Chriſt. c. 22. ſacramentis exiſtit. Igitur neceſſe eſt baptizare parvulos,
Mentz. D. 14. f. 4. ut applicetur eis promiſſio ſalutis, juxta mandatum hriſti:
daark. fung. d. Math. 25,29. Baptizate omnes gentes. Ubi ſicut offertur omni-
aer. k 104. bus ſalus, ita offertur omnibus baptismus, viris, mulieri-
bus, pueris, infantibus. Sequitur igitur clarè, infantes
baptizandos eſſe, quia ſalus cum baptismo offertur.
2. §. 2. Secundò manifeſtum eſt, quoòd Deus approbat ba-
ptismum parvulorum. Igitur Anabaptiſtæ impiè ſentiunt,
wigand, Schlüs- qui damnant baptismum parvulorum. Quod autem Deus
ſelb. voſs. Hiß. approbet baptismum parvulorum, hoc oſtendit, quod
diſp. Spanheim. Deus dat Spiritum ſanétum ſic baptizatis. Nam ſi hic Ba-
Sr. klornhel ptismus irritus eſſet, nullis daretur Spiritus ſanctus, nulli
ln. LL. d. b. r. fierent ſalvi, deniq; nulla eſſet Eccleſia. Hæc ratio bonas &
f. 338. pias mentes, vel ſola ſatis confirmare poteſt contra impias
& fanaticas opiniones Anabaptiſtarum.

Probetur. DECIMIus articulus approbatus eſt, in quo confite-
mur,

X. D E S. COENA. XI. D E CONFESSION E. 137
mur nos ſentire, quòd in Cæna Domini verè & ſubſtantialiter A. C. p. 14. A. S

adſint, orpus & ſangkis Chriſti, & verò ezxbibeantur cum illu rebus, , 6. 30 2. Cat. Mi.

367. Ma. 523. F. C.

guæ videntur, pane & vine, his qui ſacramentum accipiunt. Hanc 769. 6 7.

ſententiam conſtanter defenderunt noſtri Concionato-
res.f * Et comperimus non tantum Romanam Eccle-t Luth. Conf.
ſiam affirmare corporalem præſentiam Chriſti, ſed idem & Mai. t. J.
nunc ſentire, & olim ſenſiſſe Græcam Eccleſiam, ut teſtatur
Canon Miſſæ apud Græcos.
§. 2. Et extant quorundam ſcriptorum teſtimonia. Nam P. 59·
Cyrillus in Jobannem, cap. I. lib. o. c. 3. inquit, Cbristum
corporaliter nobii exhiberi in cæœna, Sic enim ait: Non tamen ne-
Samus recta nos fide carit ateg, ſincera Christo ſpiritualiter conjun-
gi. Sed nullam nobis conjunttioniz rationem ſecundum carnem cum
illo ſi, id prefeciò pernegamus. Idq;, à divinis ſeripturis omninò
alienuns dicimus. Quis enim dubitavit, Chriſtum etiim ſic vitam
eIſe, nos verò palmites, Jo. , 2. qui vit am inde nobis acguirimus!
Audi Paulum dicentem, quia omnes unum corpus ſumus in Chri-
Ro, quia etſi mulli ſamus, unum tamen in eo ſumus. Omnes enim p. 596.
uno pane partieipamus. 1. Cor. 1o, y. An fortaſſe putat ignotam
nobis myſticæ benedictionis virtutem ſſe ? quæ cum in nobis ſit, non-
ne corporaliter quog; facit, ceommunicatione carnis Chriſti, Cbri- p. 744.
Rum in nobis habitare? Et paulò poſt: unde conſiderandum eſt,
non habitudine ſolum, gquæz per caritatem intelligitur, Chriſtum in
nobis eſſe, verùm etian, participatione, & c. Hæc recitavimus, Apol. I. Concord.
non ut hic diſputationem de hac re inſtitueremus. Nonc:. ſe⸗ Ge⸗
enim improbat hunc articulum Cæſ. Majeſtas, ſed ut cla- wiſ. K Gilir.
riùs etiam perſpicerent, quicunq; iſta legent, nos defen- Wiederl. n. 68.
dere receptam in tota Eccleſia ſententiam, quôd in cœna Neoſtad. Adm.
Domini verè & ſubſtantialiter adſint corpus & ſanguis P- 176.
Chriſti, & verè exhibeantur cum his rebus quæ videntur, ?*- 130.
pane & vino. Et loquimur de præſentia vivi Chrißti. Sci-
mus enim quòd mors ei ultra non dominabitur. Rom. 6, F.
UNPDECIMuIS articulus de retinenda Abſelutione in Probatur.

p. I5. 28. A. S. 30 %.
1 5 Eccle- Cat. Mi. p. 364
*Cum enim Paulus dicat, panem eſſe participationem corporin Domi-
ni, & c. ſequeretur, panem non eſſe participationem corporis; ſed
antùm ſpiritus Chriſti, ſi non adeſſet verè corpus Domini.

