me agnoſceam, tamen quia mihi non licet exitum hujus conventus e vpe-
&tare, obſecro te, larisſime vir, D. Iohannes Bugenhagi, Pater in Chriſto
obſervande, it humanitas tua, nomen meum, ſi opus fuerit, omnibus illis,
9u4 ſuprà commemoravi, adſeribat. Me enim ita ſentire, confite-
ri, & perpetuò docturum eſſe per Ieſum Chriſtum Dominum noſtrum,
“ mey Chirographo teſtor. Actum Smalcaldiæ, XXIII. Februa-
zis, Anno M. D. MXXII.

Jobannes Erentius Releſiastes Hallenſes.

1I570.

6.

1577.

—&òZ
ů 4 — — irmnin WWB £ S £

ENCH KRIDION. rrer

8 . nuar Major m.
RDR Octobr. Can-
D E 1 MKtica 1525. S. Bi-
( N2 . „K blia tota 1535.

D Martini Lutheri, pro Pa- aαατι

PV. 93.

rochis & Concionatoribus.

PREFATIO D. MAR-

TINI LVTHERI.

Martinus Lutherus omnibus fidelibus piis Parochis
& Concionatoribus „ Gratiam, miſericordi-
am & pacem in Chriſto Ieſu Domino noſtro
Pr.

,ISERABILIS ILLIA FACIES, Necesſitas.
quam proximb ,„ oum piſitatorem agbrem,
vidi, me ad edendum hunc Catechifmum,
Jſimplicisſimò & brevisſimè traétatum, coë-
git. Deum immortalem, quantam calami-
mtem ibi vidizvulgus præſertim autem illud,
quod in agris vivit, item pleriqué Parochi, p. 378.

nem habent, ut dicere etiam pudeat. Et
zmmen omnes ſanbto illo Chriſti nomine appellantur. & nobiſèum com-
munibus utuntur Sacramentis, lum orationem Dominicam, Symbolum
Apoſtolicum, & Decalagum modo non intelligant; ſed ne verba quidem
referre

PREFATIO

referre posſint. Quid multis moror? nibil omnino à beſtiis diſſerunt. Sð
Jam autem cum Evangelium patſin doceatur, illi vel maximè Chri-
ſtianorum libertate fruuntur. Quid bhic Chriſßto reſpondebitis E- 2

piſeopi,quibus illa cura eſt divinitüs demandata? Vos enim eſtis, qui-
bus vel ſolis illa Chriſtianæ religionisz calamitas debetur. Vos per-
miſiſtis ita turpiter errare homines, veſtra ea eſt culpa, qui nibil mi-
nus unquam feciſftis, quaàm hoc, quod veſtri offciGi erat facere. Nolo
bic quicquam miali vobis imprecari. Ea auiem an non eſt ſumma
impietas cum maxima impudentia conjanbta, guod unicam tantüum 98
ſpeciem Sacramenti at veſtras traditiones argetis! hoc prorſus con-
temnitis & negligitis, an illi, qui veſtræ ſidei & curæ commendati ſunt, 4
orationem Dominicam, Symbo um Apoſftolicum aut Decalogum te-

—

——
— —
=☛ —

neant nec ne? Væ væ vobis. Per Deum igitur omnes vos Parochos & ðUJUMU
Concionatores rogo atque obteſtor, ut ſeriò veſtrum faciatis ofßfcium,
& ut divinitùs vobis commendatæ plebis agatis curam, Quod tum 1
AKicßimè feceritis, ſiuna nobiſeum hunc Catechiſmum vulgo, præ- V
ſertim autem junioribus, inculcetivx. Quod ſi qui ex pobis adeo ſin .
indocti, ut omnino nullam harum rerum cognitionem habeant, illos
non pudeat, ſuis auditoribus prælegere de nerbo ad verbum, à nobis
præſiriptam hanc formam, In hunc modum:
d
Cura Verbo- S. 2. PRIM10 omnium hoc cavebunt Contionatores, ne- bin-
rum ecorum. de alio alque alio modo vel Decalogum ,‚vel Deminicam orationem,
vel Symbolum Apoſtolicum, vel etiam Sacramenta, proponant, ſod „
ut perpetuò eadem utantur forma, in his proponendis & explicandis
vulgo. Meo autem hoc do conſilium, quod ſciam, non poſſe ſeliciter
dAoceri ſimpliciores homines, & qui natu minores ſunt, qudm ana d.= .
que eadem forma ſapius propoſita ac repetita. Ouod ſi jam iſto, jam .
zlio modo eadem proponas, facilè perturbantur ſimpliciores animi,
& fiet, ut pereat omnis opera,:quam in docendo ponis.
§. y. Atque hoc viderunt ſanéti Patres, qui voluerunt Decalogi,
Symboli & Dominicæ orationis unam e-andem que certis verbis deſiri-
ptam formam in Ececleſia eſ. Ilorum diligentiam nos imitari con- r
venit, & danda opera est, ut ſimplicioribus & junioribus ſic illa
proponamus, ut ne una quidem ſyllaba immutetur, guotieſeunque 4D

