716:t. 8S2: tum abdomini ſervientes, opipare ſaginavimus. Quaratio-

6, 1. Th- S5. 12. 3 . us.
425.3 80. He etiam promeremur, ut ſuo verbo & benedictione Deus

Lhch Poſtäccl. nos iterum tantæ ingratitudinis gratia privet atq; defrau-
in ſexag. 235. det, ſinatq; iterum mendaciorum doctores exoriri, qui ſuis
267. impoſturis recta ad Orcum nos duétitent, neq; non ſudo-
rem & ſangvinem noſtrum devorent,
Præmia ho- O. 30. Cæterum, qui Dei voluntatem & præceptumreve-

norantum mi. rentur, eam promiſſionem acceperunt, fore, ut illis affatim
niſtros ver bi.

penſetur, quidquid in alendis cum corporalibus, tum ſpiri-
tualibus patribus inſumſerint: non quod per unius tantum

anni ſpacium abunde habituri ſint viéctum, veſtitum, & ali.

quantulum pecuniæ poſſeſſuri: ſed quod longævi futuri
ſint, commeatu inſtructi ſplendido, pacis tranquillitate
fruituri, breviter, perpetuo divites ac beati. Quare etiam
atq; etiam cura, ut, quod officium tuum exigit, prompte
facias, omnemq; curam in Deum re jicias, quomodo te ali-
turus ſit, aut omni copia inſtructurus. Quod ſi promiſit,
nec unqvam cuiquam mendax autdeceptor inventus eſt:
nec tibi mentietur. ð
H. 31. Hæc, in quam, nos provocare debebant, ac talem ani-
mum facere, qui ſe omnium amantisſime effunderet erga
eos, quibus honorem debemus, ita, ut ſupinis manibus
gaudentes Deo gratias ageremus, qui ejusmodi promis-
Miones nobis tribuit, quarum gratis, ad extremos Indos
impigerrime curſitare debebamus. Nam tametſi totus
mundus omnes ſuas vires conferret, ne horulam quidem
ad ſummam vitæ noſtræ poſſet ad jicere, aut uni cumſaltem
Srahum

„ vPve — KW — —

MAIOR. 427 Præcept, IV.

ranum è terra producere: Deus hæc omnia & vult & po-

teſttibi plena (quod ajunt) manu præſtare, ex animi tui

voto atq; ſententia. Jam qui talia negligit, aut ventis & au-
ræ diſcerpenda permittit: ille indignior eſt, quam ut ul⸗
lum Dei verbum audiat. 1
JG. 32. Hæc velut auctarii loco iis, qui huic præcepto ſubje-
&i ſunt, diximus. Ad hæc parentes, quoque docendieſſent,
quænam illorum ſint partes & officia, quomodo ſe gerere
debeant erga eos, quos gubernandos & tuendos ſuſce-
perunt. Quxæ res etſi dilucide in Decalogo expreſſa non
eſt: multis tamen aliis in locis Scripturæ abunde præce-
pta invenitur ac tradita. Deus quoq; hoc ipſo præcepto
hæc vult ſubintelligi, ubi parentum mentionem facit. Neq;
enim ejus voluntas eſt, ut aut perditi nebulones, aut enor-
mes tyranni, hujus officii procurationem obeant: neq;
in hoc illis ipſis honorem tribuit, hoc eſt, potentiam & jus
regendi, ut ſe precibus tanquam numen aliquod adorari
patiantur: ſed cogitent potius, quod & ipſi Deo obedi-
entiam debeant, ut officium ſuæ fidei delegatum ipſis curæ
ſit ac ſolicitudini, utq; liberos, familiam & ſubditos ſuos,
non tantum nutriant, & corporalibus alimentis provide-
ant, ſed omnium maxime ad laudem & gloriam Dei pro-
pagandam educent. Quamobrem nequaquam fac cogi-
tes, hæc in tuo arbitratu aut voluntate ſita eſſe, ut ſtatu-
as aut facias in his, quæ tibi viſa fuerint, ſed quod Deus
hæc tibi graviter atque adeo ſerio facienda præceperit, cui
etiam aliquando exigenti harum rerum rationem redditu-
rus es.
G. 33. Sed quam hic rurſus miſerandam plagam videmus,
quod hujus officii nemo reſpectum aut curam habere di-
gnatur. perinde agentes, ac ſi Deus liberos tantum in hoc
nobis dediſſet, ut animi fallendi gratia nobis voluptati
eſſent, aut delectamento: præterea familiam tantum in
hoc, ut ea tanquam bove auf aſino opere faciundo utamur,
aut cum ſubditis per animi noſtri libidine agamus, non
ſecus eos habentes neglectui, quam ſi ad nos non perti-
nerent,

De officio pa-

rentum erga li-

beros.

p. 336. 374.

472.

De neg igentia

parentum

ſuo officio.

10

Pp. 40°4. 40

p. 336. 374.

rectæ educati-
Onis.

