90⸗ R Idem apud Gelaſium: HOMO CHRISTUS, qui pro- 1.
ſ. fecit ſapientia, ætate & gratia, rerum univerſarum impe-

rium accepit.
Idem ibidem. Chriſtus ipſo corpore ad proprios venit A-
poſtolos Mat. 25,15. dicens: Data eſt mibi omnis poteſtas in cœlo &G
S Eee 3 in ter-

806 APPENDIX
in terra, quam poteſtatem accepit EXTRINSECVS TEM-
PLVM & non DEUS, qui templum illud præcipua pulchri-
tudine æcdlificavit.
§. 3. Athanaſius de Ariana & Catholica confeiſione DEUS
non eſt mutatus in humanam carnem vel ſubſtantiam, ſed

in ſeipſo, quam aſſumſit, glorificabat naturam, ut humana in-

firma & mortalis caro atque natura divinam profecerit in
GLORIAM, ita ut omnem poteſtatem in cœlo & in terra ha-
beat, quam, antequam à Verbo aſſumeretur, non habe bat
DMat. 25., IS.
Idem de ſuſcepta humanitate contra Apollinarium pag. e.
Paulus Philipz. de TEMPLO loquitur, quod ſt CORPVS
Junm⸗ Non enim qui altisſimus eſt, ſed CARO exaltatur,
& CARNI SVE dedit nomen, quod eſt ſuper omne nomen, ut
ſéilicet in nomine IESV ſtetctatur omne genu, & omnis lingua con-
Eiteatur, quòd IESVS CHRISTVS ſet Dominus in gloria Patris
Phil. z,y. Et addit regulam generalem: Quando Scriptura
loquitur de glorificatione Chriſti, de CARNE loquitur-,
quæ percepit gloriam. Et quæcunque Scriptura dicit ac-
cgepiſſe Filum, RATIONE HVMANITATIS illius, non di-
vinitatis loquitur, ut cum dicit Apoſtolus, quòd in Chrißo

habitet omnis plenitudo Deitatis corporaliten, Plenitudinem ik-

lam IN CARNE Chriſti habitare intelligendum eſt Col, g.

Idem citante Theodoreto dialogo 2. Tom. 3. p. 286.

— 2 . Cc. 2 — —
K& S Cas Js S „εS: &Hτιτο XοιMοννiιππι AsXι απα. Item: v

αια roivun 55α⁷ AS*, zο Jebicοαν 23 Pſ. 100, 2.
Corpus eſt, cui dicit Dominus: Sede à& dertris meis.
Athanaſius de Incarnatione, ſicut citatur apud Cyrillum⸗-

in defenſione Anathematiſini F. Et in libro de recta fide ad Regi-

nas „ Si quis dicat inadorabilem Domini noſtri carnem=
ut hominis, & non adorandam ut DO OMINI ETDEI
CARNEM, hunc anathematiſat ſancta & Catholica Ec-
cleſia.
Lemn, Quæcunque Scriptura dicit, Filium accepiſſen,
RATIONE CORPORIS accepta intelligit, corpusque ha
Eule

eriat
divind
terur
tem
le, g

dife

m.

chri-.

NS

na ir-

rit in
ta ba

bebat

.e.
RPVS
atun,
1, ut
4 ℳ.
utri
btari
⸗,
A-
nd⸗
Nriſ⸗
lE
ſr
1170

El
.

2

id
ſe

DE CHRISTI HOMINIS MAIESTATE.,. 807
eſſe primitias Eccleſixæ. Primum igitur Dominus ſuum cor-
pus excitavit & exaltavit, poſthac autem & membra ſui cor-
oris.
1 §F. 4. Hilarius lib. 9. pag. lo3. Concre. pro Alſtralto. Vt ita ho⸗
molES VS maneret in gloria DEl Patris, ſi in Verbi gloriam CA-
RO ESSET VNITA, & gloriam Verbi caro aſſumta teneret.
5F. y. Euſibius Ewiſſenus, in Homilia feria ſexta yoſt Paſcha:
Feria 6. Paſchatos in Homiliis ; Patrum,pag.297.. Qui ſecundum

divinitatem ſemper ſimul cum Patre & Spiritu ſancto, omniũ

rerum poteſtatem habuit, nunc etiam ſecundum humanita-
tem omnium Rerum POTESTATEM accepit, ut HOMO I1-
le, qui nuper paſſus eſt, cœlo & terræ dominetur, quin hic &
ibi facit, quicquid vult.
§. 6. Gregorius Nyſinus citante Theodoreto dialogo z.
T5 sià Sy 78 9es& hρα. ic 8“ Oνοd z rοαττιν 6°
μ¼ ; 71ε 2 dr „ en 2 õ 1 Ro
— vE 7 ‚— ,„. .
eoα ₰εισνοα SO; 2R uuανε Seo Wοnα.
Jara, bis ν 76S aραπιοα Aga & A e vaæbναα
M¹. αναο α* νσ☚S αXουανο αρααρ, S*
rl &ασααυTn bαταοι ανρ 216 r& oiα αααν
gisνσ aα , 4 RXàα 1Iuι 1 τ τνι ι ο LnX
è sνρννsl¶a μ Acl. 2,32.
Et paulò poſt: n d*ραr sν wοραa nταν *
muy i“ vτπνιαν l, 5ν αναα, ει & rà& rrαανâα Pbο„
90 5 Xale &ε α οιsτυα 2* , abm ro sraαααννι
e dom, aàαααοeα 7S 1oν m‿αςυà ο1α α
&Sαα² Hoc eſt:
Dextera igitur Dei exaltatus (Altor. 2, 55.) Quis igitur
exaltatus eſt? humilisne an altisſimus? quid autem eſt hu-
mile, niſi bamanum? Quid verôò aliud præter divinitatem
appellatione altiſimi ſignificatur * At Deus exaltatione-
non indiget, cum ſit altisſimus. Humanam igitur naturam
exaltatam eſſe dicit Apoſtolus, exaltatam verò quia Do-
minus & Chriſtus factus eſt (bomo.) Non igitur æternam
eſſentiam Domini verbo, (Vecie,) exprimit Apoſtolus, ſed
Eee 4 humilis

