n docent qvod poſt lapſum Adæ omnes homi-
eaenen raturam propagati, naſcantur cum per⸗ . Srrt vee:
4 1 9, ſinemetu Dei, n⸗ fiducia erga Deum, & P, N*
5 cum 6 3 9.

10 ARTICuILI FIDpEI

cum concupiſcentia, quodque hic morbus, ſeu Vicm
D originis verè ſit peccatum, damnans & afferens nunc
quoque æternam mortem his, qui non renaſcuntur per
Baptiſmum & Spiritum Sanctum.
Damnant Pelagianos, & alios, qui vitium originis
negant eſſe peccatum, & ut extenuent gloriam meriti
& beneficiorum Chriſfti, diſputant hominemm propriis
viribus rationis coram Deo juſtificari poſſe.

Apal, fol.9. III. De Filio DEI. —
Art. dmalc. Item docent, quod Verbum, hoc eſt, Filius Dei, aſ⸗

303. ſeq. E- ſumſerit humanam naturam in utero beatæ Mariæ vir-
Pit. Os De- ginis, ut ſint duæ naturæ, divina & humana, in unitate

glar. 761. Perſonæ iuſepar rabiliter conjunctæ, unus Chriſtus S„veré

Deus, & verêhomo, natus ex virgine Maria, veré pas-
fus, crucifixus, mortuus & ſepultus, ut reconciliaret
nobis Patrem, & hoſtia eſſet not tantùm pro culpa ori-
ginis, ſed etiam pro omnibus actualibus hominum
Peccatis. Idem deſcendit ad inferos, & verér eſisrext
tertia die, deinde aſcendit ad cœlos, ut ſedeat ad dexte-
ram Patris, & perpetuo regnet & dominetur ommnibus
cereaturis, ſanctincet credentes in ipſum, miſſo in cor-
da eorum Spiritu Sancto, qui regar, conſoletur ac vivi=
B 7 ficet eos, ac def fendat advwerſus diabolum, & vim pec-
cati. Idem COhriſtus palam eſt rediturus, ut judicet vi=
vos & mortuos, & . juxta Symbolum Apoſtolorum.
1 IV. De Juſtificatione.
1* e G . Item docent, quod homines non poſſint juſtiſicar
Eir. 5 8z. *coram Deo prop riis viribus, meritis aut operibus, fed
Deciar.682. 8 gratis juſtificentur propter Chriſtum per nidem, cùm
techurr i ſe in gratiam recipi, & peccata renutti propter
Chriſtum, qui iſua morte pro noſtris Ppeccatis ſatisfecit.
Hanc ſidemi imputat Deus pro juſtitia coram ipſe 9Kom.
Apat 204. V. De Miniſterig Eccleſ.
Artk. Sme.-;4 Ut hanc fdem conſequamur, inſtitutum eſ m.
ſterum

—
Kerium
Nanpe

Munta,

Equan
lium,

Per Cht

Dam
tum Se
bus pe

ltem
Darere,
lcere
t opera
6 beccà
teſarur
lemiinut
Uecſeliall

te, ili

ltem de
lnſtt:
due yan
clamen

Kamente
Gitiones
nüdusin
bahtilm

O
um, &
Ppartin

—
us, ſel fun
alkerend an
enalcunnugt
tinn D
9
ninem Nafen
tle:

.

—

lorimm mein

Piine,4

AMtr Mari?

Ann in unt?

Aria, Veleht⸗
teconclin
procrhal⸗
us hominn
ete teluitn
leztad lan
netur Obi
mmioinc
ſoleuracM
icet i
Potelorun.

e.

dperbcs, 1
ggeren

,—
eniti tl
catisltihil
niNn

E un .

⸗ PrEEECIPIIJ.

ſterium docendi Evangelii & porrigendi Sacramenta.
Nam per verbum & Sacramenta, tanquam per inſtru-
menta, donatur Spiritus Sanctus, qui fidem efficit, ubi
& quando viſum eſt Deo, in iis, qui audiunt Evange-
lium, ſcilicet, quod Deus non propter noſtra merita,
ſed propter Chriſtum juſtiſcet, hos, qui credunt, ſe pro-

pter Chriſtum in gratiam recipi.

Damnant Anabaptiſtas, & alios, qui ſentiunt Spiri-
tum Sanctum contingere ſine verbo externo homini-
bus per ipſorum Præparationes & Opera.
VI. De Nova Obedientia. .
Item docent, quod fides illa debeat bonos fructus V'id. p. N.
parere, & quod oporteat bona opera, mandata à Deo A?ttρ. 20.
facere, propter voluntatem Dei, non ut conſidamus per Apol. dy.
ea opera juſtincationem coram Deo mereri. Nam remis- Art. om. 335
ſio peccatorum & juſtificatio fide apprehenditur, ſicut
teſtatur & vox Chriſti: Cùm feceritis hæc omnia, dicite, Pac. 1, 7.10.
ſervi inutiles ſumus. Idem docent & veteres Scriptores
Eccleſiaſtici; Ambroſius enim inquit: Hoc conſtitutum
eſt à Deo, ut qui credit in Chriſtum, ſalvus ſit, ſine ope-

re, ſolaà fide, gratis accipiens remiſlionem peccatorum.

VII. De Eccleſia.

Item docent, quod una ſancta Eccleſia perperuò man- Apol. ſer
ſura ſit: Eſt autem Eccleſia congregatio ſanctorum, in ſeq. ,4
qua Evangelium recte docetur, & recte adminiſtrantur 4
Sacramenta. Et ad veram unitatem Etccleſiæ, ſaris eſt
conſentire de doctrinaà Evangelii & adminiſtrationesa-

Sm. 335.

gramentorum. Nec neceſſe eſt ubique eſſe ſumiles tra-

ditiones humanas, ſeu ritus aut ceremonias, ab homi-
nibus inſtitutas Sicut inquit Paulus: Una fides, unum
baptiſma, unus Deus & pater omnium, &c.

