VI. §. 8. Ad hunc modum vna eademque Lex eſt manetque,
Lex omnibus immota videlicet Dei voluntas, ſiue pœnitentibus ſiue impœ-
zadem. nitentibus, renatis aut non-renatis proponatur. Diſcrimen

autem, quoad obedientiam, duntaxat in hominibus eſt:
quorum alii non-renati legi obedientiam qualemcunque à
lege requiſitam præſtant: ſed coacti & inviti id faciunt:
qualis etiam coacta obedientia à renatis, quatenus adhuc
carnales ſunt, extorquetur. Credentes veròô in Chriſtum,
quatenus renati ſunt, absque coactione, libero & ſponta-
neo ſpiritu, talem obedientiam præſtant, qualem a⸗

VII. DE CGCOENA DOMINI. 769
nullæ, quantumvis ſeueriſſimæ legis comminationes extor-
quere poſſent. Pf. 110, 3. II. Cor. 9⸗7. I. Petr. 7, 2.

NEGATIVA.

8§.9. Falſæ doctrinæ, quæ priori contra- P. 69r
ria eſt, reiectio.
REbaciamns itaque & damnamus vt perniciofum & fal- Lex epi⸗ do-
ſum dogma, quod Chriftianæ diſciplinæ & veræ pie-““ 4.
tati aduerſetur: cum docetur, quòd Lex Dei (eo modo
quo ſupra dictum eſt) non ſit piis & verè credentibus, ſed

tantum impiis & infidelibus roponenda, atque apud hos
P Prop atque ap Autor litis D.

ſolos ſit vrgenda. Andr. Carlſtad.
Prof. VVitteb.

VII. anno 1522. A. C.
A. 0. Ap. p. 136.
Cat. Maj. p. 523⸗

§. DE COENA DO. Fei/

Decl. p. 691.
M . N I. J. p. 691. Art.
αrs Cingliani doctores non in eorum Theologo- Cingliani ca-
rum numero, qui Auguſtanam Confeſſionem agno- vendi.
E ſcunt & profitentur, habendi funt: quippe qui tum,
cum illa Confeſſio Cæſari exhiberetur, ab eis ſeceſſionem
fecerunt: Tamen, cum nunc ſeſe in eorum cœtum callidè
ingerant, erroremque ſuum, ſub prærextu piæ illius Confes-
ſionis, quàm latiſſimè ſpargere conentur, etiam de hac con-
trouerſia Eccleſiam Dei erudiendam iudicauimus,

§. 2. Status controuerſiæ, quæ eſt inter nos
& Sacramentarios, in hoc articulo.
Væritur, an in ſacra Cœna Verum Corpus & Verus San-

uis Domini noſtri Ileſu Chriſti ver?è & ſubſtantia-
Nn g liter

Craſt.

Subtiles.

Sirituale
quid?

570 VII. DE COENA DOMINI.
liter ſint præſentia, atque cum Pane & Vino diſtribuantur,
& ore ſumantur, ab Omnibus illis, qui hoc Sacramento

vtuntur: fiue digni ſint, ſiue indigni, boni aut mali, fideles

aut infideles: ita tamen, vt fideles e Cœna Domini conſola-
tionem & vitam percipiant: infideles autem eam ad iudici-
um ſumant. Cingliani hanc præſentiam & diſpenſationem
Corporis & Sanguinis Chriſti in Sacra Cœna negant: nos
verò eandem aſſeueramus.
§. 3. Ad ſolidam huius controuerſiæ explicationem pri-
mum ſciendum eſt, duo eſſe Sacramentariorum genera-
uidam enim ſunt Sacramentarii craſi admodum: hi per-
ſpicuis & claris verbis id apertè proſitentur, quod corde ſen-
tiunt: quòd videlicet in Cœna Domini duntaxat Panis
& Vinum ſint præſentia, ibique diſtribuantur, & ore perci-
piantur. Ali autem ſunt verſuti & callidi, & quidem omni-
um nocentiſſimi Sacramentarii: hi de negotio Cœnæ Do-
minicæ loquentes, ex parte noſtris verbis ſplendidè admo-
dum vtuntur: & præ ſe ferunt, quod & ipſi veram præſen-
tiam veri, ſubſtantialis, atque vivi Corporis & Sanguinis
Chriſti in ſacra Cœna credant: eam tamen præſentiam &
manducationem dicunt eſſe ſirinalem, quæz fiat fide. Et
hi poſteriores Sacramentarii fub his ſplendidis verbis ean-
dem craſſam, quam priores habent, opinionem oecul-
tant & retinent: quòd videlicet præter Panem & Vinum,
nihil in Cœna Domini ſit præſens, aut quicquam amplius
ore ſumatur.
§. 4. Vocabulum enim (Eiritualiter) nihil aliud ipfis ſi-
gnificat, quàm Spiritum Chriſti- quem præſentem eſſe cre-
dunt: aut fub eo vocabulo virtutem abſentis corporis Chri-
ſti, eiusque meritum intelligunt. Ipſum verò Chriſti Cor-
pus nullo prorſus modo eſſe in terris præſens, ſed tantum-
modò id ſurſum in ſupremo cœlo contineri ſentiunt: & af-

firmant, oportere nos cogitationibus fidei ſürſum aſſürgere,

inque cœlum aſcendere: & ibidem (nulla autem ratione in
terris cum Pane & Vino ſacræ Cœnæ) Corpus & Sanguinem

Chriſti quærendum eſſe.
AFFIR-

VI. DE COENA DOMINI. 571

AFFIRMATIVA.

§ S. Confeſſio ſinceræ doctrinæ, de Cœna
Domini, cont ra Sacramentarios.

