miſſiopeccato- & in illis conſtanter perſeverare, tamen vel ſic vix fieri pos-
UW.

ſe, ut non labamur & hallucinemur. Adhæc quanquam er-
ratorum veniam & conſcientiæx tranquilliratem conſe qua-
Mur,

MATOn. 5e; betitio VI.
mur, ac per omnia à peccatis perpurgati ſimus: ita ta-
men vitæ noſtræ ratio comparata eſt, ut hodie unus ali-
quis ſtet, poſtero die cadat. Quapropter iterum nobis o-
randum eſt, ne nos jam probitatem & juſtitiam conſequu-
tos, & pacata erga Deum confcientia verſantes retro pro-
labi, ac tentationum impugnationibus cedere ſinat. Eſt
autem triplex tentatio, carnis, mundi, & Diaboli. Siqui-
dem in carne verſamur, ac veterem Adamum humeris no-
ſtris circumferimus; hic ſuis movetur affectibus, & nos
ſubinde provocat ac pellicit ad turpitudinem, ad ſocor-
diam, ad crapulam, & ingluviem, ad avaritiam & fraudu-
lentiam, ad decipiendum & defraudandum proximum,
& ut in ſumma dicam, ad omnes pravas cupiditates, quæ
natura nobisinfitæ ſunt, quæq; in nobis ſæpenumero exci-
tantur ab aliis videlicet ſodalibus, pernicioſis exemplis,
audiendo & videndo: quæ non rarèò vel Davidis animum,
vel ſi uspiam adhuc fuit incorruptior, poſſint inflammare
atque corrumpere. Deinde huic ſuccedit mundus, à quo
& dictis & factis offendimur, ac plane ad iracundiam & 2. Mundi.
impatientiam compellimur. Atque ut ſummatim virtutes
mundanas perſtringam, hic nihil aliud videre eſt, quàm
odium & invidentiam, inimicitias, ſimultates, jurgia,
vim, in jurias perfidiam, ultionem, maledicentiam, convi-
tia, contumelias, ſuperbiam & inſolentiam, nimio orna-
tu, honore, jactantia atque potentia ſemet efferentem,
ubi nemo poſteriores ferre ſuſtinet, ſed reliquos omnes
ſua pompa pofſt ſe relinquere ſtudet. His ſuccenturiatus ac- 3. Diabo li.
cedit nunc Diabolus, paſſim inſtigans ac provocans. Ve- b. 360. 357.
rum præcipuè in his perturbandis occupatus eſt, quæ ad 199·500.506.
conſcientiam & ſpiritualia negotia pertinent, nimirum
ut ex æquo & Verbum & opera Dei ventis & auræ, quod
dicitur, committamus & contemnamus, ut a fide & chari-
tate nos avellat, & in ſuperſtitionem, pravam noſtri fidu-
ciam, & cordis indurationem, aut in externam deſpera-
tionem, & Dei abnegationem & execrationem, aliaque
innumera & deteſtanda piacula iterum nos præcipitet.
1 i 4 Hi jam

Triplex ten-
tatio. p. 3 60.
1. Catnis.

Petitio VI. 504 CATECHISMuIS
Ignita tela. Hi jam ſunt laquei & retia, imo potius illa ignin tela, quæ
nequaquam caro & ſanguis, verum Diabolus in corda hu-
mana omnium venenatiſſimè torquet & jaculatur. Eph. 6. 16.
&. 2. Hæc æquidem magna ſunt & ardua pericula, nec le-
vium tentationum impugnationes, quæ cuiq; Chriſtiano-
rum perferendæ ſunt, graves abunde, ſi harum una ſola
p. 5e“ß. tantum toleranda eſſet. Inde omnibus horis ad orandum,
Deumq; invocandum compellimur, quamdiu in hac cala-
mitoſa vita conſtituti, ab omnibus partibus impugnamur,
infeſtamur & fugamur, ne Deus nos defeſſos patiatur oc-
cumbere, atq; ita demum iterum in peccata, dedecus & in-
credulitatem prolabi. Absq; hoc enim impoſſibile eſt, vel le-
viſſimam tentatiunculam vincere.
Induciin tenta: F. 3. Jam hoc nonſdicitur in tentationem inducere, quoties
mionem eſt labi vim ac robur reſiſtendi nobis ſuppeditat, neq; tamen tenta-
runur. tione ſublata aut adempta. Neq; enim quisquam tentatio-
nem aut illeétamenta devitare poteſt, donec in carne vitam
egerit, & Diaboli copiis circumuallatus fuerit. Et velimus
nolimus, tentationes nobis ſufferendæ ſunt, atq; etiam in
illis ipſis nobis verſandum eſt. Porro autem hoc depreca-
mur, ne in easdem prolabamur, & in iis ſubmergamur.
Quare longéè alia res eſt, tentationes perſentire, & iisdem
conſentire. Perſentire omnes cogimur, neq; tamen easdem
omnes, ſed nonnulli plures & graviores, veluti juventus
præcipue carnis tentationibus infeſtatur. Deinde, qui ad
maturam & conſtantem ætatem pervenerunt, jam grandi-
ores faéti, à mundo tentantur. Alii vero, qui rebus ſpiritua-
libus ſunt impliciti, nimirum fortes illi Chriſtiani, à Diabo-
lo. Verum ejusmodi tentationum ſenſus, quando præter
luntatem noſtram nobis objiciuntur, nemini nocere poſ
unt. Niſi enim ſentirentur, zenztiones dici non poſſent.
Porro tum demum confentimus illis, quando laxatis habe-
dulgemus, neq; vi neq; oratione repugnantes.

