neque facilis res eſt, ut ſomniant Adverſarii, neꝗ; humana
potentia, ſed divina potentia, qua vivificamur, qua Diabo-
lum & mortem vincimus: Sicut Paulus ad Coloſſ. 2, 14. ait,
quòd Fides ſit eſteax per potentiam Dei, & vincat wortem In
quo & reſuſcitati eſti per Fidem eſttaciæ Dei. Bæc Fides
cum ſit Nova Lita, neceſſariò parit novos motus & opera.
Ideo jacobus rectè negat nos tali Fide juſtificari, quæ eſt
4. ſine operibus. Quòd autem dicit nos juſtificari Fide & O-
peribus, certè non dicit nos per opera renaſci. Neque hoc
dicit, quòd partim Chriſtus ſit Propitiator, partim Opera
noſtra ſint Propitiatio. Nec deſcribit hic Mogum Juſtifica-
J tionis,

ARGVUMENTA ADVERSAR. 107 Aug. Conſol. art.
cationis, ſed deſcribit quales ſint juſti, poſtquam jam ſunt ? 2e S lde,
juſtificati & renati. Et jußifcar: ſignificat hic non eximpio vj gide, 0p, .
juſtum epffci, ſed uſu forenſi iuſtum pronunciari. Sicut hic, p. u4. 357. 656.
Falctores Legis juſtiſicabuntur. Sicut igitur hæc verba nihil ha-
bent incommodi, c. , 22. Factorer Legis juſtificabuntur. Ita
de Jacobi verbis ſentimus. Zuftificatur homo non ſolum ex
Fige, ſed etiam ex operila, quia certè juſti pronuncian-
tur homines, habentes Fidem & Bona opera. Nam Bo-
na opera in ſanctis, ut diximus, ſunt Juſtitiæ Legis, quæ
ſunt acceptæ propter Fidem, nec ſunt acceptæ, quia ſatis-
faciant Legi. Juſtificantur ĩgitur homines ex Fide & Operi-
bus, non propter opera, ſed propter Fidem, quam tamen-
Bona opera ſequi neceſſe eſt. Jacobus enim loquitur de
his operibus quæ Fidem ſequuntur, ſicut teſtatur cum ait:
Fidet adinpat opera ejus. Sic accipiendum eſt: Fafores Le-
gus juſtiſicabuntur, hoc eſt, qui credunt & habent bonos
. fructus, juſti pronunciantur. Nam Lex ita fit, ſi credimus,
. & placet propter Fidem, non quòd opera Legi ſatisfaci- p. ul.
ant. Ita videmus in his ſententiis nihil eſſe vitii, ſed Ad-
verſarii depravant eas, qui de ſuo affingunt impias opinio-
nes. Neque enim dicunt opera mereri remisſionem pec-
catorum, homines propter opera acceptos eſſe, ſeu ju-
ſtos reputari, non propter Chriſtum, opera pacare cor-
da & vincere iram Dei, opera non indingere miſericordia.
Horum nihil dicit jacobus, quæ tamen Adverſarii verbis
Jacobi affingunt. SW
§S. 75. Citantur contra nos & aliæ ſententiæ de Operibus. Oben. y. ſeg.
Danielis 4, 224. Peccata tua eleemeſynis redime. Et Eſaizæ 75,7. Redemptio Pecca-

DR Frange ezſurienti panem tnum, tunc invocabis, & Do- torum.
minus exaudiet. Lucæ 6, y5. Remittite, ‚;& remittetur vobie. p. II.
D Matth. y, 7. Beati miſeritorder, gquia miſericordiam conſe-
D guentur. . M

§. 76. Ad has ſententias & ſimiles de operibus, primum .. 1. General.
Bac reſpondemus, quòd ſupra dictum eſt, Legem non vere
Feri ſine Fide, nec placere niſi propter Fidem in Chriſtum, † oh. 15, . Rbr.
Juxta illud: † S&ne me nibil poteſtis facere. Item: * Sine Fide impos- u, 6.
==MD ſibile eſſ; p. 17.

