ſto colunt ſordes & cu-
cullos ſuos 256
gloriantur de Operibus Su-
pereragationis. 37. 120.
254.
Devorant ſudorem & ſan-
guinem Chriſtianorum
426
Sunt tantum Ventris & otii
causa 250. 433
Eorum Obſervationes ſtul-
218

Sunt ob Culinam 158. ven-

dunt Merita ſua 170. 254.
256. 257. Putant ſe San-
os eſſe 23

dicunt ſe Evangelio propiuùs

vivere —2232
Nil Docent de Fide & Gra-
tuita remiſſione peccato-
rum 138

Non ſunt Nazaræi, uti eſſe

volunt 2560

Tinniunt, cantillant, ulu-

lant ut lupi, vociferantur,
murmurant, boant, 259
499. 459. 460 482. 455

Excruciant ſeipſos operibus

excogitatis 416

Negant Chriſtum. 3 08
Præcepta Dei contumeliosè

peſſundant, ut ſe excruci-
ent incaſſum, excogitatis
operibus, unde prœmii
nihil

INDEX

Mo.

nihil reportant præter

416
impoſuerunt mundo fuca-
ta, hypocritica ſanctitate

43 3
Monaſtica vita, recens excogita-
ta 25 F

Non meretur Remiſſionem
peccatorum, vel vitam

*&ternam 257. 256
Nullum Præceptum de his
invenitur . 416

Conſcientia quosdam in
Monaſteria ex pulit, Gra-
tiæ ſpe 20
Monaſticæ Obſervationes ſunt
meræ Traditiones Humanæ
256
Monaſtica Vota non ſunt Preti-
um propter quod datur Re-
miſſio peccatorum & Vita

xXterna 256
Monaſtice non eſt Status per-
fe ctionis 256
nec acquirenda 256. ſimula-
tionis plena 258
Monachus fit Arragoniæ Rex,
35

Monaſteria Virginum & Viro-
rum 534. vid. Cæœnobia. olim
erant Scholæ 4.20. 285. ſe-
des hypocriſeos 249
facta poſt Carceres 34
alunt Otioſam turbam 250

Regum Ppalatia ſuperant, 267

damnum & ignominiam

Mo.

Sedes Ambitionis 245
Avaritiæ 249
Inſcitiæ 24
Sævitiæ 249
Vanitatis. 249

Mulierum Monaſteria vici-
na Virorum Monaſteriis

186
Moniales pruriunt libidine &
laſcivia. 460

Mores boni, Eccleſiaſtici à nobis
diligenter obſervantur i91
Mors, devicta à Chriſto, 730
Voluntaria à Diabolo 706.
Mortis Rei omnes 68. Ejus
Hora 361. Hora venit 361.
Pœna eſt, cum cor territum
ſentit Dei iram. 172
ſine Senſu Iræ Dei propriè
Pœna non eſt 172

Reliqua eſt in ſantis ad .

olendam Naturam Im-

mundam 1717 2

Hominum, non caſualis eſt

86
Aeterna 76. 78. 16 8. Omnes
ejus Rei ſumus 68.7;. Non
redimitur ullà Operum
compenſatione, 170. vin-
citur fide in Chriſtum 178
ſatisfa ctio

Chriſti Perſonæ eſt 734. ea
Exaltata eſt per Glorifica-
tionem ad Dextram Maj e-
ſtatis, Virtutis & Potentiæ
ſuper omne quod nomi-
natur

727.736
Ca-⸗

229. 230

— S — — —
—

Mo.
Capax eſt donorum Finito-
rum & Infinitorum 737.
L 758
Mors Chriſti ſola ſatisfacere
pro nobis non potuiſſet ſine
Divinitate 66 5
Mortuus eſt Chriſtus propter
peccata noſtra 278
Juſtitia eſt, propter hanc Sal-
vamur 654
Satisfactio, pro Culpa & æ-
terna Morte 16 6. 170
Sacrificium, pro peccatis 170
Pretium, pro peccatis 171
Pro nobis iſta ſatisfecit Chri-

ſtus 13
Collocanda eſt fupra Le-
Sem 92
Mortale pveccatum 18. 27. 70. 74.
M 82. 88. 10 S8
Mortifcatio quid? 3 2. 166. 147.
241.3 44
quomodò fiat? per Crucem
& Afflictiones 191

Mortuorum Reſuſcitatio 4. 17. 195
Oratio pro Piis non taxatur
247
Reſurreltio I. 2. 352.6 23
Motus Spirituales vel Interiores
Caſtitas, Patientia, Fiducia
erga Deum, ejus Timor 18.
85.13 1
Motus Spiritualis, quid? 85
Deum diligere, orare, præ-
dicare, obedire ei, gratias
agere &c. quando incipi-

Mo. Mu.

ant? poſt Juſtificationem I NDEX
85 Rrerum.

& Renovationem
Acceptionem Spiritus S. ef-
ficere Natura non pot-

eſt 18
Moſis facies velata 65
velamen 86

Mulier, Salvaturgenerando 28
ipſis Conjugialibus operibus,
uſu Conjugiali, pariendo
& reliquis &cconomicis

Officlis B 218
Earum Contemtus, Nota Regni
Anti-Chriſit 27
Oſficia, placent Deo propter
fidem 216
Peccata ejus, tollit Agnus
Dei 278

Mundi Conſummatio 77. 19 5
Mundi quinam, qui credunt
Chriſto & juſti ſunt fide 218
Mundicies, duplex, Interna &

Externa 112
eſt quod coram Deo licitum
& probatum eſt 218

Opponitur propriè Concu-
piſcentiæ, & ſignificat Cor-
dis puritatem, mortifica-
tam concupiſcentiam. Eſt
mundities cordis 218
Major ſæpè in Conjuge-

quâm cælibe 218
Mundo utendum, quomodo?
399

Mundus vallis miſeriarum 361.
plenus, perfidia, malitia, ra-
pina,

INDEX
Kerum.

