20. terretur peccato. 15. 76.
ſentit iram Deĩ adverſus pec-
cata. 87. quærit Remiſſio-
nem peccatorum & liberari
à peccato. 87. fugit judi-
cium Dei. 68. 92. iraſcitur
Deo. 92. pacatur ſola fi-
de. 20. 92. conſolatur illam
fides. 15. 395. vexabatur o-
lim doëtrinà operum. 20.
læta. 80. tranquilla. 80.
pia. 19. 925. perterrefacta. 9ſ.
241. pavida. 19. 20. conci-
pit conſolationem audito
Evangelio. 146
Conſcientia Pontiſicum & Pontifi-
ciorum eſt pecunia, gloria,
honores, potentia. 290
Conſcientiæ pax habetur per
Chriſtum, non per dilectio-
nem. 77. 102. apprehendi-
tur fide. 21
Conſeeratio Cereorum, Palma-
rum, Placentarum, Herba-
rum, Avenæ, Aromatum Pa-
piſtica mera impoſtura, lu-
dibrium. 309
Conſe cratio in S. Cœna non eſt
cauſa præſentiæ corporis &
Sanguinis Chriſti.571.712.723.
D con-

Ca.

JINDEX conſiſtit in recitatione Ver-

borum Chriſti. 571. 714. Pa-
piſtica in S. Cœna taxanda,
& cur? 72²3
Conſilia Evxangelica. 34. 139. 193.
eorum obſervatio à Mona-
chis jactatur. 3 4. 39
Conſilio Dei reguntur res hu-

manæ. 94

Conſilio juvare peccantes eſt
peccatum. 4³²
Conſolari cor Dei proprium o-
pus eſt. 12 8
Conſtitutiones Eccleſiaſticæ non
ſunt Cultus Dei aut pars
Cultus per ſe. 587. non ob-

trudendæ. 587
Conſuetudo verbo Dei contraria
non valet. 23

Conſummatio Mundi. 17. 195
Contentio magna olim Paſtorum
cum Monachis ſuper Con-
feſſionibus. 46. 139. Sepul-
tura. 46. Jure Parochiali. 46.
Concionibus extraordina-
riis. 46. Proprio Sacerdote.
139. aliis rebus innume-
ris. 46
Continentia non eſt omnium
216. 259. peculiare donum.
immunda Deo non pla-
c. 216. vera laudanda. 216
Continentia Encratitarũ. 146
Coneritio, pars pœnitentiæ. 1 .
144. 294. quid? 144. qui
aͤat a. 292. eſt Cordis. 175.

Co.
Accerſita. 292. Fictitia. 292.
295. Activa. 292. Paſſiva. 292.
Factitia. 296. Dubia. 299.
299. Incerta. 299. non con-
ſequimur illà remisſionem
peccatorum. 143. 154. 294.

antecedit Juſtificationem.

558. 668. 657. cum juſtifica-

tione non miſcenda. 18.

ſimulata non ſit, ſed vera-.
657. eſt exſpoliatio corpo-
ris peccati. 147. eſt chirogra-
phum nos condemnans 14.
eſt conſcientiæ cruciatus,
vera cordis paſſio, ſenſus
mortis. 292
Controverſiæ Theologorum no-
ſtrorum non ſunt Aoνοναα.

Xi. 603

Explicandæ, opponendæ
Juxta analogiam Verbi

629. 654
De illis pronunciandum eſt
& Verbo Dei 269

Converſio hominis à Deo fit. 552
Quid ſit 65§. 65. Per me-
dia. 641. Evangelii præ-
dicatione, & auſcultatio-
ne. 13. 641. 642. 647. effici-
tur ſola gratia & virtute
Spiritus S. 651
Converſio & juſtificatio non
unum idemque ſunt 657.
cauſas duas habet Spiritum
S. & verbum Dei 551. 552. 5J5.
Converſionem ſequi debent
„ boni

ſ
ACor
dex
, n0

N

(hrreli

N

r.,
(re⸗
lm
Rro
Unn
yni
Mer
füm
yyx
lcn
l
N
00
Corp⸗
(ur

—,.
—

—— —=ẽ — ———— — —
— — —

M Coo.
bponi fructus. 166. Coope-
ratio noſtra in converſione
nulla 6zo9. aliqua renatorum
poſt converſionem. 645. ha-
bet homoi in eà ſe paſſivè 55ʒ.
. 647. 551

Cor homini, nil intelligit de re-

bus Divinis & Spiritualibus
629. Nil credit, cogitat, vult,
inchoat, agit, perficit, ope-
ratur in converſione. 629
Cor hominis ut truncus &
lapis, ut fera, ante Conver-

ſionem & in ea. 633.

ad Corinth. Epiſtola. vid. In-
dex Locor. B
Cor novum ereart quid 2 644.
Cor novum acquiritur per
fidem. 307

Cornelius Centurio audit de

Meſſia, perque illum juſtus
fide, benè operatur, juſtus
erat, pius, timens Deum.
Credit in Venturum Chri-
ſtum primòô, poſt edoctus à
bPetro in exhibitum. 304
Corpora noſtra hoſtiæ. 174

Cowporaliter habitât in Chriſto

Plenitudo Deitatis 582.741.
ſumitur in Saera Cœna. 5yz
Corpas Chriſti triplici ratione a-
licubi eſſe poteſt, Corpora-
li, ſpirituali, cœleſti. 777.

Editur ſpiritualiter, 707.708

Corporaliter. 707
Corporis voluptati indulgen-
dum non eſt. 166

Co. Cr.
Corpusbonorum NoviTeſtamen- INDEX
ti, quic? 234 Rerum.
odu & Sanguis Chriſti in Cœ-
na. 14. 137. 67. præſentia
ſunt verè & ſubſtantialiter
137. 780. Et diſtribuuntur
cum pane & vino. Ore ſu-
muntur ab omnibus uten-
tibus 71. 5§72
Corpus ſuum Chriſtus facile pot-
eſt diſtribuere 580. Sumi-
tur ſupernaturali & cœleſti
modo. 572. 576. Non Caper-
naiticè, ſed ratione unionis
Sacramentalis, non tantùm
ſpiritualiter 772. ſumitur
ſab indigais dignis. 577.

