Heliognoſtos, Ranarum Caltores, Muſoritat, Maſca-

LerürtnGH Accaronitas, Troglodytas Fortunæ cœli cultores,

ent AMoloch & Remphan idolorum cultores, hæreticos
ume de Ara Tophet, Puteoritas, cultores, enei ſerpentis,
tn eN. ſubterraneorum idolorum cultores haæreſin mulierum
Dmus eum Thamur ſimulachro, Belitas, Bahalsta , here-
mi uicos Pythoniſſam foventes: Aſhar α. AMuaroth
p (colentes: Hosomnegs, inquam, Philaſtrim accen-
“ °3 2ðð

2144 CArF. II. D HXRETICIS

ſet Hæreticis, qui ante adventum Chriſti in Ec-
cleſia judaica fuerunt noti. vid. Catalog. ejus a p.
2. adiz. Verum notandum eſt, inter hoſce no=-
minatos homines fuperſtitioſos, aliquos fuiſſe in-
fideles, adeoque hæreticorum numero, ſi accura-
te loqvi velimus, eximendos.
Qui in Cbriſtiana Eccleſia, poſt exortam Evan-
gelii jucem, innotuerunt hæretici, & orthodoxis

facesſiverunt negotium, potiſſimum nofſtræ com-
mentationis argumentum erunt: ita quidem, ut

non omnes ſecundum ſeculorum ſeriem recenſea-
mus, ſed tantum illos, quorum aut mentio in li-
bris noſtris Symbolicis extat; aut alias, crebro al-
legantur. “

Heæretici igitur poſt Chr. N. ve! in ſcriptura S.
allegantur, vel in antiquiori hiſtoria deſeribuntur.
li non adeo multi ſunt; borum vero ingens eſt
numerus, ſi ſecula ordine perluſtrare inſtituas.

In ſeriptis Apoſtolicis, primo quaſi loco me-

moratur Smon Magus rarno M) nναα½ι£α .
gtσαεα, At. MII., 9i ſegg. Hic gente fuit Sama-

ritanmus, arte Magus & impoſtor, mentiens, ſe eſte
rv A6ρ“hMι ννααν 1 s. Docuit Inter alia

portenta, mundum ab Angelis eſſe factum, &
kofſce fefelliſſe genus humanum. Negabat car-

uis reſurrectionem & aflerebat deteſtandam tur-

pitu

—
Uitudinem
Keleris ſib
focat, le
cumſuadi
li kuita.
enere pi⸗
datutnot
Can. ui .
5 Romæ
Eet ab Ar
Diſcipuni
tein, telt
Hreſ ſta
he.
te lereſ
l. ð
lomnmentt en
ulen. ,

218

.
4

ANTIGVIORTIBIIs. 215

min. pitudinem, licere promiſcue uti fœminis. Sociam
A,d fceleris ſibi fecerat Helenam, (vel ut Auguſtinus

erloſen⸗ vocat, Slenam) meretricem, cnjus inaginemuna
osfiki cum ſua diſcipulis præbebatadorandam. Baptiza-

4

oKede tus fuit a Philippo, && cum ab Apoltolis voluiſſet

batur, nomen ſceleri, quod SONIA dicitur, fecit.

Gtnt. Can. qui pro pecunia 1. quæſt. 1. Can. Altare! Quzſt.
otkes 2». Romæ cumilludere populo arte magica voluis-
tear. fſet, ab Angelo DEl percuſſus eſt miſereqve periit.
gbilen I Diſcipuli eus dicti fuerunt &oahaʒi. Peoſt mor-

nerener tem, teſte Eraſmo in præfat. ad Irenæi libr. advenſ.

entonl. Hareſ. ſtatuam Romæ meruit, cum hac inſcriptio-
crettod ne: S MOXNXI & DEO, qued alii negant. Plura

de heæreſi ejusdem habent Epiphan. lib. 1. tom. 2.
l. 55. ſeq;v. Auguſtin. de Hereſ. C. 1. & Daxæus ir

Künanns. comment. edit. Helmſtad. p. 40. ſeqq. Philaſtrius Ci-

Eihumt. talog. 6. p. 13. J' h..

hieota S
Præter monem hunc Magum, Apoſtoli memo-
truant Hymenæum & Philetum, 2. Timoth. Il, 18. qui
vibone reſurrectionem jam factam fuiſſe docuerunt: item
SS 2. . . 1
ugh uaMicos „quos ar ic WsιαννDhͤαàαυos ſic
efund ⸗ dictos fuiſſe ex . Timoth. VI, 20. notum eſt. Autores
müenst fœdiſſimæ hujus ſectæ extiterunt Baſilides & Car-

crit

zeocrates. vid. Euſebii l. W. H. E. 6 7. Nimirum

ſe en, 1 Præter ſingularen ſcientiam, quam jactabant, in
Mer fſuis myſteriis turpitudinem contra VI. Decalogi
tn præceptum fœdiſſimam exercebant. De DEO

Q4 *

emere Spiritums qui per impoſitionem manus da

216 CXAP. II. Dr HRETICIS

& Angelis & animabus, fabuloſa & ab Oomni ratio-
ne abhorrentia dogmata ſpargebant. vid. Auguſtin.
lib. cit. e. 6. Ad hos pertinent, qui communes cum
ipſis & Simone Mago hæreſiarcha . errores feve-
runt poſtea, Menandrus, Suturninus. Baſilides, in-
de Menandrini, Saturniliani &Baßhlidiane ab Epi-
phanio hæreſ. 22. 23. 24. deſcripti. Eorum propagi-
nes Hæreſ. 26. idem ſcriptor adducit.
J. 6.
Hos excipiunt Pſendo- Apeſtoli, qui, ut Epiftola
Pauli ad Galatas teſtatur, obſervationem legis Mo-
ſaicæ ad juſtiſicationem neceſſariam eſſe propu-
gnabant: Cæterum vero doctrinam Chriſtianam
profitebantur. His fœdiores fuerunr Wicolaitæ, qui
nomen à Nicolao diacono All. VI, 5. accepiſſe di-
cuntur. Mentio eorum extat Apocalypſ. XI, 6.
Nicolaus enim (ut apud Epiphanium Hereſ. 25. ol.
m. 72. eſt,) cum haberet uxorem vu ρOen, id eſt
elegantem, Cœpit ſpargere fœdum dogma †αα
α Sααναν ανααν Aay tsα Cazc & orα
uer*ναιντ⅓% dαιει⁄. Ab his originem habe-
re quosdam Gnoſticos, Epiphan. I. c. fol. 27. tradit.

