demptor, hoc eſt, qui à Diabolo ad Deum, è morte ad
vitam, à peccatis ad juſtitiam reduxit, in quibus & nos
conſervat. Porrè reliquæ hujus Articuli partes, ordine
ſemet conſequentes, nihil faciunt aliud, quam quod talem
redemptionem per Chriſtum nobis partam declarant, ac
exprimunt, quomodo & per quem confecta ſit, hoc eſt,
quanti Chriſto conſtiterit, & quid pro ea impetranda in-
ſumſerit, ut nos lucrifaceret, ſuæque ditioni ſubjiceret,
Nempe quod homo factus, & & Spiritu ſancto ac Maria
virgine ſine omni labe peccati conceptus & natus ſit, ut eſ-
ſet peccati Dominus; Ad hæc paſſus, mortuus & ſepultus,
ut pro me ſatisfaceret, meamq; culpam, quæ mihi luenda
fuerat, perſolveret, non auro neq; argento, ſed pretioſo
ſuo ſangvine, Et hæc omnia non ob aliam rem ullam, quam
ut meus fieret Dominus. Neq; enim ſui gratia harum re-
rum quicquam fecit, aut opus habuit. Poſt id iterum ſur-
rexit devicta atq; abſorpta morte; Ac deniq; cœlos con-
ſcendit, ſuſcepta imperii adminiſtratione, ſedens ad dexte-
ram Patris, ut Diaboli ac omnes poteſtates ad illius pedes
pro jectæ, obedire cogantur; Donec nos in die novisſimo
prorſus ab hoc pravo ſeculo, Diabolo, morte, peccatis li-
beratos ſeparet ac ſegreget.
S. 5. Cæterum haſce partes ſigillatim tractare, huic com-
pendioſo & pro pueris inſtituto ſermoni non convenit, ſed
prolixis concionibus, quæ per totius anni circulum haben-
tur, præſertim iis temporibus, quæ talibus prolixiore ſer-
mone tractandis deſtinata ſunt, de nativitate, paſſione, re-
ſurrectione, aſcenſione Chriſti &c.
J. 6. Quin etiam totum Evangelium, quod prædicamus,

beneficiis hri- eò tendit, ut hunc Articulum probè percipiamus, utin quo

ſti propria &

præcipuaz van-

gelü docttina-

totius ſalutis & felicitatis noſtræ ſumma ſita eſt, quemq;
ob uſum & fœcunditatem ſuam longè lateque pa-
tentem, nunquam ſatis perdiſcere
poſſumus.

ARTI-

d .

ſo

te⸗
Ut⸗

te⸗
ges

us;
gu.

A R TICII IL. U § III. 3 52. 385.

Eredo in Spiritum fanctum, ſanctam Eccleſiam-
Catholicam, communionem ſanctorum, remiſſionem-
peccatorum, carnis reſurrectionem, & vitam æternam.,
Amen.

Unc Articulum non aliò commodius, quam, ſicut
HT dictum, ad ſanctificationem referre poſſum, quod
videlicet per hunc Spiritus ſanctus ejusq officium, nempe
quod ſanctificet, adumbretur & depingatur. Quare huic
verbo nitendum eſt, Credo in Spiritam ſanttum, quod
tàm ſtricte & breviter comprehenſum ſit, ut aliud habere
nequeamus. Sunt enim alioquin muliplices in Scriptura
ſpiritus, veluti humani, cœleſtes, & mali ſpiritus. Verum
enimuero Siritu Dei, ſolus fanétus Spiritus dicitur, hoc
eſt, qui nos ſanétificavit, & adhuc ſanctificat. Nam quem-
admodum Pater creator, Filius Redemptor aut Salvator
dicitur: ita quoq; Spiritus ſanctus ab officii ſui opere ſan-
tus aut ſanitificater dicendus eſt. Quæ vero hu jus ſanctifi-
cationis eſt ratio? Reſponſio: Quemadmodum Filius
dominium ſuum, quo nos fibi peculialiter vendicavit, per
ſuam nativitatem, mortem, reſurrectionem &c. conſequi-
tur: Ita quoq; Spiritus ſanctus ſanctificationis munus exe-
quitur per ſequentia, hoc eſt, per communionem ſanttorum ,
aut Eccleſiam Chriſtianorum, remiſtonem peccatorum, car-
nis reſurrettionem, & vitam aternam:. Hoc eſt, primum
nos ducit Spiritus ſanctus in ſanctam communionem ſu-

am, ponens in ſinum Eccleſiæ, per quam nos docet & Chri-

ſto adducit.
F. 2. Si quidem neq; ego, neq; tu, quicquam de Chriſto
ſcire poſſemus, aut in eum credere, aut pro Domino conſe-
qui, niſi per Evangelii prædicationem Spiritus ſancti opera
nobis offerretur, & ulktro donaretur. Opus quidem ipſum

completum eſt. Chriſtus enim theſaurum nobis impetra-

G g 5 vit &

MAIOR. 473 Articulus

III..
T. 6. J.413.

Tertius Arti-
culus recitat
officia, benefi-
cia & effectus
Spiritus Sancti.

Quomodo
fiat fanctifica-
t10.

Spiritus ſan⸗
ctus efficax per
miniſterium
verbi in Eccle-
ſia.

Articulas 474 CATECHISMIS

Sanſificare
qui d.

Commodiſſi-
ma reſponſio
de doctrina hu-
jus Articuli.

