quens Paulum, magna contentione refutat. Cujus ſen-
tentiam ſupra in Articulo de Juſtificatione recitavimus. Ne-
que verò adimimus humanæ voluntati libertatem. Habet
humana voluntas libertatem in operibus & rebus deligen-
dis, quas ratio per ſe comprehendit. Poteſt aliquo modo
efficere juſtitiam civilem, ſeu juſtitiam operum, poteſt lo-
qui de Deo, exhibere Deo certum cultum externo opere,
obedire magiſtratibus, parentibus in opere externo eligen-
do, poteſt continere manus à cæde, ab adulterio, à furto. Gum
N 2

reliqua !V. l. 4.5. II.
67* 1

P. 4 1.
Probatur.
Theol. d. No-
biſſ. & contr.
Chiliaſm. No⸗
Vum cripta.

Probatur.
p. I7.

p. FF50. 637.

Faſſi Molinæ,
Vaſqv. Eſth. 2z.
Sent. Bell. L.
6, d. Grat. & I.
A. C. 7. J. Nos.
Peſãt. in I. 2l
q. 109. a. 3. 4. 6ot.
Hager. Coll.
A. C. &Conc.
Trid. qui neg.
id Pelag. eſſe.
P. 17. 634. 635.
637.
Rom. 1,z0, 32. c.
2, 4, Ij. Contr.
ManichæPho-
tin. Oſtor. Inſt.
c. 244. Epiſcop.
Apol. c. 7. pr.

196 XVII. DE LIBERO ARBITRIO.
reliqua ſit in natura hominis ratio & judicium de rebus ſenſui
ſubjectis, reliquus eſt etiam dele ctus earum rerum, & liber-
tas & facultas efficiendæ juſtitiæ civilis. Id enim vocat Scri-
Ebr.7, 6. 9,ir. Ptura Juſtitiam Carnis, quam Natura Carnalis, hoc eſt, Ratio per
Gal. 3, 3. Phil. ſe efficit, ſine Spiritu ſancto. Quanquam tanta eſt vis con-
3, 4. Col 2, 2o. Cupiſcentiæ, ut malis affectibus ſæpius obtemperent homi-
diſt. ab Oper. nes, quàm recto judicio. Et diabolus, qui eſt efcæx in impiis,
S oln. ut ait Paulus Eph. 2, 2. non deſfinit incitare hanc imbecillem
Rann i 6. naturam ad varia dehicta. FHæ cauſæ ſunt, quarè & Civilis
1* juſtitia rara ſit inter homines, ſicut videmus, ne ipſos qui-
dem Philoſophos eam conſecutos eſſe, a) qui videntur eam
expetiviſſe. Illud autem falſum eſt, noen pectare hominem qui
facit opera præceptorum extra gratiam. bYg Et addunt amplius:
talibus operibus neceſſariò deberi remißſtoncem peccstorum ac juſtifi-
cationem. Nam humana corda ſine Spiritu ſancto, ſunt ſine
timore Dei, ſine fiducia erga Deum, non credunt ſe exau-
Matth. 2, mö. diri, ſibi ignofi, ſe juvari & ſervari à Deo. Igitur ſunt im-
pia. Porrò arbor mala non poteſt ferre bonos fructus. Et
p. 637. ſine fde impoſſibele eſt Deo placere Ebr. 11, 6.
. 2. lpitur etiamſi concedimus LiberoArbitrio liber-
tatem & facultatem externa opera Legis efficiendi, tamen illa
. Spiritualia non tribuimus Libero arbitrio, ſcilicet verè timere
Deum, verè credere Deo, vereè ſtatuere ac ſentire quod Deus
nos reſpiciat, exaudiat, ignoſcat nobis &c. Hæc ſunt vera
p. g. opera Primæ tabulæ, quæ non poteſt humanum cor efficere,
1. Cor. 2, 11. ſine Spiritu ſancto, ſicut ait Paulus 1. Cor. 2, 14. Animalis ho-
P 63. mo, hoc eſt, homo tastàm naturalibus viribus utens, non
percipit ea quæ Dei ſint. Et hoc judicari poteſt, ſi conſiderent
homines, quomodo corda de voluntate Dei ſentian Utrum
verè ſtatuant ſe reſpici & exaudiri à Deo? Hanc fidem diffi-
cilè eſt & Sanctis retinere, tantùm abeſt ut ſit in impiis. Con-
cipitur autem, ut ſupra diximus, cum corda perterrefacta⸗
Evangehum audiunt, & conſolationem concipiunt.
S. z. Prodel i gitur iſta diſtributio, in qua tribuitur Libero
Arbitrio
4) Aug. C. D. l. . Mythici, Politici, Naturaliſtæ. Beyerling. Ih. F. H. E- E. F. 302.
Luth. D. S5. S. 2. anno y5S. t. 1. l. Lat. f. zo. Conf. a. Ig. ) Aug. l. 4. coentr.
Mnle c. 3. f. 101. I. 7. Proſper. I. contr. Collat. c. 25. Sent. c. 6.

Pp. 12,66.