Redimus, docemus, & confitemur, quòd in Cœna Do- I.
mini, Corpus & Sanguis Chriſti verè & ſubſtantialiter Præſens &
ſint præſentia: & quòd vnà cum Pane & Vino verè diſtri- vſus Corpo-
buantur, atque ſumantur. nalis.
S. 6. Credimus, docemus, & confitemur, Verba Teſtamen- II.
ti Chriſti non aliter accipienda eſſe, quàm ſicut verba ipſa, ad Inſtituti te-
literam ſonant: non autem in ea ſententia, quòd Panis, Ab- nor.
ſens Chriſti Corpus, & Vinum, Abſentem Chriſti Sanguinem 56, 524.
ſignificent: ſed potius, quòd, propter Sacramentalem vnio- Vnita acci-
nem, Cœna Domini revera ſit Corpus & Sanguis Chriſti. QJental.
S.7. Iam quod ad Conſecrationem attinet, credimus, do- III.
cemus, & confitemur, quòd nullum opus humanum, neque Conſecmtio
vlla miniſtri Eccleſiæ pronunciatio Præſentiæ Corporis & non vnit. de
Sanguinis Chriſti in Cœna, cauſa ſit: ſed quòd hoc ſoli omni- ſ.
potenti virtuti Domini noſtri Ieſu Chriſti ſit tribuendum. p. z12.
§. 8. Interim tamen vnanimi conſenſu, credimus, doce- IIII.
mus, & confitemur, in Vſu cœnæ Dominicæ Verba Inſtitutio- Iuſticut. tenor
nis Chriſti haudquaquam omittenda, ſed publicè recitan- zuend. verbu.
da eſſe. Sic enim Apoſtolos Cœnam Domini celebraſſe, p- 714.
manifeſtum eſt ex ſequentibus Pauli verbis: Calix benedi-
ionis cui enedicimus, nonne communicatio Sanguinis Chriſti eſt?
&c. Illa autem benedictio, cuius Paulus hic meminit,
tum fit, cum Verba Inſtitutionis Cœnæ publicè recenſentur
I. Cor. 10, 7. R
§. 3. Fundamenta autem, quibus in hoc negotio, cox- V.
TRA SACRAMENTARIOS, nitimur, hæc ſunt: quæ etiam
D. Lutherus in Maiore ſua de Cæna Domini Confeſſione, poſuit.

Tom. 3. Ien. pag. 497. a. . .
§. 10. Primum fundamentum eſt Articulus Fidei noſtræ C. Perſona

Chriſtianæ: videlicet, Ieſus Chriſtus eſt verus, eſſentialis, natu- vua.
ralis,

P· 717.

S

772 VII. DE COENADOMINI.
ralis, perfe tus Deus & homeo, in Vnitate Perſonæ, inſeparabilis
2. Dextna Dei & indiuiſus.
vbique. §. 11, Secundum: quòd Dextera Dei vbique eſte ad eam au-
plalm. S, „. tem Chriſtu, ratione Humanitatis ſuæ, verè & reipſa, collocatus
Matth. u, 7. eſt: ideoque præſens gabernat, in manu ſua, & ſub pedibus ſitis,
. e j2. Vt Scriptura loquitur, habet omnia quaæ in cœlo ſunt & in terra.
Uphel 1, 2r. Ad eam Dei dexteram nullus alius homo, ac ne Angelus
Col. 1, 6. quidem, ſed ſolus Mariæ Filius collocatus eſt, vnde & ea, quæ
1. Pet. 3, ꝛ2. diximus, præſtare poteſt.

. Peu, venx S. 12. Tertium: quòd Ferbum Dei non eſt falſum, aut men-
. dax.
4 Potens o- F. 13. Quartum: quòd Deus varios modos nouit & in ſua
mini modo. poteſtate habet, quibus alicubi eſſe poteſt: neque ad vni-

cum illum alligatus eſt, quem Philoſophi LoCALEM appel-
lare ſolent.
VI. §. 14. Credimus, docemus, & confitemur, Corpus & San-
Ppræſens ſu- guinem Chriſti non tantùm ſpiritualiter per fidem, ſed etiam

pernaturali- corpomliter, non tamen Capernaiticè, ſed ſupernaturali &
ter. cœleſti modo, ratione Sacramentalis vnionis, cum pane &

vino ſumi. Hoc enim verba Chriſti perſpicuè teſtantur, qui-
bus præcipit, accipere, edere, biberes idque ab Apoſtolis fa-
Rum eſſe, Scriptura commemorat, dicens: Et biberunt ex eo
omnes Marc. 14, 24. Et Paulus I. Cor. 10, 16. inquit: Panis
quem frangimus, ſt Communitatio Corporis Chriſti- hoc eſt, qui
hunc panem edit, Corpus Chriſti edit. Idem etiam magno
conſenſu præcipui ex antiquiſſimis Eccleſiæ dogtoribus,
Chryſoſtomus, Cprianus, Leo primus, Gregorius, Ambro-
ſius, Auguſtinus, affirmant,

VII. S. 15. Credimus, docemus, & confitemur, quòd non tan-
Indionis com- tàm verè in Chriſtum credentes, & qui dignè ad cœnam Do-
munis. mini accedunt: verum etiam indigni & infideles verum

p. 369,529. 536 Corpus & Sanguinem Chriſti ſumant: ita tamen vt nec con-
Sρ. 698- 7o9 ſolationem nec vitam inde percipiant: ſed potius, vt illis
ſumtio ea ad iudicium & damnationem cedat: niſi pœni-
tentiam agant, & verè reſipiſcant I. Cor, i, 29.
Etſi

