mundum diſperſum eſſe. Et adhuc hodiè multæ ſunt Chri-
Rianæ Eccleſiæ in Oriente, quæ ſuos habent miniſtros, qui
nec à Papa, nec à Pontificis ordinati & confirmati funt. Et
quia hæc ſuperioritas, quam Papa contra omnem Scriptu-
ram ſibi arrogat, prorſus eſt imposſibilis, & Ecclefiæ pasſim
in mundo ſparſæ Papam agnoverunt nec receperunt, ut⸗
monarcham ſcilicet, & Dominum, apparet, dominatum
ſtum non eſſe inſtitutum à Chriſto, & non eſſe ex jure divi-
no ortum. J
§. 19. VIII. Olim multa Concilia indhicta & congregata
fuerunt, in quibus Epiſcopus Romanus, nonut Præſes aſſe-
dit, ut Niceæ & alibi. Et hoc etiam argumentum eſt, Eccle-
ſiam tum temporis Papam pro Summo capite Ecchfiarum &
Epiſcoporum omnium non agnoviſſe.
F. 20. IX. Hieronymus inmquit: Si autoritas quærere-
zr, Orbis major eßt Erbe (Romana) Vbicunque fuerit Epiſco-
zus, ſve Romæ, ſive Eugubit, ſve Conſtantinopoli, Lve Rhegii, Pve
Alexandriæ, ſive Thebis, ſve Tanis, eusdem meriti & ſacerdotii
ſt &. Potentia divitiarum, & humilitas paupertatis, ſublimio-
em pel inferiorem facit.
G. 21. X. Et Gregorius ad Patriarcham Alexandrinum
ſeribit, petens, ne ab ipſo nominetur Hupremus & Eniverſalis
Epiſcopus. Et in Regeſtis ait: Ie Synodo Chalcedonenſi ob-
latung

315 DE PAP. POTEST. ET DOMINATV
latum fuiſſe Romano Epiſiopo Primatum, ſed eum id honoris detre-

lCtaſſe.
§. 22. XI. Poſtremò: Quomodo Pontifex Jure divi-
p. 314. no poteſt præeſſe Eccleſiæ, cum Electio ſit penes Eccleſiam, &
hæc conſuetudo longi temporis uſu invaluerit, ut Romani
Epiſcopi à Cæſaribus confirmarentur? .
§. 2;. Item, cum din fuiſſent certamina de Primatu
inter RKomanum & inter Conſtantinopolitanum Epiſcopum,
tandem Phocas Imperator conſtituit, Romano Epiſcopo tri-
buendum eſſe primatum. Quòd ſi vetus Eccleſia agnovis-
ſet Romani Pontificis primatum, hæc contentio non inci-
diſſet, nec fuiſſet opus decreto Imperatoris.

dam, ut Matth. 16, J. Tu es Petrus, & ſuper hanc petram ædifica-
p. 38. bo Eccleſiam meam. Et: Libi dabo clavei. Et Lo. 21, 17. Paſce
oves meas. Et ſimiles ſententi?. Quia autem de hac re
diligenter, ſatis ſuperque à noſtris diétum & ſcriptum eſt:
ad ea quæ dicta & ſcripta ſunt, hic nos quoque referre
volumus,& brevibus de Sententia illorum Pictorum reſpon-
debimus. H
§. 25. In ſingulis ſententiis illis, Petrus omnium per-
ſonam communem ſuſtinet, & non pro ſe ſolo, ſed loco omni-
um Apoſtolorum loquitur, id quod textus manifeſtè oſten-
dit. Chriſtus enim Petrum interrogat non unum, ſed hoc
modo: O em vos dicitis me eſ? Et quod Chriſtus ad Petrum
ſolum dicit: Libi dabo Claves, Et: Quidquid ligaveris &c. il-
lud alibi Mat. c.15, 15. ad totum cœtum dicit: Quidquid liga-

remiſeritis peccata & . Hæc verba teſtantur, Claves pariter
omnibus in commune datas eſſe, & omnes pariter ad
b. 3(5. prædicandum miſſos eſſe.
. F. 26. Inſuper fatendum eſt, Claves non pertinere tan-
tùm ad unum hominem, ſed ad univerſam Eccleſiam, cui la.
NB. Hæc pun- „ves datæ ſunt, ut manifeſtæ rationes oſtendunt. [Vt enim
ctata non ex- promisſio Evangelii ſimpliciter & immediatè totius Eccleſiæ

e. itouy „ eſt, ita & Claves immediatè totius Eccleſiæ ſunt, quia Claves
teb. .
anni 1579. . nihil

§. 24. Allegantur autem contra nos ſententiæ quæ-

veritis in terra &. Et in lohanne c. 20, 21,22,23. Cuicunque

poteſtatem habet. Et Chriſtus Mat.15, 2o. inquiens: Quid- „

DoCTOR. VIROR. SCRIPTVM. z7V
nihil aliud ſunt, quàm officium, quo promisſio omnibus „p. 29.143.146.

etentibus ofertur. Hinc Eccleſia miniſtros ordinandi ,„ 301.
) Ferculum,

Perd. . . . . margine ir⸗
quid ligaveritis &c. oſtendit ſimul, cui det claves, nempe , e marZine
repſit Matthe-

18ſ Xri/, J noreag, Lys, aryizt 1i .
Eeccleſiæ. FPbiduo aut tres congregati fuerint in nomine meo &c. „Ki paronoma-

Et Chriſtus ſummum & vliimum ſerculum a) apponit Ec- „ſia, pro in ul-
cleſiæ, cum inquit, Dic Eccleſiæ. „timo Judicio.

