ARisaem⸗ 1. 4. quia ſervaret non modò Præcepta, ſed etiam Conſilia Erangelica.

c. 2. p. 37. .
Chemaie. LL. . 6. 3. Ita perſuadebant, Monaſticam Profes ſionem longò me

II. c. i. liorem eſſe Baptismo vitam Monaſticam plus mereri quàâm
Pralatio Mona- Vitam Magiſtratuum, vitam Paſtorum, & ſimilium, qui in

Voti jactatio.

Kics. mandatis Dei, ſine factitiis religionibus, ſuæ vocationi ſer-
P. 253. 30. 30. 3³. vjunt. Nihil horum negari poteſt, extant enim in libris
eorum.

Monaß. Abuſes H. 4. Quid fiebat poſtea in Monaſteriis? Olim erant ſcho-
Bellarm, falſum, læ Sacrarum literarum, & aliarum difciplinarum, quæ ſunt
p. 250. 293. uules

— — —

8

PRXCIPVUVI. 53535 ug. Confeſ-. Art.
utiles Eccleſiæ, & ſumebantur inde Paſtores, & Epiſcopi. i. 11: de Voss
Nunc alia res eſt, nihil opus eſt recitare nota. Olim ad di- ena ſeia⸗
ſcendum conveniebant; Nunc fingunt inſtitutum eſſe vi-
tæ genus ad promerendam remisſionem peccatorum & ju- p. 34. ſeq.
ſtificationem; Imò prædicant, eſſe Statum Perfelctions, & Ap. 282. 5. 3.
longè præferunt omnibus aliis vitæ generibus à Deo or-
dinatis. ð =
F. 5§. IIæc ideò recitavimus, nihil odiosè exaggerantes, Dodrina noſtra.
ut melius intelligi poſſet de hac re doctrina noſtrorum. r. Conjngii liber-
Primanm, de his qui matrimonia contrahunt, ſic docent a- 1a. H
pud nos: quòd Iiceat omnibus, qui non ſunt idonei ad cæ-
libatum, contrahere matrimonium, quia vota non poſſunt
ordinationem ac mandatum Dei tollere. Eſt autem hoc
mandatum Dei I. Cor. 7, 2. Propter fornicationem habeat unus- p. 24. 2 5. 215.
guisq; uxorem ſuaw. Neq; mandatumſolum, ſed etiam crea- Menriri eſt Pa-
tio & ordinatio Dei cogit hos ad conjugium, qui ſine ſin- Piſtis.
gulari Dei opere non ſunt excepti, juxta illud Gen.Il, i&.
Non eſi bonum bomini eſſe ſolum. Igitur non peccant iſti, qui lb. Luther.
obtemperant huic mandato & ordinationi Dei. .
§. 6. Quid poteſt contra hæc opponi? Exaggeret aliquis Exceptio ßana.
Obligationem Voti quantum volet, tamen non poterit effi-
cere, ut Votum tollat Mandatum Dei. Canones docent, in
omni voto Jus Sauperioris excipi: quare multò minus hæc
Vota contra mandata Dei valent. Quòd ſi Obligatio Voto- Sandtif v. g
rum, nullas haberet cauſas, cur mutari posſit, nec Romani Ramirnae- mo.
Pontifices diſpensaâſſent. Neq; enim licet Homini obligatio- nacho ad regaum
nem, quæ ſimpliciter eſt Juris Divini, reſcindere. Sed pru- a0. 114. Beyer-
denter judicaverunt Romani Pontifices, æquitatem in hac ins. FPhentr: in
obligatione adhibendam eſſe: ideo ſæpe de Vorz diſpen- P Beo denr
sâſſe leguntur. Nota eſt hiſtoria de Rege Aragonum, "re- Plura iab. SGerk⸗
vocato ex Monaſterio, & extant exempla noſtri temporis, LL. I.7. h. 5. 549.
§S. 7. Deinde, cur Obligationem exaggerant adverſarii ſeu Votinatura.
Effectum Voti, cum interim de ipſa Voti Natura ſileant, quod
debet eſſe in re poſibili, quod debet eſſe voluntarium:
Nonte & consults conceptum. At quomodé ſit in Pote-
ſtate hominis perpetaa caſtitas, non eſtignotum. Et quo-
. Ct 2 tusquisꝗ:

v Sodet 36 . ARTICVUVLI FIDEI
t. de Vots tusquisq; ſponte & conſultò vovité Puellæ & adoleſcentes,

AMn Giet. priusquam judicare poſſunt, perſuadentur ad vovendum,
interdum etiam coguntur. Quarè non eſt æquum tam ri-
gidè de Obligatione diſputare, cum omnes fateantur, con-
tra Voti naturam eſſe, quod non ſponte, quod inconſultò
admittitur.
Raſeiaſo §. 8. Pleriq; Canones reſcindunt Vota ante annum deci-
mumquintum contraécta: quia ante illam ætatem non vide-
b. 16. tur tantum eſſe judicii, ut de perpetuâ vità conſtitui posſit.

2 Diſt.28.c- de his. Alius Canon,plus concedens hominum imbecillitati, ad-
Cauſ. 20. q. I. e. dit annos aliquot. Vetat enim, anute annum decimum obtanpum
a Sor „Votum fieri. Sed utrum ſequemur, maxima pars habet ex-
20. q. 1. c. Juvenis. cuſationem, cur Monaſteria deſerant, quia plurimi ante
hanc ætatem voverunt. Poſtremòô, etiamſi Voti violatio re-
prehendi poſſet, tamen non videtur ſtatim ſequi, quòd Con-
Jugia talium perſonarum diſſolvenda fint. Nam Auguſtinus
negat debere diſſolvi, P.a. 27 quæſt. 1.cap. Nuptiarum. !. cujus
non eſt levis autoritas, etiamlſi alii poſtea aliter ſenſerunt.

