que illis utantur, quæ peculiariter Chriſtianis utenda data
& inſtituta ſunt, cum tamen ii, qui Sacramentorum a-
ſum ſibi vendicant, plus ſeire, neq, non ampliore Chriſtia-
narum rerum intelligentia præditi atq; exculti eſe debeant,
qum pueri aut novitii ſcholaſtici. Caterùm nos pro in-

ſtituendo vulgo, hiſce tribus partibus contenti erimus, quæz

à priſcis usq; ſeculis recepta conſuetudine in Chriſtianiſmo
permanſerunt, tametſi per pauca ex his rectè & ſincerè
zradita ſint populo, donec in iisdem probèò triti & exercita-
zi evaſerint, cum ſenes tum juvenes, quicunque Chriſti-

ni eſſe aut dici contenduvt. Sunt autem hæ quæ ſeq vun-

Zaer.

PIA, UTILIS ET NECESSARIA PRT.-
FATIO, ET FlDELIS AC SERIA COHORTATIO
D. Martini Lutheri, ſcripta ad omnes pios, inprimis ad
Paſtores & Concionatores, ut quotidie ſe & alios in Ca-
techiſmno, tanquam in ſumma & mrοναπ totius Sacræ
Scripturæ, diligenter exerceant, & illum fide-
liter & asſiduè Eccleſiæ proponant,
&c.

VOD IN CONCIONIBIS NON IPSI SOLINM
Catechiſinum urgemus, ſed alios etiam ut idem faciant ro-
gamus obteſtamurg, non contemnandas ſanè eauſas habemus, ma-
ximè

uie

xim⸗
rimi
Aent
yiu
ſpln

reelt

Aum

Mſ
ilis
lum
run
Par⸗
erd
enpr
xi
ſete

mur
han
Ca⸗
ren
lion,
ſiie
ie
Ga
ex.
dan,
ga
nat,

unj

rin
hie

D. MARTINI LuTHERI. 379

ximè cum videamus & concionatores & Parochos ipſos hic ut pln-
rimum ceſſare, contemnentes & Acium Taum & doctrinam Pſam,
idq, inde adeo, quòd quidam illorum nimis alta, ut ſibi 4 videm vi-
dentur, ſapiunt, quidam etiam ipſa IJocordia ventrieg, ura nibhil
priushabent, non aliter erga hoc negotium affecti, quâmſi ventris
ſolummodo cauſa arochi &α Præcones verbi conſtituantur, nec alia
re occupatos ee conveniat, quàm ut ſtrenu prodigant conſumantg
dum vivunt omnia, perinde ut ſub Papata conſuevere. Ac tam-
etſi omnia quiæ goceri atq, præadicari debeant, hoc tempore abunftè
illis ſuppetant, dilucideg ob oculos eß. ſint, tot praclaris at ſa-
Iutaribus ad hoc editis libris, cumq; ut olim nominare conſueve-
runtita nunc reipſa, Sermones per ſe loquentes, Dormi ſecurè,
Paratos & Theſauros habeant, im tamen ſive inertes, ſive etiam
pyerverſi quidam ſunt, ut hæc ſeripta nec emere aignentur, nec ſi
empta habeant, intueri ſaltem ac legere velint. Bone Deus, quàm
noxium detestandumg, hoc hominum genus eſt, ventris gulæq, man-
cipia, quos rectius porcis aut tanibus quàm ſidelium animabus præ-
feceris.
Ae optandum quidem foret, ut cum inutiles labori voſagſ, de-
murmunmtiones precularum canonicarum, ut vocantur, defi erint,
harum loco mane, meridie ac veheri aliquor ſaltem paginas vel in
Catechiſmo, vel in precationilus, vel in novo Teſtamento evolve-
rent, aut denig, aliud quippiam ex Bibliis ſacris ſibi ſumerent, ona-
tionemq, Dominicam liguanao ad Deum Patrem & Iua & gregis
ſui cauſa peromarent, quo tandem videlicet Evangelio, eujus beneſi-
cio tot oneribus ac moleſtiis libemti ſunt, vel aliquam rependant
gratiam. ſubpudeat geos, quòd inſtar cavum ac ſuum, non aliud
ex Evangelio addidicerint, quàm deſidioſam, noxiam ac deteſtan-
dam hanc taerni licentiam. Nam oeum vulgus alioqui nimis frigidè
erga BFangelium affeltam ſit, & nos etiam cum omnia ſumma co-
namur, aut nibil aut pa rum eſiciamus e quanto minus praclari ali-
guid ſpemndum erit, ſi quemadmodum ſub Papatu ſuimus, itz
nunc quog, deſides ac negligentes eſſe cœperimus.
HIS ACCEDIVnoxium atg, peſtiferum illud malum ſecu-
rilatis & ſIatietatis, quod multorum animis jam pridem latenter
obrepit, eosags ira inſicit, ,„ ut ſandtè dejerent, nihil SGſe faeilius ipfa
Catechiſ-

2
4
—
.

