§. 5§. Et ne quis cavilletur, à nobis novam Ppauli inter-
Pretationem excogitari, tota hæc cauſa habet teſtimonia, *de Pecc. Mer. 8
Patrum. Nam Auguſtinus * multis voluminibus defendit Remiſſ. Iibb. 1. f.

Gratiam & Juſtitiam Fidei contra merita Operum. Et ſi- 44 de Nar. &
. Grat. I. 1. f. 494.

i . . . . contra Jul. libb.
nim inquit de Vocatione gentium: Vileſcenet redemptio ſanguinis 6, f. 6,3 1. VII.

Cbriſti, nec miſericordiæ Dei bhumanorum operum prærogatipa, Conf' I. 9. c. 13. T.
ſuccumber et, Ri jaſtificatio, quæ ſit per gratiam, meritis præce- I. S 4
gentibus deberetur, ut non munus largientis, ſed merces eſet tie⸗ . . t. 1.
operautis. V
èl.6. Quanquam autem hæc doctrina contemnitur ab
imperitis, tamen experiuntur piæ ac pavidæ conſcientiæ

Aug. Conſeſſ. Art. 20
AXX. de Boni Ope-
ribus.

ARTICUILI FID EI
plurimum eam conſolationis afferre: quia conſcientiæ non
poſſunt reddi tranquillæ per ulla opera, ſed tantum fide,
cum certò ſtatuunt, quòd propter Chriſtum habeant pla-

catum Deum. Quemadmodum bPaulus docet Kom. y, 1. Ja-
ſtiſicati per Fidem, pacem habemus apud Deum. Tota hæc do-
Strina, ad illud certamen perterrefactæ conſcientiæ refe-
renda eſt, nec ſine illo certamine intelligi poteſt. Quare
male judicant de ea re homines imperiti, & prophani, qui
Chriſtianam juſtitiam nihil eſſe ſomniant, niſi Civilem & Phi-
loſophicam juſtitiam.
§. 7. Olim vexabantur conſcientiæ doctrina Operum,
non audiebant ex Evangelio conſolationem: Quosdam-⸗
conſcientia expulit in deſertum, in Monaſteria, ſperantes
ibi ſe gratiam merituros eſſe per vitam monaſticam: Alii
alia excogitaverunt opera, ad promerendam gratiam & ſa-
lisfaciendum pro peccatis. Ideò magnopere fuit opus,
hanc doctrinam de fide in Chriſtum tradere, & renovare,
ne deeſſet conſolatio pavidis conſcientiis, ſed ſcirent fide
in Chriſtum apprehendi Gratiam, & Remiſſionem pecca-

P. 19. 11.27. 29. 30. torum, & Juſtificationem.

§. 8. Admonentur etiam homines, quòd hic nomen Fi-

p. 70.106.557.669. dei non ſignificet tantum hiſtoriæ notitiam, qualis eſt in-

P. 19.

De Cogn. ver. vi-
tæ c. 37. T. IX. Ser. .

impiis & diabolo: ſed ſignificet Fidem, quæ credit non tan-
tùm biſtoriam, ſed etiam fctum hiſtorie, videlicet hunc ar-
ticulum, Remiſſonem peccatorum, quòd videlicet per Chri-
ſtum habeamus gratiam, juſtitiam & remiſſionem pecca-
torum. 8

§.9. Jam qui ſcit, ſe per Cbriſtum habere propitium Patrem,
is verè novit Deum, ſcit ſe ei curæ eſſe, diligit & invocat
eum; denique non eſt ſine Deo, ſicut gentes. Nam diaboli
& impii non poſſunt hunc articulum credere, Remiſftonem,
peccatoerum. Ideò Deum tanquam hoſtem oderunt, non-,

invocant eum, nihil boni ab eo expectant. Augaſtinus et-

181. T. X. in Pſal. iam de Fidei nomine hoc modo admonet lectorem, & docet
77. f. 589.

in S cripturis nomen Fidei accipi, non pro votitia, qualis eſt
in

PRXCIPUI. 21
in impiis, ſed pro fiducia quæ conſolatur & erigit perter-
refactas mentes.
S. 10. Præterea docent noſtri, quòd Neceſſe ft Bona Opera
facere, non ut confidamus per ea gratiam mereri, ſed pro-
pter voluntatem Dei. Tantum Fide apprehenditur re-
miſſio peccatorum & pax conſcientiæ. Et quia per FPidem
accipitur Spiritus ſanctus, jam corda renovantur, & in-
duunt novos affectus, ut parere bona opera poſſint. Sic
enim ait 4mbroſius, Fides bonæ voluntatu, & jufts akeonis ge
nitrix est. Nam humanæ vires, ſine Spiritu fancto, ple-
næ ſuntimpiis affectibus, & ſunt imbecilliores quàm ut.,
bona opera poſſint efficere coram Deo. Ad hæc, ſunt in
poteſtate diaboli, qui impellit homines ad waria peccata“,
ad impias opiniones, ad manifeſta ſcelera. Quemadmo-
dum eſt videre in Philoſophis, qui & ipſi conati honeſtè
vivere, tamen id non potuerunt efficere, ſed contaminati
ſuntmultis manifeſtis ſcelenbus. T'lis eſt imbecillitas

hominis, cum eſt ſine fide & ſine Spiritu ſancto, & tantum

humanis viribus ſe gubernat.
S. II. Hinc facilè apparet hanc doctrinam non eſſe accu-
ſandam, quòdbena opem probibeat, ſed multo magis lau-
dandam, quòd oſtendit quamodo bona opera facere poſimus.
Nam ſine fide, nullo modo poteſt humana natura primi aut
ſecundi Præcepti opera facere. Sine Fide non invocat,
Deum, à Deo nihil expectat, non tolerat crucem, ſed
quærit humana præſidia, confidit humanis præſidiis.

