Caaſe juſtifieationis principalk Frienm eſt De⸗
us propter meritum Chriſti gratioſus. vid. A. Ciar-

nic. 4. p. 10. Apolog. p. 22. Declarat. K. C. p. 67..
0 ontra Socintanos 6y Pontificios, quorum hi ſta-
tuunt, gratiam juſtificantem eſſe habitum ſu-

pernaturalem infuſum & qualitatem permanen-
tem. vid. Cvnecrl. Wident. Seſſ. M. can. 1I. Bellar-
min. l. I. de Grat. & liber. urbirr. c. 3. illi vero tra-

dunt-PEum neminem juſtificare, niſi qui ſe jam

L. 3 obe⸗

p. 105. Concil. Fident. Sſſ. FlI. can. 7. Belarmin. l. 17..—

cI.

166 CAbP. XI. DE VocATORUN
obedientem præceptis ipfiu us praſtiterit, omni-
busque virtutibus ſitornatiſmus, meritum Chri-

ſti plane exchidunt, vid. Socin. 4e Ichif. .. P. 74.

K. c. Fr. Vexx. . „2055.

Aölus juſtificationis conſi ſit in abſolutione
peccatis, & imputatione juſtitiæ a Chriſto aquiſi-
tæ. vid. A. Cont. artit, 4. p. 16. Apolog. 64. ſeq7. 121.
ſeq/. Epitom. F. C. p. 55 4 Declarat. p. 6544 ſeqq.
Contra Sacinianae & Pontifries, qui hanc ratio-
nem formalem juſtificationis negant vid. Bellarm.
I. 2. de juſtit. 6. 2. & Soeinaum, qui fidem hanc no-
ſtram ſœdam & exſecrabilem dicit. k. W. de derv.
Chbriſt. c. I. ſegqj. Imalzyius c. Fran?. p. 104. errorem
appellat. Hos Kunur liiu⸗ De.⸗ 1III.
th. 4.
. F. 6.
Materia, ſeu id, quod imputatur credenti., eſt
juſtititia Chriſti, quam obedientia ſua perfectiſſi-
ma nobis meruit. vid. Apolog. A. C. p. I2 5. Musne
F. C p. 554. Declarat. p. 654. 696.
Contra eosdem negantes imputationem & bla-
ſphemantes. vid. loca alegat. J. anteted.
—7.
Juſtitia i igitur Chritd eſſentialis non eſt ea juſti-

tia, qua nos S5juſtificamur. aut juſti conſtituimur. V.

Epiom. F. C. p. 554. Declarat. b. 65e. 695.
Contra Andr. Oſiandrum, qui confeſſione ſua
P. 2. ſeq. docet, hominem eſſentiali DElI judiciain- .
habitante juſtificari.

—

R usr

lifin h
Meobech
(409,
.
ontra

4 ndt 9

(auſa ir

1

Mem tee

Im Chric
erſiem
lell ar⸗
Ne. Decta
(Euntti
y. Gcin

leen N.

s he
I Mon t
Alqugtenn
eppr
Kr. Ael
Carn 4
euis,
Pnlest
e. 1
econt

= == =
Se S

fſenr

D

JusrIFICATIONE PR EIDEM. 162

— . . . . . §. 8. .
ent omn. Juſtitia hominis regenti inchoata, & ſtudium
funchi. novæ obedientiæ non juſtificat hominem. v. o-

,6,,n log. A. C. p. g90. 91. ſeqv. it. p. ?9. & Declarat. F. C. p.

..r Contra Pontificios & Socinianos. vV. Bellarmin.
nin lb. 2. de juſtif. c. 3. & Sacini Dialeg. de juſtif. p. 14
Cauſa inſtrumentalis ex parte noſtra juſtifica-
urni- tionem recipiens, eſt ſola ſides juſtitiam ſeu meri
dMm, tum Chriſti apprehendens, eoque nitens. Hinc
nhNCEHO.. per fidem in Chriſtum juſtificari dicimur. v. A.
6 Conkfeſſ artic. 4. p lo. Apolog. p. 71. Epitem. F. C.
eoen. p. 554. Declarat. p. 68 4½
N9. M Contra Pontificios & Socinianos abſolute nean-
tes. v. Jocin. de juſtiſicat. p. 71. & P. W. de ſervat.
ki Cr. c. I. Bellarwin. I. I. de uftific. c. 12. & 21.
ecen,e èß S. 1I0.
etttl. Pides hæc in actu Ratdacionis conſiderends
1, en, eſt non ut qualitas, aut actus noſter, ſed relative.
ceil. quatenus correlatum ſuum, nempe meritum
ten r. Chriſti apprehendit & ſibi applicat, eatenus juſti⸗
Afcat. v. Apolog. A. C. p. 69. & 129. ODU
QCLontra Arminianos, qui eandem ut actum cre-
Nelki dentis, qui poſtulato obedientiæ Evangelicæ re-
eümm“ ſpondeat conſiderant. v. Arminii Reſp. ad art. 31.
„ 5.159. B. Po- tificies fidem diſpoſitiombus merito-
fehefn riis de congruo accenſentes. v. Bellarm. l. 1. deju-
Ntan. ftif. c. 12. & 21. it. Socin: anos fidem, ut eſt obedien-

1

„2

168 CAP. XI. D E VoCATORIM
tia mandatis divinis præſtita, ſpectantes. V. Gein. Toncda
ge elif. n. 75. 15. 2S 4.. uin po
SS. II. AAAAlle. vid
Pides juſliſica non eſt ſola notitia hictoriæ de Maly e,
Chriſto & miſericordia DEI, aut aſſenſus, ſed fida
cia ſimul merito Chriſti innixa. v. A. C. art. I. p. n. Dilec
Apolog. p. 69. 71. ſegq. 1t. 125. & Epitom. F. C. p. 30. mili
Contra Bellarm. ! 1. da jaftifcat. c. 7. S. Concil, Wnjulit
Trident zn Seaſſ. VI. c. 12 it. Arminiano:, qui fiduci- Ukbontik
am cum allenſu confundunt. v. Confe S. c. c. 11. ſd. 2. ( ll ,,

