§. 7. Quòd conjugibus propter religionis diverſitatem, XIV. Conjug.
divortium facere, & matrimonium cum alia perſona, qua- beterod. divorti.
cum in religione conveniat, contrahere licitum ſit. (P. 595.)
§F. 18. Chriſtum carnem & ſanguinem ſuum, non & Maria XV. Cujus cor-
virgine aſſumſiſſe: ſed de cœlo attuliſſe. pur de Cælo.
.19. Chriſtum non eſſe verum & eſſentialem Deum: ſed XVI. Nec pe-
duntaxat alios homines multitudine & excellentia dono- "uν Deam.

rum & gloriæ ſuperare. xVI * 5.) .
20. Hos atque ſimiles falſos articulos Anabaptiſtæ pro- ſiße rn, 1*.
ſitentur. Et quidem in multas ſectas ſunt diviſi: & alii plu- 5 ”

res, alii pauciores religionis errores amplectuntur. To- xyVIII Imper

ta verò ipſorum ſecta nil niſi novus quidam eſt Mona- abiles

chiſmus. (c. 1.
XIX. Lapfis ne-
E R R. O R E S 8 W E N C- gare veniam.
FELDIANORUM.

Caſpar Svvencfeld nobilis † 1561. ætat. 7r. libr. de Filiat. Confeſſio
Magna Epiſtol. &c.
F§. 2r. à Ejicimus atqꝗ; damnamus etiam Swencfeldiano- Pp. 595.
Nrum errores, quos nunc recitabimus.
S. 22. Quôd omnes ill non habeant cœleſtis regis Chriſti I. Chriſtum bo-
jam regnantis veram agnitionem, qui ſentiunt, Chriſtum minem Deo æ
ſecundum carnem eſſe creaturam. Quòd caro Chriſti per qualem, non cre-

exaltationem omnes divinas proprietates ita acceperit, ut aturam.
jam Chriſtus humanitatis ſuæratione, potentia, virtute,
Majeſtate, gloria, Patri & æterno Verbo, prorſus gradu, p. 582.
loco, & eſſentia ſit æqualis eandemque eſſe omnino utri-
usque naturæ in Chriſto ISSENTIAM, easdem proprie-

tates, unam eandemque voluntatem, unam gloriam-,
Ddd: Quòd

788 ERRORES NOVOR. ARIANOUlwn)2ſUM.

(p. 30). 554. 644.) ſtrumentum, quo Deus Spiritus ſanctus homines d
Ita Quakeri ann.

OCeat,
& per quòd ipſis donet veram Chriſti agnitionem, pœni-
tentiam & fidem, & quo in ipſis novam obedientiam ope-
retur. F
. 24. Aquam Baptismi non eſſe medium aut inſtrumen-
tum, quo Dominus adoptionem filiorum Dei obſignet, &
„(, 4.) homines regeneret. .
IV. Pan. vin. in & 25. Panem & vinum in ſacra Cœna non eſſe media ſeu
Gaæna fraſßtra. inſtrumenta, cum quibus Chriſtus corpus & ſanguinem
Ita Qrakeri p. ſuum diftribuat.
V. S im- J§. 26. Quòd homo Chriſtianus, verè per Spiritum Dei re-
vlebilii. Natus, legem Dei in hac vita perfectè implere poſſit.
Ira Quakeri. H. 27. Non eſſe eam veram & Chriſtianam Eccleſiam, in
VI. Eecleſia ſine qua non externa excommunicatio vigeat, aut in qua non
Banno ſalſa. externus ordinarius excommunicationis modus, ſeu, ut
lodquuntur, proceſſus obſervetur.
VII. Paſtor non

renat. uil valere. docere, aut ſacramenta ritè adminiſtrare

(b. 14. 12). 130. 69.) vere renovatus, juſtus & Plus.
Oſiander Cent.16. ðð .

I. 2. c. 21 p. 205.

cen Geneas E RR O k E S NOVO. RuM

Hiſpani Genuz
combuſti 1555. ARIANOR UM.

Sorg R Eicimus & damnamus etiam novorum Arianorum
an

III. Baptism.
non regignere.

qui non iĩpſe ſit

Medici. impium & blasphemum dogma: quod affirmant,
Maccthiæz Chriſtum non eſſe verum, eſſentialem,

. lem, naturalem Deum,
Gribaldi dss ejusdem æternæ atque divinæz eſſentiæ c

um Deo batre: ſed
ICrii. fingunt, eundem tantummodò divina Majeſtate, cum Pa-
10. kali tre, ornatum: ita ut revera ſit inferior Deo Patte.
Mediolan.] Sððð

ERRO-
Pol. decollati Bernæ 1519. Franciſei Davidis.
Valent. Smalcii Duringi. Chriſtoph. OfHecodi, To. Sons-
Petri Stratorii. Leo Abbat. Theophil. Nicolaid.
Proſper. alii. Conf. opera Socin. VVolzog. Schlichting. Crell.

Valentin. Gentilis Campani Conſentini Nea
Fauſtii Socini Itali. Senenſis.

meri Pirnenſ. Mich. Gittichi Poloni.
Andr. Radec, Gratian,

§.28. Eum Eccleſiæ miniſtrum non poſſe alios ſalubriter

Qud deniq; caro Chriſti AD ESSE NTIAM ſacro ſanctz v
TRINITATIS pertineat. ñ
II. Minifterium, G§. 23. Quòd miniſterium Eccleſiaſticum, hoc eſt, Ver-
vanum. bum Dei prædicatum & auditum, non ſit mecdlium ſeu in-

a

is

U
G
tum .
conde
CAN
Ppini
unam
ſonis
tasel
ſtatis
tione
8601

„

ppr.

4pol

repu
ertor

omumn
nunt,
eum,

: ſecd

4l.

i⸗
⸗

N .Uð

—=

tum quoad Verba, tum quoad ſe ntentiam, repudiant atque

.

78”89⁰
“ Franc. Pucei Fili.
BP-R RO R E S NOVORVM ñ. Iual. Oſiand.
N cent. 16, p. 1592.

