amn Grmd mines in quacunque vocatione perfectionem expetere
igiminlist debent, hoc eſt, creſcere in timore Dei, in ſide, in dile-
*H inn ctione Proximi & ſimilibus virtutibus ſpiritualibus. Ex-
t Ritam m tant in hiſtoriis Eremitarum exempla, Antonii & alio-
im rum, quæ exæquant genera vitæ. Scribitur Antonie
gronnce 1 Petenti, ut Deus ſibi oſtenderet, quantum in hoc vitæ
R genere proficeret, quendam in urbe Alexandria ſuto-
is etlekee rem monſtratum eſſe per ſomnium, cui compararetur.

trum S Poſtridie Antonius veniens in urbem, accedit ad ſuto-
nangelun 4 rem, exploraturus illius exercitia & dona, collocutus -
aleakel cum homine, nihil audit, niſi mane eum pro univerſa
iccenn civitate paucis verbis orare, deinde arti ſuæ operam da-
anonn e re. Hic intellexit Antonius, non eſſe juſt ificationem
NSInut tribuendam illi vitæ generi, quod ſuſceperat.
tito aümttn Sed ad verſarii, etſi nunc moderantur laudes de perfe-
egen ie Hgione, tamen aliter reipſa ſentiunt. Vendunt enim me-
en d rita, & applicant pro aliis hoc prætextu, quod obſervent
de borbuhe præcepta & conſilia, quare re ipſa ſentiunt ſibi ſupereſſe

ede gult merita. Quid eſt autem arrogare ſibi perfectionem, ſi

bunis hoc non eſt? Deinde in ipſa confutatione poſitum eſt,
rgoltn quod Monaſtici contendant propiuùs ſecundùm Evan-
V 21 . .⸗1 . . . . . . . .
1CMMNR, gelium vivere. Tribuit igitur perfectionem traditioni-

nocl' un BSus humanis, ſi ideo propius ſecundàùm Evangelium vi-
wVvunt Monachi, quia non habent proprium, quia ſunt

M ag cœlibes, quia obediunt Regulæ in veſtitu, cibis, & ſimi- .
Negunt Uibus nugis.
uſen 1 krem, confutatio dicit, Monachos mereri vitam *-
enn ternam auctiorem, & allegat Scripturam: Qui relique- Math. 19,29.
lonen. e rit domum, &c. ſcilieet hic quoque perfectionem ar⸗
mweicsii⸗ rogat factitiis religionibus, Sed hic locus Scripturæ
anin nihil

286 XII. DE vOTIG80

nihil facit ad vitam Monaſticam. Non enim hoc vulł ecur file
CHRISTIIS, quod deſerere parentes, conjugem, fratres, üiin,
ſit opus ideo faciéndũ, quia mecearur remisſionem pee (Ctanr
catorum & vitam æternam. Imo malediéta eſt illa de. Qng ele, v⸗
ſertio. Fit enim cum contumelia CHRISTL,ſi quis id veni & ſeg
eo deſerat parentes, aut conjugem, ut hoc ipſo opere uetunt perl
mereatur remisſionem peccatorum & vitam æternam- runn abiren
Matth. 5,9 Duplex autem deſertio eſt, quædam fit ſine vocatione, dicxe, qn
ſine mandato Dei, hanc non probat Chriſtus. Nam o- exempla n
pera a nobis electa, ſunt inutiles eultus. Clarius autem Rerumdiy
hinc apparet, Chriſtum non probare hanc fugam, quia (ciyiles, 4
loquitur de deſerenda uxore, & liberis. Scimus autem um DWõl
quod mandatum Dei prohibet deſerere uxorem & i. utconhlin
beros. Alia deſertio eſt, quæ fit mandato Dei, videli tanon eſt
cet, cum cogit nos poteſtas aut tyrannis cedere, aut ne- concetee
gare Evangelium- Hic habemus mandatum, ut potius meno de
. ſuſtineamus injuriam, potius eripi nobis patiamur, non Hmamek
ſolum facultates, conjugem, liberos, ſed vitam quoque. miainert
Hanc deſertionem probat Chriſtus, ideoque addit, pro- tis ommiun
ptervangelium ut ſignificet ſe de his loqui, non qui Qum& wi
faciuſit injuriam uxori & liberis, ſed qui propter con- rempuem
fesſionem Evangelii ſuſtinent injuriam. Corpus no- denrtislan
ſtrum etiam deſerere debemus propter Evangelium. poczr Ino
Hic ridiculum fuerit ſentire, quod cultus Dei ſit, ſei· Ant Perte
pſum occidere & relinquere corpus ſine mandato Dei. mehkxeml
Ita ridiculum eſt ſentire, quod cultus Dei ſit, deſerere Nqriapoe⸗
poſſesſiones, amicos, conjugem, liberos, ſine mandaæ- Komniin
to Dei. Conſtat igitur, male detorqueri dictum Chri- imuCH
ſti ad vitam Monaſticam. Niſi fortasſis hoc quadrat, mnum db-
quod centuplum in hac vita recipiunt. Plurimi enun ltanie.
fiunt Monachi non propter Evangelium, ſed propter Mrariant
culinam & otium, qui pro exiguis patrimoniis inve- entirel
niunt amplisſimas opes. Sed ut tota res Monaſti. hlhic
ca ſimulationis plena eſt, ita falſo prætextu telt i⸗ W nobi
monlia ſcripturæz citant, ut dupliciter peccent, 1 brtieni,

—

S

—
Non einkee

SConiten is
dut remdk 15
malecictet
4CHRNIYiG
m, ut hor hot
n & Tumen
In ſit ſine d
bar Chrkude

Utus. Chnis
. Moer
ute hane M

lbeis in⸗
Gelerete uſen
manckto Dii
ums cleth
uldimmit,
chs Min
“ iumg
igeoglene
ge his log 1
ldgi ee

vinan C

ter L

la men
. . celt
glein

MONASTICIS. ”˖7

2

eſt, ut fallant homines, & fallant prætextu nominis
diyvini.

