300. 559. §81. 582. 591. 748.
749. Cinglii 574. 575.72 4.

725.729. Donatiſtarum 14. 130.

135. Encratitarum 186, 22 0.
180. 303.
3°4. 554. 628. 64 9. Eunomia-
Eutychis 780.
5 81. 748. Flacianorum 611.
649. Franciſci Stancari 556.

Enthuſiaſtarum

nhorum II.

559. Joviniani 3 2. 219. 223.
Judæorum 193. G. Majoris

760.561.5 63.662. Manichæ-

Orum M. 195. 513.14 77o.
149. 6 17.649.785. & Novo-
rum 622. Marcionis 581. Mo-
nachorum 252. 254. 649.
Neſtorii, /80. 581. Novatia-
norum I5. Pelagianorum n.
18.195. 200. 553. 617. 648. Pon-
ti ficiorum. 74. 129. 290. 29 1.
293. 392. 321. 322. 55 9. 560.
648. 649. 670. Scholaſtico-
rum, 60. 6 I. 6 3.70. 74 648.
Semipelagianorum 553.

Er. Et. E.
Synergiſtarum 648. Stoico-
rum 753. 648. Svencfeldii
581. 582. 748. 787. Valentis
Ariani 744. Valentiniano-
rum 11. Vigilantii 200. Wi-
clefi 130. 194.
Eſaius. vid. Index Locor.
PEthica Ariſtotelis loco Evangelii
enarrata pro concione 64

Ethnici faciunt opus Legis ex-

ternè, opera ad diſciplinam
facientia 6S. In magnis
calamitatibus litabant Hu-
manis hoſtiis 229. horum
bona opera Peccata coram
Deo, quia non ex Fide fiunt
669. & à non-reconcilia-
tis 669. quôd mala arbor
ſint 669 Aliqui Dei cogni-
tionem habuêre è lege Na-
turæ 682. Deum non reètè
agnoverunt & coluerunt S.
opera horum laudantur co-
ram mundo 6S2. ornantur
præmiis temporalibus 682.

Ethnicorum Expiationes deli-

ctorum quorundam 162

Evangelii Libertas ſarta tecta

conſervanda contra hoſtes
786. competit Eccleſiæ 587

Evangelio credere, quid? 147
Evangelium, eſt Remiſſio pecca-

torum 193. Eſt concio de
Pœnitentia & remiſſione⸗
peccatorum, in latà ſignifi-
catione, 678. Contritis af-
fert

E]

te

ſone
went
conc
nodi
furn

ce!
pec
Mitt
Tun
ſti⸗
ſilu
EN
Drrd

n

n.

8
T.

1

hom
WD

ehun

D

fe

ldar

4
H

EV.
fert conſolationem & remis-
ſionem, per VYerbum, Sacra-
mentum &c. 193. Propriè eſt
concio de Gratia Dei, quæ
nobis annunciat Peccato-
rum remiſſionem 564. tra-
dit Jjuſtitiam Cordis 17. Vo-
ce latè ſumtà 677. Arguit
peccata 73. 144. 634. Si ſu-

mitur ſtrictè 677. 678. eſt Pro-

miſſio remiſſionis peccato-
rum & juſtificatio Jeſu Chri-
ſti 69. Eſt Potentia Dei ad
ſalutem credenti, 52. 682.

Eſt Externa & corporalis

prædicatio 513. Eſt Remiſſio
peccatorum & inchoatio vi-
tæ æ&ternæ in corde 193. at
arguit homines peccati, 73.
in lata ſignificatione.

Offert remiſſionem peccato-

rum, 69. gratis 144. juſti-

tiam propter Chriſtum 144.
Spiritum Sanétum 144. Pro-
prium ejus, docere de ſalvi-
üca fide in Chriſtum 6Sr.
Docere illud præcipuus Dei
cultus eſt 190. Altera pars
Scripturæ 62. 149. Propriè
eſt Promiſſio Gratiæ in Chri-
ſto donatæ, repetita in tota
Scriptura; tradita primum
Adæ: poſtea Patriarchis, de-
inde àbrophetis illuſtrata: &
demum prædicata à Chriſto

EV.
inter judæos: & ab Apoſtolis I NDEX
ſparſa in univerſum mun- Rerum.
dum 69%. 149. Offert vitam
æternam 144. Exhibet Chri-
ſtum 1733. Doctrina pro-⸗
priè eſt, docens quid homo
debeat credere, qui Legi non
ſatisfecit: credere ſcilicet.⸗
Jeſum Chriſtum expiàſſe o-
mnia peccata, pro illis ſatis-
feciſſe, & impetraſſe Remis-
ſionem peccatorum merito
ſuo, ut & Juſtitiam & Vitam
ætternam 564. 66. 681. 684.
Liberat ab immunditiis Le-
viticis 219. Vocabulum non
in una ſignificatione ſemper
accipitur 56 . 678. Recétè
dicitur eſſe Concionem de
Pœnitentia & Remiſſione⸗
peccatorum, ſi per illud in-
telligitur Tota doctrina præ-
dicata à Chriſto 72. 144. 56 5.
678. Affert Cordis juſtitiam
æternam 194. Probat Statum
Civilem foris 194. Subjicit
Externis Politiis, legibus 194
Non Uno modo conſulit &
auxiliatur nobis contra pec-
catum 301. Oficium Evange-
lii proprium, prædicare Re-
miſſionem peccatorum 301
Propriè eſt læxtum nunglum,
concio, plena conſolationis,
non arguens & terrens 16 5
Propriè non eſt concio pœ-
F ⸗ niten-

Ev.

