addemus paucas ꝗquasdam probationes „ex quibus intelli-
gi poterit, remiſſionem peccatorum contingere, non ex o-
pere operato propter contritionem, ſed fide illa ſpeciali,
qua unusquisque credit ſibi propter Chriſtum remitti pee-
cata. Nam hic articulus præcipuus eſt, de quo digladiamur
cum Adverſariis, & cujus cognitionem ducimus maximè
neceſſariam eſſe Chriſtianis omnibus. Cum autem ſupra
de quſtißcatione, de eadem re ſatis dictum videatur, hic bre-
viores erimus. Sunt enim loci maximè cognati, doctrina
pœnitentiæ, & doékrina Juſtifcationis ——
§. 15. Adwerfarii cum de fide loquuntur, & dicunt eam
præcedere pænitentiamaIntelligunt ſdem, non hanc quæ ju-

P. 13. 69, 76, 140,

Pides Geneislis,

ſtificat, ſed ꝗquæ in gehere credit Deum eſſè, pœnas grapeſitas P- 69. 146,

eſſe impiu, &caα. Nos, Præter illam fidem, requirimus, ut
credat ſibi quisque propter Chriſtum remitti peccatan,
De hac fide ſpeciali litigamus, & opponimus eam opi-

nioni, quæ jubet confidere non in Promiſſione Chriſti, ſed P⸗ ⁵⁶9. 76, 83. 131.

in Opere operato Contritionis, Confeſſionis & Satisfagtio⸗
num, &c. Hæc Kides ita ſequitur terrores, ut vincat eos &
reddat pacatam conſcientiam. Huic fidei tribuimus, quod

juſtificet & regeneret, tum ex terroribus liberat, & pacem, b 8t. 83.54 92, ſeg,

gaudium, & novam Nitam in corde parit. Hanc fidem de-
fendimus verè eſſe neçeflariam ad remisſionem peccato-
rum: Ideo ponimus inter bartes P'œnitentiæ,ſeu converſio-
nis. Nec aliud ſentit Eccleſia Chriſti, etiamſi Adverſarii no-
ſtri reclamant . Ne

§. 16. Principiéò anteminterrogamus Adverſarios Iiipun, Pars Fænitentig.
Abſolutionem actipere, pars Eit gænitentiæ, neene 5 Quòd ſi 1.
à Confesſione ſeparant, ut funt fubtiles in diſtinguen-
KK 4 do,

2*

152 XII. DE POENITENTIA.
do, non videmus quid proſit confeſſio ſine abſolutione
sin autem non ſeparant à confeſſione acceptionem abſolu-
tionis, neceſſe eſt eos ſentire, quod fides ſit Pars pœniten-
tiæ, quia abſolutio non accipiatur niſi fide. Quòd autem ab-
ſolutio non accipiatur niſi fide, ex Paulo probari poteſt, qui
docet Rom. 4, 5. Qusd premiſſo non poſit accipi, niſi fide. Abſo-
lutio autem eſt promisſto remisſionis peccatorum. Igi-
tur neceſſariò reqꝗuirit fidem. Nec videmus, quomodo di-
catur is accipere abſolutionem qui non aſſentitur ei. Et⸗
quid aliud eſt non AMentiri abſolutioni, quàm Deum accuſa-
ſare mendacii, ſi cor dubitet, ſentit incerta & inania eſſe
quæ promittit Deus? IdeòI. zoß. 5y, o. ſcriptum eſt: Qui non
eredit Déo, mendacem facit eum, gquia non credit in teſßtimoniam
quod 4eſtiſtruru eit Deus de Filio ſuo, Matth. y, 17. c.17. y. .
§.. 17. Sezund fateri Adverſarios exiſtimamus remisſio-
nem peccatorum panitentiz, ſeu Pantem, ſeu Finem, ſeu, ut⸗
ipſorum more loquamur, Terwinum eſſe ad quem. Ergo id
quo accipitur remisſio peccatorumgreéte additur partibus
pœnitentiæx. Oertisſimum eſt autem, etiamſi omnes Por-
tæ Inferorum reclament, temisſionem peccatorum non
poſſe accipi, niſi ſola fide quæ credit peccata remitti pro-
pter Chriſtum, jJuxta ilad Kom.3,zy. Quem propoſust Deus pro-
piciatotem per fdem ,in ſanguine ipfin. em Kom.y, 2. Eph. 2, 1ö.
PBer quem ace um habemus per iden, in gmtiam, & c. Nam con-
ſcientia territa non poteſt opPpônere iræ Dei opera no-
ſtra, aut dile ionem noſtram: ſed ita demum fit pPacata,
cum apprehendit Mediatorem Chriſtum, & credit promiſ-
ſionibus propter illum donatis. Non enim intelligunt quid
ſit Remisſio peccatorum, aut quomodò nobis contingat,
qui ſomniant corda pacata fieri ſine fide in Chriſtum. Pe-
trus Ie, 2. 6. Ci tat eæ Eſaia c. F, 147. c. 25, 16. Qai crediderit in eum,
non tonfundetur. Neceſſe eſtigitur confundi hypocritas, con-
fidentes ſe accipere remisſionem peccatorum propter Sua
opera, non propter Chriſtum. Et Petrus ait in Aclir cap. 10, 43.
Huic omnes Prophetæ testimonium berbibent lremißi. onem pecca-
zorum accipere per nomen J , omnes qui credunt in eum. Non
potuit

