Gfces & Sacrificulos, qui quotidiè vendunt operam ſuam in

templis.

§. 32. Quare ſi quis ita argumentatur, Ebr. 8, 3, Oporte-

re in Novo Teſtamento Pontificem eſſe qui pro peccatis offerat,

tantum de

Chriſto concedendum eſt. Et hanc ſolutionem con-

Grmat tota Epiſtola ad Ebreos. Et id prorſus eſſet alios me-
diatores conſtituere præter Chriſtum, ſi aliam ſatisfactio-
nem, applicandam pro peccatis aliorum & reconciliantem

Deum, præter mortem Chriſti requireremus.

Deinde quia

Sacerdotium Novi Teſtamenti eſt Miniſterium Ppiritus, ut

docet Paulus 2. Corinth. 3.

Ideò unicum habet Sacrificium

Chriſti Satisfa torium & applicatum pro peccatis aliorum.
Cæterùm nulla habet Sacrificia ſimilia Leviticis, quæ ex O-
pere Operato applicari pro aliis posſint, ſed exhibet aliis

Evang

elium, & Sacramenta, ut per hæc concipiant fidem, &

Spiritum Sanctum, & mortificentur, & vivificentur, quia
Miniſterium Spiritus pugnat cum applicatione Operis Ope-

rati.

Eſt enim Miniſierium Spiritus, per quod Spiritus San-

Qus efficax eſt in cordibus: quare habet tale Miniſterium,
quod ita prodeſt aliis, cum in eis efficax eſt, cum regenerat
& vivificat eos, Id non fit applicatione alieni operis, pro allis
ex Oper
§ 33.

e Operato.

ORendimusrationem, quare Miſſa non juſtificet ex

opere

—R— — —0
. — — — —
— — ---——

—2 – E

DE SACRIFICIO. 239
Opere Operato, nec applicata pro aliis mereatur eis remiſ-
ſionem, quia utrunq; pugnat cum Juſtitia fidei. Imposſi-
bile eſt enim remiſſionem peccatorum contingere, vinci
4 terrores peccati & mortis ullo opere, aut ulla re, niſi fide p. 15r. r7z. 256.
in Chriſtum, juxta illud : Iuſtifcati ex fide pacem habemus. ſeq. 24.
Ad hæc oſtendimus, Scripturas, quæ contra nos citantur, Rom-,r.
minimè patrocinari impiæ opinioni adverſariorum de Opere
Operato. Idque judicare omnes boni viri apud omnes
gentes poſſunt. Quare repudiandus eſt error Thomæ, Negant Con-
qui ſcripſit, Corpus Domini ſemel oblatum in cruce, pro delito futatores.

originali, Sugiter offerri pro quotidianis Aelictis in altari, ut habeat p- 145.
J. . 47 . . .
in hog Eceleſia munus ad placandunz ſibi Deum. Repudiandi
. ſunt & reliqui communes errores, qusd Mißta conferat gra-

tiam ex Opere Operato facienti. Item, quòd applicata pro p. 226.232.23.
aliis etiam injiuſtis, non ponentibus obicenz, mereatar eis remiſionens 247. 299.
peccatorum culpz & pœng. Hæc omnia falſa, & impia
ſunt, nuper ab indoctis Monachis conficta, & obruunt glo-
riam Pasſionis Chriſti, & Juſtitiam fidei.

S. 34. Et ex his erroribus infiniti alii nati ſunt: Quantum
Miſſæ valeant applicatæ ſimul pro multis? Quantum valeant
ſingulæ pro fingulis? Sophiſtæ habent deſeriptos Gradas me-
ritorum, ſicut argentarii gradus ponderum in auro aut ar-
gento. Deinde vendunt Miſſam, tanquam pretium ad im- P.26, 225.ſeg:
Petrandum quod quisq; expetit: Mercatoribus ut felix ſit .
“” negotiatio: venatoribus, ut felm ſit venatio. Et alia infinita.
Proſtremò transferunt eam & ad mortuos, lberant animas
auapplicatione Sacramenti, àpœnis Purgatorii, cum ſine fide
nec vivis Miſſa proſit. Neq; ex Scripturis Adverſarii afferre
vel unam ſyllabam poſſunt ad defenſionem iſtarum fabula-
rum, quas in Eccleſia magna autoritate docent; Ne q; Eccle-
ſiæ veteris, neque Patrum Teſtimonia habent.

8. 35. Quid Patres de Sacrificio ſen.
letint.

Et quo=

240 ART. XXIV. A BV § HI. DEVSV SACRAMENTI,
Ad Patrum di- E quoniam loca Scripruræ quæ contra nos citantur,
cta. Chemn-. L explicavimus, de Patribus etiam reſpondendum eſt
Ex. 0. 2. Meiſn. 2 . .* . .
Non ignoramus Miſſam à Patribus appellari Sacrificium

Phil. S. P. 2. S. I. . —4
c1.18. Dorſch. ſed hi non volunt Miſſam ex opere operato conferre grati-

M.: Miſ: cg. am, & applicatam pro alis mereri eis remiſſionem pecca-
torum culpæ & pœnæ. Vbi leguntur hæc portenta verbo-
rum apud Patres * Sed apertè teſtantur, ſe de Gratiarum acti-
one loqui; Ideoq; vocant ?ναοαιια. Diximus autem ſupra

P.218. 230. 24 2. . eis a.
gvαααιοιν öon mereri reconciliationem, ſed fieri àreconci-

liatis: ſicut afflictiones non merentur reconciliationem,
ſed tunc ſunt ſacrificia vvagisis d, quando reconciliati, ſu-
Rinent eas. Et hoc reſponſum in genere ad Patrum dicta,
ſatis tuetur nos contra adverſarios. Certum eſt enim, illa-
figmenta de Merito Operis Operati nuſquam extare apud
Patres. Sed ut tota cauſa magis perſpici poſſit, dicemus &
nos de Ilſu Sacramenti ea, quæ certum eſt conſentanea eſſe⸗

Patribus & Scripturæ.