Cogltt
§. 12. 4 enn
Sola e, vi Iobjecti ſui ſcil. meriti Chriſu, quod Buir ta
apprehendit, excluſis operibus juſtificat, v. A. Conf. R
artic. 6. p. 11. Apolag. b. 7 ſe. Tuom. F. C. . oͤt. 4
Declarat. p. 65öy Re⸗
QContra Pontificios, Scinianos & Atmini ino bo⸗ Nhüinn
na opera & obedientiam ad cauſas meritorias ju-. „ lun
ſtificationis referentes. v. Socin. de fid. & operibus .
p. 55. ſeqv. Sρ Simon. Epiſcopinm diß. 22. th. to. Con-— Cnne
D il. ideulin. Seſſ. EI. c. 12. quod anathemate ferit H
omnes, qui ſola fide hominem jſtificari ſtatuunt. 1ne ¹
. v. Beharzain.. 1. de zulſtif: &. 12. & tz. mnc,
§. 13.

r Fides ſola, & nulla prorſus alia res, eſlt illud
medium & inſtrumentum, quo gratia DEI & meri-

tum Chriſti in promiſſione Evangelii apprebendi- tin
tur, accipitur, nobisque applicatur, v. Mkon. QAonn
C. P. 552. Declarat. p. bol. ſeqv. er
1g.⸗

Len- ſpetz⸗

IN

—

e V, ,.

R

ilgi, le

llelte.
,ℳt NM.
Cpr
„,6Cnrtl.
guifi⸗

1el ſie

p

inianen do⸗

einotae .
6 he
1 A . vont
congruo immiſeentes. v. Apol. A. C. p. 63. 126. &G
Taikuedk

Lenektt

IAs Juſtificatus per meritum Chriſti fide vera appre-

Dläten
inp

Sei⸗

dem proprie inſtrumentum juſtificationis dici

Jus rIFICATTONE PrR FIDEM. 169

Contra Pontificios & Arminianos negantes H-

poſſe. vid. Apolog. Armin. p. n2. it. Gocinianos, Vid.
malx. e. Franx. p. 99. & 102,
Dilectio quidem fidem, quæ juſtifcat, ſequitur,
aut illi potius arctiſſime conjuncta eſt; ſed fides
non juſtificat, quatenus dilectione informata, aut
ut Pontificii loquuntur, fermata eſt. v. Apolog. A.
C. p. 5§! 59. & 94. 1. & Declarat. F. C. p. 6S. 6o1.
Contra Pontiſicios it. Armin Cateshiſm. qu. 46.
Epiſcopinm Apolog. pro Catechiſmo p. 217. ſeqq. it.
winglium in Confeſſ. Aoguſta anno 1530. oblata &
repudiata artic. 4. .—
FTres cauſæ ad juſtificationem hominis tantum

requüiruntur atque neceſſariæ ſunt: Grata Dei, me-

ritum Cbrifti, & des. vid. Declarat. FE. C. p. 687. it.
Contra Pontificios, meritum de condigno & de

127. 1t. Socinianos & Arminianos, qui ſtudium be-

norum operum, fidei adjungunt.

henſum, certus eſt de gratia Dei & remiſſione pec-
catorum, & quod in Filium Dei adoptatus ſit. v.
DSpoleg. A. C. p. 124, 126. Epitom. p. 55s. Declarat. E.

L 5 Con-

—

W70 CaAr. XI. DE VocAr. JusrIr. PLR EIDru.

Contra Pontificios negantes, quenquam de gra⸗
tia Dei & ſalute æterna certum eſſe poſt . cerd .
dine fidei. v. Concil. Trident Seſſ. VI. c. 9. Bellarmin.

l. 3. de Juſtif c. 3. 6. it. M. Anton. de Dominis l. EII.

n. 2 lem ſolum certi-
de Rep. Eccleſ. c. El. n. 223. mora blum cer
tucinem quæ cum formidine oppoſiti con juncta
ſit, ſtatuentem. ðð
“ §. 17.

4

Homo. qui juſtificatur, non habetpropoftum
in peccatis pergendi & perſeverandi. v. Apolog.

ueis Lutheranos baſim oneram: e onalori⸗
qui fidem veram etiam in adulteris . &i.
bus ponunt. v. Concil. Irident. deſ.. c. y. .

Bellarmin. l. 1. de Baptiſm. C. 14.

6E (Cas. XII.

IUSTIFICATORUM. RENOVA

.

TIONE ET BONIS OPERIBUS.

Rticulus de Renovatione intellectus & vor

2

luntatis, cum Articulo de juſtiſcatione e.
Aquaquam confundi debet. v. Epitom. E. G.

5. Declarat, 655. ſeq. „„, NI. wey.
Contra Pantificies V. Coneil. Tid. Seſſ. Vl. c. 9

dER0 i, i juſtificationem per
Socinianos & Arminianos, qui juſtifica reno-

CNX

EnovatiO
Dinis e

Homo
knovari
inquotidi
Monſtotie
,n,
Contta
Ali mot
Urepeniti

Renoy

Aoc mo

inhrmit
le Deel
Conta!
Auinher⸗
Ehenont,

. „

nine,
Mizer V
unee
Deumin
96, Dee
V Contr,
ladmi

neu.
egre⸗
cemiu⸗
omnn.
(NWI.
neeni⸗
nnde

vobfun

gl

Uminss
itao⸗
tatorl⸗

o⸗

Cyr. XII. Drz JusrIE. RENOV. Er BoONIS Or. 171

renovationem & ſanctificationem interioris ho-

Homo poſt Conveilionem & juſtißcationem
renovari mente & intellectu demum incipit; ita, ut
in quotidianis pœnitentiæ exercitiis ejus voluntas
non ſit otioſa. v. Epitom. F. C. p. 552. Declarar. 673.

r minis explicant.

lLeaaq. o.

