ANice Creto alios ad vitam elegit, alios ad mortem re-
Helinh ontili. Probarit: ĩ) abſoluto inquam omnem antecedancæ
prunni ifi⸗ conditionis r eſpectum excludente K) imprimis
ſiunne fidei: ) eprobawit, inquam reprobatione; cujus
pantijnirf cauſa ſumma gloria Dei: non peccatum & infi.
rnludb delitas, quæ ſal va ſcriptura dici non poſſunt cau.
Nlbepnn: E seprohafionis: ſed beneplacitum Dei, ſive li-
N berrima & juſtiſſima ejus voluntas, m) OMNI-
iE POTENTEM, eorum, quæ rationis judicio con-
tfradictionem non involvunt, n) CREATOREM
(CoOELI & TERRE, h. c. cœ eſtium creatura=
,be rum, Angelorum, cum lapſus periculo factorum,
e ) terreſtris HOMINIS, quem labilem fecit. p)

11 D Muni N
1aenit 9/
Dnn 106. Syntagma Confefſ. Genevæ editum art. 12. p. 95.
Co 8 Synod. Dordr. ſeſſ. 136. p. 341. Pareus Iren. p. 262. &
cerm Ylan⸗ dub. 8. cap. 9. Rom, arg. 5. 1. 3. inſtitut. c. I2. & 22. Pi-
82,Tml ſcator diſp. de prædeſt. th. 3. ¹) Trigland. Medit. de
ie Vol. Dei p. 166. k) Pareus ad c. 9. KRom. arg. dub. J.
t, I len 16. Wendelin. Theol. Chr. p. 1I6. 1 Chamier tom. 3.
Deononc 1. 8. c. 8. S. XI. p. 117. m) Synod. Dordr. p. 514. F61. 571.

ne ſatuiti H vyz. n) Calvin. 1. 4. inſtit. c. 7. n. 16. Cham. I. 2. C. 12.
1. At ii num. 58. 1. 9. de Corp. Chriſt. c. II. Urfin. Catechiſ. pag.
¹ g. Joh. Crocius part. 2. converſ. Pruten. c. 7. & 206.

wanenn Orth. Conſenſus. p. 6. p. IIS. Walæus p. 9898. 0) Bu-
umeran canus l. 6. de Angelis q- 30. P) Marei. l. 2. Antichr.
imttii Revel. c. I. p. 1 ”MM
mdii 1, FT HN IESUM CHRISTIIM Salvatorem
an⸗ merito electianis decretum non ingrediente, a)
. . ſufficiente quidem in ſe, at efficaci quoad ſolos

lus n
,ſ. ſed, ,e/ 8 „ ⸗ . . „ .
olel il , a) Synod. Dord. in judic. Extr. p. 32. & 8e. p. Trigland.
,hi , Medit, de Trina gr, p. 27 4. 276. c: Catech, Heid, q 4sè„

ele-

64 TA. III. SyMEOr. Aposr.
electos. b) ESIM non Unum, in quo Unio
Naturarum talis, ut X% ſit ultra & extra car-
nem, c) cum caro Chriſti ſemel unum tantum
locum occupet, d) per ſuſtentationem, e) præ-
dicationem ſynecdochicam ut & tropicam expri-
menda. f) Unio inquam, absque real tum hypo-
fſiaſeéos, g) tum proprietatum communicatione
& noiovia h) qualis proprietates ſunt, Majeſtas
omnipotentiæ, quæ non communicata carni
Chriſti, i) ſicut nec omniſcientia, k) Virtus 1

“ p. 23. Admon. Neuſt. p. 729. &c, 8. p. 269. L. Grot.

Apol. diſp. 13. p. 377. Joh. Maccov. Colleg. de Mediat.
Chriſt, diſp. 5. 21 I. Wendel. lib. I. Theol. Chr. c.16. p.
166. Beza in colloq. Montisb. p. 22 I. Martin. in Menz.

3. toto. d. L. CGrot. Apol. diſp. 14. Harm. Conf. ſed.

6. p III. Sadeël de verit. H. N. p. I48, e) Leidenſes in if

Iynopſi pur. Theol. diſput. 5. th. 4. Mareſius in Theol.

Elench. p. 107. f) Orth. Cont. ſect. 6. P. I8. & 122. Hen-

Ec. Dieſt. Ench. Theol. Chr. loc. 161 p. 79. 90 Alſted.
TPheol. polem. P. 4. Wendel. 1. C. libr. 1. C. 16.P. 259.

