planè conformis eſt: quemadmodum dicta, quæ recitabi-
mus, luculenter teſtantur.

§. 23. In

ðð

ARELBITRIIO. 637
S§. 23. In Articalo XX. Auguſtana Confeſio hæc verba ha- Aug. Con-
bet: Humanæ vires ſine Spiriu ſancto plenæ ſunt impiis affelti- feſſio. p. 21.
bus, & ſunt imbecilliores, quàâm vt Bona Opera poſſint efficere co-
ram Deo. Adbæc, ſunt in poteſtate Diaboli, dui impellit hom nes
ad varia peccata, ad in p as opiniones, ad manifeſta ſeelera.
Item: Quia per fädem accipitur Spiritus Sanctus, iam corda re-
nouantur, & induunt nouos affeltus, vt parere Bona Opera
poſſint.
S§. 24. Ex his manifeſtum eſt, quòd Auguſtana Con- Joh. 5 414.
feſſio hominis voluntatem in rebus Spiritualibus haud- le r,
quaquam l'beram pronunciet: ſed affirmet, hominem eſſe gbr. 2,7.
in Diaboli poteſtate: Quomodò igitur ſuis ipſe viribus ad
Euangelion, aut ad Chriſtum, fide apprehendendum, ſe
conuertere poſſet?
§. 2 5. Apologia Confeſſionis de Libero Arbierio ad hunc Apologia.
modum docet: Non adimimus humanæ veluntati libertatem. Supra Art. 18.
Habet enim libertatem in operibus & rebus diligendis, quas Ratio Confeſſionis.
. . Y . g . . . p. 17. 66. 85.
per ſe comprehendit:? poteſt aliquo modo eſfycere iuſtitiam civilem: 95. 637.
quanquam tanta eſt vis concupiſcentiæ, & Diabolus, qui eſt efſf-
cax in impiis, naturam irritat ad varia delicta, &c. Et pauloô
poſt: Humana corda ſunt ſine Spiritu ſantcto, ſine timore Dei, Matth. 7, 18.
ſine fiducia erga Deume igitur ſunt impia. Porrò: arbor mala non p. 196.
poteſt ferre bonos frultus. Et ſine Ede impoſſibile eſt placere Deo. Ebr. u, 6.
Teitur, etiamſi concedimus Lihero Arbitrio libertaten & faculta-
tem Externa Legis opera effciendi, tamen illa ſEpiritualia non tribue-
mus Libero Arbitrio, ſcilicet, verè timere Deum, verèò credere⸗
Deo. Nam animalis homo, hoc eſt, homo tantum naturalibus vi- I. Cor. 2,14.
ribus utens, non percipit ea quæ ſunt Dei. Hæc ſatis clarè te-
ſtantur, quòd Apologia humanæ voluntati nullas vires at-
tribuat, vel bonum inchoandi, vel ex ſeſe cooperandi.

§. 26. In Articulis Smalcaldicis ſequentes errores de Li- Artic. Smal-
bero Arbitrio reiiciuntur: Quòd homo Liberum habeat Arbi- caldici.
trium bonum agendi & malum omittendi. Et poſt aliqua: Tan-De Peccato O-

quam error repudiatur, cum docetur: ad Bona Opera⸗ riginis, p. 290.
t⸗=

638 II. DE LIrSERO
pag. 29. facienda gratiam Spiritus Sankti non eſſe neceſſariam .

TIbid. De Pœ- §. 27. Præterea in Articulis Smalcaldicis hæc leguntur:
nitentia. Et hæc pœnitentia in Chriſtianis usazut ad mortem durat. Lucta-
Romm'5 tur enim cum reliquiis peccati in carne, per totam vitam: quem-
Saleze w.“ admodum D. Paulus teſtatur, ſe acaeri cum lege membrorum ſuo-
rum. Hoc autem non ſit propriis viribus, ſed Spiritus Santti dono,
quod remiſtonem peccatorum ſtatim ſequitur. Hoc donum quo-
tidiè aliquid de reliquiis peccati expurgat, & in hoc incumbit, vt
hominem verè mundum & ſanttum reddat. Hæc verba pror-
ſus nihil de noſtra voluntate loquuntur: neque dicunt,
quòd ea, etiam in renatis, aliquid ex ſeſe operetur, ſed
omnia Spiritus Sancti dono adſcribunt: quòd hominem
emundet, & de die in diem meliorem & ſanctiorem fa-

ciat: & ab eo opere vires noſtræ propriæ prorſus exclu-
duntur.

Catechiſmus S. 2 8. Maior D. Lutheri Catechiſmus ſi habet: Illius
Maior. Catholicæ Chriſtianæ Eccleſiæ ege uoque par ſum & membrume
De tertio ar- omnium bonorum, quæ ipſa habet, Pariceps & conſorse per Syi-
ticulo Symbo- zitum Santtum enim ad eam eommunionemn cleſtium bonorum
li Apoſtolici. itroductus, & Eccleſie ſum inſertus: Hoc videlicet medio, quòd
P· 476. verbum Dei audiui, & adbuc audios Roc enim initium 2. „Per
quod aditus ad Eccleſiam Dei nobis patet.