Contra Pontificigs, Seinianos & eigelianes,
qui motus & actiones ſpiritualiter bonas etiam in
irregenitis & gentilibus agnofcunt.
‚Renovatio hominis in hac vita imperfecta eſt⸗
& hoc non eſt ex impotentia DEl renovantis, ſed

ex infirmitate hominis regeniti. vepalag. A. C. p.

91. ſeq. Declarat. F. c. p„. 472˙. 706.
Contra Pontificios, Seinianos α Prwinienot;
qui in hac vita imperfecta, bona opera perfecta es-

ſe ſtatuunt. v. Bellarm. I. IF. de juſtif. &. i0. Smald c.
Franx. p. 173. Armiv. artic. perpend. p. 36.

4.
Cauſa i igitur & fons bonorum operum eſt i iple
fides viva, quam Spiritus S. tanquam cauſa princi-
palis per verbum & Sacramenta produxit: hæc ho-

mines lætos, animoſos &alacres efficit, tum erga

Deum, tum erga omnes creaturas. vid. Art. malc.
p. z6. Declarat, F. C. p. 767.
Contra Pelagianos, Socinianos & Pontißcios libe.
ri arbitrii viribus eadem tribuentes. vid. Smalx.
c. Fanx. .

2

172 CAP. XII Drz JusTIFICATORUN “

——.—
1

v. Franx. p. 167. Concil. Trident. Seſſ. VI. o. 7. Bellar- .
min. I. V grat. & lib. arbitr. c. 9. infidelibus bona

opera tribuentes.
Regeneratio, Juſtificatio & Renovatio in Theo-
logia non ſunt confundenda. v. F. C. Solid. Decla-
rat. art. 3. p. 677. ſeqq. Contra Pontific. Socin. &
Arminian.

Bona opera ſunt tantum actiones a Deo in ver-
bo legis mandatæ; non vero ex bona intentione

ſecundum humanas traditiones, excogitatus cul-
tus aut actiones. vid. Aug. Conf. Aric. 2zo. p. 16.
ſeqv. 29. Apolog. p. 19g5. G

Contra Pontificios, varias bonorum operum

fpecies effingentés; quas in verbo DEl nemo in-
venerit præceptas aut approbatas.

Bona opera digeri poſſunt ſecundum utramque

Decalogi tabuſam, ita ut in priori officia Deo, in al-

tera proximo debita contineantur. v. Catechif: Men. r
& Maj. p. 366. ſeqgj. SS'399. ſeqej. Apolog. A. C. p. 64.

Contra Pontificios non tantum nova genera

bonorum operuin effingentes; ſed & circa mala
opera temere ac impie diſpenſantes. vid. Ludovici
Montaltit literas Provinciales, de Morali & Politica

Jeſuitarum Diſciplina, ex edition. Sam. KRachelii.
Bona opera factu neceſſaria ſunt multis ex cau-
ſis. vid. A. C. art. p. . art. 2o. p. 15. Apolog. p. 64

95. it. 33. Declarat. F. C. p. 702. ſeqv. Epitom. p. 559.

1

Cogte

Contra

“ tbinpin
ele vid,

llaret. .

MWoxer.

lutisetert

i

Contra
luiseke

Uemmere
Catholice
11. Alias
ſ. l q
622. er

mendat;

culalitat
i, elle,
nmagve

nng ſe

Uibe
; non
lem, b.
3,Aln,

Atoret i,

17. Mle

dus bora.

Oinheo.

i. Dule.
.Soein &

eo in e
igtentione
itatus lil⸗
,,,l.

Operumn

ſenoiai.

üttamnee

tes

7

ei dOH

1V

Rnoli

„,,
tene
.

32 7

REMOVATIONEY Ef BONIS OPERIEUS. 13

Contra Calumnias Pontificiorum, qui Luthera-
nis impingunt, ipſos bona opera rejicere & prohi-
pere. vid. Apolog. A. C. p. 5). Epitom. E. C p. 591. De-
clarat. p. od.
Non vero ſunt neceſſaria, ut cauſa meritoria ſa-
lutis æternæ, ita ut actum juſtificationis ingredian-
tur. vid. Epitom. F. C. p. 559. Declarat. p. 702. ſeqq.
CLontra Pontificios & Socinianos, illa cauſam ſa-
lutis eſſe ſtatuentes, vid. Concil. Trident. Seſſ. VI. c.

⸗

.

16. c. 23. ubi juſtificati de condigno ſalutem æter-
nem mereri dicuntur. Quam ſententiam omnium
Catholicorum eſſe Bellarmin. aicit l. E. de juſtif.
c. I. Alias cum Thoma I. 2. qv. 2. & Durando 2. ſent.
diſt. 12. qv. 2. ipſe Bellarmin. I. de juſtif. c. 21. 4. „%—
c. 22. meritum bonorum oper. de congruo com-
mendat; it. Gishertum Voetium, qui B. O. eadem
cauſalitatis veritate, cauſam juſtificationis, qua fi-
des, eſſe, ſtatuit. vid. Andream KRivetumin Exam.
Animadverſ. Grotiæn. p. 23. it, in Dialyſ. Diſouſſ. Grot.
p. 12 8. ſeg. it. Voetium & Socios in Therſite Heanton-
tim. p. 165. J. 9.
Hinc bona opera quidem neceſſaria ſunt rege-
nitis; non vero ut cauſa neceſſaria ad ſalutem. v.
Epitom. F. C. p. 790. & Declarat. p. 7og. ſeqq. confer
, ſmann Previar. extenſ. c. XII. ſupplem. n. 7.

Contra Pontifcios „ Majoriſtas & nonnullos Ne-
vatores, it. Calvin. I. IUII. inſtit. g, I4. §. 21. Paſcat. l.
ITI. de jieſtef. e.K L

174 CaAp. XII. D JusIE. REN. Er BoNS Or. (.

§S. 10.
Bona Opera non accurate conditio ſine qua

non, remiſſionis peccatorum dicuntur, vid. Apoleg.

A. Conf. p. 95.
Contra quosdam Novatores.
Bona opera in homine nec fidem nec ſalutem

conſervant; ſed Spiritus S. vid. Epitom. F. .