IIX. Quid ſit Eccleſia.

Eph. 4, 2.

Quanquam Ec leſia propriè ſit congregatio ſancto- Apal. I4

rim, & verè credeirium; tamen, cùm in hac vita multi Jeg-
bypocrite & mali Amixti ſint, licet uti Sacramentis,
quæ

2 ARTICuILT FIDEI

quæ per malos adminiſtrantur, juxta vocem Chriſti:
Sedent Scribæ & Phariſæi in cathedra Moyſis, &. Et ſa⸗
cramenta & verbum propter ordinationem & manda-
tum Chriſti ſunt efficacia, etiamſi per malos exhibeatur.
Damnant Donatiſtas & ſimiles, qui negabant licere
uti miniſterio malorum in Eccleſia, & ſentiebant mi⸗
Apol 156. niſterium malorum inutile & inefficax eſſe.
Art. Sm. 329 IX. De Baptiſmo. .
Cat Min. De Baptiſmo docent, quod ſit neceſſarius ad ſalu-
376. tem, quodque per BaptilImum offeratur gratia Dei; Et

Matth.23,2.

Cat. Maj. quod pueri fint baptizandi, qui per baptiſmum oblati

401. Deo, recipiantur in gratiam Dei. —ND
Apolog. 157. Damnant Anabaptiſtas, qui improbant Fapticrn
Art. Sm. 30 puerorum, & affirmant pueros ſine Baptiſino ſalvos fieri.
Cat. Min. X. De Cœna Domini. .
380. De Cœna Domini docent, quod corpus & ſanguis

.. e . . incce-
Cat. Maj. Chriſti veré adſint, & diſtribuantur veſcentibus in &

4 02˙. na Domini & improbant ſecus JNocentes.

Ber, 4. Xl. De Confeiſione.
Apol. 158.188 De Confeſſione docent, duod abſolado peizdtain
Art. Sm. 31. Eccleffis retinenda ſit, quanquam in con ns non
gun. Min. ſit neceiſaria omnium delictorum cnumergiie El en
378. imposübilis juxta Pſalmum, Delicta qvis intelligit:

Apol. 161. XII. De Pœnitentia.

Art. Sm. 39 De Poœnitentia docent, quod lapfſis poſ Bapeilemim
Spit. 59I contingere poſſit remiſlio peccatorum quocunq; tem-

PDeclar. 7o9 pore, cùn convertuntur Et quod Eccleſia talibus keie⸗
untibus ad pœnitentiam abſolutionè impertiri deb eat.
Conſtat autem pœnitentia proprié his duabus Par-
tibus: Altera eſt, contritio ſeu terrores incuſti conſci-⸗
entiæ agnito peccato. Altera eſt, fides, quæ coneipinr
ex Evangelio, ſeu abſolutione, & credit propter Chri-

eu „W
ſtum remitti peccata, & conſolatur0 nſcientiam, &

terroribus liberat. Deinde ſequi debent bona opeta;
quæ ſunt fructus pœnitentiæ.

Da-

“

Dam
tob poſſe
duntqik
tingere
tnbquin
üntes a
Centrem
D
Den
inſtinit
homine
tisDeie
Mlentis,
dudqur

Damn

lacri

X

—

cenlhik

lsgeht
emn & munlr
sexhibenn
gegebagrlan
ſentebant n

eſſe.

llariusadllr
tin Deiz
lmmmn oN

Ant Paprinn
lmnolal,oeten
l. .
orpuA ing

entihiunl

18.

00
Ynutiehrnent
conteſtone u
30 Meon

PRCIPMI. 6

Damnant Anabaptiſtas, qui negant ſemel juſtifica-
tos poſſe amittere Spiritum Sanctum. Item, qui conten-
dunt quibusdam tantam perfectionem in hac vita con-
tingere, ut peccare non poſſint. Damnantur & Novatia-
ni, qui nolebant abſolvere lapſos poſt Baptismum rede-
untes ad pœnitentiam. Rejiciuntur & iſti, qui non do-
cent remiſſionem peccatorum per fidem contingere, ſed
jubent nos mereri gratiam per ſatisfactiones noſtras.
AIII. De Uſu Sacramentorum.
De uſu Sacramentorunt docent, quod Sacramenta Apol. 200.
inſtituta ſint, non modo ut ſint notæ profeſſionis inter 267. Artic.
homines, ſed magis ut ſint ſigna & teſtimonia volunta- Smal. 329.
tis Dei erga nos, ad excitandam & confirmandam fidem
in his, qui utuntur, propoſita. Itaque utendum eſtSacra-
nientis, ita ut fides accedat, quæ credat pronuſſioni-
bus, quæ per Sacramenta exhibentur & oſtenduntur.
Dammant igitur illos, qui docent, quod Sacramenta
ex opere operato juſtificent, nec docent fidem requiri in
uſu Sacra mentorum, quæ credat remitti peccata.

