cuanur,d reinur & confirmemur, quoties peccatis aut conſci-.
4 „A4. . . . „ .
entia gravamur, ut dicamus: Ego tamen baptizatus

ſangris
ngih
rbecverbiili

ſum: quod ſi baptizatus, certum eſt, ea promiſſa mihi
data eſle, me beatum fore, ac vitam immortalem &

præter aquam nihil plus poteſt capere, & ad hoe verba
proferuntur, ut hec anima capiat. Tam vero quoniam
& aquam&verba unum Baptismum eſſe conſtat, ſequitur
ut & corpus & anima ſalva fiant, ac in æternum vivant.
. Anima

4

54

— . . & .
prel endit qua ratione poteſt apprehendere. Quare
7

.1 £
. aptismi aux
m hbabemus: ſquidem E e alioqui nulla vita,
Foren felices reddimur, id q .
ſancti ac 1 opaS poteſt aſſequi. jlitate & uſu,
nullum uspiam uel ptismi eſſentia, utilita Roe
idem aptismn jicta ſufſiciant.
e*c quidem de . icta ſuſfic
De Bapii. e dui ſcitu erant neceſſaria, ide Diabolus per
Imo infun- erdeie 4 occurrit aliio dlua t, nempe de puero-
72 N - . U
vVero ioc ariè il aqueat, ba -
” mundum v dant, aut recte bap .
ſectas ſuas illi quoque credant, .qui
tismo, numi 1quod . ondemus: 4
rum Baptien hanc nos ita breviter ed hanc qumſtio-
„ ventur. editus eſt, ille zins iſeit⸗
Tenttre en- lici intelligentia præditus . at doctoribus diſcu
Jantes ba. limb indiſcuſſam à ſe Lell a kamen reſpondere rale⸗
prixendot. riendam relinquat. Qdd ſ Baptismum heig nal⸗
ior ». S : Puerer de oſtendi-
LPrior re- 18. it a reſponde * . epere abun .
ris, i ſe, ſuo ipſius P ſanctihca-
nſeo. tum eile, . aucos lancti
An ere de rd uod Deus illorum non geie qui ſtatim à
tur, nenſe de Spiritu ſancto inperrintt hodie non
. mꝗᷣ . Sun eti .
vit, eosde izati ſunt. imadvertimus
es baptiza is indiciis animadve
Partd mlatke⸗ duos certis indiciis a eorum, tum
U Noctrinæ e
Parum alanedum habere, cum Pie Brais DEI datum
jiam vitæ nomine: Sic etari, &
tian B met noſſe ſcripturas interp ſanctam nullo
melt, . iritum ſané
& conceſſu d citra Spiri um Ba-
oſcere, quo . ſi puerorum Ba
Hum 2. j poſſe, nemo dubitat. Ainn horum Spiri⸗
modo ke . baretur: eigs iimerti-
, n. pro 1 ejus impe
. § Chriſto no iculam quidem ej .
Ptismus articulan . r tot ſe-
aut ne p. . loqnar, pe .
tum ſanctum, . uod ſentio, e ullus ho-
ſummatim, quo abſa ſunt, nullu
ret, atque ad hunc usque diem a ar nnlin vero
cula, quæ 3 zſa hibendus eſſet. — conſir-
4 hriſtianus per 1. „ donatione cor
minum C 1 i ſancti Spiritus . ardo,
Deus Baptismum ſui ſand ibus, divo Bernh
me id quod in nonnullis Patr
Mat, id ꝗ

wuma.

—.—
penzintelisit
Auggle d con
pnotur, Dd
ninſhiipſe d.
gltirſaſfta,
ſun be hinitn
Elrnilhnaeſt
60. Meveen
Ckhoheem, ton
ſeneautſidſen
Deinde hoe
Uininbeeſtam
Nene, gerho⸗
mfunmmarej
Wen 4lignan
n lrſitur,
lenagumn
enean e
timnon cee
Giſun ſ
nhitſonen
nevihcenh
läineſmn
Im Clinqnan
tnuin
nſtidi
nni unken
ſtn Dihtſinn
MA cum fel
hut lededtk
undonini,
hn nquan
le ſites R
ennmmee
ngiun

Maon
celit oty aut
aptiunuimaſcget
Drehenten (3
re eian kinti⸗
tini Arle n
d Aofünlin
gui.
entia, kltn 1
dida ſfein 1
4 hodie Dülnu-
neat, nenpe 5
relent,ar eiti⸗
ter eſhortenn
, We hamd
,r d nin⸗
en teßnſtii
tisnun Pum
ohere 4bon

D
wertiſt,oli
Gunt etunta⸗
gliciss inaltu⸗
Loinr? “
obi⸗ grnt
viltetyre

jittun inin
9t ſ hennl,
uten ſunte

rioeohin
ſet
ſtus 6

„ ,MNNN
n

DEBAFTISMoO. 545

mentis intelligitur, neque ſancta Chriſtianorum Eccle-
ſia usque ad conſummationem ſeculi interibit: ſateri
coguntur, DEO Baptiſmum non diſplicere. Neque
anim ſibi ipſe poteſt eſſe contrarius, aut mendaciis &
nequitiæ ſuffragari, neque huic promovendæ gratiam
ſuam, ac Spiritum ſuum impertire. Et hæc ferè optima
& firmiſſima eſt pro ſimplicibus & indoctis comproba-
tio. Neque enim hunc Articulum: Gredo Eccleſiam
Catholicam, communionem ſanctorum &c. nobis eri-
pient aut ſubvertent unquam.
Deinde hoc quoque dicimus, nobis non ſummam
vim in hoc ſitam eſſe, num ille, qui haptizatur, credat
necne: per hoc enim Baptiſmo nihil detrahitur. Ve-
rum ſumma rei in Verbo & præcepto Dei conſiſtit. Hoc
quidem aliquanto eſt acutius, veruntamen in hoc to-
tum verſatur, qued dixi, Baptiſimum nihil aliud eſie,
quam aquam & verbum Dei ſimul juncta: hoc eſt, ac-
cedente aquæ verbo, Baptiſmus rectus habendus eſt,
etiam non accedente fide. Neque enim fides mea facit
Baptiſmum, ſed Baptiſmum percipit & apprehendit.
Jam Baptiſmus non vitiatur aut corrumpitur, homini-
bus eo abutentibus, aut non recè ſuſcipientibus, quĩ (ut
dictum eſt) non fidei noſtræ, ſed Verbo Dei alligatus eſt.
Nam quanquam hodierno die Judæus quispiam fraudu-
lenta quapiam ſimulatione, & malitioſo propoſito ve-

