Witteb. 1000. flor. ann. ad Noſocomium Witteberg. 2000. modies
frumenti Communi Menſzib. Conf omninò d. Ann. Sax. at. Ad 1576.
JoHAN. GEORG. MAROHIO. BRANDENBuIRG. ELECTOR.]
F. Joachimi II. Evangelici Electoris, qui n. 9. Ian. Foy. F70.
Noſter d. anno Elector VII. u. Ii. Sept. Seys. † Sss. A. S. Ian.
gt. 7;. Filios habuit oAu.Iαι ι FRIDERICVM, Erneſtum, Georg.
Albertum, lobannem. Primus fit Adminiſtrator Archiep. Magdeburg.
poſt Sigismundum (qui u. 27. Ian. I546. † Co. 3. Sept.) ac tuetur
Concordiæ hujus doctrinam, cujus exemplar Teutonicè typis
edi

— —

— —

I.

NOTE AD SVBSCRIPTIONES. 17
edi jubet Magaeburgi anno isbt., ac intentum ab Anteceſſore
exercitium anno o6 abſolvit, recluſo templo Cathedrali, an-
nis penè viginti clauſo, Du. 1. Advent. id Paſtori primo Evan-
gelico D. Sigfrido Sacco committitur. Chytræ. Sax. l.21. f. m.
36. Thuan. Hiſt. Lib. YXXXVII. ad A. C. d. p. 267. dlla Publica. VI-
timum in urbe Monaſterium B. Virginis anno Sos. demum Pa-
piſmum exuit. conf. Philip. Mülleri Præpoſ. editoris Eiſtor. Se-
cular. Bncoenior. ab ipſo celebrator. Succeſſor idem Patris in E-
lectoratu IIX. n. S. Nov. ann. 1608. Filius Jobau. Sigimundus
Elect. IX. n. 5. Nop. 7. cum Fr, Joh. Georg. Jägerndorf. duce,
Erneſto, Magiſtro Ord. & Jjohanne, Reformatam præfert
Vid. Acta 1073. 1014. Servatur nihilominus provinciis liberum-
receptæ doctrinæ & rituum, juxta Conſtientiones, exercitium.
Joachim. Frider. Adminiſtr. Archiep. Magdeb.) De hoc con-
fer jam notata: ut Sigismundo ſucceſſerit . Sept. o. Patri
Electori αο7 † 2o. Jul. 16o“. Conf. Hiſt. Introit. Magdeb. ad
ann. S79. ab Jo. Heuſuer. edit. ut ſeriem Archiepiſc. qui Adel-
bertus I. Giſelarius, Daganus, Walthardus, Gero, Hum-
fridus, Engelhardus, Wernerus, Hartwicus, Henricus, Adel-
gottus, Ruterus, Norbertus, Conradus, PFridericus I. Wich-
mannus, Ludolphus, Albertus II. Burkardus, Hildebrandus,
Rudolfus, Rupertus, Conradus II. Guntherus, Bernhardus,
Ericus, Burkardus II. Heinricus II. Burkardus III. Heidec-
cus, Otto, Theodoricus, Albertus III. Petrus de Bruma, Lu-
dovicus, Fridericus II. Albertus IV. Guntherus II. Frideri-
cus II. Johannes, Erneſtus, Albertus V. in quo & Cardinali,
& Moguntino ſimul, inauditum exemplum apparuit, Imhoff.
d. l. n. z. Joh. Albertus VI. Fridericus, Joachimus Fridericus
Noſter, Chriſtianus Wilhelmus, captus & Papizans. Conf.
ſcripta reciproca & Inſtrum. Pac. Oſnabr. duguſtus, VItimus
Adminiſtrator, poſt Pac. Oſnabr. Conſtit. & hi Noſtri. Conf.
Conſtitut. Sacro-civiles ipſorum pro Statu Doctrinæ tuendo.
c yo⸗

18 PREFATIONES PUBLICE.
Joannes épiſe Miſnenſis.) Ab Henrieo Saxone Aucupe-
Imper. fundata Eccleſia, in Monaſterio S. Johannis, ab Otho-
ne I. F. conſummata; Immediata ſub Papà Romano, Hinc In-
genua audit Albino Aunnal. Miſnic. ad ann. gb. p. 20. Ac Thua-
nus Hriſz.l. 2. p. m. 26. b. Epiſcopum eum cum Babenberg. &
Ratiſponenſi, ut Exemptum Archiep. poteſtate, recitat inter Im-
perii Status. Quamuis, ut Numburgicus, Martisburgicus, à
Magdeburgico Archepiſcopo ceu Si raganei dependerunt, or-
dinatique ſunt, quod Chytræ. Sax. Uib. 2. p. 5F. benè recenſet,
notabili Joannis Salhuſii (qui 42. dus à Burcardo, primo pa-
ſtore, Ottonis Imp. concionatore aulico,) elogio: Fait, ait,
præſulis Joannis ſagacitas, prudentia, ſeveritas, magnitudo ani-
mi & induſria in offcio eximiæ,. Libros Precatiovum ,‚Lebtionum
& Cantionum, quibus ſacerdotes utuntur, ab Andrea Proles, cu-
jus tunc eruditio & pietas inter monachos præcipuè celebris eras,
emendari & imprimi cura bit. Praæcones Indulgentiarum, nomi⸗=
„e & autoritate antiſtitis Mag deburgici, penias penales circum-
ferentes, ex ſud diæceſiplaus reiecit, & populi ſtultitiam repre-
bendit, qui pecuniam mitteret in eam ciſtam, ad quam reſeran-
dam claves non haberet. Superſtitiones temporum ſuorum
multas palam improba pit ; ac ſe ſacra Biblia legentem, Re-
ligionem præſenti valdè diſſimilem invenire, dixit. Nobili cui=
dam, de Miſſarum fundatione conſilium ipßius petenti, reſpondit,
Pulcherrimum in equo membrum eſſe oculos: Veruùm ſi to-
tum ceorpus nihil præter oculos eſſet, prodigio magis quaàam-
ornamento id futurum eſſe. Nullum animal audacius eſſe eo,
quod è cueullo proſpiceret, de Monachu djebat. Ac multa illius
Eimilia, in ſuperſtitiones ætatis ſuæ jocantis, apophbtegmata⸗
feruntur. Denique paulò ante obitum, à Tecelio Indulgentias de-
nus vendi audiens, dixit“ Hunc fore Indulgentiarum inſtito-
rem ultimum, quòd nimia ipſius & intoleranda impudentia
eſſet. Epiſcopatus Auguſtanæ religioni, ut Numburg. Bran-

den-

o
cho⸗

Ua⸗

SS

A⸗

8,
ot⸗
nlet,
pa⸗
ait,
ni⸗
t
,6.
ra! ;
Alu.
fall⸗
IN
e⸗
Aut
ndit,
ſi to⸗
vam
ſeeo⸗
ilius
PdKA
ſito⸗
ntia⸗

