fuit, rogo, LrCTORB. hu-
manæ imbecillitatis me
s mor ignoſcas non ſponte
erranti. Imoſi quid ris
literis, ſi quid Eccleſiæ or-
thodoxæ, aut pietati, vel M
ulli veritati diſſentaneum à

ſxriptum eſto.

EI Tvüe Cal. Odobr.
A. CHRISTII
MDCLXXVII.

DpRXFATIO.

ſacris

meſcriptumeſt, idnec

.
/
2
.
SS . NS
.
7

Wτ . . L L E H. E VE
344C5C5 33233 *
P D ,—
AbPPENDICIS TRIPARTITE
PARS I.

IIBR. SVMBOLICIS
ET SYMBOLIS

CAP. I.
Pe.
LIBR. SYMBOL. IN
GENERE.
SuMMA:
Ibri noſtri Symbolici ſunt ſcripta
publica Eccleſiæ Lutheranæ, quæ
Statuum Proteſtantium autoritate,
ex verbo Dei, per pios atque doctos Theo-
logos fuerunt adornata; partim ut
ipfi religionis ſuæ rationem Cæſari &
orbi Chriſtiano redderent; partim ut
formulam credendi, docendi, confiten-
di & agendi ſuis Doctoribus & auditori-
bus præſcriberent; ac adee demonſtra-
A rent

—

1 eſt,
r. Atque hæc ratio e
hodoxi diſcernebantur. e
ni ortho

i B eologis.
monnullis edita fuerunt Theolog

7 4 7 elatum,

CAb. I. DE LIBR. SYMBOIICI
2

corum Ddcodce d
. uantum ab vemn tua ane iüaimer
rent publice, 4 placitis vera ſua et un. mſe
& ſchiſmaticorum Catholica diſtar ui inntdiet
aC Apoſtolico . hi vero hbri
1due lti diei Cbeund
Religio. lterulgintus

d uri Syelah, he. teſſ⸗
Ci, 0 02 .
. 3i dicuntur à &m inquam 6, f.
Wri a oleci de in militia, & cei verd ea.
La vel ſigno, cr 1 s erat. Ab Eccleſiaſti iſthæc chr. .
in contractu H Concilium Nicrnum pu- angen
Scriptoribus itur, de cnnf⸗Mone H ilitante ab „
ex ir nesieu qua in Tccleſi
blica Chriſti

iule 4
. We, ima
ria teſſera Chriſtia- )ine
ſtibus veritatis, ceu ipſis prop
hoſtibu

Ur. Ameen imni
ienum appellantu ent vid prate
mun appellante
ibri confeſſionum hodier „ ſeldedl
cur libri ja uhblica Ec- 1 morem be
Smbolici. uca ripta ienaelec augeliec Aun
2. Pelleces ut, (ſi mavis,) Eva poſita, e.
Aeüx Luchcranæ, barine fuerunt Rl doce- ane
voritate, ac adp n confene ederem ur Statuum tnoemmen
publice ranu! pr ohat rincid us mhe⸗ gigonepurn
rentur. Id, in hoc ſacro, quo XXI. Principi. i ſal one⸗
Evangelicorum à III. Electoribus, ibus, XXXV. d
, ſi Dſæriptio . 0mDs, ⸗
eRr Comitibus, 1V. Baf
bus, .

4 Pormn.C

erane di
itur major eſt illorum ſb
Eorm. Conc. Longe 18 u privato AU! ten
Praæf. s, quam ſcriptorum, quæ priv
autoritas,

hi libri e⸗
neigi que uod
§. 3. Fons & Prin p 4

4

Spntn Er SYMBOLIS 2

— ð —

—— . 77
2 Uetenr. in S. codice ad informationem noſtram exaratum
Hkuit, cui tamen illi à noſtra Eecleſia non æquipa-
cun e 1 rantur. Nam ſcriptura ſacra ratione communica-
Calolad tionis immediatæ Oeonννονςο . eſt 2. Tamoth. III;
16: hi vero libri tantum divina ſcripta ratione obje-
Eti, dici queunt: quia continent dogmata in ſacris
lGnd literis à Spiritus. revelata. vid. Præfatien. in Form.
rm Am Conc. & præf. A. Conf. ad Carolum E p. 6.
A S. 4. Cavſæ; ob quas hi libri publice confecti
ium Mu ſunt, potiſſimum fuerunt tres. Et, quod A. Conf.
nftſiem en ejusdemque Apologianm ac Artienlos malcaldicos
nkecki“ attinet, prima erat ut Cxſari (tum temporis Caro-
ohrurt lo V.) rationem religionis ſuæ, quam Sactificuli
Artn, paſſim ceu impiam traduxerant, ſic publice redde-
demm“ rent. vid. præfat. A. Cad Carolum VF. p. 6. Alteræ
cauſa (reſpectu inprimis Fermulæ Conc.) fuit, ut
o ad morem Eccleſiæ antiquæ purioris Chriſtianæ,
man tam docentes tum audientes ad certam formulam
6 credendi & confitendi adſtringerentur, nec (reſi ici-
entesad bνοτοι τα ναιιατσρ Xαο ab po⸗

=

e, ſtolo commendatam 2. Tim. I,; 13.) quicquam in
luncke n KReligione pura hac, in poſterum temere innova-
go . rent, ſed Concerdiam in una fide colerent. Vid.
nt Form. Conc. Tertia cauſa fuit, ut Religionis
, M 0% utheranæ diſcrimen, que à perverſis aliorum hæ-
Es b 6 reſibus & Schiſmatis differt, omnibus inqui-
gin . 6 rentibus veritatem, pateret.
eNN.
n I

4 CAr. II. De LIEBR. V. SxMBOI. IN SpECIE
e CAP. II.
DE
LIBR. V. SYMBOL. IN SPECIE: PRI-
MO DE AUG. CONFESSIONE.
F. 1.

libri Symbolici ſunt quinque numero-
(W Auguſtana confeſſio caque inva-

riata: (2) Ejusdem Apologia: 63) Articuli
Smalealdici: (4) Uterquc Catechiſmus B.
Lutheri, Minor ſcil. & Major: G) Formu-
Ia Concordiæ ſtrictius ſic dicta. Hi libri
conjunctim ſumti paulo latius accepto Vo-

. . . . . 10
cabulo, uno nomine dicuntur in titu
ſyſtematis hujus, CONCORDIA: it. TOR-
MULA CONCORDIE.

