tae eh inter partes pœrniteneiæ numeravimus. Nam illa di-
teni cta, quæ contritionem aut bona opera requirunt, & nul-

nihe⸗ lam fdei juſtificantis mentionem faciunt, periculoſa

deino eſ
. M 2 eſe

180 V. DE POENITENTIA.

eſſe, res ipſa oſtendic. Et merito deſiderari prudentia in
iſtis poteſt, qui centones illos ſententiarum & decie-
torum congeſierunt. Nam cum Patres alias de alia
parte pœnitentiæ loquantur, non tantum de una par-
te, ſed de utraque, hoc eſt, de contritione & fide, excer-

pere & conjungere ſenteatias profuiſſet, Nain Tertul-

lianus egregie de fide loquitur, amplificans jusjuran-

z. 39 7. dum illud apud Prophetam Vivo ego, dicit Dominus,

nolo mortem peccatoris, ſed ut convertatur & vivat.
Quia enim jurat Deus, nolle ſe mortem peccatoris, oſten-
dit requiri fidem, ut juranti credamus, & certo ſtatua-
mus, eum nobis ignoſcere. Magna debet eſſe autoritas
apud nos promiſſionum divinarum per ſeſe. At hæc
promiſſio etiam jurejurando confirmata eſt. Quare
ſi quis non ſtatuit ſibi ĩignoſci- is negat Deum verum
juraſſe, qua blasphemia atrocior nulla excogitari pot-
eit, Sic enim ait Tertullianus: Invitat prœæmio ſalu-
tem, jurans etiam, Vivo dicens, cupit ſibi credi. O
beatos, quorum cauſa jurat Deus. Omiſerrimos, ſi nee
juranti Domino credimus. Atque hic ſciendum eſt,
quod hæc fides debeat ſentire, quod gratis nobis igno-
ſcat Deus propter Chriſtum, propter ſuam promiſſio-
nem, non propter neſtra opera, contritionem, con-
feſſionem, aut ſatisfactiones. Nam ſi fides nitatur his
operibus, ſtatim fit incerta, quia conſcientia pavida

videt hæc opera indigna eſſe. Ideo præclare ait Am-

broſius de pœnitentia: Ergo & agendam poœnitentiam,
& tribuendam veniam credere nos convenit, ut veniam
tamen tanquam ex fide ſperemus, tanquam ex ſyngra-
pha fides impetrat. Item, fides eſt, quæ peccata noſtra
cooperit. Extant itaque ſententiæ apud Patres, non ſo-
lum de contritione & operibus, ſed etiam de fide. Ve-
rum adverſarii, cum neque naturam pœnitentiæ intelli-

gant, neque ſermonem Patrum, excerpunt dicta de par-

te pœnitentiæ, videlicet de operibus, Alibi dicta de fide,
cum non intelligant, prætereunt.

VI. DE

—

DE

Oni
Uarde
Ede, co
illulra
8ſatiste
& nore
ſlutihn⸗
torltats
inhiune
kre Ne⸗
Cleriun,
Wernank
inconkeg
Uure
am zus
Pamhr
Miniſte
Riuci
mandat
onofce
or hyar
ntin,
n trang
Kezultu
Conkesdo
tiggmili
teum
ingenc
Worem D
ſelarün
klein

X.

A (181) ℳ
— VI.
r DE CONFESSION E ET

rum tet⸗
A;d SATISFACTIONE.
ndeunnſt Oni viri facile judicare poſſunt, plurimum referre, Aug. C. 27.
Efte, ene⸗ ut de ſuperioribus partibus, videlicet contritione & Arttc. Im.
Nan lenn fde, confervetur vera doctrina. Itaque in his locis 777ο. 5Sl.
ns uſnen illuſtrandis ſemper plus verſati ſumus, de confeſſione Cat. Min.
dct Dominn & ſatisfactionibus non admodum rixati ſumus. Nam 27:
tnr Ai & nos confeſſionem retinemus præcipue propter Ab-
catorigler ſolutionem, quæ eſt verbum Dei⸗ quod de ſingulis au-
cenluiu toritate divina pronunciat poteſtas clavium. Quare
ele antoni impium eſſet, ex Eccleſia privatam Abſolutionem tol⸗
le. Athe lEre. Neque, quid ſit remiſſio peccatorum, aut poteſtas
l. Qus clavium, intelligunt: ſi qui privatam Abſolutionem
Deiin Nemn aſpernantur. Cæterum de enumeratione delictorum
cngtunin in confeſſione ſupra diximus, quod ſentiamus, eam non
repi il eſſe jure divino neceſfariam. Nam quod objiciunt qui-
ſbiredi. dam, Judicem prius debere cognoſcere cauſam, prius-
ſerrigo N quam pronunciat, hoc nihil ad hanc rem pertmet, quia
ſeiewdun 4 miniſterium abſolutionis, beneficium eſt, ſeu gratia, non
nobis ign⸗ eſt judicium ſeu lex. Itaque miniſtri in Eccleſia habent
zn unſie mandatum remittendi peccata, non habent mandatum .
kioren, cognoſcendi occulta peccata. Et quidem abſolvunt
s nitunr i ab his, quæ non meminimus, quare abſolutio, quæ eſt
jenti Meiu vOX Evangelii remittens peccata & coniolans conſci-
clare D M. entias, non requirit cognitionem. Et ridiculum eſt
„eritenin huctransferre dictum Salomonis: Diligenter cogno-
*D Fetinr ſce vultum pecoris tui. Nihil enim dicit Salomon de
mer hli conſesſione, ſed tradit Oecononucum præceptum pa-
eccn iſt tri amilias, ut utatur ſuo, & abſtineat ab alieno;, & ju⸗
“ nt bet eum res ſuas diligenter curare, ita tamen, ne ſtudio
lefl. e augendarum facultatum occupatus animus abjiciat ti-
Urinn morem Dei, aut fidem, aut curam verbi Dei- Sed ad-
iel verſarii noſtri mirifica Metamorphoſi transformant di-
1 ge cta ſeripturæ, in quaslibet ſententias. Hic cognoſcere
ic M 3 ſigai⸗