XIX. DE CAVSA PECCATI. XX. DE MERETO OPERVM. 197
arbitrio juſtitia Civilis, & juſtitia Spiritualis gubernationi
Spiritus ſancti in renatis. Ita enim retinetur pædagogia: quia
omnes homines pariter debent ſcire, & quòd Deus illam
civilem juſtitiam requirat, & quòd aliquo modo præſtare
eam posſimus. Et tamen oſtenditur diſcrimen inter juſti-
tiam humanam & ſpiritualem, inter Philoſophicam, & do-
Grinam Spiritus ſancti, & intelligi poteſt ad quid opus ſit-
Spiritu ſancto. Neque hæc diſtributio à nobis inventa eſt, Rom. 2, I4.
ſed Scriptura clarisſimè tradit eam. Tractat eam & Auguſti-
nus: 4) & eſt recens epregiè tractata à Guilielmo Pariſienſi,
ſed ſceleſtè obruta eſt ab iſtis, qui ſomniaverunt, homines Le-
gi Dei obedire poſſe ſine Spiritu ſancto, dari autem Spiri-
tum ſanctum, ut accedat reſpectus Meritorii. b)
AkTICVLVM XIX. recipiunt Adverſarii in quo con- Probatur.
fitemur, quòd, etſi unus ac ſolus Deus condiderit univer-P-15.613.6an.
ſam naturam, & conſervet omnia quæ exiſtunt: tamen e)
Cauſa Peccati ſit voluntas in diabolo & hominibus avertens ſe à
Deo: juxta dictum Chriſti, de diabolo: Cum loquitur menda-
cium ex propriis loquitur Joh. S, 44.
IN ARTICGCVLO XX. diſertè ponunt hæc verba, quòèd Improbatur.
rejiciant & improbent hoc quod dicimus, QvuòôAa non merean DE MERITO
antur homines remisſtonem peccatorum bonis operibus. Hunc OPERVM.
articulum clarè prædicant ſe rejicere & improbare. 4) Quid b-is- 19.65.105.
in re tam manifeſta dicendum eſt? Hic apertè oſtendunt“ 99.
architecti Confutationis, quo Spiritu agantur. 4) Quid eſt
enim certius in Eccleſia, quàm quòd Remisſio peccatorum p. 33. 4. 8. 138.
contingat gratis propter Chriſtum: quòd Chriſtus ſit pro- 145.147. 152. ſeq
pitiatio pro peccatis, non noſtra opera. Sicut Petrus inquit⸗: e., isz.
Huic omnes Propbetæ perbibent teſtimonium, in nomine ipfins Ac 10, 33
accipere remisſionem peccatorum omnes qui credunt in eum: p. 77.152.17 9.
Huic Eccleſiæ Prophetarum aſſentiamur potius, quàm
iſtis perditis Scriptoribus Confutationis, qui tam impu-
denter blasphemant Chriſtum. Nam etiamſi qui fue-
runt Scriptores, qui ſenſerunt poſt rêmisſionem pecca-
torum homines juſtos eſſe cora non fide, ſed ipſis
4 L.3. Hypogn. I.7.f. 321. Summ. Virt. & Vit. b) Leſſ. D. a. Grat. Effic. c. o. Mo-
lin. Vaſqu. D. 31. in I. Thbom. c. Io. II. Cc) Aug.Il.2.1 Pecc. Mer. c. . I. 7. f. 6o. Meiſn.
Anthrop. c.3.q. 4. Feurborn. Ir. d. Pecc. in Sy. S. .2.1. Cor. 5, 4. Chemn. LL. P. I. p.357.
4) Conc. Tr. S..:c.9. Bell.l..d. Iuſt. .21. Altenſtaig... Summiſtæ h.e) Cochl Diſe. fʒla. Hofſm fy.

p. 197.

„y 9 ART. XX. DE MERITO OPERVM.
operibus, tamen hoc non ſenſerunt, quèd ipſa remisſio
peccatorum contingat propter opera noſtra, non gratis Propter
Chriſtum. Non ferenda eſt igitur blasphemia, tribuere-
honorem Chriſti noſtris operibus. Nihil pudet jam iſtos
Theologos, ſi talem ſententiam in Eccleſia audent ferre-
Neque dubitamus quin Optimus Imperator, ac plerique-
Principum, hunc locum nullo modo fuerint in Confutatio-
ne relicturi, ſi eſſent admoniti. Infinita hoc loco teſtimo-
nia ex Scriptura, ex Patribus, citare poſſemus. Verum &
ſupra ſatis multa de hac re diximus. Et nihil opus eſt plu-
ribus teſtimoniis, illi, qui ſcit quare Chriſtus nobis donatus
ſit, qui ſcit Chriſtum eſſe Propitiationem pro peccatis no-
ſtris 1. IOo 2 2. Eſaias?“ .s6. inquit: Poſuit Dominusin eeg iniqui-
tates omnium noſtrüum. Adverſarii contra docent, Deum po-
nere iniquitates noſtras, non in Chriſto, ſedin noſtris ope-
ribus. Neque hic dicere libet, qualia- opera doceant. Vide-
mus horribile decretum contra nos compofitum eſle, quod
magis terreret nos, ſi de ambiguis, aut lev ibus rebus con-
tenderemus. Nunc cum confſcientiæ noſtrz intelligant, da-

mnari ab A dverſariis manifeſtam Veritatem, cujus propu-

ghatio Eccleſiæ neceſſaria eſt, & amplificat gloriam Chri-
ſti: facileè terrores mundi contemnimus, & ingenti animo,
ſiquid erxrit patiendum, propter gloriam Chriſti, propter⸗-
utifitatem Eccleſiæ, feremus. Quis non gaudeat mori in
Confesſione horum articulorum, quòd remisſionem pec-
catorum fide conſequamur gratis propter Chriſtum, quod
operibus noſtris non mereamur remisſionem Peccatorum? 2
Nullam habebunt ſatis firmam conſolationem conſcientiæ
piorum adverſus terrores peccati & mortis, & adverſus
diabolum ſollicitantem ad deſperationem, ſi non ſciant ſe⸗
debere ſtatuere, quòd gratis propter Chriſtum habeanc-
remisſionem peccatorum. Hæc ſdes ſuſtentat, & vivifi-
cat corda in illo aſperrimo certamine deſperationis. Digna
igitur cauſa eſt, propter quam nullum recuſemus pericu-
lum. Tu ne cede malis, ſed centra audentior ite, quisquis
aſſentiris Confe sſioni nonre: cum adverſarii, terroribus, J
cruciati-