niret, ſe baptizandum offerens, nosque eundem ſerio

omni ſtudio baptizaremus, nihilominus nohis dicendum
eſſet, Baptiſinum verum & rectum eſſe. Hc enim aqua
unà cum verbo Dei præſto eſt, tamnetſi ille non recto ani-
mo, ut debebat, ſuſceperit: ſicut illi, qui indigne ad cœ-
nam Domini accedunt, verum corpus Domini accĩpi-
unt, quanquam non crediderint.
Ita vides Rottenſium Særrisk οααuαιIιοαν objectĩo.
uem vanam eſſe, & nullius roboris. Nam quemadmodum
diximus, quanquam pueri non crederent, quod nullo
M N mode

Poſterios

reſponſio.

Krempla.

546 CATEChTSMuS MAlOE ”

. modo affirmandum eſt, (ut jam oſtenſum eſt) tamen Ba- ra
ptiſmus verus eſſet, neque quispiam eos rebaptizare de- an nr ke
bet: veluti Sacramento nihil detrahitur, tametſi ahi· mtihl aſe L
quis ad ejus partieipationem improbo animo accedit: R Plrc ne en
neque ferendum eſſet, ut eadem hora propter prio- littae Kdene
tem abuſum ad ſamendum accedat denuo, quaſi initio (nian tri
verum Sacramentum non percepiſſet. Hoc enim eſſer mrler⸗,
ſumma contumelia & ignominia Sacramentum afli- Lalt 48 .
cere. Qua verò ratione verbum & inſtitutio Dei pro- ininde
pterea irrita eſſe debebuot, quia nos non rectè utimur? lerne
Propterea dico, G non recte credidiſti prius, tamen (ſeeenlon 3
adhuc crede, atque ita dicas: . Baptiſmus quidem re- en. s d⸗
ctus fuit, ego verò miſer eundem non rectè ſuſcepi. iiiitte⸗

—

Nam ego ipſe quoque, & omnes ali, qui baptizantur, Annn gunt
ceram Deoita coguntur dicere: Venio huc in mea &ι entſtet 8
aliorum fde, neque tamen aſfeveranter affirmare au- Grin
deo, me certo credere, & multi pro me precantur, ſed me

huic fidens innitor, quòd hoc verbum & præceptum emin e
Cellatise ri- tuum ſit. Quemamodumm ad cœnam corporis & ſan- Men
ke

ns Bapti- grinis Domini accedo, non mea fide, ſed Chriſti verbo Uekbeggorh
ſmi & & fretus, ſive jam firmo, ſive infirmo ſim animo, illud e- ihitanen
na Demint, go D 50 meo cominendo. Hoc tamen comperte tene Crriſnt⸗
0, quoé jaſſu DEI mihi accedendum, edendum & biben⸗ ſbun N
qum eſt &c. quodque mihi ſuum cerpus & ſangvinem likrein
donat, quæ res nunquam mihi mentietur, aut me deci- xl “ lt
iliun

piet. Ad hunc modum cum pueroruin Baptiſino quo- knanch
edie

que facimus, puerum Eccleſiæ miniſtro baptizandum kani .
apportamus, hac ſpe atque animo; quod certèò credat, trbet
& precamur, ut Deus eum fide donet, verum propteteàâ Vlraen

non baptizamus, ſed potius quèc DEUS ita faciendum Wegie
nobis præceperit. Cur ita? Ideò quod certi ſimus, D VE“ un,
UMmnon mentiri. Egoô & proximus meus, & in fumma,; a krin
omnes homines errare poſſunt & fallere, porro autem
B verbum Dei nec poteſt errare nec fallere. “
Refutatio Qugeirca nimium utique conſfidentes

& cra ſſi funt Anhulnug
Ubi fides Anol

ratiocina- ſpiritus illi, qui ita coneludentes inferunt:

W.. — Deæ BAFTISMIO. 547
enſumnekjun non eſt, ibi nec Baptiſinus rectus eſſe poseſt. Qaſi ita onis na.

mmesti velim concludere, ſi filem non habuero, ſequitur Chri- baptiſticc.

etulimn uud AKum nihil eſſe. Aut ſic: ſi majorum juis morem non
robo eilg e geſſero, nec barentes nec magiſtratus quicquam ſunt.
en ker itel Recteéne ac bene colligitur, ubi quis non facit, quod illi
elnn un faciendum fuerat, propterea ſequi, rem per ſe nihil eſſe
et. Hradhe aut valere ² Quin potius argamentum inverte, atque
Surnam ita collige. Sané ob id ipfum Baptiſmus quantivis pre- .
Kinktmie tii & rectus habendus eſt, quòd non rectè ab hominibus
ns atik ſuſceptus eſt. Si enim per ſe Baptiſmnus rectus non eſ-
relilli ien ſet, eo nullo modo poſſemus abuti, aut abutendo delin-
ul uchr guere. bulus non tollit, ſed confirmat ſubſtantiam, 1
En un ten? vu 80 dici ſolet. Siquidem aurum nihilominus manet
Ali,a u aurum, quantumvis illud meretricula cum ſcelere & de-

eniokusis decore geſtet ac circumferat.