Brall⸗
del

NOTYS AD SVBSCRIPTIONES. 19
denburg. Havelberg. anno vS7. ſeſe applicuit: notabili præ-
monito ad Capitulum, ad famam cladis Mülbergicæ & capti-
vi Electoris, in publicos plauſus, Sacra Euchariſtica & Hymnum
S S. Ambr. & Auguſt. ruentes, per Fulminis ictum unicum-,
quo tres turres, campanæ, organum Muſicum & tectum tem-
pli conſumpta ſunt. albin. Müller. Annal. Sax. ad ann. iy7. p. 107.
Auguſtus Sax. Elector Patris Heinrici F. Papiſmum abolevit,
Succeſſtone & curà Epiſeopi in ſe translatà, ſervato Præpoſiti & Capi-
tali ſtatu: cujus honores & reditus ceſsère Lipſicis Profeſſori-
bus, datà Academiæ nominandi facultate, Albin. g. 99. Noſter hic
Joannes videtur eſſe IX. genere Haugwizius, anno SSS†. electus,
infeſtatus ab Joanne Carolovvizio. Ild. p. 104. A morte illius an-
no isst. ſecuta mutatio indicata. Par Eé urzenæ facies viſitur.
Miſnæ jam anno &àa. ut Portæ & Grimmæ, Dux. Mauritius Cœ-
nobia in Scholas liberales converterat.
Eberbard. Epiſé. Lubec. Adminiſtr., &piſc. Verdenſis] Lubecenſis
hodienum durat, electione & Domo Ducali Holſaticâ ſolenni,
cujus & cauſſas, & Danica Poſtulata pro alternatione refert Zech.
Burop. Herold. p. öt. Jam Auguſt. Fridericus Holſato-Gottorp Dux
præeſt. Ortum, ſtatum, motus exequitur Chytræ. Sax. Lib. II. p. r.
Cur Everhardus ſolùm Adminiſtratorem Verdenſ. ſe ſcripſerit,
quæritur? An ad Canon. Ne quis unà plures, an modeſtiæ cauſsà?
Eccleſiæ fundator erat Carolus M. Anno i5oo. præerat gerthol-
dus à Landsberg xLVII. poſt Jo. III. à S. Sviberto Anglo, Primo
Epiſcopo. Secutus Chriſtept. dux Brunſvic. Henrici Sen. F. puer,
idem ſimul Coadjutor Bremenſis, de quo Chytr. Sax. , 2. p. &2..
l. 4. p. ?22. εChron. V'erd. Secuti Ducis Georgii Brunſv. Coadjutor
ac ſucceſſor hic Eberhardus Hollius, conſenſu Capituli, Cleri
& Ordinum anns 1767. Hic Papiſmum abolet: celebris ceu
Princeps ſapiens, veræ religionis, Juſtitiæ & literarum amans,
Commiſſarius Cæſaris fit inter Duces Meclenburg. in quo ne-

gotio Luneburgi obit 7 m. Jul. a. . Succeſſit ei in Labecen/i

* 2 Joan.

20 PRAEFATIONES PUBLICX,
Joan. Adolf. Dux Holſat. deſignatus Archiep. Brem. in Verdenſi
Philip. Sigismundus Julii Ducis Brunfſvici F. qui Mindæ jam Epi-
ſcopus erat. VItimus Bremæ ac Verdæ Regius Daniæ Heres Fri-
dericus III. Dein ditio utraque Regno Syeciæ Pace Oſnabrug.
Satufactioni, titulo ceſſit, Præſulatibus extinctis, religione ſalvâ,
ut Capitulo Hamburgico, uti Secz. Y. §. 7. Inſtrum. Pac. conſtitu-
tum legitur.
Philip. Ludopicus Palat. Rbeni) Is Domus Neoburg.
n. 2. Oct. 547. † 12. Aug. 1617%æ. Pater Wolfgangi Wilhelmi an-
no 1614. vontificiam ſecuti † 20. Mart. 16 53. quem F. Philip.
Wilhelmus, & Nepos a. sS. Nov. 16 5. Joh. Wilhelm. Joſephus
n. 19. Apr. Styl. N. 165 8 Elect. Palatin. ſequitur, cum Fr. & Sor.
Frid Eiloelmi & Jobas. Duc. Sax. Tutor. Joh. Caſim. &
Joh. Erneſti Tutores.) Vt ſeries adſcenſus, deſcenſus & colla-
ter. pateat, linea Erneſtina maſculinæ prolisſi ſic panditur.
FRID ERICI BELLICOSI I. Elect. Sax. F. erat FRIDE-
RICVS PLACIDVS II. Elect Ejus Filii, Erneſtas III. Elect.
& Albertus Anim oſut. Erneſti F. FRIDERICVS SAPIENS III. E-
lect. dτα † Sav. & TOHANNESCONSTANSV. Elect. † ε2.
Hujus F. I. Ioban. Eridericis Magnanimus VI. Elect. † 5††1½.
2. Tohan. Erneſtus Coburg † 1SSGi. JoH FRIDERICI F. eſt
Johan. Fridericus II. captus Gothæ Sρ7. † 1νν6£½ Hujus Jo. Fr.
capti F. (1.) Ioban. Fridericus † I573. (2.) loh. Caſimirus Co-
burg. heic nominatus, n. 12. Jun. 15 6 4. † 1633. dαααι.

(3.) lIohan. Brneſtus, beic ſimul nominatus, n. 9. Iul. Söb. † 16035.

