eruperint odia illa adverſus vos, pro tua ſapientia faeilè
judicare potes Verum hoc beneficio devincire omnes gen-
tes vobis poteritis, quod omnes ſani homines, ſummum &
maximum judicant, ſi dubitantes conſcientias ſanaveritis.
Hæc non eò diximus quòd nos de noſtra Confeſſione dubi-
temus; Scimus enim eam veram, piam, & piis conſcientiis
utilem eſſe. Sed credibile eſt pasſim multos eſſe, qui non
de levibus rebus ambigunt, nec tamen audiunt idoneos
Doctores, qui mederi conſcientiis ipſorum posſint.
S. 8. Sed redeamus ad propoſitum, Scriptare citatæe ab ad-
verſariis prorſus nihil loquuntur de Canonicis ſatisfactioni-
bus & de opinionibus Scholaſticorum, cùm conſtet eas nu-
per natas eſſe. Quare mera calumnia eſt, quod detorquent
Scripturas ad illas ſuas opiniones. Nos dicimus quòdpœni-
tentiam, hoc eſt, converſionem ſeu regenerationem, boni
fructus, bona opera, in omni vita ſequi debeant. Nec poteſt
eſſe vera converſio, aut vera contritio, ubi non ſequuntur
mortificationes carnis, & boni fruetus. Veri terrores, veri
dolores animi non patiuntur corpus indulgere voluptati-
bus, & vera fides non eſt ingrata Deo, nec contemnit man-
data Dei. Deniq; nulla eſt interior pœnitentia, niſi foris pa-
tiat etiam caſtigationes carnis. Et hanc dicimus eſſe ſen-
tentiam ohannis, Marib.z, . cum ait: Facite fruktus d'gnos pœ-
nitentis. Item Pauli, Rom.6,13 ib. cum ait: Exbibete membra ve-
Rra, ſervire juſtitiz. Si cut & alibi inquit: Exhibete corpora veſtra
boftiam vipam, ſanct an & WEt cum Chriſtus Mar. 1, 7. inquit:
Agite pœnitentiam, certè loquitur de tosa pœnitentia, de
tota novitate vitæ, & fructibus; non loquitur de illis hypo-
criticis ſatisfactionibus, quas fingunt Scholaſtici tum quo-
que va-

ET SATISFACTIONE. 167
que valere ad compenſationem pœnæ purgatorii, aut alia-
rum pœnarum, cum fiunt ab his qui ſunt in peccato mor-
tali.
F. 9. Ac multa colligi argumenta poſſunt, quòd hæc di- Comperſatio ſalſz.
cta Scripturæ nullo modo pertineant ad Stbolaſticas ſatisfa-
Riones. Iſti fingunt ſatisfaétiones eſſe epera indebita. Scri- I.
tura autem in his ſententiis requirit opera debita. Nam
kæe vox Chriſti“ eſt vox præcepti: Agite zænitestiaw. Item, Matth. 3,7. Marc.
Adverſarii ſcribunt, confitentem, ſi recuſet ſuſcipere ſatis- niß.
factiones, non peccare, ſed perſoluturum eſſe has pœnas
in burgatorio. Jam hæ ſententiæz ſine controverſia, præce-
pta ſunt ad hane vieæm pertinentia: Agite pænitentiam: Fa. P. 164. 66.
cite frultus dignos pœnitentiæ?« Exhibete wewbra veſtra ſervires Kom. 65, 13.

zjuſtitiᷣ?. Quare non poſſunt detorqueri ad ſatisfactio-

nes, quas recuſare licet. Non enim licet recuſare ere-
cepi Dei. Tertis, indulgentiæ remittunt illas ſatisfatio- 3
nes, ut docet ca0.. Cam ex eo, de pænitentiis &' remifien. P. 14. D⸗cr. Gre-
At indulgentiæ non ſolvunt nos illis præceptis, Agite pæni- S0f. l. . C. 14.
tentiam, facite fructus dienos pœnitentie. Itaque manife-
ſtum eſt malè detorqueri illa dicta ſcripturæ ad Canonicas
ſatisfactiones. Videte porrò quid ſequatur. Si pœnæ Pur. 4.
atorii ſunt ſatisfaétiones ſeu ſatispasſiones, aut ſatisfa-
Riones ſunt redemptio pœnarum purgatorii, num etiam
hæ ſententiæ præcipiunt ut anime caſtigentur in Purgato-
rio? Id cum ſequi neceſſe ſit ex adverſariorum opinioni-
bus, hæ ſententiæ novo modo interpretandæ erunt: Eaci-
te fructus dignos pœnitentiæ: Agite pænitestiam, hoc eſt, pa-
tiamini pœnas Purgatorii poſt hanc vitam. Sed piger⸗
has ineptias adverſariorum pluribus revellere. Conſtat
enim Scripturam loqui de operibus debits, de zon novi-
tate vitæ, non de his obſervationibus operum non debito-
rum, de quibus loquuntur adverſarii. Et tamen his fig-
mentis defendunt Ordines, venditionem Miſſarum & infi-
nitas obſervationes, qud ſcilicet fint opera, ſi non pro
culpàa, tamen pro pœnàâ ſatisfacientia. (canas. ſuif.
§.10. Cum igitur Scripturæ citatæ non dicãt, quod operid? Senite,
4 non

p. 97. 672.

p. 16 6. 180.

Chrißi Satisf.