Wks IIsdelnInd

Certamina Quapropter convenit, nos Chriſtianos eſſe inſtructos, ac

Hiorim nere quotidie afſiduam tentationum pugnam expeéctare, ne
O uis tam oſcitanter & ſecure in utramvis (quod ajunt)

aurem

MAIOR. 05
aurem dormiat, quaſi Diabolus procul à nobis abſit, ſed
ubi ictus prævidendi & declinandi ſunt, diligenter advigi-
let. Quippe quanquam modò purus & caſtus ſim, ſim et-

Petitio VII.

iam patiens, mitis & dulcis, ſtans firma fide munitus: fieri

tamen poteſt, ut hac hora Diabolus tam peſtifero & vio-
lento telo cor meum configat, ut vix queat perſiſtere. Ejus.
modi enim hoſtis eſt, qui nunquam ceſſat aut defatigatur,
adeè ut ubi una tentationis procella impugnandi finem fe-
cerit, ſubinde decem aliæ ſuboriantur. Quapropter in tan-
ta difficultate non aliud relinquitur conſilium aut remedi-
um, quàm ad hanc orationem confugiendi, ac cum Deo
ex corde ita loquendi: Tu me orare juſſiſti optime pater,
fac precor, ne victus tentationibus retro in antiquam ffa-
gitiorum lernam prolabar. Hoc facto, videbis ac ſenties,
eas deſinere & minui, easdemq; victas herbam tibi porre-
cturas. Alioqui ſi tuis cogitationibus & proprio conſilio
tibi opem ferre anniſus fueris: rem malam tantum deteri-
orem facies, ac Diabolo majorem te impugnandi occaſio-
nem præbebis. Siquidem ſerpentinum caput habet, quod
ubi foramen, per quod irrepere poterit, nactum fuerit, to-
tum corpus, nemine obſtante, illico ſubſiequitur: cæterum
oratione fugari ac repelli poteſt.

ULTIMA PETITIO. p 361.
Sed libera nos à malo, Amen.

REæci Codices hoc loco ita habent, «αNHWMNα αααι ναμαρςNα
75 οναι ε. Quæ verba perinde ſonare videntur, quaſi
loquatur de Diabolo, quaſi velit uno faſce omnia perſtrin-
gere, ut hujus orationis ſumma adverſus hoſtem noſtrum
capitaliſſimum inſtituta ſit. Ille enim is eſt, qui ea omnia,
quæ oramus, ſummo ſtudio impedire conatur, nempe Dei
nomen ſeu gloriam, Dei regnum & voluntatem, panem
quotidianum, pacatam & lætam conſcientiam &c. Quam-
obrem hæc omnia ſummatim complectemur orantes:
Charisſime Pater, da precor, ut ab omni malo atq; infor-
11 F tunio

p. 504. 506.

De Clauſula
Gerh. t. 8. LL.
76 1.
Petitio genera-
lis petens libe-
rationem ab o-
mnibus mileri⸗
is hujus, vitæ
&c.

Petitio VII. F06 CATECHISMVS
tunio liberemur. Nihilominus tamen ea quoq; una incluſa
funt, quæcunq; mala ſub regno Diaboli nobis poſſunt con-
tingere, cujus generis ſunt: egeſtas, dedecus, mors, & bre-
viter omnium calamitatum & miſeriarum tragœdia, quæ
Diabolus in terris multiplex & immenſa eſt. Nam Diabolus, cum
endax & ho- on tantum mendax, verum etiam homicida ſit: nunquam
p. 3 57. 360. Hon nobis inſidioſe necem machinatur, ut animo ſuo mo-
411. 500. rem gerat, nobis in periculoſos caſus præcipitatis, aut
damno corporis affectis. Inde fit, ut complures fracta cer-
vice perimat, multos immiſſa inſania rationis uſu privet,
nonnullos in undis ſubmerſos ſuffocet, ac multos ad mor-
tem voluntariam ſibimet conſciſcendam adigat, aut alios
quospiam caſus terribiles ſubire compellat. Quare nihil
aliud in terris nobis fupereſt operis, quam ut indeſinenter
N Sα4. 5. adverſus capitalem hunc hoſtem oremus. Niſi enim divini-
tus conſervaremur, ne unicam quidem horam ab inſidiis
ejus tuti eſſemus.
Chriſtus hie Y. 2. Ex his jam dictis facile perſpicis, quomodo Deus
res kerenda⸗ pro omnibus rebus, etiam iis, quæ corporales ſunt, rogari
bomplexus eſt. Poſtulat, ut nusquam alibi quam apud eum unice ullum
quæratur aut expectetur auxilium. Cæterum hoc ultimo lo-
co poſuit. Si enim ab omnibus malis cuſtodiri & liberari cu-
pimus: neceſſum eſt, ut antea nomen ejus in nobis ſancti-
ſicetur, regnum ejus penes nos fit, voluntas ejus fiat. His
inquam, ante peractis, tum demum nos à peccatis, ab
ignominia cuſtodiet, præterea ab omnibus aliis, quæ aut
dolori, aut pernicioſa nobis eſſe queant.
. Amen vox F. 3. Ita nobis Deus omnes neceſtates noſtras, quibus
eider premimur, compendiofſisſimè propoſuit, ne qua nobis re-
cantes & hy- linqueretur negligendæ orationis excuſatio. Verum in hoc
pocritas. ſumma vis orationis ſita eſt, ut dicere quoque diſcamus
AMEN, hoc eſt, non hæſitare, orationem noſtram cer-
to eſſe, exauditam, & futurum eſſe quod precati ſumus.
Nihil enim aliud eſt, quam non hæfitantis fidei verbum,
non orantis temerè, ſed ſcientis Deum non mentiri, po-
ſteaquam audiendi facilitatem & certitudinem pollicitus
eſt

