BONORVM DISCRIMEN SVBEA N T. Quicquid ab-
latum eſt Eccleſiaſticis reſtituatur. Quibus in Locis domici-
lia Monachorum, & id genus alia ædificia ſacra diruta-

ſunt, reædificentur, in iisque Ceremoniæ fiant ac Ritus Vſi-

3;. tati. Qui ſunt in adverſariæ Partis ſnibus, Antiquæ reli-

34.

gionis atque fidei ſetatores, & hoc Decretum approbant,
in Imperii tutelam recipientur, eisque licebit, quò volent,
emigrare, nullo cum detrimento. De Concilio Pontifex ap-
pellabitur, ut, intra ſextum menſem, illud, ad locum ali-
quem idoneum, indicat, ut deinde primo quoque tempo-
re

—W —„%°

re, & ad ſummum intra Spatium anni, fiat ejus initium
Hæc omnia rata ſint atque firma e & ſi quæ ſunt oppoſitæ, vel
opponentur etiam Exceptiones aut Appellationes, locum-
nullum habeant. Vt verò Decretum hoc valeat atque ſerve-
tur, quantum quidem ad Ffidem atque Religionem pertinet,
quicquid omninò virium atque facultatum conceſſit Deus,
id omne, VITA ETIAM ATQVE SANGVIS
HVC IMPENDETVR. Siquis autem vim alicui inten-
tet, Camera, ſimul ac interpellata fuerit, ei qui vim vel arma⸗
parat, denunciet, ut incepto deſiſtat, & legibus agat. Si
non obtemperabit, Fiſcus litem in eum inſtituat, Proſcriptio-
nem urgeat, eàque promulgatà vicinos Principes atque Ci-
vitates moneat, ut ei qui vim metuit, illicò ſuccurrant. In-⸗
Cameræ Judicium nemo recipiatur, niſi qui Decretum hoc,
de Religione factum, approbarit: alioquin removeatur-
loco.
HOC VLTIMVM FVIT DECRETVM, cum
quo finis impoſitus eſt Comitiis Auguſtanis.
Odiosè Proteſtantium actiones ibr. A. h. r. ap. Goldaſi.
7. 1. I. 1. c. 9. de Cauſſ. Belli Germ. referri patet. Conf. Secken-
dorf. Hifer. Luther. b. Lutheri Gleſſem in Edidtum I. 7. V. F.

2zyo, ut Moeniteriam ad Germanos ſuos ff. 277. provocantem ad

Monitor. ad Clerum Auguſtæ collectum f. 76. ſeq. ap. Cœle-
ſtin. T. V. p. z2o.. Chytræz. p. jo. ubi d. T. V. f. 92. contrapo-
ſitu inſigni procedit, per Capita in Verà & Chriftianä Eccle-
Rs neceſaria, quæ nos, ait, tractamu; Inde & Capita in Ec-
cleſia Hypocritica recepta & uſitata. Addè Hiſtoriam Proteſtat.
&σ Appellationn ad Ann. Sa9. yo. Statuum Epangelicorum. novis-
ſimè à Joh. loach. Müllero Vinar. editam, quæ multa per-
commodè ſupplet. .

Capita in vera & Chriſtiana
Eccleſia neceſſaria, quæque nos tractamus.

Quid ſit Lex. Quid Evangelium.
6 † 3 QLuicd

DECRETVM AVGVSTANVM.Z. LIIIE

35.

36.

37.
38.

40.

LV CoONTRA POSITVSs DOGMATVM.

Quid Peccatum.
Quid Gratia.
Quid Donum spiritus.
uid Vera Pœnitentia.
uid Vvera Confeſſio.
Quid Remiſſio pecatorum.
Quid Chriſtiana libertas.
Quid Liberum Arbitrium.
Quid Dileétio.
Quid Crux.
Quid Spes.
Quid Baptiſmus.
Quid Wiſſa.
Quid Eccleſia.
Quid Claves.
Quid Epiſcopi.
Quid Diaconi.
uid Miniſterium.

S

Scholis enim veſtris educa

mus, ejus rei teſtimonium perhibent.

Quis verus Catechiſmus.

Decem Præcepta,
ſcilicet Oratio Dominica,
Ssymbolum Apoſtolicum,
Vera Invocatio.
Litania.
Lectio & interpretat. Scripturæ.
Quid ſint Bona opera.
Inſtitutio de Conjugio.
Inſtitutio Liberorum.
Inſtitutio Seruorum.
Inſtitutio ancillarum.
De colendo Magiſtratu.
Scholz Puerorum.
Viſitatio Aegrotorum.
Curabauperum & Hoſpitalium.
Morituros viſitare.

Hos articulos omnes neminem Epiſcoporum veſtrorum
Intellexiſſe aut docuiſſe, nonullos etiam ex illis planè oblite-
ratos & deletos fuiſſe, inficiari aut negare non poteſtis. In
ti ſumus, & libri veſtri quos habe-

1

Ac ea, quæ dixi,

anteà pro concione nunquam propoſita fuiſſe, totus mun-

dus teſtatur.

In his autem à me commemoratis capitibus

—

præcipuam Fidei noſtræ ſummam conſiſtere, & Eccleſiam iis

.

Carere non poſſe, nec ineptiis veſtris additamentis indigere,

certum eſt.

Neque hic commemorabo Germanicas cantilenas, & a-

hos vtiles tratatus à nobis compoſitos, neque etiam abomi-
dem ſublatas & eradicatas recenſere ſtudebo,

nationes per eos

ſed demonſtraſſe ſufficiat, multa alia quoque commemoran-

da eſſe, niſi tempus & locus nos deſtituerent.

Capita

— 5
— — —.