168 XI. DE CONFESSIONE
non debitis pœnæ æternæ compenſandæ ſint, temerè affir-
mant adverſarii, quòd per ſatisfactiones Canonicas pœnæ
illæ compenſentur. Præterea, cum certiſſimum ſit remiſſio-
nem peccatorum gratuitam eſſe, ſeu gratis propter Chri-
ſtum donari, ſequitur non requiri ſatisfactiones. Et Evan-
gelium habet mandatum graia remittendi peccata, non im-
ponendi pœnas, & novas leges, aut partem pœnarum im-
ponendi parte remiſsà. Ubi enim leguntur hæc in Scriptu-

ris? Chrifſtus Jo. zo, 23. Math. 16, 19. e. 1S. S. de remiſfone peccati

loquitur, cum ait: Q'iaaααι ſolvera &c. quo remiſſo ſubla-
ta eſt mor: æterna, & reddita vita æterna. Neque hic loquitur
de imponendu pœnis, quidquid ligaveru., Sed de retinendis pec-
catis illorum qui non convertuntur. Sed dictum Longo-
bardi departe pænarum remittenda ſumptum eſt à Canonicis
pœnis. Harum partem remittebant paſtores. Quanquam

igitur ſentimus, quòd pœnitentia debeat bonos fructus pa-

rere propter gloriam & mandatum Dei. Et boni fructus ha-
bent mandata Dei, vera jejunia, veræ orationes, veræ elee-
moſynæ &c. tamen hoc nusquam reperimus in Scripturis
ſanétis, quòd pœnæ æternæ non remittantur niſi propter

pœnam purgatorii, aut ſatisfactiones Canonicas, hoc eſt,

propter certa quædam opera non debita, aut quod poteſtas
Clavium habeat mandatum commutandipœnas, aut par-
tem remittendi. Bæc probanda erant adverſariis.
§. 1I. Præterea mors Chriſti non eſt ſolum ſatisfactio pro
culpa, ſed etiam pro æterna morte, juxta illud O/. , 14. Ero
mors tua, 6mors. Quid eſt igitur monſtri, dicere quòd Chriſti
ſatis factio redimat culpam? Noſtræ pœnæ redimant mor-
tem æternam, ut jam illa vox, Ero mors tuæ, intelligi debeat,
non de Chriſto, ſed de noſtris operibus, & quidem non de
operibus à Deo præceptis, ſed de frigidis quibusdam obſer-
vationibus excogitatis ab hominibus? Et dicuntur mor-

tem abolere, etiam cum fiunt in peccato mortali? Incre-

dibile eſt, quanto cum dolore has ineptias adverſariorum
recitemus, quas qui expendit, non poteſt non ſuccenſere
iſtis doctrinis dæmoniorum, quas ſparſit in Eccleſia dia-
L èð bolus,

nitentiæz, & vivifcationis, & beneficiorum Chriſti. Nam ge
lege ſic dicunt,* Deus condeſcendens noſtræ infirmitati,
conſtituit homini menſuram eorum ad quæ de neceſſitate
tenetur, quæ eſt obſervatio præceptorum, ut de reliquo,

id eſt, de operibus ſupererogationis posſit fſatisfacere de

commiſſis. Hic fingunt homines legem Dei ita facere poſſe,

ut plus etiam, quaàm lex exigit facere poſſimus. Atqui ſcri-

ptura ubiq; clamat, quòd multum abſimus ab illa perfe-
Rtione, quam lex requirit. Sed iſti fingunt, legem Dei con-
tentam eſſe externa & civili juſtitia, non vident eam requi-
rere veram dilectionem Dei ex toto corde &c. damnare to-

tam concupiſcentiam in natura. Itaq; nemo tantum facit,

quantum lex requirit. Ridiculum igitur eſt, quòd fingunt
nos amphus facere poſſe. Quanquam enim externa opera face-
re poſſumus, non mandata lege Dei, tamen illa eſt vana &
impia fiducia, quod legi Dei ſit ſatisfactum. Et veræ oratio-⸗
nes, veræ eleemoſynæz, vera jejunia, habent præcepta Dei;
Et ubi habent præceptum Dei, non poſſunt ſine peccato o-
mitti. Verum illa opera, quatenus non ſunt præcepta lege

Dei, ſed habent certam formam ex humano præſcripto, ſunt

opera traditionum humanarum, de quibus Chriſtus Math.
5,9: dicit: Fruſtra colunt me mandatis hominum, ut certa jeju-
nia, inſtituta, non ad carnem coërcendam; ſed sr versdo
Vus reddatur honos Deo, ut ait Scotus, & compenſetur mori zæter-
na. Item certus numerus precum, certus modus eleemoſy-
narum, cum iita fiunt, ut ille modus ſit cultus ex opere ope-
rato, reddens honorem Deo, & compenſans mortem æter-
nam. Tribuunt enim his ex opere operato ſatisfactonem,
quia docent quodvwaleant etiam in his qui ſunt in peccato
mortali. Jam illa longius recedunt à præceptis Dei, Peregri:

nationes, & harum magna eſt varietas, alius facit iter cata-

phractus, alius facititer nudis pedibus. Hæcvocat Chriſtus
inutiles euktn, quare non proſunt ad placandam offenfam
Dei, ut adverſarii loquuntur. Et tamen hæc opera magni=
ficis titulis ornantur, vocantur Opers Sapereregaftonis.

4

ET SATILSFACTIOXK F. 609
polus, ut opprimeret cognitionem legis, & Evangelii, pœ-

L 5 Tribui-

* Biel 4, Sent. d.
16. q. 1. not. ab.
3 Lit. G.

Deut. 6; 5. Ex. 20.
Luc. 16, 27, Rom-
7; 8.

p: 16 8, 180.

