eſt. Quippe ferias & ocium agere noverunt etiam ii, (inß nen

qui à Chriſto omnique pietate funt alieniffimi. Quem. (n Uen
admodum videmus, totum illud examen, & ocioſam ac Küte e
mollem turbam religioſorum noſtrorum, qui quotidiè umpris
nn tenmplis ſtantes cantillant & ſtrenuè tinniunt, boant iu rrte,
& vociferantur, ſed nullum ſanctificant Bac Stentores iinie ſed
vociferatione & lupino illo ululatu ſao Sabbatum. Ne- tmaligro⸗
que enim ullum Dei verbum docent aut exercent, ſed Nlagei le,
plane diverſuut & contrarinm, & doctrina, & vita expri⸗ Aeleti
munt. . uſen
Ferbum Dei Siquidem Dei verbum unicum illud ſacrum eſt, quod- E
ie osmnesoinnes res facras longe lateque fanctitate præcellit & einn ſ

Ienekiſtant, exuperat, imo petius unicum Ulnd myſterium, quod Print, 5
nos Chriſtiani & ſcimus, & habemus. Nam tametſo : imid .“
mnes omnium fanctorum reliquias & oſſa in acervum (mi
cnmulàta peſſideremus, aut in univerſum omnes ſa: t

cras veſtes haberemus: nihil tamen inde emolumenti leſit⸗
caperemus, aut ſentiremus auxilii. Sung enim res moè eate,
zuæ, neminem ſanctificare valentes. Verum enim vera: onnde
Dei verbum theſâurus ille & gaza eit Preciofiſſima; quæ un eon
omnia ſanctificat, cujus adminiculo etianipſi ſancti Ureſenin
emnes ſanctimoniam conſecuti ſunt. Jam quacunqus 4 ien
hora verbum Dei docetur, prædicatur, à uditur, legi⸗-

lare,
tur, conſideratur, aut repetitur memeria, eaâ, hujus tra-

4 . n egr⸗
Gtatione, audientis perſona, dies & opus ſanctificatur, Nin
non externi quidem operis gratia, ſed propter-Ver gum, riie
quo omnes nos ſancti reddimur & efficimur. Quo⸗ Gnt ii
circa nunquam non dico, omnem vitam & peraà ne- genteg ſe
ſtra verbil)ei ductu S auſpicio gubernari deberé atque RWü
inſtitui, ſi volumus hæc DEO placere & ſancta eſſe, bllen

guod ſi fit, conſtat hujus præcepti fervere efficaciamn & Wre .
plenitudinem. D Wintr
Suibus reor Contra, gus cunque res aut opera extra Dei verhum . Dü
4us Gabb, ftruntur & inſlituuntur, hæc coram Deo prophanei. Al

tut

1

NAl H uI. PRAEC EPTI M. 427

unniin rimmunda, qvamlibet tandem Præclara & ſplendida, am pro-
noetaten etiamſi meris ſacris divorum reliquiis eſſent exornata : Fbanetux.
zlenii.;CQͤ CQujus generis ſunt Acti atqve excogitsti religioſorum
nen, ollin ordines, verbum Dei prorſus ignorantes, & ſanctitatem

Crun, i E ex propriis operibus qværitantes. Qvare ita habe ⸗hu-
nvetinnin 2 Jus præcepti vim atqve virtutem non conſiſtere in 0.
cant S tiando, ſed in ſanctiſcando, ita, ut hic dies præcipu- S
ſe, Geblitmn um aliqvod ſanctarum rerum exereitium habeat. Nam
t altetktt( réeliq vi labores & exercitia propriè non dicuntur ſan-

ErneA ta xercitia, niſi homo prius ſanctus fuerit. Hic verò
ea fieri debent epera;, per qvæ homo ipſe ſanctus fat,
Audſnttk id qyòd ſolùm, ut dixi, verbo Dei ſieri poteſt. Ad qod
Atue en etiam fundata & conſtiruta ſunt certa loca, tempora,
n perſonæ, & totus externus DEI cultus, ut hæc Propa-
n * “ aſſiduo ufu exercitata ferveant.
gas.

n Qum itaqve tanti momenti ſit verbum Dei, ut citra Contemt.
15 Odn

erlonond hujus tractationem nullas ferias ſanctas eſſe certum pes vorbi
er . ire . —
unie A rH ſit: ſcire debemus, Deum hoc præceptum ſevere at- Dei puniri.
wmen INce en .
.

qVe adeò ſerio conſervari velle, ſuppliciumqve de his
omnibus eſſe ſumturum, quotqvot verbum ejus pro-
tervè contemnunt; aut audire & diſcere recuſant, eo

Præſertim tempore, qvod huic audie ndo & diſcendo
deſtinatum e

Longelun
1. D

.

CQare adverſus hoc præceptum peccant, non tan- Peccazs
tum ii, qvi contumelioſis operibus abutuntur Sabba- contna
to, idemqve irrelig ioſis profanant, ut illi, qvi dediti a- zinnm, præ.
Varitiæ, aut prava rapti libidine, verbum Dei non au ce; rutm,
diunt, aut in tabernis vinariis porulis ac gulæ induk.
gentes, ferinam atqve ſuillam vitam exigunt: verùm
etiam illi, qvi periode verbum Dei audiunt, tanqvam
fabulam qvandaq & commentum anile, tantùm pro
more ac uſitata quadam conſuetudine auditam aecce-
duat, intrantes atqve exeuntes. Famdq; anno elapſo ne pi=
lo doctiores aut meliores facti ſunt. Hactenus enim haæc
apud homines inveteravit opinio, ut exiſtimarent per
omnia

zer-⸗

. 1
4²⁸ CATECHISMuS MATOR

omnia ſatisfactum eſſe Sabbato, ſi die Dominico Miſia

mo admodum requiſivit, quemadmodum nemo quo-
que præſtò fuit, qui illud ſincerè docuiſſet. Jam verò,

tate, animique conſtantia & cura audimus.
Ferbnam Scias itaque non tantûm referre, ut audias, veruùm
Dei diſcen- multò magis etiam, ut auditum Dei verbum perdiſcas
dam. & cuſtodias. Neque in eam venias opinionem, ut hæc
tecum cogites, in tua voluntate ſitum eſſe, aut non ita

