Sancto per Legem: & ab eodem Spiritu rurſus erigun-
tur & conſolationem accipiunt Per Eyangeli Prædica- 22?2??
tionem.
Ut autem omnis ainb guitas & erroris occaſio, eauno«
ad ejus fieri poteſt, caveatur;, £ Gdiſrimen inter opera
Legis & opera Spirits propriè & dextre tradatur atque
—GDG conſervetur: ſingulari diligentia obſervandum eſt,
cnn e quando de bonis operibus agitur, quæ LEGI DEI ſunt
nn en conformia, (aliaàs enim bona opera nequaquam cenſe-
bonichen rentur: ) uod, hoc loco, vocabulum LEGIS unam
tantùm rem ſignificet: immutabilem, videlicet, volun-

Pirtiche⸗ lc
e. Laceh

lnuni 4 ehhhn

tatem Dei, ſecundum quam homines omnes vitæ ſuæ ra- .
bulen tiones inſtitueré debeant. OS”ð”ðU
DOTANN Eſt autem diſcrimen in operibus propter differenti-

ran . * am HOMINIM, qui ſecundum Legem illam & volun-
gclilan 69, tatem Dei vivere ſtudent. Homo enim nondunm rena-
tus, qui utcunque ſecunduùm Leg gem Dei vivit, & obera l
Legis ideo facit, quia ad eum modum ſunt mandata:
ceamque obedientiam formidine poœnnæ, aut ſpe præmii
n alicujus præſtat: is adhuc ſub Lege eſt, tanquam ſervus:
1 Eopera ejus proprie à D. Paulo Tegis opera vocantur.
enr en . “ Quia talia opera à Lege extorta ſunt: & hi ſunt Caini-

SS „ ci fanctuli Po⸗ eſt, hypockitz)
zn ſche orl 4 . 2 Cùm

1. Tim. I.

Rom. 6, 8.

& ß. I4.

Deut. 12,

8. & 32

illa, qux eſt in membris eorum, legi mentis repugnat.
Undef ſit: ut. nunqu armh quidem ſine lege, & tamen
non ſub lege, ſed in lege ſint, ſecundum legem Donuni in

=

ritum, adhæreat: manet etiam in illis lucta inter Spiri-
tum & carnem. Quareé dele ctantur quidem lege DEI,
ſecundùm interiorem hominem: interim tamen Lex

vivant & ambulent: & tamen bona opera: non hEXK Co-
ACTIONE legis faciant.
Quod vero ad veterem Adamum attinet, qui in
ipſis adhuc hæret: ille non modo Lege, verùm etiam
Poœnis urgendus & coercendus eſt; & tamen omnia in-

vitus & coactus facit: non minus quàm impii, qui com-

minationibus Legis urgentur, & in officio & obedientia
inviti uteunque retinentur.
Quine etiam legis doctrina hoc nomine ctedentibus
neceſiaria eſt: ne propria quadam ſanctimonia religio- 4
ſum vitæ genus de ſuo ingenio excogitent, & ſub præ-

textu Spiri irus Dei electitios cultus ſine verbo & manda-

to Dei inſtituant. De qua re ſic ſcriptum eſt: Non-
facieris ſinguli, quod ſi bi rectum videtur, &c. Quod
Præcipio tibi, hoc tantùm facito Domino: neque addas
quicquam, nec minuas.

Sed & aliam ob cauſam doctrina jegis in exercitio R

bono-

722 VI. DE TERTIO UsI l.
Cm autem homo per Spirictum Sanctum renatus Iumopenum c
atque à lege, hoc eſt, à co actione Legis, liberatus eſt, Quno imagina
jamque Spiritu DEl agitur: tum ſecundum immuta- Genlin ommne
bilem Dei voluntatemyin Lege revelatam, vivit: & o- Arbu em 9
mnia, quatenus renatus eſt, libero & promto? Ppiritu nh, tngtam
agit. Et talia obera pro opriè non ſunt appellanda Ope- uin hiin h
ra legis, ſed opera & fructus Spiritus: aut ut D. Paulus ; Gicen,
ea vocat, dicuntur, Lex mentis, & Lex Chriſti. Hi enim 1 Mmtinihil e⸗
homines non amplius ſub lege ſunt, ſed ſub graria ut Hm 0 Er .
idem Apoſtolus Steſtatur. Umnoentinn
Cùm autem credentes in hac vita non plene reno- tüapnſu ind
ventur, ſed vetus Adam ipſis, usque ad extremum ſpi- Ali it bnd

ndanmm hiimn

Aolmn ſero i:

Eno Onnnis vir
on, Altem,
u in u

“M
vonmnihe e
üi⸗ Amoct
ndcocet 5
ſued er
r kfen 1
lhug 1 ere,
nufmi

fin 1Crid

Alnzettin

om LIHEGIS DIVINXMA. 73
bonorum operum credentibus neceſſaria eſt. Facile e-
nim homo imaginari & perſvadere ſibi poteſt: vitam
& opera ſua omnino pura & perfecta eſſe. At lex DEI
credentibus bona opera ad eum modum præſcribit:

ritun Gnenmn

ferelntnn i
lbeo E in ut ſimul, tanquam in ſpeculo, nobis commonſtret, ea
oniur⸗ Al omnia in nobis in hac vita adhuc imperfecta & i impu- Cor
jins: Iu ra eſſe; ita quidem, ut cunn Apoſt tolo fatendum nobis . 1†.
S ge ſit: Etſi mihi nihil conſcius ſum, tamen in eo non ſum
5 * juſtificatus. Quare cum D. Paulus renatos hor tatur, Rom. 13. F.
nkli ut bona opera faciant, expreſse Decalogum eis propo- 8.9.

