Luth. t. y. I. 67. 6§. &4. 301.
CoirECGRA Canonicorum 4) & Cœnobia, b)olim opti- Vus verus.
ma intentione majorum fundata, «) ad educandos viros p. 34,)0. 72 261-
doctos, & caſtas ac modeſtas fœminas, debebant rurſum 2)1. nod
converti in talem uſum, ut Paſtores, Concionatores, & alii Regh aeee

.

Eccleſiarum Miniſtri haberi poſſent, item, alii iconei ad Poli- nis. Cæleſt.Sta-
ticam adminiſtrationem, five ad rempublicam, in civitatibus iur. Coll. Can-
& regionibus, ac piè educatæ virgines ad æconomiam & li- pr. Chytr. Sax.
berorum educationem c. P.2. P. J· de t
s. z. Hunc uſum ſi non retineant, conſultum eſt ut Abuſus lol-
vaſta deſerantur, aut diruantur potius, quâm utidololatri- lendus.
cis cultibus & figmentis hominum propagata, præferantur Masd. Miſ.
Chriſtianæ vitæ, & à Deo mandatis offieiis & vocationibus. ; capitabi,
Hæc enim omnia pugnant cum primo principali articulo de = diA,e.
Redemtione facta gper lIeſum Chriſtum. Quidk, quòd, ficut alia 4 ldem 77. vi-
hominum ſomnia, non ſunt præcepta, non neceſſaria, non Meib, ly
utilia, ſed periculoſa, & cauſam præbent vano labori, mole- Ridaagsh. Lo-
ſtis periculoſis, & cultui infrugifero, quem Prophetæ appel- rich. Theſaur.
lant Aven, in eſt, dolorem & laborem. ?) 6. V.
2 Luth. T.I. Ger. I. † 3o3.F.3.510. Chytr. 5Saz.P.2. p. 477. Proxm. Metrop. P.2. Cent. Magd. V'II.c.z..
contra Cantus Abuſ. D. 92. C. 2. D. 86. . 4) De Dominis Rep. Ecel.l.2.6 g. Luth. T. 2. I. Ger. f. 510. . .
I.f. §ö. T. 2. Isl. F.313. Himm. d. Canon. Chytr. Sax. P. 2.450. ade Phil. Müller. Stat. Confeſſ. D. 2.
3. Gerh. Pref L. de Eceleſ.t. . Hopfh. Sar. E. P. 3: c. z. Hornb. Exam. Bull: Innoc. A. c. I.
*) Reditu ad Sacros uſus retracto, non ad Seculares.

IIII. Articulus, de Papatu, docet,

296 ARTICVLI

Univerſfali- Vôd Papa non ſit jure divino, ſeu ſecundum VYerbum
tas nuha. Dei, Caput totius Chriſtianitatis a) choc enim nomen uni
P. 309. & ioli leſu Chriſto debetur) ſed tantùm Epiſcopus & Paſtorkc-

2) Dictatus ſeſie, quæ eſt Remæ, ̈) & eorum, qui voluntariè, & ſponte,
rrhr, Bell. vel per Humanam Creaturam, id eſt, politicum magiſtratum, ſe
s Ponz. Rem. ad eum conferunt, non ut ſub ipſo, tanquam ſub Domino vi-
l.1.e.5.l.2.c. 22. vVant, ſed ut cum eo tanquam fratres, college, ſodales, & Chri-
14.62. Bz0v. * ſtiani ſint, quemadmodum hoc ipſum vetera Concilia e) &
. ætas Cypriani 4) oſtendunt.
Nomen ſau- s. 2. Hodie verò nullus Epiſcoporum audet Papam no-
Narhan minare Fratrem, ut ætate Cypriani factum eſt, ſed oportet, ut⸗
ton.ada. C. Y. Epiſcopi, imò Cæſares & Reges, Papam appellent Omnium-=
6"* Conc. 1a- Gratiofiſimum Dominum. Hanc arrogantiam bona conſcientia
ter. ao 516. Se. nec volumus, nec poſſumus, nec debemus probare. Qui verò
2. Bin. I. 4. * ſe ei ſubjicere voluerit, faciat id ſuo periculo, ſine nobis.
Diabolicus. S. 3. Hinc ſequitur, omnia, quæ Papa, ex tam arrogante,
" 69. Bell-de, temeraria; mendace, blasphema, & furto arrepta poteſtate ſus-
nel : ": cepit & fecit, & adhuc facit, fuiſſe & eſſe merè Diabolica acta &
Pr4. .. :. inſtituta, (excepta Politici Regni adminiſtratione, ubi Deus ſe-
Laymann. Th. pe etiam per tyrannos, & perfidos nebulones populo alicui
Mor. er. . c. . benefacit) ad perditionem totius ſanctæ Eccleſiæ Catholicæ
ſeuChriſtianæ, (quantum in ipſo eſt,) & ad deſtructionem pri-
mi & præcipui articuli de Redemtione facta per leſum Chriſtu.
Arbiter Sa- §. 4. Proſtant enim omnes ipſius Bullæ & libri, in qui-
lutis. P. zI. bus rugit ut Leo, ut Aagelus Apoc.2 ſignificat) clamitans, Ne-
4 Cent. 2 c. §. minem Chriſtianorum poſſe ſalvari, iſi ei obediat, & ſubjectus ſit in
Gerh.A.l. F&⁴. omnibus, quæcunque vult, quæcunque dicit, quæcunque fa-
Cyprian. ad cCjit. Hoc totum quid aliud dictum eſt, niſi, licet in Chriſtum cre-
Renni a. das,. & omnia, quæ ad ſalutem neceſſaria ſunt, in ipſo ſolo ha-
Bin. L.. Foé. beas, tamen te nihil proficere:niſi Papam habeas & colas ut Deum
Hõpfn. Sax. éß. taum, e) & ei ſub ditus ſis & obedias? Cum tamen manifeſtũ ſit,
S.i. P. I.2 De ſantam Eccleſiã ſine Papa fuiſſe ad minimũ ultra quingentos
Græcis Bin. I. annos, & adhuc hodiè Græcorum & multarum aliarü linguarũ
5Ff. 475. Scru- Eccle-
gap biCi. bâ) Salmaſ.A. Prim Pap. P.1. Gerh. Conf. Cath.l. 2. P.I. p. 6s. Calixt. Diſp.A.h r.l.v:
) Bin. TI.f. 265.544. Bell.a. h.l.2.6. 17. à) Epift. 4158 T. 3. contra No? at. 163.67.6 5.
Lubert. A. h.l. 7. c. & l.5 c. i. Magd. Cent. 3.c.?0. Salmaſ. n. h. c. 5. e) Luth. Pabſtth von
Teuſel. t.S. Ifa 42. Conc. Carthag. VI. Polyd. Virg. ! 4.c. 19. Magd. Cent. 7. c.7. †

