nile, tantum pro more ac uſitata quadam conſuetudine au-
ditum accedunt, intrantes atq; exeuntes, jamq; anno ela-
pſo

— — — 2 ,— — — — „ —

e e — . — — — — „— — 2—4

MAIOR.

rent, per omnia ſatis fa um eſſe Sabbato, ſi die Dominico
Miſſa ac Evangelium audiretur. Cæterum verbum Dei ne-
mo admodum requifivit, quemadmodum nemo quod;
præſto fuit, qui illud ſincere docuiſſet. Jam vero, poſtea-
quam tanti theſauri facti ſumus compotes, quo majjor aut
amplior nullus reperiri poteſt, abuſumnequaquam tolli-
mus, ſed ſinimus quidem nobis multa prædicari, ac nos
moneri ſedulo, cæterum nulla gravitate animiq; confſtan-
tia & cura audimus.
F. 13. Scias itaq;, non tantum referre ut audias, verum
multo magis etiam, ut auditum Dei verbum perdiſcas & cu-
ſtodias. Neq; in eam venias opinionem, ut hæc tecum co-

gites, in tua voluntate ſitum eſſe, aut non ita multum refer-

re, audias nec ne, ſed præceptum Dei eſſe, qui aliquando
auditi àte verbi ſui rationem tecum initurus eſt, quomodo
illud didiceris, aut quam reverenter habueris. Pari quoq;
ratione objurgandi ſunt illi delicati & faſtidioſi ſpiritus.
qui ſimulatq; vnam & alteram concionem audierunt, pro-
tinus ſaturi ſunt, correptiq; nauſea verbum faſtidiunt, ut-
pote qui ipfi illud probe calleant, nec egeant magiſtro aut

pſo ne pilo doctiores aut meliores facti ſunt. Hactenus
enim hæc apud homines inveteravit opinio, ut exiſtima-

Verbum Dei

diſcendum.

doctore amplius. Hæc enim verbi Dei nauſea & faſtidium, Faſtidium ver-

ipſum illud peccatum eſt, quod inter mortalia peccata ha-
tenus numeratum eſt, diciturq; aundia, hoc eſt, ſocordia
& tædium, odioſa profecto & damnoſa peſtis, qua Diabo-
lus hoc tempore multorum perſtringit pectora, ut nos o-
ſcitantes opprimat, ac verbum Dei iterum nobis clancu-
Ium ſubtra hat.
G. 14. Hoc enim tibi prædictum fit, quanquam verbi divini
omnium eſſes ſcientisſimus, omnesq; reliquos hujus ante-
ires cognitione & magiſterio: quotidie tamen ſub Diaboli
militas imperio, diu noctuq; non definentis tibij machinari
perniciem, ut in corde tuo incredulitatem excitet, teq;
malis cogitationibus adverſus priora & omnia præcepta
incendat. Quare omnibus modis neceſſarium eſt, ut
Ver-=

1.

Propter dia.

boli inſulte
verbum afſi
duo dilcen-
dum.

Præcept. IV. 412. CATECHIS Mu S
verbum Dei in promptu habeas, & quod dici ſolet, in nu-
merato, hoc eſt in corde, in ore, in auribus. Quieſcente
autem corde, nec verbo Dei perſonante, imprefſionem
facit, ac prius quàm animadvertamus, damnum dedit. 2
Contrà ea vis & virtus verbi eſt, ut ubi ſeria quadam ani-
te

mi agitatione revocatur in memoriam, aut auditur & tra-
cGtatur, nunquam ſine fructu evaneſcat, ſed ſubinde nova

quadam intelligentia, voluptate ac devotione auditorem 2
affciat, retineat ac excitet, pectusq; & cogitationes puri- t
ficet. Neq; enim verba ſunt putrida aut emortua, ſucco &
vigore carentia, ſed plane viva & efficacia. Ad hæc, ſi nul-
la alia utilitas aut necesſitas ad crebro & diligenter audi- 1

endum Dei verbum nos provocaret, tamen hæc una ſa- .
tis vehemens eſſe debebat, quæ merito omnes nos exci- e⸗
taret, quod verbi divini tractatione dæmon fugatur &a-
p. 3 80. 381. bigitur, & hoc præceptum impletur, Deoq; acceptius eſt 2
ſui verbi exercitium, quam omnia alia ſplendida hypocri-

tarum opera.
T.4. J. P. 337. PREÆ CEPTUM IV.
39 2. 518. V
Repetitio ſupe Actenus tria priora præcepta didicimus, quæ ergaDe-
riorum. uwm ſervanda nobis tradita ſunt. Primum, ut ei ex B
b. 54 toto corde fidamus, eum per omnem vitam noſtram me-
tuamus & diligamus. Deinde, ut ejus ſancto nomine ne.
quaquam ad mendacia, aut ullam aliam nequitiam tuen-

dam abutamur, ſed idem ad laudem Dei, ac utilitatem &
ſalutem proximi, atq; etiam noſtram uſurpemus. Tertio,
(a) Ex. 20, 12. ut diebus feſtis verbum Dei diligentur audiatur & exerce-
c. 21, 15. 17. atur, ut tota vita noſtra ad ejus gnomen & regulam non
Lev. 19, 13 c. diſcrepante amuſſi reſpondeat. Seqvuntur nunc deincepbes
16,c ,i.. reliqua ſeptem præcepta, quæ erga proximum nobis con-
27,16. bro. 11, ſervanda ſunt, quorum primum & ſummum hoc eſt:
17.c. 19, 2 6. c.
20,20. Jer. 35, Honora (4) patrem tuum & matrem tuam, ut ſis lon-
z. lieh. 7, , gævus ſuper terram. 1
Mal. 1, 6. To. . . “ Hunc
4, 3. Sy. 3, 1. c. 7, 29. c. 14, 14. c. 23, 22. C. 2 8, 24. c, 30, II. 17. Eph. 6, ſ2. Col. 3,20. Phil.
25 22. I. Tim. 1, 9.