A. C. u. I . 5. 39.
He DE VSVSACRAMENTI.
ETI DE SACRIFICIO.

Scopus inſti-
tuti verus.

VIDAM belli homines «) fingunt, Ceænam Domini inſti-
tutam eſſe propter duas cauſas. Primum, ut ſit Neta⸗
& E*ehimonium Profeſtonis, ſicut certa forma cuculli eſt ſignum
certæ profeſſionis. Deinde cogitant præcipuè talem notam
Chriſto placuiſſe „videlicet Convivium, ut ſignificaret mu-
tuam inter Chriſtianos conjunctionem atque amicitiam,
quia ſympoſia ſunt ſigna fœderum, & amicitiæ. Sed hæc
opinio eſt Civilis, nec oſtendit præcipuum uſum rerum à
Deo traditarum: Tantum de caritate exercenda loquitur,
quam homines prophani & civiles utcunq; intelligunt. De
Sieramenta fide non loquitur, quæ quid ſit pauci intelligunt.

2) Garlſtat. ap. Luth. lI. de Verb. Coen. A. E. C. M. Zbingl. l. d. Per. & fal. relig.
5) Exhibitiba Operantia.

quid? §. 37. Sacramenta ſunt ſigna voluntatis Dei erga nos, non
P. 22 8. tantùm ſigna ſunt hominuminter ſeſe. Et recte definiunt
Sacramen-

⸗

ET DE SACRIFLCIDO0. 24 ¹
Sacramenta in Novo Teſtamento eſſe Signa Gratie. Et quia
in Sacramento duo ſunt, Signum & Verbum, Verbum in-
Novo Teſtamento eſt promisſio Gratiæ addita Signo. Pro-
miſſio Novi Teſtamenti eſt promisſio remisſionis peccato-
rum, ſicut Textus hic dicit: Hoc et Corpus meum quod pro vo-
bis datur. Hic eſt Caliæ. Novi T ſtamentt, cun Sanguine meo, qui
Pro multis effündetur in Remicſionem peccatorum., Ver bum igitur
offert Remisſionem peccatorum. Et Ceremonia eſt quaſi pi-
Sura Verbi ſeu Sigillum, ut Paulus Rom. g, Ii. VocCat, oſtendens
Promisſionem. Ergo ſicut promisſio inutilis eſt, niſi fide ac- P. 1t.
cipiatur, ita inutilis eſt ceremonia, niſi fides accedat, quæ ve-
rè ſtatuat hic offerri Remisſionem peccatorum. Et hæc fi-

P. 17 8

des erigit contritas mentes. Et ſicut Verbum ad hanc fidem p. 69. 92. 97.

excitandam traditum eſt. Ita Sacramentum inſtitutum eſt, 06. 145.
ut illa ſpecies incurrens in oculos moveat corda ad creden-
dum. Per hæc enim videlicet per Verbum & Sacramentum p. 24.642.647,
operatur Spiritus Sanctus. Et talis uſus Sacramenti, cum fi- 652.
des vivificat perterrefacta corda, cultus eſt Novi Teſtamenti:
quia Novum Teſtamentum habet motus Spirituales, Mor- p. 230. 233.
tiſcationem & Vivificationem. Et ad hunc uſum inſtituit.
Chriſtus, cum jubet facere in ſui commemorationem. 1. Cor. 1, ⸗.
Nam Meminiſſe Chriſti, non eſt otioſa Spectaculi celebratio, Mat. 26, 28.
aut Exempli cauſa inſtituta, ſicut in Tragœcdiis celebratur Luc. 22, 20.
memoria Herculis, aut Vlysſis. Sed eſt meminiſſe bene-
ficia Chriſti, eaque fide accipere. ut per ea vivificemur. Ideò
Pſalmus ait: Memoriam fecit minabilinm ſaorum, miſericors & mei-
ſerator Dominus: Eſiam dedit timentibus ſo. Significat⸗ Pſ. III, 4
enim voluntatem & miſericordiam Dei agnoſcendam eſſe,
in illa ceremonia. Ila autem fides, quæ agnoſcit miſericor-
diam, vivificat. Et hic principalis uſus eſt Sacramenti, in quo
apparet qui ſint idonei ad Sacramentum, videlicet perterrefa-
tæ conſcientiæ, & quomodo uti debeant.
§. 38. Accedit & Suacrifcium. Sunt enim unius rei plures Sacrifcium
fines. Poſtquàm conſcientia fide erecta ſenſit, ex qualibus
terroribus liberetur, tum verò ſeriò agit gratias pro Benefi-
Go & Pasſione Chriſti, & utitur ipſa ceremomia ad laudem