cum nn Qaare tandem ſemel concluſum eſto, Baptiſmum
ne nn ann tempore rectum eſſe, ac plenam permanere ejus
TCantiam, etiat L minum bapti⸗
rmn mn am, etiamfi vel unus hominum baptizaretur,

unti S nedhae tamen recte crederet. Neque enim id, quod ſe-
e Cle me Deus ordinavit & locutus eſt, ab hominibus muta-
,H ri ſinit aut perverti. Verum enimverò usque adeò ex-
H cœcati ſunt fanatici illi ſpiritus, ut DI præceptum ac
Art? verbum Perſpicere nequeant: neque Baptiſinum &
Aucp, han Magiſtratus aliter intuentur, atqhe aquam in fluviis
ac olla, aut alium quempiam hominem: & cum nullam
ntitih ſfidem aut obedientiam videant, & Baptiſmnus & Magi-

ctunel

n , ſtratus nihil eſſe cogitur. Hic verò clandeſtinus &
unke 6 ſeditioſus latitat Diabelus, qui perlubenter coronam
,Ao magiſtratui eriperet, ut deinceps oppreſſus conculca- “
net, ſen retur pedibus, adhæc omnia Dei ogera & ordinatio-
ns c nes redactæ in nihilum ſubverterentur funditus. Ideò
1, .

nobi⸗ advigilanduũ eſt naviter omni panoplia inſtructis,
ne 6 ne d verbo Dei divelli & abſtrahi nos patiamur, ut aptis-
Eelerer mum non nudum & ſolum ſignum eſſ⸗ credamus, quem-
ſlee i, admodum noſtri ſpermologi ſeu Schvvermeri ſomniant.

F48 CATECHISMusS MAOR

rem De-
iſß uam ob rem
e Geſt, quid Baptiſino ſignificetur, tum ꝗ
cation ESeſ ,

. aoc Sacramen-
. bus hoc Sacramen
is ſignis & geſtibus zmum in
- us talibus externis ſignis & g od primum
Fue Bahti- us lie Kandam inſtituerit, per qu ur. Opus ve-
ſmi. S 1 orum communionem coat⸗ uam mergi-
oant gefſlus eſt, quod bapeizandi in aduan
ro aut geitus er

3 * * 4 . ern D
. . Tr „& l

ſmi ißcant, quæz
m irtutem & opus Baptiſmi ſignißcant, 4
cipzam ſi. mergere, vir

iRcatio, & poſt-
18 1 tihcatio, & poſt-
iunt alia, quàm veteris Adami morti
gnificatie- non ſunt alia, qu-

.

i dam
idianus quid
uam quotidi
jani vita nihil aliud fit, q
ſtiani vita nihu?

— ex⸗
. d qui ſemper ex.
uidem inceptus, ſe . ete-
4 mel uidem ince ut ſubinge vete
Bn,. Raenim feri neceſſe eſt, ut ſubin
ercendus bt.

r, ut norvi
atque eluantur,
. purgentur atq *
elm homo,:ris Adami ſerde⸗ felmar prodeat. Quid auteme
inis nitor & fort
hominis ni

P; 1 .
4 cont Hin 9

4 5 „die e-
iſe vi 1 jdie decr
num 4 A

M is mMitiores;
4 „ abinde 5“1 S 2
ſcendum eſt, ut 1
„icCendo

. (uperbiæ, Atque id
8 1di Ddi invidentiæ, ſuperb 2
aliquid avaritigæ, Oodi , n
2 4 3 4

Lgenus vVitiis gerrzhentes⸗ zu is inter C ri os,,
rtiſin Et hic eſt rectus Baptiſimi uſus inte Chriſtianos, pet
Ad tifica t h

*carnes, aquee „ 3 ( t . 1 Ba tiſini 3
n ſ1 nihic t18. Rterum ub Pt
. 6. 4 mè? rhionen 21¹

li.

1 89 batientiores, õ ⸗
d 2L3 Ore; Rak 2Lt

ſt verus
noitro
damo patre no
jmi ſt, quod ab & ſt, ſci-
7 hoc nimirum eit, itaria innatum eſt, ſci .
homo ne one quadam hæreditaria inna erl ſ
nobis ine

† E ri benæ la- .
.XA 1 *§ 11

E reluct ari. Qui enim extra C 3
Stiſino, ſed eigem elu t .

e
ſe 3 jus degenerare,
die in pejus degen
ſunt, non poſſunt non duot “ Rkohetbie⸗ Nun⸗
uam non deteriores, quo ieniores, (

ie aͤr⸗

lieelielang

Enoagikü (e)

( Ule noxa
Aen attentie

Cenisgaibabdar
Puernollsng
lerd inmote
Quinamentisco
Mten conſecn
liniiorumſe
ſuumderine
teebereitl e
Chrifkianiſcn
nec ror ⸗
inner, 6
Unſlig extern
nnnu chea
niftet ſuun

EeyUiduntln

et Dorda
Sruntentomn
niſezione
khenlere,g
Proprie ni

üenetiun.

fumn Veterem
nacſentin
. Qin
lithanene,

unchenn

Wein con

Aine

DE BAPTISMOOD.. 4549

5
—.— 5 5„ n e ie Ree . 1i erj eν*uGνιι.
nahmn ie arger ,e laͤnger / ie bo ſer. Quod ſi quis anno ſuperio-
Cum aneten ae nonaihil c&œpit faſtu inſoleſcere, & ad rem attentus Pro-
“ lre ne eſſe: ille mox anno ſequente multo ſit inſolentior, & Per binm.