710. 711
come peccatorum carnis exſpo-
liatur 147

Credere quid? 74. 99. 147. cre-
dentes juſtiſcantur per fi-
dem. 659
tenentur omnebonum face-
re 676. in omni bono
ambulare 668. creden-
tes ſparſi ſunt per totum
orbem. 128
Ad credendum moventur
corda per Verbum & Sa-
cramenta tanquam inſtru-
menta 13z3. cooperarii
Dei 645§
Nonddebent dubitare, quòd
placatum Deum habent
758. Habent & Imputa-
D 2 tam,

INDEXY

Rerum.

Cr. Cu.
tatam, deinde & inchoatam
juſtitiam novæ obedientiæ
ſive omnis boni. 65 9
Crematio agni quid notaàrit? 234
Cruciatus æterni 17.195
Crux non pœna eſt, ſed exerci-
tium & præparatio ad reno-
vatlonem 71772
Non toleratur à natura hu-
mana 21
Cubus Platonicus 250
Cuculli mortuis circumdari ſoli-
ti. 12 0. 256. 269. Cucullus
colitur à Monachis pro Chri-
ſtocerta forma ejus notu
profesſionis certæ 240
Cultu Leviticus abrogatus. 230.
2 31. Verus cultus Dei, Quid.

38.82. 90.
Idololatria 268
Cultus Sanctorum Impius,
259. 202.
Cultus Novi teſtamenti
nid? 230.233.241

Cultus Novi humani, funt
forma & Politia Anti-
Chriſti. 186. Cultus Baal.
248. Miſſaticus talis 248.
Cultus Leviticus abroga-
tus. 231. 232. Divini non
inſtituendi ſine Verbo, è
ſuo ingenio, ſub prætextu
Spiritus 689. approban-

tur tantùm à Deo in verbo
ejus & à ſe inſtituti, 263.
Spiritualis Novi Teſta-
menti 22 8. 230. 233. Eſt

Cyrillvs. 137. 826.
ſentia Chriſti in Cœna & con-

Cul. Cy.
juſtitia fidei in corde &
fructus fidei 231. Cultus
à ſe inſtitutos tantùm pro-
bat Deus qui valeant in
Fide. 2632. Excogitati
contra mandatumDeiim-
probandi z48. Rationalis
quid? In quo Deus intel-
ligitur, mente apprehen-
ditur, ut fit in motibus ti-
moris & fiduciæ erga De-
um 230. 24 5. 247. Omnis
inſtitutus ab hominibus,

ad promovendam Remis-

ſionem peccatorum & ju-
ſtificationem, eſt impius,
35. Cultus Dei quid?:4.
39 ;. humani Dei teſtimo-
nium non habent. 185

Cupiditates regnant incorde 21.

Cupiditatibus ne delecte-
mus 89. Cultus ex opere
operato non juſtificant co-
ram Deo 86. Cultus qui-
dam ab hominibus inſtituti
185. Non juſtificant. 155.
Adeo non probantur 187.

Cyprianus de Ordinatione. 314.

magus primum. 207. de
damnatione Calicis. 27. de
Euchariſtia. 242. de Epiſco-
pis. 314. de Cornelio. 200.
de ſumptione Cœnæz. 772.

de utraque ſpecie. 209
de Præ-

jun-

inc
nonig
naſae

Memna
Chr
Dane
aniel.
Data
dun

ledici

ul
Hun
Nhi
n
Me
Gum
Meciln
le
hot
U
U
N
n
Deeren
Dedhi⸗
fun
Alt⸗
i
li,
29)
U

Da. De.
jun ſione noſtra cum illo.
D.

Demoniorum doctrinæ quæ? A3.

183
Damaſcenus p. 799. 9II. 818. 819.
823

Damnationem æternam vicit

Chriſtus in morte 730

Dandum pro facultatibus 176

Daniel. vid. Index Locorum.
Data Chriſto in tempore, ſecun-
dum humanam naturam p.
739.73 9.‧747.
Davidis exemplum 398. ex
Exule Rex. Pæna poſt adulte-
rium 123. cauſa ejus 173. 174,
Debita peccatorum donan-
tur gratis 559

ebitores ſumus ad obedien-

dum Deo 562. 66 8.
Decalogus quid requirat 6z. Non
ſolùm externa civilia opera,
ſed & alia ſupra Rationem
poſita, obedientiam erga De-
um 63. 1I. Tabula præcipit
dilectionem Dei Timorem.
Spem. 2. Tabula, continet
Juſtititiam Civilem 67. 196.
Deecreta Pontificum 219. 126. 162.
Dedicatio Templorum 308
Deſunctorum Commemoratio a
Altare an Bona?
Deliéboruäm omnium enumerfa-
tio non neceſſaria, impoſſibi-
lis, & juris humani. 15.29. 160.
295.303.142. Omnia nemo
intelligit 29

De.
Demoſthenes.

lonia 390
Deſcenſus Chriſti ad inferos 12.
570. 584. 749. Myſterium
eſt credendum 584. Non
diſputandum, an factus ani-
ma an corpore tantùm, aut
ſecundum utrumque. An
corporaliter an ſpiritualiter
584. An pertineat ad ſtatum
Ex inanitionis, an Exaltatio-
nis 584. fa ſtus à tota perſona
7550. Poſt ſepulturam 750.
Deſertio Parentum, Fratrum, li-
berorum, bonorum 227.
Deſertio Conjugum mala, 257.
male dicta, prohibita Sen-
tire quòd ſit cultus Dei, ri-
diculum 258. Facultatum
non eſt mandata ꝛ25 8. Non
habet conſilium in Sacris
258. Non meretur remis-
ſionem peccatorum 252.
Eſt traditio humana, 218.
Eſt cultus inutilis 258.
Pugnat cum civili con-
ſuetudine 2 9. Suorum du-
plex: mandata 257. &
corporis proprii, propter Ev-
angelium neceſſaria 258.
Non Meritoria, non Via Per-

fectionis 25 8. Non eſt O-
mnium 259
Deſolatio templi quid? XXX.
Deſperanter 390.
D 3 De-

.K 24 % INDEX
Dentium dolori medetur Apol- Rerum.

