vocat per Fvangelium 3 3

illuminat donis ſuis 353.

643.634
datur à Deo 356

mittitur à Chriſto 12.679

datur per Baptiſmum 5

oſtendit Chriſtum — 85
parit in nobis Vitam No-
vam. 8 5
Vitam æternam. 8

Juſtitiam æternam. 85
affert & operatur in nobis
dona, ut Dilectionem.

86. 131. 657
Caſtitatem. 86 231
Patientiam. 86. 131
Invocationem. 86
Gratiarum actionem. 86
Timorem 131
Obedientiam 653
Fidem 13. 635
Virtutes 635
Effectus Ejus. 13

dabit Vitam æternam. 353
ſuſcitabit à morte. 353
convertit. 634. 642. 651

poteſt Contriſtari, & cur?
646.650
Miniſterium habet, & quid
illud ſit? 2 8

F5p.

eſt Spiritus Regenerationie. N DEX
636 Kerum.

Renovationls.
Conüſilii.
Scientiæ.
Intelleetüs.
Fortitudinis. 743

Spiritus Sanctus,

Eccleſiæ inſerit. 638
introducit in Eccleſiam. 638.
639
manet cum Ececleſià ad no-
viſſimum diem. 638

ſanat nos per Eccleſiam.

638
luctatur cumùffectibus ma-
lis. 94. 360
reſiſtit affe ſtibus mahs. 86.
89
reprimit malos affectus. 49
inſerit novos & ſpirituales
motus. 94
poteſt excuti. 503. 646.650
amittitur à lapſis in ſcelera.

D 19.503
gubernat. 8 7
propugnat. 87
mortificat. 94. 688
arguit per Legem. 679. 680.
688
regenerat. 634.
renovat. 657. 661

defendit à Diabolo. 12. 87
contra vim Peccatt. 12

vivificat. 12.688
adhortatur ad Bona Opera.
638

§ 3 regit.

IN D EX
Rerum.

sp.

regit. 12. 87
conſolatur. 12 679. 688
facit ut renaſcamur. 12

efficit Fidem, ubi & quan-
do viſum eſt Deo. 13. 656
deducit ad Inferos. 688
offert in Evangelio gratiam

Dei & ſalutem. 633
amitti poteſt. 15
utitur operà Legis. 687
convocat Chriſtianorum
Communionem. 475
non meremur illum per O-
pera. 74

incipit Mortificare Coneu-

piſcentiam poſt Bapti-

ſmum., 19
Spiritus §.
cum bPatre & Filio ſimul ad-
Oratur. 2
operatur per Verbum & Sa-

cramenta. 241. 642. 647.
652
locutus eſt per Prophetas. 2
non datur Otioſis, in An-
gulo ſedentibus. 180
per Præparationes pro-

Pprias. 13. 180. 30 8
facit ut Verbo credamus.
356
piè vivamus. 356
impetratur Chriſti precibus
& merito. 679
Mi reſiſtitur à multis. 590.
644

Sp. St.

impellit ad Novam Obedi-

644½
donat Intellectum. 6;5

entiam.

aperit Cor hominis, ut Scri-
pturam intelligat. 635

facit, ut attendat homo

Verbo Dei. 635
aufert Cor durum. 636
dat Cor molle & carneum.

636
creat ad Opera Bona. 6356
facit ut proficiamus. 638.

6 39
Sponſalia, clandeſtina & dolo-
ſa, item ſine Conſenſu Pa-
rentum facta, ſunt impro-

ba. 328
Spontænea Sacrificia. 671
Wontaneus populus Novi Te-
ſtamenti. 671
Sponte, fieri debent gona O-
Ppera. 671
Sponte, operatur Novus ho-
mo. 671

Status Humiliationis. 731. 736.
à Chriſto depoſitus eſt. 736
Status Perfectionis, quid? 38
apud Monachos non eſt. 38
Stoicorum dogma, omnia fieri
neceſſariò
Erogyn Oogiun, quid? ſcil.
ordinatio ſexus ad ſexum.

Stuprum. ⸗
Subditorum Officium, eſt cre.
obe-

553.640

213. 215
434

— — —

Fu.
obedire, ſubeſſe, timere,

honorare, interpellare; &

cur? . 373. 482
Sobjecio? 65
Sabmerſio Spiritualis. 364

Sub Pane, Cum Pane, In Pane,

quid: 701

Jabſßantiæ vocabulo non eſt u-
tendum in templo, in doctri-
nâ de Pecc. Orig. 724. 550
utuntur eo Patres, in
artic. de Peccato Origi-
nis, 652

Subſtantia omnis aut Deus,
aut Dei Solius Creatura eſt.

F 625
Subſtantia eſt, quæ per ſe ſub-
ſiſtit. II. 625
Jubſtantia AcRtuum. 19
Saßragiorum multitudo, cujus
generis? 153
Suidas. 782
Summarum olim magnus nu-
merus. 140
Sammiſtæ. 131. 132.139
colligunt Circumſtantias

peccatorum.

139
ineptè ſcribunt de Tradi-

tionibus. 132
Summiſtarum Carnificina, E-

numeratio peccatorum 139
Samtio Saeræ Cæœnæ, poteſt dici

Sacrificium. 133
non juſtificat ex Opere O-
4perato. 233

non applicatur aliss 233

Ju.

non meretur Remisſionem INPEE
233 KReruzmz,

peccatorum.
Supererogationis opera. 37. 169.
170. 120. 142.256. 264
finguntur eſſe Pretium pro
Morte æternà. 17⁰
Monachorum, qui illa aliis
applicant. 57. 256
venduntur. 120. 254. 257
Sapereſſe Merita, ſententia im-
pia eſt. HZ 254
Superſtitienes, Monachorum in-
finitæ. 269
Superſtitioſæ Opiniones, præ-
texuntur à Monachis, ut fu-
cum faciant imperitis. 220
Superſtitioſis Opinionibus ad-

verſandum ſedulòô. 220
Supplicia, juſta ſunt licita. 16
192
improbantur ab Anabapti-
ſtis. 594
Saſceptores, in Baptiſmo Cam-
panarum. 309

Sutor quidam Alexandrinus,

melior Antonio. 257
aditus ab Antonio, explo-
ratum illius exercitia &
dona, quæ erant oratio
matutina, & opus ma-

nuum diurnum. 257
Sybaris, libidines. 221
Symbolum, Nicenum. 1. 6¾
Apoſtolicum. 1.62. 350
Athanaſfſii. 2⸗

cur

INDEX

Rerum.

