ſe circumciſione, ſed circumciſionem eſſe ſonum propoßtam ad
exercendam fidem Ita nos docemus, quòèd in uſu Sacra-
mentorum, fides debeat accedere, quæ credatillis promis-
ſionibus, & accipiat res promiſſas, quæ ibi in Sacramento

offeruntur. Et eſt ratio plana & firmisſima. Promisſio eſt p.70. 75.78.109.
inutilis niſi fide accipiatur. At Sacramenta ſunt ſigna, 241. 152. 184.

promisſionum. Igitur in uſu debet accedere fides, ut, ſi
quis utetur Cœna Domini, ſic utatur, Quia id eſt Sacra-
mentum Novi Teſtamenti, ut Chriſtus clarè dicit. Ideo ſta-
tuat, ſibi offerri res promiſſas in Novo Teſtamento, ſcilicet.
gratuitam remisſionem peccatorum. Et hanc rem fide ac-
cipiat, erigat pavidam conſcientiam, & ſentiat, hæc teſtimo-
nia non eſſe fallacia, ſed tam certa, quàm ſi Deus novo
miraculo de cœlo promitteret ſe velle ignoſcere. Quid au-
tem prodeſſent illa miracula & promisſiones, non creden-

ti? Et loquimur hic de fide Speciali, quæ præſenti promis- P·69. 76. 83. 15t

ſioni credit, non tantum quæ in genere credit, Deum eſſe,
ſed quæ credit, offerri remisſtionem peccatorum. Hic uſus Sa-
cramenti conſolatur pias & pauidas mentes. Quantum
autem in Eccleſia abuſuum pepererit illa fanatica opinio,
de opere operato ſine bono motu utentis, nemo verbis con-
ſequi poteſt. Hinc eſt illa infinita prophanatio Miſſarum,
ſed de hac infra dicemus. Neque ulla litera ex veteribus

Scriptoribus proferri poteſt, quæ patrocinetur hac in re⸗

Scholaſticis. Imò contrarium ait 2) Auguſtinus, quod ſi-
des Sacramenti, non Sacramentum juſtißicet. Et eſt nota Pau-
li ſententia: Corde creditur ad juſtitiam Rom. Io, .

ARTICVLVYM XIIII. in quo dicimus, nemini Pro
niſi ritè rocato concedendam eſſe adminiſtrationem Sacra- Ordine.
mentorum & Verbi in Eccleſia, ita recipiunt, ſi tamen uta- P6. A. S.3ey.

M 3 mur or-

4) Tr. in Io. 53. t. 9. f. 2 63. tr. 80. f 305. Scil. ſenſu, licet non totidem verbis. Lo-
ca vid. in Gerh. de Sacr. . W. S. z. 5. 5 L

SACRAMENTORVM. r Art. XIV.
Iine bono motu utentis. Hæc ſimphiciter Iudaica opinio eſt, De Ordine.

1982 XV. DE TRADITIONIBVS
mur ordinatione Canonica. 4) Hac de re in hoc conventu
Pp. 20..30.309. ſepe téſtati ſumus, nos ſumma voluntate cupere conſer-
75. vare politiam Eccleſiaſticam, & gradus in Eccleſia faétos
etiam humana autoritate. Scimus enim bono & utili con-
ſilio à batribus Ecgçleſiaſticam diſciplinam hoc modo, ut ve-
teres Canones deſcribunt, conſtitutam eſſe. Sed Epiſco-
pi ſacerdotes noſtros aut cogunt hoc doctrinæ genus quod
confesſi ſumus abjicere ac damnare, aut nova & inaudi-
p. IO3. 105. 165. ta crudelitate miſeros & innocentes occidunt. Hæ cauſæ
. 6. 32;. impediunt, quo minus agnoſcant hos Epiſcopos noſtri ſa-
cubi diſſolvitur illa Canonica politia, quam nos magnope-
p. 208. 315. 755. Tè cupiebamus conſervare. Ipſi viderint quomodo ratio-
nem Deo reddituri ſint, quòd disfipant Eccleſiam. No-
ſtræ conſcientiæ hac in re nihil habent periculi, quia cum
ſciamus confesſionem noſtram veram, piam & catholicam

eſſe, non debemus approbare ſæevitiam iſtorum, qui hanc

doctrinam perſequuntur. Et Eccleſiam eſſe ſcimus apud
P. 14. 124.307. hos, qui verbum Dei rectè docent, & reétèe adminiſtrant
3o8.755. Sacramenta, non apud illos, qui verbum Dei non ſolum
edictis delere conantur, ſed etiam recta & vera docentes
trucidant: erga quos, etiamſi quid contra Canones faci-
unt, tamen ipſi Canones mitiores ſunt. Porrò hic iterum
volumus teſtatum, nos libenter conſervaturos eſſe Eccle-
p.2og. fiaſticam & Canonicam politiam, ſi modò epiſcopi deſi-
nant in noſtras Eccleſias ſævire. Hæc noſtra voluntas & co-

ram Deo, & apud omnes gentes, ad omnem poſteritatem

excuſabit nos, ne nobis imputari posſit, quod Epiſcopo-
rum autoritas labefactatur, ubi legerint atque audierint-,
homines, nos injuſtam ſævitiam Epiſcoporum deprecan-
tes, nihil æqui impetrare potuiſſe.
₰) Veteri, non Papali. Hofm. ap. Fabric. F.2. iſta vindicat. Pax anno 152. 15555.
16 ¼½ . a.F.5.7I6. contra Philippi lapſum. Oſian. Cent. 16.p. 185.

