Legis, facientia ad conſervan-
dam diſciplinam. 668.66.
Infrmi, non offendendi. 586.
luhabitatio Dei in nobis, non eſt
Iuſtitia fidei. 664.
Iimicis benefaciendum. 433.
Iitia fervent. 100.
Injurie acceptæ remittendæ,
cui? & cur? 359. Injuriæ fe-
rendæ æquo animo. 249
Inobedientia hominum, conſiſtit
in operibus, verbis & cogita-
tionibus. 66s. tegitur obe-
H z. dien-

Iln. Jo. Iy.

INDEX dientià Chriſti, ne impute-

tur nobis 655. inobedientiæ
Pœna erga Magiſtratum 423
Inſania, à Diabolo immittitur
106
Liuſienia Principum, habent Leo-
nes, Rutam, &c. habere de-
bebant Panem 497
Inſtrumenta Dei Converſiva ad
credendum, Verbum & Sa-

cramenta 133
Invocatio ſoli Deo debetur 284
eſt Dei Sacrificium 20. 232

eſt hoſtia Laudis 232. vid. O-
ratio. Preces. Petitio.
Jobus. vid. Index Locorum.
Jo. Hilten, Monachus Franciſca-
nus 249
Johannes Huſſus 717
Johbannes. vid. Index Locorum.
Johannis Evangelium. vid. Index
Locorum.
Jonas. vid. Indicem Locorum.

Joviniani Hæreſis 32. 2 1 8.223
Ira Dei 63
Non ſentitur ab animo otio-
ſo 63
Ignota ſecuris 145
Inexplicabilis voce humana
145

Sentitur in terroribus 144
Placatur fide apprehenden-
te miſericordiam Dei, pro-
miſſam propter Chriſtũ 37
Ei nequeunt opponi Dilectio
& Opera noſtra 32. 156.161

T. Ju.
Iracundia, mala 430

Lucundia Dei, nullum ſæviendi

finem facit 395
Inſci, eſt Magiſtratus & Paren-
tum 430
Irenæus de Jejunio 33
de Imaginibus 57
de EXιͤ.ια 696
de Kouvανεα 730
de Similitudine Dei 56
Tronia Luc. cap. 11, 41. 113
Jubilæi anni Romæ 297

Judex qualis eſſe debeat? 44
Prudens, perſpicax, animo-

ſus, cœcus 147
Judicare, Paulo quid ? 1. Cor. 1, 31t.
Judicare ex Imperatoriis & aliis
legibus licitum 16
Judicia, licita 4 5

Exercere licet 16.192
Judiciis rarò præſunt boni viri

. 446
Judicium Dei 63
Non ſentitur ab otioſo ani-
mo 63
Severum 777
Contemnitur à ſecuro ani-
mo 67
ferre hoc poteſt Juſtitia in
Chriſto 557
Judicium Extremum 17. 195

Judicium Privatum illicitum 448
Matrimonialium cauſarum 328.
329
233
2

Juge Sacriſicuium

MG
Ane
um.
lun
an
Mv.

no
yan,

gun
G

mn

0

II

uran
uns
cin
Is
yin⸗
us

— —10—

Ju.
Miſſa poteſt ĩta dici 234
A nobis non abolitum
Jugum cum inſidelibus non ducen-

dum

respublicas
diſſipet 193
Juno ditatrix 105
Juramentis horrendis obſtrin-
guntur Epiſcopi à Papa, ne
quid contra ſe dicant 373
Juramentum, licet 16. 192. 403
Opus valdè bonum 403
Finis, Dei laus, Veritatis ma-
nifeſtatio, Juſtitiæ confir-
matio, Litium compoſi-
tio 403

Evangelium

Segregatio Iuſtitiæ ab inju-
ſtitia, disjunctio Bonorum

& malorum
Juramentum Dei 158. 159
ei Credendum 159
Juris Conſulti de Conjugio di-
cunt, quòd ſit Iuris Natura-
lis 214
Jurisperiti, qui ſint fere? 456
Jus per vim torquent & tra-
hunt, prout cauſæ ſervire

404

poſſe videtur, excerpunt

verbula in commodum
ſuum, poſt habità & æqui-
tate & proximi neceſſitate,
Qui in hac re omnium in-

genioſiſſimus & exercita-

tiſſimus eſt, huic Iura o-
mnia ſuffragantur. Cau-

235

586
Julianus apoſtata objicit, quòd

Ju

ſus juſtè tractent atque IND EX
integrè, ut, quod luſtum Rerum.

eſt, ita eſſe ſinant 447
Nigra in candida impoſturis
ſuis ne vertant, Prava re-
cta ne faciant, Verum ne
retineant, ullo reſpectu
pecuniæ, opum, dignita-
tis, potentiæ 4⁴47⁷
Jus naturæz, quod immutabile
24. 25. 35. 214. 259
Non poteſt tolli Votis & Le-
gibus 259
Jus Gentium 212.288
Pontiſicium, concinnatum è&
Jure Civili, Cæſareo, &
Ethnico, tractat Politica
negotia & Iudicia 288
Juris ſpecies 347
Specie Iuris aliena attrahi-
mus 347
Subvenit vigilantibus 456
Jus, divinum non poteſt tolli hu-
mana autoritate 177
Parochiale 4⁶
Jus vocandi Doctores Verbi,
Eſt hoc Eccleſiæ 32 5
Jus Superioris excipitur in Vo-
to 33
Juſti reputamur fiducia Meri-
torum Chriſti, Cum in eum
credimus, tanquam propria
merita habemus 203
Meritis Chriſti 204
Non meritis Sanctorum 204
Propter merita Chriſti 205,
IHIHIi Sum-

Ju.
INDEX Sumus fide 218
Non propter Legis impletio-
nem 2167
Nulli coram Deo juſti 292
Solùm propter Chriſtum 267.
307

Toti, quoad perſonam & opera.

mera gratia & miſeri-

cordia in Chriſto ſuper
nos effuſa 307
Juſtitia Chriſti, offertur nobis
per Evangelium in Sacra-

mentis, à Spiritu Sancto 65S

Imputatur Fidei à Deo 655.