XIV. De Ordine Eccleſiaſtico. pol 2o4.

De ordine Eccleſiaſtico docent, quod nemio debeat dyr. Sn.
in Eccleſia publice docere; aut Sacramenta adminiſtra- 34.
re, niſi ritè vocatus.
XV. De Ritibus Eccleſiaſticis.
De ritibus Eccleſiaſticis docent, quod ritus illi ſer- Apol. 205.
vandi ſint, qui ſine peccato ſervari poſſunt, & proſunt qrt. Sm.
ad tranquillitatem & bonum ordinem in Eccleſia, ſiut 337.
Certæ feriæ, feſta & ſimilii.
De talibus rebus ramen admonentur homines, ne
conſcientiæ onerentur, tanquam talis cultus ad ſalutem
neceſſarius ſit.
Admonentur etiani, quod traditiones humanæ inſti-
tutæ ad placandum Deum, ad promerendam gratiam, &
ſatisfaciendum pro peccatis, adverſentur Evangelio &
doctrinæ fidei. Quare vota & traditiones de cibis & ie⸗
us

S

14 ARTICuILI FIDEI

bus &c. inſti tutæ ad promere ndam Fratiamn, XTaista⸗
Col2, 16. ciendum pro peccatis in utiles ſint & contra Evangeliü:
XVI. De Rebus Civilibus.
De rebus civilibus docent, quod legitimæ ordina-
tiones civi les ſint bona opera Dei, quod Chriſtianis li-
ceat gerere Magiſtratus, exercere judicia, judicare res ex
Imperatoriis „& aliis præſentibus legibus, ſupplicia ju-
re conſtituere, jure bellare, militare, lege contrahere, te-
nere proprium, jusjurandum poſtulantibus Magiſtrati⸗
bus dare, ducere uxorem, nubere.
Damnant Anabapriſtas, qui interdicunt bæc civilia
ofſicia Chriſtianis. Damnant & llos, qui Evangelicam
perfectionem non collocant in timore Dei & fide, ſed
in deſerendis civilibus officiis, quia Evangelium tradit
juſtitiam æternam cordis. Interim non difſipat Poli-
tiam aut Oeconomiam, ſed maximée poſtulat conſerva-
re tanquam ordinationes DEl, & in talibus ordinatio-
HMibus exercere caritatem. Itaque neceſſario debent
Ghtiſtiani obedire Magiſtratibus ſuis & legibus. Niſi
cùm jubent peccare, tunc enim magis debent obedire
Deo quàm hominibus, Actor. 5. v. 29.

XVII. De Chriſti reditu ad jud.

Abol. 214.

Apol. 2 17

ſuſcitabit, piis & electis dabit vitam æternam & per=
petua gaudia, impios autem homines ac diabolos con-
demnabit, ut ſine fine crucientur.
Damnant Anabaptiſtas, qui ſentiunt hominibus da-
mnatis ac diabolis finem pœnarum futurum eſſe. Da-
mnant & alios, qui nunc ſpargunt Judaicas opiniones .
quod ante reſurrectionem mortuorum, pii regnum
mundi occupaturi ſint „ubique oppreſſis impiis.

XIIX. De Libero Arbitrio.

Apolog. 217 De libero arbitrio docent, quod humana voliintas

F gel habeat aliquam Hibertatem ad efficiendam civilem ju-
Det. 654. tam,

Item docent, quod Chriſtus apparebit in conſum-
matione mundi ad judicandum, & mortuos omnes re

ſtri im,
Periih li
Euleſpit
Gik ſunt
Verbun nmo
Gcirug
derumark
dkcium 1
ADeum
Reagrten
Tis, quär
1rriunt

bibere

menta .

Pecora nu

1. .
llquicqi

nnin no
s⸗ peri
ltet ve
Damnan
Uüin ſang
3 omniz 4
tantian
no moch
N manus
Poteſt e

halitr

XI
De cauſa
⸗ leryat n

am, &ͤlaütt⸗

tta augeii

libus.

ime orId .

Chrikunssl
judicgetge⸗
,upplcrfr⸗
nttahet;
Mailri⸗

cunthuceit
Eymglen
Deieitl
ngeliont
Ete hi
Ktolttotlegt
us ordinti
elano ebet
egb. M
geben dhei

1uo8 OMI
ketnam A
daboloͦh⸗

urum D n
(45 opini i

*

ftitiam, & deligendas res rationi ſubjectas. Sed non ha-

bet vim ſine piritu ſancto efficiendæ juſtitiæ Dei ſeu ju-
ſtiuiæ ſpiritualis, quia animalis homo non percipit ea,
quæ ſunt Spiritus Dei; ſed hæc fit in cordibus, cùm per
verbumepiritussanctus concipitur. Hæc totidem verbis

dicie Auguſtinus lib. Hypognofticon. Eſſe fatemur li-

berum arbitrium omnibus hominibus, habens quidem
judicium rationis, non per quod fia idoneum in iis, quæ
ad Deum pertinent, ſine Deo aut inchoare aut certe
Peragere, ſed tantàùm in operibus vitæ præſentis tam bo-
nis, quâm etiam malis; Bonis dico, quæ de bono natu-

PR gcIPHI. 15

I. Cor.2, 14.

Tæ Oriuntur, ie. velle laborare in agro, velle nianducare

& bibere, velle habere amicum, velle habere indu-
menta, velle tabricare domum, uxorem velle ducere,
pPecora nutrire, artem diſcere, diverſarum reru bonaru,
vel quicquid bonum ad præſentem pertinet vitam. Quæ
omnia non ſine divino gubernaculo ſubſiſtunt, imo ex
ipſo & per ipfum ſunt, & eſſe cœperunt. Malis vero di-
co, ut eſt: Vele idolum colere, velle homicidium, &c.
Damnant Pelagjanos, & alios, qui docent; quòd ſine
Spiritu ſancto, ſolis naturæ viribus poſſimus Deum fu-
per omnia diligere. Item Præcepta Dei facere; quòad
ſubſtantiam actuum. Quanquam enim externa opera
aliquo modo efficere natura poſſit, poteſt enim conti-
nere manus à furto, à cæde; tamen interiores motus
non poteſt efficere, ut timorem Dei, fiduciam erga De-
um, caſt itatem, patientiami, &c. .

