en “ misfſione Evangelii offeruntur) apprehendere & acci-
1 pere poſſumus.

Recte etiam dicitur: quod credentes, qui per fidem
in Chriſtum juſtificati ſunt, in hac vita primum qui-

1.

69s HI. DE JllsTTTIA FDEI

deni imputatam fidei juſtitiam, deinde vero etiam im-

choatam juſtitiam novæ obedientiæ, ſeu bonorum o⸗-

perum, habeant. Sed hæc duo non inter ſe permi-
P . 1 Perin

ſcenda, aut ſimul in articulum de juſtificatione ſidei
coram DEO ingerenda ſunt. Cùm enim incheata illa

juſtitia ſeu renovatio in nobis, propter carnem, in hac

vita imperfecta ſit & impura: ejus juſtitiæ ratione per-
ſona coram DEl Judicio conſiſtere non poteſt. Sola

autem juſtitia obedientiæ, paſſionis & mortis Chri-
ſti, quæ fidei imputatur] coram judicio DEI ſtare

poteſt: ita quidem, ut tantum propter hanc obedien-
tiam perſona (etiam poſtquàm renovata eſt & multa

bona opera habet, atque jam honeſte & innocenter vi-
vit) Deo placeat, & accepta, in filium Dei adoptata,
atque hæres vitæ æternæ ſcriptaſit. =ðò
Rom. 4, 3. Huc referendum eſt, quod Paulus fcribit, Abraha-
mum coram DEO juſtificatum eſſe, ſola fide propter
mediatorem, ſine operibus, idque non tantùm, cum
rimo ab Idololatria converſus, nulla bona opera ha-
Cen. I5, 10: peret: ſed etiam cum poſteâ per Spiritum Sanctum re-
Heb. II, 8. novatus, muultis præclaris bonis operibus ornatus
Rom. 4, B: eſſet. Et movet Paulus quæſtionem hanc, in quanam
re Abrahami juſtitia coram Deo ( propter quam Deum
clementem habuerit, ipſique placuerit, & acceptus

—
AEummnChriſto
ſunofaobedie
ſucunlcentis

tne wleant.
Eehne ioſum

ab ianas
ufciiezerzen
uu lne legel
ſmaropenbns
E Heantem
FWennnn

UEfcamtreſil
krorhicuntur:

afglteniſtere

N
.

enanneceſlan

e legnant
uledemnt hene
N CMran

nd licat
e

nnn ete

AWwnllce⸗

ſter & ſecl
ac hæres regni D EI fuerit) poſita & conſtituta fue- gle “
. rit? 2 r Endd Pen
Rem. 4, 5. Reſpondet autem: Ei, qui non operatur, credenti meit di
auteniin eum, qui juſtificat impium, reputatur fides Illhſtonnn
ejus ad juſtitiam. Sicut & David dicit, beatitudinem Unure gi
hominis eſſe] cui Deus acceptam fert juſtitiam ſine ſehemeiitlin
operibus. Quare, etſi converſi & in Chriſtum cre- regtion “
dentes habent inchoatam in ſe renovationem, ſan- itemnd,
Gtiſcationem, delectionem, virtutes & bona opera: (binonen
tamen hæc omnia nequaquam poſſunt aut debent Mnhen r
immiſceri articulo juſtihcationis ceram D EO: ut re-. albmaner
dem- ane,

iim CORAM DFfO0D Soyr
Geinde ſen üin R.
Ntie ſenb
Auo nonn unte⸗
de
Cümenn
Proſteter
lus kin muf

demtori Chriſto honor illibatus maneat: & cùm no-
Kra nova obedientia imperfecta & impura ſit, pertur-

tentare valeant. .
Et hoc ipſum vult D. Paulus, quando in hoc arti-
culo particulas excluſivas, quibus ex articulo juſti⸗
tiIæ fidei, opera excluduntur, ut ſunt hæ ( absque operi-
Ktere unſe c bus, ſine lege, ſine merito, non niſi ex gratia, gratis,
hui Annal⸗ „non ex operibus) tanta diligentia, tantoque zelo ur-
n ſnich M get. Hæ autem excluſivæ onines hiſce verbis com-
mki prehenduntur, cum docemus: Sola fide coram Deo
tenontet „iuſtificamur & ſalvamur. Hoc enim modo opera no-
voreſtecr kie ſtra excluduntur: non quidem ea ratione, quaſi vera fi-
eum N es poſſit exiſtere ſine contritione: aut, quaſi bona o-

aſt. pera non neceſſariò fidem veram (tanquam certiſſimi
Aburlu ſuli tructus) ſequantur: aut, quaſi credentes in Chriſtum
nele il non debeant benè operari. Sed ab articulo IUS TIFI-
Ggne men CATIONIS coram Deo bona opera excluduntur, ne
3, lhiunſ negotio juſtificationis peccatoris coram DEO, quaſi
rliim⸗ 2 ade eam rem neceſſaria, pertinentia; & tequiſita, inſe-
Cnis chein 64 rantur & admiſceantur. Et hæc eſt vera particularum
bonan Mhn f⸗ Xcluſivarum in articulo juſtificationis ſententia: quæ
nffn , diligent ter & ſedulo in hoc articulo retinenda atque
Nant, urgenda eſt: Ppropter rationes, quas ſtatim ſubjiciemus.

lutan Primum, ut per illas particulas omnia Opera pro-
pria, merita, dignitas, gloria, & fiducia omnium ope-

hnon wsd rum noſtrorum in articulo juſtificationis penitùs ex-
min, Cludantur: ita quidem, ut opera noſtfra, neque cauſæ,
ilt, “ neque meriti ullius, in juſtificatione, ad quæ DElIs in

hoc negotio reſpiciat, aut quibus nos fidere poſſimus,
E n 0 aut debeamus, vel ex toto, vel dimidia aut minima ex
4 unmen/ Parte, rationem habeant.
. uig Deinde ut hoc officium & hæc proprietas fidei

un
nh N/ n. erdtſus aliares, ſit illud medium & inſtrumentum, quo
nyn XX 3 Dei

batæ conſcientiæ certa & firma conſolatione ſeſe ſus-

ſolius ſit, maneatque, quod videlicet ſola fides & nulla

II.