tandent

D. MARTINI LVTHERI.B 335
zandem Catechiſmum doceas, & ut perpetuò ſwi ſtmilis ſit trablatio.
Quamcunque igitur tibi delegeris prædicandi Catechiſmi formam,
am perpetuò retinebis, neéque unquam ab ea diſèedes. Alia au:
tem ratio eſt, ſi in turba doäbtorum hominum Evangelium doceas, ibi
enim eruditionis tuæ ſpeeimen edere potes, neque prohibeo ſ apud il-
los tractationem varies, & ſubinde alium atque alium vultum di-
cendo fingas. Apud ſimpliciores autem perpetuò eadem certis verbis
deſeripta forma uteris. Et debet is primus eſſe labor, ut Decalogum,
Symbolum, item orationem Dominicam, de verbo ad verbum nudè
& ſimplicisſimè doceas, at eadem ſapius andita ,ipſi quoque an-
ditores referre diſoant.
§. 4. Quod ſi qui adeo religionem contemnunt, ut diſeere hæc
nolint, illi wonendi ſunt, quòd Cbriſtum negent, & quòd nihil minus
ſint quam Chriſtiani. Atque illi neque admittendi ſunt ad Sacramen-
um altaris, neque ad Catechiſtarum oficium, qui pueris baptizan-
dis adſunt, Et ſi Chriſtianæ libertatis jure uti velint, ubi eis eſt com-
modum, non eſt illud eis concedendum, ſed potius ad Papam altques
eos, quos vocant Oßzciales, & ad ipſum quoque satanam ſunt able-
andi. Parentum autem & Patrumfamilias ofßßcium erit, negare
talibus hominibus viltum, & pulchrò quoque fecerint, ſi eferatis illis
pominibus indicent, eam Principis eßſe ſententiam, ut in exilium ali-
quo delegentur, & ejiciantur à patria.
§. y. Qüuanquam enim ſic ſentiam, ad fidem nemi-
nem vel poſye vel debere cogi, boc tamen omnino faciendum eſt, ut
teneat pulgus, quid jus, quid item contra jus illorum ſit, cum quibus vi-
vit, & ſuum quæritat viltum. Hoc enim requirisur, at quisqut ſutæ
civitatis jura, quibus, teu privilegio quodam, ut volet, norit & obſer-
vet, ſive eredat verè ſive perditus aliquis ſit nebuls.
. 6. SECVNDLVM, Cum ſimpliciores illi jam- Catechiſmi
verba benè annumerare didicerint, tradenda poſt quogque est eis ex-
plicatio, ut ea etiam intelligant. Potes autem vel hac noſtra for-
ma, quam bic præſoriptam vides, vel alia quadam uti. Stcut autem,
ut ante monui, Catechiſmus nudus iisdem ſemper pverbis vulgo propo-
nendus eſt, ita in expoſitione Catechiſmni, cuperem perpetud ean-
dem tralctationem ſequendam, ne quidem immutata unica ſykaba.
Sumes autem ad ecam rem ſatis temporis, neque enim neceſſe eſt onm-
nia Mir

Contemtus.

Erplicatio-

S64s PPERFFATIO
nia ſimul propoſuiſſe, ſed ſunt faciendi ordines, & in tractando al-

terum alteri ritèò convenit ſubjicere. Vt ſi jam exabtè tenuerint,

quidnam primum præceptum poſtulet, tum ad ſecundum eſt pergen-

2 . „4 . „ .
dum. Vt ſic omnia doceantur certo ordine, alias enim fiet, ut nimia
copia obrutæ & perturbatæ mentes, nibil prerſus retineant.

Illuſtr. & ap- F. 7. 768’770, Poſtquam hanc brevem Catechiſmi expoſi-

plicatio.

P. 345.

p. 16.323.,342.

Educatio.

tionem abſotpiſti, tum illam longiorem trabtationem ingredieris, ut
plenius omnia auditores intelligant. Thi ſingula pracepta, ſingulas
Symboli & orationis Dominicæ partes, ſatis illuſtrabis coloribus, va-
ria enumerabis opera, varios frubtus & commoda quaæ inde enaſcun-
tur, Item pericula nr damna quoque, in quæ conjicimur, ſi minus
ea praſt'mus. Invenies autem iſta pasſim piorum hominum ſoriptis
copiosèò ezaplicata. Porrs maximèò urgebis illa præcepta, in quæ po-
tiſtimum committere ti loci homines, videt. Et ut ejus rei exempla
ſuljiciam, Septimum præceptum potisſimum urgelbis apud merca-
tores, & apud illos qui mannuarias exercent operas. Commodè quo-
que boc præceptum apud agricolas, ſervos & ſſerras urgetur, illi e-
nim peiſima fide cum hominibus agunt & variis modis committuntur
furta. Sic quartum præceptum apud imperitum vulgus, & mino-
res natu potisſimum urgere convenit, at ſint quieti, bona fide omnia
agant, pareant magiſtratibus & parentibus, publicam pacem non
perturbent. Sunt avutem hæc, ſacrarum literarum biſßzoriis, illu-
Rranda, ubi Deus, vel gravei pœnas à trangreſſoribus hujus præ-
cepti exegit, vel illorum qui ſervarint omnia capta mirabiliten for-
tunavit. MM
§S. F. Hoc quoque inprimis eo loco ages, ut commoneas ſui ofi-

p. 333.336. 377. cii Magiſtratum & Parenter, ut Jumma diligentia publica munera
386.539.

obeant, & ſuos liberos ad literarum fudia adhibéant. Sie autem
commonendi ſunt, ut ſentiant ſe debere illa ex divino mandato, quæ ſi
minus faciant, gravisſimè à ſe eſſe peccatum. Quid enim illi faciunt
aliud' quàm utſinul & divinam & hbumanam adminiſtrationem tol-
lant, non aliter atque infenſiſimi tum Dei tum hominum hoſtes?
§. 9. Atque hic ceu in tabula ſpectandum propones, quam,
gravia damna rebus publicis dent illi, qui ſuos liberos non adbibent
zd literas, ut in Parochos, in miniſtros Verbisitem ad alia oficia, quo-
pyum bhæc vita non ſine magna calamitate carere poteſt, aliquando
deligi

— — — —

—

D. MARTI⁊NILUTHERI. 337
geligi poſint. Hoc quoque addes, Deum gmrißimas pœnas pro illo
peccato à parentibus expetiturum. Ee ſanèò haudſcio, an ſit aliut
Oocur, gqui quò merebatur tmtctari ati; bic. Neg, enim dici poteit,
gquantum hac in parte à Magiſtmtibus & Parentibus nostro ſeculo
Feccetur. Non autem dubium est, quin id à Satana ſiat, es conſilio,
in maximam calamitatem Germaniam conjiciat.

G. 10. POSTREMO, Quoniam Papæ tyrannu imminutm & labe. Sacmmenti Uſus.

factata jam eit, multos paſſim invenias, qui ad Sacramentum nun-
quam accedunt, ſed contemnunt planèò, ceu rem inutilem & non ne-

ceſſariam. Illi quoque impellendi & urgendi ſunt, Gac amen ratione, †
Nolo ego quenquam neq; ad ſidem, neg, ad Sacmmenta cogi, &ma- Augu.t. 3. Do
O faciunt illi, qui leges, certa tempora, aut certa loca, ad tales res Eccl. c. 53.

Præſcribunt.
. II. Sic tamen docere illi, qui in offieio Ferbi ſunt, lebent, ut fi-
ne noſtris legibus, ultro ſuæ voluntate coalli auditores ad nos pveni-
ant, & nos miniſtros Verbi cogant quaſi ad porrigendum Sacra-

mentum. Id quod tum ſiet, ſi ſic doceas, Periculum eſſe, ne ii conte-

mnant Sacrament um, neque digni ſint qui in Chriſtianorum numero
cenſeantur, qui non in anno quater ut minimum, ſacramentum ſu-
mant. Quemadmodum nec;iIlli in Chriſtianorum numero cenſendi

138. 330. 335.
uth. t. 1. Lat.

