e elH. Qontesfionis propria, vera, & genuina ſententia ex nul-
Ginicr eiglenn lus hominis libellis rectius & certius, quam ex D. Lu-

1Crlo Ae“ theri Didacticis & Polemicis ſcriptis hauriri poteſt.
tebim im Et quidé hæc ipſa jam commemorata D. Lutheri ſen-
eblamis, Nl tentiain unica ſolidisſima, immota, & extra omne du-
rdle o ium poſita petra veritatis (inſtitutione nimirü Coœnæ,
oreeen quex in verbo Dei recitatur) fundata eſt: & hanc ſenten-
onitetai tiam ſancti Evangeliſtæ, Apoſtoli, & ipſorum diſcipuli
Grinnnic, ad eum modum acceperunt & amplexi ſunt, eamque S
As un alios docuerunt, atque ad poſteritatem propagarunt.

X . ,7
Gactaliemnls Cùm enim Dominus & Salvator noſter Jeſus Chri-
p e 3 8 3 a 111 8 8 ☚ ſe 42—
Mmcorcie in us, de quo (ut de unico noſtro præceptore) ſeverisſi-

lr loſ⸗ mum mandatum de cœlis omnibus hominibus datum
H eiſt: HINC AULDITE:non fit vulgaris aliquis homo,
uut Angelus: nec fir tantummodo verax, ſapiens, po-
tens: ſed & ipſa æterna veritas & ſapientia, & verus O-
nnipotens Deus, qui rectisſime novit, quid & quomo-
d0 loqui debeat, & omnia, quæ loquitur ac promittit,
Relar im eflicere & præſtare valet, ſicut ipſe inquit:
Cœlum & terra tranfibunt, verba autem mea non
tranſibunt. Et alibi: Mihi data eſt omnis poteſtas
in cœlo & in terra, &c. ðUðUM
, gel i Cum, inqui, hic verax, omnipotens Dominus, crea-
gine tor & Redemtor noſter Jeſus Chriſtus, poſt ultimamß
ſen illam Cœnam, cum jam jam acerbisſimam ſuam pal-
tl NA fſionem & mortem pro peccatis noſtris accederet, tri-
fſishimo nimirum illo, & poſtremo tempore, re graviſ-
Amsé deliberata, & magno zelo auguſtisſimnum hoc Sa-
cramentum Eccleſiæ or dinaverit, (quod usque ad f-
nem mundi magna cum reverentia, obedientia, 6
humilitate ſumendum, & perpetuũ acerbisſimnæ pasſiomis
& mortis, & omnium beneficiorum eſus mommmentum
futurum erat, ſimulque obgnatio & confirmatio No-
vi Teſtamenti, ſolatium omnium perturbatarum con-
ſcientiarum, firmnum vinculum focietatis Chriſtianæ

2 UMUM Aà a 2 S curn

Martt.n.

Luc. 21,33.
Matth.ag. “
5,198. 3

7

1

738 VII. DE COENA DOMINI. VI.
& cum capite ſuo Chriſto, & inter ſe invicem, conjun- tingdl den
dtio arctisſima: ) certe res gravisſimas & longe maxi- hcloqvent
mas animo agitavit, cum hæc verba inſtitutionis Cœ- ileiſecundn
næ (de pane illo, cui benedicebat, & quem diſcipulis feni 8 pie
porrigebat) pronunciaret: Accipite, comedite, HOC pshibere mo
EST CORPIS MEILIM, quod pro vobis traditur. Et (nine, ab I
de calice, ſeu vino: HIC E S T SANGVIS MEUS ige cceen
NOVI TESTAMEN TI, qui pro vobis effunditur in aine modin
remisſionem peccatorum. “ trorsd
Hæc cùm ita ſe habeant: profecto æterni, veracis- M maine
ſimi atq; omnipotentis Filii Dei ‚Domini, Creatoris, & Aultuionec
Redemtoris noſtri Jeſu Chriſti verba, non ut figurate, Auen gialtet

Metaphorice, tropicè dicta aut prolata, in aliam ſen- b ebems,

tentiam detorquenda ſunt: ut noſtræ humanæ rationi Il le,guit
veriſimilia hiant. Quin potiùs hæc Chriſti verba, ut ſo- wil gi
nant, in propria ſua ac perſpicua ſententia ‚ſimplici fi- Inter &
de & debita obedientia atque reverentia accipere tene- Kimomngci

mur. Neque committendum eſt, ut ullæ objectiones Melolkner D

aut hominum contradictiones, quæ ab humanæ rati- Eninktiſnn
onis acumine promanant, utcunque humanæ rationi Ennändiae
plandiantur, nos ab expreſſo illo Chriſti Teſtamen- ucommun
to abducant. . Cnenin Cig
Sanctisſimus Patriarcha Abrahamus, cùm verbum Aiuke)in Ne
Dei, de offerendo filio ſuo, audiſſet, poterat certe oo- Atheuin e⸗
caſionem diſputandi arripere, an verba ſecundum lite:. Waemn 4

1

ram accipere; an vero commoda & tolerabiliore aliqua ucehuſe
. 2. ;—— .
interpretatione lenire deberet: quandoquidem non mo. nuſintn
do cum omni ratione, & cum Lege Dei & naturæ, Vtrſclier⸗
1 1 1

verùm etiam cum præcipuo illo fidei articulo, de pro- ſeuennri
miſſo ſemine Chriſto, qui ex Iſaaci ſtirpe naſciturus e. inafſ l

. 5 H“ mared
rat, apertéè pugnare viderentur. Veruntamen, ſicut an- MWhzq
teà promisfionem de benedicto ſemine (ex Iſaaci pro- Kli ſan de
genie naſcendo) fide acceperat atq; amplexus fuerat: urmenie
etſi idipſum rationi ejus imposſibile videretur: & ſic DM
Deo laudem venitatis tribuerat, certislime ſciens atque Mik

