Gc88_qt

N125 11762044 021

UIIIIIIIIIuIIIII
Immm inmm

R
3

2 B — .

eE

TerrS A S, 5 51gt .e
. Yutn Ge=n.S5 15

(Aa W ,Nαä amiko Bec vo,
EogNK SSJC MWoctc&‿ ARNI0
A DoRocen6), 5HNS W FE . I,
T SE.οαMα+ HLDX SSHSRgS h LO⸗
1065155TMJS.

CocO½+¾ -NR NCCαhe XX

NℳA JoAVA TROVDO SXA0Oο. R K ta, S
Fτ N. SNA Ao WCCsSs„w U Lo Je
E& NVN SLBERANAECͤνr A PE‿IEt,
Cey JTeSSeEX“Kà V*ν KITF T.S, LSeHPI
& A Tt 19° H.ο&, Se & VWà& JX.
CoN,DTtS ροσα̈αει⁰ρ⁰⅞t? 5
CV Voro Peh S&εHÜαι & DeS
KAJS5 RN VTA1ENM. 3t6& R6DIS N rr
, 1 BJNVX s;, RAJOS CONM &
5897JNllJII.
ReV6R &εNXNERA nbe οα 2J

Tot I NLVrI§& N LLeR PS
NℳNK. RN 1 DAon AUAIV.

———

OQuorundam Articulorum, qui post Dodtori MARTINI LVTHERI felicem ex

Primò Typu Lipſiæ, cum Gmtia &ö Privilegio Seren,. Bleltor. Saxon. Anno M. D. LxXX.

PIO ET VNANIMI CONSENSV REPETITIA

ELECTORVM, PRINCIPVM ET ALIO-
RVM ORDINVM IMPERII,

amplectuntur, & Nomina ſua Huic Libro ſubſcripſerunt,

CVI E SACRA SCRIPTIVRA, VNICA WLA VERITATIS
RBGLA BEBYNORMA,

bac vita exitum, in Controverſiam venerunt, ſolida acceſſit

Et erudiendis ac monendis Subditis, Eccleſiis, & Scholis ſum
Ad Memoriam & Cautelam Pafleritatis,

. gPalgata, hactenus fruſtra in Bibliothecis pluribus guzlita,
Jam, Neceſſitatis Publicæ cauſsâ; ob crimen Variationis; & omnium melio-
rem uſum; Literà grandiore; A llegatis typo diſcretis; Libro, Capite & Verſu nota-
tis; Vocum Emphaticarum indicio; Parallelis continuis; Paragraphis Numero per-
petuo diſtinctis; Collatione Exemplarium; Indicibus Rerum, Verborum, Loco-
rum Scripturæ, Autorum; Nominibus Locorum & Officiorum, quæ ſubſcripti
Prælati, Doctores, Concionatores, Ephori, Parochi, Ludimoderatores, Anno
M. D. LXXX. tenuerunt, & Modernorum; cum Margine columnarum augmen-
tis idoneis patulo inſtructa,

THEOL. D. Præpoſ. & Prælat. ad B. Virg. Magdeburg. Sereniſs. Ducum
Sax. Conſil. Eccleſ. Suprem. S, Theol. PP. & Seniore Academiæ Jenenſis.

CüM GRATIA ET PRIVILEGIO ELBCTOR ET DvVCALI SAYON.
ALIORVMQVE ORDINUM 8. IMPERII.

Manufſcripte, curaque propriâ edita
ℳ

Editione bac, ut Titulus in

exhibentur

nica, Würtembergica Ducalis, Editoris priv

chiſmi Epitomes P. 42.

rum fuit uſus, (5.) Autorum qui Concordiam
vel infeſtàrunt. (6.) Abbreviaturarum Expl
cimen Moderni Cleri ſubſcripti.

Apologia P. 49.
III. Articuli Smalcaldici P. 270.
IV. Catechiſmi Lutheri P. 2. 377.

Appendix P. 797.
VI. Subſcriptiones Cleri Evangelici P. 57.
VII. Articuli Viſitatorii Saxo-Electorales.

torum. 3. Hæreticorum, ut Confutation
Scripturæ, Patrum. 4. Generalis Rerum.
ſtorià oportuna.

dicat,

I. Pxſatio publica Statuum Cônfeſſorum, Electoralis Saxo-
ata, cui an-
nexa ſunt Index Articulorum XVII. D. Martini Lutheri &
Confeſſionis. Smalcaldicorum ſeriem vide P. 270. Cate-

Sic (I.) Summæ, Sectiones, Notæ textus Parallelæ, marginales
continuæ. (2.) Notæ ad Subſcriptiones. (3.) Syllabus Mo-
dernorum Confeſſorum Illuſtrium. (4.) Editionum qua-
explicàrunt,
icatio. Spe-

II. Lutheri Articuli XVII. Symbola Tria P. I. Confeſſio P. . Pon-
tiſicia Confutatio, cum-Nota Con-& Diſſenſus, P. I. ad ſin.

V. Epitome ſeu Formula Concordiæ P. o9. Declaratio p. oo.

VIII. Indices I. Locorum Theol. 2. S. Scripturæ & Autorum cita-
is Allegator.

Alia pro Hi-

Kkonig Poln. und Chur⸗

Fuͤrſtl. l Buͤcher⸗PRIVI-

LEGIVM an D. Philip Wuͤllern/
Proſt zu Magdeb. Fuͤrſtl. Saͤchß. Geſ. Ober⸗
Kirchen⸗Raht / Theol. Prof. Publ. zu
Jena / ertheilt.

