verſarii Chriſtum ita intelligunt mediatorem & propitiato-
rem eſſe, quia meruerit habitum dilecétionis. Non jubent nunc
eo uti Mediatore, ſed prorſus ſepulto Chriſto, fingunt nos
habere acceſſum per propria opera, & per hæc habitum il-
lum mereri, & poſtea dilectione habere pacem conſcien-
tiæ. An non eſt hoc prorſus ſepelire Chriſtum, & totam
fidei doctrinam tollere? Paulus è contra do cet, nos babere
arceſſum, hoc eſt, ,acem per Chriſtum Et ut oſtenderet que-
modô id fiat, addit, quòd per ſidem habeamus acceſſum⸗.
Fide igitur propter Chriſtum accipimus remisſionem pec-
catorum. Non poſſumus iræ Dei opponere noſtram dile-
ctionem, & opera noſtra. l
§. 28. Secunds, Certum eſt peccata remitti propter Pro-

77

2.

pitiatorem Ohriſtum, Roma. 3, 25. Quem peſuit Deus propi- Ebr. 10, 10.

iatorem. Addit autem Paulus, per Edem.
deſt hic propitiator, cum fide apprehendimus promiſſam

Itaq; nobis pro- P 124· ſe. 78.

in eo miſericordiam, & opponimus eam iræ ac judicio Dei. Rom. 15, 2.
Et in eandem ſententiam ſcriptum eſt a«d Ebreos c. 4, 16. Ha- Eph. 3, 12.

bentes Pontificem &c. accedamus tum fiducia. Jubet enim ac-
cedere ad Deum, non fiducia noſtrorum meritorum, ſed
fiducia Pontificis Chriſti: requirit igitur fidem.
§. 29. Tertiò, Petrus in Altias Cap. o, 47. Haic omnes Prophe
tæ teſtimonium perhibent, remisſionem peccatorum accipere per no-
men ejas omnes qui credunt in eum. Quomodo potuit
clariùs dicere?

noſtra merita, non propter noſtram contritionem, attritio-

nem, dilectionem, cultus, opera. Et addit, Cam eredimus
Neq; enim poſſumus ap-

in eum. Requirit igitur fidem.

prehendere nomen Chriſti niſi fide. Præterea allegat con-

Hoc verè eſt allegare Ec-

cleſiæ autoritatem. Sed de hoc loco infrà depœnitentia rur-
ſus dicendum erit.
Q3 . Qarto, Remisſio peecatorum eſt res promiſſa propter

Remiſſionem peccatorum accipimus, in-
quit, per nomen ejus, hoc eſt, propter eum, ergò non propter

3.
P. 152, 197.

4.

78 IV. DE JUSTIFICATIONr.
Chriſtum. Igitur non poteſt accipi, niſi ſola fide. Nam pro-
P. 1365 15. 132. misſio accipi non poteſt, niſi ſola fide Rema 4, 16. Ide ex

199. Rde, ut ſit ſixma promisſio, ſecundum gratiam. Quaſi dicat:
Si penderet res ex meritis noſtris, incerta & inutilis eſſet
1 213 * 8 . . 5 .
p. 533. 94, 96. 109. Promisfio, quia nunquam conſtituere poſſemus, quando

116. Tatis meriti eſſemus. Idque facilè intelligere queunt peritæ
conſcientiæ. Ideòô Paulus ait Galat. 3, 22. Concluſie Veus
omnia ſub peceatum, ut promisſio ex ſide Jeſu Chriſti detur
credentibus. Hic detrahit meritum nobis, quia dicit omnes
reos eſſe, & concluſos ſub Peccatum: deinde addit, pro-
nisſionem videlicet. Remisſionis peccatorum, & juſtifica-
tionis dari, & addit, quomodo accipi promisſio posſit, vi-
delicet fide. Atq; hæc ratio ſumpta ex natura promisſio-
nis apud Paulum præcipua eſt, & ſæpe repetitur. Ned; ex-
cogitari, neq; fingi quidquam poôteſt, quo hoc Pauli argu-
mentum everti queat. Proinde non patiantur ſe bonæ
mentes depelli ab hac ſententia, quòd tantùm fide accipia-
mus remisſionem propter Chriſtum. In hac habent certam
& firmam conſolationem adverſus peccati terrores, & ad-
verfus æternam mortem, & adverſus omnes portas infe-
rvoruf
HGS. 31r. Cum autem ſola fide accipiamus remisſionem pec-
catorum & reconciliationem propter Chriſtum, ſola ndes
juſtificat, quia reconciliati reputantur juſti & fillii Dei, non
propter ſuam mundiciem, ſed per miſericordiam propter
Chriſtum, ſi tamen hanc miſericordiam fide apprehendant.
Ideoq; Scriptura teſtatur quòd fide juſti reputemur. àdjici-
emus igitur teſtimonia quæ clarè pronunciant, quòd fdes
Ffides Juſtitia. ſit ipſa juſtitia, qua coram Deo juſti reputamur, videlicet
non quia fit opus per ſeſe dignum; ſed quia accipit pro-
P, 71. 101. 92. 654. misſionem qua Deus pollicitus eſt, quòd propter Chriſtum
velit propitius eſſe credentibus in eum, ſeu quia ſentit,
guò Chbriſtus ſit nobis falctus à Heo, ſapientia, juſtitia, ſanci ſica-

Eſa. 40 2). tio, & redemptio I. Cor. 1, z0. .
I8r. 23, 7. „ ny, eE
: e F. 32. Paulus in Epiſtola ad Romanos Præcipuè de hoc loco
Qiſputat, & proponit, quòd gratis juſtificemur fide, creden-

ð

Epiſtolis repetit.

