inacundun rum uſum improbare aggreſſus eſt, ſimul negans
W Chriſtum ſecundum humanam naturam eſſe crea-
ienh 4 turam, ſtatuendo etiam, quod carnem ſuam de cæ-
erczihis 10 attuliſſet. V erba S. cœnæ, hoc eſt corpus meum, ex-
geummm Ponit non proprie ſed fgurate, &, ut ipſe loquitur,
amtet ſpirituæliter. v. Confeſſ. ejus p. m. 16. ſeq. Edidit enim
ilerinnt Confeſſionem fidei ſuæ, ex qua patet, quod in o-
commo⸗ mnibus fere articulis doctrinæ Chriſtianæ, a verita-
Crüm te & orthodoxia abeat. Burcholzerus ſcribit fu-
deuntlonn ilſſe virum non malum, ſed caput habuiſſe irregru-
Ppoſt chwenckfeldii furorum Johannes Islebius
rnke⸗ Agricola, ludimoderator primum Islebienſis, The-

binpe oſogiæ poſtea Wittebergæ Profeſſorem agens, va-
naambitione turgidus ex male intellectis locis,
quæz de abrogatione aut impletione legis agunt,

atit PDer. nicioſiſſimum errorem anno 1538. In accleſiam
celel invexit; Legem non eſſe verbun D EI, pertinere
inl ad curiam, nonad ſuggeſtunz Chriſtianos eſſe libe-

Nnn „os ab ohſervatione legie. B. Lutherus ſex diſpu-
6n tationes contra ipſum &Antinomos(ita enim cm-
Mud plices à dogmate hoc nominabantur) habuit Wit-
R teber.

zSS CAb. IN. DF HXRET. Er SCHISMATICIS Recd
teberge. v. D. Scbluſſelburgii Catalog. Hæretic. l. P..
p. 3. ſe q/. . luierim
L 8. Mrimdet

Inter Auguſtanæ (onfeſſioni addictos, occaſio- Kinenili
ne Formulæe Interim, enata quoque inter Theologos nonüpte
Lutheranos fuerunt ſchiſmata. Nam Jalin Pflu- d1 lans,
gius, Michael Heldin & Johannes Islebius juſſu Cæ- Dbl bei
ſaris Caroli V. Auguſtæ lbram conſcripſerant, de miigal
KReligione interim obſervanda, dum concilium le- adüſet
gitimum inſtituatur. Hic libellus Syncretiſticus Kxeredar
dicebatur INrERIM, & à Cæſare omnibus Statibus tesigette
& civitatibus Proteſtantibus imperii obtruſus eſt. ſlurſin
Verum, cum autores libe lli oraſſiſũmos Pontificio- ſims err
rum errores aut tegerent, aut emollirent; non- ſyele t
milli Proteſtantes imprimis Magdeburgici maſcu-
Te contradixerunt; Symboli quaſi vice utentes:
Seelig iſt der Mann / der GOtt vertrauen kan/ Hunſ.
und willigt nicht ins Interim, denn es hat den ic⸗
Schalck hinter ihm. Alii potentiam Cæſaris Ve. Himer
riti, librum Iierimiſticum admiſerunt & miniſtris iuen
ſuis Eecleſiæ, additis comminationibus obtruſe- maigze,,
runt. Quod cum improbarent cordati & conſtan- xr bekent
tes Lutheranorum Theologi, ut Amsdorfius Mico= numcone
Jaus Gallus, Matthias Flacius Iyricus & alii, con- c, .
troverſiæ adiaphoriſticæ exortæ ſunt graviſſimæx. ,
Nam Imterimiſte multa fingebant adiaphora, in “
quibus Papiſtis cedere & pacis ſtudio gratificari
poſlent Lutherani, alii contra fraudes Interimiſta- ir or
rum advertentes, negabant. v. D. Sohluſſelburgi Ca- irngla
zalog. Hæretic. lib. MII. & ulin. p. 73. 74. ſeq. lice

.ℳ

₰

—

unes REcENTIORIBUS NrMFE SECurTI XN 22 ð

,. Ermukh. “ L
herim illud adroas o ander, miniſter verbi r
Norimbergenſi is, cum amplecti nollet, Norimber:
danei. ga in exilium miſſus, in Boruſſiam venit & Regio.
ſterttedons monti profeſſor Theologiæ & Paſtor veteris oppi-
nſee di factus, novas quasdam ſententias de imagine
u ilile DEI, de incarnatione Filii Dei, de juſtificatione ho-
ſeiſetmn winis & aliis rebui ſpargere cœpit; inprimis, dum
anclie⸗ audiiſſet de B. Lutheri obitu; Hunc enim viuum
gre geifs reverebatur. Diſcipules, quos habuit conſentien-
bn Sn-e. tes in erroribus ſuis recenſet ac refutat D. Schlu-
1oherultse Ge. Selbarg. in Catalog. Hæret. I. . p. 43. 44. ſeqq. Notis-
Mmife. Kmus error fuit, quod nos Iaſtitia Dei eſſentiali ju-
itent, . Kiee⸗ eſſe ſomniarit. V. Sekiahelark. l. . p. 5. 674.
nmin
Ne Wettes : §. 10.
eekcentnn . Wanciſt. Sranckarus, natione Italus, . dum
6N N Oſiandro contradicere in Boruſſia ſtuduit in con-
unliri Ee frarium errorem incidit, ſtartuendo Chriſtum me-
nt hrün iti diatorem noſtrum eſſe tantum ſecundum bumanam
gihrchen⸗ nainram. Et cum ob hanc ſententiam pertinaci-
bitnilr ter defenſam, Regiomontio pelleretur, in Polo-
ſiiß ber mam conceſſit & Calvinianis ſeſe aſſocians, Pro-
en feſſor Ebr. Linguæ in Academia Cracovienſi 7 factus
umi elſt. V. Hornbeck. Sum. Cvntroverſ. I. IJ. p. 755.

