Matt.6, 17. Eam ob rem Chriſtus qvoqve Matth. 6. illico poſt tra-
ditam orandi rationem repetit, inqviens: Si enimre-
miſeritis hominibus peccata eorum;, remittet & vobis
Pater veſter cœleſtis delicta veſtra.
Proinde huic orationi tale ſignum annexum eſt, ut
nos orantes promiſſionis admoneat, ut ita cogitemus:
Optime l'ater, ideo ad te oratum venio, ut mihi gage
CaS

VI

—
npitis n
tlniam 4 te
lrt, alſecka
btelſickan:
Intnign bapti
Pocoltitutun
Ulentiam no
ſtelleice
Grumfrion

Narae abenn

8IX
ltdein
nlen i

hitliberi
ftere Kingli
tri oſſe d
unglan ert,
uden donſegn
Laiifimg. it
Nthode unng
ſer iterunn nol
enk litn
ſi ſerſate
Pläonibne ei

4 3
alns

ones

Nn VYVYVYI. PRECATOo 529
Deo non ncdttun
duciamn: pununt
linebit, Pemi
slrtitil Clenn
ertoſtit enke

ſcas propitius, non quod operibus queam ſatisfacere,
aut veniam à te promereri, ſed cum tu hoc nobis pro-
milſer s, adjecta etiam ſpkragide, ut tam certus ſim ve-
niæ, ac ſi dictam à te abolutionem accepifſem. Quan-
tum enim baptismus & Sacramentum, Pro externo
ſigno conſtitutum præſtat: tantum etiam hoc ſignum
frim, e conſcientiam noſtram corroborare atque exhilarare
UdkriunAit Poteſt: eſtque ideo inſtitutum pro aliis ut hoc omnibus
licmehe horis uti & frui queamus, ut re, quam ſemper nobiſcum
D Eeniſidcn in parato habeamus.

1

otino noltot⸗ 1
, Nien SENTA PETITIO
utifeiiii WM M —r
Heonmiuii, Et ne inducas nos in tentationem.

hriqugenie Ja quidem ſatis ſuperque audivimus, quantum re-
damd H quirat laboris & Ooperis, omnia, quæcunque precamur,
agt de, retinere, & in illis conſtapter Perſeverare, tamen vel ſic saverſms
dthipiltui vix fieri poſſe, ut non labamur & hallucinemur. Adhæc ven, azen
CNdonttiu quanquam erraterum veniam & conſcientiæ tranquil. Dialo lum,
1thicanli litatem conſequamur, ac per omnia à peccatis Perpur. ſezr prius
Caſetrio gati ſimus: ita tamen vitæ noſtræ ratio comparata eſt, ,
tuninin⸗ ut hodie unus aliquis ſtet, poltero die cadat. Quapro- peccatori,
no: etd prer iterum nobis orandum eſt, ne nos jam probita-
ilut Ame tem & juſtitiam coniecutos, & pacata erga Deum con-
n: fſcientia verſantes retrèò prolabi, ac tencationum impu-
gnationibus cedere ſinat. Eſt autem triplex tentatio, Trirlex
ſeu (ut Saxones noſtri jam olim locuti ſunt) converſio, ri,
videlicet carnis, mundi, & diaboli. Siquidem in carne Ccs⸗ .
verſamur ac veterem Adamum humeris noflris cir: i.
Gem cumferimus, hic ſuis movetur aff ctibus, & nos ſubin-
e de provocat ac pellicit ad turpitudinem ad ſocordiam, H

Peritury ga-
bernatio

& crapulam, & ingluviem, ad avaritiam & fraudulen.
2. tiam, ad decipiendum & defraudandum proximum, &,
um aunne ut in ſumma dicam, ad omnes pravas cupiditates, quæ
e natura nobis inſitæ ſunt, du lue in nobis ſæpenumerè
enio . . I.

exei-

1

520 CATECHISMuS MAJOR

2. Mundi.

ultionem, maledicentiam, convitia, contumelias, ſu⸗

7. Diaboli.

mam deſperationem, & Dei abnegationem & execra-

Lnita ze-

lu. Indnet illa ignita tela, quæ nequaquam caro & ſangvis, verum
in tentati- Diabolus in corda humana omnium venenatiſſimé tor-

onenm eſt

lfabi & rae

eye, cim
tentamur.

ad orandum, Deumque iavocanduin compe tlimur,

3

excitantur ab aliis videlicet ſodalibus, pernicioſis ex-
einplis, audiendo & videndo, quæ non rarò vel Davidis
animum, vel ſi uspiam adhuc fuit incorruptior, poſſint
infiämmare atqve corrumpere. Deinde huic ſucce-
dit mundus, à qvo & dictis & factis offendimur, aG
planè ad iracundiam & impatientiam compellimur.
Atqve ut ſummatim virtutes mundanas perſtringam,
hic nihil aliud videre eſt, qvàm odium & invidentiam,
inimicitias, ſimultates, jurgia, vim, in jurias, perfidiam,

perbiam & inſolentiam, nimio ornatu, honore, jactan-
tia atqve potentia ſemet efferentem, ubi nemo poſte-
riores ferre ſuſtinet, ſed reliquos omnes ſua pompa
poſt ſe relinqvere ſtudet. His ſuccenturiatus, accedit
nunc Diabolus, paſſim inſtigans ac provocans. Verüùm
præcipue in his perturbandis occupatus eſt, quæ ad
conſcientiam & ſpirituslia negotia pertinent, nimirum
ut ex æquo & Verbum & opera Dei ventis & auræzx,
quod dicitur, commitramus & contemnamus, ut à file
& charitate nos avellat, & in ſuperſtitionem, pravam
noſtti ſiduciam, & cordis indurationem, aut in extre-

