quando ſuam operam argento, mercede, ac victu penſan-
dam lecavit proximo.
F. I10. Jam quicunq; hæc temere contemſerit: effugerit
ille fortaſſe manus carnificis, at iĩpſius Dei iram & pœnamn
nunquam effugiet. Et quanquam acdh tempus hac ſua uta-
tur ferocia, circumforaneus erro tamen & mendicus ma-
nebit, omnes plagas & infortunia experturus. Jam qui-
dem alio te vocat animi tui prolubium, ubi res herilis fin-

gulari quadam fide tibi procuranda fuerat, tu gulæ inte-

rim ac ventri tuo ſervis, non ſecus ac fur mercedem ſuam
accipiens, contendens etiam ob iſtam tuam perfidam ne-
gligentiam coli & honorari. Hujus generis permultos eſt
videre jam miniſtros ac famulos, qui non contenti omnia
perfide & maligne agere, inſuper cum heris ſuis etiam ſu-
perbe & ferociter delitigant, neq; tantum humanitatis aut
ſidei lubentes oſtenderent, ut damnum aliquod antever-
tendo præcaverent.
S. II. Sed attende, precor, animum, quichnam hac ratione

lIucri ſis conſecuturus, nempe, ut ubi ducta uxore ipſe pro-

priæ domus curam ſuſceperis (ad quocd tibi Deus omni-
E e F u

Præceptum
VII.

Enarratio ac
repetitio hujus
præcepti cre-
bra ad quid
conducat.

Sy. 29, 3.

Virtutes ſexti
præcepti.

Pœna violati
hujus præcepti.

Furta Ho
nomica.

Præcep. VII. 442 CATECHISMuS
um inauſpicatiſſime opem ſuam non denegabit) hæc tua
perfidia ad teipſum redeat, fiatꝗ;, ut, ubi hero tuo prius
velunius oboli fraudem feceris aut damnum dederis, tri-
geſies id tuo maximo malo perſolvas.

Iojuſta au- §. 12. Pari ratione artificibus quoq; & mercenariis ſua .
cupia opificum penſabitur perfidia, à quibus jam non dicendam planeq;

& mercenario-

rum Intolerabilem libidinem & audire, & perferre cogimur,

quaſi in alienis bonis obtinerent dominium, aut quivis,
quodcunq; poſtulaſſent, citra contractionem mox numera-
re cogeretur. Hiſce omnibus permitte ſane, ut audaèter

proximum iniquiſſimis exactionibus deglubant ac tonde-

ant, quamdiu poterint: equidem Deus ſui præcepti non e-

rit immemor, illisq; ipſis debita præmia redditurus eſt.

eosq; non invir entem crucem, ſed planè in aridam furcam
ſuſpenſurus, ut per omnem ætatem infelices nihil unquam
Magiſtratus bonorum conſequantur. Et profecto, ſi Rempublicam
civilis officin. haberemus bonis legibus inſtitutam: facilè ac citra mo-
ram ejuſmodi hominum libido atque temeritas coërceri
Romanortum poſſet atq; infringi, qualem olim apud Romanos morem
ſeveritas. fuiſſe legimus, ubi talium homuncionum improbitatem
acerbiſſimis pœnis, ut alii inde exemplum ſibi ſumerent,
coërcebant.
Fori ſeuma- S. 13. Nihilo feliciùs aliis quoq; ſua debet cadere avaritia

celli rapacitas & milvina rapacitas, qui è foro & macello publico, quod

& expilationes. omnibus ſervire debebat Iuſtra prædonum & locum la-

trocinii conſtituunt, ubi quotidie indignis modis gravan-
tur miſeri, novis ſubinde inductis oneribus & caritatis ra-
tionibus. Ac quisq; foro pro ſua libidine, utq; illi viſum fu-
erit, abutitur, ad hoc intolerabiter ſuperbiens atque fe-
rociens, quaſi jure ſibi hoc liceat, ſua quàm maximo ve-

lit pretio divendere, tantum abeſit, ut aliquis eam ob rem

illi obliquè obmurmuret. Horum omnium ſpectatores
erimus, permiſſuri, ut pro arbitratu ſuo alios deglubant,

ſpolient, mutilent, lacerent, rapiant, ac omnibus modis

Pœna tem- ſi uæ avaritiæ ſerviant. In Deò tamen fiduciam noſtram ha-
poralis. bebimus, alioqui etiam hoc ipſum facturo, ut ea benedi-
Ctione,

MAIOR. 443
ctione, ubi diu multumq; alios deglupſeris, neque pa-

rum boni corraſeris, tuas opes proſperet, ut frumen-

um tuum in horreo, cereviſia tua in cellario, pecus tu-
um in ſtabulo pereat: imò potius, ubi proximum tuum
vel aureo defraudaveris, tu de tota ſumma ac ſorte peri-
clitans in dubium venias, ut ita abſumta & ablata evane-
ſcat, etiam cum pulviſculo, ut nunquam ullam ex ea vo-
luptatem capias.
F. 14. Hoc verum eſſe, equidem quotidianis experimentis

diſcimus, nullam rem aut furto aut fraude paratam poſſes-

ſori lucro eſſe. Quot enim eſſe putas, qui diu noétuq; cor-
radendis & cumulandis opibus ſe excruciant, qui tamen
ne teruncio quidem ditiores evadunt? Et quanquam mul-
tum cumulent: tot tamen plagis & calamitatibus affecti
ſunt, ut cum voluptate ac gaudio rebus partis frui neque-
ant, neq; liberis ſuis eam hæreditatem relinquant. Verum
enimvero cum neminem hæc moveant, atq; non ſecus, ac