MATOR. H 507

eſt.]am ubicunq; talis fides non eſt: hic neq; veræ orationi
locus eſſe poteſt. Quare pernicioſa quædam illorum eſt

opinio ita orantium, ut non audeant, Amen, quoq; ad fi-
nem orationis ad jicere, hoc eſt, certò concludere, ſe exau-
diri, verùm in dubio perſeverant dicentes: Quji verò
tantum mihi ſumerem, ut jactarem Deummeas preces ex-
audiſſe, cùm me peccatorem eſſe non ignorem? Hujus rei
cauſa eſt, quod non ad promiſſionem Dei, ſed ad opus
proprium, ſuamq; dignitatem reſpiciant. Unde fit, ut ſuis
orationibus Deum tantùm ſubſannent, & mendacii coar-

guant. Hinc quoq; quamlibet prolixè orantes conſeqvun-

tur nihil quemadmodum divus jacobus c. I, 6. inquit: Qui

orat, in fide oret, nihil aæſitans. Qui enim haſitat, ſimilis eſt ftuctui ma-

ris, qui à vento movetur & circumſertur. Non ergo exiſtimet ho-
mo ille, quod accipiat aliquid à Domino. Ecce tanti refert,
apud Deum, ut certi ſimus nos non fruſtra orare,
& nullo modo preces noſtras vili
pendamus.

QUARTA PARS
CATECHISMI.
De Baptiſmo.

ACTENUs tres principales communis Chri-

ſtianæ doctrinæ partes executi ſumus. Præter
has ſupereſt, ut de duobus quoq; Sacramentis
y ab ipſo hriſto inſtitutis diſſeratnus, de quibus
☛☛F§ Cuivis Chriſtiano, ad minimum brevis quæ-
ſtitutio tenenda eſt: quandoquidem his ignora-
tis, nemo Chriſtianus eſſe poteſt, tametſi hactenus nihil
prorſus recti, nihil ſani de his traditum eſt populo. Pri-
mum verò ipſum Baptismum tractandum nobis propo-

nemus, per quem primitus in Chriſtianorum communio-

onem cooptamur. Ut verò rectè percipiatur, ordine cuncta
expli-

P. IV. De Ba-
ptilmo.

Sy. 7, 10.
Phil. 2, 1 5. De.
Tim. 2, 8.

Luth. t. 6. W.
Pp-⸗ 131. Pp. 8 2⸗
t. 4. J. 3 40.42 I-
A. C. a. 9. Ap.
13 6. A. S. I. Fo.
J. 30 1. Cat.
Mi. 362.

Doctrina de
Sacramentis
neceſſaria Ec-

De Bapti-

ſmo.

1. Ubi ſit inſti
tutus Bapti-
ſmus.

Autoritas

—

ſ08 CATECHISMuS
explicabimus, tantum ea tradituri, quæ cognitu erunt ne-
ceſſaria. Quomodo enim adverſus hæreticos Baptiſmus
defendendus ſit, hoc doctis relinquentes commendabi-
S. 2. Principio operæ pretium eſt ipſa verba exactè noſſe,
in quibus fundatus eſt Baptismus, & ad quæ omnia reſpi-
ciunt, quæ de Baptismo tractanda ſunt, nempe ubi Chriſtus
inquit, Mattheæi ultimo:

Euntes in mundum univerſum, docete omnes gen-
tes, baptiſantes cos in nomine Patris, & Filii, & Spiri-
tus ſancti.

Item, Marci ultimo:

Qui crediderit & baptiſatus fuerit, ſalvus erit. Qui
verè non crediderit, condemnabitur.

F. 3. In his verbis primùm tibi notandum & expenden-

mandati div- dum venit, hic extare Dei mandatum & inſtitutionem, ne

111.

dubitemus, Baptiſmum rem divinam eſſe, non abhomini-
bus excogitatam aut inventam. Nam quemadmodum pro
certo dicere poſſum, Decem præcepta, Symbolum fidei, O-
rationem Dominicam, nullum hominemè ſuo capite pro-
duxiſſe, ſed ab ipſo Deo data & manifeſtata eſſe: ita non mi-
nus vere jactare poſſum, Baptiſmum non eſſe humanæ ra-
tionis commentum, ſed ab ipſo Deo inſtitutum, adhæc ſeve-
1& præceptum, ut noſmet baptiſandos offeramus, aut non
ſalvari nos poſſe: ne quis in eam cogitationem fortè veni-
at, rem eſſe tam leviculam, ac rubeam novam tunicam in-
duere. In hoc enim ſumma vis & virtus pendet, ut Baptis-
mum veluti rem præclaram ac pretioſam magni æſtime-
mus. De eo enim vel maximè pugnamus & dimicamus:
ſiquidem jam mundus ita refertus eſt ſectis, vociferanti-
bus, Baptismum eſſe rem externam; rem externam vero
nullius eſſe uſus aut momenti. Verum pone, eſſe rem quo-
modocunque externam: hic autem extat Dei verbum &
man