INDEX nitentiæ 566. Opinio hæc

quòd ſit propriè concio pœ-
nitentiæ, falſa & pernicioſa
doctrina eſt 566
Hjus & Legis diſerimen retinendu
eſt ſumma diligentia 554.676
Lex & Evangelium non mi-
ſcenda 676. Non diſſipat
Politiam, probat potiuùs 17.
193. Sinit uti Politicis legi-
bus & ordinationibus omni-
um gentium 193. Non diſſi-

pat œconomiam, probat po-

tius 17. 19;. Auxiliatur Ver-
bo, Baptiſmo, Sacra cœna,
Clavibus, 301. Poſtulat u-
triusque conſervationem,
17. Non fert leges de Sta-
tu Civili i93. Purè & dili-
genter docendum 136. Pro-
hibet Vindictam Privatam,
193. Promittit remiſſionem
peccatorum propter Chri-
ſtum gratis 155. Jubet pa-
rere, 19 7. Promiſſio illius
non habet conditionem Me-
ritorum noſtrorum 69. Non
conſulit Diſcrimen Ciborum
& Veſtium 254. Non con-
ſulit Abdicationem Bono-
rum, Opum &c 2 54. Ejus
prædicationis ſumma eſt
Luc. 24, 47. Oportet præ-

dicari in Nomine meo 244.

Fjus prædicatio eſt Sacrifi-
cium, Oblatio, Incenſum, 237.

Ev. Ex.
7 . —,
EYXοριιοι 30. 240. Sacrifici-

um eſt Patribus, ſed non Me-

ritorium, habet nomen?:

Gratiarũ actione, fieri ſolita

in actione Sacræ Cœnæ 242.
conſtat è re terrena & cœleſti
Eugubinus Epiſcopus Romano

par, 31/. docet, gratis accipi

remiſſionem peccatorum &
reconciliari nos propterChri-
ſtum. 183
Eus*oρα Iε. Potentiam ſu-
am conferant Reges ad Euæ-
Y=τâτ non α
Eunomiani damnantur 16
Euſoöbiu¹s 798
Eutychis error in commiſcendo
Naturas Chriſti in Unam 580
581
Exabtiones 499
Exactiones Principum Lutheri
tempore quotidianæ 499. fe-
rendæ patienter 499. pœna
443
Exaudimur à Deo 86. ob Chri-
ſtum Oratio exauditur 191.
484. Exauditio precum
promiſſa 22
Execommunicatios Major, 305.
Civilis pœna eſt, ad miniſtros
Eccleſiæ non pertinens, 305.
vera & Chriſtiana eſt, quàâ
manifeſti & obſtinati Pecca-
tores non admitruntur ad
=*

Din,
l
ſ
(d

lo

e
t

lren⸗
ere
N

l.
.

4O
IGS

4

l⸗

an

4

Ex.
Sacramentum, donec emen-
dentur & vitent ſcelera 305
tyrannicè ab Epifcopis rapta
327. ad explendum quæ-
ſtum. Multæ de his olim que-
relæ 46. Abuſus per Officia-
les 46. 327. Epiſcopis ab-
utentibus adimenda 328 ob
Jejunia violata 327. Non
ſine legitima & juſta Cogni-
tione exercenda 327. ob Fe-
rias non ſervatas 327. Feſtum
Paſchatos 132. pro Judicis
pravo affectu 327. Propter
res ludieras 327
Apud nos denunciatur flagiti-
oſis & contemtoribus Sacra-
mentorum 138. Pertinet ad
omnes Paſtores 327. Exer-
cenda legitimè 328. Contra
reos manifeſtorum crimi-
num 322. 328.
Exempla, juxta, non contra Re-
gulam interpretanda 267.
ſed juxta regulas, ſcripturas
certas 261. Sanctorum mo-
vent 98. imitari volunt illa
homines 98. 99. 188. Alle-

gare ſatis non eſt. 133. Ho-

rum Specula 207
Exequiæ in Papatu 281
Exercitia Spiritualia Timoris &
Fidei 191. per Crucem, quod-
dam Voluntarium 19r. Suſci-
pienda ad coërcendum Car-

Eæ.

nem, ne obruatur ſaturita- TNDEX
te & ſecura reddatur.
Exaltatio Chriſti ad dextram O-
mnipotentiæ, Majeſtatis &

Virtutis Dei, eſt Humanæ

Chriſti naturæ 579. 527. 728.

772. facta verè & realiter 779
facta hac exerit C. majeſta-

tem gloriam virtutem ſuam

plenè, efficaciſſimè, manife-

ſite coram omnibus Sanétis
in cœlo & in terris 741.

579

Eraminatio quædam confitenti-

um probanda, ad meliorem
illorum inſtitutionem, 161.

Moderanda tamen, ne fiant
inde laquei conſcientiæ 161
Excluſivæ particulæ, quænam,

gratis, ſine meritis, ſine operibus,
non ex operibus, absque lege 73.
75. 558. 65 8. 660. 664. 76 ¹.
Habent locum in articulo
Juſtificationis 7/58. Neces-
ſariæ ad conſervandam pu-
ram ejus doctrinam 558. 653.
660. Excludunt opinionem

meriti, 75. Non Verbum aut

Sacramenta, 75. Urgentur
à Paulo magno zelo & dili-
gentia, & Cur? 653.6 63. Ex-
tant Rom. 3. 28. C. II. 6. E-
pheſ. 2. 8. Gal. 1. 20. C. 2. 16.
Marc. 5. 36. Luc. 8. 58.

Excrementum Satanæ Calvinia-

nis quid? 711

191 Rerum.

Ex. Ea.
INDEXExinanitio Chriſti facta in Sta-
Reram.

tu Humiliationis 579
In hoc ſtatu Chriſtus Maje-
ſtatem manifeſtavit libe-
ra voluntate, quando &
quo ipſi vifum eſt 03
Exiſtimatio bona, theſaurus 446

Exitus vitæ felix, à Deo 3 61
Erodus cap. 4. p. 305. Apparuit
in Rubo 23

C. zo, 7. p. 27. Qui Dei no-
mine abutitur, non erit
innocens.
C. 20, 15. p. 261. Honora Pa-
trem & Matrem tuam.
Expiationes delictorum quæ-
dam erant & Ethnicis 162
Expiatio pro Genere Humano
eſt Obedientia Chriſti per-

fectiſſima 665
Extmvagans de Abdicatione-
Proprietatum 258

Ezechiel. vid. Indic. Lo corum.
F.

