d H lus nci non poteſt, niſi auzxilhio Chriſti: Ita non pos-
e. D ſumus nos propriis viribus ex iſta ſervitute eximere. Ipſa

bolet mundi hiſtoria oſtendit, quanta ſit potentia regni diaboli.
li⸗ u⸗ plenus eſt mundus blaſp hemiis contra Deum, & impiis o
lienn pinionibus, & his vinculis habet diabolus irretitos ſapientes
e l & juſtos coram mundo. In aliis oſtendunt ſe craſſiora vi-
All tia. Cum autem datus ſi obis Chriſtus, qui & hæc pec--
S,an cata, & has pœnas auferat, & regnum diaboli &

ihnind, mortem deſtruat, beneficia Chriſti non poterunt cognoſci.
WE Hiſi intelligamus Ideo de his rebus noſtri
iil DM Concionatores diligenter docuerunt, & nihil novi tradide-
ftien runt, ſed ſanctam ſcripturam, & ſanctorum Patrum ſenten-
1 Pie tias propoſuerunt. ”M
cho⸗ W
iones 4 Hæc arbitramur ſatisfactura eſſe Cæſ. Majeſtati, de pue-
tium, A rilibus & frigidis cavillationibus, quibus adverſarii articu-
ltaque lute lum noſtrum calumniati ſunt. Scimus enim nos recté &£
& humn (um catholica Eccleſia Chriſti ſentire. Sed ſi renovabunt
las helct icr hanc controverſiam adverſarii, non defuturiſunt apud nos,
O 4 ie qui reſpondeant, & veritati patrocinentur. Nam adverſarii
N in hac cauſa magna ex parte, quid loquantur, non intelli-
gunt. Sæpe dicunt pugnantia, Nec formale peccati originis
nec defectus quos vocant, rectèe ac dialectice expediunt.
n, Sed nos hoc loco noluimus iſtorum rixas nimis ſubtiliter
ai excutere, Tantum ſententiam ſanctorum patrum, quam
i & nos ſequimur, communibus & notis verbis duximus eſſe

“ 5

S

4

S

on lmg recitandam.
ta, *
anz hanli
— . .. .
c hontl 4 TERTIIM articulum probant adverſarii, in quo con- Aug. C. I0.
Hetem, . fitemur duas in Chriſto naturas, videlicet naturam huma- Art. Im.

Cotoniſc⸗ nam aſſumtam à Verbo in unitatem perſonæ ſuæ. Et 303.
quod idem Chriſtus paſſus ſit ac mortuus, ut reconci-
liaret nobis Patrem & reſuſeitatus, ut regnet, juſticet
„ l æ ſanctifieet credentes, &c. juxta Symbolum Apoſtolo-

orbbis lin trum & Symbolum Nicenum.
II. DE

.

6o II. DE IusTIIICATIONE.

———

II. DE EISTIFI ATIONE.

Aug. C. 10, IS quarto, quinto, ſexto, & in nfrà in articnlo
Art. Sme.
335. merita, ſed gratis propter Chriſtum conlequi remiſſio-
Epir. 83. nem peccatorum fide in Chriſtum. Mrumque enim
Declar. damnant, & quod negamus homines propter ſia merita
6½. conſequi remiſiionem peccatorum, &£ quod affirmamus
homines fide conſequi remiſſionem peccatorum, & fide
in Chriſtum juſtifcari. Cuùm autem in hac controver-

mnant nos, quod docen us, homines non propter ſua

ſia præcipuus locus doctrinæ Chriſtianæ agitetur, qui re-

te intellect tus illuſtrat & amplificat honorem Chriſti, &

aſtert neceſſariam & uberrimam conſolationem piis con.

ſcientiis, rogamus, ut Cæſarea Majeſtas de rebus tantis cle-
menter nos audiat. Nam adverſarii, cùm neque quid re-
miſlio peccatorum, neque quid fides, neque quid gratia;
neque quid juſtitia ſit intelligant, miſere contatmin ang
hunc locunmp& obſcurant gloriam & beneficia Chriſti, & eri-

piunt piis cor lelentigs probaſt as in Chriſto conſolationes.
Ut autem & confirmare confeſſionen noitram, & diluere
ea, qu æ adverſarii objiciunt, Pp0 “ initio Juædam præ-

fanda ſunt, ut fontes utriusque gen neiis doctrinæ & adver-
ſariorum:, & noſtræ co ognoſci Polant.

Univerſa ſoriptura in hos duos locos præcipuos diſtribui,
Aebet; in legem, Ppromiſſiones. Alias enim legeni tra-
t, aliastradit promillionem de Chriſto, videlicet, cum
aut promittit Chriſtum venturum eſſe, & pollicetur pro-

pter eum remiſſionem peccatorum, juſtikcationem & vi-

tam æternam, aut in Evan ngelio Chriſtus, poſtquam appa-
ruit, promittit remiſſionem peccatorunr, juſtincationem
& vitam æternam. Vocamus autem legem in hac diſputa-
tione, decalogi præcepta, ubicunque illa in ſcripturi 1s le-
guntur. De ceremoniis & judicialibus legibus Moiſi in

Prrlemtianäh il loquimur. .
“ Ex.