Ig2 VI. D- CoNFrESSTONyEFE“
ſignificat eis audire confeſſiones. Vultus non externa
counfeſlienem, ſed arcana conſcientiæ. Fecudes ſigni-
a⅞2'ant homines. Sane bella eſt interpretatio, & digna
äſtis contemtor bus ſtudiorum eloquentiæ. Quod ſi
veelit aliquis per ſimilitudinem transferre præceptum à
Patrefamilias ad paſtorem Eccleſiæ: certe vultum de-
bebit interpretari de externa converſatione. Hæc ſimi-
SSð litudo magis quadrabit; Sed omittamus iſta. Aliquo-
Ial ga, Y. ties fit in Pſalmis mentio confesſionis, ut: Dixi, confi-
tttebor adversum me injuſtitiam meam Domine, & tu
remiſiſti iniquĩtatem peccati mei. Talis confeſſio pec⸗
cati, quæ Deo fit, eſt ipſa contritio. Nam cum Deo fit
confeſſio, corde fieri neceſſe eſt, non ſolum voce, ſicut
ſſt in ſcenis ab hiſtrionibus. Eft igitur talis confesſio;
——. contritio, in qua ſentientes iram Dei, confitemur De-

4 tamen quærimus miſericordiam, propter promiſſionem
EPast, ö, 5, Dei. Falis eſt hæc coffesſio: LTibi ſeli peceavi, ut
twu juſtificeris, & vincas cum judicaris, id eſt, fateor me
peccatorem eſſe, & meritum, æternam iram, nec pos.
3 fum oppomere meas jaſtitias, mea merita tuæ iræ, Ildeo
pronuncie te juſtum eſſe, cum condemnas & punis
nos. Pronuncio te vincere, quando hypocritæ judi-
cant te, qued ſis injuſtus, qui ipſos punias aut conde-
mnes bene meritos. Imo noſtra merita non poſſunt
opponi tuo judicio, fed ita juſtificabimur, ſi tu juſtifi⸗ .
LCLebs, Irtu reputes nos jnſtos per mifericordiam tuam-
Jarr J„26, Porta ſſis & Jacobum citabit aliquis; Confitemini vi-
SJ cisſim delicta. Sed hic nen loquitur de confesſione

X

fcerdotibus facienda, ſed in genere de neconciliatio-
Ine fratrum inter ſe. Jubet enim mutuam eſſe confes-
ſionem.

. 7
Peoro adverſarii noſtri maltos doctorer receptĩsſi-
mos damnabunt, ſi contendent enumerationem deli-
Ktorum in confesſione neceſſariam eſſe Jure divine.

Aun.-

·

um juſte iraſci, nec placari poſſe nofſtris operibus. EE

R

ſlient

—
Qanqua

Pamina

11.
es mehiu
(nſcient

tangvilk

mislonet

Meration
Pofuernu

necelſar

lee lagne

. Auinten

lehueen
Publice
non ree
c(ontee
n0d0
llectot
qua nos
ſine kanm
18 cogni
loreane
ee
leti
Cibetre

AKe

t
Kemol
de ret

4 itim.

aurian
tde
Myhe

—

8non eernn
Hernces ign⸗
rein eptin
Ultun
ne. Hx I.
iſla. Alie
t: Dirz ant⸗
Ponim, Ct
cvoe eto Ne
n cunbDenf
im voce; ſa

talisconſeh⸗

ultemut N.
1 1
pper du. 5
nrhmiſiu⸗
eli Peruniz
ekt, ſateor N
ratm, Ne N.
tueir. e⸗
mnas 8 nn
li
Upbrt. ,
ins atttilte
4 von nſnn
lai
ordian tul
nltemini 1-
D conlesſn⸗
ondli,
heſe nd

nben 4
ue Cine⸗

Qunn⸗

EI SATISFACTOINY„, 183

Quanquam enim confesſionem probamus, & quandam
examinationem prodeſſe judicamus, ut inſtitui homi-
nes melius posſint: tamen ita moderanda res eſt, ne
conſcientiis injieiantur laqquei, quæ nunquam erunt
tranquillæ, ſi exiſtimabunt ſe non poſſe conſequi re-
misſionem peccatorum, niſi facta illa ſcrupuloſa enu-
meratione. Hoc certe falſisſimum eſt, quod adverſarii
poſuerunt in confutatione, quod contesſi 0 integra ſit
neceſſaria ad ſalutem. Eſtenim imposſibilis. Et qua-
les laqueos hic injiciunt conſcientiæ, cum requirunt in-
tegratmn confesſionem? Quando enim ſtatuet conſcien-
tia integram eſſe confesſionem? apud ſeriptores Eccle-
ſia ſticos ſit mentio confesſionis, ſed hi non loquuntur
de hac enumeratione occultorum delictorum, ſed de ritu
publicæ ponitenti?z. Quia enim lapſi aut famoſi
non recipiebantur ſine certis ſatisfactionibus, ideo
confesſionem faciebant iſti apud presbyteros, ut pro
modo delictorum præſcriberentur eis ſatisfactiones.
Hæc tota res nihil ſimile habuit huic enumerationi, de
qua nos diiputamus. Confesſio illa fiebat, non quod
ſine ea non poſſet fieri remisſio peccatorum eoram Deo,
Sed quod non poterant ſatisfactiones præſcribi, niſi pri-
us cognito genere delicti, Nam alia delicta habebant a-
lios eanones.
Et ex illo ritu publicæ pœnitentiæ reliquum habe-
mus etiam nomen ſatisfactionis. Nolebant enim ſan-
cti Patres recipere lapſos aut famoſos, niſi prius cogni=
ta & ſpectata pœnitentia eorum, quantum fieri pote-
rat. Et hujus rei multæ videntur fuiſie cauſæ. Nam ad-
exemplum pertinebat, caſtigare lapſos, ſicut & gloſſa in
Decretis admonet, & i indecoratn erat, homines Katmoſos
ſtatim admittere ad'communionem. Hi mores diu jam
antiquati ſunt, Nec neceſſe eſt eos reſtituere, quia non
ſunt neceſſarii ad remisſionem peccatorum coram Deo.
Neq; hoc ſenſerunt Patres, mereri homines remisſionem
M 4 pec-