Citatur & alius locus de perfectione: Si vis perfe-

Ctus eſſe, vade, vende quæ habes, & da pauperibus, &

veni, & ſequere me. Hic locus exercuit multos, qui fin-
Xerunt perfectionem eſle, poſſesſiones ac dominia re-
rum abjicere. Sinamus Philoſophos Ariſtippum præ-

dicare, qui magnum auri pondus abjecit in mare. Talia
exempla nihil pertinent ad Chriſtianam perfectionem.

Rerum diviſio, dominia, & poſſesſio, ſunt ordinationes
civiles, approbatæ verbo Dei, in præcepto: Non fur-
tum facies. Deſertio facultatum non habet mandatum,
aut conſilium in Scripturis. Nam Evangelica pauper-
tas non eſt deſertio rerum „ſed non eſſe avarum, non
conudere opibus, ſicut David pauper erat, in ditisſimo
regno, Quare cum deſertio facultatum ſit merèe traditie
humana, eſt inutilis cultus. Et immodica ſunt illa enco-
mia in extravagante, quæ ait, abdicationem proprieta-

tis omnium rerum, propter Deum, meritoriam & ſan⸗

ctam, & viam perfectionis eſſe. Et periculoſisſimum eſt,
rem pugnantem cum civili confvetudine, talibus immo-
deratis laudibus efferre. At Chriſtus hic perfectionem
vocat. Imo injuriam faciunt textui, qui truncatum alle-
gant. Perfectio eſt in hoc, quod addit Chriſtus, ſequere
me Exemplum obedientiæ in vocatione pro poſitum eſt.
Et quia vocationes disſimiles ſunt, ita hæc vocatio non
eſt omnium, ſed propriè ad illam perſonam, cum qua ibi

loquitur CHRISTIIS, pertinet, ſicut vocatio David ad

regnum, Abraham ad mactandum filium non ſunt nobis

imitandæ, Vocationes ſunt perſonales, ficut negotia
ipſa variant temporibus & perſonis, ſed exemplum ob-

edientiæ eſt generale. Perfectio erat futura illi juve-
ni, ſi huic vocationi credidiſſet & obediviſſet. Ita per-

fectio nobis eſt, obedire unumquemque vera fide ſuæ

vocatieni.
Ter-

Math. 19, 24

Exod. 21,15.

1. Cor. 7, 9.

288 XIII. DE VOTIS

Tertiò. In votis Monaſticis promittitur caſtitas. Su-
pra autem diximus de conjugio Sacerdotum, non poſſe

vetis aut legibus tolli Jus naturæ in hominibus. Et quia
non omnes habent donum continentiæ, multi propter

imbecillitatem infeliciter continent. Neque vero ulla
vota, aut ullæ leges poſſunt abolere mandatum Spiri-
tus ſancti: propter fornicationem unusquisque ha-
beat uxorem ſuam. uare hoc votum non eſt licitum
in his, qui non habent donum continentiæ, ſed pro-

pter imbecillitatem contaminantur. De hoc toto lo-

co ſatis ſupra dictum eſt, in quo profectoò mirum elh
cùm verſentur ob oculos pericula & ſcandala, tamen
adverſarios defendere ſuas traditiones, contra manitfe-
ſtum Dei præceptum. Nec commovet eos vox Chriſti,
qui objurgat hariſæos, qui traditiones contra manda-
tum Dei fecerant. .
Quartò. Liberant hos, qui vivunt in Monaſteris
impii cultus, quales ſunt, prophanatio Miſſæ ad quæ-

ſtum collatæ pro mortuis, cultus ſanctorum, in quibus

duplex vitium eſt, & quod ſancti in locum CHRIS 1I
ſurrogantur, & impie coluntur, ſicut finxerunt Domini-
caſtri Roſarium B. Virginis, quod eſt mera αατ 1 M½6 i.α
non minus ſtulta, quàm impia, vanifſimam fiduciam a-
lens. Deinde hæ ipiæ impictates tantuùm conferuntur

e
ad quæſtum. Item, Evangelinm de gratuita remiſſion F

peccatorum propter CHRISTIIM, de juſtitia fidei, de
vera pœnitentia, de operibus, quæ habent mandatum
Dei, neque audiunt, neque docent. Sed verſantut aut in
Philoſophicis diſputationibus, aut in traditionibus cere⸗
moniarum, quæ obſcurant CHRISTIIM. Non hic di-
cemus de illo toto cultu ceremoniarum, de lectionibus,
cantu, & ſimilibus rebus, quæ poterant tolerari, ſi ha-
berentur pro exercitiis, ſicut lectiones in Scholis,
quarum finis eſt, docere audientes, & inter docen-

dum aliquos commovere ad timorem, aut fden

ded nune ki⸗
Werezntur
enimn augen
Cocendos
lchonesh
or k
flasopinin
Cllum, gun
Kiri Perleg
Maohe teti
Uite gener
Porem
lecti arib
coabti ab:
Alicemro
let Plarimna⸗
Ibalaludt
ſeipoteſt
Pimionumn.
Hicob
bant ſote
mus noste
Trorumtit
TaI bomin
Incoram
larnunec
ltulens
kuuglia
a oe⸗
hnſine,
katur remi