4 ul u ad rem attentior, ita ut vitia ab incunabulis cum eo
. Cno.v, cerfis quibusdam incrementis progrediantur. Infans
coolen une puer nallis fingularibus vitiis infectus eſt: ſed ubi ado-
ndi leverit, immodeſtæ, intemperantis, & laſcivæ vitæ in-
Aefune qu nameatis contaminatur: mox conflantem ac virilem
uunnehi xtatem conſecutus, tum demum magis atque wagis vera
ſri ſocke Ula vitiorum ſeges erumpit. Quare vetus homo naturatn
minoninn⸗ ſuam nemine obſtante ſequitur, ſi non Baptiſmi virtu-
rin te eoercitus & refrenatus fuerit. Coatra, ubicunque
elnt, in Chriftiani facti ſunt, decreſcit quotidiè ac imminuitur,
em ttine⸗ donec prorſus abolitus fuerit, Et hoc eſt verè in Ba-
tn, ſigl ptiſmomergi, & iterum quotidiè emergere. Itaque hec
„conſilio externum ſignum nobis propoſitum eſt, non
eue um, tantum, ut efficaciter operetur, verum etiam, ut aliquid
Oid irmn ſigniſcet. Jam ubicunque ñdes fructibus fœcunda vi-
eb guunn en get, hic Baptiſmus non tantum inanem ſignificationem
eltruin repræſentat, ſed mortificandæ carnis opera conjuncta
Umntes habet. Porrò autem abſente fide, nudum & inefhicax ſi-
kreitt n, gnum tantummodo permanet. ”M

arauihll Ex his jam clare vides, Baptiſinum æque & virtute & Ceremeniz
Cete α. ſigniſicatione ſua tertium quoque Sacramentum com line ſde ac-

ren prchendere, quo pœnitentiam appellare conſvererunt "ipienta e-

GetarefH quæ proprie nihil aliud eſt, quàm Baptiſmus, aut ejus fi,
ie, NNX exercitium. Quid enim peenitentia dici poteſt aliud,
qꝗquam veterem hominem magno adoriri animo, ut ejur

inte , concupiſcentiæ coërceantur, ac novam vitam ample-
(temmii/ cti? Quare vivens in poenitentia, in Baptiſmo ver-
hion “õl ſaris, hanc novam vitam non ſolum ſigniſicante, verum
wnn i etiam operante, incipiente, & exercente. In hoc enin
hienn anlt 4 baAptizatis datur & gratia & Spiritus & virtus veterem
le epee hominem compeſcendi, ut novus prodeat ac confr-
N metur. Hiac Baptiſmus ſemper ſubſiſtit: & quanquam

M m 3 aliquis

1

550 CATECHISMIUS MAOR

aliqui⸗ ab eo peccatorum procellis abreptus cidat,
nobis tamen ſubinde ad eum regreſſſus patet, ut vete-
rem hominem reſipiſcentiæ jugo iterum ſubjiciamus.
Non eſſe re- Verum, ut iterum aqua perfundamur, non elt neceſſe.
betendam Nam et centies in aquam mergeremur, non tamen niſfi

„

aptiſmi ce- unus Baptiſmus eſt. Cæterum opus & ſignifcatio du.

remonianm, Fät & permanet. Ita reſipiſc entia aut poœnitentia nihi!

aliud eſt, quam regreſſus quidam & reditus ad Bapti-
ſmum, ut illud iterum petatur & exerceatur, quod an-
tè quidem inceptum, tamen hegligentii jatermiſ.
ſum.
Signem ſe. Hc ideò à me gicuntur, ne in eam veniamus opi-

mel acco- nionem, in qua permultos jam annos fuimus 3, opinati, L

pinum eſz Baptiſmum jam completum eſſe, ut eo amplius uti ne-
perpetug queamus, poſteaquam iterum in peccata prolapſi 1 fu⸗

nota,„ & mus. Qujus rei cauſa extitit, quòd eundem ulterius non

berpetnnm ſumus intuiti, nifi ſecundum externum opus, quod ſe-
weſinmen- mel factum atque completum eſt. Atque hoc inde

tam. quoque evenit, quod divus Hieronymus ſeriptum re-

liquit: Pœnitentlam ſecundam eſſe tabulam. qua no-

bis ex hujus mundi pelago natandum & trajiciendum

— —

atumoppri

nerum homm

Fumenad-
im wigr⸗

neiti Nnnn
kucteret

uni DMKZ

Chrickanier Pet
ld Pubi eur

uum poonet

AIt eihin.
gratie & miſe
Mni rohbde
Perenteshalte

u ſuorum

ninet ſam 4

Mnun condon

eſt fracta j jam navi, in quam tranſcendimus atque tra-

iiiicjmus, delati in Chriſtianitatem. Sed hiſce verbis Ba-

Mieren) wi ptiſini uſum Hieronymus nobis ſuſtulit, ut nobis am-
error, plius utilis eſie nequeat. Quamobrem nequaquam re-
S ctè docuit: neque enim navis frangitur, quando (ut di-

ximus) Dei ordo ſeu conſtitutio, & non noſirum opus

eſt. Illud verò non rarò fieri ſolet, ut labentes excida-

mus: Jam ſi quis exciderit, ille det operam, ut iterum
adnatet, huicque adhæreſcat, donec iterum in navem
recipiatur, inque ea iterum perinde verſetur, ut krämum
inceperat.
Ita jam liquido omnibus compertum eſſe arbitror,

quam præclara ac mirifica res ſit Baptiſinus „ eripiens

208 àrictu Diabolico, Deum nobis proprium faciens,
pecca-

flie ermune

R iſeteremn h

4

(on PPDPDE BAFTISMoO. H Fr

RW

I ie peccatum opprimens & auferens, deinde in dies ſingu-
eſig e ee los novum hominem fertificans, ſemper etiam durans &
ditetunn ſibitdan. permanens, donec ex hoc exilio erepti, ad immortalem Baptiſmut
tr, A gloriam migraverimus. Eam ob rem cuiqve Bapti- 1 am de-
Uiinus ita habendus eſt, ut amictus quotidianus, quo in &rinam &

dutus ſemper debet incedere, ut nunquam non in fide, conſolatis-

ejusque gructibus inveniatur, ut. coërcitis veteris ho- zem aßen
rat.

