carnis reſurreltionem; tandem in gratiam Orige-
niſtarum admittentium reſurrectionem corporis,
at non ejus, in quo degit anima, annexum eſſe, hu-
jurs carnis reſurrettionem. Quiequid vero ſit de ad-

ditionibus hiſce ſingulis, id certum eſt, inſignem
variationem hoc Symbolum per intervalla tem-
porum expertum eſſe, vid. Voſium diſſert. I. cit. J.

31. 4d 4. 43. qui obſervat, articualum de dAeſcenſit
Chriſti adinferos, per annos multos in Symbolo

hoc non extitiſſe. Quamquam deſcenſus dicti
mDentionem injiciunt Patres antiqui. vid. Gnegen.
Nacianzeni Orat. XLII. in Paſcha 11 fol. m. 69 3.

dubium, abi ſit Ecelefta? dein fuiſſe additum arti-
culum; redo ſanttamEccleſtam. Iterum in gratiam

CAp. VIII. DE SvMBOr.

44
§. 4. Brevem articulorum hujus Somboli ana- .
Hin B. Caryzovius in Iſagog. p. 35. ſeqv. cxhibet: Mi . .
Überiorem contra Syncretiſtarum hypotheſin ih rio i
declarationem, ex noſtro B. Dannhawero Chui- o . .
ſteid. p. 400. ſeqq. ad 43 3. petas. Nos ex D. Selaii mnihg .
Scruntinio Artic. Fid., fandam. diſz. IV. adjiciemus Rottadz .
diagramma, ex, quo adparet, omnia ejus capita in (EepuIne.
V. & N. inſtrumenti codice contineri, adeoque . (lenit ad
literis examuſſim congruere. e .
èBUU Nov. Teſt. Vet. Teſt. mtaci⸗
Credo - - Rom. IV, 5. Habb. II. 4. ninat .
in Deum - - 1I. Cor. VIII, 6. Deut. VI, 4. nottuis
Patrem - -— Marth. VII, 11. Deur. XXII, ö. Mault e
omnipotentem H“ 22“ 8
Creatorem 2. Cor. VI, 18. Gen. XVIILI. (Ieta lene
Coli & terræ, Act. XIV, 15. Gen. II1. ain
Et in Elum J”MWW unke Uenrur
Cluiſtum . Marik haxaz „„„..
Luc. I, r. Dan. IX, 24. zine .
Filiumm cjus — Matth. X VI, 16. bſal. II,. 7.. in &
unicum - Joh. I. 18. Zach- AIII, 7. k wor.
Dominum no- “ (th in
ſtrum - oh. XX, 21. Jer. XXII. 6. An
Au gonceptus Mam..
- Luc. 1,20. Ir. N (alcltin
De iin 8§S. Matth, lie 20. Dan. II, 4 5. ,
Natus . — Pt n. I, 14. El. X. 6. indhoen .
ex Maria Vir- 3 waunn
gine e uc 30. Eä VI . ulenn

Nov. Teſt. Vet. Teſt.
NN Paſlus - - Luc. XXIV, 26. Eſa. L. 6.
iſran ſub Pontio bPi-
Duanhin, lito - - Matth. XNX VII, 26. Pſal. II, 2.
las poen crucifixus - Luc. XXIII, 3 3. Pfal. XXII, 17.
16 aet mortuus - -Rom. V, 6. Dan. IX, 26.
tnitei ſepultus — —Matth. XXVII, 60 Eſ. LIII, 9.
corririu, deſcendit ad
inferos -— Eph. IV. 9 . 8
1 an Tertia die - Matth. XII, 4. Oſeæ VI, 2.
. reſurrexit à YJZUVMẽR⸗
6 Dal, mortuis. -2. Timoth. II, 8. Eſa. LIII. 8.
el Aſcendit ad
1, e œlos - -Aeb, l 11. Ppl. LXVIII, 19.

S

cleſiam
Catholicam, .-

Sancorum
communionem
temiſſicnem DW

ArosrorIco.

E ſedet ad dexte-

ram Patris

ungde venturus

eſt -

judicare - -

viyvos & mor-

tuos

Credo inspir. §.

Sanctam Ec-

Marc. XVEL 1 .

AG. XV, 31.

1. Cor. XV. 51 .
Joh. XV, 26.

Eſ. XLV, 2 3.

Dan. XII, 2.
Dan. XII, 1 5 .

FEph. V, 26.

Math.XVI. 1 3 .

* „

Eph. IV, 3.

b(XCV, 14.

bſal. XXII, 26.

Exod. 5.

pecea:

46 CAr. VIII. Dr SGvMBOr.

peceatorum Act. X, 4;2. Pl. XXXII, 1.

Carnis reſurre-

Et vitam æter-·
nam - -— I.Petr. I, 4. Pſ. XVI, II.

& perfetctum Fidei Chriſtianæ normam erhibere; ſed

ſi ſcopum reſpicias autorum, epitomen doctrinæ
proponere, ut ſimpliciores memoriæ imprime-
rent, ac à falsà fide, quam hæretici tradiderant, ſibi

caverent; adeoque in promptu haberent ſemper,

quaſi vocalem teſſeram, qua à perverſis diſcerne-

rentur, vonf. Dannh. Chriſteid. p. 399.
§. 6. Hoc Symbolum hodie Syncretiſtæ pro

adæquata norma fidei Chriſtianæ habent; adeô, ut

ſi quis illud profiteatur, pro fratre in Chriſte ha-

beri debeat. Ita Ealenburgii & alii, inprimis Re-
monſtrantes ſentiunt. conf. Azorii Jeſuite Iſtit.
Moral Lib. VIII. c. 7. 1. I. & Carpzovii noſtri ſu-
pra laudatum Exam. Nov. Prax. p. 11 52 Verum

ut falſum & ſubdolum hoc ſit poſtulatum,
D. Calovius in Syncretiſmo cit. prolixe docet. B.
Deannhawerus eandem hypotheſin tum in &-
galione, tm in ſcripto Elenchtieo im wohlver⸗
dienten Schulrechte, adverſus D. Borthenium (En

Reinbotbium) p. 2 3 8. ſubruit. ubi Symbalam Apor

EPeolicum in ſenſu Eccleſiæ orthodoxæ; dein in ſenſu
F'apeo, & tandem in ſenſu, uti vocari volunt; Re-

forma

Nov. Teſt. Vet. Ieſt.

