eo 303. 305
Pars regni Anti-Chriſtiani
185
Sub eo doétrina horribiliter
obſcurata fuit 601
Papiſtæ non ſunt Eccleſia 124.
152.182
Papiſtæ ſunt hoſtes noſtri 2 51
Aſini 164

Detorquent Verbum Dei
ſceleſtè & ſomnia vanis-

ſima 164. 227
Ad ſuas opiniones 166
Sophiſtæ 164. 16 5
Doctrinam Dæmoniorum
habent 168

Contemnunt beneficia Chri-
ſti.
Parentes, honorandi 413. 414.

442
quomodo 413.414
in ſint geſtanhni 418
Juvandi, alendi Senes, Ege-
ni 414.418

Non liberantur omnibus o-
neribus liberorum nume-
rO 243
Officium eorum, educare li-
beros 374 374, 427. 428.

539
ad Gloria Dei 4²7
corrigere 4²7
HDutrire 42²7

Pa

Nulli fumtui, labori & ope-
TrX Parcere 4²8

Liberos imbuere literis ſi
ſpes eſt ingenii egregii
4²⁸
Ad Catechiſmum aſſueface-
re 377. 3 86. docere 339
Addicere Studiis, Officiis,
336
Triplices ſunt, Sanguinis,
Edium, & Reipublicæ,
4²
Accerſunt pœnas liberis 349
Eorum peccata in liberis
puniuntur 349
Eorum verbo & voluntate
nihil amplius liberis eſto
416
Parentibus ſatis gratiæ repen-
di nequit 419
Parentum conſenſus ad ſpon-
ſalia nn⸗ 328
Pa rochia ſinuntur collabi 380
Parochiale ur, 46

Contentio olim inter Paſto-
res & Monachos ſuper

hoc 46
Parricidium Cælibum 322
Participatio Corporis Chriſti, ore
etiam fit 707
Sacramentalis 709
Oralis ſine ſpirituali inutilis,
noxia 709

Oralis participatio modo
Supernaturalis eſt 720
Par-

nee

haſcl
C

10

Mher
Dun
tur⸗

— .

Pa.
particulæ Excluſivæ quæx? &
ad quid neceſſariæ? 73.
75. 76. 558. 653. 660. 664
Parvuli. Eorum Baptiſmus 136
neceſſarius 136
ad eos Promiſſio Salutis 136
Paſcha, 132.187
Chriſtianorum, Judæorum
531
Eſt obſervationis inæqualis
in Oriente & Occidente
33.132.134

liberaz, 44
Avdiani in Tempore hujus
errant, 134

Paſcere Oves, eſt prædicare, non
regnare,jubetur id Petrus i8
Paſſio Chriſti, acerbiſſima 654

Perſonæ eſt 734
Deitati Chriſti non compe-
tit 737
Propter hanc ſalvamur 654
Satisfecit Legi 65 5
Illa expiavit noſtra pecca-
ta Hðð 655
Oblatio pro Omnibus pec-
catis V 27
Satisfactio 27

Paſſio & mors Chriſti hor-
renda, Concio Iræ divinæ
adverſus peccata 680
non eſt Evangelii concio,
ſed Moſis & Legis 680
Paſſiones & Actiones omnes tri-
buuntur Perſonæ, non Na-
turis 73 5

Pa.,

Ppaſßzonis Chriſti virtute Opera INPEXY
bona valere docent Pontifi- Rerum.

cii 172 3
paſſiones nec bonos nec malos
faciunt 60
nec laudantur nec vitupe-
rantur 60
Paſyvò ſe homo habet in Con-
verſione 555. 647. 651

Paſtor Animaruvz vel Eccleſiæ
(vide Miniſter.) cum Epiſcopo
idem 322
Vice & loco Chriſti eſt 130
Habeat Vocationem, aut
non doceat 16
laborat in vinea Chriſti, 338
quisque habet Poteſtatem
Excommunicandi, 318.

324. 3 27. 32 8.
Habet Officium aliud atque
in Papatu 38

Idonei deligendi, 306. 368
Habet miniſterium Salutis

& Gratiæ 388
Ejus Electio Eccleſiæ eſt,
314,316

vocatur ad docendum Ev-
angelium, & porrigen-
dum populo Sacramen-

ta 179
Habet Ordinem divinum
306. 368.

In pari, æquali & commu-
ni Miniſterio cum allis,
H 312

N 3 Or-⸗

Rerum.

Paſtor, PAg
INDEX Ordinatus vel ab Haeretico,
ordinatus eſt 306
ejusdem meriti & ſacerdotii
cum aliis 31
non debet dominari 312
habet officium difficile, peri-
culoſum 338
ejus
Qalitas,
Concors, 4 5
doctus, 4²6
fidelis, 4²6
Idoneus, 268. 306
Lenis, 22
Mundus 22
Probus, 4²6
doctrinæ & fidei probatæ
bonis viris, 6

Non debet appetere vel ex-
ercere Terrenam bPoteſta-
tem, 312
Non habet Mandatum de
Cognoſcendis Occultis
160
Exequitur mandatum Chri-
ſti de Remiſſione peccato⸗
rum = 160
eſt Pater ſpiritualis. 4²4

Paſtor, dicitur ſacerdos 182. 236

Diſpenſator myſteriotum 14
Legatus Dei 24
paſcit Verbo Dei, 427. 318
regit Verpo Dei, 425. Docet
Verbum Dei, ibid.

Paſtor,
EHjus eſt prædicare, Evange-

PBa.

lium, 163. 312.3 18.3 24.
docere de Banis Operibus,
236
admonere pavidas con-
ſcientias de Remiſſione
peccatorum gratuita, 136
portare vaſa Domini 22¾
Hus perſona nihil addit ad
Verbum & Officium de-
mandatum, 317

habet Poteſtatem ſpiritua-

lem. 318. Hjus eſt docere
de Chriſti Beneficiis, 236.
de Remiſſione peccato-
rum gratuita 236. de di-
gnitate & uſu ſacramen-

torum. 236., præſit gregi

fideliter, 425
doceat Catechiſmum 3 6

Paſtor alliciat homines ad S.

