uinem, finitum, & circumſcriptum eſſe, pati, mori, aſcende- Divinæ.

re, deſcendere, de loco in locum moueri, eſurire, ſitire, alge-

re, æſtu affligi, & ſi quæ ſunt fimilia: eſſe proprietates huma-
„e haturæ ſtatuimus, quæ nunquam proprientes diuinæ na-
turæ fiant.

S. 10. Credimus, docemus, & confitemur etiam, quòd Vnius Per-
iam poſt factam Incarnationem, non quælibet natura in ſonæ.

Chriſto, per ſe ita ſubſiſtat, vt vtraque ſit perſona ſeparata, aut,
quòd quælibet perſonam ſingularem conſtituat. Sed ita na-
as vnitas eſſe ſentimus, vt vnicam tantum perſonam con-
ſtituant: in qua ſimul perſonaliter ambæ, diuina & humana
natura aſſumta, vnitæ ſint & ſubſiſtant: ita quidem, vt iam,
poſt incarnationem, ad integram Chriſti perſonam, non

mod diuina, ſed etiam aſfumta humana natura pertineat:

& quòd perſona Filii Dei INGARNATI, ſine humanitate
quemadmodum etiam homo
Chriſtus ſine diuinitate non eſſet integra perſona. In Chri-
ſto igitur non ſunt duæ diſtin æ, ſed vnica tantàm Perſona,
non obſtante, quòd duæ diſtinétæ naturæ, vtraque in ſua
eſſentia, & proprietatibus naturalibus, inconfuſæ in ipſo re-

periantur.

S. 11. Credimus, docemus, & confitemur, aſſumtam hu- Humana

manam naturam in
proprietates habere & retinere: ſed præterea etiam per v-

monem perſonalem, qua cum diuinitate mirando modo
copulata eſt, & poſtea per glorificationem exaltatam eſſe ad

dexteram Maieſtatis, virtutis, & potentiæ, ſuper omne quod
non tantuùm in hoc, ſed etiam in futuro ſeculo.

Chriſto, non tantum eſſentiales ſuas exalita.

P. 579. 729.

Matth. 25“, 15. Abl. 2, 36. Eph. , 21. Phil. 2,9. Ebr. 1,3. 6.5zl. 6. 12,2.6.2, hg.

22 4 §. 12. Quod

Apoc., 22.

Maieſtas in
Vero data.
P. 5379

RKepvera.
p. 577 8.

Sopantiſtæ

ribcli.

Communio.

718 VII. DE PERSOXN A
§. 12. Quod verò ad hanc Maieſtatem attinet, ad quam
Chriſtus, ſecundum humanitatem exaltatus eſt: non eam
tum demum accepit, cum à mortuis reſurrexit, & ad cœlos
aſcendit: ſed tunc, cum in vtero matris conciperetur, & homo
fieret: g) quando videlicet, diuina & humana natura per-
ſonaliter ſunt vnitæ.
«) Vid. Deciſ. Sax. inter Gieſſ. & Tubing. Theol. c. 3. & ſecuta
ſcripta.
§. 13. De hac autem heypoſtatica vnione non ita ſentien-
dum eſt (vt quidam ſiniſtrè eam accipiunt:) quòd duæ illæ
naturæ, diuina & humana, eo modo vnitæ ſint, quaſi, cum
duo aſſeres conglutinantur: vt REALITER, ſeu reipſa &
verè nullam prorſus communicationem inter ſe habeant:
Hic enim Neſtorii & Samoſateni error eſt & hæreſis: qui
hæretici (vt Suidas, & Theodorffs Presbyter Rhetenenſis
teſtantur) ſenſerunt atque docuerunt: ν Dσαασ °⅜⅛˙aοαααα
vσb‿νουιαμ τ— h àνιανιττς ταααο ιâv[v—vNKavtazatν: hoc eſt,
duas naturas ſöparatim ſeu ſoorſim ſoe habentes & omni modo in-
communicabiles eſe. Hoc falſo dogmate naturæ ſeparantur:

& duo Chriſti finguntur: quorum vnus ſit Chriſtus: alter ve-

10 Deus, Verbum, quod in Chriſto habhitet.
S§. 14. Sic enim Theodorus Presbyter, de quo paulò ante
diximus, ſcribit: Paulus quidam, iisdem, quibus Manes, tempori-
bus, Samoſatenus quidem ortu, ſed Antiochiæ Syriæ antiſtes Don i-
num impid dixit, nudum fuiſfe hominem, in quo Deus Verbum, ſicut
in ſingulis Prophetis, habitauerite ac proinde duas naturas ſepa-
ratas, & citra omnem prorſus inter ſe cmmunionem, in Chriſto eſſer
quaſi alius ſit Chriſtus, alius Deus, verbum in ipſo habitani. Hacte-
nus Theodorus.
S. 15. Contra hanc damnatam hæreſin Catholica Chriſti
Eccleſia ſemper, omnibusque temporibus ſimpliciſſimè cre-
didit & ſenſit, humanam & diuinam naturam in perſona
Chriſti, eo modo vnitas eſſe, vt veram inter ſe communica-
tionem habeant. Neque tamen ideo naturæ in vnam eſſen-
tiam, ſed, vt D. Lutherus loquitur, in vnam gerſonam commi-
ſcentur. Et propter hanc hypoſtaticam vnionem & com-
munil-

man
adm
Cha
men
firm
ferr
repe
6
camm
cor⸗
cor
per
teal
hoc
tur⸗
elti
mel!
cert
(in!
ne
N
n
VnI

libe

W
nn

Dei
pall
Ver⸗
er
Co⸗
Cin
Ki
dar.

