I7. t) Ex tentatione Chriſti à Diabolo factâ apparet:; 1 eb N n
eum potuiſſe peccare: eſt marginale Epiſopi Reßß. 23 4 ll, 8
def. camer. c. XIII. J. I. oper. Tol. 292. b: Vide totum hos 8 Gehollmmn
caput, quod peccabilitatem Chriſti adſtruere conatur, ſun itiagn

u) Nativitas ex Maria non eſt æterna illa nativiras, nec
æterna illa filiatio. Ergo non unica rantum generatio⸗ Kreallerimng
nec unica tantâm Deitatis communicatio. Apol: ce. II. fol. h. XII 1
2sS. vide ſupra Lit. O. &) Perpendi vult Armminius: Äan Fiftr fe Uin

ſancta Chriſti ex Sp. S. conceptio & ex Virgine Mari3 H“ 8
nativitas horſum tendat, ut naturæ noſtræ corruptio te-⸗ 5 rnſaſeid
gatur, ne in conſpectum veniat. Ar. perpend. d- erſ. ePteram ditris

n. 3. oper. Fol. 752. Quis ſcripturæ locus vel quæ lect⸗ (op. e I II
inde deſumpta probat J. C. innocentiâ ſuã & pertectza I lazen
ſanctitate, in quâ nimirum conceptus & natus ſit, bec⸗ D
cata noſtra, in quibus concipimur & naſcimur, in conſpe- ü E s Prcv
ctu DEl tegeres Remonkr. ꝛn conſiderationibus ad Catech. Hei⸗ rerie. omnibr

delt, 4. XXXVI. in Actis Remenkr. iß. feol. Mie⸗ W W t, 1,.

„

n Nm Apott⸗ 4 D

1 maihhd

Iediatori a
tonanm ſlun

erba i
44 e

IN SENSUI ARMINIANORIM. 222

VIRGINE y) ita, ut qui eum ex Mattis ſuh⸗
ſtamtia originem habere neget, in fundamento
fidei nequaquam erret: PASSUS X) in mortali
Corpore, SUB PONTIO PIIL ATO, aa) ſecundum
ſolam humanitatem, paſſione bb) non ſatisfa-
Aboria nec cc) rigore juſtitiæ divinæ exacta: CRIU-
crFIXUS, MORTINIS AC SEPULTUS, DE-
SCENDET AD INFEROS dch) deſcenſu meta-
Phorico, poſt aſeenſionem demum, & noni in ſua

ſed

7) Pracist ad aalutem neceſlariam eſſe, ut creceturſ, C.

ex ſubſtantia carnis & ſangvinis Mariæ, carnem &
ſangvinem ſuum vel ſumpfſi ſſe vel habuife, non addu-
cor, ut credam, aut firmiter adſeyerem. Epiſcop. Inſt.

L. IV. S§. V. c. X fo!, 421, ſgg. 2) Chriſtum immortale

corpus habuiſſe inter palpabili ia abſurda numerat Epi-
ſeop. I. o. c. IX. fol. 418. 2a) Planè ut Calviniſtæ. Vid.

Tab. III Lit. p. bb) Vid, fuprà lit. H. cc) Nullo modo

credere poſſumus, Deum ob omnia ae ſingula peccata,
per ſuam juſtitiam ad puniendum urgeri: . quinimo

illud i in dominium ſupremum Dei non le viter impin-
.Z gere aſſerimus. Epiſcop. P. 1. Diſp. VPII. de Domin, Dei
Th. XIII. T. II. oper. fol: 396, b. Conf. Au. 22 Remonhtr.
Hiſtor: fol. 106. & Ppr'ec. Lit. J. dd) Quatuor tantum,
ſfſepultura, ſuſeitatio, ſublatio in cœlum, & poſitio ad
dexteram Patris, Chr iſto poſt mortem evenerunt Epi-

ſcop. Inſt. L. III. §. IV. c. X&αVII. fol, 191 Chriſtus 1 Pet,

cere, i. e. omnibus gentibus, Epiſt, Inſt, L. IV. 8, II. e

7

III, II. in Spiritui. e. per ſpiritum in Apoſtolos effuſum,
profectus Prædicavit ſce. Evangelium ſpiritibus in car=

ee

82. TAB. IV. SvMBOL. Aposr.

AD COELOS, SEDET AD DENXTRAM DEI
gg) Seſſione locali quia in throno non omnipræ-

. —„ .

IN!

ſed Apoſtolorum Perſona; TERTIA Did ee) H
aliena virtute RESURREXIT, ff. carne os⸗ .
tatibus ſpiritualibus non dotatàa: AS CENDITY

Cns. NDE
Nentig ae bot
Im, VIVOS.
o inpios iin
enptotes Eva

ſente, neque enim in regno potentiæ, hh) nec in mn minenht
2 7

regno gratiæ, niſi ſigno corporis & præſentia ſp

tuali: ſedet, ut Intereeſor ii) erab riene ſ 1 b.
us potiſſimum oblatione: kk) jam Patri jeclus

ee) Cadaver Chriſti ſua vi non fuiſſe ſulcitatum ſun Ba
e or in r6) Caliudtarinn rpeehnd
V N Tvit: 1 ab. gir lit. aa. Ait uidem ai
Chriſtum glo rio ſam carnem ex er ete we⸗ a
opera glorioſi corporis ipſi denegat. “ . Ph be
§. V. IXx. fol. 418. gg) Ne ipſum ai , .
ſantid omnipræſentem credunt. Vi Epi
Tai gatag = 293 Vide re. rrc 64. Illad
Ealvinianis hic faciunt III. . 4. Nide
dan III 13. c0 2 ev de eſſe mentali eehani HW
Pa,. Infk. L. IV. S. V. c. IX. fol. 41¹⁸. hh) . anii
Ke tealis cum phyſicâ corporis Chriſti ſubſtant

à fini tuicur, nec
. è 1, * dcra Coœnæ ſta n⸗
nuſpiam in ſcripturàâ finis Sacr-

dun Irrnn
fol. 26. Corpus Chriſti ſi adeſſet, non niſi per modu 2)

e& ſolid nititt . 1. I. c. W.
ullà ratione ſolidâ nititur. Vegel Rhapſöod .

