Dei 153
Audiani hæretici 7
volunt paſcha ſervari cum
Judrxzxis.
Audicorum officium 372. 426
Avenæe conſecratio 309

Auguſtana Confeſſio prima & in-
variata vera & Symbolum
noſtrarum Eccleſiarum eſt.
62. 544. 602
ATugußa vindelicorum 5. 281.
289. 601
dupuſtinus 17. 8I. 94. 121. 170. 195.
juſtificari fide Chriſti. 79. 82.
282. 175. de commemoratio-

Au. Ba.
ne mortuorum 31. 41. de Pec-
cato. 57. de Lege 59. 57. non
dari Gratiam ob merita. 66.
67. 82. 809. 817. 525. 510. 20.
19. 554. facere Deum è& no-
lentibus volentes, & habita-
re in volentibus. de Cœna
Domini. 572. de Arbitrio 635.
de Vetere & Novo homine
649. de Converſione 636
Auguſtus Ele ctor ſubſcribit Con-
cordiæ Præf.
Aurvbατοα Mariæ ſimulacrum
206. Vid. Maria. Simula-
crum.

Auxilium,
humanum quæritur à carne
noſtra 94
expe ctandum à Deo 85
non ferre, cum queas, pec-
catumeſt 4³1¹

Baaliticus cultus inkegno Pon-

tificio hæret 248
eſt miſſæ abuſus 248
durabit usq; ad Chriſti judi-
cium 248
Balneum animarum 251. 280
Baptismus,
quid? 228. 362. 301. 510
Opus eſt Inſtitutum Dei
508
ſpeciem non habet exter-
nam 509

eſt

„

I N D E, k.

Ba.
eſt Lavacrum Regeneratio-
nis & Renovationis Spiri-
tus Sanéti 3563. 512
eſt Aqua Divina, Coœleſtis,
Sana, Beata, Salutifera,
. 510. 512
divinius opus omnium ho-
minum operibus 136. 508
dignè ſatis laudari non po-

. teſt 510
ſalvat J 512
eſt in illo mera Beatitudo &
Vita, 512

liberat à Morte & Diabolo, 363
donat æternam Beatitudi-
nem 3633. 5II
regenerat 12. 363
operatur Remiſſionem pec-
catorum 363. 51I
durat 5For
manet perpetuò 2ðð
offert Gratiam Dei 14
neceſſarius ad Salutem 14
508.
infantibus etiam debetur
14. 136. 301. 516
pueris etiam dandus. 14. 136.
516, 786. 788
offertur Omnibus 136
per hunc datur Spiritus San-
Zus .59
tollit Reatum Peccati Ori-
ginalis
campanis datur in Papatu
30⁰8

eſt verum Sacramentum

abſorbet Mortem zʒ

Ba.
in dedecus S. Baptismi.
Errores de illo Scoti & Tho-
mæ 301. Anabaptiſtarum
136. 510. Minoritarum 301
contemnens eum contem-
nit & rejicit Verbum Dei.

Fidem, Chriſtum 313

non prodeſt citra fidem 513
eſt Sacramentum, quo rena-
ſcuntur fideles.

178
Baptismo auxiliatur & con-
ſulit nobis contra pecca⸗
tum beus 301
eſt aqua Divino ordine fun-
data & confirmata 53
non eſt nudum & ſolum ſi-

gnum 519
Medicina eſt 515
unus eſt 14. 52 t

San ctos ac fideles facit 516

non fit per fidem meam 5ry
non vitlatur Abuſu 517
non iteratur 517. 58. 521
ritus Merſionis quid ſigni-
ficet? 520
eſt ut Amictus quotidianus
522, eſt Opus Dei z14
eſt Cœleſtis & inæſtimabilis
Theſaurus 513. 514
ejus nucleus Verbum, Præ-
ceptum, Nomen Dei
51⁰

unitus

nns

ton
her
en
Etes
ne

aͤer
bapti

5. Darè,
cium
otein
Netbaria
Contra

Urheni

deflie⸗
Nſlin
Chri⸗
nſe
N
le
Enn

luule

Uin
linl
Wl
4D
mecich
ntſaei
cent
hufeen
E
Uenti⸗
lhe

n.
4
19
e

In
un

Ba.
unitus eſt Verbo & Ordina-
tione Dei. 52. eſt Aqua
beata, fructuoſa, Gratiæ
plena, ſalutaris. 513. 512
eſt res præclara, fructuoſa,
pretioſa, 505
differt à Balneo Balneatoris.

..T 114
baptizatis datur Spiritus S.
136
S. Barbaræ petitio ante ſuppli-
cium 206
Barbæries 15. 33
Barbaria nulla audiret leges
contra conjugium 213
Barbari parcunt Sacerdotibus
2r
Baſilica S. Petri Romæ 171

Baſilius de Deitate in carne
Chriſti, quòd inſit, ut ignis
in ferro 813
de Exaltatione Chriſti 808
de Tractione Hominis
divina 650

Battologia in oratione prohi-

bita 487
Bellum, licitum 16. 192. vindictæ
publicæ ſpecies 194. bellum

à Diabolo. 498
Benedicti Regulalz 252
Benefaciendum nobis malefa-
cientibus, & cur ? 359

Beneſicentiæz admonetur Alexan-
der M. ab Ariſtotele 108
Beneficia Chriſti non poſſunt
intelligi, niſi intelligantur

—

b Mona-⸗

Fr.
prius mala noſtra 61
Beneficium datur propter offi-
cium 321
Beneplaeitum Dei ſuper quibus?
371
Berga Cœnobium, locus Epito-
mes Concordixæ factæ 597
Bernbardus Divus. 519. de Pœni-
tentia 150. 154. 253. 255. de Re-
misſione peccatorũ u7. 154.
255. Cur elegerit Monaſticen.
99. de Operibus ſuis. 123.
de Bonis Operibus . de
Vita æterna u7. de Fiducia.