Taſtitiam, 6. 42 10, 22

tes, nobis Deum placatum propter Chriſtum. Et hanc pro-

poſitionem capue tertio, 25. quæ Statum univerſæ Diſputatio-

nis continet, tradit: Arbitramur, bhon inem lRide juſtificari,
non ex operibas Legis. Hic adverſarii interpretantur Cere-
monias Leviticas. At Paulus non tantum de ceremoniis

loquitur, ſed de tota Lege. Allegat enim infrà Rom. Vil, 7.
1 3 80

ex Decalogo: Non concupiſces. Et ſi opera moralia mere-
rentur remisſionem peccatorum, & juſtificationem, etiam
nihil opus eſſet Chriſto, & promisſione, & ruerent omnia
illa, quæ Paulus del promisſione loquitur. Malè etiam

ſcriberet a1 Epheſios c. II, 5. Gratis nos ſalvatäs eſe & Donum

Dei eſe, non ex operibu. em Paulus allegat Abraham, alle-
gat Davidem, at hi de Circumciſione habuerunt manda-
tum Dei. Itaq; ſi ulla opera juſtificabant, neceſſe erat illa

opera tunc cum mandatum haberent, etiam juſtificaſſe.
Sed rectè docet Auguſtinus, Paulum de tota Lege loqui, ſi-

cut prolixè diſputat de Spirita & Litera, ubi poſtremò ait: His
igitur conſideratis pertraltatisg pro viribus, quas Dominus donare

Aignatur, colligimus non jaſßtißicari hominem præceptis bonæ vitæ

niſi per ſidem Jeſu Chriſti.
§. 33. Et ne putemus temerè excidiſſe Paulo ſententiam,
quòd fides juſtificet, longa diſputatione munit & confir-
mat eam in querto Capite ad Romanos. Et deinde in omnibus

§. 34. Sié ait Capite quarto ad Rema. V, g. Operanti mercts

non imput atur ſecundum gratiam, Ied ſecundum debitum. Ei Au-

rem qni non operatur, credit autem in eum qui juſtiſicat impium,
ut atar ſiges ejus ad juſtitiam. Hic clarè dicit, Fidem ipfam
imputari ad Juſtitiam. Fides igitur eſt illa res, quàm Deus

Pronunciat eſſe uſtitiam, & adcdit, gratis imputari: & ne-
gat, poſſe gratis Imputari, ſi propter opera deberetur. Qua-

re excludit etiam meritum operum moralium. Nam ſi his
deberetur Juſtificatio coram Deo, non imputaretur fides ad
Juſtitiam ſine operibus.
Et poſtea: Dicimus enim qudd Abrabe imputata eſt ſides ad

Capite

IV. DE JUSTIFICATIONX. 75

p. 279. 654.

Rom. 4, 35 6.
Gal. 3, 6.

b. 781

80 J. DE JUSTIFICATIONE.
Capite, 1, ait: Juſtificati ex ſide, pacem babemus erga
pi 92. 745. 227.239. Deam, id eſt, habemus conſcientias tranquillas & lætas co-
245* ram Deo.
AKAomaæ. to. 10. Corde creditur adjuſtitiaw. Hic pronunciat,
fidem eſſe juſtitiam cordis. B
AdG a1latas 2,16. Nos in Chriſtum geſum credimus, ut juſtificemur
ex ſide Chriſti, & non ex operibus legis.
Ad Epheſ. 2, 5. Gratia enim ſaluati eſtis, per fidem, & hoc non ex

„19.79
P. 7.7. vabe , Dei enim donum eſt, non ex operibus, ne quis glo-
rieuur.. ð
Johannis primo 12: Dedit eis poteſtatem filios Dei fieri
bis qui eredunt in nomen ejus, qui non ex ſanguimibus,
neg, ex poluntate carnis, neg,; ex voluntate viri, ſed ex Deo
nati ſant. ⸗
p. '. FJohannis 3, 16. Sicut Moĩſes exaltavit ſerpentem in deſerto,
ita exaltari oportet filium hominis, ut omnis qui eredit in ipſum
non pereat.

Item, Non miſit Deus filium ſuum in mundum ut judicet mun-
dum, ſed ut ſalvetur mundus per ipſum. Qui credit in eum, non
judicatur. s
F. 35. Alluum 13,35. Notum igitur ſit vobis, viri fratres, quòd
per bunc vobis remisſio peccatorum annunciatur, & ab omnibus qui-
bus non potuiſtis in lege juſtificarie in hoc omnis qui credit juſt:fica-
twur. Quomodò potuit clarius de officio Chriſti, & de ju-
ſtificatione dici? Lex, inquit, non juſtificabat. Ideò Chri-
ſtus datus eſt, ut credamus nos propter ipſum juſtificari.
Apertè detrahit Legi juſtificationem. Ergo propter Chri-
ſtum juſti reputamur, cum credimus nobis Deum placa-
tum eſſe propter ipſfum.
8. 36. Altuum 4, 11. Hic est lapu qui reprobatus eſt à vobis
adifieantibus, qui factus eſt in caput anguli. Et non eſt in aliquo
alio ſalus. Neque enim aliud nomen eſt ſub cœlo datum
bominibus, in quo oporteat nos ſalvos ſieri. Nomen autem
Chriſti tantüm fide apprehenditur. Igitur fiducia
nominis Chriſti, non fiducia noſtrorum operum ſalvamur.
Nomen enim hic ſignificat cauſam quæ allegatur, propter
quam

