re, & de bonis operibus docere.
S. 4. Hac ratione Lex incredulitatem arguit: quando
videlicet verbo Dei fides non adhibetur. Cùm autem Euan-
gelion (quod ſolùm, & propriè docet ac præcipit in Chriſtum
credere) ſit Verbum Dei: Spiritus ſanétus per miniſterium
Legis etiam incredulitatem arguit: quòd peccatores non in Cbri-
um credant: cùm Euangelii proprium ſit, de ſaluifica fide
in Chriſtum docere. Job. 16, 5, 9.
§. 15. Euangelion autem propriè doctrina eſt, quæ do- Enrangelium,
cet (quandoquidem homo Legi Dei, non ſatisfecit: & Legi quid:
Dei tota ipſius natura, cogitationes, ſermones, facta, repu-p. 301. 664.566.
gnant: vnde & iræ Dei, morti, omnibusque temporalibus & FTuther.
a. 5. Trin.

43
Vu 5 æterno . 205. Præf.

4) Tom I. Lat. Ien. p. 556. 2. p. 557. b. t. 1. L. d. d. 3. t. y. p. 475, t. 6. V V. E iſt, N. T,
ad Güttel. T. 7. f. 292. Kirch Poſt. 5. Trin. p. 205, b. . t

P. 677. 688.

p. 565 566.

682 V. D E LEGE
æterno gehennæ incendio obnoxius eſt: Joh.3, 16, 36. Rom. 2,9.
Eph.2,3. Col.1, 13. 3, 7. 1. Theſ.1, 10. Marc. 16,16.) quid miſerrimus ille
peccator CREDERE debeat, vt remiſſionem peccatorum
apud Deum obtineat: videlicet, quòd credere ipſum opor-
teat, Filium Dei, Dominum noſtrum leſum Chriſtum ſuſce-
piſſe maledictionem diuinam ferendam, omnia noſtra pec-
cata, pleniſſima ſatisfactione expiaſſe: ita quidem, vt per
ipſum ſolum cum Deo reconciliemur, remiſſionem peccato-
rum per fidem conſequamur, à morte omnibusque aliis pec-
cati ſuppliciis liberemur, & æternæ ſalutis fiamus participes.
Gal. 3, 13. Rom. y, II. Col.1,20, 22. Eph. 2, 10. C. 1, 7. I. Jo.2, 2. Ebr. 2, I4.
Ol. 13, 14.
S. 16. Quicquid enim pauidas mentes conſolatur, quic-
quid fauorem & gratiam Dei transgreſſoribus Legis offert,
hoc propriè eſt & rectè dicitur Euangelion, hoc eſt, lætiſſimum
nuntium: quòd Dominus Deus peccata noſtra nolit puni-
re, ſed propter Chriſtum ea condonare. Quare peccatores
pœnitentes in Chriſtum credant, hoc eſt, totam ſuam fidu-
ciam in ipſum collocent: quòd videlicet propter peccata no-
ſtra traditus ſit, & propter iuſtitiam noſtram reſurrexerit:
Rom. g, 27. qui peccatum quidem non nouerat, & tamen pro
nobis peccatum (id eſt, hoſtia pro peccato) factus eſt: vt nos
efficeremur iuſtitia Dei in ipſo: 2. Cor. y, eær. hoc eſt, vt propter
ipſum iuſti coram Deo reputaremur. Idem enim Chriſtus à
Deo factus eſt iuſtitia: eius obedientia nobis coram ſeuero
Dei iudicio imputatur. 7. Cor. nʒo. Rom. 4, 2).
§. 17. Lex igitur (vt paulò ante demonſtrauimus) mini-
ſterium eſt, quod per literam occidit, & damnationem denun-
ciat. 2. Cor.3, 7, ö6. Euangelion autem eſt potentia Dei ad ſalutem
omni credentie Rom. 1, 16. c. 4, Ta. & hoc miniſterium iuſtitiam
nobis offert & Spiritum ſanctum donat. Hoc diſcrimen D.
Lutherus propemodum in omnibus ſuis ſcriptis diligenter
inculcaumt: atque accuratè monuit, longè aliam Dei agni-
tionem ex Euangelio, quàm ex lege hauriri: quia etiam gen-
tes ex Lege Naturæ aliquam Dei cognitionem habuère: nec
tamen eum rectè vel agnouerunt vel coluerunt. Rom. /,
§. 18

ET EVANGELIO. 683

2*

§. 19. Hæc autem duo doéctrinarum genera iam inde à Poctrinæ an-
condito mundo in Eccleſia Dei, conuenienti tamen diſcri-ziguitas.

mine, propoſita fuèêre.
S. 19. Patriarcharum enim poſteri (quemadmodum etiam
ipſi Patriarchæ?) non modò affiduè in memoriam reuocà-

runt, quòd homo initio à Deo iuſtus & ſanctus creatus, Luth. t. 2. Jen.
Lat. f. 2 8.239.

fraude autem ſerpentis mandatum Dei transgreſſus pecca-
tor ſit factus: eaque re non modò ſe, verum etiam totam
ſuam poſteritatem perdiderit, atque in mortem & æternam
damnationem præcipitauerit: Sed fide rurſus ſe erexerunt,

Geneſ. 3, I5.
. . R;—— . . . . Galat. 54.
& dulciſſima illa concione, de ſemine mulieris, contrituro caput:, Joh. 3 8 ibi

Serpentir, ſuſtentâàrunt atque ſolati ſunt. Et meditati ſunt di-Luth. T. 9, A-
ligenter etiam ſequentes promiſſiones, Patriarchis & Eccle-f. 91.