4

CMNI — FJII. DE COENA DOMINI. 739
ctedens, quod Deus, quæ promiſiſſet, etiam præſtare poſ-
kekmän u ſet: ita quoque nunc ſimpliciter accipit verbum& man-
lna n datuũ Dei ſecundu literam, remque totani divinæ Omni-
ehe e votentir & Sapientiæ permittens: quam ſcit multo
plures habere modos, per quos promisſionem illam

det, ſen A

gie i de ſemine, ab Iſaaco propagando, implere poſſet,
quam ipſe cœca ſua ratione comprehendere valeret.
T MR

n Et ad hunc modum etiam nos vera humilitate & obe
o rü dientia creatoris & redemtoris noſtri, perſpicuo, firmo-
Qclaro & maxime ſerio verbo & mandato (absque o-
voteclo iN mni hæſitatione&diſputatione, quomodo id ad noſtram
Donine, rationem quadret, aut posſibile ſit) ſimpliciter CRE-
Nele, E DERE debemus. Hæc enim verba locutus eſt DO-

t ohn, 6 MINUS ille, qui immenſa eſt DEI patris Sapientia, &
rohre “ veritas ipſa: qui omnia, quæ promittit, certisſimeè re-
eeCNI ipfa perficere & præſtare poteſt.
n ſenem kt ſſane omnes circumſtantiæ inſtitutionis Cœnæ Do-

minicæ luculenter teſtantur: verba illa Domini &al⸗
vatoris noſtri Jeſu Chriſti ( quæ per ſe perſpicua, firma,

em1 . . . . — .
(ur bwe clara, & indubitata ſunt) non aliter, quam in uſitata,
Cangr um propria & communi ſigniſcatione accipi poſſe & debe-
n ee . . . .
o Crl re. Cum enim Chriſtus mandatum illud (de edendo cor-

Pore ſuo, &c.) in menſa, & in Cœna dederit, dubium eſſe
Prchmm,t non poteſt, quin de vero naturali pane, & de vero natura-
dt N li vino, atqꝗ; de manducatione, quæ ore fit, loquatur: ita ut
ſeli e nulla in vocabulo (panis) metaphora eſſe posſit: quaſi
16 erka, Chriſti corpus ſpiritualem panem aut ſpiritualem cibum
e⸗ ndn“ anime dicere voluerit. Et Chriſtus ipſe præcavere ſtu-
gun ite, duit, ne metonymia in vocabulo (corporis) intelligere-
i ümial, tur: & ne exiſtimaretur de ſigno corporis ſui, aut tantum
6 . neni, de ſymbolo, vel de ſigurato corpore, aut de virtute cor-
lurl en, poris ſui, ſeu beneficiis, quæ oblatione corporis ſui
ſend S nobis promeruit, agere. Diſerte enim loquitur de vero,
1o ke u eſſentiali, & ſubſtatiali ſuo corpore, quod in mortem pre
irm , nobis tradidit, & de vero, ſubſtantialiſ: angvine ſuo, quem

ile ee e
ein ℳ Aàa 3“ Fre

740 FVII. DE COENA DOMINI.
ro nobis in ara crucis, in remisſionem peccatorum
effau dit.
Atqui nullus poteſt eſſe tam fidelis aut idoneus at-

1
ipſe Chriſtus Dominus, qui fua verba illa certisſima,

ſuam mentem atque ſententiam omnium optime in-
telligit, atque ad eam dextre declarandam intelligen-

cia & ſapientia inſtructisſimus eſt. Hic in declaratione

inprimis ultimæ ſuæ voluntatis, Teſtamenti & perpe-
xui fœderis atque conjunctionis, non figuratis, non am-
Biguis, ſed propriis, ſimplicisſimis & diſertis verbis uti
voluit: quemadmodum etiam in aliis fidei articulis
ponendis & confirmandis, atque in ſignis gratiæ & pa-
i, ſeu Sacramentis inſtituendis, (verbi gratia in cir-
cumciſiene, in conſtituendis olim Sacrificiis veteris

Teſtamenti, poſteà vero in Baptiſmi inſtitutione) non

verbis obſcuris, ſiguratis, aut ambiguis vti ſolitus eſt:
Et, ut omnem ambiguitatem caveret, ſatis mentem

ſuam declaravit, cùm de corpore ſuo in ſacra Cœna

exhibendo dixit: quod pro vobis datur; & de ſangvine:
qui pro vobis effunditur. Et cùm Apoſtoli hæc ipfius
verba ſimplicisſime acciperent, relinquit eos- in hac
propria & ſimplici ſententia, ac mandat illis, ut omnes

gentes ad eum modum doceant; jubeantq; eas obſer⸗

vare, quæ ipſis, Apoflelis, à Chriſto præcepta erant.

