primere cogitabat: niſi aliquot proborum ac piorum ho-
minum obſtitiſſet oratio ac tanquam murus æneus nos
defendiſſet? Alioqui & ipſi adverſarii noſtri longè cruen-
tiorem tragœdiam vidiſſent, quomodo nempe Diabo-
lus totam Germaniam in ſuo proprio ſangvine ſubmer-
ſiſſet. Nunc verò falſe hæc illi & confidenter rideant licet,

& pro ludibrio habeant: nos tamen & ipſis, & Diabolo.

ſolius orationis adminiculo ſat fortes erimus, dummodò
dil genter oraverimus, nec ſegnes facti fuerimus. Übi-
cunq;lenim probus ac pius Chriſtianus orat: Ceœleſtis ac
omnipotens pater, precor, ut tuam voluntatem fieri ſinas:
illico in ſublimi reſpondet Deus: optime fili, plane hoc tibi
perſuadeas futurum, ad retundendam Diaboli mundiq;
ferociam.
J. 13. Ha ctenus hæc monendi gratia dicta ſint, ut ante o-
mnia diſcamus orationem magnifacere, veroq; diſcrimine
diſcernere verboſum multiloquium ab oratione aliquid
petente. Nequaquam enim precationes re jicimus, verum
non niſi mere inutilem illum boatum ac murmur damna-
mus: quemadmodum ipſe quoq; Chriſtus in oratione mo-
leſtam, & ad oſtentationem compoſitam battologiam
damnat ac prohibet. Jam vero ipſam orationem ab eodem
H h 4 nobis

A.

Inv ocationis
eflicacia.

PetitioI. 48 8 CATECHISMuS

nobis traditam, paucis tratabimus, & quam fieri poteſt
Septem peti- clariſſimè. Sunt autem in his ſeptem Articulis ſive Preca-
tiones oratio- rionibus, omnes neceſſitates ordine comprehenſæ, quæ
nis Dominicæ. is fubind . 1. 7
nobis ſubinde contingunt, & unaquæq; harum ita magna
eſt & vehemens, ut ea per omnem vitam noſtram
ad orandum impellendi eſſemus.

L.t.4 J.4. 16. . PRIMA PETITIO.
10. W. 46 . .
Sanctiſicetur nomentuum.

H'* aliquanto obſcurius dictum eſt, nec ſignificanter
L expreſſum. Lingua enim nobis vernacula ita dice-
remus: Cæleſtis Pater, fac quæſo, ut tantum nomen tuum ſan-
btum ſit. Quid ergo ſibi vult hæc oratio, ut nomen ejus
Nomen Dei ſanctum fiat; An non ante ſanctum eſt? Reſponſio. Imo
quomodo ſan- vero nunquam non ſanctum eſt in ſua eſſentia: at in uſu
Qum. noſtro ſanctum non eſt. Dei enim nomen nobis datum &
inditum eſt, poſteaquam Chriſtiani facti & baptizati ſu-
mus, ut ſilii Dei vocemur, & Sacramenta habeamus, per
quæ illi uniti, & copulati ſumus, ita ut omnia quæcunq; Dei
ſunt, uſui noſtro ſervire debeant. Cæterum hic jam nobis
magna neceſſitudo incumbit & imponitur, quæ nobis cum-
primis curæ eſſe debet, ut nomini divino fuus honor ha-
beatur, ut ſanctè ac reverenter tractetur, veluti theſaurus
noſter unicus, quo nobis non major eſt aut amplior: utq;
nos tanquam probi liberi ab hoc patre precibus conten-
damus, ut nomen ſuum, quod alioqui in cœlis per omnia
ſan Rum eſt, etiam in terris apud nos, inq; univerſo orbe,
ſanctum ſit ac maneat.
Nomen Dei S. 2. Porrò autem nomen ejus, quomodo inter nos ſan-
quomodo in Rificatur, aut ſanctum fit? Reſponſio: ut quam apertiſſi-
retur. ancti mè potero, dicam, Cum & doctrina & vita noſtra Divina
du & Chriſtiana fuerit. Cum enim hac oratione Deum pa-
trem noſtrum compellemus: utiq; debemus, ut in omni-
bus ita nos geramus, ita nos exhibeamus, quemadmodum
probes

—,— — — — — — — — „ — —6 — —,— —,, ,— , —, — ,—,„- —

5ðů — — ——

—

MA 0R. 489
probos libe

atq; honori.

*₰

S. 3. Jam vero ejus nomena nobis aut verbis, aut factis in-

digne violatum profanatur (quicquid enim in terris agi-
mus, aut verbo aut facto comprehenditur.) Ac primum

quidem ad hunc modum, quando ſub divini nominis præ-

textu id prædicatur, docetur, ac dicitur quod falſum eſt
atq; erroneum, & quo ſeducuntur homines, ita ut ejus
nomine comandum ac exornandum ſit mendacium, atq;
etiam venalius faciendum. Hoc jam ſummum dedecus eſt
& contumelia, qua ſacratisſimum nomen Dei patris no-
ſtri, indignisſimis modis contaminatur, & afficitur. Deinde
quoq;, quoties fœde ac turpiter nomine Dei abutimur,
pejerando, execrando, maledicendo, pejerando, incan-
tando &c. Tertio quoq; vita & operibus manifeſte malis ac

nefariis, cum ii, qui Chriſtiani & populus Dei vocantur,

ſunt adulteri, vinolenti, avari, invidlioſi, obtrectatores,
maledici. Hic iterum glorioſum Dei nomen, noſtri gratia,