Ita regnant in corde omnes cupiditates, & humana con-

ſilia, cum abeſt Fides & fiducia erga Deum. Quare &
Chriſtus dixit, Sine me nihil poteſtu fatere, Joan. 1)7,J. Et Ec-
cleſia canit, Sne tuo numine, nibil eff in omine, nibil eſt
innoxium. H

XXI. DE CULTU SANCTORUM.
De Calta Sanbterum docent, quod Memoria Sandkto.
raum proponi poteſt, ut imitemur fidem eorum, & Bona-
Opera juxta vocationem, Ut Cæſar imitari poteſtexem-
B 3 plum

Ap. 0ρ A. S. 28 4.
Luth. t. 4. J. 244.

Jag Confeſ. Art.
XXI. de Cualtu
Sand orum.

p. 637. d. Voc.
Gent. 1 1. c. j. t.
I. edir. Baſ f. 46.

P. 6. 66. 196., 637.

p. 107. 187.

Improbat. Cenſor.
br. 3 17.

gug. Confel. Art. 22 ARTICULI FIDI
n. , 7* plum Davidis in bello gerendo ad depellendos Turcas à
Luth. 4. J. 346.4 31. patria. Nam uterq; Rex eſt. Sed Scriptura non docet inve-
p. 284. Bellarmi- care Sanétos, ſeu petere auxilium à Sanctis. Quia unum-⸗
no eſt Mentiri. Chriſtum nobis proponit mediatorem, propitiatorium⸗,
1. 1 ek 35 1. Pontificem, & interceſſorem. Hic invocandus eſt, & promi-
Luc. 11, 9. Jo. 16. ſit ſe exauditurum eſſe preces noſtras, & hunc cultum ma-
24. 1. J0. 3, 21. c. 5, Ximè probat, videlicet, ut invocetur in omnibus afflictioni-
14. Bbr. 9, 11. bus I. Johan, 2,1. Set quis peccat, babemus advocatum apud
Deum &ε.
5§. 2. Hæc ferè Summa eſt Doctrine apud nos, in qua cerni
Bellatmino hoc Poteſt, nihil ineſſe quod diſcrepet à Scripturis, vel ab Eccle-
eſt Meniri. ſia Catholica, vel ab EccleſiaRkomana, quatenus ex ſcripto-
ribus nota eſt, quod cum tia ſit, inclementer judicant iſti,
ui noſtros gro Hareticis baberi poſtaulant. Sed diſſenfſio eſt
de guibus dapi Abuſibus, qui ſine certa autoritate in Eccleſias
irrepſerunt, in quibus etiam, ſi qua eſſet diſſimilitudo, ta-
men decebat hæc lenitas Epiſcopos, ut propter confeſſio-
nem, quam modò recenſuimus, tolerarent noſtros, quia
neCanones quidem tam duri ſunt, ut eosdem ritus ubique
eſſe poſtulent, neq; ſimiles unquam omnium Eccleſiarum
ritus fuerunt. Quanqnam apud nos magna ex parte vete-
res ritus diligenter ſervantur. Falſa enim calumnia eſt,
uòd omnes Ceremoniæ, omnia vetera inſtituta in Eccleſiis
noſtris aboleantur. Verum publica querela fuit, abuſus
quosdam in vulgaribus ritibus hærere. Hi quidem non-
poterant bona conſcientia probari; aliqua ex parte correcti
ARTICuILI IN QuIBuS RE-
CENSENTUR ABUSUS
MUTATI. .
QUM Eccleſiæ apud nos de nullo articuli Fidei diſſen-
Es hos Mentiri tiant ab Eccleſia Catholica, tantum paucos quosdam-⸗
eſt illi. Abuſus omittant, qui novi funt, & contra voluntatem Cano-
num vitio temporum recepti, rogamus ut Cæſarea Maje-
ſtas clementer audiat, & quid ſit mutatum, & quæ fuerint⸗

cauſæ, quo minus coactus ſit populus illos abuſus conar
Ccohlicli-

P 14. 33.

Mentiri id eſt
Bellarmino.

conſcientiamobſervare. Nec habeat fidem Cæſarea Majeſtas

PRXCIPUI. 23 Aug. Confeſſ. Art.
XXII. ſ. äbuſ- 2.

. . . De Utnague dpetie.
iſtis, qui, ut inflamment odia hominum adverſus noſtros, Age 30

miras calumnias ſpargunt in populum. Hoc modo irritatis
animis bonorum virorum, initio præbuerunt occaſionem
huic diſſidio, & eadem arte conantur nunc augere diſcor-
dias. Nam Cæſarea Majeſtas haud dubiè comperiet, to-
lerabiliorem eſſe formam & Doctrinæ & Ceremoniarum

apud nos, quàm qualem homines iniqui& malevoli deſcri-

bunt. Porro veritas ex vulgi rumoribus aut maledictis

inimicorum colligi non poteſt. Facilè autem hoc judicari

poteſt, nihil magis prodeſſe ad dignitatem Ceremoniarium
conſervandam, & alendau reverentiam ac pietatem in po-⸗
pulo, quàm ſi Ceremoniæ ritè fiant in Eccleſiis. .

