dientia ſubtrahatur, ut in proxima ſeditioné populari
ſubditi facere nitebantut, neque patiantur ſe falfis ſe-

XXXVI DE DISCRIMTNE CIEORUNM.

duci dogmatibus. .
y. 266, G. LV. Falſiſſimum quoque eſt quoòd dicunt, Za-
Kitiam fidei obſcuratam eſſe conſtitutionibu: bujutmodi: quin «
imò demens eſſet & inſanus, qui ſine fide eas obfervaret.
Nam fidelibus dantur, non Turcis aut Agarenis. Quid
enim mibi de iu, qui foris ſunt, judicare alt S. Paulus, I. Co- 4
„iehy,2. Quôd autem Fidem hic fuper omnia extollunt, Ae
§S. Paulo adverſamtur, ut füperiùs diximus, & S. Paulum
lacerant, qui cum de operibus Legalibus loquatur, ipſi 4
ad opera Evangelica detorquent, ut ſuperiâs omnia ila „
errata fuerunt disjecta.
LVI. Falſum etiam eſt, Conſtitutiones Eccleſiæ 1
obruere præcepta D EI, cum ad illa hominem expediant,,
ſicut jejunio concupiſcentiam carnis exprimunt, & ad
juvant ne in luxuriam cadat. Falſum etiam eſt, impoſſi-
Tiie eſſe Conflitutiones ſervari. Non enim eſt crudelis ma- .
ter Eccleſia, quæ manifeſtam non excipiat neceſſitatem in 1
feſtos dies celebrando, in jejunando & fimilibus. Inſu-
per falſò citant Auguſtinum ad inquiſitiones Januarii, qui
ex diametro cum eis pugnat: Nam apertiſſimè definit eo .
loco, Univerſaliter ab Eccleſia tradita, univerſaliter quo-
que obfervanda eſſe. In Indifferentibus autem & quæx
ſiberum eſt ſervare, definit S. Pater Auguſtinus, Beati un

Ambroſii monito, cujuscunq; Eccleſiæ normam obſervan-
Ckemn. Exam. d. dam eſſe: Cum Romam, inquit, venio jcjuno Sabbato, cum 4
p. 560. ſeq hic ſum, non jejuno. Vim præterea Scripturis faciunt, dum er-· i
rata roborare nituntur. Nam Chriſtus Marth. 5. non ſimpli- RM
citer improbat conſtitutiones humanas, ſed illas dunta-

gat, quæ adverſabantur legi pEi. Quod elare ex Marco
agnos

fieri immundos, & eos comede

AXpoſtolorum vigiliæ non celebr

DEDISCRIMINFE CIHBORVUM. XXXVII
agnoſcitur, & hic Matth. 17.
grιͤimini mandatunm Döl, Propter traditionem veſtram? qua⸗
re irritum fecisfis Præceptum DEI, ut traditionem VesPram ſor-
varetis ? Sic Paulus Coll. 2. prohibet, guentunque judicari in
sibo, potu, Sabbato & more Judaico. Nam Eccleſia non
Judicat carnes eſſe immundas, quando prohibet, ſicut,
Judæi in Synagoga arbitrabantur. Sic verbum Chriſti de
cibo intrante per or, ſine recta & vera intelligentia huc af-
fertur, cum intentio ejus fuerit, judæorum tollere erro.
rem, qui exiſtimabant, cibos non Jotis manibus tactos
. ntem fieri immundum, ut
ex circumſtantia literæ eſt manifeſtum; Neque Eccleſia
his confſtitutionibus Moyſen graves habentem manus re-
ducit. Eodem modo ſanctum Paulum lacerant.
7. Timoth. zg. doltrinam Demeniorum
cibos, uti Tatiani, Marcioniſtæ &
bant, cibos eſſe immundos, ut exv bus li.
quet, cum s. Paulus fubdit: Owni, creatura Dkel bona eſt.
Ecclefia autem non prohibet cibos, quia malos aut im-
mundos, fed pro expeditiore via ad mandata PpEI ſer-
vanda. Cadunt ergò argumenta contraria. Si verè cru⸗
cem prædicarent, & corporalem difciplinam ac jejunia,
ut eo modo corpus in ſervitutem redigatur, placeret hic
doctrina eorum, ſed quòd iſta volunt eſſe libera/ damna-
tur & rejicitur, tanquam à fide & Eccleſiaſtica diſcipli-
na alienum. Nec ſuffragatur eis diverſitas rerum. Nam
illa in ſpecialibus bene permittitur, ut unaquæque pro-
vincia fuo ſenſu abundet, velut Hieronymus inquit. At
univerſales Ecclefiæ ritus univerſaliter ſervari debent, &

vVocat prohibentem
Manichæi exiftima-

ſpeciales in ſuis quibusque provincus. Et nihil eſt, quod
de Oriente afferunt. Nam Romani Pontifices tandem A-
Kianos in uniformem Paſchatis obfervantiam cum uni-
vVerfali Eccleſia reduxerunt. Bodem modo intelligendus
eſt Irenæus. Nam fine fidei jaétura per Galliam- aliquæ
antur jejunio, quas ta-

Quaré & vos, inquit, trans- Chemn. d. O. P. I.

P-m. 21e.

Chemnit. Exam,
Nam-⸗ Conc. Trid. P. IV.
P- m. 167. & tot.
22 IIIA- Sect. p. 161. ſeq,
erbis ſequentibus li- non obſ. Ac. ij.
9, 29. Idem p. 222.

Apoc. p. 249.

Apoc. p. 260.
P- 261.