HM

ART. XX. DE MERITO OPERVM. y

cruciatibus, ſuppliciis, conantur excutere tibi tancam con- p. 1o;. 105. 153.
ſolationem, quæ univerſæ Eccleſiæ in hoc noſtro articulo 165.172.263. 325.
Propofita eſt. Non deerunt quærenti teſtimonia Scriptu- 328. 76.

ræ, quæ confirmabunt animum. Nam bPaulus tota voce,
(ut dicitur,) clamitat Roma. y, 25. &̃ c. 4, 10, 16. Gratis remitti pec.
cata propter Chriſtum. Ideò, inquit, ex hfide juſßificamur, &
gratis, at ſirma it promirßo, id eſt, Si ex noſtris operibus
penderet promisſio, non eſſet firma. Si propter noſtra ope-
ra daretur remisſio peccatorum, quando ſciremus eam nos
conſecutos eſſe? quando reperiret opus conſcientia territa.
quod ſtatueret ad placandam iram Dei fufficere? Sed ſu-
pra de tota re diximus, inde Lector fumat teſtimonia. Nam
hanc, non diſputationem, ſed querelam indignitas rei no-
bis expresſit, quòd hôc loco diſertè poſuerunt, ſe impro-

bare hunc noſtrum afticulum „quòd remisſionem peccato. p. 17.

rum conſequamur, non Propter opera noſtra, ſed fide & gra-
tis propter Chriſtum Adverſarii etiam addunt teſtimonia
ſuæ condemnationi. Er operæ pretium eſt unum atque alte-

rum recitare. Allegant ex Petro 2,t,10. Stadete frmam ſacere vo- P.87. F. C.a.4.
cationem veſtrum &. Jamn vides, Lector, Adverſarios noſtros ?ανσο

non perdidiſſe operam in diſcenda Dialectica, ſed habere--
artificium ratioeinandi ex Scripturis prorſus quidquid li-
bet. Facite Rrmani vocationtn veſtram, per bona opera. Igi-
tur opera merentuf remisſionem peccatorum. Sanè con-
cinna erit argumentatio, ſi quis ſic ratiocinetur de reo ca-
pitalis pœnæ, cui pœna remiſia eſt. Magiſtratus præcipit,
ut in poſterum abſtineas ab alieno. Igitur per hoc meri-
tus es Condoônationem pœnæz, quôd nunc ab alieno abſtines.
Sic argumentari eſt ex non cauſa, cauſaum facere. Nam Pe-
trus loquitur de operibus Sequentibus remisſionem peccatorum,
& docet quarè ſint facienda, ſcilicet, at ſet Brma vocatio,
hoc eſt, ne vocatione fua excidant, ſi iterum peccent. Fa-
cite bona ôpera, ut perſeveretis in vocatione, ne amittatis
dona vocationis, quæ prius contigerunt, non propter ſe-

quentia opera: ſed jam retinentur fide, & fides non manet p. 70.74. 32. 4,.
in his qui amittunt Spiritum ſanctum, qui abjiciunt pœniten-88.1or306. 6,5.
N 4 tiam, ſi-74.574.

149. 150.158.

XXI. DE INVOCATIONE

200
p. I. 144. 147. tiam, ſicut ſupra diximus, fidem exiſtere in Pœnitentia. Ad-

dunt alia teſtimonia non meliùs cohærentia. Poſtremò dicunt,

Hift. Eccl. Voſſ. Hanc opinionem ante mille annos Auguſtini tempore damna-
5:1. Hiſt. Pe- tam eſſe. Id quoque falſisſimum eſt. Semper enim Eccleſia⸗

lag. contra Con-

JIut.

Chriſti ſenſit, remisſionem peccatorum gratis contingere. Imò
Pelagiani damnati ſunt, qui Gratiam propter opera noſtra dari
contendebant. Cæterùm ſupra ſatis oſtendimus, quòd ſentia-
mus, bona opera neceſſariò ſequi debere fidem. Non enim ab-

Rom. 3, 30. olemus legem, inquit Paulus ſed ſtabilimus. Quja cum ſfide ac-

4. 4. I. 344.

Immprobatur.
P. 21.

cepimus Spiritum ſanctum, neceſſariò ſequitur Legis imple-
tio, quæ ſubinde creſcit: dilectio, patientia, caſtitas & alii fru-
us Spiritus. 1 13
DE INVOEGATIO-N E
SANCTOQOQRYVM.
ARTI CVIL VM XXI. ſimphiciter damnant, quòd Invoca:
Ationemsanctorum non requirimus. Nec ullo in loco pro-
Hxius rhetoricantur. Neque tamen alhud quicquam efficiunt,
quàmsan ctos honorandos eſſe: Item Sanctos qui vivunt ora-
re pro ahis. Quaſi verò propterea neceſſaria fit Invocatio or-
tuorumSanctorum Allegant Cyprianum, quò dvivumCorne-
lium rogaverit, ut difcedens pro fratribus oret. 4) Hoc exem-
plo probant Mortuorum invocationem. Citant & Hierony-
mum contra Vigilantium. In hac arena, inquiunt, ante mille e&
centum annos vicit Hieron'mus Eigilantium. Sic triumphant ad-

Aſini p. 164. verſarii, quaſi jam fit debellatum. Nec vident iſti Ami apud

266.
p. 206*

Hieronymum contra Vigilantium, nullam extare ſyllabam de
Invocatione. ̈) Loquitur ae Honoribus Sanctorü, non de Invoca-
tione. Neque rehqui veteres Scriptores ante Gregorium fece-
runt mentionem Invosationi. c) Certèê hæc invocatie, cum his
opinionibus, quas nunc docent adverſarii de applicatione⸗-
meritorum, non habet teſtimonia veterum Scriptorum.
4) Ep. l. 3,18. F.l. K 2. d. Tabit Virg. ad Origen. dulzum. Chemn. gx. Conc. Tr. P. 3 C. 3.§. II.
Orig. tn. dogma co ntra Celſ:conf:ib.. z. Bpiphan. ad. l. Meiſn. de Origen. De Hie-
zony. Chemn d.l-usé, ad T.1 f =o. 7. bg ld ægre fert Cochl. h. c) Virveſ.
Philipel.f. 332. Daventr. F 21. Hofm. F19. Bell. de Beat. S.le „6. 13. Cocc. Theſ.
Canc. Tr. S. 25.ca.5. Sera opinio. Pereſ-d. Tzadit. P.3. Conſ.7. Durand. Rat. c. 35.

