mnium fuerit ingenioſisſimus & exercitatisſimus, huic jura
omnium fortisſimè ſuffragantur, ut & inquiunt ipſi: Vigilan-
tibus jura ſubveniunt.
F. 3. Quare poſtremum hoc præceptum non improbis ne-
bulonibus conditum eſt, ſed iis, qui volunt eſſe vita incul-
patisſima, qui laudari cupiunt, & videri longe omnium
optimi & integerrimi, ut qui adverſus priora præcepta ni-
hil prorſus deliquerint. Quales præcipue Judæi eſſe con-
tendebant, & nunc multi adhuc magni broceres & Princi-
pes. Etenim alia illa communistura & fæx popularis, ad
locum multo inferiorem, nempe præceptum Septimum
releganda eſt, ut cui non nimium curæ eſt, qua laude aut
integritate ſua bona ſibi paraverit.
g. 4 Jam hæc potiſſimum in his negotiis uſu venire ſolent,
quæ in contentionem forenſem perducta ſunt, quibus de-
cretum eſt, proximo à nonnulla parte bonorum excuſſo
aliquid eripere. Veluti exempli gratia, cum de pingvi atq;
opulenta aliqua hæreditate contentio eſt, aut ſi quando
aliæ res magnæ in medium vocantur. Hic quisque ad tuen-
dam ſuæ cauſæ æquitatem adducit, quidquid uſpiam vel
ſpeciem juſti obtinet, quod tanto verborum apparatu ex-
ornat, ut illi jus ſuffragari cogatur, eoq; titulo erepta bona
retinet, ut nemo poſthac iis de rebus, cum eo pedem
(quod a junt) conferre audeat. Præterea, ſi quis aut arci,
aut civitati, aut Marchionatui, aut alioqui rei magnæ ad-
jecit oculum, ac tantum vel per amicos, vel quavis ratione
alia

M AIOR. 457

alia efficere poteſt, ut alio inde pulſo ſibi ad judicetur poſ-
ſedo, eademq; ad hæc literis & ſigillis confirmetur, ut titu-
lo principali & honeſte acquiſita eſſe dicatur.
g. 5. Similiter quoq; in vulgaribus illis & publicis com-
merciis & contraètibus, ubi alter alteri è manibus aliquid
promta quadam aſtutia eripit, ut alteri illi tanquam lupo
hianti diſcedendum ſit: aut alioqui alterum ini qua con-
tractione urget & obruit, nonnulla ſpe lucri aut emolu-
menti ad ſe redituri conſpecta, quam alter ille aut preſſus
neceſſitate, aut æris alieni magnitudine victus, ſine diſpen-
dio obtinere aut aſſequi non poteſt, ut dimidium, aut et-
iam amplius dimidio invenerit & lucrifecerit. Neq; tamen
hoc iniquè partum aut, vi ereptum, verum juſtus contra-
ctus dicendus eſt. Hoc non eſt aliud, quam quod Terentia-
nus Leno loquitur: Potior eſt, qui prior ad dandum eſt. Et
quisque ſui emolumenti rationem habeat, foroque uta-
tur, non admodum ſolicitus, quid proximus habeat. Et
quis velit eſſe tam ſolers ac perſpicax, ut omnes deftaudan-
di acimponendi rationes ac vias excogitaret, quibus hone-
ſta quadam ſpecie aliquid inſidioſe eripientes alteri, nobis
vendicamus? Quod tamen mundi judicio, ut inique actum
non exiſtimatur, neq; legibus vindicatur: ſed neq; videt
quisquam ita proximum opprimi, eidemq; eripi, quo citra
ſingulare diſpendium carere non poteſt: cum tamen pro
certo conſtet, eſſe neminem qui hæc ſibi ab alio fieri velit,
aut æquo animo ſuſtineat, ut facile appareat, ejusmodi præ-
textus & effugia mala eſſe & improba.
G.6. Ad hunc quoq; modum apud antiquos agebatur in
re uxoria, ubi tales technas comminiſcebantur, adlubeſ-
cente & arridente alicujus oculis alterius con juge, ut per
ſe aut alios (velut multiplices erant harum fraudum ſtru-
endarum viæ) tantum efficeret, ut maritus cum uxore ſi-
multatem ſuſciperet, aut illa marito adverſaretur, neq; in
omnibus ejus voluntati eſſet morigera, ita ut repudiatam
cogeretur à ſeſe dimittere, ac alteri concedere. Hic abdu-
cendarum uxorum mos haud dubie apud Judæos frequens
F f 5 fuit &

Præceptum

IX. X.

Honeſta ap-

pellatio præte-
xitur uſuris &
ſimulatis con-
tractibus,

Prætextus di-

vortiorum a-
pud Judæos &

gentes.

Præceptum 458 CATECHISMUS

IX. X.
Matt. I14, 32
Herodis ex-
emplum.

Poœnæ talium
impoſturarum
& fraudum.

