f. 82 ſeq. duobus capitibus vnanimem & pium noſtrum conſenſum
Gerh L. T.5.a. declarare viſum eſt.
c.3. Papif. S. 10. Ac de priore illa quæſtione, quæ eſt de Conſecm-
tione, ſentimus: quòd veram præſentiam Corporis & San-
P. 7: 700, 716. guinis Chriſti in Cœna non efficiat, vllius hominis vel ver-
733. bum, vel opus: ſiue pronunciatio miniſtri, ſiue dignitas
eius: ſeu manducatio, ſeu fides communicantium: horum
nullum nobis Corpus & Sanguinem Chriſti, præſentia facit.
Sed hoc totum, quòd in Cœna Chriſti Corpus praæſens habe-
mus, ſimpliciter, &, vt loquuntur, in ſolidum omnipotentis
Dei virtuti, & verbo, inſtitutioni, atque ordinationi Domi-
ni noſtri Ieſu Chriſti eſt adſcribendum.
§S. 5 1I. Veriſſima enim illa & ommipotentia verba Ieſu
Chriſti, quæ in prima inftitutione pronunciauit, non modò
in prima illa Cœna efficacia fuère: ſed eorum vis, virtus, &
efficacia hodiè durant & valent: ita quidem certè, vt eorum
virtute in omnibus locis, vbi cœna Domini iuxta Chriſti in-
ſtitutionem celebratur, & verba ipſius vſurpantur, virtute
(vt diximus) eorum verborum; quæ Chriſtus in prima cœ-
na locutus eſt, Corpus & Sanguis Chriſti verè præſentia di-
ſtribuantur & ſumantur. Chriſtus enim (vbi ipfius inſtitutid
Obier-

obt
der
ver
NI

(01.
rn
u
ſil
n
(01
17
tet
40
N
Al,
ſoſt

ſer
tit

d⸗
bel
lu⸗

uis

f.

un

log
a
Do

Sim

N⸗

VII. DE COENA DOMIXI. 7713
obſeruatur, & verba eius ſuper pane & vino recitantur, &

Ni.
n⸗ benedictus panis & vinum benedictum diſtribuuntur) per
nl⸗ verba illa recitata, VIRTVTE PRIMAE INSTITVTIO-
0, NIS, hodie etiam, verbo ſuo, quod repeti vult, efficax eſt.
. Hanc piam noſtram ſententiam Chryſoſtomus his verbis De proditione
i⸗ confirmat. Et nunc (inquit) ille praſto eſt Cbriſtus, qui illam mus Hocht).
ornauit menſam, ipſe iſtam quoque conſécrat. Non enim homo eſt, ne. karno
lo⸗ qui propoſita, panem & vinum, corpus Cbriſti facit & ſanguinem:
en ſed ille, qui erucifxxus pro nobis eſt, Chriftus. Sacerdotis ore verba
ſt) Pproferuntur, & Dei virtute conſecrantur, & gratia. Hoc eſt, ait, p 368.
corpus meum: boc verbo propoſita conſecrantur. Et ſicut illa
ata vox, Gen. 1, 25. quæ dicit, Creſcite & multiplicamini, & reple- P. 213. 214.
A. te terram, ſemel quidem ditcta eſt, ſed omni tempore ſentit eéffeltum,
u⸗ ad generationem operante natura: ita & vox illa (hoc eſt Cor-
pus meum: hic eſt Sanguis meus) ſemel quidem Ailta eſte
m ſed per omnes menſas Eccleſtæ, usqut ad hodiernum diem, & usqut
ad eis aduentum praſtat ſacrificio firmitztem. Hactenus Chry-
m. ſoſtomus.
in⸗ 8S. 2. D. Lutherus de hac ipſa re ad eundem modum Tom &6. Jen.
et ſcribit. Hec illius iuſſio & inſtiutio poſſunt hoc praſtare, & eff- fol. 99· b⸗
s ciunt, vt non nudum tantum panem, verum etiam Corpus & San=
umn tgujuinem ipſius diſtribuamus & accipiamus. Sic enim verba ipfius
ct. habent:- Hoc eſt Corpus meum: Hic eſt Sanguis meus.
e⸗ Itaque non opus noſtrum, non pronunciatio noſßra, ſed mandatam
88 & ordinatio Chrifti eficiunt, vt panis ſit Corpus, & vinum ſit San- =
. guis Chrifti idque iam inde à prima inſtitutione Cang, usqzue ad
ennem mundi fieri ſolet? noſtro autem miniſterio haæc quotidiè diſtri-
en buuntur.
ld6 S. 53. In eandem planè ſententiam D. Lutherus alibi Tom 3. Jen.
. loquitur. Sic (inquit) in hoc etiam negotio res habent. Etiam- fol. 446,
um ſi de omnibus panibus hæc verba pronunciarem: Hoc eſt Cor-

pus meum: mihil tamen ea re eßiceretur. At quando ad ipſius
mandatum & Inſtitutionem in adminiſtratione cæne Dominicæ di-
eimus- Hoc eſt Corpus meum: wm reuera eſt ipfius Corpus.
Non quidem id fit propter noſtram pronunciationem: aut, quòd haæc
MR verba