§. 17. Ex his ſequitur, ſententiis illis nonbetrum ſe „Vox Gericht
utrumque di-

Iummodoô, ſed totum cœtum Apoſtolorum intelligi. Qua- „er uli, Scri-
re ex illis non poteſt probari peculiaris poteſtas & prima- ,„ de ineuri
tus Petri præ aliis Apoſtolis. Quòd autem ſcriptum eſt „contra Lyſer.
Super hanc petram ædificabo Eccleſiam meam, certè fatendum contra Hoff-
eſt, Eccleſiam non ſuper unius hominis poteſtatem ædifi- mann. 157.
catam eſſe, ſed ædificatam eſſe ſaper offcium, quo confeſſto Pe-
tri præditatur, quæ eſt, quòd Ieſus ſit Chriſtus, Filius Dei.
Ideò Chriſius alloquitur Petrum, ut miniſtrum officii, in quo
hæc doctrina & confesſio audiri debet, inquiens, Super hane
petram, id eſt, ſuper hanc doctrinam, prædicationem &
confesſionem.
S§. 28. Prædicatio autem hæc, ſive Minifterium non
eſt alligatum vel ad locum certum, vel ad perſonam, ſicut
Levitarum munus in lege alligatum erat, ſed per totum ter-
rarum orbem diſperſum eſt, & in eo loco eſt, in quo Deus da:
dona hominibus, Apoſtolos, Prophetas, Paſtores, Doltores &6. Et Eph. 4, n.
perſona nihil addit ad verbum & officium illud à Chriſto Cor. ne, 27.
mandatum. Quicunque ſanè doceat in Minifterio, cum ad-
ſunt, qui audiunt & credunt, & vitam ſecundum Verbum-
inſtituunt, fit eis ſicut audiunt & credunt.
S. 29. Eodem hoc modo muhi ex veteribus Doctori.
bus ſententias illas interpretantur, non de Perſona Petri, ſed
de Officio & Confesſione, ut Origines, Ambroſius, Cypria-
nus, Hilarius, Beda. Chryſoſtomus ſic ait: Super Hane
Petram, non ſuper Petrum. Non enim ſuper Hominem, ſod
Jiuper Fidem Petri zædifcavit Eccleſiam fusmw. Qus auten
erat fides ?à Tu es Chriſtus Filius Dei vivi. Et Hilarrus: Pe-
ero revelavit Pater,ut diceret, Tu es Filius Dei vivi. Super

p: 316.

II. Poteſtas.

P. 324

Pp.3 12. 316.

318 DE PAPE POTEST. ET DOMINATV
hanc igitur confesſionis petram, Eccleſiæ zdißicatio eſt. Haæc fi-
des, Eccleſiæ fjundamentum eß. Quod autem alibi legitur
Io. 2117. Paſce oves meas , Et: Petre, amas me plus bis 7 non
hoc vult, quaſi Petrus majorem poteſtatem habeat reliquis
Apoſtolis, ſed jubet eum paſcere, id eſt, Evangelium prædi-
care, ſive Eccleſiam per Evangelium gubernare. Et hoc
tam eſt cæterorum Apoſtolorum, quàm Petri.
§. 3z0. SECVNDVS Articulus evidentior eſt priori.
Nam Chriſtus diſcipulis ſuis tribuit tantùm Spiritualem po-
teſtatem, Evangelium ſcilicet prædicandi, Remisſionem pec-
catorum annunciandi, Sacramenta exhibendi, Impios ex-
communicandi per Verbum ſine vi corporali: & nequaquam
eis præcepit Gladii uſum, Politiarum & regnorum conſtitu-
tionem, Regum vel præfectionem, vel depoſitionem. Sic enim
inquit Chriſtus Mat.25, 9.6151Ite, & docete ſervare omnia, us
præcepi vobis. Et: Sicut me miſit Pater, ita égo mitto vos Io. 20, 21.
§. 31. Conſtat autem omnibus, Chriſtum non ideò miſſum
eſſe, ut gladium geſtaret, aut humano more regnaret, ſicut
ipſe Jo. 15, 36, inquit: Regnum meum non ſt de hoc mundo. Et
PaulusII. Cor,y II. 6.I,24.1. Petr.'. a. Par. Io,g. inquit: Non domina-
mur fidei veſtræ. Et: Arma militiæ noſtræ non ſunt carnalia & e. Et
quòd Chriſtus in pasſione ſua ſpinis coronatus, purpurea ve-
ſie indutus & productus, ac deriſus fuit, ſatis ſignificavit,
Spirituale regnum Chriſti tandem riſui exponendu, & Evan-
gelium ſupprimendum, & aliud externum regnum loco illi-
us, ſub ſpecie Spiritualis poteſtatis erigendum fore. Qua-
propter Conſtitutio Bonifacii g. & cap. Omnes Diſt. 22. & ſimilia
dicta, prorſus impia & falſa ſunt, quibus obtinere volunt, Pæ-
pam jure divino eſe Dominum regnorum mundi: Ex qua falſa,
opinione primùm horrendæ tenebræ in Eccleſia, deinde tetræ
diſtractiones & magni motus in Europa orti fuerunt, & Mini-
fterium docenc fuit neglectum, doctrina de Fide & Spiritua-
li regno Chriſti prorſus extincta fuit, & Pontificis externæ
traditiones & larvæ pro Chriſtiana juſtitia habitæ fuerunt.
F§. 32. Poſtea Pontifices perrexerunt occupando regna &
Principatus, Reges præfecerunt & removerunt, & injuſtis
excom-

—. –☚ —--

—

—RTN—è

“,ð

319
excommunicationibus & bellis, ferè omnes Reges in Euro-
pa adflixerunt, in primis Imperatores in Germania, inter-
dum eam ob cauſam ut civitates in Italia ad ſe attraherent,