Mareſ. in Theol. Elench. Controverſia 4, P. I07. & P, 1 3

Maſſon. part. 2. p. 596. h) Cham. tom. 2. ly. C. 8. Se
23.P. 130. Palat. Im ausfuͤhrlichen Bericht .. P c
Joh. Scharp. curiu Theol.719. Admonit. Neuſtec S..
256. W alæus L. C. P.699, Orthod. conſent.p. 123. Mer
ret. L. c. IIO. & IIA. Leidenf. in ſyntag. diſp. len.
diſp. 17. th. I7. Kurtzer

Endliche Uberweiſung. p. 44.A ſted. part. v. Theol-p.-
che ub 9 polanus ſyn.

eEeEem. p. 618. feqq. i) Piſcator vol. 2, P4I. I 6. p.
102. Adm. Neuſt. c. 8 Pp. 255. . endel. l.:. c16. .

*
.
. R

ordinan,

Anhang Heidelberger P.22 7˙

V

Kratin ) Cl
Ara guem in

eta in ſolose

(EPTUN ENT

Duambatre, NA
10 UILATO
ten: ONon yr
minibus PpplC

Uerhangyinem

mayit, eromni

onnnes Flolos,
Ta Patre jpli

ORTNS or

nmm m. 2,

lltan, Kag
llog Montisd
ekl. C,.
etta, Anat, ,
bes Wentel
hergin⸗ Giß, t
4 laccoy, hc, ,
An )ureng
nnſer idid
Atehtr Deie⸗
un Conf art.

„ B

—

—

don Unm g vificatrix, 1) Cultus adorationis, m) UNICUM,

fimim: alus ordinata, n) DOMINIIM NOSTRIIM, ·

luleminm affectu in ſolos electos propitio, o) QyI CON-
wikhenk quambatre; NATUS &c. PASSCS SCB PON-

ktuumemm. TIIO PlIILATO p) ſecundum ſolam humanita-
Loptietats u tem: q) Non pro omnibus indiſeriminatim ho-

minibus EFFICACITER, r) CRUCIFIXUS, ut
per ſangvinem crucis, quo novum fœdus confir-
mavit, ex omni populo, tribu, gente & lingva, eos
omnes & ſolos, qui ab gtetno ad ſalutem Electi,
S& ³à Patre ipſi dati ſunt, efficaciter redimeret, s)
MORTIUUS moörte XXααα denuo particulari, ac
eE ſolis

nniienin

Cham: tom. 2, 1, 4. c. 9. §, 4. P. 63. Joh. Berg. Ana=
lyſ. th. 237, & 285. Adm. N, c, 3. p 95. & 87. Beza in

Prart. 2. Anat. p. 422. Maccov, college de Mediat. diſp.
Bergius diſp. cit. th, 2912 Alting. LL CC. P- 225. m)
Maccoy, I. c. diſp. 38. 386. Vogt. tom. I. diſp. ſelect.
p. 527. h) areus in ſcripto ad ſynod, Dordr. miſſo p.
394. confer. ibid. p. 531. 0) Syn Dordr. p, 405, Zanch.
I. 2, de Nat. Dei cap. I. p. 63. Sohnius in Exegen Persr⸗
Häarm., Conf. art. 19. Pp. I13. Urſin. part, 2, Catecheſ. p.
233. quxeſt, 246. P) Lud, Grot. in aſſert. A. C. p. 43. J
Adm, N. P. 2Zâ. &£ 23. Bremenſes çontra Hunnium p. 70.
Herborn. I, 2. Rudim. p. 100 Martinus in ſpic,p. 482
Zwinglius tom. 2. fol. 466. & 2. r) Cham, tom, 3, l.

5 p. 225. Wendel. I. I. c. T6. p. 222. Adm. N.c. 8. p. 25 2

66 TA. III. SvMnor. Abposror.

ſolis, electis ex divina goοο ſalutem allatura:
SEPULTUS eo ipſo dum deſcendit ad Inferos:
u) DESCENDIUV AD INFERNA, deſcenſu
non proprio, reali, X) neque locali, y) non ut
tanquam victor triumpharet, ſed ut acutiſſimos
dolores perferret: 2) TERTIA DIE RESUR-
REXIT, in carne qualitatibus ſpiritualibus delſti-

1

cuta: aa) ASCENDIT AD COELOS, tum
quà Deus, tum quà homo, aliter tamen reſpectu

divinitatis, aliter reſpectu humanitatis: bb)

