§. 17. Tertium argumentum horribile eſt, quòd ſit hæ- α11.
reſis Joviniani, conjugium Sacerdotum: bona verba. Novum ap. Fabr. contr.

n- Chemn. Ex. P.

hoc crimen eſt: conjugium eſe hireſin. Joviniani tempore no
3. h. C. 23.

dum norat mundus legem de perpetuo cœlibatu. Impu-
dens igitur mendacium eſt, conjugium ſacerdotum lovi-
niani hæreſin eſſe, aut ab Eccleſia tunc id conjugium d mna-
tum eſſe. In hujusmodi locis eſt videre quid conſilij Habuerinr
adver-

224 XXIV. ABVS. III. DE MISS ².
adverſarii in ſcribenda Confutatione. Judicaverunt ita fa-
cillimè moveri imperitos, ſi crebrò audhant convitium hæ-
reſie, ſi fingant, noſtram cauſam multis ante judiciis Eccleſiæ
confoſſam & damnatam eſſe. Itaque ſæpe falsò allegant Ec-
cleſiæ judicium. Id quia non ignorant, exhibere nobis
exemplum Apologiæ noluerunt, ne hæc vanitas, ne hæ ca-
lumniæ coargui poſſent. Quòd verò ad joviniani cauſam⸗
atinet, de Collatione Virginitatis & Conjugii, ſupra diximus,
quid fentiamus. Non enim æquamus conjugium & virgi⸗
rnitatem, etſi neque virginitas, neque conjugium meretur
uſtificationem. Talibus argumentis tam vanis, defendunt
legem impiam, & pernicioſam bonis moribus. Tahbus ra-
ombus muniunt Principum animos adverſus judicium⸗
ei, in quo Deus repoſcet rationem, cur disſipauerint
p. 103.107. 153. conjugia, cur cruciaverint, cur interfecerint Sacerdotes.
165182. 199.2. Nolite enim dubitare, quin, ut ſanguis Abel mortui clama-

263.3 15.325 756. Pat, ita dlamet etiam ſanguis multorum bonorum virorum,
Gen. ο. in quos injuſte ſœvitum eſt, Et ulciſcetur hanc ſœvitiam-⸗
Deus. Ibi comperietis, quâm ſint inanes hæ rationes ad-
verſariorum, & intelligetis, in judicio Dei nullas calumnias
e. 40, . adverſus verbum Dei conſiſtere, ut ait Eſaias : omnis caro fæ-
1. Petr. 7,24. num, & omnis gloria ejus quaſi fas fæni. Noſtri Principes,
Iac. 1, io. quidquid acciderit, conſolari ſe conſcientia re torum con-
ſiliorum poterunt, quia etiamnſi quid Sacerdotes in contra-
hendis conjugis mali feciſſent, tamen illa disſipatio con-
jugiorum, illæ prcſcriptiones, illa ſævitia manifeſtè adver-
ſatur voluntati & verbo Dei. Nec delectat noſtros Prin-
cipes novitas aut disſidium, ſed magis fuit habenda ratio
verbi Dei, præſertim in cauſa non dubia, quàâm aliarum⸗
A. C. 25g9.-A-S. rerum omnium.
279. F. C. 574. . .
72I. Luth. 1. 6.
1, von Win⸗ XXIV. DE MISSA.
Inprobatur. [NITIO hoc iterum præfandum eſt, nos non abolere⸗
Miſſam, ſed religiosè retinere ac defendere. Fiuntenim
apu

P. 49.

P. 218. 219.

ART. III. DE MISSA. 225
apud nos Miſſæ ſingulis Dominicis, & aliis Feſtis, in quibus
porrigitur Sacramentum, his qui uti volunt, poſtquam ſunt
explorati atque abſoluti. Et ſervantur uſitatæ ceremoniæ a)pu-
blicæ, ordo lectionum, orationũ ,veſtitus, 6) & alia ſimilia. Ad-
verſarii longam declamationem habent, De uſu Latinæ linguæ in
Miſa, in qua ſuauiter ineptiunt, quomodo proſit auditori
indo cto in ſidge Eccleſiæ, Miſſam c) non intellectam audire. Vide-
licet fingunt, ipſum opus audiendi Cultum eſſe & prodeſſe,
ſine intellectu. Hæc nolumus odiosè exagitare, ſed judicio
Lectorum relinquimus. Noſque ideo commemoramus, ut
obiter admoneamus, & apud nos retineri Latinas Lectiones
atque Orationes. Cum autem Ceremoniæ debeant obſervari,
tum ut diſcant homines Scripturam, tum ut Verbo admoniti
concipiant fidem, timorem, atque ita orent etiam: nam hi
ſunt fines ceremoniarum. Latinam linguam retinemus pro-
pter hos qui latinè diſcunt atque intelligunt; Et admiſce-
mus Germanicas cantiones, ut habeat & populus, quod
diſcat, & quo excitet fidem, & timorem. Hic mos ſemper
in Eccleſüs fuit. Nam etſi aliæ frequentius, aliæ rarius ad-
miſcuerunt Germanicas cantiones, tamen ferè ubique ali-
quid canebat populus ſua lingua. Illud) verò nuſquam ſcri-
ptum aut pictum eſt, hominibus prodeſſe opus audiendi le-
tiones non intellectas, prodeſſe ceremonias, non quia do-
ceant, vel admoneant, ſed ex opere operato, quia ſic fiant, quia
ſpectentur. Malè valeant iſtæ Phariſaicæ opiniones.
S. 2. Quòd verò tantum fit apud nos Publica Miſſa ſeu com-
munis, nihil fit contra Catholicam Eccleſiam. Nam in Græ-
cis e) parochiis ne hodiè quidem fiunt privatæ Miſſæ, ſed fit
Una Publica Miſſa, idque tantum Dominicis diebus, & Fe-
ſtis. In Monaſteriis fit quotidiè Miſſa, ſed tantùm Publi-
ca. Hæc ſunt veſtigia morum veterum. Nuſquam enim ve-
teres Scriptores ante Gregorium, mentionem faciunt bPri-
vatarum Miſſarum. Qualia fuerint initia, nunc omittimus.
Hoc conſtat/quòd poſtquam Monachi mendicantes re-

gnare cœperunt, ex falſiſſimis perſuaſionibus, & propter

P quæſtum

) Albæ, ab A. C; 12. Hieron. l. . contra Pe lag. 9. Conc. Carth. IV.c. 41. Bin. J. 7.f.

