natura nudum tantum titulum & nomen ſolum divinæ illius Ma-
jeſtatis, per phraſin & modum loquendi, reverà autem⸗
nullam prorſus cum ea communicationem habeat. Cum
enim Deus ſit Spiritualis indiviſa eſſentia: quæ ubique &
in omnibus creaturis eſt, & ubi eſtiibi (præſertim in creden-
tibus & ſanctis) ſuam ſecum Majeſtatem habet: tum (ſecun-
dum ſuperiorem falſam hypotheſin) dici poſſet, in omnibus
creaturis, præcipuò verò in electis & ſanltts, qui ſunt templa Dei,
totam plenitudinem Aivinitatis corporaliter inbabitare, in eis omnes
theſauros ſapientiæ & ſeientiæ abſeonditos, illis omnem poteſtatem
in cœlo & in terra datam eſe: cum fateri oporteat, creden-
tibus Spiritum ſanétum datum eſſe, qui & ipſe omnem po-
teſtatem in cœlo & in terra habet. Ea verèò ratione inter
Chriſtum, juxta humanam ipſius naturam, & inter alios
ſanétos homines nullum diſcrimen relinqueretur: & Chri-
ſtus Majeſtate illa ſua, quam præ omnibus ahis creaturis,
ut homo, ſeu, ſecundum humanitatem accepit, exueretur.
Nulla autem creatura (ſive homo, five Angelus) dicere
poteſt aut debet: Mibi data eſt omnis poteſtas in cælo & in ter-
zar cum tamen Deus univerſa divinitatis ſuæ plenitudine
(quam ubique ſecum habet) in eleétis quidem ſit, verun-
tamen non corporaliter in illis habitet: ſicut in Chriſto corpo-
raliter inhabitat. At ratione illius bypoftaticæ ynionis Chriſtus

742

dicit, etiam de Humana ſua natura Mat-inzz. -Sets. Mihi data

eſt omnis poteſtas cœlo & in terra. Et alibi Iog, 26.15,3. 616, 6 6. 17,2.
Sciebat ſus, quod omnia dediſſet ei pater in manus. Et Apoſtolus
Col.2, 9 ait: In ipſo inhabitat tota divinitatis plenitudo corpora-
liter. Et Pſaltes Pfalm. S, . canit : Eloria & honore coro-
naſti eum, & conſtituiſti eum ſuper omnia opera manu -
um tu-

m n
mnie
relihin
,10.

ſerit
fuſio
12 al
guich
gud⸗
ren
natun
oleu
velk
auti
deii
uie
man
ſus
KO
D

De
tion
fam

E
—

um
e
jen⸗
u⸗
hei,
nnnes
Aten
jen.
po
er⸗
os
hri-
Uris,
etur⸗
ere
ter.
Gine
un-
o-
ſtus
uts
r,.
olus
ert.
Al
⸗
⸗

CHRISTI. 743
n tnarum: omnia ſubjeciſti ſub pidibus gus. Dum autem o.
mnia ſuljecit ei, nibil (excepto eo, qui omnia ei ſubjecit⸗)
reliquit, quod non ipſi ſubjecerit: ut Apoſtolus teſtatur 2. Cor.

1), 26.

fuſionem in Humanam naturam Chriſti: qua Divinæ natu-
ræ aliquid decedat: aut, ut de ſuo alii ita largiatur ali-
quid, quod hac ratione ſibi ipſa non in ſe retineat: aut,
quòd Humana natura; in ſubſtantia atque eſſentia ſua pa-
yem Majeſtatem acceperit. quæ à natura & eſſentia Divinæ
naturæ ſit ſeparata & diviſa: quaſi cum vinum, aqua, aut
oleum, de uno vaſe in aliud transfunditur. Neque enim
vel Humana in Chriſto natura, vel ulla alia creatura in cœlo
aut in terra, es modo omnipotentiæ divinæ capax eſt: ut.vi-
delicet, per ſe, Omnipotentem eſſentiam, aut Omnipoten-
tiæ propriétates in ſe, & per ſe habeat. Et hac ratione Hu-
mana natura in Chriſto abnegaretur, & in divinitatem pror-
fus transmutaretur. Quod ſanè & (hriſtianæ noſtræ Fidei,
& omnium Prophetarum & Apoſtolorum doctrinæ repu-
gharet.

tione aſſumtæ Humanitatis, eo modo dederit: (unde &
Melſſte, hoc eſt, Vnlti nomen accepit) ut ille non ad menſu-

ram (quemadmodum alii ſancti) illius Spiruus dona acceperit. Lo. 3, .

p Chriſto enim Domino noſtro (cùm ſecundum Divimitatem
unius ſit cam Spiritu ſanéto eſſentiæ) requieſeit ratione Hu-
manæ naturæ) Spiritus ſapientiæ & intelleltus, Spiritus conſilii
& fortitudinis, Spiritus ſeientiæ & pietatis Ia It, 2. Id ve-
16 non eò certè modo ft, quòd ille, quatenus Homo, aliqua
tantum norit & præſtare posſit: quemadmodum & alii San-
Ei virtute Spiritus ſancti (qui ipſis creata tantum dona ah-
qua communicat) quædam norunt & præſtare poſſunt. Cùm

enim Chriſtus, divimitatis ratione, Secunda ſit Perſona in ? 3.

ſacroſancta Trinitate, & ab ipſo nominus, quàâm à Patre,
Aa aà 4 Spiri-

z0. Credimus autem, docemus & confitemur, non Reſervatis
fieri talem Majeſtatis Dei & omnium proprietatum ejus Ef- qualis 2

F. 5t. Credimus autem, docemus & confitemur, quòd Omniſcien-
Deus pater Spiritum ſuum, dilecto Filio ſuo Chriſto, ra- tia data.

744 VIII. DE PERSONA

.