fHiæ Iſraëliticæ datas: de ſemine Abrahami, in quo benedicendæ erant

omnes gentes: Gen. 12, 3. 6.I5, 15. 6.22, 15. Gal 4, 4. & de filio Dauidis,
qui regnum Iraklis reſtaurare debebat: ſ. no, I. Luc. 1,32. Abt. 1, 7.
& lumen gentium futurus erat! Ia. 49, 6. 6. 42,6. 6. 9, 2. 6. 11, 20 . 6,
0,60, 12. Luc. 2, 72. All. 15, 17. qui vulneratus eſt propter iniquitatéts
noſtras, & attritus eft propter ſeelera noſtra: cu:us liuort ſanati ſu-
mus. Wa. 3, F. I. Cor. H,7. 6

S. 20. Hæc duo principalia totius Religionis noſtræ ca- Duratio.

pita, credimus atque profitemur, in Eccleſia Dei vsque ad
nouifſimam diem ſedulò, conuenienti tamen diſcrimine,
proponenda atque vrgenda effe. Concione enim LkGIS,
eiusque grauiſſimis comminatibus in miniſterio Noui Teſta-
menti, mentes impœnitentium hominum perterrefaciendæ,
atque ad veram peccatorum ſuorum agnitionem, & ad agen-
dam pœnitentiam ſunt adducendæ. Id tamen non eo modo
fieri debet, vt propter peccata deſperent: ſed ut ad Chriſtum
confugiant: Lex enim pædagogus eſt in Cbrifium, ut per Kdem
juſtificemur. Gal. 3, 24. Rom. 10, 4. l.5, 3, 4. & cùm Cbriſtus ſit finis
legis, non à Chriſto, ſed ad Chriſtum nos ducat. Quarè, poſt
agnita peccata ex Lege, mentes perturbatæ erigendæ funt,
vt ex EVANGELII de Chriſto prædicatione ſolidam con-
ſolationem capiant, atque confirmato animo ſint, ſcientes,
uòd Dominus (ſiquidem Euangelio crediderint) omnia pecca-⸗
ta per Cbriſtum ipſis condonet, Col.2,. Gal.g.. Eph. IJ. eos Proptes
Media-

P⸗ 680.

684 VI. DE TERTIO VSV
Mediatorem ſilios adoptet, Rom. 3, 20. ſeq. Eph.2, 7, 5. & ex mera gra-
tia, ſine ullo ipſorum merito, iuſtifßicet, & ſaluare velit. Rom. 6, 12. . Ij, 6.
c.5,te. Non tamen diuina illa clementia abutantur, aut eius
fiducia ſcientes, volentes peccent. Et hoc diſcrimen Legis &
Euangelii Paulus in Fyiſtola ad Corinthios poſter. 3é. luculenter
admodum declarauit: vbi Legis & Euangelii eruditam &
elegantem collationem inſtituit.
§. ꝛ21. Quare ne doctrina Legis & Euangelii denuò com-
p. 564. 676. miſceantur, & vni, quod alterius eſt, tribuatur, ſummo ſtu-
dio vera & propria differentia Legis & Euangelii retinenda
atque vrgenda eſt: eaque omnia, quæ nouæ confuſioni vtri-
usque occaſionem præbere poſſent, ſtudiosè cauenda atque
p. 566. 677. I. vitanda ſunt. Talis enim confuſio facilè meritum & beneti-
2. cia Chriſti obſcurare, & Euangelion in Legem transformare
3. poſſet: quod ſub Papatu accidiſſe videmus. Et hac ratione
piis mentibus vera conſolatio, quam ex Euangelio haurire

4. debent, eriperetur: & Pontificiis erroribus feneſtra in Eccle-

ſiam Dei irrependi & inuadendi aperiretur.

S. 22. Quapropter magno cum periculo coniunctum eſt,

neque approbari poteſt, quod aſſeritur, Euangelium propriè
ſic dictum, & cum à lege diſcernitur) eſſe Concionem pœniten-
tiæ, arguentem peccata. Aliàs verò, quando generaliter Ade
p. 73. 144. 566. tota docftrina Chriſtiana accipitur, etiam Apologia aliquoties
Luth. Joel. c. 3. docet, quòd ſit concio de Pœnitentia & Remiſſione pecca-
p. 72. 144. 4:2. . der G0 P
lion PROPRIE dici promiſtonem de remiſſione & iuſtificatione
p. 564. 566. 681. noſtra per Chriſtum- Legem verò eſſe doctrinam, quæ & pecca-
ta arguat, & damnationem denunciet.

VI.
DE TERTIO VSV LEGIS
DIVINAE.

Ep. p. 566. A. Sm 2, 291. Luth. T 1. VV. dd. 6. T 6. IV. 439. KirchP.
Dom. Quaſim. p. 42. Gerh. T. III. L. I. S XI. .
1
Status quaæſt. . §. J. . .
Tkaſ ( ra⸗ triplicem eſſe Legis diuinæ vſum. Lege

I. Politicus. X I , 1t
z. Tim.1,9. enim diſciplina externa & honeſtas, contra feros &
indo-

torum. Interim tamen Apologia etiam oſtendit, Euange-

LEGIS IVINAL. SB 685
imdomitos homines, vtcunque conſeruatur. Lege peccato- II. Paædægo-
res ad agnitionem peccati adducuntur. Denique qui pergicus.
Spiritum Dei renati, & ad Dominum conuerfſi ſunt (quibus III. Didaſia-

