ſuerint piæ noſtræ doctrinæ: qua aſſerimus, ſola ide nos iuſti-
ſicariĩ & ſaluari. Itaq; eas reiiciendas iudicàrunt: ne meritum
Chriſti (dùm opera noſtra admiſcentur) extenuetur: & vt 4.
promiſſio de ſalute noſtra, credentibus certa & firma maneat.
§. 3. Dum autem de ea re diſceptatur, quidam, pauci ta-
men, hanc propoſitionem (quæ & ipſa controuerſiæ occaſio- Amsdorf.
nem dedit) attulerunt: Bona Opera ad ſalutem eſſe pernicioſa.
Sed & à quibusdam diſputatum & affirnatum fuit: quòd Anqr. Muſca-
. . us Prof. Fran-
Bona Operæ non ſint neceſſaria, ſod arbitrio noſtro relilta: Pro- cofurt.
pterea quòd non metu & comminationibus pœnarum à LE-
GE extorqueantur, ſed ſpiritu ſpontaneo, & alacri mente fie-

ri debeant. Alii verò aſſeruerunt: Bona opera eſſe neceſſaria. Abdias Præ-
. §. 4. Hactorius.
5) Philip Melancht. Georg. Maior. Iuſtus Menius. Petr. Prætor. Paul. Eber.
Superint. VVitteb. D. Georg Calixt. Helmſtad. D. Cunrad Hoinci. ib.
In Maior. Luth. Kirch Poſt. P. 4. f. 230 277. 278. 281⸗
e) Nicol. Amsdorf Epiſc. Numburg. Mat. Flacius Prof. Jen Matt. Gallus
Superinr. Ratispon. Joach. Morlin Superint. Brunſvic, Joh. V Vigand.
Pr. Zen, Epii, Pomegan, Caleſtinus, Tim., Kirchn, Prof, Helmſt Heidelb,

668 IV. D E BoNIS
S. 4. Hæc poſterior controuerſia initio tantùm ex æquiuo-
catione vocabulorum (Neceſſitatis & Libertatis) occaſionem
ſumſit: quòd vocabulum Neceſytatis non tantům Immuta-
bilem & æternum Ordinem diuinum (quo ovnes homines
ad obediendum Deo debitores ſunt, & adſtriéti) ſignificet:
verùm etiam interdum Coactionem illam, qua Lex diuina ho-
mines ad Bona Opera facienda, ſeuerè vrget, deſignet. Pro-
greſſu autem temporis non iam de verbis amplius diſputa-
tum, ſed de rebus ipſis magna vehementia fuit diſceptatum.
Et à quibusdam acriter pugnatuum eſt: Nouam obedientiam
(quam ſuprà commemoratus Ordo diuinus requirit) non
ccſe neceſſariam. =
II. Doctrina. S. 5. Vt autem & hoc diſſidium, iuxta verbi Dei analo-
giam piè declaretur, & per Dei gratiam prorſus componatur,
doctrinam, fidem, & confeſſionem noſtram de hoc negotio
recitabimus.
6bS. 6. PRIMO, in hoc articulo nulla eſt inter noſtros diſſen-
fſie, de his propoſitionibus, quas iam commemorabimus.
Eph. 1,4, I. Quòd videlicet Dei ordinatio ſit atque mandatum, vt creden-
c. 2, 10. 2. tesin Bonis Operibus ambulent. Quò d ea non ſint verè Bona opem,
Col. 1, io. 3. quæ quisq; bona intentione facienda ſuſcipit: a) aut quæ ſecun-
Phil. 1, 27. 4. duùm bhumanas tmditiones fiunt: ſed ea, quæ Deus ipſe in Verbo
6.g,16,17. 5: uo præſcripſit atque præcepit. Quòd verè Bona opera non
1. Theſſ. 47. propriis naturalibus viribus, ſed tum demum fiant, cum per-
ſona per fidem cum Deo eſt reconciliata, & per Spiritum ſan-
Rum renouata, & in Chriſto Jeſu (vt Paulus loquitur) de noro
quaſi, ad Bona Opem, creata eſt. Eptheſ. 2, 10. ⸗
6. §. 7. Sed & hoc extra controuerſiam eſt, quomodo, & qua
Opera Pio- de cauſa Bona piorum Opera (licet in hac carne noſtra impura
rum è Ede. & imperfecta) Deo placeant & accepta ſint: videlicet, propter
Dominum noſtrum leſum Chriſtum, per fidem: propterea
quòd perſona fßdelium Deo accepta eſt.b) Etſi enim opera illa,
= u
4) Chemn. Exam., Concil. Trident. P. I. Seſſ. 6. p. 194. 2a1 Can. :4. pag. 176.
Luth. T. 6 A. f. Say. ad Philip Epift. b. Hiſtor. A. C ap. Chytt.
°) B. O cauſ. Eßic. Renatus, à Spir S. actus. Materia, Lex. Deut. 12,8, 81,
Forma, in Fide, prompteè, Iætanter, e charitate. I. Tim 1, 6. Fins, Dei
gloria, Eccleſtæ, proximi bonum, 1I. Cor, 10, 14. Phil, 2, 4. 5

OPERIEBVS. 669

uæ ad conſeruandam externam d ſciplinam faciunt (qualia etiam Irrenator.

ab infidelibus & non ad Deum conuerſis hominibus fiunt,
& quidem requiruntur) ſuam, coram mundo, laudem ha-
bent: & temporalibus quibusdam præmiis, in hoc mundo,
à Deo ornantur: attamen, cum ea non ex vera fide profi-
ciſcantur, reuerà coram Deo ſunt peccata, hoc eſt, peccatis
contaminata: & à Deo pro peccatis & immundicia reputan-
tur: propter naturæ humanæ corruptionem, & quia perſo-

b. 17.