ſi noſtra nihil intereſſet, agamus: neceſtſe eſt, ut alia ratio-

ne nos inviſat & ſapere doceat, ut nempe novis ſubinde
exactionibus exugamur, aut numeroſo quodam peregri-

norum militum exercitu nos adoriatur, qui in unius ho-

rulæ ſpacio, ita ciſtas & marſupia noſtra exenteret, nec an-

te deprædandi finem faciant, quam nobis nullus obulus

maneatireliqvus: ad hæc vaſtata paſſim patria, ædes no-
bis exurant etiam, neq; non uxores & liberos noſtros af-

fectos ignominia perimant. Et ut ſummatim dicam, mul-

tum furans certo tibi polli cere, multo plura te furto amiſ-
ſurum. Tum qui per vim atq; in juriam rapto vivit, & lucro
ſervit, ut alteri incommodet: ille alium nanciſcetur, à quo
paria accepturuseſt. Deus enim hu jus artis eſt ſcientiſſi-
mus, quandoquidem quisq; alterum rapinis ac furto com-
pilat, ut furem fure, latronem latrone puniat. Ubi alias ſuf-

ficiens nobis ſuppeteret, ad puniendos fures, & patibulo-

rum & laqueorum copia?
S.is. jam qui amicis dictis commonetur: ille certum habe-

at, Dei eſſe præceptum, quod in jocum converti nolit. Nam

etſt

Præceptum
VII.

Ab experien-
tia, Male parta
malè dilabun-
tur.

Poœnæ injuſto-
rum aucupio-
rum

Pona talionis
divina.

P. 424

Præceptum 444 CATECHISMIuS
VlI. etſi nos deceperis, contempſeris, aut furto & rapinis com-
Pilaveris; tuam quidem injuriam æquo animo tolerabi-
mus, fortaſſe propterea non illico fame perituri tibiq;,
quemadmodum nos docet Oratio Dominica, omnium in-
juriarum conceſſa venia, condonabimus, tuiq; miſerebi-
mur. Probi enim & juſti non poſſunt non exuberare copia,
tuq; tibi longe majus detrimentum, quam alteri concilias.
Tenacitas in Y. 16. Sed hic, obſecro, fac attento ſis animo, tibiq; caveas,
dandis HS ubi pauperes (quorum jam magnus eſt numerus) vene-
zisi cleemofy rint, quibus numis diurno labore partis omnia mercanda
ſunt, tuꝗ; non ſecus agis, quam ſi omnibus è tua gratia
pendendum ſit, ad vivum usq; deglubens ac rodens, quos
etiam ſuperbe àte dimiſſos abigis inhumaniſſime, quibus
dare debebas & largiri gratuito. Ili quidem miſere àte
abeunt, & affecti triſtitia, S cum neminem habeant, cui
iſta conquerantur, ſublata in cœlum voce, Deum ultorem
invocant. Hæc, inquam, iterum atq; iterum repetens mo-
neo, ut caveas tanquam ipſum cacodæmonem. Tales pau- .
perum gemitus & implorationes joculares non erunt, ſed
vim in ſe habebunt, quæ tibi & univerſo mundo erit in-
Neglectionem tolerabilis, atq; ad eum pertingent, qui egenorum & afli-
Pauperum pu- Ctorum cura afficitur, ac in juriam illis illatam non patitu —·
Qur. inultam. Quod ſi hæc ſuperbe contemſeris, aut etiam irri-
ſeris: tum vide, quem inimicum tibi feceris. si enim pro-
ſpere tibi ceciderit: tum Deum & me, coram mundo uni-
verſo mendacii coarguas licet. .—RKR
g. 17. Nos abunde ſatis admonuimus, ac dehortati ſumus,
qui iſta neglexerit, aut non crediderit, hunc miſſum facie-
mus, donec ſuo malo harum rerum fecerit periculum. Ju-
ventuti tamen hæc ſtudioſe inculcanda ſunt, ut ſibi cave-
at, nec veteris & indomitæ multitudinis inſequatur ve-
ſtigia, ſed mandatum Derin conſpectu habeat, ne & i-
pſam comprehendat ira & pœnæ divinæ. Noſtrum officium
non latius protenditur, quam ut hominum flagitia indi-
cemus, eademꝗq; verbo Dei puniamus. Verumut tam a-
perta & manifeſta deprædandi ac furandi libido coërcea-
— tur.

—. —— -- —

—

—

MAIOR. 44 5
tur, Principum & magiſtratus intereſt: qui ſiãpſi oculos
haberent & animum, in omnibus negotiis atq; commer-
tis certam rationem atꝗq; ordinem conſtituendi & conſer-
vandi, neq; pauperes gravarentur & opprimerentur, neq;
ſemetipſos alienis peccatis onerarent.
§. 18. Sed jam ſatis ſuperq; dictum eſt, quid ſit furari, ne
tam anguſtis id metis concludatur, ſed eò uſq; ſinatur pro-
tendi, quouſq; noſtra cum proximo exercenda negotia pro-
tenduntur. Et ut compendio quodam rei ſummam, ſicut
in aliis præceptis faétitavimus, perſtringam, illud hoc
præcepto cautum eſt. Primum, ne quam in juriam infera-
mus proximo (qualeſcunq; tandem, & quàm multipli-
ces rationes excogitari poſſunt, opes atq; ſubſtantiam alie-
nam imminuendi, decurtandi, impediendi, alienandi) ne-
que his conſentiamus, aut hæc fieri patiamur, ſed pro-