Reſicimus & damnamus etiam hos Antitrinita- Cent. Crauer,

Scherzer. Colleg.
riorum blaſphemos errores. Antisoc. Oſtero-
Uôd Antitrinitarii aliqui vetera, & in Eccleſia Chriſti I.) di, Socini,
approbata Symbola, Nicænum & Athanaſianum, Crellii, Schlich-
ting, VVolzogen,
condemnant. Quòd idem hæretici aſſerunt, non eſſe uni- Dlrron dartee.
cam tantüm æternam divinam eſſentiam, Patris, Filii, &
Spiritus Saneti ſed ut tres ſunt diſtinctæ Trinitatis perſonæ
(Vvidelicet, Deus Pater: Filius, & Spi ritus Sanctus) ita etiam
unamquanque perſonam habere diſtinétam, & ab aliis per-
ſonis ſeparatam eſſentiam. Et alii fingunt, tres illas ſepara-
tas eſſentias (ut allas tres dqiſtinétos, & in eſſentiis ſuis ſe-

paratos homine ) einsdem efle potentiæ, ſapientiæ, maje-
2. . 1 —2. —R——— W 1 a 1-ſ„ — .
ſtatis, & gloriæ: all ver ſentiunt, tres illas perionas, ra- Adam. conditum

tione eſſentiæ & proprietatum, non effe æquales. martalem.
Solum batrem eſſe verum Deum-. II. Chriſt veniſ-
. 31. Hos OMNES ARTICULOS fimul, & ſi quid cum ſe, non ut pa-
ilis cohæret, aut ex iis conſequitur, rejicimus atque- eiatur, nil me-
damnamus, ut falſos, impios, hæreticos, verbo Dei, tribus raſſe. Bapti-
approbatis Symbolis, Auguſtanæ Confeſſioni, ejusdemque ſmum non præ-
Apologiæ, Smalcaldicis articulis, & Catechiſmis Lutheri ceptum-.
repugnantes. Et hortamur omnes pias mentes, ut hos Pradicaturo non
2 3 1 opus vocatione
errores damnent & execrentur: ſi modò ipſis animæ ſa- of ione.
. Mart. Steinbach

lus eſt cordi. 4 Alſat ſeßliam, Ju-
G. 32. IN CONSPECTU IGITUR DFEI OMNIPOTENTIS , & qicem mundi, In-
coram tota Eccleſia Chriſti quæ nunc eſt, & quæ ali- carnatum Sp. S.
quando in poſteritate erit, clara voce & diſertè teſtamur: Reſurteét. à eridi-

quòd declaratio illa noſtra, de omnibus commemora- co Makenheim
pago ad Rhenum

tis controverſis articulis, & nulla prorſus alia, revera 15 6z. sleidan Con.
. D dd 3 ſit tin. l. 1. P. 2. Dav.
Georg. Batavus ſe Meſſiam Fil. Dei natum e Sp. S. & Chriſti ſibi dato, majorem hoc & Joanne,
in ſe credentes ſalvari, ei do ctrinam fuâ imperfectiorem Baſiil. 1556. com buft. 1559. coatr. Ar-
neld. Hi’k Har. D. 2.16. 21.44. VVilhelm. Peſtel Feœminas ſalvari per jdannam Venetam. Paefſ.
1558. Ez. Meth. Longoſaliſſ. During, ann. r4 ſe Michael. verbum D. ſorigtum prædicatum
nihili Legem totam implere, Aquæ Baptiſ. eſſe rem Magicam, & S. Cœnam. Se geſtare carnem
ſe Immortalem eſſe, Vitam æternam, Reſurrect nihil. Jo. Nay lor Anglus, ſe FIl. D. Meſſan⸗
1657. Sam. Huber. Election, univerſal. 1593.

ſit noſtra doctrina, fides, & confeſſio. In ea per gratiam
Dei, intrepido animo coram tribunali Jeſu Chriſti compa-
rebimus: de ea juſto judici rationem reddituri. Contra
hanc declarationem etiam nihil vel occultè vel apertè lo-
quemur aut ſcribemus: ſed in ea, Domino nos bene juvan-
te, usque ad vitæ finem conſtantes perſeverabimus. In ejus
rei fidem matura cum deliberatione, in timore Dei, & no-

minis ipſius invocatione, propriis manibus huic declara-
tioni ſubſcripſimus eamque confirmavimus.
F IN 1S§F.

BAPIS T. ERRORES.
Scriptur. S. obſcurà, Iinperfectà. Suppleri Tradition has ad Remiffl. Pee-
cat. facere p. 308. 321.
Eection, Laicis negari.
Cenſui Converſio Liber. Arbitrium poſſe aliquæ.
Poſt lapſum Adæ vires Integras 290., 293.
Habere L. A. & Bonam Volunt. 290.
Poſſe virib. natural. omnia præcepta Dei ſervare 291.
Diligere Deum ſuper omnia, proxim. ut ſe ipſum. 291.
Ad bonum opus non requiti Sp. S. & ejus gratiam. 291. 637.
De hac dubitandum. 31.
Concupiſcentiam non eſſe beccatum. 294
Pecc. Origin. abuſive dici beccatum. 293.
Juſtification, contingere è merito proprio. 13. . .
B. O. meritor. & uſtiſicatoria, 1 ⁄ neceſſaria ad ſslutem 563. mereri nos
Remiſſ. Pecc. Dilectioae 129. .
Sacramenta Septem. Prodeſſe ex opere o eranto absque fide. 15.
Pœhitentiam Sacramentum, requirere Satisfaction. 296. meritoriam, z94e
Tres Partes. 294.
Pan. & Vinum in S. Cœna transſubſtantiarzi. 302.
Laicis unam ſpeciem ſuſſicere. 2. 302. 514.720. 721⸗
In Miſſa ſacri fcari C. 2,. Nil opus bono propoſito. 290.
Otdin. Eceleſ. Conjugium, Conérmar Baptiſati, Unctica. Egtr. Sacramenta
Papam Caput, Sponiam Eccleſiæ, habere Jus in cœlum Purgator. Infer⸗-
num 186., utriusque gladii. Jura omnia in ſerinio pectorisjoj. mundi
dominum 21.
Oælibat, clero neceſſariam 24. 306. 322
Monaſticam, meritoriam Juſtificationis, Remi ſionis 34. 32²
Votum par Baptiſmo 24.
Sanctos Iavocandos 256. Jejunia Merigoria.

