ceratiinu? dolores præmii, loco, tibi habeto. .

8 . .1* .
. Sim lliter quoque dicendum eſt de obedientia, quæ de⸗ Obedientig
betur magiſtratibus, quæ, ut diximus, & ipſa in paren- i/ bolitia.
an. tum ordinem pertinet, & huc referenda eſt, omnium, ⁴
8 o maxime longe lateque patens. N eque enim hiç ſaltem u.
tngliteti45

„nius familiæ parens eſt, ſed toties pater Princeps exiſti-
etage mandus eſp, quotquot cives aut ſubditos ſuæ ditioni
odiuni ſubjectos habuerit. Quippe Deus non ſecus per illos
nrun anſete quam parentes nos alit ac ſuſtinet, illorum opera vi-
tmngI Aum nobis præſtans, Penates, tutelam, pacem atque ſe-
SS curitatem. Quamobrem cum nomen & titulum illum,
t igomie uti ſummum decus & gloriam ſuam „merito & digniſ-
Clethu ſie geſtent: vicisſim & nos debemus eos, ut digni ſunt.
SS omni honore oſtenſo, magnifacere, ut theſaurum in
Geiglii ,3 terris omnium pretioſisſimum.

ſere et Jam qui hic promto ac lubenti animo obſequitur? Opera poli.
ſſbeni neque gravatim ea, quæ ad exhibendum honorem at. sices
leunct, tinent, exequitur: is ſcit, ſe rem Deo gratam facere
eieſif⸗ 6. Prætniique loco gaudium ac felicitatem ſe conſecutu.
hln in rum. Qucd ſigravatur facere, ac magiſtratus etiam
n IWSUSJMU Ee „ con-

442 CATECHISMuIS MAjOEB

gontemnit, aut concitato tumultu rebellat: rurſum que. wh ⸗
Pana, que ille ſciat, nullius gratiæ aut benedictionis divin?z e i
unquam ſeſe futurum compotem⸗ ſed ab his omnibus n ii
excidiſſe planisſime. Et ubi ſperat hac ſua inobedientia lusiten
aureum ſe lucraturum, alibi in decuplo graviorem ja- 1, *U
Gturam faciet, aut in carnificis manus incidet, aut vel
bello, velpeſte, vel fame peribit, aut liberos ſuos degene- Ehtinus
ves, omnique vitiorum genere coopertos videbit, à fami- n, murn
Ha, vicinis, hoſtibus, ſiſco, & tyrannis certatim compila- Uhia: ſes

bitur, damnum accipiet, & per injuriam opprimetur: ut , n⸗
ita dignum ad nos redeat præmium, id quod per inobe- Peritiſnos
dientiam & quærimus & meremur. ns, Net
. 5 de tok! Proinde, ſi perfvaderi ſaltem id nobis aliquando pa- lntit, te
zalamita- teremur, ut crederemus, in tantum hæc opera placere kami

es σmiſe Deo, tamque amplum præmium propoſitum ſibi habere: zre ero
se equidem in exuberantisſima omnium rerum copia feli. en omni
cisſimam vitam degeremus, omnia, quæcunque huma- Mrafdore
nus animus concupiſcit, poſſidentes. Quia vero tam bosr hon
leviter, & ne unius quidem aſſis Dei verbum & præce- Rinbiere
ptum æſtimare ſalemus, quaſi Cares quispiam aut Threſ- MAen⸗
ſis homuncio illud dixiſiet ſanxiſſetque, videris quoque, inle He
nu tuiis vir ſies, qui æquo Marte cum illo poilit in a- Ee ſerolic
renam deſcendere. Quam vero difficile factu hoc illi e- Nns en
rit, ut te perſolvens, tuam contundat ferociam? Quare dalinitte
multo quidem mihi videretur conſultius & præſtabili- nnmn
us, magisque in rem tusm ſoret, ut potius in Dei favore, leigte ſer
pace ac gratia;, neque non felici rerum ſucceſſu vige Mingule
zes, quam eodem tibi hoſtiliter adverſante, & inimico (io ku

xiſtente. Undénam putas univerſum jam orbem re. I r
fertum eſſe perfidia, malitia, ſceleribus, rapina, cæde,per- trcgeſ.
ariis, latrecinio, omnique genere calamitatum atque de e
C . . reſiden

decoris, quam quod nemo alieni imperii jugum ferre nanin
. . . - - . 2 3. „
ſuſtinet? quod quisque liber, quisque ſui juris 44 AUre en.
voα eſſe conatur, neminemque revereri aut metuere, den 13
ſe, quodcunque animo ſuo viſum ant libitum eſt, ſgerr⸗ Naen

—

N Sar

ebeſiͤt kiingn

benebictoni⸗
ſed lienin
haeliuimoteig

ecupho Nliienf

nrs inreet

tliberoslee

Dertos itt⸗4

nis Cettignir,
Niamo,Ninen

nn lquse
rrt
nohstlen
Uim hxcoſift

oluun

iumrerun

(
.

e
ie,Cnerngßt

.

ntes Jn

Dei ſetnind

. rsaNAD.
es gisimne

erecr.
tte olnn 1
ea6nhe
Othclenen
gltekmi
Cſlind i

winN

lamus, nos ipſos intus & in cute nebulones eſſe

IV. PRABCHEPTIM. 44 ¾
vult? Inde fit, ut Deus latronem latrone puniat;
ut ubi domi o tuo fraudulenter impoſueris, aut eun-
dem fuperbe ſpreveris, alius veniat, qui eademmen. D

ſura tibi remetiatur: imo & in propriis laribus ab uxo-

ge, Hiberis & familia, decuplo plus perferre cogaris.