590. Declarat. p. 705. Neq/j. HS
Contra Pontificios, Socinianorz, Interimiſtas &
Arminianox, qui ad jus vitæ æternæ retinendum, ju-

gem requirunt piam operationem,
Bona opera, Iicet mereamur præmia hujus vitæ
cerporalia & ſpiritualia. vid. Apol. A. C. p. 96. 135.

& 137. tamen neque ex condigno neque ex con-
gruo remiſfionem peccatorum aut vitæ zternæ

Re t
1ropten

N
Vereutun

.,.
Cotka
hyt, if⸗
IIiaum

gloriam merentur. vid. A. C. artic. 7. & 6. Apolog. “

P. 96. ſ. 47. it. P. 135.139:. ſe .

Contra Pontifiios. Vid. Tbhomam. 1. 2. 4. 2. Bel-

larm. I. I. de uftif. c. 27. I. V. c. 22. G Concil. Tident.
ſeſ-. El. c. 16. c. 32. it. Socinianoz & Arminianos Pa-
Piſtis hic adſtipulantes.

Opera ſupererogationis nulla dantur. vid Apol.

*

Contra Pontificios. vid. Salmeron. in Luce c. Y.

theſ. 7. Bellarm. de Monach. c. 7.

CdAbP.

. 1

. keinnt 4

lmnen

m , ſn
(dattal

ginni

duf

hli⸗
. eh, e,

0NI 0.

—— 4

ſtne aau.

Nig.

A

—

Cur. XII. PDe Jwerk. CoON. Er r Constnv.
“ Ca II. ́”ä

IUSTIFTICATORUM CONFIgIN
MATIONHEET CONSERVATIO NE

PER 8. COENA M.

TINS. cœna eſt myſterium venerandum, tum
Hpropter inſtitutionem DEI, tum propter cor-
pus & ſangvinem Chriſti quæ cum pane & vino

vere uniuntur. vid. Catech. Maj. P. 553. 197. Decla-

rat. p. 7337.
Gontra Socinianos, vid. Catech. Rarov. c. 3. de

Proph. offic. Chriſti. p. 229. it. Socin. lib. Svaſ. p. 27.
qui adum hunc, ritum eſſe & commemorationem,
vel ſignum Paſſionis Chriſti tradunt. Cum his
faciunt quidem Calviniani.

H. 2.
Pundamentum doctrinæ de 8. cœna fant verba

inſlitutionis Chriſti; quæ, cum ſint verba teſta-

menti, in ſenſu proprio accipienda funt. vid. Epi-

n. tom. p. 599. 6o2. n. 4. Declarat. p. 745. 752. 757.

Contra Calvinianor, qui ifigurate illa explicanda

cenſent. vid. Coloqv. Mompelgart. p. 303. 305. G. D.
Berginn in Stereomate verborum Cbriſti.

3⸗
caanf⸗ Filent pa Anror en, Saeramenti brin-

cipalis eſt ſolus eaven G- Chriſtus. vid. Ca-
tech. Maj. p. 552. Declarat. E. C. p. 733. ſeq.

Com

roCa. XIII. DrJusTIFICATY eRun GoxrINM. II C0

Contra Pontificios apud Bellarminum hb. I. de Aieziun
Sacrament. C. 23. H. prima ig igitur quæſtio, & l. 11. de unn hla
Exßelt. Sacram. c. 31. propoſit ¹1 Alerandr. Peſantiuns
in 2. Thom. qv. 6g. Aiſput. 2. VYaſq. Diſput. z35. C. 1.
qui Eccleſiæ multum circa Sacramentorum ordi- (npus
nationem tribuunt. ls hane
kEkEkeconſnr
5. 4. M
Materia S. ccœnæ gemina eſt: terreſtrir, panis & huntrit
vinum, cœleftis, corpus & ſangvis Chriſti, qui in dylal

cruce effuſus eſt. vid. Apolog. 57. Ariic. Waltald. nil ſen
p. 330. Catechiſ. p. 35. Epitoni. p. 597. Sg9.. (Altra n
Contra acinianos V. Socin. qui de uſi 2 & fin. Cœn. 66alvi,
Domin. py. 140. materiam cœleſtem cum Calvinia- Ginis Chr.

nis negat: it. Begam Epift. 2. ad TLilen. qui pro pane unt &4
& vino alla, quæ ex uſu communi ſuppetunt, poſſe kleſuft
adhiberi cenſet: it. Alexandrum Papam, qui vinum arunn

aquæ permiſcendum efle conſtituit. c. In Sacram. Ulcug
daſtincét. 2. de Conſecratione, cui Concil. Bident. h. ke DS
XIII. te5. Rrdgarer. Püns⸗
”M è nuum

Ad 8. coœnæ itegtitgemppr ræter panem Eucha- ns cce⸗
riſticum, requiritur calix benediétw, qui ex man- (li ner
dato Chriſti bn. bu diſtribuendus, quotquot de 0 ſnien,,
pane Euchariſtico participant. v. A. Conſ. p. 21. Apo- hin
log. p. 233. Artic. Smalcald. 30 Epitom. p. 6oz. H conin
Contra Pontificios Sacrile egos, qui in concike wun
Conſtantienſi, non obſtante inſtitutione Chriſti, en le
anno 14 15. laicis uſu calicis interdixerunt. Quod li tinen
M S “M Sacri-

4,

Crlsnt.: Er Gox- SER VATIONE PER S. COENAM 177
rle, 4 ſacrilegium in Concil. Lidentin. Seſſ. XXI. ac Il.

eld anno 1562., denuo confirmatum legitur.
1ulnn 1 .

