ſaltem vt aliquid boni cogitemus quòd verò aliquid præſtare
valemus, id ipſum à Deo et: vt alibi Apoſtolus teſtatur
2. Cor. 32 f. = èð
§S. 5§. Conuerſionem autem hominis non operatur
Dominus ſine mediis: ſed ad eam efficiendam vti ſolet
„ Euangelii prædicatione, & Verbi Dei auſcultatione. Sic
enim Rom. , 16. ſcriptum eſt: Euangelion Ol potentia Dei ad
ſalutem omni credenti. Et alibi c. 10, 17. Eides eſt ex au ditu
verbi Dei. Et ſanè vult Dominus, vt ipſius Verbum audi-
atur, neque ad illius præadicationem aures obturentur- quemad-
modum Pfſaltes regius præcipit Pſal. 95, 8. Ebr. 4, 3. Et ver-
bo Dei prædicato adeſt præſens Spiritus ſanctus, & corda
hominum aperit, vt Verbo Dei diligenter attendant, &
conuertantur: quemadmodum de purpuraria illa Lydia
in Aäctis Apoſtolicis cap. 16, 14. legimus. Hoc verò univer-
ſum ſola gratia & virtute Spiritus ſancti efficitur: huius
vnius & ſolius opus eſt hominis conuerſio. Si enim Spi-
ritus ſancti gratia abſit, noſtrum velle, & currere, noſtrum plan-
2. Cor. 3, 7 zare, ſeminare, & rigare, prorſus fruſtranea ſüunt: videli-
cet l'e incrementum non largiatur. Etenim Chriſtus Joh-
15, f5. inquit : Sine me nihil poteſtis facere. Et his quidem
paucis verbis Chriſtus Libero Arbitrio omnes vires dero-
gat,

III.
Conuerſion
Medium.

Cauſſa.

viribus, ſine gratia Spiritus ſancti, ſeſe ad Deum conuertere,

. ARBIXTRI O. 153
gat, omniaque gratiæ diuinæ adſcribit: ne quis coram ipſo ha-
beat, de quo glorietur I. Cor. I, 29. Jerem. 9, 2ſ.

Luther. Glof.

8. 6. Reicctio contrariæ & falſæ doctrinæ. dufs Krlſel.
iCt. d. 1.
Epudiamus igitur & damnamus omnes, quos iam re-
citabimus, errores, quòd cum Verbi divini regula non
congruant.
§. 7. Rejicimus autem primò delirum philoſophorum I.
Stoicorum dogma, quemadmodum & Manichæorum fu- Stoica nulla.
rorem, qui docuerunt, Omnia quæ eueniant neceſſariò fieri, b⸗ 649.
& aliter fieri prorſus non poſſe: &, hominem omnia coa- Manichat.
ätum facere, etiam ea, quæ in rebus externis agat: eumque
ad deſignanda ſcelera (qualia ſunt, libidines vagæ, rapinæ,
cædes, furta, & ſimilia) violenter cogi.
§. 8. Repudiamus etiam craſſum illum Pelagianorum II.

errorem, qui aſſerere non dubitarunt, quòd homo Prorrin Nul, elEi-
va bertase

Euangelio Chriſti credere, Legi diuinæ ex animo parere, & P. 648 ½

hac ratione peccatorum remiſſionem ac vitam æternam prome-
mereri valeat. HW
S. 9. Præter hos errores reiicimus & Semipelagiano- III.
rum falſum dogma, qui docent, hominem propriis Viribus semipela-

inchoare ſuam conuerſioneme ſed abſoluere eam, ſine Spiritus gica.

ſancti gratia, non poſſe.
S. 10. Sed & hæc dogmata, quæ iam ſubiiciemus, re-
probamus.
Qvop homo non-renatus, ratione Liberi Arbitrii, in- IIII.
firmior quidem ſit, quàm vt conuerfionis ſuæ initium face- Coopemtige

re, atque propriis viribus ſeſe ad Deum conuertere, & Legi

Dei toto corde parere valeat: ſed tamen, ſi Spiritus ſan-

QGus prædicatione Verbi Dei fundamenta conuerſionis ie-

cerit, ſuamque gratiam in Verbo prædicato homini obtule-
MmlzSzSy— rit,

74 II. D E L IBERO

rit, tum hominis voluntatem, propriis & naturalibus ſuis
viribus, nonnibil, licet id perexiguum, infirmum, & langui-
dum admodum ſit, ad illam conuerſionem conferre, eam
adiuuare, atque ad eam abſoluendam cooperari poſſe: hoc
videlicet ſentientes, quòd homo propriis viribus ſeſe ad
gratiam applicare, præparare, eam apprehendere, amplecti,
P. 649. 7 . & Euangelio credere valeat.
V. S. 11. Hominem, poſt regenerationem, Legem PDei perfelctt
N. Renati In. obſeruare atque implere poſſe: eamque impletionem eſſe
pletio Legi. noſtram coram Deo iuſtitiam, qua vitam æternam prome-
reamur.
VI. S. 12. Reiicimus etiam, damnamusque Enthuſiaſtarum“
bP 649.75. errorem qui fingunt: Deum immediatè, absque verbi Dei
N. Conuerfko auditu, & ſine Sacramentorum vſu, homines ad ſe trahere,
Ilnmmediata. illuminare, iuſtificare & ſaluare.
VII. S. 13. Eodem loco dogma illud habemus, quod affirmat,
N. Immuttio Deum, in conuerſione & regeneratione hominis, Subſtan-
Nature.,.)tiam & Eſſentiam veteris Adami, & quidem præcipuè animam
rationalem, penitus abolere, nouamque animæ eſſentiam ex ni-
hilo, in illa conuerſione & regeneratione creare.
p.649. VIII. S. 14. Reicimus præterea hos ſermones, ſi tamen citra
N. Reniſus declarationem proferantur: quòd videlicet hominis vo-
verpetuns ad luntas, ante conuerſionem, in ipſa conuerſione, denique