XII. DE POENITENTIA. 15¾
potuit dici magis dilucide, quàm quòd ait Per Nomen Sra,
Et addit ài Omnes gqu: credunt in zum. Tantum igitur ita⸗
accipimus remiſſionem peccatorum per nomen Cchriski,
hoc eſt, propter Chmitum, non propter ulla noſtra me-
fita atque opera. Et hocita fit, cum credimus nobis re-
mitti peccata propter Chriſtum. Adverſarii noſtri voci-⸗
ferantuf, Se l: Eocleſtam; ſe Coenſenſate csl ſir ſequi. At Pe-
trus hic in noſtra cauſa efiam allegatconfenſum Eccle-
ſiæ: Haie, inquit amnes Propbeta per bibent telt,moninm, Ver
miſſionem peccatorum accipere per nomen ejus S. Profecéto
conſenſus Prophetarum judicandus eſt Univerfalis Ec-
cleſiæ conſenſus eſſe. Nec Papæ, nec Eccleſiæ concedi-
mus poteſtatem decernendi contra Runoconſenſum kro-
phetarum. At Balla keons apeftè damnat hune afticu-
lum de Remiſſiene peccatorum, damnant & Adverſarii in

Confutatione. Qua ex re apparet, qualis ſit Eccleſia ju-

dicanda iſtoram, qui non folum decretis improbanf hanc
ſententiam, quòd temiſſionem peccatorum conſequamarf
fide, non pꝑropter epera noſkra, fed propter Chriſtum, ſed
etiam jubent eam i ac ferre abolere. Jubent omni gene-
re crudelitatis perdere viros bonos qui ſic ſentiunt. Sed ha=
bent magni nominis autores, Scotum, Gabrielem, & fimi-
les, Dicta Patrum, quæ in Decreta Ktuncata dtantur. Cefte
ſi numeranda ſunt teſtimonia, vincunt. Eſt enim mazaima
furba nugaciſſimorum ſeriptorum in Sententias †, qui tan-
quam conjurati defendunt illa figmenta de Merito Attri-
tionis & operum, & cætera quæ ſupra recitavimus. Sed ne
quis multitudine môveatur, non magha autofitas eſtin te⸗
ſtimoniis poſteriorum, qui non genuerunt ſua fſcripta, ſed
tantùm compilatis ſuperioribus, transfuderunt illas opi-
niones ex aliis libris in alios. Nihil judici adhibuerunt, ſed
ut pedanei ſenatores taciti compfobaverunt fuperiotum
errores non infellectos. Nos igitur hanc Petri vocem non
dubitemus opponere quamlibet multis legionibus sen-
tentiariorum, quæ allegat conſenſum Prophetarum. Ef ac-
cedit teſtimoniumSpiritus ſanti ad hanc concionembpetri.

p. 103. 16. F6 56

†Lombardi 360.
Geſner. Biblioth.
Chemn. LL. pf-
P·. 27

154 XjII. DE D OENITENTIA.
Sic enim ait textus: Adhuc loquente Petro verba hæc, Cecidit
Soiritus Sanctus ſuper omnes qui audiebant verbum. Sciant igi-
tur piæ conſcientiæ, hoc eſſe mandatum Dei, ut credant
fibi gratis ignoſci propter Chriſtum, non propter opera⸗
noſtra. Et hoc mandato Dei ſuſtentent ſe adverſus deſpe-
rationem, & advwerſus terrores peccati & mortis. Et hanc
ſententiam ſciant à principio mundi in Eccleſia extiſſe⸗
b:· n S. apud ſanctos. Petrus enim Clanè allegat conſenſum Pro-
phetarum, & Apoſtolorum fcripta teſtantur eos idem ſen-
Ser. I. Feſt. An- tire. Nec deſunt Patrum teſtimonia. Nam Bernardus †
nnnc. t. ed.Col. idem dicit verbis minimè obſcuris: Neceſſe eſt enim primé
Chryſ. Brom. omnium credere, quòd remiſtanem petcatorum babere non poßis,
pr. Comment. in nißi per indulgentiam Dei, ſed adde adhbuc, ut eredas & boc,
Eſa. t. 1I. Tertutl. quòa per ipfum peccata tibi donantur. Hoc est testimonium:,

a:eFedeeele quod perbibet Spirius Sanbtus in corde tuo, dieens Dimiſſa

45. de Latron. Junt tibi peccata tua. Sie enim arbitratur Apestolus Rom. y, 27.
MWD gratis juſtificari hominem per fidem. HHæc Bernardi verba⸗
mirificè illuſtrant cauſam noſtram, quia non folum re-
quirit, ut in genere credamus peccataremitti per miſe-

ricordiam, ſed jubet addere ſpecialemfidem, qua creda-
mus & nobis ipfis remitti peccata. Et docet quomod
certi reddamur de remisſione peccatorum, videlicet cum
fide corda eriguntur, & fiunttranquilla perspiritum San-
. Rum. Quid requirunt amplius Adverſarii? Num adhuc
p. 145. 144³⁰. audent negare fide nos conſeèqui remisſionem peccato-
rum? aut fidem partem eſſe pœnitentiæ? Hans
3. G. 18. Tertièò, Adverſarii dicunt Peccatum itaremitti, quia
P: 6. attritus ſeu contritus elicit a tum dilectionis Dei, propter
hunc actum meretur accipere remisfionem peccatorum.
Hoc nihil eſt niſi legem docere, deleto Evangello, & aboli-
ta promitſione de Chriſto. Tantum enim requirunt Legem
& noſtra opera, quia Lex exigit dilectionem. Præterea do-
cent confidere, quod remisſionem peccatorum conſequa-
mur prôpter contritionem & dilectionem. Hoc quid eſt
aliud niii collocare fiduciam in noſtra opera, non ver-
bum & promisſionem Dei de Chriſto? Quod ſi Lex ſatis eſt
ad