138 XI. DE CONFESSIONE.
Eccleſia probatur. Sed de Confeſtione addunt correctio-
nem, videlicet, obſervandam eſſe conſtitutionem Cap.
Omnis utriuq, ut & quotannis fiat confesſio, & quamvis
omnia peccata enumerarinon queant, tamen diligentiam
adhibendam eſſe, ut colligantur, & illa quæ redigiin me-
moriam poſſunt, recenſeantur, De hoc toto articulo dice-
mus panlòpoſt copioſius, cum ſententiam noſtram de Pa-
nitentia totam explicabimus. CGonſyat nos bengficium Ab-
ſolutionis, & poteſtatem eclavium ita iluſtraviſfe & orna-
p. 29. viſſe, ut multæ afflictæ conſcientiæ, ex doctrina noſtrorum
conſolationem conceperint, poſtquam audiverunt, man-
P· 364. 768, datum, Dei ée, zimé propriam Epengelii vocen, ut Abſo-
p. 83. 85. Mtieni credapius = S certs ſtotusmus pola gratn denari
probra Papiſt, reniſtionem peceatorum, prepten Cbrißum, O ſentiamus
Fabric. Harm. el⸗ verè nos hac fide reconcilisri Deo. * Hæc ſententia multas
new: ien⸗ pias mentes erexit, & initiò commendationem maximam,
ric. ar. 13. J. 25. apud omnes bonos viros attulit Lithero- um Rendit
Conf. Svav. Hiſt. certam & firmam conſolationem conſcientiis, quia antea
Conc. Trid. p. 2. totà vis Abſolutionis erat oppreſſa doctrinis operum, cum
. ib rae de fide, & gratuita remisſiene nihil docerent Sophiſtæ &
Communionis §. z. Cæterum de tempore, certè im Eccleſiis noſtris pluri-
tempus. o miſæpè in anno utuntur Sacramantis, Abiplutione, & Cœ-
t 31. 517. na Domini. 4 Et qui docent, de dgvitate Seſrultibus Sacra-
Conſecr. c.t16.22. Mentorum, itadicunt, ut invitent populum, ut ſæpè utan-
2i. Chemn. p. zf tur Sacramentis. Extant enim de hacre multaa noſtris ita
394. Höpfn: Iſag. ſcripta, ut adverſarii, ſi qui ſunt boni viri, haud dubie pro-
aduſ. Cœnp:-p- 26 bent ac laudent. Denunciantur & gmmunicatio flagi-
I nee tioſis & contemptoribus Sactamentorum- Hæcitaſfiunt, &
A- S. 38,. * jnxta Evangelium, Auzxta veteres Canones, ſed certum
P. 337. 31. 1I. empus non præſcribitur, quia nomemnes pariter eodem
2 tempore idoneigfant. Imo di fcrurran godem tempore
omnes, non pofimtzordine audiri, & inſtitni homines. Et
3. Veteres Canones acPatres, non conſtitnunt certum tem-
pus. Tantuùm ita dicit Ganon: Siqui inerase Ecclekam
Dei, O& depreßendunturthunquam communicare, admoneagn-
tur;

XI. DE CONTESSIONE. 139
tur. Quòôd ſi nen communicant, 44 yænitentiam attedant. SFi
ommunicant, nan ſemper abſtineunt. Si non fecerint, abſtinent.
Chriſtus ait, illòs biadirium anducare, qui mandutant indi-
goè. Ideò Paſtores hon cogint hos, qui non ſunt idonei,
ut Sacramentis utantufr. Wee I Bi AD
C. 3. De Fnumeratiohe peecaterum in confefſione; ſis eccar. Enrwe-
docentur homines, welaquetinjielantur conſcientiis. Et- P 29. zi: zez. zꝛ1.
ĩamſi prodeſt rudes aſuefacere, ut quædam enumerent, ut
doceri facilius posſint. Verût diſputamus nunc quid fit
neceſſarium jùre divino. Non igitur debebant adverſarii
nobis allegare eonſtitutionem, Omps ueriu guseus nobis
non eſtignota, ſed ex jure divino oſtendere, quedenume-
tatiò pełcaterümſit neceffaria ad conſequendam remis-
ſionem. Tota Eceleſia per univerſam EFuropam Kit, qua-
les laqueos injecerit conſcientiis ilia particula conſtitutio-
nis, quæ jabet omnia peéeata confiten. Nec tantam-haz ,H.gr.
bet incommodi textus per ſe, quantum poſtea affinxérunt „
Summiſtæ qui éolligunt eircumſtantias peccatorum. Qua- Mik s
les ibi Labyrinthi, quanta carnificimna fuit eptimarum men-
tium? Nam feros & prophanos iſta terriculamenta nih!
movebanrt. I Nen .
G. 4. Pofteà, quales trageœdias excitavit quæſtio, de pro Confeſar. Propy ius
prio ſaterdote intet Paſtores, & fratres, qui tunc minime e- . eeg g. E. 13.
rant fratres, cum de regno confesſionum belligerabantur. eere. 8. d.
*Nos igitur fentimas, enumerationem peccatorum non decenkrel do.
eſſe neceſſariam jure divino, idq; placet Panermitano,f Layan: Th.
& plerisque alhis eruditis Jurisconfultis. Nee volumus im- 2) Moa. t. iz. tr.
ponere neceſſitatem confcientiis noſtrorum per conſtitu- b. c. Eft. in 4
tionem illam. Omnh utrin g de qua perinde judicamus, ut Sent. 18. f.
de aliis traditionibus humanis, de quibus ſentimus, quod 5Coeeee⸗ .
non ſint cultus ad juſtificationem neceſſarii. Et hæc conſti- dbn. 1. 4. d.
tutio rem impoſſibuem præcipit, ut omnia peeeata confi- pœn. q. 8. ſ. 5.
teamur. Conſtat autem plurima nos nee meminifenecin- .
telligere. juxta illud: Pelikzd qau intekigit? i: . p. o2. 1† Gl. Decr. d. Pœ-
§.5. Si fint boni paſtores, ſcient quatenus proſit examinare z. el d.l3 ger
rudes, ſed illam carmificinam Sumiſtarum confirmare non pafter gruden’.
volumus,

140 XII. D E POENITENTIA.
volumus, quæ tamen minus fuiſſet intolerabilis, ſi verbum
unum addidiſſent, de fide conſolante, & erigente conſcien-
tias. Nunc de hac Fide conſequente remiſſionem peccato-
rum, nulla eſt ſyllaba, in tanta mole Conſtitutionum, Gloſ-
ſarum, Summarum, Confeſſionalium, nusquam ibi Cbri-
ſtu legitur, tantùm leguntur ſupputationes peccatorum.
Et maxima pars conſumitur in peccatis, contra traditiones
humanas, quæ eſt vaniſſima. Hæc doctrina adegit multas
pias mentes ad deſperationem, quæ non potuerunt acquie-
ſcere, quia ſentiebant jure divino neceſſariam eſſe enume-
rationem, & tamen experiebantur impoſſibilem eſſe. Sed
hærent alia non minora vitia in doctrina adverſariorum de
pœnitentia, quæ jam recenſebimus.

