malam ſuam cauſam fulciendam planè in alienam ſenten-
tiam detorſerant: quòd videlicet Corpus Chriſti non alia
ratione in Cœna diſtribueretur, quàm ſicut idem Corpus
vnà cum omnibus beneficiis ſuis verbo Euangelii exhibe- p. 716. 722.
tur. Et Sacramentalem vnionem nihil aliud eſſe, quàm præ-
ſentiam Chriſti ſiritualem, quæ fit fide, interpretati fuerant.
Has rimas, per quas illi effugium quærebant, Smalcaldici p. 302. 367. 695.
articuli obturârunt & expleuerunt. Aſſerunt enim, panem 701. 702.
& vinum in ſacra Cœna eſſe Verum Corpus & Verum San-
guinem lIeſu Chriſti: quæ & exhibeantur & ſumantur non p. 696. 698.
modò à piis, verùm etiam ab iis, qui præter nomen nihil ha- 72. ſeq.
bent Chriſtianum. “

§. 13. Hanc piam ſententiam D. Lutherus copioſius Catecheticus.
& verbo Dei, in Maiore ſuo Catechiſino declarat: & ſic ait: p. 14. 302. 366.
Quid igitur eſt Sacramentum, quod ad alitare diſtribuitur? Re- 5 4. 569.
ſpondetur; Eſt verum Corpus & verus Sanguis Chriſti, in, &
ſub pane & vinor quæ edere & bibere Chriſti verbo iubemur. Et
poſt aliqua: Verbum Dei, inquam, illud eſt, quod hoc Sacra- P- 716.
mentum conftituit, & diſerimen facit, ut non ſit merus panis &
merum vinum, ſed ut hæc Chriſti Corpus & „Sanguis ſint & dican-
tur. Et poſt pauca: Hoc Chriſti verbo conſcientiam taam con-
fermare, & infratcto animo dicere potes: etiamſi decem Diabo-
lorum myriades, vnà cum omnibus fanatitis doltoribus irruentes,
mihi obiiciant, dicentes: Quomodo panis & vinum pos-
ſfunt eſſe Corpus & Sanguis Chriſti? tamen certè ſeio,
quòd omnes Eanatici Siritus, & doctiſimi quique bomines,
omnes ſimul, non tantum ſapientiæ habeant, quantum diuina Ma-
ieſtas vel in minimo digitulo habet. Hic verò in medio eſt Chriſti
verbeum expreſum: Accipite, edite, hoc eſt Corpus Meum:
Bibite ex hoc omnes, hoc eſt Nouum Teſtamentum in
Meo Sanguine. Huic verbo firmiter inſiſtimus: hic tutè ma-
XX 5 nebimns

VII. DE CoENA DoOoMINI.

ſtitutionem eius mutare valeant. Hoc quidem verum eſt quan-
do verbum Dei ab hoc Sacramento remoueris: aut illud absque
verbo diumo conſiderare volueris: quòd tum præter panem & vi-
num nihil habeas. At ſi verbum cum Sacramento retineatur- vt
fieri omnino conuenit: tum Ssacramentum illud Lot ipfa verba te-
Rantur) reuera eſt Corpus & Sanguis leſu Chriſti. Prt enim
Tit. 1, . Chriſtus ore ſuo de hoc Sacramento loquitur, ita res veriſimè bha-
bet: 1PSE enim mentiri & fallere neſcit.

Miniſtri Di- §. 14. His fundamentis iactis, facile eſt reſpondere
gnitas cuni ad quæſtiones multas, quæ hoc ſeculo plurimum agitan-
bono? tur: An videlicet miniſter Eccleſiæ, qui vitæ ſt diſſolutioris, poßſit
p. 125. 130. 5326. Cæœnam Domini rectò adminiſtrare & exhibere? & ſi quæ ſunt
788. alia his non diſſimilia, de quibus diſputatur. Ita enim

A. C. ar.8. P. 4. ſentimus & ſtatuimus: Si maximè homo improbiſſimus &
ſceleratus Sacramentum Cœnæ Dominicæ ſumat, aut di-
ſtribuat: tamen ſumere illum verum Sacramentum, hoc eſt.
Chriſti Corpus & Sanguinem, non minus, quâm eum, qui
dignisſimè illud ſumat aut diſtribuat. Hoc enim Sacramen-

tum non habet fundamentum, hominum ſanctitatem: ſed

ipſum Verbum Dei. Et quemadmodum nec vllus Sanctus
in terris, neque Angelus in cœlis efficere poteſt, vt panis
& vinum ſint Corpus & Sanguis Chriſti: ita nemo id Sa-
cramentum mutare poteſt, vt non ſit Chriſti Corpus & San-
guis: etiamſi quidam eo abutantur.

S. 15. Non enim propter alicuius perſonam aut in-
credulitatem, Verbum Dei (quo Cœna Domini inſtituta eſt,
& propter quod rationem Sacramenti habet) irritum & va-
num fieri poteſt. Quia Chriſtus non dixit: credideritis,
aut digni fueritis, tum in Cœna ſacra Corpus & Sanguinem
Meum præſentia habebitis: ſed potius ait: zccipite, edite,
P. 26. & bibite: bec eſt Corpus Meum: hic eſt Sanguis Meus. Et præterea
inquit: Hoc facite quidnam? hoc ipſum certè, quod ego
nunc facio, quod inſtituo, quod vobis trado, & vos ac-
cipere

—— r —e — —

——-

— — — — —⸗

in⸗

VII. DE COENA DOMINI.
cipere iubeo. Verba Chriſti hoc volunt: ſiue dignus, ſi-

ve indignus ſis, habes hic in Cœna, Chriſti Corpus & San-

.

guinem: idque virtute Verborum, quæ ad panem & vi-

num acceſſerunt. Hæc memori mente repone: quia in
his verbis (inſtitutionis Cœnæ) fundamentum noſtrum,
defenſio, & arma noſtra ſunt, aduerſus omnes errores &
fallacias, quæ aut allatæ ſunt hactenus, aut vnquam adfer-
ri in hoc negotio poterunt. Hactenus Maior D. Lutheri

Catechiſmus.

