ſanioris doctrinæ norma, diſertè teſtan-
tur, & noſtram & hujus libri ſententiam
conſtantem & perpetuam eſſe, pios ho-
mines in negotio Cœnæ Dominicæ ad
nulla alia fundamenta, quàm Verbo-
rum Inſtitutionis Teſtamenti Domini
noſtri ESuI CHRISTI, deducendos
eſie. Nam cùm ille & Omnipotens &
Verax ſit, expeditum ei eſſe, ea quæ in-
ſtituit, & Verbo ſuo pollicitus eſt, præ-

ſtare.
38 Et ſanè, cùm hoc fundamentumab indituti

adverſariis impugnatum nonfuerit, de,

aliis probandi rationibus in hoc argu-
menti genere non contendent: ſed in
vera fidei ſimplicitate verbis apertifli-
mis CHRISTI firmiter inſiſtent: quæ ra-
tio tutiſſima, & erudiendis imperitis
hominibus accommodatiſſima eſt: ne-
que enimilli ea, quæ de his rebus accu-
Iatius diſputata ſunt, intelligunt.

B 3 At

tia.

Loquen-

mine.

di modus

decnται½ Modos attinet, quiin hoc Concordiæ li-

PRYFATIO.

conſtan- 39.At verò cum illa aſſertio noſtra, &

ſimplex verborum Teſtamenti CHRI-
sTI ſenſus ab Adverſariis impugnatur,
& veluti impius, & rationibus veræ fidei

repugnans rejicitur, denique articulis

Symboli Apoltolici (præſertim de Fili

Bei incarnatione, aſcenſione in cœlum,

& ſeſſione ad dextram Omnipotentis
Virtutis & Majeſtatis DEI) contrarius,
&proinde etiam falſus eſſe contenditur,
vera ſolidaq; articulorum illorum inter-
pretatione demonſtrandũ eſt, noſtram
illam ſententiam nec à verbis CHRI-
SsTI‚neque ab articulis illis diſſidere.
40. Quod verò ad Phraſes & loquendi

bro, quando de Majeſtate Humanæ Na-
turæ in Perſona CHEHIST Lad Dexteram

Dei collocatæ & eveéctæ, agitur, uſur-
pantur: ut omnes ſiniſtræ ſuſpiciones &

offendicula, quæ ex varia ſignificatione

vocabuli ABSTRACTI quemadmo-

dum

— — &em———N

P RFEATIO.
dum hoc nomine & Scholæ & Patres
hactenus uſi ſunt)exiſterepoſſent, me-
dio tollantur: Theologi noſtri diſertis
Gexpreſſis verbis teſtatum volunt: Ma-

jeſtatem illam Humanæ CHRISTI

naturæ, extra unionem perſonalem, ne-
quaquam aſſcribendameſte: nec etiam
concedendum, quòd Humana natura

eam Majeſtatem, vel propriam, vel per

ſe (etiam in Unione Perſonali) eſſentia-
liter, formaliter, habitualiter, ſubje ctiveè
(hæc enim, quamvis non ſatis latina vo-
cabula ſcholis placent) poſtideat. Nam
ſi eam & dicendi & docendi rationem
teneremus, Divina & Humana naturæ,
unà cum Proprietatibus ſuis confunde-
rentur: Humana etiam Divina ratione-
eſſentiæ & proprietatum exæquaretur,
imòô verò tota negaretur.

4l. Sentiendum ergò eſſe Theologi ju- eere
didcant, id ratione & diſpenſatione Hypo- ieſtats

unde?

ſtaticæ Unionis fieri, quemadmodum-
B 4 docta

P R £ F ATIO.
docta Antiquitas ea de re cautè locuta
eſt: quod myſterium tantum habet, ut
omnes ingenii noſtri intelligentiæque
vires ſuperet.
Anuthe- 42 Ad Condemnationes, Reprobatio-
re es & rejectiones impiorũ dogmatum,
tenus. & ejus præſertim quodde Sacra Ceena
extitit, quod attinet: Hæ ſanè in hac no-
ſtra Declaratione, &controverſorumar-
ticulorum ſolida explicatione & deciſi-
one, expreſsè & diſtinctè, no ſolum eam
ob cauſam, ut univerſi ſibi ab his damna-
tis dogmatibus caverent, omninò pro-
ponendæ fuerunt, ſed ob alias etiã quas-
dam rationes nullo modo prætermitti
potuerunt. Sic, ut nequaquam conſili-
um & inſtitutum noſtrum ſit, eos homi-
nes, qui ex quadam animi ſimplicitate
errant, nec tamen blaſphemi in Verita-
tem doctrinæ cœleſtis ſunt, multò veròô
minùs totas Eccleſias, quæ vel ſub Ro-
mano Imperio, velalibi ſunt, damnare,

Quin

—,,— —

—— r — —

— —

PRKEFATIoO.
Quin potiùs mens atque animus noſter
fuerit, hac ratione Fanaticas opiniones
& earundẽ pervicaces doctores & blas-
phemosduntaxat (quos in ditionibus,
Eccleſus & Scholis noſtris nequaquam
tolerandos judicamus)palàm reprehen.

dere &damnare: quòôd illi errores ex-
preſſo Verbo Dei repugnent, & quidem

Ita, ut cum eo conciliari nequeant. De-
inde etiam eam ob cauſam hoc ſuſcepi-
mus, ut pii omnes de his diligenter vi-
tandis monerentur. Nequaquam enim
dubitamus, multos pios & minimè ma-

los homines, in iis etiam Eccleſiis, quæ

hactenus non peromnia nobiſcum ſen-

ſerunt, reperiri, qui ſimplicitatem quan-

dam ſuam ſequantur, & negotium qui-

dem ipſum non probè intelligant, ſed

blaſphemias, quæ contra Sacram Cœ-

nam (quemadmodum ea in Eccleſiis
noſtris ſecundum Inſtitutionem Chriſti
diſpenſatur, & juxta Verba Teſtamenti

B Ss ipſius

Docendi
Offici-
um.