DE POENITENTIA.
Proba: Pert. * N Articulo duedetimo probant primam partem, qua ex-
b. . 4. K4. * Tponimus, Iapſis poſt Gaptiſmum contingere poſſ remiſſienem
percatorum quotungue tempore , & gqaotiescunque convertun-
tur. Secandam Partem damnant, in qua pænitentiæ partes
dicimus ſh Contritionem &G Fidem Negant Fidem eſſe al-
temm partem pœnitentix. Quid hic, Carole Cæſar Invi-
2 Ctiſſime, faciamus? Hæc eſt propria vox Evangelii, quòd
p. 62.69.70.74 88 Fide conſequamur remiſſionem peccatorum. Hanc vo-
izi. cem Evangelii damnant iſti ſcriptores Confutationis“.
Cochl. ap. Fabr. Nos igitur nullo modo aſſentiri Confutationi poſſumus.
Harm.f-nxconir. Non poſſumus ſaluberrimam vocem kvangelii, & plenam
4fol. conſolationis damnare. Quid eſt aliud negare, quod
Fide conſequamur remiſſionem peccatorum, quâm con-
tumelia afficere ſanguinem & mortem Chriſti? Kogamus
igitur te, Carole Cæſar Invictiſſ., ut nos de hac re maxi-
ma, quæ præcipuum Evangelii locum, quæ veram Chriſti
Nugas elle Da- cognitionem, quæ verum cultum bei continet, patienter
a3. . ern einr. ac diligenter audias & cognoſcas. Comperient enim o-
f. z05. mnes boni viri f, nos in hac re præcipue docuiſſe verge dia.
alu-

XII. DE POENITENTIA.— 14
falubria, & neceſſaria univerſæ Eccleſiæ Chriſti. Compe-
rient, ex ſcriptis noſtrorum plurimum lucis acceſſiſſe Ev-
angelio, & multos pernicioſos errores emendatos eſſe,
quibus antea obruta fuit doctrina de pœnitentia, per Scho-
laſticorum & Canoniſtarum opinione..
§.2. AC priusquam accedimus ad defenſionem noſtræ
ſententiæ, Rooptæfandum eſt. Omnes boni viri omnium-; Negus Daventt.⸗
ordinum ac Theologici ordinis etiam haud dubiè fatentur, Henr. d..
ante Lutheri ſcripta, confuſisſimam fuiſſe doctrinam pœ-
nitentiæ. Estant libri Sententiariorum, ubi ſunt infinitæ
quæſtiones, quas nulli Theologi unquam ſatis explicare
potuerunt. Populus neꝗ; rei ſummam Gomplecti potuit,
nec videre quæ præcipuè requirerentur in pœnitentia, ubi
quærenda effet pax conſcientiæ. Prodeat nobis aliquis ex Daventr. d. . Bell
adverſariis, qui dicat, quando fiat remiſſio peccatorum. d. Juſt. 1. 3.c.6.5.3.
Bone Deus, quantæ tenebræ funt? Dubitant, utrum lIn at- 1I.
tritione, vel in cêntritione fiat remisſio peccatorum. Et ſi fit
propter contritionem, quid opus eſt Abſolutione, quid
agit Poteſtas Clavium, ſi peccéatum jam eſt remiſſum? Hic 2.
verò multò magis etiam ſudant, & poteſtatem Clavium
impiè extenuant. Alii ſomniant, poteſtate Clavium non re- 3.
mitti eulpam , ſed mutari panas alernas in temporales. p. 14 32
Ita ſaluberrima poteſtas effiet miniſterium non vitæ & 4.
Spiritus, ſed tantum iræ & pœnarum. Alii videlicet cautio-
res fingunt, poteſtate Clavium remitti peccata, coram Ec-
eleſia, non coram Deo. Hic quoq; pernicioſus error eſt.
Nam ſi poteſtas Clavium non conſolatur nos coram Deo,
quæ res tandem reddet pacatam conſcientiam? Jam illa 5.
ſunt magis etiam perplexa. Docent, nes contritieone me-
reri gratiasm. Ubr ſi quis interroget, quare Saul, judas, &
ſimiles non conſequantur gratiam, qui horribiliter contri-
ti ſunt. Hic de fide, & de tvangelio reſpondendum erat,
quoôd Judas non crediderit, non erexerit ſe Fvangelio &
promiſſione Chriſti. Fides enim oſtendit diſcrimen inter
Contritionem judæ & Petrl. Verum adverſarii de lege re=⸗

ſfpondent, quôd Judas non dilexerit Deum, ſed timuerit

Ppoœnas.

