re, & debere ſubinde creſcere in pœnitentia, & in his NUbne
rebus perfectionem Chriſtianam, & ſpiritualem poni. (izu
mas, ſi ſimul creſeant pœnitentia, & Edes in pœnitentia. 68. de
Heæc intelligi melius à pii poſſunt, quam quæ de con- lirdnn
. teumplatione, ut perf ctione apud adverſarios docentur. un ro
¹ Peiri la Ye Sicut autem juftihcatio ad ſidem pertiner, ita pertinet hun; A
ad fidem vita æterna. Et l'etrus ait: Reportantes finem Dgtod

ſeu fructum fidei veſtræ, ſalutem animarum. Fatentur ahn n
enim

D
1 Er

——

EI inchun
acciging, A.

fectus nnetn
2, A. kn
. Ts inte
entin. Ern

icvlcocknm.

4Pud ao kitlt
NM1 rel id
on Ciſeuotu 1
ties retuntth

OVemm,CNN
zut imn nn
ndeletornmnd.
am Cflit,
gurcoNN 6
morus ſpiri
dio Dei, &n
n Deis Tine
in ennden ,
titiamn Dähnn
choatio Atent

hſinn
ſhetnien

H H
peiten

R
„ v 3ND
nitentl,, n .
Pttulen

ne

TIMPLFTIONEF LFGISs. 1

enim adverſari quod juſtihcati fint fili Dei, 8& coharedes

Chriſti. Poſtea opera, quia placent Deo propfer li⸗

dem, merentur alia præmia corporalia & ſpiritualia. E-
runt enim diſcrimina gloriæ ſanctorum. ðð
Ged hic reclamant adverſarii, vitam æternam vocari
mercedem, quare neceſſe ſit, eam de condigno mereri
per bona opera. Breviter & plane reſpondemus LPau-
lus Rom. 6 vitam æternam donum appellar, quia Rem. , 23.
donata juſtitia, propter CHRISTUM ſimul efficimur oh. 3, y6.
flii DEI & cohæredes CHIRISTI, Sicut ait Johannes Ol
Qui credit in Filium, habet vitam æteraâm. Et Au-

guſtinus inquit, & hunc ſecuti àhii multi idem dixerunt:

Dona ſua coronat DEUS in nobis. Alibi vero ſeri-

ptum eſt: Merces veſtra copioſa erit in cœlis. Hæc Pac. 6: 35.

ſi videntur adverſariis pugnare, ipſi expediant. Sed pa-
rum æqui judices ſunt, nam doni vocabulum omittunt,

omittunt & fontes totius negotii, & excerpunt voca-

bulum mercedis, idque acerbilhme interpretantur, non-
ſolum contra ſeripturam, ſed etiam contra fſermonis
conſvetudinem. Hinc ratiocinantur, quia merces no=
minatur, igitur opera noſtra ſunt ejusmodi, quæ debe-
ant eſſe pretium, pro quo debetur vita æterna. Sunt
igitur digna gratia & vita æterna, nec indigent miſeri-
cordia, aut mediatore CHRISTO, aut fide. Plane

nova eſt hæc Dialectica: vocabulum audimus merce-

dis, igitur nihil opus eſt mediatore CHRISTO, aut
fide habente acceſſum ad 1) BUM prapter CHRI-=
SUM, non propter opera noſtra, Quis non videt hæc
eſſe &ν*οναοε Nos non rixamur de vocabulo merce-
dis. De hac re litigamus, Utrum bona opera, per ſe
ſint digna gratia & vita æterna, an vero placeant tan-
tum pronter fidem, quæ apprehendit medistorem Chri-
ſtum? Adverfariinoſtri non ſolum hoc tribuunt operi
bus, quod ſint digna gratia & vita æterna; ſed fingunt

stjam, quod merita ſuperſint ſihè, quæ donare aliisz.

I4 & ju-

ee

136 III. DE DILECTIONE Er

6 —
& juſtificare alios queant, ut cum Monachi ſuorum or- grtti
dinum merita vendunt aliis: Hæc portenta Chryfſip- Nnrum
Péo more coacervant, hac una voce mercedis audita: Pedlin
Merces appellatur igitur habemus opera, quæ ſunt pre- Aierer
tium, pro quo debetur merces, Igitur opera per ſeſe, ihli
non propter mediatorem C(hriſtum placent. Et cuma. ſumns
lius alio plura habeat merita, Igitur quibusdam ſuper- herünen
ſunt merita. Et hæc merita donare aliis poſſunt iſti, qui DZ
merentur. Mane lector, nondum habes totum Soriten. “
Addenda ſunt enim certa Sacramenta hujus donationis, ren Nin
mortuis induitur cucçullus, &c. Talibus coacervationi- ineng

