Paſtoris. Idq; res ipſa loquitur, quia Poteſtas eſt eadem,

quam ſupra dixit.
SED una res poſtea fecit diſcrimen Epiſcoporum, &
Paſtorum, videlicet, ordinatio: quia inſtitutum eſt; ut
unus Epiſcopus ordinaret miniſtros in pluribus Eccle-
ſis. Sed cum jure divino non ſint diverſi gradus E-
piſcopi, & Paſtoris: manifeſtum eſt, ordinationem 4

Paſtore, in ſua Eccleſia factam jure divino ratam elle.
Itaq; cùm Epiſcopi ordinarii fiunt hoſtes Eceleſiæ, aut

nelunt impertire ordinationem: Eccleſiæ retine

„

N

nt jus

ent

—
füum. N
iſrandi
lejis roca
zuek donm
INünd aut
teſtatur ad
Rormümibu
MKores
um, dd
Verabecle
diminiſt
Lzdls, D
Apulkin
uorumalte
nciileh
tle Criti
Ontintun
tkes eMnortg⸗
H. kremo
koale ſ⸗
nettinen
ebetinse
Communil
ln dopuln
celledat
gui cOnärn
delin IInt n
Dinti
ent &
Ores
iori
onun

fis⸗ Orc

EbPISCOPORUM z353
riende iſtrandi Evangelii Quare neceſſe eſt, Eccleſiam retine-
in m re jus vocandi, eligendi, & ordinandi miniſtros. Et hoc
n nku jus eſt donum propriè datum Eccleſiæ, quod nulla hu- D
n alltet mana autoritas Eccleſiæ eripere poteſt, ſicut & Paulus

annd teſtatur ad Epheſios, cum ait: Aſcendit, dedit dona
en Rhominibus. Et numerat inter dona propria Eccleſiæ,
elknce Paſtores & Doctores, Et addit, dari tales ad miniſteri-
mend um, ad ædificationem corporis Chriſti. Ubi eſt igitur
0 k vera Eccleſia, ibi neceſſe eſt eſſe jus eligendi & ordinan-
tonſiu di miniſtros: ſicut in caſu neceſſitatis abſolvit etiam
iſre Laicus, & fit miniſter ac Paſtor alterius: ſicut narrat
whend Auguſtinus hiſtoriam de duobus Chriſtianis in nav,
ie quorum alter baptizaverit α τατινενυν is baptiza-
ſenl , tus deinde abſolverit alterum. Huc pertinent ſenten. , WHM
en E tiæ Chriſti, quæ teſtantur, claves Eccleſiæ datas eſſe, Matth. 18.
lde⸗ non tantum certis perſonis: Ubicunq; erunt duo vel *20.

4 tres congregati in nomine meo, &c.
Poſtremo etiam hoc confirmat ſententia Petri: Vos
E eſtis regale ſacerdotium. Quæ verba ad veram Eccleſi-
am pertinent, quæ cùm ſola habeat ſacerdotium, certè
en , habet jus eligendi & ordinandi miniſtros. Idq; etiam
n Cii communiſſima Eccleſiæ conſuetudo teſtatur. Nam o-
lim populus eligebat Paſtores & Fpiſcopos. Deinde
Pjei⸗ accedebat Epiſcopus, ſeu ejus Eceleſiæ, ſeu vicinus,
Trehe qui confirmabat electum impoſitione manuum, nec
aliud fuit ordinatio, niſi talis comprobatio. Poſtea ac-
ceſſerunt novæ ceremoniæ, quales multas deſeribit
reil,iin Dionyſius. Sed eſt autor novus & fictitius, quisquis
iſinn eſt: ſicut & Clementis ſcripta ſunt ſuppoſititla. Deinde
Wrecentiores addiderunt: Do tibi poteſtatem ſacrikct-
chell Ccandi pro vivis & mortuis. Sed ne illud quidem apud
re 3 Dionyſium eſt. 2 S
ediind , Ex his omnibus liquet, Eccleſiam retinere jus eli-
bholes ie gendi & ordinandiminiſtros, Et cauſam ſchiſmati &
Palllri, diſcordiæ præbent, impietas & tyrannis Epiſcoporum
G 2 guia

1

3 DE POTESTATE ET MIRISDICT.
. quia Paulus præcipit, ut Epiſcopi docentes & defen-
Sgi. 1,8. 9: dentes impiam doctrinam & impios cultus, habean-
tur tanquam anathemata. WMB
Diximus de Ordinatione, quæ una, ut Hieronymus
ait, diſcernebat Epiſcopos reliquis Presbyteris. Itaque
nulla diſputatione opus eſt, de cæteris Epiſcoporum
officiis. Nec vero opus eſt dicere de Confirmatione,
Item de Campanarum conſecratione, quæ propemo-
dum ſola retinuerunt. De Jurisdictione aliquid dicen-
Conſtat, Jurisdictionem illam communem excom-
municandi reos manifeſtorum criminum, pertinere ad
omnes Paſtores. Hanc tyrannicè ad ſe ſolos transtule-
runt, & ad quæſtum contulerunt. Conſtat enim, offi-
ciales, ut vocantur, non toleranda licentia uſos eſſe, &
vel avaritia, vel propter allas cupiditates, vexaſſe ho-
mines, & excommunicaſſe, ſine ullo ordine judiciorum.
Quxæ eſt autem tyrannis, officiales in civitatibus habe-
Te poteſtatem, ſuo arbitratu, ſine ordine judiciorum,da-

te qualibus in rebus abuſi ſunt, videlicet non in puni-
endis veris delictis, ſed in jejuniis aut feriis violatis, aut
milibus nugis. Tantum adulteria interdum punie-
bant: & in hac re ſæpe vexabant innocentes & hone-
HRos homines. Porro cum hoc crimen ſit gravisſimum,
certe, ſine ordine judiciali nemo damnandus eſt. Cum
igitur hanc Jurisdictioneni Epiſcopi tyrannicè ad ſe ſo⸗
los transtulerint, eaque turpiter abuſi ſint: nihil opus
eſt propter hanc Jurisdictionem obedire Epiſcopis, Sed
cum ſint juſtæ cauſæ, cur non obtemperemus, rectum
eſt, & hanc Jurisdictionem reddere piis paſtoribus, ℳ
curare, ut legitime exerceatur, ad morum emendatio-
nem, & gloriam DEI.
Reliqua eſt Jurisdictio in iis cauſis, quæ jure Cano-⸗
nico ad forum, ut vocant, Eccleſiaſticum pertinent, ac
Præcipue in cauſis matrimonialibus. Hæs gnoe
habent

