P· 9 * donata: ut ſtatuamus nos propter illam ſatisfactionem ha-
bere propitium Peum, non propter noſtram impletionem
Legis. mpia fiducia eſt, quæ collocatur in noſtram imple-
tionem Legis. Illa verò fiducia neceſſaria eſt, quæ collo-
catur in ſatisfactionem Chriſti.
3. Non pacat. §G. 52. Tertiò, Sola illa res juſtificat coram Deo, quæ reddit
pacatas conſcientias. Donec enim confcientia fugit ju-
dicium Dei, & iraſcitur Deo, non ſumus juſti, & vivificati.
§S.53. POrrô, ſola fides reddit pacatas conſcientias, juxta
nom. . ilud Juſtiß ati ex fide patem habemm. Item Juſtus ?x ſide
p. go. 217. 130.2 4. Vivet, id eſt, fide vincit terrores mortis, fide erigitur & con-
Pp. 62: 71. 74. 101. Cipit gaudium & vitam. Idꝗ; affert fides, non ꝗquia p er ſe ſit
113. 69. 11. 6,8. opus dignum, ſed tantùm quia accipit oblatam premiſſio-
nem, nihil reſpiciens propriam dignitatem.
En Supplicit. §. 54. Sola igitur fides juſtificat, & bona opera propter fi-
dem placent. Quid contra hanc rationem Adverſarii pos-
ſunt afferre? Quid poſſunt contra manifeſtam veritatem

Sed Fi des.

excogitare? Nam Miner eſt certisſima, quod opera noſtra

p. 2. non posſint conſcientiam reddere pacatam, quando Deus
. judicat & arguit nos, & oſtendit nobis immundiciem no-
. 143, i12. ſtram. Idq; Scriptura ſæpè inculcat. In Pſalmo ο7. Non in-
eres in judicium cum ſervo tuo, quia non juſttſicabitur in con-
Gpectu tuo omnis vivent. Hic ſimphiciter detrahit Omribwm, &
quidem Sancis ac ſervis Dei, gloriam Juſtitiæ, ſi non
ignoſcat Deus, ſed judicet & arguat corda eorum. Nam
quòd alibi gloriatur de ſua juſtitia, loquitur de cauſa
ſua adverſus perſecutores verbi Dei, non loquitur de Per-
ſonali mundicie, & rogat cauſam/& gloriam Pei defendi,
Vt Pſal-

— ,sâ:¶am —-ʒ--

=S

ẽ

IMPLETIONE LEGIS. 3
Ue Pſalmo 7, 9g. Judica me Domine ſecundum juſtitiam me-
Am, Oc. Et alibi: Judica Domine cauſam meam. Rurſus Pp. 71.
Pſalmo 1z9, z. docet, neminem poſſe ſuſtinere judicium
Dei, ſi obſervet peccata noſtra. Si iniquitates obſervaperis,
Domine, Domine, quis ſuſtinebit ? bt Job.9, 2. Veribar omnia c. 5. 1·
pera meag. Item: Si lotus ſaero quaſi aquis nivis, & fulſe⸗
rint velut mundiſima manus mezg, tamen ſordibus intin.
e me. Et Proverb. zo, 9, Quis poteſt dicere, mundum eſt Eccl.7, 11.
or meum? Et l. Joh. 1, . Si dixerimus quòd peccatum, à Reg- 5, 46.
non habemns, ipfi nos ſeducimus, & verita in nobis non
eſt. Et in Oratione Dominica Sancti petunt Remiſionem
pectatorum. Habent igitur & Sancti peccata. In Exodo c. 34,7.
Et innocens non erit innocens. Et Zacharias 2, 1j. ait: Sileat 4
facie Domini omnuù caro. Et Eſaias 70%, 6. Omnis saro fœnum, Jac. 1, 70. Eſa. 64,6.
& omnis gloria eju, quaſi flos agri. Exiccatum eſt fFænum, Job. 9, 30.
& cecidit ſlos, quia ſziritus Domini ſuſſtavit in eo. Id eſt,
Caro & juſtitia Carnis non poteſt ſuſtinere Judicium Dei.
Et Jonas inquit Cay. 2, 9. Fruftra obſervant vana, qui miſi-
ricordiam relinquunt, id eſt: Omnis fiducia eſt inanis, præ-
ter fiduciam miſericordiæ. Miſericordia ſervat nos, pro-
pria merita, proprii conatus non ſervantnos. Hæ ſenten-
tiæ & ſimiles in Scripturis teſtantur, opera noſtra immunda
eſſe, & indigere miſericordia. Quare non reddunt pacatas
conſcientias opera, ſed miſericordia apprehenſa per fidem. .
§. 55. Quartò, Chriſtus non deſinit Mediator eſſe, poſt- 7: Mediator ſſt
quam renovati ſumus. Frrant qui fingant eum tantùm pri- Petbertum,
mamgratiam meritum eſſe, nos poſtea noſtra Legis imple- HZ
tione placere & mereri vitam æternam. Manet mediator 1. Tim. 2, 5.

