Deus fiat placatus varietate veſtitus, ornamentorum,
& fimilibus ritibus, quales ſunt infiniti in traditionibus

humanis 2

Paulus ad Coloſſenſes ſcribit, traditiones habere
ſpeciem ſapientiæ. Et habent profecto. Nam νâuuͤ«ςιαια
illa valde decet in Eccleſia, eamque ob cauſam neceſlaria
eſt, ſed humana ratio, quia non intelligit juſtitiam f-
dei, naturaliter affingit, quod talia opera juſtificent
homines, quod reconcilient Deum, &c. Sic ſentiehat
vulgus inter Iſraêlitas, & hac opinione augebant tales
ceremonias; ſicut apud nos in monaſteriis creverunt
Sic judicat humana ratio etiam de exercitiis corpo-
ris, de jejuniis, quorum finis cum ſit coërcers carnem,
ratio affingit finem, quod ſint cultus, qui juſtifisent.
Sicut/ Thomas ſcribit: Jejunium valere ad deletionem
& prohĩbitionem culpz. Hæc ſunt verba Thomæ; Ita
ſapientiæ ac juſtitiæ ſpecies in talibus eperibus deci-
Pit homines. Et acsedunt exempla Sanctorum, ot,
? um

e

Coleſj. 2,1

210 VIII. DE TSADITIONISus

— –m m
dum fſtudent imitari homines,imitantur plerumque ex-

terna exercitia, non imitantur fidem eorum.
Poſtquam fefellit homines hæc ſpecies ſapientiæ ac
jauſtitiæ, deinde ſequuntur infnita incommoda, obſcura-
tur Evangelium de juſtitia fidei in Chriſtum, & ſuccedit
vana ſiducia talium operum. Deinde obſcurentur præ-
cepta Dei, hæc opera arrogant ſibi tita lum perfectæ &
ſpiritualis vitæ, & longe præferuntur operibus præce-
ptorum Dei, ut operibus ſaæ cujusque vocationis, admi-
niſtrationi Reipublicæ, admi niſtrationi Oeconomiæ, vi-
tæ conjugdli, educationi liberorum. Hæc præ illis cere-
moniis judicantur eſſe prophana, ita ut cum quadam
dubitatione conſcientiæ à multis exerceantur. QOonſtat
enim multos deſerta adminiſtratione reipublicæ: deſerto
conjugio, illas obſervationes amplexos eſſe tanquam
meliores & ſanctiores. Neque hoc ſatis eſt, ubi occupavit
animos perſvaſio’, quod tales obſervationes ad juſtiſ-
cationem neceſſariæ fiat, miſeré vexantur conſcientiæ,
quia non poſſunt omnes ôbfervationes exacte præſtare.
Nam quotusquisque numerare omnes potuit? extant
immenf libri, imo Bibliothecæ totæ, nullam ſyllabam
de CHRISTO, de fide in Chriſtum, de bonis operibus
ſuæ cujusque vocationis continentes, ſed tantum colli⸗

gentes traditiones, & harum interpretationes, quibus

interdum exacerbantur, interdum relaxantur. Quomo-
do torquetur vir optimus Gerion, dum quærit gradus
latitudines præceptorum, Nec tamen poteſt conſti-
tuere νααεειιοον in gradu certo, Interim graviter de-
plorat pericula piarum conſcientiarum, quæ parit hæc
acerba interpretatio traditiomum.
Nos igitur contra illam ſpeciem ſapjentiæ & juſti-
tiæ in hamanis ritibus, quæ fallit homines, munia mus
nos verbo Dei, & primum ſeciamus, eas neque renuſſio⸗
nem peccaterum, neque juſtificationem mereri coraut
Deo, neque ad juſtificationem neceſſarias eſlſe. Ieſtimo-
. nia

—
Dia quxdan
Coloſl. 1,0
lt ſtatoe
drr fotnte
Alegem P
Alrerſarii
lustantu
VEellatur
uildicz
(etemonia
Cürehuan
Nehe
tanguzm
nemn, In
Umimpe
tumaccr
lutigt
nle) udice
lerpig
et, cult
ohenn ne
Runtigtr
een e
nſcienti⸗

Rlitinſe
ſientiz
meren 44
Dor 4 ſol
nog doce 1
Uut nece
tonlers

NISI; HuNAN. IN ECCLESIA. 2TI
5 —

— . — —— — Cal. 2, 16.
Nernmte nia quædam ſupra citavimus. Et plenus eſt Paulus; Ad 2 (
ruch Coloſſ. 2. clare dicit: Nemo vos judicet in cibo, potu,

des ſhietei aitt ſtato feſto, aut novilunio, aut ſabbatis, quæ ſant um-
Tnote,n bræ futn rorum, corpus autem Chriſti. Atque h le ſimul
Kun,Alaa & legem Moyſi & traditiones humanas com Plectitur, ne
oCurentira adzerſarii eludant hæc teſtimonia, ut ſolent, 0d Pau-
elun ſeitiil Ius tantum de lege Moyſi loquatur . IIle vero hic clare
opetiliͦ e teſtatur, ſe loqui de traditienibus iumanis. Quanquam,
1 catonie quid dicant ad verſarii, non vid ent, ſi Evan geliom negat
Oecmce ceremonias Moyſi, quæ erant divinitus inftitutæ, juflifi-
ie „“ care, quanto minus juſtificant traditiones humanæ?
leeht l Nec habent Epiſcopi poteſtatem inftituendi cultus
u “ tanquam juſtiſicantes, aut neceſſarios ad jaſtigcatio-
kuet⸗ A nem. Imo Apoſtoli Act. i dicunt: Quid tentatis De- F. g,
ud len „unm, imponentes jugum, &c. ubi vehut magnum pecca-
iſetl 1 cum accuſat Petrus, hoc conſilium onerandæ Eccleſiæ,
etnnde Et ad Galat. f. vetat PDaulus iterum ſervituti ſubjici. V 9.1. F: *
tiones “ lunt igitur Apoſtoli, in Bceli ſia manere hanc libertatem,

