Curioſitas
vetita.

Rom. 11, 2 7.
Pſ. 92, 6. 119, 10 5.
Eſ. 40.12. Tap. 2,
22. C. 17, I. Sap.
15, 19.
Reſervatum
tempori.

772 XI. DE ETERNA DEI
ter illa enim, quæ nobis de hac re, in Chriſto, manifeſtè pro-⸗
poſita ſunt, multa adhuc Dominus reticuit & occultavit: ea-
que ſoli ſuæ ſapientiæ & ſcientiæ reſervavit. Talia inveſti-
gare, cogitationibus noſtris indulgere. aliquid de iis ſtatuere,
aut ſcrutari nobis non licet. Hæc admonitio in hoc myſte-
rio apprimè neceſſaria eſt. Ea enim eſt corruptæ naturæ no-
ſtræ curioſitas, ut magis iis, quæ abſtruſa & arcana ſunt, in-
dagandis, quam iis, quæ de hoc negotio Deus nobis reve-
lavit, cognoſcendis delectemur: præſertim cum quædam in
hoc myſterio tam intricata & perplexa occurrant, quæ nos
in mentibus noſtris acumine ingenii noſtri, conciliare non
poſſumus ſed neque id nobis à Deo demandatum eſte qua-
re ejusmodi rebus perveſtigandis ſuperſedere oportet.

F§. 48. Dubium quidem non eſt, quin Deus exactis-

ſimè & certistimè ante tempora mundi præviderit, & hodie
etiam norit, quinam ex eorum numero, qui vocati ſunt, in Chri-
ſtum credituri, aut non credituri ſint: qui ex converſis, in fide
perſeveraturi ſint, qui non: &, qui in peccata gravia prolapſi,
erigendi rurſus ſint, & qui in ſceleribus perituri. Et haud
dubiè etiam numerus eorum, qui ſalvabuntur, & damnando-
rum, Deo probè notus eſt. Quia verò Dominus talia arcana
ſoli ſuæ ſapientiæ reſervavit neque ea de re quicquam in Ver-
bo ſuo revelavit: multo verò minus hæc myſteria cogitatio-
nibus noſtris indagare nos juſſit: quin potius, ne id conare-
mur, prohibuite non decet nos cogitationibus noſtris indul-
gere, ſtatuere aliquid aut illa occukisſima inveſtigare velle:
ſed in Verbo ipſius revelato (ad quod ille nos ablegavit) ac-
quieſcere nos oportet Il. Pet. 1, i9.
§. 49. Novit etiam Dominus procul dubio tempus &
horam eamque apud ſe conſtituit, quando, videlicet, unum-
quenque vocare, convertere, & lapſum rurſus erigere velit⸗
Quia verò id nobis non eſt revelatum: intelligimus hoc no-

bis injungi ſeriò, ut ſemper prædicando & tractando Dei ver-

bo inſtemus, tempus verò, & horam converſionis Deo per-
mittamus Mat. 20,7.10.2,4. Acl. 1,7.

§.50.

repre

Verb
Iig
Aule

ſet,
his
gear
gae
eret
ſaln
A
in
pee
i⸗
obſ
do
niS
.
V
VN
dis
Vo
Ro

PREDEST. ET ELECT. „y;

S§F. zo. Ad eundem modum cum videmus, quòd Deus Gratia cur
Verbum ſuum alicui regno aut ditioni donat, idem verè a negata?

li genti non largitur- item, quòd id ipſum ab uno populo
aufert, alii vero diutius concedit: quod hic induratur & in
reprobum ſenſum datur, ille verò, qui in eadem culpa hæ-
ret, ad Deum convertitur: cavendum eſt diligenter, ne in-
his rebus expendendis cogitationibus noſtris nimium indul-
geamus. Paulus autem certas metas nobis poſuit, quous-
que progredi liceat. Iubet enim Rom.II,22. nos in illis, qui
pereunt, conſiderare juſtum Dei IVDICIVM : in illis verò, qui
ſalvantur, immenſam Dei MISERICORDIAM. Verbi gratia:
Si Dominus Verbum ſuum aufert, hominem indurat, atque
in ſenſum reprobum tradit: hæc ſunt juſtisſima & digna-⸗
peccatis ſupplicia: quòd, videlicet, cœleſti doctrina totam
aliquam provinciam aut gentem (propter Verbi divini con-
temtum) privat, eamque ita punit, ut hoc ingens malum-
etiam in ipſorum poſteritatem redundet: ut eſt videre in
obſtinatis & perditisſimis hominibus, ludæis. Et hoc mo-
do Dominus quarundam provinciarum & perſonarum pœ-
nis demonſtrat, quibus nos malis digni eſſemus, qui Deo
pro revelato verbo ingrati ſumus, & indignè Evangelio vi-
vimus, Spiritum ſanctum ſæpe graviter contriſtamus. Et
vult Dominus, ut illorum exemplis moniti, in timore Dei
vivamus: &, ut ipſius bonitatem (quæ præter meritum no-
bis contingit) in nobis, quos verbo ſuo dignatur, neque
nos indurat, agnoſcamus, & grata mente celebremus.
Rom 1I, 17.

Idcirco, iræ divinæ & æternæ damnationis rea ſit: Deus no-
bis prorſus nihil debet: neque ullo jure tenentur, ut nobis
Verbum ſuum & Spiritum ſanctum largiatur, atque gratia &
favore nos proſequatur. Qujd? quòd ſæpe etiam ea dona
quæ ipſe nobis largitur, repudiamus, nosque æterna vita indi-
gnos reddimus. Aét. 3,45.. Iuſtum igitur ſuum judicium, quod
hominum impietas meretur, conſpiciendum in quibusdam⸗
regais, populis, perſonis, proponit: ut nos cum illis col-
„ CcCC 3 lati,

§. F. Cum enim natura noſtra peccato corrupta, & Ius negandi.