XIX. De Gauſa peccati.

De cauſa peceati docent, quod tametſi Deus creat & Apol. 219.

conſervat naturam, tamen cauſa peccati eſt voluntas
malorum, videlicet, diaboli & impiorum, quæ non ad-

ſe.

,hii ein Juvante Deo avertit ſe à Deo, ſicut Chriſtus ait Joh. 8. Joh. 8,44.

ittl.
munt volunmn
n chlen 0

Oùm loquitur mendacium, ex ſeipſo loquitur.

XX. De Bonis Operibus:, ol. S.

Falso accuſantur noſtri, quod bona opera prohi- Art. m. 335.

beant,

Foh. 14 6

16 ARTICuILI FIDEI

beant. Nam ſcripta eéorum, quæ extant de decem præ-
ceptis, & alia ſimili argumento, teſtantur quod utiliter

docuerint de ommibus vitæ generibus & offieiis,

quæ

1

genera vitæ, quæ opera in qualibet vocatione Deo pla-
ceant. De quibus rebus olim parum docebant Concio-
natores, tantùm puerilia & non neceſſaria opera urge-
bant, ut certas ferias, certa jejunia, fraternitates, pere-
grinationes, cultus Sanctorum, roſaria, monachatum &
ſimilia. Hæc adverſarii noſtri admoniti nunc dediſcunt,
nec perinde prædicant hæc inutilia opera, ut olim.
Præterea incipiunt fidei mentionem facere, de qua olim
mirum erat ſilentium. Docent, nos non tantum operi-
bus juſtificari, ſed conjungunt fidem & opera, & dicunt,
nos fide & operibus juſtiſicari. Quæ doctrina tolera-
bilior eſt priore, & plus afferre poteſt conſolationis,

quàm vetus ipſorum doctrina.

Cùm igitur doctrina de fide, quam oportet in Ec-
cleſia præcipuam eſſe, tam diu jacuerit ignota, quem-
admodum fateri omnes neceſſe eſt, de fidei juſtitia al-
tiſſinium ſilentium fuiſſe in concionibus, tantùm do-
Gtrinam operum verſatam eſſe in Eceleſiis, noſtri de fi-

de ſic admonuerunt Eccleſias.

Principio, quod opera noſtra non poſſint reconcilia=
re DElIM, aut mereri remiſfionem peccatorum, &
gratiam & juſtificationem, ſed hane tantùm fide conſe⸗
1. Tim. 2, 5. Aimur; eredentes quod propter Chriſtum recipiamur
in gratiam, qui ſolus poſitus eſt mediator & propitia-
torium, per quem reconcilietur pater. Itaque qui confi⸗
dit, operibus ſe mereri gratiam, is aſpernatur Chrifti

meritum & gratiam, & quærit ſine Chriſto humanis

viribus viani ad DEum, cum Chriſtus de ſe dixerit: Ego

ſum via, veritas & vita.

Hæc doctrina de fide ubiq; inPaulo tractatur, Eph.
2. Gratia ſalvi facti eſtis per fidem, & hoc non ex vobis,

Dei donum eſt, non ex operibus, &c.

Et

.
tatione
trum.
Etgran
Ruiliad
enimi⸗
ſangui
tümpt
Hlatian
1,.,
rglent

eii
Fimum
poſſunt
cüm cer
atum DB
D
144 lec d
entice ret
nh qui

lem & P

01
Audieba
Kientia
ſ gratia
Aogite
dendun
krin⸗
Aeteon
Chriſtun

4

PRECIPII. 17
dedeen t ne quis cavilletur, à nobis novam Pauli interpre⸗
. guoditlt tationem excogitari, tota hæc cauſa habet teſtimonia I
ofkeüs ie trum. Nam Anuguſtinus muhis voluminibus defen-⸗
tone Dof dit gratiam & juſtitiam fidei contra merita operum. Et ſi=
ebant COld . nülia docet Anmibrofius de vocatione Gentium, & libi. Sic
a eng eniniinquit de vocatione gentium: Vileſceret redemtio
ernitiee ſanguinis Chriſti, nec miſericordiæ DEI humanorum ope-
nonichimmm rum prærogativa ſuccumberet, ſi juſtificatio, quæ fit per
uunc deilaun Sratiam, meritis præcedentibus deheretur, ut non munus
Pete, n largientis, ſed merces eſſet operantis. .
ere egldl
tntune Quanquam autem hæc doctrina contemnitur ab im=
ornkdin Peritis, tamen experiuntur piæ ac pavidæ conſcientiæ, plu-
Locimn e rimum eam conſolationis afferre, quia conſcientiæz non
condetdua poſſunt reddi tranquillæ per ulla opera, ſed tantùm ſide,
Cum certo ſtatuunt, quod propter Chriſtum habeant pla-
gort In catum DEIIM. Quemadmodum Paulus docet Rom. 5:
gtnt, n Juſtificati per fidem, Pacem habemus apud DEIIM. To-
tei ltmn Ta hæc doctrina ad illud certamen perterre factæ conſci-
2,tuni entiæ referenda eſt, nec ſine illo certamine intelligi poteſt.
iis toli Aure male Judicant de ea re homines imperiti, & propha-
ni, qui Chriſtianam juſtitiam nihil eſſe ſommiant, niſi civi=

Reone. 6 Ee

lirfunß/ lem & philoſophicam juſtitiam. B
Cctonin, . l
r lecN Olim vexabantur conſcientiæ doctrina operum. non
gum tehi audiebant ex Evangelio conſolationem. Quosdam con-=

or& prop⸗ ſcientia expulit in deſertum, in monaſteria, ſperantes ibi
oe N. ſe gratiam merrruros eſſe per vitam monaſticam. Alii alia
ttequ excogitaverunt opera, ad promerendam gratiam & ſa tista⸗
en ums ciendum pro peccatis. Ideo magnoperé fuit opus, hanc
rito H doctrinam de fide in Chriſtum tradere, & renovare, ne de-
Eſſet conſolatio pavidis conſcientiis, ſed ſcirent, fide in
Chriſtum apprehendi gratiam & remiflionem peccato⸗
rum & juſtificationem.