N

minandi & excommunicandi homines? Et hac poteſta-

—
ierpiſe
Endeteri,
ſuet ulici
tnng Nt lare

eſtdicia e
ncedunt
ridichone

Auidetn cun
conhugiis,
hanc canſen
tradläiones
ula eiun
ſnrimdeen
li kre 4
lln ehpon
Kinnller

Aleiconlcen

Kikine ii
keluntihuck
Ptopterus
e.
Oum
dartinhin
iococtor
Priglickion
tnannice
dniglbis
lei ceſii
ant e0o tar
Sat en
Praliui
Aithepuhe
unoflin

=

Hriu⸗

Mani⸗

UNC.

—
GocatsA

S le
disellt,

Uma,ut Bem
Drebjit
ceteis Eiigge
e de Cnhima
one, d N⸗
ionealgili⸗

commumar
münumn,enne
d le ſoe n
Conlti “
ltetahie
dicitates, Ven
otine
esin S
Crainejhtn⸗
nines! E Ur
delce tonli
65 Atkeni ii
tetil inedm
timgene ,
inenſigii
aranbeii
imnd,
übr:Id
irhin .
enyelanu,
lepis

mcum

E

= S

5

SW

*
.

=

☛

. 4 .
uls,Cen
AKicunß . 6

lbus

Frrrj sCOPORMM. 35§
habent Epiſcopi humano jure, & quidem non admo-
dum veteri, ſicut ex Codice & novellis Juſtiniani ap-
paret, judicia matrimoniorum tunc finiile apud Magi-

ſtratus. Et jure divino coguntur Magiſtratus mundani
hæc judicia exercere, ſi Epiſcopi ſint negligentes. Idem
concedunt & Canones. Quare etiam propter hanc

jurisdictionem non neceſſe eſt obedire Epiſcopis. Et
quidem cum leges quasdam condiderint injuſtas de

conjugiis, & in ſuis judiciis obſervent: etiam propter

hanc cauſam opus eſt alia judicia conſtitui. Quia

traditiones de cognatione ſpirituali ſunt injuſtæ. In-
juſta etiam traditio eſt, quæ prohibet conjugium per-
ſonæ innocenti, poſt factum divortium. Etiam inju-
ſta lex eſt, quæ in genere omnes clandeſtinas & do-
loſas deſponſationes contra jus parentum approbat. Eſt
& injuſta Lex de cœlibatu ſacerdotum. Sunt & alii la-

quei conſcientiarum in eorum Legibus, quos omnes

recitare nihiſ attinet, Illud ſatis eſt recitaſſe, quod mul-
tæ ſunt injuſtæ leges Papæ, de negotiis matrimonialibus,
propter quas magiſtratus debent alia judicia conſtitu⸗
ere.
Cum igitur Epiſcopiqui ſunt addicti Papæ, defen-
dant impiam doctrinam & impios cultus, nec ordinent
pios Doctores; imo adjuvent ſævitiam Papæ: Prætereza
jurisdictionem eripuerint Paſtoribus, & hanc tantam
tyrannice exerceant: poſtremo cum in cauſis matri=

monialibus multas injuſtas leges obſervent; ſatis mul-

tæ & neceſſariæ cauſæ ſunt, quare Eccleſiæ non agno-⸗

ſcant eos tanquam Epiſcopos. Ipſi autem meminerint,.

opes datas eſſe Epiſcopis, tanquam eleemoſynas, pro-
pter adminiſtrationem && utilitatem Eccleſiarum, ſicut
inquit Regula: Beneficium datur propter officium: Oua=
re non poſſunt bona conſcientia posſidere illas eleemo⸗=
ſynas: & Eccleſiam interim defraudant, cui pus eſt illis
Kacultatibus ad miniſtros alendos, & juvanda ſtudia, &
ſuppeditandũ cextis pauperibus, & conſtituenda judicia,
2 præſer⸗

7

=

7
27

156 NOMINA SUBSCRIPTA.

—

præſertim matrimonialia. Tanta enim varietas & ma-
gnitude eſt controverſiarum matrimonialium, ut iis
opus ſit peculiari foro, ad quod conſtituendum opu
eſt Eccleſiæ facultatibus. Petrus prædixit futuros impi-
os Epiſcopos, qui eleemoſynis Eccleſiarum abuteren-
tur ad luxumt, neglecto miniſterio. Sciant ergo illi,
qui Eccleſiam defraudant, etiam ejus ſceleris pœnas
Deo ſeu daturos efflfe.
DOCTORES ET CONCIONATOD.
RES, QI CONFESSIONI AUGUSTA- -
næ & Apologiæ ſubſcripſerunt.
D mandato illuſtrisſimsrumPrincipum& ordinum,
ac civitatum Evangelii doctrinam profitentium, re-
legimus articulos Confesſionis exhibitæ Imperatori in
Conventu Auguſtano, & Dei beneficio omnes Con-
cionatores, qui in hoc Smalcaldenſi conventu interfue-
runt, conſentientes profitentur, ſe juxta articulos Con-
fesſionis & Apologiæ ſentire, & docere in ſuis Eccle-
ßis. Profitentur etiam, ſe articulum de primatu Pa-
pæ, & ejus poteſtate, & de poteſtate & jurisdictione
Epiſcoporum, qui hic Principibus in hoc conventu ex-
hibitus eſt Smalcaldiæ, approbare. Ideo nomuina ſua
ſubſcribunt.
Ego gohannes Bugenhagius Pomeranus D. ſubſèribo