cadaveris foret in Euchariſtià, Epiſcop. Dõ dr.
e.XXXV. ſol. 3 42. 11) Interpe llatio inkree one
Buatar neceſſe eſt: conſiſtit porimum in Odan *½
lui Ppfius, quà ſeipſum coram Patre ſno r 1i, Cor.
XV, 28. Iplſe Filius ſubjicietur, quaſi XVILEe.
ſubjectus non eſt, Epiſcop. Inſt. L. III. ”. IV. e. f

196. Hic Socin
1) Omniſcien
Ali e gratia
omniſclentian

turæ commur

dNe
ſugent, i un⸗
arnt ce an
letigentit Sa
dertipidbl
1,I 2
ſant ſe,⸗
d. nf e,
al 6

(Noy
ite

ro Reccat
eidigno

ophiecce

le n Vll.

un nullos

Pternis cri

NNRr H SENSU AnINiAwORA. 8 3

„U 1e jectus. INDE VENTURUS UDICARE, I1)
N, Hemm Scientia ac Potentia finita ſecundum humanita-
R tem, VIVOS AC MORTUOS, mm) judicio⸗
D DNII, quo impios finitis cruciatibus nn) qui ſolos con-
ronon ma temptores Evangelii & ſuffocatores luminis Na-

opwenu⸗ turæ manent, tandem annihilabit.

=

Porsntmn 1 195. Hic Socinizant. Vide Col. Anti. Socin. Pei F15. Iege
Dmemgbih hgu I1) Omniſcientiam & omnipotentiam infinitam Deus
T),nletin, Alii ex gratia communicare nequit. Finitam autem

omniſclentiam & omnipotentiam humanæ ChRriſti na-
turæ communicatam eſſe non nego. Epiſeop. Inſt. E.
IV. S. II. c. XXXV. fol. 312., mm Veri fideles tantüm
ſuiſſe ſlciare m, reſurteétionis participes erunt, non impii, aut ſi i qui re-
tcomridtit ſurgent, ii unà cum impiis, qui in extremo ſuperſtites
Clhiulu erunt die, aliquandiu cruciabuntur, & tune in nihilüm
2. Ait giee redigentur, Slat, apert. declaxr. fol. 53. Solos fideles in.
n er ſehl ue . corruptibili corpore donaturus eſt, Confeſ Remonſtr.

1

enern. 1 c, XIX §. 2. Ppiſe opius PœNam damni annihilationem
mpin gien vocant. Reſp. ad quæſt. LEXII. Concl, III. Tom. I opp. fal.
un 1 ſitß Sog. b. Conf. beli. Harmon., ſol. 260., nn) Vide e.
R

Rbapſed. L. I. c. X fol. 74. citatum ſupr lit. 4

Co Ego eer rm, proprie dige
non

Nae are a) Peccatum itaque originale nec habent Remonfrar.
R tes) pro peccato proprie dicto, quod poſteros Adami
e Coaio Dei dignos faciat, nee pro malo, quod per modum
l, Mie proprie dictæ pornæz ab Adamo in poſteros dimanet,
ri A, Apolog. c. VII. Jol. §S. Conf. Cureell. quatern, totam
iͤpotl nn D Bihſert. II. fol. 276. ſeggg. 253. 302 Pro vero ſtatuunt,
nliug ſor Deum nullos infantes ſine adtualibus peccatis morien-
e. e 6 use tes, eternis cruciatibus deſtinare velle, aut jure deſti=
N mare poſſe ob peccatum, quod vocatux Originis. pole
64N.

5

34 TAE. IV. SvMBOT. Aposrof. S

—

non inquinatus, b) ad ſpirituahia naturaliter aa mortemn
non impotens, c) legem pertecte ſervare potens, M hyſum ket
d) adiu, non ex vitio congenito, ſed actuum fre: n Vehum i
quentia peccans e) nec ſemper, f) nec concu- (meffonem
piſcentia indeliberata delinquens, g) nec quovis mminema
pec. guncnyerſi

ibid. ſol. py, b) Fructus peccati Adami non eſt impo-
tentia ad bonum & inevitabilis operatio mali Venater.
derlar. ſol. 175. Adamus hec vires obedientiam præ-
ſtandi quæ non fœdere exigitur, nec ex peccato per
reſipiicentiam reſurgendi amiſit. Art. Remonſtr. ad
trtic. IV. Jol. 107. c) Qui dicit regenitos poſſe per
Deigratiam legem perfcte præſtare in hac vitaille non 8

t, goruntia,
laaoktholun
Viniig heſß
Cont Corbin
iride Omnino

Pelagianus eſt, nec gratiæ divinæ facit in juriam. A⸗ Clilumen Mutn
min. Artic. perpend oper. ol. 35. quod repetit. Aol. Enntian ſund
c. XVIII. ſol. 15S. Fidelis co usque pervenire poteſt, ut lmat ſertc. N
nullius peccati aut culpæ conſcius ſibi ſit. Apol. c. XI. Clelt arm
ol. 133. d) Homo non natcitur voluntaté ad malum mlepreoer
propenla Venat. deelar. fol. I75. Pronitas ad peccan= tenilutarem
dum non fluxit ex primo peccato, ſed homines poſt enſdevolunt

iſtud peccatum continuatis peccandi actibus peccandi (lut hagien.
. habitum ſibi contraxerunt. Welſngus de oc. hom. n Euntur ,
apriſ. Fol. E. 7. Conf. Epiſé., Comm. in c. II III. Apocal. als Cf P.
7. II. oper. ſol. 140. ſeq. a. e) vid. . c. Remonſtran- cliai nori
tes uti non affirmant, quenquam ſub ſole vivere, qui Aunmpfurimos,
ſine omni peccato actuali ſit; ita negare etiam nolunt. Aulited kerel⸗
Apol. e. XIV. ſol. 149. f) Concupiſcentia in primo ſtatu— Nihetnm:
Adamo vetita non eſt, ac proinde peccatum non fuit. quoc timen ,
Non committit prava is, qui dedita opera & voluntate Oechltg in
non facit ea, quæ mala eſſe novit. Epiſe. P. III. 1th. ominiz, Deo
XX. Tb. ult. XVI. Th. V. T. II. oper. fol. t. 41. g) anſr. aa
Deus non omnibus peccatis, id eſt peccatoribus alli⸗ fuſitcanei
gnavit æternam pœnam ſenſus & damni Apol. 6. VII. obeclent 4

