cepti ſunt, neque prohibiti: ſed ordinis tantuùm & decori

gratia in Eccleſiam ſunt introduéti.

Status controuerſiæ.

Væſitum fuit, num perſecutionis tempore, & cum edenda à Nic. Ams-
ſ confeſſto (etiam ſi adverſarii nobiſcum in doctrina con-dorf. Nic. Gal-
ſentire nolint) nihilominus ſalua conſcientia aliquæ cere- leMrrh. Bia-
moniæ, quæ per ſe indifferentes, & à Deo neque mandatæ contra Philip-

neque prohibitæ fint, (vulgò Adiaphora nominantur) po-pum & afleclas

ſtulantibus id & vrgentibus aduerſariis, iterum in vſum VVitteberg. &
Lipſ. qui affir-

revocari poſſint? & an hoc modo cum Pontificiis in eiusmo di mibanr in Pe-
ceremoniis & adiaphoris conſeêntire rectè queamus? Vna gau. Cellen.
pars hoc fieri poſſe affirmauit: altera verò contradixit. luterbok. col-

loqv.
AFFIRMATIVA.

§. 3. Sincera doctrina & confeſſio de hoc
articulo.

Ab hanc controuerſiam dirimendam & decidendam I. Ritr per ſe
vnanimi conſenſu credimus, docemus, & confite-non ſunt Cal-
mur, quòd Ceremoniæ ſiue Ritus Eccleſiaſtici (qui verbotus,
Dei neque præcepti funt, neque prohibiti, ſed tantùm de-
cori & ordinis cauſa vſurpantur) non fint per ſe cultus di-
vinus, aut aliqua ſaltem pars cultus divini. Scriptum eſt
enim: Fruſtra colunt me, docentes doctrinas, mandata hominum. Mattk, 5, 9.

Oo5 §. 4.

586 X. DEx CEREMONIs 4
II. Mutabiles. S. 4. Credimus, docemus, & confitemur, Eccleſiæ Dei,
ubivis terrarum, & quocunque tempore, liberum eſſe, pro
re nata, ceremonias tales mutare: iuxta eam rationem, quæ
Eccleſiæ Dei vtiliſſima, & ad adificationem eiusdem maximè ac-
commodata iudicatur.

III. Fuga S. 5. Ea tamen in re omnem leuitatem fugiendam, &
Scandali. offendicula cavenda cenſemus: in primis verò infirmorum in
kde rationem habendam, & iis parcendum ijudicamus.
IV. Libertas §. 6. Credimus, docemus & confitemur, quod tempo-
tuenda. ribus perſecutionum, quando perſpicua & conſtans confes-
ſio à nobis exigitur, hoſtibus Euangelii in rebus adiapho-
ris nihil ſit concedendum, aut in gratiam eorum facien-
Galat, 5 I. dum. Sic enim Apoſtolus inquit: Qua libertate Chriſtus nos
libenavit, in ea ſtate, & nolite iterum iugo ſervitutis contineri. Et
2, Cor. 6,14. alibi: Wolite iugum ducere cum infdelibus &&. Quæ enim eſt ſo-
Galat. »4. cietas luci ad tenebras? &c. Et alio loco inquit Apoſtolus:
qquibus neque ad horam ceſſimus ſubielctioner vt veritas Euange-
lii permaneret apud vos. In hoc enim rerum ſtatu non agi-
tur iam de Adiaphoris: ſed de Veritate Euangeli aſſerenda, &
de Libertate Chriſtiana ſarta teéctaque conſeruanda: & quo-
modo cavendum ſit, ne manifeſta Idololatria confirme-
tur, & infirmi in fide offendantur. In huiusmodi rebus
noſtrum certè non eſt aliquid adverſariis largiri: ſed offi-
cium noſtrum requirit, vt piam & ingenuam confesſio-
nem edamus, & ea patienter feramus, quæ Dominus no-
bis ferenda impoſuerit, & hoſtibus Verbi Dei in nos per-
miſerit⸗.
V. Difformi- S. 7. Credimus, docemus, & confitemur, quòd Eccle-
tas non da- ſia alla aliam damnare non debeat, proptereà, quod hæcvel
mnat. illa plus minuspe externarum ceremoniarum, quas Dominus
non inſtituit, obſeruet: ſi modo in doctrina, eiusque arti-
culis omnibus, & in vero Sacramentorum vſu ſit inter eas
b. 33. 131. 758. conſenſus. Hoc enim vetus & verum dictum eſt: Piho-

nantia ieiunii non diſſolvit conſonantiam ſidei.

NEGA-

XI. DE AETERNA PRAEDESTIONE. 787
N E GATIVA.B
§. 8. Falſæ doctrinæ, de hoc Atrticulo,
. reicctio.
Rpudiamus atque damnamus hæc falſa, & verbo Dei

contraria dogmata: H 3
Quòd humanæ traditiones & conſtitutiones, in Eccle-I. Ritus hos
ſiaſticis rebus, per ſe, pro cultu Dei, aut certè pro parte divini Wſe culitum.
cultus ſint habendæ. p. 752.
S. 9. Quando eiusmodi ceremoniæ & conſtitutiones Ec-II. Obtrudi.
cleſiæ Dei coactione quadam tanquam neceſſariæ obtrudun-
tur: & quidem contra libertatem Chriſßianam, quam Eccleſia
Chriſti, in rebus eiusmodi externis, habet. J
S. 10. Cum aſſeritur, quòd zempore perſecutionis, quando III. In peri-
clara confeſſio requiritur, hoſtibus Euangelii in obſeruatio- ulo omitti.
ne eiusmodi rerum adiuphorarum gratifcari, & dum ipſis con-
ſentire liceat: quam rem nos cum detrimento Veritatis cœ-
leſtis coniunctam exiſtimamus.
S. 1I. Cum externæ ceremoniæ, quæ indifferentes ſunt, IV. Aboleni
ea opinione abrogantur, quaſi Eccleſiæ Dei liberum non peſſe. p. 758,
ſit, pro re nata, vt iudicauerit ad ædificationem vtile eſſe,
hanc vel illam ceremoniam, ratione libertatis Chriſtianæ,
vſurpare.