1 B. . §.52 9,26 ⅞2
. uth. t. 4. 340. 351.
De Utraque Specie. 1. F. e. eior
. . . . . . . 294.
Aĩicis datur Memque ſpecies Sacmmenti in Cœna Domini, quiĩa Napros gtnn.

hic mos habet mandatum Domini Macth. 26. Bibite=
ex boc omner. Ubi manifeſtè præcipit Chriſtus, de pocalo Matth. 26, 25.
ut omnes bibant, & ne quis poſſit cavillari, quòd hoc ad

Sacerdotes tantûm pertineat, Paulus ad Corinth. exmplum 1. c. 11, 15. 26

recitat, in quo apparet totam Eccleſiam utraque ſpecie-
quam eſſe. Et diu manſit hic mos in Eccleſia, nec conſtat . . E. , & 4. 1.
quando aut quo autore mutatus ſit. Cyprianus aliquot IV. p. 6 t/.
locis teſtatur pepulo ſanguinem datam eſe. Idem teſtatur, Ser. de Cœn. D. f.
Hieronymus, qui ait,* Sacerdotes Euchariſtiæ miniſtrant, 399.
& Sanguinem Chriſti populis dividunt. Imòôò Gelaſius Pa. g B opha⸗ c. 3.
ya mandat, ne diridatur Sacmmentum, Diſt. 2. de Conſecmtione,

cap. Comperimus. Tantùm Conſuetudo non ita vetus

aliud habet. Conſtat autem quòd Conſuerudo contn man-

dam Dei itnroduéta, non ſit probanda, ut teſtantur Canones,
Diſt. F. Cap. Verite, cum ſequentibus. Hæc verò con-
ſuetudo non ſolùm contra Scripturam, ſed etiam contra
veteres Canones & exemplum Eccleſiæ recepta eſt. Quare
ſi qui maluerunt ntraque ſpecies Sacramenti uti, non fue-

runt cogendi, ut aliter facerent cum offenſione con-

ſcientiæ. B 4 Et

Aug. Confeſſ. Art. 24
XXIII. de Conju-
gio Sacerdotam.

ARTICULI FIDEI
. Et quia Avifio Saeramenti non convenit cum Inſtitu-
tione Chriſti, ſolet apud nos omitti Proceſſie, quæ hactenus
2) Ap. 212. A. S. 30 6 fieri ſolita eſt
Luth. von Ehſa⸗ EU.

299. von Ehlichen XXIII. DkE GONIUGIO SACERDOTUM. (a
Leben e. 5. 1V. 167.

An deutſchen Or⸗ .
ben: enſche Rau⸗ PVbhca querela fuit de exemplis Sacerdotum qui non

ſchelbach p. 447. 4 continebant. Quamob cauſam & Pius Papa dixiſſe-
Thuag. 33 f. 7,6. fertur, , Sr aligqnmas auſas. cur ademtum ſit Saterzotibus Con-
. bio tl. . z0. jngiren, ſed mult majores ſſe cauſas cur reddi debeat. Sic e-
nim fſoribit Platina: * Cum igitur Socerdotes apud nos
Publica illa ſcandala vitare vellent, duxerunt uxores, ac
docuerunt quod liceat ipfis contrahere matrimonium.
I. Cor. 7, 2, 9. Primum, quia Paulus dicit, Unusquisque habeat uxorem.
ſuam propter fornicatinem. Item, Melhus est nubere quàm
Marth. 19, 2. uAri. Secundè, Chriſtus inquit, Non omnes capiunt verbum,
bg ubi docet non omnes homines ad cœhbatum idoneos
p. 33. 214. eiſe, quia Deus creavit hominem ad procreationem, Gen.
7. 7S5̊. Nec eſt humanæ poteſtatis, ſine ſingulari dono
&opere Dei, creationem mutare. Igitur qui non ſunt
Efsaaſ ad Ti- idonei ad cœlibatum, debent contrahere matrimonium.
Bell de Cler. c. Nam mandatum Dei & ordinationem Dei, nulla lex hu-
24. Argument. Mäha, hullum votum tollere poteſt. Ex his cauſis do-
Soto]' & I.“; q cent Sacerdotes, ſibi keere nxeres dutere. Conſtat etiam
*. a. „concl. . in Eccleſia veteri Sacerdotes fuiſſe maritos. * Nam &
Pel ac r Paulus ait, Epiſiopum eligendum eſſe, qui ſit maritus. Et⸗
1:. Menrjiri. in Germania primuúm antè annos quadringentos, Sacer-
Schafa b. anno dotes vi coacti ſimt ad cœlibatum: qui quidem adeò ad-
1074. hemn. E- verfati ſunt, ut Archiepiſcopus Moguntinus, publicaturus
e Phenn Ecdhctum Kom. Pontificis de ea re, penè ab iratis Sacerdoti-
37. f 754. 766. de bus per tumultum oppreſſus ſit. † Etres geſta eſt tam in-
eleri pruritu. civiliter, ut non ſolùm in poſterum conjugia prohiberen-
1 Chemn. Fx’m. tuxr, ſed etiam Præſentia, contra omnia jura divina hu-
Ce renege iopt mana, contra ipſos etiam Canones factos, non ſolùm à
ner. Sax. Evang. Pontificibus, ſed & à laudatiffimis Synodis, diflraheren-
Ce I32 tur:.
Et

⸗

PpPRECIPDUIUI. 25 duguß. Conf. Art.
dd ö22 — ” ana XXIV. de Miſa-.
G.2. Et cum ſeneſcente mundo, paulatim natura humana?.
fiat imbecillior, convenit proſpicere, ne plura vitia ſerpant
in Germaniam. Porrò Deus inſtituit conjugium, ut eſſet
remedium humanæ infirmitatis. Ipſi Canones veterem ri-
gorem interdum poſterioribus temporibus propter imbe-
cillitatem hominum laxandum eſſe dicunt, quod optan-
dum eſt ut fiat & in hoc negotio. Ac videntur Ecclefiis ali-

quando defuturi paſtores, ſi diutiùs prohibeatur conju-

gium
§.3. Cum autem extet Mandatum Dei, cum mos Eccleſiæ
notus ſit, cqum impurus cœlibatus plurima pariat ſcandala, p. 212. 21. 221. 306⸗
adulteria, & alia ſcelera, digna animadverſione boni magi- 312.
ſtratus: Tamen mirum eſt, nulla in rem majorem exerceri

fævitiam quàm adverſus Conjugium Sacerdotum. Deus kbr. 13, 4.