ART. XXIV. ABVS. III. DE VOCABVLIS.
ut hac obedientia gratitudinem oſtendat, & teſtatur
ſe magnifacere dona Dei. Ita fit ceremonia sacrifcium Lau-
die. Ac Patres quidem de duplici effectuloquuntur, de-
conſolatione conſcientiarum, & de gratiarum actione ſeu
Horum effectuum prior ad Sacramenti rationem
pertinet, poſterior pertinet ad Sacrificium.
tione ait Ambroſius: Accedite ad eum & abſolvimini, quia
eſt remisſio peccatorum. Qui ſit iſte quæritis
dicentem: Ego ſum panis vitæ, qui venit ad me non eſuriet, G
qui credit in me, non ſitiet unquam. Hic teſtatur, in Sacra-
mento offerri remisſionem peccatorum, teſtatur & fide-
Infinita teſtimonia leguntur in hanc ſen-

accipi debere.
detorquent Adverſarii ad

tentiam apud Patres, quæ omnia
opus operatum & applicandum pro allis: cum batres a-
ropria cujusque conſolatione

pertè requirant fidem, & de ?
Præter hæc leguntur &

loquantur, non de applicatione.
ſententiæ de Gratiarum actione, qualis illa eſt ſuavisſime
dicta à Cypriano, de piè communicantibus: Pietas, in-
uit, inter data & condonata ſe dividens, gratias agit tàm u-
beneficii largitori: id eſt, Pietas intuetur data & condo-
nata, hoc eſt, confert inter ſe magnitudinem beneficiorum Dei
& magnitudinem noſtrorum malorum, mortis & peccati, & a-
Et hinc extitit appellatio Yαιρεαο in Ec-
Ceremonia ipſa eſt Gratiarum actio ex
nda pro ahis, ut mereatur eis re-
&c. ut liberet animas defunctorum.
quaſi Ceremonia ſine fide

git gratias &Oc.
p. 228.239.240. cleſia. Neque verò
opere operato applica
misſionem peccatorum
Hæc pugnant cum jJuſtitia fidei,
Proſit, aut facienti, aut aliis.

F. 8. D E VO CABVLIS

M I S S K.

De Conſola-

5* Audite ipſfum

Dwverſaärii revocant nos etiam ad Grammaticam, ſu-
Amunt argumenta ex appellationibus Miſe, 4

uæ non
habent

— — — -- —

— —— —

t

MIS S AE. 24
habent opus longa diſputatione. Non enim ſequitur, Miſ-
ſam, etiamſi vocatur Sacrißcium, opus eſſe ex opere opera-
to gratiam conferens, aut applicatum pro aliis, mereri eis
remisſionem peccatorum &c. Aqrovoytæ, inquiunt, ſignificat Litargia s.
Sacrificium. Et Græci Miſſam appellant Liturgiam. Cur hic Bona de Reb.
omittunt appellationem veterem Gnaxi, quæ oſtendit C. vr. C.
Miſſam olim fuiſſe multorum communicationem? Sed di- Eenc 7 hy.
camus de Liturgia. Ea vox non ſignificat Propriè Sacrifi- Mig- A. Maſius
cium, ſed potiuùs publicum Miniſteriun,, & aptè quadrat, Præf Litur. Ir.
ad noſtram ſententiam, quòd videlicet unus Miniſter con- Bas. Chemn.
ſecrans, reliquo populo exhibet Corpus & Sanguinem Do- Me. Dir.
mini: ſicut unus Miniſter docens exhibet Evangelium po- „ S . 1. 1
pulo, ſicut ait Paulus l. Cor. 4,. Sic nos exiſtimet homo, tan- 34. Gerh. I. 6.
quam Miniſtros Chriſti, & diſpenſatores Sacramentorum Dei „ de Miniſt. 5.9.
hoc eſt, Evangelii, & Sacramentorum. Et II. Corinth.y, Dorſch. Myſ.
20. Propter cauſam Chriſti legatione fungimur, tanquam Deo MWiſſc.7.contra
per nos adhortante: rogamus Chriſti cauſa, reconciliamini & . Billeh.
Ita apté quadrat nomen Arevopia ad Miniſterium..
Eſt enim vetus verbum, uſurpatum in Publicis Miniſteriis Heinr. Steph.
Civilibus, ac ſignificat Græcis, Onera publica, ſicut tribu- 1.. unreſne
tum, fumptum inſtruendæ clasſis, aut ſimilia, ut teſtatur n Lieraye., Cal-
Oratio Demoſthenis a&εορ As7νρ, quæ tota conſumitur, vin. Lex. b. .
in Diſputatione de Publicis muneribus & immunitatibus:
Oio &αιαàανιo ννι αοααονσι οοοοα τ&“οα adshs;
vAασ Tααας Adrovviορ, id eſt, dicet indignos quosdam bhomines in-
venta immunitate detrectare publica onera. Et ſic Romanis
temporibus locuti ſunt, ut oſtendit Reſcriptum Pertinacis
F. de Iure Immunitatis. L. Semper. e na) Een wασXMοροoν*ν
786 αταιπ rοα παανιαιο.οοοα. Re ſi non libe-
rat parentes omnibus oneribus publicis numerus natorum. Et
commentarius Demoſthenis ſcribit, Arevolæ genus es-
ſe Tributorum, ſumptus ludorum, ſumptus inſtruendarum;
navium , curandi éymaſßi, & ſimilium publicarum
curationum. Et Paulus pro Collatione uſurpavit II. Co-
rinth. 9, 712. Oßicium bujus collationis non ſolum ſup-
blet e«a quæ deſunt Sandlis ; ſed etiam Kicit, ut blu-

