Arripient officia noſtra 593
Sint nobis utilitati, ſubſidio
539
Ohperxæ pretium eſt, ut veni-
ant nobiscum in purtem
Fidei, Orationis, Charita-
tis & pugnæ adverſus Dia-
Sacræ Chriſti Cœnæ partici-
patione nobiſcum ut fru-
antur, æquum eſt 539
Canant Pſalmos ut diſcant,
Apud nos publicè conſti-
tuatur à Miniſtris Eccle-
ſiæ 190
Puerorum in Papatu nulla va-
rivni 190
Burgatorium, 142
oputatur redimi Satisfactio-

nibus 15. 142, 296
Eſt partus Miſſæ 281
Diaboli larva 281

Caret teſtimonio Scriptu-
rXæX 2381

In dubio relinquitur ab Au-

guſtino 281
Ad ejus Pœnarum Redem-
tionem Satisfactiones Ca-
nonicæ neceſſariæ eſſe fin-
guntur. 13. 296
Metus olim de perpetua
manſione ibi 296

.
Nemo ſciebat olim, quòd
animæ ibi 297
A Patribus ut intellectum
ſit, 75
Purificamur Fide 264

Qualitates Htes h Chrilto 27
Item, Creatæ 737
Et Divinæ, Infinitz 238
Singulares, Ineffabiles, Ma-
xlmæ, Excellentiſſimæ, In-

perveſtigabiles 7337

Mualitatis voculà uſus eſt &
Lutherus 627
Querele bonorum virorum 0-
lim in bapatu, ante Luthe-
rum, de Excommunicatio-
nis abuſu 46. Indulgentiis
46. Miſſarum Prophanatio-
ne 26. Collatione ad quæ-
ſtum 26. Peregrinationi-
bus 46 Sacerdotum Incon-
tinentia 445

R.
Ratio Hamana, non diligit Deum
propriis viribus 66
Legem non facit 66
Legem aliquo modo intel-
ligit naturaliter 63. 630
Vincitur ſæpè imbecillitate
& impulſu Diaboli 6. 66
Habet laudes ſuas
Præmia ſua 66
Cæca

2

Ra.

Cæca 259. 584

Cæca eſt in non-renatis 5Fr.
. 630
Non intelligit Fidem no
Juſtitiam Fidei 110
ſomniat, Opera mereri Re-
miſſionem peccatorum

110
Venefica, Domina 734
perverſa 630
Spirituales res nec intelligit
nec credit, 630
pro ſtultitià habet. 630

ſuz dignitatis rationem in-

ire incipiens, erga divina
perinde nitet atque ob-
ſcura laterna lucido Soli
collata 533
Conſolationem quærit in
propriis operibus 295

palpat & titubat in rebus di-

vinis 295
Habet aliquam obſcuram
notitiæ DEI ſcintillam
630
Qxdam reliqua in Natura
ominis de rebus ſenſui
ſubjectis 196
delectus earum, libertas &
facultas efficiendi Juſti-
tiam 196
Habet Judicium DEl ſcri-
kern divinitùs in mente 63
Habet aliquam facultatem
intituendi honeſtam vi-
tam 635

Ra. Re.

Poteſt Civilia opera utcun- IN D 5 X
que 66 rerum.

Intelligit Civilẽ juſtitiam 67
Nil facit, niſi Civilia quæ-
dam opera 6. 66
Neq; timet Deum nec verè
credit, ſe Deo curæ eſſe

56. 169
Per Rationem non libera-
mur à peccato 67

Non meremur Remiſſionem
Peccatorum

KRationalis Culta quid? Rom.

XII, 1. P. 230
Oratio 244. 247
Timor Dei 244
Gratiarum actio 245

Reali Communicatio opponitur

Verbali, quæ Verba & ina-
nis titulus eſt 740
Significatur hac, Communi-
cationem Proprietatum
verè & efficaciter eſſe fa-
Gtam 740. Sine omni ta-
men Naturarum & Pro-
prie tatum Eſſentialium
confuſione 740
Non infert communicatio-
nem Phyſicam vel Trans-
fuſionem 740

Realiter. Vocabulum, cujus

ſenſus in Loco de Perſona
Chriſti 740°

Reatus tollitur Pœnitentia 109

peccati Originis tollitur, ſol-
vitur Baptiſmo 59

INDEX Rebellio.
nificis manum, bellum,
peſtem, famem, damna,
oppreſſionem &c. 4²3
Rechabite, 261
erant Conjugati, Pauperes,
Peregreni, Diſſimiles mo-

KRe.
Pœnas habet, Car-

nachis noſtris. 261
Mandatum bParentis habe-
bant, 261
Reteptio noſtrorum in Cœlum,
Dei donum eſt 361
Retitatio Verborum Cœnæ
neceſſaria, & cur? 712. 714.
723
Reconeiliamur Patri propter
Chriſtum 155. 177
Promiſſione 156
Fide 157

Reconciliatio noſtra non pen-
det à noſtris Meritis 69

offertur gratis 69
donatur propter Chriſtum,
accipitur Fide, non Operi-
bus 69 78. 91
ſit fide 138. 145
fit per fidem 69

Recdtum, Species Recti 347

Redimere Peccatum Juſtitia &
beneficiis, eſt redimere per
Penitentiam, quia hac tol-
Titur Reatus 109
Recees Eccleſiaſticis adhiben-
1 .
quomodò & quibus? 329

Re.
ſunt Eleemoſynz n209
Refermatio Religionis per Lu-
therum Pia 8o1
Regeneratio pro Juſtificatione
etlam ponitur 558. 65 5
item pro Acceptione ad vi-
tam æternam & Adoptio-
ne in Filios Dei 5zs
Aliàs intelligitur de Reno-
vatione, quæ diſtingitur
à Fidei Juſtificatione 5S.