bus beneficium CHRISTI, & juſlitia fidei obſcurata thnen

ſunt. Non moyvemus inanem NαNον.ντιvude vocabulo cirakegen
mercedis. Si concedent adverfarii, quod fide propter Nenr
Chriſtum juſti reputemur, & quod bona opera propter lifai
fdem placeant DEO, de nomine mercedis poſtea non tineltiin
valde rixabimur. Nos fatemur vitam æternam merce- kcs
dem eſſe, quia eſt res debita, propter promiſiionem non Ainn u
Propter noſtra merita. Eſt enim promiſig juſtificatio, lic
quam ſapra oſtendimus proprie eſſe donum DEI, Et inen
huie dono conjuncta eſt promiſſio vitæ æternæ, juxta R
Rem. 8, 36. lud: Quos juſtißcavit, eosdem & glorificavit, Huc zrtkidi
2.Tim. z, g. pertinet, quod Paulus ait: Repoſita eſt mihi corona ju- Mrrmnia, u.
ſtitiæ, quam reddet mihi Dominus juſtus judex, &c. De- lidnree
betur enim corona juſtificatis propter promiſſionem. lber
Et hanc promiſſionem ſcire ſanctos oportet, non ut pro- noder
pter ſuum commodum laborent. Debent enim labo. grrn
rare propter gloriam DEI, ſed ne deſperent in afflictio- nercege
nibus, ſcire eos oportet voluntatem DEI, quod velit eos wercee
ad juvare, eripere, ſervare. Etſi aliter perfecti, aliter in- wennen
firmi audiunt mentionem pœnarum &præmiorum. Nam rlien
infirmi laborant ſui commodi cauſs, Et tamen prædica- ſeänes.
tio præmiorum & pœnarum neceſlſaria eſt. In prædica- lte⸗ 1
tione pœnarum ira Dei oſtenditur, quare ad prædicatio- erh
nem pœnitentiæ pertinet. In prædicatione præmiorum, huin

gratia

„ 4 2–

iNI TIMPLETITONE LEGI.. 137
ime gratia oſtenditur, Et ſicut ſcriptura ſæpe mentione bo-
tentahr norum operum filem complectitur, Vult enin com-.
ereds au plecti juſtitiam cordis cum fructibus, Ita interdum cum

opera ech as apud Prophetas. Fatemur & hoc, quod ſæpe teſtati zi.
ent, Pkcun- ſumus, quod etſi juſtificario & vita æterna ad fidem
budin pertinent, tamen bona opera mereantur alia præmia
nt corporalia & ſpiritualia, & gradus præmiorum juxta il-
totundgin lud: Unusquisque accipiet mercedem juxta ſuum labo- I. Cor. 3,; S.
micontini rem, Nam juſtitia Evangelii, quæ verſatur circa promiſ-
cNterftian ſionem gratiæ, gratis accipit juſtificationem & vivifica-
fleikum tionem. Sed impletio legis, quæ ſequitur fidem, verſatur
ldein circa legem, in qua non gratis, ſed pro noſtris operibus
1od fdeſn. offertur & debetur merces, Sed qui hanc merentur, prius
topers ft juſtiſicati ſunt, quàm legem faciunt. Itaque prius ſunt
gis bolten n translati in regnum Filii Dei, ut Paulus ait, & facti co- Rom. 8, 77.
ternammere hæredes CHRISTI. Sed adverſarii, quoties de merito
ilonemun icitur, ſtatim transferunt rem à reliquis præmiis, ad
lfen juſtiſication⸗ m, cum Evangelium gratis offerat juſtiſi ⸗
aun Dl, cationem propter CHRISTI merita, non noſtra, & meri-
Fernd jot ta Chriſti communicantur nobis per ſidem. Cæterum o-
feuit, pera& afflictiones merentur, non juſtificationem, ſed alia
fionm⸗ Præmia, ut in his ſententiis merces operibus offereur:
Qui parce ſeminat, parcè metet, & qui largiter ſemi- 2. Cor. 9, g&.

qurſumde aliis præmiis, ſimul offert gratiam, ut Eſa. 58. & ſæpe ali- Eſa. vS, 20.
. 1

. „. Per
geyge⸗ . 6
u ilonen nat, largiter metet. Hic clare modus mercedis, ad mo- Exod.zo,12.
V uanfn dum operis confertur. Honora patrem & matrem, ut ſis ä
en 01 1 1 f* 2
ein ja longævus ſu per terram. Et hic proponit lex certo operi

aſfii⸗ mercedem. Quanquam igitur legis impletio meretur
t 1velten mercedem, proprie enim merces ad legem pertinet, ta-
10 men meminiſſe nosEvangelii oportet, quod gratis ofſert

Aiterk. e .
ſei, N juſtificationem propter CHRISTUM, Nec legem prius
an facimus, aut facere poſſumus, quam recônciliati DEO,
mneir juſtificati, & renati ſumus. Nec illa legis impletio pla-
. In .

ete ceret DEO, niſi propter fidem eſſemus accepti, & quia
40 n aan Romines propter fidem ſunt accepti, ideo illa inchoa-
⸗ grnn 15 t

138 III. DE DILFcETIONE Er
ta legis im pletio placet, & habet mercedem in hac
vita & poſt hanc vitam. De nomine mercedis
pleraque alia hic etiam dici poterant ex nature le-
gis, quæ, quia longiora ſunt, alio in loco explicanda e- 8

runt.

Rom. 2; . S
Vitam æternam bona opera, quia Paulus dicit Rom. z.

Foh. ., 29. Reddet unicuique ſecundum opera ejus. Item, gloria,
atth. 2j, konor, & paxX omuioperanti bonum. Johan. 5. Quibo⸗
„d. na fecerunt, in reſurrectionem vitæ. Matth. 25. Eiurivi
& dediſtis mihi manducare, &c. In his locis & ſimilibus
omnibus, in quibus opera laudantur in ſcripturis, ne-
ceſſe eſt intelligere non tantum externa opera, ſed fidem
etiam cordis, uia ſeriptura non loquitur de hypocriſi,
ſed de juſtitia cordis cum fructibus fſais. Quoties au-
tem fit mentio legis & operum, ſciendum eſt, quod non
ſit excludendus CHRISTIUS medistor. Is eſt enim finis
Joh. S, §. legis, & ipſe inquit: Sine me n hil poteſtis facere. Ex hoc
Canone dixims ſupra, judicari poſſe omnes loces de
operibus. Quare cum operibus rvedditur vita æterna,
redditur juftificatis, quia neque bene operari poſſunt
homines, niſi juſtificati, qui aguntur Spiritu Chriſti.
Nec ſine mediatore CHRISTO & fide placent bona o-
Belr. I, 7. peta juxta illud: Sine ſide impoſſibile eſt placere DBO.
Kom. 2, 6. Cum dicit Paulus, Reddet unicuique ſecundum opera
ejus, intelligi debet non tantum opus externum, ſed
tota juſtitia, vel injuſtitia. Sit gloria operanti bonum,
hoc eſt, juſto. Dediſtis mihi manducare, Fructus & te-
ſtimon um juſtitiæ cordis, & fdei allegatur, Redditur