—

MAIOR. 413 Præcept. IV.

6. 2. Hunc parentum ſtatum & ordinem Deus præcipue barentes non
hoc ornavit elogio ante omnes alios, qui ſub ipſo ſunt, ſta- ndde d deng-
tus & ordines, ut non ſimpliciter præcipiat parentes eſſe norandos.
amandos, ſed honoerandos. Nam erga fratres, ſorores & p. 16. 336.
proximum, in genere nihil amplius præcipit, quam amore
proſequendos eſſe ita, ut parentes ab omnibus aliis, qui in
terra agunt, ſegreget, juxtaq; ſe collocet. Eſt enim hbonor Honor.
res amore multis modis ſublimior, utpote quæ non tan-
tum amorem in ſe compleétatur, verum etiam ſingularem
quandam modeſtiam, humilitatem & reverentiam, quæ
cuidam quaſi majeſtati hic occultè habenda ſit. Neq; tan-
tum exigit, ut amanter & cum honore parentes compelle-
mus, ſed omnium maximè, ut & corpore & animo ita nos
exhibeamus, ut in exiſtimatione magna apud nos fint, ac
poſt Deum pro ſummis ac maximis inter homines intue-
amur. Cui enim non ſimulatè, ſed ex animo honorem
dare volumus, hunc profecto maximi pretii hominem eſ-
ſe, exiſtimemus oportet.
§. 3. Neceſſarium ergo eſt, ut pueris hoc identidem in-
culcetur, ut pParentes ſuos Dei loco revereantur, atg; in Parentes pro-
honore habeant, itaq; ſecum animo cogitent, quod quan- pier Deumho-
quam tenues, egeni, imbecilles, deficientes & moroſi ſint, Rorandos-
nihilominus parentes ſint, ab ipſo Deo ſibi dati. Nam con-
ditionis aut defeétus gratia debito honore privati non
ſunt. Quare parentum perſonæ intuendæ non ſunt, ſed Dei
voluntas conſideranda, ita jubentis & ordinantis Alioqui
coram Deo omnes pares ſumus, ſed nos inter nos hoc di-
ſpari & ordinato diſcrimine non poſſumus non diſcrepare.
uamobrem à Deo præceptum eſt, ut mihi tanquam tuo
patri dicto ſis audiens, egoq; imperium in te obtineam.
Y. 4. Diſce ergo ſub initium, quinam honor parentibusha- Qui honor:
bendus ſit, hoc præcepto ezxactus, nimirum ut præ omni-Pen ha-
bus rebus reverenter habeantur, & tractentur beneficè, borde
veluti maximus & precioſisſimus in terris theſaurus.
FG. 5. Deinde ut parem quoque in verbis humanitatem & Ore.
modeſtiam à nobis ſentiant, ne acerbè eos invadant liberi,
Heve

Opere.

Sancta opera
liberorum erga
parentes.

Opera à Deo
præcepta o-
mnium præ-
ſtantisfima,

Præcept. IV.

414 CATECHISMIuS
neve cum iisdem agant elate & ferociter, ſed illis de ſuo
jure nonnihil concedant, & taceant, etiamſi nonnunquam
modum exceſſerint.
§. 16. Tertiò, ut idem quoq; nihilo benignius opere com-
probent, hoc eſt, amore & officiis talem honorem habeant,
ut eos ſublevent obſequio, juvent munifice, eorundem non
difficilem curam habeant, ubi jam conſenuerint ac per æta-
tem viribus deſtituti langveſcere cœperint, aut ad egeſta-
tem redacti fuerint. Atque hæc omnia humanitatis officia
non ſolum libenter & benevole decrepitis parentibus, ſed
cum omni etiam humilitate & reverentia, tanquam coram
Deo inſpectante fiant, præſtanda ſunt. Qui enim novit, cu-
jusmocdi exiſtimationem de parentibus in corde circum-
ferre debeat: ille non patietur eos laborare penuria, aut
fame ac ſiti contabeſcere, ſed eosdem ſupra, juxtaq; ſe col-
locatos faciet diſcumbere, illisq; de fortunulis ſuis quid-
quid habebit, non gravatè impertiet.
Y. 7. Deinde quæſo, & attende animum, quam magna
& ſancta opera hic liberis propoſita ſint, quorum, proh
dolor, nullus eſt reſpectus, ſed planè negliguntur, nec quis-

quam eſt, qui animadvertat, hæc à Deo eſſe præcepta, aut

Dei verbum eſſe & Scripturæ ſacræ documenta. Quod ſi
enim alterutrum horum æſtimatum eſſet ab hominibus:
quivis ex hoc facilè potuiſſet colligere, ſanctos quoq; o-

portere eſſe homines, qui ſecundum horum verborum præ-

ſcriptum viverent. Neq; monaſticam vitam inſtituere, aut
religioſorum perverſos ordines invenire neceſſe fuiſſet:
ſed quivis puer in hoc præcepto manſiſſet, potuiſſetq; quie-
tam & ſalvam erga Deum obtinere conſcientiam ac dicere:
Si mihi bona ac ſancta facienda ſunt opera, nullum ſcio præ-
ſtantius, quàm ut parentibus meis omnem honorem & o-
bedientiam exhibeam, quando Deus hoc ipſum mihi faci-

endum tantopere præcipit. Quidquid enim Deus præce-

pit, neceſſario multo debet eſſe nobilius & præſtantius,
quam omne illud, quidquid nos ipſi comminiſcimur. Et

cum non ſit alius ad inveniendum magiſter, cum ſubli-

mior,

e

tel!