— — — — — J---

IV. DEJUSTIFICATIONE. gr
quàâm contingit ſalus. Et allegare Nomen Chriſi, eſt confi-
dere nomine GChriſti, tanquam cauſa, ſeu pretio, propter
quod ſalvamur.
§. 37. Altuum i5, 9. Fide purifcans corda eorum. Quarè fides
illa de qua loquuntur Apoſtoli, non eſt otioſa notitia, ſed b. 83.
res accipiens Spiritum ſanctum, & juſtifcans nos.
9.38. Habacuc primo v. 5. Juſtus ex ſide viyvet. Hic primùm dicit, Rom. 1, 17.
homines fide eſſe juſtos, qua credunt Deum propitium es- . 38
ſe, & addit, quòd eadem fides vivificet, quia hæc fides parit p. 5z. 9.
in corde pacem & gaudium & vitam æternam. .
§. 39. Eſaiæ 3, 7l. Notitia ejus juſtificabit multos. Quid eſt
autem Notitia Cbriſti, niſi noſſe beneficia C hriſti, promiſſio-
nes, quas per Evangelium ſparſit in mundum? Et hæc be-

neficia Neſſe, propriè & verè eſt credere in Chriſtum, cre-

dere quoòd quæ promiſit Deus propter Chriſtum, certò
ræitet.
1 S§. 40. Sed plena eſt Scriptura talibus teſtimoniis, quia
alibi Legem, alibi promisſiones de Chriſto, & & de remis-
ſione peccatorum, & de gratuita acceptatione propter
Chriſtum tradit. Extant & apud S. Patres ſparſim ſimilia
teſtimonia. Ambroſius enim inquit in Epiſtola ad Ire- Lib. 9. Ep. 71. P.

næum quendame Subditus autem Mandus eò per Legem faltus eſt,

uia ex præſeripto Legi omner conveniuntur, & e operibus Le-
gu nemo juſtificatur, id eſt, guia per Legem peccatum co-
gnoſcitur, ſed culoz non relaxatur. Videbatur Lex nocuis-
ſe, quæ opines fecerat Peccatores ,‚ ſed pveniens Dominus
Jeſus peccatum omnibus, quod nemo Poterat evitare, do-
napit „ & chirographum noſtrum ſui ſanguinis effuſione Col. 2, 14.
delenit. Hoc eſt, quod ait? Abundavit peccatum per Le-
gem. Ssuperabundavit autem gratia per Jeſum. Qia Rom. 5,10.
Poſtquam totus mundus ſubditus faltaus eſt, totius mundi pec- p. 292.
catum abſtulit, ſicut teſtificatus eſt Jobannes, 1, 36. dicens⸗ Ec-
ce Agnus Dei, ecce qui tollit peccatum mundi. Ee ides P. 387.
nemo glorietur in operibus, quia nemo falctis ſuu juſtiſica-
tur. Sed qui juſtus eſi, donatum babet, quia poſt lavacrum,
juſtißieatus eſt. Eides ergs eſt, que liberat ber Sanguinen
F— Chrißi,

g2 IV. D E JUSTITICATIONE.
Pl. 32, 7. Chrifti, qia beatas ille cui pecca! um yemittitur, & venia dona-
zur. Hæc ſunt Ambrofſii verba, quæ apertè patrocinantur
noſtræ ſententiæ, detrahit operibus Juſtificationem, & tri-
buit fidei, quod liberet per Sanguinem Chriſti. Conferan-
tur in unum acervum Sententiarii omnes, qui magnificis
Gitulis ornantur. Nam alii vocantur Angelici, alii Subtiles.
alii Irrefragibiler. Omnes iſti lecti & relecti non tantum
conferent ad intelligendum Paulum, quantum confert
hæc una Ambroſii ſententia.
In eandem ſententiam multa contra Pelagianos ſcribit
Auguſtinus de Siritu & Litera ſic ait: Iaeò quippe pro:
ponitur Juſtitia Legi, quòd qui fecerit eam, vivet in illa, ut
cum quisg, infirmitatem ſaam cognoverit, non per ſuas vires,
neque per literam ipfius legis, 9udd Keri non poteſt: Sed
Ver Ppdem concilians juſtißicatorem, perveniat, & faciat „G
vivpat in ea. Opus reétum, quòd quifecerit vivet in es, non fit;
giſi in juſtißicato, Juſtiſieatio autem ex ſide impetratur. Hic
clarè dicit juſtificatorem fide conciliari, & Juſtifica-
fionem fide impetrari. Et paulò poſt: Ex Lege timemus
Deum, ex fide ſeramus in Deum, ſed timentibus pænam ab-
ſconditar Gratia, ſuh quo timore anima laboran?, &c. per fi-
dem confagiat ad Miſericordiam Dei, ut det quòdjubet. Hic
docet Lege terreri corda, fide autem conſolationem cape-
re, & docet prius fide apprehendere miſericordiam, quàm
Legem facere conemur. Recitabimus paulò poſt & alia
quædam. ”YUD
g) Bell. Jud. de F. Profectò mirum eſt Adverſarios tot locis Scripturæ ni-
G. mend.30 eſt Th. hil moveri, quæ apertèé tribuunt juſtificationem fidei, &
nent. Anat. 2. . quidem detrahunt operibus. Num fruſtra exiſtimant toti-
Aane lcset. 4 pe es idem repeti? Num arbitrantur excidiſſe Spiritui ſancto
Ep. p. Decr. Caſtro Hon animadvertenti has vo ces?Sed excogitaverunte)etiam
tdhe Hær. I. 7. cavillum quo eludunt, dicunt de fide formata accipi debe-
hær s. re, hoc eſt, non tribuunt fidei Juſtificationem, niſi propter
p. 15. dilectionem, imò prorſus non tribuunt fidei juſtificatio⸗
nem, ſed tantùm dilectioni, quia ſomniant fidem poſſe ſta-
re cum peccato mortali. Quorſum hoc pertinet, niſi ut
promis-

