qualis illa Anno Chriſßi zo. ſcripto comprehenſa, & Impera-
tori Carolo V. per quosdam klectores, Principes, & Ordines
Romani Imperii, (vt communis piè reformatarum Eccleſia-
rum Confeſſio) Auguſtæ eſt exhibita. Hanc enim noſtri tem-
poris Symbolum eſſe iudicamus, quo reformatæ noſtræ Ec-
cleſiæ ab Romanenſibus, aliisque reiectis & damnatis ſectis
& hæreſibus, ſeiunguntur. Et ſanè hoc ipſum olim vſu in pri-
mitiua Eccleſia receptum eſt, vt ſubſequentes Synodi, pii
item Epiſcopi & doctores, ad Nicænum ſymbolum prouo-
carent, atque ſe id amplecti, publicè profiterentur.
IV. A. C. Apo- §. 5. Poſtea, cum hoc etiam curandum eſſet, vt propria
logia an. l. & genuina Confeſſionis Auguſtanæ ſententia conſeruaretur,
P· 49. atque aduerſus Pontificiorum calumnias plenius explicare-
P. 544. tur 4): ne ſub Auguſtanæ Confeſſionis prætextu damnati errores
ſeſe in Eccleſiam Dei paulatim inſinuarent: poſt exhibitam
b. S. ſeq. Confeſſionem luculenta Apologia conſcripta, & Anno 1531.
typis vulgata eſt.? Eam etiam vnanimi conſenſu approba-
mus & amplectimur: quippe in qua non modò Auguſtana
Confeſſio perſpicuè explicatur, atque ab aduerſariorum ca-
lumniis vindicatur, verum etiam clariſſimis & ſolidiſſimis ſa-
cræ Scripturæ teſtimoniis confirmatur.
S. 6. Præterea etiam Articulos toto pectore amplecti-
mur, qui Smalxaldiæ, in frequentiſſimo Theologorum con-
S ventu,
V. Driiculi 4) Vid. Confut. Papiſt. poſt Conſeſ. b) V Vittebergæ per Georg. Rhan in 8.
Smalcaldici. conf. Præf. A. C. contra Abuſ. ib. Primam Apologiam in Comitiis,
Pr271. 544* dein auctam. Teutonicam in 8., Tubing. per VIric. Monhart. a. 1535.

ð

CONTROVERSIALs.. 607
ventu, Anno ſalutis 1537. conſcripti, approbati & recepti
ſunt. Eos autem articulos intelligimus, quales initiè con-
ſcripti, poſtea typis in lucem editi ſunt: in eum videlicet p. 27:. ſeq⸗
fnem, vt Concilio, vel Mantuæ vel alibi celebrando, no-
mine IIIuſtriſſmorum Electorum, Principum atque Ordi-
num Imperii (vt Auguſtanæ Confeſſionis vberior declara-
tio: in qua, per Dei gratiam conſtantes perſeuerare decre-
viſſent) publicè proponi poſſet. In iis enim articulis do- 1.
Grina Auguſtanæ Confeſſionis repetita eſt, & in quibus- 2.
dam articulis & verbo Dei ampliùs declarata: & graues 3-
cauſa recitatæ ſunt, cur à Pontificiis erroribus & Idoloma- P· 311. ſeq.
niis ſeceſſionem fecerimus: cur etiam in iis rebus cum 4.
Pontifice Romano nobis conuenire non poſſit, quòdque
cum eo in illis conciliari nequeamus.
§. 7. Poſtremô, quando negotium Religionis etiam ad VI. Catechi-
ſalutem vulgi & Laicorum (quos vocant) pertinet, & illis et- ſmi Lutheri.
jam, ratione ſalutis, neceſſarium eſt, vt finceram doctrinam
à falſa diſcernant: ampleétimur etiam Minoren: & Maiorem P. 337. 377.
D. Lutheri Catechiſmos- eos dicimus, quales illi ab ipſo ſcripti T. vV. 6. F. 92
& Tomis eius inſerti ſunt. Omnes enim Eccleſiæ Augu- Jen. 8. f. 380,
ſtanæ Confesſionis hos Cachiſmos approbarunt atque re-
ceperunt: ita vt paſſim in Eccleſiis & Scholis publicè, & in
privatis etiam ædibus propoſiti fuerint. Et pia doctrina
& verbo Dei deſumpta, in iis quàm maximè perſpicuè &
fimpliciſſimè, in vſum rudiorum & Laicorum, & compre-
henſa & ſatis dilucidè declarata.
S. S8. Hæc Publica & ab omnibus piis approbata ſcripta E &ripta-
in purioribus Ecclefüs & ſcholis ſemper habita fuéêre pro
Compendiaria hypotypoſi, ſeu forma ſanæ doctrinæ, quam
D. Lutherus in fuis ſcriptis & Sacris literis, contra Papatum
& alias ſe ctas, deprompſit, luculenter declarauit, & ſolidè
fundauit. Et ad D. Lutheri explicationes præclaras, tam
in polemicis, quàm didaéticis ipfius ſcriptis comprehen-
fas, prouocamus: eo videlicet modo, quem D. Lutherus T.n Jen. Lat. di
in Latina ſua præſatione, Tomis Operum eius præfika, de"vno 1545,
ſcriptis ſuis dextrè legendis, pia & neceſſaria admonitione,
nobis

Seripta con-

ſona.