Sentimus equidemn hand obſcure noſlrum infortu=

nium, murmurantes & conquerentes de perfidia, vi,

injuria: ſed interim claufis oculis de bekele⸗

perditisſimos, qui pœnam hanc ampliſſimè meriti

Kmus, nec tamen vel tantillum vita in melius com-

mutata, reſipiſcere animum inducamus. Nullum

locum gratixæ & felcitati apud nos reliqvum facimus:

faperſunt adhoc patres ſpirituales, non Aäi quidem,

de præſidentes in ædibus, UIti

jure ergo optimo non nifi införtunium & acerbita⸗ 7
tem, omni fublata miſericordia, perſentiſcimus. n

profecto reor, adhuc in humanis eſſe alicubi pios ac
Pprobos homines, cum tantum boni adhuc Deus no-

bis tribuere ſoleat, nam noſtri gniaiae Dene do.
quidem in ædibus, aut ſtipulam in arvis retinere debe-
bamus Hæcomnia eam obrem mihi percenſenda fué-
ve verboſius, ſi ſemel quispiam iſta, vel tandem emol
Htus corde conciperet, ut à miſeranda iſta cœcitate &
calamitate, in qua tam profunde immerſ jacuims libee-
raremur, Dei verbum ac voluntatem cognoſcentes, ac
denique ſerio arripientes. Ex hoc enim diſe tene, e
PaGe gaudio, proſpyeritate & ſalute, hic & in futuro ſe-

ITA friplices in koc Præcepèo Patres nobis præſti= ripdiees
tutos eſſe videmus. Primam quidem ſangvinis, Dein⸗ Pattei
ſiden Imo⸗ quibus partes Sus
bernandæ Reipuh. commendatæ funt. Præter hos.

qui

hactenus in Papatu hoc nominis ſibi falſo arfogrunt,

neque tamen ullum patxis offcium ſunt executi,;

4

— 444 CATECHISMIS MAITOE
IIIi enim ſoli ſpirituales patres dici merentur, qui verbo mniim ſin
Dei nos paſcunt, regunt ac docent: & Gdeliter præſant ““
regi: Quo nomine 8. Paulus ſe patrem jactat, ſer. Qn ſeltun
, Cer. g, Sebens Corinthiis, I. Corinth. 4. In Chriſto Jeſu per E- iln di
vangelium vos genui. Cum ergo patres eos eſſe con- inte
ſtet: & his honer præ omnibus aliis deferendus eſt. Ve- tearhet,
rum enim vero hic omnium minime cernitur. Ad hunc gänund
enim modum à mundo honorandi & honeſtandi ſunt, ibuun ten
ut pasſim ejecti oppidis agantur in exiliam, & ne fruſto h la
quidem panis paſcantur citra invidiam, & in ſumma, tuigaumn nen

I. Cor. z, 3. hujus mundi purgamenta, ut Paulus eodem capite lo- Dl
quitur, & pezipſemata omnium eſſe cogantur. OWUJUMM
⸗ ee,ingu

Qus, honor Veruntamen valde neceſſarium eſt, ut hæc quoque Iinum kacer

minißtris ſumma diligentia vulge inculcentur, eos, qui Chriſtia. abieohgaib
ba- ni eſſe contendunt, coram Deo debere pro officio, ut idingauten

verbi
bendzs. duplici honore illos afficiant, qui eorum animarum cu- omläones
ram gerunt, ut eosdem vicisſim alant ac foveant : ad tinhige
quod iterum Deus abunde ſuppeditabit, ut. nulla pre- bin⸗ üunin
maris inopia. Sed hic rurſum nemo non pertinacisſimè Muilem au
tenazx eſt, metuens, ne ſortè venter fame effractus con- iclin ſilten
taheſcat, Nec unum jam valemus doctum, probum atque eunni u
fdelem concienatorem alere, ubi ante decem cuculla- (ad zant
tos porcos ‚aut aleatores ſacriſicos tantum abdomini Kutentie 1
ſervientes, opiparè ſaginavimus. Qua ratione etiam (tchenle her,
promeremur, ut ſo verbo & benedictione Deus uos i⸗ d erdum:
terum tantæ ingratitudinis gratia privet atque defrau- krru,
det, ſinatque iterum mendaciorum doctores exoriri, qui zi H
ſuis impoſturis recta ad Orcum nos ductitent, neque non. ent
ſadorem & ſangvinem noſtrum devorent. en
prspia ho- Cæterum; qui Dei voluntatem & præceptum reve. enn e
noranzzum rentur, eam. Promisſionem acceperunt, fore, ut illis af. en n
win'ſiros fatim penſetur, q icquid in alendis cum corporalibus, 0 Kid
berbi. tum ſpiritualibus patribus inſumſerint, & ad. amplifit:· kanie rbl
candum Mnenki
1

n IIV. PRXCPTUVM. 44 5
herentunim candum ipſorum honorem præſtiterint: non quod per
Aleltene unius tantum anni ſpacium abunde habituri ſint vi-
nen hh Etum, veſtitum, & aliquantulum pecuniæ pofſleſluri: ſed
Chidſnet quod longævi futuri ſint, commeatu inſtructi ſplendi-
tes n le do, pacis tranquillitate fruituri, breviter, perpetuo divi-
detereind tes at beati. Quare etiam atque etiam cura, ut, quod of-
cernken Au ficium tuum exigit, promte facias, omnemque curam
Akonkale in Deum rejicias, quomodo te aliturus ſit, aue omni
liam en copia inſtructurus. Quod ſi promiſit, nee unquam
lam, Bnin Kuiquafn mendazx aut deceptor inventus eſt: nec tibi

