cogitare, loqui, agere, operari poteſt. I ipſo enim viui⸗

mus, mouemur & ſumus, inquit Apoſtolus Actor. 17, 15.
uòd verò Natura hominis corrupta eſt, quòd cogitatio-
nes, verba & facta eius praua ſunt: hoc principaliter eſt opus
Satanæ: qui per peccatum opus Dei adesò miſerabiliter cor-
rupit: quæ naturæ deprauatio inde à primis noſtris paren-
tibus in nos deriuata eſt Gen. 5, 2i. Jer. 17, 9.
P §.39.

II. Redemtio.

p. 352. 546.

622 I. DxE PECCXATO
S. 39. IN SECVNDO fidei noſtræ articulo de Re-
demtione, Sacræ literæ luculenter teſtantur, quòd Filius Dei
humanam noſtram naturam (ſine peccato tamen) aſſumpſe-

rit: ita quidem, vt nobis, fratribus ſuis, per omnia ſimilis

fieret: ſolo peccato excepto: vt Apoſtolus docet Hebr.2, 14.

Vngde Veteres dixerunt, Cbriſtum nobis, fratribus ſuis, conſub-

III. Sanbti-
ſicatio.
P. 353

ſtantialem eſſe, ſecundum aſſumptam naturam. Quia naturam,
quæ (excepto peccato) eiusdem generis, ſpeciei & fubſtan-
tiæ cum noſtra eſt, aſſumpſit: Et contrariam ſententiam ma-
nifeſtè damnàrunt.

§. 40. Iam ſi nullum eſſet diſcrimen inter hominis cor-
rupti naturam ſeu ſubſtantiam, & inter peccatum originis,
horum vnum conſequeretur: aut Chriſtum naturam no-
ſtram non aſſumſiſſe: quandoquidem certum eſt, quòd pec-
catum non aſſumſerit: aut, Chriſtum aſſumſiſſe etiam Pec-
catum: cum omnino conſtet, quòd naturam noſtram aſfum-
pſerit. Horum vtrumque abſurdum eſt, & ſacræ Scripturæ re-
pugnat. Cum igitur Filius Dei naturam noſtram humanam,
non autem peccatum originale, aſſumpſerit, manifeſtum
eſt, quòd humana natura, etiam poſt lapſum, & peccatum
originis, non ſint vnum & idem: ſed quòd diligenter hæc
ſint diſcernenda.
S. 471. IN TERTIO articulo fidei noſtræ Chriſtianæ
teſtatur ſacra Scriptura, quòd Deus Optimus Maximus ho-
minem à peccato abluat, emundet, ſanctificet: &, quòd
Chriſtus populum ſuum ſaluum faciat à peccatis eorum-
Matth. , zi. Ergò peccatum originis non poteſt eſſe ipſemet
Homo. Deus enim hominem propter Chriſtum in gratiam
recipit: peccatum autem in omnem æternitatem odit
Quarè impium eſt, & auditu horrendum, aſſerere, quòd
Peccatum in nomine Sacroſanctæ Trinitatis baptizetur, ſanctißice-
tur, & ſaluetur- & ſi quæ ſunt alia huius farinæ prorſus pa-
radoxa, quæ in ſcriptis recentiorum Manichæorum le-
guntur. Ea recitare nolumus, ne pias mentes offenda-

§. 4 *

=

= = ð 2 ? ð

ORIGIXNIS. 623

43. QvARTVM etiam teſtimonium ex articulis IV. Reſurre-

§.
Chriſtianæ noſtræ fidei peti poteſt. De Reſurrectione enim ctio,.

Carnis Scriptura perſpicuè docet, quòd huius noſtræ carnis,

quam circumferimus, ſubſtantia (ſed tamen à peccato mun-

data) ſit reſurrectura: & quòd in vita æterna eam ipſam ani-

mam (ſed peccato non contaminatam) recepturi, & in o-

mnem æternitatem retenturi ſimus.
S. 44. Iam ſi nulla prorſus eſſet differentia, inter cor-
pus & animam noſtram corruptam, & inter peccatum origi-
nale, rurſus duo abſurda, quæ cum fide noſtra è diametro
pugnant, conſequerentur. Aut, videlicet, hanc carnem in
die nouiſſimo non reſurre cturam: & nosin altero illo ſecu-
lIo, non has corporis & animæ noſtræ ſubſtantias, ſed aliam
ſubſtantiam, ſiue aliam animam, habituros: cum conſtet,
nos tum ab omni peccato fore mundos. Aut, quòd etiam
peccatum in nouiſſimo die ſit reſurrecturum, & in vita illa
æterna, in electis manfurum.

Pe 353.

S§. 45. Ex his omnibus luce meridiana clarius eſt, hanc UIlativa con-

Manichæorum doctrinam, & omnes opiniones quæ ex ea tmManichæo-

dependent & conſequuntur, reiici oportere: cum vide- Flacianos.

licet aſſeritur, quòd peccatum originale ſit ipſa hominis

corrupti natura, ſubſtantia, eſſentia, eius denique corpus & Au
anima: ita quidem, vt nullum prorſfus ſit diſcrimen, inter -

corruptam noſtram naturam, ſubſtantiam & eſſentiam, & P. 331¹

inter peccatum originis. Articuli enim Symboli Apoſtoli-
ci magnas grauiſſimasque cauſas adferunt, quare differentia
inter naturam ſeu ſubſtantiam hominis (per peccatum cor-
rupti) & inter ipſum peccatum, (quo homo corruptus eſt)
conſtituenda ſit.
S. 46. Et hæc ſufficere exiſtimamus ad fimplicem de-
clarationem doctrinæ ſinceræ, & falſæ contrariæ (in theſi &

hypotheſi) de hac controuerſia: quantum ad principalem

ipſius ſtatum attinet: hoc quidem loco, vbi non copiosè &

argutè diſputatur, ſed certis quibusdam articulis tantùm

præcipua capita tractanda fuerunt.

guſtin. t. 9.
8 in Joh.