MAITOR. 506

mandatum, quo Baptiſmus inſtituitur, fundatur & confir-
matur. Quicquid autem Deus inſtituit & faciendum præ-
cipit, certe non rem nihili, ſed rem pretioſam & utilem eſ-
ſe, neceſſe eſt: tametſil quoad externam faciem ſtramineo
culmo vilior eſſet. Potuimus hactenus per multa ſecula ma-
gnifacere Papam, literis ac Bullis ſuis vaniſſimis diſtribu-
entem indulgentias, altaria aut templa confirmantem,
tantum propter conceſſa ſigna & literas. Quanto majore
in pretio atq; exiſtimatione nobis baptiſmus habendus eſt,
cu jus ipſe Chriſtus autor extitit, quem ipſe præcepit, in-
ſtituit, ac in cujus nomine adminiſtratur. Ita enim verba
ſonant : Le & baptiſute, ſed non in veſtro, verum in Dei
nomine.
§. 4. Siquidem baptizari in nomine Dei, non eſt ab homi-
nibus, ſed ab ipſo Deo baptizari. Quapropter quanquam
manu hominis adminiſtratur, revera tamen opus DElI
cenſendum & habendum eſt. Ex quo quivis haud diffi-
culter poteſt colligere, Baptiſmi opus multo eſſe ſubli-
mius & præſtantius, quam ullum opus factum ab ullo di-
vorum, aut hominum. Sed enim hic omni ſtudio occupa-
tus eſt Diabolus, ut factitia quadam larva & facie nos de-
cipiat. Multo enim ſplendidius & præclarius eſſe videtur,
Carmelitam quempiam magna & laborioſa quædam fa-
cere opera: & nos ipſi multo majoris opera & merita no-
ſtra, quàm Dei æſtimamus. Verum ſcriptura ita docet,
quanquam omnium monachorum opera, quantumvis ni-
tentia, in unum conflata cumularentur, neq; tamen tam
pretioſa habenda forent, quam ſi Deus tantum ſtipulam
humi ſuſtulerit. Quid ita? Propterea quòd perſona nobili-
or eſt atq; excellentior. Jam vero hoc loco perſona nequa-
quam juxta opera, verum opera juxta perſonam æſtiman-
da ſunt, à qua dignitatem mutuantur & pretium. Verum
hic inſana ratio perverſe ac præpoſterè judicans ita exiſti-
mat, cum non perinde ſplendidam faciem Baptiſmus præ
ſe ferre ſoleat, atq; opera, quæ ipſa facit, nullius etiam mo-
menti eſſe Baptiſmum.
H. 5. Ex his

De Bapti-
ſmo.

Baptizari in
nomine Dei eſt
ab ipſo Deo
baptizari.

Collatio di-
vinorum ope-
rum & huma-
norum.

De Bapti- 510 CATECHISMIS

mo. H. 6. Ex his jam memoratis ſanum intelletum percipe,
pmnmg atq; interrogatus, quid Baptismus ſit, ita reſponde. Non
bP. 228.362. eſſe prorſus aquam ſimplicem, ſed ejusmodi, quæ Verbo
& præcepto Dei incluſa ſit, & per hoc ſanctificata, ita ut
nihil aliud ſit, quam Divina aqua, non quod aqua hæc
per ſe quavis alia ſit præſtantior, ſed quod ei verbum ac
præceptum Dei acceſſerit. Quocirca mera ſycophantia
eſt, & Diaboli illuſio, quòd hodie noſtri novi ſpiritus, ut
Anabapti- blaſphement & contumelia afficiant Baptiſmnum, Verbum
ſtæ. & inſtitutionem Dei ab eo divellunt, nec aliter intuentur
eum, quàm aquam è puteo hauſtam, ac deinceps ita
blaſphemo ore blaterant: Quid ergoutilitatis manus aqvæ
plena præſtaret animæ? Quis verò adeò vecors & inops
Sacramer- animi eſt, qui hoc ignoret, divulſis Baptiſmi partibus a.
um conſiat dquam eſſe aquam? Qua verò fronte tu tibi tantum ſumis,
verbo, & ſi- ut non verearis ab ordinatione Dei pretioſisſimum zαααα.αοα
gno, quæ in u- avellere, quo Deus illam conſtrinxit & incluſit, neq; inde
dividi. debent qivelli vult aut ſejungi? Quippe Verbum Dei, aut præce-
ptum, item nomen Dei, in aqua ipſa ſolet eſſe nucleus, qui
theſaurus ipſo cœlo & mundo omnibus modis nobilior eſt
& præſtantior.
In Ceremo- Y. 7. Ad hunc ergo modumita diſcerne, longè aliam rem
nus divinis eſſe Baptiſmum, atq; omnes alias aquas: non naturalis eſ-
verbo⸗ ſec ne ſentiæ gratia, ſed quod huic aliquid præſtantioris rei ad-
cum verbo Dei Jungitur. Ipſe enim Deus Baptiſmum ſuo honeſtat nomi-
conſideran- ne, ſuaq; virtute confirmat. Eam ob rem non tantum na-
dum. turalis aqua, ſed etiam divina, cœleſtis, ſancta, & ſaluti-
P. 5¹* fera aqua, quocunq; alio laudis titulo nobilitari poteſt,
habenda ac dicenda eſt: hocq; non niſi Verbi gratia, quod
cœleſte ac ſanctum Verbum eſt, neq; à quoquam ſatis am-
pliter, dignè, & cumulatè laudari poteſt: Siquidem o-
mnem Deĩ virtutem & potentiam in ſe habet comprehen-
ſam. Inde quoq; Baptiſinus ſuam accipit eſſentiam, ut
p. 625. Sacmmenti appellationem mereatur, quemadmodum ſan-
ii,u. Gus etiam Auguſtinus: Accedat, inquit, verbam ad
70. in Hc. leémentum, & ſit Sacimentum, hoc eſt, res ſancta atq; divina.