—
cynatoin exl

boliſdiverlsz e⸗

Surtlt agna

GKionem; - Joh, V, 2, 8. ElLXVh. 14.

ad ſenſan huj⸗

Aonmus dor
. ((örbolun
S. S5. Finis hujus Symboli non eſt, adequatam

dIun gd
Ineretiſtarunk
titatem ſuam
67. ſeluit
hoe oſfol
l Apbonſas
Caſenn
lnen,dn
, n
nleaneeei
eptſehe i
enlis neceſſa
un rocurat
Atbinm, &⸗
nis tridun
lgho⸗ atn⸗
ulateetli
Beim ietnan
unn Moriun.

Sncn,. Aresrorice. 47
II Formatorum exhibet. Unde collatis unius Sym-
4 HWUboli diverlſis explicationibus, adparet, s dt r
zu"̈ÿ“tres magnas in Europa Religiones etiam quo-
EEad ſenſum hujus Symboli differre. Edidit quoque
Anonymus Socinianus (qui Jonas sehlichtingins
. r eſt, Symbolum Apoſtolicum, noſtrum qua vo-
rnd es, ſuum quà ſenſum. Sed ſi voces ſufſiciunt,;
MOnh Syncrctiſtarum fuerit, etiam Socinianos in frater.

1

uuntlist
4nmnn nts nitatem ſuam recipere
nef * §. 7. Jeſuitæ in Hiſpania & Anglia, S olans
es Mel 6

hocce Apoſtolicum quam nefarie depravarint, tra-
ert tin⸗ dit Alphonſus de Vargai Toletanus, (quem ferunt
Pl lihne⸗ eſſe Caſparam Sioppinm,) in Relatione de Serate-
MR gematiy & Sophiſmat. Societztis Amo 1636 excuſa,
il, , Cap. 49. ſeg. Blatphemæ illorum paraphrafi pa-
lodie Rre rallelum fere eſt geſuiticum fidei Spmbotum ex Joh.
kunthig, Bapeiſta Poze libris conflatum, unaque cum docu-
oee mentis neceſſariis ab Hifſpanicarum Academia-
itun, rum procuratore S. Inquifitionis conſilio Madriti
Akun e, exhibitum, & ad ſacroſanctum Romanæ Inquiſi-
AC, tionis tribunal deportatum 4 Franciſio Roales,
ufllͤ, Tbeologo Salmanticenſi & Catholici Hiſpaviarum
oe E Kegis Sacellano. Niſi impiis ac blaſphemis voci-
DAαι bpus ſcateret, heic tranſeriberem. Sed præſtat neſci⸗·
nteine, re impietatem, quam ſcire, ut ſcandalum inde pe-.
enehti tatur noxium.
§. 3. Urt vero pateat omnibus,quantum noſtra
Religio reliquis in Europà maxime notis, quo-
Sõ 4d ſenſum SIinboli Apoſfolitis diſtet; viſum eſt,

ioes , heie

–☛—
=
S
=
=☛

, . . . . ,7 „ “
4⁸ — Viri, D. D annhawer,, allnlo guoyi⸗
ic inſerere ſupra laudati ocant,) irium ma
heice! ueis diſcrimen (ut et. tis exponit FHlis
tabuks li ionum lueulenter “ A, quarum
Nasttam & aittan, 72 Pridem in gra⸗
addimus 4 Armivianiſmo, non rleri D. Scherze-
tiam ſtu lari ſtudio & curâ comp D. Calovii
bge Collegio Anti.·Sociniano,
sdem

onc p. 10.

7

Cir. WI. Dr SYMBOTO

Sociniſmo pr 2 niſmunn continente

ata 2. . R
hon igraam aut inutilem.

—

TABuILA IJI.

Symboli Apoſtolici in ſenſu Eccleſi

At Schmalk.

Orthodoxzz.

Ire. 4 acu⸗.
B 1: filius iræ, a] va
idem nihil, natura filius i⸗ ECOor:
E ga⸗ Gducin erga PE D⸗ aderſus
non ſolum à DEG zverſig, ſe d inſcriptu-
Re perſwaſus ore Domini, quod in

.. ſonat ] 841 noſco,
— 8 ( anohieis re er . ,
t gula ac normâè e] CRELDO „ 9n
unica regul.

do, fiducialitet a ue ſolum,
e t, 1d. DEC h eumaus

it. de liber. ar „
ſene Etie 9. a. & 247. 4. D.
log. Conf. nrtr. 5 K. A. C. p. ee. .
n. 2. n. p. 579. rt. XIIX. d 765. ſeqꝗq. 1. Apol Aus:
Menz. Exeg. 2 . f] Form. Conc. b urenta adrer⸗
8. “WV i. i aſtit. in reſpon. ad argu ie
Conf. art. 4.

i Is
ſariorum., Declaratio P. 701.

1E C

iE S

9)Sandtis,
Icbe ellenti

ee elentialit

inlter ie itber

eſ kad, nec

ecka volum
ekfterci in Ol

furltet rechi
Eem cckeſtem
ILNTEM:
IIRRAX ſee

Rmali nullt

eppes .
hmalk, att.
1,D. Menzern

, Pe I,. I

A Conk art
Hlin C. .
1 Nch
. enn Nxen

Ried Menn

4 R . 4

——,—

or⸗ . : Tat. 1. Sran. Ab. IN SENsu Eccr. Ohkrk. 49 e

Vii DDune excluſo quoyis alio extra ipfum, Angelis i in cœlo

dt ent, inn & 9) Sanctis, h) UNIM ſimpliciſſima puriſſi-

uurits maque eſſentiæ unitate i) TRINUM: perſonis,
n ti nec eſſentialiter, nec ratione tantum, ſed realiter