tionem, aliaque innumera & deteſtanda piacula iterum
nos præcipitet. Hi jam ſunt laquei & retia, imo potius

quet & jaculatur. è!è”G
Hæc quidem magna ſunt & ardua pericula, nec le-
vium tentationum impugnationes, quæ cuique Chri⸗
ſtianorum perferendæ ſunt, graves abunde, ſi harum u-
na ſola tantam toleranda eſſet. Inde omnibus horis
quamdiu in hac calamitoſa vita conſtituti, ab omni.
bus partibus impugnamur, infeſtamur & fugamur, ne
Deus nos defeſſos patiatur occumbere, atque ita de-

mum A

—

Hun iterum in
ei, Abet
Mn tentatiung
mnhecnon

rin ac rob

Un teltatione

V gun tentat
e Uner in e
eronwcelledns ⸗

Re Nods iüſere
Dbſetſillinet

etten noliten

ne it tezeſt
ihtte, Derſegti
Nonnnes ſel
uumehrreipne
Ueu A
nbun grandi
ellredogi
alihriſtin

— =

Uonn ſnlus

D 4 5
n iſcintt
ntirentir, ten
un wſint
intlloenn
„

2 7 7

NIAen VI. PRECATIO. 5531
ſbis, eltiee mum iterum in peccata, dedecus, & incredulitatem
n N. prelabi. Absque hoc enim impoſſibile eſt, vel leviſſ-
tiwoncinefu mam tentatiunculam vincceer.
Deinlebiem fam heoc non dicitur in tentationem inducere, quo⸗-
ai lm ties vim ac robur refiſtendi nobis ſuppeditat, neque ta.
entin ls men tentatione ſublata aut ademta. Neque enim
nlamas peifiis quisquam tentationem aut illectamenta devitare pot-
Cinmn 8 mnitn elt, donec in carne vitam egerit, & Diaboli copiis
wirinirn e Qircunwallatus fuerit. Et velimus, nolimus, tentatio-
6i, omm nes nobis ſufferendæ ſunt, atque etiam in illis ipfis no-
vitwkalet ,q¹ bis verſandum eſt. Porrè autem hot deprecamur, ne in
en,Ui uinf. easdem prolabamur, & in iis ſubmergamur. Quare
onnes iuf6 longe alia res eſt, tentationes perſentire, & iisdem con-
ſentire. Perſentire omnes cogimur, neque tamen eas-

.
lecentariatiiſe 12 . . —
en dem omnes, ſed nonnulli plures & graviores, veluti ju-

38
ventus præcipue carnis tentationibus infeſtatuar. De-
he inde, qui ad maturam & conſtantem ætatem pervene-
faferin, runt, jam grandiores facti, à mundo tentantur. Alii ve-
4 – ro, qui rebus ſpiritualibus ſunt impliciti, nimirum for-
Ontkaninm tes illi Chriſtiani, à Diabolo. Verum ejusmodi tenta-
etfline tionum ſenſus, quando præter voluntatem noſtram
nen nobis ſubjiciuntur, nemini nocere poſfſunt. Niſi enim
negniinen ln ſentirentur, tentationes dici non poſſent. Porrò tùm
eltudiii demum conſentimus illis, quando laxatis habenis iis-
aignin “ dem indulgemus, neque vi neque oratione repugnan- 2
anlun . tes. Quapropter convenit nos Chriſtianes eſſe inſtru-Certamina
Un enen QGos, ac quotidiè aſſiduam tentationum pugnam ex-Piorum ad.

GeW pectare „ne quis tam ofſcitanter & ſecure in utramvis veras Biz-
lnn zetll „(quod ajant aurem dormiat, quaſi Diabolus prooul àabeli iaſidi.
r nobis abſit, ſed ubi ictus prævidendi & declinandi=r.
, ſunt, diligenter advigilet. Guippe quanquam modo
let , purus & caſtus ſim, ſim etiam patiens, mitis & dulcis,
6 ſtans firma fide munitus: fieri tamen poteſt, ut hac ho-
id, , ra Diabolus tam peſtifero & violento telo cor meum
nn, confgat, ut vix queat perſiſtere: Ejusmodi enim
et hoſtis eſt, qui nunquam ceſſat aut defatigatur,
12 ut ubi

522 CATECHISMuS MAJOR
. —.—

ut, ubi tentationis procella impugnandi finem fecerit, (gnntetrömn
ſubinde decem aliæ ſuboriantur. Quapropter in tanta uun non tander
difficultate non aliud relinquitur confſilium aut rem e- Mi‚lam non
dium, quam ad hanc orationem confugiendi, ac cum apo ſuo man
Deo ex corde ita loquendi: Tu me orare juſſiſti, opti- prcſitati,
me pater, ſac precor, ne victus tentationibus retrò in onpllures ſrg
antiquam flagitiorum lernam prolabar. Hoc facto,vi. (ii mionis
debis, ac ſenties eas deſinere ac minui, easdemque vi. (llghet a
Gtas herbam tibi porrecturas. Alioqui, ſi tuis cogita anſiſcendam
tionibus & proprio conſilio tibi opem ferre anniſus lesdibiecon
fueris: rem malam tantùm deteriorem facies, ac Dia- liſpereſt
bolo majorem te impugnandi occaſionem præbebis. Si. nitalen hine.
quidem ſerpentinum caput habet, quod ubi foramen, mbrnaremn

per quod irrepere poterit, nactum fuerit, totum cor. ämututj eſſen
pus nemine obſtante illico ſubſequitur: cæterum ora-. Akiin
tione fugari ac repelli poteſt. Dunnihurch
ULTIMA PETITIIODO ln um
Sed libera nos à malo, Amen. ellinbe
oiri Albenn