na cum Deo non eſtreconciliata. Mala enim arbor non poteſt Matth. 7, 18.

bonos fractus ferre. Et in ea quæ ad Romanos c. 14, 2), ſcripta
eſt, legitur: Quicquid non ex fide eſt, peccatute eſt. Neceſſe eſt
enim vt perſona Deo placest, idque propter ſoluùm Chriſtum,
priusquam perſonæ illius opera Deo placeant. Eph. 1I, 4. ſo.
§.8. Quare eorum operum, quæ reuerà Bona ſunt, & Deo
placent, quæ etiam Dominus, tum in hoc tum in futuro ſe-
culo vult remunerari, mater & fons eſt 1PSA FIDES: vnde
& veri fructus fidei, ſicut & fructus Spiritus à D. Paulo appel-
lantur. Gal. 5, 22. H

§. 9. Fides enim (quemadmodum D. Lutherus in præfatio- Fides quid?

ne Epiſtoleæ Pauli ad Romanos ſcribit) ℳ diuinum quoddam opus in
nobis, quod nos immutat, ex Deo regenerat, veterem Adanmum mor-
tificat, & nos pland in alios Bominer ( in corde, animo, & omnibus
viribus noſtris) quaſi transformat, & Spiritum Sanéctum nobis con-
fert. Er eſt Eides illa quiddam viuum, eſkcax, potens: ita vt fieri
non poſſit, quin ſemper bona operetur. Neque Eides quærit demum,
An Bona opera ſint facienda? ſed priusquam de ea te inquira-
tur, iam multa Bona opera effecit, & ſemper in agendo eſt ocupata.
Lui verò non ad hunc modum benò operatur, is homo Vera Fide
ret. & vbi ſit Fides, vbi Beona opera, quaſi cxcus palpando quæritate
neque tamen quid Eides, aut Bona opera ſint, novit: interim tamen
multa ineptò de Fide & Bonis operibus garrit & nugatur. Fides iu-
htifcans eſt viva & ſolida fducia in gratiam ſeu clementiam Dei,
gdeà certa, vt homo millies mortem oppetere, quàm eam Fduciam
febi eripi pateretur. Et haæc äncia atque agnitio diuinæ gratiæ &
elementiæ, lætos, animoſos, alacres eficit, cum erga Deum, um encga
omnes ereaturas: quam latitiam & alacritatem Spiritus Sanctus ex-
citat per Fidem. Inde homo ſine ulia coaéctione Promptus & alacris

reddi=

P⸗ 70. 74

670 IV. DE BoNIS
redditur, vt omnibus benefaciat, omnibus inſeruiat, omnia toleret:
idque in honorem Dei Optimi Maximi, cui ſtudium ſuum probare,
animique ſui gratitudinem declarare cupit, pro ea gatia atque cle-
mentia, qua Dominus eum eſt perſequutus. Itaque impoſſbile eſt,
Bona Opera à Fide vera ſepararer quemadmodum etiam eſfci non
Ppoteſt, vt ignis non vmt & luceat. Haétenus Lutherus. Quia
verò de hac re inter noſtros non eſt contr ouerſia, nolumus
eſſe nunc prolixiores: ſed tantùm de iis rebus, quæ in con-
trouerſiam venerunt, quanta fieri poteſt, ſimplicitate & per-
ſpicuitate mentem noſtram declarabimus.
p. O. Neceſi- §S. 10. Quòd igitur ad Neæceſſtatem aut Libertatem Bono-
tas. rum operum attinet, negari non poteſt, quòd in Auguſtana
Confeſſione, eiusdemque Apologia hæc verba ſæpè vſurpen-
p. 13. 21. 314.,562. tur atque repetantur: Bona opera eſ' neceſſaria &, quòd ne-

Matth. 23, 23. ſe ſit Bona opera facere quippe quæ neceſſariò Fidem &

Luc. 17, 10. Reconciliationem cum Deo ſequi debent: & quòd neceſa-
Eph.:, . riò ea opera, quæ Deus præcepit, ſint facienda., Sed & Sacræ literæ

im. 36. vocabulis (Neceſſitatis, Neceſſariü, Debiti & .) vtuntur, quoties,
. 5 *

c-12, 144. de iis rebus agunt, quas ratione mandati, ordinationis &

Rom 8, 12. voluntatis diuinæ præſtare tenemur.
C., 13, 5. 1. Cor. 9, 16. Actor 5, 29. IOh. 15, 2. I. Ioh. 4, ꝛ21. 2, 6. I. Theſſ. 4,3. c. 3, 23.
§. 11. Quare propoſitiones hæ (Bona opera eſſe neceſſaria:
&, Neceſſe ſe „ Benè agere) In commemorata pia & genuina
ſententia, immeritò à quibusdam reprehenduntur & reii-
ciuntur. Hæ enim retinendæ atque vrgendæ ſunt ad redar-
guendam atque refutandam ſecuritatis Epicureæ opinio-
nem, qua multi Fidem mortuam, Jac. 2, 17. aut perſuaſionem
p. 55. 66. quandam vnam, quæ ſine Pœnitentia & Bonis operibus eſt,
pro ven Fide habent: atque vera ſe Fide præditos falsò ima-
ginantur: quaſi ſcilicet in vno eodemque corde ſimul ſtare
Matth 7, 23. poſſent, vera ſi’des, & malum propoſitum, in peccatis perſeue-
c. 23, 23. randi & progrediendi: quod tamen prorſus eſt impoſſibile:
en g,. aut, quaſi allquis, veram fidem, iuſtitiam & ſalutem habere
c. 13, 5. ac retinere valeat, etiamſi arbor putrida ſit maneatque, neque
1. Cor. 9, 16. Ullos bonos ſructus ferat: imò quamuis in peccatis contra con-
Ebr. 0o, 36. ſcientiam perſeueret, aut rurſus deſtinata malitia in ſcelera
priora relabatur. Hæc falſa & impia ſunt. Interim tamen,
cum

— — — —

4:

“

OrERIBV, S. 77
cum de Neſſitate Bonorum operum agitur, hoc diſcrimen ob- se oaé,
ſeruetur, quòd per vocabulum Neccſitati intelligenda ſit, Mandati Aa.

