candæ ſunt, ut haſce imis ſenſibus reconditas tandem me-

mori mente teneant.

PRIMI PREÆCEPTI Ab-
PENDICIS EXPOSITIO.

Via ego ſum Dominus Deus tuus fortis Zelotes, vi-
QLanes iniquitatem patrum in filios in tertiam &
quartam generationem corum, qui me oderunt, & fa-
ciens miſericordiam in millia his, qui diligunt me, & cu.
ſtodiunt præcepta mea, Ex. 20, 5.

2

. Vanquam vero hæc verba communiter ad omnia
præcepta referenda ſunt (ut infra audiemus) ea ta-
mer huic præcepto, quod aliorum omnium caput eſt,
peculiariter ad jecta ſunt, propterea, quod per magni ad-
modum referat, hominem reètum habere caput. Salvis
enim rebus capitis, reliquam etiam vitam bene ſe habere
neceſſe eſt, & contra. Jam verò ex his verbis perdiſce,
quam implacabiliter Deus iraſcatur iis, qui rei cuipiam ex-
tra ipſum confidunt: Et contra, quanta clementia & miſeri-
cordia eos proſequatur, qui ei ſoli toto corde fidunt &
credunt: adeò, ut iracundia fſua nullum finem faciat ſævi.
endi in tertiam & quartam generationem. & rurſum, ut ſua
clementia multis millibus benefacere non definat: Ne
tam fecuro ambulemus animo, nullam noſtri aut harum
rerum rationem habentes, quemadmodum impiailla pla-
neq; ferina corda cogitare confveverunt, non ita multum
referre, qua ratione vixerint. Ejusmodi Deus eſt, qui,
ſi ab eo diſcedatur, inultum id non patitur, neq; modum
— aut

Præcept. I.

tiones & pro-
miſſiones addi-
tæ primo præ-

P· 349. 461.

Comminatio,

Præcept. I.

Peena non ſer-
vantium pri-
mum præce-
ptum.

Cur Deus
pœnas differat.

Qui me ode-

runt.

396 CATECHISM⸗IuS

aut finem iraſcendi ſtatuit, in quartam usg; generationem, do-

nec omnes funditus extirpentur. Quamobrem vult eſſe
formidini, non contemptui aut ludibrio.
F. 2. Hoc ipſum multis etiam hiſtoriis & illis memorabi-
libus abundè teſtatum fecit, cu jus rei nobis paſſim Scriptu-
ra facit indicium, atq; etiamnum idipſum indies ſingulos
quotidianis experimentis veriſſimum eſſe diſcimus. Siqui-
dem jam inde ab initio omnium idololatriam crudeliter
extirpavit, hu jusq; gratia cum gentes, tum judæos, ſicut
adhuc hodie omnem falſum Dei cultum, inclementer per-
didit, ut planè omnibus in ea permanentibus ſuccumben-
dum ſit. Quocirca, tametſi tam feroces & potentes inve-
niantur Sardanapali & Phalarides, qui ipſos Perſas divitiis
ſuperant, quibus ſecurè freti parum curant, iraſcaturne
an arrideat Deus, ut qui iram ejus ſuſtinere ſe poſſe con-
fidant, neq; tamen perniciem effugient, ſed dicto citius &
præter omnium expectationem cum tota ſua pompa, cui
fidebant perperam, peſſum ibunt, velut omnes cæteros
crudeliter periiſſe videmus, qui majori freti potentia, in
utramvis, quod ajunt, aurem dormiebant.
§. 3. Et ob hos ipſos duros & præfractos homines, qui exi-
ſtimant Deum, quia ad tempus connivet, eosꝗ; ſecure ſua
potentia frui permittit, vel ignarum plane eſſe iſtarum re-
rum, vel earum cura non affici, tanta neceſſario utitur ple-
ctendi ſævitia, ut neq; natorum natos oblivioni poſſit trade-
re, ut quisq; hæc repetens animo, tantam animi ſecurita-
tem & contemptum emendet, & videat Deum non jocari.
Nam illi ipſi ſunt, quos putat & perſtringit, ita inquiens:
Qui me oderunt, hoc eſt, qui propria freti fiducia inſolenter
intumeſcunt atque ferociunt, qui quicquid pro concione
illis dicatur, audire recuſant, qui correpti, ut priusquam
obruantur ſupplicio, flagitioſam vitam emendent, in fu-
rorem ac rabiem vertuntur, ut ita omnibus modis iram
Dei egregie promereantur. Quemadmodum hodie hujus
rei certisſimum documentum, in Epiſcopis & Principibus
noſtris experimur.
H. 4. Por-