zmn. r. . . D E T RADIIIONIBVS
P. 3 13 1.5. l· 9 4· HVMANIS IN ECCLESIA.
In ar-

cerdotes. Ita ſævitia Epiſcoporum in cauſa eſt, quare ali-

HVNANISIN ECCLESIA. 183
N Articulo XV. recipiunt grimam partem, in qua dici- Limitatio,
mus, Obſervandos eſſe ritus Eccleſiaſticos, qui ſine pectato ob p. 16.32. feq. 7,S
Jervari Pogne „ & 2d wanquillitatem S bonien, ordinem in Ec-
ecleſia proſunt. Alteram partem omninò damnant, in qua di-
cimus, raditiones bumanas, inſtitutas ad placandum Deum, ad
promerendam gratiam, & ſatisſaciendum pro Veckers, dvlrſari
S lio. Quanquam in ipſa Confesſione de Diſcrimine- p. 29.
Ciborum, ſatis multa dixiraus de Traditionibus, tamen-⸗
hic quædam breuiter repetenda ſunt. Etiamſi arbitraba-
mur, Adverſarios ex aliis cauſis defenſuros eſſe traditio-
nes humanas, tamen hoc non putavimus futurum, ut,
hunc articulum damnarent: Non mereri nos remisſionem
pPeccatorum, aut gratiam, obſervatione traditionum hu-p. 6. 30. z2. 131.
manarum. Poſtquam igitur hic articulus damnatus eſt, 18 ¼. 159.707.
facilem & planam cauſam habemus. Nunc aperte Judai-
zant adverlarii, aperte obruunt Evangelium Dockrimt de.
mroniorum. Tunc enim Scriptura vocat traditiones, doctri- I. Tim. 1, .
nas dämoniorum, quando docetur, quòd ſint cultus uti-contra Grot.
les ad Promerendam remisſionem peccatorum & grati- 6tt. Enos
am. Tunc enim obſcurant Evangelium, beneficlum, 43. 33.
Chriſti, & juſtitiam fidei. Evangelium docet nos fide⸗
Propter GChriſtum gratis accipere remisſionem peccato-p.5v ſeq.7.
rum, & reconcilian Deo. Adverſarii contra alium mecdha-
torem conſtituunt, ſcilicet has traditiones. Propter has
volunt conſequi remisſionem peccatorum, per has vo-
lunt placare iram Dei. At Chriſtus apertè dicit: Fruſtra= Mat. 15, o
colunt me mandatis hominum. Supra copiosè diſputauimus p-32 31 ,
homines juſtificari fide, cum credunt ſe habere Deum, 250262 279 305.
Placatum, non propter noſtra opera, ſed gratis propter
Chriſtum. Hanc certum eſt Evangelii doctrinam eſſe⸗,
quia Paulus clarè dicit æa Epheſ.2 5. Gratis ſalvati eſtis per p. 9. 20.79.
Rdem, & boc non ex vobis, Bei donum eſt, non ex hominibus. ſeq. 90.
Nunc iſti dicunt promereri homines remisſionem pecca-
torum per has obſervationes humanas. Quid hoc eſt a-
liud quàm præter Chriſtum, alium juſtificatorem, ali-
um mediatorem conſtituere? Paulus inquit ad Galatas: c. g.
4 Eva-

Pp. 37.76.184. 251.

283. 549.

P-

75. 106. 181.
Rom. 4, 17.

69. 70.

Gal. 2, F.
P. 209.

184 XV. DETRADITIONIBVS
Epvacuati eſtis à Chriſto, qui lege juſtificamini, id eſt, Si ſenti-
tis vos mereri obſervatione legis, ut juſti coram Deo re-
putemini, nihil proderit vobis Chriſtus, quia quorſum opus
eſt Chriſto iſtis, qui ſentiunt ſe juſtos efſe, ſua obſervatione⸗
legis? Deus propoſuit Chriſtum, quoòd propter hunc me-
diatorem, non propter noſtras juſtitias, velit nobis eſſe pro-
pitius. At iſti ſentiunt Deum eſſe placatum, propitium⸗
propter traditiones, & non propter Chriſtum. Adimunt-,
igitur Chriſto honorem Mecdiatoris. Nec intereſt inter no-
ſtras traditiones, & Moſaicas ceremonias, quòd ad hanc
rem attinet. Paulus ideo damnat Moſaicas ceremonias, ſi:
cut traditiones damnat, quia exiſtimabantur eſſe opera-⸗
quæ mererentur juſtitiam coram Deo. Ita obſcurabatur of-
ficium Chriſti & juſtitia fidei. Quarè remota lege, remotis
traditionibus, contendit, quòd non propter iſta opera-,
ſed propter Chriſtum gratis promiſſa ſit remisſio peccato-
rum, modꝗò ut fide accipiamus eam. Nam promisſio non ac-
cipitur niſi file. Cum igitur fide accipiamus remisſionem-
peccatorum, cùm fide habeamus propitium Deum, propter
Chriſtum, error & impietas eſt conſtituere, quòd per has ob-
ſervationes mereamur remisſionem peccatorum. Si quis
hic dicat non mereri nos remisſionem peccatorum, ſed
jam juſtificatos per has traditiones mereri gratiam: Hic
iterum reclamat Paulus, Chriſtum peccati Miniſtrum fore, ſi
poſt juſtificationem ſentiendum ſit, quòd deinde non propter
Chriſtum jiuſti reputemur, ſed primùm mereri debeamus per
alias obſervationes, ut juſti reputemur. Item: bominis teſta-
mento nibil adadi debet. Ergo nec Dei teſtamento, qui pro-
mittit quòd propter Chriſtum propitius nobis eſſe velit, addi
debet, quòd primum per has obſervationes debeamus me-
reri, ut accepti & juſti reputemur.
§.2. Quanquam quid opus eſtlonga diſputatione? Nul-
la traditio à ſanctis Patribus hoc conſilio inſtituta eſt, ut me-
reatur remisſionem peccatorum aut juſtitiam, ſed ſunt in-
ſtitutæ propter bonum ordinem in Eccleſia, & propter
tranquillitatem. Et ut velit aliquis inſtituere certa opera ad
prome-

D

.