Cœnam. 338
Hortetur ad Conjugium In-
continentes 2zui. nec ſper-
nantur Continentes 221
Oſcitans, facit auditores ne-

gligentes, 21
Honorandus præ aliis o-
mnibus, 425

Duplici honore officiendus
426. Alendus & foven-
dus, 4²⁵
Habet Præmium in Cœlo
amplum, in Mundo nul-

lum aut parvum. 338. Ne

fruſto

Pa.
fruſto panis quidam pa-
ſcuntur citra invidiam
380. 42 . fame enecantur,
380. 42 5. 426. ejicluntur
in exilium 4:25. purga-
mentum & peripſemata
omniũ eſſe coguntur 425
Explicare debet ambi-
gentes Conſcientias, 165.
debet mederi Conſcien-
tiis, 16, docere de Reli-
gione 16 5, utiliter & per-
ſpicuè, 236. cognofcere
de Religionibus 165

Paſtor, debet ſanare dubitan-

tes Conſcientias, 166. exhi-
bere Corpus & Sanguinem
Chriſti populo, 243. Remit-

tere peccata, 318.⸗ 324. du-

cere uxorem 222. Exhibere
Sacramenta, 318. 324. Ex-
communicare impios per
Verbum, ſine vi corporali.
318. Abſolvere reſipfſcentes.

Liberum eſt paſtori contine-
ð re;- 222
Paſtoratuum Mercatus 268

Paſtores quidam vitæ diſſolutæ

69 8. etiam prædicant Ver-

bum Dei 14. 130. 699. admi-

niſtrant ſacramenta, 14. o.
698. quidam ipfſi Catechi-
ſmmi rudes 333. pudet quos-
dam Catechiſmi, 379. qui-
dam nimis alta ſapiunt, 379.

DPa

officium non faciunt, 379. IN DEX
ſocordes, 379. 380. ignavi Rerum.

ventres, 380. præſumtuoſi
ſanéti, 380. Oſcitantes, 338

Paſtoribus olim lis cum Mo-

nachis de Jure Parochiali,
Concionibus, Sepulturis,
Confeſſionibus, aliisque in-
numeris 46

Paſtor ſummus noſter Chriſtus,

ſecundum Utramque Natu-
ram 7365

Paterfamilias. Ejus Officium,

333. 374. 377. 386. Minas re-
mittere, 375. utatur ſuo. 160.
abſtineat alieno. 160. debet
æqua facere ſervis. 377. Ca-=
techiſmnum docere & exer-
cere, 577. 386. nolentes di-
ſcere, illos exigere 386. ale-=
re 427. timorem Dei, fidem
& curam Vexbi Dei non abji⸗
ciat 160. Curet res ſuas dili-
genter. 1860

Patientia, Effectus S. Spiri=

tus 131

Patres Eccleſiæ. Eorum dicta

& facta non faciunt ar-
ticuloôs fidei, agz. homi-

nes erant, falli poterant.

247. magna horum diſſimili-
tudo, 247. de Euchariſtia
240 eorum ſcripta Scripturæ
S. non æquanda.

5
Patres Eccleſiæ, habuêre ſuos

ritus & traditiones, & cur?
186;,

Rerum.

Pa.
IN DEX 186. ſunt tantum teſtes Scri-
pturæ 543. interdum ſtipu-
las ædificant ſupra funda-
mentum, 128. truncate ple-
rumque citantur, ad obſcu-

randam fidem 158

Allegantur, Ambroſius, 13. 19.

2.2 8. 8§ 1. 103.179. 216. 242.

802. 809
Athanaſius, 2. 7927. 801. 806. 82.
8²²

Auguſtinus, 17. 19. 20. 28. 67. 87.
94. 121. 170. 175. 179. 197.510.
524. 554· 809. 817. 824. 649.
663. 8 4

Baſilius, 6. 73 0. 802. 813. 814
Beda.
Bernhardus, 117. 123. 150. 154.

117

Cbryſoſtomus, 28. 29. 157. 175. 296.
7 3. 6 50. 802. 809. 827.
Cyprianus, 23;. 200. 2 08. 242.
Cyrillus 137. 790. 809. 810. 814. 821.
827. 82 6

Damaſcenus, 730. 799. 81I. 815. 81.

849. 823
Epiphanius, 186. 226. 247. 799.808.
814. 817
Euſebius, 798
Euſtachius 805†
Fulgentius.
Gerſon, 38. 188. 252.273
Gregorius, 174. 175. 200. 2 47
Gregorius Nyſſenus 730. 807. 813

Hieronymus, 2 3. 94. 109. 1 3. 126.
200. 208. 306. ſ22

Hilarius, 205: 534. 807. 813.

850
en en⸗ 33. 57. 696. 730
Juſtinus, 702. 82 3. 824
Lactantius.
Leo„ 796. 804. 826
Lyra 12 8. 129
Naxianzenus 193
Nicephorus, 804. 812
NMyſſenus 730
Oecumenius 803. 82
Origenes 193;. 824
Tertullianus 118
Theodoretus, 799. 803. 81I. 822
Theodorus, Rhetenſis Presby-
ter 72⁸
Theophylactus 118. 803. 810. 926.
827
Vigilius 804.

