a) à Daventr. quo confitemur duas in Chriſto naturas, videlicet Natu-
So. nandum ram Humanam aſſumtam à Verbo in unitatem Perſonæ
ſecuti, Pupill. Sax. ſuæ. Et quòd idem Chriſtus paſſus ſit ac mortuus, ut re-
c.65, peoo. conciliaret nobis Patrem, & refuſcitatus, ut regnet, juſtifi⸗
cet, & ſanctiſicet credentes, &c. juxta Symbolum Apoſñto-
lorum & Symbolum Nicenum.
A. C. 2. 4. P. 13.

A. S. p. 278. 397. , G
ae t Ain⸗ DE JusTIFICATIONF.
er. B. O. Lib.
Arbitr. NR quarto, quinto, ſexto, & infra in articulo Xx. damnant
Improbatur. Inos a) quod docemus, homines non propter ſua merita,

P bije ſaum. ſed gratis propter Chriſtum conſequi remiſſionem pecca-
p.5. ut Manichæ- torum fide in Chriſtum. Utrumque enim damnant, & quòd
os, Valentinianos negamus homines prepter ſua merin conſequi remiſſio-
b) Bell. d. juſtif. nem peccatorum, & quòd affirmamus, homines fide conſe-
Cath. I. 2. c. 2.4.5. qui remiſſionem peccatorum, & fide in Chriſtum juſtificari.
Beran n ontr. Cum autem in hac controuerſia præcipuus locus do Krinæ
Luth. in Jo, c. 15. 5. Chriſtianæ agitetur, qui rectè intelle tus illuſtrat & ampli-
Nun. 1.7. f. 4. ficat honorem Chriſti, & affert neceſſariam & uberrimam
conſolationem piis conſcientiis, rogamus ut Cæſarea Ma-
jeſtas de rebus tantis clementer nos audiat. Nam adwerſa-
rii, cum neque quid Remiſſo Peccatorum, neque, quid Fides,
neque quid Gmtia, neque quid Jaſtitis ſit, intelligant, miſe-
rè contaminant hunc locum, & obſcurant gloriam &bene-
ficia Chriſti, & eripiunt piis conſcientiis propoſitasin Chri-
ſto conſolationes. Ut autem & confirmare Confeſſionem
noſtram, & diluere ea quæ adverſarii objiciunt poſſimus,
Initio quædam præfanda ſunt, ut fontes utriusque generis
dockrinx, & adverſariorum, & noſtræ cognoſtci poſſint.
S. 2. Univerſa Scriptura in hos duos Iocos præcipuos di-
ſtribui debet, in Legem & Promifiones Aliiès enim Legem
tradit, aliàs tradit Promiſſionem de Chriſto, videlicet, cum
aut promittit Chriſtum venturum eſſe, & pollicetur pro-

4

APOLOG. AR T. IV. DE JUSTIFICATIONEF. 63 Art. IV. De Jußii-
pter eum remiſſionem peccatorum, juſtificationem & vi- Fealione.
tam æternam; aut in Evangelio Chriſtus, poſtquam ap-
paruit, promittit remiſſionem peccatorum, juſtificatio-
nem & vitam æternam. Vocamus autem Legem in hac di-
ſputatione Decalegi græcepta, ubicunque illa in Scripturis
leguntur. De Ceremoniis & Judicialibus legibus Moiſi
in præſentia nihil loquimur.
§. 3. Ex his adverſarii ſumunt Legem a), quia Humana Legs Senſin.

Ratio naturaliter intelligit aliquo modo legem. Habet enim 2) Paventr, 2 .
idem judicium ſcriptum divinitùs in mente, & per legem Fabn f. zn. contr-
quærunt remiſſionem peccatorum & juſtificationem. De- Luth. ad Gal. T. I.
calogus autem requirit non ſolùm externa opera civilia, r en.. 7 7 Ale.
quæ ratio utcunque efficere poteſt: ſed etiam requirit alla 63. le zr t⸗
longè ſupra rationem poſita, ſcilicet, verè timere Deum,
verè diligere Deum, verè invocare Deum, verè ſtatuere,
quòd Deus exaudiat, & expectare auxilium Dei in morte,
in omnibus afflictionibus: denique requirit obedientiam
erga Deum in morte & omnibus afflictionibus, ne has fu-
giamus, aut averſemur, cum Deus imponit.
§F. 4. Hic Scholaſtici b), ſecuti Philoſophos, tantùm be7.
docent jafitiam Rationis, videlicet, Civiha opera, & affingunt eA.
quòd Ratio ſine Spiritu ſancto poſſit diligere Deum ſupra by) e gar Hof-
omnia. Nam donec humanus animus otioſus eſt, nec ſen- meiſt. ap. Fabr. f.
tit iram, aut judicium Dei, fingere poteſt, quòd velit De- 1. Bell. Jud. Mend.
um diligere, quòd velit propter Deum benefacere. Ad hunc enaj Blel l an.
modum docent homines mereri remiſſionem peccatorum, der Sunm. . “
faciendo quodest in ſe, hoc eſt, ſi ratio, dolens de peccato, 3. Th. Henr. Anat.
eliciat actum dilectionis Dei, aut bene operetur propter a. 4. . Andrad.
Deum. Et hæc opinio, quia naturaliter blanditur homini- B In. Orrir c ꝛ91.
bus, peperit & auxit multos cultus in Eccleſia, vota M ona- Trid. & 6. can .
ſtica, abuſus Miſſæ, & ſubinde alii alios cultus atque obſer- 6.7. 9. Bell. d. Ju-
vVationes hac opinione excogitaverunt. Et vt fiduciam ta- Kif. I. 1. c. 21. 18
lium operum alerent atque augerent, affrmaverunt Deum en ng. 4 *
neceſſariò gratiam dare ſic operanti, neceſitate non coa- Hölfn Antimei-
cCctionis, ſed Immutabilitatis. er. d.10. II.
§. 5. In hac opinione multi magni & pernicioſi etrores

gitet prudens Lector; Si hæc eſt juſtiria Cbriſtiana,
tereſt inter Philoſophiam, & Chriſti doctrinam?

