Bonum opus adſit, ſed tantùm mala opera, & nemo faciat Le-
gem (ut Chriſtus Johan. 7, 10. teſtatur) ſed omnes eam tranf-
grediantur. Quare ædificium, quod füperſtruitur, tan-
tummodò mendacium & hypocriſis eſt, etiam qua in parte
ſanctisſimum & formoſiſſimum eſt.
S F. 22. Hæc
] centra Papiſt. theſin, ne abutatur Flacianus, ut Irenæ. Exam. L. Concord.G. ʒ.
sonf-Apol. Libri Concordia c.s.

Partis III.

ARTICVLI

300
F. 22. Hæc pœnitentia Chriſtianis eſt perpetua, durans

Art. III. De, uſque ad mortem, quia luctatur cum peccato reſiduo in

Pœnitentiâ.
Duratio.

Lnorantia
Papiſtar.

carne per totam, vitam, ſicut Paulus Rom. 7, 24. Gal. 5, 7. oflen-
dit, ſe belligerari cum lege membrorum ſuoram: id jue non pro-
pris viribus, ſed dono Spiritus ſancti, quod remiſſionem
peccatorum ſequitur, & quotidiè reliquias peccati purgat &
expellit, & in eo eſt, ut hominé purificet, rectificet, ſan ctificet.
§. 23. De tantis rebus Papa, Theologi, Iuriſtæ, aliique
homines, ex Ratione ſua nihil norunt, ſed hæc doctrina eſt

b.74.833. 7.559. cœlo per Evangelium patefecta, & ab impiis ſanctis ſeu hy-

661.

p. 88. 94.

P.· 15. 330. 559.
606.666 673.

pocritis pro hæreſi proclamatur.
S. 14. CAETEKRVM, ſi ſectarii «) quidam-
orirentur, quorum nonnulli jam forſan ad ſunt, & tempore
ſeditionis ruſticanæ mihi ipſi obtingebant: ſentientes, Omnes
cos, qui ſemel Spiritum aut remiſſionem peccatorum accepiſſent,
& credentes facti eſſent, ſi deinde peccarent „ manere ta-
men in fide, & peccatum ipſis nihil obel. Hinc voces ipſo-
rum, Fac, quidquid lubet, moads credas, nihil tibi nocet,
fides omnia peccata delet, &c. Addunt præterea, Si quis
poſt Fidem & Spiritum acceptum peccet, eumn nunquan
Spiritum & Fidem verè habuiſſee. Et tam inſanos homines
vidi & audivi multos, & vereor, ne adhuc in nonnullis dæ-
mon iſte latitans habitet. Si igitur, inquam, tales inpoſte-
rum etiam orirentur, ſciendum & docendum eſt, Quod ſi
ſancti, qui Originale peccatum & adhuc habere ſe ſentiunt,
& quotidiè de eo pœnitent, & cum eo luctantur, inſuper
ruant in manifeſta peccata, ut David in adulterium, homi-
cidium, & blaſphemiam 2. Sam. 12. eos excutere fidem & pi-
ritum ſanctum, & abeſſe tum ab ipſis fidem & Spiritum ſan-
Qum. Spiritus enim ſanctus non ſinit peccatum dominari,
invaleſcere, & victoriam obtinere, ac conſummari, ſed re-
primit, & coërcet, ne facere posſit, quod vult. Si verò facit,
uod vult, certe Spiritus ſanctus & fides amittuntur, nec
ſimul adſunt. Sic enim inquit lohannes 1, 3, 9. Qui ex Des
natus eſt, non pveccat, & peccare non poteſt. 6) Et tamen eti-
am hoc verum eſt, quod idem Iohannes dicit: Si dicimus,
„ ð nos
2) L. de Bon. Oper T. 4. n. 43.f. m. 351. Epiſcop. IL.z P:305 ſeq. nonpergit peccare;
uti talis ne quit per b. eund. S

J SMALCALDICI. 301
nos peccatum non habere, mentimur, & veritas Dei non eſt in no- Partis III.
bis, 1. Jo. 2, 9. Art. I II I. De

„P„ Evangelio.
IIII. De Evangelio. . De Bapti-
F. C. ar. 5. p. 3. 64. G. smo.

VNC ad Evangelium 4) redibimus, quod non uno mo-
do conſulit & auxiliatur nobis contra peccatum. b)De-
us enim ſuperabundanter dives & liberalis e t gratia & boni-
ate ſua Eph. 1, 2,y. Primum per Verbum vocale, quo jubetr.
Pradicari remiſſtonem Peccatereit, in rwen mundo Euc 24, 47
Act. 26, 15, 20. Et hoc eſt proprium 0oficium E ang gelii. ) Secun-2.
4dà per Baptiſmum d) Mat. 25, 19. Mer. 16, F. Tn Per veneran-z. P.565. 67 ½:
dum Sacramentum Altaris Mat. 26, 20. Mar. 14, 22. Lüic. 22, 19. S
I. Cox. Ii; 2. Quariè P per poteſtatem Clavium, e) Mat. 5,20. atꝗq; 4
etiam per muimum loatinn. & conſolationem fratrum Mar-
thæi 15, 11, 15. Ilbi duo aut tres fuerint congregati, &. P. 326. 301.
A. C. Ar. 9. p. I4. 22 8. Apol. 136. Cat. Iin. 362. Mai. 510.
A) Vox non ſoluùm de tota Doctrina C. eſt, contra Bell. de luſtif-l. g. e-3. b) Non
Modo Salvandi, qui unicus Act 4, 12. ſed Applicandi- «) Præmia fun r vrn eiu⸗
Renati, Mat. 5, 12. 6. I0.21 .‧Gal. 5, 22. Contra Bell. de Waſtef.. 4. c. 2. d. Pœn. l. 2. c.2.
4) Chemn. 6X. P.2. ad Theſſ.7. can.3.4. 5.6.7.P. M.2, 7 ſé . e) lete mel,gan eſt