AAjl. DE PDOENLTENTI 555
ad conſequendam remisſionem peccatorum, quid opus eit
Evangelio, quid opus eſt Cl riſto, ſi propter
conſequimur remisſionem peccatorum Nos contra à be-
ge ad Evangehium revocamus conſcientias, & à fiducia
propriorum operum, ad fiduciam promisſionis & Chriſti:
quia Evangelium exhibet nobis C hriſium, & promittit
gratis remisſionem peccatorum propter CBriſtum. Bac
promisſione juber nos confidere, quòdropten Chriſtum⸗
reconciliemur Patfisnon propter Noſtram eontritionem
aut dilectionem. Non enim aliu est medint oy aut propiktator ni-
ii Chriſtus I. Tim.a,y“ Nec Legem facere poſſumus, niſi priùs
per Chriſtum reconciliati ſimus. Et ſi quid faceremus, ta-
men fciendum eſt, quod non propter illa opera, ſedpro-
pter Chriſtum mediatorem & propitiatorem conſequimur
remisſionem peceatorum. Imô contumelia Chriſti, & EKv-
angelii abrogatio eſt, ſentire quòd remisſionem peccato-
rum propter Legem, aut aliter conſequamur quàm fide in
Chriſtum. Et hanq'rationem ſupra tractavimus de Juſtiſi-
catione, cum diximus, quare profiteamur homines fide ju-
ſtificari, non dilectionelltaq; doctrina A dverſariorum, cum
docent homines propter contritionem & dilectionem con-
ſequi remisſionem peocatorum, & confidere hac contritio-
ne & dilectione, tantum eſt doctrina Legis, & quidem
non intellectæ, ſicut Judai in velatam Moiſi faciem intueban-
tar.* Fingamus enim adeffe dilectionem, fingamus ad-
eſſe opera, tamen neque dilectio, neque opera poſſunt eſſe
propiciatio pro peccato. Ac ne poſſunt quidem opponi iræ
& judicio Dei, juxta illud †: Non intraba in judicium um ſer-
vo tuo, quia non juſtifteabitur in conſteltut uo omnis vivens. N
debet honos Chriſti transferri in noſtra opera
§. 19. Propter has caufas contendit Paulus, quòanon u-
ſftiſicemur ex Bege, & opponit Legi promisſionem remisſionis
peccatorum, quæ propter Chriſtum donatur, ac docet,
nos gratis propter Chriſtum fide accipere remisſionem
peccatorum. Ad hanc promisſionem revocat nos Paulus
à Lege. In bhanc promiſionem jubet intueri, quæ certè irrita
Erlt,

P: S85. 118. 136. 14 58
1474 152. feq.

*72. Cor. 3, 132
p656386.

ec † Pſ. 130. 3. 143,25

P.- 71 „ 120.
4.
118
83.84. 336.

p. 145 148. 132. fe .

Rom. 3, I.

Rom. 11, 32.

p. 99. 91.151. 557.

156 XII, D E POENITENTIA.

erit, a prius Lege juſtificamur, quàm per promiſſionem, aut
ſi propter noſtram juſtitiam conſequimur remiffionem-
peccatorum. èt conſtat, quòd ideo nobis data eſt promiſ-
ſio, ideò exhibitus eſt hriſtus, quia legem non poſſumus
facere: Quarene ceſſe eſt prius nos promiſſione reconcilia-
ri, quàm legem facimus. Promifſio autem tantum fide ac-
cipitur. Igiturnecefe eſt contritos apprehendere fide pro-
miſſionem remiſſionis Peccatorum, donatæ propter Chri-
ſtum, ac ſtatuere quod gratis propter Chriſtum habeant
placatum Patrem. Hæceſt ſententia Pauli ad Koman. g, 16.
ubi inquit Iaes ex ſide, ut ſecundum gmtiam ſirma ſit promißio.
Et ad Galatas 3,2z. Concluſit Seriptum omnia ſub peccatum, ut
premißioer fide Jeſu Christi detur credentiba ‚Id eſt, omnes ſfunt
ſfub peccato, nec poſſunt aliter liberari, niſi fide apprehen-
dant promisſionem remisſionis peccatorum. Prius igitur
oportet nos fide accipere remisſionem peccatorum, quâm
Legem facimus: etſi, ut fupra dictum eſt, nidem dile ctio ſe-
quitur, quia renati Spiritum ſanctum accipiunt, ideo le-
gem facere incipiunt. Citaremus plura reitimonia, niſi
obvia eſſent cuilibet pio lectori in Scripturis. Et nos non
Posſit. Neque vero dubiumeſt, quin hæc ſit fententia Pau-
li, quam defendimus, quod fide accipiamus remisſionem
peccatorum propter Chriſtum, quod fide mediatorem-⸗
Chriſtum opponere debeamus iræ Dei, non opera noſtra.
Nec perturbenturpiæ mentes, etiamſi Pauli ſententias ca-
lumnientur Adverſarii. Nihil tam fimpliciter dicitur, quod

non queat depravari cavillando. Nos ſcimus hanc, quam

diximus, veram & germanam ſententlam FPauli efſe; ſcimus
hanc noſtram ſententiam piis confcientiis frmam conſola-
tionem afferre, ſine qua nemo cçonſiſtere in judicio Dei que-
at. Itaq; repudienturillæ Phariſaicæ opiniones Adverſario-
rum, quodnon accipiamus fide remisſionem peccatorum,
ſed quod oporteat mereri dilectione noſtra & operibus,
quòd dilectionem noſtram & opera noſtra, iræ Dei op-
ponere debeamus. Hæc doctrina legis eſt, non Evangelii,
. . quæ

. .