7

Præc. IV. 428 CGATECHISMuS
nerent, aut noſtra nihilintereſſet, quid diſcant, aut quibus

pietatis ſtudiis ſuam vitam traducant. Nec quisquam eoin-
tendit animum, ut cogitaret hoc divinæ majeſtatis eſſe præ-
ceptum, hoc ipſum ſevere exigentis, graviterq; vlciſcen-
tis: aut ſummam necelſſitatem hoc exigere, ut juventutis
rectè educandæ atq; inſtituendæ præcipua habeatur cura
& ratio. Quod ſienim cum ad ſpiritualem, tum munda-
nam rerum adminiſtrationem, homines promptos & ap-
poſitos habere deſideramus: profecto non erit ulli par-
cendum labori, aut operæ, aut impenſfis, diligenter do-
cendo atq; inſtituendo liberos, ut & Deo ſervire, & homi-
nibus utiles eſſe queant. Neq; tantum nobis cogitandum
eſt, quo pacto illis ipſis magnam ſaltem numorum vim cu-
mulemus ac reponamus. Hos enim Deus citra noſtram o-
peram alere ac ditare novit, id quod etiam quotidie facti-
tat. Ideo verò liberos nobis largitus eſt, & commendavit,
ut eosdem'juxta voluntatem ejus educemus regamusq; a-

lioqui nihil opus erat parentibus. Quapropter quisq; indu-

bitate ita habeat; ſe debere pro officio, eoq; aſtringi, qui
modo nolit infenſum & inclementem Deum ſuo malo ex-
periri, ut ante omnia ita ſuos liberos educet, ut Deum pio
metu revereantur & cognoſcant. Atq; ubi aliqua relucebit
ſpes egregii ingenii, aut non malæ indolis, eosdem quoq;
bonis literis ac diſciplinis imbuendos & formandos tra-
dant, ut eorum opera, ad quamcunq; rem opus fuerit, uti
queant homines.

Commoda . 34. His peractis diligenter & ſtrenue, Deus nobis haud

dubie ſuam benedictionem & gratiam largiter impertiret,
ut ejusmodi educarentur homines, à quibus cum ipſa pa-
tria, tum populares præcipuum emolumentum caperent.
Et hu jus quoq; diſciplinæ ſedulitate & ſtudio, brevi emer-
gerent bene modeſti & rectè educati cives, tum pudicæ
beneq; moratæ matronæ, rei familiaris diligentes & ſtu-
dioſæ, qui deinceps indeſinenter probos liberos & famili-
am laudabilem procrearent. Jam ipſe tecum animo repete.
quàm nefarium admittas facinus, quamq; atrox dammin
es,

60

gvu

MAIOR. 429 Præcept. V.

des, ſi hac in re negligenter agas, aut per te ſtet, quo minus
liberi tui utiliter ac ſalubriter educantur. Ad hæc omnibus
peccatis & ita temet gravas & oneras, ita ut liberorum tu-
orum ergo æternam damnationem promerearis, tametſi
alias ſanctam atq; inculpatam vitam traduxeris. Eam ob
rem Deus quoq;, cum iſta tam omiſſo animo negliguntur,
mundum inuſitatis & non dicendis pœnis afficit, ut nul-
lius diſciplinæ & pacatæ gubernationis veſtigium apud nos
cernatur amplius, quod non raro dolenter conquerimur,
interim non videntes tantarum tragœdiarum culpam no-
ſtram eſſe. Quemadmodum enim regere conſuevimus:
ita rebelles ac degeneres ſubditos & liberos experimur.
Ethæc monendi gratia in præſens ſufficiant; hæc enim tra-
tare prolixius, aliud tempus poſtulat. p. 343.3 84. T.
PRÆCEPDTUM V. IJ. 3 8. 525.
Gen. 9,6. Ex. 2 I,. I 2. ev. 1 8, 20. c. 19, I 9. c. 24, 17:. Dell 4, 1 7. Eſa. 5 7,4. Sy. 2 6,6. C. 27, 3 3. C. 2 82»
7. 9. &c. Ma tth. 5, 2 1. c 19, 19. Luc. I 8. 20. RO. 1 3,9. Gal. 5, 20. Eph 4, 26. 3 1. Col. 3,8. I⸗

T in. 1,9. 10. Tit. 3, 3. I. Pe. 4, I 5. Ap. 9 p. 2 1. C. 22, 9, 22.
Non occides.
Actenus & ſpiritualem, & mundanum magiſtratum, Continuatio.
hoc eſt, cum Dei, tum parentum obedientiam, exe-
ti ſumus. Hoc vero in loco ex ædibus noſtris ad vicinos

egredimur, ad diſcendum, quo pacto nobis inter nos, cuiq;
erga proximum, vita inſtituenda atq; exigenda fit. Quare oe præce-
hoc præcepto Deus & magiſtratus non ſunt comprehenſi, li ere an ma⸗
neq; illis & jus & facultas perimendi facinoroſos, quam giſratum.
obtinent, füblata eſt. Siquidem Deus jus ſuum plectendi
criminoſos magiſtratui parentum loco commendavit ac
credidit, qui antiquitus ipfi (ut in Moſe legitur) fuos ipſo- Dev. 21,18.
rum liberos in jus rapere, ac judicio condemnare coge-
bantur. Quapropter quidquid hic interdicitur, privatis
erſonis peculiariter interdictum eſt, & non magiſtratui.
G.2. am hoc præceptum eſt intellectu valde facile, ac cre-
bro declaratum, quando quotannis in Evangelio Matt yiet.
auditur, ubi illud Chriſtus ipſe interpretatur, ac ſummatim
complectitur, ſcilicet, neq; manu, neq; cordis cogitationi-
bus, neq; ore, neq; ſignis, neq; conſilio & auxilio eſſe Gei⸗
ell.

Præceptum

*

Cauſæ hujus
præcepti.

Exemplum.

Senfſus hujus
præcepti.