184. VI. DE CoNFESSTLONE

Heccatorum per tales mores, aut talia opera. Quan-
quanm hæc ſpectacula imperitos ſolent fallere, ut pu-

vent, ſe per hæc opera mereri remisſionem peccatorum
coram Deo. Verum ſi quis ſie ſenſit, Iadaice, & gentiliter

ſenſit, Nam & Ethnici habuerunt quasdam expiationes

delictorum, per quas fingebant ſe reconciliari DEO.
Nunt autem more antiquato, manet nomen ſatisfa-
ctionis, & veſtigium moris, quod in confesſione præ-
ſcrfibuntur certæ ſatisfactiones, quas defmiunt eſſe o-
pera non debita. Nos vocamus ſatisfactiones Canoni-
cas. De his ſic ſentimus, ſicut de enumeratione, quod
ſatisfactiones Canonicæ non ſint neceſſariæ Jure divi-
no ad remisſionem peccatorum. Sicut neque illa ſpecta-

cula vetera ſatisfactionum in pœnitentia publica Jure

divino neceſſaria fuerunt ad remisſionenr peccatorum.
Retinenda eſt enim ſententia de ſide, quod fide conſe-
quamur remisſionem peccatorum propter Chriſtum,
non propter noſtra opera præcedentia aut ſequentia-
Et nos ob hanc cauſam præcipue de ſatisfactionibus di=
ſputavimus, ne ſuſciperentur ad obſcurandam juſtitiam
fidei, neve exiſkimarent homines ſe propter illa ope-
ra conſequtremisſionem peccatorum. Et adjuvant er-
roren multa dicta, quæ in ſcholis jactantur, quale eſt,
quod in definitione ſatisfactionis ponunt: fieri eam ad
placandam divinam oſfenſam.
Sed tamen fatentur adverſarii; quod ſatisfactiones
non proſint ad remisſionem culpæ. Verum fingunt ſa⸗
tisfactiones prodeſſe ad redimendas poënas, ſeu purga-
torii, ſeu alias. Sic enim docent, in remisſione peccati
DBUM remittere culpam, Et tamen, quia convenit
juſtitiæ divinæ punire peccatum, mutare pœnam æter-
nan in pœnam temporalem. Addunt amplius, partem
illius temporalis pœnæ remitti poteſtate clavium, reli-
quum a. redimi per ſatisfactiones. Nec poteſt intelligi,
quarum pœnari pars remittatur poteſtate clavium, niſi
di-

1

L

—
licant hir
ſeglretur
keourgate
etiamſt ſian
ale, uul
ſntinpe
recens c0
ſeriptorun
lem de ſ
ſici icen
Acertern
cauſi tum
Eccleſa:
teimorort
on 30 gi
ſuunnt
tificini
litn,
Gilinand
Widete⸗
ſuntobern
Mlercic
ndaualth
3 ue Lon
ententin
dete memnb
Kectſrti
lbe A
eicat deen
dtrum 8
Ueelee co
dlatrum
liſteerii

Aue

NE

——
pera Qun
lallere,urnn
en Pecainnit
ce, geltiir
am expiatimg
nofnel ſtii
Onlezſone n
ebniunt eſet
cioner Cinmn⸗
veritöe,
Lrir ue ii
egeiluſetr

,iu auhlie

ur percatun
noc ſde ⸗
ter Criin
aut ſelent⸗
lationine
Andim ltun
Prontel loe
Et alſmucte⸗
tunglie
t, fer en.

Krblcin
l 1
1, ſeln ugn
ilone henn
guis coNel
genan
npling n
e clehin lil
kel telg⸗

