M gnos & ſanctos nos baptiſari permittimus, neq; hoc nomine
peccata noſtra confitemur, quaſi puri & à delictis alieni eſ-
ſemus, ſed planè contraria quadam ratione, ut miſeri ac
ærumnoſi peccatores, & prorſus propterea, quia indigni
ſumus: niſi fortaſſe quispiam talis eſſet, quin ullam grati-
am aut abſolutionem deſideraret, neq; cogitaret unquam,
vita in melius mutata reſipiſcere.

Aonrs §F. 16. Sed enim qui gratiam ac conſolationem habendi &
promiſſiones

oir, ut mpetrandi cupidus eſt, ille ſemet inſtiget, nulloq; modo
pPrope leE, U — D . .. =òðð 3 .
invitemur ad abſterreri ſe patiatur, itaq; dicat: Perlibenter quidem hac
irequentiorem Cœna dignus eſſe velim, nulla adductus dignitate venio, ve-
uum ſacra- rum tuo verbo fretus adſum, propterea quod tu mihi præce-
mant. piſti, egoꝗ; non invitus in diſcipulorum tuorum numerum
referri cupio, quantulacunq; tandem mea ſit dignitas, ninil
moror. Verùm hoc arduum & grave eſt factu, hoc enim
nobis nunquam non impedimento eſt & obſtat, quèd lon-
gè attentiores ad nos ipſos, quam ad os & verba Chriſti ſu:
mus. Ita enim natura humana agere cuperet, ut ſecuri-
tate q uadam & certitudine ſe ipſa potius frui & niti poſſet:
qua re fruſtrata, abhorret accedere. Verum hæc de prima
parte ſatis ſuperq; diximus.

I. J. 17. Secundo, benigna quoq; huic præcepto ad jecta eſt
Eromiſſio. promiſſio, ut ſupra etiam memoratum eſt, quæ nos omni-
um vehementiſſimè inſtigare debebat atq; impellere. Hæc
enim

M MAIOR. 535 Des. Coena.
enim illa ſunt verba, perquam amica & amicabilia, humani-
tatis ac benevolentiæ plenisſima: Hoc e corpus meum,
quod pro vobis traditur. Hic eſt ſangvis meus, qui pro vobis
eſfunditur in remisſionem peccatorum. Hæc, inquam, ver-
ba dixi neque ullis cautibus neque quercubus eſſe prædica-
ta, verum mihi & tibi: alioqui eadem opera æquè tacere
potuiſſet, neq; ullum Sacramentum inſtituere. Quare fac
etiam atque etiam, ut & te in hæc verba (PRO VOBIS)

includas, ne nequicquam tecum loquatur. Hie enim omnes
theſauri ſui nobis offert divitias, quascunque cœlitus ſe-

cum humano generi detulit: ad quas etiam aliàs amicisfi-
mè & amantisſimè nos provocat, veluti Matth. II. 28. inquit:
Venite ad me omnes, qui laboratis & onerati eſtis, ego refocillabo
vos. Jam quidem extremum flagitium & facinus eſt, 385 82. 71-
quod cum ille tam amanter atque ſideliter nos moneat,
ad noſtrum ſummum & maximum bonum confluendos,
nos tam alienos erga vocantem geramus, ac tantumtem-

P. 146. 203⸗

——

poris à Sacramenti participatione remoti exigamus, donec

prorſus animo indurato refrixerimus, ut nulla uſquam de-
liderii aut amoris ſcintilla in nobis ſuperſtes remaneat.
Equidem Sacramentum non perinde intuendum eſt, ut res Hic offertur
noxia, à qua vitanda ambobus (quod ajunt) pedibus fu- remiſtio pec-

giendum ſit, verum ut falutifera & utilis medicina, quæ tuis ohtoruun & ab-

. . . —1—— . . plicatur cre-
morbis medeatur, vitamque tibi det & animæ & corporis. eti.

Ubi enim anima recuperata ſalute convaluit, ibi corporis
quoq; valetudo ſalva eſt. Cur ergo nos illud ita abominan-

tes cavemus, quaſi cicuta eſſet, quæ devorata mortem no-

bis inferret præſentem?
J. 18. IIlud equidem inficias non iverim, eosipſos, qui
contemnunt, aut beluino more vivunt, tantum in pernici-
em & damnationem ſibi fumere. Talibus enim nihil debet
eſſe bono aut ſaluti: perinde atq; ægroto accidere ſolet, pro
libidine ſua ecdkenti atq; bibenti, quæ ipfià mecdico interdi-
ta ſunt. Porro iis, qui ſuæ carnis infirmitatem ſentiunt, eaq;
libenter exonerati eſſent, quærentes auxilium, non aliter
intueri debent & uti, atq; pretioſisfima tyriaca, aut anti-
LI 4 doto