Cautio
de vexa-
tione in-

zuſta.

P RE F ATIO.
ipſius magna bonorum omnium con-
ſenſione docetur) evomuntur, nullo
modo probant.
43. Magna etiam in ſpe ſumus, illos, ſi re-
ctè de his omnibus doceantur, juvante-
eosdem Domini Spiritu, immotæ Veri-
tati Verbi Dei, nobiſcum & cum Eccle-
ſiis ac ſcholis noſtris conſenſuros eſſe. Et
profectò Theologis, omnibꝗq; Eccleſiæ
miniſtris in primis hoc negotii incum-
bit, ut ex Verbo Dei etiam eos, qui, ex
quadam vel ſimplicitate vel inſcitia, à
Veritate aberraârunt, de periculo ſalutis
ſuæ, ea qua decet moderatione doceãt:
& contra corruptelas muniant: ne for-

tè, dum coci coœcorum ſunt duces, uni-

verſi periclitentur.

44. Quamobrem hoc noſtro ſcripto, co-

cam Deo & tota Eccleſia teſtamur, no-
bis propoſitum nunquam fuiſſe, hac pia
Conciliationis formula moleſtiam aut

ů— 0 — .—

periculũ creare piis, qui perſecutionem
6 hodie

— n — 4 — — — —

P RTFAILoO.
hodiè patiuntur. Quemadmodum enim
Chriſtiana charitate moti, in ſocietatem
doloris cum eis dudum venimus: ita à
perſecutione & graviſſima tyrannide,
quæ in miſeros illos maxima exercetur,
adhorremus, eamque ex animo dete-
ſtamur. DHe “
A5. Nullo etiam modo in profuſionem vsin-
innocentis illius ſanguinis conſentimus: “
qui haud dubiè intremendo illo Domi-
ni judicio, ac coramtribunali Chriſti, à
perſecutoribus illis magna ſeveritate
repetetur, & hi ſanè tum tyrannidis ſuæ
graviſſimas rationes reddituri, ac poenas
horrendas ſubituri ſunt.
46. Noſtrum equidem in his (ut ſuprà Curapa-
meminimus) id ſemper propoſitum fu- bae!“
it: ut in terris, ditionibus, Scholis & Ec-
cleſiis noſtris, hon alia doctrina, quàm
uæ Verbo Dei fundata, & Auguſtana,
Confeſſtione, tum Apologia (& ea qui-
dem dextrè intellecta) continetur, ſona-
ret,

PREFATIoO.

ret, & accuratè proponeretur: nec pu-

gnantes cum his opiones admitteren-
tur: quo ſanè conſilio hæc Pacificatio-
nis Formula inſtituta & abſoluta fuit.
enmæ A7. Quare denuò etiam coram Deo, &

Confes-

o**° omnibus mortalibus profitemur & te-
cu. ſtamur: nos Declaratione articulorum
controverſorum, quorum jam aliquo-
ties mentio facta eſt, non novam con-
feſſionem, aut ab ea (quæ Imp. Carolo
V. felicis recordationis Anno 1530. ex:
hibita fuit) alienam afferre: ſed Eccle-
ſias & Scholas, quæ nobis parent, inpri-
mis quidem ad fontes Sacrarum litera-
rum & Symbola, tum ad Confeſſionem
Auguſtanam, cujus ante meminimus,

deducere voluiſſe.

maiu- 48 Hortamur etiam ſeveriſſimè, ut in

tio cleri

HPprimis Juventus, quæ ad ſacram Eccle-
ſiarum & ſcholarum miniſteriumedu-
catur, in hoc fideliter & diligenterinſti-
tuatur: utad poſteritatem etiam noſtrã

ſince-

—

P REF ATI O.
ſincera doctrina profe ſſioque Fidei, us-
que ad præclarum illum adventum uni-
ci Servatoris noſtri eſu Chriſti(largien-
te hoc Sancto Spiritu) conſervetur &
propagetur.
49.Cûùmergòô hæc ſic habeant, & nos Edendi
de doctrina & confeſſione noſtra, Pro- e.d
Ppheticis & Apoſtolicis ſoriptis eruditi,
Certi ſimus: gratiaq; ſancti Spiritus men-
tes & conſcientiæ noſtræ majorẽ in mo-
dum confirmatæ ſint, Librum huncCon-
cordiæ in lucem edendum putavimus.
60.Videbatur enim id apprimè eſſe ne- pseu-
ceſſarium, ut intertot noſtris tempori- mwentum
bus exortos errores, tum offendicula,
certamina & diſtrackiones illas, pia ex-
plicatio & conciliatio harum omnium,
controverſiarum, & Verbo Dei extructa.,
extaret: ut ſecundum rationes ejus ſin-
cera doctrina à falſa internoſceretur &

ſecerneretur. SS
S”r. Prætereaea res ad hoc etiamconfert, frenum
a

P R AE F ATIO.
ut turbulentis contentioſisque homini-
bus, qui ad nullam formulam purioris
doctrinæ altringi ſe patiuntur, liberum.,
non ſit, pro ſua libidine controverſias
cum offendiculo conjunctas movere: &
prodigioſas opiniones & proponere &
propugnare.
42. Ex his enim hoctandem conſequi-
tur, ut purior doctrina obſcuretur & a-
mittatur: ad poſteritatem autem nihil
quàm opiniones & ν½½ Academicæ
transmittantur.