Ausg. Confeſſ. Art. 10 8 RESPONSIO AXAD
I. De Jiſiſ. ſibile eſt placere Deo. Item, Epb. 2, 75. Ebr. 4 16. Per Chriftum ba-
Sn, bemus acceſſum per Fidem. Itaq; quoties requiruntur & pro-
bantur opera, addendum eſt Evangelium de Chriſto.
2. §. 77. Secundè, hæ ſententiæ, quas paulò ante commemo-
ravi, ferè ſunt Conciones Pœnitentiæ. Conſtant enim ex dua-
bus partibus, habent initiò prædicationem Legis, quæ ar-
guit peccata, & jubet bene operari. Deinde eſt addita Pro-
misſio. Certisſimum eſt autem in prædicatione pœnitentiæ,
non ſufficere prædicationem Legis, quæ tantùm terret &
condemnat conſcientias. Sed neceſſe eſt accedere Evange-
lium, quòd peccata gratis remittantur propter Chriſtum,
p. 43. 264, 207. & quòd Fide conſequamur remisſionem peccatorum. Hæc
ſunt adeò certa & perſpicua, ut ſi diſſentiant Adverſarii, &
excludant Chriſtum & Fidem à prædicatione peenitentiæ,
meritò tanquam blaſphemi in Chriſtum rejiciendi ſint.
§. 78. Quare concio Danielis c. s a non tantum ad Elee-
moſynas detorqueri debet, ſed Fides etiam in ea requiren-
Chemn. LL. P. 2. da eſt. Diſſimilis eſt concio Danielis orationi ariſtotelis,
f. 418. P. 3. f. 9 qui ad ſuum Regem ſcribens, etiam hortatur eum ad be-
Meila. phil Sob.?. Heficentiam, & jubet eum potentiam ſuam conferre ad pu-
2. J. n. p. 464. blicam utilitatem, & ſalutem omnium gentium, non ad ſu-
Hpfao. Anti Meir. perbiam. Sic enim ad Alexandrum ſcribit: dι πααραααn
d. 9. c. 5. aph. 3. aρv*νννπα ν0ριια cαι Usρορααν xcαταντυοο Hone-
Gerb. 11. de Pœ- Ttiſſima oratio eſt, neque de officio publico magni Princi-
nit. 5§. 9o. Pis aliud dici quidquam melius poteſt. Sed Daniel non
tantuùm de officio ſeu vocatione Regem ſuum docet: Sed de
pœnitentia, de pietate erga Deum, de remisſione peccato-
rum, deque illis magnis rebus extra Philoſophiam poſitis.
Non igitur tantùm hic Eleemoſynæ requirendæ ſunt, ſed
etiam Fides. Idque textus oſtendit, Regem converſum eſſe,
non ſolum adeleemoſynas largiendas, ſed multò magis ad
Fidem. Extat enim egregia confeſſio Regis de Deo lſrael:
Non eſt alius Deui qui poßit ita ſalvare, v. 74.
§. 79. Itaq; duæ partes ſunt in Concione Danielis, Altem
Pars eſt prædicatio Pœnitentiæ, quæ arguit peccata, & præ-
cipit de nova vita p.zg. Redime Perccam tun, juſtitia, & irigutmtes

tuas benes=

1e

ARGYVME N. ADVERSAR. 109 Tuy. Confeſſ. Art.
as benefitiis erga pauperes. Sic enim in ſua lingua loqui- Si, tae gn.
tur Daniel: ubi ſatis apparet, eum non ſolùm de Eleemoſy- kelio. Hot, e7.
nis præcipere, ſed de tota Juſtitia, hoc eſt, de Notitia Dei &
Fide. Ait enim: peccata redime per Juſtitiam. Juſtitia agutem Pp. 79. 79.
erga Deum eſt Fides, qua credimus Deum nobis ignoſcere.
Deinde præcipit Daniel de beneficiis erga pauperes, hoc
eſt, ne ſuperbè, nec erudeliter imperet, ſed conſulat utilita-
tibus ſubditorum. Altera pars concionis promittit remis-
ſionem Peccatorum: Ecce erit ſanatio delicdorum tnorum.
Hieronymus hic præter rem adjecit Dubiativam particu-
lam. Et multò imprudentius diſputat in Commentariu, In. p. 94. 115.
sertam eſſe remisſfionem peccatorum. Sed nos meminerimus p. 505. b. item
Evangelium certò promittere remisſionem peccato- 69r . A.
rum. Isque abolere Evangelium cenſendus eſt, qui ſentit o gier.
remiſſionem peccatorum incertam eſſe. Dimittamus igi .
tur hoc in loco Hieronymum. Cum autem clarè ponatur L
promisſio, certè requiritur Fides, quia promisſio non po- p. 69. ſeq. 106.
teſt accipi, niſi fide. Quanquam & ibi indicavit, remiſſio- 177, 184.
nem contingere poſſe, cum ait, redime peccam. Atꝗ; hæc
Promiſſio remisſionis peccatorum verè Prophetica & Ev-
angelica vox eſt, quàm certè Daniel volebat fide aocipi. No-
rat enim Daniel promiſſam eſſe remisſionem peccatorum
propter futurum ſemen, videlicet Chriſtum, non ſolùm Is- Gen. 22, 18. e. 26,
raelitis, ſed etiam omnibus gentibus: Alioqui non potuis- 4. c. 1, 3. c. 18, 13,
ſet Regi polliceri remiſſionem peccatorum. Non eſt enim . 3,25. Cal. ,8.
hominis, præſertim in terroribus peccati, ſtatuere de Vo-
luntate Dei, ſine certo verbo Dei, quòd iraſci deſinat. Itaq;
cum promisſio ponatur, ſatis apparet requiri fidem, quia p. 69.70. 77. 106.
promisſio non poteſt accipi niſi fide. Si hæc fides ex condi- 16e1. u.
tione operum penderet, incerta eſſet remisſio. Ideò talis p. 68. 76. LJ. gy.
fides requiritur, quæ confidit Miſericordia & verbo Dei, 94. zu. 19.
non operibus noſtris. Quòd autem dicit, rediwe peccata
per Juſtitiam, & per eleemoſynas, idem eſt ac ſi diceret, redi-
me peccata perpœnitentiam, quia reatus tollitur per pœ-
mitentiam. Neq; hinc ratiocinandum eſt, quòd ignoſcat
Deus propter opera ſequentia, ſed ignoſcit propter r.
ISsi10*