P. 2 %2.

70 VI. DF CONFESSIONE
Tribuitur eis honos, quòd ſint pretium oro morte sternæ.
Ita præferuntur operibus præceptorum Dei. In hunc mo-
dum Lex Dei bifariam obſcuratur, & quia putatur Legi Dei
ſatisfactum eſſe, per externa & civilia opera, & quia ad-
duntur traditiones humanæ, quarum opera præferuntur
operibus Legis Divinæ. Deinde obſcuratur Pœænitentia &
Gratia. Nam mors æterna non redimitur illa compenſa-
tione operum, quia eſt otioſa, nec deguſtat in præſentia-
mortem. Alia res opponenda eſt morti cum tentat nos. Sic-
ut enim ira Dei Fide in Chriſtum vincitur, ita vincitur,
1¹. Cor. 15 37. mors fide in Chriſtum; Sicut Paulus † ait: Deo gratiæz, qui dat
nobis victorian per Dominum noitrum Jeſum Cbriftam. Non
inquit, qui dat nobis victoriam, 6 adrerſus mortem oppona-
mus ſatufaltiones noſtras. Adverſarii otioſas ſpeculatio-
nes tractant de remiſſfone culyæ; nec vident quomodo in
remisſione culpæ liberetur cor ab ira Dei, & à morte æ-
terna, per fidem in Chriſtum. Cum igitur mors Chriſti ſit
ſatisfactio pro morte æternà, & cum ipſi adverſarii fatean-
tur, illa opera ſatisfactionum eſſe opera non debita, ſed
T Matthe 15, 9. opera traditionum humanarum, de quibus Chriſtus † in-
uit, quòd ſint inutiles cultus, tutò poſſumus affirmare,
p. 136 169. 183. 262. quòd fatisfactiones Canonicæ non ſint neceſſariæ Jure di-
P-3 Sͤf Bg vino ad remisſionem culpæ aut pœnæ æternæ, aut pœ-
næ Purgatorii.
æna neceſitas. G. 12. Sed objiciunt adverſarii Vindictam ſeu pœnam ne-
T. 4. I. d, Vera E ceſſariam eſſe ad pœnitentiam, quia Auguſtinus ait, Pæni-
Fall. Hanir e. tentiam eſſe rindict am punientem &t. Sicut alibi quoties operaæ
præcipiuntur, interpretantur ea adverſarii, ſatufactioner
&&εÜ propitiationes eſſe; ita hic, quia fit „ene mentio, de-
NB. Omida in torquent eam ad ſatisfactionem. -Auguſtinus non hoc ſen-
eair⸗ recentior. ſit, dolorem in pœnitentia, pretium *τ propter quod de-
glure beatur remiſſio peccatorum. Sciebat enim gratis remitti
peccata propter Chriſtum; Sciebat C hriſti mortem ſacrifi-
cium eſſe pro peccatis noſtris. Quicquid igitur de nin-
dikta, de pæwa citatur, ſempen ita accipi debet, ne gratui-
tam remisſionem peccatorum evertat, ne obſcuret meri-

tum

I⸗
ki⸗

e rne

—

ne vetuſtatis noſtræ. Sunt terrores, ſunt & alii motus qui

ET SATISFACTIONE. 1771
tum Chriſti, & abducat homines à fiducia Chriſti, ad fidu-
ciam operum. Cæterum vindictam concedimus eſſe in pœ-
nitentia, non ut pretium, ſed vindicta formaliter eſt in pœ-

itentia, * quia ipſa regeneratio fit perpetua mortificatio-ut sgnoſcatur
nitentia, * 2 perr miſeria ſui & in-

digentia gratiæ.

peccato iraſcuntur, ſed his non debetur remiſſio. Imò ſi
ſides non accederet, hi dolores afferrent mortem æternam.
Sit ſanè belle dictum à Scoto, pœnitentiam appellari gquaſi
yaænæ tenentiaw., modò ut pœna non intelligatur eſſe preti-
um, pro quo debeatur remiſſio. Et Auguſtinus non loqui-
tur de pœnis, quas remittunt Claves, quarè non recte de-
torquetur hoc dictum ad Satisfactiones. De veris pœnis,
hoc eſt, de terroribus & veris animi doloribus loquitur, qui
exiſtunt in pœnitentia. Neq; tamen excludimus externam
carnis vexationem, hæc enim veros animi dolores ultrò ſe-
quitur. Ac longè errant adverſarii, ſi verius pænam eſſe
judicant, ſatisfactiones Canonicas, quàm veros terrores
in corde. Stultiſimum eſt nomen yæne detorquere ad
has frigidas ſatisfactiones, non referre ad illos horribiles
terrores conſcientiæ, de quibus ait David Pſis. . Circumde-
derunt me dolores mortu & . Quis non malit loricatus & ca-
taphraétus quærere templum Jacobi, Baſilicam Petri,
quàm ſuſtinere illam ineffabilem vim doloris, quæ eſt et-
iam in mediocribus, ſi ſit vera pœnitentia.

§. 13. At inquiunt, convenit juſtitiz Dei punire peccatum. Exeepti

Primàm quòd diſputant, quòd conveniat punire peccatum,
ſatis oſtendunt ſe contemnere Chriſti beneficium. Conſti-
tuit Deus pretium pro noſtris peccatis, non noſtras pœnas,
non noſtras ſatisfaétiones, ſed mortem Fili ſui. Quæ tan-
dem inſania eſt, præferre noſtras ſatisfactiones ſatisfactio-
ni Chriſti? Deinde, ut maximè puniat Deus, tamen ſenti- 2.
endum eſt, remiſſionem peccatorum non deberi propter
illam pœnam, & ne injuria afficiatur beneficium Chriſti, &
quia conſcientia non poteſt reddi pacata, ſi remiſſio non
contingit gratis. Poſtremè, ut maximè Deus puniat, ta- 3,
men poœnæ illæ füihil ad «claves pertinent. Hæ nec de im-
ponen-

% Juftitid

eè.

