mortem iis, qui non renaſcuntur per Baptiſmum &
Spiritum ſanctum. Nam rectè in hoc damnant Pelagia-
nos & novos & veteres, jampridem ab Eccleſia damnatos.
§. VI. At declaratio Articuli, quod Peccatum Origi-
nis ſit, qaòd naſeantur homines, ſine metu Dei, ſine fiducia ergaæ
R Deum, eſt omninò rejicienda: cum ſit cuilibet Chriſtia-
ro manifeſtum, eſſe ſine metu Dei, ſine fiducia erga De-
“ um, potius eſſe culgam altualem adulti, quàm noxam in-
fantis recens nati, qui uſu rationis adhuc non pollet⸗
Velut Dominus ad Moſen ait: Tus parvuli, qui hodiè boni
& mali ignomnt diſtantiam, Deut. 1, 39. Sed ea relicitur declara-
tio, qua vitium Originis Concupiſcentiam dicunt, ſi ita
Concupiſcentiam dicunt, ſi ita Concupiſcentiam volunt
eſſe peccatum, quòd etiam poſt Baptiſmum remaneat, Apol. p. 592.
peccatum in puero. Jampridem enim damnati ſunt à Sede
Apoſtolica duo articuli Martini Lutheri, ſecundus & terti-
us de Peccato, remanente in puero pont Baptiſmum, & de
Fomite remorante animam ab ingreſſu cœli. Quod ſi,
juxta D. Auguſtini ſententiam, vitium Originis dicerent
concupiſcentiam, quæ in Baptiſino peccatun eſſe deſi-
nat, acceptandum eſſet, quandoquidem & juxta Pauli
ſententiam omnes ſilii iræ naſeuntur Eph.a,z. Bt in Adam omneg
geccavimns Rom.,2.

8S. VII. AD ARTICULVUM III. .
DeIncarnatione Verbi, Theologorum Pontifi- Apo, p. 62,
„⸗e- ciorum Reſponſio.
N tertio articulo nihil eſt quod offendat, cum totaConfeſ
Illiio cum Symbolo Apoſtolorum, & cum certa Fidei regula
conveniat: Filium Dei Eiice eſſe incarnatum, humanam
D 2 natu⸗

Apol. P:: 62.

IV THEOLOGORUM PONTIFICIORUM
naturam aſſumſiſſe in unitate perſonæ, natum ex Maria

virgine, verè paſſum, crucifixum, mortuum, deſcendiſ-

ſe ad inferos, reſurrexiſſe tertia die, & aſcendiſſe ad cœ-
los, ſedeatque ad dexteram Patris.
§. IIX. AD ARTICULUM IV.
De Juſtificatione Hominum, Theologorum Pon-
tificiorum Reſponſio.

Uôd in quarto Articulo Pelagiani damnantur, qui ar-

Abitrati ſunt, hominem, propriis viribus, ſecluſa Dei
gratia, mereri vitam æternam, tanquam Catholicum, &

antiquis Conciliis conſentaneum, acceptatur. Nam Sa-

cræ literæ hoc expreſsè teſtantur. Johannes Baptiſta in-

quit: Non poteſt homo accipere quicquam, niſi fuerit ei datum
à clo, Jobannis y. Quia omne datum optimum, & donum

pyerfeétum deſurſum eſt ‚, deſiendens à Patre luminum,

Jacob. 1. Omnis itaque ſufficientia noſtra ex DEo eſt

z. Corinth. 3. Et Chriſtus inquit: Nemo venit ad me, niſt

Pater, qui mißt me, traxerit eum, Jobh. c.6, 4. Et Paulus, Quid
habes, quod non accepiſti ? 1. Cor. 4. Jam ſi quis vellet impro-

bare merita hominum, quæ per aſſiſtenfiam gratiæ divinæ

fiunt, plus aſſentiret Manichæis, quàm Eccleſiæ ſanétæ Ca-
tholicæ. Omnia enim ſacris literis adverſantur negare
meritoria opera noſtra. Etenim S. Paulus inquit: Bonum
certamen certavi curſum tconſummavi, ſidem ſervavi, de reliquo
mihi repoſita est sorona juſtitiæ, quam reddet mibi Dominus in
die illa juſtus judex, 2. Timotb. 4. & ad Corinth. ſcripſit:,
Oportet nos manifeſtari ante tribunal Chriſti, ut unusquisque⸗=
referat propria corporis pro ut geſit, ſive bonum, ſive malum,
2. Corinth. y. Uli enim eſt merces, ibi est & meritum. Domi-
nus dixit Abrahæ, Noli timere, ego protector tuus ſum, &
merces tua magna nimu, Geneſ. . Et Eſaias inquit: Ecce⸗
merces ejus cum eo, & opus illius coram illo, Eai. 30. Et ite-
rum Eſaias c. 58. Frange eſurienti panem tuum, & anteibit fa-
ciem tuam justitia tuag, & gloria Domini colliget te. Sic ait2
Dominus ad Chain: Nonne ſi benè egeris recipies i Geneſi.
10