150
Bibitio Sanguinis Chriſti Spiri-
tualis & Oralis 710

Biel Gabriel Vid. Indic. Autor.
Blaphemia peccatum à carnifice
puniendum 401. Calamita-
tes inde 402²
Blut⸗Hunde 4³²
Bona Opera, N eceſſaria 13. 21.
66. 670. Cur? 97. 168. 672.
non prohibentur à nobis 18.
non reconciliant Deum 19.
non merentur Remiſſionem
pecçcatorum 19. 121. non
tranqvillant Conſcientiamz0o
ſeqvuntur veram fidem cer-
tisſim? & indubitatoò, ut
fructus arborem bonam.

516

Excludenda penituùs ex arti-
culo Juſtificationis & Sal-
vationis 561. 662

INDEX.
Rerum,

B0.
Monachorum omnia vilio-
ra Baptismo. f09. non
merentur Gratiam. 143.
non placent, niſi in juſtifi-
catis propter Fidem. in
Meritoria præmiorum cor-
poralium & ſpiritualum.
121. Oportet facere. 1z. 66.
670. debitores ſumus.
562. ſpontaneo ſpiritu
fiunt. 562. 671. fiunt a-
more juſtitiæ, non formi-
dine pœnæ. 562. non con-
firmant Fidem & Salutem.
563. 675. teſtimonia Fi-
dei & Spiritus S. præſen-
tis. 563. non præcedunt
Fidem. 661. neceſſaria
ob Mandatum. 66. pla-
cent propter Fidem. 92.
neceffaria eſſe ad Salu-
tem, non eſt docendum,
pingendum, defenden-
dum, ſed explodendum
& réjiciendum. 563. 662.
663.8672 673
Pernicioſa eſſe ad Salutem
phraſis eſt Improba. 563
per ea Gratitudo erga Deum
& Fides declaratur. 563.
Articulo & negotio Juſti-
ficationis non admiſcen-
da. 563. 661
tantum ea ſunt, quæ Legi
Dei conformia. 688. Sunt

Impura adhuc. 668. 690.

Bo.

Imperfecta adhuc. 668.

690. Deus vult remune-
rare in hoc & illo ſeculo.
669

Mater & Fons Fides eſt. 669.

ſunt Fructus Fidei. 6617.
669. Fructus Spiritus §.
669. Pœnitentiæz. 15. ne-
ceſſariò debent ſequi Fi-
dem & reconciliationem
cum Deo. 670. Fidem

non conſervant, neque
ex toto, neque ex parte.

661. 675. non præcedunt
Juſtificationem, ſed ſe-
quuntur. 307. 658. 66 1

nec Cauſæ nec Meriti ratio-

nem habent in negotio
Juſtificationis. 66. 663.
Præſentia eorum ad Ju-
ſtificationem non requi-
ritur. 560. 662. eis non
præparamur, ut digni fia-
mus Applicatione £
communicatione merito-

rum Chriſti. 663. ſequun-
tur Renovationem, Fi-

dem & Remiſſionem pec-
catorum. 307. lis gloriari

non poſſumus. 307
Bonaventura de Peccato Origi-
nis l
Banifacii VIII. Papæ Conſtitu-
tio
Bosorum vel facultatum com-
munio non præcepta 194

58

3 8

M. Bucerus

en
leo
lebar
voli
len

Aer
in
te
*
ui
CAMemit.
lcr
ti
16
R
N
. Alcl
Prin
Deo
LCLr
640
ſect
cotr
Nas
36.
Ece
mit
Teſ
Ahigi,
nor
Ra

CA. ——
M. Bixeritt 696
Bulla Leonis X. 153
Bullæ Paparum magni æſtima-
tæ olim. 509. vaniſſimæ ta-
n en 509

Cedes prohibitæ privatis. 430.
ſunt à Diabolo. 499. homo
poteſt manus abſtinere 2
Ccæde 18
Caſuici Sanctuli qui? 689
Calamitates privatæ. 175⁵. Pu-
blicæx. 175. Communes. 17 .
mitigantur P œnitentià totà,
(Ic. Contritione, Fide, Bonis
Operibus, Fructibus Fidei.
174. 175. Temporales vel
æternæ. 8j. unde? 402. op-
primuntur iis homines à
Deo 8
Cantionum certarum obſerva-
tio non eſt cultus Dei 262
Calix, adempti ejus Laicis cau-
ſæ quæ. 210. 211. 221. Fractio
Panis Luc. 24. 35. Laica
communio. Dignitas Cleri.
Pars Sacerdotalis. 1. Sam. 2,
36. periculum effuſionis.
Eccleſiæ ordinatio. Adi-
mitur Laicis contra verba
Teſtamenti Chriſti. 574
Calviniani. vide Sacramentarii.
nominantur 776. dete-
ſtandi blasphematores 5124.
ſedition 519. perturbant

Ca.
TheologosAuguſtanæ Con- 1NDEX

feſſ.5s76. Communicationem
Verbalem ſtatuunt. 577. Re-
alem negant 577. Glorian-
tur falsoè de Auguſtana
Conf. 6o. Fanatici ſpiritus.
119. ſpermologi. 519
Calumnia 44*²
Campanæ baptizatæ. 308. 715
Campanarum Baptizatid cecſit
in contumeliam, ignomi-
niam & dedecus S. Bapti-
ſmi, ideòq; non toleranda
eſt. 309. Epiſcoporum o-
Pus 3¹7
Campegius Cardinalis, Legatus
Papæ Auguſtæ Vindelico-
rum. Ejus dictum de Mis-
ſa. 281. Compellatur à Philip-
po. 165
Candelæz Eccleſiæ ornatus non
ſunt 236

Candor pulcherrima virtus 454
vicina veritati 45⁵4
virtus octavi Præcepti 4 4

Canones, mitiores Epiſcopis 182.

de tempore Confitendi &
communicandi 138. de Ca.
licis uſu. 23. de Clericorum
Conjugio. 24. 25. 216. 22r.
Nicenus de Miſſa. 28. Poœ-
nitentiales. 24. 42. 139. 322.
de Voto. 35. 36. contempti
olim. 34. 41. 1z8. Apoſtolo-

ur de Collationibus 244.
2

Con-

Rerum.