2 D

9x MlI. DE IJuS TITIA FIDEI
99 4„ III.

.
8 1 4 . . 1 fſi . 2 . -

C„◻

1 ationis, aut
tang nam for ma, ut pa Alit Ccar ſ uſt ſic

ine, articulo
1, ti omine, artic
ſub qualicunque prætextu, titulo aut onun, dur da⸗
juſtificationis, tanquam ad eam rem 1 eria eun n⸗
tinentia immiſceantut: ſed ut ſidei ju .
.

rrati ter
8 H ratla, prop .
dò in remiſſione peccatorum (ex mera g P

iſti conſiſtat . quæ .
miſſio ne Evangelii nobis Hfkannnn „ & ſola ſ rec1.
Piantur app 1. nobisꝗ E applic entu⸗ 1.
12 F 5 rehendantur,
odem

* & renova-
4 in &! opera: inter jusſtificationem, & te
Bdem & bona .

tionem, ſeu ſanctificationem.

itu Ev-
ex auditu Ev-
converſione per Spiritum Sanctum fides

. lit gra-
ngelii in nobis accenditur. IIla vero aphrelnend
angelii in ne Chriſto: qua perſona juſtificatu Suftid
“ raam elt juſtificara, tum etiam ker ek ra⸗
Rnclur or nr & ſancékificatur: ex a See Bona
e einockiſicationodemcebs fructus, hoc eſt, bo
tion 1

ita divelluntur, quaſi ve-
E. Et hæc non ita divelluntur, qual!
opera ſequuntur.

t cum ma-
Ii aliquandiu ſtare pofſſit 1
ra fides aliquando, & al'quand e & Keskunmn, an.
lo propoſito: ſed ordine cauſarum eibuntur. M.
equentium, ita onyeni.
tecedentium & conſequ ieir: bens comeni.
et enim, quod Lutherus recte Rerr operat ih
n & ſunt connexa infeparabiliter dee e chei oe
ſol⸗ hendit benedictionem, ſunrd
õä ſt ſola. De qua re luptz
peribus: & tamen nunquam eſt ſo .

ſatis eſt dictum. 2

—„

j,
“
Un

—
emultr ſa
Conentilte
ſeim 4polota,
doenimnde
Aiäeethrcelt
tſnk openib
Cerumutcirin
ntoquartun
Chtkkunns zli
Tüamäcen i
lſcereck leen

Eenn Chuiſtta

Unpilennyc
tere Apolo⸗

mumn ſdem,
Efnch Spir

ntimkimn ,

ſEntllide I

du etnar

hbs ate
Oedbe

adugui

30 Keoncilt

Cnnlluntee

Shoc lubert .

ſtlnfllin

greſige opet

lofuime

ehi lkkee

Emncenm:,
liicrnont
IEnm Uelde
kherpatinl
unmn erelddi
Alkiſen

tmun QCoORAM DHEO. ””M
mſh Ac multæ ſane diſputationes hac vera & ſolida di-
nobiseneiggeu. ſtinctione utiliter & dextrè explicari bosſſunt ; quam
r “ etiam Apologia, cumn agit de dicto (Jacobi 2.) aſlert. P. Io7.
kün tn Quando enim de fide agitur, quomodo, videlicet, ea
zan afnd juſtificet hæc eſt ea de re D. Pauli doctrina, quod ſola Rom. 3, 28.
let e ſides, ſine operibus, juſtiſicet: quatenus nobis Chriſti
eunnz e mertum, ut diximus, applicat & comniunicat. Quan-
un do vero quæritur, qua in re, & quonam indicio homo
Chriſtianus, vel in ſeipſo, vel in aliis hominibus, veram

caula in

an uunen & vivam fidem item ſimulatam & mortuam fidem, æ
ten eili Inoſcere & diſcernere poſſit: (cuùm multi torpentes 4
glei lia & ſecuri Chriſtiani ſibi opinionem quandam, loco ſidei
almaf⸗ imaginentur, cùm tamen veram fidem non habeant:)
t de hac re Apologia fic reſpondet: Jacobus eam vocat

unn, Eu⸗ mortuam fidem, quam non omnis generis bona ope-
qle S ra, & fruétus Spiritus ſequuntur. Et in hanc ſententi-
Awandls d àm etiam latina Apologia loquitur. Jacobus recte ne-
Eftenime at, nos tali fide juſtificari, quæ eſt ſine operibus, hoc
“ eſt, quæ eſt, mortua.

—

Jacobus autem (ut Apologia docet) agit de eorum
operibus, qui per Chriſtum jam ſunt juſtificati, cum
DEO reconciliati, & per Chriſtum remiſſionem pec-
catoruni ſunt conſecuti. Cùm verô quæritur, unde fi-
des hoc habeat, & quid requiratur, ut juſtificet & ſal-
vet, tum falſum erit, ſi quis dicat, fidem non poſſe ju-
ſtificare ſine operibus: vel, ſidem quatenus charita-
tem, Aua formetun, conjuétam habe t, juſtificare: vel,
ſdei, ut juſtificet, neceſſariam eſſe præſentiam bono-
rum operum: aut ad juſtificationem, vel in articulo
juſtiſicationis eſſe neceſſariam præſentiam bonorum
operum: vel, bona opera eſſe cauſam, ſine qua non:
quæ per particulas excluſivas ex articulo juſtificatio-
mnis non excludantur. Fides enim tantum eam ob cau-
ſam juſtificat, & inde vim illam haber, quod gratiam
H Xx 4 Deux

–

7

VI.