D

£☛

quæ fingit, priùs hominem Lege juſtificari, quàm per Chri:·
ſtum reconciliatus ſit Deo, cum Chriſtus l. Joh. i, v. dicat:
Sine me nibil poteftu fac re. Item: Beo am viris vera, vos pal-
mites Verum Adverſarii fingunt nos eſſe pelmies; nomn
Chriſti, ſed Moifi. Prius enim volunt Lege juſtificari, dile-

Gionem ſuam & opera offerre Deo, quàm reconcilientur

tra contendit, Leg'm gon peſ, Eevi Ene Chr,o. IGeo Promis-

Deo per Chriſtum, quàm fint palmites Chriſti paulus con-

ſio prius accipienda eſt, ut Fide reconciliemur Deo, pro-

pter Chriſtum, quàm Tegem facimus. Hædc ſatis perſplcua

eſſe pis confcientiis exiſtimamus. Et hinc intelligent,
cur ſupra profeſſ ſimus juſtificari homines Fide, non di-
lectione, quia oportet nos pponere iræ Dei, non noſtram

dilectionem, aut ôpera, aut confidere noſtra dilectione ac

operibus, ſed Chriſtum Mediatofem. Et prius oportet ap-

Legem facimus.

K

.

cipimus remisſionem peccatorum, quia nos diligimus, aut
Legem facimus? Semper emim accuſabit nos Lex, quia nun-
quam Legi Dei ſatisfacimus, ſicut inquit Paulus Kom. 2, 14.

Lex iram eperztur. Chryſoſtomus quærit de Pœnitentia, unde
certi reddamur, peccata nobis remiſſa eſſe. Quærunt & in
Sententiu eadem de re Adverſari. Hoc non poteſt expli⸗

cari, non poſſimt confſcientiæ reddi tranquillæ, niſi ſciant

d. 20. Poſtrem, quando erit pacata confcientia, ſi ideo ac- 5

prehendere promisſionem remisſionis peccatorum, quam

Np. Lombardi.

mandatum bei eſſe, & ipſum Kvangelium, ut certò ſtatu·

ant propter Chriſtum gratis remitti peccata, nec dubitent
ſibi remitti. Si quis dubitat, is, ut Johannes I. “S, 1o- ait, accer-

Jat promiifßionem divinam mendacii. Hanc certitudinem Fidei W

nos docemus requiriin Fvangelio. Adverſarii relinquunt

conſcientias incertas & ambigentes. Nihil autem agunt

conſcientiæ exkfide, cum perpetuò dubitantutrum habeant
remisſionem. Quomodé poſſunt in hac dubitatione invo-⸗
care Deumèquomodò poſſunt ſtatuere, quod exaudiantur:
Ita tota vita eſt ſine Deo, & ſine vero cultu Ddei. Hoc eſt,
quòd Paulus“ inquit, peccatum We quicquid non fit ex Fide.
Et quia

„Rom. 14, 45.

Et quia in hac dubitatiene per

Patrum loca de-

Contr. Davent

D
0

+

X II. PE P OEN I TEN TI A.
petuo verſantur, nunquam

experiuntur quid fit Fides. Tfa fit ut ad extremum ruant in
defperationem. Talis eſt do&crina Adwerſariorum, doctrina

Philip. Müller. D. Legis, abrog⸗
de Dubitat. Pon- 8

tiO Evangeli, de rina defperationis. Nunc

lbenter ömmibus bonis viris permittimus juchicium de hoc
IoC Pœnitenti, nihil enim habet oburi, ut pronuncient,
utri magis pia & falubria confeientiisdocuerint, Nos, an

Adverfari? Profecte non delectantnos hx diffenfiones in
Eccleſia, quare niſi magnas & neceſſarias caufas habere-
mus diſſentiendi ab Adverfariis, fumma voluntate tacere-

mus. Nunc, cum ipfi manifeſtam veritatem damnent, non

tes eni
P. 15.144.147,149. pentis, quia circumferuntur multa dicta dePænite
t. truncata citantur ex PatriI

1

Pœniten

eſt integrum nobis deferere cauſam, non noſtram, ſed
Chriſti & EFeclefiæ. AT rIRSRI6O EIHE
21. Diæimus quas ob caufas pofuerimushas duas par-

tentiæ, contritionem & fidem. Idq; hoc fecimus li-

ntia, quæ

bus, quæ ad obſcurandam Fidem
detorſerunt Adverſarii. Talia funt: Pavitentia'eſt mala
rætkrita plangere, & plag'nda it erun nons tonsmsl
tia eſt quedam dAolentis vinditta, pumiens in ſe quod

