nire vitæ æternæ, quia vita æterna Compenſat bona opera;
& afflictiones. Non eſt igitur vita æterna merces, quia ope-
ra ſuſſciant, quia debeatur pro operibus. Sed cenſecutivè,
quia cum propter aliam cauſam contigit, tamen compen-⸗
ſat opera & afflictiones.
G. 1of. Præterea concedimus ôpera verè eſſe meritoria, om p. 19,665
remiſſionis peccatorum, aut juſtificationis. (Non enim pla- Pé Hae 6906

æterna. Sicut enim juſtificatio, ita vivificatio fide contingit
propter Chriſtum,) ſed funt meritoria aliorum præmiorum
corporalium ſpirituamlum, quæ redduntur tum in hac vi-
ta, tum poſt hanc vitam. Differt enim Deus pleraq; præ-⸗
mia donec glorificet ſanctos poſt hanc vitam, quia vult eos
in hac vita exerceri ad mortificandum veterem hominem.
Evangelium gratis exhibet promisſionem juſtificationis &
vivificationis propter Chriſtum. At in lege non gratis, ſed
pro operibus offertur & debetur merces. Cum igitur ope-
ra ſint quædam impletio legis, rectè dicuntur meritoria;
rectè dicitur en deberi merees. Et hæc merces parit gradus
H S præmio-

Sug. Confelſ. Art.
I. De Jaßif.
V. Lege & Ebang.
VI. Bonis Operibus.

Exceptio.

c. 16, 27.
P. 21 12.

P⸗ EI3,

122 RESDONSYO A D
præmiorum, juxta illud Pauli, 7, Cor. 3, 5. Inusguisg, accipiet
mercedem juxta ſuum laborem. Hi gradus ſunt merces operum
atq; afflictionum. ”M .
§. 102. Sed contendunt adverſarii, vitam æternam propris
deberi pro operibus, quia Paulus Kom. 2, 6. Gal. 6, 5. ait: Redder
nnicuig; ſecundum opera ejus. Johan. 5, 29. Qui bona fecerunt, in
reſurrectiont vitæ. Matth. 25, 55: Eſurivi & dediſtis mihi mandus
care. In his locis omnibus, in quibus opera landantur, ne-
ceſſe eſt adcanonem ſupra traditum recurrere, quòd opera
non placeant ſine Chriſto, quòd non ſit excludendus me-
diator Chriſtus. Quarè cum textus ait, eperibus reddi vitam
aternam, ſignificat, reddi juſtificatis, quia non placent
Deo bona opera, niſi in juſtificatis, hog eſt, in his, qui ſen⸗
tiunt ſe acgeptos eſſe Deo propter Chriſtum. Etjuſtifica-
ti neceſſariò pariunt hona opera, ſeu bonos fructus, ut;
Eſurivi & dediſtis mihi cibum. Hig cum dicitur reddi vita æ:
terna his operibus intelligitur reddi juſtitiæ. Fidem igitur
complectitur qum nominat fractus, PForrò Scriptura no-⸗
minat fructus, ut oſtendat requiri non hypocriſin, ſed juſti⸗
tiam quæ ſit efficaꝝ, & quædam nova vita, pariens bonos
fruduuus. Sèð
S. 103. Nec nos aliquam otioſam ſubtilitatem hic affe Ra=⸗
mus. Sunt enim gravisſimæ cauſæ, propter quas hæc dispu-
tamus. Etenim ſi largiamur adverſariis, quòd opera mere-
antur vitam æternam, mox attexuntilla abſurda, quòd ope-
ra legi Bei ſatisfaciant, quòd non habeant opus miſericor-
dia, quod ſimus juſti hoc eſt, accepti Deo propter noſtra o⸗
pera, non propter Chriſtum, quòd plus quàâm legem facere
homäne; poſſint. Ita tota doctrina de Juſtitia fidei obruitur.

2

Eſt autem neceſſarium retinere in Eccleſia puram doctri-=
nam de Juſtitia fidei. Quarè cogimur Phariſaicas opiniones
adverſariorum reprehendere, & ut gloriam Chriſti illuſtre-
mus, & ut conſclentiis firmas conſolationes proponamus.
Quomodò enim concipiet conſcientia firmam ſpem ſalu-
tis, cum in judicio ſentiet opera indigna eſſe, niſi ſciet ho-
mines reputari juſtos & ſalvari per miſericordiam, propter
2 7 S Chriftum,

AR. G UME NITA ADVERSARA. 113

Ohriſtum, non propter propriam Legis impletionem. An
Laurentius in craticula ſentiebat ſe hoc opere Legi Dei fa-

tisfacere, ſe fine peccato eſſe, ſe non indigere mediatore

Chriſto/ & miſericordia Der ? Ille veroò non diſſenſit à Pro⸗
pheta » qui Sſal. o, 2. ait: Non intrei in judicium cum ſervo tuo,
quias non juſtiſicabitur comm te omnis vivens. Bernhafdus fa-
tetur fua opera non eſſe digna vita æterna, cumn inquit:
Perdite vixi, Sed erigit ſe & ſpem ſalutis toncipit inde, quòd ſentit
propter Chriſtum per miſericordiam donari remiſſionem
peccatorum, & vitam æternam, ſicut Pſalmus 32, r, docef:
Beati quorum Femiſſæ ſunt iniquimtes. Et Pauhus Rom. 4, 6. ait:
David dicit beatitudinem hominis, cui Deus imputat juſtitiam ſi-
ne operibu. Hunc ait Paulus beatum eſſe, cui imputatur
Juſtitia per fidem in Chriſtum, etiamfi nulla habeat bona
pera. Talibus conſolationibus erigendæ funt confci-