XI.
§. DE BTERNA PRE-
DESTINATIONE ET ELF-=
DWZ CTIONE DEI..
E hoc articulo non quidem publicè mota eſt con-
trouerſia inter Auguſtanæ confeſſionis Theolo-
☛ gos, ſed tamen cum hic articulus magnam piis
mentibus conſolationem adferat, ſi reétè & dextrè ex li-

cetur: viſum eſt eundem in hoc ſcripto declarare: ne for-

788 XI. DE AETERNA PRAEDEST.
t temporis progreſſu diſputationes aliquæ cum offendi-
culo coniunctæ de hac re exoriantur.

AFF I R M ATIVA.

8S. 2. Sincera doctrina de hoc articulo.

I. Præſcien- . . .
tia, Pradeſti- Psimum omnium eſt, quòd accuratè obſervari oportet:
diſcrimen eſſe inter Præſcientiam & Prædeſtinationem.
S. 3. Praſcientia enim Dei nihil aliud eſt, quàâm quòd Deus
omnia noverit, antequam fiant. Sic enim ſcriptum eſt:
Eſt Deus in cæœlo, revelans myſteria ,„qui indicavit tibi, Rex Nabu-
chodonoſor, quæ ventura ſünt in noviſſimis temporibus Dan. 2, 25.
Pſal. 139, 17. Eſa. 37, 25. Act. , Iö.
III. Præſcien- §. 4. Hæc Dei præſcientia ſimul ad bonos & malos perti-
tia commu- net: ſed interim non eſt Cauſa Mali: neque eſt Cauſa Peccati,
„K. qux hominem ad ſcelus impellat. Peccatum enim ex dia-
bolo, & ex hominis prava & mala voluntate, eſt. Neque
hæc Dei præſcientia cauſa eſt, quòd homines pereant: hoc
enim fſibi ipſis imputare debent. Sed ſcientia Dei diſponit
malum, & metas illi conſtituit, quousque progredi debeat,
idque eò dirigit, vt, licet per ſe malum ſit, nihilominus ele-
Ris Dei ad ſalutem cedat. Gen. 3, 7. Sap. 2, 24¼. Oſe. j, 9.
Rom. 5§, 25. . .
IV. Prædeſti- S. §. Prædeſtinatio verôò, ſeu, æterna Dei electio, tantum
natio fe- ad bonos, & dilectos filios Dei pertinet: & hæc eſt cauſa
lium. ipſorum ſalutis. Etenim eorum ſalutem procurat, & ea quæ
p. 759. 760. ad ipſam pertinent, diſponit. Super hanc Dei prædeſtatio-
nem ſalus noſtra ita fundata eſt, vt inferorum portæ eam
evertere nequeant. Job. 10, 29. Matth. 16, ik5956.
V. Revelata. §. 6. Hæc Dei prædeſtinatio non inter Arcana Dei Decreta
Luth. t. 5 J. eſt ſerutanda, ſed in Verbo Dei, in quo revelatur, quærenda
487. th. 9, *. eſt. Jo. 3. 6. F, 39. I. Pet. 1, 10.
VI. In Cbriſto. S. 7. Verbum autem Dei deducit nos ad Chriſtum: is eſt
Theſ 5,12. Liber ille Vitæ, in quo omnes conſcripti, & ad ſalutem ele-
b. 77s. Qci ſunt, qui Salutem æternam conſequentur. Sic enim
ſcriptum

natio.
II. Termini

—

ET ELECTIONE DEI. 199
ſciptum eſt: Elegit nos in Cbriſto, ante mundi conſtitutionem⸗
Epheſ. 1, F.
§. 8. Chriſtus verò omnes peccatores ad ſe vocat, & pro- VII.
mittit illis leuationem. Et ſeriò vult, vt omne- homines ad Is omnes vo-
ipfum veniant, & requiem animabus ſuis inveniant. His ſeſe Re- cat.
demptorem in verbo Euangelii offert: & vult, vt Verbum
audiatur, & vt aures non obturentur, aut Verbum negliga-
gatur & contemnatur. Et promittit ſe largiturum virtutem
& operationem Spiritus ſancti, & auxilium diuinum, vt in
fide conſtantes permaneamus, & vitam æternam conſequa-

mur. Matth. 11, 2 8. Luc. 8, 8. Pfſ. 95, S. Ebr. 3, (7. Luc. I1, 11.

§. 9. De noſtm igitur ele ctione ad vitam æternam, neque VII.
ex Rationis noſtræ iudicio, neque ex Lege judicandum eſt: ne Rationi Legi
vel diſſolutæ & Epicureæ vitæ nos tradamus, vel in deſpe- aotα.
rationem incidamus. Quj enim rationis ſuæ iudicium in
hoc negotio ſequuntur, in horum cordibus hæ pernicioſæ
cogitationes (quibus ægerrimè reſiſtere poſſunt) excitan- Pp. 761,
tur: ſi (inquiunt) Deus me ad æternam ſalutem elegit, non,„
potero damnari, quicquid etiam ſcelerum deſignauero.,„
Contrà verò, ſi non ſum ele ctus ad vitam æternam, nihil,,
planè mihi profuerit, quantumcuque boni fecero: omnes „
enim conatus mei irriti erunt I. Cor. 1, I5. 6. 2. H
§. 10. Vera igitur ſententia de Prædeſtatione ex Euangelio IX.
Chriſti diſcenda eſt. In eo enim perſpicuè docetur, quòd Evangelica.

