to. Sin autem confcius es: tibi ſcias 2 nond nici.
ez n latius ſparſeris, etſi verum fuerit: non n “
P-Rem, l. genter men kax eris, cum verum id eſſe aerre un
W ueas, adhaæc ſceleratum debulonenn onemine aut ſa:
Faezezs. 1K 5. . .2 mniam 0 . 1:.
agn. ema hiin 6 “ . Pptopalair damnatus judi.
ma fraudandu el⸗ n ſt. Proinde, falſum loqui
cis ſententia ea diſpoliatus eſt. Projinde, teiti.

ej e as machlas inuris,
bacchans in proximũ ej famæ perpetuas mac

—

efinoniun
birneA
Qveitca
ſtsmnniſeh
nfero reke
Kareinnmn e
Ulenemnt
Elhicangu⸗
1 nn cont
eenhinn cek
Khulareſuck
ſtun ohbr
Poninunhek
1 Mretli in
Ar. Prr⸗
Nninn ct
Pinlkeſgller
lfilks in
lun oan e
Cntionatorid
itellgatar
Nodum Gi
ceſto tame
lad ſad i
Unen Urce
auhujnn et
t am por
marit ut in
Munqnann ne
inet Aliam
n non ggci
mmii non I
iertrn oſh⸗
telltii ut
erantur 1

NJln IIX.PRAECEPTUM. 471

—.— „— . . . . . 3. — .
lupmme tült teſtimonium, omne illud loqui dicitur, quod aliqué feciſ-
mlento, e ſe, aperté, & quemadmodũ decet, non Poſſumus evincere.
4 1 . . . 1. . . A: . 4 4
Eelieianir Quocirca quidquid ſufhcienti teſtimonio nondum

ſatis manifeſtum eſt, hoc nemini revelandum eſt, aut
pro vero referendum. Et in ſumma, quidquid occultum
& arcanum eſt, hoc in océulto ſinendum eſt, aut oc-Non ſolum
culte, quemadmodum audiemus, redarguendum. Qua: peccare ſe-

el,ntm Don
irrunpere, A
ire ergne dun .

griplore el
birch „ re ubicanque in detractorem incideris, alcerius dictactante G.
erienten c facta contumeliosé deferentem, ac petulanter in eriminan-
leuims quempiam debacchantem: audacter huic in os obſiſte, ?e⸗ de ælite,
Rſtiſne4 ut pudore ſuffundatur. Ita futurum eſt⸗ ut crebro quis ſel ertiæm
ratslbiſeng 0 ſaum obſtruat „qui alioqui miſerum aliquem in ora auditorei.
non uſuteul hominum Peſtifera detrectatione dig underet, eas notas .
4 linga eiie ac maculas inuſturus „quas ægre Aut nunquam posſis
5 eluere. Præclari enim nominis ac integræ famæ teſti⸗

tuis Men
e qbis Atenn
brote deta4
e comnpertin⸗

monium cito alicui eripitur: ſed ſemel ereptum, non
pecinde facile recuperatur. J
Ita vides in univerſum interdictum eſſe, mali quip- Zadiciz
us gnode piam loqui de breximo, exceptis tamen magiſtratibus, non ſunt
, concionatoribus, & parentibus, ut hoc præceptum ita prohibita,
t. Den intelligatur, ne vitia impunita mwaneant. Jam quemad- ſed mandæ-
eem modum Quinto præcepto neminem jubemur lædere, 1s.

tſc

☛

lhegtiuun excepto tamen carnifice, qui ex officio nemini com-
tpni modat, ſed irrogatis fuppliciis efficit omnibus, neqdue
I * tamen præceptum DEltransgreditur, propterea, quod =
rlchind A Deus hujus ofſicii procurationem ſua gratia conſtitue-

ag est
tantun en rit, nam pœnarum irrogationem ſuæ voluntati re-
ſus ge „ſervavit, ut in præcepto primo minatur: Ita quoque Miniſterid

gtim nſen quanquam nemo, quantum ad propriam perſonam at- Ewangelit
, bonde tinet, aliaum judicare neque damnare debeat; tamen ubi ſex oſßcium
eik nn hoc non faciunt ii, quibus hoc demandatum eſt, eqai-cenciona-
ine ene⸗ dem ii non minus peccant ob negligentiam, quam illi, torz.
Ehin qui extra officium hoc injuſſi ſaoiunt. Hic enim exigit

.
onomine . . —
N neceslſitas, ut de vitiis ſermoô habeatur, ut accuſentur,

acen Qeferantur, in judicio perquirantur, & teſtimonio
inte ßMDUZ 63 4 com-

7

SsS Marox
CATE CHISMIS J
47⁷

—

ico,
— um med
itur, quam c eeE
tur. Neque ſecus agitu ulanaum ſuſcepit,
. Den . . W .
Juagicia Gui honmhmn dan æ*groti, echane necesſitate cogitur⸗
ℳ₰ ui nonn ri & contrecla tque ſororen.
magiſtra- g a arcana contuer 2, kratres atqvuu ores,
Tezn, enloca uoeſins magiſtratus, ent mmutus obliringuntur
Ers e inn, MZ miei unc inter eceſt. rium, alter alteri-
r⸗ & te. dikicie, ut ubi utile fuerit ac neceſſar
officio, ut, U
rentum.