*

Erhis
Unalit dri

Eci unſ c

Atemn kee
4 10 Uutcur

fuptra tat

B lber De

Dan⸗ eran
Deumninm
tapetlen

e N
tan Utation
1 lol ne n
Nimdone
Ntſackein
oeht
ent,l
30 uod
ACtuI
Dt be dpi

itd un

le 5

Meopinion
Alaleent

gratiam,

Mmnutadil

In hit
Kherrent
cogitet brl
teteſt int
8 tiul

. „

I. DE JusTIFICATIONE. 61

N. ILInc his adverſarii ſumunt legem, quia humana ratio na-
. . turaliter intelligit alique modo legem. H abet enim idem ju-
tigio Ac dicium [criptum divinitus in mente, & per legem quærunt
0n Prope renniffiohem peccatorum & juſtificationem. Decalogus
ſegki en tem requirit non ſolum externa opera civilia, quæ ra-
umde tio utcunque efficere poteſt; ſed etiam requirit alia longe
pteru Tupra rationem poſita, ſcilicet, veréè timere Deum, verè di-
od Afrumnd ligere Deum, veré invocare Deum, verèe ſtatuere, quod

tor, AH Deus exaudiat, & expectare auxilium Dei in morte, in o-
e HHha unibus afflictionibus, denique requirit obedientiam erga
ren, in Deunmwin morte & omnibus affhictionibus, ne has fugiamus,
ren Cnii aut averiemur, cùm Deus imponit.
bustIIGH IIiC Scholaſtici ſecuti Philoſophos tantùm docent juſti-
hegie gilt tiam rationis, videlicet, civilia opera, & affingunt, quod ra-
de d tio fine Spiritu ſancto poſſit diligere Deum ſupra omnia.
II Nam donec humanus animus otioſus eſt, nec ſentit iram
CletA aut judicium Dei, Kngere poteſt, quod velit Deum diligere,
ccli quod velit propter Deum benefacere. Ad hunc modum
nDERH. Qocent, homines mereri remiſſionem peccatorum, facien-
utn e do quod eſt in ſe, hoc eſt, ſi ratio dolens peccato, eliciat
GrneE“. actum dilectionis Dei, aut bene operetur propter Deum-
Et hæc opinio, quia naturaliter blanditur hominibus, pepe-
rit & auxit miultos cultus in Eccleſia, vota Monaſtica, abu-

O

imuoslti Ilus Miſſæ, & ſubinde alii alios cultus atque obſervationes
ae. 4 .——— . . –
i legelulti. hac opinionée excogitaverunt. Et ut fiduciam talium ope-

d rum alerent atque augerent, affirmaverunt Deum neceſſa-

Clicemn :, rio gratiam dare ſic operanti, neceſſitate non coactionis, ſed
ogenn & immutabilitatis.

In hac opinione multi magni & pernicioſi erro-
res hærent, quos longum éſſet enumerare. Tamtüm illud
cogiteét prudens lector, Si hæc eſt juſtitia Chriſtiana, quid
intereſt inter Philoſophiam, & CHRISTI doctrinam?
Si meremur remiſſionem peccatorum his noſtris actibus
. clii-

2 .

P

EI 4 .

apia res
½ 0 prolapia
neratione? Et ex his obinionipus ane dlich juſtitiam
egenera ui docemus, s-
nuki irrideant Nr cudivim 5
eit, Philoſophicam uerendam elle Anarel⸗ Ethica
10
Præter p ione, ablegato Evange 3; defendunt
3 pro concione, . era ſunt quæ —
sam pr bant iſti, ſi vera 12 ſcri-
rate. Nec errabant iſti, ivilibus adeo .
adverſari; Nam Ariſtoteles de mern lr amplius. Vide-
adverſarii. Næ his requiren dum ſi dicta
Mdite, nihil ut de hi eruntur quædam d
1t erudite, . nferuntur Jus . ſi
pſit er libell in quibus con ictis, quaſi
ctare libellos, In is, & aliorum dictis, q
Cheigi eum Socratis, noni, d alio nasdam, per quas
Chriſti, cur Chriſtus, ut irdderet eges qu⸗ ieremus
. ut tra eremus
venerit Chriſtus, non accip
ad hoc vene eccatorum, ic ad-
emiſſionem p recipimus hic ad-
remur remiiſi . e ſi recipim .
meie i prohrtet ipſius merita. Itaque Ereci operibus ra-
. t12 . er P
berſarionan doctrinam, quod W ludifcationem, Hhll
V 1 Z Loruni & 8 Pha-
. eccator certe Pha-
. remiſſionem Pe iloſophicam, aut .
umintererir inter juſt itiam philoſoph
am ſpia namn. 8 8
riſaicam & Chriſtiana ino prter-
. ⸗ Imnino
uandam adverſarii ne Caiſtum om & tribuunt
103 . —
uirunt notitiam hiſtoriæ de n habitum, ſive ut
nn D rmictuerit nobis dari anan Katraun⸗ habitum
e primam gratiam õ Deumg Exiguum
ipſi vocant, acilius diligamus . nt a-
ſe inclinantem, ut facilius di tibuunt, quia fingu D
et ſt, quod hinic habitui tribu & poſt illum hbi-
en urrali ante habituni illum 3 inntarem poſſe di-
ctus volu iei eſſ Fingunt idem
. . e. 1 . ut idem
udem ſpeciei e imulat,
n arn e3 habitus ille tamen nc habitum primum
ligere Peum⸗ Et jubent mareli hune mereri operibus
iaciat Rbenelns merita, deinde ju . vitani æternam.
legie nctementum illius hebin, d V utantur ho-
egi ri ne eo nator re-
Ita ſepeliunt hrium Tentiant ſe gratis keepere r
tec⸗ ipſum . 8 ed ſomni-
mines, & Bekrorun & receneilrionemi ſed l pec-
. nem peccatoru is mereri remiſſior
ik⸗ Ptohtis impletione legis mereri remiſſione cato-
ent te † “