1

VII. DE COENA DOMINI. 573
S. 16. Etſi enim indigni & infideles Chriſtum, ut Redem- Ad ludicium.
ptorem, à ſe repellunt, tamen eundem, licet maximè inviti,
ut ſeverum Iudicem, admittere coguntur. Is verò non mi-
nus præſens iudicium ſuum, in conuiuis illis impœnitenti-
bus, exercet, quàm præſens conſolationem & vitam in cor- Ebero notan-
dibus verè credentium & dignorum largitur & operatur. dum.
S. 17. Credimus, docemus, & confitemur, vnum tantm VIII.
genus eſe indignorum conuiuarum: ii funt ſoli illi qui non ve- Iucreduli
1& in Chriſtum credunt. De his ſcriptum eſt: Qui non credit, les.
iam iudicatus eſt. Et hoc iudicium indigno Sacræ Cœnæ Vvſu,
cumulatur & aggrauatur Ioh. III, 19. I. Cor. 11, 29.
S. 18. Credimus, docemus, & confitemur, quòd nullus IX.
eorum qui in Chriſtum verè credunt, ſacram Domini Cœnam Dignitas 4 C.
ad iudicium ſumat: quantacunque fidei imbecillitate labo- merito agni-
ret. Cœna enim Domini inprimis propter infirmos in fide, 70 & Infr-
œnitentes tamen, inſtituta eſt: vt ex ea veram conſolatio- mis fide.
nem & imbecillis fidei ſuæ confirmationem percipiant. p. 71.
S. 19. Credimus, docemus, & confitemur, totam digni-
tatem conuiuarum ceœleſtis huius conuiuii Cœnæ in ſola ſa- P-l?.
craticima obedientia & abſolutiſſimo Chriſti merito con-
ſiſtere. Hlud autem nobis vera fide applicamus, & de appli-
catione huius meriti per Sacramentum certi reddimur, atque
in animis noſtris confirmamur. Nequaquam autem digni-
tatem illam ſumptionis Cœnæ ex virtutibus noſtris, aut ex
interna vel externa noſtra præparatione pendere iudica-
mus.

NEGATIVA.

§.20. Contrariæ & damnatæ Sacramentario- Pο .
rum doctrinæ reiectio.

Eiicimus atque damnamus vnanimi conſenſu, omnes
falſos, quos lam recitabimus, articulos, vt qui comme-
moratæ piæ doctrinæ, ſimplicitati fidei, & ſinceræ confes-
ſioni de Cœna Domini repugnant.
Repu-

574 VII. DE COENA DOMINI.
. S. 2 I. Repudiamus atque damnamus bapiſticam Trans-
Transſuh- ſubſtantiationem: cum videlicet, in Papatu docetur, panem
ſtantiatio & vinum in Sacra Cœna ſubſtantiam atque naturalem ſuam
nulla. eſſentiam amittere, & ad nihilum recidere: atque elementa
p.720,:21. 3 2 illa ita in Chriſti Corpus transmutari, vt præter externas ſpe-
cies nihil de iis reliquum maneat.

il. §S. 22. Reprobamus & damnamus Papiſticum Miſſæ Sacri-
Sic Miſa. ficium, quod pro vivis & mortuis offertur.
III. §. 23. Reilcimus & damnamus etiam hos errores:
Commudn Quòd Laicis vna tantùm pars Sacramenti datur: cum

Sil une. dict nimirum, contra expreſſa verba Teſtamenti Chriſti, Calice il-
Luth. ad Edict. i interdicitur, atque ita Sanguine Chriſti ſpoliantur.

. q.1. 1 ta Sanguine v0l
Eai II. S. 24. Quòd verba Teſtamenti leſu Chriſti non ſimplici-
obſcuritas ter intelligenda & fide amplectenda ſint, vti ſonant: ea enim

dictorum C. obſcura eſſe: ĩideoque verum eorum ſenſum ex aliis Scriptu-
p. 722. ræ locis petere oportere. .
V. §. 2 5. Corpus Chrſti in ſacra Cœna non corporaliter vnà
Sumtio merè cùm Pane ſumi: ſed tantum panem & vinum ore accipi:
ſpiritualis. Corpus vero Chriſti Girimaliter duntaxat, fide nimirum,

VI. fumi. — .
Societatis no- §. 26. Panem & Vinum in Cœna Domini tantummodò
24 ſe la, teſſeras eſſe, quibus Chriſtiani mutuò inter ſe agnoſcantur.
VII. §. 27. Quod Panis & Vinum tantum ſint figaræ, ſimilitu-

Tpus. dines, & typi, Corporis & Sanguinis Chriſti, longiſſimo inter-
p. „à vallo à nobis abſentis. M
VIII. §. 28. Quòd Panis & Vinum tantummodé ſigna, memo-
Signum Pi- riæ conſeruäandæ gratia, inſtituta ſint, quxæ Agilorum & hi-
gnus ſolum. uotum ratlonem habeant: quibus nobis confirmetur,
quòd fides, cum in cœlum illa aſcendit & euehitur, ibi tam
verè Corporis & Sanguinis Chriſti particeps fiat, quàm
verè nos in ſacra Cœna panem manducamus, & vinum bi-

bimus.
IX. S. 29. Fidem noſtram de ſalute certam reddi & confir-
idei ſinum mari in Cœæna Domini, non niſi ſignis illis extema, Pane &
nudum. vino: nequaquam autem venè praſentibus Corpore & San-
guine Chriſti. “S 4

In

VII. DE COENA DOMINI. 275† X.
S. 30. In Sacra Cœna duntaxat virtutem, operationem, & Virtus, méri-
meritum abſentis Corporis & Sanguinis Chriſti diſpenſari. † tum &ſolum.
S. 3 1. Chriſti Corpus ita cœlo incluſum eſſe, vt nullo pror- XI.
ſus modo, ſimul, eodem tempore, pluribus aut omnibus lo- Iiclaſio oœli.
cis in terris præſens eſſe poſſit, vbi Cœna Domini celebratur. P. 21.
S§. 32. Quòd Chriſtus ſubſtanzialem Corp oris & Sanguinis XII.
ſui præſentiam neque promittere neque exhibere potuerit: Nartare epu-
quandoquidem id proprietas hamanez ipſius naturz aſſumptæ ahα
nequaquam ferat. J
§. 33. Deum ne quidem Vniuerſa Sua Omnipotentia (hor- XIII.
rendum dictu & auditu) efficere poſſe, vt Corpus Chriſti, vno Hpoſſibilis:
eodemque tempore in pluribus, quàm vno tantum loco, ſit
præſens.

