tempore, affirmant fuiſſe Sachariſtiam. Chriſtus quoqueę Ergone de 8.
Joannis ſeæxto, perſepe meminit ſolius Panu. S. Ignatius ſan- Cona:?
Ci Joannis Evangeliſtæ diſcipulus in Epiſtola ad Epbeſios ſo- Quid inde?
lius pania in Fuchariſtiz communione meminit. Idem fa-
cit B. Ambroſius in libro de Sacramentis, de communione-
Laicorum loquens. In Concilio Rhemenſi præcipitur, ut Apol. p.21o.
Laicis deferant Sacramentum Corpora, & nulla fit ibi ſpeciei
mentio. Hinc ſanè intelligitur, Viaticum ſub una tan-
tùm ſpecie datum infirmis. Comprobant antiqui Cano- O Aſii!
nes pœnitentiales: nam Agathenſe Concilium trudit., Hæc ſolùm priva-
criminoſum ſacerdotem in monaſterium, & ei tantum zin Orätnn. ar-
Laicam communionem permittit. Oſius in Sardicen. Con- Lit. 1. 0ng.4..
cilio prohibet quibusdam temerariis, ne Laicam commu- 6:u4
nionem percipiant, niſi in fine peœniteant. Fuit ergò
ſemper diſcrimen in Eccleſia Laicæ communionis ſub una, &
Sacerdotis ſub utraque Becie. Hoç pulchrè prædictum fuit Ridicule!
in veteri Teſtamento de poſteris Heli: EFuturum e*, in- cemnir, d. l.
quit DEUS, 1. Reg. 71,36. ut quicunque remanſerit in domo tua, ur⸗
veniat, ut oretur pro eo, & offerat vwummum argenteups, & to-
Raem panis, dieat gue, dimitte me, obſecro ad unam partem.

Iacerdotlem, ur cemedam bnecellam panu. Hic oſtendit Sacra

tE 2 ſcri⸗

XX THEOLOGORVMPONTIFICTORVM
ſcriptura, poſteros Heli, ablato eis ſacerdotio, petere ad-
mitti ad unam partem ſacerdotalem, ad buccellan panis. Sic
p. 2110 ergò & noſtri Laici Vna parte ſacerdot ali, una ſzecie con-
tenti eſſe debent. Nam & Romani Pontifices, Cardina-
lesque, & omnes Epiſcopi, & Sacerdotes extra Miſſam,
& in extremis pro viatico (ut in Niceno Concilio appel-
latur) ſumendo, una ſpecie contenti ſunt, quod uti-
que non facerent, ſi putarent, utranque ſpeciem ad ſa-
lutem eſſe neceſſariam.
§S. XXXIII. Quamvis autem multis olim in Ec-
cleſiis utraque ſpecies laicis data fuerit (nam tunc libe-
rum erat ſub una, aut ſub utraque ſpecie cummunica-
p aj. re) tamen prepter multæ pericula mos iſte dandi utramque
Vanus metus, ſpeciem deſiit penſata enim populi multitudine, ubi
ſunt ſenes, juvenes, temulenti, debiles, ſi non adhi-
beatur magna diligentia, per Fuſßionem liquidi, facilè fie-
ret injuri« Sacramento. Pro tanta quoque multitudine-
populi difficultas eſſet in vaſe, pro ſpecie vini cautè
Non debet aſſet- promovenda, quod diutius aſſervata aceſceret, ac mo-
vari extra uſum. veret nauſeam, vel ſumentibus. Neque ſine periculo
effuſionis facilè circumferri poſſet ad infirmos. His & a-
Imèò Spiritus liis rationibus, haud dubiè Spiritus ſanécti inſtinctu, per-
mundi, motæ ſunt Eccleſiæ, in quibus mos fuit, Laicis utranque
ſpeciem dare, ut deinceps una daretur: potiſſimum eo
attento, quòd integer est Chriitus ſub qualibet pecie, & non
Probato. minus ſub una ſumitur, quàm ſub duabus. Sicque in-
Repugnat Infi- Concilio Conſtantini tam honorificè celebrato decre-
emo. tum extitit. Sic & Synodus Baſilienſis legitimè decrevit.
Et licet liberum fuerit olim, vel una, vel utraque ſpecie uti
Erge Chrihi In- Euchariſtia, inſurgente tamen hæreſi, quæ docebat Nerang,
Kitutum erit Hæ- ſeciem eſſe neceſſariam, Eccleſia ſancta, quæ à Spiritu ſancto
reticim. qrrigitur, interdixit utranque ſpeciem Laicis. Sic enim-
ſolet Eccleſia contrariis aliquando conſtitutionibus hæ-
reſes extinguere: ut tum orirentur, qui aſſerebant-
in ſolo azymo confici Euchariſtiam: Dum Neſtorius
Mariam

