animo, quod certo credat, verùm propterea non baptiſa-
mus, ſed potius quod Deus ita faciendum nobis præcepe-
rir. Cur ita? Ideo quod certi ſimus, Deum non mentiri.
Ergo & proximus meus, & in ſumma, omnes homines er-
rare poſſunt & fallere, porrò autem verbum Dei nec poteſt
errare nec fallere.

§. 18. Quecirca nimium utiq; confidentes & craſſi ſuntSpi-

tiocinationis ritus illi, qui ita concludentes inferunt: Übi fides non eſt, ibi
Anabaptiſticæx. nec Baptiſmus rectus eſſe poteſt, Quaſi ita velim conclu-

dere;

MA 70 2. 519 De Baptt.
dere ſi fidem non habuero, ſequitur, Chriſtum nihil eſſe; ſmo.
Aut ſic, ſi ma jorum juſſis morem non geſſero, nec paren-
tes nec magiſtratus quicquam ſunt. Reetène ac bene colli-
gitur, ubi quis non facit, quod illi faciendum fuerat, pro-
pPpPrterea ſequi, rem per ſe nihil eſſe aut valere? Quin potiùs
argumentum inverte: atq; ita collige, Sanè ob id ipſum ba-
ptiſmus quantivis pretii & rectus habendus eſt, quod non
rectè ab hominibus ſuſceptus eſt. Quippe ſi per ſe Bapti-
ſmus rectus non eſſet, eo nullo modo poſſemus abuti, aut
abutendo delinquere. Abuſus non tollit, ſed confirmat
ſubſtantiam, vulgò dici ſolet. Siquidem aurum nihilominus
manet aurum, quantumvis illud meretricula cum ſcelere
& dedecore geſtet ac circumferat.
JI. 19. Quare tandem ſemel concluſum eſto, Baptiſmum
omni tempore rectum eſſe ac plenam permanerelejus ſub- bP. 513. 517.
ſtantiam, etiamſi vel unus hominum baptiſaretur, neq; ta-.7.
men rectè crederet. Neq; enim id, quod ſemel Deus ordina-
vit & locutus eſt, ab hominibus mutari ſinit aut perverti.
Verum enimvero usq; adeo excœcati ſunt fanatici illi ſpiri-
tus, ut Dei præceptum ac verbum perſpicere nequeant:
necd; baptiſmum & magiſtratus aliter intuentur, atque a-
quam in fluviis ac olla, aut alium quempiam hominem: &
cum nullam fidem aut obedientiam videant, & baptiſmus
& magiſtratus nihil eſſe cogitur. Hic vero clandeſtinus &
ſeditioſus latitat Diabolus, qui perlubenter coronam ma-
giſtratui eriperet, ut deinceps oppreſſusconculcaretur pe-
dibus, adbæc omnia Dei opera & ordinationes redactæ in
nihilum ſubverterentur funditus. Ideo nobis advigilan-
dum eſt naviter omni panoplia inſtructis, ne à verbo Dei
divelli & abſtrahi nos patiamur, ut baptiſmmum non nudum
N & ſolum ſignum eſie credamus, quemadmodum noſtri ſper-
mologi ſomniant. V
j 1 j Iv.
J.20. UItimo neq; illud prætereundum aut ignorandum De Ronig
eſt, quid baptiſmo ſignificetur, tum quam ob rem Deus one ſtenikeca⸗
talibus externis ſignis & geſtibus hoc Sacramentum cele- Baptiſini.
brandum inſtituerit, per quod primum in Chriſtianorum
. Kk 4 com-

Ritus ipſe
pingit præci
puam ſigniſi-
cationem.3 64.

Vetus home.

Mortificatio
carnise

4²⁰ CATECHISMUIS

communionem cooptamur. Opus vero aut geſtus eſt,
quòd baptizandi in aquam mergimur, qua prorſus conte-
gimur, & poſtea merſi iterum extrahimur. Hæ duæx res in
aquam mergi, & iterum emergere, virtutem & opus Ba-
ptiſmi ſignificant, quæ non ſunt alia, quam veteris Adami
mortificatio, & poſtea novi hominis reſurrectio. Quæ duo
per omnem vitam nobis indeſinenter exercenda ſunt: ita
ut Chriſtiani vita nihil aliud ſit, quam qvotidianus quidam
Baptismus, ſemel quidem inceptus, ſed qui ſemper exer-
cendus ſit. Ita enim fieri neceſſe eſt, ut ſubinde veteris A-
dami ſordes repurgentur atq; eluantur, ut novi hominis
nitor & forma prodeat. Quid autem eſt vetus homo? Hoc
nimirum eſt, quod ab Adamo patre noſtro nobis ſucceſſi-
one quadam hæreditaria innatum eſt, ſcilicet quod ſumus
iracundi, immites, invidi, luxuriofi, avari, pigri, ſuperbi,
increduli, breviter omnibus vitiis contaminati, & in qui-
bus natura nihil boni ineſt. Jam in Chriſti regnum de-
lati, hiſce vitiis quotidie decreſcendum eſt, ut fubinde ma-
gis atq; magis mitiores, liberaliores, patientiores, man-
ſuetiores fiamus, ſemper aliquid avaritiæ, odio, invidentiæ,
ſuperbiæ, atq; id genus vitiis detrahentes.
Y. 2 I. Et hic eſt rectus Baptiſmi uſus inter Chriſtianos,
per aquæ merhionem ſignificatus. Cæterum ubi Baptiſmi exer-
citium non viget, ſed Adamo veteri habenæ laxantur, ut

indies fiat ferocior: hoc non dicitur uii Baptiſmo, ſed eidem

G ermanicum
pro verbium.