iam velamen Mofis ſublatum eft) lege docentur, vt in vera pietate licus.
ambulent. 2. Cor. 2, 15. Gal. 3, 24.
S. 2. Orta eſt autem de Tertio illo vſu Legis controuerſia, lebive; dici
inter paucos quosdam Theologos- Horum alii docuerunt ibertini
atque ſenſerunt, non opus eſſe, vt renati Nouam obedien-Anabaptiſtæ.
tiam, ſeu Bona opera in quibus ambulare oportet) ex Le-contr. Gerh. T.
ge diſcant: aut, ut dotrina de Bonis operibus faciendis ex; ptndt
Lege depromatur vel vrgeatur. Iuius ſuæ ſententiæ hastt fioo.
attulerunt rationes: Eſſe renatos per filium Dei libertati
reſtitutos, & iam factos templa Spiritus Sancti, & propterea joh 8, 36.
liberos. Vt enim Sol, absque alieno impulſu, ſponte curſum Rom. 6, 18.
fuum naturalem conficiat: ita etiam filios Dei ſua ſponte,Cor o.
inſtinétu & impulſu Spiritus Sancti, ea agere, qduæ Deus ab L-mth. . . .
ipfis requirat. Alii veroò docuére: Etiamſi verè credentes om. 7, 23.
Spiritu Dei reuera agantur, & hac ratione ſecundum inte- c. 8, 14.
riorem hominem, hbero & ſpontaneo ſpiritu voluntatem
Dei faciant: tamen Spiritum Sanctum in ipſis regendis, ſcri-
pta Lege pro do ctrina vti ſolere, qua informentur, & diſcant,
Deum non colendum iuxta ipiorum cogitationes aut opi-
niones, ſed iuxta ſeriptam Dei legem, & Verbum eius reue-
Ilatum. IIud enim certifſimam eſſe regulam & normam, ad
quam vita, ſecundum immutabilem voluntatem Dei, ſit in-
ſtituenda. Efa. 5, 19, 20. Euc. 16,29. Gal. 6, 16.
S. 3. Ad declarandam igitur & componendam hanc dis- Doctrina.
ſenſionem: fidem, doctrinam & confeſſionem noſtram ſin-
ceram, in qua vnanimi conſenſu acquieſcimus, recitabimus-
§. 4. Etſi credentes & ad Deum verè conuerſi atque iuſti- . Lex ſit curæ.
ſicati, liberati ſunt à x ALEDICGTIONE Legis, ita quidem vt
ea ratione iam liberi dicantur: tamen in lege diuina quoti- Gal 3zia. c.4,5
diè exercere ſe debent. Pſaltes enim Regius eum beatum præ- pfal 1,2.
dicat, qui lege Domini delettalur, & in loge eins meditatur die ac no- Pſal 119,24,47,
te. Eſt enim Lex Dei inſtar ſpeculi limpidifſimi, in quo vo- 172 74
luntas Dei, & quæ ipfi placent, oculis noſtris proponuntur:
igitur

686 VI. DE TERTIO VSV
igitur ea credentibus inculcanda, & apud eos diligenter &
aſſiduè eſt vrgenda. G
Legis Sabie- S. §. Etſi enim iuſto non eſt lex poſtta (vt Apoſtolus teſta-
btum, Renati. tur) ſed iniuſtiss hoc tamen non ita nudè accipiendum eſt,
1. Tim. 1, 9. quafi iuſtis ſine lege vivere liceat. Lex enim diuina cordi-
Rom. 22 15. bus ipſorum inſiripta ef-.. Et quidem primo homini ſtatim
poſt ipſius creationem Lex data fuit, ſecundum quam viue-
re debebat. Hæc igitur eſt verborum Pauli vera & genuina
ſententia: quòd Lex eos, qui per Chriſtum cum Deo re-
conciliati ſunt, maledictione ſua obruere nequeat: & quòd
renatis, coactione ſua, moleſta eſſe non poſſit: quandoqui-
dem illi ſecundum interiorem hominem lege Dei delectemur.
Rom. 7, 22.
§. 6. Et ſanè, ſi credentes, & electi filii Dei per inhabitan-
tem Spiritum, in hac vita perfelctè renouarentur: ita quidem,
vt in tota ipforum natura, & in omnibus viribus peccatum,
non amplius hæreret, non indigerent illi lege: neque ullo
monitore, qui eos ad benè operandum urgeret. Quia ſpon-
te & liberrimo ſpiritu, ſine omni doctrina, admonitione,
cohortatione, aut impulſu legis, ea ipſa facerent, quæ iuxta
Fms. 04s . voluntatem Dei agenda eſſent. Sicut etiam Sol, Luna, &
Fyrn 6. reliqua aſtra, naturalem ſuum curſum, ſine admonitione, co-
c,43, 2. 4,16. hortatione, impulſu & coactione, per ſe, abſolvunt: ad eum
modum, quem Dominus ſemet, in prima creatione inſtituit:
imò, ſicut ſancti Angeli, promtam ſine coactione, Deo obe-
dientiam præſtant. Pſ. 104, 4.
§S. 7. At verò credentes in hac vita non perfectè, comple-
tivè velconſummativè (ut veteres locuti ſunt) renovantnr. Et
quamvis ipſorum peccata (tum originale, tum actualia)
Chriſti obedientia abſolutiſſima contecta ſint, vt credenti-
Rom. 4, 8. bus non ad damnationem imputentur: & per Spiritum ſan-
cGtum veteris Adami mortificatio, & renouatio in ſpiritu
Rom. 8, 1. mentis eorum inchoata ſit: tamen (dum hoc mortale cor-
puſculum circumferunt) vetus Adam in ipſa natura, omni-
busque illius interioribus & exterioribus viribus inhæret
De

Gen. 2,; 17.

.

r.

LEGIS DININAE. 687
De hac re Apoſtolus ait: Scio, quda in mé, hoc eſt, in carne Rom. 7, 19.
mea, non habitet bonum. Et rurſus: Non, quod volo bonum, V. 10.
hoc facio: ſed, quod nolo malum, hoc ago. Et: Video legem in c. 7. 24.
membris meis, repugnantem legi mentis meæ, & captiuantem me
in lege peccati, quæ eſt in memiris meis. Idem Apoſtolus alibi
inquit: Caro concupiſiit aduerſus Spiritum: Spiritus autem ad-
verſus carnem. Hæc autem ſibi inuicen aduerſantur, ut non quz-
cunque vultis, illa faciatis. Gal.y, 17.