— —¶ —

— —— —

0,

Raſuræ verticis.] Sacella

In albis

Templa

CAFTTA IN ECCLESILA CONTRARIA.

Capita in Eccleſia Hy Pocriti

ca recepta & uſitata.

1. Indulgentiæ. 18. Czlibatus.
2.lnnumerabiles Miſſæ Privatæ 19. Templorum Conſecratio-
3. Excommunicatio, quæ planè 20. Altarium nes, cum In-
in abuſum abiit. 21. Imaginum) dulgentiis.
4. Purgatorium. 22. Baptiſmus Campanarum-⸗
5. Speétra. coram ducentis compatri-
6. deſepenetiones innumera- bus ad unum laqueum.
biles. 23. Ciborum ex neceſſitate
7. Vigiliæ & 24. Dierum diſcrimina.
g. Miſſæ pro defunctis. 25. Veſtium
9. Anniverſaria. 26. Horæ canonicæ vi extortæ.
10. Quatuor ſeptimanæ. 27. Proceſſionis ſpectaculum⸗
1I. Balnea Animarum. die Dominica.

12. Cultus Santorum, quorum 2½.Extrema undio ad mortem,
nonnulli non fuerunt in re- nonad ſanitatem.

rum natura. 29. Conjugii
13. Feſta Sanctorum innumera- 30. Ordinis Sacramenta.
bilia. 31. Cöfirmatinis

14. Commune Mariæz idolum-, 32 Acoluthos] conſecrare in
cum innumerabilibus culti- 33. Tonſuriſtas Iimmunitatem
bus, feſtis, jejuniis, cantio- 34. Lectores enon ad offici-
nibus & Antiphonis. 35. Subdiaco- 1 um.
1;. Privilegia Butyri. nos

16. Innumerabiles San torum⸗ 36. Brigittæ preces.

reliquiæ impoſturis plenæ. 37. Et fimilia infinita Horaria,

17. Fraternitates innumerabi- Plena ſcandalis & in Deum

les. laſphema.

Caſiolæ Altaria
Quorum co- Pulla altaria

Amicula lintea piam nulla Lychni
Pallia ſacra neceſſitas re- Candelabra
auirebat, & Tabulæ pictæ 5

Cru.⸗

LVI CONTRA POSIT. DOGMATUM.

Crucifiiones [quæ omnia, Concio paſſionalis oto hora-
Vexilla (cultus Divi- rum ſpatio. .
Thuribula ni loco, con- Conſecratio ignis.
Baptiſteria tra fidem⸗ Cerei Paſchales.
Monſtranda ſunt intro- Crucem & monumento tollere
Ciboria duéta. in ſpectaculum.
Calices Placentarum in die bPaſchatis
Cymbala cConſecratio.
Campanæ §. Marci Proceſſio, utrumque
Aquæ luſtrales aad libidines inſerviens.
Sales luſtrales Aſcenſio triumphalis ad No-
Aromata & omnia ciborum, nam.
genera tempore jejunii. Spiritus Columbinus in die
Dies cinerum. Pentecoſtes.
Velum templi, Proceſſio Corporis Chriſti.
Imagines obvolutæ. Aſſumtio Beatæ Virginis.
Jejunia omnibus indicta præ- Dedicatio templi.
terquam ſacrificulis. Peſtum batroni.
Litanla Sanctorum. Septimanæ communes.
Salve & Ave Maria. Feſtum Burchardi.
Confeſſionis carnificina. Quatuor tempora.
Pœnitentiæ, ſatisfactiones. Feſtum Omnium Sanctorum.
Preces Majores. Dies Omnium Sanctorum.
Aſini palmarum. Dies Omnium animarum.
Projicere palmas. Anſer S. Martini.
Devorare palmas. Advẽtus, potius in Mariæ quàm
Palmarum cruces. Chbhriſti honorem celebratus.
Ad Confeſſionem cogere. Wiſſa RORATE.
Ad Sacramenta cogere. Conceptio Beatæ Virginis.

Exoſculari & adorare crucem. Tres Miſſæ Chriſti.
Ponere ſeu ſepelire crucem. Luſus Apparuit.
Semimiſſa in die Paraſceves, Luſus S. Stephani.
Pſalterium decantare ad ſe- Poculum jJohannis.

pulchrum. Feſtum Luminis & cereorum
Nocturni. nundinatio. D
Non æramenta, ſed crotala ſeu S. Agathæ lychnus ſeu candela.
crepitacula. §. Blaſii lychnus ſeu candela.

APOLO-

BOSTQVAM CONFESSIO
R Principum noſtrorum publics praælelta Scripti.
est, 7. heologi quidam ac Monachi ad-

P etiam in conſeſſu Principum prælegi,

Confutationi aſſentirentur. Nostri autem guia audie-
ant multos articulos improbatos eſſe, 940 Cabjicere ſine
offenſione conſcientiæ non poterant, roga perunt ſibi ex-
biberi exemplum Confutationis, ut & pidere quid dam-
narent aa berſarii, & mtiones eorum repeklere poſſent.
Bt in tali cauſa, quæ ad Religionem & ad docendar con- 5§. 2. Poftulatg
ſcientias pertinet, arbitrabantur Fore, ut non gravati negata.
exhiberent ſaum ſeriptum adverſarii. Sed non potue- p. 224.
runt id impetrare noſtri, niſt periculoſiſzmis conditioni-
bur, quas recipere non botemnt, niſi pellent ſe in diſeri-
men certum conjicere. Inſtituta est autem deindge paciſe-
catio, in qua apparuit noſtros nullum onus guamlibet in-
ommoaum detrectare, quod ſine offenſione conſcientiæ

Iaſcipi poſſet.