A3. His accedit & illud, quòd, pro officii
à Deo nobis injuncti ratione, hoc nos

ſubditis noſtris debere intelligimus: ut

quæ ad hujus & ſecuturæ vitæ rationes
pertinent, diligenter curemus: ac demus
Operam, ut, quæ ad amplificationem no-
minisac gloriæ Dei, & propagationem

Verbi ipſius (ex quo ſolo ſalus ſperatur),
ad pacem & tranquillitatem Eccleſiarũ
S Scholarum, ad Commonefactiones, &

R
B

—reees nr— ee ee wr e —

—

2 d

—, —„——

N e ——— — — „

=
7

opus Concordiæ, ab hominum oculis

ac lucem illam cœleſtis veritatis ſubter

trahere neutiquam debuimus.

& veritatis cœleſtis & Concordiæ ſunt bono-

Q

amantes, unà nobiſcum hoc ſalutare, uti-

PRXEEATIO.
conſolationem perturbatarum conſci-
entiarum faciunt, ſummo ſtudio, & qui-
dem quantum fieri poteſt, procuremus.
Præſertim cùm nobis certò conſtaret, à beſde-
multis bonis & cordatis hominibus ſum-·
mi & infimi ordinis, hoc Concordiæ o-
pus, dudum ſeriis gemitibus, ſummoque
deſiderio fuiſſe expetitum & expectatũ:
Ac ne nos quidem ab initio ſuſcepti ne-
otii Pacificationis hujus, in ea ſententia
uerimus, neque etiamnum ſimus, hoc
tam ſalutare, & apprimè neceſſarium.

removendum, & penitùs occultandum:

modium aut menſam ponendam eſſe:
Quapropter editionem ejus diutiũs ex-

5§54. Neq; dubitamus, pios omnes, qui ravor
TruW

le, pium & perneceſſarium inſtitutum.
proba-

P RXY F AT I 0.„
probaturos: & non commiſſuros eſſe,,

ut ad amplificationem gloriæ Dei & vti-

litatem publicã quæ & in æternis &tem.
poralibus cernitur, in ipſis aliquid vel
ad ſummium conatum deſiderari poſſit.
ruga. 555. Nes Ccerté (ut ad extremumid re-
Noia. Petamus, cujus aliquoties ſuprà memini-

tum.

quam nova comminiſci, aut à veritate

Te voluimus.

spec6. 56. Eam autem doctrinamintelligimus,
A quæ eſt Propheticis & Apoſtolicis ſcri-

conten⸗-⸗

orum. Ptis extructa, in tribus veteribe Symbolis, 1

Auguſtana Confeſlione, anno 1830.

Imp. Carolo V. excellentis memoriæ ex-
hibita: Deinde Apologia, quæ huic
conjuncta fuit, Smalcaldicis Articulis,

utroque denique Catechiſmo excellen-
tis viri D. Lutheri comprehenſaelt.
— Quarè

mus) hoc Concordiæ negotio nequa-

doctrinæ cœleſtis, quam majores noſtri,
Pietatis nomine celeberrimi, & agnove-
runt & profeſſi ſunt, ullo modo diſcede-

P REFAI IO.
vy Quare etiam nos ne latum quidem
unguem à rebus ipſis & phraſibus, quæ
inilla habentur diſcedere, ſed, juvante,
1nos Domini Spiritu, ſummà concordiâ
conſtanter in pio hoc conſenſu perſeve-
raturos eſſe, decrevimus: controverſias
omnes ad hanc veram normam & decla-
rationem purioris doctrineæ examina-
e turl.
58. Deinde etiamapud animum noſtrũ Studium
conſtituimus, velle nos cum reliquis Ele- tdir.
QGoribus, Principibus & Ordinibus Sacri
Rom. Imperii, & aliis Chriſtianæ Reipu-
„blicæ Regibus, Principibus & Magnati-
.bus, ſecundum Sacri Imp. Conſtitutio-
„ Lnes & Pacta conventa (quæ nobis cum
„ illis ſunt) pacem & otium colere, & ſin-
„ gulis, pro dignitatis & ordinis ratione, o-
e Inia noſtra officia cum benevolentia
conjuncta & deferre & exhibere.
9. Præterea communicatis conſiliis, inn Defeaſoni⸗
hoc etiam ſedulò incumbemus, ut in diti-²
C onibus

P RÆ T A TIO. D

onibus noſtris, per diligentes Eccleſia-
rum & Scholarum Viſitationes, & inſpe-
Rtiones officinarum typographicarum,
& alias deniq; ſalutares rationes, obſer-
vatis occaſionibus &circumſtantiis, quæ
ex noſtro & aliorum uſu ſint, hoc Con-
cordiæ opus magna ſeveritate & ſummo
ſtudio defendamus.
Tabaum 60. Dabimus etiam operam, ſi vel re-
opieſto. naſcantur controverſiæ jam ſopitæ, vel
novæ in religionis negotio oriantur, ut
eæ, absque longioribus & periculoſis am-
bagibus, ad præcavenda offendicula, in-
tempore é medio tollantur & compo-

nantur.
abſriptio. 6l. In cuius evidens teſtimonium,
*. nomina noſtra magno conſenſu ſubſcri-

pſimus: & ſigilla etiamadjunximus.

P R AF F A T I o.

Ludovicus Palatinus Rheni, Flator. HWedores

Tres.

Auguſtus Dux Jaxoniæ, Eléltor.

Joannes Georgius Marchio Brande-

burgenſis, Eleltor.
Joachimus Fridericus Marchio Bran- biſot
deburgenfis, Aaminiſtrator Archiepi- Qator
ſoopatus Magaeburgenſis.
Joannes Epiſcopus Miſnentfis.
Eberbardus Epiſcopus Lubecenſis, Ad-
miniſtrator Epiſcopatu V'erdenſis.

Philippis Ludovicus Palatinus Rheni. princies

Friderici ülbelmi &d
Johannis, Ducum Saxoniag Zutor.