Syir. §. etiam poſt conuerſionem, Spiritui ſancto repugnet: &&

quòd Spiritus ſan ctus iis detur, qui ex propoſito, & qui-
dem pertinaciter, ipſi reſiſtunt. Hæc enim non recteè di-
cuntur. Nam Deus in hominum conuerſione ex nolentibus volentes
facit, & in volentibus habitat: vt Auguſtinus loqui ſolet
p. 6s0. §. 15. Quòd verò ad dicta quædam, tum Patrum, tum
Dilta Dd, Neotericorum quorundam doctorum attinet: verbi gra-
non analo- tia, Deus trabit, ſed volentem trahit? &, hominis voluntas in
ga Pder. conuerſione non eſt otioſa, ſed agit aliquid: iudicamus hæc
formæ ſanorum verborum non eſſe analoga. Afferun-
tur enim hæc dicta ad confirmandam falſam opinionem.
E
xX Enthuſiaſtæ vocantur, qui neglecà prædicatione Verbi diuini, cœle-
ſtes reuelationes expe ctant. Luth. T. 3. A. f. 40.

AEKkBITRI G.B 5y5
de viribus humani arbitrii in hominis conuerſione, con-
tra doctrinam, quæ ſoli gratiæ diuinæ id opus attribuit⸗
Ideoque ab eiusmodi ſermonibus, quando de conuerſione
hominis ad Deum agitur, abſtinendum cenſemus.
S. 16. Contrà autem rectè docetur, quòd Dominus in Vem doctri-
conuerſione, per Spiritus ſancti motum & operationem, exka-
hominibus repugnantibus & nolentibus, volentes homi-
nes faciat: & quòd poſt conuerſionem in quotidianis pœ-
nitentiæ exercitiis hominis renati voluntas non ſit otioſa,
ſed ommibus Spiritus ſancti operibus, quæ ille in nobis effi⸗
cit, cooperetur. ẽ’
§S. 17. Quòd verò D. Lutherus in Pſal. 90. p. 6/7. T. A. 8. Motus ac-
f. 167. ſcripfit, Hominis voluntatem in conuerſione purè paſſiub ſe cenſio.
pabhere: id rectè & dextrè eſt accipiendum, videlicet, reſpe-
Ru diuinæ gratiæ in accendendis nouis motibus: hoc eſt, de
eo intelligi oportet, quando Spiritus, per Verbum auditum,
aut per vſum Sacramentorum, hominis voluntatem appre-
hendit & aggreditur, & conuerſionem atque regeneratio-
nem in homme operatur. At poſtquam Spiritus ſanctus hoc Accenfi e⸗
ipſum iam operatus eſt atque effecit, hominisque volunta- a-

tem ſola ſua diuina virtute & operatione immutauit atque

renouauit, tunc reuera hominis noua illa voluntas inſtru-
mentum eft & organon Dei Spiritus ſancti, vt ea non mod
gratiam apprehendat, verum etiam in operibus ſequentibus ?. r.
Spiritui ſancto cooperetur.
S§. 18. Relinquunturigitur ante conuerſionem homi- Conuerſ
nis duæ tantùm cauſfæ, ad conuerſionem efficaces: nimi- cauſſæ.
rum, Spiritus ſanctus, & Verbum Dei, quod eſt inſttumen- b. 55e
tum Spiritus ſancti, quo conuerſionem hominis efficit. Hoc
verbum homo certè audire debet: ſed tamen vt illud ipſum
vera fide amplectatur, id nequaquam ſuis viribus
propriis, ſed ſola gratia Dei Spiritus
ſanéti obtinere poteſt.

646 6 52.

S5Sy6 III. oE IVSTITIA FIDEI
4 re Sr. DE IVSTITIA FIDEI
65a. A. Sm. 278. CORAM DEO.

Status controuerſiæ.

WWNANIMI Conſenſu (ad normam Verbi divini & Au-
guſtanæ Confeſſionis) in Eccleſiis noſtris docetur,
⁄6atque adeò extra controuerſiam eſt, quòd nos pec-
p. 13. 76. catores longè miſerrimi ſola in Chriſtum fide coram Deo
juſtifi-cemur & ſaluemur: ita vt Chriſtus ſolus noſtra ſit iu-
leremiæ 23,6. Fitia. Hic autem leſus Chriſtus Saluator noſter, & iuſtitia
. So. „ 38. noſtra, verus Deus eſt, & verus Homo: etenim diuina &
Xndr. Oſian- humana naturæ in ipſo ſunt perſonaliter vnitæ. Quæfitum
der Regiom, igitur fuit: Secundum quam naturam Chriſtus noſtra ſit iuſtitia?
in Pruſſis Ethac occaſione duo errores, & quidem inter ſe pugnantes,
enn 54 Eccleſias quasdam perturbarunt.
Qu cſtio. §. 2. Vna enim pars ſenſit, Chriſtum tantummodo ſecun-
Jum diuinam naturam eſſe noſtram iuſtitiam: ſi videlicet
ille per fidem in nobis habitet: etenim omnia hominum
peccata, collata nimirum cum illa inhabitante per fidem
luſtitia, eſſe inſtar vnius guttulæ aquæ, cum magno mari
Franc. Stanca-comparatæ. Contra hanc opinionem alii quidam aſſerue-
rus Mantus- nt, Chriſtum eſſe noſtram coram Deo iuſtitiam duntaxat

nus anno 1551. 4
hodie ſic le- ſecundum humanam naturam.

Occaſis.