Filio Dei perſonaliter unita eſt, tota plenitudo Spiritus (ut Patres
een loquuntur) per Hypeſtaticam illam Vmonem communicata eſt.
Col. g. Ea verò liberrime in Humana Chriſti natura, & per.
eam, vim ſnuam exerit: non eo autem modo, ut Chriſtus
ſecundum Hamanam ſuam naturam alqua tantàm norit⸗,
aliqua verò ignoret: & quedam praſtare poſit „ quædam
verò præſtare nequeat: ſed jam etiam ſecundum aſfzamtam
Humanam naäturam omnia novit, & revera Omnipotens eſt.
Pater enim ſuper hunc Filium absque menſira Spiriium ſapi-
entiæ & fortitudinit ita effudit, ut quatenus Homo eſt, per hy-
poſtaticam illam unionem, omnem ſcientiam & omnem
. poteſtatem reipſa & verè acceperit. Ea ratione omnes the-
Co.2, 3ig. ſauri ſeientiæ in Chriſto ſunt abſeonditi: hoc modo ommis ipfi
Mal. 25, 15. potehas in cælo & in terra, data eſt: & ipſe ad dexteram Maje-
MRatis & virtutis Dei collocatus eft. Manifeſtum eſt autem e
Hiſftoriis, quòôd temporibus Imperatoris Valentis inter Aria-
Agnoete. nos peculiaris quædam ſecta reperta fuerit eorum, qui Agno-
2*) Phtartola- oo appellabantur: 4) propterea quòd fingerent, Lilium qui-
r. Anim . dem (utpote Verbum Patris) Omnia ſiire: At aſſumtam iphius
L.1s. 4 o. Alii Humanam naturam multarum rerum ignaram eſſe. Hanc
Divinitati C. hæreſin etiam Gregorius Magnus refutavit S. Ep.24.
lſidor. Hiſp. Etym.l. S. c. 5.

Io. 2,34.
P. 819,˖820.⸗

Præſentia ut G. 52. Propter Vnionem autem Hypoſtaticam, & ex
Hominis. ea conſequentem Communicationem, (quam divina & hu-
P. 532. mana natura in Perſona Chriſti, revera & reipſa inter ſe⸗

habent) Chriſto ſecundum carnem id tribuitur, quod ipſius
Caro (in natura & eſſentia ſua per ſe conſiderata, & extra⸗
p. 84. ſeq. Vnionemillam) neque eſſe, neque habere poteſt. Verbi
. h. gratia: Carni Chriſti rectè adſeribitur, quoòd ſit verè vivifcus
cilus: & quòd Sanguis qus verè ſit vivißieus potu. Sic enim du-
centi Patres Ephefini Concilii pronunciarunt: Carnem Chri-
b· 7339 ſi eſſe vivißcam ſeu vivificatricem. Quare ſolus hice
Homo leſus Chriſtus nullus autem alius vel in cœlo vel in
terris

Spiritus ſanctus procedat (nam & Patris & Filii proprius Spi-
ritus eſt, manetque in omnem æternitatem: nec à Filio un-
quam ſeparatur) certè Chriſto, ſocundum Carnem, quæ cum⸗

Ai i
go

i M.

gud
loqu⸗
füsn⸗
ganc⸗
Vi
hanc
hom
ſeimd
ſtus
Ut,
vero
ut,
uter

ts

Me
eum
Veru
quan
Nr de
ſerme
eba⸗
det,
vel

—r
miat
vri

mol

ie

terris) rectè & verè dicere poteſt: Vbiſunt duo vel tres congre-
gati in nomine meo, ibi ſum in medio eorum Mat. 15,20. Et ali bi:
Ego vobiſium ſum omnibus diebus, ns ut ad conſummationem ſecu-
li Mat. 25,20. =Wð

5. . Heæc Scripturæ teſtimonia non ita accipimus, Majeſtatica.

quòd tantum de Præſentia Divinitatis Chriſti in ipfius Eecleſia=
loquantur: quaſi ea præſentia ad Chriſti Humanitatem pror-
fus non pertineat. Fa enim ratione Petrus, Paulus, & omnes
Sancti in cœlo nobiſcum in terris præſentes eſfſent: cùm di-
vinitas, quæ ubique eſt, in ipfis habitet. At Scriptura ſacra-
hanc Mjeſtatem Omnipræſentie, ſöli Chriſto, nulli autem ali
homini tribuit. Credimus vero ſuperioribus Scripturæ te-
KRtimoniis, Majeſtatem Hominis Chriſti declarari, quam Chri-
ſtus, qui ſedet ad dexteram Majeſtatis & Virtutis Dei, accepit⸗:
at, videlicet etiam ſecandum illam afamam naturam præſens
eſſe poſit, & quidem præſens ſit, ubicunque velit: præſertim⸗
verò ſentimus, eum Eccleſie ſuæ in terris, ut Med 'atorem, Ca-
yput, Regem & Summum Sacerdotem, præſentem eſſe. Non=
autem dimidiatus tantum Chriſtus, aut una duntaxat ipfius
pars Eccleſiæ præſtò eſt: fed tota Chriſti Perſona. Ad eam
autem pertinent ambæ naturæ, divina & humana: quarè
eum præſentem habemus non tantuùm ſecundum divinam,
verum etiam ſecundum humanam ipfius naturam: juxta
quam ipſe PFrater noter eſt, & nos varo ſumns de Carnt eius, G
os de Oſſybus eius Epheſ. 5, 3o0. Et ſanè in hujus etiam rei con-
Grmationem Saeram ſuam Cœnam inſtituit: ut teſtaretur, ſe
etiam ſecundum eam naturam, qua carnem & fangeuinem ha-
bet, nobiſcum eſſe, in nobis habitare, & efficaciter operari
velle.

memoriæ, innixus, do cCtrinam de Majestate Chriſti juzxta Huma-
nitatem, fideliter & perſpicuè Ecclefſiæ propoſnit. Is in Ma-=
jori ſua de Cæna Domini Confeſine, de berſona Chriſti ad hunc
modum ſeripfit Tom. Vitt. 2. Ger fiSs b. S. alt ſech-

P. 590⸗

Ebr. 2,7.