Patres V. L. noverunt promis-
ſiones de Chriſto, & in illo
juſtificati funt, ut nos In No-
vo T. 71. 237
Patres ſpirituales qui? 45
Patres triplices in quarto Præ-
cepto, ſanguinis, præſiden-
tiæ Domi, & Reip. 42² 5
Patrini Campanarum 309
Pauli Eberi Error 571.724
Pauli Samoſateni Patria & Er-

ror 28
Paulus III. Papa indicit Conci-
lium Mantuæ 271

Papor

.
ka

ſua

109

0

64.
FEaveor Filialis 146. Servilis 146
Pauperes. Eorum neglectus
punitur 444. Illis dandum,
A4. dejecto ſunt animo 390.
Pauperibus Omnia ut den-
tur, non præcipitur Omni-
dus . 258
Paupertas, Evangelica eſt, non
eſſe avarum, opibus non fi-
dere, 258. non eſt Deſertio
facultatum, 258. in ſumma
copia in Monaſteriis 25 2
Paupertatis Status aHραbρο⁰
Pax Conſcientiæ 77
&E dilectione noſtra non ha-
betur, habetur per Chri-
ſtum 77. 80
Eſt Pars Panis quotidiani, Dei
donum 358
eam colere Chriſtianos de-
cet inter ſe 269
Peccatum I. eſt Carentia Juſtitæ
Debitæ 57. 78. Privatio Ju-
ſtitiæ Originalis d. I. Priva-
tio pura non eſt, 5o. 58. Ha-
bigtus corruptus ibid. Com-
plectitur Defectum & Vitio-
ſum babitum 5y. Petus defi-
nitio 76. Reatus eſt 614.
Impotentia, qua fimus inepti
ad ſpiritualia 614. Lepræ
ſpiritualis 613. 619. Spiritua-
le Venenum ibid.
Converſio prava ad Carnalia
in Superioribus viribus 57

Pe.,

Habet Privationem omnis TND EXY
juſtiti?y, & inordinatam Rerum.

diſpoſitionem partium a-
nimæ 58
Eſt Aecidens 626
II. Peccatum Originis 12. 686.
Culpa Originalis 13. 547.
Verum Peccatum 12. Ma-
lum 626. Horribile 613. 674.
Defectus horribilis ibid.
Ingens 613, Damnans r2.
Hereditarium, Principale,
Capitale 290. Peccatorum
omnium Caput 6z. Corru⸗
ptio tetra Naturæ totius 290.
614. 626. Inenarrabilis ib.
14. Profundiſſima 5 47. 614.
& Intima ib. Totius huma-
næ naturæ ibid. Non eſt
Conditio tantùm Mortalita-
tis 54. Non tantûm Vitium
Naturæ ib. Fomes tantùm 5F.
Adiaphorum 6o. Non eſt Sab-
ſtantia hominis 146. 717.
nec Natura ipſa é6. 612. 618
Peccatum non baptiſatur, ſan-
ctificatur, ſalvatur 622
Nihil eſſe Peccatum niſi Volunta-
rium, Philoſophi malè di-
cunt 60
In natura eſt, non Natura ipſa
547. 618. Inhæret carni 690.
886. etiam in Renatis 67.
Materiale manet poſt Bapti-
ſmum 59. Habitat in car-
ne 619, 657. Morbus heredi-
“ tarius

Rkrum.

Pe.

INDEX tarius 613. Naturale omni-

bus 12. Perſonæ ib. Sub-
ſtantiale, Eſſentiale 624.
Naturæ ib.
In Carne noſtra nondum planè
ablatum & mortuum 307
A naturà ſepamri poteſt tantùm
à Deo 347
Merum Peccatum ſumus toti,
& quicquid ſumus, cogita-
mus, loquimur, facimus
289
III. Frubtus, Excutit Spiritum §.
& Fidem 15. 300. 330. 3 60.
646. 66. 666. 68 3ʒ. Morti-
ferum 1. Idololatria, Incre-
dulitas, kænoris, Deſpera-
tio, Cæcitas 290. Scaturi-
20 omnis mali 549 613.62 1
Eèe quo reliqua naſcuntur,
tanquam e ſcaturigine ibid.

IWV. Pæœna ſunt, Mors, Damna-
tio, Miſeriæ, Erumnæ 615
Servitus Satanæ, Peccati 629
Accuſat nos ſemper 72
Parentum, puniuntur in fi-

Jiis 349

V. Peccati Cauſa, ab Adamo 290.

Non Deus, ſed Diabolus &
Voluntas Hominis 18. 107.
5§5 88. 613. 621. 626. Opus Dia-
boli ib. Non eſt in naturam

intfuſum & cum eà permix-
tum . 61¹7

Pe.

VI. peccata, guæx, quanta & guo-

tuplicia ſint, judicare ſolius
Dei eſt 303
Voluntaria 6o. Enormia; 303.

Soli Deo nota 302
Actualia 12. 53. 58. 109. 549.
603. 686.
peccatur dicto, facto, omis-
ſione 00
Contra conſcientiam 666
. . 673
Subtilia 302

Abſcondita 3oꝛ. Occulta 160
302. Occulta, occultè ta-

xanda 451
Nota 190. Manifeſta 300.
302

VII. Remittuntir Peccata bro⸗
pter Chriſtum
Pro illo Chriſtus eſt faſtus
Hoſtia 12
Remiſſio ejus, eſt per Fidem
211. 204. 267. 32 r. 3/2.
propter Chriſtum 77.
Non vult Deus illud im-
putare, ob Chriſtum 307
Contra Peccatum auxilia-
tur & conſulit Deus nobis

(¹) Evangelio, (2) Bapti-

ſmo, (3) Sacramento Alta-
ris, (4) boteſtate Cla-
vium 301
Remittitur in Paptiſne non
ut non ſit, ſed ut non im-
putetur 79
Pecca-

Le

S
SE

—–

Pe.
percata ſolvere, Ligare, quid?
177.1068
Pelagiani negant Peccatum Ori-
ginis, 12.72.6 1 5
Veteres & Recentes ibid.
Extenuant Gloriam Chriſti
ejusque Beneficia 12

Homines fuſtificari dicunt
Viribus Rationis, 12. 5 48

Hominem Seipſum conver-
tere poſſe dicunt, Legem
Implere, habere Remis-
ſionem peccatorum 200
253
damnantur 15. 616

Pecoris Vultus, Salomoni quid?

quid, Cognoſcere Vultum? 160

Pecunia, donum Dei, ad panem
pertinens 33518
Pedem conferre cum aliquo 456
Pentecoſte libera obſervatu 44.
47
Per Dominum noſtrum Jeſum Chri-

fum, quis ſenſus? 124
Beregrinationes, 18. 46. 142. 169.