ſuitæ.
AFF IR MATIemVA.
§. 3. Sincera doctrina piarum Eccleſiarum,
vtrique commemorato errori oppoſita.
3 . D refellendum vtrunque errorem, credimus, docemus,
Per due hiu- & confitemur magno conſenſu, quòd Chriſtus quidem
tura. vere

C ORAM DEO.O. 157
ver ſit noſtra iuſtitia: ſed tamen neque ſecundùm ſolam di-
vinam naturam, neque ſecundum ſolam humanam naturam.
Credimus autem, Chriſtum totum, ſecundùm vtranque na-
turam, eſſe noſtram iuſtitiam: in SoLA videlicet obedien- Obediendo.
tia ſua: quam ille Patri ad mortem vsque abſolutiſſimam Phil. 2, 8.
præſtitit: eaque nobis peccatorum omnium remiſſionem, & ?. 653. 664.
vitam æternam promeruit. Scriptum eſt enim: Sicut per in-
ohedientiam vnius hominis peccatores zonſtituti ſunt multiz ita &
per vnius obedientiam iuſti conſtituentur multi. Rom. 5,1 9.
S. 4. Credimus igitur, docemus, & confitemur, hoc ipſum II.
noſtram eſſe coram Deo iuſtitiam: quòd Dominus nobis Operum nul-
peccata remittit, ex mera miſericordia atque gratia, absque lo merito.
VIlo reſpectu præcedentium, præſentium, aut conſequen-
tium noſtrorum operum, dignitatis, aut meriti. Ille enim
donat atque imputat nobis iuſtitiam obedientiæ Chriſti:
propter eam iuſtitiam à Deo in gratiam recipimur, & iuſti
reputamur.
GS. 5. Credimus etiam, docemus, & confitemur, SOLAM III.
FIDEM eſſe illud medium & inſtrumentum, quo Chriſtum Eidei medio.
Saluatorem, & in Chriſto iuſtitiam illam, quæ ſeuerum
judicium diuinum ferre poteſt, apprehendimus: propter
Chriſtum enim fdes illa nobis ad iuſtitiam imputatur: vt Apo-
ſtolus Paulus teſtatur. Rom. 4,3.
S. 6. Credimus præterea, docemus & confitemur, quod IIII.
ſides illa iuſtificans non ſit nuda notitia hiſtoriæ de Chriſto, P: 20.74. 78.
ſed ingens atque tale Dei donum, quo Chriſtum Redemto- %² 1062
rem noſtrum, in verbo Euangelii reétè agnoſcimus, ipſique 1. fek-
confidimus: quòd videlicet propter ſolam ipſius obedien- „
tiam, ex gratia, remiſſionem peccatorum habeamus, ſancti b 700
& iuſti coram Deo Patre reputemur, & æternam ſalutem
conſequamur.
§. 7. Credimus, docemus, & confitemur, vocabulum Caſti-· V.
fcare) phraſi Scripturæ ſacræ, in hoc quidem articulo, Abſoluendo.
idem ſignificare, quod, abſoluere à peccati:: Quod cum f. 555.
ex aliis Scripturæ dictis, tum ex hoc Salomonis etlam intel-
ligi poteſt: qui iuſtificat impium, & qui condemnat iuſtum, Prouerb. 17, 5.
abomi- Deut 25, 1.

Gen. 44, 16., Exod, 23,7. 2. Sam. 15, 4. I. Reg. 8, 32. Iob. 277, 5.

55 8 . III. DE IVSTITIA FTIDEI
abominabilis eſt vterque apud Deum. Et ex illo Apoſtoli
Rom. 8, 34. teſtimonio: Quis accuſabit electos Dei? Deus eſt, g4ai iuſtiſicat!
p. 655· quis eſt qui condemnet?
Vocum con- 8. 8. Et, ſiquando pro vocabulo Iuſtificationis, vo-
ſenſus h.l. cabula Regenerationis & Viuifcationis uſurpantur: (quod in
Apologia Auguſtanæ Confeſſionis aliquoties factum eſt) iudi-
p. 81. 9 95. camus ea in illa ſuperiore ſignificatione accipienda eſſe-:
148.665. vt viuificatio & regeneratio lis locis Acceptationem ad vitam
gternam, & Adoptionem in filios Dei ſignificent. Neque igno-
ramus, eas voces aliàs de hominis Renouatione intelligi: quæ
à Fidei luſtificatione rectè diſcernitur.
VI. §. 9. Credimus, docemus, & confitemur: etfi verè in

.

piorum næui. Chriſtum credentes & renati multis infirmitatibus & næuis
Fiducia Gra- ſunt obnoxii: & quidem tam diu, donec mortale hoc cor-
tiæ. puſculum circumferunt: nontamen illis vel de iuſtitia, quæ
per fidem ipſis imputatur, vel de æterna ſalute eſſe dubitan-
dum: quin potius firmiterillis ſtatuendum eſſe, quòd pro-
pter Chriſtum, iuxta promiſſionem & immotum verbum Eu-
angelii, Deum placatum habeant.
VII. S§. 10. Credimus, docemus, & confitemur, quòd, ad
Excluſ« conſeruandam puram doctrinam de iuſtitia fidei coram
partitule. Deo, neceſſarium ſit, vt particulæ illæ excluſiuæ, (quibus
8l. 66Apoſtolus bPaulus Chriſti meritum ab operibus noſtris pror-
Luc. “ ſus ſeparat, SoLIGX Chriſto eam gloriam tribuit) quàm
Rom. 3,24,28. diligentiſſimè conſeruentur & retineantur, verbi gratia:
Gal. 5. c.2,16. cum D. Paulus aſſerit, nos ſine meritis, gratis, absque lege,
Epheſ. 2 8. ine operibus, non ex operibus, iuſtificari & ſaluari. Hæc autem
J. IO. 5, 5. 4 . . . . .—:
Futh Glodh ⸗ Omnia hoc ipfum dicunt: SOLA fide in Chriſtum iuſtifi-
ber Kaiſ Edict camur & ſaluamur.
1. ,. S. II. Credimus, docemus, & confitemur: etſi antece-
Eides Fcax dens contritio, & ſubſequens noua obedientia cum articulo
Fer dir Iuſtificationis coram Deo non ſunt miſcendæ: non tamen
e, càlem fidem iuſtificantem eſſe fingendam, quæ vnàâ cum
. malo propoſito, peccandi videlicet, & contra conſcientiam