JNohannis Culimiri S&

Johannis Erneſti, Ducumdaxonicz?Lu-
toree..

Ceorgius E. ridericus Marchio Brande-

burgenſis.
Julius Dux Brunſvicenſis & Lune-
lurgenſts.
Otto Dux Bruntvicentis & Lunebur-

genſis.

C 2 Hon⸗-

P R AE F AT Io.
Henricis gJunior Dux Brunſvicenſis &
Luneb' urgenſis.
Vilhbelmus Junior Dux Bruntvicenſis
& Luneburgentis.
Vuoltgangus Dukx Brunſvicenſis &
Luunehurgenits.
Ulricu Dux Megalopurgenfis.

4

Johannis &
igiſmundi Augiſti Ducum Megalo-
uirgénſium Curatores.
Ludovic Duxr Vuirtembergenſis.
Ereſti &

Jacobi Marchionum Badenſium Cu-
ratores.
Re Ceorgius Erneſtis Comes & Domi-

XXI,
nus Hennebergenſis.

Fridericus Comes Vuirtembergenſis
S Mumpelgardenſis.
Johannes Guntherus Comes Nhvvar-
cenburgenſis
Vuilbelmus Comes Nhvvarcenbur-

genſis
Emich

PDP KRã Ar PATIO.
Emich Comes Leiningenſis.
PEhilippus Comes Hanauenſis.
Gothofregus Oetingenſis.
Georgius Comesa-Dominus in Caſtel.
Henricus Comesac Dominus in Coſtel.
Jobhbannes Hoierus Comes Mansfel.
gJgggenſis.
Bruno Comes Mansfelaenj is.
Hoierus Chriſtophorus Comes Mans.
Ccbriltophorus Comes Mansfelqenſis.
Abertus Georgius Comes Nolbergen-

is.
Vuolfgangus Erneſtus Comes Itol-
bergenſis. HM
Ludovicus Comes Glichenſis.
Carolus Comes Glichenſis.
Erneſtu Comes Reinſteinenſis.
Boto Comes Reinſteinenſis.
Luaovicu Comes Leonfteinenſis.

Henricus Baro Limpurgenſis Jem, gaonerlv.

berfrei.
C 3 Geor-

Civitates

XXXV.

P R AE F ATIO.
Georgius Baro Scbonburgenſis.
, olſgangis Baro Sbonhurgens.
Anar- Fridericus Baro I: dälaenfel.
denis.
Conſul. & Jenatus Luhecensi;.
Conlul. & Jenatus Landaviensis.
Conful. & Nenatus civitatis Monaſte-
rienſis in Valle Gregorinnn.
Jenatus Goslariensis.
Conſul. & Nenatus Umensis.
Contul & Jenatus Eslingensis.
Nenatus Reutlingensis.
Conſul. & Jenatus Nordlingensi.
Contul. & JNenatus Kotenburgensis ad
ZTuberam.
Conlul. & Jenatus Halæ Suevorhur.
Conſul. & Jenatus Heilbronensis.
Conſul. & denatus Memmingensis.
Conſul. & Nnatus Lindaviensis.
Conſul. & Begatzes ISchwinfurtensis.

NJenatus Donavverdensis.

Camerarii G Jenatus Ratiſponensis. “
Con⸗-

Conſul. & Nnatus Giengenſis.

Conſul. & SenatusKaußbeurensis.

Senatus Göttingensis.

D Conſul. & Senatus Luneburgensis.

Conſul. & Senatu Hannoverensis.

P RFATIoO.

Conſul. & Jenatus Vuimpfenſis.

Conſul. & Senatus Bopfingelusis.
Conſul. & Senatus Alensis.

Contul. & Jenatus Inenſis.
Conſul. & Jenatus Campidonensis,
Senatus Hamburgenstis.

Senatus Brunſvicensis.

Conkul. & natus Leuthkirchensis,
Senatus Hildesheimensis.
Conſul. & Jenatus Hamelensis.

Jenatus Mülhbulins.
Jenatus Erfurdensis.
JNenatus Eimbecensis.
Jenatus Northeimenſis.

CHRISTIANUS II.

DEIGRATIA, DKHIXS AXO-
NIE, SACRI ROMANI IMPERII ARCHI-

marſchallus & Elector, andgravius Thuringiæ,
Marchio Miſniæ, & Burggravius Magdeburgi &c.

Omnibis ac ſingulis Prclatis, Comitibus,
Baronibus, totiq. Ordini Equeſtri, noſtræ pariter & Fpiſcopatuum,
Miſnenſis, Numburgenſis, & Merſeburgenſis Juridiclioni ſub.
Jecto, Capitaneis item & Oſfcialiblus, maximé verò Superinten-
dentibus, Paſtoribus & Becleſtarum miniſiris, Salutem neſtramq
Clementiam.

pꝗerendi, Illuſtres, Nobiles atquestrenui,
I nec non Venerabiles, Nobis fideles ac devo-
Rti: Jam inde ab aliquot annis certiores ſu-
mus redditi, traduci paſſim noſtrarum pro-
Ie vinciarum Eccleſias & Scholas apud exteros,
ac ſi in iis, quovis verè ſeptennio, fiat aliqua
VLonlfeſſionis mutatio. Quod equidem au-
Aditu eòô moleſtiùs accidit Nobis, quò tene-
mus exploratius, & quò facilius planum facere poſſumus, religio-
ſiſſimos ac laudatiſſimos noſtros Majores piæ ſanctæque recor-
dationis, inde à primo initio repurgatæ doctrinæ, poſteaquam-
DEUS lucem Evangelicæ veritatis, in hac inclinati mundi veſpe-
ra, per Miniſterium ſelecti ſui organi, Dn. Martini Lutheri, miſe-
ricorditer accendit, eamque ex indubitato ſuo Verbo puram &
incorruptam benigniſſimè largitus eſt, Confeſſionem ſuam nun-
quam mutaſſe, ſed invicta planè conſtantia in illa, quæ Anno 1530.
Carolo Quinto Cæſari, totique Romano Imperio, ſemel exhibita
eſt, Confeſſione omnes ordine Electores perſtitiſſe, pioque zelo
eam propagaſſe, aliquos etiam illius aſſerendæ ſtudio multas per-
tuliſſe moleſtias, & magnos feciſſe ſumptus: ita quidem, ut laus
con⸗-

