mereri voluit. Sed ejus loco orso obſervetur divinitus inſtitutus, Sacramentum
Corporis & Sàanguinis Chrilli ſub hkraq; ſpecie præbendo cuivis, pro s0 ac credi-
detit & eo indiguerit.
Articul. XVTII. de Ceremoniis.
T & Ceremoniæ Eccleſæ, Verbo Dei adverſæ, tollantur; reliquæ verèò li-
berè procedant, an uti ipfis, pro eo ac charitas peicat, an abſtinere wali⸗
mus, ne temeré Scandalum detur, velpubiica tranquillites peticlitetut &c.

TRIA

“

2(1¹) 28

TRIA SVY

= Tria) more Rom.
V 3 0 . Eccl. pro conſenſus
§ non excluſis aliis-
Auguſtin. t. 10. S. 3.
CATHOLICA SEV N—
2 ſentia Dei p. 688⁸.
. Oecum.) Objedto
OECUMENICA
6 Provincial. Alſted.
Chron. c. 33. Voſſ.

Sy mbolum Apoſtolicum. u. ⸗

Luth. Tom. 6. Ien.
,. R EDO IN DEUM: PATRE M Omni- 573. b. Selneccer.
R botentem, Creatorem cœli & terræ. & rian Rnche.
Et in JxSUM Chriſtum, Filium ejus vocs d. h. r. Myl.

unicum, Dominum noſtrum: Qui con- .

ceptus eſt de Spiritu ſanécto: Natus ex
Maria virgine: Paſſus ſub Pontio Pi-
R– lato: Crucifixus, mortuus, & ſepultus:
Deſcendit ad inferna: Tertia die reſurrexit à mortuis:
Aſcendit ad cœlos: Sedet ad dexteram Dei Patris omni-
potentis: Inde venturus eſt judicare vivos & mortuos.
Credo in Spiritum ſanctum: Sanctam Eccleſiam Catho-
licam : Sanctorum communionem: Remiſſionem,
peccatorum: Carnis reſurrectionem: Et Vitam æter-
nam, AMEN.

Symbolum Nicenum. Co d. l. I. t. I. a. 47.

. . Luth. Tom. 6. Jen.
BREDO in unum Deum, Patrem omnipoten- p. I83. an. 318. Ni-
S 3 . . . cææ&W Bithyni
tem, factorem cœli & terræ, viſibilium A8. Epiſc. ſub com
, omnium & inviſibilium. ſtantino M. urbs

. . Scythis ſub Valeria-
Et in unum Dominum Irsu CRRISTUM, N0enαπα.

Re Filium Dei unigenitum, & ex Patre natum, Confirmatur Sardi-
5 . cæ in Concilio an.
ante omnia ſecula: Deum de Deo, Lumen de Lumine-, 347. Arimini an. 359.
Deum verum de Deo vero: Genitum non fatum: Con- Qug. r. 2 WG In-
. . . ter Oſius —
ſubſtantialem Patri: Per quem omnia facta ſunt. Qui dub. Maximus jero-
propter nos homines, & propter noſtram ſalutem, deſcen- ſol. Paphnut. Spi-
5 .. . , :„ridion. Serapion.
dit de cœlis: & Incarnatus eſt de Spiritu ſanto, ex Maria

A VYir.

2 SYMBOLUM ATHANASII
virgine: & Homo faéctus eſt: Crucifixus etiam pro nobis,
Deſcenſus ad infe- “ Pontio Pilato, paſſus & Rhu tus eſt: & Reſurrexit ter-
1os omiſſus. tia die ſecundum Scripturas & Aſcendit ad cœlos: ſedet
ad dexteram Patris: & It terum Venturus eſt in gloria, ju-
dicare vivos & mortuos: cujus Regni non erit finis.
RKec verba an. 447. Et in Spiritum ſa anctum, Dominum, & Vivificantem:
ſub Theodoſio II. qui ex Patre F ilioque Procedit: qui cum Patre & Filio, ſi-
an Zallit⸗ mul adoratur & g lori ficatur: qui locutus eſt Pper Prophe-
Romæ demum poſt tas. Etunam ſané Tan Catholicam & AP oſtolicam Eccle-
SSR arnG: 0 Eri- lam. Confiteor unum Baptiſma, in Remiſſionem pPecca-

torum: & expecto Reſurrectionem mortuorum, & Vitam

venturi ſeculi, A ME N.

ene b ee SyIbolum Athanaſii, contra

ſcriptum ann. 340.
& oblatum Synodo, Ari ſe
repoſitum in Archi- TIaliOo 38 criptu III.
vis, poſt 300. ann.
publicatum, cum in? N
Toletana citaretur
Calviſ. Chronol. p.
395. fruſtra notat.
vid. Voſſ. de Trib.
Symb. LDiſfſ. II.

V ICUNGCUE vult ſalvus eſſe, ante omnia
opus eſt ut teneat Catholicam fidem.
. 2. Quam niſi quisq que inte egram inviola-
tam que ſervaverit, absque dubio in ætern um
I. §. 3. FIDES autem Catholica hæg eſt, ut Vnum.,
De Trinuno Deo. Deum in Trinitate: & Trinitatem in Vnitate veneremur.
§. 4. Neque confundentes Perſônas, neque Sub-
ſtantiam ſe ſeparantes.

1½
4

1
1
1

F. 5. Alia eſt enim Perſona Patris, alla Filii alia Spi-

ritus ſancti.
§. 6. Sed Patris & Filii & Spiritus ſanéti Vna eſt Di-
vinitas, *qualis gloria, coæterna majeſtas.
§. 7. Qualis Pater, talis Filius, talis Spiritus ſantus.
§. 8. Increatus Pater, increatus Filius, increatus Spi-
ritus ſanétus.
§. 9. Immenſus Pater, immenſus Filius, immenſus
Spiritus ſanctus.
§. 10. Eternus Pater, æternus Filius, æternus Spiritus
ſanctus. Et

——

sYMBOLUM ATHANASII.
§. II. Et tamen non tres æterni, ſed Vnus æternus.
G. 12. Sicut non tres increati, nec tres immenſi: ſed V-

nus increatus, & Vnus immenſus.