Jug. Conſeſ. Art. 110 ARESPONSIO AD
T. ⸗ dee. misſionem his qui promisſionem apprehendunt.
Bpni periss.. (. 80. Oſtendimus clarè, in Concione Danielis fidem re-
quiri, quarè huic loco injuriam faciunt, qui inde ratio ci⸗
nantur, quòd remisſio peccatorum contingat propter ope-
ra noſtra, non Fide propter Chriſtum. Philoſophicum eſt,
in Goncione Danielis nihil requirere, niſi adhortationem
de imperio rectè gerendo. Phariſaicum eſt, affingere,
quòd propter Opus illud contingat remisſio peccatorum.
Sed ita fit, opera naturaliter incurrunt hominibus in ocu-
los, quia Fidem nec intelligit, neq, conſiderat humana ra-
tio. Ideò ſomniat opera illa mereri remisſionem peccato-
rum. Hæc opinio naturaliter hæret in animis hominum,
neque excuti poteſt, niſi cum divinitùs docemur. Sed re-
vocare nos debemus ab hac carnali opinione ad Evange-
lium & promisſionem Miſericordiæ, in qua gratis exhibe-
tur remisſio peccatorum propter Chriſtum. Ita in omni-
bus locis de Fænitentia fides requirenda eſt. Summa enim
contumelia eſt in Chriſtum, remisſionem peccatorum ſine
Chriſto quærere. W
§. 8r. Quidam interpretantur Danielem de Remisſione Pœ-
„e, cum ait: Redime peccata eleemoſynis. Ita nihil contra
nos faceret Daniel. Etſi dubium non eſt, quin loquatur de
zmisſione culyz. Fruſtra enim quæritur remisſio pœnæ,
niſi prius cor apprehenderit fide remisſionem culpæ. Quòd
ſi illi concedent, remisſionem culpæ gratis contingere per
Fidem, nos poſteà facilè largiemur, pœnas quibus caſtiga-
mur, mitigari bonis operibus, & tota peœnitentia, juxta il-
Iud I. Cor. 1l1, 31. Si nos judicaremus, non judicaremur aà Domino.
Et Jerem. I, ig. Si converſus fueris, conpertam te. Et Zachar. 1, 3.
Convertimini ad me, & ego convertar ad vos. Et Pſalm. po, j. In-
oca me in die tribulationis. S
Remiſño recigraeca. g. 82. Sic judicandum eſt & de hoc loco Luc. 6355. Remittite,
& remittetur vobis. Eſt enim penè ſimilis concio de pœniten-
tia. Prior particula requirit bona opera: Poſterior addit pro-
misſionem. Neque eſt ratio cinandum, quòd noſtra condo-
natio ex opere operato mereatur nobis remitti ecan.
on

— —

— —

— — — — —

ARGMEN. ADVERSAR. III Jug. Conſel-. Art.
. Non enim dicit hoc Chriſtus. Sed ſicut aliissacramentis an- V: “ T. . Je-
neétit Chriſtus promisſionem remiſſionis peccatorum, ita en, 4, 3.
annectit & bonis operibus. Et ſicut in Cœna Domini non
conſequimur remisſionem peccatorum ſine Fide ex opere
V operato: Ita neque in hoc opere. Imò noſtra condonatio
non eſt bonum opus, niſi cum fit à reconciliatis. Ided
noſtra condonatio, quæ qvidem placet Deo, ſequitur con-
donationem divinam. Solet autem Chriſtus hoc modo p. 67.
conjungere Legem & Evangelium, ut utrumque tradat,
doctrinam Fidei & Bonorum operum, ut moneat, hypocri-
fin & ſimulationem pœnitentiæ eſſe, niſi ſequantur boni
fructus. Item: Ut multa habeamus externa ſigna Evange-
lii, & remisſionis peccatorum, quæ nos commonefaciant,
& conſolentur, & ut multipliciter exercere fidem posſi-
mus. Sic igitur neceſſe eſt tales locos accipi, ne abolea-
mus Evangelium de Chriſto, ne noſtra opera opponamus
Deo, tanquam propitiationem & pretium, abjecto Chriſto:
Item, ne fat incerta remisſio peccatorum, ſi doceatur pen- P- 76. 78. 83, 8.
dNere ex conditione noſtrorum operum.

94. 96
p. 109. 116.

. 83. Qitatur & ex Tobia c. 2, 11. Eleemeſyna ab Omni pecta= Lobis Loc, c. 1, 9,
ttvo& à Morte hberat., Non dicemus Hyperbolen eſſe, etfſi ſic li erzjo6 HD
accipi debet: ne detrahat de laudibus Chriſti, cujus propria Meiſn. Phil. Sob.
ſunt officia, liberare à peccato & à morte. Sed recurren-P. II. f. 643.
dum eſt ad regulam, quòd Les ſine Chriſto non prodeſt. eInr. 16, „ Ca-
Placent igitur eleemoſynæ Deo, quæ ſequuntur reconcilia- lor:h⸗ T. V. A.
tionem, non quæ præcedunt. Itaque liberant à peccato & à p. 6:0n
morte, non ex opere operato, ſed ſicut paulò ante de Pœni- p. nz.
tentia diximus, quòdfidem cum fructibus complecti debe- .
amus, ita de eleemoſynis judicandum eſt, quòd placeatbeo
fides cum fruêtibus. Tobias enim concionatur non tantum
de eleemoſynis, ſed etiam de Fide: Omni tempore benedic
Deum, & pete ab eo ut dirigat vias tuas. Hoc autem propriè
eſt illius Fidei de qua loquimur, quæ ſentit Deum eſſe pro-
pitium propteripſius Miſericordiam, & petit ut ſervet &gu-
bernet nos, Ad hæc concedimus, eleemoſynas mereri mul-
ta bene-

Aug. Confeſſ. Art. 112 RESTONSIO A D
IV. . 7. e er. ta beneficia Dei, & liberare non à oræſenei peccato, (non
Rebs Syen:sr. * enim vincunt iram & Judicium bei, nec reddunt pacatas
conſcientias,) ſed liberare à futaro peccato, hoc eſt, mereri
ut defendamur in periculis peccatorum & mortis. Hæc
eſtſimplex fententia, reliquis Scripturis conſentiens. Sic
enim accipienda ſunt præconia Operum & Legis, ne detra-
hant de Gloria Chriſti & Evangelii.