Ma.
pina, perjuriis, latrocinio,
ſceleribus, calamitatibus,
dedecore 424. 503
Imponit nobis 357. 370.
ſeducit 7o3. offendit 503
Plenus opinionibus impiis
& blaſphemiis 60
Extremè malus 494
uid faciat 494
Nos offendit dictis, factis⸗

compellit ad iracundiam

& impatientiam 503
tentat 5 O3
Somno vanior & incertior
398
N.
Nativitas, tua eſt Peccatum,
(Lutheri Phraſis) 624
Nativitates Chriſßti duæx, Divina
& Humana 747

Nativitatis Chriſti Feſtum 187

Natura Chriſti Divina, ab æterno
eſt 726
Nihil inn acceſſit vel deceſſit
per Incarnationem 736
Non eſt aucta aut diminuta
in & per ſe, ibid.
Non eſt extenſa, 582
Pati & mori non poteſt 729
Proprietates ejus quæ? 727.
& 578
Nunquam fiunt Humanæ
naturæ Proprietates 727
Sine Humanitate mediare
inter Deum & Hominem
non potuiſſet 66 5

N.

UVbique eſt 9
ſed non Extenſive 748
Natura Chriſti Humana, accepit

Majeſtatem ratione Unio-
nis Hypoſtaticæ 741
Prærogativas ſingulares 757.

747

aſſumta in Unitatem Divinæ
Perſonæ 579. 726

cooperatur cum Divina 737
in exequendo Chriſti offi-

C10 737. 74 1

copulata eſt Divinitati miro

modo: cum Filio Dei tam
arétam & ineftabilem ha-
bet Unionem & Commu-
nicationem, ut cum eòu-
na ſit facta Perſona 579

in Tempore 726
in utero Marie? 12
Eſſentiales fuas proprietates
retinet 727.72 9

Exaltata ad Dextram Dei eſt

7¹˙7
illam Filius Dei fibi Propri-
am fecit 579

Non eſt æquata Divinæ, la⸗
tione Eſſentiæ 582. 7

Non ubique ſicut Bi mn

591. 748
Non extenditur localiter in
omnia loca 582

Natura Chriſti Humana, non

habet Virtutem & proprie-
tatem Divinam Eſſentialem,
ſepa⸗

ſe
Pb
Dre

N

SS= —— —

„—

Nz.
ſeparatam à Deo, Infuſam

ſibi 581 740.

Proprietates ejus quæ? 578.
727.729
Non fiunt Divinæ Naturæ
proprietates 578.727
Secundum eam Filius Ho-
minis eſt Exaltatus 779.
727. 729. 730. 736. 742. 74 8
Sola paſſa non eſt 729.733.

5 82.748
Vera, finita 581
Unita eſt cum divina perſo-
naliter 73 6. 744

Nativitatis Chriſti Feſtum

187

Natura hominum, ægra eſt 57

A Diabolo incitatur 196

Carnalia quærit & amat 57

Carnalis eſt . 88
Confidit Humanis præſidiis
G 22
Contemnit Deum 77
Corrupta eſt horribiliter 93.
. 613. 617

Tota corpore & anima, in
omnibus viribus prorſus,
extremè 6 8 627
A ſe & ſuis viribus nihil pot-
eſt coram Deo niſi Pecca-
re 617

Interiores motus efficere

non poteſt, ut Dei timo-
rem, fiduciam erga Deum,
caſtitatem, patientiam 18

Na.

Depravata funditus & tota- I NDEX

liter 29 2 Rerume.
Imbecillis eſt 196
Imbecillior eſt quàm ut re-
ſiſtat Diabolo 87
Lapſa eſthorrendum in mo-
dum 292
Non eſt bona, ut Scholaſtici
ajunt 291
Malam non eſſe, in loco re-
te docetur 60

Manet etiam poſt lapſum
Opus & Creatura Dei &σ+
Naſcitur corrupta 2 1
Nihil expectat à Deo 21
Non eſt in aliam ſubſtan-
tiam transmutata, abolitâ
priori 618
Non invocat, non poteſt
Deum diligere, timere, aut
illi credere 18. 57
Non poteſt mutari lege hu-
mana, ſine ſpeciali opera
Dei 214
Non-renovata nullam habet
vim & facultatem incho-
andi, perficiendi ſpiritua-
lia 17. 614. 617
Non tolerat Crucem 21

Nullo modo poteſt, fine fi-

de, facere opera Primi &

Secundi præcepti 21
Odit Deum 757
Opera externa aliquo modo
facere poteſt 1s8

Beccatun non eſt, quam-

I. 2 VIS

Na.

INDEX vis In eà ſit Peccatum 547.
Rerum. 618
Poſt Lapſum accuſatur à Le-
ge Dei 613.618

Naturæ hominis eſt, Peccare 624
Naturz vox varias ſignificatio-

nes habet 330. 624
Notat vel Eſſentiam vel Pro-
pria eſſentiæ 550. 624

Naturam etiamnum Deus in
hominibus creat 18. 613

Nazaræi, 260
Ritus illorum erat exerciti-
um, (Externum, ut aliæ
ceremoniæ) aut proteſta-
tio Fidei coram homini-

bus 261
Ritus illorum habebat Ver-
bum Dei ibid.

Non autem debet illis con-
ferri Monachatus, ſine
verbo Dei excogitatus ib.
Non zjuſtificabar coram Deo

2560
Non merebatur Remiſſio-
nem ibid.

Nec eo fine traditus erat 261
Non proponi hodiè debet,
ut Cultus, ſed ut 2⁵0%⁵=

60 % 260
Nazianzenus Gregorius, contra
Julianum 193

Nebulones, vocantur fic Confu-
tatores Auguſt. Confeſſionis
222.253.300

Papiſtæ

Similes
Natura tua eſt peccatum 62n 2

Ne.
Necéſaria eſſe Bona Opera ad Sa-
lutem, damnata Phraſis eſt
563. 672
(Dubitationem pa-
riunt deoratiabei.
E Papatu ſunt.
Ex Interimiſtico
libro ſunt.
Improbantur àLu-
thero.
Inferunt præſum-
tionem Operum.
bapiſtas confir-
mant.
Repugnant For-
mæsanorum ver-
borum.
Neceſſaria eſſe Bona Ope-
ra ad Salutem, non eſt!

