DE PRS. CanR. Er NArüun.

AD CHRISTIAN UM
LECTOREM.

4

Zuz, de perſona Chriſti; hac calummia de-
ſformare nen bereantur nonnull, quèd d
SDphraſibus & modis loquendi beteri ac pu-
riori Eceleſiæ atque Patribus orthodoxs
receptis & approbatis recedendo, noßas, peregrinas,
proprio arbitrio exrogitatas, inuſitatas O inauditas
loqendi ſormulas in Eccleſean inbehat, teſtimonia be-
1 antiquiſzma Eccleſiæ, & Patrum, ad Juc in hoc ipſo
libro probocatur, einem inſeri nimis longe futurum ſit,
guzx peſted illaſtri ſimis aliquot Elelctoribus & Printi-
Pebus exhibita ſunt ſengulari diligentidâ excerpta &
eonſignata.

Hes relcté & ſolid informandi Chriſtiani lectoru
cauſa, mediocris eorum amulus tertis capitibus diſßtin-
&zus, ad calcem libri adjelbtus és, unde illi cogneſcere
Jacils erit, n mods nominat libré neque quod ad reu,
neque quod ad phraſes attinet, id eiz, neque in doectri-
na, nequé in ſermonis geénere quicquam innobat am,
ſed càùm ſacræ ſeripturæ, tum beteris atque purioris Ec-
eleſiæ, de hoc zeypfterio käm doctrinan gudm lo-
quendi ſormam retentam alae
auaſurpatam eWſe.

—HM

— 7 4 . — . 4
N Um Librum Concordiæ, Praſertim artien-

—
(NC DN
Puatienlo d
de duarun
uumgue eſſent
(6Kporroecl
(onn och
Uinnlonim
Kdurum
bs Eltind
bletkhumm
6unain.
In,tenatura
nent 1 Ue
bleponane
iälezglee
r uunet

loſtengl
uunlmiliord
ubpheline
aſcipture

lülteeis

= = — S==

.

=

Wn. HW NIONE TESTIMON. ANTIG. 933

IINWI Qic PRDMO, quod liber Concordiæ in
NEN. articulo de unitate perſonæ & diſcrimi-

◻VBrne duarum naturarum in Chriſto, ea-
Nlit, ungH rumque eſſentialibus proprietatibus, veteris
Hrfkd a0 purioris Eceleſiæ, Patrum ejusdem & Con-
r ciliorum doctrinam & ſermonem imitetur,
aſlerendo nimirum, non duas perſonas Chri-
il, nin l ſti, ſed unum Chriſtum, & hanc perſonam in
iuſin duabus diſtinctis naturis ſubſiſtentem, divina
mineht ſcilicet & humana, non divulſis neque confu-
ſis, aut unà in alteram conversà, ſed ita, ut
utraque natura ſubſtantiales proprietates ſuas
retincat, neque in omnem æternitatem eas-
dem deponat, & unius naturæ proprietates es-
ſentiales, quæ toti perſonæ recte & verè adſcri-
buntur, nunquam fiant alterius naturæ idio:.
mata, i oſtendunt ſequentia veterum purio-
rum Conciliorum teſtimonia.
In Ephe ſino Concilio, Canone 4. Si quisr
voces ſcripturæ de Chriſto in duabus perſonis
n,,e Vel ſubſiſtentiis dividit, & aliquas quidem ve-
liu, lut homini, qui præter DEI VERBIUM ! ſpe-
cialiter intelligatur, aptaverit, aliquas veroò
85. tanquam dignas DEO, fſoli DEl patris Verbo
Qeputaycrit, anathema ſit.
Canone 5. Si quis audeat dicere hominem
= theoph noron, ac non potius DE-
UM eſſe, tanquam filiam per naturam vera-
citer dixerit: ſecundum quod verbum caro
Egg 2 factum

Tom. Con-
cil.I. p. 606.

34 De Pens Cmn. Er NArusaA-

factum eſt, & communicarit ſimiliter, ut uos,

2

carni & ſangvini, anathema ſit.
Canoneé. Si quis non confſitetur: eun-

dem CHERISTUM DEUM fimul & homi-

nem, proptereà/ quod Verbum caro factum
eſt, ſecunduùm ſeripturas, anathema ſit.

verbum paſſum carne, & crucifixum carne, &

—

mortem carne guſtaſſe, factum que primoge-

nitum ex mortuis, ſeeundum quod Vita & Vi-
vificator eſt, ut DEUsS, anathema ſit.
Et decretum Chalcedonenſis Concilii

citante Evagrio lib. 2. cap. 4. ſie habet:
„. „ 7 e/
zrαι τοιυι1οαςαα õ

»„ c. c 1 „ c —„+ „
Æτοα1 00α½*ρ vio, 10 Xαννουν α Iyes*

1 R X „ . ef 12171 7 . .
XpisSνα²” “οâοσανιασαπαανα α õ

2 22 7 2„ 7—,
ARétον †τανν ντον * geoτν, 92 T„ι0ο T αναπεμι

2 5 7 7 . —
Ey AνNυddsrοντα. e α.eEαe a*dο c.
„ 5 » 4 » — ..
Xe To* „ατϑ Xα Pux X0ιαι 2 9 αα.

e 7 „ .
7 ο νασον α rοαατ dτο Tα 9eoτ 0α

7 SSSõü .
οα⁰⁵οντHπαανατιτ ανN uvτovcvv 5F/Tν Hαα

4 el Kc „ eY — ⸗ 7 —“
T& αο⅛ο⁄ααι αασαι αNτοορπſ A.ασινοναοσ αα

2 — N / „ 2
zx raà r&*νοο ρααααρνναανιατπιν⁰ georer, 6

— — „ „ „ .„„
rν⅜ öà vοαdS‿HιαοουTöT0“ Aνντον MAXενιναταHςα d αα
2 — 2. 7* .
eατανwnνúᷣαρα.âkwι Mægiss 17 ræbt* n

1 à2 . 7 . PFPO
Oeorοτια αατοραι rνν Nνααοvτν7†v——, 6 A/, Aαν**

. b 2 „ . „QN „ „
saνααινντυς &τà-érτ, er “ 4α.

