42. p. 361. de Tem-
pore S. 39. p. 44 9.
t. 1. Bp. 121. p. 403.
de irando Deo
prolixè. Luth. a. t.
P. 337. 4 14. ad ce),
6.7. Mat. p.
Gerh. Schol. Pier.
Arand. Chrifſtian.
l. 2. c. 34.ſe q. & Pa-
piſt. Bellarm. t. 4.
1. 1. d. B. O.

Pater, Deut. 3: 6. PATER noſter qui es in cœlis.
ſeq. Eſa. 64, 8, 16. . 4 = è
er. 3, 4, 19. Mal. . . . , 52 ⸗
ee Rle nen 6, 26. ALuia boc ſibi vult? Reſponſio.
Luc. 11, 4. Rom. ⁸; = .
16. 1. COr. 3,56 Epl. Deus amanter nos hac præfatiuncula invitat, ut verè

3,14. C. 46e I. Petr. nſtr. l
p: *1,,„,13. credamus, eum noſtrum verum FPatrem, nosque ejus veros

Gethet,8,762. filios eſſe, ut eum confidentius pleni ſiducia adoremus:
quemadmodum videmus, liberos certa fiducia aliquid à

Prima

— — „ m.

Prima Betitlo.

PRIMA PETITIO. (p. 498.)
(p. 34 .)

Sanctificetur nomen tuum. PC 5 2. teſe z⸗

Due ſt bijus hetitionts ſententia? 143, a21. 148, .
. ES5HNοS71 . Math. 6,; 10. Luc.

. . 119 ke
Nomen Dei per ſe quidem ſanctum eſt, Verum nos ora- *
mus hac petitione, ut apud nos quoque ſanctificetur.

DQua ratione fit iſtud ? Reſponſta.
Cum verbum Dei purè ac ſincerè docetur, & nos ſe⸗ Luc. 8, 15, c. ros
eH cundum illud, ut flios Dei decet, piè vivimus, quòd ut fiat, Rom. 2, 8, 12. Jac,

e dona nobis, mi pater, qui es in Cœlis. Qui verò aliter do- 122. c. 2, 8.
nH cCcer vel vivit, quàm verbum Dei docet, ille nomen Deiinter
i nos prophanat. Ne autem hoc accidat, tu prohibe mi

Pater coœleſtis.

4 2 II. Pes

Petitie II.

(o. 357. 49 ö⁰..)
Sap. 1o, II. Math.
6,; 10, 33. Luc. 11,3.
Rom. 2, 7. Col.3,1.
Aug. t. 10. S. 182.
p. 716. Bellar. l. 10
E. 6, d. b. o, p. 1341.

356 CATECEHISMuS

Lucæz. 1I, 3.

II. PETITIO.

Adveniat regnum tuum.

QDaaæ est hujus petitionu ſententia?

R6 SboNSy»o.

Regnum Dei venit etiam per ſe, ſine noſtra oratione,
Sed petimus hac precatione, ut adnos quoq; perveniat.

Dua ratione fit iſudd Reßonſio.

Cùm Pater cœleſtis dat nobis ſuum ſanctum Spiritum,
qui efficit gratia ſua, ut ſancto ejus verbo credamus, ac piè
Vivamus, cum in hoc tempore, tum poſtea in æternum.

III. Pe-

dt⸗

vol

Ute

lln

M IN O R. 777

Matthæi 26, 39. iltio

III. PET ILTIO. . (p. 493) D
2 . — „ ug. t. * CH.
Fiat voluntas tua, ſicut in cœlo, ſic & in terra. c. 180. ſ. 1 10.
„ O Lii E . . 4 5§ 182. p. 715.
Quæ est bwjus petitions ſententia! 1 Janh. 18.
R6 &SH Oο N S o. Math. 26, 39. Marc.

—m—m– .— . 145 15, 26. v. 36.
Bona ac miſericors Dei voluntas, fit quoq; ſine noſtra Lue. t:. . par
oratione, Sed rogamus hac petitione, ut etiam apud nos 29, 13. Act. 18, 22.
at. H Rom. i,10. C. 72, 1,2
èòẽ
Cum Deus frangit ac impedit omne malum conſilium, ¹5.1. Pet. 4,2 Ebr.
voluntatem, & conatus, qui obſtant, quo minus nomen 63, a8.
Dei ſanhicemus tegnumd; eusad nos Perzenite Poſſit e)
uteſt diaboli, mundi, & carnis moſtræ voluntas. Deinde, (b. 360.) Romag.

cum confortat & conſervat nos firmiter in ſuo verbo ac fi- (b· 368.) ſg. c. 8,3.
de, usq; ad finem vitæ noſtræ. Hæc eſt miſericors ac bona Gal. „7.
ipſius voluntas.

2 3 IV. Pe-

C AT ECHIS MU S

1
8

358
Pstitie I V. *Johan. 6, 1. Ma tth. 6, . 14, 19. C. 15, 33. Marc. 8, 2.
Luc. 11, 3.

—Rʒ⸗
= .

42

(p. 496.) Panem noſtrum quotidianum da nobis hodie.
3 * 5 — L 6 . . . .
ens Ko⸗ r. Qus eſt Bujus petitioni ſententia?

Tod. 5 20. Pl.z19. RES PloO N S S0. IIi0
Pf. 3 4½, 11. 33, 19. . . „ 7⸗
111, 5. Eſa. 23, 1. Deus dat quidem omnibus panem quotidianum,
7.3,2*. c. 1, 4a, quamvis non petamus, etiam malis hominibus. At nos
P joekt 27. Precamur hac petitione, ut agnoſcamus hoc beneficium,
. 2 . 0 £ ⁶ . 2. * . 2 2 .*
Matih.6,26. atque ita panem noſtrum quotidiauum cum gratiarum-

(p. 351. 393) actione accipiamus.
Gen. 23,20. Deut. aid autem ſignißicat panis quotidianus? Reßz.

10,1. Eſa. 3;, r6. Significat omne, quòd ad vitæ noſtræ neceſſitatem ac
Tiae ⸗ ſuſtentationem pertinet, videlicet cibum, potum, veſtes,
(p. 331. 393. 467.) Calceos, domum, aream, agros, pecudes, pecuniam, divi-
ſegq. tias, probam conjugem, probos liberos, probos ſervos,
R Hent. probum ac fidum magiſtratum, bonum Reipublicæ ſta-
alsen hek 3,6. tum, ſalubrem aërem, pacem, ſanitatem, modeſtiam, ho-
norem, bonos amicos, fidos vicinos, & id genus alia.