P 377.

Fabian. Papa ter
in anno, Zephy-
rin, ſemel, die Pa-

ſunt, qui Evangelio vel non credunt, vel illud non audiunt. Neque ſchal. Gerhard. t.
enim Chriitus cum inſtitueret Sacramentum, dixit, Hoc obmittite 5. 5. 539. 920.

vel contemnite, ſed, Hoc fucite, quotiescungque biberitis, & . Hoc
certè vult, ut faciamus, non vult, ut aut prorſus intermiitamus aut
contemnamus, Sic enim ait, Hoc facite,.

§. 12. Quod ſi quis Sacramentum contemnit, certum id eſt ar.

gumentum, quòd neg, u peccatum, neq; carnem, neq; Satanam neg,

mundum, neg mortem, neg pericula, neq; infernam babeat. Hoc
es, quôd prorſus nibil horum credat, quanquam totus immerſus
Eit pectatis, & in Satana regno graviſimè teneatur captivus, Con.-
erà, non gratia, non vita, non Paradiſo, non cœlo, non Cbriſto, von
Deo, neq; ullo alio bono, opus habeat. Nam ſi crederet, ſe peccatis ob-
rutum, longiſimè à gratia abeſſe, ſine dubio boc Sacramentum,
non contemneret, in quo contra peccata remedium, & tanta omni-
um bonorum copia nobis exhibetur. Neque etiam buic ullis legibus
opus ſet, quibus ad Sacramentum ſumendum, cogeretur, ipſe ſux
1 HGonte

p. 36 8. 531.

Sporeti Auter.

77.
gm.

Amor, unde.

378⁸ PRXFATIO.
Gonte arcurreret, eoaltus peccatorum mole, & te potius cogeret,
ad porrigendum ſibi Sacramentum.
§. 13. Non igitur bic legibus agendum eſt id quod Papa fetit,
Hoc fac, ut oratione, quantum potes, bujus Sacramenti commods

& incommoda, pericula & bona, item neceſſitatem tsm ſumma uti-
litate conjunctam, exaggeres, Tum ſiet, ut ultro occurrant, & ipfi ſo
cogant. Quod ſe his nihil worveantur aliqui, „ſine os Nuo vivere mo-

re, Hoc tautam eis dites, quòd in Satanæ ſint regno, qui nibil, neque
us neceſſitate, neque Dei benignitate &W gratia,quam eis in öatra⸗

miento exhibet, moveantur. Qui verò boc modo ſuos auditores non
urgent, & legibus eos potius volant cogere, ili occefionem conte-

mnendi Sacramenti illis prabent. Cum enim miniſtri verbi adeo ſint
oſeitantes, non eit miruni, ſi auduorts quoque ſint negligentiores.
Hoc igitur probè onßliren, Parocbi & Miniſtri Verbi, longè jam
aliud ſuum eſſe offcium, udm olim in Papatufnerit. Jam enim eit
miniſterium ſaluti & gratiæ, fit igitur quoque dißtriliat & labo-
rioſius, Et cum graviſima peritula & tentationes in ministerio
ſint perferendæ tamen neque laborum premium, neque gratias in
mundo meretur. Verum nibil nos ila mund, ingratithdo cum ſum-
ma impietate conjunéta moveat, Chriſtus ipſe nobi ſatis ampla
præmia propoſuit, ſi modo fdeliter i in ejus vinea laboraverimus. Id
autem ut commodius posſimus, faxit Pater omnis gratiæ, Cui ſit
laus & gloria in ſecula, per Cbristtum J’éſum Dominum noſtrum,
Amen..

Mandata Dei ſerbanda.

Deut. 4, 2. F. 4. c. F, 1. 72. 33. c. 6, 1. 3. 17. 24. C. 7: Il. C. I0, 12. 12. C. 11 9 t. 6. e.
12, I. C. 1 3 4. 18. C. 19, 9. C. 26, 18: c. 28, k. 9. Ce 29 9 9. C. 30; 5, 10. Ma tih 19; 17.
Luc. 10, 28. I. Cor. 7, 19. c. 99 2I. JacC. 2,; 8: ſeꝗ. Deut.6; 5. dil. D. é toto cor-
de, i. e. cupidéè, appetitu rat. & ſe nſitivo, aftectu omnique vitâ. Omn. vi-
rib intenſſimè, totâ mente- Cognitione perfe à, ut K astional. facultas ſit
origo amoris pleni & huc 6 at ſe. Kromæjer Kurtz und Rund,

4
1

“

339

D E C E M P R

Auguſt. t. 4. de Ca=
tech. Rud. f. 67.
Expoſitio t. 10.,8.
2 ½.96., Dat Tabulæ

CEPTA, QVOMODO PA- ptegtn kedtn

terfamilias ea ſuæ familiæ ſimpli⸗
ciſſime tradere debeat.

Exocdi 32.

PRIMUM PREECEFTUM.
Non habebis Deos alienos.

Duæ eſt hujus præcepti ſententia

qv. 7. Primæ IV.
Secundæ VI pro zs
Habes illud de
Sculgtil. pro 9. 10.
de Concupilſc. p.
503. T. 28 Epiſt. 119.
c. 10.11. Luth. ft. I.
Lat. W. p. I. 199. t.
4. J. P. 700.336. 389.
Quid ſit Deus di-
ſputat. Aug. c. 4.
99. 1. ½ V. T. p. 49 6.
Gen. 35, 2. Ex. 20,
3 c. 23,13, 23, 32. C.
34, I4. Deut 4, 15,
35. c. 5, 6. C. 6, 4, C.
32; 39. Joſ. 24, 23.
1. Sam. 7, 3. Pſ, 34,10,
45. 12. 81,;10. 96, 9.
97, 7. Pred. F, 13.
Eſa. 8, 13. c. 36, 22.
c. 43, II. Jer. 2, 5. C.
313. C. 7;6. Cc 8, 19.
C. 10,; 6, 10, 16. g.
II0.c. 24, v. 6; 11.
c. 35, I5. Ez. 14, (3.
ſeq. c. 20, 6. Oſ. 12
6. C, 13,4. Zeph. 3,7.
Mich. 6, g. Judit.
11,20. Sap. 12, 13.
Bar. 6, 5. Syr. 1, II.
q. C., 2, 7. C. 7. 32,
Cc. 10,27. c. II. 32. c.
23 37. E. 25, v. 14. C.
33, 17. C. 34, 16,

H . . .1. . . 351, 462.
Debemus Deum ſupra omnia timere, diligere, & illi M 351, 462.)

confidere.