W. V. Pl. De Jußif.
Lege & Ebang. Bot
Oper.
ps 1225

entiæ, & confirmandæ, quòd propter Chriſtum per fidem p. 13.19,43.264˖2677

coôntingant remiſſio peccatorum, reputatioô juſtitiæ, &
vita æterna. Quòd ſi in locis de operibus hoc modo fides
intelligetur, nihil officiunt noſtræ fententiæ. Et profeétoô
neceſſe eſt ſemper addere fidem, ne exchudamus mediato-
rem Chriſtum. Fidem autem bona ôpera fequi debent,
quia fides ſine bonis operibus, hypocriſis eff.
S§. 104. Habent & in Scholis quædam apophthegmata-
confentanea noſtræ ſententiæ, qualia funt, quod bona ope-
m placeant Deo propter gratiam. Item, quod ſ confidendum
gratiæ Dei. Hæc dicta parum commodéè interpretantur,.
Veteres enim ſentiebant confidendum eſſe gratiæ, hoôc eſt,
miſericordiæ Dei promittentis, quod propter Chriſtum
ſimus accepti. At recentiores fiduciam transferunt ad no-
ſtrum opus. Sentiunt confidendum eſſe gratiæ, hoc eſt, di-
lectioni, qua nos Deum diligimus. Hæc interpretatio eſt vi-
tioſa. Non enim debemus confidere noſtra dilectione, cum
ſitimmunda & exigua, ſed promiſſione miſericordiæ. Ja-
cGtatur & hoc, quòd bona opera valeant virtute paſſionis
Chriſti. Recte dictum eſt, ſed fidei mentionem fieri oportuit
in his ſententiis, Non enim communicatur nobis meritum
paſſio⸗

321.352 359,656

P. 13.74.97.107:
3975

14 DPEECCLESIA. P
paſſioniĩs Chriſti, niſi id fide apprehendamus & oppona-
à Rom. 3, 2. Mus adverſus terrores peccatiĩ & mortis. Paulus enim in-
Joh. 22,4. quit: Chriſtus éſt propitiatio per filem. Item: Eccleſia in⸗
omnibus precationibus addit: per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum. Hic etiam admonendi ſunt homines de Fide. Si-
gnificat enim Eccleſia, noſtra opera & noſtras preces Deo
placere, ſi credamus Deum nobis propitium, & nos exau-
dire propter Pontificem Chriſtum
J§. 103˙. Hæc in præſentia ſufficiant de hoc loco. Scimus
autem hanc ſententiam quam defendimus Evangelio con-
ſentaneam eſſe, & piis conſcientiis firmiſſimas conſolatio-

nes afferre. Ideo piæ mentes non patiantur ſe ab hac ſen-
tentia propter iniqua & calumnioſa judicia adverſario-
rum abduci. Scriptura prædicit futurum eſſe, ut in Eccle-
ſia graſſentur mali doctores, qui, oppreſſa juſtitia fidei in
Chriſtum, doceant mereri remiſionem peccatorum per no=
ſtros cultus & opera. Et res geſtæ in Ifraël ſunt imago fu-
turi ſtatus in Eccleſia. Videmus autem Prophetas ubique

taxare hanc perſuaſionem populi, qui ſomniabat ſe mereri

.

remiſſionem peccatorum per ſacrificia Legis, & hac opinio-
ne cumulabat opera & cultus. Ita in Eccleſia multi exi-
Ktunt qui falſam perſuaſionem de fuis operibus & culti-
bus habent. Monuit autem nos Seriptura, née multitu-
dine impiorum perturbemur. Ac facilè poteſt fieri judi-
Gium de Spiritu adverſariorum. Videmus enim, in multis
articulis manifeſtam veritatem ab eis damnari. Necoffen-
p. 14.182,307. Qat quenquam quòd ſibi Ecleſiz nomen vendicant. Nam
* z55. Eccleſia Chriſti apud hos eſt, qui Eyangelium Chriſti rectèe
docent, non apud illos qui pravas opiniones conra Evan-
gelium defendunt ſicut inquit Dominus Joh. lo, 27. Oves
weæ votem meam an iunt.
A. C. a.7.l. . F. C- D if rict ) Ene ” „ r ;
.„F.o ſ. 323. . 4 . .
peota. Ornt 1νM Articulum Confeſſionis noſtræ damna-
Overunt, in quo diximus, Eecteſßam eſſe congregatio-
nem

VI I. D E ECCLESIA. 12

, m ſanttorum. Et addiderunt longam declamationem,

quòd mali non ſint ab Eccleſia ſegregand, scum Johannes Math.
„,I2. Luc. 5, 17. Comparaverit Eccleſiam areæ, in qua tritienum &
palaæ ſimul coacervatæ ſint. Et Chriſtus Math i a comparave-
rit eam Sagenæ, in qua piſtes boni & mali ſunt, &c. Profecto ve-
rum eſt, quod ajunt: Nullum remedium eſſe adverſus yco-
phantæ morfum. Nihil tam circumſpectèε dici poteſt, ut ca-
umniam evitare queat. Nos ob Hhanc ipfam cauſam adjeci-
mus Octavum articulum, ne quis exiſtimaret nos ſegregare
malos & hypocritas ab terna ſocietates ccleſiæ, aut adime-
re Sacramentis efficaciam quæ per hypocritas, aut malos
adminiſtrantur. Itaque hic non eſt opus longa defenſione
adverſus hanc calumniam. Satis nos purgat Articulus Olta-
vur. Concedimus enim quod hypocritæ & mali in hac vita
ſint admixti Eccleſiæ, & ſint membra Eccleſiæ ſecundum
externam ſocietatem ſignorumkccleſiæ, hoc eſt, Verbi, Pbro-
feſſionis, & Sacramentorum, præſertim ſi non ſint excomu-