Communis
intellectus hu-
jus doctrinæ.

fuĩt & uſitatus: quemadmodum in Evangelio quoque de
Herode legitur, qui uxorem fratris ſui adhuc vivi ſibi du-
cebat, qui tamen alioqui vir juſtus & integer vitæ haberi
contendebat, ſicut Marcusc.61. illi quoque fert teſtimoni-
um. Cæterum ejusmodi exempla ſpero apud nos locum
non habitura, cum in novo Teſtamento legibus interce-
pta ſit & antiquata repudiandi licentia: niſi fortaſſe quis-
Piam alteri ſponſam egregie dotatam, quadam verſipelli
vafritie è faucibus præriperet. Porro autem, ut alter alteri
ſervos aut ancillas abalienet, aut alioqui blandis verbis
perſuaſos abducat, equidem apud noſtrates non eſt rarum
aut infolens.
S.7. Jam quocunq; modo hic dolus malus fieri poteſt, ſci-
endum eſt, Deum nolle pati, ut tu aliquid detrahas proxi-
mo, quod ſuum eſt, ut ille egeat, tuq; tuæ ſervias avaritiæ,
etſi illud non contradicente mundo honorifice retinere
poſſes. Eſt enim occulta quædam & inſidioſa ſycophantia,
qua (quemadmodum dicitur) fucum feciſti proximo, ne
animadverti ac deprehendi posſit. Nam tametſi perinde te
geras, quaſi nemini feceris in juriam: plus juſto tamen one-
roſus extitiſti proximo. Etſi neq; furti neq; fraudis inſimu-
landus es: certum tamen eſt, terem proximi concupiſſe,
hoc eſt, pro ea conſequenda laboraſſe, præter voluntatem
ejus ab alienaſſe, eidemꝗq;, quod divina liberalitate conſe-
cutus eſt, invidiosè non faviſſe. Et quanquam neq; judex,
neq; quisquam alius tibi id audeat eripere vicisfim: neque
tamen Deus itidem eo te pacate frui permittet. Ipſe enim
fraudulentum pectus, & mundi hu jus vafritiem acute per-
ſpicit, quæ ubi vel lati digiti libertatem atq; licentiam con-
ſecuta fuerit, mox omnem modum excedit, ac deniq; in
apertam vim atq; in juriam prorumpit.
§.S8. Hujus ergo præcepti communis intellectus eſt, Pri-
mum, ut hoc cautum ſit, ne damnum proximi deſidere-
mus, neq; ad id ad jutores ſimus, vel re, vel conſilio cauſam
nocendi proximo ſuppeditantes, verum ei, quidquid ha-
buerit, candide faveamus, ſinamusꝗ: . Ad hæc, ut ommibus
„

MAIOR. 45⁵59
officiis promoventes, ab injuria quoq; res ſuas defenda-
mus, quemadmodum cupimus idem ab alio nobis fieri &
contingere. Ita ut præcipue hoc præceptum, ad invidiam
& fœdam inſatiabilemq: habendi cupidinem reſpiciat, quo
Deus cauſam atq; adeo ipſam radicem funditus evulſam
auferat é medio, unde omnes proximo nocendi viæ ac ra-
tiones pullulant. Unde illud quoq; hiſce verbis expreſſe &
ſignificanter extulit: Non deſiderabis, &. Cordis enim
puritatem cumprimis quæritat, tametſi eandem plene,
quoad in humanis agemus, nunquam conſequemur, Ita,
ut hoc præceptum cumcæteris omnibus facile præceptum
maneat, quod citra intermisſionem nos accuſet, judicetq;,
quam probi coram Deo ſimus. Ex. 20,3.

CONCLuSIO DECALOGI.

Am ergo explanata utcunq; habemus Decem præce-
pta, potiorem divinæ doctrinæ ſummam, indicantia qvid
nobis faciendum ſit, ut tota vita noſtra Deo probetur ac
placeat. Præterea fontem ipſum ac ſcaturiginem, ex qua
ebulliant, & in quam redeant viciſſim omnia, quæcunq;
bonerum operum nomine cenſenda ſunt, ita ut extra De-
cem præcepta nullum bonum opus, quod quidem Deo
placere poſſit, eſſe exiſtimandum ſit, quamlibet tandem
coram mundo aut bonum, aut magnum, aut ſpecioſum
eſſe videatur. Sine jam viciſſim videamus, quid noſtri ma-
gni illi heroës ſanctitate ſpectabiles jactare poſſint, de ſpi-
ritualibus ſuis & difficillimis operibus, quæ ipfſi ultro exco-
gitarunt, ſibiq; facienda propoſuerunt, & hæc à Deo præ-
cepta miſſa faciunt, quaſi leviora & viliora, aut jam dudum
præſtita efſent. .
H.2. Ego equidem in ea ſum opinione, ut exiſtimem: cui vis
abunde hic præſcriptum eſſe, quod efficiat, bνρτιααDοο
tρaνꝑrεπςντε, nempe ut hæc diligenter ſervaremus, man-
ſvetudinem patientiam, &amicum ergainimicos animum,
caſtitatem, cmodandi promtitudinem, atq; id genus alia,
quæ his

L. t. 4. J. 407.
. J. 407.

Concluſio
Decalogi.

Hæc lex duo
complectitur
& affectus ma-
los & cauſam,
videlicet mor-
bum naturæ.

1
f. 349. 39 5.

Decalogus
ſumma dactri-
næ omnium
virtutum.