— — — — r—=

r eee e — — — ——

n

–.— —

MAIOR. 397 App. Præc.
G. 4. Porrô autem quanto atrociores & terribiliores hæ Promisfio.
ſunt comminationes, tanto potentior & promisſfionis con-
ſolatio, nempè quod Deus iis, qui ſemet ei totos omnitra-
dunt fiducia, miſericordiam ſuam eſtenſurus ſit, hoc eſt,
omnis generis benefacta habiturus, non tantum verò ik
lis ipſis, ſed ipſorum quoq; natis longa propagatione, in
mille usque & iterum mille generationes. Hæc, inquam, com-
mo vere nos debent & impellere, ut totius cordis noſtri
cogitationem omni fiducia in Deum jactemus, poſtulantes
ut omnium rerum & temporalium & immortalium fiamus
compotes, quando ſumma majeſtas Dei tanta tam beni-
gnè & clementer nobis offert, tam amanter provocat,
adeo ubertim pollicetur.
g. 5§. Quare quiſq; Chriſtianorum det operam, ut ſibi Primum præ-
hæc verba cordi ſint, neq; in eam opinionem veniat, ut exi- ceptum eum
. . S . . . comminatione
ſtimet hæc dicta eſſe ab homine. Res tua agitur, femel enim & promiſſione
hic de ſumma ſalutis tuæ periclitaberis, ut aut perpetuò infigenda ani-
ſalvam, felicem & beatam vitam exigas, aut ut perpetuèò mo.
damnatus Dei inclementia omnes calamitates & ærumnas
ad inferos non dicendis cruciatibus torquendus exhauri-
as. Quid verò habebis amplius, aut plus etiam poſtulabis,
uàm quod tam amicè tibi pollicetur, nimirum ſe tuum
eſſe velle cum omni rerum copia, ſe tui defenſorem & au-
xiliatorem in adverſis futurum?
§. 6. Sed proh dolorlin hoc omnes fallimur, quòd mun-
dus horum verborum nullum verum eſſe credit, neq; ver-
ba Dei eſſe exiſtimat, videns eos, qui ſuam fiduciam in De-
um & non in Mammonamre jecerunt, omni miſeriarum ge-
nere affectos vix vitam trahere, diabolo illis ipſis reluctan-
te & obſtante, ut nihil opum, nihil favoris, nihil dignitatis
uspiam conſequantur, imò vitam ipſam ægrè tueantur &
obtineant. Contra, illi, quorum ſumma ſpes atq; fiducia eſt

——

Mammon, ad amplisſimos dignitatisgradus evecti in ſu-
blimi reſident imperio, potentia, favore, dignitate & o-
mni tranquillitate, mundo venerandi atq; ſpectabiles. Eam
ob rem talia verba memoriæ infigenda ſunt, ut huic re-

—

Appendix 398 CATECHISMuI3

es rrum mundanarum larvæ atq; obtuitui opponantur, Neq:
ignorandum eſt, hæc non poſſe mentiri aut fallere, ſed ef-

. .

ſe & fore veracisſima. ð
Se. H. 7. Jam verò pauliſper retroverſa cogitatione repete
ruim, qui fru. . . . . .. ——
AQAra opes con- tecum animo, aut alioqui perquire ab aliis, mihiq; reſpon-
geflecunt luo de, quidnam illi, quorum omnis conatus, ſtudium, cura &
& aliorum diligentia tantum eo deſtinata fuêre, ut immenſas opes per
SNito. fas atq; nefas cumularent atq; reponerent, quidnam, inz
quam, illi tandem effecerint? Haud dubiè invenies, eos
omnem luſiſſe & laborem & operam. Aut quanquam in-
æſtimandos theſauros multo ſudore partos adcumulaue-
rint, ita tamen evanuiſſe eos ipſos vel cum pulviſculo com-
peries, ut neq; ipſi unquam ex tantis opibus ullam volupta-
tem perceperint, neq; poſtea quidquam ad tertium hære-
dem per venerit.
G. 8. Harum rerum exempla abundè multa omnes ſuppe-
ditabunt hiſtoriæ, & hæc eadem à natu majoribus multa-
rum rerum peritis audies, tantùm vide, ut earundem cu-
ram & rationem non levem habere digneris. SS
G. 9. Pro certo ſanè conſtat, Saulem regem fuiſſe amplis-
ſimum, ab ipſo Deo in regni adminiſtrationem ſurrogatum,
vitæ non improbæ, ſed jam conſecutus imperium, cùm à
Deo ſuo declinaſſet animo, omnemq; ſuam fiduciam in
potentia ac ſceptro ſuo collocatam haberet, ſuccumben-
dum àc pereundum illi erat funditùús, unà cum rebus o-
mnibus quas poſſederat, adeo ut neq; liberorum ſuorum
ullus ſuperſtes maneret.

Exemplum g. 10. Contra David, infimæ fortunæ homo erat abjectus
Daridis. 6,ſee. & paſtor, fugatus & paſsim actus inſectationibus, ut ubiqꝗ;
2. Sam. . fere de vita veniret in periculum, attamen à Saulis impe-
tu & inſidiis tutò cuſtodiebatur, inq; ejus locum rex creaba-
tur. Oportebat enim hæc verba manere & vera fieri, poſtea-
quam Deus mentiri neſcit aut fallere. Tantùm vide, ne dia-
bolus & mundus hac ſua ſplendida facie, quæ quidem ad

Exempla eo-

Exemplum
Saulis.

tempus durat, ſed profectò umbra aut ſomnio vanior eſt

atq; incertior, tibi imprudenti imponant.