1

õ

RESPONSIO. YV
Sic parabola Evangelica declarat: Nos conductos in vinean,
Domirni, qui & convenit nobiscum pro diurno denario, qui
& dicit: Voca opemrios, & redde eis mercedem, Matth. 27. Sic
Paulus arcanorum Dei conſcius inquit: Mnutquigue pro-
priam mercedem accipiet, ſecandum laborenm ſuum, 1. Cor. 3. At-
tamen omnes Catholici fatentur opera noſtra ex ſe nullius
eſſe meriti: ſed gratia Dei facit illa digna eſſe vita æterna.
Sic S. Johannes inquit: Ambulabunt mecum in Kolis albis, quiæ
digni ſunt Apoc. 3ʒ. Et S. Paulus ad Coloſſ. 1. Cum gaudio gratias
gentes Deo Patri, qui dignos nos fecit in partem ſortis ſanctorum
in lumine,. Mẽ
§. IX. AD ARTICVLVM V.,
De Miniſterio Evangelii, Theologorum Pon-
t ficiorum Reſponſio.
IN Articulo quinto, qu d S. Spirieas per verba & Sacramen-
1a detur, tanquan er inſtrumenta, comprobatur. Sic enim
ſcriptum habetur 6aumio. Adbuc loquente Petro verba bæc,
cecidit Spiritus §. ſuper omnes, 7 i audierunt verbum. Et Joh. r.
Hic eſt qiei baptizat in Spiritu Ssanécto. Quod autem Fidei men-
tionem hic faciunt, eatenus approbatur, quatenus de fide
non ſola (ut aliqui malè docent) ſed quæ per dilectionem,
operatur (ut Apoſtolus rectè docet, Galat. 5. 3 intelligitur.
In Baptiſmo enim non ſola fides, ſed ſpes, c aritasque ſi-
mul infunduntur, ut declarat Alexander Papa, c. Majores,
de Baptiſino & ejus effectu. Quod & longè docuit Joh,
Baptiſta, de Chriſto loquens, Laucæ. Me vos baptizabit in spi-
ritu . & igne. “MB
§. X. AD ARTICVLVM VI.
De Bonis Operibus, Theologorum Pontifi-
ciorum Reſponſio.
Uòd autem ſexto Articulo confitentur, Fidem parere bo⸗
nos frultus, ratum gratumque habetur. Quin ſides ſine
operibus mortua est, Jacob. 2, Et tota Scriptura invitat nos ad
opera. Nam Sapiens inquit: Muodcunque manus tua poteſt,
Facere, inſtanter operare, Eccleſiaſtici 9. Et Deus reſpexit ad Abel,
I 3 & mune⸗

Apoc. p. 62,

P. 122,

Apol. p. 89.
P 9⁹9.
I0I.

P1022

P. 1IIS.

P.I9.

VI THEOLOGORVM PONTIFICIORVM
& wunera ejus, Gen. 4. Viditque Abrabam, quòd grætepturus éſ-
ſeißil liis ſuis, & domui ſuæ poſt ſe, ut cuſtodiant viam Domini, & fa⸗
siant judicium & juſtitiam, Gen. IS1ö. Et, Per memetipfunz juravi,

agit Dominae, quia feæcisti hanc rem, benedicam tibi & multigl. icabo

ſemen tuum Gen. 22,16. Ita roſexit in jejunium Nini vit arum, Jo-

na3. in ſietus & lachrymas Ezechiæ KRegis, 7. Reg. 296, 5. Quare o-⸗
Pauli dicentis: Erge

mnes fideles ſequi debent conſilium S
dum habemus ta empus operemur bonum ad omnes, maximè autem
4 7 domeſticos fidei, Gal.6, to. Ait enim Chriſtus: Venit nox, quan-
dò nemo opemri poterit, Johannis 9, 7. Quéoniam opera ilorsm
ſequuntur illos. Apoe. 14, 13.
Quòd verd in eo
l, opera non ex cludente.
operanti bonum, Rom 2 Q
Matth. 75. Et Paul. 2’1 4 Ronm. 2. teſtantur, quòd Dominus reddi-
turus ſit unicuigé,; juxi opera ejus. Prætereà inquit Chriſtus:

Non omnis ti dicit mihit, Domine, Domine, intrabit in regnum

eœlorum, ſed qui facit polanesten patris mei Matth. 3, zz. Unde

quantumcunque quis crediderit, ſi non operatur bonum,
non eſt amicus Dei. Vos amiei mei eſti 15, inquit Chriſtus, ſ
Ffeceritis, quæ égo pracipio vobis, Yo⸗
tur, quòd tàm ſæpè tribuunt fidei juſtificationem, cum 1d
pertineat: ad gratian m & charitatem. Nam ſic planè in-
quit S. Paulus, Si ovnem fidem ha abuero, nibil ſum, 1. Cor. ,t.
Hic S. Paulus certificat Principes, & totam Eccleſiam, fi-
dem ſolam non juſtificare, ideò docet æbarimtem præcipuam
eſſe virtutem, 23 CGsleſ 3, Iz. Super omnia autem charitatem babe-
te, quod eſt vincal m, berfelti anis. Ne que ſuffragatur eis ver-
bum Chriſti, cum feceritis bæc omnia, dicite, ſervi inutiles ſau⸗
mur, Luc. 17, io. Nam ſi factores ſe inutiles dicere debent⸗,
quantò magis his, qui ſolùm eredunt, dicere convenit:
Si credideritis omnia, dicite, ſerui inutiles ſumus. Non
er⸗; r80 hc

0X hriſti extollit charitatem, ſine cherbhu,
quod beran noſira nihil utilitatis DEo afferunt
ribus ſuis

dem articulo Juſtificationem ſoli fi-
tribuunt, ex diametro pugn nat cum Evangelica verita-
Quia gleria, honor, & gax, omni

uid, qu d LDavid Pſ/a . 16. Chriſtus

an , 14 P roindè non admitti-

o poteſt juſtificari, quod opera no⸗
ſtra

RES VIXY
* * . . .. . .* 5 . .
ſtra comparata divinis præmiis nulla ſint & nihil. Ita inquit