S§. 34. Quòd non Omnipotens illud Verbum Tefſtamenti 1„ XiII.
Chriſti, ſed ides præſentie Corporis & Sanguinis Chriſti in ſa- ae Aſix-
cra Cœna cauſa ſit. ak XV
§. 35. Quòd fideles Corpus & Sanguinem Chriſti non in, 2 . 7
Pane & Vino Cœnæ Dominicæ quærere, ſed oculos in cælum X V.. 2.

attollere, & inde Corpus Chriſti petere debeant.
S. 36. Infideles & impœnitentes Chriſtianos in Cœna Do-
mini, non verum Corpus & Sanguinem Chriſti, ſed panem
tantum, & vinumſumere.*
§. 37. Quoòd dignitas conuiuarum in hac cœleſti Cœna
non ex ſola vera in Chriſtum fide, ſed etiam ex præparatione , .
hominum externa pendeat. dignos fer.
S§. 3 8⁸. Quòd etiam ii, qui veram & viuam in Chriſtum fi- WVII.
dem habent, eamque retinent, nihilominus hoc Sacramen- , jolos Im
tum ad iudicium ſumere poſſint: propterea quòd in externa
ſua conuerſatione adhuc imperfecti ſint. ſi,
. Ke l fumere.
§. 39. Externa viſibilia Elementa, Panis & Vimi, in Sacra- AIX
mento adoranda eſſe. IX.,
1 . e; . 14;,; „ ; Adorauda
§. 40. Præter hæc, iuſto Dei iudicio relinquimus omnes „uhonte
curioſas, ſannis virulentis tinctas, & blaſphemas quæſtio- XX 1.
nes, quæ honeſtè, piè, & ſine gravi offenſione recitari neque- Curiaf “
unt, aliosque ſermones: quando de Supernaturali & cœleſti g,, ghezig,
Myſterio huius Sacramenti, craſsè, carnaliter, Capernaiticè, Mics⸗
† Calvin. Defenſ. 2. contra VVeſtph. Bullinger in I. Cor. 1. &&
Bez. Vol3. Tr. p. 204. Bulling, in Repet, p. 724. Increduli nil ſumuns.

Malos nil de
Chriſto acci-
Pero.
Præparatione

perfebtosma⸗

* Luth. T. 3. A. 576 VIII. DE PERSONA CHRISTI.
. Baditn & planè abominandis modis, blaſphemè, & maximo cum
Henric. Vrſell Eccleſiæ offendiculo, Sacramentarii loquuntur.
a.1563 ib. Eber. S. 41. Prorſus etiam rejicimus atque damnamus Caper-
XXI. naiticam manducationem Corporis Chriſti: quam nobis Sa-
Capernaiti- cramentarii, contra ſuæ conſcientiæ teſtimonium, poſt tot
ſmus. noſtras proteſtationes, affingunt, ut doctrinam noſtram a-
pud auditores ſuos in odium adducant: quaſi videlicet do-
ceamus, Corpus Chriſti dentibus laniari, & inſtar alterius
cuiusdam cibi, in corpore humano digeri. Credimus autem
Forbeſ. Epiſc. & aſſerimus, ſecundum clara illa verba Teſtamenti Chriſti,
Edimburg- lu⸗ veram, ſed ſupernaturalem manducationem Corporis
r. Chriſti: quemadmodum etiam verè, ſupernaturaliter ta-
men, Sanguinem Chriſti bibi docemus. Hæc autem huma-
nis ſenſibus aut ratione nemo comprehendere poteſt: qua-
1. Cor lo, » re in hoc negotio, ſicut & in aliis fidei articulis, intelletum
noſtrum in obedientiam Chriſti captiuare oportet. Hoc
enim myſterium in ſolo Dei Verbo reuelatur, & ſola fide
comprehenditur.

§. 7. D E P E RSO& N A
CHRISTI..

X controuerſia ſuperiore de Cœna Domini inter ſin-
Sceros Theologos Auguſtanæ Confeſſionis, & Cal-
AByiniſtas, qui alios etiam quosdam Theologos com-
mouerunt & perturbarunt, diſſenſio orta eſt, de Perſona
Chriſti, de Duabus in Chriſto naturis, & de lpſarum Proprieta-
tibus.

§.?2. Status controuerſiæ.

Communio Rincipalis huius diſſidii quæſtio fuit, An inter diuinam
WMiomatum, & humanam naturam in Chriſto, propter Vnionem per-
Am & Quan- ſonalem, REALIS, hoc eſt, vera & reipſa exiſtens in perſo-
ta ſit? na

. VIII. DE PERSONA CHRISTI. 777
na Chriſti fiat quædam communicatio: vt vna natura alteri
proprietates ſuas communicet: & quæſitum etiam eſt,
quousque illa Realis communicatio extendatur?
§. 3. Sacramentarii affirmarunt, diuinam & humanam na-
turas in Chriſto eo modo vnitas eſſe, vt neutra alteri quic-
quam realiter, hoc eſt, verè, & reipſa, quod cuiusque natu-
1 proprium ſit, communicet: ſed Nomina tantum nuda com-
municari. Fnio (inquiunt illi) facit tantüm nomina commu-
nia: vt videlicet, Deus dicatur homo, & Homo Deus appel-
letur: ita tamen, vt Deus nihil cum Humanitate commune
habeat: & viciſſim Humanitas nihil cum Diuinitate, quo-
ad ipſius Maieſtatem & Proprietates, realiter, hoc eſt, reuera
& reipſa commune habeat. Contrariam verò huic dogmati
ſententiam D. Lutherus, & qui cum ipſo faciunt, aduerſus
Sacramentarios propugnarunt.