dinſch au etz⸗ aſchal und Chur⸗ zuͤrſt
zu Bachſen / auch Burg⸗Graff zu Magdeburg:.
hacſuf beſchehenes aller⸗unterthaͤnigſtes Anſuchen
D. Phiip Muͤllers / Prof Publ. zu Fena / allergnaͤ⸗
digſt bewilliget / daß er ſeines verſtorbenen Vaters
Labores TLheologicos & Hiſtoricos, nahmentlich Hi.
ſtoriam Sangerhuſanam, Und uber Philippi Chronicon,
Theologiam & Anthropologiam Biblicam, Bibla Ger-
mamica Locis Parallelis illuſtrata, Loca Patrum explicata,

viel Predigten in Evangelia, be Leichen / Inveſtituren /
und

Und beſondern Zufaͤllen / bevorab uͤber gantze Bibli⸗
ſche Buͤcher / als Geneſin, Samuelem, Joëlem und an⸗
dere: wie auch ſeine ſelbſteigene Labores, albs da ſind:
Erklaͤhrungen uͤber Compendia Diſciplinarum, Livi-
um, Curtium, Saluſtium, Tacitum, Perſium, Virgilium,
Phinii Panegyricum, Quintilianum, Erasmi und Liplii
Epiſtolicam Inſtitutionem, Vosſii Partitiones, Scheffe-
rum de Stylo ejusque Exercitiis, Pancirolli Notitiam utri-
usque Imperii; in Theologicis etliche Exegeſes uber
Epiſtolas D. Pauli, Apocalypſin, Uſum Oratoriæ in
Sacris, Animadverſiones in Præſcriptiones a Lucæ Op-
lenii des Buchs de Officiss hominis Chriſtiam, und
uͤber das gantze Buch ſelbſt / ſammt ſeinen Pro-
grammatis & Poëmatis, die in ſeinem oder der Aca-
demie Nahmen ausgefertiget worden / auch aller⸗
hand Diſſertationes, nach vorhergegangener ge⸗
woͤhnlicher Cenſur, wieder auflegen / auch das
Svangeliſche Concordien⸗Buch/
Gateiniſch mit ſeinen / obgedachten D.
Philip Wuͤllers Notis Variorum, und
M. Samuel Wüllers / geweſenen Su⸗

Perm-

perintendentens Parallelis, Notis &

Indice in Ato unter hoͤchſtgedachter Sr. Chur⸗
Fuͤrſtl. Durchl. Privilegio drucken / und fuͤhren laſ⸗
ſen moͤge / dergeſtalt / daß in Dero Chur⸗Fuͤrſten⸗
thum Sachſen / deßelben incorpornten Landen und
Stifftern kein Buchhaͤndler noch Buchdrucker
oberwehnte Buͤcher / in den naͤchſten / von unten ge⸗
ſetzten dato an / zehen Fahren bey Verluſt aller
nachgedruckten Exemplarien / Und zwey hundert
Rthal. Straffe / weder nachdrucken / noch auch / da
dieſelben an andern Orten gedruckt waͤren / darinne
verkauffen und verhandeln duͤrfe. Worgegen er
mehrgemeldte Buͤcher fleißig corrigiren / aufs zier⸗
lichſte orucken / und gut weiß Pappier dazu nehmen
zu laſſen / auch / ſo offt ſie aufgeleget werden / von je⸗
dem Druck und Format achtzehen Exemplaria in
Sr. Chur⸗Fuͤrſtl. Durchl. Ober⸗Conſiſtorium, ehe
ſie verkaufft werden / auf ſeine Koſten einzuſchi⸗
cken ſchuldig / und diß Priviegium niemanden/ ohne
hoͤchſtgedachter Sr. Chur⸗Fuͤrſtl. Durchl. Vor⸗
wiſſen und Einwilligung / zu cediren befugt ſeyn
ſoll; Geſtalt er bey ſolchen Privilegio auf die be⸗

willigten zehen Fahr geſchuͤtzet und gehandhabet /
auch / da dieſem jemand zuwieder handeln / und er
uͤm Execution deßwegen anſuchen wuͤrde / ſolche ins
Werck gerichtet / und die geſetzte Straffe einge⸗
bracht werden ſoll; Immittelſt und zu Uhr⸗
kundt deſſen iſt dieſer Schein / biß daß Original-
Privilegium ausgefertiget werden kan / und ſtatt deſ⸗
ſelben von Sr. Chur⸗Fuͤrſtl. Durchl Kirchen⸗Rath
und Ober⸗Conſiſtorio Unterſchrieben und beſiegelt /
ausgeſtellet worden / welchen er durch den beſtall⸗
ten Buͤcher⸗Fiſcal, David Bittorffen / denen Buch⸗
haͤndlern zu inſinuiren / wiedrigenfalls die Ioſinua-
rion vor null Und nichtig erkannt werden ſoll.
So geſchehen zu Dreßden den 7. Nov. anno 704.

. B. . v. Schoͤnberg.
m. p.

David Thieme.

JERENIJSDIMIS EY POTYEN

718SIMIS, KEVEKENDISSIMIS, IL LUSTYRISMIS.
CELSISSIMIS, GENEROSISSIMIS , MAGNIFI-
CIS, NOgILISSIMIS, AMPLISSIMIS, PER Röl ERENDIS,
EFECBöLLENTISSIAMIS PRIIDENTISSIAMIS
67 DOCTISSlMIS DOMIXNIS,

DoMINIS,

LRCTORIBVS, EPISCOPIs.

DvciBVS PRINCIPIBVS, PR-ELATs,
CoMITIBVS, BARONIBVS, CIVITATIBVS,
ORDINIBVS PROVINCIARVM, ECCLESIA-
RVM ANTISTITIBVS, AC SCHOLARVM
EvANGELICARVM MODERATORIBVS,

UTI ET PIIS AC FIDELIBVS CUINCTIS, AuUIGI-

STANAMCONFESSIONEM, ET VERITATEM DOCTRINE
COELESTIS HACTENVS RELIGIOSE ET CON-
STANTER PROFESSIS, AC SINCERE PROFESSURIS,

DOMINIS MEIS CLEMENYIRI.