bueplen ai⸗ mentietur. ”
copentn, Hæc, inquam, nos provocare debebant, ac talem a-
eld

nimum facere, qui ſe omnium amantisſime effunderet
Al, ui ergaà eos, quibus honorem debemus, ita, ut ſupinis ma-
r e il⸗ nibus gaudentes Deo gratias ageremus, qui ejusmodi
GbenfH Ppromisflienes nobis tribuit, quarum gratia ad extremos
runininie Ingdos impigerrime curſitare debebamus. Nam tametſi
lapti ben totus mundus omnes ſuas vires conferret: ne horulam
ebH quidem ad ſummam vitæ noſtræ poſlet atjicere, aut u-
on e nicum ſaltem granum é terra producere. Deus hæc
rſmmeeii omnia & vult & poteſt tibi ſuperabundanter & plena
dunfrchnn (quod ajunt) manu Præſtare, ex animi tui voto atque
teten ſententia. Jam qui talia negligit, aut ventis & auræ diſ-
6um cerpenda permittit: ille indignior eſt, quam ut ullum
OnEE& Dei verbum audiat.

elden⸗ 4 . y ð — —. 22 . „
gicten⸗ „% Hxc velut aucétarii loco iĩis, qui huic præcepto ſub- D. offycie
e ecti ſunt, diximus, Adhæc parentes quoque docendi parentnzg,
and Iecti lünt; dcimds?. Aak pareutes quoque dρcëúοäâä pa,zentnm
,D eſſent, quænam illorum ſint partes & officia, quomo- & Vaperio.

Nctten k do ſe gerere debeant erga eos, quos gubernandos & ram orgu,
mAH logo expreſſa non eſt: multis tamen aliis in locis Seri. iefer isre ..
8 nh pturæ abunde præcepta invenitur ac tradita. DEUS
uat inel quoque hoc ipſo præcepto hæc vult ſubintelligi, ubi pa-

Ccumn nf rentum mentionem facit. Neque enim ejus voluntas eſt,
eit, , ut aut

. . .
2 Cscisns MAionrn —
ut aut perditi nebulones, aut enormes tyrann, hujtte üliithzet
S= officii procurationem obeant: neqve in hoc illis ipſis meſ aſo
honorem tribuit, hoc eſt, potentiam & jus regendi, urk um iin Chn
ſe precibus tanquam numen aliqued adorari patiantar, nmahtim
ſed cogitent potius, quod & ipſi DEO obedientiam de- (untlis fict
hbeant, ut officium ſuxæ fdei delegatum iplis curæ ſit sA Kchmniend
Tolicitudini, utque liberos, familiam & ſubditos ſuos Aomn rege
non tantum nutriant, & corporalibus alimentis provi- im Quah
deant, ſed omnium mavimèe ad laudecm & gloriam Dei Ur pro olb
propagandam eduéent. Quamobrem nedvaqvam face nnchen
W cogites, hæc in tue arbitratu aut voluntate ſita eſſe, ix onmm d be
ſtatuas aut facias in his, qvæ tibi viſa fuerint, ſed quod Anett gtgte
Deus hæc tibi graviter atque adeo ſerio facienda Pre- ilt ion l
ceperit, cui sriam aliquando exigenti harum rerum ra- üſhlii in

„tionem redditurus ee. ”M Dte dl
De wegl- Sed quam hic rurſus miſerandam plagam videmu, Wü Iuean
gentig Pa- qvil hujus offici nemo reſpectum aut curam habere Hpherac

rentum G'dignatur, periade agentes, ac ſi Deus liberos tantumn iilſſeſium
In perttremin hot nohis dediffet, ut animi fallendi gratia hobis vOo- hehu e
zin ſaso off- Juptati eſſent, aut delectamento: pratérea familiam tan- i Utti,

Sie tum in hoc, ut ea tanqvam bove aut aſino opere facieir. ehttent E
. do utamur, aut cum ſubditis pro animi noſtri libidine Uibrefien

agamus,; non ſecus eos habentes neglectui, quam ſi ad Ney n dl
nos non pertinerent, ant nofira nihil intereſſet, quid üclloeite
diſcant, aut quibus pietatis ſtudiis ſuam vitam tradu- lberozgt
cant. Nec quisquam eò intendit animum, ut cogitee uin anin
hoc divinæ majeſtatis eſſe præceptum, hoc ipſum ſeye- Anamnihetre
r eNXaminaturæ, & graviter ulturæ: aut fummam ne- Riltſert
cesſitatem hoc exigere, ut juventutis recte educanda« ikrrellee
atque indituendærecipua habeatur cura &ratio, Quod Frmas o
H enim cum ad piritualem, tüm mundanam rerum ad. unkammt
miniſtrationem, homines idoneos Promtos & ap poſi- eneinü
tos habere deſideramus: profecto non erit ulli paréel- (nagge,ehin
dum labori, aut operæ, aut impenſis, diligenter docen- n nult
do atqve inſtituende liberos, ut & Deo Tervire, n luällifl

—

la

—

—
5 4

lün. H IV. PRXCEFTIM. 4247

aikmde nibus utiles eſſe qveant. Neqve tarrund. nobis cogitan- B
ge teihi dum eſt, qvo Pacto illis ipfis magnam 1 ſaltem nummo-
n Kiungaht rum vim cumulemus ac reponams. Hos enim Deus
diſpnnti in citra noſtram operam alere ac ditare Rarici quod etiam
20 Gedenint quotidie factitat. Ideò vero liberos nobis largitus eſt,
tomni ant & commiendavit, ut eosdem juxta voluntatem ejus e-
n A ſwiink ducemus regamusque, alioqui nihil opus erat paren-
n rg tibus. Quapropter quisque indubitate ita habeat, ſe de- .