ſionem peccatorum & juſtificationem, nihil jam
inter juſtitiam Philofophicam, aut certèe Phariſa
Chriſtianam

ſe gratis accipere remiſſionem peccatorum, & re

64 APOLOG. ART. IV. DE JUSTIFICATIONEFY.
hærent, quos longum eſſet enumerare. Tantùm illud co-

quid in-
Si mere-

mur remiſſionem peccatorum his noſtris actibus elicitis,
quid præſtat Chriſtus? Si juſtificari poſſumus per Ratio-
P. 7i. nem & Opera Rationis, quorſum opus eſt Chriſto autkege-
neratione? Et ex his opinionibus jam eo prolapſa res eſt, ut
multi irrideant nos qui docemus, Aliam juſtitiam præter Pbi-
laſophicam quærendam eſſe. Audivimus quosdam pro con-
cione, ablegato Evangelio, Ariſtotelis Fthica enarrare.
Nec errabant iſti, ſi vera ſunt quæ defendunt Adverſarii.
Nam Ariſtoteles de Moribus civilibus adeò ſcripſit eruditè,
nihil ut de his requirendum ſit ampliàs. Videmus exta-
re libellos, in quibus conferuntur quædam dicta Chriſti,
cum Socratis, Zenonis, & aliorum dictis, quaſi ad hoc ve-
nerit Chriſtus, ut traderet leges quasdam, per quas mere-
remur remiſſionem peccatorum, non acciperemus gratis
propter ipſius merita. Itaque ſi recipimus hic adverſario-
rum doctrinam, quòd mereamur Operibus Rationis remiſ-

intererit
Ucam, &

§. 6. Quanquam adverſarii, ne Chriſtum omninò præ-
tereant, requirunt Notitiam hiſtoriæ de Cbriſto, & tribuunt ei,
Prima Gmtia quòd meruerit nobis dari quendam babitum, ſive ut ipfi vo-
Juid? p-93. 1. cant, primam gratiam quam intelligunt habitum eſſe
inclinantem, ut facilius dilgamus Deum. Exiguum tamen
eſt, quod huic habitui tribuunt, quia fingunt actus volun-
tatis ante habitum illum, & poſt illum habitum ejusdem
ſpeciei eſſe: Fingunt, voluntatem poſſe diligere Deum; ſed
habitus ille tamen extimulat, ut idem faciat libentias. Et
jubent mereri hunc habitum primúm per Pracegentia me-
rita, deinde jubent mereri operibus legis Iacrementum il-
lius habitus, & vitam æternam. Ita ſepeliunt Chriſtum, ne
eo mediatore utantur homines, & propter ipſum ſentiant

concilia-
tlonem,

—

—. —

IV. D E JUSTIFICATIONEN, E65
tionem, ſed ſomnient ſe propria impletione Legis mereri
remisſionem peccatorum, & propria impletione legis co-
ram Deojuſtos reputari: cum tamen legi nunquam ſatis- p. 69. ?8. 90. 91t.
fiat, cum ratio nihil faciat, niſi quædam civilia opera: Inte- 110. 466.
rim neq; timeat Deum, neq; verè credat ſe Deo curæ eſſe.
Et quanquam de habitu illo loquuntur, tamen ſine juſtitia
fidei neq; exiſtere dilectio Dei in hominibus, neq; quid

Ait dilectio Dei intelligi poteſt.

G. 7. Et quòd fingunt a) diſcrimen interaterietum Congrui, Meritum Congrui,
& meritum Condigni Iudunt tantùm, ne videantur apertè . Condigni.
Aaviavigat. Nam ſi Deus necſaris dat gratiam pro merito Bief, 4.
congrui, jam non eſt meritum Congrui, ſed meritum Condi. 5 giel ei
gni. Quanquam quid dicant, non vident. Poſt habitum d. h. I. 7. c. 17.
illum dilectionis fingunt hominem de condigno mereri. Bec. Opuſc. 7. T.
Et tamen jubent dubitare, uerum adfit habitus. Quomodo 1¹ c. 3. n. 2.
igitur ſciunt, utrum de Congruo an de Condigno merean- p. 88. 14. 116.
tur? Sed tota hæc res conficta eſt ab otioſis hominibus, qvi
non norant, quomodo contingat remisſio peccatorum, &
quomodo in judicio Dei, & terroribus conſcientiæ, fiducia
operum nobis excutiatur. Securi hypocritæ ſemper judi-
cant ſe de Condigno mereri, ſive adſit habitus ille, ſive non
adſit, quia naturaliter confidunt homines propria juſti-
tia; ſed conſcientiæ perterrefactæ ambigunt & dubitant,
& ſubinde alia opera quærunt & cumulant, ut acquie-

ſcant. Hæ nunquàm ſentiunt ſe de Condigno mereri, & ru-

unt in deſperationem, niſi audiant præter doctrinam egis,

Evangelium de gratuita remisſione pecatorum, & juſti-

tia fidei. . SS
F. 8. Ita nihil docent adverſarii niſi juſtitiam Rationis

aut certe Legis: in quàm intuentur, ſicut judæi in velatam p. 56. 1 .
Moiſi faciem, & in ſecuris hypocritis, qui putant ſe legi ſa- Ex. 34, 35. 2. Cor.
tisfacere, excitant præſumptionem & inanem fiduciam o- 3‧7 13.
perum, & contemptum gratiæ Chriſti. E contra pavidas
conſcientias adigunt ad deſperationem, quæ operantes
ceum dubitatione, nunquam poſſunt experiri quid ſit Fider,