*

nicati. Nec Sacramenta ideo non ſunt efficacia, quia per
malos tractantur. Imò rectè uti poſſumus Sacramentis, quæ

per malos adminiſttantur. Nam & Paulusil. Tbeſ 2ss Prædi-

cit futurum, ut Antichiiſtus ſedeat in templo Dei, hoc eſt, in Ec-
cleſia dominetur, & gerat officia. At Eccleſia, non eſt tan-
tuùm ſocietas eæxternarum rerum ac rituum, ſicut aliæ politiæ,
ſed principaliter eſt ſocietas Fidei & Spiritus Sancti, in tordi-

us, quæ tamen habet externas notas, ut agnoſci poſſit, vide-
licet puram Evangelii doctrinam, & adminiſtrationem Sa-

cramentorum conſentaneam Evangelio Chriſti, Et hæc Ec-

cleſia ſola dicitur Corpus Christi, quod Chriſtus Spifitu ſuo

renovat, ſanétificat, & gubernat, ut teſtatur Paulus c. 7, .t

„, 27. Bpb. 1I, 22. Eum ait: Et ipſum dedit caput ſuper omnia, Eccle-
Lao, que eit cornus ejus videlicet, integritas, id eſt, tota con-

gregatio ipfius qui omnia in omnibus perficit. Quare illi
in quibus nihil agit Chriſtus, non ſunt membra Chriſti, Id-
que fatentur Adverſarii, malos eſſe mortua membra Eccle-
ſix. Quarè miramur, cur reprehenderint noſtram deſcri-
ptionem, quæ de viva membris loquitu.—
. §S.2. Neque

Pe⸗ 156.

ps 14. 1360.

Pelꝛ b⸗

26 – DEECCLESIA.
S 1. Nequeneviquicquam diximus, Paulus omnine
eodem mododefmnivit Eccleſtam Bphe sI. quoôd purificetur,
ur Sr Jana Ee addipekgtertas motas, Verbum S Sacramen- .
ta Sic enim v as ait1 Coriſne sTerit Ectkehtam, & ſe tmdidie
vro ea, ut bam ſan efcket, parifitant Aaaraczr, pen Perbum,
. uk exhibent eam ſibi gloriaſäam Eeklefiam, won babentem matulam,
neglt ig one, aut aliq,zuid enle Ved ut ſitJantta && int ulpurad
Hane feſtentiam pene totidem vebishos inm Cohfeino-
“ neé poſuimkis. Sic definit EcEia3π arücufesin Somwo⸗
P. I. 312. 476. loy qui jubet nos credere, quòdſit Suneza Catholien Eecte-
ſn. Impii verô non funt ſanctàa Ecoleſia. e videtur addi-
tum quod ſequitur, Sancdtoram conimaniy, ut exponeretur
ꝗquid ſignificet Eccleſia, nempe Congregationem ſanéto-
rüm qui habentinter ſe ſocietatem, ejusdem PFvangelii
ſeu do ctrinæ, & jusdem Spiritus Sancti, qui Corda eorum
.Y fenovat, fan tificat, & gubernat. Et hic articulus neceſſaria
de cauſa propoſitus eſt. Infinita peficula videmus caæ mi-
nantur Eedefiæ interitum. Infnita multitudo eſt impio-
rum in ipſa Eccleſia, qui opprimunt eam. Htaq; ne deſpere-
mus, ſed feciamus Eccleſiam tamen manfuram effe, tem,
ut ſeiamus, quamvis magna muſtitudo ſit impiorum, ta-
men Eccleſiam exiſtere, & Chriſtum præſtare illa quæ pro-
SSS miſit Eccleſiæ, remittere peccata exaudire, dare Spiritum
San um. Has conſolationes prôponit nobis artioulus ille
p. 3z2. I Symbolo. Bt Cathoölicam Eccleſiam dicit, ne inteligamus
Catholicinus Eccleſiam eſſe politiam externam certarum gentium: Sed
Eccl. magis homines ſparſos per totum orbem elqui de Bvange-
5 lio conſentiunt, & habent bundem Chriſtum, bundemspi-
Eph.4,4 ſed. mtum Sanctum, & Eadem Sacramenta, ſivehabeant easdem
((. traditiones humanas, five diſſimiles. Et in Decretisinquit
gloſſa :BEecleſtam largè dictam compledti benos & malbe. Item,
alös o ne tantum in Eccleſia eſſe, on ve, boenoy pyr ze, o=
iné SePtinhanc ſententiam multa leguntur apud patres,
Hierefymus enim ait: Muia ergo pecextor eſt aliquk ſor de mar
tulats, de Ecvleſia Christi non potest apphellaris net Cbrigo ſuübr
jetjus dii 21 A Hs eeg6 erlie SP hsrifdnie

6§. z.