14¹ XII. DE P OEN I TENTIA.
pœnas. Quando autem territa Conſcientia, præſertim in
Feriis, veris, & illis magnis terroribus, qui deſcribuntur in
pſalmis ac Prophetis, & quos certè deguſtant iſti, qui verè
convertuntur, judicare poterit. Utrum Deum propter ſe
timeat, an fugiat æternas pœnas. Hi magni motus literis &
vocabulis diſcerni poſſunt, re ipſa non ita divelluntur, ut
iſti ſvaves Sophiſtæ ſomniant. Hic appellamus judicia o-
mnium bonorum & ſapientum virorum. Hi haud dubiè
fatebuntur has diſputationes apud adverſarios perplexis-
ſimas & intricatisſimas eſſe. Et tamen agitur de re maxi-
ma, de præcipuo Evangelii loco, de remisſione peccato-
rum. Tota hæc doctrina de his quæſtionibus, quas recen-
ſuimus apud adverſarios plena eſt errorum & hypocriſis,
& obſcurat Beneficium Chriſti, poteſtatem Clavium, &
juſtitiam fidei.
2, Confeſſo tortu- §. 3. Hæc fiunt in primo actu. Quid cum ventum eſt ad
rz. Confeſſonem? Quantum ibi negotii eſt in illa infinita enu-

p. 15. 139 143. 303. meratione peccatorum, quæ tàmen magna ex parte con-

32. 1. Gmiturin traditionibus humanis. Et quò magis crucien-
*: tur bonæ mentes, fingunt, Banc enumerationem eſſs Juris divini.
3. Et cum ipſam enumerationem exigant, prætextu Juris di-
Vini, interim de abſolutione quæ vere eſt Juris divini frigi-
p. 16. 143. 1 Ds. 225. de loqvuntur. Finguntipſum Sacramentum ex opere epe-
4. rato conferre gratiam ſine bono motu utentis, de fide ap-
rehendente abſolutionem, & conſolante conſcientiam,
nulla fit mentio. Hoc verè eſt, quod dici ſolet, àα1ιαααα
. Satisfaltio. T007 uvengie. Reſtat tertius a ſus de Satisfaltionibus. Hic
1. verò habet confuſiſſimas diſputationes. Pingunt æternas
2. pœnas mutari in pœnas Purgatorii. Et harum partem re-
mitti poteſtate Clavium, partem docent redimendam eſſe
3. fatisfactionibus. Addunt amplius, quòd oporteat ſatisfa-
Riones eſſe Opera Supererogationis, & hæc conſtituunt in
Rultiſimis obſervationibus, velut inperegrinationibus, Ro-
Tariis, aut ſimilibus obſervationibus, quæ non habent man-
4. data Dei. Deinde, ſicut Purgatorium ſatisfa tionibus redi-
nunt: Ita excogitata eſt Ars reaimenai ſasisfacttones, qux
uit

XII. DE POENITENTIA. 143

fuit quæſtuoſiſſima. Vendunt enim Indulgentias, quas in- Bell. d. Indau. I. .

. Frvr, i, Rie 1 C. g. §. lt. Chemn.
terpretantur eſſe remiſſiones ſatiufacttionum. bt hic quæſtus greonc Tr. b.4.

non ſolum ex vivis; ſed multò amplior eſt ex mortuis. Ne- E,s. Hunn deh r-
que ſolum indulgentiis; ſed etiam ſacrificio Miſſæ redi- Balduin. contra
munt ſatisfactiones mortuorum, denique infinita res eſt Schopp. F.

de ſatisfaéctionibus. Inter hæc ſcandala, (non enim poſſu-

mus enumerare omnia,) & doctrinas deæmoniorum, jacet
obruta doctrina de Juſtitia Fidei in Chriſtum, & de Bene-
ficio Chriſti. Quare intelligunt omnes boni viri, utiliter &
Piè reprehenſam eſſe doctrinam Sophiſtarum & Canoniſta-
rum, de pœnitentia. Nam hæc dogmata apertè falfa ſunt,
& non ſolum aliena à Scripturis Sanctis, ſed etiam ab Ee⸗
cleſiaſticis patribus. H

Réject4.
S HKZ . A. C. a. 6
I. Quòd per bona opera extra gratiam facka mereg- p.z.) Menriri eft
mur ex pacto divino gratiam. Davent. f. 1988

Dar tri t Heinr. a 6. . Is
II. Quod per attritionem mereamur gratiam . p. 94:) à i. q..Gonk.a

III. Qud ad deletionem peccati, ſola deteſtatio crimi- 2.6. Hic Scholsaſt.
nis ſufficiat ft. † Davent. f. 1986
IIII. Quod propter contritionem, non Fide in Chriſtum, Bell. I. 1. 35

. . enit. c. 208
conſequamur remiſſionem peccatorumfff. 1 c. 1 . 3,4.

V. Qus poteſtas Clavium valeat ad remiſſionem Pec- g. 741. 14,6. 382.)

catorum, non coram Deo, ſed coram Fecleſia. Muͤltn. Loͤſeſchl⸗
VI. Qud poteſtate Clavium non remittantur peccata Petn
coram Deo, ſed quòd ſit inſtituta poteſtas Clavium, ut mu- elende 4 dent.
tet pœnas æternas in temporales, ut imponat certas ſatis- d41. 7
faétiones conſcientiis, ut inſtituat novos cultus, & ad tales d.i4..1. Lomb.
ſatisfactiones & cultus obliget confcientias. ib. d. 7. Raym.
VII. Quod enumeratio delistorum in Confeſſione, de ra kon. ſei .
qua præ cipuunt adverſarii, ſit neceſſaria Jure Divino. k. d: ¹Montiri
VIII. Cuòd Canonicæ ſatisfactiones, neceſſariæ ſint ad pœæ- Davent.
nam Purgatorii redimédam, aut proſint tanquam compen- Gabr.4. Sent.
ſatio ad tollendam culpam. Sie enim imperiti intelligunt b. 61.) 1. a. 22
IX. Quòd ſuſceptio Sacramenti pœnitentiæ, ex opere o- P.16.144. 1 1..15.)
perato, ſine bono motu utentis, hoc eſt, ſine fide in Chri- concl. 3. 1. 1.
ſtum, conferat gratiam Mülm. Loͤſeſchl.