nnn ite me judicentur ulli cultus legis aut traditionum neceſſa-
eNd —„ êR . — .2
ee rii eſle, ſicut in lege fuerunt neceſſariæ ceremoniæ ad
tntt en itia fidei, ſi judicent honni
e it Tempus, ne obſcuretur Juſtitia fidei, ſi judicent homi-

nes, cultus i llos mereri juſtificationem, aut ad ju ſliſtca-
tionem neceſſarios eſſe. Multi varias eιριαιας u⅛
b“ Tunt in traditionibus, ut conſcientiis medeantur, neque
„tamen certos gradus roperiunt, per quos explicent
. D Cconſcientias ex his vinculis. Verum ſicut Alexander 19l-
vit Gordium nodum, quem cum explicare non poſſee,
gen t gladio ſemel diſſecuit ita Apoſtoli ſemel liberant con-
ſcientias traditionibus, præſertim ſi tradantur ad pro-
merendam juſtifigationem. Huic doctrinæ eogunt
nor Apoſtoli adverſari docendo, & exemplis, Cogunt
nos docere, quod traditiones non juſtiſcem, quod non
niges ſint neceſſariæ ad juſtincationem, quod nemo debeat
„ condere aut recipere traditiones hac opinione, quod
en nel i⸗ mereantur juſtiſcationem. Tunc etiamſi quis obſer-
gisele 202 vat⸗

=

212 VIII. DE TRADITIONINIS

vat, obſervet ſine ſuperſtitione tanquam politicos mo-
res, ſicut ſine ſuperſiitions aliter veſtiuntur milites, ali-
ter Scholaſtici. Apoſtoli violant traditiones, & excu-
ſantur à CHRISTO. Erat enim exemplum oſtenden-
dum Phariſæis, quod illi cultus eſſent inutiles. Et ſi
quas traditiones paruin commodas omittunt noſtri, Sa-
tis nunc excuſati ſunt, cum requiruntur, tanquam pro-
mereantur juſtihcationem. Talis enim opinio in tra-
ditionibus eſt impia.
Cæterum traditiones veteres Kactas in Eccleſia, utili-
tatis &tranquillitatis cauſa libenter ſervamus, sasq; in-
terpretamur ρ 1αναιαHιιοX1âα opimione,

quæ ſentit, quòd juſtificent. Ac falſo nos accuſant inimici

noſtri, quod bonas ordinationes, quòd diſciplinam Ec-
cleſiæ aboleamus. Verè enim prædicare poſſumus, pu-
blicam formam Ecclefiarum apud nos honeſtiorem es-

ſe, quani apud adverfarios. Et ſi quis recte expen-
dere velit, verius ſervamus Canones, quàâm adverſarii-.

Apud adverſarios Miſſas faciunt ſacrificuli inviti, & mer-
cede conducti, & plerumque tantùm mercedis cauſa, ca-
nunt Pſalmos, non ut diſcant aut orent, Sed cultus cau-
ſa, quaſi illud opus ſit cultus, aut certe mercedis cau-

ſa. Apud nos utuntur eœna Domini; multi ſingulis do-

minicis, ſed prius inſtituti, explorati, & abſoluti; Pueri
canunt Pſalmos, ut diſcant, canit & populus, ut vel
diſcat, vel oret. Apud Adverſarios nulla prorſus eſt
aaI1 ννναοςbαrum, de qua quideęm præcipiunt Ca-
nones. Apud nos coguntur paſtores & miniſtri Eccle-
ſiarum publicè inſtituere & audire pueritiam. Et hæc
ceremonia optimos fructus parit. Apud adverſarios in
multis regionibus toto anno nullæ habentur conciones,
præterquam in quadrageſima. Atqui præcipuus cultus
Dei eſt, decere Byangaliumn. Et cum concionantur ad-

verſarii; dicunt de traditionibus humanis, de cultu
ſanctorum, & ſimilibus nugis;, quas jure faſtidit popu:

lus.

Iu. ltag
tuselt Eyan
deboniso
deſidein

ibäl dien

tem acer⸗
ſunes con
tia, geti
gei leco
citißßſer
Katuendtn
ctute, de
etlinatio
Pniſpirit
cation
Mnibase
caripote
remoni⸗
Krrare,
Aece
Gocema
mulatz
guibue
luntzeih
lalimm,
Kugei.
Nr erheel
Dceſſarin
ori Ven
Corpus
tia ſuſe
Rlateo⸗
reiit ſe
Carnis in
gndtie