Quia Phra-
ſis hæ c &

defendendum 5
docendum 4 73
fingendum

ſed explodendum
Neceſſaria eſſe Bona Opera,
rectè dicitur 13. 21. 562. 670
Neceſſariora 45*

Neceſſe eſt, Renatos benè o-

perari.
Neceſttas Abſoluta, Ordinis,
Mandati, Voluntatis divi-
næ, Debiti noſtri, Coactio-
nis, Immutabilitatis 63 671
Neæceſßztates humanæ ſunt partim
Animæz, partim Corporis 34 ¾

Neceſttatis vox eit deripturæ
L Pig

Signi-

C
Co
.
Mu,
Ean
NI

Mbler
bils
Paro
Bim

—

—
=2

S E
—☚— = S

Ne. Ni.
Significat Ordinem divinum
immutabilem, interdum
etiam Coacétionem illam,
qua Lex homines ad Bo-
na Opera facienda ſeverè
urget 668

Neceſſitatis & Neceſſarii voca-

bula non inferunt coactio-
nem in renatis, ſed obedien-
ti am debitam 562
Neſtorii error, negat veram--
Communicationem Idioma-
tum utriusque naturæ in
Chriſto 580

Solvit Perſonam Chriſti 580.

181
Statuit quòd alius ſit Filius
Dei, alius ſit Filius Homi-

Nicæanum Symbolum,
Canon de Miſſa 28
Concilium, de Romano Epi-
ſcopo 34
S§. Nicolaus, à Pueris invocatur,
Jejunio honoratur 40

Nlhil habet rationem Sacra-

menti extra uſum 696 712
7 5. 721
Nobiles quidam Germaniæ igno-
bilis animi, ſinunt collabi
parochias 380
Fame perire Parochos. ibid.
Ut decet Germanos ſolidos
4 ibid.
Inſanos ibid.

Ne.
Nodus Gordius, ſolutus ab IN DEX

Alexand. M.
Herculeus 464
Nomen Chriſti Act. 4, I. ſignifi-
cat cauſam ob quam conti-

git Salus d0
Allegare, eſt confidere nomi-
ne Chriſti ibid.
Tantum fide apprehendi-
tur ibid.
Nomen Dei, datur nobis in Ba-
ptiſino, 458.489
Fjus Abuſus, quis? 400
Omittendus, 40⁰5
Varius, & qualis? 340
Invocandum 405

Magnum qui fiat? 232.233
Obnoxium contumeliis 402

Incantationibus ibid.
Mendaciis. ibid.
Prætexitur Monachatui 258
Pactis 278
Superſtitioni 288
Profanatur verbo & facto
480
Sanctificandum, & quomo-
do? 355. 488
Sanétificatur verbo & fa-
cto 488.489
Sanctum 315.388·489
Uſus ejus rectus 403.40 5
Nousαι 681
Notæ Profeſpenis inter homines
Sacramenta ſunt 15

Rerum, quaſi pictæ in mo-
ribus & ritibus. efficacius
L 3 ad-

189 Rerum.

INDEX

Rerum.

No.
admonent vulgus, quàm
literæ 187
Notitia Chriſti eſt, noſſe Benefi-
cia ejus 81
Nova Obedientia, noſtra Impura,
Imperfecta 660
Juſtificationem ſequitur 55S
Ei miſcenda non eſt 5179
Impellimur ad illam à Deo
664
Non ſumus Juſti & ſalvi co-

ram Deo, Inchoatà Nova

Obedientia 560
Novatiani, nolebant abſolvere

lapſos, ad pœnitentiam red-
euntes 15
Nova vita, 74
à Spiritu S. eſt 85
parit bonos fructus 22

Novitas doctrinæa, neminem de-
lectet
Vitæ, 364
Conſiſtit in dile ctione erga
Deum & proximum: in
ea ambulandum 566
Norvum Teſtamentum, Cultus ejus
Spiritualis 221. 230. 233
Exhibet Evangelium & Sa-
cramenta, ad concipien-
dam Fidem & Spiritum
Sanctum 288
Habet motus ſpirituales,
Mortificationem & Vivi-
ficationem 241
Sacrificia Cordis, non Cere-
monialia pro Peccatis 233

Numeri, C. 6. 2. P. 260. C. 281.

Na.
Nulla fimilia Leviticis 238
Unicum Sacrificium Satis-
factorium, Chriſti, ibid.

Novus homo, debet emergere

quotidiè per Mortificatio-
nem & Pœnitentiam 364
In Juſtitia & Puritate vivit

coram Deo. 649
Quomodo induatur? ſpon-
te bona facit. 671
Nubere, licet, 16

melius eſt quàm uri. 216
Nudos non veſtire, peccatum
42
Numburgica Acta. b. 3. a. 5.
Numburgum, urbs Thuringiæ,

Conventus ibi Proteſtanti-

um. 1561. 4. 4

S 234
Nundinatio Miſſarum, tetra, blaſ-
phema, maledicta 282

Obediendum, Parentibus, Ia61.
482. Magiſtratui 482. Præpo-
ſitis 266. Evangelio 266.
Deo plus quàm hominibus
267. 270. 653.604.
Obedientia noſtra, erga Legem
Dei eſt in hac vita Imperfe-
cta, & Impura, ob Peccatum
inhærens 610. 690. Noftr
Novâ Juſti & ſalvi non fu-
mus 160
Obe-

MWerr.
ale

Wnti

9i9

(Wenti

eNe
AN
Patt
Imp
En

Egtt

n
tul
innn
eaſal
jurh⸗
40
luun
Mun
Vinm,
doy.