C “ . §. 11. K
tumm D. Gtorgin Major, Wittebergæ Prof. Theole-

2

r, giæ ordinarius, per pbingen⸗ eguſtanam, h. e.
is Formulam iaterim forte ſeduétus ann. 1552. ſeq v.

publice QJifendere ſuſtinuit has spropoüconein ſine

— . 7 7 — — „
¹ . .

260 CArs. IX. DE HERET. Er SaISMATICII Auictx
limitatione idonea addita: I. Bona opera eſſe ne- bominen.
ceſſaria ad ſalutem: (2.) neminem abique bonis ope- (ommplces
ribus ſalvatuimn eſſe: (3.] im peſſibile eſſe, ullum bomi- u Har
nem absae bonis operibis ſalvari. Præterea etiam Vafe
proteſſus eſt &νανιααh. e.- cooperationem Veteris Urt.l..
hominis cum SpirituS. &£ verbo Dei in converſio- ntidiſlet,
ne hominis ad Deum. Ejus afleclæ nominantur (ntradlizi
Majorißæ & deſcribuntur à &blaßelburgio Catalog. QAkahliſ
Heretic I. Fll. p. 29. 30. ſeqq. Huic Nicolaus Ams- e ſefui,
Adorfius inepte contradicens, aſſerit; boua opera ad
ſalutem eſſe noxia & pernicioſa, verba Lutheri non Onergi
recte intelligens. òM gelle, po
§. 12. dareſtudu

Poſt Majoriſtas Flaciani turbas in Eccleſia (püiſunt
concitarunt graviſſimas. Nam Matthias Flacius iir wun
Ilyricus (à quo nomen habent,) in diſputaone enmtz
Vinariæ Thuringorum cum Yidkorine Strigelio, Abiag hijn

anno I561. habita, afferturus peccati originalis Hyiſmu ie
atrocitatem, ſtatuit, peccatum originis eſſe ipſam Aliet o

bominis ſubſtantiam. Strigelius enim Synergyſta oditan
dixerat, geccatum ori zinis eſſe leve al'quod acci- s ditin⸗
dens, inſtar alli magnete Mici: per quoa non tzotæ liiu, Cel
ſubſtantia corrupta, ſed tantum leviter in accident- Mnte
bus vulnerata eſſet. IIIyricus igitur, ut erat vehe- (alle. R
mens, ſtatim contradicendo in Manichæiſmum
iincidit, dum fubſtantiam pecocatum originis vo. lnim
cat. D. Joban. Wigandm, D. Gmon Muſæus & ali iImhrreſt
Theologi, qui diſ putationi intereranti pfumillico iel Grre
fraterne admonuerunt, ut ab hac novà & blaſphe- ini)
ma propoſitione deſteret: Verum nihil penes it .
homi.

. 8„

RECINTIORIBUS NEMPE SBcCII. XVI. 26 6

Nrlcs
miche. hominem pertinacem & acrem profecerunt.
imiſr Complices ipfius dicuntur Jubſtantialiſtæ, ut .
alen in. Piacus Sangenberg, Chriſtophorus Irenæus, Marti-
etreimn nus Walfius & alii apud Schluſſelburginm Catalog.
mſes 1127et. I. in, memorati p. j. Antequam in errorem
ncolſkie⸗ incidiſſet, Imierimiftu & Sacramentariis maſcule
oniam Contradixit. Ideo etiam nomen ipfius odioſum
minCal⸗ eſt apud Calvinianos. V. Hornbecheu Sunim. lI. IX. „.
dens An. 6552. ſeqv. 736. . „
§. 13⸗

in H Gnergiſtæ jam ante Flacianos innotuerant Ec-
Ecleſiæ; poſt illos vero non quieverunt, ſed propa-
gare ſtuduerunt errorem ſuum, à quo nomen in-
1 Lclli depti ſunt. Scilicet volantatem bominis non rena-
8 uau ti ea naturalibus viribus poſſe ſe ad gratiam applica-
tit ne re, conari, aſſentiri atque cooperari Spiritui &. Sen-
W tentiæ hujus autor hoc feculo primus fuerat
i rene Braſmus KRoterodamus, qui librum de libero arbitrio
S ediderat, quem B. Latherus refutavit. Eraſmum
nn g poſt obitum Lutheri ſecutus eſt Melanchthon &
n rche ejus diſcipuli D. Rajor, Ebherus, Pfefſingerus, Sri-
Ael iAH gelius, Crellius & alii, qui 2oνε - r“ νσνναις ρν.

M men oovse Yσα acceperunt. V. D. Subluſſelburg.

a Caialog. Heret. lib. E. 17 ſegg.
laitinn tEyxtra imperium Germanicum in Helvetia no-
iid vam hæreſin anno 1530. reſuſcitare ſtuduit Mi-
ehael Servetus Hiſpanus, qui Samoſateni, Arii,
i Photini & Muhammedis erroribus oceupatus, ne-
gige gayvit J. TVinitatem in Deitate. Edidit enim ..
R 3* bros

262 CAP. IX. Dx HRET Er ScCIsMar.

bros de Tinitate 6. Dialogos de Regeneratione, Epi-
ſtolas quasdam & Apologiam, quibus blaſphema
dogmata proponit. Sectatores nactus eſt Valen-
tinum Gentilem, Companunm, Johannem Aleiatum,
Gregorium Blandratam Medicum, Bernhardum -
chinum, Franciſecum Davidis & alios plures. vid. D.
Sehlaſſelburg. Catalog. Hæretic. lib. Al. p. 2. ſeqq. ob
blasphemias hinc inde ſparſas in Helvetia Pabli
Cce combuſtus eſt. V. noſtri D. Scherveri Colleg. Ant.
Socin. diſp t. p. 9. De ejusdem combuſtione poſtes
varie diſputatum fuit. .
I5.
Hunc excipit diſcipulus ejus præcipuus Lalin
Scinm, Italm, qui explicationem in cap. 1. Johan. ſcri-
bens, ſatis prodidit ſe Photin:anum eſſe. Hoc, anno
1562. Tiguti mortuo, ex fratre ſuo Alexandro natus
Fanftus Tcna, hæreſin Chriſtianiſme infeſtam pro-
pagavit latius; adeo, ut mox in Tranſylvania Po- 5
lonia, hodie in Belgio & Anglia invenerit ſequa-