AAui aliquando auditi à te verbi ſui rationem tecum
—“ initurus eſt, quomodo illud didiceris, audieris, aut
quàâm reverenter habueris. Pari quoque ratione objur-

Feſziaitem atque unam & alteram concionem audierunt, protinus

aut doctore amplius. Hæc enim verbi Dei nauſea & fa-
ſtidium ipſum illud peccatum eft, Juce inter mortalia
peccata hactenus numeratum eſt, diciturque cαα

hoc eſt, focordia & tædiam, odioſa profectò & damno-

ſtringit pectora, ut nos oſeitantes opprimat, ac verbum
Propeer . Dei iterum nobis clanculum ſubtrahat. 2“
64. Hoc enim tibi prædictum fit, quanquam verbi divini
2 e! sli inſul. omnium eſſes ſcientisdmus „omnesque reliquos hujus
7as verbem anteires cognitione & magiſterio: quotidiè tamen in

2 ſcenaum. deſinentis tibi machinari perniciem, ut in corde tuo

omni⸗

/

ac Bvangelium zudiretur. Cæterùm, verbum Dei ne-

poſteaquam tanti theſauri facti ſumus compotes, quo
major aut amplior nullus reperiri poteſt, abuſum ne-
quaquam téllimus, ſed ſinimus quidem nobis multa
prædicari, ac nos moneri ſedulèò, cæterum nulla gravi-

multum referre, audias nec ne, ſed præceptum Dei eſſe,

gandi ſunt illi delicati & faſtidioſi ſpiritus, qui ſimu!

vorbi. faturi funt, correptique nauſea verbum faſtid iunt, utpo-
te, qui ipſi illud probè calleant, nec egeant magiſtro

ſia peſtis, qua Diabolus hoc tempore multorum per-

eaſidaé di- Satanæ poteſtate & regno poſitus es, diu noctuque non

incredulitatem exeitet, teque malis cogitationibus à
„ — * .
versůùs priora & omnia præcepta incendat. Quare

—
aonnibus no⸗
1r habets 5
Griginor,
Erdo Dei be
Muam animae
wirte
tone rerocz
Cutnungnu
Aulan inte
en ſhi
tiones urie
enortla ſce
it Adhe
etr l
Naret tan
ur merit
ttachetione
Rtam inplet

ſcenne
n da h
n lt ei e,
lun nolrin
ſinc⸗

Aut ne⸗

Ion H IyV. PRECEFPTUIM. 429

e Demmedé omnibus modis neceſlarium eſt, ut verbum Dei in prom-
n Fermmndin tu habeas, & quod dici ſolet, in numerato, hoc eſt, in
nodun ed Ccorde, in ore, in auribus. Quieſcente autem corde, nec
Poeniſet. ue vVerbo Dei perſonante, impresſionem facit, ac priùs,
quam animadvertamus, damnum dedit. Contrà, ea

npre . .
wal uin vis & virtus verbi eſt, ut, ubi ſeria quadam animi agita-
iten oi N tione revocatur in memorliam, aut auditur & tracta-
genm ul Kur, nunquam Gne fructu evaneſeat, ſed ſubinde nova
Audim quadam intelligentia voluptate ac devotione audi-
ut Aulit a. torem afficiat, retineat ac excitet, pectusque & cogita-
Ni erm i tiones purificet. Neque enim verba ſunt putrida aut
onn emortua, ſueco & vigore carentia, ſed plane viva & efFf.
cn * cacia. Adhæc, ſi nulla alia utilitas aut necesſitas ad
tune uri⸗ crebrò & diligenter audiendum Dei verbum nos pro-
e vocaret, tamen hæc una ſatis vehemens eſſe debebat,
i ntlae quæ meritò omnes nos excitaret, quòd verbi divini
ae, tractatione dæmen fugatur & abigitur, & hoc præce-

ens gne ptum impletur, Deoque acceptius eſt ſai verbi exerci-
Pa tium, quam omnia alia ſplendida hypocritarum opera.
omſalifimne,

ſec egeant eg

7

PRECEFPTUM IV.

9. 6a8* 2
ihiunt Hdenus tria priora przæcepta didicimus, quæ Repetitis
Aosinte 88 erga DEUM ſervanda nobis tradita ſünt. Pri- ſaperiori.
rinnene/, müm, ut ei ex toto corde fidamus, eum per omem
rolelts 4 vitam noſtram metuamus & diligamus. Deinde, ut
ae nilm ejus ſancte nomine nequaquam ad mendacia, ant ul-
4 7 lam aliam nequitiam tuendam abutamur; ſed idem
ad laudem DEI, ac utilitatem & falutem proximi,
atque etiam noſiram uſurpemus. Tertiò, ut diebus fe-
is verbum Dei diligenter audiatur & exerceatur, ut to-
ta vita noſtra ad ejus gnêmonem & regulam non diſcre-
pante amusſi reſpondeat. Seqvuntur nunc deinceps
reliqua ſeptem præcepta, quæ erga proximum nohis
conſervanda ſunt, quorum primm & ſummum hoc eſt.
Hono-

N

primeh
hat.