Nova lux fidei
& interiotes
motus congru-
entes cum lege
Dei non accen-
duntur ſine
Spiritu ſancto.

vit & peperit ſua pasſione, morte, & reſurrectione &c.
Verum ſi in occulto manens deliteſceret, nec quiſquam
aliquid de eo exploratum haberet: nemini eſſet uſui, ſed

plane inutilis & deperditus. Ne ergo ejusmodi theſaurus

fepultus jaceat, ſed eo in uſum verſo fruantur homines:
Deus verbum ſuum emiſit pradicandum & invulgandum

omnibus, in quo Spriritum ſanétum largitus eſt, ut ejuſmo-

di theſauri nos faceret compotes. Quvare ſankliſßcare nihil
aliud eſt, quam ad Chriſtum adducere, ad ſuſcipiendum
bona per Chriſtum nobis parta, ad quæ per noſmetipfſos
nunquam pervenire poſſemus.
lam ergo quam feri poteſt ſignificantiſſime, hunc
Articulum diſce intelligere, ut interrogatus quid hisce
verbis ſignificari putas, Credo in Spirituv ſanétum? Promte
reſpondere posſis: Credo Spiritus ſancti opera me ſanctifi-
cari, cui rei nomen ejus teſtimonio eſt. Qua autem re il-
Iud facit, aut qua ratione, quove medio ad hoc utitur? Re-
ſponſio: Per Chriſtianorum communionem, remisſio-
nem peccatorum, carnis reſurrectionem, & vitam æter-
nam. Primum enim ſingularem in mundo communionem
obtinet; hæc mater eſt, hæc quemlibet Chrifanum partu-
rit, ac alit per verbum, quod Spiritus ſanetus revelat &
prædicat, & per quod pectora illuminat & accendit, ut ver-

bum accipiant, amplectantur, illi adhære ſcant, inq; eo per-

ſeverent.
Ubicung; enim gentium Spiritus ſanctus Verbum Dei
prædicare non finit, inq; corde excitat, ut accipiatur, ibi
truſtra eſt ac deperditum. Quemadmodum dominante
Papatu accidit, ubi fides prorfus neglecta & obſcurata ja-
cuit, nemo Chriſtum pro Domino cognovit, neque Spi-
ritum ſanctum pro eo, qui ſanctificaret, habuit, hoc eſt,
nemo credidit, Chriſtum eum eſſe Dominum, qui ſine
operibus & meritis noſtris tantum theſaurum nobis pepe-
riſſet, nosq; Patri reconciliaſſet. Et quid tandem in cauſa
fuit? Hoc icilicet, quod Spiritus ſanetus præſto non fuerit,
qui talia de Chriſto revelaſſet, & prædicare fiviſſet: verum
homines

☚1

☛— =

II

MAIO0RND. 475 Fidei Articu-
homines & mali dæmones præſto fuerunt, qui docuerunt, lus III.
propriis operibus conſequendam eſſe ſalutem, & irati Pa-
tris gratiam impetrandam. Eam ob rem, neque Chriſti-
anorum fuit communio. Übi enim de Chriſto nihil do- aerner
cetur: ibi neq; ullus eſt Spiritus ſanctus, qui Chriſtiano- Spiricus ſan. —
rum communionem ſolet conſtituere, convocare, ac in ctas eſt efi-
unum cogere, citra cujus opem & operam nemo ad Chri- cax.
ſtum Dominum pervenire poteſt. Hæc quidem de ſumma
hujus Articuli ſufficiant. Cum verò partes ac membra in
eo enumerata, pro captu ſimplicium non omnino clara
ſint: ea quoq; paucis percurremus.
Sancétam Chriſtianorum Eccleſiam, cemmunionem ſan- Grammatica
dtorum fides nominat. Utrunque enim idem conjunctim enhulaigu .
ſignificat. Olim vero alterum ad jectum non erat, pla-
neqꝗ; malè & ineptè lingua nobis vernacula expoſitum eſt.
Quod ſi ſignificanter enunciandum eſſet: germanico ſer-
mone prorſus aliter proferendum foret. Siquidem hæc
vox Eccleſa, propriè nihil aliud quam congregationem
ſignificat. Porro nos Germani hanc dictionem, Kirche/
uſurpare conſuevimus, quam ſimplices non de congre-
gata multitudine, ſed de conſecratis templis aut ædificiis
intelligunt. Tametſi ſacra domu, Eccleſia dicenda non
eſt, niſi propterea quod hominum multitudo in ea con-
venire ſoleat. Nos enim qui convenimus, præcipuum lo-
cum confluendi nobis delegimus, atque ita domui ſecun-
dum multitudinem nominis quoq; appellationem impo-
nimus. lta hæc germanica vocula, Kirche / propriè nihil
aliud ſignificat, quam congregationem, neq; vox germa-
na eſt, ſed græca, ſicut etiam zuxAaoιο. Illi enim ſua lingva
uutav, quemadmodum Latini Curiam nominant. Quam-
obrem recto germanorum ſermone, Chriſtianorum com-
munio ſeu congregatio (ein Chriſtliche Gemeine oder Samm.
lung) aut omnium optimè & clariſſimè ſancta Chriſtiani-
tas (eine heilige Chriſtenheit) dicenda fuerat.
Italquoq; hæc dictiuncula, quæ alteri annexa eſt, non
ft / ſed, Gemein / interpretanda fuerat. Neque
aliam

.