380 PER AEFATIO.

Catechiſmi doltrina, adeò etiam, ut cum unica leltione ilum per-
currerint, ſtatim velut ad ſummum profelti alge edolti, librum i-

pſum in angulum aliqquem abjiciant, pudeatg, eos quodammodo in

mwanus ſumere denud. Imo quod indignins est, reperiuntur hodie
etiam ex nobilibus quidam ades ignobilis animi, ut afrmare au-
ſent, nihil opus eſſe amplius ſive Parochis ſive concionatoribus, ſod
Jußſicere libros, ex quibus eadem hac diſeere quilibet per ſe ac nullo
zmadente queat. Unde & ipſas Parochias ſtrenuè ac fortiter col-

labi at deſolari patiuntur, parochos autem & concionatores tan-

tum non fame interire ſinunt, perinde ut decet ſtolidos ac inſanos

Germanos. Tualem etenim populum Germani &G bhabemus & tole-

are coomur.
Ego verb, ut de me ipſo dicam ſceilicet, tametſi Doltor ac praæ-
Ricator ſum, non minori, ut opinor, cum doctrina tum experientia
præditus, qum ii qui mnia de ſepræſumunt, &tMtᷣ’dmntmſocuri-
tatem pervenerunt, he udquaquanz tamen imitari me pueros pudet,
ſedquemadmodum illos Catechiſimum docemus, ita & ego mane,
aut quandocunq; vacui aliquid temporis datur, ipſam orationem
Dominicam, decem præcepta, Articnlos fidei, Pſalmos aliquot,
&c. mecum ipſe quaſßiad venbum recito. Et quancjaam adhuc qato-

zidie lectionibus & udiis vaco, attamén ne ſic quidem poſſum per-

venire quò cupio, aut præſtare quæ volo-

Lutherus di:ß Inm fit ut puerum ac diſcipulum Catechiſmi etiam hodie me⸗
ſcipulus Ca- profiteri neceſſe habeam, profteorg, libenter. Ac delicatuli, faſti-

techiſmi.

Utilitas di-

endi Cate- ut vel propter Deum hoc biperſuaderipatiantur, ſe ad eam eru-
chiſmi.

dioſuliq; iſti vel unica tantum lectione aſſequuntur, ut repente o
mines ubiq, doctores post ſe relinquant, ſciantq; omnia, nec ullius do-
Etrina aut inſtitutione opus amplius habeant. Imo verò boc ipſo ve-

luti certiſimo argumento oſtendunt, quòd nullam prorſus nec ſui of-

Feii, net ſalutis populi mtionem babeant, ſed contemnant & Deum
pariter & verbum ipſius. Nec eſßt quodruinam ulim metuant, cun
jam horrendiſimum caſum fecerint, quin potius opus illis ſit denus
repueraſcere, ac diſcere prima litemrum elementa, quæ alioqui et-
iam ipſis calceis Iut dicitur) ſibi protricz exiſtimant.
ROGO itmg bos ignavos ventres ac praſüumtuoſöos ſanétos,

ditienem haudquaquam perveniſſe, quam ipſiſili tribuunt. 1e -
B de, at

+— — —

.——ʒ —

. „— h — ☛à,n —.

6

„———— — — -—

n— ——

+— —

—

D. MARTINI LuTHERI. 3 81
de, ut net unquam in animum inducant, ſe Catechiſmi partes,
omnino omnes perdidiciſſe perfpeltasd, habere, etiamfi notiſſimæ ac
meditatißimæ ipfis videantar. Nam ut maximè demus, öös omnia
quam optimèò & perfelctiſtmè tenere ac ſcire (. quod tamen in hac vi-
tapropemodum impoſſtbile ſauerit) non tamen neq illud prateréun-
dum, muliiplicem uſum ac frulctum ex eo conſequi, ſi eadem illa ru-
Aimenta quotidie legantur, meditandog, & loquendo exerteantur,
Nimirum quon Spiritusſantétus adſie huie lectioni, ſermoni ac me-
ditationi, qui ſicbinde nopur motus excitet, ac majus lumen ſuppe-
ditet, uat quotildie magis magisg, hac doctrina aficiamur, az majas
eperæpretium in ea faciamms, ſicuti & Chriſtus ipſe promittit apud
Maitheæum capite Is, o. cum inquite Ubicung duo aut tres congre-
gati fuerint in nomine meo, ero in medio eorum.
Adhæc nihil eft eficacius contra Diabolum, carnem & o-
mnes pravas cogitationes, quàm ſiſedulò tralétetur verbum Dei, de
eo ſit ſermo & meditatio noſem, Adeò ut Pſalmus primus tos pro-
nunciet beatos, qui in Lege Dei meditantur die ac nobte. Nee est,
quod thus præfßantius, odoramentum aliquod effeacius adver-
ſus demonesbabiturum te ſperes, quàm ſi Verbum & præcepta Dei
multo uſu tractes, deiis familiares miſteas ſermones, illa canas ac
mediteris. Hæc enim verò aqva illa ſanctißicata ſunt, verumge ſi-
gnum, quo öatan & fugatur, & quod fügit maximè.
Et ſi nulla slia utilitas hinc petenaaſit, quàm quod Sataznam
& pravas cogoitationes depellat, cersè vel ſola haæac tanti facienda
emt, ut hanc doltrinæ partem libenter diſteres, legeres, meditare-
ris & trttares, Non enim potest nec ferre nec audire verbum
Dei Satan. Et ipfum Verbum non eſt mle, quales ſunt aniles fabulæ
aut carmina lyricorum, ſed edâ, qvemadmodum Paulus ait, Rom. I,
10. potentia Dei ad ſalutem omni credenti. Ac revem potentia
Dei, quæ Satanam ut maximè afligit & premit, nos verò ſitpna mo-
dum refocillat & reficit. Et quid multis opus? Si frultum ac utili-
mtem omnem, quam verbum Dei openatur, enumemre vellem, neg,;
ecbarta neg; tempus ſuppeteret.
Vulgò vocant Sammam mille artium opiſicem, hoc eſt, cujus
poteſtas ſit varia ac multiplex. Ac ipſum Dei ſermonem, qui non
Soliem nariam ac multiplicem poteſtatem habetz verum etiam illum

p. 301. 72 6.

