hanc ſententiam audent iſti Nebulanes Inpiam vocare. Ni-
hil dubitamus quin, ſi admoniti fuiſſetis de hoc loco, exi-
miè Confutatione tantam blasphemiam curaſſetis. Cum
autem fuprà copiosè oſtenſum ſit, Impiam opinionem eſſe,
quòd propter opera noſtra conſequamur remisſionem pec-
catorum, breviores in hoc loco erimus. Facilè emim inde
Prudens Lector ratiocinari poterit, quòd non mereamur-
remisſionem peccatorum per opera Monaſtica. Ntaque⸗
& illa blaſphemia nullo modo ferenda eſt, quæ apud Tho- Pp. 34.30. Tho-
mam legitur, Profesſienem Monaßtieam parem eße Baptiſmo. Mas.
Furor eſt, humanam traditionem, quæ neque mandatum
Dei, neque promisſionem habet, æquare ordinationi Chri-
ſti, quæ habet & mandatum & promisſionem Dei, quæ
continet pactum gratiæ, & vitæ æternæ.
§. 4. Secundò, Obedientia, Paupertas, & Cælibatus, 2.
ſi tamen non ſit impurus, exercitia ſunt αι oοον Ideo- Virves fezlz.
que Sanéti uti eis ſine impietate poſſunt, ſicut uſi ſunt⸗
Bernardus, Franciſcus, a) & alii ſancti viri. Et hi uſi ſunt
Propter utilitatem corporalem, ut expeditiores eſſent ad do-
cendum, & ad alia pia officia: non quod opera ipſa per ſe fint
cultus, qui juſtificent, aut mereantur vitam æternam. Deni-
que ſunt exillo genere, de quo Paulus ait: Corporalis exereita- 1Tim.
cio parumper utilis eft. Et credibile eſt alicubi nunc quoque
eſſe bonos viros in Monaſteriis, qui ſerviunt Minifterio Ver- p.ajo-
bi, qui illis obſervatienibus, fine impiis opinionibus, utun-
tur. At fentire, quèòd illæ obſervationes ſint cultus, pro-⸗
Ppter quos coram Deo juſti reputentur, & per quos merean-
tur vitam æternam, hoc pugnat cum Evangelio de Juſtitia⸗
ſdei, quod docet, quod propter Chriſtum donetur nobis
juſtitia, & vita æterna. Pugnat & cum dicto Chriſti: Fruſtræ Mat. 15, t,
celunt me mandatis hominum. Pugnat & cum hac ſententia: P. 32. 36. 169.
Omne quosdl non eſe & lde, peccatum eft. Quomodo autem poſſunt . 155. 262.
affirmare, quòd ſint cultus quos Deus approbet, tanquam jiu- 157. 3
RKiriam coram ipfo, cum nullum habeant teſtimonium verbi Dei? ?
& 5. Sed videte impudentiam Advwerſariorum. Non ſolum
. docent,
2½ Luth. Z.5. A. f- 44.. T. 9. F322. 5. Tiſeb.c. 0. .42. n. Cochl. Diſe. f. gos. ac intes
Diabolicos Eae c en. Wzett. efte

P. 83. 162.

F, S&

p. 34. 120. 157.

Rom.7. Mat. 22;

3.

Pſ. ué,l.

P· 37.

1. Cor. 16, 23.
Rom. 14, 17.
1. Tim. 4, l⸗

1. Cor. 7. 25
Pp. 216.

Rom. 14,; 17.

p. 194. 256.

I. Cor. 32, 15

2 4 XXVII. ABVS. VI. DE-VOTIS
docent, qudd Obfervationes ille ſint Cultus Iuſtificantes ſed ad-
dunt, perfectiores eſſe cultus, hoc eſt, magis merentes remis-
ſionem peccatorum & juſtificationem, quàm ſint alia vi-
tæ genera. Et hic concurrunt multæ falſæ ac pernicioſæ opi-
niones. Fingunt, ſe ſervare Præcepta & Conſilia. Poſteàâ
homines liberales, cùm ſomnient ſe habere Merita Super-
erogationis, vendunt hæc aliis. Hæc omnia plena ſunt Pha-
riſaicæ vanitatis. Extrema enim impietas eſt ſentire, quòd
Decalogo ita ſatisfaciant, ut ſuperſint merita; Cùm hæc
præcepta omnes ſanctos accuſent: Diligas Dominum Deum
tum ex toto corde tuo- tem: Non toncupiſeas. Propheta Efſ.116, 1.
ait: Omnis bomo mendax, id eſt, non re Rtè de Deo ſentiens,
non ſatis timens, non ſatis credens Deo. Quarè falsò glorian-
tur Monachi, in obſervatione Monaſticæ vitæ, Præceptis ſa-
tisfieri, ac plusquam Præcepta fieri.
8. 6. Deinde falſum & hoc eſt, quòd Obſervationes Mo-
naſticæ ſint opera Conſiliorum Evangelü. a) Nam Evangelium
non conſulit diſcrimina veſtitus, ciborum, abdicationem-