Vocum vſus.

Natun quid?

Ebe 550.

Peccatum
originale
uid?

624 I. DE PECCATO
§. 47. Quod verò ad Vocabula & Phraſis attinet, vtiliſſi-
mum eſt & certiſſimum, vt forma ſanorum verborum (qui-
bus in hoc articulo explicando Sacræ literæ & fupra comme-
morata ſcripta publica & recepta vtuntur) retineatur.
§. 48. Sed & Acquiuocationes vocabulorum, ad cauendas
Noν+ρρααντυαπιςdiligenter & diſertè ſunt explicandæ. Verbi gra-
tia, cum dicitur: Deus creat hominum naturam: per vo-
cabulum (Naturæ) intelligitur ipſa ſubſtantia, corpus &
anima hominis. Sæpe autem proprietas aut conditio alicu-
jus rei (tam in bonam quàâm in malam partem) vocatur
eius rei natura. Exempli gratia, cum dicitur: Serpentis
natura eſt icere & veneno inficere: ibi exprimitur non ſer-
pentis ſubſtantia, ſed malitia. In hac ſententia D. Lutherus
vtitur vocabulo Naturæ, cum dicit, Peccatum, & Peccare eſe
bhominis Naturam.ß
S. 49. Peccatum igitur Originale ſignificat profundiſſi-
mam illam naturæ noſtræ corruptionem: quemadmodum
ea in articulis Smalcaldicis deſcribitur. Interdum etiam
Concretum ſeu Subiectum, hoc eſt, hominem ipſum, cum cor-
pore & anima, in quo peccatum eſt, & inhæret, fſimul com-
plectimur: idque eam ob cauſam, quòd totus homo pecca-

,, 6A- . . .
Quid Pecta-to corruptus, tanquam veneno infectus, & fœdiſſima lue

tum.

Pecc. Natura,

originalis peccati contaminatus ſit. In hanc ſententiam
loquitur D. Lutherus, cum inquit: Tua natiuitas, tua natum,
toza tua ſubftantia eſt peccatum, hoc eſt, peccatrix, ſeu pecca-

to polluta & impuriſſima. .
S. 50. Et cum Lutherus utitur hiſce vocabulis: Peccatum

Perſonaæ, Sub- Naturæ, peccatum Perſonæ, peccatum Subſtantiale aut Eſſentiale:

antiale.

ſatis ipſe mentem ſuam declarat, quòd hoc velit: non tan-

Auguſtino Ma- fum hominis ſermones, cogitationes, & opera eſſe peccata:

lum naturale, ſed totam hominis naturam,
hereditar. Lu-

ther. Kirch P.

p. 290.

Subſtantia,

Accidens.

P⸗ 550

perſonam & ſubſtantiam ho-
minis per originale peccatum prorſus & omninò eſſe de-
prauata & corrupta. Rom. 3. Pſ. 1t.
§. 51. Quod verò ad Latina vocabula, Subſtantiæ & Acci-
Jenti, attinet, in publicis concionibus coram indocta ple-

be (quæ horum vocabulorum ſignificationem & vim non
tenet

--cscçWẽ⁊

-

Peccato Originis, hiſce vocabulis in genuina ſua ſententia

ORIGINIS. 625
tenet) ab iis abſtinendum cenſemus: vt ea in re piæ & ſan-
Ctæ ſimplicitatis Eccleſiæ ratio habeatur. Cum autem viri
docti, vel inter ſe, vel cum aliis (quibus hæc vocabula non
ſunt ignota) diſſerentes, iis in hoc negotio vtuntur, tum
immediatam hanc diuiſionem ponunt: quòd omne, quic-
quid eſt, aut Subſtantia ſit, aut Accidens, quod non per ſe ſubb-
ſiſtit, ſed in aliqua ſubſtantia eſt, & ab eà diſcerni poteſt. Et Augudtin. de
ſequuntur ea in re Viri eruditi exemplum Euſebii, Ambro- in robelcati-
ſii, Auguſtini, aliorumque præcipuorum Eccleſiæ docto- quod non ſe-

rum: qui cogente neceſſitate, in explicatione articuli de cund. Subſtant.
dicitur, reſtat

. . . ut ſecund. Ac-
ſunt vſi. Quin illam immediatam, Subſtantiæ & Acciden-cidens dicatur,

tis diuiſionem etiam Cyrillus & Baſilius vſurpärunt. Et Theſaur. 1 iu.
cum ſit indubitatum certiſſimumque axioma in re Theolo-c.1.
gica, quòd omnis ſubſtantia (quatenus eſt Subſtantia) aut
ſit Deus ipſe, aut Opus & creatura Dei: Auguſtinus in .
multis ſuis ſcriptis contra Manichæos (quemadmodum &
reliqui ſinceri Eccleſiæ Doctores) rem diligentiſſimè ex-
pendit: & propoſitionem hanc (Peccatum Originis eſt Sub-
ſtantia vel Natura) reiecit atque damnauit. Et poſt eum et-
iam omnes eruditi & intelligentes ſemper ſenſerunt, quic-
quid non per ſe ſubſiſtit, nec eſt pars alterius per ſe ſubſi- p. u.
ſtentis eſſentiæ, ſed in alio eſt mutabiliter, id Subſtantiam
non eſſe, ſed Accidens. Et Auguſtinus conſtanter in hanc
ſententiam loqui ſolet: Peccatum Originale non oſt'ipſa natuna,
ſed accidens vitium in natura. Et hoc ipſo modo etiam no-
ſtro ſeculo in ſcholis & Eccleſiis noſtris (iuxta regulas Dia-
lecticæ) ante motam hanc controuerſiam locuti ſunt viri
docti, neque eam ob cauſam vel à D. Luthero, vel ab vllo alio
ſincero doctore Euangelicarum Eccleſiarum vnquam ſunt
reprehenſi.
S. 53. Cum igitur hæc ſit immota veritas, quòd quicquid
eſt, id aut Subſtantia ſit, aut Accidens: quemadmodum pau-
Iò ante teſtimonio Eccleſiaſticorum ſcriptorum docuimus &