Neceſſitas OoRDINIS, Mandati, & Voluntatis Chriſti- ac De- 13, 46. Connexi

biti noſtri- non autem neceſſitas CoACTIONIS. Ebr. 7, 12 Cau-
Contræa Voluntarium, Adiaphorum, Conſequens, Contingens, Conſequentiæ. æ& Phil. 1, 24.
Conſequentiſſ. Abſolutæ. L. 2, 25.

S. 12. In aliis enim quibusdam Scripturæ locis vocabula Spontaneumi⸗

.

(Ex neceſſitate) de iis rebus accipiuntur, quæ homini præter een etena.
voluntatem eius, coactione quadam extorquentur, vt exter- 4 Philip.1.
nè, & quidem in ſpeciem, ſed tamen contra ſuam voluntatem Ppetr. 5.
aliquid faciat. Talia enim hypocritica opera Deus non pro- p. 562.
bat: ſed vult, vt populus Noui Teſtamenti ſit Populus ſpon- Pſal. no, 3.
taneus? & vt ſpontanea ſacrificia oſfent atque obedientiam Pſal. 54,: 8.
non inuitus aut coactus, ſed ex animo præſtet. Hilarem enim dre⸗⸗ 7.
datorem diligit Dominus. In hanc ſententiam rectè dicitur at- Cor. 9.
que docetur: quòd verè Bona opera ſponte, libero ſpiritu, ab 1. Pet. 5, 2.
iis, quos Filius Dei liberauit, fieri debeant: quemadmodum b. 562.
etiam diſputatio illa, de Iibertate Bonorum operum, præcipuè ad
hanc ſententiam confirmandam à quibusdam agitata eſt.
S. 13. Hoc autem loco etiam diſcrimen obſeruandum eſt,
inter Veterem & Nouum ſeu interiorem hominem: quorum hic
ſponte Bonum operatur, ille verò maximè inuitus aliquid Boni
agit. De hoc diſcrimine Paulus loquitur, cum inquit: Dele- Rom. 7, 22. 24.
ctor lege Dei (promptus ſum ad benè agendum) ſecundum inte-Oal. 5, 17.
riorem hominem. Sed in carne mea legem aliam reperio, quæ non
modò ad benè operandum dißficilis eſt, veràm etiæm etiam legi mentis
meæ repugnat. Quod igitur ad illam rebellem & difficilem car-
nem noſtram attinet, ea de re Paulus ſic ait: CASTIGO cor-I. Cor. 9,27.
pus meum, & IN SERVITVTEM REDIGO. & . Et: qui ſunt Galat. 5, 24.
Chriſti (inquit Apoſtolus) carnem ſuam CRVCIFIXERVNT Rom. 8, 13.
cum
B. O. neceſſaria ſunt ob Dei iuſſum Ez. 20. Joh. 13, 34. Rom. 8, 12. c. 13, 8.
Gloriam Eſa. 52, 2. Ez. 36, 20 Matth. 5, 17. Amorem Leß 19,2. Luc. 6,36.
1I. Johan. 3, 2. I. Petr. I, 14. Opem creat Epheſ. a, 10. Redimit Tit. 2, 14.
Purgat Rom. 5, 14. Gal 5, 25
1) Ob Renatos pro Statu Rom. 1, 8. 6,4. Phil. 1,27. I. Joh. 3,9. Fide Gal. 5, 6.
Vitâà Rom 6, 73. I. Cor. 5, 7. Col. 1, 1o Phil. 1, 27. Tit. 2, 10. I. Joh. y, 21.
Motu F/.89,33. Mal. 3, 2,3. Matth. 3, 10. I. Cor. 6, 10. Gal. 5, 27. Promiſſa

I Tim 4,8, II. Cor, 5, Io. Proximum Lucrandi I. Pet. 3, I. I. Joh. 3, 15.

B. O. Necéi-
ſitas.

p. 13. 97

Falſa.

1.

672 IV. D E BONIS
cum vitiis & concupiſeentiis. Contrà autem opinio falſa redar-
guenda & reiicienda eſt, cum docetur: Bona opera ita eſſe libens
homini Chriſtiano, vt in eius libero arbitrio poſitum ſit, ea vel facere,
vel omittere: aut, licet contra legem Dei peccetur, nihilominus
tamen, fidem, Dei gratiam atque fauorem retineri poſſe.
S. 14. DEINDE, cum docetur: Bona opera neœeſſaria Aſſé,
etiam hoc explicandum eſt, quarò, quibusque de cauſis ea ſint
neceſſaria: quæ cauſæ in Auguſtana Confeſſione eiusque
Apologia recitantur.
G. 15. Interim tamen diligenter in hoc negotio cauendum
eſt, ne Bona opera articulo lIuſtificationis & ſalutis noſtræ im-
miſceantur. Propterea meritò hæ propoſitiones reiiciuntur:
Bona opem piorum neceſſaria eſſe ad ſaluteme Impolſibile eſſe, ſine Bo-

p 662 663 673 nis operibus ſaluari- quia ſimpliciter pugnant cum doctrina de

Eph. 2; 3.
Pfſal. 32 1.
p. 56. 75. 961.

