tere deceat: ne Deus ad juſtam indignationem provocetur,
charitas violetur, hoſtes verbi Dei animoſiores reddantur, &
infirmi in fide offendantur.

§. 24. Rejicimus igitur, & damnamus
hos errores.

QVANDO humanz traditiones per ſe pro Dei cultu, I. Humana
aut pro illius aliqua parte habentur. = ut Cultus.
S. 25. Quando humanæ traditiones per modum coa Rionis, I I. Coacta.
tanquam neceſſariæ, Eccleſiæ Dei obſervandæ obtruduntur. p.576.
§S. 26. Repudiamus & damnamus etiam eorum opinio-III. Grati-
nem, qui ſentiunt, quòd perſecutionis tempore hoſtibus?van ficatio hoſti.
gelii (cum jactura certe veritatis divinæ) in adiaphoris re-
ſtituendis gratificari, & cum ipſis, ea in pParte, conſentire
liceat.

Bbb3 §.27. Ilud

IV. Cetſio,

Fabtum ob
wietum.
P.587.⸗

Libertatis
Privatio.

Dirverſitas
Bibera.

P.33.131. 596,

P. 537.

Scripti Finis.

Calvin. Gene-
venſes, Belgæ
D. Sam. Hube-
Fus 1592. D. Io.
Keck. 616.1620
Branc. Puccius

2593,

75 XI. DE ETERNA DEI
6. 27. IIIud etiam crimine non vacare judicamus, quan-
do perſecutionis tempore, velin adiaphoris, vel in doctrina,
vel in aliis rebus ad religionem pertinentibus, propter Evan-
gelii hoftes, ipſo facto aliquid committitur, quod piæ Con-
tesſioni repugnet. =

J. 28. Rejicimus & damnamus etiam eorum intem-

Periem, qui adiaphora ea opinione abrogant, quaſi Eccleſiæ
Dei non eſſet hberum, (quovis loco aut tempore) pro re nata,
& Eccleſiæ utilitate unum velplura adiaphora recipere, & pro
ratione libertatis Chriſtianæ ufurpare.
§. 29. Iuxta hanc de Adiaphoris doctrinam, nulla Ec-
cleſia propter Ceremoniarum disſimilitudinem (quarum aliæ
Pro ratione libertatis Chriſtianæ pauciores, aliæ plures ob-
ſorvant) alteram condemnabit: ſi modò in doctrina, & in o-
mnibus illius partibus, atque in legitimo Sacramentorum u-
ſu concordes fuerint. Vetus enim & memorabile dictum eſt:
Diſſonantia jejunii non diſſolvit confonantiam fdel.

D E Æ TI E R N A DEI
P R £ D ESTINATIO N E
& Electione.

Luth. ?... L. 457. p. 7i5. A. C. gr. i9. p. 197. F. C. ar. II. p. 75g.

Wy E æterna Electione filiorum Dei inter Auguſta⸗
ynz Confesſionis Theologos nulla hactenus a-
Perta & cum ſcandalo conjuncta lateque ſparſa
((controverſia exorta eſt. Quia vero apud exte-
SSnâ ros de eo articulo vehementer diſceptatum eſt-
& inter noſtros etiam homines aliquid gliſcere cæpit? &
Theologi non ſemper ſimiles de hoc negotio ſermones
uſurpant: ſtudebimus per gratiam Dei in eo elaborare, ut,
quantum quidem in nobis erit, omnes diſſenſiones & ſchif-
mata apud poſteritatem noſtram præcaveantur. kaqa-
Mius

liz
n,
r0
Ee⸗
ob⸗

U⸗
elt

2*

⸗

.

s

PREDEST. ET ELECT. 759
Mlius articuli declarationem huic ſcripto inſerere placuit: ut
omnibus manifeſtum fiat, quæ fuerit de hoc articulo noſtra
fides, doctrina, & confesſio.
g. 2. Neque enim ſentiendumeſt doctrinam de hoc Mu.
articulo (ſi tamen juxta præſcriptum & analogiam verbi Dei
& fidei proponatur) vel in utilem, vel non neceſſariam eſſe:
multò autem minus exiſtimandum eſt, quòd ofenſtionis plena
ſit, & detrimentum aliquod piis mentibus adferat. Scriptu-
ra enim Sacra hujus articuli non ſemel tantum, & obiter
mentionem facit: ſed multis locis eundem ſatis copiosè tra-
Gat & explicat. Neque verò propter abuſum aut ſiniſtras
aliquorum opiniones, pars aliqua doctrinæ cœleſtis negli-
genda eſt aut relicienda: quin potiùs eam ipſam ob cauſam,
ut abuſus & pravæ opiniones tollantur, vera de hoc negotio
ſententia ex Sacrarum literarum fundamentis proferenda at-
que proponenda eſt. Summa autem doctrinæ cœleſtis de hoc
articulo, his capitibus quæ recenſebimus, comprehenditur. .
F. 3. Initiò diſerimen inter æternam Præſcientiam, & Biſt. Præſci-
inter Electionem æternam filiorum Dei accuratè obſervan- ent. Vniver-
dum eſt. Præſzienta enim vel præviſio Dei, qua ille omnia, ſal. ab Ele-
antequam fiant, Pprævidet, ad omnes creaturas, tam malas ctione.
quàâm bonas extenditur Hac quippe, vel præviſione vel præ- Pſ/:33, 16. if.
ſcientia Dominus ante novit videtque, quicquid eſt, vel ali- Scf. 15, /. r.
quando futurum eſt, quicquid jam fit, vel quod aliquando 5 ”.
continget: ſiveid bonum ſit, ſive malum: quia Deum ne-
que præterita neque futura latent: ſed omnia ipſi ſunt præ-
ſentia. Sic enim Matth. 10,29. ſcriptum eſt: Nonne duo paßſeres
aſſe veneunt: &v vnus ex illis non cadet ſuper terram, ſine Patre ve-
ſtro. Et pſaltes Pſad 139, 17. canit: Imperfettum meum viderunt o-
culi tui, & in libro tuo omnes ſeripti erant dies, qui futuri erant,
antequam eſſent. Et Ha. 35, 25. ait: Habitationem tuam, G& e-
greſſum tuum, & introitum tuum cognovi, & inſaniam tuam
contra me. .
§. 4. Zterna verò Ele ctio ſeu Prædeſtinatio Dei ad ſalutem, Elelctio Par-
non ſimul ad bonos & ad malos pertinet, ſed tantäm a) ad ticalar.
Bbb 4 filios
a) Dan. 12,1. Mat. 20,16. 6.2 , 24. Io 15,19. 6, 25. Acf. I3, 7 8ec. 7,6. Rom.6, 30. I. Cor. I;
26. I. Io. 2, 14. Iac. 2,5. A. 3, 5. c.13, 5,. 17, 8. 6: 20.