P. 176. 66 9.

Concluſio 460 CATECHISMVS

Decalogi. quæ his virtutibus annexa ſunt. Verum ejusmodi opera,
Hybpociπ nihil ſplendoris & autoritatis coram mundo habent. Neq;
l osnant ehim rara & nova ſunt, & faſtu turgida, certis temporibus,
humanos ritus, locis, perſonis, ritibus, habitibus deſtinata, ſed communia,
quam legem protrita, & domeſtica, quæ vicinus erga vicinum exercere
divinam. poteſt, eam ob rem nullius ſunt autoritatis & pretii.
F.3. Porro autem illa alia hominum & ora & oculos in ſe
convertunt, quæ ipſi quoque ſumtuoſisſimis ceremoniis,
magnis impenſis, regiis ædificiis provehunt, atq; ita exor-
nant, ut omnia ſumme niteant ac ſplendeant: Ibi thura in-
cenduntur ac thymiamata; ibi pulſatur & cantillatur, pla-
neq; omnia concentu perſtrepunt: Alibi incenduntur ce-
rei, ut præ his alia neq; videri neq; audiri queant. Nam
quod ſacrificus quiſpiam picturata auro caſula amictus
conſpicitur, aut laicus quiſpiam per totum diem flexis in-
nititur genibus, in Eccleſia ſecum neſcio quid murmurans:
hoc vero opus ſpecioſum & præclarum dicitur, quod à
nemine ſufficienter laudari poteſt. Cæterum quod miſera
aliqua puellula infanti in cunis poſito ſedulo ſervit, ac fi-
deliter, quod illi demandatum eſt, facit: illud vero nullius
pretii habendum eſt. Quid enim aliud ventroſi monachi,
& laſcivæ ac prurientes libidine moniales in monaſteriis
fuis quæritarent?
Phariſicus g. 4. Vide vero, an non hæc deteſtabilis quædam ſit iſto-

e inanis . .
Rqdu ia meea Fum deſperatorum hominum præſumtio, qua ſibi tan-

ſticorum cul tum ſumunt, ut audeant ſublimiorem vitam & ordines
tuum. invenire, quam decem præcepta docent, affirmantes,
ut dictum eſt, vitam eſſe ſimplicem ac leviculam, tantum-
que vulgo obſervandam & ſectandam, ſuam vero ſanctis

Deliramenta & perfectis convenientem & propoſitam. Neq; vident ca-
perfectionum

monaſticarum.

lamitoſi illi & talpis longe cæciores homines, nullum ho-
münem eo rem deducere poſſe, ut vel uni præceptorum
perfecte ſatisfaciat, ut ſatisfaciendum eſt, ſed ſubvenire no-
bis neceſſe ſit, ſicut audiemus, & fidem & orationem, qua
præceptorum ſervandorũ vim atq; virtutem quæramus ac
precemur, indeſinenterꝗq; accipiamus. Quapropter eorum
jactan-

,

15
,
re

MATIO0R. 461
jactantia non eſt alia, quam ſi jactarem & dicerem: Equi-
tem neq; groſſum habeo, quem debitoribus meis nume-
rem, decem tamen aureos perfacile exolvam. Z
S.5. Hæc propterea hoc diligentius dico & inculco identi-
dem, ut tandem à miſerando illo abuſu, qui usq; adeo in-
valuit, actis profundisſime radicibus, & adhuc adhæret o-

mnibus, liberemur, & aſſueſcamus, ex omnibus totius or-

bis ordinibus huc tantum intentos habere oculos, deq;
his eſſe ſoliciti. Nullo enim unquam tempore ullam do-
Rrinam aut vitæ ordines inveniemus, quæ decem præce-
ptis aut pares ſint, aut conferendi: cumita ſint ſublimia,
ut ea nullus homo unquam ſuis viribus aſſequi queat. Et
qui eadem aſſecutus fuerit: cœleſtis & angelicus homo

perhibendus eſt, longe lateq; omnem munchi ſanctitatem

excedens. Tantum vide, ut ea tibi proponas, tuiq; in iis
ipſis periculum non ſegniter facias, omnes virium tua-
rum nervos intendens & exercens: acillico fenties, tan-
tum tibi ſupereſſe negotii, ut ſupervacaneum exiſtima-
veris, alia ſanctitatis aut præſtantioris vitæ opera ambi-

tioſe curare aut quærere. Ethæc de Prima parte, cum ad

monendum, tum docendum dicta ſufficiant. Ut tamen
aptius ei rei finis imponatur, illa nobis verba hic repe-

Concluſio
Decalogi.

Deteſtanda
inſania fingen-
tium, poſſe le-
gi Dei ſatisfie-
ri.

tenda ſunt, quæ ſupra quoq; in Primo præcepto explana-

vimus, ut diſcamus, quantum operis Deus impendi ve-
lit Decem præceptis probe perdiſcendis, inculcandis, &
exercendis.

§. 6. Ego ſum Dominus Deus tuus fortis zelotes, vi-

ſitans iniquitatem patrum in filios, in tertiam & quar-

tam generationem, qui me oderunt; Et faciens miſceri-
cordiam in millia his, qui diligunt me, & euſtodiunt
præcepta mea.

æc appendix quanquam, ut fupra audivimus, ſub
initium primo præcepto annexa eſt: omnium tamen
præce-

Hæc appendix
intelligatur ad-
dita toti Deca-
logo.

Concluſio
Decalogi.

Comminati
ones & pro-
misfio nes.

Poenæ.

Præmia.⸗

Opera cæte-
rorum Prace
ptorum ita pla-
cere, cum præ
cedunt opera
primi præcepti.

Primi præce-
pti ſimplex &
nativa interpre-
tatio.

Pe 339.