Deus omnes ſub incredulitatem conoluſerit, vt omnium miſereatur? th. 5 i2.
& quòd nolit quenquam perirer ſed potins ut omnes conuertantur, P. 765,
& in Chriſtum credant Rom. II, 32. Ezech. 15, 32. C. 35, II. 2. Petr. 9.
1. Joh. 2, I. X

F. 11. Qui igitur voluntatem Dei reuelatam inquirunt, p. 767.
eoque ordine progrediuntur, quem D. Paulus in Epiſtola ad Ordine Pau-
Romanos ſecutus eſt (qui hominem ad agnitionem peccato- ino noſci-
rum, ad fidem in Chriſtum, ad obedientiam mandatorum tanda.
Dei, prius quàm ad æternæ prædeſtinatione Dei ſalutaris eſt,
& maximam conſolationem affert Rom.1,1ö. 6. 9. 10. 11. Xl.
F. 12. Quod verò ſcriptum eſt: mulios quidem vocatos, pau- p. 767.

cos verè electos e'e Matth. zo, 16. 6.22, 14. non ita accipiendum Reiectio à

eſt, contemtu.

XII.

590 XI. DE AETERNA PRAEDEST.
eſt, quaſi Deus nolit, vt omnes ſaluentur: ſed damnationis im-
piorum cauſa eſt, quòd verbum Dei aut prorſus non audiant,
ſed contumaciter contemnant, aures obturent, & cor indu-
rent, & hoc modo Spiritui ſancto viam quaſi præcludant, vt
opus ſuum in eis efficere nequeat: aut certè quòd Perbum
auditum floccipendant, atque abjiciant. Quòd igitur pereunt,
neque Deus, neque ipfius electio, ſed maſitia eorum in culpa
eſt. Prov. iʒ, j. Oſe. 13, 9. Zach. , Ii. Matth. 23,35. Actor. 13, 46.
1. Tim. 1, 19.
S. 13. Huc vsque homo pius in meditatione articuli de æ-

Mac revolata terna Dei electione, tutò progredi poteſt: quatenus, videli-

ſtandum.
th. 6.
Phil 4: 3.

Rom. 8, 30⁰.

Jo. 35 18. 36

Rom. 39 24*
C. 11 6.
Epheſ. I; 4.
C. 2, 65 8.
Joh. 10, 29.

Ezech. 18,38
C. 3³ II.

XIII.
Vocationi
intende.

cet, ea in verbo Dei eſt reuelata. Verbum autem Dei nobis
Chriſtum, Librum Vitæ, proponit: is nobis per Euangelii præ-
dicationem quaſi aperitur & euoluitur. Scriptum eſt enim:
Muos elegit, hos vocavit. In Chriſßto igitur electio æterna Dei
Patris eſt quærenda. Is verò in æterno ſuo conſilio decre-
vit, quòd præter eos, qui Filium eius leſum Chriſtum a-
gnoſcunt & in eum verè credunt, neminem ſaluum facere

velit. Reliquæ cogitationes ex animis piorum penituùs ex-

cutiendæ ſunt: quia non à Deo, ſed ex afflatu Satanæ pro-
ficiſcuntur: quibus humani generis hoſtis hoc agit, vt dul-
ciſſimam illam conſolationem vel eneruet, vel penitus è me-
dio tollat, quam ex ſaluberrima hoc doctrina haurire poſſu-
mus: qua videlicet certi reddimur, quòd mera gratia, ſine
vllo noſtro merito, in Chriſto ad vitam æternam clecti ſimus: Gα
quòd nemo ex ipſius manibus rapere nos poſſit. Et hanc clemen-
tiſſmam electionem non nudis verbis, ſed interpoſito Iu-
reiurando Dominus promulgauit, & Sacramentis nobis ob-
ſignauit: quorum in ſummis tentationibus meminiſſe, &
ex iis conſolationem petere debemus, vt ignita diaboli te-
la extinguamus. Eph. 6, 16.
S. 14. Interim tamen ſummo ſtudio in eo elaboremus, vt.
ad normam voluntatis diuinæ vitam noſtram inſtituamus,
& nocationem noſtram (vt D. Petrus loquitur) firmam faciamus:
neque à Dei reuelato Verbo latum vnguem recedamus: il-

lud enim nunquam nos fallet. Deut. g,t.c. 2 3. II. Pet. io.
§. 15.

ET ILECTIONE DEI. 791
S. 15. Hac brevi explicatione æternæ ele ctionis diuinæx ho- XIV.
nos ſuus Deo plenè & in ſolidum tribuitur: quòd, videlicet Honori Dei.
ſecundum voluntatis ſuæ propoſitum, mera mifericordia, ſi-
ne vllo noſtro merito, ſaluos nos faciat. Neque tamen hac
doctrina vel grauioribus illis animi perturbationibus, vel

Epicuriſno anſa præbetur Rom. 7, 24. Gal. 2, 10. Epheſ. 2, 6, S.

Tit. 7, F. 1. Petr. I, . S
NEGATIVA.
§.16. Falſæ docttinæ, de hoc articulo,
reiect io.
Redimus & ſentimus, quando doctrina de Electione Deſperatos,
Dei ad vitam æternam, eo modo proponitur, vt pertur- ſecaros fa-
batæ piæ mentes ex ea conſolationem nullam capere que-éere-
ant: ſed potius per eam in animi anguſtias aut deſperatio-

nem comjiciantur: aut impœnitentes in diſſoluta ſua vita

confirmentur: quòd articulus hic non ad normam Verbi
& voluntatis Dei, ſed iuxta bumanæ miionis jiudicium, &
quidem impulſu Satanæ, malè & perperam tractetur. Qua-
cunque enim ſeripta ſünt ( inquit Apoſtolus ) ad noftram do.
rinam ſeripta ſunte vt per patientiam & conſolationem Scriptii-
rarum ſpem habeamus Rom. 15, 4. 1. Corinth. 9, 10. C. 10, 11.
2. Lim. 3,; 16.
§. 17. Rejicimus itaque omnes, quos iam enumerabimus, 1.

errores. NU nn,
S. 18. Quòd Deus nolit, vt omnes homines pœnitentiam peænitere
agant, & Euangelio credant. I
S. 19. Quando Deus nos ad ſe vocat, quòd non ſeriè hoc Nec ſeriò vo-
velit, ut omnes homines ad ipſum veniant. care.

