propter noſtram impletionem legis: Et alter, quod magi- p. 16.7. 136.1932
Hratus, leges & tota politia ſint ordinationes divinæ, qui- 1
bus Chriſtlanus Sanétè uti poteſt, tantùm habent bhoni, ut
incommoda omnia obruant. Nullam enim firmam conſo-
lationem pavidæ conſcientiæ habere poſſunt adverſus iram
Dei, niſi cognito ahkero articulo. Alter articulus valde mu-
nit tranquillitatem rerumpublicarum. Porrò quàm perni-
cioſis opinionibus ante hæc temporautrumq; doctrinæ ge-
nus oppreſſum fuerit, nemo ignorat, & libri Adverſariorum

= *
11ðð
S

WWW—

n teſtantur, qui nuſquam fidei mentionem faciunt, cum de Re-
misſione peccatorum loquuntur. Nuſquam docent de Digni-
zate rerum oivilium. Nuſquam docent quuomod Enangelir
. am tradat juftitiam æternam. Interim in vita corporali velit

nos utl

12

268 ART. XXIIX. A BV S. VII. DEPOTEST ATE
nosuti Politicis legibus ac moribus. Hæ res patefactæ
initioò favorem conciliaverunt Luthero, non ſolum apud
nos, ſed etiam apud multos, qui nunc atrocisſimè nos op-
pugnant. ααα⅞. 7α s Xααισαι ρπανοαα ² Ceoror, inquit
Pindarus. Iam ſi qui tumultus extiterunt, jure conferri cul-
pa poteſt in Adverſarios, qui primuùm, injuſta condemna-
tione Lutheri, Schiſima excitarunt, & Eccleſias disſipave-
p-toz.182. 1833. runt. Et nunc miram ſævitiam exercent in viros bonos
306. & pia docentes. Irritant hominum animos & aliis modis,
quos hic non libet recitare. Neque verò adeò ferrei, adeò
ſine ſenſu ſumus ,ut Offenſiones Publicæ nihil perturbent
Mat. 11,6. nos. Sed meminimus à Chriſto dictum eſſe: Beatus qui in
L me non fuerit ſiandalizatus. Hoc enim agit Diabolus tum
P.357.499.500. t opprimat, tum ut deformet Evangelium infinitis modis.
503 506.54t.3) Alibi tyrannos contra Evangelii profeſſores inflammat-⸗,
alibi bella, alibi ſeditiones, ahbi hæreſes excitat, ut reddat
inviſum hoc doctrinæ genus, quod videtur occaſionem⸗
præbere talibus motibus. At verò prudentibus viris faci-

hius eſt ſua pericula negligere, quàm illa ſcandala publico-

rummotuum. Verùm adverſus hæc quoque oportet Chri-
ſtianam mentem præmunitam eſſe, ne propterea Verbum
Dei abiiciat.
§. Quanquam autem non delectat nos Comparatis, ta-
Papiſ. men quia Adverſarii hac criminatione prægravant nos, non
1. ſunt disſimulanda ipſorum vitia. Quantum mal eſt apud
P 259.:84. 2. Adverſarios in ſacrilega prophanatione Miſſarum? quan-
z1. ſeq. 3. tum turpitudinis habet cælibatus eorum? Cultus Sancto-
4. rum plenus apud eos eſt manifeſta Idololatria. Nihilnescan-

Scandala

dali eſt in Ambitione Pontificum, qui iam annis amplius

P.3-3u.30. quadringentis belligerantur cum noſtris Imperatoribus:
lerumque in Italia interdum etiam in ipſa Germania, ubi in-
ter ſe Filium & Patrem, cognatos ac cives cõmiſerunt. Quòèd
ſi bellorum iſtorum cauſærequirantur ex Hiſtorüs, nihil
invenietur dignum Pontificibus, dicemus enim modera-
5. tisſime?. Quantum eſtmali, quòdin ordinandis Sacerdoti-
6. bus non deligunt idoneos? quid in Mercatu Sacerdotiorumꝰ
Item

— „

f — — — G

ECCLESIASTICA.

269
Item in periculoſis diſpenſationibus nihilne eft viti? Sed

j.

hæc vitia utcunque condonari poſſent, ſi tamen conſervaſ. O quis con-

ſent puram doctrinam in Ecclefüs. Hæc verò quomode
Contaminata ſit impiis opimonibus ac traditionibus, teſtan-
tur Canoniſtarum fcripta, teſtantur libri Theologorumpple-
ni diſputationum prophanarum, quæ partim funt inuti-
les ad pietatem, partim etiam chisſident ab Evangelio.
Deinde interpretatione Scripturæ ludunt & comminiſcun-
tur quidquid libet.
6S.. u. Hæcdocdctrinæz confuſio præcipuum eſt ſéanda-
lum, & maximè pernicioſum, de quo præcipuè queritur Jo-
hannes inApocalppſi cum deſcribit Pontificium regnum. Quid,
cum ventum eſt ad Monachorum ſuperſtitiones, quæ fue-
runt infinitæ, quantum ibi eſt pernicioſarum offenſionum?

8. donet?

..

10. c. ,S.

qualis fuit applicatio meritorum, ſi cadaveri circumdare- p. nzo.

tur cucullus &c. Porrò nihilne ſcandali eſt, quèd hoc
tempore manifeſtam veritatem Evangelii opprimere conan-
tur? quòd crudeliter occidunt bonos viros pia docentes?
quòd prohibent ne rebus cognitis fanentur ambigentes
conſcientiæ? quòd Reges hortantur ad crudele latrocinium:
Scilicet hæc non ſunt Scandala judicanda, ſed mera zazοοοαια
arα Pontificia. Neque ver libet nobis hic quidquam-
pro magnitudine retum exaggerare, ne quis delectari
nos iſta commemoratione putet, quam extorſerunt no-
bis invitis ſcriptores Confutationis. Nam hæc cauſſa non
ex hominum moribus, aut ex fortuna, ſed ex Verbo Dei
judicari debet, quod utinam adhiberent in conſilium⸗
omnes qui de his controverſiis pronunciant. Kerum au-
tem hic dicendum eſt, quod ſæpè jam diximus: Nos ma-
ximè cupidi fumus publicæ concordiæ pacisque, quàâm cer-
tèe Chriſtianos maximè inter ſe colere decet. Deinde inviti

1I.