Modus ejus 74
fit per Evangelium 106
Fide 25. 100
Per Spiritum S. 12.656
Per Baptimmum 12

Compleéctiur interdum Re-

miſſionem Peccatorum æ&

Renovationem ſequen-
tem 656
quandoque ſignificat ſolam
Remiſſionem & Adoptio-
nem in filios Dei 655
hanc debent fequi Bona O-
pera & boni fructus 166
Rigeneratio' eſt Juſtificatio, phra-

ſis Apologiez? 565
eſt hic Inchoata tantum ézr

abſolvitur & perficitur in
altera demum vita é1s
Reges Chriſtiani, Eccleſiæ

membra præcipua 223
officium eorum, tollere Er-
rores 223

Intel-

65G6

l

V

1

Reyn

Re.
Imntelligere 15
. Inſervire Gloriæ Dei, 16
ornare hanc 16

n Licentiam Papæ reſtringere

16
a teeran Intirhrige, quid? 185
ejus bars, Papatus 185
perdetur Adventu Chriſti
ſe Regnum Chrifti,
e eſt Spirituale 9 3
AS diſtingitur. Regno Diabon
nondum revelatum eſt in
ſ haoc mundo 128
Mali ſunt illi admixti 128

viviſficatur ſpiritu à Chriſto
11:8. Tectum adhuc Cru-
ce eſt 128
diſperſum pertotum mun-
duum z15. Inchoans in
corde Notitiam, Timo-
. rem Dei, Fidem, juſtitiam
vitam æternam 193
Non ſunt Mali Doctores
1929
ſinit uti Ordinationibus Po-
ticis legitimis, Cibo, po-
tu, aëre,
archite cCtonica.

——

= — —ꝑ
r ☛ =—

193

Regnum Dei, quid? 491. 133.
Non eſca & potus 133. 264.
256.
490
eR Juſtitia, Pax & Gaudi-
um in Spiritu Sancto 133

Venit ad nos Sponte

medicina .

Re.

venit ad nos temporaliter IN DEX

per Verbum & Fidem,
491
Cum Verbo & Sacramentis
exiſtit. 136. Venit æter-
naliter per Revelationem
401. In illo verſamur 4 9t

In hoc erimus 491
Regnum Diaboli 61. 128
magna hujus Potentia er
differt à Regno Chriſti 61
Regnum Mahometi 185
Monachorum 249
Pontificium 130. 181. 248. 209
Regula Benedicti 252
Auguſtini 252

Regum liber. vid. Index LBocorum

Secripturz S. .
Religio, nemo ad illam cogen-
dus, 732. ejus Prætextus 220.
222
Religionis Faclitiæ, 34.
non merentur Remiſſionem
Peccatorum & Juſtifica-
cationem
Mirificæ angelorum ſeuMo-
nachorum obfcurant ju-
ſtitiam Fidei. 2) Religioſi
Ordines, ficti, & excogita-
ti, Verbum Dei prorſus
ignorant, & Sanctitatem
quærunt è Propriis operi-
bus 410
Religioſi in Papatu. vide Monachi.

Eorum Ordines ficti, 410
Faétitii 2357
Q◻2 Mutta

rerum.

R

ZNDEX Mutta horum exanima ſunt
rerum, 409
ignorant prorſus Dei ver-
bum 410⁰
quærunt ſanctitatem è pro-
priis operibus 410
ſunt mollis & otioſa turba
409
abutuntur prætextu Reh-
gionis 210

opera eorum, boare, tin-
nire, cantillare, ulula-
re ſtentoriè 409
Reliquiæ Sandbtorum, carent ver-
bo Dei 283. ſunt Mendaces,
283
Inutiles ꝛ253. 409. Res mor-
tuæ ad, ſanéctificandum
impotentes 409
Non neceſfariæ 253. luſum
fuit cum illis 282 Refer-
tæ multis ineptiis, fatui-
tatibꝰ, simpoſturis 283. Da-
mnandæ ob Impoſturas
28;z. Canum & equorum
oſſa 283. Indulgentiæ ve-
nerantibus reliquias da-

tæ. 283
Peccati, hærent in natura or
damnant 92

Remiſio Culpæ 359. eſt gratuita
II0. 359. 83. 659. donatur 83.
85. 1;8
Exhibetur, donatur gratis
6. IIO. propter Chriſtum
Mo. Accipitur gratis, pro-

Re.
pter Chriſti merita 67.
88

Remiſſio eſt reniittentibus 7107

Peteatorum contingit per fi-
dem in Chriſtum gratis,
43. 264. 267. 321, 88. I9. 123.
352. 359 I3. Eam conſe-
quimur ſola fide, 76 II9.

145

Conſequimur fide 140 r45.
153. 162. 183. I/1. Res eſt
promiſſa propter Chriſtum
77
Neceſſaria in Juſtificatio-
nem

77
Non creditur à Diabolo &

Impiis 20. gratuita 168. 170.
quomodò fiat, 75. Creden-
da 1
quærenda apud Chriſtum
89. Extra Chriſtum quæ-
rere, contumelioſum
Chriſto eſt Io. Eam ſe-
quuntur Operæ Fona,
307. Non niſi fide acci-
pitur 77. 78. 88. 93. 13. 26.
19. 62. 77. 251. 252. 152
trahit poſt ſe Vitam & Ju-
ſtitiam 23698
Non accipitur per & pro-
pter Dilectionem aut O⸗
pera 76. 83. 89. 153. 666.
Non propter alia opera
ſequentia 83. 152. 15. 162.
Non propter Imz dtione⸗
1
Non

—

Re.
Non preopter Legem 155.
255
Non propter Satisfactiones
Canonicas, 168. Non
Fiducià Dilectionis 83.
173

Non propter alias Virtutes

89
Non propter patientiam,
caſtitatem, obedientiam,

non & Opere Operato,

IIO III.
Non per Cultus & opera no-
ſtra meremur, 124
Non propter Contritionem,
143. 153

Non propter Pœnam Pur-

gatorii 168. 171
ſed propter Chriſtum, 152
Contingit per fidem, i
Non ob Dilectionem no-
ſtram. — 15

Revelaturin Evangelio 147

Apprehenditur Ffide, 156
De ea non dubitandum,
donatur propter Chriſtum,
145. ij ſ. 156. 158
Imputatur per miſericor-
diam, propter Chriſtum.
1I5
opus illa habemus, etiam
cum Bona Opera habe-
Mmus, H3

petitur à Sanctis etzam, 93.