MAIOR. 41

mior, tum acutior: conſentaneum eſt, neq; doctrinam ul-
lam eſſe potiorem, quam cujus ipſe autor & magiſter exti-
terit. jam quidem abunde quid faciendum ſit, perdocet, ſi
verè bona opera facere atq; exercere cupimus, atq; hoc
ipſo, quod hæc facienda præcipit, ſatis indicat, ſibi quoq;
eadem non diſplicere. Quod ſi ergo Deus eſt, qui iſta man-
dat fieri, nec aliquid præclarius novit conſtituere: nulla
ſpes eſt, hiſce mellora me inventurum.
§.. àd hunc quidem modum probus puer docendus erat,
& ſalubriter educandus, ac domi in parentum obſequio
& obedientia jugiter retinendus, unde ſpectantes cepiſſent
voluptatem & gaudium. Verum tanta cura ac diligentia
divinum præceptum non fuit commendandum, ſed poſt-
habendum, planeq; disſimulanter prætereundum, ita ut
puer iſta animo cogitare non potuerit, ſed interim veluati
hians lupus illud captare. quod ipfi vix unquam conſulto,
aut ſemel ſalutato, quid dicitur, Deo commenti adinveni-
mus.
G.9. Quare aliquando tandem diſcamus obſecro, ut juven-
tus reliquis omnibus poſthabitis, cumprimis ad hoc præ-
ceptum inconniventer intentos habeat oculos, cupiens
Deo ſervire verè bonis operibs, ut faciat, quæ parenti-
bns, aut his, quibus horum loco ſubjecta eſt, grata eſſe in-
tellexerit. Qujcunq; enim puer hæc comperta habet & fa-
cit: omnium primum hanc ingentem in corde conſolatio-
nem obtinet, ut plenus gaudio dicere, ſeq; verè jaétare
poſſit, adverſus omnes qui propriis & à ſe inventis operi-
bus occupati ſunt: Ecce certus ſum, hoc opus Deò meo
acceptum eſſe. Sine verò illos cum ſuis multis, magnis, la-
borioſis, amaris & gravibus operibus, omnes ad unum
prodire in medium & jactare, videamus ſaltem, numunum
aliquod producturi ſint, quod majus ſit aut præclarius,
quam obedire parentibus, quod Deus poſt ſuæ majeſtatis
obedientiam primum eſſe voluit præcepitq;, Ita, ut ſi Dei
verbum & voluntas locum habet, & effecta fuerit, nihil
quidquam valere debeat, amplius, quam parentum verbum
& vo-=

Præc. IV.

Obedientia li-

berorum erga

—

arentes

ſan-

Rum opus.

Præceptum 416 CATECHISMVS
IV. & voluntas, Ita tamen, ut hæc quoq; divinæ obedientiæ fu⸗
ſubdita ſit, neq; contra priora præcepta feratur. .
Liberi ſam- Y. 2. Quapropter vere atq; ex animo tibi triumphan
ma cum iâ dum eſſet gaudio, Deoq; gratiæ agendæ, quod te dignatus hn
deb, ad hoc elegerit, ut illi tam grata & precioſa faceres opera. ie
e Tantum vide, ut hoc magni æſtimes, quamvis apud homi-⸗· c⸗
nes videatur levisſimum & contemptisſimum, & hoc non mn
dignitatis noſtræ gratia, quæ nulla eſt, ſed quod re omni- ci
um precioſisſima, nempe Dei verbo comprehenſum & u
concluſum ſit. Oquam magno emerentiomnes Carmelitaz, din
& Monachi & Monachæ, ut in omni religione ſua velunum ſr-
opus poſſent producere, divinorum præceptorum juſſu an
factum, poſſentq; coram Deo alacri animo dicere: jam m
quidem certus ſum, hoc opus non diſplicere tibi. Ubi verò ea!
miſerandi illi & ærumnoſi manebunthomines, quando co- Au
ram Deo & univerſo mundo extremè confundentur, col: ne
lati ad unum aliqvem puerum, qui hoc in præcepto vixe- ir
rit, cogenturq; fateri, ſeſe cum omni vitæ ſuæ ratione & nil
operibus non dignos eſſe, qui illi vel matulam, quod di. dol
citur, porrigant? Sed & jure hoc illis accidit, propter per- .
verſitatem diabolicam, quia Dei præceptum ita contume nuo
lioſe peſſundant ut ſemet in caſſum ultro excogitatis operi- qu
bus excarnificatos diſcrucient, nihil ad hæc præmii inde iu
aliud præterquam ignominiam una cum damno repor- tun
tent.
§. 11. Quomodo ergo cor hominis non geſtiret gaudio, gou
aut lætitia difflueret, quod labori ſe accingeret, faceretq; rer
quod ſibi demandatum eſſet, poſſetq; dicere: Ecce hoc o- du
pus præſtat, ac potius eſt omnium Carmelitarum ſancti- po⸗
p. 4 3. monia, etiamſi ad necem usq; ſeipſos macerarent je junio, Pel
ac citra intermiſſionem innixi genibus preculas ad DOeum dr
funderent? Hic enim certum habes divini verbi teſtimoni- t!
um, quod hæc facienda mandaverit, cæterum de illis ne ſter
Jota quidem uſpiam præceptum invenitur. At mirifiĩa mno
hæc mundi plaga & horrenda cæcitas eſt, quòd hæc o-⸗ D
mnia nemo credit: adeo diabolus ſimulata ſancthate & doſ
ucatis