74 XI. DE ETERNA DEI
lati, & quam ſimillimi illis deprehenſi, tanto accuratius Be-
immenſam miſericordiam (quæ nulli merito noſtro debetur,)
in paſis miſericordiæ agnoſcere & laudibus ex animo vehere, at-
que coram aliis commendare diſcamns. Kom.9, 23.

§. 5ꝛ. IIIi enim nulla afficiuntur injuria, qui pœnas ſuæ
impietatis luunt, & ſcelerum ſuorum ſtipendia accipiunt. At
in his, quos Deus luce Verbi ſui donat, eamque apud ipſos
conſervat, qua miſeri mortales illuminantur Convertuntur,
ſalvantur, Dominus immenſam ſuam gratiam & miſericor-

diam, ſine ipſorum meritis commendat, &illuſtrioremreddit.

F. 5. Quare cum eò usque in hujus articuli medita-
tione progredimur, tum in tuta & regia via ambulamus. Scri-

Conf. Tarnov. ptum eſt enim de hoc myſterio: Perditio TVA ef Lrazl: TAN-

b. e Raſch. TPVMMODO in me AVXILIVM TVVM. CO/3. Quzcunque
Erane⸗ Treer. autem cogitationes aut quicunque ſermones extra hos car-
X Gecn. ceres evagari volent, eos ſtatim cohibeamus :& cum D. Pau-
L. T. 2. 179. 10 labellum digito compeſcamus: memores dicti Apoſtolici:
Luth. T. HI. A. O Bomo, tu quis és, qui reſpondes Deo?“ Rom. 9,20.
Jf. 105. g. I51.
Arcani cul- §. 54. Et ſanè, quòd in hoc articulo non omnia per-
tus. ſcrutari & perveſtigare posſimus aut debeamus, docet D.
Paulus ſuo ipſius exemplo. Cum enim de hoc articulo mul-
tis &Verbo Dei revelato diſputaſſet: tandem cum eò ven-
tum eſſet, ut diceretur, quænam Deus arcanæ ſuæ ſapientiæ
de hoc myſterio reſervàſſet: ſilentio ea involvit, diſputatio-
nem abrumpit, eamque his verbis concludit. O aliudo
divitiarum ſapientiæ & ſeientiæ Dei quàm incomprebhenſibilia ſunt
Judicia ejus : Quis enim cognovit ſenſum Domini &. Eum au-
tem ſenſum ſen animum Domini incognitum dicit Paulus,
quem Deus in verbo ſuo non revelavit. Rom. I1,77.

Gratia in C. F. 55. Fterna enim Dei prædeſtinatio, in Chriſto, & ne-
Ppheſ.nz. quaquam extra mediatorem Chriſtum, conſideranda eſt.
In Cbriſßo enim elegit nos Deus, antequam mundi funda-
menta

uvn,

40
vel⸗
eſti
liu
TE.
gui
ſana
uia
ſace
SA
lib/
vel
tum
ſal⸗
er
ſu
ten
vol,

Gi⸗

ſan

ne
I

⸗

ſancto verò Chriſtus Lo. 6z7.16094. inquit: IUlle me clarifcabit,

PRFEDEST. ET ELECT. 77 ½
menta jacerentur. Et ſcriptum eſt: quòd Dominus dilexerit Eopbi, 6.
nos IN DILECTO. Hæc autem electio de cœlo nobis re-
velatur, per verbi Dei prædicationem. Sic enim Pater cœ-
leſtis de unigenito ſuo Filio Matth i, 5. loquitur: Hic eſt Fi-
lius meus diletctus, in quo mihbi complacitum eſt: HVNC AVDI-
TE. Chriſtus autem Matth. 1t, 28.6.22,6. dicit: Venite ad me omnes,
qui laboratis & onerati etu: & ego reficiam vos. De Spiritu

quia de meo accipiet, & annunciabit vobis &c. Itaque tota
facratisſima Trinitas, PATER, FlLIVS, ET SPIRITVS
SANCTVS, ablegat omnes homines ad Chriſtum, tanquam ad Phil. Müller.
librum vitæ: ut in eo æternam Patris prædeſtinationem in . Nmen is
veſtigent & cognoſcant. Hoc enim jam ab æterno decre- ſrdr.
tum eſt à Patre, quòd eos, quos ſalvare vult, per Chriſtum elo ,
ſalvos facere velit. Id Chriſtus etiam confirmat Io. , 6: di- Da.
cens: Nemo venit ad Patrem niſi per me. Et alibi Io. 10o⸗g. Ego
ſum oſtium : ſi quis per me introierit, ſalvabitur. Chriſtus au-
tem, anigenitus quippe Dei Filius, qui eſt in ſinu Patris, nobis
voluntatem Patris cœlestis Io. tas. atque hac ratione etiam ele-
Gionem noſtram ad vitam æternam annunciavit: idque his
verbis: Fœnitentiam agite, & credite Evangelio: appropinqua-
vit enim regnum cœlornmt Et alio loco Marc. i is. ait: Hæc est
VOLVNTAS EIVS, QCI MlISIT ME, ut qui Filium vi-
det, & credit in eum, babeat vitam æternam. Et alibi Lo. 3,16.
Sic Deus dilexit mundum, at Filium ſaum unigenitum daret, ut
omnis qui in eum crediderit, non pereat, ſed babeat vitam æ
ternam.

S. 56. Hanc dulcisſimam concionem vult Deus Pater Captanda.
ut omnes homines audiant: vult, ut ad Chriſtum veniant.
Qyj verò venerint, eos Chriſtus non à ſe repellit. Sic
enim ſcriptum eſt: Quod venerit ad me, non ejiciam forar.
Io. 6,37.