§. 13. Similiter omnipotens Pater, omnipotens Filius,

omnipotens Spiritus ſanéctus. (potens.

. 14. Et tamen non tres omnipotentes, ſed Vnus omni-
§. 15. Ita Deus Pater, Deus Filius, Deus Spiritus ſanctus.
S. 16. Et tamen non tres Dii ſunt: ſed Vnus eſt Deus.
§. 17. Ita Dominus bPater, Dominus Filius, Dominus Spi-
ritus ſanétus.
G. 18. Et tamen non tres Domini, ſed Vnus eſt Dominus.
§. 19. Quia ſicut ſingulatim unamquamque Perſonam-⸗
Deum ac Dominum confiteri, Chriſtiana veritate compel-
limur,:
S. 20. Ita tres Deos, aut tres Dominos chcere, Catholica⸗
religione prohibemur.
§. 21. Pater à nullo eſt factus, nec creatus, nec genitus.
G. 22. Filius à Patre ſolo eſt: non factus, nec creatus, ſed
genitus.
§. 23. Spiritus ſanctus à hatre & Filio: non factus, nec
creatus, nec genitus: ſed procedens.
S. 24. Vnus ergo Pater, non tres Patres: Vnus Filius, non
tres Filii: Vnus Spiritus ſanctus, non tres Spiritus ſancti.
§. 25. Et in hac Trinitate nähilprlus: aut poſterius, nihil
majus aut minus.
§. 26. Sed totæ tres Perſonæ, coæternæ ſibi ſunt & coæx-
quales; Ita, ut per omnia, ſicut jam ſupra dictum eſt, &
Trinitas in Unitate, & Unitas in Trinitate veneranda ſit.
§S. 27. Qui vult ergò ſalvus eſſe, ita de Trinitate ſentiat⸗.
Sed neceſſarium eſt ad æternam ſalutem, ut Incarnationem
quoque Domini noſtri Jeſu Chriſti fideliter credat.
§. 28. Eſt ergò fides recta, ut credamus & confiteamur,
quia Dominus noſter Jjeſus Chriſtus Dei Filius, Deus &

Homo eſt.

§. 29. Deus ex Subſtantia Patris ante ſecula genitus, &
Homo ex fubſtantia matris in ſeculo natus.
A 2 §. 30.

3

P. 74. a. 3* F. E.

II.
De Chriſto Incar-
nato.

4 SYMBOLIM ATHANASII
Aug. t. 3. de G. 30. Perfectus Deus, perfectus Homo ex anima ratio-
Trin. I. nc. 7. nali, & humana carne ſubſiſtens. . .
31. Equalis Patri ſecundum Divinitatem, minor Patre
ſecundum Humanitatem.
§. 32. Qui licet Deus ſit & Homo, non duo tamen, ſed
Unus eſt Chriſtus. Unus autem non Converſione Divi-
nitatis in Carnem, ſed Aſſumptione Humanitatis in-
Deum. “
G. 33. Unus omninô, non Confuſione Subſtantiæ, ſed U-
nitate Perſonæ.
Aug. t. lo. . 47. G. 34. Nam ſicut anima rationalis & caro unus eſt homo:
ita Deus & Homo Unus eſt Chriſtus.
§. 35. Qui paſſus eſt pro noſtra ſalute: deſcendit adin-
feros: tertia die reſurrexit à mortuis.
S. 36. Aſcendit ad cœlos: ſedet ad dexteram Dei Patris
omnipotentis.
§. 37. Inde venturus eſt judicare vivos & mortuos.
§. 38. Ad cujus Adventum omnes homines refurgere-
debent cum corporibus fuis.

§. 39. Et reddituri funt de factis propriis rationem.
§. 40. Et qui bona egerunt, ibunt in vitam æternam:
qui verò mala, in ignem æternum.

6. 41. Hæc eſt fides Catholica, quam niſi quisque fideli-
ter firmiterque crediderit, ſalvus eſſe non poterit.

—

CON PF'ESSIO
FIDEI, ENHIBIT

INVICTISS. IMP. CAROLOV. CESARI
AVG. IN COMITIIS AVGVST,
D. 25. Jun. hor. 3. Anno M. D. XXX.

In Palatio Epiſcopi Auguſtani, à D. Chriſtiano
Bruccio Cancellario Saxon. prælecta.

Impreſſa & recuſa
ann. 1530. 1531.
1536. 1538. 1549.
154. Wittebergæ
Haganoæ Nori-
berg. 1532. 47τ1³ 3*
Teæger in Hiſpan.
à Cæſare ablatum
dichdr. * 1558.
I. 7br. die Mat-
thi.
Luth. Tom. 4 .Ien.
Pſalm. 193.
Hiſtori ci Sleidan.
D. Georg Cæleſti-
nus, D. David
Chytræus, ubi hæc
eſt Conf. allis.
Dicitur & Apolo-
gia Luthero t. 6.

P R £ FATI O A DfeTin,

C ESARE M
CAROLVM V.

cté, contra ca-
lumnias.

Comitiorum

Nvictiſſime Imperator, Cæſar Au-
„ guſte, Domine clementisſime“.
Cum V. C. M. indixerit conven-
ÆM tum Imperii Auguſtæ, ut delibe-
S retur de auxiliis contra Turcam
S atrocisſimum, hæreditarium, at-

ac religionis hoſtem, quomodo

illius ſcilicet furori & conatibus durabili & perpetuo

belli apparatu reſiſti posſit. Deinde & de diſſenſio-
nibus in cauſſa noſtræ ſanctæ Religionis & Chriſtianæ
fidei, & vt in hac cauſſa Religionis, partium opinio-

nes, ac ſententiæ inter ſeſe, in caritate, lenitate, &

A 3 man-

Cauſſa.
P. 289.

que veterem Chriſtiani nominis

Obſequens Pzæ-

ſentia.