DPereztes

.
non modd

amandos,

ſed & ho-

nmogaundos.

Parentes

Propter
Dernm hbo-
zr randes.

ſis longævus ſuper terram.

occulte habenda ſit. Neqve tantùm exi

430 CaATEcHISNIS MX

Honora Ppatrem tuum & matrem tuam,

Hunc parentum ſtatum & ordinem Deus præcipuè
hoc ornavit elogio ante omnes alios, qvi fub ipſo ſant,
Rtatus & & ordines, ut non ſimpliciter præcipiat parentes
eſſe amandos, ſed honorandos Nam erga fratres, ſoro-
res & proximum in genere nihil amplius præcipit, qvàm
amore Proſ: qvendos eſſe, ita, ut parentes ab omnibus
aliis, qui in terra agunt, ſegreget, juxtaqve ſe collocet.
Eſt enim honor res amore multis modis ſublimior, ut-
pote, qvæ non tantum amorem in ſe complectatur, ve-
rùm etiam ſingularem qvandam modeſtiam, kuenli.
tàtem & reyerentiam, qvæ cuidam qvaſi majeſlati hie
git, ut amanter
& cum honore parentes compellemus, ſed omnium
maxime, ut & corpere & animo ita nos geramus, ex-
hibeamus, ut in exiſtimatione magni apud nos ſint,
ac poſt Deum pro ſummis ac maximis inter homines
intueamur. Gui enim non ſimulste, ſed es animo he-
nerem dare velumus, hunc profectò n maximi precii ho-
tninem efſe exiſtimemus oportet.
R
Necefſuriom ergo eſt, ut pueris hoc Hdentidem in.
culcetur, ut parentes iuos Dei loco revereantur, atqye
in honore habeant, itaqve ſecum animo cogitent, gvdd
qvanqvam tenues, egeni, imbecilles, deficientes & mo-
roſi ſifint, nihilominus parentes ſint, ab ipſo Deo ſibi da-
. Nam conditionis aut defectus gratis debito honore
Privatt non ſunt. (Ware parentum perſonæ intuendzæ
nen ſunt, ſed Dei voluntas conſideranda, ita jubenti⸗
& ordinantis. Alioqvi coram Deo omnes qvidem pares
lumus, ſed nos inter nos hoc diſpari & ordmato diſeri-
mine non poſfumus non diſerepare. Qramobrem 4
Deo præcepfum eſt, ut mihi tanqvam tuo patti dicto ſis
augiens egoqvei imperium in te obtincam. Dice
iſce

—
Dilce erg

Ebenlueft

eamoibus reh

tenebte,
ibeſur.
Deinde,

mlelliam

derinere r
Eho ute
unr
Uertid,
AInore X 0
übernhite
Iinlenon
Alerint, 3
eerint,
Ompig hum
delecte,
ltate & re
nt brxita
ntinem
e hon zan
Contabeſee
ſicer ein

Untur e er
Dreceſft
umentz,
tun eſlet
alligere ſ

IV. PxR AEOEFTU 431

ljon L
Rüchan Diſce ergo ſub initium, quinam honor parentibus Q⸗ Qni hoener H
na

habendus ſir, hoc præcepto exactus, nimirum ut præ parentibus
SSeSenmnunibus rebus reverenter habeantur, & tractentur babenäns.
en Deu penefice, veluti maximnus &£ precioñiſimus in terris
digtbiſ4 theſaurus.
rprecg ⁸Deinge, ut parem qvoqve in verbis humanitatem &
nergite modeſtiam à nobis ſentiant, ne acerbe eos invadant li-
Albriu, beri, nevè cum iisdem agant elate & ferociter, ſed illis
irenezihn de ſuo jure nonnihil concedant, & taceant, etlamſi V
utigeke nonnunqvam modam excefſerint.
wodis fiinin. . Tertiò, ut idem quoqye opere comprobent, hoc eſt, H
Eamli amore & officiis corporis & fortunæ talem honorem
vo⸗ Lekum Ee habeant, ut eos ſablevent obſequio, juvent munikce, eo-⸗
H gil uet rundem nen difficilem curam habeunt, ubi j jam conſe-
neig n nuerint, ac'per ætatem viribus deſtituti langveſcere
Hennd AW⅓. crint, aut ad egeſtatem redacti fuerint. Atqve hæe
itintigenns omnia humanitatis officia, non ſolùm libenter & bene-
Ganiglni⸗ vole decrepidis parentibus ſed cum omni etiam humi-
mapb litate & reyerentia, tanqvam coram Deo inſpectante
lt eleimn Hant, præſtanda ſunt. Qui enim novit, cujusmodi exiſti-
Cbnamnis mationem de parentibus in corde circumferre debeat:
AWle non patietur, eos laborare penuria, aut fame ac ſiti
contabeſcere, ſed eosdem ſupra, juxtaqve ſe collocatos

„

et,

b,

le teis faciet diſcumbere, illisqve de fortunulis ſuis, quidquid
uneen habebit, non gravatè impertiet.
inigke Deinde vide quæſo, & attende animum, quâm ma- aendza o-

l ken gna & ſancta opera hic liberis propoſita ſint, qvorum, pera libe-
8 Pproh dolor? nullus eſt reſpecdus, ſed qvæ blans negli⸗ rerzin ergae
guntur, nec qvisqvam eſt, qvi animadwertat hæc à Deo parentes.
eſſe præcepta, aut Dei verbum eſſe & Scripturæ ſacræ
documenta. Quèd ſi enim alterutrum horum æſlima- 2
cum eſſet ab hominibus: quivis ex hoc facilè potuiſſet
colligere, ſanctos qvoqve oportere eſſe homines, qvwi *
ſecundům horum verborum præſeriptum viverent.
Neqve monaſticam Vitam inſtituene aut religioſorum
. Perver-