Fabulæz de Sanctis ſuperant o-
mnia portenta ſtatuarum &
pidcturarum 206. de S. Bar-
bara 206. de S. Chriſtopho-
ro 2ꝛ06. Luciani fabuloſis
narrationibus non diſſimi-
les, 207. faciunt αα .

Oua z06. Applauſores ha-

bent Epiſcopos, Theologos,
Monachos 207

Fa. F.
Facies Moyſis velata ro)
Factores Legis juſtificantur 107
Fallere, flagitium grande 4or
Fama bona, theſaurus 446. Ne-
mo laboret 446. Citò eripi
poteſt, recuperari non iti-

dem 45⁵0
PFebris dea 205
Feræ ſimilis homo 6 33

Feriæ & Feſta. Obſervatio ha-

rum libera 44. nihil illis o-
pus apud Chriſtianos 407
Chriſtianis agendæ eſſent
comtinuæ Feriæ in facris
rebus 408

Apohtoli certa Feſta ſervabant

ut bopulus ſciret, quando
conveniendum eſſet 133
Feſta quædam è Patriis mo-
ribus retinebant, & non-
nihil mutata ad hiſtoriam
Evangeli accommoda-
bant, ut Paſcha & Pente-
coſten, ut memoriam ma-
ximarum rerum traderent
poſteris . B
Quid agendum feſtis diebus?
Concionandum, docenda
juventus & muhitudo 408
vacandum ſanétis ver-
bis, operibus & vitæ 408

Exerceri te oportet in ver-

bo Dei, & emendancda in

melius via 408
Peſtum Natalis, Paſchatos,
Pentecoſtes 34 167
Ferlas

134. 13 5

Servantur tamen à nobis li-

Fe. E.

pietate alieniſſimi 409. Ser-
vandæ, quæ poſſunt ſervari

ſine peccato, & proſunt ad

tranquillitatem & bonum

ordinem in Eccleſia 16

benter 32. 132. Servantur
ordinis & commonefaétio-

nis gratia 187. Cultus non

Fi

ad ſalutem neceſſarins 16.

des Catholica 2, 4. 503.
Eſt Confeſſio & Reſponſio
Chriſtianorum ad Præce-
ptum ordinata 467. Conci-
pitur & Verbo I. 75. Con-
cipitur & confirmatur per

Abſolutionem 46. Confert

Spiritum Sanétum 669.

Eſt Cognitio Chriſti -o. Eſt

credere quòd propter Chri-

ſtum remittantur peccata-

467. Donum Deié64. Eſt
Opus 9:. Sed non qua Opus

juſtificat 41. 78. 92. 10. 657. 654

Eſt opus Spiritus Sancti 13.
74. 83. Altera pars Pœni-
tentiæ 15. 144. 149. Quarè
juſtificet & quatenus? 71
Eſt Sacrificium, Oblatio, In-
cenſum 232. Eſt juſtitia
noſtra 78. 79. 80. 109. 113. 114.
Opus divinum in nobis, im-
mutans nos 669. Eſt Aα=
voα 70. 71. Eſt obedien-
tia erga Evangelium nqz

Mortuad

Perias agere poſſunt etiam à Vera quid? Non eſt tantùm INDEX

Notitia de Chriſto, qualis eſt Rerum.

in impiis & diabolo, ſed &
credere Chriſto, quod per
illum habeamus gratiam,,
juſtitiim & remiſſionem
peccatorum 20.70. 80. S8t. 166.
187. 65 7.6 5 8. 6639. Eſt, Aſ-
ſentiri promiſſioni Chriſti,
in qua Deus in Chriſto gra-
tis offert remiſſionem pec-
catorum & juſtificationem
8¾. Vel: Eſt, velle accipere
oblatam promiſſionem re-
miſſionis peccatorum 7o.
114. it. Pag. 81. 83. 89. 151. 557
604. Qua credimus Deum
ignoſcere nobis 109. Sola
inſtrumentum eſt & medi-
um 75. 83. 557. 654. 652. 661,
Formata Pontificiorum non
ſubſiſtit 82.93
Falſa, eſt quam non ſequuntur
Bona opera 308. Viva quid?
106. Juſtificans 70. 71. 669.

Eſt juſtitia ſolida & viva in

gratiam & clementiam Dei,
adeò certa ut &c. 669
10 5. 106. 662. 6 70
FPides, quid ſit pauci intelligunt
240°. Præcedit Legis imple-

tionem 79
Prima Viduarum 262
Generalis, habetur à Diabolo
etiam

FVi.

151. 181. Differt à Spirit. 114.
Eſt obedientia erga Evan-
Spgelium 113
ecialis 69. 76. 83. 157. 187.
Accenditur ex auditu Evan-
gelii 15. 661. In Voluntate
eſt nʒ. 114. Confidit Miſe-
ricordia & verbo Dei, non
Operibus 109. Cogitatio
Chriſti eſt, 70.
eſt. 74. 146. 642. 661. Se-
qvuntur hanc Bona opera
307, Fides nunquam ſola eſt
662. Fide ſtamus 324. 874. Cu-
ſtodimur in ſalutem per fi-
dem 62 ß
Alitur per Evangelii ſententias
& uſum Sacramentorum 146.
Affert co di pacem & vitam
148

Debet creſcere & confirmari 146
Non eſt otioſa notitia 8 1. 106.
eſt res accipiens Spiritum
Sanctum 8S1. Acceſſum fa-
cit ad Patrem. 76. Mater &
fons eſt, 66h. Confert Spi-
ritum Sanétum 669. E con-
ditione operum non pendet
76.78. 83. 85. 94. 96. 109. 111.
116. In alios homines nos
transformat 669. Creſcit.

87. 146. Luctatur cum pec-
cato ut vincat 146

ex Auditu

Fi.

INDEX etiam 147. Generalis 69.147. Finis Fidei, Vita, Salus animæ 67

Mortificat Adamum veterem
7 0. 66 9.

Non eſt res facilis 106. Sequi-

tur terrores 1514. Ex injuſto
juſtum facit 89. juſtificat 62.
69. 73. 74. 9 1. 2. 152. 654. 658.
Non qua virtus, ſed quà Chri-

ſtum apprehendit. 6ρ. Eſt

quiddam vivum, efficax; po-
tens. 669. Regenerat 6⁶9.