De.

INDE X Deſperatio à Diabolo 503
Rerum. Deſponſatio dol oſa & clandeſti-

na, injuſta 328. Deſponſa-
tiones clandeſtinæ & ſine Pa-
rentum conſenſu, improbæ
328
Detractio 448. Quid? 409.
Detractores ſunt nebulones
& ſycophantæ 470
Deus quid? In quo confiditur.
388. Unus eſſentia. 11. 3. U-
nus tantum. 392. 394. Eſt u-
bique 744. Eſt in omnibus
creaturis. 742. Eſt in cre-
dentibus & Sanctis. 742.
Spiritualis & indiviſa eſſen-

tia quæ ubique eſt. 570. 74:.

Omnipotens 468. 1. 3 11. 578.
Bonus 377. 11. Omnipræ-
ſens 578. Omniſcius 578. Mi-
ſericors 349. Fortis 349. Ze-
lotes. 349. Immenſus, ꝛ. In-
creatus. 1. Pater, 1. 2. 3z. 354.
358. Creator 1I. 11. 350.4 68.
Protector 351. Liberator 35.
36⁰. Veſtitor 351 Juſtifica-
tor 231. Salvator 231. Eter-
nus 2. 11. Incorporeus 1I.
Impartibilis 11. Sapiens n.
Conſervator omnium 1II1.
Promiſſor 379. Minator 395.
Cibator, 357. Non habetur
in marſupio ut pecunia 391.
Novit omnia 578. Dator 3r.
Odium ſui ponit 349. Ha-
bitat in ſanctis 742. frangit

De.
malum 357. Confortat in
Verbo 357. Diligendus ſo-

lus 339. timendus ſuper o-

mnia 33 9. 340. 34 1. 342. IIIi
confidendum 39. 340. In-
vocandus ꝛ31. 340. Ado-

randus ꝛ231. 34 o. Laudandus

351. Ipſe, non dona tantùm.
560. vult formidari, non con-
temni 396. Ad tempus con-
nivet 396.
Ejus nomen 340. 394. 300.
Vide Nomen. quomodéô rectè
colatur. 16.

Deus eſt homo, rectè dicitur 735.

Varios modos habet eſſen-
di in loco 571. 717. Non
eſt cauſa peccati. 18. 197.
613. 621. Odit peccatum
622.

Deum bhabere nihil aliud eſt

quàm fidere & credere Deo

392
Deo adhærere quidd 3327.
Dei cultus quid? 3 92
Deos alienos habere quid? 389,
nn 350. 394
Omnibus gentibus aliquis
Deus eſt. 392. 394

Devotio Patrum & ſanétorum

non facit articulum fidei ?2 822

Dei quid? 731. non

tus circumſcriptus l1o-

cus in cœlo, ſed Dei omni-
potens virtus, implens cœ-
lum & terram 731. ubi⸗-
gque

Pollicetur 327.

ge
lan

. fon

Kre
lamn
Chr
Ur
in

Diabe
lu
Ne

jus.
geg

16ſ

voln
ſran

Di

que eſt. 572.717. Solus ad

illam collocatur Chriſtus ra-
tione Humanitatis ſuæ, verè

& re ipſa, 172. Ad dexte-
ram Majeſtatis & virtutis

Chriſtus collocatus eſt 570.

Unitum ſibi Hominem evexit
in propriam celſitudinem

813

Diaboluu. Ejus malum conſi-

lium contra ſanctificatio-
nem Nominis divini & e-

jus Regnum 357. Non vult

Regnum Deiad nos venire.
357. Mille artifex 387. ejus

voluntatem & conſilium

frangit Deus 357. Odit De-
um 20. Nil boni à DEO
expectat. 20

Imponere vult hominibus, 360.

398. confidentiä, cordis indu-
rationem, ſuperſtitionem 363
Seducit à recta via in ſuper-
ſtitionem, diffidentiam, de-

ſperationem, ſcelera alia gra-

via 360. 503. Sollicitat ten-
tationibus, 360. Inſtigat,
provocat, 61.56. 190. 50z. Ha-
bet homines militantes ſub
ſuo imperio 61. 411

Machinatur quotidie perniciẽ

4. Excitat in corde incre-
dulitatem 411. Excoœcat.
537. A Verbo vult abduce-

re, 537. A fide & veritate

conatur avellere 503. In-

Di.
cendit corda cogitationibus INDEX
adverſus Præ cepta Dei. 411. Rerum.
Occupatus eſt in perturban-
dis quod ad conſcientiam &
ſpiritualia negotia pertinet.
499. 503.537. Peccati cauſa
eſt, 18. 197. 5 8 8
Non credit Remiſſionem pec-
cator 20. Avertit ſe à Deo
18. Fidem generalem ha-
bet 147. Conatur aufer-
re omnia à Deo nobis da-
ta 42 8. impedire omnia-
quæ oramus o05. Ho-
ſtis noſter eſt infeſtiſſimus,
498. Capitalis 505. 106.
hoſtis humani generis, 590.
Inſidiatur ſemper 40. ve-
natur occaſiones nos adori-
endi 405. Et præcipitandi
in peccatum, dedecus, cala-
mitates, & ærumnas 40ſ.
Concitat lites, jurgia, cædes,
motus, ſeditiones, tumul-
tus, bella, 499. emittit & nu-
bibus tempeſtates & grandi-
nes 499. Pecus contagio-
ne inficit, 499. Peſtilen-
tem äerem reddit, 499. In-
videt nobis culmum in agro,
obolum pecuniæ, incolumi-
tatem, vitæ uſuram 499. 538⸗
Conturbat fœdè procuratio-
nem ſpiritualium rerum, ut
animas ſuis nugis ſeductas
ſuo imperio ſubjiciat 499.
503.