„

A32 CATECHISMuIS MAJOR

perverſos ordines invenire neceſſe fuiſſet: ſed quivis
puer in hoc præcepto manſiſſet, potuiſſetque quietam

& ſalvam erga Deum obtinere conſcientiam, ac dice-

S

re: Si mihi bona ac ſancta facienda ſunt opera, nullum

ſcio prœſtantius, quam ut parentibus meis omnem

“ honorem & obedientiam exhibeam, quando Deus hoc

ipſam mihi faciendum tantopere præcepit. Quidquid
opera à enim Deus præcepit, neceſſariò multò debet eſſe no-
Dea præce- bilius & præſtantius, quam omne illud, quidquid nos
Ppra omni. ipſi comminiſcimur. Et cum non fſit alius ad invenien-
m præ- dum magiſter, cum ſublimior, tum acutior: certum eſt,
liantisſima. neque doctrinam ullam eſſe potiorem, quam cujus iple
autor & magiſter extiterit. Jam quidem abundè, quid
faciendum ſit, perdocet, ſi verè bona opera facçere atque
exercere cupimus, atque hoc ipſo, quod hæc facienda
præcipit, ſatis indicat, ſibhi quoque eadem mirihcè pro=
bari. Quod ſi ergo Deus eſt, qui iſta mandat fieri, ne
aliquid præclarius novit conſtituere, nulla ſpes eſt,
hiſce meliora me inventurum.
Ad hunc quidem modum probus puer docendus
erat, & ſalubriter educandus, ac domi in parentum ob-
ſequio & obedientia jugiter retinendus, unde ſpectan-
tes cepiſſent voluptatem & gaudium. Verum tanta cu-
ra ae diligentia divinum præceptum non fuit com-
mendatum, ſed poſthabitum, planeque disſimulan-
ter præteritum, ita ut puer iſta animo cogitare non
potuerit, ſed interim veluti hians lupus illud captare,
quod ipſi vix unquam conſulto, aut ſeinel ſalutato, quod
. dicitur, Deo, commenti adinvenimus. „
okediektiag Quare aliquando tandem diſcamus obſecro, ut ju.
libererum ventus reliquis omnibus poſthabitis cumprimis ad
enge Payeén- hoc præceptum inconniventer intentos habeat ocu-
Tei ſknctatn los, cupiens Deo ſervire verè bonis operibus, ut faciat,
Puds. quæ parentibus, aut his, quibus horum loco ſubjecta

eſt, grata eſſe intellexerit. Quicunque enim puer hre

com-

comnpert ha
tein in corde
ocicert le
Proris 84
tertus ſum,

ſerd llogcu

Kriſins dhe
ſeare,
ldari int
Pltentit
ientann 1
bl Verbr
Lertt, nihil
Pürentarn e
Drlord Pree
Wapro
Cumn eſet
Metis ad h
llumſn a)
Grtiälnan
lleſ
di erioe
n elefe
le or
kdet
4 n ter
ten Eet
. le ſu⸗

er

fuiſet: ſl an

dio dicere, ſeque vere jactare posſit, adverſus omnes, qui
propriis & à ſe inventis operibus occupati ſunt: Bcce

nſeentun, i⸗
2 luntepetaunn

gtibus meis e
m,gvanloeu

rrcehit E
Pult Eehetee
lad, oodhi
ſt aliosakimen
nacutiot: enn
renquancli
niden ebundeſf

lan wad “
er, Puli het

V

Uug Pber
tobis t

Lomin he⸗
endus, llel

Am. Verurt

llemlt 46
tſerelihnngf.
inus.
nus 0
biti
.
ntentos 65

.
14

P
r

bewt,.

IV. PRAMECEPTr. 433

—

comperta habet & facit: omnium primum hanc ingen-

. 9 „ . . . . . 2 7 4
tem in corde conſolationem obtinet, ut plenus gau-

certus ſum, hoc opus Deo meo acceptum eſſe. Sine

verò illos cum ſuis multis, magnis, laboriofis, amaris &

gravibus operibus, ommes ad unum prodire in medium
& jactare, videamus ſaltem, num unum aliquod pro-
ducturi ſint, quod majus ſit aut præclarius, quam obe.
dire parentibus, quod DEUS poſt ſuæ majeſtatis ob-=
edientiam primum eſle voluit, præcepitque. Ita, ut,
ſi DEI verbum & volantas locum habes, & effecta
fuerit, nihil quidquam valere debeat amplius, quam

parentum verbum & voluntas, Ita tamen, ut hæc

quoque divinæ obedientiæ ſubdita ſit, neque contra

priora præcepta feratur.