2 res

2 44 ART. XXIV. ABVSIII. DE VOCABVLIS.
vyes Deo ubertim agant gratias &c. Et Philippenſes II.zs. appel-
lat Epaphroditum Arovoνο» Miniſtrum necesſitatis ſuæ, ubi cer-
tè non poteſt intelligi Sacrificulus. Sed mihil opus eſt pluri-
prus teſumoniis, cum exempla ubique obvia ſint legentibus
Græcos Scriptores, in quibus A roοον¾ uſurpatur pro publi-
cis oneribus civilibus, ſeu Miniſteris. Et propter diphthon-
gum Grammatici non deducunt à Xτε uod ſignificat Preces.
Sed à Publicis bonis, quæ vocant Aατ ut ſit Aτοονσαο crο
trabtto publica bona. * „
Anare 9. F. 40. IIlud eſtridiculum, quòd argumentantur: Alia-
) Fabr. fason. ris mentionem fieri in Sacris literis, 4) quare neceſſe ſit Mis-
Bell Ii. Miſ. ſam eſſe Sacrificium; cum parabola Altaris per ſimilitudinem à
zonrrahicil Paulo citetur. Et Miſam fingunt dictam ab Aliari am. Quor
124. 15 Dorich. ſum opus erat tàm procul accerſere etymologiam, niſi vole-
Myſ. Miſe. 2. bant oftentare ſcientiam Ebraicæ linguæ? Quorſum opus eſt
S 0.Bona Rer. Pprocul quærere etymologiam? cùm extet nomen Miga Deu-
Lin.la. .i. n.r. ter. VI, 16n1o. ubi ſignificat Collationes, ſeu munera populi, non
oblationem ſacerdotis. Debebant) enim ſinguli venientes
ad celebrationem Paſchæ aliquod munus, quaſi ſymbolam
afferre. Hunc morem initiò retinuerunt & Chriſtiani. Con-
venientes afferebant panes, vinum & alia, ut teſtantur «) Ca-
nonesApoſtolorum. Inde ſumebatur pars quæ conſecraretur.
Reliquum diſtribuebatur pauperibus. Cum hoc more retinue-
runt & nomen Collationum, Miſſa. Et propter tales collationes
apparet etiam alicubi Miſſam dictam eſſe „.an, niſi quis
mavult ita dictam eſſe propter commune convivium. Sed o-
mittamus has nugas. Ridiculum eſt enim Adverſarios in re
tanta adeò leves conjecturas afferre. Nam etiamſi Miſſa di-
citur Oblatio, quid facit vocabulum adilla ſomnia de Opere Cye-
rato & applicatione, quam fingunt aliis mereri Remisſionem
peccatorum? Et poteſt Oblatio dici proptereà, quia ibi offe-
runtur orationes, gratiarum actione & totus ille cultus, ſicut
& zνuaατοριο⅓ιπ dicitur. Verùm neque ceremoniæ, neque oratio⸗
pa.leq. nes ex opere operato ſine ſide proſunt. Quanquam nos hic
non de Orationibus, ſed propriè de Cœna Domini diſputamus.
g. 41. Græcus
4) Dd. ex Act 2, 16.1. Cor. , 20. Tertull Apol. czo. Iren. l. 4. c. 32. 7. Syn. Matiſc.
tan. g. Bin.k. I. f.o. Fortunat. Tr. l..d. Eccl. O. 7.19. Cyprian.a. bleem. S..f-127. Med.
De Agapis d.'l-l.c.l. n. 4. cum Sectariis quos dicit nos. c] Can ib. Bin. T.I.

MISS E£. 245
§. 41. Græcus Canon 4) etiam multa dicit de Oblatio-
ne, ſed palam oſtendit ſe non loqui propriè de Corpore & San-
guine Domini, ſed de toto cultu, de precibus & gratiarum-
actionibus. Sic enim ait: ατσαασιοο απ äρι'αα οννιαdNοατπ
*âοWοννNs gααιαας α isρας en D.ih, g αaναιρäαuαει 7
zar 6 Aaα. Nihil offendit, rectè intellectum. Orat enim,
nos dignos effci, ad offerendas preces, & ſupplicationes, & hoſtias in-
cruentas pro populo. Nam ipſas Preces vocat Hoſtias incruentas.
Sicut & paulò poſt: &ri ροναυποοναdo Wσιο 7π Xνατπ7αατ
WνAaι—ιäτνντιο )τ ιιου. Offerimus, inquit, unc rationalem, &
ineruentum cultum. Ineptè enim exponunt qui hic rationalem
hoſtiam malunt interpretari, & transferunt ad ipſum Corpus
Chriſti, cum Canon loquatur de toto cultu, & Aoααπ α

rgeia à Paulo dicta ſit, contra opus operatum, videlicet, de⸗

Cultu mentis, de Timore, de Fide, de Invocatione, de Gratia-
rum actione.
§. 2. Quòd verò defendunt Adverſarii noſtri Applica-
tionem Ceremoniæ pro liberandis animabus defunctorum,
qua ex re quæſtum infinitum faciunt, nulla habent teſtimo-
nia, nullum mandatum ex Scripturis. Neque verò eſt leve⸗
Peccatum, tales culktus ſine mandato Dei, ſine exemplo Scri-
pturæ, in Eccleſia inſtituere, & Cœnam Domini, inſtitutam ad
recordationem & prædicationem inter vivos, transferre ad
mortuos. Hoc eſt Abuti Nomine Dei, contra Secundum præce-
ptum. Primum enim contumelia eſt Evangelii, ſentire quòd
Ceremonia, ex opere operato, ſine fide, ſit Sacrificium recon-
cilians Deum, & ſatisfaciens pro peccatis. Horribilis oratio eſt,
tantundem tribuere Operisacerdotis, quantum Morti Chriſti.
Deinde Peccatum & Mors non poſſunt vinci niſi fide in-
Chriſtum, ſicut Paulus docet: Iuſtißcati ex fide zacem habe-
mus. Quarè non poteſt vinci pœna Purgatorii, applicatione
alieni operis. —
8S. 43. Omittemus jam qualia habeant Adverſarii Te-
Nimonia de Purgatorio? quales exiſtiment pœnas eſſe Purgato-
rii? quales habeat cauſas doctrina Satisfactionum? quam ſu-
prà oſtendimus vanisſimam eſle. Illud tantum opponemus.

3z Certum
† Dorſch. Mſ. Miſſ- contra Herber. Gerh 1.5. LL.5.232.

Oblatig.
2) OrdobPreca
in Conſecr. Iſi-
dor. .i. Offc. 15.
Caſſ.Ord. Rom.
r. F.