äl D S
Tyog“ Xoοꝶ νιονα,. αν/ο ονσEν e dyo O „

ð Tig Tαα Oοiα, H t
8 — . K HSõ 2
Dopa &ναονυπινασ dea& T õ 7obα 8
— 2425 7 e . S
&α W0N r7 1010αW Sααιι+α νσεοXN s ee

4 7

10

Pαυ Hν X Hα rsααονντιι 2X
ððẽ

r. „,
RNLeE

Alnot

—
eN a
7
2
tora
t, zh re
e

Eelen

Canone 12. Si quis non confitetur, DEI

(onnn

Whu n

Kin Voce e

Uhlnenitae,

n

tmntelen

lublintil

nbenlun

Fe. .

Nmg. — Urex TEsSTBI. AxrIG. Er PArx. 8 8

— 0n, a. Pr 4 r0, 4τ⁹ιαι croαραn B⸗ A-
or, 4g* νραν17ασα XgiS, 2 da⁸, N g4Ke
ο0d0ατο§ α „αιτανς Tεο αντα õ ρτοααι
oncem Zeugs, 46 r rα τ☛⁰ροο ι ρααdοαει,
1M lmi Eke &ιοσüοαν ”
etumoanm ..’.
c ,* Sequentes igitu
unonentt? A
llumie (Onftemur unum & eundem filium Do- To, .
nnge minum noſtrum [ESClM CHRISTIIM, Concftpa.
rlenm & una voce omnes deprædicamus, eundem 14.
Aieiltii perfectum in Divinitate, & perfectum eundem
ub. in humanitate, verè Deum, & verèe hominem,
eundem ex anima rationali & corpore, eon-
ſubſtantialem Patri ſecunduùm divinitatem, &
conſubſtantialem nobis ſecundum humanita-
tem, per omnia nobis ſimilem absque peccato,
ante ſecula quidem ex Patre genitum ſecun-
„dum divinitatem; In extremis autem diebus
ipſum eundem propter nos& propter noſtram
ſalutem ex Maria virgine Dei genitrice ſeceun-
duùm humanitatem genitum, unum & eun-
dem IESIIM CHRISTIIM fllium& Dominum
unigenitum, in duabus naturis inconfusè, in-
convertibiliter, indivise, inſegregabiliter co-
gnitum, nequaquam differentia naturarum
ſublata propter unionem, ſed ſervata potiuus
Proprietate utriusque naturæ & utraque in
unam perſonam eoncurrente „non velut in
MVMU cgg 3 duas

galt

Ur San-
Ctos Patres: H

„

7

836 DE PgRS. CHR. Er NArun. i

duas perſonas diſpertitum aut diviſum, ſed u- ſen Eflus
num & eundem filium unigenitum Deum, chcümlt
Verbum & Dominum IESMCHRISTIM, (nki.
quemadmodum olim Prophetæ & de ſeipſo KEurus:
Chriſtus ipſe nos docuit, & patrum nobis tra- Polnu, chm
didit Symbolum. blential
Ita etiam degçima Epiſtola Leonis Synodica leſtmnürmnitz
drisig- loquitur: Salvaà proprietate utriusque natu- Hungque⸗
num cap. ræ, & in unam coëunte perſonam, ſuſcepta eſt nidchele
fol 92. à Majeſtate humilitas, à virtute infirm itas, ab inciereso
æternitate mortalitas, & ad reſolvendum con- Ethoe i
aubkmctam ditionis noſtræ debitum natura inviolabilis Aulkris, vetbig
be DWWVWe naturæ eſt unita pasſibili, ut unus & idem me. (lraennſt
diator noſter & mori poſſet ex uno, & mori gferberel
tnon poſſet er altero. ””
2 Item: Qui verus eſt Deus, idem verus entno
Cap. 4. fal. eſt homo, dum invicem ſunt & humilitas ho- entaroport
93 3. minis, & altitudo Deitatis. Sicut enim Deus Coneretz
non mutatur miſeratione, ita homo non con- uitegram
ſumitur dignitate, agit enim utraque forma- tDeNn
cui alterius communione, quod proprium bs Ukture
eeltt, verbo ſcilicet operante, quod verbi eſt, uuun t
&S&SH carne exequente, quod carnis eſt. Unum ennd
haoeorum coruſcat miraculis, alterum ſuccum- rnd. eta
Pit injuriis. DElIS eſt per id, quod in prin. M „
cipio erat Verbum, & DEUsS erat Verbuta, blinttzen
per quod omnia facta ſunt. Homo per ic,; itg
quôd Verbum caro factum eſt, quodque fa- llen

iyi⸗
1

kati

ctus eſt ex muliere. Item, propter hanc um- niu neine
= tatem perſonæ in utraque natura intelligen-

g an,n.

8 .

e.

r Nn.,

Ciin ne
igentuna

NACNN

hetrti

Ntuntcmg x
“ conlſubſtantialis eſt Patri, ſed in natorx huma- H
Ged næ ſit infirmitate perpeſſus, &c.

l langt
Ne utrighi⸗
tlooaml 1

inteiini⸗ “W

Aueloneter⸗

turi ui, H .
un declarare voluerunt, ad quæ hic liber etiam

lraumts paucis verbis reſpexit; quæ verba, quemadmo-
Aletn

tuunkie⸗

tDevghe 14
e,

. gatet

UMONE Trsrht. PATRN. 3837

dam, & filius hominis legitur deſcendiſſe de
cœlO cüm filius Dei ex Maria Vir gine carnem

aſlumſerit.

Et rurſus: : Filius Dei cruciſius dicitur 8. G es
ſepultus, cùm hæc non in ipſa Givinmtate, quas

Hucusque verba utriusque Concilii Ephe- D
ſini & Chalcedonenſis, quibuscum reliqai
ſancti Patres omnes conſentiunt.
Et hoc ipſum hactenus eruditi in ſcholis
noſtris, verbis abſtracti & concreti indicare &

dum hæc omnia optimè néôrunt eruditi, in ve-

ro& genuino ſenfu, nece ſlari in ſcholis reti⸗

ut Deus, homo. Abſtracta verò ſunt nomina,

ut unius naturæ idiomata de altera natura in
abſtracto quaſi alterius naturæ idiomata ſint,

eanturoportet. D — R

Concreta enim ejusmodi voeabula ſunt, In 3,
quæ integram CHRISTI perſonam deſignant, Concorad.

quibus naturæ in perſona CHRISTI expri-
muntur, ut divinitas, humanitas. D
Secundaùm quam diſtinctionem rectè dici.
tur in Concreto, DEUs eſt homo, homo eſt H

DEUS. Contrà perperam dicitur in abſtra-

9 do, divinitas eſt humanitas, humanitas eſt di-
vinitas. “

Eadem eſt ratio eſſentialium idiomatum, ita

Egg 4 Ppræ.