INDEX
Rerum.

Machinatur

Di.
503. 537. Enixè ſtudet ne
quæ adminiſtratio externa-
rum rerum, aut civilis ſtatus
pacatè conſiſtat 499. Infe-

Di.
quei & retia 6r. 5o4. Cir-
cumvallat copiis ſuis 504.
omnes tentat, 5og. Provo-
cat ad mala 503

ſtat à tergo 5oo. Impugnat Non procul eſt à nobis, 05

ab omniparte 70oο. Inſtigat

503. præcipitat in varia &

atrocia ſcelera. 66. 615. Im-
pellit ad manifeſta ſcelera ꝛr.

66.63 7. Efficax eſt in impiis

196. Incitare non deſinit ad
varia deli cta imbecillem no-
ſtram naturam, 66 96. Non
poteſt ferre Dei verbum 381.
Dei nomen. Mendax eſt 5oë.
537
necem ſemper
506. Præcipitat in pericu-
loſos caſus 506. deteſtan-
da piacula, ſuperſtitio-
nem, indurationem, de-
ſperationem, noſtri fiduci-
am 70j. Execrationem &
abnegationem Dei zoz. Af-
ficit corpora noſtra damnis
506. Privat rationis uſu ad
inſaniam 5o6. Submergit
multos 506. Multis cervicem
frangit 306. Ad voluntariam
mortem multus adigit 5o6.

A facie Dei prorſus & in æ-

ternum abjeéctus eſt 624.
Vult ut verbum Dei & ejus
opera contemnamus 5Soz.
Torquet in corda hominum
ignea tela 5oA. 5o2. Ejus la-

Orandum contra illum in-
deſinenter, Soq. 505. 506

Ab illo conſervamur divinitus

506. Tentationibus ejus ſine
Deo reſiſti nequit . 87. 504.

5§o6. Non conſentiendũ 504.

Sine auxilio Dei vinci nequit
67. 87. Oratione fugatur
5oj. Habet homines in po-
teſtate 63 7. Efficax eſt in

impiis 637
Opus eſt contra potentiã illius

Chriſti potentia 87. jus in cre-
dentes amiſit planè, 750. oc-

cupatus eſt in perturbandis

quæ pertinent ad conſcien-
tiam & ſpiritualia negotia zo;
Vult à fide nos avellere, 502.
& charitate. Indefeſſus eſt
50o5. Nunquam ceſſat. 50ſ.

Renovat tentationes & prœ-

lia 505. Caput ſerpentinum
habet, 5oy. Cavere vult ne
ad Chriſtum medicum veni-
re queamus 537. Excoœcat
ne ſentiamus & videamus
neceſſitates noſtras 537.

Hoc agit ut opprimat & de-

formet Evangelium infini-
tis modis, 268. Inflammat
Tyrannos contra profeſſo-
1eS8

1es E

rel

lum

ſpien
40
luta
illo,
dus
hom
ſeone
de
Nor
re ſ⸗
ſſo.
Pott
nd
unaj
Diuly,

Dien ch
nd
ſe
ben
ſer.
lone
ſeli.
Ginn
O
tus
rm
MeniS
Din
W
i

Di.
res Evangelii. 268. Excitat
haæreſes ut reddat Evange-
lium inviſum. 268. Irretit
ſapientes opinionibus. 61.
A Chriſto ejus opera diſſo-
luta ſunt. 87. victus eſt ab
illo, 87. faſcinat horribili-
bus erroribus & hæreſibus
homines magnos & excel-
lentes. 615. Captivos ha-
bet omnes. 87. 411I. 637.
Non poteſt ſubſtantias crea-
re ſed corrumpere tantùm.
5750. Cruciabitur ſine fine,
poſt judicium extremum
condemnabitur. 17. 195
Diana parientium diva 392
Didactica ſcripta Lutheri "2
Dies. dierum ac noctium ſpatia
non lædunt unitatem eccle-
ſix 131. Dominicus 132. Ii-
benter à nobis ſervatur, ob-
ſervatu tamen neceſſarius
non eſt, ſed liber. 44. & alii
feſti. Dominicus dies or-
dinatus à majoribus 708.
Cur loco Sabbathi ordina-
tus ſit 43. 44. Omnium anima-
rum dies. 281
Digni Sacræz Cæxne Convivæ qui?
. 3629.522. 572. 711.712.
Dignitas convivarum con-
uiſtit in Chriſti merito, non
in fidei firmitate & infir-
mitate 712. 573. non in

Di.

propria hominis præpa-T NDEX
724 Rerum.

ratione.
Dilectio Dei, opus Spiritus San-
Cti 74. 82. 81. 87. 88. 558. Pro-
ximi effectus Spiritus San-
Sti 131. Dilectio noſtra eſt
immunda 66. 123. exigua
123. Cum peccato mortali
ſtare nequit. dilestione a-
miſſa amittitur Spiritus San-
ctus & fides. 100. Infundi⸗
tur à Spiritu Sancto. 559
Actus ejus elicitus, 93. 64.
68. 69. habitus ejus 65. In-
clinat ad diligendum li-
bentiùs 64. 74. Actus eli-
citus non meretur remiſſio-
nem peccatorum. 69. Eſt
erga Deum & proximum
760. 657. Fidem ſequi de-
bet. 13. 7. 76. 106. 146. Co-
mes individuus. ſy9g. Ma-
xima virtus eſt, & quare? 101.
fidei connexa & conſequa
eſt. 83z. 87. Eſft juſtitia 88.
Eſt legis impletio. 89. 90.
Super omnia, impoſſibilis
eſt, 18. 55. 66. 68. 88. Non
juſtificat, & cur non? 82. 88.
9o. 101. Dilectionis hujus
lex æterna eſt, poſita ſuper
omnem ſenſum & intelle-
ctum 85. Non eſt apud op-
preſſos calamitatibus ab ira-
to Deo. S85. Incipit poſt re-
generationem. 85. Deum
&

JTND PEX
Rerum.

juſtificat 89.

pitium 88.