Impietar 5§.9. Quanquam autem mandatum Dei ae Coniugio videa-
Meriti tur plerosq; liberare à votis, tamen afferunt noſtri & aliam
rationem de Votis, quòd ſint irrita; quia omnis cultus
Dei, ab hominibus ſine mandato Dei inſtitutus & electus.
ad promerendam remisſionem peccatorum & juſtificatio-
nem, impius eſt: ſicut Chriſtus Marebh. XViyg. ait, Fruſtra colunt
me mandatis hominum. Et Paulus Col. Il, zo. ubiq; docet, Juſti-
tiam non eſſ querendam ex noſtris obſervationibus & cultibus, qui
ſint excogitati ab bominibus: ſed contingere eam per fidem,
credentibus, ſe habere Deum placatum & propium pro-
pter Chriſtum, non propter ulla noſtra merita.

G. 10. Conſtat autem Monachos docuiſſe, quòd factitiæ
p. 34, ſeq. 235e. religiones mereantur Remisſionem peccatorumi& Juſtifi-

p. 3. 83. 251. 308.

cationem, & quòd pro Peccatis ſatisfaciant. Quid hoc eſt a-

liud, quàâm de gloria Chriſti detrahere & obſcurare, ac nega-
re Iuſtitiam Fidei? Sequitur igitur, iſta vota uſitata, impios
cultus fuiſſe, quarè ſuntirrita. Nam votum impium, & far
Rtum

Ant
ui
,
60⸗

iæ
ifi⸗
ka⸗

hit⸗

m

PRXCIPUI. Hẽ 37 W nl. Ae.
factum contra mandata Dei nonvalet, neque enim debet. 1ι.. de ots

votum vinculum eſſe iniquitatis, ut Canon dicit.
§F. II. Paulus "dicit, Evacuati eſtis à Chriſto, qui in lege juſt 'fica-
mini : à gntia excidiſtis. Id eſt, qui ſentiunt, quòd merean-
tur propriis operibus remiſſionem peccatorum, & quoòd
propter propriam legis impletionem placeant Deo, nec
ſentiunt quod propter Chriſtum gratis accipiant fide do-
natam remiſſionem peccatorum, per miſericordiam Dei.
& quoôd propter Chriſtum placeant Deo, hi amittunt⸗
Chriſtum, quia fiduciam, debitam Chriſto & promiſſioni
Dei, transferunt ad opera. Item opponunt iræ Dei, non⸗
Propitiatorem Chriſtum, ſed propria opera, quare hono-

rem debitum Chriſto, transferunt ad opera noſtra. Con-

ſtat autem Monachos hoc docere, quod ſuis obſervatio-
nibus mereantur remiſſionem peccatorum, quòd habeant
Deum propitium propter has obſervationes. Quare⸗
docent confidere ſuis operibus, non propitiatione Chriſti.

Hræc fiducia eſt impia, & cumEvangelio pugnat, & in judi-

cio Dei deprehendetur eſſe inanis. Non enim poſſunt ope-
ra noſtra opponi iræ ac judicio Dei. Tantùm ita placatur
ira Dei, quandò gratuitam miſericordiam, propter Chriſtum
Promiſſam, fide apprehendimus. Amittunt igitur Chriſtum,
qui fiduciam non in Chriſtum, ſed in opera propria collo-
cant,
§. n2. Præterea Monachi docuerunt, ſuum vitæ genus Sa-
tum eſſe Perfectiona, quia obſervarent non ſolùm Præcepta,
ſed etiam Conſilia. Hic error maximè pugnat cum Evange-
lio, quòd finxerunt, ſe præceptis ita ſatisfacere, ut amplius
etiam facerent. Et hinc natus eſt horribilis error, quod fin-
xXerunt, ſe habere Meriæ Supererogationis. Hæc applica-

verunt pro aliis, ut ſatisfactiones eſſent pro alienis pecca-

tis. Hæc ſi quis odiosè velit exagitare, quàm multa com-
memorare poſſit, quorum jam ipſos Monachos pudet.
F.rz. Non eſt leve ſcandalum in Eccleſia populo propo-
nere certum cultum ab hominibus excogitatum, ſine man-

dato Dei, & docere, quòd talis cultus juſtiſicet homines.

Monaſticis.
Noxa.
Amiſſio C.
* Gal. 554.
P⸗ 184. 251.

p.· 34. ſeq.

b. 71I. 120. 155. 156.
167.

Perfectio bendi-
data.
p. 30.254. Chemn.
LL. P. 2. de Dis-
crim. Leg. & Con-
ſil. c. I. p. II1. ſeq.

Seandalum.