&ιιιι
II. JOHANNESWILHELMVS Vinar. Acad, Jen. conſum-
mator pius & felix.
III. Io. Fridericus àαααα⁰.
Toh. U.ilbelmi
F. I. ERIDERICVS WirnELMVs Altenb. qui h. l. Primò
vominatur, fit Adminiſtraten Bl. Sax, bono Chriſtiani II. ut Pu-
pilli,

— — —— —

gi

W⸗

65.

Pu⸗-
Ili

Heni.

Fri-

NOTE AD SVBSCRIPTIONES. 21
pilli, Promoter Concordia Noſaræ, & Pupilli Nutritor Salutaris:
qui n. 25. Apr. IS6e. f 7. Jul. 1602.
Ipſi & Sophia E‿urtembergica
E. (1.) lohann. Philippus, † 16,;9. (ꝛ.) Fridericus, † 1625.
(3.) Jo. Wibelmus (4) Fridericus Eilbebmus, † 1669. cui
F. Chrifßtianus † 16. Frid. E'ilbelm. † àαμ αοα.
Et ſic recidit Linea hæc ad II. JIOHANNEM VIN A R. Beie

Pmul nom nat um, n. 22. Mai Uo. T 1605. Huic F. 1. loh. Er-
neſtus, n. 21. Febr. Sos. R Dan. General. Campimar. † in Hun-

garia 4. Dec. 16:6. 2. Fridericus n. 1. Mart. Sgé. Tribunus militum
Friderici V. Palat. Elect. † ad Fleury. in prælio 19. Aug. 1622.
3. lohannes n.31. Mart. oz. † 6. Octob. 6os. 4. Vilbelmus Ge-
mellus Vinar. Lin. caput n. 11. April. Soéb. T 12. Maii 1662. 5. Al-
bertus Iſenac. Lin. prioris caput n. 27. Iul. o9. † 20. Dec. 1644.
6. lIobh. Fridericus n. 19. Sept. 1600. † 17. Odt. a 7. Erneſtus Pi-
us Gothanæ Lin, caput n. 25. Dec. 1607. † 26. Mart. 1675. 8. Fride-
ricus E'ilbelmus n. g. Febr. † 16. Aug. 1619. 9. Bernbardus Magnus

n. 6. Aug. 1604. † §. Iul. 16,9.

Ex his orti (1.) u WVILHELMO (a) lobann Erneſtus

n. n. Sept, 1627. (b) lob. Wilbelmus n. 16. Aug. 16,06. † V. Maii 1039.

(c) Adolfus IEilbelmus n. Iy. Mai. 1651. † I4. Nop. 166. (d) lob.
Georgius n. 1e. Iul. G,. † 1. sept. 165. (e) Bernbardus n. 23.
Febr. 1029. † 37. Mai. 1675. J
ToH. ERNESTI Secundogeniti F. Erneſt. Auguſtus u. 1.
Apr. Iésö. & Iobh. Erneſtus n. 20. Oec. 1696.
JoHAN. GEOR G. F. Frider. Auguſti, n. 29. Ocl. 1667,. 1v.
Sept, 165.
JOHAN. WILHELMVS, gemellus n. 17. Ocdl. 16066, cui F.
W.ilhelmus Heinricus, u. 10. Nop. 1691.
ERNESTI PII b. lob, Srneſtus Primus n. 1S. Sept. † 27, No .1655.
Alter n. 16. Mai. 16447. † 37. Dec. 1672. Chriſtianus n. 22. Feb. 1642.
FRIDERICVS Goth. Lin. caput n. 15. lul. 1646. † 2. dug. 1691.
e 3 Alber-

22 DPRREFATIONES PVBLICE.
lbertus v. 24. Ma. 164S, † 6. Aug. 1699. BERNHARD. Meining,
Coburg. Lin⸗ caput, Domus Senior nο. Sept.16g. HEINRICVS
Römhild. n. 19. Nov. 166“.. CHRISTIANVS Iſemberg. n. 6 lan.
1662. ERNESTVS Eisfeldicæ Lin. caput. n.6. Ian.G3, JO.E RNE-
STVS Salfeld. n. 22. Aug. 6„αν¹⅞.
Ex érneſtinis (I.) FRIDERICO, F. FRIEDERICVS jam
Regens n. 15. lul. 1675. & lohan. ; übelmus n. 4e Odt, 16z. (2.)
BERNHARDO F. Erneſtus Ludovicus n. 7. Odl. 167. Fridericus
ilhbelmus n. 16. Febr. 1679. Georg. Erneſtus n. 26. Mart. 16b.
Anton. Ulricus n. 22. Oct. 16éS7. Ab (3) ERNESTO Eisfeld. Erneſt.
Eridericus n. 21. Aug. 165St. (A.) JOANNI ERNESTO Salfeld.
Chriſtian, S&rneſtus ne lö. Augusl. 16Sz. W'ilbelmus Fridericus n. 10.
Aug. I69t. Franciſius Ioſtas n. 25. Sept, O. FRIDERICO Re-
genti F. Fridericus n. 14. April. 1609.
Jam in Supſcript. h. I. Fridericus E'ilhelmus, erat altenburg.
Primus. 6. Secundus Cognominis d. anno iéoo. obiit.
loban. Vinarienſis, eſt de quo ante digtum-
Joh. Frid. II. captivi F. Ioban. Caſimirus † Ié. Iul. 1633. à nα.
& Iob. Erneſtus † 3. Oäctl. 16;5. dvsιι idem.
II. Tutor Frid. Eilbelmi & lob. Sax. Duc. erat Auguſtus
Elect. Sax Quàmvis n. illorum Pater lob. W'ilhelmus † SS7.
optaſſet Luaopicum Palatin. Elect. cujus F. Derotbea suſanna or-
phanorum Mater erat, & Albertum t Megapolit. ut tabulæ ſu-
oremæ docent, Auguſtus tamen, Iure Agnati Proximi, vindi-
cabat ſibi id officii, & totà vità tenebat.
III. Tutores lob, Caſimiri & lob. Erneſti Due, Sax. erant lau-
datus Ludowicus Palat. & lob. Georg. Blect. Brandenb. Loco & Pa-
krui Ioh. E'ilbelmi, cui, ob ditionum diviſionem, cum nepotibus
nondum convenerat: & loco Auguſti Blect. ob litem'de Prafe-

Kuaris Aſſecuratorii, ne in rem ſuam autor contra jus fasque-

videretur, & actitanda forent irrita. De his vide Acta sumpeu-
um Belli Gothaui, Müler. Annal. Sax.