demonſtrauimus: neque ea de re quisquam rerum peritus

dubitauerit: profectò neceſſariò fatendum eſt, neque effu-
Rr gio

616 I. L E PECGATO,ꝝ
gio vlli locus eſt:) ſi quis quærat, An Peccatum ſit Salſtan-
tia? An verò Accidens? Quòd fimpliciter reſpondendum fit,
Peccatum non eſſe Subſtantiam, ſed Accidens.
Senſus vocis S. 53. Quare Eccleſiæ Dei (ad conſtituendam firmam pa-
cerius eßo in cem quo ad hanc controuerſiam) non conſulitur, ſed diſſidia
Ecclefiä. magis fouentur & confirmantur, ſi Eccleſiæ miniſtri in du-
bio relinquantur, an Peccatum Originale ſubſtantia fit, an
verò accidens: Et an illud rectè & propriè Subſtantia vel Ac-
cidens nominetur. Quapropter ſi controuerſiam hanc (ple-
nam certè offenſionis) ſolidè componere velimus, neceſſa-
rnium eſt, vt Eccleſia de hoc negotio rectè erudiatur.
Dnale deci- S. 74. Quando autem, facta illa Sabſtantiæ & Accidentü di-
dent t Pe- Rin ctione, præterea quæritur, Qualenam Accidens t Peccatum
catum. Originis ? Hæc iam alia eſt quæſtio. Eius quæſtionis de-
clarationem veram nullus Philoſophus, nullus Papiſta, nul-
Ius Sophiſta, imò nulla humana Ratio (quæ etiam acutiſſi-
mi ſit iudicii) proferre poteſt: Sed eius explicatio è ſola Sa-
Ouid Pecca- cra Scriptura eſt petenda. Ea verò teſtatur, quod pecca-
um Origin. tum ſit ineffabile malum, & tanta humanæ naturæ corru-
ptio, quæ, in natura, omnibusque eius viribus tam internis
quäm externis, nihil finceri, nihil boni reliquerit, ſed o-
mnia penitus deprauarit: Ita quidem certè, ut homo, ratio-
ne Peccati Originalis, coram Deo verè & ſpiritualiter ad bo-
num (ſeu cogitandum ſeu perficiendum) in omnibus viri-
bus ſuis, planè fit emortuus.
Accidentis S. 55. Hac explicatione, per vocabulum Accidentis, Pec-
vox non eſt catum Originis haudquaquam extenuatur: Cum videlicet
elevans, illud iuxta Verbi Dei analogiam ita declaratur, quemadmo-
dum D. Lutherus in Latino ſuo Commentario in caput tertiunm
Geneſeos, contra extenuationem Peccati Originalis, magno
zelo diſſeruit. Vocabulum autem Accidentis in hunc tan-
tum finem vſurpatur, vt diſcrimen inter Opas Dei (quod eſt
noſtra natura, etiam corrupta) & inter Diaboli opus (quod eſt
peccatum in opere Dei inhærens, eius videlicet operis in-
tima & ineffabilis corruptio) monſtretur. 4

/

ORIGINIS. 627
S. 56. Et ſanè D. Lutherus ipſe in hoc negotio vſus eſt vo- Luthero, &
cabulo Accidenti, quemadmodum etiam Qualitatis a) ne- quatenus
que eas voces reiecit. Interim tamen ſingulari diligentia & Qaalitat.
magno zelo declarauit, & inculcauit, quàm horribilis ſit qua-
litas & accidens: quippe per quod humana natura non tan- p. 23 292 ,613.
tum contaminata, verùm etiam ita corrupta eſt, vt nihil ſin- ſeqq.
ceri nihil ſani prorſus in ea ſit relictum. Sic enim verba eius Tom. 4 Lat.
in Explicatione Pſalmi nonageſimi habent: Siue igitur Peccatum len. p. 53. b.
Originis QVALITATE M, ſive MORBVM vocauerimus, profelzs Ambrol. Hexa.
extremum malum oſt, non ſolum pati aternam iram & mortem, ſed lal. . & Aug.66.
ne agnoſcere quidem quæz pateris. Et in Commentario ſuper ter- b. 47 34
tium caput Geneſeos inquit: Qui iſto veneno Peccati Originis 4
planta pedis, uque ad verticem infelti ſumus Siquidem in natura
adhuc integra ACCIDGCRE. Hæc de Controverſia Originalis
Peccati dicta ſunto.
4) In Pſ. 90. Brent. in c, 1. Ebræ. Urb. Regius I. contr. Valentin. Monaſter, Clie 41
emensAlex.