IO
der⸗

ð CHRISTI. 729
municationem veteres orthodoxi Kccleſiæ Do ctores, ſæpe
admodum, non modò ante, verum etiam poſt celebratum
Chalcedonenſe Concilium vocabulo (Mixnonis) in pia ta-
men ſententia, & vero diſcrimine, vſi ſunt. Eius rei con-
firmandæ gratia multa Patrum teſtimonia in medium ad-
ferri poſſent: quæ paſſim in hominum noſtrorum ſcriptis

reperire licet.

§. 16. Et quidem erudita antiquitas vnionem hypoſtati- Aſfmilat.

cam, & naturarum communicationem, ſimilitudine animæ &
corporis: item ferri candentis, explicuit. Anima enim &
corpus (quemadmodum etiam ignis & ferrum) non tantum
per phraſin aut modum loquendi, aut verbaliter, ſed verè &
realiter communicationem inter ſe habent: neque tamen
hoc modo confuſio aut naturarum exæquatio introduci-
tur: qualis fieri ſolet, cun ex melle & aqua mulſum confi-
citur: talis enim potus non amplius aut aqua eſt mera, aut
mel merum, ſed mixtus quidam ex vtroque potus. Longe
certè aliter ſe res, in illa diuinæ & humanæ naturæ vnione
(in Perſona Chriſti) habent: longè enim ſublimior eſt, & pla-
nè inexplicabilis communicatio & vnio diuinæ & humanæ

naturx, in Perſona Chriſti: propter quam vnionem & com-

municationem, Deus bomo eſi, & homo Deus. Nec tamen hac
vnione & communicatione naturæ confunduntur: ſed quæ-
libet natura eſſentiam & proprietates ſuas retinet.
S 17. Propter hanc hypoſtaticam vnionem (quæ ſine vera
illa communicatione nec cogitari nec ſubſiſtere poteſt) nen
nudè & ſola humana natura, cuius proprium eſt, pati &
mori, pro totius mundi peccatis eſt paſſa: Sed ipſe Filius
Dei verè (ſecundum tamen naturam humanam aſſumtam)
paſſus, &, vt Symbolum noſtrum Apoſtolicum teſtatur,
verè mortuus eſt: etſi diuina natura neque pati neque mori
poteſt. Hanc rem D. Lutherus m Maiore ſuaz de cæna Domini
Cenfeſſione, copiosè & ſolidè declarauit: vbi blaſphemam
Cinglii Allœoſin, qui docuit vnam naturam pro alia ſumi
&iintelligi, tanquam Diaboli laruam reiecit, & ad inferni

barathrum damnauit.
22 5 §. 18. Et

p. 716.

P. 734

Communio-
vnio utrius⸗
Jue realis.

Maria geo⸗
7
T0206.

p. 72 8. 5. 120
P. 579:

Miracula
communlä.

Joh. 2,; II.
Luc. 2; 46.
Joh. 18, 6.
Luc. 23, 4 ¾*

1. Cor. 15, 54.
Col. 1, 13.
2. Tim. 1,10.

Ebr. 2; 14.

730 VIII. DE PERSON A
S. 18. Et ſanè veteres Eccleſiæ Doctores duo hæc voca-
bula nowcovta & Svoοσν ονuannιοονοιαW & vnionem, in explica-
tione huius myſterii coniunxerunt: & alterum per alterum
declararunt.

Irenæus lib 4 cap z. Athan. in epiſtola ad Epibétetum. Hilarius de Tri- .

nitate lib. 9. Baſilius & Niſſienus in Theodoreto. Damaſcenus
lib. 3. cap. 19.
§S. 19. Propter hanc hypoſtaticam vnionem & commu-
nionem, diuinæ & humanæ naturæz in Chriſto, credimus, do-
cémus, & confitemur, iuxta fidei noſtræ Chriſttanæ analo-

giam, omnia ea, quæ de Chriſti Maieſtate ſecundum huma-

nam eius naturam, quæ ad dextram virtutis Dei ſedet, & iis,
quæ ex ea conſequuntur, dici ſolent, locum non habitura, ne-

que ſtare poſſe: niſi hypoſtatica illa vnio & communicatio

naturarum in Chriſto REALITER & veréè exiſterent.

S. 20. Huius hypoſtaticæ vnionis ratione & naturarum
communione Maria, laudatiſſima illa Virgo, non Hominem
duntaxat, ſed talem hominem, qui verè Filius Dei altiſimi eſt,
genuit: vt Archangelus Gabriel teſtatur. Is Filius Dei etiam
in vtero matris diuinam ſuam maieſtatem demonſtrauit,
quòd de virgine, inuiolata ipſius virginitate, natus eſt. Vn-
de & verè εοτναοοDei Genitrix eſt, & tamen Vigo manſit.
S. 21. IIlius hypoſtaticæ vnionis & communicationis vir-
tute, omnia miracula ſua edidit, & diuinam ſuam Maileſta-
tem, pro liberrima voluntate, quando & quomodo ipfi vi-
ſum fuit (non tantùm poſt reſurrectionem fſuam, & aſcenſum
ad cœlos, verùm etiam in ſtatu Exinanitionis) manifeſtauit:
Verbi gratia: in nuptiis, quæ in Cana Galilææ celebratæ
ſunt: item, cum duodecim annos natus, inter viros eru-
ditos eruditiſſimè diſputaret: præterea, in horto, quando
vnico propemodum verbulo hoſtes ſuos in terram proſter-
neret: quin imò in ipſa morte maieſtatem illam ſuam de- B
monſtrauit. Non enim vt alius quispiam vulgaris homo
mortuus eſt: ſed in morte, & quidem per ſuam mortem,
mortem, peccatum, diabolum, infernum, & æternam damna-
tionem deuicit. Hæc certè admiranda opera, humana na-
tura