fucatis operibus noſtros perſtrinxit ac dementavit ocu-
J. 2. Quamobrem percuperem, ut apertis oculis & auri-
bus ſeriò tandem iſta corde complecteremur, ne aliquando

itterum à puro Dei verbo abſtracti & abalienati, in diabo-

lica mendacia prolaberemur. Quin etiam hac ratione futu-
rum proſpicerem, ut parentes majori gaudio, amore, ami-
citia & concordia fruerentur in ædibus, & liberi parentes
haberent ſumma devinctos benevolentia. Contra, ubi per-
tinaces ſunt, nec citius quam fuſtibus adacti juſſa capeſ-
ſunt: Deum ſimul & parentes exaſperant, eoq;l ſeipſos
tanto privant theſauro, & gaudio conſcientiæ, omneq;
malum & infortunium ſibi cumulant. Atq; hinc eſt, quod
ea jam per totum orbem eſt rerum conditio, quemadmo-

dum nemo non conqueritur, quod æque & ſenes & juve-

nes ſint efferi & effrenes, in quibus nullum aut reveren-
tiæ aut honoris veſtigium vel ſcintilla conſpiciatur, nihil
niſi verberibus evictum facientes, ac clanculum quidquid
poſſunt, efficientes & ſubtrahentes. Eam ob rem Deus
quoq; punit eos, ut in omnem calamitatem prolapſi ærum-
noſe vitam exigant. Fere etiam videmus, ut ipſi parentes
quoque nihil ſciant, & omnium rerum ignari ſint: ita fit, ut
ſtultus ſtultum doceat, & quemadmodum parentes vixe-
runt, ad eum modum deinceps vivant & liberi.

417 Præcept. IV.

Obedientia

vinculum
Gconomia
mutuum.

in

G. 13. Hoc, inquam, primum & maximum eſſe debebat, Summum o-

quod ad hujus præcepti obſervantiam nos merito provoca-
ret, cujus gratia, etiamſi parentibus deſtitueremur, optan-

poneret, quæ parentum vice coleremus, aut parentum ap-
pellatione dignaremur. Quanto magis, poſteaquam vivos
parentes nobis largitus eſt, lætitia nobis exultandum eſt,
ut illis honorem habere, & obedientiæ obſequium o-
ſtendere queamus, non ignorantes, Deo optimo maxi-
mo, ac omnibus Angelis hoc ſumme placere, & diabolo
ægre eſſe. Ad hoc maximum eſſe opus, quod ipſi facere

poſſumus, poſt ſummum illum Dei cultum, in prioribus

D d præce-

pus ſecundæ

tabulæ obedi-
entia & honor
dum tamen nobis fuerat, ut nobis Deus truncos & ſaxa pro- erga parentes.

Præcept. IV. 41 CATECHISMIS

Quid libei AN. 14. Ab hæc, coram mundo quoq; in hoc adſtringimur,

præceptis comprehenſum, adeò, ut eleemoſynis juvare e-

gentes, neq; non omnia reliqua opera, quæ proximo præ-

ſtantur, huc nullo modo conferenda ſint. Quippe Deus
huic parentum ordini primas tribuit, eundemq: in terris
planè in ſuam ſedem colendum evexit & extulit. Hæc qui-
dem Dei voluntas & beneplacitum, ſat vehementibus &
cauſis & ſtimulis noſtram debebat impuliſſe negligentiam,
ut cum quadam voluptate atq; lubentia, quod officium no-
ſtrum poſtulat faceremus.

paremibus ex ut acceptorum à parentibus beneficiorum memores, mutu-
jurenaturæ de- am officii vicem rependamus, utꝗ; parentes ætate feſſos

beant.

viciſſim alamus foveamusq;. Sed hic rurſum in mundo
dominatur diabolus, ut liberi parentum obliviſcantur:

quemadmodum omnes nos Dei obliviſcimur, nec quis-

quam memoria repetit, qua ſedulitate Deus nos alat, cu-
ſtodiat ac defendat, tum quanta bonorum copia corporis
& animi nos cumulet & obruat. Præcipuè verò, quando
horulam paulo infeliciorem vix oſtendentem ſe adverſitate
fuſtinemus, protinus malorum impatientes, in iram pro-
rumpimus ac murmuramus, deq; tot immenfis bonis per
omnem vitam à Deo acceptis, nullum vel tantillum in me-
moria noſtra reſidet amplius, ſed prorſus expunéta omnia
oblivioni mandata ſunt. Non ſecus quoq; cum parentibus
agimus, nec ullus puer eſt, qui difficultatem, quam paren-
tesin nutricando & fovendo eo multifariam perpefſſi ſunt,

agnoſcat aut perpendat, niſi hoc à Spiritu Sancto acceperit

Zratlæ. . . . .
F. IS. Ejusmodi vitioſam mundi naturam & ingratitudi-
nem Deus probe compertam habet, quare præceptis nos
ſibinde impellit & admonet, ut quisq; animo ſecum repe-

tat, quantum bonorumà parentibus acceperit, & inveniet, ſe

ab iisdem & corpus & vitæ initium accepiſſe, atq; item mul-
to ſudore & cura enutritum & educatum eſie, ubi alias vel
ſexcenties in propriis ſordibus ſibi pereundum fuiſſet.
Quocirca præclarè & ſapienter à veteribus dictum eſt:
Deo