Un Nazare

ig erat i

ledute

leleee

8
—
mittiutſtt
Nerotung un ut
in homimbelf
inentie, Inlire
ent. MNem
ere nundnm
lem unnglin
votummhanet
Continen itar
ut. De ld
profelih un
4 & ſcabcl

gones elit D

moſetezſl

ltiones onni

Vin 1 nt in) Nns
anatoo N. lutf
ſnchnn
nlaum
len Nünen
de,

ie, * ,1.S
l,ce lnid,

mmie
ntch .

het

MONASTICIS. .
299

Sed nunc fin
gunt, has ceremo
nias eſſe Enleus 5
EI, qui

18. e0

iper

docend
0
§ & adhortandes auditores, re
.
„ ves &α£— accuratæ

lectiones 1
plus prodeſſent, quam illæ infinitæ Sarſoα½
0-

Ita
tota
Saſs denernn Rionanie plena eſt hypo
culum, quod qui i ſunt 4 kee omnia accedit kean, &
1 In 1 11 CPeri-=
ma perſequentibus vt nnolle ene LoLuntilt hen
magnæ ration ultæ igitur gr⸗ ⸗
e 181t11
vitæ ſunt, quæ libera t bo r grayes &
P Rrerng M nt bonos viros ab hoc
oſtremo mu
lecti artibus nunnn lver ant ipſi Canones
coacti ab amici orum ſine judicio d i aut il-
sö voverunt. T runt, aut
UI⸗ em pronunci alia vota ne C
ret plurimias fe ant eſſe vota. Ex his 0 ib enones
eE mn
qualia nn elle aulas „quæ docent vota M us appa-
ſeri poteſt vitæ gehus ne non eſſe vota garermoce⸗ 3
2 etu —
inionum. s Pleniuim Hypocriſis & rented
Hic obji
jiciunt eXx
bant vota ſua lege Nazaræos. Sed hi
mus no eum hi5 opinionibus non ſuſcipie- Num. 6
S reprehendere i „quas hactenus di
ræorum ritus er- n votis Monachoru lri⸗
ram tipur exercitium, aut proreſt teg.
ati
tum coram De 2 non merebatur remifſionem Kidei co-
ſicut nunc circu „non juſtificabat coram Deo Hrccato
elier oultus, ita mnciſio, aut mactatio victin s
poni tanqu d ritus Nazaræorum nu bet ⸗
uam c nc de
ultus, ſed debet judicari mpli irer
iciter

αäαοανο.
ckeras ekorho Don igitur rectè confertur Me
nglionen eeogirarue⸗ ut ſit cultus, qu e⸗
Krtenrentune P ccatorum & juſtification ner.
un Naearzon qui habebat verbum Dei ae en
Rn K r in l e, ur h mereretur reinithionem Pesr a⸗
niæ legis. Item de altint externum,ſicut aliet enor
iis votis in lege traditis dici potec.
T
1 Alle-

399 WMII. DH VOTIISs

Allegantur Rechabitæ, qui nec poſſeſſiones habe-

Jerem. 35. bant ullas, nec vinum bibebant, ut ſeribit Jeremias cap.
3 5. Scilicet pulchre quadrat exemplum Rechabita-
rum ad Monachas noſtros, quorum Monaſteria ſupe-
rant palatia Regum, qui lautiſſime vivunt. Et Recha-
bitæ in illa omnium rerum penuria, tamen erant con-
juges. Noſtri Monachi, cum affluant omnibus deli-
tiis, proſitentur cœlibatum. Cæterum exempla juxta
regulam, hoc eſt, juxta ſcripturas certas & claras, non
contra regulam, ſeu contra ſcripturas- interpretari

convenit, Certiſſimum eſt autem, obſervationes no-

Rras non mereri remiſſionem peccatorum, aut juſtifica-
tionem. Quare cùm laudantur Rechabitæ, neceſſe eſt, e05

morem ſuum non ideo ſervâſſe, quod ſentirent, ſe per

eum mereri remiſſionem peccatorum, aut opus ipſum
ultum eſſe juſtin cantem, aut propter quem conſeque-
rentur vitam æternam, non per miſericordiam D EI,

propter ſemen promiſſum. Sed quia babuerunt manda-

tum parentum, laudatur obedientia, de qua extat præ-
ceptum Dei: Honera patrem & matrem. Deinde mos

habebat finem proprium, quia peregrini erant, non

Ifraélitæ, apparet, patrem voluiſſe eos certis notis dis-

cernere à fuis popularibus, ne relaberentur ad impie-

tatem popularium. V olebat his notis eos admoncre

doctrinæ fidei, & Immortalitatis. Talis finis eſt licitus.
Ar fines Monaſticæ longe alii traduntur. Fingunt ope-
. * 4 .— ——
ta Monaſtices cultus eſſe, fingunt ea mereri remiſſio-

nem peccatorum ac juſtifſcationem. Eſt igitur diſſi-

mile Monaſticæ exemplum Rechabitarum, ut omitta-
us hic alia incommoda, quæ hærent in præſenti Mona-

ſtiaaa.

Citant & ex priore ad Timotheum cap. 5. de vidu-

rTim. 5, 15.8, quæ ſervientes Eccleſiæ, alebantur de publico, ubi

Mam fidem irritam fecgrust. Primum hic finga

bant. “D

ait: Nubere volunt, Habentes damnationem, quia pri-
mus

Apo-

—
poſtolumm
Cinabitur d
bin Ehae⸗
rumn & u
Cmnes cultn
Ventur, utr
Mkopter ea
Chriſtumm
Fiduatum,
ſies. h
locumad,
uoalrett
VCtaantee,

rat Declel

Nonqulnu
Publicoſht
in eoce mc⸗
Noncutat .
uituhn
5 entpecen
Au nonch
h mulier
Percurti
Inn e, l.
1on Colam
Pter iage
R inprobe
naſticos
qu
Scimat
Anne vot
1 tug
ſeeg

I18

epolillont
lonbit erniud
emhlunm 1
Un Monatenk
runt. ENe

—

,tamen fili
uam unnihrl
ün kentl
certas Eclru
thrurcv imfe
1,Cbleni
torubn An
lubit, Uett
ofeniet,
m, Ant Chn⸗
pter gbenn
niencorce
Pabuerutn⸗
a, ge qu u
natremn. Daine!
geprin nn

S

S=

eos eel⸗

gabeneunmt4

NM10NASTICIS.