,idtun èð
umdd. Corpus & ſangvis Chri ti in S. cœna cum ſym-
PDoeolis pane & vino per unionem ſacramentalem
vere conjunguntur; ita, ut vere & ſubſtantialiter
ſint præſentia, & una cum pane & vino vere diſtri-
“ buantur atque ſumantur. vid. A. Contfeſ.. b. 12. dr.
gii uc. Smalcald, p. 330. Epitom. p. 599. Declarat. b. “
725. ſeq/77. MV S
Contra negantes ocinianos. vid. Socin. I. c. p.
. oe. Ss. & Calvinianos, qui præſentiam corporis & ſan-
Giin Svinis Chriſti in S. cœna realem & ſubſtantialem
AlVIuhd⸗

MAl

Nnegant, & aliam diſtributionem Dei, aliam miniſtri
nnhet⸗ KEeccleſiæ fingunt: iſtam fidelibus ſolum propriam,
Pmee hanc communem omnibus. v. Confeſ Helvet Artic.
Cütiinum 1XXIL. Getag Confeſſ. p. t. ubi dicitur, quod foris of-
lde feratur a miniſtro panis & vinum, intus operetur
N OH Spiritus S. carnem & ſangvinem Chriſti. vid. Con,·
feſ. Palatin. ght. Confeſſ. p. 207. “W,
„. InS. cœna panis Euchariſticus non in corpus
. Chriſti, nec vinum in ſangvinem Chriſti per trans-
l Eree fſubſtantiatienem mutatur. vid. Artig. Sèmalcald. p. 3;0.
ongt Epitom. p. 6oz. Declarat. p. 756.
nuc Contra Pontificios, qui transſubſtanitationem

„ℳ ſtatuuot; ita, ut poſt conſecrationem tantum acci-
e gens & ſpecies externæ panis & vini relinquantur.
ſori Ita in Concil. Latenanenſi anno Iatz. fub Innocenno
nr C ðð M. III. c

T 8 CAP. XIII. DäE JusrIFICATORUIMN CGoNFIRM. l Coxs
III. Ermiter credimus, & Trident. Seſſ. XIII. Can. zan, gin
2. ſeiverunt. AAAitionemn
Conſ crato in S Buchariſtia uæ eſt repetitio m Küt
nſa „Euchariftia, q tepetitin enora

conſecrationis a Chriſto peraæ, non eſt omitten- elent. i

Aa; utut non efficiat præſentiam corporis & ſangvi- r,
nis (hriſti. vid. Epitom. p. 599. Declarat. p. 747. 749. eaig 3
Gontra Pontificios, qui transſubantiationem l en⸗
ſimul efficere illam tradunt; & SoραadXb ui o. Prle , 2
mittendam eſle cenſent. G
l §. 9. cnd
Accedens ad S. cœnam, vere, ſed modo incom- mhwei

corpus Domini, in, cum S ech
ſub pane Euchariſtico; item bibite jusdem ſangvi- ii
nem, in, cum & ſub vino Euchariſtico; ita, ut ore 4 aer
corporis participet vid. Epitom. p. 6oo. & oc. De- M
clarat. p. 744. Atque hæc manducatio Sacramen- Pe ra⸗
talis diſtincta eſt aſpirituali, quæ in eadem Eucha- en n
riſtigäconvivis dignis t.
Contra Calvinianos, qui hanc ſacramentalem
manducationem Capernaiticam & carnalem im- Uene,
pie vocant, damnantque. vid. Harm. Confel’. Gali. art Eto

prehenſibili manducat

carum & Belgicar. Eccleſiar. nomine edit. it. Helve- Külmmn

tio. Confeſj. art. III. p. 71. 1t. Confeſſ. Ceyger:.⸗ 2 i
Sntagm. Confeſſ. p. 193. Contra fingunt Spyirisalem 4 Met
tantum & cœleſtem perceptionem, quæ per fidem WN
fiat in cœlo, ubi nunc corpus Chriſti ſit, vid. Confeſſ. utn

Epiſe. Angl. Art. XXIII. Gntagm. p. 53. & Notican-. igene
Artic. XI. Gutagm. Confeſſ. p. 53. it. Contra ocr⸗

nia- lan

(ommI.

— *

el eneit

oniten⸗
Nibkluvyr.

bzlugtoten

Er CeNSERVATIONE PER S. Com. 172 Hẽ’

mniaenos, qui neque oralem neque ſpiritualem man-
ducationem corporis & ſangvinis Chriſti admit-
tunt; ſed tantum verba inſtitutionis (hriſti de
commemoratione & adumbratione paſſionis ſuæ

explicant. vid. Catech. Kacov. c. 3. p. 375. & 223
Smalxz. o. Franx. p. 335. it. Arminianos oralem man-

6 ducationem & bibitionem negantes. vicl eorenden

Apolog. b. 269.

onet,A .

8. 10.
Indigni & hypocritæ in Euchariſtia non tantum

nuda Symbola patticipant, ſed ſumunt ore etiam

V2—IRmEla

corpus Chriſti ac bibunt ſangvinem ipſius ſacra-
mentaliter, ſed non ſalutariter, ut digni. vid. Artie.,
„

Spwalcald. p. 330 Catechiſ. Ma
. . p. 555. Epit
p. 743. 751. 8 “ Rer
ontra Calvinianos, impios inania ſig-
pere ſtatuentes. vid. Calvin. Inſtit. ! IV. o. Snnber .

Sexe part, II. Keſp. ad. col. p. 19. Lerginn: in Srereo-

viat.
§. II.
kinis S. cœnæ à Chriſto intentus, eſt non tantum

commemoratio paſſionis ſuæ, ſed applĩcatio re⸗
miſſionis peccatorum ad individuum &oppigno-

ratio quaſi æternæ ſalutis. vid. Catech. Min. p. 351.
Maj. p. 5y5. ſegv. “
Contra Socinianos & Calvinianos aheimen F.

en⸗ negantes.

8. Cœna non eſt inſtituta, ut ſit Sactifcium pro-
M 2. Ppitia-

1

180 CAP. XIII. D JusrIF. CONrF. Er Conxs PER 8.C.

quoDeo offeratur victima; ſed Sacramentum, quo
Deus nobis confert theſaurum inæſtimabilem, vid.
A. Contf. p. 25. Apolog. P. 254. ſeg.