462 CATECHISMusS

præceptorum gratia poſitam eſſe, negare non poſſumus,
ut quæ conjunctim omnia huc referenda & dirigenda ſint.
Quare dixi hæc quoq; juventuti proponenda, & identi-
dem occinenda eſſe, ut diſcat & tenaciter retineat, quo
certum nobis fiat, quare ad hu jusmodi præceptorum ob-
ſervationem & adigendi, & impellendi eſſemus. Neque
aliter hæc verba intuenda ſunt, quam ſi unum quodq;
ſigillatim ad jecta ſint, ita ut in his & per hæc proficiſcan-
tur omnia. Jam (ut prædictum eſt) hæc verba une quaſi
faſce, & terribiles minas, & amicam promisſionem, in ſe

complectuntur, ut nos partim & terreant & admoneant,

partim amanter provocent & pelliciant, ut ejus verba
perinde, ut divinam quandam ſeveritatent, arripiamus
ac magnifaciamus: quandoquidem ipſe hoc tacitum non

præterit, quanti ſua verba faciat, aut à nobis fieri velit.

tum quam ſevere eadem tueri decreverit, nempe, quod
acerbisſimis ſuppliciis terribiliter excruciaturus ſit om-
nes eos, qui ſua præcepta contemſerint ac violaverint:
Et vicisſim, quam largiter remunerari, benefacere, & o-
mnia bona largiri velit iis, qui magni ea faciunt, & liben-
ter juxta præſcriptum eorum vivunt & agunt. Quare hoc
à nobis exigit, ut omniaè tali proficiſcantur pectore, quod
Deum tantummodo metuat, eum unice in oculis habe-
at, quod, hoc metu inductum omnia illa accurate ca-
veat, quæ ejus voluntati repugnare videntur, ne Deum
ad iracundiam provocet: & contra, quod illi unice fidat,

quodq; in ejus gratiam faciat omnia, quæcunque animo

ejus grata eſſe intelligit, quandoquidem tam amicum &
paternum erga nos animum præ ſe fert, nobisq; omnibus
ultro offert omnes totius inexhauſtæ gratiæ ac bonitatis
ſuæ divitias.
§. 7. Et hæc quoque primi ac præcipui præcepti, ex quo
cætera omnia manant & ebulliunt, ſententia eſt, & vera
ac genuina interpretatio, ita ut hoc verbum (Non bha-
bebis Deos alienos) nihil aliud ſimplicisſime expoſitum in
ſe complectatur, quam hoc ipſum, quod hic exigitur,
nempe

— — — ⏑ —, — —

— — , — — — r----——

— —

nempe: Tu me velut unicum & verum Deum tuum me-
tuas, me ames, tuam fiduciam in me ſolum rejicias, vo-
lo. Ubi enim ejusmodi erga Deum cor erectum eſt: hoc
& præſens, & reliqua præcepta omnia ad unum comple-
vit. Contra, quicunque aliud in cœlis aut in terra perti-
meſcit & amat: neque hoc, neque alia ulla ſervabit. Ilta
tota Scriptura pasſim hoc unum præceptum docuit & ſub-
inde inculcavit, neque non omnia ad hæc duo, nempe
timorem Der & fiduciam, retulit. Cumprimis vero Pro-
pheta David nihil aliud pene per omne docet Pfalterium,
velut cum inquit: Beneplacitum eſt Domino ſuper timentes
eum, & in eis, qui ſperant ſuper miſericordia ejuYs. Quaſi
totum præceptum unico verſiculo explicatum eiſet, ejus-

Concluſio
Decalogi.

Tota Scriptu-
ra explicatio
primi præcepti,
de timore & fi
de.
Pſal. 148, 11.

que hæc ſumma foret: Illi Deo ſumme placent, quibus

non ſunt dii alieni.

G.5. Ad eum modum brimum præceptum lucere debet,

deque ſe ſplendorem emittere, ut allis omnibus lucem
præbeat. Quamobrem hæc verba per omnia præcepta pe-
netrare debent, veluti ligneus in ſertis circulus, ut cnem
cum principio copulent, & omnia uno quaſi faſce com-
plectantur, ut ſubinde repetantur animo, ne memoriæ
excidant, nempe, in Secundo præcepto, ut Deum me-
tuamus, ejus nomine non fœde ac impie abutamur, ad
execrandum, maledicendum, mentiendum, fallendum,
aliasque improbitates & vitia exercenda, verum bene &
tecte eo utamur, invocando, precando, laudando, &
gratias agendo, amore ac fiducia Dei incitati, juxta Pri-
mi præcepti conftitutionem. Similiter eo ipſo metu, amo-
re atq; fiducia incitandi ſumus, ut ejus verbum non con-
temptim reſpuamus aut delicati faſtidiamns, ſed avide
diſcamus, libenter audiamus, ſacro ſanctum, pretioſum
honorificum habeamus.
§. 9. Ita quoq; deinceps per reliqua præcepta, virtute Pri-
mi erga proximum obſervanda gradus faciendi ſunt, ut
parentes, dominos, ac omnes Magiſtratus honorantes,
habea-

1.
Opera poſteri⸗
oris tabulæ ve-
r& ſunt cultus,
cum guber=
nantur à timo-
re & fide.
2.
P. 340. 35 Ie
46 8.

„
3*

P: 34 1.

p. I6. 336.
342 42 **

Concluſio 464 CATECHISMVS
Decalogi. habeamus in pretio, libenter eisdem obedientes obſequa-
mur, non quidemob illorum, ſed divinæ voluntatis auto-
ritatem. Neq; enim tibi parentes reſpiciendi ſunt, neque
quicquam illis gratificandum aut omittendum: ſed eo fac
reſpicias, quidnam rei Deus ate exigat, quod fidenter a te
poſtulaturus eſt. Qua inre ſi animo omiſſo fueris, iratum
ac ſævum judicem; ſin feceris, clementem patrem expe-