Unus cataphractus, alter
nudipes peregrinatur 174.
. 196
Ad has Miſſe poſtulatæ ſunt,
Reemiſſio Peccatorum &

Gratia Dei 282
Mandato Dei carent 2 82.
Non præceptz 283

Non neceflariiz? 282

De.
Omitti poſſunt ſine peccato INPEX
& periculo 282 Rerum.
Ob has deſeruntur uxo-
res & liberi, 282. Paro-
chiæ 182. Verbum Dei282.
A Papa dementato laudan-
tur & ſtabiliuntur 283
Docebantur olim à Concio-
natoribus 198. Magnæ o-
lim de his querelæ 46.
à Diabolo poſtulat?z. 282
Perfectio Chriſtiana, non eſt in
ContemtuOrdinationum ci⸗
vilium, 194. non in Cæliba-
tu, Mendicitate, Veſte ſor-
dida. 38. non in T raditioni-
bus 254.
Sita eſt in motibus cordis,
timore Dei & Fide 17.494.
Non eſt in Deſertione offi-
ciorum civilium in rebus
Adiaphoris 27. 254
Perfectio Chriſtiana, non eſt in
Adiaphoris & Traditionibus,
254
Eſt, creſcere timorem Dei,
fiduciam miſericordiæ pro-
miſſxæ in Chriſto, & curam o-
bediendi . 254
Perfectio eſt uniuscujusque „
vera fide obedire vocationi
ſuæ 259. ejus Status, quis? 38.
non peccandi, nulla, nulli
contingit 15. quædam Inte-
O⏑ 2 grita⸗

Be.

INDEX gtritatis t1oz. Venditatur à

Reram.

Monachis, 35. 37. 38. ejus
Vinculum Charitas, 102. fin-
gitur talis contingere poſſe
in hac vita, ut peccari ne-
queat 1I5
Perfectum Vitæ genus eſt,
quod habet Mandatum Dei

3 8⁸
Tlegi bnuæ 229
Perjurium, peccatum, ehus pœ-
a 4⁰3
Perſa ditior 396

Perſecutio, in ea Confeſſio clara,
perſpicua, conſtans, edenda
586. 587
Perſeverantes ſalvantur 673
Perſona Chriſti, agit in, cum, &
ſecundum Utramque Natu-
ram, 73 6. Una tantum 727.
746. Perſonam Chriſti una
tantúm natura non conſti-
tuit, 727. Utraque poſt In-
carnationem 727
Perſonæ tribuitur quod Uni
Naturæ proprium eſt 33;
Perſona Filii Dei incarnatur, ſi-
ne Humanitate non eſt in-
tegra perſona 727
Perſonalis Enio, ſummum my-
ſterium 732
Perſvaſionibus ſuperſtiofis ad-
verſandum ſeduld 220

Pertinagis reſponſum de haben-

Be.
tibus Jus Trium Liberorum
14
Peſti medetur S. Sebaſtianus ge
Rochus 390
Petitio, Fidelium Deo accepta,
Mandata 361. habet Promis-
ſum, exauditur 361. vide O-
mI1o.
Petri Baſilica Romæ 171. Con-

feſſionis Chriſtus, Peim eft. z y

Officium, doctrina, Fides eſt
Petra, cui ccleſia ſuperſtrui-

tur, 31¹7
Epiſtolæ, vid. Iider Locowum
Doripturæ.

Petrus nullum Primatum ha-
buit 313. 314. 317. ſuſtinet

Matth. 16, I18. Perſonam o⸗-

mnium Apoſtol. 316. Petra

non eſt, 3²7
ovibus paſcendis præficitur
3¹8

Phariſair erat eis Externa ſocie-
tas cum Eccleſia ſeu Sanctis
in populo Legis, ſacrifica-
bant, docebant, præerant.

127
Philautia 448
Philippenſſum nomina ſunt in Li-
bro Vitæ 590

Philippus Melanchton, 309
auget Apologiam inter ex-
cudendum. 5o. poteſt Pon-
tificem ut Cavan ferre, ſi ad-
mittat Evangelium, ob pa-

ten
ſo

ih

VV

— — =—

1

=

Ph.
cem, 300. poteſt ferre Epi-
ſcopos & illorum Politiam,
. 182
Philoſophi conati ſunt honeſtè
vivere: ſed non potuerunt,
contaminati ſunt multis &
manifeſtis ſceleribus 21
pPhiloſophia, Theologiæ miſta à
Scholaſticis. 60o. ejus dicta

de Civili Judicio. 60
Phocas Imperator tribuit Papæ
Romano Primatum 316
Piaculum, quid? 229
TPii, ſparſi ſunt per totum orbem,
128. funt infelices, 397
Pili duo caudæ equinæ, quid?
711
Pindarut 268
Placabilitas, bonus fructus Pœ-
nitentiæ, 776
Placentarum conſecratio in Pa-
patu 309
Placere Deo, ſine Fide non da-
tur 196.637

Platina, de Pio II. Papa, 24
Plato, de Dividendo 227. 229.
r 250
Platonica Civitas, Imaginatio
eſt, 147. Communio. 195
Platonicus Cubus, 2 50
Pleonexia 258
Pœnæ Canonicæ 144. neceſſariæ
ad Pœnitentiam, ſecundum
Papam, 170

Pl.

Pænæ non merentur Remiſſio- TNDEX
149 Rerum.

nem Peccatorum
Non ſemper imponuntur
peccatori, 149
æternæ non compenſantur
Satisfaétionibus 164
mitigantur Bonis operibus
& Peœnitentia, u0
differuntur, ob cauſas 369
Harum Mutatio in pœnas
Purgatorii,; 142²
Pœnx Purgatorii non re-
mittuntur 164
Nil pertinent ad Claves Ec-
cleſiæ 173
à Clavibus neque imponi,
nec remitti poſſunt, 173
Ppœnæ Inobedientiv. 423
Furti & Rapinæ 443
Inhumanitatis erga Paupe-
res, 432.444. 4 4 5
Datæ à Deo, ad conſervan-
dam diſeiplinam civilem
66
Sequuntur Regenerationem
& Remiſſionem peccato-
rum 149.
Pæne, ſunt quædam æternæ 15
quædam finguntur eſſe Pur-
Zatorii. 163

Polemica Scripta Lutheri con-
tra Zwinglianos, approban-
tur æquè Didaécticis 607.
72
3 Poli-=

B0.