Fidei Arti-⸗ 476 CATECHISMuS
culus III. aliam ob rem, quam interpretandi gratia, priori ad je cta
eſt, qua quiſpiam haud dubiè exponere voluit, quid Chri-
Gemein⸗ ſtianorum eſſet Eccleſia. Pro quo noſtri, qui & germanæ &
ſchafft / ge’ latinæ lingvæ juxta imperiti fuere, tranſtulerunt, Gemein⸗
meine. ſchafft der Heiligen/ cum tamen nulla germanorum lingva
ita loquatur aut intelligat. Veruùm reétà & genuinaâ germa-
Sanctoruw norum lingvà vertenda erat, eine Gemeine der Heiligen / San-
communio. Aorum communio, hoc eſt, ejusmodi communio, in qua
non niſi ſancti verſantur: aut adhuc ſignificantius, ein heili⸗
ge Gemein / hoc eſt, ſancta communio. Hæc ideo dico, ut
verba ſanè & rectè intelligantur, cum hæc conſuetudo usq;
adeò uſu recepta inveteraverit, ut vix unquam ex homi-
num animis evelli poſſit, & ſtatim hæreſin eſſe oporteat,
ubi verbulum aliquod immutatum fuerit.
Vera & ſalu- ꝗJ. 3. Hujus autem appendicis hæc ſumma eſt: Credo in

taris doctrina terris eſſe quandam ſanétorum congregatiunculam& com-

Aneuli. deke- munionem ex merè ſanctis hominibus coactam, ſub uno
p. 426. Capite Chriſto, per Spiritum ſanctum convocatam, in una
fide, eodem ſenſu & ſententia, multiplicibus dotibus exor-

natam, in amore tamen unanimem, & per omnia concor-

dem, ſine ſectis & ſchiſmatibus. Horum me quoq; partem
p. 63 8. & membrum eſſe, conſtanter credo, omnium bonorum,

quæcunq; habent, participem ac municipem, Spiritus ſan-

Eti opera eò perducétum, iisdem uno corpore unitum, per
eiileelm, hoc, quod Verbum Dei audierim, atq; etiamnum audio,
gubernato & quod principium eſt in hanc communionem ingrediendi.
gonſerator Ante enim quam ad hanc pervenimus, penitus ſub pote-
Eccleſiæ. ſtate eramus Diaboli, ut ii, quibus de Deo ac Chriſto pror-
ſus nihil compertè exploratum fuerat. Quin etiam Spiritus
ſanctus à ſanetorum communione, ſeu Chriſtianitate non
p. 13. diſcedit, ſed cum ea usq; ad conſummationem ſeculi perſe-

Eccleſiæ per-

petua conſer- Culo, ut Verbum prædicet, atq; exerceat, per quod ſancti-
vati0⸗ ſicationem efficit, communionem ampliticans, ut quoti-
dianis incrementis creſcat, & in fide, e jusq; fructibus, quos
producit, corroborata fortis evadat.

§. 4 Ppræ-

verat, per quam nos adducit, ejusq; in hoc utitur admini-

—.—

— —

MAIOR.
YV. 4. Præterea credimus etiam, nobis in hac Chriſtiani-
tate eſſe remiſſionem peccatorum propoſitam, quæ fit per
Sacramenta & abſolutionem Eccleſiæ, adhæc multiplices
totius Evangelii ſententias, bonæ ſpei ac conſolationis
plenisſimas. Quare huc ea pertinent, quæ de Sacramento-

477 PFidei Arti-

culus III.
Explicatio
Articuli de re-
miſſione pec-
catorum.

rum uſu atq; præſtantia tradenda ſunt, & inſumma, totum

Evangelium, ac omnia Chriſtianitatis officia, quæ ut asſi-
due exerceantur & ſedulo, ſummè neceſſarium eſt. Etenim
quanquam Dei gratia per Chriſtum impetrata eſt, & ſan-
ctificatio per Spiritum ſanctum facta, per verbum divi-
num, in unitate Eccleſiæ Catholicæ: nunquam tamen nos
a peccatis ſumus vacui, & hoc carnis noſtræ gratia. quam
adbuc adhærentem humeris noſtris circumferimus.
§.5. Quocirca omnia in Chriſtianitate eò adornata ſunt,
ut quotidie meras peccatorum condonationes auferamus,
& verbis, & ſignis ad hoc conſtitutis, ad conſolandam &
erigendam conſcientiam, quamdiu in hac vita futuri ſu-
mus. Ita facit Spiritus ſancti gratia, ut, quanquam peccatis
ſimus contaminati, non tamen nobis noceant in Qhriſtia-
nitate conſtitutis: ubi nihil aliud quam asſidua & indeſi-
nens eſt peccatorum remisſio, cum quam nobis Deusla rgi-
tur, tum qua nos inter nos vicisſim utimur, ignoſcentes,
ſufferentes & erigentes nos invicem.
G. 6., Sed etiam extra hanc Chriſtianitatem, ubi huic Eu-
angelio locus non eſt, neque ulla eſt peccatorum remisſio,
quemadmodum nec ulla ſanctificatio adeſſe poteſt. Quo-
circa ab hac Eccleſia omnes ii ſemet ſua ſponte abaliena-
runt, qui non per Evangelii gratiam, & peccatorum con-
donationem, ſed propriis operibus ſanctificationem quæ-
runt, ac venantur, ac promereri contendunt. Sed enim in
hoc, quando ſanétificationis opus inchoatum eſt, & quoti-
die augetur, expectamus, ut hæc noſtra caro, cum omnibus
fuis ſordibus & vitiis, abolita & ſepulta computreſcat, ve-
rum præclare & magnifice iterum prodeat & exurgat à
mortuis, ad perfeétam & abſolutam ſanctitatem, nova atq;
immortali vita animata. Jam enim tantum ex dimidio puri
ac ſlancti

4
Peccati reli-

Miniſteriam
publicum re-
mittendi pec-
cata.