SEDET AD DEXTRAM DEI PATRIS
OMNIPOTENTIS, ſeſſione locali, cc)
In throno nequaquam omnipræſenti. Neque
enim præſens in regno potentiæ humana natura,

dd) neque præſens in regno gratiæ, niſi ſigno cor-
poris,

præced. p. 395, Synod. Dordr. p. 301. & z02. 677. 463. 407.
6II. 618. 623. 637. 659. 660. 661.
Urſin. in Catech. p. 326. Beza ad Act. 2. p. 438.
m expoſ. fidei Chriſt. fol. 552. Whitack. in controv.
Script. S. p. 403. Druſ. quæſt. miſcell. cent. II. c. 76. P. 52.
u) Maſſon, part. 2. p. 177. Chamier. tom. 2. I. 5. c. 5. toto.
2) Idem tom. I. I. 9. c. 10. §. 3. P. 159. V) Calvinus l. 2.
Inſtit. c. 16. Maſſ. part. 3. p. 258. Catech. Heidelb. P. 14.
Rivet. Cath. Orthod. tr. II. q. 60. Gomarus diſp. Theol.
XXI. th. 8. ſeqq. Wendelinus 1. r. c. 18. th. 3. n. 9. 2)
Chamier. tom. l. 6. c. 4. G. 16. Maſſon. part. 3. P. 305.
Calvin. Il. 4. Inſtit. c. 17. ſect. 29.

Zwingl.

t) Piſcat. in Act. C. 2.

de W

3a) Sohnius in Excg-

p. 246. Polanus I. 6. c. 13. 18. 22. bb) Anhaltini in A

pol. oppoſ. Electoral. argumento. 38. P. 43. cc) Synt.

Conf. p. 32. Beza tom. 3. fol. 89. & tom. 2. fol 8 t, p.

Helvet. ſecét. 5. p. roI. Chamicr. tom. a. I. c. 5.
405. dd) Harm. Conf. ſect. 6. p. 100. Cham. tom. 2. l .
c. 9. §. 3. & c. II. S. 6. Adm. N. c. S. P. 265.

.293. Conf.

INY.
rss, & preſer
ibttamtelem ee
Elet ut intetce
ec ekegor
UNCS ESr,
DCARE
on ſumdum!
Kofenndim 4

e) Harm. Conk.
1669, 83
16. Harm. Con
hh Chan. an
Cont Kcd

d. 2h
Are

em unn poris, & præſentia ſpirituali, in oppoſitione ad
ndeenitike fubſtantialem ee) Myſticea fide intelligen da. ff)

NNN, Sedet ut interceſſor non omnium, non mundi
nenebd, 22) ſed electorum tantum. hh) INDE VEN-

hartlln TURUS EST, ab illo loco ſeſſionis ad dextram,
TNNHNE ä) UDICARE VIVOS ET MORTUOS, ſola
Trihnßhrnin voce ſecundum humanitatem, kk) judicio omni-
1 0 &. ſcio ſecundum divinam tantum naturam. Il)
no ie ti S

ce) Harm. Conf. ſeét. 6. p. 109. 109: ff) Chamier. tomy

ect ent.
1 un I. 6. c, 9. G. 39. Beza in creoph. fol. a7I. Pareus in re-
XINNNVyRN. VPenſ ad . Tybing. p. 199: Maſlon. part. 4. c 20. p. 4.
lsyein e W 16. Harm. Conf. ſect. 14. p. Irö. gg) Maſſon part. 3. p. 3.

omnirtin .

W

hh) Cham. tom. 3. I. 9. c. 4. §. 14. p. 124. li) Harm.

ſon, part. 3. C. 7.

ChäEDO IN SPIRITIM SANCTYIM.gra-
tioſe præſentem, in ipsò actu moraliter peccami-=

ie, duntaxat quoad reprobos æternæ, by parti-=

, ſtitutum, d) cujus explicatio hodieque nonnun-
UM”MðU E z AJuam

c. 5. art. 67 8. p. 77 , 884. 80 . 806 & Part. 2. 408.409. b)

greatia p. 355. & 504. £) Calvinus i. 3. inſtit. c. 24. . 12
inſtit, C., 14. Beza reſponſ. 2, ad acta colloꝗ. Montish, P.

—

Conf. fect. 6. art. 2. p. III. kk) Adm. N. p. 23; 11) Maſ-

noſo conſtitutis. a) FO NTEM gratiæ I. vocan-

cularis, c) fackæ per verbum, divina érsge de-

²) Maſſon. part. 3,c, 8. aſſert, X P 344. & 351 c. 13. P. 60.
Grotius cçontra Pegrum Bertium, i. I.c. 2. Syn. Dordrac,

Molinæus in Epiſt. ad Syn. Dordr. p 4II. Trigl. de Trinà

quam animis ſuſpiratur divinitus: e) Ad ſingula „
generum usque ex mente promiſſionum Evan- Hmboli
elicarum nequaquam extendendæ, f) II. Gr a- 4
tiæ diſpenſatæ, hæc ſolis electis conceſſla, 9) Ndo
IRRESISTIBILS, h) Inefſicacis quoad repro- („ )
bos: i) ECCLESIAM CATHOLICAM, cui ne Niat oͦ⸗
infantes electi ante baptiſmum actu inſunt: K) en c
SANCTORUM COMMCUNIONEM, conſi- e umline Sit