§. 18. Hæc Catechiſmi recitata verba veram præſen-
tiam Corporis & Sanguinis Chriſti in Cœna Domini, verbo
Dei egregiè confirmant: & iis ſolidè demonſtratur, præ-
ſentiam illam non tantum de manducatione credentium &
dignorum, verum etiam de infdelibus & indignis commu-
nicantibus intelligendam eſſe.

S. 15. Et quia ſingularibus & excellentifſſimis Spiritus Lutheri Cau-

699

P. 526⸗

Sancti donis illuminatus Heros D. Lutherus, in ſpiritu præ-cio.

vidit, quòd poſt mortem ipſius, quidam ipſum ſuſpectum præf. b. 2. 380.

facturi ſint, quaſi vel à doctrina iam commemorata, vel ab
ahiis etiam partibus purioris doctrinæ receſſerit: eam ob

cauſam Maiori ſue, de Cæna Bomini, Confesfioni, hanc Prote-Tom.VVitt.

ſtationem, ſub finem inſeruit. Quia (inquit) video nullum

Germ. 2. fol.,

L ) e „„ P. III.
eſſe ſectarum & errorum finem, ſed har mala indiei incrementa om 3. len. F.

Iumere, Satanamque magis ac magis furere“ ne quis igitur Sselta- pag 554. a.

riorum, me viuo, aut mortuo, aliquando nomen meum ſuo kgmentô
prætexere poſit, erroremque ſuum (non candidè in medium allatis
meis ſiriptis) ſtabilire auſit“ quod Sacramentarii, & Anabaptiſtæ
iam facere cæperunt: Fidem meam, in ſenipto, coram Deo & tote
mundo, de omnibus religionis noſtræ articulis, profitebor. Et in ea Ffi-
de (Domino me benè iuuante] ad extremum nusque Vitæ Hiritum perſe-
verare, atque ex hac vita emigrare, & coram tribunali Domini noſtri

leſu Chriſßti intrepide comparere paratus ſam. Ac ſi quis fortè poſt

meum obitum dicturus ſſet: ſi Lutherus nunc viueret, profe Ctòᷣ
de hoc vel illo articulo longè aliter ſentiret atque doceret:
non

700⁰ VII. DEZz CoENA DOMINI.
non enim ſatis diligenter eam rem hactenus expendit.
Contra hboc fogmentum id iam dico, quod tunc eſſem affrma-
turus & quod tunc ditturus eſſem, idem iam nunc profiteor?
me videlicet omnes hoſee articulos quàm diligentiſſimè expendiſſe,
& non ſemel, ſed ſæpiſſimè ad normam Sacræ Scripturæ exegiſſe,
& tanquam ad Lydium lapidem examinaſſes nec minore animi
conſtantia atque z„0ραν +ροv ſingulos articulos defenſurem, quäm
qua nunc doctrinam de Sacramento Altaris provugnaui. Non te-
mulentus ſum, aut parum conſideratò loquor: ſcio, quid affirmem

& intelligo, quanta res mea agatur in illo die Domini noſtri Ieſa
Chriſti, cum venerit, viuos & mortuos inudicaturu7s. Quare ne-

mo me, in re tam magna & ſeria, nugari exißtimet“ bac enim
res vel maximè cordi mihi eſt. Noui (Dei beneficio) Satanam
magna ex parte qui, cum poſſit Verbum Dei & Sacras literas
pyeruertere & deprauare: quid ille meis aut cuiuspiam alterius
ſeriptis non faceret? B

Fol. 239. b. 6 §. 20. Poſt hanc Proteſtationem D. Lutherus ſanctæ
1om. len. G memoriæ inter alios articulos etiam hunc ponit: Eodem
P.550) . modo (inquit) loquor & confiteor etiam de Sacramento Altaris:

quòd, nimirum ibi reuerà Corpus & Sanguis Chriſti in pane & vi-

no ore edatur & bibatur: etiamſi miniſtri, qui Cœænam Domini

diſtribuunt, aut qui eam ſumunt, non credant (Euangelios) aut
alids ſacraà Cæna abutantur. Cæna enim Domini non nititur ho-
minum fide aut incredulitate, ſed verbo Dei & ipſius Iiſtitutione.
P. 716. Niſi fortèò Verbum Dei prius immutent, & prorſus aliter, quaàm
F b. oportet, interpretentur: vt hodie Sacramenti hoſtes faciunt. Hi
Gerh. t. 4. p. dubio procul nil niſi panem & vinum in Cæœna habent praſentia:
436. 450. 446. quia neque verba neque inſftitutionem Domini obſeruant ſed

n. zu. e ea, ad ſuam falſam opinionem infiexerunt, mutärunt, & de-
519. 524.

vero. prauärunt.
Tom. 2. VVit- S. 21. Et ſanè D. Lutherus (qui haud dubiè veram &

teberg. Germ.

rol. 350 genuinam Auguſtanæ Confeſſionis ſententiam, præ multis

aliis, intellexit, & eam conſtanter, vsque ad finem vitæ,
retinuit & defendit) paulò ante ſuum ex hac vita diſces-
ſum, in poſtrema illa ſua de Cœna Domini Confeſſio-