techeſinmn

ET SATISFACTIONE. 19 5

—

dicant, partem pœnarum purgatoriiremitti, qua ex re
ſequeretur, ſatisfactiones tantum eſſe pœnas redimen-
tes purgatorium. Et has ſatisfactiones dicunt valere,
etiamſi fiant ab his, qui relapfi ſunt in peccatum mor-
tale, quaſi vero divina offenſa placar? queat ab his, qui
ſunt im peccato mortali. Hæc tota res eſt commentitia,
recens conficta, ſine autoritate ſeripturæ & veterum
ſcriptorum Eccleſiaſticorum. Ac ne ELongobardus qui-
dem de ſatisfactionibus hoc modo loquitur. Schola-
ſtici viderunt in Eccleſia eſſe ſatisfactiones. Nec anim-
adverterunt illa ſpectacula inſtituta eſſe, tum exempli
cauſa, tum ad probandos hos, qui petebant recipi ab
Eccleſia: In ſumma,non viderunt eſſe diſciplinam, &
rem prorſuùs politicam. Ideo ſuperſtitiosè finxerunt, eas
non ad diſciplinam coram Eccleſia;, ſed ad placandum
DEUM valere. Et ſicut alias ſæpe incommode commi-
ſeuerunt ſpiritualia & Mτα⅓ο, idem accidit & in ſa-
tisfactionibus, Atqui Gloſſa in Canonibus aliquoties
teſtatur, has obſervationes inſtitutas eſſe propter di-
ſciplinam Eccleſiæ.
Videte autem, quomodo in confutatione, quam auſi
ſunt obtrudere Cæſ. Majeſt. probent hæc ſua figmenta.
Multa dicta ex ſcripturis cĩtant, ut fucum imperitis faci-
ant, quaſi hæc xes habeat autoritatem ex ſcripturis, quæ
adhuc Longobamii tempore ignota erat. Allegant has
ſententias⸗Facite fructus dignos pœnitentiæ. tem, exhi-
bete membra veſtra ſervire juſtitiæ: Item, Chriſtus præ- Pac. 2f, l.
dicàt pœnitentiam: Agite pœnitentiam: Item, Chriſtus
jubet Apoſtolos pœnitentiam prædicare:⸗ Et Vetrus præ- .
dicat pcenitentiam, Act. 2. Poſtea citant quædain dicta da. za 5c:
Patrum & Canones. Et concludunt: ſatisfactiones in
Eccleſia contra expreſſum Evangelium & Conciliorum
& Patrum decreta abolendæ non ſunt, quin imo abſolu-
ti a ſacerdote in junctam pœnitentiam perſicere debent,
illud Pauli ſequentes: Dedit ſemetipfum pro nobis, ut
M 5 redi-

Rom. 6, -9.

186 VI. DE GCGoNFEHSSIONE

gedimeret nos ab omni iniquitate, & mundaret ſibi po-
Ppulum acceptabilem, ſectatorem bonorum operum.
Deus perdat iſtos impios Sophiſtas, tam ſceleſte de-
torquentes verbum Dei ad ſaàa ſomnia vanisſima. Quis
bonus vir non commoveatur indignitate tanta? Chri-
Ktus inquit: Agite pœnitentiam. Apoſtoli prædicant
peæœnitentiam. Igitur pœnæ æternæ compenſantux pœ-
nis purgatorii, Egitur claves habent mandatum remit-
tendi partem pœnarum purgatorii, Egitur ſatis factio-

nes redimunt pœnas purgatorii. Quis docuit iſtos aſi-
nos hanc Dialecticam? Sed hæc neque Dialectica, neque

Sophiſtica eſt, ſed eſt Sycophaneica. Ideo allegant hanc
vocem: Agite pœnitentiam, ue cum tale dictum con-
tra nos citatum imperiti audiunt, concipiand opinio⸗
nem, nos totam pœnitentiam tollere. His artibus alie-
mare animos, & inflammare odia conantur, ue concla-
ment contra nos imperiti, tollendos eſſe medio tam pe-
Rilentes hæreticos, qui improbent peenitentiam.
Sed ſperamus apud bonos viros has calumnias parum,
profecturas eſſe. Et Deus tantam impudentiam ac
malitiam non diu feret. Nec utiliter conſulit ſuæ digni-
tati Romanus Pontifex, quod tales patronos adhibet,
quod rem maximam judicio horum Sophiſtarum per⸗
mittit. Nam cum nos in confesſione fere ſummam do-
Ctrinæ Chriſtianæ univerſæ complexi ſimus. adhibendè
fuerant judices de tantis, tam multis & tam variis ne-
gotiis, pronunciaturi, quorum doctrina & fides proba⸗
tior eſſet, quam herum Sophiſtarum, qui hanc confu-
tationem ſeripſerunt. Idque te, Campegi, pro tua ſapien-
tia providere decebat, ne quid in tantis rebus iſti ſcri-
berent, quod aut hoc tempore, aut ad poſteros videa-
tur poſie minuere Romanæ ſedis exiflimationem. Sà
Romana ſedes cenſet æquum eſſe, ut omnes gentes a-
gnoſcant eam pro magiſtra fidei, debut operam dare, ut

docti & integri viri de religionibus cognoſcant. Quicd

enim

—
nin iie
ſenitum:
Hücalumn
Krenatem
um perie
in ecule
temnporihe
tiamtan
deritismn
ſtantum
Doceride
tos eſſeen
inngla
Urbehon⸗
i rehis 4
Keikiind
deadie
te ranſtie
misetele
tatio Mort
tes ErRel
whiinhi
Uitatio no
herici
nnb Dei,

iter CUr

dathſili
lunt, De
Enniuen
Nftizund
erns
Aailial
kog

——
nbare tin
n opetun.
un ſeeletel
gnieſinn On
talta?
Koli rete
penſantery⸗
Ndatunn ti
tur ſtißit
enitilost
lalectic,uegt
aleght hu
e didtum
iant 4
sartibist
at, e cond
weciotanß⸗
tentinn.
uumniasan
vpulettin
ultſueie⸗

trones
Pitunm⸗

te ſunmin 1
nuss AAnded
4 s
timn Num

hles ii

ni banc m
protielil⸗
ot ie
rebus 1 8
oleros ſe
nnes e
germmine
ant, C.
t

eltet

ET SATISFAETTONEK. 1387

enim judicàbit mundus, ſi quando proferetur in lucem
ſcriptum adyerſariorum, quid judicabit poſteritas de
Ris calumniolis judiciis? Vides C ampegi, hæc eſle po-
ſtrema tempora, in quibus Chriſlus prædixit, pluri-
mum periculi fore religioni. Vos igitur, qui tanquam