P. 661. 75. . . .
ge ez. agendi, ſtare poſſit. Sed potiùs ſic habendum eſt: poſt-

quam

CORAMDKo. 559
quam homo per fidem eſt iuſtificatus, tunc veram illam &
viuam fidem elſe per charitatem effcacem: vt Apoſtolus loqui-
tur: & bona opera ſemper fidem iuſtificantem ſequi, & P 561.661.658,
vnà cum ea, ſi modo vera & viua fides eſt, certiſſimè de- 662. 87.
prehendi. Fides enim vera nunquam ſola eſt, quam cha-
ritatem & ſpem, tanquam indiuiduos comites ſecum ha-

S. 12. AN TITHESIS, SEV NE-
G A TIV A.

Reiectio contrariæ & falſæ
doctrinæ. 1.
A. Oſiandri
◻ Epudiamus autem & damnamus omnia falſa dogmata, Error.
1queæ iam recitabimus. anno 1555.
Chriſtum eſſe iuſtitiam noſtram ſolummodò ſecundum ? 664. 666.
diuinam naturam. . II.
S. 13. Chriſtum eſſe iuſtitiam noſtram tantummodò iuxta
humanam naturam.-
§S. 14. Qudd in dictis Propheticis & Apoſtolicis, vbi de n ije.
iuſtificatione fidei agitur, vocabula (iuftißicare & iuſtificari) b. II.
non ſignificent, à peccatis abſoluere, & abſolui, & remis- pepiß. Error.
ſionem peccatorum conſequi. Sed quòd ea vocabula hoc Bellarm. T. 3.
velint: nos per charitatem à Spiritu ſancto infuſam, per de Iuſtif.c. 2,3.
virtutes, & per opera quæ à charitate promanant, reipſa 1. 4.
coram Deo iuſtos fieri. IIII.
S. 15. Fidem non reſpicere in ſolam Chriſti obedientiam, OPhandriſmg.

ſed in diuinam eius naturam: quatenus videlicet ea in no-Gerk .3. ſ

Franc. Stäan⸗
car. Error.

bis habitet atque efficax ſit: vt per eam inhabitationem pec- 1410. 1428.
cata noſtra tegantur. Bellarm. T. 4.
§. 16. Quod fides talis ſit fiducia in obedientiam Chriſti,
quæ poſſit in eo etiam homine permanere & conſiſtere, qui
vera pœnitentia careat, & charitatem non habeat: ſed contra
conſcientiam in peccatis deſignandis perſeueret.

1, 2. d ar. C. 5F

Caluiniſinns.
p. 300,558.6 66.

Qusd

d vr. . /60 III. DE IVSTTT. FIDEI. IV. DE BONIS OPERIBVS.
nis per “ §. 17. Quod non ipſe Deus, ſed tantùm dona Dei in cre-
P 666. dentibus habitent.
VII. S. 18. Fidem ideo ſalutem nobis conferre, quò novitas
Fides reno- illa, quæ in dilectione erga Deum & proximum conſiſtit, per
uatione ſalu- fidem in nobis inchoêtur. 1
tifera. S. 19. Fidem in iuſtificationis negotio primas quidem par-
VIII. tes tenere: ſed tamen etiam renouationem & charitatem ad
Interimiſiæ. juſtitiam noſtram coram Deo requiri: ita vt renouatio &
Renouatio charitas quidem non ſint principalis cauſa noſtræ iuſtitiæ:
concauſſa ſed tamen iuſtitiam noſtram coram Deo (ſi abſint renoua-
Iuſtif. tio & charitas) non eſſe integram & perfectam.
IX. §. 20. Quòd credentes in Chriſtum coram Deo iuſti ſint
Interimiſtæ. & ſalui, ſimul per imputatam Chriſti iuſtitiam, & per inchoa-
p. 66z;z. tam nouam obedientiam: vel, partim quidem perimputa-
vid. tamen a: ; . .
b. 7. tamn iuſtitiam Chriſti, partim verò per inchoatam nouam
obedientiam.
X. §. 21. Quòd promiſſio gratiæ nobis applicetur per fidem
Confeſſ. con- in corde, & præterea etiam per confeſſionem, quæ ore fit, &
curſus. p.663. per alias virtutes.
XI. §. 22. Fidem non iuſtificare ſine bonis operibus: itaque
Interimiſtæ,. bona opera neceſſariò ad iuſtitiam requiri, & absque eorum
Bon. Oper. præſentia, hominem iuſtificari non poſſe.

concurſ.
A. C. a. 6, 20. Illl.
ear 5§ . D E BONIS OPERIBV 8.
1. 667

Vid. Colloq. Status controuerſiæ.

Altenb. de an- =
no 1569. inter TN DOGTRINA de bonis operibus, duæ controuerſiæ in

Elector. & Sax. .
Phcol. ed len. quibusdam Eccleſiis ortæ ſunt.

d. ann fol. Primum ſchiſina inter Theologos quosdam factum eſt,
I. cum quidam aſſererent: Bona opera neceſſaria eſſe ad ſa-
Operum Ne- lutem: impoſſibile eſſe ſaluari ſine bonis operibus: Et, ne-

ceſſitas. minem
D. Georg. Major Prof. VVitteb. a. 1551· Melanchthon. Adiaphoriſtæ alii. I. p. 663.