G. 54. Huie firmisſimo fundamento D Lutherus, ſanétæ Emkh. mens.

6. 55. Cam autém Chriszas talis homo ſit, qui præten na“ Tem. 7. Ger. len.
turæ ordinen, cum Deo una eft perſona: Rexira hunt bominem, p. Asöe &

1 ANaa 5 ullis

p. 693. 718.

JNimul ut
Homo.
p. 717.

746 VlrlII. DE PERSONA
nullus Deus reperiatur, neceſſariò conficitur, quòd etiam juxta ter-
tium ſupernaturalem illum modum ſit, & eſſe posſit ubique, ubi
Deus eſt: ita ut omnia plena ſint Chrifi, etiam juxta huma-

nitatem: non quidem ſecundum primam illam corpora-

lem & comprehenſibilem rationem, ſed juxta naturalem⸗
divinum illum modum.
§. 56. Inhoc enim negotio fateri te oportet & dice-
re: Chriſtus, ſecuvdum divinitatem, ubi ubi eſt, ibi eſt Naturalis
Divina Perſona: & revera ibi naturaliter & perſonaliter eſt:
quod perſpicuè ipſius incarnatio, in utero materno, teſta-
tur. Si enim Filius Dei erat, certè eum perſonaliter eſſe in u-
tero Matris, & ibidim incarnari oportebat. Quòd ſi gaturali-
ter & perſonaliter eſt, ubi ubi eſt, profectò ibidem etiam ne-
ceſſariò Homo erit. Non enim in Chriſto ſunt duæ ſeparatæ
Perſonæ, ſed unica tantum eſt perſona. Vbicunque ea eſt,
ibi eſt unica tantùm & indiviſa perſona. Et ubicunque re-
ct dixeris: hic eſt Deus: ibi fateri oportet, & dicere: ergo et-
iam Chriſtus HO MO adeſt. Et, ſi locum aliquem monſtra-
res, in quo ſolus Deus, non autem homo aſſumtus eſſet⸗,
jam ſtatim perſona divideretur. Poſſem enim tum rectè di-
cerè: bic ſ Deus ille, qui non eſt Homo, & qui nunguam Homo
fabctus eſt. Abſit autem, ut ego talem Deum agnoſcam aut
colam. Ex his enim conſequeretur, quòd locus & ſpatium
poſſent duas naturas ſeparare, & perſonam Chriſti dividere:
quam tamen neque mors neque omnes Diaboli dividere aut

ſeparare potuêre. Et quanti tandem, obſecro, pretii eſſet,

talis Chriſtus, qui unico tantùm loco ſimul divina & huma-
na perſona eſſet: in omnibus verò locis duntaxat & quidem
ſeparatus Deus, aut divina perſona eſſet, ſine aſſumta ſua,
humanitate. Nequaquam verò id tibi, quisquis es, conceſ-
ſero: quin potius, quocunque locorum Deum collocaveris,
eo etiam humanitatem Chriſti una collocare te oportebit::
non enim duæ in Chriſto naturæ ſeparari aut dividi poſſunt.
Vna in Chriſto facta eſt perſona: & filius Dei aſſumtam hu-
manitatem à ſe non ſogregat.

gua
Chr

d

ſcrip
altera
terna
manit
Mari
nos!
45 eo
nanm
Etei
(rea
ptere
Deu

ita

Gin
Vige
ctern
Cum
hore,
N
yem
Mum,
lium

ther,
fec
Ula⸗
mul
t!
D
do
von

,CHRISTI. 747
§F.5y. In alio libello, de Vltimis, videlicet, verbu Davi
dis D. Lutherus paulò ante mortem ſuam in hanc ſententiam
ſcripſit Tom j. Ger. VVit fz2 Tom. 5. G. Ien p. i7.b. Secundum-
alteram temporalem humanam nativitatem etiam data eſt illi æ- p- 238.739,744.
terna Dei poteſtas: ſed in tempore, & non ab æterno. Hu-
manitas enim Chriſti non fuit ab æterno, ut divinitas: ſed Jeſus
Mariæ fßlius, juxta ſupputationem veram, hoc anno natus eſt an-
nos mille, quingentos, quadraginta tres. Iuterim tamen-
ab eo momento, in quo divinitas cum bumanitate unita eſt in u-
nam perſonam Eilius ille Virginis vocatur, & revera Omnipotens
Eternus Deus, qui æternam habet poteſtatem: qui omnia
creavit & conſervat: (per coemmunicationem IMiomatum:) Pro-
pterea, quòd cum divinitate una fit perſona, & verus ſit⸗
eus. De ea re loquitur, cum Mat. 1,27.inquit: omniamihi tra-
dita ſunt à Patre. Et alibi: Mibi data & omnis poteſtas in cælo
& in terra Mat.c. 25 15. Quis eſt ille, qui dicit, MIHI: Mihi,
videlicet, Jeſu Nazareno, Mariæ filio, nato Homini. Ab
aæterno quidem haheham eam à Patre, priusquam homo ſierem .
Cſum autem humanam naturam aſſumerem, accepi eam in tempo-
pore, ſecundum humanitatem: occultavi autem (ſeu disſi-
mulavi) eam, donec à morte r’ſurgerem, & ad cœlos aſeende-
rem- tum ea debebat manifeſtari & declarari. Apoſtolus enim
paulus Rom. 1, 4. dicit, eum declaratum ſeu demonſtratum fi⸗
lium Dei cum potentia Io./7, 2.5,25,. id vocat, Claritatem.
§. 58. Plura in hanc ſententiam teſtimonia in D. Lu-
theri ſcriptis reperire licet, præſertim in eo libro, cui titulum
fecit: Qusd hæc verba (Hoc Eſt Corpus Meum) adhue ſirma ma-
neant: Præterea in Majori ipſius Confesſione de Cæna Domini
multa in hoc genere leguntur. Ilia tanti viri pia ſcripta, 6. 7.2. F. àf.
(ut bene fundatas declarationes articuli de Majeßate Chridkti, 100. ſe .
ſedentis ad dexteram Dei, & ipſius T'ſftamenti) brevitatis ſtu:
dio (eo modo, quo ſuprà diximus) hoc loco repetita eſſe-
volumus. JU
8S. 59. Quare pernicioſum errorem eſſe judicamus, Negatio exi-
quando Chriſtoiuxia Hamanitatem Majeſtas illa derogatur ⸗. tioſa=.
Chriſtianis enim ea ratione ſummailla conſolatio eripitur, qua
e pro-