Irs HuMAN. IN ECCLESIA. 213

—

Npeltinn de lus. Itaque deſeruntur ſtatim initio, poſtquam recita-

tur nli tus eſt Evangelii textus. Pauci quidam meliores nunc
tionen den de bonis operibus dicere incipiunt. De juſtitia fidei,
Plun Olenln de fide in CHRISIUM, de conſolatione conſcientiarum
inntle ki nihil dicunt. Imo hanc ſaluberrimam Evangelii par-
tnt noltig tem lacerant convitiis. Econtra in noſtris Eccleſiis 0
r tandbamgt⸗ imnes conciones in his locis conſumuntur, de pœniten-
M eLia, de timore Dei, de ſide in CHRISTUM, de juſtitia fi-
dei, de conſolatione conſcientiarum per fidem, de exer-
decktuit⸗ citiis fidei, de oratione, qualis eſſe debeat, & quod certò
ſtatuendum ſit, quod fit efficax, quod exaudiatur, de
winl ,un cruce, de dignitate magiſtratuum & omnium civilium
Nclula ordinationum, de difcrimine regni CHRISII, ſeu re-
eeulintl „ gniſpiritualis & politicarum rerum, de conjugio, de e-
ſilndan acatione & inſtitutione puerorum, de caſtitate, de o-
teſoſumen mnnibus officiis caritatis. Ex hoc ſtatu Eccleſiarum judi-
horekigten cari poteſt, nos diſciplinam Eccleſiaſticam, & pias ce-
tis tetee vemonias, & bones mores Ecclsſiaſticos dili
es Eccisſiafticos diligenter con-
Gam Ure, ſeorvare.
alimiine Ac de mortiſcatione carnis, & diſeiplina corporis ita
ettelztilit docemus, ſicut narrat confeſdo, quòd vera & non fi-
t elclliucn mulata mortificatio fiat per crucem & afflictiones,
te netcets quibus Deus exercet nos. In his obediendum eſt vo-
. liineni⸗ 4 luntati Dei, ſicut ait Paulus: Exhibete corpora veſtra Kow. /2) k.
8 uüliilun hoſtiam, &c. Et hæc ſunt ſpiritualia exercitia timoris
epoflu ie & fidei. Verum præter hanc mortiſicationem, quæ fit
ul vnn Per crucem, eſt & voluntarium quoddam exercitii genus
trerhit neceſſarium, de quo CHRISTUS ait: Cavete, ne Te-: 2hS.
Amminit, corda veſtra graventur crapula: Et Paulus: Caſtigo“ &, SS
tan. corpus meum, & in ſervitutem redigo, &c. Et hæc exer-
. hent/ citia ſuſcipienda ſunt, non quòd ſint cultus juſtificantes,
dentchh , ſed ut coërceant carnem, ne ſaturitas Ruat nos ,„ &
rratliö reddat ſecuræs & otioſos, qua ex re fit, ut affectibus
coininte carnis indulgezat &obtemperent homines. Hæc di-
nuns, e ligentia debet eſſe perpetua, quæ habet perpetuum
tor , D O 3 man-

Aupg. C. Icge

214 VIII. DE TRAD. HüMAN. IN ECCI.

11 ript⸗ na cebtorum ci=
mandatum Dei. Et illa præſeripta forma cekt

. inil faci oercendam car-
te nihil facit ad co car-
borum ac temporum, neliqua
nem. Eſt enim delicatior & ſum bruoſior, uamn nndn
cornwivia. Et ne adverſarii quidem obſervan

in (anonibus traditam.

or et hic locus de
Multas & difficiles diſputationes habet nic cnts de
traditionibus, ac nos reipſa experti ſumus, tr

. . Dùm exigunturtan-
vere eſſe laqueos conſtientiarum. Cuùm s Wl -
uam neceſſariæ, miris modis cruciant con §s abroga-
Trmn eronte⸗ sliquam- elerrartonem. Rueſt de faci⸗
. . : da ſuas quæ Mnes. de .
tio ſua habet incommoda, aur quia adverſarii da-
lem & anam cauſam habem itior §s humanas non
mnant nos, quod docemus traditione uirant um
mereri remiſſionem peccatorum. lesin redun aella.
verſales traditiones, quas ſic vocant, an de⸗ con-
rias ad juſtificationem. Hac habemus ohlerngtio.
e i iubique contendit, has
ſtantem Paulum, qui ubiq rarias eſſe ſupra juſti-
eneue tifetre,geque hered i his rebus ita mo-
amen uſum libertati ,Z
tiam fidei. Et ta e imperiti offendantur, &£
derandum eſſe doeemus; ne unperit res veræ dadri-
prop er abuſum libertatis fiant inĩquio aretur aliquis
na⸗ Bvangelii; néve ſine probahili aule hn concordiam
in uſfatis ritibus ſed ut propter alendam conchrdiam
In uſitatis r » eccato, aud ſine fna
ſerventur veteres mores, qui ſine p in hoc ipſo con-
gno incommodo ſervari poſſant. E iratem αεd‧ .o-
ventu ſatis oſtendimus, nos keobtegrari- aliis, etiamai
g non gravatim obſervaturos e ic S ane zdiam,
quid incom modi haberent, ſed publica

tin line o1 enfone conter

is anteferendam e-
judicavimus omnibus aliis commocdiĩs antefe D
1 Sed de hac tota re paulo poſt etiam dicemus,
e. Oet 7 2 1 4
aſi ſpu nus.
votis, & de pottſtate Ecc leſia ſtica Aſpurabimu⸗ laex-
Articulum XVI recipiunt er riſnen iain
ceptione, in quo confeſſi ſumus, incel erinperatoris
if . judicia, ex i
no gerere magiſtratus, exercere judicia,

legi⸗

ſegibus,
(Onltituer
tenere pro
tibus dare
gitimeor
Ordinatio
Hictotus
Cihilid l
repnum
tiame
Vitamet
polities
tium in
Archite
Um norz
huslegt
Aligcond
cere
Ponebate
Poltuſe
cioſis dpir
Poltiam
eleconlil
Piniones
ule &
Nelum
Uled
ſel etiam
um dir
Juhe
n Chr
1i ui
Mrum 4
derunte
Clliuns