Apoſt lun
olum de voti
. . e vOti .
cinabitur Momalti, loqui, tamen hic locus —
bus, & hac obimone, votis, quæ fiunt de s non patro-
torum & juſtifica ie, ut mereantur remiſſ ts eulti⸗
omnes nen cationem. Paulus enim t donem pecca-
ventur, ut inet omnes leges, iim tota voce damnat
. „ ut miereantur „3 otHa opera ſi 1 S
propter ea co ſ remüſſionem pecc⸗ 5 11 1tà obfſer-
Chri onſequamur vi peccatorum, aut ut
. riſtum per miſe mur vitam æternam, ne aut ut
viduarum lrrieo tdiamn. Ideo propter
.. D, ii qua fuer 30 Decef .
ſticis. Ptate uerunt, diſſinulia fuiſſe eſſe eſt vota
locum ad v ot ſi non deſinar 1 2 S voris Mona-
gquod vetat eli „ detorquen 1 etOrqu
8 d vetat eligi Niduan ndum erit eoderm hoc 1queré
Oota anté eam ætat 11 minorem annis ſey quoqué;
norat Eccleſia h- tem facta erunt irrita ne Ità
. Cc irrita. Sed non
n vota. Itaqu ed non
D quia nubunt: Jub Itaque damnat Paulus adum
publico ſumtu alitæ uber enim nubere junis un sviduas, 1.7 4.
litæ laſciviebant ideodt en ſed quia 4 75 ge
deoque fidem abjici
aDjicie⸗

bant. Hoc vocat prin
am fidem, ſcilicet, non voti Mo
1 voti Mo-

maſtici
. aſtici, ſed Chriſtianiſmi
in eodem cap biſiu. Et hoc modo ſi
8Si quis pr —“l 0 ſider „.
non curat, f dem abn propsios, & maxi dein accipit
quitur, quàm 80 Rhregard. Aliter Eninr doeliln3
1 phiſt . I .
bent peccatumn mort, . Non tribuit fidem Ris ſide lo⸗
qui non curant Pto ale. Ideo dicit hos abj'i 1s, qui has
cit, muliercula pinquos. Et ad eund jicere fidem-⸗
– Percurritn LDechlanree fdem abji ndem moduni dis
Imius ali 43— ceré.
mus ea, quæ adve Ari nofſtras rationes, & ob
non ſolùm propt arii objiciunt. Et hæ Obiter dilut-
pter pias mentes er adverſarios, ſed mul c collegimus
re improbare deb t habeant in conſpecétu masis prG-
naſticos, quos q id nt hypocriſin & an canlit; Aar
gat, cùm ait: nidern totos hæc una vor in Mo⸗
Qare vota ipla uf colunt me man dar . kigi abro⸗
num, cantúum 1: obſervationes cib ör ominum.
utiles cultus ſunt eers, calceorum, cit un, lectio-
tcoram DEO. Et eringulerum in⸗
rtO iciant 0
1 t Cmnes

Matih. 15,

Piæ ment 7
DW tes, .
l 2 ſimpliciter Pharifaicam & d
danmatam

E
2 opi-=

X

XIV. DE POTESTATE.
292

—

tux re
mereant
ſſe, quod illæ obſervationes
. — £
opinionein e 7 4

m.

eneribus vixerunt,
i in his vitæ gen
os viros, qui in his vitæ g
anctos vir 1
eſt ſanct

idiciſſe, quod
iciſſe, 9
. um didi . 8.
Rducia talium ob erratoim, un gracishebe
bjecta fiduc ropter iam conſe-
abjecta torum prop iſericordiam
eccato iſerico .
remifſtonem d ter Chriſtum der ropter illos eulen⸗
ren An b am æternam, nor “ verbo inſtitutos
cuturi eſſent v tum approbet cultus
quod Deus tan

qui valeant in fide.

XIV.

DE POTESTATE EC.

CLESIASTICA.

, Drivilegiis
₰ V 11 rivilegi
rſarii de p
1 hic vociferantur adren i de r nin
Ehememer ue wo Eccleſiaſtici ſtat un
α☚ . he een
Art. m.3 1. ininun

articulo diſputa V Imus. Cæter um ſep
lis i hoc 1 .

m
cleſiaru
i tum Ec
dverſarii, Interim ſta
r a
tuentur

r. Sacramenta
Re doceri Eccleſias, &
t rec
gunt, non curan

negli⸗

. ibet
. uoslib
ttunt quosni
jum admit I abilia,
tari. Ad Sacerdotium onera intolerabili .
rite tractari. Poſtea imponunt or raditiones longe
ſine diſcrimine, itio alioruun, ſuas t
Ials rn tilir ex 1
naſi delecten
quaſi

1 Nunc
elium. Nunc-
Am Evang bus
ius iervari Poulant, qran Biene is, de uir⸗
leng, & difficilimis co rbre iaiidie⸗ ,
Betelisn e n dubitatio
17 In gravi . 4 en aid
S niſer cupit r. tes
Babulu aile non expediunt mientes,
uod ſequatur,
quo

Pr. z-
tereas

—

eien in te

oponunt,

Uibas nilin

audire
ominum,

lialiquen
ecis.
Cümal
tios 0e0s
nil Roiſe
ltlpe core
eatitucln
iti tek⸗
Katenh e,
Katt. Ma
Celknozaa
condendl ke
ehoce arii
Oottet