contumeliæ ac dedecori exponitur. Sicut enim corporali

patri filius malè moratus ac degener, infamiæ eſt ac turpi-
tudini, qui & dictis & factis, præcepta paterna transgredi-
tur, nobilitans ſemet flagitiis, ut ejus gratia, ab omnibus
contemptus notetur ignominia: Ita quoq; Deo vergit in
contumeliam, ſi nos, qui juxta nominis ejus appellatio-
nem vocati ſumus, atq; ab eodem omnigena bona accepi-
mus, aliter docuerimus, loquuti fuerimus, vixerimus, atq;
pios ac cœleſtes filios Dei decet, adeo ut ob hoc ipſum
male audire cogatur, nos videlicet non eſſe filios Dei, ſed
filios Diaboli.
G. 4. Ita clare vides, hoc Articulo idem nos orare, quod in
Secundo præcepto Deus à nobis exigit, nimirum ne ejus

nomine pravè abutamur jurando, deteſtando, mentien-

do &c. ſed utiliter idem ad Dei honorem & gloriam uſur-
pemus. Quicunq; enim Divino nomine alicujus vitii te-
gendi gratia, abutitur: ille hoc ſanctum nomen profanat,
violat, conſpurcat, atq; contaminat: non ſecus atq; olim

HIh 3 factæ

ros æqvum eſt, ne illi ſimus dedecori, ſed laudi

Petitio I.

Nomen Dei
quomodo pro-
fanetur.
1.

Comere rem
Sermon. Ambr.

t. 3. 5. 70.

2 .*

3.

Eſa. 55 5. Ezee.
36, 2 1. Rom-
2, 24. 1. Tin.
62 1. T it. 2. 4.
Exemplum fi-
lii familias de-
gemeris.

Confens. Præ-
cepti II.

p. 340.

Petitio IlI. 490 CATECHISMIS
Prima petiio ſacræ domus profanatæ dicebatur, cæde humana con-

orat de gloria
Dei & verocul-
tu, de quo ſe-
cundum præ-
ceptum præci-
pue conciona-

Neceſſe eſt
ante omſia pe-
ti notitiam, ſeu
agnitionem
Dei & invoca-
tionem &c.

ſperſæ, aut alioqui fœda aliqua turpitudine in iisdem flagi-
tioſe pergetrata, dehoneſtatæ: aut ſi res ſacra contume-
lioſe afficeretur, ut quæ per ſe quidem ſaneta eſſet, ipſo ta-
men uſu profana fieret. Eſt ergo hic Articulus jam intelle-
tu facilis, tantum verbis recte perceptis, ut ſantcttfcare⸗
tantùm ſignificet, ac laudare, extollere, honorem habere.
cum verbis tum operibus. =
F. 5§. Jam vero ipſe vide, quam iſta precatio omnibus
modis ſit neceſſaria. Cum enim haud obſcure videamus,
quam mundus refertus ſit propemodum infinitis ſectis &
falſis doctoribus, omni bus Divinum nomen ſuæ Diabolicæ
doctrinæ prætexentibus: non injuria nobis indeſinenter
clamandum erat adverſus omnes, ita ſcelerate Divino no-
mine abutentes, hoc eſt, æque adverſus falſa docentes, &
prava ſuperſtitioſe credentes, tum quicquid Evangelium &
lanam doctrinam noſtram temere impugnat, ut ſunt mi-
trati Epiſcopi, Tyranni, Suermeri &c. Præterea pro nobis-
met ĩpiis quòq; qui Verbum Dei habemus, ſed qui non gra-
ti ſumus, neq; tanti muneris memores, neq; perinde, ut
Verbo docemur, vivimus. Hæc devote, atq; ex animo
orans, certus eſſe potes, Deo ſumme placere tuam oratio-
nem. Neq; enim quicquam audiet gratius aut amantius,
quam quod ejus honor & gloria præ omnibus rebus paſſim
unice floreat ac vigeat, ejus Verbum ſincere doceatur, ac

charum & pretioſum æſtimetur.

L. t. 4. J. 416.t.
10. W. 46 8.

p. 356.
Ordo petitio-
num, ſiue re-
rum quæ pe-
ctuntur ſapien-
Mimus.

SECHNDAPETITIO.
Adveniat regnum tuum.

Vemadmodum primo Articulo precati ſumus ea,
quæ ad ad honorem & gloriam nominisDei pertinent,
ut prohibeat Deus, ne ſui nominis prætextu mundus ſua
mendacia atque malitiam inſidioſe celet ac tegat, ſed ipſe
ejus gloriam claram habeat & inviolabilem, ut per nos ce-
lebretur & extollatur laudibus: ita quoq; hic precamur, ut
reG it ,