70

igitur vita æterna juſtitiæ. Ad hunc modum fſcriptura

ſimul compleétitur jufſtitiam cordis eum tructibus;
Et iæpe fructus nominat, ut ab imperitis magis intel-
ligatur, & ut ſign ficet requiri novam vitam & regene-
rationem, non Hypocrifin. Fit autem regeneratio fr⸗
de in peenitentis. Nemo ſanus judicare aliter boteſh
. neç

Verum wurgent adverſari, quod proprie mereantur

4

—
Nec nos
Utdjrelle
Perlarüi te
Meciator
gni gkatn
AAyerſari
ſenn Dhil
ullitum

Tratiam

elicet d
fſttr
eabolet
DeNh
Oherenoli
WrenCKH
Catun ar
Cejuht
Nenle, ga
ſii re
Crinalen
ockrin
Non i

Perſaris

hentim
Urbm,

m

1 Atrem
Duäſche
ſumds3

eunt,

eranc
lupter

U
—
reelen in e
pine⸗ verelt
N etuni k⸗
Nerlienhe

prie mereuntu
8 Eicit Non:
8. ltem9 No
an E
tth,5 ui
deis dni 4
ſeript r,t
1henſiin .
zur ee MNlan
. leieii
meb Coln
ckeun⸗
le fcere⸗ Eb⸗ 1
onndes ocot
tut itn⸗
hei 1
Ghiritu

2

= 2=

„7

IMFLETIONE LEGIS. 139

nec nos aliquam otioſam ſubtilitatem hic ic affectamus,

ut divellamus fructus à juſtitia cordis, ſi tantum ad-
verſarii conceſſerint, quod froctus propter dem &
mediatorem CHRISTUMdplaceant, non ſint per ſeſe di-

gni gratia & vita æterna. lloc enim reprehe: dimus in
adverſariorum doctrina, quod talibus locis ſcripturæ

ſen Philoſophico ſen Judaico more ntellectis abolent

juſt itiam fidei, & excludunt mediatorem CHRIS TUM.

Ex his locis ratiocin lantur, quod hæc opera mereantur

gratiam, alias de congruo, alias de condi igno, cum vi-
delicet accedit dilectio, id eſt, quod juſtificent, & quia
ſint juſtitia digna ſint vita æterna. Hic error manife-

ſſe abolet juſtitiam dei, quæ ſentit, quod acceſſum ad

DEUMhabeamus propter CHRISTUM, non propter
opera noſtra, qur ſentit, nos per Pontificem & media-
torem CHRISTUM adduaci ad Patrem, & habere pla-
catum Patrem, ut ſupra ſatis dictum eſt. Ef hæc doctri-
na de juſtitia fdei, non eſt in Eccleſia CHRISTII negli=

genda, quia ſine ea non poteſt efficium CHRI TI con-

ſpici, & reliqua doctrina juſtificationis, tantum eſt do-

Grina legis. Atqui nos oportet retinere Evangelium &

doctrinam de promiſione propter Ohriſtum donata.
Non igitur litigamus in hoc loco de parva re cum ad-

vyerſariis. Non quærimus otioſas ſubtilitates, cum repre-
hendimus eos, quod docent vitam æternam mereri o-
„

Peribus, omiſſa hac fide, quæ anpprehendit mediato-
rem CHRISIUM. Nam 4 hac fide, quæ credit nobis

ſumus accepti, juſt propter opera neſtra, vel ex ratio-

ne facta, vel certe facta inclinante illa dilectione, de qua

dicunt. Et tamen habent quædam dicta, quaſi apo-
phthegmata veterum autorum, quæ depravant inter-
Pretando-, Jactatur in fchelis, quod bona opera Placeant
Propter gratiam; Et guoah ſit confidenéum gratiæ DEI.
Hic

Patrem pr. pitium eſſe prôpter CHRIGT UM, nulla a-
Ppud ſcholaſticos ſyll aba extat. Ubique ſentiunt, quod

140 III. DzE DILECTIONE Er

Hic interpretantur gratiam habitum, quo nos ailigi
mus DEUM, quaſi vero voluerint dicere veteres, quo

debeamus confdere noſtra dilectione, quæ quam ſit

exigua, quam ſit immunda, certe experimur Quanqusm
hoc mirum eſt, quomodo iſta jubeant confidere ile 8
ne, cum doceant, neſciri utrum ad ſit. Cur non exbo⸗
nunt hic gratiam, miſericordiam DEI erga no:E qu
ties mentio hujus fit, addere oportebat fidem. ane⸗
nim apprehenditur, niſi ſide, promiſſio wiſericorh „
reconciliationis, dilectionis Dei erga nos. In hanc en-
tentiam recte dicerent, confidendum eſſe gratia, place-
re bona opera propter gratiam, cum ſides gratiam ah-
prehendit. Jactatur & hoc in ſcholis, Falere von hel
ra noſtra, virtute paſſionis CHRISII. Recte . zcitur,
cur non addunt de fide? CHRISTLUS enim eſt propi
tiatio, ut Paulus ait, per fſidem. Qum fide eriguntur
pavidæ conſcientiæ, & ſentiunt peccata noſtra de eta es-
ſe morte Chriſti, & DEUM nobis reconciliatum eſſe neo⸗
pter paſſionem Chriſti, tum vero prodeſt nobis paſſio
Chriſti. Si omittatur doctrina de fide fruſtra eicurane⸗
ra valere virtute paſſionis CHRISTI Et plerasque alias
ſententias corrumpunt in ſcholis propterea quia no tra-
duut juſtitiam fidei, & fidem intelligunt tant notitiam