NAE. FCCLESIASTICA. 293
tonestermm erea in rebus manifeſtis decreta ſangvine ſcripta
tet ſif Proponunt, quæ minantur horrenda ſupplicia homi-
Gur tm m nibus, niſi manifeſte contra mandata Dei faciant. Hic
riſtun. Eu viciſſim oportebat vos videre lachrymas miſerorum,
genetihls nn. audire miſerabiles querelas multorum bonorun-
u lclef ominum, quas haud dubie reſpicit & exaudit Deus,
hrikungm ui aliquando rationem procurationis yeſtræ reddituri
ſKumdnn eſtis. s
ropteihue⸗ Qunm autem nos in confeſſione, in hoc articulo, va-
horetvin⸗ rios locos complexi ſimus, adverſarii nihil reſpondent,
niſi Epiſeopos habere poteſtatem regiminis & cocher-
citivæ correctionis, ad dirigendum ſubditos in finem
. beatitudinis æternæ. Et ad poteſtatem reginiinis, re-
T 5 quiri poteſtatem judicandi, definiendi, diſcernendi, &
WCA. ſtatuendi ea, quæ ad præfatum finem expediunt aut con-
erari lenni ducunt. Hæc ſunt verba confutationis, in quibus do-
Cent nos adverſarii, quod Epiſcopi habeant autoritatem
umrenn condendi leges utiles ad conſequendam vitam æternam.
1e! nns De hoc articulo controverſia eſt.
nine Oportet autem in Eccleſia retinere hanc doctrinam,

Karns, 11

I. .
e an quôd gratis propter Chriſtum fide accipiamus renus-
. us ſionem peccatorum, Oportet & hanc doctrinam reti-
0N neri, quod humanæ traditiones ſint inutiles cultus,
kkt quare nec peccatum, nec juſtitia in cibo, potu, veſtitu, „,
gcls 3 & ſimilibus rebus collocanda eſt, quarum uſum voluit Matth.5, k.
SA Chriſtus liberum relinqui, cùm ait: Quod intrat in os, Rom. 1. .

non coinquinat hominem. Et Paulus: Regnum Dei
ND Sh non eſt cſca, aut potus. Itaque nullum habent jus Epi-
Aunimn i ſcopi condenditraditiones extra Evangelium, ut me-
Loneti ini 35 reantur remiſſionem peccatorum, ut ſint cultus, quos
usmmi approbet Deus tanquam juſtitiam, & qui gravent con- .
hagel ſcientias, ita ut peccatum ſit eos omittere. Hæc omnia Aéct. 15, 10.
noſeliht 76 docet vel unus Locus in Actis, ubi Apoſtoli dicunt: Fi-
gabent „de purificari corda. Et deinde prohibent imponere ju-
tes g 46 8um, & oſtendunt, quantum periculi ſit, exaggerant pec-
mnt m „ T 3 catum

rngen

294 MNV. DE POTESTATE

catum iſtorum, qui onerant Eccleſiam. Quid tentatis
Deum? inquiunt. Hoc fulmine nihil terrentur adverſa-
rii noſtri, qui vi defendunt traditiones & impias opini-
ones. Nam & ſupra damnaverunt articulum Xv. in quo
poſuimus, quod traditiones non mereantur remiſſio-
nem peccatorum, & hic dicunt, traditiones conducere
ad vitam æternam. Num merentur remiſſionem pecca-

torum? num ſunt cultus, quos approbat Deus, tan-

quam juſtitiam? num vivificant corda? Paulus ad Co-

loſſenſes, ideo negat prodeſſe traditiones ad juſtitiam

æternam & vitam æternam, quia cibus, potus, veſtitus,

& ſimilia ſint res uſu pereuntes. At vita æterna in cor-

de, rebus æternis, hoc eſt, verbo Dei & Spiritu ſancto

efſicitur. Expediant igitur adverſarii, quomodo condu-

Cant traditiones ad vitam æternam.
Cùm autem Evangelium claréè teſtetur, quod non
debeant imponi Eccleſiæ traditiones, ut mereantur
remiſſionemi peccatorum, ut ſint cultus, quos approbet

Deus tanquam juſtitiam, ut gravent conſcientias, ita

ut onuittere eas judicetur eſſe peccatum: nunquam pote-
runt adverſarii oſtendere, quod Epiſcopi habeant pote-
ſtatem tales cultus inſtituendi.
Cætetam quam poteſtatem tribuat Evangelium
Epiſcepis, diximus in confeſſione. Qui nunc ſunt E-
piſcopi, non faciunt Epiſcoporum officia juxta Evan-

. .— . . . . / 7
gelium, ſed ſint ſane Epiſcopi juxta politiam Canoni-

cam, quam non reprehendimus. V erùm nos de Epiſco-
po loquimur juxta Evangelium. Et placet nobis ve-

tus partitio poteſtatis, in poteſtatem ordinis, & pote-

ſtatem Jurisdictiouis. Habet igitur Epiſcopus poteſta-
tem ordinis, hoc eſt, miniſterium verbi ſacramentorum,
habet & poteſtatem Jurisdictionis, hoc eſt, autoritatem

excommunicandi obnoxios publicis criminibus, &

rurſus abſolvendi eos, ſi converſi petant abſolutionem.
Neque vero habent poteſtatem Tyrannicam, hoc eſt:

—

ſne ertal
labentcen
dorere,
dent,
luriscdicti

Nam culti

bent verb
Jurisdick
adyerſus

quatenus.
tanquamg
Mopter tr⸗
injcere co
cultns, ſie
Chtinsy
tislihii⸗
Otdinatio
jüdicentu
Veruntip

tatradid

ſentieban
lant Ue.
Niſint nee
Hec
Tuin: videl

IIn, Etam

Uen Kttione
iin Rod
Polit Cen
kauci
tallitione
nult voc⸗
dee eſt, te
etbo, no

AI
—
ltememnnunm
s Killiutt⸗
,

tticnlumnmn
peredntur en“

dinonescondli

remmiionenge⸗

grober DeneH

la? Laliul
tone A,
bdu orhe
titzenunn
heic gini⸗
qvorwr⸗

tetetun i⸗
nes; ut
lns gihetfſ⸗
at collcennn⸗
mm:nngu

r

glani labeu

nokheu .
„politan

rumn vo

n
.