MAIOR. 491 Petitio II.
regnum ejus veniat. Verum ficut nomen Dei per ſe ſan- Cur petamus
ctum eſt, nos tamen oramus, ut apud nos quoque ſan- irenin, pen
ctum fit: ita quoque regnum ejus ultro venit, citra no- 356.
ſtram precationem. Nihilo minus tamen precamur, ut ad
nos veniat, inter nos, & apud nos verſetur, ita ut nos quo-
que pars ſimus, inter quos nomen ejus ſanctificetur, & e jus
regnum floreat.
§.2. Quid autem regnum Dei dicitur? Reſponſio. Nibilali- Regnum Dei
ud, quàm quod ſupràâ in Symbolo fidei audivimus, quod duid?
Deus filium ſuum Jeſum Chriſtum in mundum miſerit, ut
nos à Diaboli potentia & captivitate redimeret, inq; liber- p. 352.
tatem aſſereret, & ad ſe perductos regeret, veluti rex juſti-
tiæ, vitæ, ſalutis & felicitatis, adverſus peccatum, mortem,
& malam conſcientiam. Ad quod etiam Spiritum ſanctum
largitus eſt, qui talia nobis offerret, per ſanctum verbum b. 353.
ſuum, perq; virtutem ſuam nos in fide illuminaret & forti-
ficaret. Eam ob rem hic primum precamur, ut id, quod
Chriſtus nobis impetravit, apud nos fiat efficax, ut ejus
nomen celebretur, per ſanctum Dei verbum, & vitam bie .
& Chriſtianè inſtitutam: ut & nos, qui accepimus, illud betür gand⸗
mordicus retineamus, & ab aliis certatim arripiatur, & po- oher en ur
tenter per mundum dominetur, ut multi ad regnum gra- à Spiritu ſan-
tiæ perveniant, redemtionis fiant participes, per Spiritum do.
ſanctum adducti, ut omnes ita in hujus regis regno hic in-
coãâto, perpetuo maneamus.
§. 3. Siquidem regnum Dei duplici ratione adnos venire Duplici rati-
dicitur, Semel in hoc mundo temporaliter per Verbum & Säum Dai ag
fidem, Deinde æternaliter, & hoc per revelationem. Jam S6e
utrunq; hoc precamur, ut & ad eos veniat, qui nondum in
eo verſantur, & ad nos, qui illud conſeqvuti fumus, quoti-
dianis incrementis auctum, & in futuro in vita æterna &
immortalirevelandum. Horum omnium non alius quàm Sententia ver-
hic ſenſus eſt: cœleſtis ac omnipotensſpater, precamur te, ut Petiion luius
nobis initio, tuum verbum impertire digneris, ut Evangeli,: .
um purè atq; fincerè per mundum prædicetur: Deinde, ut
per fidem quoq; ſuſceptum in nobis operetur, ac vivat, ut
ita

Petitio II. 492 CATECHISMVS
ita regnum tuum inter nos erectum vigeat, per verbum ac

virtutemspiritus ſancti, ut regnum diaboli abolitum, pror-

ſus extirpetur, ne quid juris aut poteſtatis illi in nos relin-
quatur, donec prorſus ſubverſum fuerit, peccatis, morte
& orco extinctis, ut nos perpetuò in perfecta juſtitia ac
felicitate vivamus.
eoe mie Aaus Panis, aut re aliqua temporali & tranſitoria precari, ſed pro
ſumma, ac pri. æterno theſauro, cu jus pretium eſt inæſtimabile. Breviter
mabonamagis pro omnibus iis, quæ Deus ipſe poſſidet, quæ multo ma-
a Seeein ora ſunt, quam ut homo animo concipere auderet eam
quam corpus =. . . . . . . — —
pertinenti. fiduciam tanta poſtulandi, niſi ipſe hæc petenda nobis in
mandatis dediſiet. Verum quoniam Deus eſt, & quidem
omnipotens, eum etiam honorem ſibi vendicat, ut multo
plura ac magnificentiora largiatur, quam ullus queatmen-
te comprehendere, Veluti fons perennis & indeſinens,
qui quo largius ac copioſius manando exundat, hoc libe-
ralius ſemet effundit. Nec quicquam impenſius à nobis
flagitat, quam ut multa & magna ab eo poſtulemus: &
contrà nobis infenſus eſt, nihil audacter & confidenter à
Pxemplum ſua benignitate petentibus & poſtulantibus. Nam veluti
depingens im- cum opulentisſimus & potentisſimus Cæſar alicui mendi-
becillitatem & co eam opinionem & precandi libertatem offerret, ut quod-
Quporem cor. cundq; ejus ferret animus, à ſe optaret & peteret, ſe para-
diurim. tum eſſe, munera planè regia & magnifica largiri petenti:
8 ille verò ſtolidus non plus ſordido poſtularet ſorbitio, meri-
tò utiq; ille pro ſcelerato nebulone & homine nequam ha-
beretur, qui Cæſareæ ma jeſtatis mandatum ludibrio habe-
ret, neq; dignus eſſet amplius, qui in conſpectum Oæſaris
admitteretur: Ita quoq; Deo extremè contumelioſum
eſt, tanta tamq; ineffabilia bona nobis offerenti & pollici-
tanti, ſi ejus inexhauſtam benignitatem contemnamus,
aut nos certò conſecuturos non ſperamus, ac vix pro fru-
ſto panis impetrando precari ſuſtineamus.
Petamus hod N. 5. Verum enimvero omnishæc culpa impiæ increduli-
erdine, ut an- tati noſtræ aſſignanda eſt, non tantum bonitatis de Deo
i ibimet

§.4. Ex his omnibus, vides, nos hoc loco non pro fruſto

MAITOR. 493 Petitio III.

ſibimet pollicenti, ut crederet ventrem à Deo nutritum
iri, omitto, ut indubiè ſperaret, aliquando ejusmod bona
immortalia ſe conſecuturum. Quare contrà nos munia-
mus, hocq; inprimis petamus, atq; ita demum reliqua
quoq; omnia abundè habebimus, veluti Chriſtus ipſe do-
cet Matth. 6, 33. Qucrite primum regnum Dei, & cætenz omnia ad-
icientur vobis. Quomodo enim pateretur rerum tempora-
lium nos urgeri inopia, quum æterna & cœleſtia bona ſe
nobis certò daturum perſanctè receperit?