INDEX
Rerum.

Ca.
Contracta Conjugia non
ſolvunt 2165
Canonicæ pœnæ, 144. eorum Re-
ſervatio. 177
Canonicæ preces & Horz, earum
Omiſſio peccatum mor-
tale. 42. 379
Canonicæ Satisfactiones. 15. 143.
162., non habent mandatum
Evangelii. 1756. Opera In-
debita. 152. 176. ſine pec-
cato poſſunt recuſari. 176.
non ſunt Neceſſariæ ad Re-
dimendas Pœnas æternas &
Purgatorii. 15.143
Canomcatas 283
Canonici 285. eorum Collegia
cur fundata? 285. Abo-

lenda. 255
Canoniſtæ de Pœnitentia. 130. 141.
14.319

Cantiones Germanicæ in Miſſa ad
docendum populum. 26.
Germanicæ & Latinæ. 225.
Latinæ non intellectæ non
proſunt. 225. cur retinean-
tur? 225
Cantionum obſervatio non eſt
cultus Dei, neque unlis.
4262
Capernaiticæa præſentia. 580.
Capernaitica manducatio
damnatur 576
Capernaitice manducare. 572.
quid? 576

Ca. B
Caput Eccleſiæ Chriſtus ſolus,
non Papa. 286
Cares 4²4
Charitas Fructus Fidei. 658. Vin-
culum Perfectionis. 102. O-
perit delicta. 103. Finis
Mandati. 105. Comes indi-
viduus Fidei. 559. 4 Spiritu
§. infunditur. 559. ſequitur
Fidem. 76. per illam non ju.
ſtificamur. (59. non requi-
ritur ad juſtificationem co-
ram Deo z60. Maxima Vir-
tus. 101. Fructus Fidei. 658.

Excludenda ex articulo Ju-

ſtificationis. 660. 6614. non
eſt Formalis noſtra Juſti-
tia. 663. immunda & exi-

gua. 123

Caritate effuſa non efficimur
juſti 665

Caritatem homines profani &

civilem utcunque intelli-
gunt. 240
Carmelitæ 416. miſeri, ærumno-
ſi homines. 433. inſignis ſan-

titatis, ſcilicet! 509
Carnibus abſtinent Encratitæ
186
Carnifex jure occidit 4 5⁵0

Carnificinæ Confeſſionis Papi-
ſticæ 29 5

Carnis debitores non ſumus

87
Carnis

N
elun

ſetuh

707
1
44.R
.
lNerr

ad

nbil
Verl
hhee

oſt

infin
Firnt
ii
lahe⸗
lend

D 1

(I.

lator

S

f

100.
lick
Mud
K

lmn
1d
piſe
ſdo.
8 4
Gc
n

gur

Ca.

Carnis Mortiſicatio 106

Reſurrectio 352

Vetuſtas mortificanda. 223
Care Chriſti, vivifica 739. 744.

8:4. 816. 817. cibus vivificus.

72744. cum PFilo Dei perſona-

liter unita eſt. 744. exalta-
ta ad dextram Dei. 749. ado-
rabilis. 87. mundat per
Verbum. 877. eſt ejusdem
ſpeciei & ſubſtantiæ cum
noſtra. 62 2. non eſt ubique
infinita aliqua eſſentia aut
virtute ex proprietate eſſen-
tiali ſuæ naturæ 581.748
Caroloſtadii inſania in obtru-
dendis legibus Moſaicis.
17.193
Carolus V. Clementiſſimus Cæ-
ſar. 103. 252. Optimus Impe-
rator. 212. 108. 269. 296. InvI-
Siſſimus. 601. Voluntatis
ſanétiſſimæ, honeſtiſſimæ.
208. Caſtiſſimæ dextræ. 212.
Edictum ejus clementisſi-
mum. 289. cupidus augendi
& ornandi gloriam Chriſti.
208
Caro noſira, pigra. 494. prona
ad malum 494. 633. concu⸗
piſcit adverſus Spiritum. 94.
500. 663. 643. dedita eſt pra-
vis concupiſcentiis. 500.
diffidit Deo. 94. 5%0%. confi-
dit rebus præſentibus. 94.

quærit humana auxilia. 94.

Ca

fugit Afflictiones. 94. dubi- 1ND EX

tat de Deo & ejus miſeri-
cordia. imponit nobis. 300.
obſtat voluntati Dei. 357. im-
pedit Adventum Regni Dei.

357
Ejus affectibus non indul-
gendum. 191. obtempe-
randum. 191. Iuctatur cum
Spiritu. 689. rebellis. 671.
diffcilis. 677. caſtiganda.
671. 676: ejus Senſus Ini-
micitia contra Deum. 67.
peccat faciendo operaCi-
vilia. 67. Legi non ſubji-

citur. 67. mortificanda.

175. 191. 233. COercenda, ne
ad peccandum trahatur.
175. 176. ſecundum car-
nem non eft vivendum.
87
Cartbuſiani Monachi. 406. 433
horum ſandtimonia. 406
Caſtitas, eſt verborum & ope-
rum, præcepta à Deo. 344.
&αε üĩä ogροντοι 253z. Conjuges
decet. 344. effectus eſt Spiri-
tus S. 1z1. in hominis pote=

ſtate non eſt 35
Caſtor & Pollux, equitum dii
Tutelares. 205
Caſtrare ſe, quid? 219
Caſu non naſcimur 8⁵

Caſus reſervati. 42. eorum re-
ſervatio non eſt culpæ co-
ram Deo, ſed pœnarum
b 3 Cano-⸗

Rerum,

IN DEX

Kerum.

C.
Canonicarum. 144. 177.
Laxatur in caſu mortis. 177.
Catechiſmus: ejus Etymon. 377.
quid notet? 377. Cognitio
ejus neceſſaria Chriſtiano.
333. 377. docendus brevi-
ter 336. ordine. 336. ſimpli-
ciſſimè 334. uniformiter ſem-
per 334. Sedulò urgendus,
examinandus 333. 377

Autores ejus, Apoſtoli & S.

