cognovit ſenſum Domini, &c. ſcilicet, extra & ſupra —
id, quod ipſe in verbo ſuo nobis revelavt. nrude
EPterna igitur Dei prædeſtinatio in Chriſto, & ne-, e Nkiin
quaquam extra mediatorem Chriſtum conſideranda Cin Aumet
eſt. In Chriſto enim (inquit Paulus) elegit nos Deus, larn
Eph. 1,4. antequam mundi fundamenta jacerentur. Et S aahil
. “H 6 odem

7

grenn mlmnd eſt: quod Dominus dilexerit nos in DILECTO. Hæc 8 9 P.
El immeln autem electio de cœlo nobis revelatur, per verbi Dei Malth. 1Ij.
n ethn Prædicationem, cùm Pater cœleſtis inquit: Hic eſt fi- ß. 15.
õ lius meus dilectus, in u mihi complacitum eſt: S
oſnigipenie HINC AllDITE. Et Chriſtus dicit : Venite ad me Maieh. Ii⸗
un ſmia? omnes, qui laboratis & onerati eſtis: & ego reficiam 258.
iAnpenm? vos. De Spiritu Sancto veroò Ohriſtus inquit: Ille me Joh. 16, 14.
dnimt ariacabin quia de meo accipiet, & annunciabit vo-
ni uunrnt is, &c. Itaque tota ſacratiſſima Trinitas, PATER,
W FILIUIS ET SPIRITIS SANCTUS, ablegat o-
mnes homines ad Chriſtum, tanquam ad librum vitæ,
ut in eo æternam Patris prædeſtinationem inveſtigent 1

elit „ && cognoſcant. Hoc enim jam ab æterno decretum
*M 5“ elt à Patre, quod eos, quos ſalvare vult, per Chriſtum
ln Aſalvos facere velit: ut Chriſtus ipſe inquit: Nemo ve- Jobh. 14, 6.
AlNNI “ nit ad Patrem, niſi per me. Et alibi: Ego ſum oſti- Job. 1o, 9.

on
" um: Si quis per me introierit, ſalvabitur. “
. OIHRISTIUS autem, unigenitus Dei filius, qui eſt Joh. 1, 19.
Nam, „ in ſinu Patris, nobis voluntatem Patris cœleſtis, atque
hac ratione etiam ele ctionem noſtram ad vitam r.
ternam annunciavit: idque his verbis: Pœnitentiam Marc. 1, 15.
lonne, agite, & credite Evangelio: appropinquavit enim re-
Gbag gnum cœlorum. Et alio loco ait: Hæc eſt VOLIINI. Zoh. 6,40,
n ein „ LAS EUIS, QIl MISIT ME, ut qui Filium vidert.
ſhtralt & credit in eum, habeat vitam æternam. Et alibi: Sic
tgen Deus dilexit mundum, ut Filium ſuum unigenitum Joh. 3, 16
io tl daret, ut omnis, qui in eum crediderit, non pereat;

„„„ Neld, Vir-
,Al ſed habeat vitam æternam, Ec.

ieni 1 4 Hanc dulciſſimam concionem vult Deus Pater, ut .
ic ee , omnes homines audiant: vult, ut ad Chriſtum veni-

cv ive 1 — . „* . .
lͤte, an. Qui vero venerint, eos Chriſtus non à ſe repellit. Jeh. 6, 37.
dor l ic enim ſcriptum eſt: Quod venerit ad me, non eji-
etie 10 cam foras. —
ahm . Ut autem ad Chriſtum venire poſſimus, Spiritus ſan-
alche, , Aus per auditionem verbi Deiveram in nobis fidem

õ FPrfr. Pexs-

„☚R

ne XI. DpE ETERNA PRADESTNMAr. n

KRam. 1 o; 17. operatur. Sic enim Apoſtolus ait: Fides eſt ex auditu minh ſchir
„erbi Dei: quando, videlicet, illud ſincere & pure an- gill, ſelimp
nunciatur. Whipreſanch
Qui igitur æternæ ſalutis vero deſiderio tenentur,; le Allto rerd
non macerent atque excrucient ſeſe cogitationibus & innlſtere ce
imaginationibus de arcano Dei conſilio: an ad vitam fnubig homi
æternam ſint prædeſtinati, & ordinati: quibus curis Ihhitne, moch
Satanas pias mentes quandoque affligere atque excru- inkrna: ma
ciare ſolet. Chriſtum potius audiant, & in eum, ut in Uiaremn & ele
Ribrum vitæ, intneantur: in quo perſcripta eſt omnium Mngceez dubi
gBliorum Dei electio ad vitam æternam. Hic vero o- Mulen Krohn
mnibus hominibus, absq; ullo diſcrimine teſtis locu- mpninn rehib
pletiſſimus eſt: Hanc eſſe Dei voluntatem, ut omnes umaiqgnndi
homines ad Chriſtum veniant, qui peccatis gravati && uprarlis nln
onerati ſunt: ut ab ipſo recreentur & ſalvi fiam. inteninſean
Hac doctrina Ohriſti percepta, vitam emendemus, c AMiteqenhn
verè pœnitentiam agamus, & promiſſioni ejus creda- Mrimez, ri
mus, totamq; noſtram in ipſum ſiduciam collocemus. unmnmlun le⸗
Quuia vero hæc noſtris viribus & ex nobis ipfis præſta- (tennezi
re non poſſumus, Spiritus ſanctus ipſe per verbum &ει WONäiONs
Sacramenta in nobis pœnitentiã & fidem vult operar.. (nctian
Ut autem in bono iſto propoſito usq; ad beatum finem mhan 1
progredi, perſeverare, atq; in vera pietate conſtantes l