bere pro officio, eoque adſtringi, qui modo nolit infen-
ſum & inclementem Deum ſuo malo experiri, ut ante
omnia ad Dei timorem & agnitionem ſuos liberos e e-

ben Atin
brem teifthun

. Areh!
Nn “ ducet. Atque ubi aliqua relucebit ſpes egregii ingenii,
“R
ſaari⸗ aut nôn malæ indolis, eosdem quoque bonis literis ag
ſ . diſciplinis imbuendas & formandos tradant, ut eorum
enti hatunttin.

opera ad politiam, & ad quamcunque rein obus fucrit,
uti queant homines.
lan Dlgmnik 4 His peractis diligenter & ſtrenue, Deus nobis haud Cmzaede
n aut ain dubie ſuam benedictionem & gratiani largiter imper- redta edee
Dens berni iiret, ut ejusmodi educarentur homines, à quibus cum rationis.
Hensigrin pſa patria, tum populares Præcipuum emolumentum
rermini, vapérent. Et hjus quoque diſciplinæ ſequlitate & ſtu-
ataimekti⸗ dio, brevi emergerent bene modeſti & recte educati ci⸗
mrim in ves, tum pudicæ beneque moratæ mattonæ, rei ſamilia-
neple ue ris diligentes & ſtudioſæ, qui deinceps indeſinenter pro-
itl inn bos liberos &familiam laudabilem Procrearent. Jam ipſe
tecum animo repete, quam nefarium admittas facinus,
ne quamque atrox damnum des, 1 hac in re negligenter a-
un kreffi 28, aut per te ſtet, quo minus liberi tui utiliter ac ſalu-
r: antiin Driter educentur. Adhæc omnibus peccatis S& ira temet

eß fedt gravas & ofieras, ita, ut liberorum tuorum erge æXter-
tttthti nam damnationem promerearis, tametſi aliâs ſanétam
üncumm atque inculpatam vitam traduxeris. Eam ob rem Deus
ftnnulii, quoque, cum iſta tam omiſſo animo negliguntur, mun-
en et dum inuſitatis & non dicendis peœnis afficit, ut nal.

lgelt lius diſciplinæ & bacatæ gubernatiopis veſtigium apud
Neokria nos

7

448 3 CATRCHISMus MAYO0OEG QGQ

e n00 0 dole onque-
tur amplius, quod non raro dolenter con
nos cernatur amplius, 4

diarum
tes tantarum tragœdiar
. . im non videntes tantarum agera ran
culpan nont. aelle. Qyemadmodum eninm renn⸗
culpam noſtram eſſe. inn en uur
culpam ne⸗ itaà rebelles ac degeneres ſabete n: atneann,
Reteein St hæc moônendi gratia in præ
experim ur. Et
X

te prolixius aliud tempus poſtulat.
hæc enim tractare prolixi

PREGEPTIM V.
inua. T Actenus & ſpiritualem, & 1parentum jus & obe-
Continnua- — 2 m, hoeeſt, cum Dei, tum p lco ex Edi-
dientiam, executi redimur, ad diſcendum, in.
us noſtris ad vicinos 5 ximum, vita
Paclohecdg⸗ inter nos chique erga pro
Pac

.

1

non ſunt comprehenſi o0
eus & magiſtratus non ſun e vam ob-
W Tea Deus elerzanmneuc aene sihumn hledend
5 illis & jus = eus jus ſu
Perinere imemt mbier⸗ . Siae Paleaktun, ins nm
kere e Liſler ſos magiſtratui p ipſi (ut in Moſe legſtur
ad magi= Vit ac crediit, Aa miusrapene, ir fudco omdenne
Eratum. l siplorun liberos in jus rehers oi hic interdicitur,
uos ipſor. . Nvicde vid hic interdl .
. opter 4 . n ma
re cogebantur. (Qapropt rinterdictum eſt, & nonm
Privatis perionis peculiariter in
Privatis llectu valde facile, ac
giſtratui. Pe aſ1 intellectu Valde Svangelio
S ptum eſt i innis in Evangelio
. c præcep in
Jam kreren „ quando quotannis
crebro declar⸗z

. . * . 15 5.
11 he ore, neque ſignis
ionibus, Jue ore, neque
neque cordis cogitationibus, nequ 3
164 .α

. Quare o-⸗
ilio eſle occidendum. Q. J..
neque conſilio & auxilio efle verigen r ut dar.
Sde nie ira ſci interdictum elt, r ⸗ eſl, paren⸗
mhnibus 110 1 iarerdictur gblinent geii, baten
= mus, qui DEf locum in terris o loreein zn
ribu⸗ magiſtracui. Dei enim &

ſunt. int ſt iraſci, indigne
hum ordinem cooptati ſunt, intereſt bjur-
uomn . . S .

——
dſirgaree
kigttioc tr⸗
Ckterumn
(auſd hec fui
tletmandin
t5 obnoxiae

Eeyptuninter
modum mult

leſ: ktiu⸗
Cm mulih

enaſheiun

tötlem Proſe

Eyenplie

Prelciore⸗
Sugſlsopi
Aitin r
niſken ine
ttbaltlooni
ſeguerizinine
Meterpon
aninunolt
Atititten
lantimti
werentoii
Kelemmen;
Ulens onnen
nacriäturin
Rebrepcepi
Matum e
uhetceh
uquitn mol

iat.