(

nl.
W
20

e

U
n

. .

ob.
obediertia Legis Juſtificat Juſti-
ti Legis 95
Obedientiæ Status, eſt Exercitium
õ 253
Obedientia Chriſti, perfe ctiſſima
656. 659.6564. 66 5.
eſt Totius Perſonæ 66 5
Activa & Paſſiva 655
Patri præſtita 6 55. 6 57
Implevit Legem 655. 659
Eſt noſtra Juſtitia 6654. 665
tegit peccata omnia 6565
propter hanc peccata remit-
tuntur 655
imputatur 659. 665
eà ſalvamur 674
Objurgatio Proximi fiat in Occul-
to 448. 45v1
oblatio, 229

Manda quid? 232. quæ? d. I.
Veterum ad Miſſam 244
Pro Vivis & Mortuis, Hon ha-
bet fundamentum in Sa-
cris, & eſt inutilis 246.
247
Simile, quid notet? Fidem,
Invocationem, Gratiarum
actionem. 234
Pro Mortuis, Veteribus fuit
Oratio, non applicatio Cœ-
næ C. ex Opere Operato
247
Obſervatio Traditionum, non eſt
Cultus Dei, 32. 131. 132. 133.
183.188-

Ob.

Neceſſaria non eſt ad Juſtifi- IND EX
188 Rerum

cationem
non meretur Remiſſionem
Peccatorum 26. 32 3. 43.
183. 187. 262. non reputa-
mur Juſti coram Deo ob il-
larum obſervationem 178
hoc ſentire, eſt Phariſaica &
damnata Opinio 262
Iutilis coram Deo 262.
Ita, Ciborum, Lectionum,
Cantuum, Veſtitůs, Cal-
ceorum, Cingùlorum In-
utilis 262
tales non ſunt Cultus Dei
neceſſarii 4 ½. non obli-

gant conſcientias ib.
Stultæ 142
Frigidæ 168
Excogitatæ ab Hominibus
168
Præceptorum Dei 169

Obtre ctatio 449
Obtrectatores qui? 1 d. I.
Occidere, quid ſit? 176.4 1. qu
fiat? ()) Facto Manu & Ope-
re 421. (2) Linguâà & ſermone,
(3) Corde, (4) Omiſſu, non
ſubveniendo preſſis neceſſi-
tate, fit reus quis, aut peri-
clitantibus de Vita, Ope aut

Conſilio 43 0o. Damnum
non Cavendo 4³¹
non Cibando. 437
non Veſtiendo ib.
non Servando ib.

Occl⸗

Oe.

TYNDEX Occulta, habenda occulte 450.

Rerum.

ſleq.
Peccata cognoſcendi, Man-
datum non eſt Miniſtris
Eccleſiæ 160
Oeconomia, Ordinatio Dei 17.
ejus Adminiſtrationem plu-
res deſeruerunt, ut propha-
nam, 88. ei prælata obſer-
vatio Rituum, Monachali-
um Operum, 88.
Oecumenius 82 5
Oecumenici Epiſcovi nomen recu-
ſatur à Gregorio Magno 315
Omnipræſentia Chriſti 745. ſeq.

Vide Cbriſtus. Majeſtas.
Onera publica, non detrectan-
tur 243

Oneribus publicis liberat Nu-
merus Liberorum, apud Ro-
manos, ſed non omnibus
planè 243
Odium, non retinendum 176
ſuſcitat rixas 104
Offenſio, fit diéto & facto 5o3
Offenſæ, remittendæ Proximo
359
Offendicula, in Eccleſia præca-
venda 675
Infirmorum 586
Offcia Chriſtianæ Eccleſie, magni-
ficanda 303

Offeium Chrifti eſt, eſſe Regem,
Pontificem, Redemtorem,
Paſtorem, Caput noſtrum
2 36

Of.

facit ſecundum Utramque

Naturam 736

Obf⸗zialium Epiſcopalium Ty-

rannis, vexando, cogendo
& excommunicando
Ex avaritia & aliis cupidita-
tibus, pro affe ctu ſuo pra-
vo, ſine legitima & juſta
cognitione,
Contra non ſervantes Jeju-
nia, ferias, G
Ad illos mittendi, qui no-
lunt Catechiſmum diſce-
re 335
Oficium Epiſeoporum 372
Docere, tenacem eſſe Fidelis
Sermonis, Maritum eſſe

Unius uxoris, Vigilan-

tem, Liberos probos ha-
bentem, Sobrium, qui Do-
mui ſuæ benè præſit, Alie-
num à pugnis & avaritia,
Equum, Hoſpitalem, Mo-
deſtum, Non Vinolen-
tum, Non cupidum lucri,
non Novitium.

Arguere contradicentes: Ex-

hortari do ctrinà ſanâ, ju-
dicare, objurgare 450.451
Auditorum, Doctores alere,
honorare, obedire 372
Dominorum, Herorum 375
Non eſt indignum Chriſtia-

no 3
Admonere ſuos officii, mi-

nas omittere 41
Ob-

327

0

Sſiun,
Uuu
d
Cor

W

Ne/
N

lxo⸗

Opera

Objurgare ſervos ceſſantes
4 51
Ofßfcium Liberorum, honorare,
obedire 374. 482.
Non eſt indignum Chriſtia-
nis 38
Magiſtratuum, Deo miniſtra-
re 372
Judicare 450. 451
Objurgare peccantes 41
Punire malum 450. 451
Maritorum, cohabitare Uxo-
ribus ſcienter, diligere“,
impertiri honorem, non
amarulentum eſſe 374.
Viduarum, non vivere in de-
liciis, orare conſtanter,
ſperare in Deum 375
Juventutis, humilem, ſubdi-
tum eſſe.
Ommnium hominum, diligere
Invicem 376
Orare pro omnibus 486
Offcium Parentum, 374
Erudire 1374
Educare. 1374
Corripere. 451. 374
non provocare ad iram 374
Servientium. 374
Subditorum, Honor, Obe-
dientia, Oratio, Solutio
Tributi, Censůs 373. 176.
482²
Uxorum, obedire, ſubditum
eſle 374
Opera noſtra, ſunt vel præceden-

Ah.

tia, vel præſentia, vel conſe- IN D Ex
quentia Gratiã 64. 557. 854 Rerum.