2

8.
P. 13. 766.

particulis excluſiuis in articulo Iuſtificationis & Saluationis:
quibus particulis D. Paulus opera & merita noſm, ab articulo
Iuſtificationis & Salutis noſtræ, penitùs excluſit, & omnia
ſoli gatiæ atque clementiæ diuinxæ, & Chriſßi merito adſcripſit:
quemadmodum in ſuperioribus articulis id declarauimus. Et
propoſitiones illæ (de Neceſſtate Bonorum operum ad ſalutem)
perturbatis & afflictis conſcientiis veram Euangelii conſola-
tionem eripiunt: occaſionem præbent Dabitationi de Gratia
Dei- multis modis ſunt periculoſæ præſumtionem & falſam
opinionem de propria inftitia, & fiduciam propriæ dignitatis
confirmant: à Papiſtis acceptantur, & ad ipſorum malam
cauſam fulciendam (contra ſinceram do ctrinam de ſola fide
ſaluante) adducuntur. Quin etiam propoſitiones illæ formæ
ſanorum verborum repugnant: cum ſcriptum ſit: Beatitudi-
nem eſſe hominis, cui Deus imputat iuſtitiam, ſine operibus. Et in
Confeſſione Auguſtana articulo ſexto hæc verba ex Ambroſio
adferuntur: Qui credit in Chriſtum, ſaluus eſt, ſine opere, S 0 LA
FIDE, gratis accipiens remiſtonem peccatorum. a) Sed & D. Lu-
=è therus
„₰) D. Jac. Andr. Paulina dicit Gruͤndl Bericht von der Theol Einigk. lit.
H. 3. an. 1570. Auguſtin. T. 10. . 217. 5§. 28. p. 448. Thummiſſuri B. O. ne-
ceſſ ut Conditio ſine qua non. Henr. Höpfner. Antecedens, Via. Stegmann.

Pars ordinis ad Sal. Meiſner. Gonditio Subiecti, ſine quâ non ſaluetur.
Neceſſ.

OPERIBVS. 673
therus has propoſitiones reiecit atque damnauit: primò qui- 9.

dem in falſis Apoſtolis, qui Galatas in errorem induxerant:

deinde in Papiſtis, multis admodum locis: poſtea, etiam in 10.
Anabaptiſtis: qui hanc interpretationem adferunt, quòd Fi-
des quidem non debeat niti Meritis Operum: ſed tamen ea
neceſſariò ad ſaluten requiri: Poſtremò in quibusdam aliis,
ſuis hominibus, qui hanc, vt loquuntur, gloſſam in medium In commenta-
adducebant: Si maximè, dicebant, Bona opera tanquam ad ſa- tio ſuo ſuper
lutem neceſſaria requiramus, tamen non docemus, quòd Bonis operi- Jeneln ,22.
bus ſit confidenadum. L P. 20) à de
§. 16, Quare in Eccleſiis noſtris meritò hoc ratum, certum T. VV. 10. p.Ftr.
& fixum eſſe debet: quòd phraſes ſeu propoſitiones illæ, de p. 56;z. 661..
Bonis operibus ad ſalutem neceſſariis, non ſint docendæ, de- Conft. Eleckt.
fendendæ, pingendæ; ſed potius ex Eccleſiis noſtris, vt fal- Ecct Tit. de
ſæ & non ſinceræ explodendæ atque reiiciendæ: quippe am. p. t.
quæ tempore perſecutionis (vbi clara & perſpicua confeſſio-
ne aduerſus omnis generis corruptelas & deprauationes ar-
ticuli Iuſtificationis maximè opus erat) ex Interreligionis for-
mula renouatæ, promanarint atque denuò diſputationibus
nouis occaſionem præbuerint.
S. 17. POSTEA, cum de eo etiam diſputetur: An Bona ope- Conſervatipva
ra ſalutem conſeruent? aut, Num ad zonſeruandam ſidem, iuſti- Fidei.
riam, & ſalatem ſint neceſſaria? diligenter & accuratè decla-p. 593 675. 5. 22.
randum eſt, qua ratione Iuſtitia & ſalus in nobis conſeruentur, ne
rurſus admittantur. Scriptum eſt enim Matth. 1o, 22. c. 24, B
Qui perſeuerauerit uque ad finem, ſaluus erit. Et Apoſtolus ait:
Participes Chriſti effecti ſumus: ſi tamen initium ſubſtantiæ usque ad
IJnem firmum zetinuerimus. Hebr. 3, 6, 14. Col. 1I, 2)7=
S. 1 8. Et quidem in primis falſa & Epicurea illa opinio Amiſto Eidei
grauiter redarguenda atque reiicienda eſt, quòd quidam per Peccata.
fingunt, fidem, & jiuſtitiam atque ſalutem „non poſſe vllis
peccatis aut ſceleribus (tametſi omninò voluntarit & deſtina-A. C. a. 12 p. 1
ta malitia committantur) amitti: ſed, etiamſi homo absque p. 300. 559. 563.
Vu omni 646. 666.
ut cauſſa principal. e. c. gratia Dei Meriteria, Paſſio Chriſti
Nereſ. ad R

Ioh. 3, 15. Alt. 4. 1.
dicitur

Medium Ordinis, inter cauſ. rei & rem organicé, cauſale, Ver=

bum Luc. 24,; 46. Ioh. 3, 7. Rom, 1, 16 Fides Ebr. 11, 6.