Purgatorium martuor. eſte. 28t. Animas Juvari Miſſis, Bieemoſ. Jejun.
Precib. Balneis, Vigi liis, Septimis, Triceſimis, Anniverlaziis, Vulgari

Septimane, 281 Infernum locum Subterraneum.

¹

que
ſtate.

AD

of
C0

pr.
50

tatiam
Ompa.
Contra
rtè lo⸗
uvan.

nejus

eclata⸗

iſ ee.

jeti nor

,494

enta
lnfet⸗
aundi

un⸗
„ 7
ulgant

CATALOGUS
TESTIMONIORUM
CuüuM SCRIPTURX,
tum purtoris antiquitatis.
Oſtendentium, quid utra-

que non modo de perſona deque divina Maje-
ſtate humanæ naturæ Domini noſtri ESU CHRISTI
evectæ ad dexteram omnipotentiæ DElI,
tradiderit,

ſod etiam quibus loquendi formulis

A D. Mart. Chemnitio & D. Jac. Andreæ Brunfvvigæ colligitur & additur
pPoſt Subſcriptiones, eò quòd diceretur à multis Nopßæ Phiaſes litro Con-
cordiæ contineri in Artic. de Perſond C. Conſenſu Elecor. Sax. & Bran-
denburg ut convincerentur illi logo dedali e Patribus. Permiſſum a. eſt
primò omnibus Catalogum hunc vel ante vel poſt Subſcriptiones pro-
ponere, nee quisquam ad ſubſcribendum ei coactus, D. Polycarpus Ly-

ſer. cont n Daniel. Hofman. ann. Uo7. Hutter. Gonc. Concord. c. 19. coni s
Hoſpin.

,
lguen
d ant
bye
/
alili
1 I
tanſa
Au,
C,
egle
vecue
ſacye
mjßi.
un,

8

ð

AD CHRISTIANUM

UM LIBRUIM CONCGORDIE, yræ-
ee Slertim articulum de Perſona Chriſti,
R NN hac calumnia deformare non perean-
eur nonnulli, quod a phraſibus & mo-
W loquendi, veteri ac puriori Eccleſiæ
BBR arqne Patribus orthodoxis rereptis 6
approbatis recedende, nopas, peregri-
nas, proprio arbitrio excogitatas, inuſitatas & inauditas

loquendi formulas in Eccleſiam invehbat ; teſtimonia ve-

rò antiquiſſimæ Eccleſiæ & Patrum, ad gug in boc ipſo li-
bro provocatur, eidem inſeri, nimis longé futurum ſit,
quæ peſtea Illuſtriſſimis aliquot Electoribus & Principibus
exbibita ſant ,. ſingulari diligentia excerpta & conſigna-
ma IUdes, recte & ſolidè infermandi Chriſtiani Lectoris
cauſa, mediocris eorunm cumulus eertis capitibus diſtin-

bius, ad ecalcen, libr; zdjeltus e , ande i cegnvſiere fa-

.

cilè erit, in modo nominate libro, neque quod ad res,
neque quod ad phbraſes attinet, id es, neque in doctrina,
neque in ſermonis genere quicquam innobatumn, ſed cùm

ſacræ ſeripturæ, tam peteris atque parioris Bccleſie de boe

myſterio tam doctrinam, gqudm loguend,: Vormam reten-

am at que uſurpatam eſſe 2.

Ic primò, quod liber Concordiæ in articulo de Unitte
Perſonæ & Diſcerimine duarum natumrum in Chrifto, ea-
ͤpumque centialibus propriemtibu, veteris ac purioris
D. d d Eccle-

4

Caranza bepe?21.

Luth. T. VI I. 7.

Ger. f. 257.

abis A. EC, 4 5 .
Caranz. p. 250.

794 APPEND IX
Eccleſiæ, batrum ejusdem & Conciliorum doctrinam & ſer-
monem imitetur, aſſerendo nimirum »non duas perſonas
Chriſti, ſed unum Chriſtum, & hanc perſonam in duabus
diſtinctis naturis ſubſiſtentem, divina ſcilicet & humana,

non divulſis neque confuſis, aut una in alteram converſa,

ſed ita ut utraque natura ſubſtantiales proprietates ſuas re-
tineat, neque in omnem æternitatem easdem deponat, &
unius naturæ proprietates eſſentiales, quæ toti perſonæ re.
te & verè asſcribuntur, nunquam fiant alterius naturæ
idiomata, id oſtendunt ſequentia veterum puriorum Con-
ciliorum teſtimonia,
§. 2. In Epheſino Concilio Tom. Concil. 1. pag. bob. Can. 4. Si
quis voces Scripturæ de Chriſto in duabus perſonis vel ſub-
ſiſtentiis dividit, & aliquas quidem velue Homini, qui præter
PEI VERBVM ſpecialiter intelligatur, aptaverit, aliquas ve-
rò αιOwſuam dignas DEO, ſoli DEIPatris Verbo deputaverit.
anathema fit.
§. 3. Canone y. Si quis audeat dicere: hominem Chri-
ſtum eheophoron, ac' non potiuùs Deum eſſe „tanquam Filium

per natumm, veraciter dixerit, ſecundum quod Verbum ca⸗

rofactum eſt, & commanicarit ſimiliter, ut nos, carni & ſan-
guini, anathema ſit: B
§. 4. Canone 6. Si quis non confitetur: eundem CHRI-
STUM DEUM ſiwul & Hominem, propterea qudàâ Verbum ca-
rofactum eſt, ſecundum Scripturas, anathema ſit.

§. S§. Canone i2. Si quis non confitetur, Dei Verbum paſſum
carne & crucißixum carne, & mortem carne guſtaſſe, factumque

primogenitum ex mortui, ſecundum quod Viz & Pivificator

eſt, ut DEUS, anathema fit.
H. 6. Et decretum Chalcedonenſis Concilii citante Evagrio

Luth. Le. J. Ger. ih. 2. cap. 4. ſic habet:

F 2xt. de Eid. Hift.