DEORDINE POLITICO. 215

T cdanat legibus, ſeu aliis præſentibus legibus, ſupplicia jure

conſtituere, jure bella gerere, militare, jure contrahere,

CoerCendind ArE. 4) Dalkalagti in
4 Ouamin D . tenere Proprium, jus jurandnm poſtu antibus mnagt ra-
slnantnu tibus dare, centrahere matrimonium, denique quod le- .
gitimæ ordinationes civiles, ſint bonæ crzatræ Dei, &
ert heut. ordinationes divinæ, Juibus tuto Chriſtianus uti boteſt.
mus Kiie Hic totus locus de diſcrimine regni CHRISII, & regni
civilis, literis noſtrorum utiliter illuſtratus eſt, quod

7 .
mexioubtntd . .
nd inu regnum CHRISTI fit ſpirituale, hoc eſt, in corde noti-
ebte tiam Dei, timorem Dei, & fidem, juſtitiam æternam &
vitam æternam inehoans. Interic foris ſinat nos uti „

recu politicis ordinationibus legitimis, quarumcunque gen-
nid deſt 3 tium, inter quas vivimus, ſicut ſinit nos uti medicina, aut 7
rs kum „Architectonica, aut cibo, potu, are, nec fert Evangeli-
rrllind um novas leges de ſtatu civili, ſed præcipit, ut praſen-
nnquam as tibus legibus obtemperemus, ſive ab Ethnicis, ſive ab
leceran aliis conditæ ſint, & hac obedientia caritatem jubet ex-
ahen ercere. Inſaniebat enim Caroloſtadius, qui nobis im-
ueleſiin ⸗ ponebat leges judiciales Moyſi. De his rebus ideo co-
is tehiift⸗ piolſius ſcripſerunt noſtri, quia Monachi multas perni-
lalmn cioſas opiniones ſparſerunt in Eccleliam. Vocaverunt
SS politiam Evangelicam, communionem rerum, dixerunt
Cemtenrit elſſe conſilia, non tenere proprium, non ulciſci. Hæo- MUND
Nda e⸗ n piniones valde obſcurant Evangelium & regnum ſpiri-

m Alr ſte tuale, & ſunt periculoſæ rebuspublicis. Nam Evan-
in boe ſee⸗ gelium non diſſipat politiam aut Oeconomiam, ſed
titen 41ag, multò wagis approbat, & non ſolum propter pœaam,
Uin alietin ſed etiam propter conſcientiam jubet illis parere tan-
n Nie quam divinæ ordinationi. JMVMBWU
rumfenAH Julianus Apoſtats, Celſus & plerique ali, objece-
tehtenln, runt Chriſtianis, quod Evangelium diſſiparet reſpubli.
ceon,t (cas, quia prohiberet vindictam, & alia quædam traderet

cabinu. ſr parum apta civili ſocietati. Et hæ quæſtiones mire ezer-
rier cuerunt Origenem, Nazianzenum & alios, cum quidem
llteri, facilimè explicari poſſint, ſi ſciamus, Evangelium nen
anki W 94 Ekerre

216 VIII. DE ORRDIN

ir igionem peccato-⸗
ferre leges de ſtatu civili, ſed eſſe rem Wonem kercatd-
an F hoationem vitæ æternæ in cordit agen⸗
nn Crterin non ſolum externas politias e; in
m rterum ſubjicere illis, ficut heceſſiria ſudeii
re, ſed levin temporum, vicibus RMR ltaris
Uma lesiune ordinationibus. Dange nen 1 s
et inictam privatam, Idque hoc con lir r
deti⸗ inculcat, ne Apoſtoli putarent ſe Imp gder⸗
Hütneripene, ui alioqui tenebant, ſicut judei zere
s erhene 3 niabant, ſed ut ſcirent ſe er En
Fearualias 0 bortere, nen mutare civilem lre u⸗
Rreuel hre⸗ Aadicta non conllia⸗ ſee bercete⸗
tohit E Rom. 12. Pubtea, in⸗
'V. bählbetn ketarrn. Soadiftaderur, ſed præcipitur, &
Raza12 20. g

13. Jam publicæ
32 eſt opus Dei juxta Paulum Rom. 13. J
Ces. 13524. 5. P

212402
. . . icia, bella, militia. D
indictæ ſpecies ſunt, zudicin: applicabbeli⸗ eorer, con⸗
10 bus quam male judicaverint multi P externa
is rebus . Svangeliumn
4 at Auiai har errore Rantan eriun eſſe, nee vide-
kar; icam poli
nalticam p m
m, novam & mo juſtitlam &ternam,
nt, Brangehiunn cordibus afferre juſtitiam
Yunt, ju; .
ſoris autem probare ſarum nienn perfectio Chriſtia-
hoc eit, quo . iſtiana
Vanifſimum & fectio Chri
am per . .
genere proprium. I inationum, ſed in
een in cntemitu civilium orinatis miagna iae
En . 13. 2 magno timore Dei, . . opi-
motibus eordis, in mag iel, etiam in magnis o
ſeut Abraham, Dawid, Daniel, eriem in m quam ul-
Pasatan in imperiis non minus perfe am hypocrifin of
4 2 1 tern
. . hi illam ex 2 . .
li eremieæ. Sed Monac videri poſſet, in quibus re
fuderune oculis hominum, ne dibus vexerunt com-
dus ſit Vera perfectio. Quibus B “ At hæ laudes
munionem rerum, quaſi Erange lcen hte longs diſſen-
“ jiculi er
plurimum habent periculi, præ im non præcipit, ut res
tiant à ſeriptursis Scriptura enimn 1 Non furtum
neate FX à*. . R 2 180
nr communes, ſed lex Deralagtunt n quenuqus tenere
DE 4 — HH .* um .
ſacies, dominia diſtingvie; & ſuum q jubet.