S. 20. Deum non velle, vt omnes ſaluentur: ſed quosdam, II.
non ratione peccatorum ſuorum, verum ſolo Dei conſilio, pro- Nec omnes
poſito, & v oluntate, ad exitium deſtinatos eſſe, vt prorſus ſa- velle ſalyos.
lutem conſequi non pofſint. Dortrecht. h.
S§. 21. Quod non ſola Dei miſericordia, & ſanctiſſimum th.
Chriſti meritum, ſed etiam in nobis ipfis aliqua aliſa ſit lebtionis Cau ſa Eiecz
diuineæ, cuius cauſæ ratione Deus nos ad vitam æternam ele- „homine. D

gerit ⸗⸗ §. 22.

592 XII. DE ALIIS HAERESIBVS.
§. 22. Hæc dogmata omnia falſa ſunt, horrenda & blaſphe-
ma: iisque piis mentibus omnis prorſus conſolatio eripitur,
quam ex Euangelio & Sacramentorum vſu capere deberent:
& idcirco in Eccleſia Dei nequaquam ſunt ferenda.
§. 23. Hæc breuis eſt & ſimpliciſſima articulorum contro-
verſorum explicatio, de quibus inter Theologos Auguſta-
næ Confeſſionis diſceptatum & diſcrepantibus inter ſe ſen-
tentiüis diſputatum eſt.
S. 2 4. Et ex hac declaratione homo pius, quantumvis ſim-
plex, ſecundum analogiam Verbi Dei, & Catechiſmi, fimpli-
cem doctrinam deprehendere poteſt, quid verum fit, quid
falſum. Non enim tantummodéò ſincera doctrina diſertè eſt
recitata & explicata, verùm etiam contraria & falſa doctrina
repudiata eſt, & reiecta: & controuerſiæ illæ, offendiculo-
rum plenæ, ſolidè ſunt deciſæ atque diiudicatæ.
S. 25. Faxit Deus Optimus Maximus, Pater Domini no-
ſtri Ieſu Chriſti, vt per gratiam Spiritus ſancti omnes in ipſo
conſentientes & concordes ſimus, atque in conſenſu pio, qui
Deo probetur, conſtanter perſeueremus, Amen.

XII.

§. . DE ALIIS HERESIBVS.
ET SECTIS, QyVAE NVNQVAM
Auguſtanam Confeſſionem ſunt
amplexæz.

W E tacita cogitatione Hæreſes illæ & ſectæ nobis tri-
ß buantur, propterea quòd earum in commemorata
WRd Declaratione expreſſam mentionem non fecimus:

viſum eſt articulos earum ad calcem (vt dicitur) huius ſcri-
pti nudè recitare, in quibus noſtri temporis hæretici à ve-
ritate diſſentiunt, & ſinceræ noſtræ religioni & confeſſioni
repugnant.

ERRO-

XII. DE ALIIS HAERESIBVS. 793

6.2. ERRORES ANABA rrra
. PTISTARVM.
à& Nabaptiſtæ in multas ſe Ctas ſunt diuiſi: quarum aliæ p. 785.
LAplures, aliæ pauciores errores defendunt. Generatim
tamen omnes talem doctrinam profitentur, quæ neque in
Eccleſia, neque in Politia, neq; in Oeconomiatolerari poteſt.
Hornbek. Summ. Controb. l. 5. Hi Mennoniſtæ, Adamiani, Abedarii,
PFranciſtæ, Flemingenſes, Monaſter. &c. Oſiand. H. E. Cent. 16,. b. Z.
C. 4. P% 120.
§. 3. Atticuli A nabaptiſtici, qui in Eccleſia
ferri non poſlunt. arn
Vôd Chriſtus Carnem & Sanguinem ſuum non Maria Obrißt cæler.
virgine aſſumſerit, ſed & cœlo attulerit. ſem.
Quòd Chriſtus non ſit verus Deus: ſed tantummodòf Calcta- .
cæteris ſanctis ſit ſuperior, quia plura Spiritus ſancti dona non verum
acceperit, quàm alius quispiam homo ſanctus. Deum.
Quòd Iuſtitia noſtra coram Deo, non in ſolo Chriſti meri-III. quſtitian
to, ſed in renouatione atque adeo in noſtrra probitate, in quay, oistatem.
ambulemus, conſiſtat. Ea verò Anabaptiſtarum iuſtitia ma- T. 3. Cieſ-. Aii
gna ex parte ele Qitia, & humanitus excogitatà quadam ſan- 7.
Rtimoniâ conſtat, & revera nil aliud eſt, quàm novus qui-
dam Monachatus. H
Infantes non baptizatos coram Deo non eſſe peccatores,
ſed iuſtos & innocentes: eosdque in illa ſua innoc
vſum rationis nondum habeant, ſine Baptiſmo, (quo, videli-
cet, ipſorum opinione, non egeant) ſalutem conſequi. Et hoc ugifc. non a-
modo rejiciunt Anabaptiſtæ totam de Peccato Originali do- mittere Sp. S.
QGrinam, reliqua etiam, quæ ex ea dependent. Gieſj. T. 4. D. 14 Lex poſſibilis.
Quòd Infantes baptizandi non ſint, donec vſum rationis V. Non niſi
conſequantur, & ſdem ſuam ipſi profiteri poſſint. Gieſ. T. D.2 profeſſos ba-
uòd Chriſtianorum liberi eam ob cauſam, quia pa-ptizare.
rentibus Chriſtianis & ſidelibus orti funt (etiam ante ſuſce- VI. Fidelium
tum baptiſmum) revera ſancti, & in filiorum Dei numerofgeles.