maneré valeamus, invocandus eſt Deus ardentibus vo- Hinnegenon
tis, ut gratiam nobis ſuam benigne largiatur, quam no- luitinmn
bis in ſacro Baptiſmate pollicitus eſt: nec dubitemus hobelttin
. quin eam ſit, juxta promiſſionem ſuam, nobis donatu- , Ptetinen
rus. Hoc enim Chriſtus nobis ipſe ſanéke promiſit, di- “
iuc. 3, M. cens: Quis autem ex vobis patrem petit panem, nun-
quid lapidem dabit illi? aut piſcem, nunquid pro piſce
ſerpentem dabit illi ? aut ſi petierit ovũ, nunquid porz Aurrſet
riget illi fcorpionem? ſi ergo vos, cum ſitis mali, noſßis
bona dona dare filiis veſtris, quanto magis Pater veſtex ttionin
. cœleſtis dabit Spiritum bonum petentibus ſe? nrnli, D
1Cor.3, 16. Et quia Spiritus ſanétus iu electis, dqui am in Chcidd ane
. ”M eredunt,

7

DNNI.
— —
at: Hostlae

d ſnreneft

Fetoclceiont⸗
ſae Gnnn
conllo:ui

ordnan n.

gre Aitriß
aucint, id
Zernamn. .
o le
eirChuntak
tui e⸗

E

eteri

oh⸗ le

Mnoleh,

tredunt, habitat, ut in templo ſuo: & in ipſis non eſt

te fraterna: magnamq; diligentiam adhibeant, ut vo-

mnibus ſuis oſtendere vult, qui ad verbu ejus tremimit, Yet ete. ,

.)

nbin

— –
6

.

ET ELECTIONE DUR. tr17

ocioſus, ſed impellit filios Dei ad obedientiam manda-
tis Dei præſtandam: ipſos etiam credentes non otioſos
eſſe, multoò verò minus agenti & operanti Spiritui ſan-
co reſiſtere decet. Exerceant igitur ſeſe in omnibus
virtutibus, homine Chriſtiano dignis: in omni, videli-
Ccet, pietate, modeſtia, temperantia, patientia, & charita-

cationem & electionem ſuan krmam faciant: ut tantò

minus de ea dubitent, quanto efficacius Spiritus ſancti

virtutem & robur in ſe ſentiunt. Spiritus Dei enim te- Kpgr. g, 15.
ſtimonium perhibet electis, quod ſint Klii Dei. Quodi
etiam aliquando in tam graves tentationes inciderint;

ut prorſus nullam amplius inhabitantis Spiritus D EI

virtutem in ſe animadvertere & ſentire poſſint, ut cum
Davide queribunda voce dicant: ego dixi in exceſſa „„,,

mentis mex, projectus ſum à facie oculorum tuoruin:

tamenrurſum ſe erigant, & illud, cum Davide, adjici-

ant: (utcungq; aliud in ſe ſentiant) Ideo exaudiſti vo. “

cem orationis mex, dum clamarem ad te.
Cum etiam electio noſtra ad vitam æternann non

virtutibus aut juſtitia noſtra, ſed ſolo Chriſti merito » —

& benigna cœleſtis patris voluntate nitatur, qui ſe-

ipfum negare non poteſt: (cùm in voluntate & eſſen-
tia ſua ſit immutabilis) eam ob cauſam, quando flii
ipfſius obedientiam non præſtant, ſed in peccata labun-

tur, per verbum eos ad pœnitentiam revocat: & Spi-=
ritus ſanctus per verbum vult in iis eflicax eſſe, ux in

viam redeant, & vitam emendent. Quando igitur ve-

ra pœnitentia & fide rurſus ad iplum ſele convertunt: 5
pater cœleſtis animum ſuum paternum conſtanter O- M. 66.

+

& ſerio reſipiſcunt. Sic enim ſeriptum eſt: Si dimilſerit

vir uxorem ſuã, & recedens àb eo viro alteri nupferit,
dunquid revertetur ad eum ultra? nunquid nen ipfa

D PFf 2£ terrs

4 1

2r 8 XI. DE ETERNA PRXDESTINAr.

terra ſie contaminaretur? Tu autem fornicata es cum Uuliebol
amatoribus multis: TAMEN REVERTERE AD (iIN sn
ME, dicit Dominus. “ Duſiſinitin
Quod vero in ſacris literis aſſeritur: neminem d ininm: ro
p. 6, 44 Chriſtum venire poſſe, niſi Pater eum trahat; id pie miffioniis
7 h. 6, 44 & recte dicitur. Pater autem neminem trahere vult, Hisetbis⸗
absque mediis, ſed utitur tanquam ordinariis mediis iimniſülii
& inſtrumentis, verbo ſuo & Sacramentis. Et neque Enlairæ,

Patris neque Filii voluntas eſt, ut quisquam prædica- uenuulum ce
tionem verbi negligat aut contemnat, & interim ex- mngntn ſüunt
pectet, donec à Patre, absque Verbo & Sacramento nines: nul
trahatur. Pater enim trahit quidem hominem, virtute Omitain

Spiritus ſui ſancti: trahit tamen eum juxta ordinem Dabet kad
à ſe decretum & inſtitutum, videlicet, per auditionem aMiibed Degg
verbi ſui divini, tanquam reti aut ſagenà, quà electi in Toanclhie
faucibus Satanæ eripiuntur. Ad conciones itaquè ſa- HMunſaan
cras miſeri peccatores conveniant, verbum Dei aceu- H lattititnetinn
rata diligentia audiant: neque dubitent, quin Pater niscall d
eos ad slium ſuum Chriſtum ſit pertracturus. Spiri- Wein Ntcni