Syv.
cur Tria & cur Oecumeni-

cat P. I
Sympeſis, ſunt ſigna Fede-
rum & Amlicitiæ. 240
Sacra Synaxis, olim Miſſa dieta,
quòd eſſet Multorum Com-
munlicatlo. 243
Synecdoche, in Sacris. 99
quæ eſt Lucæ 24. v. 35. P. 210

. Synergiſtarum dogma. 648

Synodus, Toletana, de Uſu Ca-
licis. 210

Tridentina, de Bonis Operi-

bus. 6967 5

Synodi per sSecula à Chriſto no-

ta, pro Conſenſu & Diſſenſu
cum Concordia hac. Vide.
Appendix,

Ta.
Tabula, ſecunda poſt naufragi-
um, Hieronymi. 522
Tabula Legis, Prima & Secunda
S=S 67
quid utraque doceat. 7
Prima præcipit, Deum dili-

gere & timere. 67. 169

Secunda continet Juſtitiam
civilem. 67
Primæ Opera, non poſſunt
fieri ſine Spiritu Sanéto.

b. . Bſ. 106
in Primâ præcipiuntur Affe-
ctus cordis. 8

Tædium, Verbi Dei.
odioſa & damnoſa peſtis, à

*

Diabolo, a d oppresſio-
nem noſtri, & Verbi ſub-
tractionem 41 9
Tana, EgyptiEpiſcopus ibi, par
Romano.

Tartari, hoſtes Chriſtianorum er
atroces. 288
Templorum, dedicatio. 308 1

Ornatus, non ſunt Aræ,
Candelæ, Statuæ. 235
ſed pia, utilis, perſpicua
Doctrina, pius uſus Sa-
cramentorum, Oratio, 236
Deſolatio, deploratur à Pa-

piſtis, quod Aræſtentin- Ern
ornatæ, ſine candelis, ſta- e
tuis. 235 lent
deſolatio vera, eſt Ignoratio &
Evangelii. 2353 fer
Tempora, noſtra, proxima Re-
rum Fini. 2 1
Temporum Diſcrimen, valet (
ad monendum vulgus, 1r6
non eſt Cultus Dei 187
Vices, divina ſunt ordina: l
tio. 19S V
Tenacitas erga Pauperes. 444 V
Tentatio, à Deo non eſt. 360
ſed à Satana. 360. 503
à Mundo. 360. 503 “
à Nobis ipſis. z60.5fos 2
Tentatio Carnis. 504
cui Fini? 360 u⸗
ſuperanda. 360 Ter
ſufferenda. 5S504

ne

S

Te.
ne illa ſubmergamur, oran-
dum. 5904
non conſentiendum ulli.
504
non indulgendum ulli. 504
Tentatio, eſt ſeductio ad de-
ſperationem, diffidentiam,
ſcelera & flagitia, cordis in-
durationem, Dei abnega-
tionem, excœcationem, a-
poſtaſiam, ſuperſtitionem,
fduciam noſtri pravam,
piacula alia innumera, de-
teſtanda. 503
Tentationis ſenſus, nemini no-

cet. 504
Tentatio, expectanda quoti-
diè. 504

Tentationi repugnandum, Fi-

de & Oratione. 504
Terrores, Mortis. 147 226
(Conſfcientix, ſunt horribi-
les. 171
Peccati. 147. 162. 226.
Morientium. 147
Veri 147. 166

veros ſuſtinere Natura no-

ſtra non poteſt, niſi Fide

erigatur. 147
vincit fides. 151
non ſinunt indulgere Vo-
luptatibus. u6
ſuperantur Fide. 172. 226.
Tertullianus de Fide Pœniten-
tis. 158. 159

Te. Th. I.
Teſtamentum „ hominis valet.
Novum in Sanguine Chri-
ſti. 368
habet rem ſigniſicatam. 234
typos non habet Sacrificio-
rum. 234
debet habere ſacrificia Cor-
dis, non Ceremonialia
pro peccatis facienda,
more Levitici Sacerdotii.
23
Teſti, qualis eſſe debeat? nem-
pe fortis, probæ vitæ. 447
Thimenienm falſum lo qui, quid-
4 50
Thebæ Egypti. Epiſcopus ibi
Romano par 315
Theodorus, Presbyter Rheten-
ſis. 7728. 729
Theodoretus de Chriſto Homi-
ne. 803. 8II. 822. 729
Theophylactus de eodem. 803
810. 818. 822. 825. 827
Theologorum A. C. Certamina,
non ſunt AoνιοαανI 603
quidam aba. C. diſceſſerunt.

603
Thomas: de Miſsà. 239
de Monachatu. 253. 30 5
de Baptiſmo. 301
de Monachatu, quòd Ba-
ptiſmo par ſit. 34. 253
de Peccato Originis. 8888
de jejunio. 188

Thomas Monetarius; docet
T con-

ZNDEXY
Rerup,

Timor Dei Effectus Spir. S.

Ti. To. Tr.
contra Verbum Externum,
eſt Enthuſiaſta.