Joh. 3, 44. §. 29. Antequam enim inquit Lutherus in Catechiſino)
Epheſ. 2,2. in Eccleſiam Chriſti introducti ſumus, viliſſima Diaboli mancipia
Ebr. 2, 1. eramus: Qulibppe qui de Deo & Chriſto nihil noueramus. Spiri-
2. Tim. z2. zs Sanécus autem manet cum ſancta Eccleſia Catholica ad novise-
ſimum usque diem: Et per Eccleſiam nos ſanat, eiurque opera uti-
tur in docendo & propagando Dei verbot per quod ipſe ſantctiſicatio-
nem noſtum operatur & promouet“ vt de die in diem profcia-
mus, & in ſide confirmemur, atque in ſerendis bonis fidei ſructibus,
quos ipſe eßicit, Progreſſu Jubinde maiores faciamus. In his
omnibus, quæ iam & Catechiſmo recitauimus, Liberi
noſtri Arbitrii, aut cooperationis noſtræ, ne vno qui-

dem

AREFEIT KI O, 639
dem verbulo fit mentio: ſed omnia Spiritui Sancto at-
tribuuntur: Quòd, videlicet, nos per Miniſterium
Verbi in Eccleſiam Dei introducat, in qua nos ſancti-
ficet, & efficiat, vt & in Fide & in Bonis operibus profi-
ciamus.
S. 30. Quamuis autem renati, etiam in hac vita eousque

progrediantur, ut Bonum velint, eoque delectentur, & be-

né agere atque in pietate proficere ſtudeant: tamen hoc
ipſum (vt paulò ante dictum eſt) non à noſtra voluntate,
aut à viribus noſtris proficiſcitur: ſed Spiritus Santtus (vt
Paulus ipfe de hac re loquitur) ovemtur in nobis & VELL E

G PERFICERE. Quemadmodum etiam alibi Apoſtolus Epheſ. 2,6, 0.
hoc opus ſoli Deo tribuit, cum inquit: Lſßus enim ſumus Philip. 2, 13.

ura, creati in Chriſto Jeſu, in operibus bonis, dua Præparavit
Dens, ut in illis ambilemus.

S. 31. In Minore Catechiſmo D. Lutherus, piæ ſanctæque Catechiſmus
memoriæ, libero noſtro arbitrio prorſus nihil virium tribuit, Minor.
quibus ſe homo ad iuſtitiam præparare, aut eam quærere b. 353. 356.
poſſet. Contrà verò docet, Hominem excæcatum & captiuum P. 357

tantummodò voluntati Satanæ parere, & ea, que Deo diſplicent,
facere. Quarè non eſt in hoc negotio ſommnianda vlla
Cooperatio Voluntatis noſtræ, in hominis conuerſione-.

Etenim neceſſe eſt, vt bomo diuinitus trahatur, & ex Deo re- Johan, 6,

naſeatur- Aliàs nulla in cordibus noſtris cogitatio eſt, quæ
à ſeipſo, ad Euangelion Chriſti fide amplectendum, ſeſe
conuerteret. Hoc negotium D. Lutherus in libro ſuo, de
Servo Arbitrio contra Eraſmum edito, egregiè & ſolidè ex-
plicuit, atque ſententiam ſuam piam & inuictam eſſe de-

mBaonſtrauit. Poſtea verò, in Commentario illo præclaro

quem in Genefin ſcripſit, (præcipuè in explication 26. a.i-
tis) eandem repetiuit & declarauit. Eo loco etiam alias
quasdam peculiares ab Eraſmno motas diſputationes (ver-
bi gratia, de Abſoluta Necesſitate) attigit: & quomodò
ea intelligi & accipi velit, contra omnes finiſtras ſuſcipio-
nes & corruptelas, pia explicatione benè muniuit. Ea hic
repe-⸗

Synergia
falſa.

640 II. DE LIBERO
repetita eſſe volumus: & vt diligenter legantur atque ex-
petantur, omnes hortamur.
§. 32. Quarè non rectè & ſincerè docetur, cum fingitur:
Hominem adhuc tantum habere virium, vt Euangelion fide
amplecti, eoque ſeſe conſolari cupiat: & hoc modo huma-
nam voluntatem in conuerſione aliquo modo cooperari.
Hæc enim falſa opinio, Sacroſanctæ Scripturæ, piæ Augu-
ſtanæ Confeſſioni, eiusdem Apologiæ, Smalcaldicis articu-
lis, Maiori & Minori Catechiſinis Lutheri, & aliis huius ex-
cellentiſſimi & diuinitùs illuminati Theologi ſcriptis re-
pugnat.

Enthuſiaſmus S. 33. Non ignoramus autem, & Enthuſiaſtas & Epicureos

impius.
Pp. 649.

.

pia hac, de Impotentia & Malitia Naturalis Liberi Arbitrii,
doctrina (qua Conuerſio & Regeneratio noſtra ſoli Deo,
nequaquam autem noſtris viribus tribuitur) impiè, turpi-

ter, & malignè abuti. Et multi impiis illorum ſermonibus

offenſi atque deprauati, diſſoluti & feri fiunt, atque omnia
pietatis exercitia, orationem, ſacram lectionem, pias medi-

tationes, remiſsè tractant aut prorſus negligunt, ac dicunt:

Quandoquidem propriis ſuis naturalibus viribus ad Deum
ſeſe conuertere nequeant, perre cturos ſe in illa ſua aduerſus

Deum contumacia: aut expectaturos, donec à Deo vio-
lenter, & contra ſuam ipſorum voluntatem conuertantur.