— — ◻⏑

— 22 —

VII. DE COENA DOMINI. 701
ne, Anno 1544. fidem ſuam de hoc articulo magno zelo,
ſequentibus verbis profeſſus eſt, atque repetiuit: vbi ſic
ait: Ego omnes eos eodem numero habeo, bot ſt, pro Sacramen-
tariis & Fanaticis agnoſeo, quocunque nomine appellentur, qui cre-
dere nolunt, quòd Panis Demini in ſacra Cana ſit V'ernnm, ipſius Na- 697
turale Corpus, quod impius quispiam, vel Iudas ipſe, non minus ore P 6„7.
accipiat, quàm D. Petrus, & omnes alii Sancti. Qui (inquam)
hoc credere recuſat, is me miſſum faciat neque llam amicitiam
aut familiaritatem à me erxpectet? ſic enim ſtat ſententia, quam non
ſum mutaturus. Hactenus Lutherus.
S. 52. Ex hiſce præſertim verò D. Lutheri, ut excellentis-
ſimi Doctoris Auguſtanæ Confeſſionis) declarationibus,
quas prolixè recitauimus, cuilibet homini cordato(ſi modò
is Veritatis & Pacis ſit ſtudioſus) manifeſtum, certum & in-
dubitatum eſſe poteſt, quæ fuerit, hodieque ſit genuina &
vera Confeſſionis Auguſtanæ SENTENTIA
§. 23. Quôd autem præter illas phraſes, quibus Chriſtus Ratio phrwa-
& Paulus vtuntur (cum dicunt: Panem in Cæna oſe Corpus ſium praſen-
Chriſßi, aut Communicationem Corporis Chriſtie) etiam alias tiæ.
loquendi formas vſurpamus: verbi gratia, cum dicimus, 1.Cor. 10,
ſub anét, cum pPanéb, in pane exhiberi Ccorpus Chriſti: id non
ſine grauibus cauſis facimus. Primum enim his phraſibus
ad reiiciendam Papiſticam Transſubſtantiationem utimur.
Deinde etiam Sacramentalem vnionem hac ratione docere
volumus. Ad eundem enim modum hoc Apoſtoli dictum,
VERBVM CARO FACTVM EST, repetitur & declaratur Joh. 1, 14.
aliis æquipollentibus propoſitionibus: exempli gratia: &oa 1,8
Vorhum habitauit 1 N nobis: In Chriſto inhabitat tota plenitudo P. 730. .
diuinitatis corporaliten- Deus erat CvM eo: Deus erat IN Chbri-
ſto: &c. & alia plura huius generis. Hæ phraſes ſupra
commemoratum diétum lohannis repetunt & declarant:
videlicet, quòd per incarnationem diuina eſſentia non ſit
in humanam naturam conuerſa: ſed quòd duæ naturæ per-
ſonaliter ſint vnitæe. Et quidem multi excellentiſſimi Do-
Gores ex erudita antiquitate, luſtinus, Cyprianus, Augu-
ſtinus,

Tom ⁹ Germ.
len., p. 178. b.

6,17.
1.

2.

70 2 VII. DE CoENA DONINI.
Kinus, Leo, Gelaſius, Chryſoſtomus & alii, hac ipſa ſimilitu-
dine (de perfona Chriſti) myſterium Sacramenti Cœnæ Do-
minicæ explicant. Docet enim, quemadmodum in Chriſto
duæ diftinctæ & non mutatæ naturæ in vna indiuiſa perſo-
na ſunt vnitæ: ita in Sacra Cœna, duas diuerſas fubſtantias,
panem videlicet naturalem, & verum naturale Corpus Chri-
ſti in inſtituta Sacramenti adminiſtratione hic in terris fimul
eſſe præſentia.
Vnio qualis? S. 24. Hoc tamen non ita eſt accipiendum, quòd vnio hæe
Tom 3 Germ. Corporis & Sanguinis Chriſti cum pane & vino, ſit pecſona-
1en. d. 330. ², i; VHiO: qualis eſt vtriusque naturæ in Chriſto: ſed eſt
. vnio ſacmmentalis: vt eam D. Lutherus & alii (in dicta illa
Concordiæ formula Anno 36. conſeripta) appellant. Significare
autem volebant, etiamſi formis loquendi, in pane, ſaub pane,
cum pane, quandoque uterentur: tamen ſe propofitionem
(Hoc eſt Corpus Meum) fimpliciter, & ut verba ſonant, acci-⸗
pere & amplecti, eamque nequaquam pro figurata, ſed pro
inußtata a) prædicatione agnoſcere. Sic etiam Iuſtinus de
hoc negotio loquitur, inquiens: Non ut panem vulgarev &
potum accipimus: ſed quemadmodum Chriſtus ſeruator noſter, per
verbum Dei, caro eſt falctus, carnem quoque & ſanguinem probter
noſtram ſalutem habuite ita etiam credimus, per verhum & preces
ab ipſo ſanclificatum cibum, Domini noſtri keſu Chbriſti corvpus & ſan-
guinem eſſe. Juſtin. Apol. 2. pro Chriſt. p. 76. & Commel p. 15ο. edit. Ba-
ſil. ibi inſigo. Langi Annot p. 19¾–. . .
S. 2 5. Et ſanè D. Lutherus (in Maiori, præſertim verò VI.
ima ſua Confeſſione de Cæna) eam de hac re formam loquen-
di, qua Chriſtus in prina Cæœna celebranda vſus eſt, grauiter
& magno zelo defendit. . .
Aug. Conf. §. 26. Cüm autem D. Lutherus haud dubiè præcipuus
conſenſus cum earum Eccleſiarum, quæ Auguſtanam Confeſſionem am-
Luthero. plexæ ſunt, Doctor fuerit: (cuius quippeé tota doctrina, tan-

quam compendio, ſummatim in Auguſtana Confeſſione

comprehenſa, & Imperatori Carolo V. exhibita eſt) pro-
fectò
a) Luth. de Conf. Maj. T II. VV. f. 212. b. ſeq. de Ratione Modi, unionis
terminor. Slevogt. D. 1I. pro Accidentali. poſt Jac. Martini. Partit.
Theol, Diſp. 24. 5. 30. conf, & 9, 17. Reſp. contra Bucan-

— — — —

— — -—

e

one

r
nis
it.