S. Johannis quoqus tempore notatur Diotre-
Pber, 6 OiXον*uwwnνε Yv[ü qui, ut laudatus Apoſtolus
PBpiſt. II. v. 9. ſcribit, primatum quendam affectas-
ſe in Eccleſia. eoque Antichriſto Magno præluſis-
ſe dicitur. Quos tamen in fidei doctrina errores
foverit, non legitur annotatum. 6 3

—

Ceriai
due 4
clfonemm
Verum
cundum
eliſtarn
Legen
4t. vie
Gilcipul
pheniu⸗ 4
tatemt
laer ud
ge hareg
Glavivz⸗
Dutgtur G
Ctrcani
Finitgen
Ney,.
ndhus ert⸗
Montanos
100, anni,
Et. 3 6.

HAN-

Alhn

eis

—

onmuintio.
iAGn
Oinmesun.
ertorstole.
gili.
tni .

un e

uehu

enlegsNl.

ele ton.
Milamnn

Aöliite,gul

leplle G.

Ene

vinitatem Ghriſti adſtruunt, corrupit. v. Euſebium

e9 d 4
n

8 u.

epmntne
in .

15 e
gnnif
es 4 ⸗

4

/A y, —

AaroNTaue. 212

—

„

cerinihis, primi ſechli Eccleſi am fuperſitibus

ndnuc Apoſtolis, in Aſia turbavit, dicens, circum-

ciſionem eſſe necefſfariam: Chriſtum non eſſe
verum Deum, nec reſurrexiſſe; Evangelium ſe-
cundum Matthæum ſolum accepit, reliqua Evan-
geliſtarum ſcripta cum Actis Apoſtolicis rejecit:
Legem ac Prophetas ab Angelis profectos aſſere-

bat. vid. Epiphan bæreſ. 25. fol. Io. ſeqg. Ejus

diſcipulus fuit Ebion, inde Ebionitæ, ſeu, ut Epi-
phaniuis hæreſe, appellat, Ebionæi, qui itidem Dei-
tatem Chriſti impugnarunt, & alia nefanda dogma-
ta ex Judaiſmo & Gentiliſmo betita ſparlerunt, In-
de hæreſin hanc Epiphanius o)hαιιι 7aοααρνιαοe..
)h o5uννιαο ε%οαα vοοτοα. Eiaddicusfuiſſe
putatur ꝙmmachus, qui Biblia Ebraica vertit in
Græcam lingvam. Hinc omnes locos V. T. qui di-

l. yI. o. 7. & Philaſtr. l. . bareſ. 37. p. I. Obiter no-

tandus error idori, qui l. S. C. 5. Etymolog. poſt — .

Montanos & Novatiano s, Collocat;bionitas, cum
200. annis ante vixerit Ebion. v. Danæi commem

cit. p. 56.

1 .
4

CAP. III.
DgF
HXRETICIS POST CHR. N.
SEC. II. FA MOSIS.

Srul ulla ztaslerax luit krreſi lium, certe hoc ſecu-=
OGS = um

„ –

8 CAP. III. DE HEREFTICIS POSY
21 . III.

iles Phile i, converſi
ſt: ubi judæi & gentiles n Pce ion
ES ceremonias vel placita ſua igierr
ilnmmiſcere Chriſtianz ſtudebant. Etenim ſub nr
nilcare Antonii Pii, orta eſt ſtum h reſis
Carpocran norum, qui nomen à npeen einde
pei, idem Eimiſtinam S& dikiplnam ienen n
us negabant, mundu e⸗
Rihm Chriti ct zitatem impugnabant, reſu .
on cringtnegitabentun. Spigher e . ten.
S 6 rpocraſios vocat, & ex omnib sere⸗
ies horeſin en atam putat; præcipue tame
⸗ V. Auguſtin. de Hæreſ. c.7.

de Meniinis-
inde eod- onio Imperante, Va
Deinde Amme arssee bYinagolied
Drunri uam Chriſtiano. Hic in Fapre⸗
Nlo en⸗ finxit cumbPoetis ex chao bro ⸗
Nncla deg & veritatem, de intellecétu uren den
anelentunn De verbo autem & vita h- ninen
de 6 iam de homine autem & Eceleii P ee
Kead decim Acwvαες. i. e. ſecula. e chiim
ae ind Præterea aſferunt, Chri un thalek⸗
a cleli corpus ſecum attuſifle, nihilque,
ale ve .

P 1 5 1

4 Te, de hæreſ. 6.
aſſumta carne tranſüſſe. v.⸗ .e7 ſet. Nam
ſr . 9s Gnoftic fuide
Spiphanius. hæreſ. 31. 60 nomenfu
lrorann hæreticorum rre .
Enoſticorum, idem Epiphanit §. 3.

Iub 4
Gieinnot.
Herebont
fonemv
concelſit
lattectior
Baptilnu
Vullt duo⸗
Principia
ſin. .
ſrv. Diſ
vm Mar
ſunt/
lantur, /
Etoree
Kunnon
ſit imn
Eneln
i Hine
31 Marcig
tum nu
Eihyiyle

Mina,
Pere ceede
iphanin
tni cli
Ulumeſe

198

—.—

icoeti

1 relſei
in ſubli⸗
in trres
atilce-
Plinecot⸗
ibaltr.
t,telnn
AIlind.
Ahusen⸗

Anenerge

lettins
cotugs
Cgine.
ntelie
Akenn et⸗
atoninen
iantcee⸗
Ml
lolir⸗
uſet⸗
lo gancon
en tule i⸗

6,4.