INDEN Politia Canonica non repre-

henditur 26 5
Politia Eccleſiæ docet imperitos,
quo tempore quid geſtum
ſit 187
politia Eccleſiaſtica, ut Cano-
nica: Hanc noſtri conſerva-
re cupiunt ſumma Volunta-
te, 12. 2 08. 755. 3 07
Politiæ Legitimæ, Ordinatio
Dei. 16. 17. 136. 19 3.267. Pro-
bantur ab Evangelio, 193.
non diſſipantur ab Evange-
lio, 17. 193. Conſervandæ
tanquam Dei ordinatio. 17.
Non impediuntur à poteſta-
te Eccleſiaſtica. 40. non re-
prehenduntur 263
Politia Levitica, Politia V. TL. 237
Politia Oecenomica, bona ordi-

natio Dei 193
Politia Papæ 237
Evangelica Monachorum
193

pPolitia Eccleſiaſtica diſſolvitur
ſævitia Epiſcoporum, 182
Evertitur à Fanaticis Spiri-
tibus 208
Pontifex, noſter Chriſtus, ſecun-
dum Utramque naturam,

230.736
Pontificatus Leviticus, typus Pon-
tificatus Chriſti 237

Ponitifices Romani, vide Papa.

Po. .
Veritatem manifeſtam op-
primere conantur 269.
non patluntur coire Con-
cordiam 269, mutant leges
221. malè diſpenſant 2217.
periculosè 269. arrogant ſi-
bi Jus gladii utriusque 109. z
vocant ſe Chriſti Vicarios 3il.
Oecumenicos Epiſcopos 311.
Ludunt in Interpretatione

Scripturæ 269
Pontißices Mercatum Sacerdo-
tiorum exercent 22986
Comminiſcuntur quicquid
lubet 2569
Inexorabiles in concedendo
Conjugio 221
Inſtituerunt Cultus novos
39. 235

Onerarunt conſcientias Re-
ſervatione Caſuum „ &
violentis Excommunica-
tionibus 39
Conati ſunt transferre Re-
grpna Mundi 39
Adimere Imperium Cæſari-
bus 39. 318
Hortantur Reges ad crude-
lee latrocinium 296
Non curant Evangelium
130
Non dignum judicant le-
Ctione RKR0
Promiſſionem de Remiſſio-
ne transferunt ad opinio-
nem

ſe«
IPw⸗

—

9

— — — — A

2 F ðè

ront. 1J= 1T2„

nem de Satisfactionibus
vanis 246
Confirmârunt ludibria Sa-
tanæ, Abominationes &c.
282

Sunt Fures 440

Antiochi in Eccleſia 235. 246
Trahunt ad ſe regna Mundi
Prætextu Religionis 235
Belligerantur cum Impera-
toribus pro 400. annos 2;5
268
Arrogant ſibi Jjus Condendi
Leges 31. Ordinandi &

C onfirmandi 311
Contemnunt autoritatem,
Conciliorum 216

Leges condiderunt contra
auctoritatem Concilio-

rum 2¹⁵⁶
In lege Cælibatus ferrei, &
inexorabiles 2221

Dominationis cauſa 222
Abjiciunt curam Religio-
nil s 235

Multi Apoſtatæ à Fide 129
Religionem irrident 130

Probant & Religionibns tan-
tuùm quæ conſentanea ſunt
Rationi 130
Cætera Fabuloſa eſſe arbi-
trantur, Tragœdiis ſimi-
lia, Evangelia contami-
nant, Corrumpunt Uſum

Sacramentorum 246

Pontificia vοορνdοςαατται.
Pontificibus TEviricis In N. T. Rerum.

rTo.

non opus eſt 238

Pontißciü, ſanguinarii, cædium,

bellorum ſitientes, homici-
dæ 103. 105. 15 3. I65. 182. 22 1.
224
Opprimere conantur mani-
feſtam Veritatem 269
Occidunt bonos viros Pia
docentes 269

Pontiſßiciorum Errores.

DeArbitrio Libero 19 6. 290.

293
De Abſolutione 141. 294
De Acceſſu ad Deum per
Opera 77
De Attritione 143
Contritione 294. 295
De Adiaphoris 587. 777
De Baptiſino 30ot

4 De Bonis Operibus 96. 10 5†

119. 143. 56 3
De Certitudine Salutis 157
De Clavium Poteſtate 141

143. 144. 160
De S. Cena 9 9. 135. 245
De Ceremoniis 2560
De S. Cœnæ Mutilatione, 307
72 1
De Cælibatu 168

De Concupiſcentia 294

De Confeſſione 137. 139. 142.

43. 160. 161. 294.291. 303.
312 I
De

269 IN DEX

IN D E EbPontißeiorum Errores

Rerum.

vo.
De Cultu Dei 196
De Cultu Sanctorum 18. 268⁸
De Dubitatione 19. 84
De Dilectione 96. 12 9
De Enumeratione Peccato-
rum 161
De Fide Formata 82²
De Fide Salvifica 70. 26.
105. 129
De Fraternitatibus 18. 283
De Feriis 18
De Habitu Dilectionis 77
De Jejunio 18. 187
De Jubilæo 297
De jJIuſtitia Fidei 122

De juſtitia Noſtra 559. 560
De Indulgentiis 3:. 143. 144.
De Juſtificatione 186
De Libero Arbitrio 116, vi-
de Arbitrium.
De Miſſa 27. 99. 143. 227. 235.
239. 245. 247. 268. 279.721.
De Morte 168
De Monachis 18. 34.3 5
De Opere Sacerdotis 24
De Operibus Supereroga-
tionis 39
De Opere Operato 16. 2y.

74. 129. 142. 181
De Panis in S. Cœna Obla-
tione, Incluſione, Circum-
geſtatione, Adoratione
V 715
De Perſona Chriſti 582

Pe.