D. Paulus: Exiſtimo, quòd non ſint cond gnæ paſſtones temporis
Bujus ad ſuturum gloriam, quæ repelabitur in nobi Kom, F. Nam
& fides & bona opera ſunt dona Dei, quibus per miſeri-
cordiam Dei datur vita æterna. Sic & Ambhroſius hic Cci-
tatus, minimè huc pertinet, cum Ambroſius expreſsè
ſeipſum exponat de operibus legalibus: inquit enim, non
ſine lege, ſed ſine lege Sabbarhbi, & circumciſionis & vindiétæ. Et
hoc luculentius ait in Epiſtolam ad Rom. 2, 6. inducit S. Jaco-
bum de juſtificatione Abrahæ, & operibus legalibus, ante
circumciſionem diſſerentem. Nam qui fieret, ut S. Am-
broſius in Commentariis aliud diceret, quàm S. Paulus in;
textu, cum inquit: Ouia ex operibus l, Sgus non juſtiſtcatur omnis

2

in fine non ſimpliciter excludit opera,
ſed ait: Arbieramur jußtißicari bominem ſine operibus legu,

9. XI. AD ARTICULUM VII.
De Eccleſia, Theologorum Pontificiorum
Reſponſio.
Sebtimus Confeſſionis Articulus, quo affirmatu
. gregationem eſſe Sanltorum, non poteſt citt
mali, & peccatores. Nam Articulus ille in Conſtantienſi
damnatus eſt Concilio, inter errores damnatæ memoriæ
. . tradicit Evangelio. Namibi le-
aptiſtam comparaſte Eccleſtiam areg,
quam Chriſtus permundabit ventilabro ſuo, & congregabit triti-
cum in horreum ſuum, paleas autem comburet igne inextinguibili,
Matth.3z. Quid autem paleæz ſignificant, niſi malos, ſicut
triticum bonos. Et Chriſtus Eccleſiam comparavit ſagenæ,
in qua piſees ſunt boni & mali, Marth. z, as. Chriſtus item com-
paravit Eccleſiam decem virginibus, quarum guinque erant pru-
dentes, & quinque fatag, Matth. 2ay. Quapropter hic arti-
culus Confeſſionis omninò non acceptatur, quamvis lar
datur in eo, quòd Eccleſiam fatentur perpetuam, cum hoc
loco habeat promiſſionem Chriſti promittentis, quòa ſiritus
veritatis ſit perwanſarus cun ea in aternum, Johan.17,16. Ef ipſe

9 .
1o 4 Chri⸗

4
Præjudicium admitti, ſi per hoc ab Eccleſia ſegregentur:

PAg

Apol. p. 135.

Apol. p. 136.

Apol. p. 136.

VII THEOLOGORUM PONTIFICIORUM
Chriſtus ſe promittit Eccleſiæ oænibus diebus, neg,; adconſum-
mationem Seculi. Laudatur & in eo, quòd exiſtimat, rieuum
varietatem non diſſecare fidei unitatem, ſi de ſpecialibus ritibus
loquatur. Nam ſic unaquæque Propincia in ſuo ſenſu abundat,
ait Hieronymus. Quòd ſi hanc Confeſſionis partem ad
univerſales Eccleſiæ ritus extenderent, & hoc prorſus reji-
ceretur, & illis cum ſancto Paulo diceretur, Nos tamen⸗
conſuetudinem non habemus, , Corinth. ti. Ab omnibus enim
Chriſti fidelibus univerſales ritus ſervandos eſſe, pulchrè
S. Auguſtinũs ad Januarium, cujus teſtimonio & ipſi utun-
tur, docet, quod præſumendum ſit, illos ritus ab Apo-
ſtolis dimanaſſe-.
H. XII. AD ARTICULUM VIII.
De Sacramentorum Adminiſtratione, Theologo-
rum Pontificiorum Reſponſio.
Oà5 tavus verò Articulus Confeſſionis de Miniſtris Eccle-
ſiæ malis & hypocritis, quòd eorum malitia Sacra-
mentis, & verbo non obſit, acceptatur cum ſanéta Roma-
na EFccleſia. Laudanturque Principes hoc loco, Donati-
ſtas & veteres Origeniſtas damnantes, qui negabant uti li-
citum eſſe miniſterio malorum in Eccleſia. Quam hæreſin
poſtea Waldenſes & Pauperes de Lugduno reſuſcitarunt.
Quod deindè Joannes Wicleff in Anglia, & Johannes
Huſs in Bohemia ſecuti ſunt.
§. XIII. AD ARTICULII M IX.
De Baptiſmo, Theologorum Pontificiorum Reſponſio.
Naonus Articulus de Baptiſmo, quòd neceſſarius ſit ad
Nſalutem, & quòd pueri ſint baptizandi, probatur & ac-
ceptatur. Recteque damnant Anabaptiſtas, hominum ge-
nus ſeditioſiſſimum, procul à finibus S. Romani Imperii eli-
minandum, ne inclyta Germania exitialem & ſanguinari-
um denuò patiatur tumultum, qualem annis ab hinc quin-
ue tot millium hominum clade experta eſt.
„ XIV. AD ARTICULUM X.
De Cœna Domini, Theologorum Pontifi-
ciorum Reſponſio.

—

-=—
E

RESPONSIO. IX
Ecimus Articulus in verbis nihil offendit, quandò fa-
— tentur in Euchariſtia, poſt conſecrationem legitimè
factam corpus & ſanguinem Chriſti ſubſtantialiter & verè
adeſſe: ſi modò credant, ſub qualibet Eecie integrum Cbriſtum
ad e, ut non minus ſit ſanguis Chriſti fub ſpecie panis /er
concoitantiam, quàm eſt ſub ſpecie vini, & edivers.
Alioqui in Euchariſtia corpus Chriſti eſſet mortaum & ex-
angue, contra S. ?aulum: Qui ait, Chriſtus reſurgens ex mor-
tug, amplits non moritur, Rom 6. Adjicitur unum tanquam
ad illius Confeſſionis articulum valdè neceſſarium, ut cre-
dant Ecelefz potius, quàâm nonnullis aliter malè docenti-
bus, omnipotenti verbo Dei, in conſecratione Euchariſtiæ,
ſubſtantiam panis in Corpus Chriſti mutari: ita enimin⸗
Concilio generali definitum eſt C. firmiter. De ſumma Tri: &
Rde Catholica. Laudantur itaque, quod Capernaitas, veri⸗
tatem corporis & ſanguinis Jeſu Chriſti in Euchariſtia ne-
gantes, damnant.