hibeamus, ac omnibus modis ejus damnum anteverta-

mus.
§. 19. Rurſus contra præceptum eſt, ut ejus bona promo-
veamus, augeamusq;, atq; ubi neceſſitate preſſus eſt, e jus
inopiam benigne ſublevemus, illi impertiamus, præ manu
aliquid demus quo fruatur, cum amicis, tum inimicis.
Jam qui bona opera quærit, aut cupit facere: hic abunde
ſatis inveniet, quæ Deo ex animo perplacent & grata ſunt,
ad hæc quæ incredibili quadam benedlictione remunera-
tur, & ampliſſime cumulat, ut abunde compenſetur no-
bis, quidquid officii ac humanitatis proximo exhibueri-
mus. Quemadmodum ſapientiſſimus etiam docet Salo-
mon, Proverb. ig9, 4. . Tœneratur Domino, qui miſeretur pauperis,
& viciſſtudinem ſuam reddet ei. Habes hic opulentum Domi-
num, qui tibi procul dubio ſolvendo eſt, nec patietur ulla
te premi aut urgeri penuria, quo adliutore tranquilla con-
ſcientia in centuplo plus frui potes, quäm cum
perfidia aut in juria proximi corradere. Jam qui
hanc benedictionem nauſeabundus faſtidit:
–— ille irarum & infortunii abunde
inveniet:
PRK-

Præcept. VI.
De officio
principum &
magilſtratus.

Repetitio
definitionis
furti.

Peccata con-
tra hoc præ-
ceptum.

Bona opera
hujus præce-
pti.
Deu. I 5,7. &.
Eſt. 9, 22. 0 b.
20, 19. c. 30,;
2 5. Cc. 31, 19.
Pro. 14, 3 I. C.
2 §. v. 27. Syr-
12,5.C. T 4, 13.
c. 4,4. C. 7, 3 5.
c. 29, I 2. TOb.
4, 17. Matt. 20,
4. c. 19, 2 I.
Luc. I 8, 2 2. C.
19, g. c. 2 1, 4.*
Præmia hu-
jus obedientiæ
ſpiritualia &
corporalia.

T. 4. J. 409.
519..
Loca Biblica.
vid. p. 346.

Inter bona
externa præci-
puum bonum
exiſtimatio.

J.
Peccata craſſi-
Ora pugnantia
cum hoc præ-
cepto.

Calumniæ
ſorenles.

Præcept.Il X.

446 CATECHISM VS

b. 385. PRECEPTUM VIII.

Non loqueris contra proximum tuum falſum
teſtimonium.

Ræter corpus proprium, legitimam conjugem, & rem
familiarem, adhuc alius theſaurus nobis ſuper eſt, nem-

pe nominis & famæ æquabilis atq; inviolatz præclarum

teſtimonium, quo nequaquam carere poſſumus. Neque
enim pra ſtat, ut fama parum ſecunda vivamus inter homi-
nes, aperte infamia notabiles, & contemti omnibus. Quo-
circa Deus proximi famam, nomen, & juſtitiam nihilo
magis vult imminui aut decurtari, quàm argentum & opes
e jus patere furto, aut deprædationibus, ne quis aut uxo-
ris, aut liberorum, aut familiæ, aut etiam vicini laboret in-

famia. Ac primùm quidem craſſior hu jus præcepti ſenſus,

quemadmodum ipſa verba ſonant (Non loqueris contra proxi-
mum tuum falſum teſtimonium) ad negotia forenſia referen-
dus eſt, ubi miſer aliquis & innocens accuſatur, falſisq; te-
ſtibus opprimitur, ut luendo pœnas, aut corporis, aut rei,
aut famæ in periculum veniat.
G. 2. Jam hoc perinde apparet, quaſi parum ad nos perti-
neat. Gæterum apud Judæos res fuit vehementer uſitata &
communis: ſiquidem populus optimis legibus guberna-
batur. Et ubi etiam hodie eſt Reſpublica ad hunc modum
inſtituta, non poteſt non ei peccato locuseſſe. Cujus rei
hæc cauſa eſt. Ubi enim pro tribunali judices, conſules,
principes, aut alii magiſtratus, cognoſcendis cauſis dant
operam: hic fieri non poteſt, quin pro bujus mundi uſita-
ta conſuetudine res agatur, nemo libenter potentiorem
lædere ſuſtinet, ſed quisq; aſſentatur & loquitur ad grati-

am, victus aut numis, aut ſpe, aut amicitia. Unde fit, ut mi-

ſer aliquis victus & oppreſſus, cauſa cadere, ac pœnas pen-
dere cogatur. Eſtq; communis quædam in mundo clades
atq; calamitas, quod judicio perrarò præſunt viri boni &
integri.
§. 2. Neq;

— r- —— — ——

———, ——— -

= —— –— — —

MAIOR. 447 Præcept. IIX.