* 27

VI. DE CoExNA DOMIXI.
verba pronunciata hanc habeant eficaciam: ſed quia Chriſtus nobis
præcipit, ut hac verba pronuntiemus, & hoc agamus, quod ipſe in
prima Cœna fecit- & hoc modo ſunm mandatum & factum cum
recitaätione noſtra coniunxit.
S. 54. Et quidem verba Inſtitutionis Chriſti in
ſtratione Cœnæ Dominicæ palàm coram Eccleſia diſertè &
clarè recitentur, aut decantentur: neque vlla ratione inter-
mitctantur: idque plurimis & grauisſimis de cauſis. Primum
quidem, ut ſatisfiat & pareatur Chriſti mandato, qui in-
quit: Hoc faciter non igitur omittendum eſt, quod Chri-
ſtus ipſe in ſacra Cœna fecit. Demde, ut auditorum fides,
de fubſtantia & fructu huius Sacramenti (verbi gratia: de
præſentia corporis & ſanguinis Chriſti, & de remiſſione-
peccatorum, omnibusque beneficiis, quæ nobis Chriſti
morte, & ſanguinis profuſione parta funt, & nobis in Te-
ſtamento Chriſti donantur) per verba Teſtamenti Chriſti
excitetur, confirmetur, & quàâàm certiſſima reddatur. Præ-
terea, ut elementa panis & vini, ad hunc ſacrum uſum
(quo videlicet nobis unà cum aliis Chriſti Corpus man-
ducandum, & Sanguis eius bibendus exhibeatur) ſancti-
ficentur ſeu benedicantur. Sic D. Paulus loquitur: Calix
benedictionis, cui benedicimus, & o. hæc autem Benedictio non
alia ratione fit, quàm verborum Inſtitutionis repetitione &
recitatione.
S. 55. Hæc tamen Benedictio ſeu recitatio verborum
Inſtitutionis Chriſti ſola non efficit Sacramentum, fi non
totz actio Cœnæ, quemadmodum ea à Chriſto ordinata eſt,
obſeruetur. Verbi gratia: cum benedictus panis non di-
ſtribuitur, ſumitur, aut participatur: ſed vel includitur, vel
ſacrificatur, vel circumgeſtatur.
quod totam actionem complectitur, totum & inuiolatum
obſeruandum eſt. Ad huius autem Sacramenti admini-
ſtrationem requiritur, vt in conuentu aliquo piorum ho-
minum panis & vinum benedictione conſecrentur, diſpen-
ſentur, ſumantur, hoc eſt, edantur & bibantur, & mors
Ad hunc enim modum D. Paulus

Recitatio In-

ſus præſens

Mandatum enim Chriſti,

Domini annuncietur.

tota
ſun
ter.

pan
na!
ttic
Chn
mar
tion
act
ſür
in!

len
ean
duc
Us
N
l
no
dun
ad

Rr

ſce

bie

Cran
ſen
int
ter.

l.
es,

le

ſti
e⸗
ti

G=⸗

piè declarauit.

VII. DE CoENA DOMINI. 715
totam a ionem, in qua panis frangitur, ſeu diſtribuitur &
ſumitur, ita ob oculos proponit, ut tanquam in rem præſen-
tem ducere nos videatur. 1. Cor. 10, 16.
§. 56. Accedamus iam etiam ad Alterum caput, de quo Vsus Regula.
paulò ante mentio eſt facta. Vt vera & pia doétrina de Coœ-
na Domini ſincera conſeruaretur: & multiplices Idolola-
trici abuſus atque corruptelæ huius ſacroſancti Teſtamenti
Chriſti vitarentur, & abolerentur: vtilis hæc regula & nor-
ma ex verbis inſtitutionis Cœnæ deſumta eſt. Nihil habet m- P.
tionem Sacramenti extra uſim à Chriſto inſtitutum: ſeu, extra
actionem diuinitus inſtitutam. Hæc regula nequaquam
reicienda eſt: magno enim cum fructu in Eccleſia Chri-
ſti retineri poteſt & debet. Vocabula autem (Wus ſeu Aclio)
in hoc negotio propriè non ſignificant fidem, nec ſolam
manducationem quæ ore fit: ſed totam externam viſibi-
lem actionem cœnæ Dominicæ à Chriſto inſtitutam. Ad
eam verò requiritur: Conſecmuo, ſeu verba Inſtitutionis: 1I.
diſtributio & ſumtio, ſeu externa, quæ dicitur, oralis man- 2.
ducatio benedicti panis & vini: item Corporis & Sangui- 3.
nis Chriſti perceptio. Et, cum extra hunc vſum, panis in
Miſſa Pontificia non diſtribuitur, ſed vel offertur, vel in- P. 696. 721.
cluditur, vel circumgeſtatur, aut adorandus proponitur,
non eſt ille pro Sacramento agnoſcendus. Quemadmo-
dum etiam aqua Baptiſini, ſi ad campanas baptizandas, aut P. 308.
ad curandam lepram adhiberetur, aut adoranda propone-
retur, nullam haberet Sacramenti (Baptiſmatis) rationem.
Huiusmodi Pontificiis abuſibus hæc regula initiò rena-

ſcentis Euangelii oppoſita eſt: eamque D. Lutherus ipſe Tom. 4. I. len,

696. 712, 715.
721.

§. 57. Interim tamen diſſimulare non debemus, quòd Sa- Detorſio.
cramentarii hanc utilem & neceſſariam regulam vafrè, ſub-
dolè, & malitiosè, ad negandam veram & fubſtantialem præ-
ſentiam, & oralem manducationem Corporis Chriſti, (quæ
in terris fit, & dignis atque indignis communis eſt) falſa in- p. 707. 712.
terpretatione deprauent. Interpretantur enim eam de VIia
* FIDEI

p. 697 697.
7 2%6

Fidei vis
heic nulla.

p. 571.697.700:
712. 723.

Elenchus
contmrii.
P: 725.

716 VII. DE CoENA DOMINI.
FIDEI interno: ac ſentiunt, ſumtionem Cœnæz Dominicæ
infid elibus non eſſe Sacramentum: & fieri communicationem
Corporis Chriſti, tantummod ſpiritualiter per fidem: aut,
Pidem hoc præſtare, vt Corpus Chriſti in Cœna præſens ſit.
Inde porro colligunt, indignos, infideles, hypocritas, Cor-

.

pus Chriſti nec præſens habere, nec accipere.