808 AbPPENDIX =

humilis naturæ evectionem, ad ſummam celſitudinem, vi-

delicet ad dexteram Dei. Er paulò poſt: Quia dextera Dei,

fabricatrix omnium rerum, quæ eit ille Dominus, per,

quem omnia faéta ſunt, & ſine quo mihil eorum quæ fa-
cta ſunt, ſubſiſtit, hæc ipſa unitum ſibi hominem ad pro⸗
priam extulit celſitudinem per unionem.
§. 7. Baſilius Magnus contra Punominm libro 2. pag. 661.
Kugio“ αN *6 α τοαιε 7τd—r—- να Iσ⅝ναaααςαα
ασα1 7 ins Oots, Aoνοννν ααρ 7 2ατιαινιον aαιωα
. , — . 2 „ .
ραενο ατ ροναιιτεαρεανε⁵— Act. 2, 322. C. , 3.
Et paulò poſt: αι½ τα ανπioονι ου õ
& αραι1⅓α ανοαα αα1εντια 2 6*bkα sασοοααα As ve W/ ααα
ατι0 τατπαιαα doms & c. 14
Petrus Acter. zge. inquit: Deminum & Chrißum ſecit Deus
bunc leſun, quem por crucifxiſßis, demonſtrativa voce hu-
manæ & omnibus viſibili ipfius naturæ palàm propemo-
dum incumbens ſeu inniten+s Ei paulo rate
Quamobrem inquiens, quòd Deus Dominum & Chriſtum
ipſum fecerit, principatum & dominium ſuper omnia à Patre
ipſi commicum dicit. =
§. 8. Epiphanius contra Ariomanitas pag. 327.
TSlov mv In&o, *sανιαςυυde«ςαdααα ρααα„n , bανααοα.
2 α oιονο„Hτ οαπι ατaρασαο νι½, Qα uusvabn
l WXgτοεορνοια⁰
Mæsas &7% Pe, * & sri ααυαινον.
Haoc eſt: Hunc igitur leſum, quem crucifixiſtis, ut ne
relinqueretur ſancta in carne diſpenſatio, à pasſionis ex-
perte & increato Verbo, ſed couniretur ſupernè increate
Verbo, Quapropter & Dominum & Chriſtum Deus fecit, id
quod ex Maria conceptum & Deitati unitum eſt.
5S i. M NaLA4
Quia Petrus Act. 2. addit: Hunc IESVM, quem cruciſiziſtis &c ſi⸗
gnificat Domini INCARNATIONEM :ͤ & manifeſtum eſt, 2VO0OοD
DE CARNE dicit, quapropter Dominum & Chriſtum Deus fecit id;
quod ex Maria conceptum & Deitati unitum eſt.

/

.-9. Aulras

– —

DE CHRISTI HOMINIS MAIESTATE. 809
g. 9. Ambroſius libro z. cap. 12. de Spiritu ſanéto Tom. z.
pag 1s7. Angeli adorant non ſolum divinitatem Chriſti, ſed
S&& SCABELLVM PEDVM ejus Pſ. 96, S. 95, Ebr.1,ö6. Et,
e poſtea, illam terram Propheta dicit adorandam, quam Do-

IUmo., minus Jeſus in carnis aſſumtione ſuſcepit. Itaque per ſca-
ellum terra intelligitur, per TEBRAM autem CARO
G. Chriſti, quam hodie quoque in myſteriis adoramus, &
u. quam Apoſtoli in Domino IESV, ut ſuprà diximus, ado-
α rarunt.
F. S.. 10. Augtſtinus de verbis Domini Sermone yS. Tom. 10,
e, EPg.217. si Chriſtus non eſt natura DEUS, ſed creatura, nec
LCcoiendus eſt, nec ut DEUS adorandus: Sedillii ad hæc re-
Pplicabunt & dicent: Quid igitur eſt, quòd CARNEM ejus,
Qquam creaturam eſſe non negas, ſimul cum DIVINITAT
1He acdoras, & ei non minus quàm Deitati deſervis?
Du ð Idem in Pſ.gS, 5. Tom. 5. pag. Ilez. Adorate ſeabellum pedum ejus.

ein. Secabellum eſt terra, & Chriſtus ſuſcepit terram de terra, quia
caro de terra eſt, & de carne Mariæ carnem accepit. Et

fbun quia in ipſa carne hic ambulavit, & ipſam carnem nobis
e manducandam, nobis ad ſalutem dedit, Nemo autem
GARNEM illam manducat, niſi prius ADORAVERIT, In-
. ventum ergò eſt, quomodo adoretur tale ſcabellum pedum
Ga Domini, ut non ſolum peccemus adorando, ſed peccemus
ur non adorando. M

§. 1I. Chryloſtomus ad Heb. 2. p. 5. Kæl 28 +ſ+%

rolr⸗ .
utα &ρ Sa ννααναιν ρςρ νιαινςNααονnαο αααιααρια
tne. Auιανααα οεανιπιιςπ α a *αι.υàο 25αα⅞ äον α
2 — — . „ 3 „ — „
ex. 70, oc Die o Xe5ροροαα. 7 8°τσ°‧⁵α εααυ A.
eat QRov, Esα.ααρ. Ebr. 1,6.
‚id Magnum, admirabile & ſtupore plenum eſt, CAR-

NEM noſtram ſurſum ſedere & adorari ab Angelis & Arch-
angelis. Hoc ſæpe mente verſans, ecſtaſin patior &c. Mat.zt.

. 5. X — — X / .
c ſ. Mem 1. Cor. o pag.174. Tgo zo &ααι αα α Pazu,n§.
;* 9 d X KE N. „ 2 x.
09 αενο ςαυαπαοαια uαι νο & C. ρ σεπςνο dvw⁸νπιοπιν σ.