ð

. MAIOR. Prxcept. II.
F II. Quamobrem primi præcepti ſenſum exactè nobis Concluſio.
perdiſcendum eſſe ſtatuo, ut videamus, quàm Deus nullo
modo vanam animi præſumptionem, aut falſam erga ali-
am rem extra ſe fiduciam tolerare queat. Nec quidquam

tantopere à nobis poſtulat, quàm certam quandam & in-

dubitatam omnium bonarum rerum de ſe perſuaſionem.
Ita, ut recta via porrò progredientes, rebus omnibus, quas
Deus largiri nobis conſuevit, non aliter utamur, atq; ſutor
quiſpiam acu, ſubula, filoq; ſutorio, ad conficiendum o-
pus ſuum, quo confecto illa deponit. Aut quemadmodum
hoſpites diverſorio, ut de concesſis opibus victum & ami-
Kum habeamus, prout diurni viétus necesſitas exegerit,
quisq; in ſuo ſtatu, in quem divina vocatione & ordine
conſtitutus eſt, nec quidquam rei noſtrum dominum aut
idolum eſſe permittamus. Et hæc de primo ptæcepto di-
cta ſufficiant, quod verbis aliquanto fuſioribus expla-
nandum fuit, quando ſumma & caputtotius pietatis in eo
vertatur, propterea quod (ut prædictum) ubi cordi cum
Deo bene convenit, & hoc præceptum ſervatum fuerit,
cætera omnia apte conſeqvuntur. H

PR£Æ CEPTUIM II. T. . J. 336.
39 1.5§ 10.
Non aſſumes nomen Domini Dei tui invanum. P. 342 383.
. Lev. 19, 12.⸗
Vemadmodum primo præcepto cor hominis inſti- Matth. 5, 34.
tutum eſt, & fidei ratio tradita, ita hoc ſecundum Primum bpræ-
fome nos producit, osq; ac linguam erga Deum fingit ac di or Ceun⸗
format. Primum enim quod natum corde ebullit & pro- dunnos & lin-
greditur, ſeq; oſtendit, ſermo eſt. Itaq; quemadmodum guam.
ſupra reſpondendum docui, quid ſit habere Deum, ita
quoq; hujus & aliorum præceptorum omnium intelligen-
tiam ſimpliciter comprehendas atq; pronuncies neceſſe
§.2. Interrogatus ergo, quomodo ſecundum præceptum

intelligis, aut quid ſignificat, Nomen Dei in vanum ſume-

e, five

Præceptum 400 . CATEZCHISMVS

II.
Abuſus nomi-
nis divini.

Quàm varius
ab ufſus divini
nominis.

re, ſive perniciosè uſurpare? Reſponde adhunc modum
paucisſimis: Hoc eſt divino abuti nomine, quando Dei
nomen quacunq; ratione ad confirmanda mendacia, aut
alia id genus vitia atq; flagitia tuenda uſurpamus. Hinc
tantúm valet hujus præcepti conſtitutio, ne Dei nomen
falſo citemus autin os ſumamus, quando cor longè aliter
ſibi conſcium eſt, aut rem aliter habere non ignorat, aut
omnino aliter ſcire debebat, Veluti iis perſeepe ſolet contin-
gere, qui lites ſectantur & judicia, & altera pars aliquid
perfide ab jurat alteri. Neq; enim alia ratione nomine Dei
perinde abutimur, quâm ſi eo ad mentiendum & fallen-
dum turpiter abutamur. Et hic hujus præcepti ſenſus ſit
facillimus & ſimplicisſimus.
§. 3. Ex his omnibus quivis facilè colligere poteſt, quo-
ties & quàm multifariam divino Inomine abutantur ho-
mines, tametſi omnes abuſus perſtringere imposſibile ſit.
t tamen hæc paucis expediamus, nominis divini ab-
uſus omnium maximè in negociis conſiſtit & cauſis ſe-
cularibus, illis nimirum, quæ ad rem pecuniariam, o-
pes aut honores pertinent. Sive illud propalàm fiat in
contentione forenſi, ſive alibi, ubi juratur divini nominis
adducto teſtimonio, perjuraturq; aut ipſa anima oppi-
gnoratur perjurio. Cumprimis verò hoc vehementer lo-
cum habet inre connubiali, ubi duo furtim contracto in-
ter ſe matrimonio, tandem cùm ad judices ventum eſt, da-
tam fidem abjurat alter alteri.
F. 4. Omnium verò maximè hic divini nominis abuſus
in rebus viget ſpiritualibus, quæ pertingunt conſcientiam,
falſis do ctoribus emergentibus, ſuaq; mendacia divini
verbi loco venditantibus.
g. j. Ecce omnibus hiſce rationibus nihil aliud quærunt
aut agunt homines, quàm ut ſemet divini nominis prætex-
tu exornent perfidè, pravo quodam conſilio juſti eſſe con-

tendentes,ſive illud in mundanis &carnalibus, ſive in ſubli-

mioribus & ſubtilioribus fidei & doctrinæ negociis fieri ſo⸗

leat. Jam in mentientium numerum etiam blaſphematores
re feren-

— — ere dod

— —.

—,—

☛

— — — —,

—, —
— —

. MAIOR. 401
referendi ſunt, non illi quidem craſſi & impudentes, vulgò
noti omnibus, qui nullius prohibiti metu aut reverentia,
nomen Dei ore prorſus illoto, blaſphemo & procaci, ſub-
inde conſpurcant & contaminant (quorum blaſphema im-

Præceptum
II.

