amitti: ſed etiamſi homo absque omni Dei timere CE ſtar
. 1 . . .. —-2 . . . A n
pudore pravis ſuis concupiſcentiis indulgeat, Spirituu un nnl⸗
Dẽ .,— . . . . Al 0
ſancto repugnet, & atrocia flagitia contra confcientiam n En
ſuam (& quidem malo propoſito) deſignet, nihilominus in gtlepol
tamen fidem, gratiam Dei, juſtitiam atque ſalutem reti:· Fumeklam
nere poſſe. . Gerualic
Contra hanc peſtilentiſſimam perſvaſionem, ſingula- Vi⸗ EDI
. . 1: . . . 2 . . R— 2 KUt em 11
ri diligentia hæ veriſſimæ, immotæ, divinæ commina- ln ſham
tiones, poœnæ, admonitiones, Chriſtianis, per fidem ju- 1lColofl
Qſificatis, ſæpe repetendæ atque inculcandæ ſunt. Nolite Mnaliths,
Oal. §5, 21. —. vari, Sc. Unen ennanetis
errare, neque fornicari: neque adulteri, neque avari, &Hα. i

5. 4 4 1.. Uhennat. In ,
Eph. 5, 5 regnum Dei poſſidebunt. Et alibi: Qui talia agunt, i t Inrt
regnum Dei non conſequentur. Et ad Romanos: si. r l: de

Lonmz. . . .. . . . . UIIII
. . d5 ſecunduùm carnem vixeritis, moriemini. Et: Propter Qrdnn
ol. 3, 6. alj . . ls, morlee ne
Col. 3, 6. talia venit ira Dei ſuper filios incredulitatis. Uigturer

=WDð en
Quando autem & qua ratione ex hoc fundamento ami⸗ goii
exhortationes ad bona opera (absque obſcuratione do- , goin
Arinæ de fide, & articuli de juſtiſicat one) acui poſſint: ctin 4
Apologia luculentum ejus rei exemplar depingit, ubi 6 nckt Nident
capite XX ſuper verba Petri (Satagite vocationem ve- enn ſaremie
ſtram firmam facere) hæc verba habet: Petrus docet 2 aeiſtatkel
quare ſint bona opera facienda, ſcilicet, ut ſit firma vo- 8 Ktlicii
catio, hoc eſt, ne vocatione ſua excidant, ſi iterum pec- lerto, li
cent. Facite (inquit) bona opera, ut perſeveretis in ve- H
ſtra cœlitus vobis injuncta vocatione, ne rurſum deficia- Arinaltee
tis, & amittatis Spiritum ac dona, quæ priùs contige- unts efümnoi

2. Pet. I, I0.

: . .
runt, non propter ſequentia opera, ſed ex gratia, ber callr NW
Chriſtum, & jam RETINENTUR FIDE. At fides Adeicnune
non manet in his, qui pravam vitam agunt, & amittunt rakeeſahe
la

Spiritum Sanctum, & abjiciunt pœnitentiam. Hacte- eüinging
nnus Apologia. Audaliln
— F contrario autem non eſt ſentiendum, quòd fides nn nüinon
initio tantùm juſtitiam & ſa lutem apprchendat, poſteà S dmin
veroò officium ſuum oporibus reſignet, ut ea deinceps Küüchnden
ſdem, iakkenc

. —

. OOPERIBIs. Zo

1oetiſehenenmn ſidem, apprehenſam juſtitiam, & ſalutem conſervare de-
onmi Deiie beant. Ilt enim nobis promiſſio de juſtitia & ſalute no-
ſtra non modo conſequenda, verùm etiam retinenda,
LcoIid Ccerta & firma eſſe poſſit: Paulus non tantùm aditum ad Rom. 5, I. 2.
deleneht gratiam, verùm etiam, quod in gratia perſeveramus, &
unadtehlm de futura gloria gloriamur, Choc eſt, initium, medium & .
fiunem) SOLI FIDEI adſcribit. Et alibi ait: Propter Rom. II, 20.
perſ,aiommmi⸗ incredulitatem ſuam defracti ſunt: tu autem FID E
te, dimd 8TAS: Et ad Coloſſenſes inquit: Exhibebit vos ſan-
ünis, Kn QRos & immaculatos, & irreprehenſibiles coram ſeipſo:
Culenckeln i ſi tamen permianetis IN FIDE fundati & ſtabiles, &.
letiteleſi Et Petrus ait: In virtute Dei cuſtodimini PER FIDEM 1 Dem. . 5
bi: Qu ie in ſalutem. Et: Reportabitis finem ſfidei veſtræ, ſalu- erz:. l. 5.
Adee tem animarum. H 2.
gemmm .. Cyum igitur ex ſacrarum literarum teſtimoniis ma-
elliti⸗ nifeltum fit, quod fides proprium & unicum illud me-
neerka dium ſit „quo juſtitia & ſalus non modo apprehendun-
baie bien tur, verùm etiam à DEO conſervantur: merito reji-
ferote l ciendum eſt Tridentinæ Synodi Decretum (& ſi quid
—M luinn alibi in eam ſententiam fuit propoſitum:) quod vide-
õl licet bona noſtra opera ſalutem conſervent: aut, quo d
tche NEH apprehenſa fidei Juſtitia, aut fides ipſa, per noſtra oper-

indllgent,)

Col. 1, 23.

len rl i ra, vel ex toto, vel ſaltem ex parte retineantur, ac con-
, aS,N ſerventur. .
enn⸗ ſem, Etſi enim ante motam hanc controverſiam multi ſin-
,en“ ceri doctores ejusmodi phraſibus in explicatione ſacræ
Cond α ſcripturæ uſi ſunt; non autem ex animo, quod comme-
ndla , moratos Papiſtarum errores confrmare vellent: tamen
4 cùm interea de ejusmodi phraſibus diſceptationes, ſcan. —
n uEEν dala, & diſtractiones variæ exortæ ſint, longè tutiſſimum
“ N V eſt (juxta Pauli admonitionem) formam ſanorum ver- I. Cor. b 10.