Di.
& proximum nemo ſatis di-
ligit. 94. à fide non divel-
lenda 87. Dilectio non ju-
ſtificat, non Legi ſatisfacit,
non acceptos Deo facit:,
non eſt meritoria remiſſionis
peccatorum, non vincit ter-
rores mortis, non vincit iram

Dei, non opponi poteſt iræ.

Dilectio medium non eſt
apprehendendi gratiam-
Dei, meritum Chriſti & re-
miſſionem peccatorum 659.
Non confidit illa fides 679.
Non eſt cauſa vel meritum

juſtificationis 663. Non eſt

formalis juſtitia coram Deo.
663. Non perillam conſe-
quimur ſalutem 76. 90. Se-
quitur fidem 76. 87. 90. Ef-
fectus fidei eſt 83. 88. Non
Non propter
hanc habemus Deum pro-
Nemo diligit
proximum ut ſeipſum 94

Dionyſius Areopagita. Ejus li-

ber Hierarchicus fictus. 376

Diſeiplina Chriſtiana 691. Sol-

vitur ab Antinomis 691.
Diſciplina Civilis placet
Deo & cur? 66. poteſt
à ratione utcunque præ-
ſtari. 66

Diſciplina Eccleſiaſtica 17.

Cur inſtituta? 162. 16 7. 175.
Bono conſilio inſtituta.

Di.
128:. Conſervanda. 182.
Conſervatur à nobis di-

ligenter 191

Diſciplina Externa 668

Diſerinen Ciborum, Vaſorum,

Temporum, Veſtits, Cul-
tus Dei non eſt. 187.

kRituum & temporum vulgus

admonet, 186
Veſtium & Ciborum nugacis-
ſima res eſt. 266. Non con-
ſulitur aut præcipitur ab

Evangelio. 254

Legis & Evangeli obſervan-
dum probè 97
Veteris & Nori Teſtamenti
quod ſit? 544

Regni Chriſti & Politicarum

rerum. 191

Regni spiritualis & Civilis. 192
Dihidia non delectant Princi-

pes noſtros. 224
Diſſidia Eidei, juxta verbi Dei
analogiam declaranda &
componenda 654. 668.
vitentur 321. 327. Non
ſunt Regnum Chriſti. 129

Diſonantia Jejuni non tollit u-

nitatem Fideil. 586

Divinitas Chriſti negatur ab A-
rianis '83˙. Ejus Plenitudo.
in Chriſto habitat. 582.74 1.

Non patitur ipſa, at in con-

juncta ſibi Humanitate 734
Diviſio in diſcendo neceſſaria.

227

Re-

yun
Ppr.
Neru
Uutlo
ultes,
.
Ann
eſte
Ann
Dnitie

Kð’J

Dochen

(el

Ohr

De
Ee

,

grl
J
.

Doadhe

ſer⸗
nu

Chriſti. 10.

Di. Do. .
Rerum, Ordinatio eſt civilis,
approbata verbo Dei 258.
Rerum & facultatum ordi-
natio Dei verra. 358
Divites, nemini non oppedunt.
2389. ſunt læto & imperterrito
animo 389. in Paradiſo ſibi
eſſe videntur 389. Patrona
Anna. 205

Divitie, donum Dei 358. faci-

unt homines tumidos. 358.
Doctores, Mali graſſantur In EC-
cleſia ut lupi 129. vitentur.
32.327. Non ſunt Regnum
Damnandi 22.
Delerendi u5. Reprehen-
dendi 321. Antichriſti. 135
Ob Poctores datos agendæ Deo
gratiæ 281. Imitandi 201.
quoad Fidem, Virtutes, pro
cujusq; Vocatione 201. Fal-
ſi habendi pro anathemate.
S 3²7
Doctrinam dedit Deus, ad con-
ſervandam civilem diſcipli-
nam. 66
Dotrina Dæmoniorum 4q3. 182.
183.16 8.22 2. 254. ſunt, Cæli-
batus leges, Traditiones hu-
manæ pro Cultu Dei habi-
tæ. 222
Dolores cordis, animi in vera
peœnitentia 71. Afferunt
mortem æternam, ſi fides non

accedit, 171. ſequitur hos

Dao.
carnis vexatio ultròô.
Dolus, prohibitus
Domini vel heri honorandi 342.

eorum officia 375
Dominia rerum Dei ordinatio.
258

Dominicani Monachi 196. fin-
gunt Roſarium Mariæ. 259.
Dominicus cur Monaſticen
elegerit. 99. Vocatur San-
cus Pater 99
Domus propria, Dei donum 3 58.
Dona Dei, exercenda, conſervan-
da, augenda 646. donum
dono præſtat. 210. ob dona
Eccleſiæ & Doctoribus data
agendæ Deo gratiæ z01. In
Chriſto creata, data, com-
municata 737. 73 §. Infini-
ta, ſingularia, cœleſtia, in-
effabilia, imperveſtigabilia,
maxima, excellentiſſima 737
Donationes Principum Eccleſia-
ſticis datæ, non reprehen-
duntur. 263.
Donatiſtae 14. 130. 13 f. Impro-
bant malorum Miniſterium.
Excitâàrunt ſchismata ſediti-
osè 13 ſ
Draconis cauda eſt Miſſa. 281.
Dubitatio de gratia Dei & remis-
ſione Peccatorum, magnum
peccatum 88. 157. Contu-
melia eſt in Chriſtum 88. &
cur? Indicat enim, peccatum
ſuum majus eſſe & efficacius
E 2 quàm

171INDEX
357 Kérum.