10
tus enim ſanctus virtute ſua miniſterio adeſſe, & per il- an, Ne N
lud ad hominum ſalutem vult operari. Et hic eſt tra- “ en Pecettor
Gus ille l'atris, de quo ſacræ literæ loquuntur. . Mnenin,
Quod autem non omnes, qui verbum Dei audiunt, R Rammg en

. . ..” . um (din
ctedunt: Ideoque ad graviora ſupplicia in erſal⸗ Frkrich
damnantur: non exiſtimandum eſt, Deum i “ä “H Anari
tem invidere. Ipſi ſuæ perditionis cauſa ſunt, & 61 . cbnütn
pam ſuſtinent: propterea, quoôd verbum non ea D
tentione, aut eo propoſito audierint, ut illud ſerio & AIn. gee I

cum deſiderio diſcerent: ſed ut auditum verbum ſper- eiiin
nerent, blaſphemarent, convitiis proſcinderent, & Spi- oon u
titui ſanécto, qui per verbum in ipſis operari volebat, uirie
reſiſterent. Tales olim erant Chriſti temporibus Phari- dinpunn n
7 ſæi, eorumq; aſſeclæ. Unde accuratè Apoſtolus diſtin⸗ ⸗ Ruun nind
guit inter opus Dei, qui ſolus facit vaſa honoris : G dnie or
inter opus Diaboli, & hominis, qui ex inſtinctu Ein⸗ Knen
Pulſcn Dã eid

5 7

DNNWEW ET ELECTIONEDEI.„ 8r9
—- pulſu Diaboli ( nequaquam autem impellente D EO)
ten kotninHn leipſum liæ fecit. Sic enim ſcriptum eſt: Rom. 9.
NIAeh ſeipfum vas contumeliæ: ecit. Sic enin Ptum eſt: 6.22
M Deus ſuſtinuit in multa patientia, vaſa iræ, aptata in 2² . 23.
e interitum: ut oſtenderet divitias gloriæ ſuæ in vaſa
ſer nuſericordiæ, quæ Præparavit in gloriam.
er eun e His verbis Paulus diſerte dicit: Deum vaſa iræ mul-

— — *

H ta patientia ſuſtinuiſſe; non autem dicit: Deum FE-
Gam otälnmm

4 ClISSE vaſa iræ. Si enim hæc ipſius fuiſſet voluntas “

Annee non multum certeo pus erat divina patientia. Quod au-
irign ⸗ tem aptata ſunt ad interitum, in culpa ſunt Diabolus
ennt in & homines: nullo autem modo Deus. ”UM
ſad d Omnisenim Præparatio ſeu aptatio ad interirum à
idenbue Diazbolo eſt, & ab homine per peccatum: nequaquam
eun n 18 autẽ à Deo. Deus enim non vult, ut homo ullus damne-
idelcenet

eur: quomodo igitur hominem ad damnationem ipſe
utgen Præpararet ſeu aptaret? Ut enim Deus non eſt cauſa
ANHa peccati: ita etiam non eſt poœnæ, hoc eſt, damnationis:
ot, eX ſecunica cauſa damnationis eſt Peccatum. Stipendi-

Rom. 6, 23.
bien H um enim peccati mors eſt. Et, ur Deus non vult pec-

ſt Genim catum, nec peccato delectatur: ita etiam non vult
„,de A” . . . .
infen, mortem peccatoris, neque ipſius damnatione dele-

oe. (Catur. Non enim vult Deus quenquam perire, ſed po-
erlelm tius, ut omnes Pœnitentiam agant. Sic enim ſcriptum Ezech. 33.
ge l, eſt in Egechiele: Vivo ego, dicit Dominus, nolo mor- 2. Petr. 3, 9.
illicni,, tem peccatoris: ſed ut convertatur & vivat. Et Paulus Ez. 18. 33.
n r diſertis verbis teſtatur, quod ex vaſis ignominiæ, vaſa F. II. 23.
s, in honorem (per virtutem & operationem Dei) fieri
1 tun poſſint. Sic enim ſcribit: Si quis emundaverit ſe ab
ſir D s iſtis, erit vas in honorem, ſanctificatum & utile Domi- .
,dnmm,e 4 no, ad omne opus bonum bparatum. Qui autem ſe e- 2. Tim. 2, 21
Hν mundare debet, eum neceſſe eſt priùs fuiſſe immun- .
ohenn 4 dum, impurum, & per conſequens Vas ignominiæ. De
in⸗ vaſis autem miſericordiæ Apoſtolus clare dicit, quòd
o/ Dominus ipſe Præparaverit ea ad gloriam: id quod ne-
1 H quaquam affirmat de damnatis: qui ipſi ( non autem
tat un⸗ Deus) ſeſe vaſa damnationis fecerunt.
. Fff z„ Sed

HD

e X.. DE ETERNA PREDFSTNN. n

Sed & hoc magna cura conſiderandum eſt: quan- unéoſnam
do Dominus peccata peccatis punit, hoc eſt, cum iHummimme
cos, qui aliquando converſi fuerant“, propter ſubſe-⸗ miſeſtzenm
quentem ſecuritatem carnalem, impeenitentiam, con- nakem gehenn
tumaciam in ſeeleribus, & propter voluntaria flagitia lperenpllm
punit excœcatione, & induratione: id non ita accipi- lunct ebiplo
endum eſſe, quaſi Deus nunquam ferio voluiſſet, ut ta- pnſenihs on-
les ad agnitionem veritatis pervenirent, & ſalutem uuenliz de
conſequerentur. Ut enim hæc voluntas Dei revelata eſt, lunck, guo