V 2
Gal. 3, 20, c. 5, 20, Ap. 9, 20. c. 14.7. c. 19. 18. c. 22, 9, I5e

at. 4,; 30, C. 19;
16. Luc. 10, 27.

II. Præ. Rom. 1 2 19. 22 24

I1. Cor. §, 3
c: 10, 72 140

340 CATECHISMIS

Preceptum II. —

Luth. t. 4. J. Pe
2356. 391. 510.

Ex, 20, 7. Lev. 55
4. C. 19, 11. C. 245156
Deut. y, II. c. 32, 15.
Pſ. 50, 14: 80, 19:
81, 8 :86, 8. 96, 9
97, 12. Efa. 1, 4. C.
5215. C. 37, ²3. C. 49,7.
C. 64,19. Jer. 20, 43.
C. 5. 2. C. 10, 19.
C. 17516. Ez. 29, 40.
c. 35, 12. Oſ. 4, 15.
c. 7. 14. de O
Mich. 6, 12. Ze. 35
9,13. To. 12, 16,.
Sap. I, 10. C. 14,28.
Syr. 20,26, 37.C 23,
9; C. 27, 15. C 29,21,
41. C. 31, 17. C. 3329⸗
Math. 4, 11. G. 5,34
Mar. 7, 22. (Eph.
5 19. Col. 35 8, 9 5
217. 1. Theſ 5, 18.
2. Tim. 2,; 122. Jac.
5, 12. Ap. 10, 11,21.
c. 14,; 7. C. 16; 9.
C. 19510. C. 229 9.

B. 497.

P. 351. 463.

Levit. 24.

II. PREE CEPTUM.

Non aſſumes Nomen Domini Dei tui in vanum:
Non enim habebit inſontem Dominus eum, qui as-
ſumſerit nomen ejus in vanum.

QDue est bujus prærepti ſententis?

RESPONSIO.

Debemus Deum timere & diligere, ne per nomen ejus
imprecemur, juremus, incantemus, mentiamur, aut dolis
fallamus. Sed in omni neceſſitate illud invocemus, adore-
mus, & cum gratiarum actione laudemus.

III. Præ-

Ré6 τν οοNl 0.

temus, libenter audiamus & diſcamus.

V 3

III. PRECEPTUM.

Memento ut diem Sabbathi ſanctifices.

QDus est bujius præcepti ſententia?

Quar-

Praæceptum. III.

Aug. t. 2. Epiſt. 119
c. 10, II, 13. t. 10
S. 215 /251. I. f. 763
810. Luth. t. 4. J
337. 339,; 15.

Gen. 2, I. Ex. 299
g. C. 23, l?. C. 31; 13
Lev 19,;2,30., Deut.
5: 12. Neh. 13, 18⸗
Eſ. 56, 6. c. 58, 13

Jer. 17, :11. Ez. 20.

12. C. 2 2z 8. Na. I, 15
3. Mac. 15 5 4
Mat. I12, 10. Luc.
14, 3. Ebr. 1o, 25.

p. 406.

Debemus Deum timere & diligere, ne divinos ſermo- p. 46.
nes, & ejus Verbum contemnamus, ſed ut ſanctum repu-

e. 20, 9. Deut, 5;
26. C. 215 18. C. 27, 16.
Prov. C. 19,; 26. C.
29; 20. c. 23; 22. C.
2124. C. 3; 11,17,
Ez. 2257. Mich. 7.
6. Mal. 1, 6. Tob.
4: 3. C. 14, 14. Syf.
2) 1. C. 7, 29. 2. Mac⸗
7,27: Matt. 5, 21. E,
15,4. C. 19, 19. Mar.⸗
7,10.c. 10, 19. Luc.
49, 20. Eph. 6, 2. 2.
Col. 3, 20. 1. Phil.2.
c. 22. I, Tim. 1, 10.
c. 5, 4. Educa,
Pro v. 13, 13. C. I5510.
c. 29, I3. Eph. 6,4.
8. Tim, 4,, 6.

Co. 42. 51.

GATYCHISMVUVS

Geneſ. 9.

IV. PRKE CEPTUM.
Honora patrem & matrem, ut bene ſit tibi, & ſis lon=

Gen. 9, 20. c. 22. gæVus ſuper terram.
Ce 29 E. 4,858. C.4985

Dye eſt bijus præcepti ſententia6

AEFSPONS6.

p. 16. 336.423. Debemus Deum timere & diligere, I. ne Parentes & Do⸗
4 11 463 1 Cminos noſtros contemnamus, 2. neque ad iram commo-
veamus, 3. ſed honore afficiamus, 2 4. illis ſerviamus, 6
5§. morem geramus, «e 6, amore eos proſequamur à & 7. ma-

gnifaciamus. e

V. Præ-

Syr. 20, 20. c. 30, 11. Math. 155 f.

e⸗

2
14

neceſſitatibus, & periculis.

K 1N a KR.

Geneſ. 4.

EE

V. P RE CEPTU M. (:.4:9.
Non occides.
Que hujus præcepti ſententia?
RSS N S§ 10.
Debemus Deum timere & diligere, ne vitæ proximi no-
ſtri incommodemus, a«‘ aut ægrè faciamus,« Sed illum ad-

juvemus, & promoveamus à in omnibus vitæ & corporis

y. VI. PDyg
4. VI. 112—

Tra. Pſ. 4,51,37,3. Jo b. 5, 2. Pred. 7, 10. c. II, 10. Prov. 27, 7. Sy. 30,26. Epk. 4, 27. Col. 3, 9, ſac.
. 4 1
1, 19. Gefſtus Thr. 2, 16. C. 3)16. Pſ. 12. Eſa. 5r, 4, 59, 10, 4. J0 h. 2, 6, 1. Jol. 2,

28, 4, 2. Jam. 17, 19 - 199 97 C. 217. Luc. I10, 33, Act. 28,7

243; Preceptum F.