Alia utilitas.

P. IIZe

Præceptum
& mandatũ
Dei de di-
ſcendo ver-
bo Dei.

46.

temtores

382 PkAFFATIO
ipſum mille artium artiſſcem cum omni potentia & arte ſua oppri-

Contra con-

Catechiſmi.

mit & ad nihilum redigit, quo tandem nomine dignabimun? nimi-
rum non mille tantum artium, ſed multarum myriadum art ifßicem,
meritoò dixeris. Quare nos quidem ſi tantam potentiam, tantam
utilitatem, mntas vires, ntum denig uſum illius adeo paryi aſti-
maremus, praſertim qui parochi & concionatores eſſe & perhiberi
volumus, tum digni ſanè eſſemus, quibus non ſolum nullus ſuppedita-
retar cibus, ſed qui canibus etiam exigeremur, præſértim «cum illis
omnihbus non minus quam quotidiani panis opus habeamus, at pla-
nè iisdem contm quotidianas ac irrequietas tentationes & inſidias
mille iſtius artium artiſicis carere non peſtmust.
Quodſi neg hæc ſatis ſußciant ad excitandos commonendoſey
animos ad diligentem Catechiſmi lectionem,ipſüm tamen præceptum
Dei vel ſolum cogere nos debebat,quod extat Deut. ſextosut præcepta
ipſius ſedentes, ambulantes, ſtantes, jacentes, ſurgentes, nunquam
non meditemur ac velut ſignum aliquod ob oculos onamus ac ma-

Deu 6, 4 7. 10. nibus geſtemus. Procul dubio non temere Deus hoc tam ſeveriter
c. 31, 13. c. 3 ², & præcipit & exigit: Sed cum non ignoret, quæ nos pericula & ne-

ceſſiates urgeant, Adhæc quantm contentione, aſſiduitate & perti-
nacia maligni ſpiritus nullo non momento in perpetuam noſtri perni-
ciem ſint inſtructi, voluit nos contn optimus ille pater noſter cæleſtis
veluti ſolida & eßicaci armatum hoc modo pamatos atg inſtrultot
ſſe, quo poſſimus & ignita tela ac pravas peſtiferasg; illorum aggreſ-
ſiones repellere ac profigare. Sed ſtolidos ac inſenſatos nos, qui
cum neæceſſe habeamus diverſari ac degere inter hboſtes adeopotöëtes,
nempe dæmones, nihilominus arma noſtra contemnamus, deſides atg
ſtertentes ea ne aſticere quidem aut ipſorum meminiſſeſuſtineamus.
Et quid quæſo ſaturi illi præſumtugſic, ſancti, Catechiſmi vide-
licet doctrinam reſpuentes ac longè abjectiorem aſtimantes, quàm
quæ quotidie legi ac diſei debeat, aliud agunt, quäàm quod ſe-
ipſos longè doctiores reputant Deo iplo, omnibus angelis, patri-
archis, Apeſtolis, &omnibus Chriſtianis 7 Nam cumnon pudeat
Deum ipſum haæc quotidie docere, ut qui melius præſtantius ali-
quid, quod doceatur, non habeat, eademg, illa ſapius iteret atque
inculcet, novi verò ac alienum ab hac doctrina nibil ſibi ſumat, ad-
do etiam, cum omnes ſancti nibil nec melius nec utilius ſeiant quon

diſcant,

ho
Pi,

(N

xi

0r./,

jn,
ſer
hen
41
dli⸗
lor,
iſ⸗
n
lan
y
indl

D. MARTINIT LuTHERI. 393

diſcant, nec unquam ad plenum diſcere queant, an non ſeilicet egre-

gii ac perbelli bomines ſumus, quod cum ſemel hanc dolctrinam vel
legerimus vel audiverimus, in eam perſuaſionem veniamus, quafi
omnia ſciamus, nec ulla amplius nobis opus ſit lelttione, adeoq, una
etiam hora illud perdiſcere poſſimus, quod nec ipſe Deus perdocere
potuit, idé, cum jam inde à condito mundo ad finem uſep illius idem
hoc agat. Deniq; omnes Prophetæ ae ſancti abundò ſoemper habue-
rint hinc quod diſèerent, nihilominus diſeipuli perpetud manſerint,
& manere neceſſe habuerint.
Nam'illud ſané certum atq; indabitatum eft, quod qui De-
cem præcepta probò norit ac perdidicerit, ir totim etiam Seriptu-
ram ſéiat, ut poſſt in quibuslibet negotiis & caſibus, conſilio, au-
xilio, cenſolatione præſo eſe, diſcernere ac judicare civiles pariter
C& Eeccleſiaſticas controverſias, ſitg, judex omnium doctrinarum,
ordinum, ſpirituum, juris & æquitatis, ac quicquid in mundo eſſe
Ppoſſit. Et quid precor totus Pfalmorum liber aliud, quàm meras co-
gitationes exercitiag, primi præcepti continet? Atqui perſuaſiſi-
mum bhbabeo, hujusmodi ignavos ventres ac praſumiuoſos ſpiritus ne
nnicum quidem Pſalmum intelligere, nedum totwam ſèriptunam.
Et interim tamen iidem illi Catechiſmi tmditionem contemnunt,