S. 57. Vt autem ad Chriſtum venire posſimus, Spiritus Facultas 4
ſanctus per auditionem Verbi Dei veram in nobis fidem ope- Spiritus.
Ccc 4 ratur.

776 XI. DE ETERNA DEI

„ ratur. Sic enim Apoſtolus Rom. io, ö. ait: Fides eſt e auditu ven-

bi Dei- quando, videlicet, illud ſincere & purè annunciatur.
Eura inanis. §. 58. Qui igitur æternæ ſalutis vero deſiderio tenen-
p. 5yg. tur, non macerent atque excrucient ſeſe cogitationibus &
imaginationibus, de arcano Dei conſilio: an ad vitam æternam
Pſal. o, 39, 43. ſint prædeſtinati, & ordinati: quibus curis Satanas pias men-
Ex.3 2,32. Eut. es quandoque affligere atque excruciare ſolet. Chriſtum
20. Phil. g,2. potius audiant: & in eum, ut in Librum Vitæ intueantur:
Pp.y,. C. 21,26.,
in quo perſeripta eſt omnium filiorum Dei electio ad vitam
æternam. Hic verò omnibus hominibus, absque ullo diſcri-
mine teſtis locupletisſimus eſt: banc eſe Dei voluntatem, ut
omnes homines ad Chrißtum veniant, qui peccatis gravati & one-
rati ſunt “ ut ab ipſo recreentur & ſalutem æternas conſequantur.
Mat. I,25. lo. 6,36.
Pietate oputs. §. 59. Huic doctrinæ & admonitioni fidelisſimæ Fili
Dei pareamus, vitam emendemus, & verè pœnitentiam aga-
mus: ſed & promisſioni Evangelicæ fidem adhibeamus, to-
tamque noſtram in ipſum fiduciam collocemus. Quia verò
hæc noſtris viribus & ex nobis ipſis præſtare non poſſumus,
Spiritus ſanctus ipſe per Verbum & Sacramenta, in nobis pœ-
nitentiam & fidem vul operari. Vt autem in bono iſto pro-
poſito usque ad beatum finem progredi, perſeverare, atque
in vera pietate conſtantes manere valeamns: invocandus
eſt Deus ardentibus votis, ut gratiam nobis ſuam benignè
largiatur, quam ille nobis in ſacro Baptiſmate pollicitus eſt:
nec dubitemus, quin eam ſit, juxta promisſionem ſuam⸗,
nobis donaturus. Hoc enim Chriſtus nobis ipſe ſanets
Promiſit. it, dicens: Quis autem ex pobis patrem petit panem:
nune’zuid apidem bit lli? aut Piſeem, nunquid pro piſcie Eerpen-
zem dabit ili & zut R. petierit ovum e nunqguid porriget
illi ſeorpionem? ſi ergd vos, cum ſitis mali, noſti is bona dona dare ſi-
Uiis veſtris, quanto magis Pater dekter cl ſtus dabit Syiritun, w bonum
ecmtibuif 1 *Luc nt.
§. 60. Et quia Wiritus ſanbtusi in Eleblis, qui jam in Chri-
1. Cor.3, 16. ſtum cre dunt, babitar, et sn templo ſao & in ipiis non eſt otio-
. Cor.6i6. ſus, ſed impellit filios Dei;, ad obedientiam mandatis Dei
Præſtan-

ſeſe

nor
der

n

en
den⸗
18
en⸗
W
tam
ſcri.
N
Ine-

Ii.

PREDEST. ET ELECT. 777
præſtandam: ipſos etiam credentes non otioſos eſſe, multo
verò minus Spiritui ſancto reſiſtere decet. Exerceant igitur
ſeſe in omnibus virtutibus- homine Chriſtiano dignis: in⸗
omni, videlicet, pietate, modeſtia, temperantia, patientia, &
& charitate fraterna: wagnamque ailigentiam adhibeant, ut vo-
cationem & elebtionem ſuam firnmam faciant ut tanto minus de
ea dubitent, quanto efficacius Spiritus ſancti virtutem & ro-
bur in ſe ſentiunt. Spiritus Dei enim teſtimonium perhibet electis,
quòd ſint filii Dei. Rom. S. 6. Quod ſi etiam aliquando in⸗
tam graves tentationes inciderint, ut prorſus nullam amplius
inhabitantis Spiritus Dei virtutem in ſe animadvertere pos-
ſint, ut cum Davide queribunda voce dicant: Ego dixi in ex-
ceſſu mentis meæ, projettus ſam à facie oculorum tuorum tamen
rurſum ſe erigant, & illud „cum Davide, adjiciant: utcun-

que ahiud in ſe ſentiant:) Ieo exandißti vocem orationis mex,

dum clamarem ad'te. Pft, 24.

8. 61. Cum etiam electio nôſtra ad vitam æternam
non virtutibus aut juſtitia noſtra, ſed ſolo Chriſti merito, &
benigna ceœleſtis Patris voluntate nitatur: qui ſeipſum negare
non poteſt: (cum in voluntate & eſſentia ſua ſit immuta-
bilis:) eam ob cauſam, quando filii ipſius obedientiam
non præſtant, ſed in peccata la buntur, per Verbum eos ad

1. Perr. I, I0.
I. Joe 79 7 .

renia lapsiis

Rom. 11, 29.
2. Tim. 2, Iz.

pœnitentiam revocat: & Spiritus ſanctus per Verbum vult

in iis efficax eſſe, ut in viam redeant, & vitam emendent.
Quando igitur vera pœnit: ia & fide rurſus ad ipſum ſeſe
convertuut: Pater cœleſtis animum ſuum baternum con-
ſtanter omnibus ſuis oſtendere vult, qui ad Verbum ejus
tremunt, & ſeriè reſipiſcunt. Sic enim ſcriptum eſt: ſi dimi-
Ferit vir Axorem ſuam, & recedens abh eo, viro alteri nupſerit, nunquid
,evorteretur ad eam ultra?“ nunquid non ipſa terra ſic contaminare-
trà Tu autem fornicata es cum amatoribus multis TAMEN

REVERIERE AD ME, dicit Dominus I'bön er.zziia.