De

lit

MAIOR. 41¹9
Deo, parentibus, & magiſtris, non poteſt ſatis gratiæ re-
pendi. Qujcunq; horum verborum rectè memor fuerit,
non expeétabit aliorum commonefaétiones, ut erga pa-
rentes gratus appareat, ſed ſua ſponte proparebit eosdem
& omni honore cumulare, & in ſinu (quod ajunt) geſtare
ac manibus, ut eos, quorum opera Deus illi omnium bo-
norum copiam pleno cornu offuderit.
§16. Super hæc omnia, ad hujus præcepti conſervationem,
vel hæc cauſſa potisſimum nos provocaſſe debeat, quod
Deus huic præcepto per amabilem promiſſionem an-
necétit, inquiens: Ilt ſis longevus ſuper terram, quam Dominus
Deus tuus tibi dabit. Hic ipſe æſtima, quanta ſeveritate
hoc præceptum Deo cordi ſit, non ſolum aperte indicanti,
illud ſibi gratum eſſe, aut gaudio ac voluptati, verum no-
bis etiam ipſis caſurum eſſe felicisſime, ac nonniſi in opti-
mam partem eventurum, ut vitam tranquillam atque ſua-
vem exigamus, omnibus rebus in terris adfluentes. Hinc
ipſe quoque Paulus ad Epheſios ſexto, hoc ipſum citans
pleno ore jactat, ubi inquit: Elii, obedite parentibus in
Domino, hoc enim juſtum eſt „ Honora patrem tuum &
matrem tuam, quod eſt mandatum primum in promisſio-
ne, ut bene tibi ſit, & ſis longævus ſuper terram. Nam
tametſi & aliis præceptis ſua incluſa ſit promidhio: nul-
li tamen adeo ſignificanter & expreſſe, quam huic, ad je-
ta eſt.
J. W. Habes itaq; hu jus præcepti fructum & præmium, ut
ille, qui hoc transgreſſus non fuerit, dies felices exigat, nul-
la preſſus inopia: Contra quoq; pœnam, ut ille,qui parenti-
bus dicto non erit audiens, hoc citius intereat, nec un-
quam ſua vita cum voluptate fruatur. E enim aut fieri
longepum, non tantùm ad decrepitam usq; ætatem vi-
vere Scriptura nominat, ſed omnia habere affatim, quæ
ad longævam vitam traducendam pertinent, ut eſt pro-
ſpera valetudo corporis, uxor & liberi, victus non tenuis
aut ſordidus, externa rerum pax- bona & æquabilis Rei-
publicæ adminiſtratio, & hujusmodi, ſine quibus hæc vita
D d 2 — nedq;

Præceptum
IV.

dita huic præ-

Ex. 20, I 2. Lev.
19. Z
P. 347
Pro. 5, 3 I. Mal=-
126, S2. 4, 1. Sy.
3 1. C. 7, 29
.16, I. C. 22,3.
2. Mac. 7, 27.
Col. 3, 20. Ebr.
12, 9.

Fructus &
præmium hu-
jus præcepti
ſervati.

Unde tor faci-
noroti homi-
nmeS.

Exempla.

Job. 1g. 19 .c⸗
21, 19.

Pratept. IV. 420 CATECHISMU S.

neq; jucunde peragi, neq; diu conſiſtere poteſt. Jam ergo
ſi gravaris auicultare parentibus, & ab iisdem emendari
recuſas: eſto dicto audiens carnifici. Quod ſi neq; huic o-
bedire ſuſtines: obedito Mπνατι νιιπHιιαι—αν αααααματαιαιιπHι
dαναα πνο., Hoc enim Deus velis nolis exigit, ut aut ſi ipſi
auſcultaveris, moremq; geſſeris, tibi largiter & affatim o-
mnibus bonis penſet præſtiti obſequii promptitudinem:
aut ſi ejus iracundiam tua pertinacia exaſperaveris, te &
morti & carnifici cruciandum objiciat.
G. 18. Unde etiam agminatim pullulant & emergunt quo-
tidie tot facinoroſorum hominum examina, quæ partim
laqueo, partim gladio, partim etiam rota & igne, plecten-
da & extingvenda ſunt, quam ex inobedientia erga paren-
tes? Quandoquidem parentum objurgationem, ex gratia
& amore profectam perferre nolunt, fit, ut Dei iracun-
dia in omne facinus prolapſi, deinceps propalam excarni-
ficati, parentibus & dolori ſint & dedecori. Perraro enim
contingit, ut tam perditi & deplorati homines, rectam aut
maturam mortem oppetant. Cæterum probi & obedien-
tes benedictionem accipiunt, ut in multa tranquillitate
belle & molliter conſeneſcant, ac natos natorum (ut ſupra
dictum eſt) videant in tertiam & quartam generationem
usq; procreatos.