Chriſtus, & ſemper ſtatuere debemus, quòd propter ipſum

habeamus placatum Deum, etiamſi nos indigni ſimus. Si- Rom. 5, 2. Eph-
cut FPaulus ait: Per bunt habemus atceſſam ad Deum yer ſi- 2, 18.
dem. Noſtra enim impletio Legis, ut diximus, eſt immunda,
quia natura noſtra horribiliter eſt corrupta. Ideò Pſal. 72, 7.
inquit „ Beati quorum remiſſæ ſunt iniquitates. Quare re-
miſſione peccatorum opus habemus, etiam cum bona o- pe 13. 77. ſeq. F8.
pera habemus. Illa autem remiſſio ſemper APprehendinr 251. ſeg.
e,

4944 IV. DE DILECTIONE FT
I. Tim. 2, 5. fide. Ita Chriſtus manet Pontifex & mediator. Placet ĩgitur
Ebr. 4, ". 4, illa Legis impletio non propter ſe, ſed quia fide apprehen-
dimus Chriſtum, & ſentimus, nos habere Deum placatum,
non propter Legem, ſed propter Chriſtum.
7. Deſperare cogit. §. 56. Qvinté, Si ſentiendum eſſet, quòd poſt renovatio-
nem oporteat nos acceptos fieri, non fide propterchriſtum,
ſed propter noſtram impletionem Legis, nunquam acqui-
eſceret conſcientia, ſed ad deſperationem adigeretur. Lex
p. 96, 109,. enim ſemper accuſat, cum Legi nunquam ſatisſaclamus.
J Id quod tota Eccleſia confitetur. Paulus enim ait: Rom. 7,
Iy, 19. Non quòd volo bonum hoc faciosſed quod nolo, malum. Item:
v. 27. Mente ſervio Lege Dei. Carue autem ſervio Legi peccati.
Quis enim ſatis diligit, aut ſatis timet Deum, quis ſatis pa-
tienter ſuſtinet afflictiones à Deo impoſitas? quis non ſæpè
Job. 21, 7. Pf. 73,. dubitat. Utrum Dei conſilio regantur res humanæ? quis
ler. u, . non ſæpè dubitat. Utrum à Deo exaudiatur? quis non ſæ-
Hab. 1, 23. pè ſtomachatur, quòd impii fortuna meliore utuntur
quam pii, quòd pii ab impiis opprimuntur?quis non iraſci-
tur Jjudicio Dei, cum videtur nos abjicere? quis ſatisfacit
vocationi ſuæ? quis diligit proximum ſicut ſeipfum? quis
non irritatur à concupifcentia? De his peccatis ait Pfal-
mus 32, 6. Pro hboc orabit adte omnis ſanctus. Hic Sanctos ait
petere remisſionem peccatorum. Plus quàm cœciſunt, qui
malos affectus in carne, non ſentiunt eſſe peccata, de qui-
Rom. 9 2 ¾². bus bPaulus dicit: Caro concupiſiit adrerſus Spiritzm, Spi-
Gal. 5,i. ritas adverſus carnem. Caro diffidit Deo, confidit rebus
præſentibus, quærit humana auxilia in calamitate, etiam
contra voluntatem Dei, fugit afflictiones quas juxta man-
datum Dei tolerare debebat, dubitat de Dei Miſericordia.
Cum talibus affectibus luctatur Spiritus ſanctus in cordi-
bus, ut eos reprimat ac mortificet, & inferat novos ac ſpi-
1. Rett. c. 190 t. 1. rituales motus. Et Auguſtinus ait: Omnia maudata Dei
k. 200 lin. 4. implentur, quando quicquid non ft ignoſctitar. Requirit
igitur fidem, etiam in bonis opericus, ut credamus nos
Deo placere propter Chriſtum, nec opera ipſa per ſe di-

L.x t. p. 58. b. Gra- gna eſſe quæ placent. Et Hieronymus coneta Pelagianos?
cid. t. I. ed. Pariſ.

Tung

— — –– —— —

=

05

146¹

. IMPLETIONE LEGIS. 9
Tunc ergo juſti ſumus, quando nos peccatores fatemur. Et Ju- P. IIj.
Ritia nohſra non ex proprio merito, ſed ex Dei conſiſtit miſericordia.
Oportet igitur adeſſe fidem in illa inchoata Legis imple-
tione, quæ ſtatuat nos propter Chriſtum habere DOeum Rom. 3, ꝛ5.
placatum. Nam miſericordia non poteſt apprehendi niſi Pp- 92. 77.
ſide. Itaq; prorſus eſt doctrina deſperationis docdere,
quòd non ſimus accepti fide propter Chriſtum, ſed propter
propriam Legis impletionem. “
. 5. Ex his omnibus ſatis apparet, quòd ſola fides ju= p. 19. 73. fep. 87.
ſtificat, id eſt, primùm conſequitur remisſionem peccato- 92. 9.278. 422.662,
rum, & reconciliationem propter Chriſtum, & quòd ſola, 1.
fides regenerat. Nam ſola fide Spiritus ſanétus concipi- 2.
tur. Beinaè, quòd illa inchoata impletio Legis non pla-
ceat per ſe coram Deo. Cum autem adhuc ahibi, videlicet 3.
in Promisſione Chriſti, quærenda ſit Juſtificatio. Cumq; 4.
ſola fides efficiat pacaram conſcientiam, neceſſe eſt, quod
ſola fides juſtificet. Semper enim ſentire debemus, quòd 5S.
non propter Legem, ſed propter Chriſtum ſimus accepti.
Non enim juſtificamur ex Lege, ſed ex promisſione & ho⸗ 6,
nos Chriſti non debet in Legem transferri. Et cum initio
juſti reputemur propter Chriſtum cum in eum credimus,
non eſt ſentiendum, quod abjecto illo Mediatore, poſteæ
juſti ſimus noſtra impletione Legis. Etſi neceſſe eſt rena-
tos benè operari: Et virtutes Legis, quatenus obediunt
Legi, ſunt guſtitieæ, & eatenus hæc obedientia Legis, juſtifi-
cat Juſtia Legis. Sed hæc imperfecta Juſtitia Legis non eſt
accepta niſi propter fidem, nec poteſt conſcientiat reddere
pacatas. Id tantùm efficit ſides quæ ſtatuit, quòd propter
Chriſtum Pontificem habeamus Deum propitium. In
hac promisſione quærere debent piæ & perterrefactæ con-
ſcientiæ reconciliationem, & juſtificationem, hac promis-

Conſequentia Bo=

fione debent ſe erigere ac ſuſtentare, ſicut docent hæc

verba: Juſtus ex fiae vivet. Significant enim quòd fides Hab. 2, 4. p. r. 52.

juſtificet, & ita juſtificet, ut ſimul vivificet, hoc eſt, erigat

& conſoletur conſcientias, & vitam æternam & gaudium in
animo pariat.
RESPON-=

„

Aug. Conſeſſ. Art. 96 RESPONSIO AD

Iv. V. VI. de Ju-
Kif. Lege & Esan-
gelio. Bon. Oper.