S,
17

608 FORMA DIIVDICANDI
nobis ipſe monſtravit. Ibi enim hoc diſcrimen (inter divi-
na & humana ſcripta) perſpicuè poſuit: ſolas videlicet Sa-
cras literas pro vnica regula & norma omnium dogmatum
agnoſcendas: iisque nulliús omninò hominis ſcripto adæ-
quanda, ſed potiùs omnia ſubjicienda eſſe.
S. 9. Hæc autem non ita accipi debent, quaſi alia vtilia
& ſincera ſcripta (verbi gratia, Commentarios in sacras literas,
Errorum refutationes, Articulorum præcipuorum Explicationes) re-
jicere, aut ex hominum manibus excutere velimus. Ea
enim ſcripta, quatenus commemoratæ hypotypoſi & Com-
pendiariæ ſanæ doctrinæ conformia ſunt) tanquam expli-
cationes atque declarationes vtiles, cum fructu legi pos-
„ſunt. Quicquid enim hactenus de Compendiaria hypo-
„typoſi ſanæ doctrinæ diximus, eò tantùm referendum eſt,
„vt vnanimi conſenſu approbatam certamque ſormam do-
„Crinæ habeamus, quam Euangelicæ Eccleſiæ ſimul omnes
„agnofcant & ampletantur: ſecundum quam, cum è verbo
„Dei ſit deſumpta, omnia alia ſcripta iudicare oportet, qua-
„ tenus probanda ſit & recipienda.

Symbolica §. 10. Quòd enim commemorata ſcripta, videlicet, Au-

extm litem.

guſtanam Confeſſionem, Apologiam, Smalcaldicos articu-
Tos, Minorem & Maiorem Catechiſinos Lutheri, illà do-
QGrinæz noſtræ Chriſtianæ ſumma compleéti voluerimus:
eam ob cauſam factum eſt, quòd in lis vnanimem & com-
munem Eccleſiarum noſtrarum piam ſententiam contine-
ri, ſemper ſit iudicatum: quippe quæ à præcipuis iisque

p. 309. 329, ſeq- excellentiſſimis illius temporis Theologis ſubſcriptione-
829. & ſeq. confirmata, & in Euangelicis Eccleſiis & ſcholis recepta

fuêre. Et ea quidem (vt paulo ante monuimus) omnia
conſcripta atque edita ſunt, priusquam controuerſiæ illæ
inter Auguſtanæ Confeſſionis Theologos orirentur: ideo-
que nihil in illis datum eſt affectibus: quare etiam ab iis,
qui inter ſe diſceptant, reprobari nullo iure poſſunt. Neque
verò quisquam (modò ſincerè & ſine fuco Auguſtanam
Confeſſionem amplectatur) eorum authoritatem eleuabit

aut contemnet, ſed ea (vt Veritatis Teſtes) recipiet. Qua-
16

GoNTROVERSIAS. 609
re nemo vitio nobis vertet, quòd ad eorum ſcriptorum de-
clarationem & deciſionem, in obortis controuerſiis, pro-
vocemus. Vt enim Verbum Dei, tanquam immotam Veri- Seriptum &.
tatem pro fundamento ponimus: ita illa ſcripta, tanquam gorælatio.
Veritatis teſtes, &quæ vnanimem ſinceramque Maiorum no- Teſtes.
ſtrorum, qui in puriore doctrina conſtantes permansère, 1.
ſententiam complectantur, in medium rectè producimus. 2.

§n. DE ANTITHESI, SEV
REIECTIONE FALSAE LDOCTRI-
NAE IN ARTICVLIS CONTROVERSIS.

Eceſſarium eſt ad conſeruandam ſinceram doctri- Næcefita.
ß nam, & ad ſolidam, firmam, Deoque probatam at-
Sd que gratam concordiam conſtituendam, vt non
tantùm ſana doctrina dextrè proponatur, ſed etiam con-
tradicentes redarguantur. Fidelium enim paſtorum offcium eſt
(vt Lutherus dicere ſolet) & ouiculas paſcere, & lupum ar-
cere: vt alieni paſtoris vel lupi potius vocem vitare diſcant? &G
pretioſum à vili ſecernere poſint I. Tim. 3. Vit. 1, 9: Joan. 10,. Je-
remiæ i), 19.
S. 12. Quarè in hac etiam parte mentem noſtram perſpi- Diſeretie
cuè declaramus: Quòd videlicet diſcrimen ſit habendum litium.
inter non neceſſarias atque inutiles contentiones (quæ plus
deſtruunt quàm ædificant:) ne iis Eccleſia perturbetur: &
inter neceſſaria certamina: quando tales controuerſiæ inci-
dunt, vbi de Articulis Fidei aut Præcipuis partibus Chriſtia-
næ doctrinæ agitur: tunc enim ad Veritatis defenſionem,
neceſſariò contraria & falſa doctrina eſt refutanda.
S. 13. Etſi autem paulò antè commemorata ſcripta pio Le- Cauſſa De
Sori, qui Veritatis cœleſtis amore flagrat, in omnibus & ſin - Maιιοais.
gulis articulis Chriſtianæ noſtræ Religionis perſpicuè & i-
Iucidè commonſtrant, quidnam, iuxta verbi Dei, Propheti-
corum & Apoſtolicorum ſcriptorum normam, verum fſit,
& amplectendum: & quid falſum, & rejiciendum atque fu⸗