70. 7 4. 95. 594. 669. 15 1. 106.

Et quidem ſola ꝓp. Fides &
Bona opera ſunt connexa in-
ſeparabiliter 307. 662.
Conſequitur Remiſſionem pec-
catorum 19. 43. 62. 69. 76. 79.
83. 108. 114.14 5. I 51. 264. Ap-
prehendit Meritum Chriſti
oblatum 654. Gratiam Dei
in Chriſto zc0. 82. 89. 661.
Gratis accipit illam 69. 70.73
Apprehendit miſericordiam
662.785. Benedictionem 82.
ſola accipit illam 19. 43. 76. 8.
87. 88. 9 . 9% I. 108. 264. 267.

557. 662. Remiſſionem pecca-

torum 68.7 S. Sola pacat con-
ſcientiam 2. 95. 151. Acces-
ſus eſt ad Deum 76. 87. So-
la juſtificat 19. 76. 92. 73. 75.
179.74. 87. 95. 99.4 22. 662. Pu-
rificat cor 8 1. 264. Suſten-
tat contritos 73. 81.83. 95.145.

241. erigit & conſolatur cor

per-

Nte.

1.
perterritum 69. 73. 92.93 .106.
145. 241. Conſcientias 15.
841. Parit novam vitam 84.
51. Bonos fructus 74. Af-
fert conſolationem 69. 84. 95.
Vincit peccatum per Chri-
ſtum 76. 106. 146. Parit no-
va opera 106. Affert Spiri-
tum Sanctum 69. 84.
pit. 81. Diabolum vincit 106.
fide juſti reputamur 78. 307.
Parit motus ſpirituales in
corde 85. 105. 106. Mortem
vincit 106. 146.

9 :. 95. 15 1. pPacem &u r.
83. 152. Obedientiam no-
vam 83. 151. Bonos fructus

1I3.74. Novos fructus 19.

W Imgutotn, ad Juſtitiam, ſine o-

peribus propter Chriſtum3.
79. 557. 654. Reputatur ad
juſtitiam 656. Imputatur
pro juſtitia à Deo 15. 79. Non
ſtat cum peccato Mortali 74.
83.101.
Juſtitia poteſt appellari 78. 79.
109. 115. 114. Indivulſa
à dilectione 87. Subſe-
quam habet eam 146. Iræ Dei
opponit Chriſtum, non Ope-
ra & dilectionem 70
Applicat & communicat meri-
tum Chriſti 662.
Liberata terroribus 15. 151. à

Diabolo 87. à Morte 61. 74. Aert ſiduciam promimionis ſeu
G

Acci-

Terrores
551. Parit gaudium 81. 83.

Fi.

Chri- Rerum.

14”8. Apprehendit
ſtum 76. ſalvum facit. 89.
Hypocriſis eſt, ſine Operi-
bus, 2z. 30 8. Erigit perterrefa-
Ctas mentes 8z. 86. Corda
106. Operit peccata 159.
Reddit conſcientias pacatas
& tranquillas 83. 151. Veni-
am impetrat e ſyngrapha 159.
Facit lætos, animoſos, ala-
cres 669

Iltitur Erga Deum & homines be-

neficiis Chriſti. 70. Appre-
hendit remiſſionem pecca-
torum 20. 2I. juſtificatio-
nem 10. Cuſtodimur fide
ad Salutem 675. Vera fides
non eſtin non-contritis 65.
Ingrata Deo non eſt 166. Ve-
ra fides & malum propoſi-
tum in peccatis perſeveran-
di non ſimul ſtant 558. 664.
670. Non manet in amit-
tentibus Spiritum Sanétum
199. 874
Genitrix bonæ voluntatis & ju-
ſtæ actionis 21. Efficax eſt
per charitatem 559. Alitur
per Evangelii ſententias &
uſum Sacramentorum 146.
Concipitur & confirmatur perAb-
ſolutionem 146. Evangeli-
um 146. Ufum Sacræ Cœ-
næ 146.

Pr0

INDEX promiſſæ
Chriſtum. 69.
Deo fiduciam operum aut
meritorum 69.
Eſ neceſariæ 5i4. Sine illa ni-
hil poſſumus apprehendere

miſericordiæ in
Non affert

& conſequi 514. Fide tan-
túm verbum apprehenditur,
74. Fides neceſſaria in uſu
Sacramentorum. 16. Sine
fide nemo tolerat Crucem n
Cogendus nemo ad illam
335. 532. Sine fide à Deo ne-
mo quid Expectat, 21. Sine
fide nil quicquam poſſumus
apprehendere & conſequi
514. ad ſalutem 21. Sine fi-
de Deum nemo Invocat, 21.
Sine fide nullo modo poteſt
humana natura opera facere
1. aut 2. Præcepti 21. Fides
neceſſariò habet aliquid, cui
innitatur, & quo ſuffulta
conſiſtat. 512.
Collocanda inSatisfa-
ctionem Chriſti 92. O.
perum vana, impia
Tiducia 5 98. 11. 119.188. Pro-
priæ juſtitiæ inanis
S8. 11 8. Miſericordiæ
CChriſti. Solatium eſt
150.203. Meritorum Chriſti 203
Operum 15. Promiſſio-
num divinarum 203. Vera
ꝗquæx? 150. Bona & neceſſaria

eſt quæ collocatur in Satis-
factionem Chriſti 92. Non in
Legis impletionem, SedvVer-
bũ & promiſſa de Chriſto, 54.
Quædam Infidelis 5o. ſola-

tium quoddam infidelis 15/0.