§. 62. Quòd verè in Gacris literis aſſeritur: neminem ad Chri-

Trablio

Kum venire poſſe, niſßi Pater eum trabat id pié & rectè di- Patris.

CccC 5 Citur.

lIer. 31, 3:

Ishann. 6,44.

778 XI. DE ETERNA DEI
citur. Pater autem neminem trahere vult, abique mediis, ſed

utitur tanquam ordinariis mediis & inſtrumentis, Verbo ſuo on
& Sacramentis. Et neque bPatris neque Filii voluntas eſtt, .
ut quisquam prædicationem verbi negligat aut contemnat, mi
& interim expectet, donec à batre, absque Verbo & Sacur
mento trahatur. Pater enim trahit quidem hominem, vir-
tute Spiritus ſui ſancti: trahit tamen eum juxta ordinem A 3Di
ſe decretum & inſtitutum, videlicet, per auditionem Verbi len
divini, tanquam reti aut ſagena „ qua eleéti è faucibus die,
Satanæ eripiuntur. Ad conciones itaque ſacras miſeri pec-
catores conveniant, Verbum Dei accurata diligentia audi- A⸗
ant: neque dubitent, quin Pater eess ad Filium ſuum Chri- . a
ſtum ſit pertracturus Spiritus enim ſanctus virtute ſua,
miniſterio adeſſe, & per illud ad hominum ſalutem vult: u!
Luther. T. A. Operari. Et hic eſt zractas ille Patris, de quo Sacræ literæ ien
F. 623.651. ſeq. 10 quuntur.
Rom. X, &.
Incredulo- §. 6;3. Quod autem non omnes, qui Verbum Dei au- 1
rum caſus, diunt, credunt: ideoque ad graviora ſupplicia in æternum⸗
damnantur: non exiſtimandum eſt Deumillis ſalutem invi- nn
dere. Ipfſi potius ſuæ perditionis cauſa ſunt, & culpam ſu- 7
Hoſ. 13, ſtinent: propterea, quèd Verbum non ea intentione, aut Nn
. d. 60 propoſito audierint, ut illud ſeriò & cum deſiderio diſce- ,
ree nze. ,146. rent: ſed ut auditum Verbum ſpernerent. blasphemarent, e
1. Cr. 4, J. Convitiis proſcinderent: & quòd Spiritui ſancto, qui per- “M
2. Petr. 2, 22. Verbum in ipſis operari volebant, reſiſterent. Tales olim zhe
Ebr. 1o, zg. erant Chriſti temporibus Phariſæi, eorumque aſſeclæ.
aſa iræ gra- §. 64. Et accuratè Apoſtolus diſtinguit inter opu⸗ Dei: 4
tiæ unde? gui ſolus fucit vaſa honoris: & inter opus Diaboli & bominis:
qui, ex inſtinctu & impulſu Diaboli (nequaquam autem im- e
Rom. 9, 22. pellente Deo) ſe ipſum vas contumeliz ſecit. Sic enim ſcriptum be
2. Sam. I,S. eſt: Deus ſuſtinuit in multa patientia, vaſa iræ, aptata iv interitumeut Su⸗
*: Petr. 3, g9. oſtenderet divitias gloriæ ſuæ in vaſa miſericordiæz, quæ præparavit in
emp. 1⸗, 1e. gloriam. His verbis Paulus diſertè dicit: Deun vaſa iræ multa H ei
Patientia ſuitinuige: non autem dicit: Deum FE CISS . va-
d IIrE 31.

0ſuo
gelt,
nnit,
acra⸗
Vir-
emn 4
Verbi
ibus
pec.
audi.
Chui.
ſa⸗
ult.⸗
teræ

lau⸗
ſu⸗

PREDEST. ET ELECT. 79
ſa iræ, Si enim hæc ipſius fuiſſet voluntas, ut vaſa iræ fierent,
non multa certè opus erat divina patientia. Quèd autem Io. Major des
aptata ſunt ad interitum, in cauſa ſunt Diabolus & homines: Vaſis Iræ.
nullo autem modo Deus Optimus Maximus.

§. 65. Omnis enim præparatio ſeu aptatio ad interitun Præparat.ad
à Diabolo eſt, & ab homine, per peccatum: nequaquam au- Interitum.
tem à Deo. Deus enim non vult, ut homo ullus daumnetur: quo- 2. Fetr. 3, 9.
modo igitur hominem ad damnationem præpararet ſeu apta- "am. 11, 14.
ret? Vtenim Deus non eſt cauſa peccati: ita etiam non eſt c, .
panz, hoc eſt, damnationis: ſed unica cauſa damnationis 7.
eſt peccatum. Stipendium enim peccati mors est. Rom.6, 23. Et,
ut Deus non vult peccatum, nec peccato delectatur: ita⸗
etiam non pult mortem peccatoris, neque ipſius damnatione-
delestatur. Ezech. 33, IIl. Non enim vult Deus quenquam perire,
ſed potius ut omnes pænitentiam agant. 2. Pet.3, 9. Sic enim ſcri-
ptum eſt in Ezechiele 18, 32.33. Vivo ego, dicit Dominus, nolo Philip. Mäüller.
mortem peccatoris: ſed ut convertatur & vivat. Et Paulus di- Diſp. d. h.r.
ſertis verbis teſtatur, quòd ex vaſie ignominiæ, paſa in hono-
rem (per virtutem & operationem Dei) fieri poſint. Sic e-
nim 2. Tim. 2, 20, 21. ſcribit : Si quis emundaverit ſe ab iſtis, erit
vas in honorem, ſanétißcatum & ntile Domino, ad omne opus bo-
num paratum. Qui autem ſe emundare debet, eum neceſſe
eſt prius fuiſſe var ignominiæ. De vaſis autem miſericordiæz
Apoſtolus clarè dicit, quòd Dominus ipſe præparaverit ea ad
gloriam id quod nequaquam affirmat de damnatis: qui ipſi
(non autem Deus) ſeſe vaſa damnationis fecerunt. Rom. 9, 22.
II. Pet, 2. Ebr. 6, OD0. .