DoCTOR. VIROR. SCRIPTVM.

interdum verò ut Epiſcopos in Germania ſibi ſubjicerent,
& Epiſcopatus ipſi conferrent, quos Cæſar ſolus antea con-
tulerat, &, quod deterius eſt, in Clementina legitur, vacante
IEmperio, Papam Imperatori ſuccedere, & Imperii haredem eſſe legiti-
mum.
S. 3. Adeò Papa non tantùm mundanum dominium,
contra expreſſum Dei mandatum, injuſte ſibi arrogavit, ſed
tyrannico more autoritatem ſupra omnes Reges habere vo-
luit. Etſi autem per ſe reprehenſione dignum hoc facinus
ſit, tamen maximè horrendum eſt, quòd tantam malitiam &
temeritatem voluit tegere Mandato Chriſti, & Claves de
mundano dominio interpretatus eſt, & huic impiæ & tetræ
opinioni ſalutem animarum attexuit, dicens: Niſi quis Pa-
pam credat tantam poteſtatem jure divino habere, eum ſalvari non
poſſe. .
§. 34. Cum igitur tam fœdi errores doctrinam de Fi-
de & Regno Chriſti prorſus obſcuraverint, profectò ſilentio
præterin non debent. Ob oculos enim poſitum eſt omni-
bus, quàm ingentia damna in Eccleſia inde orta fuerint.
5. 35. IERIIO etiam hoc ſciendum eſt, quòd, etſi Pa-
pa primatum & ſuperioritatem jure divino haberet, tamen
bontificibus is, qui idololatricos cultus & falſam doctrinam
cum Evangelio pugnantem tuentur, non deberi obedien-
tiam, & quod majus eſt, iſtiusmodi Pontifices cum regno
ipſorum pro anathemate & maledicto habendos eſſe, ut Pau-
us Gal. S. evidenter adfirmat: Si Angelus de cælo veniens, a-
Eud Evangelium prædicaverit, quàm qquod vobis prædicavimus,
Anathema ſit. Et in Ais c. 5, 29. ſcriptum eſt: Deo magis eſt
obediendum, quàm hominibus. Et Canoniſtæ ipſi dicunt, Pa-
pæ, qui bæreticus eſt, mon deberi obedientiam.
§. 36. Summus Pontifex in Lege Moſis, gerebat offici-
umlure Divino. Et tamen nemo obligabatur ad obedientiam,

cum Pontifices contra Verbum Dei agerent. Ideò leremias &
alii

p. 268.

II. Credendi
ntecciſitas.

p. 41.135.267.
327.

p. 17.

Fugienda.

1.
P. 311.

2.

32¾

P⸗ 322.

P· 756.

320% DE PAP. POTEST. EFT DOMlINATV.

alii Prophetæ ſe à Sacerdotibus ſiparabant ler. y ig. Et Apoſtoh
à Caipha ſe ſeparabant, & nullam ei obedientiam debebant.
Manifeſtum eſt autem, quòd Papæ & Pontifcii impiam do-
Gtrinam & impios cultus defendere & retinere velint. Et.⸗
enormia vitia, quæ Sacra Scriptura de Antichriſto Prædicit,
congruunt regno & membris Papæ.
§. 37. Paulus enim deſcribens Antichriſtum II. Theſfal.
2. appellat eum Adrerſarium Chriſti, extolentem ſe ſupra omne
quodt dicitur Deus, aut quod colitur, ita, ut in Templo Dei ſedeat,
tanquam Deus, & prætendat, ſe eſe Deum & c.
§. 38. Loquitur Paulus de quodam, qui in Eccleſia⸗
regnat, & non de Regibus mundi, & vocat eum Adverſarium
Chriſi, excogitantem aliud dogma, & arrogantem ſibi titu-
lum, quaſi jure divino talis ſit, & talia faciat.
F. 39. Primèò autem conſtat, Pontificem in Eccleſia do-
minari, & ſub ſpecie poteſtatis Spiritualis attraxiſſe domi-
nium, & niti his verbis: Dabo tibi claves cælorum Mat. 16, 15§.

§. 40. Secunas, doctrina Papæ ſimpliciter adverſatur

Evangelio.
§. 41. TLertiè, quòd dicat ſe Deum eſſe, tribus modis
manifeſtum fit. Primò, quòd adfirmat, ſe habere poteſta-
tem mutandi doctrinam Chriſti, & veros Dei cultus ab ipſo
Deo inſtitutos, & vult doctrinam ſuam, & fictitios cultus
ſervari, ac ſi Deus ipſe illos mandaſſet. Secundè, quòd per-
hibet ſe habere poteſtatem ligandi & ſolvendi non tantùinm
in hac vita, ſed etiam in vita æterna. Tertio, quòd non vult
ferre ullum Eccleſiæ aut aliorum de ſe judicium, ſed dicit⸗
ſuam poteſtatem ſuperare omnia Concilia, & univerſam Ec-
cleſiam. Hoc ſcilicet eſt ſe ipfum Deum facere, cum nec Eccle-
ſiæ, nec aliorum judicium admittitur.
§& 4². Tandem, Papa errores iſtos & impietatem in-
juſta vi & homicidiis defendit, & omnes non per omnia cum
ipſo ſentientes trucidavit.
§. 43. EHæc cum ita ſint, debent omnes Chriſtiani dili-
gentisſimè cavere, ne impiorum iſtorum dogmatum, blasphe-
miarum, & crudelium facinorum ſe participes faciant, ſed ut
à Pon-