8§S. 2. De his libris ſeorſim nunc paucisagendum
eſt. Ac primo quidem biſtoriam Aug- Confel. B
compendio recirabimus. Quod ut melius fat, Hi-

bet ejusdem deſcriptionem præmittere.

AUGUSTANA CONFES-
S1O ecſt liber Symbolicus Eccleſiæ Lu- 7
m Cæſaris,
um & f
Ktetentor.

theranæ, qucm ad mandatu ſr
Status Proteſtantes per Theologos Huos
ex verbo Dei conſcriptum, in Comi

tiis Auguſtanis, anno Chriſti 1530. d. 25.

runt,

Jün. Carelo V. Imperateri exhibue-

De

) — —

— ut I de

Uitibus eie
Wulqoe ad,
lEeNtt.
ſpn qui erat
rtitatn & p⸗
Cnliteri Me,
nh 2.

inmrial 4g⸗

iknoninatu
urbe Nüinnir
ftun eit.
. Erl,
uNodrein
EE eNldön e
tüum cumde
fſerktitionibu
Uantam lenft
Aos deles
D Lutherus
und publi

Ali niltus,

1. Uujnsvir

onhlleez
umprin
un d

DE Aueusr. CoNFEssveNyYy.

1SOI. N NNA 2
—— runt, ut de præcipuis religionis ſuæ ca-
l pitibus eidem rationem redderent, ſi⸗

mulque adverſariorum calumnias amoli-
rentur. R
NLe . 4. Liber hicce Confeſſio, dicitur à forma &
ſcopo, qui erat publice confiteri doctrinam hactenus
enewer creditam & populo traditam. Ita enim fidem ſuam
lninqu. 5 confiteri Hieropſaltes Pſal. C, I. & Apoſtolus 1.12-—
eſſio e . moth. V,I2. præceperant: Auguſtana vero ab urbe
gid: n imperiali Auguſta ſcil. Vindelicorum, ubi fuit exhi-
eCI“ Pita, nominatur; perinde ut ymbolum Nicæanum ab
urbe Bithyniæ Nicæ, nomen olim ſuum inde-

la ptum eſt.
ſee Ne §. 5. Eccleſiæ autem Lutheranæ liber Symbo-
ids Ticns proprie audit. Quia illa ſic juſſa hanc publi-

CHIH ce exhibuit, hodieque tuetur. Nam Religio Chri-
ONDII“ ſtiana cum hactenus tor tantisque erroribus ac ſu-
perſtitionibus per Pontificiorum m altiam & igno-

1
. ℳ . . . .
c Krantiam ſenſun contaminata fuiſſet; poſt multos
alios teſtes veritatis à Papa Romano oppreſſos,

i D. Lutherus inſtinétu divino, anno 1517. occaſio?
dn nem publica indulgentiarum nundinatione Te-
6 celii nactus, religionem repurgare cœpit. Quæ cœc
Ecten pta Deus ita ſecundavit, ut Evangelii lux miniſte
us , rio hujus viri ſic reſtituta, mox longe lateque ſpat-
hdatuo geretur, & fraudes ac errores Papæ paſſim animad-
Teoncn, gerterentur. Hoc dum ægerrime ferrtent Papæ
n: . complices, Lutheranos apud Cxlarem Carolum
i N V. cumprimis traduxerunt, mde ipſe mox cen-
n ℳ feſionem doctrinæ Lutheranorum publicam po-
Col . A 3 Kula-

6 CAr. II. Dz LIBR. V. SYMBOL. IN SPECIE

ſtulavit. Quam læti lubentesque Proteſtantes ex-
hibuerunt vide Ssleidani Comment. de ſtatu KRelig. &
Keiy Perperam vero eundem librum SVntagmarti
Confeſſionum ſuarum inſerunt Calviniani ſeu Ke-
ormati; cum non ſolum in Articulo l Tae Chriſto
X. de S. oœna ab hac diſſideant, ſed & in aliis dogma-
tibus in illa c mtentis, longe in diverſum abeant.
Quod per ſingulos fere Articulos B. D. Menzxerms
in Exegeſ. A. C. oſtendit. conf librum hucusque r
concuſſum, quem Theologi Haſſo-Darmſtatini ul
titulo gruͤndliche Ausfuͤhrung wider die Caſſeli⸗
ſchen Wechſel⸗Schrifften / An. 1656. ediderum.
§. 6. Mandatum Ceſaris, in præfatione .
Germanice exprimitur his verbis: Sie ( larus
Proteſtantes,) ſolten ihre Meynung in Echriff⸗
ten ſtellen. Nam ur Seidanus l. VII. Comment Pe:
morat, Pontificii non ſemel apud Cæſarem de n
theranorum nova & improba doctrina vonee i
fuerant. lgitur ut hujus rei veritas pateſceret, I
rolus V Statibus dictis injunxit, ut confeſſione
literis exaratam publice exhiberent. C
§. 7. atus Proteſtantes, promti morend
ſari geſſerunt exhibendo confeſſionem Latine e
Germanice conſcriptam. Carolus V. mhenle
accepta jam Confeſſione, per Fridericum . n.
num Proteſtantes monet, ut decreto Spirenſi à
no præcedente menſe Martii facto bremper-
rent, h. e. religionem veram & à ſuperſtitione

4 —— 0 ſe⸗
Pæa repurgatam miſſam facerent, ſubmittend .