Contra Pontificios anathema dicentes iis, qui

non admittunt per verba Chriſti, Hacfacie. Apo-
ſtolos fuiſſe ſacerdotes inſtitutos, ut ejusmodi ſa-

crificium, licet incruentum, offerrent. vid. Concil.
TNrid. Seſ. El. c.I. Bellarm l. I. de Miſſ. . 5. ”M

pitiatorium pro peccatis vivorum & mortuorum,

—

EL
UN

1

([ledo
dame

Miſiſæ Pontificiorum ſunt impius ac idololatri-. id.
cus DEI cuhkus; nec ex opere operato conferunt it. N.
gratiam. vid. A. Confeſ. p.2 5. Apolog. p. 251. 26). 273. (Oltti
ſeqq. Artic. Smalcald. p. 305. ſeq/,. D ln perl
Contra Pontificios quæſtum celebrationis mis- Weihlec
ſæ imprimis privatæ exercentes & de fendentes. edfuat
vid. Concil. Tident. dſſ. EXII. c.6. Bellarm. l.2. de iun iin
Miſ. c. 9. S
rProceſſio ſeu circumgeſtatio panis Euchariſtici, Eanverl
ut & adoratio ejusdem, tanquam ſuperſtitio idolo- n o
latrica omittenda & rejicienda eſt. vid, A. C. p. 2. inß rins
Contra Pontificies utramque propugnantes & niun,
exercentes. V. Concil. Trident. =ſ. WII. c. 5. Bellarm, iln N
c. W. de Euchariſt. c. 299 M S

. C. XIV. Ds FID. PrRSEV. PRED ANVIT. ErERN. I81
od CLCLCLLar. NIV., ber e

FIDELIUM PERSEVERANTI-
UM PREDESTINATIONE AD

i,

ſen. 40 CM TY H
. YII AM. ETERN AM
“ Lectio & prædeſtinatio DEl ad vitam æter-

nam ex verbo Dei revelato cognoſcenda eſt.
Moka vid. Epitow. p. 6s. Declarat. p. Soo. ſeqv. S04.
Gif . Contra Calvinianos, qui in arcano Dei conſilio,
illam perſcrutari malunt, qvam in verbo revelato.
Hinc ipſe Calvinus ad Rom. El. p. §z. ſcribit: Eſt
prædeſtinatio DEl verè labyrinihus, unde bominitin-
genium nullo modo ſe explicare queat, adde p. 102.

Doctrina de prædeſtinatione hac, poſt articulum W
de converſione, juſtificatione & ſanctificatione
optimo. ordine tractatur: quia Deus in ſigno ra-
CAe tionis prius convertit, juſtificat atqve ſan Ktificat
Gush hominem, quam glorificet ac ad prædeſtinatienis
n finem perducat. vVid. Epitom. p. 6145. & Declarat.
Contra Calvinianos, qui in pædia Chriſtiana,
doctrinam de prædeſtinatione primum caput eſſe
volunt. vid. Catechiſm. Palatinum, qui in prima
0 ſtatim quæſtione de prædeſtinat. agit.

Ools inls⸗
endentes⸗

Uckril;
Giont.

132 Car. XIV. DE EipEt. PrRsnVER. Pakmrer.

—

F. 3. ((((TLon
Prædeſtinatio eſt actuis æternus && mere gratui- oris ebe
J tus DEI eligentis, propter commune Chriſti me. uutons.
ritum, quosdam homines ad æternam gloriim,
qvos videlicet prævidit, non eſſe petulanter reje- Abjece

cturos gratiam vocationis, juſtificatiopis, ſancti- libcatns
ficationis & perſeverantiæ in tempore ipfis offe- trinseck
rendam, ad laudem gloriæ ſuæ. vid. Epitom. *. 675. Onnbüs

620. Declarat. p. &4. 515. en e;
rumm, Ki
Contra Calvinianor, qui abſolutum prædeſtina- 6,. Der
tionis decretum, ceu Palladium religionis ac

& vαα deox eje defendunt. vid. Aa. Gnod.
Dordr. Genevenſ. Sſſ. E1II. pag. 212. 11. calven! In-
Kunt. I. III. c. 21. N. J. 4 e
Facta eſt igitur Electio ex mera gratia DEI, ex- nſt ai
cluſa homints actione, ſive ex viribus naturæ, ſi ſi⸗ Ute
ve gratiæ, proficiſcatur. vid. Deelarat. F.C. ag d. “
5§21. G
Contra quosdam Papiſas „ Becanzm pef. de e,
prædeſt. Cath. 6. 3. vid: ap. Cumel. tom. III. diſputat. Gnta
ad 12e Thome f. 339. Bellarm. de Grat. & lib. arbitr. mdoter
c. 16. & alios. 1it. Joginianos & Arminianos, . qui ab
opere humano illam ſuſpendunt.
. een
Meritum Chrilti non eſt medium exſecutivum c
ltae

gratiæ eligentis; ſed cauſa impulſiva ordine prior,
quæ Deum ad gratiam hominibus declarandam tnan
moylt. . Wid. Epitom. p. 620. DPeclarat. r. o2. ſthv. ndotor

1

Utenc

Con.

Eorsr,

—

ete getui⸗

Criline.
gonan,
laterreſe⸗
nis ndi.
rn

omn,. mpeht.

nn 1Eli

igoon⸗ 4

4 NM
Celolni A

batare, ſ.

1N.

El.1 nuu
6Ml

, l 1

a nin

e

E

N.

4

ApD VITAM E.TERNAMN. 183

Contra Calvinianos, qui, meritum Chriſti ele.

Gionis effectum, ſive medium exſequendi Præde- ðDM

ſtinationis decretum eſſe, docent.

g. 6.
Subjectum prædeſtinationis eſt homo vocatus,
juſtificatus & ſanctificatus, quem Deus ab æterno
intuitus eſt, tanquam non rejecturum primam ſeu

Oommn bus vocatis communem gratiam, ſed credi-

turum, & in illaſide perſeveraturum. Vic. Pitom.
p. 619. Declarat. p. So2. ſeq.
Contra Calvinianos, qui in Harmon. Cauf⸗ I. el.
vetic. poſterior. 4. 93. ſcribunt: Deus ab æterno præ- D

deſtinavit vel elegit liberè & mera ſua gratia, nulio ho-

minum reſpebtu ſandtos, quos vult ſalvos facere in

Q”YƷUq chrUe. adde Zaneh. l. V. de N. D. c: 2. 4.