Qua de cauſa etiam tres Evangeliſtæ, Matthæus,
456. 25 Marcus, Lucas, & D. Paulus, qui inſtitutionem Cœnæ
39. 29½ Dominicæ ab ipſo Chriſto poſt aſcenſionem ipſius ac-

1

ceperat, unanimi conſenſu, iisdem verbis & ſyllabis;

*. d., rec clara, firma, perſpicua, & vera verba Chriſti, HO00 A
7. 22. 7 F 7 .
1 22. EoT CORP HS M E U M, prorſus eodem modò de
22, 19. benedicte & diſtributo pane, ſine omni tropo, figura,

„Cor. II . . . .
I. Con Hy ant variatione, recitant. Itaque dubium eſſe non pot-
eſt, quin & de altera parte Sacramenti hæc vesba

. 1- . . 5 . .
(Hic calix eſt Novum Teſtamentum in meo ſangvine) 4 5

que docus interpres verborum Jeiu Chriſti, quam ille

„

2“

—
heelltabu
amltan ver
E od oreen
Ikuneni: qu
Enk Noyumfed
Wſoböhornin
n.
EUlc ker ren
GEnnn Cmili.
Mſer ſübſta
mi ſungri
al iligenti
iitCalirben
nuligi ſan⸗
1hng, nonne
Gtnld Apoltoli
4 e dcli Chri

d Panis,

—

öhcnen etun in Evangeliſta Luca & Paulo nullam aliam ſententiam
habeant, quam verba Matthæi & Marci: qui dicunt:

Gleksar dms Hoc, quod ore ex calice bibitis, eſt ſangvis meus No-
hd

ſenCnki, vi Teſtamenti: quo, videlicet, hoc Teſtamentum me-

hilnenmn um &£ Novum fœdus, videlicet, remisſionem peceato-
rum, vobis hominibus ſancio, ferio, obſigno & con-

Gethrndm mns
, Nhmmtk verborum Chriſti, quam D. Paulus ponit, (ut clarisſi-
, e nt mum veræ ſubſtantialis præſentiæ, & diſtributionis

fon un . ⸗ „ „ 24- -. 1. . X
non ke corporis & ſangvinis Chriſti in Cœna teſtimonium)

nekäſe ſingulari diligentia & accuratè eſt expendenda. Sic e-
n in ds uIE nim ait: Calix benedictionis, cui benedicimus, nonne
lein communicatio ſangvinis Chriſti eſt 2 & panis, quem
frangimus, nonné participatio corporis Domini eſt?
olim d His enim Apoſtoli verbis docemur, quod non modò
wrint , calix ille, cui Chriſtus in prima Cœna benedixit, &

non modo panis, quem Chriſtus fregit & diſtribuit,
ſed etiam panis, quem nos frangimus, & calix, cui nos

1n benedicimus, ſint corporis & ſangvinis Chriſti, commu-

pole N
oküne
dunt, atque e calice bibunt, vere accipiant atque par-
ticipent verum corpus, & verum ſangvinem Chriſti.
Etenim, niſi corpus Chriſti verée & ſubſtantialiter, ſed

retur, panis non corporis, ſed Spiritus, virtutis & be-
neficiorum Chriſti communicatio dici debuiſſet, quem-
admodum etiam Apologia prorſus eadem ratione in
hoc ipſo negotio argumentatur & ſtatuit. Et ſane ſi D

.

ris Chriſti, quæ per fidem fit, ageret, (ut Sacramen-

comnuunicatio corporis Chriſti: At Apoſtolus affirmat,
panem eſſe communicationem corporis Chriſti, quod,
e Aaa 4 vide-

„

vn. PE COENA DOMINI. „41

duntaxat virtute & efficacia ſua præſens eſſet, & ſume-

Sed & hæc repetitio, confirmatio, & declaratie

I. Cor. I0.
ß. I16.

nicatio; ita quidem, ut omnes, qui hunc panem e-

Ppaulus duntaxat de ſpirituali communicatione corpo.

tarii hoc Paulinum dictum ſuo more depravare ſo-
lent) non dixiſſet, panis, ſed Spiritus, aut fides eſt

X

I. Cen. [0,36,

742 VII. DE COENA DOMINI.

videlicet, omnes, qui participant benediétum panem,

2

etiam corporis Chriſti participes fiant. Ex eo ergo hoc

7
conficitur, Paulum haudquaquam de ſpirituali, ſed de
Sacramentali, ſeu ea quæ ore fit, participatione corpo-
ris Chriſti loqui, quæ piis & impiis, titulo duntaxat Chri-
ſtianis communis eſt. . .
Hanc piam noſtram ſententiam etiam ratio & cir-
cumſtantiæ concionis illius Paulinæ confirmant. Eos

enim, qui de Idolothytis edebant, & Ethnicis cultibus
diabolicis communicabant, nihilominus autem etiam

ad menſam Domini accedebant, & corporis & ſangvi-

nis Chriſti participes fiebant, Paulus à tanto facinore

deterret, & admonet, ne ſibiipſis ad judicium & damna
tionem corpus & ſangvinem Chriſti ſumant. Cuùm

enim omnes illi, qui benedicti & diſtributi panis in ſa-

cra Cœna participes fiunt, etiam cum corpore Chriſti
comnninicationem habeant, profecto D. Pauli verba
non poſſunt accipi de ſpirituali communicatione cum

Chriſto, qua nemo abuti unquam poteſt, & à qua homi⸗

nes non fſunt deterrendi.

Quare Patres & pii Majores noſtri, D. Lutherus &
alii ſinceri Doctores Auguſtanæ Confeſſionis, hoc D.

Pauli dictum ejusmodi verbis declarant, ut cum verbis

Chriſti optimè conſentiant: ut cum ad hunc modum id

explicant: Panis, quem feangimus eſt corpus in⸗
STI diſtributum, ſen communicatum corpus Chrilti,

In hac ſimplici & ſolide fundata explicatione dorrr
lenti illius teſtimonii Paulini magno conſenſu acquielci-
mug. Et non injuria miramur, quod audaces homines

reperiantur, qui, cüm ipfi ante hæc tempora gactaeln
tariis hoc Pauli dictum oppoſuerint, nunc illud ip um
pro fundamento erroris ſui (quòd videlicet corpus Chri- n
ſti in Cœna ſpiritualiter tantummodo ſumatur) ponere

non erubeſcant. Sic enim loqvuntur: Panis eſt com-

3 —

quod inter eos diſtribuitur, qui fractum panem accipi-

Dr

Enunttiocorpori
ummanpcre Chri
n her lo ſi
AUnpti ide ap
Grio hienalite

i, —
odlla inleri

(larem n
hnmum etiam
1n Els, Eho
funalem er
E üine pera
MACenam
erunſang
n,E grande
onns &langy
Irle crt cun
uune chlnt &
urn tmum ,⸗
Pprenrnkren
reiſn corde
Ini ſNtaC
Mficiunt:

Ugnis moclis

Wörn horrib
Eum gie en
lie hoe

ulenii in
AI.