instelligu irtutem
hiſteriæ, ſeu dogmatum, non intelligunt hanc vir

eſſe, quæ apprehendit promiſſionem gratiæ & Rr
quæ vivificat corda in terroribus peccat & mortie⸗ m
Paulus inquit: Corde creditur ad juſtitiam, Ore t con
feſſio ad ſalutem. Hic fateri adverſarios exiſtimamus;
quod confeſſio ex opere operato non juſtificet aut ſalvet,
Sed tantum propter fidem cordis, Et Paulus ſic lodanun,
quod confeſſio ſalvet, ut oſtendat, qualis fides con lug-
tur vitam æternam, nempe firma & efficax ſides. Non e
autem firma fides, quæ non oſtendit ſe in cbnfeſſione.
Sic cætera bona opera placent propter fidem, ſicut & o

rationes Eccleſiæ rogant, ut omnia ſint accepta Hrd beer

CANlSr
Conltaten
cluutlam
dlntimns,
Ir Dey,
litpromi
mentem,
Pitiugpro
Kolliriad
Chrikiant
tönem ine
Nobigoen
Ciihnegin
torem, ne
lintumnd
Kihcaon
ſontes hu
Pjieiunt
gitabu
rbusleg
Hangeli
niſſe u
Meation
Lenlamn8
ſegeint
Mribr
delid l
Chrili,
tiatoren
oman.
inales
chiprob
ele Com
Meros
lelhee

Ir IMPLETIONE LEGIS. 141
.
1o . CHRISTUM. Item petunt omnia propter Chriſtum.
etrehel Conſtat enim ſemper in fine precationum addi hanc
qurHEE claufulam, per Chriſtum Dominum noſtrum, Ideo con-
urQnmn cludimus, quod fide juſtificemur coram Deo, reconcilie-
Sere lein mur Deo; & regeneremur, quæ in pœnitentia apprehen-
Pur nn dit promiſlionem gratiæ, & vere vivificat perterritam
ganor igr⸗ maentem,; ac ſtatuit, quod Deus ſit nobis placatus ac pro-
en. Ne pitius propter Chriſtum. Et hac fide, ait Petrus, nos cu-
miktioe. ſtodiri ad ſalutem, quæ revelabitur. Hujus fidei cognitio
6 Vhrer. Chriſtianis neceſſaria eſt, & uberrimam affert conſola-
grui ie tionem in omnibus afflictionibus, Et officium Chriſti
m, nobis oſtendit, quia iſti, qui negant homines fide juſtifi-
lerebee Ccari, negant CHRISTUMmediatorem efle ac propitia-
deictue torem, negant promiſſionem gratiæ & Evangelium.
n el Tantum docent aut doctrinam rationis, aut legis, de ju-
te erigun ſtificatione. Nos, quantum hic fieri potuit, oſtendimus
oNraceſetl G fontes hujus cauſæ, & expoſuimus ea;, quæ adverſarii
rumeſet⸗ objiciunt, Quæ quidem facile dijudicabunt boni viri, ſi
el ni aadu cogitabunt, quoties citatur loc us de dilectione, aut ope-
nirtror ribus, legem non fieri ſine Chriſto, nec nos ex lege, ſed eæ

„D

etaleiin Evangelio, hoc elt; promiſfione gratiæ in (hriſto pror
k Aret- millæ juſtificari. Et ſperamus hanc, quamvis brevem, dis-
geiqh cn. putationem bonis viris ad confirmandam fidem, ad do-
taotl inen cendam & conſolandam conſcientiam, utilem futuram
tan n elſle. Scimus enim ea, quæ diximus, conſentanea eſſe ſcri-
tir 4 a pturis Propheticis & Apoſtolicis, ſanctis Patribus, Am-
dn broſio, Auguſtino, & plerisque aliis, & univerſæ Eccleſiæ
mre Do Chriſti, quæ certe confitetur CHRISTIUM eſſe propi-
5 aſeſe tiatorem, & juſtiſicatorem. Nec ſtatim cenſendum eſt
gtetaut de. Romanam Rccleſiam ſentire, quidquid Papa, aut Car-
lolchon⸗ dinales, aut Epiſcopi, aut Theologi quida m,aut Mona-
llsnſtſu chi probant, Conſtat enim Pontificibus magis curæ
ugle e eelſſe dominationem ſuam, quam Evangelium Chriſti,
in vnkli, Et plerosque compertum eſt palam Bpicuræos eſſe,
lloi ⸗ Theologos conſtat plura ex Philoſophia admiſeuiſie
wuzulc 8 doctri-

142 III. DE DILEGTIONE ET
Adoctrinæ Chriſtianæ, quan ſatis erat. Nec autoritas
horum videri debet tanta, ut nusquam diſſentire à dis-
putationibus eorum lceat, cum multi manifeſti erre-
res apud eos reperiantur, ut quoâ poſiimus ex puris na-
turalibus DEUMfuper omnia diligere. Hoc dogma
Peperit al'os errores multos, eum ſit manifeſte falſum.