₰. ( 49 )* PeimôLatinè ſceri-

bitur & traditur,

dein à D. Juſto
ð Jonâ Germanicè
vertitur, ad Sen-

ſum, non ad Lite-

CONFESSIONIS n.

um 1531. in 4t0.
erit Authenti-
cum. D. Polycarp.

PHILIPPVS M ELANCHTO N ir nerh- Be-

niel, Hofman, tgz.

& concione Fune-
LECTORI S. D. Syi aageßi Sax:

lector, S. F. C.
600°σ²

5§. 1. Cauſſa

&ornaperunt Confutationem noſtri ſeri-
Pti, quam cuns Cæſ. Mäjeſtas curaſſet

poſtulavit d noſtris Principibus, ut illi

Doctrina rejelte.

Sed adverſarii obſtinate boc Poſtulabant, 5.Praba obtraſs:
. l

550 PRXFATI O.
ut quosdam manifeſtos abuſus atque errores approbare-

mus, quod cum non poſſemus facere, iterum poſtuala pit

Caſ. M. ut Principes noſtri aſſentirentur Confutationi. Id

facere Printipes noſtri recuſa verunt. Müomodo enim as-

ſentirentur in cauſa Religionts, ſeripto non inſecto? Et

65 4. Autor. Apo-
ogiæ,

audienant articulos quosdam damnatos eſſe, in quibus

non potemnt judicia adverſariorum ſine ſéelere compro-
bare. Juſſemant autem me & alios quosdam pamre Apo-
logiam Confelſtonis » in qua exponerentun Cæſ. Majeſtati

Cauſa, quare non reciperemus Confutationem, & ea quz

objecerunt adverſarii diluerentur. Quidam enim ex no-
ſeriz inter prælegendum capita locorum & argumento-
rum exceperunt. Hanc Apologiam obtulerunt ad extre-
mum Ceſarez Majeſtati, ut cognoſceret nos maximi &
graviſſimis canſis impediri, quo minus Conſutationem-
approbaremus. Verum Cæſarea Majeſtas uon recepit ob-
latum ſcriptum. Poſtea editam est decretum quoadam,
in quo gloriantur Ad verſarii, quòd neſtmm Confeſſionen
ex Scripturis confutaverint. Habes igitur, Lector, nunc

Apologiam noſtmm, ex qua intelliges, & quid adverſa-

rii judicaverint, retulimus enim bona fide, & quèd ar-
tieulos aliquot contra manifeſtam Scripturam Spiritus
ſandti damnaverint, Tantum abest, ut noſtras ſenten-

81r. Maltio pri. zias per Scripturas labefactaverint. DQuanquam auten

Sata.

initio Apologiam inſtituimus communicato cum alits
conſilio, amen ego inter excudendum quædam adjeci.
Duare meum nomen profiteor, ne quis queri poſſit ſines
certo autore librum editum eſſe. Semper hbie meus mos

8.6. Cura commu- fuit in his controverſiu, ut quantum omninò facere poſ-

gis doctriua.

ſem, retinerem formam uſitatæ doctrine, at facilius
l aliquan-

6

4

P KXFAT1 0. .
aliquando coire concordia poſſet. Negne multd ſetus
nune facio, Etſi recte poſſem longius abducere hbujus æta-
tis homines ab Ad perſariorum opinionibut. Sed Adverſa-
rii ſie agunt tauſam, ut voſtendant ſe neque veritatem, ne-
e concordiam quærere, ſed üut ſangninem noskrum
exorbeant. El' nune ſeripi, quàm moderatißims potui,
ac ſi quid pidetur dictum alperius, bie mibi præfandum,
es, me cum Theologis ac AMonachis, gui ſeripſerunt
Confutationem, litigares non cum Ceſare, aut Principi-
bus, quos, ut debeo, peneror. Sed vidi nuper Confuta-
tionem, & animad verti adeéò inſidiosè & calumniosè ſeri-
ptam eſſe, ut fallere etiam cautos in certis locis poſſet.
Non eractavi tamen omnes cavillationes. Eſſet enim in-
FSinitum opus, ſèd præcipua argumenta complexus ſum :,
ut extet apud omnes nationes teſtimonium de nobis,
quòd rectè & piè ſentiamus de E pangelio Chbristi. Non
delectat nos diſcordia. Nec nibil movemur periculo no-
NRro, quod quantum ſit in mnta acerbitate odiorum,
guibus intelligimus accenſos eſſe Adverſarios, facilé in-
telligimus. Sed non poſſumus abjicere manifeſtam veri-
atem & Eccleſiæ neceſſariam, quarè incommoda & ye-
ricula propter gloriam Christi, & atilitatem Eecleſiæ
perferenda eſſe ſentimus“ & confidimus Deo probari boc
noſtrum offcium & Oeramus æguiora de nobis Jadicia:
peſteritatis fore. Negque enim negari poteit!, quin multi
loci doctrinæ Chriſtianæ, quos maxim prodeit extares
in Eccleſia, d noſtris patefacti & ilaſtrati hint, qui qua-
libas & quàm periculoſis opinionibus obruti olim jacue-
rint apua Aonacthos, Canoniſtag, & 7 heologos Sophiſtas,

O 2 Forls

Fr

5, 7. Saben s
Kudia.

§. g& Modenstis
ſeripti.

5§. 9. Confutato-
rum maliti.s.

H. II. Uſas,

von libet bic recilare. Habemus publica teſtimonia zul⸗ §. 12. Faßor cauſ.