Præſcientiæ
ablus.
1.

2

3*

Non Cau-
ſa Mali.
P. 658.
Sap. I, I6. 2,2 %.
Eſa. 3,g.

Elebtio ope-
7 of& a

Præſicmte

760b XI. DE Æ TERNA DEI
Flios Dei, qui ad aternam vitam conſequendam eletcti & erdinati ſuns,
priusqguam mundi undamenta jacerentur ut Apoſtolus teſtatur,
inquiens: Prædeftinavit nos in adoptionem Fliorum, per Jeſum
Cbriſtum in ipſum Epheſ.1,5. Tit.1, j. I. Pet. 1, 20.
§. 5. Præſcientia Dei prævidet & novit etiam mala, an-
tequam fiant: ſed non ea ratione, quaſi Deo talia proben-
tur. Sed ea quæ perverſa Diaboli & hominum voluntas mo-
litur & efficere conatur, atque etiam effestura eſt, hæc Deus
omnia longè antè prævidet & novit. Et ipſius præſcientia-
etiam in malis rebus & operibus ordinem ſuum ita ſervat: ut
à Domino rebus malis (quas Deus nec vult nec approbat) cer-
tæ metæ ponantur atque circumſcribantur, quas egredi ne-
queant, & jiisdem præſcribitur, quàmdiu durare debeant?;
& quando ea mala impediri rurſùs & puniri debeant. Et⸗
hæc omnia Dominus ita gubernat, ut ad Nominis ſui divini
gloriam, & ad electorum ſuorum ſalutem cedant: impii ve-
r6 confundantur & pudefiant Rom, 5, 25.
§. 6. Principium autem & cauſa mali non eſt ipſa Dei
præſcientia: (Deus enim non procurat, efficit aut operatur⸗
malum: ſed neque illud juvat aut promovet:) at Diaboli &
hominum prava & perverſa voluntas cauſa eſt mali. Sic enim
ſcriptum eſt: Perditio TVA exte, eſt Ierael: tantummod in me
SALVS tibi. Et David inquit: Non Deus volens iniquitatem
eu es. Oſo. y, 9. Ier. 2, 17 Eſ.P, 6. Ex. 22,.4.
6. 7. Eterna verò Electio Dei non tantùm prævidet &
Præſcit electorum ſalutem, ſed (ex clementisſima Dei volunta-
te & beneplacito in Chriſto leſu) cauſa eſt, quæ noſtram ſalu-
tem, & quæ ad eam pertinent, procurat, efficit, juvat, promo-
vet. Et quidem in ea divina prædeſtinatione æterna noſtra ſa-
lus ita fundata eſt, ut etiam inferorum portæ adverſas -am præpyale-
ze nequeant Pſ'ab, 9.57, 2. Mat-16, 7§.. Scriptum eſt enim: Opes meas
nemo rapiet äe manu mea Io.o, 25. Et alibi: Crediderunt, quotquot
αriaνον a„εdoOo ⁊ n ordinati Abl. 1y,dd”.
F. 8. Et hæc ſanè æterna electio ſeu ordinatio Dei, ad vi-
tam æternam non nudè, in arcano illo cœleſti & inperſcrutabili

Dei conſilio conſideranda eſt: quaſi ea nihil præterea com-

plectatur,

„

4

ha

A
ℳ

V⸗

bin

PREDEST. ET ELECT-. 761
ple Ratur, aut ad eam requiratur, aut in ea meditanda ex-
endendum ſit, niſi hoc: quòd Deus Ppræviderit, quinam &
ued homines ſalutem ſint conſecuturi: & qui, atque quàm
multi in æternum ſint perituri: aut, quaſi Dominus militarem
quendam delectum inſtituerit: atque dixerit aut Katuerit:
hic ſalvandus eſt, ille ver damnandus: hic ad finem us-
que in fide conſtans perſeverabit, ille verò non perſevera-

turus eſt.