Mlbben t,,
1eN
Luuref
enEeqlanr
bent

Ede;

de in Dr
min
ſnice, lnin

Aitn

D0NMN.

—
nt beneciun .
un Ee üin tie
t, Dinicſniint
iginlotmul

tiamzetun itaH

ine conirmm 4

nl, & Emmsan

lonümnsan
4,Ccoipnihen

Pak 1 t i
Gal ſlcinm ie

CMrifkiſman
Cäkteies

ain cunn
oketto

4

An eoommmm 2
IN

un aehhi

Gnolti, N

r Cl

NW
4 glentru
hn
tmd

municatio corporis Chriſti, h

ul D

VII. DE COENA DOMINJ, 74;

oc eſt, id, quo fit ſocietas
cum corpore Chriſti, quod eſt Ecclefia: ſeu eſt medi-

Chriſto ſpiritualiter unimur, & corpori Chriſti; quod
eſt Eccleſia, inſerimur. l

Qudd autem non tantùm pii & credentes in Chri-
Aum, verum etiam indigni, impii, hypocritæ (verbi gra-

tia: Judas, & hujus farinæ homines, qui nullam pror-

ſus ſpiritualem cum Chriſto communicationem ha-

bent, & ſine vera pœnitentia atq; converſione ad DE-

UM, ad Cœnam DOMINI accedunt) etiam verum cor-
pus, & verum ſangvinem Chriſti, ore, in Sacramento
ſumant, & grande ſcelus, indigne edendo & bibendo,
in corpus & ſangvinem Chriſti admittant, id D. Paulus
expreſſe docet, cum affirmat, quod ii, qui indigne de

illo pane edunt, & de calice DOMINI bibunt, rei fi-
ant non tantum panis & vini, non tantum ſignorum
& ſymbolorum, aur figuræ corporis & ſangvinis: ſed
quod rei ſint corporis & ſangvinis JESU CH RISTI,
quem in ſacra Coœna præſentem contumelia atq; igno-

minia afficiunt: ſicut Judæi, qui ipſo facto & opere
(indignis modis Salvatorem tractantes) in corpus

CHRISTI horribiliter peccarunt, & CHRISTIIM OC -

ciderunt. Sic enim antiquisſimi „Pii & eruditi Docto-
res Eceleſæz hoc Pauli dictum intellexerunt: & ma-
gno conſenſu in hanc ſententiam ſunt interpre-

tati. V

unm, per quod fideles unimur Chriſto: ſicut verbum
Evangelii fide apprehenſum, eſt medium, per quod

I. Cor. I.
b. 27.

Duplex igitur eſt manducatio carnis Chriſti. Una

ſpiritualis, de qua præcipue Chriſtus in Evangeliſta Jo-

hanne, capite ſexto, agit: quæ non alio modo, quam

“ ſpiritu & fide in prædicatione & meditatione Evan-

gelüi ſit, non minus, quam cum Cœna Domini digne,
& in fide, ſumitur. Hæc ſpiritualis manducatio per ſe

utilis & SALTARIS eſt, OMNIBISQIUIE Chriflia-

A 4 à 5 nis;

1

ohann. 6.

ℳ₰D₰f

VII. DE COENA DOMINI.
nis, & quidem O MNIBHS temporibus ad ſalutem
NECESSARlA eſt: ſine qua ſpirituali participatione
aentalis illa, aut quæ ore duntaxat mit, manduca-

„

Sacran

tio in Cœna non modo accipientibus non ſalutaris,

ſed nozia etiam & damnationis cauſa eſſe ſolet.
Spiritualiter igitur manducare nihilominus, quàm
REDERE prædicato verbo Dei, in quo nobis Chri-
ſtus verus Deus & homo, cum omnibus beneficiis, quæ

carne ſua, pro nobis in mortem tradita, & ſangvine

ſio pro nobis effuſo, promeruit, offertur, videlicet,
gratia & clementia Dei, remisſio peccatorum, juſtitia,
& vita &
audit, fide accipit, ſibique applicat, & hac conſolati-

one totus nititur [quod Deum placatum, & vitam æ=⸗-⸗
ternam, propter mediatorem Jeſum Chriſtum habee-

mus: ] qui, inquam, vera ſfiducia in verbo Evangelii fir-

miter, in ormnnibus tribulationibus & tentationibus,
acquieſcit: hic ſpiritualiter Corpus Chriſti edit, & ſan-

gvinem ejus bibit. 2
Altera vero manducatio corporis Chriſti eſt Sacra-
mentalis, & ore fit, quando in ſacra Coœna verum &
atque participantur: ab ommibus, qui panem illum
benedictunn, & vinum in Cœna Dominica, edunt &
bibunt. Ac pii quidem corpus & ſangvinem Chriſti

in certum pignus & coônfi mationem accipiunt, quod

rto ſint remiſſa, & quod Chriſtus

peccata ipſis ce .
efſicax eſſe velit. Impii vero idem

in ipfſis habitet atꝗ;
corpus & eundem ſangvinem
ſuo, ſed ad judicium & damnationem ſum
Chriſti verba, quibus Cœnam inſtituit,

cent. In prima enim Cona menſæ aſſidens, diſcipulis
ſuus naturalem panem, & naturale vinum porrigit: &

de iis pronunciat, verum eſſe corpus & fan ⸗
um: & jubet eos edere & bibere. Ergo illud Chriſti