V, Pe-

ti

.
10⁸

m, 4

MINOR. 89

Matth. 18, 35.

N*
NN de.

Vv. PETITIO.

Et remitte nobis debita noſtra, ſicut & nos remit-
timus debitoribus noſtris.

QDuæ est bujus petitionis ſententia.
RESPONSIO.

Petimus hac precatione, ne pater cœleſtis velit reſpi-
cere & examinare peccata noſtra, & propter iſta noſtram
orationem repudiare: Quandoquidem nullis rebus,
quas petimus, digni ſumus, nec quicquam mereri poſſu-
mus: Sed ut velit nobis ſua gratia & bonitate donare o-
mnia: Quia quotidie multifariam peccamus, & nihil niſi
pœnas meremur. Viciſſim autem ex corde condonabimus,
quidquid in nos peccaverint ali, & pro maleficio libenter
reddemus beneficium
— 2 4 VI. Pe-

14: I. Pet.2, 9.

Petitio V.

Aug. ü. 11. 8. 1982, p.
716.4.3. de Dogm.
Eccl. c. 35. ſeq Bel-
larm. I. I. d. b. Ve
C. 5. P Ce

(p. 500. 352.)

Pſ 6. 25, II. 18. 51, 25
10.65, 4. 79, 9. Ez.
I1. 25, 12. Oſ. 14, 3.
Zach 3, 9. 11, 25.
Syr. 21, 28, 19 9, 10.
Mat. 15, 35. Luc. 65
38 C. 15, 19. C. 17, z.
Gal.6, Z. Eph. 4,t.
Col. 3, 13.

p. 351.
Pſ. 19, 15. Syr. 14, I.
Luc. I1, 13. Rom. 35
23. Iac. 3, 2. I0 b. 315
30. Matt h. 5, 4 3.
Luc. 6, 27. Rom. 12,

Petitio VI.

Ahg-. d. I. Bellar.
d. I.

₰ Gen. 3. Ex. 7, II.
1. Sam. 1614. C. 58,
6, 7. II C. II. I. R,22.
Matt. 6, 12. Marc.
24,36. Luc. II. 7. 22.
v. 40, 46, 1. COr. 7,
3. C. 1019,13. 2. Cor.
C. I1, 14. C. 12 272
Eph. 4,; 27. Cc. 6, II.
Gz. 6, I. 2. Th. 2, 3.
1. Pet. 2, 52 7. 1. J0.25
13, 14. Jac. 1, 25 12.
Cc. 4, 7. Ap. 2; 10. C=
12, 9. 5 Matt. 4 43.
Marc. 4, 15. Luc:22,
V. 3,31. C. 8; 12. C. I,
24. 2. Cor. 2, 10.
Eph 4, 27. I. Tim.
1,20. C. 5, 15. I. Pet.
F, 8. t. Joh. 22 13. C.
3,8. Ap. C. 2, 24. C.
3,10. C. 12,9. c. 20,8.
c Gal. 6,7. 1. Pe. 5 §.
Matt. 7,; I5. Marc.
13, 6. Rom. 16, 19.
Eph. 4,14, 1. Tim.
4, 1: I. J0 h. 2, 16. Cce
5,4. Ap. à, 20,
& 1. Cor. 10, 13. Eph.
6,13. I. Joh. 2, 13. C.
F51 4. 5

I. Cor. 10; 13. Sam.
1,14. Ex. 15,26.

360 CATYTECNISMNVUVS

Matth. 4, 3. Marc. 1, 12. Luc. 4, 1.

P· 50. VI. PETITIO.

Et ne nos inducas in tentationem. 4

Mua eſt hujus petitionis ſententia?“
RRESPFONSI0.
Deus quidem neminem tentat, Ssed tamen petimus

hac petitione, ut ipſe nos cuſtodiat & conſervet, ne Sata-
nas, 6 mundus & caro noſtra, nobis imponant,« & nos A

recta fide ſeducant, & in ſuperſtitionem, diffidentiam, de-

ſperationem, atque alia graviaà ſcelera & flagitia conjici-
ant. Et ut maxime ejusmodi tentationibus ſoliciternur,
ne ſuccumbamus, ſed ut tandem vincamus ac triumphe-

mus. e Oðò
VII. Pe-

—

e⸗

.

M 1 N O R. 361 Petitio PII.

Matth. 9, 22. Aug. d.. Bellarm.
e, d. I. Gerh., t. 8.761.

Bellarm. d. l. p“
1337. I. Sa m. 26,2 4*
Mat. 6, 13. Luc. 115
v. 4. Rom. 10, I.
2. Cor. 1, 10. 9,2,
2. Th. 1,7. c. 53,2.
2 Tim 4, 18. Phil.
13499. C. §) 25
⁶ deeſt clauſula
euchariſtica, Mat.
6,13. de qu4â Glaſſ.
Phil. S. p 210.
Gerh. t. 5, 761.
c Mat. 7, 7. C. 21,22.
Luc. 6, 28. 11,9.22,
45. 118, 19. 4 5, 12.⸗

4
ð

p. J5. 2 Pſal. 34,6. 50,15.
VI I. PETITIO. 97, 6. 58, 9. 99, 5.
a Sed libera nos à malo. 6 ur i. zin.
. . ⸗ 7 *
QDuæ est huju⸗ petitionis ſententia 5 29,12. C 33,6. Oſ.2.
v. 21, C. 14, 9. Za. 13.
RESPONSIO. v. 9. .10,6. Zc. 3,9.

Oramus hac precatione tanquam in ſumma, ut pa-Sy. 35, 7. Marc.iz,
ter noſter cœleſtis liberet nos ab omnibus malis ac pericu- J.43 1 nn4.
lis, corporis & animæ, bonorum & honorum: Etuttan- „ 13. Phil. ,e.
dem, cum hora mortis venerit, felicem vitæ exitum nobis pet. 3, 12. 1. Io. 3,al.

largiatur, nosque pro ſua gratuita bonitate, ex hac miſeria- c.5, 14. Jac. 1, 5.

n . ecibiat. 5 e Impenitent.
rum valle ad ſe in cœlum recip preces vanæ Deu.
A ME N. 1, . Num. 16, 15.
Reſßonſta. Job. 37,9. Pſ. 18,42.
Quid boc ſibi vult 17 Prov. 1, 28. Efa. 1, 12.