XXXVIII DEVOTIS MONACHORUM.B
men Germania in jejuniis obſervat. Admonendi quo-
que ſunt Principes & Civitates, ut Gregorii Papæ ſenten-
tiam ſequantur. Nam is præcipit uniuscujusque provin-
ciæ ſervandam conſuetudinem, ſi nihil uſurpet contra-
Catholicem fidem, C. quoniam conſuetudinem Dift. 1z2. Un-
de non ignoramus rituum diſſimilium in unitate fidei va-
riam obſervantiam, quæ in quahibet provincia obſervari
debet, ut ab antiquis tradita & recepta eſt, ſine tamen
univerſalium rituum Eccleſiæ Catholicæ injuria-

§. LVII. AD ARTICULUM XI.

De Votis Monachorum, Theologorum Pontifi-
ciorum Reſponſio. =

Uamvis varia ex aliquorum ſuggeſtione adverſus

Vota in hoc Articulo afferantur: omnibus tamen ma-

turo conſilio perpenſis, cum Vota Monaſtica fint fun-
data in ſacris literis novi & veteris Teſtamenti: ac ſan-
Siſſimi viri miraculis clari, atque vita admirabiles in-⸗
ſuis Religionibus, cum multis millenis millibus laudabi-

liter vixerint: atque à tot ſeculis per univerſum orbem ⸗

Chriſtianum, à Catholica Eccleſia ſint recepta & appro-
bata eorum vivendi inſtituta & regulæ, nullo pacto tole-
randum eſt, quòd vota licentiosè ſine omni timore prEr

ſolvantur.⸗.

§. LIIX. In veteri enim Teſtamento probavit⸗
DEUS vota Nazaræorum Num. 6. vota Rechabitarum, qui
non bibebant vinum, neque comedebant uvas, Hie-
rem. 36. Omninò autem exigit, votum ſemel eriſſum rkyddi,
Deur. 34. Quòd ſi quis poſt vota retractat, ruina illi pro-

cul dubio Rom. zo. Vota verò juſtorum placabilia Prover-

biorum . Deus præterea per Prophetam ſpecialiter docet,

vota Monaſtica ſibi placere. Eſaiæ enim 56. ita legitur:

Hæs

— w—⏑—

R

DEVOTIS MONACHORVUM. XXXIX
Heec dicit Dominus Eunuchis, qui cuſtodierint ſabbata mea, &
elegerint, quæ ego volo, & tenuerint Jadus meum, dabo eis ig,
domo mea, & in muris meis locum, & nomen melius 4à filiis &
Eliabus, nomen ſempiternum dabo eis, quod non peribit. Quin
Chriſtus laudat, qui ſeipſos caſtrant propter regnum cœlorum,
Matth. ig. Illos utique qui abnegata propria voluntate“,
veniunt poſt eratem, & abnegant ſeipſos, & tollunt crucem ſuam,
& ſequuntur eum, Lucæ 9. Ut non jam ſuo, ſed regali „& ſu.-
Perioris ſui regantur arbitrio.

§. LIX. Melius itidem, teſtante Apoſtolo, faciunt
Virgines, quæ contemto mundo ſpretisque illecebris, vir-
ginitatem in monaſteriis voverunt & ſervant, quam quæ
oneri matrimoniali colla ſubdunt. Ita enim ait S. Paulus
7. Cor. 7. Qui matrimonio jungit virginem ſuam, benò facit “ qui
non jungit, melins facit. Item de Vidua ſequitur: Beatior
erit, ſi permanſerit ſecundum conſilium meum Nemo eſt, qui
ignoret S. Pauli, Heremitæ, Baſilii, Benedicti, Bernharti,
Dominici, Franciſci, Wilhelmi, Auguſtini, Claræ, Brigittæ,
& ſimilium etiam Eremitarum inſtituta, qui ſanè omnes

regnum mundi, & omnem ornatum ſeculi contempſe-

runt, propter amorem Domini noſtri leſu Chriſti. Da-
mnata verò fuit etiam antiquiſſimis temporibus Lamper-
tianorum hæreſis, quam Jovinianus Hæreticus Romæ re-
ſuſcitare conatus eſt fruſtra. Quamobrem rejicienda,
ſunt omnia, quæ in hoc articulo contra Monaſticen pro-
ducta ſunt. Nempe quod libera fuerint collegia tempo-
re Auguſtini, quòd vota ſuperadaita ſint Monaſterlis:
cum contrarius fuerit potius ordo, ut mwonafteria ſuperve-

nerint vota. De monaſteriis Virginum etiam imbecillio-

ris ſexus, ſatis compertum eſt, quomodò ſanctimonia-
les longè conſtantiores in votis ſemel emiſſis perſevera-
runt. In plerisque monaſteriis etiam ſub Principibus, &
Civitatibus iſtis, quam plerique Monachi fecerunt, in
hunc uſque diem nullis precibus, blanditiis, minis, ter-
D Ir 4 roribus,

Apoh. p 259.

He 261.

go1⅛. p. 255,2 5c.

XL. PDEVOTITS MONASTICGIS.

roribus, anguſtiis, aut preſſuris potuerunt à ſan o ſuo
propofito avelli. Quarè admittenda non ſunt, quæ hic
in ſiniſtram partem interpretantur, cum ſacris literis ſit
expreſſum, Monaſticam vitam debita obſervatione cuſto-
ditam, quam per gratiam PDEI, quilibet Monaſtici cu-
ſtodire poſſi unt, mereri vitam aternam- & quidem autore-⸗
Chriſto, qui eis promiſit, dicens: Qui reliquerit domum,
aut frat res, aut ſorores, aut zrxorem, aut patrem, aut matrem,
aut filios, aut agros propter nowen meum, centuplum accipiet, &
pitam aternam poſzdebit.