VII. DE CoELNAD OMINI. 703
feétò⁰ commemoratæ illius Auguſtanæ Confeſſionis pro-
pria, vera, & genuina ſententia, ex nullius hominis libellis
rectius & certlus, quàm ex D. Lutheri Didacticis & Polemi-
cis ſcriptis hauriri poteſt.

S. 27. Et quidem hæc ipſa paulò antè commemorata D. Fundament.

Lutheri ſententia, in unica, ſolidiſſima, immota, & extra o-
mne dubium poſita Petra Veritatis (Iuſt mtione nimirum Cænæ,
quæ in verbo Dei recitatur) fundata eſt: & hanc ſententiam
ſancti Euangeliſtæ, Apoſtoli, & ipſorum diſcipuli ad eum
modum acceperunt & amplexi ſunt eamque alios docue-
runt, atque adpoſteritatem propagârunt.

S. 2 8. Equisſimum autem eſt, vt diligenter & accuratè Autor S. Cæ-

expendamus, quisnam verba illa Teſtamenti (hoc eſt corpus næ.

meum) primus pronunciauerit: Dominus, videlicet, & Sal-
vator noſter leſus Chriſtus: de quo (ut de unico noſtro
præceptore) ſeuerisſimum mandatum de cœlis omnibus

hominibus datum eſt: KVNC AVDITE. Hic verò non eſt Matth. 17, 5.
vulgaris aliquis homo, aut Angelus: nec eſt tantummo-C,3,17. C. 12, 18.

dô verax, ſapiens, potens: ſed eſt ipſa æterna ſapientia at-
que potentia, & verus Omnipotens Deus. Hic rectiſſimè
nouerat, quid loqui deberet: & omnia quæ loquitur ac
promittit, potentiſſimè efficere & præſtare valet. Sic enim
inquit Chriſtus: Calum & terra tranſibunt, verba autem
mea non zmnſibunt. Et alibi: Mibi data eſt omnis poteſtas in cæœlo
& in terre LPuc. 21, 33. Matth. 25, I5.

§. 29. Conſideremus etiam, quo tempore, veracisſimus ille, Tempm.

Omnipotens, Dominus, Creator & Redemtor noſter Ieſus
Chriſtus, hoc Sacramentum inſtituerit. Inſtituit autem
hoc Sacramentum poſt ultimam illam Cœnam, quam cum
ſuis diſcipulis ſumſit: cum iamiam acerbisſimam fuam
paſſionem pro peccatis noſtris ſubeundam, accederet⸗.
Triſtisſimo nimirum illo, & poſtremo tempore, re grauis-
ſimè (ut ita loquitur) deliberata, & magno zelo auguſtis-
ſimum hoc Sacramentum Eccleſtæ ordinauit: quippe quod
usque ad finem mundi magna cum reuerentia, obedientia
& humilitate ſumendum eſſlet: quod perpetuum acerbie⸗
ſimæ

704 VII. DE COoENA DOMINI.

ſimæ Paſſionis & Mortis, & omnium beneficiorum eius Mo-

nimentum futurum erat: quod volebat eſſe Obſignatio-
nem & Confirmationem Noui Teſtamenti, Solatium o-
mnium perturbatarum conſcientiarum, firmum Vinculum
ſocietatis Chriſtianæ, & cum capite ſuo Chriſto, & inter ſe
inuicem, coniunctionem arctiſſimam. Has res grauiſſi-
mas & longè maximas cum animo agitaret, hæc verba
Inſtitutionis Cœnæ (de pane illo cui benedicebat, & quem
diſcipulis porrigebat) pronunciauit: Accipite, comedue,
p. 368.694 7:0. H O C EST CORPVS MEVM. Et de calice, ſeu vino dixit:
HIG EST SANGVIS MEVS NOVI TESTAMENTI, qui
pro vobis effunditur in remiſſionem peccatorum. Hæc cum ita
ſe habeant: profeétò æterni, veraciſſimi atque Omnipo-
tentis fili Dei DoMINI, Creatoris & Redemtoris noſtri
verba, non ut figuratè, Metaphoricè, tropicè dicta aut
rolata, in aliam ſententiam detorquenda ſunt: ut noſtræ
Conf. Forbeſ. Humanæ Rationi veriſimilia fiant. Quin potius hæc Chri-
gka. ſti verba, ut ſonant, in propria ſua ac perſpicua ſententia,
1 b. p. pro Lu- ſimplici fide & debita obedientia atque reuerentia accipe-
cher ſenſu. re tenemur. Neque committendum eſt, ut ullæ obiectio-
nes aut hominum contradiétiones, quæ ab humanæ Ra-
tionis acumine promanant, vtcunque humanæ Rationi
blandiantur, nos ab expreſe illo Chriſti Teſtamento abdu-
cant. =
Dubü Fuga. S. 30. Sanctiſſimus Patriarcha Abrahamus, cum verbum
Gen a. Dei, de offerendo filio ſuo vnigenito ex Sara nato audiſſet,
Re L en. poterat certè occaſionem diſputandi arripere, an Oraculum
ther. Calov. illud, ecundum literam accipere, an verò commoda & to-
ind. & Patri- lerabiliore aliqua interpretatione lenire deberet: quando-
bus. quidem verba illa oraculi non modéô cum omni ratione, &
cum Lege Dei & naturæ, verum etiam cum præcipuo illo
fdei articulo, de promiſſo ſemine Chriſto, qui ex Iſaacĩ
ſtirpe naſciturus erat, apertè pugnare viderentur. Verun-
tamen, Hcut antea promiſſionem de benedicto ſemine (ex
Gen. 15 4. Ilſaaci progenie naſcendo) fide acceperat atque amplexus
fuerat: etii idipſum rationi eius impoſſibile videretur: ſi
ic

—

— —— —

——— – — —w.