Legis, Matag, 2. IoO. 20,23.
V. De Ba

Aptiſmus nihileſt aliud, quam
ſione in aquam, ſecundum itutionem & man
datum, ſive, ut Paulus Eph. 5,26 n . bo, 2 ς *7à o-
ſicut & Auguftin nus T. 9. tr. 80. in

◻

Elementum „ & fit Sacramentum.

dati; promisii
EeE- ſed Inſtiruti, ut

„
à Sunmm. P. 32. 62 4. 4; 6.
Jominicanis, qui Verbi &
Deum er vecten rEeulem a Au⸗
+ P arprn Per aci m ablua . „ etlarg Fg.
Peccatuth Per Scuam 2 uat. 4) 1 etlam Zaeclinus
S r
eu Monachis Franciſcanis, qui
—— . — Frre Y 1
eccatum ex A entin dipinx Böoluntäd⸗=

eri 2 3 VOC neratern
1tantum Per Dei voluntatem, &

C 21VIElahi per mod

Lnd.b.r r. IS2 Li

cramenta 16. Luth. .4. I. Ger. f. 4
Contr. Menno Fundam, 6.7) f.,

672

302 ARTICVIL.I

Sacfa⸗ 6
anng. VI. De Sacramento Altaris.
VII. De Clavi- A. C. ar. I0. Apol.137. Cat. 365.F. C. ar. 7. p.569. 6o.
bus. Dr Sacramento Altaris «) ſtatuimus, Panem & Vinum
aA) Nomen ve- in Cœna eſſe verum Corpus & Sanguinem Chriſti, ⁵) &

rus e ſinc non tantuùm dari, & ſumi 4 iis, ſed etiam à malis Chriſtianis
aliche abnſi. impus: 2) Et non tantum UInam ſpeciem eſſe dandam. ₰)
Menzer. Diz. Non enim indigemus doxoſophia iſtà, quæ nos doceat, ſub
Gieſ:. t. 3. D. . Vna ſpecie tantum eſſe quantum ſub utraque, ſicut Sophiſtæ
th. 7. Bald. bp. & Concilium Conſtantienſe docent. e) Etſi enim verum eſſe
Pip. IWI. §. 2. fortè posſit, quòd ſub una tantumſit, quantum ſub utra-
Gerh. TT. I. que, tamen Vna ſpecies non eſt Tota Ordinatio & inſtitutio

Hh. §. S. b) Error 1II1
Pap. (1) Ve Per Chriſtum facta, tradita & mandata. In primis verò

Cingliani Ne- damnamus & execramur in nomine Domini omnes eos,

gant. F. C. y. qui non tantúùm IMIeramque ſpeciem omittunt, verumetiam
724. Menz.d. . Tyrannicè eam probibent, damnant, & calumniantur ut
o ernebat. Heæreſin, & ita ſe ipſos ſupra & contra Chriſtum Dominum
(2) Hiſtor. 4. C. & Deum noſtrum extollunt, opponentes & præponentes
anno 1537. ſe Chriſto &c.
Conc. Trid. S. §. 2. De Tranſſubſtantiatione ſubtilitatem ſophiſticam nihl
33: c.3. an.2. ib. curamus, qua fingunt, panem & vinum relinquere & a-
chemn. Roe: mittere naturalem ſuam ſubſtantiam, & tantùm formam &
n n Bell 4 colorem panis, & non verum panem, remanere. Optimè
Euch.l. 3. c. 3z. enim cum ſacra Scriptura congruit, quòd panis adſit, &
Scotum fateri maneat, ſicut Paulus ipſe nominat: Panis, quem frangimus.
culpat: ſerò id Ery, Ita edat de pane, I. Cor. 10, 16. B
traditum, ut- in Laterano Conc. In Thom. F. 3.4. So. a. I2. Caſſ. Conſ. ax.25. Acta Cont. Scripta von
Sec. AXIII. 12 1. Kelch Raub. Acla Bohem. e) Error (3) Conc. Trid.a.l. e.2. CGn. 2. Bell.a.l., Gerh.
LLh. 6 Conf. Cath. e) Acta novè edita.

VII. De Clavibus.

Abuſ. ar. 7. p. 39. Luth. d. h. r. t. 5. I anno 1730. p. Sy.215. t.5. L p. 2 .
Conc. Trid. S. LAVES ſunt officium & poteſtas a) Eccleſiæ, à Chriſto
Il. ib. Chemn. data, ad ligandum & ſolvendum peccata, non tantùm

c. 14. c 3. enormia & manifeſta, ſed etiam ſubtilia, abſcondita, ſoli
Mit. &g * Deo nota, ) ſicut Pſal io, F. ſcriptum eſt: Delicta quis intelli-

19. Lo. 20, 22.

P. 139.

git Et Rom. 7, 27. Paulus conqueritur, ſe carne ſervire legi
peccati. Non enim penes nos eſt, ſed ſolius Dei eſt judi-
care,
a) 2. Cor. 10, F.c. . 70. non Dictatus Greg. VII. Bell. L. . . P. R. c. 13. Bin. T.3.f-
1169. ſed Spirit. Vicaria C. Miniſter. art. 5.5.2. 6) à Papiſt. neglecta. Indicis uſus.
Luth. Conſt. Eccl. Sax. Gener. 7.

—— — — —

— „ —, —

eeoeee —

—

ol
Th.

o
Un

1

⸗
g

5
l’

1,

5
Sð

hus quidem mihi conſeins ſam, ſod per hoc non juß iſtcatus ſum.

c. 1I: ſeq· Gerh. L.de Miniſt. T.6. S. 252. Luth. Verbo ſcripto inſiſte.