Quapropter verè atque ex animo tibi triumphan- Zite
dum eſſet gaudio Deoque gratiæ agendæ, quod te di-
gnatus ad hoc elegerit, ut illi tam grata & pretioſa fa-
ceres opera. Tantum vide, ut hoc magni æſtimes,
quamvis apud homines videatur levisſimam & con-

Jamma ci,
lätiti« de.
beny ohedi.

am Aehr eri e Parenik:
temtisſimum, & hoc non dignitatis noſtræ gratia, quæ Sus.

nulla eſt, ſed quod re omnium pretioſisſima, nemppze
Dei verbo comprehenſum & concluſum ſit. O quam
magnhe emerent omnes Carmelitæ, & Monachi, & Mo-
niales, ut in omni religione ſua vel unum opus poſſent
Producere, divinorum præceptorum juſſu factum,

poſſentque toram DEO alacri animo dicere: ſam qui-

dem certus ſum, hoc opus tibi bene placere. Ubi verè
miſerandi illi & æfumnolſi manebunt homines, quan-

do coram Deo & univerſo mundo extreme confun-
dentur, collati ad unum aliquem puerum, qui hoc in

Præcepto vixerit, cogentürque fateri, ſeſe cum om ni vi-

tæ ſuæ ratione & operibus non dignos eſſe, qui illi vel

matellam porrigant? Sed & jure hoc illis accidit, pro- S
EFe pter

☛☚

434 CATECHITSMIS MAJIOR

pter perverſitatem diabolicam, quia Dei præceptum ita
contuùmelioſe peſſundant, ut ſemet incaſſum ultro ex-
cogitatis operibus excarnificatos diſcrucient, nihil ad.
hæc præmiiinde aliud, præterquam ignominiam una
cum damno repertent.
Quomodo ergo cor hominis non geſtiret gaudio,
aut lætitia difflueret, quod labori ſe accingeret, facen-
retque, quod fibi demandatum eſſet, poſſetque dicere: Ec⸗
tcce hoc opus præſtat ac potius eſt omnium Carthuſiano=
rum ſanctimonis, etiamſi ad necem usque ſe ipſos ma-
cerarent jejunio, ac cĩtra intermisſionem innixi genibus
preculas ad Deum fanderent? Hic enim certum habes .
divini verbi teſtimonium, quod hæc facienda mandave-
rit, ceterum de illis ne Jota quidem uſpiam præceptum
invenitur. At deploranda hæc mundi plaga & horrenda
c&œcitas eſt, qvod hæc omnia nemo credit: adeo diabolas
ſimulata ſanctitate & fucatis operibus noſtros perſirin-
Xit ac dementavit oculos, ””M
obedientis Quamobrem percuperem, (ut repetam) ut apertis
bineulum oculis & auribus, ſerio tandem iſta corde complecte-
æcono- remur, ne aliquande iterum à pure Dei verbo abſtra⸗
mias mutu- Ci & abalienati, in diabelica mendacia Prolaberemur.
Quin etiam hac ratione futurum proſpicerem, ut pa-
rentes majori gaudio, amore, amicitia & concordia
fruerentur in ædibus, & liberi parentes haberent ſum-
ma devinctos benevolentia. Contra, ubi pertinaces
. ſunt, nee citis, quam fuſtibus adacti jufſa capeſſunt:
—R DEUMfſimul & parentes exaſperant, eoque ſeipſos täan-
to privant theſauro, & gaudio conſcientiæ „omneque
malum & infortunium ſibi cumulant. Atque hinc eſt,
quod ea jam per totum orbem eſt rerum conditio,
quemadmodum nemo non conqueritur, quod æque &
ſenes & juvenes ſint efferi & effrenes, in quibus nullum
aut revetentiæ aut henoris veſtigium vel ſcintilla con-
ſpiciatur, nihil niſi verberibus evictum facientes ac dln.
cCcyulum,

22 ,

tuum, guic
Eunob rem
lenitätenn t
jlenud ut
unterün ig
gnemndn
leinen ziy⸗
e;ue
nod ad hu
hentet cu
6hkenkun t
G Ax Rrope
Dtentac 4
Pkarin
hterlten

Kientir Guſen

tn henchi
dehleg
llb,ioi
Ricltun,
led i che
niqnunzet
Enfereng
Pring tiu
len Mendin

Uüm

ulin vol

rtiton
Ain off

it elos ſi

lnntlod

füumnti

Ijon
—,—
incatunulmer
ſeracientntl
I gnanitimn 4

ſe ccilbgethi
vollethneüine
gium Criid
qveleſii
Onein iniiben
4 ſtdentinn,

gelit 1el

S⸗

Pus nokree

. tepelin 1

t onke eif.
inetat.
ute Dei Peres

070 4
1 R 6

nſeic in mundo dominatur diabolus, ut liberi parentum obli.

Deiteretitt

litenn, .

W. PRAECEPTUIMNM. 43;5
culum, quidquid poſſunt, efficientes & ſubtrahentes.
Eam ob rem Deus quoque punit eos, ut in omnem ca-
lamitatem prolapſi ærumnoſe vitam exigant Perèe etiam
videmus, ut ipſi parentes quoque nihil ſciant, & omni-
um rerum ignari ſint: ita fit, ut ſtultus ſtultum doceat,
& quemadmodum parentes vixerunt, ad eum Inodum
deinceps vivant & liberi. HW ”””MẽU
Hoc, inquam, primum & maximum eſle debebat STa, ze, ,
quod ad hujus præcepti obſervantiam nos meritò pro- opes ſecuns
6 vocaret, cujus gratia, etiamſi parentibus deſticueremur, da rabalg
optandum tamen nobis fuerat, ut hobis Deus truncos oedisntis
& ſaxaà Proponeret, quæ parentum vice coleremue, aut & honor
parentum appellaeione dignaremur. Qvanto magis, erga parven=
poſteaquam vivos parentes nobis larg tus eſt, lxtitia æ=ñz7z.
nobis exultandum eft, ut illis honorgun habere „& obe-
dientiæ obſequium oſtendere queamus, non gnoran-
tes, Deo optino maximo, ac omnibus An gelis hoc ſum-
méè placere, & diabolo ægre eſſe. Ad hoc, maximum eſſe
opus, qu ipfi facere poſſumus, poſt ſammum illum
Dei cultum, in prioribus Præceptis comprehenſum, a-
deo ut elcemolynis javare egentes, neque non Omnia