. Quod Deus omnes reſipiſcentes & in Chriſtum cre- ülltemimie
dentes, in gratiam recipere velit; ita & hæc eſt Dei re- Aran “
II. velata voluntas, Quod eos, qui ſponte ſeſeà ſancto ulonpdoli,
E. Pet. 3. Dei mandato avertunt, in coinquinationes mundi ſe Hii dochr
Euc. I. denuéo implicant, & Satanæ cor adornant, ſpiritumq; Elhis lecko

gratiæ contumelia affieiunt, ſeveriſſime punire velit? ebeiafiaom
Hlebr I. & quod tales, ſi in impietate perſeveraverint, induran- e Egratn
AQdi, exccœcandi & in æternum damnandi ſin. bie noltii
Erod. 9, 16. Iltaque Pharao (de que ſcriptum eſt:? In hoc ipſuim dhrin hulnn
Rogz. 92 M« EXcitavi te, ut oſtendam in te virtutem meam & ut Oalihunehe
annuncietur nomen meum in univerſa terra) non üünm r

ideo periit, quod DEs illi ſalutem invideret 1 engnegt⸗ .
quaſi Deus ipfius damnatione & interitu delectaretur. (n ni
Deus enim non vuł quenquam perire, neque morte lnn ui
peccatoris delectatur; ſed vult, ut convertatur & NH algſimum
. vat, Ezech. 33. . WN WO

E. 33 K. uod autem Dominus cor Pharaonis indurtzut Ifmguod nosl
Pharao ſubinde peccando pergat, & qu gravius a Non en
monetur, eo magis ipfe induretur: id peena eſt antecer- Gerdd erlme
dentium ipſius peccatorum, & immaniffimæ & mul⸗ ai en
tiplicis tyrannidis, quam in fihos IHraél (contra con- lhn n
ſcientiæ ſuæ ſtimulos) exercuerat. Et cuùm Dominus m e
1 ciari curaret 3 nen.. Periden
ipfi verbum ac voluntatem ſuam annunciari 3 Enrhn ben

. 1. . — ——
Pharao verò nihilominus ex propoſito & deſtinata ma- Katnd

litia ſimpliciter, adverſus omnes exhortationes & ad⸗ z i
monitiones contumaciter inſurgeret: Dominus ma- inndi

ummr.

ſdetanumek:
punk, Porches

„ * 4
etant, Noge

n, Unheenſtei

. 1en
oter vOliaen

*

one: W in

. , . 14
omſetnolle

Perenitti, 5
VoluntasDiine
SSõ
griſpom
=

ſverillne

eleretnt

4
ſag .
ilten ,
,eN.,
Hotn&
to 3
mnese⸗

ret: non ex operibus, ſed ex vocante, dictum eſt ei:

8Sed & hæc pia doctrina nulli vel ad animi anguſtias,
vel ad vitam diſſolutam & impiam, ullam occaſionem

7

ET ELECTIONE DEILI.. szr—
num ab eo ſuam retraxit, eum deſeruit: atque ita cor
ipſius induratum eſt, & Dominus juſtum judicium ſu-
um adverſus eum executus eſt. Omnino enim Pha-
rao æterno gehennæ incendio dignus erat. Et ſane D.
Paulus exemplum Pharaonis non alio fine adfert,
quam ut eo ipſo Dei juſtitiam declararet, quam in im-
peœnitentibus hominibus, & verbi divini contemtori-
bus puniendis, demonſtrat. Nequaquam autem Pau-
li mens eſt, quòd Dominus Pharaoni aut ulli alii ho-
mini ſalutem invideat: aut quod in arcano ſuo conſi-

lio quenquam ad damnationem prædeſtinaverit, ut il⸗

le nullo modo ſalutem conſequi poſſit.
Hac pia doctrina & declaratione articuli de æterna
& ſalvifica electorum filiorum Dei prædeſtinatione

Deo gloria ſua omnis ſolide tribuitur: quod , videli-

cet, mera & gratuita miſericordia in Chriſto ( absque
omnibus noſtris meritis aut bonis operibus) ſfalvos
nos faciat, ſecundum voluntatis ſuæ propoſitum. Sic Eph. 1, 5.
enim ſcriptum eſt: Quiprædeſtinavit nos in adoptio-
nem filiorum, per Jeſum Chriſtum, in ipſum, in lau-
dem gloriæ gratiæ ſuæ, in quâ acceptos nos fecit, in

dilecto. Falſum igitur eſt, & cum verbo Dei pugnat,

cùm docetur, quod non ſola Dei miſericordia, & uni-
cum ſanctiſſimum Chriſti meritum, verùm etiam A-
DIQIID IN NBlIS, cauſa ſit electionis divinz:
propter quod nos Deus ad vitam æternam prædeſti-
naverit. Non enim tantùm, antequam aliquid boni
faceremus, verum etiam, priusquam naſceremur, imo
ante jacta fundamentaà mundi elegit nos Deus in Chri-
ſto. Ut ſecundum electionem propoſitum Dei mane-
Rom. 9, H.
Gen. 25, 33.
Mal. 1, 2.

Major ſerviet minori; ſicut ſcriptum eſt: Jacob dilexi,
Eſau autem odio habui, Rom. 9. Geneſ. 25. Malach. I.

Eft 4 præbet:

7

J 7

e XI. PE E TERNA PRAEDESTINATrN.„.

— Kcmines Hocohkar adgdi
præbet: quando, videli ines docentur, qu
præbet: quando, videlicet, homines

zternam electionem in Chriſto, qui liber vitæ elt,
æterna

ſancto ejus Evangelio quærere debeant. Evangelio
an 1s Pvangel

1 . em à ſalute ex-
enim nullum reſipiſcentem Pexcatorem 3

rt . iti eccato⸗
cludit: ſed ad pcnitentiam, ad agnitionem p

=è peccato
ſuorum, & ad fidem in Chriſtum omnes pe

. . atores vo⸗
ravatos & ſenſu iræ Dei perturbatos peccat
8£ 6 ◻ 1 1

. mundationem
cat & invitat: & Spiritum Sanctum ad emundat

& ſanctificationem promittit. Eeum lic enien i
te & dextre explicatus, veram & on eibus præbet,
zman conſolationem perturhatis enltn bain manu
“l inde certi Kunt, quod ſalus æterna non in mar

Adam & Eva in paradiſo, imo ewit clementi di-=
6 ean 1
. itterent:) ſed noôrunt,
mentis amittere

E * eſſe 4

. nos raplet;
velavit in Chriſto, ex cujus manu nemo nos

Joh, I0, 28: Johan. I0. 2. Tim. 2.