P. 230.232.

Rom. 12, r.
P. 230. 2 47.

Pro mortuis.
Pp· 26. 22 5.235.239
Luth. Reſp. Ex-
tempt. t. 1. I. f-
377. Apol. l. Cn-
cord. c. . gontra
Grot. Annot. ad
Caſſand. & A-
nimadb. Hülſ-
deEuchar.th.gr.
I. T. Major eod.
Riv.ib. Chemn.
Exam. P. z. 7.
Hòôpfn. Sax. &“.
§. 3. P. I. C. I5. †

Rom. y, 1.
p. 227. 2392

Purgatoriit.

p. 15. 162. 163.
167.170.171.176.

246 ART. XXVII. ABVS. III. DE VOCABVLIS

p. 99. 2 1. 236. Certum eſt cœnam Domini inſtitutam eſſe propter remiſ-
246.527. 573, 696 fj0 nem culpæ. Offert enim remiſſionem peccatorum, ubi

Dan. 17, .

P. 235.

I.. Cox. II1, 29.

Promortuis

neceſſe eſt verè culpam inteliigere. Et tamen pro culpa non
fatisfacit, alhoqui Miſſa eſſet par morti Chriſti. Nec remiſſio
culpæ accipi poteſt aliter, niſi fide. Igitur Mifſa non eſt ſa-
tisfactio, Sed promiſſio & Sacramentum requirens fidem.
Ac profectò neceſſe eſt omnes pios acerbisſimo doloren
affici, ſi cogitent Miſſam magna ex parte ad mortuos & ad
ſatisfactiones pro pœnis translatam eſſe. Hoc eſt tollere
juge Sacrificium ex Eccleſia! Hoc eſt Antiochi regnum, qui
faluberrimas promisſiones & de remisſione culpæ, de fi-
de, tranſtalit ad vanisſimas opiniones de Satisfactionibus!
Hoc eſt Evangelium contaminare, corrumpere uſum Sa-
cramentorum Hi ſunt quos Paulus dixit Reos ſſρι Corpo-
rs & Sangvinie Domini, qui opprefſerunt doctrinam de F.
de, & Remisſionem culpæ, & Corpus & Sangvinem Domini
ad ſacrilegum quæſtum prætextu ſatisfactionum contule-
runt! Et hujus ſacrilegii pœnas ahquando dabunt. Quare
cavendum eſt nobis & omnibus piis conſcientiis, ne appro-
bent Adverſariorum abuſus. .
G. 44. Sed redeamus ad canſam. Cùm Miſſa non ſit Sa-
tisfactio, nec pro pœna, nec pro culpa, ex Opere operato, fine
fide, Sequitur applicationem pro mortuis inutilem eſſe. Neque
hic opus eſt longiore diſputatione. Conſtat enim quod illæ
apphicationes pro mortuis nulla habeant ex Scripturis te-
Bimonia, Nec tutum eſt in Eccleſia cuhtus inſtituere ‚ſine atu-
toritate Scripturæ. Et ſi quando opus erit prolixius de tota
re dicemus. Quid enim nunc rixemur cum A dverſariis, qui
neq; quid Sacriſcium, neque quid Sacramentum, neq; quid
ſtemisſio peccatorum, neq; quid fit Fides, intelligunt.
S. 47. Nec Græcus Canon apphcat Oblationem tanquam
ſatisfactionem pro mortuis: quia applicat eam pariter bea-
us omnibus, Patriarchis, Prophetis, 4poſtohs. Apparet igi-
tur Græcos tanquam Eratiarum adlionem offerre, non ape
phcare tanquam Saritfacétionem pro pœnis. Quanquam et-

lam loquuntur non de ſola oblatione Corporis && Sangui-

piis Do-

— E — ——

–R

o

MISS AE. 248
nis Domini; Sed de reliquis Miſſæ partibus, videlicet oratio-
nibus & gratiarum actionibus. Nam poſt conſecrationem
precantur, ut ſimentibus preſit: non loquuntur de alus.
Deinde addunt: 6 0οασοοναι1τπ Xονπαν 7αανιο Xαα.
7gαν τ 7αοσhw Tis A7ααν.ναυν⁰.αανÜι0οτρο οαατιοον,
Sαρανι, ιοσοπιτι , ,αειεπαο „ο &c. At Aoνινα Aàατι+αι ο.230.244. ſe
ſignificat ipſam hoſtiam, Sed orationes & omnia quæ ibi ge-
runtur. Quòd verò allegant Adverſarii Patres de Oblatione pro-
mortuis, Scimus veteres loqui de Oratione pro atortuis, gquam
nos non prohibemus; a) ſed Applicationem Cæna Domini pro Mor-a) Omiſſum id

tnuu ex Opere Operato improbamus. Nec patrocinantur Ad-in Germanico

. . „ W .„textu. 20 1536.
verſariis Veteres de Opere Operato. Et ut maximè Gregorii I. 5. I. Ger. .