HVMANIS IN ECCLESIA. 135

promerendam remisſionem peccatorum aut juſtitiam, quo-

modò ſciet illa opera Deo placere, cum non habeat teſti-

monium verbi Dei? quomodò de voluntate Dei certos red-

dent homines, ſine mandato & verbo Dei? Nonne ubique

in Prophetis prohibet inſtituere peculiares cultus, ſine ſuo
mandato? Ezechielis zo,1a. ſcriptum eſt: In præceptis patrum
veſtrorum nolite incedere, nec judicia eorum cuſtodiatis, nec in⸗
idolis eorum polluamini. Ego Dominus Deus veſter; In præceptis
meis ambulate, & judicia mea cuſtodite & facite eua. Si licet
hominibus inſtituere cultus, & per hos cultus merentur-⸗
gratiam, jam omnium gentium cultus erunt approbandi,
cultus inſtituti à Jeroboam & aliis extra legem erunt ap-
probandi. Quid enim intereſt, ſi nobis licuit inſtituere-
cultus utiles ad promerendam gratiam aut juſtitiam, cur
non licuit idem gentibus & Iſraëlitis? Ideò gentium & Iſrae-

litarum cultus improbati ſunt, quòd ſentiebant ſeſe per il-

los mereri remisſionem peccatorum & juſtitiam, & juſtitiam
fidei non norant. Poſtremò, unde reddimur certi, quod

I. Reg. I3.

cultus ab hominibus inſtituti ſine mandato Dei juſtificent?

Siquidem de voluntare Dei nihil affirmari poteſt ſine ver-

bo Dei? Quid ſi hos cultus non approbat Deus? Quo-

modo igitur affirmant adverſarii quòd juſtificent, cum id
ſine Verbo acteſtimonio Dei non posſit affirmari? Et-⸗
Paulus dicat : Omne quod non eſt ex fide, peccatum eſſe. Cum

autem hi cultus nullum habeant teſtimonium verbi Dei, ſeg.

dubitare conſcientiam neceſſe eſt, utrum placeant Deo.

§. 3. Et quid in re manifeſta verbis opus eſt? ſi hos
humanos cultus defendunt adverſarii noſtri, tanquam pro-
merentes juſtificationem, gratiam, remisſionem peccatorum,
ſimpliciter conſtituunt regnum Antichriſti. Nam regnum
Antichriſti eſt noras cultus Dei, excogitatus bumana au-
toritate, rejiciens Chriſtum : ſicut regnum Mahometi ha-

bet cultus, habet opera, per quæ vult juſtificari coram Deo,

nec ſentit homines coram Deo gratis juſtificari fide pro-
pter Chriſtum. Ita & Papatus erit pars regni Antichriſti, ſi

Rom. 4, 25.
p. 6 8. I15. 157.

RegnumAn-
tichriſti un:
des!
Quid? ut a. 2.
15,20. Defenſ.
Pup. Sax. c. 6.
Apol. ejus.

c. gg. f. 190 5.

M 5 ſie de-

P.14.22. 131. ſeq

753.
P⸗ 139

p⸗ 2206.

Pp.34.

186 XV. DE TRADITIONBVS
Kſic defendit humanos cultus, quòd juſtificent. Detrahitur
enim honos Chriſto, cum docent, quòôd non propter Chri-
ſtum gratis juſtificemur per fidem, ſed per tales cuſtus, ma-
ximeque cum docent, tales cultus non ſolùm utiles eſſe
ad juſtificationem, ſed neceſſarios etiam; ſicut ſupra in ar-
ticulo oltavo ſentiunt, ubi damnant nos, quòd diximus,
quòd non ſit neceſſarium, ad veram unitatem Eccleſiæ,
ubique ſimiles eſſe ritus ab hominibus inſtitutos. Daniel
capite X, 3S. ſignificat novos cultus humanos, ipſam
formam & εM„ιομαναν regni Antichriſti fore. Sic enim inquit:
Deum Maoſin in loco ſuo colet, & Deum gqguem non noverunt
patres ejus, colet auro & argento, & lapidibus precioſis. Hic
deſcribit novos culktus, quia inquit talem Deum coli, qua-
em Patres ignoraverint. Nam ſanéti Patres, etſi habue-
runt & ipfſi ritus & traditiones, tamen non ſentiebant⸗
has res utiles aut neceſſarias eſſe ad juſtificationem, non⸗
obſcurabant gloriam & officium Chriſti, ſed docebant-
nos juſtificari fide propter Chriſtum, non propter illos hu-
manos cultus. Cæterum ritus humanos obſervabant,
propter utilitatem corporalem, ut ſciret populus quo tem-
pore conveniendum eſſet, ut ordine & graviter in templis
exempli cauſa fierent omnia, denique ut vulgus etiam ha-
beret quandam pædagogiam. Nam diſcrimina temporum
& varietas rituum valet ad admonendum vulgus. Has
cauſas habebant Patres rituum ſervandorum, ut apertè
teſtatur Epiphanius in diſputatione contra Encratitas, quod
genus ſimile fuit Monachorum noſtrorum. Fuerunt,
enim ſodalitia, quæ ſibi certas traditiones imponebant, ab-
ſtinebant à vino etiam in ipſa Coœna Domini, Nullis carni-
bus veſcebantur, ne piſcium quidem, qua in re fratres
Dominici longè ſuperabant. A conjugio veròvel maximè
abhorrebant, etſià conſuetudine mullerum non abhorre-
bant. Id enim objicit eis Epiphanius, habebant enim mu-
liercularum greges idem vitæ genus ſequentes, ſicut hoc
tempore ferè ubique habent Monachi vicina mulherum⸗
Monaſteria, Et has obſervationes fingebant eſſe cultum
Dei,