1

—
e Eccleſiæ RK
UI verum v
Getumm Bled
bugicns,
Landgtavius
nus proteſtan
tium accepe
Publica nun
1is neque

Potnit. D

danuml. VI

conkeſſione
Cu Drincip
lant. Nam
nhiatu Elecke
lunter lebi
Ghelatinus in
dopen
Kelos ſei
Uie at man
Conoltos,
inle lur
Gumn Wanser
teris telſtad
dprobare
lom.) Vi
1. nſtrat

Col,lA en
gue Datkute
ert de enl
(Alinien 14.
ieebllA.
ſel Endit
ein etinde
Ulos ,.. M
Srenbung?
wdr O
in Prelmm

rurgn 4
.VICe
di.
t c

1
E⸗
Monen E.
NS5
0
Iulen „A8

GNe
gectelo 6

DE Aucusr. CoNFESSIONEYZYD. 7

ſe Eccleſiæ Romanæ, h. e. Pontifici t. t. Clementi
VII. verum ut jam ante, contra iniquum illud de-
cretum Elector Saxo Zohannes, Georgius Brande-

burgicus, Erneſtus & Franciſous Luneburgici,

Landgravius Haſſiæ Philippus, Wolffga/g Anhalti-
nus proteſtati erant; (unde & nomen Proteſtan-
tium acceperunt:) ita à religione in Confeſſione
publica nunc propoſita diſcedere, neque promis-
ſis neque minis Cæſar Proteſtantibus perſvadere
potuit. Digna eſt hiſtoria, quæ legatur apud Slei-
danum l. VI. circafinem & l. VII. Theologi, qui hanc

coufeſſionem autoritate publica conſcripſerunt,

cum Principibus ad comitia Auguſtana convene-
rant. Nam ut Ssleidanus l. VII. memorat, in Co-

mitatu Electoris Saxoniæ Philippus Melanchthon,

Joannes Blebius Agricola, Zuſtus Zonas, Georgsus
Spalatinus fuerunt. His accellerunt Svevici Theo-

logi Zoh. Brentius & Erhardus chnepfius, qui jun-
Qa opera, Melanchthone ſtylum moderante, ar-

ticulos fidei Chriſtianæ XVII. à Luthero Torga-

viæ ad mandatum Electoris Sazxoniæ Johannis

compoſitos, in ordinem hunc digeſſerunt, & de-

inde D. Luthero tum Coburgi hærenti ad reviden-
dum transmiſerunt: qui datis ad ipſos Principes li-

teris, teſtatus eſt, ſe hanc Confeſſionem perlegille &

adprobare. Ita refert Melanchthon in præf. opp.

Tom. I. Vid. D. Georg. Cæleſtini Hiſt. Comit. Anno

1530. f. m. 40. 4I. ſeqv. Fallit ergo Dan. Camier.
Panſtrat. Tom. IV. l. I. c. I. qui Aug. Confell. Au-

A 4 torem

/

3 CAr. II. DE LIER. V. SvMBOL. IN SpgCIE De

— —

torem nominat Melanchthonem, Lutherum vero Hin Hfeit.
approbatorem. unnguh N
§.8. Purusz DElverbum revelatum & in S. Scri- Gxiunm commn
tura contentum principium & norma Aug. Conf. Cyuwerſ.
ſolum eſt. Quapropter in præfat. ad Carolum V. tenin arale 6
& in Epilogo diſerte affirmant Proteſtantes, Do- uppeoblitns
ctrinam hanc ex Scripturis ſanctis & puro verbo WVgreſvecone
DEl deſumptam eſſe, nec quicquam contra Scri- um lnge lat
pturam aut Eccleſiam Catholicam (puram ſc. ac ngolo illa
antiquam,) in illa contineri. Vid. D. Hulſemanni Korir tudis
Man. Aug. Confeſſ. in quo hanc Proteſtantium ſen⸗ Anpliſlmis te
tentiam contra nænias Lojolitæ Balth. Hageri accu- Ium ſolennin
rate vindicat- (tulnniIn kein
g. 9. Comitia Auguſtana a Carolo . 15730. ikl lee,z
indicta erant ob duplicem cauſam, una attine- Ulfn g.
bat Religionem, altera bellum Turcicum. Hinc Ckeſho inin
facta à Cæſare per Fridericum bPalatinum propo- Onſtmntindde
ſitione, ipſi Principes habita deliberatione, primo (0. ſnc
defheligione agendum eſſe cenſebant; deinde de iin ſlum co
altero deliberationis capite. Vid. Sleiaan. Il. c. lomſciorumn
Inde d. 25. Junii hæc Confeßto publice recitata nkeihen fate
& per D. Chbriſtianum Beiernm Electoris Sax. lhlcopig
Cancellarium Cæſareæ Majeſtati oblata fuit. Et ſeminun ſyeg
quanquam Cæſar illam clementer acciperet; in- Iunm Gockei
ſtinctu tamen Pontificiorum illam per omma ap- Seholi rr
probare noluit. Interim in linguam Hiſpanicam ſont noſtri
& Italicam eandem convertere, Secretariis ſuis pehdii ſa
Paldeſio & Schvveigio mandavit. Quo facto, & eſe
aliorum Regum exterorum ac Principum legatt lonenn len
in ſuæ gentis idioma transtulerunt. Vid. D. Cæ-