43⁰ CATHNCHISMVS

dendum. Quare omnibus hic iraſci interdictum eſt, exce-
ptis his, ut diximus, qui Dei locum in terris obtinent, hoc
eſt, parentibus & magiſtratui. Dei enim & illorum, qui in
divinum ordinem cooptati ſunt, intereſt iraſci, indignari,
objurgare & punire, ob eos ipſos, qui hoc & alia præcepta
flagitioſe transgrediuntur.
N 3. Cæterum hujus præcepti conſtituendi neceſſitas &
cauſſa hæc fuit, quod Deo obſcurum non erat, quanta eſſet
mundi malitia & iniquitas, & quam hæc vita multis obno-
via eſſet periculis, eam ob rem Deus hoc præceptum inter
bonos & malos conſtituit. jam quemadmodum multæ ſunt
aliorum præceptorum impugnationes: ita quoq; hujus
non ſunt paucæ aut modicæ, ut cum multis hominibus
nobis vivendum ſit, qui nos in juria afficiunt, unde cauſas
nanciſcimur, inimico animo eosdem proſequendi.
§. 4. Exempli cauſa: Si vicinus tuus viderit tibi eſſe ædes
ſplendidiores, numeroſiorem familiam, pigviores agros,
plus opum atq; fortunæ à Deo eſſe, quam ſibi: ſtatim ægrè
patitur, ti biq; proſperos rerum ſucceſſus invidere incipit,
neq; quidquam boni de te aut cogitat, aut loquitur. Ita
impulſu mali Genii, multos conſequeris inimicos, qui nihil
boni neq; ſpiritualiter neq; corporaliter tibi faveant. Hos
ergo cum videmus, animus noſter viciſſim ira exæſtuat, ac
vindietæ cupiditate ardere incipit. Inde maledictorum ac
litium pullulant initia;, ex quibus deinceps calamitates &
cædes emergunt oriunturq; . Hic vero Deus, tanquam a-
micus ac clemens bPater prævenit, ſeq; interponit arbi-
trum, volens omnem diſcordiam componi ac præſcindi,
ne qua oriatur in juria aut alius perdat alium. Et in ſum-
ma, hoc præcepto, quemvis ab omni vi atq; in juria tutum.
pacatum ac defenſum, hocq; præceptum veluti murum, ar-
cem aſylum & propugnaculum proximo eſſe vult, ne quam
moleſtiam & damnum à quoquam corpore accipiat.
G.5. Eſt ergò hujus præcepti ſenſus, ne quis ob ullum ma-
lefaetum ulla conturbetur aut afficiatur in juria, etiamſi
hanc abundè promeruiſſet. Ubi enim cædes interdicta eſt.
aut

MAIOR. 431 Præcept. V.

aut homicidium: ibi quoq; cauſæ, unde oriri poſſit homici-
dium, interdictæ ſunt. Crebro enim fit, ut aliquis, tametſi
manus cæde non contaminet, ita cruente imprecando de-
voveat proximum, ut non diu ſuperſtes viveret, ſi affe-
us eſſet e jus imprecationibus Quando ergo hoc natura
omnibus nobis inſitum eſt, ut nemo quidquam ab alio
ferre ſuſtineat: vult Deus radicem atq; adeo ipſam ſtir-
pem evellere, unde cor hominis adverſus proximum exa-
cerbatum exulceratur, nosq; aſſuefacere, ut nunquam non
hoc præceptum noſtris oculis obſervetur, in quo tanquam
in ſpeculo vitam noſtram contemplemur, volungatem Dei
intueamur, illiusq; vindictæ vim atq; in juriam, quam im-
merenter patimur, certa quadam animi fiducia ac nomi-
nis ſui imploratione commendemus, atq; ita illos vehe-
menter furere atq; iraſci permittamus, ut quod poſſunt,
faciant. Ut ad hunc modum homo diſcat ſedare iracundi-
am, ac patientem & manſuetum induere animum, cum-
primis erga illos, qui cauſam iraſcendi ei ſuppeditant, hoc
eſt, erga inimicos.
5§.6. Qvocirca tota hu jus præcepti ſumma hæc eſt, ut ſim-
plicibus ignificantisſime inculcetur, quid ſit, non occige-
re. Principio ne quis afficiatur injuria, primum quidem
manu aut opere. Deinde ne utamur lingva in hoc, ut conſi-
lium demus alicui incommodandi. Inſuper ne qua utamur
via aut medio, unde aliquis detrimentum poſſit accipere,
neve aliis utentibus conſentiamus. àc deniq;, ut ipſum cor
hoftiliter infenſum ſit nemini, autirritatum iracundia male
velit. Ita, ut & corpus & anima extra omnem ſint noxam,
cum de quovis, tum peculiariter de eo, qui tibi mali quid
vel precatur, vel etiam infert. Nam ei male facere, qui bene
de te ſit meritus, aut tuis rationibus optime conſultum cu-
it, non humanum eſt, ſed plane diabolicum.
§. 7. Secundo hu jus præcepti reus eſt, non tantum is, qui
mala facit, ſed etiam is, qui cum proximo bene facere,
ejusq; damnum aut jacturam antevertere, obſtare, eum
tueri & ſervare poſſet, ne quod malum aut injuriam acci-
piat

Quid ſit non

oceidere.

Manu.
Lingva.

Corde.

Peccatum con-
tra hoc præce-
ptum.

Præcept. V.
Dev. 15; II.
Job, 2 2,7. Eſa.
5 g. v. 710. O.
1, 20. C. 4, 17.
Ro. 12, 20.
1. JO. 3, 17.
Pro 12), b. C.
14.3 I. 2 4. 1 I.
c. 3 1,7.

Qui & quot
homicidæ.

