jungit, nihil ibi ab invicem vacar, ſed ſa tepi
totum hominem DEDUS, & ita ſe illi atque
illum ſibi conſeruit „ ut utraque alteri naturæ
ineſſet, & neutra in alteram à ſua proprietate
tranſiret.
X. „— „.
Cum autem bujus articuli do-
ctrina eo, ut, ubi tota perſona Mediatorieige-
A.τιτ quæri debeat & aPprchenei polſt.
ſciatur, præcipuè directa ſit, ideo ber⸗ .
diæ, perinde atque omnes alii §. larer⸗ ſed
non ad ligna aut lapides aut aliu n :
eò, quò nos Chriſts in &G£ cum V.
bo ſuo, remittit & deducxit. R
Cyrillus lib. 12. in Johannem cad R. ung
quatuor partes veſtimenta Chriſti dwviſa are
& tunica ſola indiviſa manſit, Juod mny n
cujusdam rei ſignum eſſe dixerim. Dam ar.
tuor orbis partes ad ſalutem reductæ, un.
mentum Verbi, id eſt, carnem ejus impa
kiliter inter ſæ partitæ ſunt. In ſingulis .

00
——
Panebiliter
lpes eoru
Perübilterat
nisbbiqueſi,
Theopl
Iniu,
nr D
Svalar
a, .
iel⸗
lginrlanch
u Ke
lorpartes
Ulci lnsgue
NCARS
Urhindwviſ

kultchmngt

lme
ſnn Neoſt
UN UN Ant:

ninen ilo!

iin ih

ſuun MA

cas cotnH
N NuN/ ,

8, Kuu i

n
ne
rbn

r,

HM Ouurrs. Uar Qvrnr Dfr. 879

partibtliter tranhens uigenitus & animam £
corpus corum per carnem ſuam lanctificans im-
partibiliter atque integrè in omnibu; eſt, eum u-
nus ubique ſit nullo mocdo d' viſus.
Theophylactus in caput i Johannis⸗
Tèò rinvus ror ℳς *⅝d etᷣÿ̈s* A Eοαρ

651 Tois οσο 6⁵οα sραιο eeeGset,

79 2lc⁵ι.b l 2 .
Telsn c gνααναστνααια Tops, acan A
g cααασ õ 3 c; orucορορ ³0%¾
2ARipαα 2 er es Cs α 6S1, Omupza*
z aà*‿*,, &αο° Keleses a,, cab G

IIaαM£ odt.

Igitur ſanctum Chriſti corpus INDIVISIBI-
LE EST, & dividitur & communicatur in qua-
tuor partes orbis, diſtributus enim ſingulis & u-
niuscujusque animam ſau ctificans cum corpore,
PER CARNEM SUAM, unigenitus & inte-
ger & indiviſus in omnibus eſt, EXISTENS
UBIQVE, nunquam enim diviſus eſt, ſicut &
Paulus clamat.
Chryſoſt. Hom. 17. 23 Ebr.p. 10. (& Ambr. c.

. Io. ad Hebræos adn 7 MRXαα+ cPepera,,
22 Mol Xes7l; nd‿ρα. ANR cg auρν⅝yν .

6 25 2 à ααα XXo 5 n „Ü0ορ 1, 72
Ea. e Sy Raν c”Pegö⸗doe, α˙²
&& &α, O & Rα 7 τ 2 4l Dogia 9
2g*6ρsν Teder Caccveg Sun, τ oσιανοττ
u αταοιοναν ku aE&αρραοουρ . Exeavlee Ecoα⅓.
õ οναρνροοα 1v
Kk k aAAα.

830 Cuk PATrR. TESTIM. CIr.

7 — 2 —
Aαν υùeuN r: . TST. ig & &1ασ Yirera, rere
Yevokkc* . Tgr 22 otaro Oriv, t, a-

vdrdnts. S dRlc, Dogics, abanes 0 aXα⅓.
AMXα r Adτι iy a& rorkeier. MMν

aαναιρια vιρ+ *Jogiag.
Nunquid, quia in multis locis offettun,
ideo multi Chriſti ſunt? Negquaquam, ſed unus

pbique eſt Chriſtus, & hic plenus exiſtens & l.
lic plenus unum corpus. Quemadmodum e-

nim, qui in multis locis offertur, unum corpus

eſt, & non multa corpora: ita etiam & unum
ſacr: ficium. Pontifex autem noſter ille eſt, qui
hoſtiam mundantem nos obtulit, ipſam offeri-

mus & nunc, quæ tunc oblata quidem, conſumi

non poteſt. Hoc in memoriam ejus fit, quod

tunc factum eſt: Hoc enim facite, i inquit, in mei

recordationem. Non igitur aliud ſacrificium

quemadmodum ſummus ſacerdos, ſed ĩdem ſem· d,
per facimus. Magis autem recordationem ſa- . Ge
M ſian,

crificii operamur.

EPILOGUS.

SDic teſtimonia priſcorum Ecclehs!¹ S.

Aorum, lector Chriſtianz religionis

amans, non eo conſilio huc appofta ſunt,

quòdfides noſßtra autoritate hominum vel-

ut fundamento nitatur, (cum peram

Tal vifinm Raem nulius neu veterisneg

r. eren-

CuRN!
— —
lntioriy

ſiis G gni

letarun &

r behis
ſeu ſunle,

lu ſan
Waut ut ha
deis hefci⸗

Re ueß
n 6 4
pte, et

runttt ſ
uuglatit
iuen
tn nalegan,

=

ſai lere⸗

S

4 Ale; e

ſy ſi litn,

an Uuta,

1. CI.

, hiſcdi 5

1

W.
N 4 W.

zulastit Ut

Gu. M
/

3

1

nS eülen

ee
kut ulnn

in uti
aſgli 6

glite 3

un e6 1, 1
geite,

uanli?

zun 0 fſacræſc. ripturz fundamento, guäm purio-
ſir , vii antiquitatis teſtimonie deſtituatur,ime
4 ℳ utrique ex diametro repugnet, antigquita-
ehnt tis ſcilicet dictis in alienam ſententiam,
N Pugnantem cum eſusdem mente &intenti-
. mmd one detortis, Pernc atg. plana & dilucida

i loes 4
benußt

ult,i

t 1
r in
GCe 4
eh irde,

CuR PATR. TESTIM. Crr. 881

recentioris Eecleſiee Doctoriz teſtimonio Ted .