52 PD RKETFATIO.
torum bonorum pirorum, gqui Deo gratias agunt pre bor
ſummo beneficio, g7uod de multis neceſſaritis locis docue-
rit meliora, quàm paſſim leguntur apud Adperſarios
voſtros. Commendabimus itaque auſam noſtrim Chriſto,
qui olim judicabit has controverſi. Sas, quem ommus, ut re-
Biciat affidtas & diſipatas Beclefias, &ir concordiam
piam & terzeten redat.

ſ△ (S5Sz) èd55 11 II. Ate.

AP OLOGIAETT

næ. Latinum au-

CONFESSIONIS. aitun

WZ MUM articulum Confeſſonis noſtræ pro- Seprobat.
) bant noſtri Adverſarii, in quo exponimus, nos A:C. 1511.
Hcredere & docere, quòd ſit Ena Eſſentia Dipina,
, 8 indiviaua, &c. & tamen Tres ſint diſtinc
& Perſone ejusdem Eſſentiæ divinæ, & coæter-
næ, Pater, Filius, & Spiritus ſanctus. Runc articulum ſem-
Per docuimus, & defendimus. Et ſentimus eum habere

certa & firma teſtimonia in Scripturis ſanétis, quæ labefa-

ctari non queant. Et conſtanter affirmamus, aliter ſentien-

tes, extra Eccleſiam Chriſti, & Idololatras eſſe, & Deum
contumeliàâ affcere“

D E pP ECC AT O

4 C. p. 3. a. 3.
ORIGINAL I. P. 12. A. S. 290,

S ECUNDUM articulum de Peccato Originù probant Ad- Probat. inparten.

verſari; Veruùm ita ut reprehendant tamen Definitio- ?.0. Deſnitio fena.
nem Peccati Originalis, quàm nos obiter recitavimus. Hic

in ipſo ſtatim veſtibulo deprehendet Cæſ. Majeſtas, non

ſolùm judicium, ſed etiam candorem iſtis defuiſſe, qui
Confutationem ſcripſerunt. Nam cum nos ſimplici animo
obiter recenſere voluerimus illa, quæ Peccatum Originis
compleétitur, iſti acerba interpretatione conficta, ſenten-
tiam per ſe nihil habentem incommodi, arte depravant.
Sic inquiunt, ſine metu Dei, ſine ſi de eſſe, eſt culpa Actualis.
Igitur negant eſſe culpam Originalem,. “
2. Has argutias ſatis apparet in Scholis natas eſſe, non
in Conſilio Cæſaris. Guanquam autem hæc cauillatio facili-
mè revelli poſſit, tamen ut omnes boni virji intelligant, nos
nihil abſurdi de hac cauſa docere: Primun petimus, ut in-

3 ſpicia-

54 APOLO G. ART. II. DE PECCATO
ſpiciatur Germanica Confeſſio, hæc abſoluet nos ſuſpicio-
neNovitatis, Sic enim ibi ſcriptum eſt: Weiter wird geleret/
daß nach dem Fall Adae alle Menſchen / ſo natuͤrlich geboren
werden / in Suͤnden empfangen und geboren werder / das iſt /
das ſie alle von mutterleib an voll boſer Luͤſte und Neigung
ſind / keine ware Gottesforcht / keinen waren Glauben an Gott /
von natur haben koͤnnen. Hic locus teſtatur, nos non ſolum
(a Bellarm. d. A- altus a), ſed & potentiam, ſeu dona efficiendi timorem & fi-
miſl. Grat l..c . quciam erga Deum, adimere propagatis ſecundum carna-
*Fabric Cheino. em naturam. Dicimus enim, ita natos habere Concupiſeen-
Lt. de ". O. bP. I. . 1 . lta necG
245. c. 7 bapp. h. iam, nec poſſe efficere verum timorem & fiduciam erga
in 4.C p. 3uſeq. Deum. Quid hic reprehendi poteſt? Bonis viris quidem ar-
bitramur nos ſatis purgatos eſſe. Nam in hanc ſententiam
latina deſcriptio potentiam naturæ detrahit, hoc eſt, dona
& vim efficiendi timorem & fiduciam erga Deum, detra-
hit, & in adultis actut. Ut, cum nominamus Concupi-
ſcentiam, non tantuùm actus ſeu fructus intelligimus, ſed
perpetuam naturæ inclinationem
§. 3, Sed poſtea oſtendemus pluribus verbis, noſtram

deſcriptionem conſentire cum uſitata ac veteri definitione.

Prius enim conſilium noſtrum aperiendum eſt, cur his po-
tiſſimum verbis hoc loco ufi ſimus. Adverſarii in Scholis
fatentur, materiale (ut vocant) Peccati Originalis eſſe con-
cupiſcentiam; quare in definiendo non fuit prætereunda,
præſertim hoc tempore, cum de ea nonnulli parùm reli-
giosè philoſophantur
Falſa. §. 4. Quidam b) enim diſputant, peccatum Originis

b) ab Andradio non eſſe aliquod in natura hominis vitium, ſeu corruptio-

ipſo Def. Conc.