DeS. Coœna. 536 CATRcHI 5M VS

doto præſentiſſimo, adverſus omnia venena, quibus infe-
cti ſunt. Hic enim ex ore Chriſti ſumes peccatorum con-
donationem, ſecum habentem, unaq; apportantem Dei
gratiam & Spiritum, unà cum omnibus ſuis bonis, tutela,
protectione & poteſtate, contra mortem, Diabolum, atque
omnia mala.
m. Yg.i 19. Ita quidem à Deo & Chriſti præceptum, ejusque
gnbene a. promiſſionem habes. Adhæc tui gratia, tua ipſius neceſſi-
Eriæ nodræ tas, quæ cervici tuæ incumbit, & cujus gratia ejusmodi præ-
accendat in no- cepta, illectamenta & promiſſiones datæ ſunt, impellere te
bis deſiderium qebebat. Ipſe enim dicit: Matth. 9, 12. Non est opus medico va-
hujus carnis. Leptibus, ſidmall habentibus, hoc eſt, laborantibus, & qui pec-
catis, mortis formidine, carnis atq; diaboli tentatione o=
nerati ſunt. Jam ſi peccatorum faſce gravatus es, tuamque
ſentis infirmitatem: tum alacri accedas animo, teq; Chri-
ſto refocillandum, levandum & corroborandum offeras.
Etenim ſi tamdiu procraſtinare volueris, donec defecatis
vitiis mundus & dignus Sacramentum posſis accedere:
Qui vocentur Perpetuo tibi ab hac cœna abſtinendum erit. Etenim eam
indigni. ic pronunciat ſententiam: Si purus & probus es, mea ope
non indiges, neq: vicisſim te mihi opus eſt. Quare ijtan-
tum indigni dicuntur, qui ſuos defectus non ſentiunt, neq;
peccatores eſſe ſuſtinent. p. 369. 572. 573 ·‧ 71 1.
Ejiciendus ex G. 20. Quod ſi dixeris, quid mihi tum faciendum
animis ſtupor ſuades, ſi talem carnis meæ necesſitatem perſentiſcere
vogranions de nequeo, neque ulla Sacramenti fame aut ſiti teneor 2
3 immundi- Reſpondeo: lis, qui ita affecti ſunt, ut nihil tale ſentiant,
cie. nullum ſeio dare conſilium præſtantius, quam ut in ſi-
num proprium inſpiciant, videantque, num ipſi quoque
carnem & ſangvinem habeant: quod cum ita eſſe com-
perient, tum ſui tantum compendii gratia Pauli Epiſto-
lam ſcriptam ad Galatas requirant, & audiant, cujusmo-
di ſua caro fructus ſoleat producere. Manifeſta ſunt au-
tem (inquit) c. 5, 19. operacarnis, quæ ſunt fornicatiommundi-
cia, impudicitia, luxuria, Idolorum ſervitus, veneficia, inimicitiæ,
contentiones, æmulationes, iræ, rixæ, diſenfiones, ſectæ, invidiæ, ho-

MAIO R— 737 De 8. Ceorna.

viicidia, ebrietates, comeſſationes, & his ſimilia. Quapropter
ſi hæc ſentire nequis, ſaltem Scripturæ credas, quæ tibi
non mentietur, quippe cui caro tua propius quam tibi
nota eſt. Imo amplius quoque concludit Paulus ad Ro-
man. 7. 10. inquiens: Nio quod non habitet in me, in carnes
mea, bonum, Quod ſi Paulus de ſua carne id pronunciare
audet: neque nos quæſo vel meliores, vel ſanctiores illo
ſimus. Cæterum quod nos idem non perſentiſcimus, hoc
periculoſius ægrotamus. Signum enim eſt certisſi-
mum, noſtram carnem lepra eſſe infectam, quæ ni-
hil quidem ſentit, ſævit tamen interim, & circumcirca ſer-
pit. Veruntamen, ut dictum, quòd ſi usque adeo mortuus
es, ſaltem Scripturæ teſtimonio fidem habere digneris,
quæ, qualis ſis, jam tibi ſuo comprobavit judicio. Et in
ſumma, quo minus tua peccata & defecétus perſentiſcis,
hoc plures cauſæ tibi ſuperſunt accedendi, opemq; & me-
dicinam quæritandi.
§. 2 I. Deinde in hoc quoq; fac attentus ſis, ut circumſpi-
cias, num in mundo quoq; verſeris, aut ſi ignoras, id ex vi-

Mundi duri-
tia erga Eccle-
ſiam.

cinis tuis exquirito. Quod ſi una cum aliis in mundo conſti-
tutus es, non eſt, quod cogites, peccatum & necesſitatem ti-
bi defuturam. Tantuùm enim incipias, ac ita te geras, quaſi
probitatem ſectari, & cum Evangelio ſtare decreveris, ac vi-
de num nemo tibi infenſus erit, inſuper ægrè faciat, vim
atq; in juriam inferat, præterea ad peccata & vitia cauſam Rabies Dia-
ſuppeditet. Quod ſi nondum expertus es hocipſum Scri- boi p. 357.

ptura magiſtra fac audias, ſurſum ac deorſum his præclaris 41
teſtimoniis & titulis mundum prædicante. c
G. 22. Præter hæc Diabolum quoq; juxta te habebis, quem
proſtratum nequaquam prorſus conculcabis, cùm Do-
minus noſter Jeſus Chriſtus ipſe devitare non potuerit.
Quid ergo eſt Diabolus? nihil aliud quàm quod eum ſcri- Jo. & 44.
ptura nominans eſſe perhibet, nempe mendax & homici- Mendacium.
da. Mendax quidem obid, quod cor humanum à verbo b. 506:.
Dei abducere & excæcare conatur, ne tuam necesſitatem
ſentias, neve ad Chriſtum medicum venire queas. Homi-
L.1 5§ cida

1.499.503.

DeS. Coœena.

Homicidium.

P. 499.

Precatio pro
aliis.