30903
Tbreißs homo. 4²4
Timor: Filialis, quid; 146
Servilis, quid? 146

1 1
Toletana Synodus, de Uſu
Calicis 210
Torga, oppidum. Conven-
tus ibi Theologorum quo-
rundam

584
Traditiones Humanæ. vide Ri-
tus.
Univerſales. 192
ſunt Cultus Inutilis. 256.264.
„,ðM 190
Onus Conſcientiæ. 133

Laquei Conſcientiarum. 192
Vincula. 189
Doctrinæ Dæmoniorum. 43.
133. 18
Speciem habent Sapientiæ.
Obſcurant Evangelium. 18;
Beneficia Chriſti. 183
Juſtitiam fidei. 193. 189
ia ννρατραααν να τιraτ—ᷣα „
i. e. ad Coërcendam car-
nem, & Diſciplinam ru-
dium, & ad Ordinem po-
liticum proſunt. 187
Adverſantur Evangelio &
doctrinæ Fidei, quia in-
ſtituuntur ad promeren-
dam Gratiam, & ſatisfa-
ciendum pro peccatis. 16

Tr.
non poſſunt omnes ſervari
exacte. 198
ſunt Innumerabiles. 1g9
Conſcientiæ his miſerè ve-
Xantur. 158
conſcientiæ his non one-
randzz 16
ſunt Jugum. 1989
non conducunt adVitam æ.
ternam. 264
ſunt Injuſta Onera. 145
ſunt Nova Onera. 145

non neceſſe eſt, Ubique eſſe
Similes. 14. 131. 178. 186
non ſunt per ſe pro Cultu
Dei habendæ 587. 171
Tradition"s, V
non debent imponi Eccle-
ſiæ, ut Meritum, Cultus,
Onus conſcientias gra-

vans. 26 5
non ſunt Perfectio Evange-
lica. 256

quædam habuere initio
probabiles cauſas conſti-
tutionis, quæ noſtris tem.
poribus non congruunt.
75
ſunt Uſus Rerum ad Corni-
hil pertinentium. 133
quædam ſunt Errore rece-
Ptæ. 45
multæ ſunt Mutatæ jam o-
prælatæ olim operibus à Deo
Præceptis. 198.322
quæ

.

Tr.
quæ bonà conſcientiâ ſer⸗
vari nequeunt, non im-
perandæ, inſtituendæ, ur-
gendæ 42. 53. 45.4 66
Epiſcopi hanc poteſtatem
non habent, I. c.

ſunt Stolidæ. 322
Leves. 322
pro Cultu & Perfectione ha-
bitæ. 256 312

earum Obſervatione non
meremur vitam æternam,
peccatorum remisſionem
& juſtitiam. 23. 264. 26.
631. 183. 194. 189. 190. 192
eas condere & exigere, ad
PeccatorumRemiſſionem
& ſatisfactionem pro
peccatis, eſt contra Scri-
pturam. 13. 42. 187

Traditiones variant alibi, pro-

pter Rationes probabiles, aut

Caſu. 131

ſunt Externæ & Politicæ or-
dinationes. 131
Creverunt in infinitum, op-
preſsà Doctrinàâ de Fide.
42
Non faciunt ad Remisſio-
nem peccatorum 187. 308.
ad Juſtificationem. 189
Non merenturſalutem 308
Non vivificant cor. 133. 265

Non conducunt ad Vivifi-

cationem. 131
A batribus inventæ, pro-

Traditiones uſu pereunt. u3

pter Bonum ordinem. 148
Veteres pleræque à nobis

obſervantur. 33. 190. &
quænam? 190
Non juſtificant 190.192

Diſſimilitudine harum non
læditur Unitas EcCcl. 131.
132.186
Inſtitutæ ab Hominibus. 122
Non ſunt cultus Neceſſarii
ad Juſtitiam fidei, 132. t39.
192

Non mutandæ ſine proba-
bili cauſa, 192
Violantur ab Apoſtolis. 190
Non neceſſariæ ad Juſtitiam
coram Deo. 133

ad Juſtitiam fidei. 192
Non ſunt Inſtrumenta Dei,

ad movendum Cor, ut

credat, . 133
nec Effectus Spiritus S. 131
13

Non conducunt ad Vitam
ternam. 764. 265
Non perrinent ad Cor, ʒz
Obſervantur ſine ſuperſti-
tione à volente, ut boliti-
cum quid, 19
Ob Concordiam ſervandæ,
quoad ſine peccato pos-
ſunt ſervari 129

Traductio Proximi vetita 346
Tragœdia. . *41

1I2 Traänse

INDEX
Rerum.

Rerum.

Tr

TINDEXY Transſubſtantiatio Papiſtica, 302.

374. 720. 721. quid? 202
Rejicitur ut ſubtilitas Sophi-

ſtiea, 302. 696. 701
Tres Perſonæ Divinitatis. 11
Triceſimæ pro Mortuis, 281

Tridentinæ Synodi decretum de
Conſervatione fidei per Bo-
na Opera. 75
Ttinitas divina II
Tripartita Hiſtoria de Miſſa 28
de Ritibus. 3
Truncus Otioſus, homo non eſt
inquiunt Papiſtæ 650
Trunco deterior Homo eſt. 6
644. rudi ſimile eſt cor ho-

minis. 633. 635
Turcæ,
Hoſtes atroces Chriſtiano-
rum 288

Ob tributum Religionis li-
bertatem permittunt, 288
Monachos habent 254
A patria depellendi. 22

V

Valens Imperator. 744

Valentiniani hæretici da-
mnantur. 11
S§. Valentinus, contra Comi-
tialem morbum. 205

PAaſa Domini portare, quid? 223

Poſſidere in ſanctißicatione, 220

223
In eorumDiſcrimine Cultus
Dei nullus, 17

Ve. .
Vaticeinig Johannis Hildeni
2%
Velamen Mofi quid? g86. 75
Velata Moſis facies.

humana opinio de tota Le.-
ge Dei, & Ceremoniis,

quod illis ſatisfiatheo. 16

Tollitur, cum convertimur
679. cum fide in Chriſto s
Venditio Operum Bonorum

289
Venefici cultores Dei alieni,
—. 3 1
Venenum ſpirituale, Peccatum

Originale 619
Venire ad Cbriſtum, quid? 147
Venus, Voluptatum datrix 392
Verba Inſtitutionu S. Cœnæ, Re-
citanda ſunt. 5F1. 714

Terbales prædicationes Calvi-

nianorum, 735
Verbalis Communicatio Sacra-
mentariorum 777. damna-
tur 591
Verbum Deus, unitum Homini
cum Humanitate, in Homi-
ne & per Hominem opera-
tur miracula, 771. 714.
Verbum, Vocale & Exter-
num 304. zo5. Revelatum.
For. 68. purè docendum 355.

ſanctè habendum 341. a ldi-

endum 341. 411 642. diſcen-
dum i41. 417. Non conte-
mnendu zan ad illud viven.-
dum 555,410. 685. ejus ducta
DUU guber.