pietas non in noſtra, ſed carnificis ſchola emendanda eſt)

verùm etiam illi, qui veritatem & verbum Dei propalam

contumeliosè lacerant, ac Diaboli verbum imprudenter &

impiè eſſe confirmant, de quibus in præſentia amplius ver-
ba facienda non ſunt.
§. 5. Diſcamus itaq; hoc loco, diligenterq; volutemus
animo, quantum interſit hoc præceptum ſervare aut trans-
gredi, ut omni ſtudio diligentiaq; caveamus, vitemusq; o-
mnem ſacratisſimi nominis Dei abuſum & contumeliam,
tanquam peccatum omnium maximum & peſſimum, quod
externè deſignare poteſt. Nam tametſi mentiri & fallere
per ſe ſatis grande ſit flagitium: multo tamen gravius il-
lud reddunt, & majori etiam cumulant flagitio, conantes
illud defendere per jurio, ac turpiter mentiendo divino no-
mine abutentes pro prætextu turpitudinis. Qua ratione
fit, ut ex unico mendacio perjurii acceſſione cumulato,
multiplicia pullulent mendacia.
N. 7. Eam ob rem Deus huic quoq; præcepto ſævam com-
minationem annexuit, cujus hæc ſunt verba: Nec enim
habebit inſontem Dominur eum, qui aſſumſerit nomen Domini
Dei ſui in vaonum. Hoc eſt, nemo hoc impunè laturus eſt,
ſed pœnas graves dabit blaſphemiæ. Quàm enim inul-
tum non patitur Deus, ſi quis cordis fiducia ab eo diſce-
dat: tam impunitum non ſinet, ſi quis pro tuendis men-
daciis falſo uſurpet nomen ejus. Sed Deum immortalem,
quæ tam execranda conſuetudo divinum nomen blaſphe-
mandi omnium hominum animos corripuit? Nam perin-
de pauci ſunt, qui ſalutifero Dei nomine ad mendacia, va-
nitatem, & omnem iniquitatem ſuam tuendam non abu-
tuntur, quàâm illorum, qui ſolum ex animo Deo credunt
fiduntq;.
J. 8. Siquidem illa præclara virtus (ſi Chriſto placet) o-
Cc mnibus

Quantum re-
ferat hoc præ-
ceptum ſerva-
re.

Comminatio
addita huic
Præcepto.

CATECHISMuIS

Præcept. H. 402
Præicztu ne- Nibus nobis natura inſita eſt, ur is, qui aliquod admiſfit cri-

m is ii minoſe flagitium, ſuam turpitudinem ſumma ope celare
Peicons. B Rudeat, ne cujus oculis pateat, aut aliquis deſignati faci-
ſob. 24, 15.-Ez. Horis ſibi ſit conſcius. Usq; adeo enim diſſolutum, aut ſui
S, 12. Sy. 23, negligentem & deploratæ malitiæ arbitror eſſe neminem.,
= qui perpetrati flagitii ſeſe jactet coram omnibus. Verum
nemo non ſtudet peccare clanculum & fubdole, prius-
quam palam fiat, aut reſciſcant homines. Tum ſi quis eam
ob rem invaditur, aut inſimulatur facinoris: protinus no-
men Dei patet injuriis, eſtq; obnoxium contumeliis. Hoc
enim quisq; ſuæ culpæ prætexit, cogiturq; nomen illudo-
mnibus modis venerandum à vitiis virtutes, ex ignominia
gloriam, è dedecore honores facere. Et hic eſt jam totius
mundi communis quidam curſus, quo veluti quodam di-
luvio omnes regiones orbis terrarum inundant. Hinc no-
ſtris meritis digna quoq; præmia capimus, & quod noſtra
blaſphemia procacisſime quærimus, hoc nobis plena manu
offunditur, nempe peſtilentia, motus bellici, annonæ cari-
tas, incendia, aquarum inundationes, degeneres uxores &

liberi, perfida familia, & ic genus malorum examina innu-

merabilia. Unde enim tantum calamitatum alioqui nobis
eveniret? Adhuc bene magna gratia hæc eſt, quod terra
nobis non dehiſcat.
SG. 9. Quamobrem ſummo ſtudio juventus eo perducen-
da eſt & aſſuefacienda ſedulo, ut Secundum hoc præceptum

unà cum Primo reverenter habeat, magniq; faciat, proq;

transgreſſione protinus emendetur ferulis, poſito ante o-
culos præcepto, & ſubinde inculcato, ut ita pueri non tan-
tum educentur diſciplina & verberibus, ſed Dei quoq; me-
tu & reverentia coërceantur.
Quidſit abu- J. 10. Jam ergo intelligis, quid ſit alati divino nemine, ni-
inomine dii- mirum (ut breviter decurram per capita) quando aut
n0. 1. 2. ſimpliciter pro tuendo mendacio abutimur, aut aliud quip-
piam, quod non eſt, ſub divini nominis prætextu moli-
3. mur, quo alterum fraudalenter circumducimus, aut illud
4. 5. 6.7. blaſphemando, execrando, maledicendo, incantando
igno-