„
4

mnium piorum judicia Itaque, etiam ſi in Eccleſia Pon-
tifices, aut nonnulli Theologi, ac Menachi docuerunt
remillionem peccatorum, gratiam & juſtitiam per no-
ſtra opera. & novos cultus quærere: qui obſeuraverunt
Chriſti officium, & ex CHRISTO non propitiatorem &
juſtificatorem, ſed tantum legi latorem fecerunt, man-
ſit tamen apud aliquos pios ſemper cognitio CHRITI.
Porro ſcriptura prædixit fore, ut juſtitia fidei hoc mo-
do obſcuraretur per traditione, humanas, & doctrinam
operum; Sicut Paulus ſæpe queritur, tunc quoque
fuiſſe, qui pro juſtitia fidei, docebant homines per opera
propria & proprios cultus, non fide, propter CHRI-
TCUMrecenciliari DEO, & juſtificari, quia homines

eſſe. Nec videt ratio aliam juſtitiam, quam juſtitiam
legis civiliter intellectæ. Ideo ſemper extiterunt in mun⸗
do, qui hanc carnalem juſtitiam ſolam docuerunt;, op-⸗
preſſa juſtitia fidei, & tales doctores ſemper exiſtent et.
iam. Idem accidit in populo Ifrael. Maxima populi
pars ſentiebat ſe per ſua opera mereri remiſfionem pec-
catorum, cumulabant ſacriſicia- & cultus. Econtra

Rdei. Et res geſtæ in populo Ifraél ſunt exempla eo-
rum, quæ in Eccleſia futura fuerunt. Itaque non per⸗
turbet pias meytes multitudo adverſariorum, qui no-
Rtram doctrinam improbant. Facile enim judicari de ſpi-
ritu eorum poteſt, quia in quibusdam articulis adeo
perſpicuam & manifeſtam veritatem damnaverunt, ut

Reclamant enim ubique ſcripturæ, ſancti Patres, & o

naturaliter ita judicant, DEUM per opera placandum

Prophetæ damnata illa opinione, docebant juſtitiam

“ 4

—

pelema
L. damna
mnes Chr
Cobhdene
conritie
cünque!
Confüti
dein gi
remillo
torum 8
ülerhi
Remece
Pereſarin
Poſtertt

(Mr
ſtnegen
Cnleteot
Reacepi
Uüttemi
kntendie
lrintili
lemnus
i Gice
Uonnulli
Mintal
cinſbi Z
leſann
Rr
Uangeht
llex VOct
ſo r un
enolirs
ochinin

N Ede

Er
. ——
Nec koritat
ſentiten i
marie ſüen

nus en Pots

aaiſele kllis

di attes Ar.
in Beclelal

hnachicdorern.
ltitin Uerm
giobſentern.

r ropit ejarokend

feceruntnu

tio CHANN
1 Khei boc
nsglolin⸗
, tune l Guoe⸗
mines er 0 6

N lopter CN i

le⸗ .

R IMEPTETTOVE LEGIe. 14¾

palam appareat eorum impietas. Nam & Bulla Leonis
X. damnavit articulum maxime neceſſarium, quem o-
mnes Chriſtiani teneant & credant, videlicet, Non eſſe
confidendum, quod ſimus abſoluti propter noſtram
contritionem, ſed prepter verbum CHRISTI, Quod- Marth. le,
cunque Rgaveris, &c. Et nune in hoc conventu autores 194
confutationis damnaverunt ape ertis verbis hoc, quod fi-
dem diximus partem eſſe Pœnitentiæ, qua conſequimur
remiſſionem peccatorum, & vincimus terrores pecca-
torum, & conſcientia pacata redditur. Quis autemnon
vider hunc articulum, quod fide conſequamur remiſho-
nem peccatorum, veriſlimum, certiſſimum, & maxime

neceſſarium eſſe onmibus Ch riſtianis: Quis ad omnem

poſteritatem audiens, talem ſententiam damnatam
eſſe, judicabit autores hujus condemnationis ullam
CHRISTI notitiam Habuilte⸗ Et de ſpiritu eorum con-
jectura fKeri poteit ex illa inandita Erude elitate, duam
conſtat eos in bonos viros plurimos hactenus excrcluiſi: e.
Et accepimus in hoc convent;, quendam Reverendum
Patrem in Senatu imperii, cum de noſtra confeſſione
ſententiæ dicerentur, divifle, nullum fibi conſilium vi-
deri utilius, quam ſi ad confeſſionem, quam nos exhibu-
iſſemus atramento ſcriptam, ſangvine reſcriberetur.
Quid diceret crudelius Phalaris? Itaque hanc vocem
nonnulli etiam Principes judicaverunt indignam eſle,
quæ in tali conſeſſu diceretur. Quare etiamſi vindi-
cant ſibi adverſarii nomen Eccleſiæ, tamen nos ſciamus;
Eccleſiam Chriſti apud hos eſte, qui Evangeli ium
CHRISTI docent, non qui pravas opiniones contra
Evangehum defendunt, ſicut inquit Dominus: Oves J⸗h. o: 2:
umneæ vocem meam audiunt. Et Auguſtinus ait: Quæ-
ſtio eſt, ubi ſit Eccleſia? Quid ergo facturi ſumus. In ver-

7

bis noſtrs eam quæſituri famus, an in verbis capitis ſui

Domini noſtrijeſu kriſtisputo quod in illie verbis quæx.
rere debemus, qui veritas eſt, & o Ptime novit corpus fui.
Proin-

.