AFFIRMATIVA.
§. 4. Sincera doctrina Eccleſiæ Dei, de

Perſona Chriſti.

Ab explicandam hanc controuerſiam, & iuxta analo-
Agiam fidei noſtræ Chriſtianæ decidendam, fidem, do-
trinam & confeſſionem noſtram piam perſpicuè profite-
bimur: & quidem in hanc ſententiam. 1.
Credimus, docemus, & confitemur, Diuinam & Hu- 4. C 4
manam naturas in Chriſto perſonaliter vnitas? ita prorſus, „ 12. 3.
vt non ſint duo Chriſti, quorum vnus ſit Eilius Dei, alter verò vnio . er
ſilius Hominis: ſed vt vnus & idem ſit Dei & Hominis ſilius Luc. 1, ſonali⸗ conti
75, 72. 1. Joh. y, 24. Rom. 9, 5. 1. Tim. 2, . Neſ vr.
S. y. Credimus, docemus, & confitemur, Diuinam & Hu- II.
manam naturas non in vnam ſubſtantiam commixtas, nec Inconfuſa,
vnam in alteram mutatam eſſe: ſed vnamquamque naturam contn Euyy.
retinere ſuas proprietates eſſentiales: vt quæ alterius naturæ pro- chen.
prietates fieri nequeant. p. 726.

Oo Pro-

578 VIII. DE PERSONA CHRISTI.
III. 1.2. §S. 6. Proprietates Divinæ nature ſunt, eſſe Omnipotentem,
Divinæ. 3.4. æternam, infinitam, & naturæ, naturalisque ſuæ eſſentiæ
p. 7i7. f. proprietate, per ſe, vbique præſentem eſſe, omnia noviſſe &c.
Hæc omnia neque ſunt, neque vnquam fiunt Humanæ natu-
ræ proprletates.
IIII. S. 7. Haumanz autem naturæ Proprietates ſunt: corpoream
Humanæ. eſſe creaturam, conſtare carne & ſanguine, eſſe finitam &
p. . circumſcriptam, pati, mori, aſcendere, deſcendere, de lo-
co ad locum moueri, eſurire, ſitire, algere, æſtu affligi: & ſi
quæ ſunt ſimilia. Hæc neque ſunt neque vnquam fiunt pro-
prietates D'ainæ naturæx. .
V. S. 8. Cùm verò diuina & humana naturæ perſonaliter, hoc
nio Natur. eſt, ad conſtituendum vnum ιααεονοο½ſint vnitæ, credimus,
docemus, & confitemur, vnionem illam hypoſtaticam non
eſſe talem copulationem aut combinationem, cuius ratione
neutra natura cum altera perſonaliter, hoc eſt, propter vnio-
nem perſonalem, quiequam commune habeat: qualis com-
p. zis. binatio fit, cum duo aſſeres conglutinantur: vbi neuter al-
teri quicquam confert, aut aliquid ab altero accipit. Quin
potius in vnione petſonali ſummam communionem eſſe ſta-
tuimus, quam Deus cum aſumpto Homine verè habeat: &
ex hac perſonali vnione, & communione quæ inde conſe-
quitur, totum illud promanat, quicquid Humani de Deo, &
quicquid Diuini de Homine Chriſto dicitur & creditur. Et
P.729.74:1. hanc vnionem atque communicationem naturarum anti-
quiſſimi Eccleſiæ Doctores ſimitudine ſerri candentis, item-
que vnione cotporis & anima declarârunt.
VI. S. 9. Hinc etiam credimus, docemus, atque confitemur,
Deu- Homo, quòd Deus ſit Homo, & Homo ſit Deus- id quod nequaquam ita
Homo- Deus. ſe haberet, ſi diuina & humana natura prorſus inter ſe nihil
p. 729. reuera & reipfa communicarent. Quomodo enim homo,
Luc. 32. Mariæ filius Deus, aut filius Dei altiſimi re tèe appellari poſſet,
ſi ipſius Humanitas cum filio Dei non eſſet perſonaliter vnita:
& realiter, hoc eſt, verè & reipſa, nihil prorſus, excepto ſolo
VH. uudo nomine, cum ipſo commune haberet? ò
Mater 9ε S. 10. Eam ob cauſam credimus, docemus, & confitemur,
76οα quòd