Mandatio à Pec- GS. 84. Jactatur & dictum Chriſti apud Lucam e. 1, 47.
catis. I. Date eleemoſinam, & ecce omnia munda ſunt pobis. Planè ſurdi
p. uu. ſunt Adverſarii. Toties jam diéctum eſt, Legem ſine Chriſto
non prodeſſe, propter quem placent Bona opera. Sed illi
ubique, excluſo Chriſto, docent mereri Juſtificationem
.. Per opera Legis. HBic locus integer prolatus oſtendet &
Fidem requiri, Chriſtus enim objurgat Phariſæos ſentien-
tes, ſe coram Deo mundari, hoc eſt juſtificari crebris ablu-
«Alex. V. d.. de tionibus, ſicut Papa, neſcio quis, * de aqua ſale conſperſa
Conſecr. c. 20. inquit, quòd populum ſanctificet ac mundet. Et gloſſa ait,
Aquůã. quòd mundet à venialibus. Lales erant & Phariſæorum opinio-
nes, quas reprehendit Chriſtus, & opponithuic fiétæ pur-
gationi duplicem mundiciem, Alteram internam, Alteram
externam. Jubet ut intus mundentur. Et addit de mundicie
externa: Date eleemoſynam de eo quòd ſupereſt, & ſic o-
mnia erunt vobis munda. Adverſarii non rectè accommodant
Particulam nniverſalem. Chriſtus enim addit hanc conclu-
ſionem utriq; membro: Tune Omnia erunt munde, videlicet,
ſi intus eritis mundi & foris eleemoſynam dederitis. Signi-
ficat enim quòd externa mundicies collocanda ſit in ope-
ribus à Deo præceptis, non in traditionibus humanis, ut
tunc erant illæ ablutiones, & nunc eſt quotidiana aſperſio
aquæ, veſtitus Monachorum, diſcrimina ciborum, & fimi-
les pompæz. Sed Adverſarii corrumpunt ſententiam ſophi-
ſticè translata &articula unwerſal ad unam partem: Omnia
erunt munda, datis eleemoſynis, ut ſi quis ratiocinetur: An-
dreas adeſt, igitur omnes Apoſtoli adſunt. Quare in ante-
cedente utrumq; membrum conjungi debet, eredue, & da-
te ele-

quos recenſuimus atque enarravimus, ſimiles

mus. Conſtat ex Ethicis juſtitiam,

dientia erga Evangelium. Quare Fides rectè dicitur Juſtitia. p.

accipit oblatam miſericordiam,

ſtram impletionem legis, non propter noſtram mundiciem.

A RG UMENTA ADVERSA R. 113

te eleemoſynas. Iea omnia erunt munda. Scriptura enim alibi Aag. Confeſ. Art.

.„ „ . i . .
Ac. G, 9. dicit, Fide purißicari corda. Quòôd ſi corda ſint mun- I. De ealte

data, & deinde foris accedant Eleemoſynæ, hoc eſt, opera yr. 5ede 0 ebene

— . — . . . onis Operibus.
charitatis omnis generis, ita toti erunt mundi, hoc eſt, non p. 81.

ſolum intus, ſed foris etiam. Ac tota illa concio Chriſti con-

189, 219 264.
Jungi debet, cujus multæ ſunt partes, quarum aliæ de Fide,

Aliæ de Operibus præcipiunt. Nec eſt candidi lectoris ex-

cerpere Præcepta operum, omiſſis locis de Fide. Sunt &
honnulli, qui Ironiam eſſe interpretantur. Date zleemoſgnar,
&W omnia ſunt munda. Videtur enim Chriſtus vanam per-
ſuaſionem Phariſæorum ſalse taxare, qui cum haberent
animos pesſimis cupiditatibus obnoxios, interim datis
eleemoſynis, confidebant ſe meros ſemideos eſſe. Hæc in-
terpretatio non eſt abſurda, neque quicquam habet quòd? 0 Gan. Calov,

1 h. contra G
Pugnet cum alliis Scripturis. ncia Grot.

§.85. Adderemus & alios ocos, niſi exiſtimaremus ex his Ad Erxrcept. de fi,
judigari fas dei Sabjecto gao.
cilèe poſſe. Sed adjiciemus boc Scholaſticum argumentum.
Juſtitiam neceſſe eſt in Voluntate eſſe. Ergo cum Fides ſit
in intellectu, non juſtificat. Hoc argumentum ideo recita-

mus, ut tota res magis fiat perſpicua, quomods PFides juſtiſt

cer, & quid Paulus appellet Jaſtißicationew. Primum au- I.
tem propter moroſos quosdam rs*νν„αοναιαα reſpondebi-
Obedientiam appellari
erga ſanertorem, quam is approbat. Fides autem eſt obe-

Nam obedientia erga Evangelium lImputatur pro juſtitia,

adeò ut obedientia erga Legem tantum Proptereà placeat,

quia credimus nobis Deum gratis propitium eſie propter .
Chriſtum. Neq; enim Legi ſatisfacimus. QCuanquam autem p. 14.
hæc ſides eſt in voluntate, eſt enim velle &accipere promis-
ſionem, tamen hæc obedientia erga Evangelium, non pro-
pter noſtram mundiciem imputatur pro juſtitia, ſed quia p. 71. 79. 93. 19 1.
ericordiam, & ſentit nos propter Chri- 654.
ſtum juſtos reputari per miſericordiam, non propter no- p. 12 .