25

m »v. PRECBPTUMNI. 449
denm objurgare & punire, ob ipſos, qui hoc & alia præcepta =WUW—U
run tirin flagitiose transgrediuntur. ODWDU
mmenidn OQvwterum hnjus præcepti conſtituendi neceſſitas & Canſa bis.
ſobeitos Eli
)

cauſa heæc fuit, quod Deo obſeurum non erat, quanta jns prace-
inrrhtsſin teſſet mundi malitia & iniquitas, & quàm hæc vita mul- Pii.
enzu ne ttis obnoxia eiſet periculis, eam ob rem Deus hoc pra-
ceptum inter bonos & malos conſiſtuit. Jam quemad-

MV. modam multæ ſunt aliorum præceptorum impugnati-
ones: ita quoque hujus non ſunt paueæ aut modicæ ut
(cum mulris hominibus nobis vivendum ſit, qui nos in-
mdatun juria afficiunt, unde cauſas nanciſcimur, inimico animo .
Petenmmiui eosdem proſequendi. . . Sð
ero in it Exempli cauſa: Si vicinus tuus viderit tibi eſſe ædes Ex emplum.

,al ſtenm ſplendidiores, numeroſiorem familiam „pingviores a-
Praninuni gros, plus opum atque fortunæ à Deo eile, quam ſibi:
ite Me S iſtatim *greè patitur, tibique proſperos rerum ſucceſſus
Conßteketi 'invidere incipit, neque quidquam boni de te aut cogi-
cherdinſu tat, aut loquitur. Ita impulſu mali Genii, multos con-
s ſunmdi ſequeris inimicos, qui nihil boni neque ſpirit ualiter ne-
n do dn. que corporaliter tibi faveant. Hos erge cum videmus,
rirkok⸗ animus noſter vicĩſſim ira exæſtuat, ac vindictæ cupi- S
ned ditate ardere incipit. Inde maledictorum ac litium pul-
rimm“ Aulant initia, ex quibus deinceps calamitates & cædes e-
i edm aergunt ofiunturque. Hic verò Deus tanquam amicus
tichune ac clemens Pater prævenit, ſeque interponit arbitrum,
udd volens omnem diſcordiam componi ac præfcindi, ne

i Uu qua oriatur in juria, aut alius perdat alium. Et in ſumma,
s hoc Præcepto quemvis ab omnivi atque injuria tuum,
Pacatum ac defenſum, hocque Præceptum veluti maa
e rum, arcem, aſylum & propugnaculum proximo efſe vul,
ard n ne quam moleftiam & damnum à quoquam corpore aac-
kenimn h cipiat. Soenſi hir.
erehh e Eſt ergo hujus præcepti fenſus, ne quis ob ullum?“ LPiace-

Nrinnin d
bllditee
ilreh neht 1 .

Uend malefactum ulla conturbetur aut afficiatur injuria, et P.
4 ruchel . — S . „ .
ilor .— iamſi hanc abunde promeruiſſet. Ubi enim cœdes in-
Aiiſh J MV FE f ter-

/

1

Lvid ſit
non occi-
dere.

4 ½ CATECHISMuIS MAITOE

terdicta eſt, aut homicidium: ibi quoque cauſæ unde o-
riri poſſit homicidium, interdictæ ſunt. Crebro enim
ſit, ut aliquis, tametſi manus cæde non contaminet, ita
cruente imprecando devoveat proximum, ut non diu

ſuperſtes viveret, ſi effectus eſſet ejus imprecationibus.

Quando ergo hoc natura omnibus nobis inſitum eſt,
& uſitatum eſſe deprehenditur, ut nemo quidquam ab
alio ferre ſuſtineat: vult D EUS radicem atque adeò
ipſam ſtirpem evellere, unde cor hominis adverſus pro-
ximum exacerbatum exulceratur, nosque aſſvefacere,
ut nunquam non hoc præceptum noſtris oculis obver-
ſetur, in quo tanquam in ſpeculo vitam noſtram con-
templemur, voluntatem Dei intueamur, illiusque vin-
dictæ vim atque injuriam, quam immerenter patimur,
certa quadam animi fiducia ac nominis ſui imploratio-
ne commendemus, atque ita illos vehementer furere at-
que iraſei permittamus, ut, quod poſſunt, faciant. Ut
ad hunc modum homo diſcat ſedare iracundiam, ac pa-
tientem & manſvetum induere animum, cumprimis
erga illos, qui cauſam iraſcendi ei ſuppeditant, hoc eſt,
erga inimicos.
Quocirca tota hujus præcepti ſumma hæc eſt, ut
ſimplicihus ſignificantiſſime inculcetur, quid ſit, non
occidere. Principio, ne quis afficiatur injuria, primuùm
quidem manu aut opere. Deinde, ne utamur lingva in
hoc, ut conſilium demus alicui incommodandi. In-
ſuper, ne qua utamur via aut medio, unde aliquis de-
trimentum poſſit accipere, néve aliis utentibus conſen-
tiamus. Ac denique, ut ipſum cor hoſtiliter infenſum
ſit nemini, aut irritatum iracundia male velit. Ita, ut
& corpus & anima extra omnem fſint noxam, cum de
quovis, tum peculiariter de eo, qui tibi mali quid vel
precatur, vel etiam infert. Nam ei male facere, qui
bene de te ſit meritus, aut tuis rationibus optimè con-
ſultum cupit, non humanum eſt, ſed plane diabolicum.
Secun-