Du. Ec,

INDEX quàm mortem & paſſionem

Rerum.

ejus. 88. parit deſperatio-
nem 158. illicita de Aeterna
Salute 558. Non de remiſſio-
ne peccatorum 109. 157. Do-
cetur à Papiſtis. S. 19. 84. ab
Hieronymo. 109. De Ex au-
ditione precum 94. Dubi-
tans de Remiſſione peccato-
rum cenſendus eſt abolere
Evangelium. 109

E.
Elcleſia. Etymon 475. Ger-
manicè Kirche 475. Gracè
uxAnoia 475. quid? Con-
gregatio 156. 475. Commu-
nio Sanctorum 13. 14. 12 4. 125.
126.476. Jus & poteſtatem
habet eligendi, ordinandi
ſuos miniſtros 325. 326. 756.
ſunt credentes, ſancti, ovi-
culæ audientes vocem Chri-
ſti 307. Non ε civitas Pla-
tonica, 128. Eſtpopulus
Dei fſpiritualis, non diſtin-
Rus à Gentibus Civilibus riti-
bus 12 7. Renatus per Spiri-
tum Sanétum, ubi ſocietaæs eſt
ejusdem Evangelii doctrinæ
Sp. S. 126. 1227. Non eſt pro-
priè Templum, 473. Non eſt

Politia Externa 27. Eſt Ju-

ſtitia & donatio SpiritusSan-
cti. 127. Principaliter eſt ſo-

cietas Fidei & SpiritusSancti

Ec. .
in cordibus, non tantùmri-
tuum & rerum externarum.

12 . 2 6. Catholica 35. 58.

107. 126. Una 14. In quo ſit ea
Unitas? 14. 126. in Conſenſu
doctrinæ & Sacramentorum
adminiſtratione, 14;3. Uni-
tas Doctrinæ & Sacramento-
rum hic inculpata 126.

Sanécta 126. 307. Conſtans,

manſura perpetuò 13. 476.
Columna Veritatis 12 8. Mu-
rus ejus, Oratio ardens, Do-
ctrina pia, & Uſus pius Sa-
cramentorũ; non Candelæ,
Veſtes & Aurea vaſa, 236. Pe-
ricula ejus infinita, 126. ædi-
ficata eſt ſuper Petram con-
feſſam à Petro, non ipſum Pe-
trum, 317. 318. Eſt Corpus
Chriſti 127. ſimilis arcæ

Noachicæ. 175. ſagenæ 125.
Mali, ejus ſocii ſecundum Ex-

ternos ritus 127, Et mali in
ea. u25. Hypocritarum in-
finita multitudo. 126. Ha-

bet Membra viva & mortua

125. 126. Semper habet Spi-
ritum ſanctum 29. Tradi-
tionibus non oneranda 313.

Claves ſunt datæ Ecclefſiæ,

non ſoli Petro 326. Reno-
vatur 12 5. 126. Gubernatur
125. Sanctificatur à Spiritu
Sancto. 125. 353. Sanctitas,
qua in re? 307. Illuminatur

4P

tur:
Don
ene
129.
ſer

lig.
ſico
dun
An
n

5

celi
N
u
Leln
3
liti
191.
dor
Ecle⸗
6
90.
chia
ins
teſtu
S
Dic
Kri
keſt⸗
er
Nn
Nn

R

Ec.
à Spiritu Sancto. 353. Voca-
tur à Spiritu Sancto 3 53.
Donatur Spiritu Sancto. 126
Extenditur per totum orbem
128. Ejus Tranquillitas ob-
ſervanda 16. Ordoitidem.
16. Multi in ea imbecilles
18. Retinet ſalvificam Chri-
ſti cognitionem & fidem, 128.
Sunt in ea ſtipulam ſuper-
ædificantes 128. Caput Chri-
ſtus ſolus 286. Mali docto-
res & lupi graſſantur in Ec-
cleſia 129. Habetjus vocan-
di Miniſtros 306. 225. Ubi?
Apud docentes rectè Evan-
gelium 14. 124. 282. 307. 708.
755. Ornatus quis? 236. Po-
litia ejus 182. Sancétitas ejus
182. Sanétitas ejus in ver-
bo Dei & vera fide. 307
BEccleſia Alekxandrina 306. 2314.
Græca 137. 129. Pontificia
290. 293. 321. 32 2.311. Mohnar-

chia externa & ſuprema to-

tius orbis, in qua Papa po-
teſtatem ſummam habeat
condendi Leges, Articulos
Fidei, abolendi & explicandi
Scripturam &c.
Eccleſiaſtica Politia 126. 182. Po-
teſtas & Politia Eccleſiaſtica
differunt 39. veneranda 39.
Donum Dei 39. Conſiſtit
in Docendo & porrigendo
Sacramenta ʒ9. Excommu-

Ee.

nicando 40. 41. I N DEX
Eecleſtaſticoruzs Immunitates, Rerum.

privilegia 20;3. Eccleſiaſti-
ci Mores. 16. 19 . Eccleſia-
ſticus Ordo, 16. 187. 305. 306.
Quibus incumbat? 374. Mo-
dus 374
Eccleſiæ Ferbiiniſtri. vide Epiſeo-
pus, Miniſtri Verbi.
Educatio Puerorum & Jjuventu-
tis, 495. ita fieri debet ut ſe
Cruce & Prece muniant, au-
dita aliqua re terribili dicen-
tes: Cuſtodiat nos Deus Pater
&c. 405. ut Dei Nomen re-
verenter colant, in ore ſem-
per habeant. it. ne aſſveſcant
mendaciis. 404. ut evadant
in viros doctos. 319. Præci-
pua habeatur cura inſtituen-
dæ & educandæ rectè juven-
tutis non ulli parcendum la-
bori, operæ, impenſæ: tra-
dantur imbuendli bonis lite-

ris & diſciplinis, ut eorum

opera uti queamus. 428.
Educationis Commoda & uti-
litates. 428. Cauſæ. 428. Of-
ficium 427. Pœnæ. 429
Eletti, Templum Dei. 742
Electio Epiſeopi penes Eccleſiam,
plebem, populum eſt. 314.
M 316
Eleemoſypne, habent mandatum
& promiſſionem Dei. 168.
169. 180. liberant ab omni
E 3 pec-

INDEX
Reruüm.