SMALCALDICI. 2987

Eccleſias nec fuiſſe hactenus, nec adhuc eſſe ſub Papa. Ta- IV. De Papatu:

ceo, quòd, ut ſæpe diétum eſt, hominum hoc figmentum-⸗
ſit, non mandatum, non neceſſarium, non utile. Sancta
enim Chriſtiana ſive Catholica Eccleſia conſiſtere absque⸗
iſto Capite optimè poteſt; & conſtitiſſet certè rectius, ac me-
liùs cum ea ageretur, niſi diabolus illud caputin medium
projeciſſet & exaltaſſet. Et certum eſt, Papatum nullius
eſſe uſus in Eccleſia, quia nullum Eccleſiaſticum officium
exercet. Et neceſſe eſt, Eccleſiam permanere & conſiſtere

ſine Papa.

§. F§. Pono autem, Papam fateri, ſe non jure divino, Iuris Huma-
ſive ex mandato Dei eſſe Supremum, ſed, ut concordia & unitas ni facultas
Chriſtianorum adverſus ſectarios & hæreticos commodius noxia.

conſervari posſit, a) caput certum eſſe eligendum, cui cæte-
ri omnes quaſi innitantur, atque tale caput per homines
eligi, & in hominum quoque electione & poteſtate ſitum
eſſe, illud caput ut mutet & ſemoveat, ſicut Conſtantienſe
Concilium hac propemodum ratione tres Papas removit,
& quartum elegit: Pono, inquam, hæc à Papa & ſede Ro-
mana ita dici & accipi, (quod tamen imposſibile eſt: fic
enim univerſum ſuum regnum & ſtatum immutari, ever-
ti, & deſtrui pateretur, omniaque jura & volumina ſua,
id quod, ut paucis dicam, nunquam faciet) tamen ne-
que hoc modo conſuleretur Eccleſiæ Chriſtianæ, ſed phu-
res, quàm antea, ſectæ orituræ eſſent. Si enim non ex
mandato Dei, verum ex hominis libera voluntate, Capiti
iſti obedientia præſtanda eſſet, facile & brevi tempore con-
temtum, tandem nullum membrum retineret, nec etiam per-
yetuò Romæ aut quovis alio in loco illud eſſe oporteret, ſedu-
bicunque & in quacunque Eccleſia Deus Virum talem, qui
ad tantum munus obeundum idoneus eſſet, largiretur. Hæc
res perplexa & confuſionis plena futura eſſet.

S. 6. Quapropter Eccleſia nunquam mehus gubernari Caput Eccde-
& conſervari poteſt, quàm ſi omnes ſub uno capite, quod eſt ſiæ verum.

Chriſtus,
) Sic Philip p og. malè. Regendi Modus h. variat. per modum Capitis, vel Pres-
byteros. Mat.25 Io. 20. Hutter. LL. ar. 1I6. c. 4. Meiſn. de LL.l. 4. S.2. 4. 2.4 1I. M. 13.
Schol. Acad. Diſp.d. hth. 22. ut plures auctorati Io. 1,18..15,15. Act. 2, 26.

288 ARTICVLI CONCILIO
1V. De Papatu. Chriſtus, vivamus & Epiſcopi omnes, pares officio, (licet⸗
diſpares ſint, quo ad dona) ſamma cum diligentia conjuncti
4) Epih. &. T. ſint unammitate Doctrinæ, Fidei, Sacramentorum, Oratio-
f m. 6a. nis, & Operum Caritatis &c. ſicut S Hieronymus 2) ſcribit,
ed. Pariſ. ſacerdotes Alexandriæ communi opera gubernaſſe Eccleſias.
⁶5) ad. Belr. Et Apoſtoli idem fecerunt, ⁵) ac poſtea omnes Epiſcopi in⸗
Pa, . * toto orbe Chriſtiano, donec Papa caput ſuum ſuper omnes
. attolleret. —
Antichriſtuts. S. 7. Hæc doctrina præclarè oſtendit, Papam eſſe ĩpſum
Nota 1I. verum Antichriſtum, c) qui ſupra Chriſtum ſeſe extulit & eve-
c) Acf. 20, 25. xit, quandoquidem Chriſtianos non vult eſſe ſalvos ſine ſua
Vt. Aug. Ep- poteſtate, quæ tamen nihil eſt, & à Deo nec ordinata, nec man-
Bir⸗ " data eſt. Hoc propriè loquendo eſt Se eferre ſüpra & contA-⸗
Tim, cs. Me- Peéum, ſicut Paulus II. Tbeſſ.2. a. loquitur. Et hoc perfectò neg
din. de Sacr. Turcæ nec Tartari faciunt, quantumvis ſint Chriſtianorum-
Hm. Orig. l.. atroces hoſtes, ſed permittunt, ut credatin Chriſtum, qui-