D

N
KFonm,
Epntari,
kilfaciar
Imeat Deum
gtamcdehe
gaeexilen
lelioDei

Etgn
Mlenitumco
Tia,
Merito cone
umcondn
Mbirun Ilun
en, El

Qundo i

mereant
rüſio Pece
terroribus e
deeun hyd

eadſth

dunthom
Qryl.
teambi
Kamulan
dlignom
ater door
tkarun,
lurnih
eglh
riln,
ſekrek, e.
Perum E
alltientis
n Abita

Cer

0Nk.
—

ri pohlum 8

eſt Chrlca
eo Prolgin H

Aiam lin
dudizimnuſ
quu Ei
libus aof
tamplis
ur Juelm 6
rum Cicti e
uasdeunuf⸗
non Ntheſ⸗
ecipinis e=

“
hur oheiig⸗

cationem,
n, Aur cene!⸗

Awirumn,

teligunk

el
us

merei n
aitan unt
re Z .
16 2ccene
ratis ,
“

nem, 8
(ſionen
lemil

*

H. DE JusTIFICATIONE. 63

carorum, & propria impletione legis coram Deo juſtos
reputari, cùm tamen legi nunquam ſatisſiat, cùm ratio
nihil faciat, niſi quædam civilia opera. Interim neque ti-
eat Deum, neque veréè credat ſe Deo curæ eſſe. Et quan-
Jham de habitu illo loqunntur, tamen ſine juſtitia ſdei ne
que exiſtere dilectio Dei in honinibus „ neque quid ſit di-
lectio Dei, intelligi poreſt.

Et quòd fingunt diſcrimen inter meritum congrui, &
meritum condigni, ludunt tantùm, ne videantur apertè
7N ααιν. Nam ſi Deus neceſſario dat gratiam pro
merito congrui, jam non eſt meritum congrui, ſed meri-
tum condigni. Quanquam quid dicant, non vident. Poſt
habitum illum dilectionis fingunt, hominam de condigno
mereri. Et tamen jubent dubitare, utrum adſit habitus.
Qaomodo igitur ſciunt, utrùm congruo an de condi-
gno mereantur. Sed tota hæc res conficta eſt ab ocioſis
hominibus, qui non norunt, quomodo contingat
remiſſio peccatorum, & quomodo in judicio Dei, &
terroribus conſcientiæ, fiducia operum nobis excutiatur.
Securi hypocritæ ſemiper judicant, ſe de condigne mereri
Rve adt habitus ille, ſive non adit, quia naturalirer con-
nidunt homines propria juſtitia, ſed conſcientiæ perterre-
factæ ambiguunt & dubitant, & ſubinde alia opera quærunt
& cumulant, ut acquieſcant. Hæ nunquam ſentiunt ſe de

condigno mereri, & ruunt in deſperarionem, niſi audiant

Præter doctrinam legis, Evangelium de gratuita remiſſione
Peccatorum, & juſtitia fidei.

Ita nihil docent adverſarii, niſi juſtitiam rationis, aut
certä legis, in quam intuentur, ſicut Judæi in velatam Moi-
Kfaciam, &α in fecuris hypocritis, qui putant ſe legi ſa-
tisfacere, excitant præſumtionem & inanem fiduciam
operum & contemtum gratiæ Chriſti. Econtra pavidas
conſcientias adigunt ad deſperationem, quæ operantes
cum dubitatione, nunquam poſſunt experiri, quid ſe fi-
es,

4. 4 uI 6
111 1
N „△ 1

eE E r. S& J OD Ecei -
t m gquo rOopter 4 DEI .
atum
1. P . P mand . .
ar10 ſin 4 4 1 . 1 4 decalogus P ræCcIpit,
1 aM, G ]
1 1 fa clenda h neſ 3 Opera,
ſ. T 7

injuſtis po-
njuſti 1.
:Lex eſt i i diſcipli-
us. Item: Lex eſt i diſcipli.
eſt Pædagogus. les illa civili doctri-
juxta illud: e coerceri re es, literas, ur-
K im Deuis 3 it les 2. 1. ipi 6
lita. Vult anc copfervandam HH jus iam ur
1. Et ad hanc c Et po am ſæpe vinci
Et ad han ns. nam ſæp ifeſta
na, E 4 18, ve uanqu ife
nah magiſtratus, iri buis eeete qnananan ad t libemter
cunque ratio ſuis v li, & impellente ſtitiæ rationis nhahet
imbecillitate natura n autem huic in majus bonum ue
agitia. u laudes; Nul ec inquit Ariſtot ſtitia; Ac
„P . §s iuas t recte 4* ſſe In
ribuimu 4. E rem e non
ae natura cane I eeren formoſio æmiis: tamen ne
C 1 1
næ. ue Lu us Prrn.
Heſperum, neq m corporalib . rre⸗
s etiam ornat ear Chriſti laudari. ſtra mereamurr
8
Rae cum contumelia uod per opera no
debe im, qu
um eſt en 5
Falſum m.
isſionem peccatorum
mis

juſti
ntur eſſe ]
hoc, quod homines repute
lſum eſt & hoc,
Falſum e

juſtiti rationis.
Deo propter juſtitiam
2 T
coram

/

4¹. 5 .
1

1 nati 4
elle 7

. 4
5 . .