reluctari. Qui enim extra Chriſtum ſunt, non poſſunt non
quotidie in pejus degenerare, ſicut & vulgato eoq; vero
dicitur proverbio; Nunquam non deteriores, quo ſenio-
res, eò pejores (Immer je aͤrger / je laͤnger / je boͤſer) Quocd
ſi quis anno ſuperiore nonnihil cœpit faſtu inſoleſcere, &
ad rem attentus eſſe: ille mox anno ſequente multo fit in-
ſolentior, & ad rem attentior, ita ut vitia ab incunabulis
cum eo certis quibusdam incrementis progrediantur. In-
fans puer nullis ſingularibus vitiis infectus eſt: ſed ubi ad-
oleverit, immodeſtæ, intemperantis, & laſcivæ vitæ inqui-
namentis contaminatur: mox conſtantem ac virilem æta-
tem

MAIOR. 52I

tem conſecutus, tum demum magis atque magis vera illa
vitiorum ſeges erumpit. Quare vetus homo naturam ſu
am nemine obſtante ſequitur, ſi non Baptiſmi virtute co-
êrcitus & refrenatus fuerit. Contra, ubicunq; Chriſtiani
facti ſunt, decreſcit quotidie ac imminuitur, donec pror-
ſus abolitus fuerit. Et hoc eſt verè in Baptiſino mergi, & ite-
rum quotidie emergere⸗. Itaque hoc conſilio externum
ſignum nobis propoſitum eſt, non tantum, ut emcaci-
ter operetur, verum etiam ut aliquid ſignificet. Jam ubi-
cunq; fides fructibus fœcunda viget, hic Baptiſmus non
tantum inanem ſignificationem repræſentat, ſed mortifi-
candæ carnis opera conjuncta habet. Porro autem ab-
ſente fide, nudum & inefficax ſignum tantummodo per-
manet.
g. 22. Ex his jam clarè vides, Baptiſmmum æquè & virtu- Ceremonia
te & ſignificatione ſua tertium quoq; Sacramentum compre- line li Niola,
hendere, quòd Peænitentiam appellare conſueverunt: quæ b. 15.
propriè nihil aliud eſt quam Baptiſmus, aut ejus exerciti-
um. Quid enim pœnitentia dici poteſtaliud, quam vete-
rem hominem magno adoriri animo, ut ejus concupiſcen-
tiæ coërceantur, ac novam vitam ampleéti? Quare vivens
in pœnitentia, in baptiſmo verſaris, hanc novam vitam
non ſolum ſignificante, verum etiam operante, incipiente
& exercente. In hoc enim baptizatis datur, & gratia & ſpi-
ritus & virtus veterem hominem compeſcendi, ut novus
prodeat ac confirmetur. Hinc Baptiſmus ſemper ſubſiſtit:
& quanquam aliquis ab eo peccatorum procellis abreptus
excidat, nobis tamen ſubinde ad eum regreſſus patet, ut
veterem hominem reſipiſcentiæ jugo iterum ſubjiciamus.
Verum, ut iterum aqua perfundamur, non eſt neceſſe.
Nam etſi centies in aquam mergeremur, non tamen niſi Non ecle re⸗
unus Baptiſmus eſt. Cæterum opus & ſignificatio durat & peiimi ceremo-
permanet. Itareſipiſcentia aut pœnitentia nihil aliud eſt, niam.
quam regreſſus quidam & reditus ad Baptiſmum, ut illud
iterum petatur & exercearur,quod ante quidem inceptum,
& tamen negligentia intermiſſum eſt.
K k § §. 23. HzæC

De Bapti- „22 CATECHISMUS .
ſmo. §. 23. Hæc ideo à me dicuntur, ne in eam veniamus opi-
Sigsnum ſe- nionem, in qua per multos jam annos fuimus, opinati, Ba-
mel rerpeina ptiſinum jam completum eſſe, ut eo amplius uti nequea-
nota, & perße mus, poſteaquam iterum in peccata prolapſi ſumus. Cujus
tuum tcſta- rei cauſa extitit, quod eundem ulterius non ſumus intuiti,
mentum. pag, niſi ſecundum externum opus, quod ſemel factum atque
3 4. completum eſt. Atque hoc inde quoq; evenit, quèd di-
vus Hieronymus ſcriptum reliquit, Pænitentiam ſecundam,
eſſe abulam, qua nobis ex hujus mundi pelago, natandum & traji
ciendum eit, fracta jam navi, in quam tnnſäiendlimus atg tm-
n arli. Jicimus, delati in Christianitatem. Sed hiſce verbis Ba-
cn Ep. btiſmi uſum Hieronymus nobis ſuſtulit, ut nobis amplius
7. & 47. Sic utilis eſſe nequeat. Quamobrem nequaquam rectè do-
Ambtof. I. ad cuit: Neque enim navis frangitur, quando (ut diximus)
Virg. al . Dei ordo ſeu conſtitutio, & non noſtrum opus eſt. Ilud
6t. r unit. Verò non rarô fieri ſolet, ut labentes excidamus. Jam ſi
Geih. concel- quis exciderit, ille det operam, ut iterum adnatet, huicq:
ſum. t. 3· c. 3· adhæreſcat, donec iterum in navem recipiatur, inq; ea ite-
th. 13, P. 63⁰ rum perinde verſetur, ut primum inceperat. .
N. 24. Ita jam liquidò omnibus compertum eſſe arbitron
quam præclara ac mirifica res ſit Baptiſmus, eripiens nos
à rictu Diabolico, Deum nobis proprium faciens, pecca-
tum opprimens & auferens, deinde in dies ſingulos no-
vum hominem fortificans, ſemper etiam durans & per-
. manens, donec ex hoc exilio erepti, ad immortalem glo-
Baprilen riam migravimus. Eam ob rem cuiq; baptiſmus ita ha-
dum & conſo- bendus eſt, ut amictus quotidianus, quo indutus ſemper
lationem affe- debet incedere, ut nunquam non in fide, e jusq; fructibus
rat· inveniatur, ut coêrcitis veteris hominis concupiſcentiis, in
novo adoleſcat. Si enim Chriſtiani perhiberi contendimus,
Baptiſmi opus ſedulo nobis exercendum eſt, unde Chri-
ſtiani abpellationem promeremur. Si quis autem excide-
rit, ille accedat viciſfſim. Nam quemadmodum Chriſtus
omnisigratiæ & miſericordiæ ſedes non cedit, neq; obſtat
nobis prohibens iterum ad ſeſe accedere, quanquam pec-
cantes hallucinemur: ita quoq; univerſorum bonorum
ſuorum

