I. Status NATERTIA controuerſia inter Theologos quosdam
Auguſtanæ Confeſſionis orta, eit de Iaſtiia Chriſti,
ſeu inſtitia Fidei, quæ à Deo, per fidem, miſeris
peccatoribus ex gratia imputatur. Andr. Oſiander Regiomon-
ti Profeſſor ann 1549. M. 1552. 15. Octobr.
An Eſſentia- S. 2. Alii contenderunt, Iuſtitiam Fidei (quam Apoſtolus
lis ut Dei? Iußitiam Dei appellat) eſſe iuſtitiam Dei Eſſentialem: quæ ſit
ipſe Chriſtus, vt verus naturalis & eſſentialis Dei Filius, qui
per fidem in electis habitet, eosque ad benè operandum
impellat: & hac ipſa ratione eorum ſit iuſtitia: cuius inha-
bitantis eſſentialis iuſtitiæ reſpectu, omnium hominum pec-
cata ſeſe habeant inſtar guttulæ aquæ, ad magnum mare
collatæ. §. 3.

17

CORAM DEO. 65 ʒC3
§. 3. Alii verò aſſeruerunt, Chriſtum eſſe iuſtitiam no- Humana!?
ſtram, duntaxat iuxta humanamn ſuam naturam.
S. 4. Contra vtrosque vnanimi conſenſu reliqui Augu- Vtrinque.
ſtanæ Confeſſionis Theologi docuerunt, Chriſtum eſſe no-
ſtram iuſtitiam non ſecundum diuinam tantùm naturam,
neque etiam ſecundum humanamtantùm, ſed iuxta vtran-
que naturam: quippe qui nos (vt Deus & Homo) à pecca-
tis noſtris perfectisſima ſua obedientia liberauerit, iuſtifi-
cauerit, atque ſaluos fecerit. Itaque aſſeruerunt, fidei iu-Apol. p. 70.
ſtitiam eſſe remiſſſonem peccatorum, reconciliationem 76, 66,
cum Deo, & adoptionem in filios Dei: propter ſolam
Chriſti obedientiam: quæ per ſolam fidem, ex mera gra-
tia omnibus verè credentibus ad iuſtitiam imputetur: ita
vt propter hanc imputationem ab omni iniuſtitia abſol-
vantur.
8S.5. Præter hanc controuerſiam etiam aliæ quædam diſpu- Aliæ 95.
tationes de articulo iuſtificationis (occaſione formulæ In-
terreligionis) motæ ſunt: quæ poſtea in antitheſi explica-
buntur.
§. 6. Hic autem articulus, de Iuſtificatione, præcipuus eſt Doctrinæ
(Vt Apologia loquitur) in tota doëctrina Chriſtiana, ſine Dignitas.
quo conſcientiæ perturbatæ nullam veram & firmam con- P. 62,
ſolationem habere, aut diuitias gratiæ Chriſti rectè agno-
ſcere poſſunt. Id D. Lutherus ſuo etiam teſtimonio confir-Tom. III. Alt.
mauit, cum inquit: Si vnicus hbic articulus ſincerus permanſe- ſol. 266. z-
rit, etiam Chriſtiana Eccleſia ſincera, concors, & ſine omnibus ſe-. „. 55.
Sis, permanet: Sin verò corrumpitur, impoſſibile eſt, vt vni errori
aut fanatico piritui rectè obuiam iri poſit. Et de hoc articulo
D. Paulus præcipuè loquitur, cum inquit: Paulum ſermenti
totam conſzerfionem fermentat. Atque ea ipſa de cauſa Paulus
particulas excluſiuas (videlicet, ſme lege, ine operibus, ex Gatia, P.23.76,558.
guatis) quibus humana merita excluduntur, in hoc articulo Rom. 3,:28.
tanta diligentia, tantoque zelo vrget: vt oſtendat, quòd:. Cor. 5,6.
valdè neceſſarium ſit, vt in hoc articulo non modò ſincera Epheſ. 2, 8.
doctrina perſpicuè explicetur, verum etiam antitheſis po-
Natur,

Galat. 5, 9.⸗

654 III. DE FIDEI IVSTITI A L
omnia veritati contraria dogmata à pia doctrina ſegregen-
tur, excludantur, & reiiciantur. .
II. Theſis. §. 7. Quare vt hoc controuerſia piè, iuxta verbi Dei ana-
logiam, explicetur, & per gratiam Dei componatur, fince-
ram doctrinam, fidem & confesſionem noſtram ad hunc mo-
dum recitamus. .
Jußitia mert S. 8. De Iuſtitia idei coram Deo, vnanimi conſenſu credi-
gratuita. mus, docemus, & confitemur, (iuxta compendiaria Chri-
ſtianæ noſtræ religionis capita, quæ ſupra poſuimus) quòd
homo peccator coram Deo juſtificetur, hoc eſt, abſoluatur
ab omnibus ſuis peccatis, & à judicio iuſtiſſimæ condemna-
P. 13. tionis, & adoptetur in numerum fliorum Dei, atque beres
æternæ viteæ ſeribatur, ſine vllis noſtris meritis, aut dignita-
b. 352. 57. te: & absque vllis præcedentibus, præſentibus, aut ſe-
quentibus noſtris operibus, ſed ex mera gratia: tantum-
modò propter vnicum meritum, perfectiſſimamque obe-
dientiam, paſſionem acerbiſſimam, mortem, & reſurrectio-
nem Domini noſtri leſu Chriſti, cuius obedientia nobis ad
iuſtitiam imputatur.
Organum, §. 9. Hæc bona nobis in promiſſione Euangelii per Spi-
Fides. ritum Sanéctum offeruntur. Fides autem vnicum eſt medium
p. 15. 83.557. illud, quo illa apprehendimus, accipimus, nobisque ap-
659. 661. 675. plicamus. Ea fides donum Dei eſt, per quod Chriſtum Re-
demtorem noſtrum in verbo Euangelii rectè agnoſcimus,
& ipſi confidimus: quòd videlicet tantùm propter ipſius
meritum, ex gratia, remiſſionem peccatorum habeamus,
& iuſti à Deo Patre reputemur, vitamque æternam conſe-
quipollent. ge⸗ Kaue lea Propeſtiones ſunt æquipollentes, &
. * * e „
efata. igdem planè volunt, cum Paulus dicit: Fide nos iuſtificari.
Kom. 3 38. Aut, idem nobis ad iuſtitiam imputari. Et, cum docet: Quèd
Rom. 5, 19. Ynius Mediatoris Chriſti obedientia iuſtiſicemur. Aut, quòd per
Ibidem. vnius iuſtitiam in omnes homines iußifßcatio vitæ veniat. Fides
Fdei effcacia enim non propterea iuſtificat, quod ipſa tantæ præſtantiæ
unde? ſit, tamque præclara virtus: ſed quia, in promiſſione E-
P. 27178 2 vangelii oblatum meritum Chriſti apprehendit & amplecti-
. tur:

COoORAM DEO. 6 ſ5
tur: illud enim per Fidem nobis applicari debet, ſi eo ipſo
merito iuſtificari velimus. Itaque inſtitia illa, quæ à Deo
fidei, aut credentibus, ex mera gratia imputatur, eſt obe-
dientia, paſſio & reſurrectio Chriſti: quibus ille legi noſtra
cauſa ſatisfecit, & peccata noſtra expiauit. Cum enim Chri-
ſtus non tantum Homo, verum Peus & Homo ſit, in vna Per- p. 556.
ſona indiviſa, tam non fuit Legi ſubiectus, quàm non fuit
morti (ratione ſuæz Perſonæ) obnoxius: quia DOMINVS Matth. 12,8.
Legis erat. Eam ob cauſam ipſius obedientia (non ea tan-
tum, qua Patri paruit in tota ſua paſſione & morte, verum p. 557.
etiam, qua noſtri causàâ ſponte ſeſe Legi ſubiecit, eamque
obedientia illa ſua impleuit) nobis ad iuſtitiam imputatur:
ita vt Deus propter tzotam obedientiam (quam Chriſtus
agendo & patiendo, in vita & morte ſua, noſtri cauſa
Patri ſuo cœleſti præſtitit) peccata nobis remittat, & ſa-
lute æterna nos donet. Hæc iuſtitia per Euangelion, & b. 13 303,641.
in Sacramentis, à Spiritu Sancto nobis offertur, & per fi-
dem applicatur, atque apprehenditur: vnde credentes in
Chriſtum habent reconciliationem cum Deo, remiſſionem
peccatorum, Dei fauorem, adoptionem filiorum, & hære-
ditatem vitæ æternæ.
S. 11. Vocabulum igitur IvV 1I1 1†11 CATIONIS in hoc Iaſtifcatio
negotio ſignificat , Iuſtum pronunciare, 4 peccatis & æternis quid?
peccatorum ſuppliciis abſoluere: propter luſtitiam Chri-b. 106. 14. 57 ½
ſti, quæ à Deo Fidei imputatur. Et ſanè hic vocabuli il- Philip. 3, 9·
lius vſus tam in Veteri quàm in Nouo Teſtamento admo-
dum frequens eſt. Salomon inquit: Qui inſtißcat impium, tror. 4 17.
& qui condemnat iuſtum, abominabilis eſt vterque apud Deum e. Exod. .
Iſaias væ denunciat illis, qui iuſtißcant impium, & iuſtitiam Deut. 25, 1.
iuſti auferunt ab eo. Paulus ait: quis accuſabit electos Dei?². Sam 15, 4.
Deus eſt, qui iuſtificat, (hoc eſt, qui à peccatis abſoluit) uk hes , 32,
eſt qui condemnet ?à Rom. 5, 33. e3
S. 12. Cùm autem interdum vocabulum REGENE- Regeneratio
RATIONIS pro vocabulo IVSTIFICATIONIS vſurpe- quid
tur: neceſſe eſt, vt illud dextrè & propriè explicetur, ne Re- k. 578.
nouatio,

656 III. DE FIDEI IVSTITIA

nouatio, quæ lIuſtificationem ſequitur, cum iuſtificatione

fidei confundatur, ſed rectè à ſe inuicem diſcernantur.
1. Remiſſio. S. 13. Vocabulum enim Regenentionis interdum in eo ſenſu

accipitur, vt ſimul & Remiſionem peccatorum (quæ dunta-

xat propter Chriſtum contingit) & ſubſequentem renoua-
tionem complectatur: quam Spiritus Sanétus in illis, qui
per fidem iuſtificati ſunt, operatur. Quandoquè etiam ſo-
lam remiſſionem peccatorum, & adoptionem in filios Dei ſigni-
ficat. Et in hoc poſteriore vſu ſæpè multumque id voca-
bulum in Apologia Confeſſionis ponitur. Verbi gratia,

cum dicitur: Liſtificatio eſt Regeneratio. Sed & Paulus hoc

Tit. 3, 5‧. vocabulo interdum ſic vſus eſt: vt, cum dicit: Saluos nos

2. V. ivificatio. fecit per lauacrum regenerationis & renouationis Spiritus Sanitti.

Col.2,3. Quin etiam VIVIFICATIONIS vocabulum inter-
dum in hac ſignificatione accipitur, vt remiſſionem peccato-
rum & adoptionem in filios Dei notet. Cum enim homo
per fidem (quam quidem ſolus Spiritus Sanctus opera-