lolins & unius DEI verbo in ſeriptis Pro-
dhetarum GS Apoſtolorum, teſtium verita-

k15 cœleſtis nea. ASon comprebhenſo b9„
pelukt fundamento immotoinniti oporteat)

ſod gqusd fanatici ſ; Perit es aſtu Diabolico hoc

agant, ut hominer d ſeripto verbo, quocd

Dei beneficio etiam ab idiotir utiliter nunc

legi pozeſt, abducts, ad ſandtorunz Pa-

trum, & antiguotum Eccleſ. ℳ Doltorum

fſripta, velut in ampliſſimum pe igus de-

ducant, ut qui iſta non legerit, ſitne éa piæ
vetußatir & monumentorum ejusdem ſen-
tentia, in quam nopi ili Doltores verba eo-
runi allegant, certoſcire nequeat, atg boc
vacto in grapi & periculoſa dubitatione re-
linquatur. Quare neceſſtas nobis impoſi-

Ea Ffuit, hoc catalogo planum faciendi So=⸗

culis quaſi omnium ſpe‿tandum exhibendi,

gquod hæc nova falſa doctrina, non minur

X . 4 2 verba

S

882 F. C. Ab SS. Er SIMPL. (ATTCH. DBrCI.

verba Teſtamenti Chriſti & perſpicuateſti-
moniaz ſcripturæ ab iurdem data opera, ne-

Qua porrò de cauſa Liber Concordiz unum-

—.

fäaria quadam petulantia depravantur. 5

DIIIAN.

quemque ad. ſeripturam ſacram & ad ſim- (0 M
plicitatem catecheticam deducit, quod
. gui illam ſimplici Rdei aſſenſtone mpledta gmbole
Manh. z, tur, animæ & conſctentiæ ſux gquam opt. Enbol.
1g. c. d. e , ſe, , 71 ,. . 2 5 iD, mota
v. I5. conſ. lat, 4 me ſ Perk, 2 8 ,, 2 Fymboln
al , r. petraerxtractaſit, ut dicitur Mattb. Ar
n. 4, 12. 7.17. Gal. 1. & Pſat. II9.. 6
Lool
v 15. 6. . L “ (Areunli
Iog. 1ν+ 160. N. (ree
¾ (Ceclil
rum
ſo lida
““M Caratio⸗
S 1rhoe
E u
Rlutecz

“ 1nNH

Gnßt ieer
rI BRO CHRIL
fCin eree
nmnd 14

rdutt

Gelut,
ſillutn
nirfe 160
4 ſrmibn “ 00
e

ieh

1 N D E

STIANXE CONCORDIE
COMPREHENDNTUR
ſeripta ſequentia:

1. Sym bolum Apoſtolicum foj.r.

2. Symbolum Nicenum ĩibid.
3. Symbolum Athanaſii fol. 2.
4. Auguſtana Confeſſio fol. 5.

5 Apologia Confesſionis fol. 47.
6. Articuli Smalcaldici fol. 298.
7. Catechiſmus Lutheri Minor f. 359.
18. Catechiſmus Major fol. 390.

9. Epitome articulorum controver-

G ſorum &c. fſol. 570.
to. Solida & uberior repetitio & de-

claratio eorundem fol. 628.

II. Catalogus teſtimoniorum ſcriptu-

ræ & purioris antiquitatis, de ma-
jeſtate carnis Chriſti fol. 831.

WoS⅜
3
Kkk4 IN.

R.

IN “l UND UIM. „0c0S S Umqnemtu
I. 1 ſt unica norma igeanere, ena. - Krünniſin
Sriptura aAcra e Pol.;70. 772. 63;2 thade
tum tis quid ſentien. tldelthong
De batrum & aliorum doctorum ſeripti is n Ho. 51 l⸗ Miter
dum ſtræ Eccleſix am. Nüfliubei
bola & ſcripta ſymbolica no
enbal . „77. . s Nrnuntn
. F Calettinuur eſt Laicoruin Bibli 17
Habet huncs articulum Aagnſtare “ linus gralir
Neo, artic. J. fol. 9: SU Klndas Fra dln
Apolagia, kol. o. “ ugun
Artieuli Smalcald. 35. ſonis, fol. 2.3. R
Perionis, 3. A antien
DEUS unus in ellentia & trinus in 6 „7. z0. 83 Ii htini
DEUS quid ſit „M 9 malcde
Perſona quid ſi ignigcet 403 nCriſii
DEUM Nübere Jur non tantum ipſius irmiim
DEUS aei in credentibus habitat, n 65 (uſigerf
ona . und
Dii alieni in Mäbatt vo, –
apud Gentiles
Dii alieni III. DE CHRISTO, EIUS e
perſona & ofhcio. “ tanen rezli
.
AKagußana Conftſſo, art. 3. e! 0. 4 krilit
7 Bemitn
4 absiefol 9. ”JZMä n⸗

Epnome, fot. 2.

eiie
Solida declaratio, zc.

Dur

,0005

0CININ

iimimni

Ann
nſahigii

Aoltel en

nſt

*

G).
1 R

„

t, Iu

4

IN DEX.

Dux ſunt in Chrifto naturæ perionäliter unitæ, fol. *

4. 10. 59. 303. 583. 606. 762. 763. 833
Utraque natura retinet ſaas e hroprietates 606. 763. 833.

& ſeqq-.
Naturarum ſumma eſt communio 607. 765
Myſterium iſtius unionis & communicationis maximum
. 769
DEUS eſt honm, & homo DEUS 607
Maria Mater Dei . 607. 766
Vere filius Dei pro nobis paſſus eſt, ſed ſecundum car-
nem 608. 771. 772
Nhoaͤen nudus hotno paſſus eſt, nec ſola humanitas 607.
D — 611. 766
Gradus communicationis idiomatun 770
Primus gradas . 7790
Secundas gradus . 773
Tertius gradus 773. & ſeq.