Oblatio manda-

La.

6 P R F. F A T 1 O0
manluetudine mutua audiantur coram, intelligantur
& ponderentur, ut illis, quæ utrinque in ſcriptu-
ris ſecus tractata aut intellecta ſunt, ſepoſitis & cor-
rectis, res illæ ad unam ſimplicem veritatem &
Chriſtianam concordiam componantur & reducan-
tur, ut de cætero à nobis una, ſincera & vera reli-
gio colatur & ſervetur, ut quemadmodum ſub uno
Chriſto ſumus & militamus: ita in una etiam Eccle-
ſia Chriſtiana, in unitate & concordia vivere posſi-
mus.
§ 2. Cumque nos infra ſcripti Elector & Princi-
Pes, cum aliis qui nobis conjuncti ſunt, perinde
ut alii Electores & Principes & Status, ad præfata Co-
mitia euocati ſimus, ut Cæſareo mandato obedienter
obſequeremur, maturè venimus Auguſtam, &, quod
citra jactantiam dictum volumus, inter primos affui-
mus.
§. 3. Cum igitur V. C. M Electoribus, Principi-
bus & aliis Statibus Imperii, etiam hic Auguſtæ, ſub ipſa
initia horum Comitiorum, inter cætera proponi fe-
cerit, quòd ſinguli Status Imperii, vigore Cæſarei E-
dicti, ſuam opinionem & ſententiam, in Germanica.
& Latina lingua proponere debeant atque offerre.
Et, habita deliberatione proxima feria quarta, rur-
ſum reſponſum eſt Vræ Cæ Mii nos proxima feria ſexta,
Articulos noſtræ Confesſionis pro noſtra parte obla-
turos eſſe. Ideo ut V. M. voluntati obſequa-
mur, offerimus in hac Religionis cauſſa noſtrorum-

Bellarmina men-Concionatorum, & noſtram Confesſionem „cujusmo-
dacium efſt, aliter di doctrinam ex Scripturis ſanctis, & puro Verbo

docniſſe prius

Luth. Melancht.

Dei, hactenus illi in noſtri terris, ducatibus, ditio-
nibus,

AD CAROLVM V. 7
nibus, & vrbibus tradiderint, ac in Eccleſiis tracta-

uerint.

§. 4. Quod ſi & cæteri, Electores, Principes, ac

Status Imperii, ſimilibus ſcriptis, Latinis ſcilicet &

Germanicis, iuxta prædictam Cæſaream propolſi-
tionem, ſuas opiniones in hac cauſſa Religionis
produxerint, hic nos coram V. C. M. tanquam Do-

mino noſtro clementiſſimo, paratos offerimus, nos
cum præfatis Principibus & amicis noſtris, de tole-

rabilibus modis ac viis amicé conferre, vt, quantum-
5 7
honeſtè fieri poteſt, conueniamus, & re inter nos
partes, citra odioſam contentionem, pacificé agitata,

Deo dante, diſſenſio dirimatur, & ad vnam veram

concordem Religionem reducatur: Sicut omnes ſub
vno Chriſto ſumus & militamus, & vnum Chriſtum

confiteri debemus, iuxta tenorem edicti V. C. M. &

omnia ad veritatem Dei perducantur, id quod ar-
dentisſimis votis à Deo petimus.
§. 5§. Si autem, quod ad cæteros Electores,
Principes & Status, vt partem alteram, attinet, hæc
tractatio cauſſæ Religionis, eo modo, quo V. C. M.
agendam & tractandam ſapienter duxit, fcilicet
cum tali mutua præſentatione ſcriptorum, ac ſedata
collatione inter nos, non proceſſerit, nec aliquo fru-
u facta fuerit, nos quidem teſtatum elarè relinqui-

Collatio
Parata.

mus, hic nihil nos, quod ad Chriſtianam concor-

diam (quæ cum Deo & bona conleientia fieri poſ-
ſit) conciliandam conducere queat, vllo modo de-
trectare. Quemadmodum & V. C. M. deinde &
cæteri Electores, & Status Imperii, & omnes, qui-

cunque ſincero religionis amore ac ſtudio tenentur,

quicun-

Concilii ad-
miſſio.

8 PR XF AT I O

quicunque hanc cauſam æquo animo audituri ſunt,
ex hac noſtra & noſtrorum Confesſione hoc clementer
cognoſcere & intelligere dignabuntur.
§. 6. Cum etiam V. C. M. Electoribus, Prin-
cipibus & reliquis Statibus Imperii non vna vice,
ſed ſæpè clementer ſignificauerit, & in Comitiis Spi-
renſibus, quæ anno Domini M. D. X XV I. habita ſunt,
ex data & præſcripta forma Veſtræ Cæſareæ Inſtru-
ctionis & Commisſionis recitari, & publicè prælegi
fecerit: Veſtram M. in hoc negotio Religionis, ex
causſis certis, quæ V. M. nomine allegatæ ſunt, non-
velle quicquam determinare, nec concludere poſſe:
ſed apud Pontificem Romanum, pro officio V. C. M.
diligenter daturam operam de congregando Con-
cilio Generali. Quemadmodum idem latiùs expo-
ſitum eſt ante annum in publico proximo conuentu,
qui Spiræ congregatus fuit. Vbi V. C. M. per Do-

minum Ferdinandum, Boëmiæ & Vngariæ Regem,

Amicum & Dominum clementem noſtrum, dein-
de per Oratorem, & Commiſſarios Cæſareos, hæc
inter cætera proponi fecit, quòd V. C. M. intellexiſ-
ſet & expendiſſet Locumtenentis V. C. M. in Impe-
rio, Præſidentis & Conſiliariorum in Regimine, &
Legatorum ab aliis Statibus, qui Ratiſponæ conue-
nerant, deliberationem de Concilio congregando.
Et quòd iudicaret etiam V. C. M. vtile eſſe vt con-
gregaretur Concilium; Et quia cauſæ, quæ tunc tra-
ctabantur inter V. C. M. & Rom. Pontificem, vicinæ
eſſent concordiæ & Chriſtianæ reconciliationi, non-
dubitaret V. C. M. quin Romanus Pontifex adduci
poſſet ad habendum Generale Concilium: Ideo ſi-

gnifica-

. 4D CAROLVM vVv... 9
gnificabat ſe V. C. M. operam daturam, ut præ fa-
tus Pontifex Maximus, unà cum V. C. M. tale Ge-
nerale Concilium, primo quoque tempore emisſis li-
teris, publicandum congregare conſentiret.

