Simon Bartſch.

Adamus Genſelius.

Georgius Steinmulner.
Ioannes ZEklauſ.
Caſparus Nauman.
Balthaſar Henidelinss
loannes Scultetnus.
Bartholomæus Lortinse
Nicolaus Piſcator.
Georgizs Menſſiig.
Baltbaſar Salbertus.
Thomas Meylerus.
lIoannes Nicolaides.
Nicolaus Fiſcher.

ARTICVYLI VISITATORII,
AnnoChriſti MXCII in Electora-

tu & provinciisSuperioriss axXoniæ publicati, & Ju-
dicibus Conſiſtoriorum, Superintendentibus, Miniſtris Ec-
cleſiaraum & Scholarum, nec nonAdminiſtratoribus Bonorum
1 Eccleſiaſticorum, quin & ipfis Patronis & Collatoribus,
ad ſubſcribendum & ſervandum ptopoſiti & de-
ARITICVLVS I.
DE S&AURA COENA.
Pura & vera doctrina noſtrarum Eccleſiarum
de Sacrà Coenaâ.
uòd verba Chriſti: Accipite & comedite, Hoc eft Corpus meume
νPBibite, Hic eft Sangris meus: fimpliciter & ſecundum lite-
ranbiicut ſonant, intelligenda int.
Qusod in SacramentoDuæ res ſint, quæ exhibentur & ſimul
accipiuntur, una Terrena, quæ eſt Panis & Vinum; & una Cæle-
ſtis, quæ eſt Corpus & Sangvis Chiiſti.
II. S
Quòd hæc Unio, Exhibitio & Sumptio fiat bie inferius in ter-
ris, non ſupegiùs in cœlis. L

Uef,

h

iIn

Quòd exhibeatur & accipiatur Verum & naturale corpus
Chrißi, quod in cruce pependit, & Verus acnaturalu ſangyis, qui
ex Chriſti latere fluxit.
Quòd Corpus & Sangvis Chriſti non Fide tantum ſp rituali-
1 ter, quod etiam extra Cœnam fieri poteſt; ſed Cum Pane & Vi-
I. no Oraliter, modo tamen perſcrutabili & ſupernaturali, ilfic
in Cœna accipiantur: idque in pignus & certificationem Re-
ſurrectionis noſtrorum corporum ex mortuis. 1

ARTICVLI VISITLTATORII.
Quòd Oralis perceptio Corporis & Sangvinis Chriſti non
ſolum ſiat à Dignis, verum etiam ab Indignis, qui ſine peœniten-

tia & verà fide accedunt: eventu tamen diverſo. A Dignis

DE PERSONA CHRISTI.̃⸗1 !B
Pura & vera doctrina noſtrarum Eccleſiarum de
hoc Articulo, de PERSONA CHRISII.

N Chriſto ſunt Duæ diſtin ctæ Naturæx, Divina & Humana⸗

enim percipitur ad Salutem Ab Indignis autem ad Jjudicium.

Hæ manent in æternuminconfuſæ & inſeparabiles, (ſeuin-

diviſæ.)
I.
Hæ Duæ naturæ perſonaliter ĩta ſunt invicem unitæ, ut lnus
tantum ſit Chriſtus, & Vna Perſona.
III.
propter hanc Perſonalem unionem rectè dicitur, atque in
ye & veritate ita ſe habet, quòd Deus Homo, & Homo Deus ſit;
quòd Maria Filium Dei genuerit: & quòd Deus nos per Pro-
prium ſuum ſangrinem redemerit.
perhanc Unionem berſonalem, &, quæ eam ſecuta eſt, Ex-

altationem, Chriſtus ſecundum Carnem ad Dexteram Dei collo-

cato eſt, & accepit Omnem poteſtatem in cœlo & in terra, factusq;
eſt varticeps Omnis Divinæ Majeſtatis, Honoris, Potentiæ & Gloriæ.
ARTICVLVS III.
DzE S. BAPIISMO0..
pura & vera dockrina noſtrarum Eccleſiarum de
hoc Articulo S. Baptiſmatis.

I. 4
Qdd rnum tantùm Baptiſma ſit, & una Ablutio, non-⸗
◻ quæ fordes corporis tollere ſolet, ſed quæ nos 4 Pecca-
nis abluit. .

U

.

Uerd

Ven-

urin

diine
en

Or
gasbe
ſe⸗

nes
Eunip,

n

Wen

. in

C

ARTICVLI VISIIATORHI.
— — . — ..
Per Baptiſmum, tanquam lavacrum illud Regenerationis
& Renovationis Spiritus ſancti, ſalvos nos facit Deus: & ope,
ratur in nobis talem Iuſtitiam & Purgationem à peccatis, ut,
qui in eo fœdere & Fiducià usque ad finem perſeverat, non.⸗

pereat ſed habeat vitam æternam.

Omnes, qui in Chriſtum Jeſum baptizati funt, in Mortem
ejus baptizati ſunt, & der Baptiſmum cum ipſo in morte ejus
conſepulti ſunt, & Chriſtuminduerunt.
IV.
Baptiſimus eſt Lavacrum illud Regenerationis, propterea,
quia in eo renaſcimur denuò, & Spiritu Adoptionis obſigna-
mur ex gratia (ſive gratis.) L
VI.
Quicquid de Carne naſiitur, Caro eſt, & Naturdl ſumut
omnes Filii Inæ divinæ: Quia ex ſemine peccaminoſo ſumus
geniti, & in peccatis concipimur omnes.

DE PRLEDESTINATIONE ET ETIERNA PROILIDzNTTLS
DEI.
Pura & vera Doctrina noſtrarum Eccleſiarum de hoc
Articulo.
Quèd Chriſtus pro Omnibus hominilus mortuus ſit, & ceu

Agnus Dei Totius mundi peccata ſuſtulerit.

