toritate humana, utitur Sacramento. Idque fateri adverſa- contra Fabr.
rios exiſtimamus. Jam fſi Chriſtus inſtituit pro tota Eccleſia,. Daventr.
cur altera ſpecies adimitur parti Eccleſiæ? Cur prohibetur ,7Cochlz48
uſus alterius ſpeciei? Cur mutaturOrdinatio Chriſti? præſer-
tim, cum ipie vocet eam Teſtamentum ſium. Quod ſi hominis te- 2.
ſtamentum reſeindere non licet, multò minùs Chriſti teſtamen- contra Bell. d⸗
tum reſcindere licebit. Et Paulus † inquit: ſe à Domino accepiſſe, Euch.- l. 4. zz.
quòd tradidit. Tradiderat autem uſum utriusque ſpeciei, ſicut Chemn. Exa 27.
clarè oſtendit textus 1. Corinth.n. Hoc facite, inquit: primùm Gai. F. 300,
de Corpore, poſtea eadem verba de Poculo repetit. Et deinde v. 25. b. 37. .
Probet ſeipfſum homo, & ſic de Pane comedyt, & ex poculo bibat. †i. Cor. 1,23,25.
Hæc ſunt verba diſponentis. Et quidem v. 33. præfatur ut 3. p. 241.
Jui ſunt uſuri Cmœxna Beomini, Rimul utantur. Quare conſtat 4.
pro tota Eccleſia Sacramentum inſtitutum eſſe. Et manet
mos adhuc in Eccleſiis Græcis. a) Et fuit quondam etiam in 5.
Latinis Eccleſüis, ⁶) ſicut Cyprianus & Hieronymus te- 6.
ſtantur. Sic enim inquit Hieronymus in Sophoniam: Sa-
cerdotes
) In Athan. Apol. 2. T.t f. 732. Chryſ. hom. 19. ad 2. Cor. T. z3. Liturgiæ Jerem. Pa-
triar. ad Tubing. anno 776. Kotvviz. Itin- anno 1619.Il.2.c.6. aliis Liturg Caſſand.
Nihuſ. ad Leo. Allat. d.h. v. Angelus d. Stat Eccl. Græc. .:23. ib. Fehlau. Schvveigg.
Itin.l. 2.c.42. Olear Itin Molc. Humſert. ap. Baron. T.1I. Arcud. l. 2. c. 56. 6) Gerh.
Conf. Cath.d.l. Conc. Trid. S.21.6c.2. Cochl. Davent. . Bell.,4. 6.26.

20 XXII. ABVS. ART. I. DE VTRAQVE SPECIE
cerdotes qui Euchariſtiæ ſerviunt, & ſanguinem Domini populis &;us
2) Mos ut Pe- dividunt G&c. Idem teſtatur Synodus Toletana.4) Nec diffici-
lag. II. Can. 3. le fuerit magnum aceruum teſtimoniorum congerere. Hic
22. Caranz. p. nihil exaggeramus, tantum relinquimus prudenti lectori ex-
. 1.. pendendum „quid ſentiendum fit de divina ordinatione.
bog,. §. 2. Adverſarii in Confutatione non hoc agunt, ut ex-
ſz; Honby. I. cuſent Eceleſiam, cui adempta eſt altera pars Sacramenti. Id
C. zf i3. Ca- decuit bonos & religioſos viros. EKrat quærenda firma ratio ex-
ran. p.223. Bin. Cuſandæ Eccleſiæ, & docendarum conſcientiarum, quibo non
Tarf. ooo. So- poteſt contingere niſi pars Sacramenti. Nunc ipſi defendunt
to c. Sent. 4.2. rect⁸ prohiberi alteram partem, & vetant concedere uſum u-.
d alan. triusque partis. Primlum fingunt initio Eccleſiæ b) alicubi mo-
7. 7. Caſſ. Cnfſ. rem fuiſſe, ut una pars tantum porrigeretur. Neque tamen
A.h. con- (ꝛ.) exemplum hujus rei vetus ullum afferre poſſunt. Sed allegant
tra Hoſium-. locos «c) in quibus fit mentio panis, ut apud Lucam 24, 35. ubi
Chemn. Ex. FP. ſcriptum eit, quòa diſcipuliagnoverint Chriſtam in frablione panis.
erh. Citant & alios locos de fractione panis. 4) Quanquam autem
"Wnon valdè repugnamus, quo minus aliqui de Sacramento ac-

*) Cyprian. S. 11.01.
A. Lapfs. Am- Cipiantur, tamen hoc non conſequitur, unam partem tantum