657.6 59
Sola fert judicium Dei ſeve-
rum 157
Apprehenditur & applica-
tur per fidem 655
Eſſentialis Dei, Chriſtus 652
664
Legis 70⁰
Quid? 231

Quæ offert Deo merita no-
ſtra imperfecta, non eſt
accepta niſi propter fidem

97.
Hominis tota mera eſt hypo-
criſis coram Deo. §88.
Civilis. 17. 196. 637.
Humana 197
Rara . 196.
Hanc ratio intelligit 67.
Philoſophica. 20. 56. 64. In E-

thicis eſt Obedientia gappel-

Chriſtiana
Nulla ponenda in cibo, potu,

Originalis

afitia DeYi.
offertur à Spiritu Sancto per

Zu.

latur erga Superiorem, quam
is approbat 113.
Cæleſtis 8z
Juſti reputamur per Miſeri-

cordiam propter Chriſtum
122
20. 56.64.

eſtitu, 264. non eſt Civilis
& Phyſica. 20.
Legis 65. 68. alligata erat Mo-
ſaicis ceremoniis 131
Rationis, Civilia opera 63.
6 5. 66
Nullum hac Majus bonum
eſt in Natura corrupta 66

55. 56. 57. 58. 614.
concreata 6˙8.
amiſſa 618
Ipſa Similitudo Dei indita ho-
mini à Deo 57.
qualis fuit ante Lapſum No-
titia Dei Timor, Fiducia,
Temperamentum qualita-
tum corporis. 76.
ornatur corporalibus proœ-
miis & Deo
formoſior Heſpero & Luci-
fero. 0056.
propter hanc non ſumus nec
reputamur Iuſti, 66.99.
non juſtificat coram Deo 67.
non facit legem. 67.
196. 198

Ev-=

Evangelium & Sacramen-

ta 655

Eidei 19. 6 5. 68. 122. 23 1. 652. 655.
S6S57. 6601.
nil aliud eſt quàm Remiſſio
peccatorum ob Chriſti
Obedientiam ſolamn. 6⁰4
Conſiſtit in imputatione
Chriſti Iuſtitiæ gratuità &
benigniſſimãà. 655§.657.
In clementi & gratuita re-
conciliatione ſeu remiſſio-
ne peccatorum 659. eſt
Remiſſio peccatorum, Re-
conciliatio cum Deo, Ado-
ptio in filios Dei, propter
ſolam obedientiam Chri-
ſti quæ imputatur per fi-
dem. 653.
Fidei imputata à Deo, & Obe-
diientia Paſſio & Reſurre-

Ctio Chriſti. 657.
Evangelii quid? 70.
prædicat Iuſtitiam Fidei in
Chriſtum. 70⁰
Obedientiæ Chriſti 659.
Paſſionis & mortis Chriſti 659.
Spiritualis 17.197.63 1.

Fit in cordibus cum per Ver-
bumspiritusSanctus con-
cipitur 127.

Juſtitia non quærenda exObſer-

vationibus noſtris, & Culti-
bus excogitatis ab homini-
bus, ſedè Fildle 35.
Cbhbriſti 6 55.

Iu.
Cordis.
Eſt res cor vivificans

dientiæ 69.
impura & imperfecta 659.
Cauſæ & Perſonæ 92.
Iaſtitie Species, decipit homines
188.
Iuſtitiam æternam parit Spiritus
Sanctus 85.

Noſtra Solus Chriſtus. 176. Fi-
des ipſa 78. 7 9. 109. Noſtra
quærenda extra nos &omnia
opera, propter fidem, per fi-
dem, 13. 78.154. 278. fide. 62.
278.
Non propter Merita noſtra,
ſed propter Chriſtum, 13
Absque Operibus 278
Ex Jeſu Chriſti gratia 278. pPer
redemtionem quæ in
Chriſto eſt, in ſanguine
ejus 279.
Juſtitia noſtra quærenda ex-
tra nos, & omnia opera,
virtutes, & dignitatem, in
ſolo Chriſto, in tota Illius
Perſona & tota Illius obe-
dientia 664. non in no-
ſtra Dilectione 157
Offertur, non propter Legem
& Perfectionem operum
noſtrorum 115
Imputatur per miſericordi-
am, propter Chriſtum u5.
Iu-

17. I§. I31. IND EX
131. Rerune.
Hominum Inchoata 659. eſt
Oherum bonorum & Obe-

. W.
TNDEX Juſtificatio eſt Regeneratio,
kerum. Phraſis Apologiæ. 656.
Iußtificatio fit gratis. 1 3.69.78. ſine
meritis 13. 65 4. Ob Chriſtum
Fide apprehenſum 3.654.
Non ex Operibus 80.
Non è Factis 81.
Fide apprehenditur 13. 62. 79.
654. Ex Gratia mera, 307.
654.657.
Propter Chriſtum, Chriſti
obedientiam perfectiſſi-

mam, 654.
Propter Chriſti Paſſionem acer-
biſſimam, 654.

Propter Chriſti Mortem 674
Propter Chriſti Reſurrectionem,

654.
Contingit per promiſſionem
gratuitam, 60.

Gratis accipitur 116. 78. 27 .
Propter Chriſtum, per mi-
ſericordiam ejus, eſt re-
conciliatio propter Chri-
ſtum. 90. Sine noſtrà di-
gnitate 654. 664.
offertur per miſericordiam
propter Chriſtum 215
Sine noſtris Operibus. 1z. 654.
664.
Non pendet è conditione
Operum noſtrorum aut
Legis 116.
Non propter Merita noſtra,
non per Præcepta Vitæ 79.
Eiſtiſcamur & Fide & Operibus,

non autem Propter Opera,

ſed Propter Fidem. 107
Per Verbum, ex auditu 74.
Sanguine Chriſti 275.
Fide in Chriſtum 62. 79.
Non meremur luſtificatio-
dem per Bona Opera 1;.4.
Non propter Obſervatio-
nes certas, Cultus ab ho-
minibus inſtitutos. 43.