rerum propriarum. Hæ ſunt traditiones humanæ, de qui-

bas omnibus dictum eſt: Eſea non commendat Deo; quare⸗
neque cultus juſtificantes ſunt, neque perfectio. Imò cum
his titulis fucatæ proponuntur, ſunt meræ doctrinæ dæmo-
niorum. Virginitas ſuadetur, ſed his qui donum habentut ſu⸗
rà dictum eſt. Error eſt autem pernicioſisſimus ſentire,
quòd Perfectio Evangelica ſit in traditionibus humanis.
Nam ita etiam Mahometiſtarum Monachi gloriari poſſent,
ſe habere perfectionem Evangelicam. Neque eſt in obſerva-
tione aliorum quæ dicuntur a αοοον ſed quia Regnum Dei
eſt Iuſtitia & Vita in cordibus, ideò perfectio eſt, creſcere ti-
morem Dei, fiduciam miſericordiæ promiſſæ in Chriſto, &
curam obediendi vocationi: ſicut & Paulus deſcribit perfe-
Gionem: transfermamur à claritate in claritatem, tanquam à
Domini Spiritu. Non ait, alium ſubinde cucullum acci-
pimus, aut alios calceos, aut alia cingula. Miſerabile⸗
eſt in Eccleſia tales Phariſaicas, imo Mahometicas voces
legi atque audiri, videhcet, perfectionem Evangeliiregni
Chbhriſti,
4) Chemn. P.2. Loc p. 109.c.l.de Diſtrim. Conſil. Eang. & ſeq.

“

—

.
H

MONASTICISs..,. 255
Chriſti, quod eſt vita æterna, in his ſtultis obſervatiomibus ve-
ſtium, & ſimilium nugarum collocari. .
§. 7. Nunc audite Areopagitas noſtros quàm indignam
ſententiam poſuerint in Confutatione. Sic ajunt: SACRIS LI-
TERIS EXPRESSVM eſt, Monaſticam vitam, debita obſervatio-
ne euſtoditam, gquam per gratiam Dei, quilibet Monaſtici cuſtodire
Peolſſunt, mereri pvitam æzternam: & quidem multo auttiorem

P. 36.

Cöhriſtus eis promiſit, qui reliquerint domum aut fratres & . Mat. 19, 29,
Hæc ſunt verba Adverſariorum. In quibus hoc primum im- Mar. 10,29.

pudentisſimè dicitur, ) quòa Sacris literis expreſſum ſit. Vitam
Monaſticam mereri vitam æaternam. Vbi enim loquuntur Sa-
eræ literæz de Monaſtica ? Sic agunt cauſam Adverſa-
rii, ſic citant Scripturas nibili homines, cùm nemo nefciat
Monaſticam recens excogitatam eſſe: tamen allegant auto-
ritatem Scripturæ, & quidem dicunt hoc ſuum decretum ex-
preſſum eſſe in Scripturis. Præterea contumelia afficiunt-
Chriſtum, cùm dicunt, homines per Monaſticam mereri vi-
tam æternam. Deus ne ſuæ quidem Legi hune honorem⸗
tribuit, quòd mereatur vitam æternam, 6) ficut clarè dicit⸗
apud Ezechielem cap. zo, 2y. Ego dedi eis præcepta non bona, &
Judicia in quibus non vivent. Primum hoc certum eſt, quòd
vita Monaſtica non meretur Remisſionem peccatorum, ſed
hanc fide gratis accipimus, ut ſuprà dictum eſt. Deinde pro-
pter Chriſtum, per miſericordiam donatur vita æterna, his qui
ſide accipiunt remisſionem, nec opponunt merita fua judicio
Dei. Sicut & Bernardus e) gravisſimè dicit: Neæceſſe eſt primò o-
mniaum eredere, quòd remisſionem peccatorum habere non posſie;
niſi per indulgentiam Dei. Deinde quòd nihil prorſus habe-
re queas operis boni, niſi & hoc dAederit ipſfe. Poſtremò qudd
aternam vitam nullis potet operibus promereri, niſi gratis de-
tur & illa. Cætera quæ in eandem ſententiam ſequuntur
fuprà recitavimus. Addit autem in fine Bernardus: Ne-
mo ſe ſeducat, quia ſi benè cogitare voluerit, inveniet pro-
cul dubio, quòd nec cum decem millibus posſit oceurreres
ei qui cum viginti millibus venit ad ſe. Cùm autem nec
divinæ
2) Neg. Daventr. f.456 cum 1I. Sam ̈, 2. pro Obedient. Mat. g, i. pro Pauper-
tat. S. ?. pro Caſtit. voto. contra Luth. Chald. S. o. Rom.7, 12. 6c. 9, 21.1. Tim. I,S. Proß.
Sio. Pſ. 9, O, 12. Ez. 33, H. . 20, II. 6. 21,13, Glaſſ.Rh.S. f. o. Hackſpan. h. c. Ser.I. Am-
nune. B, Mar-. p. 29. d.b.r. pr.

P. 257.

p. 212.

p. 154. Mq.

P 37. 120. 169.
170. 254. 257.

Perſectio.

P⸗ 38⸗

P.38.194. 254.
2ꝗ9.

256 ART. XXIV. ABVS. VI. DE VOTIS
divinæ legis operibus mereamur Remisſionem peccatorum
aut vitam æternam, ſed neceſſe ſit quærere miſericordiam:
promiſſam in Chriſto, multo minus Obſervationibus Mona-
ſti cis, cùm ſint meræ traditiones humanæ, tribuendus eſt hic
honor quòd mereantur Remisſionem peccatorum aut Vitam
æternam. Ita ſimpliciter obruunt Evangelium de Gratuita Re-
misſione peccatorum, & de apprehendenda miſericordia-⸗-
promiſſa in Chriſto, qui docent Monaſticam vitam mereri Re-

misſionem peccatorum, aut vitam æternam, & fiduciam de-

bitam Chriſto transferunt in illas ſtultas obſervationes. Pro
Chriſto colunt ſuos cucullos, ſuas ſordes. Cùm autem & ipſi
egeant miſericordia, impiè faciunt, quòd fingunt Merita Su-
pererog ationis, eaque aliis vendunt. Brevius de his rebus
dicimus, quia ex his quæ ſuprà de Juſtificatione, de Pœniten-
tia, de Traditionibus Humanis dizimus, ſatis conſtat, Vota⸗
Monaſtica non eſſe pretium, propter quod detur remisſio

peccatorum & vita æterna. Et cùm Chriſtus vocet traditiones
Cultus inutiles, nullo modo ſunt perfectioEvangelica Mat. vig.