*

4) Ebr. 12, 25.
Nah. 1, 6.
b“) Mat. 15,20.
c.25, 20. & Ebr.
2, y. 195. 0. 4;
I. Hab. 4, 15.
d) Io. 14, 15.

Réjella-n.

I. Confuſio.

Pp. 787.

II. Deiſicatio.

P. 581.

III. Exæqua-

tio.
p. 581. ſeg.

IV. Extenſio.

p. 582.

V. Soli pasſio

hominis.

P. 582. 729. 723.

74 8 VIII. DE PERSONA
e promisſionibus de Præſentia & Inhabitatione Capitis, Re-
gis, & Summi ſui Pontificis, haurire poterant. Is enim pro-

miſit, ſe non modò nuda ſua Divinitate ipſis præſtò futurum:

(quæ nobis miſeris peccatoribus id eſſet, quod ignis conſu-

mens aridisſimis ſtipulis eſt:) 2) ſed s nobis ſuam præſen.

tiam promiſit, “) qui cum diſcipulis locutus eſt, qu omnis
generis tribulationes in aſfumta ſua Humana natura guſta-

vit: qui ea de cauſa, nobis (ut & Hominibus & Fratribus ſuis)

con lotere poteſt: &) hic ſe in omnibus anguſtiis noſtris nobiſeum
futurum promiſit: 4) ſecundum eam etiam naturam, juxta
quam ille Frater noſter eſt, & nos caro de Carne ejus ſumus.
§. 60. Rejicimus igitur atque unanimi conſenſu, ore
& corde damnamus omnes errores, qui à commemorata pia
doctrina diſſentiunt: quippe qui cum Propheticis & Apoſto-
licis ſcriptis, cum receptis & approbatis ſymbolis, & cum
Ppia noſtra Auguſtana Confesſione pugnant. Errores autem
ilos breviter & ſummatim recitabimus.
§. 6. Quòôd Humana natura propter Perſonalem V-
nionem, cum Divinitate ſit confuſa, aut in eam transmutata.
§. 62. Quòd Humana in Chriſto natura eo modo, quo
Divinitas, ut infinita aliqua eſſentia, & ex virtute aut proprie-
tate Eſſentiali ſuæ naturæ ubique præſens ſit. H
S. 63. uòd Humana natura in Chriſto divinæ natu-
ræ ſubſtantià ſeu eſſentià ſuâà, aut in ſuis eſfentialibus pro-
prietatibus, exæquata ſit.
§. 64. Humanitatem Chriſti in omnia loca cœli & ter-
ræ localiter extenſam eſſe: quod tamen ne quidem divinitati
tribui debet. Hoc autem Chriſtus per omnipotentiam &
ſapientiam ſuam, absque transmutatione aut abolitione na-
turæ ſuæ humanæ efficere facilè poteſt: ut Corpore ſuo (quod
ad dexteram Majeſtatis & virtutis Dei collocavit) præſèns ſit,
ubicunque voluerit: ibique inprimis, ubiſe adfuturum, ut in
Sacra ſua Cœna, in F'erbo ſu promiſit.
§. 5y. Humanam naturam in Chriſto ſolam pro nobis
paſſam nosque redemiſſe: cum qua Filius Dei in Pasſione
nullam prorſus communicationem habuerit.
“ Chri-

—AEE

e.
d10-
n:
nl⸗

nnis
ſa.

0te
Apia
ſto⸗
cum
ntem

1V⸗
tata.
uo

prie⸗

latll⸗
pfo⸗

ter⸗
ütati
m &
Ha⸗
lnoc

1s ſit,

utin

nohis
ſone

hii⸗

i)

ſun

INX. DE DESCENSV CIHIRISTI AD INFER. 749
g. 66. Chriſtum ſecundum divinitatem ſuam dunta-

Sacramentorum uſu, præſentem eſſe: & hanc Chriſti præſen-
tiam ad humanam ipſius naturam prorſus nihil pertinere-

§. 67. Quòd aſſumta Humana natura in Chriſto cum VII. Com-
divina Virtute ‚Sapientia, Potentia, Majeſtate & Gloria, re munio nomi-
ipſa & verè, nullam habeat communicationem: ſed quòd nalis.

tantum titulo & nomine nudo cum divinitate communicet.
g. 69. Hos errores, & alios omnes, à pia & ſincera do-
Gtrina, paulò ante commemorata, diſſentientes, rejicimus at-
que damnamus: ut qui Verbo Dei, Propheticis & Apoſtolicis
ſcriptis, & Chriſtianæ noſtræ fidei & confesſioni repugnent.
Et hortamur omnes pias mentes (quandoquidem Chriſtus in
Sacra Scriptura t. Tim 'iy Myſterium vocatur. ad quod omnes
heæretici capitibus ſuis impingunt) ne curiosè ſua Ratione
humana tantum myſterium ſcrutentur ſed potius cum Apo-
ſtolis Chriſti ſimpliciter cre dant, oculos rationis fuæ claudant,
& intellelbum ſunm in Chriſti obedientiam captiuent. 2. Cor. 105. In-
de autem dulcisſimam & firmisſimam conſolationem petant,
atque ſibi perpetuò gratulentur, quòd caro noſtra in tantam
ſublimitatem, ad dexteram, videlicet, Majeſtatis, & omnipo-
tentis virtutis Dei ſit collocata. Sic in omnibus adverſis in-
venient, quo ſeſe ſolidè ſolentur, & ab omnibus pernicioſis
erroribus præſerventur.