Patres. 386. Laicorum Bi-
blia 544. utilitas. 380. I-
gnorantia ejus magna.
378. nolentes diſcere
Chriſtiani non ſunt. 335.
neſcii illius ad ſacram
Ceœnam non ſunt admit-
tendi. 333. 335.377. neque
ad Compaternitates 335
Cataphracti, ibant peregrina-

tum 171.174
kabagua quid? 229
Catholica Eccleſia. 58. 61. 226.
Fides. 2. 4. 583. 584.
Cauda Draconis vocatur Miſſa
281
Cauponaria damnatur ab Ana-
baptiſtis 595

Cauſa peccati Deus non eſt. 18.
197. 613. 621. ſed voluntas
malorum, diaboli, & impio-

rum 18
Cauſa ſine quaæ non Salutis bona
opera non ſunt 662

Cauſæ Matrimoniates erant olim

Politici Magiſtratus. 228.
magna eſt earum varietas.

329. & magnitudo. 329.
Opus habent foro pecu-
Hari. 329

Cautio de rato. 266
Celſus, objicit Evangelio diſſi-
pationem rerum publica-
rum, ob vindictæ prohibitio-
hem. 193
Ceremonia. vide Ritus, Traditio-
nes. non proſunt ſine fide ex
opere operato. 244. rite

fiant. 23. forma apud nos to-
lerabilis. 23.

ad juſtificationem neceſſa-
riæ & utiles non ſunt.

poſſunt tolerari, ſi habentur
prô Exercitiis. 260

contumelia Evangelii eſt,
ſentire, Ceremoniam ex
Opere Operato, ſine fide,
eſie Sacrificium, reconci-
lians Deum. 2;4. 245. ſine
fide non proſunt ex ope-
re operato. 225. 244. ad-
monent, docent. 225. non

proſunt non intellectæ.

4 225
Ad harum conſervandam
dignitatem & alendam
reverentiam in populo,
progeſt, ſi ritè fiant in Ec-
deſus. 23. Leviticæ. 79.
neceſſa-

ee
ime
los
Natl

Ebent

lam
bier

Dtat

har
Var
0
ſun
5h,

doll

Udo
Do⸗

Ven
ent
Ner
V
lII

lun
ten

mne
e
H.
men
.
N
Ne
Pl

Ce.
neceſſariæ ad docendos
imperitos, eosq; excitan-

orationem. 26
debent obſervari ad diſcen-
damscripturam & conci-
. piendam fidem, timorem,
orationem. 16.225. hi fines
harum ſunt. 225. obſer-

vandæ oeb charitatem &
4M concordiam. 44. 192. non
e ſunt cultus Dei. 16. 44.
186, 260. 585. 589. 752. 757.
4 poſſunt ab Eccleſia Novæ
ingcuci. 586. 587. 752. 758.
Priores abrogari. 586. 587.
dH 952, 758. ſine ſcandalo ta-
i. mmen, levitate. 586. 752. de-
3 center, ordine. 586. 752.
u agd Eccleſiæ ædificatio.
0 nem. 586. 752. ad vr &αν
4 Evangelio dignam. 752.
nAE In rebus Ceremonialibus
N,. Agdverſariis non ceden-
c.,è dum. 753. 586. præſertim
ue tempore Confeſſionis. 586.
Ne 75z. Cauſæ, cur non ce-
ℳ½ dendum ſit. 754. Ob Veri-
I tatem Evangelli. 754. 586,
e 85S887. ob ibertatem Chri-
„ ſti. 754. 586. ne confir-
n mentur Adverſarii. 754.
n 886. ne Pii offendantur.
E 54. 586. ob Confeſſio-
„ neym. 755. 186. O0b Exem-
Pprlum bauli. 586

dos ad amorem, fidem,

Ce.
harum traditiones obſcu-
rant Chriſtum. 260. inu-
tilis eſt Chriſtus niſi fides
accedat. 4. ſunt quaſi
Verbi picturæ & ſigillum,
quibus oſtenditur remis-
ſio peccatorum. 241
Similes ut ubique ſint, ne-
ceſſe non eſt. 14. 22. I 1. 132.

133. 186. 7598. diſſimiles.
586. 7/58. neminem da-
mnant. 686

Verbo Pei neque mandatæ
neque prohibitæ. 75r. In-
differentes. 585. 587, u-
ſurpantur bono conſilio,
ob suraéla & conſer-
vandam piam diſcipli-
nam. 751. 72. 585. 585. 586.
non ſunt Opus ex opere
operato juſtificans. 234.
Ad Ceremonias referuntur
Ferix, Feſta. 16. Sabba-
tum. 44. Cantiones. 255.
apud batres etiam ufſita-

tæ. 186. Ob utilitates cor-

porales. 186. ut vulgus ha-
beat pædagogiam quan-
dam. 186. ut ordine & gra-

viter omnia fierent in

templis. L 186
Ceremoniæ Moſaicæ non
neceſſariæ. 44. ceremo-
niæ Novæ Legis. 44. piæ,
uſitatæ in Miſſa, à nobis

diligenter obſervantur.

191. 225. ob

INDEX
Rerum,

INDEX.
Rerum.

Ch.
Ob illarum multitudinem,
paucitatem, aut varieta-
tem Eccleſia Eccleſiam
non damnat. 586. non
proſunt ex opere opera-
to, quia ſic fiunt & ſpe-
ctantur. 225
Chalcedonenſe Concilium, Re-
gula illius. 736. Symbolum

de Chriſto 795
Chiliaſiæ damnantur. 17
Cbirograpbum quid? 148
Choralium hoatus. 40⁰9

Cbriſtiani. quid illis liceat? 16.
nullis feriis opus habent.
407. licet illis Magiſtratu
fungi. 16. 192. uti legibus ci-
vilibus. 194. tenere propria

16.192. contrahere. 16. 192

magnum inter illos diſori-
men 646. quidam tor-
pentes & ſecuri. 662. qui-
dam imaginantur ſibi fi-
dem, quam non habent.
662. ſunt Spiritus S. tem-
pla. 664. Sparſi per totum
orbem. 128
Chrifianiſmus non eſt obſerva-
certarum feriarum, rituum,
jejuniorum, veſtitus. 30. 32.
S. Cbriſtophori Significatio, ima-
go Chriſtiani Chriſtum fe-
rentis. 206
Chriſtus æternus Deus. 726. ab
æterno fuit. 726. genitus. 1.3.