+

cenehd. .
e borum non minori diligentia, quàm ipſam ſinceram
ſele . 2 5
,M, doctrinam, firmiter retinere: qua ratione multis non
lenten cluſtt neceſſariis concertationibus anſa præciditur, & multa in

RK . . . 8
n N α Eccleſia Dei offendicula præcaventur.
on, ü Ty 3 PRE-

„os W. DE BONIS OPERIBUs.

PRTTEREA, quod ad propoſitionem illam atti-·
UIE

articulo juſtificationis immiſcere, juſtitiam ſuam, aur

net: Bona opera ad ſalutem eſſe pernicioſa: ſententi-
ain noſtram perſpicuè exponemus. Si quis bona opera

fiduciam ſalutis ſuæ in ea reponere, gratiam Dei iis
il promereri, & per ea ſalutem conſequi velit: reſpon-
Philih. 3, demus, non quidem nos, ſed D. Paulus ipſe, idq; tertio

repetit: quoôd tali homini opera ſua non tantum ſint

inutilia, atque ad ſalutem impedimento: verum etiam

pernicioſa ſint. Culpa tamen non eſt bonorum operum

per ſe, ſed vanæ fiduciæ, quæ contra expreſſium Dei ver-
bum in opera collocatur. 2“
Inde tamen haudquaquam conſequitur, quòd ſim-
pliciter & nude aſſerere liceat: Bona opera credentibus
ad ſalutem eſſe pernicioſa. Bona enim opera in creden-
dbus (cum propter veras cauſas fiunt, & ad veros fi-
nes, ſicuti ea Deus à renatis exigit, referuntur) indicia
PhLI 20. ſunt æternæ ſalutis. Siquidem hæc eſt voluntas, & hoe
eyxpreſſlum Dei mandatum, ut cre
faciant: quæ Spiritus Sanctus in credentibus opera-
tur: eaque Deus Pater
grata habet, & præclar
vitæ, promittit.
Ham ob cauſam etiam paulo ante com rat⸗
propoſitio in Eccleſiis noſtris reprehenditur- & rejici⸗
tur, propterea, quod ita nude uſurpata, falſa eſt,
offendiculi plena: qua diſciplina & morum honeſtas
labetactantur, diſſolutæ vero & Epicurex
nua aperitur, &ũ confirmatur. Abea enim re, quæ ali⸗
cui ad animæ noſtræ ſalutem pernicioſa creditur, ab⸗
ſtinendum & cavendum eſſe omnes judicant.

Gum vero Ohriftiani 4 bonis operibus non deter-
rendi, ſed potias quan diligentisſime ad ea adhortand’
“=ð ſint: profecto nuda a propoſitio in Eccleſia Chriſti
4 rolerari non pete, nec defendenda eQſft.

dentes bona opera

propter Chriſtum accepta &
illis præmia;, hujus & futitxI
memorata

feræ Vitzæ ja-

v. pH

tta e

V. Dr.

—

Um
gnam
adkera
e ſe
ca ſeri

PEeunt Aaratz

nandhen que
Enera intet
¹ gen tansto
li obleuraet
Anennllet

Eerſulrtd, hu

Rinin Aren
eibrent,
alten
nn eſe ta
Atineſſ ſi

v. pr TEOE Er HvVANOGEIO. 75

X

1

ſtonennon.
DE LEGEETEVAN-
unini GELIO.

unNl
naſ e. Um diſcrimen Legis & Evangelii ma⸗ . Apel. 83⸗
gnam & clarisſimam lucem ſacris literis Artic. Sm.
adferat, cujus adminiculo verbum Dei re- 318- 3 29 %
ctè ſecari, & Prophetica atque Apoſtoli- Epit. 5 dr⸗
ca ſcripta dextrè explicari atque intelligi

ulgin eltn
Pulun ,e r
ſua non naut .
mentor enn ncn
bonolun hncen 4

mmarleht poſſunt: accurata diligentia illud eſt in Eccleſia con-

ſervandum atque retinendum, ne hæc duo doctrina-
rum genera inter ſe comnuſceantur: aut Evangelion
in Legem transformetur. Ea enim ratione meritum
Chriſti obſcuraretur: & conſcientiis perturbatis dul-
cisſima conſolatio (quam in Evangelio Chriſti, ſin- OJJMU
cereè prædicato, habent, qua etiam ſeſe in gravisſimis
tentationibus adverſus kegis terrores ſuſtentant) pror-
ſus eriperetur.
Orta eſt autem etiam de hoc iplo negotio quædam
inter aliquos Auguſtanæ Confesſionis Theologos con-
troverſia-Una enim pars afſeruit: Evangelion PRO-
PRIE non eſſe tantum doctrinam de gratia Dei, ve
rum etiam eſſe ſimul concionem pœnitentiæ: quæ ſum.
mum peccatum, videlicet incredulitatem, redarguit.
Arltera verò pars contrariamſententiam propugnavit:
quod, nimirum, Evangelion propriè non ſit concio peo-
nitentiæ, arguens peccatum ( hoc enim Legis Dei pro-
prium eſſe officium, arguere omnia peccata atque ita
etiam incredulitatem:) ſed Evangelion proprie eſſe pra-
liche dicationem, de gratia & clementia Dei, propter Carei·:·
nsd ſtum: per quem converſis ad Chriſtum, incredulitas
6 ofeh 4 (in qua anteà hæſerant, quam etiam Lex Dei redarga-
S 4 erat) condonetur atque remittatur.
Cum autem de hoc disſidio diligenter cogitamus,
TYy A4 depre