— — —, —,

r – ☛⏑,—

DE MISSA. XXI
Mariam ſemper virginem voluit eſſe ſolam Matrem Chri-
Zi, non DEImatrem: Eccleſia autem prohibuit eam-
dici, Chriſtotecon. Quare petendum eſt à Principibus &
Civitatibus, ne hoc Schiſma in Germaniam, in Imperio
Romano induci, neque ſe ab univerſalis Eccleſiæ con-
ſuetudine ſeparari patiantur. Neque moveant argu-
menta in hoc articulo adducta: Nam Chriſtus quidem
inſtituit aeranque ſpecien Sacramenti, ſed nullum reperi-
tur in Evangelio, quòd geranque præceperit à Laicis ſamen-
dam. Etenim quod ait Mattheus vigeſimo ſexto, Bibite ex
boc oemnes, hoc duodetim Apoſtoli dictum eſt Sacerdotibus,
quod ex Marco liquet, dum ait: Eer biberunt ex eo omnes;
quod certè in Laicis hactenus non eſt completum: unde
nunquam fuit ille mos per totam Eccleſiam, ut Laicis
utraq; ſpecies daretur, Iicet is fortaſſe fuerit apud Corin-
thios & Carthaginenſes, & alias aliquas Eccleſias. Quod
verò Gelaſium afferunt, cap. Comperimus. de Conſecratione,
Diſtinc. 2. ſi intueantur literam, invenient, quòd de Sa-
cerdotibus, & non de Laicis loquitur Gelaſius. Unde-⸗
rejiciendum eſt, quòd conſuetudinem dandi unam ſpe⸗
ciem ajunt eſſe contra Jus Divinum s.
§. XXXIV. Omnium autem maximè rejicienda eſt
Appendix articuli, quòd ob id Pro ceſſio cum Euchariſtia ne.-
gligenda fit, ſeu omittenda, quòd Sacramentum dividatur.
Nam ipfimet fide Chriſtiana ſciunt, aut ſcire ſaltem de-
bent, Chriſtum non eſſe diviſum, ſed integrum ſub utra-
que ſpecie: Et nullibi Evangelium prohibere diviſionem
ſpecierum Sacramentalium, id quod in die baraſceves
per univerſam fit Catholicorum Eccleſiam „licet conſe-
cratio fiat à celebrante ſub utraque ſpecie, qui & utran-
que ſumere debent. :
§S. XXXV. Quare admonendi ſunt Principes, &
Civitates, ut ſolitam reverentiam & honorem debitum
impendant Chriſto Filio Dei vivi Redemptori, & glori-
ficatori noſtro Domino cœli & terræ, cum veraciter eum
E 3 Ppræ.

XXII DE CONIUGIO
Conf. Sam. Ual⸗ præſentem credant & agnoſcant, id quod à ſuis proge-
ler. contra ut“ nitorib bus Chriſtianffſimis Principibus, religioſiſſimè no⸗

ſemii Sav. Cathol.
titulo: Spes va- runt obſervatum-

na Papi ſtica. Dein

Hopfner. Sax. §. XXXVI. AD ARTICUL UM II=

Evan ge

De Conjugio Sacerdotum, Theologorum bon-
tificiorum Reſponſio.

Apol p. 212

Uôd ſecundo loco commemorant inter Abuſus Cæliba-
ztum Cleri, & quo pacto Sacerdotes eorum uxores
ducant, & alios ducere ſuadeant, res profe tò, eſt ad-
miratione digna, quò cælibatum ſacerdotaleri Abuſum
vocent: cum ê& converſo violatio cœlibatus, & illici-
tus ad conjugium tranſitus, in ſacerdotibus potius
Abuſus dici mereatur. Etenim Sacerdotes nunquam uxo-
res debere ducere, teſtatur Aurelius in ſecundo Conci-
io Carthagin. ubi inquit: Quia ſic dotuerunt Apeſtoli ex-
emplo, & ipſa ſervavit antiquitas, Nos cuſtodiamus“ Et paulò
ante, talis legitur Canon: Placet ut Fpiſcopi, Presbyteri, &
Diaconi, vel qui Sacramenta contretctant, pudicitiæ cuſtodes ab
axoribus abſtineant. Ex quibus verbis liquet, ab Apoſto-
lis receptam eſſe hanc traditionem, non noviter ab Ec-
cleſia inventam. Auguſtinus Aurelium fequens in Quæ-
ſione altima Novi & Veteris Teſtamenti, in hæc fanè verba
ſcribit & interrogat: Si fortè dicat, ſcilicet & bonum eſt nu-
bere, eur non licet Sacerdotibus uxores habere 5 Calixtus Pa-
pa vir ſanctus, Martyr conſtituit ante mille, & trecen-
tos annos, ne Sacerdotes ducant axores. Similia leguntur
& in ſacris Conciliis Cæſfarienſi, Africanenfi, Agathenſi,
Srundenſi, Aurelianenſi, Meldenfi. Et ita obfetvatum
fuit à tempore Evangelii & Apoſtolorum, quod nun-
quam licuit conſtituto in ſacerdotio de gare ducere uxo-
rem. Verum quidem eſt, quod ob miniſtrorum PEI
defectum in primitiva Eccleſia „conjugati admitteban-
tur

rſh

14⸗
tba
e⸗

n⸗
tur
ſſi⸗

SACERDOTVM. XXIII
tur ad ſacerdotium, ut ex Canonibus Apoſtolorum &

Paphnutii reſponſo liquet in Concilio Niceno. Atta-
men volentes contrahere, tenebantur id facere ante-

fubdiaconatus ordinis receptionem, uti legitur in &ap.
Si quis eorum. Diſtincét. 3z2. Hanc conſuetudinem primiti-
væ Eccleſiæ usque in hunc diem reſervavit, & retinuit
Græca Eccleſia. Cum vero per gratiam DEI creſceret
Eccleſia ut nullus eſſet defectus, Syricius Papa, ante an-
nos mille, centum & quadraginta, procul dubio non
ſine Spiritu Sancto, omni modo intercdixit ſacerdotibus
continentiam, Cap. Plurimos. Diſtinéct., z5. quam Inno centius
Primus, Leo Magnus & Gregorius Magnus, Pontifices
approbaverunt, & confirmaverunt, & in hunc usque:

D diem Latina ubique fervavit Eccleſia. Quibus ſatis li-

quidum eſſe exiſtimatur, non Abuſum eſſe cælibatum cle-
ri, à tam ſanctis Patribus tanto tempore comprobatum,
& ab univerſa Latina Eccleſia receptim. Ad hæc Sacer-
dotes Veteris Legis, tempore officii & miniſterii ſui in
templo, ſeparabantur ab uxoribus, ſicuti Zacharias tem-
Pore vicis ſuæ, Luce primo. Cum autem Sacerdotes No-
væ Legis ſemper debeant eſſe in miniſterio, ſequitur, eos
ſemper debere continere. Amplius: Conjuges non debent
ſe fraudare oficio onjugali, nißi gd tempus, I. ad Corinthiot
ſeptimo, ut pacent orationi. Cum ergo Sacerdos debeat
ſemper orare, ſemper debet continere. His rationibus uſi
ſunt Hieronymus, Ambroſius, Auguſtinus. Prætere
ſanctus Paulus ait: Volo vos ſine ſolicitudine ſe. Das
ſine uxore eſt, ſolicitus eſt, guæ domzini ſunt, gquomodopla-
cea? Deo. Dui autem cum uxore eſt, ſolicitus eſt, quæ
ſant mandi, quomodo placeat uxori-„ & dipiſus eſt,
I. «d Cor. ſeptimo. Sacerdos ergo, qui jugiter debet placere

Deo, ne diſtineatur ſolicitudine uxoris, & non reſpiciat

retrò cum uxore Loth, Geneſis 19.
§. XXXVII. Porrò adumbrata fuit facerdotalis con-

tinentia etiam in veteri Teſtamento, nam Moyſes acce-
1E 4 Pturus

P. 216. 217.
223.

XXIV DE CONIUGIO
pturus Legem præcepit, ut in diem tertium non apprepin-
guüuat ent uXoribus, Exodi decimo nono. Sacerdetes igitur⸗
gecepturi kgulatorem Chriſtum Domini & Salvatorem-⸗
noſtrum, multo minus appropinquare debent uxoribus.

SF. XXXVIII. Similiter juſſi ſunt Sacerdotes por-
tare feminalia lintea, ut operiant carnem turpitudinis ſug, Ex-
odi vigeſimo oltavo, quod fuit Smbolum futuræ continentiæ
in Sacerdotibu, ait Beda. Etiam Abimelech, daturus pa-
nem benedicdtum pueris David, interrogabat priuùs, an-⸗
mundi ſſent à mulieribus 7 David reſpondit, mundos eſſe ab
heri & nudiustertius, i. Regum vigeſimo primo. Ergo ſim-
per mundi eſſe debent ſumentes panem vivum, qui des
cælo deſcendit, Johannis ſexto. Manducantes Paſcha, præ-
cinéti erant renibus, Exodi decimo primo. Quare Sacerdo-
tes frequenter manducantes Paſcha noſtrum Chriſtum,
cingere convenit renes per continentiam, & mundatio-
nem, ſicut eis imperat Dominus: Mandamini, inquit⸗,
qui fertis vaſa Domini, Eſaiæ quinquageſimo ſecundo. Sanéi
eſtoete, quoniam ego Sanltus ſam, Levitici vigeſimo nono. Ser-
viant itaque Sacerdotes DEo in ſanctitate & juſtitia, omni-
bus diebus ſuis, Lucæ 1.

§. XXXIV. Hinc ſanctus Martyr Cyprianus teſta-
tur, ſibi à Domino revelatum & cum ſeveritate injun-
Kum, ut clericos ſtudiosè admoneret, ne cum fœminis
commune haberent domicilhum. Undè continentia ſa-
cerdotalis, cum ſit à conciliis & à Pontificibus præcepta,
& à PpEO revelata, proprio voto à ſacerdote PEo pro-
miſſa, non eſt rejictenda: nam hanc exigit ſacrificii
quod traétant excellentia, orationis frequentia, liber-
tas & puritas ſpiritus, ut curent, quomodo Deo place-
ant, juxta S. Pauli doctrinam.

§. XL. Et quia conſtat antiquam hanc fuiſſe Hæ-

reſin Joriniani, quam damnavit Romana Eccleſia, & ſcri-
ptis

piis

SACERDOTVM. xXxXV

ptis convicit B. Hieronymus: S. Auguſtinus dixit, hanc
hæreſin confeſtim fuiſſe extinctam, nec perveniſſe ad ſa-
cerdotum corruptionem. Hanc ſacerdotum corruptio-
nem & abuſum Principes tolerare non debent, Iu-⸗
verpetuam ſanéti Romani Imperii legnominiam & Inſfamiam,
ſed conforment ſe potiùs univerſali Eccleſiæ: ne-
que moveantur ab his quæ eis ſuggeruntur. Nam⸗
quod Paulus inquit, I. ad Corinthios ſeptimo: Ilnurquurque
hbabeat urorem propter fornicationem Reſpondit ſanctus
Hieronymus, ſanctum Paulum loqui de eo, qui non vovit.
Sicut Athanaſius intelligit illud S. Pauli: Non peccat vir-

go, ſi nupſerit: Virginem hic dicit, quæ DEo dicata non ſit.

Sic ad illud: Melius eſt nubere, quàm uri, acris extat re-
ſponſio Beati Hieronymi contra Jovinianum. Nam ille
idem ſanétus Paulus ait: Bonum est bomini mulierem non
tangere: habet namque Sacerdos medium, ut neque ura-
tur, neque nubat, ſed per gratiam Dei contineat, quam
oratione devota, & caſtigatione carnis, jejuniis & vigi-
Hiis, à Deo impetret. Ampliuùs, dum ajunt Chriſtum do-
cuiſſe, non omnes homines ad cœlibatum idoneos ſſz, hoc qui-
dem verum. Ideoque nec omnes idonei ſunt ad ſacerdo-
tium: ſed Sacerdos oret, & poterit capere verbum Chri-

ſti de continentia. Sicut ſanctus Paulus dicit: Omnia⸗

poſam in eo qui me confortat, ad Philippenſes 4. Eſt enim
continentia donum Dei, Say. 5. Prætereàâ, cum prætenda-

tur hanc eſſe ordinationem & præceptum Dei, Geneſis 1.