694 II. DE MISTITIA FIDEI

Dei, & meritum Chriſti in promiſſione Evangelii (an⸗
quam medium & inſtrumentum) apprehendit & am-

plectitur.
Et hæo quidem, pro ratione compendiariæ erplica

tionis articuli de juſtificatione, ſuſficiant, qui articulus
in ſcriptis ſuprà nominatis copioſiùs tractatur. Ex
his autem, quæ jam dicta ſunt, facile intelligi poteſt, in
non modo ſupra commemoratos err Ores, verum etiam
ea falſa dogmata, quæ jam recitabimus tecarguenan

repudianda & rejicienda eſſe.
uod dilectio noſtra, ſeu bona opera: ſint meritum

vel cauſa noſtræ coram Deo juſtificationis: aut ex to⸗

to, aut ſaltem ex aliqua parte

Quod homo bonis operibus ſuis ſ præparare den
beat, ut dignus fiat applicatione &£ ommunication

HMeritorum Chriſti.

Formalem noſtram zuſtitiam coram DEO eſie znher

gentem noſtram novitatem ſeu charitatem.

Quod juſtitia fidei coram DEO duabus partibus

conſtet: remiſſione gccatoruan „ & renovatione ſen
ſanctikhcatione. =

F idem juſtificare tantùm initial ter, vel pa artialiter;
vel principaliter :& novitatem vel Ccharitateni noſtram
laſtigcare etiath coram Deo, vel completive, Vel mi⸗= .

nus princi ipaliter.

C redentes coram Deo julticati, vel gambyG

juſtos eſſe, ſimul & imputatione & inchoatione: vel

Piartin imputatione juſtitiæ Chriſtin partim iachos

tione novæ obedientiæ.

Applicationem Promisſioni 5gratiæ fieri & ſide cor⸗

Eis, & conteſſione oris, & reliquis virtutihus.

Sed & hic error rejiciendus eſt, cùm docetur: ho-⸗

minem alio modo, ſeu per aliquid alind SALVAR l
quam per id, quo coram DEO JUSTIFI CAT UR:
ita ut ſine opetihus per ſolam quidem fidem con

—

2 ,, —
Daſigiäcemur:
nmnlanſeti

ideo kaltun

icnul 1: Beatit

lamnr. ke

nag d eſt,
NMüpram Nerita Pro
ulr elheibus,

ſ, eürtn,
e. (mnes

obed

l,

7

In CORAM DECO. 569;5 =
Horebeife De juſtificemur: ſed tamen absque operibus ſalutem
eoprhenmta zternam conſequi impoſſibile ſit.
Hoc ideo falſum eſt, quia e diametro pugnat cum

Rome. 45 7 *

Ongenh dicto Pauli: Beatitudo hominis eſt, cui DEus juſtitiam
I „»„ . .„
Kennt, and imputat, ſine operibus. Et hoc eſt fimdamentum Pau-

Volis redm 1. N linæ diſputationis, quod eodem prorſus modo & ju
cle nelg ſtitiam, & ſalutem conſequamur. Imo, quod eo ipſo,
getronehine, cuùm fide juſtificamur, ſimul etiam adloptionem in fili-
Pinns ts os Dei, & hæreditatem vitæ æternæ atque ſalutem adi-
biſcamur. Eamque ob cauſam Paulus particulas illas
acktuit excluſivas, id eſt, ejusmodi voces, qiubus opera; cE
anians an⸗ Propria merita brorſus excluduntur, videlicet (ex gra-
tia, ſine operibus, & ſimiles) non minus conſtanter
& graviter in articulos SALIITIS, quam in articule
IuSTIFICATIONIS noſtræ urget.
Præterea etiam diſputatio illa de in habitatione es-
ſentialis juſtitiæ Dei in nobis, recte declaranda eſt. Et-
ſi enim Deus Pater, Filius & Spiritus Sanctus, (qui eſt
æterna & eſſentialis juſtitia) per Fidem in electis, qut
per Chriſtum juſtificati „& cum Deo reconciliati ſunt,
habitat: (omnes enim verse pii ſunt templa Dei Patris,
Pilii, & Spiritus Sancti; a quo etiam ad recte agendun
impellunrur:) tamen hæc inhabitatio Dei non eſt ju-
ſtitia illa fidei, de qua Paulus agit, eamque juſtitiam DElI
appellat: propter quam coram Deo juſti pronuncia- —“YRM
mur. dSed inhabitatio Dei ſequitur antecedentem fi-
dei juſtitiam: quæ nihil aliud eſt, quàm remiſſio pec-
catorum, gratiita acceptatio peccatoris, propter 10=
lam obedientiam, & meritum perfectiſſimum unius

Chriftii.
Cum igitur in Eccleſüs noſtris apud Theologos
Auguſtanæ Confeſſionis extra controverſiam polſi⸗ ”J