Impia eſt quæ collocatur in
Legis noſtræ impletioné 92.
Quædam vaniſſima 260
Filius, per ſe integra & diſtincta
Perſona eſt, Verus, Sub-

ſtantialis perfectus Deus 7:6

Eternus Deus, ab æterno
à Patre genitus 726. non
eſt Verbum Vocale 12.
cum Patre & Spiritu Sancto,
ab æterno 726. Aſſumit Hu-
manam naturam n. 352. 546.
6221. In Unitatem Perſonæ
ſuæ 579. 726. In Unam ber-
ſonam 726. Peccatum non
aſſumit 62²2
Concipitur à Spiritu Sancto ſi-
ne opera Virili 277. Hu-
manam naturam aſſumit in
Unitatem Divinæ ſuæ per-
ſonæ 779. 582. 62 2. In U-

nam Perſonam 726. Fe-

cit eam fibi propriam 579. Fi-
lii Dei Incarnati Perſona ſine
Humanitate non eſt Integra
Perſona 727. Facit Overæ

Omnipotentiæ ſuæ omnia
in & cum Humanitate ſua,
&

in

Pyen
u
Mari⸗
De
734.
tem!
lus
Allttea
Hun
tram
W
Deil
pot
in
Con
Hli
Alüle
Ws

bar

Pilel
Mer
les
gii
farr
t
lomer
lit
W
rm,

ket
N

lm

deony

& per eam 182.736
Naſeitur è laudatiſſima Virgine
Maria 726. Patribus 726
Filius Dei verè paſſus eſt, 579.
734. ſed juxta Proprieta-

tem Humanæ naturæ 734. Fi-

lius Hominis exaltato eſt re-
aliter, verè reipſa ſecundum
Humanam naturam, ad Dex-
tram Omnipotentiæ, Maje-
ſtatis & Virtutis. Eſt Filius
Dei 579. Data eſt illi Omni-
potentia 582. Afſſumtus eſt
in Deum in Vtero matris in

conceptione 579.
Filii Heli 2 11
Filii Levi, Doctores Novi Teſta-

menti 233
Filiorum numerus non liberabat
Parentes omnibus oneribus

. 243
Filialis timor quid? 146
Fines unius rei poſſunt eſſe plu-
res 241

Flagitia atrocia contra conſcien-
tiam, excutiuntFidem & Spi-
ritum Sanctum 673
Fomes Peccati quid ſit? An Qua-
litas? An augeatur medica-
mentiss 55.60.
Forma Sanorum verborum 650.

675.
retinenda 624.
Formaliter 65.

Formula Interreligionis 673.
Forma Servi 579. 731. depoſita

Fo.
à Chriſto 5g. 582. 731. 741. IN D EX
quando? Poſt Reſurrectio- Rerum.
nem plenè & prorſus 579,731.
Fornicarii non ſalvantur 874.
Forum, eſt prædonum luſtrum
44²
Eccleſiaſticum ſuper matri-
monialibus cauſis. 328
S§. Franciſeus, Santctus vir, 90. 253.
Conſtitutio ejus de Miſſa ꝛ226.
Franciſcani Monachi de Ba-
ptiſmo. 301t
Fraternitates in Papatu 18. 28 u½.
figmentum humanum, ſine
verbo Dei, non mandatum,
non neceſſarium, contra Se-
cundum articulum Fidei 283
Canonicatuum, Vicariſtarũ, Coœ-
nobiorum contractus, pro
pecunia, de Communicatio-
ne Miſſarum & Operum Bo-
norum omnium 283
Francofurtum ad Mcœnum. Præf-
a. 4. b Conventus ibi Prote-
ſtantium. 15 5 G
Frultus Spiritus, opera ſunt Rena-
torum Spontanea 689
vocatur Lex Mentis, LEex
Chriſti, Lex Spititus 689.
Boni debent ſequi Regeneratio-
nem & Converſionem 166.
Bonos parere debet Pœni-
tentia vera, ob mandatum
& gloriam Dei. 168⁸
uinam? Invocatio, Grates,
Confeſſio Evangelii, ejus
G az doctri-

Fr. Tu.
doctrina, obedire Parenti-
bus, Magiſtratibus, ſer-
vire Vocationi, Dare pau-

peribus 176.
Fulmen Dei 292. Lex
Tur, poſſeſſor eſt rei alienæ. 175
Fures aperti 40. 439
Occulti 43⁰. 439.
Innumeri 439.
Varii 439
Nocturni 4 ³9
Opifices 439 442.
Inſtitores 440
Mercatores 440. 442.
Piratæ 440⁰
Latrones
Servi 439.441.
Ancillæ 439
Mercenarii 439.441
Papa 440.
Proceres 440
Principes aliqui 440.
Piratæ. 440.

Furtum latè patet. Vendicare ſi-
bi fortunas alterius per inju-

riam. 438.
Reſtituendum. 175.
Non furandum. 194.345.

Furtum & furari quid? 438. po-
teſt continere homo manus

à furto. 19’.
Suſpendendis omnibus nul-
Iæ. cruces ſatis 439.
Furti pœna 442.874.
Furum Caput Papa & Ro-
ma, 4400

GA. Cé.

G.
Gabriel Biel, de Cauſis Ademti
Calicis
de-Sanctorum Invocatione

20
Galatarum Epiſtola. Vid. Indic⸗
Locorum.
Gemeine der Heiligen / 475.476.
Gemeinſchafft der Heiligen. 475.
76.
Gentes etiam aliquam cognitio-
nem Dei habuerunt Lege
Naturzæz 682
Sacrificia à Patribus ſumta
habebant ut Propitiato-

Juſtitia Fidei non norunt i8
Sine Deo erant 20.

Deum non rectè agnove-
runt & coluerunt 682
horum opera coram mundo
laudem habent, & ornan-
tur proemiis temporali-
bus in hoc mundo 66. 669.
Coram Deo Peccata, & cur?
669.
Gentiles dii. 392.

§. Georcius Equitum Deus 205.
Germani Stolidi & Inſani 3 90.

Germanicæ Conciones in
templis, 225. 517.

Gerſon de Scribendo 273. con-

tra Monachorum Perfectio-
nem . 38.
de illorum Impuritate 252.
Præceptorum Gradus quæ-
LIt,

153. 210

Glris
N

6 ris

Vet

Cho⸗

U

Gl.

rit, 188.
de quorundam deſperatio-
ne, àνοovi 31.
de quibusdam domaturis
Carnem. 216
Vir bonus fuit. 273.
Ohtimus. 188.
Gladius Spiritualis & Tempora-
lis 129. 130.
Gloria divina Humanæ Chriſti
naturæ data 739.