mnn en 3 inter ſe differentibus: k) PAREM, qui à nullo

nu nie Ne eſt factus, nec creatus, nec genitus: 1) Patrem

4 mug 2 affecta voluntate antecedanea, miſericordi; &
GeitemeDO eſhicaci in omnes, m) at voluntate conſequente,
nmmmi finaliter credituros in Chriſtum, ad bærendita-
esſe termn cœleſtem prædeſtinantem: n) OMNIPO-
. pENTEM: O0) CREATOREM COELI EFFE
TERRLE. ſc. ex nihilo, inviſibilium ac viſibilium,
4l. Pp) mali nullatenus autorem. ) D
, ,
nkeli 2) Art. Schmalk. part. 2. art. 2. h) Apolog. art. 21. P. 224 ½
ore, , D. Pappus p. 257, ſeq. Myl. P. 289. & 292. 1) Artic.
giui⸗ 4 Schmalk, art. I. D. Pappus in Aug. C. p. 17. Myl p. 13.
traflißn Pp P. 17. Myl p.
2,D. Menzerus Exeg. p. 28. kK) F. C. p. 8. D. Papp. in
N A. C. p. 15. 19. ſeq. Myl. p. 1. 18. 19. Menz. p 32. 1)
Aug. Conf. art. I. F. C. p. 9. & 30;3. m) F. C. 619. 8052
nin Myl in A. C. p. 192. a D. Menzer Exegeſ. Art. VII. p. 30⸗
4 en⸗ n[) F. C. p. 69. 620. 814. 8l 5. 618. 619. 807. 808 815. 821.
u 4 D. Menz. Exeg. p. 31I. 0) D. Pappus in A. C. P. 18. Myl. S
4 p.q 15. à Méenz. p. 30. P) F. C. p. 72. q) A. C. art. 19. F.

1
Piint C P. 15. & 639. Myl. p. 258. 2. 267. C, 260. 2.D. Meie,

Wlert 4 Exeg. Art. 19. P. 792. ſec q.

l ſie plum reliquis viribus plané œcus, impos, mor-
9 D tttuUs:
Gnn N 13) Epi p. 594, b) Decamtoche. etdl Hutt. in F. C. P. 29e

eℳ Go fætens i in naribus divinis, ſub dominio
e 12 Satanæ conſtitutus, a) vinculis peccati atten-
tus, P) in ſalutis via, ex propriis meis, & poſt

So TAE. I. SvMBOr. Avosron.
tuus: c) CREDO HN TESCM CHIRISTCM-- Iun. 0) Hine )
verum Deum ex ſubſtantia Patris ante ſecula ge- al l
nitum, d) & Hominem, qui hanc ipſam carnem iggne neture
noſtram aſſumſit, e) nobis factus αορS f) umnbnicant
fuſpitatorem, mali averſorem, fontem ſalutis, mmonntnm divi
quam acquiſivit oblatione ſui ipſius g) in victi⸗ ituts Npoten
mam univerſalem, quæ ſingula hominum indivi- ig Onnipote
dua redemit, pro totig mundi peceatis, juſtitiæ læ-⸗ upeliorkg: 1))
ſæ ex aſſe ſatisfaciens, h) expiatoriam non tantum i tetan
culpæ originalis, ſed etiam omnium actualium ddtentian, ſo
peccatorum, ) Meritoriam, implendo legem, à 4 Citiatie,
cujus maledictione jam ſumus liberati: E) Esuk Cenihne ohanti
Uuxv, non plures, Din quo ſumma unio, ad; non en
rpæsτ „cujus ratione duæ naturæ in uno unmkue
quidem tertio conveniant, neutra tamen cum al-
tera perſonaliter quicquam commune habeat: mm)
. Naturarum non exæquativa, n)) ſed TS010ρι OR Nen
S qua duæ naturæ Xρρος a&ατπαυhv˖ pronila
Saruas unitæ, ut XSe nullibi ſit extra car- –

vencll natlrimn
oseſna, t u

Ca COrhrNd

—

neny MMN N
& 73. e. Epitom. p. 599. Declaratio P. 657 ſedq. kuc d
In F. C. art. 2. p. 1440. d) F. C p- 4. D. Pappus da . ”Y”M
P. 23.M), lius . tr. a. & . 446 Menzerus eS, Nir. e
. &. 92. e) Epit. art. 2. n. 2. Declaratio p. 64⁸. ylin Dlam

in F. C. art. I. p. 33. D. Pappus in A. C. p. 41. l F. . dor
eandem pag. 46. Menzerus Excg. pag. 10. . n. n l
C. p. 493. 494. h) Epit. p. 2r0, 1) Augec. CoN. We h
feſſ. art. 3. Hutt. in F. C. art. I. p- 41. k) Epigb od N, 3
Declaratio p.7. 718. Hutt. in F. C. p. 490 ſegq. 1) vdus Kr) a
zer. Exeg. p. 10 5˙. m) F. C. pag. 606. 607. D. anb⸗ N bol,,
1. c. p. 43. Menzer. p. 154, n) F. C. . 610. D. Habt 1 3

Nom.

. 3 — „
INx SENSN Eccr. Oaruon. 571

—

NACN nem. 0) Hinc Koweuaoviæ idiomatum veæl recipro-
binsKEc ad perſonam, quâ realiter, h. e. vere & reipſa u-
ihmeine triusque naturæ proprietates, in perſona Chriſti

Us ibn “
Dren, Anen

4

communicant p) vel non reciproca ad naturam
axiomatum divinorum q) majeſtatis & gloriæ,

eli u t virtutis & potentiæ divinæ: r) Koiveviæ Majeſta-

tis s) Omnipotentiariæ ac infinitæ cœlo terraque

ndi eti ſuperieoris: t) Non ejus, quæ media eſt inter o-

potentiam, ſed abſolutètalis: u) Omniſciæ, x)

n Oininn
2, mhonet
m, ihei

mi lbei

N
oſumaaue

cntt
E— eſt, cum communicatiene alterius aa) MEDIA-

Ncommun?

12,1

mnipotentiam Dei & inter aliarum creaturarum

judiciariæ, y) Cultus adorationis: 2) Komovizæ
34 . .
Oooν peroſa in, eum, ſecundum atque per u-
tramque naturam, ita coneurrentium ad unum
apoteleſma, ut urraque natura agat quod luum

TOREM, cui tot veterum deſideria, tot ſacrificia,
tot promiſſa præluſerunt Univerſalem & ſecun-
dum utramque naturam bb) UNICUM cec) DOD.
MlINUM NOSTRIIM jure redemptionis; dd)

qui CONCEPTUS EST fine virili opera à SPlI

—

p. 5r. 0) F. C. p. 7, 62. Hutt art. in p. 35. Pappus p. 58.
P) Menzer. Exeg 106. q. Myl. p 50. b. 5S a. r) Epit.

art. 8. P. 607. Declaratio p. 775. Pappus in A. C. p. 59.
ſeqq. Myl p. 58 b. Menzer. Exeg. p. 180. s) Menzer.
Exeg. p. III. t) Declar. p. 774. ſeqq. u) Menzer. Exeg.