Qusd DEUS neminem «d Condenmationem condiderit, ſed
vehit, ut êmnechomines ſalvi fiant & ad agnitionem veritatis
pPerveniant; propterea omnibus mandat, ut Filium ſuum Chri-
ſtum in Evangelio audiant, & per bunc auditum Promittit
virtutem & operationem Spiritg S. ad converſionem, & ſalutẽ.
III.
Quèd Mult homines Propriâ culpaà pereant: alii qui Evan-
4 à2 gelium

„
ARTICVYLI VISITATORII.

gelium de Chriſto nolunt audire? alii, qui iterum excidunt gratià,
ſive per Errores contraFundamentum, ſive per Peccata Con-
tra conſcientiam.

Qusdomnes peccatores pœnitentiam agentes in gratiam,
recipiantur, & nemo excludatur, etſi peccata ejus rubeant ut
fſangvis; quandoquidem Dei miſericordia major eſt, quàm
Peccata totius mundi, & Deum Omnium ſuorum operum mi-
ſeretur. .
SEQVITVR FALSA EFT ERRONEA DOCTRINA.
CALVINISTARVM,
IL. DE SACRA COE N A.
1.
uòd ſuprà poſita verba Chrifſti figuratè intelligenda ſint,
Q non ſecunduùm literam, ſicut ſonant.

Qudd in Ceœæna tantùm nada figna ſint, Corpus autem Chri-

ſti täm proculà Pane, quàm ſupremum cœlum à terra.
. III.
uòd Chriſtus ilic præſens ſit tantàm virtute & operatione
ſua, & non Corpere ſuo. Quemadmodum Solſplendere &o-
peratione ſuà in terris præſens & efficax eſt, corpus autem ſo-
lare fuperius in cœlo exiſtit. B
W.
Corpus Chriſti eſſe npicum corpus, quod pane & vino
tantum ſignificetur, & præfiguretur. =

2

5„ . .
uèd ſala Eide, quæ in Cœlum ſe elevet, & non Ore acci-
piatur. .“ .
vv.
Quòd ſoli Digni illud accipiant: indigni autem, qui talem
ſidem, evolantem furſum in cœlos, non habent, nihil præter
FPanem & Vinum accipiant.

FALSA

we
I

Tuunn

d
b
Fm

W; N

we

i

Ukid
m Hn
Autra

81

NO

ARTICVII VISITATORII

FXMLSA ET ERRONEA DOCTRINA
CALVINASTARVM,
bDk PERSONA CHRISTI, OIIE POTIS.
SI M IM

III. & IV. Articulo purioris doctrinæ

TreP ughat.
I

Qo d Deus Homo, & Homo Deus eſt, eſſe fguratam locutio=

nem.
n.
Quòèd Humana Natura cum Divina non in re & veritate,
ſed tantùm Nomine & verbis communionem habeat.
III.
Quòd Deo imposſibile fit, ex Totà omnipotentiâ ſuâ præſta-
re, ut Corpus Chriſti Naturale Zma! & inftantaned in pluribus,
quàm in unico loco, fit.
W.
Quòd Chriſtus ſecundum Humanam Naturam, pe r exalta-
tionem ſuam tantùm Creata dona & Finitam potentiam accepe⸗
rit; Non omnia ſciat aut posfit.

Quòd Chriſtus ſecundum Humanisatem abſens regnet, ſicut
Rex Hiſpaniæ novas Inſulas regit.
VI. . 3 7
Quòd damnabilis Idololatria fit, ſi Fiducia & fides corcfis
in Chriſtum, nen ſolum ſecundum Divinam, ſed etiam ſecun-

dum Humanam iphius Naturam collocetur, & Horor Aorarionis
ad utramque dirigatur.

FALSA ET ERRONEA DOCTRINA CALVINISTA-
RVM DE SACRO BAbPTISMO.
Bapalram ei Erternum lavacrumA quæ. per quod interna
quædam ablutio à peccatis tantum ſignificetux.
Baptiſinum non operari, neque conferre Re generationem,
a z Fidem,

ARTICVLI VISTTATORI.
Fidem, Gratiam Dei, & Salutem, ſed antùmz ſenifcar & obſigna-
ge iſta.

Non omnes, qui aquâ baptizantur, conſequi eo ipſo Gra-

ciam Chriſti, aut donum Fidei, ſed tantùm Eleltos.
Regenerationem non fieri in vel cum Baptiſmno: ſed poſta⸗
demum creſcente ætate, imò & multis in Senectute demum
contingere.
Salutem non dependere à Baptiſino; atque ideò Baptiſinum
In caſu neceſſitatis non permittendum eſſe in Eccleſia, ſed in-
defectu Ordinarii miniſtrikccleſiæ, permittendum eſſe, utin-
fans ſine Baptiſino moriatur.
Chriſtianorum infantes jam ante Baptiſmum eſſe Saubtos,
ab utero matris, imò adhuc in utero materno conſtitutos, eſſe in⸗
Fœdere Witæ æternæ: cæteroqui Sacrum Baptiſina ipſis con-
ferri non poſſe.

FALSA ET ERRONEA DOCGTRINA CALVINISTLA

RVM, DE PREDESTINATIONE ET PRO-
VIDENTIA DEI.
14

Chadum non pro Omnibus hominibus, ſed pro ſolis Elelctu
Wmortuum eſſe. II.

Deum Potiſimam partem hominum ad Dammationbém ater-
nam creâſſe, & nolle, ut potisſima pars convertatur & vivat.
III.
Electos & Regenitos non poſſe Fidem & Spiritum Sanctum
amittere, aut damnari, quamvis omnis generis grandia pecca-
ta & flagitia committant.
Eos verò, qui Electi non ſunt, zoſariò damnari, nec poſſe
pervenire ad ſalutem, etiamſi millies baptizarentur, & quoti-
dis ad Euchariſtiam accederent, præterea vitam tàm ſanctè
atque inculpatè ducerent, quantum unquam fieri poteſt.
. Index Mate-

c⸗
uns

N
Natr
Ror
tiena

E

olc⸗
ld

(Gechi

Rhe

lh

ptien
Nu
us

Ds⸗

n/,
Us
hi
N

iae

Miahe
UDee

DEus quid fit

TINDEX MATERIARUM

SECIINDIM LOCOS

DOCTRIN.
I. DE NORMADOCTRINE.