—
=-
„.
☛
=

4 f od o. —
„710 —— — m eſſe, quod vo= uinpreclezti
. .7 tu „ 4 1 4
. nditur, inde adeo illud o de eademque ſigni in M..
eremenarerein non ſemper in una ea

. in ſacris mun gir, Ke
dis, tum In acrS? Ke
ipiatur: ſed duobus mo tum ſcriptis uſur. itnen
. acCIPIA IEeN E . 49 . N
ficatione ac 1 veterum ac neoterico do totam Chriſti Akrinemean
literis: ei zattit Uno enim ſuo in his terris utmm enim ſa
ur & accl erike iniſterio 1uO0 In b. .
etur & ne ficat, quam miniſter roponendam præ- tianä
Hoctrinam E in novo Teſtamento brop licationem & umguit: N
bropolnit, & inne hriſtus Legis explicat ſui (c⸗. ltäit
ke „ & hac ratione Chriit, tiæ Dei patris iu ſt: PMhitſs Erall
Cepit; & hacr entiæ & gratiæ Dei iptum eſt:
cek iat ionem clementi- 5 ſcriptum et
nnunclat onern el ſicut Marci primo EI &, Et
ſtis eſt complexus; Chriſti, filii D EI, ipua rer e
letti a E lii JESII ſtis præcipua e- Pententla,
Initium Evangelii ] ius doctrine ccle 18 pr to
aei apita totius doctrit . remiſſio peccate EIkn peccat
aulo poſt cap Be titentia & iſtus poſt reſur= bcgr ang
Mang. I, I. Pa tux: videlicet, n cùm Chriſtus acl rent him
eaur: Nuctoh aum, cum hin dicarent n voſte
eundem modur . t. pradilcafen n poſte
rum. Ad eun oſtolis præciperet, ut p doctrinæ Aiderl
Maxrc, I6, IJ. El Rionem ſuam Apoſtolis p orbe, totius do DngerEe
etie i univerſo terrarum orbe, tor
PVanseeonmum

=

Pententian ger
Uumall,ante a

it, inquiens: Ummmtſaffeit
Tehendit, 1 eg, Matt
ſummam breviſſimis narh iſtum pati, & reſurg Lnumm drle,
1. 6 ſirr ſumn Nt, & ic oportebat Chriſtun omine ehus pes e onh
aC. 24, 46. ſeriptum eſt, & ſis die: & prædicari in non omnes gen- ( Koncione
2 rtuis tertia die: orum, in omn weat tr Ml
re à or & remiſſionem beccalot doctrinami vocat igeicnenin
nentam. cetiam Paulus totam crdeſne diſtribuit. Ebueſle
Act. 20, 21. Evangelion; Summam: in pœnitentiam neralis Elecon
4 õ n hoc ſenſi Hopuse
in hæc duo pr in Chriſtum. Et in ccipitur, & extra alll
DrIitu té accipitur, & extrà Wkk utem
6Efdem in Ch ii (cùnt late accipitur, n 2
um.: & ſide angelii (cum late eſt, cum
1 initio Evangelii ( 22 r) vera eit
illa deſnitio F⸗ & Evangelii uſurpatur)
dilcrimen Legis & Evan

io de pœnitentia, & de re= nlhrii)
Evangelion eſt concio de pœnitentia,

etia umt,n
. à pœnitentia e ent
icationem ſuam à pœnit emnt, an
iſtus, & Apoſtoli prædicatione womiſlionem illam littleen
ar drhen & ita non tantum hr tque peceatorum K D
ſi e mam de immenſa Dei grat . ti Legem Dei ex- un HDKDũ
clrle ſti ne propoſuerunt: Verunr de vocabulum Evan- lin P
Patdrant nane urſerunt. Deinde vo
7 er t 3 EL

ge iisſima ſua ſi nifi Catione
li in alia 5 el ionem de poenitent 4 ſed Kinn
elii 23 : & tuni non concionen tantum
Murp atur P

)

u I kVANGELIO. zrr

as . . . . . .
Orumn tleH tantùm prædicationem de clementia Dei complectitur,
numeken ut ſtatim Marc. I ſequitur, cum Chriſtus inquit: Pœni- Marc. 1, 15

nosun rentiam agite, & credite Evangelio.

oonumſane Sed & Pornitentiæ vocabulum in ſacris literis non
n mNNHE ſemper unam eandemque ſignificationem habet. Qui-
ſkeno Honme busdamm enim ſacræ ſcripturæ locis pro tota hominis 1
n reei converſione ad Deum ſumitur. Verbi gratia, cum Chri- ke. 13, 3J.
Legs enti ſtus inquit: Niſi ponitentiam egeritis, omnes ſimiliter 2, 10.
tr Dei nH peribitis. Et alibi: Gaudium erit ſuper uno peccatore e. 1, 15:
igun E pconitentiam agente, &c. At in Marco (quod teſtimoni- . . 16
yanE unm paulo ante attulimus) & alibi, ubi diſtincte ponun- 46.2 , 46.
cclets ut, tuIr, Pœnitentia, & fides in Chriſtum: aut pœnitentia, &
Ken retiflio peccatorum: pœnitentiam agere nihil aliud
nCrif tH ſignifi cat, quàm peccata vere agnoſcere, ſerio dolere, à
cpent e peccatis in poſterum abſtinere: ea vero peccatorum
ode, asnitio ex LEGE eſt, & ad ſalutarem converſionem ad
rii Deum non ſufficit, ſi non fides in Chriſtum accedat: cu-
mmtt ſus meritum dulciſſima & conſolationis plena Evangelii
inlun Qoctrina, omnibus reſipiſcentibus peccatoribus offert,
en qui per concionem legis perterriti & proſtrati erant.
n Evangelion enim remiſhonem peccatorum non ſecuris “Z
un ciu mentibus, ſed perturbatis, & vere pœnitentibus annun- .
ſur l „ciat. Et ne contritio & terrores legis in deſperationem Lae. 4, 15.
vertantur, opus eſt prædicatione Evangelii, ut ſit pœni- * Co7⅞⁰ .