94

Re.

Accipitur fde ſola. 83. 13. 90. I N D EX
91. 93. 130. 151. 152. 156. 24.2. varunz,

148
Gratis. 83. 84. 155 44 5
Propter Chriſtum 8z. u. 130.
147. 152. 153. 155. 162. 183.
137. 170. 168
Quando fiat? 141. 170. 171.

171
Remiſſio P œnæ 1n10. 359
79 Renaſci fit Fide 95. 91. 106
Renati, Templa Spiritus Sancti
683. Eum
Accipiunt 75 156
Concipiunt 222?1ßB
obnoxli nævis & infirmitati-
bus 558

docentur per Legem, ut in
vera pietate ambulent,
6 8
Sponte ſua argunt rectè és.
69 5

Impulſu & inſtinctu Spiri-

tus Sancti, 658
Spiritu Dei aguntur, 68;.
6992
Habent motus conſentien-
tes Legi Dei gr
In Lege Dei ſe eercere de-
bent quotidid, 685
Delectantur Lege ſecun-
dum interiorem homi-
nem. 686. 657
faciunt Legem 117
Indigent Legis admonitio-
ne, doctrina, minis, ca-
Q3 ſtiga⸗

NPEX
rerum.

Re.

ſtigatione 6937
Non funt ſub Lege 689.
S 6 90

Non ſunt ſine Lege 89, 689

Hæredes vitæ æternæ 659

Adoptati in fillos Dei 659

Legem facere incipiunt

Liberi à maledictione Legis
685

A Coa Rione Legis 686. 689

Placatum Deum habent,

Dubitare non debent ·s
Placent Deo 659
Non perfectè renovantur
in hac vita 686
Altero alter robuſtior ſpiri-
tu 646
illorum peccata teguntur
obedientia Chriſti, 656
Per fidem juſti pronuncian-
tur, 657
ſunt ſub gratia 690
Luctaniur cum Veteri A-
damo 690. 646
Exiguntur ab illis Opera
Bona 656
Bene operentur 117

Manent Peccatores ratione
Corruptæ naturz 657

Renovatio in hac vita perfectè,

completive & conſumma-
tivè non fit 657. 686. 689
Beneficium Chriſti ôιεO ⅝

558

Repudii libellus uſitatus Jjudæis

Reſerpatio Caſuum, Politica res

Re.
Imperfecta in hac vita, 657
P 565 5ö. 659
Inchoata. 9 . 657. 686
perficitur in Beata Reſurre-
Ctione 6 900
opus piritus §. 658
fſit à Spiritus 656. 658

ſequitur juſtificationem 66

Ad Juſtificationis articu-
lum non pertinet, 658
Juſtificationi immiſcenda
non eſt, ut pertinens &
& neceſſaria ad illam,
661
Nec Cauſa, nec Meritum,
nec Forma, nec Pars Ju-
ſtificationis ef 661

Eam ſequuntur Bona Ope-

ra 307

44

Reputamur Juſti coram Deo,
ncon propter Traditionum

& Rituum obſervationem

177
non eſt Culpæ coram Deo,
ſed Pœnarum Canonica-
rum 111114. 177
In ariculo Mortis remittitur
Respublicea.
Bonus ejus ſtatus donum
Dei 385
Admi-

del
1/

Ne

Rery,/

—

Adminiſtratio ejus deſerta

olim à multis 181

Reſurrectio Carnis I. 2. 352. 623
E rit Carnis non contami-
natæ peccato, ſed mun-

datæz peccato 553. 623
Reſurrectio Cbriſtt, propter hanc
lſalvamur 654
eſt facta propter Juſtitiam
noſtram 278
Reſurrectio Mortuorum 17

Reſurrectio Novi Homini 120
4e Sadt Mortuorum 4. 17.

Reſiiſticatio per ften 147

Retributiones in udaiſmo 229
KRex noſter Chriſtus ſecundum
utramque Naturam 736
Rbeginus Epiſcopus par Romano

215
Ritur.
quidam Eccleſiaſtici. vide
Traditiones.

Veteres magna ex parte di-
uiigenter ſervantur ab Ec-
cleſiis Evangelicis 22.
129
16. 132.
173. 192
qui poſſunt obſervari, &
proſunt ad tranquillita-
tem &bonum ordinem in
FEccleſia, bonà conſcien-
t1 45
Serwandiob Caritatem & Pa-
cenm, cauſa vitandæ Of-

Quinam ervanch?

RI.

fenſionis, & propter Or- INDEX
dinem, 16. 44. 132. 192. verum.

266
VUniverſales 132. 181. Veteres
22. 132. Particulares, 31.
eorum Disſimulitudine
non læditur unitas Eccle-
ſizęẽ 132. 186
Ritus eſt pictura Verbi, idem
ſignificans quod Verbum

1792
Templorum 4
Utiles 132
eorum Finis 1698. 225
Ritus & Verbi Effectus unus
179
Proſunt ad ranquillitatem
16.266
bonum ordinem, 16.186

Continent Pædagogiam,
quæ prodeſt, populum &
imperitos aſſyefacere &

docere 212²
Non ſunt cultus neceſſarii
16.266

Non neceſſe eſt ut ſint ubi-
que ſimiles 14. 22. 13r. 132.
133. 183.168 758
. habuerunt & Patres ritus &
traditiones; propter uti-
litatem corporalem, ut
ſciret populus, quando
conveniendü eſſet, & ut
omnia in templis ordine
dSsgraviter, exempli cau-
a,herent& ut vulgus ha-
beret

INDEX

rerum.