—E ff— — — „—

VII. DE COENA DOMINI. . 705

ſic Deo laudem veritatis tribuerat, certiſſimè ſciens atque credens, Ront. 4, 21.

quòd Deus, quæ promiſiſſet, etiam præſtare poſſet: ita
etiam hoc oraculum ſimpliciter accipit, verbum & manda-
tum DEI ſecundum literam intelligens: remque totam
diuinæ Omnipotentiæ & Sapientiæ permittens: nihil du-
bitans, eam multô plures habere modos, per quos pro-

miſſionem illam de ſemine, ab Iſaaco propagando, implere

poſſet, quàm ipſe cœca ſua ratione comprehendere valeret.
Ebr. c. II, 17, 15, 19.
§. 31. Ad eundem modum etiam nos vera humilitate & Mandati
obedientia Creatoris & Redemtoris noſtri, perſpicuo, firmo, cura.
claro & maximè ſerio Verbo & Mandato (absque omni hæ-
ſitatione & diſputatione, quomodo id ad noſtram Ratio-
nem quadret, aut poſſibile fit) ſimpliciter CREDERE de- Prov. " 20.

bemus. Hæc enim verba locutus eſt DOMINVs ille, qui Matth 11. 5.

immenſa eſt Dei patris Sapientia, & veritas ipſa: qui o- S g,
mnia quæ promittit, certiſſimè reipſa perficere & præſtare .
poteſt.
§. 32. Et ſanèsomnes circumſtantiæ Inſtitutionis Cœnz Circumſtan-
Dominicæ luculenter teſtantur: verba illa Domini & Sal- tiæ.
vatoris noſtri leſu Chriſti (quæ per ſe perſpicua, firma, clara,
& indubitata ſunt) non aliter, quàm inuſitata, propria &

communi ſignificatione accipi poſſe & debere. Gum enim 1. Loci.

Chriſtus mandatum illud (de edendo corpore ſuo &c.)
in menſa, & in Cæana dederit, dubium eſſe non poteſt, quin
de vero naturali pane, & de vero naturali vino, atque de
mandacatione, quæ ore fit, loquatur: ita ut nulla in vocabu-
lo (panis) metaphora eſſe poſſit: quaſi Chriſti Corpus ſpi-
yitalem panem aut ſpiritualem cibum animæ dicere volue-
rit. Et Chriſtus ipſe præcauere ſtuduit, ne metonymia inz. Dicti.
vocabulo (Corporis) intelligeretur: & ne exiſtimaretur de
ſiegno Corporis ſui, aut de ſymbolo, vel fgurato Corpore, aut
de virtute Corporis ſui, ſeu de Beneficis, quæ oblatione Cor-
poris ſui nobis promeruit, agere. Diſertè enim loqui-
tur de vero, ſubſtantiali ſuo Corpore, quod in mortem tra-
LVy diturus

3. Scopi.

4. Conſenſus
Erangel.
Matth. 26; 26.
Marc. 14; 22.
Luc. 21, 19.
I: Cor.⸗ 1,23.

verba Matthæi & Marci: qui dicunt: Hoc, quod ore ex ca-

706 VII. DE CoENAL DOMINI.

diturus erat: & de vero, ſubſtantiali Sanguine ſùo, quem in

ara crucis, in remiſſionem peccatorum fuſurus erat.—

§. 33. Atqui nullus poteſt eſſe tam fidelis aut idoneus at-
que doctus interpres verborum lIeſu Chriſti, quùm ille ipſe
Chriſtus Dominus, qui ſua verba illa certisſima, ſuam men-
tem atque ſententiam omnium optimè intelligit, atque ad
eam dextrè declarandam intelligentia & Sapientia inſtru-
Ctiſſimus eſt. Hic in declaratione inprimis vltimæ ſuæ vo-
luntatis, ITiſtamenti, & perpetui Faderis atque coniunctio-
nis, non figuratis, non ambiguis, ſed propriis, ſimplicis-
ſimis & diſèrtis verbis vti voluit: quemadmodum etiam
in aliis fidei articulis ponendis & confirmandis, atque in
ſignis Gratiæ & Pacti, ſeu Sacramentis inſtituendis (verbi
gratia: in conſtituendis olim Sacrificiis, poſtea verò in
Baptiſini inſtitutione) non verbis obſcuris, figuratis, aut
ambiguis vti ſolitus eſt. Et, vt omnem ambiguitatem ca-
veret, ſatis mentem ſuam declarauit, cum de Corpore ſuo
in ſacra Cœna exhibendo, dixit: quod pro vobis datur &
de Sanguine: qui pro vobis efunditur. Et cuùm Apoſtoli
hæc ipfius verba ſimpliciſſimè acciperent, non reprehen-
dit propriam illam & ſimplicisſimam ſententiam, quam
Apoſtoli amplexi erant: ſed potius mandat illis, vt Omnes
entes ad eum modum doceant: jubeantque kas obſervaré,
quæ ipſis, Apoſtolis, à Chriſto præcepta erant. Mart. 25, 21.