Q gien-

610 DE ANTITHESI FALSAEF DOCTRINAE.
giendum ſit: tamen de præcipuis & ſummis articulis ſin-
gulis, qui hiſce temporibus in controuerſiam venerunt, ſen-
tentiam noſtram perſpicuè & ſine omni ambiguitate pro-
ponere voluimus. Idque eo conſilio, vt Veritas magis elu-
ceſcat, clariusque agnoſcatur, & ab erroribus facilius diſcer-
natur: ne quicquam, quod veritati officiat, ſub nimis gene-
ralibus verbis aut phraſibus occultari poſſit: Tum etiam,
vt publicum ſolidumque teſtimonium, non modò ad eos,
qui nunc vivunt, ſed etiam ad omnem poſteritatem extaret:
oſtendens, quænam Eccleſiarum noſtrarum de controuerſis
articulis vnanimis fuerit, eſſeque perpetuò debeat, deciſio
atque ſententia.
S. 14. Primò igitur rejicimus atque damnamus omnes hæ-
refes & errores, qui in primitiua (rectè credentium) Ecclefia,
ex ſolidis verbi Dei fundamentis reiecti ſunt & damnati.
§. 15. Deinde reprobamus & damnamus omnes ſectas
atque hæreſes, quæ in ſcriptis paulò ante commemoratis re-
robatæ & damnatæ ſunt.
S. 16. Præterea, cùm intra viginti quinque annos partim ex
Interreligionis, quam Iaterin vocant, formula, partim aliis
occaſionibus, diſſidia inter Theologos quosdam Auguſta-
næ Confeſſionis orta ſint: de illis ommibus & fingulis fi-
dem & confeſſionem, non modé in theſi, verum etiam in
antitheſi (veram videlicet, & falſam contrariam doctri-
nam) proponere perſpicuè voluimus. Idque ea de cauſa à
nobis factum eſt, vt ſolida cœleſtis doctrinæ in omnibus ar-
niculis fundamenta rectius conſpicerentur: & omnia falſa,
ambigua, ſuſpecta, & damnata dogmata (quibuscunque li-
bris contineantur, & à quocunque tandem vel conſcripta
ſint, vel hodiè etiamnum defendantur) diſertè repudien-
tur: vt omnes, ad cauendos errores (hinc inde in quorun-
dam Theologorum libris ſparſos) excitentur: ne in rebus
tantis vllius hominis autoritate ſeducantur. Hanc noſtram
controuerſiarum explicationem ſi pius Lector ſedulò evol-
verit, perluſtrauerit atque perpenderit: eamque cum ſcriptis
illis aliquoties commemoratis contulerit, liquidò intelli-
get: ea quæ de vnoquoque articulo (in Compencdiari⸗ n
L doctri-

I1. Antiqui er-
rores reiebti.

II. Et Hæreſes
prænotatæ.

III. Iaterim
liber.

I. DE PECCATO ORIGINIs.. 611
doctrina noſtræ religionis & fidei) initiò maiores noſtri
enſerunt atque publicè profeſſi ſunt: easque declaratio-
nes, quæ diuerſis temporibus, per interualla, ſunt conſe-
cutæ: & eam doctrinam, quam nunc repetimus, haudqua-
quam inter ſe diſcrepare: ſed eſſe ſimplicem, immotam, ac
certiſſimam Veritatem. Et agnoſcet Lector candidus, nos
non de vno dogmate ad aliud (leuitate quadam, vt Aduer-
ſarii nos criminantur) tranſilire: ſed potiùs nos in eo ela-
borare, vt ſemel exhibitam illam Auguſtanam Confeſſio-
nem, eiusque vnanimem, piam, & veram ſententiam fir-
miter retineamus, atque in ea doctrina per gratiam Dei
(aduerſus omnes, quæ inciderunt, corruptelas) conſtan-
tes perſeueremus.

§. I. DE PECCATO
ORIGINIS.

§. P. 54). A. C. a. 2. Apol. p. 5y. A. Sm. p. 2900.

E ſit Peccatum Originale?

mana natura & eſſentia penitus corrupta ſit) quòd nunc poſt
lapſum hominis corrupta natura, ſubſtantia & eſſentia, aut
certè præcipua & præſtantiſſima pars ipſius eſſentiæ (anima,
vVidelicet, rationalis in ſummo ſuo gradu, aut præcipuis po-
tentiis) ſit ipſum Peccatum Originale. Et qui hanc opinionem
defenderunt, affirmarunt, hoc Originale malum ideò vo-
cari Peccatum Naturæ, vel Perſonæ, quòd non ſit cogitatio
verbum, aut opus quoddam, ſed quia lpſa Natura: è qua, tan-
quam ex radice, omnia alia peccata oriantur: eamque ob

Q◻ 2 cau-

Sedes in V. T. Gen. 6, 5 c. 8, 21. Ex. 20. Pſ. 14, 2. 19. 13. 51,7. 54,3. 90,8. 116,11.
Tob. 14, 4 c. 15, 14. in N. T. Matth, 7, S. c. 12, 34. C. 15, 19. Luc. 6, 45.
Jo. 4, 29. c 3, 6. Rom. 3, 10. c. 6, 19. C. 7, 14, 23, 18, 19. C. 8, 7. I. Cor. 2; 4.
2, Cor, 3,5. Gal, 5,7. Eph. 2, 3. c. 5, 8. Ebr. 12, 1. Jac. 1, 14. C. 42 5.

WLRTA eſt inter Theologos quosdam Auguſtanæ I. Siatus quæ-
EConfeſſionis controuerſia: Quidnam propriè & reuen ſtionis.