Allegatis 1. Cor-
13, 14. 1I. Petr. 4,8.
Jac. 1½24. Dan 4;
24. Eſa. 58: 7. Luc.
6, 3z8. Tob. 4, II.
Luc. II, 41. Mat.

*

§. 58. R E SPONSIO AD

ARGUMENTA ADVER-
SARIORIUM.

OGNITIS his fundamentis cauſæ, videlicet diſcri-
mine Legis, ac promiſſionum, ſeu Evangelii, facilè
erit diluere ea quæ adverſarii objiciunt. Citant enim dicta
de Llege & Operibuu. Dicta verò de Promisſionibus omittunt.
semel autem reſponderi poteſt ad omnes ſententias de
Lege, quòd Lex non posſit fieri ſine Chriſto, Et ſi qua ſi-
unt civilia opera ſine Chriſto, non placent Deo. Quare
cum prædicantur Opera, neceſſe eſt addere, quòd fides re-
uiratur, quòd propter fidem prædicentur, quòd ſint fru-
Kur & teſtimonia fidei. Quid poteſt ſimplicius hac noſtra
doctrina dici? Neceſſe eſt enim ad cognoſcenda beneficia
Chriſti, diſcernere promisſiones à Lege. Ambiguæ & peri-
culoſæ cauſæ multas & varias ſolutiones gignunt. Verùm
eſt enim illud veteris Poëtæ:
°&α dα X„ρ*π
voWτισα&εαιαπισ Paρααναα αταα ιο.
Sed in bonis & firmis cauſis, una atque altera ſolutio,
ſumta ex fontibus, corrigit omnia quæ videntur offendere.
Id fit & in hac noſtra cauſa. Nam illa regula quam modò
recitavi, interpretatur omnia dicta quæ de Lege & Operi-
bus citantur.
8S.59. Fatemur enim Scripturam alibi Legem, alibiEvan-
gelium ſeu gratuitam promisſionem remisſionis peccato-
rum propter Chriſtum tradere. VerumAdverſarii noſtri ſim-

Daventr. ad a. 6. pliciter abolent promisſionem, cum negant, quòd fides ju-
mendacium eſſe ſtificet, cum docent, quòd propter dilectionem & opera
ait f.04. ap- Fabr. noſtra accipiamus remisſionem peccatorum & reconcilia-

in Harm.

Pp. 67. 76./8. 83 83. tionem. Si enim pendet ex conditione operum noſtrorum

94. 109.
Rom. 4; 16.

remisſio peccatorum, prorſus erit incerta. Nunquam enim
facimus opera ſufficientia. Erit igitur abolita promiſſio.
Proinde

522 —

.

ARGUMEN. ADVERSAR. 97 4ag. Confeſſ-. Art-
Proinde nos revocamus pias mentes ad conſiderandas /. 4 Dl Je-
promiſſiones, & de gratuita remisſione peccatorum, & re- Boni BPeerisaren
conciliatione quæ fit per fidem in Chriſtum, docemus. Po-
ſtea addimus & doctrinam Legis, non quòdLege mereamur
remiſſionem peccatorum, aut quod propter Legem juſti re-
putemur, non propter Chriſtum: Sed quia Deus requirit
Bona opera. Oportet enim prudenter ε οοον Legem 2. Tim. 2, 15.
& Promiſſiones. Videndum eſt quid Legi, quid Promiſſio-
nibus Scriptura tribuat. Sic enim & laudat & præcipit Bo-
na opera, ut non tollat gratuitam Promiſſionem, nec tollat
Chriſtum.
§. 60. Sunt enim facienda Bona opera, quia Deus ea re-1.
quirit, ideoque ſunt effectus regenerationis, Sicut Paulus
dodet Eph. 2, 1o. Ipſius opus ſumus, conditi per Cbriſtum Jeſum ad
bona opera, quæ præparavit Deus, ut in eis ambularemus. Itaꝗ;
bona opera ſequi fidem debent, tanquam gratiarum actio 2. p. 75.89.90.97.
erga Deum. Item ut in eis fides & exerceatur, & creſcat 3. 07. 575. 561.
I. Petr. 3, 2. Jac. 2, 15. & oſtendatur aliis, ut noſtra confesſio- 4.
ne alii invitentur ad pietatem Mattéb. 5, 16. Ita Paulus Rom. 5.
2 17. ait, 2) Abraham accepiſſe cirtumciſionem, non quòd pro- ) Höpfea. de Juſt.
Pterillud opus reputaretur Juſtus, ſed ut haberet ſignum in d. 8. 6. 4 aphor 2.
co vre ſeriptum, quo commonefieret, & fidem ſubinde ma- S§23. Gerh. LL. t.
jorem conciperet. Item, quo confiteretur fidem coram a- 4 de Sacram. 5,74.
liis, & alios ad credendum ſuo teſtimonio invitaret. Sic
Abel Ebr. 11, 4. Gen. g, 4. fide gratiorem hoſtiam obtulit. Pla-
cuit enim hoſtia, non ex opere operato: ſed quia Abel fide Hunn. T. . f. 38:.
ſtatuebat ſe Deum placatum habere propter miſericordiam. Gerh. d. I. 5. 71.
Opus verò illud faciebat, ut ſuam fidem exerceret, & alios p. 75. 83.
exemplo & confesſione ſua invitaret ad credendum. * Becan. Th. Sch.
. 6. Cum hoc modo Bona opera ſequi Fidem debeant, er,c.4 Lanner.
longè aliter utuntur operibus homines, qui non poſſunt . Bell. de Jaſlif.
Credere ac ſtatuere in corde, ſibi gratis ignoſci propter l. 5. c. 1. 1⁰. Va-
Chriſtum. Hi cum videntopera ſanétorum, humano more lent. q.6.punct. 2.
judicant, ſanctos operibus illis promeruiſſe remiſſionem nr diſidenar Car.
peccatorũ, & propter illa opera juſtos reputatos eſſe coram ea. J. e6.
Deo. Ideò imitantur ea, & ſentiunt'ſe per opera ſimilia me- f. 921. Lorin. a
B reri Jo. 1, c. 1,