§. LCX. Quòd monaſteria fuerunt olfim Schola litera-

ram, non negatur; neque ignoratur tamen, fuiſſe pri-

mum ſedes virtutum &ö aiſcipling, quibus poſtea literæ ac-
ceſſerint. Cum autem nemo apponens manum & aratram, &
retroſpiciens aptus ſit regno cœlorum, Lucæ g. pro Damnati ha-
beri debent, juxta tenorem tum ſcripturæ ſacræ, tum Le-
gum quoque & canonum, omnia matrimonia, & votifra-
gia Monachorum & Monialium, quia primam ſidem, irritam
fecerunt, babentes damnationem, ut ait S. Paulus 17. Timoth. y.
Vota verò non eſſe contra ordinationem DEI, circa Se-
cundum prætenſorum Abuſuum articulum, declaratum⸗
eſt. Quod ſe diſenſationibus Pontificiis tueri conantur, hoc
nihil quemque movet. Nam licet Papa diſpenſaverit⸗
fortè cum Kege Arragoniæ, quem fuſcepta prole ad mo-
naſterium rediiſſe didicimus, aut quovis alio principe:
HMud fatum eſt propter patem totius regni, provinciæven,
ne bellis, cædibus, rapinis, ſtupris, incendiis, homici-
diis, totum regnum, aut tota provincia exponeretur.
Cum privati tamen perſonis, quæ vota apoſtaticè reli-
querant, tales cauſæ diſpenſationem verè obtrudi non
Poſſint⸗

F. LXI. Repellitur etiam quod aſſamitur, vorum⸗
Ae in re impoſibili. Nam continentia non eſtimpoſſibilis,
Qua

N

hMad

qu

ern

uſt

2
„
95
n
4

(DEVOTIS MONASTIGIS. LXI
quam tot millia virorum & virginum obſervavere, quan-
quam ſapiens inquit: Scio, qudd non poſſum eße continens,

niſß, DllS dederit: Chriſtus tamen dare promiſit: Petite,
inquit, & accipietis, Luc. 2. Matth. F. Et S. Paulus: Fidelisg

es, inquit, Beus, qui non patitur vos tentari, ſupra id, quod
pot eſtis, ſea faciet cum tentatione Proventum, ut poſſitis ſuſti-
nere, I. Corinth,. o. Malè etiam cauſam ſuam muniunt⸗,
eum vori Violationem reprehenfibilem eſſe admittunt. De-
clarandum quoque eſt, ea matrimonia jure eſſe improba-
ta, & dirimendea C. ar continentiæ. Atque etiam antiquis Imi-
Peratorum legibus. Cum verò pro ſe adducunt nuptia-
rum. nihil efficiunt: illud enim loquitur de Voto Simplici,
non Solenni, quod in hunc quoque diem obſervat Eccle-
ſfia. Nunquam ergo rata fuerunt Monachorum, Mo-
nialium aut Sacerdôtum conjugia“.

9. LXII. Caſſatur quoque quod ajunt, Vitam⸗=
votoriam eſſe Inpveneum bominum, nam ſacris literis eſt fun-
data, à Spiritu S. religioſiſſimisque Patribus inſpirata. Ne-
que detrahit honori Chriſti: quoniam monaſtici omnia
Propter Chriſtum obſervant, & Chriſtum imitantur. Fal-
ſa eſt ergoò ſententia, qua cultum monaſticam damnant
ut Hupium, qui eſt Chriſtianiſſimus. Non enim evacu-
antur monaſtici à gratia DEr, ſicut judæi, de quibus S.
Paulus loquitur ad Gal.,y. qui juſtificationem adhuc in."
Lege Moyſi quærebant. Sed monaſtici contendunt pro⸗
Pius ſecundum Evangelium vivere, ut mereantur vitam
*X ternams.

§F. LXIII. Quarè Impia ſunt quæ hic contra Mo- Apol. p. sr.25⁵.
naſticen allegantur. Quod autem odioſius proponitur,

quod Religioſi ſint in &ata Perfectioni, ita ab eis nunquam
auditum eſt. Religioſi enim non ſibi arrogant perfectio-⸗
nem, ſed ſatum perfectionis Acquirendeæ, quia eorum inſtitu-
ta ſunt Inſirumenta perfectionis, non ipſa Perfectio. Et hoc
Paéto accipiendus eſt Gerſon, qui non negat Religiones
Ir 5„ ſtatus

258.

Apol. p. 263.

LXII DEPOTESTATE
ſtatus eſſe perfectioni acqutrendæ« ut declarat in tractatu Con-
tra Proprietarios regule S. Auguſtini, in tra Rtatu de Conſiliis
Eyangelici, in tractatu de Perfectione cordu & aliis 10 cis.

§. LXIV. Ea propter admonendi ſunt Principes &
Civitates, ut potius contententur, quòd per legitimos
ſuperiores reformentur monaſteria, & non evertantur:,
magis pièe corrigantur Monachi, quàm deleantur. Id

quod etiam religioſiſſimè eorum progenitores Chriſtianiſ-
ſimi brincipes fecerunt. Quòd ſi ſanctis & religioſiſſimis

Patribus, vota monaſtica aſſerentibus, credere nolunt,,
audiant ſaltem Imperialem Celſitudinem, Imperatorem,
ſcilicet Jjuſtinianum in Auften. de monaſticis, Col. 1.

§. LXV. AD ARTICULUM VII.

De Poteſtate Eccleſiaſtica, Theologorum Pon-

tificiorum Reſponſio.