HVMANIS INECCLESIA. 197
Dei, & juſtitiam propter quam Deo accepti eſſent, qua-
placarent iram Dei. Hanc opinionem improbat Epipha-
nius, & alios fines eſſe traditionum oſtendit, dicit proban-
das eſſe traditiones, factas ,a 2αναρννοHτHαιιιτντιααα
hoc eſt, aut ad cohercendam carnem, propter diſciplinam
rudium, aut propter politicum ordinem. Et nos propter-
has cauſas reètè ſervari poſſe traditiones judicamus: Vt po
pulus ſobrius interſit ſaeris, ſicut loſaphat, & Rex Ninive 2. Chron. 20, 7.
Jejunia indixerunt. Item ut ordo & politia Eccleſiæ do- Ion . Ioel.
ceat imperitos, quid quo tempore geſtum ſit. Hinc ſunt.“ 75.
feriæ Natalis, Paſchatis, Pentecoſtes, & ſimiles. Hoc eſt b. 16. 33.44.134.
quod Epiphanius ait politiæz cauſa inſtitutas eſſ, traditiones, vi-
delicet ordinis cauſa, & ut ordo ille admoneat homines dehi-
ſtoria, & de beneficiis Chriſti. Etenim multò efficaciùs ad-
monent vulgus notæ rerum quaſi pictæ in morib. ac ritibus,
quàm hteræ. Hos fines proderat oſtendi populo, & illuſtra-
rI. Sed his finibus affingunt adverſarii alium'quadam Pha-
ri ſaica perſuaſione-quòd videlicet tales obſervationes mere-
antur remisſionem peccatorum: quod fint cultus neceſſarii
ad juſtificationem: quòd propter eos reputentur homines ju-
ſti coram Deg. Hoc planè eſt, Deum colore auro, argen- Dan. 11,75.
10 „ O& rebus pretioßs s ſentire quod Deus fiat placatus va-
rietate veſtitus, ornamentorum, & ſimilibus rebus: quales
ſunt infinitæ in traditionibus humanis: aut quòd ejusmo-
di res ſint cultus Dei, temporum, ciborum, vaiorum, veſti-
tus diſcrimina.
§. 4. Paulus ad Col-ſenſes 2, 2y. ſeribit, traditiones habere Secier Sapi.
ſpeciem ſapientig. Et habent profectò. Nam évrakbla illa, entie,
valde decet in Eccleſia, eamque ob cauſam neceſſaria eſt, ſed
humana ratio, quia non intelligit juſtitiam fidei, naturaliter⸗
affingit, quòd talia opera juſtiſicent homines quod reconci-
ient Deum &c. Sic ſentiebat vulgus inter Israëlitas & hac
cpinione augebant tales ceremonias, ficut apud nos in-
monaſteriis creverunt. Sic judicat humana ratio etiam de
exercitiis corporis, de jejuniis, quorum finis cum ſit, co- p. 15.
hercere carnem, ratio affingit finem, quòd ſint cultus, qui
juſtifi⸗

188 xV. DE TRADITIONIBVS
II. 2dæ q. 147. juſtificent. Sicut Thomas ſcribit: lejunium valere ad dele-
2. J. tionem & probibitionem cul-zx. Hæc ſunt verba Thomæ. Ita
ſapientiæ ac juſtitiæ ſpecies in talibus operibus decipit ho-
mines. Et accedunt exempla Sanctorum, quos dum ſtu-
p.· 97. ſeq. dent imitari homines, imitantur plerunque externa exerci-
tia, non imitantur fidem eorum.

Conſequuta §. 5. Poſtquam fefellit homines hæc ſpecies ſapientiæ
mala. ac juſtitiæ, deinde ſequuntur infinita incommoda, obſcura-

tur Evangelium de juſtitia fidei in Chriſtum, & ſuccedit va-
na fiducia talium operum. Deinde obſcurantur præcepta
Dei; hæc opera arrogant ſibi titulum perfectæ & ſpiritualis
p. 32. vitæ, & longè præferuntur operibus præceptorum Dei, ut⸗
operibus ſuæ cujusque vocationis, adminiſtrationi reipu-
blicæ, adminiſtrationi Oeconomiæ, vitæ conjugali, educa-
tioni liberorum. Hæc præ illis ceremoniis judicantur eſſe⸗
prophana, ita ut cum quadam dubitatione conſcientiæ à
multis exerceantur. Conſtat enim multos, deſerta admini-
ſtratione reipublicæ, deſerto conjugio, illas obſervationes
amplexos eſſe tanquam meliores & ſanétiores. Neque-
hoc ſatis eſt, ubi occupavit animos perſvaſio, quòd tales
obſervationes ad juſtificationem neceſſariæ ſint, miſerè ve-
xantur conſcientiæ, quia non poſſunt omnes obſervatio-
nes exactè præſtare. Nam quotusquisque numerare omnes
potuit? Extant immenſi libri, imò Bibliothecæ totæ, nul-
lam ſyllabam de Chriſto, de Fide in Chriſtum, de Bonis O.-
peribus ſuæ cujusque vocationis, continentes, ſed tantùm
colligentes traditiones, & harum interpretationes, quibus
interdum exacerbantur, interdum relaxantur. Quomo-
dò torquetur vir optimus Gerſon, dum quærit gradus. &
latitudives præceptorum: Nec tamen poteſt conſtituere-
nts da in gradu certo. Interim graviter deplorat 2) pericu-
la piarum conſcientiarum, quæ parit hæc acerba interpre-
tatio traditionum.
Præſervatio. §. 6. Nos igitur contra illam ſpeciem ſapientiæ & juſtitiæ
in humanis ritibus, quæ fallit homines, muniamus nos verb 0
. Dei,
.) Tr.d. Vita Spir, anima Lect. 2. Lil. ao Izgo. éx Act. 15. contra Grot. h. Rivet. p. 5.