§. 34. Qua de cauſa etiam tres Euangeliſtæ, Matthæus,
Marcus, Lucas, & D. Paulus, qui Inſtitunonem Cœnæ Do-
minicæ ab ipſo Chriſto, poſt reſurectionem ipfius, accepe-
yat, vnanimi conſenſu, iisdem verbis & ſyllabis, hæc cla-
ra, firma, perſpicua, & vera verba Chriſti, HO C EST
CORPVS MEVMI, prorſus eodem modo de benedicto
& diſtributo pane, ſine omni tropo, figura, aut variatione,
recitant. Itaque dubium eſſe non poteſt, quin verba (Hic
calix eſt Nouum Teſtamentum in Meo Sanguine) in Euangeliſta
Luca & Paulo nullam aliam ſententiam habeant, quàm

lice

*

ll

.

—α ee

—

„2à — — —

— — — —

=

t⸗
ſe

l⸗

nes
. jl .

us,
Do⸗
ipt⸗
la⸗
51
ſo
ne,
ſe
n
Ak⸗
ice

H

VII. DE CoENA DOMINI. 707
lice bibitis: eſt Sanguis Meus, Noui Teſamenti quo, videlicet,
hoc Teſtamentum meum & Nouum fœdus, de remiſſione
Peccatorum, vobis hominibus ſancio, ferio, obſigno & con-
rmo.

S. 3 5. Sed & hæc repetitio, confirmatio, & declaratio y. Pauli de-
verborum Chriſti, quam D. Paulus ponit (vt clariſſimum camtio.

veræ ſubſtantialis præſentiæ, & diſtributionis Corporis & San-
guinis Chriſti in Cæna teſtimonium) ſingulari diligentia &

accuratè eſt expendenda. Sic enim ait: Calix Benefiélionis, 1. Cor., Ie, 16.

cui benedicimus, nonne Communicatio Sanguinis Chriſti eſt? & Pa-
nis, quem frangimus, nonne particpatio Corporis Domini eſt? His
enim Apoſtoli verbis docemur, quòd non modò calix ille,
cui Chriſtus in prima Cœna benedixit, & panis, quem-
Chriſtus fregit & diſtribuit, ſed etiam panis, quem nos fran-
gimus, & calix cui nos benedicimus, ſint Corporis & San-
guinis Chriſti communicatio: ita quidem, vt omnes, qui
hunc panem edunt, atque & calice bibunt, verè accipiant
atque participent verum Corpus, & verum Sanguinem-
Chriſti. Etenim, niſi Corpus Chriſti verè & ſubſtantiali-
ter, ſed duntaxat virtute & efficacia ſua præſens eſſet, &
ſumeretur, panis non Corporis, ſed Spiritus, virtutis &
beneficiorum Chriſti, communicatio dici potuiſſet: quem-
admodum etiam Apologia prorſus eadem ratione in hoc
ipſo negotio argumentatur & ſtatuit. Et ſanè ſi D. Paulus
duntaxat de ſpirituali communicatione corporis Chriſti,
quæ per fidem fit, ageret (vt Sacramentarii hoc Paulinum
dictum ſuo more deprauare ſolent) non dixiſſet, panie, ſed
Gpiritus, aut fdes eſt communicatio Corporis Chriſti, at Apo-
ſtolus affirmat, panem eſſe communicationem Corporis Chriſti,
quòd videlicet omnes, qui participant panem, etiam
Gorporis Chriſti participes fiant. Ex eo ergo hoc confici⸗
tur, Paulum haudquaquam de ſpirituali, ſed de Sacra-
mentali ſeu ea, quæ ore fit, participatione Corporis Chriſti

Ioqui, quæ pus & impiis, titulo duntaxat Chriſtianis, com- p. 712 71I5.

munis eſt.
. Vy 2 M S.36. Hanc

6. Ratio con-

textils.

1. Cor. 10, 21.

Er⸗ II. 27*

Ahenſig.

I. Cor, 10, 16.

708 VII. DE CoENA DOMINI.
S. 36. Hanc piam noſtram ſententiam etiam ratio & cir-
cumſtantiæ concionis illius Paulinæ confirmant. Eos enim,
qui de Ildolothytis edebant, & Ethnicis cultibus diabolicis
communicabant, nihilominus autem etiam ad menſam Do-
mini accedebant, & Corporis ac Sanguinis Chriſti participes
fiebant, Paulus à tanto facinore deterret: & admonet, ne
Fbüpfis ad iudicium & danmationem corpus & ſanguinem Chriſti
ſumerent. Cùm enim, iuxta Pauli ſententiam, omnes illi,
qui benedicti & diſtributi panis in ſacra Cœna, partici-
pes fiunt, etiam cum Corpore Chriſti communicationem
habeant, profe ct& D. Pauli verba non poſſunt accipi de ſpiri-
tuali communicatione cum Chriſto, quippe qua nemo abuti
vnquam poteſt, & à qua homines non ſunt deterrendi.
§. 37. Quare Patres & pii Maiores noſtri, D. Lutherus, &
alii ſinceri doctores Auguſtanæ Confeſſionis, hoc D. Pauli
dictum eiusmodi verbis declarant, vt cum verbis Chriſti
optimè conſentiat: vt, cum ad hunc modum id explicant:
Panis, quem fwmngimu, eſt Cordpus Chrißi diſtilutum, ſeu com-
municatum corpus Chriſti, quod inter eos diſtribuitur, qui
fractum panem accipiunt.
S. 3 §. In hac ſimplici & ſolidè fundata explicatione, lu-
culenti illius teſtimonii Paulini, magno conſenſu acquiefei-
mus. Et non iniuria miramur, quòd audaces homines repe-
riantur, qui, cùm ipſi ante hæc tempora Sacramentariis hoc
Pauli dictum oppoſuerint, nunc illud ipſum pro fundamen-
to erroris ſui (quòd videlicet Corpus Chriſti in Cœna ſpi-
ritualiter tantummodò ſumatur) ponere non erubeſcant.
Sic enim loquuntur: Panis eſt communicatio Corporis Chrißti,
hoc eſt, id, quo fit ſocietas cum corpore Chriſti, quod eſt Eccleſia: ſen,