enur intmen
At henien
Aria’ aminis concupiſcentiis, in novo adoleſcat. di enim
eerceldl. nl. Chriſtiani perhiberi contendimus, Baptifmi opus ſedu-
1 nobis exercendum eſt, unde Chriftiani appellatio.

pegigertuinn . S .
nemm promeremur. Si quis autem exciderit, ille acce-
nenm feiins dat viciſſim. Nam quemadmodum Chriſtus omnis
nos hint e4 gratiæ & miſericordiæ ſedes non cedit „neque obſtat
ten ihlin ti. nobis brohibens iterum d ſeſe accedere quanquam
jatit l peccantes hallucinemur: ica quoque univerſorum bo-
fennkenllen Roruin ſuorum & donorum theſaurus ineoncuſſi us per-
mnum o,S manet. Jam quemadmodum ſemel in Bapt'ſino pecca-
t. Aebe⸗ torum condonationem aſſecuti ſumus, ta ea adhuc Jquo⸗
nfmh ſin tidie bermanet, quamdiu vivimus, hoe eſt, donec in ter-
earn ris veterem hominem collo circumferimus.
DE SACRAMENIO,
Giir 4 A LT ARIS. Pu eahe.
brem mnuſt — 8 ones de Cœ-=
giun AVUemadmodum hactenus de Baptiſmo diſſe- nz2 Demini
ln, ruimus, ita jam nobis deinceps de ſecundo Aug. C. 12.
tsen⸗ quoque Sacramento diſſerendum eſt, nem- Apel. S.

—— pe de his tribus partibus, quidſit, quid utili, Art. Sm.
eum atis adferat ſumentibus, inſuper quibus fruendum aut zyo. Cat.

ſtuleſe⸗ ſfumendum fſit. Atque hæc omnia ipſius ſeripturæ Ver- Min. d0ρ.

gver
ſe bis confirmata comprobabimus, quibus à Chriſto jam Cat. Mij.
mnm 4. inde ab initio inſtitutum eſt. Hæxc equidem cuivis 72â. Epit.
aln d, Chriſtiano cognoſcenda ſunt, qui quidem Chriſtianus „7. Decla.
n, l Mim 4. eſſe 72t.

552 CATECHISMuIS MAIOR

eſſe contendit, & hujus Sacramenti cupit eſle parti-
ceps. Neque enim nobis eſt animus poſthac admit-
tendi quemlibet, aut quibushibet illud adminiſtrandi,
ignorantibus, quid hic quærant, aut quam ob rem ac-
eedant. Cæterùm verba hæc funt:

Prte ez- Dominus noſter IESUS CHRISTUS,
z« Domi- i qua nocte tradebatur, accepit panem, &

nicaæ.

geatias agens, fregit, & dixit: Accipite &
manducate. Hoc eſt corpus meum, quod pro
vobis traditur: Hoc facise in mei comme-
morationem. Similiter & calicem, poſtquam
cœnavit, cum gratias egiſſet, dedit illis, di-
cens: Hic calix novum Teſtamentum eſt in
meo ſanguine, qui pro vobis & multis effundi-
tur, in remiſſionem peccatorum: Hoc facite,
quotiescunque biberitis, in mei commemora-
tionem.
Principio nequaquam decretum eſt nobis hic cum
quoquam pedem conferre, aut contentionis gratia cum
hujus Sacramenti deteſtandis blaſphematoribus ſuſce-
pto bello in arenam deſcendere: Verum ſub initium
potius diſcere, qua in re hujus Sacramenti vis & virtus
Cut in Baptiſmo fecimus) omnis ſita fit, nimirum, ut
ſciamus caput & nervum in hoc eſſe Dei verbum, ordi-
nem & mandatum. Neque enim à quoquam homine ex-
cogitatum aut inventum, ſed citra cujusvis conſilium
& dehberationem ab ipfo Chriſto inſtitutum eſt. Qua-
propter ſicut decem præcepta, Oratio Dominica, ſidei
sonfeſſio, ſuam dignitatein obtinent, tametſi ea in
perpetuum nunquam ſervaveris, oraveris, neque credi-
der's: ita quoque hoc venerabile Sacramentum, ſalvum

ac inviolatum permanet, ut nihil illi detrahatur, ie
ibet

Dr 8a
lbenos ilo in⸗
kuihera aurh
Mordinemmaut
Eirenim in
Un tenorem ee
Duusſemeltebn
Cüntbetandem
eteamus, Hy
tants ſant it
Denir 8 gur
enimn S
Fenincliehid
uikett DM
lienun
Kinied and
nutetum. k
lten tum elle
Uunnentun
tethanen A
delie ſel
ilgat.
untünttatg
imn agnaſ⸗
ien. Nr e

leentb.
entis Aren
Mntum.