PFinis electionis quoad Deum, eſt gloria miſeri
cordix; quoad nos vero, vitæ ſanctimonia. vid.

Epitom. p. 6oz. Declarat. p. 507.
, ⸗A

Contra quosdam Calvimianos, qui, ſecuritatetn

de! impotentia rela Dendi finem eſſe, ſtatuunt.

Ut Prædeſtinatio five Electio ad vitam æternam

non eſt abſoluta; ita nec ejus oppoſitum Keprobatio

abſoluta eſt, neque poſiti ive ſeun inferendo damnan-

di cau asinhominem; neque negative, non con-

ferendo homini media gratiæ; neque privative ſeu

linquendo hominem in peccato originali & actua-

Uideo, quia non piacet eum erigere; ſed eſt hypo-
. M 4 thetisa

—

—

7814 CA p. xv. DE GOE EIDL DAxx

thetica, quia ſcilicet hominis infidelitas eſt Volun-
taria, vincibilis ac finalis. Ideo Deus tanquam ju-
ſtus judex voluntate conſequente judiciaria ho-

minem reprobat. v. Epitom. p. 621. Declarat. *p. 5o.

Jeqv. FlI3. ſeq. p. 5l5. ſequ.
Contra Calviniſtas abſolutum prædeſlinatio-
nis decretum defendentes. v. Acta Vhodica Ke-

monltkrantium part. I. p. 229. ſeqq. it. Dupralapſarios,

qui objectum reprobationis ponunt hominem ad-

huc creandum; ita, ut ante creationis decretum

jam condemnatus ſit v. Begam in c. IX. ad Rom.

Gomarum in dißput. ann. 6og. habit. Maccovinm vo-
lum. I. diſp. 29, & Mlirajedtinos in Gnod. Darar. pag.

1j. Deſertio Dei totaliz & omnimoda in hac vita,

non eſt ex abſoluto ejus decreto. F. Conc. art.
11. p. 820. ſeqv. contra Calvini afleclas.
Gex RV.

61. ORIFIGATIONE Fl DELIUM.
DAMNATIONE INFIDELIUM ET ME-

DIIS UTRIUSCQVE.
§. 1.

E beatitudine & vita æterna, qu animæ
9 immortalitatem includit, non ex rationis,

ſed lumine ſcripturæ,cognoſcendum eſt- v.

Epitom. p. 618. Declarat p. So2.

Contra quosd. Papiſtas apud Jeh. de Rade, 4
ragonium tom. I. Controverſ. inter Thomam & NWo⸗

tum co⸗ ntroverſ. 1. art. 2. Ite tom. Il. contnov. 12. art. 6.

E 7. it. controverſ. 13. art, 2. qui beatitudinem *
ternam

.)

N

emamn.
Nrer u

Unt. V.

Vitizt
(petke
i Peyer

Contrz

Utes ila

Cent.

Vitazt
Ut tercke,
. M. 1

37
Contra

NI dona

Oppolt
Ungtio i

nl. arr

Contta
fbendn ne

uug 4
ach, e

Nonetk
Uemn &

AMV.

—

elrnn.

nqbanzv⸗
icinia h.

,eN⸗ .

edeſionio⸗
tudet le
Neligonn⸗

inen.

6Cecketum

. 44 N.

NN/⸗

Dr S.

ac ity
Cinl, A.

IETM.

1 ,atons,
Glumet

melin

. igenn ?
itudren
en

—

ineH

2 ‚

INETPETIUM Erx MaPIIS UrNuscVr. 185

ternam naturaliter appeti & immortalitatem ani-
mæ ex ratione humana demonſtrari podle, exiſti-

mant. v. Hulſemanm Brev. c. WI. n. 1. &. 2.

Vita æterna noh poted a partibus ſuis conſtitu-
tivis perfecte definiri; generaliter tamen per gau-
dia perpetaz deſcribitur, V. A. C. art. WIl. p. 14.
Contra Judæos. Scinianos & Anabdptiſtas, qui,
partes illas ſine certa reyelatione exprimere au-

Vita æterna eſt donum DEl gratuitum, perſeve-

dent.

ranter ctedentibus tantum conferendum. v. A. C.

art. AVII. p. 14. Apolog. p. 125. p. I35. Catechiſm.
Atin. p. 3222
Contra Papiſtas, Arminianos & Socinianos, qui
per bona opera hominem vitam æternam mereri
poſſe, ſtatuunt. V. Concil. Kid. Seſſ. M. . 16. C. 32.
Oppoſitum beatitudinis in vita æterna eſt do.
mnatio impiorum ad æternos cruciatus, v. Aug.
Conf. art. XVII. p. 144.
Contrasocinianos, Arminianos & eigelianos
finem cruciatuum æternorum cum Origene, I. de
Princiy. & Doctoribus miſericordiæ ſtatuentes, v.

Anguſt. de civ. Dei libr. XXI. c. 17. Ff. m. 1299.

Non eſtstatus intermedius inter æternam beati-

tudinem & damnationem. v. A. C. artic. X VII. p. rz.

M F Non

1

186 CAE. NXV. DzGTOR. FIFDII. DAMMN.

Contra Pontificios, qui varia animarum poſt

mortem receptacula comminiſcuntur, ut purgat⸗o-

rium nondum plene a peccatis purgatorum; Lim-
bum Patrum & Sanktorum ante Chriſtum mortuo-
rum; Limbum infantum nondum baptizatorum.
v. Catechiſm. Rom. p. 57. Concil. Tident. Seſſ. XXII.
c. 2. Bellarm.! 2. de purgat. C. 1. & Arminianos ſta-
tum intermedium inter beatitudinem & damnatio-
nem fingentes. v. Apolog eorum c. 7. ty. 7.

v. .