2. Vna Pars contendit (cum per lapſum Adæ, hu-Jutor Flacius
Jen Theol &
Victorin. Stri-
gel. ib. Colloq.
Vinar. an. 560,

612 TI. D E PECGCATO
cauſam, iam poſt lapſum, (quandoquidem natura per pec-
catum corrupta eſt) nullum planè diſcrimen eſſe inter Ho-
minis Naturam, ſeu eſſentiam, & inter Peccatum Originis.
Heshuſ. Vi- S. 2. Altera verò Pars contrarium aſſeruit: Peccatum vi-
gand. Rirch- delicet Originale non eſſe ipſam hominis naturam, ſubſtan-
ner. Mans- tiam, aut eſlentiam, hoc eſt, ipſum hominis corpus & ani-
feld. Islebic. mam: quippe quæ hodiè in nobis, etiam poſt lapfum, ſunt
manentque Dei opus & creatura: ſed malum illud Origi-
nis eſſe aliquid IN ipſa hominis natum, corpore, anima, omni-
busque viribus humanis: horrendam, videlicet, intimam,
atque verbis inexplicabilem humanæ naturæ coruptionem.
p. 5s7. Itaque dicunt, hominem ea iuſtitia, cum qua initio huma-
num genus creatum erat, penitùs ſpoliatum, atque in pec-
catis (in rebus ſpiritualibus) prorſus eſſe mortuum: ad
malum verò (vel cogitandum vel agendum) totum planè
eſſe conuerſum: & propter hanc Naturæ corruptionem, in-
p. g7. ſitum & innatum peccatum (quod in ipſa natura hæret) £
Gen.6,5. c. s,2:. corde humano omnis generis actualia peccata promana-
Matth. 15, 19. re. Et diſcrimen retinendum eſſe affirmarunt, inter Corru-
b. 376. pti hominis Naturam & eſſentiam, hoc eſt, animam & cor-
pus hominis: quippe quæ etiam poſt lapſum ſunt Dei crea-
tura: & inter Peccatum Originale, quod eſt Diaboli opus, per
quod Natura eſt corrupta. .
II. Gnwitars. S. 3. Hæc diſceptatio non eſt certamen quoddam non ne-
1., ceſſarium, aut inanis atque inutilis Aoννρανα&‿ις. Cum enim
doctrina de Peccato Originis iuxta verbi Dei analogiam re-
tè atque ſincerè proponitur, & ab omnibus Pelagianis &
2. Manichæis erroribus ſeparatur, tum (vt Apologia habet) be-
P. 66ô neficia Chriſti, & pretioſiſſimum ipfius meritum, atque ope-
rationes Spiritus ſancti gratuitæ rectiuùs agnoſcuntur, & ma-
3 gies celebrantur. Quin etiam Dei gloria aſſeritur, quando
5, 63. opus Dei & creatura, in homine, à Diaboli opere (per
quod natura corrupta eſt) rectè diſcernitur. Vt igitur hæc
controuerſia piè, iuxta verbi Dei analogiam, explicetur, &
ſincera doctrina de Peccato Originis conſeruetur, ex illis,
quorum ſupra mentionem fecimus, ſcriptis, Theſin & Anti-
theſin in certa eaque breuia capita colligemus. 6.. Et

ORxRIGINI,. SSs 613
S. 4. Et primò quidem pius homo non tantùúm abtualia I. Naturz
delicta & transgreſſiones mandatorum Dei, peccata eſſe, corruptio.
agnoſcere debet: ſed ſciat etiam, horrendum atque abomi-
nabilem illum bhereditarium morbum, per quem tota natura k.ade.
corrupta eſt, inprimis pro horribili peccato, & quidem pro voſt. Hiſt. Pe-
principio & capite omnium peccatorum (quippe & quo re-lag I. 2. p. 3.
liquæ transgresſiones, tanquam è radice naſcantur, & qua- Matth. 7, 77.
ſi è ſcaturigine illa promanent) habendum eſſe. Et hoc ma- erer „ ..
lum aliquando D. Lutherus Peccatum Naturæ, item Peccatum b. 349.
Perſonæ appellare ſolet: vt ſignificet etiamſi homo prorſus
nihil mali cogitaret, loqueretur, aut ageret (quod ſanè poſt
primorum noſtrorum parentum lapſum, in hac vita, huma-
næ naturæz eſt impoſſibile:) tamen nihilominus hominis
Naturam & Perſonam eſſe peccatricem, hoc eſt, Peccato
originali (quaſi lepra quadam ſpirituali) prorſus in intimis
etiam viſceribus, & cordis receſſibus profundiſſimis totam
eſſe, coram Deo, infectam & penitùs corruptam, & propter
hanc corruptionem, atque primorum noſtrorum parentum Joh 3, 5.
lapſum natura aut perſona hominis lege Dei accuſatur & Eph. 2, 3, 4.
condemnatur: ita, vt natura filii iræ, mortis & damnationis oh. 8, 34.
mancipia ſimus, niſi beneficio meriti Chriſti ab his malis li- Gal: 6 7.

. al. 3, 13.
liberemur & ſeruemur. c. 4, 7.

§S. 5. Deinde etiam hoc extra controuerſiam eſt poſitum II. Cauſſa,
(vt Decimus nonus articulus Confeſſionis Auguſtanæ habet) quòd Satan, non
Deus non ſit Cauſa, Creator vel Autor Peccati: ſed quòd, opera Deus.
& machinationibus Satanæ, per vnum hominem peccatum (quod p. 18.
eſt Diaboli opus) in mundum ſit introduttum. Et hodiè etiam,
in hac naturæ corruptione, Deus non creat in nobis pec-Ambroſ. He-
catum: ſed vnà cum natura, quam Deus etiamnum in aem. Li c. .
hominibus creat, peccatum originale per carnalem con-
ceptionem & natiuitatem à parentibus (ex ſemine per pec-
catum corrupto) ad poſteritatem propagatur. Deut. 25, 16.
Job. 34, 20 Pſ. 5, 5. Zach. 8, 17. 1 Joh. 1, 6. c. 2, 16. Rom. 5, 12. 1. Joh. 3, II.
§. 6. Præterea, Quid & Quantum ſit hoc ingens hæredita-III. Malum
rium malum, id nulla humana ratio indagare aut agnoſcere immenſum.
. Qℳ&q 3 poteſt:

Pp. 619.