S. 8. Eam ob cauſam credentes, ele Ci, & renati filii
Dei (propter alias concupiſcentias reprimendas & ſippe-
randas) non modé aſſidua Legis admonitione, do rina,
& comminationibus indigent: verùm etiam ſæpè caſtiga-
tionibus opus habent: vt veternus illis excutiatur, & Spi-
ritui ſancto obtemperent. De hac re Dauid ait: Bonum E. n. .
. 2 „ . — . ſa. 28, 19.
eſt, Domine, quòa bumiliaſti me, vt diſcerem iuftißcationes uad. 94, 12
Et Apoſtolus 1. Cor. 9, 27. inquit: Caſßtigo copus meum, & in Ebr. 12, 5⸗
ſeruitutem redigo, ne fortè cum aliis prædicauerim, ipſe reprobus
eßciar. Et ad Hebræos c. 12, 5. ſcriptum eſt: QaôAN ſi exim
diſciplinam eſtis, cuius participes facti ſunt omnes: er Spurii, &
non fili eſtis. Et de re D. Lutherus in Explicatione Euangeigi Dominica 19.
PDominicalis (vt vocant) luculenter admodum docuit, vt illic 8e Trinhe.
eſt videre.
§. 9. Diſtinctè autem explicandum eſt, quid Euange- Euangelii
lium in Noua obedientia Credentium excitanda & promo-opem.
venda, præſtet? & quodnam (quoad Bona opera Creden-
tium) ſit Legis officium?
S. 10. Lex enim inculcat quidem, eſſe voluntatem & Pietas.
mandatum Dei, vt in noua vita ambulemus: at vires & fa-Rom. 6, .
cultatem non donat, quibus nouam obedientiam inchoare
& præſtare poſſimus. Spiritus autem ſanctus, qui non per
Legis, ſed per Euangelii prædicationem datur & a ccipitur,
cor hominis renouat. Deinde idem Spiritus operà Legis Gal. 5, 2.
vtitur, vt per eam renatos doceat, atque in Decalogo ipſis Praſeripta.
monſtret, quæ ſit voluntas Dei bona, & ipſi placens: vt
noue⸗

Rom, 12.
Epheſ. 2, 10.

I⸗Sam. 2; 6.
Deut. 32, 39.
Tob. 3 3*

J. Joh. 5, 17
2, Tim. 3, 16.

P. 677. 681.

Lex, quid!

P·; 67 9„

Diſtinétio 4
Subiektis.

Rom. 3,20,28.

Gal., 25 16.

688 VI. DE TERTIO VSV
nouerint, quibus Bonis operibus opera danda ſit, quæ Deus pre-
pamuit: vt Apoſtolus loquitur. Et exhortatur Spiritus San-
tus ad Bona opera: ac, ſi quando propter carnem remis-
ſiores ſunt & negligentiores, aut etiam rebelles, per legem
eos arguit. Et hoc modo idem Spiritus duo officia diuer-
ſa in isdem hominibus facit: mortificat, & viuificat: de-
ducit ad inferos, & reduçit. Eius enim officium non tan-
tüm eſt CoNSOLARI vVerûůᷣ n etiam ARGVERE. Sic enim
ſcriptum eſt Jebh. 16, 17, 7. Cum venerit Paralletus, arguet mun-
dAum (ſub quo & vetus Adam comprehenditur) de peccato,
& de iuſtitia & de indiciv. Peccatum autem eſt quicquid legi
diuinæ aduerſatur. Et Paulus ait: Ownie Sscriptura dAiuini-
nitus inſpirata, viilis eſt ad docendum, ad ARGVENDVM, AdGd
corripiendum, ad erudiendum in iuſtitia S&‿. Arguere autem pec-
cata eſt proprium officium Legis. Quarè quoties creden-
tes delinquunt, corripiuntur & arguuntur à Spiritu Sanécto,
per Legem: & ab eodem Spiritu rurſus eriguntur & con-
ſolationem accipiunt per Euangelii prædicationem.
S. 11. Vt autem omnis ambiguitas & erroris occaſio,
quò ad eius fieri poteſt, caueatur: & diſcrimen inter Opera
Legis & Opem Spirnus propriè & dextrè tradatur atque conſer-
vetur: fingulari diligentia obſeruandum eſt, quando de Bo-
nis operibus agitur, quæ LEGI PEI ſunt conformia (aliàs

enim bona opera nequaquam cenſerentur:) quoòd hoc lo-

co vocabulum LEGIS vVnam tantum rem fignificet: im-
mutabilem, videlicet, voluntatem Dei, ſecundum quam ho-
mines omnes vitæ ſuæ rationes inſtituere debeant.
S. r12. Eſt autem diſcrimen in Operibus, propter dif-
ferentiam HOMINVM, qui ſecundum Legem illam & vo-
luntatem Bei viuere ſtudent. Homo enim nondum renatus,

qui vtcunque ſecundùm Legem Dei viuit, & opera Legis

ideo facit, quia ad eum modum ſuntmandata: eamque obe-
dientiam formidine pœnæ, aut ſpe præmii alicuius præſtat:
is adhuc ſub Lege eſt: & opera eius propriè à D. Paulo Ze-
gis opem vocantur. Quia talia opera à Lege extonta ſunte
iſun