Ve.
gubernanda omnis vita, o-
mnia opera noſtra 4¹⁰

Prræcellit & exſuperat ſan-

Ctitate omnes res ſacras
409. eſt Potentia Dei 381.
Fugat Satanam. 381. 412.
Sanctificat omnia 409.
Refocillat. 181
Magna ejus Nauſea & faſti-
dium 412. Ne unius qui-
dem aſſis æſtimatur 424.
blaſphematur, 447. Men-
dacii arguitur. 447. de il-
lo dubitatur 67
sine Verbo & Sacramento
quicquid jactatur ut ſpi-
ritus, Diabolus eſt 305.
Verbo Dei nulla poteſtas

præferenda eſt. 313

Per verbum & ſacramenta
tantum nobiſcum vult a-
gere Deus. 305. Nempè
ExXxternum 13
Verbum D EInon fallit, 5i8.
Fallax & falſum non eſt 777.
Verbo Deus apprehenditur.

74
ab illo avelli non ſinamus
nos 559

Verbum & Sacramenta ſunt
per quæ Deus Cor movet.
133. ſuſtentat Cor, 14 8. vivifi-
cat Cor, 148. non pro lubi-
tu fleétendum & reflecten-
dum, 12103
Vitæ Norma 685

Unica Fidei Regula 543
Inſtrumentum eſt ꝓpiritus §.
in Converſione 1. 555
Revelatum, tenendum 5or
Verbum DEI, adhibendum,
pronunciandum deContro-
verſiis ex eo 269
sine præcedente & audito
credere, & Juſtus eſſe ne-
mo poteſt 304
Cuſtodiendldum rii
In promtu habendum An
Firmo aſſenſu retinendum
750
AdvVerbi diviniPræſcriptum
colendus eſt Deus. 685
Sine Verbo nulli Cultus in-
ſtituendi 699
Sine Verbo Spiritus §. nulli
contingit 13
Per Verbum Spiritus San-
ctus concipitur 17
Verbi Analogia 688
Poteſt à Non-renatis audiri,
legi. 642
Ejus Auditio Spiritus §. in-
ſtrumentum . 642. 652
Prædicatio eſt Orgonum⸗
Spiritus §. 643
Per illud ut Inſtrumentum
donatur S. Spiritus, 13. 303
641
Affert Remisſionem pecca-
torum 721
Contemtores ejus puniun-
tur 401
T 3 Tor-

INDEX
Rerum.

NDEX
Rerum,

Ve. Vi.
Torquetur
Pervertitur
Veritas è Rumoribus colligi ne-
quit.
Neque ex maledictis Inimi-

447

corum. 23
Verticale Inſigne Sanctos non
facit. 703
Veſtes, à Deo. 358
ſunt pars Panis quotidiani,
358
& à Deo petendæze 358

Veſtes Sanctorum non ſanéctifi-
cant ut ſaeræ, res Mortuæ

40⁰
Veſtis talaris 307
Veſtitus. Ejus Ordo ſervatur
in Miſa apud nos, 225

Vetus Adamus 364. 526. 666
In natura & omnibus viri-
bus hæret 686. ad extre-
mum Spiritum 689
Vetus bomo, quid? 520. quo-
modꝗò deponatur. 6s. mor-
tificatur 121. 233
Petuſtas Carnis, mortificanda

233
Vicariſtæ 283. eorum Boatus in
Templis 409⁰
Vicinorum Invidia 430

Vieinus fidus, Dei donum 3 58
Viclefus furebat proprium
quid habere vetans 194
Pictima, vide Hoſtia, Sacrißici-
um.

Vidur, Junioribus nubendum.

Vi.

262
0ο.. annofum eligendæ 262⸗
Juænam idem prima m abne-
gaverint, 262
Viduæ nubentes non damnan-
tur à Paulo, cur? 262 earum
officium,
In veſtitu nulla Juſtitia po-
nenda 264. nullum pec-
catum, nullus Cultusbei.
107. 187
Vigilantibus Jjura ſubveniunt,
45⁰
Vigilie, pro Mortuis, 281

à Diabolo exactæ, 282

Finculum Perfectionis, Charitas
102
Vindicta, eſt in pœnitentia 171.
vindicta hæc eſt terror Le-
gis „conſcientiæ, dolor ani-

mi 171
Vindicta Publica, mandata,
opus Dei, 54

publicæ ſpecies, 194.
privata, vetita. 193. 194
Vindictæ ſtudium 43³⁰
Vires Hominis, poſt & ante
Lapſum 5r non manſerunt
integræ, 290 viribus his
mandata Dei non facimus,
46. 290. 649. 668. Interiores
686. Exteriores ibid. inhæ-
ret illis vetus dam 686 ple-
nlaÄæz Impiis Affectibus, zr.
687. Imbecilliores quàm ut
Bona

l⸗ H
.

Vi.
Bona Opera poſſint facere.
121. 637
Vitæ Exitus, felix à Deo 310
Vires Humanæ, in poteſtate Dia-
boli ſunt, 21. 637
AdConverſionem nihil con-
ferunt, 647
Virginitas, waderi poteſt, non
imperari. 216. 274
Magis Voti, quàm Præce-
pti eſt. 216
Sine fide, non eſt mundities
217. 218. 223
In Impiis Immunda eſt 218
Ei Conjugium non æquan-
dum 219. 224
Donum præſtantius Conju-
gio 219
Non meretur Juſtificatio-
nem. 224
Cur laudetur à Paulo ærg
Expeditius orat, docet, ſer-

vit, 219
ſvadetur donum habenti-
bus 254.