Ac V.e p. g7.

Enouο zνταννν οα Aου αοααα νς z 2 dows
ααàο+ε1ιο , ,9 ν*ν0νινι Iαιπι X&‿o, α αι°⁵ α
gruu αdαv doιοd, 7οααπ &, 9sn, 2) -
Aciov 1αdaοαο &ν αονοναννν.à αο α“0ιαααπ drpbowoν aαα
70

7 M.

yl 2
WW
i
ol 0

deEer Mu

Ha N

Aaus

wheus
7500
roW
10n ue
„
hahen

1
GI

Kran
Atat
Mine
ſtanti.
lenne
ſem ar
AN
pter
Penitt
dem
Nitum

1in
Tarüd
ate v
(Ulktre⸗

pDE CHRISTIHOMINIS MATESTATZI. 795
70 dντον νν „— nν&.ς oαα , 0&αο1τα α½
a zaναν rl 9sαν, h οποατιαν τανωυe§ꝝ rl Üνν⅓⅜
maz, ar ανο οπι αιι Xα*ρνς ‿αà0en.âοιI, . we Aιαοαο
6e & u ρ Jesνν αdα l Reoe. απυ.Nb 0
“ ονο το dντοσι ααhς αα 2&ε r iaαεααανρονυ

ex Maghas n cρ εινι 9rzoτνι, uaα r α Adροναατ

5"a α doro“ Ino‿ Xesνν ασo νιονιωνισbαι, & % ã bροvu
„ „ „ 27 „ 7 * 1 27 .
dοαννυτιο àανον,. àäοαα ας, a νιÿν αναRS 0νσ ο⁵
απ πς τ£— Oτ αPogαρ νρννaeαοας &α α Sαοπααν½

oναοαναα & oοα v 10,α α Hναρν ροιιος αα eis *

„ ₰„

7οπι αα αα απνονιν ουαπαιιναοο, Sr eig °
zoνπν αροαoHα⁵ονο dαοαοαιοαà‿ρονν, α„Sr αα r0 duro
/ αιορ εαX οπο, αα νςνεNοο Iασπ Xes, cadaeg
Aανσνοαùο τπο„νſrτl, à& A uνααο Xρo αιαιο
õü

Sequentes igitur ſanctos Patret!

Confitemur unum & eundem Filium,; Dominum no- Tom. j. Concilio-
ſtrum IäSU1 CHRISTVUM, eundem perfeltum in Divi-unbes- 4*

nitate, & perfectum in Humanitate; verè Deum, & verè ho-
minem, eundem ex anima rationali & corpore, conſub-
ſtantialem Patri ſecundum divinitatem, & conſubſtantia-
lem nobis ſecundum humanitatem, per omnia nobis ſimi-
lem absꝗ; peccato, ante ſecula quidem genitum ſecundum
divinitatem, In extremis autem diebus ipſum eundem pro-
pter nos & propter noſtram ſalutem ex Maria virgine Dei
genitrice ſecundum humanitatem genitum, unum & eun-
dem JESUM CHRISTUM Filium & Dominum unige-
nitum, in duabus naturis inconfusè „incon vertibiliter, indi vi-
52%, inſegregabiliter cognitum, nequaquam differentla natu⸗-
rarum ſublata propter unionem, ſed ſervata potius proprie-
tate utriusque natutæ & utraque in unam perſonam con-
currente, non velut in duas perſonas diſpertitum aut divi-
ſum, ſed unum & eundem Filium unigenitum Deum Mer.
bum

Abſtraltum pro

concréto.

Bin. d. lI. n. 4.

Bin. d.l. n. F.

796 XAIP P ENID I X

bum & Dominum JIESUM CHRISTUM, quemadmo-

dum olim Prophetæ & de ſeipſo Chriſtus ipſe nos docuit,

& Patrum nobis tradidit Symbolum.

§. 7. Iimn etiam decima Epiſtola Leonis Syrodie 4 4 Flavi anum

6.7. f. 92. loquitur: Salva proprietate utriusque naturæ, &

in unam coëunte perſonam, ſuſcepta eſt à Majeſtate humi-

litas, à virtute infirmitas, ab æternitate mortalitas, & ad re-
folvendum conditionis noſtræ debitum, natura inviola-

bilis naturæ eſt unita paſſibili, ut'unus & idem mediator

noſter & mori poſſet ex uno, & mori non poſſet ex altero.
§. 8. Item cap. 4. F. 9,. Qui verus eſt Deus, idem verus eſt
homo, dum invicem ſunt & humilitas hominis & altitudo
Deitatis. Sicut enim Deus non mutatur miſeratione, ita ho-

mòô non conſumitur dignitate, agit enim utraꝗ; forma cum
alterius communione, quod proprium eſt, verbo ſcilicet o-

perante quod verbi eſt, & carne exequente, quod carnis eſt.
Unum horum coruſcat miraculis, alterum ſuccumbitinju-
ris. Deus eſt per id, quod in principio erat Verbum, & De-

us erat Verbum, per quod omnia facta ſunt. Homo per id,

quod Verbum caro factum eſt, quodque factus eſt ex mu-
Here. Item propter hanc unitatem perſonæ in utraque na-

tura intelligendam, & Filius hominis legitur deſcendiſſe de

cœlo, cum Filius Dei ex Maria virgine carnem aſſumſerit.

§. 9. Er rurſus csf 9;. Filius Dei crucifixus dicitur & ſepul-

tus, cum hæc non in ipſa divinitate, qua conſubſtantialis eſt

Patri, ſed in naturæ humanæ ſit infirmitate perpeſſus, &c.

S. 1o. Hucusque verba utriusque Concilii Epheſini &

Chalcedonenſis, quibus cum reliqui fanéli Patres omnes

conſentiunt. è
§.. II. Et hoc ipſum hactenus eruditi in ſcholis noſtris
verbis Abſtméti & Concreti indicare & declarare vo
ad quæ hic liber etiam paucis verbis reſpexit, quæ verba,
quemadmodum hæc omnia optimè norunt eruditi, in ero
& genuino ſenſu, neceſſariò in ſcholis retineantur oportet.