dat vitia.
⁸ vicisſim reprehendat
us

io objurgandi
hæc recta eſſet getli ,betwaremus, ubi⸗
Cæterum hæ in Evangelio obferva frater tu-
ordinem õ Si ſann enc, Vides
. it: Ma 31. e & ipſum ſolu⸗
Mati.i&&, I5. Chriſtus Kebrrige eum, inter te & ip Hiram, qua hingv de
. Scor 3 R PoE da
Fiinpera- us, vade &α m doctrinam tibi prop animadverten 4
. 7 hic præclaram d' lam diligenter vitium.
zio 7 ſii hic P uce ꝛtlam. ,— di . buſum &
Cnrnd: gubernabis, ql oſum derrahendi a m vitam inſti.
ℳ — & pernici ſimn tuam
. ,. elt contra . 4 inæ amusfi 1 S§ efferas,
ℳ1 aliori eſt, zus itaque doctrina . in, vulgu 13
admonen- Ad aeitacu proximi tui mam ſed cKulte l
am cit aducas, — I; I=.
dorum can.- tue, ne rer de ac turpiter era ſipiſcat. Similiter a
en cue tmutàta ita reſtpiſcx t deferentem,
pias ac moneas, uit ai ſuſurrantem, a doce facere,
iqui “ gnaverit
u ARackne Acnt Hagitioſe de S enit⸗ ſin minus, ut
id hic aut al 1 i jat; 1videxit;
Vt vat, iMinpeue linn corripiat, 31
at, Humpqueip eneat. familia
ut eat Hone clauſum t. jdiana rei famil
à detrectatio tes ex quoti famili4s,
de⸗ tiam diſeere po . ag ere ſolet pater tem
De frater. Hoc et tione. Ita enim ſuo non fungen 1
4 admo. ris , ſrond ſuum ceſſare, au dem objurgat, & 6
tione. videns Ereun ipfe per ſe eun seſſet & amens an
27 gnaviter ofhici Verum ſi tam vecors dajunt) manibus
mone dtfienr⸗ domi compresſis auos ſervilem ſocor-
mi, ut relko in ſorum gaufadubie ab iidem auane
geſdente icomnererttin kau iaterell, 6 caput ece
37 32 CC n O 4 —
diam eini uid vero hoc nolirn 1 non exprobras? Lect
Exenmplum H H cur illi ipſi ageren ut emen daren
. r. raterne integra.
tis modis dum frater ue in
onomi. idem modu alva atꝗ jens:
„ ad hunc dem tui fama maneret datnbäm nts .
W. „ Xim ite
n. vitia, n meiſtin ipſe eodem loco 8i te
iam
Licut etia

iitaulirit an
en maoni ze

Uln borts ren

Ukleere, öine
leidl unum in
mkim ſbilaud
tnun luere
em loeo
mllert,
KNuorun ele
n ſendet de
intereſt negnid
rd,her e
End kibch au
ltuttikele
nieiſtutbus
ibegtuon lo⸗
Uun comnprob⸗
deeenan
nüfhte orc
nntalt er
lagi OIind

lijor IIX. PRXCFEFTUM. 473

„Ntemcunmi Si te audierit, animam fratris tui lucratus es. Ita qui- orde jn

dis
Mramun f dem magni ac memorabilis operis autor extitiſſes. ciorus 2
eceſtitt en Aut tu fortè rem leviculam eſſe exiſtimas, fratrem lu- Chriſts præ-
ritrezatgheſin crifacere? Sine verò omnes monachos ac ſacgos ordi- -

utno Ninnon nes ad unum in unam maſſam conſlatos prodiye, num *
Vnum, Aei tantam ſibi laudem vendicare po ſint, ſe ſuis operibus
vel unum lucratos eſſe fraterculnum.
obingmnl in kodem loco Chriſtus docçet uleerius: Si autem te
obletratenng“ non audierit, adjunge tibi adhuc unum vel duos, ut in
Veritintelaun ore duorunz vel trium teſtium ſtet omne verbum: Ita
lambhn. ut ſemper res ipſa cum eo, tranſigatun, cuajus maxime
iren gu intereit; ne quid prorfus abſenti maledicè detrahatur.
mime Porrò, fſi hæc omnia ad emendandum iratrem parum
Ratuſn dm erunt valida aut efficacia . defer hæc omnia Propalam
tunm fem judicanda Eccleſiæ, ſive ſpiritualibus ſive ſecularibus
in ler An magiſtratibus. Neque enim hic ſolus cauſam agis, ſed
1cealee habes tuos illos teſtes tibi conjunctos 2 accuſationem
e Gletm tuam comprobantes, cui innizus judex intrepide judi-
füche. * care & pœnam irrogare poteſt. Ac tum quidem legiti=
n, 8 ℳ mojure ac ordine eo perveniri poteſt, ut malorum im-
i probitas aut coërceatur; aut in melius emendetur. A-
ifaczi lioqui quando alius pasſim detractionibus infamatus,
pasſim per omnes urbis angulos traducitur, tantumque
vilun fordes commoventur: nemo emendatur, ac deinceps,
eſlet HW ubi res comprobanda erit teſtimonio, quisque à ſe dictum
ſio n eſſe pernegat. Quapropter rectisſime cum hiſce detra-
en binen ctoribus ageretur, ut gravisſimas intemperantis lingvæ
ſe Pænas luentes, omnem maledicendi & obtrectandi
taſ, voluptatem amitterent, ut alii inde exemplum ſumen-
ſs, ſenn “ tes, lingvæ virulentiam dediſeerent. Si hæc ferent à te
lebſ̃ * in rem proximi, aut veritatis amore faceres: clandeſti-
eeh ſ nis ac furtivis calumniis rem non ageres, neque diem
nnehd , & ſolem lucifugæ inſtar vitares.
let Hæc omnia hactenus de occultis peccatis dicta ſunt. I= FKlasitie
eate QCxterum ubi peccatum plane maniteſtum eſt,ut neque maniſfeſte
teetlhin 4 G g 5 judi-