7

“

erna. Hæc qui ex verbo Dei commemoratt

ſubſtantiale corpus & ſangvis Chriſti, ore accipiuntur

a CHRISTI etiam ore
aunt. Hoch r

. 7 b
gvinem ſu-

Iuhlmun, conl

Amis lon pot
hamil, Caer,

Ttenlbili man
Ulne nunduc
Aſo etianll
rimei coll
ſuek lirinal

11

ur
ur tota erun
E etbeilllinti
erhrit, c
Unſenſi Chalt,
ttuit ſeeke
inipork) nn
llkeini

5

AUAmmonn rec;
It
e ad e

ige tracletn

aniten

4

Wepannent⸗

expreſse do- 4

ONkglcl, VI. DE COENA DOMII. 74 5
mnbnn mandatum „conſideratis diligenter omnibus circum-
tinl kniiir ſtantiis, non poteſt niſi de orali, non auten de craſ-
Humr,NA fſa, carnali, Capernaitica, ſed de ſu Pernaturali &£ incom-
Eetbus unimn prehenſibili manducatione corporis Chriſti intelligi.
8cal lee Ad hanc manducationem, quæ ore fit, Chriſtus man-
dato ſuo etiani alteram requirit, cùm inquit: Hoc fa-

——

re mnlaninnn

, nanontels cite in mei commeniorationem: hic enim FID E M
Nirn “ (dquæ eſt ſpiritualis corporis Chriſti participatio) po-
en taünt, Quare tota erudita & pia antiquitas (ſecundum
e leen hæc verba inſtitutionis Chriſti, & explicationem Pau- “
10 Pecca I

li) expreſsé, & cum tota Cactholica Eccleſia magno
conſenſu docuit, quod corpus Chriſti non tantum
ſpiritualiter, fide, ( quod etiam extra uſum Sacramenti
Keri poteſt) verùm etiam ore, non modo à credenti-
bus, ſed & ab indignis „infidelibus, aypocritis, nomine
duntaxat Chriſtianis, accipiuntur. Quæ antiquitatis
teſtimonia recitare, hoc loco nimis eſſet prolixum:
quare Lectorem ad noſtrorum ſcripta, in quibus hæc
copioſe traéctata ſunt, remittimus. M
Ex his manifeſtum eſt, quam inique virulentis ſar-
calſmis Sacxamentarii Domino noſtro Jeſu Chriſto &
, D. Paulo, totique Eccleſiæ inſultent, qui oralem & in-
ibo, i, dignorum manducationem vocant, duos pilos caudæ
Donin, equinæ: & commentum, cujus vel ipſum Satanam
„pudeat: doctrinam vero de Majeſtate Chriſti EX-
QCREMENTUM Satanx, quo Diabolus ſibi ipſi & ho⸗
„minibus illudat, appellare auſi fuerint. Hæc adeo hor-
„ rengda ſunt, ut homo Chriſtianus ea ſine horrore non
1% recitare posſit.
Accurate autem hoc etiam declarandum eſt, qui-
nam ſint indigni convivæ in hac ſacra Cœna. Hi ni-
mirum, qui ſine verâ pœnitentia & contritione, & ſine
vera fide, & absque bono propoſito vitam emendandi,
ad cœnam Domini accedunt. Hi ſibi ipſis judicium,

in fetvoin

ibis &

!.
lee⸗

is Ci

ͦUͦUV— 22ð

—

S. DE COENA DOMINII.

pœNas indigna ſuâ ora-
eſt, temporales & æternas Pœnas ene⸗ & cor⸗
hoc eſt, aihne corporis Chriſti acce. .
li manducat inis CHRISTI rei fiunt.
Gris atque ſangvinis CH firmi
poris atq . Domini ſunt, in
Digni vero convivæ in cœna 1. iſtiani, qui dum
in ſide puſillanimes, berutbart Chriſtieniz ſuorum
Kudinem & multitudinem pe
magnitt

ect

de ſau-
isſimo theſa
mnundiciem Tonſderantes, hoe ptecoſsfimo qui fi-
0 beneficiis Chriſti indignos ſeſe

. lorant, & ninn
dei ſuæ infirmitatem ſentiunt atque 3 alino Deo firmio-
riuæ Mmh habent, quam ut Dom
Miagis in votis ha 11
—„

e: dientia ſervire po
Sy . uriOre obe „ . . 0-
re & alacriore fide, & p 8 digni illi convivæ, in qu
ſint. Hi (utdiximus) ſunt verè digni ill primis hoc au-
zaͤr⸗ gratiam, & quibus recreandis inp
rum

ivium eſt
9, m conviviumn .
guſtisſimum Sacramentum & eral homines beni-
Lu — . . n „2
5 ſtitutum. Chriſtus enim e me omnes, qui la-
Ini 4 — *. D ;— 2
. . „Vvenite
. . 4. . 3 tat dicens: v .
Matth. I gnisſimè invit

. Et alibi
. iam vos.
5.2 8. Poratis & onerati eſtis: & ego ſci⸗ ſed male haben-
Matt. 9, 19. i: Non eſt opus valentibus me u nea 6 dicit Domi-
2 Cor. 12,9. ihs Et Apoſtolus inquit: ären Romanos ſcribit:
Ram 14, I. aus) in infirmitate perficitur. 15 polt: DElls eum
1 num in fide aſſumite: & pan Dei crediderit, ſiye
oh. 3, 16 1 ſit Quisquis enim in fllium fuerit, habet vitam
Je 16. knann aſ infirmia fide Præditus fuerit,
is firma ſive
æternam. .