§. 8. Verum Adverſarii videri volunt aſtutè mode-
rari vulgarem perſuaſionem de Perfectione. Negant Monaſti-
cam vitam Perſetctionem eſſe: ſed dicunt Statum eſſe Acquiren-
dæ Perfectionis. Bellè dictum eſt, & meminimus hanc cor-
rectionem extare apud Gerſonem. Apparet enim prudentes
viros offenſos immodicis illis encomiis vitæ Monaſticæ, cum
non auderent in totum detrahere ei laudem bPerfectionis,
addidiſſe hanc àνoν ννωοιν, quôd ſit Status Acquirenaz Per-
fecnonis. Hoc ſi ſequimur, a) nihilo magis erit Monaſticastatus
Perfectionis, quàm vita agriculturæ aut fabri. Nam hi quo-
que ſunt ſtatus acquirendæ perfestionis. Omnes enim-⸗
homines in quacunque vocatione berfectionem expetere
debent, hoc eit, creſcere in timore Dei,in fide, in dilectione⸗
proximi & ſimilibus virtutibus Spiritualibus ) Extant in Hi-
ſtoriis Fremitarum Exempla Antonii & aliorum, quæ exæ-
quant genera vitæ. Scribitur, Antonio petenti, ut Deus ſibi

oſtenderet, quantum in hoc vitæ genere proficeret, quen-

dam in

ℳ) De aliis ſtatib. neg. Daventr. f. 4yy. Cochl. 462. Conf. Bell. A. Monach. c.2. 6

Thom. Canum Relect. d. Pœnit. P.3.f-Sgz. b6) Neg. Th. Heinr. ad a.7. 7. 2.p. I71.
3) Wit. PP. P.nSatet. de Paphnut.f.0. Luth. Poſtill. Bomeiin Natali C.

MONASTICLIs. 157
dam in urbe Alexandria ſutorem monſtratum eſſe, per ſomni-
um, cui compararetur. Poſtridiè Antonius veniens in urbem, Vite Paerum
accedit ad ſutorem, exploraturus illius exercitia & dona, col. Hieron. adſcri-
locutus cum homine, nihil audit, niſi mane eum pro univer. Tr,. i eh
ſa civitate paucis verbis orare, deinde arti ſuæ operam dare. Vid. Bell. E.
Hic intellexit Antonius non eſſe juſtificationem tribuendam p. 77. & Hie-
illi vitæ generi, quòd ſuſceperat. ron. Lnp.zr ed,
§. 9. Sed Adverſarii, etſi nunc moderantur laudes de zriſ.
Perfectione, tamen aliter re ipſa ſentiunt. Vendunt enim me- b. 256.
rita, & applicant pro allis hoc prætextu, quòd obſervent Præ-
cepta & Conſilia, quarè re ipia ſentiunt ſibi ſupereſſe Merita.
Quid eſt autem arrogare ſibi Perfestionem, ſi hoc non eſt?
Deinde in ipſa Confutatione poſitum eſt, quòd Monaſtici
contendant propins ſecundun Evangelium vivere. Tribuit igi⸗
tur Perfectionem Traditionibus Humanis, ſi ideò propius
ſecundum Evangelium vivunt Monachi, quia non habent
proprium, quia ſunt cælibes, quia obediunt Regulæ in veſti-
tu, cibis, & ſimilibus nugis. 1.
§. 10. Item Confutatio dicit Monachos mereri vitane Deſertio ſui.
æternam autiorem, & allegat Scripturam: Qui reliquerit do- Mat. 19, 29.
mum & . ſcilicet hic quoque berfectionem arrogat factitiis re- Renkei. N.
ligionibus. Sed hic locus Scripturæ, nihil facit ad vitam Mo- „ „

. . E L. P. 2. C. 2. 4.
naſticam. Non enim hoc vult Chriſtus, quòd deſerere Pa- fl. prih.

rentes, conjugem, fratres, ſit opus ideò faciendum, quiĩa 1675.

mereatur Remisſionem peccatorum & vitam æternam. Imò
maledicta eſt illa deſertio. Fit enim cum contumelia Chri-
ſti, ſi quis ideò deſerat parentes, aut conjugem, ut hoc ipſo
opere mereatur Remisſionem peccatorum & vitam æter-
nam. Duplex autem deſertio eſt, quædam fit ſine vocatione,
ſine mandato Dei, hanc non probat Chriſtus. Nam ope-
ra à nobis electa, ſunt inutiles cultus. Clarius autem hinc
apparet, Chriſtum non probare hanc fugam, quia loquitur
de deſerenda uxore, & liberis Scimus autem quòd manda-
tum Dei prohibet deſerere uxorem & lberos. Alia deſer-
tio eſt, quæ fit mandato Dei, videlicet, cum cogit nos po-
teſtas aut tyrannis cedere, aut negare Evangelium. Hic
S habemus