80. in jo. 1
N. 3. Quocir-

MAIOR. 5II
§. 8. Quocirca nunquam non docemus, Sacramenta & o-
mnes res externas à Deo ordinatas & inſtitutas non intuen-
das eſſe, juxta craſſam illam & externam larvam, veluti nu-
cis putamina intuemur, ſed quemadmodum hiſce verbum
Dei incluſum ſit. Neq; ſecus de parentum ſtatu & Magi-
ſtratibus loquimur. quos ſi eatenis intueri volumus, qua-
tenus nares, oculos, aures, cutem, pilos, carnem & oſſa ha-
beant, tum Turcis & gentilibus ſunt ſimiles, ac aliquis dice-
re poſſet: Cur hos ma joris facerem, quam alios? Atqui ac-
cedente præcepto, Honora patrem tuum & matrem tuam,
alium virum video, divina ma jeſtate & gloria exornatum.
Præceptum, inquam, aureus ille torques eſt, quem collo cir-
cumfert, imò potius corona in capite, indicans quomodo
& quam ob rem hæc caro & ſanguis honorandi ſint. Ita
quoq; ac multo quidem vehementius Baptiſmo honor ha-
bendus eſt propter verbum, quippe quem ipſe Deus & ver-
bo & facto honoravit, adhæc miraculis cœlitus oſtenſis
confirmavit. Num enim putas rem fuiſſe jocularem, Chri-
Rum ſemetipfam Jobanni baptizandum obtuliſſe, cælum ſimul
apertum eſſe, & Siritum ſanctum propalam à cœlo columbina
ſpecie devolaſe, nec quicquam affuiſſe, quod non certis-
ſimis documentis Divinam majeſtatem & gloriam repræ-
ſentaſſet? Quare iterum atq; iterum repetens moneo, ne
hæc duo Verbum & Aquam, ullo modo dis jungi atque
divelli patiamur. Separato enim inde verbo, non alia
eſt aqua, atq; illa, qua in culina ad elixandas carnes culinæ
præfecta utitur, poteſtq; non malè balneatorum dici Bapti-
ſmus. Cæterum conjuneto Verbo,ſicut Chriſtus ordinavit
& inſtituit, tum Sacramentum eſt, ac Chriſti Baptimm dici-
tur. Et hæc prima hujus inſtitutionis pars ſit de eſſentia
& dignitate hujus Sacramenti.
F. 9. Deinde, poſteaquam certi ſumus, quid ſit Baptiſmus
& quid de eo ſentiendum: etiam illud nobis diſcendum ve-
nit, quam ob rem, & in quem uſum, Baptiſmi ratio inſtituta
ſit, hoc eſt, quid utilitatis baptiſatis adferat, conferat & pa-
riat. Verum neque hoc melius atq; compertius, quam ex
verbis

De Bapti-
mo.

p. 342: 412

514.

Mat. 3, 16. Joh.
1, 32.
Rerelatio di-
vinitatis in Ba-
ptiſmo Chriſti
facta.

Quando Ce-
remoniæ ba-
bent rationem
Sacramenti.

2.
Effectus Ba-
ptiſmi remiſſio
peccatorum &
donatio Spiri⸗
tus ſancti.

De Bapti-
ſmo.

p. 363. 510.

P. 527. 75.

Ad Anaba-
ptiſtarum ob-
jectionem re-
ſponſio.

512 CATECHISMuS
verbis Chriſti ſuprà citatis ſciri poteſt ac percipi, nimi-
rum Marc. 16, 16. Qui crediderit „& baptiſatus fuerit, ſalvus erit.
Quare rei ſummam iita ſimplicisſime complectere, hanc vi-
delicet Baptismi virtutem, opus, fructum, & finem eſſe, ut
homines lalvos faciat. Nemo enim in hoc baptizatur, ut
princeps evadat, verum ſicut verba ſonant, ut ſalvus fiat.
Cæterum ſalvum fieri ſcimus nihil aliud eſſe, quam à pec-
cati, mortis & Diaboli tyrannide liberari, in Chriſti re-
gnum deferri, ac cum eo immortalem vitam agere. Ex
hoc iterum non obſcurè perſpicis, quanti momenti ac
pretii Baptiſmus habendus ſit, in quo tam inæſtimabilem
tamq;; ineffabilem theſaurum conſequimur. Atq; hoc i-
pſum ſufficienter indicat, Baptiſmum ſolam ac ſimplicem
aquam eſſe non poſſe. Ejus enim virtutis ſimplex aqua eſ-
ſe non poteſt, verùm enimvero Dei verbum facit, tum
quòd (ut ſupra diximus) Dei nomen in illo ſit. Jam ubi-
cunq; Dei nomen eſt: ibi vitam quoq; & ſummam felici-
tatem eſſe neceſſe eſt, ut non injuria, divina, beata, fru-

GQuoſa, & omnis gratiæ plena aqua dici poſſt. Etenim
verbi divini acceſſione eam virtutem conſequitur, ut la-
vacrum regenerationis ſit, ſicuti nominat Paulus ad Titum ter-
tio, V. 6.
S. io. Quod autem naſutuli noſtri, novi illi ſpiritus, ſuper-
ciliosè admodum fabulantur, fidem ſolam eſſe, quæ ſal-
vos faciat, opera verò & res externas ad ſalutem conſe-
uendam, nihil præſtare aut facere. Reſpondeo. Sanè in
nobis nihil aliud facere aut operari ſalutem quâm fidem,
qua de re mox infrà latius Atqui hoc cœcorum duces vi-
dere nolunt, finem neceſſario aliquid habere, quod cre-
dat, hoc eſt, cui innitatur, & qua re ſuffulta perſiſtat. Ita
jam fides aquæ adhæret creditꝗ; Baptiſmum eſſe, in quo
mera beatitudo & vita eſt; non aquæ virtute (ut abundè
dictum eſt) ſed per hoc, quod Baptiſmus Verbo ordina-
tione divina unitus & confirmatus eſt ejusq; nomine no-
bilitatus. am hæc credens quid aliud quâm in Deum cre-

do, ut in eum, qui ſuum Verbum Baptismo indidit & inſeru-
1 tb„

MAIOER. 57513

it, ac nobis externas res proponit, in quibus tantarumre-
rum theſaurum comprehendere queamus?