Extra Eccle-
ſiam nec eſt re-
miſlio peccato-
rum, nec ſan-
ctificatio.

Deſertores
Eccleſilæz.

Fidei Articu- 47 8 CATECHISMVS
lus III. ac ſancti ſumus;, ut Spiritus ſan Rus ſubinde habeat, quod
Inchoata lux qivini V erbi prædicatione in nobis eluat ac purificet, tum

Spiritualis &. . . 4.
kei in dies ſingulos remisſionem peccatorem diſtribuat, uſq;

initia novæ vi- 1 . . . .
ernat ime- in futuram vitam, ubi remisſioni locus non erit amplius,

gra poſt relur- ſed homines in univerſum ab omni peccatorum contagio
wdionem. puri & ſancti, pleni omni probitate atq; juſtitia, ſubtraèti
& liberati a peccatis ‚morte, & omni exitio, in novam per-
petuam & transfiguratam vitam traducentur.

Spiritus ſan- G.7. Ecce hæc omnia Spiritus ſancti ſunt officia & opera,

Aipropriamu- ut nic in terris ſanctificationem exordiatur, eademq; quo-
& opera. tidie per hæc duo augeat, nempe per ſanctorum Eccleſi-
am, & peccatorum remisſionem. borro ubi jam ſoluti

in cinerem computruerimus, hoc ipſum in momento ocu-

li plene abſoluturus eſt & purificaturus, in qua perpetuo
nos retinebit duobus Articulis poſterioribus, Quod au-
tem hic ponitur ( Auferſtehung des Fleiſches / carnis reſur-
re tionem,) ne hoc quidem valde apte & bene lingua no-
Expoſitio vo- ſtra vernacula expreſſum eſt. Etenim carnem audientes
lrrne, non ulterius cogitamus, quam de macello. Verum recte &
refurrectio- enuine loquendo, germanice diceremus;, Aufferſtehung
nem. des deibs oder Leichnams/ hoc eſt, corporis reſurrectionem.
Attamen res eſt momenti non magni, dummodo verbo-
rum ſenſum recte percipiamus.
Cæteri Arii- O. 8. lam hic ille eſt Articulus, cujus opus ſemper ferve-
cun in Symbo. re debet, & efficax perſiſtere. Rerum enim creationem ac-
lo referendi ad . . . .
kunc: Credo cepimus, ſed & redemtionem jam effectam habemus. Porro

remiſſionem autem Siritus ſanctus citra intermisſionem nobis ſanctifi-

&vta πhc candis opus ſuum perficit, usque in æternum diem: ad
quod communionem deſtinat, per quam omnia facit &
loquitur. Nondum Chriſtianos ſuos omnes coëgit, ne-
que remisſionis diſtribuendæ officio prorſus perfunctus
eſt. Eam ob rem in hunc redimus, qui quotidie nos di-
vini Verbi prædicatione attrahit & aſſciſcit, fidemque im-
pertit, auget atque corroborat, per Verbum illud, & re-
misſionem peccatorem, ut nos his omnibus perfecte ab-

ſolutis, nobisq; iisdem conſtanter adhærentibus, & Jun⸗
0 ac

MAIOR. HJ 479
do ac omnibus periculis jam mortuis, deniq; prorſus per
omnia ſanétos faciat, id quod jam per Verbum in fide ex-
pecétamus. — .
§. 9. Ecce hoc loco totam divinitatis eſſentiam, volunta-
tem & operationem, verbis equidem admodum brevibus,
attamen opulentis & fœcundis, artificiosè depictam habes,
in quibus omnis noſtra ſapientia ſita eſt, omnem huma-
nam ſapientiam, rationem ac ſenſum, longè lateq; exce-
dens ac ſuperans. Nam univerſus mundus quanquam ſe-
dula perveſtigatione jam inde ab initio elaborârit, quid-
nam BDeus eſſet, aut quid haberet animi, ſeu cui operi inten-
tentus eſſet: nihiltamen harum rerum unquam intelligen-
tia aut ratione aſſequi potuit: hic vero omnia hæc copio-
ſisſimè in numerato habes. Hic enim ipſe in omnibus tri-
bus Articulis profundisſimam abyſſum paterni ſui peécto-
ris, & meras ardentiſſimi & ineffabilis amoris ſui flammas,
manifeſtavit reſeravitq; . Quippe ob id ipſum nos creavit,
ut nos redimeret & ſanctificaret, & præterea quæ nobis
posſidenda & utenda ſubjicit, quæcunq; uſpiam in cœlo &
in terra cernuntur: Filium quoq; ſuum & Spiritum ſan-
Rum nobis largitus eſt, per quos nos ad ſe attraheret.
Neq; enim unquam (ut ſupra oſtenſum eſt) eo propriis vi-
ribus pervenire poſſemus, ut Patris favorem ac gratiam
cognoſceremus, niſi per Jeſum Chriſtum Dominum no-
ſtrum, qui paterni animi erga nos ſpeculum eſt, extra quem
nihil niſi iratum & truculentum videmus judicem. Sed ne-
que de Chriſto quidquam ſcire poſſemus, ſi non perspiri-
tum ſanétum nobis revelatum eſſet.
F. 10. Proinde ii Articuli noſtræ fidei, nos Chriſtianos ab
omnibus aliis, qui ſunt in terris, hominibus ſeparant. Qui-
cunq; enim extra Chriſtianitatem ſunt, ſive Gentiles, ſive
Turcæ, ſive udæi, aut falſi etiam Chriſtiani & hypocritæ,
quanquam unum tantúùm & verum Deum eſſe credant &
invocent: neq; tamen certum habent, quo erga eos ani-
matus ſit animo, neque quidquam favoris aut gratiæ de
Deo ſibi polliceri gudent aut poſſunt: quam ob rem in per-
Dð petua

Fidei Arti-
culus III.