. .

.

. tes ex
ione eo modo proponat, ut vel bernnher ſed potis
tacouſolationein nullam haurire poſh 4 vel impeni⸗
33 delperationem ns anla Ereebcarir malitia confir-
remes in ſua ſecuritate, improbitate quod articulus
entur: tum nihil certius eſt, gquam 4 luntatem Dei,
lectie ne non ad normam & Juxta 1 uch jum, &
lenmmianhantnns rationis cœcum judiemum

. eryerss
ex impulſu atque inſtinctu Diaboli male & perverss

Atur. e. E olus teſtatin
doceatur, id enimn ſeriptum eſt, iut Apoſt tientiatn
Quiequid enin criptum eſt, ut per patie 6
n doczinam noſtram ſeriorn habeamus Quod ſi
& conſolationenn ſcripturæ ſpem! ina vel enervatur,
nobis per ſcripturam conſolatio il ripturam contra
vel eripitur: certo certius eſt ſoripturat

iri i explicari & in-.
ſententiam & mentem Spiritus Sancti explicari & in-

I

YN

—
Ukeſmlici
uizſoluntate DP
Cnenun, cqliel
Talelitentionem
iunfyimns atqu
luhlge atne
finkanrcan
Diurcecontre
ulen Augulta
nhnnne,
kllbeies COgtror.

nnm)arile ſuche

S zu

Unolrds, ex

Uhnnpropoßtum
Mrn lacem trar
n ekur

4 ahktinmmrehilg
i prædeſtina-
H erna Dei prgscidl
Quare ſi quis doctrinam de æter

qihdetiam no
tli er& con
k Iedenn o

Eelc nein 4

Hpuriorig
Dktncemnetn

NDDENNI DEI. 8
mine, doen,6 In hac ſimplici, perſpicua & ſalutari declaratione,
ſ u quæ in voluntate Dei revelata ſolidiſſimum habet fun-
e ent e damentum, acquieſcimus. Et omnes argutas, curioſas,
& ad ædificationem inutiles quæſtiones atque diſputa-
Nnn ns tiones fugimus atque averſamur. Et ſi quæ huic ſim-
u ſereſ plici, ſinceræ atque ſalutari explicationi repugnant, ea
WG „rejicimus atque damnamus.
wuhmm kt hæc de controverſis articulis ( de quibus inter
ndumdlant Theologos Auguſtanæ Confeſſionis multos jam an-
. Peum “ nos diſputatum eſt, cum quidam in illis errâſſent: un-
Nen nnne e difficiles coôntroverſiæ, & certamina religionis eru-

ais menle 6

5

ſalusr
Aiusnnln tiln
nolpgilsni,
Unp en n
zmelen a
ranl kN

Gextenie
del henin

ET ELECTIONE DEI.„. 82;
— 4

perunt) dixiſſe ſuſſiciat.
SPERAMIIS autem, omnes, tam adverſarios, quam
amicos noſtros, ex hac declaratione deprehenſuros,
noſtrum propoſitum haudquaquam fuiſſe propter tem-
porariam pacem, tranquilliratem, aut concordiam ali-

quid (cum jactura aut detrimento æterno immo-

tæ atque immutabilis veritatis cœleſtis) cuiquam lar-
giri: id quod etiam non in noſtra eſt poteſtate. N eque

Verò talis pax & concordia, quæ veritati adverſare-

tur, & ejusdem oppreſſionem moliretur, diu durare
Poſſet. Sed & ne in animum quidem noſtrum unquam
induximus, purioris doctrinæz corruptelas, vel etiam
manifeſtos damnatosq; errores fuco quodam commen-
dare, difſimulare aut occultare. Hanc verôò concor-
diam ex animo diligimus, & toto pectore amplecti-

mur, camq; pro virili (quantum quidem in nobis erit)
promovere ſummo ſtudio cupimus, qua Deo honor

ſuus illibatus ſervetur, veritati Evangelicæ nihil dece-
dat: nulli etiam falſo dogmati locus concedatur: pec-
catores ad ſeriani poenitentiam invitentur: perturbatæ
mentes fide erigantur: in obedientia nova confirmen-

tur: atque adeo per unicum Chriſti meritum, juſtiti⸗

am veram, & ſalutem æternam conſequantur.

Fff 3 DE

4:24 XII. DE ALIIS HERESIBIls

JMM eIh NMils con
Oð AllI. ſfm
DE ALIIS HERETICIS ie
ET SECTARIIS, QHIAUGUSIAA fkumltiſign
nam Confeſſionem nunquam Anrnlli ſll
ſunt amplexi. . emimnoſtramli,
. unozetiam nolt