ſuorum & donorum theſaurus inconcuſſus permanet. jam
quemadmodum ſemel in baptiſmo peccatorum condona-
tionem aſſecuti ſumus, ita ea adhuc quotidie permanet,
quamdiu vivimus, hoc eſt, donec in terris ve-
terem hominem collo circum-
ferimus.

DE SACRAMENTO

ALTARIS.

MAIOX. H 523 De S. Coœna.

Luth. t. 6. W.

Sermon. p. 13 8.

97.t 5. J. Ver⸗

mahn. p. 185.
488.1 4]. 3 40.
420.
A. C. a. 10. p 14
Ap. p. 13 6. 4. S.
a. 6. p. 30 2. F. C.

BONHV E MAPDMODIM hactenus de Baptiſmo a-7:691.

(diſſeruimus, ita jam nobis deinceps de ſecun-
do quoq; Sacramento diſſerendum eſt, nem-
wd, pe quid ſfit, quid utilitatis adferat ſumenti-
R, bus, inſuper quibus fruendum aut ſumen-
dum ſit. Atq; hæc omnia ipſius Scripturæ verbis confirma-
ta comprobabimus, quibus à Chriſto jam inde ab initio
inſtitutum eſt. Hæc equidem cuivis Chriſtiano cognoſcen-
da ſunt, qui quidem Chriſtianus eſſe contendit, & hujus
Sacramenti cupit eſſe particeps. Neq; enim nobis eſt ani-
mus poſthac admittendi quemlibet, aut quibuslibet illud
adminiſtrandi, ignorantibus quid hic quærant, aut quam
ob rem accedant. Cæterum verba hæc ſunt; Mat. 26. Mar. I4.
20. Lüuét. 22, 19. I. Cor. II. 27.

Dominus noſter Jeſus Chriſtus, in qua nocte tradeba-
tur, accepit panem, & gratias agens, fregit, & dixit: Ac-
cipite & manducate, Hoc eſt corpus meum, quod pro
vobis traditur, hoc facite in mei commemorationem. Si-
militer & calicem, poſtquam c&navit, dicens: Hic calix
novum Teſtamentum eſt in meo ſangvine. Hoc facite,
quotiescunq; biberitis, in mei commemorationem.

§. I. Principio nequaquam decretum eſt, nobis hic cum
quoquam pedem conferre, aut contentionis gratia cum
. hujus

Tres præci-
puè quætſtio-
nes de Coœna
Domini.
1. 1.
3-*

I.
Verba Conæ
Dominicæ.

P 368.

De S. Coœna. 5 2 4 CATECHISMVS
hujus Sacramenti deteſtandis blaſphematoribus ſuſcepto
bello in arenam deſcendere, Verum ſub initium potius
diſcere, qua in re hujus Sacramenti vis & virtus (ut in Ba-
ptiſmo fecimus) omnis ſita ſit, nimirum, ut ſciamus ca-
put & nervum in hoc eſſe Dei verbum, ordinem & man-
datum. Neque enim à quoquam homine excogitatum
aut inventum, ſed citra cujusvis conſilium & deliberatio-
nem ab ipfſo Chriſto inſtitutum eſt. Quapropter ſicut de-
b. 516. 517. cem præcepta, otatio dominica;, fidei confeſſio ſuam
719. 526. 700. dignitatem obtinent, tametſi ea in perpetuum nunquam
is. ſervaveris, oraveris, neque credideris: ita quoque hoc
venerabile Sacramentum, ſalvum ac inviolatum perma-
net, ut nihil illi detrahatur, quamlibet nos illo indignè ab-
utamur. Quid putas, Deo noſtra opera aut fidem adeò
p. 519. curæ eſſe, ut eam ob rem ſuum ordinem aut inſtitutio-
nemimmutari patiatur? Videmus enim, in omnibus mun-
danis rebus eum perpetuò tenorem conſiſtere & ordi-
nemr perdurare, quem Deus ſemel rebus creandis præ-
ſcripſit & inſtituit, quacunq; tandem ratione illis utamur,
aut res creatas exerceamus. Hæc quidem vulgo ſemper ac
ſedulò inculcanda ſunt, iis enim omnium ſeditioſorumspi-
rituum næniæ & gerræ illico labefactantur & ſubvertun-
tur. Illi eim Sacramenta extra Dei verbum intuentur, ut
rem à nobis fatam:
Quid eſ coe. 6.2. Quid eſt itaq; Sacramentum altaris? Reſponſio. Eſt
P14.156.302. verum Gorpus & Sangvis Domini noſtri jeſu Chriſti, in
367.569.57 1. & ſub pane & vino, per verbum Chriſti, nobis Chriſtia-
695. nis ad manducandum & bibendum inſtitutum & man-
datum. Et ſicut de Bapriſmo diximus, non ſimplicem eum
eſſe aquam: ita quoq; hic dicimus, hoc Sacramentum pa-
nem & vinum eſſle, ſed non ſimpliciter panem & vinum
eſſe, quæ proponuntur diſcumbentibus, ſed panem & vi-
num Dei verbo incluſa & huic alligata Verbum, inquam,
illud eſt, quo hoc Sacramentum fit atq; diſcernitur, ne tan-
tum ſimpliciter vinum & panis, ſed CNRISTI Corpus
& Sangvis ſit ac dicatur. Nos enim Auguſtini Werlis
ubſeri⸗-