Epheſ. 2,3.
I1. IOoh. 3) 14.

tur) iuſtificatur, idipſum reuera eſt quædam Regeneratio:

Col. 2, 13. quia X Flio iræ fit filius Dei, & hoc modo⸗? morte in vitam tans-
Ephel. 2, 5. Jertur. Sic loquitur D. Paulus cum inquit: Cum Gemus
Rom. 1, 17. wmortui in peccatis, conuiuificauit nos in Chriſto. Et alibi: Iuſtus
Hab. 2, 4. fde ſua vivet. Et in hac poſteriore ſignificatione Apologia
pag. 81. 92. 9 vVocabulo Regenerationis frequenter vti ſolet.
as der S. 14. Deinde etiam REGENERATIO ſæpè& pro SAN-
3. Renovatig. — . 4 . ; :. .
CTIFICATIONE & Renouatione (quæ fidei iuſtificationem
ſequitur) vſurpatur. In qua ſignificatione D. Lutherus

hac voce, tum in libro de Eccleſia & Conciliis, tum alibi etiam,

multùm vſus eſt.
Renatorum §S. 15. Quando autem docemus, quòd per operationem

Infrrmitas. Spitus Sancti regeneremur & iuſtificemur: non ita accipi-

endum eſt, quaſi ſentiamus, quòd iuſtificatis & renatis nulla
prorſus iniuſtitia (poſt regenerationem) ſubſtantiæ ipſo-
rum & conuerſationi adhæreat: ſed hoc volumus, quoòd

Chriſtus perfectiſſima obedientia ſua omnia ipſorum pec-
cata tegat: quæ quidem in ipſa natura (in hac vita) adhuce

hærent.

=e „ ——— ——

—

—

D

CoRAM DEoO. 6 57
hærent. Nihilominus tamen per fidem, propter obedien-
tiam Chriſti (quam Chriſtus inde à natiuitate ſua usque ad
ignominioſiſſimam crucis mortem pro nobis Patri ſuo præ- p. 655. 659.
ſtitit) mſti pronunciantur & reputantur: etiamſi rationi cor:-g
ruptæ naturæ ſuæ adhuc ſint maneantque peccatores, dum
mortale hoc corpus circumferunt. Phil. 2, 8.
S. 16. Sed neque hoc ſentimus, quòd liceat nobis, absque Ofcium pie-
pœnitentia & vitæ emendatione, peccatis frenos laxare, inatis.
lisque perſeuerare & fubinde pergere. Oportet enim Iuſtifi-
cationem præcedere veram & non ſimulatam Contritionem. Rom. 3, 28.
Et qui mera gratia (vt diximus) propter vnicum mediatorem FPh. 2, 8.
Chriſtum, tantum per fidem, ſine omnibus operibus & me-
ritis, coram Deo iuſti ſunt, hoc eſt, in gratiam Dei recipiun-
tur: his etiam Spiritus ſanctus datur, qui eos renouat atque
ſan ctificat, in ipſis dile ctionem, erga Deum & proximum o-
peratur. Cum autem inchoata illa renouatio in hac vita ſit
imperfecta, & peccatum adhuc in carne, etiam in renatis, Rom. 7, ig.
kabitet: iuſtitia fidei coram Deo, in gratuita & benigniſſima
imputatione iuſtitiæ Chriſti (absque vllo noſtrorum operum
merito) conſinſtit: quòd videlicet peccata obis remiſſa &
tecta ſint, neque nobis imputentur. Rom. 4, 7.
S. 17. Sed & hoc diligentiſſimè obſeruandum eſt, ſi modò Plus in Con-
articulum de luſtificatlone ſincerum retinere velimus, ne verſione
ea, quæ fidem præcedunt, & quæ eam ſequuntur, articulo huic, quàm Iußti-
tanquam ad Iuſtifcationem neceſſaria, admiſceantur, aut inſeran-ſicatione.
tur. Non enim vnum idemque eſt, de Conuerſione hominis,
& de Iuſtificatione eius, agere. Quia non omnia illa, quæ ad
veram Conuerſionem requiruntur, etiam ad Iuſtificationem
pertinent. Ad luſti ſicationem enim tantuùm hæc requirun-
tur atque neceſſaria ſunt: Gratia Dei, meritum Chriſti, &
fides: quæ hæc ipſa Dei beneficia in promiſſione Euange-
lii amplectitur: qua ratione nobis Chriſti iuſtitia imputa-
tur: vnde remiſſionem peccatorum, reconciliationem cum
Deo, adoptionem in filios Dei, & vitam æternam conſequi-
mur. .
§. 18. Quare non ſentiendum eſt, veram & ſaluantem fi- Fider in im.
Tt dem probo nulla.