articulis Confeſſ. Auguſt. Apolog. & articulo de Pa-

patu Smalcald. Principibus obiato.
Vt ego Urbanus Regius, D. Eccleſßtanum in Ducatu Le⸗
næhurgenſi Superintendens, ſübſeribo.
Neicolaus Ambedorf. Magdeburgenſis ſubſeripſit.
Georgius Spalatinus Altenburgenſis Lubſeripfit.
Andreas Oſtander ſubſeribo.
M. Vitus Dieterich Noribergenſis ſiebſeripfFGi.
Stephanur Agricolakßcclefaſtes Curienſis manu propriä
Uulſeripßi. ꝗꝗM 4
Johannes Draconites Marpurgenſis ſubſeripſit.
Conradus Figenbotz ſubſeériptiit per emnia,
Martinur Bucerus.

ilc.

,
alir ein

e laſhe

—
Hlandie S

ulij Nhodh
berijlur he
linny dehn⸗
iuat Nort
uſſam o

anmmith,

Diitdur l
Aytheniug
4Filda,
olareihe
1. Gami
Mchalla,
eu Celin.
Mugſit M.
alie lei
Venidhn
muiuh
Cmncion⸗
donifaiig
hannes
Mt y
linfir
Maner E.
ilenins
uhnſu
& ¹
lig 4

nnjlie
(e:
lunml

driſe,

n vatetn AN
nomialuun, 16

Anrumrg 1

unt funnd n⸗
elammn ohrn

. Künt n

CODNe

Aue..
plenuat.
geipunkra Lol
npalnnin
bit Mi

ebcio

cObrent
Uta AtiNN
ocete in ſish⸗
n de
te En is
inhoe aner
IGeo nn

,4
m, ℳ 6
„ miaht .
0. 49
n in 8ℳ

rite.
4

ſnge S

eNrmiuHl

. eh
mi N

e fing .

NOMINA SHBSCRIPTA. 335

Binde. Schnethtus ſubſèribo.

Paulus Rhodius concionator in Stetin.

Cerardus Oeniken, Eccleſß.æ Mindenſis Miniſten.
Simon Schneßheis Parochus Crailiheim.

Brixius Northanus Saſatienſis Concionator.
Rarſaum ego Pomerznusſabſöèribo nomine Magiſtri Jo-
bannis Brentii ,guemadmodam mihi mandabit.
Philippus Melanchthon ſubſeripfit mazvu propria.
Aunthonius Corbinus ſubſeripfit, äm ſuo 7 am Adami
4 Fuldaæxnomine, manu propria.
gJohannes. Ilainlatfen ſuhiſcribit manu propria.
M. Georgiur Reltus Forchemius.
Michael Cœliaus Concionator Mansfeldenſis.
Petrus Geltnerus ConcionatbrE eetg D Prancken, ſurten-
Dionyſius Melander ſubſèripfit.
Paulus Fagius Argentinenſir.
Wendalinus Faber Parochus §. eburgaæi in M. nefela.
Conradus Otingerus Phorcenſis, Udalrici Dacis Wurt.
Con cionator.
Bonifacius W'elfart, Berbi minifter Eeclef. Auguſt.
Johannes Epinus Hl. amburgenſ.- Deperintendene ſubſeri-
pſit propria manu.
ITdipſum ſacit Johannes Amſterdamus Bremen.

Johanes Fontanus inferioris Hauſiä Saherintendens

lJulſäripßtt.
Frigericus Myconius, proſe & Juſto Menio ſabſ.
Ambroſius Blaurerus.
Legi, & iterum atq; iterum relegi Confecſtonem G
Apologiau ab Illaſßrisſimo Principe Electore Saxoniæ,
& aliis Principibus ac Statibur Romani Imperii Ccſa-

reæ Maieſtati Auguſtæ oblatam. Legi itéem Formulam

Concordie in re Sacramentaria Witeberge cum D.
Bucero 6. aliis inſtitut am. Legi etianz articulos à D.
Martino Luthero, Praceptore noſtro obſenpandisfimo,
insmalcaldenſi contentuCernanira lingha conſeriptos,
. li-

358 NOMINA SHBSCRIPTA.
& libellum de Papatu, O de poteſtate ac jurisdibzione

Epiſcoporum. Aä pro mediocritate me a udico, hac ownia

cçonhenire cum ſacra ſoriptura, & cum ſententia bera
α Pynoing Cathelicæ Ecclefæ. Quanguam autem in

tanto numero doctisſemorum BPirorum, qui nunc Smal-

caldizæ conbenerunt, minimun omnium me agnoſeam,
tamen quia mihi non licet exituen hujus conbentus exr-
pectare, obſecro te, elarisſime bir, D. gJohannes Bugen-

hagi, Paten in Chriſto bſerpande, ut bhumanitas tuag

women meum, ſi opus Jfuerit, ommnibus illis qua ſapra
commemorabi, adſoribat. Me enim ita ſentire, con-
Ereri »O perpetuo dobtarum eſſe per Feſum Chriſtum Do-
weinum noſtrune, hoc meo Chirographo teſtor. Abctcum
Smaleatdiæ AXIII. Februarii, Anno M. D. AXATII.

IOHANNES BRENIIIIs, B

Ecoleſiaſtes Hallenſ 15.