4 tum ſervitutem, ſeu conditio tatis, qua
id. uorntum, nem: ſed antu ſeryitutem, ſeu conditionem mortaluatis, quam

propagati ex Adam ſuſtineant, ſine aliquo pgroprio vitio,
e) Sic Laterman. propter alienam culpam. Præterea c) addunt, neminem da-
Diſp. 5§. 2; contra mnari morte aterna propter peccatum Originis. Sicut ex an-
Hülſem. Judic. D. illa ſervi ſ t & h- diti ſi t „
1. d. 4uæ. Orat. c. Cilla ſervi naſcuntur, & hanc conditionem, ſine naturæ vi-
3.p.64. Argentin. tiis, ſed propter calamitatem matris ſuſtinent. Nos, ut
e.13. p. 4,. hanc impiam opinionem ſignificaremus nobis diſplicere,
Concupiſcentiz mentionem fecimus, optimo animo mor-
bos

Nec vident, ſe pugnantia dicere. Nam Propriis viribus ti.

diligere Deum ſuper omnia, ut confidenter affirmant Scho-

ORIGINALI. 55
bos nominavimus, & expoſuimus, quòd natura homi-
num corrupta & vitioſa naſcatur.⸗ .
§. 5§. Neque verò tantum Concupiſcentiam nominavi- Ertenuans,
mus, ſed diximus etiam, deeſſe Timorem Dei, & FPidem. Id hoc
conſilio adjecimus: Extenuant peccatum Originis, &
Scholaſtici doétores, non ſatis intelligentes definitionem
peccati Originalis, quam acceperunt à Patribus. De Fomite fomes,
diſputant, quòd ſit qualitas corporis; &, ut ſuo more ſint ine-
pti, quærunt, Verum qualitas illa contagione pomi, an ex af-
Hatu ſerpentis contméta ſit Uerum augeatur medicamentü b
Hujusmodi quæſtionibus oppreſſerunt principale nego-
tium. Itaque cum de Pectato Origina loquuntur, gravio-
ra vitia humanæ naturæ non commemorant, ſcilicet igno⸗
rationem Dei, contemtum Dei, vacare metu & fducia,
Dei, odiſſe judicium Dei, fugere Deum judicantem, iraſci
Deo, deſperare gratiam, habere fiduciam rerum præſenti- 2) o. 3 Davent
um &c. Hos morbos a), qui maximè adverſantur legi Dei, 3 Fabr. Henm.
non animadvertunt Scholaſtici; Imò tribuunt interim hu- f. 1. Bellarm. de
manæ naturæ integras vires ad diligendum Deum ſuper Amiſſ. Grat. I. 5.

. . „ „, . c. 6. Grat. & L. A.
omnia, ad facienda præcepta Dei, quo adſubſtantiam altuum. .S. c. 3. z. Ter⸗

— . 18. Thom. I. 2. 4.
poſſe diligere Deum ſuper omnia, fasere prætepm Dei, 109. a. 3. ib. Com-

quid aliud eſt quàm babere Jaftitiam Originis à Quòd ſi ment. Durand. 2.

has tantas vires habet humana natura, ut per ſeſe poſſit dent. c. 186. d. 3.
L Biel ib. qv. un. a.

H —. e. e RG. 3.d. 21. q. 3. Cajet.
laſtici, quid erit Peccatum Originis? Quorſum autem opus t. 4. op. 1r. 4. q. 7.

erit tia Chriſti, ſi nos poſſumus fieri juſti, propria juſti- in I. 2. Ja. q. 200.
tia? Quorſum opus erit Spiritu ſancto, ſi vires humanæ Teanner d 5 . 15,
Per ſeſe poſſunt Heum ſuper omnia diligere, & præcepta ꝗ. 8 Becan. B.
Dei facere? Quis non videt, quàm Præpoſterè ſentiant, de ſuſt. B. O. c. r.
adverſarii ? Leviores morbos in natura hominis agno= I6. Tapper. de L.
ſeunt, graviores morbos non agnoſcunt, de quibus tamen : f. 291.
ubique admonet nos Scriptura, & Prophetæ perpetus
conqueruntur, videlicet, de carnali ſecuritate, de contem-
tu Dei, de odio Dei, & ſimilibus vitiis nobiſcum natis. Sed
poſtquam Scholaſtici admiſcuerunt doctrinæ Chriſtianæ,
“ D 4 Philo.-

56 APOLOG. ART. II. DE PECCATO
Philoſophiam de Perfectione Naturæ, & plus quàâm ſatis
p. 8. 615. erat, Libero Arbitrio & ectibus elicitis tribuerunt, & homines
Philoſophicaâ ſeu Civili juſtitià, quam & nos fatemur ra-
tioni ſubjectam eſſe, & aliquo modo in poteſtate noſtra eſ-
ſe, juſtificari coram Deo docuerunt, non potuerunt videre
interiorem immundiciem naturæ hominum. Neque enim
poteſt judicari, niſi ex Verbo Dei, quod Scholaſtici in ſuis
diſputationibus non ſæpè tractant
S. 6. Hæ fuerunt cauſæ, cur in deſcriptione peccati Ori-
Coneupiſe entia. ginis, & Concupiſtentiz mentionem fecimus, & detraximus
naturalibus viribus hominis, timorem & fiduciam erga De-
um. Voluimus enim ſignificare, quòd peccatum Originis
hos quoque morbos contineat, ignorantiam Dei, contem-
tum Dei, vacare metu Dei, & fiducia erga Deum, non poſſe
diligere DPeum. Hæc ſunt præcipua vitia naturæz humanæ,
pugnantia propriè cum Prima tabula Decalogi.
9. 7. Neque novi quicquam diximus. Vetus definitio re-
. tè intelleéta prorſus idem dicit, Cum ait peccatum Origi-
6 .in bardel. z. nis Carentiam eſſe Jaſtitiæ Originalu. Quid a) eſt autem Juſti-
Grar pr. Hom.ea. tia? Scholaſtici hic rixantur de dialecticis quæſtionibus,
Valent. de Pecc. non explicant quia ſit Juſtitia Originalis. Porrò Juſtitia in.
O. c. 7. Scripturis, b) continet non tantùm Secundam tabulam Deca-
) Sr7 Ep h. logi, ſed Primam quoq;, quæ præcipit de timore Dei, de fide,
4 1. .7. Amnbr. de amore Dei. Itaque Juſtitia Originalis habitura erat non
Hex. 1 6.c. 8. Aug. 1olum æquale temperamentum qualitatum corporis, ſed
d Trin. I. 0. c. 7. etiam hæc dona, notitiam Dei certiorem, timorem Dei, fi-
cere. ilr⸗ r. duciam Dei, aut certè rectitudinem, & vim iſta efficiendi.
Eroͤrt. p. r4,. Gerh. Idque teſtatur Scriptura cum inquit, hominem ad imaginem
Iſag. D. 22. L. 10. c. & ſimilitudinem Dei conditum eſſe. Quod quid eſt aliud, niſi
2. Luth. T. A. Ix. in homine hanc ſapientiam & juſtitiam effigiatam eſſe
Gen. 3. f.47 F. C. quæ Deum apprehenderet, & in qua reluceret Deus, hoc
p. 580. He 20. . . 1 . . . . . .
eſt, homini dona eſſe data, notitiam Dei, timorem Dei, fi-
duciam erga Deum, & ſimilia? Sic enim interpretanturſimi-
adv. hær. I. 5. p. litudinem Dei Irenæus & Ambroſius†, qui cum alia mul- .
m. 30%. ſeq. ta in in hanc ſententiam dicit, tum ita inquit: Non ſt ergs
11..8 fm. d6 b. goims 44 imaginem Dei, in qua Deus non ſemper eſſt. Et-
. Paulus