₰

68 III. DE FIDEI IVSTITIA
dem in iis eſſe, qui contritione carent, & propoſitum in pec-
catis pergendi & perſeuerandi habent. Vera enim contritio
præcedit: & fides iuſtificans in iis eſt, qui verè, non fictè,
pœnitentiam agunt.
Charitas E- S. 19. Et charitas fructus eſt, qui veram fidem certiſſimè &
dei fructus. neceſſariò ſequitur. Qui enim non diligit, de eo rectè iudi-
. cari poteſt, quòd non ſit iuſtificatus, ſed quòd adhuc in morte de-
tineatur- aut, indicium eſt, talem hominem rurſus juſtitiam
I. Ioh. 3, 10, 14. fidei amiſiſe, vt lohannes teſtatur. Et quando D. Paulus
Rom 3, 26. affirmat, fide nos iuſtißicari, ſine operibus: hoc ipſo docet, neque
Eph. 2, 8. præcedentem contritionem, neque ſequentia bona opera ad
p. 66. articulum aut negotium Iaftifcationis pertinere. Bona enim
opera non præcedunt iuſtificationem, ſed eam demum ſe-
quuntur. Et oportet perſonam primum eſſe iaſtam, ante-
quàm Bona Openz facere queat.
EtRenovatio, §S. 20. Similiter & Renouatio ſeu Sanctificatio, quamuis &
heic Inper- ipſa ſit beneficium Mediatoris Chriſti, & opus Spiritus San-
ſecta. cti, non tamen ea ad articulum aut negotium lIuſtificatio-
p. 6;59. 66t. nis coram Deo, pertinet: ſed eam ſequitur. Quia, propter
carnis noſtræ corruptionem, in hac vita imperfecta eſt, &
nondum omnibus numeris abſoluta. De hac re eruditè &
Tom. 4. Lat. piè D. Luth. in præclaro illo ſuo & copioſo ſuper Epifolam ad
n. PeS. 47. à, Galatas commentario ad hunc modum docet: Concedimus de
P. 18 86. . . .
charitate & bonis operibus etiam docendum eſſe, ſod ſuo tempore &
loco, quando ſcilicet quæſtio eſt de operibus extra hunc capitalem ar-
ticulum. Hic autem ſtatus cauſæ eſt: qua re iuſtificemur, & vimm
æternam conſequamur? Hic reſpondemus cum Paulo- Sola Fide
in Chriſtum nos pronunciari iuſtos, non operibus legis aut
charitate. Non quod opera aut charitatem reiiciamus, ut aduer-
ſarii nos accuſant: ſed ex ſtatu cauſæ nolumus diuellis id quod Sa-
tan quærit. Itaque cum iam verſomur in loco communi de Iuſtißi-
catione, reiictimus & damnamus opera. Is enim locus nequaquam
patitnr aut admittit diſputationem de bonis operibus. Abſeindamus
igitur hoc propoſito ſimpliciter omnes leges, & omnia opera legis.
Hactenus Lutherus.
Eidei nſur, I. S. 2 I. Quare vt perturbatæ mentes certam, firmamque n⸗
Se dla-

CokRAM Dro.§õ 6559
ſolationem habeant: & merito Chriſti atque gratiæ diuinæ
debitus honor tribuatur: docet nos Scriptura, iuſtitiam fidei
coram Deo tantummodò conſiſtere in ſola clementi & qui-
dem gratuita reconciliatione ſeu remiſſione peccatorum: quæ
ex mera gratia, propter ſolum Chriſti Mediatoris meritum, 6z. ſe
nobis donatur: & per ſolam fidem, in promiſſione Kuange-
lii, apprehenditur.
S. 22. Ad eundem modum etiam fides illa in juſtificatio- 2.
ne coram Deo, neque contritione, neque dileétione, aliis-
ve virtutibus, ſed ſolo Chriſto confidit: & in Chriſto, ipſius
perfectiſſima obedientia (qua pro nobis legem impleuit) ni-
titur: quæ obedientia credentibus ad iuſtitiam imputtur. Rom..6l. 4, .
§. 2 3. Et quidem neque contritio, neque dilectio, neque ;
Vlla alia virtus, ſed ſola fides eſt illud vnicum medium & in -v.75. 8ʒ. 554
ſtrumentum, quo gratiam Dei, meritum Chriſti, & remiſſio- 557. 66.
nem peccatorum (quæ bona nobis in promiſſione Euangelii
offeruntur) apprehendere & accipere poſſumus.
§. 24. Rectè etiam docetur: quòd credentes, qui per fi- Liſßtitiæ la-
dem in Chriſtum iuſtificati ſunt, in hac vita primùm quidem hoata, dis-
Imputatam fidei iuſtitiam, deinde verò etiam Iuchoatam iuſtitiam ocrota, ineff.
Nouæ obedientiæ, ſeu, bonorum operum, habeant. Sed hæc duo α.
non inter ſe permiſcenda, aut ſimul in articulum de luſtifi-
catione ingerenda funt. Cum enim inchoata illa iuſtitia ſeu p. 6;8.
renouatio in nobis, propter carnem, in hac vita imperfecta ſit
& impura: eius iuſtitiæ ratione perſona coram Dei iudicio
conſiſtere non poteſt. Sola autem iuſtitia obedientiæ, paſſionis,
& mortis Chriſti, (quæ fidei imputatur) coram iudicio Dei ſta-
re poteſt: ita quidem, vt tantùm propter hanc obedientiam
perſona (etiam poſtquam renouata eſt, & multa bona opera fe-
cit, atque iam honeſtè & innocenter viuit) Deo placeat & ac-
cepta, in filium Dei adoptata, atque hæres vitæ æternæ ſcri-
pta ſit.
§S. 25. Huc referendum eſt, quod Paulus ſcribit, Abraba- Rom. 4,7.
mum coram Deo iuſtificatum eſſe, ſola fide, propter Mediatorem,
ſine merito vllo operum ſuorum: idque non tantùm, cum
primò ab UWololatria conuerſi, nulla bona opera haberet: ſed
etiam cum poſtea per Spwritum Sanctum renouatus, multis præ-Gen. 15, 6,.
ILt 2 claris

q.664,

660 III. DE FIDEI IVSTITIA

Hebr. II, .
Rom. 4, I.

Rom. 4, 5.

Pſal. 32, 1.

p. 690.

Vox, Sola.
P. 73 76. 568.
653. 66 7.
Marc. 5, 36.
Luc. 8, 50.
Rom., 3, 25.
Ce 11, 6.
Gal. I,20. c. 2,16.
c. 3, 21.
Eph 2, 5.
7e Tim. 1, 9.
Tit. 3. 5.
1. Joh. 5, 5.

Apol. 75.
Cauſa usus.