474 CAXrTECHISMNS MATOB

abſtinen- judici neque cuiquam obſcurum fit: tunc ſine omni pec.
dum dà con cato illius commercium vitare, eumque miſſum facere
ſustudine potes, ut eum, qui ſe ultro expoſuerit dedecori. Ubi e-

ſeelerati. nim res manifeſte liquet omnibus, ibi neque obtrecta-
1

cus relinquitur. Veluti cum hodie Romanum Ponti-

ſicem, tanquam Antichriſtum, falſæ doctrinæ coargui-

mus, quanm editis in lucem libris paſſimn divulgavit, &

per totum orbem infinitarum animarum exitio procla-
matatn diſſeminavit. Ubi enim peccatum manifeſtum

eſt: ibi non injuria & poœna manifeſta illud conſequitur,
ut quivis exemplis monitus illud cavere posſit.

„ 47 111 . e, zn⸗
Gorrigendi Ita jam hujus præcepti ſummam & communem in

meorhbi qui c185 e. m has 5
vel parinnt Proximao, &qué amico atque inimico, lingvæ maledica
vel conft, .
mant lin. rum illud, ſive con ctum, cum neque ex mandato id
eva pern- Faciat, nequè in uſum aut ædiſicationem proximi: Sed
lantiam, itaà ſua lingva utatur, ut ejus patrocinium proſit ac ſer-
e eeet que omnibus, de univerſis ac item ſingulis ho-
norificam mentionem faciendo, ut illorum peccata at-
que defectus officioſe contegat, amice exeuſet, ſuoque
Virtutes ipGus honore amanter exernet. Ad quod hac potiſſi⸗
vel opera mum cahſa provocandi eſſemus, quam Chriſtus ipſe indi-

bujus pra cat in Evangelio, quaque quodam quaſi compendio, o-
cepri. miia præcepta erga proximum obſervanda comprehen-
i voluit, inquiens: Quidquid volueritis, ut faciant vo⸗

I. Con. 12, bis homines, hoc etiam facite illis.

22. Quin etiam natura ipfa in proprio quemque corpo-

Similitndo te hoc docet, quemadmodum Paulus 1. Cor. I?2 in-
ſnmtæz à quit Membra cyrporis, quæ videntur infirmiora eſſe,
Vrutzera neceſiariora ſunt: & quæ putamus ignobiliora eſſe
memhrort, membra corporis, his honorem abundantiorem cir-

bamani sundamus, & quæ inhoneſta ſunt noſtra, abundantiorem

aorparie. honeſkatem habent, Faciem, oculos, nares, Os nemo

con-

tioni, neque falſo judicio, neque improbis teſtibus lo-

tellectum paucis explicatum habemus, ne quis ſuo

6,. petulantia noceat, neve male de eo loquatur, ſve ve.

Idang

anntgt, ne
l nenbra
(kterumn in

nſicerent

Reniden

niil hiſee te

n nobis n
Pl in pra⸗
inmum,
rdget he
mag amnl
Puſt elki,
Plemde d
i, gur
erit (Ino
Partemn inter
lrhanttel
mits ſudi
gval in Pre
Mkerpreten
n no
Tbus ſolet
e nulte dor
le blon
hmoto 63 e
liunſe
nleninen
Keiiten u

P)
Non

en NxX. PRACEPTUM. 47 5 MM

—.— . — — — —
tunc ne oNHAe contegit, neque enim egent, ut velentur, ut quæ per
ngue üllum her ſe membra ſunt honeſtiſima omnium „quæ habemus.

itgelecori. Ui Cæterum infirmiſſima quæque, eorum nos pudet, ſi

lineim conſhpicerentur, illa omni ſtudio conteguntur, atque
Nprhß tibi⸗ hic quidem manus, oculi, una cum univerſo corpo-
e Romenum re in hiſce tegendis & velandis occupati ſunt. Non ſe-
zcüren cus nobis quoque inter nos faciendum eſt, ut quid-
glhun linſgi , quid in proximo noſtro parum fuerit honorificum &
haruneritNH infirmum, hoc accurate exornemus, ac omnibus vi-

ccatum Mi ribus ejus honori tuendo ſerviamus, opitulemur: ejus

Nilonktir famam ampliorem faciamus, & contra, quidquid illi
gereſel. posſit aut ignominiæ aut dedecori eſſe, ſtudioſe pro-
1 comnnnmen pulſemus. Eſtque præcipue hæc præclara virtus & illu-
enig, ne giis Ktris, quæ omnia, quæcunque de proximo dicta au- ea, o.
., Hygee MA dierit, (ſi non manifeſta fuerint flagitia) in optimam i
irurle⸗ partem interpretari noverit, aut æqui bonique conſu- llon,
3 e en lere, contra lingvas venenatas atque peſtiferas, quibus? S vie
* im unice ſtudio eſt, ut ſi quid expiſcentur & arribiant,. e.
tionemn re quad j . hender illad peiſi na veritati
Hinim pin quod in proximo reprehendere queant, illud pe ime, gHo,.
beins eh? interpretentur, aut malitioſe pervertant: quemadmo.
eſen e dum jam omnium maxime Dei verbo, ejusque docto- .
anl. „ ribus ſolet contingere. Sunt itaque in hoc præcepto val-
gice “ Qe multa bona opera, quæ & Deo ſumme placent, & abun-
44 n ſ dge multum benedictionis & bonorum ſecum apportant;
nlr n g, ſi modo ea perdita hujus mundi cœcitas, & falſi illi ſan-
cluſnſ Guli agnoſcere velient. Neque enim quidquam eſt in
krinkenn , toto homine, quod longe lateque perinde plus bonorum,
netitoin ac itidem plus malorum, æque cum in ſpiritualibus, tum
“ in mundanis negetiis operari poteſt, atque lingva, quan- Ping va.
p cehe quam omnium memhrorum & minimum ſit & invali=
tile ,) PRACEPTUM I. & X.
ulu, Non ceoncupiſces domum proximi tui, MM

fn Wec deſiderabis uxotem ejus, non ſervum;
Utpuueyn 6 . . nos

476 CATECHISMuIS MA] OR

non ancillam, non bovem, non aſinum, ne-
que omnia, quæ illius ſunt.