SANCTORVM. D 2 11
6b. ꝛ. Confesſio noſtra probat honores Sanctorum. Honor.
Nam hic triplex honos probandus eſt. Primus eſt Gratiarum 1.
asdhio. Debemus enim Deo gratias agere, quòd oſtenderit⸗-
exempla miſericordiæ, quòd ſignificaverit ſe velle ſalvare ho-
mines, quòd dederit doctores, aut alia dona Eccleſiæ. Et hæc
dona, ut ſunt maxima, amplificanda ſunt, & laudan di ipſi San- .
ti: qui his donis fideliter uſi ſunt, ſicut Chriſtus laudat fideles Mat. 25, 17:
negotiatores Secundus cultus eſt Confrmatio Edei neſra, cumn vi- 2.
demus Petro condonari negationem, erigimur & nos, ut ma- Mar- 25, 7.
gis credamus, quèòd verè gratia exuberet ſupra peccatum. Ier- Kom. 5 15.
tius honos eſt Enitatio, primum fidei, deinde cæterarum Virtu- 2z.
tum, quas imitari pro ſua quisque vocatione debet. Hos veros
honores noreguinüt adverſarii. Tantum de Invocatione, quæ,
etiamſi nihil haberet periculi, tame nõ eſt neceſſaria, rixantur.
G3. Præterea & hoc largimur, quòd Angeli orent pro no-
bis. Extat enim teftimonium Zachariæ 1, 2. ubi Ange- Augelica-
ls orat: Domine rcitnnm, usge guo tu non miſereberis Ie- Per . iraſ.
ruſalem &c. De Sanklis g) etſi cohcedimus, quoôd ficut vivI O luch. Pius.
rant pror cclſia lniverſa in genere, †ita in cœlis orent prokc- r. klorz.
cleſia in genere. Tametſi teſtimonium nullum de Mortuis oan- TW. Angelolatr.
tibus extat in Scripturis, *) præter ilud ſomnium 4) ſumptum Piſp. §&. pro In-
ex libro Machabæorùm poſteriore c. , 27. ge Chenm.
8. 4. Porrò ut maximè pro Eccleſia orent Sanctitamen vyy ide.
non ſequitur, quòd ſint invocandi 4QuanquamConfesſio no- „4,
ſtra hoc tantum affirmat, quòd Scriptura non doceat Sancto- † Auguſt. t. 10.
ruminvocationem, ſeu petere à Sanctis auxilium. QCum au- §. 17. de Ver. A-
tem neque præceptum, neque promisfio, neque exemplum poſt. P. 23 4–,
ex Scripturis de Invocandis Sanctis afferri posfit: Sequitur-⸗
conſcientiam nihil poſſe certi de illa invocatione habere⸗
Et cum Oratio debeat ex Ede fieri, quomodo ſcimus, quoòd Iac. H 6. zt.
Deus approbet ilam invocationem? e) Unde ſcimus ſine te-l. rre, cg;
Rimonio Scripturæ, quòd Sanéti intelligant Singulorum pre- an Adte
ces? Quidam planè tribuunt Pirinitatem ) Sanéctis, videlicet, Scot. 2. Sent. d.
quòd tacitas cogitationes mentium in nobis cernant: Diſpu- 19⸗ Occam P.2.
tant de Matutina & Veſpertina cognitione. Fortasfis, quia 4.23. Cochl. f-
N è„ dubitant, 3²788. eſſe Deos
„ 17 W per gratiamm.
aA) Id. Ex. Gonr. T7. P.3.f. Gtz. ) Cochl. Diſe.f3as. contra Bell. 1. Beat. SS. l-. 6. 18.1) Aug. d. Gen.
Gerh. 7.5. L-L.n.4 42. Hũlſ. Anti- Hag. Diſp. 9. n. 27. c) Virves. ap. Fabr.f. 335. Cochl. ad lit. de Angel-
F.326. ægrè fert vocem. 4) Daventr. F.372. malé colligit. e) Becan- App. Diſp.d. Biel Lect. 21. in
Purg. Calbin. c. 5, 5. Coſter. Euch. p. 358. Bell. d. l.- Dubii ſant. Canon.