„₰

Veræ Eccleſiæ ſecundum externos titus, tamen cum defi⸗

nitur Eecleſta, neceſſe eſt eam definiri, quæ eſt Vwumconpus

Cbrifi. Item, quæ eſt nomins & r Eccleſia. Et multæ

VII. D E ECCLESIA
F. 3z. Quanquam igitur hypocritæ & mali ſint ſocii hujus

funt cauſæ. Neceſſe eſt enim intelligi, Gæ res principali-

ter efficiat os mermbra, & Viwainembra fecleiiæ. Si Eccle-

fiam tantmdeſmiemus Eawernampelitism edle bonorum⸗
& malerum, nemintelligent homines Regnum Chrifli eſſe
Iuſtitsa m téordis, Wdonattoner, Spiriens ſanbtt, ſed judica-
bunt tantäm externam obfervationêèm eſſe ceftorum-⸗
chltuum acrituum. Iltem quid intererit inter Populum IEs
gi, & Eccleſiam, ſi Eccleſia eſt Externa Politia? Ac fic
diſcernit Paulus Eecleſiam a Populo legis, quod Kccleſia
ſit Populus Spirituali, hoc eſt, non civiibus ritibas diſtin-
Ctus à gentibus: Sed verus Populus Dei, fenatus per
Spiritum fan tam. In opulo Legis, præter promisfionem
de Chriſto, habebat & carnale temen promisſiones re-
rum corporalium, fegni, &c. Et propter has dicebantuxr
Populas Dei, etlam Mali in his, quia hoc cafnale femen-⸗
Deus feparaverat ab aliis gentibus, per certas ofdinationes
eaternas, & promiſſiones. Et tamen mali illi non place-
bant Deo. At Evangelium affert non umbfam zternarum
rerum, ſed ipſas res æternas, Spiritum ſan tum, & Juſtiti-
am qua coram Deo juſti ſumus. Igitur illi tantum ſunt Po=

pulas juxta EVangelium, quii hanc promisſionem Spiritus

accipiunt. Ad hæc „Eccleſia eſt KRegnun Obriſti; dictinctum 3. Bell. I. 3e de
contra regnum Diaboli. Certum eſt autem impios, in pote- Eccl. c. 9. Coch.
ſtate diaboli, & merbra regni diaboli effe, ſicut docet Pau- Diſcuſſ. a. 7. .

lus Epbh. a, zas Cum ait: Diabolum efireacem ſſe in ineredalis. Et

Fabr. Harm. p. 195
Wagnerek Anti⸗

Chriſtus Job. & inquit ad Phariſæos, quibus certe erat Dorich. p. 239.

eyxterna fſocietas cum Eccleſia, id eſt, cum ſantisin Popu-

lo Legis. Præerant enim, ſacrificabant, & doçebant: Vas eX
Patre Aiabolo eſtin HKaque Eccleſia quæ vere eſt Regnum
Chriſti, eſt propriè Congregatio ſfan orum- Namimpiire-
guntur à diabolo, & funt capi/vi diabel adhoh fegnntur

Spiritu Chrifſti, ſed quid verbis opus eſt in re manmifeſta?

2⸗ Tim, 2, 255

Pp⸗1

P· 125. ſeq.

4.125. 130

Pp·: 12 5.

VII.†* D E E. C-C L E S I A.

& eſt regnum (hriſti, diſtinguitur à re-

12⁸
S Eccleſia quæ ver
no Diaboli, neceſſe eſt impios, cum ſint in regno Diabo-
ſi, non eſſe Eccleſiam. Quanquam in hac vita, quia non-
dum revelatum eſt Regnum Chriſti, ſint admixti Ecbleſiæ,
& gerant officia in Eccleſia. Nec propterea impii ſunt re-

gnum Chriſti, quia revelatio nondum facta eſt. Semper
enim hoc eſt regnum Chriſti, quòd Spiritu ſuo vivificat, fi-

ve ſit revelatum, ſive ſit tectum cruce. Sicut idem eſt Chri-
4. Kus, qui nunc glorificatus eſt, antea afflictus erat. Et con-

veniunt huc ſimilitudines Chriſti, qui clarè dicit Matth. 13,

filios regni, AtZizaniz filios diaboliz Agrum di-
Eccleſiam. Ita Johannes c. 3, 12, de illa
itur & dicit fore, ut vera Eccleſia

55. Bonum ſemen eſſe
cit mundum o, non
tota gente judæorum loqu

ſeparetur ab illo populo. ltaque hic locus magis contra Ad-

verſarios facit, quàm pro eis, quia oſtendit verum & ſpi-
5. ritualem populum, à populo carnali feparandum eſſe. Et
Chriſtus de Specie Eceleſßie dicit, cum Mat. , 47. 6. 26. 1. ait:
Simile eſt rignum cæœlorum sagenæ, att Decem virginibus, & docet,
Eccleſiam tectam eſſe multitudine malorum, ne id ſcan-
dalum pios offendat. Item, ut ſciamus Verbum & Sacra-
ai5. menta efficacia eſſe, etſi tractentur à malis, atq; interim do-
cet impios illos, quamvis habe ant ſocietatem externorum
ſignorum, tamen non eſſe verum regnum Chriſti, & mem-

4

bra Chriſti. Sunt enim membra regni Diaboli. Neque veròè

ſomniamus nos Platonicam civitatem, ut quidam impiè
cavillantur. Sed dicimus exiſtere hanc Eccleſiam, videlicet,
verè credentes acjuſtos ſparſos per totum orbem. Etaddi-

mus notas, Puram doctrinam Evangelii, & Sacramenta. Et
hæc Eccleſia propriè eſt Columna veritati. Retinet enim pu-

rum Evangelium, & ut Paulus I. Tim. 3,lj. inquit, Fundamen-
wum hoc eſt, veram Chriſti cognitionem & fidem, etſi ſuntin
his etiam multi imbecilles, qui ſupra fundamentum ædiſicant
Ripulas perituras, I. Cor. 2,12. hoc eſt, quasdam inutiles opinio-
nes, quæ tamen, quia non ev

condonanturillis, tum etiam emendantur. Ac ſanétorum
Patrum ſcripta teſtantur, quod interdum ſtip