Ch.

726. &ſubſtantià Patris. 1. 3.

Filius Dei Unicus. 1. 3. 726.
Unigenitus. 1. Veritas ipſa.

703. 70½. Potentia ipſa. 70z.

Unus. 4. 12. 577. 726. Deus
verus. 12. 351. 470. 572. 580.
6 55. 717. 726. Homo verus. 2.
3. 12. 352. §55 ſ. 556. 90. 717.
conſiſtens ex anima ratio-
nali & carne. 3. natus ex
Maria Virgine. I. 2. 3. 12. 352.
718. Modo ſpirituali. 71⁸.
Deus & Homo in una perſo-

na. 735. Unius eſſentiæ cum

Patre. 739. cum Spiritu §.

7⁴²
Creator. 703. 704. verus, o-

mnipotens Deus. 703. ve-

raciſſimus. 704. Dominus

*

noſter eſt. 3. 332. 471. 703.

recemit nos ſanguine

ſuo. 32. ſatisfecit morte

ſua pro peccatis. 13. eſt
Juſtitia noſtra ſecundum
utramque natutam. 556.

557. 6 53. habet carnem vi-

vificam. 739. 744

æternam. 757. expiavit
peccata noſtra 655. 665.
implevit legem. 655.
tollit peccata mundi. 278.
Legi ſe ſubjecit ſponte.
655. 665.
Legis

meruit nobis remiſſionem
peccatorum. 557. vitam

exi⸗

ſudje

guin

VSs

ſens
)
enns
cien
cree
Dro.
gin⸗
dansd
den

Ueitd

na

Nen

N

NuNa

g

Legis Dominus 655. Legi
ſubje Rtus tamen non fuit,

quàâm non morti obno-

Xxius 655. Ubi vult præ-
ſens eſt, etiam ut Bomo
745. Totus præſens eſt 745

Agnus Dei 48. meruit Obe-

dientia ſua 55. ſanétificat
credentes 12. HBoſtia eſt
pro culpa A ctuali & Ori-
ginali 2. mittit Spiritum
sancdtum in corda cre-
dentium 12.87
vicit Diabolum 87. 730. 750.
regnum ejus deſtruit 61.
730. Peccatum 730. Infer-
num 730. poteſtatem In-
fernorum evertit 750. re-
dimit à maledictione Le-
gis 91. Diabolo omne jus
in nos eripuit 750. rede-
mit nos ſuo ſangvine 735

Dei Filius Ssubſtantialis 717.

verus, naturalis & eſſen-
ſentialis 65z2. eſt in Pane
& Vino in S. Cœnà, Spiri-
tuali modo 718

reſurgit e ſepulchro, ſpiri-

tuali modo 7rsS. it per
clauſas januas Spirituali
modo 7¹8.
na, Spirituali, Supernatu-
rali & cœleſti modo 720.
ab Unctione dictus 743.
Juſtitia Dei Eſſentialis,
652. 664. 666

eſt in S. Coæ-

&b.

Conſfübſtantialis nobis ſe-

cundum A ſſumptam na-
turam 662. in, cum & per
Humanitatem ſuam ope-
ratur omnia. S821. ſalvos
facit à peccatis 622. non
apprehenditur niſi Fide
76. In nobis habitat 137.
744. In nobis operatur
744. Una, inſeparabilis
Perſona cum Deo 719. 721.
Coônſubſtantialis Patri I.
ſecundum Bumanitatem
ſub Deo eſt 739. Perfectus
Deus 703. 726. Perfectus
Deus & homo 777. æqua-
lis Patri ſecundum Divi-
nitatem 4. 739. Verus, Es-
ſentialis, Naturalis, perfe-
ctus Deus 572. Inſeparabi-
lis & indiviſus 572. in Una
perſona 717. verax 703
deſcendit de cœlis propter
nos I. conceptus de spiri-
tu S. 2. 357. 664. deſcendit
ad Infernum 4. 12. 277. 351.
470. 579. 584. aſcendit in
Ccœlum 2. 4. 12. 277.579. ſu-
per omnes cœlos 580. 731.
Secundum Modum & Pro-
prietatem Dextræ Dei 580
modum & proprietatem Hu-
manæ natur—z 580
Ilumanitatem 582
Spiritum Humanum 587
Naturam Aſſumtam 729
Divinitatem 738
c ſedet

INDEX
Rerum.

1NDEX
Rerunz,

Cb.
ſedet ad Dextram Pattis 4. 12.
251. 381. 277. 579. 572. 7950.
dominatur omnibus 12.
352. 572. 731. Præſens Ubi-

2160 72. 721

ue 572. 73
reſurrexit Tertia Die 2. 2.277.
278. 351. 579⸗ Paſſus 12. ve-
ré mortuus. I13. 12.579.729.
735. Tedibit & cœlo. 2. 4. 12.
277. judicabit 2. 4
paſſus pro nobis 4. 2.579.729.
734. 735. ſepultus 1.12. 579.
Ejus omnia plena, etiam
juxta Humanitatem 746.
Omnia implet 731.580. O-

mnia poteſt 500. 580. 703.

705. 744. Omnia novit,

etiam ut Homo 580. 744.

Ubique eſt. 500. 580.74.
Obedivit abſolutisſimè 557.
665. eo ipso meruit nobis
Remiſſionem Omnium
peccatorum 557. Kταοραα
229. Hoſtia 12.229. 237. Pia-
culum 229. Victima pro
nobis faétus eſt 91. 238.
fubiit pœnam Peccati gr.
Propitiatio 91. Rex 736. 745.
747. Advocatus 22. nihil
illi impoſſibile 580. Ponti-
fex 22. 94. Mediator 22.
69. 70. 74. 94. 736. 745. In-
terceſſor 22. Propitiatorz2.
77.76. 79. 60. Propitiato-
rium ꝛ2. adorandus 724.

cöyö.
Redemptor noſter zzy.
703. 704. 736. Salvator 557.
Liber vitæ 588
Eſt in Deo z19. extra omnes
creaturas 719. cum ipſo U-
na perſona z12. Caput

Eccleſiæ Solus 2986. 736.