4

4 *

ECCLESIASTICA. 295

ſine certa lege, neque regiam, hoc eſt ſupra legem, ſed
habent certum mandatum, certum verbum Dei, quod

docere, juxta quod exercere ſuam Jurisdictionem de-
bent. Quare non ſequitur, etiamſi habeant aliquam

Jurisdictionem, quod poſſint novos cultus inſtituere.
Nam cultus nihil pertinent ad Jurisdictionem. Et ha-
bent verbum, habent mandatum, quatenus exercere
Jurisdictionem debeant, ſcilicet, Si quis commiſerit
adverſus illud verbum, quod acceperunt à Chriſto.
Quanquam nos in confefſione addidimus etiam,
quatenus liceat eis condere traditiones, videlicet, non
tanquam neceſſarios cultus, ſed ut ſit ordo in Eccleſia
propter tranquillitatem. Et hæ non debent laqueos
injicere conſcientiis, tanquam præcipiant neceſſarios
cultus, ſicut Paulus docet, cum ait: In libertate, qua
Chriſtus vos liberavit, ſtate, nec iterum jugo ſervitu-

tis ſubjicianini. Oportet igitur liberum uſum talium

ordinationum relinqui, modo ut ſCandala vitentur, ne
judicentur eſſe cultus neceſſarii, ſicut pleraque ordina-
verunt ipſi Apoſtoli, quæ tempore mutata ſunt. Neque
ita tradiderunt, ut mutare non liceret. Non enim dis-

ſentiebant à ſuis ſcriptis, in quibus magnopere labo-

rant, ne Eccleſiam opprimat opinio, quod ritus huma-
ni ſint neceſſarii cultus.
Hæc eſt ſimplex ratio traditionum interpretanda-

rum: videlicet, ut ſciamus, eas non eſſe neceſſarios cul-

tus, & tamen propter vitanda ſcandala in loco ſine ſu-
perſtitione obſervemus. Et ſic multi docti & magni
viri in Eccleſia ſenſerunt, Necç videmus, quid opponi

poſſit. Certum eſt enim, ſententiam illam, Qui vos audit,
me audit, non loqui de traditionibus, ſed maxime contra

traditiones facere. Non eſt enim mandatum cum libe-
ra, ut vocant, ſed Cautio de rato, de ſpeciali mandato,
hoc eſt, teſtimonium datum Apoſtolis, ut eis de alieno
verbo, non de propriò credamus. Vult enim Chriſtus
Z T-T 0S

Luc. 10, 16.

296 XIV. DE DOTESTATE

nos confirmare, quemadmodum opus erat, ut ſcire⸗
mus, verbum traditum per homines efficax eſſe, nec
quærendum eſſe aliud verbum de cœlo. De traditioni-
bus non poteſt accipi, qui vos audit, me audit. Requi-
rit enim Chriſtus, ut ita doceant, ut ipſe audiatur, qilia
dicit: Me audit. Igitur ſuam vocem, ſuum verbum vult
audire, non traditiones humanas. Ita dictum, quod ma-
ximéè pro nobis facit, & gravitmmam conſolationem &
doctrinam continet, detorquent iſti aſini ad res nuga-
ciſſimas, diſcrimina ciborum, veſtitus, & ſimilia.
Citant & hoc: Obedite præpolitis veſtris. Hæc ſen-
tentia requirit obedientiam erga Evangelium. Non
enim conſtituit regnum Epiſcopis extra Evangelium.
Nec debent Epiſcopi traditiones contra Evangelium
condere, aut traditiones ſuas contra Evangelium in-
terpretari. Idque cùm faciunt, obedientia prohibetur,
GCal. , 8. juxta illud: Si quis aliud Evangelium docet, anathe-
Matth.3, 3, ma ſit. Idemreſpondenius ad hunc locum: Quidquid
dixerint, facite, quod conſtet, non univerſaliter præci-
pi, ut ommia recipiamus, quia alibi jubet ſcriptura plus
obedire Deo, quam hominibus Quando igitur impia
Ack. 5, 29. docent , non ſunt audiendi. Hæc autem impia ſunt,
quod traditiones humanæ ſint cultus DEI, quod ſint
neceſſarii cultus, quod mereantur remiſſionem pecca-

Ebr. 13, 17.

ca, & motus, qui e xorti ſunt prætextu noſtræ doctrinæ.
Ad hæc brevite reſpondemus. Si in unum conferan-
tur omnia ſcandala, tamen unus articulus de remiſſwio-
ne peccatorum, quod propter Chriſtum gratis conſe-
quamur remiſſionem peccatorum per fidem, tantum
affert boni, ut omnia incommoda obruat. Et hic initio
conciliavit Luthero non tantùm noſtrum favorem,

. . 4 4
ſed etiam multorum, qui nunc nos oppugnant. laAα

„N 7 . 1. J4. .ð
Ya Sαοοα νααοειιιαααιανoονιι ρςοτ„α7 inquit Pin-

darus. Nos t amen neque deſerere veritatem neceſſariam

Eccle-

torum & vitam æternam. Objiciunt & ſcandala publi-·

—

Veclele
muantibe
Cbellre,
exeitatite
demnaven
tur. De
rios
Müx a
batu? ſe
Pore reſ⸗
Penmit