Scripturaacra eſt Unica Nor-
ma judicandorum Dogma-
tum
De Patrum & aliorum docto-
Rorum ſcriptis quid ſen-

tiendum 543. 604
Quæ Symbola & Scriptasym-

bolica noſtræ Eccleſiæ am-
plectantur d. l.
Catechismus eſt Laicorum-

Biblia; 33. 377. ſeq. 383

II. DEDEO.
Habet hunc articulum
Auguſtana Conſeſſio,
Art. I. fol. II.
Wpologia fol. 5y.
Articulismalcaldici, fol. 277.
Dkus, Unus in eſſentia, & Tri-
nus in Perſonis. II. 12.
277. 339. 467. ſeq.
467. ſeq.388
Perſona, quid ſignificet? II
Deum habere, quid ſit? 339.388
DEus Ilpſe in credentibus

habitat, non tantum ipſius

Dona 660
Dii alieni, in Papatu 390
Dii alieni, apud Gentiles 392
HII. DE CHRISTO, ES PER-
SONA ET OFFICIO.

Auguſtana Confiſio, ant. 2.folba.
272

P. 543.6 04 Apologia fol. 62.

Artieuli Smalcald. fol. 277.
Catecbismus Minor fol-gi. Major.
77 9
Epitome ſol. y76.
Solida Declaratio, 725.
Duæ ſunt in Chriſto Naturæ,
perſonaliter unitæ, fol. II. 122.
277. 351. 470. 725. 793
Utraque natura retinet Suas
Proprietates 576.725 813.736

Naturarum ſumma eſt Com-

munio 576. 72⁸
Myſterium iſtius Unionis &
Communicationis maxi-

mum 732
Deus eſtHomo, & HomoDeus
577
Maria MaterDei. 578.730

Verè Filius Dei pro nobis paſ-
ſus eſt, ſed/ſecundum Carnem
70. 729
Non Nudus homo paſſus eſt:,
nec Sola Humanitas 5779 729
Gradus Comunicationis Idi-

omatum 33³½
Primus gradus 333
Secundus gradus 736
Tertius gradus 738

Chriſtus

— —

INDEX I.

Chriſtus ſecundum Camem De Beneficiis Filii Dei 12.470

verè exaltatus 579. 731
Status Exinanitionis & Exal-
tationis 579. 731
Chriſtus etiam at Homo O-
mnia novit, 580.825. 743. O-
mnia poteſt, d. . 744. Omni-
bus creaturis præſens eſt
744
Caro Chriſti wificz 744
Tria firmiſſima argumenta“,
quòd iſta Majeſtas Carni
Chriſti acceſſerit 7.138
Quando Caro Chriſti Maje-
ſtatem illam acceperit? 628
Communicatio Majeſtatis
quomod ſit facta?738.800
Cur vocetur KRealis Commui-
nicatio? 740

Corpus Chriſti tribus modis
alicubi eſſe poteſt 717
Lutherus de Omnipræſentia
Carnis Chriſti 745 ſeq. 576.

dum Utramque Naturam

Chriſtus non tantùm proOri-
ginali, ſed& pro Actualibus
ſatisfacit 12.27
De Majeſtate Qarnis

7

bentur capita ſequentia:
I. QuòdsSacræ literæ, & Patres
in hac doctrina utantur
Vverbis: Communitattonis; Do-
nationis, Exaltationis R.⸗
797. c
2. Chriſtum Maj eſtatem illam
in tempore, non ſecun-

dum Dwinitatem, ſed ſe-

cundum Carnem accepiſle
800

584; 3. Et Scripturam & Patres

Errores & falſa dogmata de-
Perſona Chriſti, & Natura-
rum ac Idiomatum Com-
748 4. Quòôd Scriptura & Patres
non tantuùm dona Creata &
finita, ſed Majestatem, guzx
Dei prepria e&εẽ Carni Chri-

municatione

Allœofis Cingliana 734
Dicti Matth. 18. Data est mihi
omnis potrstas, &c. Ariana
583
Depravwatio loci Act. z. Opor-

cclum acti

depravatio

tet Chbristum

Vere 723.692
Origo controverſiæ de P erſo-
na Chriſti 7²⁵

loqui per vocabula Abſtra-
Ca de lpfa Humanitate,
quæ omnia acceperit So5

ſti tribuant Ziz
5. Quod Chriſtus unam ean-

Chriſtus Unicus Mediator z2i.
.R 202.
Chriſtus luſtitia noſtra ſecun-

557.666

Chriſti, in Appendice ha-

demque Mjeſtatem divi-
nam, aliter ut Dem, aliter
ut Homo habeat 8r5

—,
ſſer
nacia

WNS

K. .
(o

Eelkat

mixti
Dne
ture

o⸗e

iceps

opt

E
N

ſt
C.
d
O
lea

N.

lie

LOCORUM DOCTRINE.

— ——

6. Quëd Deitas nunc Ma-
jeſtatem, potentiam & ef-
ficaciam ſuam exerat, in,
cum & per Humanitatem⸗
7. Quod communicatio Ma-

Auguſtana Corf⸗Rio, art. y.
fol, SF.
Apologia, fol. 197. GRz. 6.1.

Deus non eſt Peccati Cauſa⸗

ſed Diabolus & Voluntas
hominis 621. 613

jeſtatis dyvinæ, ſine per. DE PECCATO ORIGINIS.

mixtione, abolitione vel

Aunguſtana Confeſio, art. 2. fel.

abnegatione Humanæ na- M 12
turæ, etiam in gloria fiat? Apologia, fol. .
8. Quod Humana natura par- Articuli Smahald. fol. 290.
ticeps ſit d'vinæ Majeſtatis, Epitome, fol. 4).
propter Unionem, & pro Declaratio, fol. 6l.
modoUnionis Hypoſtaticæ Doctrina de Peccato Originis
923³ 58
9. Quôd totus Chriſtus, Deus Omnes homines in Peccatis
& Homo, Ubique præſens naſci 12. 290
ſit 825 Quid ſit Peccatum Originis
10. Quéd Chriſtus quæren- 12. 53. 54 5
dusibi ſit, quò nos in & Vetus definitio 57
cum Verbo ſuo remittit & Definitio Auguſtini 57

deducit 87:6
De Deſcenſu Chriſti ad
Iuferos.
Fpitome, fol. y5z.