§. XV. AbPD ARTICULUMXI.v.5
De Confeſſione, Theologorum Pontificiorum
Reſponſio.

Vod articulo undecimo fatentur, Abſolutionem priva-
tam in Eectleſia retinendam eſſe, cum C onfeſſione, tanquam
catholicum & fidei noſtræ conveniens, acceptatur. Quo-
niam firmatur verbo Chriſti Abſolutio. Chriſtus enim di-
cit, Job. zo. Apoſtolis: Muorum remiſeritis peccata, remittun-
tareit. Duo tamen ab eis hic exigenda ſunt: unum ut
confeſſionem obſervari faciant à ſubditis annuatim, juxta
conſtitutionem: Omnis utriusque ſexus, &c. de pænitentia &
remiſſene, & communem Eccleſiæ conſuetudinem. Alte-
rum, & per concionatores fideliter admoneri faciant ſub-
ditos ſuos, quatenus confeſſuri omnia peccata ſus ſingulatim
enumerare non poſſunt: diligenti tamen examine conſci-
entiæ ſuæ facto delictorum ſuorum confeſſionem faciant
integram, omnium ſcilicet, quæ ſibi in ejusmodi diſcuſſio-
ne in memoriam venerint: Super aliis verò oblitis, & quæ
mentem noſtram ſubterfugiunt, licet in genere confeſſio-
o 5 nem

Apol. p. 140.

P. 1412

p. 14 4

P. 173.

P. 14 5
15 1.

W◻

☚

—0 AO =èè=
U! eman 14 cere, .G Cle ere
meis munda nme Domines
§. XVI. ARTICNLVUSXII
De Poœnitentia, Theologorum Pontificiorum

Reſponſio.

S. Ab oecualtis

Uod autem aräculo duodecimo co nſite entur, lapſis
T

C contingere poſſe rem nisſionem pecatorum, quocunq;
temp 0re convwertantt Ir, & ad Eccleſia m redeuntibus debe-
re Abſolut ionem impertiri, commendatur; qui juſtiſſime
daimmant Novatianos pœnitentiam negantes ite randam:
Tum contra Prophetam pollicentem vratiam, Peceastoram,
uacunque hora ingemuerit, Ez Zeth. ig. Tum contra miſericor-
dem Chriſti Salvatoris noſtri ſententiam S. Petro reſpon-
entis, ur nedum ſepties, ſed ut ſeptuagies ſepttes fratri peccatum
in die condanet, Matth. decimo oltavo.

S. XVII. At altera hujus Articuli pars omninòre ejicitur.
Nam cum duas duntaxat tribuat partes pœnitentiæ, adver-

9
liverſali Eccleſiæ, quæ uſque ab àpoſtolorum
tempore tenuit, & credidit eres eſſ Ee parniter ntiæ part
tritionem, Confeſtonem & Satisfablionem. Ita anti “ Dodctores
Or igines, C prianus, Chry ſot Ro mus, Gregori
nus TWacrarum Aliterarum ateſtimoniis docuein Int, prkrlertim
ex z. Reg. 12. de David 2. Par.3, . de Manaſſe
100. 10. &e. Quapropter Leo Pap a X. felicis
hunc meritò damnavit articulum ſic docent Tres eſſe
partes pœnitent tiæ, Confeſionem, Contritionem, & Sat ufabtionen;
non eſt fundatum i- in § acre Fe Ferpenre, nec in ſanctis Chriſtianis do-
ſoribus. Hæc igitur Articuli pars nequaquam admitti pot-
eſt, ſicut nec ea, quæ aſlerit Vs⸗- rartenm alteram pœniten-
tis; cum omnibus comper rtum ſit, ſidem præviam eſſe pœ-
nitentiæ, niſi crediderit, non p Enit bit⸗.
§. 3 XIIk. Sed nec illa Ppars admittitur, qu ”Mcü
les contemnit. Eſt enim contra a Evangelium, con-
„Contra Patres, contra Concilia, & contra u-
niverſam Eccle ſiam Catholicam. Joannes Baptiſta clamat:
Facite frulétus dignos Pæhitentie, Matth. z. S. pPaulus Præcegpit,
Sicut

ſatur toti un
ten

tenm⸗
LeIll .