beret quandam Pædago-
giam. 168
ſine probabilis cauſa in Uſi-
tatis ritibus nil mutan-
dum 192
Similes nunquam ubique
fuerunt, 22
Eorum bDiſcrimen facit ad
monendum vulgus 186.
multi irrepſerunt in Ec-
cleſias ſine certa autori-
tate B 22
Judicandum deillis, ut A-
poſtoli ipfi de illis judi-
cant in ſcriptis ſuis 133.
ritè fieri debent in Eccle-
ſiis 23
Abuſus hæſerunt in Ritibus
Vulgaribus 22
Corrigendi, qui probari ne-
queunt bona conſcien-
tia 22
non ſunt Cultus Divini, vel
pars ejus per ſe 266. 585.
586
Rixæ Sophiſticæ 58
S, Rochus, Peſtis averruncator.
390
Roma, Caput Furum zan. 440.
ejus Libidines 221
Romanæ Satyræ 221
Romana, Sedes, Magiſtra Fidei
non eſt 16 5
Romanorum Epiſtola.
videatur Index Locorum Seri-
Frara §. S

Ri. Sa.
Romanus Epiſcopas par aliis 315
Roſariua 18.147. 207
GarroAoyla ſtulta & impia.
259
inventum Dominicanorum
Monachorum, 19
docebantur olim à concio-
natoribus 18

Kottenſes 517

Ruſticorum ſeditio 300

Sa.

Sabbathum. Etymon 406. He-

braicum eſt, ſignificat Fe-

riari à labore, otioſum eſſe,

Ejus Autor Deus 4056

Cui *à Homini & Pecori.

ejus Obſervatioe non ne-
ceſſaria eſt 44

Fing, Reparatio virium

407
ad Chriſtianos pertinet,
quantum attinet ad Ex-
ternum & craſſum uſum.
61407
Eſt res Externa, deſtinata
Aubuedamn ritibus, per-

onis, & temporibus, ut

aliæ V. T. Conſtitutiones,

à quibus nos Liberi ſu-

beneficio
407
ſervatur à Chriſtianis, cur?
44407
Neceſſitatis gratia, ob re-
ſpira-

mus Chriſti

5

e,

Sa.
reſpirationem Famulan-
tium & Operantium 407
ut Deo ſerviatur audiendo
& traéctando verbum Dei,
Hymnis, Pſalmis & Can-
ticis. 407
translatum in diem Domi-
nicum à Majoribus 43.
44. 408
Sandtificare quid? Sanctum ha-
bere, Verbis, Operibus,

Vita. 408
Sacerdotium N. T. Eccleſiæ eſt
326
diſſimile Levitico V. T.
179
eſt Miniſterium Verbi & Sa-
cramentorum 179

Miniſterium Spiritus 238

Sucerdas.

Ordo horum divinus 306
Miniſtri Verbi divini ſpecia-

tim vocantur 128
olim Mariti 24
tumultuantur Moguntiæ

contra Epiſcopum pro-
mulgantem Interdictum
Matrimonii, 24
Idonei, eligendi 268
horum Cælibatus ſcandalo-
ſus 25. 212. 213. 306
Malè interdicitur illis Con-
jugio 306. 326
cruciantur ob Conjugium
35
Conjugium horum

Sa.
licitum 24. 212
Cur? 213.306
Concesſio Conjugii I. Coôr.
c. w. 219

Chriſti conteſtatio Matth.
c. 19, V. 12. 12. 215. 216
Creatio Naturæ ad Conju-

lium Gen.I, v. 255. 213
Im becillitas naturæ. De quâà
Canones. 221

Non cedit in Ignominiam
& Infamiam Romani Im-
Peri. 212
Cælibatus Infamia, ſcandala,
Pontificii Curios ſimulant
& Bacchanalia vivunt.
212
Papiſtarum flagitioſæ &
prodigioſæ libidines z12
Licetclericis habere Propri-

um 135. 149
De Proprio ſacerdote olim lis

Sacerdotis Operi tantum tri-
buere quantum Morti
Chriſti, horribilis oratio
eſt 245
N. T. non vocantur ad ſa-
crificia facienda populo.
utin Lege olim, ut me-
reantur illi Remiſſionem
peccatorum 179
ſed ad docendum Evange-
llum & porrigendumsa-
cramenta. 719

R Sacer-

INDEBX
rerkm.

P rEnn

FSa.
Sacerdotiorum Mercatura in
Papatu 268
Sacrificium Miſſaticum impro-
batur 574.
Non offertur pro vivis &
mortuis 25. 27. 224. 226.
279
Chriſti morienti in cruce, ſa-
tis eſt pro peccatis noſtris

179
hoc redemti ſumus 179
Soacrificuli Papiſtici vendunt o-
peram in templis 2 8

Cur fiant Sacrificuli? fa-
ciunt Miſſas inviti. 190

Mercede conducti, merce.

dis cauſa plerumque ca-

nunt Pſalmos 190
Abdomini ſervientes 426
Aleatores 4²6

Sacramenta. Perilla exhiben-
tur & oſtenduntur Promis-
ſiones 26

Sceramentum Altaru, quid; 14.
136. 302. 366. 569. 569 . 697
Inſtitutum Signum 240.

241
Remiſſio peccatorum, vita,
ſalus, 526
Uſus 36 8̊. 526
Certum pignus, Arrhabo
Chriſti 527
nititur verbo Dei 526
hoc contra peccatum nobis
venerabiile 524

Sa.
Deus auxiliatur & conſulit,
38301
ſumendum in communio-
nebccleſiæ, non extra. 280
eſt Proprium Fccleſiz 280
Duo inſunt illi, Signum &

Verbum 24 1
eſt Cibus Animæ n. 327
Alimentum 526
fortificat & alit Novum Ho-
minem 527
reparat vires F5§Fꝛ7

corroborat fidem 15. 146. 178.