Solida Declaratio, 749.
Tota Perſona ad Inferos de-
ſcendit

ad Inferos effecerit 587

De hoc articulo non diſpu-
tandum 749
IV. DE PECCATO.
De Cauſa Peccati,

d. 1.
Quid Chriſtus ſuo deſcenſu

Definitio Thomæ, Bonaven-
turæ, Hugonis 58
Peccatum Originis admodum
horribile Peccatum oén
Juſtitia Originis ſeu Imago
Dei in homine quid fuerit
56
An Peccatum Originis ma-
neat poſt Baptismum
Concupiſcentia ſitne Pœna
an Peccatum 59
Concupiſcentia non eſt quid-
dam õ 60
Pœna Peccati Originis 61.614.
Fructus PeccatiOriginis 200
b Falſa

INDEX I.

—

Palſa dogmata ex Ignorantia
Peccati Originis enata 54
290.548.615
Peccatum Originis non eſt
quiddam per ſe ſubfiſtens
Non eſt ipſa Hominis Sub-
ſtantia, &c. 618
Cur neceſſario retineatur di-
ſcrimen inter Subſtantiam
hominis, & inter Peccatum
Originis 546.612
Cur à Luthero vocetur Leeca.
tum Naturkg

549. 613

Medium Converſionis, Ver-
bum prædicatum 551.627
Quomodò deceat ſe gerere⸗
erga Media Converſionis

555. 651
Duæ Efficientes cauſæ Con-
verſionis d. I.

Hominis voluntas quomodo
purò paſſyè ſe habeat d. I. 6
Quomodo Homo ſit Lapis aut
Truncus
De dicto, Deus trabit, ſed volen-

1Y 554.650

Equivocatio vocabuli Natu- HominisRenati voluntas non

74 549⁰. 624

Peccatum Originis eſſe Acci- Perpetua lucta Carnis & Spi-

dens, & quale ſit 552.614
V. DE LIBERO ARBITRIO.
duguſtana Confeſio, art. 15.
fol.z
Apolegia, fol. g.
Artitulismalcald. fol.gyo.
Epitome, fol. 5.
Solida Aeclaratio, fol. 6az.
Quadruplex Status Homlnis
5I
Homo poſt Lapſum habet ali-
quod Liberum Arbitrium
in rebus Rationi ſubjeéctis
17. 634. 66 8. 635
In Spiritualibus nullum 77.

195.196.637
Fundamenta hujus ſententiæ

5F51. 631

Converſio hominis merum o

pus Spiritus ſancti Vrcz portet

eſt otioſa 643

ritus in renatis 646. 650
VI. DE LEGE.
Ahpoleg. Confeſſ'de Impletione
Artituliömalcald. de Lege, fol.

291. 564
Epitome, de diſerimine Legis

& Evangelii, fol. 56zg.
de Tertio uſu Legis: fol. 666
Sslida declaratio 654.
Univerſa Scriptura in Legem
& Promiſſiones diſtribuen-
da B 6. 90
Lex & Evangelium ſemper-⸗
docenda 676.68 4
Lex quid ſit propriè 677

Cur ſit à Deo data 291.56 6.694

Ejus proprium officium d.1.
Legem in nobis inchoari o⸗
O 4ℳ
84
Lex

651. 633

Een
opote,

llien

de

tn
oteſt

ne

W
Merin

tt

uili

Unhn

Uurtas

([te
Kecl

i
44.
lyi
VI

ii

M

yan

ber
or
ir⸗

yan
ſt̃
W

—

Lex etiam apud renatos ur-
genda
Non poteſt fieri ſine Fide 84
Obedientia noſtra imperfe-
Ca eſt 86. 68

Quomodò Deo placeat 86.658
Quo ſenſu Paulus dicat. Jutto
686 Juftißicare in hac doctrina⸗

non est lex poſita

Quomodo Lex per fidem ſta-

biliatur 8. 91
Diſcrimen operum Legis &

fructuum Spiritus 568 689

LOCORUM D0

564.676.68 4

CTRIN.

Augaſtana Confeſio, artiétz.
fol. D. artic. G. fol, 13. &
art. 10. fol. Yg.
Apologia, fol. G2.
Articuli Smalcald. fol. 307.
Bpitome, fol. y6.
Solida declaratio, fol. G&.

quid ſignificet 76

Duo modi Juſtificationis à

Pontificiis traditi A. Conf.
artic. IV. pag.zIV. 113

Phariſaicæ opiniones de Lege Verus modus Juſtificationis

63. ſeq.
3 9.38.

ſe

Expoſitio Decalogi

Secundi 399. Tertii 406.
Quarti 413. Quinti 429. Sex-

ti 434. Septimi 4 8. Octavi

446. Noni & Decimi 4 4.
Epilogus Decalogi 395.4 59
VII. DE EVANGELO.
Articuli gmalcald. fol. 13.
Pyitome, fol. 3o1.
Solida declaratio 546. 676.6544
Evangelium à Lege diſcer-
nendum 564.676
Vox Epvangelii dupliciter u
ſurpatur d. 1.

Quid propriè ſit Evangelium
Z 301. 564
Evangelium declarat, & illu-
d. I. Tria ad Juſtificationem requi-
IHX,. DE TUSTIFICATIONE. d. .

ſtrat Legem

Juſtificatio eſt ex fide propter
Enarratio Primi Præceptiin⸗
Catechismo Majori fol. 388.

556

Chriſtum iz. ibi citt.
Quòd ſolaFides juſtificet6. 1zt
Quomodò Fides dicatur j/ufti-
ficare 654. 662
Neceſſitas hujus doctrinæ 55
Fides in hac doctrina quid ſi-
gnificet 19.70.653.669
Quomodò Fides contingat 73
De particula SOLA, & de Ex-
luſi vis 75. 587.6 52
Omnis noſtra Juſtitia extra-.
nos quærenda 663
Tria objecta Fidei juſtifican-
tis 70

Non per aliud ſalvamur quàm

Ad Juſtificationem non perti-

juſtificamur 663

nent omnia, quæ ad Con-
verſionem 657

runtur

b 2 Fide=

INDEX I.