p. 670.

Aag. Confeſ. Art. 98 RESPONSIO AD
E. “ He S. reri remisſionem peccatorum, conantur placare iram Dei
gdes Cperitn. confidunt ſe propter talia opera juſtos reputari. Has im=
I. pias opiniones in operibus damnamus. Primé, quia ob-⸗
curant Gloriam Chriſti, cum homines proponuntDeo hæc
opera, tanquam pretium, & propitiationem. Hic honos
2. debitus uni Chriſto, tribuitur noſtris operibus. Secunaò,
F-9. neq; tamen inveniunt conſcientiæ pacem in his operibus.
Sed alia ſupràâ alia in vens terroribus cumulantes tandem
deſperant, quia cum nullum opus ſatis mundum inveni-
3. ant, ſemper accuſat Lex, & parit iram. Tertio, Tales nun-
quam aſſequuntur notitiam Dei, cum conſcientiæ fugien-
tes iram Dei, non poſſint pacem conſequi, nec ſtatuere un-
quam, quòd à Deo exaudiantur. At cum acceſſit Fides quæ
credit, quòd gratis reputemur juſti: hæc audet invocare De-

.

um, & ſentit fe exaudiri, & conſequitur veram Notitiamei.
§.62. Semper autem hæret in mundo impia opinio de O-
peribus. Gentes habebant ſacrificia fumpta à Patribus, Ho-
rum opera imitabantur, fidem non tenebant, ſed ſentiebant
opera illa propitiationem & pretium eſſe, propter quòd
Deus reconciliaretur ipſis. ?opulus in Lege imitabatur hac
opinione ſacrificia, quòd propter illa opera haberent pla-
catum Deum, ex Opere operato ut dici ſolet. Hic videmus,
quàm vehementer objurgent populum Prophetæ Pſalm.
Mich. 6, 6. Eſa. 1, 49, &. Non in ſacriſiciis arguam te. Et Jerem. 7, 21. Non præcepi
11. c. 4,23. c. 66,3. de holocauſti. Tales loci damnant non opera, quæ certè
er. 7 4 13. Deus præceperat, ut externa exercitia in hac politia, ſed
, 2,. damnant impiam perſuaſionem, quòd ſentiebant ſe peril-
la opera placare iram Dei, & Fidem abjiciebant. Et quia
nulla opera reddunt pacatam conſcientiam, ideò ſubinde
nova opera excogitantur præter mandata Dei. Ac maxi-
mè movent homines Exempla Sanctorum: horum imita-
tione ſperant ſe perinde conſecuturos eſſe reconciliatio-
nem, utlli conſecuti ſunt. Populus Iſrael viderat Prophe-
tas in excelſis ſacrificaſſe. Hoc opus mirabili ſtudio cepit
imitari populus, ut per id opus placaret iram Dei. At Pro-
phetæ ſacrificaverant in excelſis, non ut per illa opera me-
rerentur

ARGUMEN. ADVERSAR. 99 dag. Conſef-. Art.
iſſon ſed la in illis loci TW. V. VI. de Ju-
reêérentur remiſfonem peccatorum, E quia In IIIIs 10 Cc1Ss

docebant, ideò ibi teſtimonium fidei ſuæ proponebant, S. ihe . Vs

1 ang, Bon. Opeæ.
Populus audierat, Abraham immolaſſe filium ſuum Gen, 22, 1. .