ſe Nonel

4 5

CaRHR. N. Szc. II. FA MOSIs. 219

Sub Antonino Philoſopho Imperatore Marcio-
nitæ innotuerunt. Autor hæreſis fuit Marcion, ge-
nere Ponticus, Cerdonis diſcipulus, qui ob ſtupra-
tionem virginis a Patre excommunicatus, Romam
conceſſit & hæreſin excitavit novam; negans, re-
ſurrectionem carnis, legem ac Prophetas reſpuit,
Baptiſmum ſæpius inſtaurari juſſit, &, ut Aug uſtinus
vult, duo principia; vel, ut Epipahamiu ſcribit, tria
principia, bonum, juſtum, & pravum ſtatuit. v. An-
guſtin. l. . cap. 22. Epiphanins Hereſ. 42. fol. 304.
ſeqv. Diſcipuli ejus Marcionitæ & apud Epiphani-
um Marcioniſtæ appellaatur. Qui diſtingvendi
ſunt à Marcitis, vel ut apud Epiphanium nomi-
nantur, Aarcoſu. is. Hi enim nomen à Marco au-

ditore & ſectatore Valentini acceperant, qvi Chri-

ſtum non vere, ſed putative paſſum eſſe aſſevera-
vit: ſimul etiam duo principia rerum, bonum ſcil.
& malum ſtatuit, carnisque reſurrectionem nega-
vit. Hinc forte eſt, quod Philafrius, hæreſ. g7. p.
21. Marcioni tribuerit quæ Marcus aſſeruerat. Cæ-
terum nugas Marcoſiorum ſeuMarcitarum recen-
ſet Epiphanius hæreſ. 34. fol. 236. ſeq.

*

.4.
Nastiani ſub eodem Impe ratore hæreſin ſpar-
gere cœperunt. Autor fuit Noëtus Aſianus, vel, ut
Epiphanius ſcribit, &yrnæns vel Epheſinus, Mon-
tani diſcipulus, qui aſſeruit; Chriſtum eundem
ipfum eſſe patrem & Spiritums, itaque hunc ipfam
efle

220 CA p. III. DE HERHTICIS POST

eſſe viſibilem & inviſibilem, mortalem & immor-
talem: patibilem & impatibilem, in cœlis Deum,
in terris hominem ex Maria Virgine: Trinitatem
non perſonis ſed officiorum tantum nominibus
diſtinxit: Se Moſem eſte, & fratrem ſuum Eliam
finxit. vid. dugeſt. cap 36. Philaſtr. bæreſ. 53. poſt
mortem ipſe cum fratre inſepultus abjectus eſt. v.
Epiphan. hæreſ. 52. fol. 2g580.

§S. 5.
Poſt Decii perſecutionem Tacianus emerſit, pri⸗
mum Juſtini Martyris diſcipulus, mox illo per
martyrium ablato, apoſtata. Damnavit nuptias
& conjugium: carnibus veſci diſcipulis ſuis vetuit.
Adamum Protoplaſtum non ſalvatum eſſe delira-
vit. Aſſeclæ ejus dicuntur etiam Encratitæ, a pro-
feſſione, quod cœlibatum, & a vino atque eſu car-
nium abſtinentiam profiterentur, ad licentiam vi-
tiorum nomine τα α οπωτςυα Conficto. Epi-
phanius igitur hoſce vult eſſe A&obs nns οαaα , i. e. ſur-
culum Tacianorum. v. Auguſtin. C. 25. & Epiphan.
Haæreſ. 46.
F. 6.
Idem ſeculum vidit Cataphryges a Phrygia pro-
vincia, quam inhabitarunt, nomen gerentes. Hi
V. & N. Teſtamentum accepere, & 88. Trinita-
tem confeſſi ſunt. Sed Montanum hominem ambi-

tioſum & jam Encratitarum errore corruptum ſe-

cuti cœperunt delirare, doçentes adventum Spi-
gitus S. a Domino promiſſum, in ſe potius, quam
in

in Aoke
tamunpr
krop
Cen form.
ücaliſan
is pund
Chariltie
indecont
bebatut
Sno ſacen

„Dicuntun

Siritual.
Hereſez
inein
D ,.

Rvepeſ
CCltrorert
Pkerſeſe
Cchant,
Wake Ma
llagerar,
ſone dar
ſehimdee
enaltheen
1,l,32, G
oee i
yera aut

0 ¹

—

nEimnor⸗

cis Demn.
Titiaan
toinnhuu
vun Eian

GiſN

tert N
riloer
Dunptis
zs renuit
ſe Gelirr⸗
, 1)to⸗
net
i mi.

ek.

„
— —

Ppro Prophetiſſis habůerunt. Secundas nuptias

ceu fornicationes damnarunt, & de infantis an-
niculi ſangvine, quem de toto ejus corpore minu-
tis punctionum vulneribus extorſerunt, ad Eu-
chariſtiæ uſum, milcentes illum cum farina panem
inde confecerunt, qui puer, ſi mortuus fuerit, ha-
bebatur pro martyre: ſin autem vixerit, pro ma-
gno ſacerdote. vid. Auguſt. c. 26. Philaſtrii beæreſ. 149.
8 Dicuntur etiam aliis nominibus, ut Zaſeedrongitæ,
Spirituales. Pepaxiani & Quinuliant. vid. Epiphan.

Hereſ. as, ubi Pirzeeſas vocat. Hæreſis hæc diu-

§. „.

Kevero Tmpeta at. reghante, de paſebate nata fit

controverſia, qua ande ilnd Celebrandum ſit. Qru
2 b Eccleſia Romana & recepto alias more diſce-
debant, inferentes nonniſi quarta decima luna,
menſfe Martio celebrandum eſſe dicebantur Teſa-

resbhadecatitæ, ſen Latine Quartodecimani. H.5

Victor Epiſcopus Romanus, magna animi ambi-
tione damnavit & excommunicavit, tanquam

ſchiſmaticos. Quem hac de cauſa merito repre-

hendit Iræneus Lugdunenſi sEpiſcopus. vid. Euſeb.

l. 7. c. 32. & Soratem. I. V. cC. 22. Hæreticorum ca-⸗

talogo illi ex mente Romaniſtarum inſeruntur;
revera autem non ſunt. v. sdr. . ey.

CuR. N. SEC. II. FAMOSIS. 221

in ohol, ejus fuiſſe impletum. Quare Mon-
tanum pro Paracleto & Priſcillam ac Maximillam

tiſſime in Galatia & Phrygia duravit. vid. eTomen.
lib. 2. cap. 32.