Admonentur etiam homines, quèd hic nonien fi-
h⸗

19 ARTICuILI FIDEI

—

dei non ſigniſcet tantùm hiſtoriæ notitiam, qualis eſt in
impiis & diabolo, ſed ſignificet idem, quæ credit non tan-

tùm hiſtoriam, ſed etiam effectum hiſtoriæ, videlicet,

hunc articulum, Remiſſionem peccatorum, quod videlicet
per Chriſtum habeamus gratianæ, juſtitiam & remiſſionem
peccatorum.
Jam qui ſeit, ſe per Chriſtum habere propitium Patrem,
1s veré novit Deum, ſcit ſe ei curæ eſſe, invocat eum; De-
nique non eſt ſine Deo ſicut gentes. Nam diaboli & impii
non poſſunt hunc articulum credere, Remiſſionem pee-
catorum. Ideo Deum tanquam hoſtem oderunt, non invo-
cant eum, nihil boni ab eo expectant. Auguſtinus etiam

de ſidei nomine hoc modo admonet lectorem, & docet, in

ſcripturis nomen fidei accipi, non pro notitia, qualis eſt in

impiis, ſed pro fiducia, quæ conſolatur & erigit perterrefa-

Etas mentes.
Præterea docent noſtri, quòd neceſſe ſit bona opera fa-
cere, non ut confidamus per ea gratiam mereri, ſed pro-
pter voluntatem Dei. Tantùm fide apprehenditur re-
miſſo peccatorum ac gratia. Et quia per fidem accipi=
tur Spiritus Sanctus, jam corda renovantur, & induunt

novos affectus, ut parere bona opera poſſint. Sic enim

ait Ambroſius: Fides bonæ voluntatis, & juſtæ actionis
genitrix eſt. Nam humanæ vires, ſine Spiritu Sancto, ple-

næ ſunt impiis affectibus, & ſunt imbecilliores, quâm ut

bona epera poſſint efficere coram Deo. Adhæc, ſunt
in poteſtate diaboli, qui impellit homines ad varia pec⸗
cata, ad impias opiniones, ad manifeſta ſcelera. Quemad-
modum eſt videre in philoſophis, qui & ipſi conati hone-

ſtè vivere, tamen id non potuerunt efficere, ſed contamina-

ti ſunt multis manifeſtis ſceleribus. Talis eſt imbecillitas
hominis, cùm eſt ſine fide & ſine Spiritu Sancto, & tantm
bhumanis viribus ſe gubernat. .

Hinc tacilè apparet, hanc doctrinam non eſſe accu⸗
ſan⸗

lirdan,
laudand
poöſinnn
Naturay
Loninv
Cem ſed
i. It re
ſlin, cun
ſtusixit
ſacanit:
innowinn
X
c
Prop
era ut.
Dericiz
Nam ue
linctos,
Ktumno

cem,
Mültt ſe e

ime

ckierdu
punden
Hec
keſt, ni

Oathole

ribus no
qui nofl
eſt de u
ſas ire
tamence

en,

PRXECIPUI. 19

—... . 5 —

————T—

utlsdi. Tandam, quod bona opera prohibeat, ſed multo magis

Fedirnonn. laudandam, quod oſtendit, quomodo bona opera facere
. 5 7 4
ie, Welh. . posſinmis. Nam ſine fide nullo modo poteſt humana
bod iin natura primiaut ſecundi præcepti opera facere. Sine fide

Ereniioem non invocat Deum, à Deo nihil expectat, non tolerat cru-
cem, ſed quærit humana præſidia, onfidit humanis præſidi-
riumdmn is. Ita regnant in corde omnes cupiditates, &ũ humana con-
etenm;D. Klia, cuùm abeſt fides & fiducia erga Deum. Quare & Chri-
ſabohdimn ſtus dixit: Sine me nihil porteſtis facere, Joan. 5. Et Eccle- Joß. 15. . 5.
lhonen qei ſia canit: Sine tuo numine, nihil eſt in homine, nihil eſt
t,ie innoxium.

gltfumsetin
A XXI. De cultu Sanctorum.
, giuliech⸗
igit Pelternir J
E cultu ſanctorum docent, quòd memoria ſanctorum
homn eee⸗ proponi poteſt, ut imitemur ſidem eorum, & bona o- Art.snmn.310
0 .α 1 .

itlge Pera juxta vocationem; Ut Cæſar imitari poteſt exemplum
mm⸗ adnrt Davidis in bello gerendo ad depellendos Turcas à patria.
e Nam terque rex eſt. Sed ſcriptura non docet invocare

er ſie ſancétos, ſeu Petere auxilium à ſanétis. Quia unum Chri- 1. Tim.2, 5.
nt, gten ſtum nobis proponit miediatorem, propitiatorium, Ponti- Rom.3, 25.
ln Am ficem, & interceſſorem. Hic invocandus eſt, & pro- Meb. 9, II.
Xjſte miſit ſe exauditurum eſſe preces noſtras, & hunc cultum N
nn maxwime probat, videlicet, ut invocetur in ommibus affli-
otes, H ctienibus. I. Joan. 2. Si quis peccat, habemus advocatum FJoh. 2, 1
Adluc, 4 apud Deum, &c. äl
8 Haæc ferè ſumma eſt doctrinæ apud nos, in qua cerni po-
era⸗

loe teſt, nihil ineſſe, quod diſcrepat à ſcripturis, vel ab Eccleſia

ſe Catholica, vel ab Eccleſia Romana quatenus ex ſcripto-
ſedcon li ribus nota eſt. Quod cùm ita ſit, inclementer judicant iſti,
Aimbechi