C. hriſtus ſecundum carnem verè exaltatus 608.764.474
Status exinanitienis & exaltationis 688

Chriſtus etiam ut homo omnia novit, 608. 78. omnia
poteſt, 608. omnibus creaturis præſens eſt, 608. 768.
783

Caro Chriſti viviſica 782

Tria firmiſſima argumenta, quod iſta majeſtas Carni
Chriſti acceſſerit 776

Quando Qaro Chriſti majeſtatem illam acceperit 7564

C ommunicatio majeſtatis quomodo ſit ſacra 777.778.

779
Cur vocetur realis communicatio 1 77 8
Corpus Chriſti tribus modis alicubi eſſe poteſt 752
ð«UMD & ſeqꝗ.
Lutherus de omnipræſentia carnis Chril ſti 781. 785

Arrores & falſa dogmata de perſona Chriſti, & natura-
rum ac idiomatum communicatione 605. 609. 6t0.
& ſegq. 786. 787,
Kk k 4 AllæSr-

IN D E xN.
Alleæoſis Cingliana 770⁰
Dicti Mactth. S. Data eſt mihi omnis peteſtas, &c. Aria-

na depravatio 6j/
Depravatio loci Act. 3. Oportet Chriſtum cœlum ac-
cipere S 759
Origo controverſiæ de perſona Chriſti 751
De beneficiis hlii Dei R(10. 43
Chriſtus unicus Mediator

Chriſtus juſtitia noſtra ſecundum utramque naturam
= 584. 612, 696
Chriſtus non tantum pro originali, ſed & pro actuali-
bus peccatis ſatis fecit I0. 25.

17

De Majeſtate Carnis Chriſti, in

Appendice habentur capita
ſequentia:
I. Quod ſacræ literæ & Patres in hac doctrina utantur
„„ QA a jonis, exaltationis,
verbis: communicationis, donationis, exal 39
. . . n-
2. Chriſtum Majeſtatem illam in tempore, non ſecu

4

. . .». 9 4
dum divinitatem, ſed ſecundum carnem aecanie 3
. . 11 yO d abiträ-
3. Et Scripturam & Patres loqui per vocabula a

Cta, de ipſa humanitate, quæ omnia acecperit L
4. Quod ſcriptura & Patres non tan: um dons reeti
ſinita, ſed majeſtatem, quæ Dei propria eiſt, 0
Chriſti tribuant 15

5. Quod Chriſtus unam eandemque majeltatem

nam aliter ut Deus, aliter ut homo habeat 3

. aſtatem, potentiam & effic-
6. Quod Deitas nunc majeſtatem, potentiam &

1 en ita 4 &c. .
ciam ſuam exerat, in, cum & per humanitatem, 70

7. Quod communicatio majeſtatis divinæ, ſine beran, R ſen
tione, abolitione vel abnegatione humanæ na „

3 2
etiam in gloria, fiat 87

8. Quocd

M l
¹Coothungn
tepropterun
a
Ooltotus
ſens ſt

Cot Chrin

Debelo
Ryirom
0dlida
Gtetnaa
Clilfhrius
ſtor articul
N . 17
elliherti

MSnl,
uniti
D1
ALu
Atic
hiion

INDE X.
1 . humana natura Particeps ſit divinæ Majeſta-
ueintt ctis ie propter unionem, & bro modo unionis hypoſtati-
874
Chimd 9. Quod totus Chrilſtus, DEUS & hom, wbique præ-
ſenns ſit 876 WW
(hll 10. Quod Chriſtus quærendus ibi ſit, quo nos in & cum –
. verbo ſuo remittit & deducit 878
umes De Deſcenſu Chriſti ad inferos
Eyirome, ſol G.
ili ſu int Solida declaratio, 795 .
Iota perſona ad inferos deſ endit 788
„„Quid Ohriſtus ſue deſcenſu ad inferas effecerit 613
nis O1 De hoc articulo non diſput andum 6 1ů
Nror. ci , IV. DE PECCATO.
: De cauſa peccati, Auguſt. Conf. artie. ig. fol. F.
1, wologia, Wol. 219. 220.
inhe eH DEUS non eſt peccari caufa, ſed Diabolus & voluntas
wontant heminis 15. 220. 639.

DE PECCATO ORIGINIS.
Asguſtana Confe⸗ſio, artic. 2. Fol. g. 10.

Apologia, fol po.
Articul, Smaleald fol. Zt. l
Poitome, fol. 572.
, Declaratio, ſol. G39.
etem Doctrina de peccato Originis neceſſaria 6. 59
Pwnohre OQOnmne- homines in peccatis naſecii 9 2317 “
e Qui. ſit peccatum Originis 9. 10.50. 5. 5. 574. 57 5.
er ponan 39.6
d 9 Vetus definitio . 33
5 tnbe, Definitio Auguſtini 44
— Dehinitio Thomæ, Bonaventuræ, Hugonis 55

4 SSðUMD Kkk 5 Pæcca

S INDE X.

X

Peccatum originis admodum Rorribſie peccatum 640
Jaſtitia originalis ſeu i eimage Deiin hotmine quid fuerit

Fundamenta hujus ſententiæ

1

Conver-

—.—

Cimerko honin

Elamcomerle

53. 54 ſain
An peceatum originis maneat poſt baptiſinum 56 bmoio deen
Concupiſcentia ſitne peœna an peccatum 77. 78 acki
0 oncupiſcentia non eſt quiddam õ 7 Keie
Pœnæ peccati originis 99. 644 tüzolunt⸗
Fructus peccati originis „ 1¹7 An
Falſa dogmata ex ignorantia peccati originis enana ePrn
“ 2
Peccatum originis non eſt quiddam le i zens faimu
5 643 ſkuldk ca
Non eſt ipſa hominis ſabſtantia, &c. 577. &£ ſeg. 64 4½
Cur neceſſario retineatur diſerimen inter ſubſtantiam il
hominin & inter peccatum originis 573. 574. 666. Giuct
647. & ſegd. n,
,
Cur à Tuthero vocetur peccatum naturæ 576. Ge. R 6 S
. N
Fquivotatio vocabuli Naturæ L Hvy. 650 . ailrer
Peccatum originis eſſe accidens, & quale ſi t 578. n. 2. elirheun
3
V. DE LIBERO ARBITRlO. –
Auguſtana Confe G 0, artic. J. . Ie, 14. ior
Apologia, fol. 217. , unpiiid f
Articuli Gmalraldici, 315. Eröm in
Epitome, fol. 575 ſünnclllnn
Solida declaratio, O4. 8. 64 ati n
Quadruplex ſtatus hominis . 57 “ nckalnt
Homo poſt lapſum habet aliquod liberum ar lrri 66. oher
rebus rationi ſubjectis 11. 217. 318. 7 aclalus
ex
In ſpiritualibus nullum 15. 18. 219. Z8. 7. gtoN . Tinnnen
n hürſtu „ . . 57. & ſeg. 661 ſiier .