1 4

222 CAF. IV- DE HnRErIC. III. SEcur.

Pejor fuit hæreſis Alogianorum, quæ circa idem
tempus innoteſcebat. Negabant enim DEUM

Aν, ſeu éirbum dici. Hinc & Johannis Evange-
lium & Apocalypſin rejiciebant ceu ſcripta ſuppo-
ſititia. vid. Epiphan. Bæreſ. 5l. fol. «z23. Dicuntur

etiam Alogi. Alogii & Artemonitæ. Inventor hæreſis

dicitur fuiſſe Teeodotius quidam Byzaniins. vid.

—

Keciſen
(B. &Ei,

Tempe
Ullienſis
IumC

(us, Afen

Tertallian. libr. de Præſcript. Theodoretus l. 1. Hiſt.

r. g. ab Ebione hæreſin derivat. Euſebins Artemo-
nem pro autore habere videtur. vid, Eiſt. l. V. c. 26.
SV᷑Vninco

CAP. IV. =

H-ERETIC. III. SECUL. “

POST CH. N.

Miſſis hæreſibus non ita famoſis, quæ in ſe⸗

præcipuos in compendio deſcribemus.

§. 2.

Anno hujus ſeculi 217. in Arabia feraci hære-

4

–

alpirang,
nOxiutn 8
nothinab
Praxiter!

Hdeneg⸗
iſuanticl
ioregele
(A. Abard
Delati,t

ius ſn

Jculo alias ſecundo ab Auguſtino & aliis ſcri. 4
ptoribus memorantur, hæreticos III. ſeculi

ſium terra orti ſunt hæretici, qui animas cum cor-

poribus mori atque diſſolvi, & in fine ſeculi reſur.
gere tradiderunt. Damaſcenns ab hoc dogmate
Jryrocuvvrααρ vocat, alias à patria Arabici di⸗
cuntur. Origenem ajunt, cum ipſis diſputando

—“ effe-

RNu. PogsTr Ca. ND. 223
ęfſeciſſe, ut errores ſuos correxerint. vid. Aagueſtin.
ctca een c. gz. & Euſeb. I. EI. c. 37. Nicephor, l. . C. 22.
mDeA e g. 33.
ede. Tempore Cornelii Bomani, Cypriani Cartha-
u. ginienſis Epiſcopi, & Decii Imperatoris, circa an:
Demr num à Chriſto paſſo 220. Ortus eſt Novatus, hæreti-
torech cus, Afer natione, Presbyter, qui ad Epiſcopatum
mia. aſpirans, dolore repulſæ, novum dogma Eccleſiæz
N noxium cudit: ſcil. ſe & ſuos ſolum aſſeclas puros
uMene nominabat: Secundas nuptias non admittebat,
Aα Sraviter lapſis Pœnitentiam, aut potius receptie-
nem in communionem Eceleſiæ, v. Socrat. l. I. c.
. denegabat. Hinc aſſeclæ ejusdem Cathari di-
cti ſunt ideo, quod reliquis vita moribusque pu-
. tiores eſſe jactarent: Ks acορ enimparum ſignifi-
Ccat. A barbaris ſcriptoribus ſæ pius Gaxvari ſunt ap-
pellati, ut Diabolu, Zabolm. Refutat eos Epipha-
nmnius hareſ. yg. Danæus tamen in comment. in Augu-
enl⸗ Nini libr. 1. de haæreſm. c. 35. inter Novatianos & Ca-
tharos aliquam differentiam obſervat. Cæterum
*R haæreſis hæc citiſſime propagata eſt, quia ipſi ſalvo
eNe erxrore ſuo, contra Arianos cum orthodoxis ſentie-
„ beant. vid. Werat. l. 2. C. z5.
ee Circa id. tempus ab Origene, 2ognomento
Wd Adamantio, celebri ſcriptore, hæreſis nata eſt, quzx
1 Origeniſtarum & Adamantioxrum, Monachorum
ig fſcil. in 5Ægypto dicitur. Origenes enim in reli-
loe gione (Rriſtiana fatis alias conſtans, varia Ethni-
eel corum philoſophorum dogmata dum Chriſtianz
. =ðBð re

224 CArF. IV. DE HERETIC. III. SsSCVI.

—

religioni admiſcere voluit, hæreſin novam procu-
dit. vid. Evagrium l. IV. c. 38. Auguſtinus ſex er-
roris capita de Hereſ. claj. allegat. Plura vero
alias vel deprehenduntur, vei ipſi imputantur:
(rI. Chriſtum & Spiritum S. creaturam eſſe: (2. Fili-
um quidem eſſe νοννο ι Patri; attamen ab ipſo
creatum: (3. Spiritum S. creaturam DEl eſſe, non
de Patris & Filii ſubſtantia: (4. Animas hominum
præextitiſſe in cœlo, ibidem peccaſſe, & ideo in
corpora tanquam in carcerem a DEO miſſas aut
detruſas eſſe: (C. Mundum hunc propter ſupplicia
animarum factum eſſe: (6. carnis ejusdem reſur-
rectionem non eſſe, ſed αnd ααανιιοαα quandam
& animarum revolutionem more Pythagoreo-
rum ſtatuit: (7. Pœnas damnatorum & Diabolo-
rum non fore æternas, ſed mille annorum ſpatio
Eniendas. (S8. Regnum Chriſti Chiliaſticum ſtatuit
(d9.in ſcripturæ explicatione perpetuo 4 Rrον.
Vid. Aupuſt. de Civ. D. l. XI. c. J. & g. ir. Iib. XI.

r. 23. & ib. XxII. Baſilii Homil. & Epiphan. Heæreſ.