674 IV. D E BoXNIS
omni Dei timore & pudore prauis ſuis concupiſzentiis in-
dulgeat, Spiritui ſancto repugnet, & atrocia flagitia contra
conſcientiam ſuam (& quidem malo propoſito) deſignet, ni-
hilominus tamen fidem, gratiam Dei, iuſtitiam atque ſalu-
tem retineri poſſe. .
S. 19. Contra hanc peſtilentiſſimam falſam perfuaſionem
ſingulari diligentia hæ verifſimæ, immotæ, diuinæ commina-
tiones, pœnæ, & admonitiones Chriſtianis, per fidem iuſti-
ſicatis, ſæpè repetendæ atque inculcandæ ſunt. Nolie (inquit
a. Cor. 6, 9. Paulus) erraresz neque fornicarit, neque IMolis ſeruientes, neque
adulteri, neque molles, neque maſäinlornm concubitores, neque fures,
nezue auzgri, neque ebriofi, neque maledici, neque tapaäcés, reghucmn
vea,G7s Dei poſlidebunt. Et alibi: Qui taliæ agunt, vegnum Pei non conſe-
Rom. de y. Zurasitcer. Et ad Romanos: i ſecundum arnen vixeritis, morie-
Coloſt 5„s. mini. Idem ad Coloſſenſes inquit: Prsptertalia venit ira Det
Jac, 2, ’13. ſuper filios incredulitatis.
S. 10. Quando autem & qua ratione ex hoc fundamento
exhortationes ad Bona opera (absque obſcuratione doctri-
P. 99. næ de Fide, & articuli de Iluſtificatione) acui poſſit: Apologia
luculentum eius rei exemplar depingit, vbi capite XX. fuper
2. Petr. 1, 10, verba Petri (Satagite vocationem veſtmm firmam facere) hæc ver-
ba habet: Petrus loguitur de operibus ſequentibus remiſſionem pec-
zazorume & docet, quare ſint facienda, ſeilicet, vt ſit firma Vocatio,
bor eſt, ne vocatione ſua excidant, ſi iterum peccent. Facite (inquit)
Bona opera, vt perſeueretis in vocatione, ne amittatis dona vocatio-
nis, quæ prius conzigerunt, non propter ſoquentia opera ,Ned ex gra-
tia, per Chriftum, & iam RETINEN TVR FID E. At Edes non
manet in his, qui amittunt Spiritum Sanbtum, & abiiciunt pœniten-
tiam. Hactenus Apologia.
S. 21. Quare non eſt ſentiendum, quòd Fides initis tantàm
iuſtitiam & ſalutem apprehendat, poſtea verò officium ſuum
Operibus reſignet, vt ea deinceps, fidem, iuſtitiam, & falu-
tem conſeruare debeant. Vt enim nobis promiſſio de ſalute
noſtra non modò conſequenda, verùm etiam retinenda, cer-
Rom, z2. ta & firma eſſe poſſit: Paulus non tantùm auditum ad miian,
verùm etiam, quòd in Gratia perſeneræmus, & de futura gloria
gloriamur (hoc eſt, initium, medium, & finem) son nn
adierl-

ra
Ul⸗

1.
l.
dit
e
Fen,

iit-

Des

nt0
r-
i
er

el⸗

ll⸗
tio;
it)

Id⸗
10
A⸗

1

lu⸗
te

OPERIBVS. 675

adſcribit. At alibi ait: Propter incredulitatem fradli ſunte ta Rom. II, 20.

zutem FIDE STAS. Et ad Coloſſenſes c. 1, 25. inquit: Ex-
hibebit vos ſanltos & immaculatos, & irreprehenſibiles coram ipſo-
ſe tamen yermanetis IN FIDE fundati & hſabiles, &c. Et Petrus
I. Ep. 1, 5. ait: In virtute Dei cuſtodimini PER FIDEM. in ſalutem.
Et poſt aliqua: v. 9. Reportabitis Enem fdei veſtræ, ſalutem ani-
warlsn—n.
§. 22. Cum igitur ex Sacrarum literarum teſtimoniis ma-
nifeſtum ſit, quòd Fides proprium & vnicum illud medium
ſit, quo iuſtitia & ſalus non modò apprehenduntur, verùm J
etiam à Deo conſeruantur: meritò reiiciendum eſt Triden- Chemn. Exaæm.
tinæ Synodi Decretum (& ſi quid alibi in eam ſententiam .ic 10. can.
fuit propoſitum:) qaρνα videlicet Bonz noſtra opera ſalutem *b. 27 ½
conſeruent- aut, quò d apprehenſa fidei iuſtitia, aut fides ipſa,
per noſtra opera, vel ex toto, vel ſaltem ex parte conſeruen-
tur atque retineantur.
§. 23. Etſi enim, ante motam hanc controuerſiam, multi Exceptio de
ſinceri doctores eiusmodi phraſibus in explicatione Sacræ iſu.
Scripturæ uſi ſunt: non autem eo animo, quòd commemo-
ratum Papiſtarum errorem confirmare vellent: tamen cum
interea de eiusmodi phraſibus diſceptationes exortæ ſint,
longè tutiſſimum eſt (iuxta Pauli admonitionem 2. Tim.1,13.)
formam ſanorum verborum non minori diligentia, quàm ipſam
ſinceram doctrinam, firmiter retinere: qua ratione multis
non neceſſariis concertationibus anſa præciditur, & multa
in Eccleſia Dei offendicula præcauentur.
S. 24. PRAETEREA, quod ad propoſitionem illam atti- Noxia B. O.
net: Bona open ad ſalutem eſſe pernicioſa: ſententiam noſtram
perſpicuè exponemus. Si quis Bona opera articulo Iuſtifica- p. 563.
tionis immiſcere, iuſtitiam ſuam, aut fiduciam ſalutis ſuæ in Luth. r 5. J. ad
ea reponere, gratiam Dei iis promereri, & per ea ſalutem⸗ c Mar. f45,
conſequi velit: reſpondemus, non quidem nos, ſed D. Pau-
lus ipſe, idque tertiò repetit: Quòdàh tali homini opera ſuüa non Philip. , 8.
tantuùm ſint inutilia, atque ad ſalutem conſequendam impedimento-
verhm etiam quòd reuera fint pernicieſa. Culpa tamen non eſt
ipſorum operum perſer ſed eſt vanæ illi fiduciæ, quæ contra
expreſſum Dei verbum in opera collocatur, attribuenda.
Vu ꝛ Inde