& II. Jam usque adeò inſaniunt novi illi Spiritus, ut dis-
jungere non vereantur fidem, & rem, cui fides adhæreſcit &
alligata eſt, tametſi externa ſit. Verùm hæc non poteſt
non externa eſſe, ut ſenſibus percipi & comprehendi pos-
ſit, atque ita deinceps animo infigi, quemadmodum to-
tum Evangelium externa quædam & corporalis eſt præ-
dicatio. In ſumma, quicquid DEus in nobis facit &
operatur, tantùm externis iſtiusmodi rebus & conſtitu-
tionibus operari dignatur. Ubicunque jam loquitur, imò
potius quocunq; aut per quemcunq; loqvutus fuerit, eo
fidei dirigendi ſunt oculi, eiq; adhærendum. Jam hic ver-
bum Dei in promptu habemus, Mar. 16, 16. Qui crediderit
& baptiſatus fuerit, ſalvus erit. Quorſum iſta verba alias quam

de Baptiſmo dicta ſunt, hoc eſt, de aqua divino ordi-

ne fundata & confirmata? Ex hoc ſequitur, Äůt is, qui Ba-
ptiſmum contemnit & rejicit, Verbum Dei, fidem & Chri-
ſtum quoque rejiciat, eo nos ducentem & Baptiſmo alli-

gantem.

F. 12. Tertiò, cognita jam ingenti cum virtute tum utili-
tate Baptiſmi, videamus ulterius, quæ perſona ſit talia acci-
piens, quæ per Baptiſmum offeruntur. Hoc iterum pul-
cherrimè & clarisſimè in his verbis expreſſum eſt: Qui cre-
derit & baptiſatus fuerit, ſalvus erit. Hoc eſt, ſola fides per-
ſonam dignam facit, ut hanc ſalutarem & divinam aquam
utiliter ſuſcipiat. Cùm enim hoc in verbis unà cum a-

qua nobis offeratur & proponatur, non alia ratione po-

teſt ſuſcipi, quèm ut hoc ex animo credamus. Citra fidem
nihil prodeſt Baptiſmus, tametſi per ſeſe cœleſtis & inæſti-

mabilis theſaurus eſſe negari non poſſit. Ildeò unicum illud

verbum (Qui erediderit) tantum poteſt, ut excludat atque
re jiciat omnia opera, quæcunq; facere poterimus hoc ani-
mo, ut per ea ſalutem conſequamur & promereamur. jam
enim ita irrevocabiliter decretum eſt, quicquid fides non
K k eſt

De Bapti-

imo.

Sactamenra
ſunt ſpect :ceula
ſeu teſtimonia
promiſſionibus
addita, ut certi-
us credamus.

III.
Qulbus pro-
ſit Baptiſmus.

De Bapti-

ſmo.

Aliud argu-
mentum ad-
Verſaztiorum.

Mandatum⸗-
Ite baptiz ate.
p. 3 42. 4† 12.

LRe

514 CATECHISMuIS=

eſt, illud ad conſequendam ſalutem nihil profuturum, neq;
tantillum conſeqvuturum.
§. 12. Quod ſi, ut ſolent, dixerint: Tamen ipſe quoq; Ba-
ptifmus opus eſt, & tu dicis, opera ad fſalutem conſequendam
nullius eſſe momenti, ubi tunc manet fides? Reſponde.
Sanè verò noſtra opera ad ſalutem nihil faciunt: porrò
autem Baptiſmus non noſtrum, ſed Dei opus eſt. Dei enim
Baptiſmus, ut dictum eſt, longè lateq; à balneatoris Ba-
ptiſmmo tibi ſecernendus eſt. Dei autem opera ſalutifera
ſunt, & ad ſalutem conſequendam neceſſarla, neque ex-
cludunt, ſed fidem requirunt, citra quam comprehendi
non poſſent. Eo enim, quod te aqua perfundi ſinis, Bapti-
ſmum nondum percepiſti aut ſervaſti, ut inde aliquid emo-
Iumenti ad te redeat. Verùm inde primùm tibi proderit,
ſi hoc conſilio temet baptizandum obtuleris, ut Dei man-
dato & inſtitutioni ſatisfacias, ut in nomine Domini ba-
ptiſatus promiſſam inaqua ſalutem conſequaris. Jjam hoc
neque manus neque corpus efficere poteſt, ſed corde cre-
dendum eſt. Ita vides liquidò, hic nullum eſſe opus, quod
Anobis fiat, ſed theſaurum, quem ille nobis largitur, ſola
fides adprehendit: non ſecus atque Dominus Jeſus in cru-
ce nullum opus eſt, ſed theſaurus verbo comprehenſus,
nobisq; oblatus, quem ſola fides apprehendit & conſe-
quitur. Injuriam itaq; nobis faciunt, cum adverſus nos
vociſerantur, quaſi contra fidem doceamus: cum tamen
unice illam urgeamus & inculcemus, ut quæ tam ſit neces-
ſaria, ut ſine illa nihil quicquam poſſimus adprehendere
aut confequi.
5§ 13. Ita quidem habemus tres hu jus Sacramenti partes.
quas qui vis Chriſtianus tenere debet, præcipuè vero, quod
Baptiſmus Dei ſit conſtitutio, in omni honore ac pretio
habenda. Quæz una abundeè ſatis nos movere debet, ta-
metſi res prorſus ſit externa. Quemadmodum quartum
præceptum, Honora patrem tuum & matrem tuam, tantum
de corporali carne & ſangvine honorandis conſtitu-
tum eſt, in quo non carnem & ſangvinem; ſed Dei præce-
ptum