Intercesſio

202 XXI. DE INYOCATIONE
dubitant, Vtrum mane, an veſperi audiant. Hæc commini-
ſcuntur, non ut Sanctos honore a fficiant, ſed ut quæſtuoſos
cultus defendant. Nihil afferri poteſt ab Adverſariis contra.-
hanc rationem, quòd, cum invocatio non habet teſtimonium
ex verbo Dei, non posſit affirmari, quòd Sancti intelligant⸗-
invocationem noſtram, aut, ut maximè intelligant, quòd
Deus eam approbet. Quare Adverſariinon debebant nos ad
rem incertam cogere, quia oratio ſine fide non eſt Oratio.
Nam quòd allegant Eccleſiæ Exemplum, conſtat novum,
hunc in Eccleſia morem eſſe, Nam veteres orationes, etſi
mentionem Sanstorum faciunt,; nontamen invocant San-
ctos. Quanquam etiam illa nova invocatio in Kccleſia, dis.
ſimilis eſt invocationi ſingulorum. iAdeee
Merita ven. F. 5. Deinde Adverſari non ſoluùm invocationem in-
ditata . cultu Sanctorum requirunt, ſecketiam applicant merita San-
Biel in Can-. Gtorum pro aliis, & faciunt ex Sanctis non ſolum deprecato-
Miſſ. Lect. zo. res, ſed etiam propitiatores. Id nullomodo ferendum eſt.
Abſolanio . . Nam hic prorſus transfertur in Sanctos proprius honor Chri-
Eiviver. f. ſti. Faciunt enim eos Mediatores & Propitiatores: & quan-
inpudens. quam diſtinguunt de Mediatoribus Intercetſionis & Mediate-
Chemn. am. ribus Redemptionis, tamen pland faciunt ex Sanctis Mediato-
P.3. † 5S97. Hülſ. res Redemptionis. Atque etiam illud dicunt ſine teſtimo-
Anti- Hag. D. nio Scripturæ, quòd ſint Mediatores Intercesſionis: quod ut
5. P.56. verecundisſimè dicatur, tamen obſcurat officium Chriſti, &
fiduciam miſericordiæ debitam Chriſto, transfert in San-
cGtos. Fingunt enim homines, Chriſtum duriorem eſſe, &
Sanctos placabiliores: & magis confidunt miſericordiasan-
ctorum, quàâm miſericordia Chriſti: &fugientes Chriſtum,
quærunt Sanctos. Ita faciunt ex eis reipia Mediatores Re-
demptionis. ) drnoiir MII : S
Mediatio f. g §. 6. Itaque oſtendemus, quòd verè faciant ex San-
tis non tantùm Deprecatores ſed Propitiatuner, hoc eſt, Media-
zores Redemptionis. Nondum recitamus hic Valgi abufus. De
Doctorum opinionibus adhuc loquimur. Reliqua etiam im-
Periti judicare poſſunt. In Propitiatore hæc duo concur-
runt. Primum, oportet extare verbum Dei, ex quo certò
ſciamus,

Etitid s.

SsANCTORUIM. 203
ſciamus, quòd Deus velit miſereri & exaudire invocantes

per hunce Propitiatorem. Talis extat de Chriſto promisſio: Jo. “ae.

Maidquid petieritis Fatrem in nomine meo, dabit vobi. De-
Sanéii nulla extat talis promisſio, quare conſcientiæ non
poſſunt certò ſtatuere, quòd per Sanctorum invocationem
exaudiamur. Itaque invocatio illa non fit ex fide. Deinde
mandatum etiam habemus, ut invocemus Chriſtum juxta

illud: Venite ad me qui laboratiz & quod certè nobis quo. Mat. 1, 25.

que dictum eſt. Et Eſaias 1I,10. In die illa. ſtabit radix Ieſf-
Ne, in ſignum populorum. Tpfum genter deprecabunturn. Et

Pſalmo gy, 13. Vultum tuum deprecabuntur omnes diviter ple- Pſ. 22, 30.

bis. Et Pſalmo 22, 14. Er adorabunt eum ovnkes roges terræ.
Et paulô poſt: Orabunt coram eo jugitern. Et Johban,y, 23. inquit
Chriſtus: Vt omnes Banortfitent fllium, ſicut honorificant Pa-
trem. Et Paulus 1. Theſalua, . Orans inquit : Ipſe autem⸗
Dominus noſten Ieſiis Chriſtus, & Deus, & Pater noſten, exhor-

tetur corda pveſtra] &οonhfſirmet vos & . At de Sanctorum P. 22,294-

invocatione, quodpoſſunt adverſarii præceptum, quod
exemplum ex Scripturis afferre? aAlterum eſt in Propitiato-
re, quod mentaipfius propofita ſunt, ut quæ pro aliis ſa-
tisfacerent, quæ ahis donentur imputatione divina, ut.s
Propter ea ſtanquam propriis meritis juſti reputemur,:
ut ſi quis amicus prolamico ſolvit æs alienum, debitor,
alieno merito tanquam proprio liberatur. Ita Chriſti me-
rita nobis donantur, ut juſti reputemur fiducia meritorum
Chriſti, cum in eum credimus, tanquam propria merita ha-
& 7.- Et exutrocue, nempe ex Promisßione, & Donatione
meritorum, or'tur fdutia miſericordig. Tahs fiducia promis-
fionis divinæ, Item meritorum Chriſti debet afferri ad
orandum. Verèe enim ſtatuere debemus, & quòd propter
Chriſtum exaudiamur, & quèd ipfius meritis habeamus
placatum Patrem. Hic Adverſarii primum jubent invoca-
re Sanctos, cum neque promisſionem Dei, neque manda-
tum, neque exemplumscripturæ habeant. Et tamen faciundut
major fiducia miſericordiæ Sanctorũ concipiatur duan Chri.
I, CLI

Mat. II, 23.

d.1.

Abſolutio
Papalis.