Ut ego ſim certus, ejusmodi petitiones Patri noſtro CEσ⅓. c. 58, 3. Bz. 8, 18. Of.
leſti eſſe acceptas atque ab eo exauditas. « Quia ipſe nobis 5, 7. Ze. 3. v.7. 22.
mandavit, ut ad hunc modum oraremus, promiſitque ſe (?. 180.) 7. v. 13.

nos exauditurum eſſe. Amen, Amen, id eſt. certe, certd, hæc C.70) SJr. 34

v. 21. JOh. 9,31

ita fient. e L

CATZCHISMVUS

erden § A C R A M E N T U M

30. Dogm. Eccl. c

833.5o. 512 74. Ench. B APTISMI: QvVoOMODO DE EO

c. 42,43. Abrenun-

ciandi farma t. 4. Paterfamilias ſuam familiam ſimpliciſ-
.. miſcell. uj. b ſimè docere debeat.
54 9. Luth. d. h. v. t. .
w. Pp. „Conc. z.
ædobapt. t. 4. 1. (p. 707.) Matthei 3, 13. Marc. 1, 9. Luc. 3, 21.
319. Sacram. B. p.
340° 411. Chriffi d.
t. IV. p. 359. Hauß⸗
Poſt. 53. A. C. a 9.
f. 14. A p. 22 8. A. S.
311. Cat. Ma, 507.

p. 28 51t0. Duid est Baptiſmus? Reponßo.

Baptiſinus non eſt ſimpliciter aqua, ſed eſt aqua divi.
no mandato comprehenſa, & verbo Dei obſignata.

§. 2. Duod est illad verbum Dei? Reſponſio.
p. 5o. Ubi Dominus noſter Jeſus Chriſtus dicit, Matthæi ul.
3 9. timo v. 19. Euntes, docete omnes gentes, baptiſſantes
eos in nomine Patris, & Filii, & Spiritus Sancti.

Secun-

s-

A⸗

a

M I N oOo RN. 263

Baptizmus.
Daid praſtat aut confert Baptismuss (p. 14. 511.)
5 A⸗ Gere e – Eſas. 12, 3. B2.475 le
Za. 13, 1. C. 149.5.
—= ð 2 Jo. 3, 5, 18. Ac. ,

Operatur temiſſtohem peccatorum lberata 4 morte, & 33. . 40. gu.
Diabolo, & donat æternam beatitudinem omnibus, & c, “ c. P.
ſingulis, qui credunt hoc, quòd verda & promifſones di- Rom. 6, 3. 1. Cor.

vinæ pollicentrr. ”ůů́ä 6, 10. C. 12,13.71,4.

— 27. C. 5; I Tit.
5§. . Ve⸗ ſnr 1. ver⸗ &, reni ſones dwine 7 7, 1. r 1

R55⁵ ⅓.²

v domimus noſter Jeſus Chriſtus gicir,
Marci- ultimo, v. 16. Matth. 28,29.

Qui i crediderit, & baptizatus fuüerit, ſalvus erit. P 53.

Qui verè non en crediderit, condemnabitur. 28ððͦèUM P. 306.
à 1 12 TERTILUuI M. 10ON
§. 5. un. m aqua tam magnas res Were⸗ p. 301.

RESPONSIo.

Aqua certè tantas res non effcit. Sed verbum Dei, quòd
in & cum aqua eſt, & fides, verbo Dei aquæ addito credit.
Quia aqua ſine verbo Dei eſt ſimpliciter aqua, & nonm eſt
Baptiſmus. Sed addito Verbo Dei eſt Baptismus, hoc eſt,
ſalutaris aqua gratiæ & vitæ, & lavacrum regenerationis p. 510. 52.
¹1in Spiritu fancto, ſicut Paulus ait a4 Tir. 3, 6. Secundim ſuam
nwiſericoerdiam nos ſalvas fecit, per lavacrum regrnerationis ac re-
govationis Spiritus ſancti, quem udit in nos opulenter, per eſum
Chriſtum ſalvatorem noſirum, ut jußtißicati illius gratia, baredes
Ster⸗war juxta ſpem vitæ aterna, Fidelu bit ſermo eſt.

5.6. Quar-

364 CATECHIS MVUS

Pas ismus Con-
Se.. QVART IM.

Col. 1, 5. Quid autem ſgnifcat iſta in aquam immerſio?
.Col. I. Pet. 4,2.
n. 1,4. Ja⸗ 74 RF SF ONS10.
(o. 520.) Significat, quod vetus Adam, « qui adhuc in nobis eft,

4Col. 2,1. ei ſubinde per quotidianam mortificationem ac pœniten-
Tie un. et. tlam in nobis ſubmergi & extingui debeat, unà cum omni-
e Col. 3, io. Jo. 3,3. bus peccatis & malis concupiſcentiis, «atque rurſus quoti-
Uiiiie emergere ac reſurgere anovus homo, e qui in juſtitia &
puritate coram Deo vivat in æxternum.

S 6. uli boe ſoiptum ⸗g? nagonße.

fRom. 4,23.. Cor. Sancus Paulus ad Roman. 6, 4. dicit: Sepulei igitur ſumus
en4. el 1 1 . 3und cum Chriſto, per baptismum in mertem, ut quemad:zodum ex-
or 36.* citatus eſt Cbriſtus ex mortuis Ver gloriam FPatri, ita 6& nos in no-

1. Pet. 1, 21. Vitate ritæ ambulemus. f

eer re"D E CONFESSIONE,
Peee e. QVOMODO SIMPLI CIORES

⸗ 11. 2. zw. Qej ea erudiendi ſint.
Luth. t. I. Lat. W.
P. 77. t. 4. J 341. I. Quid eſt Confeſio 8 Reſponſio.
von Schluͤſſeln t. 5. N* . Fe NR. . N.
J. p. 218. POXNFESSIO duo comprehendit, unum eſt peccata

⁶ Dei querela de Q confiteri: balterum eſt abſolutionem ſive remiſſionem

upeenit⸗ ler . à Confeſſionario ſive præcone Evangeli accipere, tan-
93 4° „79 . * . * . .V 2. . . .
„, 5. Am. 4,6. ſeq. quam ab ipſo Deo, & non dubitare, ſed firmiter credere,

Hag. 4, 6,8. ſeq. Peccata per illam abſolutionem coram Deo in cœlo remis-

(p. 15.29. 13. 146. ſa eſſe.