tlta
Natu

nica
S

.
natu
tuis,
t n
IUnten
in on
hurn
tls v
cept
loqu
ir ha

gvor

Mi⸗

als

te
l⸗
do
er⸗
ge⸗
no
,
n⸗

C H RIS T I. 73 1
tura ſola, nequaquam præſtare potuiſſet, niſi cum diuina
natura perſonaliter vnita fuiſſet, & realem cum ea commu-
nicationem habuiſſet.
§S. 122. Ex hac vnione & naturarum communione humana Maieſtas ex
natura habet illam exaltationem, poſt reſurrectionem à mor-anione.
tuis, ſuper omnes creaturas in cœlo & in terra: quæ reue-
ra nihil aliud eſt, quàm quoòd formam ſerui prorſus depoſuit.
Interim tamen humanam naturam non depoſuit, ſed eam
in omnem æternitatem retinet: adeptus autem ſecundum
humanam naturam plenam poſſeſſionem & diuinæ Maieſta-
tis vſurpationem. Eam verò Maieſtatem ſtatim in ſua con-
ceptione, etiam in vtero matris habuit: ſed, vt Apoſtolus philip. 2,7.
loquitur, ſeipſum exinaninit, amqué, Vt D. Lutherus docet,
in ſtatit ſita humiliätionis ſecretô habuit, neque eam ſemper, ſed
quoties ipſi viſum fuit, vſurpauit.
§. 23. lam verô, poſtquam non communi ratione, vt Vbique præ-
alius quispiam Sanctus, in cœlos aſcendit, ſed, vt Apoſtolusſens.
teſtatur, ſaper omnes cælos aſcendit, & reuerà omnia implet, Eph. 4, 10.

& ubique, non tantum vt Deus, verum etiam vt homo, pre- C. 120,
Pſ. 8,93. 72:8

ſens dominatur & regnat, 4 mari ad mare: quemadmodum Zach- 9, 10.

olim Prophetæ de ipſo funt vaticinati: & Apoſtoli teſtan-
tur, quòd Chriſtus ipſis cooperatus ſit, & ſermonem ipſorum ſe-Marc. 16, 20,
quentibus ſionis confirmauerit. Hæc autem non Phyſico mo-
do, ſed, vt Lutherus loqui ſolet, per modum dexteræ Dei facta
ſunt: ea verò non eit certus aliquis & circumſcriptus in
cœlo locus: (vt Sacramentarii, ſine teſtimonio Sacræ ſcri⸗
pturæ fingunt:) ſed nihil aliud eſt, niſi Omnipotens Dei
virtus, quæ cœlum & terram implet: in cuius poſſesſio-
nem Chriſtus, iuxta humanitatem ſuam, REALITER, fi-
ne confuſione tamen & exæquatione naturarum, venit-⸗
Ex hac communicata ſibi diuina virtute Homo Chriſtus,
iuxta verba teſtamenti ſui, Corpore & Sanguine ſuo in Sa- p. 694.
cra Cœna, ad quam nos Verbo ſuo ablegat, præſens eſſe
poteſt, & reuera eſt. Quod quidem nulli ali homini poſſi-
bile eſt: quia nemo hominum cum diuina natura hoc mo-
do vnitus, & in diuinam illam Omnipotentem Maieſlaten.

Inconfuſa.

Miranda.

„

732 VIII. D x PERSON A
& virtutem (ratione hbypoſtaticæ duarum in Chriſto natura-
rum Vnionis) collocatus eſt: ſicut vnus & ſolus ille leſus,
Virginis Mariæ Filius. In ipſo enim diuina & humana na-
tura hypoſtaticè ſunt vnitæ: ita vt in Chriſto tota diuinitatis
plenitudo corporaliter inhabitet: Coloſſ. 2, 9. & in illa perſonali
vnione tam arcta & ineffabilis eſt naturarum communio:
in quam etiam (vt Apoſtolus Petrus ait) dſiderant Angeli pro-
Gpicere. 1. Pet. i, 1z. De qua re paulò pòôſt ſuo loco, ordine &
copiosè dicetur.
S. 24. Et ex hoc fundamento, cuius iam facta eſt
mentio, & quod Vnio Perſonalis etiam docet, quomodo
videlicet diuina & humana natura ſint vnitæ: vt non mo-
do nomina communia, ſed REALITER etiam & reipſa
inter ſe, ſine omni tamen confuſione eſſentiarum, commu-
nicent, promanat doctrina illa de Communicatione Idioma-
tum duarum in Chriſto naturarum: quæ infrà dilucidè expli-
cabitur.
§. 25. Cùm autem indubitatum & extra controuer-
ſiam poſitum ſit, quòd proprium non egrediatur ſua ſubie-
Ca: hoc eſt, quòd quælibet natura ſuas proprietates eſſen-
tiales retineat: & illæ non ab vna natura ſeparentur, atque
in alteram, tanquam aqua de vno vaſe in aliud, transfun-
dantur: nulla prorſus fieri aut conſtare poſſet proprieta-
tum communicatio: niſi perſonalis naturarum in Chriſto
eſſet vnio & communicatio. Hoc autem (poſt articulum
Trinitatis) ſummum eſt Myſterium, quo nullum maius in
hac rernm vniuerſitate reperitur. Vnde Paulus ait: Mani-