I. D E PECCAT O L
poteſt: ſed vt Snalcaldici articuli loquuntur) ex Scriptura ſa-
cra diſcendum & credendum eſt. p. 290. 5. 1.
Theſes in §. 7. Et quidem in Apologia Auguſtanæ Confeſſionis do-
Apol. A. C. Grina de Peccato Originalt his præcipuis capitibus compre-
py 2g9o. henditur.
I. Reatus. S. 8. Primé aſſeritur: Hoc hereditarium malum eſe Reatum,
P. 33·. quo fit, vt omnes, propter inobedientiam Adæ & Heuæx, in
odio apud Deum, & natura filii iræ ſimus: ut Apoſtolus teſta-
tur Rom. y, 19. Eph. 2, 3.
II. Defectuu. S. 92. Deinde doc docetur, quòd Peccatum Originis ſit hor-
ribilis defectus concreatæ in Paradiſo luſtitiæ Originalis, & a-
miſſio ſeu priuatio Imaginis Dei, ad quam homo initiò in
veritate, ſanctitate, atque iuſtitia creatus fuerat Epheſ. 4, 23.
Col. 3, 12. & quòd ſimul etiam ſit Impotentia, qua homo ad
omnia ſpiritualia ſit prorſus ineptus I. Cor. 2, ö. I. Corgj. Ver-
„ ba Apologiæ latinè ſic habent: Deſcriptio Peccati Originalis
,, detrahit naturæ non renouatæ, & dona, & vim ſeu faculta-
'tem &tactus inchoandi, & efficiendi Spiritualia.
S. 10. Præterea affirmatur: Quòd beccatum Originale in
umana natura non tantummod ſit talis, qualem diximus,
horribilis defestus omnium bonarum virium in rebus Spi-
ritualibus ad Deum pertinentibus: ſed quòd etiam in lo-
cum Imaginis Dei amiſſæ ſucceſſerit, intima, peſſima, pro-
fundiſſima, (inſtar cuiusdam abyſſi) inſcrutabilis & ineffa-
Habituale bilis corruptio totius naturæ, & omnium virium, in primis
verò ſuperlorum & principalium animæ facultatum: quæ
infixa ſit penitùs intellectui, cordi, & voluntati hominis.
Itaque iam poſt lapſum homo hereditariò à parentibus ac-
cipit congenitam prauam vim, immunditiem cordis, prauas
concupiſcentias, & prauas inclinationes: ita vt omnes natu-
1, tales ſenſus, cogitationes & mentes ab Adamo, heredi-
taria propagatione conſequamur, quæ ſecunduùm ſummas
ſuas vires, & iuxta lumen Rationis, naturaliter è diametro
cum Deo & ſummis ipſius mandatis pugnent, atque hoſti-
liter erga Deum affectæ ſint: præſertim, quantum ad res Di-

vinas & ſpirituales attinet. In aliis enim Externs & huius
mundi

III. Corruptio
Imaginis Dei.
P. 547.

Vitium.

3. Cor. 27 14.
2. Cox, 3, 6,

ORIGINrIS. 615
mundi rebus, quæ Rationi ſubie ctæ ſunt, reli um eſthomi-p. 17. 18. 50. 195
ni adhuc aliquid intellectus, virium & facultatum: etſi hæ ¹96 617.
etiam miſeræ reliquiæ valde ſunt debiles: & quidem hęxc-
ipſa quantulacunque per morbum illum hereditarium infe-

cta ſunt atque contaminata, vt Deus abominetur ea.

S. 11. Pænæ verò Peccati Originalis, quas Deus filiis Adæ, I V. Pæœnæ
ratione huius Peccati, impoſuit, hæ ſunt: mors, æterna da- Peccati.
mnatio, & præter has, aliæ corporales, ſpirituales, tempora-
les atque æternæ ærumnæ & miſeriæ: item, tyrannis & domi-
nium Satanæ, quòd videlicet humana natura regno Diaboli
ſubjecta eſt, cui in miſerrimam ſeruitutem tradita, captiua
ab eo tenetur II. Cor. 4, 4. I. Tim. 2,26. Is quidem certè multos
magnos & excellentes homines in mundo horribilibus er-

5 . .
rortbus ac hæreſibus faſcinauit, eorumque mentes prorſus

cœcauit: idem aliàs etiam miſeros mortales in varia & atro-
cia ſcelera præcipitat Epb. 4, 15. B

S. 12. Hoc hereditarium malum tantum, tamque horren-V. p. 290.
dum eſt, vt nullo alio modo, niſi propter ſolum Chriſtum (in
hominibus Baptizatis & Credentibus) coram Deo contegi, &
condonari poſſit. Et quidem humana natura, quæ hoc ma-

lo tota corrupta eſt, aliter ſanari non poteſt, niſi vt per Spiri- Jo. 3, f.

tum ſanctum regeneretur & renouetur. Idque opus Spiri- Rom. 8, 21.
.1I. Cor. 13, 12.