2 2 e
Ræzci codices hoc loco ita habent, æπο ο%οι

itio ge- Menei
ette e- 7 Wια .π r& Tovα. Quæ verba perindetonar ſ, “
zens lièc,ra. Videntur, quaſ loquatur de Diabolo quaſi ve nr uno knn no
ione m ab faſee omnia perſtringere, ut hujus orationi n *l
omnnisy mi. adverſus hoſtem noſtrum capitalisſimum in⸗ ituta ſir. lale gin
ſerin hnujn⸗ Ille enim is eſt, qui ea bmnis, lax oramas; u. uäh
vita, hc dio impedire conatur, nempe Dei nomen ſeug oriam, mminn
Dei regnum & voluntatem, panem quotidianum, paca- nn con
tam & lætam conſcientiam, &c. Quamobrem hæc o- “ fubrt
mnia ſummatim complectemur orantes: Charisſime ui
Pater, da precor, ut ab omni malo atque infortunio li- 4 1
beremur. Nihilo minus tamen ea quoque unà incluſa Niien
ſunt, quæcunque mala ſub regno diaboli nobis poſſunt ifn
iye

contingere, cujus generis ſunt egeſtas, dedecus, mors, R
& breviter omnium calamitatum & miſeriarũ tragœdia, geundonwe
quæ Kütulige

gunli inen
uaproperintn
r onblium tuttnr
confagieni,a
neorateſolii⸗
entationibusteti
Clabar. Hben
inui, eigenge
iogui tin gn⸗
iohen ſerte ui⸗
oren ces i
alonem nnu
dvol Mint⸗
n fuerit,tumn⸗
vitut: (xtem

T10.
lo, Aen
eerde pin 8
Trlor ll

. ararions
is oratN

VII. PRECATIO. 533

quæ in terris multiplex & immenfa eſt. Nam Diaboluss Diabolus
cum non tantum mendax, verum etiam homicida ſit: mendax α☚
nunquam non nobis inſidioſe necem machinatur, ut gomicida.
animo ſuo morem gerat, nobis in periculoſos caſus
præcipitatis, aut damno corporis affectis. Inde fit, ut
complures fractâ cervice perimat, multos immiſſa in-
ſanid rationis uſu privet, nonnullos in undis ſuhmer-
ſos ſuffocet, ac multos ad mortem voluntariam ſibimet
conſciſcendam adigat, aut alios quospiam cafus terri-
biles fabire compellat. Quare nihil aliud in terris no-
bis ſupereſt operis, quam ut indeſinenter adverſus ca-
pitalem hunc hoſtem oremus. Miſi enim divinitus
conſervaremur, ne unicam quidem horam ab inſidiis
ejus tuti eſſemus.
Ex his jam dictis facile perſpicis, quomodo Deus Chriſtus hic
proomnibus rebus, etiam iis, quæ corporales ſunt, ro- res peten-
gari poſtulat, ut nusquam alibi, quam apud eum unicè as optivis
ullum quæratur aut expectetur auxilium. Cæterum ordins com
hoc ultimo loco poſuit. Si enim ab omnibus malis cu- Plexus eſt.
ſtodiri & Hiberari cupimus: neceſſum eſt, ut antea no-
men ejus in nobis ſanctificetur, regnum ejus penes nos
ſit, voluntas ejus fiat. His, inquam, ante peractis, tum
demum nos à¾ peccatis, ab ignominia cuſtodiet, præter-
ea ab omnibus aliis, quæ aut dolori aut pernicioſa no-
bis eſſe queant.
Ita nobis Deus omnes neceſſitates noſtras, quibus men vos
premimur, compendioſisſime propoſuit, ne qua nobis ſider diſcer-
relinqueretur negligendæ orationis excuſatio. Verum nentis veér
in hoc ſumma vis orationis ſita eſt, ut dicere quoque vocantes
diſcamus A ME N: hoc eſt, non hæſitare, orationem & hypocri-
noſtram certò eſſe exauditam, & futurum eſſe, quod, 4.
precati ſumus. Nihilenim aliud eſt, quam non hæ-
ſitantis fidei verbum, non orantis temere, ſed ſcientis,

Deum non mentiri, poſteaquam audiendi facilitatem

& certitudinem pollicitus eſt. ſam ubicunque talis
LI fides

534 CATRCHISMuS MAOE —

ſides non eſt: Ric neque veræ orationi locus eſſe pot-

eſt. Quare pernicioſa quædam illorum eſt epinio ita

orantium, ut non audeant Amen quoque ad finem 0
rationis adjicere, hoc eſt, certo conclugere, ſe exaudi-
ri, verum in dubio perſeverant dicentes: Qui vero
tantum mihi ſumerem, ut jactarem, Deum meas pre-
ces exaudiviſſe, cum me peccatorem eſſe non igno-

rem? &c. Hujus rei cauſa eſt, quod non ad promilſlio-

nenm Dei, ſed ad opus proprium, ſuamque dignitatem

reſpiciant. Unde fit, ut ſuis orationibus Deum tantum
ſubſannent, & mendacii coarguant. Hinc quoque quam-
libet prolixe orantes conſeqvuntur nihil, quemadmo-

Jagob. 7, 6. dum divus Jacobus inquit: Qui orat, in fide oret, ni-

QVARTA PARS

—

Docvina

de Sacna

wientis ne-

hil hæſitans. Qui enim hæſitat, ſimilis eſt fluctui ma-
ris, qui à vento movetur & circumfertur. Non ergô
exiſtimet homo ille, quod accipiat aliquid à Domino.
Ecce tanti refert, apud Deum, ut certi ſimus, nos non
fruſtra orare, & ut nullo medo preces noſtras vili ben-
damus. . . .