Uanquam multa hic inculcantur, de boteſtate Ec-
cleſiaſtica, etiam odioſiùs, quàm par ſit, declaran-
dum tamen eſt, ut reverendiſſimis Epiſcopis, & Sacerdo-
tibus ac toti Clero, omnis poteſtas Eccleſiaſtica liberè
permittatur, quæ eis de jure aut conſuetudine competit.
ad hæc omnes Immunitates, Privilegia, Eminentias &
prærogativas à Dominis Imperatoribus & Regibus Ro-
manis conceſſas, ei conſervare convenit. Neque tole-
randum, ut quæ Imperiali munificentia, aut largitione
Eccleſiaſticis ſunt conceſſa, per ullos Principes aut quem-
cunque alium Romano Imperio ſubjectum, infringan-
tur. Nam ſufficientiſſimè probatur poteſtatem Eccleſia-
ſticam in Spiritualibus, eſſe divino jure fundatam, dequa
ſanè S. Paulus inquit: Nam etſi amplius gloriata ſuero de
poteſtate veſtra, quaàm dedit vobis Dominus in zgdificationem &
non in deſtrutctionem veitram, 2. Cor. 100. Et ſequitur: Ad
vos

ECCLESIASTICA. LXIII
ves enim abſens hæc ſeribo, ut non præſens durius agam ſecun-
dum potestatem, quam dedit mibi Dominus in ædificationem,
& non in deſtructionem, 2 Corinth. . Idem S. Paulus Co-
ercitivam oſtendit jurisdictionem, cum ait: Quid vultis,
in virga veniam ad pvos, an in charitate, & ſpiritu lenitatis 5
1. Corinth. 4. Et de judicibus ſcribit ad Timoth. Adverſus
Preshyterum actuſationem accipere noli, niſi ſub duobus aut tri-
bus teſtibus, 1 Timoth. y. Ex quibus ſatis apertè digno-
ſcitur, Epiſcopos non ſolùm habere poteſtatem miniſte-
rii verbi Dei, ſed etiam poteſtatem regiminis & coerci-
tivæ corre Rionis, ad dirigendum ſubditos in finem bea-
titudinis æternæ. Ad potestatem autem Atgiminis, requi-
ritur poteſtas judicandi, definiendi, diſcernendi, & ſta-
tuendi ea, quæ ad præfatum finem expediunt, aut con-
ducunt. Irrita igitur & caſſa ſunt omnia, quæ in præ-
ſenti articulo contra lmmunitatem Eccleſiarum & Sacerdo-
tum inferuntur. Quare prohibendum eſt univerſis Rom.
Imperio ſubjectis, ne clerum contra conceſſa privilegia
Imperialia ad tribunal ſeculare pertrahant. Nam fſic Cle-
mens Papa & Martyr inquit: Si qus ex Patribus babent
negotia inter ſe, apud cognitores ſæculi non judicentur, ſed apud
Preshbyteros Eccleſiæ, quicquid est dirimatur. Undè neque,
Conſtantinus Magnus Chriſtianiſſimus Imperator, in ſa-
cro Concilio Niceno etiam in cauſis prophanis voluit,
ipſos judicare. Vos Dii eſts, inquit, à Deo vero conſtituti.
Ite & inter vos cauſam diſponite, quia dignum non est, ut nos
jüdicemus Deos.

§. LXVI. is etiam, quæ ampliùs repetuntur,
de Conſtitutionibas Eccleſfiæ, ſuperiùs ſatis reſponſum eſt.
Neque proderit eis Libertas Chriſtiana, quam prætendunt,
cum iſta non ſit Liberta, ſed Prodigioſa licentia, quæ po-
pulis inculcata eos ad exitialem & periculoſiſſimam ex-
citat ſeditionem. Libertas enim Chriſtiana non opponi-
tur Eccleſiaſticis conſtitutionibus, cum promoveant bo-

p. 269.

Ps 49.

LIV DE POTESTATE
num, ſed opponuntur Serpituti Legis Moſalc«, & ſervitut
Peccati. Omnis enim, qui facit peceatum, ſervus est peccati,
ait Chriſtus, Joh. 7. Undè quòd ſolvunt jejunia, liberè
comedunt carnes, negligunt horas canonicas, non con-
ſtentur tempore Paſchæ, ſimilia faciunt vel omitunt:
Hoc non eſt uti libertate, ſed abuti, contra S. Pauli moni-
ta, qui eos attentè præmonuit, dicens: Vos in libertatem
pocati eſti, fratreg, tantùm ne libertatem detis in occaſßoanem car-
nis, ſed per charitatem Spiritus ſervite invicem, Gal. j. Unde
vullus ſua crimina velare debet, ſub prætextu Libertatis
Fvangelicæ, quod & S. Petrus prohibuit: quaſi liberi & non
quaſi velamen basentes malitiæ libertatem, ſed ſicut ſervi DEl,
1e Petri g. ”

§. LXVII. Quod autem de Abuſibus adſtruxerunt,
haud dubiè norunt Principes omnes, & Status Imperii,
neque à Cæſar. Majeſtate, neque ab ullis Principibus,
& Chriſtiano aliquo homine vel minimum abuſum pro-⸗
bari, fed optare omnes tum Principes tum Status Im-
perii, communi conſilio & conſenſu adnitantur, ut ſub⸗
latis abuſibus & emendatis, utriusque ſtatus exceſſus
aut penitus aboleantur, aut in melius reformentur, ac
tandem Eccleſiaſticus ſtatus multis modis labefactatus,
Chriſtiana Religio, quæ in nonnullis refriguit & remiſſa
eſt, ad priſtinum decus & ornamentum reſtituatur, re-
dintegreturque. Qua in re Cæſarea Maj. ut omnibus
conſtat, hactenus plurimum & laboris & virium inſum-
pſit, ut etiam nunc ad hoc negotium omnem ſuam ope-

ram ac ſtudium ſerio in poſterum collocaturum ſe be-

nignè pollicetur⸗

S§. LXIIX. Ex quibus quidem Confeffione ac Re-
ſponſione cum Cæfſ. Majeſtas agnoſcat ipſos, Electorem,
Chytr. Hiſt. A. C. Principes & Civitates in multis cum Catholica Fccleſia-
P· m. 106.