7

dolet ſe comwiſiße. In his diéctis nulla fimentio Pidei. Ac
ne in Scholis quidem, cum interpretantur, aliquuid de Fide

additur. Quarè nos eam, ut ina
dei poſſet, inter partes pœnitentiæ numerav

is Cconſpici dockrinaFi-

illa dicta, quæ Contritionem aut Bona Opera requirunt, &
nullam Fideiljuſtiſcantis mentionem faciunt, periculoſa

iſtis poteſt, qui ce
, ohg
tenitiæ

eſſe, res ipfa oſtendit. Et meritò deſiderari prudentia in
ntones illossententiatunm & Decretorum
efferunt. Nam cum bPatres aliàs de alia parte Pœni-
loquantur, non tantum de Una parte, fed de utrad,,

hoc eſt, de Contrifone & Fide, excerpere & cenjunge-

Ez. 5, 72: C. 5
zi, ed ut tos vertatur & viver. Qla emm e
le ſo mortem eccaloris,

re gehtentias profuiffet. Nam Tertulliamus egregie de Fide
1Otäitur, amplifcans jusjurandum ludapud Prophetam,
. V bo egb, ditit Dowinas, noto mortem pecato-
rat Deus, nol-
ofſtencdit requiri Fidem, ut juranti

credamus, & certô ſtatuamus, eum nobis ignoſcere. Magna

debet eſſe antoritas apud nos Promisſionum divinarum
pro ſeſe. At hæc Promisſie etiam jurejnrando confirmata

poteſt. Sic enim ait TPertullianns: Ieriet premio ſalatenm,
Iurans etianz, VIvVoy digens »enpit Kbi tredt. O bestes Suoru,
cauſa jurat Deut. )lwiſerrimes F Ee LAre nt, Do o ts::

miut. Atque hic ſciendum eſt- quod hæc fides debe aK
ſentire, quoòd gratis mobis ignofcat Deus propter Chri-

ſtum, propter mmam Promifſienem, non propter noſtra O=

pera, Contritionem, Confefhonem, Satisfaétionem aut Di-
lectionem. Nam fi Gdes nitatur his operibus, Katim fit in⸗

eſſe. Ideo præclarè ait Ambroſius de Peænitentia: Srg“ &
agendam pœnitentiam, & tribaendam veniam ereders nes tonpve-
nit , ut veniam trmen tanquam ex fide Peremm, mnc,am, eX Sn⸗

teris, K;ftant itaque ſententiæ apad Patres, non ſolum

R————— . .

verſarii, cum neque naturam peœnitentiz intelligant;, ne-
gque ſermonem Patrüm, excerpunt diéta de Parfe PœniI=
tftfentiæ, videlicet de Op eribus, Alibi diéta de fide, cum non
mntelligunt, prætereunt KS b.
e (AKXTI C. XLHE =
DFE CONFESSIONE FEFT
KSSATISFACTIONFY.„.
B ONI viri facilè judicare poſſunt, plurimum referre, ut
de ſuperioribus partibus, videlicet Contritione & Fi-

dies ſemper plus verſati ſumus, de Canfeſſiene & Sat uſalzio-

nnihu nomadmodumfikatifumas-. Nam & nos Confeſlio-⸗
nem retinemus, præceipuepropter Abſalutienem, quæ eſt ver-
dum Dei, quod de fingulis autoritate divina pronuncia?
=?òG = Pooteſtas

NfI. DE CONFESS. ET SATISFACTIONE. 15

eſt. Quare ſi quis non ſtatuit fibi ignoſci „is negat DBeum-
verum juraſſe, qua blaſphemia atroçior nula excogitar?

cgerta, quia confcientia pavida videt hæc pera indigna

grapha fides impetrat: Item , Eides est quæ peccat nostré e6

QAe Contritione & Operibus, ſed etiam de Fide. Verum Ad-

Qej, conſervetur vera doctrina. Itaque in his locis illuſtran-

A. C. a. A. P. II. 12 5
Abuſ. 29. A. S. a. 3⸗
p. 303. Lutk. t, 45
J. 342 ſeq⸗

15.

P. 15. 151.
I.

2.

160 XI. DE CONYESSIONE
Poteſtas Clavium. Quare impium eſſet ex Eccleſia priva-
tam Abſolutionem tollere. Neq;, quid fit Remiſſio peccato-
rum, aut Poteſtas Clavium, intelligunt, ſi qui privatam Ab-
ſolutionem aſpernantur. Cæterum de enumeratione deli-
Rorum in Confeſſione ſupra diximus, quòd ſentiamus eam
non eſſe Jure Divino neceſſariam. Nam, quòd objiciunt qui-
dam, Judicem priùs debere cognoſcere cauſam, prius-
quam pronunciat: hoc nihil ad hanc rem pertinet, quia Ab-

ſolutio eſt Executio alieni beneficii, non eſt Judicium. Chri-

ſtus enim dedit mandatum remittendi peccata; Id manda-
tum exequuntur miniſtri. Non habent mandatum de co-

. gnofcendis occultis. Hoc intelligi poteſt ex eo, quia infinita

peccata remittunt, quæ nec nos Ipſi meminimus, quibus re-

Publica Delicda.

Prov. 27; 23.

gniſicat eis audire Conf Mionet.

mittuntur. Et ſi penderet remiſſio ex cognitione, tota res
eflet incerta. Cæterum in his delictis quæ publicè nota ſunt,

qualem habeat Jurisdictionem Eccleſia,id non pertinet ad

præſentem diſputationem, Nam hæe quia nota ſunt, nomi-
natim accuſantur, & poſtea nominatim remittuntur, ſi au-
tor velit recipi ab Eccleſia. Et ridiculum eſt huc transferre
dictum Salomonis : Diligenter cognoſce vulram pecoris tut.
Nihil enim dicit Salomon de Confesſione, ſed tradit Oeco-
nomicum præcepftum patrifamiliàs, ut utatur fuo, & abſti-
neat ab alieno, & jubet eum res fuas diligenter curare: ita
tamen, ne ſtudio augendarum facultatum occupatus ani-
mus, abjiciat timorem Dei, aut fidem, aut curam verbi Dei.
Sed Adverſarii noſtri mirifica metamorphofi transformant
dicta Scripturæ, in quaslibet ſententias. Hic cegnoſcere ſi-
Vultu non externam con-
verſationem, ſed arcana conſtientiæ: Pecudes ſignificant⸗
bamines. Sanè bella eſt interpretatio, & digna iſtis contem-
toribus ſtudiorum kloquentiæ. Quod ſi velit aliquis per ſi-
militudinem transferre præceptum à patrefamilias ad pa-
Korem Eccleſiæ, cert vultum debebit interpretari de ex-
terna converfſatione. Hæc fimilitudo magis quadrabit, ſed
omittamus iſta. Alquoties fit in Pfalmis 32. 6. mentio Confeſ-
ſioni, ut: Diæi, confitebor aäâ verſum me injaskitiam meam
ODomino,