aut recentiorum teſtimonia habeant, nos opponimus cla- 166. I. c. 4. p.
riſſimas & certiſſimas Scripturas. Et Patrum magna diſſimi-141.v. Aff. Aug.
litudo eſt. Homines erant & labi ac decipi poterant. “) Quan- Lio. 5§.;2. 4. V.
quam ſi nunc reviviſcerent ac viderent ſua dicta prætexl lu- .. 277. §. 17.
culentis illis mendaciis, quæ docent Adverſarii de Opere O.? †.
perato, longè aliter ſe ipſi interpretarentur. .
§. 46. Falſò etiam citant Adverſarii contra nos damna- dAerius.
tionem erii, quem dicunt propterea damnatum eſſe, )quòd Augüſt. 7.
negaverit in Miſſa oblationem fieri pro vivis & mortuis. Sæpè õ 1.
hoc colore utuntur, allegant veteres hæreſes, & cum his 8 §.. emni.
falſò comparant noſtram cauſam, ut illa collatione prægra-LLI. Imredukt.
vent nos. Epiphanius teſtatur Aérium ſenſiſſe, quòd orati- Ex. P. I. de Tra-
ones pro mortuis ſint inutiles, Id reprehendit. Neque nos :. Rexio Gen.
Aerio patrocinamur, ſed vobiſcum litigamus, qui hreſin, s ard-Sree
manifeſiè pugnantem cum Prophetis, Apoſtolis, & ſan tis162.Pa.
Patribus, ſceleſtè defenditis, videlicet, quòd Miſſa ex Opere b.226.232.239.
Operato juſtificet, quòd mereatur remisſionem culpæ & pœ-
næ, etiam injuſtis, pro quibus applicatur:, ſi non ponant obi-
cem. Hos pernicioſos errores improbamus, qui ledunt glo-
riam Paſſionis Chriſti, & penitùs obruunt doctrinam de ju-
ſtitia fidei. Similis fuit perſuaſio impiorum in lege, quòd me-
rerentur remiſſionem peccatorum per Sacrificia ex Opere b 230.
Operato, non acciperent gratis per fidem. Itaque augebant
4 illos
† Cocus. Rivet. Cenſar. Scultet. de Lect. PP. F. C. p. 6og.e de Norm. Contr.
c) Bell.. 7. d. Eccl. Not. c. 9. S. X. Aeriani. L. I. de Turgat. c. 3. Fabr. f-z. Chemn. Ex.
P'IV. de Iejun. Epiphan. Har. z.t. Haer.7. lo. Tob. Major Diſp.a: her.contra Grot-

2, Fz 13⸗
Oſ. II, 2. c. 13,1.
Eſa. 1, 29. 57,5.
c. Grz. c.6d, I7.
e Keg. ſ.

248 ART. XXIV. ABVS. III. VOCABVLIS MISS E.
illos Cultus & Sacrificia, inſtituebant cultum Baal in Ifraël.
In Iuda etiam ſacrificabant in lucis. Quare Prophetæ da-
mnata illa perſuaſione, belligerantur non ſolum cum cultori-
bus Baal, ſed etiam cum ahis Sacerdotibus, qui Sacrificia à
Deo ordinata cum illa opinione impia faciebant. Verum

hæret in mundo hæc perſuaſio, & hærebit ſemper, quòd Cul-

1. Reg. Is⸗

tus & Sacrificia ſint Propitiationes. Non ferunt homines carna-
les, ſoli Sacrificio Chriſti tribui hunc honorem, quòd ſit pro-
pitiatio, quia Juſtitiam Fidei non intelligunt, ſed parem ho-
norem tribuunt reliquis Cultibus & Sacrificiis. Sicut igi-
tur in Iuda hæſit apud impios Pontifices falſa perſuaſio de
Sacrificiis, ſicut iin Iſraël Baalitici cultus duraverunt: Et-

tamen erat ibi Eccleſia Dei, quæ impios cultus improba-

bat: Ita hæret in Regno Pontifcio Cultus Baaliticus, hoc eſt,
abuſus Miſſæ, quam applicant, ut per eam mereantur inju-
ſtis Remisſionem culpæ & pœnæ. Et videtur hic Baaliticus
cultus unà cum Regno Pontificio duraturus eſſe, donec ve-
niet Chrißus ad judicandum, & gloria adventus ſui perdet Re-
gnum Antichrifti. Interim omnes qui verè credunt Evan-
gelio, debent improbare illos impios cuhus, excogitatos
contra mandatum Dei, ad obſcurandam gloriam Chriſti, &
juſtitiam fidei.
. 47. Hxc de Miſſa breviter diximus, ut omnes boni
viri ubique gentium intelligere queant, nos ſummo ſtudio
dignitatem Miſſæ tueri, & verum uſum oſtendere & juſtisſi-
mas habere cauſas, quarè ab Adverſari's diſſentiamus. Ac
volumus admonitos eſſe omnes bonos viros, ne adjuvent⸗
Adverſarios defendentes prophanationem Miſſæ, ne gra-
vent ſe Societate alieni peccati. Magna cauſa, maꝑna res eſt,
nec inferior illo negotio Elæ Prophetæ, qui cukum Baal im-
probabat. Nos modeſtisſimè cauſam tantam propoſuimus,
& nunc ſine contumelia reſpondimus. Quòd ſicommove-
rint nos Adverſarü, ut omnia genera Abuſuum Miſſæ
colligamus, non tam clementer erit a·
genda cauſa.

DE VO-

—— — — — — — —

T I 8

S T ICI S.

D E V O MOQN A

Acud nos in oppido Thuringiæ Iſenaco Franciſcanus
Aquidam fuit ante annos triginta, Ilohannes Hikten,
qui à ſuo ſodalitio conjectus eſt in carcerem, propterea
quòd quosdam notisſimos abuſus reprehenderat. Vidimus