S§. 5 8. Atqui Lides noſtra Sacramentum non efficit: ſed
tantum Omnipotentis Dei atque Saluatoris noſtri Ieſu Chri-
ſti certiſſumum verbum & Inſtitutio hoc præſtant. Verbum
enim Domini in Eccleſia efficax eſt manetque: neque vel
dignitate vel indignitate miniſtri, neque ſumentis incredu-
litate quicquam ei derogatur: aut virtus eius eneruatur. San-
Rum Chriſti Euangelion eſt permanetque Euangelion, eti-
amſi impii quidam auditores nullam illi fidem adhibeant:
idem etram fit in ſumtione Sacramenti: vt Chriſtus in ver-
bis ſuis (Hoc eſt Corpus Meum) verax maneat, ſiue commu-
nicantes in ipſum credant, ſiue non credant: præſentiam
enim Corporis & Sanguinis ſui non per noſtram fidem, ſed
per omnipotentiam ſuam efficit.

S. 59. Quare pernicioſus error eſt, quem Aduerſarii impu-
denter defendunt, & ſubdola deprauatione vſitatæ huius re-
gulæ, plus fdei noſræ quippe quæ, ipſorum opinione, Corpus
Chriſti præſens nobis ſiſtat, atque participet) quàm omnipotentiæ
Domini atque Saluatoris noſtri leſu Chriſti, adſcribunt.

S. 6o. IAM quod ad Sacramentariorum varia & imaginaria
fundamenta atque futiles obiectiones attinet, quas illi de eſ-
ſentialibus & naturalibus humani corporis proprietatibus, de
aſcenſu Chriſti ad cœlos, & de ipſius ex hoc mundo diſceſſu,
& ſi quæ ſunt his ſimilia, adferunt: hæ nugæ, inquam, omnes
& ſingulæ, argumentis è verbo Dei deſumtis, ſolidè, neruosè,

& copiosè, à D. Luthero in polemicis ipfius ſcriptis refutatæ

ſunt. Quare pium Lectorem (breuitatis ſtudio) ad illius ex-

T3 4 f 40. ſeꝗ cellentifſimi viri ſcripta remittimus. In his autem principem

ann, 1521.

locum habent, Libellus, quem contra cwæleſtes Propbetas (ut tum-
L voca-

oc⸗
eſt:
iten
Viri
nati

tum
4)

ſt.

d
n.
I
jel
lu.
n⸗
ti.
Nt:

el.
de
ſu,
nes
,
at
ex⸗

ven
(A⸗

VII. DE CoENA DOMINI. 717.
vocabantur) edidit: 2) & aliud opuſculum, cuius inſcriptio
eſt: Quò verbaæ (Hoc At Cowpus mennm) adhuc firma conſtent:
item, Maior ipſius, & Minor (poſt aliquot annos) edita Con- d 1. Minor
feſſto de Cæna Domini: & alia prætereaâ præſtantiſſimi huius ,, 7 in,ce .
viri de hoc negotio evulgata opuſcula. Neque enim fa-„. 165 ca. r-
natici Spiritus à morte D. Lutheri vllum nouum argumen- ſell.
tum in medium attulerunt. H
4) T. d 3. A f. 691. ann. 1527. eodem de S. Cæna. f. 812. ann. 152 8. 7. 6. 7.
de Miſſa ſolit. p 8t. ann. 33. T. 8. 7. de Sacram. Can. p 174. ann. 154 4.
Confer. Collectum Corpus Operum d. h. 7. Vrſellis anno 1563. cum
Ebori Confef-.
S. 61. Quòôd autem nullis argumentis ab hominibus
argutè excogitatis, utcunque rationi blandiantur, abduci
nos patimur à perſpicua, ſimpliciſſima, & clara verborum
Teſtamenti Chriſti ſententia, in aliam opinionem, quæ ab
expreſſis verbis Chriſti recedit: ſed ſimpliciter potins ea
intelligimus & credimus: hæc noſtra ſunt fundamenta⸗, P. 571.
quibus hactenus, poſt motam controuerſiam in hoc arti- D. Luther. T.3.
culo, conſtanter nixi ſumus: quæ etiam D. Lutherus Ien. p. 497.2.
initio exortæ huius diſſenſionis contra Sacramentarios, ſe- de Waioriln
quentibus verbis, quæ recitabimus, poſuit. Mex (inquit ille) mini Confes-
fundamenta, guibus in hoc negotio nitor, hat ſunt. Primum, eſt ſione.
hic articulus fidei: Teſus Chriſtus eſt ſubſtantialis, naturalis, ve- etr deas-
rur, perfeltus Deus & bomo, in una Perſona indiuiſus inſeparabi- Hiani Potens.
lis. Secundum, quòd Dextera Dei eſt ubique. Tertium, quò p. 572.
verbum Dei neque falſum eſt, neque Ffallax. Quartum, quod III &erax.p 518.
Deus varios modos habet, nouitque, quibus aliquo in loco eſſe poteſte IV. Modi ſcieni,
neque uno illo tantům modo contentus eſſe cogitur, Ae quo fanalici
bomines nugantur, quem Philoſophi Localem vocant.
S. 62. Et Chriſti Corpus (inquit Lutherus) triplici r. à.- Tom 3.Germ.
tione poteſt alicubi eſſe. ee /4. ab.
§. 6 3³. Primô, alicubi eſſe poteſt comprehenſibili & corpo-I. Corporalis.
rali rationer quali vſus eſt, cum in his ternis corporaliter conner-
ſareturr cum certo loco ſecundum quantitatent ſuam ireumſiri-
beretur. Hoc modo etiam hodie uti poteſt, quoties ipſßi viſum fue- Luc24, 15,36.
git. id quod poſt reſurrectionem ſuam aliquolies ſecit. O& in nonar- , d: u.“
N 779 E, 27, 23.