Georg.

en

nt
He

ing.
CVS
ah,

ieln

Se.

neſt.

N. 10,

h

ſe⸗

Nos

.
40/

NOTE AD SVBSCRIPTIONES. 23
Georg. Frider. March. Bmndenb.] n. F. Apr. . † 26. Apr.
71603. F. Georgii Püä, Confeſſoris qui Auguſtæ .ο. Confeſſio-
nem ſubſeripſit, & Carolo V. caput recidendum ſe porrecturum
ante quàm eandem abnegaret, profeſſus † 27. Sept. gs0s: Idem-
Heres Alberti, improlis, qui Alcibiades Germanicus dicebatur,
notus motibus, ap. Sleidan. Hortled. Thuan. Imhof. L. 4. c&α .
6, Georg. Fridericus erat Nepos Friderici, Principis Alberti Elect.
qui Achilles Germanicus vocabatur, † 1gbsο. Abnepos Friderici
IV.-Hohenzoll. Elect. qui † zi. Sept. 14406. A morte Noſtri im-
prolis, fundatà ann. SSτ. ſchola Heilsbrunn. memorabilis: ditio
ad Elector. Iob. Georgium Agnatum recidit, ut dein 1org.
Pruſſia. Electoris F. Ioach. Fridericus jam laudatus Adminiſtrator.
Archiep. Magdeb. dein Elector. Eius I. Filius lob. Sigiſmundus
Electoratum, 2. Ioh. Georgius jaegerndorff. Ducatum, 3. Georg.
W. ilbelmus Magdeburg. Archiep. nacus.

Chriſtianus Joh. Georgii Electoris F. II. . 30. Jan. IyS&r.

Succedit Georg. Friderico in Culmbacene Statu. Ac I. Biruthi. Ei

† 3o. Maji. 6v. F. Brdman. Auguſtus n. 29. Ocl. 16,15. † 16S†²⅞ρ. Ac ſua

tfelinquit F. Cbriſtiano Erneſto n. 22. Iul. 16g. conditori Gymnaſ.
Siruthini ann. 166. cui F. Georg. E ilbelmus n. 16. Novembr.
10755.

II. Culmbaci, Erdmanni Auguſti Fr. Georgio Alberto n. o. Mart.

10t9. d. 16. Sept. 1660ł. Succedit F. Chriſtianus Henricus n. o- Iul wör,

Georgio Friderico Carolo n. ig9. Iun. Ioész-. Alberto W'olſgango n.
5§. Dec. i65oρ. aliave prole felix. Frater Carol, Auguſiu Canon.
Magdeb. n. 1S. Mart. 166;3. Georg. Albertus n. 2y. Nov. 6ob. ſervant
Concordiæ doctrinam omnes.
Nec minus III. Onoldine Domus Johannes Fridericus
Alberti F. „. g. Odlob. 1654. Georg. Friedericum d. z2.. Apr. 1675.
prælio Hoœchſtatico † dein rilhelmum Fridericum n, z. Dec. 10g,.

ſuſcipit: quorum illo Hic jam ditionem regit, pari cum Paren-

t6

24 PREFATIONES PVBLICZ.
te Sacrorum Zelo fulgidus. Vti Wilhelmina Carolotta n. 1.
Mart. ész. Principis Electoralis Hannover. Conjux deſiderata
ac glorioſa eminet, Exemplum mirandum Conſtantiæ.
Julius, Otto, Heivricus Junior, W ilhelmus, k'olſzpangur,
Duces Brunſuic. Luneburg.] Vt ſeries gratioſa evidentior
ſu:
I. JvLIVS Heinrici Junioris ante dicti, Proteſtanti-
bus & Luthero infenſi, ut ſcripta docent, F. minimus, meliori
doctrinæ addicdus & ideò neglectus, amiſſis prælio Sivershuſa-
no duobus Patri charior, Primus Evangelicus Princeps in Lineàâ
Domus Gveleberbyt. laudatur, n. izz. conditor Academiæ
Juliæ, Corpus Dectrinæ Jalium publicavit, Concordiæ noſtræ
ferè congruum, & Inſer. Saxon. Civitatum Confesſionem appro-
bans, ceu collatio oſtendit. Patri † &9². F. Heinricus Julius
n. Söe, ſuccedit. Ei † 1614. F. (1.) Frideric. Ulricus n. y. Apr. igi. cui
Frater Chriſtianus Halberſtad. Epiſcopus, bellis in Pontificios &
ſymbolo Gottes Freund / der Pfaffen Feind / notus,

ſtatum relinquit, Eidem 7. Aug. 16;4. Aααν. Ditiones à Po-

ſteris Henrici Fr. tranſeunt ad Bernbardi Luneburg. He-
redes: qui poſt Fridericum Pium, Ottonen M. Henricums
Medium, in Erneſto & Franciſco Fr. Confeſſoribus, ut Confe sſto
Auguſt. docet, & captivitas Erneſti cum Jo. Frider. Plebtor.

Sax, feliciter ſunt ſecuti.

Hu jus Filius Heuricus Danneb. Eius Nepotes, Auguſtus Hözger.

dein Gvelpherbyticus, Pronep. Rudocphbus Auguſt. & antonius

Illricur, Prole maſcula, ut & ſequiore, potens. Ita & Fran-
ciſci Gifborn. F. W'ilbelm. Zehenſis, Nepos Georgius, bello
Sacro ſeculo priore fortis ac felix, Pronepos Chbriſtian. Ludovic.

Georg. E ilbelmus, Erneſtus duguſtus, Elector & Fr. Georg. UI.il-
helmi heres, in lætam Prolem ingens, veriverbium Dei implent
ſucceſſibus, Generatio Juſtorum erit Bene dicta. Elogia ſingula-

tim adſperſerunt Hiſtoriæ, ut Tbuan, Imbof. d. Opere. ac meritòô.

ad

— —— — —

Nre
in

,;,

ihr

ant-⸗
lioti

buſ⸗

Linei

etie

okre
ppro⸗

Zluu
i.ci

os
otos,
abo⸗
He⸗
cuN.
feſi
llzvr.