HWwl. 0. excipiendi enim ſunt leviores lapſus ex infirmita- oguſre

Modro

Conf. Corbin. cont. Tilen. fol. S. 406. 1) De gratia

xltare

inz tctit

o
egue helt⸗

ains ie,

* —

Giid md peccato mortem promerens: h) rudera gratie
erſele ſen gſtt
nper, Due
ilbeng ß

poſt lapſum retinens: i) Gratiam communem

extrà Verbum in promptu habens, k) ad mei
Converſionem multa præoperans: 1) nonnun-

quam interna revelatione, aut miniſterio Ange-
lorum converſus: m) Fide ut actu obedientiæ, er-

te, ignerantia, inadvertentia &c. ibid. ſol. Sg. h) Be-
licta poſt lapſum rudera Gratiæ nomine cCompellat Ar-
minius Keſz. ad Ayt. XXXI. art. XVII. oper. fol. 127.

illa vide omnino Du. Caloß. Arminianiſin ſol. 360. ſ74.
Qui lumen naturæ non ſuffocant, iis NB. ulteriorem
gratiam ſuam Deus non denegat. Antidot. ſ. de de-

iN SENen ARMETANORum. d5

zlarat, ſent. c. VI. ſol. 73. ap Epiſeop. 1. II. fol. 32. b.

„In peli. Harm: ſol. 192. K) Homo ad ſui converſionem
multa præoperatur à Deo requiſita, qualia ſunt verida-
tem ſalutarem agnoſcere, affectus ad charitatem habere

intenſos, voluntatem ad receptionem earundem urgere,
Collat. Hagienſ. fol. P. 25 4. Unde gratiæ ſufficientis

culi aut erroris in hoc ſitum eſt, ſi quis dicat, Deuin

/ ei Quamplurimos, hoc eſt, aliquammultos convertere per
e Spiritus S. revelationem internam aut Angelorum mi=-

mniſterium ? (Armin. reſp. ad Art. XIIX. oper. Tel. 12 5,

Remonſtr. ad Art, IV. fol. 6.: m) Obedientia eſt ge-

nus ſjuſtificantis fidei qua talis. Apoc. c. X. fol. III. Fi-
dei obedientia in negotio juſtificationis conſideranda

Fenit ut Opus ſive actus noſter,ébid, ſi fides non eſt opus

vim duntaxat ?VARTIAL E M vocat. Apol. c. XVI.
ol. tg. Conf. Pelt. Hlarm. ol. 190. TLeq. 1) Quid peri-

.

qquod tamen vult I. c. emollire. Non excludimus va-
rias occultas inſpirationes, quæ intellectu & voluntate
hominis à Deo immediatè aliquando fieri poſſunt Art.

96 TAS. IV. Svimor. Asosrorx. u
ga mandatum CHRISTI Charitatis, & bonorum IUN NN.
Operumn, humanæ, non ſolius gratiæ divinæ, nec dete neeele
inſtrumento merftum Chriſti adprehendente, net. Ginu
comminationes autem etiam pro objecto haben- Hmininlanih
te, n) ſolam credendi potentiam accipiens, actum bum nonnu
verò credendi liberè eliciens, CREDO IN Sbt

melto alnyve
. Gelupta lit.
Gus noſter, quomodo feri poteſt, ut accipiatur in poſtllut, in
telligibiliter, ut à Deo nobis præſcripta & mandata? negantdirin
zbid Fidei obedientiam tantum requirimus ad juſtifica- nonelſen
tionem, noôn aliam quam quæ viva eſt, & ſi ita libet, NB. ritus §. eſt i
quatenus viva eſt. Reſp.24 ſecim. Calumn. fol. . Fides Haemn ſz,
proptie inſtrumentum juſtificationis, dicl non poteſt. non et
Apol. I c. Jol. 112. Non fides nec converſio efficiuntur inchcim .
in homine per Dei gratiam ſolam, adeo ut homo nihil ifeptmien
ad eam conferat Colat. Hag. ap. Du. Calob. Armin. 1lorid r
Jol. 270. Apprehenſionem quà fides Chriſtum in juſti⸗ Wrch. Ded
tiam apprehendit juſtiſicatione priorem cenſet Armin. De Shititus
Aytie, perpend. oper. fol. 786. Conf. Pelt. Harm. fole ſlſ O)F
146. /777.. Fides eſt objectum imputationis, Chriſtus cum hx iad
obedientiaà eſt objectum fidei, ſed non objectum juſtifi⸗ lenin Adan
cationis ſeu imputationis divinæ. Armin. Epif. 4d ttenun velit
Hyppolit. à Cohib. oper. fol. 7372. ſégg. Non juſtitis yVj, nle,
Chriſti proprie, id eſt, quod imputatur, ſed id, propter Fomimdus
quod nobis credentibus in ipſum imputatur juſtitia nontniſ mor
Epiſcop. P. III, Dipp. XXII. T1. 4. J. II, Jol. â. b. ki⸗ niſtetald
des non minus reſpicit comminationes diyvinas qum eqirin
promiſſa Apol. e. XI. fol. 1225. n) Poſtequam homini po- M.quiat
tentia credendi per irreſiſtibilem gratiam collata eſt, fa⸗ verhum ſt
temur aliam à nobis ad actum fidei eliciendum neceſſa- )bii decl
riam gratiam non agnoſci quam moralem&. .. Rem. Wrici eti
asd AMri§. IV. ſol. 6a. Hinc dicunt: Hominem initio ſlu Aüm
cenverſionis mer? paſſive & irreñſtibiliter, in comple- Glttii

Vz.bß—

UurhersKlonet

1s gir inr
tiſi eme
m pwotſent⸗
tianacchtn:

6CN N

ihr tui⸗
prali le
hintecſiit
eViwdehel,
nCalin, 1

nec conſet⸗
lum ieo
ſis it,
tehrieene

tinmif
inun
pn n⸗ D 8
4. 1Ii 4 4
mininslſe,
Noſeſin,
SS
mnmni ,
S
geifitlen

IN StNSuI ARMINIANORUM. 87

rareren

TUM SANCTUM, de quo, 0) quod Deus ſit,
credere neceſſe non eſt, p) an adorandus ſit, non
liquet. Spiritum, inquam, q) Juſtitiam origina-
lem in infſantibus non reparantem: r) adultos per
verbum nonniſi moraliter efficax, s) immediaté
F 4 tamen,

mento activè & libere habere. Armin. eper- ol 783. 0) Vi-
de ſuprà Lit. VV. ſed & qui adorationem incertitudinis
poſtulant, in eundem errorem incidunt. Alii plane
negant divinam eſſe Perſonam: ſequitur ſatis Spiritum
S. non eſſe perſonam, ſed vim & efficaciam Dei, nec Spi⸗
vitus S. eſt unicus ille verus Deus. Welſeng. ap. Pelt.
Harm. ſol-25:ſeg. Sed hæc ſententia omnibus tribuenda
non eſt. p) Nec mandatum, nec exemplum, nec
indicium aliquod adorati Spiritůs Sancti manifeſtum
in ſcripturàâ extat, «d Specim. Calumn Reſpfol †o.-Unde
adoratio pro argumento divinitatis Sp. S. adduci non
poteſt. De Patre & Filio adorando ſcriptura plena eſt,
De Spiritu S. ne bilum quidem occurrit. Apol. c. III.
Jol. 5l. q) Falſum eſt de infantibus, quod Deus in omni-
bus iis, ad quos remedium pertinet, juſtitiam origina-
lem in Adamo omiſſam, per Spiritum Sanétum operari
iterum velit, eo quod illi incapaces ſunt Apol. &.
VII. fol. 87. r) Abſurdum eſt converſionem tribuegre
hominibus & prædicato verbo, quorum efficacia tota
non niſwi moralis eſt, Apol. c. XxVII. Jol. 182. Nulla mi-
niſterialis actio concurrere poteſt, cum peculiari actio⸗
ne divina, ſic ut per eam aliquo modo fides efficiatur?
NB. quia tota actio miniſterialis, quæ per homines &
yerbum fit, moralis actio eſt. ibid. fol. 188. conſe lit. Me
8) Etſi declinâſſent Enthuſiaſmum & arcanos motus (ut
lubrici etiam hic ſunt) ſtatim tamen hæc ſubjungunt?
addimus & ſupernaturalem potentiam voluntati
conferri, & häc ratione Deum NB. immediate in volun-

— KW Ww. SyMBOr. Arosror.
886 L.

—
& t) irteſiſtibiliter Uten wnon neceſſari-
Sacramenta, . ven quam quivis priva-
um, & Eaebhari
um, &

d quam carnifices
oteſt, & X) 2J quamm carniſte
iniſtrare poteſt, 432 „zon
adminiſtrare pe

4.

y5 . de Grat.
Rem. cire. III. IV. Arz. de 1od
m agere. Ari. Rem. ſec, t) Quod
n Se A,. Armin den elſei i⸗
Pc. efe Bnii per ids earn ertin non potebeut,
mens lrren minern tradunt. entetii:, intel-
prellione lüinet Sp: 8. menti len Gat, necho-
lectus renectts ſe illi ilamination
teſt inteilect

iti fape homines Veritatl D uandam ViIm
Art. Raem. . c. Jol.

Ku, tum in cerde.
us tum in intelle Quamvis ali
itus agnoſcimus tum 1 /, n. uar 715 31I
Spiritus aeg, 1. 2r6. Conf Lir. aris Deratonenm
Cohar. S e Effectus brptii
n a ee Z. c. Collat. r. 18 ſed ſola tantum di-
oceant, p⸗ aliqua gratiæ Goliztio,
non eſt realis aliqua g

A biſe.
i ac profeilionis noſtræ ken⸗ che
vVnzæ gratiæ dc pro Te. §. Finis celebrationis

82 quæ in animam
eſt gratiæ aicujus eficax e ti reprælentatid
on es Sa redundet, ſed ſola
influat atque I
influat at

e ult. vV) Uſus baptiſt
zb: 1 Ds. d. Th.eult. vV)
nortis, E. Ia. ib: d Diſ. ſsg. Th.n
Mortis, C.

lute neceſſarlüs non eit. M 4e Alunis poſitos
abſolute nece 8 exttà ſtatum gratiæ a
non baptizato
non bap

, Jaset. Deßs. N.) Ue
bprodarinm piinmuc itetbei ,aroCkeilie
E eR En “ ene dolele in cenſur & e
12 Feh as citantibus Leydenfibi

NS8

—

onſant tni

lerentern.

Wl )da
Nüitantem,
U)inkllbii
enitus delebi

Uln fol. 1

ſes quos e0 I

inhomimm

IIE. re.
lt ,ecle
intonpen
e ol c XV
Ciholcx Recdde

Ehhrchendi

XNII. ſol. 33
ſam errores
Aunms ver⸗
ſente rlti,
1Cahß. 4,
te certer
u ſt gocht
Atrſtungta
lientes de⸗
Nttgtig ad

„24
Verbj E Non

Mo IN SENSuI ARMINIANORUIMA. 89
mmermIInon ſunt admittendi, null am gratiam efficacitet
t,TIi conſerentem. Credo & SANCTAM ECCLE-=
n n n. SIAM, y) Stata non definiendam, & 2) ſolum
an un militantem, aa) non neceſſario inveſtigandam:
Pb) infallibilibus notis non innoteſcentem: cc)
penitus delebilem, dd) ita, ut regnum CHRISTI

S F Fi
:. II IV * 5
e. n N .
unſeti ed XXIII 245. Xx) Acendi lact4 cœnâ A funt . arnifi⸗
t. ber ces quos ego non modo non in Chriſtianorum. ſed ne .