eſtämne

MANor DY SachAMENTYO ALTARIS. 553

enti ete Iibet nos illo indigne abutamur. Quid putas, Deo no-
ninm Nlhe ſtra opera aut ſidem adeò curæ eſſe, ut eam ob rem ſu-
Uld dnmin um ordinem aut inſtitutionem immutari patiatur? Vi-
3 Nrglanttei demus enim, in omnibus mundanis rebus eum perpe-
int⸗ tuò tenorem conſiſtere & ordinam perdurare, quem
Daus ſemel rebus creandis præſcripſit & inſtituit, qua-
6 (HNNTNHcunque tandem ratione illis utamur, aut res creatas ex-
rrtitu erceamus. Hæc quidem vulgo ſemper ac fedulò ĩncul-
„ caunda ſunt, iis enim omaium ſeditioſorum Spirituum
ait: ſak „æniæ & gerræ illico labefactantur & ſubvertuntur.
meumn, Cun Illi enim Sacramenta extra Dei verbum intuentur, ut
in mei u rem à nobis factam.
clicem ple Quid eſt itaque Sacramentum altaris 4 Reſponſio: Cuid 6
ſt, Celt is Eſt verum Corpus & ſanguis Domini noſtri Jeſu Ohri- Cæns De-
t, iin & ſub pane & vino, per verbum Chriſti, nobis Chri wini?
Atimentin, ſtianis ad manducandum & bibendum inſtitutum &
& noludt mandatum. Rkt ſicut de Baptiſmo diximus, non ſim-
fum: Hꝑ plicem eum eſſe aquam: ita quoque hic dicimus, hoc
Gei nmmn Sacramentum panem & vinum eſſe, ſed non ſimplici-
ter panem & vinum eſſe, quæ proponuntur diſcum-
bentibus, ſed panem & vinum Dei verbo incluſa, & hu-
ic alligata. Verbum, inquam, illud eſt, quo hoc Sacra-
mentum fit atque diſcernitur, ne tantùm ſimpliciter vi-
fhenmm num & aqua, ſed CHRISTI corpus & ſanguis ſit ac di-
„ catur. Nos enim Auguſtini verbis ſubſcribimus, ita Piszum

un e nbili⸗
G
ptentonii 74

„ eronſihl

maini, dicentis: Accedat Verbum ad Elementum, & fit Sacra- Auguktini.
ſuſ, mentum. Hoc Auguſtini verbum tam proprie & ex- .

ſeei nnoe preſsè dictum eſt, ut vix aliud dixerit præclarius. Virtu-
woſuniee, te verbi elementum fit Sacramentum, citra cujus ac-
ud eeſſionem non niſi elementum manet. Jam hoc non eſt

Glttumne alicujus Principis aut Cæſaris, ſed omnipotentis DEI

ä Dnicn, verbum & inſtitutio, cui meritò omnes creaturæ dehe-
vent, nen bant ad pedes accidere, atq; aſſentiri, ita ſe rem habere.
meig mi ſicut dicit ipſe, omnique reverentia, metu & humilitate
rtenentli 7 illud accipere. Hoc verbo conſcientiæ tuæ imbecillitatem
Hluin ,, Mm 5 cenpr-

554 CGATECHISMuIS MAIJOR

Quod vere confirmare potes àc dicere: Etiamſi infinitæ Diabole-
adſe cor- zum myriades ana cum omnibus SWermeris, uno ore
pie Chrifti impudentiſſime affirmarent, quomodo panis & vinum
iz Cænz Chriſti corpus & ſangrvis eſſe Poſſunt? &c. tamen com-
Dominica. pertum bhabeo, oemnes ad unum ſpiritus &£ doctos non
Covmins Sa- tanta excultos eſſe prudentia atque intelligentia, quan-
cramenta- ta Deum omnipotentem vel in minimo digitulo Vale-
,ierum bla- Fe certo Kio. Jam hic expreße Ohriſti verbum poni⸗

Iphemiasg tur: Accipite, edite, Hoc eſt corpus meum, Bibite ex

Dr Se

r rramento
Eſng indoni
Ellimantirt
kinlitatuwe
küttattäigni
Unhebeitis le
Deuih, Klanor,
Tumduod D 4

in delies. hoc omnes, hic eſt calix novi Teſtamenti in meo ſan- ibräin mi
2 e, gvine, &c. In hæc verba pedibus imus, hiſce conſtan- nedonde byei
ter adhæremus, perlibenter eos viſuri, qui ſuo Magin umnem habe
ſterio Chriſtum aliter audeant docere, aut aliter ſace⸗ dnipalſit
re, atque ipſe locutus eſt. Hoc equidem non inficiabi⸗ Eter onſer
mur verum eſſe, ſi verbum auferas, aut ſine eo hoc SaA ullinm tire
cramentum intuearis, præter meum panem ac vinum memres t
nihil tibi manſurum reliqui, ſed verbis unà cum vino & nln ſelei
pane maneatibus, ſicut debet & oportet, tum conſtat Hhiknn
illa veraciter eſſe Chriſli corpus & ſangvinem. Sicut üiterkhenn
enim os Chriſti dicit ac loquitur, ita quoque eſt, ut qui ttederlilte
neque mentiri novit neque fallere. B 4. inennn ba
Ex his jam haud difficulter reſpondere poſämn . intinedelin
omnis generis quæſtiones, quibus jam Paſſim mu 1. . rendunh i
licitantur, Quarum una heæc eſt: Num pro ger (Pienuin eſt
tæ quoque vitæ ſacerdos Saeramentum miniſtrare ne Gritb ferii,
tractare poſſit, & ejusmodi. Siquidem hic nosnal rane wlroſobi⸗
cludimus, dicentes: Quanquam nebula perditiflimug nn i
Sacramentum aliis miniſtret, aut ipſe ſumat, tamen wilgn
nihilominus Sacramentum illum ſumere, hos eſt, Chri- Arun iiari
ſti corpus & ſangvinem, non ſecus atque is, quicn- ,inlloneng
um reverendiſſime & digniſſimé ſumſerit aut trac ⸗ ſenilierten
verit, Neque enim humana ſanctimonia, ſed verbo De . ctrikr .
nititur illud. Et quemadmodum nullus ſanctorum ie temlin⸗
terris, adde etiam nullus Angelorum in c Elis, anee⸗ H
, vinum in Chriſti corpus & ſangvinem- Vertere p . aiun