ac Romana convenire, & ab impiis dogmatibus, quæ

vulgo

—
*

“

S

Das
m.

en

4. De Juſtificatione Homi- II. De Confeſñß=one. IX

4k G

ECGCLESIASTIGA. XLVY
vulgò paſſim per Germaniam diſſeminantur, & libelhis,
qui paſſim circumferuntur, diſſentire, eosque explodere
ac damnare, indubitanter ea ſacra Cæfarea Majeſtas ſibi
perſuadet, & ſperat futurum, ut klector, Principes ac Ci-
vitates, audita & intellecta hac fefponfione, in cæteris
quoque rebus quibus haétenus fortaſſe cum Eceleſia Ca-
tholica Romana non conſenſere, in poſterum concordi-

bus animis confentiant, atque in præmemoratis, etiam

aliis omnibus rebus, S. Catholicæ & Romanæ Eceleſiæ, &

fidei Chriſtianæ, ac Religioni (qualis hactenus commu-

nis Chriſtianitatis conſenſu obſervata fuit) ſe conforma-
turos obedlienter & parituros. Quod eorum factum Gæ-
ſarea Majeſtas inprimis gratum habebit, ac fua ſingu-

lari benignitate eos communiter omnes, & oblata occoa-

ſione ſingillatim proſequetur. Nam, quod longe abfit, ſi
locus non eſſet futurus huic Chriſtianæ ac tàm clementi
admonitioni, exiſtimare poſſunt Elector, Principes & Ci⸗=

vitates, cauſam Majeſtati ſuæ Cæfareæ neceſſariam præ-

beri, ſe ut decet Imperatorem Romanum & Chriſtianum

Cæſarem defenſoremque & advocatum Eccleſiæ Catho-

Hcæ ac Chriſtianæ, gerere, quemadmodum flagitat ratio
muneris ſibi injuncti, & integritas conſcientiæ,
hujus mundi rebus providere
oportere⸗⸗

CONFUTATIONIS THEOLOGORUNI

PONTTFICTORUM ARTICGCULI.

1. De Unitate Eſſentiæ Dei 7. De Eccleſia. vyVyjrk
& Trinitate Perſonarum. 8. De Sacramentorum Ad-
H miniſtratione. VIII
2. De Peceato Originis. III 9. De Baptiſmo. VIII

3. De Incarnatione Verbi. III 10. De Cœna Domini. VIII

num. IV Z. De beœnitentia. X
5. De Miniſteriokvangelii. V Iʒ. De Uſu Sacramentorũ. XI

6. De Bonis Operibus. V 14. De Ordine Eccleſiaſtic. xII

15. De

α (0) 328
15. De Ritibus Eccleſiæx. XII 19. De Cauſa Peccati. XIV
16. De Rebus Civilibus. XIII 20. De Fide & Bonis Operi-
17. De Judicio Dei. XII bus. XV
18. De Libero Arbitrio. XIII zr. De Cultu Sanctorũ. XVI
DE ABUsSIBUS ARTICULI.
1. De Utraque Specie. XVIII 5. De Diſcrimine Ciborum.

2. De Conjugio Sacerdo- XXXIV
tum. XXII 6. De Votis Monachorum.
3. De Miſsà. XXVII XXXVIII
4. De Confeſſione. XXXIII 7. De Poteſtate Eccleſiaſtica.
XLII
——

DePrincipum Protefantinm Confesßone
JOH A NNIS ECCII C'ENS NRA

Archiepiſcopo Moguntino, & Georgio Saxoniæ
Dauci Auguſtæ exhibita-,

2
ð Rticulus primus de Unitate Eſſenti-e & Trinitate perſonarum concor-
WAat cum Eccl. 2
9 11. Articulus ſecundus de Peccato Originali concordat cum rcleſta,
at deſtniendo, quid ſit percatum originale, diſeordat ab Eccleſiz. Me-
dium eſſet, quòd exprimerent; concupiſeentiam illam innatam eſſe peccatum
tum originale ante Baptiſmum, & poſt Baptiſmum ſit. ſequela aut pæna origi-
nalis peccati, non autem peceatumi.
IjI. Articulus tertius de Chriſto Jeſu concordat.
I.. Articulus quartus concordat cum Escleſia, quòd propriis biribus non
poſumus juſtißcari: ſed diſeordat, quod tribuit jußitcationem fidei, & negat
merita nritra. Concordarent ſi fdei openmntiper dilectionem attribuerent ju-
ftificationem, id quod S, Paulus docet ad Gal. 5⸗ Mittere autem debent banc di-

Kionem, Sola, quia ſimplices decipinntur, quòd ſola ſides, excluſa gratia &

operibus, juſtificet.
De Meritis concordarent, ſi ſe reſolßerent, quòd opera de ſui natur & in ſe

non eſſent meritoriaæ; ſedſolum ex Deo, ex miſericordia Dei & gmtia Dei aſſti-

fſente, præseniente & coopemnte. Sie Dominus readet mercedem laborum
Sanktorum ſuorum.
v. Articulus quintas concordat, quod Spiritus ſanctus datur per Sacè-
mena, ut per inftrumenta De fide autem & meritis dicatur, at ſupn in quarto.
VI. Articulus ſextus concordat, quod fides pariat Bona opera cum charits.
ge. De ſide, ut ſupma.
VII. Articulus ſeptinaus diſcordat, qudòd Eccleſiam dicunt honorum, cum in

za ſint boni & mali. Concor dare polſſet, ſi Ecceſiam dicerent Sandors m, Kcut E
no

(.

dan
nen
ad
un
hee
Aar
ron.