JVMANIS IN ECCLESIA. 199
Dei, & primum ſciamus, eas neque remisſionem peccato-
rum, neque juſtificationem mereri coram Deo, neque ad
juſtificationem neceſſarias eſſe. Teſtimonia quædam ſupra
KAitavimus, Et plenus eſt Paulus: Ad Coloſſ zué. clarè dicit: p.1z2.
Nemo vos judicet in cibo, potu, aut ſtato feſto, aut novilunio,
aut ſabbathis, quæ ſunt umbræ futurorum, corpui autem Chri-
fi. Atque hic fimul & legem Moiſi, & traditiones huma-
nas complectitur, ne Adverſarii eludant hæc teſtimonia,:
ut ſolent, quòd Paulus tantum de lege Moifi loquatut
IHe veròô hic clarè teſtatur ſe loqui de Traditionibus Huma-
nis. Quanquam quid dicant Adverſarii non vident, ſi Evan-
gelium negat ceremonias Moiſi, quæ erant dhivinitus inſti-
tutæ, juſtificare, quanto minus juſtificant traditiones hu-
manæ?
§. 7. Nec habent Epiſcopi poteftatem inſtituenchi cul- Defelctu Po-
tus, tanquam juſtificantes, aut neceſſarios ad juſtificatio- 1cſnatir.
nem. Imè Apoſtoli Altorum i, 9. icunt: Quid tentatis Luth-t.5 L. p.9:
Deum, imponentes jugum &s. ubi velut magnum peccatum P- 43, 265.
accuſat Petrus, hoc conſilium onerandæ Ecclefiæ. Et ad P. 81. uj. 219.
Galatas 5sI. vetat Paulus iteram ſervituti ſubjici. Volunt igi- .
tur Apoſtoli in Eccleſia manere hanc libertatem, ne judicen-
tur ulli culkus legis aut traditionum neceſſarii eſſe, ſicutin
lege fuerunt neceſſatiæ ceremoniæ ad tempus, ne obſcure- p. 183-
tur juſtitia fidei, ſi judicent homines cultus illos mereri
juſtiſicationem, aut ad juſtificationem neceſſarios eſſe. Mul-
ti varias &wvn αα quærunt in traditionibus, ut conſcientiis
medeantur, neque tamen certos gradus reperiunt, per quos
explicent conſcientias ex his vinculis. Verum ſicut Alexan-
der ſolvit Gordium nodum, quem cum explicare non pos-
ſet, gladio ſemel diſſecuit, ita Apoſtoli ſemel liberant con-
Lcrientias traditionibus, prælſertim ſi tradantur ad prome-
rrendam juſtifcationem. Huic doctrinæz cogunt nos Apo-
ſtoli adverſari docendo, & exemplis. Cogunt nos docere,
uòd traditiones non juſtificent, quòd non ſint neceſſariæ
ad juſtificationem, quòd nemo debeat condere aut recipe-
ge traditiones hac opinione, quòd mereantur juſtificatio-