Fil. 2) Apol I. 1. c. 2. p. 46, Pappus p. 52. aa) F. C. p.

, 766. Myl. p 232, bb) F. C. loc. cit. D. Pappus p. 58.

cc) F. C. P. 773. dd) Epit. p. 383, declaratio p. 82, Ht

denique operationum fluentium à perſona g.

p. 42. X) F. C. p. 606. y.) Epit/ p. 611. D. Pappus Pp.

catæ uſu plenario; hh) MORTUUS ſecundu

1 6

5S2 Fs.è I. SVMnOr. Aposrof.
52

RITU Sancto, ee Natus ex MARI don
Rr Kard, ee ſecundum humanitatem,
f) PA SSU

ei in paſlione nullam
non ſolam, quaſi filius Dei in kellione nn ha=
nanitate communicationem ha-
prorſus cum humani o re l.
Prorii ſed juxta proprietatem humanæ na-
buerit, gg) ſed j

j i: CRUCIFIXUS
ſumſit, verè paſſus eſt filius Dei: e
ſapplicio crudeliſſimo, conſeguent⸗ eommumdk
me exinanitus, abdicato Majeſtatis ſib

. 2
5. 2 quam veré &
. m', ii) quang . 1..
bumanftatem non ſola n, 1 integri nihilo-
minas manente unione berſonal⸗ mm) El SE-

itã nn) deſcenſu
imas i redunità nn) dete
. corpori red
N 6„RM*, animàâ corp

TERTIAA
io, triumphatorio. 00) IE 4
alicatibns immutat loros eletu COE- 4
ropriâ virtute. 44) ASCE ita luſus eſt, ut
105 beatorum, quibus non ita inclulus

lu⸗
„Gmi m tempore, plu

art Schmalc. part. 2. art. 2. gg) ibi S 767. Myl. 79.
p. 6ov. ii) ibid. P. 6o & 6. KK) F. Pe:, Mylus b.
1. II) Menzerus Exeg. p. 139. Pappus p. 4 =

80. b. mm] idem ibid. p. 56. a. n) Mene C. P.7.
P. 42. 00) Epit. p. 607. pp) D. Tapp 4

r. Exeg. p. 7. 44)
Mylius in eandem P. Sz. 2. Menze 5 P *di

2

N

NS

ibuelociginterr

DEXTRA

UINIIS. K gr
Eunomnipoten
Umhumanam
itenttſamque
lono, Onnia
Dus creatltis i
Ovein celiz in
bus ſui, A in
ſemtiinniverliſ
agte u Præſenn
lula, guene
en, 1 .
l; Wſed ſi

Aobis habitar

PULTUS, DESCENDIT AD INFERNAtotu

. 5
Ullter adeſt Cor
1verd enid
n pene & vine

uunb iſtbili

IIa Ditris dbb

Uuaham norurz

MANN

1. Nn
art,7 d.60,
e n e

n Srnen Eocr. Orrkon. 3
— ribus locis in terrà præſens eſſe poſſit: rr) SEDET
SGlHHR AD DEXNXTRAM DEI PATRIS OMNIPO-
emdin Uum TENTIS. Is qui aſcendit αααι ad dex-
Dei in ln⸗ tram omnipotentis majeſtatis & virtutis, ſecun-
Rð dum humanam naturam, ss) neque tamen loca-
Nreten i liter, tt)jamque non tantum ut Deus, ſed etiam ut
Drime homo, omnia cognoſeit, omnia poteſt, & omni-
sDe: Pus creaturis ſubſtantialiter præſens eſt, omnia,
Cnleſtlnkften quæ in cœlis, in terris & ſub terra ſunt, ſub pedi-
rsſim. Pus ſuis, & in manu ſuâ habet: uu) Idque præ-
ſentià univerſali, quà omnibus, creaturis humani-
i) utate ſua præſentiſſimus, præſentia non locali ex-
panſiva, quæ ne divinæ quidem naturæ eſt tribu
enda; Xx) ſed ſubſtantiali prælentia gratioſa, gduu
6 in nobis habitat, yy) qua etiam vere & ſubſtan-
tialiter adeſt corpus & ſangvis ejus in S. cœna,
C22) & verè exhibentur cum his rebus, quæ viden-
o. M tur pene & vino. aaa) INDE, & cœlo ſc. beato-
MI rum, viſibili éαdοοιοο VEN TURUS eſt, in glo-
eRin, ria patris bbb) UDICARE, etiam ſecundum
1M1 humanam naturam judicio omniſeio ccc) VIVOG8

zaſt ie

NET MORITUOS.
„ Dd 3 CkRE-

F. C. p. 602. Pappus p. 71. rr.) Myl. p. S81. b. 88) Epit
(„ art. 7 p. 603. Myl. p 841. & 855. tt) Epit. p. 638. Myl.
Zñ p. 86. b. uu) Pappus p. 53. & 6. XX) F. C p. 568. yy)
4 1) il Epit. art. 7. de Perſ. Chrifti p. 610. 611. 22) Apolog.
C art. 10. p. 168. Menz. exeg. p. 146. aaa) ibid. Apol. p.

g, 157. & 178. bbb) Apol. art. 17. p. 215. Menzer, Exeg.
61. 146. p. 119. Ccc) ibid Myl. p. 232.
9 er .

CREDO IN SPIRITUM Bontemcgeazus
eutn b) Sanctiſie em c) Fontem Gratie, q
Bearn eit dydnvinnon nalacf conatum,
ſuperabundat,

4TA. I. DE SYMBOT. Abosror.

. divinorr hoſtis nau-
REDO. nni ivinorum hoſt
REDO, ego omnium d

mnial ſpiritualia.
Longenito omnia fſpiritualia,
8 ongenito omnia fpi⸗ e
Aleans ex malo cong tienie Viribus,
arne er ex proprüs rationis In anig gratiæ
1 Deo meo fidere neſcius, om hench,
nib debe a) agnoſco, aſſentior, appre L
cœleſt 80 2

in mines &⸗
ſtibilis, f) amiſſiblis, g) in omnes hom

Credo k) ECCLESIAM, quam conſtituunt ver
redo E

.

ilem fidelium & Electorum, quæ derio-
üb ien die ſde conſtanter ad finem ndli ſangui-
Eerleüix: in er⸗ AM hoſti ſaocen ile.

CAM

4) Catechiſin. Minor. Luther. art. 3. Symb. Apo

.d) E=
Exeg. p. 37. c) Hutter. in F. C. p. 156. feqq.
zer. Exeg. p. 37. .