—
jubet Dlan-
dotidusten
de contrad
conſcientii
Kiano liee
Hecnegel
citoseſſe
ſratus ſe
Hleto⸗
kahuek
c, 8 inn
eſſe, qui
bitabant,
um permi
teri inte i
mur, non
tlkern hig
numciyilin
Unionibus
Aur longe
ltniß doli
Ubeint,
Am Del
Artienl
dein uo
umundi
Urnrun8
kutnim
bfine in
Arder
tbitrio,
deunt⸗
ninin
Nene O
che⸗ dr

. PoLITIYCO. 217

enſcn jubet. Plane furebat Wi gleſus, qui nega bat licere ſacer-
rdibas ddan dotibus tenere proprium. Sunt infinitæ diſputationes
olitias 2Pte de contractibus, de quibus nunquam ſatisfieri bonis
etelaroldd conſcientiis poteſt, niſi ſciant hanc regulam, quod Chri-
emi 8ele ſtiano liceat uti civilibus ordinationibus, ac legibus.
ngelun m. Hiæc regula tuetur conſcientias, cum docent eatenus li-
oc citos eſſe contractus coram Deo, quatenus eos magi-
lmheruier ſtratus ſeu leges approbant.
Eut tieet Hlic totus laueus rerum politicarum à noſtris ita pate-
rent ſel lenl factus eſt, ut plurimi boni viri, qui verſanturin republi-
chlenun ca, & in negotiis prædicaverint ſe magnopere acjutos
o, ſed en eſſe, qui antea Monachorum opiniqnibus vexati du-
re, gurkt bitabant, Utrum illa civilia officia & negotia Evangeli-
reriziti um permitteret. Hæc ideò recitavimus, ut etiam ex-
ann keri intelligant, hoc doctrinæ genere, quod nos ſequi-
delertiltel mur, non labefactari, ſed multo magis muniri autori-

e e tatem magiſtratuum, & dignitatem omnlum ordinatie-
ſiptorege .

lumemm num civilium, quarum rerum magnirudo fatuis illis o-
eu pinionibus monaſticis, mirifice antea fuit obſcurata,
meli, enn quæ longè præferebant hypocriſin paupertatis & humi-
itien itatis, politiæ & Oeconomiæ, cum hæ mandatum DEf
aCh habhbeant, illa communio Platonica non habeat manda-
. ,chiin tum DEI. . . a. C.
fettio a Articulum XVII recipiunt adverſarii ſine exceptio. AW. C. c.
n u ne, in quo confitemur CHRISTUM in conſummatio-
in Ma

n ne munci appariturum eſſe, ac mortuos omnes reſuſci-
in in taturum, & piis æternam vitam & æterna gaudia datu-

enmn din rum, impios verò condemnaturum eſſe, ut cum diabo-
rocrin tvLao ſine fine crucientur.
ſetnaun, Articulum XVIII recipiunt adverſarii de libero Aag. C. ſa.
Vererli, arbitrio. Etſi quædam adqunt teſtimonia parum apta “*σ. Sm.
At he u ad eam cauſam. Addunt & declamatienem, quod non * .
umleggedle ſit nimium tribuendum libero arbitrie cum Pelagianis,

ohrrefin neque omnem ei libertatem adimendam eſſe cum Mani-
t „ chæis. Præclare ſane, ſed quid intereſi inter Pelagianos
le ten
gnenqu ne ☚ & ad-

ERO
VIII. DE LI BER =
erſarios noftros?cum utrique ſentiant,
4TrIOS 0OHR 2
& adverſari

.

iam ac
SS eri gratlam à
uoad ſubſtantiam actuum, l erSi ſine Spi-
aekre⸗ ionem operibus, quæ ree e⸗ untur ex his Pe-
uſtificatio sſurda ſequ .
Jn . Al multa abſur *½ utoritate
itu Sancto. Quàm multa as holis magna à
ritu Sancto. Qba uæ in ſcholis cen-
zanz inionibus, q D lum maäagna
lagianis opi inus, ſequens Paulum:magt 4
. A 1 . Syeq. „ =– ticulo eE
TasAuguſtinus, . in ar
docenturanrd Cujie ſententiam anne inni⸗ huma-
entione retutat. —] §ß. Neque vero a liber-
. lone recitavimus. aà voluntas
Juſtiſication Habet human 0 Der ſ9
j libertatem. . atio per
luntati libertate igendis, quas ra .
næ volun b us5 deligen Is, Quas rarh. inci-
. eribus & re efſicere juſtitiam c
tatem nendie Poteſt aliquo mod etiee Deo, ex-
comprehendit. um, poteſt loq ire ma-
juſtitiam operum, p gere obedire
vilem, ſ ertum cultum, externo geligendo bateh
hibere DEO certum cu eexterno elig
In oper . um
gidratibusparentibnmin b ndultario, ziurto. on
2 manus à cæde,àb ädu & jadicium de
continere inis ratie & um
& in natura hominis . arum rerut
ua ſit in nat iam delectus e
nddnnieamzengor,e ndr juſtitir civilis. Id e-
. as efficiend æ tura car-
*& facultas effici is, quam natufa
: bbert,⸗ ſeriptura juſtitiam Sne arith ſancto. Quan-
nim voc tio perſe etſhcit ſines Pirithas aflectibus
is, Hoc eſt, ratio per ſe ett . t malis affe
na lis, hoc eſt, . piſcentig, ut malis a Et
oncupft. ceHI idicio. .⸗
tanta eſt vis & am recto j
quam . mines qua n de-
o erent hom 5 1 . ulus, no
ſEepius beempe ſcax inämpiis, ut ait Pa aria delica,
Saecrenaneimbetillemn madnramad ar
Gnit incitarehanc imbeci