676 V. D E LEGE
S. 25. Inde tamen haudquaquam conſequitur, quòd ſim-
1. pliciter, & nudè aſſerere liceat: Bona opera credentibus ad ſa-
lutem eſſe pernicioſa. Bona enim operain credentibus (cum
propter veras cauſas fiunt, & ad veros fines, ſicuti ea Deus à
Pliln. 2. renatis exigit, referuntur) indicia ſunt æternæ ſalutis. Si-
1. Theſ-. 4,3. quidem hæc eſt voluntas, & hoc expreſſum Dei mandatum,
2. Pet. hy. ut credentes bona operæ faciant: quæ Spiritus Sanctus in cre-
1. Jo-2, 2;3. 3. dentibus operatur: eaque Deus Pater propter Chriſtum ac-
4. cepta & grata habet, & præclara illis præmia, huius & futuræ
vitæ, promittit. Marc. o, i9. 1. Tim. 4, 5. Ebr. 6, 10. 6. 10, 36.
S.6. Kam ob cauſam etiam paulò ante commemorata pro-
poſitio inccleſiis noſtris reprehendi tur &reiicitur, Propterea
6. quòd ita nudè uſurpata, falſa eſt, & offendiculi plena: qua
diſeiplina & morum honeſtas labefactantur, diſſolutæ verò
8. & Epicureæ feræ vitæ ianua aperitur, & confirmatur. Ab ea
quippe re, quæ alicui ad animæ ſuæ ſalutem pernicioſa creditur,
abſtinendum & cauendum eſle omnes iudicant. Cum ve-
r6 Chriſtiani non à bonis operibus deterrendi, ſed potius
quam diligentiſſimè adhortandi fint: profectò nuda iſta pro-
poſitio in Ecclefia Chriſti tolerari non poteſt, nec defenden-
da eſt.

Origo dta- a
tus quæſt.

In mutat.
Conf. Aug. V.
. 4. Defin. F. = „N
epet. 20.
nrn a,1. D E EG E ETI
2. 4 .zol. 56 ½. EVANGELIO.
Epiſcop. D. =
P. 1, II. . S. I.
VaI Aiſirimen Legis & Euangeli magnam & clariſſimam
☛ lucem Sacris literis adferat, culus adminiculo ver-
bum Dei rectè ſecari, & Prophetica atque Apoſto-
lica ſcripta dextrè explicari atque intelligi poſſunt: accura-
ta diligentia illud eſt in Eccleſia conſeruandum atqne re-
tinendum. Cauendum eſt enim, ne hæc duo doétrina-
rum genera inter ſe commiſceantur: aut Euangelion in
LTLegem

el⸗
to⸗
c⸗

H ET EVANGELIO. 677
Legem transformetur. Ea quippe ratione meritum Chrifti
obſéuraretur: & conſcientiis perturbatis dulciſſima conſo-
latio (quam in Euangelio Chriſti, ſincerè prædicato, habent,
qua etiam ſeſe in grauiſſimis tentationibus aduerſus Legis
terrores ſuſtentant) prorſus eriperetur.
S. 2. Orta eſt autem etiam de hoc ipſo negotio quædam Nic.- Hemmiag-
inter aliquos Auguſtanæ Confeſſionis Theologos contro- Anhaltlni. ke-
verſia. VNA enim pars aſſeruit: Euangelion PROPRIE Urüin, Bucin.
non eſſe tantuům doltrinam de Gratia Dei, veràùm etiam eſſe ſimul anno 15;8. C.
Concionem Pœnitentie: quæ ſummum peccatum, videlicet, Cruziger 1572.
incredulitatem, redarguit. a) ALTERA Verô pars contra- gr col ctell.
riam ſententiam propugnauit: quòd nimirum fuangelion pro- Strigen VVitc-
Priè non ſit Concio Pœnitentiæ, arguen; Peccatum!l hoc enim Legis teberg. 1559.

proprium eſt officium, arguere omnia peccata, in primis

verd incredulitatem:) ſed Euangelion propriè eſſe prædicatio- p. 301. 564.566.
nem de gratia & clementia Dei, propter Cbriſtum: per quem con-
verſis ad Deum, incredulitas (in qua antea hæſerant, quam
etiam Lex Dei redarguerat) condonetur atque remittatur.
Joh. 16, 5.
§. 3. Cum autem de hoc diſſidio diligenter cogitamus, Euang. quid'
deprehenditur, inde adeò illud exortum eſſe, quod vocabu-
lum Euangeli non ſemper in vna eademque ſignificatione p. 565.
accipiatur: ſed duobus modis, tum in Sacris literis, tum in
veterum ac Neotericorum ſcriptis vſurpetur.
§. 4. Vno enim modo hoc vocabulum totam Cbriſßi do- Communiter.
Etrinam ſignificat, quam miniſterio ſuo in his terris propoſuit,
& in Nouo Teſtamento proponendam præcepit, & hac ra-
tione Chriſtus Legis explicationem & annuntiationem cle- p. m.
mentiæ & gratiæ Dei Patris ſui cœleſtis eſt complexus. Sic
Vſus eſt Euangeliſta Euangeli vocabulo, cum ſcripſit: Ini-
tium Euangelii Ieſis Chriſti, Fili Dei, S&c. Et Paulô poſt, ca- Marc. 1 15.
pita totius doctrinæ cœleſtis præcipua recitantur: vide-
licet, Pœnitentia, & Remiſio peccatorum. Ad eundem mo-
dum, cum Chriſtus poſt reſurrectionem ſuam præciperet, Marc. 16, 15
H Vu 3 vt Act. 20, 21.
4) Jo. VVigand Luther. T. 1. I. Lat. 77. I. Ger. p. 292. t. 5. p. 4 3. Philip. M.,
in LL anni 1525. 1538. D. de Clabibu. Bellarm. 1.4. l. . de luftif. c.2.