II. H Irenæzus uſus

DE LIBERO ARBITRIO,

SIVE DE VIRIBVS HVMANIS. 3,2erEir:

I. ſiaſticus. a)

S AVM. de Libero arbitrio, ſeu Viribus Humanis non modò Status Tuaæſt.
inter nos & Pontificios hactenus controuerſum fue-
WBrit: Verum etiam ea de re etiam quidam Auguſtanæx
Confeſſionis Theologi diſceptarint: Primam omnium, Qui
nam controuerſiæ buius, inter Auguſtanæ Confeſſionis Theologos, Sta-
tus fuerit, perſpicuè docebimus. H .—
§. 2. Quandoquidem homo, ratione Liberi ſui Arbitrii,

in quatuor, & quidem valde diuerſis Statibus, conſiderari pot-
eſt: iam non quæritur, quale fuerit ipſius arbitrium ANTE I.

LAPSVM;: aut quale id ſit, poſt lapſum, in REBVS EXx- 2.
TERNIS, quæ ad hanc vitam ſpectant: Neque quæritur, 3.
quale ſit illud arbitrium, aut quantæ ipſius vires, etiam in
zebus ſpiritaalibus, POSTQVAM per Spiritum Dei RE-
Kr 2 GENE-
à) Arbitrium tamen Num. 34, 14. Deut. 30,19. Joſ. 24, 15. I. Cor, 7,37, eα.

spl h JeXαντος C. A. ar. 18. P. 17. p. 550,

628 II. Dx LIBk R O
GENERATVS EST, & à Dei Spiritu iam regitur: aut,
quale Liberum Arbitrium ſit habitnrus, quando à MORTVIS
4 reſurget. Sed hic eſt verus & vnicus controuerſiæ Status:
Quid hominis NONDVM RENATI intelleltus & voluntas, IN
IPSA GCONVERSIONE & regeneratione, ex PROPRIIS
ſuis & poſt lapſum RE LI QVIS VIRIBVS Praſtare peſit:
uando videlicet verbum Dei prædicatur, & Dei gratia
illi offertur? Hic quæritur, An homo ad hanc Dei gratiam ap-
prehendendam ſeſe applicare, eam amplelti, & verbo Dei aſſentiri
pohit à Hæc Diſputatio iam aliquot, & quidem multos an-
nos, in Eccleſüs quibusdam Auguſtanæ Confeſſionis, inter
Theologos nonnullos fuit agitata.
S. 3. Vna pars ſenſit atque docuit: Quamuis homo pro-
präüs ſuis viribus, Legem Dei implere, Deo verè confidere,
ipſum timere & diligere, ſine gratia Spiritus ſanéti, non
poſſit: tamen tantuùm adhuc ipfſi virium naturalium, ante
regenerationem, reliquum eſſe, vt aliquo modo ſe ad gra-
tiam Dei apprehendendam præparare, & aſſentiri, infirmè
tamen, poſſit: Sed, niſi accedat gratia Dei, nihil illum nec
qualemcunque aſſenſum præſtare poſſe: quin potiùs eum
in lucta conſcientiæ, auxilio Spiritus fancti deſtitutum,
ſuccumbere. .
S. 4. Ex altera autem parte Enthuſiaſtæ, tum veteres,
tum recentiores, in alteram partem peccantes, docuêre-:
Quòd Deus hominem, ſine ullo medio aut inſftrumento creatu-
rarum, hoc eſt, ſine externa prædicatione, & absque audi-
tione verbi Dei, per Spiritum ſuum conuertat, & ad ſalu-
tiarem Chriſti agnitionem adducat.
Vem. S§. 5ß. Contra vtriusque partis errores & corruptelas, ſin-
Lapſus cæ- ceri Auguſtanæ Confeſſionis doctores aſſeruerunt: Homi-
cutit. nem ex lapſu primorum noſtrorum parentum ita penitûs
corruptum eſſe, vt in rebus Spiritualibus, quæ ad Conuerſio-
nem & ſalutem noſtram ſpeétant, talpà ſit, vt dicitur, cæci-
1. Cor. 2, 14a. Or: ita vt verbum Dei prædicatum neque intelligat, neque
Deum odit. intelligere poſſit, ſed illud vr ren ſtuliam ludicet. Docuerunt

etiam, Quòd homo nunquam à ſeipſo ad Deum appropin-
quet,

ARBIT RII O.Zõ 629
quet, ſed potiùs hoſtili animo aduerſus Deum fit, atque eam
inimicitiam erga Deum in corde ſuo foueat: donec virtute
Spiritus ſancti, per Verbum prædicatum, ex mera gratia, ſine
omni ſua propria cooperatione, conuertatur, fide donetur,
regeneretur atque renouetur.
§. 6. Vt autem hæc controuerſia iuxta verbi Dei analo-
giam piè declaretur, & per ipſius gratiam decidatur, doctri-
nam fidem & confeſſionem noſtram de hoc negotio recita-
bimus.
§. 7. Credimus igitur, quòd hominis non renati intelle- Theſis.
ctus, Cor & Voluntas, in rebus ſpiritualibus & diuinis, prorſus Impotens
nihil intelligere, credere, amplecti, cogitare, velle, inchoa- „atura.
re, perficere, agere, operari, aut cooperari poſſint. Et affir-
mamus hominem ad Bonum (vel cogitandum vel facien-
dum) prorſus corruptum & mortuum eſſe: ita quidem,
vt in hominis natura, poſt lapfum, & ante regeneratio-
nem, ne ſcintillula quidem Spiritu alium virium reliqua ſit,
quibus ille e ſe ad gratiam Dei amplectendam præparare
ſe, aut oblatam gratiam apprehe ndere, aut eius gratiæ (ex
ſeſe, & per ſe) capax eſſe valeat. Negamus etiam, quòd
homo ſe ad gratiam applicare aut a ccommodare, aut, viri-
bus ſuis propriis, aliquid ad conu er ſionem ſuam, vel ex to-
to, vel ex dimidia, vel minima parte, conferre, agere, ope-
rari aut cooperari (ex ſeipſo, tanqu am ex ſemetipſo) poſſit,.
Sed dicimus cum Scriptura: hom inem eſſe peccati SERVVM:
& quidem mancipium Satanæ, à quo agitetur., Inde adeò na-
turale Liberum Arbitrium, ratione corruptarum virium &
naturæ ſuæ deprauatæ, duntaxat ad ea, cum cogitanda tum
perficienda, valet & efficax eſt, qu æ Deo diſplicent & aduer-
ſantur Joh. S5, 76. Epheſ. 2, 2. II. Lim. 2, 27.
§. 8. Hanc piam declarationem & generalem (ad Statum
cauſæ, in exordio huius tractatio nis propoſitum) reſpon-
ſionem, è verbo Dei deſumta ar gumenta, quæ recitabi-
mus, confirmant. Etſi autem non ignoramus, quòd ea ſu-
percilio humanæ Rationis & Phil oſo phiæ diſpliceant: ta-
men nouimus, mundi huius perue rſiſſimi ſapientiam, coram
Rr 3 Deo

