man. Biblia Vindicata. Vertheid. Augſp. Confeſs. contra
Kedd. Jeſuit. Müller. Philip. contr. Maſen. Dubitat. Pontif.
Nicolai Phil. de AntiC. Rom. Næol. Melch. contr. Forer. Kedd.
Erhard.
Pfeiffer. Anti-Papiſmus. Pomarii Examen Examin. Kedd. Pre-
g'zer. Anti-Forer.
Quenſted. Syſtem. per Art. ſingulos. Vt Gerhard. alij. Qaiſtorp.
Catechiſm. Anti-bapiſt,
Reinb. El. Sigm. Bericht contr. Frommens Antw. Ad Tanner.
Reſenii Anti-Becanus. Rhauen. Papat. Conciliis Denudatus,
Diſpp. de AntiC. Abeinboth. Ausfuͤhrl. Beweiß contra Kedd.
R. Manual. contr. Papat. Kintelenzs, de Tranſit. ad Papiſm.
Samſon. Anti-Jeſuita in Laur. Nicolai. Saxos. Theol. Vertheidi⸗
gung und Haupt⸗Vertheid. des Ev. Aug⸗Apfels. Scheubler Fel⸗
ſengrund contr. Recken. Evangel. Warheit contr. Wittfeld.
Schleiderſtein contra Walenburch. Scherzger, Anti-Bellarmin.
Schiller. Quadrilingvis. Refut. Durfel. Seldii Topica Mar-
celliana. Antimarcell. Exercit. Anti-Marcell. Schlaßlburg. Ca-
tal. Hæret. 1. 8. Schröder. Enchirid. Theol. Reihing. Laquei
contriti. Diſſert. de Eccl. C. Apologet. Retractat, Manual.
Cathol. E Reform.plures eadem.
Thome ob. Confeſs. Fid. ad Maſen. Thamwmii Disq. de Jubilæo,
Indulgent. Verbo D. ſcripto, non-ſcripto. Purgator. Annehm.
Paͤpſt. Religion. Liei Oſtenſio Summar. Vindic. Aug. Conf.
contr. Bellarm. Exercit. Academ. Animadverſ. in Motiva Er-
neſti Haſſi & Walenburchior. Reſponſ. ad Keddii Poſtulata.
Tr. de Phraſib. Vet. Eccl. Dd. Pruͤfung Hildesheim. Paͤpſt.
Probier⸗Steins. Heimſendung Sonnemanns.
Parenii Theol. Controverſa, Anti-Papiſm. Orthodox. Veiel. Au-
guſtin. Controv. Judex. Vrſin. lob. Henr. Rettung Ev. Kirch.
contr. Neuhauſers Bericht. Evang. Glaubens⸗Lehr contra
Maſen.
Wagner. Tob. Cenſur. Motivor. Beſoldi Cti Apologet. VVatd.
ſchmid Keddius vertiginos. Schmids⸗Lauge inkedd. Refut. 20.
Rat. contra Horn. Apoſtat. VVelber. Jec. Diſpp. contr. Becan.
de Idol. Pontific. Zeæman,

6
.

—

— —

SCRIPTORES CONTRA CINGLIANOsS. 6
Zeæman. Jeſuita Revapulans. Defenſio. Baſis Fidei. Athleta lar-
vat. ſtramentit. contr. Gretſer. Carnificina Eſavit. Zeigler.
Kedd. Refut. Luther. Defenſus.

His cui vacat addito plures. Quid Reformati in Papiſm.
ſcripferint, Hottinger. Biblioth. Hornbek. Summa Controv. alii,
recenſent.

Scripta contra ſic dictos Cinglianos ſeu Calvinianos,
ſerie Alphab.
W'lman. Fxamen Concion. Rhuel. de S. Cæna. Calvini Heu⸗
ſchrecken.
Baemecſßer. Bekaͤntniß Calvin. Daß bey Luther. Lehre wohl ſeelig
zu werden. Bares vindiciæ de Apoſtaſia Sanctor. contra Ssy-
nod. Dordrac. ut Benefeld. Bebmii Sextas Diſpp. de Differen-
tia Promisſion. Divinar. contra Crocium & Bergium. Broch-
mand. in Locis per tot.
Calixti G. Conſider. Doctrin. Reform. Tr. De Tolerantià eor:.
Calovius ad Marefii Obſervat. Colloqu. Caſſell. Hyppomnemata,
Aoxikaia Spiritus Syncretiſtici. Diſſert. Horubecc. de Con-
ſociat. Reformator. & A. Conf. synopſis Controverſ. Collatio
Pſeudapoſtolor. & Calvin. Cellarii Diſpp. de Prædeſtinatione.
Cothman. Duellum Euchariſticum „cContra Bergii Traét. de
Prædeſtin. & Wendelin. Crameri Tract. de diſtinct. Decalo ,
Prædeſtinat. Unterricht von Streit mit Calvin. Bericht Col-
loquii mit Pelargo.
Danhauer. Hodomoria Spiritus Calvin. Iconothetes Chriſtianus.
Nuncius Nuncio buræzi miſſus. Dedekenni Religions⸗Streit
Luther und Calvin. Beantwort. des Lampadi von der Gnaden⸗
ahl. Dorſehæus Diſs. de S. Cœnaâ contr. Zwinger. De Vo-
luntate Dei. contr. Trigland.

Eccardi Henr. Faſcicul. Controverſ. Scopæ diſſolutæ. Arneld.
Tract. triplex.

Tabricii Wiederlegung des Verdachts von Calviniſimo pro Gu-
ſtav. Adolf. Svec. R. wieder Hopfium. Feurborn Reſponſ.
ad Cæſaris diſp. de Adventu C. ultimo. ad Eglin. de Peccat.