Reſpondit ante mille annos in hæc verba Hieronymus:
Neceſſe fuit prius plantare ſylvam & creſcere, vt eſſet
poſtea, quod poſſit excidi. Præceptum tunc erat depro-
creatione prolis, ut repleretur terra, qua mod repleta,
& adeò quidem ut ſit preſſura gentium, non eſt à mo-
do præceptum volentibus continere. Variè prætereà
jaétant Mandatum Dei: oſtendant, ſi poſſunt, ubi Deus
præceperit Sacerdotibus, ut ducant uxores. Ad hoc re-

peritur in Iure Divino, i pota ſemel emiſſa reddantur,

IE 5 Pſalm.

Pp. 212

p. 216.

p. 219

XNVI . DkE CONIUVEIO
Pſalm. 40. & 75. Ecclefiaſt. . Quare igitur expreffum
iud jus Divinum non ſervatur ?à Corrumpunt quo-
que S. Paulum, quaſi præcipiat, Epiſeepum eligendum
debere eſſe maritum, cum ſfanctus Paulus dicat: Epiſco-
pus ſit Vnius uxoris vir?: Quod non eſt intelligendum-,
quôd debeat eſſe maritus, alioquin Martinus, Nicolaus,
Joannes Evangeliſta, imo Chriſtus non fuiſſent Epi-
ſKcopi. Quare Hieronymus explicat verba S. Pauli, 3aa
Epiſcopus fit unius uxoris vir, hoc eſt, quòd non fit Bigamus 5
veritas expoſitionis liquet non modò ex autoritate Hie-
ronymi, quæ tamen magna eſſe debet apud quenquam
Catholicum, ſed ex ſancto Paulo quoque qui de vidua
deligenda ſcribit, Vidua deligatur non minus ſeptuagintæ an-
norum, quæ fuerat unins viri ugor, primo 4a Timothenne⸗
uinto. .
§. XLI. Quòd poſtremô adducunt factum Ger-
manorum, Fattum afferunt, non Fas. Dum enim Impe-
ratori Henrico Quarto contentio eſſet cum Romano Pon-
Gfice, ante etiam cum filio proceribus Imperii, Jura-
humana pariter ac Divina confuſa fuerunt, adeò, ut Lai=
Cià illo tempore temereè attentarint facra tractare, ſordi-
bus pro ſacro oleo uti, baptizare, & multa alia à Chri-
Kiana Religione aliena facere: Simili exorbitantia Cle-
rus exceſſit, quod pro Jure jam allegari nequit, neque
incivile fuerit ſacrilega matrimonia dirimere, quæ con-
tra vota, contra ſanctiones Patrum & Conciliorum, nut-
liter fuerunt contrata: quemadmodum & hodiè Sacer-
dotum non ſunt rata matrimonia, cum prætenſis eorum
uxoribus. Fruſtrà ergé queruntur mundum ſeneſiere, &
imbecillitati remedium laxant : Nam DEo conſecrati alia
habent imbeciällitatis remedia, utpote fœminarum con-
ſortia devitent, otia fugiant, jejuniis & vigiliis Carnem⸗
macerent, prohibeant ſenſus exterieres ab illicitis, & præ-
tereà viſum, & auditum, oculos quidem ne videant va-
Nitates, parpulos denique, id &, carnales cogitationes alli⸗

SACERDOTVM
dant ad petram: Petra autem Chriſtus eſt: affectus re-
primant, Deum frequenter & devotè orationibus pulſent.
Hæc procul dubio ſunt potentiſſima continentiæ remedia
in Kcclefiaſticis viris & Deo ſervientibus.
F. XLII. Paulus autem rectè Dæmoniorum de.
Atrinam dixit eorum, qui nuptias prohibent, quales fue-
runt Tatianus & Marcion hæretici, horum Auguſtinus
& Hieronymus meminerunt. Sed adeò Ecceleſia non pro-
hibet nuptias, ut etiam matrimonium inter Septem sa-
cramenta connumeret; cum quo ſanè ftat, ut ob excel-
lens miniſterium, excellentiorem Eccleſiaſticis præcipiat
mundiciem. Falſum enim eſt, eſſe Mandatum Dei de
contrahendo, alioqui peccaſſet Ioannes Evangeliſta, San-
Rus Iacobus, Laurentius, Titus, Martinus, Catharina,
Barbara, &c. Nec Cyprianus ab eis induétus loquitur
de virgine, quæ ſollenne votum fecerat, ſed de ea, quæ
decreverat continenter vivere, ut initium Epiſt. m. lib. I.
indicat. Certiſſima enim eſt ſancti Auguſtini ſententia,
Virginibus voventibus non ſolum nubere, ſed & velle nubere da-
mnabile eft. Undè abuſus Matrimonii, & votifragium in

Clero non eſt tolerandum-⸗.

6. XLIII. AD ARTICULUM III.

De Miſſa, Theologorum Pontificiorum

Qaaaid⸗ in hoc Articulo ponitur, de ſacratiſſimo
Miſſæ officio, quod S. Romanæ & Apoſtolicæ conve-
nit Eccleſiæ, approbatur: Quicquid autem adjicitur⸗,
quod communis & univerſalis Eccleſiæ orthodoxæ obſer-
vationi contrarium eſt, rejicitur: quia Deum graviter⸗
offendit, Chriſtianam unitatem lædit, ac diſſenſiones,
tumultus, ac ſeditiones in Sacro Romano Imperio ſu-
ſcitat. Nam ad ea quæ in articulo proponunt, primè
, diſpli⸗

XXVII

Apol. p. 224

p. 225. 26.