RREPSERIUNT etiam hinc inde alii quidam aummelſarum
bæretici & Sectarii, qui Auguſtanam Contfeſſio- inltem imne,
nem non amplectuntur aut profitentur: quo- (gltmne Cante
rum in hac declaratione nominatim nullam ue Nlmdine⸗
— mentionem fecimus, ut ſunt Anabaptiſtæ, ſner Mulämn
Schvvenckfeldiani, novi Ariani, & Anti-Trinitarii. RHummqlid
Horum errores unanimi conſenſu ab omnibus Eccle- hucgmnierii n
ſiis Auguſtanam Confeſſionem profitentibus damnati monridenn
ſunt. Noluimus autem de illis erroribus in hoc ſcri-· Battuttel
pto, niſi incidenter, agere, propterea, quod hoc “ nbisant
pore ſcopum illum præfixum habuerimus, ut potiſſi- mhe hral
mum adverſariorum Pontificiorum calummias refu- Ntſeanz
us. au
enim ſine fronte in toto Chriſtiano orbe Eccle- Kann
Gas noſtras, earumq; ſinceros doctores hactenus tra⸗ WK fn
duxerunt, atq; jactärunt: non reperiri duos ſaltem . wennhenn
angelicos concionatores, qui de omnibus & uͤnge hnntot ler,
articulis Auguſtanæ Conteſſionis conſentiant: ſed S
tantas inter eos omnes eſſe diſſenſiones, ut ne quidem n unili
amplius nôrint, quæ ſit vera Auguſtana Confeſſio, RS lm Kin
ipfius genuina & germana ſententia. Non igitur nu.
& pauc& verbis, aut nominum noſtrorum ſubſcriptio- SSZ

nibus tantummodo de noſtro conſenſu teſtari wolc iaie⸗
mus: ſed de omnibus articulis, de quibus ab Augnn a- ⸗
næ Confeſſionis Theologis diſceptatum fuit, peripr- l

euam, diſertam, ſinceram declarationem conleriden fnn
. 4 8 —2 2. 6 8
voluimus. Idq; eo conſilio fecinms, ut omnes intelli re
gant;: i

NExIH XI. DE AIS IIERESEBIs. 825
—

*

Bant, nos illas controverſias & falſas opiniones neque
malitioſe diſſimulare, neque occultare voluiſſe. Et de-
prehendent boni & intelligentes viri, non hoc nos e-
1 NIII giſle, ut fucatam & ſimulatam concordiam faceremus,
IIAONAI. nec ut malis iſtis medicinam aliquam ſuperſiciariam
mnunon ſed ut remedia ſolida & vera adhiberemus. Itaque ſen-
tentiam noſtramliquidiſſi me prôpoſuimus, ut adver-

eri ſarios etiam noſtros fateri oporteat, quod in tota hac
lin ile ün controverſiarum tractatione & explicatione veram ⸗
Auenſtuunt ſimplicem, ſinceram genuinam atque propriiſſimam 67
n ſen Auguſtanæ Confeſſionis ſententiam retinere volueri=

mus. Et ſane in ea pia ſententia per gratiam Dei, con-
ſtanter ad ultimum usq; ſpiritum perſeverare cupimus:
Et quantum quidem proficiſci à cura noſtra, rationi-
busq; miniſterii noſtri Poteſt, non connivebimus, aut
ſilentio noſtro committemus ut aliquid, quod cùm ge-
nuina & pia Auguſtanæ Contfeſſionis ſententia pugnet,
in Eccleſias aut Scholas noſtras invehatur: in quibus
nos Deus & Pater Domini noſtri Jeſu Chriſti, docto-
rees & paſtores eſſe voluit.
Ne quis autem tacitis nos cogitationibus accultt 5
q]quaſi errores damnatos earum hæreſium & ſectarum

Gimen

toCk (quarum ſupra paucis mentionem fecimus) ulla ex
d, parte approbemus: facerenon potuimus, quin publi-
unrii cè coram tota Eccleſia in hoc ſcripto proteſtaremur ,
le onnbu 7 „nos illis erroribus omnibus, qualescunq; & quotcun-
Dons que tandem ill iſint) nulla ex parte ſubicribere,; aut eoòs

Menleyl 0 approbare; ſed potius penitust ejicere atque damna-
iamar, re, propterea quod eos impios & fanaticos eſſe, & cum
tenti. N Prophetica & Apoſtolica doctrina, atque cumi pia no-
n ſtira Auguſtana Confeſſione in verbo DEI probe fun-
voleill deata, pugnare judicemus. Atque illi ſane errores
e ail 5 maximé in iis locis, & tum temporis potiſſimùm
letun , irrepſerunt, (ut eſt ingenium fanaticorum ſpirituum)
alnfinn ubi ſincero Chriſti Evangelio locus non erat: &
eilliyl 6 D .R unde

1
—

326 XII. ERRORES ANABAPTISTARUIM. M0h
— — J W— —
unde omnes ſinceri Doctores & Confeſſores Evange- Ihkekhanim
lii fuére repulſi aut ejecti. Ubi enim craſſiſſimæ & plus Mulmmgenn
quàm Cimmeriæ, ut dici ſolet, Papatus tenebræ regna- igomiſſomis:
bant, ibi miſeri homines, qui Pontifician maniteſtiſſi- ubeioblervan
mam Idololatriam & falſam doctrinam tantum non Mneleemm
manibus palpabant, ex mera ſimplicitate amplexi ſunt, fuſeccztotts 1
S , quicquid à Papatu diſcrepabat, & ſub Evangelii nomii- Nonelecone
ne ipſis obtrudebatur. Quorum malorum Pontificia ianbodigtane
tyrannis, quæ ſinceram doctrinam perſequitur, vel Mnkdbendl
pPræcipua cauſa eſt. uenmiſtig qui

E R R S R E 8 A N A- ſabtſtune
. 3 Ejicimus & damnamus falſa Anabaptiſtarum do- Nozetque vita

7

gmata, quæ neque in Eccleſia Dei, neque in Poli- airnd
tia, ne ue in Oeconomia tolerari poſſunt. . s omin
I. Quod juſtitia noſtra coram Deo, non tantum in ſo. Lins nempin
la obedientia & unico merito Chriſti, verum etiam in apa
noſtra renovatione & propria juſtitia (in qua coram unem Ch