1

ito Chriſti con-
in merito Chri
frmitate aut firmitate fidei, ſed in m
C1. 0
. lio miſerrim
„ . riſti in curando fi
MMarc. 7. i parens, qui opem Chriſti i Patriarcha Abraham,
in Mlorabae; non minus, quar buſtam fidem habué-
Apoſtolus Paulus, & alii, qui robu la M
re, participat. ia & duplici manducatione
ſentia ſiritualiter
æc de vera præ t ade ſpiritualiter,
oned ſangriuis Chriſti, quæ aut fide ſpiritu aut
CcO . ,

jus fructum infirmus ille in fide anguſtiq
ſiſtit. Hujus fi

II!

ur ſt gue
(ch ſunt.

(I)Ml vero et
rellr Niuil
ſalen tionen

ulinl ilter ali
meerint:
umn & Dium
hetke nore
in, beltimb:

pinehrſti
Afeihumn vel
UInoiero miniſte
umnimm: horm
alhnſtiprale

mCriki corp

ühmomn 0

N

tallgbendum.
cülſimneminn
ii, gur in
in Drimnia i
uclten certe,

. tene Domin
8 & erbe
le in exigua in-
ignitas igitur neque in magna, neqr
Dignitas ig

DNN. VII. DE COENA DOMINI. 2747

— aut ore fit ( quæ poſterior dignis & indignis communis
enns intgulu elſt) dicta ſunt. 8
Ri ceſim T CrllM verô etiam de Conſecratione, & de uſitata il-
ei un. la regula (Nihil habet rationem Sacramenti extra u-
Dommmilmn iin ſum ſeu actionem divinitus inſtinnam) diſenſones
CRelkean,“e. quædam inter aliqueos Au guſtanæ C onfesſionis Theo-
pecctonm logos inciderint: de his etiam duobus capitibus una-
– nimem & pium noſtrum conſenſum declarare viſum
. etohſnt t⸗ eſt. Ac de priore illa quæftione, quæ eſt de Conſecra-
eſient tione, ſentimus: quod veram Præſentiam corporis &ℳ
3 on. ſangvinis Chriſti in cœna non efficiat, ullius hominis
ne ct vel gerbum, vel opus, dignitas, ſeu meritum, ſive pro-
rhannd nunciatio miniſtri: ſeu manducatio, ſeu fides commu-
dbeleu nicantium: horum nullum nobis corpus & ſangvi⸗

mnillan nem Chriſti præſentia facit. Sed hoc totum, quod in
nd ine cona Chrifti corpus præſens habemus, ſimplieiter, &
ſectun te in ſolidum omnipotentis Dei virtuti, & verbo, inſtitu-
smocl tioni atque ordinationi Domini noſtri JEsII CHRIST I
ad eſt adſcribenduum. Sðͦ
tehchin Verisſima enin' illa & omnipotentia verba JESLI
elenſi Chriſti, quæ in prima inſtitutione pronunciavit, non
ſitus wenl 6s modo in primia illa eœna efficacia fuére: ſed eorunz
bae g⸗ vis, virtus, & efficacia adhuc hodie durant & valent: V
dſ ita quidem certe, ut eorum virtute in omnibus locis,
huneich . ubi cœna Domini juxta Chriſti inſtitutionem cele-
inn KentM bratur, & verba ipſius uſurpantur, virtute & potentia

„ eorum verborum, quæ Chriſtus in prima cœna locu-
tus eſt, corpus & ſangvis Chriſti verè præſentia diſtri-
buantur & ſumantur. Chriſtus ipſe enim (ubi ipſius
inſtitutio obſervatur, & verba ejus ſuper pane & vino
recitantur, & benedictus panis & vinum benedictum
diſtribuuntur ) per verba illa recitata, VIRTHUTE „ .
PRIMA INSTITNTTOMNIS, hodie criam, ver- De wodi⸗
bo ſuo, quod repeti vult, efficax eſt. Hanc piam no- tone Jsse.
Kram ſententiam Chryſoſtomus his verbis conſrmat:

Hom. 7. ſ. .

ge de pas-

ſione.

Gen. 1, 28. um: hoc verbo propoſita elementa in Cœna ca.

Tom. 6. Je- D. Lutherus de hac ipia re ad eundem modum ſcri-

nenſ f. 99

Tom.3. Je-

nenſ. I ol.
446=

7

„48 VI. DE COENA DOMINAMA

Ghriftus, qui illam or-
Et nunc (inquit) illi præſto eſt Chriſtus, qui il unöem Do

Elre keitentt
Unmittantur:

navit menſam, ipie iſtam quoque coniecrat. Non enimn
homo eſt, qui propoſita, panem & vinum, corpus Chri-
Ri facit & iangvinem: ſed ille, qui crucifixus pro nobis
eſt, Chriſtus. Sacerdotis ore verba proferuntur, & Dei
virtute confecrantur, & gratia. Hoc eſt, ait, Corpus me-

. .⸗ .
crantur. Et ſicut illa vox, quæ dicit: creſcite & multi⸗ D
plicamini, & replete terram, ſemel quidem dicta eſt,
ſed omni tempore ſentit effeétum, ad generationemO-
perante natura: ita & vox illa (hoc eſt corpus meuin:
hic eſt ſangvis meus) ſemel quidem dicta eſt: ſed ber
omnes menſas Eccleſiæ, usque ad hodiernum diem, £☚
usque ad ejus adventum præſtat ſacriſicio firmitatem.