IV. DE BONIS OPERIBVS. 561
minem vnquam ſine bonis operibus ſaluatum eſſer Alii verò do-Andr. Muſcul
cerent: Bona Opera ad ſalutem eſſe pernicioſa. V Theol Francof.
§. 2. Alterum ſchiſina inter Theologos nonnullos ſuperLibertati,
vocabulis (neceſſarium, & liberum) ortum eſt. Altera enim Neæceſſarii
pars contendit, vocabulum (neceſſarium) non eſſe vſurpan-vox.
dum cum de Nova Obedientia agitur: eam enim non à Ne-paal. no, 3
ceſſitate quadam & coactione, ſed à ſpontaneo ſpiritu pro-zꝛ. Cor. 9, 7.
manare. Altera verò pars vocabulum (neceſſarium) prorſus l-Petr. 5, 2.
retinendum cenſuit: propterea quòd non liberum nobis ſit,
novam obedientiam præſtare vel omittere, ſed homines re-
natos ad illud obſequium neceſſariò obſtringi.

S. 3. Et dum de commemoratis illis vocabulis diſputatum Legis doctri.
eſt, tandem etiam de reipſa fuit diſceptatum. Alii enim na publica.
contenderunt, Legem apud Chriſtianos prorſus non eſſe Antinomus
docendam: ſed tantummodò doctrina Euangelii homines lo. lehius
ad opera bona inuitandos eſſe. Alii verò hanc ſententiam coi;.
impugnarunt.

AFrFIRMATIVA.

S. 4. Sincera Eccleſiæ doctrina de hac
controuerſia.

T hæ controuerſiæ ſolidè & dextrè explicentur atque
decidantur, piam noſtram fidem, doctrinam & confes-
ſionem recitabimus. coneee
Bona Opera veram fidem (ſi modo ea non ſit mortua, 8. 7 n.öz 97.
ſed viva fides) certisſimè atque indubitatò ſequi credimus: Matth 7,18.

vt fructus ſequuntur, ſi arbor ſit bona. lm. 1,3.
§. 5. Credimus etiam, docemus, & confitemur: quòd Bo- I*

na Opera penitus excludenda ſint, non tantùm cum de Iuſti- Non iuſi
ficatione fidei agitur, ſed etiam cum de Salute noſtra æterna n„ .
diſputatur. Apoſtolus enim Paulus Bona Opera tam & cau- p. 123. 553. 664,
ſa Salutis, quàm Iuſtificationis perſpicuis verbis excludit, 6„
cum ait: Sicut & David dicit, beatitudinem hominis, cui Deus Rom. 4, 6.
Nn accepto

1.
B. O. fidei

562 IV. DE BONIS OPERIBVS.
accepto fert iuſtitiam ſine operibus. Beati, quorum remiſſæ ſunt ini=-
quitates, & quorum tebta ſunt peccata. Beatus vir, cui non impu-
tauit Dominus peccatum, & c. Pſal. 32, 1. Et alhbi: Grætia, in-
quit, eſtis ſaluati, per Fidem, & hoc non ex vobis, Dei enim donum
eſt, non ex operibus, vt ne quis glorietur Epheſ. 2, 8.
III. §. 6. Credimus, docemus, & confitemur, omnes quidem
Debetur. homines, præcipuè verò eos, qui per Spiritum ſanctum re-
generati ſunt & renouati, ad Bona Opera facienda debito-
res eſſe. J. b. 670. .
IIII. §S. 7. Et in hac ſententia vocabula illa (NerHarium, Debere,
Vox debiti Oportere) rectè vſurpantur, etiam cum de Renatis homini-
P.lproprin. bus agitur: neque enim ea cum forma ſänerum verborum
pugnant. Luc. 17, 10. Act. 5, 29. Rom. 13, 5. I. Cor. 9,20.

. V. 8. §. Sedtamen per vocabula (neceſſitas, necxeſarium) quan-
Sic neceſſa- qo videlicet de Renatis eſt ſermo, non intelligenda eſt co-
vium. aetio, ſed debita illa obedienti: quam verè credentes, qua-

tenus renati ſunt, non coactione, cogente Lege, ſed hibero
& ſpontaneo ſpiritu præſtant: quandoquidem non ſub lege
ſunt, ſed ſub gratia Rom. 6, 14.

VI. §. 9. Credimus igitur, docemus & confitemur, cum dici-
Non indiße- tur: Renatos bene operari libero & ſpontaneo ſpiritu: id non ita
ventase. accipiendum eſſe, quod in hominis renati arbitrio reli étum

ſit, benè aut malè agere, quando ipfſi viſum fuerit: vt ni-
hilominus tamen fidem retineat, etiamfi in peccatis deſtina-
tà malitià perſeueret. J b 7.

VII. S. 10. Hoc tamen de ſpiritu hominis iam liberato intelli-
Spiriw libe- gendum eſt: ſicut hanc rem ipſe Chriſtus, eiusque Apoſtoli
rato. declarant: quòd videlicet ſpiritus hominis liberatus benè

operetur, non formidine pœnæ, vt ſêrvus: ſed iuftitiæ amo-
re: qualem obedientiam filii præſtare ſolent. Rom. 8.
VIII. S. 11. Hanc veroò libenatem Gpiritu, in electis Dei ffliis
Non perfelt. non perfectam, ſed multiplici infirmitate adhuc grauatam
agnoſcimus: quemadmodum D. Paulus ſuper ea re de ſua
ipſius perſona conqueritur Rom. 7, 19. Galat. 5, 17.

§. 12.