ſubſcribimus ita dicentis: Accedat Verbum ad Elementum,
& ſit Sacramentum. Hoc Auguſtini verbum tam proprie

& expreſſe dictum eſt, ut vix aliud dixerit præclarius.

Virtute verbi elementum fit Sacramentum, citra cujus ac-
ceſſionem non niſielementum manet. Jam hoc non eſt ali-
cujus principis aut Cæſaris, ſed omnipotentis DEI ver-
bum & inſtitutio, cui merito omnes creaturæ debebant ad

pedes accidere, atque aſſentiri, ita ſe rem habere, ſicut di-

cit ipſe, omniq; reverentia, metu & humilitate illud acci-
pere. Hoc verbo conſcientiæ tuæ imbecillitatem confir-
mare potes ac dicere: Etiamſi infinitæ Diabolorum my-
riades una cum omnibus Suermeris, uno ore impudentiſ-
ſimè affirmarent, quomodo panis & vinum, Chriſti cor-
pus & Sanguis eſſe poſſunt? &c. tamen compertum ha-
beo, omnes ad unum ſpiritus & doctos non tanta excul-
tos eſſe prudentia atq; intelligentia, quanta Deum omni-
potentem vel in minimo digituio valere certo ſcio. Jam
hic expreſſè Chriſti verbum ponitur: Accißite, edite, Hoc
est corpus meum, Bibite ex boc omnes, Hic est calix novi Te-
Ramenti in meo ſanguine &c. In hæc verba pedibus imus,
hiſce conſtanter adhæremus, perlibenter eos viſuri, qui
ſuo Magiſterio Chriſtum aliter audeant docere, aut ali-
ter facere atque ipſe locutus eſt. Hoc equidem non infi-
ciabimur verum eſſe, ſi verbum auferas, aut ſine eo hoc

Sacramentumintuearis, præter merum panem ac vinum

nihil tibi manſurum reliqui: ſed verbis una cum vino & pa-
ne manentibus, ſicut debet & oportet, tum conſtat illa ve-
raciter eſſe Chriſti corpus & ſanguinem. Sicut enim os

MAIOS. 525 De S. Cona.

Dictum Au-
guſtini repeꝶt
& explicat, p.
510 T. 9. tr.
80. Joh.

Quòd verè
adſit corpus
Chbriſti in co
na Dominica
P. 49 0.

Ohriſti dicit ac loquitur, ita quoq; eſt, ut qui neg mentiri no-

vit neq; fallere. Tit. D2. Ebr. 6, 1§.
§. 3. Ex his jam haud difficulter reſpondere poſſumus, ad
omnisgeneris quæſtiones, quibus jam paſſim multi ſolici-
tantur, quarum una hæc eſt: Num profligatæ quoq; vitæ
ſacerdos, Sacramentum miniſtrare aut tractare poſſit, &
ejusmodi. Siquidem hic nos ita concludimus, dicentes:
Quanquam nebulo percditiſſimus Sacramentum aliis mi-
niſtret,

De Almini-
ſteante.

De §. Ccena.