Math. s. nr e. §. «. Qu« peccata ſunt conconfitenda!
c. 9, 20. C. 16,9, 11. & 6 S, % N S06ů. .
& Deut. 30, 2. p9.
103, 3. 130, d. Coram

Eſa. 43 25, C. 44,; 22. Jer. 31, 34. C. 3. c. 55, 26. E2. 16, 62. c. i8, 1, 6. 33, 11. Oſ. I, 7. C. 2; 22. C.
6, 3. Ce 14, 5. Am, 5, 4, 6; iſ. Mich. 7, 19. Ze. 35 9, 17. Syr. 3, I3. Luc. 155 7, 10.

de

0.

aa

de

go

jin

.

⸗

eh h f

M IN O R. 365
CoRAM Deo omnium peccatorum reos nos ſiſtere de- (Corſeſto.
bemus, etiam eorum, quæ nobis ſunt abſcondita, ſicut in 7 Mandata Job. 5,
oratione Dominica facimus. Coram miniſtro autem debe- r. z1 Eh. 1
mus tantum ea peccata cConfiteri, quæ nobis cognita ſunt, i2. e:. 3, e. n.

& quæ in corde ſentimus. c. 6, 3. c. 7, 3, 12.
C. 99 r 155 ⸗C⸗
. . 35 17. r. 35Ve 4.
§. 3. Quyanam ſunt iſta? Reſponſio. Ba. 14, 6. c Sy t0.
„ . . Oſ. 12, 6. c. 14, 20
ic unusquisq; examinet vitæ ſuæ ſtatum ſecundum Joel 2, 1. Am. 4,
decalogum, an pater, mater, filius, filia, dominus, hera, ſer- ¹². e, 4. ſeq.Jon.
vus ſis: an contumax, infidelis, negligens fueris: an al- 2. ꝛ. s, , 3.
quem læſeris, di Rtis, factis: an furtum commiſeris, aut in- c 17, 21. e.s. 12.
juria, ignavia & ſegnicie damnum alicui intuleris. Math. 3, 2. Mar. 1,

§.4. BREVIS FORMA CONFESSIONIS 2,“. E. den⸗

PRO RUDIORIBUS. Jer. 3, 10. c. 24, 7.
. ” c. 129;, 19. Joel. 2,
In bunc modum alloqui debes miniſtrum lü erbi- 13. Eſa. 1 8.

Reverende & dilecte Domine, rogo te, ut confeſſio-
nem meam audias, & mihi propter Deum remiſſio-
nem annuncies.

NM Iſer ego peccator conſiteor coram Deo, me omnium
peccatorum reum eſſe, in primis confiteor coram te,
me quidem ſervum, ancillam, &c. eſſe, ſed infideliter ſer-
vire domino meo: non enim feci, non facio, quæ mihi
injungit, irritavi, & ad maledicendum commovi dominum
vel dominam meam, multa neglexi & damno cauſam præ-
bui, & c. in verbis & factis petulantem me præbui, impa-
tiens fui, obſtrepui, &c. ideo doleo, gratiam imploro,
emendationem promitto. Bfrs

§; Herus aut hera ſic dicant:

N primis confiteor coram te, me non diligentem fuiſſe

in fideli educatione & inſtitutione liberorum & Sannie
ad glo-

cConſeſte.

66 CATEG'HISMVUS

ad gloriam Dei: blasphemavi, nomine Dei abuſus ſum,

malum exemplum prava loquens & faciens præbui, vici-
nos læſi, multis obtrectavi, pondera & menſuras violavi,

decepi proximum vendendo merces, &c. Et ſi quid aliud

contra præcepta Dei in cujusq; vocatione occurrit, &c.

G. 6. Si verò quis non ſentit ſe onerari talibus aut gravio-
ribus peccatis, is non ſit ſolicitus, nec quærat aut fingat
peccata, nec ex Confeſſione carnifieinam faciat, ſedunum
atq; alterum peccatum ſibi notum recitet, ut: in primis con-
fiteor, me abuſum eſſe nomine divino, verbis impudicis
uſum, hoc vel illud neglexiſſe, &c. Sic ſanè quieſcat animus.

§. 7. Si verò planèe nullius tibi conſcius es, (quòd prope-
modum impoſſibile eſt) nullum etiam in ſpecie recites, ſed
accipias remiſſionem facta generali confeſſione, quam co-
ram Deo ad miniſtrum pronunciss.

§. 8. Reſpondeat autem miniſter: Deus tibi ſit propi-
tius, & confirmet fidem tuam, Amen.

§. 9. Interroget etiam confitentem: Num meam remis-

ſionem credis eſſe Dei remiſſionem? Adfirmanti & creden-
ti porrò dicat: Fiat tibi ſicut credis. Et ego ex mandato
Domini noſtri IESU CHRISTI, remitto tibi tua peccata
in nomine Patris, Filii, & Spiritus ſancti, ümen. Vade
in pace.

§. 1o. Qui verò conſcientias habent adflictas, tentatas-
meœſtas, eos miniſter pluribus ſententiis ſcripturæ facien-
tibus ad fidei incrementum conſolabitur.

§. II. Hæc, quam Gommemoravimus, tantùm eſtpuerilis

& communis forma Confesſionis pro ſimplicioribus & ru-
dioribus.
SACRA-

Verba S. Cœnam porrigentium ſunt & l. Sacramentor. Gregorii M. &

Canonib. Concil. Taron. ap. Ivon. & Burchard. Gerh. T.5 p. 87. 132,

.
l⸗

M IN O R. 367

SACRAMENTHM

ALTARIS „ QVOMODO PATER-
familias ſimpliciſſimè ſuam familiam de
eo docere debeat.
Matth. 26, 26. Marc. 14,20. Luc. 22, 19. I. COr. 1,23.

4

. 4
§.1. Quid est Sacrmentum Altaris?
RäSPONSI0.

Sacramentum Altaris eſt verum Corpus & verus Sanguis
Domini noſtri IESV CHRISTI, ſub pane & vino, no-
bis Chriſtianis ad manducandum ac bibendum ab ipſo
Chriſo inſtitututum.

§.2. Illi boc feriptum est? Reſponßto.

Sic ſcribunt ſan Ri Evangeliſtæ, Matthæus e, z6, 26. Mar-

cus e. 14220. Lucas c.22, 9. & ſanctus Paulus 7. Cor. I, 2·
Sð Domi-

5§. Cœna.