LEGIS DIVINAE. 689
hi fſunt Cainici ſanctuli: hoc eſt, hypocritæ.
§. 13. Cum autem homo per Spiritum Sanctumrenatus,
atque à Lege, hoc eſt, à coactione Legis, liberatus eſt, iamque
Spiritu Dei agitur: tum ſecundum immutabilem Dei volun-
tatem in lege reuelatam, viuit: & omnia, quatenus renatus p. 568.
eſt, libero & promto ſpiritu agit. Et talia opera propriè non ſunt Gai. 55 ar.
appellanda, Opem lga, ſed epera & frutta Spiritu: aut, wt Bhn 5.
D. Paulus ea vocat, dicuntur, Lex mentis, & Lex Chriſti. Hi Rom 3, 17.
enim homines nom amplius ſub lege ſunt, ſed ſub gratia vt idem c. 7, 24. c. 8,2.
Apoſtolus teſtatur. Rom. S, 2. C. 6, 14. Gal. 3, 2 . C. 4,.
§. 14. Cùm autem credentes in hac vita non plenè reno- LEulta cum
ventur, ſed vetus Adam ipſis, vsque ad extremum ſpiritum Carne.
adhæreat: manet etiam in illis lacta inter Spiritum & Carem. Rom. 7, 22.
Quare delectantur quidem lege Dei, ſecundum interiorem hominen 1I . 2 1..
interim tamen lex ila, quæ eſt in membris eorum, legi mentis fe- Gal .;.
pugnat. Vnde fit, ut nunquam quidem ſine lge, & tamen
non ſub lege, ſed in lege ſint, ſecundum legem Domini viuant &
ambulent: & tamen bona opera non Ex GOACTIONE
legis faciant. Rom. 7,23, 24 c. 5, 22.
S. 15. Quod veròô ad veterem Adamum attinet, qui in ipſis Carnis coër-
adhuc hæret: ille non modò Lege, verùm etiam pœnis vr- αοα.
gendus & coërcendus eſt: & tamen omnia inuitus & co-
actus facit: non minus quàm impii, qui comminationibus
legis vrgentur, & in officio & obedientia inuiti vtcunque
retinentur. KRom. 7, 22.
S. 16. Quin etiam Legis doctrina hoc nomine credentibus Fuga Electiti'.
neceſſaria eſt: ne proprià quadam ſanétimoniâ religioſum ?. 568.
vitæ genus de ſuo ingenio excogitent, & ſub prætextu Spiri-
à&* Dei cultus diuinos, ſine Verbo & mandato Dei, eligant
& inſtituant. De qua re ſic ſcriptum eſt: Non facietis ſinguli,
quod ſibi relctum videtur: & c. Quod præcipio tibi, hoc tantům fa-
cito Domino: neque addas quicquam, nec minnas. Deut. 12, 5. EIa.
29, B. Matth. 19,9. .
S. 17. Sed & aliam ob cauſam doctrina Legis in exercitio Superbie.
Bonorum operum neceſſaria eſt. Facilè enim homo imagi-
nari & perſuadere ſibi poteſt: vitam & opera fua omninò
XX pura

690 VI. DE TERTIO Vs?Y
pura & perfecta eſſe. Et Lex Dei credentibus Bona opera
ad eum modum præſcribit: vt ſimul, tanquam in ſpeculo
nobis commonſtret, ea omnia in hac vita adhuc imperfecta
& impura eſſe: ita quidem, vt cum Apoſtolo fatendum
nobis ſit: Etfi mihi nihil conli ius ſum, tamen in eo non ſum iu-
ſtiſicatus, 1. Cor. 4, 4.

Legis terror S. 18. Quare cum D. Paulus renatos hortatur, ut Bona

comitans. opera faciant, expreſsè Decalogum eis proponit: & opera
ken. 3. Iue erudzn , impura Ae⸗ ipſe ex Lege agnoſcit. Et Da
Pſal. 119, 32. vid Inguit :. V. am man ctor em Zliordne ou curri. Interim ta-
Pial, 143, 2. men oOrat: Non sntres in mdicinm oum ſeruo tuor quia non iu-
ſtificabitar in conſp ebtau tuo omnis viuens. uomodo autem,
& qua de cauſa Bona opera credentium (Hicet in hac vita
propter peccatum in carne hærens imperfecta & impura)
grata Deo acceptaque ſint, hoc non docet: quippe quæ
integram, perfectam & puram, omnibusque numeris ab-

ſolutiſſimam obedientiam requirit: ſi modò ea Deo pro-

P. 87. 22. bari debeat. Euangelion verò docet: Spiritualia ſacrificia
Ekr. is. noſtra Deo accepta ſſe Per. Fdem, rrapser. Chriſtum. Et hac
Kom6;,14. Tatione pii non ſunt ſub Lege, ſed Iub Gmtia Propterea quòd
Gal. 4,5.c.5'g. ipſa perſona piorum à maledictione & damnatione Legis
per fidem in Chriſtum ſit liberata. Quin etiam alias ob
cauſas non ſunt fub Lege: & quia opera ipſorum, etſi im-
perfe ta & impura,Deo, propter Chriſtum, ſunt accepta
& grata: & quia non ex coaétione Legis, ſed ex renoua-
tHone Spiritus Sancti ex animo promtè & ſponte ea faciunt,
quæ Deo placent: quatenus ſecundum interiorem homi-
nem ſunt renati. Pſ. 7, 5. I0, 3. II. Cor. 9, 7. 17
GS. 19. Interim tamen pii aſſiduè cum veteri ſuo Adamo lu-
Gantur. Vetus enim ille Adam (quaſi aſinus indomitus
& contumax) eſt pars aliqua ipſorum, quæ non modò Le-
Pp. 889. gis doctrina, exhortationibus, impulſu, & comminatio-
nibus, verùm etiam (quaſi fuſte) plagis & pœnis coêr-
cenda, in obedientiam Chriſti cogenda eſt: donec car-
nem peccato deprauatam prorſus exuamus, & homo per-
fectè in beata illa reſurrectione renouetur. Tum verò nec
doctrina