ſtentem in Sacramentorum utriusque Teſtamen- a, 0rnon
ti eadem ſubſtantia: RESURRECIIONEM. e e) qua
CARNIS, quoad fideles qualitatibus Angelicis amn hum
nequaquam imbuendæ. m)
P dmiktunt incuy

15. e) Maſſon. p. r. c. 18. p. 27. f) Pareus in dolin. oanttirhe
p.f.Ü 100. & 101. Maſſon. part. 3. C. 21. P. 786. Calvinus l. 3. ieca “
nnſtit. c. 24. g) Chamier. tom. 7. l. 9. c. 5. §. 2. p. 1. lli nn ,
&S&υ° 1. 9. c. 5. F. I3. P. 25. h) Trigl. de Trina Gr. b.zor⸗ . taran
377. Pareus in Syn. Dord. p. 314. 315.316. ſeqq- con eneng B
ibid. p. 689. 690. 69 I. 699.736. 1) Saul fœderi Dei lr⸗ ie 1
rcimmtſionem licet inſitus, hat den Geiſ der Kinde e
ſchafft niemahlen gehabt. Mall. part. 3. c. . 5 3l,. 9 areidt⸗
Calvin. 4. inſtit. c. 15. & 16. Beza part. 2. relponl. uaminn
. Montisb. p. 102. Harm. Conf. ſect. 13. P. 20. ( Kn

p. 5. 1) Maſſon, part. 4. anat. c, P. 42, m) Idem adtas. Ailuen Crhtl
k: 3 uuullte, Kndm

38 (29 e

Aoopro
—

174

finius Atn
e Pominun
gecis ond
Neſhears lf
CATHOCCN,

ilnun A n

gencente, tH

un Utrinogbelnn

NLSCNN

65 Imiutia,

n)

68
,5
on.7.

1
1
60

IN SENSuI ARMINIANWORuIM. 69
TASaTA IIMI.

H Symboli Apoſtolici in ſenſu

Arminianorum.

REDO a) probaliliter, tantum certa au-
A toritate Scripturz, b) tanquam normæ

conſcientias coactive non obligantis, c) abs-
que lumine Spiritus Sancti ſalutariter intelligi-
DICNRNNe.
1, A

bilis, d) & non niſi rationi convenienter intel-
ligendæ, e) quanquam fide fallibili & certitudi-
ne tantum humana perſvaſus: EGO f) non ab
— E 3 ter⸗

a) Admittunt inculpationem, ſe cum Socino argumenta

nj. H)lren vVvVige Cenſur Leydenſ. in Confeſſ. n. XXXIII. Conf.

pro autoritate Scripturæ agnoſcere probabilia tantum.

Caloß. Armin. fol. 40. b) Nemo obligatur ad verum ſen-
ſum V. D. ſequendum contra conſcientiam ſuam licet
erroneam Apoeal. XXV. fol, 2yg. Scriptura eſt mera
norma dirigens, (ſuaggerendoſenſum) non obligans A
vol.o. VII Fol.3. Conf. Caloß. Jol. yy. ſeq. e)Si lumen Spir.
S. prærequiritur ad ſpiritualem evidentiam, ſcriptura
cereus naſus, & Enthuſiaſmis opus erit. Apol. c. n fol. 34.
Conf. Caloß. fol: Fy. ſeq. Pelt. Harm. Jol: 2. Rhetorf.
Exam. Armin. fol. I. ſeq. ) Si quis ſenſum neceſſarium
ad ſalutem ſcripturæ ineſſe dicat, qui primàâ fronte
abſurdus & rectæ rationi repugnans eſt, is eo ipſo judi-
candus eſt, ſenſum ſcripturæ falſum affingere. Epi/ op.
T. 1. fol. 233. 4. Conf. Confeſſ. c. 1, 5. 16. & Calob. ſol0.
e) Fidem vel certitudinem humanam vocant Re-
monſtrantes, qvæ rationibus ex ipio Dei verbo judicio

naſtro petitis nititur, quibus tamen ſubeſſe falſum po=

teſt, Vedel Rhapſod fol 47. Conf. Vedel. Arcan. p 3 fol.
A : ſeq; J⸗ſeq7. HFalſum eſt, quod electio facta ſit ab æ⸗