258 ART. XXVII. ABVS. VI. DE VOTIS
habemus mandatum, ut potiùs ſuſtineamus injuriam, po-
tius eripi nobis patiamur, non ſolum facultates, conju-
gem, liberos, ſed vitam quoque. Hanc Deſertionem pro-
bat Chriſtus, ideoque addit, propter Epangelium, ut ſignifi
cet ſe de his loqui, non qui faciunt injuriam uxori, & lbe-
ris, ſed qui propter Confesſionem Evangelii ſuſtinent inju-
riam. Corpus noſtrum etiam deſerere debemus propter E-
vangelium. Hicridiculum fuerit ſentire, quòd culius Dei ſit,
ſeipfum occidere & relinquere corpus ſine mandato Dei.
Thom. zzæ qu. Ita ridiculum eſt ſentire quòd cultus Dei ſit, deſerere pos-
159. ſesſiones, amicos, conjugem, liberos, ſine mandato Dei.
Conſtat igitur malè detorqueri dictum Chriſti ad vitam⸗
Monaſticam. Niſi fortasſis hoc quadrat, quòd centuplum
Mar. 1o, 29. in hac vita recipiunt. Plurimi enim fiunt Monachi, non-
P. 250. 409. propter Evangehum, ſed propter culinam & otium, qui
pro exiguis patrimoniis inveniunt amphsſimas opes. Sed
ut tota res Monaſtica ſimulationis plena eſt, ita falſo præ-
textu teſtimonia Scripturæ citant, ut duphiciter peccent-⸗,
hoc eſt, ut fallant homines, & fallant prætextu Nominis Di-
vini.
2. Paupertas. F. II. Citatur & alius locus de Perfectione: S vis per-
Mat. 10, 21. Jettus eſſe, vade, vende quæ habes „ & da panperibus, & veni, G&α
Mar. 10o, 21. ſoquerne me. Hic locus exercuit multos qui finxerunt Per-
Luc. 15s 22. fectionem eſſe poſſesſiones ac dominia rerum abjicere. Si-
namus Philoſophos Ariſtippum prædicare, qui magnum-=
auri pondus abjecit in mare. Talia exempla nihil pertinent
ad Chriſtianam perfectionem. Rerum diviſio, dominia, &
poſſesſio, ſunt ordinationes civiles, approbatæ verbo Dei,
in præcepto: Non furtum ſacies. Deſertio facultatum non
habet mandatum, aut conſilium in Scripturis. Nam Epan-
gelica panpertas non eſt deſertio rerum, ſed non eſſe aua-
rum, non confidere opibus, ſicut David pauper erat, in=
Conf. d. Veb. ditisſimo regno. Quarè cum deſertio facultatum ſit merè
5 r-dr cot r. traditio humana, eſt inutilis cultus. Et immocdica ſunt illa

Charitate. Et- Encomia in Extravagante quæ alt; Abdicationem proprie-

c. 4. notabih., Zatis omnium veruma, bropter Deum „ moritorianm & ſan.
btam,

R
“
4

,

MONASTICIWès. 2 59
NRam, & Viam PBerfeblionn eſe. Et periculoſisſimum eſt, rem
pugnantem cum civili conſuetudine, talibus immoderatis
laudibus efferre. At Chriſtus hic Perfectionem vocat. Imô
Injuriam faciunt textui, qui truncatum allegant. Perfectio
eſt in hoc, quod addit Chriſtus, Sequere me. Exemplum 0-
bedientiæ in vocatione propoſitum eſt. Et quia vocationes
disſimiles ſunt, ita hæc vocatio non eſt omnium, ſed pro-
priè ad illam perſonam, cum qua ibi loquitur Chriſtus,
pertinet, ſicut vocatio David ad Regnum, Abraham ad1. Sam. 176, 2.
macétandum filium, non ſunt nobis imitandæ. Vocationes Gen. 22, 2.
ſunt Perſonales, ſicut negotia ipſa variant temporibus &
perſonis. Sed exemplum obedientiæ eſt Generale. Perfectio
erat futura illi juveni, ſi huic vocationi credidiſſet & obe-
diviſſet. Ita perfectio nobis eſt, obedire unumquemque ve-p. 3.1 4.254.
ra fide ſuæ vocationi. . 256.
F. 12. Tertis, In Votis Monaſticis promittitur Caſti- 3.
tas. Suprà autem diximus de Conjugio Sacerdotum, non Caſtitas.
poſſe votis aut legibus tolli Ius naturæ in hominibus. Et p. 20. 24. 35.214.
quia non omnes habent donum continentiæ, multi propter
imbecillitatem infœliciter continent. Nequc verò ulla vo-
ta, aut ullæ leges poſſunt abolere Mandatum Spiritus ſancti: ¹. Cor. 7. 2.
Propter fornicationem unusquisque habeat uxorem ſuam. Qua P25. 35. 21c⸗
re hoc votum non eſt licitum in his qui non habent do-
num continentiæ, ſed propter imbecillitatem contaminan-

tur. De hoc toto loco ſatis ſuprà dictum eſt. In quo profe-

Stò mirum eſt, cum verſentur ob oculos pericula & ſcanda-
la, tamen Adverſarios defendere ſuas traditiones, contra
manifeſtum Dei præceptum. Nec commovet eos voxChri-
ſti, qui objurgat Phariſæos, qui zraditiones contra mandatum,
Dei fecerant, Mat. I.
§. 13. Quartò, Liberant hos qui vivunt in Monaſteriis .
impii cultus, quales ſunt prophanatio Miſſæ ad quæſtum col- Cultas San-
latæ pro mortuis, cultus Sanctorum: in quibus duplex vi- orum“,.
tium eſt, & quòd Sanéti in locum Chriſti ſurrogantur, &

impiè coluntur, ſicut finxerunt Dominicaſtri Roſarium B.

Virginis, quod eſt mera GaoXoον non minus ſtulta, quàm
R z impia

P. 190. 235.

PF 36. 25760

Obiebl z. de

Num. 6, 2.