Iuſtificari, eſt luſtum effici, pro-

nunciari, 757.76. 106. 114. 577.
65.
Abſolvi à peccatis & peccato-
rum ſuppliciis 557. 65).
Ex injuſto juſtum effici. 75.
regenerari. 75.

Iuventus eſt Effrenis, & Petu-

lans, Indomita. Ob hancCon-
feſſio privata non abolenda
eſt 303.

Pjus officium 375.

Educatio. 402. 404. 40 5. 406.
408. 5; 8. benè & ſalutari-
ter, ut liberos aliquan-

do ſuos etiam ſic educet.

7139.

In Timore & Cultu Dei, pia

quadam ratione 464.
Non aſſueſcat Mendacio, Ab-
uſui Nominis Divini 404.
Utbarentes Dei loco reverea-
tur, & in honore habeat.
413.
Ut præcepta capiat & exerce-

at, ab ipſis Infantiæ cre-

pun-

liſin/
ſti
Dee

m

N

.
X

Kkaxz

lar,
l
ore
Kg
Kolnpe

Ic. Ka.
pundiis aſſuefacienda 538.
Nobis ſucceſſura eſt & arre-
ptura noſtrum officium
. 539.
Hujus opera Dei Verbum,
ubi ſuccedit nobis, ſuſten-
tatur, & ædificatur Chri-
ſtianorum Communio 53;.
Emendanda ferulis 402.
verberibus. 402. 404. 464.
Coercenda metu & reve-
rentia. 402
Inſtinenda eſt in doctrina Chri-
ſtiana 303.
Decalogus illi proponen-
dus, inculcandus, revo-
candus in memoriam. 464
538.
Imbuenda bonis literis & di-
ſciplina, ut uſui poſteſſe

gqueat, 48
Pudicitiam & Honeſtatem
perdiſcat, 437.
Maturo, honeſto jungatur
matrimonio 433.
kadaeua, quid? 229
kazonXia, Papæ in imitando
Cultum Leviticum 235
karnsvnoαα apud Papiſtas nul-
la 190
2è Pontificia 269
Kirche 47 5

Kowe»α α Erνιασςσ, vocabula

La. Le.
olim conjuncta, unumque NDEX
per alterum declaratum 730 Rerum.

L.
Laica communio olim, quid?
210
Laicis dari debet Utraque ſpe-
cies Sacramenti 23
ob mandatum Chriſti 23
Laicis Calix ademtus 721
contra Mandatum & Inſti-
tutionem Chriſti 210. 211

Laicus poteſt abſolvere in Caſu

Neceſſitatis 326
Lances Lutheri 235
Lapidi ſimile Cor non-renati
63 3
deterius adhuc 635.644

Lapſis poteſt contingere remis-
ſio peccatorum quocunque

tempore 15
Latro per latronem punitur 424¼.
. 443
Laurentius 116.12 3

contra incendia adoratus 390
Laus, eſt Sacrificium EoaαtHερ-
23 230
Lectiones in Scholis 2560
harum Finis, docere & com-
movere ad Fidem & Ti-
morem. Ledctionum’Or-
do ſervatur in Templis

noſtris 275
Lectiones Latinæ in Miſſa 26.22 5
Cauſæ 22 5

I Non

Le.
1NDEX Non intellectæ non pro-

Rerum. ſunt 215
Orationes retinentur à no-
bis etiam 26.225
Legendæ Sanétorum 207
Lex quid? 63
Malleus Dei 292

requirit Opera noſtra & Per-

fectionem noſtram 69

UnIſus ejus triplex 684
Politicus, contra feros homi-
nes 685
adducit ad indaginem pec-
cati 685
Didaſcalicus, docet ambulare
in vera pietate 685
præcipit de motibus Cor-
dis 83
Ordinatio Divina 267

ſtabilitur per Fidem 85
Dominus Legis Chriſtus 655

Teges Imperatoriæ 16. 192
Leges mutande, ſi ſvadet uti-
litas 221
Lex ierna 8

5
Jurs Legis Chriſtus ſuſtulit 91
Non fit ſine Chriſto S5. 96.
145
Poſita ſupra hominum Sen-
ſum & Intellectum 85
Lex Divina, Altera pars Scriptu-
ræ 62.69. 149
Doctrina revelans Vo-
luntatem Dei juſtiſſimam
& immutabilem, qualem-
que eſſe velit hominem, in

Le.
ipſius natura, cogitatis,
dictis, factis 681
Prohibet peccatum 157. 2 91
Peccatum revelat 292
Odio habetur 291

Arguit & condemnat pec-
catum 73- 108. 148. 149.

6 81. 6 82

Nunquam illi ſatisfit 65.69.
88. 90. 9 1. 91. 150. 466

Legi Chriſtus ſubjectus non

fuit 65
ſe ſponte ſubjecit &s
Jubet benè operari 108. 687
Legem ſolus Chriſtus im-
plet 88

Leges Judiciales 63

Ceremonales Moyſis quæ 63
Oſtendit, quàm horribiliter
corrupta ſit Natura no-

ſtra 292
Vult Opera noſtra & Perfe-
Ctionen 69

Auget peccatum 292. 608

Operatur iram ég. I15. 157. 292
Oſtendit iram 276. 85. 687
Occidit per Literam 682
Damnat omnes 9r. 108. 249
Adigit ad Deſperationemz292
Accuſat Conſcientias 6S8. 72.