qui totius ſèripturæ E. quoadam compendiumeſt, brevemq; il-

lius atq; ſummariam deſcriptionem continet.
Muare nune iterum omnes Chriſtianos obſecro obteſtorg,, in
primis verò parochos & concionatores, ne præmaturs Doctores
Rieeri velint, ſég, omnia ſcire falſô ſibi perſuadeant. Nam ut falſis
onderibus aq; menſuris, ita & vanis perſuafionibus multum dece-
dit, cum ad juſtum examen exiguntur. Quin potius quotidie his ſtu-
diis exerceantur, eademq, ſedulò inculcent. Adhæc omni cura ac di-
ligentia caveant, ne deteſtanda contagione ſecuritatis præſumtionisé,
corripiantur, ſed in hoc præcipuè incumbant, ut legendo, docendo,
diſcendo, cogindo, & meditando omne tempus conſumant, nec
antea deſiſtane, donec reipfa compererint, ac certi faant, quod Sa-
mnam ac mortem perdidicerint, doctioresg, fabti ſint Deo & o-
mnibus Angelis equs. Quòd ſi hane diligentiam adhibuerint, ſanbtè
ipſa promitto, ac reipſa iidem etiam experientur, quòd magnum
inde ſrubctum ſint conſecuturi, & quòdà excellentes viros Deus ex

Cognitio
decem præ-
ceptorum
quanta ſit
lux.

384 CATECHISMIS
ipſir faéturus ſit, adeout ipfi etiam aliquando ſateantur, quòd qus
magis Catechiſmi doctrinam repetunt iterantq; eo minus ipſanm ap-
prehendant ac ſciant, ſed neceſe habeant perpetus illam diſiere.

Ex qua quidem re fiet, ut tum demum veluti eſurientibus & ſitien-

tibus placere ac ſapere illud incipiat, cujus nunc præ nimia ſaturi-
mte ac faſtidio ne olfactum quidem ferre ſuſtinent. Quod ut
fat, Deum precamur, quo gratiam nolis ſuam
largiatur, Amen.

SBEE E EE ke Eee

P. 339. D E C E M. P RE-
—C6SEPT A

. I.
P. 38 %. Non habebis Deos alienos coram me.
.„R II.
p. 540. 3z99. Non aſſumes nomen Domini Dei tui in vanum.
p. 341. 466. Mcmento ut diem Sabbathi ſanctifices.

A342,41r2. Honora Patrem tuum & Matrem tuam, ut ſis lon-
gævus ſuper terram.

V.
VII.

p.345.438. Non furtum facics.

MAIOR. 385
Non loquaris contra proximum tuum falſum teſti- p. 346. 446.
monium.
Non concupiſces domum proximi tui.
Non deſiderabis uxorem ejus, non ſervum, non an- p. 454.
non aſinum, nec omnia quæ illius

P. 347. 454.

ciliam, non bovem,
ſunt.

SECUNDO, ARTICULI 2.352.33.
CHRISTIANE FIDEI.

Redo in Deum patrem omnipotentem, creatorem
cœli & terræ. Et in Jeſum Chriſtum filium ejus
unicum Dominum noſtrum, qui conceptus eſt de Spi-
ritu ſancto, natus ex Maria virgine, paſſus ſub Pontio
Pilato, crucifixus, mortuus & ſepultus. Deſcendit ad
inferos, tertia die reſurrexit à mortuis. Aſcendit ad
cœlos, ſedet ad dexteram Dei patris omnipotentis: In-
de venturus eſt judicare vivos & mortuos. Credo in
Spiritum ſancum, ſanctam Eccleſiam catholicam,
Sanctorum communionem: remisſionem peccatorum:
cCarnis reſurrectionem, & vitam æternam, Amen.

TERTIO, ORATIO QVAM
NOBIS CHRISTUIS TRADI. Mat.6, 10. Lue
DIT IN EVANGELIIO. V1, 1,3 4.

B b

Exercxitium
Catechiſmi.

386 CATECHISMuS
Prer noſice⸗ qui es in cœlis: Sanctificetur nomen
tuum. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas
tua, quemadmodum in cœlo, fic etiam in terra. Pa-
nem noſtrum quotidianum da nobis hodie. Et re-
mitto nobis debita noſtra, ſicut & nos remittimus debi-
toribus noſtris. Et ne inducas nos in tentationem:
ſed libera nos à malo. Quia tuum eſt regnum & po-
tentia & gloria in ſæcula ſæculorum, Amen.

XEτ ſunt capita ſummè neceſſaria, quæ cuivis Chriſti-

2

AHanorum primò perdiſcenda ſunt, atqꝗ; ad verbum re-

citanda. Sunt autem ad hoc asſiduè aſſuefaciendi pueri, ut

quoties manèè ſtratis ſurrexerint, & ad capiendum cibum

Officium pa
ris familias.
p. 3332 3,7,
239*

Autores Cate-
chilmi-

accubuerint, & ſub veſperam iterum dormitum ierint, me-
moriter recitent, neq; ad cibum aut potum admittantur,
niſi his omnibus ante diligenter recitatis. Non ſecus boni
patrisfamilias ofncium herile exigit cum familia, nempe
cum ſervis & ancillis, agere, neq; quenquam in famulitio
ſuo perferre, iſta neſcientem aut recuſantem diſcere. Neq;
enim ullo modo ferendum eſt, ut hominum aliquis usque
adeo ferus ſit & barbarus, qui hæc nolit diſcere, cum in
hiſce tribus partibus ſummatim ac ruditer, & quoad e-
jus fieri potuit fimplicisſimè comprehenſa fint omnia,
quicquid pasfim in ſacris literis longè lated; tractamus-
Etenim Sancti Patres aut Apoſtoli (quicunque tandem
illi fuerint) hujusmodi compendio complexi ſunt Chri-
ſtianorum doctrinam, vitam, artem, & fapientiam, qua
de re loquantur & tractent, aut quid tandem id fſit quod
exerceant.
Y. 2. Perceptis itaq; diligenter hiſce tribus articulis, de-
inceps conſentaneum eſt ettam noſſe, quid de Sa cramentis
noſtris dicendum aut ſentiendum ſit, quæ Chriſtus ipſe
notbis utenda inſtituit, nempe de Baptiſino, & de Corpo-
ze :c ſanguine Jeſu Chriſti. Cum primis verò refert Kire
ver ba