broſ. de Obit. datã eſſe: quia Partis appellatione reliquum ſignificatur com-
Fratr. Baſil. Ep. muni conſuetudine ſermonis. Addunt de Laica communione, e)
Lockte f 60) quæ non erat uſus alterius tantuùm ſpeciei, ſed utriusque. Et
Caſl. ctr. ſi quando Sacerdotes Laica communione uti jubentur, ſigniſi-
e) Luc. 24. Da- catur, quoòd à miniſterio Conſecrationis remoti fuerint. Ne-
vent. Cochl. que hoc ignorant adverſarii: ſed abutuntur inſcitia imperito-
Roffenſ. Ca- rum, qui cum audiunt Laicam communionem, ſtatim ſomni-
ſra. Samer ant morem noſtri temporis, quo datur Laicis tantum pars Sa-
3. 770 ,"s. ramenti. Ac videte impudentiam: Gabriel ) inter cæte-
z.2. Tanner. L. Fas cauſas recitat, cur non detur utraque pars, quia fuerit dis-
4. Th. Sch. D.5. crimen inter Laicos & Presbyteros faciendum. Et credibile⸗
7. 5. d. 6. n. eſt hanc præcipuam cauſam eſſe, cur defendatur prohibitie
40. unius partis, ut dignitas Ordinis religione quadam fiat com-
9) Act.n4 46. mendatior. Hoc eſt conſilum humanum, ut nihil dicamus in-
ap.-Labr,s. civili quo ſpectet facilè judicari poteſt Et in Confu-
ap. Fabr Harm. Civilius, quod quo ſpectet facile Judicari pote onfu
Ff.3 70. Caſaub. tatione
Exer. 16. n. 27. Soto Inſtit. Sac. d. h.r. Lect. 10. Chemn. a.. e) Davent. h. Bell. l. 4. 4. h. c 24. contra-
Albaſpin. ad Optat. Cerda c. 14 5.n2. 10. Cyprian. Ep.l. 2.69.72. Damel. 2d Ep.52. Durand. d. Rit.
Eccl. Lorin-. Ack. 2. Vaſqu. 3. Thom. d. 12. 6. 3. Calixt. contra Com m: ſub und th. I15. de Sub utraque
zh. 34. Chemn. Exam.f⸗3. Dorſch. Myſar. Miſſic.. Gerh. ?v.§: 64. f) Lelt.52 84 in Can-.
Gerſon. er. contra bar. de comm ſub utr.

COr NAE DOMINI.. Ait.

tatione allegant de filiis Heli, quòd, amiſſo ſummo ſacer- Fabritio Na-
dotio, petituri ſint unam partem ſacerdotalem 1. Regum 2, 36. =f†â.αα.

Hic dicunt uſum unius ſpeciri ſignificatum eſſe. Et addunt::
Sic ergo & Neſtri Laici una parte ſacerdotali, una ſpecie contenti
eſſe debent. Planè ludunt adverſarii, cum ad Sacramentum
transferunt hiſtoriam de poſteris Heli. Ilbi deſcribitur pœ-
na Heli. Num hoc quoque dicent, Laicos propter pœnam
removeri ab altera parte? Sacramentum inſtitutum eſt, ad
conſolandas, & erigendas territas mentes, cum credunt⸗

carnem Chriſti datam pro vita mundi: cibum eſſe, cum cre- Io. 6,52. P. 527

dunt ſe conjunctos Chriſto, vivificari. Verùm adverſarii
argumentantur: Laicos removeri ab altera parte pœnæ cau-
ſa. Debent, inquiunt, eſſe contenti. Satis pro imperio.
Cur autem debent? Non eſt quærenda ratio, ſed lex eſto,
quidquid dicunt Theologi. Hæc eſt ει„ονσνσℳοαονπ Ecciana,
Agnoſcimus enim iſtas Thraſonicas voces, quas ſi exagita-
re vellemus non defutura nobis eſſe oratio. Videtis enim
quanta ſit impudentia, Imperat tanquam aliquis Tyran-
nus in tragœdiis, Quòd nolint, velint, debent eſſe con-
tenti. Num hæ rationes quas citat excuſabunt hos in judi-

cio Dei? qui prohibent partem Sacramenti, qui ſœæviunt Pp. 103. 103. 153.
in homines bonos, utentes integro Sacramento. Si hac ra- 165. 182. 199.

tione prohibent, ut ſit Ordinis diſcrimen, hæc ipſa ratio?
movere debeat, ne aſſentiamur adverſariis, vel ſi alioqui
morem cum ipfis ſervaturi eramus. Alia ſunt diſcrimina-
ordinis Sacerdotum & Populi, ſed non eſt obſcurum, quid
habeant conſihi, cur hoc diſcrimen tantopere defendant
Nos, ne de vera dignitate Ordinis detrahere videamur, de hoc
callido conſilio plura non dicemus.

12. 263. 320.

756.

F. 3. Allegant & Periculum Effuſionis, & ſimilia quæ- Formido Eſ-
dam, quæ non habent tantam vim, ut ordinationem Chriſti fuſionis.
mutent. Et fingamus ſanè liberum eſſe, Vti una parte aut: (é.) Bell. ,4.
ambabus, quomodo poteritprohibitio defendi? Quanquam 7. Euch. c. 23.

Eccleſia non ſumit ſibi hanc libertatem, ut ex ordinationi-

(.) contra,

.. . .—.—ð . MLAnt. de Dom
bus hriſti, faciat res indifferentes. a) Nos quidem Eccleſiam,

.d. Rep. Eccl.

excuſamus quæ hanc injuriã pertulit, cum utraq; pars ei con- c.6.n. 282.

2 tingere
4) Luth. von d. Winckel⸗Meſſe T.4. V.fF. 42. Ep. ad Hauſman. T. 2. Ep. p. o. Inſtruct,
Viſit. anno 1528. Rivet. ad Grot Annot. p. 166. Apol. p. 163.

212 XXIII. ABVS. ART. II. DE CONIVGIO.
tingere non poſſet, ſed autores qui defendunt, rectè prohi-
beri uſum integri Sacramenti, quique nunc non ſolùm prohi-
P. 211. bent, ſed etiam utentes integroSsacramento excommunicant,
& vi perſequuntur, non excuſamus. Ipſi viderint, quomo-
8. do Deo rationem ſuorum conſiliorum reddituri ſint. Neque
ſtatim judicandum eſt Eccleſam conſtituere aut probare-,
quidquid Pontifices conſtituunt, præſertim cum Scriptura⸗
de Epiſcopis & Paſtoribus vaticinetur in hanc ſententiam,
ut Ezechiel c. 7, 26. ait, Peribit lex à ſacerdote.