Et cum in hiſce Spiritualibus rebus nullam agendi faculta-

tem habeant, ſed totum illud converſionis negotium ſoli-
us Spiritus ſanéti operatio ſit, negant ſe porrò Verbum Dei
vel audituros vel lecturos, aut Sacramento vſuros: ſed ex-

pectare velle, donec ipfis Deus immediatè cœlitùs dona

ua infundat, vt reuera in ſeipfſis ſentire & experientia ipſa
certiores fieri poſſint, ſe à Deo conuerſos eſſe. Alii verò vt
infirmæ & perturbatæ mentes, non ſatis rectè intellecta pia
noſtra doctrina de Libero Arbitrio, fortaſſe in triſtes has co-
gitationes & periculoſam dubitationem incidere poſſent:
n ſint à Deo electi ?& An Deus donailla per Spiritum ſan-
RKum in ipfſis operari velit? præſertim cum in cordibus ſuis
non adeò firmam & flagrantem fidem, promptamque dbe⸗
ien-

.
l
“
r
“
4

ARBITRIO. 641
dientiam, ſed ſolummodò meras infirmitates, miſerias & an-
guſtias ſentiant.
§. 34. Eas ob cauſas (ne vel ad dexteram vel ad ſini- Modus Con-
ſtram quisquam nimiùm declinet) porrò è Verbo Dei do- vethonts.
cebimus: Quomodo homo ad Deum conuertatur? Quibus me- Ordinatus.
diis (videlicet per Verbum vocale, & per Sacramenta) Si- I. 2.
ritus Santctus in nobis eficax ſit, & veram peanitentiam, fdem, b. 13. 303. 65.
nouasque ſpirituales vires ac facultates ad benèò agendum, in cor-

dibus noſtris operari & largiri velit? & Quemadmodum nos erga 3.

oblata illa media gerere, & is quomodo vii debeamus?

§. 35. Non eſt voluntas Dei, ut quisquam pereat. ſed vult,
ut omnes homines ad ipſum conuertantur, & aternam ſalutem
conſequantur. Pivo ego, (inquit Dominus) nolo mortem pec- II. Pet 3, 9.
catoris: ſed ut conuertatur & vivat. Sic enim Deus dilexit mun- Ezech. 33, 1I1.
dum, ut Filium ſuum vnigenitum daret: ut omnis, qui eum credi-
derit, non pereat, ſed habeat vitam æternam Joh. 3, 16.

S. 36. Præterea Deus Optimus Maximus pro ſua ineffa- Revelatur.
bili bonitate & clementia curat, vt & ipfius diuina & immo-
ta Lex, & mirandum Conſilium ipſius, de Liberatione noſtra,
ſanctum videlicet Euangelion (quod ſolùm ſalutem rebus
noſtris deſperatis adfert) de æterno Filio ſuo, Saluatore &
Redemtore noſtro leſu Chriſto, publicè annuncientur, Rom. n 16.

Ea Euangelii prædicatione æternam Eccleſiam ſibi & gene- .15 19.

16 4 1 I. Petr. 1, 35.
re humano colligit: & in hominum mentibus veram pœ-I per. ,5.

nitentiam, agnitionem peccatorum, & fidem veram in Fi- I. Io. 1,3. c 4,6.
lium Dei, leſum Chriſtum, operatur. Et viſum eſt Deo, p 6ι½. 6.3.
er hoc medium, & non alio modo, nimirum per Verbum . e⸗ at. J.
fuum, cum id vel auditur vel legitur, & per Sacramento- Sarr ad Deam.
rum legitimum vſum, homines ad æternam ſalutem vocare, Auditu, cu-
ad ſe trahere, conuertere, regenerare, & ſanctificare. Quia a, per nos.
in Dei ſapientia ( inquit Apoſtolus) non cognouit mundus per 4 Por⸗ 1
ſapientiam Deum.: placuit Deo per ſtultitiam Prædicationis ſal- I. Cor , ri.
vos facere credentes. Mitte (inquit Angelus Cornelio Actor. c.10,16. c. 1,26.
10,6.) in Loppen, & accerſe Simonem, qui cognominatur Petrus, aber , 26.
7 S qui 32: FK.

*

Rom. lo, 17.

Mandatus.

pe 647.

EFacilis.

P· 6y· 644.

Promotus.

64² II. D E LIBERO
qui loquetur tibi verba, in quibus ſaluus eriê ta, & univerſa do-
mus tua. Fides eſt ex auditu (inquit Apoſtolus:) auditus au-
tem per Verbum Dei. Sanctifica eos in veritate tua (orat Chriſtus

pro Eccleſia) Verbum Tuum eſt veritas, &c. Oro autem Pro

iis etiam, qui per ſermonem ipſorum in me ſunt credituri. Jo-
han. 17, 17.
§S. 37. Eam ob cauſam æternus Deus Pater cœleſtis cæli-
tus de Filio ſuo dile to, & de omnibus qui ipfius nomine
pœnitentiam & remiſſionem peccatorum præcdicant „cla-
mat: HVNG AVDITE. Matth. 3, 17. 6.17, 5.
6. 3 8. Hanc Verbi Dei prædicationem audire oportet⸗
omnes, qui æternam ſalutem cupiunt. Prædicatio enim
Verbi Dei, & eiusdem auſcultatio, ſunt Spiritus Sanéti in-
ſtrumenta, cum quibus, & per quæ efficaciter agere, & ho-
mines ad Deum conuertere, atque in ipſis & velle & perfi-
cere operari decreuit Pbhil. 2, wW5. .
S. 39. Hoc Dei Verbum homo, etiam nondum ad Deum

conuerſus, nec renatus, externis auribus audire aut legere

oteſt. In eiusmodi enim externis rebus homo adhuc, etiam
poſt lapſum, aliquo modo liberum arbitrium habet: vt in
ipſius poteſtate ſit, ad cœtus publicos Eccleſiaſticos acce-
dere, Verbum Dei audire, vel non audire.
§S. 40. Per hoc medium ſeu inſtrumentum, prædicatio-

nem nimirum, & auditionem Verbi, Deus operatur: emol-

lit corda noſtra, trahitque hominem: vt ex concionibus Le-
gis & peccata ſua, & iram Dei agnoſcat, & veros terrores,
atque contritionem in corde ſuo ſentiat. Et per annun-
ciationem ac meditationem Euangelii, de gratuita & cle-
mentiſſima peccatorum remiſſione in Chriſto, ſcintillula
ſidei in corde ipſius accenditur, vt remiſſionem peccato-
rum propter Chriſtum amplectatur, & ſeſe promiſſione-
Euangelii erigat: & hoc modo Soiritus Santctu, qui hæc
omnia operatur, in corda credentium mittitur. Gal. 4, 6.