524. E) Huttef. in 2.
D 1 clar. p. 19. S& 724. E tter afti 2.
dir p. c. ec Hs, Declar. p. 677. Hu
P. 171. * .

7. h) Hutter.
p. 61I. 9g) Apol. de juſtit. p. 71. F. C. p. 817. h)

F.
p. 6 .807. 908. K)
Art. 2. P. 164. ſc qq. 1) F. C. p. 613. 904. 807

c. z. m)
. 1. C. p. I2 . 4
C. p. 805. 1) Apol. art. 7. p. 148. Myl. 1. C.

Pappus p. 118. Menz.
Apol. art. J. de Eccleſ. p. 145. D. Pappus p

.Pappus Pp.
Exeg. art. VI. p. 29 4. ſeqq. n) Apol. p. 144

nalk. p. 335*¾
te2. De Menzer, art. 7. P. 297. 0) art. Schmalk. P. 35
102. à e

((Mloeo&
Eime tum im
imltau,
ſant notus ſ⸗
(o N (0M
Mnin Verbis
Iis Konyerlati
xime ziena,
udis oribu
lopaulus loqr

qualis

PCCXTO
er ſuſtirie
uunſuſſa a,

&& Unn:abloluiin

18 Eegu, tiar
um ſuſtitizi

. 3. Memer
¹ Ckthiſne
Ot
Nr. 209. ſe⸗
32) Apol. de
E p. ne.
Menreng

,

l At. MW SENSu Ecer. OhrHOD. 55
CAM loco & tempore. P) SA NCTORUM, ſan-

Girnmumktin
Nito Ctnafin.
tetioni me ie
Necäu,i, cunt mo itu
ſenc 9 Rio. r) COMMUNIONEM non tantum exter-
5 3
SANNN
1)romenda
memnolrund

Qitate tum imputatâ, quà meritum Chriſti nobis

ximè internam, fidei & dilectionis, de quo, copu-
landis pluribus Eccleſiæ membris inter ſe, vincu-

„ gmn ſetket .—— . ,‚. .
tfee 1o paulus loquitur. 5) eine heilige Gemeine / oder
eine Gemeine der Heiligen: ) REMISSIONEM

gjnonm
g PECCATORUM, conſequenter juſtificationem,
gvanch 4 per juſtitiæ Chriſti, u) obedientia tum activa,
— —— ——
ertonme cum paſſiva acquiſitæ x) imputationem y) tectio-

nsGHH netn: abſolutionem à peccatis & peccatorum ſup-

Lrungeli N pliciis 2) gratuitam, aa) excluſis meritis, operi-=

*

emorin Dus legis, etiam à juſtificato factis, bb) excluſa
oum e“ etiam juſtitia infuſa & inhærente cc) quæ juſtifi-

letadfuung D 4 catio-
PoänHeH M
?ð part. 3. Art. 12. Hutter. in F. C. art. I. p. 49. D. Pappus

in A. C. p. 130. ſeq q. Mylius p. 125. b. b) Apol. p. 148=

de dilect. & implet. legis in reſponſ. ad argum. adverſ-
P. 13 4. Menzer. art. VII. p. 2. 92. 29 4. 8) Apolog. p. 104⸗

—
=
= — —,=—,
= =
S===

3. & p. I16. D. Pappus p. 78. Mylius p. II5. a. 297. 252„

1
„. bp. Menzerus Exeg. art. 4. p. 73. & 179. ſeqq. 213, Cc)
, lſi⸗ Apol. art. de dilect. & impl. legis p. 12200.
1 H
4

imputatur, q) tùm inchoatâ, quà ſubinde cre-
ſeunt motus ſpirituales, notitia, timor, ſpes & dile-

nam, in Verbis Sacramentorum, rituum, profeſſio-
nis, converſationis ſocietate poſitam, ſed vel ma-

Menzer. Exeg. p. 2. 97. q) Apol. p. 434. 1) ibid. artic.

t) Catechiſmus Major Lutheri p. 498. 499. u) Apol. 102,
X) F. C. p. 685. y) ibid. p. 385. Menxer. Exeg. aft. 4
p. I71. 209. ſeqq. 2) Hutter. in F. C. art. 3. P- 270. ſeqq.
aa) Apol. de juſtif. p. 69. Myl. p. 96. a. bb) Apol. p,.

56 . TAB. II. Svxbor. Aposr-.

cationis fructus eſt non forma, dd) ſola fide ap-

prehendendam, ee) operoſa poſt actum juſtifi-

cationis, & efficaci per Charitatem. ff.) CAR-
NIS RESURRECTIONFPM, illius carnis, quæ

per mortem cecidit, quam nunc circumferimus

gg) E VITAM X TERNAM, prorſus gra-

tuitam. hh) .

dd) Hutterus p. 283. ſeqq. Apol. p⸗ Tor. & 102. Pappus

P 93. ſeqq. Myl. p. 88. b. Hutt. art. F. p. 4 3. Menzer. p.
178. 181. ſe qq. ee) Apol. A. C. p. 16 5⁄ Myl. p. 184. b.
IQ Epit. art. 3. n. 8. p. 584. Menzer. art. 6. p. 266. ſeqꝗq-
S&ι 277. gg) Epit. art. z. n. 2, p. 574. Myl. p. 223,233. Hh)
Epit. p. 22. Apol. p. 135. Menzer. Exeg. p. 315.

TAnurAII. “
Symboli Apoſtolici in
ſſenſu Papco.

X

6 a) ſolo aſſenſu, perſvaſus verbo di-

vino b) æque non ſcripto ac ſcripto c) in

Cano-

²) Solo aſſenſu ignorans licet, fide implicita contentus

Bellarm. 1. 1. de juſtif. c. 7. Tolet Il. 4. c. 3. ſine fiducia

ſpeciali, ac appropriante Concil. Trident. leſſ. 9. can
Bellarm. I. I. de juſtir. c. F. Tanner. Tom. 2. diſp. 6. dub.

——

3. num. 56. b) Conc. Trident. ſeſſ. 4. decret. 1. Catech.

Rom. præfat. q. 12. Caniſ. oper. catech. c.r. P. 22. Bel-
larmin. I. 4A de V. D. c. 3. Canns I. I 2. loc. P.567. Tan-
ner. tom. I. diſp. 1. q. 5. dub. I. num. 5. c) Concil. Trid. H
ſeſſ. 4. decret. I. Bellarm. I. I. V. D. c. 4. Agenda Colon.