rimus miſericordiam, propter promisſionem Dei. Talis eſt
hæc confesſio: Tibrſoli pectavi, ut tu juſtißeeris, & vincas Pfſ. 5Fr, J.

hypocritæ judicant te, quòd fis injuſtus, qui ipſos punias

integram eſſe confesſionem? Apud ſcriptores Eceleſiaſticos Daventr. Fabr. f

ET SATISFACTIONE. 161
Domine, & tu remiſiſti iniquitatem peccati mei, Talis con-
fesſio peccati, quæ Deo fit, eſt ipſa contritio. Nam cum
Deo fit confesſio, corde fieri neceſſe eſt, non ſolum voce, fic-
ut fit in ſcenis ab hiſtrionibus. Eſtigitur talis confesſio,
contritio, in qua ſentientes iram Dei, confitemur Deum ju
ſtè iraſci, nec placari poſſe noſtris operibus; Et tamen quz “

cum judicaru, id eſt, fateor me peccatorem eſſe, & meri-
tum æternam iram, nec poſſum opponere means juſtitias,
mea merita tuæ iræ. Ideo pronuntio, te juſtum eſſe cum
condemnas & punis nos. Pronuntio, te vincere, quando

aut condemnes bene meritos. Imò noſtra merita non poſ- p. 156.
ſunt opponi tuo judicio, ſed ita juſtificabimur, ſi tu juſlii.
ces, ſi tu reputes nos juſtos per miſericordiam tuam. FPor. .
tasſis & Jacobum es, 16. citabit aliquis: Confitemini vicißim
delicza. Sed hic non ioquitur de confesfione ſacerdotibus
facienda, ſed in genere de retoneiliatione fratrum inter ſe. Ju-
bet enim mutuam eſſe confesſionem. H .
§. 2. Porro adverſarii noſtri multos doctores receptif- Enumemtio.
ſimos damnabunt, ſi contendent enumerationem delicto- · 9. 139. 142. ſe,
rum in confesfione neceſſariam eſſe Jure divino. Quan-
quam enim confesſionem probamus, & quandam exami-
nationem prodeſſe judicamus, ut inſtitui homines melius
posſint: tamen ita moderanda res eſt, ne conſcientiis inji-
ciantur laquei, quæ nunquam erunt tranquillæ, ſi exiſtima.- ðẽ
bunt, ſe non poſſe conſequi remisſionem peccatorum, niſi ʒ ᷑ 1
facta illa ſcrupuloſa enumeratione. Hoc certe falſisſimum
eſt, quod adverſarii poſuerunt in confutatione, quoòd con-
fesſio integra ſit neceſſaria adſalutem, Eſt enim imposſibilis.
Et quales laqueos hic injiciunt conſcientiæ cum requirunt Astiag in Er-
integram confesſionem? Quando enim ſtatuet confeientia ‿α..

fit mentio covfeſionis, ſed hi non loquuntur de hac enume- Bhenz- ad =
. „ . 1 . . . ertull, de Pœn. ——
ratione occultorum delictorum, ſed ritu pablite pemiten: Chemn Ez.Conc-

s. TT. P. 2,. 399.

462 XI. DE CONFESSIONI
iæg. Qlulia enim lapſi aut famoſi non recipiebantur, ſine
certis ſatisfactionibus, ideo confeſſionem faciebant ifti
apud presbyteros, ut pro modo delictorum præfcribe-
rentur eis ſatisfactiones. Hæc tofa res nihil fimile habuit
huic enumerationi de qua nos diſputamus. Confeſſio illa
fiebat, non quòd ſine ea non poſſet ſferi remiſſio peccato-
rum coram Peo; Sed quod non poterant fatisfactiones
præſcribi niſi prius cognito genere deliéti. Nam alia delicta
habebant alios Canones.
Satufaltio zuid? H. 3. Et ex illo ritu publicæ pœnitentiæ reliquum habe-
scbird vea h.v. us etiam nomen Saeuſadtionie e. Nolebant enim fanéti ba-
Grorada ar Caf. tres recipere lapſos aut famoſos, niſi priùs cognità & ſpe-
ſan. Conſul. p. z. Ctatà pœnitentià eorum, quantum fieri poterat. Et hujus
Bell. I. 4. d. ?en. rei multæ videntur fuiſſe cauſæ. Nam ad exemplum perti-
772. uehe . nebat, caſtigare lapſos, ſicut & gloſſa in Decreta admonet =,
Exam. P. . f. 458. & indecorum erat, homines famofos ſtatim admittere
p. 163, Conc.5.4. ad communionem. Hi mores diujam antiquati funt. Nec
6. 97 z. neceſſe eſt eos reſtituere, quia non ſunt neceſſarii ad remis-
ſionem peccatorum coram Deo. Neque hoc ſenſerunt Pa-
tres, meéreri homines remiſſionem peccatorum per tales
mores, aut talia opera. Quanquam hæc ſpectacula impe-
ritos ſolent fallere, ut putent ſe per hæc opera mereri re-
miſſionem peccatorum coram Deo. Verum ſi quis ſic ſen-
ſit, Jjudaicè & gentiliter ſenſit. Nam & ethnici habuerunt
quasdam expiationes delictorum, per quas fingebant ſe re-
conciliari Deo. Nunc autem more antiquato, manetno-
men ſatufalktionis, & veſtigium moris, quod in confeſſione
præſcribuntur certæ ſatisfactiones, quas definiunt eſſe ope-
ta non debita, Nos vocamus Satufactiones Canonicai, De
p. . his ſic ſentimus, ſicut de enumeratione, quò d ſatisfaétiones
Canonicæ non ſint neceſſariæz Jure divino ad remiſſionem
peccatorũ. Sicut neq; illa ſpectacula vetera ſatisfationum
in pœnitentia publica, Jure divino neceſſaria fuerunt ad re-
miſſionem peccatorum. Retinenda eſt enim ſententia de fi-
p.145. 146,:133,. de, quòd fide conſequamur remiſſionem peccatorum pro-
pter Chriſtum, non propter noſtra opera præcedentia aut
ſequen-