Hæ commo-

nefactiones
non ſolum a-
dukis, ſed et-
iam teneræ æ
tati proponen-

538 CATECHISMVS

cida vero, qui ne ad unius quidem horulæ ſpatium vitam
tibi fovet. Quod ſi videndi tibi daretur copia, quot gla-
diis, quot haſtis, quot ſagittis & telis omnibus momentis
in te collimet: gauderes toties tibi patere ad Sacramentum
acce dendi januam, quoties posſis conſequi. Quòd autem
tam ſecurè, tam incogitanter ambulamus, nihil facit aliud,
quàm quod non cogitamus aut credimus, nos in carne &
hoc pravo mundo vivere, aut verſari in regno Diaboli.
Y. 23. Quamobrem hæc probè experienda & exercend:
tibi proponito, teq; ipſe accuratè fac excutias, & noſcas,
tum pauliſper circumſpicito, & vide quid Scriptura loqua-
tur. Quòd ſi ne tum quidem quicquam ſenſeris: hoc major
te urget ad conquerendum necesſitas æquè apud Deum ac
proximum tuum. Ab his petas auxilium, utque pro te
precentur, poſtula, neq; prius abſiſtat, quàm cor tuum
adamantia illa duritie liberatum fuerit. lta fiet, ut demum
tua tibi pateat necesſitas, clarè viſuro, te terq; quaterꝗq; in
omnium vitiorũ lernam profundius eſſe immerſum, quàm
ullum alium peccatorem: teq; Sacramento multo egere
impenſius, medendæ calamitati tibi occultæ, Deo ſuam
tibi largiente gratiam, ut magis ſentias, fiasꝗ; ad hunc mo-
dum Sacramenti eſurientior. Præcipuè vero Diabolo tan-
topere te infeſtante, tibiq; pernitiem machinante, ut te
comprehenſum & anima & vita juxta ſpoliet, ita ut nulla
hora ab ejus inſidiis tibi in tuto eſſe liceat. Quam cito vero
& ſubitò te oſcitantem & nil tale opinantem in omne cala-
mitatis genus præcipitaverit?
S, 24. Hæc jam hactenus monendi gratia dicta ſint, non
tantum nobis grandioribus, verum etiam natu minoribus,
qui in Chriſtiana doctrina, e jusdemq; intellectu educandi
ſunt. Ad hunc enim modum hoc minore negotio decè præ-
cepta, fidei ſymbolum, & orationem dominicam, juventuti
inculcare poſſemus, ut cum quadam voluptate atque adeo
ſeriò hæc caperent, & ita ſtatim ab ipſis infantiæ crepun-
diis percepta indeſinenter exercerent atque aſſueſcerent.
Jam enim pene cum natu grandioribus actum eſt, ut hæc
atq;

MAIOR. 539
atq; alia ab ipſis impetrare nequeamus, niſi ejusmodi ho-
mines jam inde à puero educentur, qui nobis ſucceſſuri Eecl. 4, 15.
ſunt noſtrumq; opus & officium arrepturi, ut & ipfſi ſuos
liberos! benè ac fſalutariter educent, quorum opera Dei
verbum ſuſtentetur, & Chriſtianorum communio ædifice-
tur. Quapropter quisq; paterfamilias ſciat hoc ſui eſſe offi- Officium pa-
cii, ut Dei juſſu atq; præcepto hæc liberos ſuos doceat, aut tis Drnilias.
alios docere ſinat, quæ eos noſſe par eſt. Cum enim bapti- . 3 4. 377
ſati ſint, jamq; in Chriſtianorum numerum & communio- 386.4;27.
nem cooptati: æqvum eſt, ut hujus Sacramenti participa-
tione fruantur, ut nobis queant eſſe utilitati & ſubſidio.
Operæ pretium enim eſt, ut omnes nobiſcum in par-
tem fidei, orationis, charitatis, pugnæ ad
verſus Diabolum ſuſceptæ
veniant.

DE QvVIBVSJ

CONTROVERSIE ORTA

SVNT, INTER THEOLOGOS
AVGVSTANEÆ CONFESSIONIS: QVI IN

REPETITIONE SEQVENTI, SECVNDVM VERBI

DEI PRESCRIPTVM, ET FIDEI ANALO-
GIAM, PIE DECLARATI SVNT,
ET CONCILIATI.

I. Operis Neceſſitas, S-opur, Media, Modus, Eventus, fus, Favor, Odium, inde
Scriptæa altrinſecus, Dicta, Facta, Status ſervatus, amiſſus, in Hutteri Con.-
cordia Concorde, Hoſziniani Diſcorde, Admonitione Neoſtad. Palatina, Aliis,
ut Reſeriptionibus, Exegeſibus, Diſputationibus, Concionibus, patefit.
II. Opus in Conventibus pluribus prætractatur, in Torgenſi Il. anno zb. de-
lineatur Berge Cœnobio ad Magdeburg. anno . per Deputatos
Theologos D. Jacob. Andreæ, Tubing. D. Martin. Chemnitium, brunſvie.
D. Andream Muſjoulum, Francofurt. D. David. Chytræum, Roſtoch. D. Nicol.
Selneccer. Lipſienſis. D. Chriſioph. Corner. confit, Cenſuris ſubmittitur,
agd eas perficitur, Nominibus Statuum Confeſſorum, Preæfationi, Cleri Operis
Vini ſubſcriptis, confirmatur. .
III. Verſio ejus Latina eſt D. Lucæ Oſfandri, Tubing. Theologi, ſat celebris,
Juſſi vetere à Prineipe ſuo, fatente, per Theologos Palatinos, ipſo

—

Quedlinburgi, in Colloquio: relictà cuique libertate vertendi melius.

Epitome quidem hæc & Repetitio pag. vog. Germanicèò ſcribuntur,.
Germanicum ergò Exemplar eſt Authenticum. Conf. D. Polycarp.
Lyſerum, contra Paniel. Hofmann. Helmſtadienſ. Theol. in anno 97. Pala-
tini Legati erant D. ihelm. Zimmermann, D. Timotheus Kirchner. Theo-
logi, Licent. Georg. Harder. Cancellarius. Colloquinm Quedlinburg. pro-
ceſſit anno jbb. ,

Contenta, cum Parallelis Partibus
Operis.