MlIS, GRATYIOSISSIMIS, HONORATISSIMIS
AC DILVBECTIS STIMIS,
HANC CONCORDILE CHRISTIANE EDITIONEM,
PVBLICO SINGuILORUMVE JuRI ET VSUuI DEBITAM,
SlI8 I6CTIISSIME, HlIMILITER, RBV ERENTER,
OESE QVENTIER ETY AMANTIER OFFERO,

EDITO& R.

2. Obſer-
andus.

Organum Salvatoris Electum, Li-
motheo ſuo, Epheſi Epiſcopo, in τα νοσα„
Afrea Epiſt. II. c. 1. P. 13, dictitat: Foermam
babeto Sanoerum Sermonum, quos à me au-
; diſti, de Fide & Charitate, quæ eſt in Chriſto
Jeſu. Hoc Bonuv Depoſitum cuſtodi, per
Spiritum S. qui habitat in nobis“ Idem ab omnibus Fidem beré
Chriſtianam, in S. Scripturà divinits revelatam profeſſis, præ-
ſertim animarum plurium curam gerere juſſis, irremiſsè, certo-
que in alterutrum neglectus periculo aut diligentiæ præmio,
obverſatur.
Hæc Idea totos occupato, & omnia dicta, ceptaque pro Fi-
de & Officio, uti Morum irritamenta, in ſe convertito, ne hilum
non ad vivum reſpondeat. Quamyis, perinde ac Paulum, aver-
ſentur ipſos Phygelli, Hermogenes, Demades, ſimilesque For-
tunæ aucupes; raris vicisſim Oneſiphori imitatoribus afflictos
ſponte perquirentibus, oportunè ſolatis, nec deſpicatis vincula
& carceres infelicium coram Mundo, cujus xαρααα & *ÿ=
Piua audiunt.
Specimen Cuſtodiæ difficillimæ, Deſertorum exitialium,
cùm alia Eccleſiæ Chriſtianæ, tot inſultibus & certaminibus

exercitæ, tempora, in vaſto Imperiorum theatro oſtentant: tum

Epangelicorum Proteſtantivun, conditio; ex quo Doctrina ſaluta-
ris 3

PREFATIO DEDICATORIA.
ris; per Martini Lutheri, divinitus excitati & invictà conſtantia
corroborati, miniſterium, ſub Regno tenebrarum Papiſtico, mi-
rabiliter diſſerenari cepit. Illos convicos certosve Cuinam cre-
didiſſent, inter altè minantes hinc & hinc ſcopulos, per tela, per
ignes, duraàſſe, & hactenus perſtitiſſe, non opis, artis, prudentiæ,
facultatis humanæ fuit; ſed unicè Spiritui Chkriſti, ipſos inhabi-
tanti, ductanti, confortanti, acceptum ferre oportet. Ei ſi-
mul debetur Unitas quæ tantoperè pheſtis commendatur, per
Vinculum Pacis, Cura dignè ambulandi Vocatione, & Charitas
Conſortium Fidei, conſtans & officiis mutuis ſpectabilis: illapſe
Unitate spei, Fidei, Baptisvii, Dei Patrisque omnium, ſupra, intrA
& per nos omnes, indiſſolubiliter conſtricta, ut Concordiæ fert.
Tanto juſtior eſt Gratitudo erga beneficum Servatorem,
qui Majores, Veritatis Spiritu animatos, eò provexit, ut Forma
Iia Ssanorum Sermonum providé coordinata, ſtrenuè vindicata;
luculenter declarata, in hoc quod jam recuditur Concordiæ ſui
nominis opere, eluceſceret, Eccleſias, Scholas, quæ Bonorum
fontes vel à Barbaris agnoſcuntur, ac Domos Fidelium impljeret:
Simul Libertas inſons Conſcieztiarum, in Publicam ac Privatam
tranquillitatem Salutaris, (ceu cordatè Cæſar Ferdinandus I. de
Pacavicà Transactione, à ſeſe directà, confectà, & Imperiali Re-
ceſa Secuto auno MDLEI. conſtitutâ, tanquam Præcipuo ſui Im-
perii Opere, pronunciabat,) adſtrueretur. Quanti id Laboris,
Impendii, Periculi, fuerit, Eventuum alternantium ſpectacula
res ipſa, & hodienum, poſt tot Scriptiones, Diætas, Bella, Pacifi-
cationes, oſtendunt.

Id igitur Depoſitum, verè naXoνWι'sPräetioſum & Sacroſanctum, 3. Tuen-
cum non remiſſiore pervigilio inſpectare, ſitum abſtergere, ac dus.

veſtire indies elegantius, Noſtrùm Omnium ſit: ſicut Coronæ &
Iuſignia Imperialia, Perſonas Ordinum Primarias Cuſtodes, &
Loca tuta, accipiunt: oportuna eſt tandem Conſenſu ſalutari
confectæ Dpographica Repetitio, Publica ac privata Prælectio, &
Exploratio diſcentium, in omni ætate ſtatuve viventium, præſer-
a 3 tim