enim ejus ſcripta, ex quibus ſatis inteligi poteſt, quale fu-

erit ipſius doëtrinæ genus. Et qui norunt eum, teſtantur
fuiſſe ſenem placidum, & ſine moroſitate gravem. Is multa
prædizit quæ partim euenerunt hactenus, partim jam vi-
dentur impendere: quæ non volumus recitare, ne quis in-
terpretetur ea, aut odio cujusquam, aut in gratiam alicu-
jus narrari. Sed poſtremò cum vel propter ætatem, vel pro-
pter ſqualorem carceris in morbum incidiſſet, accerſivit ad
ſe Guardianum, ut ſuam valetudinem illi indicaret: cum-
que Guardianus accenſus odio Phariſaico, duriter objur-
are hominem propter doctrinæ genus, quod videbatur of-
Ueere culinæ, cœpiſſet, tuùm iſte, omiſſa jam mentione valetu-
dinis,ingemiſcens inquit: S&e has injurias æquo animo propter
Chriſtum tolerare, cùm quidem nihil ſäripſiſſet aut docuiſſet quod
labefaltare Statum Monachorum poſſet, tantum notos quosdam
Abuſus reprehendiſſit. Sed alius quidam, inquit, veniet an-
no Domini M. D. XVI. quid deſtruet vog, nec poteritis ei re-
iſtere. Hanc ipſam ſententiam de Inclinatione Regai Mo-
nachorum, & hunc annorum numerum, poſtea etiam
repererunt ejus amici perſcriptum ab ipſo in commenta-
riis ſuis, inter annotationes quas reliquerat in certos lo-
cos Danielis. Quanquam autem quantum huic voci tri-
buendum ſit, eventus docebit, tamen extant alia ſigna-,
quæ minantur mutationem Regno Monachorum, non mi-
nus certa, quàm oracula. Conſtat enim quantum ſitin-⸗
Monaſteriis hypocriſis, ambitionis, avaritiæ, quanta inſeitia,
& indoctisſimi cujusque ſævitia, quanta vanitas in concio-
nibus, in excogitandis ſubinde novis aucupis pecuniæ. Et
ſunt

ART. XXVII. ABVS. VI. DE VOTIS MONASTICIS. 249

A. C. a. 1. A. &.
305. Luth. t. y.
JIe 12.

Præſaga mu-
tatig.

Virveſio ſunt⸗

nugæ Phil. 20.- F.-

Ca.l. I. P. 2. 6. I7.

Monaſterior-
Vitid—n.
Gerh. Conf.
Cath. l. 2. 6. g9..

11. 3e 4 7* Ge 7„.

416. Gerh. Conf

P.·34.295˖409.

2506 ART. XXVII. ABVS. VI. DEVOTIS
ſunt alia vitia, quæ non libet commemorare. Cumque fuerint
olim Scholæ doétrinæ Chriſtianæ, nunc degeneraverunt ve-
lut ab aureo genere in ferreum, ſeu ut cubus Platonicus in-
malas harmonias degenerat, quas Plato ait exitium afferre.
Locupletiſſima quæque Monaſteria tantum alunt otioſam
turbam, quæ ibi falſo prætextu religionis helluatur de pu-
blicis eleemoſynis Eccleſiæ. Chriſtus autem admonet de ſale
inſipido, quod ſoleat eſfandi, & conculcari. Quare ipfſi fibi

Monachi his moribus fata canunt. Et accedit nunc aliud ſi-

p. 103. 10 5. 153·
167.182,183)199.
208.213.224 263.
268·306.325:·329.
750 P. 253:

Status quæſt.

P: 34.
I.

2 3
4
5.6.
7J.

LI.

gnum, quòd paſſim autores ſunt interficiendorum bonorum
virorum. Has cædes Deus haud dubiè brevi ulciſcetur.
Neque verò accuſamus omnes. Arbitramur enim paſſim ali-
quos viros benos in Monaſteriis eſſe, qui de humanis cul-
abus moderatè ſentiunt, nec probant ſævitiam, quam exer-
cent hypocritæ apud ipſos.
2. Sed de genere doctrinæ diſputamus, quod nunc
defendunt Architecti Confutationis, non utrum vota ſer-
vanda ſint, Sentimus enim licita vota ſervari debere, ſed utrũ
cultus illi mereantur remiſſionem peccatorum & juſtificatio-
nem? ) Vtrum ſint ſatisfactiones pro peccatis? *) Utrum ſint
pares Baptiſmno «)? Utrum ſint obſervatio præceptorum &
conſiliorum? ) Utrum fint perfectio Evangelica e)? U-
trum habeant merita ſupererogationis /? Utrum merita illa
applicata aliis ſalvent eos g) Utrum ſint licita vota his opinio-
nibus facta, Utrum licita ſint vota, quæ prætextu religionis
tantum ventris & otii cauſa ſuſcepta ſunt ?)? Utrum verè ſint
Vota, quæ ſunt extorta aut invitis, aut his qui per ætatem non-
dum judicare poterant de genere vitæ, quos parentes aut
amici intruſerunt in monaſteria, ut de publico alerentur,
ſine patrimonii privati jactura, Utrum licita ſint vota, quæ
palàm vergunt ad malum exitum, vel quia propter imbe-
cillitatem non ſervantur, vel quia hi qui ſunt in illis ſodali-
tiis, coguntur abuſus Miſſarum, impios cultus Sanétorum,

conſilia ſæviendi in bonos viros, approbare & adjuvare? De-

his quæſtionibus diſputamus: Et cum nos in Confeſſione
pleraque diximus de ejuſmodi votis, quæ etiam Canones
Pontifi-
4) Virveſd.l. negat. Daventr. f. 4˙. b) Virveſ. Ff-416. aff. c) Id. negat. d) Id. utrum-
que aff. e) Id. de Charitate. y Id. aff. g) Id. dubius. Aff. Bell. ¹. 1. de Induld.
c. 4, fin. h, Virveſ. neg. Opinion. eſe illicitè ſequendas. iId,neg. irritari. k., Id.
quæri pratext. Apoſtaſiæ.