ſz& m, gnum eſt pietatis my'ſterium, quòôd Deus manifeſtatus éſt in
₰◻— V — 7

carne, &c. 1. Tim. y, y. Cum enim Apoſtolus Petrus 2. Pet.
1, 4. clarisſimis verbis teſtetur, quòd nos etiam, in quibus
Chriſtus (tantummodò ex gratia) habitat, propter tantum
myſterium, diuinæ naturæ participes fiamus: quantam exiſti-

mabimus eam eſſe communicationem diuinæ naturæ, de

qua Apoſtolus loquitur: quòd videlicet in Chriſto tota diui-

nitatis plenitudo inhabitat corporalier, ita quidem, vt Deus & Ho-

mo Vna ſint Perſona. Col. 2, 9.
§. 26. Plu-

opt

G⸗
mo
i,
Ut!
ula
8
ha
vni,
ten
wen

uinte

Wr
ba

ten

CHRISTI. 733

municatione Idiomatum conuenienti diſcrimine & diſtinctè Aißar.

tractetur & explicetur. Propoſitiones enim & prædicatio-
nes, quibus vtimur, cum de Perſona Chriſti, & de naturis &
proprietatibus eius loquimur, non omnes vnius ſunt ge-
neris aut modi. Et ſi quando non ſatis dextrè & diſtinét?
hoc negotium tractatur, tum doctrina hæc inuoluitur, &

Lector ſimplex facilè perturbatur. Quare ea, quam ſubii-

ciemus, explicatio alta mente reponatur: ea autem, vt res
ipſa Lectori planior, & intellectu facilior ſit, tribus præci-
puis capitibus comprehendi poteſt.

S. 27. PRIMO cum in Chriſto duæ ſint diſtinétæ naturæ, 1. Perſonales.

quæ eſſentis & proprietatibus ſuis neque mutantur, neque
confunduntur: vtriusque verò naturæ vna tantum ſit Perſo-
na- ea quæ vnius tantúm naturæ propria ſunt, alteri naturæ
non ſeorſim, quaſi ſeparatæ, ſed zoti Perſenz (quæ ſimul Deus
& Homo eſt) attribuuntur.

S. 2 8. Sed in hoc prædicationum genere non ſequitur, pro Naturis.

quòd ea, quæ toti perſonæ tribuuntur, ſimul vtriusque na-
turæ ſint propria: ſed diſtinctè declarandum eſt, ſecundum
quam naturam aliquid toti perſonæ adſcribatur. Ad hunc
modum loquitur Paulus, cum de Chriſto dicit: Chriſtum ge-
nitum eſſe ex ſemine Daridis SECVNDVM CARNEM. Rom. 1, 2.
Et Petrus de Chriſto inquit, aôd ſit mortißicatus CARNE: &
quòd Paſſus ſit IN CARNE. 1I. Pct. 3, l. 1. bet. 4, I.

§. 29. Cum autem & occulti & aperti Sacramentarii, ſub Sacmmenta-

hac regula (quando dicitur, quod toti perſone tribuatur, quod ria ſraus.

vni naturæ proprium eft) pernicioſum ſuum errorem occul-
tent: dum totam quidem perſonam nominant, interim ta-
men vnam, eamque (vt ſic dicamus) nudam tantùm natudanm
intelligunt, alteram autem penitus excludunt: quaſi ſola
humana natura pro nobis paſſa ſit, placuit D. Lutheri ver-
ba hocloco recenſere, è Maiori ipſius de Cæna Domini Confetone,
in quibus de Cinglii Allœoſi agit: vt Eccleſia Dei quàm
optimè aduerſus errorem illum præmuniatur. Verba au-

tem D. Lutheri ſic habent.
§. 3 0. Hoc

P. 729.

§S. 26. Plurimum autem refert, vt hæc do ctrina de Com- Prædicatio

Alæzoſis Cin-
glii.
Tom. 2. VVit- ta.

Tem. . Cerm. oPortuit pati Chriſtum, & ita intrare in gloriam ſuam? ibi

len. p. 495 b. nagatur Cinglius, quod vocabulum (Chriſtus) boc loco pro

Luc. 24, 25
P.⸗ 7²9.

1. 496, b.

734 VIII. DXE PERSO NN A’=—e
§. 30. Hoc Cinglius vocat Allœoſin, cum aliquid de Diul-
nitate Chriſti dicitur, quòa tamen Humanitatis proprium eſt- &
Verbi gratia, vbi in Scriptura dicitun- Nonne hæc

humana natura ſumatur. Caue tibi, caue, inquam, tibi ab
Allœofi: eſt enim larua quædam Diabolis quæ tandem talem
Chriſtam fingit, ſecundum cuins rationes ego certè nolim eſſe
Chriſtianus. Hoc enim illa vult; quòd Chriſtus nihil am-
plius ſit, aut efficiat ſua paſſione & vita, quàm alius
quispiam ſanctus. Si enim perſuaderi mihi patiar, ut cre-
dam, ſolam humanam naturam pro me paſſam eſſe, profects
Cbhriſtus mihi non magni pretii Saluator erits quippe qui ipſe
tandem ſaluatore egeat, Iu ſumma, verbis explicari non pot-
eſt, quid Diabolus per hanc Allœoſin moliatur. Et paucis
interpoſitis. Si forte venefica illa, domina RATIO (cuius
neptis eſt ipſa Allœoſis) reclamare voluerit, dicens- Diuini-
tas neque pati neque mori poteſt: Tu repondebis Verum
id quidem eſt?“ nihilominus tamen, quia diuinitas & humanitas
in Chriſto unam perſonam conſtituunt: Scriptura, propter hy-
oſtaticam illam vnionem, etiam diuinitati on nii illa tribuit .
guæ humanitati atcidunt: & viciſſim humanitati, quæ diuini-
tatis ſunt. Et ſanè reuerà ita res ſeſe habent. Hoc enim ſfateri
te neceſſe eſt hæc perſona (monſtrato Chrißo) patitur, mori-
tur- bac autem perſona eſt verus Deus. Rectèé igitur dicitur
Filius Dei patitur. Etſi enim vna ipſius pars (vt ſic loquar)
Diuinitas, videlicet, non patiature tamen ea perſona, quæ Deus
eſt, patitur in alterz ſua parte, nimirum, in Humanitate. Renuerà