. le nit: & opera ſua imperfecta & impura eſſe, ipſe ex le- Rom. 7.
e in tiſe ge agnoſcit. Et David inquit: Viam mandatorum tuo- Pl.19, 32.
Sungle len rum cucurri. Interim tamen orat: Non intres in judi- H. 14 93.
inils lln cium cum ſervo tuo: quia non juſtinicabitur i in con-
Ctannur ſpectu tuo omnis vivens.
nem: Un Quomodo autem, & qua de cauſa bona opera cre-
tumylegin dentium ( licet in hac vita propter peccatum in carne
Gemn luete hrærens imperfecta & impura) grata DEO acceptaque
Neanin ſint, hoc non docet Lex: quæ integram,perfectam &-
Nbonachennn puram, omnibusque numeris abſolutisſiniam obedien-
tiam requirit: ſi niodo ea Deo probari debeat. Evan-
Admm gelion verô docet, Spiritualia ſacrificia noſtra Deo ac-
moo ee cepta eſſe per fidem, propter Chriſtum. Et hac ratione 1 per. 2. 5§.
ch k pii non ſunt ſub lege, ſed ſub gratia: propterea quod Mebr. n,13.
Auunm ipſa perſona piorum à maledictiône & damnatione le-
Einoferlie⸗ Lis per fidem in Chriſtura ſitliberata, & quod bona o-
pera ipſorum, etſi imperfecta & impura, Deo; Propter
1lor voni, S Ohriſtum, ſint accepta & grata: & quod non ex coa-
unlolii, dionelegis, ſed ex renovatione Spiritus ſancti ex ani-
o eh Cgnan mo promte & ſponte ea faciant, quæ D EO placent:
hul i , „quatenus ſecundum interiorem hominem ſunt rena-
nle i mé, ti. Interim tamen asſidue cum veteri ſuo Adamo lu-
iunbe, Cantur.
3 opoe ß. Vetus enim ille Adam (quaſi aſinus indomitus.&
“ tonamax) eſt adhuc crizn pars aliqua ipſorum, quæ .
ciu e ”MVM non

ins

72 4 VII. DE COENA DOMINI.

R

non modo legis doctrina, exhortationibus, Impulſu, &

comminationibus, verum etiam (quaſi fuſte) plagis &
Peœnis cohercenda, in obedientiam Chriſti cogenda eſt:

kte in beata illa reſurrectione renovetur. Tum vero

nec doctrina, nec comminationibus & reprehenſioni-
bus legis, denique ne Evangelii quidem Prædicatione
indigebit: hæc enim ad hanc mortalem duntaxat £
imperfectam vitam ſpectant. Sed quemadmodum
Dominum facie ad faciem intuebuntur; ita virtuté in-
habitantis Spiritus Dei, ſponte . ſine ulla coacticn,
absque omni impedimento, puri prorſus & perfedi,
maximo cum gaudio voluntatem Patris Cleſtis fac-
ent: & in Deo, in omnem æternitateni, lætabuntur
Quare rejicimus & danmamus, ut errorem permi-
cioſum, qui Chriſtianam diſciplinam ſolvit G&£ Vere
pietati adverſatur: cum docetur, quod Lex (eo mo-

1
T

11 ſü oud pios & creden-
do, qui ſupra e pud pios & cred

Xplicatus eſt) non 3

VII.

—
Umofenent
lelogi guice
nnts Agk

4

donec carnem peccati prorſus exuamus, & homo per- (ani in hoc

mnim etian
Rtontti conie
Clestonem
Imn in hoc:
Ulenn ſent
lentare n
min oe ſcr

elninamn te
2Conkesſtoni
illonolcin
qlidem in
n lune, Per
Aönittamus

ulelter zan

12 ‚⸗f imd it U=
tes, ſed tantàùm apud infideles, impios & impœniten “

1

tes urgenda ſit.
L VII.

DE COENA D

ulignoties

Aag. C. 12. – U AM. V I8 fortaſſe qguibram ein r
pol. 157. posſit, declarationem atticuli de 1oS.
Artze. Sm. Cna, huic ſcripto inſerendam W doi
33. Casr. tniſſe: in quo ecs duntaxat arſen “B s
Mim. 380. qui inter Theologos Auguſtanz e S
Cat. Ma, esſionis in controverſiam venerunt . min ve
402. . declarandos ſimcipimus, & vero maniteſ in d
Epit. coy, fit, Sacramentarios jam olim „ (cùm Con ean ked k
Auguſtana Anno Domini 15 30 primum con lnt
ſceriberetur & Imperatori exhiberetur) penitus ab ungemt.
ea alienos fuiſſe, atque talem eo tempore ſecel· D Perlpi
ſionem fecifſe, ut peculiarem ea de re Contesſio- Qllnn ſium
2 nem

N

VII. DE COENA DOMINI. 72 ½
nem offerrent. Quia tamen (quod ſane dolendum eſt)
Theologi quidam, & alii præterea nonnulli, qui Con-
fesſionis Auguſtanæ religionem jactitant, proXimis hiſ-

MWI.
—
imm
Atonibusun
(Clanflie
nChrikicopen

.