76 Tar. IV. Svisor. Arosror.

æterno, ſed in tempore, defintè, revocabili tamen (ſegetere jur
zlelctione, g) cui reprobatio, ad ſolos Evangelii au- plibilem
ditores ſe extendens, opponitur, h)ex conditione inm mini
obedientiæ ac fidei, Legi & Evangelio præſtitæ, Mne eſt. D
electus, i) & ex divinâ obligatione ad ſidem vo- ſeniilia cogi
catus: IN DEUM K) utu nuſpiam ſe Deum

eſſe tepeiellt uſh
terno Apel. e. XIX ſol, ioo. Decretum tamen ab ætet- 1 M
no factum dicunt. Cllat. Hag. fol. 7. Singularium per- enn
ſonarum non eſt electio Epiſzop . 3. Di. XXLYII t, manncte
ult. Pradeſtinatio non eſt certarlim pefſonarum ad knepi
ſalutem, quæ nomihatim fiat: eſt prædeſtinatio omni- an
um hominum ſi modo credant, & in virtute prædeſti- ianithsn.
natio certarum perſonarum; quæ & quando credunt: dg
Ex vi enim prædeſtinationis ejusmodi generalis, pfeE⸗ elii 8
Qeſtinati ab æterno cenſeri poſſunt, quicunque in tem= lroroe
pore credunt. Apol. r. IX. Pol. 102. ſeq. Summa cte- multunn⸗
dentes (omner) prædeſtinari ab æterno; ſed (Oolos) minügi

perſeverantes eligi in tempore dicunt. Vid. Col. Hag. ttationent;
Fol. 3. Electio ad ſalutem perempteria diſtingyvenda elel
eſt ab eà, quæ non eſt peremptoria ſed interciſa. Apolt. A lel

S fol. 100. g) Vide Rhetorf-Exam. Aymin. foli 279. ltamend
“ Acuat Vedelius ingenium, & mordeat utrumque pol- K ent,
licem, ut probet neceſſarium eſſe credi, Deum gentiles n hunm
omnes, qui de Evangelio nunquam quicquam audive- Ppntümu
runt, ad æternos interni cruciatus reprobaſſe. Vedel. Nlaballie

Rhbapſ. . I.c. IX. Fol. ya. h) ſunt Epiſcopii p 3. Dißß. R lutccan
VII, Th.5.verba: Nemo placuit unquam Deo ad vitam Nnand
æternam niſi per fidem, &, quæ fidei conjuncta ſemper eanüimh
ſunt, bona opera Apol.c. EI. fot. 74. 1) Deus ex æ& ule atekehu
tate tenetur omnibus, à quibus poſt lapſum obedien- 71 inkelii
tiam exegit, vires ad præſtandum conferre. Art: Re- n ei contro⸗
monſer. Art. IV. fol. 106, OMNINO TENETUIR le relim.
Corbin, in mol. Encheir, Moiin. e, II. ſol. k) Nec 1 nfel

Nn H SENSU ARMINIANORUM. 75*½

küntreus eſſe credere jubeat, ) ex natura inſito habitn in-
aſisle cognoſcibilem, m) cujus nomen — ficédii.
oniru ted tium, n) minime eſſentiale o) & creaturis com. —
ign mune eſt. DEUM, inquam, p) cujus? pgauca
Plgnio i eſſentialia cognitu ad ſalutem neteſſaria ſunt: )

uun mlhin “ E 4 H ſpiri-
reperietur uſpiam, Deum jubere populo, ut credat ſe
Deum eſſe, aut Deum populi efſſe. Epiſcop. E. III. Inft.
o Decenttt“ S. II. c. I. Jol. 60. Speculativa Dei cognitio ſub præ-
gehli ceptum non cadit. Eſt enim mera mentis paſſio: a-zs M

Wmens non eſt capax præcepti, ſed rationis. Voluntas ſo-
* la præcepti capax eſt. Vedel. Rhapſ. c. X. L. I. fol. 55.
An cognitio Dei naturalis ſit? diſtingvimus. An
cognitio, quæ ex natura habetur, naturalis ſit? nega-
mus. Epiſè. Diſp. Prib. de Cognit. Dei Coroll. II. III. ci⸗
e“ tante Peltio Harm. fol. I. ſed in Epiſcopio in Caroll. III.
oubeſi⸗ le⸗ pro voce naturali eſt ſalutarus. Cognitio non eſt ſic
ialung G naturalis, ut omni homini neceſſario inſit tanquam ex
f 4 D naturæ principiis fluens; ſed ſic tantum, ut ſi homo vveo.

nin h * lit ratione uti, principia quædam reperire poſſit &c.
mnwreͤnn Epiſe. Inſt. L. 1.6. 6. m) Jehovæ nomen Rabini, Judæi
ren emm pene omnes, & complures orthodoxi pro voce planz
engcinii, fictitia habent. Apol. c. III. fol. 5. n) An ratione eſ⸗
mſlag Eentiæ tribuatur Deo in ſacris nomen ?D diſquiri
n permittimus. Nobis contrà videtur, Epiſe. Inſt. L. D

imnde IV. Inft.S. Il: c. II. Fol.250. ſezg. O) Nihil. certius aut i.