TNvol. AEe Dz Aucusr. CoNFESSIONE.- 9

— .
Gen, Mlene leſtini Hiſt. cit. Tom. I1. f. 19. ſeqq. Fallit e rgo Bel-
larminus, & quæ ipſius eſt formula, illuſt re men-
erdumeX dacium committit, cum Aug. Confeſſione m Tom.
. Controverſ. in jud. de Form. Conc. f. m. 1 537. ſal-
tem in angulo Germaniæ percrebuifle ſcri bit. Sui
quippe oblitus Cardinalis, cum antea in orat. Tom.
IV præfixa conqueſtus eſſet, Religionem Lutherano-
rum longe lateque per orbem ſparſam f uifle, nunc
in angulo illam abſconditam fingit. Niſi omnis
hiſtoriæ rudis videri velit, neſcire non poterat in
ampliſſimis regnis, præſertim ſeptenitrionalibus,
illam ſolenniter receptam fuiſſe & conſtanter
etiamnum retineri. Confer Locçsenii Antiqu. ειο—.
CGorh. l. 1. 6. 3. Martinus Cruſius in T'urco-Græcia
I. VII. f., m. 42 3. ſeqv. it. f. 496. memc'rat, quod A.
Oonteſſio in lingvam Græcam converlia Patriarchæ
Conſtantinopolitano fuerit transmiſſzt.
§. 10. In Confeſſione hac, pracipua religionis ca-
Gelbnne pita ſolum contineri, nec omnes errores ac abuſus
elebunt in Pontificiorum propoſitos fuiſſe, ip ſi. Conteſlores

a Nin Epilogo fatentur; dum aliog no minant, quos

4

,
lnn ab Epiſcopis correctum iri ate Concilium Tri-

Qdentinum ſpos erat. Deinde brevitati ſtudentes
. 1 . „ . .
tiNn, ſumma doctrinæ fidei capita, more modoque in

N

Symbolis recepto proponebant; ut veritas Reli-

gionis noſtræ in compendio exhiberetur. confer B.

Carpzovii Iſagog. p. I 17. ſeq⸗ “
R.1I Cauſæ, quæ Proteſtantes impulerunt ad Con-
fellionem hancce edendam, in hiſtoria duæ nomi-
A 535 nantur⸗

7

CAp. II. DE LIBR. V. SYMBOL. IN SPECI
10 .II.

—
—

—

e i confes-
na fuit parere Cæſari poſcenti cor in
nantur. ha liera amoliri Sycophantia
ſionem publicam; Por ſtantes paſſim à Papæis
queis Prote is legatus
& calumnias, 4 Alphonſus Cælaris leg
onerabantur. Nam Alpt en dixerat, fa-
Hiſpanicus Melanchthoni in c e acri ocpni⸗
man in Hiſpania tuliſſe, Prorchanrlen vitam
5 . ere, ac Inita . A
ayſteria contemn 217. ellit.
egee vid. Lutheri Tom. V. enenſcfol, Ei Smal-
nb. Inde ipſe Lutherus in braſe. Salismis.
kes refert, ſibi doctorem quene n de Lutherans
. Wyittebergæ aſſeveralle, 1 T ur Lutherani,
eſ aſum eſſe Regi Galliarurn. luir ſſionem reli-
Hetl mniashaicé retunderent, confe . ud Pontifi-
vül ſuæ ediderunt. Mos enim aliiscalumni-
Lioms luæ cx ſt. D. Lutherum v heri
tios receptiſſimus eſt, ita perſona Lutheri,
i roſcindere; ut exoſa rod dita 14. B. D. Mülleri
. viri doctrina fiat ſaſhega. Defenſonen contta
um Luthernm, anno 165
Rn, Carolum à Creutæ, Hamburg
o/oli D
. in Archiv
edinam. Exemplar hujus nſeſenii 1 ſenſus re-
zuberiali cuſtoditur. Cum quo, an inquarto fa-
icitur, convenit e er huic editio
icidur:; bergæ An. 153 1. Quapropiet de pro-
Aa ite in conventu Numburge ndo I.
0 1561I. 1 c Ferdinand
täſtantes denuo ſuſcripſerunt ac Sed Philippus
te eſter illam exhibuerunt. Ro mtior, ur
ele, pthon in cauſa religionis ju
Melanc

. 4 Lu-
. jibus inſcio
nonnullis falſis gratificaretur fratribu thero,

DI!1
lnn, & inriti
lo & mrori
n Conkeſſion
Eelenlam in
K npinis
Aanorum trun
lino hecllu
Olmnatisvero in
ilange §
at. Gerede an,
irca u mu
ntasuIn
lo lolent
nicg traclta 5
Urhedevng
tllori A ſ
n ſeleg,
hlennd,
li, imita⸗
eni Cdhiniane

1 inn ennt,
n Ro o
lionhdas

nnl earumntn

XMnol lin
alnlian e thero, & invitis Statibus Proteſtantibus, privato
umeln def⸗ ſtudio & autoritate, anno 150. W ittebergæ no-
uen vam Confeſſionis Auguſt. editionem adornaverat,
nnſi G quæ ſenſum in aliquot articulis corruptum exhi-
nconiit bet inprimis vero articulus J. in gratiam Zwin-
Gekunan glianorum truncatus fuit. Atque hac de cauſa
SSS editio hæc à Lutheranis ceu ſpuria rejicitur; à Re-
ſauſſf formatis vero inter libros Symbolicos recenſetur.
Vigd corpus & Syntagma Confeſſionum Fidei Refor-
„ mat. Genevæ anno 164. denao editum. Quæ vero
circa ipſam mutationem A. C. & ejusdem circum-
ſantias tum à Pontificiis, tum à Qalvinianis objici
vulgo ſolent, ea fuſius & ſolide à Theologis Sa-
xonicis tradita & confutata legas, in der Haupt⸗
Vertheidigung des Aug⸗Apffels h. e. Ang. Con-
feſionis c. 20. ſeqq ad c. 3 3. usque. Mutatæ ſic con-
feſſioni Auguſt. Calviniani ſubſcribere non detre-
ctant. Ipſe Calvinus, Zanchius & P. MWartyreidem
ſubſcripſerunt, ſenſu ſc. Zwingliano; ſeu, ut ipſe
Zanchius limitavit: modo orthodoexe h. e. ex ſen-
tentia Calvinianorum) intelligatur. Vid. Hornbe-
chii Samm. controv. l. IX. de Luther. p. m. 6 3 3 ſeq-
Verum hoc modo quibusvis heterodoxorum con-
3 feſſionibus ſubſcribere licebit orthodoxe; cum
nulla earum tam abſurda ſfit, ut mhil ex vero con-
tineat. Hoc autem contra ſcopum ejusmodi con-
feſſionum eſſe, omnes cordati Theologi pariter ac
Politici fatentur.
§. 13. In Hiſtoria A. Confeſſioni? eahibita Theo-
logi