Ita

Aug. Confe ſ. Art
Ir. De Juſtsficat.
V. Lege & Ebang

VI. Bonis Oseribus.

Fides & Spes di-
dindta,

2

Pe I51.

I4 KESPONSIO AD
Ita tevocanda mens eſt à conſpec legis, ad Evangelium
& Chriſtum, & ſtatuendum quoòd reputemurjuſti, cum
ſentimus nos propter Chnſtum acceptes eſſe, non propter
dilectionem aufimpletonem legis.
6. 86. Diffeft autem fides A o, Auie Kdes accipit in præ-
ſentia remiſſionem peecatorum & feconeiliationem ſeu ac-
ceptationem noſtri, propter Chiſtum Spes autem verſa⸗
tur citca fütura bona & liberationem faturam. W
5§8S§. 87. Secund „Juſtificatio hic ſignificat reputati juſtum.
Non autem reputat Dens hominem juſtum, ficut in foro
aut in Philoſophia reputaturhomojuſtus, propter proprii
operis juſtitiam, quæ rect ponitu in voluntate. Sed repu-
tathominem juſtum per miſeticordiam propter Chridum,
ſi quis tamen hunc fide apprehendat. Quarg fides appellari
juſtitia poteſt, quia eſt illud qaνα impuatatur ad juſtittam, ut
cum baulo loquamur, quacunq; tandem in parte hominis
ponatur. Id enim nihil impedit imputationem divinam:
Etſi nos quidem hanc fidem in voluntate ponimus. Eft
enim vell. & accipere promidionem Chrifi. Et hoc Schola-
ſtico argumento agitato, quia rem ad Methodum reyocat,
videtur tota cauſa melius perſpici poſſe..
§.88. Ex his omnibus etlam intelligipoteft quid udican=
dum fſit de merito conaigni, de quo fingent advwerfarii, homi-=
nes juſtos eſſe coram Deo pzopter dileétionem ae legis im-
letionem. Hic hulla jaſtitiæ fdei Mentie ft, & pro mediato-⸗
re Chriſto ponitur, ꝗquòd accepti ſimus pfopter noſtram-⸗
impletionem legis. IIæc nullo mod ferenda ſunt, ſed ut
fupra diximus, etſi neceſſatio ſequitur renor atignem dile=
Qio, tamen gloria Chrifti non debet transferri Roftram
impletionem legis, ſed ſentiendum eſt, quod etiam poſt
renovationem juſti reputemur propfer Chriftum; quod

Rom. 5, 2. Eph. es Chriſtus maneat mediator & propitiater, quoed propter

18. 1 Tim. 2, 5.

Chriſtum habeamus acceſfam ad Deum qued non ſatis .
ciamuslegi, ſed habeamus opus miſericordia, quod ſem-
pPer per miericordiam juſti reputemut
K 89. Idque confitetur umiverſa, quod Juſti & ſalvi
Hamus

ANGUNENTA ADVERSAR. ;

Kamus per miſerieordäiam. Sicut ſupra citavimus ex Ir. r. er. pe Fe.

e pyopzio merico, Ned ex if- Lege & Ebang.
Bomi; Rere

Hieronymo?: Jaſßuia noſtru non
Dei miſericordia tonſi KTie. Hs 6
cipitur,
K 10. Ac videté qhid conſequatur ex Adverlamiorum
opinione. Si ſentiendum eſt qued Chriſtus tantum prinam
gratiam, ut vocafft, meruerit, peſtea nos imus accepti No-
ſtra impletiofle legis, &Mereamiur vitam æternam, quando

tein niſerigortli fice aet

erunt Confeientis Pacatæ? quando ſtatuent, quod habeant
BPDeum pr opitium? Lex enim ſfemper accuſat nos, ut Paulus

Rom., G. ait: Lex iram eperatar. Ita fiet, ut ſi fſenferint con-
feientiæ judicium legis, ruantin deſperationem. Pauluse.z,
2..: Ait: Oοαοανπτον Hνàoa peccatunn es. EHti auterm nihil
unquam ex fide agent, fi tunc demum ſentient ſibi Deum
pPropitiumeffe, cum Legem impleverint. emper enim du-
bitabunte Utrum legi ſatis faRum ſit? Imo intelligent non
effe fatisfatum. Ideò nunquam ſtatuent, ſe habere Deum
pPropitinmfe exaudiri. Nunquam igitur diligennunquam
verè colent Deum. Talia peéctora quid aliud funt, niſtipfe
infernus, cum fint plena deſi Peratiotis, & odii Dei, & in hoc
odio tamen inocant & coôlunt Deum, ſficut Saui colebat,
BEPrevB3EAmus ademnes pias melfes, & peritas rerum
Spifitiralicin- h teſtari Porer unt, hæc mala confequi ex illa
impia perfuafione Adverſariorum, quæ ſentit quòd Juſti

reputemur coram Deoô, Propria impletione Legis, & jubet

confidere, nom promiffione miſericordiæ propter Chriſtum
donatxæ,fed noſtra impletiene Legis.
91. Neceſſe eft igitur ftatuere, quòd certò poſt renova-⸗
onenr ht, hoc eſt, aeéepti Deo ſimus, quòd gacem habea-
muadcbrm, Deo, Per mifericordiam Propter Chriſtum& qudel
MAà inchoatiéô Legis in nobis non fit di igha vita æterna: Sed
quod', ſKieut femiIRO peccatorum & juſtificatio i inptatur
per miſericordiam Proôpter Chriſtum, n en propfer egem:
Ita & ita æterna cum juſtifcatiohes, non Propter Ee.
gem & Noſtrorum operum Berfectionem „Jed per miferi-
Sordiam Propter Chriſtum offeratun Sicut ait Chriſtus †:

H 2 Har

AMart Prapa.

p. 6 9. 15. 185.