§. 41. Etſi autem vtrunque, tum concionatoris plantare &
rigare,

ARBITRI O.D 64 3
rigare, tum auditoris currere & velle, fruſtrà omninò eſſent, Rom. 9, 16.
neque conuerſio ſequeretur, niſi Spiritus ſancti virtus &
operatio accederet: qui per Verbum prædicatum & audi-
tum corda illuminat & conuertit, vt homines Verbo cre-
dere & aſſentiri poſſint: tamen neque concionator neque
auditor de hac Spiritus ſancti gratia & operatione dubi-
tent. Quin potius vterque certò ſciat, ſi verbum Dei, iux-
ta mandarum & voluntatem Dei, purè & ſincerè prædica-
tum fuerit, & homines diligenter & ſeriò auſcultauerint,
illudque meditati fuerint, certiſſimè Dominum gratia ſua
præſentem adeſſe, & largiri ea, vt paulò ante dictum eſt,
quæ homo aliàs ſuis propriis viribus neque accipere neque
dare poteſt. De præſentia enim, operatione & donis Spi-
ritus ſancti non ſemper ex ſenſu (quomodo videlicet &
quando in corde ſentiuntur) iudicari debet aut poteſt. Sed
quia hæc ſæpè multiplici infirmitate contecta ſunt, ex pro-
miſſione verbi Dei certò ſtatuere debemus, quòd ver-
bum Dei prædicatum & auditum reuera ſit minißerium &
organon Spiritus ſancti, per quod in cordibus noſtris officax eſt, &
operatur. II. Cor. 2, I14, I).
8S. 41. At ſi homo quispiam neque Verbum Dei au-Keiectus.
dire neque legere velit, ſed potius Miniſterium verbi & Ec-
cleſiam Dei contemnat, & in peccatis ſuis pereat, is neque
ex æterna Dei prædeſtinatione quicquam conſolationis
capere, neque miſericordiam apud Deum conſequi poteſt.
CHRISTVS enim, in quo electi ſumus, omnibus homini-
4 bus clementiam ſuam in Verbo & Sacramentis offert, &
P ſeriò vult, vt Verbum Illud audiatur: ac promiſit, vbicun-
que duo zut tres in nomine eius congregati fuerint, & Verbum eius
Piè tractauerint, ibi ſe in medio ipſorum adſuturum. Matth. 15,20.
1. 25, 20.
§. 42. Quare cum homo prophanus inſtrumenta ſeu me-
dia Spiritus ſancti contemnit, neque verbum Dei audire vult, Act. 13,46.
non fit illi iniuria, ſi à Spiritu ſancto illuminetur, ſed
in tenebris infidelitatis ſuæ relinquatur, & pereat. De hac
. SS 2 re

5 5t

P. ẽn 635.637

Pubtio quæ.
Iob. 6, 44.

Ephel. 2, 6.

644 II. D E LIBERO
re ſic ſcriptum extat: Quoties (inquit Chriſtus) volui congre-
gare filios tuos, quemadmodum gallina congregat pullos ſuos ſub
alas, & NOLVISTI. Matth. 23, 35.
§. 43. Et huius recuſationis & rebellionis ratione rectè
etiam dici poteſt, hominem non eſſe lapidem aut truncam. La-
pis enim aut truncus non reluctatur ei, à quo mouetur:
ſed neque intelligit aut ſentit, quid ſecum agatur: ſicut
homo non-renatus Deo ſua voluntate reluctatur, donec
ad Dominum conuerſus fuerit. Et verum quidem eſt,
quòd homo, etiam ante conuerſionem, ſit creatura ratio-
nalis, quæ intellectum & voluntatem habeat: (intelle-
Rtum autem, non in rebus diuinis, & voluntatem, non vt
aliquid boni & ſani velit:) ſed tamen ad conuerſionem ſuam
(vt ſæpe iam eſt dictum) prorſus nihil conferre poteſt. Et
hac in parte multò eſt deterior lapide aut trunco: quia re-
pugnat verbo & voluntati Dei, donec Deus eum à morte
peccati reſuſcitet, illuminet atque renouet. Etſi autem
Dominus hominem non cogit, vt conuertatur: (qui enim
ſemper Spiritui ſancto reſiſtunt, & veritati agnitæ perſeue-
ranter repugnant: quod S. Stephanus induratis Iudæis
tribuit: hi non conuertuntur:) attamen trahit Deus ho-
minem, quem conuertere decreuit. Sic autem eum trahit,
vt ex intellectu cœcato, illuminatus fiat intellectus, & ex
rebelli voluntate fiat promta & obediens voluntas. Et hoc
ipſum Scriptura vocat, NOVVM COR CREARE. Deut. 50, 6.
Jer. 24, 7. Ez. Il, I9. C. Iö, 31. c. 36, 26. Tay. 9, 4, 17.
S. 44. Eam ob cauſam etiam non rectè dicitur: Homi-
nem in rebus Spiritualibus habere MODVM AGENDI aliquid,
quòd ſit bonum & ſalutare. Cum enim homo ante conuer-
ſionem in peccatis mortuus fit: non poteſt in ipſo aliqua
vis ad benè agendum, in rebus ſpiritualibus, ineſſe: itaque
non habet modum agendi ſeu operandi aliquid in rebus
diuinis. Quando verò de eo agitur, quomodo Deus in
homine operetur? verum quidem eſt quòd Deus alium mo-
dum agendi habeat in homine: vtpote in creatura rationa-