“

VIII. DE PERSONA CHRISTI. 579
quòd virgo Maria non hominem duntaxat, qui nihil niſi homo p. 730.
ſit: ſed verum Dei Filiun conceperit & genuerit: vnde rectè
Mater Dei & appellatur & reuera eſt Luc. 1, 43. G
S. I1. Inde porrò credimus, docemus, & confitemur, quòd VIII.
non Homo tantùm, in quo nihil fuerit homine mains, pro no- Perſona una.
bis paſſus, mortuus, & ſepultus ſit, ad inferos deſcenderit, P-729.
à mortuis reſurrexerit, ad cœlos aſcenderit, & ad Maieſta-
tem & Omnipotentem Dei virtutem eueétus fuerit: ſed
potiùs quòd hæc omnia fecerit atque præſtiterit mlis homo,
cuius Humana natura cum Eilio Dei tam arétam ineffabilem-
ue vnionem & communicationem habet, vt cum eo vna ſit
acta perſona.
S. 12. Quapropter verè Filius Dei pro nobis eſt paſſus: ſed IX.
juxta proprietatem humanæ naturæ, quam in Vnitatem Diuinæ ſuæ Deus paſſuss
Perſonæ aſſumſit, ſibique eam propriam fecit: vt videlicet, οτι1
pati, & Pontifex noſter ſummus, reconciliationis noſtræ cum ατιnſe
Deo cauſa, eſſe poſſet. Sic enim ſcriptum eſt: Dominum glo- ommunia.
riæ crucifxerunt. Et alibi Scriptura dicit: nos ſanguine Dei re-
demtos eſſe. 1. Cor. 2, 5. Act. 2, 16. c. 20, 25.
S. 13. Ex eodem etiam fundamento credimus, docemus, X. p. 7 r.
& confitemur, filium Hominis ad Dexteram Ommnipotentie, Ma- Maieſtas rea-
ieſtatis, & Virtutis Dei REALITER hoc eſt, verè & reipſa, ſe- lis Homini.
cundum Humanam ſüuam naturam eſſe exaltatum. Idque mi-
nimè abſurdum eſt, cùm Homo ille in Deum aſſumtus fuerit,
quamprimum in vtero matris à Spiritu ſancto eſt conceptus,
eiusque Humanitatis iam tum cum Filio Dei altiſſimi perſo-
naliter fuerit vnita.
§S. 14. Eamque Maieſtatem, ratione Vnionis Perſonalis, ſem- XI. p. 731.
per Chriſtus habuit: ſed in ſtatu ſuæz Humiliationis ſeſe exi- Semper ob-
naniuit: qua de cauſa reuera ætate, ſapientia, & gratia apud tenta.
Deum atque homines P ROFECIT. Non enim maieſta- Luc. 2, 2.

tem illam ſemper, ſed quoties ipſi viſum fuit, exeruit:: Phil. 2, 7.

donec formam ſerui, non autem naturam humanam, b- 731.
poſt reſurrectionem plenè & prorſus deponeret, & di-
vinam Maieſtatem plenè vſurparet, manifeſtaret, atque
monſtraret, & hoc modo in gloriam ſuam ingrederetur. Luc. 24, 26.
—;— O ο 2 Itaque

P- 925.

XII.
Præſentia in
S. Cœna.

P.· z.

p. 881,

590

VIII. DE PERSONA CHRISTI.
Itaque iam non tantùm vt Deus, verùm etiam, vt Homo, omnia
nouit, omnia poteſt, omnibus creaturis præſens eſt, & omnia quæ
in cœlis, in terris, & ſub terra ſunt, ſub pedibus ſuis, & in manu
ſua habet. Hæc ita ſe habere Chriſtus ipſe teſtatur, inquiens:
Mihi data eſt omnis poteſtas in cœlo & in terra. Et Paulus ait:
Aſcendit ſuper omnes cælos, vt omnia impleat. Hanc ſuam po-
teſtatem vbique præſens exercere poteſt: neque quicquam
illi aut impoſſibile eſt, aut ignotum. Joh. 2, 2). t. 3, 37. C. y, 26.
c. 6, 63. c. 17, 3. c. 10, 70. C. 177, 2. 6. 21, I7. 1. Petr. 3, 22. Pf. 5, 5. Eph.1, 21.
Matth. 25, I5. Eph. 4, 10.
S. 15. Indè adeò, & quidem facillimè, Corpus ſuum verum
& Sanguinem ſuum in Sacrà Cœnàpræſens diſtribuere poteſt.
Id verò non fit iuxta modum & proprietatem Humanæ natu-
ræ: ſed iuxta modum & proprietatem Dextere Dei: vt Lu-
therus ſecundum analogiam fidei noſtræ Chriſtianæ, in Ca-
techeſi comprehenſæ, loqui ſolet. Et hæc Chriſti in Sacra
Cœna præſentia neque phyſica eſt, neque Capernaitica: interim
tamen veriſſima & quidem Subſtantialis eſt. Sic enim ver-
ba Teſtamenti Chriſti ſonant: Roc eft, eſt, eſt, Corpus meum =.
Matth. 26, 27. Luc. 22, 22. I. Cor. 14, 24.

S. 16. Hac noſtra fide, doctrina & confeſſione Perſona
Chriſti non ſolvitur- quod olim Neſtorius fecit. Is enim ve-
ram communicationem Idiomatum, ſeu proprietatum vtri-
usque naturæ in Chriſto, negauit, & hac ratione Chriſti Per-
ſonam ſoluit: quam rem D. Lutherus in libello ſuo de Conciliis
perſpicuè declarauit. Neque hac pia noſtra doctrina duæ
in Chriſto naturæ, earumque proprietates confunduntur,

aut in vnam eſſentiam commiſcentur: (in quo errore Eu-

tyches fuit) neque humana natura in perſona Chriſti nega-
tur, aut aboletur: neque altera natura in alteram mutatur,
Sed Chriſtus, iuxta piam noſtram confeſſionem, verus Deus
& Homo in vna indiuiſa perſona eſt, permanetque in omnem
æternitatem. Hoc poſtillud Trinitatis ſummum eſt myſterium.
vt Apoſtolus teſtatur: in quo ſolo tota noſtra conſolatio, vi-
ta & ſalus poſita eſt 1. Tim. 3, 15. „

NEGA-

VIII. DE PERSONA CRRISTI. 758

NäEGATIVA.
ü. 7. Contratiæ & falſæ doctrinæ de Perſo-

na Chriſti reiectio.