des accipit remisſionem peccatorfim propter dilectionem,
ſemper erit incerta remiſſio peccatorum, quia nunquam
diligimus tantum quantum debemus: imò non diligimus,
niſi certo ſtatuant corda, quod donata ſit nobis remisſio

peccatorum. Ita Adverſarii, dum requirunt fiduciam Pro-

priæ dilectionis in remiſſione peccatorum & Juſtificatione,
Evangelium de gratuita remisſione peccatorum prorſus a-
bolent, cum tamé dilectionem illam neq; præſtent, neq; in-
telligant, niſi credant gratis accipi remiſſionem peccatorũ.
Nos quoq; dicimus, quod aulectto Fidem ſequi debeat,
ſicut & Paulus &al. 5, 6. ait: In Chriſto Jeſu neg, circtumciſio a-
liquia valet, neg, præputium, ſed ſides per dilektionem eicax.
Neq; tamen ideò ſentiendum eſt, quòd fiducia hujus dile-
tionis, aut propter hanc dilectionem accipiamus remis-
ſionem peccatorum & reconciliationem, ſicut neq; accipi-
mus remisſionem peccatorum propter alia opera ſequen-
tia. Sed ſola fide & quidem Fide prepriè zicza accipitur re-
misſio peccatorum, quia Promisſio non poteſt accipi niſi
Fide. Eſt autem Eides proprie dicta quæ aſſentitur promis-
ſioni: de hao Fide loquitur Scriptura. Et quia accipit remis-
ſionem peccatorum, & reconciliat nos Deo, priùs hac fide
juſti reputamur propter Chriſtum, quàm diligimus, ac Le-
Fem facimus, etſi neceſſariò ſequitur dilectio. Neque verò

æ fides eſt otioſa notitia, neç poteſt ſtare cum pPeccato p. 74. 81 87. g.

mortali, ſed eſt opus Spiritus ſancti, quo liberamur à mor-
te, quo eriguntur & vivificantur perterrefactæ mentes. Et
quia ſola hæc fides accipit remisſionem peccatorum, &
reddidit nos acceptos Deo, & reddit conſcientias pacatas
ac tranquillas, rectius vocariGratia gratum Iaciens poterat,
quàm Effe tus ſequens, videlicet Dile clio.
Hactenus ſatis copiosè oſtendimus & teſtimoniis Scri-
pturæ, & argumentis ex Scriptura ſumtis, ut res magis fie-
ret perſpicua, quòd ſola fide conſequimur remisſionem
Peccatorum propter Chriſtum, & quòd ſola fide juſtiſice-
mur, hoc eſt, ex injuſtis juſti efficiamur, ſeu regeneremur.
F 2 Facilè

1V. D E JUSTIFIGATIONE. 83
promiſſionem iterum aboleant, & redeant ad Legem? Si fi- Rom. 4, 16.

P⸗ 75. 87, 97: 55.

„b. 96.
bP 78. 94. 96, 109. .
Alb.

501.

Rom. 4, 16.

300%. 558. 661,

P. 55§. 66 4.

Goaanc laſio,

I.
2.

He 19.

Matth. 19, 17.

Jac. 1, 25. E. 2. II.

Jer. 31, 33.

P 99.

84 IV. DE DILECTIONE ET
Facilè autem judicari poteſt, quàm neceſſaria ſit hujus Fi-
dei cognitio, quia in hac una conſpicitur Chriſti officium,
hac una accipimus Chriſti beneficia, hæc una affert certam
& firmam conſolationem piis mentibus. Et oportet in Ec-
cleſia extare doctrinam, ex qua concipiant pii certam
ſpem ſalutis. Nam A dverſarii infeliciter conſulunt homi.
nibus dum jubent dubitare, utrum conſequantur remisſio-
nem peccatorum. Quomodo in morte ſuſtentabunt ſe iſti,
qui de hac fide nihil audiverunt, qui putant dubitandum
eſſe, Utrum conſequantur remiſſionem peccatorum Præ-
terea neceſſe eſt retineri in Eccleſia Chriſti Evangelium,
hoc eſt, promisſionem, quòd gratis propter Chriſtum re-
mittuntur peccata. Id Evangelium penitùs abolent, qui
de hac fide, de qua loquimur, nihil docent. At Scholaſtici
ne verbum quidem de hac fide tradunt. Hos ſequuntur
Adverſarii noſtri, & improbant hanc fidem. Nec vident ſe
totam promisſionem gratuitæ remisſionis peccatorum, &
juſtitiæ Chriſti abolere improbata hac fide.