§. 9. Ex Opin
ſas, & pernicioſas cogitationes hauriunt: quæ aut ſecurita-
tem & impœnitentiam, aut anguſtias & deſperationem in
mentibus hominum gignunt atque confirmant. Sic enim
quidam periculosè ſecum cogitant: quin etiam interdum in
hanc ſententiam loquuntur. Deus ( inquiunt) ele ctos ſuos ad
vitam æternam prædeſtinavit, antequatmn Wet
zur. Epheſ. ty. Lit. 17. 1. Pet. h20. Ele ctio autem Dei errare non
poteſt: neque eam quisquam impedire aut mutare valet. Mai.
14,27. Ergo ſi ad vitam æ
decedet, etiamſi absque omni pœn
lera atque flagitia deſignavero, Verbum & Sacramenta con-
temſero: neque unquam de pœnitentia, fide, precibus aut,
pietate cogitavero. Neceflario enim ſalvaber: quia electio
Dei non erit vana: ſed quodiille de me decrevit atque præ-
deſtinavit, impleri neceſſe eſt. Sin verò prædeſtinatus non
fuero, nihil prorſus mihi profuerit, etiamſi verbum Dei medi-
tatus fuero, pœnitentiam egero, in Chriſtum credidero, quia
elechonem neque impedire neque mutare potero.
F. 10. Neque verò tantum homines Iimpii, verum et-
iam pii quandoque in has cogitationes veniunt & incidunt:
ut ſi maximè per Dei gratiam pœnitentiam agant, in Chri-
ſtum credant, & piè vivendi audabile inſtitutum habeant⸗,
nihilominus ita ſecum fem reputent. Quid? ü non ab æ-
terno ad ſalutem electus ſeu prædeſtinatus es, omdhis tuus co-
natus, totusque labor tuus irritus erit. Hæc atque hujusmodi
tum præcipuè homini pio in mentem veniunt, cum ſuas infir-
ritates conſiderat: & in eorum exempla animi oculos de-
L Bb b 5 fixos

P
4

„R
7
1

jone enim hac multi abſurdas, periculo- Damnos?.

ndi fundamenta jaceren- P. 5 89.

æternam ſum electus, mihil ſaluti meæ Rom. 9, 21.
itentia omnis generis ſce- at,z.

Tentatio ob

batnt.

P. 589:

762 M. DE ETERNA DEf .
fxos habet, qui non in fide adfinemusque perſeverarunts,
ſed à vera pietate in impietatem rurſus prolapſi, & apoſtatæ
facti ſunt. Contra hanc verò falſam opinionem & pericu-
loſas cogitationes, huic ſolidisſimo fundamento, quod expe-
Ctationem noſtram fallere non poteſt, ſed longè firmisſimum
eit, inniti oportet.
cCur repelata? SF. II. Certum eſt, omnem Scripturam divinitus inſpira-⸗

tam, non ad alendam ſecuritaté aut impœnitentiam, ſed adar-

guendum, ad erudiendum in jusſtitia, & ad vitæz amendationem propoſi-
tam. eſſe 2. Tim 3, 16 1. Cor. lo, I. 6. g9 1o. 1. Pet.1, 12. Certum eſt etiam,
quòd omnia, quæ in Scriptura ſacra nobis proponuntur, non
ideo revelata ſint, ut ad deſperationẽ adigamur: ſedut per pa-
tientiam, & conſolatienem bcripturæ ſpem habeamus Rom. 15,4. Qua-
re hæc nequaquam erit vera & ſana ſententia, aut legitimus u-
ſus doctrinæ de prædeſtinatione, quibus vel impeœnitentia“,

vel deſperatio in hominũ mentibus excitatur aut confirmatur.
Allegat Sri- S. 12. Neque verò nobis Scriptura hanc doctrinam a-
biura. liter, quàm hoc modo proponit, ut nos ad verbum Dei reve-
latum, fide amplectendum ableget: ad pœnitentiam agen-
dam hortetur: ad piè vivendum invitet: fidem noſtram con-
firmet? & de ſalute noſtra quàm certisſimos reddat. Epheſet, 5,s.
2. Cor. 1 27.2. Tim 9, 16. Io. 5,19. Io. 2. Theſſ2, 1.

Revelato in- §. 1. Quarè cum de æterna electione ſeu prædeſtina-
tende 9. tione & ordinatione filiorum Dei ad vitam æternam, cogitare

aut loqui volemus, adſuefaciamus nos, ne nudam, occultam,
nulli homini exploratam & cognitam Dei præſcientiam, ratio-
Ex. 32, 3 , Pſ/, ne noſtra perſcrutari conemur. Sed ad eum modum divinam
o,zo. Luc. io, s. electionem meditemur, quemadmodum Dei conſilium, pro-
Phil. 7, 3. Ebr. poſitum & ordinatio in Chriſto leſu (qui eſt verus ille liber vi-
S TFec 't) per Verbum nobis revelatur. Totam igitur doctrinam.
gr.e het. de propoſito, conſilio, voluntate & ordinatione Dei omnia,
videlicet, quæ ad noſtram redemtionem, vocationem, juſtifica-
tionem, & ſalutem pertinent) ſimul mente complectamur. Sic
enim D. Paulus hunc articulum in ſcriptis ſuis Ron: g, 25. Eph.1.
tractavit & explicuit: idem fecit Chriſtus in parabola illa, Jen
nuptiis regiis. Mat. 22.
Theſu. S. (4. Nos totam hanc doctrinam, quàâm fieri poteſt, ndie⸗
visſæna

viſſ

huj

inſt
Dee
gue
mi
97.

dar

his
dar

Uae
U⸗
W,
n“
e:
en:
0*

.

ina⸗
tate
um,
ttio⸗
ara
pro⸗

ypi.

1

2. .