Opera, vel divina vel humana
5509
divina æſtimantur ſecun-
dum berſonam à Qua. 509
Inde dignitatem mutuantur.
In Operibus quod pollu-
tum & imperfectum eſt,
non cenſetur pro Peccato
& Defectu, propter Chri-
ſtum 307
Opus Dei ab opere Diaboli pro-
bè diſcernendum eſt 612
Opera Tabulæz Prime 196
Opvera Bona, Uerè Bona quæ?
In Decalogo præcepta, 668.
450. 176. 97
Non neceſſaria ad ſalutem
563
688
87. 97.
670.676
Fiunt demum cum renova-
ti ſumus, per Spiritum S.
85. 668
Neceſſaria, 13. 21. 66. 87. 95.
562. 676.
97

Conformia Legi.
Requiruntur à Deo,

Cur?
(1) Ob Mandatum.
2. Ob Regenerationem. cu-
jus effectus ſunt.
z3. Ob gratiarum actionem
erga Deum, 56
4. Ad exercendam aut au-
gendam fidem.
M

5. Ad

Op.
INDEX S. Ad Exemolum aliorum.
Rerum. Oportet facere. 13. 66
Eorum Mater & Fons eſt
Fides. 669⁰
Opera Bona Mandata à Deo. 13
Ob voluntatem Dei. 13

Neque Cauſæ neque Meri-
ti, vel è toto vel ex parte, ra-
tionem habent in Juſtifica-
tione 601

Fidem debent ſequi. 13. 74.
97. 107. 123. 307
Debent ſequi pœnitentiam,
166. 176
Non merentur remiſſionem
peccatorum, 172. 66. 105.
121. 197
Non reddunt pacatam con-
ſcientiam, 92. 93. 12 1
Non ſatisfaciunt Legi 107.
. 121
Non poſſunt judicio Dei op-
poni, z7. 71. 120. 155.
Non reconciliant Deum, 19
Non juſtificant, 13. 81. 10 5.
160
& cur non? 64
Non placent niſi in renatis
12. 96. I21. 12 2. 6 90.

Opera Bona non placent ſine

Chriſto. 12²
Placent Deo ob fidem. 87.
92. 686. 690. ob Chriſtum,
686.690.
Placent Deo, quia fiunt ſe-

Op.

cundum hominem inte-

riorem 690
quia fiunt promtè & ſpontè
690

fructus fidei & peœnitentiæ
ſunt. 96. 660. 661. 13. 56 1.
in,II'ln
Teſtimonium ſunt fidei, 96.
præſentis Spiritus 563
Indicia ſalutis, 676
Effectus Regenerationis 97
Excluduntur articulo jJuſti-
ficationis. 660
Juſtificationi non inſeren-
da & admiſcenda 660
Exercitium fidei ſunt 97
Fructus pœnitentiæ 144.776
15
Pars ſunt pœnitentiæ Tertia
144. 176.

Bona Opera ſunt opus miſeri-

cordiæ, hac indigent. 93
Damnamus in articulo uſti-

ficationis. 658
Docentur ſuo tempore &
loco. 658
ſunt quædam impletio Le-
gis. 421.
Non ſunt propitiatio pro
peccatis. .
Valent virtute baſſionis

Chriſti 123

Meritoria ſunt ſuo modo. 11

Non vincunt terrores pec-

cati & mortis. 105
Meren-

ler⸗
li

f

Finn
.

Cp.
Merentur præmia Corpora-
lia & Spiritualia hujus &
futuræ vitæ 121
Finis 97. 176. Gloria Dei, ne
obtemperetur Diabolo 176
ne offendatur Spiritus S.

176
Non ſunt accepta ob boni-
tatem ſuam 105
Præmia 176

Fiduciaà bonorum operum
jacturam facimus vitæ æ-
ternæ 563. Opera & fides
ſunt connexa inſeparabi-

liter 662
Absque illorum præſentia
juſtificamur 569. 662
Non fiunt propriis naturali-
bus viribus 668
Sequuntur juſtificationem,
non præcedunt 658
Impura adhuc 668. 690

Imperfecta adhuc 668, 690
Non requiruntur ad juſtifi-

cationem 560
Non ſunt digna vita æter-
na 121
Sponte & libere facienda
56 2. 67 1
Ad articulum juſtificationis
non pertinent 658
& Cur non? 64
Non gloriandum in illis Sr.
307

Non prohibentur à nobis H

Oy.

Requiruntur & docentur à INDEX
18.86 Rerum.

nobis
Sine operibus juſtificamur,
13.558
Non ſunt pretium, ob quod
Deus reconcilietur loy
Non ſunt pretium pro morte
æterna 170
Fidem non conſervant 675
Nulla ob illa gloriatio 81r.

367
Fiducia in illis ponenda non
eſt, & cur? 90

Operibus fidens, Chriſti Me-
ritum adſpernatur & Gra-
tiam, quærit viam ad
Deum Humanis viribus 19
Sunt opus zνaραασιιου⁰ν ſacri⸗
ficium 230
Non habent rationem Cau-
ſe vel Meriti in Juſtifica-

tione 660
Rectè dicitur: debetur illis
Moercs“ 121 *

Rectè Meritoria dicuntur ur
Sed non Remiſſionis Pecca-
torum, ſed aliorum præ-
miorum. 121
Deus vult Bona opera remu-
nerari hic & ibi 669.676
Sufficientia nunquam facere
poſſumus 96
Sequuntur Juſtificationem,
non præcedunt 65 £
Negotio Juſtiſicationĩs non
admiſcenda 563

M 2 Opem

/

INDEX Oven Civilia poſſunt aliqua ex

parte fieri ſine Chriſto & Spi-
ritu Sancto 85
Non ſatisfaciunt Legi 86
Opera Civilia non placent ſi-
ne Chriſto 96
Opera Electa à nobis, ſunt in-
utiles Cultus 257
Opera Gentilium, Peccata, &
Cur? 669
Opven Humana, arrogant ſibi ti-
tulum berfectæ & Spiritua-
lIis Vitæ 188
Præferuntur longè operibus
Præceptorum Dei 188
Oyem Legis, ſunt quæ fiunt ob
Legem metu pœnæ, vel ſpe
Præmii 688
Inter Opera Legis & Opera
Spiritus diſcernendum-,
dextrè 683
Operibus Legis non mere-
mur vitã æternam 255.256
Opem Siritus 688
fiunt à renatis ſpontè 689