1;

4 / — 17
Ab&σρναεπιOς α ρνααRαποπταασννουονιν⁸
2 Eee 5 I. Cor-

*
* —

Sie APPENDIX
1. Cor. 10o. HOC CORP VS Chriſti in præſepi jacens,

Magi venerati ſunt &c. & àlongè venientes cum timore &

tremore multo adoraverunt Mat., F.
Idem apud Peosnem Epikft. g5. Cognoſcamus quæ natura
ſit, cui Pater dixit: Mto miéd Particenps ſeédis, Illa natura eſt, cui
dictum eſt: Terra es & in terram ibis Pſ.ro, 2.
S. i= Theophylaltus ex Chryſoſtomo in caput Matthzs pag. zt.
Ere i as aαυ.D ˙9 D&αας rναοαατιαHαα ονααιν 77
Os Aνοαα οαυααουν, & ,aααα ατν οα , .ν ANſXα
ρααaνανααuν ., Hοοα ngr, en sob αα wäon α
& gρ. α ε aνροντινα αου ᷑ερω mν vuy & X&ι-
5u αν πανινν Mat. 2cs, 1I5.
Quia HVMANA NATVRA prius condemnata, nunc
verò juncta DEO Verbo perſonaliter, ſedet in cœlo, & ab
Angelis adoratur, meritò dicit: Data eſt mihi omnis poteſtas
in cæœlo & in terra. Etenim humana natura prius ſerviebat,
nunc in Chriſto omnibus imperat.
Idem in 3. cap. Iohann. α ααα 0d/νααιι r5 e
728 S, zaàrα r ραισν
Pater omnia dedit in manum Filii IUXTA HUMANI-
TATEM Jo3/&⁄6.
Cyrillus de incarnatione cap.. Tom g. pag. 241. Verbum
in id, quod non erat, ſe immiſit, ut & HOMINS NATU-
RA id, quod non erat, fieret, divinæ Majeſtatis dignitatibus
per adunationem foulgens, quæ ſublevata magis eſt ultra na-
turam, quàm dejecit infra naturam invertibilem DEUM.
Epheſinum Concilium Canone 1i. Cyrill Tom 4.pag. zo. Si quis
non confitetur CARNEM Domini eſſe vivificam, propterea
quòd propria facta eſt Verbi, quod omnia vivificat, Anathe-
ma ſit.
Et Cyrillus in explicatione illius Anathematiſmi dicit Ibidem
ag 140. Neſtorium noluiſſe vivificationem tribuere CAR-
NI Chriſti, ſed ſententias lohann. 6. expoſuiſſe de ſola Divi-
nitate. . .

§. 14*

ns,

Ua
(un

h.

us
la
*

Inc

4

DE CHRISTI HOMINIS MAIESTATE. 311
§S. 14. Theoretus dialogo 2. α é s*ndν nnαα
O/ 2aαιdüς („ oνιαα rτε â ταιαι νοιοινι wραονονιαιιι
7a] ig nal7αν+ν Arsρ ααπιιαιναινναπιν ααοο ν nW ODo-
εασ Pf-16, 2. Alt.2, 32. 6 S7. Hoc eſt:
Mud corpus & ſesſione ad dexteram DEl dignum ha-
bitum eſt & ab omni creatura adoratur, quia corpus appel=-
latur naturæ Dominĩ.
G.z5. Leo Epiſtola ni. Fol g7 Aſſumti non aſſumentis provectio
eſt, quòd DEVS illum exaltarit, OG donavit illi nomen, quod
eſe ſaper omne nomen, ut in nomine ESV omme gyna Kebkatur,
& ommnis lingua confteatur, quòd Dominus ſit I1ESVS CHRI-
STVsS in gloria DEl Patris Phil 2,9.
§. 16. Damaſcenus lib. 3. cap. 19. P. 251. „ öeαα ⁹ (Xpi=⸗
53) 84 σ Aaαtοτορ ανοα τστνπε α&. 5 3 aαbοσπνα
αα SeXνοσσνd αα αιριhτν d.dkↄor= Oαπιàαο ννααι„z-
AXnE& τα ααινς αα OoνναυNρN A&* aαντοαdàMρνααι E.,
7 „ 5 —„ X = 4
5 Ses Xνρο, τιn0ριαας αα τnν ανναανοQρ⅞u11Vö[v , α Tανσο
una οοσ.
Divina Chriſſi voluntas erat æterna & omnipotens &c.

HVMANA verò ejus voluntas à tempore cepit, & naturales

ac innoxias affectiones ſuſtinuit: Et naturaliter quidem non
erat ommipotens, ut autem verè EI SEKCVNDVYN NA-
TVRAM DEI VERBI VOLVNTAS EST FACTA, ET
OMNIPDOTENS EST: Hoc eſt, ſicut commenteator ex-
plicat: Divina voluntas ſuapte natura habet potentiam o-
mnia efficiendi, quæ velit: HVMANA VERO CIHIRI-
STI VOLVNTAB8 NON SVA NATVRA HABET'/,„
OMNIEFFICACEM VIRTVTEM, SED VT DEO
VERBO VNITA. HßM
Idem cap. 19. ) α r eναι 1ς Aε* dοννοαα
(omoœvé) 1 * α½ 7⅝. Gααιτ Trεα ete S⸗
77AHεια¾7 ρραο cα 21. 1 Svα Aναανινν Nπν 9ι 78
ι πια aοονvcοονς Eisα ερα α WοιUEα
7aαε Duαας aααα Suρρα &ραρρρρι &C. notvxve * S,ρααα

pag. 260.

Sr† AbPPENDIXxX. —
17 g àoον½⁸ deαnn inτ⅜οοααπ α uρναοι0 * rAν „αα
l 9α
a' sαν Üνρααο α ss ve Xpnnατουας
Caro operanti Deitati VERBI COMMVNI-
CAT, ideò quòd divinæ operationes per organum cor-
poris perficiebantur: Ita SANCTA EIVS MENS etiam
naturales ſuas operationes operatur. Communicat,
autem & Deitati verbi operanti ac gubernanti, IPSA ET-
IAM INTELLIGENS, COGNOSCENS ET DISPO-
NENS TOTUM VNIVERSVM, non ut nuda hominismens
ſed ut DEO ſecundum hypoſtaſin counita & DEI mens
conſtituta.
. Idem libro eodem cap. 21. 6 α⁰arbhewn rn ocgiς 3-

äs 53 2 2ραο oνεα

214 rlα οτοσ0 dαον1ττ⁰ Aν νσοοσασαα reα νατα. .
mα, αααιεοnαςdm αειοπι α Actαεαταν Sεα+αhαααα αα r .α
7 ν αR ντ¹α ναιον. Et in fine capitis:
ει νv dorο OααιαιαT sι vwo αα * ασαααο
19 oα Xοααερο, 1 * dαα ν 9εvv äsl
αναα. &ν dnsα 28 d&α ανσ Oνσοαινſ νρ αα αςα απ
ruεα 01 ν&ν⅛ορGo. Col. 3,3.
Humana natura in Chriſto eſentialiter non posſidet ſeu
obtinet futurorum cognitionem, ſed ut DOMINI ANI-
MA, propter unionem ad ipſum Deum Verbum, locuple-
tata eſt cum reliquis divinis prædictionibus etiam futuro-
rum cognitione. Et in fine capitis Nos ergo dicimus:
VNVM CHRISTVM eundemque SIMVIL, DEVM ET
HOMINEM omnmia ſcire, in ipſo enim omnes tiheſauri ſapi-
entiæ & ſcientiæ abſeonditi ſunt.
Nigcephorus lib. 1. cap. ;6. Chriſtus à diſcipulis in Galileæ
monte conſpicitur, & ibi à patre ſummam poteſtatem cœ-
li & terræ IVXTA HVMANAM NATVRAM fcilicet, tra-

ditam eſſe confirmat Mat.I1,27Z. 25s 1. To 3gt.5, G,.6.y,7.