1 ID

66 SCRIPTORES CONTRA CINGLIANO0sSs. —
in Spir. S. Examen Combach. de Perſona & Officio C. Diſs.
de Majeſt. C. Vſurpatione. Faſcic. 6. Diſs. Epitome Error.
Calvin. Erklaͤr. des H. Abendmaͤhls in 17 Predigt. Ausfuͤhrl⸗
Wiederlegung Caſſel. Wechſelſchrifften. Fiι schediasma-
ta, Apologia eor. Diſpp. Anti-Goclen. Prodromus Reſponſ.
ad Theſ Apolog. Goclen. Hyperaſpiſt. in èN. Marpurg. For-
Rer, Status Qvæſt de Fractione Panis Euchariſt, de Indurat
Abſolut. Decret, Election, contr, Huber. Franzii Syntagma
Controverſ. .
Gerhard. nuterque, contra Calvin. in LL. in Wendelin. Grauer. Qqd
de Localitate & Hlocal. omnipræſent. Corpor. C. contra Ke-
kerman. Bellum Calvini & Chriſti. Colloqv. cum Amlingo.
Antl-bParæan, Propugnacul. Abſurda Calviniſt. Harmonia
Calvin. & Photin. Anti-Lubinus. Abfertigung vermeinter
Wiederleg. Lamii. Groſßus Tr. de Diſs. Calvin. & Luther.
Haberkorn. Syntagm. Diſes de Error. Calvin. Fundament. Vindi-
ciæ Artic. I. Epicriſ. Witteberg. Syncret. Caſſel. oppoſ. de S
Cœna. Demonſtrat. Calvin. hodiern. Error.: Manichaic. Pe-
lag. Meſſal. Swencfeld, commiſſor,: Haveman. Eris Euchariſt.
Antiwell. Streit von Naechtmahl. Abfertig. des Calvin. Me-
dici zu Bremen. Heilbtunver. Swencfeld. Calviniſmus. Sy-
nopfſis Doétrin. Calvin. Wiederleg. des Berichts Theol. Hei-
delb. von H. Abendmahl. Huneu Egid. Aſſertio de C. Per-
ſonꝗ & Majeſt. contra Pezel. Prædeſtin. Sacramentar. Calvinus
Judaizans. Anti-Paræus. Præfat. in Epiſt. ad Epheſ. contra
bezel. Grabium. Hunnii Nicol. Controverſ. de Vniverfal
Meriti C. Diaſcepſis de Fundament: Diſſens. Luther. & Cal-
vin. Himmel. Colleg. Anti-Calvin. Calvino - Papifin.
Heshuſias pro S. Cœnàâ, & Defenſio. Hülſeman. Calvin. Irre-
conciliab. Diſp. in Confeſs. Calvin. Thorunienſ. Aarter.
Concordia Concors, contra Hoſpiniani Concord. Diſcord.
CalviniſtesAulico Politicus, Sadeel, Elenchos. Antwort auff
Geſpraͤch Hanß Knorrens. Examen der Glaub. Bekaͤnt. Re⸗
formirt. Kirch. Aoe Solida Deteſtatio Payæ & Calvin. Vera
Calvin. Deſcriptio. Tr. contr. Gnomon. Apol. IV. Budowez.

Antwort qauf etl. Spruͤche Lueéer, von Abendmahl, Berie

SCRIPTORES CONTRA CINGLIANOS. 67
auf Calvin. Supplic. Diſcurs. von Calvin. Lehr. Ableihnung 2.
Calvin. Unwarheit. contr. Toſſan. Nachricht wieders Geſpraͤch
von GOttes Wort. Antwort auf Diſſert. Monitor. Erinne⸗

iunng wieder N. Confeſſ. Judic. de libr. Ableihung.

Prodrom. der Gegen⸗Antw. kurtz. Beweiß. Hoe, von Calvin.
Red. und Punct. in 17. Artieuln. Prob. wie Calvin. in 99.
Punct. mit rian. Tuͤrck. eins. Ableihn. 5o. Ertzluͤgen. Erklaͤr.

.auf Frag. Ob Evangel. vor Calviniſt. die Waffen ergriffen.

Riſtoria Colloquiorum. Acta Confeſs. Thorun. in Calorv, Haſtor.

Hyuc retiſt.

Rrakevvirz Illecebræ Sacrament. Disquiſ. de S. Cœna. Conſult.
Theol. Chriſtl. Urſachen. Kremayer. Loci Anti-Syncretiſt.
Theol. Poſitivo-Polem. Scrutin. Religg.
Luther. paſſim. de S. Cœna. T. . G. 336. . L. z. 3o. contr. Carol-
ſtad T. 3. J. G. 1oz. Jy. Confeſs. de S. Cœn. T. F. 741. 4). Mo-
nitor. contr. Schppermer. 3b. Epiſt. ad Argentin. yor. Philip.
Haſs. T. 41 46. Refut. Carolſtad. 376. Dehort. contr. Zwin-
glian. T. 6. o, Lyſer. Polyc, Harmon. Calvin. & Photin. de
S. Cena.
Jac. Martin, de Communic. Proprii contr. Kekerm. De Loco.
Prrzlect. Extempor. in Log. Kekerm. Colleg. Anti- Calvin.
Jac. Martin. de Tribus Elohim. Lutheran. pro Defenſ. Cate-
chiſm. Anatom. contr. Maſſon. Maukiſch. Maledic. Mared.
de Perſever. SS. Nihil-Sani Mareſii. Maurit. Exercit. Anti-
Calv. Meiſner. Balth. Phil. Sobr. P. I. Unterricht ſich vor Cal⸗
vin. Lehr zu huͤten. Apolog. Script. Prob der Cglvin. Relj⸗
gion. Meiſner. Job. Diſpp. ad Catech., Heidelb, Irenic. Duræan. —
Menzer. Collatio A. C. cum Zwingl. doctrina. Vrban. Pierii,
Ludov. Croci. Anti-Crocius. Examen Cenſur. Croc. Abſter-
ſio calumniar. Crocii. Refponſ ad Defenſ. Converfat. Pruten.
Crocii Elench. Error. Sadeel. Refponſ. contr. Martin. Elen-
chomenon. Difſpp. Antiſtein. Examen Reſponf. Appel. Diſp.
in Dordracen. Synod. Micræl. Heterodox. Calvin. de Salute
Homin. contr. Berg. Mislenta Disquif. de Communic, Idiom.
contr. Carol. Sachs.
i2 Jo. Mil.