Tum ſit: totam juſtitiam noſtram extra nos , & extra
Omnium hominum merita, o pera, virtutes, atque digni-

tatem quærendam, eamque in ſolo Domino noſtro] Eſu

H
— 7 1. 4
696 III. DE IIISTITIA FIDEI ““ .
Chriſto con ſiſtere: dextre conſiderandum eſt, qua rati- N R .
one Chriſtus, in negotio juſtificationis, noſtra juſtitia niiei,
dicatur. Nempe, quod juſtitia noſtra neque in divina neq; D en
in humana natura, ſed in tota ipſis perſona conſiſtat: nd K
quippe qui ut DElls & homo IN 80LA S I A, 10- ſun oa
AE pERFECTISSTIMA OBEDIENTIA eſt no. wultel
Kra JllsTITIA. OÓJMV rnith
Etiamſi enim Chriſtus de Spiritu Sancto quidem ſi.- entae
ne peccato conceptus & natus eſſet, & in ſola humani- H
tate ſua omnem juſtitiam impleviſſet, nec tamen verus errirkan
& zternus Deus fuiſſet: talis tamen ipfius humanæz ſunnhKti
naturæ obedientia & pasſio nobis ad juſtitiam im- untmſuſn
. . .—— Urlekt nob
putari non poſſtet. Et vicisſim, ſi filius Dei non homo n unbi
factus eſſet, non poſſet ſola divina natura noſtra eſſe Elecheiie
juſtitia. Quare credimus, docemus, & confitemur, feinaltan⸗
quod tota TOTIIIS perſonæ Chriſti OBEDIENTIA, uad hrtet
quam ille Patri usque ad ignominioſisſimaimn crucismor: ulglttnne
tem, noſtra cauſa, præſtitit, nobis ad juſtitiam impute- Athlarenr.
tur. Humana énim natura ſola, ſine divinitate, æ- irlhignnr
erno, omnipotenti Deo, neque obedientia, neque paſ- a ſupe dor
ſione, pro TOTIIIS MIINDI peccatis ſatisfacere valu- . “
iſet. Divinias vero ſola, ſine humanitate, in- nekerc4
ter Deum & nos, mediatoris partes implere non po- lepnonant,
Cùm autem, ut ſuprà commemoratum eſt, obedi- unlim iin,
entla illa Chriſtinon ſit unius duntaxat naturæ, ſed to- Vilhi
tius perlonæ; ideo ea eſt perfectisſima pro humano ge- uuam unn
nere latisfactio & expiatio: quæ æternæ & immuta bili iakon
juſtitiæ divinæ (quæ in lege revelata eſt) ſatis eſt fa- eiti
ctum. Ea obedientia eſt illa noſtra juſtitia, quæ coram IcN

Deo valet, & in in Evangelio revelata ſen monſtrata no-

— — . . “
b's eſt: qua des noſtra coram Deo nititur: quam -u- N Per ö

KRom, 5 197 ſtitiam Deus fidei imputat, ut ſcriptum eſt: Zicut per r An,
inobedientiam unius hominis peccatores conſtitutt iiſo a
ſunt multi: ita per unius obedientiam juiliconſtinnen üik n

GORAM. DEO. 677

tur Emulti. Et Johannes inquit: Sangvis JESI Chri- HH

ſti, Filii Dei, emundat nos ab omni i peccato. Item, l
JIuſtus fide ſun vivet. Tat. v, 4.
Hac ratione nobis neque divina neque humana Chri-
ſti natura (per ſe) ad juſtitiam imputatur: ſed ſola o-
pedientia illius perſonæ, quæ ſimul Deus eſt, & homo.
Etihoc modo fides noſtra reſpicit in perſonam Chrifiiii
quatenus illa pro nobis legi ſeſe ſubjecit, peccata no-
fKra pertulit, & cum ad Patrem ſuu um iret, ſoli dam, ab-
ſolutam, & perfectisſimam obedientiam (jam inde 4
nativitate ſua ſanctisſima, usque ad mortem) Patri ſuo
cœleſti pro nobis miſerrimis peccatoribus præſtitit.
Qua ſua obedientia omnem noſtram inobedientiam
(quæ in noſtra natura, & hujus cogitationibus, verbis
&& operibus hæret) texit: ut ea nobis ad damnationem
non imputetur, ſed ex mera grat ia, propter ſolum: Chri-
ſtum, condonetur atque remittatur.
Rejicimus igitur atque unanimi conſenſu damnamus,
præter ſuprà commemoratos errores, etiam ſequentes
& omnes alios hiſce ſimiles: quippe qui verbo D EI,
Propheticæ & Apoſtolicæ doctriiæ piæ noſtræ roligi
oni repugnant.
Quod Chriſtus fit juſtitia noſra coram Deo, tantum I.
Eecumdirm divinam naturam.

gimunfe⸗
⸗ Eh

cehli,4

n Quod Chriſtus noſtra ſit juſtitia duntaxat ſecuncddum II.
mmem⸗ run humanam naturam. DW
n 4 Quodin Prophetarum & Apoſtolorum dictis (ubi III.
D ſee⸗ de juſtitia fidei agitur) vocabula (Iuls TIFICARE, & .

2

fen elata te 6

ThSTIFICARI non ſignificent à peccatis ablolvere,
& remisſionem peccatorum conſequi, ſed propter in-
fuſam (per Spiritum Sanctun) charitatem, vir-
tutes & opera, quæ inde promanant, reipſa &
revera juſtos effici.
Quod fides non reſpiciat tantum obedientiam Chri- IV.
ſtiſed divinam ipſius naturam: quatenus, videlicet,

,

ſcirm
65 Feecli
Gentanßi

IV. DE B0 NIS

ea in nobis habitet WB operetur: £ quod Per kanc inhs-

bitationem nale a coram Deo peccata tegantur.

Quod Kides ſit talis in obedientiam Chriſti fiducia,

quæ exiſtere & manere poſſit in ejusmodi homine, qui
non vere peeniter ntiam habeat, & qui charitate ſit va-
cuus, & in peccatis contra conſcientiam perſeveret.