33⁸ Dr Pass. C. & NAr. Ux. TEsrht. PAr. eh
prædicari nequeant. Quamobrem falſeæ & beleler docto
erroneæ locutiones fuerint, ſi quis dixerit: Hu-

. C(urnor Oech
mana natura eſt omnipotentia, eſt ab æterno, igrenig
ſicut neque ipſa Idiomata de ſe mutuèò prædi- ſecete ſen
eari poſſunt, ut ſi quis dicere vellet: morta- Nunnkt
litas eſt immortalitas & contra, propterea ſeitt dredin
quòd his loquendi formulis diſerimen natura- ſenngind

rum & proprietatum tollatur, eædem con-
fundantur, una in alteram convertatur; atſaue
ita earum ſiat exæquatio. ANA
Cùm autem non tantùm ſcire & firmiter Eringe zt
dredere oporteat, aſſumptam humanam na- Eilre, an
turam Chriſti, in perſona ejusdem & ſubſtan⸗ mnnhetſhubn
tiam & naturales atque ſubſtantiales proprie- Mummm

tates ſuas in omnem æternitatem retinere, mii
ſed etiam plurimum momenti habeat, ac
ſumma conſolatio Chriſtianis in eo propoſita d.
ſit, ut ſecundùm revelationem ſacræ ſeriptu- onizze dich
ræ agnoſcamus, & indubitata fide amplecta- in W,ü
mur ſummam Majeſtatem, ad quam natura rten n

illa humana in & per unionem hypoſtaticam D .
veré & re ipſa evecta, & cujus perſonaliter thnan
particeps facta eſt, quæ in libro Concordiæ Mk
copiosé declaratur: Ideò & ut ſimiliter quis. inene 0
que videat, etiam hac in parte libri nominati e⸗
non nova, peregrina, ab hominibus excogt- nſ, 4
tata & inaudita dogmata & phraſes in Eccle- i
ſiam DEl invehi, ſequens Catalogus teſtimo- V D
niorum cùm ſcripturæ, tùm veterum Putiee

2

eIANn L. D-z rox. Goamtnk. TESTI. 8.8. 839

Auncnil nd Eccleſi iæ doctorum, præcipue verò eorum, qui
mtſne Z quatuor Oecumenicorum Conciliorum anz
ent eten teſignani & directores fuerunt: quomodo ililii N=
adelemumiH hac de re locuti ſint, dilucide oſtendet.
Kertikt“ Suntque teſtimonia illa, quò faciliùs ea in-

e cortt toſ venire & rectius intelligere lector boſſet, 1 in
lſslltnn certa capita diſtribnta, quæ ſeqyuntur.

tolletur, aun
mecurettn

”MD Primum, ſacras Iitetas,

uinté, perinde atque patres, loquentes de
m Majeſtate, quam humana natura Chriſti per
mpt . unionem perſonalem accepit, uti verbis: Communica
Dna ejos tionis, communionis, Pparticipationis, donatio-
eſtnin, nis „traditionis, ſubjectionis, exalta-
emiin? HH tionis, dari & c.
1 worenn 9 D
6 Dung an. 7. Ecoc in nubibus coxli⸗ quaſi filius Dan. 7 3.
ri unie hkominis veniebat, &c. & DEDIT ei poteſta-
eletionen e tem, honorem & regnum, Potelles ejus bo-
ubt ⸗ ve telte⸗ æterna.
tit em⸗ Iohan. 13. Sciens quia omnia DEDITei Pa- “ z.
unel 6 ter in manus. 1
H Matth. II. Omnia mihi TR ADITA ſunt à Mari. n.
65 n i Matth. 28. Data eſt mihi omnis ?O TESTAS nanit. 28.

4 in cœlo & in terra. 6. 18.
W Philip. 2. DONAVIIT ei nomen ſuper Ph-
OMNE nomem Ke. H

Ggg 5 Ephef.

l
3840 I. DE IDIOMAT. CONMMuNIc. —— —
Eph. , 22. Epheſ. I. Omnia SUBIECIT fub pedibus nannre
ejus. anel
bſad. 9, 7. Plal S. I. Cor. 15. Hebr. 2. Phil. 2. Propter uurnſttum
qquod DEUS EXALIAVII pfum. immne i
Euſebius &οαιd. 8:6. ₰. 2e . iy. nonmnione
A Aa Tα αεααι ατιαιmοασ A6α) unn
70 &υσαπαι 7αο α Sunrs un d*αιS+½αοα Hihuihen
Crau. Kal 276 e* Ges uua Asaρ Din- inl Muſas
2& voοαααναα, T7s 19 Orτπνεααοααα nu
g2½ gursna α°6⁰. ”ĩůꝗÿ irmnlher
Sed illa quidem à ſeipſo communicans ieargre
(° ο° G£⁵*9) homini, hæc veròô Amortali ipſe Nafgan⸗
neon recipiens. Item, mortali quidem boten- uijr/ otn
tiæ divinæ ſubminiſtrans, à mortali vero ipſe iunntz.
non contra in partem aut communitatem ad- M Cro, gue
Irm h Tero dvr*(or d;Oeατοο) ⅜αùεοςRe etcn)
) Aτοα ρ Ardis, 4al ae Seor m⸗ elamten,
Ranagt6r†àα noivαςαοαι. ztet⸗ uma
Hunc ipſum interim ad illius vitæ eter ienin en
næ, quam penes ſe habet „at que ad dignitatis tt
in divinitate ac beatitudine communitatem Cjrles li

aſſumens. ne . end
Athanaſ. in Epiſt. ad Epictetum, reſcrente 2 Alimt
. 5 . 11 . .
tiam Epiphan. contra Dimeritas: O 9 7. 6 ł genitltedn⸗