I. Ercluſio
möriti.

P. 75. 653.

claris bonis operibus ornatus erat. Et mouet Paulus (in ea
epiſtola quæ eſt ad Romanos ſeripta) quæſtionem, in quanam
re Abrabhami iuſtitla coram Deo (propter quam Deum clemen-
tem habuerit, ipſique placuerit & acceptus, ac hæres regni
Dei fuerit) poſita & conſtituta fuerit?
S. 26. Ad hanc quæſtionem D. Paulus his verbis reſpon-
det: Ei verò qui non operatur, credenti autem in eum, qui iuſtificat
impium, reputatur ſides eius ad iuſtitiam, Sicut & Dauid dicit,
Beatitudinem hominis (eſſe) cui Deus acceptam fert iuſtitiam ſine
operibu. Quare, etſi conuerſi & in Chriſtum credentes ha-
bent inchoatam in ſe renouationem, ſan ctificationem, dile-
Stionem, virtutes & bona opera: tamen hæc omnia nequa-
quam immiſcenda ſunt articulo Iuſtificationis coram Deo:
vt Redemtori Chriſto honor illibatus maneat: &, cum noſtra
noua obedientia imperfecta & impura ſit, perturbatæ con-
ſcientiæ certa & firma conſolatione ſeſe ſuſtentare valeant.
§. 27. Et hoc ipſum vult D. Paulus, quando in hoc arti-
culo particulas excluſiuas (absque operibus, ſiné lege, gralis, non 6X
operibus) tanta diligentia, tantoque zelo vrget. Hæ autem
excluſiuz omnes hiſce verbis comprehenduntur, cum doce-
mus: Sola Eide coram Dee iuſtifcamur & ſaluamur. Hoc enim
modo opera noſtra excluduntur: non quidem ea ratione,
quaſi vera fides poſſit exiſtere ſine præcedente contritio-
ne: aut, quaſi bona opera non neceſſariò fidem veram
(tanquam certiſſimi fructus) ſequantur: aut quaſi creden-
tes in Chriſtum non debeant benè operari. Sed ab articulo
IvsTIFICATIONIS Bona Opera excluduntur, ne negotio Iuſti-
ficationis peccatoris coram Deo, quaſi ad eam rem neceſſa-
ria, pertinentia, & requiſita, inſerantur & admiſceantur.
S. 2 8. Et hæc eſt vera particularum exclufiuarum in articulo
Iuſtificationis ſententia: quæ diligenter & ſedulò in hoc ar-
ticulo retinenda atque vrgenda eſt: propter rationes, quas
ſtatim ſubljiciemus. “èB
S. 2 9. Primum, vt per illas particulas Omnia Opera Propria,
merita, dignitas, glioria & fiducia omnium operum noſtro-
rum in articulo Iuſtificationis penitùs excludantur: Iita
quidem, vt opera noſtra, neque Canſæ, neque Merit vilurin
Ur⸗

CoORAM DEO. 11 661
zuſtificatione, ad quæ Deus in hoc negotio reſpiciat, aut qui-
bus nos fidere poſſimus, aut debeamus, vel ex toto, vel di-
midia aut minima ex parte, rationem habeant. ͦẽ
§. 30. Deinde, vt hoc offcium & hæc proprietas Eidei ſolius II. Organi
ſit, maneatque, quòd videlicet ſola fides, & nulla prorſus alius.
alia res, ſit illud medium & inſtrumentum, quo Dei gratia Pidei Vu.
& meritum Chriſti, in promiſſione Euangelii, apprehenda-b.75 83,57,
tur, accipiatur, nobisque applicetur: & vt ab hoc applicationis 66à5. 6;3.
oeficio atque proprietate charitas, omnesque aliæ virtutes
aut opera penitus excludantur. .
§S. 3 1. Denique has formulas teneamus, vt neque reno-III. Renopa-
vatio, neque ſanctificatio, virtutes aut bona opera, tanquam tio ſepanmta.
Forma, aut Pars, aut Cauſa Iuſtificationis, aut ſub qualicunque b. 563. 6732=
prætextu, titulo aut nomine, articulo Iuſtificationis, tan-
quam ad eam rem neceſfſaria aut pertinentia immiſceantur:
ſed vt fidei iuſtitia tantummodò in remiſſione peccatorum
(ex mera gratia, propter ſolum Chriſti meritum) conſiſtat:
quæ bona in promifſone Euangelii nobis offerantur, &
ſola fide recipiantur, apprehendantur, nobisque applicen- P. 75. 83.
tur⸗.
§. 32. Eodem modo etiam conſeruandus eſt ordo, inter fi- Ordo ad
dem & bona opera: inter Iuſtificationem, & Renouatio-open.
nem ſeu ſanctificationem: ne quod poſterius eſt, priore lo.
co ponatur. = W
§. 33. Bona enim opera non præcedunt fidem: & Sancti- p. 55 658.
Gcatio non præcedit Iuſtificationem. Sed primùm in con- 1.
verſione per Spiritum ſanctum fides ex auditu Euangelii Rom. 10, 17.
in nobis accenditur. Illa verò apprehendit gratiam Dei in ꝛ. p. 146.
Chriſto: qua perſona iuſtificatur. Cùm verò perſona iam 3.
eſt iuſtifiéata, tum etiam per Spiritum Sanctum renouatur
8S ſanctificatur: ex ea verò renouatione & ſanctificatione 4.
deinceps fructus, hoc eſt, bona opera, ſequuntur. Et hæc
non ita diuelluntur, quaſi wera fides aliquando, & aliquan- P. 558. 676.
diu ſtare poſſit cum malo propoſito: ſed ordine cauſarum
& effectuum, antecedentium & conſequentium, ita diſtri-
Com. Gen. c. 22