ces nomine Socinianorum notos. vid. D. Scherzxeri

HXN

colleg. Inti-Socin. p. 10. ſeq. & D. Calovii Seiniſin.
preftigat. p. 29. ſeqg. Summam hujus hæreſis ſeu hæ-
reſeos Sſupra Part. 1I. p. 95. .asr. tradidimnus.
Foſtquam magna vontroverfi. arum pars inter
Proteſtantes, per Formulam Concordiæ ſopita aut
fublata eſſet; Samnel Hubherus, Bernas Helvetins
Wittebergæ Theologiæ Profeſſor aliquandiu pu-

blicus, novam controverſi ſam. de p ale,
46

Rec

Mone 6
rſenl,

oritco⸗
Ayitam:

felutinx
Plenaſit

ſit. An
inlerioten

, d

alhten

In Aca
Pyyfiſire⸗
nßi in P
1is Einke
oeſecnl
ſnt.

NOV

bant
Korn

Auelbetn
oyatores

Ihlut

1gar.,

im, H.

Diſſpena

1 el r.
, Aicn,

Pheltmn 0.
res d.
1 god

fetin .

Cile. A.
boneota
ri LL. commun. de Huberianiſmo fol. 8g2. ſoqv.

is l

Plan ſi⸗
Noc, and .
aroratus
Gamp.

wvumako.

eitlee.
Cher
ibotiin.
gelslenb .

s,

n

1 Hdn
gunt
,mie .

nmen

DN

RECENTIORIBLIS NEMPE SECuLI XVI.

——

8

263

.

velut invito damnari. Quæ ſententia cum ſcandali
plena fit, rejecta & à B. D. EÆtgidio Hunnio refutata
ſuit. Autor ejus ob pertinaciam officio motus in
inferiorem Saxoniam concefſit. v. B. Hunnii tra-

ad ſalutem. Francefurti ann: I6oz. edit. & D. Hutte-
Profeſſores Theologiæ publici, omnipræſentiam cornis
Chriſti in Form. Concordiæ aſſertam negando, no-
vas & infelices in Eecleſia lites excitarunt. Quæ

NOVATOR. SEC. XVII. CURR.
7 1. 7 4

Pontificiorum & Reformatorum Religio tum
nnoyminibus certis, tum doctrina diſcreta eſt,
quælibetnovos velhæreticos, vel ſchifmaticos aut
novatores in ſuo cœtu vidit. S
In Lutheranorum Eccleſta ineptire cepit Vi-

„

Hlione & prædeſtinatione omnium hominum, etiam
verſeveranter impœnitentium ad ſalutem æternam
movit; contendens, omnes homines ſic electos eſſe
ad vitam æternam; impios autem in fine vitæ à Deo

at. de Etern. Prædeſtinat. ſeu Eleét. fliorum DEI

In Academia Julia D. Heshuſint, & Hofmanna,
hoc ſeculo, magna contentione utrinque agitata

HERET. SCHISMATICIS ET

Oc currente ſeculo, quo Lutheranornum,

„

2

264 CAr. X. DE HEREf. SCHISMATTGCTS Er.

lentinus Weigelius . paſtor Techoppavienſis in Micnia

qui Anabaptiſtarum & Enthuſiaſtarum errrores in,
cruſtare & editis variis ſcriptis propagare ſtuduit.
Cum hoc ſenſerunt Eſaias Grifelius & Exechiel Meth,
nota in Thuringia Anabaptiſtarum nomina.

*

Eilbardus Labinus, Prof. Academiæ Roſtochi-
enſis, ut bonum cognoſceretur, peccatum neces-
ſarium fuiſſe, illudque parum à nihilo diſtare do-

cuit: ſed refutatus eſt à D. Grauero, vid. Lubini

Phoſphorum, ſive de prima cauſa & natura mali tra-
dtatum.

D §. 4.
In Academia Helmſtadienſi Heinricus Botius
tradidit: vi reſurrectionis Chriſti etiam impios re-
Wurrecturos eſſe. In Academia Tubingenſi, Theodo-
rus Thummius ſtatum Exinanitionis Cbriſti, cum
collegis ſuis, per nudam zναι deſcripſit; quod
Chriſtus in profundiſimo zsvοννννρο Gatu, etiam ſe-
cundum bumanam naturam cœlum & terram gu-
bernarit s ſed modo occulto. Rathmannus, miniſter
Eecleſiæ, Dantiſcanæ, efficaciam verbi divini im-
pPugnaſſe arguebatur. D. Georgius Calixtus Myſte-
rium &. Trinitatis ex ſolo E. Teſtamento contra Ju.
Aæor & MWeo- Arianos ſußfsienter probari poſſe, pri-
mum negavit; mox alias falſas hypotheſessyncre-
tiſmo aptas aſſumſit & detendit. D. Gonrad. Herne-

Jus, Calixti in Academia Julia collega, D. Majioris in rige,
. 1

ſen-

No
ſententie
lmn gropu
ſenispea

luter
um & h.
Ptione 1
aliz ſi
mnen hab
ſeni,
in biblio
Hie Aug
eroel
kalcaſee
Uuptellum
Mones,
Dulle⸗ 3
Wkom,
Cidoslit
thr. ele

. ingue

prelepta
ltucun
ſaurpiſit
e in aln
efenda,

NovAI. SFcu. XVII. CuxRn. 266⸗
in Mii ſententiam de neceſſtate bonorum operum ad ſalu-
Crorei tem propugnare viſus eſt. Vide ſcripta de his contrto.

tersEr.

elucei,. verſiis paſſim obvia.
AeA,
Grin.