PREFATIO DEDICATORIA.
tim in Cœtibus quæ Eccleſiæ ac Scholæ appellantur. Ideòô gra-
tanter acceptabitur labor fidelium Chriſti Servorum, dum Com-
muni captui uſuive, Ordine, Tenore Sententiarum, Collatione
Locorum, Repertoriis Memoriæ Levamentis, conſultum eunt.
4. Speci- Hujus curæ exemplum non forſan ſpernendum, poſt tot
men. Operis editiones, agnoſcetur in hoc, à Parente Samuele, Sanger-
huſano Duringiæ, Apo Jobanne, Chemnitii Miſniæ, ProAbo
Philipyo, Amfurtenſe Magdeburgico, Eccleſiarum Ephoris, Ex-
emplari relictum: IIlis e Papiſticà tyrannide, per Bohemiam
ac Luſatiam, quæ Nobili fjamiliæ Patria erat, in Miſniam tractis, ac
iterata, per Crypto-Calviniſtas, uti Bellum illud Tricennale, ſpo-
lia, exilia, contumeliam, ultimaque plura paſſis: aſt immensà
Dei bonitate obfirmatis, ſervatis & reſtitutis. Quorum ego,
minimus ſervorum Dei, heres & præceptis innutritus, ac in ute-
diof, ro materno jam Papiſtici terroris fignis, nulli fors mortalium ſo-
litis ictus, miſerabiliſſimus infans: ideò tricennio toto mater-
no lactè altus: dein Septies Jurata Fide, qualis, pro Officiorum
mandatorum ratione, ſolet exigi, lubens meritoque eidem
Confeſſioni obſtrictus: nil vani & otioſi affectaàſſe videbor, qui
Concordiam hanc Evangelicorum Statuum, iſtà formà legibiliore
oculis hebetibus, & ſubſiduis Memoriæ ac Doctrinæ praſentioris,
Majorum ac meo nonnullo ſtudio inſtructiorem, publicatum
eo. Collatio aliarum editionum oſtendet, quot in minutiſſi-
mis tædia pertulerim, ceu Numeri, Literæ, Vporum diſeretio, di-
geſtio Sectionum, Argumenti connexio, & Tituli, cum plenis Do-
&rinæ, Allegatorum, Rerum, Indicibus, commonſtrabunt. Nec
tamen, in diſtracto per plura prela labore, ſphalmata penitus eli-
minari potuiſſe, illa quidem ſenſum nil turbatura, boni conſulet
6.. Tutior Lector æquanimus; approbaturus curam preſsè inſiſtendi Pri-
Editio me, ad quam aliæ provocant, editioni Anno MDLXXX. Lipſiæ
Prima, Jo. Steinman. exeuſæ, & hactenus rariſſimæ, velut inſtrumento
gvarantigiato, quòd Prologo Galeato vendacis pruritús non e-
get: Contra Criminatores imputatæ Dariationis; ſenuae
odtum,

PREFATIO DEDICATORIA.
odium, & publitum inde exitium Eccleſiæz machinatos. Cui pro-
inde præcaverunt Confeſſores glorioſiſſimi, cùm ad Cæſarem &
Imperii Ordines, aliosve Honeſtos ac Pios bomines, ne turbati ca-
lumniis abalienarentur: tum in Præfatione Publicà n.25̊. & ſeq. Nec
D. Selnecceri p. m. Expoſtulatio, privatæ ſuæ, quadriennio poſt
editæ, fini ſubnexa, defecta ipſa, hanc de Anno prædicto ſpectat.
II. Sic Parallela Loca §. Scripturæ, & Allegata Patrum ac alio-
rum Scriptorum, qui pasſim ſolo nomine citati tanguntur; per
Tomos Libros, Tractatus, Capita, Sermones, obvia habere, ma-
gnoperè utentium & veræ doctrinæ intereſt; perinde ac obni-
ſos Ad verſariis Doctores; quorum plures adſcripturis, aliave in
rem, chartæ amplitudo ſelecta ſerviet: ne ſolennis Malis, non
Concordiæ noſtræ, (cui hamaxarius commentorum & convitio-
rum, Cardinalis Bellarminus, peculiari libro tot Errores & Men-
dacia, in ipſummet reciprocanda, ingerit) fraus & impudentia
imputari queat: quali Confutatio Papiſtica, Conſesſioni nunc de-
mum annexa, probro ſuo captat.

III. Confutationem nempe Pontificiam, perincommodèé o- . Confu-
miſſam in cunctis editionibus, inſerui, notatis locis, ubi Apologia talio Pa-

7. Paml-
ela.

noſtra reſponſum ivit, ut collatæ invicem evidentius arguerent ?Mica.

ſeductores. Operæ ſimul pretium foret ſecutos Hoſtium motus
connotari, & Loca S. Scripturæ, Patrum, quæ extracta Indici incluſi,
diſtinctè vindicari: quod copiam temporis nactus non omiſero.
IV. Notas alicubi adſperſas, & has Variorum, Incipienti
lectori percommodas futuras, ne juſtà plenitudine adderem, id
quod tam operosè profanis Autoribus tributum viſitur, margi-
nis ſpatium non ſivit. Brevi & αται πωäαοα ſequentur, Nec
aberit integra & concinna Series Proceſsus, quo ad hanc Status
Sacri Reformationem, à Principio Evangelii per orbem prædi-
cati ſtrictim repetito, perventum eſt. Cujus in partem noviſſi-
mè ſervitum eſt Hiſtoriaâ Proteſtationis & Appellationis Statuum
Confeſſorum ſub Carolo V. Imperatore, autoritate Serenisf. Jo-
bannis, & Jobannis Friderici Blectoris Saxon. (illius verè Magna-
nimi