§. 7. In ventum ergô talem, quod in cauſſa Reli- Poſulatio.

gionis, diſſenſiones inter nos & partes amicè & in ca-
ritate non fuerint compoſitæ, tunc coram V. C. M.
hic in omni obedientia nos offerimus, ex ſuper-
abundanti comparituros, & cauſam dicturos in tali
Generali, libero & Chriſtiano Concilio, de quo con-
gregando in omnibus Comitiis Imperialibus, quæ
quidem annis Imperii V. C. M. habita ſunt per
Electores, Principes, & reliquos Status Imperii,
ſemper concorditer actum, & congruentibus ſuffra-
giis concluſum eſt. Ad cujus ctiam Generalis Con-
cilii conventum, ſimul & ad V. C. M. in hac lon-
gè maxima & gravisſima cauſſa, jam ante etiam debi-
to modo & in forma Juris provocavimus, & appella-
vimus. Cui Appellationi ad V. C. M. ſimul & Con-
cilium adhuc adhæremus, neque eam per hunc vel a-
lium tractatum (niſi cauſſa inter nos & partes, juxta-
tenorem Cæſareæ proximæ Citationis amicè in ca-
ritate compoſita, ſedata, & ad Chriſtianam concor-
diam reducta fuerit) deſerere intendimus aut
poſſumus, de quo hic etiam ſolenniter
& publicè proteſtamur.

.

—

Seee ,
REES 6

——–—
SS
. RA: . 3 .

ub. Conf. drt.
48 I. de Trinitate.
52 Traduntur Cæzſa⸗

3 Jri Latine & Ger-

X

8
E
K
A OR
An.
—
S

4
3
2

r ek manice ſeripti:
7 C— E ( . S * E E . „ „⸗ .
C & SS D „ Recitati in con
Heelu r,. Jun. hor.
38 l r 3. anno 1530. O bla-

tos Secretario A-

IARTICVLI FID E IEaGäi

extenſâà accipit:

P R 2 C I P U J. ereg. in A in
Moguntinâ Can-
cellarià. Sed vide

Vertheid. d. Conſ.
I. pr DEO ET S. S. TRINITATE. f z01.
A. Sm. p.

⸗ . . 277. Ap. 1. P. 53
CCLESIFZ MAGNO CONSENSU probatur à Papi-

apud nos docent, Decretum Ni- gis. Ita Cod l.l t. r.
& cenæ Synodi, de Unitate Eſſentiæ Di- Conſenſus. Nicenæ
vinæz, & de Tribus Perſonis, verum,, Synodi. Summa.
& ſine ulla dubitatione credendum.
eſſe. Videlicet quod ſit Una Eſſen-
ttixæ Divina, quæ & appellatur & eſt
E& Deus, æternus, incorporeus, impar-
tibilis, immensà potentiâ, ſapientiâ,
bonitate, creator & conſervator omnium rerum, viſibi-
lium, & inviſibilium, & tamen Tres ſint berſonæ, Ejus-

dem eſſentiæ, & potentiæ, & coæternæ, Pater, Filius, & spi-

ritns ſanétauu. Et nomine Perſonæ utuntur ea ſignificatione, perſna quid.
qua uſi ſunt in hac cauſa Scriptores Eccleſiaſtici, ut ſi-
gnificet non partem aut qualitatem in alio, ſed quoa pro- p. Q2. 625.
priè ſubſiſtit.
§.. 2. Damnant omnes Hæreſes, contra hunc articulum Pugnantia.
exortas, ut Manichæos, qui duo principia ponebant honum,
& Malum, item Valentintanos, Arianos, Eunomianos, Maho-
metiſtas, & omnes horum ſimiles. Damnant & Samoſa.
J tenos, ·788. ſeq.

Aug Confel-. Art. 12 ARTICVUVLI FIDEI.
lu: S. MB 9- tenos, veteres & Neotericos, qui cum tantum Unam perſo-
In 1. Perfenà ham eſſe contendant, de Verbo & de Spiritu ſancto aſtute
Chbrifti. & impiè rhetoricantur, quòd non ſint Perſonæ Aſtinkte,
ſed quòd Verbum ſignificet verbum pocale, & Spiritus, motum
in rebus creatum.

Ap. p. 53. A. Sm. II. pPE PECCATO ORIGINIS.
P. 1220. F. C . §. I. Item docent, quòd poſt lapſum Adæ Omnes ho-
545. F. Ir. mines, ſecundum natumm propagati, naſcantur tum Pectato,

probatur à Papiſtis ,Z
& Gι⁰ia. Pialm. hoc eſt, ſine metu Dei, fine fiducia erga Deum, & cum-⸗