TERTIAPETITIO. p. 357.
Fiat voluntas tua, quemadmodum in cœxlo, ſic
etiam in terra.

Actenus, ut nomen ejus à nobis ſanctificetur & cola-
UNtur, tum præterea, ut ejus regnum inter nos vigeat,
precati ſumus: quibus duobus plene comprehenſum eſt,
quicquid ad Dei honorem & noſtram ſalutem pertinet, ut
Deum cum omnibus ſuis divitiis peculiariter conſequa-
mur. Verum hic alia rurſus nobis incumbit & vehemens
quidem neceſſitas, ut tantas una cum Deo acceptas divi-
tias conſtanter ac firmiter retineamus, neq; nos ullo modo
avelli inde patiamur. Nam quemadmodum in republica
bonis legibus conſtituta, non tantum eos eſſe oportet,
qui ædilium, prætorum, & præfectorum partes obeant,
hoc eſt, qui publicis præſint ædificiis, & officiorum procu-
rationibus, ſed etiam qui imperatores agant, qui hoſtiles
incurſiones propellant, qui ab omni vi atq; in juria patri-
am tueantur ſedulo: Ita quoq; hic, quamquam pro eo
quod nobis ſumme neceſſarium eſt, oravimus, nempe ut
Evangelii fieremus compotes, neq; non fidei ac Spiritus
ſancti participes, qui nos regat, & Diaboli poteſtate libe-
ret, illud tamen nobis quoq; nihilo ſegniùs orandum eſt,
ut voluntatem ſuam fieri patiatur Deus. Ut enim in cogni-
ta veritate perſiſtamus, miræ exorientur tragœdiæ, mul-
tæq; impugnationes & caſus nobis erunt ſufferendi, abo-
mnibus

eferantur bo-⸗
na æterna.

Sap. 10, 10.
Rom. 2, 7. Col.
3 I

T. 4. J. p. 417.
518

De ordine
petitionum.

Impedimenta
& peticula vo-
cationum qvæ
à Deo diſcuti
petamus.

Petitio III. 494 CATECHISMuS
omnibus iis, qui duo priora ſumma ope impedire nituntur
atq; ſubvertere. ⸗

Diaboli Ty- S. 2. Nemo enim facile credit, quam Diabolus omnibus
rannis & ini- repugnet viribus, ut qui ferre non poteſt, quenquam rectè
diæ, docere, aut ſincere credere: neq; illi quicquam poteſt ac-

cidere ægrius atq; dolentius, quam quod videt, nugaces &
abominabiles doctrinas ſuas ſub ſpecioſisſimo Dei nomine
veneratas, jam exorta & luce Evangelii, detegi, atq; ita tur-
piter ſubſannari, inſuper è pectoribus hominum evelli, ta-
Naturæ & liq; clade regni ſui pomeria imminui. Quocirca tanquam
lragitas im- inimicus ira percitus fremit inſaniens, omniq; exercitus ſui
Erniens. robore nos incurrit & adoritur. Præterea omnium ſuorum
copias ſibi ad jungens, mundi quoq; & propriæ carnis no-
ſtræ ſocia arma auxilio ſibi depoſcit. Etenim caro noſtra
per ſe pigra eſt, & prona ad malum, tametſi Verbum Dei
Gen. 6,5. c. apprehenderimus & credamus. Porro autem mundus
8, 21. extremè malus & improbus, hunc in nos omnibus mo-
Mundi furo qis incitat, inſtigans ac provocans, ut objecto impedi-
res, & exempla 3 8 D 5 Djecte P
noceatia. mento nos retrahat, proſternat, ac denuo victos iterum ſu-
o imperio ſub jiciat. Hæc tota ſua voluntas eſt, has cogitati-
ones verſat in animo, hoc diu noctuq; molitur, nec mo-
mento quidem quieti indulget & otio, omnibus ſuis arti-
bus, dolis, inſidiis, rationibus, modis, viiſq;; utens, quaſ-
cunq; excogitare poterit.
Aſſidua pio- S. 3. Quare non eſt, quod quicquam certius nobis futu-
rum certami- rum polliceamur, ſi nobis animus eſt, eſſe Chriſtianis, quàm
na⸗ cum Diabolo & omnibus angelis ejus, neque non cum
mundo, nobis ſuſcipiendas eſſe inimicitias, nos omnibus
modis & omni moleſtiæ genere vexaturis & infeſtaturis.
Ubicunque enim gentium Evangelium prædicatum, ac-
ceptum aut creditum fuerit, & fructus produxerit; ibi
neceſſario crucis quoque perſecutiones conſequuntur.
Neq; eſt quod quiſquam cogitet, ſe pacate & tranquillè
victurum, ſed ſemel jacta alea periclitandum eſſe de o-
mnibus, quæcunq; in terris uſpiam poſſidet, de fortunis, ho-
nore, fama, ædibus, con juge, liberis, familia, deniq; etiam
e vita

MAIOR. 49
de vita & capite proprio. Hoc jam noſtræ carni nempe
Adamo veteri vehementer dolet: neque tamen malis ce
dendum eſt) ſed magno animo conſtanter perſeveran-
dum & contra fortiùs eundem, ut inviécta animi toleran-
tia, quibuscunq; injuriis impugnati fuerimus, perfera-
mus, eaq; æquo animo mittamus, quæcunq; per vim no-
bis erepta fuerint. Eam ob rem æquè neceſſarium eſt, ut
in omnibus aliis indeſinenter oremus: Lua voluntas, pre-
cor, fiat, optime Pater, non Diaboli, neq; inimicorum no-
ſtrorum, neq; omnium illorum, qui tuum ſacratisſimum
verbum inſectantur, quærentes illud opprimere, aut re-
gnum tuum impedire. Largire quoq; nobis eam animi
patientiam, ut quæcunq; nobis propterea toleranda ſunt,
patienter ſufferamus atq; vincamus, ne miſeranda noſtra
caro, vi cta imbecillitate aut pigritia, repudiata cruce tur-
piter tergiverſetur.