Matth. 2 5.-l42

4 3‧2 CATECHISMVS
piat corpore, non facit. jam ergo quotiescunq; nudum vi-
deris, eundemq; non adiutum dimiſeris, cum pro faculta-
tibus ejus nuditatem conveſtire poſſis ac tegere: hunc
profecto frigore enecaſti. Ita quoties videris famelicum,
nec tamen paſcis eum: hunc fame cruciatuminterire ſinis.
Non ſecus quoq;, ſi quem morte condemnatum videris,
aut in ſimili quopiam caſupericlitantem, nec eum ſervare
adproperas, cum neq; viæ neq; occaſiones illius eripiendi
tibi ſint incognitæ: pro certo conſtat, hunc te neci dediſſe.
Neq; tibi proderit hæc adducta excuſatio, te in ejus necem

non conſenſiſſe, aut conſilio & auxilio non ad jutaſſe: ſiqui-

dem charitatem illi ſubtraxiſti, iisq; benefactis eum priva-
ſti, quibus ad jutus non difficulter vitam retinuiſſet.
F. 8. Quare Deus non injuria omnes illos damnat homi-
cidii, qui neceſſitate preſſis, aut de vita periclitantibus, con-

ſilio aut ope non ſubveniunt. Hos in die noviſſimo horren-

da quoq; damnabit ſententia, quemadmodum ipſe Chri-
ſtus annunciat, inquiens: Eſivivi, & non dediſtis mihi man-
ducare aut bibere; Hoſpes eram, & non collegiſtisme; Nadus eram,
& unon cooperuiſtis me; Infirmus & in cargere eram, &v non vi-
ſitaſtis me; Hoc eſt, meq; meosq; fame, ſiti, frigore pe-
rire, à feris diſcerpi, in carcere ſitu & ſqualore putreſce-
re, inq; omnibus neceſſitatibus fœde ſuccumbere ſiviſtis.
Qujd hoc aliud eſt, quàm homicidas, & dα¾οaναααα
iανιον (Bluthunde) culpaſſe? Nam tametſi hoc ipſum
opere non perpetraſti: proximum tamen in periculis
atq; infortunio hærentem, quantum ad te attinebat, im-
miſericorditer perire permiſiſti. Et perinde eſt, ac ſi quem
in profunda aqua navigantem, & adverſis ventis laboran-
tem perſpicerem, aut in ignem prolabentem, poſſemq; il-
lum porrecta manu periculo eripere ac ſervare, & non
facerem. Qui vero coram toto mundo, aliter atq; funeſtus
homicida & cruentus latro, probari aut perhiberi poſſem?

Quapropter hæc deciſiva Dei eſt ſententia, ne quem ho-

minem lædi aut damnum accipere patiamur, ſed omnibus
humanitatis & benevolentiæ officiis demereamur. Eſtq;
hoc

MAIOR. 433
hoc præceptum peculiariter erga eos conſervandum, cum
quibus inimicitiæ nobis interceſſerunt. Ut enim amcis ac
fautoribus noſtris benefaciamus, virtus valdè levis eſt & eth.
nica, quemadmodum Chriſtus Matth. y, 46. Ioquitur.
F. 9. Hoc loco iterum verbum Dei habemus propoſitum,
quo nos ad vera, præclara ac ſumma opera, nempe man-
ſuetudinem, patientiam, breviter, & amorem, & benefacta
inimicis noſtris exhibenda pellicere ac provocare cona-
tur. Vultq; nos ſubinde commonefacere, ut retroflexa co-
gitatione, prioris præcepti ſimus memores, illum eſſe De-
um noſtrum, hoc eſt, nobis velle ſuppetias ferre, aſſiſtere
ac tueri, ut animum vindictæ cupidum in nobis compeſcat
atq; coêrceat. Jam hæc vulgo eſſent tradenda atq; incul-
canda: tum abunde bonorum eſſet operum, quæ nos fa-
cere oportebat. Verum hæc prædicatio non eſſet ex uſu
monachorum, ſed plus juſto religioſorum ordinem defrau-
daret, inferretq; inſignem Carmelitarum ſanctitati in juri-
am, & fortaſſe hoc ipſum diceretur, bona opera interdice-
re, & monaſteria deſolare, Hac enim ratione vulgus tanti,
imò potius multo majoris fieret, eosq; longo intervallo
præcelleret: ac quivis facile perſpiceret, quomodo ipſi
mundo tam foœde hactenus impoſuerint ſua fucata & hy-
pocritica ſanétitate hoc, ut alia præcepta omnia, illibera-
liter reſpuentes & inutilia exiſtimantes, tanquam non præ-
cepta fuiſſent, ſed conſilia: ad hæc ſuos fictitios ordines &
ſeètas tam pernicioſas, quam hypocriticas, pro perfectiſſi-
ma vita jactantes & proclamantes, ut plane vitam ſuavem
& tranquillam, omniq; & cruce vacantem & patientia, illi
ventres & porci agerent. Quam ob cauſam ſe quoq; in
monaſteria abdiderunt, utà nemine quidquam paterentur
moleſtiæ, neve quenquam ulla in re bona juvarent. Tuve-
ro ſcito, hæc vera, ſancta & divina eſſe opera, quibus De-
us cum omnibus Angelis exhilaratur, quibusq; omnis hu-
mana ſanctitas collata non niſi fœtor & ſtercus eſt,
nec aliud quam iram & damnationem pro-
meretur.

Ee PRE-

Præcept. V.

Bona opera
hujus præcepti.