Epitome . Pag. Declar. Pag. A. C. Pag. Art. Sm.
De Norma Doctrinæ 543. Præf. 607. Præf. A. B. C. Præf.
Symb. 1. 2. 3. I, 4.
I. De Peccato Originis 545. 611. II. 12. III, r.
II De Libero Arbitrio 551. 627. XIIX. 17. III, 1,2.
III. De Juſtificatione 556. 652. IV. 13. III, 13.
IV. De Bonis Operibus 560. 667. VI XX. 1z. m8. III, 3.
V. De Lege & Evangelio 164. 676. V. VI. XI. 13. III, 2,4.
. XIII. 18.
VI. De Tertio Vſu Legis 566. 684. d. I. III, 7,9.
VII. De Cœnà Dominj 569. 691. X XIII. XXKII.
.. XXIV. 13. III. 6.
IIX. De Perſonà Chrfiſti 576. 725. Symb. III. i2. P. I.

IX. De Deſcenſu Chriſti ad Infe-

rOs. . 583.
X. De Adiaphoris . 785.
XI, De Prædeſtinatione 587.
XII. De Erroribus
1. Anabaptiſticis 593.

(a) VII. IIX. IX. X. XI. XII.
XIII. XV. XVI. XX. XXIIX.

2. Schvvenckfeldicis 595.
3. Neo-Arianicis 5956.
4. Antitrinitaticis 596.

749. Symb. 1.4. 12. d. I. Symb.

75 I. XV. XxXIIX. 16.

IX XII. 2. 15.
XIX. 19.

785. III. V. VI. (a) vid. Col.

787. ibid.
788. Symb.
I. II. IM. ibid.
789. ibid. ibid.

NB. Quinam Epitomen hanc ſcriptis explicarint,
impugnärint, defenderint, Index Autorum

d. h. r, oftendet poſt Pæfat.

III, 15.

Pag.
271.
311.
271.
290.
307.
307.
20½.

302,.
305.
302.
303.
278.

308.

758. III. V. VII. 3. 12. III, 4. 301.

3.
ibid. ibid.
ibid. ibid.
ibid.

ibid.

D
“

A
R

MA, AD QVAM. OMNIA
Dogmata exigenda, & quæ inciderunt Certa-
mina, pié declaranda & compo-

nenda ſunt.

. I.
(RExDIMVS, confitemur, & docemus, Vnicam. Norma Do-
Regulam, & Normam, ex qua Omnia dogma- Drine, lola
ta, omnesque Doctores iudicare oporteat⸗, Seriptaza .
nullam omnino aliam eſſe, quàm Prophetica Pag. 289. 311.
& Apoſtolica, tum Veteris, tum Novi Teſta- 543.61. ſea.
menti, ſcripta. Sic enim Pfſaltes Pſ. ng, o;. ait: Lacerna pe-
dibus meis Verbum Tuum, & lumen ſemitis meis. Et D. Paulus
Gal. i, . inquit: Etiamſi Angelus de cœlo aliud prædicet Euangelion,
anathema ſit.
§S. 2. II. Reliqua verò ſive Patrum ſive Neotericorum ſcri-II. Patrum &
pta, quocunque veniant nomine, Sacris literis nequaquam ſecut ſeriptn,
ſunt æquiparanda. Quin potiùs Vniuerſa illa Sacrarum lite- ur teſtes-
rarum authoritati ita ſubjicienda ſunt, vt alia ratione non
recipiantur, niſi Teſtium loco: qui doceant, quòd etiam
poſt Apoſtolorum tempora, & in quibus partibus Orbis, do-
Strina illa Prophetarum & Apoſtolorum ſincerior conſer-
vata ſit⸗.
§. 3. III. Et quia non multò poſt Apoſtolorum tempora, III. Symbola,
imò etiam cum adhuc ſuperſtites eſſent, falſi Doctores & de Conſenſu
Hæretici Eccleſiam perturbârunt: contra quos in primitiva Eccleſiæ.
Eccleſia quædam Symbola ſunt compoſita, quæ unanimem p. 543. coz.
CGatholicæ Chriſtianæ Fidei Conſenſum, & Confesſio-
nem Orthodoxorum & veræ Eccleſiæ, complectebantur,

(qualia Symbola ſunt, Apoſtolicum, Nicænum, & Athanaſianum) P. I. — ⸗

Profñtemur publicè, nos hæc tria Symbola toto pectore Nobis aonita.
amplecti,

õ

744
ampleéti, & rejicere omnes Hæreſes, omniaque dogmata,
quæ contra piam illorum Symbolorum ſententiam vnquam
in Eccleſiam Dei ſunt inueéta.
III. Confeſſo S. 4. IV. Quod verò ad Schiſmata, quæ, in Religionis ne-

Auguſt. Pri- gotio, in tempora noſtra inciderunt, attinet: iudicamus“
ma,non mu- Auguſtanam Confesſionem, Primam illam & Non-mutatam,
tata, p. 606. quæ in frequentiſſimis illis celeberrimisque Comitiis, an-

Præf. 5 11. ſeg⸗ no M. D. XXX. habitis, Cæſari Carolo V. Auguſtæ exhibita
P. 74 22 2z85- eſt, Vnanimem complecti Conſenſum atque Declarationem
eq. 311. 606. .. — — .
Chriſtianæ noſtræ Religionis & Confeſſionis: eamque no-

Symbolum . ,B
noßtri tem- ſtri temporis Symbolum eſſe, tum adverſus Papatus falſos
pori. atque Idololatricos cultus, & ſuperſtitiones: tum etiam ad-

verſus alias ſectas.
W. v. §. 5. V. Huic Confeſſioni Auguſtanæ adiungimus eiusdem
Apologiam: & præter hanc, etiam Articulos, Smalcaldii