7

Quod non Deus ipſe, ſed dona Dei duntaxat in cre-

dentibus habitent.

Hos errores, hisque ſimiles, omnes unanimiter reji⸗

cinms: quia verbo Dei larisſimmo repugnam. Et per Dei

7
atial mn conſtantes perſeveramus in doctrina ſincera,

4

de juſtificatione fidei coram DEO: ut ea in Auguſtana
GontesGoneejusque Apologia per- picué Propoſita ex-
plicata, & verbo Dei nminita eſt.

*

Quodp Præterea ad copioſiorem hujus ardui & prr.

cipui articuli juſtificationis coram DEO (in quo no-
ſtra ſalus vertitur) explicationem requiritur, de eo
Præclarum D). Lutheri commentarium in Epiſtolam
Pauli ad Galatas, ab unoquoque confſuli & diligenter
legi monemus, ad quem brevitatis ſtudio, hoc loco nos
reſrimus. S .
IV.

DE BONIS OrERr

B US.

1881DIII M por ro ortum eſt inter quos-
dam Theologos Auguſtanæ Conkesſionis,

ceſſaria ad ſalutem: Impollibile eſt ſine
be his operibus ſalvari: Nemot nquam ſine bonis ope-

ribus eſt ſalvatus: Quandoquidem à 4 verè credentibus

bona opera, ut fructus fidei requirantur: :& ſides ſine

charitate mortua ſit: etiam i charitas non ſit cauſa no-

ſtræ ſalutis. Alü

de bonis operibus. Alii enim has propo-
ſitiones uſurpaârunt: Bona opera ſunt ne-

Ir kllo ante
Diwn eſt kere

—

.

Uio hoc

ſn gol ban⸗

nem: Veri

ſetborum 6.
indkri ſte i
oke i eas

4

Kitkine g

4

e
ſeun lnn
n etli E

ſunez

2 ben
“ nnet

nEconn

S=

H Ait ſonten
rbil

lerern
ke Nodenor
üone D
unmm ſun nft
uin inmneh

onn
aKaltii )

NIs

gnodperir.

cCatateganul.
nkiam Cntifdnn
etsnolihhnne e
Egichattaeltn
lentiam Utlien
a Dei umtaetnan

ne
mmnes un

e (on
1,
6sKtudn

D aN 1
N

ſunt, & adſtricti) verum etiam

tkuit diſceptatum.

HDZ OPERIBIIS. 699
Alii vero hoc dogma impugnarunt, tque docue-
runt, quod bona opera neceſſaria quidem fint:ſed non

ad ſalutem: Verùm propter alias cauſas. Et affirma-

ð . .
runt paulo ante recitatas propoſitiones in Eccleſia

Dei non eſſe ferendas: propterea quod formæ ſano
rum verborum & piæ doctrinæ non ſint conformes:

& quod Papiſtæ cum ante4 ſemper, tum vero inprimis

noſtro ſeculo eas propoſitiones oppolſuerint piæ no-
ſtræ doctrinæ, qua aſſerimus, ſola fide nos juſtificari

ſalvari. Itaque eas rejiciendas judicarunt: ne me-
ritum Chriſti Servatoris no ſtri extenuetur:
misſio de ſalute noſtra credentibus certa ſit, & firma
manéat.

&α ut pro-

In hoc disſidio quidam pauci hanc propoſitionem
(quæ & ipſa controverſiæ occaſionem dedit) attule-

runt: Bona opera ad ſalutem eſſe Pernicioſa. Sed & à
quibusdam diſpuratum fuit:

quod bona opera non
neceſſaria, ſed libera & ſpontanea ſint, proptereà quod
non metu & comminationibus Legis es
ſed ſpiritu ſpontaneo, & alacri mente fieri debeant.
Alii vero aſſeruerunt: bona opera eſſe neceſſaria.
Hæc poſterior controverſia i

rtatis) oc-

(qua omnes homines ad obediendum Deo de bitores

interdum coactionemi,
qua lex homines ad bona opera ſevere urget, deſi-
gnet. .

Progreſſu autem temporis nonjam de verbis am-
plius diſpuratum, ſed d

5 *

Età quibusdam acriter pugnatum
eſt, novam obedientiam in renatis (quam ſupra comi-

memoratus ordo divinus requirit) non eſſe necel-

ſariam.
5 Ut

Xtorqueantur „

nitiò tantum ex æqui-
vocatione vocabulorum (necesſitatis & libe

caſionem ſumſit: quod vocabulum necesſitatis non
tantum immutabilem & æternum ordinem divinum

e rebus ipſis magna vehemefitia

700 IV. D E, BONIS

am pie declaretur, & per Dei gratiam prorſus compo-
natur, doctrinam, fidem, & confesſionem noſtram de
hoc negotio recitabimus. S

2=ðð ſenſio, de his propoſitionibus. Quod,videlicet, Dei vo-
luntas & ordinatio ſit atque mandatum, ut credentes in

na opera, quæ quisque bona intentione ipſemet exco-
M ea, quæ Deus ipſe in verbo ſuo Præicripfſit atque præ-

cepit. Quod vere bona opera non propriis naturali-
bus viribus, ſed tum demum fiant, cum perſona per

Eph.2, I0. fdem cum Deo eſt reconciliata, & per Spiritum Sancétum
renovata, & in Chriſto Jeſu (ut Paulus loquitur) denuò
„ d bona opera, creata eſt.