COpem Supererogationis 39. 120.
169
Quænam? 142. 179
Ridiculum quid, obſerva-
tiones ſtultæz 142

Sunt traditiones hominum
20. 142%. 169. 170. 254.
Sunt horribilis Error 37
Opera Sufficientia nunquam
acimus 96

Oy.
Tberum Chriſßi Separatio infert
Perſonæ illius diviſionem 73;
Opes Epiſcoporum & Papæ fi-

unt ex Eleemoſynis 329

Oyiſices pro libidine ſua locant
operas, & exhauriunt homi-
nes, infideliter tamen labo-
rant. 439
Cvyiniones fuperſtitioſæ prætex-
untur ad faciendum fucum
imperitis. 220
Oportet in nobis eſſe Renova-
tionem & inchoatam Legis

impletionem 100
Bona opera facere 13
Opus Overatum 16.129.14.180
Nihil valet, 143. 227
Perſuaſio impia, perverſa,
Judaica 151

Opinio Ethnica, & Phariſaica
perſvaſio, 16. 74. 86. 2 25. 226
233 234.
Perſuaſio fanatica. 181
Perſuaſio Scholaſticorum. 180
18 1
Damnatum jam olim à Pro-
phetis 2423 1
Non meretur Remiſſionem
Culpæ & Pœnæ. 143. 226
Inde profanatio Miſſæ 181
Peperit multos abuſus. 181
Ex Opere Operato non ju-
ſtificant Ceremoniæ. 233
246
Oralis Manducatio & Bibitio in
8. Cœ-

Or.
§. Cœna quid, & quorum?
70⁰0. 709. 710. 715. 720.

Orationes 244
Oratio, Quid? 482
Invocare Deum Neceſſita-
tis tempore, 482
Sacramentum veriſſimè dici
poteſt, 180
Sacrifiium eft 23 0. 232. 245
Præcepta 481
Utilis J 4007
Grata Deo. 361

Exauditur. 86. 191.36 1.484
Orandi formæ à Deo præſcri-

pttæ, 4⁸
Orandi ſegnities à Deo puni-
tur, . 484
Orandum cur? 4⁸1
ob Præceptum, 206
ob Promiſſum, 484
In fide. 107

ad orandum afferenda fidu-
cia meritorum Chriſti, 203

Pro Aliis orandum. 486

Pro Magiſtratu, 486. 497
Pro Concionatoribus. 486
Pro Mortuis non vetatur à
Nhuwoobis 247
Habet Præceptum Dei, 168.
169. 180. 184. 361

Habet Promiſſum 484
Awertit mala 405
Efficacia ejus 191.487
Matutina 36 9. 40 5
Veſpertina, 207
Menlſalis. 371. 405

Or.
Quotidiana,
Corde.
Oratio, Monachorum, 409. 482
48ſ
eſt boatus, vociferatio ſten-
torea, 487
Lupinus ululatus, tinni-
tus 482
fructus bonus Peœnitentiæ
176
ex opere operato ſine fide
non prodeſt, 244
ſine fide non eſt Oratio, 202
ſeria ſitt; 486
Battologia Oratio non eſt.
4⁸2. 487/
fide debet fieri, 201.231
In ſpiritu & veritate 231

Neceſſaria 481. 482
Murus Eccleſiæ 487
Soli Deo debetur 484
Vilipendenda non eſt, 507
Magnifacienda. 488
Dicenda 485
Oratione fugatur repelliturq;
Diabolus, 505

Orationem ſuam nemo con-
temnat, ſed magni æſtimet
483
Imiti debet Obedientiæ er-
ga ræceptum Dei 484
Orationes, hactenus in Eccle-
ſiis non fuerunt Orationes,
482
Orationes fuerunt res Externæ,
& ubi rectus harum Uſus eſt,
M 3 Pofſ

40S5 INDEX
231 Rerum.

Or.

IN DEX poſſunt eſſe Scholaſticorum

& ſimplicium Exercitia, con-
ſiſtentia in legendo & can-
tando, propriè Orationes exi-
ſtimandæ non ſunt, 482
Orationum Certus Numerus, non
facit ad honorem & cultum

Dei 169
Ordo, ſervatur in Templis no-
Kris. 225
Orbis major Urbe 3 15

Ordinatio Miniſtrorum Verbi,
competit Eccleſiæ, 325. 3 26

Epiſcopi eſt. 325
Diſcernit Epiſcopum à Pres-
bytero, 325. 32 7
Canonica. 182

pPoſſet Epiſcopis Papiſticis
permitti. 305. 51. ſi ſine
larvà perageretur 306
Epiſcopi vicini olim convo-
cabantur ad eam. 34. 326
EFjus Formula Pontificia-
326
Ordinatio, quam Pontificii
uſurpant, habet larvas, præ-
ſtigias, deliramenta & Spe-
tra pompæ Ethnicæ 306
Hæreticorum, etiam Ordina-
tio eſt, nec mutanda 306
Ordinationes Civiles, ſunt Opera
Dei legitima. 16.192
Pohticas non reprehendi-
mus. 263