554. Optat. l.6. Chryſ. Hom. o. ad Pop. Antioch. Oſiand. H. E. Cent. 4. p-6 c) Philip.

Müller Tr. A. h. r. ad I. Cor. c. .4. d) Bell. I.2. d. Verb. Do c. I6. non ſpectari Populi

doctrinam, contta Conc. Trid. S.22. c. F. Caſſ. Conſ. a. 24. e) Razivil. Itin. Cochl.h.

p. 225.
P.26. 28. 236.
4) Chemn. Ex.
P. 2. cap. J. c.
7. quadrupli-
ces: Mandatæ,
Piæ, Impiæ,
Adiaphoræ.
Bell l. 2. c. F.
Card. Bona=
R. Liturg.

P. 26.

p. 16. 142.
ſeq. 18t.

p. 26.235. 239.
246.

Conc. Ferrar. T.4. f. 41. Caſſ. Conſ. h. Liturg. e.t2. Baſil. Chryſ. Alvar. Itin. c. Sl. Vasqu. D. 2r. c. 3. Chytr.

Orat.d. stat. Græc.écel. F) VVizel, Sem., Antiqu. Caſſ. d. l. Calix. de Solit. Miſſ. 5. 12.

Contraria
rakianek.

F. 3.

ART. XXIV. ABVS. III. DE MISSA.

226
quæſtum ita auctæ ſunt, ut omnes bomi viri a) diu jam ejus rei

modum deſideraverint. Quanquam S Franciſcus rectè vo-
luit ei rei proſpicere, qui conſtituit, ut ſingula Collegia quo-
tidiè unica communi Miſſa contenta eſſent. Hoc poſteàâ
mutatum eſt ſive per ſuperſtitionem, ſive quæſtus cauſa.
Ita ubi commodum eſt inſtituta Majorum mutant ipfſi, po-
ſteà nobis allegant autoritatem Majorum. Epiphanius ſcri-
bit, in Aſia Synaxin ter celebratam eſſe ſingulis ſeptima-
nis, nec quotidianas fuiſſe Miſſas. Et quidem ait hunc mo-
rem ab Apoſtolis traditum eſſe. Sic enim inquit: ς
αιιNοαα τι—ẽ ,ατισ—r, σ1ααα ſτ— Aπαερ́, 11 %εαdοαα
7oρσααππας Nτ⅓ιm. , ο ριαανααι+
§. 3. Etſi autem Adverſarii in hoc loco muka conge-
runt, ut probent Miſſam eſſe Sacrifieium, tamen ille ingens tu-
multus verborum prolata hac unica reſponſione conſileſcet:
quòd hæc quamvis longa coacervatio autoritatum, ratio:
num, teſtimoniorum ‚non oſtendat, quòd Miſſa ex opere
operato cônferat gratiam, aut applicata pro aliis merea-
tur eis remiſſionem veniallum, & mortalium peccatorum,
culpæ & pœnæ. Hæc una reſponſio evertit omnia quæ Ad-
verſarii obiciunt non ſolum in hac Confutatione, ſed ino-
mnibus ſcriptis, quæ de Miſſa ediderunt. Et hic Cauſæ Status
eſt, de quo ita nobis admonendi ſunt lectores, ut Aeſchines
admonebat judices, ut perinde ac pugiles de Statu inter ſe
certant, ita cum adverſario dimicarent ipſi de Statn Contro-
verſie, nec ſinerent eum extra cauſam egredi. Ad eundem
modum hic Adverſari noſtri cogendi ſunt, ut de re propo-
ſita dicant. Et, cognito controverſiæ ſtatu, facillima erit
dijudicatio de argumentis in utraq; parte. Nos enim in Con-
feſſione noſtra oſtendimus, nos ſentire, quòd Cœna Domi-
ni non conferat gratiam ex opere operato, nec applicata
pro alhis, vivis aut mortuis, mereatur eis ex opere operato
remiſſionem peccatorum, culpæ aut pœnæ. Et hujus ſtatus
clara & firma probatio eſt hæc, quia impoſſibile eſt conſe-
qui remiſſionem peccatorum propter opus noſtrum ex O-
pere operato, ſed fide oportet vinci terrores peccati &
Mortls-
2₰) Cochl. o Diſe. h. diabolicos voeat. contra Caſſ. Conſa. b. †go7. Chemn. Ex. P.2e
g. & & PE. Bna Rer. Liturg-lel.. -