Virgo, curat quæ ſunt Domini.
218. Non magis meretur ju-
ſtificationem virginitate,
quàâm Conjux otſteiis con-

jugalibus 219. 224.
Pirtus maxima, eſt Dilectio,
non juſtificat. 101

Virtutes, Omnes excluduntur
ab articulo juſtificat. 66r
Legis, quatenus obediunt
Legi, ſunt Juſtitiæ, 95
Viſio Dei, in Vita æterna, eſt

Vi.
perfecta & æterna, 691
Pitaeterna, Compenſat Affli-
cRtiones, ide ò erces dici pot-
eſt conſecutivè II9. 121
Eam non meremur Operi-
bus 88. 9. 255
In hac vita Inchoatur 2 22
Donum eſt, 119. 835. 255
Dicitur & Eſt Merces n9. 121
Ejus Satus. 691
efficitur in corde, rebus æ-
ternis, Verbo Dei & Spi-
ritu Sancto. 265
Donatur per miſericordiam
propter Chriſtum, 117. us.
. 253 255. 26
piis dabitur klectis à Chri-
ſto 17195
offertur Propter Chriſtum

per Miſericordiam, non
propter Legem, Operum
perfectionem 115
Vitam æternam promittit Scri-
ptura univerſa, 6
Parit fides. 95
datur gratis, 255

Non merentur Monachi 255
- - - Legem facientes zcy
Vita Conjugalis, deſerta olim à

pluribus 188
Vita divina, Humanæ naturæ
Chriſti data,, 739

Pitæ Angelicæe genus Monachis
Cælibatus 226
Vita hæc Mortalis Imperfecta
691
233. 364

Vitæ Novitas
Vita

INDEX
Rerum.

TNDEX
Rerum.

Vi. Un.
Vita Nova 74. parit bonos fru-
tus 122. eam in nobis parit
Spiritus S. 8s5. inchoanda 283

Vita Perfelza 188
Vita spt ritu alis 74. 188
Vitia, creſcunt, 221

Vivificandi vis, data eſt Chriſto
ſecundũ Humanitaté 738.739
Vivificare homines, eſt opus
divinæ Potentiæ, 148. 149 .738
Vivificatio, quid? 174. 241
Vivificatio contingit fide ob
Chriſtum Izu. Eus vox in 4.
Pologia pro Juſtificatione
2134. 235. 655 9. 65.656
Propriè notat Renovatio-
nem 558
Ultimum ferenlum. 1
Una ſpeties 302, forte habet
quantum Utraque 302
S. Cœnæ defenditur Laica
communione 21ο. per do=-
Eoo biav 302. Locis ubi
Panis tantum mentio 216.
diſcrimine inter bresby-
teros & Laicos,

210
Periculo effuſionis 211
Introduéta eſt contra Man-
Adatum 2
Scripturam. 23
Canones Veteres 23
Eccl. Exemplum 22

Untlio, Extrema ritus à Patri-
bus acceptus, 179
Non neceſſaria ad ſalutem 179
Caret mandato Dei 179
Unio, facit Communia, dictum

Un.
eſt Calvinianorum 577 zer
Hypoſtatica, 278. 723.741. 744
Habet ſe ut. Unio ànimæ &
LCorporis, 270
Naturarum Chriſti, eſt Realis »
non Verbalis tantum 577.
730. Arcta, Ineffabilis, 579
Corporis & animæ, 576. 729.
741
Non eſt Combinatio 5y8
Eſt Perſonalis & Sacramen-
talis 579 702
Unitæas, ſine hac Fides in Gorde
& Juſtitia coram DEO non
poteſt conſiſtere. II
Unitas Eecleſiæ conſiſtit in Fide,
Oratione Caritate, Sacra-
mentis. 299 in Doctrina,
non in Ritibus 14. I7. Non
læditur Ritibus Fcocleſiaſti-
cis disſimilibus ab homini-
bus inſtitutis 2
Unius rei plures fines ſunt, 241
IUnus Cbriſtas, non duo, 577
Vocati tantum, poſſunt doce-
re publicè 16
Vocatio Miniſtrorü Eccleſiæ 305
Vocationem ſuam firmam face-
re, quid? 874
Vocationes diſſimiles, perſo-
nales 259. Comuniones 259
Vocationis& v ρo ſit quilibet 2.8
Bonum Opus, debet ſequi
fidem, 218
Deo placet propter fidem 218
Miniſtrorum Eccleſia Jus ha-
bet Eccleſia, 325. 326
;— Opera

—,

vVo.

Dyera Dei placent 2

Vocationi ſerviendum, 176
—„ ſuæz quemque Obedire
vera fide, perfectio eſt. 38.259
nemo ſatisfacit. 94

Poluntas, Carnis noſtræ 356

Mundi. 356
Dei, Bona 357
Revelata 589
quomodò fiat apud nos. 557
fit in Cœlo 3357
Voluntas Dei,
Immutabilis 685.688
fiet à nobis in æterna vita
perfecte 691

Poluntas Evminis, habet liberta-
tem in Operibu & Dele ctu re-

rum, 17. 193.37.19 5.634.635.673.

in Converſione cooperatio il-

lius nulla 639. Nihil confert,

nihil adjuvat 65a. Nullas vi-
res habet bonum inchoandi
aut cooperandi 637. in rebus
Corporalibus 55I. 615. 634. 642.
Spiritualibus 551. 615.629.631.
G 634.
Eſt Peccati Cauſa, 17. 18. 197.
8888. ante & poſt Lapſum,
551. 627. ante & poſt Con-
verſionem, 55i. ante Con-
verſionem eſt averſa à
Deo 552. 632. Deo inimica
552. 632. prona tantùm ad
malum, cupiens mali. De-
le atur malo. ib. in Con-
verſione non eſt Otioſa, agit
sliquid, id malè dicitur,
554· 6

Voluntas hominis in Conver- INDEX
ſione paſſivè ſe habet 55S.s7 KRerum.

Poſt Converſionem Otioſa
non eſt, ſed operoſa 55. 645.
651. mmutatur & renovatur
à Spiritu S. 5r5. Nova eſt Spi-
ritus S. Organon & inſtru-
mentum, poſt Converſio-
nem Spiritui San cto 551. 64 7.

6 ⁵ I1. 652
Voluptatiba indulgendum non
eſt, 166

Votum viduarum olim 162
Nazaræorum quale? 260
Monaſtica 34. 36. 249. 250. 2 t.
308. Abroganda 308. Impii
Cultus, 36. Irrita 36. mpia
36. Qaaſtiones de his Decẽ
250. obſcuràrunt Evange-
lium, 22722

Non ſunt Cultus Meriterii Remis-
ſionis peccatorum, & Juſtiſica-
tionis. 34. 35. 36. 250. 251. non
funt Satisfa ciones pro Peccatis
25%. Obſervatio Præceptorum &
Conſiliorum Evangelica 35. 250.
Non habent Opera Super ergatio-
nis 15
Veta non paria Baptiſmo 34. 300
Non meliora. 15. Ventris & Otii cau-
ſa tantùm ſuſcepta, 24. 0. Ex⸗
torta invitis, Imprudentibus 250.
269. vergunt ad Exitum malum.
25.. pugnant, cum Scriptura S.30
Votum licitum, ſit in re Posſibili 25. Vo-
luntarium 315. Spontaneum. 53. 6
Conſilio, 35. 36. non ſit ante 15. aus
18. annum 36. ante juſtam ætatem 25.
34. 35. In vetis ſæpe diſpenſatum eſt

à Pontitcibus 35
Non ſit Vinculum Iniquitatis 37.