GEnthabendi. Qua de cauſa etiam neque Pædobaptiſmum
Pp magni-

IV. Infantes

Anabaptiſtæ. 94 XII. DEx ALIIS HAERESIBVS.
magnifaciunt, neque id operam dant, vt infantes baptizen-
tur. Id verò cum expreſfis verbis promiſſionis divinæ pu-
gnat: ea enim tantum ad eos pertinet, qui fædus Dei obſervane,
Hludque non contemnunt. Gen. 17, 7.
VII. Eccleſia Non eſſe eam veram & Chriſtianam Eccleſiam, in qua
Pura. aliqui adhuc peccatores reperiuntur. GioG. T. 3. D. 16.
VIII Templa, Conciones non eſſe audiendas vllas, in iis templis, in
nbi fuit Miſſa, quibus aliquando Miſſæ Pontificiæ ſunt celebratæ.
eabenda. . 1. „ .
N. A. C. Mini- Quosd homo pius nihil prorſus commercii habere de-
ſros fugiendos. beat cum Eccleſiæ miniſtris, qui Euangelion Chriſti iuxta
Sic Donatiſtæz. Auguſtanæ Confeſſionis ſententiam docent, & Anabaptiſta-
Dinre ann, rum errores reprehendunt: & quòd eiusmodi Eccleſiæ mi-
4. C. a.i7. Niſtris neque ſeruire, neque operam locare liceat: ſed eos-

dem penitùs vitandos eſſe & fugiendos.

Jana Leade . . . .. . „ . — .. .
Angie, veter. H. 8. Articuli Anabaptiſtici, qui in Politia
. g. . . .
=, funt intolerabiles. 2
I. Magiſtmtus Agiſtratus officium non eſſe, ſub Nouo Teſtamento,
illicituu. genus vitæ quod Deo probetur & placeat. Contra Gen.

799 10. 1. Sam. 8. Oſe. 13, 10. Pf. 26. Syr 7, 14. Luc. 22, 25. Joh. 18, 36. .
II. Non im- Quod homo Chriſtianus ſalva & illæſa conſcientia offi-
Ploretur. cio Magiſtratus fungi non poſſit. Quoòd etiam ſubditi opem
P.786. Magiſtratus (vt is poteſtatem fuam quam à Deo accepit ad
defenſionem ſubditorum exerceat) implorare non debeant.
per Matth. 26, 25. S . . .
III. Ne jura- Hominem Chriſtianum nonpoſſe ſana conſcientia ius-
10. iurandum præſtare: nec iuramento interpoſito, Principi aut
Magiſtratui ſuo qualicunque fidelitatem & obecdhientiam
promittere. Per Matth. 5, 34,; 38. LEuc 12, 14. Rom. 12, 9. I. Cor. 6, 7.
Quoòd Magiſtratus, ſub Nouo Teſtamento, bona con-
ſcientia homines facinoroſos capitali ſupplicio afficere ne-
queat⸗.

F. 5. Arfticuli Anabaptiſtici, qui in Oecono-
ciaß- T3. Dam. mia ferri non poſſunt.

IV. Reus ca-
itis ne ple-
zatur.

Homi-

R
D —

J XII. DE ALIIS HAERESIBVS. 595 Svvencfeldici.
Ominem pium non poſſe conſcientia ſalua proprium „y»
. —“ e I. Nyl ſit pro-
tenere & poſſidere: ſed eum, quicquid omninò facul- ,
tatum habeat, id totum in commune conferre deberee.um. P.787.
per Luc. 14, 33. Alt. 2, 44. MU
* ominem Chriſtianum illæſa conſcientia neque caupo-II. Nec com-
nariam neque mercaturam exercere, aut arma conficere mercare.

poſſe. per Eſa. 2,4. Mich., 3. Syf. 27, 2.
Quod coniugibus, propter diuerſam religionem, diuor-III. Diverte

tium facere, & cum alia perſona, quæ in religione non dis- ab Hetero-

ſentiat, matrimonium contrahere liceat. Aoxa.
§. 6. ERRORES SCHVVENCO-
FELDIANORVM.

Mnes illos, qui Chriſtum, ſecundum carnem, Creatumm I. Chriſti Ca-
eſſe dicunt, non habere veram regnantis cœleſtis re-ro increata.
gis agnitionem.
Garnem Chriſti per exaltationem eo modo omnes pro-II. Ez Degæa-
prietates diuinas accepiſſe, vt Chriſtus, quatenus homo eſt, Po- qualis.
tentia, virtute, maieſtate, gloria, Patri & 70α in gradu
& ſtatu eſſentiæ, omninò æqualis ſit: ita vt iam vtriusque in
Chriſto naturæ vna ſit eſſentia, eædem proprietates, eadem
voluntas, eademque gloria: & quòd caro Chriſti ad Sacro-
ſanctæ Trinitatis eſſentiam pertineat. .
Rinſterium Verbi, prædicatum & auditu perceptumII. Mniſe-
Verbum, non eſſe inſtrumentumillud, per quod Deus Spi- veiz verbi
ritus ſan tus homines doceat, ſalutaremque Chriſti agnitio- nullunn.
Sic Anabaptiſt⸗

nem largiatur, & veram pœnitentiam, fidem, & nouam obe-Quakeri.
dientiam in ipfis efficiat. IV. Baps
Aquam Baptiſini non eſſe medium, per quod Dominus, „,
adoptionem in filiis Dei obſignet, & regenerationem effl- gic Calvin.
clat. . L.
Panem & vinum in ſacra Cœna non eſſe orgaha,quibus- cyaan⸗
cum Chriſtus Corpus & Sanguinem ſuum diſtribuat. mi- ad rem
Quòd homo pius, verè per Spiritum Dei regeneratus, Le- xjI. Pius Ze.
gem Bei in hac vita perfe tè ſervare & implere valeat. gem imylet.
Pp 2 Lonzt Papiſtæ.