tl

ſi

rec

MAOoNM 403 Præcept. II.
ignominioſe uſurpamus. Breviter, quacunq; ratione ejus
adminiculo perpetrari poſſunt flagitia.
G. II. Ab hæc ſcitu quoq; opus eſt, quomodo Dei nomine Quomodo
reètè utamur. Hiſce enim verbis, quibus præcepit: Non ſ recte utamur
ſumes nomen Domini Dei tui in vanam, etiam illud intelligen- nomine Dei.
dum nobis proponit, Dei nomine nos etiam rectè & uti-
liter uti poſie. Non enim aliam ob cauſam nobis revela-
tum eſt, quam utjutentibus ſubinde ſit fructuoſum &utile.
Inde hoc ultro evincitur, quod cum hic præcepto cautum
ſit, ne mentientes, aut alioqui flagitioſe delinquentes, ſan-
Gum Dei nomen prave uſurpemus, contra præceptum
nobis eſſe arbitremur, ut eo ad confirmandam veritatem
ac reliquas actiones honeſtas utamur. Nempe, quando re-
cte juramus, cum aut neceſſitas poſtulat, aut à nohis jus ju-
randum exigitur. Ita quoq; quando rectè & ſincere do-
cetur veritas Evangelii. Præterea quando in necesſitatibus
nomen Dei imploramus, aut idem rebus ſecundis lauda-
mus, & gratias agimus &c. Quæ omnia ſummatim com-
prehenſa ac præcepta inveniuntur, PEſal. yo, 14. Invoca me in
die tribulationis, eripiam te, & gloriſicabis me. Omnibus hiſce
rationibus verè & ſalubriter divino nomine utimur, atq;
ita ejus nomen ſanctificatur, quemadmodum in Oratione
Dominica precamur.
§. 12. Ita totam hujus præcepti ſummam habes explica- An Chriftia-
tam. Ex hac intelligentia haud difficulter ad quæſtionem mis lieat jura-
reſponderi poteſt, quæ multorum doctorum non vulgari- ) Matth.
ter torſit & conturbavit ingenia, Quamobrem in Evange- 34. ahe ze
lio nobis, ne juremus, interdictum ſit, a) cum pro certo () Jo. 16. 24.
conſtet, Chriſtum. () Paulum, aliosq; Sanctos () juraſſe ſæ- ( Gen. 21,
penumero? Eſtq; breviter hæc ſententia: Equidem nullo e e. 25, 53.
modo nobis ad mala jurandum eſt, boc eſt, ad mendacia, c. 26. 31. c.
& ubi neq; utile neq; neceſſe eſt. VYerum ad bonum & proxi- 312 5S4. C. 47.
mi utilitatem licet nobis jurare. (.) Eſt enim opus valde bo- 12.
num, quo Deus laudatur, veritas & juſtitia confirmatur, 4³, ee. 65.
mendacium refellitur, homines diſſidentes in concordiam 16. Jer. 12. 1 .
rediguntur, obedientia exhibetur, & lites componuntur. 7. 17. Ap.
Cc: Naam (A) pl.5.46.3,
12. I19. IC7.

Præcept. II. 404 4

Pæna perjurii.

Pueri arcendi-

CATECHISMVS
Nam Deus ipſe hic intervenit, ſegregans juſtitiam ab in-
juſtitia, ac bonos malosq; disjungens. Quod ſi alterutra
pars malitioſe per jurat, jam judicii ſententia pronunciata
eſt, quod pœnam & ſupplicium per urii non ſit effugitura.
Et ſi fieret, ut ad tempus ſupplicii irrogatio protraheretur,
nihil tamen illi cadet ex ſententia, ita, ut quidquid per jurio
lucri fecerunt, ſub manibus ſenſim evaneſcat, nec unqvam
ea re ex animo læti fruantur. L
G. 13. Hoc ipſum ego non obſcuris argumentis in bene
multis expertus ſum, qui poſteaquam connubii fidem pro-
miſſam abjurarunt, nunquam vel horulam jucundam ha-
buerunt, aut ſaltem dieculam incolumi fuerunt valetudi-
ne atq; ita pariter & corpore & animo, bonis etiam amis-
ſis, calamitoſe perierunt.

F. 14. Quapropter etiam atq; etiam hortor & moneo, ut

àmendacäs & mature pueros properemus monitis deterrere, & verberi-

perjuriis.

Ad quid ad-
fuefaciendi.

bus compeſcere, ne aſſueſcant mendaciis, potiſſimum ve-
ro, ne ad hæc confirmanda Dei nomen citent & adducant.
Ubi enim ea jurandi licentia pueris impune permittitur,
nulla ſpes amplius ſupereſt ullius bonæ frugis ab illis expe-
Ctandæ. Quemadmodum hodie videmus, ut ego exiſti-
mem, mundum nunquam fuiſſe deteriorem, & perditis
moribus corruptiorem, quam nunc eſt, quando ne facies
quidem ullius Reipublicæ bene inſtitutæ, nullumobedien-
tiæ & fidei amplius ſupereſt veſtigium, verum omnia deplo-
ratisſimis hominibus, qui nullo modo frenari aut coêr-
ceri poſſunt, & in quibus docendis & objurgandis & ole-
um (quod ajunt) periit & opera, omnia ſunt refertisſima.
Quæ omnia divinæ iræ & ſupplicii argumenta ſunt certisſi-
ma, quo nos obruit propter procacem & temerariam hujus
præcepti transgreſſionem.
g. 15. Secundo, vicisſim eo alliciendi & aſſuefaciendi ſunt
pueri, ut Dei nomen reverenter colant, & ſemper in ore
habeant, in omnibus, quicquid uſpiamillis queat occurre-
re, aut accidere. Hic enim rectus nominis divini cultus eſt,
ut de eo omnem nobis omnium nalorum levationen &
conſo-