Cædes privata.:
veluntaria Num-
35, 16. ictu, tactu,
dolo, per alium,
non ebſtans, Par-
ricida, Numæ le-
ge.
Gen. 49. 6. Ex. 20,
13, C. 21,; 12. 5. Lev.
199 16. C. 24, 17,; 21.
Num. 35,16. Pf. 22,
8.55, 11.59,10. Deut.
5, . Bſ. 37,4. Oſ. 4,
5. Jer. 7, 6, c. 22, 3.
Syr. 26, 7. C. 17, 33.
ci23, 8. Matth. 5; 21.
c; 15 19. c. 19,19, C.,
26, ſ2. Marc. 7, 22.
cIe, I9. Luc. 18,20.
Rom. 13, 13. Gal. 5,
20. ſeq. Eph. 4,26.
31. Col. 3, 9. 15 100
1. Tim. 3, 3. Tit. 3, 3.
I. Pet. 4, 15. 1. J0 k.
3,15. Jac. 2, II. Ap.
9 521. C. I13; 10. 16.
c. 16,19. C. 22,15.

4 Amcr. Le. 19,
19. 34. Syr. 19, 13.
Luc. 10,27. Matt h.
19,19. C. 22, 39. 5 Ez.
35 . 11. contra o-
dium Lev. 19, 1I1.
Deut. 19, 55 6, I.

Joh. a, II. c. 3; iz
CSal - 33
Gali. 5, 26. KRom. 7,;
29. Tit. 3, 3. Ultio.
Gen. 4. c. 27, 41.

1, 19. Lev. 19, 10.

6 1 -4 „

5 f. —
raceptan V! 344 CA TE CHISMUS

Gen. 19, 5. 31. C. 20. S
Cc. 34 c. 38., 15 c. 39 2. Samuel. I.
7. C. 49; 1. Ex. 29)
14.17. C. 22, 16. Le v.
195 20. C. 19,; 10.29
Nu. 27, Deut. 5,
18. C. 22, 23 17.
Jsd. 2s. 1. Sam. 2,
22. 2·Sam. II. C. 12.
C. 13. C. 15. v. 20.
Eſt. 9. Job. 24, 1.
c. 31, I. Prov. 6, 25.
C. 31, 33. Jer. 5, 8.
759. C. 9, 2. C. 13, 12. C.
23. V. 16. C. 29, 23. C.
16,; 17. Ez. 1, 15. Cc.
23, 1. C. 3;, 26. Oſ.
2, 2. C. 14, 10. Mal.
9⸗ F. To. 4 13. 8y. 9.
c. 26, c. 42 25. Su⸗
ſanna Matth. 5 27.
C. 15, 19. C. 19, 19. C.
7,22. Marc. 10, 19.
Luc. c. 16, 18. c. 19,
10: Jeh. d4. 0 V J. PRECEP TUM.
15,29. Rom. 1,27. 6.
2,22. C.l5, 13. I. Cor. .
b. C. 7, II. C. 18, L. C.
,1. Dab , 1g.a. (P.394 434.) Non moœchaberis.
21. Eph. 5. 3. 18.22. . „ .
len t,4:9. Col. 3, Quaæ est bujus præcepti ſententia?
5. I Tim. 1, 10. Ebr.
22,16. C. 13, 4. Jac. .
42,4. c. 2, II. Ap. 9, RESPONSIO.
21. C. 13,8 14,15.

(piy. 213 24.23;3. Debemus Deum timere & diligere, ut caſte & pudi-
357.) cè vivamus, in verbis ac operibus, & unusquisque ſuam

4 E h. 4,1 * C. § . .
18. Colg,. Tim Conjugem amet ac honoret⸗.

b% Deut. 11, 13. C. 24, 3. Mal. 2, 16, C. 6, 25. Byr. 25, 2. Eph 5, 25. C 6, 1 . Col. 5, 19.
I. Per. 3, 7. Contr. Ex. 22, 19. Lev. 8, 23. C. 20, I/e 15. Rom. 1, 27. C. 7, 28⸗ Cr 975 Is
C. 26516. E. & 8, 19.

M 1 N 0 R.

Joſuæ 7.

VII. P R „Æ CEP T U M.

Non furtum facies.
Duaas eſt bujus præcepti ſententia?

RESPONSIO.

opes conſerventur, & ejus conditio melior reddatur.,

345 Pracsptum PII.

Ex. 20, 15. C. 21; 16.
C. 22, I.2, 12. Lev.»
3.4. C. 19, II, 13.
Deut. 5, I. C. 2 2, 3.
Joſ. 7, 21. Pf. 62,
III. 119; 36. Prov.
1,19. C. 1, 27. C. 2⅜,
16. Eſa. 56, II. c. 179
7. Jer. 6, 13. c. 7,9.
c. 8, 10. C. 12 17. EZ.
22,13. C. 33, 31. Ol.
421. Mich, 2, I.
Syr. 5, 17. C. 20,; 27.
C. 42,13. Matth. 15,
19. C. 19;, 19. Marc.
7,21 Cc. 10,; 19. Luc.
18, 20. Rom. 2 2Z.
c. 13, 9. Eph. 4: 2 8.
Col. 3, 5. 1. Tim. 1,
10. 1. Pet. 4, I5*
Ap. 9,

P. 194: 38 4 ‧43 b⸗

Debemus Deum umere & diligere, ne proximo pecu- (p. 336.)
iam, ut bona auferamus, neque falſis mercibus aut im- Conf. Lb. XII.
poſtura ad nos pertrahamus, Sed demus operam, ut illius Tabb. d, h. r, jura-

Præcéptum VIII. 2A TE cHISV=
Gen. 3 c. 27 511. C aniefle.
33,32. C. 39, 14. Ex- Iin Daniele.
29; 16. C. 23, I. Leve
6, 12. E. 19. 11, Deut-

75 20. C. 22, 14, 190
Jud. 21. 1. R. 21, 10.
Pſ.5, 7. 15, 3. 34, 14
50, 29. 101,;6. PrO v.
6,19s C. 19; 5, 9; 28
L. 215 28. C. 24. „ 2 82
ce 25, 18. Eſs. c. 58;
10. C. 59,3. Jer. 5, 26.
c. 9, 3. C. 29. Mich.
6; 122 C. 7, 5. Zackh.
8,16. Sy r. 4:30. C. 5,
16 C. 6, 5. E. 7, 13. Ce
12,; 33. C. 20, 26, 282
c. 22,27. c. 2 , 20. C.
28’,156. Matth. 15, 14.
19. C. 19,19. C. 26, 59.⸗
c. 4 I, 30. Marc. I0,
14: Cc. 14, 56. Lug.
6, 37. Joh. 7, 24.
Act.5, 3. Rom. 2, 1.
c.iz,I0: c 1,10, 56. (p. 446.) VIII. PRECEPTVM.
1. Cor. 4, 5. Col. 3,
9. 1. Tim. 1, 10. Tit. L

3,2. 1 Pet., 2, I. ac. Non loqueris contra proximum tuum falſum te-

3,14. C. 4, II. Apoc. ;
3:,6, 15. ſtimonium.