.

tentia ad ſalutem.
Cuùm enim nuda illa Legis prædicatio (ſine men-
tione Chriſti) aut inlatos hypocritas efficiat, qui ſibi
imaginantur, quod Legem externis operibus ſuis im-
plere valeant, aut homines ad deſperationem adigat:
Ohriſtus Legem in manus ſuas ſumit, eamque ſpiritua- Matth. 5.
liter explicat; & ſic iram ſuam de cœlô revelat, ſuper Rom. , 7.
omnem impietatem hominum, & oſtendit, quanta ſit.
ira divina. Ea ratione ad legem illi ablegantur, ut ex
ea demum recte peccata ſua agnoſcere diſcant: quani
agnitionem peccatorum Moyſes nunquam ab illis ex-
Ty 5 torque=

.

n rv. DE LEGErFr tr

—

torquere potuiſſet. Quia (ut Apoſtolus teſtatur) etſi ma
— . 1 S 1 . . . Pllott 4
— Moyſes prælegitur: manet tamen nihilominus velo-⸗ *
2. Cor. 3, 14. õõü agnolctre pehangelüialt
3, H4: men ſuper faciem ejus, non retectum ut non agnoſcere a aui
posſint homines, legem eſſe ſpiritualem, & exigere 4 Kaninnden
nobis res longe maximas, quas cum præſtare & imple- trke e Matan
re nequeant, Legem nos horribili & extrema maledi- t iluine
5 ai olllammes

Gione atque damnatione obruere. Quando autem ad
I. Cor. 3, 1 Chriſtum convertuntur, tum velamen illud tollitur:
ut idem Apoſtolus docet. .
Hæc cùm ita ſe habeant, manifeſtum eft, Spiritus
ſancti oflicium eſſe, non tantum conſolari, verume-
tiam (minikerio Legis) arguere mundum de peccato:
& ita (etiam in novo Teſtamento) facere opus alie-
num, ut Propheta loquitur, quod eſt, arguere: ut po-
ſteà faciat opus proprium, quod eſt, conſolari, & grati-
am Dei prædicare. Hanc enim ob cauſam Chriſtus D .
precibus ſuis & ſanctisſimo merito eundem nobis àa- flihuin
rre impetravit, & miſit: unde & paracletus ſeu conſo- maunſfit
lator dicitur: quemadmodum D. Lutherus in expli⸗ nhaglin
satione Evangeli Dominicæ 5 poſt Trinitatis ſequen- arinldh
ribus verbis hanc rem perſpicue expoſuitt. r ändk
Concio Legis eſt, quicquid de peccatis noſtris & de uenmenn
ira Dei docet: quomodocunque aut quandocunque id Gnn legise
Kat. Evangelion vero talis eſt cõcio, quæ nihil niſi gra- Aarkge, ſec
tiam & clementiam DEl atque remisſionem peccatorum Eniianem
in Chriſto monſtrat & exhibet. Interim tamen Verum 4 nem omne
eſt & rectè fit, quod Apoſtoli & Evangeli miniſtricquod uihligim
& ipſe Chriſtus fecit) concioné Legis confirmant, eam- Nuniti
que inchoant apud eos, qui peccata ſua nondum agno- nilderohd

(punnr. Et alb
fimdnahs ar⸗
niel non potel
lihnr kntenti
Euumt: NMuum
unktnum Legis
Ulrrlr Sed ad
Eumsſonenn g

ſcunt, & ſenſu iræ DEl nondum ſunt perturbati, urt ibnlt
y⸗ .16, 8. ipſe inquit: Spiritus Sanctus arguet mundum de pec- aing, i
cCato: qulia in me non credunt. Imo, quæ magis ſevera eaatler
& horrenda ſignificatio atque concio iræ divinæ adver- umgKimnn

Chrigi, fli DEl? Veruntamen quoad hæc ommia iram Prtiha⸗

ſus peccata eſt, quam illa ipſa pasſio & mors JESU inmnerlt

65 ET EVANGELIO. 713

okelsthhH PDEI Oſtendunt, & hominem terrent, nondum ſunt pro-

1:ſ eenne we
nenn mlimun,, Prie Evangelii aut Chriſti concio: ſed potius Moſes &
ennie Lex, contra impcœnitentes. Evangelion enim & Chri-
nimien, Ka Kus nobis non eam ob cauſam donantur, ut nos per-
ecimfhrfutin terrefaciant atque condemnent: ſed ut ii, qui pertur-
biltunmn bati & puſillanimes ſunt, conſolationem capiant atque
nere, wulhe erigantur. Et alibi inquit D. Lutherus: Chriſtus ait: Tom.2. Fe-
chmen Spiritus Sanétus arguet mundum de peccato. Hoc au- nenſ. fol.
rem feri non poteſt, NISI per explicationem LEGIS. 455.
uniiſtm d, In hanc ſententiam etiam Smalecaldici articuli lo-

un coiiinAH quuntur: Novum Teſtamentum retiner atque urget
genmine nuniſterium Legis: quæ & peccata arguit, & iram
eno) kae PI revelat. Sed ad illud Legis officium adjungit mox
Uoc ek, promisſioneni gratiæ divinæ, per Evangelii prædica-