5. riere. Præterea ne quam proximo tuo injuriam aut dam-
num inferas, vel vim facias, néve ulla in re illi incommo-
6. des, ſive corpus ejus, ſive conjugem, ſive opes, honorem
7· aut jus ſpectes, veluti omnia hæc ordine ſunt mandata: et-

ſi ad hæc commode perpetranda, neq; locus tibi deeſſet,

8. neq; occaſio, ad hæc nullius hominis reprehenſionem eo

nomine incurreres: ſed de omnibus benè merearis, omnes
officioſe juves ac promoveas, quacunq; ratione & ubi-
cunq; potes, tantum in hoc, ut Deo morem geras, hac fi-
ducia, eum ipſum omnia hæc largiter tibi compenſatu-
rum. Ita vides, quomodo Primum præceptum ca-
ut ac fons ſit, unde reliqua omnia ſua trahunt originem,
quodque rurſus omnia alia retro pertrahat ex ſe pendenti-
a, ut & finis & principium uno modo, & quidem illo Hercu-
lfleo, colligata eſſe videantur.
Vliwam g. 10. Talia, inquam, operæ pretium eſt, ut juventuti
mam eſle we- nunquam non proponantur, monendo inculcentur, & in
ieuionemDe- memoriam aſſidue repetendo revocentur, ut non tantum
calogi. fuſte ac plagis, quemadmodum pecora rationis expertia,
Hen. 4. t. : ſed etiam in timore ac cultu Dei pia quadam ratione edu-
13.6c 32 46. Centur. Quicunq;enim hæc conſiderant, & animi ſeria qua-
dam cogitatione perpendunt, eſſe videlicet hæc non huma-
næ ratiouis commenta, ſed ſummæ majeſtatisjmandata,
uæ tanta ſeveritate contemtores eorum punire, contrà
vero factores eorum inæſtimabilibus bonitatis ſuæ divitiis
remunerari velit: illi ſua ſponte ad faciendam Dei volun-
tatem ſatis erunt propenſi. Quare in veteri Teſtamento
non temerè mandatum erat, ut Deum præcepta omnibus
inſcriberentur parietibus, angulis, & veſtibus: non in hoc,
ut tan-

Deut. 4. 6,; 11,
18.

—————M

is

lun⸗
ento
lbus
noc,

M AITYOR. 46;
ut tantum inſcripta ſpectanda circumferrentur, quemad-

modum faétitare conſueverant: ſed ut citra intermiſſio-

nem obſervarentur oculis, & memoriæ occurrerent, in
omnibus noſtris negotifs, & actionibus. Sint ergo cuiq⸗
hæc quotidiana exercitia & ſtudia, in omnibus caſibus,
negotiis & officiis, ac ſi omnibus inſculpta locis legenda
occurrerent, quocunq; oculorum aciem flexerit, imò po-

tius ubicunq; inceſſerit, aut preſſo veſtigio ſteterit. Ita

fiet, ut æ que & domi, & foris, erga vicinos, ſemper ſuffici-
entem cauſam inveniamus Decem præcepta exercendi, ut
nemini ea incumbat neceſſitas illa procul petendi.
N. 10. Ex his omnibus jam facile æſtimare licet aut vide-

re, quousq; hæc præcepta extollenda, aut quanti tandem

facienda ſint, præ omnibus & operibus & ordinibus, qui
doceri conſueverunt. Hic enim confidenter dicere poſſu-
mus, ut ad unum prodeant omnes ſapientes, & quotquot
ſanctimoniæ titulo ſuperbiunt, num unum queant opus
quamlibet puſillum producere, quod vel extremo horum
præceptorum opuſculo æquiparandum ſit, quod tanta ſe-
veritate Deus à ſuis exigit, & faciendum præcipit, tantam
tamq; intolerabilem trangreſſoribus interminatus iracun-
diam, & contra factoribus adeò ſplendidas promiſſiones
pollicitus, ſe nimirum inexhauſtis benedictionis ſuæ divi-
tiis tantum non obruturum eos. Quocirca non in juria hæc
præcepta omnibus aliis doctrinis anteferenda ſunt, in .
magno habenda pretio, tanquam theſaurus,
quem à Deo accepimus „omnium
pretioſisſimus.

SECUNDA PARS
CATECHISMI.

Symbolum Lidei.

6 g%

Pars II. Sym-
bolam.

Decalogi do-
ctrina tam
copioſa & ſu-
blimis, ut nun-
quam ſatis per-
ſpici, nunquam
exhauriri pos-
ſit.

Articulus I. 466 CATECHISMuS

Luth. t. 6. W.. % A C'TENUS Catechiſmi, hoc eſt Chriſtianæ
7. t. 9. J. N IA doctrinæz primam partem audivimus, in qua
Ordo pani- quid facere, quid omittere nos Deus velit, vi-