Onles deon e οα ca&ρα eE. llktrer

l &c. a Roν ab ννα H ntzernoh⸗

1 7, „ . 8 PS s
0 aα . oο iαα sαα½ 1αοα* e5 e H elnt
8 407*SS reνα Aτ+ aρινιααςτι αα *ααςdere
*2 467 1eo ao*α⁰ 76ιαοςτι α Non radotai

dde ILIESTIMONIA PATRIMA. 241
ridek Nonenim verbum caro factum eſt, ut deitati
aliqua acceflio fieret, neque ut Verbum in me- ͤJ
. luNer liorem ſtatum reduceretur. Magis verò ibi
g humanæ naturæ acceſſio magna facta eſt ex
Gln, communione & unione Verbi ad humamnamß
, aturäim.
1 FEpiphan. hære ſi 6o. p. 344. AÜXo †.οαον’
eſtele iAταο Maglas S Nα 6s es kerερν ν
uae t*ν†uv α+ιοο ναα ε⅛ινοοτο τ boο d
n din Kaysriera dRGz Jeor, , 2W τöE l
2 reNaοττ1α 2 a Jokva Tla in geztvto* . „,
S n *„αρααραaddn' äσν οναυαι ⅛ Xααςα.
kertlke αsειναοNννα⁸QαoοhHνhüï—rx: 19 Oea A0ν. Contra Ar-
dd e riomantgs.—
Awodn Caro, quæ ex Maria & ex noſtro genere
cn erat, transformabatur in gloriam (in transfi-
Zguratione) inſuper acquirens gloriam Deita-

Ceurhe tis, honorem, perfectionem & gloriam cœle
eN,

SSõ ſtem, quam caro ab initio non habebat, ſed
ie ibi aln in counitione ſcilicet Dei verbi ac-
na I Cepit. S DMB
ari, . Cyrillus lib. 5. Dialog. Quomodo ergé
ie and vivificat caro Chriſti? Et reſpondet: Secun-
. , duùm unionem cum vivente Verbo, quod &
Cenn ſuæ naturæ bona Proprio corpori COMM-
tui, NIA ſolet facer. .
uak inli K T heodoretus Epheſ. I. Quod verò as- Tom2. pag.
li „ſumpta ex nobis natura ejusdem honoris cum 14.

N

Gihn, co, qui aſſumſit, Sl T PARTICEPS, ut nulla

GN videatur adorationis differentia, ſed per natu-
il . ramn

17

7

842 I. DE IDIOM. CoMMuN. TESTM.PATRN.

non cernitur, divinitas, hoc verò omne mira-

culum ſuperat.

2

PDamaſcenus lib. 3. I go oο.⁰. cap:

3 1 . — 7 „„ —2
ο.
7. & 1. Kaæd Aανvν αα ( &αε νσστα αZσον

õ T gα ονν αιττνν ddaoοι Ks*α στ
2 — 2 —— „¹½ „ . .
&αααπαα οαο 7 οοιια α αοαειισ*²²
pag. 194. Divina natura proprias ſuas excel-

lentias ſeu glorificationes carni COMMUNI-

CAT ſeu impertit, ipſa verò in ſe pallionum
carnis manet expers. .

Idem cap. 19. H & α0o r Seornl 15), *

2 4 — „ c „ 2 7 —
zvg ραρνοα (ννοναις dα rς α Hαν e eh.

5 » —„☛ „ 77
ar & Taασ ας eατ⅞ sd, Sveo'eς 111 e

. „ » .. O e
r 5vαν Hανναα , svενLu*τꝶ*⁹, Jeieg Ts L. .
„ . . 7,8üͤ . e c NT&
&νοoτταο. Eids*να YαοXαν α⅝ νυ

— X 5 JSY „ 1/ .
„8 ρ6rασ Ooνας αντ*ähι sννανρορα ⅜ρρ6ι⅝αα E&c.
„— — 5 „ —

ιννανοι r0α ορνναοοα Aρ εαοαπα α dee- “

l l
Sierrdh“ S. eX A*αοkꝛ ve, N o, Dee
2 ν τσοσα ναιρ Ses Xα.
- = M

Caro operanti Deitati verbi COMMUNI-

CAT, cùᷣ n quòd divinæ operationes per cor-

pus tanquam per organum perficiantur, tum
quòd unus & idem ſit, qui divina &* humana
operetur. Noſſe enim oportet, quòd ſicuti

ſancta ejus mens etiam naturales ſuas opera-

tiones operatur, Ec. Et ſimul communicat
etiam Deitati verbi operanti & gubernanti ipſa

etiam intelligens, cognoſcens & diſponens to-
SDð tum

leug.

—
kumumiverlun
(lut DEOſe
Dll encon

hriſta
ilm inte,
Gimnimen ſen
Uumpremm mtun
nnlurhlinm
t umamitat
Alin

Hebr .

N N
J ncelie

7

un De
ube

erti pirtut
iel
etuni
undnerith
AtHaRs.

= =
S

-= — =
S
S=

—

Iurin. II. C. Mar. Src. Humi. Nar. Dar. Tnsz... 843

edemm tum univerſum, non ut nuda hominis mens;
ſed ut DEO ſeeundùm hypoſtaſin counita, &
DEI mens conſtituta. H 7

„Chriſtum Majeſtatem⸗

Sd 2 2 . — — .
— illam in tempore, neque ſecundum
CNn divinitatem ſeu divinam naturam, ſed ſecundàm

er in ſ⸗ affumptam naturam, vel ſecundum carnem „ut homi-
nem vel ut slium hominis, humanitus, ratione corporis
ſeu humanitatis propter carnem, quia homo, aut
Kilius hominis eſt, accepiſſe.

7

Hlebr. I. Facta purgatione peccatorum Hebr. 1, 3,.
PER SEIPSM, ſedet ad degtram Majeſtatis
in excelſis,

Hebr. 2. Videmus IESUM propter PAS

= Hebr.2, 9,
SIONEM mortis, gloria & honore corona-
tum, & conſtitutum ſuper omnia opera ma-
nuum Dei, & omnia ei ſubjecta ſub pedibus
elus.
Luc. 22. Ex hoc erit filius hominis ſedens Læc.-22, 69.
„à dextris virtutis Dei. S GðGWG—WW
„ Lucæ I. Et dabit EI Dominus Deus ſedem Lati 3
David patris, & regnabit in æternum, & regni decoze.
ejus non erit finis. 4
Athanaſ. citante Theodor. Dialog. 2. p. 330.
Oααιο. Pcαυ Sr 2Xαιπο οοαα,
eov Sdo ,, ιατιr & vHocoρνοανâαςnd pdö1s ASνρρ,. &
H r/" Oeetzja. Quæcunque ſeriptura dicit Chri.