Philip. Müller
Tr. d h v. vom
deutſch. Gottes⸗
dienſt.

XXVIII DE MISSA.
diſplicet, quòd, contra totius Rom. Eccleſiæ conſuetu-
dinem, generales ritus Eccleſiaſticos, non Romana, ſed
Alemanica peragunt lingua, & hoc prætendunt S. Pauli
autoritate ſe facere, qui præceperit: In Eccleſia lingna po-
ulo intelleléta utendum, 1. Cor. 14. Sed ſi ea eſſet verborum
§. Pauli intelligentia, jam cogeret nos totam Miſſam in
Alemanico perficere, quod tamen ipſi non faciunt. At
cum Sacerdos ſit perſona commmunis totius Eccleſiæ,
non ſolàm circumſtantium, ideò non mirum, quòd Sa-
cerdos latinè, in Latina celebrat Eccleſia. Proficit au-
tem auditori, ſi in Fide Eccleſie audit Miſſam, & experientia
docet majorem fuiſſe apud Germanos Chriſti fidelium,
Latinam linguam non intelligentium, ſub Miſſa devo-
tionem, quàm ſit hodiè eorum, qui in Teutonico Miſ-
ſam audiunt. Et ſi Apoſtoli verba penſentur, ſufficit⸗
aliquem reſpondentem ſupplere locum Iaiotæ, qui dicat,
Amen, id quod Canones etiam præſcribunt. Neque ne-
ceſſarium eſt, ut omnia verba Miſſæ audiat vel intelligat,
vel etiam intelligens ſemper attendat: præſtat enim in-
telligere & attendere fnem: Quia Miſſa celebratur:
ut offeratur Buchariſtia in memoriam Paſſionis Chriſti.
Et ad hoc facit, quòd, communi ſententia Patrum, Apo-
Roli & eorum ſucceſſores uſque ad tempora Adriani Im-
peratoris, in ſola lingua Hebræa Miſſam celebrarunt,
quæ profect ignota erat Chriſtianis, præſertim genti-
bus converſis. Quòôd ſi etiam lingua populo intellecta
in primitiva Eccleſia Miſſa fuiſſet habita, modò tamen
ilud non eſt neceſſarium. Nam quotidiè multi conver-
tebantur ceremoniarum ignari, & myſteriorum inſcii.
VUnge profuit aliquando intelligere verba Officii. At modò

resque Eccleſiæ, undè facile norunt, quid quohibet tem-
pore in Eccleſia agendum ſit⸗ .
§. XKLIV. Quòd autem conqueruntur de Abußlat
Miſfarüm, nemo eſt eorum qui rectèe fentiunt, qui
abuſus

— — — —

— —.—

— UUn—

von

Catholici ab incunabulis imbibunt conſuetudines, mo. ul

Uer
N
lne
Pred
lec⸗

82
.
In.
enti.
men
nlci.

„

4

4
R

DE MISSA. XXIX
abuſus ſublatos eſſe non percupiant: verum quòd Al-
1ari ſerpientes de Altari vivant, non eſt Abuſus, e hoc ju-
ris eſt Divini pariter & humani. Oais enim unquam pro-
prüs militat ſtipendiis 7 ait Paulus: Neſcitis, quoniam qui in
ſacrario operantur, quæ de ſacrario ſunt edunt & qui Altari
deſerviunt, cum Altari participant, 1. Cor. 5, . Et Chriſtus ait:

Dignus est operarius mercede ſuæ Lucæ 1o,7. Sed ſuper omnia

reprehenfione dignum eſt, quod Miſſæ privatæ in qui-
busdam locis deſierunt, quaſi illæ fixos habentes redi-
tus & certos, minus quæſtum quærant, quam illæ pri-
vatæ. At hac abrogatione Miſſarum cultus opEI minui-

tur, Sanétis ſubtrahitur honor, ultima voluntas defun- Philip. Mülier.
torum corruit, & irrita fit, debitis defuncti ſpoliantur de Jur. Memor-.

ſuffragiis, & vivorum devotio aufertur, & frigeſcit ⸗.
Quare privatarum Miſſarum abrogatio admitti ac tole-
rari non poteſt, neque ſatis intelligi poteſt, quod aſſu-
mitur, Chriſtum ſatisfeciſſe ſua paſſione pro peccato ori-
ginali, & inſtituerit Miſſam pro actuali peccato. Nam hoc

nunquam auditum eſt à Catholicis. Jamque rogati ple-

rique, conſtantiſſimè negant, ab iis ſic doceri, non enim
Miſſa delet peccata, quæ per pœnitentiam velut peculia-
rem medicinam ſanantur. Sed delet ænam pro peccato
debitam, ſatisfactiones ſupplet, & gratiæ confert aug-
mentum, ac ſalutarem vivorum protectionem. Poſtre-
mò quibuscunque negligentiis & neceſſitatibus noſtris,
ſpem adfert conſolationis & adjutorii Divini.

F. XLV. Quod autem inſinuant, In Miſſa Cbriſtum
non offerri, velut ab antiquo damnatum, & à fidelibus ex-
cluſum, omninò rejiciendum eſt. Hæc enim antiqua,
Hæreſis fuit Aerianorum, ait Auguſtinus, qui negarunt
in Miſſa oblationem fieri pro vivis & mortuis. Hoc enim
ſanctis literis, & toti Catholicæ Eccleſiæ refragratur. Nam
Prædixit Dominus per Malachiam: jam Judæorum ab-
jectionem, vocationem gentium & Evangelicæ legis ſa-
E 5 crifi-

p. 26.

p. 225. 217.

p.245. ſeq

p.226. ſeq.
P· 147.

p. 232.