. I. Seriptu-

DE CHRISTI HOMINIS MAIESTATEK. 8,
IIII.
Srripturan & ſanctos Patres Manßtaten,

zam gn anm , viſtus in tempore actepit, non tantane de
donct; creatis & qualitatibas Fnitis intellexiſſe, ſed de ea

F. 1. Iobann. ,;z. Et nunc glorifica me tu Pater apud
temetipſum ea gloria, quam habui apud te, priusquam mun-

ſcot.
tim eloria & Majeſtate divinitatis, quæ Dei propria eſt, ad
gquam aſſamta illius natura bumana in perſona PFilii Dei
. exaltata eſt, itaut eſcaciamn & operationom dipinæ
nen naturæ, quæ Dei propria eſt, acceperit-
5. dus fieret.
⅓ AXY 2. Hlilariurs de Trinitate lb. .. pag. 25. Verbum caro
. factum orabat, ut id, QCOD DE TEMPORE ERAT, glo-=-
riam ejus claritatis, quæ ſine tempore eſt, acciperet-

§. 3. Gregoriur Nyſſenus, citante Theodoreto dialogo 2.
de dicto illo Pezni Abtar. Z, 72. Dextera D' E'I exaltatus Gea ⸗
abm (7 deEia ss&) *£ ahe E r * durla Apaor ei 0
1toν οναααααιν ν 21 r σα. [pſa dextera-
e VNITVM SIBI HOMINEM in propriam ſuam evexit cel-
fitudinem ſeu ſublimitatem per unionem Tom.2 pag 330.

id
.

1 Hem de Anima: DEVS VERBVM à communione illa;,
N. qux ſibi eſt ad CORPVS ET ANIMAM, nunquam altera-
ſ tur, neque particeps eſt imperfectionis illarum, ſed TRA-
n DENS EIS SVZ DIVINITFATIS VIRTVYTEM, manet idem
us· quod erat & ante unionem.
E1 §. 4. Baſtlius ets 7 i 73 Teis ναναν p. 231 pzin i 2. Fyy.
e y rpéa & ααραα „ Seorne; 10 9ρ α *Ksin — Edit. Venet.
lex Gannag, αα GdnνnW. 8 8 õ 09 6 r σι⅓ Hom. S3e
ngorzasvosn 227 Xe***ρ/α ααα õäü an dusteg, D. 5†*

E⸗

tti 5rει 3 6Xri& 7 sl&αε +τασ c 6A“0ον 7A6ορ 5a & 7

* 16 ov.
Luomodo Deitas ℳ in carne? ſicut ignis in ferro, non
tranſitive,

tranſitivè, ſed communicative. Non enim excurrit ignis ad
ferrum, ſed manens in ſuo loco communicat ſeu impertit fer-
ro ignito propriam ſuam facultatem (vim ſeu potentiam) nec
communicatione illa minor fit, ſed ſeipſo totum ferrum re-
plet, quod (illa ſcilicet unione) particeps eſtignis.

§. 5. Ep phanius in Ancorato p. 54. oupduva.
;—R—⸗ — 5 α , » „
σ νςαι ανιιοα 14 gαπ Eig εαν Jova ααα v οσε Es ιαι
7 £ „ 7 2
esbane &νιανπſι αννανοα, & °ϑXgα, 8ε ε

ε6 &.

¶ ¶Idem DEUS, idemhomo) CORPUS TERRENUM
unà cum Deitate potens efficiens, IN UNAM POTEN-
TIAM VNIVIT, in unitatem reduxit, unus exiſtens Do-
minus, unus Chriſtus, non duo &.

§. 6. Cyrillus in Lohannem lib. g. cap. 2). Non imperitè
omnino vivificam carnem eſſe negatis. Nam ſi ſola intelli-
gatur, nihil prorſus vivificare poteſt, quippe quæ vivificante
indigeat. Cum verò incarnationis myſterium laudabile ſcru-
tati fueritis, & vitam habitantem in carne cognoveritis, quam-
vis NIHII- PENIIVS CABO PER SEIPSAM POSSIT',
VIVIFICAM TAMEN factam eſſe credetis. Nam quo-
niam cum vivificante Verbo conjuncta eſt, tota effecta eſt vi-
vifica. Non enim ad corruptibilem ſuam naturam junctum
DEI VERBVM detraxit, ſed ipſa ad melioris virtutem ele-
vata eſt. Quamvis ergò natura Carnis, ut Caro eſt, vivifica-
re nequeat, facit tamen hoc, quia IOFAM VERBI OPE-
RATIONEM SVSCEPIT. Non enim Pau i aut Petri aut-⸗
cæterorum, ſed ipſius vitæ corpus, in quo Deitatis plenitudo
corporaliter habitat, facere hoc poteſt. Quas ob res caro
cæterorum omnium nihil prodeſt: CHRISTautem CARO,
quia in ipſa unigenitus DEl Filius habitat, ſola vivificare-
poteſt Col.2ꝛ 0.