6. cunque voluerit, & accipiunt tributum, & obedientiam ex-
ternam ſive corporalem à Chriſtianis.
Paritio ne- § 8. Papa verò prohibet hanc fidem, ajens, ſibi obe-

ganda. diendum eſſe ‚ſi quis ſalvari velit. Hoc autem facere nolu-
4) Majorem-, mus, etiamſi nobis propterea moriendum ſit in nomine Do-
intra Urele mini. Etid in aniverſuminde oritur, quòd Papa jure divino
S .D voluit eſſe ſummum caput Chriſtianæ Eccleſiæ. Ideò ſeipſum
pulſ. Augapf. Chriſto æquiparavit, & ſupra Chriſtum tandem extulit, & ſe
m. 7. Haupt⸗ Caput, deinde Dominum Eccleſiæ, poſtea Totius mundi, & ſim-
Verthed. c. 4. pliciter Terreſtrem Deum prædicari voluit, donec etiam ipfis
contra Dilling. Angelis in &œlo præcipere hæc & illa conaretur. Et cum inſtituitur
cX. l. “ diſcrimen inter dogma Papæ, & Sacram Scripturam, & u-
2. Theſ. 2,3, 4, triusque fit collatio, maniſeſtè patet, Papæ dogma,etiam opti-
mum, ex Civili, Oælareo, & Ethnico lure concinnatum eſſe, &
Politica negotia & judicia feu jura tractare, ſicut oſtendunt
Nota III. Decretales; Deinde proponere Ceremonias de Templis,Ve-
Dan. 11, 37. ſtibus, ibis, Perſonis, & ſimilibus ludicris, larvis, & jocularibo.
B Een. ſupra modum, & inter hæc omnia nihil planè de Chriſto, fide,
1. Romnon & mandatis Dei; Poſtremò, repræſentare ipſum Diabolum,
dum men-
5* q. 5= I..fö.k.2.f. 6.t33. articuli ann. 15 11. Luth.f. 4. I. é6. heic P 5362.

Chriſti.

e,
I;
*

* 4

dum mendacia Papalia gatorio, Monaltica aà IV. De Papata⸗

vita, Operibus propriis, in quibus ſingu-
lis merus Paparus fundæ ra & contra Be-
um urget & diſſemin⸗ ti „qui has Quarta Notag.
Papæ abominationes ſuper omnis prædicare? honorare Mie iclu 1.
nolunt, damnat, trucidat, excruciat. Quare ſicut diabolum 5 „ . rr.
ipſum n n poſſumus aco⸗ art Domi eo colere, 9. 4.
ĩta nec eius Apoſtolum! Papan ntich regno e-
Jus, ut caput & vominum ten re poſſumus. Mentiri enim
11

de⸗
3
20
4
4
et

& occidere, animas & corpora in æternum p PO
regni proprium eſt in quarto modo, ſicut hoc Piam multis
Ubris evidentisſime ad oculum demonſtravi.

F. 9. Hi Articuli quatuor ſufficiunt, quos in Concilio
ſibi damnandos prop vonant. Non enim ve el! minimum pun-
Stulum in his articulis nobis concedent. Et de hoc certos
nos eſſe oportet, & præmonitos, ac obfirmatos, firma ſpe.
Chriſtum Dominum noſtrum irruiſſe in Adverſarium ſuum,
quem & inſecuturus & confecturus eſt Spiritu & Adventu
ſuo, Amen.

§. 10. Nam in Concil ſtabimus, non coram Ca eſare aut lniberſali-
politico magiſtratu, ſicut Auguſtæ Vindelicorum, ubi Cæ. Libero. *
Har clementisſimum edictum . promulgans, benignè & placi. P.'-
dè cauſam & rem ipſam audire volebat) ſed coram Papa,*ac * Vt Parte reâ,
ipſo Diabolo comparebimus: qui nihil audire vult, ſed ge toto Paer⸗
ſimplic iter indicta cauſa damnare, occidere, & ad idolatri- tu & Reli-
am vi cogere. Qugrel nic non ſunt nobis exoſculancdhi pedes gione-
ejus, nec dicendum, Eratieſiſſmus Dominus es: led, quem-
admodum in Zacharia Angelus ad Satanam dicebat: Iucre-
er Deminus te, Satana C. y, 1, 2.

TERTIA PARS AR-
TICVLORVM,

T

290 ARTICVLI.
P. II. Art. I. DE ſequentibus articulis agere poterimus cum doctis, &
Debeccao⸗ prudentibus Viris, vel etiam inter nos ipſos. Papa &
l regnum bontificium illos non magno opere curant⸗
ruptio ſt 6 Conſcientia enim apud eos nihil eſt, ſed pecunia „ glo-
Iutabilinſd ria, honores, potentia, ipſis ſunt omnia.
avertendd KA- 1
nicè. I. De Peccato.
A. C. 2. p. I2. Apol. 5 3. F. C. 4. I. 744. GII.

IC confitendũ nobis eſt ut Paulus Rom. ,lang.
affirmat, Peecatum ab uno bomine Adamo ortum
Seſſe, & introiiſſe in mundum; per cujus inobedi-
entiam omnes bomines fabti ſünt peccatores,
morti & Diabolo obn-oxii. Hoc nominatur
& Originale, Hereditarium, Principale, & Capitale

Origo.

peccatu
Frubtus. S. 2. Hujus peccati fructus poſtea ſunt mala opera in
1. Defectus. Decalogo prohibita, ut ſunt diffidentia, incredulitas, falſa
fides ſive anoνννοπa,;lololatria, ſine Dei timore eſſe, præſum-
tio ſeu temeritas, deſperatio, cæcitas ſeu excœcatio, &, ut
2. Exceſus. ſummatim dicam, Deum non agnoſcere, non curare. Beinde
mentiri, nomine Dei abuti, pelerare, non orare, non invo-
care, verbum Dei contemnere vel negligere, parentibus
immorigerum eſſe, occidere, laſcivire, furari, decipere, &c.