1. Cor. 1, 14.

I. Ratio.
Stupor ad
Divina.
Rom. 1, 19.
C. 2, 14.

k. Cor. 2, E4.
Jac. 2,; I5.
Phyſicas ob
Corpus, con-
tra Spiritum.
1. Cor. 15, 44.
Sapientia
noſtra.
J. Cor. I,; 21.
Epheſ. 4, 18.

Matth 13, 15.

Luc. 8, 10.
Rome 3, 12:

Epheſ. 5, 8.
AGtor. 26, 8⸗

Johan. 155.

Matth 3, 12.

630 II. D E LIEBER O
2o eſſe ſtultitiam, & quòd de capitibus religionis noſtræ tan-
tummodò exyVerbi diuini præſcripto &norma ſit iudicandum.
S. 9. PRIMoO, etſi humana ratio, ſeu naturalis intellectus
hominis obſcuram aliquam notitiæ illius ſcintillulam reli-
quam habet, quòd ſit Deus: & particulam aliquam Legis te-
net: tamen Ratio & intellectus hominis non-renati, adeò

cœca ſunt & peruerſa, vt, etiamſi ingenioſiſſimi & doctiſſimi
homines in hoc mundo Euangelion de Filio Dei & promis-

ſiones diuinas de æterna falute legant vel audiant: tamen
ea propriis viribus percipere, intelligere, credere, & vera eſſe,
cognoſcere nequeant. Quin potius, quanto diligentius in
ea re elaborant, vt ſpirituales iſtas res ſuæ rationis acumine
indagent & comprehendant: tanto minus intelligunt & cre-
dunt: & ea omnia pro Stultitia & meris nugis & fabulis ha-

bent, donec à Spiritu ſancto illuminentur & doceantur. Sic

enim ſcribit Apoſtolus: znimalis homo non percipit ea quæ ſünt
Spiritus Dei- Stultitia enim eſt illi, & non poteſt intelligeres quia ſpi-
ritualiter examinantur. Idem alibi ſic ait: Quia in Dei ſapien-
tia non cognonuit mundus per ſapientiam Deum: Placuit Deo per
ſtultitiam prædicationis ſaluos facere credentes. Et alibi de ho-

minibus impiis & nondum renatis in hanc ſententiam ſcri-

bit: Gentes ambulant in vanitate ſinſus ſui, tenebris obſiura tum
habentes intelleltum, alienati à vita Dei, per ienorantiam quæ eſt
in illis, propter cæcitatem cordis ipſorum. Et Chriſtus inquit:
Videntes non vident, & audientes non audiunt, neque intelligunt, &c.
Vobis autem datum eſt, noſſe mpſterium regni Dei. Et rurſus Apo-
ſtolus ait: Non eſt intelligens, non eſt requirens Deum. Omnes de-
clinauerunt: Simul inutiles facti ſunt: Non f qui faciat bonum,
non eſt uque ad unum. Et quidem Sacra Scriptura hominem
naturalem, in rebus diuinis & ſpiritualibus Tenebras vocat.
Et alibi ſcriptum eſt: Lux in tenebris lucet, hoc eſt, in tenebri-
coſo & excæcato mundo, qui Deum neque nouit neque cu-

rat, & tenebræ eam non comprehenderunt. Quin etiam Sa-

cræ literæ docent, hominem in peccatis non tantummo-

dò languidum & ægrotum, verum etiam prorſus mortuum

eſſe. Epheſ. 2, 5, Colofſt, 2, 13. I. Pet. 4, 6. 1. Tim. 5, 6, Apoc. 3, 2.

§. 10,

ARBITRIO. 631
S. 10. Sicut igitur homo qui corporaliter mortuus eſt, ſe- b. 6z1.
ipſum propriis viribus præparare aut accommodare non pot-
R“ eſt, vt vitam externam recipiat: Ita homo ſpiritualiter in pec-
catis mortuus, ſeipſum propriis viribus ad conſequendam
ſpiritualem & cœleſtem iuſtitiam & vitam præparare, appli-
care, aut vertere non poteſt: niſi per Filium Dei à morte
peccati liberetur & vivificetur.

