Jam verè ejus nomen à nobis aut verbis,
indignè violatum profanatur (quicquiĩd eni

aut factis,

Women Mei
m in terris

quomoda 4
prophane- agimus, aut verbo aut facto comprehenéitur.) Ac pri-
zur. mum quidem ad hunc modum, quando ſub divini no=

minis prætextu id prædicatur, decetur, ac dicitur, quod
falſum eſt atque erroneum, & quo ſeducuntur homines,
ita ut ejus nomine comandum ac exornandum ſit men-
dacium, atque etiam venalius faciendum. Hoc jam
ſummum dedecus eſt & contumelia, qua ſacratiſſimum
nomen DEI Patris noſtri, indigniiſimis modis contami-
natur & afficitur. Deinde queque quoties fœde ae
turpiter nomine Dei abutimür, peſerando, execrando,
maledicendo, incantsndo, &c. Tertio quoque vita &
operibus manifeſte malis ac nefariis, cum ii, qui Chr?
ani & populus Dei vocantur, ſunt adulteri, violenti;
avari, invidioſi, obtrectatores, maledici. Hic iterum
glorioſum Dei nomen, noſtri gratia, contumeliæ ae de-
decori exponitur. Sicut enim corporali patri, flius ma-
Kremp lum lIë moratus ac degener, infamiæ eſt ac turpitudini, qui
Füii ami- & dictis & factis præcepta paterna transgreditur, nobi-
lias dege litans ſemet flagitiis: ut ejus gratia, ab omnibus con-
nerit. temtus notetur ignominia: ita quoque Deo vergit in
contumeliam, ſi nos, qui juxta nominis ejus appellatio-
nem vocati ſumus, atque ab eodem omnigena bona a0.
cepimus, aliter docuerimus, locuti fuerimus, vixetimus;
atque pios ac c&œleſtes klios Del decet, adeo, ut ob hoc
ipſum male audire cogatur, nos videlicet uon eſle flios
Dei, ſed filios diaboli.
Ita clare vides, hoc Articulo idem nos orare, quod in
Secundo præcepto Deus à nobis exigit, nimirum ne

sjus

—
juronine Pra
enl flendo,
igrru ſur
in klenins
Ntm nomen
Uintt: non
llehantur
Celneltte
tützutgürer
Imfmufett.
Lalig tntunk

Pinmundus;
is lik dod
hliex docr
inenter l⸗
Eritt Dein 1
rſus klagore
in Auicgi
Uüntenetbie

1,
hRerſnerz

Uire
Uutanes
ürimaner
Enlcin
en eſe ate

dr Netet

N, 7 S .
1 NS 2 7

NNENI ejus nomine prave abutamur jurando, deteſtando, men-
8: Mieleema tiendo, fallendo, &c. ſed utiliter idem ad Dei honorem
Gerlibere & gloriam uſurpemuns. Quicunque enim divino no- Prima P
elneliimé mine, alicujus vitii tegendi gratia, abutitur: ille hoc eroer erE
uſanctum nomen profanat, viola conſpurcat, atque con-gleria DEI

alt ſemii taminat: non ſecus atque olim ſacræ domus Propha- S. Teyd eele
nicguihenn ie natæ dicebantur; cæde humana conſperſæ, aut alioqui 2, de 725
Prehenttnn 11 fœda aliqua turpitudine in iisdem flagitios Perpetra-Tccandanm .
undo ſhiimt ta, dehorteſtatæ : aut 41 res ſacra contumeliosè affice- Præcepinae
KetiAdi retur, ut quæ per ſe quidem lancta eſſet, ipſo tamen uſu onhcio*αα
leltammie⸗ brofana fieret. Eſt ergè hic Articulus jam intellectu 7ar
etmumlui facilis, tantum verbis recte Perceptis, ut ſanctifcare
reniun. lu tantum ſignificet, ac laudare, extollere, honorem ha-
iiroendbe⸗ Jam ver ipſe vide, quam iſta precatio omnibus mo- Neveſſe eſt
inn votltet dis ſit neceſlaria. Qum enim haud obſeure videamus, anee omzig
nae M quàâm mundus refertus ſit bropemodum infinitis ſe- peti nortiri-
Heſenn ucrs ctis & falſis doctoribus, omnibus divinum nomen ſuæ am, ſen a-
leth 60 diabolicæ doctrinæ Prætexentibus: non injuria nobis gntiopem
lis, * indeſjnenter clamandum erat adverſus omnes, ita ſce- Dei
unt 8⸗ leratè Divino nomine abutentes „hoc eſt, æque ad- voxationé,
mmne unet⸗ verſus falſa docentes, & prava ſuperſtitiese credentes, (Ge.
uinln i tum quicquid Eyangelium & fanam doctrinam no- 2
in, ſtram temere impugnat, ut ſunt mitrati Epiſcopi, Tyran-
ni, Svermeri, &c. Præterea pro nobismet ipſis quoque,
nu trars; E qui verbum Dei habemus, ſed qui non grati ſumus, ne-
tatis, Poc que tanti muneris m.

emores, neque perinde, ut verbo
e docemur, vivimus. Hæc de vote, atque ex anano orans;
wie certus eſſe potes, DEO ſaumme placere tuam oratio-
gen on er nem. Neque enim quicquam audiet gratius aut aman-
ifte zius, quam quod ejus honor & gloria præ omnibus res
de dus paſlim unice floreat ac vigeat, ejus Verbum
eiet 5 ncere doceatur, ac charum & pre= 2*
“ tioſum xſtimetur.
YUMUI XkA .
. 2 . . N . .
—
4. . N