12. P. 25.211.
13. 221. 26 82
c

diſſentimus ab Optimo Imperatore, quem non ſolàm pro- p. 21. 20.212.

pter Imperii faſtigium, ſed etiam propter virtutes verè he-

roicas, quibus cognovimus eum præditum eſſe, veneramur.
Sed Adverſarii non patiuntur coire concordiam, niſi hac le-
ge, ut nos aſſentiamur condemnantibus manifeſtam veri-

270 XXVIII. ABVS. VII. DE POTEST. ECCLES.
tatem Evangelii, & Eccleſiæ neceſſariam. Id facere non»-
poſſumus: Oportet enim Deo magis obedire, qum bhominibus.
Quarè Adverſarũ rationem Schiſinatis reddituri ſunt Deo,
qui Eccleſias nova & inuſitata ſævitia disſipant. Neque⸗
dubium eſt, quin hæc ſævitia mutationem aliquam rebuspu-
blicis allatura ſit. L
§. 13. Hæc pro tempore reſpondimus ad Confutatio-
nem, ac judicium piis ommibus permittimus, utra pars rectè
ſentiat. Et offerimus nos, noſtram ſententiam de ſingulis lo-
cis, ſiquid alicubi deſiderabitur, copioſiùs declaraturos eſſe.

T5“ Se.

Capita Libri ſunt
I. Præfatio D. Lutheri. burgatorio.
II. Pars IJ. de Deo. Animabus Defunctorũ.
II. De (1) Mediatore Chriſto. Peregrinationibus.
de (2) Miſſa, ubi Articuli de à Fraternitatibus.
de G) Canonicis & Mo- Reliquiis SS.
naſteriis. Indulgentiis.

— Er
——

i.beccato. ſio. Initiatione, (Invocatione. SS.

Pœnitentia. II. Conjugio Sacerdotum.
4.Evangelio. 12. Eccleſia.
S. Baptismo 13. Juſtificatione. S=
6. Sacramẽto 4. Votis Monaſticis. Templorum.
III. Altaris. 5. Traditionibus, utà Campanarum.
de ]„. Clavibus. Dedicatione (Altarium.
8. Confeſſio- 16.8ubſcriptiones Theologorum.
ne. 17. Primatu Papæ.
9.Excommu-8. Epiſcoporumboteſtate.
nicatione.

2. Lege. Ordine, Vocatione.

IV. Subſcriptiones Theologorum.
Smalcaldia Locus Hasſiæ eſt ad VVerram, Duringiæ Gothanæ confinis, ce-
lebris Conventu Proteſtantium ann. 1531. d. 29. Mart. pro Federe, Sleidan. . 7. n. 26.
Hortled l. 8.c. 7. t. 2. aun. 1537. 15. Febr. ob Concilium, Sleid. l. 1I. n. 2. ann. 1540.
Kl. Mart. ob Concordiam cumPapiſtis. Sleid.. 8.2 17.I. . n. 1. Caroli V. odium loci.-
Mantuam indicitur Concilium d.z. Iun. 1536. ad d. 23. Maji 1537 futurum.

ARTICV-

quod vel Mantuæ vel alibi congregan-
dum fuiſſet, exhibendi fuerant, indicantes, Quid recipe-
re, concedere, vel recuſare poſſemus & debere
mus. Scripti à

““ D. MARTINO LVTHERO,
ANNO M. D. XXXVII.

*“) Germanicum eſt authenticum, Latinum minus a ccuratum. Polyc. Vſer.
csontra Daniel. Hofman. anno 1) 97⸗

Præfatio D. Martini Luctheri.

& ceret anno ſuperierikirea Pentecço-
ſteen Mantuæ congregando, & pau-
poſt ab urbe Mantuaz aliò trans-
π Ferret , (unde nondum conſtat„
gud illud convocare pel pelit pel
posſit) & nobis quoque ſperandum
eſſet, ut ad Concilium ipſi etiam bpocaremur, pel metu-
endum, ne non vocati damnaremur. Mmiungebetur mi-
i, uat Articulos doctrina noſtræ conſeriberem & cokige-
rem, ſi fortè res procederet „ ut conſtaret, quid & qua-
tenus

A 549. ætat. &a. Succeſſ. Iulius II I o. S§. inde Marcellus II. . d. 2. Papa-
tůs. Paul. IV. P Ssg. gtat. 5Sz. Pius IV. qui inſtaurat Concilium. indict. ann é1. &
ſinit A. 1567. 4. Dec. Sesſiones ſunt 2.

ARTICVLI
CHRISTIANE

Doctrinæ, a) qui à Noſtris Concilio, 6) ſi Aans. S c.sd

607.

Idus Mart. in-
dicitur A. 1546.
7· Ian. Tridenti
incipit. A. 5yz.
diſſolutũ bello
Mauritii Sax.
A. 1561.
c Luth. Tom. 6.
Ien.p'44. a. p.
Goé. ſolo. at A.
C. 17. articuli
à Philip. & aliis
aucti, Selnecc.
rardeluit.

M PAPAPAFLFVS HVISSzripü cuf
nominis Tertius „ Concilium indi-Täa—.

Approbatio.

Publicatto.
Confeſio-
ealis.

Elenchtica.