64. fol. 527. ſcqq. ubi prolixe contra Origenem di-

ſputat, & baæreſ. LXl. I. 2. tom. I1. fol. 6oy. ipſe la-
pſum Originis graviter luget. Alii contra Orige-
nem excuſant, tum quia éαονvwov⸗wς clariſſima te-
ſimonia in Origene Homil. VI. in Exod. Homil.
XII. in c. XXI. Numer. J. 1. = αες*ναα C. III. Diah
de Reſurrect. in & ᷣaναια„. fidei &c. extant, tum
Quia orthodoxiæ teſtimonium a Patribus habet,
& ab ipſis contra Arianos allegatus fuit. Sane
cau⸗

—

ciuſamOr
Ulus
Uis orat, d
Kriinos a
Mudentibn
Cnfidenten
it cork
En Aol Pr

itiace,

idGall
nagne hpi⸗
Manorum
bellioze
ena, a
) tem
Momnhatm
Marm Trir
Ellim &s
Mliſin tres
neinune
Uünt; it
lrſt pr
Wün kur
Etüihniine .

Ssc.

amnpon⸗
ituſelet
Pluta vene
inpnuntr:
ele M.
nen h
Plele w
honumn
Licoin
Onilis u
beriupln
gbenteir.
glancan
Mapoteo⸗
Diabolo⸗
Penſhetio

1

cvoherik
1

ℳ Un⸗
hienn .
n M.
onhe
ſoak.

G
Pyt hn

.exil

ubuuthe,

,, .

Posr. CHk. N. 2

cauſam Origenis Socrates. L. VI. c. XXI. & Pam-
phylus Martyr peculiari Apologia egit. Athana-
ſius orat. de Decret. Syn. Nic. Origenem contra
Arianos allegat, excuſat, &, ne ab uùno quidem ex
prudentibus & doctis pro Arianis allegari poſſe,
confidenter Tom. I. edit. Comelin. fol. 423. afſe-
rit. conf. Baſil. M. L. de Sp. S, c. X XIX. & Ruf-
fin. Apol. pro Orig. confer. P. Daniel. Huetii Ori
geniana.
Sub Gallo & Voluſiano Imperatoribus Stepha-
noque Epiſcopo Romano, anno circiter230. Sa-
bellianorum hæreſis prognata eſt, quæ nomen 4
Sabellio accepit: qui paucis exceptis, eadem cum
MNeetianis aſſeruit. Inde & Mosëtiani nominan-
tur, item Monarchici. Quia DEum tanquam
Monarcham mundi induxerunt, negantes perſo-
narum Trinitatem. Nam eundem eſſe Patrem
& Filium & Spiritum S. dixerunt: ad eandem hy-
poſtaſin tres appellationes convenire. Perinde
atque in uno homine corpus & anima & Spiritus
inſunt; ita dicunt de divinitate, quod corporis
inſtar ſt pater; animæ Filius; Spiritus S. vero
Spiritus humani inſtar habeatur. Quôd & ſolis
ſimilitudine declarabant:? in quo cum una ſit hy-
poſtaſis, triplex nihilominus actus eſt; nimirum
7 οντσιαενιοα αNαũ 7ο hα„νυ, .α a 1 r rs=-
ei epea *„+‿ν. Ac vim quidem illam cale-
faciendi, h. e. calorem atque æſtum Spiritui S. re-
ſpondere, illuminandi vero vim Filio; Patrem
P deni-

226 CAP. IV. DE HXERET III,. SECuL.

denique totius hypoſtaſis velut quandam formam
eſſe. vid. Epiphan. adv. Hereſ. LAXII.I. 2. tom. 1. f.
513. ſeqq. Dicuntur etiam Fatripaſſiani; quia cum
unam Perſonam in Divinitate agnoſcunt, Patrem
paſſum eſſe delirarunt. Auguſtinus de hæreſã. c. 41-
Putat, illos etiam Hermogenianos dici poſſe Sed
Danæus in comment. ad ill. loc. merito dubitat, hanc
appellationem iis convenienter tribui. Id cer-
tum eſt, Sabellianos, Photinianorum hæreſin pe-
periſſe, quod Danæus etiam I. c. p. 201. obſer-
Vat,

F. 6.
Cum Gallienus imperit præeſſet, anno 232. poſt
Novatum, Sabellium & Originem, Paulus, qui à
patria Samoſata anνιαορνανιο, i. e. Jamoſatenſis vel
Samoſatenus dicitur, prodiit, negans ſemper fuiſſe
Chriſtum. Nam pro nudo homine ipſum habuit
ex Maria natum, diſerte docens; un rα ρααερ
Se& tvurα *o it. eſſe Aéνο*oꝶ e& ſed ρο bραα—
2αναρα a ντιατ—α. Quæ heæreſis, obſervante An-
guſtino, l. de hæreſ. 6. 44. cujusdam Artemonis fue-
rat. Hanc. Paulm inſtauravit. Photinus poſtea con-
Krmavit. v. Epipban. adverſj. Hereſ. LMW. fol. 605.
Diſcipuli hujus dicti fuerunt, Fauliani, Panliſtæ,
Panlianiſtæ, item Samoſateniani & Samoſatei, ab
Epiphanio auogarira. Poſtea vero Photinia-
ni, Luciani & Marcelliani, nominati ſunt. Wvia illi
omnes erroris dicti propugnatores extiterunt. E-
piphawins à dogmatis fœditate ipſos appellat geo⸗
70

rns; 4
am bormm
nominet
khaptizati

lſir. Hi.

Morcun
ehisdemn
kareish
Pit. Nome
A dlus

ualreg

ſenpertii
un Kantor
Sgenidgtene
n rkcau
Peunigya
belin ex
Matum
ret Cmng
nin toreſ⸗ .
ſähionn
lian gr
di⸗ Danes
lrer, ſabul
Keln Kin

Alelopon

danlotmam
ll2 Aonlf
i; guincun
Cutl, iten
Shel,6
Cobiukkane
. Ucr.
vharelnſe⸗
,or ⸗

1
, gis
Nletiille
hunzann
an
eNe
ſergtte 4
ennsfie
SlAc.
1
ut
niſcen

PoST CI. N. 227

7 7 » 4 . .5
u6ν, Uhh*οαυννε & d αααναιι ρανρ. Baptiſmi
etiam formam corruperunt, cum non baptizarent
in nomine Chriſti. Inde in concilio Nic. jubentur

rebaptizari, qui à Paulinis baptizati fuerunt. vid.

Rußßin. Haſt. le I. C. 6. 6 canen. Gnodi. X.