& quàm ſit efficax: ita ad extremum penitùs deſperant.
. E Nos

66 . IV. DE JUSTIFICATITONE.
G. 9. Nos autem de juſtitia rationis ſic ſentimus, quod
p. 13. 67. Deus requirat eam, & quòd propter mandatum bei neces-
ſariò ſint facienda honeſta opera quæ Decalogus præcipit,
* Gal. 3, 24. Juxta illud: Lex eſt pædagegus. Item: Lex eſt injuftts poſita.
t1. Tim. 1, 9. Vult enim Deus coherceri carnales illa civili diſciplina; Et
ad hanc conſervandam dedit leges, literas, doctrinam, ma-
p. 17. 55. 195. 644, giſtratus, pœnas. Et poteſt hanc juſtitiam utcunqueRatio
335. ſuis viribus efficere, quanquam ſæpè vincitur imbecillitate
p. 35. 61. 196, naturali, & impellente diabolo ad manifeſta flagitia. Qan-
quam autem huic juſtitiæ Rationis libenter tribuimus fſuus
laudes: nullum enim majus bonum habet hæc natura co-
Eth. Nicom. L 5. rupta: Et rectè inquit Ariſtoteles, neg, Heſperum, neé; Lucife-:
c.z. rnutm formoſiorem eſſe juſtitia? ac Deus etlam ornat eam cor-
p. 669. pofalibus præmis: tamen non debet cum contumelia
Chriſti laudari.

p. 561. Falſum enim, quoòd per opera noſtra mereamur remis-
ſionem peccatorum.
Falſum eſt & hoc, quòd homines reputentur eſſe juſti
coram Deo, propter juſtitiam Rationis.
Falſum eſt & hoc, quòd Ratio proprüs Viribus posſit
Deum ſupra omnia diligere, & legem Dei facere, videlicet
verè timere Deum, verè ſtatuere, quòd Deus exaudiat, vel-
le obedire Deo in morte, & aliis ordinationibus Dei; Non
concupiſcere aliena &c. etſi civilia opera efficere Ratio po-
teſt.
Falſum eſt & hoc, & contumelioſumin Chriſtum, quod
non peccent homines facientes præcepta Dei ſine Gratia.
G. 10. Hujus noſtræ ſententiæ teſtimonia habemus, non
ſolùm ex Scripturis, ſed etiam ex Patribus. Nam Auguſti-
nus copioſisſimè diſputat contra Pelagianos, Gratiam non
dari propter merita noſira. Et L. de Natura & Gratia L. inquit:
Si poſibilitas naturalis per liberum arbitrium, & ad cogno-
ſcendum quomodo vivere debeat, & ad bene vivendum ſuf-
Ficit, ſibi ergò Cbriſtus gratis mortuus eſt. Ergo evacua-
tum eſt ſceandalum erucis, Cur son etiam ego bic excla-
“W mem 5

1
cet
el⸗
vo
.

d.
10 1
ſt⸗

01

nvo: Evatuati eſtis à Chriſto qui in natura juſtiſiramini, Gal. F, 4.

teor Chriſtus eſt, ad juſtitiam emni eredent’, Et Jobannis 5.36., 1 39. Rom. 10, 4.

enum Dei. Quòd ſi opus eſt renaſci per Spiritum Sanctum,

gem, Rom. 3, 23. Omnes carent Gloria Dei. id eſt, carent fapi-

jiri legi Dei, certè peccat, etiamſi egregia facta, & digna

lit:

.

44

ſine Spiritu ſan to, aut ſecurus contemnitjudicium Dei, p. 62,

IV. DE JusSsTIFTICATIONY. 67
mem à Imò exelamabo & ifßos increpabo delore Chrifßia.

gratia excidiſtii. Ignorantes enim juſtitiam Dei, & veſtram
volentes conſtieuere, juſtitiz Dei non eſtis ſubjecti. Sicut
enim finis legis, ita etiam naturæz humanæ vitioſæ Salva- Matth. 5I7. Aét.

Si vos filius liberaverit, verò liberi eriti. Non igitur poſſumus Gal 3 13. c. 4, 5

per Rationem liberari à peccatis, & mereri remisſionem
peccatorum. Et Johannis tertio, 3. ſerlptum eſt: Nifi quis
renatas fuerit ex Aqua & è Spiritu, non poteſt introire in re-

Juſtitia Rationis non juſtificat nos coram Deo, non facit le-

entia & juſtitia Dei, quæ Deum agnoſcit & glorificat. Item
Roma. 5, 7. Senſus carnis inimicitia eſt adverſus Deum. Legi
enim Dei non eſt ſubjectus , acr ne poteſt quidem ei ſubjici.
Qui autem in carne ſunt, Deo placere non poſſunt. Hæc adeò
ſunt aperta teſtimonia, at non deſiderent aeutum intelle-
Rorem, ſed attentum auditorem, ut Auguſtini verbis
utamur, quibus ille in eadem cauſa uſus eſt. Si Senſus car- Rom, e. &, „
nis eſt Inimicitia adverſus Deum, certè Caro non diligit DBeum.“
Si non poteſt legi Dei ſabjici, non poteſt Deum diligere. Si
ſenſus carnis eſt inimicitia adverſus Deum , peccat caro, et-
iam cum externa civilia opera facimus. Si non poteſt ſub-