1X.

Augult. ?.2. p. 7 5. 283. F. 3 P. 49
lis negaberit &c.

DE DBESCENSV CHRILSII AD

I NFEROsS-

Stioribus, noſtris Theologis, verumn etiam olim

Wab Orthodoxis veteribus Eccleſiæ doctoribus
Be&νnon prorſus eodem modo explicatum & de-
Clara-

VI. Abſentia.
gat nobiſeum in terris, cum Verbo Dei prædicato, & legitimo Pp. 582.

5. Ti0.d. .t.2. Ep. 99. 83.1.6.5. 19. 44is nißi infide- p. 12.352. 47²6

SONSTAT, hunc Fidei noſtræ Articulum de Doctrina⸗
MPeſcenſu Chriſti ad Inferos non mods à recen- Communis.

P. 352.

Modus.

p. 572.

7 0 X. DE CEREMONIIS
claratum eſſe. Nos igitur tutisſimum judicamus, ſi etiam
in hoc negotio ſimphicitatem fidei noſtræ retineamus: ad
quam nos D. Lutherus pia ſua concione, in arce Torgenſi
Anno Domini 1ss. de Chriſti ad Inferos Deſcêènſu habita

Tom 6. & Ien.p.So.-b.-zé b. remiſit. Confitemur autem in Sym-

bolo noſtro: quoòd credamus in Ieſum Chriſtum Domi-
num no trum, Filium Dei, qui mortuus, ſepultus eſt, &
ad inferos deſcendit: in qua Confesſione videmus Se-
pulturam & Deſcenſum Chriſti ad inferos, tanquam diverſos
Articulos diſtingui. Simpliciten igitur credimus, quòd to-
ta Perſona, Deus & Homo, poſt Sdepulturam ad Inferos
deſcenderit, Satanam devicerit, poteſtatem inferorum e-
verterit, & Diabolo totum jus, quod ille adverſus creden-
tes habebat, eripuerit. Quomodo verò Chriſtus id effece-
rit, non eſt, ut argutis & ſublimibus imaginationibus ſcru-
temur. HBic enim Articulus non magis ratione humana &
ſenſibus comprehendi poteſt, quàm illud, quomodo Chri-
ſtus ad dexteram Omnipotentis Virtutis & Majeſiatis Dei ſit collo-
catus: de qua re pauié ante dictum eſt. Inhis ergo my-
ſteriis Fides duntaxat eſt adhibenda, & Verbum Dei fimo as-

ſenſu retinendum eſt: ſic ſolidam & veram conſolationem

(quòd videlicet neque Satan neque ipſi inferi nos, omnes-
que alios in Chriſtum credentes, in poteſtatem ſuam redi-
gere valeant) ex hoc Articulo hauriemus.

xX.
D E C E RE MONIIS

ECC L ESI ASTICIS,
quæ Adiaphora vo-

Ccahtar.
A. C. p. I. 505. Luth.t.. I. p.343. ol. Ang. t. 2.P. II5. 119.

ORTVM

222ẽ

ruit
4dia
Nod

tem
illet
tion
ſertl

Pa

kur,
tl ſi

Num,
lor

Ver

a
ily
per
mul,

ſ

ECCLESIASTICIS. 75v1
RTVM eſt etiam inter quosdamAuguſtanæ Con- Status quæſt.
fesſionis Theologos disſidium, de Ceremoniis Ec- Tempore In-
ceßaſticis, quæ Verbo Dei neque mandatæ, neque terimiſtico.
Aprohibitæ ſunt: ſed bono conſilio, propter ra- a Pepiſe
SòðõäG . . . nciliabilé
à Eia & ordinem, aut ad conſervandam piam d's- Hali, poſt Lu-
ciplinam, in Eccleſia uſurpantur. ther. 4.7.
G. 2. Vna pats ſenſit, quod perſecutionis tempore (quan- Mutandi jus
do confesſio fidei edenda eſt) etiamſi Adverſarii Evangelii in Afirmm.
doctrina nobiſcum non conſentiant, tamen ſana & ſala
conſcientia liceat, quasdam dudum abrogalas ceremonias
(quæ perſe Adiaphoræ, & à Deo neque præceptz neque-
prohibitz ſunt,) peſtulantibus id & urgentibus adverſa-
riis, reſtituere, & hoc modo cum iis, in rebus illis per ſe
adiaphoris conformem quandam rationem inſtituere⸗
poſſe.
§. 3. Altera verò pars contendit, quòd perſecutionis Negat.
tempore (quando confesſio fidei requiritur) Adverſariis,
illzia conſcientia, & ſine jactura Veritatis cœleſtis, reſtitu-
tione rerum Adiaphorarum gratificari non posſimus: præ-
ſertim, quando Adverſarii hoc agunt, ut aut vi manifeſta, aut
occultis machinationibus ſinceram doctriuam opprimant,
paulatim falſa dogmata in Eccleſias noſtras reducant.
G. 4. Vt autem hæc etiam controverſia piè declare-
tur, & tandem per Dei gratiam componatur, candido Lecto-
ri ſimplicem & Verbo Dei conformem ſententiam noſtram
aperiemus. . .
F. 5. Si quando talia ſub titulo & prætextu Externa- Illicita Dei
,um rerum Adiaphorarum proponuntur, quæ (licet alius co- Yege.
lor illis inducatur) revera Verbo Dei adrerſantur: ea ne- 1.