*

DE MISSA ET SACRIFPICIO. 217

mortis, cùm erigimus corda cogitatione Chriſti, ſentimus

nobis ignoſci propter Chriſtum ,ac donari merita & juſtiti⸗
am Chriſti, Roma 5, I. Juſtificati ex ſide pacem habemus. Hæc p. 239. 645.
tam certa, tam firma ſunt, ut adverſus omnes portas infero-
rum conſiſtere queant. Si quantum opus eit dicendum
fuit, jam cauſa dicta eſt. Nemo enim ſanus illam Phariſai-
cam & Ethnicam perſuaſionem de opere operato probare
poteſt. Et tamen hæc perſuaſio hæret in populo, hæc auxit
in infinitum Miſſarumnumerum. Conducuntur enim Miſ-
ſæ ad iram Dei placandam, & hoc opere remiſſionem culpæ &
pœnæ conſequi volunt: Volunt impetrare quidquid in omni p. 26. 225.235
vita opus eſt: Volunt etiam mortuos liberare. Hanc Phariſai- 239.
cam opinionem docuerunt in Eccleſia Monachi & So-
phiſtæ.
§. 4. Quanquam autem cauſa jam dicta eſt, tamen
quia Adverſarii multas Scripturas ineptè detorquent ad de-
fenſionem ſuorum errorum, pauca ad hunc locum addemus.
Multa de Sacrificio in Confutatione dixerunt, cùm nos in, Franz. Sch.Sa-
Confeſſione noſtra conſultò id nomen, propter ambiguita- ⁄⅞ Rung. H.
tem vitaverimus. Rem expoſuimus, quid per Sacrifiecium iſti . Ar
nunc intelligant, quorum improbamus abuſus. Nunc ut Rivct. Decaa.
malè detortas Scripturas explicemus, neceſie eſt initiò, Quid Pſal. Prophet.

ſit Sacrifeium, exponere. Toto jam decennio infinita penè

volumina ediderunt adverſarii de Sacrifcie, neq; quiſquam Stbol.sacr. Bo-
eorum Definitionem Sacrifici hactenus poſuit. Tantùm ar- na 75. . Li-
ripiunt nomen Sacrifcii, vel ex Scripturis, vel ex Patribus. ſec- w.
Poſteà affingunt ſua ſomnia, quaſi verò Sacrifeium ſignificet, c. 7. Chemn.
quidquid ipfis libet. Er p. n. Cone.

. Trid. S. Vr.
QllID SIT SACRIFICIVM,
ET QVAE SINTSACRI-
ficiispecies.

OCRATES in Phædro Platonis ait, ſe maximè cupi. Diftinckio a-
dum eſſe Diviſionum, quòd ſine his nibil neg, explicari tilte.
P 2£ dicenda

Sacramenti
4 Sacrißicio
diſtintlio.

p. 14.301I. 362.
510.517.
Mar. 16,16.

22% ART. XXIV. ABVS II. QVID SIT
dicendo,neq, intelligi peſſit, ac fi quem deprehenderit peritum dvi-
dendi, hunc inquit ſe aſſictari, eiuſq; tanquam Dei veſtigia ſequi:

Et jubet dividentem in ipſis articulis membra ſecare, ne quod

membrum mali coqui more quaſſatum frangat. Sed hæc præ-
cepta Adverſarii magnificè contemnunt, ac verè ſunt juxta
Platonem nanot uaναυιο Sacrificii membra corrumpentes,
quemadmodum intelligi poterit, cum ſpecies Sacrificii recen-
ſuerimus.
F. 16. Theologi rectè ſolent diſtinguere Sacramentum &
Sacrificium. Sit igitur genus horum, vel Ceremonia, vel Opus Sa-
crum. Sacramentum eſt ceremonia, velopus, in quo Deus
nobis exhibet hoc quod offert annexa ceremoniæ promiſſio,
ut Baptiſmus, eſt opus, non quod nos Deo offerimus, ſed
in quo Deus nos baptizat: videlicet, miniſter vice Dei, &
hic offert & exhibet Deus remiſſionem peccatorum &c. juxta
promiſſionem . Lui erediderit, & baptizatls fuerit , ſalvus erit.
Econtra, Sacrifßcium eſt ceremonia, vel opus quod nos Deo
reddimus, ut eum honòͤre afficiamus. Sunt autem Sacrificii

Mixtum Leb. 1. ſpecies proximæ duæ, nec ſunt plures. Quoddam, eſt Sacrifei-

Num. y.

p. 240. 242.

um Propitiatorium, id eſt, opus ſatisfactorium pro culpa, & pœ-
na, hoc eſt reconcilians Deum, ſeu placans iram Dei, ſeu quod
meretur aliis remiſſionem peccatorum. 4) Altera ſpecies eſt
Sacrificium raαραιαειιαâορι, quod non meretur remiſſionem pec-
catorum, aut reconciliationem, ſed fit à reconciliatis, ut pro
accepta remiſisione peccatorum, & pro aliis beneficiis acce-
ptis, gratias agamus, ſeu gratiam referamus.
G. 17. Has duas ſpecies Sacrificii magnopere oportet
& in hac controverſia, in aliis multis diſputationibus in
conſpectu, & ob oculos poſitas habere, & ſingulari diligentia
cavendum eſt, ne confundantur. Quòd ſi modus huius li-
bri pateretur, rationes hujus diviſionis adderemus: Habet
enim ſatis multa teſtimonia in Epiſtola ad Ebreos & ali-
bi. Et omnia Sacrificia Levitica ad hæc membra referri,
tanquam ad ſua domicilia poſſunt. Dicebantur enim in Le-
ge quædam Propitiatoria Sacrificia propter ſignificationem,
. ſeu ſimi-

. * X .
2) 1. Proprium, V. T. 1Aa&τιοαι. Fι ραααοπ. Dapale. Libatum. Pacificum.
Quüotid. Anniv. Stativũ. Leb. 16. Probativũ Num.6,;2. N. T. Vnuũ Ebr.5.-g.10. Mat. zo.
² Improprium, Fides. Preces. Laudes. Opera bona.