(on
lebe

bilin

tum
tenme
Aͤug⸗

tim
tame

acr
lice
alſci

dicle

da
ſem
ſopt
iſto⸗

guo
Uie
ſim
li
Fide
l
Co⸗
ger
fin
zre
Im
N

PBFATIO ELECTOR. SAXONICA

Conſtantiæ in vera Religione nullo jure eis derogari poſſit aut

debeat. Z

DZSimul verò & hoc cognovimus, extitiſſe quosdam homines

bilingues & falſiloquos, qui ad Iluſtriſimum ſuum Magiſtra⸗
tum verbis quidem ſpeciose jactarint, quin etiam Juramentis

temerè conceptis aſſeveraàrint, ſe puræ & Invariatæ Conſeſſſioni
Auguſtanæ, contra omnes corruptelas & fanaticas opiniones,

tàm Calviniſtarum quàm aliorum Sectariorum, eſſe addictos: qui
tamen poſteà deprehenlſi ſint, quòd dogmata falſa, & erroness

Sacramentariorum Opiniones occultè foverint, & per ſuos com-
plices, fraudulentis dolis & machinationibus, furtim invehere,

inſcioque ordinatio ſuo ac divinitus conſtituto Magiſtratu,

diſſeminare ac propagare totis viribus contenderint.

.

Hoc genus hominum excitavit quidem nonnunquam tur-

bas & diſtractiones in Harum terrarum Scholis & Eccleſiis, quæ

ſemper tamen, per Dei gratiam, à Chriſtiano Magiſtratu con-
ſopitæ rurſum ſublatæque ſunt, quamprimum is de malignis

iſtorum tenebrionum molitionibus certior eſt factus.

Qauoniam ergò D EUS ipſe hoc tepidum genus hominum,
quod nec frigidum eſt nec calidum, ſeriò deteſtatur, & minatur
illis qasd ex ore ſuo illos velit ejicere "idcircò & Nos confe-
ſtim, inito Magiſtratu, in hanc curam incubuimus, ut omnes No-
ſtri Conliliarii, Aulici, Capitanei, Officiales, & reliquis mune-

ribus Præfecti, præſtarent Juramentum Religionis legitimè de-
latum, & fidem darent, quòd Nobiſcum in Prima In pariata Au-
guſtana Confeſſione, quemadmodum ea Anno M D LXXX. ;n Libro
Cencordiæ Chriſtianæg Repetita, Declarata, & adverſus omnis

generis corruptelas accuraté munita eſt, æu οαfirmiter ad
fſinem usque vitæ ſuæ perſeverare velint. Quam quidem rem-
præmeditato & omni ex parte probè deliberato conſilio ſuſce-
pimus: hoc nimirum fine, ut illo ſalutari medio, Deo juvante,
conatibus improbis Fraudulentorum illorum hominum jaus
— glan-

PR FATIO ELECTOR. SAXxONICA.
Clandeſtinis molitionibus talem Noſtris provinciis apud exteros
maculam aſpergunt, efficaciter obſiſti queat.
Scimus etiam (Deo ſit laus & gloria!) quòd Illuſtriſſimi
Prineipes ac Domini, Dominus I OHANNES GEORGIUsS,
& Dominus AUGuüUSTUS, Duces Saxoniæ, Fratres Noſtri ex-
optatiſſimi, Nobiscum in hac cauſa Religionis, ut & aliis, per o-
mnia conſentiant.
Ut igitur pium hoc & verè Chriſtianum opus etiam porrò
ſartum tectum conſervari, & ad venturam Poſteritatem conſta-
biliri queat: nec quisquam habeat quod obtendat, ſibi Smbo-
lici bujus ſeripti legendi copiam facultatemg defuiſſe, curavimus, For-
mulam Concordiæ utraque Lingua Latina pariter& Germanica;
in minore forma (ut & viliori pretio comparari, & commodi-
us circumferri queat) Vero, authentico exemplari undiquaque
congruentem, exſcribi typis & evulgari.
Proinde & Noſtro & Tutorio priùs nominatorum Fratrum Noſtrorum
Chariſſimorum nomine, clementer mandamus vobis ſingulis ac univerſis ſuprà
dictis, ut, quemadmodum proximo Conventu Provinciali hac in parte Nobis-
eum conlienſiſtis: ſic deinceps etiam ſuo quisq; loco, pro fide ſomel nobis dats,
conſtanter in eo permaneatis.
Cumprimis autem mandamus Noſtris ad Scholarum & Eccleſiarum cau-
ſas deputatis Confliariis, nec non Rectoribus, Doctoribus & Profeſſoribus
Aeademiarum, Conſiſtoriorum Aſſeſſoribus, cunctis Superintendentibus, & eo-
gum Adjunctis, Paſtoribus & Diaconis: fimiliter Rectoribus & Collegis Scho-
larum Illuſtrium, & reliquis Ludimoderatoribus univerſim, unà cum noſtris Sti-
pendiariis & Alumnis, ut Hunc librum ſibi quàm commendestiſſimum eſſe-
Enant: diurna nodturnaque manu terant, debito ſtudio evolvant: Examina-
quoque ex eo inſtituant: neque quenquam, qui non Librum hunc, tum Subſcri-
ptione, tum data per Jusjurandum fide approbaverit, ad Officia promoveant,
adesque totis viribus huc elaberent, ut per Noſtrum hunc inclitum Electora-
tum & adjunctas Provincias, in Scholis & Eccleſiis, nihil vel publicè contrà do=
cestur, vel privatim invehatur, quàm charus cuique eſt Omnipotentis D El fa-
vor, Noſtra Clementia, propriæq: Animæ ſuæ Salus & incolumitas. Facietis hoe
pado quod & officio veſtro congruum, & ſeriæ conſtantique Voluntati Noſtra

Sonſentaneum eſt: & ſumus viciſſim vobis clementiſſimè propen. DabA4

*er Dreide, Cal. Auguſt. Anna milleſimo ſexcenteſimo ſeeundo.