XII. DE ALIIS HAERESIBVS.
VII. Eccleſis Non eſſe eam veram Eccleſiam Chriſti, in qua non vi-
ſine Excomm. geat publica excommunicatio, & ſolennis Aliquis excom-
„ullam. Municationis modus, ſeu, vt vulgò dicitur, proceſſus ordina-
rius.
VIII. Irege- Eum Eccleſiæ miniſtrum alios homines cum fructu do-
cere, aut vera Sacramenta diſpenſare non poſſe, qui ipſe

niti miniſte- 1. 1
n ſit verè renouatus, renatus, & verè iuſtus.

rium vanum. 0

Iaßifcatio Pa- §. 7. E R R O R N O0 V O RV NM

pifft. Anabaptiſt.

Gieſſ. T. 3. 1. 14. ARRIANORVM.
Chriſus non- Hriſtum non eſſe verum, ſubſtantialem, naturalem
Deus. Deum, eiusdem cum Patre & Spiritu ſancto eſſentiæ:

ſed diuina tantum Maieſtate ita cum Patre ornatum, vt Pa-
tre ſit inferior. H

TARIORVM.
Perſonæ tri- Ec prorſus noua eſt hæreſis, quæ antehac Eccleſiis
plicis eſſentie. Chriſti ignota fuit, eorum videlicet, qui opinantur,

docent, & profitentur, non eſſe vnicam tantùm diuinam &
æternam Patris, Filii, & Spiritus ſancti eſſentiam: ſed quem-
admodum Pater, Filius, & Spiritus ſanéctus tres ſint di-
ſtinctæ perſonæx: vnamquenque perſonam habere diſtin-
Ktam, & à reliquis perſonis ſeparatam eſſentiam. Et horum
alii ſentiunt, quod ſingulæ perſonæ in ſingulis eſſentiis
æquali ſint poteſtate, ſapientia, maieſtate, & gloria: ſicut
alias tres numero differentes homines, ratione eſſentiæ ſuæ,
ſunt à ſe inuicem disiuncti & ſeparati. Alii ſentiunt tres illas
patenſolus perſonas & eſſentias ita inæquales eſſe, ratione eſſentiæ &
Deus. proprietatum, vt ſolus Deus Pater verus ſit Deus. .
§. 9. Hos atque his ſimiles errores omnes, & eos etiam
qui ab his dependent, & ex iis conſequuntur, reiicimus atque
EP. 1. 2 3. u1. 53. damnamus: vtpote qui falſi ſint atque hæretici, & qui verbo
Dei, tribus approbatis Symbolis, Auguſtanæ Confeſſioni,
eiusdem

J XII. DE ALIIS HAERESIBVS.B 197
eiusdem Apologiæ, Smalcaldicis articulis, & Catechiſinis277.350. ſeq.
Lutheri repugnent: quos etiam errores omnes pii ſummi ³35. 466. ſeq.
atque infimi cauere & vitare debent: niſi æternæ ſuæ ſalu-

tis iacturam facere velint.

S§.10. QVd autem hæc ſit omnium noſtrùm
figdes, Doctrina, & Confeſſio (de qua in nouiſſimo illo
die Iudici Domino noſtro IESV CHRISTO rationem
reddere parati ſumus:) & quòd contra hanc doctrinam
nihil vel occultè vel apertè dicere aut ſcribere, ſed per
gratiam Dei in ea conſtanter perſeuerare velimus: in eius
rei fidem, in vero Dei timore & invocatione nominis eius,
hanc Epitomen proprüs manibus ſubſcripſimus.
Actum Bergæ 29. Maji, Anno Do-

——èrrõðõõ

Mminl 1577⸗

“ Verſio Latina
eſt Luc. Oſian-
2 dri, Juſſi verte-
PERE

V
ET DE CLARATIO QVORVN-
dam Articulorum Auguſtanæ Conteſſionis,
de quibus aliquandiu inter nonnullos Theo-
logos diſputatum fuit: continens earum Con-

trouerſiarum, ad Normam ò Analogiam Ver-

bi Dei, & Compendiariam Chriſtianæ noſtræ

doctrinæ Formulam & rationem Deciſio-
nem atque Conciliationem.