§. 66. Sed & hoc magna cura conſiderandum, & di- poccarz pee-
ligenter apud animum memoriamque deponendum eft: wιιι punita.
quando Dominus peecata peccatis punit: hoc eſt, cum eos, Ppil. 2, 12. ih.
qui aliquando converſi fuerant, propter ſubſequentem ſe- Luther. I. V. A.
euritatem carnalem, contumaciam in ſceleribus, & propter Fszz.
voluntaria flagitia punit excæcatione, & induratione: id
non ita accipiendum eſſe, quaſi Deus nunquam ſerio vol⸗
1et,

7820. Xl. DE EFTERNA DEI
iſſet, ut tales ad agnitionem veritatis pervenirent, & ſalu-

tem conſequerentur. Vt enim hæc voluntas Dei revelata⸗=

eſt: quòd Deus omnes refipiſcentes & in hriſtum creden-

tes, in gratiam recipere velit: ita & hæc eſt Dei revelata vo-
luntas, quoòd eos qui ſpontèò ſeſe A ſancto Dei mandato avertunt,

in coinquinationes mundi ſe' denug implicant, 2, Pet 2, 20. & Satanæ

cor adornant, Luc. II, 26. ſpiritumque gratiæ contumelia aßfkciunt,
Ehbr. 18, 29 ſeverisſimè punire velit: & quod tales, ſi in impie-
tate perſeveraverint, indurandi, excœcandi, & in æternum
. damnandi ſint.
Induratio g. 67. Itaque Pharao (de quo Exod, 9,16. Rom. 9, 5. ſcriptum
Pharaonis. eſt: In hoc ipſum éxtitavi te, ut oſtendam in to virtutem meam: &
ut annuncietur nomen meum in univerſa terra) non ideo periit,,
quòdDeus illi ſalutem invideret: aut quaſibeus ipſius damna-
tione & interitu dele ctaretur. Deus enim non vult quenquam peri-
re (ut ſepe jam dictum eſt:) neque morte Peccatoris delectatur:
ſed vultzut convertatur & vivat. EzIö 72 6 & II. Act. 17o.1. Tim. 2, .
2. Pet.-z, g. .
§.68. Quòôd autem Dominus cor Pharaonis indurat, ut
Ex. 5, 1. c. 7. Pharao ſubinde peccando pergat, & quo gravius admonetur,
13,22. 6. 5 151. 60 magis ipſe induretur . id pœna eſt antecedentium ipſius
c. 9, 7,.. c. -o, Deccatorum, & immanisſimæ & multiplicis tyrannidis, quam
17, 27. in fiios Iſrael (contra conſcientiæ ſuæ ſtimulos) exercuerat. Et
cum Dominusipſi Verbum ac voluntatem ſuam annunciari
curaret: Pharao verò nihilominus ex propoſito & deſtinata,
malitia ſimpliciter, adverſus omnes exhortationes & admoni-
tones contumaciter infurgeret: Dominus manum ab eo ſuam
retraxit, eum deſeruit: atque ita cor ipſius induratum eſt: un-
de Dominus poſtea juſtum judicium ſuum adverſus eum-⸗
executus eſt Omninò enim Pharao æterno gehennæ incendio
dignus erat. Et ſanè D. Paulus exemplum Pharaonts non alio fi-
ne adfert, quàm ut eo ipſo Dei juſtitiam declararet, quam ille
in impœnitentibus hominibus, & Verbi divini contemtoribus
puniendis, demonſtrat. Nequaquam autem Pauli mens eſt,
quòd Dominus Pharaoni aut ulh alii homini ſalutem invideat:
aut quòd in arcano ſuo conſilio quenquam ad damnatio-
nem