678 V. D E LESE
vt prædicarent Euangelion in vniuerſo terrarum orbe, totius
doctrinæ ſuæ ſummam breuiſſimis comprehendit, cum dice-
ret: Luc. 24,26. Sic oportebat Chriſtum pati, & reſurgere à mortuis
tertia die: & prædicari in nomine eius panitentiam & remiſſionem
peccatorum, in omnes gentes. In hac ſignificatione etiam Pau-
lus totam ſuam doétrinam vocat, Enangelion- ſummam au-
tem ſuæ doctrinæ diſtribuit in hæc duo præcipua capita: in
Pænitentiane erga Deum, & Fidem in Chriſtum. Act. 2o,21. Et in hac
ſignificatione generalis illa definitio Euangelii (cum latè ac-
cipitur, & extra diſcrimen Legis & Euangelii vſurpatur) ve-
ra eſt, cum dicitur: Euangelion eſt conctio d panitentia, & remis-
ſione peccatorum. Etenim loannes Baptiſta, Matth. 3, 2. C.4, I7.
Luc. 3, 7. Marc 1, 4, 1y. Chriſtus, & Apoſtoli prædicationem
ſuam à pæœnitentia ſunt exorſi: & non tantuùm promiſſionem
illam dulciſſimam de immenſa Dei gratia, atque peccatorum
p. III. remiſſione, propoſuerunt: verùm etiam Legem Dei expli-
cuerunt atque vrſerunt. Matth. y, 6,g.
Proprib. S. 5§. Deinde vocabulum Enuangelii in alia, & quidem pro-
P. 301. 56,y,. priiſtima ſua ſignificatione vſurpatur: & tum non concionem
n fo. 7. 1, de Pœnitentia, ſed tantum Pradicationem 4de Clementia Dei com-
Luth prefN 7 Pleétitur. Et in hac fignificatione ponitur, cum Chriſtus
inquit: Pænitentiam agite, ET credite Euangelio. Marc. .,I.
Pœnitentie S. 6. Sed & Pænitentie vocabulum in Sacris literis non ſem-
vox. per vnam eandemque ſignificationem habet. Quibusdam
A, Ces tr, p. enim Sacræ Scripturæ locis pro tota hominis conuerfione ad
Deum, ſumitur. Verbi gratia, cum Chriſtus inquit: Mat. 3,2.
Niſi pæœnitentiam egeritis, omnes ſimiliter peribitis. Et alibi: Luc.
G, F. 6. F, 2. & 3., F. C. 24,46. Gaudium erit ſuper vno peccatore pæ-
nitentiam agente, &. At in Marco c. 1iy. (quod teſtimonium
paulò ante attulimus) & alibi, Actor.2o, 21. Luc.24,46, I. Pet , g.
vbi diſtinct ponuntur, Pænitentia, & Fides in Chriſtum aut,
Pœnitentia, & Remiſſo peccatorum: Pœnitentiam agere nihil aliud
ſignificat, quàm, peccata verè agnoſcere, ſeriò dolere, à pec-
catis in poſterum abſtinere: ea verò peccatorum agnitio ex
LEGE éſt. Nom. 3, 20. 6. 7, 8. Ad ſalutarem verô conuerſio-
nem illa Pœnitentia, quæ tantum Contritionem habet, Hon
ſufficit: ſed neceſſe eſt, vt fides in Chriſtum accedat: cuius
MWerl⸗

ET EVANGELIO. 679
meritum, per dulciſſimam & conſolationis plenam Euange-
lii do ctrinam, omnibus reſipiſcentibus peccatoribus offer-
tur: qui per concionem Legis perterriti & proſtrati erant.
Euangelion enim remiſſionem peccatorum non ſecuris
mentibus, ſed perturbatis, & verè pœnitentibus annunciat.
Eſa. 6t, 1. Matth. II, y, 25. Luc. 4, 15. Et ne contritio & terrores
legis in deſperationem vertantur, opus eſt prædicatione-
Euangelii: vt ſit éæœnitentia ad ſalutem. 2. Cor. 7, 10.

. . .

S§. 7. Cum enim nuda illa Legis prædicatio (ſine mentio-

ne Chrißi) aut inflatos hypocritas efficiat, (per accidenss non Tather. vop⸗
autem per ſe:) qui ſibi imaginantur, quòd Legem externisp, zue d. v.
operibus ſuis implere valeant: aut homines ad deſperatioo.
nem adigat: Chriſtus Legem quaſi in manus ſuas ſumit,
eamque ſp ritualiter explicat: Mattbh. y. & ſic iram ſuam de cælo
reuelat, ſuper omnem impietatem bominume Rom. n Ib. &7, 7. &
oſtendit, quanta ſit ira diuina. Ea ratione ad Legem illi ab-
legantur, vt ex ea demum rectè peccata ſua agnoſcere di-
ſcant: quam agnitionem peccatorum Moſes nunquam ab
illis extorquere potuiſſet. Quia (vt Apoſtolus 2, Cor. 5, ).
teſtatur) w Moſes prælegiturr manet tamen nihilominus vela=
men ſuper faciem ein, non rectum; vt non agnoſcere poſſint
homines, legem eſſe Eiritualem, & exigere à nobis res longè
maximas, quas cum præſtare nequeant, Legem Peut. 27,26,
Jer. iy. Galg, to. nos horribili & extrema maledictione atque
damnatione obruere. Quando autem ad Chriſtum conuertun-
zur, tum Moſis velamen tolluurz vt idem Apoſtolus docet⸗
2. Cor. 7, 10.
§. 8.s Quæ cùm ita ſe habeant, manifeſtum eſt, Spiritus Sointurs §.
Sancti officium eſſe, non tantùm conſolari, verùm etiam SMcium,
(miniſterio Legis) arguere mundum de peccato! Joh. 16, §. & ta
(etiam in Nouo Teſtamento) facere opus alienum, quod eſt, P. 6:
arguere: vt poſtea faciat opus proprium, quod eſt, conſolari, &
gratiam Dei prædicare. Eſa. 25, 21. Hanc enim ob cauſam no-
bis Chriſtus precibus ſuis & ſanctiſſimo merito eundem no-
bis à Patre impetrauit, & miſit: vnde & Paracletus ſeu conſo=
lator dicitur. Jo. 16,7. 6. 14, 26. 6. 15,26. .