SMALCALDICI. 303
care, quæ, quanta & quotuplicia ſint peccata, ut ſcriptum VIII De Con-
eſt Eſal. 144, 2. Ne intres in judiciu cum ſervotuo, quia non juſtifica- fesſione.

bitur coram te omnie vivens. Et Paulus I. Cor. 4,4. inquit: Nul- kans

VIII. De Confeſſione.

A. C. ar. 4. p. 25. Ap. 137. 142. 159. 295.

AVM ABSOLVTIO & virtus Clavium, etiam ſit conſo-

latio & auxilium contra peccatum & malam conſcien- Vſu.
tiam, in Evangelio ab ipſo Chriſto inſtituta, nequaquam p. 301.
in Eccleſia Confeſſio & Abſolutio abolenda eſt: præſertim,

propter teneras, & pavidas conſcientias, & propter iuven-p. 139. 160.

tutem indomitam, & petulantem, ut audliatur, examinetur,
& inſtituatur in doctrina Chriſtiana. Pp. 161.
§. 2. Enumeratio autem peccatoruma debet eſſe unicuiq;
l'bera, quidenumerare, aut non enumerare velit. Quâm
diu enim in carne ſumus, non mentiemur confitentes & di- P. 29.
centes? Agnoſeo me miſerum eſſe veecatorum, & ſcatere peccatis
Rom. 7. S, 24. Sentio aliam legem in membris meis, &. Et cum
Abſolutio Privata ab officio Clavium oriatur, negligenda
non eſt, ſed maximi facienda, ficut & alia officia Chriſtianæ
Eccleſiæ magnifacienda ſunt. P· 29. 160.
§. 3. Et in his, quæ Vocale & ExternumVerbum concer-
nunt, conſtanter tenendum eſt, Deum nemini Spiritum vel Contrar.
gratiam ſuam largiri, niſi per Verbum, & cum Verbo Exter- Pror.
no & præcedente, *) ut ita præmuniamus nos adverſum En- P-3. 32. 64.
thuſiaſtas, id eſt, ſpiritus, qui jactitant, ſe ante Verlum &
ſine verbo Spiritum habere, & ideò Scripturam five vocale P. 55. 291. 304.
Verbum judicant, flectunt & reflectunt pro libito, ut facie-- E . 640.
bat Monetarius, & multi adhuc hodiè, qui acutè diſcerne- 49.
re volunt inter Spiritum & Literam, & neutrum norunt, nec
quid ſtatuant, ſciunt. Quid, quòd etiam Papatus fimplici-
ter eſt merus Enthuſiaſmus,“) quo Papa gloriatur, omnia
jura eſſe in ſcrinio ſui pectoris, & quidquid ipſe in Eccleſia p. 31.
ſua
4) Taxæ pœnitent. abuſus. Indulg. ſupr. Proceſſus. Bell. de Pœn.le.c. G.l.z. c. ⸗ſecz.
d. P. R.lI-3.c. 2. Contra Calvin. Inſt. 1.3. e. a.l. 4.c. 1I. Beza Reſp. Acl. Colt. Momp. P.2.
p. 16. Cat. Heidel. 4.72. ſeq; b) Luth. T. 2. A. f. 790. Alio ſenſu Aug. T.2. de spir. &
Lit. & Vox media. Himmel, Spanheim. Diſp. d. h. Bell.de V. D.l.3.c. 4. de P. Rile

Enumenatib.

p. 59.300. 63 9.
Privata.

Partis III.
Art. VIII. De
Confesſione,

Ewrercitüs.

Tales Myſtici
plures moder-
ni. Quakeri
VVeigel. ap.
Hornbeck.
Summ. Con-
zroß. l. 6. Gerh.
L. I. Exeg. Z.
747. ſeg.

Corredtus.

P. 39. 363.

Luth. T. 9. A.
2gdà Gen. c.3.

3o4 ARTICVYLI
ua ſentit & jubet, 1 id Spiritu 72 & Juſtum eſſe, etiamſi ſupra
& contra Senpturan & vocale Verbum aliquidh ſtatuat &
Ppræc æCcipiat.
§. 4. Hoc in univerſum vetus eſt Satanas & ſerpens,
qui etiam Adamum & Fvam in enthuſiaſinum conjiciebat,
Gen. 3,1. & ab externo Verbo Dei ad ſpiritualitates & proprias

opiniones abducebat, id quod tamen & ipſe per alia externa
verba per ficiebat; Perinde achodiè noſttiknthuſiaſtæ exter-

num verbum damnant, & tamen ipſi non ſilent, ſed mun-
dum garrulitatibus & ſeriptionibus: implent, quaſi ver Spi-

ritus Per ſcripta & vocale Verbum Apoſtolorum venire neque-

at, ſed per iſorum verba & ſcripta primum veniat. Cur ergò
non omittunt ſuas conciones & ſcriptiones, donec Spiritus
ipſi ad homines, ſine ipſorum ſcriptis, & ante ea veniat,
quemadmodum gloriantur, ſpiritum ſe accepiſſe ſine prædicatio-

ne Scripturarum? Sed de his jam non vacat pluribus diſputare:

Et ſatis alias de his à nobis dictum eſt.
§. 5§. Nam etiam ii qui ante Baptiſmnum credunt, vel
in Baptiſmo credere incipiunt, per externum præcedensVer-
bum credunt, ut adulti, audiunt enim Mar. 16, 16. Quicunque
derr, & baptizatus faeri Jaluus erit: etiamſi Primumin-
reduli, poſt decennium accipiĩant Spiritum & Baptiſinum.
. otneline Abtor. 10. longè antè audierat apud Iudæos de
venturo Meſſia,per quemi iuſtus coram Deo, preces & elee-
moſynas Deo gratas F præſtabat ex fide, (ſi cut Lucas eum⸗
nominat juſtum , pium 8S* timentens Dei) & fine præceden-
te illo verbo atque⸗ auditu credere & juſtus eſſe non Poterat:
Petrus autem Patefacere e i jube batan, Meſſiam (in quem
venturum hactenus ille crediderat) jam adveniſſe, ut fides
eius de venturo Meſſia, eum apudin mndh uratos & incredulos
Iudæos non captivum rencret ſed ut ſciret, ſe ſalvandums
eſſe per præſentem Meſſiam, & kunc cum Iudæorum turba
non negaret, nec beriqueretun „&c.
9. 6. Guid multis Enthuſiaſinus inſitus eſt Adamo & filiis
ejus, à primo lapſu uſque ad finem mundi, ab antiquo Dra-
cone ipſis veneno quodam implan atus Rinfuſus, eſtque
omnium