„

PREDEST. ETI ELECI. 75
vicſima ahquot capita redigemus: quæ omnia ad ſalutarem-

. .

hujus articuh meditationem in conſpectu habere prodeſt.
F. 15. I. Deus in ſuo conſilio propoſuit, decrevit, atque Eratia uni-
inſtituit, ut humanum genus verè redimeretur, atque cum- verſal.
Deoper hriſtum reconciliaretur: qui nobis innocentia at-
que perfectisſima obedientia, pasſione ac morte acerbisſima
juſtitiam, quæ coram ipfo ralet, & vitam æternam promeruit Jer-
2521.1. Cor. I190.
F. 16. II. Ejusdem æternum decretum eſt, quod Chri- Oblase.
ſti meritum ejusque beneficia per Verbum & Sacramenta no-
bis offerri,exhiberi & diſtribui debeant.
F. 17. III. Decrevit etiam, ſe Spiritu ſancto ſuo per Ver- Operoſa.
bum annunciatum, auditione perceptum, & memoriæ com-
mendatum, velle in nobis efficacem eſſe: vel corda ad veram
peenitentiam agendam inflectere, eaque vera fide illuminare.
E. 18. IV. Mius zæternum propoſitum eſt, quod omnes, Ixſtißcanz.
qui pœnitentiam verè agunt, & Chriſtum fide amplectuntur,
juſtificare, in gratiam recipere, filios & hæredes vitæ æternæ
adoptare velit Io 2, l6. ., 15:t. 677⁷!:. Lo.5si,26.
F. 19. V. Fjusdem æterna & immota voluntas eſt, quòd Renopan⸗.
ſide juſtificatos in vera charitate ſanctificare velit: ut Apoſto-
lus teſtatur Epbeſ. 1.
§. 20. VI. Idem in æterno ſuo conſiho propoſuit, ſe Confßrmans.
juſtificatos, etiam in multiplici & varia ipſorum infirmitate, ad-
verſus Diabolum mundum, & carnem, defenfurum, & in viis
ſuis divinis dedu turum atque gubernaturum: &, ſi lapſi fue-
rint, manum ſuppoſiturum ut in cruce atque tentatiomibus ſo-
lidam conſolationem percipiant, atq; ad vitam conſerventur.
Iob. 5, 20. P/, 9,R37,24. HMa 40, 29.1. Cor. o, . 2 Cor.,7. 6.7, 6. 12, 9.
F. 21. VII. Mlius æternum decretum eſt, quòêd Conſervans,
opus illud bonum, à ſe, in illis incœptum promovere, atque
confirmare, & ad finem usque conſervare velit: ſi mods Ver- Phil.n b. e. 2,z5.
bo ipſius, tanquam ſcipioni conſtanter innitantur, pfius opem
ardentibus precibus implorent, in gratia Dei perſeverent, &
dona aceepta fideliter & benè collocent, Mat. 7,7. 1e,22. 6. 240 B⸗
c.25, 14. Io. 76,22. Ebr. 3,6, Iac. 115.,

764 XI. DE ETERNA DEI
Beant. 6. 22. VIII. Ille idem in æterno conſilio ſuo decrevit,
quòd eos, quos elegit, vocavit, juſtificavit, in altera, æterna illa
vita, ſalvos facere & æterna gloria ornare velit Rom. 5dQa.

Singulos E- §. 2;3. Et quidem Deus illo ſuo conſilio. propoſito &
leltos. ordinatione, non tantuùm in genere ſalutem ſuorum procura-

vit: verùm etiam omnes & ſingulas perſonas electorum (qui
per Chriſtum ſalvandi ſunt) clementer præſcivit, ad ſalutem
conſequendam elegit: & decrevit, quòd eo modo (quem-
Qam recitavimus) ipſos, per ſuam gratiam, dona, atque effica-
ciam, ſalutis æternæ participes facere, eos juvare, eorum ſalu-
tem promovere, ipſos confirmare, denique ad æternam vitam
conſervare velit II. Petr,9.
Complexus §. 24. Hæc omnia in articulo prædeſtinationis & æter-
partium. næ eleétionis divinæ ad æternam ſalutem, comprehendun-
Contra Syno- tur: ſi modò ſecundum Sacrarum literarum doctrinam pro-
dus Dordtace- ponatur. Vniverſa illa, de quibus diximus, fub hoc articulò
ne un e complecti debemus: nec quicquam horum excludendum-
Conf. Remon- aut omittendum eſt, quando de propoſito Dei, prædeſtinatio-
Krant. Acta“, ne, electione & ordinatione ad vitam æternam agitur. Et-
Collatio Hagi- cum ſecundum Scripturam de hoc negotio cogitatur, per gra-
enſis Epiſcop. tiam Dei hic articulus & perſpieuè & dextrè intelligi, & ſalu-
Curcell: d. h.r. Priter tractari poteſt.
Notitia Ele- F. 25⁵. Sed & hoc, ad pleniorem hujus negotii decla-
i edes? rationem & ſalutarem uſum doctrinæ de divina Prædeſtina-
4) Ex.; 232. Pf. GHone Electorum ad ſalutem, cognitu eſt neceſſarium. Cum
6oo, Luc. io, 2*. videlicet ſoli electi ſalventur, quorum nomina ſeripta ſunt in li-
Phil. 3, 4 Bir: zpo vitæ: a) Guomodoò & unde agnoſei poſſit, quinam ſint elelti? &
2, 2. Aocs, ihns hæc Todtrina ſolatio eſe poſſt & debeat?5
c. 20, . C. 22, 19. li! udD Ba aoosyrina ſolatto Oſ, V . .
p. 761. §. 26. De hac autem quæſtione non judicandum eſt
ex Rationis noſtræ ſententia: ſed neque ex Lege: neque ex ali-
qua externa ſpecie. Et cavendum eſt, ne abſconditam & occul-
tiſſimam abyiſum divinæ Prædeſtinationis perveſtigare cone-
mur. Quin potius in revelatam Dei voluntatem intueri nos
oportet. Etenim certos nos reddidit de myſterio ſuz voluntatis
Epheſ.z, 9. idque ex arcano illo conſilii ſui per Cbriſtum, in lucem
Proanci curavit“ vt publicè pradicaretur.z. Tim. 2, 19.