eſt medium, per quod fideles unimur Chriſto: ſcut verbum Euan-

gelii ſide apprehenſaum, eſt medium, per quod Chriſto Ppiritualiter

vnimur „& corpori Chriſti, quod eſt Ecleſia, inſerimur. Hacte-
nus illi.

Lydigni efu. §. 39. Quòd autem non tantùm pii & credentes in Chri-

um, verùm etiam indigni, impii hypocritæ (verbi gratia:
Iudas, & huius farinæ homines, qui nullam prorſus ſpiritua-
lem

——

— —— — — — — -- — — ——

— —

Ii⸗
Utl

wli
ſti
It.

VII. DE CoHENA DOMINI. 709
lem cum Chriſto communicationem habent, & ſine vera
pœnitentia atque conuerſione ad Cœnam Domini accedunt)
etiam verum Corpus, & verum Sanguinem Chriſti, ore, in
Sacramento ſumant, & grande ſcelus, indignè edendo &
bibendo Corpus & Sanguinem Chriſti, admittant, id D.
Paulus expreſsè docet, cum affirmat, guNd ii, qui indignè de illo . Cor. I, 27.
Pane edunt, & de Calice Domini bibunt, rei fiant non tantüàm pa-
nis & vini, non tantàm ſionorum & ſymbolerum, aut figuræ Corpo-
ris & Sanguinis: ſeg quod rei ſint Corvoris & Sanguinis Ieſi
Chriſti, quem in ſacra Cœna præſentem contumelia atque
ignominia afficiunt: ſicut Iudæi, qui ipſo facto & opere (in-
dignis modis Saluatorem tractantes) in Corpus Chriſti hor-
ribiliter peccàârunt, & Chriſtum occiderunt. Sic enim an-
tiquisſimi, pii & eruditi Doctores Eccleſiæ hoc Pauli dictum
intellexerunt, & magno conſenſu in hanc ſententiam funt
interpretati.
§. 40. Duplex igitur eſt Manducatio Carnis Chriſti. Vna Dauplex eff.
Giritualis, de qua præcipuè Chriſtus in Euangeliſta Ioanne,
capite ſexto v. 5a. agit: quæ non alio modo, quâm fpiritu & fi-
de in prædicatione & meditatione Euangelii fit, non minus,
quàm cùm Cœna Domini dignè, & in fide, ſumitur. Hæcp. 326,529.753.
ſpiritualis manducatio per ſe utilis & sALVTARIS eſt,
OMNIBVSQVE Chriſtianis, & quidem oOMNIBVS tempo-
ribus, ad ſalutem NECESSARIA eſt: ſine qua ſpirituali
participatione Sacramentalis illa, aut quæ ore duntaxat fit,
manducatio in Cœna non modò accipientibus non ſaluta-
ris, ſed noxia etiam & damnationis cauſa eſſe ſolet.
S. 41. Spiritualiter igitur manducare nihil aliud eſt, quàm Siritualis
GREDERE Prædicato verbo Dei, in quo nobis Chriſtus, eſus.
verus Deus & Homo, cum omnibus beneficiis, quæ carne
ſua, pro nobis in mortem tradita, & ſanguine ſuo pro no-
bis effuſo, promeruit, offertur. Impetrauit autem ille no-
bis, gratiam & clementiam Dei, remisſionem peccatorum,
& vitam æternam. Hæc qui ex verbo Dei commemorari
audit, fide ea accipit, ſibique applicat, & hac conſolatione

totus nititur (quoòd Deum placatum, & vitam æternam,

Ly 3 propter

710 VII. DE CoOoENA DO MINI.
propter Mediatorem leſum Chriſtum habeamus:) qui, in-
quam, vera fiducia in verbo Euangelii firmiter, in omnibus
tribulationibus & tentationibus, acquieſcit: hic Piritualiter
corpus Chriſti edit, & ſanguinem eius bibit.
Sacramen- S. 42. Altera verò manducatio corporis Chriſti Sacramen-
talis. talis eſt, & ore fit: quando in ſacra Cœna verum, & ſubſtan-
tiale Corpus & Sanguis Chriſti, ore accipiuntur atque par-
ticipantur: ab ommibus, qui panem illum benedictum, &
vinum in Cœna Dominica, edunt & bibunt. Ac pii qui-
dem Corpus & Sanguinem Chriſti in certum pignus & con-
firmationem accipiunt, quòd peccata ipfis ſint remiſſa, &
quòd Chriſtus in ipfis habet atque efficax eſſe velit. Impii
1¹. Cor, 11, 17. verò idem Corpus & eundem Sanguinem Chriſti, ad iudi-
cium & damnationem ſumunt. Hoc Chriſti verba, quibus
Cœnam inſtituit, expreſsè docent. In prima enim Cœna
menſæ aſſidens diſcipulis ſuis naturalem panem, & natura-
b. zus 697,704. je vinum porrigit: & de iis pronunciat, verum eſſe Corpus, &
Sanguinem, ſuum- & jubet eos manducare & bibere. Ergo il-
lud Chriſti mandatum, conſideratis diligenter omnibus
circumſtantiis, non poteſt niſi de orali, ut vocant, non ta-
men de craſſa, carnali, Capernaitica, ſed de ſupernaturali
& incomprehenſibili manducatione corporis Chriſti intel-
ligi. Ad hanc manducationem, quæ ore fit, Chriſtus
mandato ſuo etiam alteram requirit; cum inquit: Hoc ſa-
cite in mei commemorationem- hic enim FIDEM (quæ eſt ſpi-
ritualis Corporis Chriſti participatio) poſtulat.