— — —

dens, ultimo munere ſuos affecerit diſcipulos
à ſe donatos dimiſerit.

DE BAPTIS MO.

TTe, docete omnes gentes, baptizantes eos in nomi-
Mae Patris & Filii & Spiritus ſancti. Qui crediderit &
baptizatus fuerit ſalvus erit. Qui verò'non crediderit,
condemnabitur.

eosdemq,

J. 2. Antum ex Scriptura ſacra de Baptismo ſimpli-
cem Chriſtianum noſſe ſufficit. Similiter & de
ſecundo Sacramento paucis & ſimplicibus verbis, nempe
ex Pauli prima ad Corinthios Epiſtola capite II.

DE COENA DOMINI.

Dwminus noſter Jeſus Chriſtus in qua nocte trade-
batur, accepit panem, & gratias agens fregit de-
ditꝗ; diſcipulis ſuis & dixit: Accipite & manducate,
hoc eſt corpus meum, quod pro vobis tradetur. Hoc
facite in meam commemorationem. Similiter & cali-
cem, poſtquam cœnavit dicens: Hic calix novum te-
ſtamentum eſt in meo ſangvine. Hoc facite quoties-

cunq; biberitis in meam commemorationem.
L paſſim quinq; partes eſſe videmus totius Chriſtianæ
doctrinæ, quas ſubinde exercendas eſſe putamus, atq;
ad verbum à pueris exigendas & audiendas. Neq; enim eſt
quod ſperes juventutem ex ſolis concionibus iſta compre-
henſuram, aut ſenſibus & memoriæ repoſituram. His ergo
. B b 2 probè

verba Matthæi ac Marci poſtremis capitibus Evangelio-
rum relata, quemadmodum Chriſtus ex hoc mundo diſte-

A. C. a. g.

A. C. a. 106. FE.
C. . 8.

Quinq; par-
tes Chriſtianæ

doctrinæ.

Præceptum
l.

388 CATECHTSMVS

probè perſpectis & cognitis, non incommodè atq; intem-

peſtive aliquot etiam bfalmi & cantilenæ in hoc formati
& expofiti proponi poſſunt pueris, ut hiſce prius perceptis
quaſi roborentur & confirmentur: utq; hac ratione ju-
ventus Scripturæ legendæ & exercendæ aſſueſcat, ac quo-
tidie majoribus incrementis aucta progrediatur. Sed non
in hoc contenti eſſe debemus, ut hæc tantùm verbotenus
percipiantur ac recitentur, ſed hoc etiam curæ tibi ſit, ut
juventus ſedulè interſit concionibus, præſertim iis tempo-
rihus, quæ exercendo Catechiſmo deſtinata ſunt, ut hæc
expoſita audiant, & quid ſingula ſibi velint, non oſcitantes
diſcant intelligere: adeò ut promptè audita recitare calle-
ant, neq; non interrogati, ſcite reſpondere queant, ne ci-
tra fructum iſta pro concionibus doceantur. Eam enim ob
rem nos hanc operam hoc diligentiùs ſumimus, Catechiſ-
mum ſubinde prædicantes, ut hæc juventuti diligenter in-
culcentur, nullo quidem orationis ſplendore aut apparatu
rhetorico, neq; alto ingenii acumine, ſed planè paulò ru-

dius atq; fimplicius, ut hoc faciliuùs & fidelius dicta noſtra

Luth. t. 4. f.⸗
39.393.500.
4, W. p. 52. 54.
6. W. Bei⸗
Buͤchl. 130.
384.
Quid ſi Deus

percipiantur, & tenacius memoriæ infixa hæreant. Quo-
circa ſupra memoratos articulos jam nunc fingulatim tra-
Randos in manus ſumemus, atq; deiis quantum fieri po-
terit, & necesſitas poſtulaverit, ſignificantisſimè verba fa-
ciemus.

PRECEPTVM PRIMIM.

Non habebis Deos alicnos coram me.

* Oc eſt, me ſolum pro Deo tuo habebis ac co-
les. Quid verò hiſce verbis ſibi vult, ac quo-
modo hoc intelligendum eſt? Quid eſt habere
8 & Deum: aut quid eſt Deus? Keſponfio: Deus
oE eſt & vocatur, de cujus bonitate, & potentia
omnia bona certò tibi pollicearis, & ad quem quibuslibet
adverſis rebus atque periculis ingruentibus confugias, ut
Deum