tus ſancti in hac vita tantummodò in nobis inchoatur: in p. 646.
altera demum vita abſoluetur & perficietur,
§S. 13. Hæc capita de Peccato Originis, quæ hoc loco ſum-
mariè tantum recitauimus, in commemoratis ſcriptis, quæ
Confeſſionem piæ noſtræ doctrinæ complectuntur, copios?
explicantur.
S.14. Hæc verò doctrina ſic aſſerenda eſt atque munienda, Cautio inter
vt in neutram partem, hoc eſt, neque ad Pelagianos, neque ad Extrema.
Manichæos errores, declinet, Itaque (quanta fieri poteſt bre-
vitate) etiam contraria de hoc articulo doctrina, quæ ab Ec-
cleſuis noſtris reprobatur & reiicitur, eſt recitanda.
S. 15. Repudiantur igitur & rejiciuntur veterum & recen- I. Solus Rea-
tiorum Pelagianorum falſæ opiniones & dogmata vana-: tus. p. 74 8.
quoòd Peccatum Originale ſit tantùm Reatus aut Culpa, quæ

Q 4 ex

X

616 I. D E PECCAT O
ex aliena transgreſſidne (absque vlla naturæ noſtræ corru-
ptione) ſit contracta.

II. Proprietas. §. 16. Quòd Prauæ Concupiſcentiæ non ſint peccatum, ſed

III. Non da-
inaäart.
P. 548.

IV. Natura
Integn.
P. 54 8.

V. Macula
leuis.
P . 548

VI. Impedi-
mentum e-
ternum.
Pp. 548.

VII. Syner-

p. 54 8.

Conditiones quædam, aut concreatæ eſſentiales naturæ pro-
prietates. .
§. 17. Quòd defeéctus ille, & malum hæreditarium non
ſit propriè & verè coram Deo tale peccatum, propter quod
homo, Chriſto non per fidem inſitus, filius iræ, & obnoxius
damnationi habeatur: cuius ratione ſub tyrannide & regno
Satanæ ei ſit pereundum. ð

Reprobantur & rejiciuntur ctiam hi

Pelagiani errores.
S. 18. Naturam hominis, etiam poſt lapſum, incorru-
ptam, & quidem præcipuè quo ad Res Spirituales totam ad-
huc bonam ac puram eſſe in ſuis naturalibus (vt locuti ſunt:)
hoc eſt, in viribus ſuis naturalibus eam adhuc integram re-
lictam
S. 19. Peccatum Originis tantum eſſe Externum quendam,
nullius propè momenti, Næuum, aut aſperſam maculam: aut
corruptionem tantùm Accidentium & qualitatum: cum qua
nihilominus Natura ſuam bonitatem & vires, etiam in Rebus
Spiritualibus, habeat & retineat.
§. 20. Originale peccatum non eſſe Defectum aut Pri-
vationem, ſed tantummodò Externum quoddam Impedimen-
tum Epiritualium bonarum viriumn, quæ in homine adhuc ſint
reliquæ. Verbi gratia: cum magnes allii ſucco inficitur,
non vis ipſius naturalis, attrahendi ferrum, tollitur, ſed tan-
tummodò impeditur: aut, cum faciei macula aſpergitur,
aut parieti color inducitur, facilè id, quicquid eſt, abſter-
gi poteſt. Ad hunc modum etiam Pelagiani illi opinan-
tur, vires hominis in rebus ſpiritualibus non amiſſas eſſe,
ſed impediri tantum: & originale illud malum à Natura ab-
ſtergi poſſe.
§. 21. Repudiantur atque rejiciuntur etiam, qui docent:
Naturam, ex lapſu humani generis, valde quidem debilita-
tam

ORIGINIS. 617
tam atque corruptam: eam tamen noy prorſus omnem bonita-
tem (quo ad res Eirituales ſeu t a Rtandas ſeu perficiendas)
amiſiſſe. Et falſum eſſe contentunt, quod Eccleſiæ noſtræ bp. 292.
canunt: Per lapſum Ade penitus bumanam haltkvatt & eſſen-“
tiam corruptam eſſe. Aiunt enim hominem ex prima ſua“
origine adhuc Aliquid Boni, guantulumcunque etiam, &
quâm exiguum atque tenue id ſit, reliquum habere: ca-
pacitatem videlicet, aptitudinem, & vires aliquas, in rebus
ſpiritualibus aliquid inchoandi, operandi, aut cooperandi.
Hæc Pelagiana & falſa ſunt. Quod verò ad externa, tempo- p. 6-15.
ralia, & ad hunc mundum pertinentia negotia, quæ rationi
ſubie cta ſunt, attinet: de his infra ſuo loco dicetur.
6SbS. 22. Hæc atque huius generis veritati contraria dogma-
ta, eam ob cauſam reprehenduntur & rejiciuntur: quia ver-
bo Domini docemur, quòd Corrupta Natura ex ſe & ſuis vi-
ribus, in Rebus Spiritualibus, nullas prorſus ac ne minimas b. 614.
quidem, imo ne tacitarum quidem cogitationum, quæ
Deo probentur, facultates habeat. Neque idmodo: Sed in-
ſuper etiam aſſerunt, quòd Natura corrupta, ex ſe & viribus
ſuis, coram Deo nil, niſi peccare poſſit Gen. 6, . 6. 5, 2l.
S. 23. Vera autem doctrina de Peccato Originis etiam ab Manichai.
altera parte contra Manichæorum errores probè munienda
eſt. Quarè ea, quæ iam recitabimus, falſa dogmata rejici-
untur. .
S§. 24. Quòd initiò quidem Humana natura bona & pura I. Malum
à Deo creata ſit: veruùm iam, poſt lapſum, extrinſecus Pecca- ſubſtantiale.
tum Originale (tanquam quiddam Subſtantiale) per Sata- p. 549.
nam in Naturam infuſum, & cum ea permixtum eſſe: quem-
admodum venenum vino admiſcetur. .
S. a 5§. Etſi enim in Adamo & Heua, Natura initiò pura, bo-
na & ſancta creata eſt: tamen, per lapſum ?rimorum Paren-
tum noſtrorum, peccatum non eo modo ipſorum naturam
infecit, (vt Manichæi furenter dixerunt) quaſi Satan ali-
quod malum ſubſtantiale creaſſet aut formaſſet, & aliud na-
turæ ipſorum admiſcuiſſet. Quin potiùs, cum ſeductione
Satanæ, per humani generis lapſum, iuſto Dei iudicio (in

Q 7 pœnam

II. Non Ho-

in 60 yeccat.
P. 549.