Aug. Confeſſ-. Art. 38 ARTICULI FIDEI
XXVYII. de Votz Quia juſtitia fidei in Chriſtum, quam maximè oportet tra-
Monafticis. diin Eccleſia, obſcuratur, cum illæ mirificæ religiones Ange-
lorum, ſimulatio paupertatis, & humilitatis, & cælibatus,
offundunturoculis hominum.
viyj euleds vuina. H. 14. Præterea ob ſcurantur Præcepta Dei, & verus cultus
p. 17. Dei, cum audiunt homines, ſolos Monachos eſſe in ſtatu perfe-
p. 194. 254. 256. Kinis; † quia perfeltie Cbriſtiana eſt, ſerio timere Deum,
Bellamnz, Praf. 1. & rurſus concipere magnam fidem, & confidere propter
3. Monach, Coch-. Chriſtum, quod habeamus Deum placatum, petere à
lx. Diſcuſſ. f., 462, Deo, & certò expectare auxilium in omnibus rebus geren-
dis, juxta vocationem: Interim foris diligenter facere bo-
na opera, & ſervire vocationi. In his rebus eſt vera perfe-
Gtio, & verus cultus Dei, non eſt in cælibatu aut mendici-
tate, aut veſte ſordida; Ac populus concipit multas per-
nicioſas opioiones ex illis falſis præconiis vitæ Monaſticæ.
p. 31. ſec. Audit ſine modo laudari cælibatum, ideò cum offenſione
conſcientiæ verſatur in conjugio; audit ſolos mendicos es-
ſe perfectos, ideò cum offenſione conſcientiæ retinet pos-
ſesſiones, negotiatur; Audit Conſilium Evangelicum eſſe
de non vindicando, ideò alii in privata vita non verentur ulci-
. ſci, audiunt enim Conſinuum eſſe, non Præceptum; Alii o-
?. 30. 34 mnes magiſtratus & civilia officia judicant indigna eſſe
Chriſtianis,
Fuga mundi. §. 15. Leguntur exempla hominum qui, deſerto conju-
gio, deſerta reipublicæ adminiſtratione, abdiderunt ſein
Monaſteria. Id vocabant Fagere ex munde, & quærere vitæ
genus, quod DPeo magis placeret: nec videbant Deo ſer-
viendum eſſe in illis mandatis, quæ ipſe tradidit, non in
mandatis quæ ſunt excogitata ab hominibus. Bonum &
perfectum vitæ genus eſt, quòd habet mandatam Dei. De
his rebus neceſſe eſt admonere homines. Et ante hæctem-
pora reprehendit Gerſon errorem Monachorum de Perfe-
cione, & teſtatur ſuis temporibus noram vocem fuiſſe, quòd
vita Monaſtica ſit tatus Perfectionis.
S. 16. Tam multæ impiæ opiniones hærent in Votis, quòd
mereantur remisſionem peccatorum & juſtificationem,

p. 17. ¹54. 259.

quòd

—

Pontifices, freti Poteſtate Clavium, non ſolùm novos cul-

PRXYCIDVUI. 30 Auß. Confeſ-. Ars.
quòd ſint perfectio Chriſtiana, quòd ſervent Conſilia & Sa . iee
Præcepta, cuc habeant Opera Supererogationis. Hæc p. 34. 139. 193.

omnia cum ſint falſa & inania, faciunt Vota irrita.

Ap. 263. A. 8. 32.

XXVIII. DEPOTESTATE ECCLESIASTICA. zo2 314.z15. Lutk.
* . te 218¾.

Magnæ diſputationes fuerunt de Poteſtate Epiſiopo- Improbatur.
rum, in quibus nonnulli incommodè commiſcuerunt po- Sa ſio Potefta
teſtatem Eccleſiaſtieum, & poteſtatem Gladii. Et ex hac“-.

confuſione, maxima bella, maximi motus extiterunt, dum „“
Plus eſtspirituali.

tus inſtituerunt, Reſervatione Caſuum, iolenti Excomu- S ,e
nicationibus, "conſcientias oneraverunt: ſed etiam regna tsvav. Hiſt. Conc.
mundi transferre, & Imperatoribus adimere imperium co- Trid. f. 466. Seſs.
nati funt. Hæc vitia multò ante reprehenderunt inccleſia Hen “ cn.
homines pii & eruditi. * Itaque noſtri, ad conſolandas con-= Cum vi exte n
ſcientias, coacti ſunt oſtendere diſcrimen Eccleſiaſticæ po- Servita pro Ve-
teſtatis, & poteſtatis Gladii, & docuerunt, utramq; propter netis.
mandatum Dei religiosè venerandam & honore afficien- 1, narer Vor. e-
dam eſſe, tanquam ſumma Dei beneficia in terris. Eccl, Bellarm. de
§S. 2. Sic autem ſentiunt, a) Poteſtatem Clarium, ſeu poteſta- Bem. ken⸗ „4.
tem Epiſcoporum, juxta Evangelium, poteſtatem eſſe ſeu Min. Eccl, 6.
mandatum Dei, prædicandi Evangelii, remittendi & reti- a2) Poteftas Clabi:

nendi peccata, & adminiſtrandi Sacramenta. Nam cum em quidà

hoc mandato Chriſtus mittit Apoſtolos, Jo. zo, 22. Sicut mi- Ordo. Idictio.
ſit me Pater, ita & ego mitto voti. Accipite Spyiritum ſantétum, . 65.
quorum remiſeritis peccata, remitt untur eis, & quorum retinueri- e en
tis retenta ſunt, Marci 16, i5. Ite prædicate Euangelium omsni
ereaturæ, &c. Matth. 16, /9. c. 15, IS.
O. 3. IHIæc poteſtas tantum exercetur docendo ſeu præ- krereitium Jaalei
dicando Evangelium, & porrigendo Sacramenta, vel muaucl—

tis vel ſingulis, juxta vocationem. Quia concedunturno

res corporales, ſed res æternæ, juſtitia æterna, Spiritus
ſanctus, vita æterna. Hæc non poſſunt contingere niſi per p. u. 3. z0
Miniſterium Verbi & Sacramentorum, ſicut Paulus dicit, Rom. , 16.
C4 Fvan.