§. 11. Scriptura igitur hominis naturalis intellectui, men-
ti, & volunti omnem aptitudinem, capacitatem, & faculta-
tem in rebus ſpiritualibus (ex ſeipſo, & tanquam ex ſemelipſo)
aliquid boni & recti cogitandi, intelligendi, inchoandi, vo-
lendi, proponendi, agendi, operandi, & cooperandi adi-
mit. Sic enim inquit Apoſtolus: Non quòd ſußcientes ſimus 2. Cor. 3, 5.
cogitare aliquid à nobis, quaſi ex nobis: Sed ſußzcientia noſtra ex
Deo eſt & . Omnes declinauerunt, inquit Paulus. Sermo meus Rom. 3, 12:
(ait Chriſtus) non capit in vobis. Tenebræ non comprehende- Johan. g, 37.
runt (ſeu receperunt) lucem, inquit lohannes. Animalis Johan. 1, 5.
homo (ait Apoſtolus) non percipit (vel vt Græcum vocabu-I Cor. 2, 14.
lum ſignificanter exprimit, àι αενοιτο, non capit, non com- b. 196.
prehendit) ea quæ ſant Spiritus Deiv Staltitia enim eſt illi, &
non poteſt intelligere &c. Multo minus igitur eiusmodi Ani-
malis ſeu naturalis homo Euangelio verè credere, aut aſ-
ſentiri, & pro veritate agnoſcere poterit. Senſus carnis (in-
quit Apoſtolus: id eſt, naturalis hominis ſenſus) Leimicitia Rom. 8, .
eſt erga Deum. Quia Legi Dei non ſubjicitur, ac ne poteſt id qui-
dem. Summa, verum eſt, perpetuoque manebit verum, quod
Filius Dei inquit: Sine me nihil poteſtis facere. Et Apoſtolus Johan. 15, 5.
ait: Deus eſt qui openatur in vobis & vELLE & PERFICERE, Phil 8.
pro bona volantate quæ Scripturæ dulciſſima ſententia, omni. 2
brus piis mentibus, quæ ſcintillulam aliquam & deſiderium
. gratiæ Diuinæ & vitæ æternæ in cordibus ſuis ſentiunt, exi-
“ miam conſolationem adfert. Certi enim ſunt, quod ipſe
Deus initium illud veræ pietatis, tanquam flammulam, in cor-
dibus ipſorum accenderit: quòdque velit, quia fidelis eſt, id
quod cœpit, porrò, etiam in masna infirmitate, confirmare,
6— r 4 8&

632 III. DE LIBERO
& diuino ſuo auxilio iuvare, vt in vera fide ad finem vsque
conſtantes perſeuerent.
Sanbtorum §S. 12. Huc referantur etiam omnes Sanctorum precatio-
Preces. nes, quibus petunt, vt à Deo doceantur, illuminentur, & ſan-
tificentur. His enim precibus fatentur, quòd ea quæ pe-
tunt, ſuis viribus præſtare nequeant. Et quidem Dauid in uno
duntaxat Pſalmong. decies & amplius orat pro intellectu,
vt doctrinam diuinam rectè capere & diſcere queat. Tales
præcatiunculæ multæ admodum in ſcriptis Paulinis extant
Epheſ. i, i. Coloſſ.1, 9. Phil. 1, 9.
Cauſßa ha- S. 13. Porrd eiusmodi preces & ſententiæ, de ignorantia
rum. & impotentia noſtra, non ideò literis conſignatæ ſunt, vt ad
legendum, audiendum atque meditandum verbum Dei tar-
diores atque remiſſiores reddamur: ſed vult Dominus, vt
primum Deo Optimo Maximo toto pectore gratias aga-
mus, quòd nos è& tenebris ignorantiæ, & captiuitate pecca-
ti ac mortis, per Filium ſuum, liberauerit, & per Baptiſmum
& Spiritum ſanctum regenerauerit atque illuminauerit⸗
Et, poſtquam Deus per Spiritum ſanctum ſuum initium
in Baptiſino fecit, atque veram Dei agnitionem in cordi-
bus noſtris accendit atque operatus eſt: aſſiduis precibus
orandus eſt, vt per eundem Spiritum, ſua gratia (per quo-
tidiana exercitia audiendi verbum Dei) in nobis fidem &
cœleſtia ſua dona fouere, de die in diem confirmare, & ad
finem vsque conſeruare velit. Niſi enim Dominus ipſe Do-
toris & præceptoris officio fungatur: nihil eorum quæ ipſi
. grata, nobis autem & aliis ſalutaria ſunt, diſcemus.
II. Humana S. 14. DEINDE, verbum Dei teſtatur, hominis naturalis
Pravitas. non renati imtellectum, cor, & voluntatem, in rebus diui-
nis, prorſus, non modò à Deo auerſa, verum etiam aduer-
ſus Deum ad omne malum conuerſa, & penitùs deprauata
eſſe. Et docent Sacræ literæ, hominem non tantùm infir-
mum, imbecillem, ineptum, & ad bonum (vel cogitandum
vel perficiendum) emortuum: verùm etiam per Peccatum
Originis adeò peruerſum, veneno peccati infectum, & cor-
ruptum eſſe: vt ex ingenio & natura ſua totus ſit malus-
60

AREBITRIO. 633
Deo rebellis & inimicus, & ad omnia ea, quæ Deus odit, p. 634. ſeq.
nimiùm ſit potens, vivus & efficax. Senſus & cogitatio (in- b= 55u:⸗
quit Scriptura) in malum tantàm prona ſunt, ab adoleſcentia
ſua. Pravum eſt cor hominis (ait leremias) & inſirutabile: Jene. 8 1.
quis cognoſcet illul? Hoc dietum Prophetæ Apoſtolus his u 8.
. om. 8, 8.
verbis interpretatur: Senſus carnis inimicitia éſt erga Deum.
Caro (inquit alibi Paulus) concupiſcit aduerſus Spiritum: Syi- Galat. 5 17.
ritus autem aduerſus Carnem: hec enim ſibi inuicem aduerſantur.
Et in ea quam ad Romanos ſcripfit, ſic ait: Scimus enim
quòd lex ſpiritualu eſt: ego autem carnalis ſum, venundatus ſub
peccato. Et ibidem poſt aliqua: Scio quòd in me, hoc eſt, in ar-
ne mea non habitet bonum &. Condelettor legi Dei ſecundum
interiorem hominem (qui ex Spiritu ſancto renatus eſt:) Vi-
deo autem aliam legem in membris meie, repugnantem legi mentis
meæ, & captiuantem me in lege peccati, &.