r f ⅞—

— ——

DOCTOR. VIROR. SCRIPTVM. 321
à Pontifice & ſquamis ejus, tanquam à regno Antichriſti di-
ſcedant, eique maledicant, ſicut Chriſtus mandavit. Cavele Matih. y, F. c.
4 falſis Prophetis. Et Paulus jubet, falſos doctorer vitari, & ut 24, F. e& 16, 6.
abominationem & anathema reprehendi, atque damnari. Et Tit z, 10. 2. Pet.
. . . . „: 3 7. I. Io. J,; I.
2. Cor.6,4. inquit : Nolite jugum ducere cum infidehibus.2,62 1. Er 5
Quz enim ſocietas luci cum tenebris &c. Grave eſt, à tot
regionibus & hominibus diſcedere, & aliud doctrinæ genus
profiteri. Sed mandatum Dei habemus, ut unusquisque ſi-
bi caveat, & nemo ſentiat cum iis, qui falſam doctrinam
profitentur, & crudeliter defendere conantur.
§F. 44. Proinde conſcientias bonas habemus, & opti- Ey,gnen.
mè excuſati ſumus. Omnibus enim noti ſunt errores maxi-
mi, qui in regno Pontificis ſparguntur, & ſcriptura exclamat
ſeriò, errores illos eſſe diaboli & Antichriſti doctrinam. Idolola- . de Miſa.
tria in profanaticne Miſſarum eſt manifeſta, cum quòd pla- p. 268.
nè inutiles illæ ſunt, tum quod quæſtum & turpe lucrum au
xérunt. Docsctrina de pœnitentia à Papa & cjus manipulo z. Operum⸗
prorſus depravata fuit. Docent enim peccatum remitti merito.
propter propria noſtra opera, & attexunt tamen, dubitan-
dum eſſe, utrum peccata ſint remiſſa. Non docent, quòd
propter Chriſtum peccatum ſine merito noſtro remittatur,
& quòèd hæc remisſio peccatorum per fidem in Chriſtum im-
petretur. B
F, 45. Hac falſa doctrina Chriſto adimunt honorem,
& ſpoliant conſcientias vera & certa conſolatione, & abolent
veros cultus, nempe, exercitium fidei, quæ cum inſidelitate &
deſperatione de promisſione Evangelii luctatur.
§. 46. Similiter obſcurarunt etiam doctrinam de pec- 5. Peccato.
cato, & peculiares traditiones excogitarunt de omnium pec- p. 9. 142.
catorum enumeratione & confesſione. Hinc varii errores,
& tandem deſperationes ortæ ſunt. 2
8§. 47. Deinde peculiares ſatisfactiones effinxerunt, 1. Satisfa-

quibus beneficium & meritum Chriſti obſcuratum fuit. ione.
§. 48. Ex his natæ ſunt indulgentiæ, mera mendacia p. 143. 144.
ad quæſtum & lucrum excogitata. 167. 177. 283.
F. Indulgétiis.

X 5.49 Quanti

322. DE PAP. POTEST. ETI DOMINATV

6. Iavocatio- F. 49. Quanti etiam abuſus, & quàm horrendæ idolo-
ne Senctor. latriæ ex Invocatione Sanctorum proruerunt p. 268.264.
7. Cælibatu. 6. 50. Quanta flagitia & ſcelera ex prohibitione Con-
Pp.263. 306. jugii confluxerunt?é
S§. Votis. F. F. Quaâm horrendumin modum doctrina Evange-

P3o;z. l per dogma de Votis obſcurata fuit? Docuerunt enim, vo-
ta iſta eſſe juſtitiam coram Deo, & promereri remisſionem.
peccatorum. Sic meritum Chriſti humanis traditionibus attri-
dutum fuit, & doctrina de fide penitus deſtrueta fuit.
9. Traditio- §. 52. Traditiones ſuas ſtolidas & leves gloriosè jaeti⸗
nes. p.308. tarunt eſſe veros cultus, & perfectionem, & operibus à Deo
unicuique in vocatione injunctis & mandatis, Prætulerunt.
Hi profectò non ſunt exigui errores cenſendi. Furantur-⸗
enim Chriſto debitum honorem, & animas perdunt. Ideo
omnino taxandi ſunt.

10. Jurisdi- S. 53. Ad errores autem iſtos adjiciuntur duo nefan-

io affectata. da peccata. Vnum, quòd Papa errores iſtos immani ſævitia
& tyrannide, ac inhumana vi defendere & retinere cona-
p. 3 0. tur. Alterum, quòd judicium eripit Eccleſiæ, nec vult ut
legitimo modo Eccleſiaſticæ controverſiæ ritè judicentur::
imò vult ſuperior eſſe omnibus Conciliis, & poteſtatem ha-
bere reſcindendi & abolendi omnia, quæ in Concilio decreta
ſunt, ſicut interdum Canones impudenter idem adfirmant,
& multo impudentius id Pontifices fecerunt, ut exempla te-
ſtantur.
§. 54. 9. Qusſt. 3. dicit Canon: Nemo judicabit primam
ſedem. Negque enim ab Auguſto, neque ab omni Cleromequéè à Re-
Sibus, neque à poyulojudex judicatur.
§. 55. Sic duplicatam tyrannidem exercet Papa, cum
quòd tetros iſtos errores vi & ſævitia defendit, tum quòèòd nul-
p. 39. lam cenſuram aut cognitionem admittit. Hoc poſterius et-
jam plus nocet, quàm ulla ſævitia. Ademto enim vero
judicio & cognitione Eccleſiæ, imposſibile eſt poſſe tolli fal-
ſa dogmata, & impios cultus, & hac ratione multæ animæ
perduntur.
§.56. Quapropter pii tam tetros errores regni Papæ & ty=
rannidem

7

DOCTOR. VIROR. SCRIPTVM. 33
rannidem diligenter conſiderare debent. Et cogitent pri-
mum vitandos eſſe errores, & veram doctrinam propter glo-
riam Dei, & propter animarum ſalutem, amplectendam eſſe.
Deinde cogitent quoque, quantum ſit ſcelus, adjuvare inju-
ſtam immanitatem Papæ, qua tot pii Chriſtiani crudelibus
modis interficiuntur, quorum ſanguinem Deus certò ulciſce-
tur.