. —, —— — — — —

—

—

— MAIOR. 405
conſolationem polliceamur, eamq; ob rem illum implore-
mus, ita, ut cor prius (ſicut ſupra diximus) per fidem Deo
ſuum honorem tribuat, deinceps vero os honorifica con-
fesſione idem faciat.
vehementer ſalutaris eſt & utilis, ac cumprimis efficax ad-
verſus diaboli inſidias, quas ſemper nobis molitur impro-
bus, omnes adoriendi & invadendi occaſiones venans &
captans, quibus nos in peccatum & dedecus, in calamita-
tes & ærumnas præcipitet. Sed perinuitus audit divini no-
minis implorationem, neq; diu cunctatur aut ceſſat, ubi-
cunq; ex animo ſacratisſimum Dei nomen invocari perce-
Perit. Et profectò multiplicibus & horrendis caſibus atq;
periculis ſæpenumero ex improviſo obrueremur, niſi Deus
per nominis ſui invocationem, nobis in tempore ferret
ſuppetias. Ipſe propriis experimentis hoc verisſimum eſſe
didici, non raroè improviſum & terribilem aliquem caſum
aut cladem, in ipſa nominis Dei invocatione in melius fu-
iſſe commutatum, ac nihil damni dediſſe. Ut Diabolo ægre
faceremus (inquam) hoc ſacrum nomen ſemper in ore ha-
bendum ellet, ne quemadmodum cupit, nocere nobis
poſſit & incommodare.
J. 17. Eodem & conducit, ſi aſſueſcamus quotidie nos &
corpore & animo Deo commendare, inq; e jus tutelam po-
nere uxorem, liberos, familiam, & quicquid rerum pos-
ſidemus, adverſus omnes caſus & pericula. Unde etiam
conſecratio menſæ & gratiarum actio, aliæq; nocturnæ &
matutinæ benedictiones, in uſu permanſerunt. Prætere-

rea puerorum illud exercitium, ut ſeſe cruce vel precati-

uncula muniant, audita re aliqua terrifica & horribili, di-
centes: Caſtodiat nos Deus Pater, Auxiliare Domine Jeſi Chriſte,

aut tale quippiam. Itaq;, ſi cui præter ſpem aliquid bo-

ni contigerit, quantulumcunque tandem ſit, ut dicat: Deo
ſit laus & gratia, cijus munificentia hoc mihi obtigit &c. Quem-
admodum quondam pueri, parentum monitu conſue-
verunt divum Nicolaum, & je junio honorare, & preci-
Cc 3 bus

Præcept. II.

§. 16. Aroux hæc divini nominis invocandi conſuetudo Invocatio ne-

minis divini.

Quotidianæ

precationes.

Præcept. 1II.

Ratio educan-
di pueros in a-
gnitione & ti-
more Domini.

—

—
W 2⸗
2 P„£

– g
7

406 CATECHISMVS
bus invocare. Hæc, inquam, ſi fierent, Deo multo eſſent
gratiora & acceptiora, quam ulla vita monaſtica, aut fuca-
ta Carthuſianorum ſanétimonia. .
g. 198. Ecce ad hunc modum juventus puerili quadam
ratione, & per luſum in timore & cultu Dei educaripoſſet,
ut Pbrimum & Secundum præceptum aſſiduo quodam fervo-
re in continuo verſarentur exercitio. Inde alicujus bonæ
frugis aut indolis, aliquando exorſuræ, & immenſum fru-
Rtum parituræ, ſpes eſſet, ut tales enaſcerentur homines, à
quibus in totam patriam emanare poſſet utilitas. Et hæc
ipſa quoq; vera eſſet puerorum educandorum ratio, quan-
do gratia quadam & voluptate eorum animi flecti poſſunt.
Nam qui tantum plagis & ferulis evincendi & cogendi
ſunt, hi mox ſub initium deplorata ac deſperata ſunt indo-
le, ac niſi tantiſper cavent, dum plagarum ac ferulæ formi-
do eorum oculis obverſatur & animo.
§ 19. Hæc vero educationis ratio, in corde agit radices,
ut Deum plus metuant, quam ut ferulam aut fuſtem perhor-
reſcant. Atq; hæc juventutis cauſa tam fimpliciter dico, ut
vel tandem in animum penetrent, ibiq; radices agant. Nam
cum pueros doceamus, cum iisdem nobis quoq; balbuti-
endum fuit. Ita quidem divini nominis abuſum præcavi-
mus, & rectum uſum tradidimus, qui non tantum in ver-
bis, verum multo magis in exercitio & vita debet conſiſte-
re, ut ſciamus hunc Deo ſummèplacere, quem etiam tam
muniſice remuneraturus eſt, quam crudeliter & implacatè
abuſum in blaſphematoribus animadverſurus eſt.

. PR£CEPTI M IfII.

Memento, ut diem Sabbatum ſanctifices.

Sabbatum quid Qaͤbbatum ab Hebraica dictione, Sabbath, nominatum

P. 341.

Gen. 2, I. Ex.

20, § C. 2 32 1 2
C. 3 1: 1 3. I. ev

19,2, 30. Dev. allis ſanctificandum præcipit. Kjus itaq; externæ quietis

F:⸗ 12. jer. 17..

7

II. Ez c. 2 05

2 6.6. 2298.