§. 1c. Si autem in beato Apoſtolo Paulo, & aliis renatis
hominibus, Naturale, vel Carnale liberum arbitrium, etiam
poſt regenerationem, Legi & voluntati diuinæ repugnat:
uanto magis ante regenerationem Legi & voluntati Dei
rebellabit & inimicum erit? Ex his igitur manifentum eſt,
(vt in articulo de Peccato Originis fuſiuùs eam rem declara-
uimus: quæ omnia hoc loco repetita eſſe volumus:) Libe-
rum Arbitrium, naturalibus ſuis viribus, non mod nihil
ad conuerſionem, iuſtitiam, & ſalutem ſuam operari, aut
cooperari, aut Spiritui ſancto ( qui homini, in Euangelio,
gratiam Dei & ſalutem offert,.) obſequi, credere, aut aſſen-
tiri poſſe: ſed potius, pro infita ſua rebelli & contumaci
natura, Deo & voluntati eius hoftiliter repugnare, niſi Spi-
ritu Dei illuminetur atque regatur.

Rom. 7,; 16.

S. 16. Eam ob cauſam Sacræ literæ hominis non renati Collatio cum
cor duro lapidi, qui ad tactum non cedat ſed reſiſtat, item Lapide, Trun-
yzudi trunco, interdum etiam feræ indomite comparant: Non o, Ferad.

tamen in eam ſententiam ſic loquuntur, quaſi homo poſt Eaech. 36, 26,
à CH. 7, 12.

lapſum non amplius ſit rationalis creatura: aut quòd abs-Lath. T 3j. IV.
que auditu & meditatione verbi diuini ad Deum conuer- f. 438.
Rr 5 tatur:

6 3z4— II. Dx LIBERO
tatur: aut quod in rebus externis & ciuilibus nihil boni aut

mali intelligere poſſit: aut liberè aliquid agere vel omittere
queat.

Capacitas §. 17. Nam (vt D. Lutherus in Commentario ſuper
Activa nulla. Pſalm. go. a) dicit:) in ciuilibus externis rebus, quæ ad viltum pa-
randum, & ad bhbanc vitam tuendam pertinent, bomo eſt indu-
ſtrius, iugenioſus, & quidem admodum negotioſus. Sed in ſpi-
ritualibus & diuinis rebus, quæ ad animæ ſalutem Peltant, ho-
Gen. 19. mo eſt inſtar ſtatuæ ſalis (in quam uxor patriarchæ Loth eſt con-
verſa?) imè eſt ſimilis trunco & lapidi, ſtatuæ vita carenti quæ
neque oculorum, oris, aut ullorum ſenſuum, cordisve uſum ha-
bet. Homo enim horrendam Dei iram aduerſiu peccatum, & ex
ea conſequentem mortem neque videt, neque agnoſcit: ſod ſtrenub
in carnali ſua ſecuritate (etiam ſciens volensque) pergit? & dum
ſibi ird ilget, animoque ſuo morem gerit, in mille pericula, tan-
dem etia n in æternam mortem & damnationem ſe præcipitat.
Neque ab eo ad interitum curſu, homo precibus, admoni-

tionibus, obſecrationibus, minis, obiurgationibus, reuocari ſe

patitur! Nulla doctrina, nullæ conciones apud eum locum hahent,

antequam per Spiritum Sanéctum illuminatur, conuertitur & rege-
neratur. Ad hanc verò Spiritus Sancti renouationem nullus lapis,

nullus truncus, ſed ſolus homo creatus eſt. Et Deus, ſeueriſimo

quidem, iuſtiſſimo tamen ſuo iudicio, lapſos malor ſpiritus prorſus

in æternum à facie ſua abiecerit“ Singulari nihilominus & mera
miſeratione voluit, ut miſorrima hominis natura quantumiis cor-
rupta, conuerſionis & gratiæ Dei, ac vitæ aternæ rurſus capax
particepique fieret. Non tamen id beneficium homini con-
tingit, ex propria ipfius, naturali, & efficaci aptitudine
6z3. 637. aut capacitate. Natura enim hominis contumax eſt, re-
bellis, & inimica Deo: ſed hoc homini contingit ex me-
ra gratia, & fit efficaci & clementi operatione Spiritus ſan-
Capacitas cti. Et hoc ipſum (quod homo per operationem Spiritus
Pafva. ſanéti ad Deum connerti poteſt) vocat D. Lutherus Ca-
Tem. p-236. Pacitatem: eamque his verbis explicat: Quando We
Libc-

a) Luther, Teſtimon. T. 3. VV. f, 437. p. 177. 194. 637. 644.