P. 292. 61.

Reſp. Alæge

accuſatitr.

Ob malum
inſitum.

618 I. DE PEC CAT O ⸗
pœnam hominum) iuſtitia concreata amiſſa eſſet, defe ctu

illo, ſpoliatione, & vulneratione (quorum malorum Satan
cauſa eſt) humana Natura, eo modo, quo ſupra diximus,
peruerſa & corrupta eſt: vt iam natura, vnà cum illo defe ctu
& corruptione, ad omnes homines, qui naturali modo à pa-
rentibus concipiuntur & naſcuntur, hæreditariò propage-
tur. Poſt lapſum enim iam humana natura non pura & bo-
na primum creatur, & deinde demum per Originis Pecca-
tum corrumpitur: ſed in primo conceptionis noſtræ momen-
to, ipſum ſemen, ex quo homo formatur, peccato iam conta-
minatum & corruptum eſt. Et hoc Originale peccatum non
eſt quiddam, in natura vel extra naturam hominis Per ſe ſub-
ſiſtens: ſed neque eſt hominis corrupti Propria eſſentia, cor-
pus aut anima, aut homo ipſe. Neque etiam Oniginale Pecca-
tum eo modo à corrupta Natun eſt diſcernendum, quaſi ipſa
natura coram Deo pura, bona, ſancta, & incorrupta adhuc
extaret: & tantùm inhabitans Peccatum Originis eſſet malum.
S. 26. Neque ea ſententia, quam Auguſtinus Manichæis

mo, ſed aliud tribuit, vlla ratione probari poteſt: quòd nimirum Non homo

iuſe corruptus (ratione innati Peccati Originalis) peccet. ſed
aliud quiddam & alienum in homine: & quòd Deus non
ipſam Naturam (quatenus peccato corrupta eſt) ſed tantuùm
Peccatum Originale (quod ſit in Natum) accuſet atque da-
mnet. Tota enim hominis Natura (vt ſupra in theſi ſeu aſſer-
tione ſinceræ doctrinæ de hoc articulo diximus) qualis natu-
rali modo à parentibus generatur, corpore & anima, in omni-
bus viribus, prorſus tota extremè eſt per Peccatum Originis
corrupta: quo ad bonitatem ſuam, veritatem & iuſtitilam:
uæ dotes in Paradiſo Naturæ erant concreatæ. Non tamen
in aliam ſubſtantiam, genere aut ſpecie diuerſam, priori abo-
lita, tranſinutata eſt.
S. 27. Et quidem propter hanc corruptionem tota homi-
nis corrupta natura per Legem accuſatur & condemnatur:
niſi peccatum propter Chriſtum remittatur.
S.2 8. Lex autem Naturam noſtram non eam ob cauſam
accuſat, quòd homines ſimus, à Deo creati: ſed ea de ue
quò

ORIGIXNIS. 619

quòd peccatores & mali ſimus. Neque eatenus Lex naturam

accuſat, quatenus, etiam poſt lapſum, ea in nobis eſt opus &

creatura Dei, ſed quà eſt per peccatum infecta & corrupta.
§. 29. Etſi verò Peccatum Originale totam hominis Na-

turam, vt ſpirituale quoddam venenum & horribilis lepra

(quemadmodum D. Lutherus de hoc negotio loquitur) in-
fecit & corrupit: ita quidem, vt iam in Natura corrupta ad
oculum non monſtrari poſſint diſtinctè, hæc duo: ipſa Natu-

m'ſola, & Originale Peccatum ſolum tamen non vnum & idem

eſt, Corrupta Natura, ſeu Subſtantia corrupti hominis, ipſius
corpus & anima, Homo videlicet ipſe à Deo creatus: (in
quo Originale Peccatum habitat, cuius ratione natura, ſub⸗

ſtantia, totus denique homo corruptus eſt: & I1PSVM Ori-

ginale Peccatum, quod in hominis natura aut eſſentia ha-
bitat, eamque corrumpit. Quemadmodum etiam in lepra
corporali ipſum corpus leproſum, & lepra ipſa in corpore
non ſunt vnum & idem: ſi propriè & diſtinctè ea de re dis-

ſerere velimus. Diſcrimen igitur retinendum eſt, inter Na-

turam noſtram, qualis à Deo creata eſt, hodieque conſerua-

tur, in qua Peccatum Originale habitat: & inter ipſum
Peccatum Originis, quod in Natura habitat. Hæc enim
duo diſtinctè, iuxta ſacræ Scripturæ analogiam, conſide-
randa, explicanda, & credenda ſunt.