in ſpecula ſedere & gubernarse religiones debetis, his

temporibus oportuit ſingularem adhibere tum pruden-
tiam, tum diligentiam. Multa funt ſigna, quæ niſi provi-
deritis, minantur mutationem Romano ſtatui. Eterras,
ſi tantum vi & armis exiſtimas Eccleſias retinendas eſſe.
Doceri de religione poſtulant homines. Quam mul-
tos eſſe exiſtimas, non tantum in Germania, ſed etiam
In Anglia, in Hiſpania, in Gallia, in Italia, denique in ipſa
urbe Roma, qui, quoniam vident exertas eſſe de maxi-
mis rebus controverſias, dubitare alicubi incipiunt, &
taciti indignantur, quod has tantas res rite cognoſie,
re & judicare recuſatis, quod non explicatis ambigen-
tes conſcientias, quod tantum jubetis nos armis oppri-
mi ac deleri. Multi ſunt boni viri, quibus hæc dubi=
tatio morte acerbior eſt. Non ſatis expendis, quanta
res ſit Religio, ſi bonos viros leviter exiſlimas angi; ſic⸗
ubi incipiunt ambigere de aliquo dogmate. Et hæc du-
bitatio non poteſt non parere ſammam odii acerbitatem
adverfus illos, qui, cum mederi conſcientiis debebant;
oblſiſtunt, quo minus explicari res posſit. Non hie dici-
mus, Dei judicium vobis pertimeſcendum eſſe. Nam hoc
leviter curare Pontifices putant, qui cum ipſi teneant
claves, ſcilicet patefacere ſibi cœlum, cum volunt, pos-
ſunt. De hominum judiciis, deque tacitis voluntatibus
omnium gentium loquimur, quæ profecto hoc tempore
requinunt, ut hæc negotia ita cognoſcantur, atque con-
ſtituantur, ut ſanentur bonæ mentes, & à dubitatione
Hiberentur. Quid enim futurum ſit, ſi quando eraperint
dia illa adyverfus vos, pro tua ſapientia facile judicare

potes. Verum hoc beneßcio devincire omnes gentes

vobis

188 DEYE CoNFESSLONE

vobis poteritis, quod omnes ſani homines ſummum -

. „ „ — . 1 - „⸗ . debi
& maximum judicant, ſi dubitantes conſcientias ſana- 4 HM
veritis. Hæc non eo diximus, quod nos de noſtra con. lelts
ſe ſ . S . . . . . Ponitentis
esſione dubitemus, Scimus enim eam veram, piam & lrelt
—2 –/. .. . . —7 — r⸗
piis conicientüis utilem eſſe. Sed credibile eſt pasſlim ſeruſtli
nul ð . Cluturam
multos eſſe, qui non de levibus re bus ambigunt, nec tentih
tamen audiunt idoneos Doctores, qui mederi conſcien- Pumne
winent

tiis ipſorum posſint.

Sed redeamus ad propoſitum, Scripturæ eitatæ ab Paunitenti
adverſariis, prerſus nihil loquuntur de Canonicis ſa- Qlrenn
tisfactienibus & de opinionibus Scholaſticorum, cum e deeſ
conſtet, eas nuper natas eſſeé. Quare mera calumnia eſt, len ln
quod detorquent ſcripturas ad illas ſuas opiniones. naien
Nos dicimus, quod poœsnitentiam, hoc eſt, converſionem 8 uigent
ſeu regenerationem, boni fructus, bona opera in omni itentian
vita ſequi debeant. Wec poteſt eſſe vera converſio, aut Canl
vera contritio; ubi non ſequuntur mortificationes car- Fni
nis, & beni fructus. Veri terrores, veri dolores animi, ünxp
non patiuntur conpus indulgere voluptatibus, & vera taeutl
fides non eſt ingrata Deo, nec contemnit mandata Dei. nnun
Zur. 3; Denique nulla eſt interior pœnitentia, niſt foris Pariat 4, ahnn
Rom. 6 19, tiam caſtigationes carnis. Et hanc dicimus eſſe ſenten- D fih
tieam johannis, cum ait: Facite fructus dignos pœniten- erpreta
cap. 12„ I. 2 . . 8 E Aaite
Martt. 4 tiæ, Item Pauli, cum ait Exhibete membra veſtra ſer- ant B
7. Vire juſtitix, ſicut & alibi inquit: Exhibete corpora ve- ihoſ
*fKtira, hoſtiam vivam, ſanétam, &c. Et cum Chriſtus in- uumunpl
quit: Agite pœnitentiam, certe loquitur de tota pœni- hfiiceone
tentia, de tota novitate vitæ & fructibus, non loquitur oblerfat
de illis hypocriticis ſatis factionibus, quas ſiagunt Scho- Aumnn
Iaſtici tum quoque valere ad compenſationem pœrnæ untcrtin
purgatorii, aut aliarum pœnarum, cum fiunt ab his, etioneg
qui ſunt in peccato miortali. PCEN
Ac multa colligi argumenta poſſunt, quod hæc dida Cun
ſcripturæ nullo modo pertineant ad Scholaſticas ſa- ibieneni

tis factiones, Iſti fingunt ſatisfactiones eſſe opera in- Muniirr
. de- N

—
nines ſunm
nſcientic in
de nohra d
eran, nl
ble
nbigun,4 6
elei clit⸗

Pturriitt
ge Canonih
glicorum, d
racalunnit
nas opinan
converl
4opera. in ſe
aconſetſo
kſcatonst
iolorennn.
tethus,A⸗
itmmntttl
nih irs n
immelel en
cvefet:
brr ſeln
eteniccn
m Crtu⸗
urhettihe
, non li 1 6
tapmg
ſtioven 1
m kun