Præcipit bonore affrere conjugium. Leges in omnibus rebus-
publicis bene conſtitutis etiam apud Ethnicos maximis

honoribus ornaverunt. At nunc capitalibus pœnis ex-, é6.ut.

cruciantur, & quidem Sacerdotes contra Canonum volun- vizel Sem. Antiq.

tatem, nullam aliam ob cauſam, niſi propter conjugium :. Can. Si poſt. 6.27.
Paulus vocat doctrinam demoniorum, quæ prohibet conjugi- Din. zI. br. d. 34
gium i. Timoth. 53. Id facilè nunc intelligi poteſt, cum tali-raern.
bus ſuppliciis prohibitio conjugii defenditur.
§. 4. Sicut autem nulla lex humana poteſt mandatum Dei
tollere, ita nec Votum poteſt tollere mandatum Dei. Pro- p. 214. 296.

inde etiam Cyprianus fuadet, ut mulieres nubant, quæ non

ſervant promiſſam caſtitatem. Verba ejus funt hæc, Ab. 1.
Epiftola Al. Si autem perſevemre nolunt, aut non peſſunt, melius
eſt ut nub nt, quàm ut in ignem delitiis ſuis cadant, rertèò nul-
lum fmtribus aut ſororibus ſeændalum faciant. Et æquitate
quadam utuntur ipſi Canones erga hos, qui ante 1. 2u. A. 8
juſtam ætatem voverunt, quomodo ferè hactenus fieri 4) 4 5. 14. , de

1,79. Luth. Greuel
conſuevit. der Stillmeß. t. 4.

W. 408. t, 4. 344.
XXIV. PE MISSA. (aàa t. 6. J. 8. t. 5. J. 29 .
u. 5§5. Winckelmeß.

L Alsccufantur Eccleſiæ noſtræ, quod Meſſiam abole- Improbatur.

ant. Retinetur enim Miſſa apud nos, & ſumma reveren- Bellarmino eſt
B 5 tia Mentiri.

agek, Cenf. dyt. 26 ARTICUuILI TIDEI
31IW. ade Miga. tia celebratur. Servantur & uſitatæ ceremoniæ ferè omnes,
præterquam quòd Latini cantionibus admiſcentur alicubi
§. a. 15. P. 16, Germanice, quæ additæ ſunt ad docendum populum. Nam
ad hoc opus eſt Ceremoniis, ut doceant imperitos, & quos-
dam excitet verè ad timorem aut fidem ac orationem tra-
ctatio Verbi Dei. Et non modò Paulus 1. Cor. 4. præcipit ati
„D. Philip. Mül- Eingua intellecta populo in Becleſia, ſed etiam ita conſtitutum.
ler. ad 1. Cor. 4. eſt humano jure.
Tr. d. h. r. §. 2. Aſſuefit populus ut anàα utantur Sacramento, ſi qui
ſunt idonei, id quoque auget reverentiam ac religionem
p. 28. 225. 236. publicarum ceremoniarum. Nulli enim admittuntur, niſi
autea explorati. Admonentur etiam homines de Dignimie &
ſu Sacramenti, quantam conſolationem afferat pavidis
conſtientiis, ut diſcant Deo credere, & omnia bona à Deo
p. 24. expectare & petere. Hic cultus delestat Deum, talis uſus
Sacramenti alit pietatem erga Deum. Itaque non viden-
tur apud Adverſarios Miſſæ majore religione fieri quàm-
apud nos.
G§.3. Conſtat autem hanc quoq; publicam, & longè maxi-
mam querelam omnium bonorum virorum diu fuiſſe,
p. 27. 29. 226. 35. quòd Miſſæ turpiter prophanarentur, collatæ ad quæſtum.
239. 269. 321. Neque enim obſcurum eſt, quàm latè pateat hic abuſus in
5 omnibus templis, à quibus cerebrentur Miſſæ, tantùm⸗
propter mercedem ac ſtipendium, quàm multi contra in-
terdiétum Canonum celebrent. Paulus autem I. Cor u, 27.
graviter minatur his qui indignè tractant Euchariſtiam,
cum ait, Qui ederit panem hunc, aut biberit calixem Domini indi-
gnd, reus erie Corporus & Sanguinis Domini. Itaque cum apud
nos admonerentur Sacerdotes de hoc peccato, deſierunt
apud nos privatæ Miſſæ: cum ferè nullæ privatæ Miſſæ niſi
quæſtus cauſa fierent. .
G.4. Neque ignoraverunt hos abuſus Epiſcopi, qui ſi cor=-
rexiſſent eos in tempore, minùs nunc eſſet diſſenſionum.
Antea ſua diſſimulatione multa vitia paſſi ſunt in Eccleſiam
ſerpere. Nunc ſerò incipiunt queri de calamitatibus Eccle-
ſiæ, cum hic tumultus non aliunde ſumſerit occaſionem,
quàm

quàm ex illis abuſibus, qui tam manifeſti erant, ut tolerari
amplius non poſſent. Magnæ diſſenſiones de Miſſa, de Sa-
cramento extiterunt. Fortaſſe dat pœnas orbis eam diu-
turnæ propbanationis Mihſarum, quam in Eccleſiis tot ſe-