INDDEX.

— = Sonrerfo hominis merum opus Spiritus ſndi 579.
Urrbleſer R 7590. 663. & ſeqq.
einttonmn Medium conuerſionis ‚verbum prædicatu[m 779. 670
. Qomodo deceat ſe; gerere erga media converſionis
zok Uehüſtun 669
Karue Dux eſſeientes cauſe converſi ionis 583
mnabludeen Hominis voluntas quomodo pure paſſivè ſe habeat, 582.
2 680
Quomodo homo ſit lapis aut truncus 672
ertieiſtt De dicto, DEUS trahit, ſed volentem 592. 680

Hominis renati voluntas non eſt otioſa 182. 673. 674

Perpetua lucta carnis & Spiri itus in renatis 675.6 679. 722

RK VI. DE LECPDPH.
Apolag. Confeſſ. de impletione Legit, fol, H.
Articuli nalcald. de Lege, fol. 3i5.
Epirome, de diſerimine Iegis? &Evangelit,

um utm fol. gl. de tertio uſu Legis, Jol. o4.
J Tolida declaratio, fol. Zog. & .
Univerſa ſcriptura in Legem & promiſſiones diſtribuen-
6 da 60. 94
kaultt HJ’
Lex & Evangelium Eper docenda 712. 716
ume Lex quid ſit proprié WZ 792. 713
HN Cur ſit à DEO data 318. 594. 717
Prjus proprium officium H 319. 712
LLegein in nobis inchoari oportet 83. 85
NM Lex etiam apud renatos urgenda 595. 719. & ſeq q.
7 Non poteſt fierĩ ſine fide 84
Obedientia noſtra imperfecta eſt 90. 91. 79 1
4 Quomodo Deo placeat 8 5. 89. 90. 723
Quo ſenſu Paulus dicat, Juſto non eſt lex poſita 718. 719
0 len H Quomodo Lex per ſdem ſtabiliatur 92
6 Diſtrimen operum Legis & fructuum Spiritus 596.,72t
8 l Phariſaicæ opiniones de Lege 6r
149 Expoſitio Decalogi 366.399

Enar-

IN DEX.

ori, fol.
Tatechiſmo majo
mi ræcepti in majeri i⸗
Fnrraco hein . Tertii, 423. Qoare! 4
e. Sarthtzz. Septimi, 478, Octari 4
4
cimi, 471.

.„ 1e. 48, 48
Epilogus Decalogi

VII. DE EVANGELIO.

Arttis Smalcald. 329.
Epitome, fol. ot. “
Solida Zeckerati 9, 709.

van LCe dum
E 4 tu à Leg L giſterner r. 1
4 anen id’ pliciter uſurpatur 3 . . 1. 7 .
ia; pr prié ſit Eu angs lium 9. 9 9. 4
Qui 4

71¹4.
gelium declarat, & Uluſtrat Legem 593. 712
Evan
VIII. DE üSTIFICATIONE.

6. fol.
Anguſt. C. onf. artic. 2. fol. 1o. art. 6. ſo
7 & art. Io. fol. 16.
Apologia, fol. 6. 71. =
E, Snaleask. 304. 35.
Lynome 9l. G⸗
S Dclaatio, fol. 65z

N4

125. 8,.
Juſlicare i in hae doctrina quich ſignificůte 33.

685
Duo odi juſtiſf 1 12⁰
1 II
modi juſti catio is à Pontificiis traditi “ .
8
Verus modus juſtiſ Hcationis 4

—

—

71.11. l

Qolſolaht⸗
Qomodohde

kcelſitas nu;

tsin hacd

Qomodo ale

4 Dejartieulas
Ornhßnora
acbeedha
oneraliu

(kAjllifrati⸗
Verſtone

liitadin ſiſe

telt ulen
I leh ſezel
zn
uu ⸗R
I ftantoni
Dlnnen lei

Uniteiidode⸗

(iti incho⸗

D Crikes ellne
iun
. ebulore

ei non

O. 11. 16. 67.
Juſtĩſicatio eſt ex fide bropter Chriſtum 4 71. 22.

Cido Chri
lerkotes

—

terſiſco jind
21. 122. 123. 172. & ſedq
ri ,66 NA 221. 304:
Cani e “ fides z ia 304 33 583 . S.
uomodo fides ſtificet L 690
4 ES 3 11 .
ſo . Neceſſitas huj W, aen ur juſtificare 73 & ſeqꝗq. 584. 684.
Fides in hac Goctrin⸗ 14 ctrinæ. 694 693
Quemed ſdes contin 18. 68. 69. 81.
zy 6 particula 8SOL* “ . 125. 585. 701
randaſat i eexcluſivis 73 2ð
Won objecta fidei jail) Rtra nos quærenda 73. 586. 691
1 Ad jaltit Per ali ud ſalyan ar dian “ 695
1 SS nonem ent Ol 594
tur 11 Tria aa inſtigearienem aun qux ad con-
H er el enene D requirunttt Ee⸗
legen idés & ipes quou 687
Salvamur per miſè edo differant 426
„RK Juſttitia rationi e icordiam 126⁶
cüue alien e negin en 3
8 iſe u ie gis n . . Z S 3
r p cximen fidei & jullitir non juſtificat 64
N0 ontiſ Le
4ANNNN „ cii docent tantu gis Ss
4 ilectio ſidem neceſt. mn juſ ſfitiam legis 5659
“ ſlario ſequitur gis 6 1r. 63
Dilectio non zalib d 83. 86. 586.
1/ Juſtitia i inchoa cat . 68
iriltus e, oata non juſtiſie 3
% ram itra juiditia ſecundu 20. 91. 92,68
De wocabulor rege m utramquè natu-
e 6 nerationis &viviftcationi 5284. 6982
iſet De gratia non dubitandu is 587. 68 .
n De rdn Chriſti: Cun nan⸗ H 686
iste⸗ 6 Varii errores e pognante eceritis omnia, &c. 58
4 5 cum articulo 4 : 134
4on . . 6. ge t. Kaei

IN DEX.