& alium modum in alia aliqua irrationali creatura“,

vel

W 5 . —

MM

RðHx

A RBITRIO. 645

vel in lapide aut trunco: nihilominus ea de cauſa homini,

ante conuerſionem ſuam, modus agendi aliquid boni in re-
bus diuinis, tribui non poteſt. Quando verò iam homo eſt
conuerſus & illuminatus, eiusque voluntas renouata eſt:

tunc homo vVLT BONVM, quatenus renatus & nouus ho-

mo eſt- & lege Dei delectatur, ſecundam interiorem hominem. Rom. 7, 23.
Et in poſterum tantum boni, & tamdiu bonum operatur,
quantum, & quamdiu à Spiritu Dei impellitur: ſicut D.
Paulus ait: Qui Wiritu Dei aguntur, bhi ſunt ſilii Dei. Hæc Rom. 8, 14.
autem agitatio Spiritus ſancti non eſt coactio: ſed homo
conuerſus ſponte bonum operatur: quemadmodum-
David inquit: Peoſt victoriam tuam populus tuus tibi Sonta- Pſal. 110, 3.
neus offeret. Et tamen ſimul, etiam in renatis lusta carnis
& ſpiritus reliqua manet, de qua Paulus ait: Delector lege Rom. 7,18, 24.
Dei ſecundum interiorem hominem: video autem aliam legem in
membris meis, repugnantem legi mentis meæ, & captiuantem me in
lege peccati, quæ eſt in membris meis. Et ibidem: Seruio igitur
mente legi Dei, carne verô, legi peccati. Et ad Galatas inquit:
Cero concupiſcit aduerſus Spiritume Spiritus autem aduerſus cax-
nem. Hæc enim ſibi inuicem aduerſantur, at non quaæcunque vul-
tis illa faciatis. Galat. J, 17.

S. 4. Ex his conſequitur, quàm primum Spiritus ſanctus, Cooperatio
per Verbum & Sacramenta opus ſuum, Regenerationis & hominis
Renouationis in nobis inchoauit, quòd reuera tunc per vir- cepta.
tutem Spiritus ſancti cooperari poſſimus ac debeamus: p. 55;5 651. 652.
quamuis multa adhuc infirmitas concurrat. Hoc verò
ipſum, qnòd cooperamur, non ex noſtris carnalibus & natu-
ralibus viribus eſt, ſed ex nouis illis viribus & donis, quæ Spi-
ritus ſanétus in conuerſione in nobis inchoauit. In quam
ſententiam D. Paulus expreſſis verbis grauiter hortatur,
vt curemus, ne, tanquam Dei cooperarii, fruſira Dei gratiam ac- 2². Cor. 6, 1.
ceperimui. Quod tamen ſic, & non aliter intelligendum““ε%⁰
eſt: hominem iam conuerſum tantum atque tamdiu be-
nè operari, quantum & quamdiu à Deo per Spiritum-,
ſanétum, ducitur, regitur & gubernatur. Quamprimum
. 852 3 enim

PEBaptiſmo.

Rom. 8, 23.
Cc. 7, 18, 24.
Gal. 5» 17.

Conrerſio
relapſt.

P. Ij· 300. 563.

646 II. D xE L. I B ER O
enim Dominus clementem fuam manum ab ipſo retra-
heret, homo quidem ne ad minimum momentum in obe-
dientia diuina perſeuerare poſſet. Si quis verò Pauli di-
Rum in ea ſententia accipere vellet, quaſi homo conuer-
ſus vnà cum Spiritu ſanéto eo modo cooperaretur, quem-
admodum duo equi ſimul vnà currum trahunt, equidem
hoc citra veritatis diuinæ ia turam concedi haudquaquam
poſſet.
§. 46. Quapropter ingens diſcrimen eſt inter homines
baptizatos & non baptizatos. Cum enim, iuxta Pauli do-
Qrinam, omnes qui baptizati ſunt, Cbriſtum induerint, & reueraà

Ent renati: habent illi iam liberatum arbitrium: hoc eſt, rur-

ſus liberati ſunt: vt Chriſtus teſtatur. Vnde etiam non mo-
dò Verbum Dei audiunt, verum etiam, licet non ſine mul-
ta infirmitate, eidem aſſentiri, & fide amplecti poſſunt⸗
Cuùm enim in hac vita tantùm primitias Spyiritus acceperimus, &
regeneratio in nobis nondum ſit abſoluta, ſed ſolummodò
inchoata: manet perpetua quædam lucta inter carnem &
Spiritum etiam in electis & verè renatis hominibus. Et
quidem non modô inter Chriſtianos magnum diſcrimen
deprehenditur: quorum hic infirmus, ille robuſtus eſt
Spiritu: verùm etiam hanc diuerſitatem quilibet Chriſtia-
nus in ſemetipſo animaduertere poteſt, ſe nunc quidem
excelſo animo eſſe, & ad omnia virtute Spiritus paratum
promptumque, nunc verò paruo & abiecto: & iam qui-
dem charitate ardere, firmum in fide & ſpe eſſe, poſt verò
frigere, & imbecillitatem ſuam ſentire. H
8S. 47. Cum verò homines baptizati contra conſcientiam
aliquid patràrint, & peccato in mortali ſuo corpore domi-
nium conceſſerint, atque ita Spiritum ſanctum in ſeipfſis
contriſtarint, & excuſſerint, non opus eſt quidem, vt reba-
ptizentur: neceſſe eſt autem, vt rurſus conuertantur: de
qua re ſæpe alias dictum eſt. . HM
§. 48. Hoc enim certiſſimum eſt, in vera Conuerſione