§. 57. In primis autem oportet Reges & Principes, tan- 11. Princi-
quam præcipua membra Eccleſiæ, operam & opem conferre, Vum cara.

ut errores multiplices tollantur, & conſcientiæ rectè erudian-
tur, ſicut Deus Reges & Principes hujus officii commonefacit,
& Pſal.2, 1o. hortatur: Et nunc Reges intelligite, erudimini, qui judi-
catis terram. Prima enim hæc cura Regum & Potentum es-
ſe debet, ut gloriæ Dei diligenter inſerviant, & eam or-
nent.
§. 58. Eſſet igitur res injuſtisſima, ſi Reges & Principes
potentiam & auterſtatem ſuam conferrent ad horrendamido-
lolatriam confirmandam, & ad cætera infinita flagitia tuenda,
& ad crudelia homicidia piorum Chriſtianorum.
. 59. Et ut Papa maximeè Concilia convocare velit,
quomodo Eccleſiæ adverſus portenta jam enumerata conſu-
li poterit, ſi Papa non vult pati, quidquam contra ſe decer-
ni, nec quenquam admittit ad dicendam de Eccleſiaſticis re-
bus ſententiam, niſi eos, quos antea habet ſibi obligatos
horrendis juramentis, non etiam ipſius Dei Verbo ex-
ceꝑto?
§. 60. Cum autem judicia Conciliorum fint Eccleſiæ,
& non Papæ judicia, certe Regum & Principum officium eſt,
ne licentiam iſtam Pontifici permittant, ſed curent, ne Eccle-
ſiæ eripiatur facultas judicandi, qua omnia ſecundum Scri-
pturam & Verbum Dei decernantur. Et ſicut cæteros erro-
res Papæ taxare debent Chriſtiani omnes, ita etiam ipſum Pa-
pam reprehendere debent defugientem & prohibentem ve-
ram cognitionem & verum judicium Eccleſiæ.
S. 6t. Itaque etiamſi Papa jure divino haberet primatum
ſeu jurisdictionem, tamen obedientia ei non debetur, cum im
X 2 pios

12. Concilid.

contra Philip.
P 309⸗

224 DE PAP. POTEST. ET DOMINATV
De Epiſcopor. pios cultus, & doctrinam cum Evangelio pugnantem de-
Poteſtate. fendere velit: imò neceſſe eſt ei tanquam Antichriſto ad-
verſari. Errores profectò ejus ſunt manifeſti, quanti, & quàm

tetri ſint.
B Perſecutio. §. 62. Manifeni etiam eſt crudelitas, quam in pios
Ez. I4,6. Gr.’S»exercet. Habemus Dei mandatum & verbum, ut idololatriam,

G. 1. Pet. c: impiam doctrinam, & injuſtam ſevitiam fugiamus: Ideo o-
1. Io. †, 27. Acltor.

15,g GαrÜ¾ℳο.⁰ hes pii magnas, neceſſarias & manifeſtas cauſas habent,
1. Theſſal. 4, 9. Dé obediant Papæ. Et hæ neceſſariæ cauſæ pios omnes con-
ſolantur adverſus multiplicia convitia & opprobria, quæ no-
bis objiciuntur de ſcand alis datis, de ſchiſmatibus, & dis-
cordia.
§. 63. Qui veròô ſentiunt cum Papa, & ejus doctrinam
& impios cultus defendunt, pollunt ſe idololatria, & blasphe-
mis opinionibus, & omnem ſanguinem piorum in ſe tan-
quam reos derivant, quos Papa & Pontificii perſequuntur,
impediunt etiam Dei gloriam & Eccleſiæ ſalutem, quia erro-
res & flagitia coram toto mundo in perniciem univerſæ po-
ſteritatis defendunt.

D E EPIS C O P O RV M
POIESTATE ETY IVRIS.

DICTION E.
A. C. Art. 7. Ab. p. 3g. Apol.2675. Luth. ?. 2. l. 176.

N Confesſione & Apologia noſtra in genere diximus de
poteſtate Eccleſiæv. Evangelium enim præcipit iis, qui
Eccleſiis præeſſe debent, ut doceant Evangelium, remit-
tant peccata, & Sacramenta adminiſtrent: præterea tribuit
p.40. 4.38. eis jurisdictionem & poteſtatem excommunicandi per-
327.32 8. ſeverantes in manifeſtis criminibus, & abſolvendi reſipi-
ſcentes.
F. 2. Liquet autem confesſione omnium, etiam adverſa-
p. 315.327. 32 . riorum noſtrorum, hanc poteſtatem communem eſſe omni-
bus, qui præſunt Ecclefiis, five nominentur bPaſtores, ſive
presbyteri, ſive Epiſcopi: ideoque Hieronymus claris verbis
inquit:

Ooortet Epiſcopum eſſe unius uxoris virum. Et ipfe Petrus & Io-
hannes vocant ſe presbyteros n. Pet.,1. 2.2. Io. I.

poteſtatem miniſtros vocandi, eligendi, ordinandi. Et hoc

DOCTOR. VIROR. SCRIPTVM. 3²5
inquit, inter Epiſcopos & presbyteros non eſſe diſerimen, ſed omnes De Epiſcopor.
paſtores & Epiſéopos & Presbyteros eſe. Et allegat textum Pauli Poteſtate.
Tit-,. dicentis: Propterea tereliqui in Creta, ut conſtituas pres:
byteros per civitates. Hos deinde nominat Epiſtopos, inquiens:

§. 3. Poſtea addit Hieronymus: Quod autem unus e-
leltus eſt, qui cæteris præponeretur, in remedium ſehiſmatis fabtum eſt,
ne unusquisque ad ſe trahens Eccleſiam Chriſti rumperet. Nam: p. 306,
& Alexandriæ à Marco Evangeliſßta usque ad Eſaäaram & Biony-
Ffum, Presbyteri ſemper ex ſe unum eligebant, & in excelſiore loco
collocabant, & Epiſi opum nominabant, quemadmodum exercitus
Imperatorem ſibi facit, & Diaconi etiam ex ſe unuwi inaduſßtrium
eligunt, quem Archidiaconum nuncupant. Quid enim fa-
cit Epiſiopus, excepta ordinatione, guòd Pretbyter non facit?
Sc.
S. 4. Hic docet Hieronymus, diſtinctos gradus K-
piſcoporum & presbyterorum ſive paſtorum, tantum huma-
na autoritate conſtitutos eſſe: idque res ipſa loquitur, quia
officium & mandatum planè idem eſt, & ſola Ordinatiò
poſtea diſcrimen inter Epiſcopos & paſtores fecit. Sic enim
poſtea inſtitutum fuit, ut unus Epiſcopus ordinaret mini-
ſtros Verbi in pluribus Eccleſis.
§8S. 5. Quia autem jure divino nullum eſt diſcrimen-
inter Epiſcopum & paſtorem, non eſt dubium, ordinationem
idoneorum miniſtrorum à paſtore in Eccleſia fua factam,
jure divino ratam & probatam eſſe.
g. 6. Itaque cum Epiſcopi iſti ordinarii Evangelium
perſequantur, & idoneos ad Miniſterium ordinare nolint:, p. ro2. 105. 153.
unaquæque Eccleſia in hoc caſu jus & poteſtatem habet or- 165.182.328.758.
dinandi miniſtros ſuos.
§S. 7. Vbi enim eſt Eccleſia ibi eſt mandatum docen-
di Evangelium. Quare neceſſe eſt, ut Eccleſiæ retineant jus

zus eſt donum, propriè à Deo datum Eccleſiæ, quod nulla hu-
X 3 mana

17

P. 30 1. 316.

P. 314.316. 325.

Luth. ?.. L. ?g.

316 DE POTEST. EPISCOPORVM.
manu autoritas Eccleſiæ eripere poteſt, ſicut & Paulus Eph.q n.

teſtatur, cum ait: Aſcendit in altum, dedit dona hominibaus. Et.

inter hæc dona propria Ecclefiæ, numerat paſtores & docto-
res. Et addit, dari tales ad ædificationem Corporis Chriſti. Se-
quitur igitur, ubicunque eſt vera Eccleſia, ibi quoque eſſe-
jus eligendi & ordinandi miniſtros: ficut in caſu necesſita-
tis etiam Laicus alium abſolvere, & proximi fui paſtor fieri
poteſt, ſicut Auguſtinus hiſtoriam deſcribit de duobus Chri-
ſtianis in navi, quorum alter baptizaverit catechumenum, &
is baptizatus akerum abſolverit.

§. 8. Huc pertinent ſententiæ Chriſti, quæ teſtantur,
claves datas eſſe Eccleſiæ, non certis tantum perſonis, ficut tex-

tus oſtendit: Vbicunque duo aut tres congregati fuerint in nomine
meoo, in medio eorum ſum &. Mat. Iös, 20.
§F. 9. Poſtremò etiam hoc confirmatur dicto Petri r.
c.2,9. cum inquit: Vos eſtis regale ſacerdetium. Hæc verba adve-
ram Eccleſiam propriè pertinent, quæ cum ſôla habeat ſacer-
dotium, certè habet etiam jus eligendi & ordinandi miniſiros.
S. 10. Idem etiam communis conſuetudo Eccleſiæ te
ſtatur. Olim enim populus eligebat paſtores & Epiſcopos,
& accedebat Epiſcopus vel ejus Eccleſiæ vel vicinus, & confir-
mabat electum impoſitione manuum. Et fuit tum temporis
Ordinatio nihil aliud, niſi talis Confirmatio.

II. Poſtea acceſſerunt novæ Ceremoniæ, quarum-

aliquas Dionyſius enumerat. Secille liber Dionyſßi eſt no-
vum figmentum ſub fictitio titulo, ſicut & liber Clementis falſo
titulo proſtat, & longe poſt Clementem ab homini malo ſcri-
ptus eſt. J
F. 12. Tandem aſſuerunt appendicem hanc, ut Epi-
ſcopus ad eos, quos conſecraret, fic loqueretur: Do tibi pote-
ſtatem ſacrifcandi gro nivis & mortuis. Sed ne hoc quidem-
in Dionyſio extat. 9
S. 13. Ex his liquet, Eccleſiam habere jus eligendi &
ordinandi miniſtros. Ideò cum Epiſcopi vel ipfi ſunt hære-
tici, vel idoneos ordinare recuſant, Eccleſiæ mandato & jure
divino tenentur paſtores & miniſtros ordinare. i4. S
1 14. Si

DOCTOR. VIROR. SCRIPTVM;: 37.
F. 14. Si qui jam objicere velint, Keri confuſßonem &
diſtrattionem, ſciendum eſt, impiam doctrinam & tyranni-
dem Epiſcoponum in culpa eſſe, quia Paulus præcipit, ue
omnes Epiſeopi, qui vel ipfi non rectè doceant, vel falſam doctrinam &
impios cultus defendant pro anathemate habeantur Gal. 1,§. p

F§. I5. HACTENUS de Ordinatione diximus, quæ a.
na, ut Hieronymus ait, Aiſcernebat Epiſéopos à preibyteris. Ita-
que nulla diſputatione opus eſt de cæteris Epiſcoporum of-
ſiciis, niſi fortaſſe de Confirmatione, Campanarum bapti-
zatione, & ſimilibus præſtigiis dicendum eſſet, quæ prope-
modum ſola Epiſcopi retinuerunt. Sed de lurisdictione a-
liquid diſſerendum reſtat.