718 VII. DE CoENA DOMINI.
Chriſfto docet, inquiens: Quem ſuis temporibus OsTENDET
beatus, & ſolus potens, Rex regum, & Dominus dominan-
tium. 1I. Tim. 6, . Et ad Coloſſ. 3, 4. ait? Cum Chriſtus A P-
PARVERIT, Vita veſtra, &c. Hot modo Chriſtus non eſt in Deo,
aut apud Patrem, aut in cœlis: ſticut fanatieus ille ſpiritus ſo-
mniat. Deus enim non eſt corporalis locus. Et de hoc modo agi-
tur in illis S&cripturæ diltis, quæ fanaticis hominibus adferuntur:
quòd videlicet, Chriſtus mundum reliquerit, & ad Patrem
lverit. Joh. 16, 25. ““
2. Wiritualis. §. 64. Deinde Chriſtus alio incomprehenſibili & ſpirituali
Jac. Martini godo alicubi eſſe poteſt, vt loco non circumſeribatur, ſod per omnes
L. de Theml. creaturas penetret, pro liberrima ſua voluntater quemadmodum
Pip. . (vt caſſa quadam ſimilitudine & pingui Minerua rem vicunque
adumbrem) viſus meus per aurem, lumen, aut aquam penetrat,
atque in iis rebus eſte neque tamen loco circumſeribitur. Et quem-
admodum ſonus per aquam, asrem, aſſerem, aut parietem tranſit,
& in iis rebus eſt“ neque tamen loco circumſeribitur. Eodem mo-
do etiam lux & calor per ablrem, aquam, vitrum, ryſtallum,
& per ſimiles materias penetrant, & in iis reuera ſunt- nec ta-
men loco circumſiribunturr & quidem eius rei multæ comparatio-
Luc. 22, I. nes adduci poſſent. Hoc modo uſus eſt Chriſtus, cum reſurgens b ſe-
c. 24, 36. vulchro clauſo & obſignato prodiret: & quando per iannas clauſas
ad dAiſcipulos ingrederetur? & ſicut eſt in pane & vino Cæner at-
que hoc modo creditur de ſanctiſima virgine Maria, matre ſua na=
tus eſſe.
.. Cæleſtis. S§. 6. Præterea Chriſtus alicubi eſſe poteſt diuino & cœleſti
J. Martini d' modo, ſecundum quem cum Deo vna eſt perſona. Fa ratiane
L. 2. 9. 36. 38. Creaturæ longd illi præſentiores & penetratu faciliores ſunt, quàm
. 4 i, G:nun. Arr ſecundum modum. Si enim iuxta illum ſi cnndum mo-
Idiom. e 24. dum poteſt eſſe in creaturis, & apud creaturas, ut tamen ipſüm non
Partit Theol. ſentiant, tangant, circumſeribant, aut comprebendant multo pro-
Diſp 15.5 89. ſects magis ſecundum hunc tertium, admirandum, ſublimem mo-
ſeq. dum in omnibus creaturis, multoque mirabilius erit“ ut eum non
includant, circumſcribant, aut comprehendant? ſed potius at ille
DPſas preæſentes babeat, circumſeribat, & comprebendat. Hunc
ttils

ſimo die tali ratione præſentiæ ſeſe maniſiſtabite ſicut Paulus de

Hi,
De
Exl⸗/
Vun.

ju⸗,
Api
com

1.

Vey

Ch.
Mo

dun

guo
m
lon,
mol
tia
Der
s
emi
511
ide
torn

10⸗

A⸗
⸗
e
Al⸗

e6l
Ae
Am
no⸗
non

ro⸗
myh⸗
ℳ.
c

VII. DE CoExNA DOMINI. 719

enim Præſentiæ Chriſti modum, quem ex vnione perſonali cum

Deo babet, longiſſimò extra creataras, quam longè videlicet Deus
extra creaturas eſt, ponere te oportet. KRurſus autem tam profunadè

eundem modum in omnes creaturas, quàâm profundè Deus in omni-

bus creaturis eſt, pones. Eſt enim Chriſtus vna inſeèparabilis Per-

ſona cum Deo: vbi igitur Deus eſt, ibi ipſe quoque eſtr aut Fidem

noſtram falſam eſſe oportet. Quis autem explitare, aut ſaltene co-
gitationibus ſuis aſſequi poterit, quomodo hoc ſiat? Scimus qui-

dJem, rem reuera ita ſe habere: quòd videlicet (bomo Chrſtus) ſit

in Deo, extra omnes creaturas, &ſ cum ipſo Vna ſit Perſona: mo-
dum autem, quo iſta fiant, nos ignoramur. Ercedit boc myſte-
rium naturam, & rationis humanæ, imò etiam Angelorum in cœlis
captum: ſoli Deo notum eſt. Cum igitur hoc arcanum nobis in-
comprehenſum, & tamen interim veriſimum ſit, non docet nos Ipſius
Verbo contradicere, niſi firmis argumentis probare poſtmus, quòd
Chriſti Corpus nequaquam ibi eſſe valeat, ubi Deus eſt, & quòd Bic
modus Præſentiæ confätus ſit. Hoc fanaticis illis hominibus proban-
dum incumbit: ſed nunquam id præſtabunt.
S. 66. An verò Deus etiam plures modos habeat, iuxta
quos Chriſti Corpus alicubi praæſens ſit, ogo haudquaquam negaue-
rim. Hoc ſaltem indicare volui, quàm craſſ & ſtupidi homines