quarè & ipſi, ut aſperrimo ac difficillimo opere placarent
iram Dei, mactaverunt filios. At Abraham non hac opi-
nione immolabat filium, ut id opus eſſet pretium & propi-
tiatio propter quam juſtus reputaretur. Sic in Eccleſia Pp. 236. 246,
inſtituta eſt Cœna Domini, ut recordatione promiſſionum
Chriſti, quarum in hoc ſigno admonemur, confirmetur in
nobis Fides, & foris confiteamur fidem noſtram, & prædi-
cemus beneficia Chriſti, ſicut Paulus I. Cor. 1, 26. ait: Quo-
ties feceritis, Mort em Domini annanciabitis, &Gt. Verum Ad-
verſarii noſtri contendunt Miſſam eſſe opus, quòd ex ope-
re operato juſtificet, & tollat reatum culpæ & pœnæ in his p. 25, 224.279. 721.
pro quibus fit. 2²) Niceph. H. E, Le
§. 6z. Antonius, 2) Bernardus, ⅛) Dominicus,«) Fran- 3) 67*. R .
ciſcus, 4) & alii ſancti Patres elegerunt certum vitæ genus, de Vit⸗ ej a. .
vel propter ſtudium, vel propter alia utilia exercitia. Inte-“) Hiſpanus anno
rime) ſentiebant ſe Fide propter Chriſtum, juſtos reputari, 1039. Calagurit.
& habere Deum propitium propter Chriſtum, non propter?%2n Hift. b.
illa exercitia. Sed multitudo deinceps imitata eſt, non fi- 9 Alh ſns Ilialus
dem Patrum, ſed exempla fine fide, ut per illa opera mere- a. 120e
rentur remiſſionem peccatorum, ut propter illa opera re- Hopfn. Sax. Ey.
putarentur juſti coram Deo. Ita errat humanus animus Libr do
de operibus, quia Fidei juſtitiam non intelligit. Et hunc) floſeul. den⸗
errorem reprehendit Evangelium, quod docet homines ju- 43. Caſſ. Coniule.
ſtos reputari, non propter Legem, ſe Spter ſolum Chri- ar.6 f. 9:4. contr.
ſtum, Chriſtus autem ſola Fide apprehencditur. Quare ſo- Th. Henr. ad c. 7.
la Fide propter Chriſtum juſti reputamur. .r.. negan-
§. 64. Sed objiciunt Adverfari locum ex I. Cerinih. c. /J, 2, Oeà, , ſ 1.
Si omnem Fidem hbabeam & c. Dilectionem autem non babeam, 7 “l Ete
nibilſaum, & magnifice triumphant, Totam Eccleſtam, ajunt, ad 1. Cor. 13, 2, 1.
certificat Paulus, quòd non zuſtiſicet ſola Figes. Facile eſt autem b. 84.
reſpondere, poſtquam fupra oſtendimus quid de Dile-
Gtione & operibus ſentiamus. Hic locus Pauli requirit di-
lectionem, hanc & nos requirimus. Diximus enim fupr,
3 G 2 Oporte-

IV. V. VI. De Ja
ſtif. Lege & Ebang.
Boni Operibus.

* Rom. Fy» 2 Eph.
2, 18. Ebr. 4, 16.

Aug Confeſſ. Art. 100 R ESPONSIO AD

oportere in nobis exiſtere renovationem & inchoatam Le-
gis impletionem. Quarè ſiquis dilectioné abjecerit, etiam-
ſi habet magnam fidem, tamen non retinet eam. Non enim
retinet ꝓpiritum ſanctum. Neq; verò ſequitur, quod ideòDi-
le ctio juſtificet, hoc eſt, quòd propter chle ctionem accipia-
mus remisſionem peccatorum, quòd dilectio vincat terro-
res mortis & peccati: quòd dileétio debeat opponi iræ ac
Judicio Dei: quod dilectio Legi ſatisfaciat: quòdq; renati
propter Legis impletionem accepti Deo ſimus, non propter
Chriſtum gratis. Hæc non dicit Paulus, quæ tamen affin-
gunt Adverſarii noſtri. Jam ſi noſtra dilectione vincimus
iram Dei, ſi noſtra dilectione coram Deo meremur remis-
ſionem peccatorum, ſi noſtra impletione Legis ſumus ac-
cepti, tollant Adverſarii Promisſionem Chriſti, aboleant
Evangelium . quod * docet, nos acceſſum babere ad Deum per
propitiatorem Chriſtum: quòd docet, nos non propter noſtram
Legis impletionem, ſed propter Chriſtum acceptos eſſe.
Adverſarii corrumpunt pleraq; loca ,„ quia ſuas opiniones
ad ea afferunt, nec ſumunt ex ipfis Seripturis fententiam.
Quid enim habet hic locusincommodi, fi detraxerimus in-
terpretationem quàm Adverſarii de ſuo aſſuunt, non intel-
ligentes, quid ſit Juſtificatio, aut quomodò fiat. C orinthii
antea juſtificati multa acceperant excellentia dona. Et fer-
vebantinitia, ut fit. Deinde cœperunt inter eos exiſtere-
ſimultates, ut ſignificat laulus. Ceperunt faſtidire bonos
doctores. Ideò objurgat eosbaulus, revooans ad officia dile-
Sionis. Nec diſputat hic deRemisſione peccatorum, de Mo-
do Juſtificationis, ſed de Fructibus loquitur, & dilectionem
intelligit erga proximum. Stultum eſt autem ſomniare,
quòd dilectio qua agimus cum hominibus juſtificet coram
Deo, cum in Juſtificatione agendum ſit cum Deo, placan-
daira ejus, & Gonſcientia erga Deum pacificanda. Ho-
rum nihil fit perillam dilectionem; Sed tantuùm ita, ſi ap-
prehendatur Miſericordia: Idq; fitper fidem. Mud autem
verum eſt, amiſſa dilectione, amitti Spiritum ſanctum, quo
amiſſo & Fides excutitur. Ideò v. 3. ait: ot ailectionem 7, ha-
eam,

ARGUVMEN. ADVERSA R. T10oI Agg. Confeſ. Art.
beam, nibil ſum, non addit aAfirmatiwam, quòd dilectio . Zßene
Juſtificet. 2èðMDN . . VI. Bonis Operibus.
F. 61. Sed diſputant, praferri Dilectionem Fidei & Spei. Pau- Prelatio Dilegio-

lus enim v. . inquit: Major horum dilectie. Conſentaneum ni.
eſt autem maximam & præcipuam virtutem juſtificare“
Quanquam hoc loco Paulus propriè loquitur de dilectione
proximi, & ſignificat dilectionem maximam eſſe, quia plu-
rimos frudtus habet. Fides & Spes tantum agunt cum Deco.
At dileétio foris erga homines infinita habet officia, tamen
largiamur ſane Adverſariis, dilectionem Dei & proximi
maximam virtutem eſſe, quia hoc Summum Præceptum, p. 95.
eſt: * Dilgas Dominum Deum iuum &e. Verùm, quomod * Deut. 6, 5. Mat.