p. 52.613. ſeq. 6

Eravitat. §. 3. Hoc peccatum hæreditarium tam profunda & te-
tra eſt corruptio naturæ, ut nullius hominis ratione intelligi
p. 64⸗ poſſit, ſed ex Scripturæ patefactione a) agnoſcenda & cre-

Iob. r4, 4. e-is.s. denda ſit, Pſalm. y1, 6. Rom. , 12, 19. Exod. 22, 4. Geneſ. 3. Qua-
e.2 5z Ephag. propter meri funt errores & caligines contra hunc articulum
Ebr. 12.7. Scholaſticorum doctorum dogmata, quibus docetur,
Eyrores 1. §.4 Poſt Adæ lapſum, Hominis Naturales vires manſiſſe in-
p.29; 54 3. 7. tegras & incorruptas; & Hominem naturaliter habere Ratio-
ar. 182 nem rectam, & Bonam voluntatem, ſicut Philoſophi docent.
2. F. 5. Et: Hominem habere Liberum arbitrium faciendi
P. 6,7. Bonum, & omittendi Malum; & econtra, Omittendi Bonum,
& Faciendi Malum.
Item
2) contra Scholaſt. ad Thom. I. 2.4.7. 4. 6. Vaſqu. Sva rez. Tanner. Becan. 7.
Schol. P.2. c6.F.4.2. Caſtro COp. Mor. T.I. tr. 2. d. 2-P- rt2: Pufendorf. Iur. Nat. Lib.2.
t. 3. u.20. G&Qc. Polemica dihx. conf. Rom.2.

dBð

SMALCALDICI. 291
F.5. G) Item, Hominem poſſe naturalibus virib. omnia man- IV. Depeccato
data Dei ſervare & facere. V. De Lege.
§, 6. (4) Et: Poſſe naturalibus viribus Deum ſuper omnia di- .ra: g-r.
Ii gere, & proximum, icut ſeipſum. P. 4. 292. 642.
§. 7. G) Item, Si faciat homo, quantum in ſe eſt, Deum largiri p. .
ei certò ſuam gratiam. 4)
F. 8. (5) Et: Si accedere velit homo ad Euchariſtiam, ?7 non P-6à5
opus eſſe Bono propoſßto reltèò faciendi, ſed ſufficere, ſi non adſit
malum propoſitum peccandi: tam bonam ſcilicet eſſe Naturam,
& tantam eſſe vim Sacramenti.
So. () Item, non poſſe ex Scriptura probari, ad Bonum opus
neceſſariò requiri Spiritum ſanétum & ejus gratiam.
F. 10. Talia & ſimilia portenta, orta ſunt exinſcitia, & p. 6zv.
ignorantia Peccati, & Chriſti Servatoris noſtri: ſuntque verè & I.
merè Etbnica dogmata, quæ tolerare non poſſumus. Si enim ²⸗
iſta approbantur, Chriſtus fruſtra mortuus eſt, cum nullum 3-
peccatum & damnum ſit in homine, pro quo mori eum opor-
tuerit: aut ſolummodò pro Corpore mortuus diceretur, non
pro anima, quandoquidem Anima prorſus ſana, & ſolum 4.
corpus morti obnoxium perhiberetur.
II. De Lege.
F. C. ar. 566.684.
Entimus, Legem à Deo datam eſſe, Primùm, e) ut pecca-
tum prohiberetur, Comminationibus, & metu pœnarum. Late Cauß
Item Promisſione & annuntiatione Gratiæ & beneficiorum. & vſu-
Sed hæc omnia propter malitiam, quam peccatum in homine
effecit, malè ceſſerunt. ₰) Quidam enim inde deteriores red-
diti fuerunt, qui ſcilicet Legem oderunt, probibentem ea quæ
facere ipſi mallent, & præcipientem, quæ gravatim præſtant.
Quare, niſi pœna coërceantur, plura patrant contra Legem,
quàm antea. Atque hi ſunt mali, effrenes, & ſecuri homi-
nes, qui perpetrant mala, quoties occaſionem aliquam of-
ferri ſibi animaduertunt.
G. 2. Quidam verò arrogantia & cæcitate percutiuntur, & pupletio ja-
T 2ꝛ inſolenti 2 =6
a) np. Renatus, ad Mat 13,12. 6. 25, 29. Luc. 5, 8. 6. 9,206. «) A. C. ar. 13. J. 2. contra
Conc. Trid. S. 2. an. §. Fabr. Harm. Bell. I.2. de Sacr. c.I. F. 2. lI. 2. C. I. Layman.
Th. Mör. Tr. I.c.3.n. . Vid. Chemn Ex. d.I. Gerh. LL. T. 3.d. h.r.5.”. c) Primitate
Ordinis, Vſus. ut 5:.3. d) Pſ. 2, 20. lc.2, 20. 6.5, . 'hil. 2, 12.

Partis III.
Art. III. De
Penite tia.

eontra p. 56 5.

W Leg. gis.
&OV. 1.
Pra Veri

Grapitas,

292 ARTICVYLI
inſolenti opinione tenentur, ſe vaert, & poſßſe ſorrare Le-
gem viribus ſuis, ſicut ] jam paulò an e de Schola ſticis do-
toribus dictume eſt. Hinc hypocritæ gubhii arii, ſeu in, eciem
ſancti, proveniunt.
§. z. Præcipuu um) autem officium & &ννααο legis eſt,
ut peccatum Originale & omnes fructus ejus revelet, & ho-
gra ejus la-

ni oſtendat, quam horrene dumin modum nat
it, 8 Lex el dicat,
alienos Deos 2

—.

—

inditus ac totaliter depravata, ita, t
c— habere, nec curart Beun. 2, Gι ͤr.
„₰

anten &üinel ege homo non cre- Hac ratio-
Rt, humiliatur, proſternit 1, ge herat de ſe ipſo⸗
1 ſidlerat auxilium; nec ſcit, at, incipit
iraſci Deo, b°) & obmurm Arare præ im Joc eſt

qu uod Paulus in quit t Rom. 4, 14. Lex iram operatur. Ei Rom. j,24.
Lex auget peccatum. Lex elnere e, d esesart deliltum.