516 CATECHISMuS MAIOR
SECUNDA PRECATIO.
Adveniat regnum tuum.

—

Ordo peti- (Iemadmodum primo articulo precati ſumus ea,
rionam ſ: ve quæ ad honorem & gloriam nominis D El per-
rernm, 4tec cinent, ut prohibeat Dzus, ne ſui nominis prxtex-

petuntkr. tu mundus ſuaà mendacia atque malitiam infdiosé ce-

let ac tegat, ſed ĩpſe ejus:gloriam claram habeat & in-
violabilem, cum in doctrina, tum in vita, ut per nos
„½ „ 4
celebretur & extollatur laudibus; ita quoque hic pre-
camur, ut regnum ejus veniat. Verum ſicut nomen
Cur peta- Dei per ſe ſanctum eſt, nos tamen oramus, ut apud nos
mus, ut re quoque ſanctum ſit: ita quoque regnum ejus ultro
gnum PDEI venit, citra noſtram precationem. Nihilominus ta-
sdveniat men precamur, ut ad nos veniat, id eſt, inter nos, & a-:
pud nos verſetur, ita ut nos quoque pars ſimus eorum,
inter quos nomen ejus ſanctificetur, & ejus regnum
. floreat.

Quid autem regnum Dei dieitur? Reſpon Go. Nihil

aliud, quam quod ſupra in Symbolo fidei audivimus .
quod Deus Filium ſuum Jeſam Chriſtum in mundum
miſerit, ut nos à Diaboli potentia & captivitate redi-
meret, inque libertatem affereret, & ad ſe perdudtos
regeret, veluti rex juſtitiæ, vitæ, ſalutis & felicitatis,
adverſus peccatum, mortem, & malam conſcientiam.
Ad quod etiam Spiritum ſanctum largitus eſt, qui ta-
lia nobis offerret, per ſanctum verbum fuum, perque
virtutem ſuam nes in fide illuminaret & fortifcaret,
Ppetitaur a- Eam ob rem hic primum precamur, ut id, quod Chri-
gnitionis ſtus nobis impetravit, apud nos fiat efficax, ut ejus no-
eſfettus, er men celebretur, per ſanctum Dei verbum, & vitam piè
guberne- & Chriſtiane inſtitutam: & ut nos, qui accepimus, il-
mur à Spi-lud conſtanter retineamus, & quotidie in eo creſcamus,
riitu S. ac idem ab aliis certatim arripiatur, && potenter per
mundum dominetur, ut multi ad regnum gratiæ ber-
veni-

—

enund Erete
um addud

rhropere
nileinren
lüim Keneli
Uklem, Deind
ludtrumqhe
Mnduminenn
nng gweli
nitanerna 8
6phiumnon ali
migten bate
rmn inper
enper mun
onm ſuſept,
Eyumhtunmn in
nltempirtrn
Poris Gürpe
1 linguatur

( mort
morte &

I)llien ze
1 i omm
ns alt re⸗

l Moaternot

l Meriter Pro
ee nithnei
Uleket cam
rfeknin no
unenet

Ei

in hro, d
itur,
iln ſ.
aln chi
Uenet un 4

Arruin

SNnN III. PRECATIoO. 5II
CATI. veniant, & redemtionis fiant participes, per Spiritum
tlun, ſanétum adducti, ut omnes in hujus regis regno hic
iiinchoato, perpetuo maneamus. .
en Siquidem regnum Dei duplici ratione ad nos venire puplie:
8 nowvinis Dl uplici ra-

zi mahht dicnur enel in hoc mundo temporaliter per Werbum ione venit
em, Deinde æternaliter, & hoc per revelationem. regnum Dei
niitiun in Jam utrumque hec precamur, ut & ad eos veniat, qui cqnos
drin hicn nondum in eo verſantur, & ad nos, qui illud conſecuti .
nin nde⸗ ſumus, quotidianis incrementis auctum 6.: in futuro eneszria
i in Vita æterna & immortali conſummandum. Horum e, Boshe
omnium non alius, quàm hic ſenſus eſt: cœleſtis ac o- küfe peii-.

Vetum Mn
ncnmnd u mnipotens Pater, precamur te, ut nobis initiè tuum r
pe onne Verbum impertire digneris, ut Evangelium puré ac
n. M fſincere per mundum prædicetur. Deinde, ut per fidem
ileb ine quoque ſuſceptum in nobis operetur ac vivat, ut ita
ne danlnge⸗ regnum tuum inter nos erectum vigeat, per verbum ae
etur, Aeutf virtutem Spiritus ſancti, ut regnum Diaboli sbolitum
prorſus extirpetur, ne quid juris aut poteſttis iſti in
tu! NNWι⅛ nos relinquatur, donec prorſus ſubmerſum fuerit, pec-
bolo hei A catis, morte & orco extinctis, ut nos perpetuo in perfe-
Chtiunn ta juſtitia ac felicitate vivamus.
tia a iin⸗ Ex his omnibus, vides, nos hoc loco non pro fruſto Hae petitie
et Ae panis, aut re aliquâ temporali & tranfitoria precari, compleckfi-
2, Ulltß ſed pro æterno theſauro, cujus pretium eſt inæſtima-= tar ſunenia
ndlam bile. Breviter pro omnibus iis, quæ Deus ipfe poſſidet, ac brima
7 ugtne i quæ multò majora ſunt, quàm ut homo animo conci- bena, magis
etuume pere auderet eam fiduciam tanta poſtulandi, niſi ipſe ad ſpiritum
ginut in hec petenda nobis in mandatis dediſſet. Verùm quo- qusm cor-
niam Deus eſt, & quidem omnipotens, eum etiam ho-pzas perti-