A. C. .24. A. .

2c,H 6. D B CONIVGIO SA-

t. 5. L. II. 55. 299. CERDOI V M
Thuan. ad a. “

156 f. 726. „
Inprobatur. [N tanta infamia inquinati cœhbatus, audent Adverſarii

non ſolùm defendere legem Pontificiam impio & falſo
prætextu Nominis divini, ſed etiam hortari Cæſarem ac
Principes, Netolerent conjugia ſacerdotum ad ignominiam &
infamiam Romani Inperi. Sic enim loquuntur. Quæ
major impudentia unquam ulla in hiſtoria lecta eſt, quàm
hæc eſt adverſariorum? Nam argumenta, quibus utuntur,
poſtea recenſebimus. Nunc hoc expendat prudens lector,
quid frontis habeant iſti nihili homines, qui dicunt coniu-
gia parere infamiam & ignominiam Imperio. Quaſi verò
Thuan 137. f. Eccleſiam valde ornet iſta publica infamia flagitioſarum ac
764,766. prodigioſarum libidinum, quæ flagrant apud iſtos S. Pa-
tres, qui Curios ſimulant, & Bacchanalia vivunt. Ac plera-
que ne verecundè quidem nominari queunt, quæ iſti ſum-
ma licentia faciunt. Et has ſuas hbidines caſtisſima dextra
R21. 208. 269. tua, Carole Cæſar, quem etiam vetera quædam vaticinia ap-
pellant Regem Pudica Facie. (De te enim dictum apparet⸗:
Pudicus facie regnabit ubique,) propugnari poſtulant. Poſtu-
lant ut contra lus divinum, contra Ius gentium, contra Ca-
nones Conciliorum disſipes matrimonia, ut in homines in-
nocentes, propter conjugium atrocia ſupplicia conſtituas,
ut Sacerdotes trucides, quibus religiosè parcunt etiam bar-
bari, ut

dire. Sed quia nulla cadit in hos tuos mores vel turpitudo,

SACERDOITGc/VM 213
bari, ut in exilium agas extorres mulieres, orbos pueros. P-x.
Tales leges tibi ferunt , Opzime & Caſtitſime Imperator,
quas nulla barbaria, quamlibet immanis ac fera, poſſet au-

vel ſævicia, ſperamus te & in hac cauſa clementer nobiſcum
acturum eſſe: præſertim ubi cognoveris nos gravisſimas ha-
bere cauſas noſtræ ſententiæ, ſumptas exVerbo Dei, cui ad-
verſarii nugacisſimas & vanisſimas perſvaſiones opponunt.
Et tamen non tuentur ſeriò cælibatum. Neque enim igno: Bell. .r.à. Cler.
rant quàm paucipræſtent caſtitatem, ſed prætexunt ſpeci- . Chemn-.
em Religioni: regno ſuo, cui prodeſſe cælibatum putant, ut Ex. by f. 455.
intelligamus Petrum 2.a*,3. rectè monuiſſe, futurum atpſiudo-
prophetæ fictis verbisz decipiant homines. Nihil enim verè, ſim-
pliciter & candidè in hac tota cauſa dicunt, ſcribunt, aut
agunt adverſarii, ſed reipſa dimicant de Dominatione, quam
falsò putant periclitari, & hanc impio prætextu Pietatiz mu-
nire conantur.
Dan. rr, 37. Reſervato Papæ, ad Principum Poſtulata. .
C. 2. Nos hanc legem de Cælibatu, quam defendunt ad- Negandi ra-
verſarii ideò non poſſumus approbare, quia cum lure divino mio.
& naturali pugnat, & ab ipſis Canonibus Conciliorum diſſen- r.
tit; Et conſtat fuperſtitiolam & periculoſam eſſe. Parit enim 2. 3.
infinita ſcandala, peccata, & corruptelam publicorum mo- 4.5.
rum. Aliæ controverſiæ noſtræ aliquam diſputationem do-
Rorum deſiderant. In hac ita manifeſta res eſt in utraque-
parte, ut nullam requirat diſputationem. Tantum requirit-
Judicem Virum Boeonum & Timentem Bei. Et cum defendatur P
à nobis manifeſta Veritas, tamen adverſarli calumnias quas-
dam architectati ſunt, ad cavillanda argumenta noſtra.

g. 3. Primm, Geneſis c. ,28, docet homines conditos piydiciæ ad I
eſſe, utſint ſæcundi, & ſexus rebta ratione ſexum appetat. Loqui-
mur enim non de Concupiſcentia quæ peccatum eſt, ſed
de illo appetitu qui in integra natura futurus erat, quem⸗
vocant ονOνσανι. Et hæc s&0α⁵7α eſt verè Ordinatio Divi- p. ꝛ5.
na ſexus ad ſexum. Cum autem hæc ordinatio Dei ſine ſin-
0 3 gulari

Exctpt.

Reſponſ.

P. 24.26.249.

214 AKT. XXIII. ABVS. II. DE CONIVGIO
gulari opere Dei tolli non posſit, ſequitur, Ius contrahen-
di matrimonii non poſſe tolli Statutis aut Votis. Hæc ca-
villantur adverſarii, dicunt inuiò fuiſſe mandatum ur reple-

retur terra: nunc repleta terra non eſſe mandatum conju-
gium. Videte quàâm prudenter judicent. Natura hominum

formatur illo verbo Dei, ut fit fœcunda, non ſolum initio

creationis, ſed tantiſper dum hæc corporum natura exiſtet.