F. . D E DIL ECTIONE ET
IMPLETIONE LEGIS.

H' c objiciunt Adverſarii: Si vi in vitam ingredi, ſer-
va mandata. Item: Facores Legis juftificabuntur &
alia multa ſimilia de Lege & Operibus, ad quæ priusquam
reſpondemus dicendum eſt, quid nos de Dilectione, & Im-
pletione Legis ſentiamus. Scriptum eſt apud Prophetam:
Dabo Legem meam in corda eorum. Et Roma. 5, 31 ait: Pau-
lus: Legem ſlabiliri, non aboleri per fildem. Et Chriſtus ait:
Si vis ingredi in vitam, ſerva mandata. Item I. Cor. 15, 3. Si dile-
dtionem non habeam, nibil ſum. Hæ ſententiæ & ſimiles teſtan-
tur, quòd oporteat Legemin nobis inchoari, & magis ma-
gisq; fieri. Loquimur autem non de Ceremoniis, ſe de illa
Lege, quæ præcipit de motibus cordis, videlicet de Decalo-
go. Quia verò fides affert Spiritum ſanctum, & parit novam
vitam

SJrer f ——

IMPLETIONE LEF-IS.

vitam in cordibus, neceſſe eſt quod pariat ſpirituales mo-

tus in cordibus. Et qui ſint illi motus oſtendit Propheta,
cum ait: * Dabo legem meam in corda eorum. Poſtquam igi-
tur fide juſtificati & renati ſumus, incipimus Deum timere,
diligere, petere, & expectare ab eo auxilium, gratias agere
& prædicare, & obedire ei in affictionibus. Incipimus &
diligere proximos, quia corda habent ſpirituales & ſan-
ctos motus.

Motus Spiritualis

quid 5
*Jer. 31, 33.

. 42. Hæc non poſſunt fieri, niſi poſtquam fide juſtifi- mpletie Legu es

cati fumus, &renati accipimus Spiritum Sanctum. Pri-
mum, quia Lex non poteſt fieri ſine Chriſto. Item: Lex non
poreſ ſieri, ſine Spiriu ſancto. At Spiritus ſanctus accipi-
tur fide, juxta illud Pauli, Galat. 3: 14. Ut promisſionem spiritus
ac ρ£isnus, per ſidem. Item, quomodò poteſt humanum cor
diligere Deum, dum ſentit eum horribiliter iraſci, & oppri-
mere nos temporalibus & perpetuis calamitatibus. Lex
autem ſemper accuſatnos, ſemper oſtendit iraſci Deum.
Non igitur dihgitur Deus, niſi Poſtquam apprehendimus
fide miſericordiam. Ita demum ſit Wectum amabile.
F§. 43. Quanquam igitur Civilia opera, hoc eſt, externa

P. 75. 86. 96.

Rom. 4, 5.
7⁵⁸. 82.

Per S&y iritum §S.

operabegis ſine Chriſto, & ſine spiritu ſancto aliqua ex pPar- Supr. p. 17.66.19 5.
te fieri posſint: tamen apparet ex his quæ diximus, illa quæ 634. 644. 66 6.835.

ſunt propriè Legis divinæ, hoc eſt, affectus cordis erga De-
um qui præcipiuntur in Prima tabula, non poſſe fieri fine
Spiritu ſancto. Sed Adverſarii noſtri ſunt/vaves Theolo-
gi. Intuentur Secundam tabulam, & Politica opera, pri-
mam nihil curant, quaft nihil pertineat ad rem: aut certè
tantúm externos cultus requirunt. Illam æternam legem,
& longè poſitam ſuprà omnium creaturarum ſenſum atq:
intellectum, Diliges Deminum Dium tuum ex toto corae, Pror-
ſus non conſiderant. onn eelarzsitieee : DIIEF
§. 44. At Chriſtus ad hoc datus eſt, ut propter eum do-
nentur nobis Remisſio peccatorum, & Spiritus ſanctus, qui
novam & æternam vitam ac æternam juſtitiam in nobis pa-
riat: Primum oſtendat Chriſtum ſicut Jobhan. 16, 14. ſcri.
ptum eſt: Ile meiclarißicabit, guia de eo'ac: s er annunctan
Willi F 3 . bit vo

P. 63. 67.

„Deur. 6, 5.
Matth. 12, 37.

Luc. 10, 27.

Datum per C.

66 IV. DE DILECTIONE ET
bit nobis. Deinde & alia dona afferat, dile Rionem, invo-
cationem, gratiarum a ctionem, caſtitatem, patientiam,
&c. Quare non poteſt Lex verè fieri, niſi accepto Spiritu
ſancto per fidem. Ideò Paulus Rom. 5, 13. dicit: Legem ſta-
biliri per fidem, non aboleri, quia Lex ita demum fieri poteſt,

pelamen Moſs. cum contingit Spiritus ſanctus. Et Paulus docet II. Corinth.

P. 65. 152,

Detractio.

a. Lex facséenda.

2. Modus.

3* B. velamen quo facics Moiſi tecta eſt, non poſſe tolli, niſfi fide in
Chriſtum, quæ accipitur Spiritus ſanctut. sic enim ait: Sed ug,
in hodiernum diem cum legitur Moiſes, velamen pofitum eſt ſuper
cor eorum. Cum autem converſi fuerint ad Deam, auferetar
velamen, Dominus autem Piritu eß». Ubi autem Spiritus
Domini, ibhi libertas. Velamen intelligit Paulus, huma-
nam opinionem de tota Lege, Decalogo & ceremoniis, vi-
delicet quòd hypocritæ putant, externa & civilia opera ſa-
tisfacere Legi Dei, & ſacrificia & cultus ex opere operato
juſtificare coram Deo. Tunc autem detrabitur nobis boc ve-
lamen, hod eſt, eximitur hic error, quando Deus oſtendit
cordibus noſtris immundiciem noſtram, & magnitudinem
peccati. Ibi primuùm videmus nos longè abeſſe ab Imple-
tione Legis. lbi agnoſcimus quomodo caro ſecura atque