Fides eſt cultus Dei A. C. a. IV. Reſponſio ad argumentabon-

VI. tificiorum 66
Fides & Spes quomodò diffe
rant 114 =èÿMD
Salvamur per Miſericordiam Acd dicta . Scripturz.
17 Luc. 7. Remittuntur ei pecca-
Juſtitia Rationis eſt præſtanda ta multa, quia dilexit mul-
661 tum.
Iuſtitia Rationis ſeu legis non 1. Cor. 33 Si omnem fidem ha-
juſtificat 67 beam, &c.
Diſcrimen idei & Juſtitiæ Le- Ibid. Major harum Charitas.
gis 71 Col.. Charitas vinculum per-
Pontificii docent tantùm Ju- fecétionis.
ſtitiam Legis 63. 65 1. Petr. 4. Delicta operit chari-
Dilectio Fidem neceſſariò ſe- tas.
quitur 86. 558.661 Jacob 1. Ex operibus juſtifica

Dile ctio non juſtificat 88 tur homo.
Juſtitia Inchoata non juſtif- Luc. 2. Remittite, &c. Eſ. 58.
cat 90 6,8 Frange eſurienti, &ce.
Chriſtus eſt noſtra Juſtitia ſe- Matth. 5. Beati miſericor-
cundum Utramque natu- des, & c.
ram 357. 664 Dan. 4. Redime peccata tua-
De vocabulo Regenerationis elecmoſynis
Viviſicationis SF8. 585 Tob 4. Eleemoſyna à pecca-
De Gratia non dubitandũ 558 to hlberat.
De dicto Chriſti: Cum feceri- Luc. II. Date eleemoſynam⸗
tis omnia, &C. 117 &c.
Varii errores pugnantes cum Vita æterna vocatur Merces.
articulo de Juſtitia Fidei Rom. 2. Reddet unicu que e-
B 559.666 ¼ cundum opera.
Doctrinabontifciorum quàm Rom. 10. Ore fit confesſio ad
pernicioſa 63.64 ſalutem. .
Commentum de Merito Con- 2. Petr. I. Firmam facite voca-
grui & Condigni 4. 114 tionem veſtram.
De acta Elicito Dilectionis 68 Vid Iadicem Locorum cripturt.
Commentum de Fide Forma- INX. DE BONIS OPERIBUS.
LX 32 Augu-

—

Curſin
m

Mnd

Pona
Cor

N
Cur

ee⸗

etcs

ſe

Augustena Canfetfio, art. 6.

fol. 13. & art. 20. fol. 15. &

Apologia, fol. G.
Articuli Smaleald, ſol igz.
Epitome, fol. y60.
Solida declaratio, fol. 667.
Bona opera ſunt facienda 13.
19. 60.86.307.
342.560.660
Quæ ſint Bona Opera 126. 661
Cur ſint Neceſſaria ij.18.88,670
Quomodò fiant Bona Opera
Quomodò Deo placeant d. I.
Bona Opera ſequuntur fidem
21.83.307.55 8.551.658.667
Bona Opera ſunt meritoria-
Corporalium præmiorum

121.700
Cur hæc præmia ſæpè diffe-
rantur. ib.
Cur eis ſit annexa Promiſſio
III
De operibus non- renatorum
* 668

Bona opera non juſtificant,
nec actum Juſtificationis
ingrediuntur 13. 19 88. 91.

LOCORUM DOCTRINE.

— ——

Semper. hæſit in mundo 98
Bona opera à renatis fiunt ex
debito, non tamen coactè
562. 670
Non eſt dicendum: Bona-
opera ſunt neceſſaria ad ſa-
lutem 563. 672
Non eſt dicendum: Bona o-
pera ſunt noxia ad ſalutem
563. 675
Fides & falus non conſerva:
tur per Bona opera, ſed per
Spiritum ſanctum 563 675
Mala opera & Peccata contra
conſcientiam, Fidem & Spi-
ritum ſanctum excutiunt⸗
300. 563.64 . 673

X. DE ECCLESIA.
Anguſtæna Confeſſio, art. 7. &£
&fel. 13.
Apologia fol. 124.
Articuli Sm alcaldici, fol. 307.
Una ſancta Eccleſia ſemper⸗
manſura 13
Eccleſia quid ſit 13. 24. 307
Notæ veræ Eccleſiæz. d. lI. 182
Ad Unitatem Eccleſiæ quæ
requirantur 13. 131r

197. 561. 672 Vera membra Eccleſiæ ſunt⸗

EncomiaBonorum operum

in Scriptura quomodo fint
inteligenda 108. 121.6 8

Opinio de uſtitia operum
quàm ſit pernicioſa 77. 157.
675

Sancti 1. 126 307
Eccleſiæ Sanctitasin quibus
conſifttar d. I. 129
Quid fit Sanctorum Commu-
nio 126. 182

INDEN I.

Quid ſit Eccleſia Catholica⸗
Nn.. 126
Eccleſiæ admixti mali 1.127
Eccleſia non eſt Monarchia-
Externa 129. 39
Pontifici non ſumt EFccleſia-
13.286. 307
Papa non eſt Caput Eccleſiæ

Diſciplina Eccleſiæ apud nos
honeſtior eſt quàm apud
Pontificios 190. 191
XI. DE MINISTERIO
EVANGELII.