MAIOR. 399
Deum bhabere nihil aliud ſit, quàm illi ex toto corde fidere
& credere, quemadmodum ſæpenumero à me diétum eſt,
quèòd ſola cordis fiducia Deum pariter atq; Idolum faciat
& conſtituat. Quòd ſi fides & fiducia recta & ſincera eſt,
Deum rectum habebis: contra, ſi falſa fuerit & mendax fi-
ducia, etiam Deum tuum falſum & mendacem eſſe neceſſe
eſt. Siquidem hæc duo, fdes & Deus una copula conjun-
genda ſunt. Jam in quacunq; re animi tui fiduciam & cor
fxum habueris, hæc haud dubiè Deus tuus eſt.
§ 2. Quare hujus præcepti ſenſus hic eſt, ut veram
cords in Deum fidem atque fiduciam exigat, à vero & uni-
co illo Deo non aberrantem, ſed illi ſoli conſtanter adhæ-
rentem, ac idem planè vult dicere: Hoc vide cures, ut me
ſolum Deum tuum eſſe permittas, nec omninò extra me
alium quærere ſuſtineas, hoc eſt, quarumcunq; rerum in-
opia laboraveris, easdem de mea munificentia tibi polli-
cearis, & apud me quæras, volo. Ac ubicunq; preſſus
infortunio adverſa pateris, ad me protinus opem implo-
raturus confugito. Ego ego inquam, adfluente omnium
rerum copia te implebo uberrimè, atq; etiam periclitan-
tem ex omnibus malis eripiam. Tantùm hoc cave ſedulò,
ne cor tuum ulli alteri apponas, ab eo pendeas, aut in eo
conquieſcas,
§. 3. Hoc aliquanto planius ac rudiùs mihi explicandum
eſt, ut exemplis ſumptis à contrario, rectiùs intelligatur,
quid hæc ſibi velint. Equidem permultos videre licet, exi-

Præcept. J.

benſus lujus
præcept?.

Gen. 15, 1. c.
177C. 26, 3. Ce
28

Craſſior expli-
plicatio.

ſtimantes ſeſe & Deum & omnia abunde habere, quando

divitüs abundant & opibus, quibus confiſi adeo inſolenter
intumeſcunt, adeo conſtanter & ſecurè his fruuntur, ut
nemini non audeant contumaciter oppedere. Ecce, ii quo-
que Deum habent „ſed cui nomen eſt Mammona, hoc eſt,
opes & pecunia, cui totius cordis adhærent fiducia, in quem
omnem ſpei ſuæx ſummam collocarunt, quiq; omnium
communisſimum in terris Ildolum eſt. Qui pecunia aut o-
pibus largè inſtructus eſt, ille re ſua probè conſtabilita ſe-
cuum ſe non ignorat, animo adeo læto eſt atque inter-
B b 3 rito,

Mammonam
pro Deum
habere.

Præcept. I. 390 CATECHISMIuS

Fiducia non
Deo, ſed re-
bus aliis.

Alieni dii in

Papatu.

p. 116.

rito, quaſ(i in medio paradiſo vitam ageret omnium feli-
cisſimam. Contraà, qui opibus & pecunia caret, ille ani-
mi dubius omnem ſpem propemodum deſponſo animo
abjicit, ac ſi nihil prorſus de ullo Deo vel tantillum con-
ſtaret. Etenim paucos admodum invenias, qui ſint bono
animo, quiq; nihil triſtentur aut conquerantur, ſi deſtituat

eos Mammona. Hæc enim rei pecuniariæ cura atq; cupi-

ditas, humanam naturam ad ſepulchrum usq; indivulsè
comitari conſuevit.
Jg. 4. Ita quoq; qui ſpei aut fiduciæ ſuæ ſummam in hoc
ſitam habet, quod cæteros ingenio, eruditione, ſapientia,
potentia, favore, multorum amicitia, ac dignitate anteeat,
ille quoq; Deum habet, ſed non verum illum cœleſtem &
unicum Deum. Hoc inde iterum haud difficulter perſpici-
tur, quam confidenter, ſecurè & inſolenter hiſce rebus
abundantes agere ſoleant: rurſus quam deſperanter, quam
abjectè & humiliter, quibus hæc aut non adſunt, aut ali-

quando caſu fortuito ſubtrahuntur. Quare iterum dico,

quòd vera hujus particulæ interpretatio, Deum habere,
nihil aliud ſit, quam habere aliquid, cui cor humanum per
omnia fidere ſoleat.
Y. 5. AD HAEC COonidera quæſo, quæ nos rerum por-
tenta, ſub Papatu, horrenda cæcitate percuſſi admilſeri-
mus. Dolebat alicui denticulus: ille protinus ob honorem
divæ Apolloniæ voluntario je junio carnem ſuam macera-
bat. Quòd ſi in metu erat, ne fortè domus ſua aliquando
conflagraret incendio: protinus in Laurentii clientelam ac
patrocinium ſemet tradebat. Metuebat aliquis contagium
peſtilentiæ: illico nuncupatis votis profectionem ad S. Se-
baſtianum, aut Rochium ſuſcipiebat: Et id genus por-
tenta atq; abominationes innumerabiles, quibus fiebat, ut
quisq; peculiarem divum ſibi colendum eligeret, ad quem

preſſus necesſitate preces fundebat currebatq; Huc perti-

nent etiam illi, qui omnem modum hiſce in rebus exce-

dunt, ac cum Diabolo fœdus ineunt, ut eos ampliter ditet,
aut amicarum compotes faciat, aut pecus a contagione