D Aucusr. CoNFESSIONE. 11

—
—

12 CAP. II. DE LIBR. V. SyMBeL. IN SpeCIE

—

logi varia divina providentiæ documenta obſer-

vant. Nam comitia indicta fuerant, ut Religio Ev-
angelica à ſuperſtitione Pontificia repurgata de-
nuO opprimeretur; & ipſa tamen, quod mirandum
eſt, Gitra tot tantosque hoſtes veritatis emer-
ſit ac latius propagata fuit. vid. B. Lutheri Tom. V.
JZenenſ. 26 ſeq. & f. 157: ſeqq. B. D. Dorſchei dis-
ſert. de provid. eirca A. Confeſſ. & D. larenii Exe-
geſ. A. Confeſſ. p. 4. S. Biennio poſt oblatam con-
feſſionem, à Cæſare Carolo V. Proteſtantibus pax

indulta fuit. Quæ cum minus fida eſſet, tandem

poſt transactionem Paſſavienſem, quam exhibet
Goldaſtus Tom. II. Reichs⸗GSatz. f. 2577. Pax re-
ligioſa communi Procerum Im perialium conſenſu
Anno 1555. in comitiis Auguſtanis facta eſt, qua
A. confeſſioni addictis libertas religionis conſir-
matur. confer Limnæi ſ. Publ. lib. I. cap. 13.§. 17.
Hanc pacem cum hoc noſtro ævo Lojolitæ ſive Je-

ſuitæ cenvellere omnibus modis niterentur, (vid.

eit. Vertheidigung des Aug⸗Apfſels) denuo
per gratiam divinam in Iuſtrumento Lacis Osna-
brugenſis Art. . publice repetita & confirmata fuit;
ringente licet Papa Ianocentio X. qui edita bulla,
pacem deſideratiſſimam, addita proteſtatione per
Fabium Chiſium, abrogare nitebatur. Vid. Herm.
Conringii de Pace civili inter Inperii Ordines reli-
gione diſſaentes perpetuo conſervanda

bechii Ewam. Bullæ cit.

9. 14. Præter Auguſtanam Confeſſ. Droteſlantin

4

X

aetlamm .
lſerne, 4
4 Capitone ix
en Hodie⸗
biagoigem,
ſ. Cymus
Eena ut ei⸗
Ton iden (Wer
unt. Omm
nut Tim.
ocmodlo pr
4 Uncut-
1o le Rekorn
ir Ungnlu
1 Obtulit, g
C legnat.

oI

Imum inn
orltate
8s conſa

Gem NNO DE AuG. CoNFESSIONE- 12
Ndut alia etiam quatuor civitatum, puta Argentorati,
vetami N GConſtantiæ, MWMemmingæ & Lindaviæ, autore Bucero
unfangu⸗ & Capitone Imperatori in iisdem comitüs per Ca-
nengin⸗ parum Hedionem Eccleſiaſten Argentinenſem ex-
Cles el hibita quidem, ſed necaccepta nec prælecta fuit.
EEGEVid. Cyyeraus in Hiſt. A. C. f. 678. In Artic. de8.
4,DME cœna (ut Sslei danns l. 7. com ment. f. m. 78. refert,)
U non idem cum Saxonicis dicti confeſſores ſentie-
dio elr bant. Omnia Confeſſionis hujus capita D. Cœle-
ſtinus Tom. I. Hiſt. cit. f. 94. ſeq. recitat. Atqus
hoc modo primum cauſa ſchiſmatis publice data
eſt. Uricus Zvvinglius etiam, qui zmulandiſtu-
dio ſe Reformatorem Helvetiæ tulerat,) ſuæ ſen-
tentiæ ſingularem confeſſionem in iisdem comi-
tiis obtulit, qua utpote privati hominis itidem re-
jecta legitur-

CdAP. III. “
APOLOGIA AUG. CON
FESSIONIS.
S. I.

/
ArorOσπ A. C. eſt liber Sym-
1 Abolicus à Philippo Melanchthone
primum in comitis Auguſtanis ſvaſu &
autoritate publica ſcriptus, ut confuta-
tionem A. Confeſſionis à Pontificiis Theo-
Ahd, logis conſarcinatam refelleret, & doctri-
MU S nam

CAPD. III. Dzx ArorocfA

—

. PEE amrum 5
blice; ule B
ſemel traditam adſereret gyange Ureetishe
nam le auctus publica Statuum Boli⸗ rarunen
. torurn adprobatione ſcriptis Symbolt e⸗ 4
1COrI icitlen
. 1 eſt. . 7 Slan-⸗ e, ſe.
Ccis inlertus ell. Apolagia fuit ve oA. omlit; d
ſuſſe⸗ Satibus Proreſtantibus con rer ninimium
chthon, ju ntefoni Pontificiam refutare. jtetati nncnſe
nem A. nfe cie. refent, qu 0d mmpetator ere ſee ſt C.
. 7. . . . 1 ⁸
Rieiber petſhanere Proteſtantibus anniſus ſit,
vicibus

e mntentur.
Nanch Refutationi à prler 44
Hentirentur Re 6 i1 r.
ſerta confeſſione ſua, Dentt in quibus facile pri lftiantur.
is &S. rificulis Papæis i Juidus ſa Verutun
Monachis & Sac ber & Eccius, )compoſitæ. Ver unt N Cg
mier ant/ sde n i tia ſi ua nihilremittentes, Con= elent ul
Conſeſſotegde el cdi. en tuentur, & confatationem rqus encdie
feſſionem ſemel e tam kuer legendum ex eadem unge n,
, uantum inter præ eg hinpum viciſſinn
Tapasm, (u i potuerat, Philippum vici mis enne
ercipi annotati- Gexemplar confitationis Pehunhe,
Perc re jubent; Nam et lexeinp . D. Cæy⸗ Pane „,
confutare ju „ licuit, conf D. in ginge
SS rent, impetrare non lic „ j8. Poſtez
leſt. prafat. Tom. III. En. exhibuerunt; leſcitur. g,
. amn Cæſari Proteſtantes exhibu ctur, &
Pologian