—2

Vao. Ur. Uſ.
Tollere nequit Dei mandatum,
25. 35. 259. In votis Jus Superioris
excipitus 35. Tollere nequit Natu-
ram ſine Speciali Dei ope 24. 214.
Liciĩta ſervanda ꝛ5e. Vota ad prome-
rendam gratiam & ſatisfacien-
dum pro peccatis, inutilia & con-
tra Evangelium 16. 2 51
Votx“, à quibusdam ſine judicio 34,26 0,
Inconſultò 35. Errore. 34. perſvaſio-

ne. 36. 260
Exactione 94. 3 . 26 0
ob Victum. 34
De Votis Lutheri Liber 251

Urbes ſubſcribentes Formulæ, Lubeca,
Haganoa, Brema, Landavia, Mona-
ſterium Vall. Georg. Goslar, Mulhu-
ſiũ, Auguſta, Ulma, Biberacũ, Alenia,
Eslinga, Reutlinga, Nortlinga, Hala,
Heilbrunna, Memmiga, Dunckels-
pulan, Lindavia, Ravensburgum;
Campodunum, Kaufbeuren, Dona-
vverda;, Svinfurtum, Wimpfena,
Isna, Giengena, Bopfingena, Leutkir-
cha, Comberga, Brunſvic, Lunebur-
gum, Hildeshemium, Hannovera,
Gottinga, Hamela, Northuſium,
Eimbeca, Osnabrugum, Minda,
Suſatum, Huxaria, VVeiſſenburgum
Vid. in Præfatione.
Uſari prztexitur Honeſta appellatio,
457
Uias Sdazramentormn, 15. 180. 240. 241.
246. In hoc requiritur fides 16
ut fint Notæ Profeſfionis inter ho-
mines, 15. 24
ſigna & teſtimonia divinæ volunta-
tis erga nos 15. 240
— .„ Remiſſionis peccatorum 246
-— ⸗Sigilla & teſtimonia Gratuitate

remiſfionis peccaterum 236
Confirment ſdem. 15
Excitent 6dem. 15

Offerunt Remiſfonem percat. 15.
Sacramenti, eſt Cultus Novi T. 241

FINIS.

Us. Va.
Fidelis ejus, eſt culeus N. T. 24*
Apud nos crebrior quàm apud Papi-
ſtas, . 26
Docentur de hoc noſtri. 236
Non eſt Animarum liberatio è& bur-
gatorio, 242
Non Gratiarum actio, aliis applican-

da ex Opere operato. 242²
Ueraque Species S. Cœnæ 23
Habet Dei mandatum 23
Non liquet, quando & à quo muta-
ta primùm, 2 3

Eum prohibentes, Execrandi in no-
mine Domini. 302
Inflituta à Chriflo pro tota Ecclens,
non pro parte tantùm, 209. 302
Sumitur in Eccleſiis Græcis 209
Utraque ſpecies S. Cœnæz quondam &
in Eceleſiis Latinis ſumta, 2109
Non omittenda, 302
Vulneribss Chrifti ſanamur, fſanati ſu⸗

mus 278
Uxor.
Dstere uæorem licet 16. 22
Eſt pars Panis quotidiani, 358
Proximo non abalienanda, 384
Non deſerenda 257

Eam deſerere ob Cultum Dei, ſine
mandaro Dei, ridiculum 2 ˙8
Earum OGicium eſt, ſubefle, obedi-
re 37 %
Uxor Lofhi 634
VV.

VViclefus contra Cleri Bona. 149
VVitteberga. Concordia ibi cum Sa-
cramentariis anno 136. p. 695: 697
. r.
TOig&ααεπ. ad Confſtitutioné illius
Duæz naturæ unitæ Perſonaliter 57⁸
Zenon, ejus & Socratis dicta, collata
cum Chriſti dictis 64
Zvvinglii Allœoſis, blaſphema, larva
Diaboli, Neptis Rationis, 729.733,74.

— — — —

EE

Errata Typographica.

Præf. Dedic. p. a. 2. I. 12 obverſator. I. fin. ſaluzariz, per a. 4. I.6.
ſpernat. I. 9. Lemos, Libros. fac. b. lI. I. Pariſini. I. 3. Aajerum, p.
ſeq. 13. I. 23. dele, é65. p. 15. I. .4. Lutheranos, l. 16. Reformatus. p. 16.