N

1

bgag. 250.

Fob. 5, 27. .

S44 II. Maj. Cun. Ssculmd.

ſſtum in tempore accepiſſe, PROPTER Hl-

MANITATEM dicit, non propter divinita-
tem. S

EST. S

Athanaſius Oratione contra Arianos 2.
& 4. Seriptura non intelligit ſubſtantiam
Verbi exaltatam, ſed ad HIMANIITATFEM
ejus hoc ſpectat, & propter CARNEM exal-
tari dicitur. Cùm enim ipfius ſit corpus,
merito ipſe ut HOMO, RATIONE COR-
PORIS HUMANITUS exaltari & accipere

memoratur, eò quòd corpus illa recipiat, quæ

Verbum ſemper poſſidebat, ſecunduùm ſuam

ex Patre Deitatem & perfectionem. Dicit

igitur ſe poteſtatem ACCEPISSE UTI HO-
MINEM, quam ſemper habet ut DElIs. Di-

citque (glorifica me) qui alios glorificat, ut

oſtendat, carnem ſe habere iſtarum rerum in-
digam. Ac proinde CARNE SU. HI-
MANITATIS hanc glorificationem accipi.
ente, ita loquitur, quaſi ipſe eam accepiſſet.

cet, ita ſe accepiſſe, quaſi non habuiſſet: ha-

Illud enim ubique animadvertendum,
corum, quæ dicit ſe accepiſſe, in tempore

bebat enim illa utpote ſemper ut DEUS &

verbum. Nunc autem dicit, HIMANII us .

Johan. 5. Dedit Filio habere vit am in
ſe ipſo, & poteſtatem dedit ei etiam judici-
um facere, quia FILIUS HOMINIS

Mu

—

aepile
(CCDIENT
ilos rinite
Allein de it
lomniüm: C
omimum &
EiFinltate ein⸗

Tyverbumn 4

Polterucempr
NDNINNITA

DOlNN

IIACCEYNS
Ueſtuintellig
tis Peclele,

ebethana

AAmherlam
Balllus)

Kond⸗ Hux. NArT. DAT. TESTIM. PATR. 845

g aecepiſſe , ut CARNE EIIIS IN IPDSSO
MOIHI ACCIPIENTE, in poſterum ea ex carne illius
dn oohen S in nos firmiter poſſidenda traderentur.
IIdem de ſuſcepta humanitate contra Apol- Pec. 0.
lohke linarium: Cum Petrus dicit, IESI M factum
edt tm Dominum & CHRISTIM A DEO, non de
IuS NON Qdivinitate ejus loquitur, ſed de HUIMANITA-
TE, verbum ejus ſemper erat Dominus, neqdqque
poſt crucem primum factus eſt Dominus, ſeed
HIMANIITATEM ejus divinitas FECII
DOMINIIM & CHRISTHIM.
Iltem: Quæcunque ſcriptura dicit Fili- Ec. 34.
um ACCEPISSE, RAITIONE CORPORISs
accepta intelligit, corpusque illud eſſe primi-
, tias Eccleſiæ?. Primùm igitur DOMINIS
kal, StlllM CORPUsS excitavit & exaltavit. Poſt-
otpusl liun, hac autem membra ſui corporis. Quibus
ebet, in verbis Athanaſius explicavit, quod paulò poſt
1 ad univerſam Eccleſiam etiam ſuo modo ac⸗
CMN commodavit.
ten Bralilius Magnus contra Funomium lib.
idae 4. Quôd Dominus celebratur & accepit no-

rl ſel
es re , men ſuper omne nomen. Item: Data eſt
NN . mihi omnis poteſtas in cœlo & in terra, ego
he vivo propter Patrem, glorifica me ea gloria,
7

iſ quam ante mundum habui apud te, &c. Eg
dfente 7, veνα 6 SX H&1ταπ B 6rnræ Tav-
lon 7α 2οοπνν Hoc eſt: IIIa intelligere opor-
. N. 4
dwonla , tetde IN CARNATIONE, & non Dei-
4 ate.
cb HMM Ambre-

Tom. 2.
Pat: 109.

Pgg. 99.

Pag. 108.

Tom. 4.
Homil. 3.

Pag. I493.

Pag. 235.

846 II. Mar. Can. StcuND.

Ambroſius lib. 5. de Fide cap. 6. Didieiſti⸗
quod omnia ſibi ipſi ſubjicere poſſit ſecundum
operationem utiqueDeitatis: Diſce nune, quòd
SECUNDUM CARNEM omnia ſubjecta ac-

cipiat, ſicut ſeriptum eſt Epheſ. t. Secundum

carnem igitur omnia ipſi ſubjecta traduntur.

Idem lib. 5. cap. 2. Non enim DEls ſuæ ſe-
dis Apoſtolis dat conſortium, CHRISTO ve-

xG SECUNDIM HIIMANITATEM datur
conſortium divinæ ſedis.

Et cap. 6. In CHRISTO communis SE-:

CINDIM CARNEM natura prærogativam
ſedis cœleſtis meruit. .
Chryſoſtomus Ebr. I. Serm. 3. p. 117. T
ασ½ ροναα „αναασ „xal 0ασνατI☛.α Ao-
TτmMÜντειzα ννa „Üe ε Secundum CARNEM
dicens: Et adorarent ipſum omnesAngeli DEl.
Theophylactus oh. 3. Ka] ra7aααραàοαο
v Tꝙ Yααται ονωawruan rAνEοονντNW%ον Tater
omnia dedit in manum Filii IUXTA HIMA-
NIIAIEM õ
Oecumen. ex Chryſoſt. Ebr. f. Qvααραοαρ0ο
id X‿αιοισ ι ο ρνα. 900 £ G8 Oeon
Pnæv, eis Tr Aiu⁹ * t—oο, νο τα 1 Y
Savpννοτασd 7ορ. Ta**τ†νo αeos Tig Tiens H8:
O/, aN 2)Gιρσσ ανNUUςo⁰ο τSdo ναα Geo⸗
Et paulo poſt: α dνυdnο⁊äoô% roivox a., 7a9e
2n des⸗dey . Lg Xαο eο õ xp&τ*
Quatenus Deus eſt Filius, æternum habetthro-=

num, thronus tuus, inquit DEUS, in ſeculum

ſeculi. Non enim poſt crucem & paſlionem

Du. N

Celonore ut
tept ut HO
Eialot
lenti nei,
Nkinpetunn,
Crlloslib.
encominend
Uen ſb, 1
unerlubunt
apone Pre
Pcocuntur
heradeſtan
U lub cue
en b. 2,3
plelttem &
untk Acone
aelidten
ominus
erlum np
lobhel