. 4 . . Cepta⸗ A:.
ir onem diſcept linni o
1,5 5 riorem circa relig- rMkeſt, Hiſt. un
is dedignatus ulteriore enuit. Vid. Cæleſt. Hiſt. torſagn
. ill accipere renult. 1. . .
tionem, i 2 6.8 or Tout 1 lsed⸗
. W. Py . ſe . eic, Prout 1
eie Ten. it Tarfntatiottis Pontificiæ, p
§. 3. di

Ee. uettiniſ
Ar æc fuit. Pontific Eirlog
Weicdanci . VII. e weriten⸗ Nerc tm⸗ in duas 14 ſt, iei
Theologi, Confelſionem Iro XXl. dirce cen ſe dueriße
1 reratriler teceperant. alia rejcecetant (Aadul, dere niß
Partimn füctunt admiſſa, Pattin repucdiata, m

Potoet

—

Alere ii
Otatuonn ba.

e ſcügt A

Aurhitpel

Neluntuane
cimefu

voelihein

busmt,
tirentor e

.
4

4o)eopte

lrlrenmm
atot, N H

crlezenoln,
1t, hihs
erengun,
vonlonn u

„ INN
74
tfn

Auc. CoONFESSIONIS. 15

tis Patrum & Conciliorum adductis teſtimoniis,
In rejectis hæc erant: opera bona nihil mereri: ju-
Kificationem tribui ſoli fidei; non etiam operibus:
Eccleſiam eſſe congregationem piorum: non poſ-
ſe ſatisfieri pro peccatis: Divos non intercedere
pro nobis; alia receperant cum modo, de ceremo-
niis nimirum; item, verum corpus atqus Sangvi-
nem Chriſti eſſe in Sacramento; ſic, ut ſab qualibet
Pecie ſit Chriſtus, & vinum atque panis omnino
mutentur. Illud de confeſpone ſic admittebant; ſi
populus adſtringeretur, ut quotannis ad paſcha
confiteantur, & delitta omnia diligenter enume-
rent & Cænam Domini percipiant, & ſeptem eſſe
credant Eccleſiæ ſacramenta cavebant etiam,
ne quis erudiendo populo præficiatur, niſi de vo-
luntate & permiſſu Epiſeoporum ad hac, at le-
ges omnes & Eecleſiæ pracepta ſervarentur, &-
quibus in locis abrogata ſint, reſtituantur. ArrERA
PARS quinque præcipue completctitur : Commu-
nio cœnæ Domini ſub atraque ſpecie, quod ajunt
rejicitur; & petebat Cæſar, ut in eo totius orbis
Chriſtiani conſenſum atque morem ſequantur:
De conjugio Sacerdetum mirari ſe dicebat, hoc
ab ipſis peti, cum inde ab Apoſtolorum ætate non
fuerit in uſu: Miſſa recipitur ipſorum, modo cum
ritu Eccleſie Romanæ conveniat; ſi vero muta

ta ſit, rejicitur, ac ſimul affirmatur; miſam

eſſe Sacrificium pro vivis & mortuis, neſue

debere miſſam privatam abrogari: Danielem.
muhk

16 CAP. III. DE ApoLOGIA

—

multòô ante prænunciaſſe, fore, cum Antichriſtus

venerit, ut ſacrificium aboleatur: hoc quidem

nondun accidiſſe; véruntamen iis in locis, ubi
miſſa jacet, altaria deſtruuntur, exuruntur ſta-

tuæ, quibus in templis nihil cantatur, nihil legitur,
nulla lucen t amplius luminaria, ibi nimirum illud

jam repræ ſentari Prophetæ vaticinium: itaque

cavendum efſle diligenter omnibus, ne cauſam
præbeant "idventus Antichriſti: vota Monaſtica
niti tam Niovi, quam Veteris Teſtamenti autori-
tate: plec tendos igitur, qui ſuæ profeſſionis ob-
liti, deſeri iiſſe ordinem! Epiſcopos habere poteſta-

tem non docendi tantum, ſed & adminiſtrandi
remp. nec: in ſuo jure impediendos eſſe, quod liber-
tate majorum ſint conſecuti: non abſtinere 3
carnibus tempore prohibito, non jejunare per

quadrage:ſimæ tempus, non confiteri peccata, pro-
terviam eſſe, non libertatem Chriſtianam. Hæc

Sleidants.

§. 4. Hos in confatatione memoratajan con-

tentos errores, diſtincte Melanchthon in Apologia
dicta diluit; oſtendendo inania eſſe illa, nec ul-
lum in ſacris literis fundamentum habere, quæ
oggerebant Papæi. Primum quidem laudatus mo-
do Philippus cum nondum haberer exemplar con-
futatioms Papææ, brevior fuit in refatando; mox.
vero tale: exemplar in Comitiis nactus, Apologiam
inſigniter auxit, cum aliquot doctrinas A. Con-
feſionis, inprimis de juſtificatione, impletione Le-
“ gis

utifalin
Gezie Cluci
8 5 mye,
nt Imologos
Olletendo, et
Donrifciorum
Moteſtunium
Onmni ſbbi cone
ue Cipunatie
Carnetet conſt⸗
feieltgiit
eridundus⸗
Miipes br
un bona cor
Aedunt 2.
16 Aic e,
Un Kbomifie
fonesninoe
liſe lius
mumi udi
Aeurautem
ibaebrihit
llen.
Uutri dem
Oun alnoni,
ſn memor
lur,ihff

. Aus. CoNFFSSIGNIL. r1/7

tog Lie, ſatisfallione, pœnitentia & Sacrifcio Miatico

—— egregie dilucidaret.