Monachorum
fictitia opera.

p. 250. 416.

p⸗ 410.43 8.
p. 3 5. &c.
p. 2570.

p. 294.

Præcept. VI.
400, 526. EX.
2 0, 14. 1 7. Lev.
Pp. 344. 348.
18,„ 20, C. 19;
Summa ſe-
quentium
præcepto-
rum.
Ordo præ-
ceptorum.

O., C. 2O„ 10
Deu. 5„18. c.
22„ 11. c. 23,
17. Job. 24, 1 5.
Je 16, 15. c. 3 1,
1.PrO. 6, 2 5. C.
3 113 3. Jer. 5,9.
e. 7, 9. C. 2 7115.
c, 22, L I. Hoſ.
259 2. Mal. 3,, F.
Sy. 9, 3. Gec. c.
47, V. 13, 2 57
26. Mat. 15
27. C, I,52 19.C.
19:1 9. Mar. 7,
Omnem im-
mundiciem
& ejus cau-
ſas & occaſi-
nes prohi-
beri.
22. Cc. Tax L9.
Lu. 1 6, 1 8. c. 1 8
20. R. 22 2 2. C.
8:3. 1. COr7. 3.
C. I C Z. 2. Cor.
12, 2 I. Gal. 5,
19. Eph. 4, 19,
2,8. c. 5, 35 5.
Ebr. 122. 16.
Iee 4, .

4 34 CATECHISMUS
P R,Æ CEPTUM VI.
Non meœchaberis.

quentia præcepta intellectu jam ſunt facilia ex inter-
Opretatione antecedentis. Eo enim tendunt omnia, ut à
damno & inferenda injuria proximo caveamus. sunt vero
eleganti ordine poſita. Primum enim de non lædenda pro-
ximi perſona conditum eſt. Secundum reſpicit perſonam
ſibi proximam, aut poſt ſe rem fibi proximam, nempe ſu-
am conjugem, qua cum unum corpus & una caro effectus
eſt, ita ut nulla in re majori poſſit affici in juria. Quamob-
rem hoe in loco diferte ac fignificanter expreſſum eſt, ne
quam ignominiam illi faciamus, afficientes contumelia ſu-
am con jugem. Ac peculiariter de ſtupro ſonat, propterea
quod in judaiſmo ita ordinatum & præceptum fuerat, ut
quisq; ducta uxore matrimonium contraheret. Unde & ju-
venes mature contrahebant, ita ut cœlibatus apud judæos
nullius haberetur momenti. Sed neq; propalam viſeban-
tur aut concedebantur meretricum ac ſcortatorum luſtra,
ut hodie apud nos ſolenne eſt. Quamobrem adulterium
apud illos communiſſimum fuit peccatum impudicitiæ.

F. 2. Quoniam vero apud nos adeo fœda & nefanda omni-

um vitiorum & ſcortationum lerna cernitur: hoc præce-
ptum quoq; adverſus omnia impudicitiæ genera & ipecies
conſtitutum eſt, quocunq; tandem dici poſſunt nomine.
Et nonſolum externum opus interdicitur: verum omnis
generis etiam cauſſæ: illectamenta & occaſiones, ut cor, os.
oculi, aures, atq; adeo totum corpus purum ſit ac caſtum;
nullum locum, opem, conſilium, impudicitiæ ſerviendæ
præbeat. Et non ſolum hoc: ſed etiam hiſce nefariis rebus
ſummo conatu obſtet, tueatur, prohibeat, ubi periculum
& neceſſitatem viderit, ac contra præſto ſit auxilio & con-
ſilio proximo ſuo, ne quam famæ ſuæ jacturam, accepta in
con juge contumelia, faciat. Nam ubicunq; tale aliquid per
negligentiam intermittis, cum poſs obſiſtere, aut diſſi-

——

MAIOR. 435 Præcept. VI.
mulanter conmnives, quaſi tua nihilinterſit: non ſecus ejus
flagitii culpa teneris, quam is ipie, qui perpetravit. Tan-
tum ergo hoc præceptum, ut paucifſimis complectamur,
aà nobis exigit, ut quiſq; tum pro ſe vitam caſtam exigat,
tum proximo quoq; in hac obtinenda & tuenda ſit auxilio.
Voluit enim Deus hoc præcepto cujusq; uxorem tanquam
vallo circumſepire ac defendere, ne quis temere eam con-
trectando ſemet adulterio reum faceret aut pollueret. Matrimoni-
G. 2. Cux autem de con jugio tam evidenter præceptum um honeran-
hoc conſtitutum ſit, ac nobis cauſſam de eo diſſerendi ſup- dum.
peditet: probe tibi notandum, & imis ſenſibus reponen-
dum erit. Primè quidem, quomodo Deus hunc matrimo-
nii ſtatum ac ordinem ampliſſime honoret ac prædicet, ut
eundem præcepto ſuo æque confirmet & tueatur ab inju-
ria. Supra quidem Quarto præcepto illum confirmavit:
Honora patrem & matrem tuam. Hoc verè in loco, ut dictum
eſt, ut in tuto eſſet, circumvallavit ac defendit eum.
Qvamobrem & à nobis requirit, ut eundem honoremus,
ſervemus, & traducamus, veluti divinum ac beatumordi-
nem, quando illum initio ante omnes alios ſervandum in-
ſtituerit, eamꝗq; ob rem ſeparatim maſculum & fœminam
crearit, non ad libidinoſe exercendam ſpurcitiem atq; la-
ſciviam, ſed ut legitime con juncti, fœcundi eſſent, liberos
procreàrent, nutrirent, eosdemq; ad Dei gloriam ampli-
andam, piè ac rectè educarent. Idcirco quoq; Deus hunc
matrimonii ordinem præ omnibus aliis tantis cumulavit
benedictionibus, ad hæc, quæcunq; in mundo ſunt, huic
provehendo inſumſit, eidemq; utenda ſubdidit, tantum in
hoc, ut hic ordo opulentè & largiter eſſet conſtabilitus.
Qua ex re facilè liquet, non jocum aut curioſitatem, ſed
rem magnam & arduam, atq; adeo conſtantem Dei volun-
tatem eſſe matrimonium. bPermagni enim ſua refert, ut
educentur homines, qui mundum ſua opera ad Dei cogni-
tionem, & beatam ac virtutibus exornatam vitam exigen-
dam, queant perducere, adverſus malitiam & dæmones