57

adfert arrhabonem & pi-
gnus certum ſalutis 527
theſaurus 526. 528. 529
Uſuro eſt opus Recto Pro-
poſito reéëtè faciendi &
malum omittendum. 291
Animi levatio præſentaria
527
Gratiæ ſignum, teſtimoni-

um Voluntatis divinæ er-

ga nos, 15. 178. 240
Nota bProfeſſionis inter ho-
mines 15.178. 240
Offert chriſtum S7. 52
Excitat filem 15. 146. 179
Conſolatur & erigit territas
mentes II
offert Remisſionem pecca-
torum 242
Urendum eſt illo fide 15. 16.
181. 242. 285. 582. 529
eve⸗

—

Fa.

reverentisſimè, dignisſimèe
5526
Ejus Rectus Uſus alit pieta-

tem erga Deum 26
Utraque ejus Species danda
⸗ꝛ
Dirifio ejus Inſtitutioni Chri-
ſti non convenit 74
Utendum frequenter 530
ob Manndatum 551. 06
Indigentiam 536

Auazer in anno ad mini-

mum 337
Uſus ejus eſt cultus Novi
Teſtamenti 26.241

Parum, certum, ſecundum

Inſtitutionem Chriſti u-
ſurpatum & acceptum,
retineri debet à nobis. 285
Nemo ad utendum cogen-
dus 337. 338.530
non prodeſt ſine file 242

non efficitur ullo hominis

verbo, aut opere, aut fi-
de noſtra, ſed cChriſti Ver-
bo & Inſtitutione tantum
r 571. 697. 700. 716 723
Nil derogatur illi Miniſtri
vel ſumentis dignitate
vel indignitate, fide vel
increduſitate 716
Eficacia ſunt Sacramenta
perMalos exhibita 14 125.
H 128
Contemtores, ut tractandi.
337. admonendi periculi,

§Ha.
docendi, 38
in numero cChriſtianorum
non cenſendi, nequeec-
catum, neque Carnem,
neque Satanam, Mun-

dum, Mortem, Infernum

habent. 337
nulla gratià, vita, Paradi-

ſo, cœlo, Chriſto, Deo,

opus habent, non cre-
dunt. 337
Notæ profeſſonis inter homi-
nes, ſed non tantùm 1;.
140. 141. 178
Quid? 178. 228. 241
Ritus habentes mandatum
Dei & promiſſionem gra-
tiæx. Signa & teſtimonia
ſfſunt Divinæ voluntatis
erga nos 15. Promisſio-
num 181. 246
Exhibent Promisſiones 15.
241 & oſtendunt 16. 181.

per illa datur Spiritus §.

tanquam per Inſtrumen-
ta 13. 241
Non juſtificant ex Opere O-
perato 16. 129. 143
Efficacia propter Ordinatio-
nem & mandatum DEI
14
Quot Sacramenta numeren-
tur, non multum refert,

178. 180
Veteres non eodem modo
numerarunt 178

R 2 Non

INDEN
VSF&.

TNDEX

vErsm.

Sa.
Non conferunt Gratiam vel
Spiritum s. ex Opere O-
perato 16. 74. 142. 143.
180
Opinio hæc de Opere Ope-
rato eſt judaica, impia,
perverſa opinio 181. 23;3
Non intuenda juxta Exter-
nam, craſſam larvam ·ii
Per Sacramenta & verbum
moventur ad credendum
corda, tanquam per In-
ſtrumenta 133
Participatio Chriſti, ſine
ſpirituali inutilis & no-

Xia eſt 709
Sacramentalis unio 702
diverſa à Perſonali 702
Manducatio quid? 7¹⁰

fit Ore ab Omnibus 710
Sacrißicis quid? Opus nimirum
Deo datum, ad illum hono-

randum 228. 230.
Syontanea offerenda 670
Spiritualia 230. 232
Deo Accepta per fidem &
Chriſtum 690
Cur fiant? 294

Aacgiuevy pro Culpa & Pœna,
Deum reconcilians, pla-
cans, merens nobis & a-
liis Kemisſionem 228

Sa.
Aagνααορν unum tantum eſt
2256. 237. 238
Chriſtus ſolus eſt Propitia-
t10. 294
Cordis 2
Laudtis 233
Juge 23 7. 234. 235

eex Opere Operato Deum nul-

la ſacrificia reconciliant
232. 234
Levitica referuntur ad duo
hæc genera 228
Pro Peccato, pro Delicto,
Holocauſtum. 229
Novi Teſtamenti, Prædicatio
Evangelii & Boni inde
frucéctus

232.133
eſt quoddam verum 232
juſtum. 232
mundum, 232
novum 232
Inocatio 230. 232
Gratiarum actio 230. 232
Laudes 230. 232
Confeſſio 230. 232
Affli ctio 230.240
Bona Opera 130⁰

Levitica non merebantur
remiſſionem peccatorum
230. 247. 248
dicebantur ita ruxiau 230

Sacrificium *νιααναααιιαοα eſt Re- Sacramentariorum Nomen, eft

conciliatorum pro accepta
venia & aliis beneficiis zeg.

230

577. 091. 692. 694. 697. 699.
701. 707. 708. 701I. 715. 716. 717.
720. 721. 723. 725
Verbis

1

Sa.
Verbis proximè A. C. acce-

dere ſtudent 692
utuntur formis puriorum
Eccleſiarum 692
ſunt Occulti 733
Verſuti, Gallidi 70
ſeditioſi Spiritus 524
Naſutuli Spiritus 527
Aperti . 73;
Craſſi 579
deteſtandi laſphematores
Sacramenti 514

Errores illorum de Cœna,

474. 694. 721. 722. 723
offerunt Auguſtæ Confes-
ſionem peculiarem 691.