laude juxta humanum judicium habet. Adverſarii intuen- Negat. Th. Hent.
tur præcepta Secunde tabulæ, quæ juſtitiam civilem conti- Anat. a. 69.
nent, quàâm intelligit Ratio. Hac contenti putant ſe Legi 1. “
Dei ſatisfacere. Interim Primam tabulam non vident, qvæ d. N.
præcipit, ut diligamus Deum, ut verè ſtatuamus, quod
Deus iraſcatur peccato, ut verè timeamus Deum, ut verè
ſtatuamus, quòd Deus exaudiat. At humanus animus

aut in pœna fugit & odit judicantem Deum. Itaq; non ob-
temperat Primæ tabulæ. Cum igitur hæreant in natura ho-
minis contemptus Dei, dubitatio de verbo Dei, de minis, &
E 2 promis-

Rom. 14, 15.

68 IV. DE JUSTIFICATIO NE.
promisſionibus, verè peccant homines, etiam cum honeſta
opera faciunt ſine Spiritu ſancto, quia faciunt ea impio
corde, juxta illud: Quicquid non eſt ex fide, peccatum eſt. Ta-
les enim operantur cum contemptu Dei, ſicut Epicurus
non ſentit ſe Deo curæ eſſſe, reſpici, aut exaudiri à Deo. Hic
contemptus vitiat opera in ſpeciem honeſta, quia Deus ju-

dicat corda.

b. 154.

Pp. 67.

Rom. 4, 15.

Rom. 4, 23. Gal. 2,
2⁰. Eph. 5, 15 „ I.
Tim. 26. Tit. 2,14.
1. Pet. 3, 21. C. 4, 1.
Chemn. LL. P. 3.
P 193.

G. II. Poſtremè, hoc imprudentisſimè ſcribitur ab Adver-
ſariis, quòd homines rei æternæ iræ, mereantur remisſio-
nem peccatorum per alfftum elicitum dilections, cum impoſſi-
bile ſit diligere Deum, niſi prius fide apprehendatur remis-
ſio peccatorum. Non enim poteſt cor, verè ſentiens Deum
iraſci, diligere Deum, niſi oſtendatur placatus. Donec ter-
ret & videtur nos abjicere in æternam mortem, non poteſt
ſe erigere natura humana, ut diligat iratum, judicantem &

punientem. Facilè eſt otioſis fingere iſta ſomnia de dile-

ctione, quòd reus peccati mortalis posſit Deum diligere

ſuper omnia, quia non ſentiunt, quid ſit lra aut Judicium
Dei. At in agone conſcientiæ & in acie experitur confſci-

entia vanitatem illarum ſpeculationum philoſophicarum.

Paulus ait: Lex iram operatur. Non dicit per legem mereri
homines remisſionem peccatorum. Lex enim ſemper

accuſat conſcientias, & perterrefacit. Non igitur juſti-

ficat, quia conſcientia perterrefacta lege fugit judicium
Dei. Errant igitur, qui per legem, per opera ſua mereri

ſe remiſſionem peccatorum confidunt. Hæc de Juſtitia ra-

tionis, autlegis, quàm adverſarii docent, ſatis ſit dixiſſe.
Nam paulô poſt cum noſtram ſententiam de juſtitia fidei
dicemus, res ipſa coget plura teſtimonia ponere, quæ etiam
proderunt ad illos errores Adverſariorum, quos hactenus

recenſuimus, evertendos.

F. 1ꝛ. Quia igitur non poſſunt homines viribus ſuis legem

Dei facere, & omnes ſunt ſub peccato, & rei æternæ iræ ac

mortis: Ildeò non poſſumus per Legem à peccato liberari, ac
juſtificari; ſed data eſt promisſio remisſionis peccatorum &
juſtificationis propter Chriſtum, qui datus eſt pro nobis, ut

ſatis-

IV. DE IUSTIFICATIONE, 69*
ſatisfaceret pro peccatis mundi, & poſitus eſt Mediator Jo. 1, 29. Rom. 3
ac propitiator. Et hæc promisſio non habet conditionem 25. 1. Tim. 2, 5.
meritorum noſtrorum, ſed gratis offert remisſionem pec- 1. Jo. 2, 2.
catorum & juſtificationem: ſicut Paulus ait: Si eæ ope- Rom. 11, 6.
ribus, jam non ex gratia. Et alibi; Zuſßtitia Dei jam maniſe: c. 3, 2l.
ſatar ſine lege, id eſt, gratis offertur remisſio peccatorum.
Nec pendet reconciliatio ex noſtris meritis. Quoòd
ſt ex noſtris meritis penderet remisſio peccatorum, & re-
conciliatio eſſet ex Lege, eſſet inutilis. Quia enim Legem P. 54. 109, u6.
non fäcimus, ſequeretur etiam promisſionem reconcilia-
tionis nunquam nobis contingere. Sic argumentatur Pau-
lus Rom. 4, 14. Si ex lege eſſet hæreditas, inanis eſſet Fides, &
abolita promisſio. Si enim promisſio requireret conditio-
nem meritorum noſtrorum, ac Legem, cum Legem
nunquam faciamus, ſequeretur Promisſionem inuti-
lem eſſe. = .
§. 13, Cum autem juſtificatio contingat per gratuitam
promisſionem, ſequitur, quòd non posſimus nos ipfſi juſti-
ficare, alioqui quorſum opus eratpromittere? Cumq; pro-
misſio non posſit accipi niſi fide, Evangelium, quòd eſt pro- p. 149.
priè Promisſio Remisſionis peccatorum & Juſtificationis
propter Chriſtum, prædicat juſtitiam fidei in Chriſtum,
qvam non docet L ex, neq; hæc eſt juſtitia Legis. Lex enim
requirit à nobis opera noſtra, & perfectionem noſtram; Sed
promisſio offert nobis, oppresſis peccato & morte, gratis
reconciliationem propter Chriſtum, quæ accipitur, non o⸗
peribus, ſed ſola fide. Hæc fides non affert ad Deum fiduci-
am propriorum meritorum, ſed tantùm fiduciam promis-
ſionis, ſeu promiſſæ miſcricordiæ in Chriſto. Hæc igitur
fides Seciala, qua credit unusquisq; ili remitti peccata pro- p. 76. 33. 151. 181.
pter Chriſtum, & Deum placatum & propitium eſſe pro-
prer Chriſtum, confequitur remisſionem peccatorum, &
Juſtificat nos, & quia in pœnitentia, hoc eſt, in terroribus
conſolatur & erigit corda, & regenerat nos, & affert Spiri-
tum ſanctum, ut deinde legem Dei facere posſimus, vide-
licet, diligere Deum, verè timere Deum, verè ſtatuere; quod
E 3 Deus