&⁊ contra conſcientiæ ſuæ teſtimonium Auguſtanam
Conkesſionem (quaſi ea cum Sacramentariorum do-
Arina in hoc articulo per omnia faceret) violenter

do depravare nituntur: facere non potuimus, quin e⸗
tiam in hoc ſcripto veritati cœleſti pia & ſincera no-
ſtra Confesſione teſtimonium perhiberemus, & veram
ac genuinam tàm verborum Chrifti, quâm Auguſta-
næ Confesſionis ſententiam, de hoc negotio repete-
remus. Agnoſcimus enim, noſtri officii eſſe, ut (quan-
tum quidem in nobis eſt) piam & ſinceram doctri-
nam hanc, per gratiam Dei, etiam ad poſteritatem
transmittamus: & aiuiditores noſtros aliosque pios homi-
nes fideliter admoneamus, ut à peſtilenti errore illo(qui
& verbo Dei & Auguſtanæ Confesſioni fepugnat, ac du=
dum aliquoties damnatus eſt) quam diligentisſime ſi⸗
pili caveant. .

erWepfſ, i
Status controverſiæ, quæ eſt in-
ter nos & Sacramentarios, In ne-
7 . . 1 —,.
gotio Cœnæ Dominicæ.
IIIi Sacramentarli quidâ in eo elaborant, ut quam
cedant, & noſtrarum Eccleſtiarum formas loquendi
ulſurpent: ac fatentur, quod in Cœna Domini corpus
ſerio urgentur, ut ſententiam ſuam ingenue;, a-
ne⸗ animum ſuum declarant, quod credant, verum &

r .l

ce annis in hoc articulo non clam tantum & oceultè,
ſed partim etiam aperte ad Sacramentarios defecerunt

in alienam ſententiam pertrahere, eamque hoc mo-

proxime verbis ad Auguſtanam Confesſionem ac-

Chriſti vere à fidelibus accipiatur: attamen, quando

è”ZMZM pertèê, & perſpicue pronteantur, tum uno ore omnes

7

—

1

„6 VII. De COENA DOMHNNI.

ſubſtantiale Chriſti corpus, ejusque ſangvinem à bene-

dicto pane & vino, in cœna ſacra, tanto locorum in-

tervallo abeſſe, quanto ſummum cœlum ab infima

terra diſtet. Hæc enim ſunt ipſorum verba: Abeſſe
Chriſti corous & ſangvinem à ſignis tanto intervallo

dicimus: quanto abeſt terra ab altisſimis cœlis. Qua-

re cum de præſentia corporis & ſangvinis Chriſii in
ccœna loquuntur, non volunt ea in terris adeſſe, niſi
reſpectu fidei noſtræ: hoc eſt, ſdem noſtram dicunt
per viſibilia ſymbola, perinde ut verbum prædicatum,

commonekteri & excitari: ut ſeſe attollat, atque o-

mnes cœlos tranſcendat: & hoc modo præſens, in cœ-
le corpus Chriſti, ejusque langvinem (imo ipſum Chri-
ſtum, cum omnibaus beneficiis ſuis) vere & ſubſtanti⸗
aliter, ſed tamen SPIRITUALITER TANTIIM fu-
mat eoque fruatur. Sentiunt enim, uti panis & vi-

num hic ſunt in terris, & non in cœlo: ita corpus Chri-

ſti jam in ccælis eſſe, & non in terra: quare in cœna Do-
mini nihil aliud ore ſumi, quàm panem & vinum.
Ac initio quide, cum hæc controverſia orta fuiſſet, fin-
gebant, cœnam Domini eſſe tantùm externum fignum
profesſionis, quo Chriſtiani ab aliis hominibus diſcer-
nerentur: & in ee Sacramento nihil niſi panem & vi-
num (abſentis videlicet corporis Chriſti nuda ſymbo-
la) exhiberi. At cum intelligerent, hoc figmentum mi-

hil prorſus coloris habere, neque conſiſtere poſſe, cœ-

perunt fateri, Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum in

nem Idibmatum: hoc eſt, tantummodo ſecundum divi-

nam ſuam naturam: ſed non ſuo corpore & ſangvine.
Poſtea etiamſi verbis Chriſti graviter urgebantur.
ut præſentiam corporis Chriſti in ſacra cœna fateri
cogerentur: id tamen aliter non intellexerunt, & de-
clararunt, quam quod ſpiritualem tantum præſenti-
am crederent: hoc eſt, quod Chriſtus tantum virtete⸗ „
7 o pera-

ummmeliannt i
umm ueni

UeChu

eclhlnd ⸗

dlum, e
n, cor
un ſern

B leri

33 . .
ſacra cœna ſua vereè præſentem eſſe, per communicatio- Pl

llt, o

II

—

ſennis, be

mibes teret.

(Eligte ptaſe

ſuirtene g Ir 1
eunhile lic in
ol n derli

(r hendic

mbhe rrclzri,

uu

qlan qnol

lter, ningin

II

beitalun
Aroiniumzobi
nnſenginen
Anfrrtibſl
. n enminki
ſe⸗ N 00N
llm Itenmn

UIhs tons
Ahle lonidce

In gan: Eu
Unnternis
An erle
. alt. Ver
Kdt
tepr

1 7 1 . 4 1

NKMAůA2 VII. DE COENA DOMINI. „27
are ſngitnike 4 operationis, & beneficiorum fuorum, per fidem nos
a, tmno un participes faceret. Quia (inquiunt) Spiritus Chriſti

umn ceI A. (qui ubique præſens eſt) corpora noſtra (in quibus
Cnumn eu Spiritus ille hic in terris habitat) cum corpore Chri-
ſgni tme ſti, quod in cœlis eſt, conjungit.

b Aiini dnE Quare ſplendidis & magnincis verbis illis, multis
Lluginsx magnis & præclaris viris impoſuerunt, quando nimi-
ea in Ers rum affirmarunt atque jactitarunt, ſe plane nihil aliud
üten Ulmnte ſentire, quamn quod Dominus Jeſus Chriſtus vere, ſub-
Ut verbiungetir ſtantialiter, vivus in ſacra ſua cœna præſens ſit. Hoc
Gle aula autem intelligunt ipſi tantum de divina Chriſti natu-