— r— ——

PREDEST. ET ELECT. „81
nem prædeſtinaverit, ut ille nullo modo ſalutem conſequi
posſit. J
. 69. Hac pia doctrina & declaratione articuli de æ- Dectrinæ
terna & ſalvifica Electorum filiorum Dei prædeſtinatione, Scopus.
Deo gloria ſua omnis ſolidè tribuitur: quod videlicet mera
& gratuita miſericordia in Chriſto (absque omnibus noſtris
meritis aut operibus) ſalvos nos faciat, ſecundum volun-
tatis ſuæ propoſitum. dic enim ſcriptum eſt:. Qui pradeſtina-
pit nos in adeptionem filiorum, per Ieſum Chriſtum, in igſum: in
laudem gloriæ gratiæ ſuæs in qua acceptos nos fecit, in dilecto
Eyph. I,6. B
§. 70. Falſum igitur eſt, & cum Verbo Dei pugnat, Cooperatio
cum docetur, quòd non ſola Dei miſericordia, & unicum pominis an?
ſanctisſimum Chriſti meritum verum etiam ALQWID IN
NOBIS, cauſa ſit Electionis divinæ: propter quod nos Deus p. 5yr.
ad vitam æternam prædeſtinaverit. Non enim tantuùm, an-
tequam aliquid boni faceremus, verùm etiam, priusquam-
naſceremur, imò antejacta fundæmenta mundi elegit nos Deus in
Chrißo. De hac gratuita electione Paulus ad hunc modum
ſcribit: Cam enim non dum nati faiſſent (Jacob & Eſau) aut ali-
quid boni egiſſent, aut mali Kom g. ut ſecundum electionem propo-
frum Dei maneret: non ex operibus, ſed ex vocante dictum eſt ei
Gen. 25, 22. Major ſerviet minori: ſicut ſiriptum eſt Mal. 1, 4.
lIacob dilexi: Eſau autem odio habui.
71. Sed & hæc pia doctrina nulli vel ad animi angu Præcluſio
ſtias, vel ad vitam diſſolutam & impiam ullam occaſionem malitiæ.
præbet: quando videlicet homines docentur, quòd de ele-
Gione ſua in Chriſto, qui Liber Vitæ eſt, & ſanctèò ejus Evan- Phil. 43.
gelio, inquirere debeant. Evangelion enim nullum reſipi-
ſtentem peccatorem à ſalute excludit: ſed ad pœnitentiam,
ad agnitionem peccatorum ſuorum, & ad fidem in Chri-
fſlum concipiendam omnes peccato gravatos & ſenſu iræ Mat1,25.
Dei perturbatos peccatores vocat & invitat: & Spiritum lo. 6,37.
ſanctum ad emundationem & ſanétificationem noſtram pro- Luc. m,.
mittit. Etenim hic articulus rectè & dextrè explicatus, veram
& omnium firmisſimam conſolationem perturbatis meyti⸗

7³2 XI. DE ETERNA DEI
bus præbet; quia inde certi fiunt, quèd ſalus æterna non in
manu ipſorum ſit poſita: (quippe quam aliàs multèò facilius,
quàm Adam & Eva in paradchſo, imo ſingulis horis & momen-
tis amitterent: ſed norunt, eam in clementi divina prædeſti-

natione fundatam eſſe: quam nobis revelavit in Chriſto, ex ę

cujus manit nemo nos rapiet Io. 16, 29 2. Tim. Z, 1g.

PErronea do- §. 722. Quare ſi quis doctrinam de æterna Dei præde-
Arinas. ſtinatione eo modo proponat, ut vel perturbatæ mentes ex
Vt Calvin. & ea conſolationem nullam haufire posſint, ſed potiùs ad de-
Neſure. MVh. ſperationẽ illis anſa præbeatur: vel impœnitentes in ſua ſecu-
ir. pontife. ritate, improbitate & malitia confirmentur: tum nihil certius
Conc. Trid. §. eſt, quàm quòd articulus de electione non ad normam
VL.cie. contra & juxta voluntatem Dei, ſed ſecundum humanæ rationis cœ-
Chemn. P. p. cum judicium, & ex impulſu atque inſtinétu Diaboli malè
m. 299. & perversè doceatur. Quicquid enim ſerigtum eſt (ut Apo-
ſtolus teſtatur) in dictrinam noſtram ſeriptum eſt, ut per pati-
entiam & conſolationem Scripturæ ſpem babeamus. Quod ſi no-
bis per cripturam conſolatio illa vel enervatur, vel eripitur:
certo certius eſt, Scripturam contra ſententiam & mentem,

Spiritus ſancti explicari & intelligi Rom. ), 4.

F. 73. In hac ſimplici, perſpicua & ſalutari declaratio-
ne, quæ in voluntate Dei revelata ſolidisſimum habet funda-
mentum, acquieſcimus. Et omnes argutas, curioſas, & ad
ædificationem inutiles quæſtiones atque diſputationes fugi-
mus atque averſamur. Etſi quæ huic ſimplici, ſinceræ at-
que ſalutari explicationi repugnant, ea rejicimus atque

damnamus.
Clauſula o. §. 74. ET HEC de Controverſis Articulis (de
peris. quibus inter Theologos Auguſtanæ Confesſionis multos

jam annos diſputatum eſt: cum quidam erraſſent, atque
gravisſimis disſidiis cauſam dediſſent) dixiſſe ſufficiat. Ac
peramus, omnes, tam adverſarios, quâm amicos noſtros
deprehenſuros, noſtrum propoſitum haudquaquam füuis-
ſe, propter temporariam pacem, tranquillitatem, aut-⸗
concordiam aliquid (cum jactura aut detrimento æternæ
atque

hoc
cor
mo
nol
vel
mer
ex⸗
pro
ſe
tat
ys
tur:
(on
Warr

PRXEDEST. ET ELECT. 783
atque immutabilis veritatis cœleſtis) cuiquam largiri: etenim

hoc non in noſtra eſt poteſtate. Neque verò talis pax & con-

cordia, quæ veritati adverſarentur, & ejusdem oppresſionem
molirentur diu durare poſſent. Sed & ne in animum quidem
noſtrum unquam induximus, purioris doctrinæ corruptelas,
vel jam manifeſtos damnatosque errores fuco quodam com-

mendare, disſimulare aut occultare. Hanc verò concordiam

ex animo dilgimus, & toto pectore amplectimur, eamque
pro virili (quantum quidem in nobis erit) promovere ſummo
ſtudio cupimus, qua Deo hon er ſuusillibatus ſervetur, veri-
tati Evangelicæ nihil decedat: nulli etiam falſo dogmati lo:
cus concedatur: peccatores ad ſeriam pœnitentiam inviten-
tur: perturbatæ mentes fide erigantur: in obedientia nova⸗
confirmentur: atque adeo perunicum Chriſti meritum, juſti⸗
tiam veram & ſalutem æternam conſequantur.