bit: Hæc illius juſſio & inſtitutio poſſunt hæc præſt e:
& efhciunt, ut non nudum tantum panem & vinunn
verùm etiam corpus & ſangvinem iphius diihebnemut
& accipiamus. Sic enim verba ipfius habent: Hoc e
corpus meum: Hic eſt ſangvis meus. Itaque non e.
pus noſtrum, non pronunciatio noſtra, ſed mane a-
tum & ordinatio Chriſti efficiunt, ut panis ſit corpus,
& vinum ſit ſangvis Chriſti: idq; jam inde à prima uill⸗
tutione Cœnæ, usq; ad finem mundi fieri ſolet: no 10
autem miniſterio hæc quotidie diſtribuuntur.
bus hæc verba pronunciarem: Hoc eft corpus SS
nihil tamen ea re eficeretur. At quando ad ipfius 1)
datum & inititutionem in adminiſtratione Cœnæ I
minicæ dicimus: Hoc eſt corpus meum: tnin 1etei3
eſt ipſius corpus. Non propter noſtram pronunciati
nem: zut, quod hæc verba pronunciata
efhicaciam: ſed quia Chriſtus nobis præcipit, ee
ba pronuncieinus, & hoc agamus, quod ipſe in pr n
eιa fecit: & hoc modo ſuum mandatum & factum 4
Gum recitatione neſtra cenjunxit.

r

1

Item alibi: Sic & hic fit: Etiamſi de ommnibus Pam- ui Orriti
unmled

hanc habeant
a hanc ,.
ipit, ut hæc r

VII.

—
Equicen Ver

nnun guidem
1

Un glinguit:
(d Chriſt

Alionmn ſades
dckhreſe

ntſone Pecca
s Chrii m
34 ln Knobii
1 Tekamenti

Güilna kedllet

bämneſarin
lechi

li corpu
genibentur

1

limit.

4

A

=
S-

hre aute

= =
. —

urumincbi
a tamende

Won ſ;
unechriſti

doCN,
.

e .
Rickablerye

nancigrib,⸗
tibin
Ulc

beſaer

1

lt,totn
s tern d,
*“ en ,

“ 2

VII. DE COENA DOMINI. 749
Et quidem verba inſtitutionis Chriſti in adminiſtra-
tione Cœnz Dominicæ palam coram Eccleſia diſerté
& clarè recitentur, aut decantentur: neque ulla ratione

intermittantur: idq; plurinis & gravisſimis de caufis.

S Primum quidem, ut ſatisfiat & pareatur Chriſti man-
tba proh dato „qui inquit: Hoc facite: non igitut omittendum

Horchi eſt, quod Chriſtus: pſe in ſacra Cœna fecit. Deinde, ut
mem ue auditorum fides, de ſubſtantia & fructu hujus Sacra-
Get: anlt menti, (de præſentia corporis & ſangvinis Chriſti, & de

ſemnel gn remisſione peccatorum, omnibusque beneficiis, quxæ

unn ic genin nobis Chriſti morte, & ſangvinis profuſione parta
achocekenn ſunt, & nobis in Teſtamento Chriſti donantur) per ver-

iden dchen ba Teſtamenti Chriſti excitetur, confirmetur, & quam
A ocdtn certisſima reddatur. Præterea, ut elementa panis & vi⸗=
lnnedn ni, ad hunc ſacrum uſum quo videlicet nobis unà cum
ſ illis Chriſti corpus manducandum, & ſangvis ejus bi-
bendus exhibeatur] ſanctificentur ſeu benedicantur, ut
D. Paulus inquit: Calix benedictionis, cui benedici- I Cor. 10.
mus, &c. hæc auté benedictio non alia ratione fit, quam F. 16.
verborum inſtitutionis repetitione & recitatione.
Hec tamen benedictio ſeu recitatio verborum infti—
tutionis Chriſti ſola, non efficit Sacramentum, ſi non
tota actio Cœnæz, quemadmodum ea à Chriſto ordi-
nata eſt, obſervetur. Verbi gratià: cum benedictus pPa-

m
ahud . . . . . 4 . .
fate nis non diſtribuitur, ſumitur, aut participatur: ſed vel
ne 4 includitur, vel ſacrificatur, vel circumgeſtatur; Manda-
eane tum enim Chriſti, (Hoc facite) quod totam actionein

ne e complectitur, totum & inviolatum obſervandum ef.
H e. Ad hujus autem Sacramefiti adminiſtrationem requi-
ritur, ut in conventu aliquo piorum hominum panis &
vinum benedictione conſecrentur, diſpenſentur, ſuman-
tur, hec eſt, edantur & bibantur, & mors Domini an-
nuncietur. Ad hunc enim modum D. Paulus totani I. Cor. I10.
actionem, in qua panis trangitur, ſeu diſtribuitux &
mitur, oh ochles nebis propomt. —
4 Acce-

Tom. 4.
Tenenſ.

75 0
Accedamus jam etiam ad alterum caput, de quo
paulo ante mentio eſt facta. Ut vera & pia doctrina

di Pontificiis abuſibus hæc regu

DE COENA DOMINI.