buuntur. Manet enim, quod Lutherus rectè dicit, 6ν. 209. b. 2rie

602 III. DE FIDEI IVSTITIA
conueniunt & ſunt connexa inſeparabiliter fides & opera“ ſed ſola
ſides eſt, quæ apprehendit beneditctionem, ſine operibus: & tamen nun-
?· 59. quam eſt ſola. De qua re ſupra ſatis eſt dictum.
Eideisignum. §. 34. Ac multæ ſanè diſputationes hac vera & ſolida di-
ſtinctione vtiliter & dextrè explicari poſſunt: quam etiam
Apologia, cum agit de dicto lacobi c. 2, 17. affert. Quando
P. ; enim de fide agitur, quomodo, videlicet, ea iuſtifcet, hæc eſt
ea de re D. Pauli doctrina: quòd ſola Fides, ſine Operibus,
P. 75. juſtificet: quatenus nobis Chriſti meritum, vt diximus, ap-
plicat & communicat.
8. 35. Quando verò quæritur, Quain re, & quonam in-
Licio homo Chriſtianus, vel in ſeipſe, vel in alis hominibus, veram
viuam ſidem, item ſimulatam & mortuam fidem, agnoſcere &
diſcernere poſit? (cùm multi torpentes & ſecuri Chriſtiani
ſibi opinionem quandam, loco fidei, imaginentur, cum ta-
men veram fidem non habeant:) de hac re Apologia ſic
reſpondet: Iacobus eam vocat mortaam ſidem, quam non omnis
generis Bona Opera, & frultus Wiritus ſoquuntur. Et in hanc
ſententiam etiam latina Apologia loquitur: Iacobus rectè
negat, nos tali fide iuſtißicari, quæ eſt ſine operibus, hac eſt, gusz mor-
tua eſt. .
P. 1e5. ſec. S. 36. lacobus autem (vt Apologia docet) agit de eo-
rum operibus, qui per Chriſtum iam ſunt iuſtificati, cum
iaſa ne Deo reconciliati, & per Chriſtum remiſſionem peccatorum
744 non ſunt conſecuti. Cum verò quæritur, vnde fides hoc habeat,
Maßhitiæ. & quid requiratur, vt iuſtificet & ſaluet? tum non rectè reſpon-
b. 6. 67:2. deretur, 4 quis diceret: Fidem non poſſe iußtificare ſine operibus:
vel Fidem, quatenus charitatem, qua formetur, coniunctam habet,
iuſtißcaree vel Fidei, vt iuſtificet, neceſſariam eſſe præſentiam bono-
zum operume vel, Bona Opera eſſe cauſam, ſine qua nen- quæ per
particulas exclußias ex articulo Iaſtifcationis non excludan-
tur. Fides enim tantum eam ob cauſam iuſtificat, & inde
vim illam habet, quoòd gratiam Dei, & meritum Chriſti in
promiſſione Euangelii (tanquam medium & inſtrumentum)
apprehendit & amplectitur.
§. 37. Et

C R9R'˖ -M DEO. 665
8.37. Et hæc quidem, pro ratione compendiariæ expli-Errore
cationis articuli de luſtificatione, ſufficere exiſtimamus. EEK
his autem, quæ iam dicta ſunt, facilè intelligi poteſt, non mo-
dò ſupra commemoratos errores, verum etiam ea falſa do-
gmata, quæ iam recitabimus, redarguenda, repudianda &
rejicienda eſſe.
§S.3 8. Quod dilectio noſtra, ſeu bona opera, ſint meri-I. Bona Opem
tum vel cauſa noſtræ coram Deo Iuſtificationis: aut ex toto, inuſtificare.
aut ſaltem ex aliqua parte. Concil. Trid. S8. 6. c. 9.
§S. 39. Quòôd homo bonis operibus ſuis ſe præparare de-II. Dignò præ-
beat, vt dignus fiat applicatione & communicatione meri-parare.
torum Chriſti. ibid. S. 6, c9. S *
S. 40. Formalem noſtram iuſtitiam coram Deo, eſſe Inhæ-III Charitate
rentem noſtram Nouitatem ſeu charitatem. Bellarm. l. 2. c. 23, t. 4. iuſtificare.
S§. 41. Qudd inſtitia noſtra coram Deo duabus partibus IV. Renorat.
conſtet: Remiſſione peccatorum, & renouatione ſeu ſancti- Mſe compertè.
ficatione. 4lU p. 75 560.
S. 42. Fidem iuſtificare tantùm initialiter, vel partialiter, vel V. Complere.
principaliter: & novitatem vel charitatem noſtram iuſtificare
etiam coram Deo, vel completinè, vel minus principaliter.
8. 43. Credentes coram Deo iuſtificari, vel coram Deo VI. Iuchoaeè
juſtos eſſe, ſimul & iwputatione & inchoationes vel, partim im- ſimul.
putatione, partim inchoatione nouæ obedientiæ. p. 560.
§S. 44. Applicationem promiſſionis gratiæ fieri & fide cor- VII. Applicari
dis, & confeſſione oris, ac reliquis virtutibus. gtiam, ore,
S. 4. Sed & hic error reiiciendus eſt, cum docetur: homi-virtutiby. ib.
nem alio modo, ſeu per aliquid aliud sALVYARI, quaàm per id, VIII. Salu-
quo coram Deo IVSTIFICATVR: qua ratione (iuxta quo- em per Ope-
rundam opinionem) per ſolam quidem Fidem coram Deo?.
juſtißcemur: ſed tamen ita vt absque operibus ſalutem æter-?’ 56 662.
nam conſequi impoſſibile ſit.
S. 46. Hic error ideò taxandus & reprobandus eſt, quia è Rom. 4, 5.
diametro pugnat cum dicto Pauli, qui afſerit: Beatitudinem rg
hominis eſſe, cui Deus iuſtitiam imputet, ſine operibus. Et hoc eſt f.aGer Sere
fundamentum bpaulinæ diſputationis, quòd eodem prorſus
modo, & iuſtitiam & ſalutem conſequamur. Imò hoc vult
Tt 4 pau-