Nemotoprre Ia non autem de ipſius carne & ſangvine. De his enim
inennf ſetttiunt, ea tantum in cœlis, & præterea nullibi eſſe: id-
ſtis) i oque Chriſtum nobis cum pane & vino verum corpus
LTIEN M & Verim ſa nguinée manducandum & bibendu dare, ſpi-
enin, Litaiiteber fidle,ſed non corporaliter ore ſumendum.
gccelo:n Hoc E trim inſtitutionis cœnæ Dominicæ, EDIT E,
era:un CORPIS MEIIM, non proprie, ut ſonat,

ſecunduùm literam, ſed quaſi figuratum ſermonem, fi-
gurate accipiunt: ita, ut ED ERE corpus Chriſti nihil
aliud ipſis ſignificet, quam CRED ERE in Chriſtum:
Et vocabulum, Corporis, illis nil niſi Symbolum, hoc
eſt, ſignum ſeu figuram corporis Chriſti denotet: quod
tamen non in terris & in ſacra Cœna præſens, ſed tan-
ℳ* tüm in cœ-lis ſit. Verbum (EST ſacramentaliter, ſeu
modo ſignificativo interpretantur: ne quis rem cum
ſignis ita putet copulari, ut Chriſti quoque caro nunc
in terris adſit, modo quodam inviſibili & incompre-
henfibili. Hoc, nimirum, volunt, corpus Chriſti cum
PpPane Sacramentaliter ſeu ſignificative unitum eſſe: ita,
ut credentes ac pii homines tam certò corpus Chriſti
(quod ſurſum in clis ſit) ſide ſpiritualiter accipiant;
quàm certo panem ore manducant. Quod vero cor-
pus Chriſti in ſacra Cœna in his terris ſubſtantialiter
(licet inviſibili & incomprehenſibili modo) præſens
„2 5 fſit

dgttoretiuni
menrein

3

I. Cor. 10.
ß. 16.

rinth. 10. & teſtimonio Cyrilli confirmatur hiſce ver-

72 WVII. DE COENA DOMMI.

—.— — —— —

—

ſit, & unà cum r ene benedicto, ore etiam Tocrl
tis, & aomine duntaxat Chriſtianis, ſumatur, id ſolent
quaſi Rortendam Plaſphem iam damnare & execrari.
Contra vero de Cœna Domini in Confesſione Au-
guſtana, ex verbo Dei ſic docetur: verum corpus &
Fangvinem Chriſti vere, ſub ſpecie panis & vini, in ſacra
Domini Coœna præſentia eſſe, diſtribui & ſumi: ſecus
autem docentes, improbari. His poſtremis verbis Sa-
cramentariorum error perſpicue rejicitur: qui eo ipſo
tempore Auguſtæ peculiarem Confesſionem obtule-

ruht: quæ veram & ſubſtantialem corporis & ſangvi⸗

nis Chriſti bpræſentiam i in Sacramento coœnzæ, in terris

admiinickratæ, idcircò negabat, quia Chriſtus aſcendiſ-

ſet in coœlos. Pia etiam noſtra de hac re ſententia in
Minore D. Lu itheri Catechiſmo perſpicuè ſequentibus
verbis expreſſa eſt: Sacramentum altaris eſt verum cor-
pus & verus ſangvis Domini noſtri Jeſu Chriſti, ſub
pane & Vino nobiz Chriſtianis ad manducandum & bi-
bendum à à Chriſto ipſo inſtitutum. Luculentius etiam-
num hæc ipfa ſententia noſtra in Apol ogia non mo-
do declaratur, verum etiam illuſtri dicto PauliI. Co⸗

Bis: Decimus articuhus approba atus eſt: in quo con-
ſitemur, nos ſentire, quodi in coœna Domini vere &

fubſtantialiter adſint corpus & ſangvis Chriſti: &τ e⸗
re exhibeantur cum illis rebus „quæ videntur, pane &

vino, his, qui Sacramentum accipiunt. Cùm enim

Paulus dicat: Panem, quem frangimus, communi-

cationem coxporis CHRISTI efſſe &c. ſequeretur, Pa
nen non corporis, ſed Spiritus Chriſti par rticipario-
nem eſſe, ſi non ipſum Chriſti corpus ſed duntaxat

Spiritus Sanctus Vere præſens eſſet. Et comperimus,
non tantum Romanam Eccleſtam affirmare corpo
lem Chriſti Præ ſentiam: ſed idem & nunc ſenti 1e,

olim etiam ſenſiſſe Græcam Eccleſiam. Sed Bü
ecxXx

S net⸗ lamen concen

4 lec Cxer

VI.

(ICillo teſt
rlterin

4 uubs Habita
e cum
onn e he
(lunm Cont
U nberge
Cronlirl 1

lperiort

iin, K D. M

i)liraogorn

Mbet:
Audininns

CoNciOnat

Umnanento co

ligun ⸗

eChriſt

1e ex
in erlli tur,⸗

(E und
Chi
R

DNXRe WII. DE COENA DOMIHNI. 729

. Tr.
jote Gianabhypoe

man ——
ex Cyrillo teſtimonium adducitur, Chriſſum etiarmm

ns Kum. Ccorporaliter in ſacra cœna communicatione ſuæ carnis
Ammmhari in nobis habitare.
m nCieͤ Poſtea cum illi, qui Auguſtæ peculiarem ſuam con-
etnr mmmukt fesſionem de hoc articulo obtulerant, noſtrarum Ec-