Auguſtana Confeſſio, artit. .
fol. 13. F. C. 764.
Miniſterium ad Fidem conſe-

quendam neceſſs⸗rium 13

Spiritus ſanctus per Miniſte-
rium efficax dl.l.
Deus non largitur Spiritum&
Gratiam, niſi per Verbum
395. 303.30 .64 4.655,554
Miniſterium Evangelii non-
eſt Sacerdotium, ſimile Le-
vitico 197.74. 305
Officium Concionatorum &
Parochorum 334. 372
Miniſtris Verbi qui honos
debeatur 3/2. 426
Etiam mali poſſunt admini-
ſtrare Sacramenta 13

XII. De Sacramentis.

Apologia 9 fol. 16. 227. 140.
Articuli Smalcald. fol. 292.
Catechiſ. yi.

ceſſaria Eccleſi? 500. 507
Pertinet ad Tertium articu-
lum 240.477
Sacramenta quid fint 178.217
Quæ requirantur ad Sacra-
mentum 34
De Numero Sacramentorum
178. ſeq.
Cur ſint inſtituta 15.225
Idem Effectus Sacramento-
rum & Verbi 178
Sacramenta requirunt Fidem
15.178
Non conferuut gratiam ex O-
pere Operato 15 180.226.227
Sacramentum à½ Sacrificio ut
differat 228

De Sacrificiis.
Sacrificium quid 228
Species Sacrificii d. I.

e d. I.
Sacrificium Propitiatorium

— 229

Sacrificia àovaussine in Lege

230

Angustana Confefio, artic. 13.
c21
F 96⁄½.

Sacrificia è VρπιChriſtia-
norum 230. ſeq.
Opinio

Docéctrina de Sacramentis ne-

Sacrificia Propitiatoria in Le-

reverà unicum d. 1.
Chriſtus factus pro nobis

H

g

1
41

s

17

9
3

.
Ue

LOCORUM DOCTRINE.

Opinio de Meritis Sacrificio- XIV. DE POENITENTIA.
rum damnatur inscriptura Auguſtana Confesſio, artic. I2.
231 ſol. Iy.
Significatio Jugis ſacrißcii Le- Apologia, ſol. 0. S.

vitici 2 3 Articuli Smalcald. fol. 292.
Juge Sacrificium apud nos Epuome, in loco de Lege &
manet 235 Evangelio 5év?.
JugeSacrificiumin N. T. quod- Solida declaratio, fol. GgS.
nam ſit 229 Pœnitentiæ vocabulum duo-
Quid patres de Sacrificĩo ſen- bus modis accipitur 678
ſerint 240 Partes Pœnitentiæ duæ 15.140.
m uſu SacramentiChriſtiano- 292
rum, ſemper accedit Sacri. Demonſtratio iſtarum par-
fcium 240 ſeq. tium 147. ſeq⸗
XIII. DE BAPIISMO. Contritio, quid ſit, & quomo⸗
Augustann Confeſſio, art. g fol. dò fiat. 145. 292
14. 22. Fides quòd ſit neceſſaria pars
Apologia, fol. i6. Pœnitentiæz 145.751. 292.

Articuli Salcald fol. 301. bPœnitentia omnes indigent⸗-
Catechismus Minor, fol q6z. 298
Catechiſmus Major oz. Lapſi poſt Baptismum recipi-
1 ½

Baptismus quid ſit 30r.362 250 endi funt
Baptismus eſt neceſſarius ad Peœnitentia debet eſſe quoti-
ſalutem 14.136 diana 299 300

Quàm abundanter nos Deus
Ejus ſignificatto 363. 519 deRemisſione peccatorum
Quibus proſit Baptismus 513 certos reddat 299
Baptismi uſus in omni vita- Pœnitentiaincipit à concione

Effectus Baptismi 362. 511.

515. 52; Legis 29292
Infantes eſſe baptizandos 14. An Evangelium ſit Concio
. 1136.301. Poœnitentiæ 564.676
Baptismi profanatio in Papa- Pœnitentia debet bonos fru-
iu4 786.788.,308 Ctus parere yjy6
Sanctitas infantum ante Ba- Pœnitentiæ Deſcriptiones in-
ptismum relicitur 285,755 fſufficientes 158

ſeq. IFoin & pernicioſa doctrina-

ι
„

INDEX 1.

— 5
Pontificiorum de Pœniten- blicæ pœnitentixæ reliquum

tia 140.29 2 eſt f2. 175
Orngo anni Jubilæi 297 Quomodò Patres eo utantur
De Confeſſione & Satisacliones Canom 175
Abluti Satisfactiones Canonicæ non
blolutlone. ſunt neceſſariæ jure divino
Auguſtana Confeſſio, artic. 1. Commentabontificia desatis-
fol. ij. fol. 25. factionibus 162. 164
Apologia, fol. 135. 1/9. Confutatio impudentiæ Pon-
Artieuli Sma! lcald. f. 3ny. tiſciæ 164
Sc at. Penn 2or. 64 F. Objectio quòdpœna adœni-
Confeſſio biolutio Frwva- Tentiam ſit neceſſaria 7
ta erinende ſi nt i§. 28. 38. Reſponſio ad objectionem
195. 303. 70 8 iſtam d. lI.
Confeſſio coram Deo, Proxzi- Quomodò Deus in Sanctis
mo, & Miniſtro 160 eccata puniat d 1. 171
Confeſſo coram Miniſtro Alictionum plures fines d.l.
duo comprehendit 364 173

Formæ Confesſionis 365 De dicto Pauli: Si judicare-
Enumeratio Omnium delicto. mus nos ipſos, &c. 174

rum non eſt neceſſaria, ne- .
que posſibilis 15.28. 138.139 — De Excommunica-
tione.

159.30 3.
Pot teſtate Clavium etiam ab- Aritcul Snalcalt. fzoj.

ſcondita peccata remittun- Exc ommunicatio duplex, Ma-

tur 139 30 3 & Minor 305
Quid ſit Solvere & Ligare 177 MY eſt pœna civilis, non
Forma Abſolutionis 365 pertinens ad miniſtros Ec-
Abſolutio maximi facienda- cleſiæ d.l.

28,138.383.168 Minork xcommunicatio quid

Abſolutioni firmiter afſen- ſit d. I.
tiendum 151 XV. DE COFNA DOMINI.
Abſolutio Sacramentum Pœ Auguttana Cenfeſſio, artic. 10.
nitentiæ 146. „ fol. 14.
De Satisfactione. Apelogia, fol 1365.
Satisfactio nomen ex ritu bu. Artuul Smalxald. fol. 3o2.
Catecbiſ-

= —

N

n.
AtB.