Petitio III.
Eccleſia ſub-

je da ingenti

bus ærumnis.

To. I. 22. Mat.
4; 1I 2. Ebr. 1090

34. Ja. 1,2.

Petamus gu-
bernatio nem
in actionibus,
conſolationem
& ſuſtentatio-
nem in æru⸗
mnis.

9. 4. Ecce ita ſimplicisſimè his tribuspetitio nibus, neces-
ſitatem ipſiDeo incumbentem habeamus, veruntamen pro-
pter nos. Nobis enim tantum ſeritur ac metitur, ſi quid ora-

verimus; nempe ita (ſicut diétum eſt) ut in nobis quoq; il-
lud fiat, quod alioqui etiam extra nos fieri oportet. Nam
quemadmodum ejus nomen etiam nobis non orantibus
ſanctificari, & regnum ejus venire debet: ita quoq; volun-
tas ejus non poteſt non fieri, quanquam Diabolus cum
omnibus ſuis auxiliaribus copiis ei repugnet, iraſcatur, &
inſaniat, ſumma ope nitens, totumEvangelium ſubvertere.
Verùm propter noſmetipſos nobis orandum eſt, ut ejus
voluntas inter nos etiam, adverſus ejusmodi illorum in-
ſanias completa, locum inveniat, ut omnis illorum conatus
fruſtra ſit, & nos adverſus omnem in juriarum vim atq; in-
ſectationem concluſi perſeveremus, ac talem Dei volunta-
tem nobis nunquam diſplicere ſinamus.
N. 5-Talis, inquam, oratio, jam nunc noſtra debet eſſe tu-
tela & propugnatio, quæ fuget proſternatq; omne, quic-
quid Diabolus, Epiſcopi, yranni & hæretici adverſus
Evangelium noſtrum inſidiosè moliuntur. Permitte ſane,
ut

Oremus nos
regi & juvari,
ut vocatio ſit
felix & efficax,

ponendum

Diaboli ſævi-
tiæ, tyranno-

Petitio IV. 496

CATECHISMIuIS
Auxilium op- ut omnes magno erga nos iraſcantur ſtomacho, omnem

(quod ajunt) moventes lapidem, ut collatis in unum con-
ſiliis decernant, quomodo nos velint opprimere, ſubver-

rum terrocibus, tere, evellere, ut ſuæ voluntatis & conſilii fiant compotes.
& infrmitai Horum omnium improbis conſiliis & perfidis conſpira-

noſtræ.

P. 358.

T. 4. J.4 1 8.

Sequitur peti-
tio rerum cor-

poralium.

Panis quoti-

dianus quid.

bus proponeremus.

tionibus, unum atq; alterum Chriſtianum, hac armatum
precatiuncula, non verebor opponere: ille noſter murus
erit & propugnaculum, quo viéti ac profligati fœdè ſuc-
cumbent. Hanc equidem conſolationem habemus, &
hanc fiduciam obtinemus, certò fore, ut Diaboli ac o-

mnium inimicorum noſtrorum voluntas atque confili-

um, facta irrita evaneſcant, quamlibet tandem feroci-
ter inſoleſcant, aut ſemet ſecuros & potentes eſſe confi-
dant. Niſi enim illorum voluntas intercepta infringere-
tur: regnum Dei locum interris non haberet, ſed neq; no-
men ejus ſanctificaretur.

QuARTA PETITITIO.

Panem noſtrum quotidianum da nobis hodie.

TSeloes Zudnοοα οαα αραοddτο memores ſumus, hoc eſt,
. victus noſtri alendo corpori, & temporali vitæ ſuſten-
tandæ neceſſarii. Eſt autem verbum perbreve ac ſimplex,
ſed tamen latè patens. Ubi enim panem quotidianum pre-
caris ac nominas: ibi omnia, quæ ad quotidiani panis frui-
tionem pertinent, precaris, & rurſus eadem opera depre-
caris, etiam omnia, quæ huic impedimento eſſe poſſunt.
Quare cogitationes tuæ tibi probè aperiendæ ſunt & di-
latandæ, ne tantum in anguſtiis maèëtræ ac clibani conſi-

ſtas, ſed in ſpatioſum campum evageris, panem quotidia-

num, & omnis generis alimenta nobis producentem. Niſi

enim Deus è⁸ terris frages ſineret excreſcere, inſuper eas-

dem benediceret, & calamitate defenderet: nunquam
piſtum panem clibano extraheremus, aut diſcumbenti-