pugnandi gratia.
Ee z H⸗3. Quo-

I=

Præcept. VI. 436

Cur matri-

monium ho-
norandum.

22
Matrimoni-

um neceſſati

um & àa. Deo

Præc ep tum.

Contempto⸗
res matrimo-⸗
vii.

CATECHISMVS

F. 3. Quocirca ſubinde docui, ne hunc ordinem conte-
mnamus, aut tanquam jocularem leviter æſtimemus, quem
irridendi morem cœco mundo & pſeudoreligioſis noſtris
hactenus fuiſſe vidimus: ſed juxta Dei verbum, quo multis
modis exornatus & ſanctificatus eſt, eum intueamur, ita, ut
non ſolùm cæteros pretio & dignitate æquare ſoleat, ſed o-
mnes cæteros longo intervallo poſt ſe relinquat, ſive illi
fint invieti Cæſares, ſive purpurati Principes, aut infulati
Epiſcopi, aut quicunq; tandem. Quicunq; enim, aut ſpiri-
tuales, aut ſeculares (ut loquuntur) ſunt ordines, his o-
mnibus hic venerandus eſt, & omnibus hic quoq; ample-
ctendus, ut poſt audiemus latius, Quapropter matrimoni-
um non privatus aliquis ſtatus habendum eſt, ſed commu-
niſſimus & nobiliſlimus cujus uſus per totam Chriſtianita-
tem, imò per totum mundum, longe lateq; patet.
§. 4. Secundo ſciendum eſt, hunc ordinem non ſolùm eſſe
honeſtum, ſed neceſſarium etiam, neq; non ſeriò à Deo
p?æceptum, ut in genere omnes ſtatus ac ordines, cùm vi-
ri, tum mulieres, quicunq; ad hunc amplectendum natura
ſunt appoſiti, in eo verſentur: exceptis nonnullis licet per-
paucis, quos Deus ſingulari quodam conſilio ſegrega-
vit, ut ad jugum matrimonii minus reperiantur idonei, aut
ſublimi ac ſupernaturali gratia ea libertate donavit, quò
poſſint extra hunc ordinem, ſervata vitæ pudicitia, caſti-
tatem tueri. Vbi enim natura, quemadmodum à Deo no-
bis inſita eſt, fertur ac rapitur: fieri nullo modo poteſt, ut
extra matrimonium caſte vivatur. Siquidem caro ac ſan-
guis naturam ſuam immutare non poteſt, ac naturalis ille
appetitus, & carnis inclinatio, conſuetum iter, nulla re ob-
ſtante aut prohibente, ſequitur, id quod omnibus liquet
hominibus. Quare ut aliquatenus libido carnis caveri poſ-
ſet: Deus matrimonium inſtituit, ut quisq; ſua parte legi-
timè deſtinata fruatur, illaq; contentus vivat, tametſi hic
quoq; gratia Dei opus eſt, ut cor quoq; caſtum ſit.
J. S§, EX hoc jam liquide perſpicis, quàâm furioſe illa tur-
ba Papiſtica, ſacrifici, monachi & monachæ, huic præcepto
Dei

Dei reluétentur, qui matrimonium contemnunt & prohi-

bent, ſeq; perpetuam cçaſtitatem ſervaturos, magna animi

præſumptione pollicentur ac vovent; ad hæc ſimplicium
animos phaleratis dictis, hoc eſt, impoſturis ac mendaciis
impudenter ſeducunt. Nemo enim perinde caſtitatem exo-
ſam habet, aut in libidines eſt pronior, ac illi, qui matri-
monium præ magna ſancétitate detrectant, & aut propa-
lan & impudenter ſcortationi & libidinibus indulgent, aut
clancu 'um longe fœdiora, quæ honeſte commemorari non

poſſunt, perpetrant, ut nimium, proh dolor, experti ſu-
mus. Et breviter, quanquam ab ipſo opere temperent: i-

pſum tamen cor impuris cogitationibus & pravis cupidita-
tibus plenum, extrema flagrat libidine, ut plane perpetuo

quodam incendio, & occulto quodam vulnere carpantur
& abſumantur: quod in matrimonio conſtitutis nulla cum
difficultate evitare licet.