ſequentia. Et nos ob hanc cauſam præcipuè de ſatisfa-

divinam offenſam.
b.4. Sed tamen fatentur adverſarii, quòd ſatis factiones Th
non proſint ad remidſionem culpæ. Verum fingunt ſatisfa-p. 143) Sacr. Alt.

ET SATISTFTAGTIONE. 16

Sionibus diſputavimus, ne ſuſciperentur ad obſcurandam

juſtitiam fidei, neve exiſtimarent homines ſe propter illa
opera conſequi remiſſionem peccatorum. Et adjuv ant er-
rorem multa dicta quæ in ſcholis jactantur, quaie eſt quòd

in definitione ſatisfactionis ponunt, fieri eam adplacandam

Ad qaid.

Stiones prodeſſe adredimendas pœnas, ſeu purgatorii, ſeu ali- d. 16. Biel. q. 5.

as. Sic enim docent in remiſſione peccati Deum remitteren aotel. one. Tr.
culpam. Et tamen, quia convenit juſtitiæ divinæ punire ,† *. 8. Tapp-
„ Expl. a, 6. Lovan-
pPeccatum , mutarét pœnam aternam In pœham tempora-⸗ Bonav. 3.e Sent. de

dem. Addunt amplius, partem illius temporalis poœnzæ e- 20. q. 6. Bell. d. .

mitti poteſtate clavium, reliquum autem redimi per ſatisfa 4. d. Bon. c. 4.,
Siones. Nec poteſt intelligi quarum pœnarum pars re- Nenrici ae .
mittatur poteſtate clavium, niſi dicant partem poœnarum un. concl. 2. näre.
purgatorii remitti, qua ex re ſequeretur, ſatisfactiones tan-B. 10. Anti Hag.

tùm eſſe pœnas redimentes purgatorium. Et has ſatisfa-q. 2.9. Calov. A⸗

ctiones dicunt valere, etiamſi fiant ab his qui relapſi ſunt in C, d. 21. 5. 14

peccatum mortale, quaſi verò divina offenſa placari queat
9 P

ab his qui funt in peccato mortali. Hæc tota res eſt com-

mentitia, recens confiéta, ſine autoritate ſcripturæ & veter
rum ſcriptorum Eccleſiaſticorum. Ac ne Longobardus
quidem de ſatisfactionibus hoc modo loquitur. Scholaſti-
ci viderunt in Eccleſia eſſe ſatisfactiones. Nec animadver-
terunt, illa ſpe ctacula inſtituta eſſe tum exempli caufa, tum b: 162.
ad probandos hos qui petebant recipi ab Ecclefia. In ſum- .
ma, non viderunt eſſe diſciplinuam, & rem prorſus politicam. No- contradiſtin=

. * arKRir; cEN r sl Râ Fidei,nen as
Ideò fuperſtitiosè finxerunt eas, non ad diſciplinam co- iicazr Poreng

ram Etcleſia, ſed ad placandum Deum valere. Et ſicut aliàs ſenſfu.
ſæpe incommodèe commiſcuerunt ſpiritualia & α„τiαα
idem accidit & in ſatisfactionibus. Atqui gloaſa in Canoni-
bas aliquoties teſtatur, has obſervationes inſtitutas eſſe
Ppropter diſciplinam Eccleſia,