Epudiamus igitur atque damnamus, omnes falſos, quos
jam recitabimus, articulos: eò quòd Verbo Dei & ſin-
ceræ fidei noſtræ Chriſtianæ repugnent: cum videlicet ſe-
quentes errores docentur: . Weſtor.
Quòd Deus & Homo in Chriſto non conſtituant vnam Qivulſio.
perſonam: ſed quòd alius ſit Dei Filius, & alius Hominis fi- God. l. 1. tit. 3.
lius: vt Neſtorius delirauit. n. 3, 5 6,7.
S. 8. Diuinam & Humanam naturas in vnam eſſentiam II. Eucpchu

commirtas, & Huüumanam nhaturam in Deitatem mutatam eſſe: . . 30.
748.580.

vt Eutyches furenter dixit. Cod. d.l. n. 23.
§. 19. Quòd Chriſtus non ſit verus, naturalis, & æternus III. Arü de-
Deus: vt Arius blaſphemauit. ſtrultio. p. 1.
§. 20. Quòd Chriſtus non veram Humanam naturam ha- VI. Marcios
buerit: vt Marcion finxit. nis larpa.
§. 21. Quòd Vnio Perſonalis faciat tantùm communia no- V. Nominalis
mind. unio. p. 577.

S. 22. Phraſin tantùm eſſe & modum quendam loquendi, VI. Phraßis
cum dicitur: Deus eſt Homo, & Homo eſt Deus Deum enim ni- en.
hil cum Humanitate, & Humanitatem nihil cum Deitate
REALITER, hoc eſt, verè & re ipſa, commune habere.
S. 23. Eſſe tantùm vERBALEM, ſine re ipſa, Idiomatum VII. verba-
communicationem, cum dicitur: Filium Dei pro peccatis mun- jis
di mortuum eſſer Filium hominis omnipotentem faltum eſe.
S. 24. Quòd Humana in Chriſto natura, eo modo quo Di- VIII. Iußnit
vinitas, facta ſit eſſentia quædam infinita quòd Humana na- uman⸗ 6
tura habeat virtutem & proprietatem quandam Eſſentialen 74⁸ .
& Diuinam, ſeparatam tamen à Deo- quæ illi ſit cmmunicata, P· 748.
& in ipſam infuſa: & quòd Humana natura virtute illius
communicationis, eo modo, ſicut diuina natura, vbique præ-

ſens ſit.
= Oo 3 §. 25.

582 VIII. DE PERSONA CHERISTI.
IX. Eræqua- S. 25. Quod Humana natura Diuinæ, ratione ſubſtantiæ
tio. p. 787. atque eſſentiæ ſuæ, vel proprietatum diuinarum eſſentialium,
xauata ſit.
X. Erxtenſio. §. 26. Humanam naturam in Chriſto, in omnia loca coœ li
p. 749. terræ localiter extenſam eſſe: quod ne quidem Diuinz na-
turæ eſt tribuendum.
XI. Abſentia. S. 27. Chriſto impoſſibile eſſe, propter Humanæ naturæ
p. 745. proprietatem, vt Smul eodemque tenpore in pluribus, nedum
in omnibus locis ſuo cum corpore eſſe poſſit.
XII. Sola §. 28. Quòd ſola Humanitas pro nobis paſa ſit, nosque
paſſa. p. 745. redemerit: & quòd Filius Dei in paſſione nullam prorſus
cum Humanitate (reipſa) communicationem habuerit:
perinde ac ſi id negotium nihil ad ipſum pertinuiſſet.
XIII. Alſens S. 29. Quoòd Filius Dei tantummodò diuinitate ſua nobis in
à morte. terris, in Verbo, Sacramentis, in omnibus denique ærumnis
noſtris, præſens ſit: & quòd hæc præſentia prorsus ad Huma-
nitatem nihil pertineat. Chriſto enim, poſtquam nos pas-
ſione & morte ſua redemerit, ſecundum Humanitatem ſuam
nihil amplius nobiſcum eſſe negotii.
XIV. Oprera S. 30. Filium Dei, qui tamen humanam naturam in Vni-
fhine homine. tatem Perſonæ aſſumfit, iam poſt depoſitam ſerui formam,
non ommia opera omnipotentiæ ſuæ, in & cum Humanitate ſua,
& per eam efficere: ſed tantùm aliqua, & quidem in eo tantum
loco, vbi Humana natura ſit localiter.
XV. Lecapax §S. 3 1. Chriſtum, ſecundum Humanitatem, Omnipoten-
divinorum. tiæ aliarumque proprietatum diuinæ naturæ prorrus non
eſſe capacem. Idque aſſerere audent contra expreſſum te-
flimonium Chriſti, dicentis Matth. 25, 15. Mibi data eſt o-
mmnis poteſtas in cælo & in terra. Et contradicunt Paulo, qui
ait: In ipſo inhabitat tota Aiuinitatis plenitudo corporaluer, Co-
loſſ. 2, 9. .
XVI. Nono- S. 32. Chriſto ſecandum Humanitatem datam quidem ma⸗=
mnipotens. ximam poteſtatem in cœlo & in terra, videlicet, maiorem &
ampliorem, quàm omnes Angeli & creaturæ acceperint: ſed
tamen eum cum Omnipotentia Dei nullam habere communi-
cationem: neque Omnipotentiam illi datam eſſe. 5
7 . . 3 3*

VIII. DE PERSONA CHRISTI. z82
§. 3 3. Itaque Mediam quandam potentiam, inter Omni-
potentiam Dei, & inter aliarum creaturarum potentiam, fin-
gunt, datam Chriſto per Exaltationem: quæ minor quidem
ſit, quàm Dei Omnipotentia, maior tamen omnium aliarum

creaturarum poteſtate.
§. 34. Quôd Chriſto ſecundum Spiritum ſuum Humanum XVII. Limi-

terti limites poſiti ſint, quantum videlicet ipſum ſcire oporteat: tata ſcientia.