7⁰ IV. DE JIUSTIFICATIO NE.

Deus exaudiat; Obedire Deo in omnibus afflictionibus,

mortificat concupiſcentiam &c.

G. 14. Ita fides, quæ gratis acci

iræ Dei, non opponit noſtra merita, aut diletionem no-
ſtram: quæ fides eſt vera Cognitio Chrſti, & utitur benefi-
ciis Chriſti, & regenerat corda, & præcedit Legis impletio-
nem. Et de hacFide nulla ſyllaba extat in doctrina Adverfa-

riorum noſtrorum. Proinde reprehendimus adverſarios,

P. 63. quòôd tantùm tradunt Juſtitiam Legis, non tradunt juſti-
tiam Evangelii, quod prædicat juſtitiam fidei in Chriſtum.

**5. Quid ſit Fides Juſtificans.

(Dverſarii «) finguntFidem tantùm eſſe notitiam hiſto-

Fides quid.

p. 64. 74. 7 RE— . . .
4) Bell. d. Juſt. 1. riæ, ideoq; docent eam cum peccato mortali poſſe exi-

c. 4. ſeq. Gerh. t. ſtere. ⁶) Nihiligitur loquntur deFide, qua Paulus toties di-
3. §. 71. Conf. cĩt homines juſtiſicari, quia qui reputantur juſti coram Deo,

.„ P. 3‧* 1. * Ce. . . 5 . . . .
gatte l. * non verſantur in peccato mortali. Sed illa fides quæ juſti-

³⁶) Syn. Trid. S8. 6. ficat, non eſt tantùm notitia hiſtoriæ, ſed eſt Mintiri pro-
c. 15. Bell. d, h. r. misſioni Dei. c) in qua gratis propter Chriſtum offertur re-

I. 1. c. 14. . misſio peccatorum & juſtificatio. Et ne quis ſuſpicetur,
tantùm notitiam eſſe, addemus amplius, efſt velle & accipe-
p. 10. 10. b. 557. e oblatam promisſionem remisſionis peccatorum, & juſtißca-

c) Chem. LL. t. 2
p. 679.
669. tionu. . .
G. 16. Ac facilè poteſt cerni diſcrimen inter hancFidem, &

inter juſtitiam Legis. Fides eſt Aarοοαιâα quæ accipit à Deo ob-

. lata beneficia, uſtitia Legu eſt argi—ι quæ offert Deo no-

ſtra merita. Fide ſic vult coli Deus, ut ab ipſo accipiamus

ea quæ promittit & offert.

g. 17. Quòd autem fides ſignificet non tantum hiſtoriæ

5. 78. 156. notitiam, ſed illam fidem, quæ aſſentitur promisſioni, aper-

„ann.4 16 tè teſtatur Paulus, qui ait, qaſtitiam ideò ex fide eſſe at ſit ſir-
19, 181.184. . . .
niſi fide. Quare inter ſe correlativè comparat & connectit

promis-

pit remisſionem peccato-
rum, quia opponit mediatorem & propitiatorem Chriſtum

ma promiſſo. Sentit enim promisſionem non poſſe accipi

IV. DE JusTIFICATIONE. 71

promisſionem & fidem. Quanquam facilè erit judicare,

quid ſit fides, ſi Syml olum conſideremus, ubi certè ponitur
hic articulus, Kemitſionem peccatorum. Itaq; non ſatis eſt
credere, quòd Chriſtus natus, paſſus, reſuſcitatus ſit, niſi
addimus & hunc articulum, qui eſt cauſa finalis hiſtoriæ,
Remisſionem pecratorum. Ad hunc articulum referri cætera
oportet, quòd videlicet propter Chriſtum, non propter
noſtra merita, donetur nobis Remisſio peccatorum. Quid
enim opus erat Chriſtum dare pro peccatis noſtris, ſi no-
ſtra merita pro peccatis noſtris poſſunt ſatisfacere?

p. 64.