G.7. Auguftinus contra Felic»ianum Arianum cap.. Inju-
ria ſui

fiaſt
SIA
hom
ſumt
hulit

cwin
hone

Nar
6
ij3

on
ſior

GF

en/
ℳ

.
61

lar
/
6ℳ

N
Os

erit⸗
elll⸗
inte

un.
11,
fuo⸗

IE

ct⸗
DPb⸗
ut-
100
40
0,

e

l.
ſui

DE CHRISTI HOMINIS MAIESTATE. 8;
ria ſui corporis affectam non fateor Deitatem, ficut MAIE-
STATE DEITATIS glorificatam novimus carnem.
§. 8. Theodoretus cap. de Antiebriſto Tom.2. pag. 3t. Ver-=
bum Homo factum non particularem gratiam contulit af-
ſumtæ naturæ, ſed zotam Pplenitudinem deitatis complacuit in ipſa
bahitare Cal.-2rg.
Egem in Pſalmum 21. Tom.t pag lo. Si natura aſſumta cum
divinitate aſſumente eſt copulata, & jam ejusdem gloriæ &
honoris particeps & conſors facta eſt.
Idem Ebr.r3. Ipſa humanitas poſt reſurrectionem chivi-
nam gloriam eſt conſecuta.
§. 9. Damalcenus lib 3. cap. 7 p. 594. c5 aban ude
( 96/a ασι¾ nοαcin e*α Appnsadzαα rαaaααοαι αεαεαοροι
Asνναστα at èõ α ον αααινα αι
Divina natura proprias ſuas excellentias ſeu glorifica-
Gones carni commumcat ſeu impertit, ipſa veré in ſe pas-
fionum carnis manet expers.
V.
CHRISTVM, unam eandemque Majeſta-
tepz di pinam, aliter ut Deum, viwirnm ſſentialiter &
oat eſſentialem proprietatem, aliter ut hominem, pideli-
cet non eſfentisliter, neque in & ſecundum ſeſe, ſed
propter & pro modo unionis per-
ſonaliszbabere.

6. 1. Ioh. 14,6. Ego ſum Vita C. I1,:1 5.
Ioh. 5,216. Decdit ei vitam habere in ſeipſo, C.EA

FILIVS HOMINIS EST.

F. 2. Cyrillus lib.2. Theſauri cap.' Tom z. pag. 167. Con-
Gtio & proprietas alia creaturæ, alia creatori ineſt, ſed NATV-
KA NOSTRA à Fiho DEl aſſumta menſuram ſuam excesſit=
& in conditionem aſſumentis eam per gratiamvtranslata eſt.
Idem in ohannem lib-a oapil11 Töm.I. pii4. Chriſtus cauſanm
ſubjecit, quare vitam & poteſtatem judicii ſibi à Patre data⸗=
Aerit,

„»„» -

8r6 APPENDIX
dixerit, dicens (QvVIA FlLIUS HOMINIS EST) utintel-
ligamus omnia ſibi data eſſe ut HO MINI. Unigenitus
verô filius non vitæ particeps, ſed vita naturaliter eſt.
IMem lib. y. cap. 37. Tom 1 pag. 1St. Vivificat CORPUS
CHRISTI, quia ipfius vitæ corpus eſt, virtutem Verbi in-
carnati retinens, & plenum poteſtate illius, quo umiverſa⸗
ſunt & vivunt.
Imdem lib,a. cap- pag.zolt. Quoniam Salvotoris CARO
conjuncta eſt verbo DEI, quod naturaliter vita eſt, effecta-,
eſt viviſica.
Et cap.s. bag zet. CORPVS MEUM vita replevi, mor-
telem carnem aſſumſi, ſed quia naturaliter vita exiſtens habite
in ipſa, TOTAM AD VTTAM MEAM REFORMAVI.

Cap.24 Pagzio. NATVRA CARNIS ipſa per ſe vivifi-

care non poteſt, nec ſola eſſe in Chriſto intelligitur, ſed habet
Filium DEI ſibi conjunctum, qui fübſtantialiter vita eſt.
Quando igitur vivificam Chriſtus carnem ſuam appellat, non
ita illi ut ſibi ſive proprio ſpiritui vim vivificandi attribuit.
Nam per feipſum Spiritus vivificat, ad cujus virtutem Caro
er conjunttionem conſcendit. WMOοMOοO autem id fiat,
nec mente intelligere, nec lingua dicere poſſumus, ſed ſilen-
tio ac firma fide id ſuſcipimus.
Iem lib. io. cap. pag zot. Caro vitæ facta unigeniti ca-
ro AD VIRTUTEM VITXE REDUCTA eſt.
Lib Il. cap. 21 pag. 77z. Ipſa CARO CHRISTI non à ſe=
ſancta fuit, ſed conjunctione Verbi ad Verbi virtutem quo-
dammodo reformata, ſalutis atque ſanctificationis cauſa eſt
participantibus: Non ergò carni, ut caro eſt, operationis di-
vinæ virtutem, ſed naturæ Verli attribuimus
Lib. b6. Dial. Glorificatur à Patre, non quia DEUS, SED
QONIAM ERAT HOMO, quaſi propriæ naturæ
fructum non habens, potentiam operandi efficaciter, di-
vinè accepit quodammodo illam, per unionem & ineffa-
bilem concurſum, qui intelligitur DEl eſſe Verbi cum hu-
manitate.

Idem

ę ta el

tem
elian
1I
hoe

Ua

dNe

emir
dice
Dei
perk
tem

XYIe
tem

& h
Merr

tet

ltel.
tus

1s
jin-

tſi⸗

4RO
(la.

mor⸗
bito
1.
viki⸗
abet
eg.
non
buit.
aro
ſiat 5
llen⸗

i a⸗
ſe⸗
1e
8 (l⸗
6tD
lutæ
di⸗

eſte⸗

ij
3

gem

7

.— Ds CHRISTI MAIESTATE 817
Ilem de relta ſide ad Theodeſium: Immiſit aſſumto corpori

(uam vitam, ipſa per unionem diſpenſatione.

Tem. Vivificat Verbum propter ineffabilem nativita-
tem ex vivente Patre, Attamen eſt videre, ubi tribuatur
etiam PROFRIyÆ CARNI PIVIN 5„« EFFICACIA 61O-

EI B. ltem, Otioſam confitebimur terrenam carnem ad

hoc, ut poſſit viviſicare, quatenus ad propriam ejus natu-
ram.
Epiphanius contra Ariomatas p. 337. ,Ydo aunn

èrarbpanαρ S& ga* iias rl Son, 8 98 2σασsαναοαασιννn.
. „» 7 „ „ „,
rρ Yανρ Sναασ * &ααυννρο 2Asεα αα „ς α “

AM“ ναωνιας* α ναππσας7 9sba. αα 8ροανααπαςα
2 3 & aτσ nα 15Aντσι νααα⁰αρ2 α αυ 9ρα ιο
d eig alav 9s απινàEρ.
Humanitas enim illius non ſeorſim per ſe ſubſiſtit, non

enim ſeparata Deitate & ſeorſim exiſtente natura humana

dicebat, velut alius, & alius, ſed counita humanitate cum
Deitate, una exiſtente ſanctificatione, & jam in ipſa quæ
perfectiſſima ſunt, ſciente, nimirum in Deo & in unam Deita-
tem coaptata. .