énim Filius Dei pro nobis eſt crucißixus, hoc eſt, Perſona, qux

Deus eſt. Ipyſa enim, ipfa (inquam) Perſona crucifßxa eſt, ſe-

cundum Humanitatem. Et rurſus poſt aliqua: Si conſta-

bit Allœoſis, vi eam Cinglius proponit, in Chriſto duas Perſonas

eſſe neceſſe erit, Divinam, videlicet, & Humanam: quando-

quidem Cinglius ditta Scripturæ de Paſſfone, tantüm ad Hama-

nitatem infieltit, eaque prorſus à Dininitate remouet. Vli enim

Ser⸗
am
rihe

tur
dam
ſma.
eſle
Nath

etia
due⸗,
ondl
Hor
Pro

tum
Me
poni⸗
niori

ſn

lane
h⸗
tui
iy ſi
10
tan⸗
Vn
Ius

it
a
Vey
Ch,
S,

hor,

C HRISTI. 735

opera ſiparantur, ibi etiam perſonam ipſam diuidi neceſz e.
cam omnia opera, omneique paſſtiones, non naturis, ſod perſonæ

tribuantur. Perſona enim ipſa eſt, quæ omnia illa agit & pati-
tur: hoc quidem ſocundum hanc naturam illud verò, ſecun-
dum alteram naturam quæ ſand omnia viris eruditis ſunt notis-
ſima. Quare ſentimus, Dominum noſtrum leſum Chriſtum

eſſe Deum & hominem in vna perſona: non confundendo
naturas, nec diuidendo perſonam.

§. 31. In eandem ſententiam loquitur D. Lutherus Luther. mens.

etiam in eo libello, quem de Conciliis & Eccleſia ſcripſit⸗ .7. D len.
. . „. „ 2 - . . . . 7 Pàg. 2² 4* 5.
Sciendum id nobis Chriſtianis eſt, niſi Deus in altera lance ſit, & yVitt. ſol. 30.

.

pondere vincat, nos lance noſtra deorſum (ad interitum) ferri. Acor. 20, 28.
Hoc ſic accipi volos niſi hæc vera ſint: DEVS mortuus eſt:. Job. u 8.
pro nobis: &, ſi ſolus homo pro nobis mortuus eſt: Bom. 5,9.

tum profeltò prorſus altum fuerit de nobis. At veròè, ſi D E 15

poniturs tum ille deorſum fertur: nos verò inftar vacuæ & le-
vioris lancis ſurſum tendimus. Sed & ille deinde rurſus vel ſur-
ſum tendere, vel è lance exilire poteſt. Non autem poterat in
lancem deſcendere & conſidere, niſi noſtri ſimilis, hoc eſt, Homo
Feret: vt verè & rectè de ipſius paſſone dici poſſit: Deus mor-
tuus eſt, Dei Paſſio, Dei Sanguis, Dei Mors. Non enim
in ſua natura Deus mori potuit. Poſtquam autem Deus & Ho-
mo vnitus eſt in Ena Perſona: rectè & verè dicitur: Deus mor-
tuus eſt: quando videlicet, ille Homo moritur, qui cum Deo
Vnum quiddam, ſeu Vna Perſona ℳ. Hactenus Luthe-

us.

§. 32. Ex his liquet, non carere errore, ſi quis dixe- ppedicas.
rit ſcripſeritve, quod commemoratæ propoſitiones (Deus veales.
paſſus eſt: Deus mortuus eſt) ſint tantummodò prædicationes
Verbaler, hoc eſt, nuda verba, ſine re. Simpliciſſima enim
Chriſtiana Fides noſtra docet, quòd Eilius Dei, qui Homo falctus
eſt, pro nobis paſſus ac mortuns ſit, nosque Sanguine Suo rede-
eril.

§·33. Dk-

. . Col. 1, 210.
MORS, &, qud DEVS ipſe mortuns eſt, in altera lance Ap. 1,6. c. 5,8.

736 VIII. DEx PERSONA

Opemtio com. S. 3 3. D EIN D E, quod ad rationes officii Chriſti attinet,

munis. Perſona non agit & operatur tantuùm, in, ſeu, cum Vna, vel,
per Vnam naturam tantuùm: ſed potius in, cum, & ſecun-
dum atque per VYtranque naturam: ſeu, vt Concilium Chal-
cedonenſe loquitur: Vna natura agit ſeu operatur cum com-
municatione alterius, quod vniuscuiusque proprium eſt.
Itaque Chriſtus eſt noſter Mediator, Redemtor, Rex, Sum-
mus Pontifex, Caput & Paſtor &c. non ſecundum Vnamtan-
tùm naturam, ſiue diuinam, ſiue humanam: ſed ſecun-
dum Vtranque naturam: de qua re aliàs etiam copioſius

. dicitur. r
Divina nil S. 34. PRAETEREA etiam hoc quæritur: An duæz illæ
accepit. naturæ in Hypoſtatica Vnione in Chriſto, nihil amplius, niſi

ſuas Naturales, Eſſentiales Proprietates habeant: quòd
P. 577. 726,729 enim easdem habeant atque retineant, ſuprà docuimus.
73 7 uantum ergò ad Diuinam in Chriſto naturam attinet:
Iac. 1. cum in ipſo nulla ſit (vt lacobus teſtatur) tranfmnutatio:
Diuinæ Chriſti naturæ per Incarnationem nihil (quo ad Eſ-
ſentiam & Proprietates eius) vel acceſſit, vel deceſſit, & per
eam in ſe, vel per ſe, neque diminuta neque austa eſt.
At Humana. S. §. lam quod ad Humanam naturam Chriſti attinet,
non defuerunt quidem, qui contenderent, eam in Perſonali
cum Diuinitate Vnione mhil amplius habere, quàm dunta-