664 III. DE FIDEH IVSTITIA
Rom 8, 23. Paulus: quòd eo ipſo, cum fide iuſtifienmur, ſimul etiam adoprionem
En * . 9, 4. in filios Dei, & hæreditætem vitæ æternæ atque ſalutem adipiſiamur.
S. Eamque ob cauſam Paulus particulas illas excluſiuas (ex
p. 561 660. gratia, ſine operibus, & ſimiles) non minus conſtanter & graui-
ter in articulo sSALVTIS, quam in articulo IVSTIFIGA-

TIONIS noſtræ vrget. èü
Iuſßtit. Eſſen- S. 47. Præterea etiam diſputatio illa de Iubabitatiene Hin-
tialis inbæſio. tialis iuſtitiæ Dei in nobis reétè declaranda eſt. Etſi enim Deus
Joh. 14, 2. Pater, Filius, & Spiritus Sanctus, Deus trinus & vnus, (qui
Epheſ. 3, 7. eſt æterna & eſſentialis iuſtitia) per fidem in electis, qui per
„ Chriſtum iuſtificati, & cum Deo reconciliati ſunt, habitat:
1. Cor. 6,19. (omnes enim verè pii ſunt templa Dei Patkis, Eilii, & Wiritus
: Cor' . Sankti: à quo etiam ad Nouam obedientiam impelluntur:)
6,16. . . . . . .. .. .
tamen hæc inhabitatio Dei non eſt iuſtitia illa fidei, de qua
Paulus agit, eamque Iiſtitiam Dei appellat: propter quam
coram Deo iuſt pronunciamur. Sed inhabitatio Dei ſequi-
tur antecedentem fidei iuſtitiam: quæ nihil aliud eſt quâm re-
miſſio peccatorum, gratuita acceptatio peccatoris, propter
ſolam Chriſti obedientiam, eiusq; meritum perfectiſſimum.
S. 48. Cum igitur in Eccleſiis noſtris apud Theologos Au-
guſtanæ Confeſſionis extra controuerſiam poſitum fit; to-
tam iuſtitiam noſtram erxtra nos, & extra omnium hominum
merita, opera, virtutes, atq; dignitatem quærendam eamque
in ſolo Domino noſtro leſu Chriſto conſiſtere: dextrè conſi-
derandum eſt, qua ratione Chriſtus, in negotio iuſtificatio-
nis, Noſtm iuſtitia dicatur. Ac ſentiendum eſt, quòd juſtitia
noſtra neque in diuina neque in humana natura, ſed in Tom
P· 557. Vſius Perſona conſiſtat: quippe qui vt Deus & Homo 1N so-
LASVA, TOTA, ET PERFECGTISSIMA OBEDIENTIA eſt
noſtra IVSTITIA. Jer. 23, 6. I. Cor. 1, 30. II. Cor. 5, 21.
Neceſſtaru- §S. 49. Etiamſi enim Chriſtus de Spiritu Sanéto quidem
vionis Natu- ſine peccato conceptus & natus eſſet, & in ſola humanitate
rarum. ſua omnem iuſtititiam impleuiſſet, nec tamen verus & æter-
nus Deus fuiſſet: talis tamen ipſius humanæ naturæ obe-
dientia & paſſio nobis ad iuſtitiam imputari non poſſet. Et

viciſſim, ſi Filius Dei non homo factus eſſet, non poſſet ſola
*. Adiuiiuina

CORAM D E,O., 64
diuina natura noſtra eſſe iuſtitii. Quare credimus, doce-
mus, & confitemur, quòd tota T0TIVS Perſonæ Chriſti
OBEDIENTIA, quam ille Patri usque ad ignominiofisfi- Phil. 2, 8.
mam crucis mortem, noſtri cauſa, præſtitit, nobis ad iuſti- P. 6s“.
tiam imputetur. Humana enim natura ſola, ſine Diuinitate.
æterno omnipotenti Deo, neque obedientia neque paſſione,.
pro Tr0 TIVS MVNDI peccatis ſatisfacere valuiſſet. Diui-
nitas verò ſola, fine Humanitate, inter Deum & nos Media-
toris partes implere non potuiſſet. Cùm autem Obedientia
illa Chriſti, non ſit vnius duntaxat haturæ, ſed totine perſong,
ideò ea eſt perfectiſſima pro humano genere ſatisfactio &
expiatio: qua æternæ & immutabili iuſtitiæ diuinæ (quæ in
lege reuelata eſt) ſatis eſt factum. Ea obedientia eſt illa
noſtra iuſtitia, quæ ſeueritatem diuini iudicii ferre poteſt, &
in Euangelio reuelata ſeu monſtrata nobis eſt: qua fides no-
ſtra coram Dei iudicio nititur: quam Deus fidei imputat.
Sic enim ſeriptum eſt: Sucnt per inobedientiam vnius hominiz Rom. 5, 19.
peccatores conſtituti ſünt multir ita per vnius obedientiam iuſti con- P·
itentur multi. Et Apoſtolus lohannes inquit: Sanguis Ieſit . Joh. 1,7.
Chriſti, Rilii Dei, emundat nos ab omni beccato. Et Paulus ait: Rom. 1, 17,
Iuſtus fide ſua vivet. Hac ratione nobis neque diuina neque Hab. 2, 4.
humana Chriſti natura (per ſe) ad iuſtitiam imputatur: ſed Apoc. ny.
ſola obedientia illius Pberſonæ, quæ ſimul Deus t, 2 homo. Epr rr u9.
5* 9, 14.
Ethoc modo fides noſtra reſpicit in berſonam Chriſti: qua- c. 10,3.
tenus illa pro nobis legi ſeſe ſubiecit, peccata noſtra expia-Gal. 3, 1.
vit, & cum ad Patrem ſuum iret, ſolidam, abſolutam, & per-
fe tiſſimam obedientiam (iam inde à natiuitate ſua nctis-
ſima, vsque ad mortem) Patri ſuo cœleſti pro nobis miſerri-
mis peccatoribus præſtitit. Qua ſua obedientia omnem no-
ſtram inobedientiam (quæ in cogitationibus, verbis, & ope-
ribus noſtris deprehenditur) texit: vt ea nobis ad damna-
tionem non imputetur, ſed ex mera gratia, propter ſolum
Chriſtum, condonetur atque remittatur.
§. 50. Reiicimus igitur atque vnanimi conſenſu damna- Errores alii.
mus, præter ſupra commemoratos errores, etiam eos, quos 7
nunc recitabimus, & omnes alios hiſce ſimiles: quippe qui
Tt 7 verbo