144 IIV. DE ECCLESIA.

Proinde non perturbent nos judicia adverſariorum, cum ne 4
humanas opiniones contra Evangehum, contra autori- bri⸗
tatem ſanctorum Patrum, qui in Bccleſia ſcripferunt, Ckeſin
cCcontra piarum mentium teſtimonia defendunt. D
WID. DE ECCLESIAA., ure
Ang. C. . GQEPTIMUM articulum confeſſionis noſtræ damna- müind
Art. Sm. OQverunt, in quo diximus Eccleſiam eſſe congregatio- tChri
3r. nem ſanctorum. Et addiderunt longam declamatio- Werltri
Matith.3slz nem, quod masli non ſint ab Eccleſia ſegregandi, cumjo- mirimur
hannes comparaverit Eccleſiam areæ;, in qua triticum. deyi
6. 13, 77. & paleæ ſimul coacervata ſint. Et CHRISTII 5 com- Nene
paraverit eam lagenæ;, in qua piſces boni & mali ſunt, Enmnute
, &c. Profecto verum eſt, quod ajunt: Nullum reme- aentt
. dium eſſe adverſus Sycophantæ morſum. Nihil tam ſetanen
circumſpecte dici poteſt, ut calumniam evitare queat. Altrili
Nos ob hanc ipſam cauſam adjecimus octavum articu- aurte
lum, ne quis exiſtimarethes ſegregare malos & hypo- Eickian
critas ab externa ſocietate Rccleſiæ, aut adimere Sacra- aleiit
maentis efficaciam, quæ per hypocritas, aut malos acmi- tan en
niſtrantur. Itaque hic non eſt opus Ilonga defenſione Rebetni
adverſus hanc calumniam. Satis nos purgat articulus acke
octavus. Concedimus enim, quod hypocritæ & ma- enton
li in hac vita ſint admixti Ecclefiæ, & ſint membra Ec- g
cleſiæ ſecundum externam ſocietatem ſignorum Eccle- n ai
ſiæ, hoc eſt, verbi, profeſſionis, & Sacramentorum, præ- luten
ſertim ſi non ſint excommunicati, Nec Sacramenta id n “
eo non ſunt efficacia, quia per malos tractantur, Imo i
2.le/ſſ.2,4. recte uti poſſumus Sacramentis, quæ per malos adan- V
niſtrantur. Nam & Paulus prædicit futurum, ut Antichri= iaden
ſtus ſedeat in templo Dei, hoc eſt, in Eccleſia dominetur “ 1
& gerat officia. At Eccleſia non eſt tantum ſocietas N n
externarum rerum ac rituum, ſicut aliæ politiæ. Sed Wd

Kin
principaliter eſt ſocietas fidei & Spiritus ſancti, in cor- n

IV. DE ECCLESIA. 145

—

n dibus, quæ tamen habet externas notas, ut agnoſci
grinnmet Posſit, videlicet puram Evangelii doctrinam „& admi-
niſtrationem Sacramentorum conſentaneam Evangelio
Chriſti. Et hæc Eccleſia ſula dicitur corpus Chriſti, quod
Erlim CHRISTUS Spiritu ſnuo renovat, ſanctifcat & guber-
nat, ut teſtatur Paulus Epheſ. 1. cum ait: Et ipfum de-TPh. 1, 22.
614. dit caput ſuper omnia Eccleſiæ, quæ eſt corpus ejus, vi· .
delicet, integritas, id eſt, tota congregatio ipfius, qui o-
nehremm mnia in omnibus perkcit. Quare illi, in quibus nihil
ſe angege agit Chriſtus, non ſunt membra Chriſti. Idque fatentur
vim eeindf adverſarii, malos eſſe mortua membra Eccleſiæ: Quare
gregtliſei, miramur, cur reprehenderint noſtram deſeriptionent,
,na tad quæ de vivis membris loquitur.
HNISTD Neque novi quidquam diximus, Paulus omninò eo-
i Amiß dem medo definivit Eccleſiam Epheſ. 5. quod purif- Eph. y, 2.
Nullun n cetur, ut ſit ſancta, Et addit externas notas, verbum & 26
e NHII ſacramenta. Sic enim ait: Chriſtus dilexit Eccleſiam,

Rcontegaum
ela ſripſenn

„

nertire S& ſe tradidit pro ea, ut eam ſanctiſcet, purificans lava-
Garumn uH. croaquæ, per verbum, ut exhibeat eam ſibi glorioſam
ONKa

losd Eccleſiam non habentem maculam, neque rugam, aut
ene⸗ e aliquid tale, ſed ut ſit ſancta & inculpata. Hanc ſenten-
n in tiam pene totidem verbis nos in confeſſione poſuimus.
☛ Sic de finit Eccleſiam & articulus ĩn Symbolo, qui jubet
nge nos credere, quod ſit ſancta Catholica Ecclelia. Impii
Putdl zan vero non funt ſancta Eccleſia „ Et videfur additum,
gneet quod ſequitur, ſinéctorum communio, ut exponere-
int rent tur, quid ſignificet Eccleſia, nempe congregationem
E ſanctorum, qui habent inter ſe ſocietatem „ejusdem
aut Erangelii, ſeu doctrinæ, & ejusdem Spiritus ſancti, qui
,Sacrnmen

,. corda eorum renovat; ſanctiticat & gubernat. Et
micniſ hic articulus neceſſaria de cauſa bropoſitus eſt. Inſi-
per eieih nita pericula videmus, quæ minantur Becleſæ interi-
un tum. Infinita multitudo eſt impiorum in ipia Eccle-
ckſacdn, ſia, qui opprimunt eam. Itaque ne deſperemus, ſed
ſ, ſiamut, Eccleſiam tamen manſuram eſſe, Item, ut ſcia-
lie bo .