Licet uti illis 19 4

Ordinationes Utiles & Veteres

Or.
grato animo ampleétendæ
132
Per & ob Ordinationes cer-
tas non meremur Remis-
ſionem Peccatorum 43
Non ſatisfacimus pro pec-
Catis 4445
Cultus neceſſarius non ſunt
4³⁸
Ordines Religioſorum ac Mo-
nachorum, ficti, 410. 4 3
Fictitii 433
Perverſi 414. 415. 416
Libidinoſi, impuri 437
Excogitati, Ignorantes pror-
ſus Dei Verbum, & quæ-
ritantes Sansctitatem e
Bonis Operibus 110.
aio
Ordo, Antecedentium & Conſe-
quentium, Cauſarum & Ef-
fectuum 661. ſervandus in-
ter Fidem & Opera, Juſtifi-
cationem & Renovationem,
vel Sanctificationem 661
Eccleſiaſticus Miniſtiorum Ver-
bi, 16, 181. 305. 3 06
in Eccleſia tenendus 10
Ordo Eccleſiæ, do cet imperitos,
quo tempore quid geſtum
ſit 187
Admonet homines de Hiſto-
ria & Beneficiis Chriſti 187
Sacramentum haud grava-
tim vocatur à Philippo
179
Si

n,
mmn
li
Vin

Ms
Ctif
liſt
An
Oto

RDH

Si de Miniſterio Verbi intel-
ligitur, non eſt Sacramen-

tum 179
Non eſt verum Sacerdo-
tium 179
Eſt Divinus 306

Habet, quod gratiſſimum
eſſe debet, Mandatum
Dei 179
Habet Promiſſiones magni-
ficas 179
Id Mandatum adeſt Ordini
Miniſterii 1980
Ordo hic ornandus omni
genere laudis, contra fa-
naticos, quantum fieri
poteſt 180
Ordo Lectionum, Oratio-
nis, Veſtitus, ſervatur in
templis noſtris 225
Originale peccatum, 5§3. 290.546.
547. 611. 626. Vide Pecta-
tum Originis.
Ornatus Eccleſiæ, eſt Doctrina
pia, utilis, perſpicua, uſus
pius Sacramentorum, Ora-
tio ardens, non Candelæ,
Veſtes, Vaſa aurea, 235.236

Oſeas. vid. Hoſeas, & Index Loco-

ol Sanctorumneminem ſan-
Etificant 4569
Otioſßt homines, Confutatores
Aug. Confeſſionis 76
Otioſitas fugienda 191

Pa,

P.
Panis, quid ſignificet 358.497

à quo detur 358
agnoſcendus gratè 358
petendus 358
quibus detur 18
Panis Sacræ Cæœneæ, eſt Participa-
tio Corporis Chriſti 707

Panis & Vinum, in S. Cœnà ado-

rari non debent, 181. 715.
non aſſervandus in ſacrario
nec oſtentari ad adorand um
696.72 1
nec circumgeſtari, nec offer-
ri Deo 19
non amittunt Subſtantiam
ſuam 721

non convertuntur in Chri-
ſti Corpus & Sanguinem
721
Panormitanus 139
Papa. vide P'ontifex.
Elogia: Abjicit curam Religio-
nis & docendi Evangeli-

um, 23 5§ 199
Acta ejus ſunt inſtituta Dia-
BPolica 2986
ad perditionem totius Ec-
cleſiæ 286
ad Idololatriam cogere vult
acherſandum ei ut Anti-
Chriſto 24

à CGræ⸗

Pa

INDEXY à Græcis non agnoſcitur

Rerum.

296. 315
Altaria confirmat 509
Ambitioſus eſt 286. z1
Animas perdit 322

Articulos fidei non curat 229
Belligeratur, 235. 319
ellis Imperatorem affligit
268. 311. 319. 335.
Bullæ ejus 268

Canonica ejus 26 5
Papà carere potuit Eccleſia 287

& caruit ultra 5ooο. annos 286
Ceremonias de Templis,
Veſtibus, Cibis, Perſonis,
Larvis, Ludicris, Jocu-
laribus, proponit 288
Chriſto ſe æquipar at ib.
Clementia ejus 4
Clementina 319
Committit liberos & paren-
tes, cognatos & cives 268
311
Confirmat Indulgentias 509
Confirmatus olim ab Impe-
ratoribus fuit 316
Contemnit Concilia 216
Damnat & occidit ſibi con-
tradicentes 289
Damnat, trucidat & excru-
ciat nolentes illum hono-
rare & adorare 289
Decreta præferri S. Literis,
& ſervari de Neceſſitate
.
Salutis, ſub pœna æternæ
damnationis, vult 312.319

Pa. 2
Papa defendit Errores tyranni-
de & ſævitia 322
Dementatur à Satana 283
Deum ſe eſe dicit 320

Diabolum repræſentat 32
Diſcedendum ab eo & ſe-
quacibus 288
Diſſeminat mendacia de
Miſſa, Purgatorio, Mona-
chatu, &c. 289
Dominatus 23
Dominus Mundi eſt 318
Gratioſiſimus eſſe vult 286
Epiſcopalium Collationum
ergò oppugnat Cæſares
Germanos 319
Excommunicationibus af-
fligit Imperatorem 319
Extulit caput ſuum 288
Se ſupra Chriſtum ibid.
Furatur Chriſto honorem ʒi2
Fur eſt 44⁰
Gloriatur de Scrutinio Pe-
Storis ſui 203
Habendus pro Anathema-
te 319

Papa idolatricos cultus tuetur

& falſam Doétrinam, pu-

gnantem cum Evangelio, 19
320

Illi non obediendum, 288

Irruit in Purgatorium 297

Jubilæum invenit & multi-

plicavitt. 297
Mittit in provincias legatos,
298

Ju-

Lap⸗
A
lce

(o
ol

DB
1.

v.