D

DE SACRIFICIO. 229
ſeu ſimilitudinem, non quòd mererentur Remisſionem pec-
catorum coram Deo: Sed quia merebantur remiſſionem p. 30.
peccatorum ſecundum Juſitiam Legis, ne illi pro quibus
fiebant excluderentur ab iſta Politia. Dicebantur itaq; Pro-
piti atoria Pro peccato, pro deliéto, holocauſtum. IIla ve-
rò erant eαιααρινα oblatio, libatio retributiones, primitiæ,
decimæ.
S. 18. Sed revera Unicum tantùm in mundo fuit Sacri- Propitiator.
ficium Propitiatorium, videlicet Mors Chriſti, ut docet Epi. p. 23.
Rola ad Ebreos, eg, 26. quæ ait: Impoſibile eſt ſanguine taurorumed
bircorum auferri veccata. Et paulò poſt de Voluntate Chri-
ſti, .o, . In qua voluntate Sanätißcati Jamus per oblationem
Cowpori Jeſu Chriſti ſimel. Et Eſaias interpretatur Legem,
ut ſciamus, mortem Chriſti verè eſſe Satisfactionem pro cν.
peccatis noſtris, ſeu expiationem, non Ceremonias Legis.
Quarè c. S, I. ait: Poſtquam poſuerit animam ſuam, hoſtiam pro
delicits , pidebit ſemen longævum O&c. Nam, vocabulum.:
DuS quo hic uſus eſt, ſignificat hoſtiam pro delicty, quæ
in Lege ſignificavit, quòd ventura eſſet boſtia quædam ſa-
tisfactura pro peccatis noſtris & reconciliatura Deum „ut,
ſcirent homines, quèd non propter noſtras juſtitias, ſed
propter aliena merita, videlicet Chriſti „velit Deus nobis
reconciliari. Paulus idem nomen R interpretatur pecca- 2. Cor. , 2r
um Roma. S, 3, 4. De Peccato damnavit Peccatum, id eſt, Non excluſo
Peccatum punivit de peccato, id eſt, per boſtiam, Pro pec: imputato. com-

igni i facilius intelligi tra Bell. l. 2. 4.
cato. 4) Significantia verbi facilius intelligi poteſt ex mori- " Bell. .2

. . IIuktif. c.7J. 6.7. 0.
bus gentium, quos videmus ex Patrum ſermonibus malè in. jo. F. Tertiuyz.

tellectis acceptos eſſe. Latini vocabant, Piaculum ,Hoſtiam,, Becan. Man. I.
quæ in magnis calamitatibus, ubi inſigniter videbatur DE- 17. c. /6 n. 15.
us iraſci, offerebatur ad placandam iram Dei. Et litaverunt Chryſoft. Hom.

aliquando bumanis hoſtüis: fortaſſis quia audierant, quan- A1.. Cr.

Ambroſ. b. f.
m. 220.f. Bernh.
S. 2. in Caut.

dam humanam hoſtiam placaturam eſſe Deum toti gene-
ri humano. Græci alibi zaαααορνααιτα., alibi ρρνͤι ταaαρſ[—bdel
laverunt. Intelligunt igitur Eſaias & Paulus, Chriſtum fa-
Rtum eſſe Hoſtiam, hoc eſt, Piaculum, ut ipſius meritis, non.,
noſtris, reconciliaretur Deus. Maneat ergò hoc in cauſa,

P 3 quòd

230 ART. XXIV. A BVS. HI. DE SACRIFICI O.

P. 129.238.295.

Euchariſti-

2‧240.

P· F4. 791. 2 .

Thil. , 19.

Ouktus Noenvs
Teſtamenti.
P.233.24 1.

quòd ſola mors Chriſti eſt verè Propitiatorium Saerificium.
Nam Levitica illa ſacrificia propitiateria tantùm ſic appel-
labantur ad ſignificandum futurum piaculum. Propterea
ſimilitudine quadam erant Satisfactiones, redimentes juſti-
tiam Legis, ne ex politia excluderentur iſti qui peccaverant.
Debebant autem ceſſare poſt revelatum Evangelium. Et
quia ceſſare in Evangelii revelatione debebant, non erant
Verè Propitiationes, cum Evangelium ideò promiſſum ſit,
ut exhibeat prepitiationem.
S. 19. Nunc reliqua ſunt Sacrificia ιαραιαια quæ v.
cantur dacrifieia Laudis, Prædicatio Evangelii, Fides, Invocatio,
Gratiarum a io, Confeſſio, Afflictiones Sanctorum, Imèò
omnia bona opera Sanctorum. Hæc Sacrificia non funt Sa-
tisfa ctiones pro facientibus, vel applicabiles pro allis, quæ
mereantur eis ex Opere Operato remiſſionem peccatorum,
ſeu reconcilationem. Fiunt enim à reconciliatis.“ Et talia
ſunt Sacriſicia Novi Teſtamenti, ſicut docet betrus 1, Petri 2,5.
Sacerdotium Sanbtum, ut offeratis boſtias ſpiritualet. Op-
ponuntur autem hoſtiæ ſpiritnales, non tantum pecuch⸗
bus, ſed etiam bumanis operibus, ex Opete Operato obla-
tis, quia Spiritaale ſignificat motus Spiritus Sancti in nobis.
Idem docet Paulus Roma. 12, k. Exhibete eorpora veſtra, Ho-
ſtiam viventem , Janbtam, cultum rationalem. Significat

autem Cultus rationalis cultum in quo Deus intelligitur,

mente apprehenditur, ut fit in motibus timoris & fiduciæ
erga Deum. Opponitur igitur non ſolum cukin Levitico,
in quo pecudes mactabantur, ſed etiam cultui, in que
Gngitur opus ex Opere Operato offerri. Idem docet Epiſe-
Ia ad Ebreos ecag I,15, 76. Per ipfüm oferamus hoſtiam laudlis
ſemper Deo: & addit interpretationem, 1 , frultun
laliorum conftentium nowmini cjur. Iubet oferre Laudes, hoc
eſt, Invocationem, gratiarum actionem, confefnonem
& fimilia. Hæc valent non ex Opere Operato, ſed pro-
pter fidem. Id monet particula, bper ipfum oeferamus, hoc
efſt fide in Chriſtum.
G. 20. In ſumma cultus Novi Teſtamenti Siritali, hoc eſt,
eſt juſti.