ARTICVLVS XII.
Cc I S E T sSECIA RII S, Q V I
Auguſtanam Confesſionem nun-
quam ſunt amplexi.

Piccard. 1565. docuit, licitum ſimalare, isſimulare fidem, cum omnib. communitar

re, unum tantàùm eſſepiritum Immortalem, Angelos & Animas mortales, cum haud

. Tr: . 22
ferè mortuum. Calvin. contra Libertinos, Autor Quintinus-

fesſionem non amplectuntur aut profitentur.

Iaquorum in hac declaratione nominatim nul-
G Slam mentionem fecimus. Hi ſunt, Anabapti-
ſte, Svvenckfeldiani novi Ariani, & Antitrim-
tari. Horum errores unanimi conſenſu ab omnibus Eccle-
fis Auguſtanam Confesſionem profitentibus, damnati ſunt.

Noluimus autem de illis erroribus in hoc ſcripto, niſi inci=
denter, agere, propterea quòd hoc tempore ſcopum illum
præficum habuerimus, ut petisfimum adverſariorum Pon-

tificio⸗

Art. XII. De
Hæreſibꝗ Aliis

VRREPSERVNE etiam hinc inde ahi quidam Stopus pra
THeretici & Sectarii, qui Auguſtanam Con- diltorzm.

Occupatio
de legg. a-
gendi.

784 DE ALIIS HAERETICIS.
tificiorum calumnias refutaremus. Ili enim ſine fronte in
toto Chriſtiano orbe Eccleſias noſtras earumque ſinceros
doctores hactenus traduxerunt, atque jatàrunt: Nen reye-
riri duos ſaltem Evangilitos con ionatoeres, qui de omnibus &
ſingulis artitulis Auguſtanæ Confiſſionis, conſentiant: ſed tantas
inter eos omnes eſſe diſſenſiones ut ne quidem amplius norint, quæ
ſie veræ Auguſtana Confeiſio , & ipfius gennina & germana ſen:
tentia. Non igitur nudis & paucis verbis, aut nominum
noſtrorum ſubſcriptionibus tantummodò de noſtro conſen-
ſu teſtari voluimus: ſed de omnibus articulis, de quibus ab
Auguſtanæ Confesſionis Theologis diſceptatum fuit, per-
ſpicuam, diſertam, ſinceram declarationem conſcribere volui-
mus. Idque eo conſiko fecimus, ut omnes intelligant, nos
illas controverſias & falſas opiniones, neque malitiosè disſi-
ſimulare neque occultare voluiſſe. Et deprehendent boni
& intelligentes viri, non hoc nos egiſſe, ut fucatam & ſimula-
tam concordiam faceremus: nec ut malis iſtis medicinam⸗
aliquam ſuperficiariam, ſed ut remedia ſolida & vera adhibe-
remus. Itaque ſententiam noſtram liquidisſimè propſuimus,
ut adverſarios etiam noſtros fateri oporteat, quòd in tota-
hac controverſiarum tractatione & explicatione, veram, ſim-
plicem, ſinceram, genuinam atque propriisſimam Auguſtanæ
Confeſſionis ſententiam retinere voluerimus. Et ſanè in ea
pia ſententia per gratiam Dei, conſtanter ad ultimum usque
Spiritum perſeverare cupimus. Et quantum quidem profi-
ciſci à cura noſtra, rationibusque miniſterii noſtri poteſt, non
connivebimus, aut ſilentio noſtro committemus, ut aliquid,
quòd cum genuina & pia Auguſtanæ Confesſionis ſententia
pugnet, in Eccleſias aut Scholas noſtras invehatur: in quibus
nos Deus & Pater Domini noſtri leſu Chriſti, doctores & pa-
ſtores eſſe voluit. .

§. 2. Ne quis autem tacitis nos cogitationibus accuſet⸗,
quaſi errores damnatos, earum hæreſium & ſectarum (qua-
rum ſuprà paucis mentionem fecimus) ulla ex parte appro-
bemus: facere non potuimus, quin publicè coram tota ke⸗
cleſia

mihr

Erpar
re,
untico
ae
dprob?
esmme
kunt
Chric-
Ki
Uet
konti
Mamt
alnd
gelii
afci⸗
Prrci

RK
4
nec⸗

30
teno⸗
lamn
püͤl
quad
(colla

tor

e in
eros

le⸗
76
nta,
946
ſen.
T
len.
Sab

per.
Dlui.
n08
isſi.
voni
wla⸗
amn.
nie⸗
MIUs,
ota⸗
n⸗
kanz
e
e
i.
non
entia
jbus
APa-

ur

o⸗
Ec-

mnibus (qualescunq; & quotcunq; tandem illi ſint) nulla

eyx parte ſubſcribere, aut eos approbare: ſed potius peni-
tus rejicere atq; damnare: propterea quòd eos impios & fa-
naticos eſſe, & cum Prophetica & Apoſtolica dod-
que cum pia noſtra Auguſtana Confeſſione, in verbo Dei

trina, at-
probè fundata, pugnare judicemus. Atque il ſanè erro-
res maximè in jis locis, & tum temporis potiſſimum irrepſe-
runt (ut eſt ingenium fanaticorum ſpirituum) ubi ſincero
Chriſti Evangelio locus non erat: & unde omnes ſince-
ri doctores & Confeſſores bvangelii fuêre repulſi aut eje-
Sti. Ubi enim craſſſſimæ & plusquam Cimmeriæz, ut dici
ſolet, Papatus tenebræ regnabant, ibi miſeri homines, qui

Pontificiam manifeſtiſſimam Idololatriam & falſam doctri-

nam tantum non manibus palpant, ex mera ſimplicitate
amplexi ſunt, quicquid à Papatu diſcrepabat, & ſub Evan-
gelii nomine ipfis obtrudebatur. Quorum malorum Pon-

DE ALIIS HKRRETICIS. 785
cLleſia in hoc ſcripto proteſtaremur, nos illis erroribus O-I. Anabaptifici.

tificia tyrannis, quæ ſinceram doctrinam perſequitur, vel

præcipuè cauſa eſt.