örge

t nius
Iyae

bello

1dovi⸗

I. N

npleat

ſngul

NOTK
rela⸗g rem Linea ab SUBSCRIPTIONES.
5 ſequuntur, & cura ntranſierunt, cujus ES 2
avitel Georgium sNee Lontuendi us nomina Julan
vit: ſe ee E
II S “ zelo Nepos digniſfi piè aaetunt ultimum
. Harsaroi niſſimu „ Peren-
20. Oct. cui F. io e, Ottonis F. z * H
Tes Job. Fridericus enricus n. 16., Jun ſed 2. Sept. † 160
e⸗ n. F6.. 14 a,D Mart. cælebs 72, S. ubs †. ℳ
.21. Aug. 15 Mart. cæ lebs 7. Feér. 10,. .
zo. 1606 11642. rg. Tit.
ita „ 2. M. . il-
ato Sororius W⸗ Uxor Eliliabetha, cés Moydorer
.162. cælebs. Frid art. S7.1. Johanne »Julii Ducis F.
. ir. Wenrica an „dd n. 6. Je Pt ,J.1. lul. F .
SSos. 17. lan. cui or, dictus DOannebe, gic . Sept. Wor.
„CuUI annebergi Sept. 1005.
17. Sept. Iulius nig. laudatus us v. y, asede, u. 2
«t IV. VWVilbelmus 2. . Mart. K71. †26. oc 10. Ar. i.
. .7n. cui F. jam laud- ellenſis n. 4. Iul, 7 7636. ſuccedunt.
eert⸗ † 2. Apr. 16s: pro p GroFies ; 1io. gig. ai.
rtans. Vid Hiſt. 5 atriæ & E FE. .
. c erg. Z. 17. F.
Prædicati 3,. kev. Teuton, 7 z Eec cſæ libertate glori Ie.
Mai. G5ORG Zn re Lepiee in 2gen. o7,. &cc. A quo F jam
. Ve I 2 .
gonsrs glector Im MlIS Cell. n. 16. Ian z,; 25. Febr. † 10cv.
1CSs Elector. prince, „„t . 1629. ”õð ERNEST.
n. 16. Mart. 106SG35. Maxi PS n. 26. Mai. 166 Ei 6 GBEBORG. Lubo-
z. 7. 5ept. im. Wilhem GEORG. A .
. . n. Ia. Dec. 1606. E VGVSTVS
V. WGSE. .ν Prm. Augu
77 g. cui pater e , kentes. z. Fy. d. 6 guſt.
zaikerum d.n . Ans . Lr. 7. Mer⸗
ranſieri ut lob. Friaeri nnag.
Fron. Henrici ux Megalobu affum eſt. Vecten-
ron. rici Pingui rg.] F. Alb
rin. ſit factus, *R tre n. Fag. † 1607.1 Sger uen, N. AMagniI.
. ytræ. Sax. l. 17. ad a. Mο , ut Epiſcopus Sve-
4 p. iet: indicat: ut

Fr.

2⁵⁶ NOTXE AD SVBSCIETIONES.
Fr. Chrifoph. Raceburgicus per 38. annos. Uterque cum Fr.
Io. Alberto n. Sa6. genuinum Dei cultum, abolitis ritibus Ro-
manis, inſtauravit, ut judicia, & res collapſas. Chriſtophorus
quoque Rigæ Archiepiſcopam occupavit, opera Erici Svec. R.
ſed à Sigiſm. Pol. R. Legatis in arce Dalema captus, & poſt
quinquennium dimiſſus, anxo iige. repente † (Conf. Thuan.
. r.
lob. & Sigiſm. Auguſt. Curatores) loannes & Sigism.
Aug. erant F. Io. aAlberti, prior n. 7. Mart. IS. † 22. Mart. Sozr
Alter n. iο. † 16os0. d. y. Sept. Ioannis F. Adolphus Fridericus n.
15b9. † IéoSb. & Toh. albertus u. 6. Mai. oo, qui Reformatum
agit 13. Apr. 16;56. Prioris F. Cbriſtianus n. . Dec. 1623. cujus
vis in fratres, ut contra Patris † d. 2. Febr. Iéss. teſtamentum,
Papiſmus & Divortium famoſum, mors d. 21. Iun. Idoz. Hagæ
Comitis, paſſim ſcriptis, & ab Imhof. ſtrictim indicatur, L. 4.
c. 5. n. 100. Ut pater & patruus ceu conſcii conſiliorum Frid.
V. Elect. Palatini, ann. ôzy. à Ferd. II. Imp. proſcripti, & per
Wallenſtein. ditione exuti, ſed Suecicis armis I6zl. m. Iun.
reſtituti laribus, & Cæſaris gratiæ: ut amplexi Pragenſ. Pacif.
10. Quæ loca ditionis Pace Oſnabr. Sveciæ R. ceſſerint,
notum, nec hujus paginæ eſt. Conf. Iheatr. BEur. Lundorp.
Pufendorf. in Hiſt. Spec.
Conſtitutus eſt horum. Prior Patris teſtamento he-
res Ducatus; alteri animo & ingenio parum valenti, apen-
nagium, diſtrictus Strelitz, & Commendæ Mirau & Ivenak
cum annuà penſione, uti & cum honore ſimultanei in publi-
cis literis nominis, ceſſit, improli †. Utriusque Curatores hic
didi, in Teutonico Vormuͤnde / voce Curatoris genera-
lius acceptà, dabantur, pro eo ac par erat.
Patrui, Ulricus jam appellatus, & Carolus Epiſc. Razeb.
cælebs, autor Pacti Hereditarii diviſæ ditionis, 16o† ut fit 1611.
9, 92 Iul, Sic ſorte, Sverinenſis Adolphe miccte, Suſtrorie⸗ lo.
alberto