DQuc est huius præcepti ſententia 5

RESPONSIO.

Debemus Deum timere & diligere, ne proximum fal-
ſis mendaciis involvamus, prodamus, traducamus, autin-
famia aliqua afficiamus, Sed illum excuſemus, bene de eo
ſentiamus & loquamur, & omnia in meliorem partem acci-

.
P
4

Non concupiſces domum proximi tui.
Qus« est ujus præcepti ſententia 6
RESP N S 1 0.
Debemus Deum timere & diligere, ne hæreditatem vel

domum proximni, dolo malo captemus, & ſub ſpecie juris
& recti, noſtris facultatibus adjungamus; Sed potius eum

iuvemus, ut ſuas fortunas retineat integras.

Precestun, IX3

Ex. 20, 47. 21, 45.
c. 22, 21. Lev. 5; 30
ce 25, 36. Deut. 5;
2 . Ce 22; 3. C. 21, 9.
1⸗ Rom. 21,19,. Nehs
4, 5. Job: 20, 19.
Pſ. 17, 5F. Prov. 23,5.
Eſa. 5,8. Jer. 15,16.
Ez. 198, 8. c. 45, 8.
Mich. 2, 2. Hab. 15
15. C. 3,; 5. Math=
23, 14. Mar. 7, 22.
Rom. 7, 7. Cc. 13, 10S
k. Cor. 10; 6.
Tit. 3, Z3z

Prareptam ..

Jer. 5„ 75 8.
Syr. 41, 26.

248 CATECHISMVUS

Genef. 39.

CN YNNNNENNTNNENNEY-NII

X. PRECEPTUM.

.*

Nec deſiderabis uxorem ejus, non ſervum, non an-
cillam, non bovem, non aſinum, nec omnia qvæ illius
ſunt.

Due est hujus præcepti ſententia?

RESPON S516.

Debemus Deum timere & diligere, ne proximo uxo-
rem, ſervos, ancillas, vel pecudes abalienemus, aut abs-
trahamus. Sed illos adhortemur, & urgeamus, ut maneant,
& ſuum officium diligenter faciant.

Quid

4

& cuſtodiunt præcepta mea.

M I NO R. 349
Conclas’so Decalogi.

AQuid autem ſummatim dicit Deus de bis Aog.. 4 59. 74.
. ihm 35 e V. T. p. 505.
Ppræceptis omnibus?
p. 395. 45⁰. 4 Lev. 19, 3. Deut.
5 9. c. 4, 24. Joſ.
24,19. Jer. 10, 6, 10.
EZ. 20, 6. Oſ. 12,5, 9.
c. 11, 9. Am. 2, 9.
. . 5 Ex. 34, 7. Deut.
4Ego ſum DoMINusS Deus tuus, fortis zelotes, 5 vi- 4, 24. Jof. 24, 19.
ſitans iniquitatem patrum in filios, in tertiam & quar- den . ber 1
. . . ,.⸗ er. O. C.
tam generationem, eorum, qui oderunt me: c Et fa- c e .g, ez
ciens miſericordiam in millia, his, qui diligunt me, 14. c. 12,8 c. 19, 32
C. 325 §. Thr. 5 y.⸗
« Prov. 8, 17, Jer-
32, 18.

R6„ε & % N S „0.
Sic dicit Exodi 20, 5.

Quid boc ſibi pult ? Rehponſio. õ
p. 395. Jud. „.
. . OMM à Jer. 6, 15, 19. C. 22
DEuUS Zminatur pœnam omnibus, qui iſta præcepta En ,, f

transgrediuntur & violant. Debemus itaque expaveſcere, 1,4,6. C. 1,9. c. 5,5.

& timere iram Dei, & nihil contra hujusmodi præcepta fa- c: 6,9. c. 7, 12. c. 10,

. . . . 7) 10. C. II, F.e C. 12, 7»
cere: Rurſuse promittit etiam ſuam gratiam, & omnia bo- 133. Ac. c. zntz. e, r

na omnibus, qui mandata illa obſervant. Meritò igitur 7. c. 7, 9, 14. c. 8,
debemus Deum diligere, & illi confidere, & juxta J 5, 9. Mich. 1, 10. C.

mandata ejus omnem noſtram vitam- 3,11. ,al 2. C 7,
3 11 4 95 17.
ſedulò & diligenter —“ e Deut. 28. c. 29.
inſtituere. . Jer. y, 23. Cc. 32 38.

c. 33,9. Oſ. 14,6, 10.
JEx. 15. 26. c. 20.
c. 23, 20. ſeq. Lev.
26. Deut. 4. c. 5.
ſeq. Eſa. Jer. alii
Syr. 35, I. Cor. 7
19. I. J0. 55 3.

Articulus I. De
Deo, Creatione.
Vid. Tertul. Præ-
ſcr. contr. Hæret.
Irenæ. I. 1. c. 2. 1.
3. c. 4. Ambros. t.
3. S. 289. Aug. Ser.⸗
7I5. 119. 123. 125.131.
131. 180. 191. 191.
495. T. 10. Serm. de
Temp. 38. 115. 119
123. 125. 129.131. t.9.
p. 752. 759. 7702
776. De Eſſent. D.
1. 4. P. 188. Qvid
ſit. q. 1. V. T. p.
495. t. 10. S. 38.
790. De Fid. ad
Petr. t. 3. Dogm.
Eccl. c.I. 4. 10.27.
5 8. 59. 60. ſeq. Fid,
& Symb. c. l. O-
annipot. Patr.t. 18.
ſ. 192. de Trin. II.

15. t. 3. Hi lar. II. ix.

Athan. Cyrill.
Damaſc.&c. Acta
Concil.' Nic.
Chalced. ap. Bin.
Symboli Autor

350 cATECNISMVUS

SYMBOLUM AbPOSTO-
LICUM, QVOMODObPATERFA-
milias id ſuæ familiæ ſimpliciſſimè
tradere debeaeat.

Cenel. r.

J
n
N

N
N.NV
N

== 5

ignotus, Voſ. de Trib. Symb. Hpitome Credendor. Gerh. t. 5, Tuth. Expol. t. 4. W. p. 311

1. 4. J. 410. 57,t. 6, W. 1o7. Chemn. LI. P. fI. Gerhar. Ext 1 . 874 916.936. Nori, Refor. Papiſt.