☛

Ah c tionem.
mob culaſe Et Apologia inquit: Ad ſalutarem & veram poeni⸗

ztoenden tentiam non ſufficit Legis prædicatio: ſed accedere o-

unden porter Evangelion. Hoc modo duo hæc doctrinarum
D. Limh genera conjuncta ſunt, & ambo urgenda ſunt: certo
ATNNEH tamen ordine, & convenienti diſcrimine obſervato. Et
cue aii “ juſts damnantur Antinomi adveriatii Legis, qui præ-
Ade eatin dicationem legis ex Eccleſia explodunt, & aflirmant, H
u“ non ex lege, ſed ex ſolo Evangelio peccata arguenda, “’”Z

e g/

tcdc etn &, contritionem docçcendam eſſe.

t autem omnes intelligant, quod in hac contro-
ain M/ verſia nihil disſimulare, ſed pio Lectori totum nego.
edl Mätium, quanta fieri poteſt ſimplicitate & perſpicuitate,
G Ante oculos proponere cupiamus, ſententiam noſtram
GU exponemus. H
ge Credimus, decemus, & confitemur unanimi con-
ſenſu: quod Lex proprie ſit Doctrina Divina, in qua
ſeli juſtisſima & imniutabilis DEl voluntas revelatur? qua-=

n tun lem oporteat eſſe hominem in ſua natura, cogitationi-
onſ bus, verbis, factis, ut DEO probari & acceptus eſſe poſ- “S
li fſit. Simul autem transgreſſoribus, Dei iram & temporalia
g =”M Atqus

Rom. 3, 7.

ſalve mur.

4 . 2

SE v. DE LEIFEFEy

*

atque æterna ſupplicia Lex denunciat. Nam (ut D. Lu-
therus contra Antinomos ſcribit) quicquid peccatum

arguit, id Legis habet rationem, & ad Legem pertinet:

cujus proprium officium eſt, peccata arguere, & ad a-
gnitionem peccatorum adducere. Et quia incredu-
litas radix & fons eſt omnium peccatorum, quæ argu-
enda & reprehendenda ſunt, Lex Dei etiam incredu-
litatenn arguit.
Eſt autem etiam hoc verum, Legis doctrinam per

Evangelion illuſtrari & declarari. Nihilominus Vero

proprium Legis officium eſt manetque, peccata arguere,

& de bonis operibus docere. .

Hac ratione Lex incredulitatem arguit: quando vi-
delicet verbo Dei fides non adhibetur. Cùm autem

Evangelion (quod ſolùm, & proprie docet ac jubet in
Chriſtum credere) ſit verbum Dei, Spiritus ſanctus per
miniſterium Legis etiam incredulitatem arguit: qued

peccatores non in Chriſtum credant: quòd Evange-
lium tamen ſolum proprie docet de ſalvinca fide in
Chriſtum. . 5

Evangelion autem propriè doctrina eſt, quæ docet,

(quandoquidem homo Legi Dei non ſatisfecit, ſed e-
am transgreſſus eſt, & Legi Dei tota ipſius natura, co-
gitationes, ſermones, facta repugnant: unde & iræ Dei,

morti, omnibusque temporalibus ærumnis, & æterno

gehennæ incendio obno xius eſt) quid miſerrimus ille
Peccator CREDERE debeat, ut remisſionem pecca-

malediétionem Legis ferendam, omnia noſtra peccata,
plenisſima ſatisfactione expiaſſe: ita quidem ut per
ipſum ſolum cum Deo reconciliemur, remisſionem
peccatorum per fidem conſequamur, à morte omm-

busque aliis peccati ſuppliciis liberemur, & in cernum

Qic.

torum apud Deum obtineat: videlicet, Filium Dei,
Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum in ſeſe ſuſcepiſſe

VT.
gulenim p⸗
uimoen & gra
ntwe roptie eſt
hkiiſhmun nun
ulutn nolitpun

Er Necatores
unmlunm ſdut
fl iiklcet Prope
hr ltium no
Ann oon novera
ckn oseſfte
Eickgeſtiulltin⸗
umbei adicio
ehri obenlume
utilt, En
eunit orenta
Kin tiam 9

U luſens h

. rlus Trins
Etünui Nonge
um X lepe h⸗
algun D
ſnncke l
un uo
4 thntin II Decl

ezs EErT EVANGELIOD. H“

B 6

Gcet Nim-ah Quicquid enim Pavidas menkes conſolatur D quic-
dt)giaifni quid favorem & gratiam D EI transgreſſoribus Legis
Kallanpie offert, hoc proprie eſt, & recte dicitur Evangelion hoc SB
Rn N tl eſt, lætisſimum nuncium: quod Dominus Deus pec-
. l dumn cata noſtra nolit Punire , ſed propter Chriſtum condo-
dhecennun luf Que — 4 deb
Mfmird peccatores poœrnitentes credere debent, hoc
ler ü elt, totam ſuam fiduciam in ſolum Chriſtum collocent:
2tun quod videlicet propter peccata noſtra traditus ſit, &
m en ⸗“ propter juſtitiam noſtram reſurrexerit: qui peccatum Rom. 4, 8.
ie quidem non noverat, & tamen pro nobis peccatum 2. Cor. 5214
anetgue, eenni e

factus eſt: ut nos efficeremur juſtitia Dei in ipſo, qui no-
Deies factus eſt juſtitia: & cujus obedientia nobis coram 1. Cor. I,30.
ene ſevero Dei judicio ad juſtitiam imputatur: ut ita' lex,
Atenn. ut ſuprà oſtenſum eſt, miniſterium ſit; quod per lite- 2. Cor. 3, 7.