X. Quod „ un

.

CcOotr.
Davent negates

f. 198.

144

XII. D E P OENITENTIA.

p.167. I77. 253.290, K. Quòd poteſtate OClavium per Indulgentias liberentur

3215

p. 47. 158.

Chemn. LbL. t. 12.

B

slabyrinthis Sophiſtarum, conſtituimus duas partes pœ-
nitentiæ, videlicet &onρειτιιοαι & Finem. Si quis volet ad-
t Ph lip. Ex-Ord. dere tertiam †, videlicet, dignos fructus pœnitentiæ, hoc eſt,
ona Opera ſequentia converſionem, non refragabimur.

Nos igitur

animæ ex Purgatorio- L ?”M
XI. Quad in Reſervatione caſuum,non ſolum pœna Ca-
vonica; ſed etiam culpa reſervari debeat, in eo, qui verè

—ðð

„ut explicaremus pias confeientias ex

4 4 9 te 3. 180⸗ . * . R . . . . .
P. 419: te 3, P o. Neque ignoramus quod vocabulum Fænitentie Grammati-

P. 73. 365.

Luc. 24.

Rom. B'„ 20

Cis ignificet, imprebare id qued antes probahamut. Id ma-

gis quadrat ad contritionem, quàâm ad fideem. Sed nos

ne Præcidimus illas oti

hic docendi cauſa, pœnitentiam totam converſionem in-
telligimus, in qua duo ſunt termini, mortificatio &
vivikgatio. Nos vocamus uſitatis nominibus Contritio-
§b. 5. De Contritio
diſputationes, quando ex dileétione Dei, quando exti-
more pœnz doleamus. Sedh dicimus contritionem efſſe

*

ſas & infinitas

veros terrores confcientiæ, quæ Deum dſentit iraſci pec-

cato & dolet ſe peccaſſe. Et hæc contritieitafit, quan-
do verbo Dei arguunturpeccata: quia Hæceſtſuma prædi-
cationis Evangelii, Arguere peccata, & offerre remiſſio-
nem peccatorum, & juſtitiam propter Chriſtum, & Spiri-
tum Sanctum, & vitam æternam, G&ut renati bene facia-

mus. Sic complectitur ſummam kvangeli Chriſtus, cum
ait, Luca ultime, Pradieari in vowmink eia pænikentiam & re-
miſione m peccatorum inter omnes geutes. Et dedhhis terrori-

bus loquitur Scriptura, ut Plalm. 35*n Woniam iniqui-

mites Mes ſupergreſſz ſunt oaput meum ,„Sicutonns gwpe, gra-
vatæ ſunt ſüper me, &

mis, Rugiebam a gem!
mei, Domine » quoniam inſitmu! ſam Gana me Domine, que

ta tordis mei, Et Pfalm’6, 3. Miſerere

niam conturbata ſunt eſſa mea, Et anima mea turbata est val-

de,

L .

XII. DEPOENITENTIA. 145
de, Et tu Domine usque quo? Et gaiæ z5, 14. Ego dixi, in dimidio
dierum weorum vadum ad portas inferni. Sozmbam usqué ad manr,
Quaß leo ſie tontrivit omnia oſſa meg. In his terroribus ſentit
conſcientia iram Dei adverſus peccatum, quæ eſt ignota
ſecuris hominibus, ſecundum carnem ambulantibus. Vi-

det peceati turpitudinem, & ſeriò dolet ſe peecaſſe, etiam
fugit interim horribilem iram Dei, quia non poteſt eam fu-
ſtinere humana natura, niſi ſuſtentetur verbo Dei. Ita Pau-

Ius com. 7y, 9. qait: Per Legem Legi mortuus ſum. Lex enim tan- 10%.

tum accuſat & terret conſcientias. In his terroribus ad- b-& 55,94 u6.
ver ſarii noſtri nihil de Fide dicunt. Ita tantum proponunt
Verbum quod arguit peceata. Quod cum ſolum traditur,

doctrina Lega eſt, non Evangelii. His doloribus ac terrori- b. 644.

bus dicunt homines mereri gratiam, ſi tamen diligunt De-

um. At quomodé diligent Deum homines in veris terro-
ribus, cum ſentiunt horribilem & Iexplicabilem huma-

na voce iram bei? Quid aliud niſi deſperationem docent,

qui in his terroribus tantùm oſtendunt Legem?
5, 6. Nos igitur addimus kreram Partem pœnitentiæ de Fides.
Eide in Chriſtum, quôd in his terroribus debeat conſcien- ontr. Davent.
9

tiis proponi Evangehium deChriſto, in quo promittitur gra- „„

— 2 5 — . 83 ſe .118.138.
tis remiſſio peccatorum de Chriſto. Debent igitur crede.

re, quòd propter Chriſtum gratis remittuntur ipſis peccata.
HIæc fides erigit, ſuſtentat, & vivifcat contritos, Juxta il- † Rom. 5, 1,
Iud†: Juss ſictati ex ide pacem habemu. Hæc fides conſfequi-
rtui remisſionem peccatorum. Hæc fides juſtificat coram
Deo, ut idem locus teſtatur: Juſt ſicati ex de. Hæc fides o-
Kendit diſcrimen inter contritionem Iudæ & Petri*, Sau-*Matth. 26
lis & Davidis f. Ildeò Judæ aut Saulis contritio non prodeſt, 27:3.
AJuia non accedit ad eam hæc ſides apprehendens remiffo ¹ Sam. 24, 12.