272 PREFATIO.
tenus Pontificiis cellene, & in quibus capitibus conſtanter
perſe varare & vellemus & poſſèmus.
§. 2. Conſripfi igitur hoſèe Articulos, & naſtræ Par-
ti tradidi. Anoſtris illi recepti & unanimi confesſione ap-

probati ſunt, at Concilio (ſi quod à Papa & Pontiſtcis tan-

dem ſine mendaciis & fraudibus, vero, legitimo & Chriſtia-
no modo inſzitueretur) publicè offerrentur, & Fidei noſiræ
confesſionem explicarent.
§. 3. Cum autem Romana iſta aula ſeu Curia ades
formidet Cbriſtianum liberumque Conciliumn, & lucem
turpisſimé fugiat, ita ut etiam ipſis Pontiſiciis ſpes Con-
cilii Chriſtiani non tantaàm conpocandi, ſed etiam ferendi
& concedendi prorſus ademta ſit, unde ſanè offenduntur
meritò multi Pontificii, & ægrè ferunt negligentiam iſtam
Papæ- ac inde facile colligunt, malle Papam interitum
totius Chriſtianitatis, & damnationem omnium anima-
rum, quàm ſui & ſuorum aliquam reſormationem, &
ztyrannidis ſuæ contraétionem & modum ides & nibilo-
minus articulos hos in publiecum emittere polui, ut ſi citius
ex hac vita epocarer, quàm Concilium congregaretur,
(quod ita eventurum eſſe, omnino confio & ſpero, -um la-
cifugi iſti gi αaρaα nimium in protrabendo & impediendo
Concilio laborent) ut inquam ii, quipoſt me vipent & re-
manebunt, teſtimonium & Confesſionem meam haberent
& proponere poſſent, adjunctam Confesſioni quam antea
publicapi, in qua bactenus conſtanter permanſi, & perma-
nebo deinceps,per Dei gratiam.
§. 4. Duid enim dicam? Quomodo querelam in-
ſtituam? Adbuc ſuper es ſum, ſeribo, conciones babeo, &
prælego publicè & quotidièt“ & tamen virulenti homines
non tantum exAdverſariiszſea etiam fakſtfratres, gqui no-
biſcum

.— —

—

er

DOCT. MART. LVTHERI. 227
biſcum ſe ſentire aiuat, mea ſeripta & Actrinam meam;
ſimpliciter contra me adforre & allegare audent , me vi-
vente, vidente, & audiente, tiamſit ſciant , me aliter
darere, & polunt birus ſaumn meo labore exornare, &
iſeros bomines mee ſab nomine decipere & ſedacere. Quid
ergo, bone Deus, poſt obitum meum ſiet?
§. F. Deberem quidem ad omnia reſpondere, dum
adbuc vipo. Sed quæſo quomodö omnia diaboli ora olſtrue-
re Jolus pobhſum!? praſertim eorunz (utpote penenatorum
omniam) qui nec audire nec attendere bpolunt, guid ſeri-
bamus, ſod in eo Zoti ſant, ut berba noſtra etiam in mi-
nutisſimis literis ſeeleraté Zervertani & depravent. His
ergo diabolas reſpendeat, & tandem ira Dei, qgnemaamo-
dum merentur. Sape recordor boni Gerſoenis, dubitantis;
num quid boni publicè ſeribenaum & proſerendumſit. Si
ſeriptio omittitur, multæ animæ negliguntur, quæ libera-
ri potuiſſeènt. Si verò illa præſtatur, Gatinz diæbolus præ-
Nò ſi cum linguts peſtiferis & alamniarumplenis, que
omnia corrumpunt, & veneno inſiciunt, ut utilitas Eeripte-
rum impediatur.
§. 6. Quid tamen ex iſta malitia ſaa commodi reci-
piant, manife Wunn ſt. Daiaenim nos mendaciis perdité
onerarunt, & . Eimpliciores à nobis per iſta mendacia retra-
bhere poluerunt, Deus opus ſuum ſubinde promovit, & ipſo-
rum cæœætum reddidit minorem, noſtrum per majorem, ac
ipſos ob mendacia confadit, & confundit etiamnum.
§. 7. Recitaho hiſtoriam. Fait Vuiteberge Dodtor
Juidan ex Galliis miſjus, qui Eobis palam indicabat Regi ſus
certò perſvaſum e&ſſe, apud nos nuklam: eſſe Eccleſiam, nul-

lum magiſtratum, nukam conjugium, ſed Promiſcut

omnes pecudum more pivere pro ardirrie. Dic jam, qao
7
alt

274 PREFATIIO.
vultu nos coran tribunali Chriſti in ultimo judicio ſint
aſpecturi ii, qui tam craſſa & prodigioſa mendacia Regi G
aliis regnis per ſua ſeripta inculcarunt cen veritatemé Chri-
ſtus omnium noſtrüùm Dominus & judex ſcit ipſe, iſtos
mentiri & ſemper mentitos eſſe. Hujus ſententiam au-
dire cogentur, quod certò ſeio. Deus conpertat conver-
tendos, ut agant pœnitentiam. Cateros obruet Væ« & Ab

in æternum.
Concilii §. §. Vt autem redeam ad rem, Optarim ex animo
Vu. Concilium Chriſtianum & liberum aliquando congregari,

ut multis & rebus & hominibus conſuleretur, non, quòd nos
Concilio indigeamus (Noſtræ enim Eccleſiæ per Dei gra-
Tio. inene- tiam, puritate Verbi & vero uſu Sacramentorum, ac ce-
n c. 20. fol. onitione pocationum & perorum operum, ita ſunt illar
1. minatæ, edoctæ, & confirmata, ut Concilio opus nobis
non ſit, nec à Concilio aliquid melius aut perfectius o=
ſtendi nobis posſit) ſed quòd in Epiſcopatibus videamus
paſſim multas parochias planè deſertas & vacuas, itl;
ut præ dolore cor hominis pii extingni facilè posſit. Et ta-
zmen nec Epiſeepi, nec Canenici curant miſerorum ho-
minum pel pitam vel mortem, pro quibus tamen Chri-
ſeus eſt mortuus, quem miſeri bomines ut verunm paſto-
zem cum ovibus ſuis loquentem audire non poſſunt. Et