Qcleſiarum Confesſionem approbare velle viderentur,
ie ensknüii

ilrihiklni , VV ittenbergæ anno Domini 15 36 formuila quædam
Okenorei Concordiæ (quam nunc recitabimus) inter Saxoni
kelld me⸗
W ed Ccos, & ſuperioris Germaniæ quosdam Theologos, con-
eicl
. ſcripta, & D. Mart. Lutheri aliorumque (utriusq; par-
on

tis) Theologorum ſubſcriptione approbata eſt. Fa ſic
habet:
Audivimius Bucerum explicantem ſuam & alio-
rum concionatorum, qui una adfuer unt, ſententiam de
Sacramlento corporis & ſangvinis Chriſti, hoc modo: S
Conkfitentur, juxta verbadrenæi, Euchariſtiam con-
ſtare duabus rebus, terrena & cœleſti. Proinde ſenti- “
unt & docent, cum pane & vino vere & ſubſiantialiter
adeſſe, exhiberi & ſumni corpus & ſangvinem Chriſti.
Et quanquam negant, fieri Transſubſtantiationem,nec
ſentiunt heri localem incluſionem in bane, aut du ra-
bilem aliquam conjunctionem extra uſ ſum Sacramen-
ti: tamen concedunt, Sacramentali unione panem eſſe
corpus Chriſti: hoc eſt: porrecto pane ſentiunt ſimul
adeſſe & vere exhiberi corpus Chriſti. Nam extra uſum,
dum reponitur, aut aſſervatur in pixide, aut oſtenditur
in procesſionibus, ut fit apud Papiſtas, ſentiunt lnon ad=
eſſe corpus Chriſti.
Deinde hanc inſtitutionem Sacramenti à Chriſto
factam ſentiunt valere in Eccleſia: nec pendere eX di-
gnitate vel indignitate Miniſtri & ſumentis. Quare, ſic⸗=
ut Paulus ait, etiam indignos manducare Sacramen-
tum: ita ſentiunt, corpus Chriſti & ſangvinem verée
porrigi etiam indignis: & indignos vere Rilla ſumere:
ubi ſervantur verba & inſtitutio CH RISTI: Sed
tales ſumunt ad judiciumyut Laulus ait: quia abutuntur

Sacra-

10 hell⸗ Hien
um lni i

1

730 VII. DE COENA DOMINI. =

Sacramento, Cùnm ſine vera pœnitentia & fide eo utun-

tur. Ideo enim inſtitutum eſt, ut teſtetur, illis applicari
gratiam & beneficia Chriſti: illos inſeri Chriſto, & ſan-
gvine ejus ablui, qui agunt poznitentiam, & erigunt
ſe fide in Chriſtum. MVMWB YM
In ſequenti anno præcipui Auguſtanæ Confeſſionis
Theologi e tota Germania Smalcaldiam convocati
ſunt: ut in medium conſulerent, quæ doctrinæ capi-
ta, in noſtris Eccleſiis hactenus propoſita, Concilio
(quod Pontiſcii celebraturi dicebantur) exhibenda &

defendenda eſſent. Ibi D. Lutherus articulos illos,

quos Smalcaldicos vocant, compoſuit: qui commu-
ni & unanimi conſenſu ab omnibus illis Theologis, qui
. . . 7 . . . . —
convenerant, ſubſcriptione confirmati ſunt. In his ar

ticulis D. Lutherus veram & genuinam ſuprà comme-

moratæ formulæ, VVittebergæ conſcriptæ, ſententi-
am, brevibus quidem, ſed ſignificantibus & perſpicuis

verbis, quæ proxime ad verba Chriſti accederent, ex-

plicuit. Sacramentarii enim jam dictæ ſormulæ verba
ad malam ſuam cauſam fulciendam planeè in alienan
ſententiam detorſerant: quod videlicet Corpus Chri-
ſti non alia ratione in cœna diſtribueretur,
ut idem corpus unà cum omnibus beneficiis ſuis ver-
bo Evangeliiexhibetur. Et Sacramentalem unionem
nihil aliud eſſe, quam præſentiam Chriſti ſpiritualem,
quæ fit fide, interpretati fuerant. Has rimas, per quas

illi effugium quærebant, Smalcaldici articuli obſtruxe-
a Cona

runt. Aſſerunt enim, panem & vinum in ſacr
eſſe verum corpus & verum ſangvinem JEſu Chriſti:
quæ & exhibeantur & ſumantur non môdo ja piis, ve-
rum etiam ab iis, qui præter nomen nihil habent
Chriſtianum.
Hanc piam ſententiam D. Lutherus copioſius ver-
bo Dei, in Majore ſuo Catechiſmo declarat: & fic ait:

Quid igitur eſt Sacramentum, quod ad altare diſtri-

buitur?

7

nam

quàm ſic

4

I

l

ehpon
Miti in &

Uunlmenlacit,
Mn edithec

Uumcnnämare
ullten Dil

utmmicgco
e gonnh
Unen Cdi;

tigſirin
tns E
Non tantum
len .
iu elinm

UekChrii
ektanni ner

neſtamnen
Atrinſlchimne

Acgentumn,
unmeſlen

Kade bhoe
Etd Gin
unſtum,

tbum CUN
ran

DOMNNI

Lentia A te en unn

elketut, A

ginſen Chnitpale
tentan, A

ugultant Coklu
Gmelcicdim nnde
t, gue Goenmne⸗
c
1us ropolts
nn hin , u

cbantur) enl

1
cherus otllni
polutt: gul
1
ſdusilis lo

rmmmiſun.
euuinam n

(onlenpre,
KEe
itcatbub⸗ .
hrikri Alaktti 7
. Gnnle
amncidt ⸗“
dum Nrd O
.

ielet Cn

Uar

Kribueei .