SC,

lnn,

1

C⸗
arl
riti

nin

JOk. ECCH PDE CONFESSIONE AUGUSTANA CENSURA. XLVII
nos dicimus Eccleſtam ſanctam a ſancinate Fidei, Sactamentorum, gratiarum
& gonorum, & à principaliori fit denominatio, modo Boni ſint printipaliotes;
& iok, admittant malos Minifiras in Ecclehia.
VPIII. Articulus oltabus de Malu Miniftris concordat.
IX. Similiter nonus. è ”M
X. Articulus decimus concordat de Veritate Euchariftis, non tamen Mm-
piatur ad Vsmnque ſpeciem. HZ
XI. Articnulus undesimus concoy dat de Abſolutione, diſcerdat de Confeſ-
ſione, de quoò Parte 2. Art. 4. ð
XII. Art. te. cencordat de Reitenan da Pœnitentia, diſcordat de Partibus
p&nitentiæg. Concerdaripoſſet, quia Contzitionem cum Fccleſia ponunt pro pri-
ma parte: at fidem adberſarii & nos ponimus, ipſi ponunt hbic fidem pro Parte
pœnitentiæ, nos dicimne, fdem non eſſe partem panitentic, ſed quòd ſides præ⸗
ſupponatar ut fundamentum. Intique plus eſt contentio Berbalis quàm realis, &
cum ipſi Confeſſionem admittant, ponant eam pro Secunda parté pœnitentia
cum &ccleſia, Prætered nos ponimus Satizfabtionév tertiam parten pcniten⸗
tiæ, ipſi Però fatent ur debere ſequi ſructus bonorum operum, ubi iterum ſolam
en lis berbalis non realis
XIII. Articulus tertiusdecimus concordat öunm Eccleſta.
XIV. Artieulus quart usdetimus concordat in Berbis, ſed in pzictica diſior-
dat, eum non bocent plebanos & predicatores ſecundum communem juris di-
Spoſitionezm, aut Probinciaælem Ordinarii ordinationem, quod eft legitimt
bocaren. .
XV., Articulus quintusdecimus concordat in principali. De Traditionibas
infià articulo ultimo.
Articulus XVI. concordat de Magiftratu Cibilt.
Art iculus XVil, conçordat de Adbentu Chrikti.
Articulus XVIII. de Libero Arbitrio concordat.
Articulus XIX de Cauſa Peccati concordat cum Eccleſid.
Articulus XX. ade Fide & Operibus ſolum excuſat Concionatores, ideò non eft
curandus modò, ſcut eft Articulo 4.
Irticulus XXI. diſcordat de Cultu Sankiorum, nam bie triæz ſunt, Venenatio
Sancoerum, Inbocatio noftni ad Sankos, Interceſſio Santtorum pro nobis. Ve-
nemtionem admittunt Lutherani, duo alia negant, Interceſftonem Sanctorum
edmittunt Sacnamentarii. Concordia hic nulta eſt reperibilis, niſi fateantur
cum Becleſia, cum ibus bibentem inbotare poſſit, mortalis mortalem, peccator
Peccatorem, egens egentem, eur non poſſit immortalem, juſtum, immunem dà
Zeccato, dibitem ingntia, in bonis, in miſericordia & charitate abundantiori
pro nobis æmulantem.
SECüNDA PARD98
Rticulus primus diſcordat, concordari poſſet cum ſub Utnag ſecie commu-
nicare non ſit contna fidem, & olim in multis Eecleſiis fuit obſerbatum
Poſſet tolenari Communio ſub atnque ſpetie libena, ſicut tolenanda judicabaätur
in Concilio Baſilienfi cum Bobemis, cum tribus conditionibus. Prima, quòd non
Kommnnicarent pueri. Seéeunda, quòd doceretur Utmmg ſpeciem ag kec,

ELVIII 10.? c Dr GoSrrsstONE AUEUSTANAGENSURA.
ſariam. Tertia què d ſub Una ſpecie Chriſtus non minus ſumeretur, quàm ſub
duabus, bis qui in Eccleſiis communicarent. An aut em expediat illam tolenan=
dam usque ad futurur Concilium, prudentioribus committo.
Articulus II. diſcordat, quia nunquam de Jure ſubfiftit conjugium, quo sa-
cerdos in ſacerdotio conſtitutus duceret uxorem, Congordari poſſet, quòd ſicut
olim à temporibus Apoſi olorum us que ald Cyricium fermé goo., annos conjugati
promobebantur in ſacerdotes, an hodiè expediret dubito. Quo ad ſacerdotes,
qui de facto contmxerunt, poſſet fieri concordia, quòd zolenrrentur usque ag
feturum Concilium, non ſecus quàm publica proftibula, quòd non amplius præ⸗
digarent aut in Eccleſia miniſt arent, nec admitterentur ad cibiles functiones.
DE MISSA. YM
Articulus tertius de Miſſa difeordat, concordari poſſit cum Eccleſia, quòd
non eſſzet amodò Euchariſtia Sacriſicium bictimæ ſicut in an crucis, ſi ta men-
non negarent, ſicut corpus Chrifti fuit oblatum in beteri Teſtamento figunlis
ter, & in cruce paßbiliter, ita in Miſſa myfſfterialiter, quæ myſterialis oblatig
eſet memoria oblationus Sictimalis in cruce ſed propterea Miſſæ pribatæ non⸗
ejent abrogandæ. .
DE CONFESSIONE.
Articulus quartus de Confeſione diſeordat, concordari poſſet juxta eorum
probationem. Delicta quis intelligit, Pfſalm. o. nam etiam Eccleſia non bult
bpominem obligari ad peccata non intellecta. Ergo concedant peccata eſe conſi
tenda, quæ quis intelligit, tunc concordabunt cum cleſia,
Articulus quintus judicatur ex ſept imo-
. ppE VOTIS.
Articulus ſextus de Votis Monaſticis diſcordat cum Eccleſta, nec poteſt con-
cordari, quia etſi bobere ſit liberum : tamen reddere est præceptum & TJuris
Disini. Unde aſſentientes huic articulo ſunt rei & debitores omnium fotiſfzme
giorum, quaæ ſiunt. Etiane uniberſalis Eccleſia non poſſet concedere bunc Ar-
DDEHEPOTESTATE ECCLESIASTICA.
Articulus ſeptimus diſcordat cum Eccleſia: quiaz aufert ei regimen & poteſta:
tem ſtatugndi prô ubditis, ut ordinentur in Sitam sternam, quæ poteftas ſem⸗
per fuit in Ecleſia, ut ex ſtat utis & præceptis S. Pauli liquet, & ex Decretis in
primo Concilio Apoſtolorum & ſequentibus Conciliis ſankIis. Ile enim Arti.
culus at ferret Eccleſtaſticæ diſciplinæ nerbum, confunderet omnem ordinem &
inobædientiam foberet al rébellionem. Concordari poſſe, quòd tolenarentur as