Ent Fanatici illi, qui Chriſto non nißi vnicum illum, primum &

comprehenſibilem præſentie modum tribuunt. Sed neque de illo
modo probare poterunt, quod cum noſßra de Cæœna Domini ſenten-
tia pugnet. Ego enim nunquam aſſerere velim, quòd potentia

Dei non eficere valeat, ut unum corpus ſimul in pluribus lo-

cis, etiam corporali & comprehenſibili modo, adeſſe poſit. Quis

enim & quibus argumentis euincet, quòd hoc Deo ſit 1MPOSSI-

BILE? Quis potentiæ ipſius ſinem- deprehendit ? Fanatici quidem

id cogitant? Hoc Deus præſtare non poteſt« quo autem argumen-

torum genere has cogitationes ſuas conſirmabunt ; Hactenus Lu-

therus.
§. 67. Ex his D. Lutheri verbis etiam manifeſtum Senſus 18 pi-
eſt, in qua ſignificatione vocabulum (Siritaualiter) in Ec-ritualiter.

cleſüs noſtris, quoad hoc negotium, vſurpetur. Quod
dili-

710 VII. DE CoENA DONMINI.

1. diligenter eſt obſeruandum. Vocabulum enim (Kiritua-

P. 580.

Tidei baſis.

Reiecta.

p. 571. ſeq.

I. Transſub-

ſtantiatio.
p. 302: 574.*

hier) Sacramentariis nihil aliud ſignificat, quàm ſpiritua-
lem illam communionem: quando mmirum, per fidem, in Spi-
ritu verè credentes Chriſto Domino incorporantur, & re-
verà ſpiritualia membra Corporis eius fiunt. Cum verò
D. Lutherus, aut nos vocabulo (Spiritualiter) in hoc nego-
tio utimur, intelligimus, ſpiritualem, ſupernaturalem, cœle-
ſtem modum, ſecundum quem Chriſtus in Sacra cana præ-
ſens eſt: & non tantum in credentibus conſolationem &
Vitam, verùm etiam in infidelibus iudicium efficit. Et qui-
dem per vocabulum illud (Spirimaliter) Capernaiticas illas
imaginationes, de craſſa & carnali præſentia excludimus
& relicimus: quæ Ecclefiis noſtris per Sacramentarios, poſt
tot publicas noſtras proteſtationes, effingitur. Et in ea
ſententia (quam paulò ante commemorauimus) intelligi
volumus vocabulum (Spyiritualiter?) cum dicimus Corpus
& Sanguinem Chriſti in Sacra cœna ſpirinaluer accipi, edi
& bibi. Tametfi enim participatio Illa ore fiat, tamen mo-
dus ſpiritualis eſt. .
S.68. Fides igitur noſtra in hoc articulo de Vera præſen-
tia Corporis & Sanguinis Chriſti in Sacra cœna;, ſuper veri
& omnipotentis Dei Domini noſtri Ieſu Chriſti vVERITA-
TE M & OMNIPOTENTIAM eſt fundata & extruéta. Hæc
fundamenta ita ſolida atque immota ſunt, vt & fidem no-
ſtram in omnibus tentationibus (quæ de hoc articulo in-
cidere poſſunt) confirmare & ſtabilire: & omnes Sacra-
mentariorum obiectiones & argutias, vtcunque ſpecioſæ
ſint, & humanæ rationi plurimum blandiantur, refutare &
euertere valeant.
S. 69. QvARE reiicimus & damnamus corde & ore,
vtpote fallacês & fraude plenos, omnes errores, qui recita-
tæ iam ſanæ doctrinæ, & in Sacris literis fundatæ, aduerſan-
tur & repugnant.
§. 70. Reücimus igitur & damnamus Pontificiam Trans-
ſubſtantiationem: cum docetur, quod Panis & »¹inum6 con-
ecrata

ſecct⸗
pen
Chr
nis
Eta
Dan
tore
exti
ſact
a⸗
tlon
Vſin

tigi
ner
le⸗
(lat.

A
ſi⸗
ſan

aon
fal

nie

do⸗

VIII. D E COENA D OMINI. 722

ſecrata ſeu benedicta fuerint, ſubſtantiam & eſſentiam ſuam p. 302. 574. 69,
penitùs amittant, & in fubſtantiam Corporis & Sanguinis 70”1.

Chriſti conuertantur: ita quidem, vt ſola externa ſpecies Pa-
nis & Vini, ſiue accidentia ſine fſubiecto, reliqua maneant.
Et quòd fingunt, Corpus Chriſti ſub ſpecie Panis (qui tamen
Panis ipſorum opinione iam non ampliùs eſt Pani, ſed na-
turalem ſuam eſſentiam amiſit) reuerà præſens eſſe, etiam
extra actionem Cœnæ Dominicæ: cum videlicet panis in p. 696. 715.
ſacrario incluſus adſeruatur, aut in ſolenni & theatrica pom-
pa adorandus oſtentatur & circumgeſtatur. Nihil enim ra-
tionem Sacramenti habere poteſt, extra mandatum Dei, & b. 696. 715.
vſum à Chriſto inſtitutum: vt ſuprà monunimuas.
S§. 71. Repudiamus & damnamus etiam omnes alios pon-II. M’ſa.
tificios abuſus huius Sacramenti: inprimis verò abominatio-?,2 320,99,3 4.
nem Sacrifcii Miſz, pro vivis & defunéctis. 7 574.
S. 72. Quòd Latcis (vt vocant) vna tantùm Sacramenti ſpe. II. Calicis
cies ſiue pars (& quidem contra expreſſum mandatum & ano.
claram inſtitutionem Chriſti) porrigitur. 4Aol. 209.
S. 73. Et ſanè hi aliique plurim Pontificii abuſus, in Ec-
cleſiis noſtris, in communi illa Confeſſione & Apologia, in P 302. 574.
Smalcaldicis articulis, & aliis noſtrorum ſcriptis, ſolidè verbo