inde ratiocinabuntur, quòd dilectio juſtificet, quia, inqui- 2, 37, Luc 40027.

unt, maxima virtus juſtificat? Imò ſicut Lex maxima
ſeuprima, minimè iuſtificat, ita nec maxima virtus Legis.
Nulla enim Lex eſt quæ magis accuſet nos, quæ magis fa-
Ciat, ut conſcientia noſtra iraſcatur Judicio Dei, quàm hæc
ſumma Lex: Dil'gas Dominuv, Deum tuum ex toto corde. Quis
enim ſanétorum præter Chriſtum gloriari auſit, ſe huic Le
gi ſatisfeciſſe? Non igitur juſtificat virtus Legis. Sed illa
virtus juſtificat, quæ accipit reconciliationem donatam
Propter Chriſtum. Hæc virtus fides eſt, nec juſtificat pro-p. 1. 73. nʒ. ux.
pter ſuam dignitatem, ſed tantuùm quia accipit Miſericor- 65.
diam, quàâ propter Chriſtum juſti reputamur. Sumus e-
nim jiuſti, hoc eſt, accepti coram Deo, non propter noſtram
pPerfectionem, ſed per miſericordiam propter Chriſtum;
Si tamen hanc apprehendimus & opponimus iræ Dei.
G. 66. Sed Adverſarii ideò tribuunt dilectioni Juſtitiam, Anſit Jaßitia?
quia Legem docent, & cogitant Juſtitiam eſſe obedientiam

erga Legem. Nam humana ratio tantum intuetur inlegem,

nec intelligit aliam juſtitiam niſi Legis obedientiam. Et
Scholaſtici, homines ingenioſi, quærentes Methodum, pro-
poſuerunt ſibi Legem; berinde atque Philoſophi in Ethi-
&α proponunt ſibi eræcepta de Moribur. Sed Paulus recla-
mat, & docet aliud quiddam eſſe afitiam, fſcilicet
Obedientiam erga promisſionem reconciliationis donatæ

6 3 pro-

14 con i Art. i.. XrFSFPONSIO Ad
it 4. iiee. propter Chriſtum, hoc eſt, accipere miſericordiam dona-
Pi. bona peribas. tam propter Chriſtum. sic enim ſumus accepti heo, ſic fi⸗
S unt pacatæ conſcientiæ, quando ſentimus Deum nobis
propter Chriſtum propitium eſſe. Quarè piæ mentes à lege
ad promisſionem revocandæ ſunt, ut ſæpej am diximus, &
paulò poſt latius exponemus, cum agitabimus argumenta
Scholaſtica de vocabulo ſtiti.—
„ Okject. 22. 9. 67. Adverſariin Confutatione & hunc locum contra
Perfekio quid? Ros citaverunt ex Coloſt. 3,14: Churias Binexla m perfectio-
Hopfn. de Juſt. D. ni. Hinc ratiocinantur quoôd dile ctio juſtificet, quia Perfectos
— nin aph. 8. efficit. Quanquam hic multis modis de Perfectione reſpon-
Gerh. Cont.-Catb. E anr — L.
l.2. Spec. p. 3. deri poffet, tamen nos ſimpliciter ſententiam Pauli recita-
P. 234. bimus. Certum eſt Paulum de Dilectione Proximi loqui. Ne-
1. qué verô eXiftitmandum eſt quod Paulus aut Juſtificatio-
nem, aut Perfectionem coram Deo, tribuerit operibus Secun-

2. dz tabulæ potius, quam Primæ. Præterea ſi dilectio eſtper-
felta Legis impletio & Legi ſatisfacit, nihil igitur erit opus
propitiatore Chriſto. Paulus Kom. 3, io. autem ideò docet
nos acceptos eſſe propter Chriſtum, non propter Legis im-
pletionem, quia Legis impletio non eſt perfecta. Itaq; cum
manifeſtè allbi detrahat nobis perfectionem, non eſt ſenti-
3 endum quòd hic loquatur de Perſonali fingulorum Perfectione“
ſed loquitur de Iutegritate communi Ecclefie. Ideò enim ait, di-
ie Cionem eſſe Vinculum ſeu colligationem, ut ſignificet ſe
loqui de colligandis & copulandis pluribus membris Ec-
cleſiæ inter ſe. Sicut enim in omnibus familiis, in omni-
bus rebuspublicis, concordia mutuis officiis alenda eſt,
nec retineri tranquillitas poteſt, niſi quædam errata inter ſe
diſſiulent homines & condonent: Ita jubet Paulus in Ec-
cleſia dile cmionem exiſtere, quæ retineat concordiam, quæ
toleret, ſicubi opus eſt, aſperiores mores fratrum, quæ dis-
ſimulet quædam levia errata, ne diſſiiat Eccleſia in varia
Schismata, & ex Schismatis oriantur odia, factiones & hæ-
reſes. Neceſſe eſt enim diſſilire concordiam, quando aut
Epiſcopi imponunt populo duriora onera, nec habent ra-
tionem imbecillitatis in populo. Et oriuntur diſſidia Auan
“ 6 po-