Pontificiorum Errores,

De bPeccatorum Enumeratio-

ne . 14 ²¾
Pœnitentia 142.293 294
296.32 r

Peccato Originis 44. 5
290,29 3. 221.548. 616
Pace Conſcientiæ 77
Papæ Poteſtate 129. 322
Peregrinationibus 18
Poteſtate Eccleſi?æz 129
Clavium 143.144
Pœnis Fternis 142. 163

Politia Kccleſiaſtica 17

Purgatorio 144.296
Proprietate bonorum 192
Remiſſione peccatorum⸗
129. 140. 153.197
Ritibus 183
Sacrificio 236
Sanctis 18. 202. 284.390
Satisfactione 163. 166. 1698.
169. 296
Satisfactionibus Canoni-
cis 143.163.32 I
Sacramentis 74. 143. 180
Sacerdotio 179
Specie Vna 302.72 1
Vide Species Vna.
De Specie Utraque 23.209.721
Spiritu S. 74
Transſubſtantiatione 32
574. 720. 721
302. 574.
De

Traditionibus

Pon
eſi

4

Po.

Pontiſo'orum Errores.

tia, 30. 5z. 10 3. 105. 164. 16 5. TN D EX
182.19 9. 208. 211. 212. 213 224. Rerum.

250. 263. 268. 269. 2 8.3 24.325.
328.556.

Pontificiorum Judicia, de noſtra Pontifßciorum Doctrina eſt Legis,

De Votis 322
Viribus Naturalibus 290
191. 293
Confeſſione,
Iniquas 2;. 124
Malitloſa 164
Areopagitica 255

Calummoſa 23. 124. 131 150
16 1. 166. 222

Sycophantica
Impudenta 214
Iͤmprudenta 214
Cavillatoria 222
Malevola 2

Pontificiorum Inſcitia, ruditas,
non intelligunt, quid Juſti-
tia Fidei 13 5. 248. 249
quid Regnum Chriſti? 135
Vera pietas? 150
Peœnitentiæ Natura? 30. 119.
293
Non intelligunt, ſermonem
Patrum. 159. quid dicant
199. quid Remiſſio Pecca-
torum, 246. quid ſacrifi-
cium, 246. Dialecticam
164. quid Satisfactio 300.
quid Fides. 246. quid

Peccatum. 293
Pontificiorum Inſcitia Aſnina
eſt. 164

Pontificiorum, ſon Papiſtarum Cru-
delitas, Sævitia, Sangui nolen-

Abolitio Evangelii, doctri-
na Deſperationis 158. plena
Errorum & Hypocriſis, ob-
ſcurat Beneficia Chriſti, Po-
teſtatem Clavium & Juſtiti-
am Fidei. 142

164 Poteſta⸗ Clavium. 39. 144. Quid?

39. 14. 301. 302. 317. Manda-
tum Remittendi & Retinen-
di peccata, Adminiſtrandi
Sacramenta, Excommuni-
candi, Abſolvendi. 324.
Exhibet Evangelium per
Abſolutionem. 146. per hanc
conſulit nobis Deus contra
peccatum. 3ol. Quid Papi-
ſtis? 739: 744. 747
Poteſtas Eccleſiaſtica, exercetur
docendo VYerbum Dei & por-
rigendo Sacramenta 39.
Mandatum habet. Non
Impedit Politiam. 40.
Non habet mandatum Com-
mutandi Pœnas, aut re-

mittendi partem 168
Non debet irrumpere in ali-
enum officium 40
Transferre Regna Mundi
Tollere Obedientiam legi-
timam. 40

P Impe-

Po.
INDEX p/ teſtas Eccleſtagz
Rerum. Impedire Judicia, aut Con-
tractus 4⁰

Præſcribere leges Magiſtra-

tui 4
Jus habet inſtituendi Cere-
monias in Eccl. ordinis
cauſſa 41¹
Jus habet inſtituendi Gra-
dus Miniſtrorum, & Or-
dines. 41. 43
Veneranda eſtreligiosè 39
Beneficium Dei eſt ſummum
in terris. 39
Eyiſcoporum, Gladii 39. 192.
Inſtituendi Cultus, tan-
quam Juſtificantes, Ne-
ceſſarios, nulla eſt. 189
Jurisdiltionis, eſt Autoritas
Excommunicandi obno-
xXxios publicis criminibus,

& rurſus Abſolvendi pe-

tentes abſolutionem. 324
penes Epiſcopos eſt. 265

Ordinis, eſt Miniſterium,

Verbi & Sacramentorum,

penes Epiſcopos eſt, 26 5
Poteſtas Politicao, 39
beneficium ſummum Dei in
terra. 39. honore afficien-
da, 39
Conferenda ad publicam
utilitatem & ſalutem po-
puli. z08

Po.
Verſatur circa alias res quàm
Evangelium. 40
Circa corpora & res corpo-
rales, adverſus manife-
ſtas injurias, coërcet ho-

mines gladio & Corpora-

libus pœnis, ut Juſtitiam
Civilem & Pacem retineat

40
Non competit Epiſcopis &
Dectoribus Eccleſiæ, z12
Pontificis Romani, ſecularis &
& ſpiritualis ſeu Eccleſia-
ſtica, 129. 13 0. Terrena. 312
Poteſtatis Politicæ & Eccleſia-
ſticæ Confuſio peperit bella
maxima & motus 39. hinc
vitanda 40⁰
Potus, nulla in illo Juſtitia, nec
Peccatum collocandum. 264
Præcepta Dei, non ſunt ludus &
Jocus, 423. opprimuntur à

Monachis, 220

Prædeftinatio æterna, differt à
Præſcientia 598
Pertinet tantùm ad Bonos,
filios Dei dilectos, eſt
Cauſa ipſorum Salutis 589.

Pro curat hanc 588
Diſponit, quæ ad hanc per-
tinent 188

Fundamentum eſt immo-
tum ſalutis 588
Eſt quærenda in Verbo 589
590
Non

He

r.