roprie i ram occidit, & damnationem denunciat, Evangelion Rom. I, 16.
ne autem fit potentia D EI ad ſalutem omni credenti,
reclllitrenn * prædicans juſtitiam, & dans Spiritum: quemadmo-

artut li dum D. Lutherus hoc diſcrimen propemodum in o-
eet e n“ mnibus ſuis ſcriptis diligenter inculcavit: atque accu-
fate monuit, longe aliam Dei agnitionem ex Evange-
ldrim 4. lio, quâm ex lege hauriri: quia etiam gentes ex Lege Rom. 10.
Deinon ki Naturx aliquam Dei cognitionem habuéère: nec ta-
men eum recte vel agnoverunt, vel cokherunt.
Hæc autem duo doctrinarum genera jam inde à con-
dito mundo in Eccleſia Dei, convenienti tamen diſcri-
mine, propoſita fuere. Patriarcharum enim poſteri
(quemadmodum etiam ipfſi Patriarchæ) non modo
Asſidue in memoriam revocärunt, quod homo initio à
Deo juſtus & ſanctus creatus, fraude autem ſerpentis
mandatum Dei transgreſſus peccator ſit factus, eaque
re non mode ſe, verum etiam totam ſuam poſterita-
tem perdiderit, atque in mortem & æternam damnatio-
nem præcipitaverit: Sed rurſus ſe erexerunt, & conſo-
16E lati ſunt dulcisſinna illa concione, de ſemine mulieris,

4

Gen. 22, 18.
Pſ. I10, 2. 3.
HEſa. 49. &G
553, 5.

7

Cal. 3, 24.
Rom. 10, 4.

X.

2, Cor. 3.

1

— 4 ½

16 Drf IEGE ET EVANGELIIO

contrituro caput Serpentis:
ne, in quo benedicendæ erant omnes ge
Davidis, qui regnu
gentium futurus erat: qui vulneratus eſt propter ini=
quitates noſtras, & attritus eſt propter ſcelera noſtta, cu-
jus livore ſanati ſumus.

Hæc duo doctrinæ Chriſtianæ tapita crechmus atque
„usque ad noviſſimum diem fedule, conve-
nienti tamen diſcrimine, in Eccleſia Dei proponenda at-

profitemur

Concione enim LE GIS8, ejusque
graviſſimis comminationibus in miniſterio Novi Teſta-
menti, mentes impœnitentium hominum perterrefaci-
endæ, atque ad veram peccatorum ſuorum agnitionem,

que urgenda eſſe.

& ad agendam poœenitentiam ſunt adducendæ. Id ta-

men non eo modo, ut propter peccata deſperent: ſed ut
ad Chriſtum confugiant: Lex enim pædagogus eſt in
Chriſtum, ut per fidem juſtificemur: & cùm Chriſtus
ſit kmis legis, non à Chriſto, ſed ad Chriſtum nos ducat.
Quare poſt agnita peccata ex Lege, mentes perturbatæ
erigendæ ſunt, ut ex E VANGELII de Chriſto præ-⸗
dicatione ſolidam conſolationem capiant, atque con-
firmato animo ſint, ſcientes, quod
Evangelio crediderint) omnia pec
ipſis condonet,
& ex mera gratia; ſine ullo ip
ſicet, & ſalvare velit. Non tamen
abutantur: aut ejus fiducia
Et hoc diſcrimen Legis & Evangelii Paulus in Epiſto-
la ad Corinthios poſteriore luculenter. admodum
ravit.
Quare ne doctrina Legis & Evangelii denuò com
miſceantur, & uni, quod alterius eſt, tribuatur fummo
ſtudio vera & propria differentia Legis
tinenda atque urgenda eſt: eaque omnia, ꝗ on
fuſeonmi inter Legem & Evangelium ecc aſionem rs
er

cata per Chriſtum

ſorum merito, juſti⸗

Item, de Abrahami ſemi⸗
ntes: & dé filio
m Iraèlis reſtaurare debebat: &lumen

N IN

—

ſerle, Kucie
Euntonkuſo fac

ſun, Ebrnge

Senlb Datitn 4
Uerbbls eta con

ummaltishanti

ewidus kneſtrgi

Aertenu,

mnnckumeh, ne
Uaglimaon
hedonrone
Ukennd
icbinn etianr
lagelimge en
Eluunſtcon⸗
umm Interin

Hugton oO

Epumnm &j

eummdele do

Cuimmn gern

Dominus (ſiquidem 4

eos propter mediatorem filios adoptet,

divina illa gratia »„

ſcientes volenres peccenf.
0 60 m-

& Evangelii re-
uæ nevæ O *:

N T

D cnin

.
9

NCA VI. DE TERTIO USU LEGIS DWVINX. zry

E bere poſſent, ſtudiose cavenda atque vitanda ſunt. Talis

“Z
n, Kna enim confuſio facilé meritum & beneficia Chriſti ob-
nege “ ſcurare, & Evangelium in Legem transformare poſſet.
nmeid quod ſub Papatu accidiſſe videmus. Et hac ratione piis
nami ge mentibus vefa conſolatio, quam ex Evangelio contrà
aptt terrores legis haurire debent, eriperetur: & Pontificiis
cchnns erroribus feneſtra in Eccleſiam Dei irrependi & inva⸗
netetl Ne dendi aperiretur. Quapropter magno cum periculo
umdkenind conjunctum eſt, neque approbari poteſt, quod aſſeritur,
efeiſ Evangelium (propriè ſic dictum, & cùm à lege diſcerni-
ennk. ind⸗ tur) eſſe concionem pœnitentiæ, arguentem peccata.
nmmifcinen Aliàas vero quando generaliter de tota doctrina Chriſtia-
nlomimmm, na accipitur, etiam Apologia aliquoties docet, quod

tumſuorun “ Evangelium ſit concio de pœnitentia & remifſione pec-
ſunt ANe catorum. Interim tamen Apologia etiam oſtendit: B
mnee Eyvangelion PROPRIE dici promiſſionem de remiſſio-
Lemm ne peccatorum, & juſtificatione noſtra per Chriſtum-
e Legem vero eſſe doctrinam, quæ & peccata arguat, &
AadCi damnationem denunciet. =JMU