ART. XXIV. ABVS. III. DE SACRIFICIIO, 2,
eſt Juſtitia fidei in corde, & fructus Fidei. Ideoque
abrogat Leviticos cùltus. Et Chriſtus ait Johan. 4, 23. Ve-
ri adoratores adorabunt Patrem in Spiritu & veritate. Nant,
& FPater tales querit, qui adorent eum. Deus eſt Spiritus &
eos qui adorant eum, in spiritu & veritate oportet adorare.
Hac ſententia claré damnat opiniones de Sacrificiis quæ
fingunt ex Opere Operate valeree Et docet, quòd opor-
teat Spiritu, id eſt, motibus cordis, fide, adorare. Ideò &
Prophetæ damnant in Veteri Teſtamento opinionem po-
puli de Opere Operato, & docent Juſtitiam, & Sacrificia
Spiritus, Ieremiæz , 22. Non ſum locutus cum Patribus ve-
ſxris, & non præcepi eis, in die gua eduxi eos de terra Aegypti,
de holotauſtis & victimis; Sed hboc pverbum præcepi eis dicens
Audite vocem meam, & ero vobis Deus &c. Quomodò
exiſtimemus Iudæos hanc concionem excepiſſe, quæ vide-
tur palàam pugnare cum Moiſe ? Conſtabat enim Deum
Præcepiſſe Patribus de holocauſtis ac victimis: ſed lere-
mias opinionem de Sacrificiis damnat: hanc non tradide-
rat Deus, videlicet quòd illi cultus ex Opere Operatopla-
carent eum. Addit audem de Fide, quòd hoc præceperit
Deus: Audite me, hoc eſt, credite mihi, quòd ego ſim De-
us veſter, quod velim ſic innoteſcere, cum miſereor & ad-
juvo, nec habeam opus veſtris victimis: confidite, quòd
ego velim eſſe Deus, juſtificator, ſavator, non propter o-
pPera, ſed propter verbum & promiſſionem meam, à me verè
& ex corde petite & expectate auxilium.

S. 21. Damnat opinionem de Opere Operato & Pſalm. Opus ope-
Fo,. 13. Qui repudiatis victimis, requirit invocationem: ratum.
Nunquid manducabo carnes taurorum &t. Inpoca me in die p. 73.0

tribulationis tuæg, & eripiam te, & bonoriſicabis me. Teſta-
tur hanc eſſe veram Aarecav, hunc eſſe verum honorem,
ſi ex corde invocemus ipſum. Item Eſalm. 39, 7. Sacrifi-
cium & obiationem noluiſti, Aures autem aperuiſti mibi,
id eſt, Verbum mihi propoſuiſti, quod audirem,& requiris,
ut credam Verbo tuo, & promiſſionibus tuis, quòd verè ve-
lis miſereri, opitulari &c. Item Pſalmo pl, 15. Holocauſtis
b 4 non dele⸗

23 ART. XXIV. ABVS. III. DESACRIFICIO.
non deletctaberis. Sacriſicium Deo Spiritus contribulatus, cor con-
tritum & bumiliatum, Deus, non deſpiciet. Idem Pſal. 4, 6.
Sacrifcate Sacrificium juſtitiæ, & ſperate in Domino. lubet ſpe-
zare, & dicit id eſſe Juſtum Sacrificium, ſignificans, cætera
Sacrificia non eſſe vera & juſta Sacrificia. Et Eſal. 115, 17.
p. 24 5. Sacrißicabo hoſtiam laudis, & nomen Domini inpocabo. Vocat
Invocationem, hoftiam laudis. Sed plena eſtScriptura talibus
teſtimoniis quæ docent, quòd Sacrificia ex Opere Operato
non reconcilient Deum. Ideoque in Novo Teſtamento, ab-
rogatis cultibus Leviticis, docet fore, ut Nova & munda
Sacrificia fiant, videlicet, fides, invocatio, gratiarum actio,
confeſſio, & prædicatio Evangelii, afflictiones propter E-
vangehum, & ſimilia.
4à MWalach. 22. Et de his Sacrificiis loquitur Malachias. c. 1, 11. Ab ortu
Fabr.fton. L. Solis uſque ad occaſum, magnum eſt nomen meum in gentibus, & in
Bell. .1.4. Miſſ. omni loco incenſum offertur nomini meo, & oblatio munda.
ae conr Hunc locum detorquent Adverſarii ad Miſſam, & allegant
6s,no. Rom-r, Autoritatem Patrum. Facilis eſt autem reſponſio, quòd, ut
.1.-Pet.2 Ter- Maximè loqueretur de Miſſa, non ſequatur, Miſſam ex Opere
rull. Hieron-. Operato juſtificare, aut applicatam aliis mereri remiſſionem
Theodor. ap. peccatorum &c. Nihil horum dicit Propheta, quæ Monachi

Hul(. D. :2. da- & Sophiſtæ impudenter affingunt.
ti Hag. q.I. th..·
Calix. d. Miſſa . . . .
t. 5r. Dorich. am. Primum enim hoc proponunt, magnun, ſore nomen Do-