Xat ſuas naturales eſſentiales proprietates: quarum ratio-

ne fratribus ſuis per omnia fimilis eſt. Vnde affirmarunt,
humanæ in Chriſto naturæ nihil eorum tribui oportere,
quod ipfius naturales proprietates excedat, aut exuperet:
etiamſi ſcripturæ teſtimonia humanæ Chriſti naturæ talia
dona tribuere videantur. Hanc verò ipforum opinionem
falſam eſſe, verbo Dei adeò perſpicuè demonſtrari poteſt,
vt etiam ipſorum conſortes eum ipfum errorem reprehen-

dere cœperint. Sacræ enim literæ, & Orthodoxi Patres,

Scripturæ verbis edocti teſtantur, quòd Humana natura in
Chriſto, eam ob cauſam, & inde adeò, quoòd cum Diuina
natura perſonaliter vnita eſt (ĩlam depoſito Humiliationis Stati
e. 7. glorificata & ad dexteram Maieſtatis & virtutis diuinæ
exalta-

eralta

herme
Cellen
les;
Glori.
ſolim
18 e
uæ i
Petur.
tatibr
Vrtu
mus,
Aum
per
4l6
de
dote⸗
dona
ſnd
p⸗
l⸗
m,
elle

bo
no
ſec⸗
8 4

tates
N
cul

CHRISII.„. 737
et, exaltata) præter & ſupra naturales, eſſentiales, atque in ipſa p. 80.
el, permanentes Humanas proprietates, etiam Singulares, Ex-
an. cellentisſimas, Maximas, Præter naturam., Imperveſtigabi-
hal les, Inegfabiles, atque Cœleſtes Prærogativas, Majeſtatis,
on. Gloriæ, Virtutis ac Potontiæ ſuper omne quod nominatur, non
eſt. ſolhm in boc ſeculo, ſed etiam in futuro acceperit Epheſ.1,21. Qula-
m. rè Hazmana in Chriſto natura (ſuo modo & pro ea ratione
ran⸗ quæ illi convenit) in exequendo offcio Chriſti efficaciter coope-
un⸗ retur. Idque non tantum accipiendum eſt de illis Proprie-
ſius tatibus naturalibus äatque entialibus ‚aut quous que earum⸗
virtus & efücacia progreditur: ſed cum Scriptura ſenti-
ille mus, eam cum divina natura cooperari, præcipuè ſecun-
nidid dum Majeftaten, Glorian, Virtutem atque Petentiam, quam
nod Ver Vnionenr Hypoftaticam, Glorificatienem, & Exaltationen-
nus. accepit. Et hoc ipſum hodie ne Adverſarii quidem noſtri
met: negare audent: niſi quod diſputant & contendunt: iälan,
lo: de quibus jam diximus, tantum eſſe ereatas & FlINITAS
E. Aores ſeu qualitates: quibus Humanam in Chriſto naturam
gqonatam & ornatam eſſe ſentiunt: quales ſunt etiam in⸗
Ginctis hominibus. Et argutis cogitationibus ac frivolis
argumentationibus atque fictis probationibus metiri, & ad
calculum revocare conantur, guornm doenorum Humana na-
mra in Chriko, ſine abolitione ſua, capax, aut non capazx
eſſe queat?
F. 36. Rectisſimà autem & omnium tutisſima vià in Chrißi de-
hujus Controverſiæ dijudicatione incedemus, ſi perſuaſum claratio cer-
nobis erit, neminem melius & certius noſſe, quid Chriſtus a.
ſecundum aſſumtam Humanam naturam (ratione Vnionis
Hypoſtaticæ, & Glorificationis ſeu Exaltationis) acceperit,
4, quorum donorum (præter & ſupra naturales ſuas proprie-
rik, tates) ſine ejusdem abolitione, capax eſſe posſit: quàm
hken. ipſum Dominum noſtrum Ieſum Chriſtum: qui dubio pro-
es, Ccul ſeipſum omnium optimè novit.
ain S. 37. IS vero hoc ipſum (quantum quidem noſtra, & Clara.
m quidem Salutis cauſair hac vita intereſt) in Verbo ſuo reve-
N. Iavit. Quarè cum in Sacra Scripturà de ea re certisſima & per-
ninX A aa ſpicua

inet,
nali
td=⸗
00.
Unt,
(ete;
eket:
tilir
jneln

„5 VIII. DE PERSONA
ſpicua teſtimomia extent, ſimphiciter illis fidem adhibeamus:
& nequaquam contrà diſputemus, quaſi Humana natura in
Chriſto eorum donorum capax eſſe nequeat.
Dona ereate. §. 38. Vera quidem ſunt quæ de Creatu donis, Hu-
manæ naturæ datis & communicatis dicuntur: quòd Huma-
nitas Chriſti ea per ſe, & in ſeipfa habeat. Sed hæc non ſatis
explicant Majeſtatem illam, quam Scriptura & orthodoxi