P. 6 4.

△◻.

Kom. §N; ⸗

116 RKESPONSIO AD
ug. Confeſſ. Art. Hæc eſt autem voluntas Patris mei, qui miſit me, ut omnis qui videt
8 1 . e i,, Filium, g credit in eum, babeat vimm æternam. Et alibi r. 3, §.
i.gnuperiss, Qui eredit in Filium, abet vitam aternam. Ac quæramus Ad.
verſarios, quid conſilii dent morituris, utrum jubeant,
eos ſentire quod reputentur juſti, & expectare vitam æ
ternam propter propria opera, an verò per miſericordiam
propter Chriſtum. Certè nec Paulus, nec Laurentius di-
cent, ſe propter propriam mundiciem jufſtos reputandos
eſſe, aut ſibi deberi vitam æternam propter propria opera,
aut Legis impletionem: ſed ſentient ſe reputari juſtos, &
accipere vitam æternam propter Chriſtum per miſericordi-
am. Nec poſſunt muniri piæ mentes contra deſperationem,
niſi ſentiant quod per miſericordiam propter Chriſtum
certò habeant & juſtitiam & vitam æternam, non propter
Legem. Hæc ſententia conſolatur, erigit & ſalvat plias
S mentes. QuarèAdverſarii cum meritum tondigni prædicant,
p. 6;,88. 14. abolent dotrinam de fide & mediatore Chriſto, & adigunt
conſcientias ad deſperationem⸗

2

.

Reßp, ad Objed. S. 92. Sed dicat aliquis: Si per miſericordiam ſalvandi ſu-
mus, quid intereſt inter hos quibus contingit ſalus, & qui-
bus non contingit? Num pariter ſperabunt miſericordiam
boni & mali? Hoc argumento videntur moti Scholaſtici ad
quærendum meritum condigni, Neceſſe eſt enim diſcrimen
eſſe inter ſalvandos & damnandos. Primum autem illud di-
cimus, cum juſtificatione offerri vitam æternam, ſeu juſtii..
catos ſſi ilios Dei & cobæredes Gbrist,juxta illud: Kom. 5,zo.
DQuos juſtißcavit, eosdem & glerifcavit, Igitur nullis contingit
NHalus, niſi juſtiſcatis. Sicut autem juſtificatio incerta eſſet.
ſi penderet ex conditione operum noſtrorum aut Legis, a
non gratis acciperetur propter Chriſtum per miſericordi-
5 68.76. 54.94. am KRom 4, 1j. Ita ſi Spes niteretur operibus noſtris, tunc
.t. verd eſſet incerta, quia Lex ſemper accuſat conſcientias
Nec poſſunt conſcientiæ reddi pacatæ, niſi fide apprehen-
dant miſericordiam. Neq; vero poteſt exiſtere ſpes vitæxz a.
ternæ, niſi pacatâ conſcientia. Nam conſcientia dubitans
fugit judicium Dei ac deſperat. Neceſſe eſt autem ſpem vitæ
æternæ

—

NS

ARGUMENTA ADVERSAR. 117
æternæ certam eſſe. Ideoq; ut ſit certa, ſentiendum eſt, quòd Aag. Confeſ. Ar.
donetur vita æterna per miſericordiam propter Chriſtum, 2 gat⸗ 3 E.
non propter noſtram impletionem Legis. In foro ac judiciis &£ Dr.
hominum, Zu ſeu debitum certum eſt, Miſericordia incer- H
ta eſt. Hic coram Deo alia res eſt. Nam miſericordia habet
clarum mandatum Dei. Nam Evangelium eſt hoc ipſum
mandatum, quod jubet credere, quod Deus velit ignoſce-
re & ſalvare propter Chriſtum, juxta illud Joh. y, I7. Non mi-
ſit Deus ſilium ſuum in mundum, ut juditet mundum, ſed ut ſal-
vetur mundus per ipfam. Qui credit in eum, non judicatur.
Quoties igitur de miſericordia dicitur, intelligendum eſt
haem requiri. Et hæc fides diſcrimen facit inter alvan-
dos & damnandos, inter dignos & dignos. Efſt enim vita
æterna promiſſa juſtificatis. fides antem juſtificat, quan-
docunq; & quocundq; tempore apprehendunt eam homi-
nes. Et per omnem vitam certare debemus, ut hanc fidem
4 conſequamur & confirmemus. Exiſtit enim, ut ſupra dixi-
mus, hæc fides in pœnitentia, non in his qui ſecundum car-
nem ambulant. Ao debet inter pericula & tentationes per
omnem vitam creſcere. Et qui hanc fidem conſecuti funt, p. 8746.
hi renat, funt, ut bene operentur, ut legem faciant. Sicut
igitur pœnitentiam per omnem vitam requirimus, ita &
“ bona opera requirimus, etſi noſtra opera non ſunt talia, ut
“ pro eis debeatur vita æterna. Sicut & Chriſtus in hac ſen-
teentia Luctvato Gixit: Cum feceritu omnia, dicite, ſervi inutiles
“”ßM ſumus. Et Bernhardus rectèe dicit: Neceſſe eſt primò ceredere, p. 13. u.