§. 19. Hoc ipſum experimentis quoq; diſcimus, ut, ubi

honeſtæ & vetuſtæ ſunt familiæ, divitiis & liberorum nu-
meroſa ſobole abundantes, procul dubio inde incremen-
tum longa quadam propagatione acceperint, quod illorum
aliquot ſancte educati fuerint, fuisq; majoribus reverenter
auſcultaverint. Rurſum de impiis ita in ſacris literis memo-
riæ proditum legimus, Pfalm. tog. 13. Nepotes jus eradica-.
buntur, in generatione altera deleatur nomen corum. Sit ergo
tibi ſemel atq; adeo dictum feriò, quanti Deus faciat obe-
dientiam, cum illi tantum tribuat, tantum ea deleétetur,

ut ejus obſervationem amplisſimis præmiis remunere-

tur, & rurſus transgreſſores acerbe & immiſericorditer pu-
niat. Hæc omnia eo à me dicuntur, ut iſta pueris ſedulo in-
culcen-

SS —

MATOR.
culcentur. Nemo enim facile credit, quàâm neceſſarium ſit
hoc præceptum, hactenus tamen in Papatunon magni æſti-
matum, ac ne traditum quidem unquam. Sunt quidem
verba vulgaria & facilia, quæ nemo non ante ſibi probe co-
gnita eſſe exiſtimat, & hæc ipfa cauſa eſt, cur tantopere
negligantur, adeò, ut ad alia nimium curioſe intenti ſimus,
ignorantes interim neq; credentes, tam accendi & provo-
cari iram DEI hujus præcepti contemptu & negligentia
noſtra, & viciſſim obedientia ejus præcepti tam præclara
& grata opera illi præſtari.
V. 21. IN hujus præcepti explanatione, neq; illud tacitum
aut ſilentio prætereundum eſt, quod ad multiplicem obe-
dientiam ſuperiorum attinet, nempe eorum, qui verſantur
in imperio, & Reipublicæ procurationem ſuſtinent. Siqui-
dem è parentum poteſtate omnes aliæ propagantur & ma-
nant. Ubi enim parens aliquis filium rebellem & diſcolum

ſolus educare nequit: magiſtrum ad jutorem ſibi adhibet,

qui literis ac diſciplinis liberalibus. pueri ferociam molliat
ac mitiget. Quod ſihujus quoq; opera ad retundendam
ferocientis ingenii barberiem, parum fuerit efficax aut va-
lida: ad jungit ſibi vicini auxilium. Quod ſi diem ſuum obi-
erit, commendat ac tradit filium educandum Magiſtrati-
bus, aut tutoribus ab hoc conſtitutis
S. 21. Ad hæc, ad rei familiaris adminiſtrationem ſervis
quoq; & ancillis opus eſt, ita ut omnes, quotquot Domini ap-
pellatione cenſentur, vice parentum ſint, ab iisdemq; pote-
ſtatem ac vim regnandi accipiant. Unde quoq; ſecundum
Scripturam omnes dicuntur Patres, utpote qui in Reipu-
blicæ gubernatione officium patris obire, ergaq; ſubditos
patris animum induere debeat. Quemadmodum & olim
apud Romanos, & alios plerosq; populos, heros herasq;,
patres & matresfamilias nominabant. Ita quoq; ſuos ma-
giſtratus & principes dixerunt Patres patriæ;, nobis Chri-
Rianis in dedecus &ignominiam, quod non eadem appel-

latione parentes & principes noſtros dignamur, aut ad mi-

nimum eos pro talibus honoratos exiſtimamus.

D d 3 J. 22. Jam

421 Præsept. IV.

Oedbientia

erga magiſtra-
tum.

Obedientia

erga dominos.

Gen. 41.43. I.
Sam. 24, 12. 2.
Re. 5, 13. Job.
29. 15§.

Præcept. IV. 422 CATRCHI SMVS M
Obedientia G. 22. Jam quæcunq; liberi parentibus ſuis debent, eadem
n roOomise Plane debent illis omnes, qui in Oeconomia verſantur.
d. 74. Quare & ſervi, & ancillæ etiam atq; etiam operam dare de-
bent, ut non ſolum dominis ac dominabus fuis libenter pa-
reant, morem gerentes & obtemperantes, verùm etiam
veluti parentes ſuos honeſtent honoribus, non quidem
ev. 15 Sr coacte & invito animo, ſed prompte & cum gaudio. Et
123,2 B,i4, Hoc propter priorem cauſam, quod Deus honorandos
35. c. 17, 2. c. &Eos & colendos præcipit, hacq; obedientia præ omnibus
n9: 10: c. 29, aliis operibus inprimis delectatur. Cujus rei gratia vel ipſi
8). 1a1. 7 6. pretium impendere, planeq; geſtire gaudio debebant, ſi
c. 10, 14. Eph. heros & heras conſequantur, tamq; pacata & hilari con-
6, 5. COl. 3,22. ſcientia fruantur, & ſciant, quomodo vere aurea opera

I. Tim. 3, 4. . præſtare queant: quæ hactenus prorſus rubigine & ſqua-

Pei3, 20. lore obſcurata, & contempta ignoravimus, pro quibus
faciendis nemo non impulſudiaboli, aut inmonaſticæ vitæ
P 46. 143. 144. lernam ſceleratisſimam ſemet præcipitavit, aut ad divos

167. 177.2 93. Mercatum indulgentiarum deci pulas abiit, magna jactura
290,297.32 1I. & temporis, & numorum, & confcientie.
Opera œ ο: H.23. Hæc ergo quemadmodum dicta ſunt, ſimiſero vulgo
namica. iterum atq; iterum inculcarentur, qui fieri poſſit, ut famula
non exiliret gaudio, Dei gratias ageret, eumq; celebraret,