Deſinitio Vetas.

—,.,— — — —

—

DORI GINALITI.„. 57
Paulus ad Epheſios e. 2, 2,5. & Coloſſenſes e. 3, 12, oſtendit,„
Imaginem Dei, notitiam Dei eſſe, juſtitiam & veritatem, Nec Lon-
gobardus veretur dicere, qusa juſtitia Originis ſit ipſa ſimili-
wado Dei, quæ homini indita eſt à Deo. Recitamus Veterum
ſententias, quæ nihil impediunt Auguſtini interpretatio- a) L. de Quant. A-
nem de Imagine. a) nim. c. 2. L. . Op.
§. 8. Itaque vetus definitio, cum inquit, peccatum eſſe enperf e gen⸗ e.
carentiam juſtitiæ, detrahit non ſolum obedientiam infe- adde collact⸗ 4
riorum virium hominis, ſed etiam detrahit notitiam Dei, Gerh. L.d. her. n.26,
fiduciam erga Deum, timorem & amorem Dei, aut certè
vim iſta efficiendi detrahit. Nam & ipſi Theologi in ſcholis
tradunt, iſta non effici ſine certis donis „& auxilio gratiæ.
Nos ipſa cona nominamus, ut res intelligi posſit, notitiam
Dei, timorem & fiduciam erga Deum. Ex his apparet ve-
terem definitionem prorſus idem dicere quod nos dici-
mus, detrahentes metum Dei & fiduciam, videlicet non
actus tantum, ſed dona & vim ad hæc efficienda:
H. 9. Eadem eſt ſententia definitionis, quæ extat apud
Auguſtinum, qui ſolet definire peccatum Originis Concu. Auguktini.
Piſientiam eſſe. Significat enim concupiſcentiam ſuccesſiſſe
amiſſa juſtitia. Nam ægra natura quia non poteſt Deum
timere & diligere, Deo credere, quærit & amat carnalia
Judicium bei, aut ſecura contemnit, aut odit perterrefa-
ta. Ita & defectum complectitur Auguſtinus, & vitioſum
habitum qui ſuccesſit. Neque verò concupiſcentia tantum
corruptio qualitatum corporis eſt: Sed etiam prava con-
verſio ad carnalia in ſuperioribus viribus. Nec vident quid
dicant, qui ſimul tribuunt homini concupiſcentiam non
mortificatam à spiritu ſancto, & dilectionem Dei ſuper
omnia.
G. 1o. Nòs igitur rectè expresſimus utrunq; in deſcriptio- AMjorum.
ne peccatiOriginalis, videlicet defectus illos, non poſſe Deo
credere, non poſſe Deum timere ac diligere: Item, habere
concupiſcentiam, quæ carnalia quærit contra verbum Dei,
hoc eſt, quærit non ſolum voluptates corporis, ſed etiam
ſapientiam & juſtitiam carnalem, & confidit his bonis,
„ 5 contem-

38 APOLOG. ART. II. D E PECCGCATO
contemnens Deum. Neque fſolùm Veteres, ſed etiam Re-
centiores, ſi qui ſunt cordatiores, docent ſimul iſta verè
peccatum Originis eſſe, Defectu videlicet, quos recenſui, &

V³) 11.æ.: 82. a. 1.c. Concupiſcentiam. Sic enim inquit Thomas a): Peccatum ori-
Meiſner. Qq. ves ginis habet privationem originals juſtitiæ, & cum boc inordina-

Xat,

Cazaitie Nereſ-
ſaria.

⁶ Jefem. 31, 19.

am dißoſitionem partium anime, unde non est privatio puræ,
Sed quidam habitus corruptut. Et Benaventura: Cum-⸗
quæritur, quid ſit Originale Peccatum, rectè reſpondetur, quòd
ſit concupiſtentia immodemm., Recid etiam reſpondetur, quòa
fit debitæ juſtitiæ carentia. Et in una iſtarum reſponſio-
num includitur altera. Idem ſenſit Hugo, cum ait:
Originale peccatum eſſe ignonintiam in mente, & concupiſcen=
tiam in carne. Significat enim nos naſcentes afferre igno-
rationem Dei, incredulitatem, difidentiam, contem-
tum, odium Dei. Hæc enim complexus eſt, cum gno-
nantiam nominat. Et hæ ſententiæ conſentiunt cum-
Scripturis. Nam bPaulus interdum expreſsè nominat;

AQefeltum, Vt 1. Corinth. 2, 14. Animalis home non percipit ea,

quæ Spiritu Dei ſunt. Alibi «.7, F. concupiſcentiam nomi-
nat eficacem in membris, & parientem malos frublus. Plures
locos citare de utraque parte poſſemus, ſed in re mani⸗
feſta nihil opus eſt teſtimoniis. Et facilè judicare pote-
rit prudens lector has non tantùm calzas eckuales eſſe⸗,

ſene metu Dei, & ſine F de efe. Sunt enim durabiles defe-

us in naturà non renovatꝗà.