RN

ſor al

— –

—
E0

.
. Cel, HIIM. NATuR. DAr. TksSTN. PATR. 849
N hoc honore ut DEUs dignus habitus fuit, ſed
Cerepoltienn accepit ut HOMO, quod habebat ut DEIIS.
Dlemm Et paulò poſt: Ut homo igitur audit: Sedeaà HDW
Alonmis dextris meis. Ut enim DEus æternum ha-
Cſobecttruan. Cyrillus lib. 9. Theſauri cap. 3. In poteſta- Tom pag.
ini öH tem dominandi UT HOMOaſcendit. I.
i HAem lib. I1. cap. 17. Gloriam ſuam, quam
en⸗ e ſemper habuit ut Dazus, ut HOMO petiit, nec,
DlN quia gloriæ propriæ unquam expers fuit, hæc
⸗ „ab eo dicuntur, ſed quia in gloriam, quæ ſibi
NSIOe“, ſemper adeſt ut DEO, PROPRIIIM. TEM-
Iudtnm PLIM ſubducere volebt.
em lib. 2. ad Reginas: Accepiſſe gloriam,
r.r em ,½ poteſtatem & regnum ſuper omnia, referen-
alnrtu dum eſt ad conditiones HIMANITATIS.
geeminmn Theodoretus in Pfal. 2. Ohriſtus cum na- Teom. 1.
ſnons, turà Dominus ſit ut DEUs, etiam ut HOMO Pag. 242.
en univerſum imperium accwpęit.
0n In Pfal. 1I0. Sede à dextris meis, HIMA- Tom. .
kliſoltt⸗ NITUsS hoc dictum eſt; ut enim Dkus ſempi-?· 24½.
ternum habet imperium, ſic ut homo accepit,
ſterN, quocd ut Deus habebat, ut homo igitur audit:
0 Sege à dextris meis, nam ut D E US ſempiter-
ℳG 0α num habet imperiuuim.
Idem Ebr. 1. Chriſtus ſemper arcepit ab Tom. 2.
g: 1, oe Angelis cultum & adorationem , erat enim Pag. 15,t4½

S NN N

ue l ſemper DEUsS, jam autem adorant ipſum etiam
amu , ut HOMINEMN. MUW
gu . .
4 auent Hhh Leo

Fol. 99.
Jacra-
mweent arii.

842 MI. MaI. CnR. Srcumb.

Leo Rpiſt. 23. tractans locum Ephelſ. I. in.

uit: Dicant * adverſarii veritatis, quando

omnipotens Pater, vel ſecundùm quam NA-

TURAM, FILIIM ſuum ſuper OMNIA

evexerit, vel cui ſubſtantiæ cuncta ſubjecerit?

Deitati enim, ut creatori, ſemper ſubjecta fue-

runt. Huic ſi addita poteſtas, ſi exaltata

Fol. 134
nitatis in Chriſto una prorſus eademque Per-

ſublimitas, minor erat prevehente nec habe-
bat divitias ejus naturæ, cujus indiguit largi-
tate, ſed talla ſentientem in ſocietatem ſuam
Arrius rapit. OYJYUMUVBẽ
Igdem Epiſt. 38. Licèt Deitatis & huma-

ſona, exaltationem tamen & nomen ſuper
omne nomen ad eam intelligimus pertinere
formam, quæ ditanda erat tantæ glorifica-
tionis augmento. Non enim per incarna-
tionem aliquid deceſſerat Verbo, quod eiba.
tris munere redderetur. FOR MA autem

SERVI humana eſt humilitas, quæ in glo⸗
riam divinæ poteſtatis ERECTA cſt, ut nec

ſine homine divina, nec ſine Deo agerentur
humana. M

Ibidem: Quicquid in tempore accepit

Chriſtus, ſecundum hominem accepit, cui,
uæ non habuit, conferuntur. Nam Ie-
cundùm potentiam verbi indiflerenter o-

mnia, quæ habet Pater, etiam Filius ha-

„ ni

—

vVigi.

AMunt N
—
Vigllusli
IIa nonin.
Uittproech
tnrobechent
(INNS NA.
N GUi ſeeun
nhlegitälge
encomininr
zebt lt n
Uetalipotir

Rieepho

fuls in
.R tre ſumman
r IINMAN

eontmt

(ln .
kamfumfin
gele batren
oczhalkeble
ennenn
unio
En in

lar te⸗

rſel

lat e⸗

Ctclw.

eumg

Pi vertgange
. N 32
Vecutdincr.

n ſ

gecunelie
lenpetiiſte

Cteltus le

teſlenen habebat, ut noviſſimis temporibus muneris

gratia his potiretur?

m inloe
cetDetad.
wllise 4
ven m.

E Cüm ſacram ſeriptu-
ram, tum ſanctos veteris & purioris
Eccleſiæ Patres de hoc myſterio etiam loqui

on enn

Hun. NAruß. DAr. TESTIM. PATR. 849
Vigilius lib. 5. contra Eutychen: Divina
natura non indiget honoribus ſublimari, dui.
gnitatis profectibus augeri, poteſtatem cœli &

terræ obedientiæ merito accipere. Secundum
CARNIS NATURAM igitur illa ADEPTUIS
EST, qui ſecundum naturam VERBI horum

nihil egnit aliquando, nunquid enim poteſta-
tem & dominium creaturæ ſuæ conditor non

Nicephorus lib. I. cap. 36. Chriſtus à Kol. 86.

diſcipulis in Galilææ monte conſpicitur, & ibi

à Patre ſummam poteſtatem cœli & terræ ſibi,

Juxta HIMANITATEM feihcet, traditam

eſle confirmat.