Miyf.Miſſes. mini: Id fit per prædicationem Evangehi. Per hanc enim

Nomen Do- innoteſcit nomen Chriſti, & miſericordia Patris in Chriſto
mini promiſſa cognoſcitur. Prædicatio Evangelii parit fidem in
Magnum. his qui recipiunt Evangelium. Hi invocant Deum, hi agunt
Deo gratias, hi tolerant afflictiones in Confeſſione, hi benè
operantur propter gloriam Chriſti. Ita t magnum homen-⸗
Domini in gentibus. Incenlum igitur & Oblatio munda ſi-
Oblatio gnificant, non Ceremoniam ex Opere Operato, ſed omnia
munda. IIla Sacrificia, per quæ fit magnum nomen Domini, ſcilicet
fidem invocattionem, prædicationem Evangehi, confeſ-

fionem &c. Et facile patimur, fi quis hic velit complecti

Ceremoniam: modò neque intelligat ſolam Ceremoniam,
neque

33. Cæterum ipſa Prophetæ verba offerunt ſententi-

— — .. — „

— —.

——
—

—

ART. XXIV. ABVS III. DE SACRIFICIO. 233
neque doceat, Ceremoniam ex Opere Operato prodeſſe. Sicut
enim inter Sacrifcia Laudis, hoc eſt, inter laudes Dei com-
plectimur Prædicationem Verbi: ita Laus eſſe poteſt, ſeu
Gratiarum actio, ipſa Sumptio Cœnæ Domini: ſed non ex
Opere Operato juſtificans, aut applicanda aliis, ut merea-
tur eis remiſſionem peccatorum. Sed paulò poſt expone-
mus, quomodò & Ceremonia Sacrificium ſit. Verum quia
Malachias de omnibus cultibus Novi Teſtamenti, non ſo-
lum de Cœna Domini loquitur: item quia non patrocina-
tur Phariſaicæ opinioni de Opere Operato, ideò nihil con-
tra nos facit, ſed magis adjuvat nos. Requirit enim culis
corais, per quos verè fit magnum nomen Domini.
S. 34, Citatur ex Malachia & alius locus, c. 3, 3. Et pur-
abit filios ELevi, & colabit eos quaſti a-urum, & quaß argentum, &
erunt Domino offerentes Sacrißicia in juſtitia. Hic locus aper-
tè requirit Sacrificia Juſtorum, quarè non patrocmmatur⸗
opinioni de Opere Operato. Sunt autem Sacrißcia Filio-
rum LEeri, hoc eſt, docentium in Novo Teſtamento, prædi-
catio Evangelii, & boni fructus prædicationis: ficut Pau-
lus ait ad Roma. 1), 16. Sacriſico Erangelium Dei ut oblatio
gentium ſiat accepta, ſanctiſicata Spiritu Sancto, id eſt, ut
gentes fiant hoſtiæ, acceptæ Deo per fidem &c. Nam illa
mactatio in Lege, ſignificabat & mortem Chriſti & præcdi-
cationem Evangelii, qua hanc vetuſtatem carnis mortifi-
cari oportet, & inchoari novam & æzternam vitam in no-
bis. Sed Adverſarii ubique Sacrifcii nomen ad ſolam Cere-
moniam detorquent, prædicationem Evangehi, fidem, invo-
cationem, & ſimilia omittunt, cum Ceremonia propter hæc
inſtituta ſit: Et Novum Teſtamentum debeat habere Sacrifi-

P.234.

p. 1Li.

Ad Mal, J-Je

cia Cordie, non Ceremonialia pro peccatis facienda, more p. zo.2 1.

Levitici Sacerdotii.

§. 25. Allegant & Juge Sacrificium, quòd ſicut in Lege fuit Iuge Saerift-
juge Sacrificium, ita Miſſa debeat eſſe juge Sacrificium Novi cium .
Teſtamenti. Benè cumAdverſariis 2 gitur, ſi patimur nos vinci pDan. 2, 3r. 69, 29
Allegoriis. Conſtat autem quòd allegoriæ non pariunt fir. Ita Dorſch.a.l.
mas probationes. Quanquam nos quidem facilè patimur⸗,
P .

5 Miſſam,

P. 233. 26.

Duoditiam
Sacriſiciäam.

2 3z4 ART. XXIV. ABVS. III. DE SACRIFICIO.
Miſſam, intelligi juge Sacrificium, modo ut tota Niſſa in-
telligatur, hoc eſt, Ceremonia cum prædicatione Evange-
hi, fide, invocatione, & gratiarum actione. Nam⸗
hæc ſimul conjuncta, ſunt Juge Sacriſßicium Norvi Teſta-
menti, quia Ceremonia propter hæc inſtituta eſt, nec ab
his divellenda eſt. Ideòbaulus I. Cor.i, 26. ait: Quoties comedetis
panem hunc, &poculum Domini bibetis,annunciate mortem Donini.
Hlud vere nullo modo ſequitur ex hoc typo Levitico,
quòd Ceremonia ſit opus ex Opere Operato juſtificans, aut
applicandum pro aliis, ut mereatur eis remiſſionem pecca-
torum &c.
G. 26. Et typus aptè pingit non Ceremoniam ſolam, ſed
etiam prædicationem Evangelii. In Nume. ca. 28. Tres po-