peccato, ſed non ex opere
operato. 111. à præſenti pec-
cato. 1n. à futuro peccato.
112. 7. merentur beneficia
multa. habent præcept Dei.
109. non vincunt iram Dei.
112. judicium Dei. 12. non red-
dunt pacatas conſcientias. u
Elementa Panis & Vini in S. Cœ-

na non adoranda. 575
Elemento accedat Verbum. 510.
514

Encratitæ. 186. 220. genus mo-
nachorum olim. Abſtemii.
Abſtinebant uſu S. Cœnæ,
carnium, piſcium, conjugii,
ut Deo cultum præſtarent.
Erant hujus ordinis viri &
fœminæ 186. 220.
Enthuſiaſmus, homini natura in-
ſitus 304. origo hæreſeon,
Mahomediſini & Papatus 305
eſt Papatus ipſe. 303
Enthuſiaſtæ, gloriantur de Spi-
ritu Sancto, damnantVerbũ,
Rapto fingunt & habent. 180.
29 1. 303. 304. 628. 640. 649.
trahuntur ad Deum imme-
diatè. 554. absque auditu
Verbi & uſu Sacramento-
rum. 554. Ita etiam illumi-
nari, juſtificari & ſalvari ſe
putant 154. Somniant, Spi-

ritum S. dari otioſis tacitis,

in locis obſcuris ſedentibus
ſibi, expectantibus illumi-
nationem. 180

En. Ep.
numeratio delictorum, omni-
um impoſſibilis. 15. 29. Car-
nificina mentium. 179. 25.
unicuique libera eſt, quid e-
numerare velit & nolit. 303.
non neceſſaria ad conſe-
quendam Remiſſionem pec-
catorum. 29. 13 9. non ad Sa-
lutem. 161 Juris Humani tan-
tum. 29. 139. non Divini. 139.
143. quædam probanda ob in-
formationem confitentium.
161. moderanda tamen, ne
laqueus fiat conſcientiæ. 16 1
Epheſinum Concilium. 739. 744.
Epicureiſmus. ei anſa non danda.
591. illi nos non debemus
tradere. 89
Epicurus, non ſentit ſe Deo curæ
eſſe, reſpici, exaudiri a Deo. 68
Ericaeia neceſſaria virtus. 104.
ad concordiam publicam. 1o5
Epiikiſare. 44
Epiphanius, de Miſſa. 226. de Aë-
rio. 247. de bPaſchate. 134.
de Encratitis. 186
Epiſcopi Pontificii, Epiſcopi non
ſunt Veri, 226. nec eſſe vo-
lIunt. 3206., non docent. 406.
265. non conſolantur. 306.

non concionantur. 306. non
baptizant. 306. non admini-

ſtrant Cœnam 306. non cu-
rant doceri rectè & admini-
ſtrari Sacramenta. 4. 265.
non faciunt Epiſcopotun
offi⸗

ſte
Hil
Iun
ſere
Unt
io
nee⸗

an
Eid
e

epe
ton
non

ti⸗

K

N
lit
Non

14
.

1
nlt

ee

16

E.

officium. 265. 306. non ſunt

Epiſcopi ſecundum Evange-
lium. 265. non relaxant Ob-

ſervationes 45. non ſanci-

unt Concordiam. 45. Onera
injuſta non remittunt. 45.

neque Veritatem, neque

Concordiam curant. Si. non
curant admodum Articulos
Fidei. 22990
piſcopi ſunt ſecundum Politi-
am Canonicam. 265. non
expediunt mentes Dubita-
tionis cruciatibus. 263.
non competit illis Juris di-

Stio jure divino. 40. Statum

Eccleſiarum negligunt 263.
Mitrati. 490. volunt eſſe Po-
litici Dynaſtæ. 306

Non debent dominari. 40. 45.

312., non audiendi, ſi man-
dant Impia. 267. dicunt, ſe
habere Poteſtatem Regimi-
nis, & coërcitivæ Corre ctio-

nis ad dirigendum ſubditos

ad finẽ Beatitudinis æternæ.

Non habent poteſtatem ſtatu-

endi contra vel extra Evange-

liũ. 40. 41. 264. aut condendi

Traditiones tales, ut merean-
tur remiſſionem peccatorum

264. & ut ſint Cultus Deo pro-
bati, ut Juſtitia. 264. non

poſſunt Cultus novos inſti-
tuere. 43. 189. 265, non ha-

bent poteſtatem Re
Tyrannicam. 26 5. ſine lege
certa aut ſupra legem, ſed
juxta Verbum 265. habent
poteſtatem Politicam, Jure

Humano, à Regibus & Prin-
cipibus. 40. Politia illorum

. kköorum.

*

Canonica non reprehendi-

tur. 263. 265. Jus excommu-
nicandi rapiunt Tyrannicè,
& ſic quoque exercent 327.
329 inflammant hominum
odia contra nos. 25. trahunt
ad ſe Regna mundi. 39. 335.
Dominantur. 235.263. fortiter
tuentur opes & dignitates
ſuas. 263. moliuntur inſi-
diosè contra Evangelium.
49 5

Evangelium impugnant 490.

contaminant. 246. uſum
Sacramentorũ corrumpunt
246. ad Sacerdotium admit-
tunt quoslibet ſine diſcrimi-
ne. 26;3. imponunt homi-
nibus onera intolerabilia. 45.
263. 264. perſequuntur &
condemnant eos, qui vocati,
munus Epiſcopale cauſa do-
cendi ſubeunt. 306. miras
calumnias ſpargunt in po-

pulum de nobis 23. non do-
cent Evangelium. 235. 306.

non conſolantur conſcienti-
us. 237. Traditiones ſuas
exactiùs Evangelio ſervari

Ep.