RXX DE MISSA.
crificium reſpiciens, non est, inquit, voluntas in vobis, net
munus accipiam de manu veſtm. A ſolis enim ortu ausque ad occa⸗
ſum magnum est nomen meum in gentibus & in omni loco ſacri=
Vid. Chemnit. ſicatur, & offertur nomini meo oblatio munda Malach. i, ii. Nul-
Erai Arguhr. la autem eit Oblatio munda in omni loto jam PEo oblata-,
VYVjIſ. quàm Euchariſtiæ mundiſſimo in Altaris ſacrificio. Hac au-
Augaſtino & Pa- toritate S. Auguſtinus, & alii Catholici uſi ſunt, pro-
tribus aliis vim nunciata contra perditos judæos: quæ certè plus debet
fieri, laem I- vàlere apud Catholicos Principes, quàm omnes Adverſa-
Imo contra Vos tmiorum objectiones.
Perditos.

§. XLVI. Prætereà idem Propheta, cum loquitur
p. 233. de adventu Meſſiæ, ait: Et purgabit filios Lepi, & colabit
Chemn. dl. P.264. eos quaſi aurum & argentum, & erunt Domino oferentes ſacri-
feciun, juſtitiæ, & placebit Domino ſacrificium Juaæ & Hiernſa-
lem, ſicut dies ſeculi & anni antigqui, Malachi⸗ tertio v.y. Hæc in
ſpiritu prævidit Propheta, lios Levi, hoc eſt, Evangeli-
Aliud Hieron. h. Cos Sacerdotes, dicit Hieronymus, oblaturos ſacrificiæ, non
nil de Sacerdot. in fanguine Bircorum, ſed in Juſtitia, ſicut dies ſeculi. Un-
talibe de eo Spiritu, quo illa verba à Propheta fuerunt ſcripta,
eodem ſunt in Canone Miſſæ ab Eccleſia repetita. Da-
nieli quoque dixit Angelus: Eligentur & dealbabantur, &
quaſi ignüu probabuntur multi, & impiè agent omnes impii, ne-
que intelligent omnes impii. Porrèò intelligent dolti, & à tempe-
re tum oblam fuerit abominatio in deſolationem, dies mille du-
centi nonaginn, Daniel. 12ut. Hanc prophetiam eſſe impien-
dam, nondum tamen impletam, teſtatur Chriſtus, Mattb.
24,. Juge ergo ſacrificium Chriſtianorum in adventu abomi-
nationis, id eſt, Antichriſti, ce‿ſzbit univerſalter, ficut jam
Calumnia AGni-in aliquibus Eccleſiis ceſſat particulariter: & ſic ſedebit
na in vos retor- in loco deſolationis, quandò omnes Ecclefiæ erunt deſola-
quenda. z, in quibus non cantabuntur horæ Canonicæ, Miſſæ
non celebrabuntur, nulla diſpenſabuntur Sacramenta-,
nulla erunt Altaria, nullæ Sanctorum imagines, nullæz
Candelæ, nullus Ornatus. Hortari proindè oportet omnes
Prin-

—2 — — — —

oſt
elt

E

J PDE MISSA XXXI
Principés & fideles Rom. Imperii fubjectos, ne unquam
ihquid admittant aut omittant, quo viam tantæ impie-
ati Antichriſti præparent. Quando mulier, hoc eſt, Ec-
egleſia Catholica, velut S. Johannes in ſpiritu vidit, agiee
in ſelit udinem, ubi habebit locum pantum à Deo, ut eam paſcat
diebus mille, ducentis, ſexaginta;,; Apocal. 12, 6.

G. XLVII. Poſtremò S. Paulus inquit a1d Heb.5,3. Omniz Apol. p. 237.
Pontifex ex hominibus alſumtus, pro bominibus conftituitur in bus,
quæ ſunt ad Deum, ut ofenat donæ, & ſacriſiciæ pro peccati.
Cum aufem Pontifex æternus non ceſſaverit in nova⸗ ele
Lege, ſed mutatus ſit in meliorem, Ergo & hodiè Pon. Chemn d I. p. m-
totum ſacerdotium offert in Eocleſia ſacrificium exter- 264.
num, quod non eſt, niſi unum, Euchariſtiæ ſcilicet, Verè tidiculi Pa-
Huic ſoli ſervire & accommodari poteſt, quod in actis pifhæ h. Oſiandros
Apoſtolorum legitur, Cap. 13. 2. Juxta novam translatio- D de di mi.
nem: Barnabas, Simon, Lucas, Cyrenæus, Manaches Chemn. d l. p. m.
& Paulus ſacrifcaverant, hoc eſt, obtulerunt: quod non 272. ſeq. Card Bo-
de oblatione idohis facta, verùm de Mſa, cum Græcis Li- na RE. I. c. 3,n. 30
turgia vocetur, poteſt & debet meritò intelligi. P.243.
§S. XLIIX. Et Miſſam fuiſſe ſacrificium in primitiva
Eccleſia abundè teſtantur, & huic ſententia, ſuffragan-
tur Santi Patres, Ignatius enim S. Joannis Apoſtoli di-
ſcipulus inquit: Non licet ſine Epiſcopo „ neque ſacriſicium.,
immolare neque Miſſam celebrare. Et Irenæus, diſcipulus Po-
lycarpi difcipuli ſanéti Joannis Evangeliſtæ, teſtatur,
Chrikfum Nori Teſtamenti nopam docuiſſe oblatienem, quam Ec-
eleſiæ ab Apofſtolis accipiens in univerſo mundo offert DEO. Bic
Antiſtes vieinus Apoſtolorum temporibus, novum teſta-
tur ſacriſteium Evangelicum per univerſum orbem obla-
tum. Idem Origenes, Cyprianus, Hieronymus, Chry-
ſoſtomus, Auguſtinus, Baſilius, Hilarius, &c. docent, &
teſtantur quorum verba brevitatis gratia omittuntur:: Imôò expriman-
Quia igitur ſemper Catholica Eccleſia ab Apoſtolorum tur, patebit, moæ
tempore per univerſum orbem Chriſtianum ſic docuit, lumuia Impu-
tenuit, dent.