F.2. Neq; enim quivis ei rei invenitur appoſitus, ſed cum: J. g
primis neceſſe eſt, ut is, qui judicis functurus eſt officio, lis.
vir prudens ſit & perſpicax, nec minori audacia & animi
fortitudine præditus. Non ſecus quoq; operæ pretium, ut
qui teſtem acturus eſt, vir ſit fortis, ac vitæ non improbæ. .
Qui enim in omnibus cauſis ſemper juſte judicare, neq; judicid ⸗
vim aut in juriam inferre juſtitiæ voluerit: ei ſæpicule ami- hei contt⸗
ci, affines, cognati, vicini, potentes ac divites, lædendli mantur, ſi rite
erunt & offendendi, qui multum illi aut obeſſe, aut pro- & bona conſci-
deſſe queant. Quocirca omnino cæcus ſit oportet, ut clau- entia fiant.
ſis & auribus & oculis, nihil audiat aut videat, præter-
quam quæ illi exponuntur, ut ſecundum illa ferat ſenten-
tiam.
§. 3. Primum ergo eo tendit hujus præcepti conſtitutio, ut
quivis proximo in ejus jure tuendo ferat ſuppetias, neq;
obſtet, neve alio malitioſe torqueat: verum omnibus mo-
dis promoveat, illiq; interrite patrocinetur, five judicis
ſive teſtis perſonam ſobtinuerit, quæcunq; tandem res in Ppamnatur to-
contentionem venerit. Cumprimis vero hoc loco Jure- ta ſophiſticafo-
peritis meta præfixa eſt, quo diligenter videant, ut cauſas renſis.
forenſes juſte tractent atq; integre, ut quod juſtum eſt. ju-
ſtum eſſe patiantur: Et contra, ne ſuis impoſturis & tech-
nis nigra in candida vertant, & prava recta faciant, aut ve-
rum reticentes, tacitum prætereant, nullo reſpectu pecu- Goreuel,
niarum, opum, dignitatis atq; potentiæ habito. Et hæc eſt a bartorintd
una pars hujus præcepti, & ſenſus aliquanto crasſior, de in malis cauſis,
omnibus, quæ aguntur in judicio.
§S. 4. Deinde multo latius patet, ſi in ſpirituale judicium aut 2.2
regimen referatur, ubi ita agitur, ut quivis adverſus proxi- Hõ
mum ſuum falſum loquatur teſtimonium. UÜbicunq; enim degvangelio S&
gentium probi agunt Chriſtiani & prædicatores: eo jam Eccleſia. Mat.
damnati ſunt coram mundo judicio, ut pro hæreticis & 7e63. LCu. 237
apoſtatis habeantur, imo potius ut ſeditiofi & perdi- re
tisſimi latrones dicantur & æſtimantur. Ad hæc DEI 27c.24,).
quoque verbum turpisfime & virulentisſime inſectatio-
nem patitur, blaſphematur, mendacii arguitur, malitioſe r. Cor. 4, 9⸗
perver- &c. g. 6.

Senſus.
1.

Præcept. HX. 448 CATECHISMuS
pervertitur, & falſo huc & illuc torquetur ac depravatur.
ded hæc in præſentia quidem miſſa facimus. Ea enim cæci
mundi narura eſt, ut veritatem & filios Dei improbe con-
demnet, & in jjurioſe inſectetur, neq; tamen boc factum pec-
cati loco æſtimet. JOh. 16,2.
3. T. ſ. Tertio, quod ad nos omnes pertinet, omne peccatum
Pprohibetur linguæ, quo famum proximi denigrare aut lædere poſſu-
privsta ma'cdi- mus, hoc præcepto interdictum eſt Nam loqui falſum te-
dbiis ca- ſtimonium, nihil aliud quam oris & lingvæ opus eſt. Jam
lumni?. quacunq; ratione lingvæ operibus proximus offencditur,
hoc Deus prohibet, ſive illud fiat per falſos doctores, per-
verſa doctrina & blaſphemiis: ſive per iniquos teſtes & ju-
dices, falſo judicio: ſive extra forum, mendaciis & lingvæ

detractionis ſive calumniæ, quod diabolus penitus nobis
inſevit & inſpiravit, de quo perquam multa verba facienda
forent-Eſt enim hæc quædam pernicioſa & communis ca-
Philautia. lamitas, ut quivis mala de proximo quam bona audire
Invidis obſo- malit. Et quanquam ipſi tam ſumus mali, ut ſi quis mali
e ma quid de nobis referat, ferre id non poſmus, ſed quivis
optaret, ut nemo non optima & aurea quæq; de ſe prædi-
caret: audire tamen non poſſumus, ut & de aliis optima
rædicentur.
Aliena deli. g. 6. Quare ad devitandum hoc vitium diſcamus, nemini
dategenda eſſe videlicet conceſſum eſſe, proximum ſuum propalam ju-
en ctanu. dicare & objurgare, tametſi eundem peccantem videat,
niſi prius judicandi & puniendi poteſtatem concreditam
acceperit. Multo enim hæc duo ſejuncta ſunt diſcrimine,
peccatum judicare, & peccati eſſ conſeiumi. Noſſe quidem
potes peccatum: verum tuum non eſt, idem quoque ju-

poſſum: verum ut eundem quoq; traducam apud alios,
ſua peccata palam faciendo, in mandatis non habeo. Judi-
cans ergo alium & condemnans, inmajus & gravius deli-
CKium prolabor, quam ille erat obnoxius. Itaq; ſi alicujus
* delicti conſcius es: nihil aliud facies, quam ut obſtructis
ore &