Necunde,
llifreit ſe
ueguedatnn
unn tueri &
nn accipiat
Cunquenud
lerigcin Nr.
lhirtege
loties vider
Aumeaucin
(nem mort
Pinmcalune
oumnegnen
bbnite:
Jepinipros
Anmncdn
iſe, ſoi
Rr
Detidtigeun
tumretinn
Qurel
titii qain
conſhlio an
horrengt
eCHNI
ii non 4
nin, K no
Deruiſisne
ine in
kt, ſetich
te, inque
i⸗ Oui
detg,
il hoc i
Nenineri
te atei

4

Il V. PRECEFTHM.„. AKAI

— —
wglecalen, Secundo, hujus præcepti reus eſt, non tantum is, qui eccatm
Int. (umd nala facit, ſed etiam is, qui, cùm proximo benefacere, vntrn hec
Noncontmidi ej isque damnum aut jacturam antevertere, obſtare, e-Praceptawr.
Nünun, AMmd um tueri & ſervare poſſet, ne quod malum aut injuri- .
n impredi am accipiat corpore, non facit. Jam ergo quoties-
1s mbanine Ccunque nudum videris, eundemque non adjutum dimi-
nens iun ſeris, cùm pro facultatibus, ejus nuditatem conveſtire
ndenes Poſſis ac tegere: hunc profecto frigore enecaſti. Ita

mins deefe. AJuoties videris famelicum, nec tamen paſciseum, hunc
õ fame cruciatum interire ſinis. Non ſecus quoque, ſi
noſkris oellotn quem morte condemnatum videris, aut in ſmili quo-
— piam caſu periclitantem, nec eum ſervare approperas,
unm Uice Cumm neque viæ neque occaſiones illius eripiendi tibi ſin
eeefjs ncognitæi pro certo co nſtat, hunc te neci dediſſe e. Ne-
Uiris, ſu inir Que kibi proderit hæc adducta excuſ⸗ atio, te in ejus ne-
lenenrir vem non conſenfiſſe, aut conſilio & auxilio non adju- HS .
olont nun vàſſe: ſiquidem charitatem illi ſubtraxiſti, iisque be-.

mefactis eum privſti, quibus adjutus nen difficulter vi-
nn, Lam retinuiſſet.
mimu Quare Deus non injuria omnes illes damnat homi-Qz: ' qor
ſpeitn ciqii, qui neceſſitate preſſis, aut de vita periclitantibus, homicidæ.
rconſilio aut ope non ſubveniunt. Hos in die noviffime
Gmmku horrenda quoque damnabit ſententia, quemadmodum S
lenn, i , pſe CHRISTUS annunciat, inquiens: Eſurivi, & ſi. W
S tii, & non dediſtis mihi manducare aut bibere, Hoſpes Marth. 2y,
uenm 6 eram, & nen collegiſftis me, Nudus eram, & non coo- g.
nnoln peruiſtis me, Infirmus & in carcere eram, & non viſit.
omti, ſtis me, Hoc eſt, meque meesque fame, ti, frigore peri- H
is Letine re, a feris diſcerpi, in carcere ſitu & ſqualore putreſce-
r ollimi tfte, inque omnibus neceſfitatibus fœde ſuccumbere ſi-
undlenl. Vjiſlis. Quid hoc aliud eſt, quàm homicidas, & Hανdo;
lnt ang OPou& Hαονε6Bluthunde)culpaſſe? Nam tam-
i tbinil erlſi hoc ipſum opere non perpetraſti: proximnum ta-
, Me e mmaen in periculis atque infortunio hærentem, quantam

eiracundin

5–

inbutecg ad te attinebat, immiſericerditer perire permilſiſti.
l Amri r M F f 2ꝛ Ekt

.

7

47Ü2 „CATECBISMUuS MA h-n

Et perinde eſt, ac ſi quem in profunda aqua navigantem, murmhtu
& adverſis ventis laborantem perſpicerem, aut in i⸗ hrc ſics
gnem prolabentem, poſſemque illum porrecta manu munbypocr
periculo eripere ac ſervare, & non facerem: Qui verd arint 8
coram toto mundo aliter atque funeſtus homicida & umguilm,
cruentus latro, probari aut perhiberi poſſem? Quapro- iliyentress
pter hæc deciſiva Dei eſt ſententia, ne quem hominem (coteinm
lædi aut damnum accipere patiamur, ſed omnibus hu- umtere
manitatis & benevolentiæ officiis demereamur. Eſtque hond urnen
hoc præceptum peculiariter erga eos conſervandum, uim elke
cum quibus inimicitiæ nobis interceſſerunt. Ut enim Hlantun
aajwmicis ac fautoribus noſtris benefaciamus, virtus valde don müſat
Matt. Sz6. ]evis eſt & ethnica, quemadmodum CHRISTUS Matth. mnationem
5y loquitur.
Bona opera Hoc loco iterum verbum Dei habemus propoſitum, L

buju: PTa quo nos ad vera, præclara ac ſumma opera, nempe,
"epti. manſvetudinem, patientiam, breviter, ad amorem & J
benefacta inimicis noſtris exhibenda, pellicere, ac pro- Elnentin
vocare conatur. Vultque nos ſubinde commonetface- ternetit
1 re, ut retrofflexa cogitatione, prioris præcepti ſimus Ntid,ti
memores, illum eſſe Deum noſtrum, hoc eſt, nobis velle mns Iumt
ſuppetias ferre, aſſiſtere ac tueri, ut animum vindictæ Lennkr
cupidum in nobis compeſcat atque coërceat. Jam hæc unreßie
vulgo eſſent tradenda atque inculcanda: tum abunde (ol rolin
bonorum eſſet operum, quæ nos facere oportebat. Ve- numncorns
rum hæc prædicatio non eſſet ex uſu monachorum, ſed neeorip
. Pplus juſto religioſorum ordinem defraudaret, inferret- lenteir ſl
Monacho que inſignem Carmelitarum ſanctitati injuriam, & for- uihiamill
um fiätiti. taſſe hoc ipſum diceretur bona opera interdicere, & mo- enn. g
* pers. naſteria deſolare. Hac enim ratione vulgus tanti, imd odinfud
potiùs multo majoris fieret, eosque longo interva! lo uizgue du
præcelleret: ac quivis facile perſpiceret, quomodo ipſi Denes ma
munlo tam forde hactenus impoſuerint ſua fucata K& alidatus