ertunt fundamentum, tùm

ulas etiam
ædificave-

4ℳ

DE ECCLES1IA. 129
ædificaverint ſupra fundamentum, ſed quæ non everterunt
fidem eorum. Verum pleraque iſtorum quæ adverſarii no-
ſtri defendunt, Fidem evertunt, ut quòd damnant articu-
lum de Remiſſione peccatorum, In quo dicimus Fide acci-
pi remiſſionem peccatorum. Manifeſtus item & pernicio-
ſus error eſt, quòd docent adverſarii, mereri homines re-
miſſionem peccatofumdilectione erga Deum, ante grati-
am. Nam hoc quoque eſtzederefungamentum, hoc eſt Chri-
ſtum. Item quid opus erit Fide, ſi Sacramenta ex opere o-
perato ſine bono motu utentis juſtiſicant? Sicut autem ha-
bet Eceleſia promiſſionem cha. 9 27. quod ſemper ſit habitunm
Spiritum Sandam, ta habet comminatliones Mart.z,1y. Aci.ze.
29. quòd ſint ſutnri impi, dokttores, & lupi. Illa vero eſt propriè
Eccleſia, quæ habet Spiritum Sanctum. Lupi & mali Do-
ctores etſi graſſantur in Eceleſia, tamen non ſunt propriè
Regnmam”&briſtt. Sicut & Lyra teſtatur, cum ait: Fecleſia non con-

Mit in Bominibus mtione poteſtat is pel dignitatis Eeclefiaſtitæ vel ſe-

cularis, quin veiulti Principes & ſaummi Pontifices & alii inferio-
res inventi ſant apoſtatnſs à de. Proépter quod Ewcleſta conſiſtit in
illis bperſonis, in gutbus ett notitia ven & confeſſto. ſidei & veritz-
16. Quid aliud diximus nos in Confeſſione noſtra, quam

quod hic dieit Lyra?

P- 13⸗

p. 16. 27, 74⸗ 142.
14. 180,ſeq.

G. 4. Sed fortaſſis adverſarii fic poſtulant definiri Eccle- Papala Deßuitie.

ſiam, quριρ Monerchins erterne, ſuprema totius orbis terrarum,

in qua oporteat Romanum Pontificem habere poteſtatem dν
7ενοo, de gua nemini liceat dißutare aut Jjudicare, conden.

b. 30.

Jus Can. Gloſſa.
Baron. T. II. a0.
1506. Zzov. tr. d.

di artitulos Etet, dholendi Scripturas quas velit, inſtituendi Rom. pPont. Bar-

2

cultus & ſatviftiz, Item, condendi leges quas velit, dipenſandi & clai. d. he r.

Nolven di quibuctunque Legibus velit divinis, canonicis, & civili.

141

di, omnium rerum privatarum & publicarum, habere-⸗
plenitudinem poteſtatis in temporalibus & ſpiritualibus

Us,

1 habere

Sus, 4 quo Imperator & Reges omnes accipiant poteſta-“
tem & jus tenendi regna, de mandatò Chriſti, cui cum
Pater ommia ſübjecerit, intelligi oporteat hoc Jus in Pa-"
Pam translatum effe. Quare necefſſe ſit Papam elſe do-“
minum rtotius orbis terrarum, omnium regnorum mun-“

Applauſus.

Gal. 2, 9.

* 1. Tim.3, 15.

p. 14.

pe 146 125. 69 92

Lue. 10, 16.

Pe⸗ 14.

130 vII. DEEGCLESIA.
habere utrumque gladium, ſpiritualem & temporalem Lae.
22, 35. Atque hæc definitio non Eccleſiæ Chriſti, ſed regni

Pontificii, habet autores non ſolum Canoniſtas, ſed etiam

Danielem Cap. 17, 36. =
§. 5. Quod ſi hoc modo definiremus Eccleſiam, for-
taſſis haberemus æquiores judices. Multa enim extant im-
moderatè &impiè ſcripta de poteſtate Romani Pontificis,
propter quæ nemo unquam reus faétus eſt. Nos ſoli plecti-
mur, quia prædicamus beneficium Chriſti, quòd fide inChri-
ſtum conſequamur remiſſionem peccatorum, non cultibus
excogitatis à Pontifice. Eorro Chriſtus, Prophetxæ, & Apoſto-
lIi, longè aliter definiunt Eccleſiam Chriſti, quàm regnum
Pontificium. Nec eſt ad Pontifices transferendum, quod ad
veram Eccleſiam pertinet, quòd videlicet ſint columnæ veri-
nmtu †, quòd non errent *. Quotusquisque enim curat Evan-
gelium, aut judicat dignum eſſe lectione? Muſti etiam pa-
làm irrident religiones omnes, aut ſi quid probant, probant
illa quæ humanæ rationi conſentanea ſunt, Cætera fabulo-
ſa eſſe arbitrantur, & ſimilia tragœdiis Poëtarum. Quare nos
juxta ſcripturas ſentimus, Eccleſiam propriè dictam eſſe
congregationem Sanctorum, qui verè credunt Evangelio
Chriſti, & habent Spiritum Sanétum. Et tamen fatemur-
multos hypocritas & malos his in hac vita admixtos habere
ſocietatem externorum ſignorum, qui ſunt membra Eccle-
ſiæ ſecundum ſocietatem externorum ſignorum. Ideoq; ge-
runt officia in Eccleſia, Nec adimit Sacramentis efficaciam,
quòd per indignos tractantur, quia repræſentant Chriſti
perſonam, propter vocationem Eccleſiæ „non repræſen-
tant proprias perſonas, ut teſtatur Chriſtus †: Qui vos aau-
dit, me audit. Cum verbum Chriſti, cum Sacramenta por-
rigunt, Chriſti vice & loco porrigunt. Id docet nos illa vox
Chriſti, ne indignitate miniſtrorum offendamur. Sed de hac
re ſatis clarè diximus in Confeſſione, nos improbare Dona-
tiſtas & Vigleviſtas, qui ſenſerunt homines peccare, acci-
pientes Sacramenta ab indignis in Fccleſia. Hæc in præſen-
tia videbantur ſufficere ad defenſionem deſenpfiomisgccle-
ſixæ