D. M.
c.

Mrtinn
bagr
ribo

Pace

: len
tenp Perign ig

CCei

umen O
kleneur,
tnentt,
lhoce
del gant
mlti
Abem

14.
—

e al imitaldin

deete
n ſammni,n
umumun

n,gimml-

n ne Ai
jateibentt

bAnmet Ne

. untytt n
ut Mir ut , ,
iufun⸗
in Cnrfu
, hen

8 Ner
es Hld

2 (359) ☛W

Enchiridion: “
CATECHISMUS
MINOR

D. Martini Luctheri, pro Paro-
chis & Concionatoribus.

PRFEFFATIOPD. MARTINI

LUTHERI.

Martinus Lutherus omnibus Kideli-

bus, piis Parochis & Concionato-
ribus Gratiam, miſericordiam &
pacem in Chriſto Jeſu Domino
noſtro precor.

ſerabilis illa facies, quam proximiè, cùm
viſitatorem agerem, vidi, me ad edendum
dhunc Catechiſmum, ſimplicisſime & bre-
visſimeè tractatum, coegit. Deum im-
mortalem! quantam calamitatem ibi
vidi: vulgus, præſertim autem illud, quod in agris vivit,
item plerique Parochi, adeo nullam Chriſtianæ doctri-

næ cognitionem habent, ut dicere etiam budeat. Et

Lce

tamen omnes ſancto illo CHRISTI nomine ap-
Pellantur, & nobiscum communibus utuntur Sa-
cramentis, cùnm orationem Dominicam, Symbo-
lum Apoſtolicum, & Decalogum non modo non
intelligant, ſed ne verba quidem referre poſſint.
Quid multis moror? nihil omnino à beſtiis differunt.
ln: autem cum Evangelium paſſim doceatur, illi
Z 4 M vel

.

360 pRAEFATIO D. M.L. SßuPrEZ

vel maxime Chriſtianorum libertate fruuntur. Quid

hic Chriſto reſpondebitis Epiſcopi, quibus illa cura eſt

divinitus demandata? Vos enim eſtis, quibus vel ſolis

illa Chriſtianæ religionis calamitas debetur. Vos per-
miſiſtis ita turpiter errare homines, veſtra ea eſt culpa,

qui nihil minùs unquàm feciſtis, quàm hoc, quod veſtri

officii erat facere. Nolo hic quicquam mali vobis im-

precari. Ea autem an non eſt ſumma impietas cum ma-
xima impudentia conjuncta, quod unicam tantùm ſpe-

ciem Sacramenti ac veſtras traditiones urgetis ? hoc
prorſus contemnitis & negligitis, an illi, qui veſtræ fidei
& curæ commendati ſunt, orationem Dominicam, Sym-
bolum Apoſtolicum aut Decalogum teneant, nec ne?
Væ væ vohbis. Per Deum igitur omnes vos Parochos &
Concionatores rogo atq; obteſtor, ut ſetio veſtrum fa-
ciatis officium, & ut divnitus vobis commendatæ ple-

. . 3 . . „— .
bis agatis curam. Quod tum rectifſimè feceritis, ſi unãa

nobiscum hunc Catechiſmum vulgo, præſertim autem
junioribus, inculcetis. Quod ſi qui ex vobis adeo ſunt

indocti, ut omnino nullam harum rerum cognitionem

habeant, illos non pudeat, ſuis auditoribus prælegere

de verbo ad verbum, à nobis præſcriptam hanc for-

mam, in hunc modum:

PRIMO omnium hoc cavebunt Concionatores, ne
ſubinde alio atq; alio modo, vel Decalogum, vel Domi-
nicam orationem vel Symbolum Apoſtolicum, vel et-
lam Sacramenta proponant, ſed ut perpetuo eademu-
tantur forma, in his proponendis & explicandis vulgo.
Ideo autem hoc do conſilium, quod ſcianynon poſſe fe-

liciter doceri ſimpliciores homines, & qui natu mino-

res ſunt quam una atq; eadem forma ſæpius propoſita
ac repetita. Quod ſi jam iſto, jam alio modo eadem pro-
ponas, facilé perturbantur ſimpliciores animi, & fiet ut
per eat omnis opera, quam in docendo ponis.

Atq; hoc viderunt ſancti Patres, qui voluerunt De-

04
—
cllogin
certisperbie
nunclgen
cbinümpl
Utheunz
Undemn Ca

ürtract

Gicandi
necnenn

tlutba doc

nimerudit
Hedſepn
Atquelinmn
Autem perge

eris Ei

Fubolumm

erbunn n

lee nolint
uod miinl
Admittend
techiſtarun

1Chridi

Md

Dapamn iet

oce gat

Damkan
Usichunn
Mexiſium
llan⸗
hi tene⸗
Iundt cun

SE CATECHISMUM MINOREM. 361
Tum E calogi Symboli & Dominicæx orationis unam eandemꝗ;
huslane Eertis verbis deſcriptam formam in Eccleſia eſſe. Illo-
cuihNn rum diligentiam nos imitari convenit, & danda opera
4 4 er elſt, ut ſimplicioribus & junioribus ſic illa proponanius,
D t ut ne una quidem ſyllaba immutetur, quotiescunque
Rchrd tandem Catechiſmum doceas & ut perpetuo ſui ſimi-
klaae lis ſit tractatio. Quaimcunque igitur tibi delegeris præ-
znnd dicandi Catechiſmi formam, eam perpetuo retinebis,
ngtd neque unquam ab ea diſcedes. Alia autem ratio eſt, ſi in
nicanumm turba doctorum hominum Evangelium doceas, ibi e-
; e nim eruditionis tuæ ſpecimen edere potes, neque prohi-
Pas beo, fl apud illos tractationem varies, & ſubinde alium

atque alium vultum dicendo fingas. Apud ſimplieiores

t⸗ Nen . . . . „ .
H autem perpetuo eadem certis verbie deſcriptà forma
mreeN ureris. Et debet is pri ſſe lab Decal
, mt AUkeris. debet is primus eſſe labor, ut Decalogum,
rltih PR Symbolum, item orationem Dominicam, de verbo ad
coIIntſ verbum nude & ſimplicisſime doceas, ut eadem ſæpius
3 oberitis, 1 . . . .
me ſweng audita; ipſi quoque auditores referre diſcant.
Urrlenn: Quòd ſi qui adeo religionem contemnunt, ut diſcere