26 5 Ahr. XXVII. ABVS VI. DE VOTIS

impia vanisſimam fiduciam alens. Deinde hæ ipſæ impieta-
tes tantum conferuntur ad quæſtum. Item Evangelium de-

Gratuita Remisſione peccatorum propter Chriſtum, de lIu-
Alitia Fidei, de Vera Pœnitentia, de Operibus quæ habent
mandatum Dei, neque audiunt, neque docent: Sed verſan-

tur autin Philoſophicis diſputationibus, aut in Traditioni-
bus ceremoniarum: quæ obſcurant Chriſtum. Non hic di-
cemus de illo toto Cultu ceremoniarum, de Lectionibus,
Cantu, & ſimilibus rebus quæ poterant tolerari, ſi haberentur
pro exercitiis, ſicut Lectiones in Scholis, quarum finis eſt do-
cere audientes, & inter docendum aliquos commovere ad
timorem, aut fidem. Sed nunc fingunt has ceremonias ef-
ſe Cultus Dei, qui mereantur Remisſionem pecaatorum ipſis
& ahis. Ided enim augenthas ceremonias. Quòd ſi fuſcipe-
rent ad docendos, & adhortandos auditores, breves & accu-
ratæ Lectiones plus prodeſſent, quàm illæ infintæ Gæ oo-
21a1.1 Ita tota vita Monaſtica plena eſt hypocriſi, & falſis opi-
nionibus. Ad hæc omnia accedit & hoc periculum, quòd qui
ſunt in illis collegiis, coguntur aſtentiri perſequentibus ve-
ritatem. Multæ igitur graves & magnæ rationes ſunt, quæ
liberant bonos viros ab hoc vitæ genere. L
F. 14. Poſtremè, multos liberant ipſi Canones, qui aut il-
le cti artibus Monachorum ſine judicio voverunt, aut coaëti

ab amicis voverunt. Talia vota ne Canones quidem pronun-

—

ciant eſſe Vota. Ex his omnibus apparet plurimas eſſe cauſſas,
P

quæ docent Vota Monaſtica, quaha hactenus facta ſunt, non
eſſe Vota: quare tutò deſeri poteſtvitæ genus plenum hypo-
Ccriſis & falſarum opinionum. =
G. 15. Hic objiciunt ex Lege Nazareos. a) Sed hi non
ipiebant vota ſua cum his opinionibus, quas hactenus di-
ximus nos reprehendere in votis Monachorum. Nazareorum
ritus erat exercitium, aut proteſtatio fidei coram homini-
bus, non merebatur Remisſionem peccatorum coram Deo,
non juſtificabat coram Deo. Deinde ſicut nunc circum-
ciſio, aut macétatio victimarum non efſet cultus, ita nec ri-
tus Nazareorum, nunc debet proponi tanquam cultus ſedide-
2 . . bet judi-
ℳ Gerh. Conf. Cath.l.2. Spec. P.2, p. 224. Martyv. de h.r. ad Indrc. 3. Hetting, Theſ.
Phil. I. t. . &S. Hoſpin. denonach. c.6. Grot. Calov-ad Nam..

— —— —

—

MONASTICIS.
bet judicari ſimpliciter ,εbοςα v. Non igitur re ctè confertur
Monachatus, ſine verbo Dei excogitatus, ut ſit Cultus, qui
mereatur remiſſionem peccatorum, & juſtificationem⸗,
cum ritu Nazareorum, qui habebat Verbum Dei, nec tra-
ditus erat in hoc, ut mereretur Remisſionem peccatorum-:
ſed ut eſſet exercitium externum, ſicut aliæ Ceremoniæ Le-
gis. Idem de aliis Votis in Lege traditis dici poteſt.

26¾

§. 16. Allegantur & Rechabitæ, qui nec poſſesſiones habe- 2. Rechabitæ.

bant ullas, nec vinum bibebant, ut ſcribit leremias cap. 5,, 1.
Scilicet pulchrè quadrat exemplum Rechabitarum ad Mo-
nachos noſtros, quorum Monaſteria ſuperant palatia Re-
gum, qui lautisſime vivunt. Et Rechabitæ in illa omnium
rerum penuria, tamen erant Conjuges. Noſtri Monachi,
cum affluant omnibus delitiis, profitentur cælibatum. Cæ-
terùm exempla juxtaRegulam, hoc eſt, juxta Scripturas cer-
tas & claras, non contra regulam, ſeu contra Scripturas in-
terpretari convenit. Certisſimum eſt autem obſervationes
noſtras non mereri remisſionem peccatorum, aut juſtifica-
tionem. Quarè cum laudantur Rechabitæ, neceſie eſt eos
morem ſuum non ideò ſervaſſe, quòd ſentirent ſe per eum
mereri remisſionem peccatorum, aut opus ipſum Cultum
eſſe juſtiñcantem, aut propter quem conſequerentur vitam
æternam, non per miſericordiam Dei, propter ſemen pro-
miſſum. Sed quia habuerunt Mandatum Parentum, lauda-
tur obedientia, de qua extat præceptum Dei: Honora pa-
tremn & matrem. Deinde, mos habebat Finemproprium
quia peregrini erant, non Iſraelitæ, apparet patrem voluiſſe
eos certis notis diſcernere à ſuis popularibus, ne relabe-
rentur ad impietatem popularium. Volebat his notis eos
admonere doctrinæ Fidei, & Immortalitatis. Talis finis eſt li-
citus. At Fines Monaſticæ longè alii trad untur. Fingunt ope-
ra Monaſtices Cuſtus eſſe, fingunt ea mereri remisſionem
peccatorum ac juſtificationem. Eſt igitur disſimile Monaſti-
cæ exemplum Rechabitarum, ut omittamus hic alia incom-
moda, quæ hærent in præſenti Monaſtica.