0

di

eA⸗
0⸗

nnd
ta⸗
o⸗
ol⸗
caz
di⸗
ge

nri
ddit⸗
latt⸗

cil⸗
ibis

cho⸗
gti⸗
le⸗

ins-

bſetl
ant,

go⸗

1

OH

150G
ra

baß⸗

PREFATIODIuCAL. WuRTEMBERGICA.-
Se⸗-S Os Dei Gratia EBERHARDUS, Dux Wäür-
tembergenſis & Teccenſis, Comes Montispelicardi, Dy-
naſta Heidenhemii &c. Significamo omnibus ac ſingulis

T

Noſtris Conſiliariis, Prælatis, Rectoribus & Regentibus
oſtræ Academiæ Tübingenſis, Theologis Noſtri Conſiſtorii Ec-
cleſiaſtici quod Stutgardiæ eſt, & cunctis Superintendentibus,
Paſtoribus, Concionatoribus, Diaconis, Subdiaconis, Pædagogis,
& reliquis, Noſtram Salutem & Gratiam: ac Vobis hisdem literis
intimamus:
poſtquam Nobis paulò ante per Theologorum Noſtrorum
Synodum ſive Conventum in hujate Conſiſtorio, humillimè rela-
tum & ſuggeſtum eſt, quòd nulla Exemplaria Fermale Conctordiæ,
clementi quondam mandato Sereniſſimi Principis, DN. Lubo-
VICI, Ducis Würtembergenſis &c. Beatæ recordationis, Tabin-
gæ anno M D XXC. in forma majore foliari; Dein Sereniſſimi
Principis, DN FRIDERICI, Ducis Würtembergenſis & reliqua-.

Chariſſimi Domini Avi Noſtri glorioſæ memoriæ, clementi juſſu,

Anno M. D. XCIX in forma quarta, ſic & Sereniſſimi quondam
Principis DN.IOHAN NIS FRIDERICI, Ducis Würtembergen-
ſis & reliqua Amantiſs. & Charisſimi Domini Parentis Noſtri
ſanctæ recordationis, propitià ordinatione, heic Stutgardiæ An-
no MD CXl. in pari formà typis editæ, ſuperſint: & tam novi
Miniſtri Eccleſi? Noſtrarum Ditionum, & Alumni in Noſtrs
Theologico Stipendio Tubingenſi, quàm alii ſinceri Chriſtiani, eodem
cum ſuo gravi incommodo careant: Ideò Nos clementer decrevi-
mus & curari jusſimus, ut dictum Opus in Noſtra hac Civitate-
ubi reſidemus, typis denuò recudatur, quod & hoc ipſo obſequen-
ter expeditum eſt. Jam igitur Noſtra clementisſima, eaq; ſeria
Voluntas ac Mandatum hoc eſto, ad Vos omnes ac ſingulos, ut juxta
iſtam Formulam Conctordiæ, quam Nos Ipſi non minus ac Noſtri
glorioſisſimi ac in Chriſto beati Majores, Ore & Corde confite-
mur, & Vos, Promisſione Nobis ſolenni præſtità, eodem obliga-
ſtis, Doctrinam & Confesſionem veſtram omni parte eidem-
conformetis, nec ullatenus inde recedatis. Præſertim Noſtri
D 2 Theo-

Vid. Luth.
Tom. Jen.
ar. I4
WEitt. V.
Ful. 14.
dl. Vfit

D. LurTrHERI ARTICʒ⸗ILI. XVIkI.
Theologi in Conſiſtorio Eccleſiaſtico conſtituti, at & Superinten-
dentens Noſtri Ducatus & Ditionum, ſedulèò invigilent, ne quis
eidem non ſincerè addictus, ad ullum in Eccleſiis ac Scholis offici-
um admittatur, aut à quoquam hilum contra illam publicè
proponatur & doceatur, aut clanculum hominibus ingeratur.
Hæc eſto Noſtra certa & conſtans Voluntas. Actum otulgardiæ D.
22. 2. Maji Anno Milleſime, Sexcenteſimo & Sexageſimo.

CONEESSIO CIHIRISTIAN
Doctrinæ & Fidei, per D. Martinum

Lutherum, XVII. Articulis concepta, & Auguſtam
ad petitum miſſa.
ANNO M D XXX.

Articul. I. de Deo.

é firmiter & unanimiter doceatur, quòd ſit
Vynus verus Deus, Creator Coeli & Terræ, ita ut in-
A Aunda, Verà, Divinâ eſſentia T Pres diſtinctæ Perſonæ ſint,
S GE aempe, Deus Pater, Deus Filius, Deus Spiritus Sanctus.
Quòd Filius à Patre genitus, ab æterno in æternum verus &

naturalis Deus ſit: & Spiritus Sanctus, à Patre ac Filio procedat, &

ab æterno in æternum verus naturalis Deus ſit, cum Patre & Filio:

ſicut id omne é Scriptura clarè & firmiter demonſtrari poteſt;,
ut Job. C. I. 1,2. In principie erat erbum, & Verbum erat Das De-

um, & Deus erat Perbum. Omnia per ſim facza ſunt & . Ac
Matth. C. XXIIX. p. 9. Tee, docete omnergentes, & baptixate iyſos

in nomine Patris, & Filii &; Spiritus Sancti. Et è pluribus ejus teno⸗

ris dictis, præſertim in Evangelio Johannis.