Jeſt, quod proprie feriari, hoc eſt, à labore otioſum eſſe

e
fignificat. Tam Deus in veteri Teſtamento diem ſeptimum
elegit, eundemq; feriis & otio deſtinavit, & præ omnibus

gratia,

— —

MAIOR. 407 Præceptum

gratia, Judæis hoc præceptum conſtitutum eſt, ut ab ex-
ternis & manuariis operibus quieſcentes, indulgerent o-
tio, quo & homines & pecora, alterna quadam requie vi-

res repararent, neque aſſiduo labore debilitati abſumeren-

tur. Quanquam poſtea nimis arete ſuas ferias colebant, ac
vehementer iis abutebantur, adeo, ut in Chriſto quoq; ea
opera damnarent & calumniarentur, quæ ipſi quoq; die-
bus feftis faciebant, ut paſſim legitur in Evangelio. Quaſi
verò hæc eſſet hujus præcepti perfecta completio, ſi nul-
lum prorſus externum opus manibus conficeretur: cum
tamen e jus hæc nunquam fuerit ſententia, ſed potiùs hæc,
ut diem feſtum ſive Sabbatum bonis operibus ſancti-
ficarent, quemadmodum in ſequentibus latius audituri
ſumus.
G. 2. Quamobrem hoc præceptum, quantum ad externum
& craſſum illum ſenſum attinet, ad nos Chriſtianos non
pertinet. Eſt enim externa quædam res, ſicut omnes aliæ
veteris Teſtamenti conſtitutiones, certis quibusdam riti-
bus, perſonis, temporibus & locis deſtinatæ, quæ omnes
jam per Chriſtum liberæ factæ ſunt.
g. 3. Cæzæterum, ut hinc Chriſtianum aliquem intellectum
hauriamus pro ſimplicibus, quidnam Deus hoc in præce-
pto à nobis exigat, ita habe? Nos dies feſtos celebrare,
non propter intelligentes & eruditos Qhriſtianos, hi enim
nihil opus habent feriis, verum omnium primum corpo-
ralis cujusdam necesſitatis gratia, quam & natura docet
& exigit, nimirum communis multitudinis gratia, ſervo-
rum, ancillarum, qui per totam hebdomadam laboribus
ſervierunt, ut ipſi diem habeant, qua ab operibus reſpi-

rantes, ſemet ex labore reſiciant, & corpota feſſa quiete
firmare queant.
§. 4. Deinde eam ob rem potiſſimum, ut die Sabbati, quan-
do alias ei rei vacare non licet, otium & tempus ſumatur
cultui divino ſerviendi: ita ut conveniamus ad audiendum
S& tractandum Dei verbum, ac deinceps Deum Hymnis,
Pſalmis & Canticis laudemus.

Cc 4 Sed

Matth. 12, TI.
Marc. 2, 23. C.
3, L. Lu. 13, 14..
c. 14. I. oh. 5.
9. c. 7, 2 3. C. 9,
14.

Extrema ob-
ſervatio Sabba-
ti non pertinet
ad Chriſtianos.

Cur Sabbatum
etiam Chriſtia-
nis ſervandum.

Præcept. III. 409 QCTECHISMVS

Obſervatio
dierum non eſt
neceſlaria.

P⸗ 44*

Senſus hujus
præcepti.

Quid ſit, Sab-
batum ſanctifi-

Care.

Quando Sab-
batum rede
ſanctificetur.

F.5. Sed hoc inquam, apud nos non perinde certis tem-

poribus, ſicut apud Judæos alligatum eſt, ut ei rei hic aut

ille dies dictus aut præſtitutus ſit: nullus enim dies altero
eſt melior aut præſtantior: verùm hæc quidem quotidie fie-
ri debebant, ſed quando multitudo præpedita negotiis in-

tereſſe nequeat, ad minimum unus aliquis dies per hebdo-

madam huic rei ſerviendæ eligendus eſt. Porro autem, cum
à ma jjori bus noſtris ad hoc dies Dominica ordinata ſit: non
eſt immutanda temere hæc innoxia veterum conſuetudo
jam recepta, ut unanimis & conſentiens ordo conſiſtat,
ne quis ſua non neceſſaria innovatione conturbet omnia.

& 6. Hujus ergo præcepti hic ſimplex ſenſus eſt, quando

alias dies feſtos agimus, ut haſce ferias verbo Dei diſcendo
deſtinemus, ita, ut earundem dierum proprium munus
ſit, officium concionandi, & hoc juventutis & multitudinis
inſtituendæ gratia. Neq; tamen tam arcte & ſuperſtitioſe
colantur feriæ, ut earum gratia labores, qui vitari & inter-
mitti non poſſunt, interdicantur.
Y. 7. Quare interrogatus, quid ſit, Sabbatum ſanctißices 5
Reſponde: Sabbatum ſanctificare, idem eſt, quod Sabba-
tum ſanétum habere. Quid ergo eſt, Sabbathum ſanttum
babere? Nihil aliud, quam ſanctis verbis, operibus & vitæ
vacare. Siquidem hic dies pro ſe non opus habet ſanctifica-
tione, jam enim inde ab initio creationis à ſuo conditore
ſanctificatus eſt. Hoc autem Deus à te contendit, ut tibi ſit
ſanctus. Ita fit, ut tui gratia ſanctus aut prophanus redda-
tur, quatenus tu in eo fanctis aut profanis operibus va-
caveris. In quo ergo Sabbati ſanctificatio ſita eſt? Sane
profecto non in hoc, ut poſt fornacem compreſſis (quod
a junt) manibus ſedeas, aut nullum externum opus opere-
ris, aut corona florea caput cingas, aut veſtitu ſplendidiore
te exornes: ſed ut dictum eſt, verbum Dei traétes, inq; eo-
dem emendata in melius vita, temet exerceas.
F. 5§. Et profecto nobis Chriſtianis ſubinde tales agendæ
eſſent feriæ, tantumq; ſacris rebus vacandum & incumben-
dum, hoc eſt, quotidie verbum Dei exercendum, & in ore
ac