otioſa non timeat Deum, nec verè ſtatuat reſpici nos à Deo,
ſed caſu naſci, & occidere homines. bi experimur nos
non credere, quòd Deus ignoſcat, & exaudiat. Cum au-
tem, audito Evangelio & remisſione peccatorum, fide eri-
gimur, concipimus Spiritum ſan tum, ut jam rectè de
Deo ſentire posſimus, & timere Deum, & credere ei, &c.
Ex his apparet non poſſe Legem ſine Chriſto, & ſine Spi-
ritu ſancto fiei.
G. 45. Profitemur igitur quòd ne ceſſe ſit inchoari in nobis, &
ſubinde magis magisq; fieri Legem. Et complectimur ſimul
utrumq;videlicetSpirituales motus & externa Bona opera-
Falsò igitur calumniantur nos Adverſarii, quòd noſtrinon
doceant Bona opera, cum ea non ſolùm requirant, ſed et-
jam oſtendant, quomodéò fieri poſſint. Eventus coarguit
hypocritas, qui ſuis viribus conanturLegem facere, quòd
non poſſint præſtare quæ conantur. Longè enim imbe-
Cilhor

IMPLETIONE LEGIS.
cilior eſt humana natura, quàm ut ſuis viribus reſiſtereDia-
bolo posſit, quia habet captivos omnes, qui non ſunt libe-
rati per fidem. Potentia Chriſti opus eſt adverſus Diabo-
lum, videlicet ut, quia ſcimus nos propter Chriſtum exau-
diri: & habere promisſionem, petamus ut gubernet & pro-
pugnet nos Spiritus fanctus, ne decepti erremus, ne impul-
ſi contra voluntatembei aliquid ſuſcipiamus, ſicut Pſ. és,.
docet: Captivam duxit captivitatem, dedit dona hominibus.
Chriſtus enim vicit Diabolum, & dedit nobis promiſſio-
nem, & Spiritum ſanctum, ut auxilio divino vincamus &
ipfi. Et I. Joban. 3, 5. Ad boc apparuit Filius Dei, ut ſolvat
opera Diaboli. Deinde non hoc tantùm docemus, quomo-
do fieri Lex posſit, ſed etiam quomodò Deo placeat, ſi quid
fit, videlicet non quia Legi ſatisfacimus, ſed quia ſumus in
Chriſto. Sicut paulò poſt dicemus. Konſtat igitur noſtros
requirere Bona opera. Imò addimus &

per Chriſtum acceditur ad Patrem, & accepta remisſione

peccatorum verè jam ſtatuimus nos habere Deum, hoc eſt,

nos Deo curæz eſſe, invocamus, agimus gratias, timemus,

diligimus. Sicut Johannes docet m Prima Epiſtola 4, i9. Nos

diligimus eum, inquit, quia prior dilexit nos, videlicet, quia

dedit pro nobis Filium, & remiſit nobis peccata. Ita ſigni- p. 75.3;.55.5F9.661.

ficat præcedere fidem, ſequi dilectionem. Item fides illa,
de qua loquimur, exiſtitin pœnitentia, hoc eſt, Goncipitur

in terroribus conſcientiæ, quæ ſentit iram Dei adverſus
noſtra peccata, & quærit remiſſionem/peccatorum & libe-

rari à peccato. Et in talibus erroribus & aliis afflictioni-
bus debet hæc fides creſcere & confirmari. Quarè non po-
teſt exiſtere in his qui ſecundum Carnem vivunt, qui dele-
ctantur cupiditatibus ſuis, & obtemperant eis. Ideò bPau-
lus ait Rom. 5, 1. Nulla nunc damnatio eſt in his qui ſunt in Chri-

Ro Jeſu, qui non ſecundum Carnem ambulant, ſed ſecundum Spi-

ritum. Item: Debitores ſumus non Carni, ut ſecundum car.
nem pivamus. Si enim ſecundum carnem vixeritis, woriemi-
ni, Sin autem spiritu altiones corporis mortifieabitis, pivetis,

F 4 Quare

hoc, quòd imposſi- Rom. 4, 2, Eph
. . . . . . . „ 8 4 3
bile ſit dile tionem Dei, etſi exigua eſt, divellere à fide: quia , 10. Ebr. 4, 16.

b. 74, 83. II. 300

24 Tim, 3, 25.

Jo. 16, 23.

3. Placita opera
cur?

Fides-Dilectio
conjuncta.
P- 559. 662.