H. 7 .
Mox cum Aarelianus imperium teneret, anne
ejusdem quarto, peſtilentiſſima Mäanichæorum
hæreſis Chriſtianæ doctrinæ labem aſpergere coœ-
pPit. Nomen ſectæ eſbà Manete, Perſa quodam. Qvi,
ut Auguſtinus de bæreſ. c. 46. notat, ante hac Erbi-
cus dictus fuerat. Iſte duo Principia inter ſe diver-
ſa atqve adverſa, eademque æterna & coæterna, h.
e. ſemper fuiſſe compoſuit? quorum unum ſit bo-
num & autor boni; alterum malum, quia ſit malh
gentis tenebrarum princeps: illumDeum voca-
vVit, hunc autem diabolum & Hylen. Vetus eſt &
perantiqva fabulæ origo: v. Euſeb. lI. V. c. 27. Mul-
tis enim ex Pythagoreorum &εορνταιUις & Marci-
onitarum lacunis hauſta videtur hæreſis. vid.
Danæi Comment. cit. p. 22 4. Teterrima ejus do-
gmata Augesſtinus I. C. pro lixius enarrat. Epipha-
nins bæreſ. EM. f. 622. ſcribit, quod ex numere
diſcipulorum tres elegerit, Thonzam, Hermeam, &
Addam, qvos ut diſſeminarent zizania, in varias
erbis partes emiſit Manes. vid. Tyeoret. lib. I.
Heret. fabul. Idcirco mirum non eſt, latiſſime
heæreſin fuiſſe propagatam. Nam ex Arabia ſtatim
in Meſopotamiam & Perſidem delata eſt: ex Perſi-
P à2 de

.

:8 Car. IV. DE EHERET. III. SEFCVUT.

de ins yriam rediit & in gyptum, Afrieam ac po-
ſtea in Hiſpaniam, Galliam mari trajecto, pene-
travit. v. Danæns comment. p. 226. Ipſe Manicbaæ-
, ſe ja ctabat & diſcipulis ſuis multa promiſit do-
na, v. Epiphan. haæreſ bit . 6ey. Danæus demon-
ſtrat, Muhammedaniſmum ex Manichæiſmo or-
tum traxiſſe. Ipſe Aagufſtinus hac peſte aliquam-
diu infectus fuerat, ſed precibus matris ſuæ ac gra-
tia DEl motus; nefandam hærfelin mox deſete-
re & impugnare cept.
SubConſtantini M. imperio, ſetulo IVeo inche-
ato, Meleriani Græci vocant usMXριονν orti funt,
qui à AMeletio Egyptio in Thebaide regione E-
piſcopo dicuntur, v. Auguſt. de bæreſ. 6. 48. it. w-

Txyar. I. 1 Hift. o. 5. Hic noluit orare cum convenſe,

id eſt, eis, qui in perſecutione lapſi erant, vel ſchi-
ſma fecerant. Nam ipfe tempore perſecutionis à
Diocletiano excitatæ, teſte Epipban. Har’eſ. LXHX.
fol. 7l. in carcerem propter nomen Chriſti con:
jectus, idolis ſacrificarat. Inde à Petro Alexan-
driæ Epiſcopo de gradu dejectus, ut ſe ulciſcere-
tur, eo veſaniæ propter impatientiam & ambitio-
nem tandem profectus
qui ſemel a fide diſceſſiſſent & poſtea reſipuiſſent
in Recleſiam recipiendos eſſe contenderet; cum
ipſe propter lapſum Epiſeopatu tantum privatus
ellet. Similes igitur hujus ſequaces videtur NWova-
tionis, 4à quibus etiam erant enim frequentes in A-

frica:

—

benmn Chricia
Wkelfaun

eit; ut ne laicos quidem,

ica:) got
ne llorn
Ferioris cr
Ain Dpun
unes pene

. V. Gera
lole,

Arium here
ut. v. lip
UliAriani⸗
ſum in 8
Arleniume

ſperat, Me

tlhit,

alt alil
lnd M inpi

Arundün
Nelnl 1 4,

drrcent

Uiins.
Cenmrohr
etanfe,
notaninne

rin in

fion 1e

gcin PosTY. Ck. N. 2 29
ſtanc. frica:) profecti ſunt, ſnd tempore poſteriores. La-

geco, ee tiſſime illorum dogma per monachos, ſub ſpecie
eue ſeverioris cujusdam in gSun Os,α diſcipling, &
zeli in DEum majoris propagatum eſt: adeo, ut

Em. Omnes pene nominis Chriſtiani regiones intece-
celwo. rIt. V. Socrat. l. Wv. c. 2 ½. && Theodor. l. 1I. hæret. Fa-
ſeaia bal. Ipſe Meletim quidem Alexandriæ primum
Pfutfr Arium hæreticum detexit, ut ex Ecoleſia ejicer e⸗
torirt tur. V. Epiphan. l. c. f- 719. leg ſed ejusdem diſci-

puli Arianis poſtea ſeſe adjunzerunt, ac Athana-
ſium in Synodo Tyria conniſi funt opprimere.
Arſenium enim, qui Athanaſium homicidii accu-
ſayerat, Meletianum fuige, Epiphan. l. c. fol. 723.

ind . ANer
Poiind ſeribit. . §. 9.
g. Poſt Mrletianos; eodem Imperatore Conſtan-
eH dino M. impia proximo tempore hæreſis Arii or-

n hem Chriſtianum inundare cœpit. Nomen illa

li nacta eſt ſuum ab autore Ario, qui fuit Presbyter
rnn Alexandrinus. V. Epiphan. Hæreſ. LIAX. f. z27. Ne-
6Eavit, Chriſtum eſſe Elium Dei αo8νια 106 naturaque
l * Deum. 1r, or &n Jv, hæretica ipſius voxerat. Hinc
Hanee in Sardicenſi Synodo verusaaαρν dictus eſt.
e SpiritumS. creaturam creaturæz h. e. ab ipſo Filio

umnie creatum voluit, v. Aug uſt. de bæreſ. 6. 49. Epiphan.
ereſ. cit. f. 731. & quæ ſupra Part. 1. C. 9. N. 6. 7.
Ai annotavimus. Ita variis modis hactenus doctrina
elae ge Chriſto impugnata fuerat. Simon, Valentinuse,