Cur peſtre. U C quo poſteriora præcepta Judæis peculiariter
ma duo data ſunt; quanquam ad nos quoque nonnulla
praceptæ ex parte pertineant. Neque enim de prava carnis libidi-
tradita, ne aut furto illa interpretantur aut intelligunt, quæ ſu-
pra abunde interdicta ſunt. Putabant quoque, alia omnia
ſancte ſe ſervaſſe, ſi externè feciſſent, aut non feciſſent o-
pera. Et eam ob rem Deus hæc duo aliis præceptis adjecit,
ut hæc quoque pro peccatis æſtimentur, Uxorem aut rem
proximi concupiſcere, aut aliquo pacto pro ea potiunda
conari. Et hec eam ob cauſam potiſſimum, cum in Juda-
ismo ſervi & aucillæ, non ut nunc erant liberi, ut huic aut
illi mercede conducti pro ſuo arbitratu, quàm diu libuiſ-
ſet, ſerviiſſent: ſed domino erant propriè mancipati, u-
na cum corpore & rebo omnibo, quemadmodum pecora,
&reliqua ſubſtantia, Adhæc ea quoq; poteſtas in uyorem
ſuam cuique erat libera, ut illam dato libello repudii 4
ſe poſſet dimittere, ac aliam ducere. Jam in hoc vicis=
ſim inter ſe periclitabantur, ne quis alterius uxoris cu-
pidus, ſumta alicubi occaſione, & ſuæ repudium renun-
ciaret, & alteri ſuam ereptam ipſe aliquo modo& prætex-
tu ficto conſequereture Jam hoc apud Judæos non habe-
batur dedecoroſum, multo minus, quam quod apud nos
jam cum mancipiis agitur, quando paterfamilias ſervum
aut ancillam èe ſervitio repudiat, aut alius alium alio
quovis modo ſuis miniſtris privat.

Conſveti⸗
aines & e=
biniores
bopuli Ja-

Aaici.

Int rpreta- Proinde hæc præcepta ita, inquam, interpretati ſunt,
tio hisius & recté quidem (tametſi & latius aliquanto pateant)
Ppræcepti. ne quis cogitaret, vel in animum induceret, rem alte-
rius, nempe, uxorem, familiam, domum, agros, prata,
pecora ſibi vendicare, etiamſi ea res cum aliquo hone-
ſtatis prætextu fieri posſit, neque tamen citra damnum
PrOAI-

—
pnini Gupr
Ein elk nitiun
Urfin porſile
ltbtaqno
1e lid proxi
Uunlgetjamſ
ellig erprob

.
üeconkecutun

Nenlo tantumn
üntumotel,
Uonfelke ſ
Nbi etian hi
ire infro
Unintg, din
r inſalutn
indin ge
nmnintur)
ſthiur iere
erde Chni
eglitntene
Ihui lonnu
Mtllnm u
hlina ſper
unnt dc tr
nfebul i
ig Et.
Gnn liean
ne 8
ünd

r Uherinnt

Ion

—

on anumn, ie.

olri elintr

6 vogne nnnd
epraracrniſbl.

intellont u.

tqvogne iunmn
autnan Kiſu⸗

ispraceßls,

tun,Orenante
do pro ephin⸗
Kümumcun r
Antliber,u nin
itiyquineike

roprle ache

emadmnokunnſenn

1 d
poteltäginun

eo lbelonrnd
1e⸗
iisalee
ſun,ing
ligno nolgn
O udlens poN

1
anN

giuntent

tetaniußt

Aut afins Aiomni

1 ie
intertern
n,

unin HNime.
rinsitil.

=

X. & X. PRAECEPT. 47v797
proximi. Supra enim præcepto ſeptimo illud interdi-
ctum eſt vitium, quo aliena bona alteri eripiuntur, &
per vim posſidentur, id quod nullo jure fieri poteſt. Hic
vero ea quoque animi pravitas & verſutia interdicta eit,
ne quid proximo perſvaſione aliqua &à manibus aufe-
ramus, etiamſi coram mundo illud honeſtè fieri posſit,
ne quis exprobrare tibi queat, te per vim & injuriam id
eſſe conſecutum. Ita enim natura comparatum eſt, ut
nemo tantum faveat alteri, quantum ſibi, & quisque
quantum poteſt, tantum ad ſe per fas atque nefas rapiat,
non valde ſolicitus, quid relinquatur alteri. Adhæc
probi etiam haberi volumus, eamque animi verſutiam
atque improbitatem pulcerrimè ornare atque tegere
novimus, diu noctuque tam ingenioſas technas at-
que impoſturas inquirimus atque fingimus (quem-
admodum quotidie jam acutisſime excogitantur &
inyveniuntur) quaſi jure ac legibus petitas. Neque
veremur, iis freti decipulis jure falſo citatis, ferociter
& ſuperbe omnibus obſiſtere: neque improbitatem aut
nequitiam hanc, ſed induſtxiam ac providentiam no.
minari volumus. His omnibus ſuffragantur & o-Juriprit
pitulantur quoque Jurisperiti atque legum doctores, Jentiæ &
qui, ſi qua ſpes improbi nummi affulſerit, jus per vim legazzm A6-
torquent ac trahunt, prout cauſæ ſervire poſſe vide- æſas.
tur, verbula in commodum ſunm excerpentes, poſt.
habita & æquitate, & proximi necesſitate. Atque ut
in ſumma dicam, qui hac in re omnium fuerit inge-
nioſisfimus & exercitatisſimus, huic jura omnium for-
tisſimè ſuffragantur, ut & inquiunt ipſi: Vigilantibus
jura ſubveniunt.
Quare poſtremum hoc præceptum non improbis Hæc peſtre.
in mundo nebulonibus cenditum eſt, ſed iis, qui volunt æ prace.
eſſe vita inculpatisſimâ, qui laudari cupiunt, & videri Pra non per-