—e ---——

D
“
Dü

MONASTICISLS. L z
Pontificum improbant, tamen Adverſarii jubent Omnia qus
Pproduximus rejicere. His enim verbis uſi ſunt. Ac operæ pre-
tium eſt audire, quomodo cavillentur noſtras rationes, &
quid afferant ad muniendam ſuam cauſam. Idedò breviter
percurremus pauca quædam argumenta noſtra & diluemus
in his obiter cavillationes Adverſariorum. Cum autem hæc
tota cauſa diligenter & copiosè à Luthero tractata ſit, in li- T.i. Alr. f. &b-
bro cui titulum fecit De votis Monaſticis, volumus hic librum
illum pro repetito habere. R V
§. 33. Primum hoc certiſſinum eſt, non eſſe licitum vo. Voti Ius.
tum, quo ſentit is qui vovet, ſe mercri remisſionem peccatorũ I.
coram Deo, aut ſatisfacere pro peccatis coram Deo. Nam
hæc opinio eſt manifeſta contumelia Evangeli, quod do-
cet nobis gratis donari remiſſionem peccatorum propter p. &.84. 11. 139.
Chriſtum, ut ſupra copiosè dictum eſt. Rectè igitur citavi- 145.147. 72. 153.
mus Pauli locum ad Galatas 5, 4. Evacuati eſtis à Chrißo, qui 9.7.
in Lege juſtifcamini, àgratiz excidiſßtis. Quj quærunt remiſ- 1370757
ſionem peccarorum, non fide in Chriſtum, ſed operibus
Monaſticis, detrahunt de honore Chriſti, & iterum cruci-
figunt Chriſtum. Audite autem, audite, quomodo hic ela- Eluſio.
bantur Architecti Confutationis! Pauli locum tantàm de
Lege Moiſi exponunt, & adddunt: Monachos omnia propter
Chriſtum obſervare, & conari propius ſecundum Evange-
lium vivere, ut mereantur vitam æternam. Et addunt hor-
ribilem Epilogum, his verbis: Quare impia ſunt quæ hit
contra Monaſticen allegantur. OQ Chriſte, quamdin feres
has contumelias quibus Evangelium tuum afficiunt ho=-
ſtes noſtri! Diximus in Confesſione, remisſionem peccato-
rum gratis accipi, propter Chriſtum, per fidem. Si hæc non
eſt ipſa Evangelii vox, ſi non eſt ſententia Patris æterni,»
quam Tu qui es in ſinu batris, revelaſti mundo, jure plesti-
mur. Sed tua morsteſtis eſt, tua reſurrectio teſtis eſt, Spi-
ritus ſanctus teſtis eſt, tota Eccleſia tua teſtis eſt, veré
hanc eſſe Evangelii ſententiam, quoòd conſequamur re- p 40 14 ,
misſionem peccatorum, non propter merita, ſed pro- 153, 162. 183.
Pter te, per fidem. Paulus cum negat homines lege Moiſi
. Mmererd

p. 28. 260⸗

Pp; 251.

Gal. 5, 4

25˖2 A RT. XXVII. ABVS. VI. D E VOTIS.

mereri Remisſienem peccatorum, multo magis detrahit hanc
laudem traditionibus humanis. Idque apertè ad Coloſſenſes

c. 1.2. teſtatur. Si lex Moiſi, quæ erat divinitùs revelata, non
merebatur Remisſionem peccatorum, quanto minus iſtæ fa-
tuæ obſervationes, abhorrentes à civili conſuetudine vitæ,
merentur Remisſionem peccatorum. Adverſarii fingunt⸗,
Paulum abolere legem Moiſi, & Chriſtum ita ſuccedere, non
ut gratis donet Remisſionem peccatorum: Sed propter ope-
ra aliarum legum, ſi quæ nunc excogitentur. Hac impia ) &
fanatica imaginatione obruunt beneficium Chriſti. Deinde
fingunt, inter hos qui obſervant illam ijegem Chriſti, Mona-
chos propius obſervare quàm alios, propter hypocriſin⸗
Paupertatis, Obedientiæ, & Caſtitatis, cům quidem omnia ſint⸗
plena ſimulationis. Paupertatem jactant in ſumma copia⸗
rerum omnium; Obedientiam jactant, cum nullum genus ho-
minum libertatem habeat majorem, quàm Monachi. De

Celibatu non libet dicere, qui quàm purus fit in plerisque qui

ſtudent continere, Gerſon indicat. Et quotusquisque conti-
nere ſtudet? Scilicet hac ſimulatione propius ſecundum E-
vangelium vivunt Monachi. Chriſtus non ita ſuccedit Moi-
ſi, ut propter noſtra opera remittat peccata, ſed ut ſua meri-
ta, ſuam propitiationem, opponat iræ Dei pro nobis, ut gra-
tis nobis ignoſcatur.
nem propria merita opponit iræ Dei, & propter propria⸗
merita conſequi Remisſionem peccatorum conatur, ſive
afferat opera legis Moſaicæ, ſive Decalogi, five Regulæ Be-
nedici, five Regulæ Auguſtini, ſive aliarum Regularum, is
abolet promisſionem Chriſti, abjecit Chriſtum, & excidit⸗
gratia. Hæc eſt Pauli ſententia. Vide autem, Carole Cæ-
ſar Imperator clementisſime, videte Principes, videte omnes
Ordines, quanta ſit impudentia Adverſariorum, cum Pau-
li locum in hanc ſententiam citaverimus, ipſi adſeripſe-
runt : Lnpia ſunt quæ bie contra Monaſticen allegantur.

p.rn.77.78. 89. Quid eſt autem certius, quâàm quòd Remisſionem pecca-
90.t1auz;i. torum conſequuntur homines fide, propter Chriſtum? Et

hanc
2) Virves f. 7179. aff. rectsè eppeni ut Col.,2½ David. Ninevæ.

Qui verò præter Chriſti propitiatio-

. MONASTICIs.„ 2 3