. . . Serm.in A W
“ 7ud remigiénem peccatorum habere non poſzs, niſi per indal- ſer n edit. Ame
“” gentiav Dei. Deinde, gquga nihil prorſus babere gatas operis verp. 1576. .

boni, niſi oa dederit ipſe. Postrem, quòd ægternam vitam
,—rvvillis peti operihu promereri, niſi gratis detur & illa! Etft⸗
— paulo poſt Lac. 11, 3l. Nemo itaque ſe ſeducat, guig ſi
bene cogitane voluerit, inveniet Pprocul dAubio, quòd nee eum⸗
decem millibas poſſit ocurrere oi qui tum viginti millibus ve-
nit ad ſe, &c. Nos igitur, ut conſcientiæ certam conſo-
lationem & ſpem teneant, revocamus homines ad pro-
miſſionem Chriſti, & docemus quod neceſſe ſit crede-
H 3 1e.

ſree s KAESPGNS1 O A D
m., V. i. De qa re, quòd Deus propter Chriſtum, non propter legem, re-

ſif- Lege & ang. mittat peccata, juſtificet, & donet vitam æternam, juxta il-

B . 0 7, 5 . . 211
69. Orer. lhuid 1. Job.5, 12. Gui habet fRum, habhet vitam.
Ea ceptio. §. 93. Sed operz pretium eſt audire, quomodo eludant

—

ddverſarii dickam Chrifti Lnr. 13, 1o. Cum feceriti omnia, dici-
„, 17. 143. te, ſervi inutiles ſumus. In Confutatione ſic Gorrumpunt; Pri-
mum faciunt Antiſtrephon, Multò magis, inquiunt, dici
poteft: Si εaaidertitis omnia, dicite ſervi inutiles ſumus. Deini-
de addunt, opera inutilia eſſe Deo, noba verò non eſſe inuti-
Ha. Videte quàâm dele Ret adverfarios puerile ſtudium So⸗
phiſtices. Et quanquam hæ ineptiæ indignz ſint quæ refu-
tentur, tmen paucis teſpondebimus.
Keſp. G. 954. Antiſtrephon eſt vitiofum, quia decipiuntur ad-
verfarii in vocabulo Fidei, quod ſi ſignificarêt notitia hiſto-
riæ, aut ſi diceremus, quod fides proptef fuam dignitatem
ſalvafet, valeret ſimilitudo, multo magis nos ſervos inuti-
les eſſe, ſi cæédidefimus. Sed nos loquimur de fiducia pro⸗
miſſionis & mifericordiæ Del. Et hæc fiducia fatetur nos
eſſe ſervos inutiles. Imò hæc eſt vera vox Fidei, quoòd ope-
ra noftra fint indigna, quò fimus ſervi inutiles. Et ob hanc
unam caufam de Fide loquimur, & quærimus miſericor-
diam, quia agnofſtimus nos efle fervos inutiles. Fides enim
5. 71. 76. 92, 161. ideé ſalvat, quia appfehendit mifericordiam, ſeu promiſ-
654. fionem gratiæ, etlamfſi ôpera noſtra funt indigna. Et in

hanc fententiam nihil lædit nos Antiſtrephon: Cum cre-
dideritis omnia, dicite ſetvi inutiles ſumus. Rectè dicitur, ſi
tantum intelligatur, opeéribus detrahi dignitas.
6. 95. Sed Ii ſic intelligatur, quòd etiam Fides ſit inuti-
lis, non valet ſimilitudo: Cum feceriti omnia, nolite conſi-
dere operibus. Ita, cum credideriti, nolite confidere promiſione
Dei. Hæc hon conhærént, fünt enim diſſimilima. Diſſi-
miles cauſæ diſſimilia objecta fiduciæ ſunt in priore pro-
poſitione & in poſteriore. Fidutiaâ in priere eſt fiducia no-
ſtrorum operum. Fiducia in posteniore eſt fiducla promiſſis-
mis diving. Chriſtus autem damnat fiduciam noſtrorum-
operum, hon damnat fiduciam promiſſionis ſuæ. Non vult
n0s

noſtra tanquam indigna, non arguit promiſſiénem quæ
gratis offert miſeri cordiam. Et præclarè hic inquit Ambro-
ſius: Agnoſceenda eſt gratia, ſed non igneranda natura. Pro:
miſſioni gratiæ conſidendum eſt, non naturæ noſtre. Sed Ad-
verſarii ſuo more faciunt, ſceleſtè detorquent ſenten-
tias pro fide traditas, contra fidei doctrinam, Nam hæc

A'RGMMENT A ADVYERSAR. 119
nos de gratia & miſericordia Dei deſperare. Arguit opera

Aug. Confeſ. Syto
1V. De Jußtif.
V. Lege & Epang.
VI. Bopis Operibms,

cavillatio totum Evangelium abrogat. Cum eredideritis

omnia dicite fidem inutilem eſſe, Nonne Evangelium pol-
licetur remiſſionem peccatorum & ſalutem, etiam his qui
nulla prorſus habent bona opera? Si tamen convertantur
& non deſperent, ſed fide in Chriſtum conſequantur re-
miſſionem peccatorum? Num jubent adverſari deſperare
hos quorum conſcientiæ nulla inveniunt bona opera, quæ
opponere judicio Dei poſſint? Num his dicent, fidem inu-
tilem eſſe? Malè pereant iſti Sophiſtæ cum talibus calum-
niis, quæ totum Evangelium evertunt, abrogant gratui-
tam remiſſionem peccatorum, eripiunt piis conſclentiis
firma ſolatia.
g. 96. Illa verò cavillatio planè puerilis eſt, cum interpre-
tantur ſervos inutiles, quia opera Deo ſint inutilia, nobis verò
ſint utilia. At Chriſtus de ea utilitate loquitur, quæ con-
ſtituit nobis Deum debitorem gratiæ. Quanquam alienum
eſt hoc loco diſputare, de ucili aut inutili, Nam ſervi inuti-
les ſignifigant inſufßicientes, quia nemo tantum timet, tan-
tùm diligit Deum, tantuùm credit Deo, quantum oportuit,
nemo ſatisfacit legi. Sed miſſas faciamus has frigidas ca-
villationes adverſariorum, de quibus, quid judicaturi ſint
homines, ſi quando proferentur in lucem, facilè poſſunt
exiſtimare viri prudentes, In verbis maximè planis & per-
ſpicuis repererunt rimam. At nemo non videt in illo loco
ſduciam noſtrorum operum improhari.