—

— — — — —

-—

——— —

SMALCAL DICI. 205
omnium hæreſium, & Papatus, & Mahometiſini mi origo, vis, Art. IX. De
vita & potentia. Quarè in hoc nobis eſt conſtanter per- xcommuni-
ſeverandum, quèd Deus non velit nobiſcum aliter agere, ni- WG HW
ſi per Vocale verbum & Sacramenta; & quòd, quidquid ſi- Delnitiatione
ne Verbo & Sacramentis jactatur ut Spiritus, ſit ipſe diabo=- Ordine, Voca-
lus. Nam Deus etiam Moſi voluit apparere per rubum ar- tione.
dentem, & Vocale Verbum Ex.7, 2. Et nullus propheta, ſive A. C. a. v.p. .
Elias, ſive Eliſæus, Spiritum ſine Decalogo ſive Verbo voca- F. C. a. 2.p. .
li accepit. a) Et Iohannes Baptiſta nec concipiebatur ſine Ga- 2) Non obft.
brielis orecedente verbo, nec in Matris utero ſaliebat ſine Ma- Cal. 3, 2. ſem-
riæ verbo Luc. ,4, 44. Et Petrus II. Pet. ,21. inquit: Prophetæ “ kenſ
non ex voluntate humana, ſed Spiritu ſancto inſpirati, locuti ſunt 8. non nega-
Jancli hei homines; qui ſine Ve erho externo non erant ſanéti, tur ut Rom. §.
nec à Spiritu ſancto, ut non-ſanéti, ſeu profani, ad prophe-
tandum impulſi: ſed ſancti erant, inquit Petrus, cum per-⸗
eos opiritus Janbtus loqueretur.

X. De Excommunicatione.
Apol. A. C. 265. Luth. 7.4. l.f.- 34 8.?.·F- lf. &.
Ajorem illam excommunicationem, quam Paparetinet, P. 46. 138. 132.
non niſi civilen penam eſſe ducimus, non pertinen Sye 32 8.
at. 16, 19 : c. Iy5
tem ad nos miniſtros Eccleſiæ. Minor autem, quam no: 15. o. 20, 22
minat, vera & Chriſtiana eſt excommunicatio, quæ mani- 1. Cor. .. .
feſtos & obſtinatos peccatores non admittit ad Sacramen-
tum & communionem Eccleſiæ, donec emendentur, & ſce- D. ib. Luth.
lera vitent. Et Miniſtri non debent confundere hanc Eccle- Tt..ps.

ſiaſtican pœnam ſeu excommunicationem, cum peenis civi-
libus.

X. De Initiatione, Ordine,

& Vocatione.
A. C. ar. I4.p. 16. A pol. 70.183. F. C. 7. Luth. v. Pfaffen⸗Welhe. t.6. Lp. 86.91. 100.
103.229255.
S Epiſcopi ſuo officio rectè fungerentur, & curam EFc-
cleſiæ, & Evangelii gererent, poſſet illis nomine Chari-
tatis & Wanquillitatis, non ex necesſitate, permitti, ut nos p. 12. 20.263,
V noſtros ²860.309,755

306 ARTICVLI
Art. XI. Part. noſtros concionatores ordinarent & confirmarent; hac ta-
III. De Conju- men conditione, ut ſeponerentur omnes larvæ, præſtigiæ,
Sio Sacerdotũ. qeliramenta, & ſpectra pompæ Ethnicæ. Quia verò nec
p.237.265. ſunt, nec eſſe volunt veri Epiſcopi, ſed Politici dynaſtæ & Prin-
cipes, qui nec concionantur & docent; nec baptizant; nec
Cœnam adminiſtrant; nec ullum opus & officium Eccleſiæ
præſtant, ſed eos, qui vocati munus illud ſubeunt, perſe-
p. 103. 105. 13. quuntur & condemnant, profectò, ipſorum culpa, Eccleſia
165.182.183.205. non deſerenda, nec Miniſtris ſpolianda eſt.
203. 321,328.736. §. 2. Quapropter, ſicut vetera exempla Eccleſiæ &
Patrum nos docent, idoneos ad hoc officium ipſi ordinare-
p.1.a. Cenſeer, debemus & volumus. Et hoc nobis prohibere non poſſunt,
e. 23. ſeq. ad etiam ſecundum ſua jura, quæ adfirmant, etiam ab hereticis
7332. Aug. l. 2. Ordinatos, pverè eſſe ordinates, & illam ordinationem non deberes
exne. h. ar mutari. Et Hi nibit de Eccleſia Alexandrin⸗
wen. 1. e. e. g. Mutet. Et Hieronymus ſcribit de Eccleſia Alexandrina, eam
Tz. primum ab Epiſcopis, Presbyteris & Miniſtris communi o-
pera gubernatam fuiſſe. p. 325.
Lombard. l. 4.A. 25. Gerh. T. 6. n. 155. 156. Ep. ad Efagr. a.l.
XI. De Conjugio Sacerdotum.
A. C. Abuſ.a.2. p. 244. Apol. 212. Luth. .5. I. f-11. 5. 295.
Vôd Conjugium prohibuerunt, & divinum ordinem-
Sacerdotum perpetuo cælibatu onerarunt, malitiose
ſine omni honeſta cauſa fecerunt: & in eo Antichriſti, ty-