. 08 cam
. idem Philoſophos
imes, ſicut videmus, e ereririſſe⸗ Illud au-
mines, licntvis vijj eam ex = ra
2 videntur es ui facit ope
nſecutos eſſe, qui inem, qui .
denſerif meſt; non peccare hemnend, 4 amplius, talia
tem fatſur “ä gratiam. Et ade R nem peccato-
* 5 11¹⁰ .
beerafere de congeuo mereri ergli corda fine Spi-
9pera etiai . man 5
zlur ac jullifcationem. Nam hu ſine ſiducia erga De-
ritu Sancto, ſunt ſine timore biienent ſe juyar & ſer⸗
rit SX udiri, ſibi cl,
. edunt ſe exaudiri, ſibi ig
, on cr

“

icere,
loiture
Aicultat
Pirituali⸗
ere Den
guod Der
Hxe ſunt
Humanun
lu⸗ . Anie
Firibusut
jadicari
dade vol
reſpici
Enctite
Uturante
Ga byane
ünt,
rodel
Abitrig 1
m hirit
Drydi⸗
nwohnl
Eimnen in
Mibbti
rtek a
utio
Etem. .
Betracha
Kebiſi
Poſloſine
eat reß
Aidn
TRnr .

„ A RB FTRLO. 219

— . 2 , ; 3 . 56,
Fint on Ldeſt ferre bonos fructus. Et ſine fide impoſſibile eſt Deo Hebr. M, g.
AEeHND placere.

ſereri Ulliin Igitur etiamſi concedimus libero arbitrio libertatem
rſecheting DZefacultatem externa opera legis efficiendi, tamen illa
nunturer ih ſpiritualia non tribuimus libero arbitrio, ſcilicet veré ti-
gagnuanm mere Deum, verè credere Deo, verè ſtatuere ac ſentire;
ulumwegneck quod Deus nos reſpiciat, exaudiat, i gnoſcat nobis, &.

lprainciult Hæc ſunt vera opera. primæ tabule, quæ non poteſt

Naäininu humanum cor efficere, ſine Spiritu ſancto, ſicut aĩt Pau- 2 Com z,lae
a voluttk lus: Animalis homo, Hoc eſt, homo tantum naturalibus
eupt viribus utens, non percipit ea, quæ Dei ſunt. Et hoc
Geeteotin⸗ judicari poteſſh, ſi conſiderent homines, quemodo cor-
ban de eii da de voluntate Dei ſentiant, utrum veré ſtatuant ſeæe
ozetebbellti reſpici & exaudiri à. Deo, Hanc fidem difficile eſt S.
gelgenloft ſanctis retinere; tantum abeſt, ut ſit in impiis. Qonci⸗
beno. Pitur autem, ut ſupra diximus, cum corda perterrefa-
ärimm e⸗ Kta Evangelium audiunt „ & conſolationenz conci⸗

us eutnne piun. S
e cGla 1 Prodeſt ĩgitur iſta diſtributio, in qua tribuitur libero-
tie Ermnmt arbitrio juſtitia civilis, & juſtitia ſpiritualis gubernatio-
Gam Hi

oen ni Spiritus ſancti in renatis. Ita enim retinetur pædago-
irin e Lia, quia omnes homines pariter debent ſcire, & quod
e DEUS illam civilem juſtitiam requirat; & quod aliquo
*B modo præſtare eam poſſimus. Et tamen oſtenditur dis-

Uithen, H crimen inter juſtitiam humanam & ſpiritualem, intes
ndliate Philoſophicam, & doctrinam Spiritus ſancti, & inteligi
netiftiiig poteſt, ad quid opus ſit Spirien ſancto. Neque hæc di-=
Nhſ ſtributio à nobis inventa eſt, ſed ſcriptura clariſſime tra-
eiiſt. dit eam. Tractat eam & Auguſtinus, & eſt recens egre-
i gis tractata à Guilielme Pariſienſi, ſed ſceleſie obruta
ntanl ih eſt ab iſtis, qui ſomniaverunt homines legi Dei obedire
Rionen ſe; poſſe ſine Spiritu ſancto, dari autem Sp SAnctum, ut ag-
nu ol , „Lecat reſpsctus meritorii.
luie Articulum XIX recipiunt adverfarii, in que con- Aug. C. 5.
CiEinen 4 ätemur, quod etſi unus ac ſolus DEUS condiderit
vborhln 4 . uni⸗