III.

per vocabula abſtracéta, hoc eſt, per ejusmodi nomina,

quæ expreſsè naturam humanam in Chriſto deſignant,

& ad illam in unione perſonali reſpiciunt, quod videli-
cer natura humana talem Majeſtatem rea-
fiter & reverà acceperit, eàque
utatur.

M Johan. 6. CARO MEA eſt veréê cibus, & Fohan. 6, .
4SANGVIS MEUS verèe eſt potus. Qui man- 5†. 5.
ducat meam carnem, & bibit meum ſangvi-
nem, habet vitam ætern‚nam. —

Hhh 2 1. Joh.

l

850 II. De MaAI. Dww. C. Sac. Huxt. Nar. Cox. õ

1. Joh. I, 7.
Ebr. 9; 14.

1

Maith. 26.
6.26.
Pag. 40.

I. Joh. I. SANGVIS IESI Chriſti, fihi Dei, Ahana
emundat nos ab omni peccato. . De
Ebr. 9. SANGVIS CHRISTI, qui per emen vel
Spirſtum ſanctum ſeipſum obtulit immacu. Unlt, l

latum Deo, emundat conſcientiam noſtram münms&mo

ab operibus mortuis, ad ſerviendum Deo V. uokeent in

Matth. 26. Aceipite, manducate, hoceſt leam 4
GORPUS meum. Bibite ex hoc omnes, hic eſft 4,
SANGVIS meus novi Teſtament. Uen d

Euſtachius citante Theodoreto dialog. 2. Duliunim.
— . 2 „ 4 .
Eyrevber rolvun *T, 0 6*αα er c1τορ Xi* beninn,
xοεα, νο ννοιαιςα⁰⁰ αα5ssdn reel 100

2 (ali
Sreuora ra νεαννναιτιοι α αο ατα £α * ναα.ỹ litilnue
denven. ”MV “MVä Ue ect n
Huic igitur prædixit fore, ut ſederet (Chri- onen, Uſeil
ſtus homo) in throno ſancto, ſignificans ſeſſu. anne genn

rum eum in eodem throno cum diviniſſimo Wkel

. . . as,N.
Spiritu, propter Deum inhabitantem in ipſo idie

inſeparabiliter. Whſrp
Ilein apud Gelaſium: HO MO CHRE been
STUS, qui profecit ſapientia, ætate & gratiis, Im h.
rerum univerſarum imperium accepit. “ lfiim 1
Idem ibidem: Chriſtus ipſo corpore dd ntdan in
proprios venit Apoſtolos, dicens: Data eſt
mihi omnis poteſtas in cœlo & in terra, duam
poteſtatem accepit EXTRINSECS TENM n Ng
PLUM & non Deus, qui templum illud praga- el
cipua pulchritudine ædificavit. . “?” meitane

aeNren Lod. IN AßBsSTR. S. §. Er PArE. 85 S D

l rikilin Athanaſius de Ariana & Catholica Con-
o, feſſione. Deus non eſt mutatus in humanam
HRISII, Ccarnem vel ſubſtantiam, ſed in ſeipſo, quam
m ottlt nx aſſumſit; glorificabat naturam, ut humana,
Dlcettanm? infirma & mortalis caro atque natura divinam
mientmm profecerit in G LORIAM, ta ut omnem
poteſtatem in cœlo & in terra habeat, quam,
nmilert anteduam à verbo aſſumeretur, non habe-
lacomate LPat.
eant “ Idem de ſuſcepta humanitate contra A- Pag. e.
H „ pollinarium: Paulus Phil. 2. de TEMPLO
heo Ge loquiturx, quod eſt corpus ſuum: Non enim
. qui altiſſimus eſt, ſed caro exaltatur: & CARR-
mH I ſuæ dedit nomen, quod eſt ſuper omne
noymen, ut ſcilicet in nomine [ESU ſflecta-
Geltilt tur omne genu, & omnis lingva confiteatur, S
Ade quuod IESIlIS CHRISTUS ſit Dominus in
gloria Patris. Et addit regulam generalem:

oro e
uebmnt Quando ſcriptura loquitur de glorifieatione
“ Chriſti, de carne loquitur, quæ Percepit glo-
0M 1 “ riam. Et quæcunque ſcriptura dicit acce-
ete Autt, pilſe Filium, RATIONE HIIMANITATIIS
eruntt illius, non divinitatis loquitur, ut cuùm dicit
Ahbpoſtolus, quòd in Chriſto habitet omnis ple-

=
=
=
S=
=S
=☛
=
=
2

Cen O nitudo Deitatis corporaliter, plenitudinem
Ae illam IN CARNE Chriſti habitare intelligen-
Coie Idem citante Theodoreto dial. 2. K8α 82* e- Tozg, 3
itelt 4 Eiav As. eig r ü ⸗ 2 6.
afhe eHα. Toi„ Ssiν XGEe 2A Sõ 8. l

„ Hhh z3 Cor.

8z;a III. DE MAI. Dv. C. Szcumb HuM. NAr. Lolnnn.
Corpus eſt, cui dicit Dominus: ſede à destris R nnohiln
meis. 1 rin
Athanaſius de Incarnatione, ſicut citatur e 6/ .
apud Cyrillum in defenſione Anathematiſmi
8. Et in libro de rectà fide ad Reginas: Si quis anb, ahe
dicat, inadorabilem Domini noſtri carnem ut 6 1
hominis, & non adorandam ut DOMINI & ſi nagin n,
DEI CARNEM, hunc anathematilat Handta eden
& catholica Eccleſia. nn
Item: Quæcunque ſcriptura dicit, Filium nn
accepiſſe, RATIONE CORPORIS nerehe⸗ U,
intelligit, corpusque illud eſſe primitias Ecci e- ie
ſiæ. brimum igitur Dominus ſuum corpus Kinn
excitavit & exaltavit, poſthac autem & mem- en .
bicorporis. (eck! l
Pag. 137. bur Hhlarius lib. 9. Ut ita homoEslls ma- a
Concretung erst in gloria DeubPatris, ſi in Verbi glorum eanali linns
Wre dSre- GAaRO *sE ENIIA, & glonamn Ver a unm
caro aſſumta teneret. — eleic
Homiliaferiaſæra . gein
Peris 6. Euſ Gbius Emilſiaus in Homi tem n Humn
Paſehator poſt Paſcha: Qur ſecundum diwinienten lit poſe
in Romiliis lemper ſimul cum Patre & Spiritu San 3 uugcin
* Patrum, omnium rerum poteſtatem habuit, nun Eireemmme
5. 297. etiam ſecundùm humanitatem omnium . init oſte
rerum PO TESTATE M accepit, ut inenelt
HOMO ille, qui nuper paſſus eſt, cœlo & ntenn)de
terræ dominetur, quin hic & ibi facit, quic. re
quid vult. orinn
Gregorius )äcnus citanteGelaſ ren⸗ unorile,

mDHrGN.