„75. g;

4 e e IE — 2. Sam. 12,13.
nem peccatorum donatam propter Chriſtum. Ideò prodeſt enn
Davidis aut Petri contritio, quia ad eam fides accedit, ap-

prehendens remiſſionem peccatorum donatam propter,
Chriſtum. Nec prius dilectio adeſt“, quàm ſit facta fide re. Daventr. Scom-
conciliatio. Lex enim non fit ſine Chriſto, juxta illud f: Pe- 1 E, 20
Coridum kabemus acctfum ad Denm. Et hæc fides paulatim Bph,4, tg

ph.2, 19. C. 3,12:
creſcit,

146 XII. DE POELNITENTIA.
. ereſeit, & per omnemvitam luctatur cum peccato, ut vin⸗
P.76. 33. 156 7 catpeccatum & mortem- Cæterum fidem ſequitur dilectio,
Tim 5. eE utſupra diximus. Et ſic clare deſiniri poteſt filialis timor,
talis pavor qui cum fide conjunctus eft, hoc eſt, ubi fides

confolatur & ſuſtentat pavidum cer- Servilis timor, ubi fi-

des non fuſtentat pavidum cor „.

.

felnie. §S. v. Perre Poteſtas GClavinm adminiſtrat & echibet Ex-
5 29. 302. 147: 317. dhgelium per Abſolutionem, quæ e vera voX Fvangelii:

Ita & sbiolutionem complectimur, cum de Fide dicimus,

† Contæ. Bell. d. qnia fides eſt ez audit; Ut ait Paulus Rom. 1o, . Nam audito
PGn. c. 6, I. 3. e. 2. Eangelio, audita Abſolutione, erigſtur & concipit conſo-

Coſter. Ench. c. 8. †. . . EE . 22
Eait. p. :. Gatecbe Atlohem confcientia. Et quia Deus per Verbum vivificat,

q. ". Calvin. Infi. Claves erèe coram Deo remittunt peccata †, juxta illad
I. 3. c. 4. . 4. c. 17. Lué. 19,516. J. Teſ. 4, 5. Qui vos anust, mé audit. Quaré voci

Heid Gatech. q. abſolventis, non ſecus ac voci de cœlo ſonanti credendum

7z. Chemn. Ex.† . —. .
Tonc. P. 2. f. 370. eſt. Et Abſolutio propriè dici poteſt Sacmmentasm paniten-

Balduin- Anti- tiæ, Ut etiam Scholaftici theologi efuditiores loquuntur-⸗
Paz.l.. cn6⸗Gerh. Interim hæc fides in tentationibus multipheiter alitur per

Lk. Ere Evangelii ſententias, & per uſum Sacramentorum. HæcC
2. enim ſunt ſigna Novi Teſtamenti, hoc eſt, figna remif-
ſionis peccatorum. Offerunt gir remiffionem pecca⸗

torum, ſicut clarè teſtantur verba Cenzæ Demini Matih.

26, 27. Hoc eſt orgus menm, qrol o vobis tm ditur, Hie est ahx
Novi Teſtamenti, &c. Ita fides concipitar & confifmatur
per abſolutionem, per auditum Evangeli, per uſum Sa-

cramentorum, ne ſuccumbat, dum luctatur cum terrori=
bus peccati & mortis
3. S. HæcC ratio poœznitentiæ plana & perſpicua eſt, & au⸗
get dignitatem Poteſtatis Clavium, & Sacramentorum, &

Nuſtrat beneficium Chriſti, docçet nos ui mediatore ac pro⸗

Pitiatore Chrioo.
Paites Pænilt. S. 9. Sed quia Confutatio damnat nos;, quod has Duas

14 partes Poœnitentiæpoſnerimas,oſtendendum eſt, quòdscri-

Pptüra in Pœnitentia, ſeu converſione im ii Ponat has præ-

jeb. 6,37. cipuas partes. Chriſtus enim inquit Matthæi iI; 28. Venite

sd me emnes, qui labomii & enemti eftés, & go reßiciam vos,

7

— —

NAXII. DE PD OE NIT ENTI A. 147
Iic duo membra ſunt, Laber & onus ſighificant Contritio-
nem, pavores & terrores peccati & mnOrtis. Venire ad Chri-
Fham, eſt credere, quod Propter Chriſtum remittantur pec-
cata: cum credimus, VWihcantur corda Spiritu ſan Ro, per

W
„*

verbum Chriſti. Sunt igitur hic duæ partes P?æcipuæ, Con- p. 144. 14 80.

tritio & Fides. Et Mareiptimo v. F. Chriſtus ait: Agite pæni- P. 164.

tentiam, & credite Ebapgelio. Ubi in Priore particula ar-

guit peccata, in poſterioré Cenſolatütos;, & oſtendit re-
miſſionem peceatorum. Nam eredere Evavgelo, non eft Ceder epangelie,
illa Generalis Fides, quarm habent & Diaboli, fed proprieè

eſt credere remisſionem peccatorum propfer Chriftumdo.
natam. Hwæc enim revelatur in Evangelio. Videtis & hic .