MD vVI.
dne DE TERIIO UU LEGIS

Um conſtet, triplicem eſſe legis dlvinæ uſum, Epit. 594.
(Lege enim difſciplina externa & honeſtuas
contra feros & indomitos homines utcunque
(conſervatur. Lege peccatores ad agnitionem II.
peccati adducuntur. Denique qui per Spiritum Dei re- III. 3
„ nati, & ad Dominum converſi ſunt, & quibus jam velas

engkl „ men Moyfis ſublatum eſt, lege docentur, ut in vera pie-
3 bu⸗ „ tate vivant & ambulent ) orta eſt de tertio illo uſu Legis .
nalaßtbla⸗ Controverſia inter paucos quosdam Theologos. Horum

ronli alii docuerunt atque ſenſerunt, non opus eſſe, ut renati
elumeſe R L nnorvam

7

Pſal. I,2.

SIS VI. DE TERTIO USil

—

novam obedientiam, ſed bona opera (in quibus am
bulare oporteat) ex lege diſcant: aut ut doctrina de
bonis operibus ex lege depromatur vel urgeatur, quan-
doquidem per filium Dei libertati reſtituti, & jam fa-
cti ſint templa Spiritus Sancti, & propterea liberi, per-
inde ac Sôl absque alieno impulſu, ſponte curſum ſu-

um naturalem conficit: ita enim & renatos ſua ſpon-

te, inſtinctu & impulſu Spiritus Sancti, ea agere, quæ
Deus ab ipſis requirat. Alii vero docueère: etiamſi veré

credentes Spiritu Dei reverà agantur, & hac ratione
ſecundum interiorem hominem libero & ſpontaneo

Spiritu voluntatem Dei faciant: tamen Spiritum San-
ctum ſcripta lege ad doctrinam ipſorum uti ſolere, qua

etiam recte credentes informentur, & diſcant, Deo non

eſſe ſerviendum juxta ipſorum cogitationes aut opini-
ones, ſed juxta ſcriptam legem, & verbum ejus revela-
tum. IIlud enim certisſimam eſſe regulam & normam,
ad quam vita, ſecundum immutabilem voluntatem Dei,
ſit pieè inſtituenda.

Ad declarandam igitur & componendam hanc diſ-

ſenſionem, credimus, docemus, & confitemur unani-

miter, quod etſi credentes & ad Deum vere converſi

atque juſtificati, liberati ſunt à MALEDICTIONE le-
gis, ita quidem, ut ea ratione jam liberi dicantur: tamen
in lege divina quotidie exercere ſe debeant, ut ſcriptum

eſt: Beatus, qui lege Domini delectatur, & in lege ejus
meditatur die ac nocte. Eſt enim lex Dei inſtar ſpe-
culi limpidisſimi, in quo voluntas Dei, & quæ ipſi placent,

1

Ane,

1

funelomini gati
Efit, ſecundun

r fetborunn

.

an, lli per C

uletctone ſi ob
ne ſin, mol

n l feoncnnn

Eentur.

credent

En Gni in!

en ntotz

luun
le Unpullu 8

r rfen .
Enint 33
hrinn crez;
ſa
ompten
Aryd
abant

icne . rze nr. r. ea cre- nn
perſpicue oculis noſtris proponuntur: igitur ea cre- unn

dentibus ſemper inculcanda, & apud eos diligenter &
aſſiduè eſt urgenda. J S=ðUðð

1. Tim. 1, 9. Etfi enim juſto lex non eſt poſita, (ut Apoſtoluste-
ſtatur) ſed injuſtis: hoc tamen non ita nude accipi-
endum eſt, quaſi juſtis ſine lege vivere liceat. Lex c- Uit

nim divina cordibus ipſorum inſcripta eſt. Et

—

„ /
/

ül LGIS DITVIN FẽYZ. „
ene primo homini ſtatim poſt ipſius creationem etiam Lex

.

1

ant: At dn (ata fuit, ſecundum quam vivere debebat. Hæc igi-

Matur Wel u
ertit teſttu,
,& Porteril

tur eſt verborum Pauli vera & genuina ſententia: quod

lex eos, qui Per Chriſtum cum Deo reconciliati lunt,
maledictione ſua obruere nequeéat: & quod renatis,

pullu, han⸗ coactione ſua, moleſta eſſe non posſit: quandoqui-
nin ANA den illi ſecundunz interiorem Hominem lege EEl de-
nsSnch lectentur. = H—
rero Coener: t Et ſane, ſi credentes, & electi filii Dei per inhabi-
agann, tantem Spiritunt, in hac vita perfecte renovarentur: ta
en lben quidem, ut in tota ipforum natura, & in omnibus vi-
’tnen I ribus peccatum non amplius hæreret, non indige-
Gmiginmmn i rent illi ge, neque ullo exactore, qui eos àd bene o-
eltnd dlan perandum urgeret. Quia ſponte & liberrimo Spi-
mn cogtrons ritu, ſine omni octtina, admonitione, cohortatione, aut .
emnr elin imp Iſu legis, ea ipſa facerent, quæ juxta voluntatem
aſe glun Dei agere debent. Sicht etiam 801, Luna, & reliqua