6⁸ SCRIPTORES CONTRA CINGLIANOs.
FJob. Müller. Gedicht von Verſtoß. der Menſchen. Wiederſeg.
Dortiſch. Abſol. Decret.
Jo. Muſaus de Vſu Princip. Rat, & Philoſ. contr. Vedel.
De S. Cœna contra Vorſt. De Decret. Election. Colleg.
Controv.
Phil. Nicolai Fundam. Calvin. cum Arian. Neſtor. detectio.
Reſponſ. ad Sadeel. Method. Controverſ. de Omnipræſ.
Chriſti Hominis. Omnipræſ. J. C. Myſter. Grundfeſt.
von Gegenwart J. C. Bericht von Calvin. GOtt nnd Reli⸗
gion. Abtreibung des wehrloſ. Entſatzes der Calvin. zu Un⸗
na von der Vriquitaͤt. Erſte Victor. uͤber Calvin. Geiſt.
Verantw. Evangel. Kirch. in Holland. wieder Petr. Plaz.
Warnung fur Jo. Cuno Calvin. Duͤnſten. Examen Exam.
Pierii. Freud. Wiederkunfft. Sieg und Freudentritt der
Warheit in eum.
Olear. Job. Synopſ. Err. Calvin.
Oſiandri Lucæ Enchirid. Controv. cum Calvin.
Pfeiſper. Anti-Calvin.
Piſcator Petr. de Prædeſtin.
QDaenſtet in Syſtem. Locor. per tot.
Regius Vrban. Dehortat. contra Carolſtad. Oper. P. IV. f. ny.
Reſe. Anti-Crocius de Autore Peccati. Examen Apolo-
getici Felgenhauei.
Saxon. Theoll. Gruͤndl. Hiſt. Augsb. Confeß. wieder Ambroſ.
Wolf. Schluͤſſelburg Catal. Hæret. I. 3. Theol. Calvini-
ſtica. Erklaͤr. und Antwort. contr. Pelarg. Wiederleg.
in eund. Scharf. Colleg. Anti-Calv. contr. Berg. Cro-
cium. Scherzer. Colleg. Anti-Calvin. Scultet. Seperin.
Conſultatie de Pace Proteſt. Iterata Reform. Invitatio.
Anmica diſcept. cum Picteto. Aſſertio Gratiæ in eum.
Seldiu: Topica Calvin. Scrutin. Medior. Concordiæ.
sluter.

*

ScarpronEs coNTRA CINGCTIANO0Ss. 69
Sluteri Sever. Antitheſ. Philanthrop. divinæ & miſan-
drop. Calvin. in Prædeſt. Sebröder, de Oral. C. in S. G ρα0.
na, commun. & Ritib. Eccleſ. De Communic. Idiom. Pro-
blema. de Commun. Proprii. Neſtor. Eutychian. contt.
Grabium. Thronus Regalis C. Eius Defenſio. Sceptrum
Regale C. Gegenbericht von Worten des H. Abendm. contr.
Naum. Unterricht von ſtreitigen Artienln. Erklaͤr. von
Sitz. zur Rechten GOttes. Bedencken contr. Meyers Be⸗
kaͤntnis. Steuber. Diſs. de Controverſ. Luther. & Cal-
viniaan.
7rnov. Prælect. de Sacramentis contr. Aretium. Tbhumm,
Miſanthrop. Calvin. de Prædeſtin. Scultetus Iconocla-
ſtes. Polytropia Calvin. de S. Cœna. Majeſtas J. C. Sy⸗
nopl. Articull, Fidei. Tizius Repetit, doctrin. Prote-
ſtant. de S. Cœnà contr. Vorſt. Reſponſ. contr. Vorſt.
Epiſtolam.
Varenii Anti- Calviniimus Orthodox. Collegium Con-
troverz. —’r
Waltheri Anticluto de S. Cœnà. Wriiurich. Problem. The-
olog. de Sacramento Initation. Winkelman. reſponſ. ad
conciliat. Pugnæ Sacrament, contr. Sadeel. Conſiderat,
Tabulæ Eglini de 5§. Cœnaà, berſonà C. Electione, contr.
Toſſan. Reſponſio ad Apolog. Toſſani. itteberg. Theol.
Epicriſis contr. Colloq. Caſſellan. Antapologia in Rinte-
lens. Gruͤndl. Beweiß Calviniſch. Irrthuͤmer. Warnung
Luther. Chriſten in Boͤhmen. Eirtenberg. Theol. Refu-
tat. Conſenſus Orthodoxi. Wiederlegung Stafforts
Buchs. Examen und Gegen⸗Bericht / was Reformirte
in Deutſchland glauben oder nicht.
veaman. Papiſmi Sacramentarior. de Verbo ſcripto.

1 3 Alios

*

—

790 ScCIPTORES CONTRA CixCLIANO8S.
Alii Partium Separatarum, ut eſt Arminius, Ant. Arnal-
dus, Bellarminus, Bertius; Boſvettus, Canus, Corvinus, Cur-
cellæus, Epiſcopius, Le Fevre, Gibbon de Burgo, Limborch,
Marcellius, Perronius, Roſcius, Scarga, Stapleton. trans-
mittuntur: ut Replicæ, Colloquia, Defenſiones &c. quas co-
piosè ennmerat Hornbek. Bibloth. Theol. alii, ſingulatim
repetere libri res foret.

—— —

ABREVIATIR B
Autorum per literas initiales

citatorum.