reliqua opera, quæ proximo Ppræſtantur, huie nullo modo
conferenda ant. Quippe Deus huie parentum ordini
primas tribuit, eundemque in terris plane in ſuam ſe-

dem colendum evexit & extulit. Hæc qnidem DEl vo-

ν Iuntas & beneplacitum, ſat ve hementibas & cauſis & ſti⸗=

mulis noſtram debebat impuliſſe negligentiam, ut cum
quadam voluptate atque lubentia, quod officium no⸗ .
ſtrum poſtulat, faceremus.
Adhæc coram mundo quoque in hoc aſtringimur, Qnid liber;
ut acceptorum à parentibus Beneficiorum memeres, parentibus
mutuam officii vicem rependamus, utque parentés æ-sa Jure na-
tate feſſos vicisſim alamus foveamusque. Sed hie rurſum zura debe.

viſcantur: quemadmodum omnes nos Dei obliviſcimur,
Ee z nec

14

4²⁰ CATECHISMUSMAIeR/ —
nec quisquam memoria repetit, qua ſedulitate DEUS ile⸗
nos alat, cuſtodiat ac defendat, tum quanta bonorum coniiſt
copia corporis & animi nos cumulet & obruat. Præci- un ele an
pue vero, quando horulam paulo inteliciorem vix o- aalmun
ſtendentem ſe adverſitate ſuſtinemus, oprotinus malo- tem eſenl
rum impatientes, in iram prorumpimus ac murmura- eugamn
5 mus, deque tot immenſis bonis per omnem vitam à Deo e⸗ Alogel
acceptis; nulluni vel tantillum in memoria noſtra reſi- ſewareſed
Aet amplius, ſed prorſus expuncta omnia oblivioni Onno, K
mandata ſunt. Non ſe cus quoque cum parentibus agi- Eintren ti
mus, nec ullus puer eſt, qui difficultatem, quam paren- niimit
tes in nutrieando & fovendo eo multifariam perpesſi H
DMllitamen:

ſunt, agnoſcat aut perpendat; niſi hoc à Spiritu ſandto
SðJMã acceperit gratiæ. M itez etk.
Ejusmodi vitioſam mundi naturam & ingratitudi-
nem DEUS probe compertam habet, quare præceptis lbekitn
nos ſubinde impellit & admonet, ut quisque animo ſe- r le, gi
cum repetat;, quantum bonorum à parentibus accepe- Seigt,
rit, & inveniet, ſe ab iisdem & corpus & vitæ initium nadmad
accepiſſe, atque item multo ſudore & cura enutritum & um, ho

educatum eſſe, ubi alias vel ſexcenties in propriis ſordi. uum volupt
bus ſibi pereundum fuiſſet. Quocirca præclare & ſa. , nont
Uere geriſt
rſe

pienter à veteribus dictum eſt: Deo, parentibus, & ma-
iſttis, non poteſt ſatis gratiæ rependi. Quicunque ſur a lone
Porain Verborum rectée memor fuerit, non expectabit 4 Uoſßen
Aliorum commonefactiones, ut erga parentes gratus nontentigan

appareat, ſed ſua ſponte properabit eosdem & omni ho- utlis ein
nore cumulare, & in ſinu (quod ajunt) geſtare, ut eO, lblr hei
quorum opera Deus illi omnium bonorum copiam ple- er btel
7 no cornu affuderit. ladiidene
Promisſio Super hæc omnia; ad hujus præcepti conſervatio· Ve
sddita huic hem, velhæc cauſa potisſimum nos provocaſſe debebat, nlaua,t
Pracepto. quod Deus huic præcepto corporalium bonorum pro- ude veli
. misſionem annectit, inquiens: Ut ſis longævus ſuper denn beſſeri
nlia

terram, quam Dominus Deus tuus tibi dabit.

Aen
—
1 ſetolitte l

uintibidi

t Noheut in

iglelcioren int

ius, Nrotiinl l

pinls nine
Uinhenn Eni
nemnoril lalnt
ia ommnil Ullin
in etekin
Htatemngunnu

—

Gultifrnen

Poei Yiinie⸗

tin 6 te
bet guatt u
ut qabane n
Zͤetemring 1
tpus 8
Leutaenn
tiesin nti
cire
e reiinn

s
erd

.
N.
8

IV. PRXCETTUM. 437

Hic ipſe æſtima, quanta ſeveritate hoc præceptum
Deo cordi ſit, non ſolum aperte indicanti illud ſibi gra-
tum eſſe, aut gaudio ac voluptati, verum nobis etiam
ipſis caſirum eſſe felicisſime, ac non niſi in optimam
partem eventurum, ut vitam tran quillam agque ſuavem
exigamus omnibus rebus in terris adfluentes. Hinc
ipſe quoque Paulus ad Epheſios ſexto, hoc ipfum citans
pleno ore jactat, ubi inquit: Filii, obedite parentibus in

adjecta eſt.

Eph. 6, I. .

Domino, hoc enim juſtum eſt, Honora patrem tuum
& matrem tuam, qued eſt mandatum primum in pro-
misſione, ut bene tibi ſit, & ſis longævus ſuper terram.
Nam tametſi & aliis præceptis ſua incluſa ſit promisſio:
nulli tamen adeo ſigniſcanter & expreſſe, quam huic,

Hlabes itaque hujus præcepti fructum & præmium, Frucyws &&
ut ille, qui hoc transgreſſus non fuerit, dies feli praminm
ces exigat, nulla preſſus inopia: Contra quoque bzjus pra.
poœnam, ut ille, qui parentibus dicto non erit au- cepti ſer.
diens, hoc citius intereat, nec unquam ſua vita vari.