Numriie, Marcion negaverant humanitatem Chriſti: Arte-
. eDe . 7 . . 2 . „. . .
u woen, dsmeſetenus, Theodorus negarant ejus divini-.
eſttleii 4P3 tatem

230 CAF. IV. DE HERT. III. SzcVUI.

tatem; Arius, Eaunomiis ejus divinitatem creatam
dixerunt. vid. Theodoret. Dialog. 2. in confuſ. Exi=-

tum hujus hæretici fuiſſe miſerum, Epbiphan. ha-

reſ. 6. fol. 722. annotat. Nam Arius de nocte le-
vandi ventris gratia, ad cellam veniens crepuit, ut
olim judas proditor, & in fœtido illo loco ani-
mam exhalavit blaſphemam. Atque hoc preci-
bus ſuis obtinuiſſe Alexandrum Epiſcop. Con-
ſtantinopol. qui coactus fuerat Arium ad commu-
ionem admittere, Epiphanius laudatus refert.
Muhammedanos hujus infelicis ſtirpis ſtolones
eſſe, plerique ſcriptores Eccleſiaſtici putant. Hala-
im, qui SS. Trinitatem maxime defendit, Arium
Anti-Chriſti principium vocat. Ejus diſcipuli,
quos Epiphanins nominat Ariomanitas, latiſſime
propagarunt hæreſin: quæ vires majores indies
fumens in variis regnis, ab orthodoxis deleri haut
potuit. V. Jacrat. I. El. c. s. Floruit enim plus quam
80. annos, publice in Eccleſia recepta & in novas
fectas ſciſſa varias civit turbas; nempe Arianorum
ipſorum, Aetianorum ſive Eunomianoram & Ma-
cedoniansram. vid. Kußinus I. I. Hiſt. c. 25. & Werat.
l. V. c. o. Hi orthodoxos longe gravius, quam
pagani perſecuti ſunt. vid. erat. l. V. 6. g. & ν
Tom. l. VI. c. 37.

5. 10.

Circa ejusdem ſeculi a. 3r5. Denatifarum hæ-
reſis enata eſt, quæ autorem habet Donatum ex
Numi-

Nutnidia
raionem
Man hrre
Aedione
latilianie,
Chriſtianz
lcutope,
Umpp. ci
Nololatis
ſt kagr
ehus cotun
dole pra⸗
Necleſtam
lmCart⸗
Udkam il⸗
i. Coc
Cledlene⸗
keyltempo
Ulne ſedin
ilagerene
Uratorum
Ulhtur etia
npo, M.
n t1,
Cäpun. A
odinri
Euinne
lrhanhnn
e . 4

düm

eyl.

emncrenam
datfh. M.
Hylilar k⸗
8cerockle.
necthlhut
lo ooni.
eloeſti⸗
ſcop ⸗
adconmmr⸗
Mans ket.
U holne
ant R
di, Aiun
Mllne
es icies
Geunot
n scn
ubincoti⸗
ſe unn
orNN
6α
ip e
,igb

NR.

PoST. Cu. N. 231

Numidia oriundum, dictum a Caſis Nigris (ad di-
ſtinctionem ejus Donati, qui Carthagine hane
ipſam hæreſin fortiſſime defenderat:) Hi cum in
electione Epiſcopi Carthaginenſis ſibi præferretur
Cæcilianus, eum perfidiæ atque abluratæ fidei
Chriſtianæ apuo Eccleſiam accuſavit, quod in per-
ſecutione, quæ ſub Maximiliano & Diocletiano
Impp. acciderat, ſacros codices hoſtibus fidei &
Idololatris, Chriſtianos perſequentibus tradidiſ-
ſet. Itaque nec Cæcilianum pro- Epiſcopo, nec
ejus cœtum pro vera DEI Eecleſia, ſe agnoſcere
poſſe prædicabat. Collegit ergo ſibi privatam
Eccleſiam, homo ambitioſus ac arrogans & ſchi-
ſma Carthagine faciens, cœtum ſuum ſolum eſſe
ſanctam illam Eccleſiam, quæ creditur, conten-
dit. Quod ſchiſma mox in manifeſtam hæreſin,
accedente perficacia auteris, degeneravit. Inde &
brevi tempore multos fautores non ſolum Cartha-
gine, ſed in tota Africa inyenit. Et cum inſolen-
tius agerent contra Orthodoxos, Donatiſtæ, Im-
peratorum legibus & pœnnis coerciti fuerunt. Di-
cuntur etiam Donatianz, Majorini, Canmpates a
campo, Montenſes, a monte, ubi clam convenie-
bant: it. Parmenianiſtæ, a Parmeniano Donati di-
ſcipulo. Appellantur aliis quoque Cireumcelliones,
quod inagris cellas quasdam haberent, in quibus
veluti Kremitæ habitabant. Alii ex eadem ſecta
dicebantur Kogatiſtæ, alii AMaximianiſtæ, alii Cre-
tenſes V. Auguſt. contra Creſconinm Grammat, C. 26.

2=y. qui multa contra hofce ſcripſit. vid. & libras

P* 4 de

232 CAP. V. DE HERET.

de Heæreſ. g. bg. Summa doctrinæ hæreticæ erat,

I.) Suum cœtum tantum eſſe veram S. Eccle-
ſiam: 2.) Neminem ad bene vivendum eſſe com-
pellendum, nec coacta ſit obedientia: 3.) Hæ-
reticos à Magiſtratu nullo modo eſſe coërcen-
dos: 4.) Sacramentorum vim & efficaeiam ex
miniſtri adminiſtrantis dignitate & ſanctitate de-
pendere: y. rebaptizandos eſſe eos, qvi ſuo
cœtui non eſſent inferti, licet ab Orthodoxis jam
baptizati: 6.] quidam erant crudeles & diſſen-
tientes à ſua hæreſi, ubivis forent obvii, cædebant
& jugulabant furioſe; imo etiam ſe ipſos, longo
ante tempore opiparis delitiis ſaginatos;, ex alto
præcipitarunt, aut alio violentæ mortis genere in-
teremerunt: 7.] Arianorum hæreſi favebant: 8.]
Purgationes magicas oſtentabant & enthuſiaſmos
jactabant. V. Danæ: Comment. p. 319. ſeqq. Hanc
hæreſin ſuperiori ævo Anabaptiſtas in Germania,

Belgio & Anglia reſuſcitaſſe, ex infra dicendis pa-

tebit.
CALY. Vv.
DE
ALIIS HERET. SEC. IV.