164 Xl. DE CON FE SSI ON E.
Seriptarz ebaſis. G.5. Videte autem quomodo in Confutatione, quam auſi
ſunt obtrudere Cæſ. Majeſtati, probent hæc ſua figmenta.
Multa di cta ex Scripturis citant, ut fucum imperitis faci-
ant, quaſi hæc res habeat autoritatem exScripturis, quæud-
Bell.1. 4. PFœn. c. huc Longobardi tempore ignota erat. Allegant has ſenten-
Sg. Fabr. S. Matth. 3, 7. Facite frulétus dignos ganitentiæ. Hem Rom. 6,
1j. 16. Math. y. 2. Exhibete membra veſtra ſervire juſtitiz, Item
Mar. i, y. Chriſtus prædicat pœnitentiam. Agitepænitentiam.
Item Luc. 24, 47. Chriſtus jubet Apoſtolos pœnitentiam præ-
QNicare. Et Petrus prædicat pœnitentiam Aclor, 2, 35. Poſtea
citant quædam dicta Pa'rum & Canon?s. Et concludunt his
‚verbis: Satisfactiones in Eccleſia contra expreſſum Ev-
„angelium & Conciliorum & Patrum decreta abolendæ
„non ſunt, quin imò abſoluti à ſacerdote injunctam peœni-
„tentiam perficere debent, illud Pauli Eyb.y, 27. TLie. 2. ſe⸗
quentes: Dedit ſemetipſum pro nobu, ut redimeret nos ab omni
iniquitæte & mundaret ſibi pepulum acceptabilem s ſectatorem 60=*
norum operum. .
Increpatio. §. 6. Deus perdat iſtos impios Sophiſtas, tam ſeeleſts detor-
P. 19.166. quentes Verbum Dei ad ſua ſomnia vaniſſima. Quis bonus
vir non commoveatur indignitate tantà? Chriſtus Mar.,1y.
inquit: Agitepeænitentiam, Apaſtoli prædicant pœnitentiam.
Igitur pœnæ æternæ compenſantur ſatisfactionibus no-
Ktris. Igitur claves habent mandatum remittendi partem
p. 200, 266, Pnarum purgatorii! Igitur ſatisfactiones redimunt peœ-
nas purgatorii. Quis docuit iſtos aſinos hanc Dialecticam?
Sed hæc neq; Diale ctica, neq; Sophiſtica eſt, ſed eſt Geo-
phantica. Ideo allegant hanc vocem: Agite gœnitentiam ut
cum tale di ctum contra nos citatum imperiti audiunt, con-
cipiant opinionem, nos totam pœnitentiam tollere. His ar-
tibus alienare animos, & inflammare odia conantur, ut
conclament contra nos imperiti, tollendos eſſe è medio tam pe-
ſtilentes hæreticos, qui improbent pœnitentiazi. OUèU
Confutandi can. §H. 7. Sed ſperamus, apud bonos viros has calumnias pa-
,. rum profecturas eſſe. Et Deus tantam impudentiam ac mali-
tiam non diu feret. Nec utiliter coſulit ſuæ dignitati Roma-
aus Pontifex, quod tales Patronos adhibet, quoòd rem maxi-
mam ju-

—

mam judicio horum Sopbiſtarum permittit. Nam cum nos
in Confesſione ferè ſummam doctrinæ Chriſtianæ univer-

dfd

ETSATISFACTION E. 165

ſæ complexi ſimus, adhibendi fuerant judices de tantis,

tam multis, & tam variis negotiis pronunciaturi, quorum
doctrina & fides bonis viris probaretur. Idq; te, Campegi, pro

tua ſapientia providere decebat, ne quid in tantis rebus iſti
ſeriberent, quòd aut hoc tempore, aut ad poſteros videa-
tur poſſe minuere Romanæ Sedis exiſtimationem. Si Ro-
mana Sedes cenſet æquum eſſe, ut omnes gentes agno-

ſcant eam pro mægiſtra fidei, debet operam dare, ut docti

& integri viri de religionibus cognoſcant. Quid enim ju-
dicabit mundus, ſi quando proferetur in lucem ſcriptum
adverſariorum? quid judicabit poſteritas de his calumnio-
ſis judiciis? Vides, Campegi, hæc eſſe poſtrema tempora,
in quibus Chriſtus prædixit plurimum periculi fore religio-
ni. Vos igitur, qui tanquam in ſpecula ſedere, & guber-
nare religiones debetis, his temporibus oportuit fingula-
rem adhibere tum prudentiam tum diligentiam. Multa
ſunt ſigna, quæ, niſi provideritis, minantur mutationem
Romano ſtatui; Et erras, ſi tantum vi & armis exiſtimas
Eccleſias retinendas eſſe. Doceri de religione poſtulant
homines. Quaàm multos eſſe exiſtimas, non tantum in
Germania, ſed etiam in Anglia, in Biſpania, in Galliis, in
Italia, denique in ipſa urbe Roma, qui, quoniam vident ex-
ortas eſſe de maximis rebus controverſias, dubitare alicu-
bi incipiunt, & taciti indignantur, quòd has tantas res ritè
cognoſcere & judicare recuſatis; quòd non explicatis am-
bigentes conicientias; quòd tantúm jubetis nos armis op-
primi ac deleri. Multi autem ſunt boni viri, qui faciliuùs mor-
tem, & omnia genera ſuppliciorum ferrent, quàm ferunt
hanc dubitationem. Nec ſatis expendis, quanta res ſit &e-
ligio ſi bonos viros leviter exiſtimas angi, ſicubi incipiunt
ambigere de aliquo dogmate. Et hæc dubitatio non poteſt
non parere ſummam odii aderbitatem, adverſus illos qui,
cum mederi conſcientiis debebant, obſiſtunt, quo minus
explicari res posſit. Non hic dicimus Dei judicium vobis
L. 3 pertimes-

p. 10. 19 5. 13
164.183. ſeq.

Scripturæ Pindi-

Cανε.

b. 176.

p 164. 167.

166 XI. DE CONFESSIONE.
pertimeſcendum eſſe; Nam hoc leviter curare Pontifices
putant, qui, cum ipſi teneant claves, ſcilicet patefacere ſibi
Cœlum cum volunt poſſunt. De bominum judiciis, deq; ta-
citis voluntatibus omnium gentium loquimur, quæ pro-
fectò hoc tempore requirunt, ut hæc negotia ita cogno-
ſcantur, atq; conſtituantur, ut ſanentur bonæ mentes, & à
dubitatione liberentur. Quid enim futurum ſit, ſi quando