INDEX poſtulant. 263. proponunt

Rerum.

decreta ſanguine ſcripta 263.
quærunt exſorbere ſangui-
nem noſtrum. Sti. minantur
horrenda ſupplicia detre-
ctantibus facere contra
mandata Dei. 263

Inſtituunt novos cultus. 235.

defendunt impios cultus.
235. 32 8. Promiſſiones ſalu-
berrimas, & de Remiſſione
culpæ, transferunt ad vanis-
ſimas opiniones de Satisfa-
Stionibus. 246. defendunt
dignitatem ſuam fortiter. 26.
opes ſuas. 36;3. Abuſus ma-
nifeſtos. 208. 327. Impias
Opiniones. 264. Traditio-
nes. 264

Abjiciunt curam Religionis, &

docendi Evangelii. 235. ju-
vant Papæ ſævitiam. 306. 32 8.
ſquamæ Papæ ſunt. 321. fx-
vitiam miram exercent in
viros bonos. 182,268. vo⸗
lutantur in libidinibus 306.
vivunt Eleemoſynis Eccle-
ſiæ. 329. clamant ad arma.
263. ſcribunt leges ſangui-
ne. 103. cauſam præbuerunt
libidinibus. 306

ExcitaruntSchiſma condemna-

tione Lutheri. 268. truci-

dant Saçerdotes & alios bo-
nos viros. 103. 182, 183. 268.
269. 306. illorum causaà Ec-

Ep, .
cleſia non deſeri debet. 306
Conjugium prohibent. 306. O-
nerant cœlibatu Ordinem

ſacrum. 306. opus peſſimo-
rum Nebulonum, Tyranno-
rum & Anti-Chriſti, exer-

centes. 306. diſſipant Eccle-

ſias. 107. 1982. 268

Cogunt abjicere & damnare

Veram doctrinãâ. 182. urgent
Traditiones, quæ non poſ-
ſunt ſervari bonà conſclen-
tia. 45. mutrunt multos
primitivos ritus. 135. obru-
unt Evangelium do crinis
dæmoniorum. 198

Judaizant apertè. 183. adimunt

Chriſto nomen Mediatoris
194. applaudunt hiſtoriis
fabuloſis de Sanctis. 207.

Eccleſiæ conſultum non vo-

lunt. 208. quærunt oppres-
ſionem noſtram. 208. de Sta-
tu Eccleſiæ parum ſolliciti
208. idoneos doctores non
ferunt in Eccleſiis 208. ſæ-
vitiam exercent in homines
innocentes 2o8., proponunt
Cultus Sanétorum. 2; 5. Miſ-

ſam pro quæſtu habent 235.
proponunt Satisfactiones

humanas. 235. Traditiones.

35. pro Epiſcopis agnoſcen-

di non funt. 29

HIis promittitur Paſtorum no-

ſtrorum Ordinatio & Con-
. firma⸗

n
jr⸗
Ecd

ſe.

1V0⸗

nol

te.
Eyiſcopus, habet Poteſtatem Or-

firmatio, ſi officio ſuo rectè
præſint, curam Evangelii &
Eccleſiæ re ctè gerant, & hoc
nomine charitatis & tran-

quillitatis, non de neceſſita-

305

dinis & Jurisdictionis Eccle-
ſiaſticæ. 26 5. habet poteſta-
tem Eccleſiaſticam. 39. ha-
bet poteſtatem Docendi. 39.
condendi traditiones, ut
ſint Ordo in Eccleſia, non Cul-
tus. 43. 266. porrigendi Sa-
cramenta 39. 179. Remitten-
di peccata, abſolvendi, 40.
41. 3 4. adminiſtrandi Sa-
cramenta. 40. 47. 179. 324.
baptizandi 324. cognoſcen-
di doctrinam 40. 4I. excom-
municandi 40. 41. 26 5.324,327.
Habet libertatem contrahen-
di matrimonium, vel conti-
nendi ſe. ꝛ122. 223. 306. non
habet poteſtatem ſtatuen-
di quid contra Evangelium
41. 264. condendi traditio-
nes ad promerendam re-

miſſionem peccatorum, &

ſatisfaciendum pro pecca-
tis. 42. condendi Novos cul-
tus. 4;. exigendi 40. 4. o-
nerandi Eccleſiam No is
traditionibus 43. 3u3. habet
poteſtatem Ordinandi. 43.
266

E

Ejus Electio penes Eccleſiam IND EX
eſt 314. 316. 325. 326. non de- Kerum.

bet dominari 4. 3u. non
imperare Eccleſiæ 4/. o-
mnes ſunt pares 312. z1 5. 324
Ejus dotes, quæ? 372. Schiſma-
tis cauſam non præbeat 46.
reddat rationem Deo 46. ei
obediendum 41. ordine o-
mnia ut gerantur in Eccle-
ſia, curandum Epiſcopo 4.
2656. habet Verbum & Man-
datum, quatenus Jurisdi-
ctionem debeat exercere-
26. ſit lenis 22. ſarciat con-
cordiam

45
Epiſcopi donis ſunt diſpares ꝛ08

Conjunéti ſint unanimitate
Doctrinx, Fidei, Sacramen-
torum, Orationis, Charita-
tis 288

Epiſeopus & Preshyter non diffe-

runt 325. illius Origo 325.
Epiſcoporum & Presbytero-
rum Gradus, Humani Juris
eſt 325. eorum reditus Elee-
moſynæ 329
Epiſcopus Alexandrinus præeſt
Orienti 314. Romanus
Occidenti 314. 317. Eu-
gubinus 315. Conſtan-
tinopolitanus 315. Rhegi-
enſis. 317. TLaniticus 315
Equinæ caudæ pili duo, Sacra-
mentariis quid? 711
Eraſmus de Servo Arbitrio 639
F Ere-

Er.

INDEXEemue.
Rerum. Errores, taxandi 323. tollendi

323. vitandi 323
Errores Arii 11. 781. 78 8. Aë-
rii 247. Agnoëtarum 744.
Anabaptiſtarum 13. 14. 1.
16.17. 74. 136. 180. 10.512.
785. Andreæ Carolſtadii 17.

Andreæ Oſiandri 556. 559.

Antinomorum 6So. 691. An-
titrinitariorum 789. Audæa-

norum 134. Calvinianorum