Aα dimus. Hanc deinceps juſto ordine fides ſubſe-
Ek quitur, qua nobis ſummatim, quod à Deo ſuis
expectandum & accipiendum ſit, proponitur, atque ut
paucis dicam, eundem nos per omnia docet cognoſcere.
Quæ eò nobis ſervire ac prodeſſe debet, ut id, quod præce-
pta exigunt, facere queamus, dum ea exigentibus præce-
uare ſit o- ptis facere cogimur. Nam (ut ſupra dictum) adeo ſublimis
pus doct ina & alta eorum eſt conſtitutio, ut omnium hominum vires
ydboh. longè leviores ſint & invalidiores, quam ut eandem poſſint
aſſequi aut contingere. Eam ob rem nihilo minus neceſſa-
rium eſt, hanc partem perdiſcere, quam priorem, ut ſcia-
mus, quomodo præceptis ſatisfacere queamus, & unde

tanta vis ac virtus petenda aut impetranda ſit. Etenim, ſi
propriis viribus divinis præceptis ſatisfacere poſſemus,
quemadmodumillis ſatisfaciendum eſt:- & fide & precatio-
ne haud diſficulter careremus. Prius vero quam ejusmodi &
utilitas & neceſſitas fidei explanetur: initio ſufficit ꝙrudibus
planè, ut fidẽ per ſe comprehendant, & intelligere diſcant.
Duodecim G.2. Principio Theologi noſtri fidem hactenus in duode-
articuli fidei. cim Articulos diviſerunt: quanquam ſi omnes particulæ,
quas tradit Scriptura, & ad fidem referendæ ſunt, ſigillatim
comprehenderentur, multo plures ſunt Anticuli, ſed neq;
tam paucis verbis ſatis ſignificanter poſſunt exprimi. Ve-
Symboli A- runtamen ut quã facillimè & ſimplicisſimè comprehendan-
pofiolidi tes tur, veluti pueris tradendi ſunt: totum fidei Symbolum tri-
. bus tantum principalibus Articulis complectemur, juxta
ce. tres divinitatis perſonas, ad quas omnia, quæ credimus, refe-
runtur & ordinantur: Ita ut Primus Articulus de Deo Pa-
tre, creationem explicet, Secundus de Filio, redemtionem,
Tertius de Spiritu ſancto, ſanctificationem. Quaſi fides
Pater fons o- uam breviſſimè tot verbis comprehenſa eſſet: Credo in
mnium beneh. Deum patrem, qui me creavit, Gredo in Deum filium, qui
ciorum. me liberavit, Credo in Spiritum ſanctum, qui me ſanctifi-
Lcat.

um Catechiſ-
mi.

4*

be

MAIG6R. 467 Articulus I.
cat. Unus Deus & una fides, verum tres perſonæ, quare Unus Deus
tres etiam Articuli & confeſſiones. Jjam ergo ipſa fidei ver- Ites perſonæ.
ba breviter percurremus.

§S. 3. ARTICUL US I. f. 350u.

Credo in Deum Patrem, omnipotentem, creato-
rem cœli & terræ.

Vænam ſit Dei Patris eſſentia, voluntas, & opus, hi- Pruimus Aru-
☛ ſce verbis compendioſiſſime adumbratum & pro- eunns in Syin⸗
poſitum eſt. Cum enim Decem præcepta docuerint, non inur ln
eſſe niſi unum Deum habendum & colendum: in quæſtio- nam de vera a-
nem venire poſſet, quid Deus eſſet, quid operis faceret, gnitione Dei.
quibus deniq; rebus laudandus ſit aut depingendus, ut co-
gnoſcatur. Hoc jam ſequens docet Articulus, fidem nihil
aliud eſſe, quam reſponſionem quandam & confeſſionem
Chriſtianorum, ad Primum præceptum ordinatam. Velut
puer interrogatus à quopiam, Quemnam Deum habes,
aut quid de illo compertum tenes? Reſpondere poſſit: Pri-
mum quidem hoc Deus meus eſt, qui cœlum ac terram
congdidit. Extra hunc unum nullum alium Deum eſſe cre-
do, præter hunc enim nemo eſt, qui ſua virtute atq; poten-
tia cœlum ac terram poſſit condere.
§. 4. Cæterum pro doctis, & qui aliquam Scripturæ co-
gnitionem ſibi paraverunt, ii tres Articuli aliquanto fuſi-
us & locupletius declarari poſſint, inq; tot partes dividi,
quot verbis fidei Symbolum contextum eſt. Verum in Præ- Sententia Ar-
ſentia pro novitiis ſcholaſticis maxime cognitu neceſſaria ticu'i de creati-
indicaſſe fufſiciat, nempe hunc Articulum, ut diximus, ad ner üſten.
rerum creationem pertinere, ut huic verbo innitamur: tamis creatu⸗
Creator cæli & terr. Quid ergo hæc ſibi verba volunt, aut ras.
his tu ſignificari putas ?à Credo in Deum Patrem omnipotentem,
ereatorem, &c. Reſponſio : Hoc ſignificari puto &
credo, me DEI eſſe creaturam, hoc eſt, quod ille mi- p. 3 51. 35¾.
hi dederit, quotidieq; alat ſuſtentetq;, corpus, animam, 393. 620.
vitam, membra corporis, cum parva, tum magna, omnes