. qui noſtros pro hæreticis haberi poſtulant. Sed diſſer ſio
ngo En eſt de quibusdam abuſi bus, qui ſine certa autoritate in Eccle-
ſias irrepſerunt, in quibus etiam, ſi qua eſſet disſimilitudo,
tamen decebat hæc lenitas Epiſcopos, ut propter confesſio-
ton 4 nem, quam modo recenſuimus, tolerarent noſtros,
Bz quia

20 ARTICILI FIDEI PRECGIPII,.

—

quia ne Canones quidem tam duri ſunt, „ut eosdem ritus
ubique eſſe poſtulent, neque ſimiles unquam omnium Ec-
cleſiarum ritus fuerunt. Quanquam apud nos magna
ex parte veteres ritus diligenter ſervantur. Falſa enim ca-
lumnia eſt, quod omnes ceremoniæ, omnia vetera inſtitu-
ta in Eccleſtis noſtris aboleantur. Verum publica quere-
la fuit, abuſus quosdam in vulgaribus ritibus hærere. Hi,
quia non poterant bona conſcientia p probari, aliqua ex * bar⸗
te correcti ſunt.

ARTICULI, IN COUIBIS
RECENSENTUR ABUSUS

Um Eccleſiæ apud nos de nullo articulo ſidei diſſen-

MUTATI.

tiant ab Eccleſia Catholica, tantùm Faucos quosdam
bale us omittant, qui novi ſunt, & contra voluntatem Ca-
nonum vitio temporum recepti, rogamus, ut Cæſarea Ma-
jeſtas clementer audiat, & qu uid fit nuratum, & quæ fu-
erint cauſæ, quo minus coact us ſit popu ls illos abuſus
contra conſcientiam obſervare. Nec habeat fidem Cæſa-
rea Majeſtas iſtis, qui, ut inflamment odia hominum ad-
verſus noſtros, miras calumnias ſpargunti in populum. Hoc
modo irritatis animis bonorum virorum initio præbuerunt
occaſionem huic diſſidio „& eadem arte conantur nunc au-
gere diſcordias. Nam C æſarea Majeſtas haud dubie com-

Periet tolerabiliorem eſſe formam. & doctrinæ & ceremo⸗-

niaram apud nos, quam qualem homines iniqui & male-

voli de

cribunt. Porro veritas ex vulgi rumoribus aut

maledictis inimicorum colligi non poteſt. Facile autem
hoc judicari poteſt, nihil magis prodeſſe ad dignitatem
ceremoniarum conſervandam, & alendam reverentiam ac

Pietatem in populo, quàm ſi ceremoniæ rite fiant in Ec-
Cleſtis.

I. De

.

Hr Lie

m
26, Did
ud dep
ii, guoe
Uinth. ex

umet

Ane
Inetſl Ca
Cyprin
elle. ler
flixmin
Gelaſius
1 de er
Fet Fetudon

toulret
, I.
ſbentibe
Mn1
leg Derann
unoſen
a
tloneChn
nusben

Il

diriſt
Ut dacet

Pul.

eoöein tü
Ommiumke
allaeninmc.
Uetetainlin⸗
ubliiqee.
Pefete. H
liquaerh⸗

IIBIIS
S

ce l
S Oloidn
luntatem “
Ce?lares M.
n, En
38 Mos dhl⸗
t denCl:
Ppomunun.
10 eheelln
utu nun
A dubis egn⸗
neenne
gii
morbis 1
Pacli un
Signtan

.*

erelellinn,

6funt in

19

—

I. DE UrsAour SprcIE S. CezxNN. 21

I. De utraque ſpecie.

47 aicis datur utraque ſpecies Sacramenti in Cœna Do- As ci. 233.

mini, quia hic mos habet mandatum Domini Matrth. Ar. Sn 30.
26. Bibite ex hoc omnes. Ubi maniteſte Præcepit Chri MIatth. 26.
dus de poculo, ut omnes bibant, & ne quis poſſit cavilla- „ 27.
ri, quod hoc ad Sacerdotes tantùm pertineat, Paulus ad Co- 1 Coy. 11, 16.
rinth. exemplum recitat, in quo apparet tokam Eccleſtam
utraque ſpecie uſam eſſe. Et diu manſit hic mos in Ec-
Elia: nec conſtat, quando aut quo autore mutatus ſit, ra-
metſi Cardimalis Cuianus recitet, quando ſit approbatus.
Cyprianus aliquot locis teſtatur, populo ſangvinem datumm
eſſe. Idemteſtatur Hieronymus, qui ait, Sacerdotes Euchari-
ſtiæ miniſtrant, & ſangvinem Chriſti populis dividunt. Imo
Gelaſius Papa mandat, ne dividatur Sacramentum, Diſt.
2. e conſecratione, cap. Comperimus. Tantum con-
ſvetudo non ita vetus aliud habet. Conſtat autem, quod
conſyetude, contra mandata Dei introducta non ſit pro-
banda , ut teſtantur Canones, Uill. J. Cap. Veritate, cum
ſequentibus. Hæc vero conſvetudo non ſolum contra ſcxi-
Pturam, ſed etiam cogtra veteres Canones & exemglum
Eccleſi recepta eſt. Quare ſi qui maluerunt utraque ſpe-
cie Sacramenti uti, non fuerunt cogendi, ut aliter facerent
cum offenſione conſcientiæ.
Et quia diviſio Sacramenti non convenit cum iſtitu-
tione Chriſti, ſolet apud nos omitti Proceſſio, quæ hacte-

nus ſieri ſolita eſt.