nungen quidius eſt, quam nomen hoc creaturis etiam in ſcriptu-

nind ris paſſim attributum eſſe. Apolog. c. III. fol F1. p) Alia,
Nlal⸗ Pprærterquàm hac quatuor (Deum eſſe I. irrefragabilis
nti proteſtatis.2. inflexibilis æquitatis. 3. irreſiſtibilis poten-
luike tiece. 4. infallibilis ſcientiæ.) omnia, quæ circa eſſenti-
Niuſt am Dei controvertuntur, abſolute neceſſaria ſcitu eſſe, .
bbaſii, non credimus. Epiſcop. Diſp. IV. de Nat. Dei Th. 3. 4.
tui 6 Conf. Inſt. LV. S. Il. tot. J) Spiritualis extenſionis in

„2 — *.
— . . M Trinitate
zrj ité tenſum ac quantum, r) an mpler N
ſpiricualiler ex t) futurorum contingentium ſe lilin er .
8) ommipræſens 8 Jit e aſanire e .
& ³) omnipraſe. batum, nec creditu neceſſarium elltil 44)
præſcius, nec probatt um vv) nec absque ſuc. Afk)lubordi
1e ternum u) nec ſolum vv) 5 dd iam
Eit: , r afteétibus etiam
Ze ut mutattonet y) Ax neceſſitate )At Deitan
velton a meo abitrio; non ex SWõ . han d
Piæ am⸗ aa) ac juſtum, ut absque al b. ormniti bat.
entor S. ata remittere queat IRINU. uy Lis n
ne miſereri, & pec E . d NUM

nedit Ciycel,
tammen ſentent
B ”” II. c. IIE, lalis Emin.
Deo manitfeſtè meminit PEpiſé. Teßt . .lVill n ſcri⸗ Onacducant,
Des e ſin lici natura Dei ne 1614 Pude n eſt ne- Ill con
1r) De R. Hog . 1I. Fol. 11. hoc rueſtenm vdi ITV.. (untaiktün
e Re Adltem , 22. Conf. 1 7. erhemi elehmenhg,
. ViI. Dei ſecundum eſſentiam alialus necel · Aikecklamebin
utopica, atomica ſcripturis igno „ = & Non eſt ne- E: ne Neen
ifelgitaralt, Apolagl.I. Jal. 12 ſeg itatomngt rieAft,
laria ered dſalt tem credere, Deum futura co jptura Tinm Cttchtn ,
ſe mlch: , “V Inſt. L. IV. c. EIIX. u) Scrip ttcirn di
tia præſcire, Epiſé. Inſt.

imam ex nihilo factam li eröliare
nunquam allerit Reckian e tlcneten⸗ iane,
elle eNt mntinionan Robagaeld edadv. 15,
tatis, 1 ,B . 1314 1/6. ”õä TLilſol,
VI Te. Vll, Vonciones bcns ere, LVv. Anaſin
VI. 1/. N. i ſed aceidentia ſunt. 14. W Deo, lritatdun
. XN vafkictud in Deo eſſe; docet Vorſt. th. X.

I and den.
bil
Epiſcop. p. II. Dzſp. VII. IIX. IX. Iuf. L. IV. Am,

2 7 ead
Amen emollire nititur. 2) Juſtitia naturali⸗ enter
. Pechbeieta⸗ hon eſt, uti nec miſericor jaſtitiam Dei ecio ene
aa N. 1605. g. Mart. z0. 7 ſentialem, ut Deus vi ejus (Alubo lnze,
27 3 eſſe Deo eſſentialem, a ineptis- ed0. Inate,
wvindicatricem ſic eſſe ” beccata, inep H lozam dice
bli etar & necellitetur ad puniendum p cencd

Amuam & Deo indigniſtimum eſt. Aor. c,1 1 aiglin

1 huni IN SENSu ARMINIANORUM. 73

-ð

lunmn tißf NIM Trinitate bb) ex Scripturà nequaquam,
utorun mige vel ſaltim ex V. T. vix probabili, cc) creditu nec

etctdunts neceſſaria dd) nec utilia ec) nec unius eſſentiæ,
n WMNα ſed ff) ſubordinata: ATHEM gg) ſolum ſum-
de HSZ E 5§ mum ,

bb) Eterna Deitas tàm ſimplex eſt Eflentia, ut talis Tri-
nitas Perſonarum non ſit, qvalis docetur in Eccleſia Re-
vui formata. Slat. apert. declar. fol. 5I. Conf. Belt. Harm.
minen dl Po. Iy. Tres perſonas unam numero habere eſſentiam
G. ; negat Curcell. batern, fol. 225 &totà diſſert. I. Hanc
tamen ſententiam non ommnibus tribuemus. Vide