9. Notæ.

PRÆæ FATIO DEDICATORIA.
nimi à Jac. Auguſto Thuano, Pontificio, Præſide Parlamenti Pa-
riſini, meritò agniti & prædicati, in Hiſtor. L.I.p. m. gz. adeò Ve-
ſtibus miniſtrorum Verba ejus argumenti inſui curantis,) Princi-
pum Heredum, (quorum Nullus aliò tetendit hactenùs; ſed Omnes
viam Anteceſſorum talium ſalutariter & invicto Zelo tenuerunt:
mirandà Dei Protectoris & Vindicis Providentià aſſerti ac deco-
rati) per Job. Jozchim. Müllerum, & Vinarienſe Archivo oportu-
nè collecta, undè jam pridem edita ſupplendi & actiones accura-
tè connectendi ratio facilior ſit; Intereſt quidem ſingulorum,
nedum Publici Statũs, ut moxà maternis uberibus edocerantur
de Ortu, Progreſſu, Statug; Confeſſtonis & Eccleſiæ jam Purioris.
Sicut Deus Opt. Max. ſuum populum tam addictè jubebat me-
miniſſe & inſtillare Pueris ipſis fata vicesque Majorum; & Bene-
Fficiorum, quæ, Cognitione ſui, & conformatà Cultus & Vitæ to:
tius tam operoſis & ſtupendis documentis Politiàa, impertiviſſet.
Ingrati actione & pœnà plectere reos non dememor, ut luctuo-
ſos caſus Ignorantiæ & Incuriæ poſterorum imputant Eiſtoria Ju-
dicum & ſequentis invectivæ. Perſeum Macedonum R moniti, ut,
more Philippi Patris, quotidiè perlegeret Articulos Pacificatio-
nis cum Romanis, contemtorem, Romana potentia brevi in vin-
cula, ultimamve miſeriam redegit. Nedum ſpreverimus Ro-
mani Antichriſti ac ſimilium Vim Dolumve ſupini: ſed dietim
ſtatam horam recitandis Patrum actis, & publicé & per domos,
vice affaniarum & dictorum ferè inutilium, quæ ſingula Judi-
cium Dei incurrere Chriſtus monuit, addicamus. Ne pejores
ſimus laudatis gentilibus, quos trophæa civium, ut Themiſto-
clem Atticum Miltiadis, exſomnem reddebant, donec paribus
exemplis nobilitarentur.
Quo favorabilior apparebit Subſcriptio Operis, à po-
feris ſibi ſollicitè vindicanda; ut Diptychis Eccleſiæ, Albo Ci-
vium, Matriculæ Imperii, & ubicunque Juris, Status, Commodi
notabilis hilum proſpicitur.
V. Sub⸗

—

.
6

PREFATIO DEDICATORIA.

V. Subſeriptiones in plerisque Decimi Sexti & YVII. Sora 19. Saub⸗
editionibus, forſan impendii alicujus fuga omias, nemo probet: ſeriptio.
cum Teſtium & Autorum dicta, de quibus ipſiæ certatur, primo loco nes ſer-
obverſari jus fasque ſit. Nec ignota eſt Adperſariorum calu- vande.

mnia, de Extarſione talium, quæ agnita videretur, iis noſtromet
facto ſuppreſſis. Addidi igitur & priſtinorum in Zirolenſi, Car-
niolanâ, & Krainicäà propinciâ Confeſſorum nomina, palatind
perinſigni editione anni MDLYXII. cum inclytus ille Ludovi-
cus Elector ſupereſſet. Utinam in Poſteritate, Majeſtatis Literis o-
lim indultis refocillanda libertate, tam innoxià & Imperantibus
perutili, ſi modò expendatur quanti eyſorum eadem interſit, ſi
Imperatorià clementiàâà, Maximilianum II. & Ferdinandum I. imi-

tatà, annuerit. Diſerevi & agmina Nominum, in Cireulos ac Di- Diſtin-

ſKtrictas ſuos, terrarum proximarum notitià & editionibus ée.
Patriis.

Ac peroptabilis foret Acceſſio Modernorum, hanc doctri- t. Mo-
nam amplexantium, documento inſigni & ſalutari, Fandem Ma- ARernæ.

Jerum Fidem ac Pietatem ſervari, & ad poſteros ſeriò propaga-
tum iri. Ulſu venit ut mortales vel quantillo operi Memoriam
ſui, Nomen & Inſignia inſculpant ac appingant: ſicut in tempo-
rali juris alicubi captatione, ut per Ceinfeudationes, nulli labo-
ri, periculo, ſumtui parcitur. Quantò dignior hæc conteſtatio vi-
debitur, in negotio omnium maximo, quo ſalus æterna, conſcien⸗
tiæ tranquillitas, confirmatio ſuorum in parem ſpem, & juris par-
ti uſus ſtringitur, fuerit: ne, ut indigni, excidiſſe ſtatu credantur.
Quàm grave verò olim viſum, è& Dipvtychis Eccleſiæ, libris Publicis,
Familiæ Tabulis, deleri; in quo Græca Eccleſia Romanis Ponti-
ſicibus ipſis non pepercit: At conſignari nos in Libris Dei, Fitæ
Naturalis, Spiritualis, Glorioſæ, ac tandem in Univerlſali illo Ju-
dicio recitari nominatim, Heredem dein Regni, à principio crea-
ti mundi fidelibus præparati, futurum, quis non ſanguinis ipſius
impendio redemerit, ſic interritæ Fidei, Officiiq; impleti proœ-
miis immenſum decorandus? Timidos viciſſim, Contemores;

b Nega-

ol PREFATIO DEDICATORIA.
Negateres, ac ſimiles negatum, atrociter plexum, ac ignomi-
niaà miſeriaque pari, excluſum iri Civitate illa ſancta', pridem
prædictum ſcimus. Loquehar ait, Pſalmiſta Regius CXlIX, 56.
de tellimoniis tuis in conſpecta Regum, & non con undebar. Id
quod Sereniſſimis Confeſſoribus in Auguſtanis Comitiis totaque
Europa Chriſtiana, etiam apud Adverſæ Partis Scriptores tan-
tam gloriam peperit, uti nominatus modò Thuanus Hiſtor. Lib.
rv. ad annum i717.. de captivi Electeris Saxonis admirabili con-
ſtantià prædicat; Ac priùs Parens, Johannes Conſtans, Comitia
illa tremenda, quæ formidatumiri hoſtes credebant, primus
ingreſſus, immotà virtute & fide perſtitiſſe celebratur.