Ha

e

bj

le

Prædeſtinatio æterna,
Non ſcrutanda inter Arcana
decreta : 5s§§
Quzrenda in Chriſto 7590

Judicanda exEvangelio, non
ex ege & Ratione 588
590
Facta in Chriſto, ex mera
gratià & miſericordia 590
ſine noſtro merito, 790
ſecundũ Propoſitum Vo-
luntatis Dei 5or. in æterne
Dei Conſilio 599
Prædicatio Evangeli, eſt Sacrifi-
cium, Incenſum, Oblatio

munda 232.23
Non eſt alligata locis, per-
ſonis 317

Inſtrumentum Spiritus San-
cti eſt in Converfione 642
Prædicationes Verbales, vel
nuda Verba ſine Re 735
Prædicationum de Chriſto genus
haud unum 733
Prædicatores Monachi 301
Prædicatio Johannis Hilten
449
V Premia, Corporalia „Spiritua-
lia, hujus Vitæ, Vitæ fu-
turæ, Differuntur pleraque
poſt hanc vitam 121
Præſcientia Faturorum in Deo

eſt 788

Pr.

Differt à Prædeſtinatione 7g8. I N DEX

vide Prædeſtinatio. Rerum.

Pertinet adBonos & Malos 588

Non eſt Cauſa Mali & Peccati
Impellens, diſponit Ma-
lum, metas illi conſtituit,
dirigit ad Salutem Ele-
Etis 588

Præſens eft nobis Chriſtu: Vi-

vus 137
Præſens etiam Chriſtus ſecundum
Humanitatem in terris, Ubi-
cunque vult 747. præſens
eſt Eccleſiæ, ut Rex, Caput
745 Päxſens ſecundum Di-
vinitatem & Humanitatem

L45
Præſentiæ Chriſti, Modi tres,
Corporalis 717.746
Spiritualis 693. 718. 746
Ceœleſtis 718. 746
Omnia ſunt Plena etiam ſe-
cundum Humanitatem
746

Præſentia Corporis Chriſti, in Sa-
cra Cœna non eſt Capernai-
tica 580. 720. Phyſica 580.
attamen Veriſſima 5”So. Sub-
ſtantialis 580

Præſentia Divinitatis Chriſti, ſola

nobis peccatoribus Ignis
conſumens 748
Prætextus, Religionis apud Mo-
nachos in cauſa Cæliba-
tus 220. 222

P 2 Præ-

Pry.

INDEX Prætextus Nominis divini fal-

lit, 25 8
Preces, vide Oratio. Iuvocatio.
Petitio.
Presbyter & Epiſcopus, idem
325
omnia facit quæ Epiſcopus,
excepta Ordinatione 325
Presbyteri Alexandriæ Epiſco-

pum legunt, 325
habent poteſtatem commu-
nem Epiſcopo. 324
Pretium pro peccatis noſtris,
Mors Chriſti eſt, 171
non Pœnæ noſtræ 171

non ſatis factiones noſtræ 171
Primam fidem abnegare, quid,
262
Primatus Papæ olim controver-
ſus inter eum & Conſtanti-
nopolitanum Epiſc. 316. Au-
tor Phocas 316
Recuſatus à Rom. Epiſc. in
Concilio Chalced. 3¹6

Primiitiæ 229
Primitias tantùm Spiritus acci-
pimus hic. 646

Princeps. vide Magiſtratus., Pater

Omnium ſubditorum, haberi

debet ut Theſaurus pretio-

ſisſimus. 423
Principes, cupiunt laudari. 456
omnium Optimi eſſe volunt
456. Exactiones inſtituunt
& aggravationes 4⁰9
Panem in Inſigniis gerere

. tur.

Pr.
debebant loco Leonum,

Aquilarum, Rutæ, &c. 497

Quidam Sardanapali, 396

Phalarides. 396
Divitiis nituntur, 396
Confidunt ſe lram Dei ſuſti-
nere poſſe. 29294

Parum curant, Deus rideat

an iraſcatur. 396
Illorum Privilegia & Dona-
tiones non reprehendun-
Per eos à Deo alun-
& defenduntur Omnes.

. 42, 3
Eccleſiaſtici Status. 263

noſtros Novitas & Diſſidia

non dele ctant, 24
Principia Manichæorum „ 0-
num & Malum 11
Principii magna vis 75
Privatio eſt Peccatum Originis
58

Privilegia Principum, Eccleſia-
ſticis data non reprehen-

duntur, 263
Probatur, Continentia Sacerde-
tum V. T. 217
Proceſſio Spiritus S à Patre &
Filio 1.3
Proceſſones, cum Sacramento,
abrogatæ, & cur? 24
Proditio vetita, 346
Proficit Chriſtus. 7179

Prohibitio Conjugii, eſt contra
Jus Divinum, Gentium,
Canonicum. 132.212
Pro-

n

—.. —

= =—

— ——
—

— —

Pr.
Parit, pro digioſas, flagitioſas
libidines, 212
ſcandala & flagitia, 25. 313.
300. 312
Eſt ſuperſtitioſa & periculo-
R ſa, 2 13
Parit Peccata, corruptelam
publicum, 213
Doctrina Daemoniorum. 25
Inter Compatres nulla. 328
Promiſto N. T. eſt promiſſio
Remiſſionis peccatorum, in
Sacramento Cœnæ 241
Fide apprehendenda, 156.157
Chriſti neceſſaria eſt. 75
Fide tantůùm accipitur, 69.70.
75. 76. 106. 109. 141. 152.
156. 181. 184.
Promiſſio gratiæ datur 78
Promiſſio è fide in Chriſtum da-

tur Credentibus 156
propter Chriſtum donatur
152

Non habet Conditionem
Meritorum noſtrorum. 69
Gratis offert Remiſſionem
peccatorum 69. miſeri-
cordiam uo. eſt gratuita. 79
Credendumilli, 172.231
Promiſſio & fides habent ſe