*

LEGITIS DIVINAE. 691
do Rrina, nec comminationibus & reprehenſionibus Le-
gis, denique ne Euangelii quidem prædicatione indigebit: Luther. contra
hæc enim ad hanc mortalem duntaxat & imperfectam vitam Anrenon 8. 7.
. . at. anno 1735.
ſpectant. Sed quemadmodum Dominum de facie ad fa- 400. & D. 6.
ciem intuebuntur: ita virtute inhabitantis Spiritus Dei, Pbilippus d. 4.
ſponte, ſine vlla coactione, absque omni impedimento F. 435 7. 6. c..
puri prorſus & ſancti, maximo cum gaudio voluntatem a Kich.
Patris cœleſtis facient: & in Deo, in omnem æternitatem, pPp. . 4 .
lætabuntur. 1. Jo. 3, 2. I. Cor. 13, 12. Apoc. 22,3. Pſ. 16, II.
S. 20. Quare reiicimus & damnamus, vt errorem perni-
cioſum, qui Chriſtianam diſciplinam ſoluit, & veræ pietati p. 562.
aduerſatur: cum docetur, quòd Lex (eo modo qui fuprà
explicatus eſt) non apud pios & credentes, ſed tantum apud
infideles, impios & impœnitentes vrgenda ſit.

DE COENA DOMINI.

Luth. t. 5. J. H 4555. A. C. a. 19. p 14. Apol. 136. A, Sm. 302.
Catech. 367. F. C. Epit. 569.

Qια MVIS fortaſſe quibusdam videri poſſit, decla- Cauſa Seri-
(6rationem articuli de ſacra Cœna, huic ſcripto infe- pii.
Wrendam non fuiſſe: quippe in quo eos duntaxatf
articulos, qui inter Theologos Auguſtanæ Confeſſionis in
controuerſiam venerunt, declarandos ſuſcipimus: & verò
manifeſtum ſit, Sacramentarios iam olim, (cum Confeſſio
Auguſtana Anno Domini 15730. primum conſcriberetur &
Imperatori exhiberetur) penitus ab ea alienos fuiſſe, atque p. 693 694.
talem eo tempore ſeceſſionem feciſſe, ut peculiarem ea de
re Confeſſionem offerrent.
§. 2. Quia tamen (quod ſanè dolendum eſt) T heologi
quidam, & alii præterea nonnulli, qui Confeſſionis Augu-
ſtanæ religionem iactitant, proximis hiſce annis in hoc
Xx 2 articu⸗

Simulataz

identitas lo-

quendi.

detecta,
Ie

p. 722, 723.

692

VII. DE CoENADOMINI.
arculo non clam tantùm & occultè, ſed partim etiam
apertè ad Sacramentarios defecerunt: & contra conſci-
entiæ ſuæ teſtimonium, Auguſtanam Confeſſionem-
(quaſi ea cum Sacramentariorum doctrina in hoc articulo
faceret) violenter in alienam ſententiam pertrahere,
eamque hoc modo deprauare nituntur: facere non po-

tuimus, quin etiam in hoc ſcripto veritati cœleſti pia
& fincera noſtra confeſſione teſtimonium perhiberemus,
& veram ac genuinam tam Verborum Chrifti, quàm
Auguſtanæ Confeſſionis ſententiam, de hoc negotio
repeteremus. Agnoſcimus enim, noſtri officii eſſe, vt
(quantum quidem in nobis eſt) piam & finceram do-
GRrinam hanc, per gratiam Dei, etiam ad poſteritatem-,
transmittamus: & auditores noſtros aliosque pios homi-
nes fideliter admoneamus, ut à peſtilenti errore illo (qui
& Verbo Dei & Auguſtanæ Confeſſioni repugnat, ac du-
dum aliquoties damnatus eſt) quàm diligentiſſimè ſibi
caueant⸗

§. 3. Status controuerſiæ, quæ eſt inter nos &
Sacramentarios, in negotio Cœ-
næ Dominicæ.

Tſi Sacramentarii quidam in eo elaborant, vt quàm
proximè verbis ad Auguſtanam Confeſſionem acce-
dant, & puriorum Eccleſiarum formas loquend: vſurpent:
ac fatentur, quòd in Cœna Domini Corpus Chrifti verè 4
fdelibus accipiatur: attamen, quandò ſeriò vrgentur, ut
ſententiam fuam ingenuè, apertè, & perſpicuè profitean-
tur, tum uno ore omnes animum ſuum declarant, quòd
credant, verum & ſubſtantiale Chriſti Corpus, eiusque San-
guinem à benedicto pane & vino, in Cœna ſacra, tanto
lTocorum interuallo abeſſe, quanto ſummum cœlum ab in-
fima terra diſtet. Hæc enim ſunt ipſorum verba: Si
Cbrißi

m
.