12. Colla- VI. Additurus eram Codletionem Noſtræ & quæ dicitur, Va-
tio Edi. riste Confeſſionis, ut pateſceret ignaris, ſatin cauſſæ talem ab-
tiovuw., horrendi ineſſet, cum paralleliſmo Conciliorum per ſingula ſecula,

Primam Apologiam, jam quadruplo tanto extenſam, Librum In-
terim cum Antidoto Synchrono, Confutationis Papiſtieæ Elen-
chum breviorem ad ſeriem ſcripti, cum Vindicis malé Allegato⸗
rum, aliave lectu utilia pro cauſsà totâ. Ea vero cum Vo-
luminis temporisque ratio non ſiverit, ſequentur in ppenadice
Hiſtorico- Apologetica, quæ & Ceorporis Doctrina Julii Harmeniam,
& alias Confeſſtones noſtræ Partis, & Index Autorum, dabit, qui par-
titim Concordiam explicaſſe, defendiſſe, impugnalſe noſcitan-
tur. Dum iſta meditor, accedant jam Nemina ſuperſtieum Confes
ſorum, Regum, Principum, Statunm & Eccteſiarum, quibus bodie-
num äeritas cordi eſt. Cleri uni verſi nomina mox deſiderata ſe-
quentur, ſi modò Sereniſſimi, Potentiſſimi & Uluſtriſſimi Supe-
riores, Proceres, aliive Status Splendidiſſimi, Doctores, Eccle-
ſiarum Anſtitites Venerandi, aliive bujus Concordiæ ſerii ama-
tores, quos humillimè, demiſsè, & perofficiosè deprecor, iſta
mihi clementer ac benignè impertierint: ut pateſcat, nondum
Fidem, Pietatem & Zelum priſtinum expiraſſe, ſed piè conſer-
vari, imò amplificari & perpetuari ad poſteros Id omninò ſe-

cundum Invariatam Auguſtanam; quod elogium ſibi Eccleſiæ
EAIA

. — 10
2

17
1

3*

14

PREFATIO DEDICATORIA. 11
Batavicæ noſtræ Publicum & Speeificum fecêére. Serviit illapſe
priùs, ſervietve poſthac Subſcriptionum ſeries in diſcernendo
Juris Patronatus ambitu, poſt totiplicem ditionum & ſtatús va-
rietatem, ut illuſtribus exemplis oſtendere facile eſt, ſi con-
fuſio & alieni uſurpatio graſſetur.

Cum autem paſſim advertatur, nonnullos, ſimplicitate Fi- . Negle-

delium & pruritu juvenili Atticiſſante, abuti, per Novas Cate- *
cheſes, Compendia, Theologias, ut ſibi nomen, concurſum, lucra,

. . . . . 6K.
ceu circumforanei circulatores, pariant ; ita occupent male

perſvaſos, & abſtrahant à receptà, ſtatà & probatà credendorum
Formula, Primis, Cordatis, Fidis Interpretibus talium, ad quos
regulariter recurri debet; ſummoperè id cavendum & ſeverè
inhibendum eſt; nec typhus melioris Ordinis, Accurationis, Faci-
lioris captus, tolerandus. Monuit & præcautum ivit pridem
Lutherus noſter Præfatione utragque in Minorem ac Majorem Cate-
ebiſzum; ſeque, vel ſenem tanti uſus & doctrinæ, dietim Cate-
cbumenum agere. Quo ſervato non exaudirentur hodiè erum-
pentia in finu Eccleſiæ Diſſidia & Foces invectivæ Zeli pel neglecti,
velyræcipitis. Id quod dolens gemensque multoties expertus
ſum, Theologiæ plures Studioſos, nec Decalogum tenere memo-
rià, nedum conſtituta in Pædagogiis principia diſciplinarum;
ſed contemtu neglectuve, velut vulgaria,: puerilia, ſebolaſtica, eji-
cere ex animo, & napa, acuta, ſpecioſa oſtentatorum, ut fumi-
vendulorum ſcribillatorum, dictata ſputaque hiantes captare;
quorum Pars impudenter venditare auditur, nil ſe recepti noti-
ve, ſed omnia no pa & incognita traditurose Pars interdicere ac
demonere, ne quis Autores ullos, certè necantiquos, inſpiciat; pen-
deant modò ab ſuo unius ore. Sic igitur, obliti priorum Ele-
mentorum, nec nova è Parnaſſo ſomnia juſſi referunt integrè:
nec cum ventum ad ſerium examen, certamen eſt, norunt, quid
Confeſſto, quid ejus Formula præſcripta loquatur, cui tamen au-

cupes officiorum, ſubſcriptione & jurata fide audacter alligan-

b 2 tur;

12 PREFATIO DEDICATORIA.
tur, & Status inclyti per omnes Pacificationes, vitæ& bonorum
impendio tam addictè inſiſtunt.
14. Operis Quantas verò meminimus turbas excitàsſe imputatam Va-
Prims p,iationem hujuſce Confeſſionis, & Corporis Philippici, ejus antea
nRul. tantoperè à Luthere ipſo celebrati? Quo non ſumtu & labore
prætenſa redintegratio in primum ac genuinum tenorem ſte-
tit? Loquuntur Confeſſores in hac Præfatione, totve Con ven-
tus, Colloguia, Acla, Scripea reciproca; ne Criminationes Ad ber-
zriorum Papalium acerbas & virulentas, nedum Periculumstatus,
velut defectione à conceſſis perpetrataà, motum tangam.
Iy. Cura Scimus quidem, & cordatis hominibus, inter ipſos Genti-
Wus. les, olim viſum eſt: Quèòd lectio multorum auctorum & o-
mnis generis voluminum, habeat aliquid vagum & inſtabile.
Certis ingeniis immorari & innutriri oportere, ſi velis aliquid tra-
here, quod in animo fideliter ſedeat. Nusquam eſſe qui ubique
ſit. In peregrinatione vitam agentibus hoc evenire, ut multa
hoſpitia habeant, nullas amicitias. Idem ut accidat neceſſe fore
iis, qui nullius ſe ingenio familiariter applicent, ſed omnia cur-
ſim & properantes transmittant. Non prodeſſe cibum, nec
corpori accedere, qui ſtatim ſumtus emittatur. Nihil æ&què fa-
nitatem impedire, quàm remediorum crebram mutationem.
Non venire vulnus ad cicatricem, in quo medicamenta tenten-
tur: nec coaleſcere plantam, quæ ſæpè transfertur. Diſtrahi
animum librorum multitudine. Probatos ſemper legendos, & ſi
quandò ad alios divertere libuerit, ad priores redire oportere.
At obrepens licentia evagandi idem parit quod Judicum c. II,
6. ſeq. oblitis & incurioſis temporum factorumve priſtinorum,
eveniſſe cordatè advertitur. Ac Noſtris totiplex Dei corre-
ctio ſpreta exitium tam tremendum intendit iteratve.
16. Maje- Huic incommodo una prævertet cura continendi noſtros
„um le intra limitem, & evagantes ad ſtata principia retrahendi: ut
Ggio. Respublica ſæpe revocanda eſt ad ſua principia, à quibus in ortu,
auctu