CQLATECHISMM

De Baptismo.

ACTENUS tres principales communis

Præter Has fupereſt, ut de duobus quoque

ce‿ſuria Ec- Sacramentis ab ipfo Chriſto inſtjtutis diſ⸗
gleſsg. ſeramus, de quibus cuivis Chriſtiano ad mi-

nimũ brevis quæœdam inſtitutio tenenda eſt quandoqui-
dem his ignoratis, nemo Chriſtianus eſſe poteſt, tametſi
hactenus nihil prorſus recti, nihil ſani de his traditinn
1 3 . 5 &

Chriſtianæ doftrinæ partes executi ſuwus.

Aun Nobis Prope

fſuünorum cotnt
Perciiatar, on

Kilithri, gare

iinacerlashr
s reliagnen

Drineſid o
Ein gubuzi
nhicunt, gun

iChahes ind

untes

Annes gente

ſi i,

uen

serit,

udrar,

ln lis ven
tumenit h
neelbitenne
Uinibug exco
n rotend

n ili,0

oahte n
E:inann

(ehuntan

tnom 3
ogerann
cita
rtlhe

Miz

MAo Dyx BAFTTSMoO. 53 5

— . 1 — — . . 2 .
Tatam beue eſt populo, primum verò ipſum Baptismum tractan- Diabolus
rum Qeim dum nobis proponemus, per quem primitus in Chri-mendax Gα
ndingkeü bn Kiianorum communionem cooptamur. Ut vero recte homicida.
1

percipiatur, ordine cunéta explicabimus, tantum ea
tradituri, quæ cognitu erunt neceſſaria. Quomodo e-
nim adverſus hæreticos Baptismus defendendus ſit, hoc

Concloite, tin
nt icenten ie

rem, Deumn Nef . 1.
oten dt nx doctis relinquentes commendabimus.
ua mn Ae Principiò operæ pretium eſt ipfa verba exacte nos-

ſe, in quibus ſundatus eſt Baptismus, & ad quæ omnia
reſpiciunt, quæ de Baptismo tractanda ſunt, nempe u-
di Chriſtus inquit, Matthæi ultimo: Aatt. 25, 13.

kur hr Euntes in mandum univerſum, docete

inkdtm onmgnes gentes, baptizantes eos in nomine Pa-
unkeren. M tris, & Filii, & Spicitus far cti. H
it aind i) Item Marci uftimo: 2è
t erinni Qui crediderit & baptizatus fuerit, ſal-
rcaliſfluni vus etit. Qui vero non crediderit, condem-
n˙!Dæebitur.
40 In his verbis primum tibi notandum & expenden- Hatoritas
. dum venit, hic extare Dei mandatum & inſtit tionem, mandati

llol ne dubitemus, Baptismum rem divinam efſe, non ab hor ivini.
minibus excogitatam aut inventam. Nam quemadmo-
dum pro certo dicere poſſum, Decem præceptâ, Symbo-
0. lum fidei, Orationem Dominicam, nullumhominem &
ſuo capite preduxiſſe, ſed ab ipſo Deo data & manifeſtata

iik t, eſſe: ita non minus vere jactare poſſam, Baptismum non
harteßen iugs eſſe humanæ rationis commentum, ſed ab ipſo DEO in-
Uted ſiitutum, adheæc ſevere præceptum, ut nasmet baptizan-

Cnte 1 dos offeramus, aut non ſalvari nos poſſe: ne quis in
giiCrki. eam cogitationem fortè veniat, rem eſſe tam levicu-

5 7 . . . .
elhiteg lam, ac rubeam novam tunieam induere. In hoc enim
ae iu, ſumma vis & virtus pendet, ut Baptismum veluti rem

n, L 4 eræ

4

536 CATEECHISMüISs MAYO☛

præclaram ac pretioſam magni æſtimemus. De eo e-
nim vel maxime pugnamus & dimicamus: ſiquidem jam
mundus ita refertus eſt ſectis vociferantibus, Baptismum
eſſe rem externam, rem externam vero nullius eſſe uſus
aut momenti. Verum pone, eſſe rem quomodocunque
externam: hic autem extat Dei Verbum & mandatum,
quo Baptismus inſtituitun, fundatur & conſrmatur.
Quidquid autem DEUS inſtituit & faciendum præci-
pit, ceerté non rem nihili, ſed rem precioſam & utilem
eſſe, neceſſe eſt: tametſi quoad extennam faciem ſtra-
miheo culmo vilior eſſet. Potuimus hactenus per multa
ſecala magnifacere Papam, literis ac Bullis fuis vaniſ-
ſimis diſtribuentem indulgentias, altaria aut templa
confirmantem, tantum propter conceſſa ſigilla & li-
teras. Quanto majore in precio atque exiſtimatione
nobis Baptismus habendus eſt, cujus ipſe Chriſlus au-
tor extitit, quem ipſe præcepit, inſtituit, ac in cujus
nomine adminiſtratur. Ita enim verba ſonant: Ite, &
baptizate, ſed non in veſtro, verum in Dei nomine.
Baptivare. Siquidem baptizari in nomine Dei, non eſt ab ho-
in nomine minibus, ſed ab ipſo Deo bapfizari. Quapropter quan⸗-
Dei eſt ab quan manu hominis adtniniſtratur, revera tamen pro-
MoDee ba- prium Dei opus cenſendum & habendum eſt. Ex quo-
PFPiiari. quivis haud difficulter poteſt colligere, Baptismi opus
multo eſſe ſublimius & præſtantius, quam ullum opus
Celkatio di, factum ab ullo divorum, aut hominum. Quæ enim o-
vinernm o- pera poſſunt eſſe, dicive majora, quam Dei opera? Sech
Prram G enim hic omni ſtudio occupꝑatus eſt Diabolus, ut facti-
nieaho tia quadam larva & facie nos decipiat, & à Dei opere
riaem. ad noſtrum opus nos abducat. Multo enim ſplendidius
& præclarius eſſe videtur, Carmelitam quempiam ma-
gna & laborioſa quædam facere opera, & nos ipſi multè⸗
majoris opera & merita noſtra, quam Dei æſtimamus.
Verum ſeriptura ita docet, quanquam omnium mona-
chorum opera; quantumvis nitentia „ in unum “
aba