*

t:
3
4

A⸗
1d
⸗
nt

I

VII. DE CoENA D OMINI. 693

Chriſti corpus & ſanguinem à ſignis tanto interuallo dicimus, quan- Beza Collog.
3o abeſt terra ab aliiſimis cælis. Quare cum de Præſentia Cor-? Wue Hpickt.
poris & Sanguinis Chriſti in Cœna loquuntur, non volunt eo*.. .oa.
ea in terris adeſſe, niſi reſpectu fidei noſtræ: hoc eſt, fi- P. 1. Re,
dem noſtram dicunt per vifibilia ſymbola, perinde ut per (Cob. Momp.

verbum prædicatum, commonefieri & excitari: ut ſeſe at:?:

5.

tollat, atque omnes cœlos tranſcendat: & hoc modo præ-
ſens, in cœlo, Corpus Chriſti, eiusque Sanguinem (imò
ipſum Chriſtum, cum omnibus beneficiis ſuis) verè & fub-

ſtantialiter, ſed tamen sSPIRITVALITER TANTVM, ſu-

mat, eoque fruatur. Sentiunt enim, vt panis & vinum
hic ſunt in terris, & non in cœlo: ita Corpus Chriſti iam
in cœlis eſſe, & non in terra: quare in Cœna Domini ni-
hil aliud ore ſumi, quàm panem & vinum. Ac initio qui-
dem cum hæc controuerſia orta fuiſſet, fingebant, Cœnam
Domini eſſe tantüm externum ſignum profeſtionis, quo Chri-
ſtiani ab aliis hominibus diſcernerentur: & in eo Sacra-
mento nihil niſi panem & vinum (abſentis videlicet, Cor-
poris Chriſti nuda ſymbola) exhiberi. At cum intellige-
rent, hoc figmentum nihil prorſus coloris habere, neque
conſiſtere poſſe, cœperunt fateri, Dominum noſtrum le-
ſum Chriſtum in ſacra ſua Cœna præſentem eſſe, per com-
municationem Idiomatum: hoc eſt, tantummodo ſocundum
diuinam ſuam narturam: ſed non ſuo corpore & ſanguine-.
Poſtea, cum verbis Chriſti grauiter vrgerentur, præſentiam
Corporis Chriſti in ſacra Cœna fateri cogerentur: nihilo-
minus id aliter non intellexerunt, & declararunt, quàm
quòd Epiritualem tantum praæſentiam crederent: hoc eſt, quòd
Chriſtus tantum virtutis, operationis, & beneficiorum ſuo-
rum, per fidem nos participes faceret. Quiz (inquiunt)
Spiritus Chriſti (qui vbique præſenz ſt) virtute corpora noſtra
in quibus Spiritus ille hic in terris habitat) um Cowpore Chriſti,
quod in cœlis eſt, coniungit. Quare ſplendidis & magnificis

verbis illis, multis magnis & præclaris viris impoſuerunt.

quando nimirum affirmarunt atque iactitarunt: ſe planè
nihil aliud ſentire, quàm, quòd Dominus leſus Chriſtus
XX 3 verè;

*

1. Resp. ad

71*

2.

694 VII. DE CoENA DoOMINI.
verèò, ſubſtantialiter, vivus in ſacra ſua Cœna præſens ſit.⸗
Hoc autem intelligunt ipſi tantum de diuina Chriſti natu-

ſentiunt, ea tantum in cœlis, & præterea nullibi eſſe-:
ideoque Chriſtum nobis cum pane & vino verum Corpus
& verum Sanguinem manducandum & bibendum dare,
ſpiritualiter, per fidem: ſed non corporaliter ore ſumen-
Verborum §. 4. Verba enim inſtitutionis Cœnæ Dominicæ, dite
Detorfio. HOC EST CGORPVS MEVM, non propriè, vt ſonant, ſecun-
p. 398 704.705. dum literam, ſed quaſi figuratum ſermonem, figuratè acci-
722, cipiunt: ita, vt EDERE corpus Chrifti nihil aliud ipſis
ſignificet, quàm cREDERE in Chriſtum. Et vocabulum
Corporis illis niſi Symbolum, hoc eſt, ſignum ſeu figuram
Corporis Chriſti denotet: quod tamen non in terris & in
ſacra Cœna præſens, ſed tantum in cœlis ſit. Verbum (EST)
ſacramentaliter, ſeu modo ſignificatiuo interpretantur:
ne quis (inquiunt) rem cum ſignis ira putet copulari, ut Chriſti quo-
que Caro nunc in terris auſit, modo quodam inuiſibili & incon pre-
henſibili. Hoc, nimirum volunt, Corpus Chriſti cum pane
ſacramentaliter ſeu ſignificatiuè vnitum eſſe: ita ut credentes
ac pii homines tam certò Corpus Chriſti (quod ſurſum in
p. 97.716. 722, Cœlis ſit) fide ſpiritualiter accipiant, quàm certò panem ore
manducant. Quòd verò Corpus Chriſti in ſacra Cœna in

ſibili modo) præſens ſit, & unà cum pane henedicto, ore,
etiam ab hypocrits, & nomine duntaxat Chriſtianis, ſuma-
tur, id ſolent quaſi horrendam blaſphemiam, damnare &
execrari.
Senſus Verus. S. 5. Contrà verò de Cœna Domini in Confeſſione
in A. c. Auguſtana, ex verbo Dei ſic docetur: Perum Corpus & san-
p. 14. 572. 576 guinem Chriſti, verè, ſub Pecie panis & vini, in ſacra Domini Cæ-
na præſentia eſſe, diſtribui & ſumie ſecas antem docentes impro-
bari. His poſtremis verbis Sacramentariorum error per-
P. 691. 695, picuè reücitur: qui eo ipſo tempore Auguſtæ Peculiater