nuntur partes illius quotidiani Sacrificii, Crematio agni, Liba-

tio ‚,& Oblatio ſimilæ. Lex habebat picturas ſeu umbras re-
rum futurarum. Ideò in hoc ſpectaculo Chriſtus, & totus
cultus Novi Teſtamenti pingitur. Crematio agni ſignificat
mortem Chriſti. Libatio ſignificat, ubiq; in toto mundo cre-
dentes illius agni ſanguine aſpergi per Evangelii prædica-
tionem, hoc eſt, Sanctificari, ſicut Petrus c. 1, 2. loquitur:
In Santctificationem spiritus, in obedientiam, & aſperſionem ſangui-
nis Ieſu Chriſti. Oblatio ſimilæ, ſignificat fidem, invocationem, &
gratiarum actionem in cordibus. Ut igitur in Veteri Teſta-
mento umbra cernitur, ita in Novo res ſignificata quæren-
da eſt, non alius typus, tanquàm ad ſacrificium ſufficiens.
Quare etiamſi Ceremonia eſt memoriale mortis Chriſti,
tamen ſola non eſt Juge Sacrificium, ſed ipſa Memoriæ eſt
juge Sacrißium hoc eſt, prædicatio, & fides, quæ verè credit
Deum morte Chriſti reconciliatum eſſe. Requiritur Libatio,
hoc eſt, effe tus Prædicationis, ut per Evangelium aſperſi
ſanguine Chriſti, ſanctificemur, mortificati, ac vivificati.

Requiruntur & Oblationes, hoc eſt, gratiarum actiones,

confeſſiones & afflictiones. Sic abiecta Phariſaica opinione
de Opere Operato, intelligamus ſignificari calium spiriga-
lem, & Juge ſacriſicium cordis: quia in Novo Teſtamento

Corpus bonorum, hoc eſt, Spiritus Sanctus, mortificatio &

◻
VIVIII-

—— — — 4 —

-

ART. XXIV. ABVS. III, ET SACRIFICIO. zz;
vivificatio, requiri debent. Ex his ſatis apparet typum de
Iugi Sacrificio nihil contra nos facere, ſed magis pro nobis,
qula nos omnes partes fignificatas jugi Sacrificio requiri-
mus. Adverſarii falſò ſomniant ſolam Ceremoniam figniſi-
cari, non etiam prædicationem Evangelii, mortificationem
& vivificationem cordis &. Ker

F. 27. Nunc igitur boni viri facilè judicare poterunt, Mohiio.

falſiſſimam hanc criminationem eſſe, Quòa lage Saerißeium a-

boleamus. Res oſtendit qui fintAntiochr ilk, qui regnum te- p. 246.
9 8

nent in Ecclefia, qui prætextu rehigionis trahumt ad ſe re-
gnum mundi, & abjecta cura religionis & docendi EKvan-
gelii, dominantur, belligerantur velut reges mundi, qui No-
vos cultus inſtituerunt in Eccleſia. Nam Adverſarii in Miſſa

ſolam retinent Ceremoniam, eamque conferunt publicè ad p.239.
ſacrilegum quæſtum. Poſteà fingunt hoc opus applicatum-

pro aliis, mereri eis gratiam, & omnia bona. Iin concioni-
bus non docent Evangelium, non conſolantur conſcienti-
as, non oſtendunt gratis remitti peccata propter Chriſtum,:
ſed proponunt cultus Sanctorum, ſatisfactiones humanas,
traditiones humanas, per has affirmant homines coram
Deo juſtificari. Et harum quædam cum ſint manifeſtè im-

1⸗

2.-

3.
4*

piæ, tamen vi defenduntur. Si qui concionatores volunt p. o. zco.

perhiberi doctiores, tradunt quæſtiones Philoſophicas,
quas neque populus, neque ipſi qui proponunt, intelligunt.

Poſtremè qui funt tolerabiliores, legem docçent, de iuſtitia,

fidei nihil digunt. Adverſarii in Confutatione miras tragoœ-
dias agunt de deſolatione templorum „quòd videhcet ſtent
inornaræ aræ, ſine candelis, ſine ſtatuis. Has nugas Judicant
eſſe ornatum Eceleſiarum. Longeè aliam Belolatienem ſigniſi-
cat Danielc. 9 22. videlcet ignorationemkvan gelii. Nam popu-
Ius obrutus mukitudine & varietate traditionam- atque opi-
nionum, nullo modo potuit complecti ſummam docstrinæ
Chriſtianæ. Quis enim unquam de populo intellexit doctri-
nam de Poœnitentia, quam Adverſari tradiderunt? Et hie
Præcipuus locus eſt do trinæz Chriſtianz. Vexabantur⸗-

conſcientiæ enumeratione delictorum & ſatisfactionibus.

De Fide,

5
6⸗

236 ART. XXIV. ABVS. III. ODE SAXCRIFILCIO.„
De fide, qua gratis conſequimur remiſſionem peccatorum,
nulla prorſus fiebat apud Adverſarios mentio: de Exercitiis Fi-
dei luctantis cum deſperatione: de Gratuita Remiſſione pec-
catorum propter Chriſtum, omnes libri, omnes conciones
Adverſariorum mutæ erant. Ad hæc acceſſit horribilis pro-
phanatio Miſſarum, & alii multi impii cultus in templis. Hæc
eſt Deſolatio, quam Daniel deſcribit c. n. 3.
Noſtrasacn. F. 28. Econtra Dei beneficio apud nos ſerviunt Miniſte-
I1. rio Verbi Sacerdotes, docent Evangelhium de Beneficiis Chri-
p. 190.191. 2. ſti, oſtendunt, Remiſſionem Peccatorum gratis contingere
propter Chriſtum. Hæc doctrina affert firmam conſolatio-
z3. nem conſcientiis. Additur & doctrina Bonorum operum
4. quæ Deus præcipit. Dicitur de Dignitate atq; Vſu Sacramen-
p. 234· torum. Quòd ſi Iuge Sacrificium eſſet Uſus Sacramenti, ta-
men nos magis retineremus, quàm Adverſarii, quia apud
illos Sacerdotes mercede conducti utuntur Sacramento:
p. 26. 29.225. apud nos crebrior & religioſior uius eſt. Nam populus
utitur, ſed prius inſtitutus, atq; exploratus. Docentur enim
homines de Vero Uſu Sacramenti: quòd ad hoc inſtitutum
p. 15.99.,46. ſit, ut ſit Sigillum & Teſtimonium gratuitæ remiſſionis pec-
240. 246. catorum: Ideoque debeat pavidas conſcientias admonere,
ut verè ſtatuant & credant, ſibi gratis remitti peccata. Cum
igitur & prædicationem Evangelii & legitimum uſum Sa-
cramentorum retineamus, manet apud nos Iuge Sacriſici-
Ornato Tem- um. Et ſi de Externa Specie dicendum eſt, frequentia in-
plorum ve- templis apud nos major eſt, quàm apud Adverſarios. Te-
rus- nentur enim auditoria utilibus & perſpicuis concionibus.
Verum Adverſariorum doctrinam, nunquam neque popu-
lus, neque doctores intellexerunt. Et verus ornatus eſt Ec-