—,—
Irs oumlaren
Urent, guam
11 Quit ita
Amne eicellent
fun zunta o
binliſind
leranhic in
ngiteriſin
einlere
Ulingsetinnn
Rrliſmng
itgleinterrog
Meſe rarſe
letdo Uret
Lerboc ſins
eniinz aer
laltreken
kinceſſert
wüiluo,
nent Scontn
itnibnen
lin, agimn 4
Uſſteno or⸗
e gena
kinn dini
wi⸗

erre
Etinnit Kinch

Wpeſerdn
Paigkt

MAon

DE BAPTISMO. 537

eſlimenus. Deen
ſitanun gäkne

8
4

erantihun nnim

verophliuekee
tenonohhn
Verbum Enenlen
Etur & conluns
t8 fuiendunee

1 Pretioſin i

erternann Kinid
nshacenncſki
8 ac Polisftine

,lire A

coceli glil
atque eilnd
cjpihſi
inſttut, AN
erta ſnite
umin Dei iin
e Deiy on 4 4
S
run teſhttu
zendunch ,

Hata cumularentur, neque tamen tam precioſa habenda

forent, quam ſi Deus tantum ſtipulam humo ſuſtule-
rit. Quid ita? Propterea, quod perſona nobilior eſt,
atque excellentior. Jam vero hoc loco perſona nequa-
quam juxta opera, verum opera juxta perſonam æſti-
manda ſunt, à qua dignitatem mutuantur, & precium.

Verum hic inſana ratio perverſe, ac præpoſtere judi-

cans ita exiſtimat, cum non perinde ſplendidam faciem
Baptismus præ ſè ferre ſoleat, atque opera; quæ ipſa facit,
nullius etiam momenti eſſe Baptismum.
Ex his jam memeratis ſanum intellectum percipe, Definitio
atque interrogatus,quid Baptismus ſit: Ita zeſponde: Baipt iſmi
Non eſſe prorſus aquam fimplicem, ſed ejusmedi, quæ
Verbo & præcepto Dei comprehenfa, & illi incluſa ſit,
& per hoc ſanctificate, ita ut nihil aliud ſit, quam Dei
ſeu Divina aqua, non quod aqua hæc per ſeſe quavis
alia ſit præſtantior, ſed quoòd ei verbum ac præcçeptum
Dei acceſſerit. Quocirca mera ſycophantia eſt, & Dia- Anabapti.
boli illuſio, quod hodie noſtri novi ſpiritus, ut blaſphe- ſta.
ment & contumelia afficiant Baptismum, Verbum &
inſtitutionem Dei ab eo divellunt, nec aliter intuentur
eum, quàm aquam & puteo hauſtam, ac deinceps ita
blaſphemo ore blaterant: Quid vwerò utilitatis manus
asquæ plena præſtaret animæ? Quis verò adeo vecors
& inops animi eſt, qui hoc ignoret, divulſis Baptismi
partibus, aquam eſſe aquam ? Quâ vero fronte tu tibi
tantum ſumis, ut non verearis ab ordinatione Dei pre- Saceramen.
eĩoſis ſimum e uXtο avellere, quo DEUS illam con- tum conſtat
ſtrinxit & incluſit, neque inde divelli vult aut fejungi:? verbo & ſz-
Quippe verbum Dei, aut præceptum, item nomen Dei &, 4*ρ* 1
in aqua ipſe ſolet eſſe nucleus, qui theſaurus ipſo cœ- zſu non de-
lo & terra omnibus modis nobilior eſt & præſtantior. bent dividi.
Ad hunce ergò modum ita diſcerne, longè aliam rem I= Ceremo-
eſſe Baptismum, atque omnes alias aquas: non naturalis nias divinis
eſſentiæ gratia, ſed quod huic aliquid præſtantioris rei
„ adjan-

0R
CATECHISMIS MA)
538

2 1 honeſtat
ptismum ſuo
it Ipſe enim Deus Baptheim ne on kan⸗
gitur. Xpies L
Non Pars * ſe ge vireute conſirmat. „ ecleiis, Gndle
0260 N. nomine, lis 8 Jua, ſed etlam divina, “ . li
124 38 A * 2 5 1 2
ſ. . 7, latifeng ac uocunque a lio laudis “ iſt Verbs
ſed una i ſalutifera S“ een an . ana b
,⸗ . a ia nod leſte 3 ſanctum erspu
. a, . coele V ſt, neque
conſideane- ratia, g.

ℳ l⸗
quo nman 91 3 N 4 one dari

I vi tem & poten
P ſt Siquidem Oomnem DEI virtute e Babtismusſü⸗
. Did N
n entiam, ut Sacramenti app atkonem m.
acci eiie 2
. n aAccipr.

t 8
* 2E4 ema .