§.27, Ad

Ma.
ſing
mink
per
ihu
14,4
Chri,
Obſ⸗
Lel
rex
lan,
ſerte

l

lite
jetin
verd
el,
CN
Der
lona
Ien
Pro
DI
NE
112
Ron,
min
zite
Nor
Eale,
un,
gui

&
Ni⸗

Jui

temn

ica⸗
Ala⸗
tam

inli⸗

eſt
lali⸗
cul⸗
one⸗
1nos
tani
Men

ss,s

PRXEDEST. ET ELECT. 765
§. 17. Ad hunc modum autem nobis illud Dei optimi
Maximi arcanum conſilium revelatur. Qos prædeſtinavit
(inquit Paulus) bos & VOCAVIT. Rom. 5, 29, 30. 6 9,24. Do-
minus autem non ſolet homines immediatè vocare: ſed
er Verbum eos, quos vult, vocat, unde & præcepit, at
ipfius nomine pæœnitentia & remiſio peccatorum prædicentur. Luc.
24,47. Idem teſtatur Paulus alibi, 2. Cor. y, 20u. dicens: Pro
Cbriſto legatione fungimur, tanquanm Deo exhortante PER NOS.
Obſecramus pro Chriſto, preconciliamini Deo. Et parabola Evan-
gelica, Mat. 20,7. de regiis nuptiis docet: convivas illos, quos
rex ad fihi ſui nuptias convenire volebat, per emiſſos ipſius
miniſtros invitatos & vocatos eſſe. Et ſanèe Dominus in vi-
neam ſuam vocat, alios quidem hora prima, alios verd tertia;
ſexta, nona, vel etiam undecima hora: ut alia Chriſti parabo-
la teſtatur. Mat 20, . ſeq.
. 28. Si igitur æternam Electionem ad ſalutem uti-
Riter conſiderare voluerimus, firmisſimè & conſtanter illud
retinendum eſt: quòd non tantùm prædicatio pœnitentiæ,
verum etiam promisſio Evangelii revera ſit Vniverſalis, hoc
eſt, quòd ad omnes homines ea pertineat. Eam enim ob
cauſam Chriſtus juſſit prædicari in nomine ſuo yænitentiam & re-
miſionem peccatorum, IN OMNES GENTES. Luc. 24, 47.
Deus enim MVNDVM dilexit, eique flian ſuum unigenitum
donavit. Io. 3, 6. Chriſtus peccata MVNOI fuſtulit. Io. 1, 29, 38.
Idem caruem ſuam tradidit pro MVNDI VIIA. Io. 6,51. Ipſe
propitiatio eſt, non pro noſtris tantum, ſed & pro TOTIVS MVN-
Dl peccatis. I1Toan.?,2. Chriſtus dicit: Venite AD ME OM-
NES qui laboratis & onerati eflis: & ego refeiam vos. Mattkh.
, 25. Deus omnia in incredulitatt conelußt (inquit Paulus
Rom. IIg.) VI OMNIVM MISEREATVR. Won vult Do-
minus aliquos perire (ait Petrus, II. Petqg.) ſed OMNESadpya-
„itentians reverti. Idem Dominus OMNIVM (dicit Paulus
Rom. 10,12.) dives in O MNES, qui inpocant illum. Iuſtitia Dei per
Ekdem ITeſu Chriſti venit) in OMNES, & ſuper OMNES. qui cre-
dunt in eum. Rom. 3, 22. Et hæc eſt voluntas patris, ut OMNES

qui in Chriſtum credunt, vitam aternam babeant. Io.6,40. Et vult
Chriſtus,

Seriptura S&.

Vocatio Se-
ria.

Verbo Eßi-

caci.

Io. 6,69. Rom. F,
16. c. V,2. 1. Cor.
1,16. Eph. 1I, 1I4.
Iac. 1, 27.

Electi Notæ.
. Auditus.

1J.
2.

3. 4.
5. 6.

Profeltus.

Sorutinium.

766 XI. DE ETERNA DEI
Chriſtus, ut in genere omnibus, quibus de peenitentia agenda
Prædicatur, etiam promisſio Evangelii proponatur Luc. 24,47.
Marc.16, 17.
§. 29. Et hanc vocationem Dei, quæ per verbum Evan-
gelii nobis offertur, non exiſtimemus eſſe ſimulatam & fuca-
tam: ſed certò ſtatuamus, Deum nobis per eam vocationem
voluntatem ſuam revelare: quod videlicet in iis, quos ad
eum modum vocat, per VYerbum efficax eſſe velit ut illumi-
nentur, convertantur, & ſahrentur.
§. 30. Verbum enim illud, quo ad agnitionem Chriſti
vocamur, iniferium spiritus eſt II. Cor-3, 5: quod Spiritum ſan-
tum adfert: ſeu, per quod Spiritus ſanctus hominibus con-
fertur. & eſt virtus Dei ad ſalutem omni credenti. Cum igitur,
Spiritus ſanétus per Verbum efficax eſſe, nos corroborare, &
Vires ſubminiſtrare velit: profectò vult Dominus, ut verbum
Evangelii recipiamus, ei credamus, atque pareamus.
§. 34. Qua de cauſa Electi his notis, in Sacris literis,
ab aliis diſcernendi, deſcribuntur. Over meæ (inquit Chriſtus
Io. 6. .) vocem meam AVDIVNT: &ο ego illis do vitam æternam.
Et, qui ſecundum propoſitum ordinati ſunt ad capiendam bhæredi-
tatem Epheſ.T audiunt Evangelion: credunt in Chriſtum. in-
nacant Deum, eique gratias agunt: ſanktißcantur in charitate,
perſeverant in patientia & conſolatione ſuùb cruce Rom. 5, 25.
Et quamvis hæc bona omnia in ipſis adhuc tenuia atque in-
firma ſint e tamen &uriunt & ſitiunt juſtitiam Mat. 5,6. Et Soiri-
tus PDei teſtimonium eleltis perhibet, quòad ſint Felii Dei Rox g, 16. &
cum, quid petendum ſit, neſeiunt, ipſe Wiritus pro eis intercedit Se⸗
mitibus inenarrabilibus Gal. g, V.. Io. 5, 4.
H. 32. Præterea Scriptura teſtatur, Deum, qui nos voca-
vit, adeo fidelem eſſe,ut cum bonum opus in nobis incæperit,illud con-
tinuare atque ad finem usque producere & Perſicere velit 1. Cor.1, 9.
Phillis t. Iz ſi tamen non ipſi nos ab eo avertamut, ſod initiü ſubhſtan-
tiz usg, ad finem, firmum retineamus 2Petguc. Heb. 3,6. Atꝗq;ad eam
conſtantiã retinendam ſuam nobis opem & grati am promiſit.
F. 3 ;3. Hanc revelatam Dei voluntatem inquiramus, me-
ditemur atque ut eidem pareamus, ſedulò elab oremus: quan-
doquidem Spiritus ſanèétus per Verbum (quo nos vocat)