Oratio Mo-

204 XXI. D E INVOCATIONE
ſti, cum Chriſtus ad ſe venire juſſerit, non ad Sanctos. §Se-
cundò, applicant Merita Sanctorum alis, ſicut merita Chriſti.
lubent confidere meritis Sanctorum, quaſi reputemur jaſti
ropter merita Sancterum, ſicut juſti reputamur meritis Chri-
ſti. Nihil hic fingimus. In Indulgentiis) dicunt ſe applicare⸗
merita Sanéctorum. Et Gabriel interprés (anonis Miſiæ, confi-
denter pronunciat, Nos ordine inſtituto à Deo, debere ad auxilia
Sanctorum confugere, ut ſalvemur eéorum meritis & vpvotis. Hæc ſunt
verba Gabrielis. Et tamen pasſim in libris & concionibus ad-
verſariorum leguntur abſurdiora. Quid eſt facere Propitia-
tores, ſi hoc non eſt? Prorſus æquantur Chriſto, ſi confidere
debemus, quòd meritis eorum ſalvemur. Vbi autem in-
ſtitutus eſt ille ordo à Deo, quem dicit iſte, quod debeamus
ad auxilia Sanctorum confugere ? Proferat Exemplum ex
Scripturis, aut Præceptum. Fortasſis ex aulis Regum *) ſu-
munt hunc ordinem, ubi amicis interceſſoribus utendum eſt.
At ſi Rex conſtituerit certum intercefſſorem, non volet ad ſe
cauſas per alios deferri. Ita cum Chriſtus ſit conſtitutus Inter-
ceſſor & Pontifex, cur quærimus alios? Pasſim uſurpatur hæc
forma Abſolutionis: c) Paiho Domini Ieſit Chriſti, merita beatisſi-
mæ virginis Mariæ, & omnium Sanktoörum ſint tibi in remisſionem⸗
catorum. Hic pronuntiaturAbſolutio, quèd non ſolum me-
ritis Chridi, ſed meritis aliorum Sanctorum reconciliemur &
juſti reputemur. Quidam ) nobis viderunt morientem-
DocRtorem Theologiæ, ad quem conſolandum adhibitus erat
Monachus quispiam Theologus. Is morienti nihil inculca-

ieniium ad bat, niſi hanc precationem: Mater gratiæ nos ab hoſte protege, in

Mariam.

hora mortis ſuſtipe. Vt largiamur quòd Beata Maria oret pro
Eccleſia, num ipſa ſuſcipit animas in morte?num vincit mor-
temeènum vivificat? Quid agit Chriſtus, fi hæc facit beata Ma-
ria? e) quæ etſi eſt dignisſima amplisſimis honoribus, tamen
non vult ſe æquari Chriſto, ſed potius exempla ſua nos intue-
ri & amplecti vult. At res loquitur i. pſa, quòd publica perſva-
ſione Beata Virgo prorſus in locum Chriſti ſucceſſerit. Hanc
invoca-
4) Bell. A. Indulel. I. C. I6. C. 4. contra Chemn. Exam P. 4. Gerh. Conſ. Cath. ar.16.
c. 7. l. 2. Set P.3. Hopfn. A.h.r. b) Virves.d.l. ita & Tob. 12,/5. Mat. 1 ineptè. Vir-
ves. d. I. Chemn. Ex. P. 2.·f. 169. 4) Drexel. Prodr. atern.p.5l. ) ſalt. Mariæ, Roſa-
rium. ap. Chemn. Ex. P.3. Cantica. 6oy. Litania f. 6og. Dorſch. Kirch. Dev. 8.40.
Schol. Zach. P.I. ρ,

SANCTORIM. 205
invocaverunt homines, hujus miſericordia confiſi ſunt, per
hanc voluerunt placare Chriſtum, quaſi is non eſſet Propi-
tiator, ſed tantum horrendus judex, & ultor. Nos autem
ſentimus, nos tantuùm fiducia Meritorum Chriſti juſtificari,
non fiducia meritorum B. Virginis aut alorum Sanctorum:
De aliis Sanctis dictum eſt: Unusquique recipiet mercedem ſe- I. Cor. 55.
cundum ſuum laborem, id eſt, ipſi inter ſe donare ſua merita-
alij aliis non poſſunt, ſicut Monachi vendunt ſuorum Ordi-
num merita. Et Hilarius ait de Fatuis Virginibus: Er quia= ad c. 25. Mat.
prodire obviam fatuæ extinctis lampadibus non poſſunt, deprecan- Canon. 27. f.
zur eas quæ prudentes erant, ut oleum mutuent: quibus reſponde. 1.
runt, non poſſz ſe dare, quia non ſit fortèò, quòd omnibus ſatis ſit,
alienis ſeilicet operibus ac meritis neminem aajuvandum: quia uni-
nique lampadi ſuæ emere oleum neceſſeſt, Cum igitur Adverſarii Matth. -=, S.
doceant fiduciam collocare inlnvocationem danctorum, cum
neque verbum Dei, neque exemplum Scripturæ habeant-,,
cum applicent merita Sanctorum pro aliis, non ſecus ac me-
rita Chriſti, & proprium Chriſti honorem in Sanétos trans-
ferant, neque opiniones eorum de cultu Sanctorum, neque
conſuetudinem Invocationis recipere poſſumus. Scimus
enim, fiduciam in Chriſti interceſſionem collocandam eſſe⸗,
quia hæc ſola habet promiſſionem Dei. Scimus ſolius Chri-
ſti merita propitiationem pro nobis eſſe. Propter Chriſti
merita reputamur juſti, cum credimus in eum, ſicut textus
ait: Omnes qui confidunt in eum, non confundentur. Nec juſti- Eſa.23, 12.
ficamur fiducia meritorum B. Virginis, aut aliorum San- Rom. 10, n.
Storum.
§. 9. Hæret & hic error apud doctos, quòd ſingulis Procuratio-
Sanétis certæ Procurationes commiſſæ ſint, ut Anna Divitias nes &5
largiatur, Sebaſtianus arceat Peſtilentiam, Valentinus medea- Hofm. Judic.
tur Morbo Comitiali, Georgius tueatur Equites. Hæ per F. r. Virves.
ſuaſiones planè ſunt ortæ ex ethnicis exemplis. Sic enim 7 bil.16. F. 335.
apud Romanos putabatur Juno ditare, Febris arcere fe- cenſr.
brim, Caſtor & Pollux defendere equites &c. Et fingamus 126. Biel Can.