4 * 7 1 e – . m, &
aus A ( edat Oo V Dumn ad elementu lit 82-

4 enta £ℛ
im neon docemus, Sacram
Quocirca nunquat

„K made
intuemur, ſed que
nucis putamina aemur 3 Nenue *
“ aliſ erbum DEI incluſam lſit.
hiſce verbu
modum hi

. . e„ quos
re; quinur, 4.
ſtatu & Magiſtratibus loq es, oculos, au-
um itatu & M. us nares, . .
de are ieuen volumus, oſtä habeagt, tum TFurcis
ares de n pilos, carnem & olte laindiccr⸗ voſſet: Cur
e ilin ſunt ſimiles. Ac licen Atquj accedente
ilibus . 0S 2² At li⸗
& Genti uam a amy ali
ajoris facerem, qua aerem tuam,
Ros maj , Honora datrem taum & & gloria indutum
præcepto, iden divina majeſtate . ille torques
um v tum. Præceptum, ing tius corona in c
gatum. . imd votis
el Brern collo circumfere, imò p
Eit, quen

V 0„
3 9

to quide
o ſangvis honorandi ſint. Ita lr habendus ent k⸗
Kevalario. Ans entius Baptismo honor & verbe & facto ge
aivinitatis veheme quippe quem n Deu oſtenſis cenfemain
. . . r n » . 1 Rri.-
in Baæhpii- verbur dhæc miraculis co-⸗ . m- cum
Priſze ravit, à ſ iſſe oculare Cι
no Chriſti nor , tas reni fuifle ferret,
. n puta 3 . In 0 2
Fes Num enien P n Johanni baptizandu ropalam é
f. . ſtus ſemetipſum 5 itus ſanctus Pr. „
* ſimul aperiretur, & Spiritus ſa Si
lum ſimul aperiretu

——
Cel clunbi
u adeſet,

wellaten &

igue ſterum
1Anan ul
Nearato enin
Pn in cblinz
tn ſoteſgue
Ceterunn con
Kieuit, tun
Götur Ethe
ntiS Ebe
Deince l
Adnid de e
nfenit, 0
Uhinhittz
en tonſerz
ſe conpetin
fieh
Pratas ler
inpſeikine
kirutnd ep
ſecigt. N
9ilit erin
uun ſlrun
iti norti⸗ 3
nun geien
loe lteran
ier reti Da⸗
üilen tane
Utne it
i ſn i
tliz Nn pl
etbum
eni lt

MNon Drir BAPTISMoO. 2ð
minſe cœlo columbina ſpecie deſcenderet, nec quicquam ali-
amebrenmu ud adeflet, quod non certifhimis documentis Divinam
6va;crleig⸗ne majeſtatem & glor iam repræſentaret? Quare iterum
nls ttla niii atque iterum repetens moneo, ne hæœc duo, Verbum
egte WNINHHI & Aquam, ulle modo disjungi atque divelli patiamur.

Vettum el „ Separato enim inde verbo, non alia eſt aqua, atque illa, Ouamdolr.

—

e& cuollt qua in culina ad elixandas carnes culinæ præfecta uti- ovzon
irtuten A ic t, poteſtque non male balneatorum dici Baptismuæ. habent .
oquebentina. Cæterum conjuncto Verbo, ſicut Chriſtus ordinavit & tisenm Sa⸗
alclin is ſtituit, tum Sacramentum eſt, ac Chriſti Baptismus cramwen
t l N 2 6

22.

AN dicitur. Et hæc prima hujus inſtitutionis pars ſit de es-
“R . ſentia & dignitate hujus Sacramenti.
W Deinde, poſteaquam certi ſumus, quid ſit Baptismus, Eſegu,
gue * & quid de eo ſentiendum: etiam illud nobis diften- Baptismi
an dum venit, quam ob rem, & in quem uſum, Baptismi „c,? F⸗
uhin * ratio inſtituta ſit, hoc eſt, quid utilitatis baptizatis ad- pescateri,,
Ihm re⸗ ferat, conferat & pariat? Verum neque hoc melius at- Jonati
venne, que compertins, quam ex verbis Chriſti ſupra citatis ſpiritns
m 1. Nr fſciri poteſt ac percipi, nimirum, Qui crediderit, & ba- Rnn
SSZ ptizatus fuerit, ſalvus erit. Quare rei ſummam ita
s impliciſhime complectere, hanc videlicet Baptismi
hieit, n virtutem, opus, fructum, & finem eſſe, ut homines ſal- H
tleeſſ vos faciat. Nemo enim in hoc baptizatur, ut princeps galbpgm Ff.
BAE exadat, verüm ſicut verba ſonant, ut ſalvus fat. Cæte-

e* qieidt Gd.

N

Emuen rum ſalvuin fieri ſcimus nihil aliud eſſe, quam 4 pec-
e A hlrile cati, mortis & Diaboli tyrannide liberari, in Chriſti

rputnien regnum deferri, ac cum eo immortalem vitam agere.
isne Ex hoc iterum non obſcure perſpicis, quanti momen-
henbei, ti ac pretii Baptismus habendus ſit, in quo tam inæſti-
weir ncht, mabilem, tamque ineffabilem theſaurum conſequimur.
abeneu⸗ Atltque hoc ipfum ſufficienter indicat, Baptismum ſo-
nt lam ac ſimplicem aquam eſſe non poſſe. Ejus enim

olelſitg —virtutis ſimplex aqua eſſe non poteſt, verum enimverò
4 DEI verbum facit, tum quod (ut ſupra diximas) DkE
minola, nomen in illo ſit. Jam ubicunque DEl nomen eſt:

540 CATECHISMUS MADOE

ibi vitam quoque & ſummam felicitatem eſſe neceſſe
eſt, ut non injuria, divina, beata, fructuoſa, & omnis
gratiæ plena aqua dici posſit. Etenim verbi divini ac:
cesſione eam virtutem conſequitur, ut XS†τοo7να rXασσ
Gait. 3, f. Jeyeιοαιοςι avacrum regenerationis ſit, ſicuti nominat
Paulus ad Titum tertio.
Quod autem naſutuli noſtri οοροαοσασι*ιennovi illi
ſpiritus, ſupercilioſe admodum fabulantur, fſidem ſo-
lam eſſe, quæ ſalvos faciat, opera verò & res æternas
ad ſalutem conſequendam, nihil præſtare aut facere;
Reſpondeo. Sane in nobis nihil aliud facere aut ope-
rari ſalutem, quam fidem, qua de re mox infra latius.
Ad Anadba- Atqui hoc cœcorum duces videre nolunt, fidem ne-
Ptiſtarum ceſſario aliquid habere, quod credat, hoc eſt, cui inni-
* jeckionem tatur, & qvaà ze ſuffulta perliſtat. Ita jam fides aquæ ad-
reſponſie. hæret, creditque Baptismum eſſe, in qvo mera beatitudo
& vita eſt: non aquæ virtute, (ut abunde dictum eſt) ſed
per hoc, quod Baptismus Verbo & ordinatione divina
unitus & confirmatus eſt, ejusque nomiue nobilitatus.
Jam hæc credens, quid alind quam in Deum credo, ut
in eum, qui ſuum Verbum Baptismo indidit & inſeruit,
ac nebis externas res proponit, in quibus tantarum
rerum theſaurum comprehendere queamus?
Sacramen- Jam usque adeo inſaniunt novi illipiritus, nt disjun=
1a ſant ſpe- gere non vereantur pdem, & rem, cui fides adhæreſcit
Katnls ſeæ & alligata eſt, tametſiexterna ſit. Veruùm hæc non po-
zeſtimonia teſt non externa eſſe, ut ſenſibus percipi & comprehen-
Promiaſie. di posſit, atque ita deinceps animo infigi, quemadmo-
nibus addis dum totum Evangelium externa quædam & corpe-
ta, it centi- ralis eſt prædicatio. In ſumma, quidquid DEUS in no-
zs creda- bis facit & operatur, tantum externis iſtiusmodi rebus
wiuus. & conſtitutionibus operari dignatur- Ubicunque jam
loquitur, imo potius quocunque aut per quemcunque

locutus fuerit, eo ſidei dirigendi ſunt oculi, eique adhæ=

vendume Jam hic verbum Dei in promtu habemus:

——
Cecikerit
lumiſte rerda:
ihle agdu di
pe ſeguitur n
t Verbum De
Miltentenn:
Jertio cogn
ueiltini,,
Tiſienggne
Mulchetrine
dicreliert;
ſlr ſte derſi
linunanan
Uams cum 30
irtione do
u (itraſt
Etalilig
ut Ue
eanun oteſ,
Mecungue ſu
tenn donſegun
rhlliteren
. legneni,
t! U conſee
ol 6, lt
Numohle

— ⸗ —

„

1

WAO DDe- BAFTISMo. 541

atentud Qai crediderit & baptizatus fuerit, ſalvus erit. Quor-
Eudicis ſum iſta verba alias, quam de Baptismo dicta ſunt, hoo
nin mi eſt, de aqua divino ordine fundata & confirmata? Ex
õ hoc ſequitur, ut is, qui Baptismum conteinnit & reji-⸗
iblt,lanima cit, Verbum Dei, ſidem & Chriſtum quoque rejiciat, e?è
nos ducentem, & Baptiſino alligantem. H
6 rigtnil ertio, cognitâ jam ingenti cum virtute- tum utili. Ouibz Pro-
Gotlumm a tate Baptismi, videamus uſterius, quæ perſona ſit talia ſir Bapti-
21 erd en aceipiens, quæ per Baptismum offeruntur. Hoc iterum ſaanzs.
rrltne S pulcherrime & clarsſime in his verbis expreſſum eſt⸗
lalus brerdfi Qui crediderit & baptivatus fuerit, ſalvus erit. Hoc eſt;
ere nOr in G ſola fides/perſonam dignam facit, ut hanc ſalutarem 87
ne nclt, :69 divinam aquam utiliter ſuſcipiat. Cùm enim hoc in ver-
edtt hocenli. bis una cum aqua nobis offeratur & proponatur; non
la poflei alia ratione boteſt ſuſcipi, quam ut hoc ex animo creda-
enes mus. C(itra fidem nihil prodeſt Baptismus, tametſi per
n 4 wat ſeſe cœleſtis & inæſtimabilis theſaurus eſſe negari non
dnmntec posſit. Ideo unicum illud verbum (Qui crediderit) S

CrHinttOh
son tantum poteſt, ut excludat atque rejiciat omnia opera;

venonnn d quæcunque facere poterimus hoc animo, ut per ea ſalu-
unl tem conſequamur & proemereamur. Jam enim ita irre-
Gmmin td vocabiliter decretum eſt, quidquid fides non eſt, illud ad
,in gubn ienn conſequendam ſalutem nihil profuturum, neque tan-

reſ tillum conſecuturum. W .
lpi „ Quod ſi, ut ſolent, dixerint: Tamen ipſe quoque Alind ar

wuifle „ Baptismus opus eſt, & tu dicis, opera aàd ſalutem conſe gamenenm
lemninz, quendam nullius eſſe momenti, ubi tunc manet ſides à ad verſario-
vrhi, Reſponde. Sane vero noſtra opera ad ſalutem nihil fa-rum.
weinigiii⸗ . ciunt: porro autem Baptismus non noſtrum, ſed Dei
D opus eſt. Deienim Baptismus, ut dictum eit, longe
ii, lateque à balneatoris Baptisme tibi ſecernendus elt.
ensln, DEI autemn opera ſalutifera ſunt, & ad ſalutem con-
i⸗ lbem 8 ſequendam neceſſaria, neque excludunt, ſed ſidem requi-
ut xr en runt, eitra quam comprehendi non poſſent. Eo enim,