*in lib. Conco- §S. 12. Concrem enim ejusmodi vocabula funt, quæ nee-

diæ.

guam Chriſti perſonam deſignant, ut Deu, Homo.

Abſtm-

gy vere
erprirn
Conerea
ram dic
Ajrimita
ſ. 14
unius
alterius
Obrem
Huwan,
dioma
vehlet:
his logt
tollatun
tor A
y
Cporte.
eusde⸗
tates ſi
N
Lopro
mum N
nionen
alter
dedar
Ppartel
excog
DIII
Wäre,
Deve
Tum
(ere
kgunr

eros et

laltucko

itaho.

da cu

ſlceto.
mnjs et.
irinju.
Kbe-
petid,
EXIII.
e.

alis eſt
,8.
VEs

nerunh⸗
V erbe⸗
iuven

Me.
NRm.H
S,

——-

⸗

DE CHRISTI HOMINISMXATJESTATE. 797
da verò ſunt nomina, quibus naturæ in perſonzg CHRISTI
exprimuntur ,Ut divinitas bumanitas. .
§. 13. Secundum quam diſtinctionem recétè dicitur in
Concreto, DEuS eſt homo, bemo eſt DEus. Contrà, perpe-
ram dicitur in Abſtracdto, divinitas eft bum anitas, bumanitas eſt
§. 14. Eadem eſt ratio Eſſentialium idiomatum, ita ut
unius naturæ idiomata de altera natura in alſtracto, quaſi
alterius naturæ idiomata ſint, prædicari nequeant. Quam-
obrem falſæ & erroneæ locutiones fuerint, ſi quis dixerit:
Humana natura tſt omnipot entia, éeſt ab æterno; ſicut neque ipſa
Idiomata de ſe mutuò prædicari poſſunt, ut ſi quis dicere
vellet: morzlitas eſt immortalita, & contrà; propterea quod
his loquendi formulis diſcrimen Næturarum & Proprietatum
tollatur, eædem confundantur, una in alteram converta-
tur atq; ita earum fiat exæquatio. =
§. 15. Cum zutem non tantùm ſcire & firmiter credere
oporteat, a ſſumtam Humanam naturam Chriſti, in Perſona
ejusdem & ſubſtantiam & naturales atq; ſubſtantiales proprie-
tates ſuas in omnem æternitatem retinere; ſed etiam pluri-
mum momenti habeat, ac ſumma conſolatio Chriſtianis in
eo propoſita ſit, ut ſecundum revelationem Sacræ Scriptu-
turæ agnoſcamus, & indubitata fide amplectamur ſum-
mam Majeſtatem, ad quam natura illa Humana in & per U-
nionem Hypoſtaticam verè & re ipſa evecta, & cujus perſo-
naliter particeps facta eſt, quæ in libro Concordiæ copiosè
declaratur: Ideò ut ſimiliter quisq; videat, etiam hac in
parte libri nominati non nova, peregrina, ab hominibus
excogitata & inaudita dogmata & phraſes in Eccleſiam
DEIInvehi, ſequens Catalogus teſtimoniorum cum Sscri-
pturæ, tum Veterum purioris Eccleſiæ doctorum, præci-
pueè verò eorum, qui quatuor Oecumenicorum Concilio-
rum anteſignani & directores fuerunt, quomodo illi hac

de re locuti ſint, dilucidè oſtendet.

§F.16. Suntq; teſtimonia illa, quò faciliùs ea invenire & re-
tius intelligere le ctor poſſet, in certa capita diſtributa, quæ
ſequuntur. rimum

795

AFTFTE N D 1
I.

Primum Sacras literas, perinde atg Patres,
loquentes de Majeſtate, qam Humana natura Chriſti per
Unionem Perſonalem accepit, ati verbis“ Communicatio-
nis, Communionis, Participationis, Donationis,
Traditionis, Subjectionis, Exaltatio-
nis, Dari, &c.

Dan. 7, j. Ecce in nubibus cœli quaſi filia bomini ve-
niebat, &c. & DEDIT ei poteſtatem, honorem & regnum:
poteſtas ejus poteſtas æter1na.–
Johan. 13, 3. Sciens quia omnia DEDIT ei Pater in
manus.
Matth. II, 26. Omnia mihi r8RADITA ſunt à Patre meo.
Matth. 28, 18. Data eſt mihi omnis ?oTESTASin cœ-
lo & in terra.

Philip. 2, 9. DONAVIT ei nomen ſuper oMNE no-

men, &c.
Epheſ. , 22. Omnia su sECIT fub pedibus ejus.
Pſal. 8, 7. I. Cor. 15, 27. Hebr. 2, 8. Phil. 2, 9. Propter
quod DExus EXALTAVIT ipſum.

Eafliu⸗ 2owò*&. 8.X. . .

ANA v& ει⁵ anο ειτοααπ α ( Xρ⅜) 10 Abαναοαα

z& 'g 7 9uyrs ασαεατ&ααπωαιαιε. α re Aε α eâ* ονα²⁰

oA²αιοα τιανναασνοοααανανν αρ α r Sror ετρτιαρι X„

arrezaαανααιαεν£.

Sed illa quidem 4ſeipſe communicans (ρ bomi-
si, hæc verò à mortali ipſe recipiens. Item, mortali quidem
potentiæ divinæ fubminiſtrans, à mortali veròô ipfe non
contra in partem aut communitatem adductus. .
Tgrov aντ+ (roοναυιαντοσ sNα rn α α ννυuυ Conc
AS, &α ri e& sτωτ α Kan οααι Hτu²τι ααοαονιοαιαι

a Eα.

Hunc

dͤ
Punen

habet,

munuita

407ú

Atbe

(aroſa

bum in

Wand e

Verbie
Ty

Sa de
lek⸗
7 M
en
CAX
datur
glori⸗
ſtem,
nition

0

Cut

quol
let fu

T
n
CEÜ
Matur.

hocv

ere
1

Ar,

ſizer

catio⸗

,.

nun..

ter in

us.