ARCGUMENTA ADVERSAR. 103 5ag. Confel-. rr.
d populus nimis acerbè judicat de moribus docorum, .r be S Sde
aut faſtidit doétores propter quædam levia incommoda: „j gese ,ens.
quæruntur enim deinde & aliud doctrinæ genus, & alii do-
Stores. Econtra Periectio, id eſt, integritas Eccleſiæ, Conſer-
vatur, quandò firmi tolerant infirmos, quandò populus
boni conſulit quædam incommoda in moribus doétorum,
quandò Epiſcopi quædam condonant imbecillitati populi.
De his præceptis æquitatis pleni ſunt libri omnium ſapien-

tum, ut in hac vitæ conſuetudine multa condonemus in-

ter nos, propter communem tranquillitatem. Et de ea cum
hic tum aliàs ſæpè præcepit Paulus.* Quarè Adverſarii im- * Rph. 4, 32.
prudenter ratiocinantur ex nomine Perfectieni, quòd dile- Col. 3, 11.
ctio juſtificet, cum Paulus de integritate & tranquillitate
communi loquatur. Et ſic interpretatur hunc locum Am- T. :. ad Col. 3, u.
broſius: Sicut ædificium diciturperfectum ſeu integrum,,
cum omnes partes aptè inter ſe coagmentatæ ſunt. Turpe 4.
eſt autem Adverſarlis tantoperè prædicare dilectionem,
cum nusquam præſtent eam. Quid nunc agunt? Diſſipant
Eccleſias, ſcribunt Leges ſanguine, & has proponunt Cæſa-
ri, clementiſſimo Principi, promulgandas. Trucidant ſacer- p. 105.’33.16 5.255.
dotes, & alios bonos viros, ſiquis leviter ſignificavit, ſe 306. 28.
aliquem manifeſtum abuſum non omninò probare. Hæc
non conveniunt ad iſta præconiabilectionis, quæ ſi ſeque-
rentur Adverſarii, Eccleſiæ tranquillæ eſſent, & respublica
pacata. Nam hi tumultus conſileſcerent, ſi Adverſarii non
nimis acerbè exigerent quasdam traditiones inutiles ad pi-
etatem, quarum plerasq; ne ipſi quidem obſervant, qui
vehementiſſimè defendunt eas. Sed ſibi facilè ignoſcunt,
aliis non item, ut ille apud Poetam; Egemet mi ignoſio, Me-
vius inquit. Id autem alienisſimum eſt ab his encomiis di-
lectionis, quæ hic ex Paulo recitant, nec magis intelligunt,
quàm parietes intelligunt vocem, quam reddunt.

§8S.. 68. PFx Petro citant & hanc ſententiam: Uaiverſa delicta Objelt. 3. I. Petr.
operit ebaritas. Conſtat & Petrum loqui de Dilectione erga zf.
Proximum, quia hunc locum accommodat ad præceptum,

Obteltio Delilto-
quojubet ut diligant ſe mutuò. Neque verò ulli Apoſtolo Jo. 15, 18. Gal. 6,2
=ð 6 4 Iin men-

Aug. Confeſſ. Art. 104 RESPONS IO A D
11. De- ,, in mentem venire potuit, quòd dilectio noſtra vincat pec-
Esssg⸗n:ta. catum & mortem: quòd dilectio ſit propitiatio propter
quam Deus reconcilietur, omiſſo Mediatore Chriſto: quod
dilectio ſit juſtitia ſine Mediatore Chriſto. Hæc enim dile-
Ctio, ſi qua eſſet, eſſet juſtitia Legis, non Evangelii, quod
promittit nobis reconciliationem & juſtitiam, ſi credamus,
quòd propter Chriſtum propitiatorem Pater placatus ſit,
quòd donentur nobis merita Chriſti. Ildeòbetrus paulò an-
te I. c. 2, 5,6. jubet, ut accedamus ad Cbriſtum,ut æAificemur ſüper
Cbriſtam, Et addit: Qui crediderit in eum, non confandetur.
Dile ctio noſtra non liberat nos à confuſione, cum Deus ju-
dicat & arguitnos: ſed Fides in Chriſtum liberat in his pa-
voribus, quia ſcimus, propter Chriſtum nobis ignoſci. Cæ-
terum hæc ſententia de dilectione ſumpta eſt ex Prover-
biis, ubi antitheſis clarè oſtendit, quomodò Pror to, 1e. intel-
ligi debeat: Odium ſuſi itat rixas, & univerſa delitza tegit dilectig.
obzltio Col. 3,14. §. 69. Idem prorſus docet, qud illa Pauli ſententia ex
Coloſſenſibus ſumpta, ut ſi quæ diſſenſiones inciderint,
mitigentur & componantur æ quitate, & commoditate no-
ſtra. Diſſenſiones, inquit, creſcunt odiis, ut ſæpèe videmus,
ex levisſimis offenſionibus maximas exoriri tragœdias. In-
plutarch. in Vitià Ciderant quædam inter C. Cæſarem & Pompejum leves of-
Cæſ. Pompeji. Cæ- fenſiones, in quibus ſi alter alteri paululum Cesſiſſet, non
ſar Bell. Civ. lI. 1. extitiſſet bellum civile; Sed dum uterq; morem gerit odio
5 7 Sveton, in ſuo, ex re nihili, maximi motus orti ſunt. Et multæ in EC-
“ cleſia hæreſes ortæ ſunt tantùm ex mutuis odiis Doctorum.
Itaq; non de propriis delictis, ſed de alienis loquitur, cum
ait: Dilectio tegit delikia, videlicet aliena, & quidem inter ho-
mines, id eſt: Etiamſi quæ offenſiones incidunt, tamen
dile ctio disſimulat, ignoſcit, cedit, non agit omnia ſummo
jure. Petrus igitur non hoc vult, quòd dilectio coram Deo
mereatur remisſionem peccatorum, quòd ſit propitiatio,
excluſo mediatore Chriſto, quòd propter dilectionem fi-
mus accepti, non propter mediatorem hriſtum; Sed quod
erga homines non ſit moroſa, non aſpera, non intractabi-
lis, quod quædam errata amicorum diſſimulet, quòd mo⸗
res alio-