4. C. Auguſtana Confeſſio. Calviſ. Calviſius Chronol-⸗
Aε. Alſtedius. Calo. Calovius.

Amb. Ambrofius. can. Canonicum Jus.
Apol. Apologia Aug. Conf. Car. Caranza Synopſi Con⸗
Aung. Auguſtinus. cil.
Bald. Balduinus. Caſt. De Caſtro contr.
Bar. Baronius in Annal, Hær.
pec. Becanus. Caſs. Caſſander.
Bell. Bellarminus Controv. Car. Ma. Catechismus Ma-
Bi. Biel in Can. Miſs. jor.
ꝑin. Binius Tom. Concil. Cat. Mi. Catechiſmus Mi-
Bon. Bona Cardin. nor.
ponapy. Bonaventura. Chemn, Chemnitius.
Buc. Bucanus. Chytr. Chytræus.
pzo. BzZovius Annal. Chryſ. Chryſoſtomus.
Cajet. Cajetanus. Clem. Al, Clemens Alexan-
Calv. Calvinus. drinus,

7

Coch.

cal.

kocb. Cochlæus.

Cod. Codex juſtiniani.
Or. Ep. Syn. Cyrillus Epi-
ſtola Synodica.
Danh. Danhauerus.
Dav. De Daventtia.
Dom. Mar. Ant. De Dominis.
Dor. Sn. Dordracena Sy-

nodus.
Dors. Dorſchæus.
Dur. Durandus Specüla-
l ror.
Epiſc. Epiſcopius.

Sſpen. Eſpencæus.
Eſtb. Eſthius.

ASRBVIATüRk.

Coœleſtinus. Hiſt. A. C.

Haupt. V.

Deupt⸗ Berthe⸗
digung des Augapfels.

7˖⸗ . Henr.
Hier.
Hil,

Thomas Henrici.
Hieronymus.
Hilarius.
Him. Himmèlius.
Hofm. Hofmeiſterus:
Hopf. Hopfnerus.
Hornb. Hornbecius.
Hunn. Dgid. Nicol. Hunnii.
Hutt. Hutterus.
En. Ignatius.

Xek. Kekermannus.

Leſ. Leſſius.
Lomb. Lombardus.
Magiſt. Magiſter Sententia-

PEuſ. Euſebius.

Fab. Har. Pabricius in Har
monia.
Eindel.

diæ. Artic. Paginâ.

Finkelthufius.
c. a. y. Formula Concor-

üm, idem.
Luth. t. 7. E. dJ. 7. Lutherus
Tom. jenenſi, Witteberg.
Altenburg. Islebico.

Lyſ. Lyſerus.
Mald. Maldonatus.

Fran. Franzius. Meib. Meibomius.
Gabr. Gabriel Biel. Meiſm. Meiſner. Balthaſar &
Gaud. Gaudentius. Joannes.
Creg. M. Gregorius Magnus. Menz. Menzerus.
Gr. Naz. Gregorius Nazian. Mir. Miræus.
zenus. 2Miilm, Loͤſ. Mälmannns Loͤ⸗
Gr. Wfſs. Gregorius Nyſſe- ſe⸗Schluͤſſel.
nnus. Myl. 1, C. Mylius in Aug.
Erot. Hugo Grotius. Confels.

X
Niceph. Nicephorus.
Oſi. Oſiander Lucas.
Peſan. Peſantius.
Pol. Virg. Polydorus Virgi-
lius.
Prud. Prudentius.
Rhad. P. Contr. Ov. Rhada
Parte, Controverſia, quæ-
ſtione.
Reintk. Reinking.
Raym. Raymundus.
Salm. Salmero.
Schafn. Schafnaburgenſis
Hiſtor.
Sleid. Sleidanus Hiſt.
Smal. Articuli Smalcaldici.
Socr. Socrates Hiſtor. Ec-
cleſ.
Sozomenus eadem.
Petrus Svavis Hiſt.
Conc. Trid.

Soz.

ABBREVIATURE.

Tap. Tapperus Ruard.
Tbom. P. 1. 2. 3. 4. a. c. Tho-
mus Parte Primà, Secundà,
Tertià, Quæſtione, Articu-
lo, in Corpore Articuli.
Tbu. Thuanus Hiſt.
Trid, dyn. Tridentina oy⸗
nodus.
Dal, Gregorius de Valen-
tià.
Vasquezius.
Vizelius in Semita
Antiqua.
Virp. Virveſius in Philippicis.
Voſs. Tr. Gmb. Vosſius de
Tribus Symbolis.
Volaterranus.

Dasq.
Viz.

Volat.

1Wiend. Wendelinus.

Biblica Initia videntur notiora
quàm ut Indice egeant.

Nomina Partium, Pontifeii, Cingliani, Calviniani,
tàm non indignè accipere par erit, quàm non Lutherani ap-
pellatio vulgò in odium rapta. Diſcretiva ſunt, ad com-
munem loquendi conſuetudinem. Si quis illorum do-
gmatum non ſit conſors, meritòô eximitur: de 3
quo heic præcautum & ſolenniter prote-
ſtatum eſto,

Omnibus

j- T7OT Alia olim Præfatio erat
præfixa Aug. Confeſſio-
. "ni Semicalvinina, ſcri-

. pta à D. Georg. Craco-
Nvio & D. Cheiſtoph.
V 8 HAS 08 T RAS Ehemio, Confiliaris
” Electorum Falatini &
* „ „.wre „ Savonis Politicis. Vid.
lecturis, Nos qui iisdem Nomina noſtra ean 2 go ger bas.
. . 579. Scripta eſt in Con-
ſubſcripſimus, Auguſtanæ Confeſſioni addicti, Electores, teſtantium Numburpico;
— . . . .—. . tempore renovati Con-
Principes, & Sacri Romani Imperii in Germania Ordines, einreidentinis piorv.
D „ . . . . . . qui per legatos Principes
pro dignitate & gradu cujusque, noſtra ſtudia, amiciti- 2 Concilium tunc in-

vitabat, ſcriptis ad ſia-

1t6 1 1 gulos literis. Huc præci=
am ac ſalutem cum officio conjunctam defe- õ
rimus & nuntiamus. præſupponit priores libr.

Wn , NGE NS DEIOpt. si daraſ. Supe
e Max. beneficium eſt, Seadrdenh geong.
N . I. vocabat Aug. Confeſſ.
quòôd poſtremis tempo- Pupillam ſuam & Evan-

0

NS . . 1 gelicor. omnium. Edebat
W ribus & II hac mundi Defenſionẽ cõtr. Jeſuitas
& Monachos 162 9, in 16.