— — — — —

MAIO0hDA. 409 Præcept. III.

ac corde ferendum. Verùm, quia non omnibus, ut diximus,
& tempus & otium ſuppetit, certis aliquot per hebdoma-
dam horis pro juventùte, aut ad minimum die quopiam
pro tota Eccleſia utamur oportet, ut tantum huic rei inten-
ti ſimus, neq; aliud quam Decem præcepta, Symbolum fi-
dei, & Orationem Dominicam exponendam & diſcendam
proponamus, atque ita totam hanc vitam noſtram ad divi-
norum verborum amuſſim & regulam inſtituamus. Quo-
cunq; ergo tempore iſta communi & unanimi conſenſu
tra antur & exercentur, ibi profecto reétum celebratur
Sabbatum, Sin non, neq; Chriſtianorum Sabbatum di-
cendum eſt. Quippe ferias & otium agere noverunt etiam
ii, qui à Chriſto omniq; pietate ſunt alienisſimi. Quemad-
modum videmus totum illud examen, & otioſam ac mol- p. 250. 258.
lem turbam religioſorum noſtrorum, qui quotidie intem- 482

plis ſtantes cantillant & ſtrenue tinniunt, boant & vocife- Liei eld-

rantur, ſed nullum ſanctificant hac ſtentorea vociferatione Luth. t. W.
& lupino illo ululatu ſuo Sabbatum. Neq; enim ullum Dei 467.
verbum docent autexercent, ſed plane diverſum & con-

trarium, & doctrina, & vita exprimunt.
§. 9. Siquidem Dei verbum unicum illud ſacrum eſt, quod verbum Dei
omnes res ſacras longè lateq; ſanctitate præcellit & exupe- rnnes ſan-
rat, imò potius unicum illud myſterium, quod nos Chri- Aificat.
Riani & ſeimus, & habemus. Nam tametſi omnes omnium
ſanctorum reliquias & oſſa in acervum cumulata poſſide- p. 283.
remus, aut in univerſum omnes ſacras veſtes haberemus:
nihil tamen inde emolumenti caperemus, aut ſentiremus
auxilii. Sunt enim res mortuæ, neminem ſanctificare valen-
tes. Verum enimvero Dei verbum theſaurus ille & gaza
eſt pretioſisſima, quæ omnia ſanctificat, cujus adminiculo
etiam ipſi Sancti omnes ſanéctimoniam conſecuti ſunt. ſam
quacunq; hora verbum Dei docetur, prædicatur, auditur,
legitur, aut repetitur memoria, ea hujus tractatione audi-
entis perſona, dies & opus ſanctificatur, non externi qui-
dem operis gratia, ſed propter verbum, quo omnes nos
ſancti reddimur & efficimur. Quocirca nunquam non
Cc S dico,

Præceptum
III.

Quibus rebus
Sabbatum pro-
fanetur.

Contemptores
verbi Dei puni-
Ti.

Peccata contra
tertium præce-
ptum.

4¹⁰⁶ CATECHISMVS
dico, omnem vitam & opera noſtra, verbi Dei ductu &

auſpicio gubernari debere atq; inſtitui, ſi volumus hæc

Deo placere & ſancta eſſe. Quod ſi fit, conſtat hu jus præce-
pti feruere plenitudinem.
H. 10. Contra, quæcunq; res aut opera extra Dei verbum
feruntur & inſtituuntur, hæc coram Deo profana ſunt &

immunda, quamlibet tandem præclara & ſplendida, etiamſi

meris ſacris divorum reliquiis eſſent exornata. Cujus ge-
neris ſunt ficti atq; excogitati religioſorum ordines, ver-
bum Dei prorſus ignorantes, & ſanctitatem ex propriis
operibus quæritantes Quare ita habe, hujus præcepti vim

atq; virtutem non conſiſtere in otiando, ſed in ſanctifican-

do, ita ut hic dies præcipuum aliquod ſanctarum rerum
exercitium habeat. Nam reliqui labores & exercitia pro-
prie non dicuntur ſancta exercitia, niſi homo prius ſanctus
fuerit. Hic vero ea fieri debent opera, per quæ homo ipſe
ſanctus fiat, id quod ſolum, ut dixi, verbo Dei fieri poteſt.
Ad quod etiam fundata & conſtituta ſunt certa loca, tem-
pora, perſonæ, & totus externus Dei cultus, ut hæc propa-
lIam aſſiduo uſu exercitata ferueant.
§. II. Cum itaq; tanti momenti ſit verbum Dei, ut citra
hu jus tractationem nullas ferias ſanctas eſſe certum ſit: ſci-
re debemus, Deum hoc præceptum ſevere, atq; adeo ſerio

conſervari velle ſuppliciumq; de his omnibus eſſe ſumptu-

rum, quotquot verbum ejus proterve contemnunt, aut
audire & diſcere recuſant, eo præſertim tempore, quod
huic audiendo & diſcendo deſtmnatumeſt.
H. 12. Quare adverſus hoc præceptum peccant, non tan-
tum ij, qui contumelioſis operibus abutuntur Sabbato, i-
dem; irreligioſe profanant, ut illi, qui dediti avaritiæ, aut
prava rapti libidine, verbum Dei non audiunt, aut in taber-
nis vinariis poculis ac gulæ indulgentes, ferinam atq; ſuil-
lam vitam exigunt: verum etiamilli, qui perinde verbum
Dei audiunt, tanquam fabulam quandam & commentuma-