§. 18. Quoties igitur de Fide juſtificante loquimur, ſcien- Objeca.

dum eſt hæc tria objecta concurrere, Promisßionem, & qui-

tiationem. Promiiſio accipitur fide, Gratuitum excludit noſtra
merita, & ſignificat tantùm per miſericordiam offerri be-
neficium. Cbriſti merita ſunt pretium, quia oportet eſſe a-
liquam certam propitiationem pro peccatis noſtris. Scri-
ptura crebrò miſericordiam implorat: Et ſancti Patres ſæ-
pè dicunt, nos per miſericordiam ſalvari. Quoties ĩgitur fit
mentio miſericordiæ, ſciendum eſt, quòd fides ibi requira-
tur; quæ promisſionem miſericordiæ accipit. Et rurſus
qvoties nos deſide loquimur, intelligi volumus objectum, ſci-
licet miſericordiam promiſſam. Nam fides non ideò juſti-

ficat, aut ſalvat, quia ipſa ſit opus per ſeſe dignum, ſed tan-

tùm quia accipit miſericordiam promiſſam. P
§. 19. Et hic cultus, hæc Aaroιαοιοα in Prophetis & Pſalmis
pasſim præcipuè laudatur, cum tamentlex non doceat gra⸗
tuitam remisſionem peccatorum. Sed batres norant pro-
misſionem de Chriſto, quòd Deus propter Chriſtum vellet
remittere peccata. Igitur cum intelligerent Chriſtum fore
pretium pro noſtris peccatis, ſciebant opera noſtra non es-
ſe ꝓretium rei tantæ. Ideò gratuitam miſericordiam & re-

vo Teſtamento. Huc pertinent illæ crebræ repetitiones mi-

Chemn. LL. P- Z⸗

dem gratuitam, & Merita Chriſt, tanquam pretium, & Propi- k. 6 0.

p. 78.

miſſionem peccatorum fide accipiebant, ſicut ſancti in No- Act. 10,4. c. 15,10,

P- 7 3. 237.

ſericordiæ & fidei in Pſalmis & Prophetis, ut hic: Si iniquitates . 30, 3 43 1*
olſervareri, Domine, Domine quis ſuſtinebit? Hic confitetur

E 4 pecca-

Gen. 15, 8.

Rom. 4, 4.
Pe 79

Rom. 7, 18; 13.

Gal. 5, 17.

Gen. 15, 2.

72 IV. DE JuSTIFICATIONE.
peccata, nec allegat merita ſua. Addit: Quia dpud te
propitiatio eſt. Hic erigit ſe fiducia miſericordiæ Dei. Et
citat promisſionem: Suſtinet anima mea in Verbo ejus. Syera-
vit anima mea in Domino, id eſt, quia promiſiſti remisſio-
nem peccatorum, hac tua promisſione ſuſtentor. Et
Paulus citat de Abraham : Credidu Abrabam Deo, & re-
putatum eſt ei ad juſtitiam, hoc eſt, Abraham ſenſit ſe
habere Deum propitium, tantùm propter ipſius promis-
ſionem. Aſſenſus eſt promisſioni Dei, nec paſſus eſt ſe ab
ea abſtrahi, etiamſi videbat ſe immundum atq; indignum
eſſe. Sentiebat Deum præſtare promiſſum propter verita-
tem ſuam, non propter opera aut merita noſtra. Nec pos-
ſunt acquieſcere perterrefacta corda, ſi ſentire debent, ſe
propter opera propria, aut propriam dileétionem, aut Le-
gis impletionem placere, quia hæret in carne peccatum,
quod ſemper accuſat nos. Tunc autem acquieſcunt corda,
quando in illis terroribus ſtatuunt, nos ideò placere Deo,
quia promiſit, & Deum præſtare promiſſum propter ſuam
veritatem, non propter dignitatem noſtram. Ita Abraham
audivit hanc vocem: Noli timere, Ego enim ſum protector
tuus &. Hic erexit ſe, & ſenſit Deum ſibi propitium es-
ſe, non quia ipſe meritus eſſet; Sed quia neceſſe eſſet Dei
promisſionem veram judicari. Hæc igitur fides imputatar
ei pro juſtitia, hoc eſt, quia aſſentitur promisſioni, & acci-
pit oblatam reconciliationem, jam verè eſt juſtus & ac-

Rom. 4, 13 24. ceptus Deo, non propter dignitatem ſfuam, ſed quia gra-

tuitam promisſionem Dei accipit. Non fruſtra placuit Pau-
lo hoc teſtimonium Geneſis. Videmus quomodò exagge-
rat, quàm diligenter in eo commoratur, quia videbat natu-
ram Fidei in hoc loco facilè perfpici poſſe: Videbat diſertè
addi teſtimonium de Imputatione juſtitivz. Videbat adi-
mi operibus laudem promerendæ juſtificationis & pacan-
dæ conſcientiæ. Cum Abraham ideò pronuncietur juſtus,
quia aſſentitur promisſioni, & accipit oblatam reconcilia-
tionem, non opponit iræ Dei merita aut opera. Quare-⸗
hic locus diligenter conſideratus, copiosè de tota re pias
J mentes

es

IV. DE JUSTIFICATIONE. 73
mentes docere poterit, qui quidem ita intelligi poterit, ſi
proponant eum ſibi perterrefactæ mentes, & ſtatuant, ad
eundem modum ſe debere aſſentiri gratuitæ promisſioni.
Neq; enim poſſunt aliter acquieſcere, niſi quia promiſe-
rit; non, quia noſtra natura, vita & opera digna ſint.
g. 20. Itaq; & Patres juſtificabantur, non per Legem, ſed
per promisſionem, & fidem. Ac mirum eſt Adverſarios n. 7. 4. 15, 10.
adeò extenuare Fidem, cum videant ubiq; pro præcipuo 21 4 1.
cultu laudari, ut Pſ. 49, 1y. Inpoca me in die tribulationis, G& eri-
piam te. Ita vult innoteſcere Deus, ita vult ſe coli, ut ab ipſo
accipiamus beneficia, & quidem accipiamus propteripſius
miſericordiam, non propter merita noſtra. Hæc eſt amplis-
ſima conſolatio in omnibus afflictionibus. Et hujusmodi“
conſolationes abolent Adverſarii cum fidem extenuant &
vituperant, & tantùm docent homines per opera & merita
cum Deo & agere.