P. 38½ Bec. Th. Schol. de ſcript. c. 3..1. n.3.kol. m 296.

—
(one Iiden
cmleſo, pere

iimato, ilumm
Dirosgne ſanc

on Pare.
. oq. Ratis

(dlendos ofe.
3 encs el

019, &
bfänrai

Ptovidutn pr

Ihomiſtes,3

MNal l 1, e
Hum la de d
AgendaColor

(m. 3 liſp,1

Cteg. deyale
Hinlv com

40 5.709, 929

Gteg de y
kenle

Aent.
I4 0 Can
tes, Auddos,
und, rehe
telibione WD
tom,

1, Opulc,
Rengel dese
Neoye /,

l3,. Fore

0

Mramer.

1 20, Corn,
ginigalid
ſeconlegeni
rmant el 4
AdqeÜs Alrzre

IN SFENSI PAPAOWOD.. 77

n, in Canone Tridenti deſignato, d) in Latina vulgata

.
ſa poladun
Nritaten. HO

ChrN

m Nune

Wen ſi⸗

enret, Pligh,

,Plimione
e i dil
eil

G expreſſo, per e) eliſan Romanam præſentem

intimato, illuminato ) αππ vSνοâοi DEIIM g)
Divosque ſanctos cœlites. Patrem omnipotentem,

providum h) prædeterminatorem etiam mali jux⸗

ta Thomiſtas, adeoque auctorem peccati; i) im-

5 miſe-

manual. I1. c 1.q. I. n. 3. d) Concil. Trident. I. cit. Bel-

larm. l. 2. ' de V. D c. Io. conf. Gretſer in defenſ. I cit. e)

Adgenda Colon. p. 383. Bellarm. l2. de Sacram. c. 25. Tann.

tom. 3. diſp. I. q. 5. dub. I. Bellarm. I. 3. de V. D. c. 3.
Sreg. de Valent. tom. 3. diſp 1. q. 1. punct. 7. Gorde
Huntlæ. controv. I. c. 3. Caniſ. p. 42. Th, Henrici anat.

A. C. P. 309.320. f) Bellarm. l. 4. de R L. c. 1. 2. 3. Col-
loq. Ratisbon. ſeſſ.i. p. 3½. Tanner. diſp. I. q. 4. dub. x.

Greg. de Valent. tom: 3. punct. I. n. 6. Gretſ. tomin. de-

lenk P. I 4 0. Canus ! 5. loc. c. 5 g Deosque ſanctos eœ⸗

tom. I. Opuſc, 14. c. 22. Drexel. in horol tutel. P. 33

–

lites, Angelos, Agenda Lelen. Pp. 373. duliaà quidem, ut
ajunt, lech religiosâà, eâà religiône, quæ ſoli Deo debetur,

religione fe. icrificii (labiorum) & juramenti. Becan.

Stengel deS. Gabriele p. 1i32. 12 8. ſanétas animas homi-

nesve αο ⁷οια (quam agnofcunt Serar. in litaneut

1.2. J. I 3. Forer. Antanatom. ſect. 8. P. III) conſecratos,

olendor religione latriæ extrinſecæ. Tanner. tom. 3.

diſp. 5. dub. 2. num. 60. & interpretativæ, dum cis ſa-

crificia (labiorum) decernuntur Bellarm. I. I. de S. beat.

c. 19. & juramenta Tolet. I. 4. inſtruct. Sacerdot. c. 20

uo fiducia in Sanctos pertinet Bellarmel. 1 de S. beat.
c. 20. Corn. à Lap. ad Philem. v. 4. De AMα sαοςα

B. Virginis alibi agetur. h) Auctorem peccati, agnoſcen-

te couſequentiam, Tannero tom I. q. I dub. iepræmiſlas
formant Bellarm. I. 2. de amiſſ grat. & ſtatu peccat, c.13.
Didacus Alvarez.l. dc, auxiheg grat. diſb ,Eττ0

ARS ⸗ 3

2½SE£ ᷑ FPN. II. Srab. Aroor.

—

3

miſericordem, cujus k) voluntas in homines be- mmn ſed Swiſum
andos ſufſficiens ſit in omnes, ſed efficax & con- dimarem .)
grua particulariter in ſolis abſoluto decreto præ- lren: Hhi,
deſtinatis: ineflicax & incongrua in abſoluto de- nnajfrmn,
cceto reprobatorio: Creatorem cœli terræque, ac in manlat, e)qui.
terra hominis, naturæ primævæ ſorte & !) pecca- Irſhhernethatre

bilis m) & mortalis. —–
. 7 7

Immiſericordem, qui tot millia innocentum ad æterſas Cnndotemn
&œnas ex merà puniendi libidine deſtinarit: antecedens “ Una cum Re
porrigit aflertio de Infant. ante bapriſmum morruis ad iple enturu 5
pœnam damni æternam reprobatis. Conſequentiam 7. Oe
dit Becan, tom. I. opuſc. 3. c. 14. k) Bellarm. I. 2. de
grat. & lib. arbitr. C. 9. 12. 16, Tanner. tom. I. diſp. 2. q. è
vo. dub. 4. n. 9. diſp. 3. q. 6. dub. 2. q. 4. dub. Corn. 2 (bb,2, )luch
Lap. ad Epiſt. Jacob. p. 102. & in ſy nopſ. doctr. prædeſt. lotupex obiedi

p. 159. Suarez. de auxil. grat. 1. 3. c. 17. q. 9. du . 2 ·4 “ . ttaa
1 Bellarm. l. de grat. prim. hom. c. 2. Moguntint ant- ioomniumce
madv. Anti-Becan. Crocii Controv. 1I4. ſect. I. m) Bellarm. ldenillgagin
1. cit. C. 9. Becan. tract. 5. theol. ſcholaſt. c. 4. q. I. N. . . eiutit can 3

Crede in 7ESu CHRISTILM & a) non u. weummece
icl it
) Diviſum in ſe, quia A6⅞Sextra carnem Bellarm. 1. 3. mtenhte

AQAQe Incarn. c. I7. Becan. manual. l. 2. c. I. n. 24 guls greitlpton
. carni idoamata divina non ſunt communicata. del Mlkm] d
larm. I. de Chriſt. c. 6. Buſæ diſp de perſ. Chriſt. arn. is borenbel
1583. th. 14. Corn. à Lap. ad Joh. 3. p. 297. Bor. Onmnbig En
theol. ſchol. de Chriſto, q. 3. c. 7 quia ſola humanitaes ean gel
.