Sratia.

iiglit: 5
E ad eo
lens ire
15 eſt.
etiam epe
crepabo⸗
Jun mn n
tes elun
jultite)
Etümnatn
faſerit, ve
tionetn ⸗
catorum.
kenatushie
guunhe
ncm,
Dl 0 U
telt gori
Jue D
denlus c
nim Dei
ſici. On
lut. N
Aeentzer
Auguc
Uliseſt.
Certe (arO
ſ bjri,
inimieiti
terna ciy
E, (er
e urta
dur rrce
Kondinent

—

II. DE TusrIFTCGATYTONE. 6 5

— =,—

Peninubiſ⸗ inquit: Si poſſibilitas naturalis per liberum arbitrium,
& ad cognoſcendum, quomodo vivere debeat, & ad
tims, S bene vivendum ſufficit, ſibi ergo Chriſtus gratis mortu⸗

umDI us eſt. Ergo evacuatum eſt ſcandal I crucis. Cur non
ddognsen ertiam ego hic exclamem? Imo exclamabo, &£ iſtos in-
ekiriint 6 crepabo dolore Chriſtiano : Evacuati eſtis à Chriſto, Gal 54
Grlidl Jui in natura juſtificamini, à gratia excidiſtis. Iganoran- 4
litenes, tr tes enim jultitiam Dei, & veſtram volentes conſtituer e,

e ſtinm 4 juſtitiæ Dei non eſtis ſubie ecti. Sicut enim finis legis, ita
mſer un etiam naturæ humanæ vitioſæ Salvator Chriſtus eſt „ à0 7“ h. g. 56,
od nn juſtitiam omni credenti. Et Johannis 8. Si vos Filius libe- H 36

mronlen raverit, vere liberi eritis. Noni igitur poſſumus per ra-
jsbumk tionem liberari à peccatis, & mereri remiſſionen pec-
ltoteles catorum. Et Johannis tertio ſcriptum eſt: Niſi quis
aleilttu⸗ renatus fuerit ex aqua & ſpiritu, non poteſt introire in „ 5.

is: tamen 6 regnum Dei. Quod ſi opus eſt, renaſci per Spiritum
Sanctum, Juſtitia rationis non juſtificat nos coram
eteanm DEO, non facit legem. Roman. Omnes ca-
ham 8 .

rent gloria DEI, id eſt, carent ſapientia & juſtitia DEI, Ken 3 3.
tmmd quæ DEIM agnoſcit & glorificat. Item Roman. g. c. 8. .7.
Senſus carnis inimicitia eſt adverſus DEUM: Legi e-
SS nim Dei non eſt ſubjectus, ac ne poteſt quidem ei ſub-
ei kcge, jici. Qui auten in carne ſunt, DEO placere non poſ-
od Dens Hend ſunt. Hæc adeo ſunt aperta teſtimonia ut non deſi-
totibuenn derent acutum intellectorem, ſed attentum auditorem,

1 eHcen 9 ut Auguſtini verbis utamur, quibus ille in eadem cauſa
uulus eſt. Si ſenſus carnis eſt inimicitia adverſus DEIIM,
HNSI certè caro non diligit DEllM. Si non poteſt legi D EI
fſubjici, non poteſt Deum diligere. Si ſenſus carnis eſt
inimicitia adverſus DEllM, peccat caro etiam, cùm ex-
terna civilia opera facimus. Si non poteſt ſubjici legi
has, DEI, certè peccat, etiamlſi egregia facta, & digna lau-
8. Nm de juxta humanum judicium habet. Adverſarii intuen-
giand, , tur præcepta ſecundæ tabulæ, quæ juſtitiam civilem
natund 1 continent, quam intelligit ratio. Hac contenti pu-
tant

cepta

II DE JusTIFICATIONEg.

tant ſe legi Dei ſatisfacere. Interim primam tabulam nou
vident, quæ præcipit, ut diligamus Deum, ut vere ſtatua-
us, quod Deus iraſcatur peccato, ut fere timeamus
Deum, ut veré ſtatuamus, quod DEUS exaudiat. At
humanus animus ſine Spiritu Sancto, aut ſecurus con-
temnit judicium D EI, aut in pœna fugit & odit judi-

cantem DEIIM. Itaque non obtemperat primæ tabulæ.

Cùm igitur hæreant in natura hominis contemtus Dei;
dubitatio de verbo Dei, de nunis, & promiſſionibus,
vere peccant homines, etiam cùm honeſta opera faciunt
ſine Spiritu Sancto, quia faciunt ea impio corde, juxta
illud: Quicquid non eſt ex fide, peccatum eſt. Tales
enim operantur cum contemtu Dei, ſicut Epicurus
non ſentit ſe Deo curæ eſſe, reſpici, aut exaudiri à Deo-
Hic contemtus vitiat opera in ſpeciem honeſta, quia DElls
judicat corda.
Poſtremo hoc imprudentiſſimè ſcribitur ab adverſariis,
quod homines rei æternæ iræ, meèreantur remiſſionem

peccatorum per actum elicitum dilectionis, cùm impoſſibi-

le ſit diligere Deum, nifi prius fide apprehendatur remiſſio

peccatorum. Non enim poteſt cor, vere ſentiens Deum
iraſci, diligere DEum, niſi oſtendatur placatus, donec terret
& videtur nos abjicere in æternam mortem, non poteſt fe
erigere natura humana, ut diligat iratum, judicantem & pu-
. . 1 —G . * . . . . .
nientem. Facileè eſt ocioſis fingere ifta fomnia de dilecti-
one, quod reus peccati mortalis poſſit DEllM diligere ſu-

per omnia, quia non ſentiunt, quid ſit ira, aut judicium

Rom. A, I9.