Gloriatio de operum Bonitate
vetita, 87.307
Gloriandum in Domino 307.
Gloriari ob Merita & Ope-
ra non poſſumus, cum
absque Gratia & miſeri-
cordia aſpiciuntur. 307.
Gloſſarum olim magnus nume-
rus 140.
Gott / à gut. 393.
Græca vocabula in Lib. Concor-
dliæ, 4a ogo o. Adzn 244.
AAXoιαουιι 7 2. Annòla. 411.
Xαd -nα 207. ιαNW ,. 432.
arαεaa 6rοα ρiο. 142.
drré „ 178. * Iuic:
vavr 75. Parroο 259.
Svπισ 730. W£αποεααι „ 105.
Huosεα. 108. Borakia. 187.
EuPntus†o 190. PBuxgisla.
230. 240. BAMͤεννασα. 211.
Ocoτ—kοας, 730. K&nνρ Aαα
co, 228. Ranoσüα. „287.

aard &ορνdNℳunn 89. 2dgdonοs

496. Karòg dααα, 269. Kesfef.

GEr.

or 510. Kouvα 730. Aa-TINDEX
T9e 70. 71. X†τα X—rτMl 244. Ke run.

Aesr8ρρâα. 244. Aννααατιια,
61ꝛ. 624. iααmαÜο1 232. ℳ ²⅜
igion 142. volνορ 68 1.
. borolαα 97.rs Yno &ατ Sαα
1S &τ εον 178. τ„⅛⁰ασ
vCern 64. ραα. 22. 7o-
Mre, 186. 7 9 T AXD,
207. 7 c0αρ 7 vσÜ̈ι—νοväρ.
Sogyn 213. ονuναIäιαπ, 212.
7sSXνοM ο τια, 1. ριιι
voy, 578. Xéôwiνς α 2ddντuσ.
496.
Gradus in Eccleſia, facti huma-
na autoritate, & bono conſi-
lio, 182. relinquunturà no-
ſtris ut ſunt 182.
Prœmiorum, 121. 122.
Græca Eccleſia, de S. Cœna 137.
Privatas Miſſas non habet, 22
Græcus Canon, 137. 245. 247.
Grammatica facit omnium arti-
um Docétores. 77.
Gratia Prima Pontificiorum
quid? 64. 93. 115.
non datur ob Merita 66
è mera Gratia juſti ſumus 307.
654. 6)7.
requiritur ad Juſtificationem
657.
Gratia promittere, autorita-
tis humanæ non eſt 178.
juſtificatur homo 667. 278.
eligimur à Deo ad W

6 3 Gra⸗

Er.
INDEX Gratiæ ſigna Sacramentum
vrutnt.

ſunt 241.
Habitus inclinans ad dili-
gendum Deum facilius 64
Salvamur 29. 80. 654.
Condonatur & remittitur In-
obedientia noſtra 665.
In G-ratiam recipimur pro-
pter Chriſtum 13. 14.
Dei gratià confidendum n;.
Gratiam non meremur per Bo-
na opera 14¾.
per Attritionem 143
per Suſceptionem Peœniten-
tiæ ex Opere operato, ſine

bono motu utentis 143.
Terroribus 145.
non Doloribus. 145

Gratis ſalvamur tantùm 183. 591.
Fides accipit remiſſionem
peccatorum 70. 83. 183. ju-
ſtificamur 13.78. 183.278.
Juſtificamur fide 78.
Conſequimur remiſſionem
peccatorum 62.64.
offertur Reconciliatio pro-
pter Chriſtum 69.
Gratis imputatur Juſtitia, 79: re-
mittuntur peccata 84. pro-
pter Chriſtum placatur De-
us 183
Gratis ſalvamur & juſtificamur
70. 75. 84. 110. 155. 16 8. 557.
657.
Accipimus Remiſſionẽ pec-
catorum 155. 156. 170. 1 83⸗235.

Gr. Eu.
236. 264. 26 5. 267. Propter
Chriſtum conſequimur Re-
miſſionem peccatorum fide
in Chriſtum 62:, 235. donatur
remiſſio peccatorum propter
Chriſtum. 251. datur Vita
Xterna. 255.
Gratitudo oſtendenda Deo pro
beneficio & paſſione Chriſti
241.24 .
Gregorius Papa de Pœna Davidis
174. de Reſtitutione ablato-

rum. 175.

Recuſat nomen Oecumenici
315. de Rituum diſſimilitu-
dine 3. contra Agnoëtas 744.
Gregor. Nyſſenus vid. Nyſe-

Ids.

Guardianus . 249

Guilielmus Pariſienſis, de Juſti-
tiz humanæ & Spiritualis
diſcrimine, Item, Philoſo-
phiæ & docstrinæ Spiritus
Sancti, tractavit egregiè 197.
Guͤlden Jahr des Papſts.

mnis Culpæ & Pœnæ. Mul-
tiplicati à Papis ob avaritiam,
auri ſitim 297.
Miſſus in provincias per le-
gatos 297. Accurrunt
huc plurimi. 297.

HMalacue c. I. v. 13. P. 94. C. 2.
V. 4. P. 8 1.9 2,95. 148. 6 56.665.

Habere Deum, in quo ſitum ſit.

Pp. 39 1. Ha-

297.
zu Rom ſoll ſein Remiſſio O-

Myle
Hnl
ben

Mr!
Uuſu
Eibitar
ſder
Habite
Fs

Habit
kabit
pro
fici
ſeen
146

ner

Tibu
lerecd
tun

lereſ.

HRaorer
ly,
er

Mlfl

Mylen

1

ud
lin,
finm
e

HMa. He.
Habitat Deus in credentibus Ip-
ſe, & non tantùm quoad Do-

na ſua. 560. 666.
Habitat Chriſtus in Electis per
fidem 652

Habitat per fidem Deus Pater,
Filius & Spiritus S. in Electis.

664.
Habitualiter. 65.

Hahbitus Dile sctionis à Chriſto

promeritus, inclinans nos ad
facilius diligendum Deum,
ſecundùm Pontificios. 64.
74.6. 64. 77. à Chriſto pro-
meritus nobis paratur Ope-

ribus. 77.
Hereditates non rectè captan-
tur. 347.