“

ARGUMEN. ADVERSAR. 105 Jug. Confeſſ. Art.
res aliorum etiam aſperiores boni conſulat, ſicut vulga- Pey S ezr-
ris quædam ſententia præcipit: Mores amici neveris, amicum j- , ez.
non oderi. Negq; temerè de hoc officio dilectionis toties
præcipiunt Apoſtoli, quòd Philoſophi vocant éαιαν. Ariflot. Eth. l. 5.
Neceſſaria eſt enim hæc virtus ad publicam concordiam c. 14.
retinendam, quæ non poteſt durare, niſi multa disſimu-
lent, multa condonent inter ſe Paſtores & Eccleſieæ.
F. 70. Ex Je 0ο bo citant: Videris igitur quòdex operibas juſti- Object. 4. Jac.2,24.

Eicatur Bomo, & non ex Fide ſola. N eqꝗ; alius locus ullus ma gis Concurſ. Operum.

putatur officere noſtræ ſententiæ, ſed eſt facilis & plana 1. 1.

reſponſio. Si non aſſuant Adverſarii ſuas opiniones de me- Botſac. Tr. d. h. I.
ritis operum, Jacobi verba nihil habent incommodi. Sed Menz. Diſput.

R . A A 1 Giels. t 5, II
5 ſilas CGiels. t 5, n.
ubicunque fit mentio Operum, Adverſarii affingunt Höpfn. de Juſt.

impias opiniones, quòd per Bona opera mereamur remis- 8 12.
ſionem peccatorum, quòd Bona opera fint propitiatio ac Gerh. LL. d h. r,
pretium propter quòd Deus nobis reconcilietur, quoòd Bo- §. 183.

1 er 3 Conf. Cath. I. 2-
na opera v terror uod opera .
pera vincant terrores peccati & mortis, quod ope Spec. P. 3. F. t1.

coram Deo propter ſuam bonitatem ſint accepta, nec ege-
ant miſericordia & propitiatore Chriſto. Horum nihil ve-
nit in mentem Jacobo, quæ tamen omnia nunc defendunt
Adverſarii prætextu ſententiæ jacoii.
§. 71. Primam igitur hoc expendendum eſt, quòd hic lo- Reſp. r.
cus magis contra âàdverſarios facit, quàm contra nos. Ad-
verſarii enim docent, hominem juſtificari dilectione & o-
peribus. De Fide, qua apprehendimus propitiatorem Chri-
ſtum, nihil dicunt. Imôò hanc kidem improbant, neq; im-
probant tantum ſententiis aut ſcriptis, ſed etiam ferro & p. 103. 105. 155.
ſuppliciis conantur in Eccleſia delere. Quanto melius ¹⁶5. 82. 315. 3u5.
docet Jacobus, qui fidem non omittit, non ſubjicit pro Fi-
de dilectionem, ſed retinet Fidem, ne propitiator Chriſtus
excludatur in Juſtificatione. Sicut & Paulus, cum ſummam
tradit vitæ Chriſtianæ, complectitur Fidem & Dilectionem
I. Timoth. 1, . Finu mandati Charitas eſt de corde puro & Con-
ſcientia bona & Fide non fittta. KM
S. 72. Secundò, res ipſa loquitur, hic de operibus dici, quz 2.
ſidem ſequuntur, & oſtendunt Fidem nen eſe wertuam,
7 G 5 ſed vi-

——

106 RESP ONSIO AD
ſed vivam & efficacem in corde. Non igitur ſenſit jacobus,
nos per Bona opera mereri remisſionem peccatorum &
gratiam. Loquiturenim de operibus Juſtiſieatoerum, qui jam
ſunt reconciliati, accepti & conſecuti remisſionem pecca-
torum. Quarè errant Adverſarii cum hinc ratiocinantur,
quòd Jacobus doceat nos per Bona opera mereri remiſſio-
nem peccatorum & gratiam, quòd per opera noſtra habea-
mus acceſſum ad Deum, ſine propitiatore Chriſto.
3. §. 73. Tertié, Jacobus paulo ante uais. dixit de Regeneratio-
ne, quòd fiat per Evangelium. Sic enim ait: Voalens genuit
nos Verbo Veritatis, ut nos Gimus primitiz treaturarum ejus.
Cum dicit nos Evangelio renatos eſſe, docet quòd Fide re-
b. 77. 78. 39. 93. Nati ac juſtificati ſimus; Nam promisſio de Chriſto tantùm
109. 152. 25J1. Fide apprehenditur, cum opponimus eam terroribus pec-
Rom. 4, . Ccati & mortis. Non igitur ſentit Jjacobus nos per opera

noſtra renaſci.
Fides Pißa, mor- G. 74. Ex his liquet, non adverſari nobis jacobum, qui,
ens. cum otioſas & ſecuras mentes, quæ ſomniabant ſe habere

Fidem, cum non haberent, vituperaret, diſtinxit inter Mor-
tuam Fidem, ac Vivam Fidem. Mortuam ait c. 2. 26. eſſe, qvæ
non parit Bona opera. Vivam, ait eſſe, quæ parit Bona opera.
p. 20. 70.557. 669. Porrò nos ſæpè jam oſtendimus, quid appellemus Fidem.
Non enim loquimur de otioſa notitia, qualis eſt etiam in
Diabolis. Sed de Fide quæ reſiſtit terroribus conſcientiæ,
quæ erigit & conſolatur perterrefacta corda. Talis Fides