Dei. At in agone conſcientiæ, & in acie experitur con-
ſcientia vanitatem illarum ſpeculationum philofophica-
rum. Paulus ait: Lex iram operatur. Non dicit, per legem

mereri homines remiſſionem peccatorum. Lex enim ſem-
per aceuſat conſcientias, & perterrefacit. Non igitur ju-

ſtificat, quia conſcientia perterrefacta lege fugit judicium
Dei. Errant igitur, qui per legem, per opera ſua, mereri
ſe remiſſionem peceatorum confidunt. Hæc de jufti-
tia

7

—
1ia ntion
ta kdeid
Our etiam

cdtenus

Oni
Dei kren
2c morti
rari a
torunc,
Nobisutſa
iator 3c
tionemme
Peccttonun
Tbr ſumt

fikknr

Meenge
Polkismer
tieleten
Cinns, ſe
Munquam
Rom. 4.
olita 3
tonem n
Mhnquamn
elle,
Cm
Dromuiſſion
Uuſtiäcare
Cuungue
Klum,
drum
nam ſiei

XL.
—
m “

. Ut Vene 4 Ant⸗
lere figeanu
8 exandiat. 4

Aut Fud D

pommil
l oen in
pio tce,t
Amn t. I1
‚ſon M
cxaui ucirl 1 3
nelta, Giel

=

— =

tur 4 Arele

Rtur kemi in

, ciminpo
Hendaiun leni
re ſenti len en
un

=

01 WZ
Ler ehin 1

Won i, ,
e fur I e⸗
ropent nln
M & E

„

DE JusTIFTICATIONEF. 67

I.

tia rationis, aut legis, quam adverſarii docent, ſatis ſit di-

Xiſſe. Nam paulo poſt, cùm noſtram ſententiam de jufti-

tia fidei dicemus, res ipſa coget plura teſtimonia ponere,

quæ etiam proderunt ad illos errores adverfariorum „ quos
hactenus recenſuimus, evertendos.
Quia igitur non poſſunt homines viribus ſuis legem
Dei facere, & omnes ſunt ſub peccato, & rei æternæ iræ
ac mortis. Ideo non poſſumus per legem à peccato libe-
rari, ac juſtificari, ſed data eſt promiſſio remiſſionis pecca-
torum & juſtificationis propter Chriſtum, qui datus eſt pro
nobis, ut ſatisfaceret pro peccatis mundi, & poſitus eſt me-

diator ac propitiator. Et hæc bromiſſio non habet condi-

tionem meritorum noſtrorum, ſed gratis offert remifſioneni
peccatorum &α juſtificationem, ſicut Paulus ait: Si ex ope-
ribus, jam non eſt gratia. Et alibi: Juſtitia Dei jam ma-
nigeſtatur ſine lege, i. e. gratis offertur remiſſio peccatorum.
Nec pendet reconciliatio ex noſtris meritis. Quod ſi ex
noſtris meritis penderet remiſſio peccatorum, & reconcilia-
tio eſſet ex lege, eſſet inut⸗lis. Quia enim legem non fa-
cimus, ſequeretur etiam promiſſionem reconciliationis
nunquam nobis contingere. Sic argumentatur Paulus
Rom. 4. Si ex lege eſſet hæreditas, i inanis eſſet fides, &

abolita promiſſio. Si enim promiſſio requireret condi-
tionem meritorum noſtrorum, ac legem, cùm legem
nunquam faciamus, ſequeretur Promiſſionem inutilem

eſſe.

Cùm autem juſtificatio contingat per gratuitam
promiſſionem, ſequitur, quod non posſimus nos ipſi
juſtificare, alioqui quorſum opus erat promittere ?
Cumque promiſſio non poſſit accipi niſi fide, Evan-
gelium, quod eſt proprie promiſſio remiſſionis pecca-
torum & juſtificationis propter Chriſtum, prædicat juſti-
tiam fidei in Chriſtum, quam non docet lex, neque hæc
eſt titia legis. Lex enim requirit à nobis opera noſtra, &
E 2 per-

Rom. 11,

C. 32 21.

& Rosn. 4, 14.

68 II Dz JusTIFICATIONr.

202

perfectionem noſtram; Sed promiſſio offert nobis oppres-
ſis peccato & morte gratis reconciliationem propter Chri-
ſtum, quæ accipitur non operibus, ſed ſola fide. Hæc
ſides non affert ad DEUM hiduciam propriorum merito-
rum, ſed tantum fiduciam promiſſionis, ſeu promiſſæ mi-
ſericordiæ in Chriſto. Hæc igitur fides ſpecialis, qua cre-
dit unusquisque ſibi remitti peccata propter Chriſtum, &
DEUM placatum & propitium eſſe propter Chriſtum,
conſequitur remiſſionem peccatorum, & juſtificat nos, &
quia in pœnitentia, hoc eſt, in terroribns conſolatur, &

erigit corda, regenerat nos, & affert Spiritum Sanctum, ut

deinde legem DEl facere poſſimus, videlicet, diligere
DEUM, vere timere DEIIM, verèe ſtatuere, quod DEIIs

exaudiat, obedire DEO in omnibus afflictionibus, morti-

ficat concupiſcentiam, &c.
Ita fſides, quæ gratis accipit remiſſionem peccatorum,
quia opponit mediatorem & propitiatorem Chriſtum iræ
DEI, non opponit noſtra nierita, aut dilectionem no-
ſtram, quæ ndes eſt vera cognitio Chriſti, & utitur bene-
Kciis Chriſti, & regenerat corda, & præcedit legis imple-
tionem. Et de hac fide nulla ſyllaba extat in doctrina

adverſariorum noſtrorum. Proinde reprehendimus adver-

ſarios, quod tantùm tradunt juſtitiam legis, non tradunt
juſtitiam Evangelii, quod prædicat juſtitiam fidei in Chri-
ſtum. =ð

Quid ſit fides juſtificans.