7

MAIf DI SACE AMENTO ALTARIS. 555
☛ ita quoque nemo aliter facere aut immutare poteſt, etii
Wermei; hoc Sacramento indigniſſime abutatur. Nam propter
Prd, nittu. perſonx indignitatem aut incredulitatem, Verbum non
ſunt: A teern ſit falſum aut irritum, per quod Sacramentum factum
ſittutinn & inſtitutum eſt. Neque enim dicit: Quando credi-
einligti⸗ deritis ant dig ni fueritis, tum corpus & ſangvinem me-
minino igt⸗ um Rapebitis, ſed Accipite, edite, ibite, Hoc eſt corpus
Chrſieruun meu, & ſangvis meus. Et iterum, Hoc facite, nimi-
erhen “ rum hid ego jam facio, inſtituo, vohis edendum &&
4 insi bibendum porrigo. Hoe perinde valet, ac ſi dixiſſet:
lren le ſive dignus ſive indignus fueris, Hc corpus & ſangvi-
uinch yk nem meum habes horum verborum virtute „quæ pani

⸗

Itur!, . — . . .— 12-
nen e ac vino ad jecta ſunt. Hoc animo reconditum fae dili-
dc ni genter conſerves. In his enim verbis omne noſtrum
eqguide

præſidium, tutela & propugnatio, adverſus omnes illo-

Nenms rum errores & ſeductiones, quæcunque vel exortæ ſunc
menn n unquam, vel deinceps adhuc exeriri poſſunt, ſita funt.
elülnig Ita habemus breviter primam partem, de Subſtan- Qviz ſen g-
oortet u tia nempe Sacramenti. Nunc porrò videamus & vir- ſas ſalztar
ſug, tutem ac utilitatem ejus, cujus gratia potiſſimum Sa- „i, hujms
itnglogke cramentum hoc inſtitutum eſt, quodque oimnium ma- coα.
4, „ Xime in eo eſt neceſſarium, ut ſeimus, quid hic nobis D
reſpller quærendum, indeque auferendum ſit. Sed & hoc valde
uinkin perſpicuum eſt & cognitu facile, ex iisdem ſupra me-
el: “ moratis verbis: Hoc eſt cerpus meum & ſangvis meus,
wentun quod pro vobis datur & efftunditur in remiſſionem pec-
bitni catorum. Horum verborum breviter hic eſt ſenſus:
n venef Ideo ad Sacramentum accedimus, ut ejusmodi the-
r llec⸗ ſaurum ibi accipiamus, per quem & in quo peccatorun

e „ remiſiionem conſequamur. Quare hoc? Ideo, quòd

adlde 46 verba illi extant & hæc dant nobis. Siquidem propter-
ne ſun i ea à Chriſto jubeor edere & bibere, ut meum ſit, mi-
en

zmorin 1 hique utilitatem adferat, veluti certum pignus &arrha- J

nwn ole bo, imd potius res ipſa, quàm pro peccatis meis, morte
bannchi, omnibus malis ille oppoſuit & oppignoravititt.
minn 7 iIiIiInde

556 CATECHISMuIuS MAJOE Des

Inde jure optimo cibus animæ dicitur, novum he-= alsnhherum
minem alens atque fortificans. Per Baptiſinum enim ini- uslugiiſn
tio regeneramur, verum nihilominus antiqus & vitio- oingnamp⸗
ſa cutis carnis & ſang iais adhæret homini. Jam hic lretkel,ne
multa ſunt impedimenta & impugnationes, quibus (mlonstionem
cùm a mundo, tum a Diabolo acerrime infeſtamur, ita nnſtennan
ut non rarò defefi viribus deficiamus, ac nennunquam Qdumr)achiefl
etiam in peecatorum ſordes prolabamur. Ideò hoc himhn gnol
Sacramentum tanquam pro quotidiano alimento no. qum theſaurn
bis datum eſt;, ut hujus efu fides iterum vires fuas repa- cimilludw.
ret atque recuperet, ne in tali certamine aut tergiverſe. umntedlitun
tur „ aut ſuccumbat denique, ſed ſubinde magis atque anenilin
magis fiat robuſtior. Etenim nova vita ſie inſtituenda qgunmlbet n
eitl, ut asſidue crescat, & porro pergendo inerementa ac- illci xine
Ad guid ſ cipiat. Verum huic contra multæ pasſiones exhaurien. Emnedleſire
initmta. dæ ſunt. Tanta enim æſtuat iracundia inimicus noſter rtenihi
Diabolus, ſimul atque conſpexerit nos adverſus ſe niti, quuim d
& hominem veterem injecto freno coêrceri, ut ille n0s meſincc
vi nequeat opprimere, tum ab omni parte poſitis inſt· n Rerament
diis occulte irrepens nos adoritur, omnes ſuos nervos ton olle )
Iintendens, omnes ſuas artes experiens, nihil non falla- eccit-
ciarum conans, nec prius abſiſtit, quam nos denique ex Aantone,
trema lasſitudine defeſſos fecerit, ut aut abjecta (quod Peſeniote
ajunt) haſla ſidem deſeramus, aut omni deſperata re- Pereml, “
pugnandi fiducia tædiofr aut impatientes fiamus- Ad Puiiaiine
hoc jam datum eſt ſ-latium, & hæc præſentaria animi Urlenetzilß
levatio adornata, ut cum cor ſenſerit, ſe nimia impu- quonie
gnatione premi, hic vires & refocillationem quærat & lte ni

auferat. liſnerine
scramex. . „ . „— —5„
aniru, Atqui hoc loco iterum naſuti ſpiritus noſtri mir, ſica ,Cede
vociferri- eruditione & ſapientia ſua ſeſe contorquent, nen Nerater

antes & vociferantes: Qu vero, inquiunt, panis & tmeml

e.. . SS
vinum peccata boſſunt remittere, aut fidem corrobora telen,
re? Cum tamen fciant & audiant, nos talia de vine nnienee
pane nunquam adhuc docuiſſe, velut panis per ſe ii
panis

r dicttu, al
bajtiſtunans
nians 1ntguid
tet honini
pngntine, i
errine ineltma
mis ar lannne
ltbemnr Ein