ra: non autem de ipfſius carne & ſanguine. De his enim

his terris ſubſtantialis (licet inuiſibili & incomprehen-

VII. DE COENADOMINI. 69
Confeſſionem obtulerunt: quæ veram & ſubſtantialem

2*
I. Corporis & Sanguinis Chriſti præſentiam in Sacramento
In Cœnæ, idcirco negabat, quia Chriſtus aſcendiſſet in cœlos.
Pia etiam noſtra de hac re ſententia in Minore D. Lutheri
15 Catechiſmo perſpicuè ſequentibus verbis expreſſa eſt. aα p. 367 571.697.
e, cramentum Altaris eſt verum Corpus & verus Sanguis Domini noſtri ſeq.
. loeſu Chrifti: ſub pane & vino nobis Chriſtianis ad manducandum
& bibendum à Chriſto ipſo inſtitutum.
. §. 6. Luculentius etiamnum hæc ipſa ſententia no- In Apologid.
a. ſtra in Apologia non modò declaratur, verum etiam illu- b. 16.
s ſtri dicto Pauli 1. Cor. wv. & teſtimonio Cyrilli confirma-
m tur hiſce verbis: Pecimus articulus approbatus eſt Via. Con-
ę fut. h. in quo confitemur, nos ſentire, quòd in Cæna Domini ve- bp. 302. 36 7.
in rè & ſubſtantialiter adſint corpus & ſanguis Chriſti. & verè exhi-
beantur cum illis rebus, quæ videntur, pane & vino: büs qui Sa-
. cramentum accipiunt. Cum enim Paulus Aitat, 1. Cor. 1o, 17. Pa-
. nem, quem frangimus, Communicationem Corporis Chri- p. 1z7.
. ſti eſſe &c. ſequeretur, Panem nen Corporis, ſed Spiritus Chriſti
. Particpationem ſſe, ſi non ipſum Chriſti Corpus, ſed duntaxa! Pi.
ritus Sandtus verè præſens eſſet. Et cum comperimus, non tantkm
8 Romanam Eecleſiam affimare corporalem Chriſti præſentiam! ſed
e idem & nune ſentire, & olim etiam ſenſiſe Græcam Eccleſiam.
i Hactenus verba Apologiæ. Sed & ibidem ex Cyrillo te-
. ſtimonium adducitur, quod affirmat: Chriſtum etiam cor-
poraliter in ſacm Cæœna commumieastione ſuæ Carnis in nobis ha=
. bitare.
4 8. „. Poſtea cum illi, qui Auguſtæ peculiarem ſuam Conſenſm
H Confeſſionem de hoc articulo obtulerant, noſtrarum Eccle- Eurtebeng.
ſiarum Confeſſionem approbare velle viderentur, Witten- p. 691. 694.
e bergæ Anno Domini 1736. formula quædam Concordiæ
. (quam nunc recitabimus) inter Saxonicos, & ſuperioris
e . Germaniæ quosdam Theologos, conſcripta, & D. Martini
. Lutheri aliorumque (utriusque partis) Theologorum ma-
. mumumübus eſt ſubſcripta. Et ſic habet. .

696 VII. DE CoENA DOMINI.
S. 8. Audiuimus Bucerum explicantém ſuam & aliorum, qui
p. 702. vnà adfuerunt, ſententiam de Sacramento Corporis & Sanguinis
Cbriſti, hoc molo
S. 9. Confitentur, iuxta verbi Irenzi, Euchariſtiam conſtare
1. 4. c. 34,. duabus rebus, terrena & cœleſti. Proinde ſentiunt & docent,
1 roſber in ſen. cum pane & vino, verè & ſubſtantialiter adeſſe, exhiberi,
& ſumi Corpus & Sanguinem Chriſti.
S. 10. Et quanquam negant keri Tuansſubſtantiationem, nec
P. 302, 574. 720 ſentiunt fieri localem incluſionem in pane, aut durabilem aliquam
coniunttionem extra vſüum Sacramentis tamen concedunt, Sacra-
mentali vnione Panem eſſe Corpus Chriſti: boc eſt, porrelcto pane
ſentiunt ſimul adeſſe & verè exhiberi Corpus Chriſti. Nam extra uſum,
p 715. 72 l. cum aſernatur in pixide, aut oſtenditur in proceſſtonibus, vt ſit
apud Papiſtas, ſentiunt non adeſſe Corpus Chriſti.
S. II. Deinde hanc inftitutionem Sacramenti ſentiunt valere
in Eccleſia: nec pendèêre ex dignitate Miniſtri & ſumen-
1. Cor. 11, 27,29. tis. Quare ſicut Paulus ait, etiam indignos manducare Sa-
f. 6ρ9. cramentum: ita ſentiunt, Corpus Chriſti & Sanguinem ve-
r& porrigi etiam indignis: & indignos ſumere: vbi ſer-
vantur verba, & inſtitutio Chriſti: Sed tales ſumunt ad
iudicium, vt Paulus ait: quia abutuntur Sacramento, cum ſine
p. 99 236.246 pcnitentia & de eo vtuntur. Ideo enim inſtitutum eſt, ut teſtetur,
573. 526, illis avbPlicari gratiam & beneßcia Chriſtis illos inſeri Chriſto, &

ſanguine eius ablui, qui agunt panitentiam, & erigunt ſe fide in

Chriſtum. Hactenus Formula Concordiæ inter D. Luthe-
rum & Bucerum initæ.
Smalcaldicus. S. I2. Inſequenti anno præcipui Auguſtanæ Confeſſio-
ann. 1337. nis Theologi è tota Germania Smalcaldiam conuocati funt:
vt in medium conſulerent, quæ doctrinæ Capita, in noſtris
Eccleſiis hactenus propoſita, Concilio (quod Pontificii ce-
lebraturi dicebantur) exhibenda & defendenda eſſent. Ibi
D. Lutherus articulos illos, quos Smaalcaldicos vocant, com-
poſuit: qui communi & vnanimi conſenſu ab omnibus
illis Theologis, qui conuenerant, ſubſcriptione confirmati
p. 39, funt. In illis articulis D. Lutherus veram & Penuinenn,
upra

VII.. DE CoENA DOMINI. 697
ſupra commemorata Formulæ Wittembergæ conſcriptæz,
ſententiam breuibus quidem, ſed ſignificantibus & perſpi-
cuis verbis, quæ proximè ad verba Chriſti accederent, ex-
plicuit. Sacramentarii enim iam dictæ Formulæ verba ad