§. 16. Conſtat, Iurisdictionem illam communem ex-
communicandi reos manifeſtorum criminum, pertinere ad
omnes paſtores, & eam Epiſcopos tyrannicè ad ſe ſolos, ad
quæſtum ſuum turpiter explendum, attraxiſſe. Officiales enim
licentiam ſuam intolerabilem exercuerunt, & ex avaritia, vel
aliis cupiditatibus, homines adflixerunt nimium, & ſine legi-
tima & juſta cognitione excommunicarunt. Quæ autem iſta
tyrannis eſt, qua Officialis in civitate aliqua poteſtatem ha-
bet ſuo pro adfectu pravo, ſine juſta cognitione, damnandi,
vexandi, cogendi & excommunicandi homines?

§. 17. Hac poteſtate multipliciter abuſi ſunt, & cri-
mina manifeſta, quibus excommunicatio debetur, neglexe-
runt, & tantum in res ludicras animadverterunt, ut in jejunia
non reètè ſervata, in ferias fortè violatas, niſi quod interdum
in adulteria ſeveriores eſſent, & tamen in hac re ſæpe inno-
centes deformarent & infamarent, quja in tam gravi accuſa-
tione, ſine juſta cognitione & ordine judiciorum, homines
damnabant, quod certè fieri non debuit.

F. 19. Cum igitur hanc Iurisdictionem Epiſcopi tyranni-

cè ad ſe ſolos tranſtulerint, eaque turpiter abuſi ſint, & præter-

ea ſufficientes cauſæ ſint, cur ipſis non obediatur, certè licet,

X 4 hanc

41. 5.25y.
319.

p. 132.

328 DE POTEST. EPISCOPORVM
hanc furto & vi ablatam Iurisdictionem rurſum ipfis adime-
P. 324.-37. re, & paſtoribus, ad quos ea de mandato Chriſti pertinet,
reſtituere, & curare, ut legitime exerceatur ad vitæ emenda-
tionem, & ad illuſtrationem gloriæ Dei.
K 19. Reliqua eſt lurisdictio in iis Cauſis, quæ Pon-
tificio ſeu Canonico ſure ad forum Eccleſiaſticum pertinent:,
Lutbh. ?47.l.237. ut in primis ſunt cauſæ matrimoniales. Hanc jurisdictio-
Aé. nmem Epiſcopi etiam humano tantum jure arripuerunt, &
quidem non admodum veteri, ut ex Codice & Novellis
luſtiniani apparet, cauſas matrimoniales à magiſtratu pohiti-
co d'judicandas fuiſſe, qui certè debet illas dijudicare, præſer-
tim, ſi Epiſcopi injuſtè pronuncient, aut negligentes ſint, id
quòd & Canones teſtantur.
§. 20. Quare ob hancjurisdictionem Epiſcopis nul-

la debetur obedhentia. Et cum leges, quasdam condiderint

injuſtas de cauſis matrimonialibus, quas in ſuis judiciis ob-
ſervant, debet magiſtratus politicus etiam propter hanc cau-
ſam judicia aliter conſtituere. W
§. 21. Certè prohibitiones conjugii inter compa-
tres, five in cognatione ſpirituali, ſunt injuftæ. Et in-
juſtum eſt prohibere conjugium perſonæ innocenti poſt
factum divortium. Injuſtum eſt, in genere omnes clan-
deſtinas & doloſas deſponſationes, absque parentum vo-
luntate & conſenſu factas, admittendas & probandas ef-
ſe. Injuſtum denique eſt, prohibere ſacerdotibus matri-
P. 24.212.,306. monium.
§. 12. Sunt & plura in Pontificiis decretis, quibus
confcientiis laquei & onera injiciuntur & inferuntur, quæ
omnia jam recitare nihilattinet. Satis eſt ſcire, quod mul-
tæ ſint injuſtæ leges Papæ de cauſis matrimonialibus, ob quas
magiſtratus politicus ſatis cauſæ habet, ut judicia aliter con-
ſtituat.
§K. 23. Cum igitur Epiſcopi Pontificii, impiam doctri-
nam & impios cultus violenter defendant, & pios paſtores
P. 303. 105. i65. Ordinare non velint, ſed juvent ſævitiam Papæ in illis interfi-
a o; 327756. ciendis, & jurisdictionem paſtoribus eripuerint, & eam arre-
ptam

—

— —

ptam tyrannicè ad ſuum quæſtum exercuerint: Poſtremò,
cum etiam in cauſis matrimonialibus tam injuſtè & perpe-
ram egerint & agant, ſatis multas & neceſſarias cauſas Ec-
cleſiæ habent, quare eos non agnoſcant Epiſcopos. Ipſi au-
tem Epiſcopi meminerint, opes & reditus ipſorum eſſe elee-
moſynas, ideo datàs, ut ipfi ſerviant Eccleſiæ, & officio ſuo
fungi posſint commodius & melius, ſicut Regula inquit:
Beneficium datur propter offcium.
§. 24. Quare non poſſunt illas eleemoſynas bona⸗

conſcientia uſurpare. Et interim Eccleſiam defraudant, cui

DoCTOR. VROR. SCRIPTVM. 3 ½

Luth. 7. 5. L. &.
85. Sb. 5v. 55.