2

—

ſunt rei coran, Deo.
ſtus Johban. 16, 9. 1n uit . : Cpi,ie⸗

Zeccato. 4)

; ad, argutet mundum de

ALTSIn

G. 2. Hoc igitur fulmen eſt Dei, quo & manifeſtos pec-

nullum j, nſtum pronun-
rationem adigit. e*) Hic
29. Inquit: V erbumn
non abliva contritio,
10, conſcientiæ

s, Verd cO

„ 5
o ſuo, non legis. ec) Ex.3 4,7. I.

2 27 . 2
pr. 5, 5. e 4) Lex ſervit ante ecedent. & conſeque nenter.
ſ⸗

ℳ) Gerzride Lan.
Prob. , 9, 6. J.
6£₰) Hôpfn. ze. ad al. :ſes. Cæn. np. de ſe ipfo Chemn. a. e T 1. I. P. 2.c. 1.11. F) np.
antecedens fidem. Coigf. Alt. p. F. 207. 3 te⸗ o9. contra Major. F. OC. A. h.r. a. . p Pof.
6. 1,0. Hoſ. 12,6. Cel** Iocl.2, 12. A. 4 12

7
Eſa. 1,10. ler. 7, 7, 2G. AI. 14. GIaII. C. 75,
Zath. 12. Iac. 4, 8⸗

——————————

SMALCALDICI. 10
quales nunc eſtis, & ſicut jam operamini, qualescunque ſa- Partis III.
nè ſitis, magni, ſapientes, potentes, ſancti. In ſumma, hic Arr. III. De-
nemo juſtus, ſanctus, pius eſt. Toœnirentid.
F. 4. Huic officio Novum Teſtamentum ſtatim adjun- Frangelii &
git conſolationem & promiſſionem Gratiæ Evangelii, cui N. T. Vſus.
credendum eſt, ſicut Chriſtus inquit Marci i, 3. Agite pæni- b. 680.

. . . . . . O — Alat.,. Act. 2
tentiam, & credite Elblangelio, id eſt, fiatis alii, faciatis aliter, 15. 2. Cor.5 z0.

&& credatis meæ promiſſioni. Et ante Chriſtum lohannes

nominatur præco Pænitentiæ, ſed ad remiſionem peccatorum; hoc
eſt; Iohannes omnes arguit, & peccatores eſſe evicit, ſcirent,
quid coram Deo eſſent, & ſeipſos agnoſcerent, ut perditos ho-
mines, atque ita Deo appararentur ad gratiam amplectendam,
& remiſſionem peccatorum ab eo ſperandam& accipiendam.
Sic etiam Chriſtus Lucæ 24. 47. ipſe inquit: In nomine meo ui-
que prædicanda eſt pænitentia & remiſſo paccatorum inter omnes
Lentés.
g. 5. Quando autem Lex hoc officium ſuum ſela exercet, Collatio.
ſine Evangelio, nihil aliud niſi Mors & Iufernus hominem
opprimunt, prorſus deſperantem, ut Saulem 1. Sam. 31, 4. &
Iudam Mat. 27, 3. ſicut Paulus teſtatur, Legem perpescatum ho-
minem morti tradere. Econtra, Evangelium adfert conſolationem
& remisſionem, non uno tantùm modo, ſed per Verbum, Sa-
cramenta, & ſimiliter, quemadmodum audiemus paulò
poſt, ut ita regemtio apud Deum ſit copioſa, ut in Horb. Pſalmo ſcri-
ptum eſt, contra horrendam captivitatem peccati.
6§.6. Nunc porrò Falſam pœnitentiam Sophiſtarum cum vera
poœnitentia conferemus, ut utraque mehis intelligi poſſit.

DE FALSA POENITENTIA

PONTIFICIORVM.
ILpocbile eſt, Pontificios rectè docere de Pœnitentia, ,. Error.
cum peccatum non rectè agnoſcant. Nam, ut ſupra p. 112. 294. 296.
oſtenſum eſt, de peccato Originali non rectè ſentiunt, quia zr.
ajunt, naturales vires hominis manſiſſe integras & incor- P.250. 54 8.616,
ruptas, & rationem rectè poſſe docere, ac Voluntatem poſ-
ſe ea, quæ docentur, præſtare, & Deum certò donare ſuam
T 3 gratiam
a) Chemn. LL. P.2. de Iuſtifcontradiſtinds ad Legem.S. I.2 p. m. 215 Gc.

p. 14 1.15

Contrarium.

ARTICGCVLI.

Partis HII. gratiam, cum homo tantum facit, quantum in ſe eſt, ſecun⸗

Art. III. De
Pœnitentiaâ.

Conſequens.