EFERRORE S ANAB A-
bTISTIARU M.
Ricimus & damnamus falſa Anabaptiſtarum dogma-
Sta, quæ jam recitabimus: ea enim neq; in Eccleſia Dei,

neq; in Politia, neq; in Oeconomia tolerari poſſunt.
Quòd juſtitia noſtra coram Deo, non tantùm in ſola

obedientia & unico merito Chriſti, verum etiam in noſtra
renovatione & propriajjuſtitia (in qua coram Deo ambu-

lamus) conſiſtat. Et eam probitatem ſeu juſtitiam anaba-
ptiſtæ ut plurimum in peculiaribus obſervationibus & ſua
quadam ſanctimonia, quaſi in quodam novo Monachatu
collocant. S 6

Luth. t. F. J. 291.
491. 146. 157.
344. 349. 444.
Hornbek Sum.
Controv. I. 5.
§. p. 13. 14.16. 17.
18. 593.

l. Pro Joſit.
P. 15.

Quod infantes non baptizati coram Deo non ſint pec- II. Non bapti.
catores, ſed juſti, & prorſus innocentes, & quòd in fua illa zeti Infantis

. .„ .

Sanbtitas.
P-⸗ 14.

786 E R R O R E S
innocentia ſine Baptismo (quippe quo non indigeant)
ſalventur. Et hac ratione negant atq; rejiciunt Anaba-

(P. 14. 54 ) ptiſtæ totam de Originali peccato doctrinam, & quicquid ad

eam pertinet.

III. Baptizandi §.6. Infantes non eſſe baptizandos, donec uſum rationis

ſol admitti. habeant, & fidem ſuam ipſi confiteri poſſint.

(p. 4.136 z01. 516.
79.) g. 7. Infantes Chriſtianorum ob eam cauſam (etiam ſine
IV Infans Fi. baptismo, & ante ſuſceptum Baptisma) ſanétos, & fllios
delium ſanbtus. Dei eſſe: quòd parentibus Chriſtianis prognati ſint. Unde
(P: 16.) & Baptismum non magnifaciunt, neq; admodum urgent.

Id quod pugnat cum expreſſis verbis promiſſionis: quæ

ad eos tantùm pertinet, qui fœdus Dei obſervant, neq; il-

lud contemnunt. Gen. 17.

V. Eccleſia Im- G. g. Non eſſe eam veram & Chriſtianam Eccleſiam, in
peccabila- qua peccatores reperiantur.

(d p. 140 . . . ⸗ . -
VI. Tem pla olim S. 9. Non eſſe conciones ſacras audiendas in iis templis,

Mihfalia fugien- in quibus aliquando Miſſæ Pontificiæ ſunt celebratæ.
da. G. 1o. Non habendum quicquam commercii cum Eccle-
VII. Fuga mi ſiæ miniſtris, qui & ſanctum Chriſti Evangelion, juxta
niſteri noſtri. piam auguſtanæ Confeſſionis ſententiam docent, & Ana-
(d. p. 144.) Papcicarum errores refutant: neque illis operam locan-
dam: quin potius, ut Verbi Dei corruptores fugiendos
atque vitandos eſſe.
VIII. Magifra- 6G. II. Magiſtratus officium non eſſe (in Novo Teſtamen-
am ilicuum c0) genus vitæ, homine & pio & Chriſtiano dignum.
N. sgien Jum §. 12. Hominem pium ſalva conſcientia offſicio magiſtra-
Fac inoro . par tus fungi non poſſe ſi ita res neceſſitasque ferat ut faci-
en dum Noroſi puniendi ſint. Deinde ne fubditis quidem Magi-
Non inpocan. ſtratus ſui Pen implorare licere. .
Aum. G. 3. Chriſtianos ſana conſcientia in foro civilijuramen-
X. Non Jaran- tum præſtare, aut magiſtratui ſuo fidem ſub religione ju-
un. risjurandi aſtringere non poſſe.
Kl. at. 9. 9. 14. Quòd Magiſtratus ſontes & morte dignos ſupplicio
S. Capitis amicere, ſine vulnere & labe confcientiæ nequéat.

Homi-

Pfum

eſtine

6a6

narian

Fr
lvort
Cum!.

ſtent

1rs,:

ta ve

chiſin

1

ſecn
exal
Vn
Ms
loc
Use
tate

AnbA.

nid 1
tionis

ImRne
Unde
Urgent.
: ue
deg,l.

amm, in

enpl,
4
Lecle⸗
&Ana-
locan⸗
endos

amen

Gr⸗
1facr
Magr

anne.

ne,H

eat⸗

e

ANALAPTISTARU'M. 797. Swencſeldici.
F. 15. Hominem Chriſtianum ſalva ſua conſcientia pro- XII. Ni! yro-
prium tenere ac poſſidere non poſſe ſed cogi quicquid id . 1, 1 alere.
uth. t. c.]. f. 4 8,

eſt in communem fiſcum conferre.
. 52553.‧359*

9.16. Hominem pium ſana conſcientia non poſſe caupo- XIII. Nec mer-
nariam aut mercaturam exercere, aut arma conficere. cari, militari.