85⁵5. 94. 116. 145.
Terret 68. 8 1. 10 8. 145. 292

Pædagogus ad Chriſtum 683
Officium ejus, præcipuum

& αναa., quæ! 292

Humiliat 292

Poſi-

Te.
Poſita eſt injuſtis
Non docet juſtitiam Fidei 6
Legis operibus, non mere-
mur Remiſſionem pecca-
torum gratuitam 75. nec
Vitam æternam 255. 2506
Umbra Futurorum eſt 134
Duas habet Tabulas 66. 86
Nulla lex poteſt tollere
Mandatum Dei 25
Opera noſtra Impuritatis &
Imperfectionis arguit 67
Per illam non liberari poſſu-
mus à Peccato 68
Non fit ſine Chriſto 85. 96.
146

Non fit, niſi accepto prius

Spiritu Sancto 75 85. 86
Nec obediri ei ſine hoc 197
Non juſtificat 68. 90
Non prodeſt ſine Chriſto iu.
II2
Finis Legis, Chriſtus 67
Per Legem non meremur

Remiſſionem peccatorum

68
Non fit ſine fide 107
Legis impletio poſt Renovatio-
nem eſt exigua & immun-
da V 91
Inchoata Legis impletio pla-
cet Deo 91
Legis impletio propter fi-
dem accepta eſt, non pro-
pter ſe 91. 107

66. 696

Le.

Sed quia ſumus in Chriſto é6o INDEX
Legem non poſſumus face- Rerum.

re noſtris viribus 68. 150–.
. 5179
Lex ſine Evangelio eſt Mors
& Infernus, opprimens
deſperantes 293
Ejus operaà utitur Spiritus S.
ad docendum Volunta-
tem Dei 687
Ad arguendum 688

Legis Opera, quæ fiunt ob Præ-
mii ſpem & Pœnx me-
tum 688
Lex mentis & Siritus, quid? 689
Lex Chriſti quid? 639
Lex ſpiritualis 679
Lex in membris Fffßf
Remiſſa eſt in Regeneratio-
ne ſpirituali 59
Manet in Carne mortali 59
Legibus Politicis obedien-
dum 17
Levi fili ſunt Doctores Novi
Teſtamenti 233
Levitici Sacerdotes 2¹9⁰
Levitica immunditia 219
Leviticis Obſervationibus con-
ſcientiæ non gravandæ, 219
illorum cultus eſt abroga-
tus 230. 231. 232
Ejus uanuoααο Papatu 237
Illorum munditiæ ad nos
non transferendæ 219
I 2 Levi-

Le. Di.

INDEXLevitica Sacrificia 228. 239. de-
bebant ceſſare poſt Evange-

lium 230.
Duorum Generum 229. 250.
Buxagisina ſunt reliqua
230.
Piaculum 30.
vocabantur tantùm Propitia-
toria, ad futurum Signi-
ficandum piaculum 230.
Expiabant Politicè, Typi-
cè, non propriè 229. 230.
237. ſecundum ſimilitudi-
nem & ſignificationem,
229. 230. Non merebantur
Remiſſionem peccatorum
coram Deo 237.238.
Imago erant Sacrificii Chriſti
futuri 237. merebantur
Remiſſionem peccatorum
Secundum JIuſtitiam Le-
gis, ne qui offerebant, ex-
cluderentur à Politia illa
229.230. 238.
Libellus Repudii 455.
Libatio, ſpecies Jugis ſacrificii
. 234.
Sanguinis Agni ſignificat
aſperſionem credentium
per Evangelii prædicatio-

nem 234
Libertas Evangelii conſervanda
eſt 586

Doctrina de Libertate Chri-
ſtiana retinenda 43. Li-
bertas eſt ubi Spiritus eſt
86.

Li.

Libertatis in Ritibus uſus mo-

derandus eſt ne imperiti of-
fendantur 192.
Libertas Spiritus in Eleétis per-
fecta non eſt, ſed gravata ad-
huc multiplici infirmitate
5562.
Liberè facienda opera Bona 67.
Liberum non eſt, benè vel malè
facere velle 672. Libertas
aliqua eft in homine 17. 195.
196.
Non adimitur Voluntati ad

efficiendam Civilem Ju-

ftitiam & deligendas Res
Rationi fubjectas. 195.
Liberum Arbitrium hominis eſt
aliquod 17. 195. conſidera-
tur ante & poſt Lapſum 627.
Eſt in Cvilibus & rebus Ratio-
ni fubjectis 17. 76.616. In
operibus Vitæ præſentis,
tam bonis quàâm malis, 17.
18. 195. 196.
Nullum eſt ad efficiendam Juſti-
tiam Dei 7. 18. 196. Valet ali-
quid in Renatis 197. 645.
646.
Nil valet ad Converſionem
hominis 629. 63 3. Nil ad
inchoanda & efficienda
Spiritualia 18 614. Non
cooperatur Spiritui San-
CECto 633.
poſt Converſionem in Re-
natis eſt Liberatum 646.
Ni-

N

Mhert,

—— — —

⸗

Men

r.

Li.
Nimium illi non tribuendum
295.
Uabertas illi omnis non Eripien-
da 195.
Habet libertatem & faculta-
tem ad efficiendum Ope-
ra Legis Externa 196.
Eiberi, adhibendi ad literas &
alia officia. 336.374.478. Edu-
candi 428. 43. 464. Cur
dentur à Deo? 418. Probi
Dei donum, pars Panis quo-
diani 358.
Officum eorum, Parentes
honorare 413 417. IIIis
ſervire. 413. 417. Auſculta-

re A420.
objurgationem Parentum
ferre 420
Magnificare 413.

Alere Senes 4¹4. 418.
Meminiſſe acceptorum ab il-
lis beneficiorum, non
obliviſci 418.

Probi & obedientes benedi-

cuntur 420.
Ut tranquilliter, molliter ſe-
neſcant, d I.
Quidam barentibus dolori
ſunt & dedecori 420. Mali
mortem rectam & maturam

rarò oppetunt, 420.
Arcendi à mendacio 404.
Non deſerendi 257.
Prius deſerendi, quàm Chri-

ſtus. 258.

Li. Lo.

Quidam nihil faciunt niſi I NDEX
t Reram.

plagis coaki 417. fiun
utParentes 417 Opera er-
ga barentes ſanéta. 414.
Ligare, an Chriſto quid 277. ie.
Peccata.
Ligare Peccatum, quid? nr.
Non remittere.