HNH . 5. Imperator intereà utrinque deligi juſſe-
r: WE rat Theologos, qui de Religionis controverſiis

en id ub conferendo, concordiæ rationes inirent. Ex
n eum Pontificiorum parte præcipuus erat Ecciu; ex
nn,IE Proteſtantium, Philippus. Sed cum Pontificii
pinmmm omni ſibi concedi vellent, fruſtra fuerunt inſti-
ihiin tutæ diſputationes. Cæſar cum Proteſtantium

mihs ee cerneret conſtantiam plane invictam, decretum
fieri curavit, quo Pontificia Religio omnibus Im-
perii Statibus & ſupditis denuò imperabatur. Sed

Principes Proteſtantes reſpondent, ſe illud decre-
tum bona conſcientià non poſſe recipere, hinc
diſcedunt. v. D. Cæleſtin. Hiſt. cit. Tom. IV. fF. .

n ſris & Pontificiorum fremitum atque commina-
M tiones animo erat ſolicito & anxio; non quidem
enſe ſui, ſed ipſius exitus & poſteritatis cauſa, ſeque
Ohrllamm morori, ſuſpiriis atque lacrymis totum dabat. La-
therus autem tum Coburgi hærens, ubi id cogno-

,„ .

nm vit, crebris literis ipſum erigit & conſolatur. viꝗ.
Aen 4 ISleid. c. f. m. 54. De decretoAuguſtano judicium
4 Lutheri idem Cæleſtinus f. 8. ſeqj. exbibet ſimul
uuhhe cum admonitione ejusdem ad Germanos, in quàâ

ſeq. & Sleid comment. l. PII. Melanchthon ob Cæ-

enhut fol. og. memoratu dignum eſt dictum Caroli: R

re Sacerdotes (Pontificii) facerent ſuum oßfeinm, ni-

i, it opus eſſit Luthero Magiſtro. Dicta hæc Apolo-

uln iea per Juſtum Jonam, Germanies reddita l'om.F.
lckan B Jsnen.

,
ℳ

ONnMV.
/ p

28 Coyr. IV. Ds Axrc. ”

Jenenſ. cit. B. Luthero exhibetur, & libtis Sym⸗ Ulterine ac⸗
bolicis communi Statuum Proteſtantium con- i luben h
ſenſu poſtea inſerta legitur. uiſein
Aite injuntt
CAP. IV. ind olee re
DE Enipolgir
ART. SMALCALDICIS. Niln tore
e eeed
§. 1 64 Come

ArricuI SMALCALDICI ſunt Scriptum eAmmo1;3.

SymbolicumEccleſiæ Lutheranæ, quod eilinu ann,

D. Lutherus in conventu Statuum Prote- ut kedorgn

ſtantium Smalcaldienſi anno 1537. com- Fonſu lun
poſuit, ut, ſi liberum concilium, totles — “
petitum, aliquando haberetur, capita ſum- kicn 8
ma doctrinæ controverſæ exhiberi poſſent. iſin in
. 2. Hi Articuli cognomen ab oppido, in o- Verſyſtabe
mitatu Hennebergico noto, Smalcaldia ſortiti Propker faclus
ſunt. Scil. ut olim quibusdam Symboli à locis: (bilechzil
ubi facta leguntur, nomina impoſita; ita & libti ſen ſit
tres ombolici à locis cognominati fuerunt: ut mi- Ullinitigni,
rum ſit, Ludovicum Jacobum 4 5. Carolo in Bibbo⸗ Kieleri
tkheca Pontikcia lib. Il. fol 455. ita hiſtoriæ religio- enu Nn
nis fuiſſe ignarum; ut putarit, Articulor Swmalcal- Noon ietr
dicos, eſſe Lutheranum Germanum . AKriitnle uninenſu
Smalcaldicus, inquit, Lutheranus edidit de prima- ea, ilun

.

zu & proteſtate Papæ librum. becher

§. 3. Gmbolicnm librum eſſe Publies Ferleſe erCr

NNN SMAILCAIDIcIS. 19

E
AibenAine Lutheranæ adprobatio & receptio probat. Nam
n octui etſi Lutherus hoſce Articulos conſer ripſerat; ta-
ur. men ut ipſe in præfatione fatetur, ſibi publica au-
toritate in junéctus fuerat is labor. Quapropter
IV,. ctiam hoſce repetità Auguſt. Confeſſonis & ejus-
demApologiæ doctrina, multi graves Doctores &
CNUE Concionatores ſubſcriptione adprobarunt. vid.
Pag. 33 8. & 356. ſeqv.
„ 8. 4. Conventus hicce Proteſtantium Smalcal-
Llel AN die Anno 153 7. d. 1I 5. Febr. hiabitus eſt, in quo, ut
eſeel len Sleidanus comment.I. XIfolm. 32. memorat, fue-
dun, runt Elecor Saxo Johannes Fridericus, Eineſtus &
etn Franciſius Luneburgici Fratres, 0lricus Würten-
1 amſh⸗ pergicus, Landgravius Philippus, PomeraniæPrin-
nrliin ceps, Anhaldi tres & Albertus Mansfeldicus: De-
peretug inde ci vitatum nomine Legati quamplurimi cum
elkrelig⸗ ampliſſimis mandatis. Atque hic conventus di-
Verſus eſt ab eo, qui An. 1 533 1. d. 2 9. Martii ibidem
romn i 6 ropter ſœdus defenſivum adverſus Pontificios,
v⸗ ſl ob ſuſpectas illorum molitiones pangendum, ce-
Prin , lebratus fuit. vid. Sleidan. l. VII. ſub ſnem & h.
ini min, VIII. initium it. . X. ſub ſmn. Acta illius conven-
Omixti, tus & fœderis duobus Valuminibur exhibet D. Hort-
mi lLoderus, von Urſachen des Teutſchen Krieges,
iniin, Locus hicee Carolo V. Imper. propter fœdus di-
rtα Qum ita exoſus fuit, ut victo poſtea Jobanne Fi-
Qerico, illum exſcindere decreverit, niſi Mauri-
tius Elector novus interceſſiſſet. Vid. Cyr. Span-
m. genbeng. Chron. Henneberg. L. V.5 3. Ad Cal. Mar-
md NN, B 2z ris