Ge K ame,
us linn 6

146 IV. DE ECCLESIA.
mus, quamvis magna multitudo ſit impiorum, tamen
Eccleſiam exiſtere,; & CHRISTUM præſtare illa, qvæ
promiſit Eccleſiæ, remittere peccata, exaudire, dare Sp. §.
Has conſolationes proponit nobis articulus ille in Sym-
polo. Et Catholicam Eccleſiam dicit, non intelligamus,
Eccleſam eſſe politiam externam certarum gentium,
Sed magis homines ſparſos per votum orbem, qvi de
Evangelio conſentiunt, & habent eundem Chriſtum, e-
undem Spiritum Sanctum, & eadem Sacramenta, ſive ha=
beant easdem traditiones humanas, ſive diſſimiles. Et
in Decretis inqvit gloſſa, Eccleſiam large dictam com-
plecti bonos & malos. Item, malos nomine tantüm in
Eccleſia eſſe, non re, bonos verò re & nomine. Et in
hane ſententiam multa leguntur apud Patres. Hierony-
mus enim ait: Qui ergo peccator eſt aliqva ſorde ma-
culatus, de Eccleſia CHRISTI non poteſt appellari, nec
Chriſto ſubjectus diciĩ;
Qvanqvam igitur hypocritæ & mali ſint ſocii hujus
veræ Eccleſiæ ſecundum externos ritus, tamen cùm deſi-
nitur Eccleſia, neceſſe eſt eam definiri, quæ eſt vivum
corpus CHRISTII, Item, qvæ eſt nomine & re Eccleſia.
Et multæ ſunt cauſæ. Neceſſe eſt enim intelligi, qvæ res
principaliter efficiat nos membra, & viva membra Recle-
GE. Si Eccleſiam tantùm definiemus externam politiam
eſie bonorum & malorum, non intelligent homines
regnum Chriſti eſſe juſtitiam cordis, & donationem Sp⸗
Sancti, ſed judicabunt tantum externam obſervationem
eſſe certorum cultuum ac rituum. Item, quid intere-
rit inter populum legis, & Eccleſiam, ſi Eccleſia eſt
externa politia? At ſic diſcernit Paulus Eccleſiam à po-=
pulo legis, qvòd Eccleſia ſit populus ſpiritualis, hoc eſt,
non civilibus ritibus diſtinétus à gentibus, Sed verus
populus DEl, renatus per Spiritum ſanctum. In populo
legis præter promiſſionem de CHRISTO, habebat &

carnale ſemen promiſſiones rerum corporalium, regniy
Re⸗

—
E, Et Dro

ikiegui
bentibus
ed Ettan
Angelimm
lisres e
(OramDl
Pelus ur
Titus zcci
Elindn
Inpios i
eſterrenel
ſton guidu
Nch ſi
Ketanh

Congregati
lo, E
(HhrTI
beclehig
ur4 regn
liboli n
uia nonch
Nittibee
aimhi ſu
ſicheg 8
Hinidſi
4e. Kent
elt, ante 4
Chrilig
nnoni
e non E
eorun lo⸗

— .

. . IV. DEx EcCLESIA. 14%
—— . — ———
oren um S. Et Propter has dicebantur populus DEl, etiam mali
elare in in his, quia hoc carnale ſewen DEUS ſepa raverat ab aliis
ulrges gentibus per certas ordinationes externas, & promiſſio-
Elusillein.. es, Et tamen mali illi non placebant DEO. At Evy-
dnitelian angelium affert non umbram eternarum rerum, ſed
u genin ipfas res Eternas, Spititum ſanctum „& juſtitiam qua
orten, ſit coram DEO jaſti ſumus. Igitur illi tantum ſunt po-
4erOrlo⸗ pulus juxta Evangeliam, qui hanc promiſſionem Spi-
len eh ritus accipiunt. Adhæc Eccleſia eſt regnum Chriiſti,
cae Qdiſtinctum contra regnum diaboli. Certum eſt autem, —
elne impios in poteſtate diaboli, & membra regni diaboli
getn eſſe, ſicut docet Paulus Epheſ 2. cum alt: Diabolum
vominetn elfficacem eſſe in incredulis., Et C hriſtus inquit ad Phari-
Pn ſæos, quibus certe erat externa ſocietas cum Eccleſia, id
latleß⸗ 4 eſt, cum ſanctis in populo legis 3 Præerant enim, ſacri“
dliahe 8 i ſicabant, & docebant: Vos ex patre diabolo eſtis. Ita⸗
ektihkeln, que Eccleſia, quæ vere eſt regnum Chriſti, eſſt proprie
Hberbi congregatio ſanctorum. Nam impii reguntur à Dia-
d

„bolo, & ſunt captivi diaboli, non reguntur Spiritu

Gtanenan CHRISTI. Sed quid verbis opus eſt in re maniſeſta 2
ne Si Eccleſia, quæ vere eſt regnum C HRISTI, diſtingvi-
nehtehe tur à regno diaboli, neceſſe eſt impios, cum ſint in regno
wintlige diaboli, non eſſe Eccleſiam. Quanquam in hac vitaz
iumeig quia nondum revelatum eſt regnum CHRISTI, ſint ad-
oternun al mixti Eccleſiæ, & gerant officia in Eccleſia, Nec propter-
ellgent hn. ea impii ſunt regnum CHRISTI ‚quia revelatio nondum .
lnetun . cda eſt. Semper enim hoc eftregnum CHRISTI ,quod
clene Spiritu ſuo vivificat, ſive ſit revelatum, ſive ſit tectum cru-
len dli ce. Sicut idem eſt CHRISTUS, qui nunc glorificatus
Am, Ab „ eſt, antea afflictus erat. Et conveniunt huc ſimilitudines ⸗
lukaliii, Ohriſti, qui clare dicit Matth. 33. Bonum ſemen eſſe fi- Meth. ½5
Prin e lios regni, at Zizania Klios diaboli. Agrum dir it mundum .
— 8 eſſe, non Eccleſiam. Ita Johannes de illa tot⸗ gente Ju⸗
oäum e dæorum loquitur, & dicit fore, ut vera Ecclefis ſepare-
610. N 4 tur ab illo populo, Itaque hic locus magis contra adver.