Antiquitas S. 43. Quare tota erudita & pia Antiquitas (ſecundum
contort, hæc verba Inſtitutionis, Chriſti & Pauli) expreſsè, & cum

tota Catholica Eccleſia magno conſenſu, docuit, quòd Cor-
pus Chriſti non tantum ſpirituahiter, fide (quod etiam extra
5 zoo, vſum Sacramenti fieri poteſt) veruùm etiam ore, non modò
à credentibus, ſed & ab indignis, infidelibus, hypocritis, no-
mine duntaxat Chriſtianis, accipiantur. Quæ Antiquitatis
teſtimonia recitare, hoc loco nimis eſſet prolixum: quare
Lectorem ad noſtrorum ſeripta, in quibus hæc copiosè tra-
Rata ſunt, remittimus.

.

In⸗
us
ter

Ms
II⸗

N

mnaentum, cuius vel ipſum Satanam pudest doctrinam verô de

Poſſit. . —=
S. 45. Accuratè autem hoc etiam declarandum eſt, quinam Indioni qui?

VII. DE CoENA DOMINI. 71 1
S. 44. Ex his manifeſtum eſt, quàm iniquè Virulentis ſar- Sonmata.
caſmis Sacramentarii Domino noſtro Ieſu Chriſto & D. Pau- Theodorus
lo, totique Eccleſiæ inſultent: qui oralem, & impiorum *a.
manducationem vocant, duos pilos caudæ equineg & eom-

Maieſtate Chriſti ExCREMENTVM Satanké, 4740 dialiolus ſibi=
ipſfi & hominibus illudat, appellare auſi Puerunt. Hæc ades hor-
renda ſunt, vt homo Chriſtianus ea ſine horrore non recitare

ſint indigni conuiuæ, in hac Sacra cœna. Hi, nimirum, qui P. 369.536.573.
ſine vera pœnitentia & contritione, & ſine vera fide, & absque
propoſito vitam emendandi, ad Cœnam Domini accedunt.
Hi ſibiipſis iudicium, hoc eſt, temporales & æternas pœnas
(indignà ſuàâ orali manducatione corporis Chriſti) accerſunt:
& Corporis & Sanguinis Chriſti rei fiunt. I. Cor. n, 27.
S§. 46. Digni verò conuiuæ in Cœna Domini ſunt, infirmi Dignii.
in fide, puſillanimes, perturbati Chriſtiani, qui dum magni-I. p. 369. 523
tudinem & multitudinem peccatorum ſuorum ſecum re- 7i
putant, cohorreſcunt: qui magnam ſuam immundiciem 2.
conſiderantes, hoc pretioſiſſimo theſauro, & beneficiis Chri-
ſti indignos ſeſe iudicant: qui fidei ſuæ infirmitatem ſen-3.
tiunt atque deplorant, & nihil magis in votis habent, quaàm
vt Domino Deo firmiore & alacriore fide, & puriore obedien-
tia ſeruire poſſent. Hi (vt diximus) ſunt verè digni illi con-
viuæx, in quorum gratiam, & quibus recreandis, inprimis hocç p. 573 70⁄.
auguſtiſſimum Sacramentum & ſacrum conuiuium eſt in-
ſtitutum. Chriſtus enim eiusmodi homines benigniſſimè
invitat, Matth. n, 25. dicens: Venite ad me omnes, qui laboratis
G& onerati eſti: & ego reficiam vos. Et alibi, c, 9, 12. ait: Non eſt
opus valentibus medicus, ſed malè habentibus. Et Apoſtolus in⸗
quit: Firtus mea (dicit Dominus) in infirmitate pemmcitur. 2. Cot.
12, 9. Et ad Romanos c. 14, 1. ſeribit: Iuſirmum in ſidét aſſumitös
& paulò poſt: Deus eum aſſamſit. Quis uts enim in ſilium Dei
crediderit, ſiue is firma ſiué infirma ſide praditus fuerit, habet vitan
æternam. Joh. 3, U, 16.

Xy 4 §.47. Di-

712 VII. DE CoHNA DoMINI.

Dignitas S. 47. Dignitas igitur neque in magna, neque in exi-
quid? gua infirmitate aut firmitate fidei, ſed in merito Chriſti con-
P. 373. ſiſtit. Huius fructum infirmus ille in fide anguſtique ani-

mi parens, qui opem Chriſti in curando filio miſerrimo,
implorabat, non minus, quàm Patriarcha Abraham, Apo-
ſtolus Paulus, & alii, qui robuſtam fidem habuère, partici-
Pat, Marc. 9, 24.
S. 48. Et hæc de Vera præſentia & Duplici manducatio-
ne Corporis & Sanguinis Chriſti, quæ aut fide ſpiritualiter,
aut ore fit (quæ poſterior dignis & indignis communis eſt)
dicta ſunno. 3 1
Conſecnatio. §. 49. CVM veròô etiam de Conſecratione, & de vſitata
Tom. 4. I. Jen. illa regula (Nihil habet rationem Sacramenti exira actionem di-
83 e. 15. vinituàs inſtitutam) diſſenſiones quædam inter aliquos Augu-
ig d, 5 ſtanæ Confefſſionis Theologos, inciderint: de his etiam