72 XI DE CONTESSION E.
ponendis, nec de remittencdis illis pœnis quæ ſunt opera
Dei, mandatumdhhabent. ſ
§. 14. Cæterùm concedimus, Deum punire peccata, pri-
(1.) múm in contritione, cum in illis terroribus iram ſuam o-
ſtendit, ſicut ſignificat David cum pſͤé, norat: Domine ne in fu-
rore tuo enguas me. Et Jeremiæ s. 10, 24. Corrtpe me, Daomine ve-
runsa men in judicio, non in furore, ne ad nih'lam redigas me. Hie
ſanè de acerbiſſimis pœnis loquitur. Et fatentur adverſa-
rii contritionem poſſe tantam eſſe, ut non requiratur ſatis-
factio. Verius igitur contritio pœna eſt, quàm ſatisfa-
ctiones Canonicæ. l
(2.) . 15. Secunaò ſubjecti ſunt ſancti morti & aliis commu-
nibus afflictionibus; Sicut ait Petrus ,., . Tempus eſt incipe-
Ez. 9, 6. rejudicium à domo Dei. Si autem primum à nobis, qualiu erit finis
Prov. 3, 1I. Jer. 25, iſtowum qui non credunt? Et ut hæ afflictiones plerumque ſint
dr Ris. 4, Pœnæ peccatorum, tamen in piis habent alium finem, in-
9 c. 19, 7. Job fliguntur enim admortificandum præſens peccatum, quia
ai. Rom 12,2. Jac, in ſanctis extinguunt & mortificant concupiſcentiam.
1, 3. c. 5. 5 Mors enim ad hoc reliqua eſtin ſanétis, ut aboleat hanc
naturam immundam. Ideò Paulus KRem. F, 1o. ait: Corpus
wyorllum eſt propter peccatum, 14 eſt, mortificatur Propter Præ-
ſens peccatum quòd adhuc in carne reliquum eſt. Crx igi-
tur non pœna, ſed exercitium eſt, & præparatio ad renova-
tionem. Nam cum mortificatur præſens peccatum, cumq;
inter tentationes diſcimus quærere auxilium Dei, & expe-
rimurpræſentiam Dei, magis magisꝗ; agnoſcimus diffiden-
tiam cordium noſtrorum, & erigimus nos fide. Ita creſcit
novitas ſpiritiut. Sicut Paulus 2. Cor. 4,16. ait: Elfi exterior bomo
corrumpitur, tamen enterior renovatur de die in diem. Item Eſaias
c. 26, 20. 4. 25, 19. ait: Anguſtia in qua clamant, diſe iplina tuæ eſt
0. 3. 1. Nual ipſis. Præterea mors tunc verè pœna eſt, quando cor perter-
cor. in . refactum ſentit iram Dei, juxta illud 1. Cor. 5v. Aculeu mor-
p. 76. tispeccatum ef. Poſtquam autem in ſanctis, fide terrores
peccati ſuperati funt, mors ſine illo ſenſa iræ Dei propriè
non eſtzæna. Porrò Claves neque imponunt neque remit-
tunt has pœnas. Quare ſatisfactiones non pertinent ad
. has pœ-

Pæna reatus. 4.

PD E CONFESSIONE. 17
has pœnas. Claves enim non remittunt aut mortem aut
partem afflictionum communium. Jam ſi has pœnas com-
penſant ſatisfactionibus, quare jubent in Purgatorio ſatis-
facere?
g. 16. Obliciunt de Adam
adulterium punitus eſt. Ex his exemplis faciunt univerſa-
lem regulam, quòd ſingali peccatis reſpondeant propriæ pœ-
næ temporales in imponenda poteſtate Clavium. Prius di- 1I.
Rtum eſt ſanétos ſuſtinere pœnas, quæ funt opera Dei, ſuſti-
nent çontritionem ſeuterrores, fuſtinent & alias comunes

1

afſfflictiones. Ita ſuſtinent aliqui proprias pœnas à Deoim-
pProſitas, exempli cauſa. Et hæ pœnæ nihil pertinent ad Cla- 22
—Ves, quia Claves neq; imponere, neque remittere eas pos⸗
„funt, led Deus ſine miniſterio Clavium imponit & remittit.

Nec ſequitur univerſalis regula:⸗Davidi prepria pœna impo=- 3.
ſita eſt. Igitur, præter communes afflictiones, alia quædam
Purgatorii pœna eſt, in qua fingulis peccatis ſinguli gra-
dus reſpondent. Ubi docet hoc Scriptura, non poſſe nos
à morte æterna liberari, niſi per ilam compenſationem cer-
tarum pœnarum præter communes afflictiones? At contra 4.
ſæpiſſimè docet, remiſſionem peccatorum gratis continge-
re propter Chriſtum, Chriſtum eſſe vickorem peccati &
mortis; quare non eſt aſſuendum meritum ſatisfactionis.
Et quamvis afflictiones reliquæ ſint, tamen has interpreta-
tur præſentis peccati mortiſcationes eſſe, non compenſa-
tiones æternæ mortis, ſeu pretia pro æterna morte. Job
excuſatur, quòd non ſit afflictus propter præterita mala fa-
Cta. Itaque afflictiones non ſemper ſunt penæ, aut ſigna
iræ. Imò pavidæ conſcientiæ docendæ ſunt, alios fines af-