G g 2z ſenſus

—

Articulus I. 468 CATECHISMVS
ſenſus, rationis uſum, virtutemq; intelligentiæ, ac deinceps
cibum & potum, amictum, commeatunt, uxorem, liberos,
familiam, ædes, prædia &c.
Creator. F. 5§. Ad hæc, qui omnes creaturas ad vitæ meæ utilita-
tem & neceſſitatem ſervire mihi ſinit, ſolem, lunam & fi-
derà cœleſtia, diem & noctem, aerem, ignem, aquam, ter-
ram, & omnes fructus terræ, quos ſua fœcunditate produ-
cit, volucres, piſces, & omnia frumentorum & fructuum
genera. Inſuper, ſi quæ ſunt alia rerum corporalium & tem-
poralium bona, ut eſt æquabilis Reipub. ſtatus & admini-
ſtratio, pax, tranquilla ſecuritas. Ita, ut ex hoc Articulo di-
ſcamus, noſtrum neminem vitam, omniaq;; alia jam enu-
merata, & quæ adhuc enumerari poſſent, à ſe habere, neq;
retinere poſſe, quamlibet puſillum aut leve fuerit. Hæc
enim omnia nomine creatoris comprehenſa ſunt.
Omnipotens. 6.6. Præter hæc ingenue quoq; confitemur, Deum bPa-
trem non ſolum hæc omnia, quæ poſſidemus ac fruimur, co-
ramq; oculis intuemur, nobis dediſſe, ſed quotidie etiam
ejus tutela nos ab omnibus malis atq; periculis cuſtodiri,
omnes incommoditates, ruinas atq; diſcrimina a nobis .
abigente & propulſlante. Quæ omnia mera humanitate

r- —

& bonitate ſua pellectus, nobis immerentibus exhibet, .
tanquam lenis ac clemens Pater, cui nos curæ ſumus, ne .
quid mali aut adverſi nobis accidat: verum ea verboſiuùs .
perſequi, ad reliquas duas partes pertinet, ubi dicimus:
. Patrem omnipotentem. . .
rgatarate⸗ §. 7. Ex his jam demonſtratis, facile evictum conſequi-· 2
oim ctea- tur & colligitur, cum omnia, quæ poſidemus, quæq; in 7
toti gratitudi- Cœlo & in terra ſunt, quotidie à Deo conceſſa ſuſtententu 82
nem & obedi- & cuſtodiantur: debere nos eundem indefinenter dili- 8
emiam. gere, laudibus extollere, agendisq; gratiis acceptorum be-
neficiorum eſſe memores, & ut uno verbo dicam, illi prorr: 2
ſus atque per omnia hiſce gratuitôò datis muneribus fer- 2
p. 340. 351. vire, quemadmodum hoc ipſum decem præceptis à no- Sð
463. bis exigit & faciendum præcepit. Jam hic multis dicen-
dum eſſet, ſi illuſtrare id quis vellet, quam pauci fint, qui

hunc

5,

.
ſi⸗
F⸗
*
I⸗
ni⸗
li⸗
nu⸗
eg;
ec

a-⸗
(0⸗
dam
bet,
ve⸗
ſiüs
Us!

e⸗
. In
Utür
gili.
10l-
ler⸗
no⸗
en-
qui
un

& gloriam utatur.

MATOR. 469
hunc Articulum credunt. Hunc enim omnes Pprætervola-
mus, audientes quidem & memorantes, ſed nequaquam
videntes, aut animo expendentes, quid ipſa verba nobis
non oſcitanter aut ſomniculoſe expendendum proponant.
Qusd ſi enim hæc ex animo crederemus: horum verborum
juſſa haud dubie capeſſeremus, neq; tam ſuperbe incede-
remus, inſolenter intumeſcentes, quaſi aà nobismetipfſis, aut
noſtra opera Partis, vita, divitiis, potentia, dignitate, hono-
ribus &c. frueremur, ut alii ſervitute nobis obnoxii nos
pertimeſcere cogerentur: quemadmodum infelix ac per-

verſus mundus factitare conſuevit, qui in cæcitate ſua fub-

merſus eſt, omnibus bonis & muneribus divinitus datis
tantum ad ſuperbiam, avaritiam, voluptates & delicias, tur-
pisſime abutens, neq; Deum vel ſemelreſi Ficiens, ut illi gra-
tias ageret, aut pro Domino ac creatore ſuo eum agnoſceret.
F.S. Quocirca hic Articulus omnes nos humiliare ac con-
terrere debebat, ſi hæc vera eſſe certo & conſtanter crede-
remus: ſiquidem quotidie victi carnis affectibus, pecca-
mus oculis, auribus, manibus, corpore & anima, opibus
atq; divitiis, breviter, omnibus rebus, quascunq; poſſide-
mus. Præcipuè vero illi, qui etiamnum impietate inſtigati
divino verbo repugnant ac reluctantur. Veruntamen Chri-
ſtiani hanc prærogativam habent, quod ſe Deo Creatori

ſuo id debere agnoſcunt, ut pro acceptis bonis ipſi ſervi-
ant atque obtemperent.

J. 9. Proinde hic Articulus nobis quotidie exercendus, Afſliduè menti-
menti infigendus, & in memoriam ſubinde revocandus eſt, bus atq; oculis
intuenda teſti-
monia creatio-
nis & provi-
neceſſiratibus liberati emergimus: ſicut Deus hæc omnia 4

in omnibus, quæcunq; nobis objiciuntur, quando vel bene
& feliciter quæ nobis eveniunt, vel quando è periculis &

nobis largitur & facit, ut in hoc certis experimentis ani-
madvertentes, diſcamus paternum ejus erga nos animum,
& inæſtimabilem charitatem. Ex hoc certè pectus incale-
ſcet, & ad gratiarum actionem Promptè agendam mirificè
inflammabitur, ut ommibus ejusmodi rebus ad Dei laudem
ies quidem paucisſimis erutum atq; ex-
Ig 3 preſſum

Articulus I.

Magna & tur-
pis ingratitudo
omnium ho-
minum.

entiæ.

Articulus II. 470 CATECHISMVS

A. C. a. 3. p. 12.
A. S. 277. F. G.
2. 7. 576. 72 5⸗
T. 4. J. 411.

P. 749.

Secuncha per-
fona divini-
tatis.