Vobi⸗ n⸗ hæc nolint, illi monendi ſunt, quod Chriſtum negent, &
erun quod nihil minus ſint, quam Chriſtiani. Atque illi neque
otbis admittendi ſunt ad Sacramentum altaris, neque ad Ca-
ſonhte V“ trechiſtarum officium, qui pueris baptizandis adſunt, Et
Chriſtianæ libertatis jure uti velint, ubi eis eſt com-
CCnchnunnn modum, non eſt illud eis concedendum, ſed potiuùs ad
eunm. Papamatque eos, quos vocant Officiales, & ad ipſum
orlam , quoque Satanam ſunt ablegandi. Parentum autem &ι .
eell ¾ Patrumfamilias officium erit, negare talibus homini-

Lerſle bus victum, & pulchre quoquefecerint, ſi efferatis ilis
tantn i, H hominibus indicent, eam Principis eiſe ſententiaam, ut
gn n in exilium aliquo delegentur, & ejiciantur è patria.
ſein iſe Quanquam enim ſic ſentiam, ad fidem neminem
nenie, 4 vel poſſe vel debere cogi⸗ hoc tamen omnino faciendum
—H elt, ut teneat vulgus, quid jus, quid item contra jus illo-
Mne . Lum ſit, cum quibus vivit, & ſuum quæritat victum.
Cte 2 5 Hoc

362 PREFATIO D. M. L. SIIPER

—BB⸗—

Hoc enim requiritur, ut quisq; ſuæ civitatis jura, qui-
bus cen privilegio quodam uti volet, norit & obſer-

vet, ſive credat vere, ſive perditus aliquis ſit nebulo.

SECUNDIIM, Cùm fſimpliciores illa jam Catechiſ-

mi verba bene annumerare didicerint, tradéda poſt quo-

que eſt eis explicatio, ut ea etiam intelligant. Potes au-
tem vel hac noſtra forma, quam hic præſcriptam vides,

vel alia quadam uti. Sicut auté, ut ante monui, Carechil.
mus nudus iisdem ſemper verbis vulgo proponendus

eſt, ita in expoſitione Catechiſmi, cuperem perpetuò
eandem tractationem ſequendam, ne quidem immu-
tata unica ſyllaba. Sumes autem ad eam rem ſatis tem-
poris, neque enim neceſſe eſt omnia ſimul propoſuiſſe,

ſed ſunt faciendi ordines, & in tractando alterum alteri

riteè convenit ſubjicere; Ut ſi jam exacte tenuerint, quid-
nam primum præceptum poſtulet, tùm ad Pcunäum
eſt pergendum. Ut ſic omnia doceantur certo ordine,
aliàs enim fiet, ut nimia copia obrutæ & perturbatæz
mentes nihil prorſus retineant. .
TERTIO, Poſtquàm hanc brevé Catechiſmi expo-
ſitionem abſolviſti, tum illam longiorem tractationem

ingredieris, ut plenius omnia auditores intelligant.

ſingula præcepta, ſingulas Symboli & orationis Domi-

. . .ẽ? . . .⸗ D r. bis
nicæ partes, ſuis illuſtrabis coloribus, varia enumera

opera, varios fruétus & commoda, quæ inde enalein⸗
tur, Item pericula & damna quoq;, in quæ coaiiein .
ſi minus ea præſtemus, Invenies autem iſta paſſim pio.
rum hominũ ſcriptis copiose explicata. Porro maxime

urgebis illa præcepta, in quæ potiſſimum committere
tui loci homines, vides. Et ut ejus rei exempla ſubjicia,
Septimum præceptum potiſſinnim urgebis apud merca-
tores, & apud illos, qui manuarias exercent operas.
Commode quoq; hoc præceptũ apud agricolas, ſervos &£
ſervas urgetur, illi enim peſſima fide cum hominibus 8
agunt, & variis modis committuntur furta, Sic quan

l

04
——
tumn precep
tupotüfiun
Ohlnigagan
Plam paee
lterawumh

Pnasàtra
ubguiſe
V Hocquo

Publicam
ſtucigachi
tiantkebe
cungen
Clntälind
Nniſtrztion
Deötunbar
Atrelte

grari Gamnn

Honadhibern
edi, iten
Magnacal
nt. Hon
loperert
ſid anſt
ſeNegre⸗
3lratihus
nemqudi
mayiman
508 P
Klabek⸗
crament
cei rem
Nendice
Nenglamt
lekgi