Doctrina de
eſſentia & vo-
luntate Dei in
Symbolo.

De patefacti-
one Dei & de
fine hominis.

Ideò traditus
Symbolum, ut
verus Deus di-
ſcernatur à
commentitiis
numinib. & re-
è invocgtur.

Fidei Articu- 480

lus III.

Dilſcrimen
legis & Ey-
angelii, De-
◻
calogi &
Symboli a-
poſtolici.

I.

2.

CATECHISMuIS.

petua manent ira & damnatione. Neq; enim habent Chri⸗
ſtum Dominum, neq; ullis Spiritus ſancti donis & dotibus
illuſtrati & donati ſunt.
G. II. Ex hoc jam clarè vides & cognoſcis, fidem longe ali-
ameſſe doctrinam, quam ſunt Decem præcepta. Nam hæc
docent quidem, quid faciendum ſit: illa verè indicat:,
quid Deus nobis fecerit & præſtiterit. Decem præcepta
alioqui etiam omnium hominum cordibus inſcripta ſunt:
cæterum fides nulli humanæ ſapientiæ eſt comprehenſibi-

lis, ſed à ſolo Spiritu ſancto tradenda & docenda eſt. Eam

ob rem, præceptorum doctrina nondum ullum Chriſtia-
num facit, ſemper enim Dei ira atque indignatio nobis
incumbit, quam diu ſervare nequimus, quod DEusS
ræceptis ſuis à nobis exigit. Hæc vero, nempe fidei do-

Grina, meram gratiam ſecum apportat, & hæc juſtos Deoq;

nos acceptos facit. Per hujus doctrinæ cognitionem, amo-
rem ac voluptatem Dei præceptorum faciendorum con-
ſequimur, videntes hic, quomodo Deus prorſus ſe nobis

tradiderit, cum omnibus quæ poſſidet, ut præſenti ope

& auxilio in perficiendis præceptis nos ſublevet, Pater

quidem omnibus ſuis creaturis, Chriſtus vero omnibus

ſuis operibus, porro autem Spiritus ſanctus omnibus ſuis
dotibus.
pro ſimplicibus locandi gratia, dicta ſufficiant, ne obru-
antur multitudine, ut hujus rei intellecta jam probe ſum-
ma, ipſi proprio marte hanc rem latius indagent, & quid-

quid in Scripturis didicerint, huc referant, ac ſubinde lo-

cupletiorem intelleétum quotidianis incrementis conſe-
quantur. Quotidie enim hæc, quam diu hic vivi-
mus, docentes & diſcentes, vix unquam ſa-
tis diſcemus aut docebimus,

π OhS

Hæc quidem in præſentia de fide, fundamenti

TERTIA

MAIORB. 4³⁸

TERTIA CATE

CHISMI PARS.

Oratio Dominica.

W*½ A CTENVUsS audivimus, quid nobis cum faci-
Aendum, tum credendum ſit, quibus in rebus
obhptima & feliciſſima vita fita ſit: ſequitur jam
y deinceps Pars Tertia, docens, quomodo oran-
eek qum fſit. Cum enim ita nobiſcum comparatum
eſſe videamus, ut nemo hominum decem præcepta planè
& perfectè ſervare queat, tametſi credere inceperit: & dia-
bolus huic noſtro conatui ſummo ſtudio, una cum mundi
ac propriæ carnis noſtræ illecebris, obluctetur ac renitatur:
nihil perinde neceſſarium eſt, quam ut aſſiduis precibus di-
vinas aures fatigemus & obtundamus, ut fidem & præce-
ptorum ſatisfactionem nobis largiri, ſuſtentare, atq; adau-
gere, tum & quicquid ad eam nobis impedimento eſt, o-
mne hoc è medio tollere dignetur. sed enim, ne nobis obſcu-
rum foret, qu id & quomodo orare debeamus: Dominus
noſter Jeſus Chriſtus ipſe nos rationem & verba orandi do-
cuit, quemadmodum mox audiemus.
G.2. Prius tamen quam ipſam orationem particulatim tra-
cGtandam aggrediamur, vehementer operæ pretium eſſe
videtur, homines ad orandum oſtenſis nonnullis argumen-
tis & perfuaſionidus hortari & provocare, veluti Chriſtus
quoq; & Apoſtoli feciſſe leguntur. Et hoc quidem primo
loco recenſendum eſt, ut non ignoremus, divini præcepti
juſſu nobis orandum eſſe. Ita enim in Secundo præcepto
audivimus: Non aſſumes nomen Domini DEl tui in vanun
quibus verbis hoc ſimul exigitur, ut ſanctum Dei nomen
laudemus, idemque in omnibus necesſitatibus precando
invocemus. Lavocare enim nihil aliud eſt, quam preces ad
Deum fundere. Ita, ut ſevere atq; adeò ſeriò præceptum
ſit, quàm omnia alia minaciter interdicta, non habendos
—ðèDBGD Hh eſſe

P. III. Oratio
Dominica.
Aug. t. 2. Ep..

12 1. t. 4. 1. 2.
de V. Dn. t. 10.