)

t ,
Alan uef noren ſibi vendicat, ut multèò plura ac magniſicen- kgentia.
ſerin ii tiora largiatur, quàm ullus queat mente comprehen-
daBn e, dere, Veluti fons perennis & indeſinens, qui quo
woileint c largius ac copioſius manando exundat, hoc liberali-
E .

er, ift us ſemet effundit. Nec quicquam impenſius à nobis
umm,, flagitat, quam ut multa & magna ab eo poſtulemus:

K k 3 &W

1

5F18 CATECHISMIS MA VO REKR .
Brewpluen & contra nohis infenſus eſt, nihil audacter & continen- den
dep'ngens terà ſua benignitate petentibus & poſtulantibus. Nam. UIaliur,
imbecillitar veluti cùm opulentisſimus & potentiſſimus Caæſir a⸗ igeig rectti
em in- licui, mendico eam/ optionem & precandi libertatem hlim e,
Poremn, eer-offerret, ut quodcunque ejus ferret animus, à ſe o-. Anmßerting
des Pumani ptaret & peteret, ſe paratum eſſs, munera plane regia elliitter ci
Ictientis & magnifica largiri petenti: ille verò ſtolidus non plus mi icunb
DBenume. Thrdido, poſtularet ſorbitio, meritò, utique ille pro ſce- imumi cun
lerato nebulone & homine nequam haberetur, qui Cæ- Enlaninen
ſareæ majeſtatis mandatum ludibrio haberet, neque Whmr Nun
dignus eſſet amplius, qui in conſpeétum Cæſaris ad. gihlgcnnlint
mitteretur: Ita quoque Deo extremè contumelioſum Iumpretomm
eſt., tanta tamque ineffabilia bena nobis offerenti & ltit reln
pollicitanti, & ejus inexhauſtam benignitatem conte- ſletan
muPnamus, aut nos certò conſecuturos non ſperemus, inese
ac pro fruſto panis impetrando precari ſuſtinea: iWmtraltl ſs
mus. 2ðèð gdnobi
Teiswg? Verumenimvero omnis hæc culpa impiæ incredu- lirnn
He ordin, litati noſtræ aſſignanda eſt, non tantum bonitatis de Bjincudandh
n/ S Deo ſibimet pollicenti, ut crederet ventrem 4. Deo nu- telutelideret
reantnr be- tritum iri, omitto, ut indubie ſperaret, aliquando ejus- ornlunel,
za, A ence modi bona immortalia ſe conſecuturum. Quare con- Ueininee
tra nos muniamus, hocque inprimis petamus, atque nggniie
ita demum reliqua quoque omnia abunde habebimus, annttaſſere
„ „ veluti Chriſtus ipſe docet: Quærite primum regnum einheiften
AMarl. 6, *Dei, & cætera omnia adjicientur vobis. Quomodo e- Nrmenin
nim pateretur rerum temporalium nos urgeri inepia, Wlbnet ii
cum æterna & cœleſtia hona ſe nohis certo daturum aete
perſanéte receperit? Autn l
AiRt;
TERTIA PBTITIO9. u
Fiat voluntas tua, quemadmodum in coelo, ned
EIc etiam in terra. 3 iie

Nxon III. PRECATIoO. 519

Andader d teni HAatÿnus ut nomen ejus à nobis ſanctiſcetur & Pe ordine
holelanb E 4 colatur Cum præterea, ut ejus regnum inter nos Petutsonnm,
ertllinn (A vigeat, precati ſumus: quibus duobus plené compre-
Arernli lhern henſum eſt, quicquid ad DBI honorem & noſtram
erret rinnt,4 ſalutem pertinet, ut DEUM cum omnibus ſuis divitiis
muren Art peculiariter conſequamur. Verum hic alia rurſus
eFerdſolduden nobis incumbit & vehemens quidem neceſſitas, ut
td ritte len tantas und cum DEO acceptas divitias conſtanter ae
lthaberehtil firmiter retineamus, neque nos ullo modo avelli inde
irio habed 4 Patia mur. Nam quemadmodum in republica bonis le-
ſedun i gibus conſtituta, non tantum eos eſſe oportet, qui ædili-
trent andmu ut prætorum & præfectorum partes obeant, hoc eſt, qui
gna nobiͦt publici⸗ præſint ædiſiciis, & officiorum procurationi-
benionitn’ bus, ſed etiam, qui imperatores agant, qui hoftiles in-
ttros non e⸗ curſiones propellant, qui ab omni vi atque injuria patri- W
i Netiß⸗ am tueantur ſedulo: Ita quoque hic „quanquam pre Impedimeé-
eo, quod nobis ſumme neceſſarium eſt; oràavimus, nem- ta & peri-
pè ut Evangelii fieremus compotes, neque non fidei ac cula rvocaæ-
Spiritus Sancti participes, qui nos regat, & Diaboli po- tionis, qua

coler imri⸗

mumma teſtate liberet, illud tamen uobis quoque nihilo ſegniùs 2 Dee dis-
et trn orandum eſt, ut voluntatem ſuam fieri patiatur Deus. cut: peti-
kurchil Ut enim in cognita veritate perſiſtamuùs, miræ exorien- mus.
Ctinum 86 tur tragœdiæ, multæque impugnationes & caſus nobis
ing e erunt ſufferendi, ab omnibus i's, qui duo priora ſumma
ii cunte „ ope impedire nituntur atque ſubvertere.