culis toleraverunt iſti, qui emendare & poterant & debe-

bant. Nam in Decalogo E.20,7. ſcriptum eſt, Qui Dei nomine
abutitur, non erit impunitus, At ab initio mundi nulla res divi-
na ita videtur unquam ad quæſtum collata fuiſſe, ut Miſſa.
S.5. Acceſſit opinio, quæ auxit privatas Miſſas in infini-
tum, videlicet quòd Chriſtus ſua paſſione ſatisfecerit pro
Peccato Originis, & inſtituerit Miſſam, in qua fieret oblatio
pro Quotidianis delictis, mortalibus & venialibus. Hine ma-
navit publica opinio, quòd Miſſa ſit opus tollens peccata-,
vivorum & mortuorum ex opere operato. Hic cœptum⸗
eſt diſputari, Uerum ana Miſſa dicta pro pluribus, mntundem va-
leat quantum fingulæ pro ſingulis ? Hæc diſputatio peperit.,
iſtam infinitam multitudinem Miſſarum.
§.6. De his opinionibus noſtri admonuerunt, quòd diſſen-
tiant à Scripturis ſanctis, & Iædant gloriam Paſſionis Chriſti.
Nam Paſſio Chriſti fuit oblatio & ſatisfactio, non ſolum pro
culpa Originis, ſed etiam pro Omnibus reliquis peccatis, ut
ad Hebræos ſcriptum eſt cap. 9, 26. Sanctificati ſumus per
oblationem Jeſu Ghriſti ſemel. Item, c. zo, I4. Una oblationes
conſummavit in perpetuum ſanctiſicatos.

§. 7. Item, Scriptura docet, nos coram Deo juſtificari per Act. 13,39. Rem.
Cor. 5, II. c. 4 16.
Gal. 2, 16. C. 3, II

fidem in Chriſtum, cum credimus nobis remitti peccata-
propter Chriſtum. Jam ſi Miſſa tollit peccata vivorum &
mortuorum ex opere operato, contingit juſtificatio ex O-
pere Miſſarum, non ex fide, quod Scriptura non patitur.
§. S8. Sed Chriſtus Luc. 22, 20. I. Cor. 11. 25. jubet facere in ſui
memoriam; quare Miſſa inſtituta eſt, ut fides in iis qui utun-
tur Sacramento, recordetur quæ Beneficia accipiat per Chri-
Rum, & erigat & conſoletur pavidam conſcientiam. Nam
id eſt meminiſe Chbriſti, Beneficia meminiſſe, ac ſentire,
quòd verè exhibeantur nobis. Nec ſatis eſt biforiam recor-
dari, quia hanc etiam Judæi & impii recordari poſſunt. Eſt
igitur

p. 93.

p. 26:

b. 29*

b. 655.

Pp⸗ 20. 29. 30

P. 99. 236.

P. 241.

Aug. Confeſſ. Art. 28 ARTICIILI FIDEI .
1 . De cenhen igitur ad hoc facienda Miſſa, ut ibi porrigatur Sacramen-
tum his, quibus opus eſt conſolatione, ſicut Ambroſius ait,
Quia ſemper pecco, ſemper debeo acipere medicinam.
§.9. Cum autem Miſſa ſit talis communicatio Sacramen-
ci, ſervatur apud nos una communis Miſſa, ſingulis feriis,
atque aliis etiam diebus, ſi qui Sacramento velint uti, ubi
Bellarmino eſt Porrigitur Sacramentum his qui petunt. Neque hic mos in
Mentiri. Eccleſia novus eſt. Nam veteres ante Gregorium non fa-
* in c. 9. ad Cor. ciunt mentionem privatæ Miſſæ. De communi Miſſa plu-
hom. 12. f. 1873. c. rimum loquuntur. Chryſoſtomus *ait, Sacerdotim quotidit
Epher. . en. ſtare ad altare, & alios ad commanionem accerſere, alios arceres.
are. præf. Ord Et ex Canonibus veteribus apparet unum aliquem cele-
Rom. d. h. r. praſſe Miſſam, à quo reliqui Presbyteri & Diaconi ſumſe-
runt Corpus Domini. Sic enim ſonant verba Canonis Ni-
† Liturg. Chry ceni, † Accipiant Diaconi ſecundum ordinem poſt preslpteres, ab
ſoſtom, Epiſeopo vel à preshytero ſacram communionem. Et Paulus
I. Cor. II, 33, de communione jubet, ut alii alios expectent,

ut ſiat commanis participatio. “ —“
§. 10. Poſtquam igitur Miſſa apud nos habet exemplum
Eccleſiæ, ex Scriptura & Patribus, confidimus improbari
eam non poſſe, maximè cum publicæ ceremoniæ, magna-
ex parte ſimiles uſitatis ſerventur, tantùm numerus Miſſa-
rum eſt diſſimilis, quem propter maximos & manifeſtos
abuſus certè moderari prodeſſet. Nam olim etiam in Ec-
cleſiis frequentiſſimis non fiebat quotidiè Miſſa, ut teſta-
tur hiſtoria Tripantita lié 9 cap. 3?. Rurſus autem in A-
lexandria quarta & fexta feria Scripturæ leguntur, easque
doctores interpretantur, & omnia fiunt præter ſolennem
oblationis morem. 3

Ap. 138. 159. S. 2.

11. 14. A. S. 308 C. XXV. DE CONFESSIONE.
Min. 364. Luth. t. „. 1 *MK
4. Jen 3 2. Onfeſſio in Eocleſtis apud nos non eſt abolita: Non
Improbatur.

enim folet porrigi Corpus Domini, niſi antea explora-
tis & abſolutis. Et docetur populus diligentiſſim è de Fide
Abſolutionis, de qua ante hæc tempora magnum erat ſi-

Pe 26. 225. 236.

len-

a⸗
N⸗

ficium, tum propter allas conſcientiarum utilitates apud

.