ADrerſarij tantùm fingunt, fidem eſſe notitiam ki-

ſtoriæ, ideoque docent, eam cum peccato mortali
poſſe exikere. Nihil igitur loqvuntur de fide, qua
Paulus toties dicit, homines juſtificari, quia qui repu-
tantur juſti coram Deo, non verſantur in peccato mor-
tali. Sed illa ſides, quæ juſtificat, non eſt tantùm
notitia hiſtoriæ, ſed eſt aſſentiri promiſſioni D EI, in

—

(lu grati
uſtite⸗
n elle,
tam profmn
nis.
Ac
E inter,
oblata be
DVOnod
Atigam
uo
titam, ſec
ti teſtatur
ſrmae
ſenegh
tomnecki
idiear,
tent poni
ltigue non
reſllleitadn
caulaſſn
articulur
Ohriſtum
milliope
Ppropecc⸗
ſüntlate
G
eſt 3 her
ſem gra
Propitiat
dudit no
dum olk
un, .
nen pro
innl

Nt.

—

t nobis o⸗

ropter inn.

ſola poe
htiorum mir.
ſein ponilet
decills ucn

er Chrium,l
pter Okn,

jaſtiäcaniht
1s conſolun,1
nun Sanltunl
delcet, ⸗
gte, gace
Gionibusun

nem Heccaict

emn Chrlkum!

t Cleckonem

4 uvurtet

cedit lgon

eiti in lr⸗
erenlinmuc
gs, onm
un felin 6

II. Dz JusTIFICATIONE. 69

4.

qua gratis propter Chriſtum offertur remiſſio peccatorum

& juſtificatio. Et ne quis ſuſpicetur, tantùm notiti-

am eſſe, addemus ampliùs, eſt velle & accipere obla-

tam promiſſionem remuſſionis peccatorum & juſtificatio-
nis.
Ac facilè poteſt cerni diſcrimen inter hanc ſidem,
& inter juſtitiam legis. Fides eſt Aar⁸ρααα, accipit à Deo
oblata beneficia: Juſtitia legis eſt Aaσρια quæ offert
DEO noſtra merita. Fide ſic vult coli Deus, ut ab ipſo
accipiamus ea, quæ promittit & offert.
Quod autem fides ſignificet non tantùm hiſtoriæ no-
titiam, ſed illam fidem, quæ aſſentitur promiſſioni, aper-
te teſtatur Paulus, qui ait: Juſtitiam adeo ex fide eſſe, ut
ſit firma promiſſio. Sentit enim, promiſſionem non poſ-

ſe accipi, niſi fide. Quare inter ſe correlativè comparat &

connectit promiſſionem & fidem. Quanquam facile erit

judicare, quid ſit fides, ſi ſymbolum conſideremus, ubi

certe ponitur hic articulus, Remiſſionem peccatorum.

Rom. 4, 16.

Itaque non ſatis eſt credere, quod Chriſtus natus, paſſus,

reſuſcitatus ſit, niſi addimus & hunc articulum, qui eſt

cauſa finalis hiſtoriæ, Remiſſionem peccatorum. Ad hunc

articulum referri cætera oportet, quod videlicet propter

Chriſtum, non propter noſtra merita, donetur nobis re-

miſſio peccatorum. Quod enim opus erat, Chriſtum dari
pro peccatis noſtris, ſi noſtra merita pro peccatis noſtris poſ-
ſunt ſatisfacere.
Quoties ĩgitur de fide juſtiſicante loquimur, ſciendum
eſt, hæc tria objecta concurrere, promiſſionem, & qui-

dem gratuitam, & merita Chriſti, tanquam precium &

propitiationem. Promuſſio accipitur fide, gratuitum ex-
cludit noſtra merita, & ſignificat tantùm per miſericor-
diam offerri beneficium, Chriſti merita ſunt preci-
um, quia oportet eſſe aliquam certam propitiatio-
nem pro peccatis noſtris. Seriptura crebro miſericordi-
amn implorat. Et S. Patres ſæpe dicunt, nos per miſe-
. E 3 ricor-

70 II. DrE JusTIFICATIONNE.

4

ricordiam ſalvari. Quoties igitur ſit mentio miſericor-

diæ ſciendum eſt, quod fides ibi requiratur, quæ promiſſio-

nem nüſericçordiæ äccipit. Et rutſus quoties nos de fide

noſtra non eſſe pretium rei tantæ. Ideo gratuitam miſe-

loquimur, intelligi volumus objectum, ſcilicet, miſericor-
diam promiſſanl. Nam fides non ideo juſtificat, aut ſal-

vat, quia ipſa ſit opus per ſeſe dignum, ſed tantùm, quia ac-

cipit miſericordiam promiſſam.

. 7 . 5 .
Et hic cultus, hæc AæTgαα, in Prophetis & Pfal-
mis paſſim præcipue laudatur, cùm tamen lex non doceat

=

gratuitam remiſſionem peccatorum- Sed Patres norant

promiſſionem de Chriſto, quod DElIIS propter Chriſtum
vellet remittere peccata. Igitur cùm intelligerent, Chri-

ſtum fore pretium pro noſtris peccatis, ſciebant opcra

ricordiam & remiſſionem peccatorum fide accipiebant, ſic-
uti fancti in novo teſtamento. Huc pertinent illæ crebræ
repetitiones miſericordiæ & fidei in Pſalmis & Prophe-
tis, ut hic: Si iniquitates obſervaveris Domine, Domine;
quis ſuſtinebit? Hic confitetur peccata, nec allegat meri-
ta ſua. Addit: Quia apud te propitiatio eſt. Hic erigit
ſe fiducia miſericordiæ Dei. Et citat promiſſionem: Suſti-
nuit anima mea in verbo ejus. Speravit anima mea in Do-
mino; id eſt, quia promiſiſti remiſſionem peccatorunn, hac
tua promiſſione ſuſtentor. Itaque & Patres juſtificaban-

tur, non per legem, ſed per promiſſionem & fidem. A

nurum eſt adverſarios adeo extennare fidem, cùm videant
ubique pro præcipuo cultu laudari, ut Pfal. 5o. Invoca me
in die tribulationis, & eripiäm te. Ita vult innoteſce-
re Deus, ita vult ſe coli, ut ab ipſo accipiamus beneficia-
& quidem accipiamus propter ipſius miſericordiam, non
propter merita noſtra. Hæc eſt ampliſlima conſolatio
in omnibus afflictionibus. Et hujusmodi conſolationes

abolent adverſarii, cùm fidem extennant, & vituperant,
& tantùm docent honunes per opera & merita cum Deo