Dei, & eruditæ atque piæ Antiquitatis teſtimoniis, refutati

& reiecti funt.
§S. 74. Cum autem in hoc ſeripto præcipuè confeſſionem

& declarationem noſtram de Vera præſentia Corporis & San-

guinis Chriſti, contra Sacramentarios (quorum aliqui ſub b. 569.
Auguſtanæ Confesſionis titulo in Eccleſias noſtras ſine
fronte ſeſe ingerunt) proponere voluerimus: eam ob cau-
fam Sacramentariorum errores præcipuè hoc loco recitare
& commemorare viſum eſt, eo fine, vt auditores noſtri eos
agnoſcere & cauere poſſint.
S. 7. Reiicimus igitur atque damnamus corde
falſas & impoſturæ plenas, omnes Sacramentariorum opi- cnanr.
niones, quæ ſuprà commemoratæ, & in verbo Dei fundatæ
doctrinæ non conſentiunt, ſed aduerſantur & repugnant.
S. 76. Cùm docetur: quod verba Inſtitutionis non ſim-I. Luproprie-
22 plici- a4. p. 374.

—

& ore, vt RliectaSacm

722 VII. DEyE CoExNA DOMIWI.
pliciter in propria ſua ſignificatione, vt ſonant, de vera ſub-
ſtantiali Corporis & Sanguinis Chriſti præſentia in Cœna Do-
mini, accipienda, ſed per tropos & figuratas ſignificationes
in alienam & nouam ſententiam ſint torquenda. Et hoc loco
omnes Sacramentariorum opiniones eiusmodi, quarum ali-
quæ inter ſe etiam pugnant (quot aut quàm variæ illæ ſint)
rejicimus.
II. Abſentia §. 77. Quòd orali ſumtio Corporis & Sanguinis Chriſti in
rei cæleſtis. ſacra Cœna à Sacramentariis negatur: eique opponitur,
p. 46 69. 97. quôd Corpus Chriſti in Cœna ſiritualiter tantüm, per fidem,
716. 723. accipiatur: ita quidem, vt ore in ſacra Cœna tanium panem &
vinum eédamus atque bibamus.
III. Nom me- S. 79. Quoôd docetur, panem & vinum in cœna Domini ni-
Ratut. hil aliud eſſe, niſi Notas quasdam profeftonis, quibus Chriſtia-
ozza 5. ni ſe inuicem agnoſcant.
IV. Gmboli- §. 79. Qudòd panis & vinum ſint tantum Eigure, ſymbola,
ca nuda. typi, ac fimilitudines longiſſimè abſentis Corporis Chriſti:
p 6. 3. ea quidem ratione, quòd, vt panis & vinum ſunt cibus ex-
ternus noſtri corporis, ita abſens Corpus Chriſti, vnà cum
ipſius merito, ſit animæ noſtræ cibus ſpiritualis.
V. Smbola S. 80. Qusd panis & vinum non fſint niſi SOmbola aut ſigna
merò mnemo-memorialiæ abſentis Corporis Chriſti, quibus ſignis, tanquam
nica. externo pignore confirmemur, vt certò ſtatuamus, quod
P.574. 693;. fides illa (quæ à Cœna ſeſe auertit, & ſupra omnes cœlos
aſcendit) ſurſum non minus verè Corporis & Sanguinis
Chriſti particeps fiat, quam reuera in Cœna Domini ore
externa ſymbola accipimus. Et, quòd hoc modo fides no-
ſtra in ſacra Cœna, tantummodò per externa ſymbola, non au-
tem per verum, præſens, & nobis exhibitum, Corpus & San-
guinem Chriſti, obſignetur & confirmetur. .
VI. Alſentix S. 81. Quòd in cœna Domini, FIDEI tantummod vir-
opemtio. tus, operatio, & meritum longè abſentis Corporis Chriſti di-
p. 375. ſtribuantur & communicentur: vt hac ratione ABSENTIS
Corporis Chriſti participes fiamus. Et quod iuxta hunc
modum, qui iam commemoratus eſt, vnio Sacmmentalis ſit
intelligenda: videlicet, de Analogia Ogni & ſgnati quatenus,
DImi⸗

n

ciat
al

Ndi

pan
Ed

die

0⸗
es
li.

14)