GS. rI. Nihil igitur de Peccato Originis ſentimus alienum,

aut à Scriptura, aut à Catholica Eccleſia: ſed graviſſimas
ſententias Scripturæ & Patrum, obrutas ophiſticis rixis

Theologorum recentium, repurgamus, & in lucem reſti-

tuimus, Nam res ipſa loquitur, recentiores Theologos non
animadvertiſſe, quid voſuerint Patres 4 Defecn loquentes.
Eſt autem Necſſaria cognitio peccati Originis. Neque enim
poteſt intelligi magnitudo gratiæ Chriſh, niſi morbis no-
ſtris cognitis. Tota bomina juſtitia, mera eſt hypocriſis
coram Deo, niſi agnoverimus cor naturaluer vacare amo⸗
re, timore, fiducia Dei, Ideò Propheta* inquit: Postquam
oſten⸗

(.

N
60
lin
i

R

aarnrrnne.

H ORIGINALI. 59
eftendißdti mibi, percußt femur meum. Item, Ego dixi in ex-
ceſſa meg, Omnis homo mendax, id eſt, non rectè ſentiens
de Deo. Palm 115, 11. .
§. 12. Hic flagellant Adverſarii etiam Lutherum quod Daz2, Pre
fcripſerit, Peccatum Origini manere poſt Baptiſmum. a) Addunt, 3) Aug contr. Jul.
hunc articulum jure damnatum eſſe à Leone X. Sed Cæſ. 1. 6. c 5 Til.
Majeſt. in hoc loco manifeſtam calumniam deprehendet.
sciunt enim Adverſarii, in quam ſententiam Lutherus b) Eccins wor-
hoc dictum velit, quòd peccatum originis reliquum ſit poſt Ba- matiæ 1540. negat
riiſmum. Semper ita ſcripſit, quòd Baptiſmus tollat Rea- ne be atu,
tumpeccati Originalis, etiam ſi Materiale, vt iſti vocant, lum einselte, Se
peccati maneat, videlicet Concupiſcentia. Addidit etiam de extat l. I. de Pecc.
materiali, quòd Spiritus ſanctus, datus per Baptiſmum, in- merit. 1.2. c. 7, 27.
cipit mortificare concupiſcentiam, & nouos motus creat 23. Tr. 41. in J0.
in homine. Ad eundem modum loquitur & Au guſtinus, b) ld. Nup'. & Con-

—. . 120 cup. c. 25. t. 7. f. 36 8.
qui ait: Peccatum in Baptiſmo remittitur, nan ut non ſit, ſed contr. Roff. Da-

ut non imputetur. Hic palam fatetur eſe, hoc eſt, manere ventr. Cochl. Fa-

peccatum, tametſi non imputetur. Et hæc ſententia- bric. Iermn. k. 20.
adeò placuit poſterioribus, ut recitata ſit & in Decretis. Sranſgc nil.
Et contra Julianum inquit Auguſtinus: Lex ifta quæ est in c. 1.5 Hoc n.mii.
membris remiſſa eſt regeneratione Girituali, & manet in carne l. i. de Bapt. c. 13. 10-
mormli. Remiſa esât, quia reatus ſolatus eſt Sacramento quo 0 geemitor ſie
renaſcuntur fiätles. Manet autem, quia operatur deſideria, con- Daſ 19 . len er8.
eræ qus dimieant fideles. Sic ſentire ac docere Luthe- 1589:
rum ſciunt adverſarii. Et cum rem improbare non poſf-
ſint, verba tamen calumniantur, ut hoc artificio inno-
centem opprimant,
§H. 13. At diſputant, Concupiſzentiam Pænam eſe, non pec- Concupiſcentia-
catum. Lutherus defendit Peccatum eſſe. Supra diétum eſt keresun c7a.

Auguſtinum definire peccatum Originis, quòd ſit concu- Tid. Conc. Seſf.j.

piſcentia. Expoſtulent cum Auguſtino, ſi quid habet in- ib. Chemn. Suavis.

commodi hæc ſententia. Præterea Paulus ait, † Concupiſeen. † Rom. 7, 8.. 300.
tiam neſciebam eſſe peccatum, niſi lex diceret: Non conca.

viſees. Item, Video aliam legem in membris meis repugnantem

egi menta meæz, & captivantem me legi peccati „ quæ est
in membris men. Hæc teſtimonia nulla cavillatione⸗
euerti