. opler

N.
4Rα

bont⸗
ciden
ſe nn

40.
Hun

in e.

Hunc ipfum inte
habet, atq; ad digni

TI KO MHINITS MAYESTATE. 799
rim ad illius vitæ æternæ, quam penes ſe
tatis in divinitate ac beatitudine com-
munitatem aſfumens. SJ
Athanaſius in Epiſtola ad Epidetum: Non enim Verbum,
caro fa ſtum eſt, ut Deitati aliqua acceſte fieret, neq; ut Ver-

DE CHEHRIS

bum in meliorem ſtatum reduceretur. Magis verò ipſi Hua-

manæ noturz atce ſſia magna faäëta eſt ex communione & unione
Verbi ad humanam naturam. usναR„ οοα.

Epiphanius hareſi. 69 pag. 344 AnAerτ ααςιαιMα.
Glas S. õ lvτιων1τwςια α νι7νοςεο
c αςHaαν, 3ραν παπυαπεαα T Osor S, T riατς α
Sαονντααα ασαR õ jv u &Xαε 5 gab aτ aρς=
ie, sταπα Xαραυα ει Gννινsοαι 7τ * sXο

ex noſtro genere erat, transforma-

batur in gloriam (in transfiguratione) inſuper acquirens
gloriam Beitati, honorem, perfectionem & gloriam ccœle-

ſtem, quam Caro ab initio non habebat, ſedi di eam in cou-

nitione ſcilicet D E1 Verbi accepit.

Caro, quæ ex Maria &

Cyrillus lib. 5. Dialog-
Chriſti? Et reſpondet: ſecundum unionem um vivente Verbo;
quòd & ſuæ natura bona proprio corpori COoOMMUNIA ſo⸗

let facere.

Theosdoretus Epheſ. 1. * Quòd verò aſſumta ex nobis natu-

ra ejusdem honoris cum eo, qui aſſumſit, S1 PARTI-
CEPS, ut nulla videatur adorationis differentia, ſed per
naturam, quæ cernitur, adoretur, quæ non cernitur, divinitas,
hoc verò omne miraculum ſuperat.
Damaſi enu lib. 7. 7 66* ρbhoò*α. ris. cap. 7. Ka
aen uév (5 Sea Oαι 7αα*ααα dovnudzαν & αροαα

. . 9 . —
gradid¾Qoα, ν+sιρα αατα &αταατ ατι☚ rαι ααααν τα;

bor aiαατοννπ Divina gatura proprias ſuas excel-
lentas

Quomodo ergô vivificat caro

P. 114.

p. 736. 738.

800 A h P k, N bD 1 x.
lentias ſeu glorificationes carni c OMNMUNITGAT ſeu im-
Pertit, ipſa verò in ſe paſſionum carnis manet expers.

UMdem cup. h. dc) α‿ρα α ⅛ ⁄ſo, rτ α Aννοqäoνα
(zπ%οαι αατσρa ραναα 18ια ιſ rαασ εαα⁰ Sς αα.
, Svρνραιααασ* 2 79 So Av T91 Svεσενι,, ααα T5 duαα 2
aνρονιιπ ⁵ Nα Yag Xo, 9 S= aUτIι αα1τ— Joo
nas avrs &ναNαεν‿ςνοανι &. ανοαατα αννvα1τε
Deoryr. enτ ρ*ονν 2ροασ 7ταινvοοαν τπα Piuc ααν
5oäs
&* vαιαε ι£α ε‧ Xenkarigag. .
Caro operanti Deitati Verbi Co MuINICGAT, cum
quòd divinæ operationes Per corpus tanquam per orga-
num perficiantur, tum quòd unus & idem ſit qui divina &
humana operetur. Noſſe enim oportet, quòd, ſicuti ſancta
ejus mens etiam naturales ſuas operationes operatur, &c.
Et ſimul communicat etiam Peitati Verbi op eranti & guber-
nanti ipſa etiam intelligens, cognoſcens & diſponens to-
tum univerſum, non ut nuda bomimz mens, ſed ut DEo ſe-
cundum hypoſtaſin counita, & D E meni conſtituta.

Chbriſtum Majieſtatem illam in empore, neg
ſecundum divinitatem ſeu dipinam naturam, ſeg ſecun-
dum aſſumtam naturam, bel ſecundum carnem, ut Homi-
nem vel ut Filium hominis, bumanitus, ratione corporu
ſeu Haumanitati propter carnem, quia Homo aut
Pilius hominis , accepiſſe.

Hebr. 1,3. Facta purgatione peccatorum PERSEIPSUM,
ſedet ad dexteram Majeſtatis in excelſis.
Hebr. 2, 9. Videmus Jxsu M Propter PASSIONEM
mortis, gloria & honore coronatum „& conſtitutum ſuper

. omnia

ornin 0

5.

dextrisv

Daridp⸗

nis.

poteſtat
MINIS
4 .
04 &,
aibeur.
pturad
MANI!
non In
NITA
Cicitor.

0,k

N
erdn
tatem
UISSE
Dictg
Ned
NE S
te, ite
ge 2
E in
Nuac
(A)
leren

ſeuim.
eo.
eeen
47 )6.
dua?
4 4
Ooo.
.1
rosα.

(um
rorga-
VIna &
ſanctz
Ir, Ko.

guber.

nst.
20 ſe.

g
omi.
poru

“

N

per
nniaæ

DE CHRISTI HO MINIS MAIESTATE. 801
omnia opera manuum Dei, & omnia ei ſubjecta ſub pedibus

ejus Pſ.5, 5. Dan., . Att.2 3. Mat.Itiz. 25“,1S. Phil.2, 9.