PRXCIPVUI. 29 duguß. Conf. Art.
lentium. Docentur homines ut Abſolutionem plurimi fa- 2 . 1. t. Wert.
ciant, quia ſit vox Dei, & mandato Dei pronuntietur. Or- . 146. .
natur Boteftas Clavium, & commemoratur quantam conſola-
tionem afferat perterrefaétis conſcientiis, & quòd requi-
rat Deus fidem, ut illi Abſolutioni tanquam voci de cœlo
ſonanti credamus, & quòd illa fides in Chriſtum verè con- P- 1 130 66. ..
ſequatur, & accipiat remiſſionem peccatorum. Antea im- 172.
modicè extollebantur ſatisfacktiones. Fidei verò & meriti Mentiri Bellarm.
Chriſti, ac juſtitiæ fidei nulla fiebat mentio, quare in hac p. 3.
parte minimè ſunt culpandæ Eccleſiæ noſtræ. Nam hoc
etiam Adverſarii tribuere nobis coguntur, quòd do Ctrina
1 Peœnitentia diligentiſſimè à noſtris tractata ac patefacta p. 133.
102.
§. 2. Sed de Confeſſione docent, quòd Enumeratio delicto- it. 139. 14.160.
rum non ſit neceſſaria, nec ſint onerandæ conſcientiæ cura D 295. 303.
enumerandi omnia delicta, quia impoſſibile eſt omnia deli-
ta recitare. Ut teſtatur Pſal. 19, 13. Delh'cta qua intell gus Item
Jeremias, Pravum est tor hominis & inſerutabite Jer. 17,9. Quòôd
ſi nulla peccata niſi recitata remitterentur, nunquam ac-
quieſcere conſcientiæ poſſent, quia plurima peccata ne-
que vident neque meminiſſe poſſunt. Teſtantur & veteres
ſcriptores, enumerationem non eſſe neceſſariam. Nam in
Decretis citatur Chryſoſtomus, qui ſic ait, Non tibi dico, ut
te prodas in publicum, neque apud alios te accuſes, ſed obediren
te volo propbetæ ditenti Pſ. 37, 5. Prov. 16, 3. Revela ante Deum
viitm tuam, cum omtione. Delicta tua pronuntia non lingun,

ſed tonſcientiæz tuæz memoria, &c. Et gleſſa de Pœnitentia, Diſt.

J. cap Conſideret. fatetur humani juris eſſe conf-ſienem. Ve-
rum Confeſſio, cum propter maximum Abſolutionis bene-

nos retinetur. P. 5.

XXVI. DE DISCRIMINE CIBORUM.

PDvblica perſuaſio fuit non tantuùm vulgi, ſed etiam do- Inprobatur,
centium in Eccleſiis, quoòd diſcrimina ciborum, & ſimi- ?“29. 183.
les

Aug. Conſeſſ. Art. 30

ARTICULI
xxI. de Diferi.]

les traditiones humanæ, ſint opera utilia ad promeren-
Et quòd ſic ſenferit
mundus, apparet ex eo, quia quotidiè inſtituebantur no-
væ ceremoniæ, novi Ordines, novæ feriæ, nova jejunia:
& doctores in templis exigebant hæc opera tanquam ne-
ceſſarium cultum ad promerendam juſtificationem, & ve-
hementer terrebant conſcientias, ſi quid omitterent. Ex
hac perſuaſione de traditionibus multa incommoda in Ec-

ine Ciborum. .
me WW. dam remiſſionem culpæ & pœnæ.

cleſia ſecuta ſunt.
7. Gratiæ & Iuſtit.

G. 2. Primô, obſcurata eſt doctrina de Gratia & Juſtitia fi-
dei, quæ eſt præcipua pars Evangelii, & quàm maximè o-
portet extare & eminere in Eccleſia, ut meritum Chriſti
bene cognoſcatur, & fides quæ credit remitti peccata pro-
pter Chriſtum, non propter ulla noſtra opera, longè ſuper
opera collocetur. Quare & Paulus in hunc locum maxi-

Pidei obſe uratis.

mè incumbit, legem & traditiones humanas remov

et, ut⸗

oſtendat juſtitiam Cbriſtianam aliud quiddam eſſe, quàm
hujusmodi opera, videlicet fidem quæ credit peccata gra-
tis remitti propter Chriſtum. At hæc dostrina Pauli, penè
tota oppreſſa eſt per traditiones, quæ pepererunt opinio-
nem, quòd per diſtrimina ciborum, & ſimiles cultus, opor-
teat mereri remiſſionem peccatorum & juſtificationem. In
pœnitentià nulla mentio fiebat de fide, tantùm hæc opera-
ponebantur, In his videbatur pœnitentia

ſatis factoria pro
tota conſiſtere.

§. 3. Secundò, hæ traditiones obſcuraverunt græceptæ PEI,
quia traditiones longè præferebantur præceptis Dei, Chri-
ſtianiſmus totus putabatur eſſe obſervatio certarum fe-
riarum, rituum, jejuniorum, veſtitus. Hæ obſervatio-
nes erant in poſſeſſione honeſtiſſimi tituli, quòd eſſent,
Interim mandata Dei
juxta vocationem, nullam laudem habebant, qued pater-
familias educabat ſobolem, quod mater parlebat, quòd
Princeps regebat rempublicam, hæc putabantur eſſe ope-
ra mundana & imperfecta, & longè deteriora illis ſplendi-
dis obſervationibus. Et hic error valde cruciavit pias con-

2. Et Præcep: Dei.

vita ſpiritualis, & vita perfectz.