2geres

Q

.*

Minum

loqun
ORendem-

Aebezt, G

Dücx ultin
EremiſſooB
Imnes holni
kei etetnei
Aulſſionem
Ditur. Dr
tit conlcie
ſdebente
e
nenpeccat
conlolansa
Vinct.
Hxephin
Kibent de
ſunt dicen
dictainen
Nebonon
Phinis
Ch
1 Ntati
IIn Cordib

Ciun Pecd

kuckus
cOlverſia
tlas ex t⸗
lationis 4

56

—

nid Miſench
qir tonil⸗
ties Oent
zlicer iner
Kncit, atl-
Antum, gli,

tophet N

ler mndnn
ed Latrs non
opte Cui
eligeren, C
leichant I
gkatuitan 1
xrifieban,
nernile ct
ms A h
nune, Domt
gecaleget ni
o el. H. ;
riſßonen
minunktit 1
1 eectonm

etesticin

C

erl

-

———

Quèd H
Quèôd ſides in Chriſtum juſtificet

Rin um .
oſt i ealan , nos de otioſa notitia hiſt r.
ten 1 quon . iſrorlæ
remiſſionem Peccan icare pœnitentianin nom
mmnées homines, qudd ſint. Evangelium enim ine 10, ie
tei æternæ itæ ac morti int ſub peccato, quod anndesſ 7. 2417.
reis, & offert propter Chriſtum lur
4 re-

miſſione C
m peccator
catoru juſtiſ
m, & juſtincationem, qu
„ quæ ſide acci

pitur. Prædicati
. X lcatio . 2
cit conſcienti poœnitentiæ
ientias veri e , quæ ar uit nos .
eris & ſeriis terroribus lnahi perterrefa-
In his orda r
rur-

miſhoni Ch ..
hriſti, que
nem peccatoru m 9 dn Rce ipſum habearius re ill
conſolan . æ ſides in illi . enii111&
vificat. Nant i emniſſionem ſpeccatatt HWl 4 W igens &
. 1 S tU 11 OLy v
Hæc plana & la condlti eſt mora & ſpi Bifcat &i⅜
habent Becicle picua ſunt, & à piisi Uidrneni⸗ Wta.
ſunt dicere eſiæ teſtimonia. A₰ “ Higi poſſunt, &
uomod iI nusq
Sacra d 0O detur Spirite nani pos
menta conferi . r. Spiritus Sanct 8-
erre Spiri anctus. F
ne bono piritumdanct s. Fingunt
motu accipienti Wancktum ex oper
Iri . lentis P re operat
Spiritus Sancti pientis: quait vero- otioſa res i ara
Cùm 810
n auteni de tali f
ſa cogitatio . tenrdem nde loquamur, quæ non t
in cordibus Parir Se morte⸗ liberat, nov oti
cum peccate mort li eſt opus Spwitus Sancti a
fructus parit ut ali, ſed tantiſper, dum S ſtat
converſione 2 2 poſtea dicenmuus. Qaid adeſt, O0n0S
cids & clari HH ſeu de modo ee poteſt dici⸗ de
. rIUS? Profe netationis ſi —
tias ex t erant unum . 2 impli-
anto ſcri commentarium
rationis dixerit m agmine, qui de um in ſeneno⸗
. m loqunntur de habitu lecttoni
ionis
E. A
4 ſingunt,

II. Dr IusTIFICATIONE.

—

Eimamati

fingunt eum homines per opera mereri, non docent per ver-
bum accipi, ſicut & hoc tempore Anabaptiſtæ acear.
At cum Deo non poteſt agi, Deus non poteſt appre en
di, niſi per verbum. Ideo juſtiſficatio fit per verbunn icut
Paulus inquit: Evangelium eſt potentia Dei ad ſa utem DR
mni credenti. Item: Fides eſt ex auditu. Et vel hinc ar-
gumentum ſumi poteſt, quod fides juſtificet anial tan-
tuùm fit juſtificatio per verbum, & verbum tantümf e ai⸗
Prehenditur, ſequitur, quod fides juſtinicet, ſed ſunt aliæ
Hæc dixinuis hactenus, ut modum re-
generationis oſtenderemus, & ut intelligi poſſet, qualis
ſit ſides, de qua loquinmr.
Nunc denderms „ quoòd fides juſtificet. Ubi pri-
mùm hoc monendi ſunt lectores, quod ſicut neceſſe eſt,
hanc ſententam tueri, quod Chriſtus ſit mediator, ita ne⸗
Oſſe ſit defenèere, quod fides juſtificet. Quomodo enim
ert Chriſtus midiator ſi in juſtificatione non utimur eo
meliatore: ſi noi ſentimus, quod propter ipſum juſti re-
Putemur? Id auten eſt credere, confidere meritis Chriſti,
quòd propter ipſum, certo velit nobis D EUS placatus
eſſe. Item ſicut opovet defendere, quod præter legem .
neceſſaria- ſit promiſſio Chriſti, ita neceſſe eſt deken⸗
dere, quod fides juſtificet. Lex enimi non poteſt fieri, niſi
priùs accepto Spiritu ſancto. Neceſſe eſt igitur defende-
re, quod promiſſio Chriſti neceſſaria ſit. Ar hæc non pot-
eſt accipi, niſi ſide. Itaque qui negant, fidem juſtificare,
0 Evangelio & abolito Chriſto do-

majores rationes.

nihil niſ legem abolit

Sed nonnulli fotaſſis, cùm dicitur, quod fides ju⸗
ſtificet, intelligunt de principio, quod fides ſit initium
Juſtiſicationis, ſeu Præparatio ad juſtificationem, ita ut
non ſit ipſa fides, illud quo accepti ſumus DEO, ſed o-
Et ſomniant, fidem ideo valde lau-
dari, quia ſit principium. Magna enim vis eſt principii, ut
vulgo dicunt, & X uσι TavzoQα ut ſi quis dic

pera quæ ſe eqvuntur.