Vu 4 §.9. Hanc

680 V. DE LEGE
In explicatio S. 9. Hanc rem D. Lutherus ſequentibus verbis egre-
De Euangehii giè explicuit: Concio Legis eſt, quicquid de peccatis noſtris &
poſt Trinita- de ira Dei docet? quomodocunque aut quandocunque id fiat.
ris, p. 205. b. Euangelion verò talis eſt concio, qua nihil niſi grat am & cle-
mentiam Dei, atque remiſſionem peccatorum in Chriſto monſtrat
& exhibet. Interim tamen verum eſt & rectè ſie, quòd Apoſtoli &
Euangelii miniſtri (quod & ipſe Chriſtus ſecit) concionem Legis
confirmant, eamqne inchoant apud eos, qui peccata ſua nondum
„) Gen. 3, 17. agnoſeunt, & ſenſu iræ Dei nondum ſunt perturbati. a) Sic enim
Aure z; Ririptum eſt: ?) Spiritus Sanctus arguet mundum de pec-
Jac 5‚i. Jud.4. Cato: quia in me non credunt. mo, quam ſeuera & hor-
⁶) oh16, 8. fenda ſigniſicatio atque concio iræ diuinæ aduerſus peccata eſt ipfa
Eſa. 57, 15. Paſſio & mors Ieſa Chriſti, Filii Dei? Veruntamen quoad hac o-
mmnia iram Dei oſtendunt, & Chominem terrent, nondum ſunt pro-
P. 565. priè Euangelii aut Chriſti concio: ſed potius Moſis & Legis
offcio contm impænitentes ſunguntur. Deus enim Euangelion
& Chriſtum nobis non eam ob cauſam dedit atque donauit, nos
vt perterrefaciant atque condemnente ſed vt ü, qui perturbati &
Jo. 3, 17. c. 5. 45 Puſillanimes ſunt, conſolationem capiant atque erigantur. Et ali-
Tn. 2, IJen. bi inquit D. Lutherus: Chriſtus ait, Joh. 16, 5⁵. Syiritus San-
01. 455. btus arguet mundum de peccato. Hoc autem ſieri non poteſt, NISI
per explicationem LEGIS. Hactenus Lutherus. T. a. L. IV. d. 6.
contra Antinom.
Conſenſus. S. 10. In hanc ſententiam Smalcaldici articuli lo-

Art. Smalcald, . 4 . . . . .
p. 293. art. 3, quuntur: Nouum Teſtan entum (inquiunt) retinet atque vrget

ar. 12. p. 4. etiam miniſterium legis quæ & peccata arguit, & iram Dei re-

Joh 16, 18. velat. Sed ad illua Legis offcium adiungit mox promiſſionem gn-
Rom. 1, 18. tiæ diuinæ, per Euangelii prædicationem. Et Apologia ꝙcÜinquit:
*) Ar, 4. p. 73. Ad ſalutarem & veram pœnitentiam non ſußicit Legis prædicatio,
ſed accedere oportet Euangelion. Hoc modo duo hæc do-
ctrinarum genera coniuncta ſunt, & ambo vrgenda ſunt,:
P. 683,· certo tamen ordine, & conuenienti diſerimine obſeruato.
Et damnantur Antinomi aduerſarii Legis: qui prædicatio-
nem Eegis ex Eccleſia explodunt, & affirmant, non ex Le-
ge, ſed ex ſolo Euangelio peccata arguenda, & contritio-
nem docendam eſſe-. “

ET EVANGELIO. 681
S. 11. Vt autem omnes intelligant, quòd in hac con-
trouerſia nihil malitiosè diſſimulare, ſed pio Lectori totum
negotium, quanta fieri poteſt ſimplicitate & perſpicuitate,
ante oculos proponere cupiamus, noſtram de hoc negotio

ſententiam planiſſimè recitabimus.
§. 12. Credimus, docemus, & confitemur vnanimi con- Lex, quid?

ſenſu: quòd Lex propriè ſit doctrina diuina, in qua iuſtiſſi-Luth. in 3 Ad-
ma & immutabilis Dei voluntas reueletur: qualem ille ve- ent. o t. b.
lit eſſe hominem, in ipſius natura, cogitationibus, verbis, ? 564.
fa ctis: vt hæc omnia Deo probari & grata eſſe queant. Si-
mul autem Lex transgreſſoribus Dei iram, & temporalia
atque æterna ſupplicia denunciat. Deut. 15, V. 6. 27, 27. Gal.
5, 10. Lev. 26, 14. Jerem. IiI, 3. Mal. 2, 2. Nam vt Lutherus 2)
contra NououdXν & Legis aduerſarios ſcribit) quicquid pec-
catum arguit, id Legis habet rationem, & ad Legem pertinet: cuius
proprium oficium eſt, peccata argucre, & ad agnitionem peccato-
rum addacere. Kom. 3, 20 c. 7, 7, 5, 9, 14. Et quia incredulitas ra- P-73. 108, 149.
dix & fons eſt omnium peccatoram, 4dua arguenda & reprehenden- 677. 688.
da ſunt, Lex Dei etiam incredulitatem arguit. Joh 16, 5. Rom. I, 15.
§. 13. Neque tamen interim negamus, Legis doctri- MWuſtmin.
nam per Euangelion illuſtrari & declarari. Nihilominus
verò proprium Legis officium eſt manetque, peccata argue-