Ut

N

MAITOR. 497

O.·2 Ut autem compendiosè dicamus, hæc petitio conclu-
ſa in ſe complectitur omnia, quæcunq; ad hanc vitam in
hoc ſeculo traducendam pertinent, cujus ſolius gratia, quo-
tidiano plane opus habemus. Jam non tantùm ad hanc vi-
tam ſufficit, ut corpori noſtro proſpectum ſit, unde alatur
& tegatur, aliaq; habeat neceſſaria, verùm etiam ut cum
iis hominibus, quibuscum converſamur & vivimus, qui-
buscum commercia, & omnis generis negotia & contra-
ctus ſociamus & exercemus, pacata ac tranquilla temporis
conditione fruamur, Et in ſumma, quicquid ad domeſti-
cam rerum adminiſtrationem pertinet. Etenim ubicunq;
lIocorum, & domeſticæ & civilis adminiſtrationis uſus in-
terceptus, aut conturbatus fuerit, ut perpetuum tenorem
quietis obtinere nequeat: ibi quoq; vitæ alimenta inter-
cepta ſunt, planeq; de victu noſtro actum eſt. Eſtq; pror-
ſus res omnium maximè neceſſaria, diligenter orare pro
Magiſtratibus, I Tim. 2, I. quippe quorum tutela & opera
Deus nobis potisſimum viétus copiam, hu jusq; vitæ tran-
quillam conditionem conſervat. Nam quanquam omnibus
rebus à Deo datis, abundaremus affluentiſſimè: harum ta-
men nullam retinere poſſumus, neq; etiam cum ſecuritate
frui & gaudio, niſi conſtantem & pacatamReipublicæ admi-
niſtrationem nobis tribuerit. Ubi enim motus vigent & tu-
multus feruent bellici: hic quoq; panis quotidianus ſub-
tractus eſt, aut ad minimum impeditus.
§. 3. Quare cujusq; boni & vigilantis Principis inſignia,
multò juſtius pane inſignirentur, quàm Leonis imagine, aut
ſertis rutæ, aut in ipſa moneta imaginis loco, panes inſcul-
pti aptius cuderentur, admonendi gratia, cum eos, tum ipſo-
rum quoq; ſubditos, eſſe videlicet principes, quorum offi-
cio tutelam, ac pacem haberemus, neq; ſine illis aut pa-
nem edere, aut eundem nos ſervare poſſe. Cujus rei gratia
omni etiam honore digni ſunt, ut illis per nos benignè de-
tur, quicquid ex officio dare debemus & poſſumus, veluti
iis, quorum beneficio omnibus, quæcunq; poſſidemus,

molliter ac quietè fruimur, cum alioqui ne aſiem quidem

11 eramus

Petitio IV.
Quas res com-

p'ectatur hæc
petitio.

L. t. 5. J. 179.

180.

Orandum
pro magiſtrati-
bus, ut in pace
vivamus pie de
honeſte, p. 423.
486.

FPetitio IV. 498 CATEBCHISMVS

eramus ſervaturi. Adhæc, ut pro illis ipſis quoq; oremus,
noſtri eſt officii, ut per eos Deus plus benedictionis & bo-
norum nobis largiri dignetur.
Beneficia di. I. 4. Sit ergo ita paucisſimis indicatum & adumbratum,
dens conſide- quousq; hæc protendatur oratio, nempe per omnia hujus
itione hujus vitæ negotia atq; commercia. Ex his jam aliquis prolixas
petitionis. preculas poſſet Componere, ac multis verbis omnes par-
tes, quæ huc referendæ ſunt, ſigillatim percenſere, nimi-
1. Vidus. rum hæc nos orare, 1I. Ut Deus nobis præſtet victus & ami-
2⸗Valetudeo. Qtus copiam, domum, 2. proſperam corporis valetudinem,
3 erteii in utq; 3. fruges in agris magno cum fœnore, lætas provenire ſi-
vocatione. nat. 4. Deinde ut domi quoq; rei familiaris procurationem
5. Educatio H- ad juvet, ut uxorem pudicam, probos liberos, bene mora-
bereruw a. tam det familiam, & ſervet incolumem noſtrum laborem,
mæ, viæ, pol-OPificium, aut quamcunq; tandem rem efficiendam habe-
ſeſſionum. mus, proſperet atq; promoveat, fideles vicinos, ac bonos

5. Pax& victoοe amicos nobis jungat & offerat &c. Præterea ut Cæſari, Re-
Orig.

8. Honeſla cui- 8ibus, & omnibus ordinibus cumprimis verò noſtræ ditio-
ratum difcipli- nis Principi, ejusqꝗ; conſiliariis, proceribus atq; præfectis

na. ſapientiam, fortitudinem, & proſperitatem bene regnandi
APIpmſa i⸗ ſuppeditet, atq; erga Turcas & omnes inimicos victoriam:
ſimarum pœ- Subditis verò, & communi plebeculæ obedientiam, pa-
narum. cem, mutuam inter ſeſe vivendi concordiam. Contrà,
ut nos ab omnibus detrimentis victus ac vitæ cuſtodiat, à
pernicioſis tempeſtatibus, à ſæva grandine, à calamitoſis
Incendiis, à triſtibus aquarum inundationibus, à veneno,
ab annis peſtiferis, à pecorum lethali contagio, à belli ſævi-
tia & cædibus, ab annonæ difficultate, ab exitioſis beſtiis,
à pravis hominibus, à virulentis linguis &c. Hæc enim o-
mnia diligenter inculcare ſimplicibus, non eſt inutile, hæc
videlicet atq; ſimilia à Deo dari oportere, & ab eodem pre-
cibus impetranda eſſe.
§.§. Potiſſimum autem hæc oratio contra hoſtem etiam
P. 357. 360. nobis infenſiſſimum, nempe Diabolum, adornata eſt. Hæc
300.5 enim omnis ejus eſt cogitatio & deſiderium, ut hæc omnia,
quæcunq; à Deo impertita habemus, nobis auferat. Neq;
conten-