P. 517. 519.
524 700.

II.
Quis ſit ulus
ſalutaris hujus
coenæ.

P. 36 ⁹.

526 CATECHISMVS
niſtret, aut ipſe ſumat, verum nihilominus Sacramentum
illum ſumere, hoc eſt, Chriſti Corpus & Sanguinem, non
ſecus atque is, qui omnium reverendiſſime & digniſſimè
ſumpſerit aut tractaverit. Negq; enim humana ſanétimo-
nia, ſed Verbo Dei nititur illud. Et quemadmodum nul-
lus ſanctorum in terris, adde etiam nullus Angelorum in
cœlis, panem & vinum in Chriſti corpus & ſanguinem ver-
tere poteſt: ita quoque nemo aliter facere aut immutare
poteſt, etſi hoc Sacramento indigniſſime abutatur. Quip-
pe propter perſonæ indignitatem aut incredulitatem, Ver-
bum non fit falſum aut irritum, per quod Sacramentum
fa um & inſtitutum eſt. Neque enim dicit: Quando cre-
dideris aut digni eritis, tum corpus & ſanguinem meum
habebitis, ſed, Accipite, edite, bibite, Hoc eſt corpus me-
um : Et iterum, Hoc facite, nimirum quod ego jam
facio, inſtituo, vocis edendum & bibendum porrigo. Hoc
perinde valet, ac ſi dixiſfet: Sive dignus ſive indignus fu-
eris, hic corpus & ſanguinem meum habes. Horum ver-
borum virtute, quæ pani ac vino ad jecta ſunt, hoc animo
reconditum fac diligenter conſerves- In his enim verbis
omne noſtrum præſidium, tutela & propugnatio, adver-
ſus omnes illorum errores & feductiones, quæcunq; vel
exortæ ſunt unquam, vel deinceèps adhuc exoriri poſſunt,
ſita ſunt.
F. 4. Ita habemus breviter primam partem desubſtantia,
nempe, Sacramenti. Nunc porro videamus & virtutem ac
utilitatem ejus, cujus gratia potiſſmum Sacramentum
hoc inſtitutum eſt, quodq; omnium maximè in eo eſt ne-
ceſſarium, ut ſciamus, quid hic nobis quærendum indeq;
auferendum ſit. Sed & hoc valde perſpicuum eſt & cogni-
tu facile', ex iisdem ſupra memoratis verbis: Hoc t cor-
pus meum, & ſangvis meus, quod pro vobis datur & efunditur in
remisſionem peccatorum. Horum verborum breviter hic
ſenfus: ideo ad Sacramentum accedimus, ut ejus-
modi Theſaurum ibi accipiamus, per quem & in quo
peccatorum remisſionem conſequamur. Quare hac
Ideò

MAIOR. 727 De S. Corna,
Ideo quod verba illic extant & hac dant nobis. Siquidem
propterea à Chriſto jubeor edere & bibere, ut meum ſit,
mihiq; utilitatem adferat, veluti certum pignus & arrabo,
imò potius res ipſa, quàm pro peccatis meis, morte & o-
mnibus malis ille oppoſuit & oppignoravit.
§. 5. Inde jure optimo cibus animæ dicitur, novum homi-
nem alens atq; fortificans. Per Baptiſmum enim initio re-
generamur, verùm nihilominus antiqua & vitioſa cutis
carnis & ſangvinis adhæret homini. Jam hic multa ſunt
impedimenta & impugnationes, quibus cùm à mundo
tum à Diabolo acerrimè infeſtamur, ita ut non raro defesſi
viribus deficiamus, ac nonnunquam etiam in peccatorum
ſordes prolabamur. Ideò hoc Sacramentum tanquam pro
quotidiano alimento nobis datum eſt, ut hujus eſu fides
iterum vires ſuas reparet atq; recuperet, ne in tali certa-
mine aut tergiverſetur, aut ſuccumbat deniq; ſed ſubinde
magis atq; magis fiat robuſtior. Etenim nova vita ſic inſti -p⁊w
tuenda eſt, ut asſiduè creſcat, & porrò pergendo incre- Ad quid eſt
menta accipiat. Verùm huic contra multæ pasſiones ex- inſtituta.
hauriendæ ſunt. Tanta enim æſtuat iracundia inimicus no-
ſter Diabolus, ſimul atq; conſpexerit, nos adverſus ſe niti,
&hominem veterem in jecto freno coêrceri, utille nos vi
nequeat opprimere, tum ab omni parte poſitis inſidiis oc-
culte irrepens nos adoritur, omnes ſuos nervos inten-
dens, omnes ſuas artes experiens, nihil non fallaciarum
conans, nec prius abſiſtit, quam nos deniq; extrema lasſi-
tudine defeſſos fecerit, ut aut abjecta (quod ajunt) haſta
fidem deſeramus, aut omni deſperata repugnandi fiducia
tædioſi aut impatientes fiamus. Ad hoc jam datum eſt ſo-
latium, & hæc præſentaria animi levatio adornata, ut cum
cor ſenſerit ſe nimia impugnatione premi, hic vires & re-
focillationem quærat & auferat.
O.6. Atqui hoc loco iterum naſuti ſpiritus noſtri mirifica
eruditione & ſapientia ſua ſeſe contorquent, tumultuan-
tes & vociferantes: Qui verò, inquiunt, panis & vinum
peccata poſſunt remittere, aut fidem corroborare? Cum
tamen

Quomodo
Sacramenta
confirment fi⸗
dem, vel ſingu-
lis applicent
promiſſionem.

An fide per
Sacratentum
applicetur no-
bis gratia.

528 GATECHISMuS

tamen ſciant & audiant: nos talia de vino & pane nunquam
adhuc docuiſſe, velut panis per ſe panis eſt; veruùm de tali
pane & vino, quæ Chriſti corpus & Sangvis ſunt, & verba
ſecum con juncta habent. Hic inquam panis thefaurus ille
eſt, quem jactamus, hic certè eſt, nec alius, per quemejus-
modi peccatorum condonationem Chriſtus nobis meritus
eſt. Jam ille non aliter quam per verba (pro vobis traditur
& effunditur) nobis offertur & donatur. Quippe in his
utrumq; habes, & quod Chriſti corpus ſit, & quod tuum ſit,
tanquam theſaurus & donum conceſſum gratuitè. Quin
etiam illud pro certo conſtat, Chriſti corpus & ſangvi-