P& diten t14

— —

— 0 —

—. „ 5 —2

ma —

RESPONSIO. XT

Nenr eerdeae Membra veſtra ſervire inmundiciæ, ita exbibete
nomhra ve; Nra ſervire juſtitiæ, in ſanbliſicatione, Kom. 6, y. Item
en tibr nnunciavit, quatenus pænitentiam agerent, & Ccon-
terenter r4 Deum, 1gna yænitentis opera facientes;, Abtuum 20.
Ita & Chriſtus ipſe cœpit præ ædicare & docere: Pænitenti-
am agitke, apprep lingvabie enim regnum eœlorum, Mart. 4, 47.. Hunc
modum prædicandi & docendi imperavit deinde Apoſto-
lis, Luc. 24, 17. Et fideliter paruit ei S. Petrus in primo ſermone
ſuo dén. 2. Ita hortatur etiam Auguſtinus, ut quuque ſeveri-
tatem in ſeipſam exerceat, ut d ſeipfſojudicatus, à Deo non judice-
tur. Uti Paulus 1. ad Corinih. 1I, 31. Leo Papa cognomento
Magnus, inquit: Mediator Dei & hominum Cbriße, Jeſus hanc
Prapoſitis Bccleſiæ dedit poteſtatem, ut confitentibus agnitionem
Pœnitentiæ darent, & ſalubri ſatisfaltione Purgatos, 4 ad Sacmmen-
torum communionem per januam re tonele tion admitterent. Sic
Ambroſius inquit: Secundam conſcientiæ molem exbibenda est
æœnitentiæ magnit u4 undè diverſi carane⸗ zanitentiales in ſa-=
cratiſſima Synoda Nicaæna conſtituti ſunt, pro ſatisfattionum diver-
ſiet. Jerinianus autem hæreticus exiſtimavit omnia peccata eſſe
paria, ideò dive erſitatem at isfactionim pro peccatis non admiſit.
Satisfactiones ergò in Eccleſia, contra expreſſum Evange-
lium & Con acili orum & Patrum decreta abolendæ non
ſunt. Quin imò abſoluti à ſacerdote injunctam pœniten-
tiam perficere debent⸗ illud S. Pauli ſequentes: dedit ſe-
metipſum pro nobis, ut nos redimeret ab omni iniquitate, & mun-
daret ſibi gagalam acteptabilem, ſectatorem bonorum operume;
Tit.2, 12. Sic igitur Chriſtus pro nobis ſatisfecit, ut & nos ſi-
mus bonorum operum ſectatores, ſatisfactiones injunctas
implentes.

C.
2
Per

§. XIX. AD ARTICVUI. U. M XIII.

De Uſu Sacramentorum, Theologorum Pontifſi=
ciorum Reſponſio.
Redecimus Articulus nihil offendit, ſed acceptatur,

Ldum ajunt, Sacramenta eſſe inſtituta, non modò, ut
ſnt notæ Profeſſionis, inter homines, ſed magis ut ſint ſi-

Sne

P. 16 37

P- 158. 1615

p. 176 ½

p. 170⁄2

Apol. p. 178:

Apol. p. 1810

p· 181.

Apol. p. 18 2

Pp; 183,ſeq.

pl S9⸗ ſe q⸗

XII THEOLOGORUM PONTIFICIORUM
gna & teſtimonia voluntatis Dei erga nos. Petendum ta-
men ab eis erit, ut quod hic in genere de Sacramentis per-
hibent, ſpeciatim quoque de Septem Sacramentis Eccleſiæ
fateantur, & in ſubditis ſuis obſervari procurent-,
§. XX. AD ARTICVLVM XIV.
De Ordine Eccleſiaſtico, Theologorum Pontifi-
ciorum Reſponſio.
Uòd autem articulo quartodecimo confitentur, nemi-
R-ALLnem debere in Eccleſia verbum Dei & Sacramenta adminiſtm-
re, niſi rità vocatum, intelligi debet, eum ritè vocatum, qui ſe-
cundum formam Juris, juxta Eccleſiaſticas ſanctiones at-
que decreta, ubique in orbe Chriſtiano hactenus obſer-
vata, vocatur; non ſecundum hæreticam vocationem, ſeu
plebis tumultum, aut quamlibet etiam inordinatam intru-
ſionem, nec vocatus ſicut Aaron, In hac itaque ſententia
Confeſſio acceptatur. Admomendi ſunt, ut in ea perſeve-
rent, ut neminem, neque paſtorem, neque concionato-
rem, niſi rite vocatum, in ditionibus ſuis admittant.
§. XXI. AD ARTICVLVM XV.
De Ritibus Eccleſiæ, Theologorum Pontifi-
ciorum Reſponſio.
Um verò Articulo decime quinto confitentur, Ritus illos
VEeccleſiaſticos obſervandos eſſe, qui ſine petcato ſet vari poſſunt,
& proſunt ad tranquillitatem, & ad bonum ordinem in Eccleſia=,
acceptatur. Admonendique ſunt, ut Ritus Eccleſiaſticos,
tàm univerſalis Eccleſiæ, quàm qui in qualibet provincia
uſq; ad nos piè & religiosè ſunt cuſtoditi, ipſi Principes &
Civitates in ſuis dominiis & diſtrictibus faciant obſervari.
Et ſi qui ex illis fuerint intermiſſi, ut eosdem reſtituant,
atque omnia juxta priſtinam formam in Ecclefiis ſuis fieri
ordinent, diſponant, atq; cum effectu ſubditis præcipiant.
§. XXII. Appendix tamen illius articuli omnino tollen-
da eſt, cum falſum ſit, Conſtitutiones bumanas ad placandum
Deum, & ſatisfaciendum pro peccatis inſtitutas, adverſari Evan-
gelio- uti de Votis, Uſu ciborum & ſimilibus poſterius latius
dexlarabitur §. XXIII.

RESFPONSIO. XIII
H. XIII. AD ARTICULUM XVI.
De Rebus Civilibus, Theologorum Pontifi- Apol. p. 192.
Hẽ ciorum Reſponſio. YUW

örimus ſeæxtus Articulus de Magiſtratibus Civilibus libenter
HMacceptatur, tanquam conſentaneus non ſolùm juri ci-
vili, verumetiam juri Canonico, Evangelio, Sacris literis,
& univerſæ Normæ Fidei. Quin Apoſtolus præcipit, ue
omnis anima poteſtatibus ſublimioribus ſubdita ſit. Non enim eit
poteſtas niſi à Deo, quæ autem ſunt, à Deo ordinata ſunt. Itaque
qui reſiſtit poteſtati , Bei ordinationi teſiſtit “ qui autem reſiſtungs “
uyſ, ſibi damnationem acquirunt, Rom. . Laudanturque De erfectione
Principes, quod damnant Anabaptiſtas, omnes ordinatio- "Abendi p19½.
1 nes civiles diſſipantes, & Chriſtianis prohibentes magi-
EKRKfratus, atque alia civilia officia, ſine quibus nulla Reſpub.
feeliciter adminiſtratur:

—S§E. XxxXIV. AD ARTICULIM XVII.
H De Judicio Dei, Theologorum Pontificiorum Apol. p. 19.
L Reſponſio.
AXKüchi decimi ſeptimi Confeſſio acceptatur, quoniam
A Aex Symbolo Apoſtolorum, & ex Sacris Scripturis tota
4 1 novit Eccleſia Catholica . Chriſtum venturum in noviſſi-
4 A ma die, ad udicanclum vvos &mortuos. Juſtè erg &
hic damnant Anabaptiſtas, qui ſentiunt hominibus da-
„ munatis & Diabolis finem pœnarum futurum eſſe, qui ſibi
„ quædam judicia fingunt, regna piorum, ante mortuorum
reſurrectionem, in hoc præſenti ſeculo, ubique oppreſſis
7“ uimpiiss.
. 6b. XXV. APD ARTICULUM XVIII.
ni De Libero Arbitrio, Theologorum Pontificio- Apél. p. 15*
⸗ rum Reſponſio. H .
1 IN articulo deeimo octavo confitentur Liberi Arbitrii vir-
„ lItutem, quòd habeat libertatem ad efficiendam civilem
„ juſtitiam, ſed non habeat vim ſine Spiritu S. efficiendæ ju⸗
Giätiæ Dei, quæ confeſſio acceptatur & approbatur. N

P. 95

Apol. P. 197.

XIV THEOLOGORUM PONTIFICIORUM
ſic Catholicos convenit media via incedere, ne nimium

tribuatur Libero Arbitrio, cum Pelagianis, nequeomnem

libertatem ei adimant cum impiis Manichæis, nam utrun-
que non caret vitio. Sic Auguſtinus inquit: Liberum ar-
bitrium ineſe hominibus, certa ſide credimus & prædicamus indu-
bitanter. Nanque inhumanus eſt error, negare liberum ar-
bitrium in homine, quod quilibet cum ſeipſo experitur,
& toties in ſacris literis aſſeritur. S. Paulus ait: Poteftatem
autem babens poluntatis ſuæ t. Corinth. 7, 3. De juſto ait ſapi-
ens, qui gotuit transgredi, & non eſt tranigreſſus, facxere mala,
& non focit, Eecleſ. 3tsio. Deus dixit ad Caim: Nonne ſibenè ege-
ris, recipies, ſin autem malè, ſzatim in foribus peccatum tauum
aderit, ſed ſub te erit appetitus tuus, & tu dominaberis illius,
Gen 4, 7. Per Eſaiam dicit Prophetam c. ,aο. i volueritis & au-
dieritis me, bona terreæ comedetis, quòd ſi nolueritis, & me ad
iracundiam provocaveritis, gladius devorabit vos. Hoc & bre-
viter Hieremias expreſſit: Ecce locuta es, & fecisti mala, &
potuisti, Hier. 3. Addamus & Ezech. Cap. 15,31. Projieite à vo-
bis omnes iniquitates, in quibus præraricati eſtis, & facite vobis
cor nopam, & quare moriemini domus Irael, quia nolo mortem
morientis, dicit Dominus Deus, reyvertimini & vivite. Et S. Pau-
lus, Syiritus prophetarum Prophetis ſubjectus eit, 1. Cor. 432. &
idem 2 Corintb. 9,7. Unusquisque prout deſtinavit in corde ſuo, non
ex triſtitia aut neceſitate. Denique omnes Manichæos pro-
ſtravit Chriſtus uno verbo, cum ait: Semper pauperei habe-
bitis vobiscum, & cum polueritis, poteſta illis benefacere, Matth.
26, 7. Et ad Hieruſalem: Qaoties volui congregare filios ſuos ſub
alas, & noluisti, inquit Chriſtus, Matth. 23,37.

§. XXVII. AD ARTICUIL UM XIX.

De Cauſa Peccati, Theologorum bontificio-
rum Reſponſio.
AXRüciuu⸗ decimus nonus itidem probatur & accepta-
AXtur, Deus enim ſummeè bonus non eſt auctor malo-
rum, ſed Voluntas Rationalis defectibilis cauſa eſt pecca-
ti. Quarè nullus ſcelera ſua & facinora imputet deo⸗ Kel
ibi,

ſibi, juxta illud Hieremiæ 2, 19. Atguet te malitia tua, &
averſio tua increpabit te. Et illud Oſeæ 13,9. &te perditio tua
Imel, tantummodò in me auxilium tuum. Et David in Spiritu
cognovit Deum eſſe hunc, qui nolit iniquitatem, Pſalmo 5, 5.
H. XXVIII. AD ARTICULUM XX.
De Fide & Bonis Operibus, Theologorum Pon-
tificiorum Reſponſio.
IN articulo vigeſimo, qui non tàm continet Confeſſio-
nem Principum & Civitatum, quàm excuſationem Con-
cionatorum. Unum duntaxat eſt quod ad Principes & Ci-
vitates pertinet, ſcilicet de Operibus, quoòd non merean-
tur remiſſionem peceatorum, quod, ut ſuperius rejectum