2

cum voluptate fruatur. Eſſe enim aut fieri longæ-

vum, non tantum ad decrepitam usque ætatem vi-
vere Scriptura nominat, ſed omnia habere affatim,

quæ ad-longævam vitam traducendam pertinent, ut

eſt proſpera valetudo corporis, uxor & liberi, victus

non tenuis aut ſordidus, externa rerum pax, bona & æ=-

quabilis Reipublicæ adminiſtratio, & hujusmodi, ſine

quibus hæc vita neque jucunde peragi, neque diu con-

ſiſtere poteſt. Jam ergo ſi gravaris auſcultare parentibus,

& ab isdem emnendari recuſas: eſto dicto audiens carnifi-

ci. Qued ſi neque huic obedire ſuſtines ‚obe dito vαννται
Trvàdονα

1 — „ „N 8R
To rον αανυαν⁸ι d£ο sεÏzNs*a Hoe
n. Deus, velis nolis, exigit, ut aut ̊ ipfi auſcultaveris, uo-
remq; geſſeris, tibi largiter & affatim omnib bonis pen-

let præſtiti obſequii promtitudinem: aut, ejus iracundia

Ee 3 tua

4383 CATECHISMIS MAYOR
tus pertina-ia exàſperaveris, te & morti & carnifſici cru- Anturaler
ciandunz objiciat. Minttei
Biwade zot Unde etiam agminatim pullulant & emergunt que. vniitam
IJacinoroſt Sis ie tot facinoroſorum hominum examina, quxv partim ulr Arie
goxzznes, laqueo, partim gladio, partim etiam rot & igne, plecten- Auntiope
da & extingveuda ſunt, quam & inohed ienria erga pa- Iohujus
rentes? GQaandoquidem parentum objurgationem, ex altlentio
. grat 4 & amore profectam, per ferre nolunt, fit, uat Dei ira- Certam ſu
cundia in omne facinus prelapfi, deinceps propalam ex- Win inper
. carnißcati parentibus & dolori ſint & dedecori. Perrarè Flen e
enim contingit, ut tam perditi & deplorati homines, Imkmam
rectam aut maturam mortem oppetant. Cæterum pwbi Ahlalun
& obedientes bened ictionem acci piunt, ut in multa kran⸗ Pbi adhibet
quillitate belle & molliter conſeneſcant, ac natos nato- (rcſam n
rui (ut ſupra dictum eſt)videant, in tertiam & quartam n ad e
generationem usque procreatos. M Puramfger
Exempla. Hoc ipſum experimentis quoque diſeimus, ut; ubi ho- lium u
L neſtæ & veruſtæ ſunt familiæ, divitiis & liberorum nu- (imetne
nueroſa ſobale abundantes, procul dubio iode ingre-. nligut
mentam longa quadaa propggatione acceperint, quod Alhre⸗
illerund aliquot ſencte edacati fuerint, ſuisque majori. eganch
Pſ. tos, G. bus reverenter suſi ultaverint. Rurſum de impiis ita in 3Pprlarin
. Arcris litenis memoriæ proditum legi nus, Pſal. 09. Ne. aeſaten
potes ejus era d'cabuntur, in generatione altera deleatur ſecumgam
nomen eorumn. Sit ergo tibi ſemel atque adeo dictum ſe- e in ſan
riò, quanti Deus faciat bedientiam „um illi tantum tri⸗ hlitos n
buat, tantum en delectetur; ut ejus ohſervationem am- Mlonk
plisſimis præmiis remuneret;, Se rurſus transgreſſores hb bein
acerbe & immiſericorditer pmdiat. Hæc amnia eo0 4 Itaqwonn
me d cuntur, ut iſta pueris ſedulèinculçentur. Nemp tesgttii
6 enim facile credit, quam neceſſarinm ſit hoc præceptum, (Moinon
hactenus tamen in Papatu non magui æſtimatum, c ne le dien
traditum quidem unquam. Sunt quidem verba vulga- tos eyi
ria & facilia, quæ nemo non ante ſibi prohe cognita el- ln
ſ exiſlimat, & hæc ipſa cauſa eſt, cur tantopere negll. w eeh

—.—

ortiAcnitin

t Senemuug
roti greſe
Cheſiegtin ei
Ohivemninen,
nClantteni
einceson
8 edtcni lu
8 behlagite.
tant, (Mni
iunboti Ullen
eſtant 1 iti⸗

intetandf

vecſemu;
cul Adie iu
iOgeaceht,

etiet,ſnige⸗

Rorſumkeniil

legin⸗ l
toelete

eniete
nun ir

us Cgerlathe,
rurlas uuße .

er onn

ſine ſen
ſeoeſe
un nn

IV. PR AECE PTIM. 439

gantur, adee, ut ad alia nimium curioſe intenti ſimus, i-
gnorantes interim neque credentes, tam accendi & pro-

vocari iram Dei hujus præcepti contemtu & negligentia

noſtra, & vicisſim obedientia ejus præcepti tam Præclara
&& grata opera illi præſtari.

In hujus præcepti explanatione, neque iHud tacitum Obedienih

aut ſilentio prætereundum eſt, quod ad multiplicem obe- ega magi

dientiam ſuperiorum attinet, nempe eorum, qui verſan- ſtratum.

tur in imperio, & reipublicæ procurationem ſuſtinent.