Haereſir. Quædam, ê doctorum
odio mutuo exortzZz. 104.

Hereticæ Opiniones, quarum in li-

bro F. C. mentio fit. vid. Erro-
res.

Heli filii. 24.
Herbarum conſecratio in Papa-
tu. 309
Hercules. 241.292.
Herculeus nodus. 464
Heſperus, non ita clarus eſt, ac
Juſtitia. 66.
Hieronpmus contra Vigilan-
tium 200

de Rpiſcopo Romano riy
de Epiſcopo Eccleſiæ Ale-

Xandrinæ

dam vocat 522. D vus vO-
catur 712. de Præbitione
Calicis 23. 209. de Calicis
Uſu Communi 209. de E-
piſcoporum Autoritate 15
de Juſtitià Noſtrà 94. de
Incertitudine Remiſſionis
peccatorum 24. 199. II
Hilarem datorem diligit Deus

671
Hilarius de Petro 317
de S. Cœnà 134

de Virginibus Fatuis 205
Homagia, Improbantur ab Ana-

baptiſtis 594
Homicidæ, qui? 4²²
Homicidium, poteſt homo ma-
nus ab illo continere 18
Hominis Ineptitudo naturalis ad
bonum 632.

Homines non-renati, poſt lapfum
Filii Iræ 613. 614. Filii Mortis
613. 614. Mancipia damnatio-
nis 613. Peccatores facti o-
mnes, unius inobedientiâ
290. Morti & diabolo obno-
Xii 290
Homo ad extremas miſerias adi-
gi non debeti179. Ejus in-
ventiones (ſeu figmenta) tu-
tò omitti poſſunt279. Homi-
nis Devotio, articulum Fidei
non facit 282
Homo

306,32 5 I N DEX
Pœnitentiam, Tabulam Secun- Rerum.

Mo. Hu.
TNDEXN Homo Chriſtu, in Deum aſſum-
Rerum. tus in utero Mariæ 179
Homo eſt Deus, bona propoſitio.
. 6578
Homo Exterior corrumpitur 172
Homo Interior Renovatur de die
in diem 172
HomoVetus, quid? 720. invitus
Bona facit 7ρ quomodꝗò de-
ponatur 637
Homo Novus ſponte bona facit 67
quomodò induatur 637
Honor, eſt res Amore multis mo-
dis ſublimior, ut quæ tan-
tuùm contineat amorem, ſed

etiam ſingularem quandam

modeſtiam, humilitatem &
reverentiam, quæ cuidam
habenda ſit 413
Honor Sanctorum, triplex 201
Horæ Canonicæ, ſine Peccati opi-
nione, olim non omitteban-
tur 42
Hoſ. C. I 3. V. 14. 16 8

Hoſtia pro Peccato 229. Siritualis,

quæ? 2130. Hoſtia Laudis, Te
ſtamenti Novi z30. Hoſtiæ
Viventei, Sanctæ, Rationales,
opponuntur tàm humanis
operibus, ex Opere operato
oblatis, quàm pecudibus 230
Hoſtia Ineruenta, quid? 24
Hago, dePeccato Originali 78
Hamanitas Chriſti, fuit unitaFilio

„

Hu.
Dei perſonaliter, in Conce-
ptione 519. 579.744
Humana Natura Chriſti, locatur,
non extenditur, in omnia lo-
Celi & Terræ 582. 748. cum
Filio Dei tàm arctam & inef-
fabilem Unionem habet, ut
cum eo una ſit Perſona 579.
non exæquata eſtDivinæ 748

non eſt perſonaSeparata 727.

ſecundúm eam Filius Dei
exaltatur 79
Humanitas, cum Filio Dei Altis-
ſimi perſonaliter fuit unita
579. Humanitati Chriſti da-
tur Omnis poteſtas, non
quædâ tantum, velut ampli-
orAngelicà 582. Humanlitas
Chriſti, capax Omnipoten-
tiæ & aliarum Proprietatum

divinarum 582. 744. Huma-

nitas Chriſti non ſola paſſa
eſt 582. §29. 737. 748. Hu-
manitatis Chriſti ſtatus 579.

736. Depoſitus à Chriſto

736
Humana natura Neſtra, quærit
Humana præſidia iisque
confidit u. nullo modo face-
re poteſt Primum & Secun-
dum Præceptum ſine Fide,
nec invocare Deum, nec ex-
pectare quid à Deo, nec to-
lerare 21
H-

leni
guis
yerto
Hee
Hphit
hhhoen
dus
HMypoc
a
Ec
Mul
Lch
ſoci
di
men
edan
Me
hroen
N

Hyo
Pro

lu

1
V
ey
Al

(al

obi

N

Jacob

e. .

Dn

Hy. Ja.
ylam inclamare, vel ventis lo-
qui & littoribus 483
Hyperbole Tobiæ. c. 4. V. 3.
Eleemoſynà 1 1 1
phiſtamenon 57 8

Hypocriſis, Fides eſt ſine operi-

bus 2 3»
poeri in Eccleſſa 14. 127.
admixti o. ſunt membra
Eccleſiæ ſecundúm exter-
nam ſocietatem ſignorum
Eccleſiæ 12. 128. in externà
ſocietate Eccleſiæ is. effi-
caciter adminiſtrant Sacra-
menta 125. 128. 13 0. 698. 788.
elbꝗdunt etiam Corpus Chriſti
7o09. 710. ad Iudicium ta-
men 710. officia gerunt in
Eccleſia 13 0
Hypocritæ, multi & mali in Mo-
naſteriis 144. 249. 250. 250.

4³ 3
Hypocritica opera Deus non
probat 671

Hpoſtatica unio Duarum natu-

rarum in Chriſto 728. 732.
verè & realiter in Chriſto
exiſtit 730. explicatur ſimili
Animæ & corporis 729. ferri
candentis 7729

I.
Jacobi Baſilica à Cataphractis
viſitata 171
Jacobi Epiſtola. Vid. Index Lo-
corum.

N.