— 2

§. XLIX. Neque obſtat S. Paulus ad Hebræos ob-
lationi Miſſæ, quòd uana oblatione & ſemel juſtißicati ſumus
per Chriſtum. Loquitur enim D. Paulus de oblatione viéti-
mæ, hoc eſt, cruenti ſacrificii agni occiſi in ara ſantæ
Crucis, quæ quidem oblatio ſemel facta eſt, à qua omnia
Sacramenta & etiam ſacrificium Miſſæ ſuam habent effi-
caciam. Tantuùm ergo ſemel oblatus eſt in cruce effuſo
ſanguine. Hodiè offertur in Miſſa as boſtia pacifica & Ca-
cramentali. Tunc offerebatur paſibili in forma viſibili,
Hodiè offertur in Miſſa velatus myſteriis impaſibiliter,
ſicuti in Veteri Teſtamento immolabatur typicè & figu-

Velatus commen-⸗

6§. L, Denique Miſſam Sacrifeium eſſe vis vocabuli
oſtendit. Quoniam Miſſa nihil aliud eſt, quàm oblatio
ad altare, ab Hebræo vocabulo misbeach. Græco verò
unsi&ααον, propter oblations nomen. In ſuperioribus verè
ſatis declaratum eſt, nos per fidem non proprie juſtificari,
er charitatem. Quod ſi in ſacris literis quid hujus-
i reperitur, norint Gatholici, id dici de fide formatz,
quæ per dilectionem operatur, Galath. y. At quia juſtifi-
catio à fide inchoatur, quiĩa ipſa ſubſtantia est rerum ſperanda-
pum ad Heb. Il. Neque Miſſam eſſe memoriam paſſionis
Chriſti & beneficiorum DEI, quoniam hoc & figura de⸗
ui ſimul victima, & memoriale fuit, ap-
Et non ſolum verbis & Sacramento, ſed
eſtibus ſacris in Eccleſia repræſenta-
tur, & in memoriam victimæ Eccleſia offert denuò Eu-
chariſtiam in myſteriis Deo Patri omnipotenti.
§. LI. Non ergò improbatur, quoòd Principes &
Civitates unam ſervant communem Miſſam in Eccleſia,
ſi modò ritè juxta ſacrum Canonem id faciunt, ſicut-⸗

agno paſchali, ꝗ
probat Exod. 12.
etiam geſtibus, & v

De diro Canone

Perpetuum Fal- tenuit, & obſervavit, ſic hodiè tenet & obſervat: ides
hoc idem irrefragabiliter ubique teneri & obſervari

S

omnmes

———
=☛-

Onis

*

2 –☛
— ES

Nta⸗
Eu

eſn
NeS

DEDISCRIMINE cIBORUM. XXXIII

omnes Catholici obſervant: ſed quòd omnes alias Mif-

ſas abrogant, Chriſtiana profeſſio non patitur. Wd au.
tem olim pœnitentes communicabant, nemo repréhendit:
utinam omnes eſſent ſic diſpoſiti, ut quotidiè hunc Pa-
nem ſumere dignè valerent. Sed ſi anam Miſſam utilem
arbitrantur, quantò utiliores eſſent plures Miſſæ, quas
ipſi injuria reprobaverunt. Quibus omnibus ritè penſatis,
petendum eſt, ut hanc novam Miſſandi formulam exco-
gitatam, & jam toties mutatam, omninò caſſent & abjici.
ant, & priſtinam celebrandi formam reſumant, juxta
Eccleſiarum Germaniæ & totius Chriſtianitatis antiquum
ritum & conſuetudinem, atque miſſas abrogatas, juxta
fundatorum ultimam voluntatem, reſtituant. In quo ſibi
ipſis utilitatem & honorem pariant & toti Germaniæ pa⸗
cem & tranquillitatem.

§. LII. AD ARTICULUM rv,
De Confeſſione, Theologorum Pontiſiciorum
Reſponſio.

Uantum ad Confeſſionem attinet, in reſponſione &
ſententia ſuperius Articulo XI. data perſtandum eſt:

Apol. p. 40,.
I1 5⁄*

n. XV.,

Apol. p. 139.

Falſa enim ſunt, quæ ab ipfis ſuggeruntur de Chryſo- Ghema. Pxam.

Conc. Teid. P. I. c.

ſtomo, cum de Publica loquatur confeſſione. Ipſi au. 5, p. m. 393, ſeg

team em torquent ad Sacramentalem & Sacerdotalem con-
feſſonem: quod verba ipſius apertè indicant, dum in-

principio inquit: Non dico tibi, ut te prodas in publicum, ne-
que aupud alios te excuſer. Ita Gratianus, ita Petrus Lombar-

dus ante trecentos annos reſponderunt. Quæ ſanè ſolutio
fit manifeſtior ex aliis locis Chryſoſtomi : Nam in Serm. ag9.