. MATOR. 4 FI5
Num intuemur, cui illa incluſa ſunt, cujusq; gratia, caro &

ſanguis pater ac mater dicuntur. Ita quoq; ſi præter hæc

verba, Iee & baptizate & . nihil nobis eſſet aliud, attamen
nobis illa, ut Dei conſtitutio, arripienda eſſent & facienda.
Jam hic non tantum adeſt præceptum & mandatum faci-
endi, verum etiam promiſſio. Quare multo præſtantior
eſt, atq; ſublimior Baptiſmi conſtitutio, quam alia, quæ à
Deo præcepta & ordinata ſunt. In ſumma, adeo plena eſt
conſolationis & gratiæ, ut ejus ſublimitatem cœlum ac ter-
ra aſſequi nequeant. Verum h arte opus eſt, ut hæc vera

eſſe credantur; neq; in theſauro quicquam deſiderari po-

teſt: in hoc vis ſita eſt, ut comprehendatur, & comprehen-
ſus firmiter retineatur.
F. I4. Quapropter quivis Chriſtianus per omnem vitam
ſuam abunde ſatis habet, ut Baptiſmum rectè perdiſcat,
atque exerceat. Sat enim habet negotii, ut credat firmi-
ter, quæcunq; Baptiſmo promittuntur, & offeruntur, vi-

ctoriam, nempe, mortis ac Diàboli, remiſſionem pecca-
torum, gratiam D ET, Chriſtum cum omnibus ſuis ope-

ribus, & Spiritum ſanctum cum omnibus ſuis dotibus.
Breviter iſta omnia, quæ Baptiſmus ſecum adportat, o-
mnem humanam cogitationem exuperant, ita ut ſi imbe-
cilla natura animo repeteret, non injuria in dubium ve-
niret, num vera eſſe poſſint. Ipſe enim æſtima, Quod ſi
uſpiam gentium eſſet medicus ea arte præditus, qua poſ-
ſet efficere, ne homines morerentur, aut ſi mortem

oppeterent, poſtea tamen perpetuo viverent, quam non

ad eundem maximi minimique certatim & undarum in-
ſtar multis cum opibus curſitarent, ita ut præ divium
turba nulla daretur accedendi copia? Jam hic in Bapti-
ſmo parvis & amplis, hoc eſt, omnibus gratuitò ad fores
usq; offertur ejusmodi theſaurus & medicina, quæ mortem
abſorbet, ac homines in vita conſervat. Ita Baptiſimnus in-
tuendus eſt, & nobis fructuoſus faciendus, ut hoc freti
corroboremur, & confirmemur, quoties peccatis aut con-
ſcientia gravamur, ut dicamus : Ego tamen baptizatus
K k 2 ſum:

7

De Bapti-
ſmo.

Promiſſio:

Qui ctediderit
& baptizatus
fuerit.

Aſſiduus

Baptiſmi ulus
in omni vita.

De Bapti- 116 CATECHISMIuIS

ſmo.

De Baptiſmo
infantum. p.
14. 136. 301⸗
786. 788⸗

Sentire in-
fantes bapti-
zandos.
Prior reſpon-
ſio.

ſum: quod ſi baptizatus, certum eſt, ea promiſſa mihi
data eſſe, me beatum fore, ac vitam immortalem & ani-
ma & corpore poſſeſſurum. Ideo enim hæc duo in Baptiſ-
mo fiunt, ut & corpus aqua perfundatur, quod præter
aquam nihil plus poteſt capere, & ad hæc verba profe-
runtur, ut hæc anima capiat. Jam vero quoniam & aquam
& verba unum Baptiſmum eſie conſtat, ſequitur, ut & cor-
pus & anima ſalva fiant, ac in æternum vivant. Anima qui-
dem per Verbum, qui credit: corpus autem, quoniam
animæ unitum eſt, & Baptiſmum quoq; adprehendit,
qua ratione poteſt adprehendere. Quare neq; in anima
neq; in corpore uspiam rem precioſiorem habemus: ſi-
quidem Baptiſmi auxilio prorſus ſancti ac felices reddi-
mur, id quod alioqui nulla vita, nullum uspiam opus po-
teſt aſſequi.
§. I5. Hæc quidem de Baptiſmi eſſentia, utilitate & uſu,
quæcunq; ſcitu erant neceſſaria, diéta ſufficiant. Hoc vero
loco occurrit quæſtio, qua hodie Diabolus per ſectas ſuas
mundum varie illaqueat, nempe de puerorum Baptiſmo,
num illi quoq; credant, aut recte baptizentur. Ad hanc
nos ita breuiter reſpondemus: Qui ſimplici intelligen-
tia præditus eſt, ille hanc quæſtionem indchſcuſſam à ſe re-
moveat, ac doctoribus diſcutiendam relinquat. Quòd
ſi tamen reſpondere volueris, ita reſponde: Puerorum
Baptiſmum Chriſto placere & gratum eſſe, ſuo ipſius o-
pere abunde oſtenditur, nempe quod Deus illorum non
paucos ſanctificavit, eosdemq; Spiritu ſancto impertivit,
qui ſtatim a partu infantes baptizati ſunt. Sunt etiam ho-
die non parum multi, quos certis indiciis animadverti-
mus Spiritum ſanétum habere, cum doctrinæ eorum,
tum etiam vitæ nomine: Sicut & nobis gratia Dei datum
& conceſſum eſt, noſſe Scripturas interpretari, & Chriſtum
cognoſcere, quod citra Spiritum ſanctum nullo modo
fieri poſſe, nemo dubitat. At ſi puerorum Baptiſmus Chri-
ſto non probaretur: nulli horum Spiritum ſanctum, aut
ne particulam quidem ejus impertiret, atq; ut ſummnifm
gquod