(1) Inmutationem, (2) Renopationem, & (3) Motum fieri oportere
in

2*

A REBIT RIO. 647
in hominis Intellectu, Voluntate, & Conde: vt nimirum, homi-
nis mens, 1. peccata agnoſcat, 2. iram Dei metuat, 3. à pec-

cato ſeſe auertat, 4. promiſſionem gratiæ in Chriſto agno-

ſcat & apprehendat, 5. pias cogitationes animo agitet,,
6. bonum propoſitum habeat, 7. atque diligentiam in mo-
ribus ſuis regendis adhibeat, & 8. contra carnem pugnet.
Vbi enim nihil horum fit, ibi procul dubio etiam non eſt
vera ad Deum conuerſio. Si autem quæſtio ſit de cAVSA
EFFICIENTE, hoc eſt, quisnam hæc in nobis operetur? vnde

homo hoc ipſum habeat? & quomodo id conſequi voſſt ? hæc pia

doRtrina oſtendit horum bonorum fontem, hoc videlicet
poſſint: Deus ineffabili bonitate & miſericordia nos præ-

tiari curat: & per verbi ſui prædicationem & meditationem,

fidem, aliasque pietatis virtutes in nobis accendit: ita

quidem, vt hæc omnia ſolius Spiritus ſancti dona ſint at-
que operationes. Quin etiam hæc ſincera doctrina oſten-
dit nobis media, per quæ Spiritus ſanctus hæc, quæ dixi-
mus, in nobis vult inchoare & efficere: & monet, quomo-
do hæc dona conſeruentur, confirmentur & augeantur: &
hortatur, vt gratiam illam diuinam non fruſtra axceperimus?
ſed vt dona illa exerceamus, cogitantes, quâm graue ſit
eccatum, tales Spiritus ſancti operationes impedire, aut
illis reſiſtere. 2. Cor. 6, 1. 14
S. 49. Ex hac ſolida totius doctrinæ de Libero Arbitris
explicatione, de quæſtionibus illis, quæ iam multis annis
in Eccleſiis quibusdam Auguſtanæ Confeſſionis agitatæ
ſunt, iudicari poteſt. Verbi gratia: quoòd quæſitum fuit:
An homo ante, in, vel poſt conuerſionem Spiritui ſancto revugnet?
vel purdò paſſiub ſe habeat 7 An homo convertatur vt truncus?
An Spiritus Sanlctus detur repugnantibus ?à An converſio he-
minis fiat per modum coactionis ?à Hæc atque huiusmodi
multa, iuxta recitatam piam noſtram de hoc articulo
§s 4 doctri-

2. 3 P. 65f.
4. 5. Sz⸗

modo. Cüm naturales hominis vires ad veram conuer-". Cor. 2, 14.
ſionem nihil conferre, aut quicquam adiumenti adferre ²2 Cor. 2, .1s,

venit: & Euangelion (per quod Spiritus ſanctus conuer- b 641. 646.
ſionem & renouationem in nobis operari vult) annun-

64 8 II.. DE LIBERO
doctrinam, facilè diiudicari, & contraria falſa dogmata a-
gnoſci, redargui atque reiici poſſunt.
I. Reprobata, S§. 5o. Repudiamus igitur primò Stoicorum & Mani-
Stoico Mani- chæorum furores, qui aſſeruerunt: Omnia quæ funt, neceſſa-
chaæa neceſt- riò fieri, & quidem eo, quo fiunt, & non al I0 modo:⸗ & , hon inem
Ias. p. 553. coactum omnia facere. Et, quòd homo etiam in externis nul-
lam omninè libertatem (ad externam ciuilem iuſtitiam, &
diſciplinam honeſtam præſtandam, & ad vitanda externa
peccata & flagitia) habeat: aut, quòd hominis voluntas ait
externa ſzelera, libidines, rapinas, cædes &c. violenter CO⸗
gatur.
II. Pelagica S. 51. Reiicimus etiam craſſum illum Pelagianorum
errorem: quòd Liberum Arbitriun ex propriis naturalibus viri-
bus, ſine Spiritu ſancto, ſeſe ad Deum conuertere, Euangelio cre-
dere, legem Dei etiam toto corde implere, atque hac libera
& ſpontanea ſua obedientia remiſſionem peccatorum & vi-
tam æternam promereri poſſt. W .
III. Papifi- §S. 52. Reprobamus præterea Papiſtarum & Scholaſti-
cum Initium. corum errorem, qui aliquanto ſubtiliùs falſam opinionem
Caſſani, Eau- ſuam propoſuerunt. Hi docuerunt, quòd homo naturalibus
ſti Rhegiens. ſuis viribus initium ad agendum bonum & ad conuerſionem
Bellarmin. I.6, ſuam facere poſſit: ſed quia infirmior ſit, quàm vt benè cæpm
d. L.A. c. 4, perficere queat: Spiritum Sanctum illa quæ naturalibus pro-
priis viribus inchoata erant, adiuuare & abſoluere.
IV. Sner. §. 53. Repudiamus & Synergiſtarum dogma: qui fin-
kiſmus. gunt, hominem in rebus ſpiritualibus non prorſus ad bonum
b. 553· eſſe emortuum, ſed tantum grauiter vulneratum & ſemimor-
mum eſſe. Et aſſerunt, quamuis Liberum Arbitrium infirmi-
us ſit, quàm vt initium facere, & ſeipſum propriis viribus
ad Deum conuertere, & legi Dei toto corde obedire poſſit⸗:
tamen ſi Spiritus ſanctus conuerſionem inchoet, & nos per
Euangelion vocet, gratiam ſuam, remiſſionem peccato-
rum, & vitam æternam nobis offerat, tunc Liberum Arbi-
trium propriis ſuis naturalibus viribus Deo occurrere, & aliquo
modo (aliquid ſaltem, etſi parum & languidè) ad conuer-