hoe me mopet, ut exhorreſiens vebementer metuam, ne

Chriſtus ipſe aliguando convocet Concilium Angelicum
contra Germaniam, quo funditus deleamur, ſieut Sodoma &
Gomorrha, quandoquidem tam temerè ipſiiludimus nomi-
ne & praætextu Concilii.
objedta. §. o. Præter bac tamen neceſſaria negotia Eccleſiaſtica,
eſſent quoq res magnæ in ſtatuPolitice corrigendæ, ut diſeor-
dia Principum & Statuum, Eſura & aparitia ten diluvium
inundarnnt, & ſpecie juri defenduntur. Petalantias laſci-
via,

— —— —.

L DOCT. MART. LVTHERI. 2 75
via, ſuperbia & luxus ac faſtus in peſtitu, crapula, alen,
pompa, pitiorum & ſcelerum coneurſus, malitia, conta-
macia ſubditorum Familiæ, opiſßtcum „mercenariorum, ru-
ſticorum aucupia, & iniguisſima in venditionibus aſtima:
tio, (S& quis recitare poteſt omnia?) adeo accreverunt;
ut decem Conciliis, & piginti Comitiis politicis corrigi ne-
queant. Si hæc principalia in Eccleſiaſtico & politico ſta-
tu,quæ contra Deum ſiunt, in Concilio tractarentur, ſatis
ſuperque eſſet, de quibus ageretur, ner opus Hert ludicris &
jocularibus confabulationibus de Veſte talari, de Inſigni-
bus bperticalibus, Raſuris & Tonſaris, de cingulis latis ſea
baltheis, de Epiſeoporum & Cardinalium infalis, galeris,
pileis & baculis, & ſimilibus inanitatibus. Si ant ea Dei
mandatum & poluntatem in eccieſiaſtico & politico or-
dine expedipiſſemus, ſatis poſtea otii & temporis nobis re-
linqueretur ad reformationem ciborum, veſtium, cereo-
rum, raſurarum, caſularum &. At, quia camelos de-
glutimus, & interea culices excolamus, trabes relin-
quimus, & feſtucas inquirimus & judicamus, ſuperſede-
re Concilio poſſumus.

§. w. Paurxos igitur articulos compoſui. Habemus Proponenda
enim ſatis mandatorum Dei in Eccleſia, in magiſtratu, in &- h. l.

conomia, quibus ſatisfacere nunquam poſſjumus. At quid
ergo prodeſt copia iſta decretorum, traditionum & legum,
in Concilio, cum præcipua capita à Deo mandata nec curen-
tur, nec ſerpentur? quaſi verò Deus in ludicris fabulis no-
ſtris acquieſeere, & interea, ſua divina mandata pedibus
ut conculcentur, ferre cogatur. Peccata autem noſtra⸗
nos aggravant, nec ſinunt Deum nobis eſſz propitium, quia
pæœnitentiam non agimus, & inſuper omnem abomivatio-
nem defenderre volumus.
§ 2 Su.0 Do-

1756 PREFATIO DOCT. MART. LVTHERI.
O Domine Jeſu Chriſte, indicito & celebra tu ipſe Con-
cilium, & redime tuos adventu tuo glorioſo. Abtum
eſi de Papa & Pontificii. Hite non curant. Juva ergò
zos miſeros & inopes, qui ad te gemimus, & te ex cordes
quærimiis, feeundum gratiam quam nobis dediſti, per
Spiritum ſandtum tunm, qui tecun, & cum Patres
vivit & regnat, benedidtus in ſe-
cula, Amen.

“M QQ A. C. ar. I p II.
1 „ Apol. p. 53. C.
* . . Mai. + 7I. E. C.
11 . . 225. Luth. f. g.
DEARTICVL ISEE
hæc ſumta.
DIVIN E MAIESTATIS.
WXATER, Filius, & Spiritus ſanctus, in Vna
divina eſſentia & natura, Tres diſtin-
A ctæ Perſonæ, ſunt Vnus Deus, qui crea-
vit cœlum & terram. Supra p. I.2.
Pater à nullo, Filius à Patre genitus eſt, Spiritus
ſanctus à Patre & Filio procedit. Supra p. I. 2.
Non pater, non Spiritus ſanctus, ſed Filius Homo
fa Qus eſt. Supra p. I.2.

IIII.
Filius ita factus eſt Homo, ut à Spiritu ſancto, ſine, p. 470.
virili opera, conciperetur, & ex Maria, pura, ſancta, ſem.-
per virgine, naſceretur. Poſtea paſſus & mortuus eſt, ſe-
pultus, deſcendit ad inferna, reſurrexit à mortuis, aſcen-
dit ad cœlos, ſedet ad dexteram Dei, venturus judi-
care vivos & mortuos &c. Slicut de his Symbolum A-
poſtolicum, Athanaſianum, & Catechiſmus puerilis p.t. n. 35.
omnium, nos edocent.

„Deae his Articulis nulla eſt inter nos & Adverſarios con- p. 62⸗
ð troverſia, cum utrosque utrinque confiteamur: quamobrem
non eſt neceſſe, ut pluribus jam de illis agamus.

§. 3 SECVN-

„s rEII
RS E CVND A/DARS
EST DE ARTICVLIS8, QVI OrFrFICIVM

& Opus IESV CHRISTI, ſive Redemtionem no-
ſtram concernunt.