gratiam,

rat

c

nen
rog⸗
er
ſale
the
ben,.
Es
0n
gu/
cita
n
]

X

ſ.

Ni.

gratiam, vires, & facultatem largiri vult: arcanæ autem &
occultæ prædeſtinationis divinæ abyſſum perſcrutari ne co-
nemur. In hanc ſententiam Chriſtus cuidam curiosè inter-
roganti, an pauci ſalvarentur, reſpondit: Contendite, ut intretis Mat. 7, 12.
pyer anguſtam portam. Et D. Lutherus ea de re præclaram & P. 582⸗
ſaluberrimam admonitionem nobis reliquit. (inquit Lu
therus) eodem ordine, quem Paulai in Epiſt. ad Romanos conſiri- In præfatione
benda obſervavit, procede. Prima tua cura ſit, de Chriſto, ejuszque, ſuper Epiſtola
Evangelios at & tua peccata, & ipſius gratiam atque clementiam, ad Romanos.
agnoſias. Deinde, luctare cum peccato in te adbuc habitante: ders ad c. 9. 10. u.
quibus rebus Paulus à primo capite, usque ad octavum agit. Poſtea Philip. Müller.
ubi (in oktapvo capite) ſub cruce, tentationibus, & aftictionibus exer- N . Dk.
citatus ſueris nonum, decimum, & undecimum caput redtò tes, Dd. de Gratia
erticulum prædeſtinationis docebunt“ ut demum intelligas, quanta Vniverſali,
in prædeſtinatione divina conſolatio repoſita ſit Mat. 2o,16. 6 22, 4
§. 34. Quòd autem multi vocati ſunt, pauci verèò electi, Paucitas le-
ejus rei cauſa non eſt vocatio divina: quaſi ea ſimulata eſſet, toru, undei
non ſeria. Neque enim Dei hæc eſt ſententia: ego qui- „Grauer. Ab-
dem vos, quibus Verbum meum propono, externè, per „ m alri
id Verbum omnes voco ad regni mei cœleſtis participatio- „ r
nem, at in corde meo non de omnib. ſeriò ad ſahntem vo- „
candis, ſed de paucis tantùm, cogito. Voluntas enim „
mea hæc eſt, ut major eorum, quos per Verbum voco, „
pars ne que illuminetur, neque convertatur, ſed condemne- „
tur atque in æterna morte maneat: etſi per Verbum meum, ,„
quo vocantur, aliter meam illis mentem declaro. Abſit „
longisſimè: ne quid tale de Deo noſtro cogitemus aut ſuſpi-
cemur. Hoc enim eſſet Deo coneradiétorias voluntates affinge-
re: quaſi is, qui æterna veritas eſt, ſecum ipſe diſſentiret: aut a-
hHud loqueretur aliud verò corde premerer. Hanc quippe-
levitatem, hanc improbitatem (cum aliud verbis proponitur,
aliud in corde fovetur) Deus ipſe etiam in hommibus punit:
ut David Pſal.gua. aliquoties teſtatur. Et hac ratione funda-
mentumfidei noſtræ maximè neceſſarium & conſolationis ve-

rDæ plenisſimprorſus everteretur: ex quo nobis quotidie ad-

monitiones hæc afferuntur & inculcantur, quod ex ſolo Dei
ver50

768 XI. DE ETERNADEI
verbo (per quod nobiſcum agit, nosque vocat) diſcere atque
ſtatuere debeamus: quæ ſit ipſius erga nos voluntas: quòd o-
mnia illa, quæ nobis in verbo Domini promittuntur, firma fide
amplecti, neque de iis ulla ratione dubitare debeamus.

Sacramenta. §. 35. Et quidem eam ipſam ob cauſam (ne de revelata

Dei erga nos voluntate dubitemus) promisſionem Evange-
li Dominus non tantuùm generaliter proponi curat: ſed et-
jlam Sacramenta promisſioni anneétere voluit. His enim,
tanquam fſigillis ad promisſionem appenſis, unicuique cre-
denti promisſionis Evangelicæ certitudinem confirmat.
Abſolutio, §. 36. Ea deCauſa retinemus etiam Privatam Abſolu-
Privata. tionem: (ut Auguſtana Confesſio articulo vndecimo loquitur:)
p. 15.29. 364. docentes, Dei mandatum eſſe, ut abſolutioni ſidem habeamus,
ac certò ftatuamus, tam verè (quando verbis abſolutionis fidem
habeamus) Deoreconciliatos nos eſſe, ac ſi vocem cælitus delapſam
ea de re audiviſſemus: quam ſententiam etiam Apologia con-
firmat. Hæc verò conſolatio eximia prorſus nobis eripere-
tur: ſi non ex vocatione, quæ fit per Verbum & Sacramen-
ta, de Voluntate Dei erga nos ſtatuendum eſſet. Quin et-
jam illud fundamentum religionis noſtræ everteretur: quod
credimus, Spiritum ſanttum cam verbo prædicato, audito & di-
ligenter meditato, præſentem atque eficacem eſſe velle Eſa. ELV, Io.
Rom. L,I16. Abt. II, 27.
Impii rejecti. §. 37. Quare nequaquam ſentiendum eſt, ut paulèò