quaquam pro rebus Adiaphoris habenda, ſed, tanquam-

Verbo Dei prohibita, vitanda ſunt. Et ſanè inter res A- 2.
diaphoras non numerandæ ſunt tales ceremoniæ, quæ Sÿ-
ciem quandam præ ſe ferunt, aut quibus (ad effugiendam 3.
perſecutionem) ſimulatur, quaſi noſtra Religio à Pontißicia non
mulihm diſtaret: aut certè, quaſi ab ea non admodam animus 4.
noſter abborreret: aut, cum ejusmodi ceremoniæ in eum 5·

finem

752 X. DE CEREMO NIISs
ſinem reſtaurantur, & earum reſtauratio ita accipitur, qua-
ſi hoc ipſo diſſentientes duæ ills religiones jam in unam redalt eſ-
ſent, atque in unum corpus coaluiſſent: aut, cum periculum

eſt, ne videamur ad Papatum rurſus accesſiſſe, & ſincera⸗

Evangelii doctrina recesſiſſe, vel paulatim receſſuri.
Paulino. §. 6. In hoc enim rerum Statu maximum pondus ha-
bere debet illud Apoſtoli dictum: Nolite jugum dacere cum⸗
infidelibus. Quæ enim participatio juſtitiæ eam iniquitate? aut,
quæ ſocietas luci ad tenebras &ü. Propter quod exite de medio
orum & ſoparamini, dicit Dominus II Cor. 6, I1.
§. 7. Sed & hæc non ſunt Vera Adiaphora, quæ neque
ad obſervandum bonum ordinem, neque ad piam diſcipli-
nam conſervandam, neque ad ?vrazlas in Eccleſia conſtitu-
endam quicquam conferunt: ſed præter inutiles nugas &
puerilia ſpectacula nihil habent.
Vera non- §. 8. De rebus autemillis, quæ reverâ ſunt Adiapho-
Culius. ræ (quarum ſuprà mentionem fecimus) hæc eſt fides, do-
Grina, & confesſio noſtra: quòd ejusmodi ceremoniæ per
p. 131. 1283. ſe non ſint cultus Dei, neque etiam pars cultus divini: ſed
717. inter illas & veros Dei cultus diligenter diſcernendum eſſe⸗
judicamus. Scriptum eſt enim de Humanis Traditioni-
bus: Fruſtra colunt me, docentes doctrinas, mandata hominum Mat.
15,9. Eſa. 29, G. Col.2, 16.
Propide mu- §. o. Credimus autem, docemus, & confitemur, quod
tanda. Eccleſia Dei, quibusvis temporibus & locis pro re nata liber-
rimam poteſtatem habeat, (in rebus verè Adiaphoris) ali-
quid mutandi, abrogandi, conſtituendi: ſi tamen id absque
levitate & ſcandalo, decenter & bono ordine fiat: &, ſi ac-
p. 180. curatè expendatur, quid fingulis temporibus ad conſervan-
dum bonum ordinem, & ad piam retinendam diſciplinam,
atque ad zora?lav, Evangelica profesſione dignam, & a d Ec-
cleſiæ ædificationem, quàm plurimum faciat. Quousque,
etiam infirmis in Fide, inrebus illis externis bona cum con-
ſcientia cedere posſimus, Apoſtolus Paulus perſpicuè non-⸗
mod verbis, verum etiam ſuo ipſius exemplo docuit: de-
qua re ſuo loco copioſius dicetur. Rom. I5, I. Allor. 16, I. 27, 21.
I. Cor. 9,71, 19. Credi-

Imania.

KErte

§.
ermpo
do wie
te ſtue
10 min

tegene
CTII
non
mus,
elle?
adven
ts l
Odler
dols
libert,
ſery⸗
rudu
oſra
Aigere
kyang
Nd
lam
in
Vare
tur.
liend
Warr
ger⸗
hom
borm,
tur

U
In

anc

ha.
.
Alt,
cir

ge
ipli.
n.
5 &

pho⸗
do⸗
per
ſed
lle⸗
Ori⸗
Mat.

odh
lber⸗
AIl⸗

ge
ſiac⸗
Val⸗
nam,
Ec⸗
n

IA:

ECCLESIASTICIS.

Fg. 10. Credimus, docemus, & confitemur, quòd eo Tenenda.