dum Liberum ſunm arbitrium. p. 29r.
F. 2. Ex hoc dogmate ſequitur, tamàm ob Actualia pec-
cata agendam eſſe Pœnitentiam, ut ſunt malæ cogitationes,
quibus homo obtemperat (concupiſcentia enim, vition
affectus, inclinatio, libido & adfectio prava ſecundum il-
los non ſuntyeccata) ſermones mali, mala opera, quæ volun-
tas libera omittere potuiſſet.
2. Error-ins⸗ g, 3. Huic pœnitentiæ adjungunt tres partes, Comtritionem,
Natura Pan. Confeſſionem, & Satisfattionem, addita grandi conſolatione &
Seenl 1. ie. pollicitatione remisſionis peccatorum meriti, expiationis
. Error in Peccatorum, ac plenariæ redemtionis coram Deo, ſi homo
edio. verèe doleat, confiteatur, & ſatisfaciat. a) Sic in Pœnitentia
) np. Externis HOmo ad duciam propriorum operum ducitur. Hinc orta eſt
acibus. vox, quæ in függeſtis, cum præleg eretur vulgò publica ab-
ſolutio, uſurpata fuit: Prolonga, Deus, vitam meam, donet
pro meis pectatis ſatisfeécero, vitam meam emendavero.
g. Defottus F. 7. Hic altum fuüit ſilentium de Chiifo & Fide, & tan-
Fidei. tum opinio & ſpes fuit de propriis operibus, quibus peccata
coram Deo delerentur. Et hanc ob caufam fat ſumus ſacri=⸗
fici & monachi, ut nos ipſos peccato opponeremus. .
Contritio Pa- F. 5. Quod ad Contritionem attinet, cum nemo poſſet
palis. g. Er- omnia peccata ſua in memoria retinere, præſertim per inte-
ror. (/o- grum annum commiſſa, centones hos aſſuebant, ſi memo-
Zelti. ria peccati abſconditi fortè recurreret, etiam illud ſuffici-
ente contritione deffendum & confitendum eſſe &c. Interea
Dei gratiæz homo committebatur. «) p. 295.

(2) Muanti- §. 6. Cum etiam nemo ſciret, OQaanta contritio eſſe
tatis. deberet, quæ coram Deo ſuffieeret, dicebant: ſi quis Contri-

tionem non haberet, eum ſaltem Attritionem habere opor-
P· 142.149. 53 tere, id eſt, Dèmidiam quafi contritionem, vel initium contri-
tionis. Hæc vocabula ipſi nec intellexerunt, nec intelligunt,
minus, quàm ego. Et attritio reputabatur pro contritione.
venientibus ad Confeſſtonem.
( Miſure. §. 7. Et cum quis diceret, ſe non poſſe habere contritionem,
) 9ic Mülman. Loͤſeſchl. p. 72. Pell. e Pœn. lz. c. 12. e. F.e. 12.5.;2. Conc. Trid. S. 4. e. 4.

ib. Chemn Ex.zet Commun. doctrinam. c) Bell dg F æmlil. cg:ſola Morrtalia. P. 22
E1. aà Ami. Grats,SF. non Involuntaria:

SMALCALDICI 295
ſeu non dolere poſſe ob peccata ſua (ut fieri potuit in illi- Partis III.
cito amore, aut vindictæ cupiditate &c.) interrogabant, Art. III. De
An i non optaret, & cuperet dolere? Reſpondenti, Cupere nitchere⸗
, (quis enim, niſi ipſe Diabolus, negaret ſe cupere?) ac- cjative. Bell4.
cipiebant hoc pro Contritione, & remittebant peccata propter l.2. c. 10. proy.
hoc Bonum ipfius opus, a) quod nomine Contritionis ornabant. ult. ſi non In-
Hic allegabant exemplum Bernhardi &c. tenſivè & Ex-
F. 8. Videmus autem, quàm palpet & titubet cœca Ratio tenſirè.
in rebus divinis, & conſolationem quæratin propriis operi-
bus pro ſua opinione, & Chriſti & Fidei prorſus obliviſcatur.
Quod ſi res ipſa perſpicuè conſideretur, contritio iſta eſt
factitia & fictitia cogitatio ſeu imaginatio, ex propriis viri-
bus, abſque fide, absq; agnitione Chriſti. Et in iſta contritione
miſer peccator, fortè recordans ſuæ flammæ, & cupiditatis
vindiétæ, vel ridere, vel lacrymare potius potuit, quàm
aliud cogitare, exceptis iis, qui vellegis fulmine tacti, vel à
Diabolo ſpiritu triſtitiæ afflicti fuerunt. His, inquam, exce-
ptis, Contritio iſta fuit mera hypocriſis, & peccati flammas
non mortificavit. Oportuit enim homines dolere; cum li-
bentiùs peccaſſent, ſi liberum ipſis fuiſſet.
g. 9. CONFESSIO ſic inſtituebatur, ut homines Confeſtodu-
iuberentur omnia ſua peccata enumerare, (quod factu im- ricularis Pa-
poſſibile erat.) Hæc ingens carnificina fuit. ?) Et ſi quis quo- piſticæ 2-.
rundam peccatorum oblitus eſſet, is eatenus abſolvebatur, ut?) (1) Ve-=
ſi in memoriam illa recurrerent, ea poſtea confiteretur.«“) Ne- Pars Pernæ.
mo ĩgitur ſcire potuit, num unquam ſufficienter, purè, & re- 4.C. Areſen.
& confeſſus eſſet, &quando confeſſionis finis futurus eſſet. 4) . . 5„ n
Ettamen nihilominus ducebantur homines ad propria ſua ⸗ 6 ve 39.
opera, & hæc conſolatio ipſis proponebatur: Quò confeſſio«) (2) Ve-
eſſet purior, magis ingenua & aperta, pudore & ignominia Neceſſaria-.
coram ſacerdote ſuffuſa, eò ſatisfactionem pro peccato eſſe Conc. Kril .
pleniorem, 4) & humilitate illa certò ac meritò gratiam Dei 7 Bel. 4 . t.
impetrari. 3. c. 2. 5. 12.
S. 10. Nulla hic Eides, nullus Chriſtus erat. Et virtus Imposlibilir.
Abſolutionis non explicabatur confitenti; ſed conſolatio eius
in Enumeratione peccatorum & Pudore conſiſtebat. Nemo
4 autem
A) G) Ut Speciſica. Illi a. l. varez. D. 22. in Thom. P.3.7.57. 4.l, e) (4) Vt Efficax.
Rubor ſatisfacit. Bell. h...c12.5. Sed præcipua.

Peenitentiâ.
t Patrss.

Satisfadtio

Papiſtica.

296
Partis III. autem recitare poteſt miſerias, carnificinas, fraudes, & idolo-
Art. III. De- latrias ex Confeſſione iſta natas. .