Sed & hoc extra controverſiam eſt, quomodo, &

ne noſtra impura & imperfecta) Deo placeant & acce-
pta fint: videlicet, propter Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum, per fidem: propterea quòd perſona DEO
accepta eſt. Etſi enim opera illa, quæ ad conſervandam

libus & non ad Deum converſis hominibus fiunt, &
uidem requiruntur) ſuam, coram mundo, dignitatem

miis, in hoc mundo, à Deo ornantur: attamen, cum
non ex vera fide proficiſcantur, revera coram Deo ſunt
peccata, hoc eſt, peccatis contaminata: & 4DEO pro
peccatis & immundicia reputantur: propter natuteæ
Matt. 7, 18. humanæ corruptioné, & quia perſona cum Deo non eſt
reconciliata. Mala enim arbor non poteſt bonos fructus
Rom.4,23. ferre. Et in ea, quæ ad Romanos ſcripta eſt, legitur:
Quicquid non ex ſde eſt, peccatum eſt. Neceſſe eſt e-
== nim, ut perſona Deo antea placet, idque propter ſolum

Ut autem & hoc disſidium, juxta verbi Dei analogi=

R Crteonum
olkgur ciin
PRIMO, in hoc articulo nulla eſt inter noſtros diſ-
7 3 7

bonis operibus ambulent. Quod ea non ſint verè bo-
ulabt)eſt d

gitat, aut quæ ſecundum humanas traditiones fiunt: ſed

qua de cauſa, bona credentium opera (licet in hac car-

externam diſciplinam faciunt (qualia etiam ab infide-
rinn D

& laudem habent: & temporalibus quibusdam præ-
Wanin

Chri-

OIrilamn,A moc

marn ee deben

nletlopult ren
MMeungege ver

Derlo Pppelle

D ithennsin .

MIImmnutat, ex

uIbet Kex
ind G'omb-,
ukhnnobico
(uappoteng:it
uheretur. Nen

Puirticiend
Thedamn oper
n rer

Mblan dere

eudon

Akemel iv⸗

a
Akueglum .
Nr c1. .
näriee

IIS

—

OPERIBI S. or

/

Gtaralienee Chriſtum, ſi modo perſonæ illius opera Deo placere &

tiän ehli umn

fesſonem idknn e

Ia el inettcd

Nolytletin

õ

.

1

cccepta eſſe debent. .

ro ſeculo vult remunerari, mater & fons eſt IPSA FI-
DES: unde & veri fructus fidei, ſicut & fructus Spiritus
à D. Paulo appellantur’, Fides enim (quemadmodum

oder lirtq“ D. Lutherus in præfatione Epiſtolæ Pauli ad Roma-

tentione i

13s tradttore im

Prrſcigt uß
non ontitnin
funt, oln ſel
Eperginmun
Pzulusloum en

ſam et, dotnnnn
1Openn (aan un

1

mimum Hon 6

5 Poniun
kam Guntn 3
Abus ſihun

—
1

nos immutat, ex Deo regenerat, veterem Adamum
mortificat, & ex nobis plane alios homines (in corde,
animo, & omnibus viribus noſtris) facit, & Spiritum

Sanctum nobis confert. Et eſt fides illa quiddam vivum,

Quare eorum operum, quæ revera bona ſunt, & Deo
placent, quæ etiam Dominus, tum in hoc, tum in futu-
7 . 5 5 .

nos ſcribit) eſt divinum quoddam opus in nobis, quod

Gal,5y 22.

efficax, potens: ita ur fieri non posſit, quin ſemper bo-

na operetur. Neque fides quærit demum, an bona o-

pera ſint facienda, ſed priusquam de ea re inquiratur, jam

multa bona opera effecit, & ſemper in agendo eſt oc-

cupata. Qui vero non ad hunc modum bene opera-

tur; is homo vera fide caret: & ubi ſit fides, ubi bona o-

inepte de fide & bonis operibus garrit & nugatur. Fides
luſtificans eſt viva & ſolida fiducia in gratiam ſeu cle-
mentiam DElI, adeo certa; ut homo millies mortem
oppetere, quam eam fiduciam ſibi eripi pateretur. Et
hac fiducia atque agnitio divinæ gratiæ & clementiæ,
lætos, animoſos, alacres efficit, cum erga DEum, tum
erga omnes treaturas: quam lætitiam & alacritatem

S8piritus Sanctus excitat per fidem. Inde homo ſine
ulla coactione promptus & alacris redditur, ut omnibus

benefaciat, oninibus inſerviat, ominia toleret: idque in

honorem & laudem Dei, pro ea gratia, qua Dominus

pera, quaſi cœcus palpando quæritat, neque tamen, quid
fgdes, aut bona opera fint, novit: interim tamen multa

eum eſt proſecutus. Itaque imposlibile eſt, bona ope-

ra à fide vera ſeparare: quemadmodum calor urens &
Iux ab igne ſeparari non peteſt.

„

71 WwWw. DE BONIS

4

iis rebus, quæ in controverſiam venerunt, quanta fieri

declarabimus.
S Quod igituf ad Neceiſitatem aut lihertatem bono-
rum operum attinet, negari non poteſt, quod in Au-

guſtana Confeſſione, ejusdemque Apologia hæc ver-

ba ſæpe uſurpentur atque repetantur: Bona opera eſſe

neceſſaria: &, quod neceſſe ſit bena opera facere: quia

neceſſariò hidem & reconciliationem cum DEO ſequi
debent: &, quòd neceſſariò ea opera, quæ Deus præ
tcLepit, à nobis ſint facienda. Sed & ſacræ literæ vocabu-
Rom. B, 15. lis (neceſſitatis, neceſſarii, debiti, debemus, oportet,