vVII. DE ECCT ESIA. 131
ſiæ quam tradidimus. Neq, videmus, cum Eccleſia propriè
dicta, appelletur corpus Chriſti, Eph. I. 22. c. 7, GF. 6. 5, 23. quo-
modo aliter deſoribenda fuerit, quam nos deſcripfimus.
Conſtat enim impios ad regnum & corpus diaboli pertine-
re, qui impellit & habet captivos impios. 2. Tzm. 2,25.. Ebr. 2, 17. Hæ
ſunt luce meridiana clariora, quæ tamen ſi pergent calu-
mniari adverſarii, non gravabimur copioſius reſpondere.
§.. 6. Damnant adverſarii & hanc partem Septimi articuli,
quòôd diximus, aâ veram unitatem Eccleſie ſatis eſſ conſentire
de doctriva Evangelii, & adminiſtratione Sacramentorum, nec ne-
ceſſe eſſe, ubiq; ſimiles traditiones humanas ſye, ſeu ritus aut cere-
monias ab bominibus inſtitutas. Hio diſtinguunt aniverſales
& particulares ritus, & probant articulum noſtrum, ſi intel-

ligatur de particularibus ritibus. De univerſalibus ritibus,

non recipiunt. Non ſatis intelligimus quid velint adver-
ſarii. Nos de vera, hoc eſt, ſpirituali unitate loquimur,

ſine qua non poteſt exiſtere fides in corde, ſeu juſtitia cor-

dis coram Deo. Ad hanc dicimus non eſſe neceſſariam ſi-
militudinem rituum humanorum, ſive univerſalium, ſive
particularium, quia juſtitia fidei, non eſt juſtitia alligata
certis traditionibus, ſicut juſtitia legis erat alligata Moſai-
cis ceremoniis, quia illa juftitia cordis, eſt res vivificans
corda. Ad hanc vivificationem nihil coenducunt humanæ
traditiones, ſive univerſales, ſive particulares, nec ſunt ef-

fectus ſpiritus ſancti, ſicut caſtitas, patientia, timor Dei,
dilectio proximi, & opera dilectionis.

. 7. Nec leves cauſæ fuerunt, cur hunc articulum pone-
remus. Conſtat enim multas ſtultas opiniones de traditio-

Pp. 127.

Rituum cura

Pp. 14.

P. 14. 22. 12. 133.

183. 186, 758.

P⸗ 13.

Abuſus,

nibus ſerpſiſſe inecleſiam. Nonnulli putaverunt, humanas p. 32. 193. Seq. 757.

traditiones neceſſarios cultus eſſe ad promerendam juſtifi-
cationem. Et poſtea diſputaverunt, qui fieret, quoòd tanta
varietate coleretur Deus, quaſi verò obſervationes illæ es-
ſent cultus, & non potius externæ & politicæ ordinationes,
nihil ad juſtitiam cordis ſeu cultum Dei pertinentes, quæ
alibi caſu, alibi propter quasdam probabiles rationes va-
riant. Item aliæ Eccleſiæ, alias propter tales traditiones
2 excom-

I.
2

3

132² VII. D E- EC C-LESIA.

2 7 PN † I† 2 or D OS1 2 1 8
P. 327. excommunicaverunt, ut propter oblerva tionembpaschatis,

picturas & res ſimiles. Unde impeniti exiſtimaverunt, fidem

4. ſeu Juſtitiam cordis coram Deo, non poſſe exiſtere ſine his
obſervationibus. Extant enim de hoc negotio multa inepta
ſcripta Summiſtarum & aliorum.
Literia gariandi. G. 8. Sed ſicut disſimilia ſpacia dierum ac noctium non
lædunt unitatem Eccleſiæ. Ita ſentimus non lædi veram
unitatem Eccleſiæ diſſimilibus ritibus inſtitutis ab homini-
bus. Quanquam placet nobis, ut univerſales ritus, propter
tranquillitatem ſerventur. Sicut & nos in Ecoleſiis ordi-

p. 24. 32 nem Miſlæ;, diem Dominicum,5 & alios dies feſtos cele-

Docal ve 4 el. br. briores libenter ſervamus; Ft gratisſimo a aimo ample Ri-
2. c. 7. in: Ep. I- Mur utiles ac veteres ordinationes, præſertim cum conti-
gnat Chemn. Bz- neant pædagogiam, qua prodeſt populum & imperitos as-
Conc. c. Trid. p. ſuefacere ac docere. Sed non diſputamus nunc, an condu-
. ead. t" cat propter tranquillitatem aut corporalem utilitatem ſer-
1. Cor.i6. Apoc. 1. Vare. Alia res agitur, diſputatur enim: Utrum olſervatio-
nes traditionum hbumanaram ſint tultus neceſſarii ad juſtitiam co-
ram Deo. Hoc eſt aguoοναοναο in hac controverſias quo con-
ſtituto, poſtea judicari poteſt. Utrum ad veram unitatem
p. 133 133. Eccleſiæ neceile ſit ubique fimiles eſſe traditiones huma-
nas. Si enim traditiones humanæ non ſunt cultus neces-
ſarii ad Juſtitiam coram Deo. Sequitur poſſe juſtos & filios
Dei eſſe, etiamſi quas traditiones non habent, quæ alibi
receptæ ſunt. Ut ſi forma veſtitus Germanici non eſt cul-
tus Dei neceſſarius ad juſtitiam coram Deo. Sequitur poſſe
juſtos ac fllios Dei & Eccleſiam Chriſti eſſe, etiam ſi qui
utantur non Germanico, ſed Gallico veſtitu. Hoc claré
p. 19. docet Paulus ad Celeſſinſis, cum 2, 16. alt?e Nemo vos judicet
in cibo, aut in potu, aut in parte diei feſti, aut neomeviæ, aut Sabe