ſeſrin Nemo enim facilè credit, quam diabolus omnibus Piaboli -
repugnet viribus, ut qui ferre non poteſt quenquam rannis S&
recte docere, aut ſincerè credere: neque illi quic- inſidiæ.
quam poteſt accidere ægrius atque dolentius, quam
quod videt nugaces & abominabiles doctrinas ſuas
ſuh ſpecioſiſſimo DEl nomine adoratas, jam exorta

117100 luce Evangelii, detegi, atque ita surpiter ſabſannari,
un inſuper pectoribus hominum evelli, talique clade re-

gni ſui pomeria imminui. Quocirca tanquam inimicus
ka percitus fremit inſanijent, omnique exercitus ſui
Kk 4 ro-

520 CATECHISMusS MAJOR

1: es⸗ 1 oſeit. Et-
iæ carnis noſtræ ſocia arma auxilio ſn de⸗ d malum,
priæ& caro noſtra per ſe pigra eſt, & Pr. § & credamus.
eane ſi verbum D EI apprehenderimu 8* improbus,
ethi v. extreme malus
di Pored autem mundus extreme teſton ac pro-
es e hunc in nos omnibus modis incitat . s retrahat, pro-
o e &cx- jecto impedimento nos re 9 Rer
s, ut objecto imp imperio ſubjitiat.
emplæ no- nocans, ictos iterum ſuo imp at in
, ſternat, ac denuo vi itiones verſat
e een: lrnad⸗ ſua voluntas eſt, has . er gincmeg qui-
u Hoe diun nodvaus mola s ſnie artibus, d0.
z5z 7 otio; em n-
dem quieti indulget S is, viisque utens, quascu
, . S, modis, viis
lis, inſidiis, rationibus,
„ ii. . .
cogitare poterit. is is futu⸗
e aartenn el uòd quĩcquam r Cmeitna,
.. Uare non ell, quod jmus eſt enſſt
MWte liceamur, ſi nobis animus eſt Ae 5§, neque
r eer rum pol n Di . lo & omnibus angelis Eju itias,
. m Hrabo ,. 31. 4, inimicitias,
Teivwe. auam un mundo, nobis ſuſcipiendas ec in vexatu-
nor oimnibus modis & omni moleſtiæ Han Evangeli-
Nis & infeſtaturis, Ubicunque tenftum fuerie, & fru-
prædicatum, acceptum aut cre i quoqi e perſecu-
it: ibi neceſſariò isam c0.
oduxerit: ibi uisqtia
us br ſequuntur. Neque eſt, quod quisq l jacta
tiones conſequ ille victurum, ſed ſemel 1
gitet, ſe pacate & ririle ibus, quæcunque in rec.
1. Dea pPericlitandum eſſe de omni honore, fama, ædi-
u. T is uspiam poſſidet, de fertunis, ue etiam de vica &
Z= Becta * P njuge liberis, familia, deniq
gentibzns e bus, 60 juge,

lis ceden-
len malis c
eri vehementer dolet: neque tter, nertndrandung
Vveteri ve ed ma guo animo conſtanter Pe lerantia;
draeec tiu⸗ d ut invicta animi to zer
fius eundum, ut ir erſera⸗
& contra fortius undum rimus,
6 ibuscun que injuriis impugnati tue znrenn ne per
“ eaque *Wι u0 animeo Ram an „ ceeceſſa
m EBam ob rem æque .
. . rint. emus:
nobis erepta fue P am ger ap
Hum el i bus aliis indeſine
rium eſt, ut in omni

——

lun ſoluntas
ſegneinimicor
Cituun ſicrz
tllutopprin
Ptennonne 40
ſenoditpoon⸗
Nbatgerine
itbeelikatesn
8fetſetur
ee itn ſn
Eltiten ü
belwppterne
inn icniton
Rinmdi glon
1od ſeri Oporte
ttinnobie Non
Rnirecehet⸗ i
iquingnan
nisre
Ulens totumb
onetigſosn
metiam ad,
Aleumn inven
or cherſis
knincnne
Andhiznun

Mo

III. PRECATIO. 521

DPrkteren ohnin
Endi guogle
lo hi enſi
Pron l D
erimus ttins
nalus nnen
t, inſigemu
9os ntriht/
0 inperi⸗ inn
onitiones un
bet Ooren
us ſbis artbnn
lne ltend n

certins ti 4
elt ele Cvilin
ngel n, 4
das ele inmmdk
ſir geler⸗ *
gentiun luf
gjtun fteit 1
es wolleie
uin, Me

Vnore, iilt
teelim e in
mi tenii

1. enc⸗
anenetn

Keri. quanquam diabolus cum omnibus ſuis auxiliari-

Tua voluntas precor fiat, optime Pater, non Diaboli,
neque inimicorum noſtrorum, neque omnium illorum, Petamas
qui tuum ſacratiſſimum verbum inſectantur, quæren-gabernati-
tes illud opprimere, aut regnum tuum impedire. Lar- onem in a=
gire quoque nobis eam animi patientiam, ut quæcun-Aianibms,
que nobis propterea toleranda ſunt, patienter ſuffera-covſolatio-
mus atque vincamus, nec miſeranda noſtra caro, victa nem & ſua-
imbecillitate aut pigritia, repudiata cruce turpiter ter- ſtentatio-
giverſetur, nem in a-
Ecce ita ſimpliciſſime his tribus petitionibus, ne- mumnis,
ceſſitatem ipſi Deo incumbentem habemus, verunta-
men propter nos. MNobis enim tantuùm ſeritur ac me-
titur, ſi quid oraverimus, nempe ita (ſicut dictum eſt)
ut in nopis quoque illud fiat, quod alioqui etiam extra
nos fieri oportet, Nam quemadmodum ejus nomen
etiam nobis non orantibus ſanctificari, & regnum ejus
venire debet: ita quoque voluntas ejus non poteſt non