694. 695

Immutant Verbum Dei &

prorſus aliter interpre-

tantur 700

VocantManducationem O-
ralem in S. Cœna, Duos pi-
los caude equinæ 711
Vocant doéstrinam de Ma-
jeſtate Chriſti, Satane Ex-
crementun 711
Non habent in S. cœna præ-
ſentia Corpus & Sangui-
nem Chriſti, ſed nu-
dum panem & vinum

700. 716

Anno 36. Concordiæx for-
mulam erigunt nobiſcum
Wittembergæ. 69
Ingerunt ſe Eccleſiis no-
ſtris, ſub titulo Auguſta-

Sa.
næ Confesſionis 569. 7ar
prætexunt Nomen Lutheri
ſuis figmentis 699
Imponunt aliis magnis viris
verbis ſplendidis 693
Habent Imaginaria funda-

menta 7¹6
Argutias ſpecioſas 720
Opiniones impoſturæ ple-
nas, 721

Errores fraude plenas 720
Quæſtiones curioſas, Sarca-
ſticas, blaſphemas 724
Inſultant Eccleſiæ toti, &
Chriſto ipſi, virulentis

Sarcaſmis 71r
Peſtilentes 692
Homines Fanatici 717.7 8.
719
Fanatici Spiritus 696. 717.
y„is
Hoſtes Sacramenti 700⁰

craſſi & ſtulti homines 719
Sæpitia,

Epiſcoporum Papiſticorum
103. 205. 153. 165. 182. 267.
224. 306. 211. 199. 325. 212. in
Bonos 211
In utentes Sacrà Cœna in-
tegrůà 2535
In Pios Doctores 296. 322
In Conjugatos clericos 212.
213. 221. 268
Monachorum. 2

. 49
Salarium, Doctoribus debetur.

373

R 3 Sal

INDEX
rerum.

INDEX
rerum.

Sal inſipidum 250
Salis ſtatua 634
Salvamur gratis, & gratia tan-
tùm & miſericordia mera,
13. 80.588. 591. 657
per fidem 80
Sola fide
Sola fide, gratis absque lege,
ſine operibus 1. 588. 663
per Chriſtum 80
Non fiducià Operum 80
Absque Operibus 1z. 663
In Chriſti nomine 278
Salur,
noſtra, Dei donum 636
offertur Omnibus 136
cum aptiſmo offertur 136
Salute æterna donamur propter
obedientiam Chriſti oßz
illam conſequimur absque
Operibus 66
Conſequimur eodem modo
ac Juſtitiam 663
Samoſateni Pauli error 728
Samoſateniani damnantur. eo-
rum error. 12

Samuelis liber. vid. Iadeæx Loco-
rum Seripturæ.
Sanctificare , quid ?2? Nomen
Dei laudare, extollere 471
490
Sankiißicatio, Siritus Sandli
quid? 774
non præcedit Juſtificatio-
nem 661. Sequitur 658
Ad negotium Juſtificationis

Fa.

non pertinet 658

Imperfecta eſt in hac vita,

65 6G

Forma, Pars, & Cauſa Ju-
ſtificationis, non eſt 661
Articulo juſtificationis, ut
Neceſſaria, & ad Eam
pertinens, immiſcenda
non eſt 661

Beneficium Chriſti Eedia-

toris eſt 658
Opus Spiritus S. eſt 658

Sanclitas Eccleſiæ non eſtin ami-

culo linteo, inſigni vertica-
li, veſte talarr 307
ſed in verbo Dei & vera fide
307
quædam Simulata & fucata
416

Sandti, Sanctos facit Verbum

. 409
petunt Remiſſionem Pecca-
torum pag. 93. 94
imitandgi 24. 201 204. 206
Ilorum Fides imitanda, 188
Virtutes 201. 204

Exempla 206

Exempla imitari volunt ho-
mines 97.788
Imitantur alii illorum Kxer-

citia, non Fidem. 188.201
Cultus horum idololatriaz68

Non ſunt colendi 22
Impiè colunturr, 259
ſuſtinent pœnas 173
Contritionem 73

Er-

Errores 173
Afflickones 173
Non colendi jejuniis, feriis,

miſſis, oblatiomibus, 2984

Invocatio horum 22. 200.

280. 284
Cultus impius 259
Docebatur olim à concio-
natoribus 18
olim omnes fide in chriſtum
uſtificati 237
Patroni noſtri 202
inhabitantur à Deo 242
In locumchriſti malè ſurro-
gantur 201. 259
Chriſto æquantur 204

Invocandi non ſunt, 21. 201.
248
Non fſunt Mediatores 231.
Interceſſores 284. neſci-
unt cogitationes 201
Sabjelti ſunt morti & aliis
communibus afflictioni-
bus 172. Mors in iis reli-
qua eſt, ut aboleat natu-
ram immundam d. I.
Neſciuntcogitationes zor
Erertentur cruce, ad mortifi-
candum veterem homi-
nom. I21

Remiſſionem peccatorum o-

peribus non promerue-
runt, 977
Merita horum 202. 203. non
applicantur aliis 204. non

F§.
ſalvamur his J. l. ad horum
auxilia non confugien-
dum ad. I.
Sunt templa Dei 742. lau-
dandi zor. honorandi d I.

& quomoddo 16
Illorum Exempla movent 98.
1898
Communio 252
Glorificabuntur poſt hanc
vitam 1o

Ceguitio illorum fingitura-
tutina & Veſpertina 201
Geſſerunt res magnas, uti-

les Reipublicæ 206
Reliquiæ illorum, 28¾.
ſeq.

non neceſſariæ 283. inutiles
d. 1. neminem ſanéctifi-

cant 709
Sandtuli Cainici qui? 689
Sangvi: Cbriſii emundat à pec-
cato 738.739

per modum efficaciæ 2739
eſt ?otus Vivificus 477
In Sanguine Chriſti juſtifi-
camur 278

Sanitas, donum Dei, pars Pa-

nis quotidiani, petenda. 258
Sapientiæ ſpecies decipit 188
Sardanapalut 220.396
Satan. vid. Diabolus.
Satanæ Excrementun quid?
7r1
Satisfactio noſtra pro peccatis,
eſt Pasſio & Sanguis imma-
culati.

INDEX
rerum.