—

190 XV. DE TRADITIONIBVS.
nem. Tunc etiam ſi quis obſervat, obſervet ſine ſuperſtitione
tanquam politicos mores, ſicut ſine ſuperſtitione aliter veſti-
untur milites, aliter Scholaſtici. Apoſtoli violant traditiones,
Mat. 2, 3.c. 2. & excuſantur à Chriſto. Erat enim exemplum oſtendendum,
P. 259· Phariſæis, quòd illi cultus eſſent inutiles. Et ſi quas traditiones
parum commodas omittunt noſtri, 4) ſatis nunc excuſati
ſunt, cum requiruntur tanquam promereantur juſtificatio-
nem. Talis enim opinio in traditionibus eſt impia.
Obſervatio §. 8. Cæterm traditiones Veteres, factas in Eccleſia-,
veteris ritus. utilitatis & tranquillitatis cauſa, libenter ſervamus, easque-
p. 33. interpretamur æτα r sα bααο νρα+o, excluſa opinione, quæ
ſentit quòd juſtificent. Ac falsò nos accuſant inimici noſtri,
quòd bonas ordinationes, quòd diſciplinam Eccleſiæ abolea-
mus. Verè enim prædicare poſſumus, publicam formam Ec-
cleſiarum apud nos honeſtiorem eſſe, quàm apud Adverſa-
rios. Et ſi quis rectè expendere velit, Verius ſervamus Cano-
) Luth. Unter- nes, quàm Adverſarüi. ⁶) Apud Adverſarios Miſſas faciunt,
richt der Viſ-ſacrificuli inviti, & mercede condusti, & plerunque tantum-
tat. . 7.·I. Fb. mercedis cauſa, canunt Pſalmos, non ut diſcant, aut orent:
E. . B M nf Sed cultus cauſa, quaſi illud opus ſit Culus, aut certè mercedis
Muͤller von Lcauſa. Apud nos utuntur Cœna Domini multiæ) ſingulis Do-
deutſch. Gottsd minicis, ſed prius inſtituti, explorati, & abſoluti. Pueri canunt
ad I. Cor. 14. Pſalmos ut diſcant, canit & populus, ut vel diſcat, vel oret. A-
aug.t. Io. f. 46;. Pud adverſarios nulla prorſus eſt æzarinνι puerorum, de-
. Sen. qua quidem præcipiunt Canones. Apud nos coguntur paſto-
plar. Aug,a. c- Tes & miniſtri Eccleſiarum publicè inſtituere & audire pue-
AI Dogm.c Sz. t. ritiam. Et hæc ceremonia optimos fructus parit. Apud
3. Diſt.z A. Con- adverſarios in multis regionibus toto anno nullæ haben-
ſecr-e. Quotidie tur conciones, præterquam in quadrageſima. Atqui præ-
Ferus in Mar. cipuus cultus Dei eſt, doçere Evangelium. Et cum con-
6. 12. l. 2. P. 254. c,. . — . . 7. 8. . . .
75.13 „. Cad. cionantur adverſarii, dicunt de Traditionibus Humanis, de
Conſale.a-s. f. cultu Sanctorum, & fimilibus nugis; quare jure faſtidit „
I5ß. Eſpenc. populus. Itaque deferuntur ſtatim initiò poſtquam reci-
Pref- ad Card. tatus eſt Evangelii textus. Pauci quidam meliores nunc de
Loch. Diereſ. Bonis Operibus dicere incipiunt; De juſtitia fidei, de-
Comm. ad Tim. 4 .
p. 235.260. . . Fide
a) Aug Ep. rIS.119. Caſſand. Of-. pii 5 p.zoo. Defenſ.f.S6o. Sozom l.7. c. 16. Socr. l. 5.
c. i9 Tripart. l. 9. c. 5. Valent. Tr. d. Neceſſ.c. :f & Svarez t.4. à 17. Sett. 2. contra
Bell. l.3. d. Pæn. c. . Baron. a c.5b. z9o. Chytr. Hiſt. A. C.pj4 373,A. C.a. 28.5. 20.

HVMANISIN ECCLESIA. 191

ſide in Chriſtum, de conſolatione conſcientiarum nihil cdfi-
cunt, imò hanc faluberrimam Evangelii partem lacerant-

convitiis. E contrà in noſtris Eccleſiis omnes conciones
in his locis conſumuntur, de Pænitentia, de Timore Dei, de

Fide in Chriſftum, de Iuſtitia fidei, de Conſolatione conſcientia-

rum per fidem, de Exereitiis ſidei, de Oratione qualis eſſe de-
beat, & quòd certò ſtatuendum ſit, quòd ſit efficax,
quòd exaudiatur, de Cruce, de Dignitate Magiſtratuum & 0-
mnium Ciuilium ordinationum, de Diſcrimine regni Chriſti,
ſeu regni Spiritualis & Politiearum rerum, de Conjugio, des
Educatione & inſtitutione puerorum, de Caſtitate, de omnibus
Ofzciie Charitatis. Ex hoc ſtatu Eccleſiarum judicari poteſt,
nos diſciphinam Eccleſiaſticam, & pias ceremonias, & bonos 44. 196. 192.
mores Eccleſraſticos diligenter conſervare. 751. ſeq.
S. 9 Ac de Mortiſicatione Carnis, & Diſiiplina Corporis ĩta Mortifica-
docemus, ſicut narrat Confesſio, quòd vera & non ſimula- tio veræ.
ta mortiſicatio fiat per crucem & afflictiones, quibus Deus p. 32. 147. 24.
exercet nos. In his obedliendum eſt voluntati Dei, ſicut 344.

ait Paulus: Exhibete corpora veſtra hoſtiam & c. Rom. 12, 1. Et hæc p. ?174.230,2 4 5.

funt ſpiritualha exercitia timoris & fidei. Verum præter
hanc mortificationem quæ fit per crucem, eft & volunta-

rium quoddam exerciti genus neceſſarium, de quo Chri- Luc. 21, 34.

ſtus ait: Cavete ne corda peſtra graventur erapula. Et Pau-Rom. 13, 13.
lus : † Caſtigo corpus meum, & in ſervitutem redigo, & . Pehe d, rot⸗
Et hæc exercitia ſuſcipienda ſunt, non quòd ſint cukus Nheg 6.
juſtificantes, ſed ut coherceant carnem, ne ſaturitas obruat †7. Cor.9, 27.
nos, & ‚reddat ſecuros & otioſos, qua ex re fit, ut affecti- p. 33. 687.
bus carnis indugeant & obtemperent homines. Hæc chi-
lgentia debet eſie perpetua, quia habet perpetuum man-
datum Dei. Et illa præſcripta forma certorum ciborum
ac temporum nihil facit ad cohercendam carnem. Eſt
enim delicatior & ſumtuoſior quàm rehqua convivia. Et
ne Adverſarüi quidem obſervant formam in Canonibus
traditam.
g. 10. Multas & difficiles diſputationes habet hic locus de Tditionum
Traditio- modus.

P. 16. 44

P. 249. 264.

PBrobatur.

P: 16.