. 5 lntus n;
Deo ambulemus) conſiſtat. Et eam probitatem ſeu ju-. eenlt, kit

Re Far..
ſtitiam Anabapiſtæ ut plurimum in peculiaribus ob. ndilen
ſervationibus & ſua quadam electitia ſanctimonia, K
quaſi in quodam novo Monachatu, collocant. 5 Andan⸗ ſe⸗
I. . Quod infantes non-baptizati coram Deo non ſint inn u
peccatores, ſed juſti, & proõrſus innocentes, & quod in Mcnne
fua illa innocentia ſine Baptiſmo (quo non indigeant) K gilkrar
ſalventur. Et hac ratione negant atque rejiciunt Ana- aigtfeſne

baptiſtæ totam de originali peccato doctrinam, “ anirn Ch
quicquid ad eam pertinet. “ð”ðͦMVMW. iigeref
II. uod docent, infantes non eſſe baptizandos, do- lebin
nec ulſum rationis habeant, & fidem ſuam ipfi confiteri aien in
poſſint. enerz
IV. Infantes Chriſtianorum ob eam cauſam (etiamn ſine iku dr
Baptiſino, & ante ſuſceptum Baptiſinũ) ſanctos, & flli- R denede
5 Dei eſſe: quod parentibus Chriſtianis prognati hu lgone

Ino n. FRRORES ANABAPTISTARINM. 8S17

Cimke Unde & Baptiimum infantum non magni faciunt, ne;
nctilihmet, admodum urgent. Id quod pugnat cum expreſſis ver- D
bis promiſſionis: quæ ad eos tantum pertinent, qui fe⸗
htkcenmn dus Dei obſervant, neque illud contemnunt.
n um Mo Non eſſe eam veram & Chriſtianam Eccleſiam, in V.
Bimat⸗ qua peccatores reperiantur.

R Non eſſe conciones ſacras audiendas in iis templis, VI. “
u in quibus aliquando Miſſæ Pontificiæ ſunt celebratz. .
mm H Non habendum quicquam commercii cum Eccle- V.
inann dne

ſiæ miniſtris, qui & ſanctum Chriſti Evangelion juxta
iam Auguſtanæ Confeſſionis ſententiam docent, &
DN Anabaptiſtarum errores refutant neque illis operam
. locandam, quin potius, ut verbi Dei corruptores fu-
ANUN. giendos atque vitandos eſſe.
laly 1 Magiſtratus officium non eſſe (in novo Teſtamento) VIII.
la De genus vitæ, homine & pio Chriſtiano dignum.
e Hominem pium ſalva conſcientia officio magiſtra- IX.
tus fungi non poſſe.
Hominem Chriſtianum illæſa conſcientia &cium X.
magiſtratus, re ita poſtulante, adverſus facinoroſos fa
cere & exequi non poſſe, nec quenquam ſubditorum
implorare opem magiſtratus debere. ””M”
Chriſtianos ſana conſcientia in foro civili juramen- XI.
tum præſtare, aut principi ac magiſtratui ſuo fidem ſub
religione jurisjurandi aſtringere non poſſe.
Quod Magiſtratus ſontes & morte dignos ſupplicio
eapitis afficere, ſine vulnere & labe conſcientix nequeat.
Hominem Chriſtianum ſalva ſua conſcientia pro- XIII.
prium tenere ac poſſidere non poſſe, ſed oportere,
quicquid id eſt, in communem fiſcum conferre.
Hominem pium ſana conſcientia non poſſe caupo-
nariam aut mercaturam exercere, aut armia confcere.
Conjugibus propter religionis diverſitatem, divor-
tium facere, & matrimonium cum alia perſona, qua
cum in religione conveniat, contrahere, licitum eſſe.

*

XII.

XIV.

92 8 ERRORES SCHVVENCKFELDIAN.
Chriſtum carnem & ſangvinem ſuum non NMaria
virgine aſſumſiſſe, ſed de cœlo attuliſſe.
Chriſtum non eſſe verum & eſſentialem Deum: ſecd
duntaxat alios homines multitudine & excellentia do⸗
norum & gloriæ ſuperare.
Hos atq; ſimiles falſos arti
tentur. Et quidem in multas ſectas ſunt diviſi: & alii
plures, alii pauciores religionis errores amplectuntur.-
Tota vero ipſorum ſecta nil n
Monachiſmus.

ERRORES SCHVV
FrHLDIANORIM.

7 4 4
Ejicimus atque damnamus etiam Schvvenckfel-
Sdianorum errores, quibus docent: WM
Quod omnesilli non habeant cœle
Ri jam regnantis veram agnitionem, qui ſentiunt
Chriſtum ſecundum carnem ſeu Chriſti humanam na-
turam, eſſe creaturam. Quod caro Chriſti per exalta-
tionem omnmes divinas proprietates ita acceperit, ut
jam Chriſtus humanitatis ſuæ ratione, potentia, Nar-e
tute, Majeſtate, gloria, Patri & æterno Verbo, prorſus
& eſſentia ſit æqualis: ita, ut ſit eadem o-
naturæ in Chriſto ESSENTIA, exdem
una gloria. Quod
IA M ſacroſanctæ

culos Anabaptiſt⸗ profi-

iſi novus quidam eſt

mnino utriusq;
proprietates, una eademq; voluntas,
denique caro Chriſtiad ESSENT
TRINITATIS pertineat.
Quod miniſterium Eccleſiaſticum, hoc eſt,
prædicatum & auditum, non ſit mediu
tum, quo Deus Spiritus ſanctus homines doceat,
quod ipſis donet veram Chriſt
& ſidem, & quo in ipſis novam obedientiam operetut.