in

na

.⸗ VII. DE CoENA DOMTINI. 725
nimirum, Corpus & Sanguis Chriſti, cum pane & vino ali-
quid ſimilitudinis habent.
S. 82. Corpus & Sanguinem ſpiritualiter duntaxat, per fi- VII. Sirieua-
dem ſumi & participari. iuiuies ſolnm uſüs.
§. 83. Quòd Chriſtus propter aſcenſum ſuum in cœlos, b. 774, 93,,
Corpore ſuo, in certo quodam cœli loco ita ſit comprehenſus VIII. Cor. i
& circumſcriptus, vt ſuo Corpore nobiſcum in Sacra cœna neluſo cæ-
(quæ iuxta Inſtitutionem Chriſti in terris celebratur) verè & leſtiis.
fubſtantialiter præſens eſſe, neque poſſit, neque velit: ſed po- P. 9a. at.
tius tam longè à Sacra cœna abſit, quantum altiſſimum cœ-
lum à terris diſtat. Sic enim quidam Sacramentarli verba illa
in actis Apoſtolicis (ovortet Chriſßtum cælum accipere) de indu-Acor. 3, 21.
ſtria malitiosè (ad confirmandum errorem fuum) deprauà-Beza r. l
runt: & loco ſinceræ translationis hæc verba repoſuerunt:
Oportet Chriſtum cœlo CAPI: quæ verba ſignificant, Chri-
ſtum ita in cœlum receptum, vt cœlo circumſeribatur & com-
prehendatur: vt nobiſcum in terris, humana ſua natura,
nullo prorſus modo, præſens eſſe poſſit, & velit.
§. 84. Chriſtum, veram ſabſtantialem præſentiam Corporis IX. Lapoten-
& Sanguinis ſui in Sacra ſua Cœna neque promiſiſſe, neque tia Præſentiæ.
præſtare poſſe aut velle: cum ipſius natura, & proprietas
aſſumtæ ſuæ Humanitatis id non admittant.
S. 85. Quòd non ſolum Verbum, & ſola Chriſti Omnipo-X. Omiſſio li-
tentia, ſed fides Corpus Chriſti in cœna Domini præſens no-ſtit. verborum.
bis ſiſtat. Vnde quidam verba Inſtitutionis in actione Cenæ bP. 575.
Dominicæ non recitant, ſed omittunt. Etſi autem Papiſtica p. 571. 712.
zonſecmtio (quæ pronuntiationi verborum, tanquam operi
Sacerdotis, eam vim adſeribit, quaſi ea Sacramentum effi-
ciat) non iniuria reprehenditur atque rejicitur: tamen ver-.
ba Inſtitutionis in actione cœnæ Dominicæ nequaquam re-p. 571. 712. 714.
tè omitti poſſunt aut debent: id quod ex ſuperiore decla-
ratione ſatis eſt manifeſtum. M
§. 86. Quòd credentes iubentur Corpus Chriſti non cum XI. Elevatio
pane & vino Cœnæ (iuxta Chriſti inſtitutionem) quærere: 242 Abſentem.
led à pane ſacræ Cœnæ, fide ſua in cœlum, ad iocum illum
ablegantur, in quo Chriſtus ſuo Corpore ſit: vt ibi eius fiant/

participes. 72 2 §. 87. Re-

„2²4 VII. DE CoExNA DoOoNMINI.

XII. Indigni S. 87. Reiicimus etiam hunc errorem: cum docetur, quòd

eſus merè ele- infideles & impœnitentes (qui titulo duntaxat Chriſtiani ſunt,
mentarics. reuerâà autem fidem viuam, veram & ſaluificam non habent)
P. 575. 694. in Cœna Domini non Corpus & Sanguinem Chriſti, ſed tan-
P. 372 711. tum panem & vinum acciviant. Et, cum non niſi duo genera
conuiuarum in hoc cœleſti conuiuio reperiantur, digni, vi-
delicet, & indigni: reiicimus etiam illud diſcrimen inter in-
dignos, quod aliqui faciunt, qu aſſerunt, impios Epicureos
& verbi Dei contemtores (qui in externa Eccleſia commu-
nione ſunt) non Corpus & Sanguinem Chriſti ad iudicium
XIII. Dienitas in vſu Cœnæ, ſed tantummodò panem & vinum fumere.
Prepamntis §S. 88. Et, cum docetur: dignitatem non tantùm in vera fide,
propria. verùm etiam in propria hominis præparatione conſiſtere.
XIV. Defe- §. 89. Qudod etiam verè in Chriſtum credentes, qui viua
lctus talis da- & vera fide præditi ſunt, eamque retinent, ſed tamen ea præ-
mnatio. paratione propria careant, quam ipſi ſibi aſſequendam pro-
P 577. poſuerunt, hoc Sacramentum, tanquam indigni conuiuæx,
ad iudicium accipere poſſint.
XV. Adora- S. 90. Elementa illa, ſeu viſibiles ſpecies Benedicti panis &
lio elementi. vini adorari oportere, Quod autem Chriſtus ipſe, verus Deus
& Homo, (qui in Cœna ſua, in legitimo nimirum eius vſu,
verè & ſubſtantialiter præſens eſt) in ſpiritu & in veritate
(quemadmodum etiam omnibus aliis locis, præcipuè verô,
vbi Eccleſia ipſius eſt congregata) adorari debeat: id nemo,
niſi Arianus hæreticus negauerit.
XVI. Curio- S. 91. Repudiamus præterea & damnamus omnes curio-
ſa, ſcoptica. ſas, ſarcaſinis tin ctas, & blaſphemas quæſtiones, atque huius
generis ſermones, qui craſsè, carnaliter & Capernaiticè de
ſupernaturalibus & cœleſtibus Myſteriis Cœnæ Dominicæ
proferuntur.
§. 92. Reliquæ antitheſes & reiectæ opiniones, quæ cum
pia doctrina pugnant, in ſuperiore declaratione repræhenſæ
atque repudiatæ ſunt: eas (quia breuitati ſtudemus) hoc
Ioco repetere noluimus. Si quæ ſunt autem, præter hæc, alia
falſa & damnata dogmata, eorum diiudicatio ex præmiſſa
copioſa explicatione peti, & (ſi opus ſit) nominatim repe
J ar!

. .
. 2

bari
inve
rept

“
4

VIII. DE PERSONA CHRISXI. 7²
bari poſſunt. Nos enim omnia, quæ ſuprà commemoratæ &
in verbo Dei benè fundatæ doctrinæ non conſentiunt, ſed
repugnant, reiicimus atque damnamus.

VIII.
DE PERSONA CHRISTI.
Epit. p. 576. A C. ar 3. p. 12. Apol. p. 62. A. S. p. 277. 278.
Cat. Min. p. 351. Maj. p 470. F. C. Epit p. 576.
.

§. I.