—– Apologia, — . 192, 1.2
Smaleald. Anno M. D. XXKXVII. conſcriptos, quos præcipui illius tem-
Sricuk. poris Theologi ſubſcriptione ſua comprobârunt. 4
p. 271. ſeq. §.6. VI. Et quia hæc Religionis cauſa etiam ad Laicos, quos

VI. VII. vocant, ſpectat, eorumque perpetua ſalus agitur: profite-
Lutheri Ca- mur publicè, nos etiam amplecti Minorem & Maiorem D.
techiſmi. Lutheri Cate chiſinos, vt ii Tomis Lutheri ſunt inſerti: quod
b. 333 377. eos quaſi Laicorum Biblia eſſe cenſeamus, in quibus omnia
Summa Scri-illa breuiter comprehenduntur, quæ in Sacra Scriptura fu-

pturæ §. fiùs tractantur: quarum quidem rerum cognitio homini

Chriſtiano ad æternam ſalutem aſſequendam eſt neceſſaria.
S. 7. VII. Ad has rationes, paulò ante monſtratas, tota do-
Grina in Religionis negotio eſt formanda atque accommo-
danda: &, ſi quid iis contrarium eſſe deprehenditur, id re-
jiciendum atque damnandum eſt: quippe quod cum vna-
nimi Fidei noſtræ Declaratione è diametro pugnet.
S. S. II K. Hoc modo luculentum diſcrimen inter Sacras Ve-

Vis Diſire-
tiva.

Scripturæ §.

Probatio & teris & Noui Teſtamenti literas, & omnia Aliorum ſcripta
Deciſßio. retinetur: & ſola Sacra Scriptura, Iudex, Norma & Regula

agnofcitur, ad quam, ceu ad Lydium lapidem, Omnia do-
gmata exigenda ſunt & iudicanda: vt, piane, an impia, vera,
an falla ſint, deprehendatur. .

§. 9.

—

I. DE PECCATO ORIGINIS. 145 H
8. 9. 9. Commemorata verò illa Symbola, & alia ſcripta, Autoritas
quorum paulò ante mentionem fecimus, non obtinent au- Ludiciaria.
toritatem Iudicis: hæc enim dignitas ſolis Sacris literis de-
betur: ſed duntaxat pro Religione noſtra teſtimonium di-
cunt, eamque explicant: vt manifeſtum fiat, in qua ſenten-
tia Sacras literas acceperint, easque quomodo interpretatæ
ſint Eccleſiæ illæ, quæ tunc erant: & quibus rationibus do-
gmata cum Sacrà ſcripturà pugnantia reiecerint atque con-
demnauerint.

DE PECCATO ORIGINIS. 2 N*
Status controuerſiæ. Pge.
. . „ Matthiæ Flacii
1. AN. controuerſiam venit: An Peccatum Originale ſit ilyrici Theol.
propriè, & quidem absque omni diſcrimine, 1PSA“ lenenf, cum
hominis corrupti NATVRA, SVBSTANTIA SKtorine .
ESSENTIA, aut certè principalis & præſtantiſſima pars leg. Colloqe.
ipſius ſubſtantiæ: vtpote, 1PSA rationalis ANIMA, in fam- Vinsr. ann-
mo ſuo gradu, & in ſummis ipfius viribus conſiderata? 1560. M. Cy-
S. 2. 2. An verò inter hominis Subſtantiam, Naturam, Es-Pacispangen-
ſentiam, Corpus, & Animam, etiam poſt lapſum humani ge-Ronh Itenei
neris, & inter Originale peccatum aliquod ſit diſcrimen: cum llebicis.
& quidem tale, vt aliud fit 15SA NATVRA, & aliud I1PSVM
PECCATVM Originis, quod & 1N Natura hæret, & Natu-
ram corrumpit? Abroſ.re-
AFFILRMATIVA. raem.l..c. 5.
3. Sincera doctrina, Fides & Confeſſio, ad ſupe- Malitia uria;
riorem illam NORMAM, & cum Religionis noſtræ ſiantialis, ſed

compendio congruens atque conſentiens. eaen r de-
V Mm . §. IJ.ræ bonitate.
Auguſt. T. X. Serm. 1. Non alia natura eſt, ut inſaniunt Manichæi, ſed languor &
vitium noſtrum eſt; Non ſeparatum alibi erit, ſed ſanatum nusquam erit.
Icem T. I. S§. 26. de Verb. Apoſt. p. 26. Caro opus Dei eſt cum formatur, conditur,
producitur, regeneratur, ſignatur, curatur. Quid debet Diabolo totiens opus Dei?
Irridesntur ergo Manichæi, & propter honorem Dei Carnis natura laudetur, atque

omne vitium in voluntate ponatur.

546 I. D E PECCXT O
I. S. 1. Redimus, docemus, & confitemur, quòd ſit aliquod
Airm. diſcrimen inter 1SAM hominisNATVRA M, ſi illa
Natura à conſideretur non tantum, qualis initiò pura & absque pec-
Uapſu tamen cato à Deo eſt creata: Verum etiam qualis nunc, poſt la-
Dei creatum. pſum, in nobis illa eſt: & diſcrimen retinemus inter IPSAM
P.612, Naturam, quæ etiam poſt lapſum eſt, permanetque Dei
creatura, & inter Peccatum Originis. Et iudicamus, tan-
tam eſſe illam Naturæ & Peccati Originalis differentiam,
quanta eſt inter opus Dei, & inter opus Diaboli.
II. 8. r. 4. Credimus, docemus, & confitemur, quòd ſummo
Conſenſ. Ar- ſtudio hoc diſcrimen fit conſeruandum: propterea quòd il-
ic. E. dei. Iud dogma, nullum videlicet inter Naturam hominis cor-
rupti & inter peccatum Originis eſſe diſcrimen, cum præci-
puis fidei noſtræ articulis (verbi gratia de Creatione, de Re-
demtione, de Sanctificatione, denique de Reſurrectione car-
nis noſtræ) pugnet, neque ſaluis hifſce articulis ſtare poſſit.
1. De Crea- S. 3. 7. Deus enim Opt. Max. non modò Adami & Heuæ
tione. corpus & animam, ante lapſum, verum etiam corpora &