8. 53. in Jo. p.

143. 8. 126.
13 5.182.8S.2 £⁸
in Luc. Luth. t.
6. W. p. 3 2.].4.
p.414, vo mGe⸗
bet p. 109.
III. I15.

Tertia pars
Catec hiſmi,
doctrina de in-
vocatione Dei,
ſeu de precati-
one.
Occaſiones
exercendæ fi-
dei & invocati-
onis.

Quæ requi-
rantur & exu-
ſcitent ad in-
vocationem.

Primum ſit in
conſpectu præ-
ceptum de pre-
cando.

Oratio Do- 482 CQCA5TECHISMuIuS. —

minica,. eſ alienor Deos, non occidendum, non furandum & c. Ne quis Pr
temerè in eam opinionem veniat, ut exiſtimet, perinde lel
eſſe, oret, nec ne: quemadmodum nonnulli craſſi & in- k
culti homines factitare conſueverunt, in ejusmodi cogi- A
tationes deſcendentes: Quid verò multis orarem, cumne- en
ſciam, num Deus preces meas curet & audiat, nec ne? æ
quod ſi non oravero, oret alius. Ex quo tandem in eam d
.⸗ conſuetudinem deveniunt, ut nunquam quidquam orent, i
prætexentes tandemſuæ pigritiæ, aut ignavæ impietati po- n
tius, nos falſas & hypocriticas oratiunculas re jicere: quaſi nn
verò nos unquam docuiſſemus, non eſſe orandum. eij
Precatio ſiit S.3. Quanquam hoc difſiteri non poſſumus, eas orationes, 1
dens keren⸗ quæ hactenus factæ ſunt, ſtentoreis clamoribus in Eccleſiis n
oninauis bet- VOciferando & tonando, &c. non fuiſſe orationes. Ejusmo- De
tologia p.409. di enim res externæ, ubi harum rectus eſt uſus, puerorum, geoe
485·487. Lut. ſcholaſticorum, ac ſimplicium eſſe poſſunt exercitia, legen- j
467. V. p. do aut cantando conſiſtentia, propriè tamen orationes aut
preces exiſtimandæ non ſunt. Sed enim hoc deniq; orare 8
dicitur, quemadmodum Secundum præceptum docet,
Deum tempore neceſſitatis invocare. Hoc à nobis exigit, ta
neq; reseſt noſtri arbitrii, verum orare debemus & cogi- 0
mur, ſi modò Chriſtiani perhiberi volumus, æquè atq; pi- I
rentibus & magiſtratibus omnibus obedientiæ officiis ob- el
temperare cogimur. Siquidem invocando & precando,
nomen Dei colitur & utiliter uſurpatur. Jam hæc diligen-
ter notanda ſunt, ut his reprimamus & expellamus ſub-
ſurgentes in animo cogitationes, quibus ab orando ab-
ſtrahimur & deterremur. Quemadmodum enim hoc non
valet, ſi quis filius ad patrem diceret: Quid commodi mea

tibi præſtare poteſt obedientia, ego vadam, facturus quod
potero, perinde eſt, ſive morigerus ſim, nec ne? Verum
hic extat præceptum Dei, velis nolis, facias oportet. Ita
quoq; hic, ut omittas, aut facias in tuo arbitratu ſitum non
eſt, ſed orandum eſt. ⸗
Colatio præ- G. 4. Ex hoc jam ita collige ac cogita, cùm tantopere no-
cipuæ & pri- pis in junctum ſit, ut oremus, ne quo modo quiſpiam ſuas
pre-

MAI 0. 4³3
preces contemnat, ſed magni æſtimet, & magnifice de illis
ſentiat. Ac ſubinde ſimilitudinem exaliis præceptis petas.
Puer nequaquam ſuam erga parentes obedientiam leviter

ducere debet, verum ſemper cogitare: Hoc opus obedi-
entiæ eſt, & quidquid facio, non alio animo facio, quàm
quod in obedientia & præcepto Dei verſatur, cui inniti

poſſum, atq; hoc ipſum magni pendere, non quidem meæ

Oratio Do⸗

minica.
mæ legis de a-
gnitione Dei
& invocatione
cum cæteris
decem præce-
ptis debita.

dignitatis gratia, ſed propter præceptum. Ad eundem pla-

ne modum & hic, quidquid & pro quacunq; re Deum o-
raverimus, ita intuendum cſt, quaſi à Deo exactum, inq;
ejus obedientia factum, atq; ita cogitare oportet: Quan-
tum ad me quidem attinet, hæc oratio nullius eſt habenda
momenti aut pretii, verum ob id reſpuenda non eſt, cum
Deus orare mihi præceperit. Ita cuiq;, quamcunq; tan-
dem rem precibus impetrare ſtatuit, ſemper ad Deum hu-
jus præcepti obedientia veniendum eſt.
§. 5. Quocirca omnes homines per Chriſtum obteſtamur