Oremus nos
regi & Ju-
vari, ut vo⸗
catio ſet Ffe-

bus copiis ei repugnet, iraſcatur, & inſaniat, ſumma ope x & ef-
nitens totum Evyangelium ſubvertere. Verum propter .
nosmet ipſos nobis orandum eſt, ut ejus voluntas inter
nos etiam, adverſus ejusmodi illorum inſanias comple-
ta locum inveniat, ut omnis illorum conatus fruſtra ſit,
& nos adverſus omnem injuriarum vim atque inſectati-
onem inconcuſſi perſeveremus, ac talem Dei volunta-
tem nobis nunquam diſplicere ſinamus.
Talis, inquam, oratio, jam nunc noſtra debet eſſe tu-
tela & propugnatio, quæ fuget proſternatque omne,
quicquid Diabolus, Epiſcopi, Tyranni & hæretici ad-
verſus Evangelium noſtrum inſidiesè moliuntur. Per-
mitte ſanè, ut omnes magno erga nos iraſcantur ſtlo- Tbonen-
macho, omnem (quod ajunt) moventes lapidem, ue ds Diab .
collatis in unum conſiliis decernant, quomodo nos ve- ſavitiæ, 2)-
lint opprimere, ſubvertere, evellere, ut ſuæ voluntatis“ gvzos w
& conſil fiant compotes. Horum omnium improbis *roeribm,
K k S con⸗

ℳaxilium

522 CATE CHISMHS MAJOR

Gα inßrmi- conſiliis & perfidis conſpirationibus, unum atque alte-
tati neſtrz, rum Chriſtianum, hac armatum precatiuncula, non
verebor opponere: ille noſter murus erit & propugna-
eulum, que victi ac profligati fœde ſuccumbent. Hanc
equidem conſolationem habemus, & hanc ſiduciam
obtinemus, certo fore, ut Diabali ac omnium inimico-
rum noſtrorum veluntas atque conſilium, facta irrita
evaneſcant, quamlibet tandenn ferociter inſoleſcant,
aut ſe met ſecuros & potentes eſſe confidant. Niſi enim
iHorum voluntas intercepta infringeretur „Regnum
DEI locum in terris non haberet, ſed neque nomen e-
jus ſanctificaretur.

QVARTA PETITIO.
Panem noſtrum quetidianum da nobis
hodie.
S 1 Oc lbeo oi 2G- 4αι½ memores ümh;
iia e hoc eſt, victus noſtri alendo corpori- & tempo⸗
Zer- rali vitæ ſuſtentandæ neceſſarii. Eſt autem verbum
n, o perbreve ac ſimplex, ſed tamen latè patens. Ubi eé⸗
aleen. nim panem quotidianum precaris ac nominas: ibi o⸗
G„ mnia, quæ ad quotidiani- panis fruitionem. pertinatn
Aen, precaris, & rurſus edem opera deprecaris etiam onmu-
Teide quæ huic impedimento eſſe poſſunt. Quare co.
gitationes tuæ tibi probe- aperiendæ ſunt & dilatandæ,
ne tantüm in anguſtiis mactræ ac clibani conſiſtas, ſed
in ſpacioſum campum evageris, panem quotidianum, &
omnis generis alimenta nobis producentem. N iſi esim
Deus terris fruges ſineret excreſcere, inſuper easdem
benediceret, & à calamitate defenderet: nunquam Pi⸗
ſtum panem è clibano extraheremus, aut diſcumbenti-
hus proponeremus.
Okusg geg Ut autem compendiose dicamus, hæc petitio con-

cemplecéta: eluſa in ſe oomplectitur emnis, quæcunque ad hanc vi-
tam

.

min hoe e
gutiaſauotich
Unadlune n
Eun ſt,unde
elitig ſernn
Cuin converlen
din, Komis
Aatren
nefruann
GUlen d
ing kteni
CUleadinini
inng ferit,
Nelgeat: in
Minennede
Omniumn
lgikrth
dispotigſin
Allun canc
midnenin
me hrant
uncunſe
Aätin)
ede Vie
eli lle
mrniin
sn
nl⸗ i
Aueantſer
lungiſel
Gcinen
Cthrigide
Unpel
Retedoſt
Willi

MMHM
—

6 unund atgneik

ötectinnglit
n erit A rennt

urcunbett e
ic Ohnniuminn
gnglium, Kluin
ſerocitet Uilte
coldint N
ingennn i⸗
ſed negge No

Ie.
Cumm

6606
s'ke,
nengn

cia, & omnis generis negotia & contractus ſociamus

belliei: hic quoque panis

IV. PRECATIO. 52
tam in hoc ſeculo traducendam pertinent, cujus ſolius *r hac per
gratia, quotidiano pane opus habemus. Jam non tan- lics
tum ad hanc vitam ſuffieit, ut corpori noſtro proſpe-
Gtum ſit, unde alatur & regatur, aliaque habeat ne-
ceſſarlia, verum etiam, ut eum iis hominibus, quibus.
cum converſamur & vivimus „quibus cum commer-