260 CAb. IV. DE ARzic.

vii Anno I5 40. Principium & eiwitatumbtoecſtan.
tium legati denuo Smalcaldiam veniunt. n
quoque venerunt Theologi enar toyte tverelle⸗
lanehthen, Cruciger, Bucerus; quibus injun .
. formulam conſeriberent, qua putarent
t e ii ificiis: ſſe de con-
cum adverſariis Pontificiis agendum ei⸗ deeor.
ciliatione do ctrinæ. Sed iſta formula li D ,
bolicis anmnumerari haut meretur. vid. Sleud. l.
N. .
Pe . Ga, impulſfiva horum rikeulorua ſi
berum concilium, cujus ſpem Prote kutibu id
non ſemel petentibus Imperator ſebius rene⸗⸗
vid. Sleid. l. IIX. ſub ſin. Itaque illi. ut KWW5
juxta cum Aug. Confeſſione haberent u nue⸗
præcipuarum Eomroncrſiarun õ nu
cxhiberent, hoſce articulos c .
1 Kenine Verum cum Paulus III. Papa, oriech
cilium Mantue, Pontificiis loco tonumocheoch.
ceret, ſpe ſua Proteſtantes exciderunt. debin.
pter denuo ſententiam ſuam de iſtoc denee.
dicto publicam, ſimulque ob varias, esdus r⸗
gnantes rationes, aliud coneilium 1¹
Chriſtianum in Germania à Cöeſate, e⸗ oren
Ecoleſta recepto cogendum petunt, in 4 degaen
doctrinæ & vitia Eccleſiæ manifeſta gematch .
tur, nec rei (h. e. Pontiſicii) Judices , 6i die
mul forent. Vid. Sleid. l XI. & XIL ſa 6 . 81.
Haupt⸗Vertheidigung des Aug⸗Apffels e. .

edit- nov. p. 87O. ſeq4. H §. 6. Hi

(6. Hi.
Nlod contta.
(d eonum
palo ful
lellrin ir
ulet, guibu
Eminann
Ullann.1539
run ealum
tinmn pre
cmilidpolte
67. Pap
nor ienne,
lilnninaß
Unbieltleſ
ndue conciliu
Mgnegnodin

nelium libe
en Uetierant
es Uürtes 4 9
r int, i
inen ſcon,
en drmen,
eſ ſult, D.
ſſG. Ahenta
nnianalt ,
ies ti

Dard

Mrr.

— — *
Keininake
Cldiamvenin!

gi yuluk .

eu; gibli
iberen
liha tommn
wertn i4

Gherct e,
ne FirrsO
Crum, N

ℳ

.. . . SXMALCALDICISsSs.. 2 1

§S. 6. Hi Articuli Smalcaldiei nullum dogma,
quod contra A. Confeſſ. ſit, continent; ſed ut le-
Gtio eorum probat, errores Pontificiorum publi-
cos paulo fuſius, ac in Confeſſione factum fuerat,
declarant atque refutant. Diſpeſeuntur in tres
panes, quibus ſubjungitur appendix de pateſtate
& primatu Papaæ, ut & Jurisdicétione Epiſcopotnm,
qui ann. 153 8. à Luthero retundendas adverſa-
riorum calumnias, queis paſſim Proteſtantium
doctrinam proſcindebant, in lucem publicam
emiſſi & poſtea libris Symbolicis additi fuerunt.
8S. 7. Papa, Paulus III. qui primum Mantuæ,
mox Vicentiæ, demum Anno 1546. 4d idus Martii
Tridenti, in alpibus adAtheſin flumen, oppido in

finibus Italiæ ſito id indixit. Verum Proteſtantes

neque concilium hocce Pontificis, neque locum,
neque quod in decreto ſit ejus facta mentio, ad-
probant. vid. Stcid. l. XIV. Ff-m. 56. Nam illi
concilium liberum in Germania 4 Cæſare cogen-
dum petierant, in quo Papa utpote reus, non ju-

ſumb „dicis partes ageret. Quaropter contra illud pro-

teſtati ſunt, vid. Adverſus sSynodi Tridont. inſti-
mtionem ſ. continuationem à Pio II. Pontifßce indi-
&tam, Gravamina, quæ àGͤermanico in Latinum von-

verſa ſuut, a D. Lanrentio Tuppio JCto Argeno-

ienf, & Argentorati anno 1 56 5. edita. Hoc igitur
concilium aut verius conciliabulum poſtquam ali⸗
quoties fuiſſet interruptum, tandem Anno 15 63.

4. 2 41 Decemb. finitum legitur. Proteſtantessqui

3 neque

22 CAb. IV. Dr ARrTIC. SAAtc.

neque admilli neque auditi fuerant, contra mo-
rem in Eecleſia Chriſtiano olim receptum, daman-

tur. vid. Sleid. lib. XXII. & XII. Iniquum hu-

jus Synodi proceſſum deicripſit PetrurSvavir, ſel
ut vero nomine citatur, Paulus Sarpius Venetus,
Servitarum ordinis. Ex quo multa in gratiam

ſtudioſorum excerpſit B. Hülſémannus Man. Aug.

Conf. diſp. XIX. ad quæſt. VIII. de Caufir recuſati
à Catholicis (Lutheranis) Concili Tridentini. Zacob.
Aug. IThuanur, Gallus quidem, ſed cordatus vir, e-
jusdem acta Hiſtoriæ ſuæ inſeruerat. Verum, quæ
eſt jeſuitarum fraus & aſtutia, illa in prima ?1 buani
editione, aliisque ſequentibus nonnullis omiſſa
ſuerunt. Joh. Heinr. Heideggerus vero ex MSC.
& editione Aurelianenſi eruta, non ita pridem A-
natomæ ſuæ Contilii Tridentini ſubjunxit. Ex qui-