*

preſſum huj
plicibus initio ſcire ac diſcere neceſſe eſt, & quid à Deo
habeamus & acceperimus, & quid pro acceptis bonis ei-
dem viciſſim debeamus. Quæ ingens & pene inæſtimabi-
lis eſt cognitio, theſaurus tamen multo præſtantior. Et-
enim hic planè videmus, quomodo Pater cum omnibus
creaturis ſe nobis tradiderit, quamq; nos, quamdiu hac
vita fruimur, rebus omnibus opulentisſime inſtruat, præ-
terquam quòd ineffabilibus & æternis bonis per Filium
ſuum ac Spiritum ſanctum amplisſimè cumularit, ut in ſe-
quentibus audiemus. .

p.3 1. 385. A R TICUILUS II.

Et in Jeſum Chriſtum filium ejus unicum Do-
minum noſttum, qui conceptus eſt de Spiritu ſan-
cto, natus ex Maria virgine, paſſus ſub Pontio bPilato,
crucifixus, mortuus & ſepultus. Deſcendit ad infe-
ros, tertia die reſurrexit à mortuis. Aſcendit ad cœ-
los, ſedet ad dexteram Dei patris omnipotentis: Inde
venturus eſt judicare vivos & mortuos.

„Oc loco Secundam divinitatis perſonam diſcimus
E cognoſcere, ut videamus, quid præter bona tem-
poralia prius enumerata DEus nobis largiri ſoleat,
nempe, quomodo omnes bonitatis ſuæ ac divitiarum
theſauros ſemel nobis effuderit, nihilq; ſibi reliqvum
fecerit, quod nobis utendum fruendumque non imper-
tierit. Jam hic Articulus quoque latè patet, eſtque planè
fœcundisſimus. Verum ut & hunc breviter ac pueriliter
diſcutiamus, unum verbum ſumemus, quo totius rei
ſummam complectemur, nempe (ſicut dictum eſt) ut

ex hoc diſcamus, quomodo per Chriſtum ab omni ma-

ledictione liberati ſimus, quod hiſce verbis nitetur: Er in
7RSVYN

us Articuli ſenſum habemus, quantum ſim*

ne
In
V.
ken

r
1
ſt.

cœcitate irretitus. Eph. 2, 2.

MAIOR. 471 Articulus II.
IESVM CRRISTVM, Eilium eus unicum, Dominum
noſtrum & c.
Y. 2. Jam ergo interrogatus à quopiam: Quid credis in Daocdtina ſe-
ſecundo Articulo de Jeſu Chriſto? Ad hunc modum reſpon- de ze Articuli
de pauciſſimis: Ego credo, leſum Chriſtum verum Dei ne generi: hur.
Filium, Dominum meum eſſe factum. Quid hoc ſibi vult mani, & bene-
Fieri Dominum 5 Hoc eſt, quod me liberarit ſanguine ſuo à ficiis fili Dei.
peccatis, diabolo, morte, & omni exitio. Ante enim neq:
regem habebam neq; Dominum, ſed ſub Diaboli poteſtate atg;
imperio captivus tenebar, ad mortem condemnatus, inq; Feccatis ac
2. Tim. 2, 2 5.
§. 3. Jam enim à Deo creati, cum omnis generis inæſtima- Ebr. 2, 15.
bilia bona à Patre accepiſſemus, venit Diabolus, noſtræ fœ-
licitati invidens, & nos ſuis technis in apertam Dei rebel- Gen. 3, 2. 2.
lemq; inobedientiam, mortem, & omnia pericula pertra-Ot 11, 3.
ctos in jecit, adeo ut in ejus indignatione jaceremus, per-
petu r damnationi ad judicati, velut culpa noſtra prome-
rueramus. Hic nulla erat amplius relicta aut ſpes recupe-
randæ gratiæ, aut conſilium adipiſcendæ ſalutis, aut au-
xilium placandi patris, aut conſilium ignoſcendi delicti,
donec ille immortalis patris immortalis filius, calamito-
ſam miſeriam & exilium noſtrum ſua profundisſima boni- De mirands
tate miſeratus, de cœlo nobis opem laturus deſcendit, enani te⸗
nosq; ab omni & peccati, & mortis, ac diaboli captivitate, netis humnamt.
in libertatem adoptionis ſuæ aſſeruit. Ita quidem omnium Luc. 5. 71. 10.
AUlorum tyrannorum atq; exactorum poteſtas proffigata 8,3 6. Gal. Fer.
& oppreſſa eſt: quorum in locum ſuccesſit jeſus Qhriſtus, .
vitæ, juſtitiæ, ſalutis, juſtificationis, ac omnium bonorum
Autor & Dominus: qui nos miſeros, ærumnoſos peccato-
res, ex inferorum faucibus eripuit, aſſeruit, inq; libertatem
vendicavit, irati patris favorem & gratiam placata indi-
gnatione conciliavit, ac tanquam poſſesſionem ſuam in
tutelam ſuam nos ſuſcepit, ut nos per ſuam juſtitiam, pote-
ſtatem, vitam & beatitatem, regat ac gubernet.
G. 4. Sit itaq; hæc hu jus Articuli ſumma, ut hæc vocula, Chriſti meri-
Dominu, ſimplicisſime tantum ſignificet, atq; ſalvator ſeu re- Ketkteaenn.
G g 4 demptor, 7

Articulus II. 472

De cauſa fi-

nali hiſtoriæ, &

applicatione ad

0S.

Articulus de

CATECHISMIS