Deur. 32, 159. animas noſtras, poſt lapſum, creauit: etſi hæc iam ſunt
12 11. * 2— * 2
“ onz 26,6 corrupta. Et ſanè hodiè Dominus animas & corpora no-
AGcor. 17, 2;. ſtra creaturas & opus ſuum eſſe agnoſcit. Sic enim ſcriptum
Iob. 10, 9,9 „eſt: Manus tuæ ſecerunt me, & plaſmauerunt me totum in cir-
Pſ. II0, 139. »cuitu.

Pf. . .„ .. . . 5 „ „
139,1I §. 4. 6. Et Filius Dei in vnione perſonali illam humanam

Eccl. 12.
2. De Incar-
natione.

naturam, non tamen peccato contaminatam, aſſumſit: ne-
que aliam, ſed noſtram carnem ſibi adiungens aréctiſſimè
copulauit: eiusque aſſumtæ carnis ratione frater noſter fa-
Stus eſt: vt Scriptura teſtatur Hebr. 2, 1. Poſteaquam igi-
p. 619. »„tur (inquit Apoſtolus) pueri commercium habent cum carne
6:2. „S& ſanguine, & ipſe ſimiliter particeps factus eſt eorundem. Non
„enim Angelos aſſumit: ſed ſemen Abrahbeæ aſſumit: vnde & debuit
„per omnia fmtribus aſſimilari, excepto peccato.

2.De Redem- S. 5. 7. Eandem humanam noſtram Naturam, qualis ea ho-
tione & San- die in nobis eſt, (opus videlicet ſuum) filius Dei REDEMIT:

Qtificatione. eandem (quæ ipſius opus eſt) ſanctificat: eandem à mor-
P. 62. tuis

O RICGI N/IS. 547
tuis reſuſcitabit, & ingenti gloria (opus videlicet ſuum)
ornabit. Peccatum autem Originale Deus non creauit: Fi-
lius Peccatum Originis non aſſumſit: non redemit: non ſan- 4. De Reſur-

ctificat: non reſuſcitabit illud in electis: neque id vnquam rectione.

gloria cœleſti ornabit aut ſaluabit. Quin potiùs Originale
peccatum, in beata illa reſurrectione planè abolebitur.
§. 6. 8. Ex his, quæ à nobis allata ſunt, diſcrimen inter cor-
ruptam Naturam, & inter Corruptionem, quæ IN NATV-
RA hæret, & per quam Natura eſt corrupta, facilè agno-
ſci poteſt.
§. 7. 9. Sed vt ea quæ recitauimus, veriſſima eſſe nouimus: III.
ita etiam credimus, docemus atque confitemur, peccatum Peccati eius

Originis non eſſe leuem aliquam, ſed longè profundiſſimam &Gruitas.

intimamque humanæ Naturæ corruptionem: quæ nihil ſa- p. 626. 612.
num, nihil incorruptum, in corpore & anima hominis, at:
que adeò in interioribus & exterioribus viribus eius reli- Eccleſ.- con-
quit. Et iudicamus, rectè & piè Eccleſiam Chriſti canere: ſens.
Per Adami lapſum prorſus humanam naturam & eſſentiam e,,
corruptam. Hoc quantum ſit malum, verbis reuera eſt
inexplicabile: neque humanæ rationis acumine indagari,
ſed duntaxat per VYerbum Dei reuelatum agnofci poreſt.

Et ſanè affirmamus, quòd hanc Naturæ corruptionem ab Id. morte ſo-

IPSA Natura, nemo, niſi ſolus Deus, ſeparare queat: id la telli.
per mortem in beata illa Reſurrectione plenè fiet. Ibi enim
ea ipſa Natura noſtra, quam nunc circumferimus, absque
peccato originis, & ab eodem omninò ſeparata atque mun-
data, reſurget, & æterna felicitate fruetur. Sic enim ſcri-
ptum eſt: Pelle mea circundabor, & in carne mea videbo Deum, r. 3 .
quem ego viſurus ſum mihi, & oculi mei eum conſpelturi ſunt 1. o. 2, 3.
Iob. 19, 26.

NEGATIVA.

Reiectio falſorum dogmatum, quæ com-
memoratæ ſanæ doctrinæ repugnant.