Lingua Ebraica 244
Latina 225.
Germanica 6. 2 15.
Intellecta utendum inkcce-
ſia 26

Ex præcepto pauli 7. Cer. 14.
& conſtitutione Humani
Juris. d. I.

Lingua, Minimum & inv aliditli-
mum membrum, operatur
plus boni & mali paſſim, aliis
membris 44
Literas dedit Deus ad conſer-
vandam Civilem ilip⸗

nam. 66.
Locus & ſpatia naturas Chriſt
non ſeparant 746
Localis modus Præſentiz 777.
AoονααNIιιι ια 612. 624.⸗
Longobardus de JIuſtitia Ori-
ginali 57.
Lothi uxor. 634.

De Satisfactione 163. 164.
Lacas. Vid. Index Locorum.
Luciani fabulæ 207.
Lucifero formoſior juſtitia 665.
I 3 Lu-=

Lu.

IND EX Lucina, Invocata ab uterum fe-

rentibus. 392.
Lubta cum Veteri Adamo totà
Vità, Carnis & Spiritus. 645.
646. 690.
Iupus hians in commerciis 457.
Lutherus. Heros, ſingularibus
& excellentiſſimis Spiritus
Sancti donis illuminatus 699
Heros ſumma pietate prædi-
tus Artic. A. C. 3.
præſtantiſſimus artic. z3. 717.
PDiſeipulum Catechiſini Senem
ſe vocat. 300.
Orat Orationem Dominicam
10. Præcepta, Pfſalmos 380.
Non vult diſputari de
Chriſti Deſcenſu ad Infe-
ros 584. Improbat phra-
ſin, Bona opera necſſaria ad
Jalutem. Librum ſcribit
de Conciliis 5 80.
Poſſet ferre, ut Epiſcopi or-
dinarent Paſtores, chari-
tatis & tranquillitatis no-
mine 305.
Explicat ſincerè Doctrinam
& Religionem, obſcura-
tam horribiliter, ſecun-
dum Scripturam & Analo-
giam Fidei 601
Ejus Reformatio, pia 607
Ejus tota Doctrina in Augu-
ſtana Confeſſione com-
pendiosè F7oꝛ2
Probat Præſentiam Corporis

La. Ma.
& Sanguinis Chriſti in Sa-
cra Cœna, & verbis Inſtitu-
tionis 72⁵
Oppoſuit Sacramentariis
Scripta Polemica 725
Polemica & Didactica Scri-
pta edit 725

Præditus Doctrina & Expe-

rientia, æquè ac Alii 380
Præcipuus Doctor Eccleſia-
rum Auguſtanæ Confes-

ſionis 702
Vir Piæ & Sanctæ memoriæ
“ 601. 700
Excellens Vir c. I

Excellentiſſimus DoctorAu-

guſtanæ Confeſſionis 7or.

716. 380
Inſimulatur Errorum à ſuis
Succeſſoribus 726
Rejicit Allœoſin 729
Novit Satanam magna è
Parte 700

Nomen ejus præztexitur
Figmentis Calviniſticis

. 799
Lydius lapis 700
Lyra de Eccleſia 179

M.
Maccabeorum L. 2. C. 4. 15,. 201
Macella, fiunt luſtra prædo-
num . 442
Magnes ferrum trahit 616
Magi, Imagines Signorum
Cœleſtium ſculpunt certo
tem-

neß

E!

Officuum. Non indignum,

tempore, quibus Magnam
vim tribuunt 206
Magi, Cultores Dei alieni 301
Magiſtratus. Dei Bonum o-
pus 16. Beneficium 40. Do-
num 40. Datus à Deo, ad
conſervandam Civilem di-
ſtciplinam 66. Theſaurus 423.
Ordinatio Divina 267. Pa-
ter 423. Per hunc alimur 423.
497. Securi degimus 423.
Defendimur d. I. Dei Vica-
rius 206. Vice Parentum 421.
Pater Patriæ d. I. Honoran-
dus 40.497. Pars Panis quo-
66. 3 58

Chriſtiano 38. Licet gere-
re 16. 192. Habet Dei Man-
darum 180. Promiſſionem
Animadvertat in Adulteria,
Scelera, 25. Debet Doctri-
nam Sanam conſervare &
propagare ad Poſteros 209.
Publicam Diſciplinam 66.
220
Non imperet ſuperbè moo. con-
ferat potentiâ ſuam ad Pu-
blicam ſalutem & Utilitates,
ei ορααν, 6ν ρα. Be-
neficia 108

Quid IIi debeatur? Timen-

dus 373. Colendus eſt, o-
mni honore dignus 40,423,

Ma. B
497. Magnifaciendus,
theſaurus pretioſiſſimus 40.
Obediendum illi 17. 3 42. 37.
482. Dandum 373. 497. Po-
ſcit tributum & vecétigal 373.
vid. Princeps. Poteſtas Politica.
Principes ſunt Membra Ec-
cleſiæ Præcipua 323. De-
bent inſervire Gloriæ Dei
ib. Ornare illam ib. De-
fendere reétè docentes
209. Operam opemque
ferre ut Errores tollantur
323. & reétè inſtituantur
Conſcientiæ ib.
Officium Facere 336. Jus-
dicere 41. Iraſci 429. Pu-
nire ib. Benefacere 108.
ſit Beneficus ib. Probus &
Fidus 358. Conſulat Uti-
litati Subditorum 109.
Non defendit Mentes,
ſed Corpora & res corpo-
rales, adverſus Manifeſtas
injurias 40. Coêrcet ho-
mines gladio & aliis pœ-
nis, ut retineat Pacem &

civilem Iuſtitiam ib. De-

fendat Salutem Innocen-
tum 209. Patris animum
habeat 421
Magnes trahit ferum 616
Mahometiſtæ damnantur I1
Mahometicæ voces 254

ut IN PDEX

Maho-

Rerum.

Ma.