uan CATECHISMIM MINOREM. 363

— —
itnt⸗ e tum præceptum apud imperitum vulgus, & minores na-
nort A r potiſſimùm urgere convenit, ut ſint quieti, bona fide
tisſtmm omnia agant, pareant magiſtratibus & parentibus, pu-
a n plicam pacem non perturbent. Sunt autem hæc ſacrarũ
bttacektl⸗ literarum hiſtoriis illuſtranda, ubi DEUS, vel graves
elient or poenas à transgreſſoribus hujus præcepti exegit, vel illo-
rrſeitn rum, qui ſervarint, omnia copta mirabiliter fortunavit.
emonnd C& Hoc quoque inprimis eo loco ages, ut commoneas ſui
lo n officii Magiſtratum & Parentes, ut ſumma diligentia
Cupetne publica munera obeant, & ſuos liberos ad literarum
e uden u ſtudia adhibeant. Sic autem commonendi ſunt, ut ſen-
eanfni triant ſe debere illa ex divino mandato, quæ ſi minus fa-
ſanul Ghhiu ciant, gravisſimè à ſe eſſe peccatum. Quid enim illi fa-
ndo enmmd Cciunt aliud, quàm ut ſimul & divinam & humanam ad-
getenetH muiniſtrationem tollant, non aliter atque infenſisſimi ti
tum d Dei, tum hominum hoſtes? H
nnure Atque hic ceu in tabula ſpectandum propones, quàm
tute Feni gravia damna rebus publicis dent illi, qui ſuos liberos
non adhibent ad literas, ut in Parochos, in miniſtros
. Caechini 7 verbi item ad alia officia, quorum hæc vita non ſine
nen Clti magna calamitate carere poteſt, aliquando diligi poſ-
eitelg⸗ ſint. Hoc quoque addes, Deum gravisſimas pœnas pro

Eortimd, illo peccato à parentibus expetiturum. Et ſanè haud
relmis ſcio, an ſit alius locus, qui æquè merebatur tractari, atq;
6 l“ hic. Neque enim dici poteſt, quantùm hac in parte à Ma-
eue⸗ is Piſtratibus & Parentibus noſtro ſeculo peccetur. Non
n? autem dubium eſt, quin id à Satana fiat, eò confilio, ut
1 un in maximam calamitatem Germaniam con liciat.
in copte POSTREMO, Quoniam Papæ tyrannis imminuta
mun S labefactata jam eſt, multos pasſim invenias, qui ad
1 gen Ne Sacramentum nunquam accedunt, ſed contemnunt pla-
rgnden ne, ceu rem inutilem & non neceſſariam. IIIi quoq; im- ⸗
en pellendi & urgendi ſunt, hac tamen ratione, Nolo ego
n mii quenquam neque ad fidem, neque ad Sacramenta cogi:
aun hinn

Ge & male faciunt illi, qui leges, certa tempora, aut certa lo-
un „Ca, ad tales res, præſcribunt.

1

364 PRAHFATIO D. M. L. SUEEEE

Sic tamen docere illi, qui in o fficio Verbi ſunt, debent,

ut ſine noſtris legibus, ultro ſua voluntate coacti, audi-
tores ad nos veniant, & nos miniſtros Verbi cogãt qua-
ſi ad porrigendum Sacramentum. Id quod tum fiet, ſi ſic

doceas, Periculum eſſe ne ii contemnant Sacramentum,

neque digni ſint, qui in Chriſtianorum numero cenſe-

antur, qui non in anno quater ut minimùm Sacramen-

1. Cor. II, 25.

tum ſumant. Quemadmodum neque illi in Chriſtiano-

rum numero cenſendi ſunt, qui Evangelio vel non cre-

dunt vel illud non audiunt. Neque enim Chriſtus, cum
inſtitueret Sacramentum, dixit: Hoc omittite vel con-

temnite; ſed: Hoc facite, quotiescunque biberitis, &c.

Hoc certè vult, ut faciamius, non vult, ut aut prorſus in-
termuittamus aut cõtemnamus, ſic enim ait: Hoc facite.
Quod ſi quis Sacramentum contemnit, certum id eſt

argumentum, quod neque is peccatum, neque carnem,

neque Satanam, neque mundum, neque mortem, neque
pericula, neque infernum habeat. Hoc eſt, quod prorſus
nihil horum credat, quanquam totus immerſus fit pec-
catis, & in Satanæ regno gravisſime teneatur capti-
vus. Contra, non gratia, non vita, non Paradiſo, non
cœlo, non Chriſto, non Deo, neque ullo alio bono, opus
habeat. Nam ſi crederet, ſe peccatis obrutum, longiſ-

ſime à gratia abeſſe, ſine dubio hoc Sacramentum non

contemneret, in quo contra peccata remedium, & tanta
omnium bonorum copia nobis exhibetur. Neque etiam
huic ullis legibus opus eſſet, quibus ad Sa ramentum
ſumendum cogeretur, ipſe ſua ſponte accurreret, coactus
peccatorum mole, &te potius cogeret ad porrigendum

ſibi Sacramentum. =S
Non igitur hic legibus agendum eſt, id quod Papa fe-

cit. Hoc fac, ut oratione, quantum potes, hujus Sacra-

menti commoda & incommoda, pericula & bona, item
necesſitatem cum ſumma utilitate cõjunctam, exagge-
res. Tum fiet, ut ultro accurrant, & ipſi ſe cogant,

Qudd ſi his nihil moveantur aliqui, ſine eos ſuo vivere

.

—

more,

S N

(

more, Hoet

(uinihil ne⸗
Auria, guan

Quieroho
geos pon
mnendi das
Verbi adeo

qaocne ſn

derent bar
ele oſlleil
e miuſ
kcilinsch
tentariones
borum Pr
Venm uii
iirte ee
anpl
Unes Ebor⸗
uns, fari
ink

SN

Verbiſun doe
qui nihil, neque fua necesſitate, neque Dei henignitate &

Utatecacdi u.
8Vetbicggi ⸗
grodtumttt
ant Ackenenn
umn unrto
inümumn Nrtne

ili in Crä.

geli⸗ Vel wo
nimn Chritna
Otnittte ildd.
gue Pibetti,
butarpuli
imait Hocka
mnicennn
mm,neglecis
gue noltente
cehctacge⸗
sünmeiuk⸗
me telemt
nonlmdii“
lo diobonoe,
ts Ohrummle⸗
ceeenenlm⸗
remecinmſd
ent Met⸗
gccunnent⸗
t ad eg
cula Ebomli