ante monuimus, eos etiam in Elettorum numero haben-

dos, qui Verbum Dei contemnunt, execrantur, atque per-
Matib. 22, 6. ſequuntur: qui audito Verbo corda ſua contra illud ob-
Ador. 3, 4. firmant⸗ qui Spiritui ſancto reſiſtunt: qui pœnitentiam non
Hes.· 4. S. agunt neque in Chriſtum credunt: qui externa quadam ſpe-
Tur. , . cie pietatem præ ſe ferunt: aut externa Chriſtum alias juſtitiæ
Marc. 16, 16. & ſalutis rationes quærunt. Vt enim Deus Optimus Maxi-
Mat. 7,niz. mus in æterno ſuo conſilio ordinavit, ut Spiritus ſanctus Ele-
Rom. 9, 19. Cos per Verbum vocet, illuminet, atque convertat, atque o-
,9 mnes illos qui Chriſtum vera fide amplectuntur, juſtificet, at-
ſilio decrevit, quod eos, qui per Verbũ vocati, illud repudiant,
& Spi-

que in eos æternam ſalutem conferat- ita in eodem ſuo con ·

PREDEST. ET ELECT. 769

&α½ Spiritui ſan cto (qui in ipſis per Verbum efficaciter operari

paratus eſſet) reſiſtunt, & obſtinati in ea contumacia perſe-
verant, indurare, reprobare, & æternæ damnationi devo-
vere velit. Et ſecundum has rationes intelligendum eſt,
quod Scriptura dicit: Maltos vocaætos, paucos verò electos eſe
Mat. q, I4.20, 16. 6. 22, 14.

§. 38. Pauci enim Verbumbei ſeriò recipiunt eique ſin- Verbi con-
cerè obtemperant: major pars contemnit Verbum: neque in temtus.

regiis illis nuptiis vult comparere. Mattb.22,6. Quòd autem
verbum Dei contemnitur, non eſt in cauſa Dei vel præſcien-

tia vel prædeſtinatio, ſed perverſa hominis voluntas. Hæc

enim medium illud & inſtrumentum Spiritus ſancti, quod
Deus homini per vocationem offert, rejicit, aut depravat:

&& Spiritui ſancto, qui per verbum e fficaciter operari cupit,

repugnat. De hac contumacia Chriſtus loquitur, cum di. M. „yr.
cit: Qusties rolui congr egare ſilios tuos, quemadmodum gallina c. 13. 46.

congregat pallos ſuos ſub alas: & NOLVISTI. Matth. 2335.

F. 39. Multi quidem Verbum Dei initis magno gaudio Defectio.

recipiunt: ſed poſtea rurſus deficiunt Lauc. Sv,i2, . Flus au-
tem rei cauſa non hæc eſt fingenda, quaſi Deus illis, n quibus
bonum opus jam incepit, gratiam ſuam ad perſeverandum
dare nolit: hæc enim falſa opinio cum D. Pauli verbis, quæ
de hac re ad Philippenſ.s 1, 6. c. 2, . ſcripſit, pugnat. Sed
vera cauſa defectionis ipſorum hæc: quòd ſeſe a ſandto Dei
præcepto avertunt 2. Pet.2,21. quòd Spyiritum ſanctum contriſtant
Epheſ'43ο. eundemque exaſperant Heb. 10o,2035. quòd coinquina-
tionibus hujus mundi (ſua culpa & voluntate) rurſus implicantur
2. Pet. 2,20. & Satanæ boſpitium cordis ſui adornant. Horum bomi-
num poſteriora deteriora fiunt prioribus Luc. 1,26.
g. 40. Hucusque Sacra Scriptura in revelando divinæ
prædeſtinationis myſterio progreditur. Quèd ſi intra has
metas nos continuerimus, & Verbo Dei revelato innixi fue-
rimus, profectò doctrina illa amplisſima conſolationis veræ
materiam nobis ſuppeditabit. KRom. IV, 15, 19,20,21.
F. 4. Egregiè enim Prædeſtinationis doctrina articulum
Iuſtificationis confirmat: quòd videlicet gratuitò, propter,
ſolum Chriſtum juſtificemur atque ſalvemur. Ante ſecula
Ccc enim

Terminus
Scrutinii.

Vſus in

Iuſtific.

770 XI. DE ETERNA DEI
Esb. i. enim hujus mundi, priusquam in rerum natura eſſemus, imò
antequam mundi fundamenta jaceren-dur: cum quidem nihil

boni agere adhuc poteramus: ſecungdum propoſitum Dei, in

Chriſßto, ad æternanr ſalutem conſequendam, elelti ſumus Rom 9,11.
2. Tim. ,g. ut Scriptura luculenter teſtatur. Nullus igitur,
bumanis meritis in hoc negotio, locus relinquitur.
ILde Lebero S, 42. Hac etiam fincera de Prædeſtinatione doctrina
Arlinio. omnes falſæ opiniones, & errores de Viribus naturalis noſtri
Arbitiii, evertuntur: quia manifeſtum eſt, quod Deus in
ſuo conſilio ante mundi ſecula decreverit atque ordinârit⸗,
quòd omnia, quæ ad converſionem noſtram pertinent, ipſe-
virtute Spiritus ſui ſancti (per Verbũ) efficere & operari velit.