fonge omnium optimi & integerrimi, ut qui adverſus tinent ad

priora præcepta nihil prorſus deliquerint. Quales præ- Arſcipli-,
W cipué nam.

478 CATECHISMuIuS MAJOE

ſed ad ſu- cipue Judæi eſſe contendebant, & nunc multi adhue
beriorem magni Proceres, nobiles & Principes. Etenim alia
nſum legis. illa communis turba & fex popularis, ad locum multèò
inferiorem, nempe præceptum ſeptimum, releganda eſt,
ut cui non nimium curæ eſt, qua laude aut integritate
ſaa bona ſibi paraverit.
beccade Jam hæac potisſimum in his negotiis uſu venire ſo-
pugnantia lent,; quæ in contentionem forenſemn perducta ſunt,
e& her præ- quibus decretum eſt, proximo à nonnulla parte bo-
copto. Inju- norum excuſſo aliquid eripere. Veluti exempli gratia,
Nee cupidi- cum de pingvi atque opulenta aliqua hæreditate con-
tzate hbone- tentio eſt, aut ſi quando aliæ res magnæ in medium

Fas canſas vocantur. Hic quisque ad tuendam ſuæ cauſæ æquita-

axercere. tem addqucit, quidquid uspiam vel ſpeciem juſti obti⸗
Exempla net, quod tanto verborum apparatu exornat, ut illi jus
n familiis ſuſtragari cogatur, eoque titulo erepta bona retinet,
Simderin. ut nemo poithae iis de rebus cum eo pedem (quod a-
junt) conferre audeat. Præterea, ſi quis aut arci, aut
civitati, aut comitatui, aut alioqui rei magnæ adjecit
oculum, ac tantum largitionibus, vel per amicos, ve
quavis ratione alia effiere poteſt, ut alio inde pulſoa
ſbi adjudicetur poſſeſſio, eademqve adheæc literis & ſi-
gillis confirmetur; ut titulo principali & honeſte acqvi=
lita eſſe dicatur.
Honella Similiter qvoqve in vulgaribus illis & publicis com-
apbeltatio merciis & contractibus, ubi alter alteri e manibus a-
Praæteitir liquid promta quadam aſtutia eripit, ut alteri illi tan-
wſuri, Giſe qvam lupo hianti diſcedendum ſit: aut alioqui alte-
merlats rum iniqva contractione urget & obruit, nonnulla ſpe
centracti- lucri aut emolumenti ad ſe redituri conſpecta; quam
SBezg, alter ille aut preſſus necesſitate, aut æris alieni ma⸗
gnitudine victus, ſine diſpendio obtinere aut aſſequi
non poteſt, ut dimidium, aut etiam amplius dimidio
invenerit & lucrifecerit. Neque tamen hoc inique par=
dum aut vi ereptum, verum juſtus contractus Micenäne
enf.

I.

—
R Hoe non e
firiora dan
fnen habeate
Gitproninoh
fian utonmns
iuelcogitite
Uliaſterien
Uen nundijut
finntmmnen
czanitpre
talnellirei
marmanle
lteitzan .
Dodt Pretente⸗
U hune 9l
R orin, bbi
ele Aarrigen
bealteliot
tienknumn i
lanltuen
ege inomnib
keplcittun con
lere ikabd
leg⸗ kegre
nelogroee
ir ii ſbi
egerfitkh
1 kntelinan
il lod orum
el inteken
rtaſe
akem erſpe
dtälter
Wiblang⸗

ntknne

AAI IX. & X. PRECEFTUMA. 479
TM3⅓ eſt. Hoc non eſt aliud, quam qued dicitur: Potior eſt,
es, Hund qviprior ad dandum eſt. Et qvisqve ſui emolumenti ra-
rt, aAlumd tionem habeat, foroqve utatur, non admodum ſollicitus,
mun, Kignng qvid proxim hebeat. Et qrvis velit eſſe tam ſolers ac per=
zuient imgin ſpicax, ut omnes defraudandi ac imponendi rationes ag
vias excogitatet, quibus honeſta quadam ſpecie aliquid
otis ln etieb inſidioſe eripientes alteri, nobis vendicamus? Qod ta-
en Perilllfa men mundi judicio, ut iniq; aetum aut inhoneſtum non
CKnohi Net exiſtimatur, neqve legibus vindicatur: ſed neque videt
qvisqvam ita proximum opprimi, eidemqve eripi, qvo ci-

Alutiexenplgt

ua hxretittett tra ſingulare diſpendium carere non poteſt: cum tamen
pro certo conſtet, elſe neminem, qvi hæc ſibi ab alio fierĩ
migne nn „QN .