tempore, quo Veritatis cœleſtis Confesſio requiritur (quan-
do videlicet verbi Dei hoſtes doctrinam Evangelii opprime-
re ſtudent) tota Eccleſia, & ſinguli Chriſtiani, præcipuè ve-
1 miniſtri verbi Dei (tanquam i, quos Dominus Eccleſiæ ſuæ
regendæ præfecit) teneantur, piam doctrinam & quicquid
omninò ad ſinceram religionem pertinet, palàm & lbere
non modô verbis, verum etiam factis profiteri. Et ſenti-
mus, tali tempore etiam in rebus verò & per ſe adiaphoris, non
eſſe adverſaris cedendum: neque permittendum, ut ad-
adverſarii nobis talia adiaphora (ad detrimentum veri cul-
tus divini, & ad plantandam & ſtabiliendam Idololatriam)
obſervanda imponant & obtrudant: ſive id manifeſta vi, ſive
dolis efficere conentur. Scriptum eſt enim Galat. 5, i. M-=
libertate igitur, qua Chriſtus nos liberavit, ſtate, & ne rurſus jutgs
ſervitutis implicemini. Et in eadem Epiſtola: Propter ſubin-
troduktos falſos fratres, qui ſubintroierant, explorare libertaten:
noſtram, quam hahbemus in Chriſto Ieſis, ut nos in ſervitutem e-
digerent : ir neque ad horam ceſſimus ſubjeltione: ut veritas
Erangelii permaneat apud vos. Gal.z, 4. Manifeſtum eſt autem.,
Paulum ibi agere de circumciſione: quæ illis temporibus
jam res adiaphora facta erat: & quam Paulus aliaàs
(in libertate tamen Chriſtiana) Gal. 2, 3. 1. Cor Zalb. obſer-
vare aliquoties ſolebat: ut Acta Apoſtolica 16, 1. teſtan-
tur. Cum autem bſeudoapoſtoli circumciſionem ad ſtabi-
liendum falſum ſuum dogma (quòd opera Legis ad juſti⸗
am & ſalutem conſequendam neceſſaria eſſent) ur⸗-
gerent, eaque ad confirmandum ſuum errorem in animis
hominum, abuterentur: ingenuè affirmat Paulus, quòdne ad
boram quidem ipſis ceſſerit: ne veritas Evangelii periclitare-
tur, ſed ſarta tectaque permaneret.
§. II. Et quidem Paulus verum Chriſtianæ libertatis
uſum, tum verbo, tum ſuo ipſius exemplo præclarè docuit.⸗
Inßrmis enim in Fide cedit: obſervatione diſcriminis ciborum,
& temporum ſeu dierum. Pſeudoapoſtolis autem, qui hæc,
tanquam neceſſaria, conſcientiis imponere volebant⸗,
B bb etiam

Exemplo pe-
riculi.

Car ?

Libertas tit-

enda.

Sandl

Fugd=r.

754. X. DE CEREMO NIIS
etiam in rebus per ſe adiaphoris, cedere recufat. Et alicu-
bi inquit: Nemo ver judicet in cibo, aut in potu, aut in parte diei
Jeſti & . Coloſſ. 2, 16. Et (um Petrus & Barnabas ea in re lu-
dæis plus, quàm oportebat, cesſiſſent, in faciem eis reſtitit-
es qaòd non reltè ambularent ad veritatem Erangelii Galat. ꝛ2, n,
12.6, , 10.

F§. 12. In eo enim rerum ſtatu non jam de Externis adi-
aphoris agitur, quæ natura ſua per ſe libera funt, permanent-
que: unde neque mandanda ſunt, neque prohibenda, ut vel
obſerventur, vel intermittantur. Sed agitur præcipuus re-
ligionis noſtræ Chriſtianæ articulus: ut nimirum VERITAS
EVANGELII cenſtet, ſicut Apoſtolus Gal.2, 12. teſtatur. Ve-
ritas enim Evangelii obſcuratur & labefactatur, cum adia-
phora cum mandato & coaltione conſcientis obſervanda impo-
nuntur. Quia ad confirmationem ſuperſtitionum, falſæ
doctrinæ, & Idololatriæ, & ad opprimendam finceram do-
ctrinam & libertatem Chriſtianam, vel palàm ab adverſariis
requiruntur, vel certè ita ab ipfis recipiuntur & in hunc pra-
vum finem reſtituta creduntur.

F. 13. Præterea in hoc negotio agitur etiam articulus
de Libertate Chriſtiana: quem diligentistime conſervandum
Spiritus ſanctus per os Apoſtoli Pauli Eccleſiæ Chriſti ſeve-
risſimè præcepit. Quamprimum enim articulus ille labefa-
ctatur, & humanæ traditiones per modum coactionis Ec-
cleſiæ Dei, tanquam obſervatu neceſſariæ, obtruduntur,
quaſi ſine peccato negligi non poſſent: tum jam Idolola-
triæ magna feneſtra eſt patefacta: ut deinceps humanæ tra-
ditiones cumulentur, & pro cultu divino habeantur: neque
modò Dei præceptis exæquentur, verum etiam illis longè
proponantur.
14. Qun etiam ejusmodi intempeftiva cesſione⸗
in externis illis rebus adiaphoris (ubi nondum de doctrina-

ipſa pius conſenſus eſt factus) Idololatræ in ſua Idolomania

confirmantur. Contrà verò piæ mentes, & verè in Chri-
ſtum credentes, perturbantur, offenduntur, & ipſarum
ſides,

na,
ni
ii
N
ges,

ECCLESIASTICIS8s.. 755
fides, quaſi ariete quodam, graviter concutitur & quodam-
modo labefactatur: huic malo ne occaſionem præbeamus,
ſummo ſtudio (ſi modò æterna ſalus nobis cordi eſt) cavere⸗
debemus. Sic enim Chriſtus Matth. 5s6,7. dicit: Væ mundo 4
ſzandalic. Et ibidem: Qui ſceandalizaverit unum de puſellis iſtis,
qui in me credlunt, erpediret ei, ut ſuſpenderetur mola aſinaria in-
cello ejus, & demergeretur in profundum marts. In primis ve- Pſ. 44, §
rô hoc Chriſti dictum alta mente eſt reponendum: Qui me
confeſus fuerit (inquit) coram hominibus, eum etiam ego conſitebor
corambPatre meo cœleſti Mat. 1032. Mar,Sls ILo.6, 10. Rom. o, 10.2. Tim.
Zll. P.2,7. .
S. 1y. Et ſane, quòd hæc ſemper fuerit clarisſimorum Conſenſus
Auguſtanæ Confesſionis Theologorum ſententia de rebus Da.
adiaphoris (quam & nos ipſorum veſtigiis inſiſtentes, pro-
ſtemur, & in ea conſtanter, per Dei gratiam, permanere cu-
pimus: Jid liquidisſimè teſtimonia, quæ recitabimus, demon-
ſtrabunt: ea in Smalcaldicis articulis Anno 7 & 40. con-
ſgnata: & à præcipuis Theologis ſubſcriptione confirma-
ta funt.