AIE
—
pus ert, S
es lcncli,s
l0. Detnlins
t,ne Aidt
ile Alati
Cuumicben
cickunncblts
mncoNichton
s, Elunll.
is veltni⸗ El
Vangeliun 4
etr Pyumt
Ontra Evilg
12 Pyangenn
Peatin Prhde
uun Coett, A
chocun (⸗
unietilefe
ihben H
Uanco rur
eabten S
16 Del gol⸗
enionen
1Elenkuß
morechii⸗

munum Mne

1 ete
gelus Een

Kum Arßh HDWM
er Mell, we
pnu Erhrinn
oſrum 5

eeai 3
eninſun

tremnes

—

ECCGL
CLEHSIA STTE

Eccleſiæ volum
muantibu. lumus, n
Eün un Potfiumas aſſentiri adverſariis c
excitati 2 quam korhiräbuu Oportet eni ſarii⸗ .
H Ernnt, dan “ Eg. Iſti rati enen Deo magis
ne⸗ Dande õ ifeſtam nrarianemn Sehltati⸗
u cinde nullane andah Crucdhelhirate initio con-
Miſſæ Jaentam Nlent ſea al hærent e i uun⸗
kakuef e collat zn ſacrileg aud adverſa-
ed omittamus Comapa uanta Rrode in ccel
rationem. Hæc in coæli-
PrO tem-

pore reſpor
pondin .
lus ad
Confurationern. N

permitti
Inmius O
. mni ut
emur, 1 bus piis, an ad
, ſe confeſſione . azireche glo⸗
pturis Ve. 3 m noſtram ſe . 8 0-
reê co nfutaſſe Lrie

1150.

—

2½ PNAXFATIO

ARTICGLILI CHRI.

STIANXEÆE DOCTRIN&, QCVI A

noſtris Concilio, ſi quod vel Mantuæ vel alibi

rengregandum fuiſſet, exhibendi fuerant, indicantes,
Quid recipere vel concedere poſſemus &ß
quid non: Scripti 4

D. MARTINO LUTHER

ANNO 1537.

—

Præfatio D. MART. Lurk.

Concilium indiceret anno ſuperiori, cir-
ca Pentecoſten Mantuæ congregandum, S
2 7. *
eaul poſt ab urbe Mantua alio tran fer-
ret, (unde nondum conftat, quô ilad con-
pocare pel Belit Bel poſſt) & nobis quoque ſperandum
eſſet, ut ad Concilium ipſi etian, ocavemur, Bei melu-
endum, ne non bocati damnaremur: iniungebatur mi-

bi, ut Articulos dockrinct noſträ conſcriberen &σ colli-

gerem, ſi forté res procederet, ut conſtaret, quid &
gquatenus Pontificiis ce dere, & in quibus capitibus con-

ſtanter perſeberare & bellemus & polſemus.
Conſeripſi igitur hoſce Articulos, & noſtra patti

kradidi. A noſtrir lli recepti & anazvimi oon eſſzone
approbati ſunt, & decretum est, ut Concilio (E quod 4à
Papa & Pontifciis tandem ſine mendaciis & fraudibus,
Bero, legitimo & Chriſtiano modo inftitueretur, icut

omnino deberet) publicé offerrentur, & Pdei noſtrægæ

ronfeſſzonem explicarent. .
Cum auten Romanaiſta auta ſeu Curia ades formi-
det Chriſtianun liberumzue Conciliti, 6 lucem tarpiſt.
meé

. Um Papa Paitlus hujus nominis tertinrs

ſumi unt,/
lelentipra,
rtomulti

ttiut hr
upn quamn
matignemn,
tiatur til.
niittere hy⸗
(omcili⸗
mic ij r,
tinmimni
mign’

,
SMbelken,
inzt, he

ui⸗
Sopublie
kayntume
mn, ⸗
Rnlui,
eme ia
Grene, 6
niſere e
Aulern
lur joſn
mnmum, .Y
Lonu, 5.
iWmi: 1
Aoag

—

0NN

NLN

Mantuerelz

erant, indie

polennd

UTN

,o hnni
cyepenin,
e lonreſmn

nkar, illi
, guuge 1.
, 8
cerenur), i
jureken!
c,: en,
ere !
M/ mberen 4
antnd, 3

NND. MART. LITII. 21395

mé ſwgiat, ita ut etian ipſis Ponsifeciis ſper Conciliihri-

. . SS — .—
Niani nom tantdum con boganddi,ſed, tanα ferena, & son-
cedendi prorſus ademta ſit, zade ſazs ofendantuer mer
37 7965 2
1 Z42 —Bei ” V , ge .
rito maltit Pontificit, & gre ferunt vegligentiam!?ſtan
6 . . .
Papæ, ac inde facilé colligant, malte Pabpan interitlne

totius Chriſtianit atis, & danmnationen omzinm aninmar

rum, quaz ſut, & ſaorunz bel exiguam ſatten refor-
mationem, 6 qum tyrannid: ſae modum braſribi pPar-
tiatar : ideò & nibilominus artsculos hos in pubiicume-
wittere boldi, at ſe citius ex hac hita ehoganer, quazs
Conciliunz congregaretur, (qiod ita ebentusrun eſſe, o-
miino oonfa” & ſpero, càùm lucifugi iſti zebzalones Di-
mium in protnahendo & impediendo Concilio laborent)
ut inquam it, qi poſt me bihent & remanebunt, teſti-
monmiuzm & confeſſzonem meanz haberent & proponere
poſſent adjiunkctamConfeſzoni,gitam antea publicabioin
gquaz habtenus conſtanter permanſt, O permanebo de-
zncebps, per Dei gratiam.
DQuid enim dicam' Quomodo querelam inſzitzam’
Adhuc ſaperftes ſaum, ſcribo, conciones habeo, & prale-
go pablicé & quotzdie: & tamen girulenti homines noz
tantum ex adherſariis,ſed etiam Jalſi ſratres, qai nobis-
cum ſe ſentire ajiunt, mea ſoriptäa & dolbtrinanm mean
Simpliciter contra me adferre & allegare nudent, me bi-
Bente, Bidente, O audiente, etzamſiſciant, me aliter
docere, & bolant birus ſuum meo labone exornare, &
miſeros homines meo ſab nomine decipere & ſeducere.
Muid ergo, bone Deus, poſt obitum meum fet?