4 „

mitigarentar aliqus conſtitutiones &ccleſtæ, non tamen fieret pro contupiſcen:
tia carn. .
In ſumma Articuli diſfeulter concordabiles & non acceptabiles per Eccleſiam,
De Cultu Sanctorum. De Communione ſab utmque ſpecie,
De Conjugig Sacirdotum. De Votis Monaftici.
De Sacrißcio Miſſæ,. De Conſtitutionibus humanis.
In hu ſexæ punctis arbitror omnem latere dificultatem, qusz in aliis Articn-
lis, ſi fimul eſſent duo Principes & duo docti ex utmque parte, facile componi &
zolli poterit. l . D
APOLO-

— —

de (XLX.) 336*

APOLOGIAM
SECVIVRAM

EXCITARVNT PRECEDENTES CON-
FVTATORES PONTIFICII, RECEN.
SITI in LVTH. T. V. jen. f. 34.
D. Joannes Eccius, Ingolſtad. Profeſſor, cujus Cenſura Con.
Fſionu pag. XlLVI. & ſeg. legitur, notus tot factis in Re-
formationis negotio, cum Luthero & noſtris »conf. Tom. I.
Lat, Jen. p. 3. eius Obelo, Zudicium Luther. P. 214. Colloq.
Lipſico p. 225. 34 06. 6. & ſegqg. † ann, i5gz. Lurth. L. 2. J. f. 147.
D. Johan. Faber, Præpoſitus Coadjutor Budenſis ,‚poſtea Epi-
ſcopus Viennenſis Lath. T. E 7. f. cr.
D. Auguſtin. Marius, Officialis Würzburg. poſt Epiſcopus
Salonæ.
D. Cunradus Wimpina, Ordinarius Francofurt. ad Oder.
D. Johan. Cochlæus de Wendelſtein, Canonicus Vratisla-
vienſis, Georgii Ducis Saxon. Concionator & adS§. Sever.
Erfurt. Præpoſ. Notus illa tempeſtate e. c. Propoſitionibus
Pro Jo. Tezelio contra Lutherum, Diſcuſſ. Aug Confeſſ.in
Fabric. Harmonia, Explicatione ActorumAuguſtæ, Collo-
quio Hagenoico anno 1540. Viis Septem Præparatoriis
ad Concordiam anno 1540. ap. Goldaſt. Polit. Imper.
P. XXVII. ſ. .6. Vità Lutheri criminosè ſcriptà; Luthe.
ro verè D. Rotzlboffel T. I. v. f. 41. f. 1553. ætat. 73.
D. Paul. Haug. Provincialis Dominicanorum.
D. Andreas Stoſſius, Provincial. Fratrum Ordin. Mariæ.
D. Cunradus Collinus, Prior Coloniæ apud Prædicatores.
ſcripſit conera Lutheri Conjugium, Reuebhlini Epiſßiolu notus.
D. Cunradus Thoman. Ratisbonæ Concionator Epiſcopi,
D. Joan. Menſing. Ord. Prædicator. apud Elect. Brandenburg.
D. Barthol. Vſing, Auguſtinianus, in comitatu Würzburg.
Epiſcopi, de Caſare & ſuorum Fotentia gloriatus in Luthe-
ranos Vid, Jen, V. p. 592.

6† D. Jo-

L CoNFVTATORVM NOMMNA, CONSENSVS.
D. Johan. Dietenberger, Prior Prædicator. Confluentinus.
D. Johan. Burcard, Vicarius Ord. Prædicator.
D. Petrus speiser, Vicarius Conſtantienſis.

D. Arnold. von Weſel / Colonienſis, Reſponſo eum Cocblao con-

tra Confeſſ. Aug. innotuit, extante ay. Cæleſtin. Hiſt. ι C.
p. 2;4. Ord. Minorit. S „
N. Medardus, Regis Ferdinandi Concionator.
Auguſtin. von Cottelin Bremenſis.
D. Wolfgang. Roedoerfer, Præpoſitus Stendalienſis.
D. Hieronymus Montanus, Vicarius Paſſauienſis.
D. Matthias Krez, Concionator Auguſtanus.
D. Michael, Ordin. Prædicat. Moguntinus.
CONSENSUS. DISSENSVS.
Ad Art. Pag. Ad Art. Pag.

I. II. 2. I1. 3. Pro Infantum Puritate & romite.

111. 3. IVVv. 4. Meritis operum.
IV. 4. V. z. Pilectione, ut Fidei coopera-
trice.
V. z. VI. 6. Operũ Virtute Juſtificatrice.
VII. . VI. 7. Malis, ut Eccleſiæ Membris.
nx. L. X. 9. Specie in S. Coenà Vna.
1X. 8 XI. 9 Confeſſ. Annuã & Enume-
rat. Peccator.
X. 9.