NDEXYMahometici Monachi 254
Rerum. Majeſtas Chriſti, data Naturæ

ejus Humanæxæ 739. Secun-
dum rationem Unionis Hy-
poſtaticæ ib ſeq. Accipit in
Conceptione, & non demu
in Reſurrectione & Aſcen-
ſione 7:28.731. Habuit ſta-
tim in utero Matris d. I. Se-
cundum Humanam Natu-
ram 742. Occultata quaſi &
diſſimulata majori ex parte
in Humilitatis ſtatu 741
Accepit ſecundum Humanam
Naturam 742. huic data
739. 741. Secreta habita 731.
741. Habuit eam Chriſtus
ſemper, exercuit quoties vo-
luit in ſtatu Humiliationis
579. 730. 7 31. Manifeſtavit
liberrima voluntate 730.
In Nativitate, Nuptiis, Tem-
plo, Horto, Morte 741.
Lucet in Humanà Naturà
liberrimè 741. Exercet in eâ,
cum eâ, per eam, virtutem
ſaam ib.
Uſurpavit plenè poſt Refurre-
ctionem 579. 741. Fxerit ſe
poſt depoſitam Servi for-
mam manifeſtè, plenè, effi-
caciſſimè 741. in cœlo, & in
terrà, coram Angelis & San-
Etis ib.

Mala, Corporis & Animæ, Bono-
rum & Honorum 361

NMfa. *
Maledicentia 448 ſeq.
Maleditta in Confutatores
Auguſtanæ Confeſſionis n9.
164. vid. Confutatio Auguſt.
Conſeſſ. .

Malefacere velle Amicis, Dia-

bolicum 431
Maleficia compenſanda Bene-
fi ciis 39

Mali non ſunt Regnum Chriſti,
12 8. Non membra Chriſti. d. l.
In Eccleſia infiniti 125. 126.
Ejus Socii 127.
Malorum multitudine teòta eſt
Eccleſia.

miniſtrant Cœnam 14. 125.
128. 13 0. 698. 798.
Malleus Dei, Lex. 292
Mammon, Opes & pecunia. Pro
Deo eſft 389.
Mandata Dei nulla lege tolli
poſfunt 25.
Manes 7728
Manicheæi, eorum Principia duo,
Bonum & Malum. u. Vete-
res. 67. 618. Peccatum illis
erat Eſſentiale & Subſtantiale
quippiam, Naturæ infuſum
& ei permiſtum 549.
Abutuntur voce Nnure 550.
Error de Neceſſitate. 5.
Veteres, Recentes 613.

Manuum Impoſitio eſt Sacramen-

176.

tum
Man-

28
Mali Miniſtri Eccleſiæ, rectè ad-

M

MWyax
ma

.
M

1.

Marn
1

MIz.
Mantug. Concilium ed indi-
ctum 271.
Marcion negat veritatem Hu-
manæ Chriſti naturæz 587.
S§. Maria Beata. 204. Virgo I. rꝛ.
352. 593.7: 8. Ejus confictum

Roſarium 259.
Pura & ſemper virgo 277.
Virgo manſit 730.

laudatiſſima Virgo 26. 730.
Digniſſima ampliſſimis ho-
noribus 204.
Mater Gratiæ 204. eſt Papi-
ſtis. Genuit & conce-
pit Verbum Dei, Filium
579.
Oeoττοαα0οα+ 73 0. 739.
Mater Dei revera eſt 579.
Orat pro Eccleſia 204
Non vivificat 204. Non vin-
cit mortem 204. Non ſuſci-
pit animas 204. Nulla in il-
lam ponenda fiducia 205.
Non vult ſe æquari Chriſto.
204
vult inſpici Exempla ſua 204.
Non juſtificamur illius me-
ritis 205
Marcus Evangeliſta. Vide Indi-
cem Locorum. primus Ale-
xandriæ Epiſcopus, 72

Materiale Baptiſini manet poſt
Baptismum 59. Vide Bapu-
Matrimonium, contkfahere licet
16. 192. Omnibus Liberum 35

Ma.
Maritorum officium 374. Co- INDEXY
habitare uxoribus, eas dili- Rerum.
gere, & honorare, non de-
ferere Vatores & liberos 282.
Curam horum habere 282.
Juris naturalis eſt 214. vid.
Ceniugium. tolli nequit 214
VIIis ſtatutis aut votis 3
Statim inſtitutum eſt. 180
Pertinet ad vitam corpora-

lem 180.
Felix & acceptus Deo ordo
437.
Non deſerendum utprofa-
—hnNum. 188
Sacramentum propriè non
eſt 43737.
Ordinatio & creatio Dei ad
hoc cogit. 3 .
Contrahere licet 192.

Caſuum matrimonialium
magna varietas. 329
Cauſæ Matrimoniales perti-
nent ad forum Eccleſiaſti-

cum 328. Sacerdotum
malè prohibetur 378
Honorandum 4 ¾.

Matrumfamilias officium 374
Matthaæus. Vide Indicem Loco-
rum. a.
Mediator, Interceſſionis & pro-
pitiationis a02. Chriſtus eſt,
noſter ſecundum utramque

naturam 736.
Unicus 657
Medicina uti ſinit Evangelium
16. 192.
K Me-

Me.

JNDEXMedici tuentur & contre ctant

loca arcana è neceſſitate. 451
Membra Chriſti Mali non ſunt u8
Diaboli membra ſunt mali &
impii 128
Meminiſſe Chriſti, quid? 27. 241.
Non otioſum Spectaculum,

ſed recogitatio Beneficio-

rum ejus, & acceptio in
fide 241. eſt Sacrificium 16.
242.
Mendacium vetatur 346
Mentiri, flagitium grande 4or
Mendicitas, non eſt cultus Dei 38
Mendici non ſunt perfecti. 38.
Mendicantes, ut Franciſcani
Monachi. 215. 30 1. Vid. Fran-
ciſcani.

Mentis lex quid? 689
Mercatores, fures 49.
Mercatura, improbatur abAna-
baptiſtis 595.

Mercatus ſacerdotiorum 268.
Merces, Vita Aeterna vocatur
119. Cur? 121. quia debe-
tur Juſtificatis propter Pro-
miſſionem 221. quia Com-
penſat afflictiones & opera.
“S 121
Mercurius, fortunæ pararius 302
Meritum, Congrui & Condigni
Papiſtarum figmentum, &
impia fiducia in illud. S0. 85.