hypocritiea ſanctitate, quod & hoc præceptum, & alia negnehron⸗
præcepta omnia illiberaliter reſpuerint, & inutilia i. n eſcor

RAn
——
nadbamaigo
Pitemen ni!
un onecha iu
ſreten: li
nellus kenicel
ei ollent G

ſed CTrbN. .
ur,

demeteanit
e, Clſend
gelſerunt, Ui
lcalnls, Uitci

nCHNS

hubemms Gpe⸗
mia Oen, i⸗
ter, 41 mn
Aa elien 4
Pinde nnN
loris r
,bocchne
t zminun i

e oetlen

„

4

lan

ſi MoNi in
rnent 1
ditati ſtn “
tinte

1
4

eh.

V. PRCGEPTUM. 4 53

adhæc ſuos fictitios ordines & ſectas tam pernitioſas,,

jactarint & proclamarint, ut planè vitam ſvavem & .

mus. Sunt verèò eleganti ordine poſita; Primum enim

ſiimarint, tanquam non præcepta fuiſſent, ſed conſilia:
quam hypocriticas, pro perfectiſſima vita impudenter

tranquillam, omnique & cruce vacantem & patientia,
illi ventres & porci agerent. Quam ob cauſam „ſe
quoque in monaſteria abdiderunt, ut à nemine quid-
quam paterentur moleſtiæ, néve quenquam ulla in re
bona juvarent. Tu verò ſcito, hæc vera, ſancta & di-
vina eſſe opera, quibus Deus cum omnibus Angelis ex-
hilaratur, quibusque omnis humana ſanctitas collata

non niſi fœtor & ſtercus eſt, nec aliud, quam iram & da-

mnationem promeretur. 2
PRECE FPTUM VI.
Non moœchaberis. “MV
Summiaä ſo-
quentium
bracepto-
I.

QbEquentia præcepta intellectu jam ſunt facilia ex in-
Sterpretatione antecedentis. Eo enim tendunt o.
mnia, ut à damno & inferenda injuria proximo cavea

de non lædenda proximi perſonà conditum eſt. Secun-
dum reſpicit perſonam ſibi proximam, aut poſt ſe rem
ſibi proximam, nempe ſuam conjugem, qua cum u.
num corpus & una caro effectus eſt, ita ut nulla in .
re majori poſſit affici injuria. Quamobrem hoc in loco
diſerte ac ſignificanter expreſſlum eſt, ne quam igno-

Ordo Præ-
ceptorim.

miniam illi faciamus, afficientes contumelia ſuam con-=

jngem. Ac peculiariter de adulterio ſonat, propterea
quod in udaismo ita ordinatum & præceptum fuerat, ut
quisque ducta uxore matrimonium contraheret. Unde &
juvenes maturè contrahebat, ita ut virginitatis ſtatus &
cœlibatus apud Judæos nullius haberetur momenti. Sed

„

neque propalam viſebantur aut concedebantur meretri-

cum ac ſcortatorũ luſtra, ut hodie apud nos ſolenne eſt.
l Ff 3— Quam-

45 4. 4 ISMUS MAVOR
. CATECHISMIS

. - .1 . uniſimum
Quamebrem adulterium apud illos comm
fuirpecestum impadiclik adeò fæda & nefanda os
. 4 niam vero apud nos ade jtur: hoc
Owenenmam- Quoni . m lerna cernitur:
„ uitiorum & fcortationu ern
za oeten mnium Sõ adverſus omnia impudicitiæ genera
Gejns cau- Præceptum quoque adver ue tandem dici pos
ſen cera eriercondiurun el uecude opus interdici=
. ü Aum exte
Esnes, pro, ſunt nomine. Et non ſen etiam cauſi, illectamenta
ige⸗ ur: veriâm omnis ge de to⸗
Mberis, tur ñones, ut cor, os, oculi, aures, atque adeè
& occafiones, ut cor, allum locum, opem,
tum corpus purum ſit ac caſtum, nu t. Et non ſa
conſilium, impudcitiæ ſerviendæ præbea umme conatu
Ium hoc: ſed etiam hisce nefariis rsnn eceilitan
Obſtet, rueatur, Prohibeat, u Rantli MB confilio pro-
UuxiIio
iderit, ac contra præſto ſit a 1u
m viderit, ac con 0. ccepta in con:
16 uam famæ ſuæ jacturam, accep aliquid;
imso ſuo⸗ ne dr iat. Nan ubicunque tale aliquid
juge contumelia, faciat. e n oc obüſere, aut
Ver negligentiam intermittis, cum be i interdt: non
Bilimvlanter connives, quaſi tua nini e u perpe-
ſecus ejus flagitii culpa teneris, quam ĩs ipfſe, Aaciſſiems
ec ze⸗ Tantum ergò hoc præceptum, ut par u ſs
travit. õ quisque tum
omplectamur, à nobis exigit, ut Hõ hacohtl⸗
Cornp caſtam exigat, tum proximo quoque Dn koc
Kam c⸗ ili Voluit enim Deus
auxilio. olu 3,
da & tuenda ſit au cumſepire
Prgcepto cujusque uxorem tanquam alteneun ſemet
kr defendero, ne quis temere eam contreé
. pol t.
adulterio reum faceret aut polluere
atrimo- . 0 diſſerendi
no- itr ſit, ac nobis cauſam de eo d L
inz hone- hoc conſtientum ſt, dum, Se imis ſenſbus repo-
zandssne. fuppeditet: probè tibi noran 5 6d Deus RHune ma“.
nendum erit. Primo quidem, quom honoret ac præ-
trimonii ſtatum ac ordinem amp iſume 6 met & tuea-
dicet, ut eundem præcepto ſuo æque con ges do illam.
tur ab injuria. Supra quidem Quarto r aann Hoc
. . . matrem In.
waßrait: Henora Kitrul 84 0eſſet, eircumval-
Verò in loco, ut dictum eſt, ut in euto eſſet,