MAOR. 499

contentus eſt, rerum ſpiritualium procurationem fœde
conturbare, ut animas ſuis nugis ſeductas, ſuo imperio ſub-
jiciat, verum manibus pedibusq; obſtat etiam, enixè ſtu-
dendo, ne qua in terris externarum rerum adminiſtratio,
aut civilis ſtatus honeſtè & pacatè inſtitutus, diuù conſiſtat,
unde tot pasſim lites, jurgia, cædes, motus, ſeditiones, tu-
multus & bella concitat. Inſuper tempeſtates & grandines
em iittit è nubibus, aut contagione pecus inficit, aut corru-
pto cœli tractu aerem reddit peſtilentem & tabificum. In
ſumma maximè diſcruciatur animo, unum aliquem vel bo-
lum panis nos a Deo habere reliquum, eoq; pacatè veſci.
Et ſi in illius poteſtate eſſet conſtitutum, nec poſt Deum
oratio noſtra obſtaret: ſane ne cumulum quidem in agris
ſervaremus ineolumem, neq; ſalvum obulum in marſupio,
imo nec unius horulæ uſuram ad vivendum nobis conce-
deret, cumprimis verò iis, qui verbum Dei habent, & verè
Chriſtiani eſſe ex animo cuperent.
J.6. Ecce ad hunc quidem modum Deus nobis indicat,
quomodo omnes necesſitates noſtræ ſibi curæ ſint, tum
quam fideliter etiam temporalis victus noſtri rationem
babeat. Et quanquam hunc impiis etiam hominibus, &
improbis nebulonibus affatim ſuppeditare ſoleat, atq; tu-
eri: nihilominus tamen vult, ut pro eo conſequendo ore-
mus, ut certo cognoſcamus, nos hæc omnia ab ejus muni-
ficentia & liberalitate accipere, quo ita ejus paternam bo-
nitatem erga nos propenſam, non dubiis argumentis per-
ſpiciamus. Ubi enim manum ſuam aut clauſerit, aut ſub-
traxerit: nihil feliciter provenire poteſt, aut deniq; reti-
neri, id quod quotidie verisſimum eſſe experimur- Quam
enim hodie miſeriam non patimur, adulterina ſaltem mo-
neta, imo potiùs quotidianis aggravationibus & exactio-
nibus, in publicis commerciis, contractibus, negotiis, la-
boribus, eorum videlicet, qui pauperes pro ſua libidine
opprimunt, erundem d⸗ victum decurtant & imminu-
unt? Quod quidem nobis perferendum eſt: cœterumilli
ſibi proſpiciant, ne communis orationis jacturam ciane
1i 2 übi

Petitio VI.
Diaboli ra-
bies molientis
exitium priva-
tæ vitæ & infi=
nitas diſſipati=
Ones.

Et naturam
ſuſtentari à De-
0 & præcipuè
Eceleſiam De-
o curæ eſſe.

Diffieultates
imperiorinn
ſunt pœnæ
peccatorum.

Petitio V.

L. t. 4. J. 4192

In omni pre
catione prius
petenda remiſ
iio peccato-
rum.

P. 499.

Hic attenta
mens de re-
conciliatione
& mediatore
Chriſto dili-
genter cogitet.

500 CATECHISMVS

ſibi etiam atq; etiam caventes, ne hanc Orationis Domi-
nicæ particulam ſibi adverſam habeant.

p- 359. QVINTAPETITIO.

Et remitte nobis debita noſtra, ſicut & nos remitti-
mus debitoribus noſtris.

„

E Ic Articulus miſeram & ærumnoſam vitam noſtram
attingit, quæ, quanquam Dei Verbum habeamus,
credamus, ejus voluntatem faciamus & perferamus, ejusq;
donis ac benedictionibus alamur, peccatis tamen vacua
& immunis non eſt, adeo ut adhuc quotidie prolabamur,
modumq; excedamus, in mundo viventes cum homini-
bus, multa nobis ægre facientibus, cauſamq; impatien-
tiæ, iracundiæ, ultionis, & ſimilium exhibentibus. Ad-
hæc, Diabolum à tergo nos infeſtantem habemus, qui
ab omni parte nos impugnat, contraq; priores (ut dictum
eſt) Articulos omnibus modis decertat, ita, ut non ſit
poſſibile, In tam frequenti & aſſiduo certamine non quan-
doq; ſuccumbere.
§. 2. Quam ob rem hic iterum magna neceſſitudo oran-
di nobis incumbit: Optime pater, remitte nobis debita
noſtra. Non quod non ante, aut citra noſtram precationem
peccata nobis non remiſerit (ſiquidem Evangelium no-
bis dono dedit, in quo meræ peccatorum condonatio-
nes continentur, priusquam pro illo impetrando oravi-
mus, aut illud nobis in animum venit) verum propterea
nobis orandum eſt, ut talem remiſſionem agnoſcamus
& accipiamus. Qum enim carnis, in qua vivimus quoti-
die, ea ſit indoles & ingenium, ut Deo non fidat & cre-
dat, ſemper pravis ſit dedita concupiſcentiis, ut in dies
ſingulos dictis ac factis, faciendo & omittendo peccemus,
qua re conſcientiæ tranquillitas conturbatur, ut Dei iram
atq; indi gnationem perhorreſcat, & ita conſolationem &
fiduciam Evangelii amittat: peropus eſt quotidie atq; adeo
citra