Kfistionum potiores eſſe, ne ſentiant ſe à Deo rejici, fi in af-

4 fiictionibus nihil niſi pænam & iram Dei videant. Alii fines
„ Potiores ſunt conſiderandi, quod Deus alienum opus facizt,
. ur ſuum opus facere peſit & “. Sicut longa concione do=
6 cet Eſaias Cæp. 25, 22. Et cum diſcipuli interro garent de co-
. Co, quis peccaſſet, Jobannis 9,5. reſpondet Chriſtus, cauſam
. cæccitatis eſſe, non peccatum, ſed urt opera Dei in eo mani-

feſten⸗

dam „ de Davide, † qui pfopter Eæ

beptio Eæempli.
* Gen. 8, 17.
†T 2. Sa m. lazlas

174 XI. DE CONFNSSTIONE
feſientur. Et apud Jeremiam c. 2,. 29. dicitur: Quibus nen erat
judicium, bibentes bibent & e. Sicut Prophetæ interfecti ſunt,
Johannes Baptiſta, & alii ſancti. Quare afflictiones non
ſemper funt pœnæ pro certis factis præteritis, ſed ſunt o-
pera Dei deſtinata ad noſtram utilitatem, & ut potentia Dei
Hat conſpectior in infirmitate noſtra. Sic Paulus 2. Cor. 12,9.
ait: Potentia Dei perficitur in infirmitate mea. Itaq; corpora no-
ſtra debent eſſe boſtiæ, Rom. 12, 1. propter voluntatem Dei,
ad obedientiam noſtram declarandam, non ad compen-
ſandam mortem æternam, pro qua aliud pretium habet
Deus, ſcilicet mortem Filii fui. Et in hanc ſententiam in-
terpretatur Gregorius ipſam etiam pœnambDavidis, cum ait:
Si Deus propter peccatum illud fuerat comminatus, ut ſic bumilia-
retur à ſilio, cur dimiſſo peccato quod erat ei comminatus imple vit?
Refſpondetur, remiſſionem illam peccati factam eſſe, ne ho-
mo ad percipiendam vitam æternam impediretur. Subſe-
cutum veròô illud comminationis exemplum, utpietas ho-
minis etiam in illa humilitate exerceretur atque probare-
tur. Sic & mortem corporis propter peccatum Deus homi-
ni inflixit, & poſt peccatorum remiſſionem propter exer-
cendam juſtitiam non ademit, videlicet ut exerceatur &
probetur juſtitia iſtorum qui ſanctificantur.
G. 7. Neque verò tolluntur comunes calamitates propriè
perilla opera ſatisfa tionum Canonicarum, hoec eſt, peril-
la opera traditionum humanarum quæ ipfi ſic valere di-
cunt, ex opere operato, ut etiamſi fiant in peccato mortali,
tamen redimant pœnas. Et cum objicitur illud Pauli 1. Cor.
171, 31. Si nos judicaremus ipſi, nonjudicaremur à Domino, ver-
bum jadicars intelligi debet de zera pœnitentia, & fructi-
pus debitis, non de operibus non debitis. Adverſarii no-
ſtri dant pœnas contemptæ Grammatices, cum intelligunt
P. 169, 71. judicare, idem eſſe, quod cataphractum peregrè ire ad §S.
Jacobum, aut ſimilia opera. Judicare ſigniſicat totam pe-
nitentiam, ſigniſicat damnare peccata. Hæc damnatio
verè fit in contritione, & mutatione vitæ. Tota pœnitentia,
Contritio, fides, boni fructus, impetrant, ut mitigent

Canon Pnæ ina-

ur poe-
Ræ, &

— — ̊

ET SATISFAGTIONI. 175
næ, & calamitates publicæ & privatæ; ficut Eſaĩias capites
primo v. 16. docet: Deſfinite malè facere & diſcite benefacere

&. Si farrint peccata vestm, ut coc cinum ; quaſi niæ dealbabun-

. . 12 . . .* „ ₰
tur. Si Gelueritis, & audieritis me, bona terra omedelt. Nec
eft ad ſatisfa tiones & opera traditionum humanarum-⸗

transferenda graviſſima & ſaluberrima fententia;, àtota Poœ=

nitentia, & operibus debitis, ſeu à Deo præceptis. Ethoc
prodeſt docere, quod mitigentur communia mala per no⸗
ſtram pœnitentiam, & per veros fructus peœnitentiæ, per
bona opera facta ex fide, non ut iſti fingunt facta in pecca-
to mortali. Et huc pertinet exemplum Ninivitarum, qui
ſua pænitentia, de tota loquimur, reconciliati funt Deo, &
impetraverunt, ne deleretur Civitas, 70. g, 10.
§. 18. Quòd autem Patres mentionem faciunt satufaltio-
ni, quòd Concilia fecerunt Canones, diximus fupra, diſci-
plinam Eccleſtaſticam fuiſſe eempli cauſa conftitutam. Nec

fentiebant hanc diſciplinam neceſſariam eſſe, vel ad culpæ,

vel ad pœnæ remisſionem. Nam fi qui in his mentionem
Purgatorii fecerunt, interpretantur eſſe non compenſa-
tionem æternæ pœnæ, non ſatisfactionem, ſed gurgationem
imperfelctarum animarum. Sicut Auguſtinus ait „ venialia

concremari, hoc eſt, mortificari diffidentiam erga Deum, &

alios affectus ſimiles. Interdum Seriptores transferunt
ſatufactionis vo cabulum ab ipſo ritu, ſeu ſpectaculo, ad ſi.⸗
gnificandam veram mortificationem, Sic Auguſtinus ait;