welin /, K 2 farios

IV. DE ECCLEBSIA.

ſarĩos facit, quam pro eis, quia oſtendit verum & ſpiri⸗
a populo carnali ſeparandum eſſe.
Matth. 13, Et Chriſtus de ſpecie Eccleſiæ dicit, cum ait:
regnum cœlorum lagenæ, aut de
cet, Eccleſiam tectam eſſe multitudine malorum,
ſcandalum pios offendat. Item, ut ſciamus verbum &
ſacramenta efficacia eſſe, etſi tractentur à malis. Atque
interim docet, impios illos, quamvis habeant ſocieta-
tem externorum ſignorum, tamen non eſie verum re-
num Chriſti, & membra Chriſti.
bra regni diaboli. Neque vero ſomniamus nos Plato-
nicam civitatem, ut quidam impie cavillantur. Sed dici-
mus exiſtere hanc Eccleſiam, videlicet, vere credentes ac
juſtos ſparſos per totuni orbem. Et addimus notas, pu-
ram doctrinam Evangelii, & Sacramenta. Et hæc Ec-
cleſia proprie eſt columna veritatis. Retinet enim
purum Evangelium, & ut Paulus inquit, fundamen-
. tum, hoc eſt, veram CHRISTI cognitionem & ſidem,
1. Cer. 3, a. etſi ſunt in his eriam multi imbecilles, qui ſupra funda-
mentum ædificant ſtipulas perituras, hoc eſt, quas-
dam inutiles opiniones, quæ tamen, quia non evertunt
fundamentum, tum condonantur illis, tum etiam e-
mendantur. Ac ſanctorum Patrum ſcripta teſtantur,
quod interdum ſtipulas etiam ædific
damentum, ſed quæ non everterunt
rum pleraque iſtorum, quæ adverſarü no
dunt, fidem evertunt, ut quod damnant articulum de
remisſione peccatorum, in quo dicimus fide accipi
remiſſionem peccatorum. Manifeſtus item & perni-
cioſus error eſt, quod docent adverſarii, mereri homines
remiſſionem peccatorum, dilectione erga DEUM, an-
te gratiam, Nam hoc quoque eſt tollere fundame
hoc eſt, CHRISTUM. Item quid opus erit fide, ſi Sa-
cramenta ex opere operato ſine bono motu utent
ſtiſicant? Sicut autem habet Eccleſia promiſſionem,
quod ſemper ſt habitura Spiritum ſanctum; Ita

tualem populum,

cem virginibus, & do-

Sunt enim mem-

averint ſupra fun-
fidem eorum. Ve-

Conimnina

Pir Il
ſanctunn.
ſuytame
yratel
winibos
Velſecn
Aalin
Glode
Notitin
Ghimne
Ujn
alſrt
Olodſt
kun in
Pteſlaten
kilt uck
fturas,
Cndendil
Uelng
chol
Us tenen
teromni⸗
tunglatr
Ubisterr
Umpriya
tlatis in
Alium,
tid non Be-
bres non
nod!
lebete
Molerate
b;, Popte
Min

.

—.—
therun fi⸗
rapdn 6
nait: Finitl
irgnidig b⸗
malorum, E
Amnus etbun
r à mils A
habeint ſit
elle elun 6
unt ebinnnn
jammus Gln
antur. Nlln
ere clelent
finus notag
ta. Vt he-
Retinet
hitionenn Aleen

,

IV. DE ECCLESIA. 149

comminationes, quod ſint futuri impii doctores, & lu-
pi. IIIa vero eſt proprie Eccleſia, quæ habet Spiritum
ſanctum. Lupi & mali doctores, etſi graſſantur in Eccle-
ſia, tamen non ſunt proprie regnum Chriſti. Sicut &
Lyra teſtatur, cum ait: Eccleſia non conſiſtit in ho-
minibus ratione poteſtatis vel dignitatis Eccleſiaſticæ
vel ſecularis, quia multi principes & ſummi Pontifices
& alii in feriores inventi ſunt apoſtataſſe a fide, Propter
quod Eccleſia conſiſtit in illis perſonis, in quibus eſt
notitia vera & confeſlio fidei & veritatis. Quid aliud
diximus nos in confeſſione noſtra, quam quod hic dicit
Lyra?
Sed fortaſſis adverſarii ſic poſtulant definiri Eccleſiam,
quod ſit Monarchia externa ſuprema totius orbis terra-
rum, in qua oporteat Romanum Pontificem habere
poteſtatem νντιινÜ0vονâQ de qua nemini liceat diſputa-
re aut judicare, condendi articulos fidei, abolendi ſcri-
pturas, quas velit, inſtituendi cultus & ſacrificia, Item
condendi leges, quas velit, diſpenſandi & ſolvendi qui-
buseunque legibus velit, divinis canonicis, & civilibus,
a quo Imperator & reges omnes accipiant poteſtatem &
jus tenendi regna, de mandato CHRISTI. Cui cum Pa-
ter omnia ſubjecerit, intelligi oporteat hoc jus in Papam-
translatum eſſe. Quare neceſſe ſit Papam, dum totius
orbis terrarum, omnium regnorum mundi, onmium re-