655 657. 659.

666 III. DE Frp. IvST. conAM DEo.
verbo Dei, Propheticæ & Apoſtolicæ doctrinæ, & piæ no-
ſtræ religioni repugnant.
I. C. Iuſtit. ut S. 5§ t. Quòd Chriſtus ſit iuſtitia noſtra coram Deo, tantum
Deuc. f. 55y. ſecundúùm diuinam naturam. Ofiander anno 1,49.
II. Vi Homo. §S. 52. Quòd Chriſtus noſtra ſit iuſtitia duntaxat ſecundùm

humanam natuam.
III. Laſtitia Bellarm. 1. 5. de C. c. I. Lombard. 3. d. 10. Stancarus anno yI.
infuſa. §. 53. Quod in Prophetarum & Apoſtolorum dictis (vbi
de iuſtitia fidei agitur) vocabula (IVSTIFICARE, & IV-
STIFICGARI) non ſignificent à peccatis abſoluere, & remis-
ſionem peccatorum conſequi, ſed propter infuſam (per Spi-
ritum ſanctum) charitatem, virtutes & opera, quæ inde pro-
manant, reipſa & reuera iuſtos effli.
WV. Inhabi- S. 54. Fidem non reſpicere tantuùm in obedientiam Chriſti,
tans ut Deus. ſed in diuinam ipſius naturam: quatenus videlicet, ea in no-
p. 59. bis habitet & operetur: & per hanc inhabitationem iuſtitiæ
. diuinæ eſſentialis, noſtra coram Deo peccata tegi. =ð
V. Fides in S. pS. Fidem eſſe talem in obedientiam Chriſti fiduciam,
Lmnpenitente. quæ exiſtere & manere poſſit in eiusmodi homine, qui non
P. i5. 300. 5). verè pœnitentiam agat, qui charitate ſit vacuus, & in pecca-

6730. tis contra conſcientiam perſeueret.

VI. Deus non §S. 56. Non Deum ipſum, ſed dona Dei duntaxat in cre-

in nobu. dentibus habitare.
b · 360, S. 57. Hos errores hisque ſimiles, omnes reiicimus: quia
verbo Dei clariſſimo repugnant. Et per Dei gratiam con-
ſtantes perſeueramus in doctrina ſincera, de iuſtificatione
ſidei coram Deo: vt ea in Auguſtana Confeſſione, eiusque
Apologia perſpicuè propoſita, explicata, & verbo Dei mu-
nita efft.
§. 5§58. Si quis autem copioſiorem huius præcipui articuli
T. Ien. Lat. I. Iuſtificationis (in quo ſalus noſtra vertitur) explicationem
36 n:6“: requirat, eum ad præciarum D. Lutheri commentarium in
an. .1. T,Iv. Ppiſtolum Pauli ad Galatas, ablegamus, quem breuitatis
pr. an. 1534. ſtudio, hoc loco repetitum & confirmatum
. volumus.

DE

— —

667

44. C 4.5. „.
DE BONIS OPERIBVS. 2276r.
g. 1. F. C. Epit. p y0ο.

21sSsIDIVM quoddam ortum eſt “2) inter quosdam l. Origo& Se-
Theologos Auguſtanæ Confeſſionis, de Bonis Ope- ts Quaſtio-
Wribus. Alii enim ⁵) has propoſitiones vſurparunt: nis.
Bona Opera ſunt neceſſaria ad ſalutem: Impoſtbile eßt ſine Bonis 2 Salloan⸗
Operibus ſaluari Nemo vnquam ſine Bonis Operibus eſt ſaluatus. ermine
Atque vt hanc ſententiam tuerentur, attulerunt in medium: 4e Jaſtif.l.4.
quòd à verè credentibus Bona Opera, vt fructus fidei, requi- c, 9.
rantur: & quòd fides ſine charitate mortua ſit: etiamſi cha-
ritas non ſit cauſa noſtræ ſalutis.
2. Alii ) verò hoc dogma impugnarunt, atque docue-
runt: quòd Bona Opera neceſaria quidem ſint: ſed non ad
ſaælutem veruùm propter alias cauſas. Et affirmàrunt paulò
antè recitatas propoſitiones in Eccleſia Dei non eſſe feren- 1.
das: propterea quòd formæ ſanorum verborum & piæ do- 2.
Gtrinæ non ſint conformes: & quòd Papiſtæ cum anteà ſem-
per, tum verò inprimis noſtro ſeculo eas propoſitiones oppo- 3.