192

Traditionibus, ac nos re ipſa experti ſumus, traditiones
verè eſſe laqueos conſcientiarum. Cum exiguntur tan-
quarmn neceſſariæ, miris modis cruciant conſcientias præ-
termittentes aliquam obſervationem. Rurſus abrogatio ſua
habet incommoda, ſuas quæſtiones. Sed nos facilem &
planam cauſam habemus „quia Adverſarii damnant nos,
quòd docemus traditiones humanas non mereri remisſio-
nem peccatorum. Item requirunt univerſales traditiones
quas ſic vocant, tanquam neceſſarias ad juſtificationem.
Hic habemus Patronum conſtantem Paulum, qui ubique-
contendit has obſervationes neque juſtificare, neque neceſ-
farias eſſe ſupra juſtitiam fdei. Et tamen uſum libertatis in
his rebus, ita moderandum eſſe docemus, ne imperiti of-
fendantur, & propter abuſum libertatis fiant iniquiores veræ

doctrinæ Evangeli, nevè fine probabili cauſa mutetur ali-

quid in uſitatis ritibus, ſed ut propter alendam concordi-⸗
am ſerventur veteres mores, qui ſine peccato, aut ſine ma-
gno incommodo ſervari poſſunt. Etin hoc ipiſo conventu
ſatis oſtendimus, nos propter caritatem &α ποο non gra-
vatim obſervaturos eſſe cum aliis, etiamſi quid incommo-
di haberent. Sed publicam concordiam, quæ quidem ſine
offenſione conſcientiarum fieri poſſet, judicavimus omni-
bus aliis commodis anteferendam eſſe. Sed de hac tota re
paulò poſt etiam dicemus, cum de Vous, & de Poteſtate Ec-
deſiæſtica diſputabimus. .

ARTICVLVM XVI. recipiunt Adverfarii ſine ul-
.
1

la exceptione, in quo confesſi ſumus, quòd liceat Chriſtiane

Fabr. Harmh. gerere magiſtratus, exercere Judicia, ex Imperatoriis legibus, ſeu

vid. Pac. Relig

Aaliis Præſentibus legibus, ſipplicia jure conſtituere gure bella gerere,

Ar R! . .„. . . . .
§. doch ſolle. wmilitare, iure contrahere, tenere Proprium, jufßinurandum poſtulantib.

magiſtratibus dare, contrahene matrimonium, denique quòd legitimæ
ordinationés civiles, ſint bonæ creataræ Dei, & v ordinationes di-
vinæ, quibus tutò Chriſtianus uti poteſt. Hic totus locus de⸗
diſerimine regni Chriſti, & regni Civilis, literis noſtrorum
utiliter

CIVILIBVWSs?Ss's. 883
vtiliter illuſtratus eſt, quòd Regnum Chriſti ſit ſpiritaale,
hoc eſt, in corde notitiam Dei, timorem Dei, & fidem, ju-
ſtitiam æternam & vitam æternam inchoans. Interim foris
ſinat nos uti politicis ordinationibus legitimis, quarumcun-
que gentium inter quas vivimus, ſicut ſinit nos uti medici-
na, aut architectonica, aut cibo, potu, aére. Nec fert Ev-
angelium novas leges de ſtatu civili, ſed præcipit, ut præ-
ſentibus legibus obtemperemus, ſive ab ethnicis, ſive ab
aliis conditæ ſint, & hac obedientia charitatem jubet exerce-
re. Inſaniebat enim Caroloſtadius, qui nobis imponebat Caroloſtae.
leges judiciales Moiſi. (a) De his rebus ideò copioſius ſcripſe-
runt noſtri, quia Monachi multas pernicioſas opiniones Monachi.
ſparſerunt in Eccleſiam. Vocaverunt Politiam Epanpelicam ,
Communionem rerum: dixerunt eſſe Conſilia, non teners Proprium, P. 34·39.
non ulciſti. Hæ opiniones valdè obſcurant Evangelium &
regnum ſpirituale, & ſunt periculoſæ rebuspublicis. Nam h- 1
Evangellum non diſſipat Polſitiam aut Oeconomiam, ſed mul- . n. .5. 4.
tò magis approbat, & non ſolum propterpœnam, ſed etiam pro- 16. 7. S
pter conſcientiam jubet illis parere, tanquam divinæ ordinationi.
Rom. 17, 5.
§. 2. Julianus Apoſtata, Celſus & plerique alii obje Zrliani Celſt
cerunt Chriſtianis, quod Evangelium diſſiparet respublicas, Oljecto,
quia prohiberet vindictam, & alia quædam traderet parum Cyrill ,,10. 2
apta civili ſocietati. Et hæ quæſtiones mirè exercuerunt Eie Matthi
rigenem, Nanzianzenum & alios: cum quidem facillimè ,:: Euf IE.
explicari poſſint, ſi ſciamus Evangelium non ferre leges de 1.6. . . Orig.
ſtatu Civili, ſed eſſe remiſſionem peccatorum, & inchoa- 2. 4.l. 5.
tionem vitæ æternæ in cordibus credentium: Cæterùm non⸗
ſolùm externas politias approbare, ſed nos etiam ſubijcere
illis, ſicut neceſſariò ſubditi ſumus legibus temporum, vi-
cibus hyemis & æſtatis, tanquam divinis ordinationibus.
Evangelium prohibet indictam Privatam; Idque hoc
conſilio Chriſtus toties inculcat, ne Apoſtoli putarent ſe
Imperia debere iſtis eripere, qui alioqui tenebant, ſicut Ju-
dæi de Regno Moſis ſomniabant. Sed ut ſcirent, ſe de regno
ſpirituali docere oportere, non mutare civilem ſtatum
N Itaque
() Luth. Bedencken: Ob nach Moſe zu rathen / urtheilen / L.2. L. F. 45o. Gerh.
7. y. L. de Ll- 3. 59. r

Paupertas
Perjſeltiva.