II. De conjugio Sacerdotum.

Ublica querela fuit de exemplis Sacerdotum,

ui Apol. 236
1 . . 1 . 50
non continebant. Quam ob cauſam & Pius Papa SZrt. Fy⸗
dixiſſe fertur, fuiſſe aliquas cauſas, cur ademtum

le kertun, fuille aliqua⸗ ddemeum 4.
ſit Sacerdotibus conjugium, ſed multo majores eſſe
B 3 cauſas
—

22² II Dz CoxNjueto SAcCERDOTIM.

— —

cauſas, cur reddi debeat. Sic enim ſcribit Platina: Cùm
igitur Sacerdotes apud nos publica illa ſcandala vitare vel-
lent, duxerunt uxores, ac docuerunt, quod liceat ipſis con-
trahere matrimonium. Prinmam, quia Paulus dicit: Unus-
quisque habeat uxorem ſuam propter fornicationem. Item:
Meliùs eſt nubere, quàm uri. Secundo, Chriſtus inquit:
Non omnes capiunt verbum hoc; ubi docet, non omnes

1. Cor. 7. P.
2. 9.

Matth. 19, 12

CSGen., I1, 2
28. minem ad procreationem, Gen. I. Nec eſt humanæ pote-

ſtatis, ſine ſingulari dono & opere Dei creationem muta-
re. Igitur qui non ſunt idonei ad cœlibatum, debent con-
trahere matrimonium. Nam mandatum Dei, & Ordina-
tionem Dei, nulla lex humana- nmullum votum tollere
„ poteſt. Ex his cauſis docent Sacerdotes ſibi licere uxores
1. Tim. 3, 2. ducere. Conſtat etiann, in Eccleſia veteri Sacerdotes fuis-
ſe maritos. Nam & Paulus ait, Epiſcopum aeligendum eſſe,

qui ſit maritus. Et in Germiania primum, ante D

quadting entos, Sacerdotes Xi Qacti funt ad Clibatum⸗
qui quidem adeo don aderiati ſunt, ut Archi-Epiſcopus Mo-
guntinus publicat urus edictum Rom. Pontificis de ea re,
penéè ab iratis Sacerdotibus per tumultum oppreſſus ſit. Er
res geſta eſt tàm inciviliter, ut non ſolùm in poſterum con-
jugia Prohiber rentur, ſed etian præſentia, contra omnia
jura divina & humana, contra ipſos etiam Canones factos,

non ſolum à Pontificibu 18, ſed à 4 la udatiſſimis Synadis, diſtra-

herentur.
Et cùm ſeneſcente mundo, paulatim natura huma-
, na fiat imbecilior, convenit broſgieer re, ne plura vitia
ferpant in Germamam. 1
zium, ut eſſet rene
nones veterem rigerem inter
poribus propter imbecilliatem hominum laxan-
dum eſſe ducunt, quod optandum eſt, ut fiat & in hoc
nege⸗

Ipſi Ca-

homines ad cœlibatumidoneos eſſe , quia Deus creavit ho-

—,

nepotio.

1es, ſich
C
Mtus ſ
la, adu
giſtratun
cerl ſtr
Deus p
mnibus
nicls,

. bushani

nohuro
kterconn

llgiocte

Eunlinr.

Len
—
ler
Unde etlanr
un ſear
palludt
ſuis Cadan

kiriant.

los, gui
Genus ſie

Ald
abole⸗
ma rer
Remoniæ
konibus
utade

—

Pbtm: rn

Salavitnene-

centigliot⸗

et: Uu.

Gonem Nen
ridns uqut.
t, non OIIN
usreani h,
humanz .
tionemn mun.

Atenan de

1Vtun.
bil iu

Be n

Celinvd

Fy. lcoNs N

tihcs Nn

8
ck 1
01 kemma,
*

umsliß

naial⸗

en ⸗

SS

2

minmm 11
Ut ſaet in

. t

–
=

„.
II. Dr CoNucIO SACERDOTUM. 23
mregotio. Ae videntur Eccleſiis aliquando eftarl paſto-
res, ſi diutius prohibeatur conjugium.
Cuùm antem extet mandatum Dei, cum mos Eccleſia
notus ſit, cùm impurus cœlibatus plurima pariat ſcanda-
la, adulteria & alia ſcelera digna animadverſione boni ma-
giſtratus: tamen mirum eſt, nulla in re majorem exer-
ceri ſævitiam, quàm adverſus conjugium Sacerdotum.
Deus præcipit honore afficere conjugium. Leges in o-⸗
mnibus rebuspublicis bene conſtitutis, etiam apud Eth-
nicos, maxinus honoribus ornaverunt. At nunc capitali-
bus pœnis excruciantur, & quidenn Sacerdotes contra Ca-
nonum voluntatem, nullam aliam ob cauſam, niſi pro-
per conjugium. Paulus vocat docrinam damoniorum 6
ie duny I. Limoth. 4. Id facile nunc in-
e⸗ poteſt, cùm talibus ſuppliciis prohibitio conjugii de-
fenditur.
Sicut autem nulla lex humana poteſt mandatum Dei

tollere, ita nec votum poteſt tollere mandatum Dei. Pro-

inde etiam Cyprianus ſvadet, ut mulieres nubant, quæ
non ſervant promiſſam caſtitatem. Verba ejus ſunt hæc,
lib. I. epiſtola XI. Si autem perſeverare nolunt, aut non
poſſunt, meliùs e eſt ut nubant, quàâm ut in ignem deliciis
ſuis cadant, certe nullum fr atribus aut ſororibus ſcandalum
faciant. Et æquitate quadam utuntur ipſi Canones erga
hos, qui ante juſtam ætatem voverunt, quomodo ferè ha-
ctenus fieri conſvevit.