MAIOR. 517
quod ſentio, eloquar, per tot ſecula, quæ ad hunc usq; diem
elapſa ſunt, nullus hominum Chriſtianus perhibendus eſ-
ſet. Quoniam vero Deus Baptismum ſui Sancti Spiritus di-
ſtributione confirmat, id quod in nonnullis patribus, divo
Bernhardo, Gerſone', johanne Huſs non obſcuris argu-
mentis intelligitur, neq; ſancta Chriſtianorum ccleſia usq;
ad conſummationem ſeculi interibit: fateri coguntur, Deo
Baptiſmum non diſplicere. Neq; enim ſibi ipſe poteſt eſſe
contrarius, aut mendaciis & nequitiæ ſuffragari, neq; huic
promovendæ Spiritum ſuum impertire Et hæc fere optima
& firmisſima eſt pro ſimplicibus & indoctis comprobatio.

Neq; enim hunc articulum, credo Eccleſiam Catholicam, com-

munionem ſanctorum & . nobis eripient aut ſubvertent un-
quam.
§ 16. Deinde hoc quoq; dicimus, nobis non ſummam vim
in hoc ſitam eſſe, num ille, qui baptiſatur credat, nec ne:
per hoc enim Baptiſmo nihil detrahitur. Verum ſumma rei
in Verbo & præcepto Dei conſiſtit. Hoc quidem aliquanto
eſt acutius, veruntamen in hoc totum verſatur, quod di-
xi, Baptiſmum nihil aliud eſſe, quam aquam & verbum
Dei ſimul juncta, Hoc eſt, accedente aquæ verbo, Bapti-
ſmus rectus habendus eſt, etiam non accedente fide. Neq;
enim fides mea facit Baptiſmum, ſed baptiſmum percipit
& apprehendit. Jam Baptiſinus non vitiatur aut corrum-
pitur, hominibus eo abutentibus, aut non rectè ſuſcipien-
tibus, quippe (ut dictum eſt) qui non fidei noſtræ, ſed ver-
bo Dei alligatus eſt. Nam quanquam hodierno die judæus
quiſpiam fraudulenta quapiam ſimulatione & malitioſo
propoſito veniret, ſe baptiſandum offerens, nosꝗ; eundem
ſerio omni ſtudio baptiſaremus, nihilominus nobis dicen-
dum eſſet, Baptiſmum verum & rectum eſſe. Hic enim
aqua unà cum verbo Dei præſto eſt, tametſi ille non recto
animo, ut debebat, ſuſceperit: ſicut illi, qui indignè ad cœ-
nam Domini accedunt, verum corpus Domini accipiunt,
quanquam non crediderint.
J. I7. Ita vides Rottenſium ob jectionem vanam eſſe & nul-
Kk 3 lius

Poſterior re-
ſponſio.p.5 19.
524.5 26.700.
716.

Exempla.

De Bapti-
imo.

„18 CATECHISMuS

lius roboris. Nam quemadmodum diximus, quanquam
pueri non crederent, quod nullo modo affirmandum eſt,
(ut jam oſtenſum eſt) tamen Baptiſmus verus eſſet, neq;
quisquam eos rebaptiſare debet: veluti Sacramento nihil
detrahitur, tametſi aliquisad ejus participationem improe-
bo animo accedit: neq; ferendum eſſet, ut eadem hora
propter priorem abuſum ad ſumendum accedat denuo,
quaſi initio verum Sacramentum non percepiſſet. Hoc
enim eſſet ſumma ignominia Sacramentum afficere. Qua
verò ratione verbum & inſtitutio Dei propterea irrita eſſe
debebunt, quia nos non rectè utimur? Fropterea dico, ſi
non rectè credidiſti prius, tamen adhuc crede, atq; ita di-
cas: Baptismus quidem rectus fuit, ego verò eundemnon

reètè ſuſcepi. Nam ego ipſe quoq; & omnes alii, qui ba-

Collatio ri-
tus Baptiſmi &

cœnæ Demi-
Ni.

Refutatio ra-

ptiſantur, coram Deo ita coguntur dicere: Venio huc in
mea & aliorum fide, neque tamen aſſeveranter affirmare
audeo, me certo credere, & multi pro me precantur,
ſed huic fidens innitor, quod hoc verbum & præceptum
tuum ſit. Quemadmodum ad cœnam corporis & ſangvi-
nis Domini accedo, non meafide, ſed Chriſti verbo fre-
tus, ſive jam firmo, ſive infirmo ſim animo, illud ego Deo
meo commendo. Hoc tamen compertè teneo, quod juſſu
Dei mihi accedendum, edendum & bibendum eſt &c.
quodq; mihi ſuum corpus & ſangvinem donat, quæ res
nunquam mihi mentietur, aut me decipiet. Ad hunc mo-
dum cum puerorum Baptiſmo quoque facimus, Puerum
Eccleſiæ miniſtro baptilandum adportamus, hac ſpe atq;