batorum, quæ ſunt umhra futurorum, corpus autem Chri-

ſti. Item, Si mortui eſti cum Chriſto ab elementis mundi,

quid adbuc tanquam viventes mundo decreta facitisé Ne

tetigeritis, neg, guſtaveritis, neg, tontrebtaveritis, quæ o=
mnia pereunt, uſu conſumpta , & ſunt prætepta &α do-
Etrinæ bominum , ſpeciem babentia ſapientiæ in ſuperhti-
tione

—

J VII. D EK E C C LESIA. 133
tione & humilimte. Eſt enim ſententia, cum juſtitia cordis
ſit res ſpiritualis, vivificans corda, & conſtet, quod traditio-
nes humanæ non vivificent corda, nec ſint effectus Spiritus
Sanéti, ſicut dilectio proximi, caſtitas, &c. nec ſint inſtru-
menta, per quæ Deus movet corda ad credendum, ſicut
Verbum & Sacramenta divinitùs tradita, ſed ſint uſus re-
rum nihil ad cor pertinentium, quæ uſu pereant, non eſt
ſentiendum, quòd ſint neceſſariæ ad juſtitiam coram Deo.

Et in eandem ſententiam inquit Rom. 14, 17. KRrgnum Dei non

est eſca & potu, ſed juſtitia & pax &S gaudium in Spiritu San-
Go. Sed non eſt opus citare multa teſtimonia, cum ubique

ſint obvia in Scripturis, & nos plurima in Confeſſione con-

geſſerimus in poſierioribus Articulis. Et hujus controverſiæ
x ‿ρ⅜uοοεανο infra paulô poſt repetendum erit, videlicet,
Utrum traditiones humanæ ſint cultus neceſſarii ad juſtiti-
am coram Deo, ubi de hac re copioſius diſputabimus.
Adverſarii dicunt, aniverſales traditiones ideo ſervandas
eſſe, quia exiſtimentur ab Apoſtolis traditæ eſſe. O reli-
gioſos homines. Ritus ab Apoſtolis ſumptos retineri vo-
lunt, non volunt retineri doctamam Apoſtolorum. Sicju-
dicandum eſt de ritibus illis, ſicut ipſi A poſtoli in ſuis ſcri-
ptis judicant. Non enim voluerunt Apoſtoli nos ſentire,
quòd per tales ritus juſtificemur, quòd tales ritus ſint res
neceſſariæ ad juſtitiam coram Deo. Non voluerunt Apo-
ſtoli tale onus imponere conſcientiis, non voluerunt juſti-
tiam & peceatum collocare in obſervationibus dierum, ci-

borum, & ſimilium rerum. Imò Paulus appellat hujusmo-

di opiniones, doctrinas Dæmonioruw. Itaque voluntas &
conſilium Apoſtolorum ex ſcriptis eorum quæri debet, non
eſt ſatis allegare exemplum. Servabant certos dies, non
quòd ea obſervatio ad juſtificationem neceſſaria eſſet, ſed
ut populus ſciret, quo tempore conveniendum eſſet, ſerva-
bant & alios quosdam ritus, ordinem lectionum, ſi quando
conveniebant. Quædam etiam ex patriis moribus, ut fit,
retinebat populus, quæ Apoſtoli nonnihil mutata, ad hi-
ſtoriam Evangelii accommodaverunt, ut baſcha, kentcco-
1 3 ſten,

p. 131.

P. 13.

p. 132. 18 ⅞=

* I1. Tim. 4, I.
P. 43. 183

— —

34 DF ECCLESIA.
coſten, ut non ſolùm docendo, ſed etiam per hæc exempla
memoriam maximarum rerum traderent poſteris. Quoòd
hæc tradita ſunt, tanquam neceſſaria ad juſtificationem,
cur in his ipſis poſtea muùlta mutarunt Epiſcopi? Quoòd ſi
erant Juris divini, non licuit ea mutare gutoritate humana.
Paſcha ante Synodum Nicenam, alii alio tempore ſerva-
bant. Neq;: hæc diimilitude eit Rdem. Po ſtea ratio inita
eſt, ne AcdereKrn *ÿuGfehain jadaid Paſchatis tem-
* pus, At Apodéltjuflerant Ecelefias ſetvare pafcha, cum
fratribus conweriis ex Judaiffmho-Itaque hunc morem quæ-
dam gentes pertinaciter poſt ynodum Nicefam retinue-
ruùnt, ut udaicum tempus obſer areit. Veram Apoſtol de-
creto illo non voluerunt Eccleſtis imponete neceſſitatem,
id quod verba Decreti teſtantur. jubent emim ne qtis curet,
etiam ſi fratres ſervantes Paſcha, non recte ſupputent tem-
pus. Verba Decreti extant apudepiphantum, ααιαν1-
rs, &) A& Tασαιαι+—, τιααπ Nιοα ρα7 α τονuραςραααετ
aUτραν aαα εατιαταναοα O0ρονναιαετIH/⁄ Hæc
ſeribit Epiphanius verba effe Apoſtolorum ifbecreto quo-
dam poſita de Paſhate, in quibus prudene lector facile po-
teſtjudicare Apoſtolos voluiſſe popplo ſtultim opinionem
de neceſſitate certi temporis eximere, cum prohibent cu-
rare, etiamſi in ſupputando erretur. Porro, quidam in O-
riente, qui Audiani appellati ſunt, ab autore dogmatis pro-
pter hoc decretum Apeſtolorum contenderunt Paſcha
cum Judæis ſervandum eſſée. Hos revellens Epiphanius,
laudat Decretum, & inquit nihil continere quod diſſentiat
àfide, aut Eccleſiaſtica regula, & vituperat Audianos,
quòd non rectè intelligant rο bτρ interpretatur in hanc
ſententiam, in quam nos interpretamur, quòd non ſen-
ſerint Apoſtoli referre, quo tempore ſervaretur Paſcha,
ſed quia præcipui fratres ex Judæis COônverſi erant, qui
morem ſuum ſervabant, hofum exemplum propter con-
cordiam voluerint reliquos ſeqti. Et Kienter admonue-
runt lectorem Apoſtoli, ſe neque libertatem Evange-
licam tollere, neque neceſſitatem conſcientiis imponere,
quia