ſcien-

— PREk.k GIPIIYI.. 31 Aug. Confeſſ. Art.
ſeientias, quæ dolebant ſe teneri imperfecto vitæ genere, *. de Pieri-
in conjugio, in magiſtratibus, aut allis functionibus civi- .
libus, mirabantur Monachos & ſimiles, & falſò putabant,
illorum obſervationes magis mereri remiſſionem peccato-
rum & juſtificationem. —Rr
§. 4. Terti6, traditiones attulerunt magna pericula con- 3. Conſcient. Peri-

ſcientiis, quia impoſſibile erat omnes traditiones ſervare , cula.

& tamen homines arbitrabantur, has obſervationes neces-
ſarios eſſe cultus. Gerſon ſcribit, multos incidiſſe in de- . 8. d-. vie znir.
ſperationem, quosdam etiam ſibi mortem confſciviſſe, ct. 4 )

. . . . . 62. it. O. Caſſand.
quia ſenſerant, ſe non poſſe ſatisfacere traditionibus, & Conſult. ar. 5.

interim conſolationem nullam dge Juſtitia fidei & de Gratia
audierant.

§. 5§. Videmus Summiſtas & Theologos colligere tradi- 7. Summißar. mo-
Hones, & quærere Musaπαο ut levent conſcientias; non cramen fanum.
ſatis tamen expediunt, ſed interdum magis injiciunt la-
queos conſcientiis. Et in colligendis traditionibus ita fue-
runt occupatæscholæ, & conciones, ut non vacauerit attin-
gere Scripturam, & quærere utiliorem doctrinam de fide,
de cruce, de ſpe, de dignitate civilium rerum, de conſola-
tione conſcientiarum in arduis tentationibus. Itaque
Gerſon & alii quidam Theologi graviter queſti ſunt, ſe his
rixis traditionum impediri, quo minus veriari poſſent in-
meliore genere doctrinæ. Et Auguſtinus vetat onerare
conſcientias hujusmodi obſervationibus, & prudenter ad-
monet Januarium, ut ſciat eas indiferenter obſervandas AWſe,
ſic enim loquitur ?. 2. ep. 5. e. 15. i9. 20. T. II. p. 372. ed. Baſ.
§. 6. Quare noſtri non debent videri hanc cauſam teme- Noſror. Cura.
re attigiſſe, aut odio Epiſcoporum, ut quidam falſò ſuſpi⸗
cantur. Magna neceſſitas fuit de illis erroribus, qui nati e-
rant ex traditionibus malè intellectis, admonere Eccleſias.
Nam Evangelium cogit vrgere doctrinam in Eccleſiis de-
Gratia & Juſtitia fidei, quæ tamen intelligi non poteſt, ſi
putent homines, ſe mereri remiſſionem peccatorum & ju-
ſtificationem per obſervationes ab ipſis electas.

§.7. Sic igitur docuerunt, quoòd per obſervationem Tradi- Luther. Doctrina.

P: 16. 30. 131. 184.
tlonum 189. 357.

Aug. Conſeſſ. Art. 32 ARTICUEI FIDEI
XXVYI. de Diſeni tionum humanarum non poſſimus mereri remiſſionem
mine . a. peccatorum ac juſtificationem: quare non eſt ſentiendum,
probatio quòd hujusmodi obſervationes fint neceſſarii cultus.
9. 8. Addunt teſtimonia ex Scriptura, Chriſtus Matth 5, 1.
excuſat Apoſtolos, qui non ſervaverant uſitatam traditio-
nem, quæ tamen videbatur de re non illicita, ſed media es-
e, & habere cognationem cum Baptiſmatibus Legis, & di-
cit, Fruſtm colunt me mandatis bominum. v 9. Igitur non exi-
p. 4. Zit cultum inutilem.
Et paulò poſt addit, v. 9. Omne quod intrat in os, non
8. inquinat beminem. 3
Item Roma. 14, 17. Regnun Dei non est eſia aut gotus.
Coloſſ.2, 20. Nemo judicet vos in cibo, potu, ſabkato aut die ſeſto.
Item, v. 16. Si mortui eſtis cum Chriſto, ab element is
mundi, Quare anquam piyentes in mundo detrem facitis?
Ne attingas, Ne guſtes, Ne contrectes.
Actor. 9. ait Petrus, Quare tentatis Deum, imponentes,
Jugum ſuper cerpices diſcipulorum, quod neque nes, neque patres
noſtri pormre potuimus, ſed per gratiam Domini noſiri Jeſu
Chriſti credimus ſalvari, quemadmodum & wlli. Hic vetat⸗
Petrus onerare conſcientias pluribus ritibus ſive Moſi fi-
ve aliis. S S
Et . Timoth. 4, 1. vocat probibitionem eciberum, doéctri.
nam dæmoniorum, quia pugnat cum Evangelio talia opera
inſtituere aut facere, ut per ea mereamur remiſſionem pec-
catorum & juſtificationem, aut quòd non poſſit exiſtere-
Chriſtianiſmus ſine tali cultu. .
Mortißcatio Gera. G. 9. Hic objiciunt adverſarii, quòd noſtri prohibeant di-
Bell. I. 4. d. Eccl. ſciplinam & mortificationem carnis, ſicut Jovinianus. Ve-
c.9 Cadro zeit rum aliud deprehendetur ex ſcriptis noſtrorum. Semper e-
G le . nim docuerunt de Cruce, quòd Chriſtianos oporteat tole-
12. contr. Chema. rare afflictiones. Hæc eſt vera, ſeria & non ſimulata mor-
Ex. P. d h. r. 4. tificatio, variis afflictionibus exerceri, & crucifigi cum
p. 147 191 z66. Chriſttto
Serb. n, e3. §. 10. Inſuper docent quod quilibet Chriſtianvs debeat
ſe corporali diſciplina, aut corporalibus exercitiis & labo⸗
ribus