bus henenens n
Nen,

*

1II. DE COENA DOMINN 73 1
duitur? Reſpondetur: Eſt verum corpus & verus ſan-
gvis Chriſti, in, & ſub pane & vino: quæ edere & bibe-
re Chriſti verbo jubemiur. Et poſt aliqua: Verbum Dei,
inquam, illud eſt, quod hoc Sacramentum conſtituit,
& diſcrimen ſacit, ut non ſit merus panis & merum vi-
num, ſed ut hæc Chriſti corpus & ſanguis ſint & dican-
tur. Et poſt pauca: Hoc Chriſti verbo conſcientiam
tuam confirmare, & intrepido animo dicere potes:
etiamſi decem Diabolorum myriades, unà cum omni-
bus fanaticis doctoribus irruentes, mihi objiciant, di-
centes: quomodo panis & vinum Ppoſſunt eſſe corpus
& ſangvis Chriſti; tamen certôſcio, quod omnes fa-
natici ſpiritus, & doctiſſimi quique homines, omnes ſi-
mul non tantum ſapientiæ habeant „quantum divina
Majeſtas vel in minimo digitulo habet. Hic vero in
mmedio eſt Chriſti verbum expreſſum: Accipite, edite,
hec eſt corpus meum: Bibite ex hoc omnes, hoc eſt
Novum Teſtamentum in meo ſangvine. Huic verbo
firmiter inſiſtimus: hic tuto manebimus: & expectabi-
mus eventum, an IPSII M vincere, & inſtitutionen
ejus mutare valeant. Hoc quidem verum eſt, quando
verbum Dei ab hoc Sacramento removeris : aut abs-
que verbo divino Sacramentum conſiderare volueris:
quod tum præter panem & vinum nihil habeas. At ſi
verbum cum Sacramento retineatur, ut fieri omnino
convenit: tum Sacramentum illud (ut ipſa verba
teſtantur) reverà eſt corpus & ſangvis Jeſu Chriſti. Ut
enim Chriſtus ore ſuo de hoc Sacramento loquitur
ita res veriſſime habet: I PS E enim mentiri & fallere Tit. I.

7

7

nelcit.
Hlis fundamentis jactis, facilè eſt reſpondere ad quæ-
ſtiones multas, quæ hoc ſeculo plurimam agitantur:
an, videlicet, miniſter Eccleſiæ, qui vitæ eſt diſſolutio-
ris, poſſit Cœnam Domini recte adminiſtrare & exhi-
dbere? & ſi quæ ſunt alia his non diſſimilia „de quibus
?ðYSUVM diſpu-

22. vII. DE COENA PDOMN I

diſputatur. Ita enim ſentimus & ſkatuimus: ſi maxi- übnigigni
me homo improbus & ſceleratus Sacramentum cœnæ H,
Doniinicæ ſumat, aut diſtribuat: tamien ſumere illum la Unhllar
. — . 1 .
R aT +☛ hriſti E 4 TE
verum Sacramentum, hoc eſt, Chriſti corpus & ſangvi- inöllumingtn

nem, non minus, quàm eum, qui digniſſime illud ſu- ilbgno ok
Miat aut diſtribuat. Hoc enim Sacramentum non ha- Emhini eſe

bet fundamentum, hominunmt ſancétitatem, ſed ipfum mmm iel ad⸗
verbum Dei. Et quemadmodum nec ullus ſanétus in umnſeit R

terris, neque Angelus in cœlis efficere poteſt, ut panis Winnkifſoni
& vinum ſint corpus & ſangvis Chriſti: ita nen'o ic
Sacramentum mutare poteſt, ut non ſit Chriſti corpus iik ul
& ſangvis: etiamſi quidam eo abutantur. nin
Non enim propter alicujus aut perſonam aut incre- Knsin

dulitatem, verbum Dei (quoô cœna Domini inſtituta Karmottus
eſt, & propter quod rationem Sacfamenti Habet) irritum taemehal
& vanum fieri poteſt. Quia Chriſtus non dixit: fi cre- MI lti 5
dideritis, aut digni fueritis, tum in coœna facra corpus & Imtn: 4 13
. 2. . . . . . SS “
ſangvinem meum præſentia habebitis; ſed potius ait: Imne“ 14
Accipite, edite, & bibite: hoc eſt corpäs meum: hic kenhuni
eſt ſangvis meus. Et præterea inquit: Hoc facite? taſt den⸗
quidnam? hoc ipſum certe, quod ego nunc facio, quod Prir
. . . S . 3 1 Plrien
inſtituo, quod vobis trado, & vos accipere jubeo. Ver-
1 3 3 —„ 2 . — . . –„
ba Chriſti hoc volunt: ſive dignus, ſive indignus ſis; ha- „

bes hic in cœna, Chriſti corpus & ſangvinem: idque etn k
virtute verborum, quæ ad panem & vinum acceſferunt. an⸗ umä
Hæc memori mente repone, quia in his verbis ( inſtitu ehee
tionis cœnæ) fundamentum noſtrum, defenſio & arma Eeen
noſtra ſunt, adverſus omnes etrorés & fallacias, quæ aut (n keuct
allatæ ſunt hactenus, aut unquam adferri in hoc nego- esen
tio poterunt: e e u
Hæc Catechiſmi Majoris recitata verba veram ur I hal

— . . . . ——— - . ð?MÿMU
præſentiam corporis & ſangvinis Chriſti in cœnaà Do- i
= . .. S “
mini verbo Dei egregie confrmant: & iis ſolide de- uni
monſtratur, præientiam illam non tantüm de mandu- „ die

catione credentium & dignorum, verùm etiam de in-

III. DE COENA DOMINI.

Rtmimim Acdelibus & indignis communicantibus intelligendam
is Ackanennch

4

ehe. .