A. C. a. 10. p. 14. A.
S. 302. F. C. a. 7
569. 691. C. Maj.
523. Aug. t. 3. d.
Dogm. Eacl. c. 53.⸗

75. Luth. Ver⸗
mahn. t. 4. w. 394.*
t. I. Lat. w. 79. t. 4.
f. 341. 426. 8. 1 f.
187. 4 88.
Nominan.
N. T. Luc. 23520.
1. Cor. II, 25. Cœna
Domini 1. Cor. II;
20. Menſa Dni. ib.
Ie, 21. Fractio Pa-
nis Act. 2, 42. Sy-
naxis I. Cor. 10;20.
Dionyſ. Hier. c. 3s
doν—ι Convivium,
C. Ignat. Ep. 7. 6o-
gagise Ignat. A-=
pol. 2. Mtt. 26,27.
αν„Xαπ. Jud. v. 12.
Iren. I. 4. c. 32. Ae-
z8ρς, νεσα
9v oοοα ορα0
Oblatio. sαaρααα
õ eεια‿.
Juſtin. ebnos Di⸗=
on. Hier. oατnͤ
id. Miſſa. conf.
Card. Bon. d. reb.
Liturg. Miſſ. San-
Gdum NPP
Syr.
p. 14. 136. 32. 524.
569· 571.695. 6 7.

§. Cæna.

An. mundi 400°4.
poſt Agni inſti⸗

p. 706.

p. 326, ſeqꝗ.

368 CATECHISMUS

Dominus noſter ESuSs CHRISTUIsS, in ea nodte,
(p.“ z.) qua traditus eſt, accepit panem, &
943. April. 5. 7. alii
(p. 69 4.70 4 ſ
J. 24. Maij.

egiſſet, fregit & dedit diſcipulis ſuis, dicens:

poſtquam gratias

Acci-
pite, comedite, Hoc eſt corpus meum, quod pro vo-

bis datur, Hoc facite in mei commemorationem.

Similiter &, poſtquam cœnavit, accepit calicem
&, cum gratias egiſſet, dedit illis, dicens: Bibite ex hoc
omnes, Hic calix Novum Teſtamentum eſt in meo ſan-
guine, qui pro vobis effunditur, in remiſſionem pec-
catorum: Hoc facite quotiescunque biberitis, in mei

commemorationem.
§. 35. Quid verò prodetfie comedig: & biliſſ

R&S Pp9N S 10.

Id indicant nobis hæc verba: Pro vobis datur & ef-
funditur in remiſſionem peccatorum. Nempe, quod
nobis per verba illa in Sacramento remiſſio peccatorum,
vita, juſtitia & falus donentur. Ubi enim remiſſio pecca-

torum eſt, ibi eſt & vita & ſalus.

§. 4. Dui potest corporalu illa manducatio tantas
res effcere!

RESPONSIG.

Manducare & bibere iſta certè non efficiunt, ſed illa ver-
ba, quæ hic ponuntur: Pro vobis datur & effunditur
in remiſſionem peccatorum; quæ verba ſunt unà cum
corporali manducatione caput & ſumma hujus Sacramen-
ti. Et qui credit his verbis, ille habet quod dicunt, &
ſicut ſonant, nempe remiſſionem peccatorum.

Quis

—‚—

— — — —

—

MINOB. B 369 Preces Do-
§. 5. Aus utitur hoc Sacramento digne? meſticæ, Ma-
Rkeſponſio. tinæ.
Jejunare & corpus ſuum Præparare, eſtquidem bona 519. 536
. gn 2

& externa diſciplina. At ille eſt verè dignus ac probe pa- 52. 7r1. ſeg.
r.atus, qui habet fidem in hæc verba: Pro vobis datur &
eeffunditur in remisſionem peccatorum. Qui verò his
eeerbis non credit, aut de illis dubitat, ille eſt indignus

. ac imparatus. Quia hoc verbum, pro vobis, poſtulat. o-
mnino cor, quod Deo credat.

QVO PDACTO LATRES FA- ,er.
MILIAS SVAM FAMILIAM FOR-
mas Benedictionis, unam manc, alteram ve-
ſperi dicendam, ſimplicisſime doce-
re debeant.
F. 6. Manè cum furgis & lecto, ſignabis te ſigno
ſanctæ crucis, dicens:
D IN nomine Pattis, & Filii, & Spiritus Sancti, ig 8. 5.
4 Deinde innitens genibus, vel ſtans, dicas Symbo-
lum & Orationem Dominicam. His potes & hanc pre-
catiunculam addere:
. (Ranias ago tibi mi Pater cœleſtis, per] Es VM.
CCHAISTVM Filium tuum dilectum, quod me D S”MBä

hac nocte ab omnibus incommodis ac periculis
conſervatum cuſtodieris. Et oro te, ut me hac die
quoq; conſervare, & à peccato & omnibus malis
Aa cuſtodire

= B

370 CATECHISMVS.
cuſtodire velis, ut tibi omnla mea facta, atq; adeò to-
ta vita bene placeant. Quia ego me, meum que cor-

pus & animam, ac omnia in manus tuas commendo.
Tuus ſanctus Angelus ſit mecum, ne Diabolus quid.

quam in me posſit, AM E N.

Poſtea alacriter ad tua ſtudia accedendum eſt, canta-
to Pſalmo, Decalogo, vel alio carmine, quo excitetur

J. 2. S MILITER veſperi, cum confers te cubitum. fi-
ênabis te ſigno ſanetæ crucis, dicens:

In nomine Patris, & Filii, & Spiritus ſancti,
Amen.

Deinde flexis genibus, vel ſtans, dicas Sdymbolum &

Orationem Dominicam. His potes & hanc precatiun-
culam addere: ⸗

Ratias ago tibi mi Pater cœleſtis, per ESVM
CHRISTVM Filium tuum dilectum, quèd me hac
die gratuita miſericordia & bonitate tua cuſtodietis.
Et oro te, ut mihi omnia peccata mea, quæ perpetra-
vi, & quibus offendi te, remittere, & me hac nocte
tua gratia benignè conſervare velis. Quia ego me,
meumq́;; corpus & animam, ac omnia in manus tuas
commendo. Tuus ſanctus Angelus fit mecum, ne Dia-
bolus quidquam in me posſit, AM E N.

Atq; ita tandem placidè & tranquillè dormiendum eſt.