ſionem ſuam conferre, eam adiuuare, cooperari, ſeſe ad

Symolergia.
P· 553.

ARBITR ILOM, 9 49
gratiam præparare & applicare, eam apprehendere, ample-
ti, Euangelio credere, & quidem in continuatione & con-
ſeruatione huius operis propriis ſuis viribus, vnà cum Spiritu
ſancto COOPERARI POSSE.
S. 54. Contra hunc errorem ſupra luculenter demon-
ſtratum eſt, quòd facultas applicandi ſe ad gratiam non ex
naturalibus propriis viribus, ſed ex ſola Spiritus ſancti ope-
ratione promanet.
§. 5. Relicimus etiam Pontificum & Monachorum do-V. Papiſtica
Rrinam: quòd homo poſtquam regeneratus eſt, Legem Perfectio.
Dei in hac vita perfeltè implere poſſit: & quòôd per hanc im- p. 291. 54.
pletionem legis coram Deo iuſtificetur, & vitam æternam pro-
mereatur. H
S. 76. Ab altera parte magna ſeueritate & pio zelo re- VI. Entbu-
darguendi ſunt Enthuſiaſtæ, neque in Eccleſia ferendi: qui ſiaſt. Ilapſus.
ſomniant, Deum ſine omnibus medis, ſine auditione verbi P. 13. 54. 640,
Dei, & ſine vſu Sacramentorum hominem trahere, illumi-
nare, iuſtificare, & ſaluum facere. H
S. 57. Eorum etiam errorem reiicimus, qui fingunt: VII. Nacia-
Deum in conuerſione & regeneratione nouum cor, atque adeò niſmus.
nouum hominem ita creare, vt veteris Adami Subſtantia & eſ-
ſentia (præſertim verò anima rationalis) penitúùs aboleatur,
& noua animæ eſſentia ex nihilo creetur. Hunc errorem
expreſsè refutat B. Auguſtinus, in explicatione Pſalmi ay. quo
loco dictum Pauli: Deponite veterem hominem &. adfert & T. VIII. p. 80.
interpretatur, hiſce verbis: Ne aliquis arbitretur, deponendam r bat. in z.
eſſe aliquam ſulſtantiam, cxpoſuit quid eſſet, deponite veterem ho- SS
minem, & induite nouum &öc. cum dicit in conſequentibus: qua- v. 25.
propter deponentes mendacium, loquimini veritatem
Eecce hoc eſt deponere veterem hominem,, & induere nouum. Eph.
IV, 22. H
§. 58. Repudiamus etiam ſequentes loquendi formas, VIII. Conuer.
ſi quis iis citra declarationem vtàtur: quòd hominis volun- ſio coacta.
tas ante conuerſionem, in ipſa conuerſione, & poſt conuer- p. 554.
ſionem Spiritui ſancto repugnet: & quòd Spiritus ſanctus
detur ipſis repugnantibus.
§s 5 §. 59· Ex

650 II. D E LIBXRO

Nulla unle §S. 59. Ex ea enim, quam paulò ante recitauimus, expli-

b. 64. 646.

p 656.
Joh. 54.

Baſilius.

catione manifeſtum eſt, vbi per Spiritum Sanéctum in homi-
nis intellectu, voluntate & corde prorſus nulla fit immutatio
ad bonum, & homo promiſſioni diuinæ fidem non adhibet,
& à Deo non ad accipiendam gratiam præparatur, ſed totus
Verbo Dei repugnat, quòd ibi nulla fiat conuerſio: neque
etiam (hac quidem ratione) fieri poſſit. Conuerſio enim ho-
minis talis eſt immutatio, per operationem Spiritus Sanéti,
in hominis intellectu, voluntate, & corde, quà homo (ope-
ratione, videlicet, Spiritus ſancti) poteſt oblatam gratiam
apprehendere. Et quidem omnes illi, qui operationi & mo-
tibus Spiritus ſancti (quæ per Verbum fiunt) contumaciter
& perſeueranter repugnant, non accipiunt, ſed contriſtant
& amittunt Spiritum ſanctum. Eph. 1, 30.
S. 60. Manet quidem etiam in renatis rebellio quædam,
cuius Scriptura mentionem facit: quòd, nimirum, caro con-
cupiſeit aduerſus Spirituu quòd carnales concupiſcentiæ aduerſus
animam militant: & quòd lex illa in membris legi mentis repu-
gnat. Galat. 5, 17. I. Pet. 2, II. Rom. g, 24. =
S. 67. Homo autem non renatus, Deo prerſus rebellis
eſt, & totus eſt ſeruus peccati. Renatus verò delectatur lege
Dei, ſecundum interiorem hominem. Videt autem nihilominus in
membris ſuis legem peccati, üz legi mentis repugnat. Quare
mente quidem ſeruit legi Dei, carne verò legi peccati. Ad hunc
modum vera de hoc negotio ſententia ſolidè, perſpicuè &
dextrè declaranda & docenda eſt. Rom. 6, 16. C. 7, 23.