§. 1. .
Um hoc ævo Eccleſia ſub ſummis Poteſta-
tibus Chriſtianis, libertatem quaſi ² perſe-

cutione tyrannica Imperatorum gentilium
nacta eſſet, Diabolus magnam hæreſium ſegetem

excitavit, quæ fidem turbaret Chriſtianam.

Nam fut
Ote, Arche
zuy vel o
ſelut ſecut
Pattes nom
rus quidan
gui vanis
læreſnn no
e cXX.
Pius ſeu
Conditumn
ptinis itn
hona Oper⸗
lpich, .

tehotte

Commen t
Jque alios
Ohtemtu
ſeluhtan
hurii,
äcminz
onminu

Hodkn
tnatael
diſte, (
ltozaet
eghor.

—

teicrent,
de Beck.
mele con.
i9) K.

ſe coincen.

Neaennen
nCättece⸗
8, giiſo
Ocoris
ler⸗
iceleht
ſos, no
ex al
elerein⸗
ant,H.
ualnos
ſc Paoc

GCercenu;

entopr⸗

N.

ot⸗

ak e

gumkeze⸗
Bimn,,

Sac IVv. 233

9. 2.
Nam ſub Conſtantio Conſtantini F. Impera-
tore, Archontici prodiere, qui ι αα αςνα;=
zuov, vel ao „uuνι ſen poteſtatibus, quas ſtatuebant
velut ſecundarios quosdam Deos & Angelorum
patres nomen accepere. Autor hæreſis fuit Pe-
trus quidam Anachoreta & monachus Palæſtinus,
qui vanis de Angelis ſpeculationibus indulgens
hæreſin novam genuit. Cujus capita Auguſti-
nur c. XX. tria recenſet: I.] mundum 4² Princi-
pibus ſeu quibusdam poteſtatibus cœleſtibus
conditum eſſe: 2.] turpitudinem morum & in-
primis ſtuprorum commendabant; ſpernentes
bona opera: inde Epiphanius vitam illorum Gο%;
Gooc, i. e. ſpurcitiei plenam appellat: 3.) Car-
nis reſurrectionem negabant. Sed Danæia in
Comment. in l. c. p. 122. recte obſervat adhuc quo-
que alios ipſorum errores; quorum unus de
contemtu Sacramentorum ipſis nomen fecit A-
ſeodruptarum ſeu Aſcodryptarum, [Græce Acqko-
ovzgrνοι propterea quod omnia vaſa Sacramen-
tis adminiſtrandis deſtinata frangerent & furioſe
comminuerent.

§. 3.
Eodem Conſtantino Imperatore alia hæreſis
enata eſt, quæ, cum in Chriſto divinitatem do-
luiſſe, cum figeretur caro ejus in cruce, doceret,
Theopaſchitarum & Theopa ſianorum dicitur, vid.
Nicephor. l. XV. c. 28. Nam, ut Sabellianos Patri-
e . P 5 paſſia-

234 CAP. V. DE HKERXT.

—

paſſianos, vulgo nominant; ita landatus ſcriptor
ab errore hoſce snταατπτιις appellavit, quod
Deum paſſum eſſe delirarent. Qui error Neſto-
rianorum & Euthychianorum hæreſi mox cauſam
aut anſam dediſſe videtur. vid. Tveodoreti tres
Dialogos.

Fœdior eſt hæreſis Photinianorum, quam ſub
Imperio memorati Conſtantii, excitavit Photinus
ex minori Galatia ortus primum Ancyranæ Ec-
cleſiæ Presbyter; poſt autem Syrmii (non Stnyr-
næ,) Epiſcopus eloquentiſſimus. Hic cum Mar-
cello Samoſateni errore inſecto præceptore uſus
eſſet, ſtatuit, Chriſtum eſſe „αι ειασαπισ1 vid. So⸗
crat. lI. MI. c sa. qui tunc demum ννορια acce-
piſſet, cum ex Maria conceptus eſlet. vid. Theodo⸗
yet. lib. E- c. Ii. Sovem. I. I. c. 6. Atque propter
hunc capitalem fidei Chriſtianæ errorem in Syno-

do Syrmienſi a Baſilio QAncyræ Epiſcopo, erroris

convictus damnatus eſt. vid. Socrat. l. II. c. 29.
30. Et cum ad Imperatorem provocaret in Syno-
do Sardienſi, iterum rejectus & ab ipſis Arianis ex-
ploſus fuit. vid. Svomen. l. Vl. c. 6. Hieronymus
& Philaſtrius Photinianos eum Ebionitis conjun-
gunt. Alii magis cum Samoſatenianis illos ſen-
ſiſſe autumant; ut Epiphanius. Vid. Herxreſ. LXXI.
Fl. 8a5. Jeq4. SS

Mox Conſtantio Imper. adhuc ſuperſtite Ae-
tiani

—.—

nni A
cum Ana
in h jus
(miſtum!
nen ſed
lnde Ne
Poſtquam
Otmnidus
1 rini i E
iPpellati!
li ha
Niumdr
goon
lepatusii
Nlium n
en. hell

i nunnz
eſe Deo la
aye
ien &E
1 Plron
Akenn eſſea D
Menme,
kenptihi
Fnoco)
u due

—

tuſeiror
Ut, gno
rior Nelo⸗
orcanien
Mren

iekounu
Gun Ne⸗
HVwrn⸗
cun)i.

e s
i N

h Cce⸗
d r
Geptche
enndne⸗
f000 lls
I. 96
Netiig⸗
Suder.
eungond
dconn
Gölloſ

ſ 4

SEC. IV. 235

—

tiani & Ennomiani novam hæreſin fabricarunt. Hi
cum Aètio Antiochenæ Eocleſiæ diacono & Eano-
mio hujus diſcipulo in Dialectica probe verſato,
Chriſtum Dei Filium, Patri Deo non tantum 7α