PoGcrina Pontiſciorum quam pernicioſi 61. 62
Commentum de merito congrui & condigni 63. 126.
. nz
De actu elicito dilectionis 66. 12 5
Commentum de fide formata 2 81I
Reſponſio ad argumenta Pontificiorum 9
Ad dicta ſcri ipturæ.
Luc. 7. Remittuntur ei Peccata multa, quia- dilexit mBul.
tum 87. 8 8
I. Cor. 13. Si omnem filem habe am, cc. w
Ibid. Major harum charitas vvoꝛ
Col. 3. Charitas vinculum perfectionis 104
I. Pet. 4. Delicta operit charitas of
Jaceb. 2. Ex operibus juſtificatur homo 107. 693
Luc. 6. Remittite, &. Eſa. 58. Frange eſurienti, Sc.
Matth. 5. Beati miſericordes, c. 1I0. MI
Dan. 4. Redime peccata tua eleemoſynis 12
Tob. 4. Eleemoſy na à peccato liberat 117
Luc. 1I. Date eleemeſynam, &c. i
Vita æterna vocatur merces ðYMWũ
Rom. 2. Reddet unicuique ſecundum opera 1389
Rom. 10. Ore ſit confeſſio ad ſalutem 140
2. Petr., 1. Firmam facite vocationem veſtram 222.

IX. DE BONIS OPERIBU8WSs..
Augnſtana Confeſſto, artic. 6. ol. 11, &

art. 20. fol. 15. 16. ſegt. =M 4

Ahpologia, fol. Hy.

Articuli maalcald, 3yr. 2 “

Epitome, fol. ygy.
Solida dectaratio 8 loh. b.

———

muulhrril

4 K ſnt bon⸗
(nrlin eeſl
(oncdofant
4 Qomsoleo

on Cperä ſot
lnuy ſunt

a he⸗ remi⸗

Eiretſtmne

Veoptribns n
uuczerz no

inprediun

loni bonort
intel tll gena

Hikſ eulliti

uar hrkti in!

UNnd Nr len

—
ntiok

conlgni h

4

1

n.

la tüle⸗

ome
nge
l
erit
1

n un oen

du

pENN
ti. 9

Slaf

.

Sona Opera ſunt ſacienda 11. I5. 16. 18.64. 85. 9 5. 97.

Qux ſi ſint bona opera 198. 700
Cur ſint neceſſaria t. 18. 13 3.703
Quomodof fiant bona opera 700
Quomodo Deo placeant 700

Bona opera ſequuntur ſidem 18. 19. 81. 83. 94. 86. 336.
586.589. 6 88,701
ona opera ſunt meritoria eorporalium prænmiorum 96.

333 1S
Cur hæc præmia ſæpe differantur 97
Cur eis fit annexa promi ſſio 116
De operibus non renatorum 72700

Bona opera non juſtificant, nec in actum juſtiſcationis
ingrediuntur II. 16. 87. 90. 9r. 92. 220. 589.

694
Encomia bonorum operum in ſeriptura quomodo ſint
intelligenda n. 114. II5

Ohpinio de juliti⸗ operum quam ſit pernicioſa 89. 100,
I19. 124. I27. 128., 220. 221
Semper hæfiti in munde 93. 142
Bona opera Arenatis fiunt ex debitoynon tamen coacte
589. 590. 702.706

Non eſt dicendum: Bona epera ſunt neceſſaria ad ſa-

lutem 590. 704
Non eſt dicendum: Bona opera ſunt noxia ad ſalutem
591. 708
kide: & ſlus non conſervatur per bona opera, ſed per
Spiritum ſanctum 590. 705. 707
Mala opera & peccata contra conſcientiam, fidem &
Spiritum ſanctum excutiunt 328. 591. 698.705

X. DE ECCLESIA.

Apgußana Conft . lo: artic. „& 5 S n.

„

I ND E X.

Apolagis Jol. 1t.
Articuli Smalcald. .

ANGEFII.

aaben Conferſto, art. J. 1 lo. n.

Miniſterium ad ſfidem conſeuenam eſt neſſafiun
I E

n. 201. 1496

Spiritus ſanctus per miniſterium effcax

II

Una ſancta Eccleſia ſemper manſura
Eccleſia quid ſit 11. 144. 335. 499
Notæ veræ Eccleſiæ 14 G
Ad unitatem Eecleſiæ quæ requirantur II. i t
Vera membra Eccleſiæ ſunt ſancti 145. 33
Eccleſiæ ſanctitas in quibus conſiſtas 33
Quid ſit ſanctorum communio 145S
Quid ſit Eccleſia Catholica 146
Et cleſiæ admixti mali II. 144. 1) 5
Eccleſia non eſt monarchia externa 149
Pontihcii non ſunt Eccleſia 3;3
Papa non eſt caput Eccleſiæ 312
Diſciplina Eccleſiæ apud nòs honeſtior eſt quam apud
Pontiſicios 212. 213
XI. DE MINISTERIO EV-

Deus non largitur Spiritum & Gratiam, niſi per ver-

bhum

331. 332. 333

Miniſterium Evangelii non eſt Sacerdotium ſ ſimile Le-

vitico
Offſicium concionaterum 8& Parechorum
Miniſtris verbi qui honos debeatur

201 E
560. 385
386. e

Etiam muali poſſunt adminiſtrare Sacramenta II. .

.

Ayg.
pol
Ayt,

liniſdrerd
Drcinstioe

ranturt

E.

lu

15

erna

belior A

IRIO H

II
4 ,)

lendan
a .
Ctin

3
N 3

rtin
nekan 6 D
.
ehte
Gerine
“

6

a
3

Etiam Laicus in caſu necefſitatis poteſt abſolvere

QCauſæ matrimoniales querſum pertineant 354. 355
LII

IND E X.