MAIOE. 5or

citra intermiſſionem huc curſitare, conſolationis petendæ
gratia, qua conſcientiam iterum erectam ſublevemus.
§.3. Verum enimverò hoc eò valere debet, ut Deus inſole-
ſcentis animi tumorem nobis infringat, inq; humilitate re-
tineat. Eam enim ſibi prærogativam ſoli præſervavit, ut, ſi
quis ob ſuam probitatem fibi nimium placere eam confi-
denter jactare velit: aliosq; arroganter contemnere, ad ſe
reverſus ſemetipſum intueatur, hancq; orationem ſibi ante
oculos ponat, ita fore, ut mox inveniat, ſe aliis nihilo meli-
orem eſſe. Omnibus enim nobis coram Deo criſtæ demit-
tendæ & contrahendæ ſunt, ac gaudendum, ut remiſſionis
fiamus participes. Nec quisquam inducat animum, eò ſe
rem perducturum, ut, quamdiu hic vivimus, non opus ha-
beat ea remiſſione. In ſumma, niſi citra intermiſſionem re-
mittat Deus, actum eſt de nobis.
N 4. Jam itaq; hujus precationis hic eſt ſenſus, ne Deus
Peccata noſtra intueatur, nève meritis noſtris debita præ-
mia reddat, ſed nobiſcum clementer agat, peccatorum con-
cedens veniam, quemadmodum pollicitus eſt: atq; ita no-
bis lætam ac interritam largiatur conſcientiam, qua anima-
ti coram eo & ſtare & precari queamus. Ubi enim cordi cum
Deo non rectè convenit, neq; talem haurire poteſt fiduci-
am: nunquam in perpetuum aliquid ab eo precari ſuſtine-

Petitio V.

Inſignis Eccle-
ſiæ confeſſio in
hoc loco, agno-
ſcentis ſe habe-
re peccatum.

Senſus hujus
petitionis.

bit. Porrò autem ejusmodi fiducia, & animus lætitia geſti-

ens, non aliunde venire poteſt, quam ſi certò ſciat, pecca-
ta ſibi eſſe remiſſa. .
S.ſ. Verûm huic precationi neceſſarium, attamen conſo-
lationis plenum ad jectum eſt auctarium: Sicut & nos remit-
timus debitoribus noſtri; pollicitus eſt, ut ſecuri eſſemus, o-
mnia peccata nobis eſſe remiſſa & condonata, ita tamen
ut nos viciſſm proximo noſtro offenſiunculas, quibus ab

eo læſi ſumus, benignèremittamus. Nam quemadmodum

nos quotidie noſtris peccatis Deum offendimus, & tamen

ille omnia nobis benignè ignoſcendo, condonat: ita noſtri
quoq; erit officii, proximo ſubinde dare veniam, qui dam-
no, vi, atq; in juria nos afficit, dolo malo nobiſcum agit &c.

Ii 3 Si

Sacramentum
additum huic

petitioni de
noſtra conditi-

one, Sive de
poœnitemtia.

Petitio VI. 502 CATECHISMVS
Si gravaris ignoſeere proximo, non eſt quòd tibi pollicea-
ris aut cogites, Deum tibi tua peccata condonaturum. Sin
autem benignè ignoveris aliis: ea tibi conſolatio & ſecuri-
tas propoſita eſt, ut in cœlo quoq; certò tibi ignoſcatur.
Et hoc quidem non propter tuam ignoſcentiam aut veni-
am, quam largiris proximo: liberè enim facit, & gratuitò
ex mera gratia; cumillud ſe facturum receperit, quemad-
modum docet Evangelium: verùm ut nos certos ac ſecu-
ros faciat; tanquam ſigno unà cum promiſſione propoſi-
Lu. rI, 3. Sy. to, quæ huic orationi conſonat. Lucæé. 35. Remittite, & remit-
26 2.Gal .. tetur vobis. Eam ob rem Chriſtus quoque Macth. G. n. illico
vrle chr. *: poſt traditam orandi rationem repetit, inquiens: Senim
S remiſeritis hominibus peccata eorum, remittet & vobis pater veſten
cleſtis elibia Veſtrd.
S.6broinde huic orationi tale ſignum annexum eſt, ut
nos orantes promiſſionis admoneat, ut ita cogitemus: Opti-
me pater, ideo ad te oratum venio, ut mihi ignoſcas pro-
pitius, non quòd operibus queam ſatisfacere, aut veniam
àte promereri, ſed cùm tu hoc nobis promiſeris, ad jecta
etiam ſphragide, ut tam certus ſim veniæ, ac ſi dictam à te
abſolutionem accepiſſem. Quantum enim baptiſmus &
Sacramentum, pro externo ſigno conſtitutum præſtat:
tantum etiam hoc ſignum conſcientiam noſtram corrobo-
rare atq; exhilarare poteſt: eſtq; ideo inſtitutum pro aliis,
ut hoc omnibus horis uti atq; exercere queamus, ut re,
quam femper nobiſcum in parato habeamus.

L. t. 4. J. 42 0. p. 3060. SKXIA P ETI TIO.

Petitur gu⸗ Et ne inducas nos in tentationem.
bernatio, ad-
verſus tentan-

tem Diabolaum Am quidem ſatis ſuperq; audivimus, quantum requirat
ſicut prius re-. 'aboris & operis, omnia quæcunq; precamur, retinere,