S

Et quia ſingularibus & excellentiſſimis Spiritus ſan-

t: tankn N: . 1. . 1 .
nriſkiennnt Gti donis illuminatus Heros, Doct. Lutherus, in Spiritu
Aucigiime“ prævidit, quod poſt mortem ipſius, quidam ipſum ſu-
nnen WH ſpectum facturi eſſent, quaſi vel à doctrina jam com-

memorata, vel ab aliis etiam partibus purioris doctri-
næ receſſerit: eam ob cauſam Majori ſuæ, de cœna Do-⸗
mini, confeſſioni hanc proteſtationem, ſub ſinem, in-
ſeruit.
Qlia video nullum eſſe ſectarum & errorum finetu, Tomw. Wit

ſandkiteteni
uunnee uibt
encere ho
i5Chriſti: u

.

rn n ſed hæc mala indies incrementa ſumere, Satanamque teb. Germ.

eetomt magis ac magis furere: nie quis igitur Sectariorum, mée z. Jol. 243.
n , vivo, aut mortuô, aliquando nomen meum ſuo figmeſ-

Dom .
Cena n to Prætexeré poſſit, erroremque ſuum (non candidè in

chme medium allatis mieis ſeriptis) ſtabilire auſit: quod Sa-
rikusndnd cramentarii, & Anabaptiſtæ jam facere cœperunt: Fi-
nin cen dem meam, in hoc ſcri Pto, coram Deo & toto mundo,
bebiis; ge omnibus religionis noſtræ articulis, profitebor. Et
elk coln in ea fide (Domi

lunt

usque vitæ Spiritum perieverafe, atque ex hac vita emii-
grare, & coram tribunali Donuni noſtri JEſu Chriſti in-
trepide comparere paratus ſum. Ac ſ quis fortè poſt
meum obituni dicturus eſſet: ſi D. Lutherus nunc vive-
ret, profecto de hoc vel illo articulo longe aliter ſenti-
ret atque doceret: (non enim ſatis diligenter eam rem
hactenus expendit) Contra hoc figtentum id jam di-
Sco, quod tunc eſſem affirinaturus: & quod tunc dicturus
ellem, idem jam nunc proſiteor: me, videlicet, per gra-
tiam Dei omnes hofſce articulos quàâm diligentiffime
expendiſſe, & non ſemel, ſed ſæpiffſime ad normam ſa-
eræ ſeripturæ exegiſſe, & tanquam ad Lydium lapidem
examinſſe: nec minore ànimi côhifantia atque rX/
oo Ogν ſingulos articulos defenſurum, quam qua
Aunc docttinam de Sactamento altaris propugnavi.
Non

1
—

ino me benè juvante) ad extremum ð

„ . 7
1

234 VII. DE COENA DOMNM —„Nͦͤͦ1

Mnhunus Orea

Non temulentus ſum, aut parum conſiderate loquor: unmm
Scio, quid afrmem: & intelligo, quanta res mea aga- lüm: ui
tur in illo die Donuni noſtri Jeſu Chriſti, cum venerit, Anntiit: n
DM vivos & mortuos judicaturus. Quare nemo me, in re ueni ne ethe
tam magna & ſeria, nugari exiſtimet: hæc enim res Velun
maxime cordi mihi eſt. Novi (Dei beneficio) Sata- Alllelprrl
nam magna ex parte: qui cum posit verbum Dei & nn Augul⸗
ſacras literas pervertere & depravare: quid ille meis aut llne teci
cujuspiam alterius ſcriptis non faceret. “ uh eitatis &
Poſt hanc Prôteſtationé D. Lutherus ſancétæ memo- eenn E ingubi

MN um Unrati

rer. 245. riæ inter alios articulos etiam hunc ponit: Eodem mo- emuum & ve
do (inquit) loquor & confiteor etiam de Sacramento XTIN.
altaris: quod nimirum, ibi revera corpus & ſangvis Od ren
Chriſti in pane & vino ore edatur & bibatur, etiamſi lunnnn,
miniſtri, qui Cœnam Domini diſtribuunt, aut qui eam unctni; z
ſumunt, non credant, aut allàs ſacra Cœna abutantur. ſean Jis, .
Cœna enim Domini non nititur hominum fide aut ſuginctim
incredulitate, ſed verbo Dei & ipſius inſtitutione. Niſi Cerlbe d
rte verbum Dei prius immutent, & prorſus aliter, trinn
= quam oportet, interpretentur: ut hodie Sacramenti railin

hoſtes faciunt. Hi procul dubio nil niſi panem & vi- Etin rran
num in Cœna habent, quia neque verba neque inſti⸗ UUre
tutionem Domini habent, ſed ea ad ſuam falſam opi- ilend⸗
nionem inflexerunt, mutârunt & depravârunt. AcARO 1
Et ſané D. Lutherus (qui certé veram & genninam Iz i
Tom. 2. Auguſtanæ Confesſionis ſententiam præ aliis intelle- SSl
IIIN ha

Pleni

Witteb. xXit, & eam conſtanter, usq; ad ſinem vitæ, retinuit & de- K
Germ. Jol. fendit) paulo ante ſuum ex hac vita diſceſſum, in poſtre-.
252. ma illa ſua de Cœna Domini confesſione, fidem ſuam
de hoc articulo magno zelo, ſequentibus verbis pro-
feſſus eſt, atque repetivit, ubi ſic ait: Ego omnes eos eo-
dem numero habeo, hoc eſt, pro Sacramentariis & fa⸗
naticis agnoſco, (ſunt enim tales,) qui credere nolunt, (dn
quod panis Domini in ſacra Cœna ſit verum ipſius na- a de⸗
turale corpus, quod impius quispiam, vel Judas ipſe, 5

non

V

—r d non minus ore accipiat, quam D. Fetrus, & omnes a-
um Cnlck ſü Sancti: Qui (inquam) hoc credere recuſat, is me
Swllate miſſum faciat: neque ullam anuicitiam aut lamiliari-
e Cnifeankt, tatem à me expectet: ſic enim ſtat ſententia, quam
Cre emd Vnon ſum murtaturns. “OðM
tina tutnn Ex hiſce (præſertim vero D. Lutheri, ut Primarii
i (häe Doctoris Auguſtanæ Confesſionis,) declarationibus,
n poeft edn quas prolixe recitavimus, cuilibet homini cordato(ſi
rijae: G ni0de veritatis & pacis ſit ſtudioſus) manifeſtum,
ntrett. „Ccertum & indubitatum eſſe poteſt, quæ fuerit, hodieque
lurhene MMunt ſit genuina & vera Confeslſionis Auguſtanæ S E N-