30. Et quidem ad retinendum hoc diſcrimen præcipuis Creatio bona
fidei noſtræ Chriſtianæ articulis mouemur, vrgemur atque dum in Scri=

p. 613.

cogimur. IN PRIMO enim articulo de Creatione docet ſa- ptura.

cra Scriptura: Deum non modo ante lapſum humanam natunam
creaſe: verùm etiam eandem, poſt lapfum, eſſe Dei opus & crea-
turam Dent. 32, 19. Pſ. 9, 14, 15. Eccl, I2, 7. Na. 45, 9. ſéq, CJ, 1, II.
c. 6a, 5. Actor. I7, 25. Apoc. g, I.
§. 31. Manus tuæ (inquit Iob. c. 1o, 5.o. 11.) fecerunt me, G&
plaſmauerunt me totum in circuitu- & ſic repentèò præcipias me?
Memento, quæſo, quò ſicut lutum feceris me, & in puluerem reduces
me. Nonne ſicut lac mulßiſti me, & ſicut caſeum me coagulaſti?
Ppelle & carnibus veſtiviſti me, oſſibus & neruis compegiſti me. Fitam
& miſericordiam tribuiſti mibi, & viſitatio tua cuſtodivit Piritum
meum. §. 32.

620 I. DE PECCATO
§. 32. Sic enim Pſaltes regius canit: Conftebor tibi quòd
mirabiliter formatus ſum: mirabilia ſunt opera tua, & anima
mea cognoſit abundb. Non eſt occultatum os meum à te, quod
feciſti in occulto, cum formarer in inferioribus terræ. Imperfelctum
meum viderunt oculi tui: & in libro tuo omnes dies mei ſeripti

ſunt, qui adbuc futuri ſunt, & nullus adbuc ex eis eſſet Pſalw.

179, U.
§. 3 3. Et Eccleſiaſtes Salomonis in hanc ſententiam
ſcripſit: Reuertetur puluis in terram ſuame, vnde erat: & ſpiritus
redibit ad eum qvi dedit illum Eccleſ. 12, 7.
S. 34. Hæc Scripturæ dicta luculenter teſtantur, quòd
DeusOptimus Maximus etiam poſt Humani generis lapſum
nihilominus ſit Hominis CREATOR: qui ipfius & corpus
& animam creet. Itaque verum eſſe non poteſt, quòd Cor-
ruptus homo, ſine omni diſcrimine, ſit Ipſum Peccatum: aliàs
conſequeretur, Deum eſſe Peccati Creatorem.

Catechiſmus. S§. 35. Noſtram verò piam de hoc articulo ſententiam
etiam Minor Catechiſinus noſter, in explicatione Primi ar-
p. 350. ticuli, confirmat. Sic enim ille habet: Credo quòd Deus me crea-

verit, non minus, quàm omnes alias creaturas quodque mihi ani-
mam & corpus, oculos, aures, & omnia membra, quin etiam ra-
tionem & ſenſus omnes non modò largitus ſit, verùm etiam eadem
conſeruet. Et in Maiore Catechiſmo hæc verba extant,:
Hoc ſentio & credo: me eſſe Dei creaturam: mihi ab ipſo donata
eſſe, & bactenus conſeruari corpus meum, animam, vitam, mem-
p. 467. bm, tam minima, quàm maxima, omnes ſenſus, totamque meam
mtionem, &c. Hæc vera & certa ſunt: etiamſi negari non
poſſit, quòd creatura & opus Dei per Peccatum horribiliter
ſint corrupta. Maſſa enim illa, ex qua hodie Deus homi-
nem format & fingit, in Adamo corrupta & peruerſa eſt: &
talis, qualis in Adamo poſt lapſum fuit, hæreditario modo
in nos propagatur.

Dei gratia §. 36. Et hoc loco omnes piæ mentes ineffabilem Dei
continuag bonitatem agnoſcant: quòd videlicet hanc penitús corru-
creans. ptam, peruerſam, & peccato contaminatam maſſam Deus

non

. ORIGINISs.. 621
non ſtatim à facie ſua in æternum gehennæ incendiũ abjicit:
ſed quòd ex ea format atque fingit humanam naturam,
quam hodie circumferimus, quæ tamen peccato horribili-
ter eſt deprauata. Creat autem hanc maſſam eo conſilio, vt
erVnigenitum dile ctumFilium ſuum à peccato eam emun-

det, ſanctificet, atque ſaluam faciat.

§. 37. Quarè in Primo fidei noſtræ articulo (vt diximus)
clariſſimè elucet diſcrimen, quod eſt interPeccatum Originis,

& inter hominis Corruptam Naturam. Originale enim p. 18. 197. 613.

peccatum non eſt à Deo: neque Deus eſt creator vel au-
thor peccati. Nec Originale peccatum eſt opus aut crea-

tura Dei: ſed eſt opus Diaboli. Quod ſi prorſus nulla dif-

ferentia eſſet inter Naturam ſeu ſubſtantiam corporis atque
animæ noſtræ: quæ per peccatum Originis corrupta funt:
& inter ipſum peccatum Originale, quod Naturam cor-
rumpit: ſequeretur, aut Deum (quippe huius naturæ no-
ſtræ creatorem) etiam ipſum peccatum originis creare &
formare: id enim, hac ratione, ipſius corpus & creatura
eſſet: Aut certe conficeretur, (cùm peccatum ſit opus
Diaboli) ipfſfum Satanam huius noſtræ naturæ, corporis
atque animæ, creatorem, atque ita naturam noſtram, opus
& creaturam Diaboli eſſe: ſi nullum prorfus diſcrimen in-
ter Peccatum Originis & noſtram Naturam retinere liceret-.
Vtrunque autem abſurdum primo fidei noſtræ Chrifſtianæ
articulo repugnat.
§. 38. Quapropter, vt Opus & creatura Dei in homine, ab
opere Diaboli diſcerni queat, aſſerimus, quòd Homo corpus
& animam habet, id habere eum beneficio creationis diui-
næ: & quidem id ipſum Dei eſfe opus, quòd homo aliquid