P2n2. . rannorum, & pesſimorum nebulonum opus exercuerunt,
ac cauſam præbuerunt muhlis horrendis, abominandis, in-
P.212.322. numeris peccatis tetrarum libidinum, in quibus adhuc vo-

lutantur. Sicut autem nec nobis nec ipſis datum eſt, ut ex
maſculo feminam, aut ex femella marem condamus, aut⸗
utrunque annihilemus: ita etiam ipſis non eſt datum, ut crea-
turas Dei diſiungant, ſeparent, vetent, ne in Conjugio ho-
neſtè unà cohabitent & vivant. Quarè ipſorum ſpurco cæ-
libatui aſſentiri nolumus, nec etiam illum feremus, ſed Con-
jugium Liberum habere volumus, ſicut Deus illud ipſe ordi-
navit & inſtituit, cujus opus nec reſcindere, nec deſtruere,
nec impedire volumus. Paulus enim dicit, probibinonem-
Conjiugii eſe doctrinam dæmoniorum I. Tim. 1, 3. Eu. D
.De

S MALCALDICI. 307
Art. XII. De-

XII. De Eccleſia. Eccleſia,.

A. C. a.7.p. j. Cat. Ma. p. 473. F. C. a. 0. p. 755. Art. XIII. Part.
NEduaduon largimur ipſis, quòd ſint Eceleſia, quia reve- uI. De ialuit⸗
ra non ſunt Eccleſia. Non etiam audiemus ea, quæ No- O peribus.
mine Eccleſie vel mandant, vel vetant. Nam (Deo ſit gratia) p. 4. 24. ur.
puer ſeptem annorum novit hodiè, Quidſit Eccleſia, nem- 152.182.703.755-
pe, credentes, ſancti, oviculæ audientes vocem Paſtoris ſui. P. 14.182.
Sic enim orant pueri: Credo Santctam Eccleſiam Catholicam ſive p. 35. 53.126.372.
Chriſtianam. Hæc Sanktitas non conſiſtit in amiculo linteo,
inſigni verticali, veſte talari, & aliis ipſorum Ceremoniis con-
tra Sacram Scripturam excogitatis, ſed in Verbo Dei, & vera
fide.
Luth t.7. VV. von der Kirch. Haupt f.⸗27. Kirche f.⸗75. Zeichen. †225. .5. TI.f. 9.3.
Concilien e.a. Pk. f.z263. Alten Rechten /⸗5oz. Womit ſie uͤmgehe F. 425. Gewalt
F o. 395. . .
XIII. Quomodò coram Deo Homo ju-

ſtificetur. Ec, De Bonis Operibus.
A. C. a. 4.6. . 3. Apol. p. 62. F. C. a. 3.4. Luth.? j. I. 29.
Vòd de Iuſtificatione hactenus ſemper & asſiduè do-
cui, mutare nec in minimo poſſum, videlicet, nos per⸗
Fide (ut Petrus loquitur) aliud Novum & Mundum cor acquire-
re, & Deum propter Chriſtum mediatorem noſtrum, nos ju-
ſtos & ſanctos reputare. Et etſi peccatum in carne nondum ꝑ. 267.
planè ablatum & mortuum eſt, tamen Deus illud nobis non
vult imputare, nec meminiſſe.
§. 2. Hanc fidem, renovationem, & remisſionem pec-
catorum, ſequuntur Bona opera. Et quod in illis pollutum
& imperfectum eſt, pro peccato & defectu non cenſetur: .za.7. ioy.
idque etiam propter Chriſtum. Atque ita totus homo cum uʒ. 66;. 69o.
quo ad perſonam ſuam, tum quo ad opera ſua, juſtus & ſan- Contra p. 203.
cius eſt, & nominatur, ex mera gratia & miſericordia, in 205. 560.
Chriſto ſuper nos effuſa, expanſa & ampliſicata. Quarè glo-
riari ob merita & opera non poſſumus, cum absque gratia & p. K.
miſericordia afpiciuntur, ſed, ut ſcriptum eſt I. Cor. 5, 1.
Qui gloriatur, in Dommo glorietur, quòd ſcilicet habeat⸗
V zZ Deum

308 ARTICVLI
Art. XIV. De Deum propitium. Sic enim omnia benè ſe habent. Di-
Vois Moma- cimus præterea, ubi non ſequuntur bona opera, ibi fidem.⸗ b
Art. XV. Part. eſſe fallam, & non veram. “ 1
III De Huüuma- 8 .
mis Traditio- XIIII. De Votis Monaſticis. HH
nibus. A. C. Abuſiar.6.-p- . Apol. 249. Luth. t.5. L.f.l. n
Via Vota Monaſtica & diametro pugnant cum primo 4
p. 322. 4q Principali Articulo, ideò planè abroganda ſunt. Ea- D
enun ſunt, de quibus Chriſtus inquit Maub. 24, 23. Ego X
ſum Chriſtus &c. ui enim votum facit in Monaſterio vi- N
vendi, is credit, ſe vitæ rationem ſanctiorem initurum eſ-
ſe, quàâm alii Chriſtiani ducunt, & ſuis operibus non tan-
p.283.2989. tum ſibi, ſed etiam aliis cœlum mereri vult. Hoc verò quid
aliud eſt, quàm Chriſtunz negare? Et Pontificii ex ſuo Thoma
P.· 34. 23. dicere non erubeſcunt, Votum Monaſticum eſe æquale & par
Bapitiſino. Hæc blasphemia eſt in Deum.
XV. De Humanis Traditionibus. 4
A. C. a. I. p. 16. Apol. p. 183. F. C. a.10.p. 751.
P.322. Vod Pontificii dicunt, Humanas Traditiones facere
Had Remisſionem peccatorum, & mereri ſalutem, pla-
nè impium & damnatum eſt, ſicut Chriſtus Mat. v„5 inquit:
P.36.169.170. Fruſtra colunt me docentes doctrinas & mandata hovwinum. Et
1983. 262. TLit. 1, I4. Averſantium veritatem. Item, quòd dicunt, eſſe Pecz
P·43. catum mortale, ſi quis non ſervet iſta ſtatuta, etiam impi-
um eſt.
§. 2. Hi ſunt Articuli, in quibus conſtantem me eſſe
oportet, & conſtans ero usque ad mortem meam, Doeoo 8
dante. Et nec mutare, nec concedere quidquam in illis
poſſum. Si quis alius voluerit aliquid concedere, faciat id
periculo ſuæ conſcientiæ.
F. 3. Poſtremo reſtant præſtigiæ Papales de ſtultis &
I. puerilibus Articulis, ut (0) de Templorum dedicationibus, 2)
2. 3. Campanarum baptizationibus, G) Altarium dedicationibus &
baptiza-