20 VIII. DE BoNIS

aniverſam naturam, & conſervet omnia, quæ exiſtunt, minwinen
tamen cauſa peccati ſit voluntas in diabolo & homini- contradoce
bus, avertens ſe à Deo, juxta dictum Chriſti de diabolo;: ndhriſo,
Cum loquitur mendacium, ex propriis loquitur. bet,gualia
In Articulo XX diſerte ponunt hæc verba, qucd comttanos
rsjiciant & improbent hoc, quod dicimus, quod non eambigni
mereantur homines remiſſionem peccatorum bonis tumconſal
operibus. Hunc articulum clare prædicant fe reſicere ſaris man
& improbare. Quid in re tam manifeſta dicendum eſt? ectſſiril
Hic apertè oſtendunt architecti confutationis, quo Spi- res mundi⸗
ritu agantur. Quid eſt enim certius in Eccleſia? quam patienlun
quod remiſſio peccatorum contingat gratis propter tenbade
Chriſtum, quod Chriſtus ſit propitiatio pro peccatis, ſeltionehorn
non noſtra opera, ſicut Petrus inquit: Huic omnes torumde
Prophetæ perhibent teſtimonium, in nomine ipfius opetddi n
accipere remiſſionem peccatorum omnes, qui cre- rüm) N.
SeE. 10, 4%. dunt in eum. Huic Eccleſiæ Prophetarum aſſentiamur conſctenti
potius, quam iſtis perditis Scriptoribus confutationis, Kagkerſa
A.Ig, 3s. qui tam impudenter blaſphemant CHRISTUM. Nam con ſcian
etiamſi qui fuerunt Scriptores, qui ſenſerunt, poſt re- Chriſtum
miſſionem peccatorum homines juſtos eſſe coram Deo; (szſalent
non ſide, ſed ipſis operibus, tamen hoc non ſenſerunt, (ine eſp
quòd ipſa remiſſio Peccatorum contingat propter opera mmmult
noſtra, non gratis propter CHRISTUM. Non kcont
ferenda eſt igitur blaſphemia, tribuere honorem Chri- uiinoltx
ſti noſtris operibus. Nihil pudet jam iſtos Theologos, lleüs,
ütalem ſententiam in Eccleſia audent ferre, Neque du- un art
bitamus, quin optimus Imperator, ac plerique Princi- niggel.
pum, hunc locum nullo modo fuerint in confutatione in girten
relicturi, ſi eſſent admoniti. Infinita hoc loco tefti- keſcitur
monia ex Scriptura, ex Patribus, citare poſſemus. te
Verum & ſupra ſatis multa de hac re diximus. Et ni- Prliyuth
hil opus eſt pluribus teſtimoniis, illi, qui ſcit, quare enden
Eſa, fy 6, Chriſtus nobis donatus ſit, qui ſeit, Chriſtum eſſe propi- achert
tiationem pro peccatis noſtris. Eſaias inquit: Poſuit Do- Miken
minus

id, Gur eül
abolo & onin
Ohrigiſedih
8loquien
lwe ſetba ſ
imus, lur
eccatOru N
Edicaut nie
eltadltennune
atioin
in Eccletil a
it griti it
jatio pro zen
ie? Hiicor
in nonine
mnlies, I
arumm aleni
dus cOnitid
HRNSTCN)
ſenſerunt t
geletotin )
hoc no ſen 4
gtfrihttgf
1S N
te honotenn
, hos Ivelg
t kerne, Nen
eleribe n
in conkuti

6
,poc lod

ctarenn 16
Girim.
iſelt,

E
SS

OQ DERIBuS. 22

minus in eo iniquitates omnium noſtrům. Adverſarii
contra docent, Deum ponere iniquitates neſtras, non
in Chriſto, ſed in noſtris operibus. Neque hic dicere li-
bet, qualia opera doceant. Videmus horribile decretum
contra nos compoſitum eſſe, qued magis terreret nos, 1
de ambiguis, aut levibus rebus contenderemus. Nunc
tum conſcientiæ noſtræ intelligant, damnari ab adver-
ſariis manifeſtam veritatem, cujus propugnatioEccleſiæ
neceſſaria eſt, & amplifſicat gloriam Chriſti, facile terro-
res mundi contemnimus, & ingenti animo, ſi quid exit
patiendum propter glotiam CHRISTI, propter utilita-

tem Eccleſiæ, feremus. Quis non gaudeat mori in con-

feſſione horum articulorum, quòd remitlionem pecca-
torum fide conſequamur gratis propter Chriſtum, quod
operibus noſtris non mereamur remiſſionem peccato-
rum? Nullam habebunt ſatis frmam conſelationem
conſcientiæ piorum adverſus terrores peccati & mortix;
& adverſus diabolum ſollicitantem ad deſperationem, ſi
non ſciant, ſe debere ſtataere, quod gratis propter

Chriſtum habeant remiſſionem peccatorum. Hæc fi-

des ſuſtentat, & viviſicat corda in illo aſperrimo certa-
mine deſperationis. -Digna igitur cauſa eſt, propter
quam nullum recuſemus pericalum. Tu ne cede ma-
lis, ſed contra audentior ito, quisquis aſſentiris confes-
ſioni noſtræ, cùm adverſarii, terroribus, cruciatibus,
ſuppliciis, conantur excutere tibi tantam conſolatio-
nem, quæ univerſæ Eccleſiæ in hoc noſtro articulo pro-
poſita eſt. Non deerunt quærenti teſtimonia Scriptu-
ræ, quæ confirmabunt animum. Nam Paulus teta vocę,
ut dicitur, clamitat, Rom. 3. & 4. gratis remitti peccata
propter Chriſtum. Ideò inquit, ex fide juſtificamur, &
gratis, ut firma ſit promiſſio, Id eſt, Si ex noſtris eperi-

Rosm. ys 24*
cap. 5. 765.

bus penderet promiſſio, non eſſet firma. Si propter no-

Qra opera daretur remiſſio peccatorum, quando ſcire-

mhus eam nes conſecutos eſſe? quande reperiret opus

coene⸗

2 Pey. I, 1.

22² VIH. DE BoNIS OPERIBus.

onſcientia territa, quod ſtatueret ad Placandam mem
DBI inficere? Sed ſupra de tota re diximus. lase le⸗
Rerſcmat teſtirnonia. Nam hanc non aiburaei uenn
ſed querelam indignitas rei nobis expreflit, q

imp ac noſtrum ar-
loco diſerte poſuerunt, ſe improbare hunc

m amur
rum conſequ
icul niſſionem peccato nſeqt
ticulum, quod rem her ſde & gratis Dropter
non propter opera noſtra, ſe Erarin uakie
CHRISTUM. erſartzitiann adannt ſm ſre
condemnationi. Et operæ pretium eſt unum atꝗ