de Cœna Domini ſincere conſervaretur: & multiplices
Idololatrici abuſus atque corruptelæ hujus ſacroſanéti
Teſtamenti Chriſti vitarentur, & abolerentur: utilis
hæc regula & norma ex verbis inſtitutionis Cœnæ de-
ſumta eſt: Nihil habet rationem Sacramenti extra u-
ſum à Chriſto inſtitutum: ſeu extra actionem divini-

tùs inſtitutam. Hæc regula nequaquam rejicienda eſt:

magno enim cum
poteſt & debet. Vocabula autemä(uſus ſeu actio)in hoc
negotio proprie non ſignificant
ducationem, quæ ore fit: ſed t
lem actionem cœnzæz Dominicæ à Chriſto inſtitutam.
Ad eam verô requiritur: Con
tutionis: diſtributio & ſumtio, ſeu externa, quæ dici-=
tur, oralis manducat
corporis & ſangvinis Chriſti perceptio. Er, cum extra
hunc uſum panis in Miſſa
ſed vel offertur, vel includitur,
aut adorandus proponitur

vel circumgeſtatur,

ſmi, ſi ad campanas baptizandas, aut a
pram adhiberetur, aut ad
haberet Sacramenti (Baptilmati

vangelii oppoſita, & ab ipſo D. Lut
ta eſt. 1. —
Interim tamen disſimulare non debemus, quod Sa-
cramentarii hanc utilem & neceſſariam re
ſubdole, & malitiosè ad negandam veram
alem præſentiam, & oralem manducationem corpo-

communis eſt) falſa interpretatione de

pretantur enim eam de ſpirituali uſu FI DEIinterno,

ac ſen-

fructu in Eccleſia Chrifti retineri

ſecratio, ſeu verba inſti-
V (en

io benedicti panis & vIni: item
Pontificia non diſtribuitur,

, non eit ille pro Sacramen-
t0 agnoſcendus. Quemadmodum etiam aqua Bapti-
d curandam le-
oranda proponeretur, nullam
5⁸) rationem-Hujustno-
la initio renalcentis E-
hero pie declara-

gulam vafré,

& ſubſtanti-

ligter
ſidem, nec ſolam man-
otam externam viſibi-

7

—–

tis Chriſti (quæ hic in terris fit, & dignis arch indignis
pravent. Inter-

=

—
lenint, ſumti
tlekgamentum
uti ötantumme

Eſeſze uteo

Eefonocoll
kmocoligunt
OuChrilineoprz
(n ſc
4 its nol
uncnnpoe
t Certiflmum
nmenim Dom

unn Merdllitat
UAanaratur,
redungtl
Ulden
Nad ſaluten
min Chrigg
Ker
8 INpfu ckea
n

tporig⸗Y

MN.
. ac ſentiunt, ſumtionem cœnæ dominicæ indignis non
lterumn an E

k en Kn H Ohriſti, tantummodo ſpiritualiter per nidem: aut fidem
enaten, Al hoc præſtare, ut corpus Chriſti in cœna præſens ſit. In-
gtckhit ge porro colligunt, indignos, infideles, hypocritas, cor-
& ME pus Chriſti nec Præſens habere, nec accipere
inkimten Atqui fides noſtra Sacramentum non efficit: ſed

en Netanenl ni tanium Omnipotentis Dei atque Salvatoris noſtri Jeſu

Ohriſti certisſimum verbum & inſtitutio hoc præſtant.

eſſe Sacramentum: & fieri comm nicationem corporis

VII DE COENA DOMINI. 51

4

egtagt Verbum enim Domini in Eccleſia eſſicax eſt manetque:
Lccleia e neque vel dignitate vel, indignitate miniſtri, neque ſu-
enlis Hiè mentis incredulitate quicquam ei derogatur, aut vir-
IrheRle tus ejus enervatur. Sanctum Chriſti Evangelion eſt per-
Awumeme manetque Evangelion, etiamſi impii quidam auditores
ce1CE“. nmullam illi fidem adhibeant, in quibus etiam illud non
e eſt efficax ad ſalutem: idem etiam fit in ſumtione Sa-⸗
lu en6 cramenti: ut Chriſtus in verbis ſuis ( Accipite, edite;

hoc eſt corpus meum) verax maneat, ſive communi-
cantes in ipſum credant, ſive non credant: præſenti-

fidem, ſed per omnipotentiam ſuam efſicit.
Quare pernicioſus error eſt, quem adverſarii impu-
. denter defendunt, & ſubdola depravatione uſitatæ hujus
GW regulæ, plus fidei noſtræ (quippe quæ, ipſorum opinio-
ne, corpus Ohriſti præſens nobis ſiſtat, atque participet)
quâm omnipotentiæ Domini atque Salvatoris noſtri
Jeſu Chriſti, adſcribunt. S
6 IAM quod ad Sacramentariornum varia & imagi-
naria fundamenta atque futiles objectiones attinet,
quas illi de eſſentialibus & naturalibus humani corpo-
iis proprietatibus, de aſcenſu Chriſti ad cœlos, & de

ipfius ex hoc mundo diſceſſu, & ſi quæ ſunt his ſimilia,
mentis é verbo Dei deſumtis, ſolide, nervose & côpiose
4 D. Luthero in Polemicis ipfius ſcriptis refutatæ
BbbDbE ſunt.

adferunt: hæ nugæ, inquam, oinnes & ſingulæ argu-

am enim corporis & ſangvinis ſui non per noſtram

ſunt. Quare pium Lectorem (brevitatis Ktudio) ad iH

/S: Vj.. DE COENA DOMNI. n.

.

lius ſcripta remittimus. In his autem principem locum licamd
habent, Libellus, quem contra cœleſtes rophetas (ut lerto loco l
tum vocabantur) edidit: & aliud opuiculnny, cujus in- ſecnin Hhe
ſcriptio eſt: Quod verba (hoc eſt corpus meum) ad iaumu
huc firma conſtent: item, major ipfius, & minor(poſt ſ et,i⸗
aliquot annos) edita Confesſio de Cœna Domini: & a- Allikedt
lia prætereà ejusdem de hoc negotio evulgata opuſcua- Anlust
la. Neque enim fanatici Spiritus à morte D. Lutheri lrenge
7 ullum novum argumentum in medium atttule- Chlol in
runt. èM nn Hoenn
Quod autem nullis argumentis ab hominibus ar- lclairt