„0

LOCORUM DOCTRINX.

=- —–

Catechismus Minor, fol. 367.
Catechismus Major, fol. 357â.
527.
Epitome fol. éy.
Solida Declaratio, fol. 6ot.

Ccna Domini, quid ſit 376.523

De Verà Præſentià Corporis

& Sanguinis Chriſti in Cœna

14.136.302.33.523.
569 691
Præſentia Chriſti in Cœna fit⸗

ContemtusSacramenti 337. 532
A Communione qui ſint ar-
cendi 5333. 574
De Utraque Specie 21. 209. 302
Quomodò mutilationem
Cenz conentur defende-
re bontificii 20 ⁹
Rejicitur Transſubſtantiatio

L 574
Procesſio cur apud nos omit-
tatur 21

. 1 . .⸗ „ò „
ſecundum proprietatem- Adoratio Panis & Vini in Sa-

Dextræ DElI 3.707
Manducatio Carnis Chriſti
duplex 709

De Orali manducatione 572
Manducatio in Cœna eſt ſu-

pernaturalis 576
Etiam Indignos manducare
Corpus Chriſti 572. 573.
708. ſeq.

De vocabulo: Spiritualiter 719
Cœna Domini utendum ſæ-
Pius 263. 37.377 531.
ſeq.
Cur ſit inſtituta, & quid ſit⸗
meminiſſe Chriſti 25.241
De Salutari Uſu Cœnæ 369. 526
De Præparatione & Digna
ſumtione 369.529
Dignitas convivarum Cœnæ
omini, qua in re conſiſtat
— 573. 711
Qui vocentur Indigni 536.711
Unum tantûm genus Indi-
gnorum 573. 724

cramento damnatur 575. 724
Damnatur Capernaitica man-
ducatio 576
Status controverſiæ inter Nos
& Sacramentarios 569.692
Sacramentariorum Errores de
CœnaDomini 12.569.594.
693.721
Sacramentarii duplices 57o
Fundamenta quibus Eccleſia
contra Sacramentarios ni-
titur 571. 721
Unicum fundamentum veræ
de Cœna Domini ſenten-
tiæ, Verbalnſtitutionis 703.
ſeq.

Lutheri conſtans ſententia⸗

699
Formula Concordiæ, Witte-
bergæ anno 36. conſcripta⸗
695
De particulis IN, CUM, SUB,
De dicto Pauli: Panis quem
frangimus, &c. 708
C De

nem Sacramenti extra aſum,
S&c. quomodò eam Sacra-
mentarii depravent 75
De Conſecratione 575.712.
Recitatio Verborum Cœnæ
cur non ſit intermittenda

7¹²

De Miſſa.
Auguſtana Confeſſio, fol. 25.
Apologia fol. 224.
Articuli Smalcald. fol. 279.
Formul. Concordiæ, fol. 75.
771
Miſſa apud nos retinetur 25.
224
Quibus Ceremoniis admini-
ſtretur 24.,224 1
Miſſæ Privatæ abrogatzæ, &

cur d. I. 279
Miſſas in Papatu quid auxerit
24
De Vocabulo Miſſæ 222

Aarsoνρ¹ú quid ſignificet 243
Miſſam undè derivent Ponti-
ficii 244
Quantum Misſis tribuerint:

Pontificii 239

Miſſa non eſt Sacrificium 228.

—, 574
Locus Malachiæ ad Miſſam-
malè detortus 232.237 ſeq.
Locus ex Ebr.. 237

INDEX I.

—.—

De De Regala: Wii bahet ratio-Miſſa Pontiſcia peperit r.

Miſia non poteſt applicari

Purgatorium 279
2. Apparitiones animarum
d. I.
z. Peregrinationes 281. 282
4. Fraternitates 283
F. Reliquias ſanctorumdh.l.
6. Indulgentias d. I.
XVI. DE PRFDESTI-
NATIONE.
Epitome, fol. †8S2.

Solida Declaratio, 797. 795.

Doctrina de prædeſtinatione

utilis & neceſſaria 759
Diſerimen inter Præſcientiam

8& Prædeſtinationem d. I.

588.760.
Ptæſcientia DEl non eſt cauſa

Mali, nec cauſa Peccati
588. 759

rædeſtinatio eſt cauſa Salutis
eiae d. E.
Tantum ad Bonos & dilectos
filios Dei pertinet d I.

Tantùúm in Verbo DEl quæ-
d. I. 762

rengga
Doctrina de Prædeſtinatione

complectitur octo capita-

771
Quomodò reveletur nobis E-
lectio Dei d. I. 775
Liber Vitæ, Chriſtus 588
Chriſtus omnes ad ſe vocat.

Electionis cauſa non eſt in⸗
defunctis 245.720. „ nobis 521

Quomodò

LOCORUM DOYTRINX.

— — — —
Quomodèòè & undè agnoſcti wpologia fol. zos.
posſit, Qui ſint Electi 76; Ariculi Smalcaldici, fol. 264.
Quæz revelata non ſunt, ne- M emoria Sanctorum cur pro-
ſcrutemur 772 ponenda 111
Falſa & erronea dogmata de Triplex honor Sanctorum
Prædeſtinatione Sol probatur ool
Pernicioſæ cogitationes de- Sancti non invocandi zr. 284
Prædeſtinatione 589 764 Pro Invocatione Sanctorum
Salutaris uſus doctrinæ de- argumenta Pontificia z01
Prædeſtinatione 260. ſeq. Sancti an orent pro Eccleſia-
Quæ ſit cauſa Damnationis d. I.
multorum 77 Pontificii ex Sanctis etiam
Deus non fecit Vaſa iræz d.l.] Propitiatores faciunt 202
Quomodò Deus dicatur In- InbpPropitiatore quæ requiran-
durare 779 tur 202
De dicto, Job. 6. Nemo venit Quomodò ſingulisSanétis in
ad me, niſi pater traxerit eum Papatu ſingulas Procura-
777 tiones asſignâàrint 205. 390