H. 17 Citant & ex priore ad Timotheum cap. 5, Il, I2. de Viduis, 3·

R 3 quæ

Martyr Indi 1.

I. ad Ier gfe
Interpp.
2.

*

4

Ex. 20, I

Vidug.

252 ART. XXVII. ABVS. VI. DE VOTIS MONASTICIS.
1. quæ ſervientes Eccleſiæ, alebantur de publico, ubi ait:
Fabrit. f. 447. Nubere volunt, babentes damnationem, quia primam K-
i P . . dem irritam fecerunt. Primum hic fingamus Apoſtolum de
Redp. hi ide votis loqui: tamen hic locus non patrocinabitur Monaſti-
ad Luc. 9, 62. Cis votis, quæ fiunt de impiis cultibus, & hac opinione, ut
non Fide voti, mereantur remisſionem peccatorum, & juſtificationem.
tunc nullius. Paulus enim tota voce damnat omnes cultus, omnes leges,
omnmia opera, ſi ita obſervantur, ut mereantur remiſionem
peccatorum, aut ut propter ea conſequamur vitam æter-
nam, non propter Chriſtum per miſericordiam. Ideò ne-
ceſſe eſt Vota Viduarum, ſi qua fuerunt, disſimilia fuiſſe vo-
tis Monaſticis. Præterea, ſi non deſinant Adverſarii detor-
quere locum ad vota, detorquendum erit eodem hoc quoq;
quèd vetat eligi viduam minorem annis ſexaginta. Ita vota
ante eam ætatem facta erunt irrita. Sed nondum norat Ec-
cleſia hæc vota. Itaq; damnat Paulus viduas, non quia nu-
bunt: lubet enim nubere juniores: ſed quia publico ſum-
ptu alitæ laſciviebant, ideoque fidem abjiciebant. Hoc vocat
Primam fidem, ſcilicet, non voti Monaſtici, ſed Chriſtiani-
ſmi. Et hoc mo do Fidem accipit in eodem Cap. , 2. Si quis
proprios, & maximè dometticos non curat, Fdem abnegavit.
Aliter enim de Fide loquitur quàm Sophiſtæ. Non tribuit
Fidem his qui habent peccatũ mortale. Ideò dicit, hos abjicere
Edem, qui non curant propinquos. Et ad eundem modum dicit,
muliereulas petulantes dem alzjicere.
§. 18. Percurrimus aliquot noſtras rationes, & obiter di-
imus ea quæ Adverſarii objiciunt. Et hæc collegimus non
ſolùm propter Adverſarios, ſed muhko magis propter pias
mentes, ut habeant in conſpectu cauſas, quarè improbare
debeant hypocriſin & fictos culktus Monaſticos, quos qui⸗
dem totes hæc una vox Chriſti abrogat, cum ait: Frußra
E.· 32. 3. 33. coylunt me mandatis hominu. Math.15,‚g. Quare vota ipſa, & obſer-
256,.3 05. „ationes ciborum, lectionum. cantuum, veſtitus, calceorum,
cingulorum, inutiles cultus ſunt coram Deo. Et certò ſci-
ant omnes piæ mentes, fimphiciter Phariſaicam & damna-
tam opinionem eſſe, quòd illæ obfſervationes mereantux-⸗-
— 1 remisſio-

ART. XXIIX. ABVS. VII. DEPOTESTATE ECCLES. 26 3
remisſionem peccatorum, quèd propter eas juſti repute-
mur, quòd propter eas conſequamur vitam æternam, non
per miſericordiam propter Chriſtum. Et neceſſe eſt ſanctos
viros, qui in his vitæ generibus vixerunt, abjecta fiducia ta-
lium obſervationum, didiciſſe, quòd remisſionem peccato-
rum propter Chriſtum gratis haberent: quòd propter Chri-
ſtum per miſericordiam conſecuturi eſſent vitam æternam,
non propterillos cultus: quod Deus tantuùm approbet cub-
tus Suo Verbo inſtitutos, qui valeant in fide.

DE PO TESTATE E C- kcν„uα

t III 32. Luth. t.
CLESIASTICA. F. I. 146. F.2.

VVEhementer hic vociferantur Adverſarii de Privilegiis Reprobatur
& Immunitatibus Eccleſiaſtici ſtatus, Et addunt Epilo- Exceſſus Cle-
gum : Irrita ſunt omnia quæ in præſenti articulo contra im- ri.
munitatem Eccleſiarum & Sacerdotum inferuntur. Hæc eſt
mera calumnia: Nos enim de rebus aliis in hoc articulo diſ-
putavimus. Cæterum ſæpè teſtati ſumus, nos Politicas or-
dinationes, & Donationes Principum & Privilegia non re- Luth, t. F. I.
prehendere. Sed utinam vicisſim audirent Adverſarii que- 392. 229. ad
relas Eccleſiarum & piarum mentium. Dignitates & opes Mar. 3.
ſuas fortiter tuentur Adverſarii: Interim ſtatum Eccleſia- 1.
rum negligunt, non curant reétè doceri Eccleſias, & Sa- 2.
cramenta ritè tractari. Ad Sacerdotium admittunt quos- p. 3zz.
libet ſine diſcrimine. Poſteà imponunt onera intolerabi-
lia, quaſi delectentur exitio aliorum: ſuas traditiones lon- 3.
ge accuratiùs ſervari poſtulant, quàm Evangelium. Nunc
in gravisſimis & difficillimis controverſiis, de quibus po- 4
pulus miſerè cupit doceri, ut habeat aliquid certi quod
ſequatur, non expediunt mentes, quas dubitatio acer-
bisſimè cruciat: tantùm conclamant ad arma. Præterea 5.
in rebus manifeſtis decreta ſanguine ſcripta proponunt,
quæ minantur horrenda ſupplicia hominibus, niſi mani-
feſtè contra mandata Dei faciant. Hic vicisſim oportebat
R 4 v0S
4) Querel. Statuum vetus, ap. Goldaſt. T. 2. Reichs handl.F. 9. Hortled. l.. Urſach.
deutſch. Kr. 1. Eſpenc: aa Iit.fefy. Faſſus Hofmyt: Gerh. Conf- Cathel Gen:c