XI. 9. XI. 10. Satisfactione Proprià.
XII. 10.
XIII. 1. XIII. n. Septem Sacramentis.
XV. u. XIV. u. Vocatione ad Miniſterium Pa-
piſtica.
XVI. 13. XV. 12. RituumPapalium Vſu & Merito.
XVII. 13.
XVII. 13. XIX. 15. De Operum Merito.

XIX. 14.
Xxl. 16, (Cultu Sanctorum Papali.

——0 — —

XVII

DECRETVM AVGVSTANVM. 1L1
—.— . △ .
CONSENS. DISsEN S. AD ABUSUS. Pro Specie Vna, Proceſſione

Art. III. 27, Art. I. 17. cum Venerabili dicto.
II. 22. Cælibatu Cleri.
—èM III. 27. Milfsa. (ſione.
. IV. 33. Enumerat. Peccator. in Confes-

V. 34. Icnterdicto Ciborum,
VI. 38. Votis Monaſticis.
HD VII. 42. Poteſtate Cleri immodica.

DESYCRETUM ET HISTORIA.
Negatà Confutationis copia Noſtris, poſt multam a-
etionem pro conciliatione, quam Melanchthon, Lutherus
ipſe, Sleidanus L. l. 7. inde Cœleſtinus 7. I. Chytræus, Oſian-
der Cent. XVI. Il. z. c. 6. & alii connotant: I. Decretum, per

PpPpProntificios Principes delectos conſignatum, Proteſtantibus
pacem precatis, idque minabundum, publicatur. vid. dic. Il.
. S&S&SEE Oſiandr. c. i9. II. Commune cuncétis, terrificum, poſt re-
ffſciſſum pactum Summi Ordinis Magiſtri Alberti in Pruſſia, qui
„ Diuzx factus, & Conjux, ditione Evangelicè reformatà, Po-

loniæ Regem feudi dominum, ob ſecuritatem, agnoverat.
Summa ap. sleidanum d. l.t. inde alios, hæc eſt:
Poſt multam enumerationem totius actionis, Cæſar ſta-
twuit: Ne tolerentur, qui de Cœnà Dominiſecus, quàm huc r.
usdque ſervatum eſt, docent. Ne quid in Miſsà vel Commu- 2.
ni vel Privatà, mutetur: Vt Chriſmate Pueri confirmentur: 3.
&S ægrotantes Oleo conſecrato rungantur kaaßiner atque 3.4.
ſiatuæx minimè removeantur: & quibus in locis ablatæ ſunt,
ibidem reſtituuntur. Eorum opinio, qui Liberum, 5.
4 eeſſe negant hominis Arbitrium, nequaquam recipiatur,:
quod & pecuina ſit, & in Deum etiam contumelioſa. Nihil 6.
0. omninò doceatur, quod ullà ratione Magiſtratůs dignita-
tenm imminuere poſſit. Dogmaillud, de Solà Fide Juſtifican- 7
te, locum non habeat: Eccleſiæ Sacramenta ſint eo loco & 8-
numero, quo antiquitùs. Ceremoniæ omnes Eccleſiæ, Ri- 9‧*
tus, Exequiæ mortuorum, Kid genus alia, ſerventur. daer⸗ 100
4 6 2 40⸗

80

⸗= *

rrrrrerer

1I.

12.

13.

14.15.
16.

17.
18.

19.

20.

21.22. Temperent etiam à Scommatis & Contumeliis.

23.34
25.

26. 27.28. agat:

29.

30.

31.
32.

DECRETVM AVCGVSTANVM.

LII
dotia, quæ vacant, conferanturidoneis. Qui Sacerdotes vel
Eccleſiaſtici, ante hoc tempus facti ſunt mariti, priventur-
Beneficiis, quæ ſtatim, ab hoc Conventu, conferantur aliis.
Qui tamen, relictis uxoribus, ad priſtinum inſtitutum redire,

& abſolvi cupiunt, eos, de voluntate Pontificis, cum hoc ei

Legatus nunciârit, Epiſcopi reſtituant. Cæteri verò nullum
usquam habeant perfugium, ſed exulent, aut etiam meritam
pœnam luant. Sacerdotum Vita ſit omnis honeſta: Veſti-
tus etiam decorus, & vitetur omnis offenſio. Si quibus in lo-
cis Eccleſiaſtici redacti ſint ad aliquam iniquam conditio-
nem atque pactum: Si quid etiam Bonorum Sacrorum iniquâ
ratione venditum ſit; aut in alium uſum prophanum applica-
tum, id omne ſit irritum. Ad docendi munus nemo recipia-
tur, niſi qui Doctrinæ ſimul & Vitæ probatum habeat ab E-
piſcopo teſtimonium. In pocendo ſequantur omnes hancpræ-
lentem formulam: Nec illud pro concione dicant uſitatum:
quaſi boc nonnulli agant ut opprimatur Evargelii doctrina:
Hortentur
populum, ut Miſſam audiat, ut diligenter oret: ut Virgi-
nem Mariam cœterosque Divos imploret: ut Dies Feſtos per-
ut jejunet: ut Cibis Vetitis abſtineat: Vt ſubveniat
Egenis. Monachis autem demonſtrent, non licere Profeſſio-
nem ac Ordinem deſerere. Breviter, in is, quæ pertinent
AD FIDEM ATQVE DEI CVLTVM, NIHIL QVIC-
QVAM 1MMVTETVR: QVI CONTRA FE-
GERIN T, CORPORIS ATQVE VITAE, SEV