& exercemus, pacata ac tranquilla temporis conditio,
ne fruamur. Et in ſumma, quidquid ad politicam,
civilem, & demeſticam rerum admini ſtrationem per-
tinet. Etenim ubicunque locorum, & domeſticæ &
civilis admniniſtrationis uſus interceptus, aut contur-
batus fuerit, ut perpetuum tenorem quietis obtinere Or. andans
nequeat: ibi quoque vitæ alimenta intercepta funt, Pro Magi=
planeque de victu noſtro actum eſt. Eſtque prorſus ratibus,
res omnium maximeè neceſſaria, diligenter orare pro 2t in pace
Magiſtratibus, quippe quorum tutela & opera Deus Vi ves aiti
nobis potisſimum victus copiam, hujusque vitæ tran- Pie & bo-
quillam conditionem conſervat. Nam quanquam o- zeſte.
mnibus rebus à DEO datis abundaremus affluentiſſi-
me: harum tamen nullam retinere poſſémus, neque
etiam cum ſecuritate frui & gaudio, niſi conſtantem
& pacatam Reipublicæ adminiſtrationem nobis tribu⸗
erit. Ubi enim motus vigent, & tumultus fervent
quotidianus ſubtractus eſt,
aut ad minimum impeditus.
Quare cujusque boni & vigilantis Principis inſignia
multè juſtius pane inſignirentur, quam Eeonis ima-
gine ant ſertis rutæ, aut in ipſa moneta imaginis loco
Panes inſeulpti aptiüs cuderentur, admonendi gra-=
tia, cùm eos, tum ipſorum quoque ſubditos, eſſe videli-
cet principes, quorum officio tutelam ac pacem habe-
vemus, neque ſine illis aut panem edere, aut eundem nos
ſervare poſſe. Cujus rei gratia omni etiam henore digni
ſunt, ut illis per nos benigne detur, quicquid ex officio
Benig dars

WOX
CATECHISMuIS MA)
24

i iis, quorum benefi-
veluti iis, iter ac qvie-
& poſſumus, molliter
dare debemus eommane Podemue, eramus ſerva-
. i ne aſſem qvidem
dde omoibus, nocine allen dri⸗ oremus, noſtri eſt
te fruimur, c at pro illis ipſis enedickioms & bonorum
i. Adhæc, u lus benedi
turi. A § Deus plu
—— 608 .
. ut per lineatum,
cia officii, iri dignetur. . de .
Beneßia con.- nobis largiri dign ciſſimis naalratumes per omnia
diwina it ergò ita pau tio, nempé! liqvis
Sit ergò endatur oratio, his jam aliq
eranda e hæc proten ia-Ex his jan bis
. ve hæc p ommercia. ltis ver
. Witi quous ia atqve c „ ac mualt
in repe . egotia re, à r-
. vitæ neg mponere, latim pe
* hujus v ſſet comp ſingula
ne hbuju . las unt, ling ⸗
eiitiunt, prolixas precu “ huc referendæ eer nobis præſtet
tes, e, u r9o0.
. Victns. omnes demin hæc nos mm proſperam e⸗ ſe.
n . 0Om 7 umn
do. cenſere, ⸗ lam: is magno c
2 Valetn . mictus cop ; agris Mmag e rei
.y. . § & à fruges in à2 — qvoqve
Trtilitas. victu . utqve S t domi 4 .
3 ·Fer. is valetudinem, t. Deinde u dicam,
ris vale enire ſinat. . Xxorem pu
8provenir juvet, ut uxo- ryet
g. Sacceſſzs narc lern Hrocurationem adju det familiam, K ſerie
io- fämiliaris tam uam
. 1so= familiar bene mora iſcium, aut ꝗ
in voca libheros, be opificium, t at-
robos li n laborem, proſpere
ne. P „noſtrun bemus, p bis
„ 1 c . . 1 . 0
5§. Educatio incolumeny, rem efficiendam nan bonos amicos ⸗“
et icinos i,; Regibus,
. ve tan ſideles vicinos, &ιſari, Reg .
liberorum. 4 veat ut Cæ itionis
. omoveat, Præterea ditio
Ffenſio qve pr &c r. is verò noſtræ ditioni
6. Defenſi fferat, &c. imis verò ælectis
Veræ, Jungat & o inibus cumprim ibus atqve præt
famaæ, bus ordini 2ſ. rocerlbu 1 ne re-
Peſſelſto- & omn: jusqve conſiliariis, 1 proſperitatem be ini
rincipi, ej 1, j; arcas & omnes ini-
isnm, l m forti d erſus Turc . plebe-
ſapientiam, itet, atq ve adver omniuni p
1: editet, atꝗ .. à, & c , iven-
y. Pax & Snandi ſupkadi : Subditis verò tuam inter ſeſe nen⸗
* icos viétori . & mu trim
. IcOS Vict . I . det .
vickorier: mn bedientiam, pacem, nos ab omnibus ipeſtati-
g. Honeſta cula 5 rdiam. Oontra, ut à pernicioſis ten “r
civitalups di cenco ac vitæ cuſtodiat, ſ incendiis, à i ris,
diſeiplina., tis Metus ndine, à calamito 15 ab annis peſti i 5
7 5. pulſi bus,à ſævaà ken Kionibus, 4 belli , itia & cadihn 5
. S Palſeo b 7 at U . RNV . 0-
42 „ ärum inunda 1 4. be 1 3 a V15
11 * aqvar . ntagio, .. 4 Pr. .
eabolt & etali con — beſtiis, ja di-
lme. à Penunmxdiieuftenen, kide, Itn. enm nnlta
za- ab annor . ngvis, le, hæ- .
TW Pan minibus, Virllentieli licibus, non eſ inutile, lice.
rum, . inculcare npiicibus,
ligenter i

Mribus ine
Uotiſimum
Uizigkenſill
Aer enin on
lre Onnin
Ds Aulerat.
Procurationen
Elllkig, ſoo
Migeodſtt
Aemannre
ntleg erit
lte- rpis,
Nliconcitt
Uitite nn
Corrptocarf
faun. Inſan
Uhemvel
ghe pacate
tntum, ne
ne clnium
negheſtlrunn
Tülx Ularum
nbrerzi
ſſeſeeranin
Eece Uhun
Auomod mmr
uum guin
innen hihe
ninidue,
D Cleta
fegnen
nissben
ete te
in tpll