Stcut hoc verbo terra fit fœcunda v. II. Germinet terra herbam

virentem. Propter hanc ordinationem, non ſolum initio

cœpit terra producere gramina ſed quotannis veſtiuntur
agri, donec exiſtet hæc natura. Sicut igitur legibus huma-
nis non poteſt natura terrz mutari: ſta neque votis, ne-
que lege humana poteſt natura hominis mutari ſine ſpe-
ciali opere Dei.
§. 4. Secunds, Et quia Creatio, ſen ordinatio divi-

„

na in homine, eſt lu Naturale, ideo ſapienter & reâtè di-
xerunt lurisconſulti, conjunktionens maris & ſwming eſe Iuris
Naturzglii. Cum autem lIus naturale ſit immutabile, neceſfe
eſt ſemper manere lus contrahendi conjugii. Nam ubi na-
tura non mutatur, neceſſe eſt & illam ordinationem mane-
re, quam Deus indidit naturæ, nec poteſt legibus humanis

tolli. Ridiculum igitur eſt quòd adver ſarii nugantur, initio

fuiſſe mandatum conjugium, nunc non eſſte. Hoc perinde
eſt, ac ſi dicerent, Olim naſcentes homines ſecum attule-
runt ſexum, nunc non afferunt, Olim ſecum attulerunt lus
naturale naſcentes, nunc non afferunt. Nullus Faber fa-
briliis cogitare quidquam poſſet, quàm hæ ineptiæ excogi-
tæ ſunt ad eludendum Ius naturæ. Maneat igitur hoc in
cauſa, quod & Scriptura docet, & lurisconſultus ſapienter
dixit ,„ Conjunctionen maris & fæminæ eſſe luris naturalis.
Porro Ius naturale verè eſt Ius divinun, quia eſt ordina-
tio divimitùs impreſſa naturæ. Quja autem hoc lIus muta-
ri non poteſt, fine ſingulari opere Dei, neceſie eſt mancre
Jus contrahendi conjugii, quia ille naturalis appetitus,
eſt ordinatio Dei in natura ſexus ad ſexum, & propte-
rea Ius

rea Inz eſt, alioqu

ſeriᷣ. Si continentia eſſet omnibus posſibilis, non requi-

SACERDOTVM. i;
i quare uterque ſexus conderetur? Et lo-
quimur, ut ſupra dictum eſt, non de concupiſientia quæ

veccatum eſt, ſed de illo appetitu, quem vocant 477Oονι.ι p. ꝛiz.
any: quem concupiſcentia non ſuſtulit ex natura, ſed accen-

dit, ut nunc remedio magis opus habeas & conjugium non-,
ſoluùm procreationis cauſa neceſſarium ſit, ſed etiam reme- b. 25.

dii cauſa. Hæc ſunt perſpicua, & adeo firma, ut nullo modo

labefactari queant.

F.5. Tertiò, Paulus ait: Propter fornicationem anusquisque ha- WlI.
beat uxorem ſuam. Hoc jam expreſſum mandatum eſt ad ¹. Cor. 7, 2z.
omnes pertinens, qui non funt idonei ad cælibatum. Ad- P- 35. 223.
verſarii jubent ſibi oftendi præceptum, quod præcipit Sa-
cerdotibus uxores ducere; quaſi ſacerdotes non ſint homi-

nes. Nos quæ de natura hominum in genere diſputamus,

profectò etiam ad ſacerdotes pertinere judicamus. An--
non præcipit hic Paulus, at ducant uxorem iſti qui non habent
donum continentiæ? Interpretatur enim ſe ipſe paulò pôſt,
cum ait, Melius eſt nubere, quàm uri. Et Chriſtus clarè di Mat. 19, 12.
Xit : Non omnes capiunt hoc verbum, ſe quibus datum eſt; P- 24

quia nunc poſt peccatum concurrunt hæc duo, naturalis

appetitus & concupiſcentia, quæ inflammat naturalem⸗
appetitum, ut jam magis opus ſit conjugio, quàm in na-
tura integra. Ideo bPaulus de conjugio tanquam de reme-

dio loquſtur, & propter illa incendia jubet nubere. Neque

hanc vocem, Melius eſt nubere, quàm uri, ulla humana au-
toritas, ulla lex, ulla vota tollere poſſunt, quia hæc non tol-
lunt naturam aut concupiſcentiam. Retinent igitur Ius du-
cendi, omnes qui utuntur. Et tenentur hoc mandato Pau-
li, propter fornicationem unusquisque habeat uxorem ſuam, O-
mnes qui non verè continent, de qua re judicium ad con-
ſcientiam cujusque pertinet. Nam quòd hic jubent petere Mat. ,7.r. Cor.
à Deo continentiam, jubent corpus laboribus & inedia con-7,2. 1. Tim. 5, 14.
ficere, cur ſibi quoque non canunt hæc magnifica præcepta, ? Chemn. LL. P.

. Hõ erri; i Ri 4& 2. p. 183. ſéq. de
Sed ut ſupra diximus, Tantum ludunt adverſarii, nihil agunt Caſtu. Soro. 189.

Sx. P. 3. can: 9.
0⏑ 4 reret pe- RKr

P. 298.

Mat. 9, 12.

pe. 221.

Mat. 19, c6G6 :
Gen. 2, 24:.

potu utamur.

216 ART. XXIII. ABVS. 1I. DE CONIVGIO
reret peculiare donum. At Chriſtus oſtendit, eam peculia-
ri dono opus habere, quarè non contingit omnibus. Reli-
quos vult Deus uti communi Lege Naturæ, quam inſtituit.