virulentia. Hucq; inprimis pertinet deteſtabile ilud vitium

dicare. Proximum meum peccantem audire & videre

— —, —, — — — - —

— —

— w⏑⁸ —

— —

me

MAIOR. 449

ore & auribus ſepultum relinquas in pectore, donec judi-
cis provincia tibi tradita fuerit, & officium puniendi com-
miſſum.
§. 7. Jam illi dicuntur obtrectatores, ſeu quadruplato-
res, qui non contenti ſunt, alius delictorum eſſe conſcios,
verum judicandi quoq; partes ſibi ſumunt, atq; ubi quip-
piam de alio reſciverint, in omnes id diffundunt angulos
paſſim deferentes, ſemet voluptuossè titillantes & perfri-
cantes, alterius ſordes movendo, quemadmodum lutulen-
ta ſus in ſuo cœno ſe volutat, & roſtrum fœdé immergit. Et
hoc nihil aliud eſt, quàm Deo in judicium & officium ejus
procaciter irrumpere, ac judicio omnium acerbiſſimo con-
demnare atq; punire. Neq; enim ullus judex quempiam
graviore poteſt punire ſupphicio, quam ſi dixerit: Hic fur
eſt, hie homicida et, groditor eât, &c. Quare quicunq; tantum
ſibi ſumſerit audaciæ, ut non vereatur de proximo quidvis
petulanter evomere: ille tantum ſibi ſumit poteſtatis,
quantum Cæſar & omnes magiſtratus ſibi vendicant. Nam
quanquam gladii poteſtatem non uſurpes: tua tamen ma-
ledica, mordaci & virulenta linguauteris, qua bacchans in
proximum, ejus famæ perpetuas maculas inuris.
J. 8. Eam ob rem Deus prohibet, ne quis alterum male-
dico dente carpat, aut alteri probroſè detrahat, etiamſi re-
us ſit ille, & hic rem probe compertam habeat: multo minus
veròô, quando rei ipſius ignarus, ex aliorum tantum relatu
quid accepit. Dices autem, Cur vero reticerem, cum ve-
rum eſſe certus ſim? Reſpondeo. Cur non defers eum ad
legitimum judicem? Sed, inquis, hoc ipſum certo teſtimo-
nio non poſſum evincere, unde periculum eſt, ne falſo in-
tentatæ calumniæ pœnas incurram. Hinc illæ lachrymæ,
hoc illud eſt, quod pertimeſcis. Quod ſi non tantum tibi
fidis, ut coram ordinatis perſonis rem tanſigas atq; re-
ſpondeas: vide, ut os tuum etiam privatim compeſcas di-
gito. Sin autem conſcius es: tibi ſcias, non alteri. Ubi enim
latius ſparſeris, etſi verum fuerit: non niſi impudenter
mendax eris, cum verum id eſſe evincere nequeas, ad hæc
F f ſcelera-

Præceptum
VIII.

Obtre Ctato-
res qui dican-
tur.
Sola naturæ
malevelentia
nmiltos impel-
lit ad maledi-
cendum.
Temerè ju-
dicantes arro-
gare ſibi divi-
num officium.

Etiam vera
& maniteſta
convitia, quæ
erumpunt vel
ex naturæ rari-
tate, vel ex
morbo animi,

prohiberi.

Præceptum 450 CATECHISMuS
VII. fſceleratum nebulonem & Sycophantam agis. Nemo enim
per calumniam ſuo nomine aut fama fraudandus eſt, niſi
ante propalam damnatus, judicis ſententia ea diſpoliatus
sl eſt. Proinde, falſum loqui teſtimonium, omne illud loqui
nium. dicitur, quod aliquem feciſſe apertè, & quemadmodum
decet, non poſſumus evincere.
Pro. I1, 14.:c. §.9. Quocirca quidquid ſufficienti teſtimonio nondum
19 .c.25n9. ſatis manifeſtum eſt, hoc nemini revelandum eſt, aut pro
2. 3)7 19, 7c. vero referendum. Et in ſumma, quidquid occultum & arca-
2 2 c: † ½ nmum eſt, hoc in occulto finendum eſt, aut occulte, quemad-
ev, 9, 17 Sy. modum audiemus, redarguendum. Quare ubicunq; in de-
20.2. Matt, 18, tractorem incideris, alterius dicta ac facta contumelioſe
¹sà ·fſolum deferentem, ac petulanter in quempiam debacchantem:
peccant ſedan- audacter huic in os obfiſte, ut pudore ſuffundatur. Ita fu⸗
tes & crimi- turum eſt, ut crebro quis os ſuum obſtruat, qui alioqui mi-
Ranres r alii, ſerum aliquem in ora hominum peſtifera detractione dif-
zores, funderet, eas notas ac maculas inuſturus, quas ægre aut
nunquam poſſit eluere. Præclari enim nominis ac integræ
famæ teſtimonium cito alicui eripitur: ſed ſemel ereptum
non perinde facile recuperatur.
Judicia non S. 10. Itavides in univerſum interdictum eſſe, mali quip-
ut bprohibi- piam loqui de proximo, exceptis tamen magiſtratibus, con-
ran ſed manda- cionatoribus, & parentibus, ut hoc præceptum ita intelli-
. gatur, ne vitia impunita maneant. Jam quemadmodum
Pro.2 8,3.E7, Quinto præcepto neminem jubemur lædere, excepto ta-
13. Ze. 3, 19. Men carnifice, qui ex officio nemini commodat, ſed irro-
Sap. 14, 24. c. gatis ſuppliciis officit omnibus, neque tamen præceptum
„, 2. Mat. DEI transgreditur, propterea quod Deus hujus officii