Cticdheno dt

Peromvire;kun⸗
ttamine Atlez⸗
2 ſobioke nit
Pait ſeiltrl
ngenkoinmme⸗
2 gnloes
ndis inin⸗
tnos Ahnltil
o hercth

. ſe NN8!
funi zant

DE SAcCRAMENTO ALTARIS. 557

panis eſt, verum de tali pane & vino, quæ Chriſti cor Quomod⸗
pus & ſangvis ſunt, & verba ſecum conjuncta habent. gacramen-
Hic, inquam, panis theſaurus ille eſt, quem jactamus, c confir-
hic certé eſt, nec alius, per quem ejusmodi peccatorum „ent idö,
condonationem (hriſtus nobis meritus eſt. Jam ille e, Eingnles
non aliter, quam per verba (pro vobis traditur & effun- applicini

ditur) nobis offertur & donatur. Nam in his utrumque promwisſio-
habes, & quod Chriſti corpus ſit, & quod tuum ſit, tan- e,

quam theſaurus & donum conceſſum gratuito. Quin

etiam illud pro certo conſtat, Chriſti Corpus & ſangui-
nem nequaquam rem otioſam & infrugiferam eſle pof-
ſe, quæ nihil fructus aut utilitatis adferat. Veruntamen
quamlibet magnus per ſe theſaurus exiſtat, verbo eum
includi ac in eo nobis offerri neceſſe eſt, alioqui eun-
dem neque ſcire, neque qu ærers poſſemus.
Quare nihil etiam illud eſt planeque frivolam com- gr ſide per
mentum, quod garriunt, Chriſti corpus & ſanguinem Seczemen.
non eſſe in cœna pro nobis traditum & effuſum, ob id m,, ppli-
in Sacramento peccatorum remiſſionem nos habere csar. o6,
non poſſe. Nam tametſi opus ipſum in cruce peractum „astia.
eft, & peccatorum ibi parta condonatio: neque tamen
alia ratione, quàm per Verbum ad nos pervenire aut
perferri poteſt. Quid enim hac de re nos comperti ha-
beremus, hæc facta eſſe aut nobis condonata, niſi hæc
prædicatione, aut vocali Verbo nobis annunciarentur 2
Unde verò illi hoc habent exploratum aut cognitum,
aut quomodo remifſionem peccatorum poſſunt appre-
hendere, niſi ſcripturæ & Evangelio crediderint & in-
nixi ſuerint? Jam totum Evangelium & fidei Articu-
lus, Credo Eccleſiam ſanctam catholicam, remifhio-
nem peccatorum, &c. virtute verbi in hoc Sacramen-
tum concluſus eſt, & nobis propoſitus. Quamobrem
ergo talem theſaurum ex hoc Sacramento violenter
atq; indigné evelli ac diripi pateremur? cum, velint no-
lint, fateri cogantur, eadem hæc eſſe verba, quæ paſſim
in

558 CATECHISM/IS MAJO=

audeant, hæc verba in Sacramenteo nellius uſtt el⸗
gquam affirmare non audent, totum Evangellum au

uſus.

juid adferat, & proſit utentibus. Nunc &
Ei manadee in ſe ſit, tum quid adferat, 8& brolt ar dur eagn herei.
catio. videndum eſt, quænam ſit perſona ea,

ferunt. Neque
ea crediderit, quæ verba loquuntur & aſkerunt deget
enim ſaxis aut truncis dicta aut annunclaen Wat⸗ ld
audientibus, ad quos ita inquic: accipite, & J

ipi ipſe iis verbis exigit, inqui
per fidem percipi. Eam fidem ipſe iis ve git,

diceret: Ideo vobis corpus & ſangvinem meuin aler⸗
& edere ac bibere jubeo, ut vobis tanduäll adl rehut
am vendicetis, illisque ita fruamini. Jam een 3 eher
ſibi dicta ſtatuit, creditque ita ſe abere, e rt onde⸗
cutus eſt. Cæterüm hiſce verbis diffidens, ni et,

—— e . eſten-
ad fores usque adductus, imè Potiùs menle 2 tioi p .
dum impoſitas: at requiritur porrò, ut hunc tib

De Prapa-

1 ba te do-
conſtanter credens 5 quemadmodum ipſa verb 0
gatione

cent. ec Sacrd-
es dine TIrc jam tota Chriſiiana præparatio eſt hac 8

henſi-
bil is.

num, adeoque perennis theſaurus non eſt app

ili Hæc eſt, ut breviter dicam, veluti
pit vim & utilitatem. Hæc eſt, ut brerieere Rarangue
ſupra de Baptiſmo, & alias non saro diximus, quicunqu

cate, &c. Et quia peccatorum condonationem
benigneque pollicetur, non poſſunt hec aliter atque

ens: Pro vobis traditur, pro vobis effunditur; Quafi

io repetit⸗ imus: im non affirmare
in Evangelio repetita audimus: & ta 1

verbum Dei extra Sacramentum nullius pretii eſle aut

. entum emus cum quid