⁶**. Quôd Sola Fidesin Chriſtum “* 6α²
juſtificet.

PkRimäm, ne quis putet nos de otioſa notitia Hiſtoriæ?
loqui, dicendum eſt Quomodò contingat fides 7 Po-
ſtea oſtendemus & quòd juſtificet, & quomodò hoc intel-
ligi debat, & diluemus ea quæ Adverſarii objiciunt. Chri-
ſtus Lucæ ultimo 4, 6. jubet prædicare pœnitentiam in nomine
Iuao, & remisfionem peccatorum. Evangelium („Senim arguit g„m. , 3u. Bph.
omnes homines, quòd ſint ſub peccato, quòd omnes ſint 2, z.
rei æternæ iræ ac mortis, & offert propter Chriſtũ remisſio- p. 73. 144. 56 5.
nem peccatorũ, & juſtificationem, quæ fide accipitur. Præ- HH .
dicatio Pœnitentiæ, quæ arguit nos, perterrefacit conſcien- G Eid . P54.
tias veris & ſeriis terroribus. In his corda rurſus debent Decl. 676.
concipere conſolationẽ. Id fit, ſi credant promisſioni Chri-
ſti, quòd propter ipſum habeamus remisſionem peccato-
rum. Hæc fides, in illis pavoribus erigens & conſolans, acci-
pit remisſionem peccatorũ, juſtificat, & vivificat. Nam illa
e E 5 conſo-

„ IV. DE JUSTIFICATIONE.
conſolatio eſt nova & ſpiritualis vita. Hæc plana & per-
ſpicua ſunt, & à piis intelligi poſſunt, & habent Eccleſiæ
teſtimonia. Adverſarii nusquam poſſunt dicere, Quomoaò
detur Spiritus ſanctuu. Fingunt Sacramenta conferre Spiri-
tum ſanétum ex opere operato, ſine bono motu accipien-
tis, quaſi verò otioſa res ſit donatio Spiritus ſancti.
§. 22. Cum autem de tali fide loquamur, quæ non eſt o-
p. 669. tioſa cogitatio, ſed quæ à morte liberat, & novam vitam in
cordibus parit, & eſt opus Spiritus ſancti, non ſtat cum
Mat. 7. pecato mortali; Sed tantiſper dum adeſt bonos fructus pa-
rit, ut poſtea dicemus. Quid poteſt dici de converſione im-
pii ſeu de modo regenerationis, ſimplicius & clarius? Pro-
ferant unum commentarium in Sententias, ex tanto Scripto-
rum agmine, qui de Modo Regenerationis dixerit. Cum lo-
quuntur de habitu dilectionis, ingunt, homines Spiritum
ſanctum per opera mereri, non docent per VYerbum accipi,
ſicut & hoc tempore Anabaptiſtæ docent. At cum Deo
non poteſt agi, Deus non poteſt apprehendi, niſi per Ver-
Rom. 1, 16. bum. Ideò juſtificatio fit per Verbum, ſicut Paulus inquit:
c. 10. 17. Epangelium eſt potentia Dei ad ſalutem omni credenti. Item, Fides
eſt ex auditu. Et vel hinc argumentum ſumi poteſt, quod
p. 146. 642. 661. fides Juſtificet, quia ſi tantùm fit juſtificatio per Yerbum, &
Verbum tantùm fide apprehenditur, ſequitur quòd fides
P. 62. 69. 73. di. zuſtificet. Sed ſunt aliæ majores rationes. Hæc diximus
22. 531.654. 639. hactenus, ut Modam Regenerationi oſtenderemus, & ut intel-
ligi poſſet, qualis ſit fides, de qua loquimur.
EFides an juſtifictt. JG. 23. Nunc oſtendemus, quò1ſides uſtiſicet. Ubi primuùm
hoc monendi ſuntlectores, quòd, ſicut neceſſe eſt hanc
u. Tim. 2, „ ſententiam tueri, quòd Chriſtus ſit Mediator, ita neceſſe ſit
br. 8,7. C. 11, defendere quòd fides juſtificet. Quomodò enim erit Chri-
Credere quid? ſtus mediator, ſi in juſtificatione non utimur eo mediatore,
— ſi non ſentimus, quòd propter ipſum juſti reputemur? Id
P: 146. autem eſt Credere, confidere meritis Chriſti, quòd propter
ipſum certò velit nobis Deus placatus eſſe. Item, ſicut o-
portet defendere, quòd præter legem, neceſſaria ſit pro-
misſio Chriſti, ita neceſſe eſt defendere, quod fides irſtinret
. „ 4 ex