1. ob. 14, 46. "5, Concupiſcentia, quòdque hic morbus, ſeu Vitium Orgi-
1. c. 25,4. Rom 5nis verè ſit ' eccatum, damnans & afferens nune quoque æ=-
19. . prr 4. ternam Mortem, his qui non renaſcuntur, per Baptismum
16. 3,5. b 196 & Spiritum ſanctum.
G. 2. Damnant Pelagianos, & alios qui vitium Originis
P. 48. negant eſſe Peccatum, & ut extenuent gloriam Meriti, &
beneficiorum Chriſti, diſputant, hominem gropriu viribus
Rationis coram Deo juſtificari poſſe.
Apol. p. 62. A Sm. III. DE PERSONA ET OFFICIO CHRISTI. .—
p. 277. C. M, 470. §. I. Item docent, quòd Verbum, hoc eſt, FPilius Dei, as-
F. C. 576. 7r5. ſumſerit a) Humanam naturam b) in utero beatæ, Mariæ
Probatur in Co- virginis, Cc) uſint Daæ naturæ, Depmna & Hamana, in Unimte d)

mitiis. „7. . . *
Ebr.2,5,16. Perlonæ inſeparabiliter conjunctæ, Unus Chriſtus, e) veré
b. 3. 277. Deus, & vere Homo, natus ex Virgine Maria, verè paſſus,

crucifixus, mortuus & ſepultus; ut reconciliaret nobis Pa-
trem f), & hoſtia eſſet non tantùm pro Culpa Originis, ſed
etiam pro Omnibus actualibu hominum peccatis 2). Idem
F. C. art. 9.P. 749: deſcendit ad Inferos, & verè Reſurrexit tertia die, deinde-
Aſcendit ad cœlos, ut ſedeat ad Dexteram Patris, & perpe-
tuò regnet & dominetur omnibus creaturis, ſanctificet cre-
dentes in ipſum, miſſo in corda eorum Spiritu ſanto, qui
regat, conſoletur ac vivificet eos, ac defendat adverſus Dia-
bolum, & vim Peccati. Idem Chriſtus palàm eſt rediturus,
„) chemn-Harm. . ut judicet vivos & mortuos, &c. Juxta Symbolum Apoſto-

Meiſn. Aνν ονιν ad lorum:. Item
Ioh. r. Lyſer. D. eo d. Eſth. 1. 3. Sent. 6. I.n.6. Rada p. 3. contr. I. n. I. 3. 4.5.Cyrill. Ep. Syn. ad Neſtor. Chemn.
de Duab. Nar. c. 9. b) Ex. 40, 35. Deut. 33, II, I12. q. C) Damaſc. O. E. I. 3. C. 3. Alex. p. 3. qv. 4. M. I.
Rich. in 3. d. r. a. I. q. 2. Scot. ib. q. 5. a. 3. Biel ib. q. r. a. I. n. 5. d) Germ. exemplar Antitheſin ad-
dit. Forer. Uberſchlag. p. 194. Sax. Apol. c. 28. p. 514: Chytr. H. A. C. 514. e) I. Cor. 5, 6. Eph. 4, 6.
f) Rom. 3, 24. I. Cor. 1, 30. C. 6, 19. Gal. 3, 13. Luth. in Io. c. 16. t. 7. Jen. I51. g) Meiſn. Anthr. d. 25.
contra Lomb. 3. d. I9. Thom. P. 3. a. 2. q·. 44 · Rhada t. 313. à. 2. 3.

2

ui
I-
I,

PRXCIPUI. 13 Auguft. Conf. Art.
IIII. DE JUSTIFICATIONE. IV. de Juſtifcat.
1 1 dh . „gip, e, V. de Lege & Ebang.
Item docent, quod homines non poſſint juſtificari cCo- yI. de Bon. Oper.
ram Deo erepriis viribus, meritis aut operibus, ſed grati ju- Ell. ae Eceleſta.
Rificentur propter Chriſtum per Fidem, cum credunt ſe⸗- ro p.62, A. Sm.
. b. 3. a. 12. P. 307.

in gratiam recipi, & peccata remitti propter Chriſtum, qui -- C. a.. p. zu6. 5z2.

ſua morte pro noſtris peccatis ſatisfecit. Hanc fidem im- probatur cum re-

putat Deus pro Juſtitia coram ipſo Rom. 3. v. 22, 25, 26. & C. 4, ſerbat. Merit: 6.0.
V. 5, 6, 16, 23. C. 5, I. C. 10, 8. Gal. 3, II. Luth. t. 5. I. f. 297.
. .151.
Gutithefe omiſſa prüdenter. p. z,. 654.
V. DE LEGE EI EVANGELIO. Probat.à Cenſorib.
Uthanc fidem conſequamur, inſtitutum eſt Miniſte- Daventria h.
rium docendi Evangelii & porrigendi Sacramenta. a) Nam b- 641. 67.
per verbum & Sacramenta, tanquam per inſtrumenta, do- t. „. s. 6ze.
natur Spiritus ſanctus, qui fidem efficit, ubi & quando vi- bhil. 1, 29. c. 2. 2.
ſum eſt Deo in iis qui audiunt Evangelium: ſcilicet quòd Thel. 3, 2. Jo. 6,39,
Deus non propter Noſtra merita, ſed opropter Chriſtum ju-) Cne- n 921.
ſtificet, hos qui credunt, ſe propter Chriſtum in gratiam 9. Werbh. d. h.e.
reclpr. p. 250.
§.2. Damnant Anabaptiſtas & alios, qui ſentiunt Spiri- J. ar. 2. 554. 2a. 12.

tum ſanctum contingere ſine Verbo Externo hominibus, 0. 64
p 18⸗ P. 62. *

Per ipſorum Præparationes & opera. Sm. z01. F. C. ,60.

VI. DE BONIS OPERIBUS. 667.
Item docent, quòd Fides illa debeat Bonos Fructus Inprobatur Meri-
parere, & quòd oporteat Bona Opera, mandata à Deo, face-“ Bejectos Cen.
re, propter voluntatem Dei, non ut confidamus per ea O- 6hτ hic Syner-
pera Juſt: ficationem coram Deo mereri. Nam Remiſſio pec- giſtæ & Papiſtæ.
catorum & Juſtificatio fide apprehenditur, ſicut teſtatur & P. 1.9.77. 78.88. 93.
vox Chriſti: Cum feceritis bæc omnia, dicite, ſervi inutiles b-: 116. 118.129. 143.
. . „ 151. 252⸗
ſumus. Idem docent & veteres Scriptores Eccleſiaſtici; Luccyns. 70.P. d0.
Ambroſius enim inquit, in I. Cor. t. 5. f. 244. m. Hoc con- 4. 10 %. 145. 155.