Nonenim vult Deus contemni ſuas ordinationes, ſuas crea-

turas. Ita vult illos caſtos eſſe, ut remedio divinitùs pro-
poſito utantur, ſicut ita vult vitam noſtram alere, ſi cibo, ſi
Et Gerſon teſtatur multos fuiſſe bonos viros,
qui conati domare corpus, tamen parum profecerunt. Ideò
rectè ait Ambroſius: Sola virginitas eſt, que ſuaderi poteſt, im-
perari non poteſt, res magis voti, quam pracepti eſt. Si quis
hic objecerit, Chriſtum laudare hbos, qui ſe caſtrant propter re-
gnum calorum, is hoc quoque conſideret, quod tales laudat,
qui donum continentiæ habent. Ideò enim addidit, Qui
poteſt capere capiat. Non enim placet Chriſto immunda con-
tinentia. Laudamus nos veram continentiam. Sed nunc
de Lege diſputamus, & de his qui non habent donum con-
tinentiæ. Res debebat relinqui hbera, non debebant injici
laquei imbecillibus per hanc legem.

— .—

C. 6. Ouart. Diſſentit lex Pontificia & à Canonibus

Coôncihorum. Nam veteres Canones a) non prohibent con-
jugium, nec contraécta conjugia diſſolvunt, etſi hos qui in

miniſterio contraxerunt, removent ab adminiſtratione. Hæc
misſio iſtis temporibus beneficii loco erat. Sed novi Ca-
nones, qui non ſunt in Synocdlis conditi, ſed privato conſi-

lio Pontificum facti, & prohibent contrahere matrimonia-,
& contracta diſſovunt. Idque palam eſt fieri contra man-
datum Chriſti: Quos Deus conjunxit, bomo non ſeparet. Ad-

verſarii vociferantur in Confutatione, Cælibatum praceptum
eſſe à Conciliis. Nos non acculamus decreta Concilio-
rum. Nam hæc certa conditione permittunt conjugium-,:
ſed accuſamus leges, quas, poſt veteres Synodos, KRomani
Pontifices, contra autoritatem Synodorum, condiderunt⸗.
Adeò Pontifices contemnunt autoritatem Synodorum, quam
aliis volunt videri ſacroſanctam. Propria igitur eſt hæc lex
de perpetuo cælibatu hujus novæ Pontificiæ dominationis.
. „. Neque
2) Nicæn. Paphnut. Bell. l.d. Cler. C. 20.8. .. o. Vasqu. P.3. D. 239 c. 4. n. 34. Can.
Apoſt. 6. ib. Sylb. Coriol. Nic. Papa c. noſſe 3. q. t. c quonia m. I1.A. 31. dyn. Trulli. conf.
Zigler. ad Lacell.l.2.t. 12,5. 4. Græcus Canon ap. Chemn. Ex. P. 3.d. b. r. ed. prim.
J.1ob. Chemn. d. le.

SACERDOTUM. 217
Neque id abs re. Daniel enim tribuit hanc notam regno An-
tichriſti, videlicet Contemptum mulierum.
§. 7. Quintò, Etſi adverſarii non defendunt legem v.
ſuperſtitionis cauſa, cum videant non ſolere obſervari,
tamen ſuperſtitioſas opiniones ſerunt, dum prætexum Reli-
gionem. Cælibatum ideò prædicant ſe requirere, quòd Mat. 19, 6.
ſit mundicies: quaſi conjugium ſit immundicies ac pecca 1. Cor. 7,74.
tum: aut quaſi cælibatus mereatur remisſionem peccato- en. .
rum & reconciliationem: Conjugium verò non mereatur 5
remisſionem peccatorum &c. Et huc allegant ceremo-
nias legis Moſaicæ, quòd, cum in Lege, tempore mini-
ſterii, ſacerdotes ſeparati fuerint ab uxoribus, in Novo
Teſtamento ſacerdos, cum ſemper orare debeat, ſemper

debeat continere. Hæc inepta fimilitudo allegatur tan- Luc „. Cor-,
S 2

quam demonſtratio, quæ cogat ſacerdotes ad perpetuum =é6 34:
cælibatum: cum quidem in ipfſa ſimilitudine conjugium-
concedatur, tantum miniſterii tempore conſuetudo inter-
dicitur. Et ahud eſt orare, aliud miniſtrare. Orabant⸗
fanéti tunc quoque cum non exercebant publicum mini-
ſterium, nec conſuetudo cum conjuge prohibebat, ne-

orarent. Sech reſpondebimus ordine ad hæc figmenta“,.

PBrimum, hoc fateri neceſſe eſt adverſarios, quod conju-
gium ſit mundum in credentibus, quia eſt ſanbtißzatum ven-
bo Deo, hoc eſt, eſt res licita & approbata verbo Dei, ſicut
copiosè teſtatur Scriptura. Chriſtus enim vocat conjugium Gen. 2, 24.
Conjuncttionem Divinam, cum ait: Quos Deus conjunxit. Et Pau- Mat. 19, 6.
lus de Conjugio, de Cibis, & fimiibus rebus inquit: Senclif- 1. Tim. 4,5.
cantur per Verbum, & Orationem, hoc eſt per Verlum, quo con-
ſcientia fit certa, quòd Deus approbet, & per Oranmonem, hoc P. 223.

eſt, per fidem quæ cum gratiarum actione tanquam dono Dei

utitur. Item 7. Corinth.7, s. Sanéißteatur vir infidelis per uxorem fi-
delem &c. id eſt, uſus conjugalis licitus & ſanctus eſt, propter
fidem in Chriſtum, ſicut lcitum eſt uti cibo &c. Item t. Tim.

2, SF. Salvatur mulier per ſiliorum generationem O&c. Si talem lo-

cum adverſarii de Cælibatu proferre poſſent, tum vero
O 5 miros

X

218 XXIII. ABVS. II. DE CONIVGIO
Conf. Gl. len. miros triumphos agerent.

Paulus dicit‚ ſalvari mulierem per

Grot. RZ hliorum generationem. Quid potuit dici contra hypocriſin⸗-
Huan. ad S. Celibatus honorificentius, quàm mulierem ſalvari ipſis con-

prac. contrar.