§. 3. CGVO PACTO PATRES FA-
milias ſuam familiam Benedictionem Menſa, &
gtatiarum actionem ſimplicisſimè docere
debeant. H
BENE-

W MINO h.
BkNEDICTIO MENSEÆ.

pueri unà cum familia debent complicatis manibus
modeſtiam præ ſe ferentes ad menſam accedere, & ſic
orare:
Culi omnium in te ſperant Domine, & tu das
eſcam illorum in tempore oportuno. Aperis
tu manum tuam, & imples omne animal benedi:
ctione.
(ScCHOLION. Benedictio hic ſignificat largam diſtibu-
tionem Dei, qui omnibus animantibus tantum cibi ſuppe-
ditat, ut in de hilariter & jucundè vivere posſint. Hanc be-
nedictionem & lætitiam, ac acquieſcentiam impediunt ſoli-
citudo prohibita, cura, avaritia, tenacitas.)
Deinde addant Orationem Dominicam, cum oratio-
ne ſequenti:
DoOMINE Deus Pater cœleſtis, benedic nobis &
his donis tuis, quæ de tua largitate ſumimus, per Je-
ſum Chriſtum Dominum noſtrum, AMEN.

§. 4. GRATIARVM ACTIO.

Sic quoque poſt cibum ſumtum, ad eundem mo-
dum modeſtèe complicatis manibus ad menſam asſiſtant,

& dicant:

Onfitemini Domino, quoniam bonus, quoniam
in ſeculum miſericordia ejus. Qui dat eſcam
omni carni. Qui dat jumentis eſcam ipſorum, Et

pullis coruorum invocantibus eum, Non in fortitu-

dine equi voluntatem habebit, Neq; in tibiis viri be-

neplacitum erit ei. Beneplacitum eſt Domino ſu-

per timentes eum, & in eis, qui ſperant ſuper milſe-
ricordia ejus. ,

. A a 2 Deinde

371 Preces Men-

ſales.

Ambroſ. t. 3.
Ser. 42.

Pſ. 3 6, 7. 104

11. 136, 2 §.
145) 1 5. 147:

9*

Lſ. 136, 2 5⸗
145, 15. 147
9. ſeq.

Tabula Oe- 372 CATE CH IS NM Us

conomica. Deinde addant Orationem Dominicam, cum oratio-
Parochi, Au- ne ſequenti:
ditoris. GRATIAS agimus tibi Domine Deus Parer,

per Jeſum Chriſtum Dominum noſtrum, pro univer-
iis beneficiis tuis, Qui vivis & regnas in ſecula feculo-
rum, A MEN.

& r. TABUILA OECONOMICA,

IN QVA PROPONUNTIR ELEGAN-
tes quædam ex facra ſcriptura fententiæ, pro omnibus
ſanctis ordinibus ac ſtatibus, per quas illi tanquam
propria quadam lectione fui officii & mune-
ris admonentur-

chrkat-knpe. EPISCOPIS, PAROCHIS ET

Am. Aug de CONCIONATORIBVUS.
8 *7 ccl.- .

Te. 3* c. 72.

xoris maritum, vigilantem, ſobrium, modeſtum, Ho-
ſpitalem, aptum ad docendum, non vinolentum, non
percuſſorem, non turpis lueri cupidum, ſed æquum, a-
Ela. 58, 1. Jer. lienum à pugnis, alienum ab avarifia, qui ſuæ domui be-
2321 -Pe. 3:1, ne præfit, qui liberos habeat in fub jectione, cum omni
6 Malzere,. ſecundum doctrinam eſt, ut potens fit exhortari doctri-

Act. 20,2 8-Jo. na ſana, & eos, qui contradicunt, arguere, & c. 1. ad Ti-

10, 12. 1 Cor.
3, 5. 10. C. 4, I⸗
1 Pet. 59/2.

moth. 3,2, ſeqꝗq. & ad Titum I. v. 6,

Deu-12: r9. c- . EPISCOPIS SUIS.
16, 16. Ex. ?² 3 .
15. c. 26. LD inusorcinari his, qui Evangelium anmmciant,
. Dar. c, 4. 1de Evangelio vivere, 1I. Cor. 9, 4. communicet Do-
Thr. 4, 16. Neh. Ctori

⸗— Y
23,2. Sy. 7,3 1. ſech, c. 3 5, 0. Mat- ToyIO. Luc. 10,7. 3 Co= 9,7. Ga. 6,6. 1I Tim. 5, Lge⸗

(Rortet Epiſcopum irreprehenſibilem eſſe, unius u-

reverentia, non novitium, tenacem ficelis fermonis, qui

§S.z. QVID DEBEANT AUDITORES

MINOR. 373
Qori in omnibus bonis, is, qui docetur verbo, Galat. 6,6.
Quj bene præſunt presbyteri, duplici honore digni ha-
beantur, maxime qui laborant in Verbo & doctrina.“ Di-
cit enim ſcriptura?**: Non alligabis 0s bovi trituranti.
Et: dignus eſt operarius mercede ſua. † Obedite præpo-
ſitis veſtris, & cedite eis. 1pſi enim vigilant, quaſi rati-
onem pro animabus veſtris reddituri, ut cum gaudio
hoc faciant, & non gementes, hoc enim non expedit vo-
bis. Ebr. 13, 17.
† Deut. 17, 9. c. 24, 8. Jer. 5,; 17. c. 13, 17. Ez. 3: 17 20, c. 34,7.
Act. 20, 2 §.
§6. 3. DE MACIS TRATIBVS.
CNni anima poteſtatibus ſupereminentibus ſubdita
it. Non enim eſt poteſtas, niſi à Deo. Quæ verò
ſunt poteſtates, à Deo ordinatæ funt. Itaq; qvisquis
reſiſtit Poteſtati à Deo ordinationi reſiſtit. Qui autem
reſtiterint, ſibi ipſis judicium accipient: Non enim fru-
ſtra gladium geſtat, Nam Dei miniſter eſt, Ultor ad iram
ei, qui quod malum eſt, fecerit, Rom. 3, 1.
Job. 3 4, 30. Eccl. 8,4. Pr0v. 8: 1 5.C. 6, 10. 12.14. c. 19, I2.c. 20,2., 8. 2 6. Cc.
2 8. c. 2924. 14. Eſa. 1, 17. C. 10, 1. C. 3 2,7. Jer. 5, 2 8. Dan. 5,2 I. Mich. 6, 8.
I4. C. 42,20. C. 5 0,4. Sap 6, 1.4. 5F. 1 Macc. 14,9. ſeq. Luc. 22,2 5.
§. 4. QVID SVBDIITI MAGISTRATI-
BUS DEBEANTZ
Rdi quæ ſunt Cæſaris, Cæſari. Matth. 22, 2. O-
mnis anima poteſtatibus ſublimioribus ſubdita ſit,
&c. ideoq; necesſitate ſubditi eſtote, non ſolùm pro-
ter iram, ſed etiam propter conſcientiam. Ideo e-
nim & tributa præſtatis. Viniſtri enim Dei ſunt, in hoc
ipſum ſervientes. Reddite ergo omnibus debita, cui tri-
butum, tributum: cui vectigal, veétigal: cui timorem,
timorem: cui honorem, honorem, Rom. 13, f. Adhortor
rimum omnium fieri obſecrationes, orationes, inter-
pellationes, gratiarum acétiones, pro omnibus bomini-
bus. pro regibus, & omnibus qui in ſublimitate conſti-
tuti ſunt, ut quietam & tranquillam vitam agamus, cum