Il⸗

10

ut
0,)

PREÆFATIO DEDICATORIA. 13
audtu ſtatuve perenni pendet; Declinatio, ſpecioſo Meliorum
oſtentu vanos, credulos, ſuique incertos, dementans, abhorrenda
penitús eſt. Ceu Imperantes alicubi providè caverunt, ne
ſuorum ulli ſine permiſſu peregrè irent, nec Uxores Extraneas
ducerent, Merces novas inveherent, quod Germani noſtri apud
C. J. Cæſarem, contra corruptelam ê vini potu vetuerunt.
Pernoſcantur ante Majorum ſollicitæ operæ pro Eccleſià, præſer-
tim Lutherus, ſatis perſpicuus, acutus, gravis, & in omnem par-
tem tam plenus doctrinis, ut vix excogitemus, cui argumento &
quæſtioni non pridem reſponderit: eoque Adverſarioramterror,
ſuorum, quod de Jurisconſulti domo dicebatur, commune Oracu-
lum, in fortunà tam modicà, & malorum averruncus, ceu præſa-
gium Belli docuit, claruerit: cautè igitur deterrente Jo. Calvi-
no amicos, quiritatos de invectivà Viri, à reſcriptione ceptà.
Quidve deſideremus in Lutheri Sociis laborum tàm inſignibus,
ac ſecutorum in Evangelicis Academiis, Miniſteriis, Doctorum operi-
bus? Conferamus imò bono Tyronum priùs Catecheſes, Com-
yendia, inde adultiorum auctui, ſtemata, Exegeſes illorum, ac
dein comparemus novellos in pentores, quid prærogativam audi-
rive potiùs mereatur? Ut rectè conceptis votis exoratum ean-
tur Rerum Domini, in Hunniani illius conſili ſucceſſum, quo Sa-
cri ſtatus fortuna, doctrinæ integritas, uſus abuſusque librorum
recentium, præſertim Tbeticæ, &vegeticæ & ac Polemicæ Theolo-
giæ titulis proditorum, dignoſcantur, & lectori maturè caveatur.
Cujus ſpem Sereniſſima Domus Saxo-Erneſtina, uſu præviſo, ſa-
pienter meditata, ſuis adoreis adſtruet ac proteget Veritatis &
Pacis tam indivulſam quàm ſalutarem Unionem.
Mei Officii agnoſco, ut quantillà parte navem operam fi- 7. Futa-
delem, pro ee ac propitium Dei Numen ſuo Spiritu adſtiterit. iſum-
Ei fini Concordia hæc brevi augeſcet 4spendice promiſsà, ac mo- 2..
nitis oportunis pro uſu efficaciore. Liberer ſaltem à vi dolis-
que, quibus falſi fratres & perſecutores certatim impetunt, ne
b 3 non

14 PRXFATIO DEDICATORIA.
non Papiſticos furores recrudiſſe pateat. Adſit Servator deſer-
to, nec ſinat ultra vires tentari, eripiat imploratus, vitaque verà
in lalutis ſuæ complexu clementer muneretur! Idem Eccleſiæ
ſuæ ſuccurrat potenter, ac perpurgatam à ſcoriis, in veritate &
ſanctitate confirmet! Illuminet ſegreges miſerè errantes, unique
ductui Supremi Paſtoris Jeſu Chriſti traditos, incorporet nobis-
cum; ſic, ut Charitas omnium mutua indies exuberet, in agni-
tione, omnique experientià meliora probandi, ſinceri inoffen-
ſoque curſu pergant ad diem usque Domini, pleni Juſtitiæ fructi-
bus, qui per Jeſum Chriſtum ad gloriam laudemque mature-
ſcant, Amen. P. Jenæ KL. Octobr. Anno Gratiæ recuperatæ
Nℳ Dcr.

NOTE BREVES AD SUBSCRI-

PTIONES PRFATIONIS PUBLICÆ, QAsS,

uTILIS MEMORIECAUSSA ADDERE CONSULTCM EPSTI
VIS3UM.

Ine: Adiunximus] Numburgi aliquoties conventum, ut anne
SS.567. & alibi, ſuper hoc negotio. Annal. Sax. p. t7”. Sic, poſt
communicationemoperis, & Cenſuras impletas, Subſcriptiones,
cum Sigillis ſucresſipè collecæ; non vi doloque ext ortæ, ut crimi-
nantur Hoſpin. Conc. Diſc. & alii. Conf Selnec. Recitat. Apolog.
Concord. & plura Scripta d. h. r. Tam liberé toto ſeculo egerunt
Inclyti Status in Sacrorum cura, ut, ſine ullo relapſus aut reces-
ſus præjudicio temporali quantum ad conſortes ſuos attinuit, de-
ſerere agnita potuerint, idque pluries exercitum liquet. Nec
verò unquam defuerunt autores odii & faſtidii, ut nec irrita-
menta aliorſum tendendi. Procul abeſt Eccleſia Chriſti vera
à ſpecioſis verbo & re inanibus; nil temporalis lucri, honoris;
potentiæ, voluptatis oſtentat, pollicetur, aut reipſa ſuis ſequaci-
bus diſpertit, ut Papiſticæ illecebræ amant, poſſuntjac hodie-
num