44. Lu. 6, 2 8.

2.Go. 7/, 2.6Ga. Procurationem ſua gratia conſtituerit; nam pœnarum ir-
4, 13. rogationem ſuæ voluntati reſervavit, ut in præcepto Pri-
Miniflerium ο minatur: Ita quoque quanquam nemo, quantum ad
Evangelii ſeu propriam perſonam attinet, alium judicare neque dam-
ofhe'um con- Mare debeat, tamen ubi hoc non faciunt ij, quibus hoc de-

C1ORaIOI18.

mandatum eſt, equidem ij non minus peccant ob negli⸗
gentiam, quam illi, qui extra officium hoc in juffi faciunt.-
Hic enim exigit neceſſitas, ut de vitiis ſermo habeatur, ut
accu-

MA 10 R.
accuſentur, deferantur in judicio, perquirantur, & teſti-
monio comprobentur. Neq; ſecus agitur, quam cum me-
dico, qui nonnunquam ægroti, quem curandum ſuſcepit,
loca arcana contueri & contrectare neceſſitate cogitur.
Ita quoq; magiſtratus, parentes, fratres atq; ſorores, tum
qui amici ſunt inter ſe, hoc mutuo obſtringuntur officio,
ut ubi utile fuerit ac neceſſarium, alter alterius viciſſim re-
prehendat vitia.
JH. II. Cæterum hæc recta eſſet ratio ob jurgandi vitia, ſi or-
dinem præſcriptum in Evangelio obſervaremus, ubi Chri-
ſtus inquit, Matth. i5, iy. Sipeccaverit in te frater tuus, vade
& corrige eum, inter te & ipfum ſolum. Vides hic præclaram
doctrinam tibi propoſitam, qua linguam gubernabis, quæ
etiam diligenter animadvertenda eſt, contra pernicioſum
detrahendi abuſum & vitium. Ad hujus itaque doctri-
næ amuſſim tuam vitam inſtitue, ne tam cito proximi tui
famam in vulgus efferas, eumq; fœde ac turpiter tradu-
cas, ſed occulte corripias ac moneas, ut mutata vita reſi-
piſcat. Similiter alium quoq; aliquid tibi ſuſurrantem,
aut deferentem, quid hic aut alter flagitioſe deſignaverit,
doce facere, ut eat, illumq; ipſum corripiat, ſi viderit; ſin mi-
nus, ut os à detractione clauſum teneat.
G. 12. Hoc etiam diſcere potes ex quotidiana rei familiaris
procuratione. Ita enim agere ſolet paterfamilias, videns
ſervum ſuum ceſſare, aut ſuo non fungentem gnaviter of-
ficio, ipſe per ſe eundem objurgat & admonet officii. Ve-
rum ſi tam væcors eſſet & amens animi, ut relicto domi
compreſſis (quod ajunt) manibus deſidente ſervo, in fo-
rum progreſſus, ſervilem ſocordiam vicinis conquerere-
tur, haud dubie ab iisdem audire cogeretur: Quid vero
hoc noſtra intereſt, à caput multis modis ridiculum?cur illi
ipſi iſta non exprobras? Ecce ad hunc quidem modum fra-
ternè ageres, ut emendarentur vitia, & proximi tui fama
maneret ſalva atq; integra. Sicut etiam Chriſtus ipſe eo-
dem loco teſtatur, inquiens: Si te audierit, animam ſra-
tris tni lucratus es. Ita quidem Pasni ac memorabilis ope-
Ff 2 ris

45I Præceptum

IIX.

Judicia magi-
ſtratuum, ſeu
officium judi-
cis, & paren-
tum.

Vituperatie

quæ fit ſanandi
aut aliorum ad-
monendorum
cauſa.

De fratema

admonitione.

FExemplum

οοnicum.

Præcepr. W. 472 CATECHISMIuIS
Ordo judicio ris autor extitiſſes. Aut tu forte rem leviculam eſſe exi-
rum à Chriſte ſtimas, fratrem lucrifacere? Sine vero omnes monachos
b*ιπ. ac ſacros ordines ad unum in unam maſſam conflatos pro-
dire, num tantam ſibi laudem vendicare poſint, ſe ſuis
operibus vel unum lucratos eſſe fraterculum.
G. 13. Eodem loco Chriſtus docet ulterius: Si autem te non
audierit, adiunge tibi aabuc unum vel duos, ut in ore auorum
vel trium teſtium ſtet omne verbum: Ilta ut ſemper res ipſa
cum eo tranſigatur, cujus maxime intereſt, ne quid
prorſus abſenti maledice detrahatur. Porro ſi hæc o-
mnia ad emendandum fratrem parum erunt valida aut
efficacia : defer hac omnia propalam judicanda Eccleſiæ, ſive
fſpiritualibus, ſive fſecularibus magiſtratibus Neque
enim hic ſolus cauſſam agis, ſed habes duos illos teſtes tibi
conjunctos, accuſationem tuam comprobantes, cui inni-
xus judex intrepide judicare & pœnam irrogare poteſt.
Ac tum quidem legitimo jure ac ordine eo perveniri po-
teſt, ut malorum improbitas aut coeërceatur, aut in melius
emendetur. Alioqui quando alius paſim detrectationibus
infamatus, paſſim per omnes urbis augulos traducitur,
tantumq; ſordes commoventur: nemo emendatur, ac de-
inceps, ubi res comprobanda erit teſtimonio, quisq; à ſe
dictum eſſe pernegat. Quapropter rectiſſime cum hiſce
detractoribus ageretur, ut gravisſimas intemperantis lin-
guæ pœnas luentes, omnem maledicendi & obtreétandi
voluptatem amitterent, ut alii inde exemplum ſumentes,
Iingvæ virulentiam dediſcerent. Si hæc fierentà te, in rem
proximi, aut veritatis amore faceres: clandeſtinis ac fur-
tivis calumniis rem non ageres, neq; diem & ſolem luci-
fugæ inſtar vitares.
in flagit io §.14. Hæc omnia hactenus de occultis peccatis dicta ſunt.
nieno bi. Ozterum ubi peccatum plane manifeſtum eſt, ut neq; ju-
metudine: ſce- dici neq; cuiquam obſcurum ſit: tunc ſine omni peccato
lerati. illius commercium vitare, eumq;; miſſum facere potes, ut
voſin d0 eum, qui ſe ultro expoſuerit dedecori. Ubi enim res ma-
tei.Cos.5, Nifeſte liquet omnibus, ibi neq; obtrectationi, neq; falſo
9. &. judicio,