194 XVI. DE REBVS CIVILIBVS.
Itaque privata vindidta, non conſilio, ſed præcepto prohibetur
Matth. y, 39. & Roma 12, 479. Publica quæ fit ex officio magi-
ſtratus, non disſuadetur, ſed præcipitur, & eſt opus Dei,
juxta Paulum, Roma. ,g. Jampublicæ vindictæ ſpecies ſunt,
Judicia, ſupplicia, bella, militia. De his rebus quàm malè ju-
dicaverint multi ſeriptores, conſtat : quia in hoc errore⸗
fuerunt, Evangelium externam quandam nopamwm & mona-
ſticam Politiam eſſe: nec viderunt, Evangelium cordibus affer-
re juſtitiam æternam, foris autem probare ſtatum civilem.
F. 3. Vaniſſimum & hoc eſt, quòd ſit Perfectio Chriſtia-
na, Non tenere prop⁰rium. Nam perfectio Chriſtiana eſt ſita,
non in contemptu civilium ordinationum, ſed in motibus

p. 38. 254. 256. Cordis, in magno timore Dei, in magna fide, ſicut Abraham,

25.

David, Daniel, etiam in magnis opibus atque imperiis non
minus perfecti erant, quâm ulli eremitæ. Sed Monachi il-
lam externam hypocriſin offuderunt oculis hominum, ne-

Comusunio Re- Videri poſſet in quibus rebus ſit vera perfectio. Quibus lau-

Funmm.

dibus vexerunt Communionem rerum, quaſi Evangelicam?
At hæ laudes plurimum habent periculi, præſertim cum-⸗
longè diſſentiant à Scripturis. Scriptura enim non præcipit,

Ex. 20, H. ear, ut res ſint communer: ſed Lex decalogi, cum inquit: Non-⸗

16. C. 22, I.

Pp. 34 5.
VViclef.

P. 135.

furtum facies, dominia diſtinguit, & ſuum quemque tenere ju-
bet. Plane furebat Vuiglefus, à) qui negabat licere ſacerdoti-
bus tenere proprium. Sunt infinitæ diſputationes de Contra-
dibus, de quibus nunquam ſatisfieri bonis conſcientiis po-
teſt, niſi ſciant hanc regulam, quòd Christiano liceat uti cmwi-
libus ordinationibus ac legibur. Hæc regula tuetur conſcientias,
cum docet eatenus licitos eſſe contractus coràm Deo, quate-
nus eos magiſtratus ſeu leges approbant.
S. 4. Hic totus locus rerum politicarum à noſtris ita
patefactus eſt, ut plurimi boni viri, qui verſantur in republica,
& in negotiis, prædicaverint ſe magnopere adiutos eſſe, qui
antea Monachorum opinionibus vexati dubitabant, Vtrum
illa civilia officia & negotia Evangelium permitteret. Hæc
ideò recitavimus, ut etiam exteri intelligant, hoc doctrinæ
genere, quod nos ſequimur, non labefactari, ſed multo
magis
2) Aſt confer. concluſiones ejus anno 1377. in conventu Epiſc. propoſitas ap.
J. Criſpin. in Action. Martzr. anno Gbo. editis & Io., Foxi Hiſt. cum Act. Conc.
Conſtant. & V Viclef. ipſum h. cum Hifſtor. Reform. Anglic. ac de Denario Pe-
ri. Calvœr. Fiſſur. Sion. l. 4. c. 3. de VVicleſtis.

XVII. DE EXTR. JUDICIO XIIX. DELIBERO ARBITRIO. 195
magis muniri autoritatem magiſtratuum, & dignitatem omni.
um ordinationum civilium. Quarum rerum magnitudo fatuis
illis opinionibus monaſticis, mirificè antea fuit obſcurata,
quæ longè præferebant Politiæx & Oeconomiæ, ridiculam &
vaniſſimam hypocriſin Paupertatis & Humilitatis. Cum qui-
dem Politia & Oeconomia habeant mandata Dei: IIla Pla-
tonica communio non habeat mandatum Dei.

ARTICULUM XVII. recipiuntAdverſarii ſine exce-
ptione, in quo confitemur, Chriſtum in Conſummatione
mundi appariturum eſſe, ac mortuos omnes reſuſcitatu-
rum: & piis æternam vitam & æterna gaudia daturum: im-

pios veroò condemnaturum eſſe, ut cum diabolo ſine fine-
crucientur.

ARTICULUM XVIII. recipiunt Adverſarii de Libero
Arbitrio. Etſi quædam addunt teſtimonia parum apta-
ad eam cauſam. Addunt & declamationem, quòd non ſit⸗
nimium tribuendum Libero Arbitrio, cum Pelagianis; neque
omnem ei libertatem adimendam eſſe cum Manichæis. Præ-
clarè ſanè. Sed quia intereſt inter Pelagianos & Adverſarios
noſtros? cum utrique ſentiant, homines ſine Spiritu ſancto
Poſſe Deum diligere, & præcepta Dei facere, quoad ſub-
Rantiam abtunum; mereri gratiam ac juſtificationem operi-
bus, quæ ratio per ſe efficit ſine Spiritu ſancto. Quàm mul-
ta abſurda ſequuntur ex his Pelagianis opinionibus, quæ
in ſcholis magna autoritate docentur? Has Auguſtinus, ſe-