tet
ellin

es chenn 1

ET SATISTACTIONE. 189

debita-Scriptura autem in his ſententiis requirit ope-
ra debita. Nam hæc vox Chriſti eſt vox præcepti, Agite
pornitentiam. Item, Adverſarii ſcribunt, confitentem,
ſi recuſet ſuſeĩpere ſatisfactiones, non peccare, ſed per⸗=
ſoluturum eſſe has pœnas in purgatorio. Jam hæ ſen-

tentiæ ſine controverſia, præcepta ſunt ad hanc vitam
pertinentia, Agite pernitentiam, facite fructus dignos
pœnitentiæ, Bxhibete membra veſtra ſervire juſtitiæ.
Quare non poſſunt detorqueri ad ſatis factiones, quas

recuſare licet. Non enim licet reculare præcepta Dei.
Tertio: Indulgentiæ remittunt illas ſatistadiones, ut

docet cap. Cum ex eo, de pœnitentiis & remiſſion. At

indulgentiæ nen folvunt nos illis præceptis: Agite pœ-
nitentiam, facite fructus dignos pnitentiæ. Itaque

manifeſtum eſt, male detorqueri illa dicta ſcripturæ ad
Ganonicas ſatisfactiones. Videte porro, quid ſequatur;
Si pœnæ purgaterii ſunt ſatisfactiones ſeu ſatispaſſio-
nes, aut ſatisfactiones ſunt redemtio ponarum purga-
torii, num etiam hæ ſententiæ præcipiunt, ut animæ
caſtigentur in Purgatorio? Id cum ſequi neceſſe ſit ex
adverſariorum opinionibus. „hæ ſontentiæ novo modo
interpretandæ erunt, Facite fructus dignos pœniten-
tiæ. Agite pœnitentiam, hoc eſt, patiamini pœnas pur-
gatorii poſt hanc vitam. Sed piget has ineptias adver-
ariorum pluribus refellere. Conſtat enim, ſcripturam

loqui de operibus debitis, de tota novitate vitæ, non de
his obſervationibus operum non debitorum, de quibus

loquuntur adverſarii. Et tamen his figmentis defen-
dunt ordines, venditionem Miſſarum & infinitas obſer-

vationes, quod ſcilicet ſint opera, ⸗ non pro culpa,tamen

pro poœna ſatisacientia.

Qum igitur ſcripturæ citatæ non dicant, quod ope-
ribus non debitis pœnæ æternæ compenſandæ ſint, te-
mere affirmant adverſarii, quod per ſatisfactiones Ca⸗
nonicas pœnæällæ compenſentur;, nec habent claves
man-

VI .,DE CoNFESSI1ON E

andi, Item, partem
mandatim pesnas aliquas vom mnnandi 5 len, H en
. 2 2 8 f r „ 2 .
Enarum remittendi. Ubi enim legun 4 er i0 Krl
Pearis Chriſtus de remisſione peccati Gr t 2
hbti rKt . ſublat:
i⸗ Quidquid ſolveritis, &c. enne reniſſe letneek
mors xterna, & reddita vita æterna. Neque Slgiae er
12. de imponendis Pτνis: quidquid ligareris: te ed
tinendis peccatis illorum, qui non naruf ramirtemain,
D di de parte peœnarum res enda-
diéctum Longobardi be en Rem rennte
ici Tarum part
Qanonicis peœnis. Ha
mptum eſt à Caj is. in odpe.
uinhe paſtores. Quanquam igitur Keurimue loriun
nitentie at bones fruétus parere propter gleriam
a me õ habent mandata Dei;
& mandatum Dei, ifructus hab an e len
Vetazeiania, Veræ orationes, ergelesmohen, e.
L hoc nusquam reperimus in Kripeur ang . z hun
me mn mil pocer
Dttantur, niit prop 2
poœnæ æternæe non remitt 6 gi⸗
Par de ati . Canonicas, hoc eſt, p
ii tisfa ciones Ca icas, hoo 8
urgatorii, aut ſa 6 anda oaſtas
*R certa quædam opera nen de dite, ud ug Hut Pae⸗
jum he andatum commutandi peœ 7
clavium habeat man l
remittendi. Hæc probanda erant adverſa .—
ctem remittendi. in ätiskachio pro
Prætsrea mors Chriſti non eſt ſolum ſ eers
Ra ſe ern illud:
culpa, ſed etiam pre æterna merte, Junt nt
na, & mors Quid eſt igitur monſtri, dicere, 4
ſti ſatisfactio redimat nlpam⸗ e, Bro morstua,inile
mortem æternam? iit jam illa 1 oberibus, N
14: ligi deb e* Ohriſto, ſed de neſtris ol
Hoſ. 135 14. ligi debeat, non de Ohrit . rrrentis, ed de ie gi
quidem nen de operibus à Deo præcep “W b hoti
dis quibusdam obſervationibus excgita H
Et dicuntur mortem abolere, etiam m dolore
iIn peccate mortali. Incredibile eſt, quanto cu Adore
harnentiae iorum recitemus, quas qui expen-
has ineptias adverſarierumr eite enie Aamnzn.
dit, non poteſt non ſuccenſere iſtis oEt dabe 60.
rum, quas ſparſit in Bcoleſia diabolus, ut anbe ece
¹ 9 C eEES
nitionem legis, & Evangelü, pœnitentigæ, eund:
Sonis & benefieiorum Chriſtj. Nam de lege 10 don
Deus condeſcengens naüræ infrmitati, ce