Hic primus & princi palis
Articulus eſ
A. C. ar.3.4. Apol. p.6a. C.;17.C. Ma. 479. F. C76.725.
EV ôd IESVS CHRISTVS, Deus & Dominus

noſter, ſit propter peccata noſtra mortuus,

propter juſtitiam noſtram réſurrexerit
2 Rom. 4, P.
Et quòd ipſe ſolus ſit Agnus Dei, qui tollit pec-
cata mundi lohban. e2y. Et quòd Deus omnium noſtrum .
iniquitates in ipſum poſuerit Eſaiæs3, 6. 2
Omnes pecraverunt, & juſtificantur gratis abs⸗

que operibus ſeu meritis propriis, ex ipfius gratia-,
per Redemtionem quæ eſt in Chriſto Ieſu, in ſanguine
ejus Rome. 3, 22.

G. 2. Hoc cum credere neceſſe fit, & nullo opere, le-
ge, aut merito acquiri & apprehencdh posſit, certum eſt &
manifeſtum, ſolam hanc fidem nos juſtificare, ſicut Paulus
Rim. , 27. inquit: Sratuimus, jinßzißteari bonzinem per fidem abi-
que operibue Legii. Item, Vrt ſit ipſ jaſtus & juſtißcans eum, qui
eſt ex ſide Ieſu Chriſti. S=
S. 3. De hoc Articulo cedere, aut aliquid contra il-
lum largiri aut permittere nemo pierum poteſt, etiamſi cœ-
Jum & terra, ac omnia corruant. Non enim eſt aliud nomen
hominibus datum, per quod ſalvari posſimus (inquit Petrus
Atorum z, Iz.) Er per vülnera cjus ſanati ſumus Eſaiz Vj, F.
Et in

SMALCALDICLI. 79
Et in hoc Articulo ſita ſunt & conſiſtunt omnia, quæ contra II. De Milla.
Papam, diabolum & mundum in vita noſtra docemus, te-
ſtamur & agimus. Quarè oportet nos de hac doctrina eſ-
ſe certos, & minimè duditare, alioquin actum eſt prorſus, &
Papa & diabolus, & omnia adverſa jus & victoriam contra
nos obtinent-

II. Articulus de Miſſa, docet,
A. C. ar. 3. Abuſ. p.25. Apol-21. E C. 5§74.721. Luth. de Canon. Miſſ. t.4. VV. 40.t.
4. I. p. 3 44. k. 6. L. 96. t. . I. 82:8 -P. 99 ·224.226.239.235. 321.
Vèd Miſſa in Papatu ſit maxima & horrenda abomi- Herrenda.
natio, ſimpliciter & hoſtiliter è diametro pugnans
contra Articulum Primum, quæ tamen præ omnibus aliis
Pontificiis idololatriis ſumma & ſpecioſisſima fuit. Statue-
runt enim, quòd Sacrificium iſtud ſeu opus Miſſæ, etiam ab
impio ac perdito nebulone præſtitum, liberet hominem à pec-
catis, cum in hac vita, tum in Purgatorio, cum tamen Solus
Agnus Dei nos liberet, ut ſupra dictum eſt Io. , 277. Hic ni-
bil permittendum, nec cedendum eſt, quia prior articulus
id non fert.
F. 2. Cum ſanioribus Pontificiis placide hoc modo con- Fugæ cauſſz.
ferri poſſet, Primùm, Quarè tam rigidè Miſſæ patrocinium- ,. Commen-
ſuſcipiant, cumilla tantummodò ſit hominumn inventum & à titia.
Deo non mandata ſit? Hominum verò inventiones tutò o-
mittere poſſumus, ut Chriſtus teſtatur Matihæi F, 9. Fruſtra p. 32. 36. 183.262:
colunt me mandatis bominum. 3728.
F. ö3z. Secundò, Res eſt non neceſſaria, quæ ſine peccato & 2. Otioſa.
periculo omitti poteſt.
§. 4. Tertiès, Sacramentum meliori & Deo magis accepto, 7y. Noxwia,
imò hoc ſolo accepto, ſalutari, & beato modo ſecundum Iapenta.
Chriſti Inſtitutionem ſumi poteſt. Cur igitur propter fig-
mentum humanum & non neceſſarium, cum aliter & rectius
res ipſa haberi posſit, ad extrema miſerias homines coge-
rentur & adigerentur?
§F. 5. Curetur, ut publicè hominibus oſtendatur, Miſſam,
ut rem commentitiam, ſeu humanum figmentum, poſſe ſine
8 4 pecca-