AARLBITRIO. 6 37
Liberum Arbitrium defendunt, Capacitaten, Libertatis eius prædi-
cant: Qudad ſeilicet verti poteſt ad bonum, per gratiam Dei, &
fkeri reuera liberum, ad quod creatum eſt. Horum ſiimilia etiam
Auguſtinus ad lulianum fſcripfit. Lib.2. J
S§. 18. Antequam autem homo per Spiritum Sanctum il-
luminatur, conuertitur, regeneratur, & trahitur, ex ſeſe, &
propriis naturalibus ſuis viribus, in rebus ſpiritualibus, &
ad conuerſionem aut regenerationem ſuam, nihil inchoa- p. 6.
re, operari, aut cooperari poteſt: nec plus, quàâm lapis,
truncus, aut limus.
S. 19. Etſi enim homo locomotiuam potentiam ſeu ex- p. 642.
terna membra regere, Verbum Dei audire, & aliquo modo
meditari, quin etiam de eo diſſerere poteſt: vt in Phariſæis
& hypocritis eſt videre: tamen id tacitis cogitationibus,
vt rem ſtultam, ſpernit, neque Verbo Dei credere poteſt.
Et hac in parte homo deterior eſt trunco: quia Voluntatip, érʒ. 644.
diuinæ, in Verbo reuelatæ, rebellis eſt & inimicus: niſi
Spiritus Sanctus in ipſo ſit efficax, & ſidem aliasque Deo
probatas virtutes atque obedientiam in ipſo accendat &
operetur. 3 „
S. 20. PRAETEREA, Sacræ literæ hominis conuerſio-III. Converſie
nem, fidem in Chriſtum, regenerationem, renouationem, Dei ſolius.
& omnia quæ ad illam efficaciter inchoandam & abſoluen-
dam pertinent, nequaquam Humanis viribus Naturalis Li-
beri Arbitrii, neque ex toto, neque dimidia, aut vlla vel mi- p. 629. 6531,
nima ex parte, ſed fimpliciter SoLi diuinæ operationi &
Spiritui San Ro adſcribunt. Deut. 29, 4. c. 30, 6. Pſ Si, 12 Eſ. 52, 8.
Jer. 31, 18. Joh. 6, 44,c. 15, 2. II. Cor. 3, 5. C. 5, 18. Tit. 3, 5.

8. 21. Et in eandem ſententiam de hoc negotio Apolo-

gia loqui ſolet: Rationem videlicet, & naturale Liberum
Arbitrium habere aliquo modo facultatem, ut externam ho-P. 177. 195. 6.
neſtam vitam inſtituere poſſit: at vt internè homo rena- 64†. 663z.
ſcatur, ipſiusque cor & animus immutentur, hoc ſolius Spi-
ritus Santi opus eſſe. Et ſanè is donat intellectum, & cor
hominis aperit, vt Scripturam intelligat, & verbo Domini
atten-

(a) Luc. 24,
27; 32.
Actor. 16, 14.
Actor. 5, 32.
2 Tim. 2,25.
Phil. 1, 6, 23.
Epheſ. 2,6,8.
Iohan ο, 29
Deut. 29, 4.
Marth. 13, 1I1.
Tit. 3,6.
Ezech. 11, 19.
c. 36, 26.
Jer. 24, 7.
Deut. 30, I.
Pſal 5r, II.
Epheſ. 2, 10
2. Cor. 5, 17.
Galat. 6, 15.
Iac. 1, 16.
loh 6, 56.
Matth 1I, 27.
1. Cor. 12, 3.
lIohan. 15, 5§.
2. Cor. 3, §5.
1. Cor. 2;7.

De prædeſti-
natione cap 3.

636 II. D E LYIBER o
attendat. Et hoc modo Chriſtus diſcipulis ſuis aperuit
Scripturam, vt eam intelligerent. De Lydia (4) etiam, pur-

puraria illa, ſic ſcriptum eſt: Dominus aperuit cor eius, inten-

dere hbis, quæ dicebantur à Paulo. Operatur (b) enim Dominus
in nobis vtrunque, & velle, & perßcere. Dominus largitur,
vt pœnitentiam agamus. Et operatur fidem: vt Apoſto-
lIus ait: Vobis donatum eſt, vt in eum credatis. Donum Dei
eſt, tota ſalus noſtra. Et Chriſtus inquit: Hoc opus Dei,
vt credatis in eum, quem miſit ille. Dominus donat cor intelli-
gens, oculos videntes, & aures audientes. Spiritus ſanétus eſt

ſpiritus regenerationis & renouationis. IIle aufert darum

lapideum cor: & donat nouum, molle, & carneum cor, vt
mandatis ipſius pareamus: vt multa Scripturæ dicta lu-
culenter teſtantur. Ille nos creat ad opera bona facienda:
& nos nouas creaturas facit. Et vt paucis multa dica-

mus: Omne donum bonum eſt à Deo. Nemo etiam poteſt ad

Chriſtum venire, niſi Pater traxerit eum. Nemo nouit Patrem=,
niſi cui Filius reuelare voluerit. Nemo (inquit Apoſtolus) pot-
eſt Chriſtum Dominum appellare, niſi per Siritum ſanlktum. Si-
ne me (ait Filius Dei) nihil facere poteſtis. Omnis ſußicientia
noſtra à Deo eſt. Quid (inquit Apoſtolus) babes, quod non

accepiſti 5 quid igitur gloriaris, quaſi non acceperis * Et ſanè
D. Auguſtinus hoc Scripturæ loco convictum ſe eſſe fa-

tetur, vt opinionem, quam antea ea de re falſam conce-
perat, damnaret. Senſerat enim (vt ipſe loquitur) gratiam
Dei in eo tantùm conſiſtere, quòd in præconio veritatis Dei vo-
luntas nobis reuelareturns vt autem prædicato nobis Euangelio
conſentiremus, noſtrum eſſe proprium, & ex nobis eſſe. Item er-
raui (inquit) cum dicerem, noſtrum Aſſe credere & velle, Dei au-

tem, dare credentibus & volentibus facultatem operandi.

S. 27. Hæc doctrina in Sacris literis ſolidiſſima fun-
damenta habet, & Auguſtanæ Confeſſioni, aliisque ſcriptis
publicis & approbatis, quorum ſupra mentionem fecimus,