Inter Pontificios, præter ſchiſmata Dominicano.
rum & Franciſcanorum, ſuper immaculata concoeo.
eNoſtoci. ptione Mariæ, prædeſtinatiene, prædeterminatione
unee. && aliis fidei capitibus, orti funt Janſeniſtæ. Qui no-
er men habent ab autore hujus ſectæ. Cornelio Jan-
AͤEς ſenio, cujus vitam deſcripſit Valerius Andreæ
ilte in Bibliotheca Belgica ann. 1I643. typis exſcripta.
Hic Auguſtini operibus omnibus decies, librie
vero de Grat, div. & liber. arbitr. plus tricies à capi-
te ad calcem perlectis librum edidit 1640. Pariſiis
4Mie impreſſum, cui titulus eſt, AucusrINUS; qui cra-
mue. Prones, Jeſuitas puta, irritavit maxime. Nam
M Bullas ab Urbano II. & Alexandro UlI. Pontifici-
,n bus Rom. contra Janſeniſtas obtinuerunt ſeveras,
H quibus liber Autoris dici damnatur & proſcribi-
NH tur. Defendunt autem Janſeniſtæ contra jeſuĩtas
um E guinque propoſitiones: (1. pars eſt: Aliqua DEI
seer præcepta hominibus juſtis volentibus & conannbus
irr ſecundum præſentes vires, quas habent, ſuni impogr-
n N 2 ſibilia deeſt quoque illis gratia, gua poſſibilia Jant:
4 altera pars eſt: deeſſe quoque gratiam, qua præcepta
ner hant poſibilia, valde probabile eſt: (2. Mmteriori Fra
ede ia in ſtatu nuturæ lapſæ nunqunm reſiſtitur. (3. ℳ
“ merendum & demerendum in Katn naturæ lapſe,
0 M non requiritur in bomine libertas a neciſitate „ ſed

nN, e

„

1

266 CAP. X. DEHERET. SRISMATICIS Er

—

ſußßcit liberias à cosctione: (4. Semipelagiani ad.

mittebant gratiæ prævenients interieris neceſſitatem
ad ſingulos aöbtus, etiam ad initium fidei, & in hoc
erant hæretici; quod vellent eam gratiam eſſe talem,
cum poſſet lumana voluntas reſiſtere vel obtempera-
re: (5S. Semipelagianum eſt, dicere Chriſtum proo-
mnibus omnino hominibus mortunm fuiſſe & ſangvi-

nem fadiſſe Hæc ſumma Janſeniſmi eſt. Ac licet je-

ſuitæ Romæ habeant judicem valde favorabilem;

tamen Janſeniſtas, quippe Regis Galliæ & Proce-
rum aliorum gratia nixos, hactenus opprimere

nequeunt.
. §. 6. 4

Reformatos etiam varios in ſua Eccleſia ſchi-

ſmaticos expertos eſſe, hiſtoria noſtri temporis

franc. (

hoſtea ver
Cllm aliis
Dite ucke
Ptopter A

belofun

foeratln

Excluſitun

Hildenti
Les. did.

non valuerunt. Deſinant ergo Lojolitæ Lutheranis
exprobrare ſchiſmata, cum in ſinu Eccleſiæ ſuæ ta-
lia habeant, quæ aPapa ipſemet Monarcha extingvi

Docdtring

riiat .

uuc,C,

confirmat. Nam ſub initium hujus ſeculi an. 1603.

Jacohu⸗s Arminius (alias Jac. Hermanni nominaba-

tur) Veteraquinas. in AcademiaLeidenſi Profeſſor

Theologus, circa quinque articulos Franciſeo Go-

maro & reliquis Calvinianis controverſiam movit:
1.) de prædeſtinatione: 2.) de mortis Chriſti univerſa-

litate & effeacia: 3) de converſionis noſtræ cauſa?:

4A.) de converſionis modo: F.) Denique de ſancto-

rum perſeverantia. Et cum hic anno 1609. vivere

deſiiſſet, Canradus Vorſtius, Socini hæreſi infeétus
ipſius partes tueri cœpit. Cum quo etiam ſentitRe-
monſtrantium promachus dectiſſimus M. ον.

„.

7

(Abodi, Cn

N Ca

lezin.

(lindä.

nunltſnn
Utate dec

neltin

deonne
Ultin 3,0

enonie

.
1

r NoVAI. SIG. XVII Cuax. 267

—

n. Piinin, ſedulus Arminii diſcipulus, quiin locum
uſian Franc. Gomari Leidam accitus fuerat ann. 1612.
Beste . poſtea vero in Synodo Dordracena ann. 19. una
4 n, cum aliis Remonſtrantium munere exauctoratus
l abire juſſus eſt. Nam Synodus dicta Dordracena
propter Arminianos ſen Remenſtrantes (ut alias à
nßn. libello ſupplice exhibito appellantur,) convocata
1696 fuerat. In qua ipſi inauditi, nec convicti damnati &
Ueltel⸗ excluſi fuerunt: plane ut Proôteſtantes in Concilio
⸗ Tridentino. Prolixa elſt hiſtoria, longæ ſunt amba-
khoc:

i ges. vid. Acta Remonltrant. & Epiſ. ola Armenian, Ec-
ne clſiaſtic a, & Tbeologicas 16é6o. Amſtelodami editas

6
inn S Doctrinam i ipſorum ſupr⸗ ſummatim ex D. ber-
t⸗ D Teri tab. p. 69. propoſui. Prolixius eandem iſto.
Tit pius & Curcellæus in Opper ſuis exhibent. Contfer D.
Calovi⸗ Coglidera. Arminaniſmi.
einei -. .7.
W 1pf Galviniani poſt Synodum Dordracenam
iud poſtea in Saupra lapſarios & Iinfra-lapſarios fuerunt
jhonum⸗ diſtincti. Quorum li cum Franciſc. Gomaro, Oob-

d NNN jectum prædeſtinationis (ſenſu Calviniano) bo⸗
kuul nunt ſapra lapſum; imo ſupra creationem in æter-
nitate decretum: bi vero dici untur, qui oiaum.
et Prædeſtinationis ponunt hominem jam lapſam;
e adeoque maſſam corruptam ſupponunt. Sed in
ν ultima aα εανσιαοα convenire ipſos, facile ex ipſo-
Ge6 rum hypothefi probari poſſet, ni jam Theologis,
utiti demonſtratum foret. .
anlede §8. 3.
4 AMℳ Dura illa Calvinianorum dogmata de 3Ws