tio; Non er e

Chkloß. Armin. fol, 9i. licet cæteri ex V. T. probationes

ehe11 nn non adducant. Vid. Conf. cap. III. Epiſe Inſt. L. IV.
i rt t. XXXII cc) non eſt neceſſe colere illos, quatenus tres
hoe en int,aut trinitatem faciunt: probandum eſt, colendum
1. lete, eſſe Patrem F. & Sp. quà Pater, F. & Sp. S. ſunt Falſum
elatlm ue eſt Eccleſiam ab initio ad hunc diem neceſſaria judicâſ-
an iu⸗ ſe: ne Nicænum quidem Concilium. Vedel Rhapſocdt.
Ufe L. I. . VII fol 37. Decipiunt, dum fol. præced. neceſſa-
7 Dauſen, rium creditu dicunt dd) Ex ipſo numero Trinitatis
l.lv. M. D nmulli peculiares uſus ad pietatem & bonos mores ex-
n Nrnnaln ſculpi poſſunt. Vedel. Rbapſod. l.e. fol. 36. Apol. e. II.
. Ded Jol 2 Conf. Vedel. P. IV. Arcan. fol, 35. ſegq. Vet. Sel.

Diſpp. p. P. I. Jol. 1ä. ad ig. de neceſſ. & ultilit. dogm.

Trinit. ee) Oubozοαον Carcelleus in quaternione tot
diſſert. l.ad fol. 254. negat. Vedelius Arcan P. III. c. VII. 16
modos, quibus in hoc dogmate diſſentiunt, annotat. Fi=
Hius & quà Filius & quâ Deus Deitatem à Patre habet.
Armin.reſp. ad XXXI. Artic Jol 13. oper. artic. I. Reli⸗
qua patent ex. ff )Subordinatione Perionarum divina-
rum. Certum eft ex Scri ipturis, Per ſonis tribus divinas
perfectiones tribui non collateraliter aut coordinate,
ſed ſubordinate, Epiſe Inſt. L. IV. c XXXII vide de Fi-
lio, jam dicenda gg) Hâc ſubordinatione poſita certum
eſt, Patri ſoli iſtame xinitatis perfectionem ſt ſiy e aAnu

1 . .
1 23

ð 5 . 4

DEUM hh Filio tum dignitate, mn pot
Duoindetiorem 1 MNIPOTEN ate,
creditu hereſlariumn non eſt: CREA

ditu neceſ-
ex nihilo iterum nec certum nec cre
an

— . . ſi⸗
ſarium eſt: COELI ET TERR, Il) non in ipii
ſariu . E.

7 r

—.—

1 intertumn eſt⸗

ulreoriginal
Ueccandumtn

3 *. 5

) an ſpirituales, 00 £½
ditorum, nn) an ſp
dum conditoru

„ . ile

imum & ſaramum elſe, in quo dwini-
com petere, ut primum & ſuràamum eſſe, 41
E

piſe le Conf. Wel-
ti n eſt ac faſti gium habeat. Epiſc. l e. Conf.
tatis 7

ater ſic eſt
. „Pelt. Hurm. fol. 16. ignitate, tum
ſa S Rer. cPen er⸗ ſit tum ordine, tum dignitate,
ſummus,

ſtate Epiſt. I. c. T. I. opp. ſol. 33 4. 11) Qlanq
Toteſtate. Epiſc. I. c. ,

4 2

-. XII. Conf. Calob. Tom.
. . Inſt. 5. II. e. XII. Conf. Caloß. bor
4 ae. . .j, 4r. enim, ſi ſuſfſicit, non tene
Bliem., ſol. og. ſ4.

a G

N)peccato non

(arer lequeo⸗

130, n excidere
kekert, ſhe quis
Kuin elreqtuis
anc totam ine

julitiam origin

enptitanttimg
1l uſtitin
ſmin Articul.
A quem locum
67. Deus horr
Lem Geiſteran
art. Per ſoin

et. Mrætere

272 ren Honhne 1 . e Lit. . .

. 1 in di excepit ſecu
. di 40 temporis, quod liimnme lat

unteu non

timeorime;

ſtimo enim creationem
mmporis, mo enim
tio lex diebus facta: Exiſtin ſſe, Eptſep.
. i0 lex diebus iCcr factam efſle, Ep
da creauo lex lto ante tempore factam
coli & teræ mu

V S . m A ngeles a

. tradit i. Ribid. ¹ 1
d CO nditos ridicula fabella traditi

g. Ualis ſit
irituales. Sed qual
2 2 8 eſſe ſpiritu e
emendum! arie/Angelo Feitate con juncta,
ſpiritualitas, an cum corporette

J. 7 .
4 01190 I1

. miter & certo condo=
aſſ firmiter & cer
difficulter probare Poſſunt, ego e

. Wetiſ Auj,

n,niſ Uhernatu
eſ erlezet
ſuder nellgs
Oranndt, Diß.
IIE Adan ignd
I Me
lolo Gominie
lenc, ll. 6)
mage Dej inh
her ſol g1 5

I. Abos .

—
tumdignittu,

eſkCNNI

cettumneecell

TENh 4

lonpe ma u

7

elnmn Nn,

in Pinte,

—

7 6
ſaudmumn ee⸗
inbhaber ,
n ſiſehe

umorinet

cr

arn cedendA

etotoneggt
In alltonbii 4
, CEH.
ce,

P.