8

IV. PRECATrT. 525

A . L
licet atqve ſimilia à Deo dari oportere, & ab eodem
is, (urndd⸗ precibus impetranda eſſe.
p noltri Potiſſimum autem hæc oratio contra hoſtem etiam Piaboli ra-
ltemennnn nobis infenſiſſimum, nempe Diabolum, adornata elſt: bies moli.
gari Hæe enim omnis ejus eſt cogitatio & deſiderium, ut entas exiti-
ictionis Ann V

heæc omnia, quæcunqve à Deo impertita habemus, no- am przvatz
beirs auferat. Neqve contentus eſt, rerum ſpiritualium viræ & ia-
tum Uin procurationem fœdè conturbare, ut animas ſuis nugis finitas dis-
. nenpe n ſeductas, ſuo imperio ſubjiciat, verùm manibus pedi. ſepatignes.
i, HH“X. busqve obſtat etiam, enixe ſtudendo, ne qva in terris
ſe, ot lun eyxternarum rerum adminiſtratio, aut civilis ſtatus ho.
ſmneßihlin neſte & pacate inſtitutus, diu conſiſtat, unde tot paſſin
uteusane lites, jurgia, cædes, motus, ſeditiones, tumultus &
1, poſen bella concitat. Inſuper tempeſtates & grandines e-
rde mittit & nubibus, aut contagione pecus inficit, aut
e ut lumgne cCorrupto cœli tractu aerem reddit peſtilentem & tabi-
ur mnorerſi⸗ ficum. In ſumma, maxime diſcruciatur animo, unum
milun aliqvem vel Bolum panis nos à Deo habere reliquum,

Gciumau eoqve pacaté veſci. Et ſi in illius poteſtate eſſet con-
bemis, ſpfet ftitutum, nec poſt Deum oratio noſtra obſtaret: ſanè
chumd nm ne culmum quidem in agris ſervaremus incolumemm,
CAinlg, neqyve ſalvum obulum in marſupio, imò nec unius ho-
end ur, rulæ uſarum ad vivendum nobis concederet, cumpri-
rbuenſe mis verò iis, qui verbum Dei habent, & veré Chriſtia-
wſenntn ni eſſe ex animo cupiunt.
sd Pcce ad hunc quidem modum Deus nobis indicat,
Omnm quomodo omnes neceſſitates noſtræ ſibi curæ ſint,
mittii⸗ tum quàm fideliter etiam temporalis victus noſtri ra-
miuli, tieonem habeat. Et quanquam hunc impiis etiam ho- ke nartu-

minibus, & improbis nebulonibus affatim ſuppedita- as, ſaſten
re ſoleat, atqve tueri: nihilominus tamen vult, ut pro eo s De⸗
. 9
conſequendo oremus, ut certò cognoſcamus, nos hæc & præipue

nc omnia ab ejus munificentia & liberalitate accipere, quò Eeccleſiam
P,1 n ita ejus paternam bonitatem erga nos propenſam non Deo e⸗
le rCond⸗ dubüs argumentis perſpiciamus. Ubi enim malam eſ
Are en S E
tee ſuam
el inn

526 CATECHISMuS MAIOBR

Diſiculta- fſuam aut clauſerit, aut ſubtraxerit: nihil feliciter pro⸗=
7er imperi-vVenire poteſt, aut denique retiueri, id quod quotidie ve-
erum ſumn risſimum eſſe experimur. Quam enim hodie miſeriam
Pezsae pPec-non patimur, adulterina ſaltem meneta, imèò potius
ntoονosnñuns, quotidianis aggravationibus & exactionibus in publi⸗
cis commerciis, contractibus, negotiis, laboribus, eo-
rum videlicet, qui pauperes pro ſua libidine opprimunt,

eorundemque victùm decurtant & imminuunt? Quod

quidem nobis perferendum eſt: cæterum illi ſibi pro-
Tpiciant, ne communis orationis ja duram faciant, ſibi
etiam atque etiam caventes, ne hanc orationis Domi-
mieæ particçulam fibi adyverſam habeant 82

QVINTA PETITIO.
Et remitte nobis debita noſtra, ſcut & nos
remittimus debitoribus noſtris.
Ic Articulus miſeram & ærumnoſam vitam no-
e ſiram attingit, quæ, quanquam DEI Verbum
Pricts * habeamus, credamus „ ejus voluntatem faciamus
rea 8- & perferamus, ejusque donis ac benediétionibus ala-
i Y 7 mur: peccatis tamen vacua & immunis non eſt, adeò
Fatoy en, adhue quotidie prolabamur, modumque excedamus,
in mundo viventes cum hominibus, multa nobis ægré
facientibus, cauſamque impatientiæ, iracundiæ, ultio⸗
nis, & ſimilium exhibentibus. Adhæc, Diabolum à ter-
go nos infeſtantem habemus, qui ab omni parte nos
impugnat, contraque priores (ut dictum eſt) Articulos
omnibus modis decertat, ita, ut non ſit posſibile ,„ in
tam frequenti & asſiduo certamine non quandoque ſuc-=
cumbere. L
Quam ob rem hic iterum magna necesſitudo oran-
di nobis incumbit: Optimie Dater, remitte nobis debi=
ta noſtra. Nen quod non ante, aut citra noſtram pre-
cationem peccata nobis non remiſerit, (Kiquideimn
. Evan⸗