Vera ſatisfactie eſt peccatorum oanſas excidere, hoc eſt, mor-

tificare carnem. Item coêrcere carnem, non ut compen-
ſentur æternæ pœnæ, ſed ne caro pertrahat ad peccan-
dum. Ita Gregorius de zeſtuutione loquitur, falſam eſſe
pœnitentiam, il non ſatisfiat illis quorum res occupatas
tenemus. Non enim verè dolet ſe furatum efſe, aut rapuiſſe,
is, qui adhuc furatur †. Tantiſper enim fur aut prædo eſt,
dum eſt injuſtus poſſeſſor alienæ rei. CGivilis illa ſatisfactio
neceſſaria eſt, quia ſcriptum eſt, qui furatus eſt, deinceps non
furetur. Item Chryſoſtomus inquit: in torde contritio, in ore

confeſio, in epere tom bumilitas, Hoc nihil contra nos facit

debent

† Eph. 4, 28s

176 XI. PE CONFYESSIONE
debent ſequi bona opera pœnitentiam, debet pœenitentis
effe, non ſimulatio, ſed totius vitæ mutatio in melius.
G. 19. Item Patres ſcribunt ſatis eſſe, ſi ſemel in vita fiat il-
la publica ſeu ſolennis peenitentia, de qua ſunt facti Canones
Satüfaltionum. Qua ex re intelligi poteſt, quod ſentiebant
MHos Canones non eſſe neceſſarios ad remisſionem pecca-
torum. Nam præter illam ſolennem pœnitentiam, ſæpe
aliäs volunt pœnitentiam agi, ubi non requirebantur Ca-
nones ſatisfa tionum.
gsang: Conſenſ. GS. 20. Architecti Confutationis ſcribunt, nen e toleran.
dum, ut ſat ufaltiones contra expreſſum Evangelium aboleauturs
Nos igitur hactenus oſtendimus, Canonicas illas ſatisfacti-
ones, hoc eſt, opera non debita, facienda propter compen-
ſationem peœnæ, non habere mandatum Evangelii. Res
b. 16: ipſa hoc oſtendit, ſi opera ſatisfactionum ſunt opera nen-
debii, quare allegant expreſſurn Evangelium? Nam ſi Ev-
angelium juberet compenſari pœnas per talia opera, jam
eſſent debita opera,. Sed ſic loquuntur, ut fucum faclant
imperitis, & allegant teſtimonia, quæ de debitis operibus
loquuntur, cum ipſi in ſuis ſatisfactionibus præſcribant o⸗
pera non debita. Imo ipſi concedunt in ſcholis, ſine pecca=
to recuſari poſſe ſatisfactiones. Falsò igitur hic ſcribunt,
quòd expreſſo Evangelio cogamur ſatisfa ſtiones illas Ca⸗
gon. Opera quxæ? nonicas ſuſcipere. Cæterum nos ſæpe jam teſtati ſumus,
quod pœnitentia debeat bonos fruétus parere, & qui ſint
p. 668. bponi fructus docent mandata, videlicet invocatio, gratia⸗
ràm actio, confesſio Evangelii, docere Evangelium, obe-
dire parentibus, & magiſtratibus, ſervire vocationi, non
occidere, non retinere odia, ſed eſſe placabilem, dare egen.—
tibus quantum pro facultatibus poſſumus, non ſcortari,
non moœchari, ſed coërcere & refrenare, caſtigare carnem,
non propter compenſationem pœnæ æternæ, ſed ne ob-
temperet diabolo, ne offendat Spiritum sanctum, Item ve-
ra dicere. Hi fru tus habent præcepta Dei, & propter glo.
iam & mandatum Dei fieri debent, habent & præmia. Sed
quod non remittantur pœnæ æternæ, niſi propter compen-
ſationem

——

DE CONFESS. ET SATISFACTIONE. 177
ſationem certarum traditionum aut Purgatorii, hoc non-
docet Scriptura. Indulgentiæz olim erant condonationes pu- Pp. 4 . 167.
blicarum illarum obſervationum, ne nimium grauarentur-
homines Quod ſi humana autoritate remitti ſatisfaétio-
nes & pœnæ queunt, non igitur Iure divino neceſſaria eſt
illa compenſatio. Nam lus divinum non tollitur huma-
na autoritate. Porro cum nunc per ſè antiquatus ſit mos,
& quidem disſimulantibus Epiſcopis, nihilopus eſt remis-
ſionibus illis. Et tamen manſit nomen Indulgentiarum. Et,
ſicut ſatiifabkiones non intellectæ ſunt de politica diſciplina,,
ſed de compenſatione pœnæ: Ita Indulgentiæ malè intelle- p. 4.ſeq. 167.
Gtæ ſunt, quòd hberent animas ex Purgatorio. At Clavis 83 290. 321.
non habet poteſtatem, niſi ſuper terram ligandi, & ſolven-
di, Juxta illud : Quicquid ligaveris ſiper terram, erit liga- Jo. zo, 23. Mat.
tum in cœlo, Quicquid ſolveris ſuper terram, erit ſolutum in 16. g.c. W,iS:
cæœælo. Quanquam, ut ſupra diximus, Clauis poteſtatem
habet non imponendi pœnas, aut cultus inſtituendi: ſed
tantùm habet mandatum remittendi peccata, his qui con-
vertuntur, & arguendi & excommunicandi iſtos qui no-
lunt converti. Sicut enim ſolvere ſignificat remittere pec-
cata: ita ligare ſignificat non remittere peccata. Loqui- p. 16.
tur enim Chriſtus de regno ſpirituali. Et mandatum Dei 3
eſt, ut miniſtri Evangelii abſolvant hos qui convertuntur,
jJuxta illud . Poteſtas nobis data eſt ad 2diſtcationem. Quare 2. Cor. 7, S.e⸗
Reſervatio caſuum politica res eſt. † Eſt enim reſervatio pœ- 12, 20.
næ Canonicæ, non eſt reſervatio calpz coram Deo in his qui p.44.
verè convertuntur. Proinde rectè judicant adverſarii cum
fatentur, quòd in articulo mortis illa reſervatio caſuum non
debeat impedire abſolutionem.
§. 21. Expoſuimus ſummam noſtræ doctrinæ de Pœ- Concluſio.
nitentia, quàm certò ſcimus piam, & ſalubrem bonis mentibus
eſſe. Et boni viri, ſi contulerint noſtram doctrinam cum con-
fuſisſimis diſputationibus adverſariorum, perſpicient, adver-
ſarios omiſiſſe dotrinam de fide juſtificante, & conſolante
pia corda. Videbunt etiam multa fingere adverſarios, de
merito attritionis, de illa infinita enumeratione delicto-
M rum.