—

tuit homin

teneturan
iteſh deo
commtnillig.
ollet
liſeriptr
la perted
Deiconte
kämregnui
(Cinnarete
mmo tantur
turell, gn
quam enin
talegede
Peiſt
e,rera
Dceptu
rumn ifla
dhibent
eratragl
cit. Pruht
D
ſturnort⸗
Mgirele
Ultuter
Penlans n
dPeraro ſi
amin his
Vreredu
agna eſt
clt itern
ltuse
Ralerſan
Aile

DNl Er SATISFACTITIONE. 791
— — —,—
„Itenum TCuit homini menſuram eorum, ad quæ de neceſſitate
Brherus tenetur, quæ eſt obſervatio præceptorum, ut de reliquo,
Gtiloginmen W id eſt, de operibus ſuper rerogationis Posſit ſatisfacere de
nitlo lopbn commiſſis. Hic fingunt homines legem Dei ita facere
Aheklcle clogntr poſſe, ut plus etiam, quam lex exigit, facere poſſimus. At-
erb: NAN qui ſcriptura ubique clamat, quod multum abſimus ab
vertuctu. ²– älla perfectione, quam lex requirit. Sed iſti ſingunt, legem
en tenen Dei contentam eſle externa & civili juftitia, non vident
npaltenn W eam requirere veram dilectionem Dei ex toto corde, &c.
timmsile damnare totam concupiſcentiam in natura. Itaque ne-
wztt ta ghi mo tantum facit, quantum lex requirit. Ridiculum igi-
tmii tur eſt, quod fingunt nes am plius facere poſſle. Quan-

mohnx quam enim externa opera facere poſſfumus, non manda-
ii ſunciif ta lege Dei, tamen illa eſt vana & impia ſiducia, quod le-
hohte han gi Dei ſit ſatisfatum. Et veræ oratienes, veræ eleemoſy-=
6 or eh, næ, vera jejunia, habent præcepta Dei, Et ubi habent
r guos DA Preceptum Dei, non poſſunt ſine peccato omitti. Ve-
peuk rum illa opera, quatenus nen ſunt prœcepta lege DEI,
adretit. ſed habent certam formam ex humano præſcripto, ſunt
mn giti oera traditionum humanarum, de quibus Chriſtus di-
* eH Lcit: Pruſtra colunt me mauidatis hominum, ut certa jer Marth Iy .

ſter us junia, inſtituta non ad carnem coërcendam, ſed ut per
ſiceke, 1.

netelis id opus reddatur honos Deo, ut ait Scotus, & compen-
le Stlite ſetur mors æterna. Item certus numerus precum, certus
5 . .
ſein modus eléemoſynarum, cum ita fiunt, ut ille medus ſit
Alrp⸗

lleſ, cultus ex opere operato, reddens honorem Deo, & com-
V penſans mortem æternam. FTribuunt nobis ex opere
ratß Z 14 operato ſatisfactionem, quia docent, quod valeant et-
etin nn iam in his, qui ſunt in peccato mortali. Jam illa longi-
ntocllii3 us recedunt à præceptis Dei, peregrinationes, &£ harumn
uts gie magna eſt varietas, alius facit iter cataphractus, alias

Ntis, ſi⸗

Cins n facit iter nudis pedibus. FHæc vecat Chriſtus inutiles
uto ſih cultus, quare non proſunt ad placandam oftenſam Dei,
tie, A ut adverſarii lequuntur. Et tamen hæc opera magnifi-

dien
lgeſi Lis titulis ornantur, vVocantur Opera ſupererogationis

ius 4 Tri:

192 VI. DE CoNFESSIONE
— — —
Tribuitur eis honos, quod ſint precium pro morte æter- eſtne
na. Ita præferuntur operibus præceptorum Dei. In leſeriste
hunc modum lex Dei bifariam obſcuratur, & quia pu- tonetente
tatur legi Dei ſatisfactum eſſe, per externa & civilia o- alhre
pera, &² quia adduntur traditiones humanzg, quarum ele iuditt
opera præferuntur operibus legis divinæx. Deinde ob- resin
ſcuratur pœnitentia & gratia. Nam mors æterna non gderead
redimitur illa compenſatione operum, quia eſt ocioſa, lohut
nec deguſtatin præſentia mortem. Alia res opponen-⸗ Uil C
da eſt morti, cum tentat nos. Sicut enim ira Dei fide in nonnalt.
Chriſtum vincitur, ita vincitur mors fide in Chriſtum. ecd, dt
1. Cor. I5, 57. Sicut Paulus ait: Deo gratia, qui dat nobis victoriam eftiblen
per Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum, non inquit, etferapen
qui dat mobis victoriam, ſi adverſus mortem opponamus Atingn
ſatisfactiones noſtras. Adverſarii ocioſas peculationes iun. Cer
tractant de remiſſione culpæ, nec vident, quomodo in anmſ
remiſfione culpæ liberetur cor ab ira Dei, & a morte æ- Olmine
terna, per fidem in Chriſtum. Cumigitur mors Chri- Corthe
ſti ſit ſatis factio promorte æterna, & cum ipli adverſa- Purdre,
. rii fateantur illa opera iatisfactionum eſſe opera non thigpa
debita, ſed opera traditionum humanarum, de quibus krein po
Chriſtas inquit, qued ſintinutiles cultus: tutò polſu- Verii⸗
mus affirmare, quod ſatisfactiones QCanonicæ non ſint wreſil 10
neceſſariæ jure dwine, ad remiſſionem culpæ, aut pœ- licion
næ æternæ, aut Penæ purgatorii. ine elper
Sed objiciunt adverſarii vindictam ſeu pœnam neces- inni
Kriam eſſe ad pœnitentiam, quia Auguſtinus ait: ngelio⸗
Peœnitentiam eſt⸗ vindictam punientem, &c. Conce- Deedator
dimus vindictam ſeu peænamin poœnitentia neceſſariam rem ſccl
eſſe, non tanquam mermtum, ſeu precium, ſicut adver- ſant
ſarii fingunt ſatis ſactiones ſed vindicta formaliter eſtin corgium
poœnitentia, hoc eſt, quiapſa regeneratio ſit perpetua kinth. .
mortificatione vetuſtatis. Sit ſane belle dictum à Scoto, nic, nee
pœnitentiam appellari quaſi pœnæ tenentiam. Sed de uurn
qua pœna, de qua vindicta loquitur Auguſtinus? certe iln
. de
4