In Tentatio- §K. 43. Quin etiam hic Theologicus locus præclaram
g. nobis conſolationem monſtrat. Quantum enim eſt hoc be-

neficium Dei quòd is de uniuscujusque Chriſtiani converſio-
ne, juſtitiam & ſalute, adeò ſolicitus fuit, atque tam fideliter
procuravit, ut anie jackta fandamenta mundi deli beraverit, atque
in illo arcano ſuo propoſito jam tum ordinaverit, quomodo
me ad ſalutem vocare, adducere, & in ſua gratia atque cle-
mentia conſervare velit. Quid? quòd meam ſalutem adeò
firmis præſidiis munire voluit: ut eam in æternum ſuum pro-
poſitum (quod falli aut everti nunquam poteſt) tanquam in
arcem munitisſimam collocaret, atque adeo in omnipotenti
H. 1,9, manu Domini noftri leſu Chriſti (ande nemo rapere nos poteſt)
conſervandam poneret. Si enim nobis tutela & defenſione-
ſtræ ſalutis committeretur, Deus bone, quâm levi momento
eam, propter infirmitatem, pravitatem & corruptionem carnis
noſtræ, amitteremus? quâm facilè ea nobis per inſidias & vim
diaboli atque mundi machinis è noſtris manibus extorquere-
tur atque eriperetur? Ideo Paulus certitudinem beatitudinis
noſtræ ſuper fundamentum propoſiti divini extruit, cum ex
eo, quod ſecundum propoſitum Dei vocati ſumus, colligit⸗,
neminem nos poſ ſeparare à dilectione Dei, quæ eſt in CHRISTO
IESV Domino noſtro Rom. 5, 31 327.
F. 44. In afflictionibus verò & gravibus tentationibus dul-
Giſſimam ex hoc articulo conſolationem petere licet. Doce-
mur

mur6
Leul⸗
piler
ii,6
lanten
Oimni

gue!
nemte
laſu
trir
ſtian
ſii.
ſude
ſtum
u0d
No

ente
Porta
dleli
W

Ues
Crun
big
ie
coyſ
ue
lußa⸗
echi
ute
tar⸗
moe

End
ler

—
.

ges

ex
itn DM
10
e⸗

PRFEDEST. ET ELECT. 77i

mur enim, Deum Optimum Maximum in conſilio ſuo, ante b. 527.

ſecula mundi decreviſle: quòd in omnibus calamitatibus,
miſeriis, & anguſtis nobis adeſſe, tolerantiam ſub cruce lar-
giri, conſolari nos ſpem Chriſtianam exſuſcitare, alere, & nu-
tantem erigere, talemque tandem eventum dare velit: ut-⸗
omnia illa perpeſſa mala ad ſalutem noſtram cedant, eam:
que promoveant. Vnde & D. Paulus egregiam conſolatio- Rovz. S,us.
nem ex hoc articulo depromit, cum Rom. 5z5,20. docet: Deum Cor. tont.
in ſuo propoſito ante tempora mundi ordinàſſe, quasnam
tribulationes, & quod crucis genus Dominus ſingulis Chri-
ſtianis imponere velit, ut omnes conformes fiant imagini Fili
ſui. Et oſtendit, quòd unicuique pio ſaa crax in bonam cedat Act. MWIIV, 22.
ſeu coeperetur: propterea quod pii omnes ſecundum propo-
ſitum Dei ſint vocati. Ac tandem univerſa compleétitur:
quod neque eribulatio, neque anguſtias neque Cita neque mors &c.
poſſit nos ſeparare à dilectione Dii, quæ eſt in Chriſto Ieſu.
8§. 45. Præterea hic articulus de Prædeſtinatione lucu BRecleſiæ
lenter teſtatur, quòd Ecelesha Dei adverſus omnes Inferorum, Statu.
poriaæs & impetus ſit manſura. Et docet, quæ ſit vera Dei Ec Mat. 16,1.
cleſia: ne magna illa falſæ Eccleſiæ authoritate & auguſta-
illius ſpecie offendamur. I. Petr.? c. *2. Apot. 2,3.
G F. 46. Et ex hoc articulo multæ gravisſimæ admonitio- Cura Verbi,
nes & exhortationes depromuntur, quæ Verbi & Sacramen- Sacrorum.
torum contemtum, & veternum nobis excutere poſſunt. Ver-
bi gratia: De Phariſæis, contemnentibus prædicationem Pœ-
nitentiæ, & Baptiſmnum, ſeriptum eſt: Illi contemnebant Dei
conſilium, adverſus ſemetipſos. Etin parabola de Cena magna: Luc. 7. 30.
uòd nemo virorum illorum qui vocati ſunt (& venire recuſarunt) Mat. 20, 16.
uſtabit cœænam meam. Et alibi: Mahi vocati ſunt, pauti verò c. 22, 14.

electi. Et rurſus: i aures habet audiendi, audiat. Etez vi-" 1, 24.

Matth. 7.

dete quomodo audiatis Itaque doctrina de hoc articulo ſalu- Mar. 1,4

taris eſt, plena conſolationis, & ad uſum noſtrum multis Luc. 5, 4.
modis transferri poteet. 4
47. Accuratè autem diſcrimen obſervandum & reti- Diſt Expreſi
nendum eſt, inter id, quod de hoc negotio expreſſè in Sacris ab occulto.
literis revelatum eſt: &inter ea, quæ non ſunt revelata. Præ-
Ccc z2 ter illa

Allor. 17, 7.
Rom, 11,25. ſeq.