velit, aut æqvo animo ſuſtineat, ut facile appareat, ejus-
modt prætextus & effugia mala eſſe & improba.
Ad hune quoqve modum apud antiqvos agebatur in Præterxtns

fur ceale ni
el ſecien lf
gezornat, n

tonnt“ re uxoria, ubi tales techuas commiſcebantur, adlube-adi vortio-
trentl len ſcente & arridente alicujus oculis alterius conjuge, ut am apud
ren e⸗ el per ſe aut alios (velut multiplices erant harum fraudun Jadaæos &
iniz, bili ſtruendarum viæ) tantum efficeret, ut maritus cum uxo- genters
i rei nige⸗ re ſimultatem ſuſciperet, aut illa marito adverſareturr,
neqdqke in omnibus ejus voluntati eſſet morĩgera, ita, ut
, de dt

repudiatam cogeretur à ſeſe dimittere, ac alteri conce-
dere. Hic abducendarum uxorum mos haud dubiè apud
Judæos freqvens fuit & ufitatus: qvemadmodum in Ev-

e Autc ltni
l ahuekei⸗
= angelio qvoqve de Herode legitur, qvi uxorem fratris ſui
li adhuc vivi ſibi ducebat, qui tamen alioqvi vir juſtus & Herodli; Ex-

altei enſ 1 integer vitæ haberi contendebat, ſicut Marcus illi quo- m oli
t,ir ei *e fert teſtimonium. Cæterum ejusmodi exempla ſpero “l .
14 aut ſid apud nos locum non habitura, cum in novo teſtamento c. 16
voruit, ent legibus intercepta ſit & antiqvata repudiandi licentia: J. 202

icfe, mili fertaſſe quispiam alteri ſponſam egregiè dotatam,
ℳ gqwadam verſipelli vafritie è faucibus præriperet. Porrèò
utſeke il „autem, ut alter alteri ſervos aut ancillas abalienet, aut
i alioqui blandis verbis perſvaſus abducat, equidem apud
noſtrates non eſt rarum aut inſolens:

4⁸⁰° CATEBCHISMuS MAIOR

paæna tali- Jam quocunque modo hic dolus malus fieri poteſt,
um impe- ſciendum eſt, Deum nolle pati, ut tu aliquid detrahas
urarum Proximo, quod ſuum eſt, ut ille egeat, tuque tuæ ſervias
& fran. avaritiæ, etſi illud non contradicente mundo honori-
ſice retinere poſſes. Eſt enim occulta quædam & inſi-
dioſa ſy cophantia, qua (quemadmodum dicitur) fu-
cum feciſti proximo, ne animadverti ac deprehendi
posſit. Nam tametſi perinde te geras, quaſi nemini fe-
ceris injuriam: plus juſto tamen oneroſus extitiſti
proximo. Etſi neque furti neque fraudis inſfimulandus es:
certum tamen eſt, te rem proximi concupiſſe, hoc eſt,
pro ea conſequenda laborâſſe, præter voluntatem ejus
abalienâſſe, eidemque, quod divina liberalitate conſe-
cutus eſt, invidioſe non faviſſe. Et quanquam neque ju=
dex, neque quispiam alius tibi id audeat eripere vicis-
ſim: neque tamen Deus itidem ee te pacatè frui per-
mittet. Ipſe enim fraudulentum pectus, & mundi hu-

Am.

zus vafritiem acutè peripicit, quæ ubi vel lati digiti li-
7 9

bertatem atque licentiam conſecuta fuerit, mox omnem
modum excedit, ac denique in apertam vim atque inju⸗
riam prorumpit.
Communi Hujas ergo præcepti communi intellectus eſt. Pri-
imtellectus mum, ut hoc cautum ſit, ne damnum proximi deſide-
hbejus do- remus, neque ad id adjutores ſimus, vel re, vel conſilio
Siring. cauſam nocendi proximo ſuppeditantes, verum ei;
Hac lex dus quidquid habuerit, candide faveamus, ünamusque. Ad-
sompletti- hæc, ut omnibus officiis promoventes, ab injuria quo⸗
gzar, Gaffe- que res ſuas defendamus, quemadmodum cupimus

„ 2 . — „ D . X„
Ezus malos, idem ab alio nobis feri & contingere. lta, ut præcipue

& cauſam hoc præceptum, ad invidiam & fœdam in ſatia bilemque
videlicee habendi cupidinem reſpiciat, quo Deus cauſam atque
worbum agdeo ipſam radicem funditus evulſam auferat & medio,
gaturg. unde omnes proximo nocendi viæ ac rationes pullu-
lant. Unde illud quoque hiſce verbis expreſiè & ſigni-
ficanter extulit: Non deſiderabis, &c. Cordis enim pu-
ritatem

Co⸗
—
iuen an
nnt in in
intthoe
ſcienle
(0Ne
A D
Irrleſte,
ſtuntt, i
ſunde Prede
lklkoite
icln onni
telſeng ſun

. Urlmapus,

fmmmlun ſi
MHmant m.
n eicſin
ucttt⸗ e
eiſkiſn
n aciet
Aeiunt.
1
Kektaelten
ton eghige

reſer,
Relrhtun

lſi ginher
uſenin
dd agi Hunn
un etde

nt ve
küme

Ijon . CoNcLuSIO DECALOGI. 481
maln fei s ritatem cumprimis quæritat, tametſi eandem plene,
Ai ilbetd quoad in humanis dAgemnus, nunquam conſequemur:
ttuglettſmnt ita ut hoc præceptum cum cæteris omnibus facile præce-
temm ptain maneat, quod &tra intermiſſionem nos accuſet,
uInqelni jadicetque, quam probi coram DEO ſimus.
ert Mimii⸗ AAM ergò explanata utcunque habemus Decem Decalogeer
. l ”Mcs . . . —– . . , . D 2
imealr dHA. AJPrCepta, potiorem divinæ doctrinæ ſummam in- Jnmma dor
R ntndlm: dicantia, quid nobis faciendum ſit, ut tota vita no. &trinæ 02
SInhumüidh . . F ———1 6
us ſe,MA Ara Deo probetur & placeat.
oncuptle ac ſcaturiginem,