De ordine Eccleſia-
ſtico.
Auguſtana Confeſto, artic. 14. Fol. S.
Ppologia, fol. 20 4.
Articuli Smalealdici, 3.

Miniſtro verbi neceſſaria eſt vocatio

13. 204
Ordinatio an à Pontificiis petenda 334
Depoteſtate Eccleſia-
ſticãa.
Augiſtana Confe ſo, Iol. 37.
AWologia, fol. 292.
Articuli Smalcald. fol. 3y1.
Poteſtas Eccleſiaſtica quid complectatur 39
Daplex poteſtas, ordinis & Jurisdictionis 294
Eſt communis omnibus qui præſunt Eccleſiis 352
Epiſcopi & presbyteri olim iidem 352
Epiſcopis attributa ordinatio 352

3
Jus vocandi, eligendi & ordinandi Miniſtros habet Ec-
cleſia 333

.. 353
Jurisdictio excemmunicandi eſt omnium Paſtorum
D 354
Abuſus Jurisdictionis Officialium ibid.

Pote-

INDE X.

Poteſtas Eccleſiaſtica non verſatur circa res politicas

38. 346

Conſfuſio poteſtatĩs Eccleſiaſticæ & gladii in Papatu 37.

“ 293
Poteſtati Eccleſiaſticxæ quatenus debeatur obedientia
“ 39
An liceat Epiſcopis inſtituere ceremonias, & traditiones
condere
Ordinationes paſtoribus facere licet, & quatenus 42.
De ordinatione Sabbathi, die Dominico & feriis 43
Qur Apoſtoli juſſerint abſtmere à ſangvine 437
De dicto: Qui vos audit, me audit, quomodo accipien-
dum 295

De dicto: Obedite præpoſitis veſtris, &t. 296
De Papatu.
Articuli Snalealdici, fol. 3i2. & 346:
Papa quantum ſibi arroget 340
Papa non eſt caput Chriitianitatis 312½
Non eſt jure divino ſupra alios Epiſcopos 6
ſeg.
Non eſt ei tradita poteſtas gladii 346
313

Papæ acta mere diabolica
Papa defendit impiam doctrinam & i

347
Papa verus Antichriſtus, & execrandus 314. 315. 348.
351. 795
De dicto: Tu es Petrus, &c. 344
De dicto: Paſce oves meas 346
Abominationes in Papatu 349. 350

XII.

40.293

—

mpios cultus

Augu
olee
Aytier

Dchin lede

krinet Ater
ranedtg u
e requiran⸗
enumero F
rlat inſlitt
ſenefeckus
Uurinenta te
Uulconferunt g

minentumn 4

3

LIND EBXxXx. ð

“ AlII. De Sacramentis.
ktennt iu⸗ Aaguſt. Confeſto, artir. 13. fol. 13.
Apologia, fol. 200. 267⅞.
ningni Artieuli maleald.fol yag. DS 2
6 Doctrina de Sacramentis neceſſaria Eecleſiæ .534
et, 8 Men! Pertinet ad tertium articulum . 500
. Sacramenta quid ſint 200.253. 2677
ivioe Quæ requirantur ad Sacramentum 276
ſipin . De numero Sacramentorum 200. 20 1. 202
,gtomhi Cur ſint lnſtituta 1 13. 267
Idem effectus Sactamentorum & verbi 20
is, & dSacramenta requirunt fidem 13. 203. 26 7
Non conferunt gratiam eX Opere perato 13. 203.
2 52. 265
l. asacramentum à ſacrificio ut differat 453
. . — * 5
,6½ De Sacrificiis.
dacrificium quid 253
6 Species Sacrificii 253
Hilaß⸗ Sacrificia propitiatoria in Lege

2½4
Sacrificium propitiatorium reyverà unicum 254
Chriſtus factus pro nobis — R

25
1, Recridcia eæcisira in eꝙ,e „ 16
Sacriſicig esνανσαα Chriſtianorum 255. 256. 25⁸
dvlns ,4 Opinie de meritis ſacrihcioram damnatùr in ſcriptura
256: 257
Sign ficatio jugis ſacrihcii Levitici 260
y' Iuge ſacrificium apud nos manet 262
4 Juge ſacrificium in N. T., quodnam ſit 25ʒ9. 269
LII 2 Quid

INDEX. — —
— — — . —,— kuiritentie
Quid Patres de ſacrificio ſenſerint 266
In uſu Sacramenti Chriſtianorum, ſemper accedit ſa-⸗ Preuniten
sriſiciam 268 mnſntioi
. Cntrtſoquid
Auguſtana Eonfeſtio, artic. g. fols 2. Ptikntiiom
—⸗ . 3 lulpol bapti
olog . a, Ff. l. 6 6. . fnitentia deb
Axiiculi Smalcald. fol. 329. Ormeduntn
Catechiſmus Minor, fol. 376. nentrell
Caee biſinus Major, 401. g4. nitentilin
27 Arbyanpelin
Baptiſmus quid ſit 319. V5. 137 nitntut
Baptiſmus eft neceſſarius ad ſalutem 1256 leack
PBffecus Baptiſmi 376. 59 AUl emiti
jus ſigniſicatio Vvy. 18 en
Quibus proſit baptiinus SFi demni ud
243. 5j½

Baptiſmi uſus in omni vita
Infantes eſſe baptizandeos
Baptiſini profanatio in ba patu .
baptiſinum rejicitur 613.