Mm 2 Reiici-

748 I. D E P ECCAT 0
I. .8. R Ficimus, & damnamus dogma illud, quo aſſeritur,
Non ſolum beccatum Originale tantummodò REATVM efle, ex
Reatu. alieno delicto, absque vlla naturæ noſtræ corruptione, in
A. Sm. p. 290. nos deriuatum.
6 I. S. 9. Repudiamus & hunc errorem, cum docetur: Con-
Ner gvzcre⸗ cupiſcentias prauas non eſſe Peccatum, ſed concreatas Na-
ο conerea- . L2 .. .
turæ conditiones & proprietates quasdam Eſſentiales: aut,
1“ Proptie- defectus illos, & malum ingens à nobis paulò?
a „& malum ingens à nobis paulò ante com-
memoratum, non eſſe Peccatum, propter quod homo, Chri-
ſto non inſertus, ſit filius iræ.
III. §S. 10. Rejicimus etiam Pelagianam hæreſin, qua aſſeri-
Nec incorru- tur, hominis naturam poſt lapſum incorruptam eſſe: & qui-
Piun. denm eam in ſpiritualibus rebus totam bonam & puram eſſe,
in ſuis naturalibus (vt olim locuti ſunt) hoc eſt, in viribus
ſuis naturalibus.
III. S. 1I. Damnamus etiam hos errores: quòd Peccatum Ori-
Nee res leviês. ginis externus, leuis, & nullius propè momenti ſit nævus,
P. 6i6. aut aſperſa quædam macula: ſub quà nihilominus natura
bonas ſuas Vires, etiam in rebus ſpiritualibus, retinuerit.
V. S. 12. Nec dogma etiam eorum probamus, qui docent,
Nec modo peccatum Originale tantum eſſe quiddam erxternum, quod
impediment. jimpediat quidem bonas & ſpirituales hominis vires, ſed eas-
Wiritual. dem tamen non tollat: & impedimentum verius eſſe quàm
P. . priuationem & defectum: ſicuti cum Magnes allii ſucco il-
linitur, vis eius naturalis attrahendi ferrum non tollitur:
ſed tantum impeditur: aut, Peccatum Originale quiddam
tale eſſe, quod, ceu macula de facie, aut calor de pariete, ab-
ſtergi facilè poſſit. S
VI. §S. 13. Non aſſentimur iis qui tradunt, hominis Naturam &
Nec partia- eſſentiam non prorſus ſe corruptam: ſed aliquid boni ad-
lis. huc in homine reliquum, etiam in rebus ſpiritualibus: vi-
p.6,7. delicet, capacitatem, aptitudinem, facultatem, induſtriam,
aut vires, quibus in rebus ſpiritualibus inchoare aliquid
boni, operari, aut cooperari valeat.
VII. 8. 14. Contra autem rejicimus etiam falſum dogma Mani-
Nec eſentia-chæorum, cum docetur: Peccatum Originis tanquam quid-
le in fuſum. dam

1

OQ§RIGINIrIS. 549
dam eſſentiale atque ſubſtantiale à Satana in Naturam eſſe
infuſum, & cum eadem permixtum: quemadmodum ve-
nenum & vinum miſcentur. VIII.
§S. 15. Quòd non ipſe homo animalis, ſed aliquid aliud, & Hoc ipſè ha-
peregrinum quiddam, quod ſit in homine, peccet: ideoqueèmo peccat.
non ipſam Naturam, ſed tantummodò Peccatum Originale Pp. 618.
in homine exiſtens, accuſari.
S. 16. Reiicimus etiam atque damnamus, vt Manicheum IXN.
errorem, quòd docetur, Originale Peccatum propriè, & qui- Non Ipſa eins
dem nullo poſito diſcrimine, eſſe 1?SAM hominis corrupti Eſſentia.
Subſtantiam, Naturam, & Eſſentiam: ita vt inter Naturam, AuvSaſt. I. X.
qualis ea in ſeipſa conſiderata, eſt poſt lapſum, & inter Pec-p. 392. T. 1X.
catum Originis nulla prorſus ſit differentia, neque ulla di-Tr. 98. p. 331.
ſtinctio cogitari, aut ſaltem peccatum illud à Natura cogita-
tione diſcerni poſſit.
S§. 17. D. quidam Lutherus originis illud malum, peccatum X. .
Nature, Perſonale, Eſſentiale vocat: ſed non eam ob cauſam, Luth. Aiſcer-
quaſi Natura, periſona, aut eſſentia hominis, absque omninit ſic ab A-
diſcrimine, ſit ipſum Peccatum Originis: ſed ideò ad hunc Atuali.
modum loquitur, vt huiusmodi phraſibus diſcrimen jnteruther nolin.
peccatum Originale, quod in humana natura hæret, & intereume b. 155 d.
alia peccata, quæ Adtualia vocantur, melius intelligi poſſit. Item Tom. I.

§. 18. Peccatum enim Originis non eſt quoddam deli- t4.2.

Rtum, quod actu perpetratur: ſed in ipſa Natura. Subſtantia,
& Eſſentia hominis intimè inhæret. Et quidem, ſi maximè p. gz.
nulla vnquam praua cogitatio in corde hominis corrupti
exoriretur: ſi nullum verbum otioſum proferretur: ſi nul-
lum ſcelus deſignaretur: tamen Natura nihilominus cor-
rupta eſt per Originale peccatum, quod nobis ratione corru-pſal 51, 6.
pti ſeminis agnatum eſt: quod ipſum etiam ſcaturigo eſt
omnium aliorum peccatorum, quæ actualia vocantur: vt
ſunt, pravæ cogitationes, prava colloquia, pravè & ſcelerate eg
facta. Sic enim ſcriptum Matth. 15, 19. legimus: Ex corde o-s F. , .
riuntur cogitationes malz. Et alibi: Omne figmentum cordis tan- Sap I2,104
tummods malum eſt, à pueritia Geneſ. 6,6, 8, 21. Rom. 1, 21.

Mm 3 §. 19.