1. Cor. 5. &c.) utuntur, quoties de iis rebus agunt, quas ratione

Actor. ö. mandati, ordinationis & voluntatis divinæ præſtare
Johan. I;. tenemur.
IJohen. 4A. QQuare propolſitiones hæ (bona opera eſſe neceſſa=
ria: & neceſſe eſſe, benè agere) in commemorata pia
& genuina ſententia, immerito à quibusdam reprehen-
duntur & rejiciuntur. Hæ enim retinendæ atque urgen-
dæ ſunt ad redarguendam atque refutandam ſecuritatis
Epicureæ opinionem, qua nuulti fidem mortuam, auf?
perſvaſionem quandam vanam, quæ ſine poœnitentiaâ

& bonis operibus eſt, pro vera fide fals habent: qua-

ſi ſcilicet, in uno eodemque corde ſiniul ſtare poſſint,
vera ſides, & malum propoſitum in peccatis perſeve-
randi & progrediendi: quod tamen prorſus eſt im⸗
poſſibile: aut, quaſi aliquis veram fidem, juſtitiam &
ſaluten habere ac retinere valeat, etiamſi arbor pu-=

trida & infrugifera ſit maneatque, neque ullos bonos

fructus ferat: imoô, quamvis in peccatis contra conſci⸗
entiam perſeveret, aut rurſus deſtinata malitia in ſce⸗
lera priora relabatur. Hæc falſa & impia ſunt. Interim

tamé de hoc etia diſcrimine comonefactis obſerva nda

Eitz

Quia vero de hac re inter noſtros non eſt contro-
verſia, nolumus eſſe nunc Prolixiores: ſed tantuùm de

poteſt ſimplicitate & perſpicuitate⸗ mentem noſtram

=

R WrNTIr

(
(gol der wea
IIIGORDINI
Ubhr Ebin no

.

lenint

tr necentate

mmierr polun
i trahentur
Etmnen contta:
Lain poctiti
in doplus N
ſann: K ſont
Uanim on init
Hlten eni
A Enentiarn
übn Opera
in Deihberazit
ie lhutrio
Pihltad hane

Amgtatg ell.

Ie aem eti
o halls loe
ulin Aene
Ulgincm⸗
wi iink b
J 1 ktun en Wen
Drtllnc äiſk
hrhallshe ite

it (
h

os nonel otne
lokes, ſel wmint.

Fenerunt, Glul Hanna ban

D
te, Mentenn Mn

alt Ibetnen khe
Potelt, ud N
ſe Apolen
ntur: Bon

Ona opeli
nemm cumn Dok
Opera, ue De
larlimt e
. debermu z
5 punt AN
tars ieſi

5 iins anu,
qut Loe

efloöh n f 8

kid 1 „

vere bona opera ſponteè, libero ſpiritu ab iis, quos

.— OFPERIRI S. 3

eſt, quod per vocabulum Necesſratis mtellgenſi ſit
necesfitas ORDINIS', mandati, & voluntatis HRI-
STI, jac debiti noſtri, non autem neceslitas coactionis.
Vult enim mandatum Dei, ut creatura ſuo Creatori ob-
ediar. In allis enim quibusdam ſeripturæ locis vocabu- 2J
la (ex nécesſitate) de iis reébus accipiuntur, quæ ho-? Phile-
mini præter voluntatem ejns, coaétione quadam aut Rorze A.
alias extorquentur, ur externe, & quidem in ſpeciem, 1.·Petr. 5.
ſed tamen contra ſuam voluntatem aliquid faciat. Ta-
lia enim hypocritica opera DElS non Probat: ſed .
vult, ut populus Novi Teſtamenti fit populus ſpon- Sal. No, 3.
taneus: & ut ſpot ntanea ſacrificia offerat: atque obe- Eſal. 54,8.
dientiam non invitus aut coactus, ſed ex animo Præ- 2. Cor. 9.
ſtet. Hilarem enim datorem diligit Dominus. In b.·. 7.

hanc ſententiam recte dicitur atque docetur: quod . 6, 19.
2. or. §.

Klius Dei liberavit, Reri debeant: quemadmodum ". 3.
etiam diſputatio illa de libertate honorum operum,
præcipue ad hanc ſententiam confirmandam à quibus-

dam agitata eſt.

Hic autem etiam diſcrimen hoc obſervandum eſt, 3 ,

de quo Paulus loquitur: Delector lege Dei (prom- em,2. 22.

tus ſum ad bene agendum) ſecundum interiorem ho-
mineny ſed in carne mea legem aliam reperio, quæ non
modo invita & ad bene operandinn difficilis eſft, ve-
ruüm etiam legi mentis meæ repugnat. Et- quod ad il-
lam rebellem & difficilem carnem noſtram attinet, ea
de re Paulus ſic ait: CASTIGO corpus nieum, —«
IN SERVITUTEM REDIGO, &c. Be: qui Cer o.

ſfunt Chriſti „cCarnem ſuam CRIICIFIXERIN I, 6. 27.

imo mortificarunt „ cum vitiis & concupilcentiis. al. 5, 24.
Contra autem opinio falſa redarguenda & rejicienda Rom. 5, 14.
eſt, cum docetur: bona opera ita eſſe libera homini
Clkriſtiano, ut in ejus libero arbitrio poſitum ſit, ea
vel facere yvel omittere: aut licet contra legem Dei
4 TIy pecce- 2-

2. Cor. 9, 5.

„4 W. DE BO NIs

—

peccetur, nihilominus tamen fidem, Dei gratiam atq;

favorem retinere poſſe.

DEINDE, cùm docetur: Bona opera neceſt eſſe,
1 ibu. cau-
etiam hoc explicandum eſt „quare, Auibiscnie eran
ſis ea ſint neceſſaria: quæ cauſæ in Auguſtana Con
ſione ejusque Apologia recitantur.