. Gobe . — . .
raclhiſte Quod te aqua perfundi ſinis, Baptismum nondum per-

——

—

542 CATECHISMuS MAJOR

Lepiſti aut ſervaſti, ut inde aliquid emolumenti ad te
ſilio temet baptizandum obtuleris, ut DEl mandato
5 atus promiſſam in aqua ſalatem conſequaris. Jam hoc
credendum eſt. Ita vides liquidèò, hic nullum eſſe opus⸗

gitur, ſola ſides apprehendit: Non ſeeus atque Domi-

prehendit & conſequitur. Injuriam itaque nobis faci-
unt, cum adverſus nos vociferantur, quaſi contra fidem
doceamus, cum tamen unice illam urgeamus & incul-
cemus, ut quæ tam ſit neceſſaria, ut ſine illa nihil quic-
quam poſſimus apprehendere aut conſequi.
Ita quidem habemus tres hujus Sacramenti partes,
quas quivis Chriſtianus tenere debet, præcipue ve-
rò, quòd Baptismus Dei ſit conſtitutio, in omni hono-

Mandatie,

e & ba-

quæ à Deo præcepta & ordinata funt. In ſumma, adeo
plena eſt con ſolationis & gratiæ, ut ejus fublimitatem

pus

redeat. Verum inde primum tibi proderit, ſi hoc con-
& inſtitutioni ſatisfacias, ut in nomine Domini bapti-
neque manus neque corpus efficere poteſt, ſed corde
quod à nobis fiat, ſed theſaurum, qaem ille nobis lar-

nus jeſus in cruce nullum opus eſt, ſed theſaurus verbo
comprehenlus, nobisque oblatus, quem ſola fides ap-

Fftan/e. re ac pretio habenda. Quæ una abundéè ſatis nos mo-
vere debet, tametſi res prorſus ſit externa. Quemad-
modum quartum præceptum, Honora patrem tuum
& matrem tuam, tantum de corporali carne & ſangvi-
ne honorandis conſtitutum eſt, in quo non carnem &
ſangvinem, ſed Dei præceptum iatuemur, cui Illa in.
yom,, cluſa ſunt, cujusque gratiâ, caro & ſangvis pater ac ma-
, , ter dicuntur. Ita quoque ſi præter hæc verba: Ite & ba-
D gα 1. ptiate, &c. nihil nobis eſſet aliud, attamen nobis il.
. la, ut Dei conſtitutio, arripienda eſſent & facienda. Jam
P'iutns hic non tantum adefl præceptum & mandatum faci-
Ie erir. endi, verum etiam promidio. Quare multèò prxſtanti-

or eſt, atque ſublimior Baptismi conſtitutio, quam alia,

cœlum ac terra aſſequi nequeant. Verum hic arte o-

uel at hre y
Aiicguam geſige
Pehenditar

Qupropter

amabunde ſat
gueexercegt.
Uer, gurcung
r, ſicoriam

autorun, gr

ſis derdis,

s kotings.
amn eortt,
kant, itltſi
Pfnizin ubin

Uinekina, 0
Ane reditus .
etltar, zut
Ptheing iheten
Unſiſtetertikin
nitrent ie
enci u
narchonnidi
nolitheſurns
A toninepin 1
bitkuc

eunr d ante

elti Griymur,

um gual dape

MWhlen DE BAPTISMO. 543
enſcnen Pus eſt, ut hæc Vera eſſe credantur, neque in theſauro
rokeit iint quicquam deſiderari poteſt, in hoc vis ſita eſt, ut com-
1 t me prehendatur, & comprehenſus firmiter retineatur.
d Gea. Quapropter quivis Chriſtianus per omnem vitam Asſidune
nnn eNnd. ſuam abunde ſatis habet, ut Baptismum recte perdiſcat, Baptismi
Gneut ,, atque exerceat. Sat enim habet negotii, ut credat fir- ſas in
lert ſnku miter; quæcunque Baptismo prom ittuntur, & oflerun- mni vieg.
kteniht tur, victoriam nempe mortis ac Diaboli, remiſſionem
i, ſen leiin peccatorum, gratiam DEI, Chriſtum cum omnibus
n benn ſuis operibus, & Spiritum Sanctum cum omnibus
hſelchlum ſnis dotibus.- Breviter iſta omnia, quæ Baptismus ſe-
cen ſun cum apportat, omnem humanam cogitationem exu-
m unnent perant, ita ut ſi imbecilla natura animo repeteret, non
u, Allunn injuria in dubium veniret, num vera eſſe posſint. Ipſe
1 Urpemd l eynim æſtima: Quod ſi uspiam gentium eſſet medicus
hrſneillunk eea arte præditus, qua poſſet eflicere, ne homines mo-
cleſfi rerentur, aut ſi mortem oppeterent, poſtea tamen

ige. . : 2
1 icrane berpetuo viverent, quàm non ad eundem maximi mi-
4 elon? . . . . . . 2
Lebet, KM nimique certatim & undarum inſtar multis cum opibus
utio, E uürfitarent, ita ut præ divitum turba nulla daretur ac:

ipunteii cedendi copia? Jam hic in Baptismo parvis & amplis,
Getrn G hoc eſt, omnibus gratuitèò ad fores usque offertur ejus-
mhdi theſaurus & medicina, quæ mortem abforbet,
ac homines in vita conſervat. Ita Baptismus intuendus

3,.

noo nol a eſt, & nobis fructuoſus faciendus, ut hoc freti corrobo-