LPræterea fontem iplum mninn

hrnmi ex qua ebulliant, & in quam redeant verzataum
t luncn VIciſgim Gumnia, quæcunque bonorum operum nomina
4 Moereltlk n. .

cenfenda ſunt, ita,

ues ut extra decem præcepta nullum
unin bonum opus, quod quidem Deo placere poſſit, eſſe exi-
gnene ſtimandum ſit, quamlibet tandem coram mundo aut
itml bonumaut magnum, aut ſpecioſum eſſ= videatur. Sine
bectils,

bi 1itin jam viciſſim videamus, quid noſtri magni illi heroes
ubivel Hudee

daa. ſanctitate ſpectabiles jactare poſſint de ſpiritualibus
aiuei dugi ſuis & difficilimis operibus, quæipſi ultrò excogitarunt,
tam vun⸗

ſibique facienda propoſuerunt , & hæcà Deo præcepta
t miſla faciunt, quaſi leviora & viliora, aut Jamdudum
intelelue * præſtita eſlent.

num – Ego equidem in ea ſum ſententia, cuivis abunde hic
0o NVelte l Præſcriptum eſſe, quod efficiat, ασορνναα oναντα νιο

Otantes, lτε rooluns nenipe, ut hæc diligenter ſervaremus,
nſnunnd manſvetudinem, patientiam, & amicum erga inimYii
nkene e, ceos animum, caſtitatem, commodandi promptitudi- Vhe IE
nin an nem, atque id genus alia, quæ his virtutibus annexa YJo! tSes

t ee ſunt. Verüm ejusnvodi opera nihil ſplendoris & au- itlis or-
lamn nltnn toritatis coram mundo habent. Neque enim rara & no- ant n D
Depaſ , va ſunt, & faſtu turgida, certis temporibus, locis, per- Tanoes ri-
an ſnnng . ſonis, ritibus, habitibus deſtinata, ſed communia, pro-a, Zea
ret trita, & domeſtica, quæ vicinus erga vicinum exercere Henmn Adivi-
velftie poteſt, eam ob rem nullius ſunt autoritatis & pretii. "d.
de. Cnhe⸗ =è IIH Porrè

48² CATECHISMUIS MAYOR

Porro autem illa alia hominum & ora & oculos in
ſe convertunt, quæ ipſi quoque ſumtuoſiſſimis cere-
moniis, magnis impenſis, regiis ædificiis provehunt, at-
que iĩta exornant, ut omnia ſummè niteant, ac ſplende-
ant. Ibi thura incenduntur ac thymiamata, ibi pulſa-
tur & cantillatur, planeque omnia concentu perſtre-
punt. Alibi incenduntur cerei, ut præ his alia neque
videriineque audiri queant. Nam quòd ſacrificus quispi-
am picturata auro caſula amictus conſpicitur, aut lai-
eus quispiam per totum diem flexis innititur genibus in
Eccleſia, ſecum neſcio quid murmurans: hoc verò o-
pus ſpecioſum & præclarum dicitur, quod à nemine ſuſ-
ſicienter laudari poteſt. Cæterum quòd miſera aliqua
puellula infanti in cunis poſito ſedulò ſervit, ac ſfideli-
ter, quod illi demandatum eſt, facit: illud verò nulli-
us pretii habendum eſt. Quid enim aliud ventrofi ma-
nachi, & laſcivæ ac prurientes libidine moniales in mo-
naſteriis ſuis quæritarent?

Phariſai- Vide verò, an non hæc deteſtabilis quædam ſit iſto⸗
vas error G. rum deſperatorum hominum præſumtio, qua ſibi tan-
inanis B- tum ſumunt, ut audeant ſublimiorem vitam & ordines
ducia wo-invenire, quàm decem præcepta docent, affirmantes,
naſticorum ut dictum eſt, vitam eſſe ſimplicem ac leviculam, tan-
zultium. tumque vulgò obſervandam & ſectandam, ſuam verò
Deliraméta ſanctis & perfectis convenientem & propoſitam.
Perfectle- Neque vident calamitoſi illi & talpis longe cœcio-
zuin mona res homines, nullum hominem eo rem deducere
RKticarum. poſſe, ut vel uni præceptorum perfecte ſatis faciat,
ut ſatisfaciendum eſt, ſed ſubvenire nobis neceſſe ſit,

ſicut audiemus, & fidem & orationem, qua præce-

ptorum ſervandorum vim atque virtutem quæramus
ac precemur, indeſinenterque accipiamus. Quapropter
eorum jactantia non eſt alia, quàm ſi jactarem & dice-

rem: Equidem neque groſſum habeo, quem debitori-
. bus

—
Uun neig gun
Aolzam,
A ro
entllen utt
Aed inerlait
Ahentomnui
dtnfin ori
lllloß ben
enpore Ulam
, Our bete
ni anit
Uuſſtidugaſſe
itgleligg⸗
btegleomnen
te ten tib⸗
Uolſgniter ſae
tnlengerer
eeſe gegti
niäſtiant,
ueaque gn
ünden tuqnd
tineite n
teogaſint