Quod aqua baptiſmi non fit m

m ſeu inſtrumen-
i agnitioné, pœnitentia

edium aut inſtru- 1

mentum, quo Dominus adoptionem ſiliorum Dei
ſignet, & homines regeneret: =

MMNORS N
—
(ldenis⸗

ſuiſhument, cl
Iunluum diſkribn
(QdhomoCh
uuleen Deiinhe
Qbod nonſt
In crlena exce
Memuordinari
Enpceſſus
Qodiseclet
tlran alt dac
Meltzere nnov

MROR
N.. 4

Bicimc ,
unmimginm
E edang⸗
luie, Cu d 8
o Pa

ENCNTLNN

— I4
nen ſuunm nntela.

0 attllle,
Kelentgben)

tucine eelt⸗

tiollos Arine,
ſed lin and
is etrota

el n n

JONNN
mns ein

s Cocelti

7

2

/

nem ſuum diſtribut. B
Quod homo Chriſtianus vere per Spiritum Dei rena-
tus legem Dei in hac vita perfecte implere poſwſit.
Quod non fit ea vera & Chriſtiana Eccleſia, in quâ
non externa excommunicatio vigeat, aut in qua non
externus ordinarius excommunicationis modus, dele-
ctus, & proceſſus obſervetur. 8
Quod is Eccleſiæ miniſter non poſſit alios ſalubri-
ter docere, aut Sacramenta rite adminiſtrare „ qui non
ipſe ſit vere renovatus, juſtus & pius.

ERRORES NOVORUM

ARlIANORUM.

Ejicimus & damnamus etiam novorum Ariano-

rum impium & blasphemum dogma: quôd af-

firmant, Chriſtum non eſſe verum, eſſentialem, natura-
IIIR 1 3 .
lem Deum, ejusdem æternæ atq; divinæ efſentiæ cum

Deo Patre: ſed fingunt, eundem tanrummodo divina
Majeſtate, cum Patre, ornatum, ita ut reverà ſit inte-

6S tior Deo Patre.

EERRORES NOVORUM

ANTI-TRINITARIORLIIM.

IUdèod Anti-Trinirarii aliqui vetera, & in Eccleſia

Chriſti approbata ſymbola, Nicenum & Atha-
naſianum, tum quoad verba, tum quoad ſententiani,
repudiant atque condernant. Quod iäidem hæreti=

cieaſſerunt, non eſſe unicam tantum æternam divinam
eſſentiam, Patris, Filii, & Spiritus ſancti: ſed ut tres ſunt

diſtinctæ Trinitatis perſonæ, (videlicet, Deus Pater, Fi=-
lius, & Spiritus ſanctus) ita etiam unamquam z perſo⸗
„ Juamq; ber.

nam habere diſtinctam, & ab aliis perſonis ſeparatam
AAentiam. Et alii fingunt, tres illas ſeparatas eſſentias

(ut

ERRORES NOVOBR. ARlIAN. ET ANTI-T. 929

Quod panis & vinum in ſacra Cœna non ſint media
ſfſeu inſtrumenta, cum quibus Chriſtus corpus & ſangui-

VI.

830 ERRORES NOVORUIM ANTIL-TRINIII.
(ut alias tres diſtinctos & in eſſentiis ſuis ſeparatos —
homines) ejusdem eſſe potentiæ, ſapientiæ, majeſtatis
& gloriæ: alii vero ſentiunt, tres illas perſonas, ratione 47

eſſentiæ & proprietatum, non eſſe æquales. 1 ATI
2 uod ſolus Pater ſit verus Deus. ðMU 8 TI
II. Hos OMNES ARTICULOS ſimul, & ſi quid ceum (1 S.
illis cohæret, aut ex iis conſequitur, rejicimus atque da- P

mnamus, ut falſos, impios, hæreticos, verbo Dei, tribus
approbatis Symbolis, Auguſtanæ CGonfeſſioni, ejus-
demq; Apologiæ, Smialcaldicis articulis, & (atechi-
ſinis Lutheri repugnantes. Et hortamur omnes pias DTN
mentes, ut hos errores fugiant, & deteſtentur, ſi mo-
do ipſis animæ ſalus eſt cordi. DGM⸗ W VT
IN CONSPECTI IGITUR Dei omnipotentis, M Dö ppde
& coram tota Eccleſia Chriſti, quæ nunc eſt, & quæ a- ljedt A
liquando in poſteritate erit, clara voce & diſerté teſta- . dteh
mur: quod declaratio illa noſtra de omnibus comme- ri R
moratis controverſis articulis, & nulla prorſus alia, re- I 0
verà ſit noſtra doctrina, fides, & confeſſio. In ea per 1 nr
gratiam Dei intrepido animo coram tribunali JESII erlt, ſe
CHRISTI comparebimus: de ea juſto judici ratio- guene
nem reddituri. Contra hanc declarationem etiam ni-
hil vel occulte vel aperte loquemur aut ſcribemus:
ſed in ea, Domino nos bene juvante, usq; ad vitæ fmẽ
conſtantes perſeverabimus. In ejus rei fidem matura
cum deliberatione, in timore Dei, & nominis ipſius
inyvocatione, propriis manibus huic declara-
tioni ſubſcripſimus.

()

KAS—

,inim
ila imu C A TA L O GU S
eee CuM SCRIPTURE, TIA4
iinn tiind FPrurioris antiquitatis.“
onmre, OSTENDEN I1 U M 2
1eregereur,
InnAle Majoſtats humnan DE.E DIVINA
n no 11 1 68U CHRISII, evectæ ad
e, dextram omnipotentiæ DEI, tra-
Aa diderit, ſed etiam quibus 10-.
ocnt⸗ quendi formulis uſa
6: Kenſn ſit.

832²

—

A
—
*