Aug. Confeſſ. Art. 40 ARTICULI FID EI
Xrued Btake- Euangelium eſt potentia Dei, ad ſalutem omni credenti. Itaque
Bie cum poteſtas Eccleſiaſtica conferat res æternas, & tantum
exerceatur per miniſterium Verbi, non impedit Politi-
cam adminiſtrationem, ſicut ars canendi nihil impedit
Politicam adminiſtrationem. Nam bolitica adminiſtratio
p. 16, verſatur circa alias res, quàm Evangelium. Magiſtratus de-
fendit non mentes, ſed corpora & res corporales, adverſus
manifeſtas injurias, & coërcet homines gladio, & corpora-
libus pœnis, ut juſtitiam civilem & pacem retineat.
Diſeretio. §F. 4. Non igitur commiſcendæ ſunt poteſtates Eccleſia-
ſtica & Civilis. Eccleſiaſtica ſuum mandatum habet, Evan-
gelii docendi & adminiſtrandi Sacramenta. Non irrumpat
in aliud officium, non transferat regna mundi, non abro-
get leges Magiſtratuum, non tollat legitimam obedienti-
am, non impediat judicia deullis civilibus ordinationibus
aut contrachbus, non præſcribat leges magiſtratibus de
Joh. 18,3⁶⁰. forma reipublicæ, ſicut dicit Chriſtus, Regnum meum non eſt
Luc. 1, ij.· de hoc mundo. Item: Quis conſtituit me judicem aut diviſo-
rem ſuper ves? Et Paulus ait Philip. 3 ze. Noſtra politia in
Phil. 3, 20. cœlis es&l. 2. Corinth. to, 4. Arma militiæ noſtræ non ſunt carna-
lia, ſed potentia Dei, ad deſtruendas cogitationes, &c. Ad
hunc modum diſcernunt noſtri utriusque poteſtatis offi-
p. 413. 497. cia, & jubent utramque honore afficere & agnoſcere, u-
tramque Dei donum & beneficium eſſe. .
nude Gladii EFpi- J9. 5. Si quam habent Epiſcopi poteſtatem gladii, hanc
topi?; non habent, ut Epiſiepi ex mandato Evangelii, ſed Jure Hu-
Hutter. Ll. d. h. mano, donatam à Regibus & Imperatoribus, ad adminiſtra-
r.f. 586. Meiſa tionem civilem ſuorum bonorum. Hæc interim alia fun-
Phil. So. P. 3.8 ¹. Ctio eſt, quàm miniſterium Evangelii.
„. d 1Serh. the §. 6. Cum igitur de jurisdictione Epiſcoporum quæritur,
Ean. l. v. de. P. R. diſcerni debet Imperium ab Eculeſiaſtica Jurisdilbtione. Porrô
c. 9. Gerh. t.7. 5 ſecundum Evangelium, ſeu ut loquuntur, de Jure Divino,
320. nulla jurisdictio competit Epiſcopis, ae Epiſiepis, hoc eſt,
his quibus eſt comiſſum miniſterium Verbi & Sacramento-
S rum, niſi remittere peccata: Item, cognoſcere doctrinam,
AAXX doctrinam ab Evangelio diffentientem rejicere, & im-

—

PRXCIPUVITI.„., 41 Jug. Confrſ. Art.
pios, quorum nota eſtimpietas, excludere à communione 7*t. de te-
Eccleſiæ, ſine vi humana, ſed Verbo. Hic necefſariò, & Se celeßaf.
de jure divino, debent eis Eccleſiæ præſtare obedientiam,
juxta illud: Qæi vos audit, me audit. Buc. 10, 16.
§. 7. Verum cum aliquid contra Evangelium docent aut Falé Rejedio.
ſtatuunt, tunc habent Eccleſiæ mandatum Dei, quod obe-
dientiam prohibet, Matth. 7, J. Cavete à Pſeudoprephetis, P. 267. 319.
Gal. 1, §. Si Angelus de cœlo aliud Epangelium evangelizaverit,
anathema ſit. 2. Corinth. i3, §. Non poſſumus aliquid contra ve-
ritatem ſedpro veritate. Item, Data eſt nobis poteſtas ad adifi-
cationem, non ad deſtructionem. Sic & Canones præcipiunt
2. 4. 7. Cap. F. Sacerdotes. & Cap. . Oves. Et Auguſtinus
contra Petiliani Epiſtolam inquit: Nec Catholitis Epiſcopis con-
ſentiendum eſt, ſicubi falluntur, aut tontra Canonicas Dei Scriptu-
ras aliquid ſentiunt.
F. 8. Si quam habent aliam vel poteſtatem, vel jurisdi- Finkelt. de I Patr.

Gionem in cognoſcendis certis cauſis, videlicet matrimo- 4,.504 Gerk de
Min. §.10 9. Reink.

nii, aut decimarum &c. hanc habent humano jure; Ubi, de Reg. S. & F. L.
ceſſantibus Ordinariis, coguntur Principes vel inviti, ſuis z3. Cl. 1. c. 7.

ſubditis jus dicere, ut paxiretineatur. v. 19.
F. 9. Præter hæc diſputatur, utrum Epiſcopi ſeu Paſto- Ceremoniar. Nos
res habeant jus inſtituendi Ceremonias in Eccleſia, & leges 01 6t.
de Cibis, Feriis, Gradibus Miniſtrorum, ſeu Ordinibus Abol. §. a. b.
&c. condendi. Hoc jus qui tribuunt Epiſcopis, allegant
teſtimonium Jo. 16, 12. Adbuc multa babeo vobis dicere, ſed
non poteſtis portare modò., Cum autem venerit ille Spiritus Veri-
tatis, docebit vos omnem veritatem. Allegant etiam exem-
plum Apoſtolorum, Ac. , 1S. qui prohibuerunt abſtine-
re à ſanguine, & ſuffecato. Allegant Sabbathum mutatum in
diem Dominicum contra Decalogum, ut videtur. Nec
ullum exemplum magis jactatur quàm mutatio Sabbathi.
Magnam contendunt Eccleſiæ poteſtatem eſſe, quòd dis-
penſaverit de præcepto Decalogi.
G. 10. Sed de hac quæſtione noſtri ſic docent, quòd Epi-
copi non habent poteſtatem ſtatuendi aliquid contra Ev-
angelium, ut ſupra oſtenſum eſt. Docent idem Canones 9.
C 5 Diſtin.