=
S=S
=
=
—— —
=

terianorum,

—

— ——

268 Car. X. Dr HREr. SaIsMATICIS E·r«

Dei & eficacia meriti Cbriſti, dum in gratiam Armi-
nianorum emollire voluit Moyſes Amyraldus, Sal-
murienſis in Gallia Profeſſor, cum Teſtardo & aliis
HEypotheticis, ſchiſma inter fratres ſuos Calvinianos
fecit. Nam Andreas Kivetus, & Spanhemius ſenten-

tiam ejus de univerſali vocatione citra verbum DEI
& gratiam DEl univerſalem, (qualem ipſe bypotbe-

ticej ſub conditione fidei haut præſtabili ftatuit,)
non ſemel vocant deriſoriam, illuſoriam, fruſtrane-

am, hiftrionicam & deceptricem. Vid. B. Hulſemanni

de Anvil. Grat. p. o. ſeq. it. Andr. & Gailielmi Ri-

vet. Epiſt. Apolog. contra Moſ. Amyrald. & Petri

Alolinæi de Amyralai adverſus Spanheminm lbre

Omitto ſchiſmata, quæ Reformatos in Anglia

Partim propter codicem novum Liturgiarum ſive
communionem precationum fub auſpieiis Guilielmi
Laudi, Cantuarienſis Archiepiſcopi excuſum; par-
tim propter alia dogmataburitanorum; & Presby-
rum, in partes & turbas Varias traxerunt.
vid. Honorium Reggium, ſeu Georg- Hornium, qui ſta⸗
tum Eccleſiæ Anglic. deſcripſit Quacherorum col-

luviem, quæ inter Reformatos emerfit, Job. Joach.

Zentgrafius, amicus noſter honoratiſſimus, eli-

neavit. Jungihuic poteſt libellus Puritaniſcher

Glaubens⸗Spiegel/ cujus autor, eſt Petrus
Garqgz / prodiit Lipſiæ ex officina Ritſchii.

IIIn Belgio non ita pridem ſchifmata nova Re.
l for⸗

—

Oormitor
(üzenin
ſannuz
Fum fand
nenn Belte
Varvejene,/
erumpen
Noiih
tnui Hilſ̃
num ſupe
Mruche
keum, (t
allm ter

Aler
Uretofi
S ninamn⸗
torhereſte
(uama D.

9
arug daz

( mente
oglta pri
42,
lel ⸗
ern In

Orerenſe
onßhe
ch es

S

ian Ani .

1li, N.
, K ais
leinenos
iuſenn⸗
rhen N!
kmni,)
pAat
iſnint
leim N

46 ri

n hint

Mi
erem,
Colein
in, NA.

ökenſ.

enu n.

!.

ng
4 ſ 8
ſt,N 4

⸗

l ipt. .

— . P

Ee

NovA r. SECUI. XVII. CURR. 2569

formatorum cœtum turbaſſe, omnibus notum eſt.

Quis enim neſcit Rothii & Culmanni furorem? quis

Johannis de Labadie & Sociorumsociarumque no-
vyum fancitatis cœtum jactantium, & reformatio-

nem Reformatæ Eccleſiæ: Quis Heidanorum &

Cccejanorum concertationes in fammam jam
erumpentes? vid. Frid. panhemii Epißt. ad Amic.
de Novigſimis circa res ſacras in Belgio disſidiis, & An-
tonii Halſii Theolog. Hypotheticam, Lugduni Batavo-

rum ſaperiori anno editam. De Mareſii & Voëtii.

W,nuchii & Carteſianorum diſceptationibus nihil re-
feram, cum illorum Hibri ſtudioſorum manibus
paſſim terantur.

Autor quidem anonymus ante paucos annos
Thneto Pſychitarum hæreſin, de ſtatu, loco & vita A-
nimarum diſquiſitione edita, revocavit, & quia au-
tor hæreſis ignoratur, videtur illla exſpiraſſe, poſt-

gquam a D. Bebelio refutata fuit ann. 1671. Critto.

phborus Sandius autem præexiſtentiam Animarum

ex mente Platonicorum & Origeniſtarum etiam
non ita pridem adſtruere laboravit. Sed confuta-

tus a noſtro 7. Thomaſio & D. Bebelio ſiluit, interea

iſhe Arianiſmum propugnavit & Waclenm Hfß. Ec=

lleſ. ſeu Arianorum Hiſtoriam edidit, quam Gardi-

nerns in Anglia confuta vit.

Gneretsſte ſuperſunt, qui poſt Reformationem re-

lEiionis Papiſticæ, non ſine ſcandalo Eccleſiæ per-
verſo pacis & concordiæ amore ducti, diſſidentes

270 CAt. X. Dr HERET Scunlsaf. Er.

4

articulis religionis. (quii tamen definitionem ſidei
alvificæ ingrediuntur ac adeo fundamentales
ſunt,) pro fr atribusi in Chriſto habent, e eosqve in

ſua religione ſalv ari i poſſe, æque ac nos, temere ac
impie ſlatuunt. Hinc elenchum nominalem i in

Cathedris Eccleſiaſticis intermittendum eſſe cen-

ſent: ne forte offendantur adverſarii, & auditori-
bus im Pia diſidentium dogmata innoteſcant ma-

gis.

§. 13.