RKitutum est à Deo, ut qui credit in Chriſtum, ſalvus ſit, 156. 170. 183. 235.

236. 264. 265. 267⸗

Sine opere, ſola fde, Gratis accipiens remiſſtone cato-
6 5 ſ . 5 V. Rio m pecca 588. 591. 657. 672.

rum. Ap. p. 124. A. Sm.
VII. DE ECCLESIA. p. 314. 12. 307.
Item docent, quod Una Sancta Eccleſia perpetuò man-Ivptobetur us
ſura

Huſſiticus.

Aaugußt. Gonf. Art. 14
IIX. De Miniſi erio ſi

ARTICULI FTIDEI
Mtahraz, lura ſit. Eſt autem Eccleſia Congregatio ſanctorum, in
Ix. de Baptiſmo. qua Euangelium rectè docetur, & rectè adminiſtrantur
X. de S. Cæœnd. Sacramenta. Et ad veram Unitatem Eccleſiæ, ſatis eſt
129. 124. ſeqq. conſentire de Doctrina Evangelii & Adminiſtratione Sa-

euz. La "*. cramentorum. Nec neceſſe eſt ubique eſſe ſimiles Tra-
7 17)32*

p. 131. ditiones Humanas, ſeu Ritus aut ceremonias ab homini-
p. 22, 13. ſeq. bus inſtitutas. Sicut inquit Paulus, Una ſides, Unum⸗
183. 186.758. Baptiſina, Unus Deus &C Pater omnium, & . Eph. W: g. ſeq.

125. 130. 132.

Ap. 135. p. 698. A. VIII. DE MINISTERIO MALORUM.
Sm. 302. Cat. Min. .B .
367. Maj. 507. Quanquam Eccleſia propriè ſit Congregatio Sancto-

Probat. dugufte, rum & verè credentium, tamen, cum in hac vita multi hy-
. 4 “ 30. PoOcritæ & mali admixti ſint, licet uti Sacramentis, quæ per
698. 688. Malos adminiſtrantur, juxta vocem Chriſti, Sedent Scribæ &
Phariſei in cathedra Moſi, Matth. 23 . Et Sacramenta &
Verbumpropter ordinationem & mandatum Chriſti ſunt
efficacia, etiamſi per malos exhibeantur.
p. 130.135. . 2. Damnant Donatißas & ſimiles, qui negabant lice-
re uti miniſterio malorum in Eccleſia, & ſentiebant mini-
ſterium malorum inutile & inefficax eſſe.
Apol. 136. 229. A.

Sm. 301. Cat. M., IX. DE BAPTISMO.
07. . .
Pprobat. dagaße. De Baptiſmo docent, quòd ſit neceſſarius ad ſalutem,

quodque per Baptiſmum offeratur gratia Dei: Et quod
Pueri ſint baptiſandi, qui per Baptiſmum oblati Deo reci-
tur in gratiam Dei. . .
H. 2. Damnant Anabaptiſtas, qui improbant Bapti-
ſmum Puerorum, & affirmant, pueros ſine Baptiſmo ſalvos

p. 229,: 136,301. 516. Pian
Pz 785 788.

fieri.
a 4. T 157. X. DE COENA DOMINI.
ℳ7 4.523. * * 4 . ..’ X —
Probat. reſerbatà De Cœna Domini docent, quòd Corpus & Sanguis

Traniſubſtantiat. Chriſti verè adſint, & diſtribuantur veſcentibus in Cœna
& Unà ſpecie. Domini, & improbant ſecus docentes. contra Sacramentarios.
Infra 28. 259.
Ap. 137. A. S. 30 ℳ. XI. DE COMFESSIONE.
159. 160. 295. 76 ⅝. De
Luth, t. 5. Jen.342

quiutuntur, propoſita. Itaque utendum eſt Sacramentis

PRXCIPDVUI. 15 Sug. Confeſſ. Art.
6.2. De Confeſſione docent, quòd Abſolutio Privata de Lanitent.
in Eccleſiis retinenda ſit, quanquam in Confeſſione non, ,amentorumna.
ſit neceſſaria Omnium delictorum enumeratio. Eſt enim brobat. eum reſer-
impoſſibilis, juxta Pſalmum 19, 15. Delicéta quis intelligit? Sat. Conf- Omnium
— beccatorum.
Ap. 140, 158. A. 8.
297. C. 520. F. C.
. . X . 6 .1 1tht. 4. .
De beœnitentia docent, quòd lapſis poſt Baptiſmum Sekn 11.4 Ien
contingere poſſit Remiſſio Peccatorum, quocunque tem- probatur par-
pore, cum convertuntur. Et quòd Eccleſia talibus redeun- titio utInſußfciens.
tibus ad pœnitentiam Abſolutionem impertiri debeat.
§. 2. Conſtat autem Pœnitentia propriè his duabus
partibus, Altera eſt, Coneritio, ſeu terrores incuſſi conſcien- p. 29. 139. 146. 9.
tiæ agnito peccato. Alers eſt, Fides, quæ concipitur ex 364. 768.

XII. DE POENITENTIA.

Evangelio ſeu Abſolutione, & credit propter Chriſtum re-

mitti peccata, & conſolatur conſcientiam, & ex terroribus
liberat. Deinde ſequi debent Sonα Ogera, quæ ſunt fruftas
Peœnitentiæ.
§. 3. Damnant Anabaptißtas, qui negant ſemel juſtifi- .p. 1z. F. C. 363.67.
catos poſſe amittere Spiritum ſanctum. Item qui conten- 2.
dunt quibusdam tantam perfectionem in hac vita contin-
gere, ut peccare non poſſint. Damnantur & Novatiani, 3.
qui nolebant abſolvere lapſos poſt Baptiſmum, redeuntes
ad Pœnitentiam. Rejiciuntur & iſti, qui non docent Re- 4.
miſſionem peccatorum per fidem contingere, ſed docent, Bellarm. eſt Men-
Remiſſionem Peccatorum contingere propter noſtram dile- erinm⸗
onορτα Morοa. Rejiciuntur & iſti, qui Canonicas ſatisfa-?: r. 781.
Qiones docent neceſſarias eſſe ad redimendas Pœnas æter-p. z0. 296.
as, aut pœhnas Purgatorii.
Ap. 146. 179. 236.