Quare hoc præcepto omnium
eorum, qui extra con jugium degunt, caſtitatis vota dam-
nata & ſoluta ſunt: imo quoq; omnibus miſeris conſcien-

tiis, quæ ſuis monaſticis votis miſere deceptæ ſunt, præce-

ptum eſt, ut deſerto libidinoſo & impuro ordine matrimo-
nium arripiant, ita reputantes, quod quanquam alioqui
monaſtica vita non diſcreparet ab Evangelio, tamen in vi-
ribus ſuis ſitum non ſit, cœlibem vitam agere, in qua ſi
maneant, tantum magis atq; magis libidine incenſi adver-
ſus hoc præceptum delinquere cogantur.
§. 6. Jam hæc eo à me dicta ſunt, ut juventus crebris mo-
nitis in eam perducatur ſententiam, utincipiat voluptate
quadam compleéti matrimonium, ſciatque, felicem &
Deo acceptum eſſe ordinem. Hac enim ratione tempo-
ris progreſſu tantum effici poſſet, ut illi ſuus iterum honos
redderetur, & fœda illa-& manifeſtarum ſcortationum, &
aliorum turpifſimorum vitiorum, quæ contemtum ma-
trimonii conſecuta funt, lerna paſſim nunc regnans in
mundo reminueretur. Quare hoc quoque Parentum ac

magiſtratus eſt officium, juventutis rationem habere, ut
pudicitiam & honeſtatem perdiſcant, atq; ubi adoleve-
rint,

Ee 3

Præcept. VI.

Impurus cœli-
batus & vota
monaſtica da-

Rmantur.

Præcept. VII. 438 CATECHISMIS
Parentum& rint, mature honeſto jungantur matrimonio, quam rem
magiſtratus oft- haud dubie ſua gratia & benedictione proſperare digna-
ſcium. retur Deus, ut voluptas & gaudium inde perciperetur.
G. 7. Uleimo, Ex his omnibus Epilogi vice hoc ad jiciatur,
r ran & hoc præceptum non ſolum exigere, ut quisque operibus,
gum necella- verbis & cogitationibus caſte vivat in ſuo, hoc eſt conju-
viam. gali inprimis ſtatu, ſed etiam ut comparem, ut con jugem
à Deo fibi conceſſam, in pretio habeat, ac amore proſe-
quatur. Vbi enim volumus con jugali caſtitati locum eſſe,
ibi neceſſum eſt ante omnia, ut vir & mulier in amore
concordes converſentur, ut alter alterum ex animo mu-
tua quadam benevolentia & fide complectatur. Hoc enim
unum eſt ex præcipuis, quæ amorem & ſtudium caſtitatis
accendunt: quock fi præſto fuerit, ipſa quoq; caſtitas fua
ſponte ſine mandato conſequetur. Inde quoq; divus Pau-
lus tanta diligentia eos, qui ſunt in matrimonio, admonet,
ut mutuo amore ſe diligant & venerentur. Habes ergo
hic iterum opus valde pretioſum, imo potius multa ma-
gna & præclara opera, quæ alacri animo jactare, ac omni-
bus religioſorum ordinibus, citra verbi Dei autoritatem
inſtitutis & electis, opponere potes.

Mutuanm be-

Luth. t. 4. J.
402. 527. . PRECEPTUM VII.

Ex. 20, 15. c. 2 I, 16.c, 22, 1. Lev. 19, 1 3. I 1. Deu, 5, 17. JOh. 5, 2 1I. Sy. 5, 17. c. 20,27. c. 42.2 3.
Mat. 15, 19. c. 19,19. Mar. 7,2 1. C. 10. 19. L uc. 1 3, 20. Ro. 13, 9. C. 2:2 I. Eph. 4,2 8. Col. 3, 5.
1. Tim. I, 10. Apo. 9,2 1.

P· 345. 384 Non furtum facies.
micn n Poa tuam tuæq; conjugis perſonam, proximum eſt res
Ainctionem. familiaris: hanc quoq; Deus vult eſſe in tuto, præce-
pitq;, ne quis alterius fortunas invadat, aut clanculum
compilet. Eurari enim nihil aliud eſt aut dicitur, quam for-
tunas alterius per in juriam fibi vendicare: qua re breviter
omnis generis in omnibus negotiis proximi defraudatio-
nes comprehenſæ ſunt. Jam hoc vitium admodum com-
mune eſt, & longe lateq; patet, ac tam parum curatur, ut
omnem plane modum excedat, adeo ut ſi omnes quot-
quot fures ſunt, fures tamen dici nolunt, ſnſpendend eſ⸗
ent,

Furari quid.

—,.