omni pietate & gravitate, Tim. 2, 1. Admone illos, Prin-
Aa 3 cipibus

Tabula Oe-
conomica.
Magiſtratũs,
ſubditi.
*1 Tim. 5, 17.
1 Thefl. 5, 12.
1 Cor. 16, 19.
8y. 7, 3 3. C. 3 e
10. Thr. 4,1 6
Phil. 2, 29.
XX Deut. 2 524.
ITIW. 5. I7.-
10. Mat e 352.

Dii ſunt Ex. 2 I.

6.0. 22, §.9. 2 §
Pl. 9 2, I. Act,
23, F.
P. 17. 323.3 4
427.

Ex 23, 6. Lev.
19, 15. Deut.
17,1.2 Tar. 9, &
2 5,5. C. 2 8, 122
Sy. 10,1. C. 17.

p. 32 3. 336.
342. 423
Sy. 42,2 I. Mat.
17,24.
Omittenda,
maledicere, Ex.
22, 2 % Eccl. 10.
20. 2 Sam. 16.
Blaſphemia,
Ex. d. l, Iob. 34
18.
Reliſtere, Rom.
1322.
Syr. 4, 7. I I.
c. 10, 24. 2 7

TIabula Oe- 374
conomica, cipibus & poteſtatibus ſubditos eſſe, & c. Bar. 1I, H. 12. Tit.
Marif. Uxor. 3, 1. Subditi eſtote omni humanæ creaturæ, propter Do-
Parent. Li- minum, ſive Regi, tanquam præcellenti, ſive ducibus tan-
ber. Servis, quam ab eo miſſis, &c. Syr. 42, 21. 1 Pet. 2, 13.

2) Luth. Ehe⸗
halt. d Ebr.
13, 4. k. F. l. f.
333. Ehlachen
237. Gen. 2,;
2 4. Pro, 27, 16
Mal. 2, 1 5. Sy.
7, 2 I. c. 9, 1. C.
2 552 C. 40,2 3.
C. 4. 1,2 3C. 422
20. Matt. 19,4.
Mare. 10, 7.
(⁵) Pro. 31,9.
Mal. 2, 14.Syr.
9, 1. c. 2 559 1 §.
ſeeqj. c. 2 6. c. 37:
p. 336.427.
ſeq 472.
2 ¼½ C. 4 1, 19.C.
4,2 2 0. 1I Cor.
14˙24. Col 3,
18. Lit. 2, F.
b.36. 419.
Sint quietæ
1 Tim. 2; 13.
ſobriæ c. 3, 11.
dæ c. l. caſtæ
ITim. 2, 9. F5.
pudicæ d. J.
piæ ib. 10. cre-
dentes d. C. 1 5.
( Gen. 198,19.
C. 34, 30. C. 49,
3⸗ ExCd. 10, 2.
Deu. 4, 1 0. c. 6,
7.1 Sam. 2, 22.

CATECHISMIS

Iri cohabitent cum uxoribus ſecundum ſcientiam,
“ veluti infirmiori vaſi muliebri, impertientes hono-
rem, tanquam etiam cohæredibus gratiæ vitæ, ne inter-
rumpantur preces veſtræ, IPet. 3,7. Viri diligite uxores,
& ne ſitis amarulenti adverſus illas, Col. 3, 19. Eph. 6,25.

§. 6. UXORIBIIS. (9)
Qlmiliter uxores, ſubditæ ſitis veſtrisviris tanquam Do-
Amino, quemadmodum Sara obedivit Abrahæ, Domi-
num illum appellans, cujus factæ eſtis filiæ, dum benefa-
citis, & non terremini ullo pavore, Pet. 3, I. Epheſ. 5, 22.

PARENTIBLIIS. ()

§. 7.

Petenter ne provocetis ad iram liberos veſtros, Sed

educetis eos per eruditionem & correptionem Domi-
ni, Ephef. 6, 4. .-

2 Hlii, obedite parentibus veſtris in Domino, nam id eſt
juſtum: Honora patrem tuum & matrem tuam, Quod
eſt præceptum primum in promisſione, Vt bene tibi fit, &
ſis longævus in terra. Epheſ. 6, 1.

§. 9. SERVIS, ANCILLIS, MERCENA-
RIIS, EI COETERISADLABOREM
conductis.
Cuervi⸗ obedite iis, qui Domini ſunt ſecundum carnem,
cum

c. 3, I 3. Ela. 3 8, I 9. Pro. I 3,24. c. 19, 1 8.c. 2 3, I 3. 2 3. c. 22,6, 1 5. C. 2 5, 10. C. 27, 17. Sap. 8, 20.
To. I, 10. Sy 7, 26. c. 1 5, 24. c. 24, I 3. c. 30, I. C. 42, 5. I 1. 2 Tim. 1, 5. c. 3, 1 5. Ebr. 12,7.
(S. Gen. 9, 22. 2 5. c. 2 6, 3 5. c. 34, 30. Ex. 20, 12. Lev. 1 9,3. Pl. 34, I 2. Pro. I. ſeq q. c. 1 5, 3 I. Mal.

1,6. Sap. 4, I. Sy. 7,2 9. C 92 I. C. 22,3. C. 16, 1. TO. 4,4. 2 Mac. 7,27. Col. 3, 2 0. Ebr. 12, 9.