Deberem quidem ad owmniareſpondere, dum adhuc
7. 9

Fißo. Sed quæſo, quowodo ommia Aiaboli ora olſtruere ſo-

Uus polſum? præſertim eorum (datpote benenatorum o

mnium) qui nec audire nec attendere bolant, quidöri-
bamus, ſed in eo toti ſunt, üt berba noſtra etiam in minu-

tiſſemis literis/celeraté pertertant & deprabent. Hid

ergò diabolus reſpondeat, & tandem ira Dei, quemad.

modune

390 PRAFATIO.

modum merentur. Sepe recordor boni Gerſonis, dubi-

tantir,num quid boni publilca ſeribendum & profenen.
dum ſit, Si ſcriptio omittitur, multa, animæ negliguntur,

qquæliberari potuiſſent. Si bero ita praſtatur, ſtatim
diabolus prafto eſt cum lingbis peſteferis & catumnia-

rum plenis, quæ omnia corrumpunt, & geneno infici-

unt, ut atilitas ſeriptorum impediatur. Quid tam en
ex iſta malitia ſua oommoi recipiant, manifeſtum
eſt. Quia enim nos mendaciis perdite enerarunt, &
Empliciores per iſta mendacia in ſuo cætu retinere bo-
luerunt, Deus opus ſuum ſubinde promobit, & ipſo-
rum cætum redadidit minorem, noſtrorum bero mar
jorem, ac ipfos ob mendacia confudit, & confandit
etiammuam.

Recitabe biſtorinn. Rait Witteberge Docor

quidan ex Gallii miſſus, qui nobis palàm indicabat,
Regi ſ0 certo certins perſsaſinm elje . apud nor zuttam

eſſe Eccleſan, sulinn, magiſtratum, nullum, conjugi-

mrn,, odg prom,’ſoue omnes pecaudum more bibere pro
2 7 7 . *.
arbitriog. Dicjam, que bultu nos coram tribunali Chri-
ſti in altima sdicio ſit aſpederi i, guttam eraſſa &

prodigigſe mendacia Regi & aliis regnis per ſaa ſori-

Pta incins drnni cele Peritanm 52 Chriſtus omnalm no-
Pram Do- & jader ſoitſé, Iſtos mentiri, & ſem-
Per menritos ehſe. E Jententinm hiciſſim audire
cogeniten, ueod, ceri ‿. Deus conbertat conkerten-
dorc, et agant panitentiam: ceteror obruet Va & ab in

2

kiι‿.

Ilt atenm redezm, adrem, Obtärim ex animo, Con-
innm, Chriſtinzun, & liberunm aliquando congregari,

. . —— . 1
ut muitit & robus & bowisibus conſuteretur, non gudòd
nos Concilio indigen,:nus, (zoſtra enim Eccleſiæ per Dei

gratiam, puritate Verh’i Q pero aſu Sacramentorum ac

cognitione bocationzs & Berorum operum, ita ſant il-
aſerat & conſtitatæ, at Concilio opus nobis non ſut mec
2 2 Con-

—

1 „
4Coneile⸗

Pelkare h

aſin mu

Vredhlne

nen nee
tihominel
(hyi :
ſaremcu
hoc memn
Cyieu
contn 6
naGα
dimn nor
rate,
ſen Mg
lſeordi
ten dilug.
Petulant
Sn nera
Meycena
benaiti,
Adey 4dll,
Nolticge
Eiué he⸗
aljaze,
his eſet,
lole talar
einguli
lum inſu
tatibi,,
laſeic,
tii G tey
lmu
4 Ria

niCenſnnih
ndmn Ijlen

imns elgnn

prlſitmn, 1
erit 6 AAANNH
. Gbeneno ii
ti
. uidte
G
nt, ninff
ti Mernn
Ctt etmnelth
„ Es
yomubi,O
ronm en
4,, 6 me

ittelengt 3
4,ul k
, mmre Eiin
,mrin

,G

i 4

„ „ℳ₰
N
S,.

en bſn/

7

D. MART. LTHA.. zo1

4 Concilio de his rebus quidquazm melius ſperare & ex-
pectare poſtmus) ſed quod in Epiſcopatibus bideamiis
paſzm multas parochins plane deſertas & pPacuas, ika ut
praæ dolore eor hominis pii ertingui facile poſſt. Et ta-
men nec Epiſeopi, nec Canonici curant, quomodo miſe-

ri homines el Bibant gtel moriantun, pro quibus tamen

Chriſtus eſt mort uus, quem miſeri homines ut berum pa-

Korem cum obibus ſuis loquentenz audire non poſſunt. Et

bhoc me mobet, aut exhorreſcen’ ehementen metaam, ne
Chriſtus inſe aliquando conpocet Concilium Angelicum

contm Germaniam, quo funditus deleamur, ſicut Sodo-
ma & Gomorrha, quandoquidemtäm temers ipfe illa-
dimus nomine & prætexrtu Concilii. SD