3

Papa, Pa.
Judicari à nemine vult. 322.
323
Judicium eripit Eccleſiæ, 322
Juramento ſibi obſtringit
omnes Epiſcopos 32 3
Jus habet confſatum èê Jure
Civili & Cæſareo, 288
Judicium defugit, 323. vult
habere Autoritatem ſuper
Omnes Reges. 319
Papa habere vult poteſtatem
agνντιν πoο, de qua nemini
liceat Diſputare, 129. 320.
322.
condendi Articulos fidei 129
condendi leges de cultibus
divinis, 311
abolendi ſcripturas quas
velit. 129
Mutandi Sacramenta, 311. 320
literis & Bullis ſuis 311
Inſtituendi Cultus & ſacrifi-
cla, 120. 311
Faciendi Leges quas velit,
129. 221
Solvendi leges quascunque
129
Conferendi & adimendi Re-
na. 129. 311
Dominandi Orbi terrarum,
129. Regnis Mundi, 129.
188. Omnibus rebus pri-
vatis & publicis n9
Papa habet poteſtatem ordi-

PA.

nandi in temporalibus & ſpi- I ND EX

ritualibus, 129 KRerune.
Gerendi utrumque gladium
129 3 11

Non errandi
Præcipiendi Angelis. 288
Ordinandi, confirmandi &
deponendikplſcopos 11I.
320
Indicendi Concilia,
In Omnia Concilia 320

Ligandi 320
Abſolvendi in hac & altera
vita. 310

Excommunicandi Reges 315
Reſcindendi & abolendi o-
mniaConciliorum Decre-
ta, 312
Diſtribuit ndu'gentias,
Regnum tenet in Eccleſia 235
Altaria & Templa confir-
mat, 509
ſub prætextu Religionis ad
ſe trahit omnia Regna
Mundi. 235
Papa vendit ſacerdotia, 268. 31
male diſpenſat, 268. 311
Nil dignum habet Pontifice,
268. 21
ludit in Scripturæ Expoſitio-
ne, 208. 3 11
Quidvis comminiſcitur 268.
zu
Dicit, ſe Deum eſſe, 320.
ordinat Indignos, 168. zir
N Ci-

Papa, Pa.

ITNDEXY Civitates Italiæ ad ſe trahit.
Rerum. 319

Vult ſua Statuta & leges
æquiparare S. Scripturæ &
Fidel Articulis. 3 11
Decreta ſua præferre S. lite-
ris, & ſervari de Neceſſi-
tate ſalutis, ſub pœna

Damnationis 312. 319
Nil vult contra ſe decerni,
323

Papa poteſtatem jactat, arro-
gantem, temerariam, men-
dacem, blaſphemam, furto
arreptam, 286. 319
poteſtatem ſummam habere
129

Neminem ait ſalvari poſſe
ipſi non ſubjectum 256. 312
ſine ſua poteſtate. 288
Ipſi non credentem, jacta-
tam ab illo poteſtatem. 319

Non curatFidei articulos, 299
Obſcurat doctrinam de Fide
& Regno. C. 219
Obedientiam exigit ab o-
mnibus in omnibus 288
Opus ejus, Mentiri & Occi-

dere. 289
Papa magni habitus per multa
ſecula, 509

Nullius uſus eſt in Eccleſia,

28
Nullum officium Eccleſia-
ſticum exercet, 287. 306

Papa, . Pa.
Nunquam ſinet regnum
ſuum & ſtatum immutari,
deſtrui & everti, 297
Nil proponit de Chriſto, Fide
& Mandatis Dei 288

Urget & diſſeminat men-
dacia de Miſſa, Purgato-
torio, Monachatu, Ope-
ribus propriis, Cultibus
fictitiis, contra Deum, 289

Tuetur cultus idololatricos

& falſam doctrinam, pu-

gnantem cum Evangelio,

2*19. 3 20

Nullam cognitionem ad-
mittit. 32 2.323
Neminem audire vult 289
Proprium ejus, mentiri,
occidere, animas perdere,
& corpora in perpetuum. 289
Vult indictà causà fimplici-
ter occidere 28⁰%. 322
Ad Idololatriam cogere. 2589
Ei non obediendum 324. pro
Anathemate habendus
Probat & confirmat Peregri-

nationes, 2 83

Pro Deo ſe habet, 320. 3
Papam poteſt ferre Melanch-
ton quatenus?s 309
Regna occupat,
Reges excommunicat 379
Imperatores affligit bellis,
excomunicationibus. 319
Præficit. 319
Re-

,

gen

u

Id.

M

Papd, Pa.

Removet. 319
Ejus Politia Kanoénραα toti-
us V. TI.
Dogma ejus ut optimum,
Cæſareo, ut & ethnico
Jure concinnatum 388

Ejus Primatus 311. à Phoca
Parricida. 316
contra Scripturam. 315
Litigium de Primatu cum
Epiſcopo Conſtantinopol.
316
Eſt Epiſcopus tantùm &
Paſtor Rom. Eccleſiæ, &
eorum qui voluntariè ad
eum ſe conferunt, ut fra-
tres, collegæ, ſodales,
Chriſtiani.
Idolum Pontificium Ro-

manæz ſedis, 532.
Leo rugiens, 286. 28 8
Antichriſtus, 282
Apoſtolus Diaboll, 289
Judas damnatus, 283

Caput à Diabolo in medium
proje ctum & exaltatum.
287
Adverſarius Chriſti 3 20. 289

Papa, Fur, 440

Pſeudo-Chriſtus & Antio-
chus 45⁵53. 23 3
Non eſt caput Chriſtianita-
tis totius jure divino 285
287,288

Papa,

Oecumenicus Epiſcopus 3j.
314. 315
Appellandus Dominus Gra-

tioſiſſimus 286. 289
Vicarius Chriſti 311
IIli obediendum 288
Monarcha ſuper omnes E-
piſcopos Orbis 311
Dominus Mundi 288. 318

poteſtas ejus nihil eſt, nec
ordinata à Deo, nec man-
data 288
Dementatur à Satana 283
Repræſentat Diabolum 288
Sine illo Eccleſia optime
eſſe poteſt;
pedes ejus non ſunt oſcu-

landi 289
Dominus Eccleſiæx & Deus
terræ 119
Hæres Imperii 319
Caput totius Chriſtianitatis,
286.288
Superior omnibus 322

Papa Gelaſius, de Calice 23

Pius, de Conjugio Cleri 24

paulus Tertius indicit Concilium

Mantuam 271

Papatus 286

Cadit, ſi Miſſa cadxit 251
Conſiſtit in Miſſis, operibus
N 2 ficti⸗

INDEX

Rerum.

fiéctitiis, cultibus, Mona-
chatu 289

Merus Enthuſiaſmus, & ex