— — —,——ℳE.E — „. .5⸗—

— —— —.,—

MAI OR. 4 53
judicio, neque improbis teſtibus locus relinquitur. Veluti
cum hodie Romanum kontificem tanquam pſeudochri-
ſtum falſæ doctriaæ coarguimus, quam editis in lucemli-
bris paſſim divulgavit, & per totum orbem infinitarum
animarum exitio proclamatam diſſeminavit. Ubi enim
peccatum manifeſtum eſt: ibi non in juria & pœna mani-
feſta illud conſequitur, ut quivis exemplis monitus illud
cavere poſſit.
§. 3. Ita jam hu jus præcepti ſummam & communem intel-
lectum paucis explicatum habemus, ne quis ſuo proximo,
æque amico atq; inimico, linguæ maledica petulantia no-
ceat, neve male de eo loquatur, ſive verumillud, ſive con-
fictum, cum neq; ex mandato id faciat, neq; in uſum aut
ædiſicationem proximi: Sed ita ſua lingua utatur, ut ejus
patrocinium proſit ac ſerviat æque omnibus, de univerſis
ac item ſingulis honorificam mentionem faciendo, ut illo-
rum peccata atq; defectus officioſe contegat, amice excu-
ſet, ſuoq; ipſius honore amanter exornet. Ad quod hac
potisſimum cauſa provocandi eſſemus, quam Ohriſtus ipſe
indicat in Evangelio, quaq; quodam quaſi compendio,
omnia præcepta erga proximum obſervanda comprehen-
ſa voluit, inquiens: Quidquid volueritis, ut faciant vobis homi-
nes, hoc etiam facite illis.
§. 16, Quin etiam natura ipſa in proprio quenq; corpore
hoc docet, quemadmodum bPaulus t. Cor. 12. 22. inquit:
Membra corporis, quæ videntur infirmiora eſe, neceſſariora ſunt:
&W quæ putamus ignobiliora eſſe membra corporis, his honorem
abundantiorem circundamus, & quæ inhontſta ſunt noſtra:,
abundantiorem honeſtatem habent. Faciem, oculos, nares, os
nemo contegit, neque enim egent, ut velentur, ut quæ
per ſe membra ſunt honeſtisſima omnium, quæ habe-
mus. Cæterum infirmisſima quæque, quorum nos pu-
det, ſi conſpicerentur, illa omni ſtudio conteguntur, atq;
hic quidem manus, oculi, una cum univerſo corpore in hi-
ſce tegendis & velandis occupati ſunt. Non ſecus nobis
quoq; inter nos faciendum eſt, ut quidquid in proximo no-
F f 3 ſtro

Præceptum
IIX.

Pro. 27, 5. 2.
Cor. 2, 6. I.
Tim. 5,20. I I,
4, 2. Tit. 2, 1 5.

Corrigendi
morbi, qui vel
pariunt vel
confirmaut lin-
guæ petulan-
tiam.

Ja. 5, 20.
Virtutes vel o-
pera hujus præ-
cepti.

Luc. 6,3 1.

Similitude
ſumta à ſtru-
ctura mem-
brorum huma-
ni corporis.

Præceptum

„

Virtus omni-
um pulcherrti-
ma & vicina
veritati candor.
Sy. 6, 2, 5. C. 8,
14.2 6,2 6.

P. 347. 385.
L. t. 4. J. 409.
731
Lica Biblica
vid. p. 347.

Cur poſtre-
ma duo præce-
pta tradita.

4 54 CATECHISMVS

ſtro parum fuerit honorificum & infirmum, hoc accurate
exornemus: ac omnibus viribus e jus honori tuendo ſervia-
mus, opitulemur, ejus famam ampliorem faciamus: Et con-
tra, quidquid illi poſſit, aut ignominiæ, aut dedecori eſſe,
ſtudioſe propulſemus. Eſtq; præcipue hæc præclara virtus
& illuſtris, qui omnia, quæcunq; de proximo dicta audierit
(ſinon manifeſta fuerint flagitia) in optimam partem in-
terpretari noverit, aut æqui boniq; conſulere, contra lin-
guas venenatas atq; peſtiferas, quibus unicè ſtudio eſt ut ſi
quid expiſcentur & arripiant, quod in proximo reprehen-
dere queant, illud peſſime interpretentur, aut malitiosè
pervertant: quemadmodum jam omnium maxime Dei
verbo, ejusq; doctoribus ſolet contingere. Sunt itaq; in hoc
præcepto valde multa bona opera, quæ & Deo ſumme pla-
cent, & abunde multum benediétionis & bonorum ſecum
apportant, ſi modo ea perdita hu jus mundi cœcitas, & falſi
illi ſanétuli agnoſcere vellent. Neq; enim quidquam eſt in
toto homine, quod longe lateꝗq; perinde plus bonorum, ac
itidem plus malorum, æque cum in ſpiritualibus, tum in
mundanis negotiis operari poteſt, atq; lingua, quanquam
omnium membrorum & minimum ſit & invalidisſimum.