⸗

CATECHISMIIM MINORBM. 365

—

more, Hoc tantum eis dices, qued in Satanæ ſint regno
»

gratia, quam eis in Sacramento exhibet, mo veantur
ui vero hoc modo ſuos auditores non urgent, & le
bus eos potius volunt cogere, illi occaſionem con- .
mnendi Sacramenti illis præbent. Cum enim mir Ar
verbi adeo ſint oſcitantes, non eſt mirum, ſi aucliton e
quoque ſint negligentiores. Hoc igitur robe c D
derent Parochi & Miniſtri verbi, longe iin aliud 6 nnn
eſſe officium, quam olim in Papatu fuerit. Jam enim
eſt miniſterium ſalutis & gratiæ, fit igitur quo ue dit
ſicilius & laborioſius. Et cum gravisſinia Acridule “M
tentationes in nuniſterio fint perferendæ tanmen ne
laborum præmium, neque gratias in mundo meteniu
Verum nihil nos illa mundi ingraritudo, cum Kumma
impietate conjuncta, moveat. Chriſtus ipſe nobis ſ-
tis ampla præmuiia propoſuit, ſi modo fideliter in ej
vinea laboraverimus. Id autem ut commodius po
mus, faxit Pater omnis gratiæ, Cui ſit laus & glori
in ſecula, per Chriſtum Jeſum Domi-
num noſtrum, Amen.

1 () &

366 CATECHISMUIS

DECE M PRECGE P TA,
QuoMODO PATERFAMILIAS
ea ſuæ familiæ ſimplicisſime trade-
re debeat.

PRIMLINM PRECELPTIIM.

Non habebis Deos alienos.
Quæ eſt hujus præcepti ſententia?
RES-PON SIO.

Debemus Deum ſupra omnia timere, diligere,g ili

confidere.

II. PRECEPTUM.

Non aſſumes Nomen Domini DFEI tui in

vanum: Non enim habebit inſontem Domi-
nus eum, qui aſſumſerit nomen ejus in va-
Quæ eſt hujus præceptiſententiæ?
RESPONSIO.
Debemus Deum timere & diligere, ne per nomen
ejus imprecemur, juremus, incantemus, mentiamur,
aut D fallamus, Sed in omni necesſitate illud invo-

cem Sadoremus, & cum gratiarum actione laudemus,

III. PRÆ CEPTUM.
Memento, ut diem Sabbati ſanctifices.

Muc eſt hujus pracepti lententia: 2
RESPONSIO.

Debemus Deum timere & giligere, ne divinos ſer-·
mones, & ejus verbum contemnamus, Sed ut ſanctum 4

reputemus, libenter audiamus & diſcamus.

IVPRA⸗

1

Neſitti

Deben
mninoe
Mofeannns
Morem der
lcum,

. Deden
Minoſkr
lun acpe
nparine

MINOR. 77

.

FANn IV. PRXECEPTUM.

nettal⸗ Honora patrem & matrem, ut be-
nẽè ſit tibi, & ſis longævus ſuper ter-
. Que eſe hujus pracepti ſé ntentia ⸗
“”MUD RESPONSIO.

. 34
/ 4
ren Debemus Deum timere & diligere, neParentes &
, Dominos noſtros contemnamus, neque ad iram conr-
ere gee moveamius, Sed honore afficiamnus, illis ſerviamus,

morem geramus amore eos proſequamur & magni-

faciamus.
ek V. PRCEPIUM.
OI
. 4 .
eneſsn . Non occides.
“ Qu eft hujus præceptiſententia *
“ RESPONSI10.

Debemus Deum timere & diligere, ne vitæ proxi-
ge, “ n mi noſtri incommodemus, aut xgré faciamus, Sed il-

Anns, ent tiun lum adjuvemus & promoveamus, in omnibus vitæ &
elrete orporis neceſſitatibus * periculis.
Done Nm
A. VI. PRAXCEPTUM.
iſinclies Non mœchaberis.
Ned Lx eſ beujus pracepti S—nenttet
. RESPONSIO.
., echine⸗ e Debemus Deum timere & diligere,ur caſte & pudics
,r Mnmn vivamus, in verbis ac operibus, & unusquisque ſuarm

s senjugem amęet ac honeret.
VYN VII. PRE-

36 6 CATECHISMIS

—,,.— —

VII. PR,ÆCEPTUM.
Non furtum fecies.
Quæ ef hujus præcepti ſententia?
RESPONSIoO.

Debemus Deum timere & diligere, ne proximo pe-

cuniam, aut bona auferamus, neque falſis mercibus aut
impoſtura ad nos pertrahamus, Sed demus operam

ut illius opes conſerventur, & eus conditio melior,

reddatur.
IIX. P RÆ CEPTIM.

Non loqueris contra proximum tuum fal-

ſum teſtimonium.

Quæ eſt hujus præcepti ſententia?
RESPONSIO.
Debemus Deum timere & diligere, ne proximum fal-
ſis mendaciis involvamus, prodamus, traducamus, aut
infamia aliqua afficiamus, Sed illum excuſemus, bene
de eo ſentiamus, & loquamur, & omnia in meliorem
partem accipiamus & interpretemur.

IX. PRECEPTUM.
Non concupiſces domum proximi tui.
Quæ eft hujus pracepti ſententia?

RESPONSIO.
Debemus Deum timere & iligere, ne hæreditatem
vel domum proximi dolo malo Captemus, & ſub ſpecie
juris & recti, noſtris facultatibus adjungamus: Sed po-

tius eum juvemus, ut ſuas fortunas retineat inte-

XPRE-

Zras.