& hortamur, quàm fieri poteſt diligentiſſimè, ut hæc deni-

que nobis cordi ſiat, neve ullo pacto noſtras orationes
tanquam rem nihili aſpernemur. Ita enim hactenus in mali
Genii nomine docti ſunt homines, ut nemo harum rerum
ullam curam ſuſceperit, æſtimaritq;, ſatis ſuperq; actum
eſſe, modo opus orandi factum eſſet, Deus hoc exaudiret,
nec ne, non magnopere laborabatur. Sed hoc eſt Hylam,
ut habet proverbium, inclamare, aut loqui ventis ac litto-
ri, ita nequicquam murmurando: ob id inutilis quoq; &
infrugifera fuit oratio, Ejus enim generis cogitationibus
conturbamur & abſterremur.
ſum, neq; ſatis dignus; quod ſi tanta probitate ac vitæ ſan-
Rtimonia præcellerem, ut divus betrus aut baulus’, liben-
ter orare velim. sed procul hinc aufer ex animo iſtiusmo-
di cogitationes. Nam hoc ipſo præcepto, quo Paulus ora-
re juſſus eſt, etiam nos orare jubemur. Neq; minus in mei
tiam, quam ejus hocsecundum præceptum conſtitutum
ut non liceat illi ſanétius jactare præceptum aut præ-
ntius. Quare ita tibi dicendum eſt: Meæ preces, quas
H h z ad Deum

Ego quidem ianctus non

Repugnan-
dum dubitati-
oni, & oppo-
nenda indigni-

tati neceſſitas

mandati.

QOratio Do⸗ 484 CATECHISMVS
minica. ad Deum fundo, nihilo ſunt deteriores aut profaniores,
aut Deo minus acceptæ, quam fuêre Pauli & omnium et-
iam ſanctiſũmorum. Ratio eſt: Perlibenter illis quantum
ad perſonam attinet, cedam vitæ ſanctimonia, verum præ-
cepto nequaquam. Certum enim habeo, Deum nequa-
quam orationem perfonæ gratia reſpicere, ſed propter ver-
bum ſuum, atq; obedientiam ſibi præſtitam atq; exhibitam.
Ei enim præcepto, cui omnes ſanéti orando innixi ſunt, ego
quoq; precans innitor: ad hæc eadem ipſa precor, quæ ipſi
omnes ad unum precantur, aut precati ſunt.
§.6. Hæc quidem prima hujus exhortationis pars ſit, &
omnium maxime neceſſaria, ut omnis noſtra oratio divi-
næ obedientiæ innitatur, nullo noſtræ perſonæ reſpectu,
ſive juſti ſimus, ſive peccatores, digni, an indigni. Et ſci-
endum eſt, Deum nullo modo æquè laturum, ut iſta in lo-
cum convertantur, ſed graviter nos & acerbe puniturum,
ſi ſegnes in orando fuerimus. Deinde quod noſtras pre-
ces ne quicquam ac temere effundi non patietur. Si enim
te audire nollet, ut orares, nunquam tam ſevere tibi præ-
cepiſſet. 2ðð
:. Conlidera- §S.7. Alterum quod nos ad orandum hoc impenſius inſti-
prrceplis gare debebat, hoc eſt, quod Deus orationi peramicam
nior Pr nC quoq; promiſſionem adjunxerit, pollicitus certò fore,
ſiones, ut ſciat quicquid orantes petierimus. Quemadmodum hoc te-
an & cur exau- ſtatur Pſalm. 50, 15. Invoca me in die tribulationis, & eripiam
üumtaͤr indi- 1e. Et Chriſtus Matth. 7, 7. Petite, & dabitur voba &c. Qui-
S cunq; enim petit, actipit. His utiq; promiſſionibus pectora
noſtra excitanda erant & inflammanda, ut cum volupta-
te & amore Deum invocaremus, cum ipſe ſuomet
verbo teſtatum faciat, ſibi noſtras orationes impenſe pla-
cere, easq; exauditum iri, ne ipſi reſpuamns aut Hylam in-
3. Fidem in in- clamemus in incertumorantes. Hæc igitur illi potes ob-
vocatione ac- jicere ita dicens: Venio ad te chariſſime Pater oratum,
cendi neceſle „ “ . R; 5
eſt. non quidem ex proprio arbitrio ſeu propoſito, aut prg
pria dignitate adduétus, fed tuo præcepto ac promiſſo *
citatus, quæ mihi nequaquam mentientur. Jam qui tali
promiſ-

— —

— — — — — — ——

22 ☛

,

im

MAIOR. V 4⁸5
promisſioni fidem non habet: iterum ſciat, ſe Deum d
iracundiam provocaſſe, ut qui ſumma eum afficit contu-
melia, ac mendacii inſimulat. L
§.8. Præter hæc etiam hoc ipſo ad orandum non mediocri-
ter pellicendi & pertrahendi eſſemus, quod Deus juxta

Præceptum & promiſſionem etiam antevertit nos ipſe,

verba ac modum orandi nobis præſcribens, ac velut præ-
manſum inos inſerens, quomodo & quid nos orare opor-
teat, ut videamus, quàm amanter neceſſitas noſtra ſibi cu-
ræ ſit, neq; ullo pacto dubitemus, noſtras orationes ſibi
placere, easq; certo exaudiri. Quare ſanè præſens oratio
longè antecellit omnes reliquas, quas ipſi excogitare poſ-

ſemus. Etenim in his conſcientia ſemper futura eſſet in du-

bio, atq; dictura: Oravi quidem, cæterum ignoro, quo-
modo illi placuerit, aut num legitimum modum ac men-
ſuram orandi aſſeqvutus ſim. Quapropter hac nobilior in

terris non poteſt inveniri precatio, cum tam præclara ha-

Pater noſtet

4A. Chriſtus
ipſe verda & re-
citationem cer-
tam præſcriplſit.