Wiomata, Communicatio Rea- IND EX
178 Rerum.

lis eſt
Non verbalis 587
vel Titulo inanis tantùm7 40
aut Phraſis tantùm 740
ſeu Modus loquendi tantùm
740
Non ſunt neceſſaria ad Juſti-
tiam Novi Teſtamenti 42.
Non merentur Remiſſionem
peccatorum. 42.
Chriſti Humana quæ? 378.
Divina quæ? 578. 727.
WMololatria latet in corde, &
quid ſit? 392.
Molum Pontificiumsedis Roma-
næ 532

Idololatria horrenda eſt Invo-
cat Sanctorum. 322.

nie non obſervantur ab ipſis
Papiſtis ſecundum Canonum

formam. 19˙
Papiſtica non faciunt ad Car-
nis coërcitionem. 191

Jejunia ipſa non damnantur 33.
Vera Mandatum habent.
168. 169.
Fejunium, poteſt eſſe loco Præpa-
rationis ad ſumtionem ſacræ

Conzæ 5²9
Non valet ad Deletionem
culpæ 188
Habet Dei Præçeptum, 109.
168
FinMis 187⸗

H Car⸗

Je. Im.

1NDEXDionantia jejunii unitatem Fi-

dei non ſolvit. 33. 13 1. 586.
— 758
Bona eſt diſciplina 369.

Jejunio non honoratur Deus

16
Non compenſatur Mors ⸗
terna 169
Non meretur remiſſionem
peccatorum 42
Non juſtificat 187

Non valet ad Deletionem
& prohibitionem culpæ
188.
Jeiunium Papiſtarum delicatius
& ſumtuoſius conviviis. 191
Ninivitarum 187.
Joſaphati 8297
Jeſu. vide Chriſtun.
Jeremias. Vid. Index Locorum.
lnta Diaboli tela quæx? 504
Lnoſeentia, neceſſaria ad conſe-
quendam remiſſionem pec-

catorum. 359. 5.1
Impii, felices 397
Condemnabuntur in judicio
Extremo. 19 5
piis feliciores 91.
Non ſunt verum Regnum
Chriſti. 128
opprimunt pios 94. 126.
Reguntur à diabolo 127

Captivi ſunt diaboli 127
Infinita impiorum multitu-
do. 127
Sunt i in Eccleſia. 27. non

Im.
ſunt Eccleſia. 128
Impletio Legis, inchoata licet,
placet propter Chriſtum fide
apprehenſum, non ob ſe-
ipſam. 9I. 94. 107. accepta
eſtobFidem, non ob ſeipſam,
91. non eſt pertecta. 102. eſt
exigua poſt renovationem,
& immunda91.93. non me-
remur illà vitam æternam. 93.
ob illam juſti non ſumus. of.
ob propriam Legis impletio-
nem non placemus Deo 57.
IUmnpletio Legis eſt vel Noſtra 92.
vel Chriſti. 88. ſequitur re-
novationem. 91. impletio-
ne Legis proprià non mere-
mur remiſſionem peccato-
rum. 65. non reputamuru-
ſti coram Deo. ⁶†. ob imple-
tionem noſtram non habe-
mus propitium Deum 92. in
impletionem Legis fiducia

non locanda. ꝛ.
Impoſitio manuum, Sacramentum
non eſt. 179.
Imprecatio, illicita 431.

Impudentia Papiſtis tribuĩtur. 164.
21I. 222. 223. 252. 25 3. 322. 332.

Imputatio Juſtitiæ Chriſti, gratui-

ta & benigniſſima. 657.
Imputatur Juſtitia Chriſti per-
fidem. 65652.
Imaginum cultus. 206. Imagini-
bus putatum eſt ineſſe Vim

quandam. 206. Imaginibus

cer-⸗

eto
fimi
106.
imag
ego
ago
tos
ſan
ime,
4
n
ſtit
hen
cete
not
cian

liummun

Mmpi,
hur

certò tempore ſculptis Magi
vim ineſſe magnam putant.
106. Signorum Celeſtium
imagines adoratæ. 206.
Imago à¹αποςMariæ. 206
Imago Dei, ad quam Homo crea-
tus eſt, conſiſtit in veritate,
ſanctitate & juſtitià. 614. Ad
aginem Dei conditum --
ſe, eſt, eſſe effigiatam in ho-
mine hanc ſapientiam & ju-
ſtitiam, quæ Deum appre-
henderet, in quâà Deus relu-
ceret, &c. homini eſſe datam
notitiam Dei, timorem, fidu-
ciam &c. 56.

Immunditia omnis prohibetur.

434
Imperator, olim confirmabat Pa-
pam. 316. eſt coactus cum
Papà bellum gerere. 31 1. 268.
Phocas Papatum conſtituit.
316. gerit officium in Eccleſiaà.
128.
Imncantatio, illi adhibetur Nomen
Dei. 402.
Incantatores, adoratores alieni
Dii. 391.
Iucenſum Domini Dei, quid? 232.
Imperit, aſſuefaciendi ordini.
132. docendi. 132. Pædago-
gia. 132.
Inclinatio vitioſa, peccatum. 294.
Incredulitas, radix & fons omni-
um peccatorum. 681. argui-
tur à lege. 681

N.

Indigni, etiam accipiunt & edunt I NDEX
corpus Chriſti 709. 710. 711. Rerum.

72. 696. 69 8. 573. 369. 697.
Indigni, quinam? 711. 536. 513.
369. 5 29 696. 246. 236. 526. 99.
Induere Novum Hominem,
quid? 649.
Indulgentiæ Papales, erant Sa-
tisfactionum Remiſſio olim.
177. 46. 2 8z3. 196. liberare pu-
tantur burgatorio. 144.172.
296. 2 97.
Infamatio Proximi, prohibita.
346.
Infamia, unde? 506.
Infantes, baptiſandi ſunt. 14. 136.
301. 316. 786. 788.
Infernu, deſtructus à Chriſto
584. credentium bono. 730.
ex inferno erepti ſumus. 584.
Inferorum poteſtas everſa à
Chriſto. 750.
Infideles faciunt opera externa