I. DeMiſia. 280 ARTICVLI CONCILIO
peccato omitti, & neminem damnari. qui Miſſam negligit ,,
ſed etiam ſine Miſſa, meliore ratione homines ſalvari poſſe.
Sic fiet, ut Miſſa ſit ſponte corruitura, non tantum in vulgo
rudi, ſed etiam in animis omnium piorum, Chriſtianorum, &
ſanorum: idque multò magis, cum audierint, Miſſam eſſe
quiddam valaè periculeſum, ſine Dei verbo & voluntate, con-
fictum atque inventum.
4,. Abußva. §. 7. Quartè, Cum ferè innumeri, & inenarrabiles
Abuſus in umverſo mundo, ex negotiatione Miſſarum extite-
rint, abroganda meritò Miſia eſt, ut Abuſus iſti removeantur,
etiamſi quid utilitatis & boni in ſe contineret. Quantò ma-
is autem, cùm planè inutilis, non neceſſaria, & periculoſa
kir, & omnia utihus atque certiùs absque Miſſa haberi pos-
ſint, eam miſſam facere debemus, ut Abuſus iſtos tetros per-
petuò fugiamus? —
5. Oper Ope- §. 8. Quintò, Cum Miſſa nihil fit aliud, nec alud eſſe-
rati vana. posſit, ſicut Canon & omnes libri pronunciant) quàm opus
2) Luth. L.⸗. hominum (etiam impiorum nebulonum 4) quo opere aliquis
4.-ta, Chemn. ſeipſum, & alios unà cum ſeipſo, cum Deo reconciliare, Re-
Ex. p. 2. 6. 4. p. mmisſioncm peccatorum & gratiam impetrare & mereri cona-
eE. tur, (ſic enim æſtimatur Miſſa, cum maximè prædicatur: ad
e. quid enim alioqui prodeſſet ) ideò certè damnanda & reji-
cienda eſt Hoc enim direétè pugnat cum primario articulo,
qui adfirmat, non Misſificum ſacerdotem, vel bonum velma-
lum, ſuo opere ‚ſed Agnum Dei & Eilium Dei tollere peccata no-
ſtra Io. t, 29. S
Communio §. 9. Quòd ſi quis fucum facere, & prætendere vellet,
Fai ipfius. Se ex devotione ſibi ipf communionem exhibere velle: is longè er-
raret, nec ſeriò & ex animo loqueretur. b) Communio enim
vera & certa eſt in Sacramento, quæ fit ſecundum Inſtitu-
fonem Chriſti. Seipſum autem communicare, humana-
perſvaſio eſt, incerta, & non neceſſaria, imò prohibita.
Neſcit enim ille, quid faciat, cum absque Verbo Dei, opi-
nioni & figmento humano obſequatur. Non etiam reètè
facit is, (enamſi res alioqui plana eſſet) qui Sacramentum-,
Proprium Eccleſiæ, extra Eccleſiæ communionem, fine Ver-
bo Dei,
⁵) Balduin Caſ. Conſé. kz c. 12,5. .4.c. 9, 7. Sed limitatè loqui Lutherum de Miſ-
ſa Solitariâ. h. docet Chemn. A.l. cap.6. can.9. Carpzov. Iſag- b. cum Conc. Tolet.
12. ontra Dedeken. Confil. T. I.f516. Lyfero.

akr nn

MANTVANO EXHIBENDI. 281 II. De Miſſa.
bo Dei, ex propria quadam devotione & affectione, uſurpare
vult.
S§. 10. In hoc Articulo de Miſſa Concilium potisſimùm papiſmi Pu-
ſudabit & conſummabitur. Etſi enim posſibile eſſet, ut omnes pila.
rehquos articulos nobis concederent, tamen hunc concede-
re non poterunt: quemadmodum Campegius Auguſtæ di-
xit, ſe potius omnia tormenta, membrorum dilaniationem & mor-
tem paſſurum quàm Miſſam miſſam falbturum eſſe. Et ego etiam,
per Dei opem, in cineres corpus meum redigi & concrema-
ri patiar prius, quàm ut miſlarium ventrem, vel bonum vel
malum, æquiparari Chriſto leſu Domino & Servatori meo,
aut eo ſuperiorem eſſe feram. Sic ſcilicet in æternum dis-
jungimur, & contrarii invicem ſumus. Sentiunt quidem opti-
mè, cadente Miſſa, cadere Papatum. Hoc priusquam fieri pa-
tiantur, omnes nos trucidabunt ſi poterunt. .
S. Ir. Cæzterum Draconis cauda iſta (Miſſam intelh- Effellns mali.
go) peperit multiplices abominationes & idololatrias.
88S. Primô, Purgatorium. Misſis enim pro Animabus, item, I. Purgato-
Vigiliis, a) Septimn, & Triceſimis, b) anniverſariis exequiis, 3) po- rium.
ſtremò Vnlgari Septimana, & Omnium Animarnum die, ) Bal- Luther. ?. 5. I.
neis, e) & quæ his affinia ſunt, innumeris aliis phantaſiis, ir- Kirch P. F. .
ruerunt in Purgatorium. f) Sic Miſſa propemodum pro ſolis Florcntiæ aze.
defunétis fuit celebrata, cum tamen Chriſtus Sacramentum ut ar. Fjdei de-
pro ſolis viventibus inſtituerit. Quapropter Purgatorium, mum ſancitur.
& quicquid ei ſolennitatis, cultus, & quæſtus adhæret, mera- Bin. Concil. t.
diaboli larva eſt. Peugnat enim cum primo articulo, qui docet, 7. . 12f,
Chriſtum ſolum, & non hominum opera, animas liberare. Et cal. ere. s.
conſtat etiam, de mortuis nihil nobis divinitus mandatum- 375. Bell epar-
eſſe. Idcirco tutò omitti illud omne poteſt, etiamſi nihil er- gar.l.2.c i1: ſe.
roris & idololatriæ eli ineſſet. contraChemn.

§. 12. Pontificii allegant Auguſtinum g & quosdam s
Patres, qui de Purgatorio ſcripſerint, & non putant nos intel- ,
. 11 Patrum.
ligere, ad quid & quare ſic illi locuti fint. Auguſtinus non ſcri-
bit eſſe Purgatorium, nec etiam habet teſtimonium Scripturæ,
quo nitatur, ſed in dubio relinquit, num ſit, & inquit, Matrem
S 5 ſnam
2₰) Bell.d.l. l.. e. 6. contra Chemn. Ex. P. g. p. 26. ⁵) Polyd. Virg. Inb. l.6.c. 10. Bell.
d.l. . 9. c] I. 6.g9. l. 4. c. H3. l. F. C. I. l. G. c. 2. l.7.c.6. Hunn. Apoſtaſ. Eccl. Roma. 266.
4) Caſal. d. l. c. éo. Baron. Martyr.6gé. eE) Bell. d. Cult. SS. l.3. c. 7. Luth. T.y. I. Gernz.
F. 92. f. Chemn. P. 3. Ex. p.lb. g) Confeſſ. .g. c. 3.4. t. I. Chemn. F..d. b. r.