in hominum quidem numerum retulerim. Epiſcop. ad
ſlnhen: LXIL. gaq. reſs. ad quæſt. XLVI. T. I. op- fol. 45. a. y)
mntonl ldhe? ⸗ Status ad Eccleſiam, qua Eccleſia eſt, juxta ſcripturæ
1ri alenseH Phraſin non pertinet: imo Eccleſia ſemper ante ſtatum
elſt. Abol c XVII fol. 235. 2) Sub nomine Eccleſiæ

gentltthtta

er DW Catholicæ. Eccleſiam triumphantem, quam appellant,
lrn comprehendi nec poſſe nec debere arbitrantur. Apol.
eer ntre „c. XXII. fol. 2;5. vide in hoc capite plures circa Eccle-
. u, ſiam errores ex profeſſo. aa) Necefle non eſſe, ut in-

quiramus veram Eccleſiam doctrinæ ſalutaris cogno-
ſcendæ gratià, doctrina eſt, Apolog. per cap. XXII Conf.
Dn. Calos. Armin. fol. 484. bb) Ad quæſtionem: an
notæ certæ atque infallibiles dentur, per quas neſciens
quæ ſi ſit doctrina veritatis pura ac vera Eccleſia, aut in
eà hæſitans, tanquam per notas, Eceleſiam veram certe
indicantes, deduci poſſit in cognitionem veræ Eccleſiæ
&& veritatis ad ſalutem neceſſariæ reſpondet Apologia
c. XXII. Jol. 243. negative, addens: pura prædicatio
verbi & c. non poſſunt eſſe notæ Eccleſiæ, quod miti-

2

biun .

8 gare volunt dicentes: ex prædicatione puræ doctrinæ
Uilbetun n cognoſeo, quæ ſit Vera Eccleſia,ſen non tanquam ex no-
fanh ol, 14, ſed tanquam ex re conſtituente viſibilem Eccleſiam:
ſhntel YL. c. cc) Tota & univerſa in terris Eccleſia deficere po-

„

1 Alr , teſt. Epiſcep P. III. Diſpe XAXFII. Th. X. dd) ut nililo-

X

90 TAB. IV. SvMBOL. APOSTOL.

—

1

Imiominus permaneat: ke a verdAinuirit,e⸗
ninrioe tio nec Ordinatio neceſſaria eſt,
bus nec Vocatio n CSA M ff) i.e. Chriſtianam,
formatam: CATHOLICAM;: nii⸗ tribus per-
dazas deſinitioni tamen adoratio We ſalus Ohe
344; ) Extra quam lalt 2*
ſonis non benè additur, g8) 4 =ð venire

. . .

jata, ſive mhe-
1 ge immediata, ſive:
XX ee) Miſſio ſive im

2 . . 4

ſtrum Evangelicum, ſive fis jure & legitimè
g uis jure & legitim
elicum, ſive ad hoc, ut q- ne Ae s d⸗
lium pet Apoſlolos prædicatum, porro aliis hom
Evangeliu

2 4 . .
1 . . . E 1.

. d. L. I. 6. 1
ſcopi: voce Eccleſia, & ſignificatur Vedeli Rhapſo⸗
Leopit

. tſonis
n im in tribus Perſon
ſin, reſtrictam ad Eccleſiam, quæ Deum in tribusk ere
or t. Quæ proſecto reſtringendi ratio non modo inn
adorat. B

cis omnibus

1 . zive eamque va
pectam reddit definitionem univerſalem, 6 qu
rV . r. t Hæreti
vat ſed & juſtam cauſam p æbet
ene 9

E C

ia ſua, ſimili reſtrictio-
dum hæreſes & placita omnia ſua, ſimili reitt
minandum pl⸗
ne, imo conrrariâ. Vide Plura 1. . 35 onn
4 ratiâ communi extrà verbum Lit. . Rnde Piolet
. . 3 uæ in neceſſariorum artlehoree e r l, una
e aſentiumt; etſi in multis aliis e r ve.
ion
Eccleſia dicenda ſunt. Epiſcop. P. III

neceſ-
VII. Nulla dogmata inter Chriſtianos roe n d.
. d ſalutem ſunt. Vedel. Rhapf: 1. 1. “
ſaria da ad ſalutem creditu neceſſaria ſunt, en.
anen ommin ad ſalutem neceſſaria Anien ..
ega. .
n⸗ . Lrilola comtfnert Ajunt. Aad c. XIII. cum de⸗

Vide ſuperius
5Ee-

enite poteſ
uUn Magiſtta
Unes, gui
Unlicet Anti-
Uphemi &
(ſientiam erto

Ohriciani
Lmatibus
cdire, &⸗
debent.
liquet ane
ticulor iei
Gatir, & Fi
Don ſtatunt,
Chridiana e
diſetb. 4
Magiſttatus
hembrum
Rembrume
icus blal⸗
enim propr
giüſcat ar
kel 26. .
Commune in
lont imerh
0dlienn a
tna conlten
eminem
ta omnl n
elle credit
Vie ſüpt⸗

Aaean IN SENeu ARMINIANORnII. 91
Dinenlii venite poteſt: hh) cujus membra, ii) non ta-
nmiotlis men Magiſtratus Chriſtianus, qua talis, ſunt
Mhielmg omnes, qui Symboli Apoſtolici literam recipiunt,
ruiK ſint licet Anti-Trinitarii, Hæretiti, kk) quales nec
gumnute blaſphemi & Apoſtatæ eſſe poſſunt; nec Il) con-
ſcientiam erroneam deponere obligati lunt, mm)

nec
steginitnt Chriſtiani in præcipuis & fundamentalibus Religionis do-
Mſ⸗ H . gmatibus inter ſe conſentiant, in unum Eccleſiæ corpus
teſuri Auhe⸗ Coire, & ſe ut Fratres mutuâ in Chriſto charitate proſequi
toe, gu⸗ . debent. Omnes autem in fundamento convenire inde
hrelienmf⸗ liquet, quod nulla ſit inter Chriſtianos ſecta NB. quæ ar-.
E KAm ticulos fidei Symbolo Apoſtolico contentos non ample-
nbentalil SSatur, & vitam ad præcepta Chriſti componendam eſſe

beber uitH non ſtatuat. Quibus duobus capitibus univerſa Religie
leaut uit Phriſtiana comprehenditur. Carcell. praf. in T. I. oper. E.
tecelrtin⸗ piſcoh. ** 4. Conf. Dn. Calop. Armin. fol. Diſſert. proæm. ii)
12Dena9 Magiſtratus (etiam Chriſtianus) quà Magiſtratus non eſt
ni “ä membrum Eccleſiæ, non magis, quam Pater qua Pater,
g 4 3 3 membrum eſt Eceleſiæ, Apol. c. XXV. fol. 303. kk) Hære-
nu 4