moderatiſſimè tradi Invocationem Sanetorum, tamen cum Miß. Lect. 23.

exemplum Salmer. D. 7. in
1. Tim. 2. T. 15. Bell d. h.pr. l. I. c. 20. Baron. Annal.-Salmer. Sanctius in ler. Praf.
contr. Chemnit. Exam. P. z. f- o. 6&.

b⸗ 200

206 XXI. DE INVOCATIONE.
exemplum ſit periculoſiſſimum, quorſum opus eſt eam defen-
dere, cum nullum habeat mandatum autteſtimonium ex ver-
bo Dei? Imò nec veterum Scriptorum teſtimonium habet“.
Primum, quia, ut ſupra dixi, cum alii mediatores præter Chri-
ſtum quæruntur, collocatur fiducia in alios, obruitur tota no-
titia Chriſti, Idque res oſtendit. Videtur initio MentioSan-

) Chem. 4. l. Ctorum, a) qualis eſt in veteribus Orationibus, tolerabili conſi-
65o. Daventr-f. lio recepta eſſe. Poſtea ſecuta eſt Invocatio; invocationem

3 25 .
Im 2gines.

Barbara.

Cbriftoph.

I.
2.

3

4.
H⸗
6.
Mar. 176, 7.
Jo. 21, 1.

prodigioſi & plusquam ethnici abuſus ſecuti ſunt. Ab invoca-
tione ad Imagines *ventum eſt, hæ quoque colebantur, &pu-
tabatur eis ineſſe quædam vis, ſicut Magi vim ineſſe fingunt
imaginibus ſinorum cæl'ſtium certo tempore ſiulptis. Vidi-
mus in quodam monaſterio ſimulacrum beatæ Virginis, quod
quaſi &ατισατ aptè movebatur, ut videretur aut averſari
petentes, aut annuere. Et tamen omnium ſtatuarum atque
picturarum portenta ſuperant fabuloſæ hiſtoriæ deSanctis, )
quæ magna autoritate publicè tradebantur. Barbara petit in-
ter tormenta præmium, ne quis invocans ipſam, moriatur ſine
Euchariſtia. Alius totum Pſalterium ſtans pede in uno, quoti-
die recitavit. Chriſtophorum 4) pinxit vir prudens, ut ſigni-
ficaret per allegori am, magnũ oportere robur animi eſſe in his
qui ferrent Chriſtum, h.e. qui docerent Evangelium, aut con-
fiterẽtur, quia neceſſe ſit ſubire maxima pericula. Deinde ſto-
lidi monachi apud populum docuerunt invocare Chriſtopho-
rum, quaſi talis polyphemus aliquado extitiſſet. Cumq; Sancti
maximas res geſſerint, vel reipublicæ utiles, vel continétes pri-
uata exempla: quarum comemoratio, tum ad fidem confirmã-
dam, tum ad imitationem in rebus gerendis multum condu-
ceret, has nemo ex veris hiſtoriis conquiſivit. At verò prodeſt
audire, quomodo ſacti viri adminiſtraverint reſpublicas, quos
caſus, quæ pericula ſubierint, quomodo ſanéti viri regibo au-
xilio fuerint in magnis periculis, quomodo docuerint Evan-
geli, quas habuerint cum hæreticis dimicitationes. Proſunt
& exempla miſericordiæ, ut cum videmus Petro condonatam

eſſe ne-
) Bell. 1. Im ag.I. 2. c. 2;. contr. Chemn. Ex. P. 4:f.659. Hôpf. Sax. Cath.3 P. 1.
c7. ſeq. ) Ita Caſſand. Conſ/ult. a. 21 p. 2 49. Canus l.2 LL.c 6.5. Pri ma Leæ.
Chemn. Ea. P g.f 5b. Gerh. Conf. Cath. L. I. Gen, c 16. Dorſch. Kircher. Deß.
S. 77. 1) Vincent. l.3.d. Rat. Stud. Theol. c. 7. Becan. Inv. S”S. p. 113. Baron. Mariyr.
Miſſal. Salisburg. Hortul. Anim. Chemn. Exam. P.3 P.t.

SANCTORUM. 207
eſſe negationem: cum videmus Cypriano condonatum eſſe,
quod magus fuiſſet: cum videmus Auguſtinum in morbo
expertum vim fidei, conſtanter affirmare, quòd verè Deus
exaudiat preces credentium. Hujusmodi exempla, quæ vel
fidem veltimorem, vel adminiſtrationem reipublicæ conti-
nent, proderat recitari. Sed hiſtriones quidam, nulla neque
ſidei, neque rerumpublicarum regendarum ſcientia præditi,
confinxerunt fabulas imitatione poëmatum, in quibus tan-
tum inſunt ſuperſtitioſa exempla, de certis precibus, certis
jejuniis, & addita ſunt quædam ad quæſtum facientia: cu-
jusmodi ſunt miracula de Roſariis & ſimilibus ceremoniis
conficta. Neque opus eſt hic recitare exempla. Extant enim Legenaæ. Spe-
Legendæ ut vocant, & Secula Exemplorum, & Roſaria, in qui- cul. Exempl.
bus pleraque ſunt non diſſimilia Veris Narrationibus Lu- Roſaria.
ciani. His prodigioſis & impiis fabulis applaudunt Epi-
ſcopi, Theologi, Monachi, quia faciunt 0ο τ α½ in.
Nos non ferunt, qui, ut Chriſti honos & officium magis
conſpici poſſit, non requirimus Invocationem Sanctorum,
& abuſus in cultu Sanétorum taxamus. Cumque omnes
boni viri ubique deſiderent in his abuſibus corrigendis vel
Epiſcoporum autoritatem, vel diligentiam concionantium,
tamen adverſarij noſtri in Confutatione omninò diſſimu-
lant etiam manifeſta vitia, quaſi, recepta Confutatione, ve-
lint nos cogere ut etiam notiſſimos abuſus approbemus.
Ita inſidiosè ſcripta eſt Confutatio non tantum in hoc loco,
ſed ferè ubique. Nu lus eſt Iocus in quo à dogmatibus ſuis
diſcernant manifeſtos abuſus. Et tamen apud ipſos, ſi qui
ſunt ſaniores, fatentur, multas falſas perſuaſiones hærere in
doctrina Scholaſticorum & Canoniſtarum, multos præte-
rea abuſus in tanta infcitia & negligentia Paſtorum irre-
pfſiſſe in Eccleſiam. Neque enim primus fuit Lutherus qui
depPublicis Abuſibus quereretur. Multi docti & præſtantes vi- Flac. Catal.
ri longè ante hæc tempora deploraverunt abuſus Miſiæ, Tef. Perit. Stat.
fiduciam obſervationum Monaſticarum, quæſtuoſos cul- Proteſt. contr.
tus Sanctorum, confuſionem doctrinæ de bœnitentia, quam a eeK
vel maximè oportebat perſpicuam & explicatam extare⸗ eraſ. th.
. In Eccle- 1zr. Dorſch.