60⁰ APOLOG. ART. II. DE PECCATO
everti poſſunt. Clarè enim appellant Concupiſcentiam
Peccatum: quod tamen his qui fſunt in Chriſto, non im-
putatur, etſi res ſit naturà digna morte vbi non condona-
tur. Sic Patres citra controverſiam ſentiunt. Nam Augu-
ſtinus longa diſputatione revellit opinionem iſtorum, qui
ſentiebant concupiſcentiam in homine non eſſe vitium,
ſed &ααι oοσοα, ut corporis color, aut adverſa valetudo
aαα οοαdicitun,.
Non liber eſt Fo. G. 14. Quòd ſi contendent Aduerſarii, Fomitem eſſe àhia-
a) Co nc. Tr 4.s y. Ooava) reclamabunt non ſolum multæ ſententiæ cripturæ,
ib. Chemn. Exam. ſed planè tota Eccleſia. Quis enim vnquam auſus eſt dicere
, Rom. 7, 13. hæc &αι ”αe&ονα,setiam ſi perfectus conſenſus non accederet,
contr Bell.d Am, qubitare de ira Dei, de gratia Dei, de verbo Dei, iraſci iudi-
Grat. I. 5. c. 14. — . . . . . . . . — .
ciis Dei, indignari quòd Deus non eripit ſtatim ex afflictio-
nibus, fremere quod impii meliore fortuna utuntur, quàm
boni, incitari ira, libidine, cupiditate gloriæ, opum, &c. Et
hæc agnoſcunt in ſe homines pii, ut apparet in Pſalmis ac
Prophetis, Sed in Scholis tranſtulerunt huc ex Philoſophia
prorſus alienas ſententias, Quòd propter peſßßenes nee boni.
nec mali ſimus nes laudemur, nee vituperemur. Item, Nib-l eſſe

b)Aug ontri ul. Peccatum, niſi Voluntarium. b) Hæ ſententiæ apud Philoſo-
1. 3 EC⸗ 5. T. VI .

295.

malam. Id in loco diétum non reprehendimus, ſed non
recte detorquetur ad extenuandum Peccatum Originis.
Et tamen hæ ſententiæ leguntur apud Scholaſticos, qui
intempeſtiuè commiſcent philoſophicam ſeu Ciuilem do-
QRrinam de Moribus cum Evangelio. Neque hæc in Scho-
lis tantùm diſputabantur, ſed ex ſcholis, vt fit, effereban-
tur ad populum. Et hæ perſuaſiones regnabant, & alebant
fiduciam humanarum virium, & opprimebant cognitio-
nem gratiæ Chriſti. Itaque Lutherus, volens magnitudi-
nem peccati Originalis & humanæ infirmitatis declarare,
docuit, Reliquias illas peccati Originalis, non eſſe ſua natu-

putentur, item Spiritu ſancto, ut mortificentun⸗

Quan-

f. phos de civili iudicio dictæ ſunt, non de iudicio Dei. Ni-
hilo prudentiùs aſſuunt & alias ſententias, Naturam non eſſe

ra in homine aαα oονα ſed indigere gratia Chriſti, ne im-

————,,— — — .44———ð

GRTGINALI. 6o r
§. r;. Quanquam Scholaſtici utrunque extenuant, pec- Natum impor.
catum & pœnam, cum docent Hominem proprius viribus poſe
mandata Dei fatere. In Geneſi aliter deſcribitur pœna im-
Poſita pro peccato Originis. Ibi enim non ſolum Morii &
aliis corporalibus malis fubjicitur humana natura, ſed eti-
am Regno Diaboli. Nam ibi fertur hæc horribilis ſententia: B
Inimicitias bonam inter te & mulierem, & inter ſemen tuum, & Gen. 3, 15. p. 209.
ſemen illius, Defectus, & concupiſcentia ſunt Pænæ & Pec-
cat. Mors & alia Corporalia mala, & Tyrannis Diaboli

propriè Pænz ſunt. Eſt enim natura humana in ſervitutem 2 Tim. 2, 25.

tradita, & captiva à diabolo tenetur, qui eam impiis opi- Ebr. 2,15. Eph. 2,52.
nionibus & erroribus dementat, & impellit ad omnis ge-
neris peccata. Sicut autem Diabolus vinci non poteſt, ni- p. 504. 06.
ſi auxilio Chriſti: Ita non poſſumus nos propriis viribus Col.r,1. Luc, ,71.
ex iſta ſervitute eximere. Ipſa mundi hiſtoria oſtendit, .
quanta ſit potentia Regni Diaboli. Plenus eſt mundus blaſ-
Phemiis contra Deum, & impiis opinionibus, & his vincu-:

lis habet diabolus irretitos ſapientes & juſtos coram mun-

do. In aliis oſtendunt ſe craſſiora vitia. Cum autem datus
ſit nobis Chriſtus, qui & bæc peccata, & has pæœnas aufenat, &
regnum diaboli, peccatum & mortem deſtruat, beneficia Chriſti p. 87. 612.
non poterunt cognoſci, niſi intelligamus mala noſtra.
Ideò de his rebus noſtri concionatores diligenter docue-
runt, & nihil novi tradiderunt, ſed ſanctam Scripturam,
& ſanctorum Patrum ſententias propoſuerunt- .
§. 16. Hæc arbitramur ſatis factura eſſe Cæſ. Majeſtati, de
puerilibus & frigidis cavillationibus, quibus adverſarii ar-
ticulum noſtrum calumniati ſunt. Scimus enim nos reètè
& cum Catholica Eccleſia Chriſti ſentire. Sed ſi renova- P
bunthanc controverſiam Adverſarii, non defuturi ſunt a-
pud nos qui reſpondeant, & veritati patrocinentur. Nam
adverſarii in hac cauſa, magna ex parte quid loquantur
non intelligunt, Sæpe dicunt pugnantia, Nec Formale pecca-
ti origina, nec Defeltus quos vocant, rectè ac Dialecticè ex-
pediunt. Sed nos hoc loco noluimus iſtorum rixas nimis

ſubtiliter ex cutere, Tantum ſententiam ſanctorumbatrum,

quam

Articul. III. 62 APOLOG. ART. HI. WV. DE TUVSTI FICATIONE.
ig i. 2. quam & nos ſequimur, communibus & notis vVerbis duxi-
i, Mus eſſe recitandam. —
probatur. — GS. TJ. TERTIUM articulum probant adverſarii, a) in