§. 97. Sed adverſarii reclamant, quòd vita æterna debea-

P. I654

Pita ädtérna, Meg,

C65.

tur de condigno pro bonis operibus, quia vita æterna *VO- * Eſa. 4, Io. Mat,
cetur merces. Breviter & planè reſpondemus. Paulus vitam ue. c. 20, . Mate

xæternam denum appellat, quia cum reputamur juſti pro-
H 4 Pter

9; 4. Luc. 6, 23. J0,
4, 36. I. Cor. 3, §.
Ap. 11, 18. C. 22,11,

nno KESP ONSIO ADb “
Aag. Conſeſſ. Art. pter Chriſtum. Simul efficimur filii Dei, & cohæredes Chri-
Zhe. ſti. Rom. IS5, 17. Alibi verò Math. y, 1zeſcriptum eſt: Merces
I. Bonis penttn veſtra copioſa erit in eœli. Hæc ſi videntur adverſariis inter ſe

Luth. d h.r. t.. Pugnare, ipſi expediant. Sed parum æqui judices ſunt.
f. 459. ſeq, Nam Doni vocabulum omittunt, omittunt & fontes totius
negotii, quomodéò juſtificentur homines, quòd perpetuò
ſit Mediator Chriſtus. Interim excerpunt vocabulum⸗
Mercedis. Idque acerbisſimè interpretantur non ſolùm
contra Scripturam, ſed etiam contra ſermonis conſuetu-
dinem, Hinc ratiocinantur, quia merces nominatur, ideo
opera noſtra ſunt ejusmodi, quæ debeant eſſe pretium, pro
quo debetur vita æterna. Planè nova eſt hæc Dialectica.
Vocabulum audimus Mercedis. Igitur opera noſtra legi ſa-
tis faciunt, igitur ſumus accepti Deo propter opera noſtra,
nec indigemus miſericordia, aut propitiatore Chriſto, aut
fide apprehendente miſericordiam. Ac ingentem Soriten
Chryſippeo more cumulant: Bona opera ſunt pretium pro
quo debetur vita æterna. Bona opera legi Dei ſatisfaci-
unt. Et præter hæc fieri poſſunt Opera Supererogationis.
Non ſolum igitur legi Dei ſatisfacere homines poſſunt, ſed
etiam ampliùs facere. Et quia Monachi amplius faciunt,
pea56, 296, fuperſunt eis merita. Et quoniam liberalitas eſt largiri
alis, de eo quod ſupereſt, licet donare illa merita aliis. Af-
fingunt & Sacramentum hujus donationis, mMortuis cir-
cumdant cucullos, ut teſfentur eis applicata eſſe aliena
merita. Talibus coacervationibus beneficium Chriſti &
juſtitiam fidei obſcurant adverſarii. =
§S. 9S. Non movemus inanem Aοατιαααν de vocabulo.
De magna re litigamus. Unde debeant piæ mentes certam ſpem
ſalutis concipere? Utrum bona oôpera posſint conſcientias
pe r. 5y“ reddere pacatas? Utrum ſentire debeant, ita contingere
vitam æternam, ſi bona opera opponant judicio Dei? an
verò debeant ſentire, quòd propter Chriſtum per miſeri-
cordiam reputentur juſti, & conſequantur vitam æternam?
Hæc veniunt in controverſiam, quam niſi dijudicet conſci-
entia, non poteſt habere firmam & certam conſolationem.
Nos

Vitam æternani dici Mercedem., quia debetur juſtificatispro-

pter officia ſua, & tamen eſt merces & compenſatio officio-⸗

cent, niſi in juſtificatis propter fidem, nec ſunt digna vita

ARGUMENTA ADVERRSA R. 121
§. 99. Nos autem ſatis clarè oſtendimus, quòd bona ope- Mat. coske. Ari:
ra non ſatisfaciant legi Dei, quòd habeant opus miſericor- 8 1ege H
dia, quòd fide ſimus accepti Deo propter Chriſtum, quòd r. Bna Operibus.
bona opera non reddant pacatam conſcientiam. Ex his p. 107.
omnibus ſequitur, quoòd oporteat ſentirfe, quoòd propter b. 92. 93.
Chriſtum per miſericordiam, non propter legem, juſtifica-
ti conſequantur vitam æteraam.

G. 100. Quid igitur de Mercede“ Primum ſi diceremus:

pter promiſionem, nihil abſurdi diceremus. Sunt enim ordi-
nata inter ſe hæc dona. sicut & Auguſtinus ait: Dona ſua
coronat Deus in nobis. Sed Sriptura vitam æternam vocat
mercedem, non quia propter opera debeatur, ſed quia
compenſet afflictiones & opera, etſi propter aliam cauſam
contingit. Sicut hæreditas venit filio familiàs, non pro-

rum filii. Satis eſt igitur nomen mercedi hac ratione Gonve-