, gue

Den

4Ion Conxcrusio DECALOGTI. 483
—— . .
A ora Aoelluar dus meis numerem, decem tamen aureos perfacilè
umtuiſidoee exolvam. D
rin wonn: Hxc propterea hoc diligentius dico & inculco Deteſtanda
tennt dr ſlan identidem, ut tan em à miſerando illo abuſu, qui usque 'nſanin Fſn.
viamatn A acdeè invaluit actis profundiſſimeè radicibus, & adhuc Sentien
corert eEm adhæret omnibus, liberemur, & aſſveſcamus, ex omni- Peſſe legi
1r H 6 Bryus totius orbis ordinibus huc tantum intentos habe- De⸗ ſatis-
Aſcitfif re oculos, deque his eſſe ſoliciti. Nullo enim unquam Keri,

nhictnn u tempore ullam doctrinam aut vitæ erdines invenie-
innititur geun mus, quæ decem Præceptis aut pares ſint, aut confe-
tam: hüe rendi: cum ita ſint ſublimia, ut ea nullus homo unquam
ackinmi ſuis viribus aſſequi queat. Et qui eadem aſſecutus fue-
wdaleul⸗ it, cœleſtis & angelicus homo perhibendus eſt, longè
ul kriih 44 lateque omnem mundi ſanctitatem excedens. Tantum
. ul ene vigde, ut ea tibi proponas, tuique in iis ipſis periculum
Aidrennti⸗ non ſegniter facias, omnes virium tuarum nervos in-⸗
4 enl? Lendens & exercens: ac illicò ſenties, tantum tibi ſu-
inen pereſſe negoti, ut fupervacaneum exiftimaveris, alia
ſanctitatis ant præſtantieris vitæ opera ambitiose cu-

Aué? rare atque quærere. Et hæc de Prima parte, cum ad mo-
ubir nendum, tum docendum, dicta ſufficiant. Ut tamen
ſ za aptius ei rei finis imponatur, illa nobis verba hic repe-
ven u tenda ſunt; quæ ſupra quoque in Primo præcepto ex
ſ an⸗ planavimus, ut diſcamus, quantum operis Deus impen-
nle

ine di vult Decem præceptis probe perdiſcendis, inculcan-
r⸗ dis & exercendis.

ln “ Ego ſum Dominus DEUS tuus, fortis ze-
eo nen n lotes, viſitans iniquitatem patrum in filios
fite li in tertiam & quartam generationem, qui
ire onin „ me oderunt, Et faciens miſericordiam in mil-
enen, S lia his, qui diligunt me, & cuſtodiunt præ-
In cepta mea.
ie 1 † C appendix quanquam, ut ſupra audivimus, Mec aphene
e e ſub initium primo præcepto annexa eſt: omni- diæ zerett.

. Hh 2 um

io eius
nimo ejus
ia, unqgue a
1 atiam taciat omnia, quæcunqu
ra brimi ejus g

4 — △ 5 gα 1 6
igi Omalia
vunt & agunt (Quare hoc 4à nohs 8
6 , 8
0 6rA cAI 4
1

x & na nuina in bum (non
oc verbum (non
ina interpretatio, ita, ut hoc verb
kex ra ac genuina i erpre
.

4 0R
ATECHISMUS MA)O F egare
8 ₰ e , ne
4 Pratia poſitum eſſe, S
4 amen præceptorum gratia p. mnia huc referen-
Satur. 7d-um tanm nus, ut quæ conjunctim uoque juven-
ta toti non poſſum 2 . uare dixi, ceC quos jſcat
7— . da ſint. Quar da eſſe, ut diſca
Decalage. da & dirige da, & itentidem occinenda e t, quare ad
tuti proponen uo certum nohis fiat, igendi,
& tenaciter retineat, qu obſervationem & adigendi,
. Me . 4 n-
— r&ι ceρHhοr . hæc verba Intuen-
hujusmodi P . Neque aliter hæ 4 . djecta
impellendi eſſemus. 1 que ſigillatim adj
& impellendi d unumquodque ſig omnia
. m ſi ad unumq oronßciſcantur omnia.
da iunt, quan hie Se per hwc Profciſtant laſce, &
ita ut in *1 a uno qua
an d prædictum eſt) hæc Peihonanr, in ſe com-
Commina: ſunn uel minas, & amicam promi ant & admoneant,
tiones & terri tur ut nos partim & ketre t, ut ejus verba
Premibſio- P lecnunenr: ur provocent & bellien tenz ‚Darripiamus
partim am 2 . everi
ner. pa ivinam quandam ſeve jbſe hoc tacitum
. de ut divin 4 5 idem ipſe 0 4
nifaciamus . rhà faciat aut a n e
e perterit, quanti ſua verba faciat decreverit, nem-
Pæna. Vei bre quam ſevere eadem tueri ibiliter excrucia-
velit, tum ſuppliciis terr . 1 int ac
3, quòd acerbiſſimis a contemſerint ac
lar H nsr eos, qui ſua kene gareit r remunerari,
18 it or . 312 argiter yII
kuru int: Et viciſſim, qaam ſit iis, qui magni
Pramia. violaverit “ omnia bona largiri NE iptum eorum vi⸗
benefacere, & libenter juxta præſcript
ed facmmunt,

. mmodò
im tantu .
quod Deu 3 en-
tali profſiciſcantur ra ed edt quodque e o.
. 1S DBa 5 . uSs
ror enm, Pia nunice in ocu t, quæ& eju
tuat, eum . . eE caveat, qu iam
celter en Ust nductum omnia illa accurat Deum ad iracundiam
v. Dlacc- fu inductume identur, ne Deu uodque in
1isne epugnare v . 8 fidat
Dpra-Iuntati repug d illi uniceè fidat,
r6* e, tovocet: & contra quod il
cedunt Pe-P

micum &
tam am