nem nequaquam rem otioſam & in frugiferam eſie poſſe,

quæ nihil fructus aut utilitatis adferat. Veruntamen
quamlibet magnus per ſe theſaurus exiſtat, verbo eum in-
cludi ac in eo nobis offerri neceſſe eſt, alioqui eundem ne-
que ſcire neque quærere poſſemus.
G. 7. Quare nibiletiam illud eſt planeq; frivolum com-
mentum, quod garriunt, Chriſti Corpus & Sangvinem non
eſſe in cœna pro nobis traditum & effuſum, ob id in Sacra-
mento peccatorum remiſſionem nos habere non poſſe.
Nam tametſi opus ipſum in cruce peractum eſt, & pecca-
torum ibi parta condonatio: neque tamen alia ratione
quam per Verbum ad nos pervenire aut perferri poteſt.
Quid enim hac dere nos comperti haberemus, hæc facta
eſſe aut nobis condonata, niſi hæc prædicatione aut cor-
porali Verbo nobis annunciarentur ²½ Unde vero illi hoc
habent exploratum aut cognitum, aut quomodo remiſſio-
nem peccatorum poſſunt apprehendere, niſi ſcripturæ &
Evangelio crediderint? Jam totum Evangelium & fidei
Articulus, Credo Eccleſiam, ſanctam catholicam, remigionem
peccatorum &c. virtute verbi in hoc Sacramentum conclu-
ſus eſt, & nobis propoſitus. Quamobrem ergo talem
theſaurum ex hoc Sacramento violenter atque indignè

evelli ac diripi pateremur? cum velint nolint, fateri co-

gantur, eadem hæc eſſe verba, quæ paſſim in Evangelio
repetita audimus: &tam non affirmare audeant, hæc ver-
ba

MAIOR. 529
ba in Sacramento nullius uſus eſſe, quàm affirmare non
audent, totum Evangelium aut verbum Dei extra Sacra-
mentum nullius pretii eſſe aut uſus.
N. S. Jam ergo totum Sacramentum habemus, cùm quid
in ſe ſit, tum quid adferat & proſit utentibus. Nunc & vi-
dendum eſt, quænam ſit perſona ea, quæ eam percipit vim
& utilitatem. Hæc eſt, ut breviter dicam, veluti ſupra de
Baptiſmo, & aliàâs non rarò diximus, quicunq; ea credide-
rit, quæ verba loqvuntur & afferunt. Neq; enim ſaxis aut
truncis dicta aut annunciata ſunt, ſed audientibus, ad
quos ita inquit: Accipite & manducate &-. Et quia pecca-
torum condonationem offert, benigneq; pollicetur, non

De S. Coena.

Quibus pro-
ſit manduca-

tio.p. 358. 52 8.

poſſunt hæc aliter arq; per fidem percipi. Eam fidem ipſe

iis verbis exigit, inquiens: Pro vobis traditur, pro vobis ef-
funditur, Quaſi diceret, ldeo vobis Corpus & Sangvinem
meum offero, & edere ac bibere jubeo, ut vobis tanquam
rem propriam vindicetis, illisq; ita fruamini. jam quicunq;
hæc ſibi dicta putat, creditq; ita ſe habere, ille certo conſe-
qvutus eſt. Cæterum hiſce verbis diffidens, nihil habet, ut-
pote qui nequicquam hæc ſibi offerri patitur neq; tam ſa-
lutari bono frui cupit. Theſaurus equidem apertus eſt, atq;

omnibus obvius & expoſitus, atq; adeo ad fores usq; ad-

ducétus, imo potius menſæ ad veſcendum impoſitus: at re-
quiritur porro, ut hunc tibi peculiariter vendices, huic
manum extenſam admoveas, conſtanter credens, quem-
admodum ipſa verba te docent.
§. 9. Hæc jam tota Chriſtiana præparatio eſt hoc Sacra-
mentum dignè percipiendi. Cum enim hic Theſaurus in
verbis prorſus nobis proponatur: non aliter quam corde ap-
prehendi poteſt. Manibus enim ejusmodi donum, adeoq;
perennis theſaurus non eſt apprehenſibilis. Je junium &
oratio &c. externæ quidem præparationis locum habere,

& puerile exercitium eſſe poteſt, ut corpus modeſtè & re-

verenter erga Corpus & Sangvinem Chriſti ſe gerat: ve-
rum quod in hoc & per hoc nobis donatur, corpus nullo
modo poteſt apprehendere aut conſequi. Porro autem

De præpara-
tione, & qui
dignè ſumant.
p. 369.

L1 fides

De S. Ceœnna.

IV.
Coœnaà Do-
mini frequen-
tius utendum.

530 CATECHISMVS
fides cordis hoc facit, ejusmodi theſaurum cognoſcentis
& cupientis. Et hæc quidem quantum ad communem hu-
jus Sacramenti inſtitutionem attinet, dicta ſufſciant. Quæ
enim ea de re latius diſſerenda ſunt, aliud ac peculiare tem-
pus requirunt.
g.10. Ultime, quoniam de hujus Sacramenti recto intel-
lectu & vera doctrina certi ſumus, admonitione etiam & co-
hortatione peropus eſt, ne talem actantum theſaurum, qui
quotidie inter Chriſtianos adminiſtratur & diſtribuitur,

negligamus, hoc eſt, ut ii, qui Chriſto nomen dederunt.

P.337. 532.