= 550 I. D E L I BE RO
XII. §. 20. Eſt autem diligenter obſervanda varia ſignificatio
Natura, vocabuli (Naturæ) cuius æquiuocatione Manichæi abuten-
quid 6 tes errorem ſuum occultant, multosque fimplices & in-
cautos homines in errorem inducunt. Quandoque enim
p. 6r4. Natura ipſam Hominis Subſtantiam fignificat: vt, cum dici-
mus; Deus humanam Naturam creauit. Interdum verò
per vocabulum, Nature, intelligitur, ingenium, conditio, de-
feltus, aut vitium alicuius rei, in ipſa natura infitum & inhæ-
rens. Vt cum dicimus: Serpentis natura eſt, icerer Hominis
natura eſt, peccare, & hominis natura non eſt, niſi peccatum. Et
in hac poſteriore ſignificatione vocabulum (Naturæ) non
ipſam hominis ſubſtantiam, ſed aliquid aliud, quod in natu-
ra aut fubſtantia inhæret, denotat.
XIII. §. 211. Quod veréô ad Latina vocabula Subſtantiæz & Ac-
Subſtantia, cidentis attinet, cùm ea non ſint Seripture ſacræ vocabula,
Accidens, præterea etiam à plebe non intelligantur, abſtinendum eſt
odenr ab illis in publicis ſacris conciomibus, vbi indocta plebs do-
ραM cetur: & hac in re ſimplicium & rudiorum meritò habenda
P. 624. eſt ratio.
Schole kciz. S. 22. In ſcholis autem, & apud homines doctos (quibus
horum vocabulorum fignificatio nota eſt, & qui iisdem re-
è atque citra depravationem uti poſſunt) in diſputatione
de Peccato Originis, retinenda ſunt: quippe quòd his vo-
diſeretiva. cabulis rei cuiusque ſubſtantia, ab eo quod illi accidit, com-
modè diſcerni poſſit. Et hiſce vocabulis diſcrimen inter
opus Dei, & inter opus Diaboli quàm maximè perſpicuè ex-
plicari poteſt. Diabolus enim ſubſtantiam nullam creare,
fed tantummodo, per accidens, permittente Domino, ſub-
ſtantiam à Deo creatam corrumpere poteſt.
A. C. art. 15. II.
tpol. p. 19 5.
Pes. S DE LIBERC ARBII RIO.
290. JI. 627. §. J.
Lis Strigelii Prof. Ien. & Lipſ. itteb. Calvin. conf. Melancht. Corp. Doctrin. Exam.
Theol. Chemnit. Conc. Trid. p. m. 204. Martini Partit. D. 5. Marpurg. D. lIz. 13.
Meiſner. Antbrop. Dec. 3. D. 1. Gerbard. LL. L.a. hi ar ult.

A RE IT RIO. 551
Luther. T. IV.

S§. 1. Status controuerſiæ. krafki e.
raſpiſt.
Ominis voluntas quadruplicem habet conſidera- Scatur Homi-
Ationem. Primè conſideratur, qualis illa fuerit an- nis Integri,
Adte humani generis lapſum: Secundè, qualis facta Larſi, Rena-

A
ſit poſt lapſum: Teris, qualis ſit ea in homine iam rena-ti, Reſaſcit.
to: Quartè, qualis futura ſit poſt reſurrectionem à mor-
Cuis.
6. 2. In controuerſia autem de Libero Arbitrio, Status Lapß Vires,
eſt, tantùm de hominis voluntate & viribus, iuxta ſecundam in Gratiæ ca-
conſiderationem: A videlicet, & quasnam vires, poſt lapſum ptu, uſit.
Pprimorum parentum noſtrorum „‚homo non-renatus ex ſeipſo habeat,
& quidem in rebus ſpiritualibur? An ille propriis viribus, ante-
quam per Spiritum Dei fuerit regeneratus, poſſit ſeſe ad
gratiam Dei applicare & præparare? &, Num gratiam divi-
nam (quæ illi per Spiritum ſanétum, in verbo Euangelii
& Sacramentis diuinitùs inſtitutis offertur) accipere & ap-

prehendere valeat.

AFFI R MATIVA.

§. 3. Sincera doctrina de hoc articulo, cum
immota Regula Verbi diuini congruens.

XE hoc negotio hæc eſt fides, do ctrina & confeſſio no- I.
ſtra: quòd videlicet hominis intellectus & ratio, in Nulla lux.
rebus dininis prorſus ſint cœca, nihilque in rebus ſpiritua-
libus, propris viribus, præſtare poſſint. Sic enim ſcriptum facaltas.
eſt: Animalis homo non percipit ea, quæ ſunt Spiritus Deie ſtul-
ritia illi eſt, & non poteſt intelligere, quia ſpiritualiter dijudican-
tur I. COr. 2, 14-
§F. 4. Credimus, docemus, & confitemur etiam: Volunta- II.
tem hominis nondum renatam, non tantùm à Deo eſſe aver- 4Deo averßis.
SSðZ Mm 4 ſam,

§§ 2. II. D E LI B E R O
ſam, verum etiam inimicam Deo factam: ita vt homo non
odium. renatus tantummod ea velit & cupiat, iisque delectetur,
quæ mala ſunt, & quæ voluntati diuinæ repugnant. Scri-
Gen. 6,5 c. 8,21. Pptum eſt enim: Senſus & cogitatio bumani cordis in malum
Ierem. 7, 9. prona ſunt ab adoleſcentia ſua. Et alibi: Afectus tarnis ini-
Rom 3,8. mititia eſt erga D EVM. neque enim Legi ſubiicitur, ac ne
P. 633· poteſt id quidem. Itaque credimus, quantum abeſt, ut cor-
Mors ad Pus mortuum ſeipſum viuificare, atque ſibiipſi corpora-
onum. lem vitam reſtituere poſſit, tantum abeſſe, vt homo, qui
ratione peccati ſpiritualiter mortuus eſt, ſeipſum in vitam
p. 631. ſpiritualem revocandi vllam facultatem habeat. Scriptura
enim dicit Eph. 2, 6. Cum &q emus mortui in peccatis, conuiuißcauit
nos in Chriſto, &-. Itaque cum res noſtræ ita habeant, certè
ex nobismetipfis, tanquam ex nobis pſis, non ſumus donei,