ſenecta, pro ineffabili a-iie aa 1, Haune.

„ Bertheidigung in 4. con-

more, clementia ac mi-szaniaCrigt⸗ ve DDer

hat das Kalb ins Aug ge⸗

ſericordia ſua, humano figen or, ierher⸗
generi lucem Evangelii & Verbi ſui (perραg,Ben at
quod ſolum veram ſalutem accipimus) aine, Pereto eine⸗
polt tenebras illas Papiſticarum ſuper. ir ga ſe ee

ſtitionum in Germania, chariſſima pa-; Eibel ier deuli
tria noſtra, puram & ſinceram exoriri

P R F ATIoO.
& prælucere voluit. Et eam ſane
ob cauſam brevis & ſuccincta Confes-
ſio, ex Verbo Dei, & ſacroſanctis Pro-
phetarum & Apoſtolorum ſcriptis co l-
lecta eſt: quæ etiam in Comitiis Au-
guſtanis, Anno 1530. Imperatori Caro-
lo Quinto excellentis memoriæ, à pien-
tiſſimis majoribus noſtris Germanico & 8
Latino Idiomate oblata, & Ordinibus
Vid. Ger- Imperii propoſita, denique publicè ad
7..- ſeq. Omnes homines, Chriſtianam doctri-
nam profitentes, adeoq; in totum terra-
rum orbem ſparſa, ubique percrebuit, &
in ore & ſermone omnium eſſe cœpit.
Agniio. 2 Hanc deinceps Confeſſionemmul-
Prato. t& ECccleſiæ & Academiæ, ut Symbolum
quoddam horum temporum, in præci-
puis Fidei Articulis, præſertim Contro-
verſis illis, contra Romanenſes & varias
corruptelas doctrinæ cœleſtis, comple-
xæ ſunt & defenderunt, & perpetuo
conſenſu ad eam absque omni contro-
verſia

. P R FAT IoO.
verſia & dubitatione provocaverunt.
3. Docbrinam etiam in illa compre-Saene
henſam, quam ſcirent & ſolidisscripturæ e &Sym.
Iteſtimomiis ſuffultam, & à veteribus re.
E;ceptisque Symbolis approbatam, uni-
cum & perpetuumillum, verè ſentlentis
Eeccleſiæ, ac contra multiplices hæreſes
S& errores olimdefenſum, nunc autem-
repetitum conſenſum eſſe, conſtanter
judicaverunt.
A4. At verò ignotum nemini eſſe poteſt, vVindicie
ſtatim poſteaquam ſumma pietate præ- and.
& ditus & præſtantiſſimus heros D. Marti-
nus Lutherus rebus eximeretur huma-
I-nis, dulcem patriam noſtram Germani-
m am, periculoſiſſima tempora, & rerum-
. perturbationes graviſſimas excepiſſe. In
0 quibus ſanè difficultatibus, & Reipubli.
aS cæ antè florentis optimeque conſtitutæ
e milſera diſtractione, hoſtis ille mortali-
no um aſtutè laboravit, ut ſemina falſæ do-
0. Srinæ, & diſlenſiones in Eccleſiis &
1 A 2 ſcholis

P RXEA TIO. R
ſcholis ſpargeret: diſſidia cum offendi-
culo conjuncta excitaret: atque his ſuis
artibus puritatẽ doctrinæ cœleſtis cor-
rumperet: Vinculum charitatis Chri-
ſtianæ, & pium conſenſum ſolveret: ſa-
croſancti Evangelii curſum majorem in
modum impediret & retardaret.
Calumri- S. Notum etiam univerſis eſt, qua rati-
pulſus. One hoſtes Veritatis cœleſtis inde occa-
ſionem arripuerint, ut Eccleſiis & Aca-
demiis noſtris detraherent: ſuis errori-
bus integumenta invenirent: pavidas er-
ranteſq; conſcientias à puritate doctri-
næ Evangelicæ abſtraherent: utillis in
ferendo & tolerando jugo ſervitutis
Pontificiæ, & amplectendis reliquis eti -
am corruptelis cum Verbo Dei pugnan-
tibus, obſequentioribus uterentur. .
Sorpte. 6. Nobis profect& nihilvel gratius ac-
diatollen-Cidere poterat, vel quod majore animo-
α. rum contentione & precibusà DeoOpt.
Max. petendum judicaremus: quàm ut
noſtræ

———ᷓ
—e — —

— –w,—

*e—;

— — — —ð — — — —

—
—
£☛

P RFEATIO.

noſtræ & Eccleſiæ & Scholæ, in ſincera
doctrina Verbi Dei, ac exoptata illa &
pia animorum conſenſione perſeveras-
ſent: &, quod Luthero adhuc ſuperſtite
fiebat, pié & præclaré ſecundum regu-

lam Verbi Dei inſtitutæ & propagatæ ad
poſteritatem fuiſtent.
7. Animadvertimus autem, quemad-

modum temporibus Apoſtolorum in-

eas Eccleſias, in quibus ipſi Evangelium
Chriſti plantaverant, per falſos fratres
corruptelæ introductæ fuerunt: ita pro-
pter noſtra peccata, & horum tempo-
rum diflolutionem, tale quid irato Deo,

contra noſtras quoque Eccleſias per-
miſſum.

nobis injunctum eſſe novimus, memo- us.
res: in eam curam diligenter nobis in-

cumbendum exiſtimamus: ut in pro-

vinciis & ditionibus noſtris, falſis dog-
matibus, quæ ibi ſparſa ſunt, & ſubinde
A 3 magis

8. Quarè noſtri officii, quod divinitùs αa

Conven-
tus ratio.