SMALCALDICI. 309
baptizationibus, adhibitis Patrinis ſeu Suſceptoribus, qui
munera largiebantur &c. Hæc baptizatio fit in contume-
liam, ignominiam & dedecus ſacroſancti Baptiſini, & ideò
minimè toleranda eſt. (4) Deinde de Conſecrationibus ce- 4.
reorum, palmarum, placentarum, avenæ, herbarum & aro-
matum &c. quæ omnia non poſſunt dici Conſecrationer, ſed lu-
dibria & meræ impoſturæ ſunt. Et ſunt talium præſtigia-
rum infinitæ aliæ, quas committimus Deo ipſorum, & ipſis
adorandas, donec illis defatigentur. Nobis nihil cum iſtis
negotii eſſe debet.
4) 16. 15.

Martinus Luther D. ſubſeripſit. A) Febr.b) 155.
Iuſftus lonas D Rector, ſubſeripfit maut propria. 5) ) „ M§. 20.
lohannes Bugenbagen Pomer. Dſabſeripfit. c) Apr. d) iss.
. . 10. Noß. e) ◻
Caſpar Creuiziger D. ſubſeripſit. 4) z 51. h zer
Niclas Ambsdorf ſubſeripfit Magaeburgenſis. e) 16. Izn.9) o⸗
Georgius Spalatinus ſubſeripſit Aldenburgenſis ) 19. Ap p. S&2. 205.

Ego Philiopus Melanthon ſupra poſitos articulos approbo ut pios 263.206. 30,.397.
& Chriſtianos. De Pontifice autem ſtatuo, ſi Evangelium ad .- dliter Luth.
mitteret, poſe ei, propter pacem & communem tranquillitatem P .1„ J23. f. .
: . 5. Mat. p.
Chriſtianorum, qui jam ub ipſo ſunt, & in poſterum ſub ipſo zv⸗ t.. L.S.229
erunt, ſuperioritatem in Epiſcopos, quam alioqui babet jure t. 5. I. gl. t. 10.
humano, eétiam à nobis permitti. g) V. 485.adGal.
Iohannes Agricola Eisleben ſubſeripfit. h) 2,6. anno 548.
Gabriel Dydimut ſubſi ripfit. Iuljicit ſe & ſa-
Ego Urbanus Regius D. Eccleſiarum in Ducatu Luneburgenſi Su. d,2 Rate,
perintendens, ſubſeribo meo & Fratrum meorum nomine, & Ec- ſo⸗ v. 4p. )

cleſiæ Hannopherang. ¹) ch 706. Be oli-
Ego Steyhanus Agricola Eccleſtaſtes Curienſis ſubſeribo. ) ni.i) & 1541. 23.

Et ego lobannes Draconites ſubſeribo, Profeſſor & Eccleſiaſtes Mar- Mai Cellis E)In-
burgenſis. 1) te erat Colloqu.
7 tent lori ſuhſerih . didi Marpurg. 1529.
Ego Chunradus Figenbotz pro gloria Dei ſubſeribo me ita credidiſſe, 1). 66r6- b.

& adhuc prædico & credo firmiter, uti ſupra. m) mn Fr.r5.
Andreas Oſiander Eccleſiaſtes Nurembergenſis ſubſeribo. m) Oftt. Regiomonti
M. Vitus Dieterich Eccleſiaſtes Noribergenſis ſcribo. n) 1742. 25.
art. 0 P

Erhardus Schnepffius concionator Stugardienſis ſubſeribo. 0)

V 5 conra- 4. . Nof.

31¹0 ARTICVLI SMALCALDICI.
Conradus Otingerus Phorcenſis Plrichi Ducis concionator.
Simon schnevpeis Parochus Ecclefis in Crailsheim.
Tohannes Schlabinhaußin Paſtor Eccleſe Cotenſis ſubſeribo.
M. Georgius Heltus Forchemius.
M. Adamus d Fulda.
M. Anthonius Corvinus coneionatores Heoßj aci.

n⸗Sn, ego Iohannes Bugenhagius Pomeranus D. ſubſeribo nomine

Magiſtri lohannis Brentii, quemadmodum à Schmalcaldia rece-
dens mibi mandavit ore & literis, quas his Fratribus, qui ſub
ſeripſerunt, oftendi.
o Dionyſius Melander ſubſeribo Confesfioni, Apologiæ, & Cancor.
diæ in re Euchariſtiæ.
Paulus Rhodius Superintendens Stetinenſis.
Gerardus Oeniken Superintendens Eccle Rie Mindenſit.
Ego Brixius Northanus Eccleſieæ Chrifti, quæ eſt Suſati, minifter ſh.
ſeribo articulis reverendi Patris M. LEutheri, & fateor me hatcte-
nus ita credidiſſe, & docuiſe, & porrò ber Spyiritum Chrifli itan
crediturum & docturam.
Michael Cælius concionator Mansfeldenfis ſubſeripfit.
M. Petrus Gelinerus concionator Fanckhenfurdenſis ſubſcripſit.
1, endalinus Faber Parochus Stéburge in Mansfeldia.
Ego lohannes Kpinus ſubſäribo.
Similiter & ego lobhannes Amſfterdamus Bremenſis.
Ego Fridericus Myconius Gothanæ Eccleſiæ apua Thuringos Bakor .
meo & Iuſti Menii Iſenacenſis nomine ſubſeribo.
Ego Iohbannes Langus Doctor, & Erphordienſis Eccleſiæ contionator,
meo & alioram meorum in Eangelio Cooperariorum nowine⸗,
nempe: Bomini Licentiati Ludovici Platzii Meloſingt.
Domini Magiſtri Sigismundi Kirchbneri.
Domini ͥ'olßgangi Kiſmetter.
Domini Melchioris Eeitman.
Domini Iobannis Tall.
Domini lohannis Kiliani.