V RTA eſt etiam controverfia inter Auguſtanæ Con- Occaſie
feſſionis Theologos, de perſona Chriſti: quam ta- 2

men non ipſi inter ſe mouerunt: ſed ei occaſionem Sacramen-

Sacramentarii dederunt. tariis.
2. Cum enim D. Lutherus veram Corporis & San-
guinis Chriſti in ſacra Cœna præſentiam contra Sacramen-
tarios, & verbis Inſtitutionis Cœnæz firmisſimis argumen-
tis liquidò probaſſet atque confirmaſſet: à Cinghianis illi
obiectum eſt: Si Corpus Chriſti ſimul in cœlo & in terris,
in cœna Domini, præſens ſit: neceſſarid conſequi, illud
non eſſe verum & humanum corpus: talem enim Maieſtatem
ſoli Deo tribuendam: Corpus vero Chriſti eius nequa-
quam capax eſſe.
§. 3. Hanc obiectionem D. Lutherus refutauit, eamque
nihil ponderis habere luculenter, in polemicis ſuis ſcriptis P. 716,
de Cæœna Domini, quæ Sacramentariis oppoſuit, demonſtra-
vit: quæ nos non minus quàm didaclica huius viri ſcriptab. 700 7or.
approbamus: idque publicè teſtatum eſſe volumus. Inte- 702*.
rim, poſt mortem D. Lutheri, pro diêrunt quidam Theolo- nteber-
gi (Auguſtanam Confesſionem profitentes) qui non qui-gicis.
dem apertè & manifeſtè ad Sacramentarios, in negotio
cœnæ Dominicæ tranſièrunt: ſed tamen eadem fundamen-
ta falſa, quibus Sacramentarii veram & ſubſtantialem Cor-
poris & Sanguinis Chriſti præſentiam è cœna Domini tol-
lere conati ſunt, in medium attulerunt: aſſerentes, Huma-
v„e naturæ in Perſona Chriſti, ea non eſſe tribuenda, quæ
2 3 Huma-

Theſtis.

Chriſtus Og-
au ροτιοαρ.
p. 12,

Weaturg di-
Nℳ. nbt&,

ar 2. 3. P. 794.
577

Sesæ ltivis

726 VIII. D E PERSONA
Humanas illius naturales proprietates excedant, aut cum
iis non conueniant. Atque ſuper hoc negotio, D. Lutheri
piam doctrinam, & vnà omnes illos, qui eam, vtpote Verbo
Dei conformem, amplexi ſunt, omnium propemodum vete-
rum horribilium hæreſeon inſimulaàrunt atque accusarunt.
S. 4. Vt autem hæc controuerſia piè, iuxta Verbi Dei & fi-
dei noſtræ analogiam, declaretur, & per gratiam Dei compo-
natur, vnanimi conſenſu doctrinam, ſidem & confeſſionem
noſtram de hoc articulo recitabimus.
S. 5§. Credimus, docemus, & confitemur: etſi Filius Dei
per ſe integra & diſtincta Perſona eſt: adeoque verus, ſub-
ſtantialis, perfectus Deus, cum Patre & Spiritu Sancto, ab
æterno fuit: quòd tamen (in plenitudine temporis) ille Hu-
manam naturam in Vnitatem ſuæx Perſonæ aſſumſerit. Id ta-
men non ſic accipiendum eſt, quaſi daæ iam in Chriſto Perſo-
næ, aut duo Chriſti facti ſint: ſed quòd Chriſtus Ieſus iam in
Vna berſona ſimul verus ſit æternus Deus, ab æterno, ex Pa-
tre genitus: & verus Homo, & laudatiſſima illa Virgine Maria
natus. Sic enim de Chriſto ſcriptum eſt: Ex quibus eſt Chri-
ſtus ſocundlum carnem, qui eſt ſuper oninia, Deus benediltus in ſe-
cula. Rom. 9, F.
S. 6. Credimus, docemus, & confitemur: iam in Vna illa
indiuiſa Perſona Chriſti, duas eſſe diſtinctas naturas: diuinam,
videlicet, quæ ab æterno eſt: & humanam, quæ in tempore
aſſumta eſt in vnitatem perſonæ filii Dei. Ethæ duæx natu-
ræ in perſona Chriſti nunquam vel ſeparantur, vel confun-
duntur, vel altera in alteram mutatur: ſed vtraque in ſua
natura & ſubſtantia ſeu eſſentia (in perſona Chriſti)in omnem
æ&ternitatem permanet.
§.7. Credimus, docemus, & confitemur: quòd, vt natura

proprietatet. vtraque in ſua natura & eſſentia inconfuſa manet, neque vn-
p. 578. quam aboletur, ita etiam vtraque ſuas naturales, eſſentiales
proprietates retineat, neque in omnem æternitatem eas de-
ponat: & quòd vnius naturæ proprietates eſſentiales nun-
. quam alterius naturæ proprietates eſſentiales fiant.
Divinæ non §. 8. Credimus autem, docemus, & confitemur: quod
Funt humanæ, omni⸗

vatu,

ralis
ſint
hum
Guar

.

. Pun

te,
ke,
tare⸗
lar
Chr
gue
145
ſtiti
on
o
ſua
Chr
ſto!
dor
eſt
per
Mal
o
N

0

de⸗
nol
Me
e

eti

⸗

les
ge⸗

ſua non fit integra perſona:

nominatur,

CHRISTI. 72²7
omnipotentem eſſe, æternum, immenſum, vbique ſimul eſſe,

naturaliter, hoc eſt, ſecundum proprietatem naturæ, & natu-

ralis illius eſſentiæ, per ſe vbique præſentem eſſe, omnia noſſe,
ſint reuera ſe'ntiales naturæ diuinæ proprletates: quæ etiam

humanæ naturæ -ſentiales proprletates in æternum nun-
quam fiant.

S. 9. At verò: eſſe corpoream creaturam, carnem & ſan- Nec humanæ

.