Zr

e⸗

bli⸗

Hic

1a⸗

eb⸗
M.
l0.
t0

NOT AD SUBSCRIPTIONES 27
Alberto obtigit; repetita 1621. Receſſu Guſtropico d. 3. Mart. Ro-
ſtochium & Academia ſolùm, cum aula Dobranenſe commu-
nia ſervata,
uæ iſtorum bello tricennali fortuna fuerit, quis Pace
Oſnabr. ſucceſſus, referre longum, vid. dict. Hiſton. Joan-
nis F. poſt Chriſtianum, Carolus n. 5. Mart. 1626. Svecis milita-
vit. Adolphus Fridericus n. SS. † oνα””S F. quartus Frideri-
eus n. 13. Febr. 16z;“. heredem habuit FRIDERICIM IIL-
HBLMIIM n. z9. AMart. 1675. qui 16oz. Chriſtiano patruo †
Sverini, & Guſtavo Adolfo, (qui F. Io. Alberti n. 6. Mai. I9o. †
2. Apr. 16,6)) qui à patruo in religione Evangelicà educatus,
Filium Carolum n. S. Nov. 1664. amiſit d. 5. Mart. 6gb & Ipſe
T 26. Oc. 16os. agnatis hereditatem litigioſam reliquit: cum

PFrid. Vilbelmus Guſtroviam occupaſſet, Patruo Adolfo

Friderico!!. jus poſcente, & Commiſſione extractà, vix dum
ſopito diutino diſſidio, onf. Acta d. hb. r. & qui ſummam refert,
Imhof. d. I. n. 14. 16. Religio Evangelica utrique parti dum
cordi & provincialis eſt. Imbof. d. l.
Ladovicus Dux Vürtemberg.] F. Chriſtophori qui n.

12. Maji. † 2. Dec. S6s. elogio emortuali à Thuano Præſide

Catholico Hiſt. Lib. XLI. ad ann. dict. p. m. Soô;. mactatus,
quod exemplo ſalutari emineto: Extremo anno demum Chri-

NRophorus PTLVürtembergicus naturæ debitum perſolpit Stutgar-

diæ anno EIIi. linguarum peritus, & literis excultus princeps,
ac literatorum fautor eximius“ qui pariä fortunà jam ſub patre
PIrico jactatus, adverſis & proſperis rebus eundem anivium ſer-
vapit, boc eſt Invictum ſe prabuit“ & antequam in principa-
tum ſuccederet, olim Franciſco I. belli Subalpinis fortem operam
na ba pit, & induſtriam ſuam in re militari approbapit, XXXIII.
vexillorum ductor, cum pix pigeſimum ſecundum annum ageret-
de cætero Auguſtanæ Conſeſſionis acerrimus propugnator, quam
& theologorum ſuorum ſcriptis ſormatam per legatos Tzidenti
d 2 tuendam

28 NOTE AD SVBSCRIPIIONES.
zuendam ſuſceperat. Partâ Imperio pace, pacis qubque fludia
coluit, & poſt BElvanganam expeditionem, de quâ ſuo loco diximus,
ſe domi quietum continuit, ſacrorum librerum lectione ſenectu-
tem obletctans. Haic ſilius Ludopicus, cæteris maſculis, quos ex
Annàâ Marià Brandenbargicà magno numere ſuſceperat, ante
patrem fato functis, ſucceſſit. Vlrici patris fortunam idem,
l. p. 1. p. 35. & ante Sleidanus l. 17. p. ie. ut bello Smalcaldi-
co primus in armis, ac, rebus per alios confuſis, pacem recu-
perarit, ac Jo. Brentium ab ingratis auditoribus, metu Hiſpa-
norum, cum uxore & 6. liberis exulem, occultè receperit ac
foverit, velut Obadias ille, 7. Reg. c. 1S., 63. ſtrictim indicat l. 20.
ad ann. S&7. p. &. Ludovico ſine filiis ann. So;. d. F. Aug. de-
cedenti, quam meritò Luc Oſiander &oι⁰. Hiſt. Eccl. Cent. XrI.
l. 4. C. 47 p. 1102. prædicat: ut Sleid. Continuator l. 4. p. 5S4. ad
Catharinæ Reginæ furiæ Gallicæ tentationes „prudentiam-
Valae pium, & ſinceræ doctrinæ ſtudioſiſſimum, pitæ innocen-
tis, bumaniſſimum, liberalem, qui Ducatum iſtum pruden-
ter & feliciter in pace gaberneßit annos XV. Eas laudes
repetit & auget Imhof. Notit. Imp. l. 4. c, 6, n. 10. Eundem
Pii cognomen meritum, quòd Formulæ Concordiæ pro-
movendæ incubuiſſet, & cum liberis deſtitutus eſſet, ut me-
moriam nominis ab interitu vindicaret, inter alia monumen-
ta, Collegium Illuſtre Tubingæ Lanſianis Exercitiis inclytum,
primo ad ann. Ssb. lapide poſito, ingenti ſumtu condiderit;
finità vità lineaque s. & ad. dicta, gο. gtatis anno necdum
impleto. Ducatus ad agnatum proximum, Fridericum per-
venit. Ei F. Io. Fridericus, & ab iſto eres rami, Srutgardi-
cus, Montispelicardicus & lIulianus feliciter prodiere. Frideri-
ci pietas provida patuit in curà renovandi hoc Concordiæ o-
pus, ut Pablicæ literæ de d. 17. Aug. So“. docent. lohanni
Priderico idem decus cordi fuit, ceu editæ Patentes de d. g9.
April. tou., demonſtrant. Par Zelus heredis Eberhardi III.in
prodito

—
S=

li⸗
ut,

S

ite
e
lch.
eb
ſpa⸗
t
l.20.

XVI.
,ad
m.
en⸗
Aen.
de

Pro.
me⸗
nen
tutm,
erit;
cdum
pol⸗
rili⸗
geri⸗

di .

bemi

69

MMin
ocito

NOTE AD sußBSCRIPTIONES. 29
prodito Edicto paris ſtudii de d. 22. Maii anni 1660. quod
memoriæ cauſſa huic operi cum Sax. glectorali præfixum.
uàm ille dura fata adoleſcens bello Germanico expertus, ut
Pace Oſnabr. plenè reſtitutus, famam ſummæ prudentiæ, juſti-
tiæ, magnifcentia meruerit, res docet: patriſſaturo F. Eil.
belmo Luaovito, n. 2. lan. I6427. ni triennale regimen † 1672.
. lun. abrupiſſet. Succeſſor Eberbardus Ludopicus n. 1626.
2 6. Sept, implet, bello ut pace gloriam meritus & meriturus.
Ut ſimilibus exemplis Agnati inclaruerunt, Friderirtus Caro-
lIus, cum F. Ludopico, Fridericus, Auguſtus, Ferdinandus Wil-
belmus cum F. Carolo Rudolphe, Georgius Montispelicard.
cum F. Leopoldo Eéerbardos Chriſtianus lricus, Carolus, Fri-
Jdericus Ferdixandus, Brentianæ S Juliæ ſtirpis conſervatores.
Iidem verè providi ſelectu Conjiugum Conformis fidei, ad
tranquillitatem domeſticam & Eccleſiæ ſtatum. Conf. Im-
hof. d, l. 4. c. 6.
Erneſti & Jacobi Marchion. Baden. Curatoresr] Cura
hæc, qualis ante Tutela Duc. Sax, II. de uſu vocis conf. Dan.