§6 Teſtimonia & Smalcaldicis Articulis An-hns0).
no Domini 1537. conſcriptis
depromtsa.

Rticuli Smalcaldici de hoc negotio ſic loquuntur. Ne- De Eccleſis:
geaquam hoc Epiſcopis (Pontifcii) concedimus, quoòd ipſi ſinn P. 15. 24
Eccleſia? quia non funi Eccleſia. Neque ea audiemus, quæ illi
nobis ſub Eccleſiæ nomine vel mandaverint, vel prohibuerint. Nam
Dei beneficio) puer ſeptenniz jam novit, quæ ſit vera Eccleſia:
ſancti, videlicet, credentes, & oviculæ quæ paſtoris ſui vocem
audiunt Io.to, .
§. 17. Et paulè ante in Articulis Smalcaldicis hæc le- De ordinatio-
guntur. Si gpiſtopi relctè offcio Epiſcopali fungi, & Eccleſiæ re- ne &vocationę
gendæ atque Evangeli propagandi curam ſeris ſuſcipere vel BP· 1d. 305. 3094
ont, boc illis, zatione charitatis, & propter bonum patis
Bbb⸗ non

756 X. DE CEREMONIIS
(non tamen ex quadam necesſitate) concedi poſt, ut nos &
Eecleſiæ noſtræ Miniſtros ordinarent, atque in functione Eccleſia-
ſtica confirmarent: remotis tamen omnibus larvatis, ineptis & im-
Piis nugis, atque magicis pompit. Cùm autem negue veri ſint,
aut eſſe velint Epiſcopi, ſed potius huius mundi Principes ac
Domini: qui neque concionantur neque docent: neque bapti-
zant, neque Cænam Domini adminiſtrant, neque ullum opus Ee-
cleſtaſticum fatere, aut munus tale obire velint? quin potius eos,

p. 103. 10 5.153. 4qui ad miniſterium Evangelii vogati ſunt, in exilium ejiciunt, per-

165. 152. 325.

b. 299.

P. 313. H. fin.

p. 320.

Mat. 7, .

ſequuntur, atque anathemate feriunt: profectò Eccleſia Dei in-⸗
ipſorum gratiam conniuere non poteſt, at interea idoneis miniſtris
deſtituatur.

F. 18. In articulo, de Primatu Papæ, Articuli Smal-
caldici in hanc fententiam loquuntur. Quare, ut non pos:
fumus ipfum Diabolum Dominun & Deum adoraret ita non⸗
poſſumus ipfius Apoſtolum, Pontißicem Romanum, ſeu Antichri-
ſzum, in ſuo imperio, pro capite aut Domino agnoſeere. Men-
tiri enim, innocentem ſanguinem fundere, corpora & ani-
mas in æternum exitium pracipitare, bac ſunt Ponliſieii regni pro-
Pria.

F. 19. Et in ſcripto, de Poteſtate & Iuridictione Papæ,
quod Smalcaldicis articulis annexum, & à Theologis, qui
tum Smakaldu erant, ſubſcriptum eſt, hæc leguntur-:
Nemo Eccleſiam Dei gravet propriis aliquibus traditionibus. In⸗
boc enim negotio fixum & Pirmam eſſe debetr quòd nullius hominis
poteſßtas vel authoritas verbo Deiſit praſferendæ.

F§. ꝛ0. Et poſt alqua: Quæ cumita ſoſe habeaut, omnes
Chriſtiani quàm diligentisſimè fibi aveant,ne impiæ illius (Pontificiæ)
dobkrinæzblasphemiarum, tyrannidis erudelisſimæ participes ſeſe La-
ciant. Pontiſicem autem membra & ſquamas ejus, ut regnum ipſisſimni
Antichriſti, averſentur atque exereentun. Chrifns enim id pracepit,
dicens« Cavete à Pſeudepr ophetis. Er Paulus præcipit, Ut fal-
ſos doctores vitemus, & veluti abominationem quandam-
execre-

Exee

e.

as

zuli
jyhe.
omnt
ſan
Im⸗

Veh
in,
coe
D

u⸗

Uun
ſer⸗
Pri
ter⸗
On
in

A

1

ECCLESIASTICIS.
execremur. Nolite (inquie) jugum ducere B infidelibus.
Quæx enim participatio juſtitiæ cum iniquitate? aut, quæ ſocie-
cas luci ad tenebras &c. 2. Cor. 6, cf.
H. 21. Grave id quidem videri poteſt, ſeſe à tot regnis G& po-
pulis ſejungere & ſeparare, & peculiarem quandam dobtrinam
proſfiteri. Sed clarum eſt Dei mandatum, quod præcipit nobis, ut
ommnes caveamus à conſenſu, cum iis, qui vel falſa docent, vel fal-⸗
ſam dJobtrinam immani crudelitate tueri conantiur. Haétenus
Smalcaldici articuli.
§. 22. Sed & D. Lutherus in alio quodam ſcripto Tom3.
Ien. Ger p. 296 f 23. (in quo ad quæſtionem de Ceremoniis in-
in genere, de Adiaphoris verò etiam in ſpecie quid ſentiendum ſit,
docuit) Eccleſiam Dei de hoc negotio piè erudivit. Et extant
quædam ab ipſo anno Domini 1530. exarata Tom. 5. Ien. Germ.
quæ magno cum fru tu legi poſſunt.
§. 23. Exhis omnibus perſpicuè intelligi poteſt, quid
univerſam aliquam Eccleſiam, quid ſingulos Chriſtianos, præ-
ſertim temporibus illis, quando Confesſio fidei edenda eſt, in-
primis Eccleſiæ miniſtros in rebus adiaphoris facere vel omit-