eſt mediatrix, Bellarm. l. y de Chriſt. c. 1. Gretſ. in de- R 3 ehile⸗

fenſ. Bellarm. tom. 2. p. 352. Tanner. Tom. 4. diſp 1⸗ e)bellarn
q. 7. dub. 3. n. 46. quia/non unà adoratione Immanue agid
AaAadorandus eſt, ſed ejus Deitas Xοοαι, Hema ait oper,

nitas hypefduli Bellarm. Il. I. debeat. 5: c. 12. 13 Cub,,

Tanner, tom, 4. diſp. 1, 4. 7. tom. 3. diſp. 5. d . aeen

nl

N.:

nS. NcKa IN SENSUI PAPAEO. 89
—— —

Volumsintmts num, ſed diviſum in ſe, b) indiviſum ab alio'EsC:
nnelliente Mediatorem c) imperfectum, /aXτοαν par-
is dolmoant tienlarem: Filium Ilnigenitum natum, &c. aſ-
wongriait SS ſum, eruciftxum, mortuum, ſepultum d) ſola hu-
Atonnetlmm“ manitate, e) qui deſéendit ad inferos ſola anima,

„

rimeſelanl⸗ ut lib eratet Patres & Limbo, aſcendit ad ſummum
Cœli Empyréi locum, g) ſedet ad dextram Pa-
tris Ommpotentis, humanitate per accidens ſo-
lunm una cum Rege exaltata inſtar purpuræ regiæ,

et mülla inttcenii

bidine ehmn H„ .
l e is inde venturus Oc.
ſc. 3. „14 M) S . . . „ .
ui, lr dub. 2, b) Indiviſum ab alio Jeſu, qui totuplex eſt,
. 6. Adn 1 quotuplex objectum fiduciæ tale eſt. Virgo cum cho-

7. E in ſno 8 — . 1 „ .
n „ ragio omnium cœlitům Bellarm. l. I. de beat S. c. 20. k.

n dor 2 I. de indulg. c.A.in fine. Tale merita humana Conc. Trid.
Cum de juſtif. can, 3te in quibus fiducia collocanda eſt. Bel-
elihalcte⸗ larm. l. . de juſtif. . 7.S. prima pro poſiti Tale ſatisfactio⸗
nes humanæ Concil Trident. c. 0. de oper, ſatisf. Tan-
1 nN ner. tom. 4 diſp. 1. q2. dub. 2. num. 50. tale ſuffragia, ê
miſſatica ſacrificia Concil Trident. ſeſſ. 9. Talis juſtitia
infuſa, imputativæ oppoſita. c) Impertectum, ac „ i-
Nροτπν α, qui mortis æternæ nullum guſtum per-

Ga atan ceperit, ſeu pro nobis non paſſus fuerit pœnam inferni.
. mnul lud D Bellarm. I 4. de Chriſt. anim. c. 8. Gretſer. in defenſ. p.
non ſun n 284: Forer. bell. ubiqv. p. 293, nec mortuus fuerit pro
glla li BU omnibus, ac nominatim pro infantibus c ρ0οααιαα
j Becan. theol ſcho laſt. de prædeſt. c. 1I5. q. 8. d) Bellarm.
7 Cll, l. 3. de Chriſt. c. 9. Benedict. Juſtin in Epiſt. Joh. p. 146.

,0,3. e) Bellarm. l. 4. de anim. Chriſt. c, 12. Tanner. tom. 4.
Im, diſp. 2. q. 3. dub. 3. n. 69. Catech. Rom. p. 48. & 79.
Aidn Caniſ. oper. Catech. p. 18. f) Tanner. tom. 4. diſp. 2.

* g 4.3. dub 5. n. 118. Corn. à Lap. ad Eph. p. 567. Gretſer.
,11 % om: 2, defen p. 35, 8) Bellarm, l, 3. de Ciſto c,I5,
461 = S=

.

696 TA. II. SYMBOL. ArOsroOT.

Credo Ego ſc. quoad concupiſcentiam in acta

primo conüderatam, a) inculpabilis, b) prædi-
tus potentia activa liberi arbitrii eadem, quæ
fuit ante lapfum, ad ſervanda præcepta inclinan-

te ante gratiam ad opera ſuperuaturalia, actuanda
per gratiam excitantem, cooperatrice cum gra-
tia in actibus ſupernaturalibus: in Spiritam San-
Aum, c) ſanétificantem per juſtitiam non impu-

tativam, ſed infuſam; Excleſiam non ſolum mili⸗
tantem & triumphantem, ſed & d) laborantem

N

—
(re, hypocrit
mh ſub mo .
nmonem Sa⸗
Iocandotum:
ieletticen 0)
(Wum. Carnis te
iiis debitun te
tellom peyg

Ditt,l antig⸗
de N.d Aen

in purgatorio: Eccleſiam Remanam e) matrem nenes
& Magiſtram omnium Eccleſiarum, f) ſolam ig. Aſradic
Verâm, extra quam non elt ſalus, g) ſignatam 5 db⸗ *
ſedecim notis, h) ſemper ac neceſſario viſibiꝰ lzceillit c2,.
lem, i) indeficibilem; ita tamen, ut comprehen- deno.
dat ſuo ſinu etiam k) grayves, maniſeſtosque pec. mun n
. cato⸗ 11, manudhe,

a) Inculpabilis. Becan. l. 1. manual. c. 17. b) Concil. I ri⸗
Qent. ſeſſ. 6. c. I. 4. 5. Bellarm. I.5. de grat. & lib. arb. c.
5F. 1. 6., C. 15. Caniſ. p. 749. Tann, tom. 2. diſp. 6. q. 3. n.
79. & n. F29. Coſter. enchirid. p. m. 207. C) Caniſe oper.
Catech. p. 29. Bellarmde purgat. c. 1. 4) Concil. Trid.
ſeſſ. 7. can. 3. & alibi Bellarm. l. 4. de Pontif. Rom. C, 4.
e) Sanctificantem & juſtificantem per jnſtitiam nonim-
putatam, ſed infuſam. Concil. Trid. ſeſſ. 6. can. I1.
Bellarm. I. I. de juſtif. c. 2. I. I. de grat. & lib. arb. c. 3·

Coſter. enchirid. de juſtif. Tanner- tom. 2. diſq. 6 4‧ .

dub. 1. f) Caniſ. p. 26. g) Bellarm. l. 4. de Eccl. c. 3.