A ticus blaſphemus proprie eſſe non poteſt, blaſphemia
N enim propriè voluntariam divinæ majeſtatis læſionem ſi-
Inificat, ar hærefis planè eſt involuntaria. Apol, c. XXIV.
Jol. 265. Aliud eſt apoſtata. aliud hæreticus. Nihi
commune inter ſe habent, ſed tota religione & profeſ-
ſione inter ſe differunt. Apol. lI. c. fol. 265. 11) Neme
obligatur ad verum Verbi divini ſenſum ſequendum con-
tra conſcientiam ſuam licet erroneam, & Verbum DEI
neminem obligat niſi intellectum, & ſic prout adhibi-
ta omni poſſibili diligentia & prudentia intelligendum
eſſe creditur, eſt zubrica capitis II. L. I. Vedel. Rhaplod.
Vide ſupra lit. b. mm) Hæreſis, de qua quæritur, non
eiſt manifeſtum opus carnis; ſæpilſimè cnim innocen-

9

„

P»2 TAS. IV. SzMBOL. Arosrf.

nec Hæreſi omnis ad opera carnis pertinet. SAN.
CTORUM COMMUNIONEM nn) ex omni-=

bus Sectis: REMISSIONEM oO) ex merito ope-
rum, pp) in altero ſecuio expectandum, PECCA-
TORUM, 44) quæ etiamtamen nom omnia pœ-

nam æternam merentur;, & rr) & quibus peccats

emiſzenis propriè NIHII ſunt, Ss) ad ipſum quo⸗

tiſſimi & opfimi homines, carnis & mundi ofores ac
contemptores, hæretici eſſe deprehen duntur. Nec quis
eſt hæreticus, qui ſi hereſin ſuam opus carms eiſe intel-
ligeret, non ſtatim eam abdicaturus ſit. Apol, c. XXIV.
Jol. 377. Cohf- Vedel. Rasdj. E. II. c. IV. fol. 96. ſeq.
nn) Vide litt. hh. oo) Salus fidei & operibus indiſtin-

que

ctim ſen conjunctim in ſcripturâ tribuitur. Spol. 6.

XXII. jol. 277. Nos etiam ex operibus juſtincari &
non ex fide tantum Jacobus afirmat. Confeg. c. X. 5. 2.
Aſſenſus ſiducialis, vel NB. obſequiofa heæc fiducia, de-
mum ea vera eſt fides illius, qui certo perſvaſus eſt, JE-
8UM eſſe autorem falutis ſolis ipſi obedientibus & pie
ſancteque viventibus, neque fieri poſſe, ut alia ratione
ad ſalutem æternam pervematur, quàm per veram Vi-
am obedientiæ ſen bonorum operum. Conf. c. XI. §. 2.
Canf. Mol. e XI. tot. pp) Remilio peccati vel fiturum
iecalum concernit vel in hujus mundi ſeeula incidit.
IIIa feit completa, firma atque irretractabilis reatüs
condonatio, & non pœnæ tantum ſublatio, Hæc incom-

Pleta, vel ſi completa, retractabilis tamen eſt. Epifcop.

Inft. F. IV. c. X VI. T. J. oper. ol. 399. 4, q) Vide Lit.

g. & z. Ir) Peccata omiflionis NB. et/ſt nebera nibil

YJun,, tamen ut actus poſitivi concipiuntur. 1 2
Inſk. D. IV. 5. II. r. XVI. Tam. I. oper. fol. 299. 86) Etli

(Ebr. VI, 4.) apertè dieatur, quod tales renovari non

.

—
e gecegtutgi
(NNN)
umid n) ua
ümmm intere

ATRRECTI

holliut Ge
meum inquce
X decteto ſ
hune textum
tatem maim
Een, ſiye ex
4 „ 1*
e Ni le relin
uuamcil cettc
delt honins 13
nene guateni
nen ſhent⸗
(Eclurun non e
lins eſt ih
Coden ir noye
1 8
Nalc XIY
Dep. XX
Pethitem man
conkdenter a
Uat, gut pere

danem ſelt
RM
e,dnd er

RNEN

zan, d
M. 24
34 rr]
al

Ara

84. enur

1. AN. H SENsu AkRMINIANORINMM. 23

Carnpeti A que peccatum in Spiritum Sanctum ampliandum,
uer 16 CARNIS tr) an tanquam partis eſſentialis ho-
minis uu) usdemejue mumers, non liquet: vv)
animam interea dormiiſſe negare non auſim:
RESURRECIIONEM. ) ſolorum fidelium,
Er

poſſint α—☛ eααννουαια tamen vix poſſum in animum
meum inducere, quod id aut prorſus impoſſibile ſit, aut
e ex decreto five actione impoſiibile fiat. Quare malim
Crnise . hunc textum aliosque ſimiles ſic exponere, ne difficul-
geprehentmn tatem maximam noetent, non vero meram impoſſibilita-
lamo ttein, ſive ex pafte rei, ſive ex parte DEl. Id. Epiſcop.
turis I Reſp. ad g. XIII. T. II. oper, Tol. 12. ſeq. tt) Fieri non poteſt,
1 II e., HN 4 ut lis (de reſurrect, ecjusd. numerò cofpor.) decidatur,
tai kche⸗ Qquamdiu certo non conſtar;, an hoc corpus pars eſſen-
eutt lethän tialis hominis, an vero inſtrumentum tantùm ſit animæ