III. De Miſſa.

4 EAls accuſantur Eccleſiæ noſtræ, quod Miſſam

I. Tim. 4, 3.

aboleant, retinetur enim Miſſa apud nos, & ſunt- Apol. 250.

ma reverentia celebratur. Servantur & ulitatæ ce-

269.

remoniæ fere omnes, præterquam quod Latinis can- Art. Swm.

tionibus admiſcentur alicubi Germanicæ, quæ additæ
ſunt ad docendum populum., Nam ad hoc unum opus eſt
B 4 ceremo-

305.

l / ceremo

P Eor. II/
27.

.

24 II. DE MISS4.

—

–—

Præci it uti lingva intellecta bopula in Eccleſia, ſed etiam
ta conſtitutum eſt humano jure.
—

Aſſveſt populus, ut unà utantur Sacramento, ſi qui

niis, ut doceant imperitos Et non modo Paulus

funt idonei, id quoque auget reverentiam ac religionem
publicarum ceremoniarum. Nulli enim admittuntur, ni-
ſi antea explorati. Admonentur etiam homines de digni-

tate & uſu Sacramenti, quantam conſolationem afferat pa-
vidis conſcientiis, ut diſcant DEO credere, & omnia bo-
na à DEO expectare & petere. Hic cultus deleétat DE-
UM, talis uſus Sacramnenti alit pietatem erga DEum. Ita-

que non videntur apud adverſarios Miſlæ majore religio-

ne fieri;: quam apud nos. .
Gonſtat autem hanc quoque publicam & longe ma-

Ximam querelam omnium bonorum virorum diu fuiſſe,

quod Miſſæ turpiter prophanarentur, collatæ ad quæſtum.

Neque enim obſcurum eſt, quam late pateat hic abuſus in
quie „ A

omnibus templis, à qualibus celebrentur Miſſæ „ tantum
propter mercedem aut ſtipendium, qum multi contra in-
terdictum Canonum celebrent. Paulus autem graviter
minatur his, qui indigne tractant Euchariſtiam, cum ait:
Qui ederit panem hunc, au biberit calicem Domini indi-
ne, reus erit corpor's & langvinis Domini. Itaque cuùm

apud nos admonerentur Sacerdotes de hoc peccato, deſite-

runt apud nes privatæ Miſſæ, Omfere nulla Privatz Milſæ

niii quætus cauia herent.

Neque ignora erunt hos abuſus Epiſcopi, qui, ſi Cor-

rexiſſent eos in tempore, minus nunc eſſet diſſenſionum.
Antea ſua diſlimulatione multa vitia paſſi ſunt in Ec-
Eleſiam ſerpere. Nunc ſero incipiunt queri de cala-
mitatibus Ecclelæ, cùm hic tumultus non aliunde ſum-
ſerit occaſionem, quam ex illis abuſibus, qui tam
manifeſti erant, ut tolerari amplius non poſſent Ma-

gnæ diſſenſiones de Mifla, de Sacramento extiterunt.

Fortaſſe

—
Drilled
ſrum qn
mendare
Ptum ect:
Atabini
qurſtum

Acc

—

Wro

Münavit
t VWorur
Rum ent
tantuncen
iuti,
un.
Del
Eatint
Chuidti

n
Per oblatr
conſumn

lten

rop
N

ti⸗ RNO

Patitur.

de
Mich in

1o, leco

“ erigat
dc e

— —
modohl

Elaſelein

Amento,

20 teligionin
üttaomut, 1⸗

binesct it.
gemn abea

& ompu d-
8Gelecht D
õ

rum cin füli
he 2bulsl
lilie, antil
u contil
Autetn Meſlt
Ktiam, Clnat
nDomint
ni. Iadve i
pecceto,

pi,l
4 Olgenlonn
Al funt in !

de d

III. DE MIISSA 25
Fortaſſe dat pœnas orbis tam diuturnæ prophanationis Miſ-
ſarum, quam in Eccleſiis tot ſeculis toleraverunt iſti, qui Exod. 20. g.
æendare & poterant & debebant. Nam in Decalogo ſcri- 7

ptum eſt: Qui DEl nomiine abutitur, non erit impunitus.

At ab initio mundi nulla res divina ita videtur unquam ad
quæſtum collata fuiſſe, ut Miſſa.
Acceſſit opinio: quæ auxit privatas Miilas in ingni-
tum: Eidelicer quod Chriſtus ſua paſlione atisfecerit pro
Peccato griginis: & inſtituerit Miſſam, in qua fieret obla-

tio ꝑro quotidianis delictis, mortalibus & venialibus. Hinc

manavit publica opinio, quod Miſſa ſit opus delens pecca-

ta vivorum & mortuorum ex opere operato. Hic cos-
Ptum eſt diſputari, utrum una Miſſa dicta pro pluribus,
tantundem valeat, quantum ſingulæ pro ſingulis. Hæc

diſputatio peperit iſtam infinitam multitudinem Miſſa-

rum.

De his opinionibus noſtri admonuerunt, quod dis-
ſentiant à ſeripturis ſanctis, & lædant gloriam paſſionis
Chriſti. Nam paſſio C

iſti fuit oblatio & ſatie actig no

ſolum pro Culg a griginis: Ted etiam ð Rus telicdlusd

pecCatis, ut ad Hebræos ſcriptum eſt: Sanctincati ſumus Me. b. 9, 26
per oblationem JESIl Chriſti ſemel. Item, Una oblatione 23.
conſummavit in perpetuum ſanctificatos.
Item, Scriptura docet, Nos coram D EO juſtigca- Rom. 3, 25.
ri per fidem in Chriſtum cum credimus nobis temitti ec-
cata oter Shriſtum. Jam ſi Miſſa delet peccata vioo
rum & mortuorum ex opere operato, contingit juſtifica-

22