— — — 2 — —

lta
ſu
mi

bol

MAIOR. 432 Præceptum
ſent, cito totus mundus deſolaretur, neq; cruces aut car- Vil.
nifices ſufficerent. Neq; enim hoc tantum furtum dicen- Furtum.
dum eſt, ut diximus, ciſtas & marſupia clanculum evacu-
are: ſed in foro quoq; locum habet, in tabernis, ubi res ve-
nales proſtant, in cella vinaria & cereviſiaria, in officinis
Breviter, ubicunq; tractantur commercia, ubi pecunia vel leniſti en
pro mercibus vellabore datur & accipitur. euf eede
J. z. Exempli cauſa, ut pro ſimplici bus aliquantò fuſius Reknginn i
ac rudius explanemus, ut ſaltem videamus, quàm probi ſi- fachliatibus
mus, quando ſervus aut ancilla ſuo ſervitio non fideliter nobis commil-
præeſt, heroq; ſuo damnum dat, aut fieri permittit, cui ob- ſis.
ſtare potuiſſet, aut, quò minus fieret, antevertere, aut alio-
qui rem herilem malè tractat, aut propter ſocordiam, in-
diligentiam aut malitiam negligit, ut hero ac heræ ægre
atq; moleſte faciat, & quocunq; pacto hoc prava animi li-
bidine fieri poteſt. Neq; enim loqvor de his, quæ per inco-
gitantiam invito fiunt animo. Sic, inquam, quotannis he-
rum tuum triginfa aut quadraginta aureis defraudare po-
tes, quos ſi alius clanculum convaſaſſet, hu jus gula eſſet
perfringenda laqueo. Verum tu tanti furti tibi conſcius
adhuc ferocire audes, & inſolenter agere, neq; quiſquam
te audet alienæ pecuniæ condemnare.
G. 3. Non ſecus quoq; loquor de fabris ſive opificibus, & Injuſtæ mer⸗
mercenariis, qui ſua utuntur libidine, neq; ſciunt, quo pa- ds,
cto eos, qui ſuam ſibi locant operam, ſatis exhauriant, cum
nihiloſecius in opere frigeant, ſegniter & infideliter labo-
rantes. Hi omnes longo ſuperant intervallo nocturnos il-
los & clancularios fures, qui vel ſeris ac repagulis caveri,
vel comprehenſi ita coërceri poſſunt, ut amplius id non fa-
ciant. Horum autem improbitatem nemo, quamlibet
perſpicax, cavere poteſt, nec quiſquam audet eos vultu
aliquantò obliquiore contueri, aut ullius furti accuſare,
Ita, ut aliquis decies libentius æs ſuum è crumena amittere
ſuſtineret. Nam hi mei vicini ſunt, mihi amici, mei proprii
miniſtri, de quibus mihi omnia fidei & diligentiæ officia
polliceor; illi primi ſunt, à quibus indigne compilor.
E e 4 §. 4. Ita

Præc. VII. 440 CAXTECHISMVS

Impoſluræ G. F. Ita quoq; in foro, in emporiis, in mercatibus, in publi-
Im Wercibus. . .

gnat, & locum obtinet, ubi alius alium vitioſa merce, falſa

menſura, iniquo pondere, adulterina moneta, defraudat

ac decipit, neq; non verſipelli quadam aſtutia, & miris im-
Fraudes con- poſturis atq; decipulis circumdfuctum diſpoliat. Ad hæc, ſi
ac iim. quis alium pro libidine ſua gravat commerciis, ad vivum
uſq; tondens & crucians. Et quis hæc omnia fando enume-
rare valet, aut excogitare? In ſumma, hæc communiſſima
omnium ars eſt, & omnium numeroſiſſima in terris ſoda-
litas. Nam ſi quis mundum per omnes vagatus ordines re-
cto judicio contemplabitur: nihil videbit aliud, quam in-
gens aliquod & ſpacioſum ſtabulum, quod magnis furibus
eſt refertiſůmum.

Mandus ple-
nus fartorum.

rat. graſſantes rectè dicuntur, non ciſtarum compilatores, aut

fures clancularii, qui ſubſtantiam alicujus furto imminu-
unt, ſed qui domi deſident, magni dicuntur proceres, ac
cives probi & integri, ſub honeſtatis prætextu furtum ex-
ercentes & latrocinium. .
Furca Pontik.- JIJ. 7. Sed poſſent præteriri ſilentio, quæ de parvis & nul-
cum Romano- us momenti furibus memoravimus, præ illis, quæ de ma-
niem XiImis illis fürum anteſi gnanis, dicenda eſſent, quibus cum
potentes & ſummi bPrincipes ſocietatem ineunt, qui non
unam atque alteram ſolum civitatem compilare ſolent,
ſed totam Germaniam quotidie compilant atque denu-
dant. Imo ubi maneret, quæ totius mundi opes furtim
ad ſe rapuit, & in hunc uſq; diem poſſidet, defenſatrix illa
& caput furum omnium, ſancta, ſi Deo placet, ſedes Roma-
na?
ummwa in. GF. g. Breviter, ita jam immundo comparatum eſt, ut qui
Run.. futto- propalaäm furari ac Prædari novit, is conceſſa impunitate
ab omnibus libere & ſecure agat, quin & honorem ſibi de-
ferri poſtulet: parvi interim & clancularii illi fures, ſemel
in furto deprehenſi dedecus & pœnam perferre, illorumq:
honeſtatem confirmare cogantur. vVeruntamen ſciant ill,
ſe coram

cis commerciis, omnium potentimhme hoc furti genus re-

Qu archipi· J. 6. Unde quoq; archipiratæ, latrocinio quaquà verſum

— — — —⏑ —. — —.— — — — —0—

MAIOR. 144

ſe coram Deo fures eſſe omnium maximos: cui & dignas,
quas meriti ſunt, pœnas ſunt daturi.
§. 9. Cum itaq; hoc præceptum tam multa, ut oſtenſum
eſt modò, complectatur: neceſſarium eſt, ut hæc vulgo di-
Iigenter proponantur & expanentur: neve tam ſecure &
libere eos abire patiamur, ſed ſubinde iram Dei eis ob o-
culos ponamus & inculcemus. Neq; enim talia Chriſtianis,
verum omnium maxime nebulonibus prædicamus, qui-
bus multo juſtius judex aut miniſter carceris aut carnifex
prædicaret. Quapropter quilibet ſciat, qui quidem iratum
Deum experiri nolit, ſibi præceptum eſſe, ut non ſolum
proximo non damnum inferat, aut ejus intervertat com-
modum, neq; in commerciis aut contraétibus ulla perfi-
dia, ſimulatione, aut dolo malo eundem circumducat: ſe
etiam ut ejus bona magna cum fide tueatur, ejus commo-
ditatem, quoad ejus fieri poteſt, promoveat, præcipue