IV. DE BONIS OPERIBVS. 563
S. 12. Mlam tamen infirmitatem Dominus electis ſuis non IX.
imputat: idque propter mediatorem Chriſtum. Sic enim Toleratus
ſcriptum eſt: Nibil iam damnationis eſt his, qui in Chriſto Ieſu aefeltus.
ſunt Rom. §, I.
S. 13. Credimus præterea, docemus, & confitemur, fidem X. p. 675.
& ſalutem in nobis conſervari, non per Opera, ſed per Spiri- Fides Spirita
tum ſanctum, & per fidem: Bona autem opera teſtimonia conſervatur.
eſſe, quòd Spiritus ſanctus præſens ſit, atque in nobis habitet.

NEGATIVA.

S. I4. Falſa doctrina, ſuperiori repugnans. GεαοooρασιiMa-
Joris Error.
Ricimus igitur, & damnamus ſubſequentia dicta, cum I.
Adocetur: Bona Opera neceſſaria eſſe ad ſalutem Neminem Angumenta
vnquam ſine Bonis Operibus ſaluatum LVnpoſtbile eſſe, ſine Bonis ap. Bellarm.
Openibus ſæluari. l. 7. de luſtif.
§. 1y. Repudiamus & damnamus, cum nudè docetur: 1I.
Bona Opera pernicioſa eſ'e ad ſalutem. Hæc enim ratio loquen-N ol. Ami-
di, offendiculi plena eſt, & Chriſtianam difciplinam euertit.
S. 16. His enim poſtremis temporibus, non minus neces-
ſarium eſt, vt homines ad rectè & piè vivendi rationem, Bo-
naque opera inuitentur atque incitentur, vtque moneantur,
neceſſarium eſſe, vt ad declarandam fidem atque gratitudi-
nem ſuam erga Deum in Bonis Operibus ſeſe exerceant.,2
quàm neceſſarium eſt, cauere, ne Bona Opera negotio iuſti-
ficationis admiſceantur. Non minus enim homines Epicu-
ea opinatione de fide, quam ſe habere falsò exiſtimant, quàm
Phariſai cà & Papiſticà fiducià in propria opera & merita, ſalu-
tis ſuæ æternæ iacturam facere poſſunt.
S. 17. Præterea reprobamus atque damnamus dogma il- III.
lud: quòd fides in Chriſtum non amittatur, & Spiritus ſanctus nihi-Spiritus &
lominus in homine habitet, etiamſi ſeiens volensque peccete & Edes amit-
quòd Sancti atque Electi Spiritum ſanctum retineant, ta-itur.
metſi in adulterium, aut in alia ſcelera prolabantur, & in iis
perſeuerent. A. C. a. 12. p. 15. J. P. 300. 646. 673,
Nn 2z S. I.

dAorf. Error.

J. P. 672. 6750
676.

564 V. e L. E G E

I. Autor litis
Io. Agricolals-
lebius an. 538. —D E L 1 G E E TI
contra Luther, .
6. Diſp. .:.len. EVANGELIO.
Latin. 7. Germ.
De diſcrim. L. Status controuerſiæ.
8*. uens⸗ T. 5§. RNVAESITVM. fuit: an Euangelium propriè ſi ſit tan-
2. Scholadici ,S tummod concio de Gmtia Dei, quæ remiſſionem pec-
VVitteb, auno Catorum nobis annunciet: an verò etiam ſit concio
59.70. Paniecntie, arguens peccatum incredulitatis, quippe quæ

3. Victor. Stri- .
ga1. Frof Ien. nonperlegem, ſed per Euangelion duntaxat arguatur

& Lipf. Melancht. D. Crell. anno I571. contra VVigand. A. C. Ar. 5. p. 13. A. Sm. 4. 301.
Poſtill. Eccl. Luther. 5. Trin. p. 205 fac. 2. T. 1, Lat. Diſp. 3. contra Antin. T. 7. J. Germ, p. 370.
T.5. p. 473. 522, VVigand. Diſp. Ien. ann. 1571.

AFFIR MATIVA.
2. Sincera doctrina, cum Norma Verbi

Dei congruens.
I. Redimus, docemus, & confitemur, diſcrimen Legis &
Diſerimen. Euangelii, vt clariſſimum quoddam lumen, ſingulari di-
P.676 684. ligentia in rEcCcleſia Dei retinendum eſſe: vi Verbum Dei, iuxta
admonitionem Divi Pauli, rectè ſecari queat II. Tim. 2, 15.
11. §. 3. Credimus, docemus, & confitemur, Legem eſſe propriè
Lex de Iuſto. doctrinam diuinitus reuelatam, quæ doceat, quid iuſtum,
P 6. Deoque gratum ſit: quæ etiam omnia peccata, & quicquid
omnino voluntati diuinæ aduerſetur, redarguat I. Cor. 15,57.
III. §. 4. Quare, quicquid extat in Sacris literis, quod peccata
Penclus Ec- arguit, id revera ad Legis concionem pertinere ludicamus.
7 S§. 5. Euangelion vero propriè doctrinam eſſe cenſemus,
IIII. quæ doceat, quid homo credere debeat, qui legi Dei non ſa-
Erang. Gm- tisfecit, & idcircò per eandem damnatur: videlicet, quòd il-
tiæ. lum credere oporteat, leſum Chriſtum omnia peccata ex-
P. 65t. piaſſe, atque pro iis ſatisfeciſſe, & remiſſionem peccatorum,
Ronet, gec . luſtitiam & vitam æternam, nullo interueniente peccatoris
illius merito, impetraſſe.

Libertatis Iac.
I, 25. Spirit, Vitæ Rom. 8,2. Admiſtr. Spiritus z. Cor. 3, 9. Plura vide in Appendice. 5, 6.