ARTICVLIA

1. Chryſoſtomus Serm. de Pœnitent, a) ſic inquit: Non
eſt neceſſe confiteri, præſente teſte, tua peccatas ſolum recognoſce ea
in corde tu. Hoc examen non requirit teſtes, ſußicit quòd ſolus
Deus te videat & audiat. Dic ergo Deo peccatum tuum, qui non
irrogat pœnam, ſed peccatorum remiſtonem. Homil. de S. Pli-
gon. Ego ſidejubeo, ſite ex corde converteris ad Dominum, & pol.
licitus fueris, te ad priſtina peccata amplius non reverſuram, quòd
Deus nihil abs te requirit ad ſatisfactionem.
F. 12. Cæterum SATISFACTIO longeè perplexior eſt.
Nemo enim ſcire poterat, quantum faciendum eſſet pro azs

p· 362. Luth. t/. tantùm peccato, nedum pro omnibus. Hic arte utebantur,

I. 31.

P. 15*

Iedulgentiæ.

p. 46.143.167.
17.253. Luth.

2. f. I. 79.

contra Bell. d.
h. l. I. c. S. S.ſtn.
de Theſauokc-

eleſ. c. 2.

& parum ſatisfactionum imponebant, quæ etiam facilè ſer-
vari poterant, ut quinque orationes dominicas, jejunium
unius diei &c. cætera, quæ in pœnitentia deſiderari dice-
bant, relegabant ad Purgatorium. ?)
F. 13. Hic quoque magna calamitas oriebatur. Quidam
metuebant, ſe in æternum ex Purgatorio non liberarpoſſe,
cum fecundum veteres Canones, pro uno peceato mortali
pœnitentia ſeptennis ſeu ſeptem annorum conſtituta eſſet.
Et tamen fiducia ſemper collocata erat in noſtro opere ſatis-
factionis: ac, ſi ſatisfactio potuiſſet eſſe perfecta, tota fi-
ducia in eam conjecta fuiſſet, nec opus fuiſſet Chriſto & fi-
de. At imposſibilis illa erat. Et ſi quis centum annos pœ-
nitentiam iſta ratione exercuiſſet, nondum certus tamen
de ſufficientia, perfectione & fine pœnitentiæ ſuæ fuiſſet.
Hoc ſcilicet erat perpetuò pænitere, & nunquam ad peœniten-
tiam pervenire.
F. 14. Hac de cauſa Sedes iſta Romana ſancta miſeræ
Eccleſiæ ſubueniebat, & Indulgentias effingebat, quibus remit-
tebatur, & abolebatur expiatio ſeu ſatisfactio, primùm par-
ticulatim, ad annos ſeptem, centum &c. & eas diſtribue-
bat inter Cardinales, & Epiſcopos, ita ut quidam ad annos
centum, quidam ad dies centum indu gentiam conferrent.
Totam
.) Hom. 2. in Pf yo. .de Incomp. Dei Nat. T S. col. IS). hom. 1. de Lazar. 31. ad Ebr.

Fm. SS.brfe 6“) Cénc. Trid. S.14. can. z. ib. Chemn. Ex. De Otéjecto Temporali.contr.
Gal.3, 13. c) Bell. de Pœn.l.4.c.3.

SMALCALDICI.

uabat. 4)

. . 1: S: Partis III.
Toiam autem ſatisfactionem relaxandi poteſtatem Rli reſer- Art. III. De

Pœnitentiâ.

§. 15. Hac ratione cum accreſceret pecunia, & nundi- Annus Iabi-

natio Bullarum eſſet fructuoſa, excogitavit Annum Aureum, leus.

.

Iubilæum, verè auriferum: (Jubeljar/ Guͤldenjar) quem Ro- Lutht j. L5

mæ celebrari voluit. Hunc appellabat Remiſſionem omnis cul-
*& penæ. Accurrebant igitur plurimi, quia ab onere
moleſtiſſimo liberari unuſquiſque cupiebat. Hoc erat eſo-
dere & conquitere theſaurss terræ?. Mox Papa annos aureos
multiplicabat, & alium ſuper alium accumulabat & quò
plus auri devorabat, eo plus fauces ipſius appetebant;
ideoque per legatos ſuos mittebat annos iſtos paſſim in pro-
vincias, quoad omnia templa & domus annis aureis op-
plerentur. Tandem irruebat etiam in Purgatorium ad de-
functos, primum, Miſarum & Vigiliarum undatione, de-
inde Indulgentiis, & Anno aureo, & animas tam vili pretio
æſtimabat, ut unam pro ſex nummis liberam pronuncians di-

mitteret.
S. 16. Neque tamen hoc quoq; ſufficiebat. Papa enim,

etſi jubebat homines Indulgentiis iſtis tutò fidere ad ſalutem, p. 233.

tamen ipſe rem univerſam denuò incertam, in dubium voca-
bat. Nam in Bullis ſuis ſcribit, Eum, qui Indulgentiarum
ſeu Jubilei anni particeps fieri pelit, oportere contritum, &
confeſſum eſſe, ac pecuniam numerare. Audivimus autem⸗
ſupra, Contritionem & Confeſſionem illorum eſſe incer-
tam & hypocriticam. Nemo etiam ſciebat, quæ anima in
Purgatorio eſſet, ac fi quæ in eo eſſe dicebantur, nemo ſcie-
bat, quæ rectè & contritæ & confeſſæ fuiſſent. Sic Papaſan-
Rum denarium corradebat, & interea ducebat homines
ad fiduciam Poteſtatis & indulgentiarum, ſuarum rurſum-
inde abducebat ac remittebat ad incerta Ipſorum Opera &
merita. Cumque nomulli eſſent, qui ſe actualium peccato-
rum iſtorum vel cogitationibus, vel verbis, factis com-
miſſorum non agnoſcebant reos, quemadmodum ego &
mei ſimiles in monaſteriis & fundationibus, ſeu ſacerdo-
tum ſodalitiis, ſeu Collegiis monachi & flamines; jejuniis,
T 5 vigiliis,

2) Bell.A. I.c. 7. Fibis. Abſolvendo, Mortuis, Compenſando. y): à Bonifacio IIX. ad 100. ann. à

Chemn. VI. ad 70. ann. àSixto IV. ad 2 5.ann. Volaterr. 32. Lapid. in Leg. . Adde Faculiates dictas.