Tit. 1, 75.
P: 219.223.

jugalibus operibus, uſu conjugali, pariendo, & reliquis
Oeconomicis officiis? Quid autem ſentit Paulus? Lector⸗
obſervet addi fidem, nec laudari officia Oeconomica, ſine fi-
de, i manſerint, inquit, in ſide. Loquitur enim de toto genere
matrum. Requirit igitur præcipuè fidem, qua mulier ac-
cipit remisſionem peccatorum & juſtificationem. Deinde
addit certum opus vocationis, ſicut in ſingulis hominibus fi-
dem ſequi debet bonum opus certæ vocationis. Id opus
placet Deo propter fidem. Ita mulieris officia placent Deo
propter fidem, & ſalvatur mulier fidelis quæ in talibus offi-
ciis vocationis ſuæ piè ſervit. Hæc teſtimonia docent, Con-
jugium rem licitam eſſe. Si igitur mundicies ſignificat id
quod coram Deo licitum & approbatumeſt, Conjugia ſunt
munda, quia ſunt approbata verbo Dei. Et Paulus ait, de
rebus licitis: Ownia munda munds, hoc eſt, his qui credunt
Chriſto, & fide juſti ſunt. Itaque ut virginitas in impiis eſt
immunda, ita conjugium in pis eſt mundum, propter ver-
bum Dei, fidem.

§. 9. Deinde, Si wundities propriè opponitur Concu-
piſcentiæ, ſignificat munditiem cordis, hoc eſt, mortißcatam
concupiſcentiam, quia lex non prohibet conjugium, ſed

concupiſcentiam, adulterium, ſcortationem. Quare cæliba-

tus non eſt mundities. Poteſt enim eſſe major mundities
cordis in conjuge, velut in Abraham, aut jacob, quàm in⸗
plerisque etiam verè continentibus.

F. o. Poſtremò, Si ita intelligunt cælibatum munditiem-
eſſe, quòd mereatur juſtificationem magis, quàm conjugium,
maximè reclamamus. ) Iuſtificamur enim neque propter vir-
ginitatem, neque propter conjugium ſed gratis propter Chri-
ſtum, cum credimus nos propter eum habere Deum propi-
tium. Hic exclamabunt fortasſis, Joviniani more æquari
conju-
2) Cochl. Diſeuſ.f.-376. Luth. I. Cor. 7, I. Chemn. Ex. P.3.d.h.r,c. 3. Gerh. T.5. 5.492.

SACERDOTUHM. O”W”W”ò”UM

conjugium virginitati. Sed propter hæc convitia non abji-
ciemus veritatem de juſtitia fidei, quam ſupra expoſuimus.
Neque tamen æquamus conjugio virginitatem. Sicut enim
donum dono præſtat, Prophetia præſtat eloquentiæ, Scientia
rei militaris præſtat agriculturæ, Eloquentia præſtat archite-
Rtonicæ: Ita virginitas donum eſt præſtantius conjugio. Et
tainen ſicut Oraton non eſt magis juſtus coram Deo propter
Eloquentiam, quaàm Architeétus propter Architectonicam:
itaVirgo non magis meretur juſtificationem virginitate, quàm
Conjux conjugahbus officiis: Sed unusquisque in ſuo dono
fideliter ſervire debet, ac ſentire, quòd propter Chriſtum fi-
de conſequatur remisſionem peccatorum, & fide juſtus co-
ram Deo reputetur. u eV .
§S. 10. Nec Chriſtus aut Paulus laudant Virginitatem
ideò, quòd juſtificet: ſed quia fit expeditior, & minus diſtra-
hatur domeſticis occupationibus in orando, docendo, ſer-
viendo. Ideò Paulus ait Pirgo curat ea quæ ſunt Domini.
Laudatur igitur virginitas propter meditationem & ſtudi-

I. Cor. 7.32.340

um Sic Chriſtus non fimpliciter laudat hos qui ſe caſtrant,

fed addit, propter regnum cælorum, hoc eſt, ut diſcere aut⸗
docere Evangelium vacet. Non enim dicit, virginitatem
mereri remisſionem peccatorum aut ſalutem. Ad exempla
Sacerdotun Eeviticorum reſpondemus, quòd non efficiunt,

oportere perpetuum cælibatum imponi ſacerdotibus Dein A.. Gerh. .

de immunditiæ Leviticæ non ſunt ad nos transferendxæ. 7 Minift. Lé.
Conſuetudo contra legem tunc erat immunditia. Nunc §. 341.
non eſt immunchitia, quia Paulus dicit, Omnia munda mun- I. Tim. 1, 15.
dic. Liberat enim nos Evangelium ab illis immunditiis Le-P: 219. 223.

viticis. Ac ſi quis hoc conſilio legem cæhbatus defendit, ut
illis obſervationibus Leviticis gravet conſcientias, huic per-
inde adverſandum eſt, ut Apoſtoli in Altis Cap. ,g. adver-
fantur his qui circumciſionem requirebant, & legem Moiſi
Chriſtianis imponere conabantur. Interim tamen boni ſci-
ent moderari uſum conjugalem, præſertim cum ſunt occu-
Pati pu blicis miniſteriis quæ quidem ſæpètantum faciunt⸗
negotii bonis viris, ut omnes domeſticas cogitationes animis
excutir

P⸗ 1 89*

Theſſ. 4, 4.
p. 22 .
I. Cor. 7, 5.