duas partes conlugi. Contritionem, cum arguuntur pee-
cata: Et Fidem, cum dicitur, credite Evangellio.Si quis HieE
dicat, Chriſtum complecti etiam Fructus pœnitentiæ, ſean b. 144H
totam novam vitam, non diffentiemus. Nam hoc nobis
fufſicit, quod hæ partes præcipaz nominantur, Contritio,
S. 1o. Paulusfere ubique, cum deſcribit Converſionem 1. C
feu renovationem, facit has duas partes, Mortificationem Conit . .
& Vivificattonem, ut Celeſ. 2, 5§. In quo circumeiſi eſtis giy. Croh. in A. C.
tumeciſione non Piaft acta , videlieet expoliatione corporis c. 71. H
peccatorumn carni. Et Ppoſtea: in quo ſimul retuſtitati eſtis Wendel. Th c.
per bdemeficatie Dei Hic duæ funt partes: Altera eſt, Ex- Kekcre SyR
poliatio Corperis peccatorum. Altera eſt, Reſuſcitatio per c. 3. . 3. Sztt
fidem. Neq; hæc verba, mortificatio, vivificatio, expolia- vid. Menz. Ex,
tio corperis pegcatorum, reſuſcitatio, Platonice intelligi MzE
debent de Simulata mutatione. Sed Mortifcatie ſignifieat p. zt. gie k
veros terrores, Qhales ſunt morientium, quos ſuſtinere Bucan. Lot. 3r,.

natura non polſet, nifi erigeretur Fide: Ita hic Expoliatig. Pe 237.

nem corporé pescaterum vOcat, quam nos dicimus uſi-

is doloribus concupiſcentia-

tatè contritionem , QAula 1 de
Et Vivik, Lrie Mtelligi debet, on Pisißtatis,

naturalis expurgatlir.

imaginatio Platofica fed conſolatio quzæ vere faſtenfat
fugientem vitam in contridone, Sunt ergo hic duæ parr
tes, Contritio & Fides. QWia enim econfcientia nom poôteſt

4’ 68 XII. PDE P OE NITENTIA.
reddi pacata, niſi Fide. Ideò ſola Fides vivificat, juxta hoc
b 31.9. 95. didtum: Juſtus ex Fide vivet, Hab. 2, 4.
4. Chiregraphum. §. uI. Et deinde in Coloſenfibus, 2, 14. inquit, Chriſßtauw delert
Chirographum, gquod per Legem adverſatur nobis. Hic quoque
duæ funt partes Chirographum, & Deletio Chirographi.
Eſt autem Chiregrapbum conſcientia arguens & conde-
p. 73. 169, 149. Mmnans nos. Porroò Lex eſt Verbum quod arguit & conde-
en ſeq· mnat peccata. Hæcigitur vox IIl. Sam 12, . dquæ dicit: Pec-
cavi Domino, ſicut David ait, eſt Chirographum. Et hanc
vocem impii & ſecuri homines non emittunt ſerio. Non
enim vident, non legunt ſcriptam in corde ſententiam Le-
gis. In veris dolonibus ac terroribus cernitur hæc ſenten-
tia. Eſtägitur Chirographum ipſa Contritio, condemnans
nos. Detere Chiregrapbum eſt tollere hanc ſententiam Gon-
demnationis ex animo, & ſententiam inſculpere qua ſen-
namus nos liberatos eſſe, ab illa condemnatione. Eſt au-
tem fides, nova illa ſententia, quæ abolet priorem ſenten-
tiam, & redditpacem &vitam cordi.“
5. F. rz. Quanquam quidopus eſt multa citare teſtimonia,
cum ubique obvia ſint in Scripturis? Pſalmo lis, 1b. Caſti-
Pſ. 71, 10. u6, 8. gans caſtigavit me Dominas, & morti non tradidit me. Pſalmo
6. g, . Defieit anima mea pra unguſtia. Conferina me verbo
sb. nu. vuo. Ubi in priore membro continetur contritio, in ſecun-
b. ,, 6. do modus clarè deſcribitur, quomodò in contritione re-
7. creemur, ſcilicet verbo Dei quod offert gratiam: Id ſuo.
Deut. 32, 39. tentat & vivificat cCorda. Et h. Regum 2, 6. Domina morti-
Pſ. 30e, 4. Jon. Fcat, & vivifßeat , deducit ad inferos, & redacir. Horum
257 altero ſignificatur Contritio, altero fignificatur Fides.
8. Pt Efiæ ef, 24s Dominns irafiktur; ut faciat opus ſjunm. Alie-
num eſt opa ejus , ut operetur opus ſaum. Alienum opus
Dei vocat, cum terret, quia Dei proprium opus eſt vivifi-
b. 7z8. Care & conſolari. Verùmideò terret, inquit, ut ſit locus
conſolationi, & vivificationi, quia ſecura corda & non
ſentientia iram Dei faſtidiunt conſolationem. Ad hunc mo-.
p. 114. 147. 149. dum ſoletscriptura hæc duo conjungere, terrores & Conſo-
158. lationem, ut doceat hæc præcipua membra eſſe in pœni-
tentia

c
2

XII. DE POENITENTIA 149

tentia, contritionem, & fidem confolantem &juſtificantem.

Neque videmus quomodo natura pœnitentiæ clarius SS&
ſimplicius tradi poſt. Hæc enim funt duo præcipua opera waden te
Dei in hominibus, Perterrefacçere, & Juſtificare ac vivificare
perterrefactos. In hæe duo opera diſtributa eſt univerſa b- 6a. urh. ad
Scriptura. Altera Lex eſt quæ oftendit, arguit &sconde: Crb,ernn⸗

— S 2 ⏑ 7 . L. P. 2. .§. 39⸗ P.
mnat peccata. Altera pars Bvangelium, ho eſt promiſſio gras z. p. 22 H0fa.

tix in Chriſto donatz: & hæopromiſſio ſubinde repetitur d.3. de Juſtif. p.