Locus.
AO. 1661.
Ferdinando
Cæſate, bonti:
fice Pio IV. in-

dicto Concis

memoriæ, &partim etiam nos Numburgi
InH

PR XFATIoO.
magis magisꝗ; ſeſe quaſi in conſuetudi-
nem & familiaritatem hominum infili-
nuant, occurratur: & imperio noſtro
lubjecti, in recta pietatis via, & agnita &
hactenus conſtanter retenta, defenſaq;
veritate doctrinæ cœleſtis perſeverent:
nec ab ea ſe abduci patiantur.
9. Qua ſanéè in re, partim Anteceſſores
noſtri laudatiſſimi, partim nos elabora-
re ſtuduimus: cum anno Chriſti 15 5 8
Francofurti ad Moœnum, oblata Comi-
tiorum (quæ tum ab Electoribus habe-
bantur) occaſione, communibus votis,
in eamſententiam itum eſt, peculiarem
& Communem Conventum habendum
eſle: in quo de iis rebus, quæ ab Adverſa-
riis, Eccleſis &⁊ Academiis noſtrisodioseè
per calumniam objicerentur, ſolidè & fa-

miliariter tamen inter nos ageretur.

10. Et quidem poſt deliberationesillas,
Anteceſſores noſtri, piæ excellentisque

PRXFATI GO.M
in Thuringia, congreſſi ſumus. Et cum
Auguſtanam Confeſſionem (cujus jam.
aliquoties meminimus) Imper. Carolo
„Quinto, in frequentioribus illis Imperii p.&
* Comitiis, Auguſtæ anno I53 O. habitis
. oblatam, in manus ſumſimus: & Piæ illi
Confeſſioni, quæ ſolidis teſtimoniis im-
motæ ac in Verbo Dei expreſlæ Veritatis
„ſuperſtructa eſt, tum una mente omnes
38 ſubſcripſimus. Videlicet, ut ea ratione po-
. ſteritati conſuleremus: & quantum qui-
* dem in nobis erat, authores & monſto-
res eſſemus ad vitanda falia dogmata,
u quæ cum Verbo Dei pugnarent. Idq; eo
iun conſilio fecimus, ut & apud Cæſaream-
. Majeſtatem, Dominum noſtrum cle-
RK mentiſſimũ, deinde in univerſum apud
omnes teſtificatio ſempiterna extaret:
nundquam in animum nos induxiſte, no-
vum aliquod & peregrinum dogma vel
Oe defendere vel ſpargere velle: ſed cupere
e eam Veritaté, quam Auguſtæ anno 1530.
6 A 4 pro-

P R EÆ F ATIO.
profeſſi ſumus, Deo nos juvante, con-
ſtanter tueri ac retinere.
vfus. II. Fuimus etiam in ſpem non dubiam-
adducti, fore, ut ea ratione non ſolùm i,
qui puriori doctrinæ Evangelicæ adver-
ſantur, à confictis criminationibus & ac-
cuſationibus abſtinerent, ſed alii etiam-
boni & cordati homines, hac noſtra ite-
rata & repetita Confeſſione invitaren-
tur, ut majori ſtudio & cura Veritatem-
cœleſtis doctrinæ(quæ ſola nobis ad ſa-
Iutem ductrix eſt) quærerent & inveſti-
garent: & in ea, ſaluti animæ ac æternæ
felicitati ſuæ conſulturi, repudiatis in po-
ſterum omnibus controverfiis & diſce-
ptationibus, acquieſcerent.
Contraia 1I2. Sed non absq; animi perturbatione

calumnia.

clarationem & repetitionem illam piæ

Confeſſionis, apud Adverſarios parum

admodum ponderis habuiſſe: nec nos

& Eccleſias noſtras calumniis præjudi-
ciorum

certiores facti ſumus, hanc noſtram De-

— ——,—

PRXETITAIIO.
ciorum, quæ contra nos illiin vulgus ſa-
nê graviflima ſparlerant, liberatas. Eſſe
etiam ab Adverſariis veræ religionis ea,
quæ nos optimo animo & conſilio feci-
mus, in eam partem accepta, perinde ac
ſi ita incerti de religione noſtra ſimus,
eamque toties in alias atq; alias formulas
transfuderimus, ut nec nobis nec Theo-P.s.
logis noſtrisconſtaret, quæ illa olim Au-
guitæ Imperatori oblata Conteſſio eſſet.
13 Hæc Adverſariorum Cõmenta mul-
tos bonos ab Eccleſiis, ſcholis, dotrina,
fide & Confeſſione noſtra abſterrue-
runt & abalienaverunt.
14. Ad hæc incommoda id etiam acces-
. rypto-
ſit: quòd, ſub prætextu Auguſtanæ Cahinis-
Conteſſionis, dogma illud pugnans cum 206;4.
Inſtitutione ſacræ Conæ Corporis &
Sanguinis Chriſti, & aliæ etiam corru-
ptelæ paſſim & in Eccleſias &ſcholasin-
troducerentur.
I5. Quæ omnia cùm nonnulli pii, pacis becarn-
A 5 &⁰.

Prævla.
—◻½

& concordiæ amantes, prætereaetiam-

docti Theologi animadvertiſſent, judi-
cârunt, calumniisillis, & ſubinde magis
magisque creſcentibus diſſidiisin religi-
one, rectiùs occurri non poſſe: quàm ſi
controverſi articuli ex Verbo Dei ſolidè
accurateꝗq; declararentur & explicaren-
tur: falſa dogmata rejicerentur & dam-
narentur: Contrâautem divinitùs tradi-
ta Veritas diſertè & luculenter propone-
retur. Ut qui ſibi perſuaderent hac ratio-
ne & Adverfſariis ſilentium imponi : &

ſimplicioribus & piis viam ac rationem.

certam demonſtrari poſle, quomodo
Porrô in his ſe diſſidiis gerere, & in po-
ſterum etiam divina ad juti gratia corru-
ptelas do ctrinæ vitare poſſent.
16. Principiô igitur Theologi ſcripta
quæ dam hac de re, eaq; ſatis prolixa et
ex VerboDei deſumta inter ſe commu-
nicârunt, quibus diſerté & dextrè oſten.-
derunt: quomodo cõtroverſiæ illæ cum
offen-

. G PRXYFTXYIIO
offenſione Eccleſiarum comjunél'æ, abs⸗

que ulla Veritatis Evangelicæ jactura &
deponidemanibus & tolli è medio pos-
ſent: ita enim futurum, ut Adverfariis
occaſiones & prætextus ad calumniam
quæſiti, præciderentur & eriperentur.