4) Primi Epho- Domini Nicolai Fabri. a)
7 Senherbuſ. Domini Andreæz Menſerimea manu ſubſeribo.

Er ego Egidius Mechlerus mea manu ſub'ſeripft.

DE P0.

———-ʒ — —

W e

—, —

— üſWä ——

311
DE POILESTATE
E TIT PKI M A IT V P A P £
à Viris doctis Smalcaldiæ congrega-
tis, tractatus icriptus
ANNO M. D. XXXVII.

Luth. wieder Pabſt und Geiſtliche. T.7. VV. anno za. Von Teufel geſtifft
1545.2.l. An Geiſtliche zu Augsb. 1570.r 3. J. Pabſis Gewalt t. 7. VV. p. 116. 232.
Papſtum zu Rom /52r. Rattem Koͤnig 7.6. l. P. 97.263.285

Abpa primùm gloriatur, ſe eſſe pyiaſe.
A! Iure Divino Monarcham ſuper omnes alios E-p. 129.
piſcopos & Paſtores in toto orbe Chriſtiano.
F. 2. Secunds, ſe jure Divino habere utrun-
que gladium, id eſt, penes ſe eſſe ele ctionem, translationem,
& depoſitionem Regum, & regnorum mundi conſtitutionem
&c.

§F. 3. Tertiò addit, id unumquemque ita credere debere,
niſi quis amittere æternam velit ſalutem. Atque hæ cauſæ
ſunt, propter quas Papa jactitat ſe eſſe Vicarium Cbriſti in terris.
SF. 4. Hos tres articulos agnoſcimus & dicimus eſſe fal-
ſos, Deo adverſos, tyrannicos, & Chriſtianæ Eccleſiæ perni-
cioſisſimos. Vt autem fundamentum & ſententia noſtra
melius intelligi posſit, primuùm oſtendemus, Quid ſit, quèòd
gloriatur, ſe lure Divino IMe Supremum. Sic enim ſentiunt, Pa-
pam ſuper univerſam Chriſtianam Eccleſiam eſſe Vniverſa-
lem ſeu Oecumenicum, ut ajunt, Epiſcopum, à quo omnes
Epiſcopi & Paſtores per univerſum orbem ſint Ordinandi p.14. 31.
& Confirmandi, & ipſum ſolum habere jus & poteſtatem,,
omnes Epiſcopos & Paſtores eligendi, ordinandi, confirman-
di, introducendi, deponendi.
§. 5. Præter hoc etiam vendicat ſibi gpoteſtatem condendi
multiplices Leges, de Cultibus Divinis, mutandi Sacramen- p. 320.
ta & doctrinam, & vult ſua Statuta & Leges æquiparari arti-
culis Chriſtianæ Fidei & Sacræ Scripturæ, & dicit, ſua decreta p. 286,30.
V 4 ſine

J2 DE PAP. PDOTEST. ET DOMINATV
ſine peccato mortali non poſſe omitti nec laxari. Et hanc
poteſtatem vult eſſe fundatam in Jure Divino & Sacra
Scriptura: imò vult præferri Sacris literis, & mandatis Dei,
& quod pejus eſt, addit, hæc omnia de Necesßtate Salutis

ita credenda eſſe, aut in æterna damnatione pereundum
eſſe.

Redarguta §. 6. Oſiendemusigitur ex Evangelio, Papam nul-

I. Superiori.
tas.
1. Sacrir. . dö9. 7. I. Laca 22, 2,. Prohibet Chriſtus expresſis ver-
Mat. 5r. bis Ne quis Apoſtolorum in ateros babeat ullum dominatum. Hæc
enim erat quæſtio & diſputatio Diſcipulorum, cum jam,
Chriſtus de ſua pasſione concionatus eſſet, Quisnam eorum
Chriſto poſt mortem ejus ſuccedere, & reliquis ut Vicarius
Chriſti præeſſe deberet? At Chriſtus reprehendit hunc Apo-
ſtolorum errorem, & docet eos, non ſic fore, ut dominen-
tur, & præemineant, ſed ut ſint Apoſteli in æquali, pa-
ri & communi Miniſterio, & prædicent Evangelium. Ideò
inquit: Reges gentium dominantur, & qui poteſtatem habent in
s, henefici vocanturs Vos autem non ſic: ſed qui maximut eſt in-
ter vos, Eit ſicut qui minimus eſ, & qui præcipuns eſt, ſit fcut qui
minifßrat. Ex his verbis manifeſtum fit, Chriſtum non velle
admittere dominatum inter Apoſtolos.

& animarum curatores.

§. 8. II. Idem apparet ex Similitudine, cum Chri-
ftus in eadem diſputatione de Dominatu, parvulum ſtatuit

in medio Apoſiolorum, ut ſignificet, ſicut puellus non ambit.

. poteſtatem, ita etiam Apoſtolos & omnes, qui Verbum præ-
dicant, non debere appetere vel exercere poteſtatem terre-
nam Matth. I5, 2,23,4.

§. 9. III. TLohan. ze, 2z mittit Chriſtus diſcipulos ſuos pa-
p.20. 21.316.31. Titer ſine diſcrimina ad Miniſterium Verbi, ut nullus eerum⸗
potiorem cæteris habeat poteſt tem, Sicenim inquit: Sicut
me miſit Pater, ſie ego mitto vor. Verba hæc ſunt plana
clara, & teſtantur, Chriſtum mittere ſuos, ſicut E miſ
us eit.