Patres, in Sacris literis egregiè verſati, Humanæ in Chriſte

naturæ adſcribunt Pfſ. 5, 5.
Tan. 5, 23. 26. §. 39. Vivificare enim, omne judicium, owinemque pote-
& c. 6. Matth. ſtatem in cœlo & terra, adeoque omnia in manibus ſuis habere, omnia
25,15. Dan. ,Is ſub pedibus ipfius ſubjecta eſſe, à peccatis mundare & . non ſunt
lo.33. & 35. 3, dona Creata, ſed divinæ, infinitæ proprietates: quæ tamen
J: c7. Mut , zuxta teſtimonia Scripturæ) Chriſßto Homini datæ & commu-
27. Epheſ. 1, 21. P
Heb.2,5. 1. Cor. Micatæ ſunt.
15, 26. Io. c. 559. §. 40. Quòd autem hæc communicatio non tantùm,
Apoc. c. 12, 14. quaſi per phraſin aut monam loquendi diéta, de Perſona Chri-
19 21. ſti, juxta ipſius divinitatem, ſed potiùs deaßumia Humana
natura ſit intelligenda, id tribus firmisſimis, atque adeò invi-
Etis argumentis, quæ jam recitabimus, demonſtrari poteſt.
I. Data bho- S. 4¹. Primo, extat Regula communisſima, maximo
mini data. totius Eccleſiæ orthodoxæ conſenſu, approbata, videlicet:
Quæ Scriptura Chriſtumi in tempore accepiſe aßzrmat, ea non Necun-
p. 300. ſeq. ITam divinitatem accepiſſe (quippe ſecundum quam omnia
ab æterno posſidet:) ſed quò d Perſona Chrifti ratione & reſpe-
btu Humanak nätürk ea acceperit.
II. Vir viß- §. 42. Deinde, Scriptura luculenter teſtatur, quèòd
candi.
propterea quia Filius Hominis eſt: quatenus videlicet Carnem
& Sanguinem habet Io.y, 2). & 6,73, 4 5.
III. Tributa S. 43. Poſtremo, Scriptura in hoc negotio non tantùm
ut tali. in genere Tilii Hominis mentionem facit, ſed quaſi digitum
in Humanam naturam intendit, cum inquit: I. Jo ,5§. SANGVIS
Jeſa Chriſti, Filii Dei emundat nos ab ommni Peccalo. Id au-
tem non tantum de Merito Sanguinis Chriſti in eruce accipi-
endum eſt: ſed lohannes eo loco de ea re agit: quòd in
negotio

Virtus vivißcandi & Poteſtas exercendi judicii Chriſo datæ ſinte

regoii
rverunm

peccat
ex hoe
pronun
Ut de
Clarisl

pasſin

lundn
tæ Hi

idexs
anten
nite,
Irayt,/
ita vr
propr
randa
elt.
N
nem
fund
Videl
Gleri,
10
dur
Pro
lie,
divi⸗
Verô
S
rart
60
vide
nun

I
kin

Hu.

pot-.
ſunt
men

tum,
Dri.
A
Gne
lcet:
SMR-
mia
Pe-

ud

tunn
VS
14

.

CHRISTI. 739
negotio Iafifcationz non tantum Divina natura in Chriſto,
verum etiam ipſius Sanguis per modum AIicactiæ 0s ab omni
peccato emundet. Itaque Care Chrihi eſt Vivificus cibus. Et
ex hoc Evangeliſtæ & Apoſtoli dieto Concilium Epheſinum
ronunciavit, Carnem Chriſti abere vim vivißcandi Io. 6, 54. Decret. c. 11.
Et de hoc Articulo multa in noſtrorum hominum ſcriptis Caranz. Summ.
clarisſima veteris & orthodoxæ Eccleſiæ teſtimonia collecta?: 22:
pasſim extant. V
§. 44. Quod igitur Chriſtus Virtutem vivificandi /ſe peclaranda
cundum Hamanitatem ſuam acceperit, & quòd illa vis aſſum- hens
tæ Humanæ naturæ in Chriſto data atque communicata ſit :, p. ga. ſeg.
id ex analogia Verbi Dei credere tenemur. Sed, ut paulò
ante monuimus, cùm duæ naturæ in Chriſto ee modo ſint u-
nitæ, ut nulla ſit facta confuſio, aut naturæ unius in alteram
transmutatio: & quælibet ſuas naturales proprietates retineat:
ita ut unius naturæ proprietates nunquam alterius naturæ
proprietates fiant: hæc doctrina dextre admodum decla-
randa, & adverſus Hæreſium coerruptelas benè munienda-

eſt.

noſtro fingimus: ſed ampleétimur & repetimus declaratio-ſenſus
nem, quam vetus & orthodoxa Eccleſia & Sacræ Scripturæ
fundamentis deſumtam, ad nos incorruptam transmiſit:
videlicet, quòd divina illa PVirtus, Vita, Poteſtas, Majeſtas, &
Gloria aſſümtæ HVMAN E naturæz in Chriſto data ſit. Id ve-
rG non eo modo accipiendum eſt, ſicut Pater, Filio, ſecun-
— dum divinam naturam, eſſentiam ſuam, & omnes divinas,
roprietates communicavit: unde & anius cum Patre eſſen-
tiæ, & ipſi æqualis eſt. Chriſtus enim tantum ſecundum
divinam naturam Patri æqualis eſt: ſecundum Hamanam,
vero naturam ſub Deo eſt. Ex his manifeſtum eſt nullam
nos confuſionem, exæquationem, aut abolitionem natu-
rarum in Chriſto ſtatuere. Etenim Virtus Vivificandi non
eo modo eſt in carne Chriſti, quo eſt in divina ejus natura:
videlicet, ut eſſentialis proprietas: hoc nunquam diximus,

nunquam ſenſimus.