NOTE AD SUBSRIPTIONES ðêWèð
num ſolent; nec ignota eſt Reſervatio in Clericos, vel violenter
exercita ab ipſis, idne contra Pietatem & Humanitatis Jura.
LubDPovVICuIS PALAT. ELECTOR] Primus Confeſſor Evan-
gelicus hujus Domus erat Fridericus II. T 26. Febr. S5ρ6. Succeſſor
Otto Henricus Elector, Papiſtis ſummè exoſus, amplexus Evan-
elii doctrinam anno Saον. exul, reſtitutus anno Ssz. bello Mau-
ritii in Carol. V. Imp. Sleid. I. 14. p. m. 40. l. 24. p. 763. 754. Is
Ruperti F. Philippi N. improlis. Succeſſorem habet Frideri-
cum III. qui Reformatus † G8ρ ac ,olſgango Bipentino, alteri
Agnato, totidem gradibus quot Fridericus, à ſe diſtanti, Neo-
burgicam ditionem legat, Tkuan. Hiſt. Lib. XXIII. ad ann. i59.
p. m. 479.a. Ludovicus noſter Wilhelmi Haſſor. Pr. F. Bliſabetham;
dein Guſtavi Suec. R. Neptim duxit, Thuan. LLXXI. p. m. 172.b.
† 12. Oc1. 155S3. «t. g. Fridericus IV. F. ann. 1S3. Reform. ſequitur
Tioto. Joban. Caſimirus Tutor d. anno Reform. partes tuetur
† 16o. notis ad ipſum incentivis in Evang. Luther. Frideri-
cas V. Rex Bohem. Electus, Reformat. † Moguntiæ exul 162.
Secuti ipſum in religione F. Carol. Ludovicus Blector EIII. Bava-
riæ duce ſtatum ejus ope Ferdinandi Imp. II. auferente, † α⁰6.
Ita F. Carolus- cui ſuccedit Neoburg. Dux Palat. Rom. Catholicus

qui † o. Succedit F. geh. E' ilbelmus d. anno.

AuGusTus Dux SAx. ELECT. Inat. 37. Jul. I26. ex Henrice
Sax Duce, Georgii Fratris inviti herede, & caſu immutatæ religio-
nis Cæſarem & Ferdinandum R. ſubſtituentis. Henricus ta-
men illuſtri conſtantià oſtentatas opes ſpreviſſe, & ſtatum divi-
nitus tenuiſſe legitur ap. Sleid. O./2. p. m. 344. ringentibus adver-
ſariis. Noſter † αρ. . Febr. b.6. peſier. «t. So9. menſ. 1o. Succeſſerat
Mauritio, Electoratus compoti, poſt Erneſt. lineam, à Carolo V.
privatam, capto in pugna ad Mülbergam Joh Friderico Elect.
ultimo. Iſte anno 116.. 9. Jul. in prælio contra Albertum Bran-
denb. ad Siverhusam, tormenti manuarii globo lethaliter ictus

Iu. Jal. at, 32. maritus 5aι . Oc. Fundator Gymnaſü Miſnen-

ſis,

16 PREFATIONES PUBLICE.
ſis, Portenſis, Grimmenſis, è reditibus Cœnobiorum, in iisdem
locis. Pater Henricus n. 1473.16. Mart. Georgii infenſi nobis
ipſique Evangelico. Frater & Succeſſor †is1.! . Aug. Avus erat
Albertus Animoſus n. I43. 27. Jul. † 15o. 12. Sept. Proavus PFri-
dericus II Placidus Elector. u. 141. 7. Sept. † sε. Abavus Fride-
ricus I. Bellicoſus Elect. Sax. I. † 12256. 4. Jan.
Reliquit Auguſtus Chriſtianum I. Electorem, n. S6o. 3.
Nov. † So71. 22. Sept. Chriſtianus hic (1.) Chriſtianum II. Elect.
n. 153. 22. Sept. † 16n1. 3. Jun. ταα, (2.) Johan. Georgium I.
Elect. n. s. 5. Mart. †16¹§¹w 5. Oc. & (3) Auguſtum A‿αααα. Jo.
Georg. I. & Sibyllaà Eliſabetà Pruſſicà March. Alberti Friderici, Fi-
lià (1.) oh Georgium II. Elect. n./013. d. 37. AMtai. (2.) Augu-
ſtum Adminiſtr. Magdeb. a. 1614. d. 3. Aug. 116sο.(3) Chriſtianum
Adtniniſtr. Martisb. u. 615.A.27. Oct. †S. Ocl.6o, (4 Mauritium
Adminiſtr. Numb. Ciz. n. 1679. 1 25ß. Mart. † 16S1!. A. 4. Dec. Joh.
Georgii II. F. Joh. Georg III. n. 20. Jun. 16 7. Elector 1656%. †
72. Sept. 1661. Is ex Anna Sophia Reg. Dan. Frid III. F. anno
1666. J. 9. O6c. ductà ſuſcepit anno i6. (I.) Joh. Georg IV. ab
an. 16g:. Blebt. T 16o9. 27. April. (2.) Fridericum Auguſtum n. I2.
May. 1676. Elect. an. 1694. & R. Polon. ab an. 1697. 5. Sept. qui
Pontificiam profitetur. Ei Fil. Fridericus Auguſtus n. y. O67 1096.
Heres Electoratus, Noſter Auguſtuslſte mirabili curà Concordiam &
Pacem Evangelicorum promovit. Legavit pro stipendiariis Eir-
teb. Studioſis 250. flor. annuos. Totidem ad Salaria Profeſſorum