& mediocri labore, pro quo alias victum & mercedem ac-

cipit, ejusmodi theſaurum conſequeretur, cujus illi, quos
ſanctisſimos eſſe putamus, nunquam facti funt participes?
Nonne vero hæc inſignis & prælara eſt jactantia, noſſe &
Poſſe dicere, te, fi quotidie diurni laboris penſum diligen-
ter abſolveris, opus feciſſe ſanctius ac melius, quam omni-

um monachorum ſancçtitas ac vita eſt, quam dure & labo-
rioſe exigunt? Ad hæc annexam habes promiſſionem, pro-

2. 19. 43: 76, ſpere ac feliciter id tibi caſurum eſſe. Nam apud Deum
297 ge * ſola fides juſtificat, eiq; ſervit, opera verò hominibus. Ita
. 278. fi, ut nihil non boni, protectionis & defenſionis in Do-
mino habeas: ad hæc pacatam conſcientiam & faventem
Deum obtineas, qui multis ſervitii tui rationemtibi pen-
ſaturus eſt. Quid multis moror? palam beatus es, dum-
mo-

— — — —

-— — —.

— 0°⏑☚ e —

“ MAIOR. A13 Præcept. IV.
maodo probitatis & obedientiæ virtutem conſtanter reti-

neas. Sin minus: primum quidem non niſi iram à Deo lu-
crifacis & inimicitias, poſtea amiſſa cordis tranquillita-
te, omnes plagas incurris & infortunia. Quem ergo iſta
non movebunt & probum facient, hunc tanquam de-
ploratæ vitæ hominem carnifici commendamus & mor-
ti. Quare quilibet, qui moneri ſe patitur, cogitet, De-
um hoc ſuo præcepto non ludos facere, aut jocos ex-
ercere, ſciasque illum ipſum hæc tecum loqui, & ebe-
dientiam requirere. Quod ſi illi morem geſſeris, place-
bis ei, ejusq; dilectus filius eris. Sin vero contemſeris,
ase & dedecus, ærumnas & dolores præmij loco tibi ha-
eto.
g. 24. Similiter quoq; dicendum eſt de obedientia, quæ
debetur magiſtratibus, quæ, ut diximus, & ipſa in parentum
ordinem pertinet, & referenda eſt, omnium maxime longè
lateq; patens. Neq; enim hic ſaltem unius familiæ parens
eſt, ſed toties pater princeps exiſtimandus eſt, quotquot
cives aut ſubditos ſuæ ditioni ſub jectos habuerit. Quippe
Deus non ſecus per illos, quam parentes nos alit ac ſuſti-
net, illorum opera victum nobis præſtans, penates, tute-
lam, pacem atq; ſecuritatem. Quamobrem cum nomen &
titulum illum, uti ſummum decus & gloriam ſuam, merito
& dignimime geſtent: viciſſim & nos debemus eos, ut di-
gni ſunt, omni honore oſtenſo, magnifacere, ut theſaurum
in terris omnium precioſisſimum.
F. 25. Jam qui hic prompto ac lubenti animo obſequitur,
neque gravatim ea, quæ ad exhibendum honoremattinent,
exequitur: is ſcit, ſe rem Deo gratam facere, præmiiq; lo-
co gaudium ac felicitatem ſe conſecuturum. Quod ſi
gravatur facere, aut magiſtratus etiam contemnit, aut
concitato tumultu rebellat: rurſum quoq; ille ſciat, nul-
lius gratiæ aut benedictionis divinæ unquam ſeſe futurum
compotem, ſed ab his omnibus excidiſſe planiſſime. Et
ubi ſperat hac ſua inobedientia aureum ſe lucraturumalibi
in decuplo graviorem jacturam faciet, aut in carnificis ma-
Dd 4 nus

Obedientia
in politia.
b. 323, 3360
3 42, 37 32

P: 32 3: 497 4

Opera politica.
P. 373

Pro. 24, 2 I. Sy.
7, 7. c. 2 6, 7.
Mat. 2 6, 5. Mar.
14, 2. Cc. 1557.
Act. 13, 50. c.
14,2. C. 17,6. C.
I 82 12.Cc. 19. C.
2 1, 27.C. 2 3; 70
c. 2 4, 2. RO. I 32
Pœnæ,