Prodr. Anticris. p. 6. Ræmund. Hift. Sec. 10. l. I. C. 9.

2

4) Binder. de
Tvyeol. Schol.

Gerb. Conf.

Cath. l. 1. Gen.

P. 2. c. Iy.
Meiſn.

Schol. h.

p. 2692

I.

2.

p. 182.30 5.755.

Orat.
d.h. r. Himmel.
d. I. Cæanon.

ri Confutationi, diſſimularent Abuſus.

208 XXI. DE INVOCATIONE
in Eccleſia. Ipſi audivimus excellentes Theologos 2) deſi-
derare modum in Scholaſtica doctrina, quæ multò plus ha-
bet rixarum Philoſophicarum, quàm Pietatis. Et tamenin
his veteres ferè propiores ſunt Scripturæ, quàm recentio-
res. Ita magis magisque degeneravit iſtorum theologia. Nec
alia cauſa fuit multis bonis viris, qui initiò amare Lutherum
cœperunt, quàm quòd videbant eum explicare animos
hominum, ex illis labyrinthis confuſiſſmarum & infinita-
rum diſputationum, quæ ſunt apud Scholaſticos theologos
& Canoniſtas, & res utiles ad pietatem docere. Quarènon
fecerunt candidè adverſari, quòd, cum vellent nos aſſenti-
Ac ſi vellent Ec-
cleſiæ conſultum, maximeè iſto in loco, in hac occaſio-
ne, debebant hortari optimum Imperatorem, ut de corri-
gendis Abuſibus conſiſum caperet, quem quidem non ob⸗
ſeurè animadvertimus cupidiſſimum eſſe benè conſtituen-
dæ & ſanandæ Eccleſiæ. Sed adverſarij non hoc agunt, ut ho-
neſtiſſimam & ſanctiſſimam voluntatem Imperatoris adju-
vent, Sed ut nos quoquo modo opprimant. De ſtatu Ec-
cleſiæ multa ſigna oſtendunt eos parum ſollicitos eſſe. Non
dant operam, ut extet apud populum certa quædam ſum-
ma dogmatum Eccleſiaſticorum. Manifeſtos abuſus nova
& inuſitata crudelitate defendunt. Nullos patiuntur in Ec-
cleſiis idoneos doctores. Hæc quò ſpeétent, boni viri faci-
lè judicare poſſunt. Sed hac via neque ſuo regno,nequekc-
cleſiæ benè conſulunt. Nam interfeétis bonis doctoribus,
oppreſſa ſana doctrina, poſtea exiſtent fanatici ſpiritus,
quos non poteruntreprimere adverſarii, qui & Eccleſiam
impiis dogmatibus perturbabunt, & totam Eccleſiaſticam/
politiam evertent, quam nos maximè cupimus conſerva-
re. Quarè te, Optime Imperator Carole, propter gloriam⸗
Chriſti, quam nihil dubitamus te cupere, ornare atque au-
gere, oramus, ne violentis conſiliis adverſariorum noſtro-
rum aſſentiaris, ſed ut quæras alias honeſtas vias concor-
diæ ita conſtituendæ, ne piæ conſcientiæ graventur, neve
ſævitia aliqua in homines innocentes, ſicut hactenus fieri
vidimus

XXII. ART. DE VTRAQVESPECIE. 209
vidimus, exerceatur, nevè ſana doctrina in Eccleſia oppri-
matur. Hoc officium Deo maximè omnium debes, ſanam
doctrinam conſervare & propagare ad poſteros, & defen-
dere recta docentes. Id enim poſtulat Deus cum Reges or-
nat Nomine Suo, & Deos appellat, inquiens: Ego dixi, Dii eſtis, Pl-. asz.
ut res divinas, hoc eſt, Evangelium Chriſti in terris conſer-
vari & propagari curent, & tanquam Vicarii Dei vitam & ſa-
lutem innocentum defendant. p.23. A. 5. r.
. . Cat. Min.
XXII. DEVTRAQVE SPECIEGEAn é
COENAE DOMINI. ic. Ded. 721.
ON poteſt dubitari, quin pium ſit, & conſentaneum in- es .
Nſtitutioni Chriſti, & verbis Pauli, Vii utraque parte in Cœ-
na Domini. Chriſtus enim inſtituit utramque partem, & inſti-
tuit, non pro parte Eccleſiæ, ſed pro tota Eccleſia. Nam non-
presbyteri ſolum, ſed tota Eccleſia autoritate Chriſti, non au- 1.