XIII. DE UsSüu SACRAMENTORUM. i .6 zoz⸗

De uſu Sacramentorum docent, quòd Sacramenta in- Deſderat. Septe-
ſtituta ſint, non modò ut ſint Notæ profeſſionis inter homi- Parius sacmment.
nes, ſed magis ut ſint Signa & teſtimonla voluntatis Dei
erga nos, ad excitandam & confirmandam fidem in his,

ita,

S, erte. S 16 ARTICULI FIDEI
„ raine 1 . . .
Fecleſakiro. ita, ut fides accedat, quæ credat promiſſionibus, quæ per

XV. Ye kRisibas Sacramenta exhibentur & oſtenduntur. L
Lecleſ. §S. 2ꝛ. Damnant igitur illos qui docent, quòd Sacramen-
XVI de Rebus Cibi ta ex Opere Operato juſtificent, nec docent Fidem requiri
in uſu Sacramentorum, quæ credat remitti peccata.

libus. p. 176. 225.
p. 142. 143. 182.
Bellarm. eſt Men-
dacium. XIIII. DE ORDINE ECCLESIASTICO.
Ap. 181. A. Sm. 305. De Ordine Eccleſiaſßtico docent, quòd nemo debeat in
Vocandes taneu* Eccleſia publicè docere, aut Sacramenta adminiſtrare, niſi
ab Epiſcopis, non P 1 miniitrare, nift
Laicis. rité vocatus.
Pa e- XV. DE RITIBUS ECGCLESIASTICIS.
Pp. 33. 4 . h⸗ De Ritibus Eccleſiaſticis docent, quoòd Ritus illi ſervan-
35 F. C. 68). gi ſint, qui ſine peccato ſervari poſſunt, & proſunt ad tran-
Luth. t. 4 p. 343 t. qullitatem & bonum ordinem in Eccleſia, ſicut certæ fe-
5·P. 94· riæ, feſta & ſimilia.
§. 2. De talibus rebus tamen admonentur homines, ne
conſcientiæ onerentur, tanquam talis cultus ad ſalutem
neceſſarius ſit.
§. 3. Admonentur etiam, quòd Traditiones Huma-
næ, inſtitutæ ad placandum Deum, ad promerendam gra-
tiam, & ſatisfaciendum pro peccatis, adverſentur Evange-
gelio & doctrinæ fidei. Quare Vota & Traditiones, de Ci-
zo. 3u. 31. 58. bis & Diebus, &c. inſtitutæ ad promerendam gratiam, &
Rz. ſeq. ſatisfaciendum pro peccatis, inutiles ſint, & contra Evan-
gelium.

Ap. 192. 221. 267 . XVI. DE REBUS CIVILIBUS.
Proßa. à Cenſor. De Rebus Civilibus docent, quòd legitimæ ordinatio-
nes civiles, ſint bona opera Dei, quòd Chriſtianis liceat=
gerere Magiſtratus, exercere Judicia, judicare res ex Impe-
p. 257. ratoriis, & aliis præſentibus legibus, ſupplicia jure conſti-
tuere, jure bellare, militare, lege contrahere, tenere pro-
prium, jusjurandum poſtulantibus Magiſtratibus dare,
ducere uxorem, nubere.
b. 786. §. 2. Damnant Anabaptiſtas, qui interdicunt hæc S
officia

?⸗
l⸗
D⸗

₰

Itaque neceſſariò debent Chriſtiani obedire Magiſtratibus ſuis & Min,

PRXECIPUI. 17 Aupguß. Conf. Art.
ficia Chriſtianis. Damnant & illos, qui Evangelicam per. ** FrsYsts
fectionem non collocant in Timore Dei & Fide, ſed in Deſe- Xi. de Liber., gy-
rendis civilibus officiis, quiaà Evangelium tradit Juſtitiam, bitrio.
æternam tordi a) Interim non diſſipat Politiam & Oecono- p. 38. 40.
miam, ſed maximè poſtulat confervare tanquam Ordina- à) Bellarmino eſt

4 2 ae . . Mendacium.
tiones Dei, & in talibus ordinationibus exercere Caritatem. Rom. 13, 5. C.

. . 4 5. 370. 319.
legiba. * RNiſi cum jubent peccare, tunc enim magis debent 373.
obedire Deo quam bominibu, Act. y, 29.

XVII. DE CHRISTI REDITU AD IUDICHUM. Apol. r9.

Item docent, quod Chriſtus apparebit in Cenſummatione Probat. duguftæ.
mundi ad judicandum, & mortuos omnes reſuſcitabit; piis
& electis dabit vitam æternam & perpetua gaudia; impios
autem homines ac diabolos condemnabit, ut ſine fine
crucientur.

§. 2. Damnant Ansbaptiſtas, qui ſentiunt: hominibus
damnatis ac diabolis ſinem y-œnarum futurum eſſe. Damnant
& alios, qui nunc ſpargunt judaicas opiniones, quòd ante
Reſurreétionem mortuorum Pu regnum mundi occupaturi
ſint, ubique oppreſſis impiis.