26 % ART. XXIIX. ABVS. VII. ODE POTESTATE
vos videre lachrymas miſerorum, & audire miſerabiles que-
relas multorum bonorum hominum: quas haud dubiè reſpi-

P· 250. cit & exaudit Deus, cui aliquandò rationem procurationis
veſtræ reddituri eſtis.
Prætextus. §. 2. Cum autem nos in Confesſione, in hoc Articulo,

varios locos complexi ſimus, Adverſarii nihil reſpondent,
niſi Epiſcopos habere Poteſtatem Regiminis & coherci-
tivæ correctionis, ad dirigendum ſubditos in finem bea-
titudinis æternæ. Et ad boteſtatem Regiminis, requiri pe=
teſtatem Judicandi, definiendi, diſcernendi, & ſtatuendi ea
quæ ad præfatum finem expediunt aut conducunt. Hæc
ſunt verba Confutationis. In quibus docent nos Adverſarii,
quòd Epiſcopi habeant autoritatem condendi leges utiles

troverſia eſt.
Doctrina §. 3. Oportet autem in Eccleſia retineri hanc doctri-
potior. nam, quòd gratis propter Chriſtum fide accipiamus remis-
P. 40.i08.267. ſionem Peccatorum. Oportet & hanc doctrinam retineri,
quèd Humanæ traditiones ſint inutiles cultus: quare nec
peccatum, nec juſtitia, in cibo, potu, veſtitu, & ſimilibus
rebus collocanda eſt, quarum uſum voluit Chriſtus libe-
rum rehnqui, cum ait? Quod intrat in os nen coinquinat
bominem Mat I, 2t. Et Paulus: Regnum Dei, non eſt eſia, aut potus.
Rom.z, . Itaque nullü habent jus Epiſcopi condendi traditio-
P.41. nes extra Evangehium, ut mereantur Remisſionem pecca-
torum, ut ſint Cultus quos approbet Deus tanquam Iuſti-
tiam, & qui gravent conſcientias, ita ut Peccatum ſit eos
omittere. Hæc omnia docet vel unus locus in Actis, ubi
Apoſtoli All. . dicunt: FEide purißcari corda. Et deinde prohi-
B.I. bent Inponere iugum, & oſiendunt quantum pericuh ſit,
exaggerant peccatum iſtorum qui onerant Eccleſiam

p. 32. 1. 133. Opiniones. Nam & ſuprà damnaverunt Articulum xXv. in
184.189. quo poſuimus, quòd Traditiones non mereantur remisfio-
nem peccatorum: & hic dicunt, Traditienes conducere ad
vitam

ad conſequendam vitam æternam. De hoc articulo con-

Quid tentati Deum nquiunt? Hoc fulmine nihil terren-
tur Advwerſarii noſtri, qui vi defendunt Traditiones & impias

— — — —

— —☛ à —

22

ECCLESIASTICA 265

vitam æternam. Num merentur remisſionem peccatorum?
Num ſunt cultus quos approbat Deus, tanquam juſtitiam?
Num vivificant corda? Paulus ad Coloſſenſes, 2, 22. ideò negat
prodeſſe traditiones ad juſtitiam æternam & vitam æter-
nam, quia cibus, potus, veſtitus, & ſimilia ſint res uſu pe-
reuntes. At vita æterna in corde, rebus æternis, hoc eſt,
verbo Dei & Spiritu Sancto efficitur. Expediant igitur Ad-
verſarii, Qiomodo conducant traditiones ad vitäã æternam?
§S. 4. Cum autem Evangelium clarè teſtetur, quòd non de-
beant imponi Eccleſiæ traditiones, ut mereantur remisſio-
nem peccatorum, ut ſint cultus quos approbet Deus tan-
quam juſtitiam, ut gravent conſcientias, ita ut omittere eas
judicetur eſſe peccatum, nunquam poterunt Adverſarii o-
ſtendere, quòd Epiſcopi habeant Poteſtatem tales cultus
inſtituendi.

§. 5. Cæterùm quam poteſtatem tribuat EKvangelium, Poteſtas Er-
Epiſcopis, diximus in Confesſione. Qui nunc ſunt Epiſcopi, cleſ. Duplex-

non faciunt Epiſcoporum officia juxta Evangelium: ſed ſint P.235,263·

ſanè Epiſcopi juxta Politiam Canonicam, quam non repre-
hendimus. Verum nos de Epiſeopo loquimur, juxta Eran-
Selium. Et placet nobis vetus partitio Poteſtatis, in poteſta-
tem Ordini & poteſtatem Jurisdictionis. Habet igitur Epi-
ſcopus poteſtatem Ordinis, hoc eſt, miniſterium Verbi & Sa-
cramentorum, habet & poteſtatem Iurisdiéctionis, hoc eſt,
autoritatem excommunicandi obnoxios publicis crimini-
bus, & rurſus abſolvendi eos ſi converſi petant abſolutio-
nem. Neque verò habent poteſtatem Dyrannicam, hoc eſt, ſi-
ne certa lege, neque Regiam, hoc eſt, ſupra legem, ſed habent
certum mandatum, certum verbum Dei, quod docere, jux-
ta quod exercere ſuam lurisdictionem debent. Quare non
ſequitur, etiamſi habeant aliquam Iurisdictionem, quod
posſint Novos cultus inſtituere. Nam cultus nihilpertinem
ad Iurisdictionem. Et habent Verbum, habent mandatum,
quatenus exercere Iurisdictionem debeant, ſcilicet, Si quis
commiſerit adverſus illud verbum, quod acceperunt à
Chriſto. .
R 5 Qun⸗

p. 39.

p. 305.