in tota Scriptura; primum tradita Adæ, poſtea Fatriarchis, 171.
deinde à Prophetis illuſtrata. Poſtremo prædicata & exhie b 3, . 148.
bita à Chriſto inter Iudæos, & ab Apoſtolis ſparſain totum de 69,
mundum. Nam fide humns promifionis Sanétiomes a-
ſtificati ſunt, nen propter fuas attritiones, veb oontritiones: P. 14 ¾
Et exempla eſtendunt ſimiliter has duas partes: Adam &αα.
3: 11 objurgaturpoſt peccatum, & perterrefit. Hæc fuit Con.
tritio. Poſtea v. &. promittit Deus gratiam, prædicit futu⸗
rum ſemem quo deſtruetur regnum diaboli, mors Spec⸗
catum: Ibi offert Remimhonem peccati. Hæc füntpræcipua.
Nam stſi poſtea v. uz. additur Pœna, tamen hæcpenahon
meretur remiſſionem peccati. łtt de hoc genere penarum
paulò poſt dicemus. Sic David objurgatur à Nathan & per- Aet
terrefatus, z. Sa M 12517 Cπ 2 6 24, 10. in uit: Paccawi Romi-
no. Ea eſt Contritio. Poſtea audit abſolutionem, Dominus
ſusſtulit percatum tuunm, Nan morieris Hæc voOX erigit Davidem,
& fide fuſtentat, juſtificat, & vivificat eum. Additur & hic
Pœæna, ſed hæc pœna non meretur remiſſionem peocato. D
rum, Nec ſemper adduntur peculiares penæ: ſed hæc duo
ſemper exiſtere inpœnitentia oportet, contritionem Sofi⸗
dem, ut Lugæ 7, yt. Mulier peccatrix venit ad Chriſtum lacrye 9
mans. Per has lacrymas aghoſcitur Contritio, Poſtea va*.
audit abſolutionem : Remwittuntur tibi peteam, Fider zua fal-
yam te fatit, vade in pace. Hæceſt altem pars pœnitentiz, Fides 14
quæ erigit & conſolatur eam. Ex his omnibus appafet piis
lectoribus, nos eas partes pœnitentiæ ponere, quwiproz p. 144 ſeg. 8.
priæ ſunt in Converſione, feu Regeneratione & remiſſione
peccati. Fructus digni &pœnæ ſequunturregenerationem

15'0 XII. D E POENITENTIA.
& remiſſionem peccati. Ideoque has duas partes poſuimus,
ut magis conſpici Fides poſſit, quam in Pœnitentia requiri-
mus. Et magis intelligi peteſt, quid fit fides, quam prædi-
cat Evangelium, Cum ppomiturcontritioni ac mortifica-
Conſenſ. Vatruum. G. 13. Et ut totus orbis terrarum videat, quanta ſit in-
ſcitia veræ pietatisin noſtfis Crifieis, qui Ooônfutationem
ſcripſerunt, addemus & Bernardi ſententiam, qui prorſus
p. 15. 144. 145. ad eundem modum conjungit hæc duo membra in pœni-
58. tentia, contritionem & fidem, ſicut nos conjungimus. Ver-
fol m. 31. I. a. ba ſunt hæc in Sermone tertio de Annuntintione Auditam fac
edit. Autor. mihbi mane miſiricordiam tum, quia in te ſpempi, Domine.
Sola nipiirim ſpes apud te miſemtionis locum obtinet, nec ole-
um miſerit ordiæ, nißi in vaſe Fiduciæ ponit. Sed esz infedelis ſi-
ducia, ſolius utique maledittionis capax, cum videlicet in ſpe pec-
tcamus. Quanquam nec fiducia illa dicenda Pr, ſed inſenſibili-
tar quedam & diſimulatio pernicieſ. Que enim fiducia ei qui
periculum non attendit ?* aut gjuok ibi timoris vemedinm, abi
nec timor ſentitur, nec materia ipſa timoris “ Fiducia ſolatiam
eſt, nec eget ille ſolatio qui lamtur cum mal fecerit & in peſſt-
mus rebus magis exalzt. Rogemus itnqus fFratrei, reſonderi no-
bis quantas babeamus iniquimtés & peckat, Tielern noſtra &
delicta nobis deſiderkmus oſtendi. Scrutemar vias nostras & fu.
dia nosfra, periculaque univerſa vigili intentione penſemut.
Dicat quisque in pavore ſuo vadam ad portas inferi, a: jam
non niſi in ſola Dei miſericordia reſpiremm. Har vera bominis
Fiducia eſt, à ſe defcienti, & innitentis domino ſuo. IIec inquam
vera fidutia est, cui miſericordia non denegatur, Propheta
Pſalm. 147, f. teſtante: Beneplacitum eſt Domino fuper
timentes eum, & in his qui ſperant fuper miſericordia ejus.
Nec parva utique ſuppetit nobis, in nobis qitidem auſa tim oris,
in ipſo autem cauſa ſiducis. Hactenus Bernardus: cujus
ſententiam propterea etiam non inviti retulimus, ut vi-
deant leétores, quomodo fidem hic intelligamus, de fidu-
cia miſericordiæ, quæ erigit & conſolatur perterrefactos,
quam

L XII. D E POENITENTIA 1I51
quam iſte rectè fiduciam appellat. Et hæc clarè conſpici
poteſt, cum fit Antitheſis terrorum & conſolationis. Sicut
hic Bernhardus vult in hominibus exiſtere cognitionem.
peccatorum, ſeu contritionem, ſeu terrores; Et vult acce⸗
dere fiduciam, quæ erigat in contritione-

. .

S. 14. Sed quia Adverſarii nominatim hoc damnant, Remiſio an per

quòd dicimus, Homines Ede cenlequi remißſonem peccatorum,