I2. 156. 157. 329. 54 4
12.15 157. 3 38, Dec(

Sanctitas infantum ante
28826
XIN. DE POENITENMNM 4
T I A-. OU”JMZM
?VM 40
AJaguſtana Confesho, artic. 12)) vlolz. Ayti
Apologia, fol. 167. (Le
Artièuli Smalcald fol. 3ig9. „ (i
pitaome, in loso de Legé & Evangelisigl. nklioer
, Solida declaratio, fol. s: M

INDE K.
oœnitentiæ vocabulam duobus modis accipitur

erkrri: Dartes pœnitentiæ duæ 12.161. 3 0“
Demonſtratio iſtarum partium 168. & ſeqq.
Contritio quid ſit & quomodo fiat 165. 320
rigdes quod fit neceſſaxia pars pœnitentiæ 166. 172
MMulde S ſeqq. 320
. Pœnitentiâ omnes indigent 326 7.
i Lapfi poſt baptiſinum recipiendi ſunt 12
Pœnitentia debet eſſe quotidiana 3²7
1, Quam abundanter nos Deus de remiſſione peccatorum
, certos reddat — 23229
g Pornitentia incipit à concione Legis 2
„A An Evangelium ſit concio pœnitentiæ 591. 709
1 Pœnitentia debet bonos fructus parere 198
Pernitentiæ deſcriptiones inſufficientes 17 9
M Falſa & pernicioſa doctrina Pontifciorum de pœniten-
1 162, & ſeqq. 321 & ſeqꝗ.

324

De Confeſſione & Abſo-

lIutione.

tla
Origo anni Jubilæi

Goun te

Auguſtana Conf-ſto, artic. 11. fol. 12. &

UIT fol. 27.
INH Apologia, fol. F§. 751.
Articuli Suaaleald. 330. 3I-
r R Cartechiſmus Minor, fol. 375.
ℳ,H
Confeſſio & abſolutio priyata retinendæ ſunt 12. 27.
r 178. 181. 331. 807
11 CGon:
. M

R

INDE X.

Con ſesſio coram Deo, Proximo, & Miniſiro 188 .
Confesſio coram Miniſtro duo comprehendit 37
Formæ Confesſionis 379
Enumeratio omnium delictorum non eſt neceſſaria, ne⸗
que poſſibilis 12. 27. 150. 160. 181. 183. 331
Poteſtate clavium etiam abſcondita peccata remittun⸗
tur 181.3390
Quid ſit ſolvere & ligare 99
Forma abſolutionis 380
Abſolutio maximi facienda 27. 159.3 331, 808
Abſolutioni firmiter aſſentiendum 172
Abſolutio Sacramentum pœnitentiæ 167, 200

De Satisfactione.

Satisfactionis nomen ex ritu Publicg pœnitentiæ reli⸗

quum eſt 183⸗ 197
Quomodo Patres eò utantur 197
Satisfactiones Canonicæ non ſunt neceſſlariæ] jare divi-
. 184
20

Commenta Pontificia de ſatisfactionibus 184: 19 5G
Dicta Scripturæ pro ſatisfactionibus allegata 185SV

Confutatio impudentiæ Pontificiæ 196. & ſeqq.
Objectio, quod poœna ad Pœnitentiam ſit neceſſaria
192.
Reſponſio ad objectionem iſtam 192. 193
Quomodo Deus in ſanctis peccata puniat 193
Afflictionum plures fines 195

De dicto Pauli: Si judicaremus nos s ipſos, g&c. 196

De Excommunicationc.

Axticali Smalkald. Fol. 333
Excom-

—

vcommunicat
Mebrelt poena
cleler

Muorexcomm

WV.
Auſa
Oyolog
Articul
Catech
Cuech
Eyivon
lce

Cruonin;

enſreſent

M Umſmahri

late Dei
Uulteatio can
enli maud
Neuncatioin

binindigno⸗

Nnmehnlo:
En Nain
urſtinlint
elllnterinſi

Der i

ket

centur)
uuntamtun

INDE X.

—

Minilro

Nonek reeſtie
17 o o le
in eti

Cione⸗

hlcr inn

Gtpeelinf⸗

ldionu 1

e e
pitentunmn

.

wolckenkt. 7

Excommunicatio duplex, major & minor 333
Major eſt poœena civilis, non pertinens ad miniftros Ec-
cleſiæ . (Eibbid.
Minor excommunicatie quid ſit ibid.

XV. DE COENA DOMINI.
Auguſtana Cinfe fio, artic. 10. fol. 12.
Apologia, fol .
Artizuli Smalcald. e.
Catechiſmus Minor, 356.
Catechiſmus major, 402. J51.
Epitome, fol. 397. D
Solida declaratio, fol. 7324.

Cœna Domin' quid ſit 380. 553
De vera præſentia corporis & ſangvinis Chriſti in Cœ:-
na I2. 157. 330. 554. 599. 7:8. ſeq⸗
Præſentia Chriſti in Cœna fit fecundum propristatem
dextræ Dei 609
Manducatio carnis Chriſti duplex 743
60⁰°

De orali manducatione

Manducatio in Cœna eſt ſupernaturalis 604

Etiam indignos manducare corpus Chriſti 330. 600.
601. 743.751

De vocabulo: ſpiritualiter 755

Cœna Domini utendum ſæpius 363. 364. 559. 76 4

Cur ſit inſtituta, & quĩd ſit meminiſſe Chriſti 2. 268

De ſalutari uſu Cœnæ 381. 555
De præparatione & digna ſumtione 382.558
Dignitas convivarum Cœnæ Domini, qua in re conſi-
ſtat 601. 746
Qui vocentur indigni 5566. 745
Unumtantum genus indignorum 601.76
. LI 1 4 Con-

FNDE X.

R —

Alggi
Ankhcul,

Aod gor

Contemtus Sacramenti = 3563. 56 G
A communione qui ſint arcendi 563
De utraque ſpecie 2. 233. 330. 602
Quomodo mutilationem cœnæ conentur defendere
Pontiſicii/ 234. 2356
Rejicitur cransſubſtantiatio. 6 002.756
Proceſſio cur apud nos omittatur ð
Adoratio panis & vini in ſacramento damnatur 604.
* 760
Damnatur Capernaitica manducatio 6 4
Status controverſiæ inter nos & Sacramentarios 597*
Sacramentariorum errores de Cœna Domini 12. 598.
60a. 603,726. 757
Sacramentarii dupſices 598

Pundamenta quibus Eccleſia contra Sacramentarios
nititur 599. G00. 752
Unicum fundamentum veræ de cœna. Domini ſenten.
tiæ, verba inſtitutionis 737. & ſeq.
Lutheri conſtans ſententia 7”3. 73
Formula Concordiæ, Wittebergæ anno 36 conſcripta
729
De particulis IN, C UM, SUB, 73
De dicto Pauli: Panis, quem fran gâmus, &c. 74*

De regula: Nihil habet rationem Sacramenti extra u-
ſum &c. quomodo eam Sacramentarii depravent

L 750
De Conſecratione . 559. 747
Recitatio verborum Cœnæ cur non ſit zuetnttenes
D E Miſſa. H
Anguſtana Confiſſto, fol, ad. .
Ahols.