Mttadalt
theit. No
oprie ac
ſel acepi
udtis uſte
uIRciati
ltura. l.
icegzerin
eccatorum
Oendit
Abitramm
Dphedos
tibis, ne
ciſhliet
erellldas
quoque
Imeritl. )
ummant
Verbocon
Verdi. .
re non ſie
ectionig,

ſinsone

—

r. II. Dz IusTIFICATIODNEY.„, „3
docenthere. Grammatica efficiat omnium artium doctores, quia præ-
Arſte het paret ad alias artes, etiamſi ſua quemque ars vere artifſicem

et Aeck efieit. on lie de ſde ſentimus, led hoc defendimus, quod
eehun a Proprie ac verè ipſa fide propter Chriſtum juſti reputemur,
Nallrm. ſeu accepti Deo ſimus. Et quia juſtiſicari ligniticat ex in-
Er lhues juſtis juſtos effici, ſeu regenerari, ſignificat & juſtos pro-
te,, giel⸗ nunciariſen reputar. Utroque enim modo loquitur ſcri-
nnumtes Ptura. Ideo prinmm volumus hoc oſtendere, quod ſola
t, Kͤſu 4 ſides ex injuſto juſtum efficiat, hoc eſt, accipiat remiſſionem
Fitmodin peccatorum,

Offendit quosdam particula, ſola, cùm & Paulus dicat: Rom. 3, 2.
Arbitramur hominem juſtificari fide, non ex operibus. Item Eph. 2, 8.
Epheſios 2. DEl donum eſt, non ex vobis, neque ex ope-
ribus, ne quis glorietur. Item Rom. 3. Gratis juſtificati. Rom. 3, 24.

polet, gul

bcet. UDli⸗

it ſſes Si diſplicet excluſiva, ſola, tollant etiam ex Paulo, illas
pedimnt, 1 excluſivas, gratis, non ex operibus, donum eſt, &c. Nam
vomniner hæ quoque ſunt Excluſivæ. Excludimus autem opinionem
nonten meriti. Non excludimus verbum aut Sacramenta, ut ca-
igium i lumniantur adverſarii. Diximus enim ſupra, fidem ex
merltis Om verbo concipi. Ac multo maximè ornamus miniſterium

EUS en „erbi. Dilectio etiam & opera ſequi ſidem debent, qua-
A prater gn re non ſic excluduntur, ne ſequantur, ſed fiducia meriti di-
eteſſe dl ir lectionis aut operum in juſtificatione excluditurdque per-
nporetteut ſpicuè oſtendemus.

gure
nonpo⸗ .
= Quèd remiſſionem peccatorum
Chridke ſola fide in Chriſtum coniequamur.
1 Ateri etiam adverſarios exiſtimamus, quod in juſtifica-
auod ksſr tione primùm neceſſaria ſit remiſſio peccatorum. O-

es ſt iſin mnes enim ſub peccato ſumus. Quare ſic argumenta- Rom. Ih 32.
. lta . .
tionem, mMmur.
DE0, Conſequi remiſſionem peccatorum, eſt juſtifica- .
ideo ki⸗ ri juxta illud: Beati quorum remiſiæ ſunt iniquita- Eſal. 32, 1.
sektpen tes.
gitanthe ?YJM E 5 Sola
Ci. .

Col. I, I4.

I. Joh. 2, 2.

Rom. 3, 4.

Rom. 5, 2.

„*

74 II. Dr JusTIFICATIONE.

Solà ſide in Chriſtum, non per dilectionem, non propter

dilectionem aut opera, conſequimur remiſſionem peccato-
rum, etſi dilectio ſequitur fidem.

Igitur ſola ſide juſtiſicamur, intelligendeo juſtifieatio-

nem, ex injuſto juſtum eflici, ſeu regenerari.
Minor ita facilè poterit declarari, ſi ſetamus quomodo
„☚ 2 „ .
Hat remiſſio peccatorum. Adverſarii frigidiſſime diſpu-

tant; Utrùm ſint una mutatio remiſſio peccatorum, & in-

fuſio gratixæ. Ocioſi homines, quid dicerent, non habe-

bant. In remiſſione peccatorum oportet in cordibus vinci

terrores peccati, & mortis æternæ, ſicut Paulus teſtatur
I. Cor 15. Aculeus mortis peccatum eſt. LPotentia vere
peccati lex. Gratia autem DEO, qui dat nobis victori-
am per Dominum noſtrum JESHM CG HRISTUM.
Id eſt, peccatum perterrefacit confſcientias, id fit per le-
gem, quæ oſtendit iram DEl adverſus peccatum, ſed vin-
cimus per Chriſtum. Quomodo? fide, cùm erigimus nos

— .

Rducia promiſſæ miſericordiæ propter Chriſtum. Sic igi-

tur probamus minorem. Ira Deinon poteſt placari, ſi op-

ponamus noſtra opera, quia CHRISTUS propoſitus eſt
propitiator, ut propter ipſum fiat nobis placatus pater.
CHRISTIIS antem non apprehenditur tanquam media-