humanæ, quatenùs in hâcg vitâa ejus miniſterio indiget; ad
ſe in eo ſuſtentandam, & quod in futurâ vita planè ne-
cCeſlarium non erit: quam litem DEIIS in futuro ſeculo
blequot, 8 deciſurus eſt, ubi tüm demùm intelligemus & ſentiemus;
icetto ſen ln⸗ 2 codem an noyeo corpore nos donaverit omnipotens. A⸗-
pol. .. XLX. Fol. 219. Quanquam ita doceat Epiſcopius P.
III. Diß. XXIII. Th. IIX. uN) Vid. Eit. Prac. Ww.) Su-

confidenter aſſerere, quod extra ſe quidpiam agat, ſen-
tiat, aut percipiat Spiritus corpore exutus. Epiſcop. P.
III. Diſp. XXIII. Th. VII. Ad realem poſſeſſionem ſeu
fruitionem felicitatis æternæ vitæ expectari debet tem-
pus, in quo excitari à morte coram tribunali CHRISTI
ſiſtemur. Eduardus Poppius (nunquam ſatis laudandus
CHRISTI ſervus juxta gpolog. Rem. Eas cals. in anguſt.
part. ſol. 24 . xx) Veri fideles tantùm reſurrectionis
participes erunt, non impii, aut qui reſurgent, ii unz
cum impiis, qui in extremo ſuperſtites erunt die, ali-
quandiu cruciabuntur, & tunc in nihilum redigentur.
“õ declarat. apent⸗ 4 ſol. S. uanquam id cæteris non
ſit tribuendum. Vid. tamen lapra Lit. Mw.

4

. Perſtitem manere (animam) cum licimus, non audemus

—

. 146,V. SM
IN SErtsn AkM. —W.
IWV. Srim. Aposr.
94 TA8.

. ſtatim poſt
XTERNAM Vy) non .
Er Nran vita adeundam, urr Sndol
eſn i aaa) in V. T. exſerte nedua-⸗
tiæ m

Juam pr S 4 Vlnni
. . tim abeunt a rigine
& corpore diſcedentes nor ſl Conf. lit. Preced.
7) aenime dia, Slat. declarat. apert. l. c,
terna gaudia,

Nnn coruſea
DEI
&g. aaa) Si claræ & r ſon V. Ms 5) ſanen
2XX) Conf. lit. “ ainie & vita æterna;, 1 de re dil i. N DEN
nes de eſt ea e .
promiſſio tur, quid opus 1. ſal.
continentur, Apol. c.
Aeſamen nent loca & conclamatum X
Ari? Pre mkicſa V. Teſtamenti omnia ſer⸗ lummocdo perri⸗
z6. Pro ræſentem ſo
hanc vitam P romiſſione
tempatalia ad enim ſub vitæ nomine;, ue pi⸗ hon ne.
nentia. continetur, vitam æternam mn tan Rum legis-
lesi adili en ejus promiſſienem in prima .
zus; tam
Lgemus;

1)ein. 2 5
Dnlum homine
tlem onfuiſſe

Zils csnty Pra
auc verſatur, tiaſitridunu
. . rum adhue vVée. DW
. kiæ circa homincm integrum adhuc XII. Uen de he,
latione, quæ ci dicimus. Epiſcop. III. Diſp. uæ A
locum habere Poſſe d ſunt, Vitæ æternæ; qus dmumante
dc Promiſſa Novi T. duo tunt, nem cX e IIin qlid elſ.
1. . Prom & reſuſcitationem ex sl. hen g,
remiſſionem peccatorum . ctus. Pyiſtoßi z. Diß.
xemiſſie bet, & Spiritus Sane 1⸗ 1. Eiu 4
ſibi præcedanea ha 1e. IX. Conf. Pelt. Ham. iinla d
vih. XIV. de N. fad. 7 laler Hti
7. OM . in ainuc
— Uiteteniya
63 (0) 6 “ llelt
„ E ” non Corgen
n
Nüllatenng
”M ob, c, I.
TABUu⸗ 4 heront
JM leim,,

IN Sn 1

In lim
ndim, 1,
V.T. lenem

Ctes ton kin 44
Gen ,6 0,
Kdre & amn
in Nema, etiank
Lois hnl Eng
clinauntt ll
ommnin kete lu
Alentem ſolas
Momine, .
erernam un .

nem in
in integkun 6s
lno ſun, ſunni
teſtlatuintnn
piritis in

11X. ℳ

“

tH

TAB. V. SYMB. Aposr. IN SENS SociN. 95

TLAB⸗muLA V.

Symboli Apoſtolici in ſenſu

Socinianorum.

LGo, ut 1) primus homo mortalis, in 2)
— ſimplicitate & innocentia, ſine 3) peccato
originali natus, 4) imagine tamen divina

äidhuc coruſcans, autoritate Scripturæ S. quate-

nus 5⁵) ſanæ rationi congruit, inductus, CREDO
IHN DEUM 6) korvréwτ“ 7) exclusaà Perſona-
rum

1) Soein. lil. de Stat. prim. Hom. c. Pucc. p. 35. aſſero

primum hominem, antequam laberetu r, naturà immor⸗
talem non fuiſſe: adde eimz denz Miſtell. p. 5. 2) mal-
zius contra Franz. p. 44. ſeqgb. Simplicitas & innocen=
tia ſi tribuatur Adamo ante laptum, ſatis ſuperque eſt.