. . 114. 116.
Chriſti, pretium eſt pro pec-
catis . 71.

Me.
Applicari debet per fidem, ſi
volumus illo Juſtificari 655

IIlo Juſtificamur 65 5
Ad Juſtificationem requiri-
tur 617

Apprehenditur, non noſtris
Operibus, aut nummis, ſed
per fidem è gratia 283.
propter hoc unicum ſalva-

mur 654.
Propter hoc accipitur Remis-
ſio peccatorum. 64

Meritum Bonorum operum, obſcu-

rat gloriam Chriſti 98. tur-
bat conſcientiam 98. Attri-
tionis 153. noſtrum nullum.
351. 359. Non gloriandum

ob Merita Noſtra & Opèra

307. Absque omni merito
noſtro ſalvamur 591.
Sine omnibus meritis coram
Deo juſti ſumus, in gra-

tiam Dei recipimur. 278.

657.
Meritis noſtris non juſtifica-
mur. 113.
Non propter merita noſtra
juſtificamur. 13.
Propter merita non conſe-
quimur Remiſſionem pec-
Coatorum 62. 153.
Ex meritis noſtris non pen-
det Reconciliatio noſtra
Nec Peccatorum Remis-
ſio 69
Non ſervat nos 93
Merſio-

lll
tot

Me. Wi.
Merſionis in aquam Baptiſmiri-

tus quid notet? 520
toti mergamur ut purge-
mur ib.

Metonymia nulla in Verbis Cœæ-

næ 705
Nec Metaphora ulla 705
Mi Wιο 432
Militare licet 16. 192.
Militia ſpecies Vindictæ Publi-
Cæ 193
Minatur Deus Præceptorum
transgreſſoribus 349

horrendæ ejus minæ 395
Min ſterium Spiritus eſt Sacerdo-
tium Novi Teſtamenti 238
Quid? 238
Per quod efficax eſt in corde.
cum regenerat & vivifi-

Ccat 238
Pugnat cum Applicatione
Operis Operati 238
Eccleſiaſticum 16
approbatur à Deo 180
Deus illi adeſt 180
Conſtitui jubetur 179
Sacramentum dici poteſt 179
Alendum eſt 372

Ornandum eſt contra Fana-
ticos omni Iaudis gene-
re 180
Conſiſtit in docendo Evan-
gelium & porrigendo Sa-
cramenta 13.179
Inſtitutum eſt ut Fidem con-
ſequamur 13

Licet etiam uti Malorum I N D Ex
14 Reruat.

Miniſterio
Malorum Miniſterium etiam
efficax & utile eſt 14. 1z0. 135
Habet Mandatum Dei 179
Magnificas promiſſiones 179
Oritur à Communi vocatio-
ne Apoſtolorum 313
Ejus Autoritas pendet à Ver-
bo Dei 313
Miniſtri Eccleſiæ funguntur vice
Chriſti 135
Repræſentant Chriſtum ſicut
vice & loco illius 10, 135
Sacerdotes 23.182. 236
Eorum Indignitas nil dero-
gat Sacramentis, 14. 125.
130. 698
Vocationem habeant, aliàs
non doceant 76. 179
Laborant in vinea Chriſti,
338
Catechiſinum doceant 3
Alliciant homines ad Sa-

cram Cœnam 338
Quid doceant? 236
Habent Miniſterium Gratĩæ
& Salutis 338
Habent officium diffiilé &
periculoſum 338

Præmium Laborum in Cœlo,
rarò in mundo habent 338

Eſuriunt 380. 42)5. 426
pelluntur 42 5
condemnantur 306

Patres ſunt Spirituales 425

K 2 Qul-

Mi.

7NDEY Quidam mah;, ſcelerati, im-

probi, vitæ diſſolutæ 698.
vid. Epiſcopus, it. Oficium.
it. Paſtor.
Minoritæ Monachi, de Baptiſmo:
Ablui peccatum illo, ex af-
ſiſtentia divinæ voluntatis,

& non per Verbum & A-

quam 301
Miſericordia Dei æterna 374

apprehenditur fide 77. 78 82.

B 85. 95. 115.
opponenda Iræ eius 77
Servat nos 93
Pacat conſcientias 93

Accipienda eſt Fide 71. 95
Indigent Opera Bona 23
Eaà ſalvamur 71
Miſſe, Vocabulum 243. Quid
propriè ſignificet? Græcè
Aaursev†aa, Poteſt Oblatio, Sa-
crificium dici 234. 244.
. õ „Patres vocant

Sacrificium 440
Apud nos retinetur 24. 25.
190,224
Cur inſtituta? 27. 99. 2 46
Publica ꝛ25. Communis 28.
126
Olim ter in ſeptimanà habi-
ta, in Aſia 226

Privata 26. 27. 298., quæſtus
cauſa, 26. 28.225. 226. 235.
239. 259. 321. Nulla apud
Græcos 225. Miſſæ Ordi-

Miſſa.

Mi.
nem libenter ſervamus,
25˖.26. 190. ut agatur apud
Papiſtas, 190. 280.

Celebratur apud nos ſummâ

reverentiâ, 2.
Religiosè apud nos tenetur
& defenditur. 224.

Veræ Miſſæ dignitas & uſus
defenditur à nobis ſummo
ſtudio, 248. Diſſenſiones
de Miſſa olim 27.

Peperit Idololatrias & ab-
ominationes multas 287.
282.
ut burgatorium 287.
Papiſtica venditur 239. Omit-
ti poteſt tutò ſine pericu-
10 279.
Periculoſum quid 280. Abu-
ſuum innumerorum 28.

Figmentum eſt humanum
279.280.

Cultus Baaliticus 248. dura-

turus ad finem mundi 270.
2 80.