ſe præparent ad hujus venerabilis Sacramenti communi-
onem ſæpe frequentandam. Videmus enim non obſcurè,
quàm pigros & ſegnes ad id nos præbeamus. Eſt pene
magna pars eorum, qui audiunt Evangelium, qui poſtea-
quam Papæ commenta ſunt ſublata, nosq;; à mandato &
coactione ejus, liberati ſumus, duos, tres, pluresvè an-
nos, ſine hoc Sacramento exigunt: quaſi tam firmi ſint
Chriſtiani, qui eo planè non opus habeant. Et impediri ac
abſterreri inde nonnulli hoc nomine fſeſe patiuntur, quòd
docuimus, non accendere debere & ad hoc Sacramentum,
niſi quos fames ac ſitis ejus urgeat atq; compellat. Sunt
rurſum qui cauſantur, liberum eſſe, neq; neceſſarium, ac
ſatis ſuperq; eſſe, ut credant ſe manducaſſe: quorum major
pars eo deniq; pervenit, ut omnibus devotionis affectibus
exutis, planè bruteſcere incipiant, ac demum cum Sacra-
mentum, tum verbum Dei extremè contemnant. Equi-
dem quod initio docuimus, verum eſſe non negamus, ne-
minem ſcilicet ad hanc cœnam ullo modo adigendum aut
impellendum eſſe, ne de integro novam animarum carnifi-
cinam conſtituamus. Hoc tamen interim ſciendum eſt, ta-
les pro Chriſtianis non eſſe reputandos, qui tanto tempo-
re à Sacramento ſemet alienos faciunt & ſubtrahunt. Illud
enim Chriſtus non in hoc inſtituit, ut circumferatur pro
ſpectaculo, ſed ſuis Chriſtianis præcepit, ut edant ac bi-
bant, ſuiq; per hoc ſint memores.
F. II. Et profecto qui veri Chriſtiani ſunt, ac oαοα ri
iſci⸗

MAYOR. 531 De S. Coena.

diſcipuli, quibus Sacramentum eſt in aliqua exiſtimatione
ac pretio, illi ſemet ſua ſponte ultro impellent, Verum
enimvero ut ſimplices etiam & infirmi, quibus aliqua vo- tance bor⸗
luntas eſt eſſe Chriſtianos, hoc vehementius incitentur, ad brior ulus ſir
cauſam & neceſſitatem reputandam, quæ ad Sacramen- orporis &
tum impelli debeant, ea de re pauca quædam verba facie- ſar ZuinisChis
mus. Nam quemadmodum in aliis negotiis ad fidem, cha-“
ritatem, animi tolerantiam pertinentibus, non ſatis eſt
tantum docere & inſtituere, verum etiam quotidie ac ſedu-
I movere populum: ita quoq; hic requirit necesſitas, ut
prædicando ſeduli ſimus, ne ſegnes aut tædioſi fiamus, non
ignorantes quanto conatu & ſtudio diabolus huic rei, ac
omni Chriſtiano exercitio reluctetur, adeo ut pro virili fua
humanos animos ab eo fuget & abſterreat.
SG. I12. Ac primuùm quidem clarum textum in ipſis Chriſti I. Mandatum
verbis habemus, Roc fatite in mei commemonitionem, Hæc ' 337.
ſunt verba nobis præcipientia & jubentia, quibus iis,
qui Chriſtiani cenſeri volunt, mandatur & præcipitur, ut
utantur Sacramento. Quare, qui Chriſti diſcipulus eſſe cu-
pit, quibus cum hic verba facit, huic curæ ſit, ut hæc ver-
ba ſibi cordi ſint, non quidem ex coactione, velut impulſo
ab hominibus, verùm ut Chriſto Domino obſequatur &
obediat. Dixeris autem fortaſſe: Tamen hæc quoq; par- b· 13⁸. Aug. t.
ticula, Quotiescung, ſeceritis, ad jecta eſt, hæc equidem 3. . 117. c.
cogit neminem, ſed relinquit Sacramenti uſum in cu-
jusque arbitratu liberum? Keſpondeo. Audio, ſed non
dixit ut perpetuò nunquam faciamus: quin potius hæc
ipſa verba dicens: Quotiescung, feceriti, unà injunxit,
ut ſæpe Sacramenti communionem iteremus. Efſiq; pro- Naandarum 7
pterea ad'jectum, quòd Sacramentum velit habere libe- Akertinet a4
rum, non certo tempori alligatum, velut erat judæorum qui ſunt mem-
paſcha, quod ſingulis annis ſemel tantum, ac non niſi deci- bra cœtus Ec-
mo ſeptimo die primi menſis, veſperi manducare, nec ul- leſiæ.
lum diem tranſilire cogebantur. Quaſi velit dicere: Ego vo-
bis feſtivitatem pafchalem ſeu cœnam adorno & conſti-
tuo, quam non tantùm ad hu jus diei veſperam quotannis
L 1 2 cele-

De S. Cœna.

Pp. 531. 13 8.

Contemptus
Sacramenti.

P. 530.

An vi eogendi
profani ut ſu-
mant Sacra-
mentum.

532 CATECHISMUS

celebrabitis, ſed ea ſæpe fruemini, quando & quotiescunq;
libitum fuerit, prout cuiq; integrum erit & neceffarium,
nulli loco aut tempori alligatum. Quanquam Romanæ ſe-
dis Idolum Pontificium hanc quoq;, ut cætera omnia à
Chriſto conſtituta, pervertetit, iterumq; Judaicam feſtivi-
tatem ex ea reddiderit. .
J. 1I3. Ex his jam perſpicuum eſt omnibus, non ita reli-
ctum eſſe liberum, quaſi contemni posſit. Cæterum hoce-
go voco Sacrimentum contemnere, quando nullo impedimen-

to præpediti, tanto tempore Sacramentum quaſi faſtidien-
tes, non accedimus, neq; deſideramus. Quòd ſi hanc liber-

tatem habere contendis: cur non potius illam quoq; tibi
arrogas, ut tibi proſus non liceat eſſe Chriſtiano, neque
quicquam orare aut credere? Hoc enim perinde Chriſti
Ppræceptum eſt, atq; illude Sin Chriſtianus perhiberi cupis,
ut huic præcepto nonnunquam ſatisfacias atq: obtempe-
res, neceſſe eſt. Hoc enim mandatum permovere utiq; te