I. Poſtremò Articulos controverſos in Reid
S „ „ — Bergæ IsYuch.
manus ſumtos, accuratê & reli giosè per.
Penderunt & declarârunt: adeoq; ſcri-

Pto quodam peculiari complexiſunt, qua
via ac ratione diſſidia illa exorta, rectè et

piè componi poſſent. HH
18. Nos autem de hoc pio Theologorum Probata-
Propoſito facti certiores, non modòô id

probavimus, ſed magno etiam ſtudio ac
Zelo, pro ratione muneris et officii divi-

Nnitus nobis commiſſi, promovendum-⸗

nobis eſſe judicavimus.

19. Ac proinde nos DEI gratia Dux Sa- =
„ — . . . ata⸗?
Xoniæ Elector, etc. de conſilio reliquo-“

rum Electorum et Principum, qui inre-

ligione nobiſcum conveniunt, ad pro-

vehen-

commu- 22. IS poſtea liber, præcipuis nonnullis

nicata⸗
allis.

P R £ F ATIo.
vehendum pium illud, inter doctores
Eccleſiæ, Concordiæ inſtitutum, exi-
mios quosdam minimeq; ſuſpectos, exer-
citatos etiam, & ſingulari eruditione-
præditos Theologos, Lorgam anno- ſe⸗
ptuageſimo ſexto, evocavimus.
20. Hi cùm fuiſſent congreſſi, de Arti-
culis controverſis & Scripto Pacificatio-
nis (cujus paulò ante meminimus) reli-
giose inter ſe contulerunt.
21. Et quidem, primùm precibus piis ad
DeumOpt. Max. ejusq;;laudem & gloriam
ſuſceptis, cura deinde & diligentia fin-
gulari (juvante eos Domini Spiritu gra-
tia ſua) omnia ea, quæ ad hanc delibera-
tionem pertinere & requiri videbantur,
optimo convenientiſſimoque ordine-,
ſeripto quodam complexi ſunt.

— ⸗ — — — — —

—

——̃ᷓ— — — — — — —

Auguſtanam Conteſſionem profitenti-
bus, Electoribus & Principibus, ac Ordi. 1
nibus transmiſſus eſlt: & petitum, utipſi,
adhi-

P R £ F ATo,

adhibitis præſtantiſſimis & doctiſſimis

Theologis, ſollicita cura, & pio zelo e-
um legerent, diligenterexaminarent, &
ſuam de eo ſententiam & cenſuram ſcri-
ptis comprehenderent: & poſtremò de
omnibus & ſingulis judicium fuum e-

jusque rationes, Nobis liberrimè expo-

nerent.
23. Has ergo Cenſuras cum accepiſſe-
mus, multasin iis pias & utiles commo-
nefactiones invenimus, quomodò trans-

miſlà Declaratio ſinceræ do ctrinæ Chri-

ſtianæ, contra corruptelas ac depravati-

ones, Sacrarum literarũ teſtimoniis mu-

niri, & confirmari poſſit: ne fortè pro-

greſſu temporis, ſub ejus prætextu, im-

pia dogmata occultarentur: ſed ſinceræ
Verltatis minimè fucata declaratio, ad
poſteritatem tranſmitteretur.

24. Exhis ergo quæ optimè meditata ad Concordia
nos pervenerant, Liber iſte piæ Concor-„nfech.

diæ, de quo diximus, compoſitus, & ea⸗
forma,

Recitata.

Pta.

P RXEFATIoO.
forma, qua ſubjicietur, abſolutus eſt.
25. Deinceps ex noſtro ordine quidam
(neque enim nos omnes, ut & aliinon-
nulli, hoc tempore, certas ob cauſas quæ
obſtabant, id facere poteramus) librum
hunc omnibus & ſingulis noſtrarumre-
gionume dianum Thedlogi ‚Eccle-
iæ& & Scholarum miniſtris, articulatim⸗
& diſtinctè recitari, et ipſos ad diligen-
tem accuratamque auſcultationem ea-
rum doctrinæ partium, quæ in illo con-
tinentur, excitari curavimus.
26. Cùm ergo illi Declarationemcon-
troverſorum Articulorum congruere in
primis quidem cum Verbo Dei, deinde-
Auguſtana Confeſſione, animadverte-
rent, promptiſſimo animo et teſtificati-
one ſuæ erga Deum gratitudinis hunc
Concordiæ librum, ut piam et genui-
nam ſententiam Auguſtanæ Confeſſio-
nis exprimentem, ultrò et quidem accu-
raté meditatum et conſideratum, rece-
perunt,

P RXEFATIO.
perunt, approbarunt, eique ſubſceripſe-
runt: & de eo corde, ore & manu palàm
teſtati ſunt.

paucorum quorundam Theologorum,
ſed inuniverſum omnium & ſingulorum
Eccleſiæ miniſtrorum & ludimoderato-
rum in noſtris provinciis & ditionibus,
conſentiens & Concors Confeſſio & vo-
catur, & perpetuò erit.