IV. DE JUSTIFICATIONE. 75
Lex enim non docet gratuitam remisſionem peccatorum. p. 8). 86.
Lex non poteſt fieri, niſi prius accepto Spiritu ſanéto. Ne-
ceſſe eſt igitur defendere quòd promisſio Chriſti neceſſaria P 6. is4 106. 11
ſit. At hæc non poteſt accipi niſi fide. Itaque qui negant ¹
fidem juſtificare, nihil niſi Legem, abolito Evangelio & a-
bolito Chriſto, docent.
§.24. Sed nonnulli fortasſis, cum dicitur, quòd fides ju- An,ut Printipiumi
ſtificet, intelligunt de Principio, quòd fides ſitlnitium juſtifi- P 663.
cationis, ſeu præparatio ad juſtificationem, ita ut non ſit
ipſa fides illud quo accepti ſumus Deo, ſed opera quæ ſe-
quuntur. Et ſomniant, ſidem ideò valdè laudari, quia ſit
Frincipium. Magna enim vis eſt principii, ut vulgo dicunt,
2 uRαuαω τανιτπο, ut ſi quis dicat, quoòd Grammatica effi-
ciat omnium artium doctores,; quia Præparet ad alias artes,
etiam ſi ſua quenq; ars verè artificem efficit. Non ſic de
fide ſentimus, ſed hoc defendimus, quòd propriè ac verè
ipſa fide propter Chriſtum juſti reputemur, ſeu accepti qufifcari quia?
Deo ſimus. Et quia Jafißcari ſignificat ex injuſtis juſtos p. ,6. 106. 114.557.
effici, ſeu regenerari, ſignĩficat & uſtos pronunciari ſeu repa- 651.
ari. Utroq; enim modo loquitur Scriptura. Ideò primuûm Solan'Fides ju-
volumus hoc oſtendere, quòd ſola fides eæ injaßto juſtum efi. Kiſicet?
ci, hoc eſt, accipiat remisſionem peccatorum. P. z 16274,605,
§. 25. Offendit quosdam particula Salz, cum & Paulus di- Rär 3, 28.
cat, Arbitramur hominem juſtißicari fide, non e& operibus. Item, Luth. t. 5. J. 140.
Epbeſios e. 2, 5. Dei donum eſt, non ex vobis, neg, ex operibus, ſeq.
ve quis glorietur. Item Roma. c. 3, 25. Gratis juſtifcari. P- 512. 661. 672.

Si diſplicet excluſiva, Sola, tollant etiam ex Paulo, illas ex- A Pfn. d. Juſt. d

II. C. I. ar. I. F. 10.
cluſivas, Gratis, Non ex operibas, Donum ſt & . Nam hæ d. 12. c. 3. aph. 3.

quoq; ſunt Excluſivæ. Excludimus autem Oyinionem meritir S. 23. Hülſ. farm-
non excludimus Verbum aut Sacramenta, ut calumnian- Eauli Jac. d. 13.
turAdverſarii. Diximus enim ſupra, fidem ex Verbo con- 660 7
cipi: Ac multò maximè ornamus miniſterium Verbi. Di- n. j.
lectio etiam & opera ſequi fidem debent: quare non ſic ex- p. 13. 74. 83. 97.
cluduntur, ne ſequantur, ſed fiducia meriti dilectionis aut 107. 318. 5591
oberum in juſtiſicatione excluditur. Idque perſpicuè o-

Quoôd

ſtendemus.

76 IV. DE JUSTIFTICATIONE.
§. 26.

Quòd Remisſionem Peccatorum
ſola fide in Chriſtum conſequamur.

. dell! “ 4. Ateri etiam Adverſarios 4) exiſtimamus, quòdin Juſtifi-
negit. catione primum neceſſaria ſit Remiſſio peccatorum. O-
p. 69. 5v. Imnnes enim ſub peccato ſumus. Quare ſic argumentamur:
1. Conſequi remisſionem peccatorum, eſt juſtificari, juxta
illud: Beati quorum remiſſæ ſunt iniquit ates. Pſ. 32, 1. Rom. 4,7.
Sola fide in Chriſtum, non per dilectionem, non propter
dile tionem aut opera, conſequimur remisſionem pecca-
torum, etſi dilectio ſequitur fidem.
p. 19. 43. 76. 92. Igitur ſola fide juſtificamur, intelligendo Jaſtificationem,
108½. 246. 264. 267. eX injuſto juſtum effici, ſeu regenerari. L
22. Minor ita facilè poterit declarari, ſi ſciamus, Quomods fiat
remisſio peccatorum. Adverſarii frigidisſime diſputant: U-
trum ſint una mutatio remisſio petcatorum, & inſ uſio gratiaæ?
Otioſi homines quid dicerent non habebant. In Remis-
ſione peccatorum oportet in cordibus vinci terrores pec-
Pb. 172. cati/ & mortis æternæ: Sicut Paulus teſtatur l. Corinth. 15, F6.
Aculeus morti pescatum eſt. Potentia verò peccati Lex. Gratia
autem Deo, qui dat nobis victoriam per Dominum noſtrum Jeſum
Cbriſtum, id eſt, peccatum perterrefacit conſcientias: Id fit
per Legem, quæ oſtendit iram Dei adverſus peceatum: ſed
vincimus per Chriſtum. Quomodo? Fide, cum erigimus
nos fiducia promiſſæ miſericordiæ propter Chriſtum
Sic igitur probamus Minorem. Ira Dei non poteſt pla-
cCari, ſi opponamus noſtra opera, quia Chriſtus propoſitus
eſt Propitiator, ut propter ipſum fiat nobis placatus bater.
Rom. 3, 25. Chriſtus autem non apprehenditur tanquam Mediator,
p. 114. 151. 278. niſi Fide. Igitur ſola fide conſequimur remisſionem pecca-
* torum, cum erigimus corda fiducia miſericordiæ propter
Chriſtum promiiiæ.

Bph. 2, 11.198. G 27. Item, Paulus Roma. e,y. ait: Per ipfum habemm ateetr-

Ebr. 4, 16. c. 10,22. ſum ad Patrem, & adcdit, per figem. Sic ĩgitur reconciliamur Pa-
P. 92. 93. Renn . tri, &

ſenſum omnium Prophetarum.

IV. DE JUSTITIGATION.
tri, & accipimus remisſionem peccatorum, quandò erigi-
mur fiducia promiſſæ miſericordiæ propter Chriſtum. Ad-