re à Principe

FoRM. CoNGC. DECLARATAE PRAEFATIO. geolI

1. J
ei Optimi Maximi bo-l. Doctrine
2Sο° nitate atque miſeratione factum eſt: vt do- Rſormatio.
Ee Grina de præcipuis Chriſtianæ noſtræ re-=
gionis Articulis: quæ opinionibus & tradi-
Wtionibus humanis, durante Papatu, horribi-
liter obſcurata fuerat: operà D. Lutheri;
piæ ſanctæque memoriæ, rurſus ſecundum præſcriptum
& Analogiam Verbi Dei ſincerè explicaretur, & repurga-
retur: Pontificii verò Errores, Abuſus & Idolomaniæ
grauiter redarguerentur. Hac pia Reformatione Aduer-
ſarii noua doginata in Eccleſiam Dei introduci putaue-
runt: eam igitur, quaſi Verbo Dei prorſus repugnaret,
& pias Ordinationes penitùs euerteret, vehementer, falsò
tamen, criminati ſunt, & calumniis propè infinitis, quæ
nullo tamen vel probabili ſaltem colore fulcirentur, op-
pugnarunt. L
§. 2. Ea re moti Ilufiri ſimi, pietateque religioſall. Profeſio
præſtantiſſimi Electores, Principes, & Ordines Imperii Publica.
(qui tum ſinceram Euangelii doctrinam amplexi erant,
& Eccleſias ſuas ad Verbi Dei normam piè reformaue-
rant) in Comitiis, frequentiſſimis & celeberrimis illis
Auguſtæ Vindelicorum, Anno poſt milleſimum quin-
genteſimum trigeſimo habitis, ſedulò curarunt, vt Con-
feſſio pia, è Sacris literis collecta, conſcriberetur: eam-
que Confeſſionem Inuicticdmo Imperatori Carolo V. ex-
hibuerunt. In ea perſpuè & candidè profeſſi ſunt, quid
de præcipuis articulis (iis præſertim qui inter Ipſos & Pon-
tificios in controuerſiam venerant) in Eccleſiiis Euange-
cis & Reformatis crederetur & publicè doceretur. Eam
Confeſſionem aduerſarii moleſtè quidem grauiterque ac-
Pp 5 cepe-

6 2 FoRM. CONC. DECLARATAE PRAEFATIO.B
ceperunt: ſed ad hunc vsque diem eam neque refutare
neque euertere potuerunt.
UI. Approba⸗ S. 3. Hanc piam atque è& fundamentis Verbi Dei
tio Itenim. ſolididimis extructam Auguſtanam Confeſſionem nos
toto pectore amplecti, publicè & ſolenniter etiamnum
profitemur: & ſimplicem illius, ſinceram & perſpicuam
ſententiam, quam verba ipſa monſtrant, retinemus.
Eamque pium noſtri temporis Symbolum eſſe, quod piæ
mentes, poſt inuictam Verbi Dei auctoritatem, recipe-
re debeant, iudicamus: quemadmodum olim etiam in
Eccleſia Dei, exortis grauiſſimis in Religionis negotio
certaminibus, Confeſſiones & pia quædam Symbola-
ſunt conſcripta: quæ ſinceri Doctores & auditores to-
to animo amplectebantur & publicè profitebantur. Et
quidem, bene iuuante nos gratia Dei Opt. Maximi, in
illius Confeſſionis pia doctrina (quemadmodum ea Ca-
rolo V. Anno 1530. exhibita eſt) ad vltimos vsque vitæ
(noſtræ ſpiritus conſtanter perſeuerabimus. Neque in
Aanitmo habemus, hoc ſcripto aut quocunque alio, à
commemorata iam Confeſſione vel transverſum, vt
aiunt, vnguem diſcedere; Vel aliam aut nouam con-
dere. ð Sagse .—
IV. Deſertio S. 4. Etli autem pia Confeſſionis illius doctrina
aliquorum. magna ex parte (præterquàm quod à Pontificiis factita-
tum eſt) non fuit impugnata: fateri tamen oportet,
nonnullos Theologos, in præcipuis quibusdam, & ma-
gni momenti articulis, à doctrina illius Confeſſionis
diſceſſiſſe: veramque illius ſententiam aut non aſſecu-
tos, aut certè non conſtanter retinuiſſe. Ex his plerique
Auguſtanæ Confeſſioni alienam ſententiam affingere-
Ruduerunt: & nihilominus tamen Auguſtanam ſe cn⸗
feſſio-

FoRM. CoNC. DECLARATAE PRAEFATIO. 603
feslionem amplecti ſimularunt, ex ea ſuorum errorum
prætextus quælſiverunt, & de eius profesſione falso ſunt
gloriati.
§. 5. Ex ea autem re grauia admodum & perni-V. Piſiuſſio.
cioſa in reformatis Eccleſis diſſidia ſunt orta: quemad-
modum olim etiam, viuis adhuc Apoſtolis, inter cos, qui
Chriſtiani haberi volebant, & de doctrina Chriſti gloria-
bantur, horribiles errores ſunt exorti. Actlor. I.. 6. 20, 29.
Quidam enim per opera legis iuſtificationem & ſalutem
Gærebant Rom. 1, 12. Alii reſurrectionem mortuorum B
negabant 1. Corinth. F, 12. Alii Chriſtum verum & æter-Act 4, 17.c.6,26.
num Deum eſſe, non credebant. His certê Apoſtoli ſe-c.7.6 20,36. c. a1⸗
ſe & concionibus & ſcriptis ſeuerè oppoſuerunt: etſi 22.23. :6. 8,33.
non ignorabant, errores illos. & de rebus tantis acerri- Jo⸗n 7. 8 10,33.
ma certamina grauisſimam offenſionem, tam apud infi-“Jo. i⸗ Ebr. 1,
deles, quàm apud infirmos in fide, excitare. Idem au-
tem, quod olim Apoſtolis, noſlris etiam temporibus a-⸗
pud nos accidit. Romanenſes enim propter diſſidia illa, 1, & andalum
inter nos orta, ſibi gratulantur atque exultant: ſpem il- Papiſtarum.
lam minimè piam & quidem falſam fouentes, fore, vt
ex noſtris mutuis concertationibus, ſanæ doctrinæ ruina
& interitus conſequantur. Infirmi veròô interim valde 2. Infrmor.
offenduntur & perturbantur. Quidam dubitant an inter 3. Pubitant.
rot & tanta disſidia etiam vera apud nos doctrina repe- Imdifferen-
riatur. Quidam non vident, cui parti in articulis illis con- imnm,.
trouerſis ſubſcribere debeant. Certamina enim illa in- VI. Gmvitas
ter Auguſtanæ Confeslſionis Theologos mota, non ſunt rei.
Xνονιατα, àaut de verbis inanes & non neceflariæ diſce-
ptationes: quales oriri ſolent, cum altera pars alterius
ſententiam non ſatis aſſecuta eſt: vt quibusdam fortaſſe,
in hoc religionis negotio, res habere videntur: qui exi-
ſtimant,