P.4 .

P- I590

2566 ART. XXIIXNX. ABVS. VII. DE POTESTATE

Ins rega- §. 6. Quanquam nos in Confeſſione addidimus etiam,
landli. quatenus liceat cis condere traditiones, videlicet, non tan-

p. 4 . quam neceſſarios cultus, ſed ut ſit ordo in Eccleſia pro-
pter tranquillitatem. Et hæ non debent laqueos injicere
conſcientis, tanquam præcipiant neceſſarios cultus, ſicut
Paulus docet, cùm ait: In libertate, qua Chriſtus vos libe-
ravit, ſtate, nec iterum jugo ſervitutis ſubjiciamini. Opor⸗-
Eal. 5,I. tet ĩgitur liberum uſum talium ordinationum relinqui, mo-
dò ut ſcandala vitentur, ne judicentur eſſe cultus neceſſa-
rii, ſicut pleraque ordinaverunt ipfi Apoſtoli, quæ tempore
mutata ſunt. Neque ita tradiderunt, ut mutare non liceret.
Non enim diſſentiebant à ſuis ſcriptis, in quibus magnopere
laborant, ne Eccleſiam opprimat opinio, quòd ritus humani
ſint neceſſarii cultus.
Wadituſus. §. 7. Hæc eſt ſimplex ratio traditionum interpretanda-
S videlicet, ut ſciamus eas non eſſe Neceſſarios Cultus, & ta-
men propter vitanda ſcandala in loco ſine ſuperſtitione ob⸗
ſervemus. Et ſic multi docti & magni viri in Eccleſia ſenſe-
runt, Nec videmus quid opponi posſit. Certum eſt enim
Lue. 1o0, 16. ſe atentiam illam: Qui vos audit, me audit, non loqui de
traditionibus, ſed maximè contra traditiones facere. Non
eſt enim mandatum cum libera, ut vocant, ſed cautio de
rato, de ſpeciali mandato, hoc eſt, Teſtimonium datum A-
poſtolis, ut eis de Alieno Verbo, non de proprio credamus.
Vult enim Chriſtus nos confirmare, quemadmodum opus
erat, ut ſciremus Verbum traditum per homines efficax eſ-
ſe, nec quærendum eſſe aliud verbum de cœlo. De traditio-
mibus non poteſt accipi, qui vos audit, me audit: Requirit⸗
enim Chriſtus, ut ita doceant, ut ipſe audiatur, quia dicit:
Me audit. Igitur ſuam vocem, ſuum Verbum vult audiri,
non traditiones humanas. Ita dictum quod maximè pro
nobis facit, & gravisſimam conſolationem & doctrinam
oo. Continet, detorquent iſti Ani ad res nugacisſimas, difcri-

P. 164 mhiinet; *
mina ciborum, veſtitus, & ſimilia.

object Ebre. §. 8. Citant & hoc: Obedie præpeſitis veſtris. Hæc ſenten-

, 12. tia requirit obedientiam erga Evangelium. Non enim con-
ſtituit

——. — —‚12— . —,„

ECCLESIASTICA. 267
Hlituit regnum Epiſcopis extra EKvangelium. Nec debent E-
piſcopi Traditiones contra Evangelium condere, aut tra-
ditiones ſuas contra Evangelium interpretari. Idque cum
faciunt, obedientia prohibetur, juxta illud: Si quis alind Epan-
gelium docet, anathema ſit, Gal. 1, S. p. 41. 319.
§. 9. Idem reſpondemus ad hunc locum: Quidquid dixe: Mat. 2), 2.
rint, facite, quòd conſtet, non univerſaliter præcipi, ut om-
nia recipiamus, quia alibi jubet Scriptura plas obedires Act.5,29,P. 7 7
Deo quàm bominibun. Qnande igitur impia docent, non 329:
ſiit audiendi. Hæc autem impia ſunt, quòd traditiones
humanæ ſint cultus Dei, quòd ſint neceſſari cultus, quod
mereantur Remiſſionem peccatorum & vitam æternam.
§F. 10. Objiciunt & & andala pablica, & motus qui exorti Scandala⸗
ſunt prætextu noſtræ doctrinæ. Ad hæc breviter reſponde Faga.
mus. Primùm conſtat Dei beneficio Principes noſtros habere Reſp. Hopfa.
abedientem populum in ſuis ditionibus. Ethoc ipfum do- D Ef.
Grinz genus quod ſequimur, quia amplisſimis laudibus “ recer
ornat autoritatem Magiſtratuum, auget reverentiam er-
gaeos. Ea res etiam plurimum conducit ad tranquillita-
temretinendam. Deinde ſi conferantur in unum scandala e-=
omnia, tamen hi duo Articuli, videlicet, quòd gratis conite- —
quamur Remisſionem peccatorum, propter Chriſtum per b en rorii.
fidem, & quòd juſti propter Chriſtum reputemur fide, non 116113 aeet⸗