Francofurti ad Moënum, deinde Num. ¹⁵⁰.
burgi initæ & ſcriptis comprehenſæ
Conventiones, non modòô eum, qui ex-
petebatur, finem, & piam pacificatio-
nenm non ſunt aſſecutæ: ſed exiis etiam à
gquibuſdam patrocinium erroribus & fal-
ſis dogmatibus quæſitum eſt.
29. Cm tamen nobis ne in mentem.
quidem unquam venerit hoc noſtro
ſoripto, vel novum aliquod & falſum-
doctrinæ

27. Quare pia illa pacificatio, non ſolùm eivern-

238. Quia verô noſtræ & præclari nomi- Augaſt.
nis Anteceſſorum noſtrorum primùm, Explics-

PRXEFATIO.
doctrinæ genus introducere, integu-
mentis commendare, confirmare, velin.
minimis etiam à Confeſſione illa anno e

1550. Auguſtæ exhibita diſcedere, quin
potiùs quotquot noſtrorumactionibus
Numburgicis illis interfuimus, tum eti- .
am id integrum nobis reſervavimus & 85
promiſimus inſuper, ut ſi quid ſucceſltu
temporis in noſtra Confeſſione deſidera-
retur, aut quoties id neceſſitas poſtulare 1
videretur, nos porrô omnia ſolide &
prolixé declaraturos eſſe. Ideoque hanc
ipſam ob cauſam in hoc libro Concor-
diæ, ad declarationem conſtantis & per-
petuæ voluntatis noſtræ, & repetitio-
nem veræ Confeſſionis, magno & pio
conſenſu elaboravimus.
rotepi 30. Ideo ne Adverſariorum noſtrorum
ollno, calumniis de ingenio ſuo confictis, qui-
bus jactant ne nobis quidem conſtare,
quæ ſit vera & genuina illa Auguſtana,
Confeſſio, aliqui ſe turbari ſinant: ſ

2.„ — — —

P RXIFAT IO.
& ii, qui nunc in vivis ſunt, & poſteri-
tas etiam diſertè & firmiter doceantur, ac
certiores reddãtur: qu ænam illa pia Con-
feſſio ſit, quem & nos & Eccleſiæ ac ſcho⸗
læ noſtrarum ditionum omnibus tem-
poribus profeſlæ & amplexæ fuerint:
Poſt ſinceram & immotam Verbi Dei
veritatem, ſolam Primam illam Augu- egstn
ſtanam Confeſſionem, Imperatori Caro- n abla-

ta in Hi-

I0 V. anno 153 O. in celebribus illis Co. ſpaniam

mitiis Auguſtanis exhibitam, Solam (di. byu

cimus) nec ullam aliam amplecti nos ie.

wvelle luculenter teſtamur: Cüjus exem-b.

Pla in Archivis Anteceſſlorum noſtrorum
excellentis memoriæ, qui ipſi Carolo V.

in Comitiis illis eam exhibuerunt, repo-
ſita, per fide dignos homines, ne quid ad
accuratiffimas rationes diligentiæ in no-
bis deſideraretur, cumeo, quod Impera-
tori ipſi exhibitum eſt, & in Sac Rom.
Imp. Archivo aſſervatur, conferri volui-
mus: & certi ſumus noſtra & Latina &
B Ger-

P. R & F ATIO.
Germanica exempla per omnia fſibi in-
vicem reſpondere. Qua etiam de cauſa,

Confeſſionem illamtum exhibitam, no-
ſtræ, quæ his ſubjicietur, declarationi,
ſive libro Concordiæ, inſerere voluimus:
ut omnes intelligant, quò d in noſtrisdi-
tionibus, Eccleſus & ſcholis nullam a-

liam doctrinam ferre conſtituerimus,
quàm quæ Auguſtæ anno 1530. à com-
memoratis ſuprà Electoribus, Principi-
bus & Imperii Ordinibus recepta fuit.
penus 31. Hanc Confeſſionem etiam, Deo nos
Agnita. bené j
piè ex hac vita ad cœleſtem patriam mi-
graturi, tenebimus: excelſo & intrepido

animo puraque conſcientia comparituri

coram tribunali IEsu CHRISTI.

32. Speramusitaque Adverſarios noſtros
poſthac & nobis, & Eccleſiarum no-
ſtrarum miniſtris parſuros eſſe: nec con-

ſuetis illis & graviſſimis criminationibus
uſuros: nos de fide noſtra nihil certi
apud

uvante, usque ad ultimos ſpiritus,

— —

Numburgicis Actis fit mentio, attinet,

rum poſterioris illius editionis, corrupte-
las in negotio Cœnæ, & v alios errores

Obtrudere conatos: nec motos eſie Au-
guſtanæ Confeſſionis (quæ Prima exhi-

publſicè teſtari, & certiores facere uni-

dem, ullo modo voluerimus falſa & im-

P R AEFFATIO.
apud nosipſos poſſe conſtituere, eamq;
ob cauſam ferè ſingulis annis, imoò verò
menſibus, novas confeſſiones cudere.
33. Porròô quod ad alteram Auguſtanæ Aitio
Confeſſionis editionem, cuius etiam in. t.

animadvertimus (quod & notum vni-
verſis eſt) quosdam, ſub prætextu Verbo-

contegere & occultare voluiſſe: & ſcri-
ptis publicè excuſis imperitæ plebeculæ

bitaeſt) diſertis verbis, quibus Errores
Illi palàm rejiciuntur: ex quibus etiam.,
longè alia, quàm ipſi volunt, ſententia
evinci poteſt.
34. Viſum igitur eſt nobis, hiſce literis neea-

verſos, quòd nec tum, ac ne nunc qui-

B 2 pia

P RXEFATIo.
pia dogmata & opiniones (quæ ſub in-
tegumentisaliquibus verborum latere-
poſſent) defendere, excuſare, aut veluti
cum doctrina Evan gelica conſentien-
tes, approbare.
35. Nos ſané nunquam Poſteriorem,
editionem in ea ſententia accepimus,
quæ à priori illa, quæ exhibita fuit, ulla
ex parte diſſideret.
Saipta 36. Nec etiam alia ſcripta utilia D. Phi-
ia. lippi Melanchthonis, neque Brentii, Ur-
bani Regii, Pomerani & ſimilium repu-
dianda ac damnanda eſſe judicamus,
uatenus cum ea norma, quæ Concor-
diæ libro expreſla eſt, per omnia conſen-
tiunt.
EnY 377. Quanquam autem nonnulli Theo-
aun- logi, & in his ipſe Lutherus, cum de Co-
nabominica agerent, inviti etiam ab Ad-
verſariis ad diſputationes de Perſonali

Unione duarum in Chriſto naturarum,

pertracti ſint: tamen Theologi noſtri in

Concor-

P R &£ F ATIO.
Concordiæ Libro, & ea quæ in illo eſt