Præcepf. I. 424 CATECHISMIS

nus incidet, aut vel bello, vel peſte, vel fame peribit, aut i.
liberos ſuos degeneres, omniq; vitiorum genere cooper- H
tos videbit, à familia, vicinis, hoſtibus, fiſco, & tyrannis 1
4 certatim compilabitur, damnum accipiet, & per in j—uriam X
opprimetur: ut ita dignum ad nos redeat præmium, id
quod per inobedientiam & quærimus, & meremur. ððð
Uude tot als §26. Proinde, ſi perſuaderi ſaltem id nobis aliquando po-
i teremur, ut crederemus, in tantum hæc opera placere Deo,
tamq; amplum præmium propoſitum ſibi habere: equi- 1
dem in exuberantisſima omnium rerum copia felicisſi.
mam vitam degeremus, omnia, quæcunq; humanus ani- 1
mus concupiſcit, poſſidentes. Cæterum cum tam leviter, &
ne unius quidem aſſis Dei verbum & præceptum æſtimare
ſoleamus, quaſi Cares quiſpiam aut Threſſis homuncio ii-
lud dixiſſet ſanxiſſetq;, videris quoq;, num tuis vir ſies, 8
qui æquo marte cum illo poſſit in arenam deſcendere. 1
Quam verè difficile factu hoc illi erit, ut te perſolvens, tu- f
am contundat ferociam? Quare multo quidem mihi vide-
retur conſultius & præſtabilius, magisꝗ; in rem tuam fo- 1
ret, ut potius in Dei favore, pace ac gratia, neq; non felici
rerum ſucceſſu viveres, quam eodem tibi hoſtiliter adver- „
ſante, & inimico exiſtente. Undenam putas univerſam jam ðð
orbem refertum eſtſe perfidia, malitia ſceleribus, rapina, 1
cæde, per juriis, latrocinio, omniq; genere calamitatum at-
que dedecore quam quod nemo alleni imperii jugum fer- 1
re ſuſtinet? quod quisq; liber, quisq; ſui juris o2 aνασαοοα 4
eſſe conatur, neminemq; revereri aut metuere, ſed quod-
cunq; animo ſuo viſum aut libitum eſt, facere vult? Inde 1
fit, ut Deus latronem latrone puniat, ut ubi domino tuo 6
P. 44 3. fraudulenter impoſueris, aut eundem ſuperbe ſpreveris, en
alius veniat, qui eadem menſuratibi remetiatur: imo &kK n
in propriis laribus ab uxore, liberis & familia, decuplo plus e
perferre cogaris. P
G. 27. Sentimus equidem haud obſcure noſtrum infortu- L
um, murmurantes & conquerentes de perfidia, vi, in juria: e
ſed interim claulis oculis egregiè diſlimulamus, nos ipſos
intus

MAIO R. 4²

intus & in cute nebulones eſſe perditiſſimos, qui pœnam
hanc amplisſime meriti ſimus, nec tamen vel tantillum vi-
ta in melius commutata, reſipiſcere animum inducamus.
Nallum locum gratiæ & felicitati apud nos reliqvum faci-
mus: jure ergo optimo non niſi infortunium & acerbita-
tem, omni ſublata mifericordia, perſentiſcimus. Et profe-
ct reor, adhuc in humanis eſſe alicubi pios ac probos ho-
mines, cum tantum boni adhuc Deus nobis tribuere ſo⸗
Ieat; nam noſtri gratia ne teruncium quidem in ædibus, aut
ſtipulam in aruis retinere debebamus. Hæc omnia eam ob
rem mihi percenſenda fuere verboſius, fiſemel quiſpiam
iſta, vel tandem emollitus corde conciperet, ut amiſeranda
iſta cæcitate & calamitate, in qua tam profundè immerſi
jacuimus, liberaremur, Dei verbum ac voluntatem co-
gnoſcentes, ac deniq; ſeriò arripientes. Ex hoc enim diſce-
remus, quo pacto gaudio, proſperitate & ſalute, hic & in
futuro ſeculo frui poſſemus,
§.28. IrA triplices in hoc præcepto Patres nobis præſtitu-
tos eſſe videmus. Primum quidem ſangvinis, Deinde praæſi-
tes in ædibus, Ultimo, quibus partes gubernandæ Reipub. com-
mendatæ ſunt. Præter hos ſuperſunt adhuc patres ſpiri-
tuales, non illi quidem, qui hactenus in Papatu hoc nomi-
nis ſibi falſo arrogarunt, neq; tamen ullum patris officium
ſunt executi. Ilii enim ſoli ſpirituales patres dici meren-
tur, qui verbo Dei nos paſcunt, regunt ac docent, & fi-
deliter præſunt gregi. Quo nomine S. Paulus ſe patrem ja-
tat, ſcribens Ccrinthiis, 1. Corinth. 4.14.: In Chriſto Jeſu per
Evangelium vos genni. Cum ergo patres eos eſſe conſtet,
& his ho nor præ omnibus aliis deferendus eſt. Verum
enimvero hic omnium minime cernitur. Ad hunc enim
modum à mundo honorandi & honeſtandi ſunt, ut paſſim
ejecti oppidis agantur in exilium, & ne fruſto quidem
panis paſcantur citra invidiam, & in ſumma, bujus mundi
pyurgameanta, ut Paulus eodem capite loquitur, & per ipſema-
ta omiium eſſe cogantur.
§. 29. Veruntamen valde neceſſarium eſt, ut hæc quoꝗ;
Dd » ſum-

Præcept. IV.

Triplices pa-
tres.

Gal. 4, 19. I.
Ti. 4, I I.

V. 9. ſeq. Ebr.
10.32,;6 Pſ. 29»
15.

Præcept. IV. 426 CATECHISMuIS
p.372. Quiho- ſumma diligentia vulgo inculcentur, eos, qui Chriſtiani eſſe
vor⸗ mihiſnis contendunt, coram Deo debere pro officio, ut duplici ho-
Ex. i , 5. ce nore illos afficiant, qui eorum animarum curam gerunt, ut
34.20. Deu.c. eosdem viciſſim alant ac foveant: ad quod iterum Deus
12, 19. c. 16, abunde ſuppeditabit, ut nulla premaris inopia. Sed hic rur-
“ ,. dl. ſum nemo nonpertinaciſſime tenax eſt, metuens, ne forte
4, 16. Sy. c. 7, Venter fame effractus contabeſcat. Nec unum jam valemus
31. &c. c. 3 5 dosctum, probum atq; fidelem concionatorem alere, ubi
10. 1. CO.9²2. ante decem cucullatos porcos, aut aleatores ſacrificos tan-