Nominis Gncretiſtarum origo elſte Creia, men-
daciorum Patria, juxta nota Græcorum pro-

verbia: agiαρ d& eUαᷣ: 6 6Ss 10
or. 2pnrGoνο. Inde vox compoſita æνα

X

ie. guff
interſe
unſ ſicont
Hnre

p. . ,

iinde
Tdlam &

Clon 1)
borumin
ſtohoe⸗

opnriτναααμι, quæ Cretico proverbio dicebatur,.
(sie (i

quoties fieret, ut qui modo videbantur hoſtes a-

cerrimi, repente in ſummam concordiam redige-

rentur, id quod frequenter evenire ſolet, maxime
ſi quandomalum aliquod inciderit utrisque com-

recenſet, ſimulque explicat paræmiam his verbis ?

Præterea oportebit & illud meminiſſe, fratribus iu
ter ſe diſſi Jentibus, obſervareque, ut potiſſimum ee
tempore conſvetudinem babeas & conviltum cum
ilorum amicii. Rurſum inimicos fugias neqve ad-

mittas ad familiaritatem, illud videlicet Cretenfi-

am emplum Jecutus, „ (eyrsc) Wπ α

cidoyres c& QSA“οσι+ e 7 α SNs Eo ³-

or r 0ιιια JsAvor 76, 24 ooνεπιιοτο, “

v, (2 S α εαντααν νNW⅜Hʒ,Gas

i. e.

„

ndemuire

den &
nKj
Uet

n⸗
mune. Plutarchus in comment. rs) Dia⸗

le igitn
tidlo, 5
Attractar

1i S n

8

ltei

I. r.

—,—

enenfi . “
nter ſeſe pugnarent, invadentibus alinnde hoſtibut,

omiſſa contentione conſuncti ſunt atque is erat, quem

Ginentaes
elbhſe i
Gteneteie
ündenin
mele cer.
Kanchlor⸗
Elent ⸗

e, M

i tN..

ſunz

ecunat.

utaker.
un khe⸗
HWM

t

Novar. SEC. XVII. Gunss. 271

1. e. qui fequenter cum fatlionibus G bellis inteſtinis

ili Gnoretiſmum APelalant. v. Eraſmi Cpiliad. cen-
rur. 7. 1. J. m. 27.

6. 14. 1

RErinde apparet, quod hæc vox Vi originis fu-

catam & ſubleſtam confœderationem & concor-
diam hypocriticam ſignificet. Atque inde à The-
ologis applicata fuit ſtudio quorundam Theolo-
gorum intempeſtivo, qui tam ſuperiori, quam no-
firo hoc ævo, aut omnium religionum Chriſtiana-
rum tolerantiam cum Arminianis ſvadent; aut
omnes, qui Gmbolum Apoſtolicum amplebtantur,
convenire in fundamento fidei Chrifſtianæ aſſerunt,
eosque (licet diſſentiant in quæſtionibus circa fi-
dem, & juxta annatis,) pro fratribus in Chrifio

habent; aut qui miſeere religiones & ex omnibus
quædam ſeligere more Philoſophorum enAXenzi-

„7 07 cum nonnullis Criticis & Politicis amant.
Hoc igitur ſtudium non inepto ex Græcitate vo-
cabulo, Gncretiſmus dicitur, & qui illi incumbunt
aut tractant, paſſim Gncrenßie audiunt. H

D. I5.

Hi autem vel ſunt aniverſalie Vel particu-

laris Syncretiſmi fautores & architecti: IIIi,
& quidem, qui craſſiores ſunt, hominem in quꝛ

vis religione ſalvari poſſe ſtatuunt: ut Franci-

ſcus Puccius, Florentinus; Autor libri de Keligione

Medici, gui elt Tboema, Browne, Eduardus Bars

Her-

272 CAP. X. DEHERET. SCHISMAT. ET

Herbert de Cherbury item Autor Tratlatns Theologico-
Politici, de libertate philaſophandi, qui creditur eſſe
Syinoſa, converſus aut perverſus Jjudæus, & alii.
Qui paulo meliores videri nolunt, bominem in qua-
vis religiene Chriſtiand, (dummodo in J. Chriſtum
ſe credere profiteatur,) ſalvari poſſe tantum ſtatu-
unt: Ut Daniel Zwikerus, Stephanus Curcelleus, Jo-
hannes Seinsis; neſcio, an H. Grotium his accenſe-
re debeam.
14.
Hi (nempe Syncretiſmi particularis patroni)
ſunt, qui vel SGucretiſmum inter tres magnas reli-
giones Europæ Lutheran. Pontif. & Calvin. moliti
ſunt: ut ſeculo ſuperiori, Interimiſtæ poſt obitum
Lutheri maxime noti, Caſander, & hoc noſtro,
Marcus Antonius de Dominis, D. Geergius Calixtus,
D. Dreierus & alii, non ignota Theologis nomina:
vel, qui inter Reformatos & Lutheranos contra Pa-
piſtas ꝙncretiſmum cudere inſtituerunt; ut David
Pareus, Gothofredus Hotton, Duræus & alii pacis
optandæ magis, quam ſperandæ Apoſtoli. Hos in-
quam deſcribere ſimulque ipſorum fundamente
excutere voluiſſem, niſi chartarum & temporis an-
guſtia abrumpere filum juberet. vide interim B.
D. Danhaueri Myſterium Syncretiſii, D. Calovii
Sneretiſm. Calixtinum, B. Hulſemanni Calixtin.
Gewiſſens⸗Wurm / D. Selau Entdeckung des
Syncretiſtiſchen Abgotts und Greuels / D. Bbie
Wagneri Alta Henotica & alios.

NOTI=

V. rr.
Geliu
pitru
Alimte⸗
Eentin

II. Er

—,. —

esbgi .

cteliturele

kaid

Glenir:

mtelesg t W

corGLan

gntumken.⸗

baccele

4 Gml,
nas keli⸗

gn roli
obiun

a

r atr
1t e

Sum

N.

Ndtena
enen

l gein
,0 “

4 CAie
N fo,

7

—,

MN

—

1 . *

(n) B.