Encratitæ.

Monachi.

1²⁰ ART. XXIII. ABVS. II. DE C ONIVGIO
excutiant. Sciunt boni & hoc, quèd Paulus jubet raſa pos-
ſidere in ſanttificatione. Sciunt item, quòd interdum ſeceden-
dum ſit ut vacent orationi; ſed Paulus hoc ipſum non vult eſſe
perpetuum Jam talis continentia facilis eſt bonis & occu-
atis, ſed illa magna turba otioſorum ſacerdotum, quæ in⸗
Collegis eſt, in his delitiis, ne quidem hanc Leviticam con-
finentiam præftare poteſt, ut res oſtendit. Et nota ſunt-,
poëmata: Deſidiam yuer ille ſequi ſolet, odit agentes G0.
G. Ir. Mülti hæretici, 4) malé intellesta lege Moiſi, con-
tumeliosè ſenſerunt de Conjugio, quales fuerunt Encrati-
tæ, ?) de quibus ſupra diximus. Et conſtat Monachos pas-
ſim ſolitos eſſe de cælibatu ſuperſtitioſos ſermones ſereren,
qui multas pias conſcientias propter legitimum uſum conju;
güi perturbaverunt. Nec difficile nobis eſſet exempla com-
memorare. Nam etſi non damnabant conjugium in totum,
propter procreationem, tamen vituperabant tanquam vitæ
genus quod vix unquam Deo placeret, aut certè non pla-
ceret, niſi propter procreationem. Cælibatum veròô effere-
bant, tanquam Angelicum vitæ genus: hunc prædicabant⸗
gratisſimum Deo ſacrificium eſſe, mereri remisſionem
peccatorum, mereri aureolas, ferre centeſimum fructum, & a-
lia infinita. Has religiones Angelorum Paulus valdè impro-
bat ad Coloſſ.2,15. Opprimunt enim cognitionem Chriſti, cum
ſentiunt homines, ſe juſtos reputari propter tales obierva-
tiones, non propter Chriſtum. Deinde opprimunt cognitio:
nem præceptorum Dei, cum, præter Dei præcepta, excogitan-
tur novi cultus & præferuntur præceptis Dei. Quarè ſedulò
adverſandumeſtin Eccleſia his ſuperſtitioſis perſvaſionibus
de cælibatu, & ut piæ conſcientiæ ſciant conjugium Deo pla-
cere, & ut intelligant quales cultus approbet Deus.
F. 12. Sed adverſarii noſtri non requirunt cælibatum
per ſuperſtitionem. Sciunt enim non ſolere præſtari caſtita-
tem. Verùm prætexunt fuper ſtitioſas opiniones, ut imperitis
fucum faciant. Magis igitur odio di gni ſunt, quàm Encratitæ,
qui quadam ſpecie Religionis lapſi videntur: illi Sardanapali
conſultò abutuntur prætextu Rehgionis.

4) Chemn. Exam. P. 2 can.9. p.3. hrtit. ⁵) Epiphan. h.

SACERDOTUIM. 1
8§S. 13. V. Sextò, Cum habeamus tot cauſas improban-
dæ legis de perpetuo cœlibatu, tamen præter has accedunt p-25.
etiam pericula animarum, & publica ſcandala, quæ etiamſi
lex non eſſet injuſta, tamen abſterrere bonos viros debent-⸗,
ne approbent tale onus, quod innumerabiles animas perdi-
dit. Diu omnes boni viri de hoc onere queſti ſunt, ) vel
ſua, vel aliorum cauſa, quos periclitari videbant, ſed has p. 1lo.
querelas nulli Pontifices audiunt. Neque obſcurum eſt,
quantum hæc lex noceat publicis moribus, quæ vitia, quàm
fiagitioſas libidines pepererit. Extant Romanæ Satyræ, In
his etiamnum agnoſcit mores Roma legitque ſuosv. Sic ulciſcitur
Deus contemptum ſui doni, ſuæque ordinationis, in iſtis qui
conjugium prohibent. Cum autem hoc fieri in aliis legi-
bus conſueverit, ut mutentur, ſi id evidens utilitas ſua-
ſerit, cur idem non fit in hac lege, in qua tot graves cauſæe
concurrunt, præſertim his poſtremis temporibus, cur muta-
ri debeat? Natura ſeneſcit, & fit paulatim debilior, & cre-
ſcunt vitia, quò magis remedia divinitus tradita adhiben-
da erant. Videmus quòd vitium accuſet Deus ante dilu-
vium, quòd accuſet ante conflagrationem quinque urbium. Gen. 6,2, 15. e.
Similia vitia præceſſerunt excidia aliarum urbium multa- ,5.
rum, ut Sybaris, Romæ. Et in his imago temporum pro
poſita eſt, quæ proxima erunt rerum fini. Ideò in primis
oportuit hoc tempore ſeveriſſimis legibus atque exemplis
munire conjugium, & ad conjugium invitare homines. Id
ad magiſtratus pertinet, qui debent publicam diſciplinam p. I6. 423.
tueri. Interim doctores Evangelii utrunque faciant, hor-
tentur ad conjugium incontinentes, hortentur alios ut do-
num continentiæ non aſpernentur. Pontifices quotidiè
diſpenſant, quotidiè mutant alias leges optimas; in hac
vna lege cœlibatus, ferrei & inexorabiles ſunt, cum qui-
dem conſtet eam ſimpliciter bumani Juris eſſe, Et hanc
ipſam legem nunc exacerbant multis modis. Canon jubet p. 25. 216.
lſucſpendere ſacerdotes: iſti parum commodi interpretes,
ſuſpendunt non ab officio, ſed ab arboribus. Multos bo-
nos viros crudeliter occidunt, tantùm propter conjugium.
UU Atque
2) Fabr. Anim. ad f. 367. contr. Gerſon d. Vir. Spir. Lect.4. Caſſ. Conſ. an. 23.f 95.
Chem. Exam. P..d. p. contr. Canon. J. Hulſ. D. As Miſſ. cont. Grot. 3.I70, Calix. d.b.