EFT EVANCGELIO. 565
S§. 6. Cum vocabulum (Euangeli) non ſemper in vna ea- V.
demque ſignificatione in ſacra Scriptura vſurpetur: vnde & Vox Gnony-
diſſenſio illa occaſionem ſumſit: credimus, docemus, & ma.
confitemur, rectè dici poſſe, Euangelion eſſe concionemi de pæ- P.678.144 73.
mitentia & remiſione peccatorvum ſi vocabulum (Euangelii) ͤ ar⁹, nW-
de tota Chriſti doctrinæ accipiatur, quam ille in miniſterio ſuo, *** αα
quemadmodum & Apoſtoli, profeſſus eſt. In hac enimſi-
gnificatione vocabulo (Euangelii) Apoſtoli & Euangeliſtz vVI
quandoque vſi ſunt. Marc. I. 15. Act. XX,à1. Rom.], 1 8. Sdince, zvdrt⸗
§S. 7. Quando verò Lex & Euangelion, Moiſes vt doctor α*d entvααρ,
legis, & Chriſtus vt doctor Euangelii, inter ſe conferuntur: p. 293. 301. 679.
credimus, docemus, & confitemur, quòd Euangelion non uine meitur
ſit concio pænitentie, arguens peccata: ſed quòd propriè pax Eph-w, .
nihil aliud ſit, quàm lætiſſimum quoddam nuntium, & con- Gaudium Luc.
cio plena conſolationis, non arguens aut terrens: quippe 2210 Salutis
quæ conſcientias contra terrores Legis ſolatur, easque in or acore-
meritum Chriſti reſpicere iubet, & dulciſſima prædicatione, Vonor Konri
de gratia & fauore Dei, quo nos propter Chriſtum proſequi- 15. Luth. Præf.
tur, erigit. ad N. T. T. 6.
§. 8. Quod veròô ad reuelationem peccati attinet, ſic ſeſe . 3.
res habent. Velum illud Moiſis omnium hominum oculis, „
eſt obductum, quam diu ſolam Legis concionem, nihil autem Rer g Rec-
de Chriſto, audiunt. Itaque peccata ſua ex Lege non verè KRW .
agnoſcunt: ſed aut hypocritæ fiunt, qui iuſtitiæ propriæ I. . ,5 conf.
opinione turgent, quales olim erant Phariſæi: aut in pecca- p. 292.
tis ſuis deſperant, quod Iudas proditor ille fecit. Eam ob Mattth 10:17.
cauſam Chriſtus ſumſit ſibi legem explicandam ſpirituali- Luc 18,9.
ter: & hoc modo ira Dei de cato reuelatur ſaper omnes peccato- Rom 1oe7. .
res: vt vera legis ſententia intelle ta, animaduertatur, quan- Matth. 5, 6. 7.
ta ſit illa ira. Et ſic demum peccatores ad legem remiſſi, Luc. 77.c ins.
vere & rectè demum peccata ſua agnoſcunt. Talem veròè
peccatorum agnitionem ſolus Moiſes nunquam ex ipſis ex-
torquere potulſſet.
§S. 2. Etſi igitur concio illa de paſſione & morte Chriſti, filii VIII. p. 681.
Dei, ſeueritatis & terroris plena eſt, quæ iram Dei aduer- Concio de Pas-
ſus peccata oſtendit: vnde demum homines ad legem Dei one C. Le-
. Nn 3 quaſis“ . Nræ.

566 VI. DE TERTIO VSV LEGIS.
2. Cor. 36. quaſi propiús adducuntur: poſtquam velum illud Moiſis abla-
tum eſte vt exactius agnoſcant, quanta videlicet Dominus
Job. ,0. in lege ſua à nobis exigat, quorum tamen nihil nos præ-
Act. 9, 19. c. 13, ſtare poſſumus: ita vt vniuerſam noſtram iuſtitiam in ſolo
38. 15. 10,38. Chriſto quærere oporteat: tamen quàm diu nobis Chriſti
Rom. 8, 7. pPaſſio & mors iram Dei ob oculos ponunt, atque de ea con-
⸗ cionantur: tam diu revera non ſunt propriè concio Euange-
Kirch Poſtill. 11, ſed Legis & Moiſis doctrina: & ſunt quaſi alienum
5. Trin.p.ro. Opus Chriſti, à quo accedit ad proprium ſuum officium,
p. 301.674.677. quod eſt, prædicare de gratia Dei, conſolari, & vivificare“.
Hæc propria ſunt prædicationis Euangelicæ.

NEGATIVA.
§. 10. Contraria & falſa doctrina, quæz

rejicitur.
Non eſt pro- Rzcimus igitur, vt falſum & pernicioſum dogma, cum
Prid Panitent. aſſeritur: quòd Fuangelion propriè ſit concio pœnitentiæ,
arguens, accuſans, & damnans peccata: quòdque non ſit
1. tantummod concio de gratia Dei. Hac enim ratione
2. Euangelion rurſum in legem transformatur: meritum
3. Chriſti, & Sacræ literæ obſcurantur: piis mentibus vera &
4. ſolida conſolatio eripitur: & Pontificiis erroribus & ſuper-
J. ſtitionibus feneſtræ aperiuntur.

S. p. 291. J. p.
elt ser. DE TERTIO VSV

næ diſcipu- 1 E G I §.
los legem *
Status controuerſiæ.
Legis latez ReDe oNsTAT, legem Dei propter tres cauſas homini-
cauſſæ. (Enibus datam eſſe. Primò, vt externa quædam di-
1. Diſiiplina. D& ſciplina conſeruetur, & feri atque intractabiles ho-
1,Tim. „v9y. mines quaſi repagulis quibusdam coherceantur. Secun-
J dò
*X qui tollunt D. contra Antinomos 2. Imperitos & Mentium deceptores

D. 5. Inſanos, Impudentes. ſ. Diaboli fratres & Diabolos D. 6. peſti⸗
lentiſſ. Magiſtros licentiæ & indulgentiæ ad omnia,

567
. 2. Reatüs

VI. DE TERTIO VSV LEGIS.B
dò, ut per legem homines peccata ſua verè agnoſcan e.
Tertiò, vt homines iam renati, quibus tamen omnibus vota.