Jam vi adverſarios
vocationem veſtram, &c. Jam es lecter, 8 anten
noſtros non perdidiſſe operam in Ceeng ael Ner⸗
artificium ratio inandi ex
ſed habere artificium ratio orarle renn,
ſus quidquid libet. Facite firmam vo

i0, Siquis
eccatorum. Sane concinna erit argumentati . ae
Reratior italis pœnæ, cui po
ſic ratieocinetur de reo capita berned eui Roere rer
miſſa eſt: Magiſtratus præci pit, ut in p erakrne⸗
bali Igitur per hoc meritus es con per
enc nend bſti Sic argumentari,
næ, quòd nunc ab alieno abſtines. . ge enrienrde
ex hon cauſa cauſam facere. Nam Petr

6 1 Pec« torum & do-
i 4 itibus niffionem S
operibus ſequentibus ren 2

catio, hoc
cet, quare ſint facienda, ſcilieet, ut ſit ran kera . nar
eſt, ne vocatione ſua excidant, ſi keram ene ked
te bona opera, ut berſeveretis in voe⸗ enn nan nro⸗
tis dona vocationis, quæ prius ontigernnt en
pter ſequentia õ nne aut abt
manet in his, qui amittunt Spiritum ar zun, i del
ciunt pœnitentiam, ſicut ſupra diximus,

n pern ii 1 ie melius co-
in itentia Addunt alii teſtimonia non m ⸗
h . mo dicunt, hat inionem an
hærentia. Poſtremè dicunt, an urn ege.
E Kini te ore damnata m eſi
mille dnhos Auguſti i temp d

HRI-
quoque falſiſſimum eft. Semper enim nele nere.
STI ſenſit remiſſionem peccatorum gerark Cptercpera
Imo Pelagiani damnati ſunt, qui Sratlam pro. noſtca

Ainus,qua
berehaem.
lun ſta
(tum, nee
creleid al
tus.

I.
Abhre
Voct

loin led
uicagann
ltem bint
erea ne
tit utdi
bant mo
mum c
mille &
ietriamn
ent iſ
un nulla
ehonori
tdiani e
Meione⸗
Hi Ginio
3 ltione
eiipeoru
Cohſel
Metiͤe,
Wio,
ert de

n IX. DE Ixroc. SAxronux. 2²3

ſrninie noſtra dari contendebant. Cæzxterùm ſuprà ſatis oſten-
mn. Meb ditus, quod ſentiamus bona opera neceſſario ſequi de .
naſtnun bere fidem. Non enim abolemus legem, i inquit Pau- m., 3, 317
elit, nh lus, ſed ſtabilimus „quia cum fide accepimus Sp. San-
ge potrmn? ctum, neceſſario ſequitur legis impletio, qua ſubide
condet, creſcit dilectio, hatientia „caſtitas & alii fructus
gtati Pe tus.

ttelingnmne. H
umigri I. D E IN VOCATIONE
,Crmunfret .
2 SANCTORUIM.
end Diuiß RTICULUM. XXI ſinpliciter damnant, qvod in- Ang. . S.
Keriturg ſn vocationem ſanctorum non requirimns. Nec ul- Artic. ewe

nen eim lo in loco prolixius rhetoricantur. Neque tamen aliud 310.
turtemniltr quicquam efficiunt „ quam ſanétos honorandos eſſe,
entit Item ſanctos, qui vivunt, orare pre aliis, quaſi vero pro-
4 airin pterea neceſſaria ſit invocatio mortuorum ſanctorum. .V
Renmül Eine Allegant Cy Prianum, quod vivum Cornelium rogave-
ortonne rit, ut diicedens pro trattibus oret. Hoc exempio pro-⸗
Agmmii bant mortuorùm invocationem. Citant & Hierony-
Aein mum contra Vigilantium: In hac arena, inquiunt, ante S
cammun, O4 mille & centum annos vicit Hieroenz mus Vigilantinn.
usſet)1 Sic triumphant adverſarii, quaſi jam ſit debellatum, Nee

R vident iſti afini, apud Hierohymum contra Vigilanti-
n eant um nullam extare ſy llabam de invocatione. Loquitur
de honoribus ſanctorum, non de invocatione. Neque

leatten reliqui veteres Scriptores ante Gregorium, fecerunt
e mentionem invocationis. Certe hæc invocatio cum
Whis opinionibus, quas nunc Gocent adverſarii de ap-
nelu plicatione meritorum, non habet teftimonia veterum

1
non⸗ Scriptorum.
gmiueſ Con feſſio noſtra Probat hohores ſanctorum. Nam
nuun l hie triplex honos probandus eſt. Primus eſt gratiarumt
ali actio. Debemus emm Dee gratias agere, quod oſten-
Itb o S derit exempla miſericordiæ . qnod ſi iguificaverit „
wr ſe vel V

224 IX. DE INVOCATIONE

ſe velle ſalvare komines, quod dederit doctores aut a-
lia dona Eccleſiæ. Et hæc dona, ut ſunt maxima, ampliſ-
canda ſunt, & laudandi ipſi ſancti, qui his donis fide-
liter uſi ſunt, ſiout Chriſtus laudat fideles negotiatores.
Secundus cultus eſt, confirmatio fidei noſtræ, cum vi-
Rom. 7, ao. demus P'etro condonari negationem, erigimur & nos,
ut magis credamus, quòd verè gratia exuberet ſupra
peccatum. Tertius honos eſt imitatio, primum fidei, de-
inde cæterarum virtutum, quas imitari pro ſua quisque
vocatione debet. Hos veros honores non requirunt ad-
verſarii. Tantum de invocatione, quæ etiamſi nihil
haberet periculi, tamen non eſt neceſſaria, rixantur.
Præterea & hoc largimur, quòd Angeli orent pro no-