Auguſtinus de verbis Domini Sermone 5ᷣ. Ego verò DoM 1-

.

pag. 278.

Pag. 279.

Tom. 1o, p.

NICAM CARNEM, imò perfectam in Chriſto humanita- ²17.

tem, ideò adoro, quod à Divinitate ſuſcepta & Deitati uni-

ta eſt, & non alium & alium, ſed unum eundemque DEru
& hominem Filium Dei eſſe confiteor. Denique ſi homi-
nem ſeparaveris à Deo, illi nunquam credo nec ſervio.
lem: ffumanitetem NON NUuPDAM Vel ſolam, ſed di-
Vinitati unitam, ſclicet unum DErfllium, Dgukverum
& Hominem verum, ſi quis adorare contemſerit, æterna-
liter morietur.
Auguſtinus de civitate lib. io. cap. 2¼. Non ergò caro Chri-
ſti PER SEIPSAM mundat credentes, ſed per Verbum, à
quo ſuſcepta eſt.

Epheſinum Concilium Canone 11. Si quis non confi-

tetur carnem Domini eſſe vivificam propterea, QuOND¶wnp. 739.744.
QuO 9 744

Fff propria

P. 741.

818 APPENDIX

PROPRIA FACTA EST VERBI, quod omnia vivificat, a-
nathema ſit.

g&αανυe r0 aριν α nαα 1 eiα⁰d i7â7 ενιειορεπρ
. „ * . „ „
ê.“äü Xa‿ρ ⁰.
Omnia dedit in manum Filii juNr A HU MANITATEM:
ſi autem & ſecundum divinitatem intelligatur, Dedit Pa-
ter omnia Filio Ratione Naturæ, non gratiæ.

Theophylactus Joh. 5. 3y. aνα ααοανσυ 75/ Ze! g

Idem Matth. 2.
õ
u Sndαναο as

IS. ei & ανσα⁵ & 9eS 6,&£ Asνο⅞νuαιον α

Ro, o α1ν νυdm à dagols woτ¼ν=-
gνο “οοντπαοα 5 σ n * ρhοονις rtνανασ εα—
c/ c, „ c
õä õ a τα
7 ° N „„ / 1 – 27 „ 2=
*** * t06*& es& dοσσναυυνπνυν dεαονον 9αοοο⅓ατωvDop rls gbu—
av nara tetονν.
Si de divinitate Deo verbo intelligas (Data eſt mihi ommis
Boteßas) ſenſus erit, & Nolentes & volentes nunc me De-

um agnoſcunt, qui prius mihi ſerviebant involuntariæ o-

bedientiæ modo. Sin autem de nuMANA natura dicitur,

ſic intellige: &o prius condemnata natura exiſtens autem
DEusS, ſecundum unionem ad Rlium Dei, absque naturarum
confuſione accepi poteſtatem omnem.

Damaſcenus lib. 3. cap. 17. £ 28 uar oαααααναονoX⅜να
—„ ANc. 7 2 — . 1 7 1 „ „ —
4R 2 ρ mveαμαενοο αν α ανονNv 9cειαν+α. AMνo ι A
=JèBGUM „» „ 2 „ e . 7
17 oiραkαν α[tννονα õ 1e nαα.αRNιωe—
9, . 3 — 7 „„ , 2 2 2
οπ , & Oon Aερν*τ1I ανα.ul” ne nr &sερ-
a*, 4' zoα* αοιοας 7οα xeαααι οαι don,
. 3àT „ *e * 7 4
7o1 28 8 Sinmj r vσ davrles, , Cwonτια 21& rlaà zc *As-
5 e .
nαα ανοτιbοοσ

Non ſecundum propriam operationem, ſed propter uni-
tum fibi Verbum divina operabatur (CANO DoMI-
N1) Verbo per eam, Propriam ſuam operationem mani-
feſtan-

— . . 222 NeN ,„ .
aO&α S8ροτιαα, u &α νοντ1⅓ α Sovv

ſeſt⸗

ter

unl
Ekaſ
(aln

T
ar
ue

N

le

DE CHRISTI MAITESTATE HOMINIS. 919

feſtante. Nam & ferrum ignitum urit, non naturali ratio-
ne poſſidens uſtricem operationem, ſed obtinens eam ex
unione ignis & ferri. lpſa igitur cARO DOMINI mortalis

erat propter ſeipſam, ETr vVIVITICGA propter hypoſtati-

cam ad verbum unionem.

Idem cap. 18. 6 Sea aαα(XeisS) 92ρς dναορν αα
durge*”S ., &c. 59 αοτα aumn 95hnα τασ νει ν5ρ²
. . „ X
Eavo, α dν Ouod α aαρ *ειnν αανα ασαισιε α Du-
— — . D . 7. — , 2 0. X
nααα ε πταιτοταας , α)) & 9eS& οα% ααα α
xαια W αναιιτιοτιιοι.

Divina Chriſti voluntas erat æterna & omnipotens,

H UuMANA vero ejus voluntas aà tempore cepit, & natura-

les ac innoxias affeétiones ſuſtinuit. Ex NATIRALITER
quidem non erat omnipotens, ut autem verèò & ſecun dum na-
turam Dei verbi voluntas eſt falta, & omnipotens eſt. Hoc eſt,
ſicut commentator explicat: Dirina voluntas ſuapte naturaæ
habet potentiam omnia efficiendi, quæ velit: Humana
vero Chriſti voluntas non ſua natura habet omniefficacem
virtutem, ſed ut Deo verbo unita.

Idem libro eodem cap. 21. 7 uε degeanin Sνυ
Somnοαdαι ναιτουο πι αςMM0οιι 7d νοαοαι 5 g aveis vXNH
21* rl e dun r A6νο owνοεαα 7 α π ρνnταu νuι 1τ—r-
onτ, ααν πτιιμαετιαeτι Rosτιν οοαιαιναα rοα ππςι
õ Et in fine capitis:
uει ααατιο ᷣο aααν udρααον απαονι αι ν οτιοαρ οα
a Xéi&α⁵, wv Adn̈ ε* eον α Arhειαωντντσ πνυ eiàs7α. ν
un Ydeο iα αdaναιρ Hααιυαιο απ¾ dοαςαωπ α rν⁰ιασσο
õ S

HuMANANATURA in Chriſto eſſentialiter non
posſidet ſeu obtinet futurorum cognitionem, ſed ut Do-
mini Anima, propter unionem & ipſum DruMVerbum,
locupletata eſt cum reliquis divinis grædictionibus etiam

Fff 2 futu-

p. 744. 820.
Col. I, I 8. c. 22

3*

p. 744.