1. Joh. 2, 50

8 IV. DE DILECTIONE ET
Quarè fides illa quæ accipit remisſionem peccatorum in
corde perterrefacto, & fugiente peccatum: non manet in
p. 74. 83. 833. 101. his qui obtemperant cupiditatibus, nec exiſtit cum morta-
100. 558. 673. Ii peccato.
Dilehio, quali? G. 46. Ex his Effectibus fidei excerpunt Adverſarii«) u-
4) Turrian. Caſto num, videlicetbileétionem, & docent, quòd dilectio juſtifi-
an. 4. Darehdo- cet. Ita manifeſtè apparet eos tantùm docere Legem. Non
h. prius docent accipere remisſionem peccatorum per fidem.
Non docent de Mediatore Chriſto, quòd propter Chriſtum
habemus Deum propitium, ſed propter noſtram dileètio-
nem. Et tamen qualis ſit illa dilectio, non dicunt, neque
dicere poſſunt. Prædicant ſe Legem implere, cum hæc glo-
ria proprie debeatur Chriſto: & fiduciam propriorum ope-
p. 65, 14,. rum opponunt judicio Dei, dicunt enim ſe de condigno
mereri gratiam & E æternam. Hæc eſt ſimpliciter im-
pia & vana fiducia. Nam in hac vita non poſſumus egi ſa-
tisfacere, quia natura carnalis non deſinit malos affectus
parere, etfi his reſiſtit ſpiritus in nobis.
Cur non juſtißeet? G. 47. Sed quærat aliquis: Cum & nos fateamur Dilectio-
nem eſſe opus Spiritus ſancti, cumq; ſit juſtitia, quia eſt im-
pletio Legis, cur non doceamus, quòd juſtificet? Ad hoc re-
1. ſpondendum eſt: Primum hoc certum eſt, quòd non acci-
P. 1. 77.73. 93z3. pimus remisſionem peccatorum, neq; per dilectionem, ne-
106. 151. ſe: que propter dilectionem noſtram, ſed propter Chriſtum
ſola fide. Sola fides, quæ intuetur in promisſionem, & ſentit
ideò certò ſtatuendum eſſe, quòd Deus ignoſcat, quia Chri-
ſtus non ſit fruſtra mortuus, &c. vincit terrores peccati &
mortis. Si quis dubitat, Vtrum remittantur ſibi peccata,
P. 19. contumelià afficit Chriſtum, cum peccatum ſuum judicet
majus, aut efficacius eſſe, quàm mortem & promisſionem
Chriſti. Cum Paulus Kom y.20. dicat, Gratiam exuberare ſupra
peccatum, hoc eſt, miſericordiam ampliorem eſſe quàm
peccatum. Si quis ſentit, ſe ideò conſequi remiſſionem pec-
catorum, quia diligit, afficit contumelia Chriſtum, & com-
periet in judieio Dei, hanc fiduciam propriæ juſtitiæ impi-
am & inanem eſſe. Ergo neceſſe eſt quòd fides reconciliet,
& ex

IMPLETIONE LECGIS. 89
& ex injuſto juſtum efficiat. Et ſicut non accipimus remis-
ſionem peccatorum per alias virtutes Legis, ſeu propter eas,
videlicet propter patientiam, caſtitatem, obedientiam erga
Magiſtratus, & c. Et tamen has virtutes ſequi oportet: Ita

neq; propter dilectionem Dei accinimus remisſionem, p. 77. 57. 30. 97.

peccatorum, etſi ſequi eam neceſſe eſt.

559. 56.
. 48. Cæterum nota eſt conſuetudo ſermonis, quòd in- Locutio de Effectu

terdum eodem verbo Cauſam & Ef Rtus complectimur zαταςα να⁰ Cauſsa.

αονσοnιτνπα., Ita Lace ſeptimo, 47. ait Chriſtus: Remittuntur Gerh. Conf.Cath.

et pectata mata, quia dileæit multum. Interpretatur enim ſe- I. 2. a. 3. p. 32.

ipſum Chriſtus, cum v. zo. addit: Figes tua ſalvam te fecit.
Non igitur voluit Chriſtus, quòd mulier illo operebilectio-
nis merita eſſet remisſionem peccatorum. Ideò enim clarè
dicit: Eides tua ſalvam te fecit. At fides eſt, quæ apprehendit

miſericordiam propter verbum Dei gratis. Si quis hoc ne-

gatidem eſſe, prorſus non intelligit quid ſit Fides. Et ipſa
hiſtoria hoc loco oſtendit, quid vocet Dileltionem. Muli-
er venit hanc afferens de Chriſto opinionem, quòd apud
ipſum quærenda eſſet remisſio peccatorum. Hic cultus eſt
ſummus cultus Chriſti. Nihil potuit majus tribuere Chri-
ſto. Hoc erat verè Mesſiam agnoſcere, quærere apud eum
remiſſionem peccatorum. Porrò ſic de Chriſto ſentire, ſic
colere, ſic complecti Chriſtum, eſt verèò eredere. Chriſtus
autem uſus eſt verbo Dilectionu, non apud mulierem, ſed
adverſus Phariſæum, quia totũ cultum Phariſæi cum toto
cultu mulieris comparabat. Objurgar Phariſæum, quòd
non agnoſceret, ipſum eſſe Mesſiam, etſi hæc externa offi-
cia ipſi præſtaret, ut hoſpiti, viro magno & ſancto. Oſtendit
mulierculam, & prædicat hujus cultum, unguenta, lacry-

mas, &c. quæ omnia erant ſigna fidei, & confesſio quæ-
dam, quòd videlicet apud Chriſtum quæreret remiſſionem

Peccatorum. Magnum profectò exemplum eſt, quod non
ſine cauſa commovit Chriſtnm, ut objurgaret Phariſæum,

virum ſapientem, & honeſtum, ſed non credentem. Hanc
ei impietatem exprobat, & admonet eum exemplo muli-

erculæ, ſignificans turpe ei eſſe, quòd, cum indocta mulier-
F 5 cula

p. 82 8.

p. 74. 147.

90 IV. DE DILECTIONE ET

cula credat Deo, ipſe Legis Doctor, non credat, non agno-
ſcat Mesſiam, non quærat apud eum remisſionem peccato-
xrum & ſalutem. Sic igitur totum cultum laudat, ut ſæpè fit
incripturis, ut uno verbo multa complectamur, ut infra la-

tius dicemus in ſimilibus Locis, ut Luc.i, 41. Date eleem oſynanm
& omnia erunt munda. Non tantùm eleemolynas requirit, ſed
etiam juſtitiam fide'. Ita cum hic c. 7, 77. ait: Remittuntaur ei
peicata multa: qui dilexit multum, id eſt, quia me verè coluit fi-
de & exercitiis & ſignis fidei, Totum cultum comprehen-
dit. Interim tamen hoc docet, quòd propriè accipiatur fide

remisſio peccatorum: Etſi dile ctio, confeſſio & alii boni fru-

p. 9·5

p. 83. 88.