— — — —

MINOBR. 375
cum timore ac tremore, cum ſimplicitate cordis veſtri,
tanquam Chriſto, Non ad oculum ſervientes, veluti ho-
minibus placere ſtudentes, ſed tanquam ſervi Chriſti, fa-
cientes, quæ vult Deus, ex animo, cum benevolentia, ſer-
vientes Domino, & non hominibus, illud ſcientes, quòd
unusquisque quod fecerit bonum, hoc reportaturus ſit à
Deo, ſive ſervus fuerit, ſive liber, Epheſ. 6s5. & Col. 3. 22.

S. 10. PATRIBIIS8 FA MILIAS ET
MATRIBUS FAMILIA S. (e)

T vos, Domini, eadem facite erga illos, remittentes
minas: ſcientes, quòd & veſter ipſorum Dominus ſit
in cœlis, nec perſonæ reſpectus fit apud illum. Epheſ.
6, 9. Coloſſ. 4, 1.

d. 11. COMMHNI IIVEN.
ITUTI.

nliter juniores ſubditi eſtote ſenioribus. Sic, ut o-
mnes alius alii vicisſim ſub jiciamini. Humilitatem a-
nimi vobis infixam habete. Propterea quia Deus ſuper-
bis reſiſtit, Humilibus autem dat gratiam. Humiliamini
igitur ſub potenti manu Dei, vt vos exaltet tempore op-
portuno, I. Petri 5. .

§. 12. VIDUIS.

Væ verè vidua eſt ac deſolata, ſperet in Deo, & per-
ſeveret in obſecrationibus ac precationibus noctu
dieque. Quæ vero in deliciis vivit, ea vivens mortua
eſt, I. Timoth. 5, 5.

§. 13. OMNIBIS IN COM-.
. G MUNE.

„

Aa 4 Dilige

7

Tabula Oe-
conomica,
Familiæ, Ju-⸗
ventuti, Vi-
duis, omni-
bus.

Mal. 1,6. Matt.
10, 24. 1 Tim.
2, 12. C. 6 I.
1 Pet. 3. 1 §.

(&) Ex. 2 O, 17. C.
2 1, 2. Lev. 19
13. (. 25, 397.
Deu. 1 5, 1 5. 18
Job. 3 1, 13. Pſ.
12 3,2. PrO. 1 9,
10. c. 17,3 F. c.
17,2. C. 2 9919.
2 1. Syr. 4, 3 5.
Cc. 7, 2 2. C. 10,2 8
c. 2 322 5. (. 2 5
5. c. 33,2 5 ſeq.
c. 42, 5. I Tim.
6, 7.

Sy. 2, 2 0. Cc. 3
20. C. 7, 19. C⸗
42,9. Matt. II,
29*

Veræ 1Tim. F5y
3.16. RKuth. 1.
Lu. 2, 26. Judit.
8. Senes d. c. 9
Juvenes d. l. 11,

14. pigræ, d. I.

13, levyes,V. 13.

Col. 7, I4.
I The 4, 9.

1 Cor. 7, 17.
20. 2 4. I, Th.
4, I 1 12.

4

396 CATECHISMVYS MINOR.
Nlige proximum tuum, ficut teipfum. In hoc ſermo-
Wne omnia præcepta ſummatim comprehenduntur,

Rom. 13, 9. Et ante omnia fiant deprecationes, obſecrati-

ones, interpellationes, gratiarum actiones, pro omni-
bus hominibus, &c. I. Timoth. 2, I.

Cuiq, ſit inprimis magnæ ſua lectio cura,
Vi domus oſiciis ſtet decorata ſuis.

Ein jeder lern ſein Lection ,/
So wird es wol im Hauſe ſton.

—„„ „ „ — 1 . 1
α Nle, drνρνσο π τοαααιàοτωονν„ s j Bohores,
Siaο οσ ννανπσινπραεονναι ταοα.

Libell. Baptiſmalis & Nuptial. omiſſi conſilio Synodi Dreſdenſis anno
ob Palatin. & alias Eccl. German. Superioris, quæ ſuis ceremohiis uſæ,
Exorciſmum abrogatum reſpuebant, ut Ludov. El. Palat. ſe mallet ſejun-
gere à Concordiæ opere. Polyc. Lyſer. E Dan. Hofman. anno 1597.

f——f— „

—- ——. —

H

377.

I8MUSEIE.

52. 426.

CATEGCG
MATOR

D. Martini Lutheri.

BREVIS PRFATIO.

ESSRHrR XE SE N 775 HII 71 S O P†n & Qoo conf-
e DWS enl ſermonem haud alio animo els- lio hæc do-
2 Ve boravimus, quam ut eſſet inſtitutio trina tradi-
– G zuerorum atg ſimplicium. Hinc apud ta.
. S RG) vetere⸗ lingua Graca Catechiſmus di-
8 N tus eſt, quæ VoxX puerilem inſtitutio-
ν vem ſignificat. Hac verò cuivis Cbri-
ſtianorum neceſſarid debe! eſſe perſpecta & cognita, ita,
ut ſi quis hujus cognitionem non habeat, in Chriſtiano-
rum numerum merito non ſit referendus, neiz, ad Sacra-
mentorum partitipationem admittendus. Quemadtmo-
dum opifex quiſpiam manuarius, qui artis aut opincii ſui ra-
tionem & uſum non callet, jure optimo reprobandus, & mi
nime precii habendus.
S. 2. DBuapropter pueris articuli ad Catechiſmum ſéu Exercitium
yuerilem inſtitutionem pertinentes, ſummo ſludio tradendi docendi Ca-
ſant, ing, ipſis non ſegniter exercenda eorundem indu techiſmi.
Aria. Inde fidelis ac vigilantis patrisfamilias officium ?. 386.
exigit, ut per hebdomadam ad minimum ſemel habito
examine liberorum ac familiæ periculum faciat, ac audi-
ens exactl perquirat, quid hiſee de relbus intelligant aut
AaA „ didi-

=

Cognitio
Catechiſmi
quam neces-
ſaria.
P- 337.

539*

p. 333.

379 PEAEFATIO
didicerint, quibus ignoratis, eosdem ſerid & graviter eo,
ut Wa perdiſcant, aalgat. Probè emm commemini, atj,
adeo quotidiè boc ipſum uſu venire videmus, ut usque
adeo tardo alque hebeti ingenio inveéniantur homines,
Jamq⸗ natu grandiores, quibus hac de re nihil prorſus com-
pertum fuit, aut etiam hodie teneant, quanquam nihilo
ſecus Sacramentorum nobiſenm ſiant barticipes, omnibus-