correlativè 70
Promiſſioni Gratiæ confiden-
dum 119

Promiſſionibus Dei creden-
dum, quæ exhibentur & o-

16

ſtenduntur per Sacramenta

Pr.
Propitiatio, noſtra ſolum Sacrifi- I N PEX
cium Chriſti eſt, 248 Rerum.
Propitiatorium ſacrificium, uni-
cum tantùm pro Culpaâ, re-
concilians & placans De-
um, merens remiſſionem
peccatorum, 228. 229
Propitiator, quid? 202
Proprium tenere, licet, 16. 135.
192. 103
Proprium tenere, Civilis ordi-
hatio. 135. 258
Proprii Abdicatie non con-
ſulitur ab Evangelio, 254
Relinquere, Non habere,
non eſt Perfectio Chriſtiana
nec Meritum, 194. 259
pugnat cum Civili con-
ſuetudine 259
deſerere, ridiculum 2ſ8
Propria, in alio ſenſu, non
egrediuntursubjecta, 732.
unius Naturæ tribuuntur
Toti Perſonæ, non ſeorſim
Alteri natura, 733
Proprietates Humanæ Chriſti
Naturæ, quæ? 578. 727. eſſe
Corporeum, Habere Carnem
& ſanguinem, eſſe Finitum,
Circumſcriptum, Pati, Mori,
Aſcendere, deſcendere, Mo-
veri, Eſurire, ſitire, Algere,
æſtu afligi. 727. 178
Perinæ Naturæ, eſſe Aeter-
num, Immenſum, UÜbique,
Omnipotentem, Omnia
P 3 noſſe⸗-

noſſe. 578.727
a naturæ manent, 532. 577.
726.727
Proprietates manent inconfu-
ſe,‚, 727
unius Naturæ nunquam fi-
unt Eſſentiales alterius
naturæ, 139. 577. 726. 727
Divinas, Natura Humana
non habet per ſe, ſubſtan-
tiales & ſeparatas in Chri-
ſto. 577
Non transfunduntur, ut
Aqua de uno vaſe in ali-
ud. 732
Proprietatibus illis Natura Hu-
mana non eſt Divinæ qua-
a, vel in eam converſa. 740
Proprius Sacerdos. Liſolim de il-
lo. 139
Proverbia. vide ſuo Loco.
Proverbia in Formula Concor-
diæ uſurpata.
In ſinu ac manu geſtare 419
Cares quiſpiam aut Threſſis

Cam Pulviſculo auferre 443
UclIupus hians diſcedit 457.

captat. 415
Potior eſt qui prior ad dandum
Feſt, 457
Fucum alii facere 458
ασα⁰ 11⁰ ras al. Xæοστι
õ 459
Hylam inclamare. 483

Xolvino 2aει0τασ memor
496

Pr.

Ventis & auræ committere

50¾
In utramvis aurem dormire,
396. 104

Je laͤnger / je aͤlter/ je aͤrger.

Quo ſenior eo pejor 20
Nunquam non deteriores
quo ſeniores
Abjecta haſta fugere a/

Eſt horum Prora & puppis.

392
Protrita ſibi calceis ipſis hu⸗
tant 380

Fugitut aquam conſecratam

387
Dignus exigi à canibus, 282
Oleum & opera perit 404

Luſit omnem & laberem &

operam 396

Ne pilo quidem doctior. 4u

Uthians lupus captare aiy

Deo ne ſalutato quidem 4aſ
Non dignus quidem qui

matulam porrigat. 416

Deo facere ficulneum &

Ppomarinm. 393

arτιιοααα.ιπ ο T00 * nelv. 142

adverſus Gcophantam nul-

lum remedium. 175
Examinare ad Lydium lapi-
dem 700
Pingui Minerva 718
Talpa cæcior 623
Pugnat è Diametro 623
Perſis ditior 396
In numerato habere A12
Deo

Hr
Phrin
Mal,
V

Mene

Py.
Deo ſemel ſalutato, quod
Qicitur, invenimus AIS5
Plena manu præſtare 427
Conſiſtit in anguſtlis Ma-
ctræ & clibani 496

Ventis & auræ committit,

o03
Herbam victum porrigere
50 5
ρ*να mio raurg 7 5
Principium fervet 100
Chryſippeo more 120
Proximum ut ſe ipſum quis di-
ligit?
PFroximmu, monendus occultè
47
objurgandus „ excuſandus
474346
juvandus, ei ignoſcendum
Tolerandus. 37 5

almi, Canuntur inPapatu, Ho
ut diſcantur aut orentur, led
cultus cauſa, & ob mercedem

Vid. Iidex Lozxozum Seri-
Piurk J.
Pueri, educandi 404. 407. etiam
Baptizandi 14.
ſine Baptiſmo non ſalvantur

14

Eorum Baptiſinus improba-

tur ab Anabaptiſtis. 14
Amendacio & Abuſu Nomi-
nisDivini dehortandi 404.
monitis & verberibus 464

Adſvefaciendi ad colencdum
Dei Nomen. 464.

190

Pu.

ad muniendũ ſe Cruce vel N DEX
PpPrece, audita re terrificaà Rerum.

405
Ad Gratias agendas Deao; ſi
quid boni præter ſpem

contigit 405.46 4
àad reverendos, honorandos
Parentes 314,/464
docendi 415. 464

quxæ ſcire illos par eſt 539
In Parentum obſequio &

obedientia jugiter reti-
nendi 41 5
quidam effrenes, inquibus
nullum invenitur ſignum
aut ſcintilla reverentiæ &
honoris 1 4¹7
Nil faciunt re cti, niſi verbe-
ribus coacti. 47
Ad modum Parentum vi-
vunt 4¹7
Decalogus illis inculcan-
dus, in memoriam revo-
candus 464. 53 8
educandi, non tantùm fuſte
& plagis, uti pecora, ſed
&& in timore & cultu Dei,
pia quadam ratione 464

In Chriſtiana doctrina &

ejus intellectu 5338
Ut ab ipſis infantiæ crepun-
diis capiant & exerceant
Præcepta Domini, aſve-
ſcendi ſunt 533 £
Operà horum Verbum 1 Dei
ſuſtentandum; & ædifi-
can-

Pit.

TIND EX canda Chriſtianorum

Rerum.

Communio 139
Credunt . 518
Succedent nobis 139