ſervet

=—

— — — — — 22 — — —

„

— — — — ——

—.— ——

MATOH. 391

ſervet incolume, aut rem perditamreſtituat: cujus generis
ſunt incantatores, venefici, & magicarum artium periti.
Hi enim omnes cordis ſui fiduciam alio collocant quam in
verum Deum, de quo nihil boni fibi perſuadent, neq; apud
illum quæritant quicquam boni.
§ 6. Ad hunc modum jam haud obſcure intelligis, quid
& quantum boc præcepto exigatur, nimirum totum cor ho-
minis, omnisq; erga Deum, atq; adeo eundem ſolum fi-
ducia. Quo pacto enim Deus haberi poſſit, ipſe perfacile
æſtimare potes, quod neq; digitis apprehendi, nec in mar-
ſupium ut moneta condi, nec in ciſtam ut vaſa argentea
concludi, poſſit. Ita vero dicitur haberi & apprehendi De-
us, quando corde apprehenditur, eiq; ſoli hominis animus
conſtanti atq; inconcuſſa adhæret fiducia. Cæterum corde
illi adhærere, nihilaliud eſt, quam eidem per omnia fidere.
Eam ob rem ab omnibus aliis, qui extra illum ſunt, nos
conatur divellere atq; abſtrahere, & ad ſe ſolum, cum uni-
cum illud & immortale bonum ſit, attrahere, Quaſi ad
hunc modum diceret: Quicquid ante hac è divorum fa-
vore ac benevolentia tibi proventurum pollicitus es, aut
ſi quam in Mammona aut aliis rebus ſpem atq; fiduciam re-
poſuiſti, omne illud jam tibi certa perſuaſiene de me pol-
licere, meq; eum eſſe haud dubitanter exiſtimes, qui ti-
bi laboranti opem laturus ſit, teq; omnibus rebus amplis-
ſimè florentem & abundantem facturus.
F. 7. Ecce jam habes, quinam verus Dei honos ſit & cul-
tus, gratus illi & acceptus, quemq; ſub æternæ maledictio-
nis pœna præſtandum præcipit, nimirum, ut cor hominis
nullam aliam conſolationem, nullam aliam fiduciam ſciat
quam ipſum ſolum, neque ullo pacto ab hoc ſe divelli pa-
tiatur, ſed potius de omnibus, quæ ſub ſole ſunt, ſemel in
periculum veniat, adeoq; ipſius vitæ citius jacturam faciat,
quam ut hunc Deum deſerat. Jam vicisſim facile videbis
ac judicabis, quomodo mundus nihil aliud quam falſum
Dei cultum paſſim conſtituerit atq; exerceat. Nulla enim
uſpiam fuit usque adeo effera & ferina hominum natio,
B b 4 quæ

Præc. I.

Fidacia erga
Deum exigitur
in primo præ-
cepto.

Quæ ratie
colendi verum
Deum.

Præcept. I.

Gentium mul-
tiplices Dij.

Falſus cnltus
Dei per ope-
rum merita;
Miſſas & c.

392² CATBCHISMVS

quæ non aliquem Dei cultum conſtituerit, & ſervarit.
Omnes enim certatim eum Deum ſibi colendum delege-
runt, ex quo aliquid emolumenti, opis atque ſolatii ſp e-
raverunt. Z
§. 8. Inde videmus Gentiles, quorum prora ac puppis
(ut vulgato fertur proverbio) in opulentia, dominatu, im-
periis ſita fuit, pro ſummo Deo cum primis coluiſie ſuum
Jovem. Porròô alii, quorum ſcopus erant divitiæ, tum
proſper rerum ſucceſſus, aut qui ſectabantur voluptates
& delicias, Herculem, Mercurium, Venerem, aliosq; re-
ligiosè venerabuntur. Mulieres uterum ferentes Dianam
ſeu Lucinam ſibi pro numine vendicabant. Atq; ita dein-
ceps, quisq; hunc fibi Deum venerandum proponebat,
ad quem corde & animo ferebatur. Ita Gentilium queq;
opinione, Deum habere nihil aliud eſt quam fidere & cre-
dere. In hoc tamen errant & falluntur, quòd eorum fidu-
cia falſa & mendax eſt: neq; enim ad Deum verum recta
tendit, aut ordinata eſt, extra quem pro certo conſtat,

nullum alium Deum eſſe, neq; in cœlo, neq; in terra. Quo-

circa gentes planè ſuam opinionem & ſomnium, quod de
Deo conceperunt, pro Deo ſibimet conſtituunt, ſpemq;
ſuam prorſus in merè nihilo habent repoſitam. Ea planè
omnis Idololatriæ eſt ratio. Neq; enim in hoc fſolum conſi-
ſtit, ut ſimulacrum aliquod erectum adoretur, ſed in cor-
de potisfimum latet, quod aliò intentum eſt, opem ac
conſolationem apud creaturas, divos aut diabolos quæ-
ritans, Deum non curans, ac ne tantillum quidem be-
nignitatis de illo fibi perſuadens, quod velit opitulari.

Multo minus credit, Dei liberalitate & munificentia ſibi

contingere, quicquid bonarum rerum uſpiam illi acci-

derit.