Commun. Bellarm. de Trin. I. 2. d Concil. c. 12.

A, C. p.fI. 385.462.

PRIMUS ARTICHuILVS
DE CREATIONB. ".
Credo in Deum Patrem omnipotentem, Creatorem

Gen.2. Deut 312,19. Coeli & terræ.

Job. 10, 8, 9. Pfſ,
1, 9„1I, Cc. 54. II.
c. 64, 8, 139, 15.
Act. 17,25 Kom.
1, 2. Mac. 7, 22.
Marx. 10 6.

Dus eſt bujus articuli ſententiæ
RESPONSIO.
Credo, quòd Deus creaverit me, unà cum omnibus

creaturis: Quòd corpus & animam, oculos, aures, & 0.

mnia

ht

.
S
D

mnia membra, rationem & omnes ſenſus, mihi dederit, & P.

MILNO R.

brifto, Redem-
tione.

adhuc ſuſtentet: Ad hæc, quòd veſtes & calces, cibum ac p. 38. 393. 467.
potum, domum, uxorem, liberos, agros, jumenta & omnia
bona, cum omnibus vitæ neceſſariis, copiosè & quotidiè
largiatur: Me contra omnia pericula protegat, & ab o-
mnibus malis liberet & cuſtodiat: Et hæc omnia ex mera
fua paterna ac divina bonitate & miſericordia, ſine ullis
meis meritis, aut ulla dignitate: pro quibus omnibus, illi P-340.467,468.
gratias agere, plena ore laudem tribuere, inſervire, obſe-
qui, meritò debeo. Hoc certiſſimè verum eſt.

SEC HNDuUS ARTILCULUS
DE REDEMTIONE.
p. 1. 385. 277:470.

S

—,. ũÄ—

* —

Et in Jeſum Chriſt

minum noſtrum. « Qui conceptus eſt de Spiritu

Matth. 27. Joh. 21. Lu

um, a Fi

lium ejus un

Ambroſ. in Lue.
c. 5. non licet ſei-

A. C. a.3. p. 12. re, ut hatus; non,
A. S,. P. 1. p.277. neſcire quòd na-

C. 23. MJs rc. I15.

icum, Do-

cto,

tus, Aug. lede Fid.
ad Pec. c. 14. ſeq.
Enchir. c. 35. ſeq.
Fid. & Symb. c. 3.
ſeq. De Agon. c. iI.
18. ſeq. T. 3. Ser. I.
191. 193⅞. T. 10. p.
726729. Luth. t. 4.
w. p. 311. 1. 6. w.
108. t. 4. J. 411.
Matt. 3, lv. c. 16, 16.
d. 17, §.
2 Joh. 1, 14. 18.
Marc. 9, 7. c. 2,16.
Ap. 1, 10. Joh.
13, 13. Act. 10 537.
Rom. 14, 9. 1. Cor.
8, 6. C. 12, 3. Phil.
2, 11. – Eſa. 9. Luc.
1,35 Matt. I, I18.
C. ut Homo plo-
rat Luc. 19, 41. Joh.

San- 135.38. infremit
Joh. 11,33. ingemit

Marc.7, 34. c. 8,12.

ſpuit Marc d. I. c. 8,2 Mileret Marc. 6,34. C. 5, 2 ¾ condojet Marc 3,5, Iraſcitur idee. 7, 6. miratur
id. c. 6,6. Inerepat id. c. 8, 331c. 9, 25. clamat Joh. 1i1, 4 3³. Amat Marc. 1e,21. Joh. 13,1. Expavet Marc.

14,14. ttiſtasur ib. turbatur ſpiritu, Joh. 3,21. Eſurit Matth 11192
Dormit Matth. 9. Bibit Marc. 14, 45. Joh. 4,7. Edit Matth
47. Luc. 5, 16. Lætat. Luc. 10, 12. Oſeulat. Marc. 9,36. Iudignat: Marc. 10, 12. Fatigatur Joh. 4, 6.

Sedet d. l. Stat. Marc. 10, 49.

Alat c. 11, 13. Sitit Joh. 19, 2 ⁸.
.II,19. Gratias agit JOh. 1I, 41. Orat Joh.

Artieulus I I. de 352
Cbriſto, Redem:

C A T EC H I S., M U S
ic, cto, natus ex Maria virgine. e Paſſus ſub Pontio Pila-
II. De Sirita S. to, ſcrucifixus, g mortuus & ſepultus. i deſcendit ad

4 Ela.9: Mar.1n. inferna. ⅛ Tertia die reſurrexit à mortuis. / Aſcendit ad
Luc. 1, 26 Cc. 2, 7.

1, Tim.,15. 1. Joh. Colos. m Sedet ad degxteram Hei Patris omnipotentis. n

. . .— 1
3,4.5,8. 2.v. 7. Gal Inde venturus e „judicare vivos & mortuos.
4,4: A p: 552 C. 2, 5r 4

e Mart. 26. Luc.23. Lae eſt hujus artiz uli ſententia?
Joh 18.19. A ct 2,5. .

¹ Pet. 2, 21. e. 3, =8. Credo quòd feſus Chriſtus, veris Deus à atre ante ſe-
Cc 4, 1. Ebr. 13, 12. ,. Ss verre ben
f RBrvangel. d. 1. cula genitus, idemque verus homo,
uc. 3, 12. c. 241. gine, ſit meus Dominus: „ qui me perditum & dainnatum
Luc. 9, 12. c. 24,23. glne, 1 ²οul me perditum &e .
lob. 19. Phil. 2, à hominem redemit, & omnibus Peccatis, 71 à morte, à

Ebe: Ro 5 4. 1. poteſtate Satanæ liberavit: n non quidem auro & argento,
vVang .„ R J5 C⸗* .

cap &,1.c. 8, 34. led ſuo ſancto ac pretioſo ſanguine, ſuaque innocente paſ-
1. Cor. c. 15, 2. c. 5, ſione ac morte, ut ego eſſem totus ipſius, & in regno ejus
15:1. Theſ 4,14. c. , ſub ipſo viverem, ac ei ſervirem, in perpetua juſtitia, in-
noeher zat 4 9. 'nocentia, & beatitudine, perinde ac ipſe à morte ſurre-
. 1. Cor. 15, 4. Xit,vivit & egnatin æternum. Hoc certiſſimè verum eſt.
„ Eph. 4,9. Aug. t. 2. Ep. 99. f. 285. t. 10. hom. 137. Euſeb. H. E. I.1. c, 13. & Ev. d I. Rom. 1, 5. 8. I1, 24
I. Cor. 15, 64. 14. I. Theſ. I, 10, c. 4/14. Aug. t. 10. S. 137. 141.14 ½ Sal. I, I. Col. ², 12. 1. Pet. I, 21. Ebr.
6,2. c. 135. Mare 16,19, Luc. 24. pr. ACt. 1, 9. Eph c q 10. f. Pet,3,22. 1. Tim. rr. Ebr. 6, 19. C. 7, 26.
C, 9, 24. Marc, 14,22. 16,19, Pſ Io0. Rom. 8, 4 Phil.2, I. Col, 3,1. 1. Pet 3,22 Ebr. 1, 7. C. 8, I. C. 10, 14.
c, 12,2 n Matt, 250.2 5.6 4. Marc 13,26, Luc. 21, 27. Luc. I, II. Rom. 2,2,7.