§. 3. Lacæ 22,69. Ex hoc erit Filius hominis ſedens à
dextris virtutis DEl Epbh.t, 2t.
§. 4. Lucæ nzagz. Et dabit EI Dominus DEVS ſedem

David patris, & regnabit in æternum, & regni ejus non erit

finis.
§. 5. Toh. 4, 22. Dedit Filio habere vitam in ſe ipſo, &
poteſtatem dedit ei etiam judicium facere, quia FlLIVS HO-
MlINIS EST.
S§S. 6. Athanaſius citante Theodoreto Dialo. 2.
να. 8, Asà& ραν „απωο σσιαασναρα && r
aiοαντπüd υυen aunασAsν, & r“ Seνανα. Quæcunque Scri-
ptura dicit Chriſtum in tempore accepiſſe, PROPTER HV-
MANITATEM, dicit, non propter divinitatem.
§. 7. Athanaſius Oratione contra Arianos 2. & 4. Scriptura
non intelligit ſubſtantiam Verbi exaltatam, ſed ad HVMA-
NITATEM ejus hoc ſpectat, & propter CARNE M exaltari
dicitur. Cum enim ipſius ſit corpus, meritò ipſe VT HO-
MO, RATIONE CORPORIS HVMANITVS exaltari &
accipere memoratur, eò quèd corpus illa recipiat, quæ
Verbum ſemper posſidebat, ſecundum ſuam ex Patre dei-

tatem & perfectionem. Dicit igitur ſe poteſtatem ACCE-

PISSE VT HO MINEM, quam ſemper habet ut DEUS.
Dicitque (glorifica me) qui alios glorificat, ut oſtendat car-
nem ſe bhabere iſtarum rerum indigam. Acproinde CAR-
NE SUE HUMANITATIS hanc glorificationem accipien-

te, ita loquitur, quaſi ipſe eam accepiſſet. Hud enim ubi-pag. 250.

que animadvertendum, Nihil eorum, quæ dicit ſe accepis-
ſe, in tempore ſcilicet, ita ſe accepiſſe, quaſi non habuiſſet:
habebat enim illa, utpote ſemper ut DEVS & Verbum.
Nunc autem dicit , HVMANITVS ſe accepiſſe, ut⸗
CARNE EIVS IN IPSO ACCIPIENTE, in
poſterum ea ex carne illius in nos firmiter posſidenda tra-
derentur.

Eee L.8. TMdtem

APFPENDIX
J. 8. Wem de ſuſeopta humanitate contra Apollinarium pgaoο.
Cum Petrus dicit, IESUM factum Dominum & CHRISTVM
à Deo, non de divinitate ejus loquitur, ſed de HVMANlI-
TATE. Verbum ejus ſemper erat Dominus, neque poſt cru-
cem primùm factus eſt Dominus, ſed HVMANITATEM
ejus dhvinitas FECII DOMINVM ET CHRISTVM
Ac 296. =
§. 9. Iiem pag &t. Quxæcunque Scriptura dicit Filium
ACCEPISSE, RATIONE CORPORIS accepra intelligit,,
corpusque illud eſſe primitias Eccleſi?Z. Primum igitur⸗
DOMINVS SVVM CORPVS excitavit & exaltavit. Poſt-
hac autem wembra ſiti corpori. Quibus verbis Athanaſius
explicavit, quod paulò poſt ad unwverſam Eccleſiam etiam
ſuo modo accommodavit.
S. 10. BPBaſilius Magnus contra Ennomium lib. 4. Quod

g802

Dominus celebratur & accepit nomen ſuper omne nomen

PPil.2, 9. Item: Data eſt mihi omnis bPoteſtas in cœlo &
me ea gloria, quam ante mundum habui apuchte r,,. &c.
rlas &ναααααννπσν ααι ν α 1τ sααν ν vοσανα αι.

Hoc eſt: Ila intelligere oportet de INCARNATIONE, &

non de Deitate.
F u. Ambroſius lib.5. de Ede cap.6. Tom. 2. pag. 109 Didici-
ſti, quò omnia ſibiipfi ſubjicere posſit ſecundum operationem
utique Deitatis: Diſce nunc quòed SECVNDVM CAùk-
NEM oamnia ſubiedta accipiat, ſicut ſeriptum eſt Epheſi. Se-
cundum carnem igitur omnia ipfi ſubjecta traduntur.
HMem lib.y.eap.2 pag 99. Non enim DEVS ſuæ ſedis Apo-
ſtolis dat conſortium, CHRISTO ver SECVNDVM HV-
MANITATEM datur conſortium divinæ ſedis.
Er cap gag.os. In CHRISTO communis SECVN-
DVM CARNEM natura prærogativam ſedis cœleſtis meruit.
F. 12. Cbryſoſtomus Ebr. t. Sermone - pag 17.
7à3 ιαι αρααα ανιOα αο.οτιααισιν Aααιαααια

J5Xàο ss.
FK.z. Fe⸗

ℳ.

e

e,
aide
Aye

dg,

thron⸗
C(rW
fult,
paue
Uen

D
Guan
gur
ſch

teg
MA
Cdtn
ven

err

5½%

IANI.
ſt an.
TEM.
PTVN

Fium
Nlur.
Poſ .
naſins
etiam

10men
rifc;
„ X„E
,
N,K

e

gerul

DE CHRISTI HOMINIS MAIESTATE. so/;
§K 13. Secundum CARNEM dicens: Et adorent ipſuns
awmes Angeli Dei Tom.4 Homilia 3 Pag. és).
S§. I4. Theophylactus Iohann.3 34. p 235. . Hναα
34a & râ Ydel e& aατοα νααααπιον Pater omnia
dedit in manum Filii IVXTA HVMANITAIEM.
§. I5. Oecumenius ex Chrylſoſt. Ebr 3. σ2S eοσα0
„W à 2 7 „ N 1 4 9 — e
/, HεαNο1τ ρααv. ,„ e& Onov α r0
iαο r αιο S. & 38& Asτι r0ν sapνα σα ναααια
ϑ 9ο aς τααι E10 „ ιNR α„απεν ανωα 57%
*ε s Pſ. 45. Et paulo poſt:
Ac nhen O rolr aS, αα Cα dsEia S. ααα
α, Aαοιννυ ταπσꝓ=z— & Pſ.t00,1.
Quatenus DEUS eſt filias, æternum habet thronum,
chronus tuus, inquit, Deas, in ſeculam ſeculi. Non enim poſt
crucem & pasſionem hoc honore ut DEVS dignus habitus
fuit, ſed accepit ut HOMO, quod habebat ut DEVS. Er
paulò poſt: Vt HO MO igitur audit: Sede à dextris meis.