Dilectio bic irrita
cur?
1.
Impotens⸗

Rom. 3 20, 28

Rus ſequi debeant. Quare non hocvult, quòd fructus illi
ſint Pretium, ſint Propitiatio propter quam detur remisſio
peccatorum, quæ reconciliet nos Deo. De magnare diſpu-
tamus, de Honore Chriſti, & unde petant bonæ mentes
certam & firmam conſolationem. Utrum fiducia collocan-
da ſit in Chriſtum, an in opera noſtra? Quòd ſi in opera no-
ſtra collocanda erit, detrahitur Chriſto honos Mediatoris
& Propitiatoris. Et tamen comperiemus, in judicio Dei
hanc fiduciam vanam eſſe, & conſcientias inde ruere in de-
ſperationem. Quòd ſi remisſio peccatorum, & reconcilia-
tio non contingit gratis propter Chriſtum, ſed propter no-
ſtram dilectionem, nemo habiturus eſt remisſionem pec-
catorum, niſi ubi totam Legem fecerit, quia Lex non juſti-
ficat, donec nos accuſare poteſt. Patet igitur, cum Juſtifica-
tio ſit reconciliatio propter Chriſtum, quod fide juſtifice-
mur, quia certiſſimum eſt ſola fide accipi remiſſionem pec-
catorum.
S. 49. Nunc igitur reſpondeamus ad quæſtionem ſupra
propoſitam, Quarè dilectio non juſtificet? Rectè cogitant
Adwerſarii dile ctionem eſſeLegis impletionem. EtObedien-
tia erga Legem eſſet Juſtitia, ſi Legem faceremus. Hactenus
autem oſtendimus, quòd ideo datæ ſint promisſiones, qvia
Legem non poſſimus facere. Eamq; ob cauſam negat Pau-
us Nos ex Lege juſtificari. A dverſarii falluntur, quia in hac to-
ta controverſia nihil niſi Legem intuentur. Neq; enim po-
teſt aliter judicare ratio humana, quàm ex Lege duxren
am

dam eſſe juſtitiam, qula obedientia erga Legem ſit quftitia.
Sed Evangelium revocat nos à Lege ad Promisſiones, &
docet, quod juſti reputemur, non propter obedientiam er-
ga Legem; Non enim ſatisfacimus Legi: Sed proptereàâ

IMPLETIONE LE1s. 9¹

p. 65. 69. 89.

quia donatur nobis reconciliatio propter Chriſtum: Et

hanc tantùm fide accipimus. Priusquam igitur Legem fa-
cimus, oportet accipere fide remisſionem peccatorum &
reconciliationem, Bone Deus, quo ore audent nominare
Chriſtum, quo vultu audent aſpicere ipſos Evangelii l-
Pros iſti, qui negant nos Sola Fide propter Chriſtum conſe-
qui remisſionem peccatorum?
. 5§0. Secundo, hæc ipſa Legis impletio quæ ſequitur Re-
novationem, eſt exigua & immunda. Quanquam enim Re-
linovatio inchoata eſt, tamen hærent adhuc in natura reli-
quiæ peccati, quæ ſemper aceuſant nos: niſi fide in Chri-
ſtum apprehendamus remisſionem peccatorum, & ſcia-
mus nos habere acceſſum ad Deum, non propter noſtram
Impletionem Legis, ſed propter Chriſtum. Ideò illal egis im-
pletio non eſt accepta propter ſeipſam, ſed propter fidem.
§. 5I. Quarè cum Paulus ait, Legem ſtabiliri per fidem, non
ſolùm hoc intelligi oportet, quòd fide renati concipiant
Spiritum ſanctum, & habeant motus conſentientes Legi
Dei. Sed multò maximè refert & hoc addere, quod oportet
nos ſentire, quòd procul à perfectione Legis abſimus. Qua-
rè non poſſumus ſtatuere, quod coram Deo Juſti repute-
mur propter Noſtram impletionem Legis; Sed ſentiendum
eſt, quòd juſti ſeu accepti reputemur propter Chriſtum,
non propter Legem aut opera noſtra, & quòd hæc inchoata
Legis impletio placeat Deo, quia ſumus in Chriſto. Item.⸗
quòd propter fidem in Chriſtum non imputetur nobis hoc
quod deeſt impletioni Legis. Hoc docet Paulus ad Galy, J.
cum ait: Chriſius redemit nos à Maledictione Legis, factus pro no-
6t Malenictum, hoc eſt, Lex damnat omnes homines. Sed
Chriſtus, quia ſine peccato ſubiit pœnam peccati, &victima
Vro nobis factus eſt, ſuſtulit illud Jus Legis, ne accuſet, ne
lamnet hos, qui credunt in ipſum, quia ipſe eſt propitiatio
pro

p. 60. 78. 833. 90.

2. Minor eſt de-
bito.

P: 93*

Rom. 3; 31. Ebgs
4,15.

Rom. 35 31.

Rom. 3, E.
1. Jo. 2;

92 IV. DE DILECTIONE ET
pro eis, propter quàm nunc juſti reputantur. In eandem
ſententiam ſcribit ad Coloſſenles : In Chriſto conſummati eſtis;
Col. 1,:8. c. 2, 3. quaſi dicat: Etſi adhuc procul abeſtis à perfectione Legis,
tamen non damnant vos reliquiæ peccati, quia propter
Chriſtum habetis reconciliationem certam & firmam. Si
creditis, etiamſi hæret peccatum in carne veſtra. Longè
enim ſupra noſtram mundiciem, imò longè ſupra ipſam
Legem collocari debent Mors & Satisfactio Chriſti nobis