Rh) Bellarm. I. 3. de Eccl.c. 2. Caniſ. p. 139. Becan. l. I.
man. c. 2. 1) Catech. Rom. part. I. p. 83. Caniſ. Pp. 139.
Bellarm. 1, 3, de Eccleſ. c, 13. I. 4. de R. L. c: 4. 1¹) Ca- in

Eebitamm, Conc!

iec34
6 d. 1e

—

Fnb
eenl
lor de

Ne- IN Srxsu PAPAO0D,⸗ r1

conenhpiüimmnmni catores, hypocritas, hedos: ⸗Lolanz, conten-⸗

imelgtii die, tam 1) ſub uno capite viſibili Pontifice Romang.

7

eri Etmitin Communionem Sanbtortem extra hanc vitam, m)

hminfufe invocandorum: Remiſzenem n) radicitug pecca-⸗
lperumnl, ti deletticem o) incertam, p) Pecoatorum mor-

a, cheume e
ralbos: ndn ritis debitam, æternam.

talium. Carnis reſurredtionem, & vitam Dh me-

rſlüan tech. Rom. p. 78. Bellatm. I. 3 de Eccl. c. 2. Forer.
iſnnn Dart. I. antiq. papat. l. 1. c. 2. 1 47. 1) Catech. Rom. I.
nA A, de R. P. Agenda Colon. p. 38. Quali & nantede
Romammn dus Bzovius l. de R. P. em) Be ltarn . I. dee cult, Sanct.
en “” purg. n) radicitus delgtricem, Lanner. tom. 2 diſp. 6.
n gltimm, g. F. dub. I. Becan, de juſtif. c 3. O) incertam Bellarm.
on 1.3. de juſtif. c. 2,3, l. 2. de purg. 6.4. in Semitu columb-

dub. 5 . 1) nam minora peccata per ſe ſunt venalia ex

nens, . I, manual. C. 4. & theol. ſchola S S2 d. I. q) meritis
debitam. Concil. Trid. ſefl. 6. 5. 32. Bell arm. I. §. de j i-
ſtific. c. I. 3,.1, 3. de R. P. e.23. Tanner. tom. 2. diſp. 6.

idee 4
1mmd 1 6. du dub. I. ſeq.

NNikte
= e

e

TASur. III.
Syiboli Apoſtolici in
ſenſu Reformatorum.

REDO perſvaſu; lumine Verbi Aivini, o.
los electos illůminante a) Aε a

1,2. c. 11. C orn. Lap. Joh. 3. p. 510. tom. 2. d iſp. G. q. 4.

naturâ ſud. Bellarm. I. 1. de amiſſ. grat. c, II. 12-Becan.

otio-
a) Bera a4 Matth. 12. p. a8. Wichack. diſp.de 8. Seripncez. q.
. OH 3. Rivet. Iſag. 6. 3. p. 20. Wendel, prolog. c. 2. p. 13.
mki⸗ 9NE . Grot. Antib, tom, 2. Pr 131, r 4e Biſterfeld. I. I.
13 1 ½

62 TAt, III. Syxtnor. Abosr. OJJUMBDẽ

otioſo b) αα νυα quod voluntati divfhæ in= i Ri ri
teriori, quam decreti appellant, contradictoriè eſt ſiit raoin
oppoſitũ: Nolo mortem peccatoris: 'Volo mor- in ni⸗ ehh
tam peecatoris ſub rationis judicis normantis Ma- Urckade
giſterio, d) Eoo, ſi electus, nam hujus duntaxat eſt fumm gl
ſides vera e) in Deum, Deitate mutabili, fAucto- tae us lin
rem peccati, g9) PA TREM Electorum; nam alig- deehchnik
rum duntaxat creator eſt; h] Quia abſoluto des pyim Aſil
”MMM et, 0.NNhl,
. l tadidionem no
contr. Crell. ſect. 3. & . p. 367. b) Helvet. Synodale COEI& TE
ad artic. 3. & 4. th, 2. p. 148. Gryneus præfat. in Joh. um Angelorun
conf. teſtimonia adducta à D. Hunnio in daone, 8 9 lerteſtris H.
p.5 39. C) Piſcator in Apol. ad Con. Forſtii parſc p.8. )
Urſin. Explic. catech. de Cœna D. p. m 166. Piſcator ad ni gmm
Lue.24 Lehr 7. p. 561. Keckerm. Syſtem. Theol l1.3 ſect. nod. Nut

. 2. (. 9. l. I. C. 4. Coccej. ad 2. Tim. 3. p. 1. V ndel Koio. 4 dn g
M Theol. p. 72. Maſſon. part. I. anstom. c. 12. ) Quod detn de
B aliqui in tempore fide à Deo non donantur, id ab æter- WW“ l 1s.
1 . . . d D dr. cape endelin.
no ipfſius decreto provenire ſtatuit Synod. Dordr. let.

I. art. 6. f†) Maſſon. part. I. Anat. c 25. bart. s⸗ 9) R
p.955 973.980. g) Quod ut clara teſtimonid à . l.
ſtratibus collecta non commemorem, ex prædeterm In . d0

. 6 rh. Conleng
. E . 11 onſen
nationis antecedaneæ ac irreſiſtibilis doctrina, ſequitur ,e

neceſſario. Quicquid enim fit ex prredetetwinchle tlcR--
divma, antecedaneà ac irreſiſtibili, id fit à Deo caule
liter; At lapſus Adæ e. g. hunc in modum fachtre⸗ A D R
Maſſon. part 3. anat. p. 362. Sic etiamnum utitur Hia- rertoes

bolis, omnibus peccantibus hominibus tanquam ige e Konk
ſtrumentis, ut quicquid illi male agunt, id ipfe juite elte guie
prædeterminârit Harm. confeſſ. ſect. 7. Dei provid. pH.
62. De ſyncretiſmo Papæo hàâc quidem in rs Aorkin⸗ tnon
tur Rivet, in Cathol. Orthod p. 358. Maret- in Antic. n hord
Reyel, , 2. c. I. h) Chamier toin. 3. panſtrat. 1,7, 6. 7 N Eehin

—

cor an⸗ IN SENSUu REFORMATORUMA.. 63

— W —¶