1. Cor. 6, 13. C. 8,

IPRKECIPDUWTIT.,„ 33 Aug. Confeſ. Ark.

bus ſic exercere & coërcere, ne ſaturitas aut deſidia exti-
mulet ad peccandum: non ut per illa exercitia mereamur
remisſionem culpæ aut mortis æternæ. Et hanc corpora-
lem diſciplinam oportet ſemper urgere, non ſolùm paucis &
conſtitutis diebus. Sicut Chriſtus Luc. 214. præcipit, Cavete
ne corpora veſtra graventur crapula. Item, Matth. I7, 21. Hoc ge-
nus dæmoniorum non ejicitur niſi jejunio & oratione. Et Paulus
ait 1. Cor. 9, 27. Caſtigo corpus meum, & redigo in ſervitutem.
Ubi clarè oſtendit, ſe ideò caſtigare corpus, non ut per
eam diſciplinam mereatur remisſionem peccatorum: ſed
ut corpus habeat obnoxium & idoneum adres pirituales, &
ad faciendum oficium, juxta vocationem ſuam. Itaque non
damnantur ipſa jejunia, ſed traditiones, quæ certos dies,
certos cibos præſcribunt, cum Periculo Conſcientia, tanquam
iſtiusmodi opera ſint Neceſarii cultus.

§. n. Servantur tamen apud nos pleræq; traditiones, qvæ liilium sſin.
conducunt ad hoc, ut res ordine geratur in Eccleſia, ut Or. ar. 15, 16. 22.

do Lectionum in Miſſa & Præcipuæ Feriv. Sed interim homi-
nes admonentur, quòd talis cultus non juſtificet coram
Deo, & quòd non ſit ponendum peccatum in talibus re-

bus, ſi omittantur ſine ſcandalo. Hæc libertas in ritibus hu- p. 14. 22. 132. 14.

manis non fuit ignota Patribus. Nam in Oriente alio tem-
pore ſervaverunt Paſcha quàm Romæ, & cum Romani

dei conſonantiam non ſoluit. Sicut & Diſt. 12. c. . 9.10. Gregorius

Papa ſignificat, talem diſſimilitudinem non lædere unitatem Ec-

cleſig. Et in Hiſtoria Tripartita lib. 9. c. 35,. multa colliguntur
exempla disſimilium rituum, & recitantur hæc verba:
Meni Apoſtolorum fuit, non de diebus feſtu ſancire, ſed prædicare
benam converſationem & pietatem.

XXVII. DE VvOTIS MONACHORVUM.
ððMDU C Quid

Euſeb. H. E. L. 5. c.

ropter hanc disſimilitudinem accuſarent Orientem Schi- e. ro. ſ..

matis, admoniti funt ab aliis, tales mores non oportere c. 36. Socrat. 1. 5.
ubiq; ſimiles eſſe. Et Irenæus inquit, Diſſonantia jejunii fi- c. 22.

IXXI. de Votis
Monaſticu.

183. 186.758.
. 22. Niceph. l. 4

b. 386. 758.

gug. Confesſ. Art. 34 ARTICGULI FIDEI
z, 6 ie ois Quid de Votis Monachorum apud nos doceatur, me-
Impiobatur. lis intelliget, ſi quis meminerit qualis ſtatus fuerit Mona-
Monaſteria quid? ſteriorum. Quàm multa contra Canones in ipſis Mona-
Bellarmino eſt ſteriis quotidiè fiebant? Auguſtini tempore? erant libera
le . collegia: poſtea, corruptà diſciplina, ubiq; addita ſunt Vo-
Invent. 7.. Coch- ta, Uut, tanquam excogitato carcere, diſciplina reſtituere-
Iæz. Hofmeiſt. Vir- tur. Additæ ſunt paulatim ſupra vota aliæ multæ obſerva-
ves. Phil, 20. tiones. Et hæc vincula multis ante juſtam ætatem contra

Caſſand. Conſult. „„ it; ; . .:
X 25. layman. T.. Canones injecta ſunt. Multi inciderunt errore in hoc vi-

Tr 4. tot. Mirz, tæ genus, quibus etiamſi non deeſſent anni, tamen judi-

Orig. Monaſter. Cium de ſuis viribus defuit. Qui ſic irretiti erant, cogeban-
L. 2. c. 1. tur manere, etiamſi quidam beneficio Canonum hberari
Berly Sonk Cath poſſent. Ethoc accidit magis etiam in Monaſteriis Virgi-
p. 241. & Catholi- um, quàm Monachorum, cum ſexui imbecilliori magis par-
cis cendum eſſet. Hic rigor diſplicuit multis bonis viris ante
1 Gerh. d. I. I. II. hæc tempora, qui videbant puellas & adoleſcentes in Mo-
k. a. c 4 naſteria detrudi propter victum; videbant quàm infelici-
. 250. ter fuccederet hoc conſilium, quæ ſcandala pareret, quos
laqueos conſcientiis injiceret. Dolebant, autoritatem Ca-
num in re periculoſisſimà omninò negligi & contemni.
. F. 2. Ad hæc mala accedebat talis perſuaſio de Votis,
pe lerm., e lon. quam conſtat etiam olim displicuiſſe ipſis Monachis, ſi qui
Uurh⸗ . . 3e paulò cordatiores fuerunt. Docebant, Vota garia eſſe Bapti=
* Caſſand. Conſ. ſmo: docebant, Se hoc vitæ genere mereri remis ſionem peccatorum,
af. 25 Gerh. Conf. & juſtificationem coram Deo. *Imò addebant, HVitan Monaſti-
Carh. Lill: fitn. cam non tant um jiuſtitiam wereri coram Dez, ſed ampliuùs etiam,