820 APPENDIX.

futurorum cognitione. Et in ſine capitis: Nos ergo dici-

mus unum Chriſtum, eundemq; ſimul D EuM& bominem
OMNIA SCIREB: Ly ipſo enim omnes theſauri ſapientiæz & ſcien-
tiæ abſeonditi ſunt. =

ldem lib. 2. cap. 22. ας να rτπ ααoννoσ α “²-
Aovzz ODνπα ( r& zvgi OνA' Sα αα wεaν⁰
ν ν%οι ο α εαAναο. τπιτιιον rα „αο ν ‿αρι
αιW 219 r dαα Eνονιουιν Sαιι. Et Paulo poſt:
& aveορρς α Iτ— Xe8αε, nαπꝗ εν ααοροkα o

Nσ 2 Doge au 9sAiοασ Do.νυHh, &α eNn α vnd=-

:
Domini Anima etſi ſecundum ſe erat naturæ futura

ignorantis, attamen ſecundum hypoſtaſin unita Deo Ver-

bo, omnium cognitionem habebat, non ex gratia (ſeu partici-
pativè) ſed propter hypoſtaticam unionem. Et Paulo poſte
Et quia in Domino noſtro jeſu Chriſto naturæ differunt,
etiam naturales ſcientiæ & voluntates Divinitatis & Hu-
manitatis, &c.

VI.

Deitatem nune Majeſtatem, potentiam &&

eæßicaciam ſuam (quæ Deitatis propria eſt & manet) efßfcaciter

exercere, in cum & per humanitatem perſonaliter ſibi unitam, quæ
Majeſtatem illam inde conſecuta eſt, quod tota plenitudo
Deitatis in aſſumta carne & ſangvine Cbriſti ha-
bitet perſonaliter.

KRom. 3, 25. Propoſuit Chriſtum propitiatorium per fidem
In SANGUINE ejus.
Rom. y, 9. Juſtificamur in ſangvine ejus.
Coloſ. nao. In ipſo pacificantur omnia per ſangvinem

crucis e jus.

Athana-

PIS
ſuam
humat
Proten,
76
die

(

1
non!
Pro4
in ea 6
lere⸗
ſupr
mal
ſorir

rte

E

V

tris

„ „

lol⸗
nem
let⸗

464.
-

I

oſt:
=

a*

tura

er⸗

tici⸗
ß
int,
Hu.

ter

nem

Dx CHRISTI HONINIS MATESTATEZ. 821

Athanaſius oratione y. contra Arianos . Quomodo COR-

PuS DoMINInon eſſet adorabile? cum Verbum manum
ſuam corporalem extendens ſanârit febricitantem, vocem
humanam edens ſuſcitaverit Lazarum, manibus ſutis in cruce
protenſit, Principem aeris proſtraverit.
Idem dialogo y. de Trinitate: 6 e 6 Aε%ρ οαας ααα
T *M 7 αρααπανααν⁰αρασα⁰ α aubeannνατ , dντι
9 & dorz, o) uer Ari, οοςτd.ο αονννι αν νααμνι
&ρρααι. S
Et pauls poſt: w verse ,: DognuT Na* νâN“α *Go
&. onta sa*ν, à, 1* CdoEn Aoααςμι ννς ααμ νασ☛α
DEuS A6α unitus homini edit miracula & operatur
non ſeorſim aut ſeparatim à natura humana aſſumta, ſed
pro ſua bonitate placuit ipſi, Per aſſumtam Hamanitatem,
in ea & cum ea, propriam divinam ſuam potentiam operando exer-
cere. Et paulò poß: Et humanitatem illam ſuam ultra &
ſupra propriam ipſius naturam, pro ſuo beneplacito per-
fectam reddidit, non tamen prohibet, quò minus ſit ani-
mal rationale ſeu vera humana natura.
Cyrillus de recta ſide ad Theodoſium Anima unionem
ſortita ad Verbum deſcendit in infernum, Divina autenm
virtute & effcacia utens dixit compeditis: Egredimini.
Idem lib. 1I. ad Reginas: Chriſtus ut Daus vivificat per
propriam carnem.

Et hane communicationem Majeſtatis divi-
naæ ſiné permixtiene, aboltione vel abnegatione humanæ
naturæ, etiam in gloria, fieri.

Matth. 16, 27. Filius hominis venturus eſt in gloria Pa-
tris ſui.

Et Act u. Sic veniet, quemadmodum vidiſtis euntem
in cœlum.

F ff 3

Atha-

p. 471.

Concre. pro
A bſiracte.

APFPENDIX
Athanaſius dial. y. de Trinitate: ucd adoο rde Don r
1 7 — „ — „ —
. la ντνh⅛ααπσαιGüÜο ααι ταεοαοονιεdι, αασι αο Roαααμα
GS αα½ιι½.
Humanitatem illam ſuam ſüpra & altra propriam ipfius
naturam, pro ſuo beneplacito perfectam reddidit, non ta-
men prohibet, quo minus ſit animal rationale ſeu vera
humana natura.
Theophylactus ex Chryſeſtomo in caput Matth. 25, I5. 7*⁵α+
zcdd αα ςα α Oας, αατα *ε ⁹oορ h& 9=S dασ⅛
Xuτνυorâ â Sναα sοοσ, A Sor rÜ ι;s αnιτιαπ αωτια.
Ego priùs damnata natura nune Deus exifens ſecundum
unionem ad filium Dei, absque naturarum confuſione
accepi poteſtatem omnium.
Cyrillus lib. 4. can 24. Totum corpus ſuum vivifica
Spiritus virtute plenum eſſe oſtendit, non guod naturam
carnis amiſerit, & in ſpiritum mutata ſit, ſed quia cum Spiri-
tu conjuncta totam vivificandi vim haufit.
Idem de incarnatione cap. S. In carbone tanquam in ima-
gine licet conſpicere, adunatum quidem humanitati DE-
uM Verbum, trangormaſße aſſumtam naturam in ſuam gloriam
& operationem, ſicut ignis ligno affixus, ita adunatus eſt in-
æſtimabiliter humanitati D Eus, conferens ei etiam na-
turæ ſuæ operationem.