PRECEPTUM IX. & X.

Non concupiſces domum proximi tui, Nec de-
fiderabis uxorem ejus, non ſervum, non ancillam,
non bovem, non aſinum, neq; omnia, quæ illius ſunt.

Ec duo pofſteriora præcepta Judæis peculiariter da-
I ta ſunt: quanquam ad nos quoq; nonnulla ex parte
ertineant. Neq; enim de prava carnis libidine aut furto
illa interpretantur aut intelligunt, quæ ſupra abunde inter-
dicta ſunt. Putabant quoq;, alia omnia ſanctè ſe ſervaſſe, ſi
externè feciſſent, aut non feciſſent opera. Eam ob rem
Deus hæc duo aliis præceptis ad jecit, ut hæc quoque pro
peccatis æſtimentur, Uxorem proximi concupiſcere, aut
aliquo

MATO'1. 45⁵5
aliquo pacto pro ea potiunda conari. Et hoc eam ob cau
ſam potisſimum, cum in judaiſmo ſervi & ancillæ, non ut
nunc erant liberi, ut huic aut illi mercede conducti pro
ſuo arbitratu, quam diu libuiſſet, ſerviiſſent: ſed domino
erant proprie mancipati, una cum corpore & rebus omni-
bus, quemadmodum pecora, & reliqua ſubſtantia. Ad
hæc, ea quoque poteſtas in uxorem ſuam cuiq; erat libera,
ut illam dato libello repudii à ſe poſſet dimittere, ac aliam
domum ducere. Jam in hoc viciſſim inter ſe periclitaban-
tur, ne quis alterius uxoris cupidus, ſumta alicubi occaſi-
one, & ſuæ repudium renunciaret, & alteri ſuam ereptam
ipſe aliquo modo conſequeretur. Jam hoc apud Judæos
non habebatur dedecoroſum, multo minus, quam quod
apud nos jam cum mancipiis agitur, quando paterfami-
lias ſervum aut ancillamè ſervitio repudiat, aut alius ali-
um alio quovis modo ſuis miniſtris privat.
S2. Proinde hæc præceptaita, inquam, interpretati ſunt, &
recte quidem (tametſi & latius aliquanto pateant) ne quis
cogitaret, vel in animum induceret, rem alterius, nem pe
uxorem, familiam, domum, agros, prata, pecora ſibi ven-
dicare, etiamſi ea res cum aliquo honeſtatis prætextu fie-
ri poſſit, neq; tamen citra damnum proximi. Supra enim
præcepto Septimo illud interdictum eſt vitium, quo alie-

Præceptum
IX. X.

Conſuetudi-
nes & opini o-
nes populi ju-
daici.

Mat. 14, 32
Mar. 6, 17.

Deu. 14.
1. Efr. 10, II.
Mal. 2, 16. Sy.
2 5,3 5. Mat.: 5.
3 Ie C. 19)9 72

Interpretatio
hujus præce-
Ptl⸗

na bona alteri eripiuntur, & per vim poſſidentur, id quod

nullo jure fieri poteſt. Hic vero ea quoq; animi pravitas
& verſutia interdicta eſt, ne quid proximo perſuaſione
aliqua è manibus auferamus, etiamſi coram mundo illud
honeſtè fieri posſit, ne quis exprobrare tibi queat, te per
vim & in juriam id eſſe conſecutum. lta enim natura com-
paratum eſt, ut nemo tantum faveat alteri, quantum ſibi,
& quisq; quantum poteſt, tantum ad ſe per fas atq; nefas ra-
Piat, non valde ſolicitus, quid relinquatur alteri. Ad hæc
probi etiam haberi volumus, eamq; animi verſutiam atq;
improbitatem pulcerrime ornare atq; tegere novimus,
diu noctuq; tam ingenioſas technas atq; impoſturas inqui-
rimus atq; fingimus (quemadmodum quotidie jam acutis-
f 4 ſime

Præceptum
IX. X.

Hæc poſtre-
ma præcepta
non pertinent
ad diſeiplinam,
ſed ad ſuperio-
rem uſum le-

Peccata pu-
Snantia cum
koc præcepto.
Injuſtæ cupi-
ditati honeſtas
cauſas exercere
Exempla in
familiis & im-
periis.

4⁵6 CATECHISMuIS.

ſime excogitantur & inveniuntur) quaſi è jure ac legibus
petitas. Neq; veremur iisifreti, decipulis & jure falſo cita-
tis, ferociter & ſuperbe omnibus obſiſtere: neq; improbi-
tatem aut nequitiam hanc, ſed induſtriam ac providentiam
nominari volumus. His omnibus ſuffragantur & opitu-
lantur quoq; Juriſperiti atq; legum doctores, qui, ſi qua
ſpes improbi numi affulſerit, jus per vim torquent ac tra-
hunt, prout cauſæ ſervire poſſe videtur, verbula in commo-
dum ſuum excerpentes, poſthabita & æquitate, & proxi-
mi neceſſitate. Atq; ut in ſumma dicam, qui hac in re o-