Siquidem é parentum poteſtate omnes aliæ propagan “
tur & manant. Ubi enim parens aliquis filium rebellem

& dyſcolum ſolus educare nequit: magiſtrum adjutorem

ſibi adhibet, qui literis ac diſciplinis liberalibus pueri D
ferociam molliat ac mitiget. Quod ſi hujus quoque o-

pera ad retundendam ferocientis ingenii barbariem,

parum fuerit efficax aut valida: ad jungit ſibi vicini auxi-
lium. Quod ſi diem ſuum obierit: commendat ac tradit
filium educandum Magiſtratibus, aut tutoribus ad hoc =D
conſtitutis. ððð
Adhæc, ad rei familiaris adminiſtrationem ſervis quo-Obedientia
que & ancillis opus eſt, ita, ut omnes, quotquot Domini ergas Sõ
appellatione cenſentur, vice parentum ſint, ab iisdemque nos.
poteſtatem ac vim regnandi accipiant. Unde quoque
ſecundum Scripturam omnes dicuntur Patres, utpote,
qui in ſua gubernatione officium patris obire, ergaque
fabditos patris animum inducere debeant. Quemad-
modum & olim apud Romanos, & alios plerosque popu-
los, hexos herasq;patres & matresfamiliâs nominabant.
Ita quoque ſuios magiſtratus & principes dixerunt Pa-

1

tres patriæ, nobis Chriſtianis, in dedecus & ĩignominiam,

quod non eadem appellatione parentes & principes no-

Kros dignamur, aut ad minimum eos pro talibus hono-⸗
ratos exiſtimamus. l

Jam quæcunque liberi parentibus ſuis debent, eadem Obedient?s
blane debent illis omnes, qui in œconomia verſantur. in æceno-
FPe 4 Qua- mig,

Opera gα

wopica,

s MAOR
CATECHLSMuS MAj
440⁰

P 1 PS

—

ibus:
ſtent honor
. oneſtent 6& cum.
iparentes fuos h ſed promte & .
rum etian acte,& Invito. uſam, quo Dei in
non quidem coa- pter priorem ca . ellue obesientia
gaudio. Et hos eolendr dinbehar. delectatur. Cujus
Borandos sos i peribus inprimis de
1 ; aliis operib
e omnibus
Præ

4

eſtire
. re, pla mque
. mpender antur, ta 9
tium heras conſequantur,
vosS & heras

mO⸗
jant quon
„ & ſcian 3 tar⸗
ſcieneia Eüagtur: ue. Rackenn ir
ilari con 8 ni r h er⸗
acata & hilari TFà præſtare quea E conteinta ign
6 rubiginet lore obſcurata, & c
igine & ſq
ſus rubig

emo non impuliu diabo-
i impuliu
endis n

P

decipulas abiit, magn

ummo⸗
& temporis, & n
a jactura

ientiæ.
conſci
rum, &

iĩ fieri poſſit, ut
iterum Denee er eetamghe
Lnukann eriln et gaudio, ren quo alias üeretut,
rrantei it cjuemedt atahn ane⸗ Rungua l
E 1 1, 10S Ia “
Ale⸗ ene ie E aſh er akleereht⸗ keeiſe
eg ua ne diligenter ab onachorum eer
eri laneri⸗ Bein * uam omnium 3 exigunt? A r id
nai⸗ lneliut dure & anorresden ac Elieter
aoneran haben 1 omisſionem . H eſſe beatior, au
annexam aeed Qu ratiotze ure
tibi caſuru .

1 e,
ctiorem vitam agere, 9

am
inet? N
um ad opera attinet
uantum

. it, 0-
ique ſoli ſervi
la fides vere juſtihcat, eique
apud Deum

& hominibus.
verò hom
Kionie & defenſionis 1

Hatdtim con⸗
Uultizmoror
Oelentir
Primumm guid
ſtig, oltez
nrri i
Apobann
MInem (arn!
lengi mone
eNanonu
mhe⸗ ten
l inoren
ris nvere
reohren
Finliter
Kturhgil
um ordinen
Ntrine lon
Nis unili⸗
uncth eſt
beihii
un arent
Coln uobi h
nten
tiſhnntn
ſine Pelent
Cmni honor
nizanni
lun gni

e Praya
ent

enicne 0

rumn,

1,

MINSln IV. PRCGEFTIM. 441

—

itgleeinneaen pacatam conſcientiam & faventem Deum obtineas, qui
ec koninmt multis ſervitii tui rationem tibi penſaturus eſt. Quid
Kobtennpetintet multis moror? palam beatus es, duin modo probitatis &
hneken om obedientiæ wirtutem conſtanter retineas. Sin minus:
ſel kontid primum quidem non niſtiram à4 Heo lucrifacis & inimi-
lcene citias, poſtea amiſſa eordis tranquillitate, omnes plagas
DaeCt incurris & infortunia. Quem ergo iſta non movebunt
Bisekehnnn S. probum facient, hunc tanquam deploratæ vitæ ho-
ere luenniti minem carnifici commendamus & morti. Quare quili⸗
drleq ammmie bet, qui moneri ſe patitur, cogitet, Deum hoc ſuo præ-
I,nne⸗ cepto non ludos facere, aut jocos exercere, ſciasque illum
turhis ipfſum hœc tecum loqui, & obedientiam requirere. Quod
Acortere ſi illimorem geſſeris, placebis ei, ejusque dilectus filius
non inpi eris. Sin vero contemſeris, age, & dedecus, ærumnas &