S reprobatum eſt, ità & nunc rejicitur & improbatur,

Vulgatiſſimum enim eſtillud Danielis 4, 2g. Et illud Tobiæ ad
Filium: Elkkemoſyna ab omni peccato & à morte liberat, & non
patietur animam ire in tenebras, Tobiæ g, i. Et illud Chriſti: Date
Bleemoſynam, & ecce omnia munda ſunt vobis, Lucaæ II, al. Si opera
non eſſent meritoria, cur Sapiens dixiſſet: Reddet Deus mer-
cedem laborum ſanitorum ſuorum, Sap. to, 17z. CurS. Petrus nos
tam obnixè hortatus eſſet ad opera, dicens: Quapropter,

fratres mei, ſatagite, ut per bona opera vestra tertam veſtram vo-
cationem & electionem faciatis, 2. Petri i, o. Cur S. Paulus di-

xiſſet: Non enim injuſtus eſt Deus, ut obliviſiætur operis vestri
& dilectionis, quam oſtendiſtis in nomine ipſius, Heb.6, o. Nec per
hoc aſpernamur meritum Chriſti, ſed ſcimus opera no-
ſtra nulla eſſe, nullius meriti, niſi in virtute meriti Pas-
ſionis Chriſti. Scimus Chriſtum, viam, vitam & veritatem:,
Joan. I6, 6. Chriſtus autem velut paſtor bonus, qui cæpit fa-
cere, O decere, Act. I. Exemplum dedit nobi, ut quemadmodum
ipſe fecit, ita & nos faciamur, goan.13,iy. Et ivit per deſertum,
Per viam bonorum operum, quem cunct Chriſtiani ſe-
qui debent, & ad juſſum ejus tollere cerucem, & ſequi, Matth.
10355. & 16,27. Et qui non tollit crucem, non eſt, neque poteſt
eſſe diſcipulus Chriſti. Verum quoque eſt, ut johannes

RESFPONSIO. XV

Apol. p. 197

P.107. ſeq/
P: III.

P. 112.

P. 119. ſe ,.

P“* 1I2*

inquit: Qus dicitſe in Gbrißte manere, debet, Kout ile amlula-

Sitg

XVI THEOLOGORUM PONTIFICIORUM
vit, & ipſe ambulare, Joban. 2. Hæc autem de bonis operibus
opinio, etiam ante mille centum annos, tempore Augu-
ſtini damnata fuit & reprobata
Apol.p29 b. H. XXX. AD ARTICULUM XXI.
De Cultu Sanctorum, Theologorum Pontifi-
ciorum Reſponſio.
Poremo loco Articulum proponunt vigeſimum pri-
mum, in quo admittunt Sanétorum proponi poſſe me-
moriam, ut imitemur fidem illorum & bona opera, ſed
non ut invocentur, aut auxilium ab eis petatur. Mirum
certè eſt, quòd ipſi krincipes, & Civitates pasſi ſint hunc
errorem in ſuis dominiis ſuſcitari, qui toties damnatus eſt
in Eccleſia
§. XXKI. Cum ante mille & centum annos beatus
4.1, Hieronymus in hac arena vicerit Vigilantium hæreticum:
Longè poſt eundem, reſuſcitarunt Albigenſes, Pauperes
de Lugduno, Picardi, Cathari veteres & juniores, qui o-
mnes jampridem legitimè damnati ſunt. Quarè hic Arti-
culus Confesſionis toties damnatus, penituùs rejiciendus

eſt, & cum tota univerfſali Eccleſia orthodoxa reproban-

dus. Nam pro Invocanda Sancétis, non modò habemus uni-
verſalis Eccleſiæ authoritatem, ſed omnium ſanctorum
Patrum conſenſum, Auguſtini, Hieronymi, Cypriani,
Chryſoſtomi, Baſilii, Bernhardi, & id genus aliorum Eccle-
ſiæx doctorum. Nec deeſt Catholicæ huic aſſertioni Sacræ
ſcripturæ autoritas. Nam ſanos bonorandos docuit Chri-
ſtus: Si qua, inquit, miniſtraverit mihi, honorificabit eum Pa.-
ter meus, qui in cœlis es?t, Joan. 12. Si ergo Deus bonorat San-
Qos, cur non honoramus nos homunculi? Converſus præ-
† Mortui, h. mor- gereg est Dominus ad pœnitent iam Zob, cum ille oraret pro amicis
ruis fortunà ſimi. uir, Job. 24. Cur ergo pientisſimus Deus non acquieſceret
e 8 , cont. intercedenti beatæ Mariæ virgini, qui acquievit Job? Le-
Thren. Jer. Ly- gimus quoque Baruch. 3. Domine omnipotens, DEIUS Iſrael,
ram Gl. h. Rava audi nunc orationem mortuorum IVrael; orant ergoe & mortui
vanell. Bibl. Sel. pro nobis. dic & in veteri quoque Teſtamento fecerunt

d. lacur - .
auch d. “ Onias,

êòõ

—,

—

— .

RESPONSIO. XVII
Onias, Hieremias. Nam Juda Machabao viſus eſt Onia: ſam.
mus Saceraos, manus protendens, & orant pro omni populo Ju-
deorum. Poſt hoc apparuit alius vir, & ætate & gloria mi-
rabilis, & magni decoris circa illum, de quo Onias re-
ſpondens, dixit: Hic' eif fratrum amator & populi Iſraele
bic eſt, qui multum orat pro vopulo & aniverſa civitate ſanctas,
HNieremias Propheta DEI z2. Machabeæorum J. Ex ſacris præ-
terea literis cognovimus, Augelos etiam orare pro nobu. Cur
ergò id negaremus de Sanctis? Domine exercituum (inquit
Angelus) usque quo tu non wiſereberis Hieruſalem & urbium
Juda, guibus iratus es Et reſppondi Dominus angelo, qui lo-

Conceſſum Apol.
p. 20.
De Increato acci-
pi per Eſa. 63, 9.