† Layman. Th. Mor. .y. tr. 6. c. 12. f. Sgi. Coſter. de Sacr.d. 4.7: ſ.6. Chemn. Ex.
Conc. Trid. P. 1. f. 396.

178 . XIII. DE NVMERO ET VSV
rum, de ſatisfationibus, àτε 77τ Daci,ατε ον%σανſσα,
quæ ne ipſi quidem adverſari ſatis explicare poſſunt.

A& α. D E N VMERO E T VS V

178. 236. 241. SACRAMENTORVM.
F. C. 722.

Limiitatio. IN XIII. ARTICVLO probant Adverſarii, quòd dicimus

Sacramenta non eſſe tantum notas profesſionis inter homines,

p 178. ut quidam fingunt, ſid magis eſſe ſigna & teſtimonia volunta-
tis Dei erga nos, per quæ movet Deus corda ad credendum,.
Sed hic jubent nos etiam Septem Sacramenta numera-
re. Nos ſentimus præſtandum eſſe, ne negligantur-
res & ceremoniæx in &cripturis inſtitutz, quotcunque-
Chemn. Ex- ſunt. Nec multùm referre putamus, † etiamſi docendi
7. Tr P.2. f. m. cauſa ali numerant aliter, ſi tamen reété confervent⸗
5. 206ο. ͥres in Scriptura traditas. Nec Veteres eocdem modo nu-
meraverunt.

Sacramenta §F. 2. Si Sacramenta vocamus † ritus, qui habent manda-
quid 5 tum Bei, & quibus addita eſt promisſio gratiæ, facil eſt judica-

P. 228. 241. re quæ fint propriè Sacramenta. Nam ritus ab homimbus

c hemn finſtituti, non erunt hoc modo propriè dicta Sacramen-
204. uth. .

Capi. Rabyle. la. Non eſt enim autoritatis humanæ, promittere gratiam.
Ei. & 7. Bell. Quare ſigna ſine mandato Dei inſtituta, non ſunt certa-
a.a. hr.c-;. ſigna gratiæ, etiamſi fortaſſe rudes docent, aut admonent
Qucnam aliquid. Verè igitur ſunt Sacramenta, Baptiemus, Cæna⸗
Voce Sacra-DPomini, Abſolutio, quæ eſt Sacramentum Pænitentiv. Nam
menti ILatè hi ritus habent mandatum Dei „ & promisſionem Gratiæ,
ſumtâ. Diſp. quæ eſt propria Novi Teſtamenti. Certò enim debent⸗
Giéſſ-t.z. 14. th. tatuere corda, cum baptizamur, cum veſcimur Corpo-
2a2. caret ſym-re Domini, cum abſolvimur, quòd verè ignoſcat nobis
bolo proprio. Deus propter Chriſtum. Et corda ſimul per Verbum-
& Ritum movet Deus, ut credant, & concipiant fidem,