Theodoretus Dialogo 2.
ααa àℳaρʒ εα uναααναοε ν a αιατι£ „ rs Sela on
ddοραννααοαι 2 rαρια Nt;äzααον αοοννοναοο ανααιεHοſ. Gα=
ee ε μιασ εꝝ, 7 α n *οστα νον α*uu.e Do.
Corpus Dominicum ſurrexit à mortuis incorrupeitile,
impasſibile, immortale, divina gloriſicatum gloria, & à cœleſtibus
odoratur poteſtatibus, Corpus tamen eſt, & habet, quam pri-
us habuit, circumſcriptionem.
Idem Dialogo y. probat hanc Apollinarii ſententiam:
Si miztio ignis cum ferro, quæ ferrum oſtenditign

α enmnronn zol! vae S

ut etia
ri; Ne
porss,
deeys
mi rl
e u⸗
pter h
excid
funt.
la
Oins
ujMn1
1A
N
ho, 1
Do
11: à
un
er
Ppoſt
kern
Divin

H

0

DE CHRISTI HOMINIS MAIESTATE. 82 3
ut etiam ea faciat, quæ ſunt ignis, non mutat naturam fer-
ri, Neque igitur Da cum corpore unio eſt mutatio cor-
poris, licet corpori divinas operationes præbeat.
Damaſcenus lib. 3. 7ap. 77. & νοι ας rα cα
ssααα Rτ ασι r1αο τι * Aoo αοανυ rsααι 5ο0σι
era vs rles ναναινιαιι ααα τια αυο σοο αεισαα
Sοοοα.
Caro Domini locupletata eſt divinis operationib. pro-

,6ς⅓
y. pter hypoſtaticam ejus ad verbum unionem, non paſſa
erxcidentiam eorum, quæ ſecundum naturamipſi propria
lum ſunt. .
Idem lib. 2. c. 22. ορ α α ρvoνοοσ 7απ αε οονπ
one ¹ „ „ 75 ²7 „— —=
OQOoracg la ( rS avgis *νν àX αοαα αν οιοαι
aaan r de. Aö*α ααντανυυ örlα Prαπεναν ρορε⅜, A W 2 *
ca e sà w ναουd .νυσ Et Paulò poſte
ven ιε& εαει αααο In Xeα+ 7τ * α οραα
hitti. o, οαDboρεσο⅝ à eXιοασ Ooαε⅞ν &α eXρι nναραπι.
Domini anima, etſi ſecundum ſe erat naturæ ignorantis futu-
n. ra: attamen ſecundum Eypoſtaſin unita DEO VERBO, OMNI-
Dr. uM COGNITIONEM HABuIIT, non ex gratia ſeu parti-
un ccipativè, ſed propter hypoſtaticam unionem. Et paulò
in. poſt: In Domino noſtro jeſu Chriſto, & quia naturæ dif-
n. ferunt, differunt etiam naturales ſcientiæ & voluntates
Divinitatis & Humanitatis.
5 Ix.
HN!llumanam naturam divinæ Majeſtatis, qus
—DU Dei propria eſt, participem & capacem eſſ: propter &
, pro modo anionis bypoſtaticæ.
pti- Coloſy. 2, 9. In ipſo inhabitat omnis plenitudo Deitatis
corporaliter. In ĩpſo abſconditi ſunt omnes theſauri ſa-
ian. pientiæ & cognitionis.

Juſtinus in expoſitione fidei pag. 152. Mα S Sταα° οασπα
& r6 wααο As„νρHe ς r, oic Aoinvig 8 21 76 * Sn
4 &ν wis

P. 731.

824 AFPENDIX
& &τ àα RXοαςοα̈œορ1ο νε“„αα, αMW M&ι 7 * ενιαιοαα α
1o àαπινντα 1ο Hι—ο ορια ταα ααα½. Hoc eſt:
Nec ita ipſum in Patre, ut in reliquis eſſe dicimus, non

eo quidem, quod ſubſtantia in aliis exiſtens contrahatur,

ſed propter éorum, qui illam capiunt, modulum per im-
becillitatem ſuam divinam præſentiam non admitten-
tium.

Item: & ααρς ανια αα bν*uνuC durag 9sααS.

Hoc eſt: Nam corpus pollutum radios divinitatis non ca-

pit.
Et paulo poſt: &π οα αν * ααααοοαaοαιπü ιÜιρνα.
* htiong at sιaν,. dτα αα⁰ ν, ναρνα αααα 5 a=-
coνααινανς αααο Anααaρταα 76 ααι * duααιτοντιις ρπYBA-
uS& rlα ααdι¼Üÿ u αε Pazρ à&rovsnte oineter vraορ, 6ααοαν
x αανοιιτι Poesr Deonτα 6A“² r αα αα, «α
Ssrn s“ αααατ αας, iοαaα.oͤα ) ααι sνα
Etoαàιν. Hoc eſt:
Eodem modo mihi conſidera juſtitiæ ſolem, univerſis
quidem ex æquo ſubſtantia, ut qui Deus ſit, præſentem eſ-
ſe, nos verò omnes utpote infirmos & peccatorum ſordi-
bus lippientes, oculis noſtris, propter langvorem, lucis

præſentiam ſuſtinere non poſſe, proprium verò illius tem-

plum, oculum puriſſimum & ſplendoris univerſæ lucis ca-
pacem eſſe, utpote à Spiritu ſancto formatum & à peccato
omni ex parte ſegregatum.
Origenes de principiis lib. 2. cap. 6. Anima Chriſti to-
ta, totum ερ recipit, atq; in ejus lucem ſplendoremque
cedit. S
Et lb. g. Anima Chriſti cum Verbo DErconjuncta,
filii DEIplenè capax fuit.
Auguſtinus gist. .. Drus licet omnibus creaturis
totus ſit præſens, ac præcipuè in credentibus habitet, non
tamen ex toto illum capiunt. Sed pro ſuæ capacitatis di-
verſitate, alii amplius, alii minus ipſum habent & capiunt.
De ca-

De ca⸗
habit

Eiſi

nitalt,

li,

Admol
G in
anit
in n

Yuia!

9

ller i
Patyes
Nilic
Vinits
ſonali
erſon