de Lynker d. lO. ad Locamer & alibi in Analett. Additur Er-

neſto nomen Friderici in Geneal. Tab. Jubing. ann. 1626. ut ex
Archivo à Friderico Seniore, per Georg. Fridericum concinna-
tà, & Mylero Würtemb. Status miniſtro ſat celebri tradità:
ſic in Rittershuſ. Tab. Sed Imhof. omittit, qui tamen ad il-
lum in aliis provocat: nec probabile eſt erratum in Subſeri-
ptione Concordiæ. Cur Georg. Fridericus natu minimus ſit o-
milſſus, ille Domus & doctrinæ propagator, meritô quæras.
Erneſtus & Jactobus Patrem habuit Carolum Il. n. 1529.
† 7v. d. 2;. Mart. Sanblum dictum, ob vitæ innocentiam,
qui anuo spooρ. Auguſt. Confeſſ. in ditione ſtabilivit: relictis
jam didtis tribus filiis. Avus horum erat Erneſtus n. 15Se.
† ν. Primus Spangelicis in Domo Durlacenà; Patruus
Bernbardus n, I71. † . Epangelicus primus in badend
3 lineà;

30 NOTE AD SVBSCRIDTIONES
linea; quem piè imitatus F. Philibertus; quo mortuo Au-
guſt. Confeſſio iſtinc exulavit. Proavus erat Cbriſtophoruas I.
n. 1453. † F. cujus F. Primogenitus ſacrum Ordinem ample-
xus & Trevir. Archiepiſcopus, Maxim. Imp. I. ſponte ſatagen-
te Goοs. ob mirificas dotes, quas Melanchton Poſtill. P. I. p. m.
543. retulit. Erneſtus Sacris quæ Iacobus turbaverat redin-
tegratis, poſt Concord. Formulam agnitam, Reformatu-
riens repentè obiit, ſine herede maſculo † οoνο. τ. Apr. ut Ja-
cobus, autor Colloquii Badenſis, à Piſtorio Apoſtata ſeductus
† Soo. Prater Erneſti & Jacobi Georg. Fridericus n. 1575.
Wimpfenà clade 1622. notus & exul, i6sb. 1g. Septembr. regi-
men F. Friderico V. reliquit, qui Pace Oſnabr. art. 4. reſtitu-
tus, † 1Go. . Sept. F. Fridericum VI. & Guſtavum Adolphum re-
liquit. Alter hic Papiſmum & Ordines amplexus. Prior
rebus bello pro Patria, Philipsburgo recuperatà, & pace
benè geſtis, † 1677. relicto (1.) Friderico Magno n. 1647. d. 24.
Sept. (2e) Carolo Guſtavo, qui bello clarus, ex Anna Sophia
Gvelpherb. Ducis Anton. Ulrici F. ſuperſtitem habet Céri-
ſftinam Julianam n. 1I2. Sept. 10675. Seren. JoH. WILHELMO Du-
ci Saxon. ann, 1607. d. 25. Febr. nuptam: IIIi F. E'ilhelmus Hen-
ricus ſupereſt, avitas dotes æmulatus.
Georg. Erneſt. Com. & Dom. in Henneb.] Wulbelmi T.
F. ultimus Stirpis † S. 27, Sept. et. 77z. fundat Gymnaſium
Sleuſin. 577, de Concordie ſtatu benè meritus, conf, Thuan.
lib. LXEIX. pn. m. 172, b. & Chytræo Sax. l. zs. ad ann. 15bz. p.
gö5. qui & E äbelmum meritò Pium & in Pere religioni do-
Erinâ conſtantiſ, Principem prædicat, qui ſenex non canis
modò & annis, perum etiam antiqua pirtute & ſide, annum æta-
gis Fj. egreſis, piè& & placiaé in cœleſtis pitæ conſuetudinem mi.
gravertt. Filium pietatem & virtutem imitatum indicat:; ac
ne memoria optimorum principum ſimul cum vitæ & fa-

miliæ

a.

I.
ple .
en.
NK.

edin⸗
natu⸗
t 4.
ctus
y.
reg⸗
ſtitu⸗
m re⸗
Prior
pice
Ae 24,
phi⸗
Chri⸗
Du⸗
Hen⸗

zi N.
utn
huan.

zu
canis
n th⸗
n.

at!
X lh⸗
milie

NOTE AD SUBSCRIPTIONES. 3
miliæ interitu extinguatur, ſeriem Familiæ ad ann. Fos. p.
62. ceptam benè abſolvit.
Fridericus Comes E ürtemlb. & Mompelg.] Is n. 1567. 19. Aug.
†ios. z. Jan. ab eo Duces ſecuti omnes. Succedit Ludovico
Duci àαννα. Pater Georgius, n. 11491. g. Febr. † isss. FS. Jul. Avus
Henricus † II9. Proavus Ulricus † Iasoο. Abavus Eberbardus,
Comes Mompelicardi perVxorem, †1710. Fridericus noſter re-
liquitF. Job. Fridericum, Patrem Stutgard. Lineæ n. FS. F.
Maij † gb. Io. Jul. Ludopicuxi Fridericum, autorem Mompelg.
Lineæ n. Ibb. zo. Jan. † 1G&†1. 26. Jan. Julium Friderieum, n. Söss.
30, Jun, T Gsv. 24. April. qui autor Colloq. Mompelg. Vid.
notat. ad Ludov. Duc. Würtemb.
Joh. Günther & U.ilbelm. Com. Schwarzb.] Nomen
Schvvarzenburg, non confundetur cum Schvvarzenbergico,
jam deſito. Quæ dividia inter Genealogiſtas de Majoribus ſit,
patet; & ſtringit Imhof. .6. c. 6, ac rectè Conringii illuſio-