LIORUM,

RELIGIONIS CAUSA HA-
BIITORUM.

CAP.
CONCILIIS IN GENERE.

. B. I.
Oncilii vox apud Latinos primum
ſignificabat nundinas; poſtea con-
ventum notare cœpit. Hinc qui-
dam Grammatici à concire, alii à
cencalare h. e. convocare derivant.

v. Iſidor. Orig. I. EI. c. 16. & Feſtum de verb. ſio niſic.

SGelliu 1. MW. r. 27. concilium 4 Comitiis diſtin-
gvit: «* (ait) qui non univerſam pepulum, ſed par-
tem aliquam adeſſe jubet. non CGoMITIA, Jea CoN-
CILIUM editere debet. In Conſtitutienibus Gratiani 3
Valentiniani & Theodoſii, Cncilium pro Dice-

S. Ccef

* B6 es , 5* õ

274 CAE. I. Dr CokcIIIIS

ceſi uſurpatur. Quia Conſtantini M. tempore quot- mhenin
annis in præcipua urbe conventus gebatur civi- AMaygre
lis. inde Concelium metonymice i& eſin notare (mmeru⸗
vevit. =
M 5§. 2.
Eocleſiaſtici ſcriptores Concilium pro ſolenni Cuneig⸗
conventu Eccleſiaſticorum & aliorum piorum ac Minezin
eruditorum virorum, ob controverſias in Eccleſia 0en

ire 4 1

ortas, ex verbo DElI componendas, publica auto-
ritate inſtituto, uſurpant. (hriſtiani Græci q. en ſinis
äl Eſtque Gaod vocabu- in win
lum recentius, & ab hoc fere tempore, quo Nicæ- lenoik
na Synodus fuerat coacta, obtinuit. Antiquiores, e lb
& quidem gentiles, Ynodum vocarunt coctum inperio
Deorum, & quidem eorum, quos malorum Sek- u
* tium appellabant, quorum numero, gun ex homi- trimnhu
nibus adſcribebantur, aαοροαα α αεb dne nllinn
9e dicti fuerunt Chriſtiani, qui Deos loqui ne- unnen
ſciunt, pro conventu hominum vulgo adhibent. Mn

. Grotius de Imper. Summ. Poteſt. cirea ſa- ma
cra c. 7. n. I. annotavit: diſtare nodum, s denaltti, ingenn
qui Græcis ιοσο αρορονο, eοοα dirt. Ciſlani
perſonis una in urbe locove commorantibus der un.—
1 Gnodas collegiumn on eſt, neque definitas hal et
perſonas. Concio igitur (Græci s ααο ia, aut l Atquet
a ιαον vocant,) hoc fenſu Synodus noneſt. D n enin
enim conventus ejus multitudinis, quæ eandem Ae
“ urbem (onf

anntn

„ ℳ

15

—

henſe Nolare

n o Genmi

unpin nu⸗
l in Peclen Clene
,Nhltnaun
ni ocleNX.

in ,otr

igone,

runt Cefun
ſonn gel.

ües w holal⸗
ad en
Pelgün
Coclien

IIIIGENERNͦA. 275
knpotelil.
urc⸗⸗

urbem inhabitant: At ca conv entus ordinem regni
alicujus vel Reipublicæ, ut Latine Concilium, it⸗

Eræce α⁵ο ⁰ recte dicitur.

§. 4.
Concilia, proutg. 2. deſcripſi gmus, diſlingvun-
Kur in uni verſælia, & particnlaria. IIla Græci Syno-
dos Oecumenicas nominarunt; Latini concilia ge-
neralia. oiss“n quidem univerſam terrarum or-
dem ſi gnificat; verum Græcos etiam id vocabu-
lum, pro imperio ſeu orbe Romano uſurpare ex Luc.
Ih, I. notiſſimum eſt. Sicuti Gelaſi n ricenas in ex-

ordio lib. 1. Act. Concil. Nic. adoαοον Patalor, pro

imperio Romano adhibet; cum ait, Synodum
Convocatam, & rαaοαναοα Puftcli& 4ααι ιιαν

ex omnibus mandi Romani provinciis: quæ ſane non

mundum univerſum conſtituebam, ſed magnam
ejus. Partem, ut ναα. Lac. C. I.

§. 5§.

Pariiculaxria Concilia alias WNationalia appel- .

Auantur: Græcis autem ννοαoο ρνuα⅓. Ea mimi-

rum, quæ neque apparatu, neque autoritate paria

ſunt Oecumenicis. Quia ex aliqua tantum orbis

Chriſtiani parte congregantur, aut non ab ipfſis

Auguſtis, ſed Epiſcopis aut Metropolitis indiéta
funt.

§. 6.
Atque hæc iterum non ſunt unius generis. Qua-

m onim a Patriarchis & Metropolitis in ſua dice-

ceſi convocata ſunt, & dicuntur Diaceſiana, ſeu
S 2 N-

SS . . S Z .

2776 Cauvr. I. DE CoNcCIIIIS D

Nationalia; ut Komana, ex Diœceſi urbis Roma- Guct

næ; Antiochenſia ex diœceſi orientis; Africana ſeu uolicrent
Carthaginenſia ex Africæ diceceſi, Toletans ex Hi- en ha
ſpaniarum diœceſi, & quæ ſunt alia hujus generis
in CGeanciliorum Tomis deſcripta. Dicceſis autem
feu ewvinngeig 5san=“ rMds smr‿αρiaας Xεασνα. e e,
tauvr. vid. Balſamonem ad can. XII. Concil. hente, pe
Chalcedon, fol. m. 194. edit. & Biblioth. D. Job. Lilii neretim
Briocenſ. Epiſcopi. Quare Diœceſis non ut vulgo Weagn
uſurpatur pro a6ςWας ius Epiſcopi, ſed plu- GoAguſk
Tium accipiendaeſt. =êð iimcee
Quædam etlam (particalaria) appellantur irerceſi⸗
Provincialia. Quia Rpiſcopus ſen Metropolita M ala
cum omnibus ſuæ provinciæ REpiſcopis & Presby- mum gn
teris ad illa convenit. Nam ορ αa6ναια n l
h. e. Metropolita ſeu præcipuus REpiſcopus metro- ſi ih
polin alicujus provinciæ inhabitans, diverſarum pmmi
in provincia aααααα Epiſcopos quotannis ſe- Mhetate
mel aut bis convocaxre ſolebat. vid. Can. 8. &un ſ, hzl
VI. in Trullo & Can. 6. æcum. UII. Nicen. II. Iem ilcpnian
can. 31. (in Samma Concil. Carandz eſt can. 35.] qui inn i,