Nug. Confeſſ. Arl 4²
XXVII. de Poteſta-

te Ecoleſ.

p. 30. 32.

ARTICULI FIDEI

iſtin. Porrò contra Scripturam eſt, traditiones condere

aut exigere, ut per eam obſervationem mereamur remis-

N. Cochl. Diſc. f ſionem peccatorum, & ſatisfaciamus pro peccatis. Lædi-

513. Daventr. f. tur enim gloria meriti Chriſti, cum talibus obſervationibus

50. Conf. Gal-4 conamur mereri remisſionem peccatorum & juſtificatio-

12

Chemnit. Exa

nem. Conſtat autem propter hanc perſuaſionem, in EFc-
cleſia penè in infinitum creviſſe traditiones, oppreſſa inte-
rim doctrina de fide & juſtitia fidei, quia ſubinde plures
feriæ factæ ſunt, jejunia indicta, ceremoniæ novæ, novi ho-
nores Sanctorum inſtituti ſunt, quia arbitrabantur auto-

m. res talium rerum, ſe his operibus mereri remisſionem pec-

Conc. Trid. P. V. catorum & juſtificationem. Sic olim creverunt Canones Pæ-
L. de Indulgent. p. nitentialee, quorum adhuc in Satisfactionibus veſtigia quæ-

m. 113.

Caranza
Summæ p. 44.66.
Error imit andi
Moſaica.
P 44.
1.

2⸗

dam videmus.
F. II. Item plerique ſcriptores fingunt, in Novo Teſta-
mento oportere cultum ſimilem eſſe Levitico, cujus ordi-
nationem commiſerit Deus àpoſtolis & Fpiſcopis. Etviden-
tur ſcriptores exemplo legis Moſaicæ decipi, quaſi juſtitia
Novi Teſtamenti ſit externa obſervatio certorum rituum, ſi-
cut juſtitia Legis erat externa obſervatio certorum rituum.
Sicut igitur in lege peccatũ erat edere ſuillam carnem, &c.
Ita in Novo Teſtamento collocant peccatum in cibis, in
diebus, in veſtitu, & ſimilibus rebus. Et exiſtimant ſine his
rebus juſtitiam novi Teſtamenti non poſſe exiſtere. Hinc
ſunt illa onera, quòd certi cibi polluant conſcientiam:
quòôd horas canonicas omittere ſit mortale peccatum:
quòd jejunia mereantur remisſionem peccatorũ, quòd fint
neceſſaria ad juſtitiam Novi Teſtamenti: quòd peccatum in
caſu reſervato non posſit remitti, niſi acceſſerit autoritas
reſervantis, cum quidem ipſi Canones tantùm de reſerva-
tione Pœnæ Canonitæ loquantur, non de reſervatione Calpæ.
§.2. Unde habent jus Epiſcopi has traditiones imponen-
di Eccleſiis ad gravandas conſcientias? Extant enim clara
teſtimonia, quæ prohibent condere tales traditiones, vel

ad promerendam remisſionem peccatorum, vel tanquam

neceſſarias ad juſtitiam Novi Teſtamenti, ad Säluten.
2 paulus

PTPRXCIFVI. 43
§. 13. Paulus Coleſ-. 2, 16. Nems pos judicet in cibo, potx,
parte diei feſti, novilunio aut ſabbatis. Item, Si mortui eſtis
cum Chriſto ab elementis mundi, quare tanquàm viventes in
mundo, decreta facitis à Non attingas, non guſtes, non con-
tredtes, quæz omnia pereunt uſu, & ſunt mandata & docirinz
bominum, quz habent ſpeciem ſapientiz. Item ad Titum t1, 14.
apertè prohibet traditiones : Non attendentes Jadaicis fa.
bulis „ & Bͦmandatis bominum averſantium pveritatem. Et
Chriſtus Matth. Friy. inquit de his qui exigunt traditio-
nes: Finite illos, cæci ſunt, & duces cæcorum. Et improbat ta-
les cultus: Omnis plantatio quàâm non plantavit Pater meus cæ⸗
leſtis, eradicabitur.
§. 14. Si jus habent Epiſcopi onerandi Eccleſias inffnitis
traditionibus, & illaqueandi conſcientias, cur toties prohi-
bet Scriptura condere & audire traditiones? cur vocat eas
1. Tim. . doctrinas dæmoniorum? Num fruſtrà hæc præmo-
nuit Spiritus ſanétus? Relinquitur igitur, cum ordinatio-
nes inſtitutæ tanquam neceſſariæ, aut cum opinione pro-
merendæ remisſionis peccatorum, pugnent cum Evange-
lio, quòd non liceat ullis Epiſcopis tales cultus inſtituere
aut exigere. Neceſſe eſt enim in Eccleſiis retineri doctri-
nam, de libertate Chriſtiana, quòd non ſit neceſſaria Servitus
Legis ad juſtificationem, ſicut in Galatis «cνν ſcriptum eſt:
Nolite iterum jugo ſervitutis ſubjici. Neceſſe eſt retineri præ-
cipuum Evangelii locum, quòd remisſionem peccatorum
& juſtificationem per fidem in Chriſtum gratis conſequa-
mur, non propter certas obſervationes, aut propter cultus
ab hominibus inſtitutos.
§. 15. Quid igitur ſentiendum eſt de Die Dominico, & ſimi-
libus ritibus templorum? Ad hæc reſpondent, quòd liceat

Epiſcopis ſeu paſtoribus facere ordinationes, ut res ordine

gerantur in Eccleſia, non ut perillas mereamur remisſio-
nem peccatorum, aut ſatisfaciamus pro peccatis, aut ob-
ligentur conſcientiæ, ut judicent eſſe neceſſarios cultus,
ac ſentiant ſe peccare, cum ſine offenſione aliorum vio-
lant. Sic Paulus ordinat, zut in congregatione mulieres
valent⸗

Aug. Confeſſ. Arr.
XATVII. de Poteſta-
te Eccleſ.
Deſectus.

p. 32.

p. 30.