§. 9. Præter hæc alius adhuc ſupereſt falſus & erroneus
Dei cultus, ſummam in ſeſe complectens ido lolatriam,

quam hacteuus ſtrenuè exercuimus, & adhuc paſſim in

mundo viget ac regnat, in quem omnes religioſorum or-
dines fundati ſunt, quiq; ſolam attingit conſcientiam,
quæ

— . —- — — —— — —— - ——U WS — —

— — d—

M AIOR. 393

quæ auxilium, conſolationem & falutem quærit ex ope-
ribus, tantùm ſibi ſumens, ut perversè conetur & teme ,
velit nolit Deus, in cœlum perrumpere, ſubducens ſecum
rationem, quarum fundationum autor extiterit, quan-
tum je junaverit, quot miſſarum myriadas lectitaverit &c.
ſpem ſuam in hoc reponens atque ferociens, quaſi nihil ve-
lit à Deo gratuito accipere, ſed omnia ſuà opera ab ipſo
conſequi, & abundanter promereri, non ſecus ac ſi Deus
nobis cogatur obnoxius eſſe ſervitio & debito, & nos illius
eſſemus Domini. Quid hoc aliud eſt, quam ex Deo ficul-
neum ſimulachrum, aut pomarium (quod ajunt) Deum
facere, ac ſemetipſum pro Deo æſtimare, inq; ejus locum
ſufficere? Sed hæc acutiora ſunt, quam quæ pueris ac tene-
ræ ætati proponenda ſint. .
Jg. 10. Cæterùm hoc dictum ſit ſimplicioribus, quo hujus
præcepti ſenſum probe notent ac retineant, ut Deo ſoli fi⸗
damus, de eodem optima quæq; nobis polliceamur & ex-
pectemus, tanquam de eo, qui nobis det corpus, donet
V tatm, largiatur victus alimoniam, offundat annonam, tri-
buat membrorum valetudinem, paret defenſionem, con-
ciliet pacem, ac reliqua rerum temporalium & ſempiter-
narum neceſſaria ſuppeditet. Adhæc, qui nos ab omnibus
tueatur periculis & intortunio, & ſi quid adverſi nobis eve-
nerit, à malis nos clementer ſervet & potenter eripiat. Ita
ut Deus (quemadmodum abunde cdhictum eſt) ſolus ille
pro certo habendus ſit, à cujus bonitate omnia conſequi-
mur, tum cujus ope & opera ab omnibus malis eripimur.
Atq; hinc adeo eſt, ut mea fert opinio, quod nos Germani
uſq; à majoribus noſtris (præclarius profectò & pulchrius
uàm ulla alia lingua) Deum (Gott) à bonitatis vocabulo
Gut) ſermone nobis vernaculo, vocamus, quippe qui fons
perennis ſit, & perpetuo ſcaturiens, affiuentisſimis bonis
exundans, & à quo omne quicquiduſpiam boni eſt & dici-
tur, emanat.
G. u. Nam quanquam alioqui multis bonis cumulemur &
afficiamur ab hominibus, omnia tamen à Deo data & con-
Bb S ceſſa

Præcept. I.

uæ à Deo
certa fiducia
expectanda.

P. 351. 358.

A Deo omnia
bona proveni-
re.

Qui ex alio
quam ex ſolo
Deo pendet,

habet
alienos.

Deos

Præcept. I. 394 CATECHISMuS
ceſſa dicuntur, quæcunque e jus juſſu & ordine undeqvaq;

percipimus. Majores enim noſtri, & omnes qui in Magi-
ſtratu ſunt, ad hæc quilibet erga proximum ſuum, hoc in
mandatis à Deo acceperunt, ut omnis generis officia no-
bis oſtendant & exhibeant, adeò, ut hæc non abillis, ſed
per illos à Deo peculiariter accipiamus. Siquidem crea-
turæ tantum manus ſunt & organa, quorum opera & ad-
miniculo Deus omnia largitur hominibus. Quemadmo-
dum matri dat ubera lacte fœcunda, quibus infans lactan-
dus & alendus eſt, & campo ſuam ſegetem, & omnia fru-
ctuum genera, quibus veſcimur, quorum nullum ulla cre-
atura proprio conatu aut ſtudio creare poteſt aut produ-
cere. Quapropter nemini conandum eſt, aliquid dare aut
accipere, niſi à Deo præceptum fuerit, ut pro Dei munere
cognoſcatur, illiq; pro ſua munificentia, prout hoc præce-

ptum exigit, agatur gratia. Quamobrem & hæc media, vi-

delicet per creaturas bona percipiendi, non ſunt reſpuen-
da, neq; temeraria præſumptione aliæ rationes & viæ in-
veſtigandæ, quam Deus præcipit. Hoc enim non eſſet à
Deo accipere, ſed à ſe ipſo quærere.

JH. 12. Jam quisq; apud ſe exactam curam habeat, ut hoc

præceptum ante omnia magnifaciat, neq; jocum eſſe exi-

ſtimet. Perquire & expiſcare ipſe cor tuum diligenter, &
haud dubie invenies, num ex ſolo Deo pendeat, nec ne.
Quod ſi ejusmodi tibi eſt animus, qui mera bona de divi-
na bonitate perſuadere ac polliceri fibi poteſt, præcipuè
vero tempore necesſitatis & inopiæ, ad hæc qui omnia po-
teſt contemnere, quicquid non eſt Deus: non eſt quod du-
bites, te habere Deum illum verum & unicum. Contrà,
ſin ex alio Quobiam pendet, de quo plus boni & opis ſpe-
rat, quàm ab ipſo Deo ſeſe conſecuturum, nec ad illum con-
fugit, ſed potius aufugit rebus minime ſecundis: certum
eſt, te à Deo vero penitus alienum eſſe, & idolum aliud
habere. .

Gommina- §.13. Ut autem videamus, Dei voluntatem non eſſe, uthoc
ſuum

— —— „ —

—RA r— — —,,/—

A
—

MAIOR. 395

ſuum præceptum floccipendatur, huic præcepto primum
terribiles & horrendas minas ad jecit, ac deinceps amabi-
les & conſolatorias pollicitationes appoſuit, quæ quoq;
multoties repetendæ, & juventuti etiam atq; etiam incul-