29 5 ARTICVLI

Partis III. vigiliis Ofationibus ‚Miſſarum celebrationibus, duris le-
er III. 1 Siſterniis & veſtibus &c. reſiſtere conabamur malis cogi-
Enientià. tationibus, & violenter ſandti eſſe volebamus. Et licet inna-

P. 293. 30 9.

Veræ Pœni-
tentiæ autor,

tum malum ſæpe etiam inter dormiendum (ſicut Auguſti-
nus & Hieronymus quoque conqueruntur) naturam ſuam
exereret, tamen nos mutuò ſanétos eſſe æſtimabamus: Sic-
ut docebamus, ſine peccato, & plenos operum bono-
rum, uſque adeò, ut bona opera noſtra etiam aliis, quaſi ſu-
perflua in nobis, communicaremus & venderemus, id
quod ita factum eſſe, teſtantur ſigilla, literæ, exempla, quæ
extant: Cumigitur, inquam, tales eſſent, hi pœnitentià non
indigebant. Quæ enim contritio poterat eſſe in iis, qui ma-
Hs cogitationibus non aſſentirentur? Quæ confeſſio de
verbis non prolatis? Quæ ſatisfactio pro non- factis, ſeu
pro innocentia? Quæ aliis miſeris peccatoribus ſuperabun-
dans juſtitia vendi poterat? Tales hypocritæ & ſancti erant
tempore Chriſti etiam Phariſæi & Scribæ Mat, zé. Lucaö:te.

F. 7. Hic exurgit Angelus ille igneus B. Iohannis c. i0.
præco verus veræ peœnitentiæ, & tonitru ac fulmine uno ferit
ambos(vendentes & ementes opera) inquiens: Agite gæniten-
tiam. Attamen, Egimus pæœnitentiam, ajunt miſeri illi. Cæ-
teri verò dicunt, Non indigemus pœnitentia. lohannes au-
tem inquit: Ambo agite pœnitentiam, quia falſi eſtis pœ-
nitentiarii, & cæteri ſunt falſi ſancti ſeu hypocritæ, & ambo
indigetis remisſione peccatorum, cuùm nondum fciatis,
quid ſit verè peccatum, nedum ut de eo pæniterei, & Huge-
re illud posſitis. Nullus veſtrum bonus eſt, pleni eſtis in-
credulitate, ruditate & ignorantia Dei & voluntatis Dei
Pſalm. i4. Præſens enim hic coram adeſt, de cuius plenitudine
nos omnes accipere oportet, gratiam pro gratia Jo. I, 17. Et nemò
hominum ſine ipſo coram Deo juſtus eſſe poteſt. Et vos hy-
pocritæ, qui non egetis pœnitentia, vos genimina viperarum,
quis vobis præmonſtravit, utfugeretis à ventura iras. Matziz.

S. 19. Eodem modo etiam Paulus Roman. 3, 11. concio-
natur: Non eſt juſtus quiſquam, non eſt intelligens, non eſt requi-
rens Deum 2

non tſt qui faciat bonum, ne unus quidem.
Omnes

SMALCALDICI. 299
Ommes declinaverunt, & inutiles falti ſunt. Et Altor. 17, 30. Partis PII.

Nunc Deus annuntiat bominibus, ut omnes ubique pœnitentiam III. De
3: . nitentia.
gent. Owmnes dicit, nemine excepto, qui modò homo tenia.
eſt. Hæc pœnitentia docet nos agnoſcere peccatum,

videlicet, de nobis omnibus planè actum eſſe, intus & in
cute nihil boni in nobis eſſe, ſimpliciter fieri nos alios & no-

vos homines oportere.
S. 19. Hæc pœnitentia non eſt partialis, & mutilata; qualis Plenitudo
eſt ĩſta actualium peccatorum: nec etiam eſt incerta, qualis iſta
eſt. Non enim diſputat, utrum ſit peccatum, vel non pecca-
tum; ſed totum proſternit, & adfirmat, univerſum & merum
eſſe peceatum, 4) quod ad nos, & nihil eſſe in nobis, quod
non ſit peccatum ſive reum. Quid enim diu quærere, partiri
& diſtinguere volumus? Quamobrem, etiam Contritio hic Contritio.
non eſt dubia aut incerta. Nihil enim remanet, quo aliquid
Boni cogitare poſſimus ad expiandum peccatum, ſed abjici-
enda nobis eſt omnis ſpes de omnibus, quidquid ſumus,
quidquid cogitamus, loquimur, & facimus &c.
G.20. Similiter Confeſto quoque non poteſt eſſe falſa, incerta, Conſesſio.
manca, aut mutila. Qui enim confitetur, totum in ſe eſſe me-
rum peccatum, is comprehendit omnia peccata, nullum ex-
cludit, nullius obliviſcitur. Sic & Satisfadtio non poteſt eſſe satisfaltios
incerta, quia non eſtnoſtrum incertum & peccato contami-
natum opus, ſed eſt Pasſio & Sanguis immaculati & innocen-
tis Agni Dei, qui tollit geccata mundi Joh. 1, 29.
G.2i. De hac pœnitetia concionatur lohannes, deinde Chri- Iſus Do⸗
ſtus in Eyvangelio, & nos etiam. Et hac pœnitentiæ concior Ktrinæ.
ne deſtruimus Papam, & omnia, quæ nituntur noſtris bonis
operibus. Omnia enim fundamento putri & vano inſiſtunt,
quod appellatur Bonum opus ſive Lex: cum tamen nullum