Illicitus.

p. 133. 183.

p. 265.

p: 76. I0 9. 119. 14 56
147. 151. ſeq. 1624
165. 173. 170. 183.
p. 13. 32 37. 183⸗
187 262.
Diei Dominici
cura.
p. 16. 266.
Chemnit. LL. t. 2
p. 13⁰. Exam. P. 4.
f. 807.

bP. 4 4.

Aug. Confeſ. Art. 44 ARTICULI FIDEI

XXVII. de Poter velent capi, ut ordine audiantur in Eceleſia interpretes, Gec.
ſtate Eccleſiaſt. I. Cor. n, 6.
.„112 0.

Modus ſersandi. GS. 16. Tales ordinationes convenit Eccleſias propter ca-
p. 192. ritatem & tranquillitatem ſervare eatenus, ne alius alium
offendat, ut ordine & ſine tumultu omnia fiant in Eccle-
ſiis. Verùm ita, ne conſcientiæ onerentur, ut ducant res
eſſe neceſſarias ad ſalutem, ac judicent ſe peccare cum
p. 44. violant eas ſine aliorum offenſione: ſicut nemo dixerit
peccare mulierem, quæ in publicum non velato capite-
procedit, ſine offenſione hominum.

§. 17. Talis eſt obſervatio diei Dominici, Paſihatis, Pente-
P· 16. 33· 34.137. coſies, & ſimilium feriarum, & rituum. Nam qui judicant,
Ad. 1, 13. Rom. Eccleſiæ autoritate, pro Sabbatho inſtitutam eſſe diei Domi-
14, 20. Col. 2, 16. DICI obſervationem, tanqu am neceſſariam, longè errant⸗.
Ebr. 7, 12, 18. c. 9 Scriptura concedit, ut obſervatio Sabbathi nunc ſit lbera.
10,c. 10, 1. Tim. Docet enim, ceremonias Moſaicas poſt revelatum Evan-
4. gelium non neceſſarias eſſe. Et tamen quia opus erat
conſtituere certum diem, ut ſciret populus, quando con-
venire deberet, apparet Eccleſiam ei rei deſtinaſſe diem
p. 402‧e. Dominicum, qui ob hanc quoque cauſam videtur magis
placuiſſe, ut haberent homines exemplum Chriſtianæ li-
bertatis, & ſcirent nec ſabbathi nec alterius diei obſervatio-
nem neceſſariam eſſe.
Pißut. Varg. Q. 18. Extant pro digioſæ diſputationes de Mutatione Legi,
p. 42. de Ceremoniis Nonæ legis, de mutatione Sabbathi, quæ omnes
ortæ ſunt ex falſa perſuaſione, quoòd oporteat in Eccle-

ſia cultum eſſe ſimilem Levitico. Et quòd Chriſtus com-

miſerit Apoſtolis & Epiſcopis excogitare novas ceremo-
nias, quæ ſint ad ſalutem neceſſariæ. Hi errores ſerpſe-
runt in Eccleſiam, cum juſtitia fidei non ſatis clare doce-
p. 4 ⁰. retur. Aliqui diſputant, diei vominici obſervationem non
quidem juris divini eſſe, ſed quaſ juris divini, præſcribunt
de feriis, quatenus liceat operari. Huiusmodi diſputatio-
nes quid funt aliud, niſi laquei conſcientiarum? Quan-

quam enim conentur epiekizare traditiones, tamen-nun-
quàm

W

PRECIPUI. 145 S I.
eñ i i, done net Oyinio Ne- ae Potcfs-
quam poteſt æquitas deprehendi, donec manet 0/ Feelſaßties.

cesſitatis, quam manere neceſſe eſt, ubi ignorantur Juſtitia
Fidei, & Libertas Chriſtiana.
6.19. Apoſtoli Aca. XL,§.juſſerunt Abſtinere à ſanguine; qvis Canon. Apoſßt. ne-
nunc obſervat? Neque tamen peccant qui non obſervant, gledus.
quia ne iĩpſi quidem Apoſtoli voluerunt onerare confſcien-
Hastali ſervitute, ſed ad tempus prohibuerunt propter ſcan-
dalum. Eſt enim perpetua voluntas Evangelii conſideranda
in decreto. Vix ulli Canones ſervantur accuratè, & multi
quotidiè exoleſcunt apud illos etiam, qui diligentisſimè
defendunt traditiones. Nec poteſt conſcientiis conſuli,
niſi hæc æquitas ſervetur, ut ſciamus eos ſine Opinione
Necesſitatis ſervari, nec lædi conſcientias, etiamſi tradi-
tiones exoleſcant.
F. 20. Facile autem poſſent Epiſcopi Legitimam obedien- Rigor injaßus,
tiam retinere, ſi non urgerent ſervare traditiones, quæ bo- Bellarmino Fal=
na conſcientia ſervari non poſſunt. Nunc imperant cæli- utn
batum: nullos recipiunt, niſi jurent, ſe puram Evangelii
doctrinam nolle docere. Non petunt Eccleſiæ, ut Epiſcopi
honoris ſui jacturà ſarciant concordiam, quod tamen de-
cebat Bonos Paſtores facere. Tantum petunt, ut Injiuſta
onera remittant, quæ Nora ſunt, & præter conſuetudinem
Eccleſiæ Catholicæ recepta. Fortasſis initio quædam Con-
ſtitutiones habuerunt probabiles cauſas, quæ tamen poſte- Auguſt. T. 2. Hp
rioriba temporibus non congruunt. Apparet etiam qvas- 215.,
dam errore receptas eſſe: quarè Pontißciæ elementiæ eſſet,
illas nunc mitigare, quia talis mutatio non labefacit Eccle-
ſiæ Unitatem. Multæ enim traditiones humanæ tempore
mutatæ ſunt, ut oſtendunt ipſi Canones. Quòd ſi non po-
teſt impetrari, ut relaxentur Obſervationes, quæ ſine peca-
to non poſſunt præſtari, oportet nos regulam Apoſtolicam
6*.. V,ig. ſequi, quæ præcepit, Deo magis obedire quàm homi-
nibus. Petrus I. c. 5, 2. vetat Epiſeopos dominari, & Eccleſiis
imperare. Nunc non id agitur, ut Dominatio eripiatur p: 40. 312,
Epiſcopis, ſed hoc unum petitur, ut patiantur Evangelium : 263,
purè doceri, & relaxent paucas quasdam obſervationes,
quæ