Jes osmse
Precatione

——

Mungelun nob

n condonatie
iretranlo orar
It)renmprapt
Küilonen zmet
inci Win
I lt Deonont

oneuhiſtentit,

feno § onite
tinguiliuonn
mnen tone
Hingelniti
Ctr inemilin
nnirortti⸗ gu
Pnnn
Telnm emme
Ülkients min
Tiitte nüine⸗

eletſart

Unſarend ea
ilſtercontenn
iun hawadecn
l moriufeni,
s eninnobis
riende nt
tcin Nu
Kiriarmm t
Arnnnnion
Nnnnitn)
luntante P
Peratz nolr
nni reda
ſint

NAjen V. PRECATIOo,, 27
T en Evangelium nobis dono dedit, in quo meræ beccato-
entumée räm condonationes continentur, priusquam pro illo
büg „ impetrando oravimus, aut iHud nobis in animum ve-
end Eurnn nit) verùm propterea nobis orandum eſt, ut talem re- Mir atten.
Nokec ne miſſionem agnoſcamus & accipiäamus. Cùm enim car- za mens de
ukandrüſt nis, in qua vivimus quotidiè, ea ſit indoles & ingeni- reconeilia.
Poiikuge um, ut Deo non ſidat & credat, ſemper pravis ſit dedita ziene &
lbleenin concupiſcentiis, ut in dies ſingulos dictis ac tactis, ſa- mediatere
inninun ciendo & omittendo peccemus, quare conſcientixæ Chriſto di.-
drtetum e tranquillitas conturbatur, ut Dei iram atque indigna- ligenter eo
namen t tionem perhorreſcat, & ita conſolationem & fiduciam gites.
anc Oratlons 4

Evangeli amittat: perepus eſt, quotidie atque adeò
bet, citra intermiſ:ionem huc curſitare, conſolationis pe-
D tendæ gratia, qua conſcientiam iterum erectam ſfuble-
ITIO. vemus. M
olra leee Verm enimverò hoc ed valere debet, ut Deus in-
ſoleſcentis animi tumorem nobis infringat, inque hu-

s. .1⸗* . . — . . .
militate retineat. Eam enim ſibi prærogativam ſoli

nnln ſe præſervavit, ut, fi quis ob ſuam probitatem ſibi nimi-
gtan Del 4 Im placere, eam confidenter jactare velit, a Hosque arro-

lottten ganter contemnere, ad ſe reverſus ſemetipium intuea-
beneiſinn tur, hancque orationem ſibi ante oculos ponat, ita fore,
Nunbnint ut mox inveniat, ſe aliis nihilo meliorem eile. Omni- Inſienis Re=
ſodumre en bus enim nobis coram Deo criſiæ demittendæ & con- leſiæ con-
trahendæ ſunt, ac gaudendum, ut remiſſionis fiamus feſio in her
participes. Nec quisquam inducat animum, eèò ie rem loco, agno-
perduécturum, ut, quamdiu hic vivimus, non opus ha- ſcentis ſe
beat ea remiſſione. In ſumma, nifſi citra intermiſſio- kabere pec-
nem remittat Deus, actum eſt de nobis. catam.
fam itaque bujus precationis hic eſt ſenſus, ne Deus Tenſus Bie-
peccata noſtra intueatur, neve meritis noſtris debita Jas petitioe
Præmia reddat, ſed nobiscum clementer agat, pecca- mis.

Hho 1. „
n eein torum concedens vemiam, quemadmodum pollicitus
ntente une eſt, atque ita nobis lætam ae interritam largiatur con-
etn nifi ſcientiam, qua animati coram eo & ſtare & precari

ſe,¹ 7 .
wiit quea=

S28 CATECHISMUS MAIOR

qveamus. Ubienim cordi cum Deo non recte conve-
nit, neqve talem haurire poteſt fiduciam: nunqvam in
perpetuum aliqvid ab eo precari ſuſtinebit. Porrò au-
tem ejusmodi fiducia, & animus lætitia geſtiens non
aliunde venire poteſt, qvaàm ſi certò ſciat, peccata ſibi
eſſe remiſſa.
Sacramez- Verum huic precationi neceſſarium, attamen con-
zm addi-ſolationis plenum adjectum eſt auctarium: ſicut & nos
zum huic remittimus debitoribus noſtris. Pollicitus eſt, ut ſecuri
etiioni eſlemus- omnia peccata nobis eſſe remiſſa & condona-
de neſtraæ ta, ita tamen, ut nos viciſſim proximo noſtro offenſi-
conditione, unculas, quibus ab eo læſi ſumus, benignè remitta-
ſive de pœ- hus. Nam quemadmodum nos quotidie noſtri⸗ Pec-
catis Deum offendimus & tamen ille omnia uobis beni-
gnè ignoſcendoscondonat: ita noſtri qvoqve erit oflicii.
proximo ſubinde dare veniam, qvi damno, vi, atqve inju-
ria nos afficit, dolo malo obiſeum agit, &c. Si grava-
ris ignoſcere proximo, non eſt, qvòd tibi pollicearis aut
cogites, DEUM tibi tua peccata condonaturum. Sin
autem benigne ignoveris aliis: ea tibi conſalatio & ſe-
euritas propoſita eſt, ut in cœlo quoqve certò tibi igno-
ſcatur. Et hoc qvidem non propter tuan igneſcentiam
aut veniam, qvam largiris proximo: liberé enim facit,
& gratuitò ex mera gratia, cùm illud ſe facturum rece-
perit, qvemadmodum docet Evangelium: verim ut
nos certos ac ſecuros faciat, tanqvam ſymbolo ſeu certo

nitentia,

ſigno und cum promiſſione propoſito, qvæ huic ora-

Luc. 6G, . tioni conſanat Luc. 6. Remittite, & remittetur vobis.