Rom. 10,17. ſicut ait Paulus : Fides ex auditu eſt. Sicut autem ver-

bum incurrit in aures, ut feriat corda: Ita ritus ipſe in-
currit

1

SACRAMENTORVM. 179
currit in oculos, ut moveat corda. Idem effe ctus eſt Verbi
& Ritus, ſicut præclarè dictum eſt ab Auguſtino: Sacramen-
tum eſſe verbum viſibile, quia ritus oculis accipitur, & eſt quaſi
piätura Verbi, idem ſignificans quod Verbum. Quare-
idem eſt utriusque effectus.
§. 3. Confirmatio a) & Extrema Ilnttiob) ſunt ritus, acce- Non, Con-
pti à Patribus, quos ne Eccleſia ec) quidem tanquam neceſſa- ſirmatio, nec
rios ad ſalutem requirit, quia non habent mandatum Dei. Unctio Ex-
Propterea non eſt inutile, hos ritus diſcernere à ſuperiori- rema.
bus, qui habent expreſſum mandatum Dei, & claram promiſ-
ſionem gratiæ.
§. 4. Sacerdotium intelligunt Adverſarii ) non de Mi- O,„à, A. §.
niſterio Verbi & Sacramentorum aliis porrigendorum, ſed in- P05.
telligunt de Sacrifcio, quaſi oporteat eſſe in Novo Teſta- 4) Vaſqu. in
mento Sacerdotium ſimile Levitico, quòd pro populo ſacri- Thom. P. 2. 4.
ficet, & mereatur aliis remisſionem peccatorum. Nos doce- :c.3. Conc.
musSacrificium Chriſti morientis in cruce, ſatis fuiſſe pro pec- Trid. E.
catis totius mundi, nec indigere præterea aliis ſacrificiis, „.2“ en
quaſi illud non ſatis fuerit pro peccatis noſtris. Ideo juſtifi·
cantur homines, non propter ulla reliqua ſacrificia, ſed pro-
pter illud unum Chriſti ſacrificium, ſi credant illo ſacrificio ſe
redemptos eſſe. Ideo Sacerdotes vocantur, non ad ulla ſacrifi-
cia, velut in Lege pro populo facienda, ut per ea mereantur-,
populo remisſionem peccatorum, ſed vocantur ad docendum
Evangelium, & Sacramenta porrigenda populo. Nec ha-
bemus nos aliud Sacerdotium, ſimile Levitico, ſicut ſatis do-
cet Epiſtola ad Ebræos. Si autem Ordo de Miniſterio Verbi in- c. 8. 9.
telligatur, e) non gravatim vocaverimus Ordinem Sacramen- e) Chemn. LE.
tum. Nam Miniſterium Verbi habet mandatum Dei, Et ha- T. 3. p. 374.
bet magnificas promisſiones, Rom. niö Evangelium eſt votentia Gerh. Conf-C.
Dei ad ſalutem omni credenti. Item Eſaiæ py, II. Verbum meum, F.la a.15. 210
quod egredietur de ore meo, non revertetur ad me vacuum,,

ſed faciet quzcunque volui, &c. Si Ordo hoc modo intel Lnpoſttio
ligatur, neque Impoſitionem nänitttm vocare Sacramentum manuum.

gravemur. Habet enim Eccleſia mandatum de conſtituendis
M ꝛz miniſtris,
4) Chemn. Ex. P. 2. f. 24 8. Gerh. Conf. Cath. P. 3. l.2. p. 152. 5) Bells
d. h. r. c.I. contra Krackevvitz. Chemn. Ex. P. 2. f. 405. c) Biel in 4. a.7. a. .d. 3.
Alex. P 3.4.2 4. m. I. Gerh. d. L.2. P. 2. a. 13. 95.

P 13. 303.

Hornbeck.
Conir. l. 5.
Matrzim-
ninum.
I-Tim. 1,.

Modus aten-

di Sacra-
eramento.

ge-eͦꝭt ᷑ͤXlIII. DE NVMERO ET VSV
Miniſtris, quod gratisſimum eſſe nobis debet, quòd ſcimus
Deum approbare Miniſterium illud, & adeſſe in Miniſterio.
Ac prodeſt quantum fieri poteſt, ornare Miniſterium Verbi,
omni genere laudis, adverſus fanaticos homines, qui
ſomniant, Spiritum ſanétum dari, non per Verbum ſed pro-
pter ſuas quasdam præparationes: ſi ſedeant otioſi, taciti,
in locis obſcuris, expectantes illuminationem, quemad-
modum olim &αοονονααςια docebant, & nunc docent Ana-
baptiſtæ. ð
F. 5. Matrimonium non eſt primuùm inſtitutum in No-
vo Teſtamento, ſed ſtatim initiò creato genere humano.
Habet autem mandatum Dei, habet & promisſiones, non⸗
quidem propriè ad Novum Teſtamentam pertinentes, ſed
magis pertinentes ad vitam corporalem. Quarè ſi quis vo-
let Sacramentum vocare, diſcernere tamen à prioribus illis
debet, quæ propriè ſunt ſigna Novi Teſtamenti, & ſunt⸗
teſtimonia gratiæ & remisſionis peccatorum. Quòd ſi Ma-
trimonium propterea habebit appellationem Sacramenti,
quia habet mandatum Dei: Etiam alii ftatus ſeu officia quæ
habent mandatum Dei, poterunt vocari Sacramenta⸗,
ſicut Magiſtratus. Poſtremòô, ſi omnes res amnumerari Sa-
cramentis debent quæ habent mandatum Dei, & quibus
ſunt additæ promisſiones, cur non addimus Orationen quæ
verisſimè poteſt dici Sacramentum. Habet enim & manda-
tum Dei & promisſiones plurimas. Et collocata inter Sa-
eramenta, quaſi in illuſtriore loco, invitat homines ad o-

randum. Poſſent hic numerari etiam Eleemoſynæ, Item Af-

Eiktiones; quæ & ipſæ ſunt ſigna, quibus addidit Deus pro-
misſiones, ſed omittamus iſta. Nemo enim vir prudens de
numero aut vocabulo magnopere rixabitur, fi tamen illæ
res retineantur, quæ habent mandatum Dei & promisſiones.
§. 6. IIlud magis eſt neceſſarium, intelligere, Quo-
modo ſit utendum Sacramentis. Hic damnamus totum popu-
um Scholaſticorum doëtorum, qui docent, 4) quòd Sacra-

p. 16. 142. ſeq. menta non ponenti obicem, con erant gratiam ex opere operato,

176.

ſine
«*) Neg. Kenr. 2:9. 7.T. P. 260. Aff. Vivves Phil. 12. Fa br. Har. f.2 5i. Conc. Ir. S. . can. 6.

ſentire, quòd per ceremoniam juſtificemur, ſine bonò mo-
tu cordis, hoc eſt, ſine fide. Et tamen hæc impia & per-
nicioſa opinio magna autoritate docetur, in toto regno

Pontificio. Paulus reclamat & negat, Abraham juſtificatum es- Rom. 4, 10, I.