282 ARTICVLI
II. De Miſſè. ſuam petiiſe, ut ſui commemoratio ieret ad Altare ſive Sacramen-
tum. Ad hoc in univerſum nihil, niſi hominum, & quidem
unius atque alterius, devotio fuit non conſtituens articulum
Fidei, id quod ſolius Dei eſt.
§. 13. Noſtri autem Pontifici ſententias iſtas hominum
citant, ut fides habeatur tetris, blasphemis, & maledictis nun-
dinationibus de Misſis pro animabus in Purgatorio, ſeu de-
lnferiis, & Oblationibus 4) &c. Sed ex Auguſtmo “ nunquam
12) Augußt. t. 1o. iſta probabunt. Et, cum nundinationes iſtas, & Miſſas Purga-
5. w. de VE. A. torio deſtinatas aboleverint, quæ ne per ſomnium quidem-
Chema-. Auguſtino in mentem venerunt, colloquemur tandem cum
5Se Hx.p. j9. illis, An Augiſtini dicta, leſtituta. erboſint admittenda?“ &, An mor-
c Chemn. Ex. tuorun commemoratio ad Euchariſtiam ſit facienda? Ex Patrum c)
P.1. ad VI. TFa- enim verbis & factis non ſunt extruendi Articuli Lidei: alio-
ait genus P-zb: quin etiam Articulus fidei fieret victus ipſorum, veſtimento-
P.C. Sε rum ratio, domus &c. quemadmodum cum reliquiis Sancto-
rum luſerunt. Regulam autem aliam habemus, ut videlicet⸗
Verbum Dei condat Articulos fidei, & præterea nemo, ne An-
gelus quidem Gal.1,5.
2.. Satanz il- §. 14. Secund, Hoc etiam inde evenit, ut cacodæmo-
luſiones. nes malitiamſuam exercerent, & ceuAnime defuncorun apha⸗
J rerent, 1) Miſſas, Vigilias, Peregrinationes, & Eleemoſynas exi-
gerent, horrendis mendaciis & ludibriis: quæ omnia opor-
tuit nos pro Articuiis fidei recipere, & vitam ſecundumilla in-
ſtituere: atque hæc Papa confirmavit, ſieut & Miſſam, & alias
abominationes omnes. In his ergo cedere, aut aliquid conce-
dere nec poſſumus, nec debemus.

3. Peregrina- G.15. Tertiò, Ortæ inde ſunt Peregrinationes. e) Ad has etiam
liones. poſtulatæ ſunt Miſſæ, Remisſio peccatorum, & Gratia Dei Mif
P.18.46. 12. ſa enim omnia gubernavit. Conſtat enim certòô, peregrinatio-

169. nes iſtiusmodi carentes Verbo Dei, nobis mandatas non eſſe,
nec eſſe neceſſarias: cum melius ad animæ curam perveni-
re, & ſine peccato & periculo peregrinationes illas e-
mittere poſſmus. Cur domi Vocationes, Parochiæ, Ver-
bum Dei, Vxores & Liberi &c. deſeruntur, quorum cu-
ra neceſſaria & mandata eſt, & non neceſſarii, incer-
141,
4) Bell. à Parg.l. I.c. I. ad I. contra l. 2.6. S. ad 2. Becan. Man. l. I. c. 8. q. 2. cancl. g.
Efr.S, o Deut- S,le. Sam. zö. Luc. 16,29. 6) Luth.t I. 82. Bell.de Eccl, milit.l. 3.c. 5

8S MAL ADe „R 283
certi, pernicioſi, & diabolici ighes verè fatui ſeu errores, illis H. De Miſſa.
praferuntur? Sic ſcilicet Satanas Papam dementavit, ut iſta
laudaret& ſtabiliret, & multi magno numero à Chriſto ad pro-
pria ſua opera deſciſceremt, & ickololatræ fierent, quod omni-
um pesſimum eſt: cum alioqui res ipſa per ſe nec neceſſfaria,
nec præcepta ſit, ſed conſiſio & certitudine deſtituatur, & pla-
nè noxia ſit. Quamobrem hic cedere aut concedere aliquid