INDEX
rerum.

Fa.
culati, & innocentis Agni,
& hinc certa, plena, per-
fecta, non incerta, manca,
mutila, 2)9
Verz eſt, beccatorum Cau-
ſas exſcindere, ſecundum
auguſtinum, vel Car-

nem Mortificare 175
Satiifactiones,

Opera Indebita 162. 176. 177
Ad placandam offenſam di-

vinam 163
redimendas pœnas Purga-
torii 193
Oolim præſcriptæ 162 269

Canonicæ«, Canonicis 15. 166.
176. 162. 168.172
Non valent ad Compenſa-
tionem Pœnæ Purgatorii,

157. 168
Non habent Dei mandatum
176
Res conficta, commentitia
16
nuper nata 166

Spectaculum erat, Exem-
plum ad probandum eos,
qui Excommunicati re-

cipi petebant, 163
Diſciplina Politicca 163
Scholaſticæ 167
Hypocriticæ 267

Culpam non redimunt 168

Non neceſſariæ ſunt Jure

Divino ad remiſſionem
Culpæ, Purgatorii, Pœnæ

Fa.

Xternæ, 15. 162. 170
Non ſunt Neceſſariæ Jure
divino 15. 262. 170
frigidæ 168 171

Cauſas Peccatorum exci-
dunt & coërcent Carnem
Auguſtino. 175

Pontificiæ quæ? Oratio, je-

junium, 296
Peregrinationes, Roſaria &
ſimiles ſtultæ obſervatio-
nes, non habent manda-

tum Dei 142

Pontificii arte uſi parum

Satisfactionum impoſu-

Eere 296
Poſſunt Recuſari ſecundum
ipſos Scholaſticos 176

ad kemiſſionem Zeccato-

rum 102
ad Redimendas pœnas æter-
nas & Purgatorii 15
redimuntur Indulgentiis a-
ud Papiſtas 143
Ad annos remiſſæ, 7. 100.
“ e96

Satisfecit Chriſtus pro Pecca-
tis 13.171

Noſtras præferre ſatisfactio-
ni Chriſti, inſania eſt. t

Saturit4 fugienda 191
Satyre Romanz 2::1
Saulus, Vitæ non malæ, declinat
à Deo, fidit potentiæ ſuæx,

perit eum ſuis omnibus. 389

Seandalum 266. 168. Contra ea

præ-

SFcortatio

Sc.
Præmuniamur mente,263
videntur Oriri & doctrina
268

Stbiſma Offenſivum eſt, 221

à Papiſtis excitatum 268

Schiſmata non excitanda, 135

Schmalcaldia 170. 331. 699
Articuli ibi facti, Symboli-
cus liber, in noſtris Ec-

cleſiis, 544. 697
Scholz 260
Lectionum ibiFinis 260

Seholaſtica doctrina, rixoſa ma-

gis quàm pia 208
plena falſarum perſvaſio-
num 207
Labyrinth?“ diſputationum
confuſisſimarum

Scholaſtici,
horum Theologia degene-
ravit à Scriptura 2 208

Obruerunt doctrinam de

Pœnitentia 141
Eorum dogmata Ethnica,
nec toleranda 291
Extenuant Peccatum & Pœ-
nam 61

De Peccati Originalis defi-

nitione 55
de Juſtitia Originaik., 56
de Bonitate Naturæz 29
434. 874
ScriniumPectoris Papalis 303.787
Schwenkfeldii Errores 595
Seh wermeri 4120, 525

208

Sc. Se.
Scxriptura,

gelium 62. 149
Alibi Legem alibi Promiſſio-
nes de Chriſto & Remis-
ſione peccatorum tradit,
81
ſxepè Miſericordiam implo-

rat 71

Unica Pdei Norma 543. 544
Lydius lapis, 544
Diriditur in Teſtamentum
Vetus & Novum 541
Diabolo non ferenda 381r
§. Sebaſtianus contra Peſtem §S.
Rochi ſocius 205
Secte, innumeræ 490

Incrementa ſumunt indies
699

Securi homines, prohibiti à Le-
ge peccare, Peccant plus,

291
deteriores inde fiunt, 291r
Securitas fugienda, 19t1
Sedes Romana, 532

Magiſtra Fidei non eſt, 165
Seditio Ruſticorum Germaniæ
300

seneſcens Mundus, vitiis pa-

tet 25
Senes, ſint placidi, graves ſine
moroſitate
Senſus Cordis & Carnis hümani

pronus ad Malum 5zꝛ
Sententiarii, alii Angelici, alii
S zubti⸗

TNDEX
dividitur in Legem & Evan- Reram.

249

TNDEX
Rerum.

Se.
Subtiles, alii Irrefragabiles
82
Eorum quæſtiones in finitæ
141
Nugacisſimi 153
Compilatores 153
maxima horum Turba z;
Ut pedanei ſenatores, 15;
Septimæ, pro Mortuis 281
Septimana vulgaris 281
Sepultura.

de iis contentio Paſtorum
olim cum Monachis 46
Sepultura Chriſti, 1. 2. 352. 385.
.4 70. 47
Sepultura, Spiritualis cum
Chriſto, per Baptiſmum, in
mortem 364
Sservi, ſumus Inutiles 13. 117.