222 XXIII. A BVS. II. DE CONIVGIO
Atque hæc ipſa parricidia oſtendunt hanc legem doctrinam
Io. 5, 144 eſſe dæmoniorum. Nam dAiabolus, cum ſit bomicida, legem⸗
ſuam defendit his parricidis. Scimus aliquid offenſionis es-
)np. quod pa- ſe in Schiſmate, quòd videmur divulſi ab his qui exiſtiman-
timur. Hopfn. tur eſſe OrdinariiEpiſcopi. Sed noſtræ conſcientiæ tutisſimæ
Sax. Ep. . . ſunt, poſtquam ſcimus nos ſummo ſtudio concordiam con-
14. h z. ſtituere cupientes, non poſſe placare adverlarios, niſi mani-
feſtam veritatem projiciamus: deinde niſi cum ipſis conſpi-
remus, quòd velimus hanc injuſtam legem defendere,
contracta matrimonia diſſolvere, interficere ſacerdotes, ſi
qui non obtemperent, in exilium agere miſeras mulieres at-
que orbos pueros. Cum autem certum ſit has conditiones
Deo diſplicere, nihil doleamus nos non habere &σ ααατιια
tot parricidiorum cum ad verſariis.
Concluſio. §. 14. Expoſuimus cauſas, quare non posſimus bo:
na conſcientia aſſentiri adverſariis, legem Pontificiam de per-
I. petuo cœlibatu de endentibus „quia pugnet cum lIure divi-
2. .½ 4. no, & naturali, ac diſſentiat ab ipſis Canonibus, & ſit ſu-
.5. perſtitioſa, & plena periculi. Poſtremò quia tota res ſit ſi
mulata. Non enim imperatur lex religionis cauſa, ſed do-
minationis cauſa, & huic impiè prætexitur relgio. Neque
quidquam à ſanis hominibus, contra has firmisſimas ra-
nones afferri poteſt. Evangelium permittit conjugium his,
quibus opus eſt. Neque tamen hos cogit ad conjugium,
qui continere volunt, modò ut verè contineant. Hanc liber-
tatem & ſacerdotibus concedendam eſſe ſentimus, nec vo-
lumus quenquam vi cogere ad cœlibatum, nec contracta-⸗
matrimonia diſſolvere.
Reſponſ. ad §. 15. Obiter etiam, dum recenſuimus argumenta no-
Exceptiones. ſtra, indicavimus quomodo adverſarii unum atque alterum
cavillentur, & calumnias illas diluimus. Nunc brevisſimè
commemorabimus, quàm gravibus rationibus defendant-⸗
Ad 1. legem. Primum dicunt à Deo revelatam eſſe. Videtis ex-
Fabrit. F. 39. tremam impudentiam Iſtorum Nebulonum. Audent affirmare⸗,
⸗ quòd divinitus revelata ſit lex de perpetuo cœlibatu „cum⸗
adverſetur manifeſtis Scripturæ teſtimoniis, quæ jubent, ut
unus⸗-

SACERDOTIIM. 2 3
unusuisque habeat uxorem ſaam propter fernicationem. Item,, 2. Cor. ", 2.
quæ vetant diſotvere contratta matrimonia. Paulus admonet. P- JJ. 215.
quem autorem habitura fuerit iſta leæx, cum vocat eam do- n. Tim. 4,3.
öbtrinam dæmoniorum. Et frudtus indicant autorem, tot mon-
ſtroſæ libidines, tot parricidia, quæ nunc ſuſcipiuntur præ-
textu illius legis.

§. 16. Secundum argumentum adverſariorum eſt, Adz.
quòd ſacerdotes debeant eſſe mundi, juxta illude. Mundami- Eſa. 2, It.
ni, qui fertis vaſa Domini. Et citant in hanc ſententiam mul-
ta. Hanc rationem quam oſtentant velut maxime iτσοο—
a“ ſupra diluimus. Diximus enim virginitatem ſine fide, p. 27. 28.
non eſſe munditiem coram Deo. Et conjugium propter fi-
dem mundum eſſe, juxta illud: Omnia munda mundise. Di- Tit. „ i..
ximus & hoc, externas munditias & ceremonias legis non, p. 20.
eſſe huc transferendas, quia Evangelium requirit mundi-
tiem cordis, non requirit ceremonias legis. Et fieri poteſt,
ut cor mariti, velut Abrahæ, aut Jacob, qui fuerunt π½ο“à p. 218. 219.
auo, mundius ſit, & minus ardeat cupiditatibus, quàm
multarum virginum, etiam verè continentium. Quod ve-
ro Eſaias ait: Mundawini qui fertis vaſa Domini, intelligi de-“ e, n.
bet de munditie cordis, de tota pœnitentia. Cæterum,
Sanéti in externo uſu, ſcient quatenus conducat modera-
ri uſum conjugalem, & ut Paulus ait, Poſſidere vaſa in ſan- I. Theſ. 4,4,
tiſicatione. Poſtremò cum conjugium ſit mundum, rectè P.220.
dicitur his qui in cœlibatu non continent, ut ducant uxo-
res, ut ſint mundi. Ita eadem lex, Mundamini qui fertis paſa
Domini, præcipit, ut immundi cœlibes, fiant mundi con-

juges.