. fas eſt, cum Ia-
quebatur, verba conſolatoria, Zachar. 1. Idem teſtatur Job: 1

Si fuerit pro co angelus loquens unus de ſimilibus, ut annunciet
bominu æquitatem, miſerebitur ejur, & dicet, lißera eum, ut
von deſcendat in corruptionem, Job . Liquet præterea ex
verbis ſacræ illius animæ Joannis Evangeliſtæ, cum in-
quit: Qustuor aniwmalia, & viginti quatuor ſeniores ceciderunt
coram Agno, habentes ſinguli citharas, & phialas aureas, plenas
doramentorum, quæ ſunt orationes Sanctorum, Apoc. y. Et in-
fra: Angelus ſtetit ante altare, habens thuribulum aureum, &
data ſunt illi incenſa mule4 „ ut daret de orationibus omnium San.
torum, ſuper altare aureum, quod eſt ante tbronum D EI, &
æſcendit fjumus incenſorum de orationibus Sanctorum de manu An.
geli, coram DEO. Poſtremo S. Cyprianus martyr ante mille
ducentos, & quinquaginta annos ſcripſit Cornelio Papæ,
lib. 1. Epiſtolerum, petens, at ſ qus eorum prior diſeeſſerit,
pro fratribus & ſororibus nostris non ceſſet oratio. Niſi autem
vir S. exploratum habuiſſet, Sanctos poſt hanc vitam ora-
re pro vivis, fruſtrà Cornelium hortatus fuiſſet hoc fa-
cere. Neque roborata eſt exhibita Confeſſio ab eo, quia
unus ſit mediator D EI & hbominum, 1. Timoth., 2. I. Joann. 4.
Nam etfi fatetur anum eſſe mediatorem Redemptionis Cæſ. Ma-
jeſtas, cum tota Eccleſia: tamen multi ſunt interceſſores,
mediatores Interceſionu. Sic & Moyſes fuit mediator & ſe-

terpp.
Et hic Increatus.

c. 8, j. & hic In-
creatus.

P- 209.

Sit ſanè fruſtra.

p. 202. ſeq.
Undeè liquet?

Sané vivus.

queſter inter Dominum PpEVM & homines, Deut. quinto. Conf. Eſa. 64. v. 16,

†E Ora-

XVIII
Oravit enim pro filiis Iſrael Exodi 17. & 72. Sic oravit
ſanctus Paulus. Ipfſe petit Omri pro ſe à Romanis, ad Roma-
nos decimo quinto, ad Corinthios 2. Corinth. t. ad Colohßenſes
quarto.
1 febat fine intermiſſione, in BEccleſia, ad D E M pro eo, Acdka-
Ergò ſint & Re- „gm 72.

demtores! Sede,
azut ad Dextram

Patris: Omniſcii, 706, & vo
Omnipotentes. & videant caput Chriſtum o

THEOLOGORUM PON

TIFICIORUM

Sic, dum D. bPetrus ſervaretur in carceère, omtio

Eſt igitur Advotatus noſter Primariu. At, cum
Sarn Rti fint membm Christi, 1. Cor. 12, 27. & ad Ephehios quin-
luntatem ſuam conforment vohluntati Chriſti,
rare pro nobis, quis dubita-

re poteſt Sanctos hoc idem facere, quocd vident Chri-
ſtum facientem? Quibus omnibus diligenter attentis, pe-
tendum eſt à Prindpibus, & Civitatibus eis adhærenti-

F. XXXII.

B.210
At iſta non eſt Ee-
cleſiæ, nedum San-
&a. Art Smalc. p.
J ar. 12. P. 507.

bus, ut, rejecta Confe

ſſionis particula, cum ſancta, uni-
verſali, & orthodoxa fentiant Eccleſia, atque id credant

& confiteantur de Sanétoruùm veneratione & interceſſio-

ne, quod univerſus credit, & confitetur orbis Chriſtia-

nus, & quod etiam tempore Auguſtini fuit in omnibus
Eccleſiis obſervatum: Populus Chriſtianus, inquit, meme-
rias Martyrum religioſæ ſolenniate conctelebrat ad excitandam
imitationem, & us meritu conſocietur, & orationibus eorum-

adju vetur.

hecie Euchariſtiæ
eorum utraque ſpecies

AD ARTICILO S,
area; In quibus recenſentur Abuſus mu-

tati, & primum de Utraque Specie, Theo-
logorum Pontificiorum Reſponſio.

meratur inter àbuſus, Latcos dantaxat ſub altera-=
communicari, ideoque in dominiis

PS eWUGd in Confeſhone Principum & Civitatum nu-
Laicis detur, Refpondendum eſt

Eccleſiæ ſanctæ conſuetudinem, malè hoc dinume-

Juxta
rarl Inter

Abuſus: quin juxta Ecele

ſiæ ejusdem ſanctiones,
& Sta-

I.
t

4⸗
le⸗

RESPONSIO. XlIX
& Statuta, potiùs Abuſum eſſe, & inobœdientiam, Lai-
cis dari Vtramque ſpeciem. Nam ſub una ſpecie panis d. I.
communicaverunt Sanéti in primitiva Ecceſia: de qui- Conceffum hoc,
bus Lucas Acgor. 2, 42. inquit : Erant perſeverantes in doctri. nulli præjudicie,
na Apostolorum, & czommunicatione fmälionu panii. Hic Lu- Et hoc.
cas ſolius Panu meminit. Similiter Acz. zo,7. inquit: Una au Conf. Gerh. L. d. .
tem ſabbati, ecum conveniſſemus ad frangendum panem. Imdò 5.57. Chryſoſt, de

Chriſtus inſtitutor hujus facratiſſimi Sacramenti refur- Vulgari cibo

gens ex mortuis, ſub Vna tantum ſpecie Euchariſtiam de- *ibit⸗

dit diſcipulis euntibus in Emaus, ubi accepit panem, & be. Abſonum deS.
nedixit, & ſfregie & porrigebat illi, Illi aatem cognoverunt euns Cœnqꝗiq..
in fractione panis, Lucæ vigeſimo quarto. Ubi ſanè Auguſti- Chemn. Exam,
„ . Conc. Trid. P. Il.
nus, Chryſoſtomus, Theophylactus & Beda, quorum., m. ſto,
aliqui ante multa ſecula, & non longè poſt Apoſtolmorum ** L