—
1.
inn: ſcettn
nitione,rlite.
one Anlen-
ead etnu

hini noktieine

AmathenmtiA

eriptotaon 4dal
rnn⸗

gelle giue⸗
olhinus lu⸗
Ahae A1tuls e

uumſ
8,t olen t⸗

,At

/

Coxntux. Lod IN Assrk. PaArR. 83

doreto Dial.2. Ty de Rie 2 e 20 Ses 5.,,, Tis
e 5n, 6 0 raxrerv „ 6 , rl &ε r r;ꝶ

õ 6 21 19 A“ροααιον, T1 152 Ro ra 0

gergy s αÜ is , 2R i; ½Oe„ aob.

V 2 eoτα dcbis ο Ar, 70 a,derren de

Arεn Gα a, X6α Wan, Givæ e die

78 9i . 29 Xeisρ evboreeſ, Sr Dy 1r rr 6οα.

. νιον dragd 4 18 voli* d& r& rolnc Hαατ
Traols— rοο[οα ℳ R&α 140 78 r Tr.ααν

760 r cnνα⁰ Nerrοοαα rir, e debtcν 78S
OeS Pepeyntesvnv. Et paul poſt: r. „ dekia .
Ses „ roinpr 10) durteor rar, r Arrν iris sy
2,., 5 2 1 zArr dvero, 29 ⁰ρ

res Tcoy e o⁵ν„ù7“ 29er, 4wvν 702 eber res RM

r0⁴ AordͤD õ eig 79 deor KvWααασιν
ρα deXαrτσ ναοα.

Hoc eſt: Dextera jgitur Dei exaltatus
dAa. 2.) Quis igitur exaltatus eſt? humilis-
né an altiſſimus? quid- autem eſt humile, niſi

humanum? Quid verò aliud præter divinita-
tem appellatione altiſſimi ſignificatur 2 At

Deus exaltatione non indiget, cum ſit altiſſi⸗

mus. Humanam igitur naturam exaltatam

eſſe dieit Apoſtolus, exaltatam verò quia Do-
minus & Chriſtus factus eſt (homo.) Non
4 igitur æternam eſſentiam Domini verbo, fecit,

exprimit Apoſtolus, ſed humilis naturæ eve-
Gionem, ad ſummam celſitudinem, videlicet

dAl dexteram Dei. Et paulò poſt: Quia dex-
tera Dei, fabricatrix ommium rerum, quæ eſt

ille Dominus, per quem omnia facta ſunt; &&

fine duo nihil eorum, quæ facta fünt, ſubſiſtit,

Hhh 4 hæc

Apud Thee-
erum H
Tom. 2. Vag.

8 4 III. De M Dr. CM. SEC Hex N. (KCohhtr

haæc ipſa unitum ſibi hominem ad broprjim ure
extulit celſitudinem per unionem. (( Angell

Baſilius Magnus contra Eunomium lib. 2. nrink⸗
Pag. 66r. Kugiev a) Xausu“ Sede exolze r. t ſet il
.
royv 107 Lgesr, eis esοσ⁰ ραπ⁰πς T1 deurriri Unndam, Uar
ODau, A6ο 29. 7 60²⁹ 1T0 A”ονο Nντ+☚W de SS inellieit.
evo“ XWMασσ r 6, Nαα reperdot: eEGr. oe⸗ tellgtur, bl
hoſt: s eirh, 1ρ Aαννονασde X an Chrtt;gvam
Sroincs, r& rAvrα ρ% deeroreien hcuem

4gia, 227 XSα r οαρα α narbo erizgakcica a. üNan
. Ura duimus
. Petrus Actor. 2. inquit: Dominum & Auline
Chriſtum fecit Deus hunc IEſum, ‚quem vos UCritusno
crucifxiſtis, demonſtrativa voce humanæ uretolrd
omnibus viſibili ipſius naturæ palam prope- Klil⸗ lalter
modum incumbens ſeu innitens. Et paulè uiret d⸗
poſt: Quamobtemi inquiens, quòôd Deus Do- u lunn
minum & Chriftum ipfum fecerit, Frincipa: eis
ra. 3. tum & dominium ſuper omnia à Patre ipſi ni
“ commiſſum dicit. 3 Eeminbh
Epiphanius contra Ariomanitas 7 TSror 70 Keibe

A7α
LresSv, 3 õ En ræsei§“ nnletet
zugagn O οο οovpb AXα 78 ArXουρ 2441 34 rien 9
α 42N& cvvs να. 10 Arise 4 kcrne
TSTO“ tοα 4 Xrts *, ¾ Oe0α roger 13 elndln
Maæpiag αMWαααν 7 2r. αοτντι ασιονsες..‧ en nods
ci NN.
Hoc eſt: Hunc igitur Jeſum, quem ernc. i N
Kxiſtis, ut ne relinqueretur ſancta in eren⸗ l HNIT
diſpenlatio à paſſionis erperte Kinerei⸗ “ aetlr tele
r Dol ſal.
bo, ſed couniretur ſupernè increato Ru nlold P
quapropter & Dominum & Ohriſum eat un .
„ fecit id, quod ex Maria conceptum 2 N “ i Roſton
unitum eſt.

eHudRe ConMTuN. LoQG. IN ApsrTR. PATE. 355
nen A m Anmbroſius lib. 3. cap. 12. de Spiritu San- Tom. 2. :
QGo: Angeli adorant non ſolùm divinitatem 17.

mionen.
mihuoin Chriſti, ſed & SCABELLUM PEDIIM ejus.