XVII. DE INVOCA- Cultus Imaginum 205
TIONE. XIIX.
Invocatio quotidiana non in- . .. ..
termittenda 405 De Adiaphoris, Ritibus
Querenuiantur&cxukitent humanis & Traditio-
ad Orationem 48. ſeq.
Invocationis Efficacia 487 lubdus.
Oratio Dominica 386 1 Auguſtana Confeſio, E.1 fol
Ejus Expoſitio 554 16. & ſol. 31.
Enarratio Petitionum in Ca,. Apologia, fol. 15.
techismo Majori. Primæ, Articuli Smalcald. gey.
488. Secundæ, 400. Tertiy, Epitome, fol. S&̈.
493. Quartæ, 496. Quintæ, Solida declaratio 7t.
Sextæ, 5Oo. Septimæ, 50o2. Ritus Eccleſiaſtici non ſunt;

De Cultu Sanctorum. cultus divinus, nec pars

. cultus 585.75
duguſtana Confeſio, artic, 21. Ritus qui& quomod ſervan-
ſol. 21. di 16. 31.183. 190

C 2 Ceremo⸗-

INDEX I.

⸗ —
õ

Ceremoniis cur ſit opus 26. pr.

185.187
Quæ ſint vera Adiaphora-,
quæ non ſint 754

Traditiones non faciunt ad
Juſtitiam coram Deo 16.31.
183.308

Autores Traditionum quo-

modò peccent 4²
Eccleſiæ licet mutare Cere-
monias
Tempore Perſecutionis hoſti-
bus Evangelii in Adiapho-
ris non eſt cedendum 586.
753
Similitudo Rituum Humano-
rum non eſt neceſſaria ad
Unitatem Eccleſiæ II. 31. z1
Species Sapientiæ in Huma-

nis Ritibus fallit ommes.

187
Perſuaſio de Traditionibus
quæ incommoda pepererit
. 30.188

Qatenus liceat Epiſcopis

Traditiones condere 265

De die Dominico & Feſtis 43.

132, ſeg.
DeDisſimilitudine in celebra-
tione Paſchatis 44,132

De Diſcrimine Ci-
borum.
Auguſtana Confeſſto, fol. 2g.
Traditio de Diſcrimine Cibo-
rum, Verbo Dei contraria
30

Vera Mortificatio Carnisin⸗
quibus conſiſtat 32.191

XIX. DE MAGISTRATUO

ET'REBUS POLITICIS.

Auguſtana Confeſſio, artic. 16.

Ffal. 16.
Apologia, ſol. Ig2.

Catechismus Minor. 342. 37 .

Mäajor gal. 497. in enan-
ratione Decalogi, & in=
quarta petitione, &cc.
Magiſtratum gerere licet 16.
192
Magiſtratus officium 373

Diſcrimen RegniChriſti & Re-

gnorum civilium 192
Evangelium non abolet Poli-
tias d. L.

Obedientia Magiſtratui debi-

ta 373.423.
Quandò non ſit parendum 1

Pro Magiſtratihus orandum

& quarè 497
An liceat Chriſtianis tenere-
proprium 16.19 4 438
An liceat jurare 16.403
Devindi ta privata &publica
Anabaptiſtarum deliria 594.
296
XX. DE CONIUGIO

SACERDOTUM.
Augustana Confeſſo, fol. z4fe.
Apalagia, fol. 212.
Articuli Smalcalditi, fol. zoé.

—
ne.
un
Pkona
eſt

uumnd!

ſorm
ext⸗
per
dn
Penic⸗
de
Dicten
Ve

n

LOCORUM DOCTRHNE.

Conjugium habet manda-XXII. DE VOTIS MONA-
tum Dei 24.15 CHORUM.
Eſt honorandum 436 Augustana Conſesſio, fol.34
Non eſt immundicies 217. 2181 Apologia, fol. 249.
Etiam Sacerdotibus conceſ Articuli Smalcala. 25395;:
ſum 1.213. ſeq. Votorum Monaſticorum ori-
Sex rationes, cur Lex de Per- 20 34
petuo cælibatu Sacerdo- Quantum Votis ſuis tribue-
tum fit improbanda zr3. rint Monachi 34.35
pericula & ſcandala ex lege Vota Monaſtica eſſe ĩmpia &
de Cælibatu orta 221 irrita 36
Dictum Pauli: Mulier ſalva- Monaſteria quid olim fuerint
tar per filiorum generati- 34
nem u7. ſeq. Quomodò degenerarint 249
Virginitas cur in Scriptura- Impudens jactatio de Perfe-
laudetur 29 Kione ſtatus Monaſtici 34.
Argumenta Pontificiorum & 2
eorum refutatio 27 Qux fit vera Perfectio Chri-
XXI. DE FlNE MUNDI ETI ſtianorum 37. 256

ENTREMO IUDICIO. De dicto: Qui reliquerit do-
Auguſtana Confeſio, Artie. i7. mum, &.:.
fel z. De loco Matth. 19. Si vis ber=
pologia, fol. 12). felctus eſſe, &c. 2)58
Chriſtus rediturus ad Juch- De zeis Nazarzorum, an-

cium 7 cum iis congruant vota⸗-
Salvabit pios, & impios con- Monaſtica 260
demnabit 1995 De Rechabitis 2651Z
Impiis pœnarum finis non fu- De viduis, r. Tim. 5. 261. ſeq.
turus d. . De Cœnobiis & Collegiis 285

INDEX I. ScraaNr.

—.— — — —— —-

SETIARIILHERETILD
ET ALII FANATICI, QVORUM
IN LIBRO CONCORDIAE NOMINA- .⸗

TIMFFT MENTIO, EORUMQVE ERRO- N
RES RECITANTUR ET WGO
DAMNANTUR. H
Anabaptiſtæ, fol 13. 14. 1. 74.] 11. 644. 617. 618.623. 648 D
337. 51I2. 5I8. Errores Ana- Marci lon “
baptiſtarum in ſpecie reci- Minoritæ 300 1
tati 593. & ſeqq. 785. & ſeq. Ae 30;3
Anti Trinitarii novi 596.789 Neſtorius 580. 581. 72= 8
Ariani I1. 581.583 Novatiani 15 ’