S. 62. Quòd verò attinet ad phraſes & dicta Chryſoſto-

Chryſoſtomg. mi & Baſilii: Trabit Deur, ſed volentem trahite Tantum velis,

p. 554·
Ob bac no-

mina turbæ
Helmſtad.
P: 555*

& Deus præoccurrit. Item, quòd attinet ad doctorum Scho-
laſticorum & Pontificiorum dictum: Hominis voluntas in con-
verſione non eſt otioſa, ut truncus: ſed agit aliquid &c. quia di-
Gta illa pro confirmando maturali libero arbitrio in conuer-
ſione hominis, contra doctrinam gratiæ Dei originaliter à pri-
mis authoribus introducta ſunt: ex propoſita declaratio-
ne manifeſtè apparet, formæ ſanorum verborum ea nan
L eſſe

AQA RB;ITRIOC. — 65 1
eſſe analoga, ſed cum illa pugnare: & idcircò, cum de
conuerſione ad Deum agitur, meritò vitanda eſſe. Con-
verſio enim corruptæ noſtræ naturæ (quæ reuerà nihil a-
liud eſt, quam eiusdem reſuſcitatio à ſpirituali morte) omni-
nò ſolius Dei opus eſt: ſicut etiam reſuſcitatio in corporali
carnis reſurrectione ſoli Deo eſt tribuenda: quemadmo- p. 633.
dum ſupra perſpicuè id explicatum, & ſolidis Scripturæ te-
ſtimonis demonſtratum eſt.
S. 63. Quomodo verò Dominus in conuerſione ex rebel-
libus & nolentibus hominibus, quos per Spiritum ſan tum
ad obſequium ſuum trahit, volentes & promptos faciat: &
quòd poſt hominis conuerſionem voluntas lam renata, in
quotidianis pœnitentiæ exercitiis, non ſit otioſa, ſed in omni-
bus operibus Spiritus ſanéti (quæ ille per nos efficit) coope- Pp. 645.
retur, ſupra ſatis perſpicuè eſt declaratum.
§. 64. Et quando D. Lutherus affirmat, hominem in conuer- Lutheri di-
ſione ſua merò paſſvè ſeſo habere, certè non ſentit, quòd conuer- tum de trun-
ſio absque prædicatione & auditione Verbi Dei fiat: neque co. p. 555.
hæc ita accipi voluit quaſi in conuerſione per Spiritum
ſanctum prorſus nulli noui motus in nobis excitentur, ne-
que vlla ſpiritualis operatio in nobis inchotur. Sed hoc
vohuit D. Lutherus: Hominem ex ſeivſo, aut naturalibus
ſuis viribus non poſſe aliquid conferre, vel adiumentum
adferre ad ſuam conuerſionem: & quòd hominis conuer-
ſio non tantùm ex parte, ſed tota prorſus ſit operatio, do-
num, & opus ſolius Spiritus ſancti: qui eam virtute & po- p. Fa,
tentia ſua, per Verbum (in intellectu, corde, & voluntate
hominis, tanquam in ſubiecto patiente) efficiat atque ope-
retur. Quod tamen non eo modo fit, quaſi cum ſtatua
lapide formatur: aut ſigillum in ceram inprimitur: quæ ce-
ra neque ſenſum, neque voluntatem habet: ſed eo modo
hominis immutationem & renouationem fieri credimus,
uem ſatis luculenter fupra explicuimus. pbpbp 555
§. 65, Quandoquidem etiam iuuentus in ſcholis, do- Concurrentes
Qrina illa de tribus cauſis eßzcientibus concurrentibus in conuer- cauſcN.
fione hominu non renati, vehementer perturbata eſt, dum .

652 III. DEx FIDEI IVSTITIA
diſputatum fuit, quomodo illæ, (Verbum, videlicet, prædi-
catum & auditum, Spiritus ſanctus, & Hominis Voluntas)
concurrant? denuò repetitum volumus ex ſupra poſita ex-
plicatione, quòd conuerſio ad Deum ſit ſolius Spiritus ſanéti
opus: qui ſolus eſt egregius ille artifex, hæc in nobis effi-
ciens: interim tamen prædicatione & auditu Verbi fui
(tanquam ordinario & legitimo medio ſeu inſtrumento
ſuo) vtitur. Hominis autem nondum renati intellectus
& voluntas tantùm ſunt ſubiectum conuertendum ſunt enim
hominis ſyiritualiter mortui, intellectus & voluntas, in quo
homine Spiritus ſanctus conuerſionem & renouationem
4. operatur. Ad hoc autem opus efficiendum, hominis con-
vertendi voluntas nihil confert: ſed patitur, ut Deus in ipſa
5. operetur, donec regeneretur. Poſtea verò in aliis ſequenti-
p. 555· 645. 651. hus bonis operibus Spiritui ſancto cooperatur, ea faciens, quæ
Deo grata ſunt: eo modo, qui iam à nobis in hoc ſcripto
abunde ſatis eſt declaratus.

III.

A. C. a. 4. p. 556.

4 rn Y. D E FIDEI IVSTITIA
b. 6t. CORAM DEO.
S. I.