XVIII. DE LIBERO ARBITRIO. Ap. 195 A. S. 290.

. . . . F. C. 550. 627.
De Libero Arbitrio docent, quòd humana voluntas ha- Lutk. t. 4. J. 344.

beat aliquam libertatem ad efficiendam Civilem juſtitiam, t. 5. 297. 13. 479.
& deligendas res Rationi ſubjectas. Sed non habeat vim reser, H
ſine Spiritu ſancto efficiendæ Juſtuiæ Dei, ſeu juſtitiæ Spi- . S35 668. it⸗
ritualis, quiaæ animalis homo non Percipit ea, quæ ſunt Syiritus 1. Cor. 2, 14. p. 19 5.
. dh ſi . J. , 7 . . . * 5 P 19
Dei. Se æc fit in cordibus, cum per Verbum Spiritus ſan- .
tus concipitur. Hæc totidem verbis dicit Auguſtinus Bellarm. I. 6. c. 4.
lib. z. Mypognoſticon ** Eſtſe fatemur liberum arbitrium omni.* T VII. f. 9z4. in
us bhominibus, hbabens quidem judicium Rationis, non per br f 1371. ed. Baſ.
quoaα ſit idoneum in is quæ ad Deum pertinent, ſine Deo aut
. 1
inchoore aut certèò peragere, ſed antuùm in operibus vitæ
ræſentis, tam bonis, qudm etiam malis. Bonis dico, quæ de,

Bono

Aag. Confeſſ. Art. 91 ARTICULI FIDEI
11. ““ Bono Naturæ oriuntur, id esſt, velle laborare in agro, velle man-
XI. de Bonir O- ducare & bibere, velle abere amicum, velle babere indumenta,
peribus. vpelle fabricare domum, uxorem vehe ducere petora nutire, ar-
P. 56. 61). 669. tem diſeere diverſarum rerum bonarum, relle quicquid bonum
ad præſentem pertinet vitam. Quæzx omnia non ſine divino
gubernaculo ſubſiftunt, iméô cx ipſo & per ipſum ſant, & ſes
o*runt. Mali verò dico, ut ei? velle idolum colere, velles
homicidium, &c,
b. 66. 6. 88. H. 2. Damnant bPelagianez, & alios qui docent, quòd
fine Spiritu ſancto, ſolis naturæ viribus poſſimus Deum ſu-
per omnia diligere. Item præcepta Dei facere, quoad
Iulſtantiam abzunm. Quanquam enim Externa opera ali-
7 modo efficere Natura poſſit, poteſt enim continere⸗
manus à furto, à cæde, tamen interiores motus non-⸗
poteſt efficere, ut timorem Dei, fiduciam erga Deum,
caſtitatem, patientiam, &c.

5.37. XIX. pE CAUSSA PECCATI.
robat. Papift. De Cauſa Pecczti docent, quòd, tametſi Deus creat⸗

& conſervat Naturam, tamen cauſa peccati eſt Voluntas

P. . malorum, videlicet diaboli & impiorum, quæ, non adhu-
vante Deo, avertit ſe à Deo, ſicut Chriſtus ait Joan. 5,
Cumw laquitur mendatium, ex ſe pſo loquitur.
4.C13. 86. Ap. 19. XX. DE BONIS OPERIBUS.

Probatur, ſi Fides .
inteltigat. operoßa Falſò accuſantur Noſtri, quod Bona Opera prohibeant.

per ebaritatm. Nam ſcripta eorum quæ extant de Decem Præceptis, &
Mentiri, ait Bel- alia ſimili argumento, teſtantur; quod utiliter docuerunt de
larmin. omnibus vitæ generibus & officiis, quæ genera vitæ, quæ
Et hic Mentiri. — . 2 .. 1
opera in qualibet vocatione Deo placeant. De quibus re-
bus olim parum docebant Concionatores, tantum pueri-
lia & non neceſſaria opera urgebant, ut certas Ferias, certa
Jejunia, Fraternitates, Peregrinationes, Cultus Sanctorum,
Roſaria, Monachatum & ſimilia. Hæc Adverſarii noſtri
admoniti nunc dediſcunt, nec perinde prædicant hæc inu
ia

H
3

M

milia docet Ambroßius de Voca tione Gentium, † & alibi. Sic e-

PRXCGIPVUI. 19 A4. Conſeh. Art.
tilia opera, ut olim. Præterea incipiunt Fidei mentionem *. Sar* 9.
facere, de qua olim mirum erat filentium. Etſi non deſi- 1.8 4 .
nunt obſcurare doctrinam fidei, cum relinquunt dubias .
conſcientias, & jubent mereri remiſſionem peccatorum o- p. . 43. 83. 90. jrc
peribus. Nec docent quòd ſola fide propter Cbriſtum certò 5 .78. 88. 109. 292.
accipiamus Remiſſionem peccatorum, 264. 267, 412. 554.
§. 2. Cùm igitur doctrina de Fide, quam oportet in Ec.
cleſia præcipuam eſſe, tam diu jacuerit ignota, quemad-
modum fateri omnes neceſſe eſt, de Fidei guſtitia altiſſimum
ſilentium fuiſſe in concionibus, tantuùm doctrinam Ope-
rum verſatam eſſe in Eccleſiis, noſtri de Riae ſic admonue-
runt Eccleſias;
§. 3. Principiè, quoòd Opera noſtra non poſſint reconcilia-
re Deum, aut mereri remiſſionem peccatorum, & gratiam .
& juſtificationem; ſed hanc antùm Eide conſequimur, cre- ſoc zei ſarmino
dentes quòd propter Chriſtum recipiamur in gratiam, qui nenriti⸗
ſolu/ Poſitus eſt Mediator & propitiator, per quem reconci-
lietur Pater. Itaque qui confidit operibus ſe mereri gra- . S8.
tiam, is aſpernatur Chriſt, Meritum & gratiam, & quærit ſi-
ne Chriſto Humanis viribus viam ad Deum, cum Chriſtus
de ſe dixerit: Ego ſum pia, veritas & vis Jo. 14, 6.
5 4a. Hæc doctrina de Fide ubique in Paulo tractatur,
Epbeſ. 2, 5. Gmtia ſalvi facti eſtu per filem, & boc non ex vobu,
Dei donum eit, non ex operibus, & c.