& quòd non plus ſciat, quàm ipß conyveniat, & ad executionem
ſui officii, qudicis nimirum, neceſſariò requiratur.
§S. 3 5. Chriſtum ne hodiè quidem perfelctan⸗ habere cogni- XVIII. no-
tionem Dei, & omnium ipſius operum. Cum tamen de rantua.
Chriſto ſcriptum ſit: In ipſo Omnes theſauros ſapientia & ſcien-
tiæ abſconditos eſſe Coloſſ. 2, 3. D .
§. 36. Chriſto impoſſibile eſſe, bumano ſuo ſpiritu noviſſe, XI X. Eterni
quicquid ab æterno fuit, quid iam nunt vbique fat, & quid in ignorantia.
omnem gternitatem ſit futurum.
§. 37. Rejicimus etiam, damnamusque, quòd dictum XxX. Reſtitu-
Chriſti (AMihi data eſt omnis poteſtas in cæœlo & in terra) horribili tio.
& blaſphema interpretatione deprauatur, in hanc ſenten-Matth. 25, 18.
tiam: quòd Chriſto ſecundam diuinam ſuam natarat in reſur-
rectione & aſcenſione ad cœlos iterum reſtituta fuerit omnis
poteſtas in cœlo & in terra: perinde quaſi, dum in ſtatu Hu-
miliationis erat, eam poteſtatem, etiam ſecundùm Diuinita:

item, depoſuiſſet & exuiſſet. Hac enim doctrina non mo-

dò verba Teſtamenti Chriſti falſa explicatione pervertun-
tur: verùm etiam dudum damnatæ Arianæ hæreſi via de
nouo ſternitur: vt tandem æterna Chriſti Divinitas ne-
getur, & Chriſtus totus, quantus quantus eſt, unà cum ſa-
Fute noſtra amittatur: niſi huic impiæ doctrinæ ex ſolidis
Verbi Dei & Fidei noſtræ Catholicæ fundamentis conſtan-

ter contradicatur. P. 12. 277. 3512

470,549.579.

INX.
§.. DE DESCENSU CHRI- LPeiu
STI AD INFEROsS. .
O0ο4 Status

v. Ignat. Ep. ad 584 IX. DpE DESCENSV CHRISTI AD INFEROS.B
Trallian. Iu-

ſtin Dial. cum. Status controuerſiæ.

Tryph. Ilren. . . .
z Eicm. Alex. ENA&αISCEPTATVM fuit ſuper hoc articulo inter quos-
Strom. 1. 6- dam Theologos, qui Auguſtanam Confeſſionem

Orig hom. 15 — Tbbrofitentur: quando & quomodo Dominus noſter
i Cen. Kuſed. Ieſus Chriſtus, ut teſtatur fides noſtra Catholica, ad liferos
Cyrill. Catech- deſcenderit: An id ante vel poſt mortem factum ſit? Præter ea
Athanaſ. deln- quæſitum fuit, num animà tantùm, an diuinitate ſola, an ve-
car. Bafil. in r’0 anima & corpore deſcenderit? idque an ſiritualiter, an ve-
Els12 0r. 1 corporaliter ſit factum? Diſputatum etiam eſt, num hic
I. de Reſur. articulus j.4 aſſionem, an verò ad glorioſam victoriam & trium-
Nazianz. Or.2. phum Chriſti ſit referendus?
d Paſch. Epi- §. 2. Cum autem hic fidei noſtræ articulus, ſicut &
SSõ myſterium Cœnæ Domini, neque ſenſibus neque ratione
min, Symb. noſtra comprehendi queat: ſolà autem fide acceptandus
Cyrill. Alex ſit: vnanimi conſenſu conſulimus, de hac re non eſſe-
Mt. in loh-c.36, diſputandum, ſed quàm fimpliciſſimè hunc articulum cre-
terren⸗ ſe A- dendum & docendum eſſe. Atque in hoc negotio ſequa-
Hilar. 1. j d. Mur piam D. Lutheri doctrinam: qui hunc articulum in
Trin, Philaſtr. Concione Torge habita (Anno M. D. XXXIII.) piè admodum
Bær. c de De explicuit, omnes inutiles & curioſas quæſtiones præcidit,

ſcenfu. Am- atque ad piam fidei ſimplicitatem omnes Chriſtianos ad-

brof. 1 3. d.
Fide. 3 Hie- hortatus eſt. Tom. 6. I. Jen. p. 80. b. S1. a. b. Hauß⸗Poſtill Oſter⸗
ron in c. 4. Abend. . . .
Ephef. T. 6. §S. 3. Satis enim nobis eſſe debet, ſi ſciamus, Chriſtum

p. 2a4. ed. Par. ad inferos deſcendiſe, infernum omnibus credentibus deſtruxiſſe,
⸗ ainſ nosque per ipfum è poteſtate mortis & Satanæ ab æterna
„4 joh. e damnatione, atque adeò & faucibus inferni ereptos. Quo
35. CD. I. 17. autem modo hæc effecta fuerint, non curiosè ſcrutemur,
ci 120. cais. ſed huius rei cognitionem alteri ſeculo reſeruemus: vbi
Rufſſa. Bxpli- non modò hoc myſterium, ſed & alia multa, in hac vita

t. Symb. ..„ . . .
rgent. kym. ſimpliciter à nobis credita reuelabuntur: quæ captum cœ-

1. 9. dnasg. Cæ noſtræ rationis excedunt.

Leo Serm. r. .:
Reſurr. Fulgent. I. 3. ad Thraſymund. Reg. Gregor. I. 13. Moral. c. 20. Vigil. Mart. I. 2. con-

zra Eutych. Gaudent. Tr. 6. d. Exodo Hippolyti Martyr. Or. d. Antichr.
X. DE

DE CEREMONIIS EC-**

585

A. C. E I52 f.

Anno 548. Li-

CLESIASTICIS, QVAE VILGO

ſeribitur, in -

ADIAPHORA VOCANTUR. Eerpirur in.

AY RTA eft etiam inter Theologos Auguſtanæ Vid. Reſcripti-
G Confeſſionis controverſia de Ceremoniis ſeu Riui- ones blu e
BVV lus Eccleßiaficis: qui in Verbo Dei neque Præ- aX. MaBden.