Uchlennkan aſtra n turalem ſuum curſum, fine admonictione, co-
hortatione, impulſu & coactione per ſe ſine impedi-
eonngrtm u mento abſolvunt: ad eum modum „quem Dominus
n Cnitin ſemel in Prima creatione inſtituit: imo, ſicut ſancti

ſaert
8

AlDon nit Angeli, promptam & per omnia ſpontaneam obedien-
141EMN tiam præſtant.
alkeicin⸗ At vero credentes in hac vita non perfecte, com-
41 — 7 8 .
eumt pletive vel conſummative (ut veteres locuti ſunt) re-
nopyantur. Et quamvis ipſorum peccata CHRI TI obe-
Qdelechenn,

iubrhen, dientia abſolutisſima contecta ſint, ut credentibus non
Ken Ecre“ ad danmnationem imputentur: & per Spiritum ſanctum
i veteris Adami mortificatio, & renovatio in Spiritu
s mentis eorum inchoata ſit: tamen vetus Adam in
ach ipſa natura . omnibusque illius interioribus & exteri-
Oribus viribus adhuc ſemper inhæret. De hac re Apo-
Ni e ſtolus ait: Scio, quod in me, hoc eſt, in carne mea, non
Bel MN D habitet bonum. Et rurſus: Non quod volo bonum,
aad N, hoc facio: ſed, quod nolo malum;, hoc ago. Et: Video
ileih 2 2 aliam

Rom. 7, 19.
19. 23.

72„ TIWI. DE TERTIOD uG 4

aliam legem in membris meis, repugnantem legi men-

unntt. Ethoe
tis mexæ &α captivantem me in lege peccati. Item, Ca- lnicdenbom

ro concupiſcit adverfus Spiritum: Spiritus autem ad- (Edlitadink
verſis carnem. Hæc autem ſibi invicem adverſantur,
ut non quæcunque vultis, illa faciatis. e
D Eam ob cauſam credentes, electi, & renati filii DEl in (Kb
(propter illas concupiſcentias carnis) non modo aſſidua (Eegeto &
Legis admonitione, doctrina, & comminationibus in- ridaltcgnig
digent, veruùm etiam ſæpe caſtigationibus, ut veternus
. Ülis excutiatur, & Spiritui Sancto obtemperent, ſicut
P. 1I9, 71. ſcriptum eſt: Bonum eſt mihi, Domine, quod humilia- Erotum s
1. Cor. 9,27. t; me, ut diſcerem juſtificationes tuas. Et: Caſtigo alännn
corpus meum, & in ſervitutem redigo, ne fortè, cum Khklime
Heb. E2, 8. aliis prædicaverim, ipſe reprobus efficiar. Et: Duod ktanſlcn
ſi extra diſciplinam eſtis, cujus participes facti ſunt 0- l
mnes: ergo ſpurii, & hon Klii eſtis. Ea de re D. Luthe-
us in'explicatione Evangelii Dominicæ 19 poſt Trinita-⸗ H

Gal. 5, 17.

tis luculenter admodum docuit. . len
Diſtinctèe autem etiam explicandum eſt, quid Evan- plrith
gelium ad Novam obedientiam credentium faciat &
præſtet: & quodnam (quoad bona opera eredentium)
ſit Legis officium. =
Lex enim inculcat quidem, eſſe voluntatem & man-
datum Dei, ut in nova vita ambulemus: at vVires & fa-

cultatem non donat, quibus novam obedientiam in- tauüin
choare & præſktare poſſimus. Spiritus autem Sanétus, Ren dech
qui non per Legis, ſed per Evangelii præadicationem da- eblnritn
Gal. 3, tur & aecipitur, cor hominis renevat. Deinde idem li
Spiritus miniſtezio Legis utitur, ut per eam renatos do- enmeeli
Rom. 1, 2, ceat, afque in Decalogo ipſfis monſtret, quæ ſit volun- eeael
Eph. z, Io. tas Dei bona, & ipſi placens: uit noôverint, quibus bo⸗ ſnl
entiar

nis operi bus opera danda ſit, quæ DEIIS præparavit, ut
in illis ambulemus. Er exhorcatur Spiritus Sanctus a Alelk: z.
bona opera: ac ſi quan do propter carnem remiſſfiores Ralnſropre
ſunt & negligentiores, aut etiam rebelles, per legent A ni.
= coS

—

LEGIS DIVINZ. HM

eOs arguit. Et hoc modo idem Spiri itus duo officia di-
verſa in iisdem hominibus facit: mortificat, & vivifi-
cCat: deducit ad inferos & redutit. Ejus enim kHlici-
um non tantùm eſt CONSOLARI, veruꝭͥm etiam AR-
CGüERE, ut ſcriptum eſt: Cùm venerit Paracletus, ar—
guet mundum (ſub quo & vetus Adam comprehendi-
tur) de peccato, & de juſtitia „ & de judicio. Peccatum
autem eſt, quicquid le egi divinæ adverſatur. Et Paulus

. Etelttin
tnid) nunhil

kammnad elus⸗ Tim 6. .
i tonbun rt ait: Omnis ſcriptura divinitùs inſpirata, utilis eſt ad do- . 3)
Po Oheeneet cendum, ad ARGHUENDIIM, &c. Arguere autem pec.
onine,lit Lata eſt broprium officium legis. Quare quoties ere-
Es tlas dentes delinqvunt, corripiuntur & arguuntur à Spiritu