lavit

i r præceptum
UMautem de conjugio tam evidenter præcept

——

ltac deten
Iiputeunden
feluticiyinnn
dante omn
len ſepartein
hilindee exe
Utlegitine
Arent nutri
un iezer
Miteimonii
Vitbenedic
funt, huie
Ublicit, tar
trellet con
eum aut c
ataue aede
Ninm Pepp
Repgnimun
tam Acvirt
Ant eraſue
Ugrati,
Qoei
Mnamus,
uem irri
giola noſir
edumn n
Aun intlen
igrittee
terrellozel
Gepurpor
unque tan
aut ſecular
due lie Vven
kendus u
Woniu n

Cpot VI. PRXGPEFTNM. 455

layvit ac defendit eum. Quamobrem & à nobis requi-

8 coninundn 1V
rit, ut eundem honoremus, ſervemus & traducamus,

eckgmrind veluti divinum ac beatum ordinem, quando illum ini- S
anicank dio ante omnes alios ſervandum inſtituerit „eamque ob
iNpudotirger rem ſeparatim ma ſculum & fœminam creârit, non ad li-
e tnlenlig. bidinose exercendam ſpurcitiem atque laſciviam, ſed

ut legitime conjuncti, foœcundiel :, liberos procre-
arent, nutrirent, eosdemque ad Dei gloriam amplian:.
dam, piè ac rects educarent. Idcirco quoque Deus hun
matrimonii ordinem præ omnibus aliis tantis cumula-

umn ois tent
vſe, Vitme
res, Agoe AMot

unen vit benedictionibus, adhæc, quæcunque in munde S
len⸗ 0r ſunt, huic provehendo inſumſit, eidemque utenda
n ſan ſubdidit, tantum in hoc, ut hic ordo opulente & largi-
ulumnde ter eſſet conſtabilitus. Qua eæ re facile liquet, non ,
ie cum aut curiofſitatem, ſed rem magnam & arduam,
m uceſt 8 atque adeo conſtantem Dei voluntatem eſſe matrimo-
cnuque “ nium. Per magni enim fua refert, ut educentur homi-
ac nes, qui mundum ſua opera ad Dei cognitionem, & bea-
pihnk Mkelen

e ar tam ac virtutibus exornatam vitam exigendam, que-
wieE ant perducere, adverfus malitiam & dzmones pugnan-

tum, NW. 1 gi gratia.
guten Quocirca ſubinde docui, ne hunc ordinem conte- TCer wa-
dltage mnamus, aut tanquam jocularem leviter æſtimemus, srimonidme
it enin quem irridendi morem cœco mundo & pfeudo-reli- honorais:

nrſeloann gieoſis noſtris hactenus fuiſſs vidimus: ſed juxta Dei dum.
icltehini verbum, quo multis modis exornatus & ſanctificatus eſt,
dAd.. eum intueamur „ita ut non ſolum cæteros pretio &
ieter dignitate æquare ſoleat, ſed omnes cæteros longo in-
en beo ii⸗ tervallo poſt ſe relinquat, ſive illi ſint invicti Sæſares,
Einiſeliun ſiye purpurati Principes, aut infalati Epiſcopi, aut qui-

* . . . .
oheusfui cunque tandem. Quicunque enim, aut ſpirituales

Srehntti, aut ſeculares ( ut loquuntur) ſunt ordines, his omni⸗=
leconin 4 pus hic venerandus eſt, &omnibus hic quoque ample-
rto rti Gtendus, ut poſt audiemus latius. Quapropter matri-
gnentin menium non prixatus aliquis ſtatus habendum eſt, ſed

.

— 7

4⁵6 CATECHISMuS MA JORE 3

communiffimus & nobiliſſimus, cujus uſus per totam
Chriſtisnitatem, imo per totum muadum, longe la:
teque patet. =SðèUDMU
Matrimo. Sechndo ſcienduùm eſt, hunczordinem non ſoluùm es-

nium ne- ſe honeſtum, ſed neceſſarium etiam, neque non ſerio dà.

ceſſarinm Deo præceptum, ut in genere omnss ſtatus ac ordines,

GW % DEO cum viri;, tum mulieres, quicunque ad hunc ample.

Praceptam. Ctendum natura ſant appoſiti, in eo verſentur; exce-
ptis nonnullis, licet perpaucis, quos Deus ſingulari

uodam conſilio ſegregavit, ut ad jugum matrimonii
9 Q 2 N .

minus reperiantur idonei, aut ſublimi ac. ſupernatura-
li gratia ea libertate donavit, quò poſſint extra hunc