Cultus impius 245.
Excogitatus contra Manda-

tum Dei 12748

agd obſcurandam Gloriam

Chriſti & Juſtitiam fidei

248.
ferri non debet 185.
damnanda A80.
reji-

271. 280, 2 80. 286.

le
cal
Di⸗

xc

Rc

n
*
1
152
Dn.
ei.

. . Mi.
rejieienda 2 88
cauda Draconis 281
Diaboli larva 281
xanoοαππα Politiæ Leviticæ

217

Pro conſequendis rebus o-

mnibus 127. 239
Pro Vivis & Mortuis 25. 27.
99. 224. 226. 2 45.247,279.
574

Pro Mortalibus & Veniali- . 4

libus peccatis 27.22 . 279.

Non eſt Satisfa ctio 246
Non tollit Peccata vivorum

& mortuorum 27

Non confert Gratiam ex

Opere Operato, 22. 226.
278. 229. 243. 280
Conantur Papiſtæ Miſſis
Deum reconciliare ſibi &
aliis, Remiſſionem impe-
trare peccatorum, gra-

tiam mereri 251
Non juſtificat ex Opere O-
perato 232

Non meretur Remiſſſonem

peccatorum applicata a-
liis 232. 239. 242. 248

Non eſt à Hai, Altare 244

Olim Multorum Commu-
nicatio 243
Snaxis, eſt Promiſſio & Sa-
cramentum requirens Fi-
dem 240

Non eſt Satisfactio 246

Mi.

Non eſt Sacrificium reconci- INDEX
lians Deum, & fatisfaci- Rerum.

ens pro Peccatis 245
Eſt Promiſſio & Sacramen-
tum Fidem requirens 246
Diſſentit à Scripturis 27
Lædit Gloriam Paſſionis
Chriſti 72727272727
Non reconciliat Deum 280
Non meretur remiſſionem
peccatorum 280
Non liberat Animas Defun-
cCtorum 2ꝛ42
Nec à peccatis in hac Vita
& in burgatorio 279

Abominatio maxima & hor-
renda, ſumma & ſpecio-

ſiſſima 279
Idololatria manifeſta 32
Translata ad Mortuos ma-
gna parte, & Satisfa ctio-
nes pro Pœnis 246
Non applicatur aliis 226.227.
232. 139. 2 48
Nundinatio Miſſatica male-
dicta, tetra, blaſphema,

282
Miſſa pro ſolis defunctis fe-
r?6 celebratur 281
Modus Dextræ Dei „31. 580
Humanæ Naturæ 580
Ceœleſtis 552. 576
Supernaturalis 772

Mixtionis vox, in artieulo de
Chriſto Patrum eſt 729
Moguntinus Epiſcopus penè oc-
K cidi-

Mo

INDEX ciditur à Sacerdotibus, dum

publicat decretum de Cæli-

batu 24
Monachi, cur fiant Monachi 294.
239. 43 3
Superſtitiones illorum infi-
nitæ 269
Offundunt oculis hypocri-
ſin 144. 194

Sparſerunt opiniones per-

nicioſas in Eccleſiam de

Magiſtratu & Rebus Civi
libus 190. 193
Indigni qui puero matulam
porrigant 416
Ne Jota quidem de illis in
Sacris L 41¹6
Indocti 239
Impoſturis ſuis ad Orcum
ducunt 42²6
Cæciores talpis 460
Helluantur de Eleemoſynis
Eccleſiæ 250
Sunt homines miſerandi &
ærumnoſi 416
Deſperati 460
Ventroſi 460
Sunt Sardanapali 220
Nebulones 253
Aleatores 436
Simulationis pleni 22.258.
. 260
Doctores Mendaciorum 426
Sal inſipidum 250

Autores cædium 250

Mo.
Simulatæ Sanctitatis, ambi-

tioſi 249. 417
Servi abdominis 4 423
Avari 249
Hypocritæ 144. 249. 20. 260.
.. 433
ſevi 249
Boant quotidi 409
Otioſa turba 2350

Contemtores Conjugii 436

Caſtitatem vovent 437

Mollis, otioſa turba 409

Porci cucullati 426⁰
Calamitoſi 460
Vitam ſuam æquant Bapti-
ſino. 34.253
Docent opus operatum Miſ-
ſarum 227
Diabolus illis oculos per-
ſtringit, 144
Nonnulli boni inter illos
250. 253

Lites horum cum baſtoribus
de Confeſſionum audi-
entia 139
Vita illorum plena hypocri-
ſeos 272. 2060
lerna malorum ſceleratiſſi-
ma . 422
Ordinis ſunt perverſi q15. 416
ficti 41o. 433. ſtolidi. 206
Minoritæ vel Franciſcani &

Mendicantes 225. 30 1
Turcich 254
Carthuſiani 406.43 3
Dominicani 186. 433

Præ-

Nrr
Cer
Ime
ſtio
Kan
1

Mo.

Prædicatores 301
Carmelitæ
Imaginantur ſibi, ſe vitã ſan-

4¹6. 509

ctiorem vità aliorum Chri-
ſtianorum agere. 308
jactant Paupertatem, Caſti-
tatem & Obedientiam fal-

ſam H 253
Baptiſino ſuum Statum præ-
ferunt 34.253
Xquant 308
Anteferunt ſuumstatum ali-
is Statibus 34

Miſſificant quotidiè 2ꝛ25. 283

Cognitionem Chriſti oppri-

munt 220
volunt ſervare Præcepta &
CLCLonſilia 234. 254
Præcepta Dei 220

putant ſe Mereri Kemiſſio-

nem peccatorum & Juſti-
tiam coram Deo. 34. 35. 37.
falsò autem. 25. Vita
illorum Scripturæ ignota
115

Seducunt ſimplices phalera-

tis verbis 437

Mortuis cucullos fſuos indu-

unt 120. 269

ſcortantur clam palamque

S 437
flagrant libidine 2z. 437

Non merentur vita ſua Re-

miſſionem peccatorum
255. 20 1¾. & vitam æternam
254. 215. 257. Vita illo-

NMo.

rum non eſt Status Perfe- INDEX
Ctionis 256. 433. Pro Chri- Rerum.