debebat, ut in te deſcenderes, & cogitares: Ecce cujusmo-

di ego Chriſtianus ſum ? quòd ſi eſſem, haud dubiè vel mo-
dico harum rerum perficiendarum caperer deſiderio, quas
Dominus meus mihi faciendas præcepit. Et profectò
quandoquidem ad hanc cœnam tam gravatè & faſtidioſe
affecti ſumus, ita nauſeantes illam, ſatis apparet, quales in
Papatu Chriſtiani fuerimus, ut qui tantum coactu & metu

humani præcepti acceſſerimus, ſine omni animi voluptate

& amore, præcipientis Chriſti nullo reſpectuhabito. Sed
enim nos neminem cogimus aut violenter impellimus, nec

quiſquam in noſtri gratiam hujus cœnæ conviva eſſe di-

gnetur. Hoc verò impellere & ultro cogere te debebat,
quod Chriſtus id requirit, & placet id illi. Hominibus utiq;
non concedendum eſt, ut ab illis, aut ad fidem, aut ad ul-
lum opusadigamur. Nos non plus faciamus, quam ut do-
ceamus & moneamus, quid facto opus ſit, non in noſtri,
ſed in tui gratiam. lpſe pellicit te, ac omnibus modis ad
ſe provocat: hunc ſi arroganter contemſeris, vide ut ipſe
pro te reſpondeas. Hoc primo quidem loco dicum eſt,
rigi⸗

——.— — —— ———N—

M öAIOR. 533 De S. Cœna.
frigidis potisſimum & negligentibus Chriſtianis, ut vel
tandem ſerio ipſi ſe curare putent, ſeq; accendant & ex-
pergefaciant. Illud enim vero verius eſt, id quod apud Aidne⸗ negle⸗
me ipſe expertus ſum, & quisq; apud ſe ita eſſe inveniet, menti obre-
ut tam diuturna ſui à Sacramento alienatione, in dies ſin- punt prophanæ
gulos etiam atque etiam frigidiores & barbariores eva- Stingit d
damus, ac denique prorſus id faſtidiamus. Alioqui de- andh.
ſcendendum eſt cum animo in colloquium, atque ita ge-
rendum, quemadmodum pa: eſt homini, Dei favorem &
gratiam ex animo cupienti. Jam quo frequentius hoc fa-
etum fuerit, hoc impenſius cor caleſcit & incenditur, ne
prorſus omnibus amoris divini flammis extinctis, conge-
leſcat. Dixeris fortaſſe, Quid autem ſi ſenſero, me non pa- Integritatis
ratum eſſe? Reſpondeo, Et hoc me quoque impugnat metus.
adhuc & Papatu usque, in quo tanta mentis anxietate
quisq; ſe excarnificavit, ut per omnia puri eſſemus, ne De-
us quicquam nævi aut labis in nobis inveniret. Unde tan-

ta trepidatione ſumus exanimati, ut illito quisque atto-

nito animo in hæc verba proruperit: Heu te miſerum,
hac cœna omnibus modis indignus es. Quippe natura &
humana ratio, hic ſuæ dignitatis rationem inire incipit.
erga ingentis hujus & precioſi boni præſtantiam, ac tunc
perinde nitet, atque obſcura laterna lucido ſoli collata,
aut inſtar fimi candidis gemmis aut unionibus comparati.
Has ſuæ vitæ ſordes intuens, recuſat accedere, & tantiſper
differt, donec benè præparata fuerit, usq; dum dies diei,
menſis menſi, annus anno ſucceſſerit. Cæterum hoc ſiin-
tueri voles, quàm videlicet tu ſis probus & purus, atq; in
hoc conari, utnihil conſcientiam tuam mordeat, futurum
eſt, ut vix unquam accedas. ð
§S. 14 Quare hic homines habitaratione diſcernendi ſunt. Lut.t. 4. J. 34 1.
Nam procaci feritate & improbitate inſoleſcentibus dicen- Arcendi ſunt

3C . . . 8 communice
dum eſt, ut à Sacramento abſtineant: neque enim ad per- ne qui polluti

cipiendam peccatorum remiſſionem ſunt appoſiti, quip- maniteſtis deli-

pe qui eam non deſiderant, nec libenter probi eſſe velint. dis non emen-
Reliqui verò, qui non ita ferini ſunt & beluini, quiq; pro- Rre . zo; 4.

De S. Cœna. 53 4 CATECHISMuIS —
bitatis amantes ſunt, nullo modo ſemet ab hac cœna de-
bent ſejungere, tametſi alioqui fragiles ſint & imbecil-
Hilari' dictum les, quemadmodum & dictum eſt ab Hilario: & quod pec-
catum non ita perpetratum eſt , cujus gratia aliquis jure ex
Eccleſia poſſt exigi, ac progentili exiſtimari, buic nequaquam à Sa-
eramento temperandum eſt, ne quis ſe ipſe vita privet. Nemo enim
o probitatis unquam ſe venturum ſperet, ut non inſinitos defelctus
in carne & ſangvine ſao retineat.
Agentes po· Oj. 1 5. Quapropter e jusmodi hominibus diſcendum eſt,
nireagtiam ſummam eſſe ſcientiam, noſſe, noſtrum Sacramentum non
3 Eramemi. dignitatis noſtræ gratia inſtitutum eſſe. Quippe nonut di-