Articul. II. de Sa. ii Incarnatione.
Quèd

D. LuT HERI ARTI CuLI XVII.

Uòèd ſolus Filius Dei Verus Homo ſit fadus, conceptus de Spi-
ritu Sancto, è pura Virgine Maria natus, corpore & animàâ per-

fectus, non verò Pater, aut Spiritus Sanctus, ſit factus Homo, ut bæ-

retici Eaeripaſſani docuerunt: Nec Filius ſolum corpus ſine ani-
maà afſumſerit, ut Photiniani erràrunt. Nam ipſemet in Evangelio
perſæpe de ſuà animà loquitur, ut cum Martbh. C. EXV Bs. ait: Anima

mea triſtis eſt uſque ad mortem. Quòd autem Deus Filius ſit factus

Homo, clarè extat Joh.I-g. FEerbum Caro factam eſt. Et ad Gala-
tas c. IV,4. Cum Penit plenitudo tempor Ge.

Articul. III. de Redemtione noſtri
per Chriftum.
Uèd Pilius ille Dei, verus Deus & Homo jJeſus Chriſtus, ſit Una,
Rinſeparabilis Perſona, pro nobis paſſa, crucifixa, mortua, ſe-

pulta;, tertio die reſurrexerit à mortuis, evecta ad cœlum, ſedeat ad

Dextram Dei Dominus omnium creaturarum: Ita ut non liceat
credere, poſſitve aut debeat doceri, Qaòa Jeſus Chriſtus, ſolum ut
Homo, pel ut Humanitas, pro nobis paſſus ſit. Sed ſic, Quia Deus & Ho-
mo hic, non Dus Perſonæ, ſed na inſeparabilis Perſona eſt, ideò ſta-
tui & doceri debeat, quòd Deus & Homo, ſive Filius Dei, revera-
pro nobis ſit paſſus: ſicut S. Paulus ad Rom. Cap. IX, 32. ait: Deus
Proprio ſui Filio non pepercit, ſed ipſum pro nobis omnibus tradidit.
Et I. ad Cor. C. Ilb. ſi cognoviſſent & c. quæve id genus dicta plura
ſuppetunt,..

Articul. IV. de Peccato Originis.

uòèd Peccatum Originis ſit Verum ac certum Peccatum; Nec
tantum Defectus aut Debilitas; ſed tale Peccatum, quod o-

mnes homines qui ab Adamo naſcuntur, condemnet & in æter-

num ſeparet à Deo: niſi Jeſus Chriſtus nos de fendiſſet, & hoc pec-

catum, cum omnibus inde ſeqvutis, in ſe recepiſſet, ſua Paſſione

pro eis ſatisfeciſſet: itaque funditus ſuſtuliſſet ac deleviſſet in ſe-
pſo, ut Eſalm. Ll, & ad Rom. PEiz. de hoc Peccato claré ſcriptum-
eſt. D 3 Arti-

D. LuruäRI ARTICuILI XVII.
Articul. V. de Juſtißcatione per Fidem.
Cum igitur omnes homines jam ſint Peccatores, impoſſibile eſt
ut Homo bropriis ſuis viribus, aut Suis Omnibus Bonis ſeſe-
inde eripiat, utpriſtinam Juſtitiam & probitatem recuperet. Imò
nec præparare aut accingere poteſt ſeſe ad Juſtitiam: ſed quo ma-
gis conatur ut ſeipſum inde extricet, eò deterior ejus ſtatus fit.
Hoc verò eſt unicum Medium ad Juſtitiam, & Redemtionem
à Peccato & Morte: ſi, citra omne ſuum meritum factumve, cre-
dat in Filium Dei pro nobis paſſum &c. ceu dictum. Talis Fides eſt
Juſtitia noſtra. Vult enim Deus nos pro Juſtis, probis & ſanctis
reputare & exiſtimare, omnia peccata remittere, & vitam æternam
donare omnibus, qui hac Fide in Filium ſuum feruntur, quòd
propter Filium in gratiam recipi, & regni ſui heredes eſſe debeant
&c. Ceu id omne S. Paulus & Jobannes in ſcriptis ſuis copiosè
docent ut ad Rom. X, iI. corde Creditur & c. Jobh.c. III, 16. Omnes qui
creduntz inkhilium non peribunt, ſed vitam ezternam obtinebunt.

Artic. VI. de Operibus Bonis ſeu Fructibus Fidei.

Uòd iſta Fides non ſit operæ Humanæ, nec virium noſtrarum:
ſed eſt Dei Opus & Donum, quod Spiritus S. per Chriſtum de-
dit, & in nobis producit. Ac iſta Fides, cum non ſit vana opinio vel
figmentum cordis, quale fovent male-creduli: ſed quiddam po-
tens, novum, vividum, quod fructus multos parit, ſemper bonum o-
peratur, Erga Deum, laudando, gratias agendo, orando, prædicando,
& docendo: Erga Proximum, amore, officio, auxilio, conſilio, mu.
nere, mutuo dato: ac quidvis mali tolerat usque ad mortem &&cc.
Artic. VII. de Miniſterio Evangelii.
Unr hanc Fidem conſequamur, vel nobis hominibus impertiat, in-
Aſtituit Deus iniſteriũ Eccleſiaſticum, ſive Verbumvocale, nempe
Evangelium: per quod hanc Fidem ejusque virtutem, uſum &fructum
annunciari curat. Dat quoque per iſtud, velut Medium, Fidem cum
Spiritu S. quomodò & ubi vult. Alioquin non datur aliud medi-
um modusve, via aut trames, Fidem chatbquencdh. Nam cogitationes,

ſine vel præterito Verbo orali, quantumvis ſande & bonæ videantur, ta-
men mera ſunt mendacia & errores.