—

Cpcremoni

k rietrah
Mnuin patu
Nhrsbulohi
ipiaqnii
Mlicen Unde ie
ntun Mllcis⸗
Mn ell ſacr
lons Malachir
lunser Ebr,

üren otek

hnüthne⸗

4 .
iltgrimton

4 ntrnite

eline
6biiei,

WI.

ito⸗
Gha

—
V en ologia, fol. 20. 2090.
mur bn AAxrticuli malcald. fol. Zoy.
„Mliſſa apud nos retinetur 23.,˖ 2 6. 2 G
de. QAQuibus ceremoniis adminiſtretur 2.24,250
Nento Nur Miſſe brivatæ abrogatæ, & cur 24.: 2506 251. 30 5
Miſſas in Papatu quid auxerit 2½
erſd De Vbesdulo NM f, 269
ns N τ †τιαοο quid ſignificet 270
enmin HKr Niicam unde ertent Pontihicii 51
Mi Quantum Miſſis tribuerint Pontihcii 26 7. 266. 305
Can e Miſſa non eſt ſacriſicium 253. 602.
Leocus Malachiæ ad Miſſam male detortus 259. 259
M Locus ex Ebr. 5. MMM . 263. 264
Gonttt Miſſa non poteſt applicari deſunctis 272. 273. & ſed.
ce A Miſſa Pontiſicia peperit: 1. Purgatorium 307. 308
2. Apparitiones animarum. 308
ℳ 3. PDeregrinationes 309
ergr An 4. Fraäternitates 309
5. Reliquias ſanctorum 310
. „ 6G. Indulgentias . 310
XVI. DE PREDESTI-
H NATIONE.
r wndt Spitome, fol. 612.
DU Solida declaratio, 297. B
ſ. Doctrina de prædeſtinatione utilis & neceſſaria 798
Diſcrimen inter præſcientiam & prædeſtinationem 612.
,B H 798
img r L1 1 Præ-

1INDKEX.
Præſt ientia DEl non eſt cauſa mali, nec cauſa peccani
617. 799
Prædeſtinatio eſt cauſa ſalutis electorum 68.799
Tantum ad benos & dilectos filios Dei pertinet

1

799

Tantum in verbo Dei quærenda 6¹⁸. 802
Dectrina de prædeftinatione complectitur octo capita

. 8⁰²
uomodoe reveletur nobis electic Dei dlz
Liber vitæ Chriſtus 618. 802
Chriſtus omnes ad ſe vocat 61⁸
6²¹

Eledtionis cauſa non eſt in nobis 8
Quomodo & unde agnoſei poſſit, qui ſint electi 804. &

Quæ revelata non ſunt, ne ſcerutemur 812. & ſeq-

Falſa & erronea dogmata de prædeſtinatione
Pernicioſæ cogitationes de prædeſtinatione 618. 800

Salutaris uſus doctrinæ de prædeſtinatione 809. &
ſeéèq. 812.
Quæ ſit cauſa damnationis multorum 818
Deus non fecit vaſa iræ 8¹⁰
82⁰

Quomodo Deus dicatur indurare
De dicto Johann, 6. Nemo venit ad me,

S2 „
lumn,

xerit eum 35
XVII. D E INVOCA-
TIONE.-
Invocatio quetidiana cur non intermittenda 42¹
Quæ requirantur & exuſcitent ad orationem 505 8 8
8 ſeg.
Invocationis efficacĩa
Oratio Dominica 400
Ejus expoſitio 372. 504
rimæ

Enarratio petitionum, in Catechſſmo majori. P
513.

61'8.

ti
621¼

N

niſ pater tra-

——
1h Krunle,

ty delte 1,

Dec

Agußean
Gllgia
Arrueuhj

Pemoin Uüincton
ihlerhenor ſar
holin inyoc
aioeztione
u orent
micii er ſinc

1.

ligtore
Done

iines lſi
Sn

Auelmngin

de in
dbut .

Atiul

lid 4 8

lin
kech
ltis in

4 IN D E X,

Wans Si;, Secundæ, c(16. Tertiæ, 718. Quartæ, 522. Quin:⸗

tx, ext æ, 529. Septimæ, 532, 1
inißi De cultu Sanctorum.
4. . Auguſtana Confecſio, art, 21. fol. 19.
onhleür Apologia, fol. 227.
N Axrriculi malrald. ſol. 310,

Memoria ſanctorum cur proponenda

19
. Triplex honor ſanctorum probatux 22
in öN Sanpcti non invocandi
,

19. 2984. 3¹⁰
Pro invocatione ſanctorum argumenta Pontificia 223
Sancti an orent pro Eccleſia 22 5
Ntemut

ſinie Pontiſicii ex ſanctis etiam propitiatores faciunt 225.
rrdeſtirk˖¶
glellinniet 4

s“ In propitiatore quæ requirantur 226
rrielin⸗ 4 Quomodo ſingulis ſanctis in Papatu ſingula⸗ procu⸗
rationes aſſignarint 29. 40 5
rmn Qultus Imaginum H 229
tuni, XIIX.
i „ . 2 „
* De adiaphoris, ritibus huma-
5 nis & traditionibus.
NV . Auguſt. Confesſio, art. F. ſol. 77. & fol. 25.
N. 4 Ahpologia, 205.
gkermft eu.
ie h6 Articuli Sðmaleald, zz7.
,. “ TPpitome, fol. Glg.
4 Solida declaratio, 759.
Ritus Eccleſiaſtici non ſunt cultus divinus;, nec parz
3 cultũs C5. 79

Ritus

1

TNDEX.

Ritus qui & quomodo ſervandi 3. 31. 205. 25
Ceremoniis cur ſit opus 23. lin. ult. 207. 209 Mgllratumge
. Quæ ſint vera adiaphora, quæ non ſint 799 Migitritus ol