I. 25. modios. I. 26. Mrnſaæ, ibid. Confer. p. 21. I. 19. Vl ibelme (a) Du.

PVilbelmus Erneſtus, n. d. 19. Octob. anno 1662. Jobas. Erneltus,
S ita porrò in nameriz. p. 25. 1. 22. VV ithelmus. p. 26. I. 23. borum
Prier. p. 28. I. 13. caius Werité. p. 40. l. 20. Sacrorum. p. 74. col. I.
I. 7. Gottfried Eeblitius.
Ina præmisſis Operi.
Præf. Confeſſor. B. 4. I. 12. quam vis. l. 17. Divinæ. B. 6. I. 6. ab-
borremus. B. 6. b. I. z. epinienes. l. 19. ſacrum. B. 8. b. l. 15. quæ ex
Proph. C. 3. I. 3. G othofredus Comes Oeting. Sequentinum libb. Numeri.
p. 9. I. 5. In eventum. p. II. I. 8. 6recendum eſſe. p. 12. l. 21. ut ſint. p.
14. I. fin. Confesſione. p. 22. l. 13. cum ita. I. 31. articulo. P. 23. I. 12. G
alendam. I. 19. éxemplum. l. 21. uſam eſſe. I. 29. introdacza. l. 33. utrA-
que ſpecie. P. 25. l. I3. in re. l. 34. Miſſam. p. 34. I. 19. Canonum in re.
p. 40. l. 21. Deo.
In Confatatione, cujus Numeri ſunt Romani.
P. 3. I. 18. dele, ſi ita concupiſcent, dicunt. p. 8. I. 7. nos talem. p.
12. 1. 16. admonendi. p. I4. I. I3. Cain. p. I5. I. 10. dele, punctum. p. 17.
I. 13. unus de millibus. p. 19. I. I5.: Zempora. p. 21. I. I. ſolum matrem p.
22. I. 9. d gnai qudd. p. 31. l. 21. ſententiæ ſußrag. p. 32. I. 19. verò ſa-
1is. p. 33. I. 23. aulem ezan. P. 37. I. 5. Catbhelicam. p. 40. I. 14. ad aratr.
§. LXI. I. I. lege X½LI. p. ſeq.l. I. pro LXII. lege XLII. §. ſeq. pro LXIII.
I. I. lege XLIII. I. 20. i qui. p. leq. pro LXIV. lege XLIV. p. 45. l. 25.
noffra. p. 5. Col. 2. I. 17. confirmationiz.
In Apolegid.
P. 67. I. 9. ſeriptum eſt. l. 13. ſapientid. p. 71. I. 22. de fide p. 73. I.
16. Deo Agere. p. 75. l. 26. juſtifcati. p. 78. l. II. vigelicet Remiſy. p.
81. i8& Cbriſto, & de. p. 83. I. 2. peccatorum. p. 85. l. 19. demam ſit.
p. 91.1. 13. 14 Réso palis. P. 93. J. 26. fingant. p. 113. I. 31. cobarent.

( P. 120.

p. 120. I. 2. Re m. 8. I. 29. dele punci aae. p. 121. I. 7. «ternam. I. 18. cor-
poral. & ſpirit. p. 12. l. 7. reſurrectionem. l. 17. seperibus, intek,. p.
124. I. 29. contra. p. 125. I. 29. Paulus ad Eph. I. 30. c. 5, 22. & 1, 22. p.
127. I. ult. Cbriſti. Sed. p. 1322. l. 23. Deo, ſeguitur. I. 26. Oes: p. 135. J.
21. funguntur. p. 36. I. 13. tum. I. 16. dele, & Puella. p. 133. I. 23. 5-
cramentis. l. 26. Denunciatur. l. 35. Si qui. p. 139. l. II. dele Ppandum.
p. 141. I. 34. ſunt? p. I42. I. ult. ſatiafactiones. p. 143. 1. 21. Duda. p.
1551. lI. 28. dum. p. 152. I. 4. «ccipitur. p. 165. 1. 7. quod. p. 169. I. 32. alius.
p. 195 . I9 quid. p. 196. I. 20. Igitur. p. 197. l. I0 egregie. p. 199. l. 3.
propeſfita. l. 4. Propeſita. l. 4. poce. (ut. p. 206. I. 35. dimzieationes. p.
p. 209 l. 26. comedat. p. 215. I. 9. III. p. 221. I. I. VI. p. 234. Jl. 12. in
margine. Daetidianum ſacrificium. p. 246. J. I. 4R T7C. XEII. p.
260. l. 13. peccatorum. I. I5. infinit æ. p. 266. l. 15. interpretandarum.
p. 2 67. l. 10. ſunt.
Iu Artieulis Smaldicis.
P. 271. I. 16. engregaxdaum. p. 279. §. 4. I. 5. extremas., p. 286. I. 25.
Apoc. c. 10. p. 288. I. I4. Prefet. P. 293. l. 10. ut ſcirent. p. 296. I 9. re-
perſurum. p. 297. I. 13. domos. l. 30. dele comma. I. 3;. verbis, vel fack.
p. 304. I. 14. 4ſé. p. 309. J. II. in marg. Sg6ε.’ I. ult. Stutgarg. p. 317. I.
II. dele) p. 326. I. 26. Lomiine. p. 327. 1.21. pro ſue. p. 331. I. 7. ſubſſeripſit.
In Catechismis.
P. 337. I. 22. omittite. p. 338. I. 6. accurrant. p. 34 S. I. antep. aaz be-
na. p. 351. I. 2. «alc eos. l. 9. pleno. p. 352. I. II. & ab ewnibus., p. 36 4. l.
penult. confitenda. P. 373. . 14. Dei ordinationi reſ. p. 377. l. 18. mi-
nimi pretii p. 378. I. 15. perpauca. p. 381. I. 9. o bo. P. 392. l. II. ve=
neræbantuar. p. 396. l. 8. omnem. ibid. idololatriam funditus. p. 397.
I. 2 petentior eſt. I. J. cemmovere. p. 399. I. I. pro 369. p. 400. l. I. ad
bunc p. 401. I. 1I5. deſienmari. I. penult. ſolum. p. 402. I. 22. 23. terra zes
fF er atque nutriat p. 403. l. 9. cum boc. p. 407 l. 23. Gabe. I. 30. «er-

pora p. 410. 30. idgemque. p. 415. I. 22. operibus. p. 419. 1. 4 Prepe

rabit. I. 7. a5 ederit. p. 431. I. 24. debebaz. p. 421. l. 23. ad boc. I. 30.
debeane. P. 422. !. 21. qu? ſieri. p. 424. J. 22. unz perſum p. 42 5. I. 19.
Preſidentes. p. 428. I. 3. egitez. p. 441. 1. 14. edacentar. p. 430. l. 17.
5 5 z68.