Interim tamen diligenter in hoc negotio cavendum

eſt, ne bona opera articulo Juſtificationis & ſalutis no-
„ .

ſtræ immiſceantur. Proptereà merito hæ propoſitio-

nes rejiciuntur: bona opera fidelibus neceſſaria eſſe ad

ſalutem: ita it imposſibile ſit, ſine bonis oper hus
ſalvari: quia ſimpliciter pugnant cum do i ade ber.
ticulis excluſivis in articulo jut ine kiont ltacſ⸗
nis: quibus particulis D. Paulus opera & merita

Hlra ab articulo juſtificationis & ſalutis noſtræ penitus

excluſit, & omnia ſoli gratiæ atque dlementi⸗ rine,
& Chriſti merito adſcripſit: quemadmodum erin
declaravimus. Et propoſitiones illæ (de ne arc.
bonorum operum ad ſalutem) perturbatis . dint⸗
conſcientiis veram Evangelii conſktianem er r nl.
occaſionem præbent dubitationi de Zrark 1 en d.
tis modis ſunt periculoſæ: præſumtionem li iehi.
nionem de propria juſtitia, & fiduciam prohai Eium
tatis confirmant: 2 Papiſtis acceptantur, en
malam cauſam fulciendam (contra ſinceram doctrin⸗

de ſola fide ſalvante) adducuntur. Juin “ te⸗
mæ ſanorum verborum repugnant: cùm ſeriptum i

inis, cui imputat
Beatitudinem tantùm etſſe hominis, cui Deus imf

juſtitiam, ſine operibus. Et in Confesſione iguda⸗
na Articulo ſexto ſcriptum legimus: Lalwan no⸗ e
opere, SOLA FIDE. Sed & D. Lutherus has Prfopoſi-

tiones rejecit atque damnavititt: in er⸗
Primo quidem in falſis Apoſtolis, qui Galatas n
rorem induxerant.

Deinde in Papiſtis, multis admodum loci O.

Poſtea

Mei iamin
lorm adterunt,
iteis cheum
(in ſt conſite
Mremoin gui
Ue i loguuntt
mnime diceba
wetlana kequüram

ülülhelbusſit con

rs meito doe

ol rles ſen
akläiremn nee
Uingehde
E non ſince
Eiu tempore ,
unkalnne Alerl
emrnühnes ai
1e Uteret

ante emnn

NNNI en
nhlnmcont
In ſanlamt
i ilener
linbli
Rum gnin
Uenl lilts er
cäc Uunn
nürtm
ilni
termiranne
t, Ent
cktliͤke

— . — — .* . — 8 . £
ln Niing Poſtea etiam in Anabaptiſtis: qui hane interpreta- III,
tionem adferunt, quod fides quidem non debeat ni-
1 ornnelah. ti meritis operum: ſed tamen ea neceſſario ad ſalutem

„requiri ſit confitendum.

re, ubgſeti
in Agttaden Poſtremo in quibusdam aliis, ſuis hominibus, qui IV.

tu. hanc, ut loquuntur, gloſſam in medium adducebant:
boengtinach ſi maxime, dicebant, bona pera tanquam ad ſalutem In commen.
crtomstis necelſaria requiramus, tamen non docemus, quod bo- tarioſuo ſa-

nentd ke nis operibus ſit conſtendum. S verGeneſin

6
elbis enlinn Quare & ex jam commemoratis cauſis in Ecclefiis 7. 72.
ſne bos noſtris merito hoc ratum; certum & fixum eſſe debet: ðW
mtcumtn quod phraſes ſeu propoſitiones ille, de bonis operi-
Eütcninste baus ad ſalutem neceſſariis, non ſint docendæ, defen-
8 Cheri 1 dendæ, pingendæ, ſed potiùs ex Eccleſtis noſtris, ut
EChts“ fallæ & non finceræ explodendæ atque réjiciendæ: quip- .
nneclnennn pe quæ tempore perſecutionis (ubi clara & perſpicua
lemeimis f confesſione adverſus omnis generis corrruptelas &
Nes M (. d, depravationes articuli juſtificationis maxime opus e=
9 Pernithii rat) ex Interreligionis formula renovatæ, promanâ-
ontkninen rint, atque denue diſputationibus novis occaſionem
di legniu li/ præbuerint. .
funtionen 1 POSTEA, eum de eo etiam diſputatur: an bona o-
Paucu e⸗ pera ſalutem conſervent: aut, num ad retinendam auf
umm a conſervandam fidem, juſtitiam & ſalutem ſint neceſ⸗ .
rabmenndn . ſaria: diligenter & accuratè declarandurm eſt, qua ratio
umg. (n ne juſtitia & ſalus in nobis conſerventur, ne rurſus a- Marth. WH.
uot: anh, mittantur. Scriptum eſt enim: qui perſeyeraverit usque 5F. 22.

ni,cie, acd finem, ſalvus erit. Et Apoſtolus ait: Participes Hlebr. 3, 6.
oiege . Ohriſti effecti ſumus: ſi tamen initium ſubſtantiæ usq;
Ghn dad finem firmum retinuerimus.
Luhaub, Et quidem inprimis falſa & Epicuræa illa opinio
u graviter redarguenda atq; rejicienda eſt, quod quidam
elsiſ üngunt; ſidem & acceptam juſtitiam atque ſalutem
on poſſe ullis peceatis auf ſceleribus (tametſi omninò
wodlnnlen „ T y 2 volun-

70⁰⁵ WW. DE BONI8
A . — — —
„voluntariè & deſtinata malitia mala opera perpetrentur) leln;