inquit de Pœnitente: In corde zjus coniritio esk, in ore ejug

c«onfeſſio, in opere tota bumilitas. Hæc eſt profectò fructi-
fera pœnitudo. Nonne hic exactiſſimè explicat tres pœ-
nitentiæ partes? Ita Hom. 1o. ſuper Matthaæum tradit idem.
Chryſoſtomus tempus etiam determinatum confitendi, ut
IrF poſt

on. Apol. p. 191.
Luth. von Con-

XXXIV PpPpDr HISsSA. .
poſt patentia criminumvulnera, peœnitentia intervenien-
te, curentur. Quomodò autem patebunt crimina, fi non
per confeſſionem detegantur Sacerdoti? Sic in pluribus lo-
cis Chryſoſtomus ipfe revellit hanc ſententiam, quam &
Hieronymus proſternit, dicens : S quem ſerpens Diabolus
occultò momorderit „O nullo conſcio eum peccati veneno infeceriti
ſi tacuerit; qui percuſſus est, & non egerit pænitentiam, nec vul⸗
aus ſuum fratri & magiftro voluerit tonfiteri, Magiſter, qui lin-
guam babet ad curandum, facilb ei prodeſſe non poterit. Si ergoé
eruteſeat ægrotus fatuns medico confiteri, qquod ignorat medicina;
non curat. His igitur credant Principes & Civitates auto-
ribus, quàâm uni gloſſæ Decreti, à Juris Divini peritis im-
pugnatæ & rejectz. Quarè admonendi ſunt, cum con-
feſſio integra nedum ſit ad ſalutem neceſſaria, ſed et-
iam nervus exiſtat Chriſtianæ diſciplinæ, & totius quo-
ue obedientiæ, ut orthodoxæ Eccleſiæ ſe conforment-
Nam, Hieronymo teſte, berefis illa fuit Montanorum, qui
ante mille ducentos & plures annos damnati fuerunt, pro-
pterea quòd erubeſcant peccata ſua confiteri. Non de-
cet itaque Montanorum ſequi errorem, ſed potiùs ſan-
Rorum Patrum ac totius Eccleſiæ Catholicæ ritum, ut ad
normam fidei orthodoxæ unusquisque in omnibus domi-
niis ſuis præcipiat confeſſionem, præcipuum in Eccleſia
BEI theſaurum, fieri juxta ritum in Eccleſia etiam apud

Hos obſervatum.

§. LIII. AD ARTICULUM V.

Conf de radit⸗ De Diſcrimine Ciborum, Theologorum Pontificio-

rum Reſponſio.

cil. & H'or. Epiſc- O Uz poſtmodum afferunt de Delecia Ciberum & ſimi-

übus traditionibus, quas nihili facere videntur, re-
jiciendum eſt. Scimus ex Apoſtolo, quòd omniz poteſtas
zi 4 D5ο, & præcipuè poteſtas Eccleſiaſtica eſt data à
EO in ædißicationem Ideo ex Chriſtiano & Ecclefiæ ſn⸗
A

— — — —⸗—

=

—
—

M,
Ho⸗

DE DISCRIMINE CIBORUM. XXXY
tæ devoto pectore, ejusdem ſanctæ atque Catholicæ &
Apoſtolicæ Eccleſiæ conſuetudines recipiendæ ſunt, quæ
utiles ſunt Eccleſiæ, tàm in cultu Divino augendo, quàm
in concupiſcentia carnis coercenda, cum expeditiores
faciant ad Divina præcepta ſervanda, & in ſacris literis
inveniantur conſultæ. Et qui eas contemnit, aut teme-
rè eis reſiſtit, pEkUM graviter offendit, juxta vocem,

me ſpernit, & qui me ſernit, pernit eum, qui miſit me, Lucæ lo.
Spernitur autem Prælatus, dum Statuta ejus contemnun-
tur, & juxta S. Paulum dicentem: Mui bæc Sernit, non,
hbominem ſpernit, ſed DEUM, gui etiam dedit Ceiiritum S. in
n. vobs, 1. Theſſ.g, F. Et dum ad Epiſcopos inquit: Attendite
4. D vobis & univerſo gregi, in quo vos poſait Spiritus §. Epiſceopos,
0% regere Eccleſiam DEI Atr. 20,25. 81 ergo Prælati habent po-
teſtatem regendi, habebunt & poteſtatem Statuta faci-
endi pro ſalutari Eccleſiæ regimine, & ſubditorum in-
cremento. Præcipit enim idem Apoſtolus Corinthiis, ut
D omvia ſecundum ordinem Pant in eis, 1. C Or.1, 7. 406 3, 17. At hoc ſine
„ esgibus fieri non poteſt, idcirco Hebreu dixit, obedue pre.
AL. poſitis veitris, & ſutjacete els, ipfi enim reddituri ſunt rationem

i. proanimabus veſtris, ad Hebraos 13, 17. Hic S. Paulus non ſo-
ſiu lum obedientiam, ſed & cauſam obedientiæ aſſignat ,.

n vigdemus s. Paulum hac uſum eſſe poteſtate, qui jam mul- Chema.

Eccleſia taceant, & de verbis etiam Prophanis, 1. 1b“ſG. .
„Qe ſecularibus judiciis, 1. Corinth. 6, 12. Et apertiſſi-
10 me ad Corinthios inquit: Nim ceteris dico ego, non Do-
mnminus, 1. Corinth. , 12. Item alibi inquit: Szate & tenete tra-
in“ Airionet, quas didicistir, ve per Epiſtolam noſßram, ſive per ſer-

. „ 1* . . . „
, S. LIV. Quarè admonendi funt Principes & Civi.
„ tates; ut obedientiam Eccleſiaſticis Statutis & Conſtitu-
ℳ92 — ir 2 tiohi-

Chriſti dicentis: Qui vos audie, me audit, qui pos ſyernit, Apol.d. Pot Ecci,

P.266, ſeq.

Jejun.

. . . . Ex. Cong.
tas Leges præter Evangelium dedit, de eligendo Epiſco- Trid p p.m. 150.

Ppo, de viduis, de mulieribus, ut velato ſint capite, ut in Terrtull. b. 4. de

tionibus præſtent & exhibeant, ne, cum PEo ſubtrahar ?
obedientiam, à ſubditis quoque ipſorum debita eis obe-