745. 748. Pontifex 92. 436.
736. 748
Profecit ætate, ſapientia &
gratia apud Deum & ho-
mines 579
exinanivit ſe in ſtatu Exina-
nitionis 579. Majeſtatem
ſuam non ſemhper exe-
ruit, ſed quoties voluit

. 579
Omnia habet ſub pedibus
ſuis & in manu ſua 580.
Propter iſtum in gratiam

recipimur 13. evectus ad

Majeſtatem & omnipo-

tentem Dei virtutem 579

depoſuit formam Servi 579.
582. ingreditur gloriam
ſuam 579. aſſumpſit hu-
manam naturam in Uni-
tatem Perſonæ 726
Officium facit ſecundum
utramque naturam 736
ſatisfecit ſua morte pꝛo pec-

catis noſtris 13
Iudicandi poteſta ei datur ut
Homina 738

Gbryſeſßtemm. Ejus dictum de
Pœni-

Cirenmeifio, nil valet in Chriſto

Ci.

Pœnitentia 157. de Miſſa 28.
de Tractione Hominis 655
de Confeſſione 29. 296. de
Petro 317. de Seffione Chri-

ſti ad dextram Patris Seg. poli . 3855
Civilis juſtitia & Diſciplina,

de Chriſti Ubiquitate 827.
de Ccœæna Domini 572.
713
Citi non polluumt conſcien-
tiam
Cibi Obſervatio inutilis nec
Cultus Dei eſt 262

Ciborum Diſcrimen non con-

ſulitur in Evangelio 254.
Cultus Dei non eſt 187. eo-
rum Præfcriptio non facit
ad coercendam carnem 191
Cibus & potus Liber 264. nulla
in illo Juſtitia 264. Donum
Dei eſt 358. 37. uſu pereunt
265
Cingliani Doctores non haben-
di pro Auguſtanæ Conf. Do-
toribus 569. 721. callidè ſe
ingerunt 569. 721. offerunt

confeſſionem peculiarem

691. 694. 695.
Cinglianorum error 725. 734.
Allœoſis 729.733.734
Cinglius 725. 729. 734

Cingulorum certorum obſerva-
tio Cultus Dei non eſt
262

C.
Civilia Officia non ſunt indigna
Chriftianis

38
Civilia Opera ſine Chriſto &

Spiritus aliqua & parte fieri
poſſunt

placet Deo 66. habet lau-
dem ſuam 66. præmia ſua
66
Clandeſtina ſponſalia, injuſta
328
Claves pertinent ad Univerſam
Eccleſiam, non ad unum
tantùm hominem 316. datæ
Apoſtolis Omnibus, non
ſoli Petro 316. Eccleſiæ
326
Eſt Poteſtas, data à Chriſto,
ad ſolvendum & ligan-
dum peccata omnia 302.
317. habent poteſtatem Re-
mittendi peccata pœni-
tentibus, & Excommuni-
candi nolentes converti
177. eſt poteſtas aut Offi-
cium, quo promiſſio of-
fertur omnibus petenti-
bus 317. non habent jus
ligandi & ſolvendi, niſi in
Terra 177. non habent
jus inſtituendi vel impo-

nendi Pœnas 177. neque

imponunt neg remittunt
Pœnas 172. nihil nego-

tii illis cum Poœnis 17
C 2 non

INDEX
Rerum,

Rerum.

NDEX

Cæ.
non remittunt Mortem aut

Afflictionem communem

173. remittunt Peccata co-
ram Deo 146. Poteſtas ad-

miniſtratur & exhibetur .
per kvangelium, abſol-

vendo 146. perClavium
poteſtatem Deus nobis
conſulit & auxiliatur
contra peccatum 30

Cælibatus. In Cœlibatuberfectio
non eſtzg Perpetuus, eſt Onus

221. Periculum animarum
221. Perditio animarum in-
numerarum 2ꝛ21. Religio im-
piè prætexitur 222. apud Ju-
dæos contemptus 434. ma-
gni æſtimatus à Monachis, ut
Angelicum vitæ genus, gra-
tisſimum Deo Sacrificium,
mereri Aureolas, Remisſio-
nem peccatorum 220. hypo-
criſis ſæpèe z18 Papiſtarum,

cur non probetur? 212.

213

non meretur Remisſionem

Peccatorum 220. Juſtifi-
cationem ꝛ19. nemini ob-
trudendusz22. Dominatio-
nis cauſa imperatus 222.
Scandaloſus zꝛ5. zr3. 221.
22:. Spurcus 306. Inqui-
natus a11. Superſtitioſus
213. 223. Periculoſus ꝛnz.
222., non eſt Cultus Dei 38.

Obligarunt ſe ſcriptis ad

Cœ.
parit peccata & corrupte-
lam morum publicam ꝛ1z.
pPugnat cum Jure divino,
humano, & naturali 21 .

diſſentit à Canonibus 11z.

Parit libidines flagitioſas
221. 223 parricidia 223

Cænobia, vide Monaſteriag. Cur

fundata? Ad educandos vi-
ros doctos & caſtas fœmi-
nas 285. convertenda ite-
rum in hunc uſum 285. ho-
minum ſomnia 285. non
præcepta, non neces-
ſaria, inutilia, peri-
culoſa, caſſuam enim præ.
bent Vano labori, Moleſtiis
periculoſis, Cultui infrugi ·
fero, Auen, ut Pfrophetæ vo-
cant, i. e. dolori & labori 285
Olim Libera Collegia 34.
Scholæ Sacrarum litera-
rum & aliarum Diſcipli-
narum 35. Monacharum
ſeu Virginum 34.186. olim
inde ſumebantur bPaſto-
res & Epifcopi 35

communicationem Mis-
ſarum & Bonorum Ope-
rum pro vivis & mortuis
283. alunt Otioſam tur-
bam, helluantem de pu-
blicis Eleemoſynis Ec-.
cleſiæ

geg
i
NW

i

V

0.