opus eſt illis facultatibus ad fuſtentationem miniſtrorum, &

educationem juventutis, ut evadant in viros doétos, & ad

pauperum ſubſidia, ac in primis ad judicia matrimonialia:

Tanta enim varietas & magnitudo eſt caſuum matrimoniali-

um, ut peculiari judicio & foro eis opus ſit, quod absque,
reditibus illis eccleſiaſticis conſtitui non poteſt. B. Petrus 2.

c.2, z. inquit, futuros impios Epiſiopos, qui bonis & eleemoſynis Ec-
dJeſie abuſimri ſint ad ſaum lurum, neglecto miniſterio. Et-⸗
quia Spiritus ſanctus iſtis graviter minatur, ſciant Epiſco-
pi, ſe rapinæ hujus rationem Deo reddituros eſſe.

§. 26. D O CTORES ET CON-

CIONATORES „ QVI CoNFBSSIONI

Auguſtanæ & Apologiæ fubſcripſe-
runt, Anno M. D. XXXVII.

D* mandato illuſtrisſimorum Principum & Ordinum,
ac Civitatum Epangelii dobctrinam proſitentiumn,
relegimus articulos Confesſionis exhibitæ Enperato-
ri in Conpentu Auguſtans, & Dei beneßcio ounnes Con-
cionatores, qui in boc Smalealdenſe econventu inter-
fuerunt, conſentientes profitentur , ſo juxta articulos

X 5 Confes-

y. 6géb.

DOCTORESETCONGCIONAT.
Confetonis & Apologiæ ſentire, & docere in ſuis Eccletiir;
proſitentun etiam, ſe articulum de primatu Pape, & ejus
poteſtate, & de poteſtate & jurisdictione Epiſeoporum qui
hic Principibus in boc conventu exhibitus eſt Smalcaldiæ;
approbare. Ides nomina ſua ſubſeribant.

Ego lohannes Bugenhagius Pomeranus D. ſubſeribo articulis Con-

Fesſionis Auguſtanæ, Apologiæ, & articulo de Papatu Smalcaldie
principibus oblato. SFb. 3o Apr.
Et ego Vrbanus Regius D. E&cleſtarum in Ducatu Luneburgenſi Super-
intendens, ſabſeribo. 1I511. 23. Mai. .
Nicolaus Amsdorſ Magdeburgenfis Jubſceripſit. . IFI.
Georgius spalatinus Aldenburgenſis ſubſiripſit. PB iy45.16. Jan.
Andreas Oſiander ſubſeribo. Interfuit Coll. Marpurg iyeg.
M. Vitus Dieterich Noribergenſis ſubſeripſit. 1549. 25. Mart.
Stephanus Agricola Eccleſiaſtes Curienfßis manu propria Iubſeripſit.
Iobannes Draconites Marburgenſis ſubſeripſit. 6ρs.Apr.
Chunradus Figenbotz ſubſceripſit per omnia.
Martinus Bucerus. Syl. 27. Febr. idem und Marpurg. I2g9.
Erhardus Schnepftus ſubſäèribo. g. I;. I. Nov.
Paulus Rhodius concionator in Stetin.
Gerardus Oeniken Eccleſiæz Mindenſis Miniſter.
Brixius Northanus Suſatienſis Concionator.
Simon schnevveis Parochus Crailshbeim.
Rurſum Ego Pomeranus ſubſeribo nomine Magiſtri lohannis Brentii
quemadmodum mihi mandavit. .
Philippus Melanthon ſubſeèribit manu propria. P Sö6a Okt.
Anthonius Corvinus ſubſcribit, tàm ſuo, qudm Adamid Euldi no-
mine manu propria.
Iohannes schlabinhaußen ſubſeribit manu propria.
M. Georgius Heltus Forchemius.
Michael Cælius Concionator Mansfeldenſis.
Petrur Geltnerus Concionator E&leſie Franckenfurdenſir.
Dionyſius Melanderſübſäripſit.
Paulus Fagius Argentinenſis. Nyo.

QVI SVBSCRIPSERVNT. .
Irendalinus Faber Parochus Seburge in Mansſeldia.
Conradus Otingerus Phorcenſis Vdalrici Ducis EVirt. Concionator.
Bonifacius VLVolfart, verbi miniſter Eccleſiæ Augußtanæ.
Iobannes Epinus Hamburgenſis Superintendens ſubſeripſit propria
manlt. R 1SA.
Id ipſum faeit lobannes Amſterdamus Bremenſis.
Tohannes Fontanus inferioris Hasſiæ Superintendens ſubſäripfit.
Fridericus Miconius, pro ſe & Iuſto Menio enaſ St.
Ambroſius Blaurerus.

Legi, & iterum iqueft iterum relegi Confesſionem & Apologiam
ab illuſß risſimo Principe Pleltore Seronis „& aliis Principibus ac sta-
tibus Romani Imperii Cæſarez Majeſtati Auguſtæ oblatam. Legi
item Formulam coneordiæ in re Sacramentaria VLViteberge cum D.
Bucero, & aliis inſtitutam. Legi etiam articulos à D. Martino Lu-
thero, Præceptore noſtro obſervandisſimo, in Smalealdenſi conventu
Germanica lingua conſeriptos, & libellum de Papatu & de poteſtate
ac jurisdicti ne Epiſeoporum. Ac pro mediocritate mea judico hbæc
omnia convenire cum ſacra ſöäriptura, & cum ſententia veræz oαvn-
i Catholicæ Eccleſig. Quangnam autem in tanto numero doctisi-
morum virorum, qui nunc Smalcaldiæ convenerunt, minimum omnium