non licet & c A Atque hoc pro concione doceatur, peregrina-

tiones iſzas eſſe non neceſſarias, ſed pernicioſas, & poſtea videatur,
ubinam peregrinationes maneant. Sic enim fponte corruent.
§. 16. Qkartò, Fraternitates ſeu ſocietates. Cœnobia 4. Fraterni-
enim, Canonicatus, & Vicariſtæ, ſeriptis ſe obligarunt, ⁶) & Zates.
communicaverunt (contraétu certo, & emtione confirmata) p. 298.
Miſſas omnes, & bona opera &cspro Vivis & mortuis. Hoc
non tantum prorſus humanam figmentum eſt, ſine Verbo
Dei, non neceſſarium, non mandatum, ſed etiam contra Primu
articulum Redemtioni., Quare nec admittendum, nec ferendemm.
J. 17. Quinto, Relquiæ Sanctoru m,refertæ mukis men-y. &§. Reli-
daciis, ineptiis & fatuitatibus. «) Canum & equorum oſſa ĩ bĩ quiæ.
ſæpe reperta ſunt. Et licet aliquid fortè laudandum fuiflet, ta Luth. At. f. E.
men propter impoſturas iſtas, quæ Diab ohriſum excitarunt.
jam dudum damnari debuiſſent, cum præſertim careant Ver-
Po Dei, & non neceſſariæ & inutiles ſint Eſtque hoc omnium
teterrimum, quòd finxerunt, iſtas reliquias Indulgentiam &
Remisſionem peccatorum operari, & loco cultus Dei & boni
operis, ſicut Miſſam, illas venerati ſunt & e.
§. 8. Sexti, Huc pertinent Izdulgentieæ d) vivis & de- 6. Indulgitie.
functis pro pecunia attributæ, e qtibus ſacrilegus & damna- p. 46., 143. 144,
tus ille Iudas ſeu Papa, meritum Chrifti, & merita fuperflua 167. 177. 290:
omnium Sanctorum, & totius Eccleſiæ. †) vendidit &c. Qiiæ 297. 321. 422.
omnia & ſingula nequaquam ferenda ſunt quia carent Ver- Luth. . 6. L. p.
bo Dei, non ſunt mandata, non funt neceffaria, ſed pugnant S6:g,. 2:5. L. &.
cum Articulo prinoa. Meritum enim Chriſti nen noſtris P- 278.
B . operibus,
2) Gregor. Nyſl. de Peregr. Hieroſ. ) Luth. ?.5. I.92. Layman. Th. Mor.l.3.Ir.. C..
Bolyd. Verg.I.. e.6. Durand. Rat. lib.2.c. I. contra Voetius contra Mareſ. *) Caſſt.
Gonſult. ar. 27. Chemn. am. P.. Gerh. Con. Cath. l. 2. P.. Chamier. Panſtrate-
Rryic. 22. Conc. Trid. S.eltt. Miſſalia. Dauroult. Catech. Hift. C 3. e 3: Bell. Eecleſ.
Trium. I. 2. c.3. 1) Bell-l. .d.h. r.c. 5. & Ex his. contra Chemn. Ex. P. Aeh Franz. D.d
p. Hunn. d. h. ut Balduin. D.: malc. e) Gravam. Germ. annol? 22. Caſſ. Conſ. a. 12.

7. Bell.hel..c. 6aa. Brevia Papæ. Arcæ. fF) Thom. uppl. m. a. 2.4,1. Bell. hie: 2, PrO Theſauro Hoc.

De Invocatio 284
Sanctorum operibus aut nummis, ſed per fidem ex gratia apprehendi-
tur & obtinetur, ſine pecunia & merito,non per Papæ poteſta-
tem, ſed per prædicationem Verbi Dei oblatum & propo-
ſitum.

dbuſiva.

Vana.
P· 201.

ARTICVLISCONCILIO.

DE INVOCATLIONE
S A N CTORV M.

Nvocatio Sanctorum eſt etiam pars Abuſuum & Errorum
Antichriſti, pugnans cum primo principali Articulo, & de-
lens agnitionem Chriſti. 2) Non etiam eſt mandata, nec
conſilio, nec exemplo, nec teſtimonio Scripturæ nititur
Omnia in Chriſto meliùs & certius nobis ſunt propoſita, ut
non egeamus Invocatione Sanctorum, etiamſi res pretioſa
eſſet, cum tamen ſit res maximè pernicioſa.
F. I. Etſi Angeli in cælo pro nobis orent (ſicut ipſe quo-
que Chriſtus facit) & Sancti in terris, & fortasſis etiam in cœlis:
tamen inde non ſequitur, Angelos & Sanctos à nobis eſſe
invocandos, ?) adorandos,jejuniis, feriis, Misſis, oblationi-
bus, templorum, altarium, cultuum fundationibus, & aliis
modis honorandos, ut Patronos & Iuterceſſores, & unicuique
eorum certa auxilia eſſe tribuenda, ut Papiſtæ docent & faci-
unt. Hoc enim idololatricum eſt, & hic bonos ſoli Deo tribu-
endus eſt. Potes quidem, ut Chriſtianus & Sanéctus, in terris pro
me orare, non in una tantum, ſed in omni necesſitate: propter-
ea autem non debeo teadorare, invocare, ferias jejunia, ob-
lationes, Miſſas, in tui honorem & cultum celebrare, )& fidem
ad ſalutem meam tibi mancipare; cum aliis modis te honora-
re, diligere, & tibi gratias agere in Chriſto posſim. Hæc igitur
idololatrica reverentia de Angelis & defunctis Sanctis ſi ſublata
fuerit, etiam reliquus cultus periculo carebit, & citò oblivio-

ni tradetur. VYbi enim ſpes Commodi & ſubſidii Corporalis &Spi-
ritualis ademta fuerit,ibi cultus Sanéctorum faciè evaneſcet,

ſive illi ſint in ſepulcris, ſive in cœlis. Fruſtra enim, aut ex

mera

A. C. ar. 21. p. 27. Apol. 205. Luth. t. 4. IV. 479. t. 4. I. 314. k. F. . 22. A3. 372.

) Bell.Il. I. Eccl. Trium. c.20. ſeq. Chemn. Ex. P.2. h. Ioach. Vrſin. ae Templ. Ieſuitic.

tupend. by Caniſ. Catech. §. ut é Patrib. indignè. Vrſin. a.l. Reſut. c) Vt Conc.
Trid. Seſſ. 22. 6. . can.3. Chemn. Ex. P.a..

— —

— —

— — à

=

MANTVANO EXHIBENDI. 295
mera caritate, nemo ipſorum facilè recordabitur, nec eos co- III. De Colle
let, & honore divino afficiet. giis Canon-
2z. Summatim: Quidquid Miſſa Pontificia eſt, & ensiler tu.
quidquid habet, quod ex ea natum eſt, & quidquid ei adhæ- De abat
ret, id univerſum ferre non poſtumus, ſed damnare cogimur, p. 248.279. feq.
ut venerandum Sacramentum, purum & certum, ſecundum
Inſtitutionem Chriſti, per fidem uſurpatum& acceptum, re-
tinere posſimus.

III. Articulus, de Collegiis Canonico-
rum, Cathedralibus, & J

Monaſteriis.