Rom. 7, 8.
3. Vitæ mo-
dermmen.

multum adhuc carnis adhæret, eam ipſam ob cauſam cer-
tam aliquam regulam habeant, ad quam totam ſuam vitam
formare poſſint & debeant.
S. 2. Orta eſt igitur inter paucos quosdam Theologos Autor Jo Isle-
controuerſia, ſuper Tertio vſu Legis: videlicet, an Lex etiam bius Agricola
renatis inculcanda, & eius obſeruatio apud eos vrgenda ſit, an danſen:. Ana-
non? Alii, vrgendam legem cenſuerunt: alii negarunt. drtenckfeld.
Libertini Theſes ap. Luth. T. I. Lat. f. 399. Tiphrad. c. von Schwermern. D. Paul. Crell.
Chriſtof. Cruciger. Nic. Hemming. Pezel.
AFFIRMATIVA.

§. 3. Sincera & pia doctrina de hac

controuer ſia. L
Redimus, docemur & confitemur, etſi verè in Chriſtum I.
Ccredentes, & ſincerè ad Deum conuerſi, àmalediéctione & Libenti à re-
coactione legis per Cbriſtum liberati ſunt: quòd ii tamen non pror-?u non ex-
ſus ſint absque lege: quippe quos filius Dei eam ob cauſam leges.
redemit, vt legem Dei diu noctuque meditentur, atque in eius obſer- Gal 3, 13.
vatione ſeſe aſiduè exerceant. Etenim ne primi quidem noſtri Pſal. I. 119.
parentes, etiam ante lapſum, prorſus ſine lege vixerunt-:
quæ certè cordibus ipſorum tum inſcripta erat: quia Domi-
nus eos ad imaginem ſuam creaverat Gen. 1, 217. Rom. I,21. C. 2, I ⸗
§. 4. Credimus, docemus, & confitemur, concionem legis
nonmodò apud eos, qui fidem in Chriſtum non habent, &
pœnitentiam nondum agunt, ſed etiam apud eos, qui verè
in Chriſtum credunt, verè ad Deum conuerſi & renati, & per
ſidem iuſtificati funt, ſedulò vrgendam eſſe.
§. 5. Etſi enim renati, & ſpiritu mentis ſuæ renouati ſunt: III.
tamen regeneratio illa & renouatio, in hac vita non eſt omni- Renovatio
bus numeris abſoluta, ſed duntaxat inchoata. Et creden-inchoata.
tes illi, ſyiritu mentis ſuæ perpetuum bellum gerunt cum carne, Galat. 5, 17.
hoc eſt, cum corrupta natura, quæ in nobis ad mortem Rom. 7, 24.
Nn 4. vsque
1. Vſus L. Politicus, Coacti. Pædag. I. Tim. 1, 9. Gerh. t. 4. f. m. 99.
2. Elenchticus Peccati Oſ. 6, 6. Rom. 3, 20, Cc. 5 20. C. 7, 7. Gal. 3, 19.
3. Didacticus vietatis Ez. 10, 19. Rom. 3, 30. C. 13, 8.

II.

Lex omnium.

568 VI. DE TERTIO VSV LE CGIS.
Xsque hæret. Et propter veterem Adamum, qui adhuc in
hominis intellectu, voluntate, & in omnibus viribus eius
reſidet, opus eſt, vt homini lex Dei ſemper præluceat: ne
Rom. 2a. quid de fuo ingenio in negotio Religionis confingat, &
p. 699. cultus diuinos verbo Dei non inſtitutos eligat. Quin etiam
1. Cor. 9,27. eam ob cauſam opus eſt lege, apud renatos: ne vetus Adam
Rom 6 4. pro ſuo ingenio agat, ſed potiùs contra ſuam voluntatem,
ral nen u“ non modd admonitionibus & minis Legis, veruùm etiam
Hebr. 13, 9. Pnis & plagis coherceatur, vt Spiritui obſequatur, ſeque
ipfi captiuum tradat.
IIII. §. 6. Iam quod ad diſcrimen operum Legis, & fructuum
Oben coacta Spiritus attinet, credimus, docemus, & confitemur, quòd
Legalia. opera illa, quæ ſecundum præſcriptum legis fiunt, eatenus
p. 689. Opera Legi ſint & appellentur, quatenus ea ſolummodò vr-
gendo, minis pœnarum atque iræ diuinæ, ab homine extor-
quentur.
V. §. 7. Fructus verò Spiritus ſunt opera illa, quæ Spiritus Dei,
Credentium in credentibus habitans, per homines renatos operatur: &
à Wirit. S. quæ à credentibus fiunt, quatenus renati ſunt: ita quidem
Galat. 5, 2². ſponte ac liberè, quaſi nullum præceptum vnquam acce-

— piſſent, nullas minas audiuiſſent, nullamque remuneratio-
nem expeétarent. Et hoc modo filii Dei ſecundum legem
vivunt, & ad normam legis vitam ſuam inſtituunt: hanc
viuendi rationem D. Paulus vocare ſolet in ſuis ſcriptis, Le-
gem Chriſti, & Legem Mentis. Interim tamen non ſunt ſub lege, ſed
ſub gratia Rom. 6, 14. C. 7. c. 8. Gal. 3, 25. C. 4, 5.