— S=
E

e etan Er⸗ Quod autem præter illas phraſes, quibus Chriſtus

leſeteo⸗ 7 & Paulus utuntur, (cum dicunt: panem in cœna eſſe
Hur biun corpus Chriſti, aut communicationem corporis Chri-
ſti) etiam alias loquendi formas uſurpamus: verbi
gratia, cum dicimus, ſub pane, cum pane, in pane ad-
eſſe & exhiberi corpus Chriſti: id non ſine gravibus
„ cauſis facimus. Primùm enim his phraſibus ad rejici-
s endam Papiſticam Transſubſtantiationem utimur. De-
* inge etiam Sacramentalem unionem ſubſtantiæ panis
non mutatæ, & corporis Chriſti hac ratione docere
volumus Ad eundem enim modum hoc dictum, VER- Yoh. 1, 14.
BüNM CARO FACTIHIM EST, repetitur & decla- Col. 2. . 9.
ratur aliis æquipollentibus propoſitionibus: exempli
gratia: Verbum habitavit IN N OBIS: In Chriſto
inhabitat tota plenitudo divinitatis corporaliter: Deus
erat cum eo: Deus erat in Chriſto, &c. & alia plu-
ra hujus generis. Hæ Phraſes ſuprà commemoratum
dictunn Johannis reperunt & declarant: videlicet, quod
Per incarnationem divina eſſentia non fſit in huma-
„nam naturam converſa; ſed quod duæ naturæ ſine
confuſione perſonaliter ſint unitæ. Et quidem multi
„ excellentes Doctores ex erudita antiquitate, Juſtinus,
Eyprianus, Auguſtinus, Leo, Gelanus, Chryſoſtomus
ðUðWBã Aa à2 Sc alii

1.
.
„ „ . 1

VI. DE COENA Onn. Chriſtimy⸗ W
34 ac ipſa fimilitudine Cde per explicant. Do- mnilbel
& alii, hac ip Coœnæ Dormirice * u Giſlinetz
ſterium Sacraine nadmodum in Seriddo du unitæ: ita
zvent enim, rt naturr inſeparabilit ias, panem vide⸗
& non Gcetne Jas dixcrlas ricitagdh Chaſiin
in ſacra Cœna verum naturale ni in terris ſimul
= licet mararclera⸗de adminiſtratione! eſt accipiendum,
e reunas: A tamen non ita el
eſſe præſentia:

ei cactieis
Etgnilehre i⸗
nainmiczſol
Tunpolta petra
Irn ſerbo Dei
Uunſind Byang

inis Chriſti cum Pane unm modmn
. ſangvinis . natu-⸗ ( Derzr
lI0 hæc . i0: qualis 18: Ut ea m en D
uaſi UIIO lis unio: 4 talis: Sc 22 un Dea
rſonalis . men S
ino ſt perſo õ formula,Anno wno ir
Chriſto: ii (in illa Concordiæ iſicare vo- Uun mnd
XX in ( & alii (in illa uo ſigni ndqtum
D. Lutherus & alias) appellant. ⸗ Tub pane, e NC A
. pPta . j.1 ane, . 0 “ .
3 6 conſcrip rmnis loquendi, in ofitionem ( Aielis: e
lunt, etiamiſi for ntur, tamen ſe prop erba ſonant, ac- nlain
“ utantur, tam ver 4, „. u
pane, quandoq; ) ſimpliciter, & S prO figurata, abehn haie
eſt corp lecti, eamque 1oſcere. uct ceheih6
ipere & amplecti, dicatione agti liens: Nonut rliſtme ech
cipe ræGiC . uUien eihe
4 1 nuſitata p 1tur, indg emad- (l
ſed PrO i1 — 18 C negotio loqu . imus: ſed gu un
X 0 C
Juſtinus em & potum accip
2 gar
. m vu 8²
. Pane

. . terra
er verbum Depee AAhnn
hriſtus Servator noſter, Ecangrinem Prop . aloin tert
dum Ohriſtu uoque && imus, per ver- lhimtini⸗
mO ſt factus, mebat. ita etiain rreai . Domini hi
1TO. Stt I4 habuit: . a cibum, ne enltor n
Kram ſalutem! nétificatum Et ſan 4
ſtram ſo ſan . . eſſe. En nun t
bum & Frtce al cbrus &W— Noben d ultima ſua Pril
noſtri ein e M Majori, præſertim
D. Lutherus

Inn
n de hac re formam 104 eſt, Wniminmn
de ha ida uſus eſt,. Pü
de Cœna) eam celebranda uſus 12 ibern
esſione ; ima Coœna .“ Cnernn Reggee
confes . n prin . ne
di, qua ſtus ¹ L detendi⸗ dubiè præcipuus ca⸗ lunmäi mn
aviter Lutherus fesſi tam Wini
Er m autem D. Lut iguſtanam Con ina, tanquam don Eard
Oun eſiarum, quæ Aug 1sS totaà doctrit a, lal ſione ug o
am Eccleſiarum, 12 rit, (Cujus tota Confes 10 Knnef
ſunt, Doctor fuerit, Auguſtana exhibita an nn
plexæ dio, ſummatim in ri Carolo V uſtanz? Ammni ſl
mipen 5* Im erato ,11. Augr .
ebrnbrehenlu cemwuemietats ilius
rofeste
. Nt) prs

Con- Winn

—

. —

on. r DE COENA DOMNI.237