118
Inutiles quinam Spirituali-
ter? Luc. 7. n9
Non àbalienandi 348
Ut Maneant, hortandi 348
iis opus 421
Boni, donum Dei 358
Furaces quidam, 441

officium horum, Obedire,
Parere, obtemperare, Ti-
mere, honorare heros,
& quidem promptè, læ-
te ſervire, & cur? 374
422
Servitur Deo optimè, in Man-

datis, & ab Ipſo Vocationi-
bus 38

. Se . Si. §80.
Serrus Peccati, homo non-re-
natus 629

Seſio Chriſti ad Dextram bPatris

1. 2. 4. 12. 277. 352. 385. 470.
4272. 736.745. 747. vid. Chriſtus.
Eſt ſecundum Humanam na-
turam 559. 730

Sexu, ſexum appetit, recta ra.

tione. 213
Signa, non habentia manda-
tum, non ſunt ſigna Gratiæ,

178
Sine Operibus, juſtificamur 6;8
660
ſalvamur 13. 558
juſti ſumus 557. 560. 563
Simls oblatio, Juge ſacrifici-
um olim. 234
Simulacrum Mariæ avrégarer
216
Societates in Papatu 283

vid. Fraternitates.
Socrates Diviſionum cupidus
227
Sola, particula Offenſiva in
auribus Papiſtarum 75
ejus ſenſus quis? 74
excludit tantum Operum
Merita
Sola Fide juſtificamur 555. 558
ConſequimurkRemisſionem
peccatorum 1. 76. 83. 88
Accipitur Remisſio pecca-
torum 13. 83
pronunciamur uſti 6ßs
Sola

75. 660

G

N

— ——ð—b—¶——

.

8S0o0O
Sola fide, juſtificat, 73. 76. 78.
8½. 278. 422. 658. 660. 667
Medium & inſtrumentum
apprehendendi Chriſtum
& Ejus juſtitiam 75. 53.
554. 556. 659. 661. 67
Solvere Peccatum & Remitte-
re, quid? 158. 177
Solus Cbriſtus eſt Noſtra Juſtitia
556
Sophiſtæ,
ita vocantur Pontificii Do-
Qores 133. 143. 144. 164.
165. 232. 293. 227. 262. 293.
302
Deſcribunt Gradus Merito-
ryum Miſſæ, 2 9
Evertunt Evangelium. 119
Abrogant Gratuitam remis-
ſionem peccatorum. i19
Eripiunt ſolatia firma 119
Nil docent de Fide & gra-
tuĩta remisſione peccato-

rum, 138
ſycophantæ ſunt 164
Sophiſticæ Rixæ 58
Sophiſtici Labyrinthi 144
8. Anna, Opum Dea. 205
S. Apollonia 390

S. Barbaræ intercesſio pro Eu-
chariſtiæ uſu morientium

206
S. Chriſtophorus typus Chri-
RKiani. 206

§. Georgius, Equitum Patro-

nus 20 5

§. Sp.

§. Laurentius contra Incendia INDEX
Protector. 309 Rrerum.

§S. Nicolaus Jejunio honora-
tus, à Pueris innocatus, 405
§. Rochus contra Peſtem. 390
§. Sebaſtianus contra Peſtem.

390. 205
S. Valentinus, Epilepſiæ medi-
cus. 205
Sanéisſimus, merà gratiàa. 307
Species Recti. 347
Specula Exemplorum de San-
Kis. 207
Spes, quid? 114

verſatur circa Bona Futura,
& liberationem futuram.
114
differt à Fide, quæ in præ-
ſentià aceipit Remisſio-
nem peccatorum & re-

conciliationem. 114
eſt Fidei Comes individuus.
559

eſt Sacrificium juſtum. 732
Spirituales Motus, quinam?
nempe Deum timere, dili-
gere, prædicare, ei gratias
agere, obedire, Ejus in af-
flictionibus auxilium expe-

Cctare. 131. 425
inſeruntur à Spiritu Sancto.
1 94
contrascripturam S. caven-
di 30; ſeq.
Spirituale, ſignificat motus Spi-
ritus §. in. nobis 230

8 2 Spiri=

Fp.
INDEXY Spirituales pale, „ quinam?
Rerum. ſcil. qui nos paſcunt, re-
gunt, docent, gregi præ-
ſunt fideliter; non verò il-
lIi. qui in Papatu ſic vocari
volunt. 425
ita non aluntur. 4²⁶
Spinnalia Sariheia „ DEO gra-
ta ſunt ob Chriſtum. 690
Spiritualis Cognatio, non im-
pedit Matrimonium. 328
Spiritualis Communicatio C orpo-
ris Chriſti. 707. fide fit. 709.
710. neceſſaria eſt cum Sa-
cramentali. 7006
Spiritualis Cultus. 20
Spiritualis Manducatio, quid?

709
Spiritualis Modus alicubi Eſendi.
718
Spiritualis Vita. 74
Spirituæliter, quid Calvinia-

nis? 7150%

quid Lutheranis? 2710
Syiritus Coneribalatus, gratum

Deo ſacrificium. 2,2
Spiritus Santtus 1. 35. 473
à Filio nunquam ſeparatus.
774
eſt Patri & Pilii Proprius.
744
effuſus in Chriſtum ſine
Menſuraà. 744
eſt Dominus. 2. 96
eſt Omnipotent. „43

Omnem Foteſtatem habet

in cœlo & terra 742
SpiritusSanctus,
Increatuseſt. 2
datur Chriſto ratione Hu-
manitatis. 733

requieſcit in chriſto. 743

Procecdit à Patre, etiam à Fi-

lio 2. 3. 743. 744.
eſt Paracletus. 6

79
operatur Velle & berficere.
69
communicat ſanéctis aliqua
tantùm dona. 743
reqviritur ad facienda Bona
Opera. 29 1
non ſinit Peccatum Domi-
nari, Invaleſcere, Con-
ſummari, victoriam ob-
tinere; ſed reprimit &
coërcet illud, ne facere
posſit quod vult. 300

eſt æternus. 2

eſt immenſus. 2
donatur concipitur, accipi-
tur per Verbum & Sacra-
mehta. 13. 17. 74. 79. 505
non contingit ſine Verbo
Externo. 13
ſeu per opera & præparatio-
eS. 30. 304
non confertur per Sacra-
menta, ex Opere Opera-
to. 24
non datur per Legis, ſed
Evangelii prædicationem
acci⸗

=

S

— — — —

p.
1„
accipitur Fide. 8 5
remittit Peccata. 353
conſervat in Fide. 353

ſanctificat. 373. 473. 65z. 661.
638. duomalo: 474

Spiritus Sanctus,