VII. DE EICCLESIA. 136

quia addunt, non eſſe curandum, etiamſi erretur in ſup-
putando.
G. 9. Multa hujus generis colligi poſſunt ex hiſtoriis, in
quibus apparet diſſimilitudinem humanarum obfervatio-

num non Iædere unitatem fidei, Quznquam quid opus

eſt diſputatione? Omninò quid ſit uſtitia fidei, quid ſit
regnum Chriſti, non intelligunt adwerſarii, fi judicant ne-
ceſſariam eſſe Rmilitudinem obſervationum in cibis, die-

bus, veſtitu, & ſimilibus febus „quæ non habent manda-

tum Dei. Videte autem religioſos homines, adverſarios
noſtros. Requirunt ad unitatem Eccleſiæ ſimiles obferva-

tiones humanas, cumipfi mutaverint ordinationem Chri-

. 22öV „„ ðs ⸗ TW õs .„
ſti in aſæ Cæne, quæ Certé füit antea ordinatio univerfalis.

tant ipſi ordinationem Cœnæ Chriſti, quæ non eſt humana,
ſed divina? Sed de hac tota controverſia infra aliquoties
Oονιτ† Wmz sG rticulus approôbatus eſt totus, in quo
Et quòd Sagramentdint effieacia, etiamfi per malos mini-
ſtros tra ctentur, quia miniſtryi fuguntur vice Chriſti, non
reprrlencant am perſonam, uzta illud: Larc. 1o, 16. Qui
v95 audit, me agdit. Impii doétores deſerendi ſunt, quia hi
jam n anfi untur. perſona Chriſti, ſed ſunt Antichrifti.
Mat. 26: 11. 2. 7: /5: Et Chriſtus ait:; Carete à ſeudoprophetis, Et
Baulus: G⁰1, §. §Se 7uis aliud Evangelium erangelizaverit,
§.2. Czæterum monuit nos Chriftus in collationibus de
Eccleſia, ne offe dſt privatis vitiis, ſiIve ſacerdotum five po-
puli, ſchismataeXeitemius, ſicut ſcelerate fecerunt Donati-
ſtæ, Illes iideits Wnt ſchismata, quia nega-

bant ſacerdoti us liceretenere poſſesſiones aut proprium,
planè ſedhtiofos dicamus, Nam tenere proprium ciyilis
ordinatio eſt. hicef autem Chriſtiamis uti cvilibus ordi-
nationibus, ſicut hoc are, hac luce, cibo, potu. Nam ut
hæc rerum natura, & hi ſiderum certi mofus, verè ſuntor-

1 4 dinatie

Probata,

p. 130,

p. 319. 321.
41. 2260

Pp. I4. 130. Aug

P 19 4.

136 IX. X. D E BAPTISMO, S. COEN A.
dinatio Dei, & conſervantur à Deo, ita legitimæ politiæ ve-
rè ſunt ordinatio Dei, & retinentur ac defendunturà Deo
adverſus diaboluum.

Probatar. NONus articulus probatus eſt, in quo confitemur,
4.0. d. 40 ai8. quòd(t.) Baptismus ſit neceſſarius ad ſalutem, a (2.) & quòd
z6. Mnf. e7.B. C. Pueri ſint baptizandi, (3.) & quòd Baptismus puerorum
559. 699. Luth. t hon ſit irritus, ſed neceſſarius, & efficax ad ſalutem. Et
4. J. b guoniam Evangelium purè ac diligenter apud nes docetur,
Een ſer ilr. 24. Dei beneficio hunc quoq; fructum ex eo capimus, quòd
Philippi abuſos in Eccleſiis noſtris nulli extiterunt Anabaptiſtæ, quia po-
Fabric. Harm-f. pulus verbo Dei adverſus impiam & ſeditioſam factionem
186. Alting.xes illorum latronum munitus eſt. Et cum plerosq; alios er-
. P iſt keten- rores Anabaptiſtarum damnamus, tunc hunc quoque,
Trid. 6. c. 4 1. quòôd diſputant baptismum FVarvulorum inutilem eſe. Certis-
Bell. I. 1. d. h. . ſimum eſt enim, quòd promiſſio ſalutis pertinet etiam ad
. 6. Vega d. ju- parvulos & Puellas Mar. o, 3. Neq; verò pertinet ad illos,
g e ig⸗ qui funt extra Eccleſiam Chriſti, ubi nec Verbum, nec Sa-
Weadel. Th. Cramenta ſunt, quia regnum Chriſti tantum cum verbo &