Ayti.

— — — WWN — —

D. LuT HERI ARTICIII XVII.
Articul. IIX. de Sacramentis.

Vxta hoc vocale Verbum, ac unà cum eo conſtituit Deus Signa Frier-
na, quæ vocantur Sacramenta, Nempe Baptiſmum & Eucthariſtiam. Per
quæ Deus, unà cum Verbo, Ffidem & Spiritum fuum quoque offert ac
largitur, & confirmat omn es ejus cupidos.
Articul. IA. ae Baptiſmo.
Q Baptiſmus, qui Primum ſignum ſeu Sacramentum eſt, conſiſtit
in Duabus Partibus, nempe, in Aqua & Verbo Dei, ſive, ut A-
quà baptizes, & Verbum Dei addas: Nec ſit ſolmsimplex aqua, five
perfuſio, ut Baptiſmi eriminatores jam tradunt, ſed, quia verbum, Dei
conjunctum eſt ei, & ipſum in hoc fundat, Jam ſanctum, vivum, effi-
cax res eſt, ac, ut baulus adit. III j. & ad Eph. L,abé. docet, Lavacrum Rege-
nerationis & Renovationis Spiritus §. quòdve isBaptiſmus Infantibus quo-
que impertiri & conferri debeat. Verba Dei autem quibus inniti-
tur, ſunt hæc: lte, & baptizate, in Nomine Patris, & Pilii & Spirita; §.
Mattb. C. XXII, 1o. & Marc. XVI, 9. Qui crediderit & baptizatus fuerit &c.

Articul. J. de BEucharikftis.
Qdd Euchariſtia ſeu Sacramentum Altaris Duaba quoque Parti-
bus conſtet, nempe quòd revera præſens in Pane & Vino ſit Vverum
corpui & ſangvu Cbriſti,ut ſonant verba Matth.e. XXVI, 26 Marc. XII, 22.
Hoc eſi corpus meum, Hit eſt ſangui meus; nec ſolum ſit Panis & Vinum, uti
nunc Adverſa Pars contendit. Bæc verba quoque requirunt & pa-
riunt Fidem; eamve exercent apud omnes qui hoc Sacramentum,
expetunt, nec contra id faciunt. Sicut & Baptiſmus Fidem parit &
confert ejus cupidis.

Articul. XI. de Confesſione.

N E Confeſſio Privata extorqueatur Statutis, quàm non Baptiſmus,
S. Cœna, Evangelium extorquent, ſed libera relinqui debeat.
scire tamen oporteat, quantoperéè ſoletur, ſoſpitet, adjuvet & proſit
mæſtis & erroneis conſcientiis; cum per ipſam Abſolutio ſive Dei
Verbum & Sententia pronunciatur; quaConſcientia & triſtitia libe-
ratur & pacatur. Nec opus ſit recenſu Omnium delictorum; ſed es

teferri poſſe quæ cor l ancinant &turbant.

Articul. Xll. de Eccleſia.
Non dubitari, quòd ſancta Chriſtiana Eccleſia, in terris usque ad
*Ifinem mundi duratura ſit, uti Chriſtus ait Matib. Cuult. z0. Ego ſunm
vobiſum aiquead ſi nem mundi. Hæc Ecclefa ſolùm ſunt Credentes in
Chriſtum, qui indicatos articulos & partes agnoſcunt, credunt & do-

D. LuTHERI ARTIcCuILI XVII.
cent, ac ideò affiguntur & torquenturin mundo. UÜbi enim Evan-
gelium prædicatur, & Sacramenta rite ſumuntur, ibi eſt Ecclefa
Ctriſiaena; Nec legibus & externà pompàA, alligatur certo loco, tem-
pori, perſonis ac ritibus.
Articul. XIII. de Jaudicio Extremo.
Vòôd Dominus noſter Jeſus Chriſtus in Die Noviſſimo venturus
ad judicandum vivos & mortuos: Fidelesſuos ab omni malo libe-
raturus & in æternam vitam perducturus: Incredulos autem & Im-
pios puniturus, ac unà cum Diabolis in infernum perpetuò damnatu-
Articul XIV. de Magiſtratu Politico.
Qad tantisper, donec Dominus venerit ad Judicium, & omnem
WVootentiam ac Dominatum ſuſtulerit, Magiſtratus ac Imperium
politicum honore & obſequio coli debeat, tanquam Status à Deo ſan-
citus, ordinatus, ad Bonorum tutelam & Malorum coerc'tionem.
uòd & hunc ſtatum Chriſtianus legitimè vocatus, ſine periculo da-
mnove ſuæ Fidei ac Salutis animæ, ſuſcipere & adminiſtrare poſſit,
Articul. XV. de Coniugio Clericorum, l nterdicto
Ciborum, E'otis Monaſticis.
Nꝗe ſequitur, quòd Doctrina, Sacerdotibus & Cleticis Conjugio & Uſu
ACaraniam acCibotum promiſeuè prohibens, uti & Vita ac Monaſtica omnis,
cum hiſce Gratia Dei & Salus animæ quæratur & ſpectetur, nec libera relin-
quantur, Tota damnabilis Diat'oli doczrina ſit, icut S. Paulus I. Timot b. IV., z.
Vocat. Cum tamen Chriſtus Uaica via 44 Geatiata & Salutem animarum fſit.
Articul. XVI. de Miſſa & Urague ſpecie.
Uè&ù& priòs quàm omnes aliæ abominationes, Millæ. hactenus proSacriſficio
& Bono Opetc habitæ, ſint abolendæ: quo alter alteri Gratiam Dei pro-