VUt enim DEUS æternum habet imperium.

§8S. 16. Crillus lib. 9. Theſauri capg. Tom.2. pag. -lö. I 2
poteſtatem dominandi VI HOMO aſcendit.
Iem lib m.cap. 7. Gloriam ſuam, quam ſemper habuit
ut DEUS, ut HO MO petiit, nec quia gloriæ propriæ un-
quam expers fuit, hæc ab eo dicuntur, ſed quia in gloriam,
quæ ſibi ſemper adeſt ut D?O, PROPRIVM TEMPLVM
ſfubducere volebat.
Idem lib.a ad Reginas. Accepiſſe gloriam, poteſtatem &
regnum ſuper omnia, referendum eſt ad conditiones HV-
MANITATIS Dan.7, 13. L
8S. 17. Theodoretus in Pſal z. Tom. 1. pag. 242. Chriſtus.
cùm natura Dominus ſit ut DEUS, etiam VI HOMO uni-
verſum imperium accipit.
In Pfal. I10, 1. Tom.! pag.242. Sede à dexteris meis, HVMANI-
TVsS hoc dictum eſt, ut enim DEUsS ſempiternum habet im-
perium, ſic ut homo accepit, quod ut Deus habebat, ut HOMO
„ J Eeer igitur

84 APPENDIX
igitur audit: Sede à dextris meis, nam ut DEVS ſempiternum
habet imperium.
Idem Ebr. i. Tom.2 pag. 54. Chriſtus ſemper accepit ab An.

gelis cultum & adorationem, erat enim ſemper DEVS, jam,

aqutem adorant ipſum etiam at HOMINE M.

§. 8. Leo Epiſt. 22. Fol gg.trabtans locum Epheſ.nar.inquite

Dicant advwerſarii veritatis, quandto omnipotens Pater, vel
ſecundum quam NATVRAM, FILIUM ſuum ſuper⸗
OMNIA evexerit, vel cui ſubſtantiæ cuncta ſubjecerit?
„ Deitati enim ut creatori ſemper ſubjecta fuerunt. Huic ſi
„ aldita poteſtas, ſi exaltata ſublimitas, minor erat Provehente,
„ nec habebat divitias ejus naturæ, cujus indiguit largitate,
„ ſed talia ſentientem in ſocietatem ſnam Arrius rapit.
Idem Epiſt. 5z. Fol. az. Licet Deitatis & humanitatis in
Chriſto una prorſus eademque perſona, eraltationem tamen
& nomen ſuper omne nomen ad eam intelligimus pertinere for-
mam, quæ ditanda erat tantæ glorificationis augumento.
Non enim per incarnationem aliquid deceſterat Verbo, quod
ei Patris munere redderetur. FORMA autem SERVI hu-
mana eſt humilitas, quæ in gloriam divinæ poteſtatis ERE-

CTA eſt, ut nec fine homine divina, nec ſine Deo ageren-

tur humana.
§. 19. Vigilius lib. y contra Eutychen: Divina natura non
indiget honoribus ſublimari, dignitatis Profectibus augeri,
boteſtatem cœli & terræ obedientiæ merito accipere. SE-
CVNDVM CARNIS NATVRAM igitur illa ADEPTVS.
EST, qui ſecundum naturam VERBI horum nihil eguit
aliquando, nunquid enim poteſtatem & dominium crea-
turæ ſuæ conditor non habebat, ut novisſimis temporibus
muneris gratia his potiretur? V
6. 20. Wicephorus lib.t. cap,z6. Fol göô Chriſtus à diſcipu-
lis in Galileæ monte conſpicitur, & ibi à Patre ſummam po-
teſtatem cœli & terræ ſibi IVXTA HUMANITATEM, ſci-
licet traditam eſſe confirmat.

III. Cum

.
n

Per
41l

Mri
bibi⸗

Gat

con

W

N/
R

10

D PDE CIHIRISTI HOMINIS MAIESTATK. 805

Cum ſacram ripturam, tum ſanctos vete-
ris & purioris Eccleſiæ Patres de boc myſterio etiam loqui

.

n

guit per vocabula abſtracta, hoc eſt, per ejusmodi nomina,
vel quæ expreßs naturam humanam in Chriſto deſignant, G&
ad illam in unione perſonali perſpiciunt, quòd pidelicet
cerit! ne perſs berſpiciunt, gue

natura humana talem Majeſtatem realiter & repera⸗

lie ſi
bente, cερ⁵τs ague usatut.
. F. t. Lo. 6. 1. CARO MEA eſt cibus, & SANGVIS
n. MEUS verè eſt potus, Qui manducat meam carnem, &—
men bibit meum ſanguinem, habet vitam æternalm.
ſor⸗ 1 Io. 1,7. SANGUIS IESU CHRISTI Filii DEl, emun-
nto. – dat nos ab omni peccato.
nd Ebbr.g ig. SANGUIS CHRISTI, qui per Spiritum
u. ſanctum ſeipſum obtulit immaculatum DEO, emundat
Mr. conſcientiam noſtram ab operibus mortiss
en. Mat. 20, 10. Accipite, manducate, hoc eſt CORPUS
m.ePum. Bibite ex hoc omnes, hic eſt SANGUIS MEUS
non novi teſtamenti. M
lri, S. Euſtachius, citante Theodoreto dialogo 2. p. 40.
. EeUερι& v/υ d goνRτνο⅜âνvu⅛ααρ”Qëραν duo'νανασραααιαιαα ρρ
Vy8 A/αν α αυριονο M απdIειX1â τπα gora ν .ναατιο 216
dit aA &α HOs & dο òtνρα Col. 2, 9.
ter. Huic igitur prædixit fore ut ſederet (Chriſtus homo)
zs in throno ſancto, ſignificans ſeſſurum eum in eodem thro-
no cum diviniſt. Spiritu, propter DEU M inhabitantem in
u— kiüipfſo inſeparabiliter. .