1

H Er SATISFACTIONEMx. 19 ½
e de vera pœna, de vera vindicta, ſeilicet rici
ono aer De Vera pœna, de vera vindicta, ſcilieet de contritione,
mDah ge veris terroribus. Neque hic excludimus mortiſca-
dun tiones externas corporis, quæ ſequuntur veros animi

“ dolores. Longe errant Adveriſarii, ſi verius Ppœnam
un, dun eſſe judicant ſatis ſactiones Canaonicas, quam veros ter-
Dekee rores in corde. Stultifſimum eſt, nomen pœnæ detor-
PMeIn eres Ule⸗ frigidas ſatis factiones, non referre ad il-
—RH 1aa rn iles telroren Qonſcientiæ, de quibus ait Da- Phal. 18, G
“ ircninckederunt me dolores mortis, &c. Quis 2
mirabeifti orbi e ridarus & cataphractus quærere templum
AnCrin ſe i aſilicam Petri, &c. quam ſuſtinere illam in-
obis Nn abilem vim doloris, quæ eſt etiam in mediocribus, ſi
nsdſit vera pœnitentia.

eem tn ne Enauſunt, com eint juſtitiæ Dhl, punire pecca-⸗
gelin mm. erte anit jn contritione, cum in illis terroribus
Hnocnt n ſuam o tendit; Sicut ſignificat David, cum orat: ſal. 6, 1.
nnane Domine, ne in furore tuo arguas me. Et jeremias cap. 10. Jer. /0, scfe
y. 3

de Corripe me Domine, Veruntamen in judicio, non in
ttuen ANſenl furore, ne ad nihilum redigas me. Hic ſane de acerbis=
zumig aa ſimis P&&is loquitur. Et fatentur adverſarii contritio-
ele oſer dA KReu poſſe tantam eſſe, ut non requiratur ſatisfactio.
mun Eel 4 Verius igitur contritio pœna eſt, quam ſatisfactio. Præz-
1: to e terea ſubjecti ſunt ſancti morti, & omnibus communibus
uenice on afflictionibus, ſicut ait Petrus I. Pet. 4. Quia tempus I. Pet. z, 7:
l e, alßß eſt incipere judicium à domo Dei. Si autem primm
2 Anobis, qualis erit finis iſterum, qui non crequnt Ev-
Neume angelio? Et ut hæ afflictienes plerumque ſint pœnæ
ugkinn 1 pPerccatorum, tamen in piis habet alium finem potio-
n, Cn⸗ . rem, ſcilicet, ut exerceant eos, ut inter tentationes
anelſſin diſcant quærere auxilium Dul, agnoſcant diffidentiam
n bat ,le cordium ſuorum, &c. ſieut Paulus de ſe inquit, 2. Co.- 2. Car. I, 9.
Cmtltrii rinth. I. Sed ipſi in nobis ſententiam mortis habui-
ioft hee⸗ mus, ne confideremus nobis ipſis, ſed Deo excitanti
dum . mortuos, Et Eſaias ait: Anguſtia, in qua elamant, Eſa, z6, 16.
gtan⸗ N diſciplina tuâ eſt ipſis, hoc eſt, Afflictiones ſunt diſci-
Nf N Plina,

2 7
194 VI. DE CoNFESSION E
plina, qua DEUS exercet ſanctos. Item: Afflictiones —
= propter præſens peccatum infliguntur;, quis in ſanctis lrtho
mortificant, & extinguunt concupiſcentiam, ut reno- ririniin
Roem. , 1o. vari ſpiritu poſſint, ſicut ait Paulus Roman. 8. Corpus Mreterte
mortuum eſt propter peccatum, id eſt, moptiſicatur Eehteni
prropter præſens eccatum, quod adhuc in carne reli- CHN
ggguum eſt. Et mors ipſa ſervit ad hoc, ut aboleat hanc th,cunr
carnem peccati, ut prorſus novi reſurgamus. Neque jam Auannri⸗
. in morte credentis, poſtquam ſide terrores mortis vicit, taturpr
1. Car.156. ille aculeus eit, & ſenſus iræ, de quo dicit Paulus: Acu- inſati,
leus mortis peccatum eſt ; Potentia vero peccati. lex. te⸗ e
Illa potentia peccati, ille ſenſus iræ- verè eſt poœna, do- rtüml
nec adeſt, mors ſine illo ſenſu iræ, propriè non eſt pœ- r t
na. Porrò ſatisfactiones Canonicæ non pertinent ad ſunt ,l
has pornas, quia adverſarii dicunt, poteſtate clavium ka
remitti aliquam partem pœnarum. Item, claves juxta Kimml
ſos condonant ſatisfactiones& pœnas, quarum cauſa randhc
funt ſatisfactiones. At conſtat, illas afflictiones com- Eee pol
S= munes non tolli poteſtate clavium. Et, ſi de his pœnis c9, 20,
volunt intelligi, quare addunt, quod in purgatorio Peccaſt⸗