pinguieres. P. 41. I. 34. dimivnerentar. p. 441. I. I. pro. 144. l. 19. ksca-⸗
Pit. p. 442. .. 9. «contraa: dονοα. P. 445. Prectptum II. I. 2. commer-
cicz,. p. 447. I. 32. mundi juagicio. p. 463. I. 26, reétâ. p. 466. l. 5. quid
2 D. P 46. 1 27. ſußiciat. p. 273. l. i2 mulziplices. l. 20. peculiariter. p.
47â. l. peceazoram. p. 479. l. 11. intentus. P. 46l l, 9. præceptæ plenè.
P. 7&z. I. 16. in legendo. P. 74. I. 15. iſea in jocum. p. a6b.. l. 22. on ve⸗
niebat. P. 490. I. 7. tant um p. 49. l. 4. pane opus. p. 479. l. 1z. ne eul-
misgs. P. 667. I. 3 4: éxtremam. p. og. I. 4. equidem. p. Go. l. 20. no de⸗
cedere. P. :: l. . 31:4 ad F. I. 11. ſedulè monere. p. 534a. l-i6. qui nuukam.
P. . l. 2. fibt ſa vet. I. 15. asſtſtas. I. 16. ads mantind.
In Formula Concordid.
P. 5gI. l. 9. Lipſierſe w. P. gg12. l, ult. Prefat. p. 5tz. I. 19. prsmere-
ri. p. 9. l. . ſt, cusi. P. y6o. I. 4. qaos opitas. in marg. ad §.i. Theol.
edit. d. ann. 1576. f. 3. p. 5776. I. 19. IV. p. 589. I. 33. Prædeſtinationis my-
Keriase dedseit) is doizrina de pradeſtinatione. P. 6oy). l. 36. quidem.
p. 6ο7. I. . Ecerane. l. 21. Cætechisvas. p. 6,3. l. 21. liberemur. P.6i7:
I. 2. contenannt. p. 6,zt. I. 9. & poluntati. p. 6&,. l. 22. Et cum Deus. p.
Go. l. 14. ſuzus Eactura. l. 21. ſomnianda. p. 6222. l. 5. truncum. p. 6y6.
I. o. Siritus F. p. Gf. l. F. «ut Judicium. p. 66- nota. I. 37. Cunrad,
Hornei. I. ult. Pr. Jen. p. 6oo¹ l. e. pugnatum. l. 2y. nopo quaſi ad. p.
o. I. 4. eſs proſegaut as. l. ic. quoties de in. p. 677.l. t. necesſitate. l. 6.
cenſequentas ſ.l. 26. etiam. l. 33. ovem. Creat p. 672. l. 33.D. Iac. Andr.
pro Paulina Phraſi agveſcit Brundl. 34. Thammio ſunt B. O. neceſſ.
P. S. l. 20. eſtas., Ra de- re. p. &gt. 1. S. PII. l. zo. ſeripte inſerendam,
I. 25. ſaſcepimus. p. 6ou. I. 14. illis nit niſi. l. 25. ſubſtantialiter. p. os.
I. ze. dele, eéum. p. 6o7. l. I. emmemeratg. P.71z. l. 11. Eberi. P. 7ZIæ. l. E⸗
9sa ſanat. P. 719. I. 14. non decet. p. 728.1. 14. afyngitur, p. 724. I.
9. EKecleſte. p. 757. I. F. 46 Potentig. p. 742;. I. ult. ioſo noz min as. p. 7252.
I. 2: & à ſinceraà p. 756 I. antepen. atut txecrentur. p. 7357. R. Ii. in ge-
vere. p. 35o. I. 6. pel inutilem, I. 2e. præſcéientia ezim. . 22. exlenditur.
Hac. p. 767. ſ. 3 quet ko winer. . 3 reputent. Duaia?“ p. zos. l. 30*
cut extra Chriſt. p. z69.. 2g igſorum efs: guds . l. 73. amplisſimam.
P. 77. . J. 1 Ua ex te eſt. p. 7zy. l. 22. wlerum. I. 36. qui verà p-
X 2 776

776 1. 6. dele; p. 777. I. 14. (at cungue. 1 26 convertunt. p. 751. . 255.
ſandclo ejus. P. 752. I. 16, ſeriptum eſt. I. 30 gquidane in illas erraſſent. p.
753. 1. 22. mert ales, Chriftum haud. p. 754. l. 6. conſentiant. p. 757.
I. 5. in marg- militare. p. Zbg. '. in marg. Paccii Filidini. I. 29. in
marg. Re, Srrect. à tridubé. l. 35. ſatvari, Chrifti doctrinam. l. antep.
carnem Chriſti; immort. p. 790. I. 12. obſcuram, Imperfeetam. 1 14a.
In ſui converſione lib. Arbit. peſſe aliqua. lI. 17. ſe'rvari. lI. 26, opere o-
peratoe. I. 31. Unctionem Extremam eſſe. p. z9o. ad error. Pap. l. 3 fa-
eere. ʒog. 322. I. 11. dubitandum. 321. I. T7. ſide. 16. I. 27. ſuſſicere. 23.
302 374. l. 22. propeſito. 291. I. 30. in pecandos. 254g. P. 791. in Notis. I.
2. Novas Phraſes. I. 4 Milogodædali p. 7sz- I. 3. nimis longum p. 795.
l. 10. r6 iisrsd τ P. 797: 1. 2. divinitas, buman. p. Soo. l. 5. s7νααα
vegyI7w— 1. 9. PiXρ,. p. 5os. l. 6. reſpiciunt. I. . operibas mortua. I.
22. 66αα τοα. P. Sl/. l. penult. eriqgo*. p. 56. I. 5. Salvatoris. p. 515. I.
4. a N. p. 5?9. 1. 0. avredναα α⁄. p. 5o. l. 22. in, céum, G&. p. 57. l. 5.
οͤD αρ. I. F: 6s ααπl. 76. xα5ααε⁰ Se. p. Sz. l. 22. repugnet,
Antiꝗ. Indice V. I. 4. Pontifßicid.
si quæ ultra occurrant, ut incurià hominum litera inverſa
ſit, meminerit Lector dicti mei in Prafatione literà a. 3. facie b.
nec moveatur noti Satanæ organi calumniis, dememoris preprio-
„um erratorum, in farragine de Termino Gratie, quidve Stutgardi-
cæ editioni, ac tot magnis operibus acciderit, np. rois ragαραι

yeis &σ°„7αααν.

=èð
S=

s

15

10

*
—
—
—
—
„
=
—

O Salance Q B

Focus

K 1

J

H

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

Copyright 4/7/1999 VxyMaster Gmbh wWwwWW.yxymaster. com

ANIMI CONSENSV REPETITA

,„PRINCIPVM ET ALIO-
DRDINVM IMPERII,