Co.
cleſixæ aszo. Aliqui in illis
boni viri quòd ſint, nega-
ri nequit 2⁄06. quatenus
diruenda 285

Ceognatio, Spiritualis Matrimo-

nium non impedit 320

Coheredes Chriſti ſumus & fi-

mus, cum Juſti reputamur
120⁰
Collat iones Veterum ad Miſſam

244

Collegia Canonicorum 28. o-

ptima olim intentione fun-
data, ad educandos viros do-
Stos, Paſtores, caſtas & mo-
deſtas fœminas 285. in An-
tiquum uſum convertenda,
vel abolenda, ut Paſtores,
Concionatores, & alli Eccle-
ſiarum Miniſtri, & Idonei
viri Politici ad Rempubli-
cam, inde haberi poſſint. I-
tem piæ virgines, educatæ
ad œæconomiam & educatio-
nem liberorum 285. Præfe-
runtur Chriſtianæ vitæ, &
Officiis à Chriſto mandatis,
at malè 285
præſtat dirui & deſeri, quàm
ſinere, ut ldololatrici cul-
tus ibi exerceantur 285
non ſunt præcepta, neces-
ſaria, utilia, ſed periculo-
ſa, cauſam præbent vano
labori, moleſtiis pericu-

Co.

lofis & cultui infrugifero I N DEX

ut C œnobia 285

Combinatis aſſerum Cinglica 578
Comitia Auguſtana anno 1530.

celeberrima & frequentiſſi-
ma 601

Commenmoratie Defundktorum ad

Altare an benè fiat? 282

Communicatio Bonorum ope-

rum cum aliis, in Collegiis &
Cœnoblis 298
Communicatio Corporis Chri-
ſti duplex eſt; quædam Fi-
de fit 707. quædam Ore 707.
illa nemo abuti poteſt 708.
hæc communis piis & im-
piis 797. 715
Communicatio Idiomatum
Realis 577. 581. 740. non Ver-
alis tantum 740. non Titu-
lus aut phraſis tantùm, aut
Modus loquendi 740. oppo-
nitur Verbali 740. Verbalis à
Sacramentariis ſtatuitur 577
damnatur 5SI. Non eſt Phy-
ſica 740. non ſunt Verba &
titulus inanis 740. Pacta eſt
vere & efficaciter 740. ſine
tamen Confuſione Natura-
rum & Proprietatum 740.
non eſt facta Effuſione pro-
prietatum Natura in natu-
ram 740. neque Exæqua-

tione 740. neque Conver-
ſione 740. Conſequens eſt

c 3 Unionis

Rerum.

JINDEX
Reruns.

Co.
Unionis hypoſtaticæ 744.
Verbalis, quid? 740. damna-
tur 749. negata à Neſtorio
˖5S8I. Calvinianis 777. 581.
Communicatio, Konvovia, Soao-
ια & unio, olim conjuncta
à Patribus 703
Communio, Bonorum non præ-
cepta 194. eſt Platonica 194
Communio Eccleſiæz. Extra
hanc Ssacramentum Eccle-
ſiæ nemo fſumere debet
propria affectione & devo-

tione 281
Communio Laica in S. Cœna
quid? 210

Communio Sanctorum 253
Communio fuiipſius in §s.

Cœna non probatur 280
Communis Maſſa 28
Concilia. Nicenum 314. Fjus

Conſtitutio de Epiſcopo
Romano & Alexandrino
314. Chalcedonenſe 729.736.
offert Papæ Primatum 315.
de Chriſto 794. Conſtan-
tienſe 302. tres Papas amo-
vetz87. Mantuæx habendum
277. Epheſinum, de Car-
ne Chriſti Vivifica 739.
744. 794
Conciones, noſtratium de qua
materia 190. 191. 236. Mo-
nachorum 260. 190. Uites
de Concionibus cum Sacer-

dotibus 46. de Confeſſio-
nibus 139.
Nugis 190. 236. de quæſtio-

nibus Philoſophicis 235. O-

peribus bonis 19o. tantùm
in Quadrageſima 190. 235.
nullæ olim in multis Regio-
nibus per totum annum
190. coram eruditis pos-
ſunt eſſe Eruditæ 335. au-
diendæ 341. Extraordina-
riæ 46. ex Ethica Ari-
ſtotelis olim auditæ 64
Concomitantia, Papiſtarum .
Eoc ι 302
Concordia, Publica anteferenda

omnibus commodis, quan-

tum fieri poteſt ſine offen-
ſione Conſcientiarum 192
Concretum ſeu Subjectum, in
quo Peccatum Orig. & Act.
hæret 624

Concupiſcentia: eſt Corruptio

qvalitatum corporis, &
prava Converſio ad carna-
lia: in Superioribus viri-
bus : Carnalia quærit
contra verbum Dei. Ef-
ficax in membris, pa-
riens malos fructus. 5y. 58

Coudemnatio Impiorum in Judi-

cio Extremo 17.19 5

Confeſſio. Fit vel Deo, & quid

illa? 16, vel Miniſtro PFC-
cleſiæ 365. vel Proximo
oflenſo

Papiſtarum de

del⸗

u

6

dorce

S=—

Co.
offenſo 161. ejus Formula
365. eſt Contritio 161. non
neceſſaria Jure divino, nec
ad Salutem 161. 42. Co-
gnitorum peccatorum 365.

Comprehendit duo, ipſam
Contritionem, & Abſo-
lutionem 364. fit Ore 175.
fitCorde, & non voce tan-
tum 1611

Confeſſio & examinatio
quædam probanda in
Auriculari operà 161.