●

Auguſt. Conſeſſ. 46 ARTICGCULI FIDEI
Filogu, quxæ ſine peccato ſervari non poſſunt. Quòd ſi nihil remi-
ſerint, ipſi viderint, quomodo Deo rationem reddituri ſint,
quod pertin chi

ſuà cauſam ſchismati præbent.

8

ETPILOGS.

Imò & bhabent &

. . ₰ . . .„ .„ r .
bidentur. JI suxz præcipui articuli, qui videntur habe

Lre controverſiam, quanquam enim de pluri-
Rectè&: ne a- bus Abuſibus dici poterat, tamen, ut fugeremus
fin⸗ ue la. prolixitatem, præcipua complexi ſumus, ex quibus
gant, ut Au- I. cætera facilè judicari poſſunt. Magnæ querelæ fue-
Fnæ nofirora. J. runt de Indulgentiis, de Peregrinationibus, de Abuſu
rop. 4. Excommunicationis. Parochiæ multipliciter vexa-
5. bantur per Stationarios. Infinitæ contentiones erant
P. 39 6. Paſtoribus cum Monachis, de Jure Parochiali, de
78. Confesſionibus, de Sepulturis, de Extraordinariis
CLoncionibus, & de aliis innumerabilibus rebus. Hu-
jusmodi negotia prætermiſimus, ut illa quæ ſunt in
hac cauſa præcipua, breviter propoſita, faciliùs co-
gnoſci poſſent. Neq; hic quicquam ad ullius contume-
liam dictum aut collectum eſt. Tantum ea recitata
ſunt, quæ videbantur neceſſariò dicenda eſſe, ut intelligi
posſit, in Doctrina ac Ceremoniis apud nos nihil
eſſe receptum contra Scripturam aut Eccleſiam Ca-
tholicam: quia manifeſtum eſt nos diligentisſimè cavis-
ſe, ne qua nova & impia dogmata in Eccleſias noſtras
ſerperent.
Hos articulos ſupra ſcriptos, voluimus exhibere
juxta Edictum C. M. in quibus Confeſſio noſtra ex-
taret, & eorum qui apud nos docent doctrinæ ſum-
ma cerneretur. Si quid in hac Confesſione Ssſaera
itur;

PRXCIPVUI. 47
bitur, parati ſumus latiorem informationem, Deo vo-
lente, juxta Scripturas exhibere.

Cæſareæ Majeſt. V.
Fideles & ſubditi

loannes Dux Saxoniæ Elector.
Georgius Marchio Brandenburgenſis.
Erneſtus Dux Luneburgenſis.
Philippus Landgravius Heſſorum.
Ioannes Fridericus Dux Saxoniæ.
Franciſcus Dux Luneburgenſis.
Wolfgangus Princeps ab Anhalt.
Senatus Magiſtratusq; Nurnbergenſis.
Senatus Reutlingenſis.
Subſcribunt in his Comitiis ipſis Anno MDXXX.

Civitates.
Campodunum. Hailbrunna. wWinheimium.
Weiſſenburgum.
Anno MDXL. ſubſcribunt A. C. & Apologiæ multò plures

I. Principes.
I. Chriſtianus Rex Daniæz. 10. II. 12. 13. Erneſtus, Fran-
2. Joan. Fridericus Elector ciscus, Philippus, Ericus,
Saxon. Brunſvicenſes & Lünebur-
3. 4. RKupert. & Wolfgangus gici Duces. —
Comites bPalatini. 14. 15. Barnimus, Philippus,
3. Heinricus, & joan. Erne- Pomeraniæ Duüuces
ſtus Sax. Duces. 16. Henricus Meclenburg.
7. 8. 9. Georgius, Albertus, Dux.
Johannes, Marchiones 17. Ulricus Würtemberg.

Brandenburg. Dux. Philli

18. Philippus Haſſiæ
gravius denuò.
19. 20. 21.22. Wolfgangus, Jo-
hannes, Georgius, joachi-
mus, Anhaltini Principes.

Land-

II. Comites & Barones.

1. WilhelmuspPhilippus Nas-
ſovius.
2. 3. Güntherus Heinricus
Swartz burgici.

* )() ( 3*

4. 5. Carolus & Ludovicus
Oeting.
6. Wilhelmus Fürſtenber-
gicus.
7. Cunradus Teklenburg.
8. 9. Albertus, Gebhardus,
Mansfeldici.
Io. Michael Wertheimicus.
II. Comes de Waldek.
12. Comes de Hoja.
13. Comes de Rittberg.
Bernardinus Baro Staufing.