Aaa 2 §. 46. Com-

§. 45. In hoc autem negotio nihil novi de Ingenio Eecleſie aon-

Diſtinblæ na- . 46. Communicatie autem illa naturarum & pro-
T

„40 VIII. DE PERSONA

R7

turæ attribu- prietatum, non facta eſt per Eſenzialem aut naturalem Efufio-

kA. 9,

nem proprietatum divinæ naturæ, in naturam Humanam:
quaſi Humanitas Chriſti eas per ſe ſubſiſtentes & à divinitate ſe-
paratas haberet: aut, quaſi per illam communicationem Hu-

mana natura in Chriſto naturales ſuas proprietates prorſus

depoſuerit, & velin divinam naturam converſa, aut divinæ
naturæ communicatis illis ſnis proprietatibus in ſeipſa &
per ſe, exæquata ſit: aut quòd atriusque naturæ eædem, aut
certè æquales naturales proprietates & operationes ſint.
Hi enim & fimiles erroris in vetuſtisſimis & appisbatis
Conciliis e fundamentis Sacræ Scripturæ, meritò ſunt rejecti
„S& damnati. Nullo enim modo vel facienda, vel ad-
„ mittenda eſt, aut Converſio, aut Confuſio, aut Exæqua-
„ tio, ſive Naturarum in Chriſto, ſive Eſſentialium Pro-
,prietatum.

Non confuſßi §. 47. Et quidem his vocabulis (Realis communicatio,

Phyſicè.

Realiter communicare) nunquam ullam Phryſicam Communica-
tionem, vel Eſſentialem Transfuſionem (qua naturæ in ſuis
eſſentiis, aut eſſentialibus proprietatibus confunderentur)
docere voluimus: ut quidam vocabula, & phraſes illas, aſtu-
tè & mahitiosè falſa interpretatione, contra conſcientiam
ſuam, pervertere non dubitarunt: tantum, ut piam doctri-
nam ſuſpicionibus iniquisſimis gravarent. Sed vocabula &
phraſes illas Verbali communicationi oppoſuimus: cum
quidam fingerent, communicationem Idiomatum nihil a-

liud, niſi pbraſin & modum quendam loquendi, hoc eſt,

mera tantum vöerba, & titulos inanes eſſe. Et hanc Verba-
lem communicationem adeò urſerunt, ut de nulla alia au-
dire quicquam vellent. Nos veròô adverſus illum errorem,
& ad rectè declarandam Majeſtatem Chriſti, vocabula (de
Reali Communicatione) uſurpavimus, ut ſignificaremus,

communicationem illam verè & effcaciter (ſine omni tamen

naturarum & proprietatum eſſentialium confuſione) factam

Communic. S.48. Sentimus itaque & docemus cum veteri orthodoxaEc-

⁰Nαα

cleſia,

dut
ſint.
jecſi
dro⸗

Al,
lica.
ſuis
tor)
A.

laA⸗

U

cleſia, quemadmodum illa hanc doctrinam ex Scriptura ſacra
declaravit: quòd Humana in Chriſto natura Majeſtatem il⸗
lam acceperit, ſecundun⸗ rationem Hypoſtatieæz Vnionis. Id ſic

accipi volumus: cum tota Dirinitatis plenitudo in Chriſto habi Col. 21.

tet, non tantûm ea ratione, qua in ſanctis hominibus &
angelis, ſed corporaliter, hoc eſt, IN PRO PRIO SVO
COSRPORE: ſentimus, quòôd ea, omni ſua Majeſtate, Vir-
tute, Gloria, Operatione, in aſſamtà Humana natura, Hber-
rimè (quando & quomodo Chriſto viſum fuerit) luccat⸗,
& in ea, cum ea, & per eam divinam ſuam Virtutem, Maje-
ſtatem & Efficaciam exerceat & operetur. Idque eà, quo-
dammodo, ratione qua anima in corpore, & ignis in ferro
candente agit. Hac enim ſimilitudine (ut fuprà monui-
mus) totaà erudita & pia Antiquitas do trinam hanc decla-
ravit. Hæc autem Humanæ naturæ Majeſtas in Statu Hu-
mihationis majori ex parte occultata & quaſi disſimulata.-

fuit. At nunc, poſt depoſitam Servi formam, Majeſtas Chri Phil.2,

ſti plene & efficacisſimè atque manifeſté, coram omnibus
ſanctis in cœlo & in terris, ſeſe exerit. Et nos altera illa
beatisſim vità hanc ipfius gloriam à facie ad faciem videbimus:
ut Io.17,25. teſtatur. Hac ratione eſt permanetque in Chri-
ſto unica tantùm divina omnipotentia, Virtus, Majeſtas &
Gloria; quæ eſt ſolius Divinæ naturæ propria. Ea vero lu-
cet, & vim ſuam plenè, liberrimè tamen, exerit: in & cum
aſſumta Humanitate, & perillam aſſumtam, exaltatam in Chri-
ſto, Humanmitatem. Quęmadmodum etiam in ferro canden-

6; 1I1.

dente, non duplex eſt vis lucendi & urendi: quaſi ignis pecu-

liarem, & ferrum etiam peculiarem & ſeparatam vim lucendi
& urendi haberet. Quin potius illa vis lucendi & urendi eſt
proprietas ignis. Sedtamen quia ignis cum ferro unitus eſt,
ldeo vim & virtutem lucendi & urendi, in & cum ferro, &
per ferrum illud candens, exerit: ita quidem, ur ferrum igni-
tum ex hac unione vim habeat, & lucendi, & urendi: & tamen
hoc fit ſine transmutatione eſſentiæ aut naturalium proprie-
tatum tam ferri quùàm ignis.

*

p. 575. 729. 813⸗
619.

Scripturæ

conſenſus.

1

VIII. DE PERSONA
§8.. 49. Quare teſtimonia illa Sacræ Scripturæ, quæ
de ea Majeſtate loquuntur, ad quam Humana in Chriſto
natura exakata eſt, non in eam ſententiam accipimus, quèd
Divina illa Majeſtas (quæ Divinæ naturæ Filii Dei propria-
eſt) in Perſona Filii Hominis tantùm ſecundun dininam naturam,
Chriſto ſit adſcribenda: aut, quòd Majeſtas illa tantum ea
ratione ſit in Humana Chriſti natura: ut Humana Chriſti