Hr Nnt N

—

Nee el

ſonancilt

Debem
Uporenn, ſe
braham
Neant En

de

lgo n
dore
in teitin
li oce
llig

R cepta mne

6

Delan
tanlgre
ſete⸗ Kti
Mrecepti .
tann, Son

er

- MINOKR. 369

NN TT. PRACEPTUMNA..
Nec deſiderabis uxorem ejus, non ſervum,
6 non ancillam, non bovem, non aſinum, nec o-
„ mnia, quæ illius ſunt.
D Luæ eſt huſus præcepti ſententia?
. RESPONSIO.
e ne iiiß . Debemus Deum timere & diligere, ne à proxime

finsmecnue uxorem, ſervos, ancillas, vel pecudes abalienemus, aut
. 7
ed genne di abſtrahamus, Sed eos adhortemur, & urgeamus, ut ma-
CoNAtA/NE neant, & ſuum efficium diligenter faciant.

u Quid autem ſummatim dicit
nunm tu Deus de his præceptis omnibus?
RESPONSIO.
Sic dicit Exod. 20.
udd Ego DOMINUS DEIIS tuus, ſum fortis Exod, ze, 9
elotes, viſitans iniquitatem patrum in filios,
erepninn in tertiam & quartam generationem, eorum,
de gqui oderunt me: & faciens miſericordiam in
alg, millia, his, qui diligunt me, & cuſtodiunt præ-

omman cepta mea. .
r. Wuæ eſt horum verborum ſententia?
N
fn. RESPONSIO.
tolnn Deus minatur pœnam omnibus, qui iſta præcepta
”MB transgrediuntur & violant. Debemus itaque expave-
nich fſeere, & timere iram Dei, & nihil contra hujusmodi
. M præcepta facere: Rurſus promittit etiam ſuam gra-
e

ge,e is tiam, & ommia bona omnibus, qui mandata illa obſer-
enns e vant. Merito iĩgitur debemus Deum dliigere, & illi con-
ingmg 6 fidere, & juxta mandata ejus omnem noſtram vitam ſe-
5 ſetinen dulo & diligenter inſtituere,

2

370 CATFCHISMus

SYMBOLIM APOSTO-.
LICIM, QVOMODO PATERFA-
milias id ſuæ familiæ ſimpliciſſi imé
tradere debeat.

PRIMUS ART ICULus
DE CREATION E.
Credo in Deum Patrem, omnipotentem
Greatorem cœli & terre.
Daæ eſt huſus articuli ſententia: 5
RESPONSIO.

Credo, quod Deus creavit me, una cum omnibus
creaturis, Quod corpus & animam, oculos, aures, &
omnia membra, rationem & omnes ſenſus mihi dede-
rit, & adhuc ſuſtentet: Adhæc, quod veſtes & calceos,
cibum ac potum, domum, uxorem, liberos, agros, ju⸗

menta & omnia bona, cum omnibus vitæ necefſariis,

copiosé & quotidie largiatur: Me contra omnia peri-

cula protegat, & ab omnibus malis liberet & cuſtediat:
Et hæc omnia ex mera ſua paterna ac divina bonitate &
miſericordia, ine ullis meis meritis, aut ulla dignitate:

pro quibus ommnibus illi gratias agere, pleno ore lau-
dem tribuere, inſervire, obſequi, merito debeo. Hoe

certiſſimè verum eſt.

SECuNDUS ARTIGCULus

DE REDEMTIONE.
Et in Jeſum Chriſtum, filium ejus unicum,
Dominum noſtrum, qui conceptus eſt de-

Spiritu ſancto, natus ex Maria virgine . paſſus
ſub

—

2 kontio

ils. Delce

mortuis,
lam Dei

fudicar

nthe
ke ſecula be
rin tpine,
natucnho
Uhorte, P
Krgento,
imnente
Ain tegno
Neretaſ

dertillind
1.
Ceho

unC
emion

gem Kr

Oen,
5 Donin

ATENN

ciline

LUS

Onniutan

entid

na tüne m⸗
* iies e

Nefadch,

er)
ſtenei,
Di i

i 2

lige⸗

e⸗
e,gen in
ode ebeg,

S“

. iplin elcn
eptus 6 0 6

i 4

MINOR. 3571

ſud Pontio Pilato, crucifixus, mortuus & ſepul-

tus. Deſcendit adinferna. Tertia die reſurrexit
à mortuis. Aſcendit in cœlos, ſedet ad dexte-
ram Dei Patris omnipotentis: Inde venturus

eſt judicare vivos & mortuos.

Quæ eſt hujus artiruli ſententia?
RESPONSIO.

Credo, quòd Jeſus Chriſtus, verus Deus à Patre an-
te ſecula genitus: idemque verus homo, natus ex Ma-
ria virgine, ſit meus Dominus, qui me perditum & da-

*

mnatum hominem redemit, & ab omnibus peccatis, à

morte, à poteſtate Satanæ liberavit: non quidem auro

& argento, ſed ſuo ſancto ac pretioſo ſangvine, ſuaque
innocente paſſione ac morte, ut ego eſſem totus ipfſius,
& in regno ejus ſub ipſo viverem, ac ei ſervirem, in
perpetua juſtitia, innocentia, & beatitudine, perinde

ac ipſe à morte ſurrexit, vivit & regnat in æternum. Hoc

cCertiſſimè verum eſt.
TERTIUuS ARTICULUS
DE SANCTIFICATIONBD.

Uredo in Spiritum Sanctum, ſanctam Eccle-
ſiam Catholicam, Sanctorum communionem,

remiſſionem peccatorum, carnis reſurrectio-
nem, & vitam *ternam, Amen.

AQue eſt hujus arkiculi ſententia!
RSPONSIO.
Er tedo, me propriis rationis mex viribus, Jjeſu Chri-
ſto Domino meo fidere, aut ad eum accedere, &
AA 2 perve-

372 CATECHISMUS

perven're, RIE modo poſſt Sed Spiritus ſanctus per