III. Civitates Imperiales & Aliæ.

1. Argentina.
2. Auguſta.
3. Eslinga.
4. Dunkelſpiela.
5. Lubeda.
6. Kemptena.
7. Jsna.
8. Memminga.
9. Nortlinga.
10. Noriberga.
II. Northufa.
12. Conſtantia.
33. Francofurtum.
14. Biberacum.
15. Gienga.
16. Goslaria.
17. Gengenbachium.

I8. Lindavia.
19. Heilbrunna,
20. Ulma.
21. Vinsheimium.

22. Reutlinga.

23. Brema.
24. Pimbeca.
25. Göttinga.
26. Northeimium.
27. Luneburgum.
28. Magdeburgum.
29. Bruswicum.
30. Hannovera.
31. Hallæ Saxon.
32. Halberſtadium.
33. Hamburgum.

THEOLO-

THEOLOGORVM
PONTIFICIORVM AD

OBLATAM A PROTESTANTIBUS
CONFESSIONEM

KLSDPONSIo.

Prælecta publicè die 3. Auguſti anni 1o. per Alexan-
drum Schweiſs, Secretar. Cæſar. & poſtulatus Pro.
teſtantium aſſenſus. a)
a) Sleidan. I.7. p. m. 1987. Oſiand. H. E. d. l. p. 182. Chytr. h. p. 191. Verſiohujus

variat in German. non in Senſu. Conf edit. Francof. Oder. anni 1603,
ut negata ſit noſtris copia, vide citt. locis.

Acra Cæſarea Majeſtas, Dominus noſter cle-
Be= mentiſſimus, cum ſuperioribus diebus quan-
dam Fidei Confeſſionem per Electorem Du-
cem Saxoniæ, & nonnullos Principes, & du-
as Civitates, cum nominibus eorum ſubfſcri-
am accepiſſet, pro affectu, quo Dei Opt. Max.
gloriam, animarum ſalutem, Chriſtianam concordiam, &
publicam totius Germaniæ quietem, honorem, unionem,
atque ſalutem magnoperè exoptat, non modò eam Con-
feſſionem legit ipſe, & quantum opus fuit, perſpexit dili-
genter, ſed quo firmiuùs, maturiusque (utin re tanti mo-
menti decet) procederet, ac negotium tam arduum ac-
curatè tractaret, nonnullis eruditis, maturis, probatis &
honeſtis viris diverſarum nationum eandem Confeſſio-
nem videndam & examinandam dedit, eisque ſeriò man-
davit & injunxit, ut quæ rectè & Catholicè dicta, in ea
Confeſſone invenirent, laudarent, ac comprobarent.
§. II. Contra verò à Catholica Eccleſia diſſidentia an-
notarent, ac deinde Sacræ illius Majeſtati unà cum eorum
reſponſione offerrent, ſuasque ipſi de quaque re ſententi-
as exponerent. Quod quidem ordine & rite factum eſt.
Nam & prædictam illam Confeſfionem, erudliti illi viri,
H D omni

32. Augufli.

Vid. Apol. p. 53.

§. III.

II THEOLOGORVIM PONTIFICIORVM
omni cura & diligentia perſpexerunt, & quid de unaqua-
que re ſentiant, ſcriptis mandârunt. Atque ita reſponſio-
nem eam Cæſareæ Majeſtatis exhibuerunt. Quam ſane
Reſponſionem Sacra Cæſ. Majeſtas, ut decet Chriſtianum
Imperatorem, accuratiſſimè perlegit, ac cæteris Romani
Imperii Electoribus, Principibus, & Statibus legendam
dechit & examinandam. Quam & ipſi tanquam Ortho-
doxam, & cum Evangelio & ſacris literis per omnia con-
ſentientem approbaverunt. Qua de cauſa C. M. habito
deſuper conſilio, prædictis, Electori, Principibus, Civita-
tibus, ut ea orthodoxa noſtra ſanéta Fide ac Religione
omne diſſidium tollatur, in præſentia recitari juſſit hoc
mode: Ad ea quæ per Electorem & aliquot Principes ac
Civitates Sacri Romani Imperii, in negotiis ac cauſis Chri-
ſtianæ & orthodoxæ Fidei Sacræ Cæſareæ Majeſtati exhibi-
ca fuerunt, hoc Chriſtianum reſponſum redcdi poſſit

AD ARTICVLVM I.
De Unitate Eſſentiæ Dei, Theologorum Pontificio-
rum Reſponfio.
INprimis „cum Articulo primo confiteantur Unitatem Eſ-
ſentiæ Divinæ in tribus berſonis, juxta Niceni Concihi
decretum: Eorum confeſſio acceptanda eſt, eo quòd
per omnia ad normam Fidei, & cum Romana concordat
Eccleſia. Nam Nicenum Concilium, ſub Imperatore
Conſtantino Magno celebratum, ſemper ſacroſanetum

eſt habitum, in quo trecenti & decem oèâto Epiſcopi, ſan-

timonia vitæ, martyrio & eruditione conſpicui & vene-
rabiles, diſcuſſis & diligenter examinatis ſacris literis, hunc
articulum, quem hic confitentur de Unitate Eſſentiæ, &
Perſonarum in Trinitate, definierunt,
§. IV. Sic quoque acceptandum eſt, quòd damnant
omnes hærefes, contra hunc articulum exortas, Mani-
cChæos, Arrianos, Eunomianos, Valentinianos, Samoſate-
nios: nam & hos olim damnavit ſancta & Catholica Ec-
cleſia

RESPONSIO, III

§. V. AD ARTICULUM II. Apol. p. 53,
De Peecato Originis, Theologorum Pontificio-
rum Reſponſio.

Ibl Secundo verò Articulo Confeſſionis comprobatur qui-
dem, quòd cum Eccleſia Catholica fatentur, Vitium Ori-
ginis verè eſſe Peccatum, damnans & afferens æternam