nem de Duatuorviratu corrigit Fritſchius Tracdt, d. b. r. Me-
minero Majorum in Hiſt. Monaſt. B. Virg. Magdeb. ubi Gün-
tberus Archiepiſcopatum rexit Vigeſimus Quartus anno ezs.
cui pater Guntherus Leuchtenbergicus, ut alii alias Eccleſias
Germaniæ primi loci. Trium Guntherorum Medius, erat
Gunthetm, cui ſeſe moderna Poſteritas acceptam feret: ut erat
(l.) Guntherus, Maximiliano Imperatori II. bello Hungarico
probatus, & Bellicoſi nomen meritus. Is àα obiit, ut Eilbhel-

muus heic, noſter Jobann, Guntherus, & Albertus., IIIius Filius

unus Chriſtianus Guntherus à juſtitià, egenorum curà, mi-

litari in Turcas virtute, celebratus † d. i. Nov. 1072. Re-
liquit Cognominem F. natu Primum, Probéi titulo inſignem,

Arnſtadii vivere ſolitum. Mors Iéoéoρ. d.o. Sept. rapuit, cum
Filio unico /6οσ. d. 29. Aug. ut filias aliquot & matrem 7655.
Inton. Guntherus Magnanimi elogio celebris, Sondershu-

ſvixit; é Conjuge Palatino-Birkenfeldiâ †to d. 27. Odtobr.

Mares

29 NOTE AD SVBSCRIPTIONES.
mares duos reliquit. Primus Chriſtianus Eilbelmus n 1647.
d. z, pan. Ei à Leopoldo Imp. ob dotes & merita an. 15So!.
eximiæ prærogativæ ad poſteros ituræ tribuuntur, & anno
1697. d. 3. Sept. dignitas Principis S. Rom., Imperii, cum ditio-
ne in Principatum elevatà: Iure De non Appellando intra
ſummam mille floren. Seſſione & Voto in Principum Col-
legio: Comites Palatinos, Equites Auratos creandi. Ex An-
tonia Sibylla Barbyenſe, & hac † 6S&ν. d. 2. May) ,ilbelmind
Chriſtiand, Joh. Erneſti Saxo-Vin. Duc. F. eodem anno d. 27.
Sept. ductà, Guntherum, Henricum, Auguſtum, Rudolfum,
Wrilhelmum, Chriſtianum, Confeſſores patrisſantes gloriosè
ſiſtit. Wilbelmus dauic benè finiit.
Emich Comes Leinin.] Videtur eſſe XI. ejus nominis
Domus Hartenburg. cum Weſterburgici à Cunonis tempore
nomen Emiconis non tenuerint, quod Acta Subſcriptionum
docent. n 4. Nov. Iy62. † I6S7. g. Nov.-Patre Joh. Philippo n.

Fyg9. 25. Dec. F. Pridericus 1593. Georg. Adolfus n. S97.

Joh. Philip. n. FoS. E Joh. Philippo Fridericus Emico in-
Hartenb. n. 1627. 9. Febr. Joh. Philip. in Emichsburg. n.
71622. 19. Febr. Adolfus Chriſtian. u. 1623. 12. Ocd. Priderici
Emiconis F. Frider. Emico VII. n. . Febr. 16. in
Dagsburg. n. anno 1675. Frid. Lud. Bipontini gener. † 3oν*.
1. Aug. alter † öν. Tertius Joh. Fridericus n. 1661. A.iS. Mart.
cui F. Carol. Fridericus n. 16 S. & Johbannes n. 16o. Noſtri ha-
ctenus. Dagsburgo-Heidersheimiorum Caput, Joh. Carolus
Auguſtus, n. 17. Mart. 66 Quamvis autem Leiningo-We-
ſterburgica illo tempore non ſubſcripſerit: hactenus tamen
eandem Veritatem profeſſa eſt; ac ſi quis aliò ſpe tempo-
ralium tetenderit, ſenſit, cui bono variaverit, ſibimet noxius.
Philipp. Com. Hanad.] Hic eſto Philip. V. Lichtenbergi-
eus n. Sa.1. 2mI. Febr. † Sν1. à quo F. Philippus VII. n. 7. Oc?.
156. † 15τ. Albertus brevis ævi & Johan. Reinhardus a. vob.
G. Febr.

. 1.

l.
lio.
Rra
.
14

,=H
Miha

1,27

tlo

—õäs

NOTXE AD SUBSCRIPIIONES. 23
. Eebr. † 1ézs. & quo Philipp. Wolfgangus n. o”. † 1671. 14.
Febr. Undè Joh. Ludovicus n. 1627. paulo poſt f. Fridericus
Caſimirus n. 1623. 4. Aug. Joh. Philip. Babenhuſius, n. 1626.
23. Ian. Joh. Reinhardus Biſchofsheimius n. 162b. 13. Ian
A quo Philip. Reinhardus . 2. Aug. ö. dicti Frid. Caſimi-
ri Succeflor in regimine 16cs.. zo. AMartii adoptatus. Mare-
ſchall. Heredit & Præfectus Suprem. Provinc. Epiſegbidlgent.
Director Comitum Scamni Wetteravici. Fr. Joh. Reinhardus
n. 37. Jul. 1607. Lichtenbergicus. Ac, ut ortu, familiis, meri-
tis, honoribus, Domus hæc claret; ſic curà doctrinæ Evan-

gelicæ Philippum iſtum religiosè imitatur. Hanoviæ Re-

formatis data facultas ſuorum Sacrorum, per Philip. Ludovi-
cum, cum Arauſion, Filiam duxiſſet uxorem. Conf. Imhof.

L. 6. t. F. poſt Limnæ. Rittersh.

Gottfrid. Com. Oeting.] F. Ludovici XVI. qui u. Sos.
†T Sν. 1. Oét. Nepos Ludovici XV. n. 146. 25. April. † 21.

Mart. S7. Hic cum Proteſtantibus accesſiſſet, &, Evange-
lica religione in ditionem introductà, Schmalcaldico federi,

unà cum filio primogenito, nomen dediſſet, attritis ejus poſt
pugnam ad Mulbergam viribus, ab Imperatore Carolo V. pro