MWoem de Ver. & Nat. Dei Filio æ& 7. p. †9. & ſeq tradit

Adamum ante peccatum inſtar infantis & pueri fuiſſe,
quia, quid eſſet nudum, ſcire non potuerit 3) Smalz.
c. Fraz. Di. II p. 46. Peccatum illud originale mera
eſt fabula. Socin. Prælect. Theolog. c. 4. F. I) Scherz.
Coleg. Anti- Socin. p. 274. ſeg. 4) Socinus de ſt at. pr
h. p. 7. Prælect. Theolog: e. 3. P. §. Smalz. t. Franz. p 2.
Durat adhuc imago DEI. 5) Jon. Schlichting. de Tri-
nit. gontra Meiſner. p. 125. it. Homil. §. in c. 1. Johe
p. 85. nulla eſt religionis particula, quæ cum ratione
non conveniat. Bid. D. Scherz. Coll. cit. p. 17. ſege
6⁶) Quoniam eſſentia divina tantum unica eſt, ideo
nullatenus in ea plures perſonæ poſſunt eſſe. Catecb.
Racoß. c. I. g. 27. it. unica perſona, eſt unus ille Deus,
Pater Domini Jeſu Chriſti. Crellius de uno Deo Patre,
Schlichting. c. Meiſn. de Trinit, 7). Crek, lib. I, de une

TAB. V. SyMBoOr. Aposror. — —
⸗ idem, ſed non ſo- RI4)mite
um Trinitate 38) eternum quidem, ſe o5 b- felentiali
lum nec 9) ſucceſſione, nec 10) Sub- faſuakilium:
lum, nec 9) absque ſ aloakilium:

ſtantia ſua ubique præſentem, N II) ſiciſktind m. unbater ſocl
„X ilem vel 13) ſimp iuns IumOMNI
aut 12) immutabilem cujus
S lo,CRLAT.
L Plnsenelu
PDeo, cap. 2. & in comment. in 1. Cor. IIX. 6. Nobt eryatommia,
Pe, Cap. 2.

omnia Oc. Ergo Deuz n natn
uenus (eſt) Deus, trerr e. Partemn. Sacin. lib. S Gn- . los, in.,,
ille unus nd, t Colleg. eit. p. 71. ſeg. 5) et. Drl miterie
B SE , Te dng Sgeigtes, ,,js. Teltmenie er ithu
. Noros. Ref anpen t Daum ſolum æternum eſſe, con . lue de
ertez ve chogg, g, 2f. Smalz e- Franz’p Ia. Deum ab ug )i
Secin relece biarardd haberi negat.r. h Ce hs Il rurſun
æterno eſſe in crip “ ſeqg. Temhpiusztam De/ . ic,Na
“ä ſunt
ternum ac increatu fol.ior. Quidem etiam nele . an.)e3,1
21 Gouαπι..6.. Keckerm. 6. Zoroß. append. Smige Ee⸗ b, ocmriſn
Pri æternam docent. Moj- 5 9) Succeſſivam zit onni
ol. 29. . „. r, Goslab. C. e W Anti⸗
Jol. S. alii c Kut . .

14 ([na non ubique eſle
fol. 49. ſeqq. 10) Deum ſubſtanti nn hie y.
. Kutem ait Sovinus Fragm. Latte 4 . a gr. Nec⸗ 4
. Rane Krancſ Dabid, de inbac. &. XIV.
Cantra Fr . L

, Vil. Hornbect. Soci- Uotitia ⸗
Pranz. Diſz.t. fol. 3. D. XII Fol. P9. Vid. Horn E

iſzm. C onf. L-II. f l. 25geſé. II)Socin, Prælect .F. P
niſm. LII. fol. 2509

umand de. Vohleni
gat, Deum peccata, quæ à eR anmn un. teliuß
bendent ee fi nti ia præſcire, an n fium
pendent & futura contingetis præſci

. juch
in cits 4
But. e, 22. 6 D. Calob Socin cit,. t dgg
it. Er Rus de Deo Garttribut. e, 22.,6 B din. p 34084 Mr e
V. * . r0O pfer t Sec e zu⸗ ragmn,
diſerte affrmat, in Deo (p iſi in Deo imnutatio quæ tſrin
quam mutationem eſſe n 1 ) Grellius de Do W
dam ſit, Deum fruſtà placari 13)

attrib. diß, l, c. Deo accidentin tribuir.

Gret. IN SENSV SOcINIANORIM,. » HM
en Anadt. cujus 14) miſericordia nec inſinita, neque 1 ) ju⸗
4 W 1
ne, mee⸗ 10 N ſtitia eſſentiali 18 eſt, PATREM, qui EXI 6)ſubſtan-
A.
. honie tia ſua Filium ab æterno non genuit, Iy) noſter au-
Pingtuin tem Pater factus demum in Nov. Teſt. per Chri=
4 ſtum: OMNIPOTENTEM, 1 8) modo haut infi-
nito, CREATOREM COELI ET TERRE, qui
19) ſolus excluſo Filio & Spiritus produxit & con- B
CIſervat omnia, adorandus non præciſe propter 20)
mie G divinam naturam, ſed alias ob cauſas.
en ſi⸗ los. Socin. p. 158. 14) Smnalz. c. Franz. p. 3. negat
,1r 4 DrI miſericordiam infinitam & immenſam eſſe, it, Cæ-
s linni ech, Raccob. p. 266. 15) Catechiſin., Raccob. l. c. Crele
n te rnmin Iius de D. & A, D. c 19. p. 268., 6 Dn. Caloß. Socini it.“
Funzyll p. 149, 16.) in Catceh. KRaccob. p. 65. generatio Fili?
kingu DrEI prorſus impoſſibilis DEO dicitur, 17) Volchkel.
ugenl I. 3. de L, R. c, 2. p. 57. DEus jam demum in N. T. pex
cin. Et Chriſtum factus eſt Pater noſter. 18.) Smalz. in Reſs
tnanni 4 Frang. p. 3. it. Examin. centum errorum p. 76. 5, D CA-⸗
Aznl leoß. Sociniſim. p. I5. 10.) Crellius, ſolat Pater creak
Alugzu⸗ it omnia. b. Anti-Crell. D. Botfſacci &D. Scherg.
aebrlele D Coll. Anti-Soc. p. I03. 20) Smalz. Refut. norſßror. P.Sè⸗
oCie , Caloß. Sociniſm. Pp. 163
ti unmid G
d en
G Redo ET T) fide in V. T. non requiſita, 2.)
l notitis ſolum & aſlenſu conſtante, IN E-
ige, G SUM
n unn 1) olelelius 1.TV. . R. e .. 151. ſegs. Sma læ.c. Franz.