Confeſſio & Examinatio

confitentium facit ad In-
Kitutionem Rudium 161.
303. Moderanda eſt 161.
* .
ſuper Confesſionibus ma-
gnæ olim Contentiones
Paſtorum cum Mona-
chis 46

Conf-ſto Auguſtana, Anno 1630.

oblata Proteſtantibus 5.

6oz. 691. Doctrinam conti-
net piam 6ο1. 602. Prima &
Invariata 544. 602. pia 166.
vera 166. conſcientiis uti-
lis 166. Symbolum Ec-
cleſiarum 544. 602. , 2. mu-
tata b. 3. ab illa diſceſſère
plures 602. ſimulata à mul-
tis 603

Confesſio Do trinæ & Fidei re-

Co.

quiritur Perſecutionis tem- 1N DE Z

pore 587
Confesſio Eccleſiarum noſtra-
rum eſt vera, pia & Catholi-
ca 182
Confesſio, Evangelii bonus
fructus 176
Confesſiofidei neceſſaria tem-
pore perſecutionis 596. 663
Confesſio mutua 161
Confesſio Oris non applicat
Promisſionem gratiæ 560
Confesſio Pontificia qui inſti-
tuta? 295. Conſiſtit in Enu-
meratione omnium pecca-
torum 295. Humani juris
eſt?9. Carnificina 139. 295.
imposſibilis 15. 29. 139. 161.
Abolenda, & cur? 303. falſa
299. incerta 299. manca 299.
mutila 299
Confeſſo Privata & Auricu-
laris, ante uſum s. Cœnæ
15. 26. 28. 29. 22. 236. Re-
tinenda 15. 29. non abo-
lenda 30;3. Impiè tollere-
tur 160. 30;3. Cur retinen-
da? ob Abſolutionem & a-
lias utilitates, ob Conſcien-
tias teneras & Jjuventutem

petulantem 299
Confesſio Veterum, apud Scri-
ptores quid? 161

Confesſionalium olimMagnus
numerus 140
Confes-⸗

Rerum

o.
INDEX. Confesſionarius 264
Rrrum, Conkdendum Gratiæ Dei 123. Mi-
ſericordiæ Dei promitten-
tis, qua propter Chriſtum
ſumus accepti 1a3. Promis-

ſiomi 123. 151
Confidentia in ſeipſo opus
Diabol 503

Confirmationis Sacramentum
caret mandato divino 179.
eſt ritus Patrum 179. non ne-
ceſſarius ad ſalutem 179
Confütatio Auguſtanæ Con-
fesſionis 49. recuſata a
Proteſtantibus 49. 224. Le-
cta in Conſeſſu Principum
49. Excepta inter legen-
dun 49. Kefutata à Me-
lanchthone 5o. ejus Refu-
tatio Cæſari oblata 5o. ſed
non recepta 5o. damnatrix
Orthodoxiz 49
Ejus Autores Monachi &
Theologi 49. haud Can-
didi 53. Iniqui 22. Ma-
levoli 23. Otioſi homi-
nes 76. 250. Rudes, ut
qui neſciant, quid Fides,
Gratia, Juſtitia 62. Ob-
ſcurant gloriam Chriſti
62. eripiunt piis ſolatium
6 3. Aſini 200. 164. Areo-
pagitæ 254. Homines
nihili 212. ardanapali z21.
Contemptor es Eloquen-

Co. .
tixæ 160. Sycophantæ, Per.-
diti ſoriptores i7. Nebu-

lones 222. 253. Sophiſtz

119. 164. Suaves Sophi-
ſtæ 142. Critici 150. Hy-
pocritæ 65. Impii Sophi.
ſtæ 164. Impudentes
Blasphemi 197

Condignunm, de Condigno non

meremur Gratiam & Vitam

æternam 88

Congrui & Condigni merita, fi-
gmentum otioſorum ho-
minum 95. 88. 114
coοναρ,α amandi 344. ament
mutuò 438. non deſerant
ſe 1ſ7
Conjugibus vivendum caſtè
& pudicè 344. Cconcorditer
43⁸
Conjugium cur Inſtitutum:
436. eſt Juris Naturalis ꝛ212.
214. Monachis Vitæ ges
nus, Deoô vix placens 220. feS
licita 217. ejus Finis 435. Re-
medium infirmitatis 25. 215.
Conjuncétio eſt divina 217.
non æquandum Virginitati
219. honorandum 15. 45.
honoratum ab Ethnicis 25.
ejus autor 435. licet Chri-
ſtianis 16. mundum & pu-
rum eſt ꝛ217. ejus Uſus mo.-
derandus 219. 223. nunc ma-
gis opus eſt, quàm olim eis.
Ejus

= E

7

Co.

Pjus prohibitio peperit fla-

gitia & ſcandala. 322. in-
famiam publicam, prodi-
gioſas libidines. 212. eſt
injuſta. 32 8. contra Jus
Divinum, Naturale, Gen-
tium, Canones. 212. 216.
à veteribus Canonibus
non prohibitum. 216.
à Novis prohibetur. 2 16.
permittitur à Canonibus
Veteribus. 216. Conci-
liis. 216. invitandi ad
hoc homines. 22. muni-
eendum legibus.
ordo eſt Deus gratus. 436.
cumulatur benedictio-
ne Dei. 435. Confirma-
tum à Deo. 435. præce-
ptum à Deo. ꝛIj. 436. ne-
ceſſarium. 21. 436. ho-
neſtum. 4;6. non tantùm
procreationis, ſed & Re-
medii cauſa, eſt. 2 5. 215.
propter fornicationem
215. Contemptores habet.
436. Encratitas 186. non
deſerendum. 186. deſer-
tum à pluribus. 188. con-
tractum non diſſolven-
dum. 216. 222.

Conjugium Sacerdotum. 24.
212.306. 32 8. licitum. 24.
cur ? 213. non parit infa-
miam & ignominiam Impe-
rio. 212

2 2

Co.

Conjunlctio noſtra eum Chriſto. T NDEXY
137 Rerumt.

Conſcientia non pacatur niſi Fi-
de. 148. non pacatur Enu-
meratione peccatorum. 162.
expulit olim in Monaſteria.