cleſiarum, doctrina pia, utilis & perſpicua ‚uſus pius Sacra-
mentorum, oratio ardens, & ſimilia. Candelæ, vaſa aurea,
& ſimiles ornatus, decent, ſed non ſunt proprius ornatus
Eccleſiæ. Quòd ſi Adverſarii in talibus rebus collocant Cul-
tus, non in prædicatione Evangelii, in fide, in certamimi-
bus fidei, ſunt in iſtis numerandi, quos Daniel deſcnibit,
P. 186. colere Deum ſuum auro & argento, c. I, 35.

Allegant

e

III. DE SACRIFICIOD. 7
F. 19. Allegant & ex Epſtola ad Ebreos: Ommis Pontifex ex
bominibus aſſumptus, pro hominibur, conſtituitur in his quæ ſunt
ad Deum, ut offerat dona & Sacrificia pro peccatir. Hinc ratioci-
nantur, cum in Novo Teſtamento ſint Pontifices & Sacer-
dotes, ſequitur quòd ſit & Sacrificium aliquod pro Peccatis.
Hic locus vel maximè movet indoctos, præſertim cum illa
pompa ſacerdotiĩ & ſacrificiorum Veteris Teſtamenti offun-
ditur oculis. Hæc ſimilitudo decipit imperitos, ut judicent
oportere ad eundem modum apud nos exiſtere aliquodCe-
remoniale Sacrificium, applicandum pro peccatis aliorum,
ſicut in Veteri Teſtamento. Neque aliud eſt ille cultus
Miſſarum, & reliqua bolitia Papæ, quàm aοονüäiα Leviti-
cæ politiæ malè intellectæ.
8S. 0. Et cum ſententia noſtra habeat præcipua teſtimo-
nia in Epiſtola ad Ebreos, tamen Adverſarii locos ex illa
Epiſtola truncatos contra nos detorquent, ut in hoc ipſo lo-
co, ubi dicitur: Pontißcem, conſtitui, ut offerat Sacrißcia pro pec-
cati. Scriptura ipſa ſtatim attexit Chriſtum Pontifcem.
Verba præcedentia de Levitico ſacerdotio loquuntur, &

fignificant, Leviticum Pontificatum fuiſſe imaginem Pontifi-

Ad Ebræbs
NRilö, 0π.

Meiſn. Phil. §.
P. 2. 6. I. 4. 20.
Gerh. Il. 6. den

Miniſt. J. 14.

c. F; 7.

catus Chriſti. Nam Sacrificia Levitica pro peccatis, non me- P.229.230. 238.

rebantur remiſſionem peccatorum coram Deo, tantum

erant imago Sacrificii Chriſti, quod unum futurum erat Pro- P ²29. 238.

pitiatorium Sacrificium, ut ſupra diximus. Itaque Epiſtola
magna ex parte conſumitur in hoc loco, quòd vetus Ponti-
ficatus, & vetera Sacrificia non fuerint ad hoc inſtituta, ut
mererentur remiſſionem peccatorum coram Deo, ſeu recon-
ciliationem: ſed tantum ad ſignificandum futurum Sacrifi-
cium unius Chriſti. Oportuit enim Sanctos in Veteri Teſta-
mento juſtificari fide, ex promiſſione remiſſionis peccatorum,
donandæ propter Chriſtum, ficut & Sancti in Novo Teſta-
mento juſtificantur OmnesSanétos ab initio mundi ſentire
oportuit, hoſtiam & ſatisfactionem fore pro peccato, Chri-
ſtum qui promiſſus erat: ſicut Eſaias docet cav. , v. 1.
Cum poſuerit animam ſuam boſtiam pro peccato & . Cum
igitur in Veteri Teſtamento Sacrificia non mererentur:
reconci-

P. r.

278

p.229.230.23.2 reconcilia
enim reconciliati
rum Sacrificium:Se
licatum pro aliorum peccatis. Nullum igitur reliquum eſt

in Novo Teſta

ART. XXIV. A BVS. III. DE SACRIFICIO.
tionem, niſi ſimilitudine quadam (Merebantur-=-
onem bPoliticam,) ſed ſignificarent ventu-
quitur unicum eſſe ſacrificium Chriſti, ap-

mento lacrificium applicandum pro peccatis

aliorum, præter unum Chriſti ſacrificium in cruce.
6. Z. Tota via errant dui fingunt Sacrificia Levitica

coram Deo meruiſ
emplo Sacrificia applicanda pro aliis in Novo Teſtamento
requirunt, præter
eiter obruit m
corumpit Vet

le remidlionem peccatorum: Ethec ex-

mortem Chriſti. Hæc imaginatio ſimpli-
eritum padhonis Chriſti, & juſſitiam fidei, &
eris & Novi Teſtamenti doctrinam, & pro

Chriſto alios mecdliatores & propitiatores nobis efficit, Pon-