604 FORMA DIIVDICANDI
ſtimant, diſputari tantùm de paucis quibusdam pocabulis,
quæ nullius penè, aut certè non magni ſint momenti.
Res grauisſimæ ſunt, de quibus controuertitur, & pror-
ſus tales, vt illius partis, quæ à vero aberrat, ſententia in
Eccleſia Dei non ſit ferenda: nedum excuſanda aut pro-
pugnanda.
VII. Expli- §. 6. Quare ſumma necesſitas exigit, vt Contro-
catio. verſi illi Articuli è verbo Dei perſpicuè explicentur: quo
omnes pii & intelligentes animaduertere poſſint, cuius-
nam partis ſententia, in controuerſiis illis motis, Verbo
Dei & Auguſtanæ Confesſioni conformis ſit, & quæ pro-
batis illis aduerſentur: vt bonæ & piæ mentes, quibus
veritas cordi eſt, corruptelas & errores effugere & vitare
queant. L

§. . DE COMPENDIARIA
DOCTRINÆE FORMA, FVNDA-
mento, Norma atque Regula, ad quam omnia
dogmata, iuxta Analogiam Verbi Dei, diiudi-
canda, & controuerſiæ motæ declarandæz
atque decidendæ ſunt.

Ase Rimô, ad ſolidam, diuturnam & firmam
pendiariæ concordiam in Eccleſia Dei conſtituen-
& dam, neceſſarium omnino eſt, vt certa
Compendiaria forma, & quaſi typus, v-
Se nanimi conſenſu approbatus, extet: in
HEEEquo communis doctrina, quam Eccle-
ſiæ ſincerioris & reformatæ religionis profitentur
Verbo

CoNTROVERSIAS. 605
rerbo Deo collecta extet. Etenim ea in re exemplumprimi-
tivæ Eccleſiæ ſequimur: quæ in talem vſum ſua quædam cer-
ta Symbola ſemper habuit. Cum verò Compendiaria illa
doctrinæ forma non priuatis, ſed publicis ſeriptis niti debeat,
quæ confecta, approbata, & recepta ſunt earum Eccleſia-
rund nomine, quæ ſinceram doctrinam & religionem vna-
nimi conſenſu profitentur: mentem noſtram publicè de-
Claratàm volumus, quòd nullam nouam aut ſingularem
confeſſionem conſcribere aut recipere in animo habeeaz- „
mus. Quin potius publica illa & communia ſcripta an-Conk href.
plectimur, quæ in omnibus Eccleſiis Auguſtanæ Confes-*
ſionis pro Symbolis & communibus confeſſionibus ſemper
habita ſunt: priusquam diſſenſiones inter eos, qui Auguſta-
nam Confeſſionem profitentur, ortæ ſunt: quæ etiam ſcripta
publicam authoritatem obtinuerunt, quamdiu magno con-
ſenſu paſſiminomnibus articulis ſincera Verbi Dei doctrina,
ut eam D. L utherus prop oſuit, conſervata atq; retenta fuit.
§. 2. Primum igitur toto pectore Prophetica & Apoſtoli-I. Sacra Scri-
ca ſeripta Veteris & Noui Teſtamenti, vt limpidiſſimos pu-piara.
riſſimosque Iſraêlis fontes, recipimus & amplectimur: & 543.
Sacras literas ſolas, regulan illam eſſe credimus, ad quam
omnia dogmata exigere „& ſecundum quam de omnibus
tum doctrinis tum doctoribus iudicare oporteat. Z
S. 3. Et quia iam olim ſincera Chriſti doctrina, in genui-II. Gmbola
no & ſano ſenſu, ex Sacris literis collecta, & in articulos ſeu tria.
capita breuiſſima, contra hæreticorum corruptelas, digeſta P. 543.
eſt: amplectimur etiam eria illa Catholica, & generalia ſum-
mæ authoritatis Sypmbola Apoſtolicum, videlicet, Nicæ-
num, & Athanaſii. Hæc enim agnoſcimus eſſe breves qui-
nem, ſed easdem maximè pias, atque in Verbo Dei ſolidè
fundatas, præclaras confeſſiones, quibus omnes hæreſes,
quæ iis temporibus Eccleſias Chriſti perturbàrunt, perſpi-
cuè refutantur.
§. 4. Deinde, cùm poſtremis hiſce temporibus, DeusII. Aug. Conf.
Optimus Maximus ſumma clementia puritatem Verbi ſui Prima.
& tenebris horrendis, &, vt aiunt, plusquam Cimmeriis,
S quibus

606 FORMA DIIVDICANDI
quibus ſub Papatu oppreſſa fuerat, fideli opera præſtantis-
ſimi viri D. Lucheri, rurſus in lucem produxerit: quæ ſin-
cera doctrina non modò contra Papatum, ſed etiam ad-
verſus aliarum Sectarum corruptelas, & verbo Dei in arti-
P. .47. 44. culos Auguſtanæ Confeſſionis digeſta eſt: etiam Auguſta-
nam, Primam illam & non mutatam, Confeſſionem amplecti-
mur. Idque non ea de cauſa facimus, quòd 4 Theologis ſit
conſeripta: ſed quia è Verbo Domini eſt deſumta, & ex funda-
mentis Sacrarum literarum ſolidè extructa. Cum autem Con-
Feſtonem Augiſtanam nos amplecti dicimus, eam intelligimus,