1.Cor. 4. 6. Phil.3, 20. 1. Theſ.
52. C. 110 Ec 33. , COr. 51O, Zach 14,27. C.7. C. 2,1. C. 4,1. 1. Petr. s, 5, C. 5,4. Bbr. c,2. c. 9, 2 ½.4.

17. c. 3, 3r c,i1, 18. C. 147. c. 17, 14 p. 177. 579,730. p. 491. Gal. H54. 1, Tim 2, 6,A p. 1, 6. 4 1. J0.3, .
Eph.2 I Cor. 6, 20, C. 7, 2;. 1. Pet 1,19. Act. 20,28 Eph. 1, 7. Col. 1, 24.1. Th. i, 10. Ap. 1, 6. C. 5, 10.
1. Joh. 1,7. 5 Rom, 6, II. Ap. 1, I8. c. . 9. c. 1514.

TERTIIS ARTICUuLuLS
DE SANCTIFICATIONE.
icere der P-I, 2 125. 5307. 385:473
H Symb. c.y. ⁴½ Credo in Spiritum ſanctum: b Sanctam Eceleſiam

Eccl. Hogm. L. ,9. Catholicam: Sanctorum communionem: e Remiſſio-
t. 4. q. mixt. 125.

1isſed.q.2. p.4 31. em peccatorum: Carnis reſurrectionem; g Et vitam
ens F. ma. p. 401, &ternam, AME N.
708 Pro ceſſi à Filio, t. 9. trin. Jo. 9 9. p. 33 . t 7.d. 4A
C.22,27.49.ſeq. c. 77. Fid ad Par. 6 I1. Eachir. c. 30 ſe
9,8. 14., ⁶ Eph. 5, 25. Dei Act. 20, 2 0 1. Cor. I, 2. C. II, 22. C.15,9. 2. Cor. 1, 1. Gal. 1,1. 1. Th. 2, 14. II. 1, 4.
ia Deo i. Th. 1, 1. Domini, Deut. 2 , 1. Num, 20,4. Mich 2,6. c Gerht. 5. 874. ſu pr. f. /26. Sanét. ps.

89,6. P 149,1. Cor. 14,33. Chriſti Mat16, 18, Rom. 16, 16. Col. 1,24, f. 359. Ebr
46. Luc. 14, I5. Ap. 21.22.

ℳ Deitas Phil. 3;

Duæg
gON.c. 22. ſeq. Fid. Symb c. 9 10. Dogm, Eccl.
4.56. 84. conf. Luc. I2, 12 2 Fet. 1,21. Ebr. 6, 4. C.

% natus ex Maria vir-

Do

uI!

44
Dl.
it.

14.
.

A,⸗
de
10˙

jo⸗
6

3
ccl.

4..
1, 4.
keps⸗

——

HEEE,

—

MIN O R. 353
Articulus Iil. der

Goen
ARor. 2. viritn 5.

–

Qee eſt bujus articuli ſeutentia?

4 .E § „ 0O0 N 510. ([p 639 6 54.)
Credo me a propriis rationis meæ viribus, Jeſu Chriſto= Joh. 6, 44, 6 .
Domino meo fidere, aut ad eum accedere, & pervenire KRom. 10. 1. Cor. ,
nullo modo poſſe: Sed Spiritus ſi Fangelium c cna,1.
nullo modo poſſe: ed Spiritus ſanctus per Evangelium Col., 12. Eph..3
me vocavit, ſuis donis illuminavit, in recta fide ſanéctifica-“ (p. 451.) s⸗
vit, & conſervavit: Quemadmodum ſolet totam Eccleſi- Eph. 4.
am in terra vocare, congregare, illuminare, ſanctificare, &
in Jeſu Chriſto per veram ac unicam fidem conſervare: « e)
In qua Eccleſia, mihi & omnibus Chriſtianis, omnia pecca- J Eſa. 26,9. Ez.37
7. . .. . . EZ. 375
ta quotidie benignè remittit, « & nos omnes in extremo I. Job. 19, 15. 2.
die à morte ſuſcitabit, e ac mihi & omnibus in Chri- Mat.2, 14. Jo. ſ,29.
ſtum credentibus vitam æternam dabit. Hoc certiſſim? 1 25. 1. Cor. 15.
ſt .Th 4,16. Ebr. 6, 2.
Verum eit. 7 ORA- Dan. 12 2.2 Mac.
7,36. Mat. 25,4. C. 13,4 3. 2. 0.3,16. C., 14. C. 6. 47 c. 11, 26. 7. I. Luc 16, 22,17. Rom. 6, 23 2. Cor. 1,9.

C. 5. I. Cor. 15, I Th.4, I7. C. 10, 2. Tim. 4, 8. 1. Pe, 1,9. I. o. 5, 1,13. de Car. reſur. Hi
Ep. 20. Luth. in 1. Cor. 1. » Jo. 5, 11 ,13 Iur. Hieron. P. I. tr. .

354 C ATE CH'IS M US

oe. ORATIO DOMINICA,

Exponit Cyprian-

der . ertele QV O M 0D O PATERFAMILIAS.

Orat. Cyrill. Ca-

EESEcc
teche ſi. Ambroſ. eamn ſax familiæ ſim eiſſime tradere
. 1. 5. de Sacram. èòMWU. 4 ——ð
c. 4. de Cain c. 9. 4 be a “

Gregor. Nyſten.
Chry ſoſt. in Mat.
6. Hieron. eod.
Aguftin Expeſi-
119 t. 10. 8. 116. p⸗
625. 172 1.2. p. 812.
t. 4. de Verb. Do-
min. mont⸗ Hom.