Ante reſurredionem mortuorum, fore aure-

um ſeculum, ſeu regnum Chriſfti in terris, quod pii

occupaturi fint, ubique oppreſſis impiis, falſum
eſt. v. A. Conf. art. XVII. p. 14.
Contra Chiliaſtas craſſos, Anabaptiſtas. Fratres
eſeæ erucis, Paracelfiſftas ante univerſalem reſurre-
ionem, particularem quandam fidelium ſtatuen-

tes, quam primam vocant. v. ARedii Diairib. de

miille annis Apocalypt.
ſmo trall. 1

& B. D. Gerhardi de Chilia-

F. 7.

Glorifcationem & Damnationem æternam an-

tecedent reſuſcitatio corporis, extremum judici-
um & conſummatio ſèculi, tanquam media exſe-
quendi; ſed diverſo refpectu quoad glorifican-

dos & damnandos. v. A. Conkf. artic. AXII. pag. 1t.

Ar olog. p. 277. Catech. min. p. 371.
Contra Socenianos & Arminianes.

§. 8.

Co
ubus l

yn⸗ſ

Cont
. Anin
on h.
. Aal
ui he
(r nun
edlon

In ex
otq
Conk. ar
Contr.
Merta
Meyt. in

i (aal.

lpin in

Un; in-

DNn. .
umm

9 4 M.
lre, 1
Cannnto⸗

1

Gemt.
,go öi

,kalum

Q
1

Gtelmte⸗

ſetuer⸗

„

D TNTIDEIITUM ET MrpIIS UrRIUsGVE. 2

.

Corpora eadem ſpeciĩe & numero, unita ani-
mabus ſuis, reſurgent in extrema die. vid. Gmb,
Apoſt. p. 1. Micen. p. 2. 4. Conf. p. I14. Catechiſm. Alin.

p. 372. ſeq.

Contra Socinianos v. eorum Smb. ſapra p. 1oös5.
Armin. Syecim. ad Excerpta Leidenſ. Part. U. ſype-
cim. 19. p. 120. & Arminianorum Apolog. c. XI. pag.
217. Anabapt iſtas i in colleg. Fanchenthal. art. 29. th.
7. qui negant, eadem corpora reſurrectura effe,
quæ nunc circumferimus; ſed alia plane ſpiritua-
lie quoad fubſtantiam & cleſtia expectant.

§. 9.

In extremo judicio Angeli mali 8. Romines

4

quotquot vixerunt omnes, judicandi ſunt. v. A.

Conf. art. XVII. p. 14.
Contra &bolaſticos & Pontißcios, qui excipiunt
paupertatem voluntariam voventes. Confer com-
ment. in I. ſent. diſtincét. z2. & Petr. Martyrem,
qani Claſſ. II. LL. comm. c. 17. in Expoſit. Gmbol.

rnuum. 29. f. m. 432. infideles a judicio diſcuſſionis

excipit.
§. 10.
In zudicio extremo Chriſtus judex feret ſenten-
tiam de operibus bonis & malis, tanquam ey effe-
Gis propriis de hominum fide, vel αααα teſtan-
tibus. v. Apolog. A. C. p. 135.
Contra Poniificios, qui non de fide vel infi deli-
tte, ſed de operibus tanquam meritis vel caufis
damna-

188 CA. XVI. Ds Ecct. Stu INr. Er ExrfRN.

damnationis judicium fieri debere ſtatuunt. v. He-
ſelium in Catech. c. 44. & alios paſſim obvioos.

QA b. XVI.

ECCLESIA SEU INTERNA ET
EXTERNA SOCIETATE PFIDELIUM

Jpædia Chriſtiana non debet primo locò tra-
di, vid. Method. Gmblp'I.2. & A. C. p. II.

Contra Pontificiorum methodum, qui ex ratio-

ne ſtatus primum de Eccleſis & eins capite Papa 4-
gunt. vid. Becanum lib. 1. Man. p. 1. & Bellarm.
qui poſt doctr. de F. D. & Chr. de Rom. Pontif. agit:

verbum DEI præmittit, non tam ut autoritatem

ejus defendat, quam deſtruat, per Pontificis R.
autoritatem illo majorem. Ml
Eeccleſia, ſtylo Scripturæz eſt nomen collecti-

vum; ideoque cœtum ex pluribus fidelibus con-

ſtantem notat: hinc in A. Conf. p. II. &ezus Apo-

log. p. I44. per congregationem Sanétorum exponitur.

QContra Lontifcios, qui Pontificem R.pro Eccle-
ſia repræſentativa habent, v. Gregor. de Valent. tom.

III. in Thom. diſp i qv. 1. punét. 1. Gretſer. tom. 1. de-

fenſ.e controv. Bellarm. 1. 5. 6. 19.

Eccleſia proprie eſt

à Octrina de Eccleſia Chriſti in his terris in

Mj . 4
(Outr

eccatote
Ncleſ-

Ad un
wembror⸗
COElenlus

tuII.vid.

Contre
guimunt,

Silurm.

Mituum

Etutarum

(leſir nor

Ahe. .

Contr

(elierit

congregatio antorum. 8
VId.

lellarios.

Notr
atio, &

WAACo

Contta

gelie ntt

dein de
lalir in
i urtat

“ SociEr. FID. I1 UNA ECCLSIA. 189
mn.

— Vid. A. Cont. p. II. & ADpolog. p. 144. 1z0. Suecdiſn.
is. Ontra Pontifcios, qui impios S& manifeſtos
peccatores ad Eccleſiam referunt. Vi. Bellarm. 13.
de Fccleſ. .7. e. 7.
NLI Ad unitatem Eccleſiæ non requiritur umo
ELIC membtorum cum Epiſcopo Romano; ſed ſatis eſt
Conſenſus in unitate doctrinæ & uſu Sacramento-
rum. vid A. Conf. p. II. Apoleg. 1751.

terib n Contra Pontificios, qtii: i ad unionem Recleſæ iæ re-
letr. quirunt, ut quis Romano Pontifici ſubſit, vid.
Chl. Bellarm.l. 3. de Eeccleſ. r. 2.
ierd . F. F.
ad- Rituum aut ceremoniarum ab hominibus in-
Nlornn. ſtitutarum unitas, aut ſimilitudo, ad unitatem Ec-