lam habere Jure divino poteſtatem ſuper cæteros Epiſcopos

DOCTOR. VIROR. SCRIPTVM. 3
ſus eſt. Hic certè nullus peculiarem jurisdictionem & po-
teſtatem in reliquos oſtentare poteſt.
§. 9. IIII. Salat.2, 11.6, 9. oſtendit D. Paulus manifeſtè,
quòd à Petro nec ordinatus nec confirmatus ſit. Non etiam-
agnoſcit Petrum pro eo, à quo confirmari ipſe debuiſſet. Et
in primis urget hoc, quòd vocatio ſuanequaquam conſiſtat
& fundata ſit in autoritate & poteſtate Petri. Quoòd ſibetrus
poteſtatem ejusmocdi à Chriſto accepiſſet, ut Papa falsò glo-
riatur, certè Paulus Petrum etiam talem, videlicet Summum
agnoviſſet.
. 10. Ideè inquit Paulus, Se diu antò prædicaſſe Eyan-
gelium, quäm cum Petro & cæteris de eo colloqueretur. Dicit.⸗
etiam v. 6. Sua nibhil intereſſe, quales aliquandò fuerint ii, qui
videntur eſe aliquid. Deus enim Perſonam hbominis (inquit Pau-
lus) non accipit, & mibi, qui videbantur eſſe aliquid, mibil con-
tulerunt.
F. 1I. Cumigitur Paulus evidenter teſtetur, ſe à Petro
non petiiſſe veniam & poteſtatem prædicandi, etiam tum
cum ad eum po ſtremò veniſſet, certum eſt, Miniſterium Ver-
bi à communi vocatione Apoſtolorum oriri, & à Verbo auto-
ritatem ejus pendere, & non neceſſe eſſe, ut omnes unius
perſonæ Petri vecationem & confirmationem habeant.
12. V. I. Cor. 5, 21. Paulus omnes Miniſtros Eccleſiæ
exæquat, docens, Eeccleſiam Minißtris ſuperiorem & potiorem eſſe.
uarè verè non poteſt dici, Petrum habuiſſe ullum domi-
natum aut ſuperioritatem & poteſtatem, præ relquis Apo-
ſRtolis in Eccleſiam, & in cæteros Eccleſiæ Miniſtros. Sic
enim dicitv 22. Omnia veſtra ſunt, ſive Paulus, ſive Apollo, ſive
cephas, id eſt, nec Petrus nec alii Miniſtri Verbi debent⸗
ſibi vendicare ullam poteſtatem & dominationem in Eccle-
ſiam.
G. . Nemo debet Eccleſiam onerare ullis Traditionibus:
ſed hic regula tenenda eſt, quòd nullius poteſtas & autori-
tas præferenda ſit Verbo Dei. Cephæ poteſtas non eſt ma-
jor, quàm reliquorum Apoſtolorum Ideò Paulus reprehen-

dit eos, qui dicebant, Cephas eſt præcipuus Apoſtolorum &
V 5 ſic ſen·

2. Ex Hiſtor.

Pp. 316.

14 DE PAPE POTEST. ET DOMINATV
ſic ſentit, ideo Paulus quoque & reliqui ſic ſentire tenentur.
Hoc negat Paulus, & Petro adimit prærogativam & poteſta-
tem præ reliquis Apoſtolis in Eccleſia.

EX HISTORIIS.

§. 33. VI. Concilium Nicenum decrevit, Epiſcopum
Alexandrinum conſtituere debere Eccleſias Orientales, &
Epiſcopum Romanum Eccleſias Occidentales, ſive Subur-
banas. Hic Romani Epiſcopi poteſtas primum creſcere ce-

pit, non divino, ſed humano jure ſecundum decretum Con-

cilii Niceni. Quod ſi Epiſcopus Romanus divino jure fuiſ⸗
ſet ſummus, Concilium Nicenum ei hanc poteſtatem adime-
re, & in Epiſcopum Alexandrinum transferre non potuiſſet,
imò omnes EpiſcoposOrientales decuiſſet à Romano Epiſco-
po petere ordinationem & confirmationem.

§. 14. VII. In eodem Concilio ſtatutum fuit, ut u-
naquæque Eccleſia Epiſcopum in præſentia unius aut plu-
rium Epiſcoporum, qui in vicinia eſſent, ipſa eligeret. Hoc
non tantùm in Oriente, ſed etiam in aliis & Latinis Eccle-
ſiis diu ita ſervatum fuit, ut manifeſtè in Cypriano & Au-
guſtino oſtenditur. Sic enim inquit Cyprianus Epiſtola 4.
ad Corneliums Propter quod diligenter de Traditione Zivina GW
Apoſtolica obſervatione ſirvandum eſt & tenendam, quod apud
204 quogzue, & ferò perprorincias univerſas tenetur, ut ad Or-
dinationes ritèò celebrandas ad eam Plebem, cui præpoſitur ordi-
natur, Epiſeopi euidem provinciæ proximi guique conyeniant, &
PEpiſcopus deligatur plebe præſente, ua ſingulorum vitam plenitſi-
mè novit, & uniuscujusque abtum de qus converſatione perſpexit:
quod & apud vos ſabtum videmus in Sabini College noſtri ordina-
tione, ut de univerſæ fraternitatis ſuſragio, & de Epiſcoporum,,
dui in præſentia convenerant, epiſeopatus ei deſerretur, & manus
ei imponerentur.

§. 15. Hanc rationem Cyprianus nominat divinam, &
Apoſtolicam obſervationem, & teſtatur eam Ferè in omnibus

regio-

,— ———

DOCTOR. VIROR. SCRIPTVM. 315
regionibus ita tum temporis ſirvatam fuiſſe. H
F. 16. Cum igitur nec Ordinatio nec Confirmatio il-⸗
lo in tempore per maximam orbis terrarum partem, in omni-
bus Græcorum & Latinorum Eccleſis, fuerit petita ab;piſco-
po Romano, certum eſt, Eccleſias illas dominatum & pote-
ſtatem Epiſcopo Romano non tribuiſſe.
. 17. Eſt etiam poteſtas & jurisdictio iſtiusmodi pla-
nèimposlibilis. Quomodo enim posſibile eſt, ut unus E-
piſcopus omnes Eccleſias totius Chriſtiani orbis curare, &
unus omnium Eccleſiarum proculà Roma diſtantium mini-
ſtros ordinare posſit?
g. 1g. Certum enim eſt, regnum Chriſti per totum