beat teſtimonia, quòd Deo tam ex animo arrideat, pro

qua totius orbis divitias commutare non debeamus.
Y. 9. Quin etiam eam ob rem certis verbis præſcripta eſt,
ut videamus & in animum revocemus neceſſitatem, qua
ad indeſinenter orandum adigendi & impellendi eſſemus.
Etenim qui orare voluerit, neceſſum eſt, ut is aliquid adpor-
tet, exponat, & nominatim perſtringat, quod petiit: quod
niſi fit, non poteſt dici precatio. Meritò itaq; re jicimus o-
mnium Monachorum ac ſacrificorum hactenus factas ora-
tiones: qui diu quidem ac noctu laboriosè admodum ulu-
lant & murmurant, at interim nullus eorum unquam vel

pro titivillitio orare decrevit. Et ſiin unum locum omnes
Eccleſiæ rudentium aſinorum officinæ, unà cum toto om-

nium religioſorum examine congregarentur, non poſſent
non fateri, ſe nunquam ex corde vel pro minima vini guttu-
la Deum oraſſe. Neq; enim quisquam illorum unquam aut
Dei obedientia adductus, aut fide promisſionis pellectus,
orare ſtatuit, neq; ullam necesſitatem intuitus eſt: ſed

non ultra cogitavit (quando preculæ vel optimè demur-

3z mu-

5. Res pe-
tenda in pre-
catione recite=
tur & cogite-
tur.
P. 409. 48 2.
487. Lut. t. I0.
W. 467.

Oratio Do- 486 CATECHISMVS

minica. murmuratæ ſunt) quam bonum opus facere, quo diurnum
penſum Deo perſolveret, ut qui non ab eo accipiunt, ſed
tantum illi dare volunt.
Res petendæ, S. 10. Cæterum ubi oratio recte inſtituta eſſe debet, neceſ-
reekistimo e ſum eſt, ut ſeria ſit precatio, ut quis neceſſitatem ſentiat.
heniæ in otai. qua premitur, & ad invocandum & clamandum impellitur.
one Dominica. Atqꝗ; ita demum fit, ut recta, quemadmodum par eſt, ad
Deum fundatur-oratio, ut nullo doctore opus ſit, quomo-
do aliquis ad orandum ſe præparet, aut unde devotionem
hauriat. Neceſſitatem verò, quæ cum pro nobis, tum pro
aliis nobis cordi eſſe debet, abundè ſatis in oratione à
Chriſto nobis præſcriptã invenies: quæ etiam ad hanc rem
nobis ſervire debet, ut ex illa necesſitatis ſæpe admonea-
mur, ne ad orandum ſegnes reddamur. Sunt enim non pa-
rum multa, quæ deſunt nobis omnibus, hoc tamen unum
cumprimis in omnibus deſideratur, quod nemo noſtrûm
ea videat aut ſentiat. Quare Deus à nobis hoc ſummè con-
tendit, ut eam necesſitatem, qua premeris, orans conque-
raris, atq; exponas: non quod ignoret ipfe, verum ut tu
cor tuum accendas ad impenſius ac fortius petendum, ut-
que ſinum pallii tui ſaltem quàâm latisſimè diſtendas & a-
perias, ad multa percipiendum.
Singuli ſuis g. II. Quocirca ſtatim à pueritia aſſueſcere conveniat, ut

nseeciaribs quisque privatim pro ſua necesſitate, quamcunq; tan-

petant ſaluta- dem fibi objectam perſentiſceret, tum etiam pro aliis ho-
1ia. minibus, quibuscum verſatur, quotidie precaretur, ve-

P· 497. Ja.5, juti pro Concionatoribus, Magiſtratibus, vicinis, fami-

lia, & aliis: ſemperq; Deum (ut dictum eſt) ſui præcepti,
promisſionisꝗ; admoneret, nihil hæfitans, eundem ſuas
preces exauditurum. Haæc propterea dico, perlibenter
enim velim, ut his probè perceptis, homines iterum re-
è orare perdiſcerent, neque tam horridam & incultam,
atque ab omni devotionis affectu alienam vitam vive-
vent, à qua in dies ſingulos ad precationes faciendas ine-
ptiores evadunt: quod & Diabolus anxiè defiderat, o-
mnibus viribus eo inſtigans & juvans neq; enim S
entit,

- —— „„ — ͥℳ——m,— — ⸗ r————ũ

‚— — — —

— - — — —

MAIONM. 4⁸7 Pater noſter.

ſentit, quantum detrimenti ſibi adferre ſoleat oratio fer-
vens & ſedula.
F. 12. Hoc enim ſcire debemus, omnem tutelam ac defen-
ſionem noſtram, unicè adeo in oratione ſitam eſſe. Multo
enim viribus imbecilliores ſumus, quam ut cum Diabolo,
ejusq; ſociis auxiliaribus nos infeſtantibus, æquo Marte
depugnare queamus, adeo ut nos profligatos tantum pe-
dibus conculcare poſſent. Ideò nobis impenſe danda eſt
opera, ut ea arma manibus arripiamus, quibus inſtructi
Chriſtiani Diabolo queantreſiſtere. Quid enim putas ha-
ctenus tam magnas res effeciſſe, inimicorum noſtrorum
conſiliis diſcutiendis, inſidiis detegendis, cædibus tollen-
dis, ſeditionibus clanculariis opprimendis & extingven-

Invocatio pro-
prium ſolius
Ecceleſiæ opus
& præcipuus
quaſi murus.

dis, quibus Diabolus nos unà cum Evangelio' penitus op-