dicuntur Apoſtolorum; & can. j. Nicen. . rfſilli
8 onxit,

Oecumenica Concilia habebantur, ubi conten- lice
tio aut hærefſis in Eccleſia creverat, ut etiam alia ſaucn
loca corriperet, orbisque adeo maximam partem gen
per vaderet: tunc undique accitis in orbe terrarum n.ne
Eccleſiarum præſidibus & presbyteris, Imperato- m ,, 6

nb Norr. res Gnodos Oecumenicas indicebant, quo dubia
Fandhl explicarentur, errores corrigerentur aC proſcri⸗-
mnter .. beretur hæreſis Eccleſiæ noxia. D
wi genen 2
WSan ANͤ.
Hoc vero, quia non potuit fieri, niſi volente
MlCeͤl. jubente, penes quem ſumma rerum eſſet, & qui
0,ℳ0, teneret imperium: ideo ſola æcumenica concilia
ur vocantur, quæ indicta celebrataque fuerunt edi-
i bihr to Auguſtorum. Nam religianis curam, ſau cis
ri Xατν Principi competere, adeo dubium
non habet; ut omnes, qui vel politicæ vel hiſto-
Ppelinml riæ eceleſiaſticæ pertiti ſunt, fateantur. Ariſtotel. 1 :
ſetopolt WII. P olit. 6. F. ani9 Ts̈? r cν s r αε„αιανρ dicit
Nebf. Teτοο ρνν — ſeu præcipunm eſſe eorum, v
naſl n Hει S A, ſine quibus oivitas ſſe non
gunen⸗ poſſit. Scriptores hiſt. eccleſ. Socrates, Euſebiu,, Jo-
Renn Temenus, Theodaretus, Nicetas & alii comprobant
genl. Imperatores vel ſponte ſua, vel rogatos ab Epiſco-
len pis, coëgiſſe Synodos. Ut mirum ſit paraſitlos
, N r Epiſcopi Romani, Cochlæum, Bellarminum, Azo-
“ rium & alios id juris velle abjudicare Cæſari, S&
fau/ papz vindicare. Primus certe Imperator Chriſtia-
nus, primam Synodum Oecumenicam non ſolum
convocavit, ſed interfuit ℳτι1ε ταιαι⁄* ααπιον
ner ens Jenbi&dεα tanquam communis à DEO E-
Ait piſiopus conſtituluts. vid. Euſeb. in Vit. ejus I. I. 6. 37.
,leici & H. Grot. libr. de Imper. ſamm. Poteſt. circa ſacra
inn c. 1. n. 7. nec non B. Hulſem. Breviar. e. III.
otel nam. 6. & Sibrandi Luberti de concil. lib. 1. C. 2.

2738 CAr. I. Dz CeNeILIIs
Unde & Proteſtantes ſuperiori ſeculo, cum Paulus ts colin
III. illis, per Paulum Vergerium legatum ſeu nunti- 116h.
um ſuum, perſvadere laboraret, iſtam poteſtatem
ad ſe ſpectare, Cæſaris & reliquorum Statuum eſſe
jus ſuum in concilio interponere conteſtati funt. Numa
vigd. Peiz. Svav. lib. . Hift. cit. Poſtea ann. 1562. (ntover
cum autoritas concilii dicti obtruderetur, iterum mgreſ⸗
reſponderunt concilium iſtud à Papa indictum fu- aναα
iſſe, cum non ille, ſed Imperatores ac Reges con- Qummg s
cilii indicendi poteſtatem haberent. vid Polit. Im. edecau

—

.

perial. Goldasti part. 27. n. S8. Cha,
§. 10. aN

Qvando Patriarchæ & Metropolitæ in ſuis Die- , e3
ceſibus aut provinchs convocarunt gnodos, ic
indultu & confenſu tacito, aut mandato fummo- umme
rum imperantium factum eſt. Imperatores enim he
Chriſtiani ob urbium ſplendorem, Epiſcopis ſeu Mienmn,
Patriarchis, ut Romano, Alexandrino, Antiocheno, tubdellehe
Hhieroſolymitano & (qui additus fuit à II. Oecu- ont
menica Synodo, quod novæ Romæ Epiſcopus eſ- iur)s
Eet) Ceonſtantinopolitana conceflerunt, iisdem in ſua yen,
dieœæcefi rerum Ecclefiaſticarum quaſi ſummmm (aele
nmnibunal, cujus imaginem adhuc in Patriarchis „ SW
Græcis deprehendere licet ſub Turcico imperio.
⸗ §. 11. emnnden
Alateria ſeu objeltum coneiliorum & Synodo- nan
rum fuerunt quæſtiones circa dogmata hidei & e en
mores, vel ritus, qui in Eccleſia retinendi vel abro- mMien,
gandi eſſent: ut eum ſana doctrina, morum probi-· e, 6
s

cum Paulus
ſen nunti.
hpoectaur

etuunn ee

Gekanunt.
Nn Nt.

.

ef,Keitun

Piauntr.
Neges o.
APotlt⸗

ſisie.

Npkllt, d

7
Oſunmo.
es eN..

Nos

niegn⸗

II Neel

giemul⸗

Ceninu

R lunn
ms
co e.

—

R

IN GENERE.„.

n. 1. & B. Hopfneri Diſpur. de oncsl. theſ. 25.