„
in'lulin
EN/ 5

IX SENSu ARMINTANORUM. 75

ac incertum eſt: & hominis pp) cum, vel ſine,
qualive originali juſtitia, nil relet; proelivis qq)
ad peccandum: rr) ſolo Dominio imaginem DEI
8s) peccato non deletam gerentis tt) mortalis
.R boni

cefacere nequeo. Armiz. Reſp. ad XXXI. Art. optr. fols
130. an excidere beatitudine poſtint, non omnino cer-
tum eſt EpiſeInſt. L. IV. S. III. c. II. fol. 349. pp! Quid
refert, ſive quis dieat, Adamum juſtitia tali præditum
fiüſſe, ſive quis id neget? Remonſtrantes quæſtionem
hanc totam ineptam & inutilem cenſent: qual meunq;
juſtitiam originalem Adamo tribuerie, tiiivillitio non

enptitant tàm vilem controverſiam. Apol. c. V. fol. 6o

qꝗ) Juſtitia & ſanctitas in Adamo ſupernaturalis fuit.
Armin. Articul. perpend. V. de ereat. oper. fol. 7zS.
ad quem locum vide Rhetorf. Exam Armin. fol. 297.
ſeg. Deus homini repugnantiam indidit adverſus le-
gem Geifternnus. Si Pelitio fol. 10. credas, qui Arminio .
art. perp. fol: IS. quædam verba tribuit, quæ non ha-
bet. Præterea idem Peltius l. c. 6& Rhetorforti Exam.

fol. z9g. de moleſtia obſequendi Adami Arminianis tri-

buunt, quæ non ſunt ſententiæ, ſed conſequentiæ tan-=
tum eorum ex hypotheſibus Calviniſtarum ductæ. Ali=
as, niſi ſupernaturalem dieeret imaginem Arminius, be-
ne ſe explicaret confeſſo c. VII. S. 2. Sed & Epiſcopius
ſuper incluſas qualitates vocat, in quibo, nos imaginem

locamus. Diſp. Priß. p. II. Diſp. XIII. fol. 415. & ani-

mæ Adami ignorantiam errandique potentiamlnſt. L.
IV. 8S. III. c. VI. fol. 355. tribuit. rr) lImaginem in
ſolo dominio collocat Epiſcopiis Inft. L. IV. Sect. IIIl.
zet. c. VII. ss) Peccato primi hominis, non fuit deleta
jmago Dei in homine. Epiſeop/ P. II. Diſp. XIII. T. M.
eper. ſol. 415. b. tt) Falſum eſt corpus Adami immor-

aale fuiſſe Apoſ:c. V. ſol, . Mottalitas non minus quam

M

1

76 TaAB. IV. SYMEBOL. Arosror.
76 1

1

— ) actu negativo nen umeroh
. ique neſcii: Xx o28 iotibui potelt:
) boni maliqu b⸗
uu) ame . ult net in ind
ov natur tribuenda fuit Chmunicatione
s animalibus Adamo ex natur I. IV. KelI. Naoren ee⸗
reliquis anim ſp. V. S. 4. conf. Inſt. L. bonum &
Eiſä. P. . ) Aausder dkac iane ttan
* . 1 . .
W. fol. 2 “H adhuc Deum ienenn & pruden-
malum, nelcie ſerpentem ſe calli⸗ L. IV. §. III. .
erpentem; imo Va debat Epiſe. inſt. e.. an
ſerp eſſe ſibi perſvadebat. io ſit actus potentiæ, 319. 9) Nego
. tiorem eſſe ) An conſervatio uo Vult res creatas iſltantid me
IV ſel. rS. XX) ntatis negaidte, i de Taterin a⸗ lez E derl
aAus merus dre, diſ utandum en dieinon ſH. oſaig:
non annihilare, poſitivum eſſe, Sc .VI fol.sh. littentationem
egativum non pe dunt. Apolog. c.! AII c WIIN /
Etum neg e contendu A
ne magnaâ vVeri ſpeci 1 . cum Calnnianie
X fſide in V. T. non pr. ae . 4lo ſälratotio
— 5 onitu omnil- . IINX. fll 94.4
Redo ETIAM 1 UM, b) cogn . o⸗ e ons rar
N ESUM CHRIST *) Patre inferio 69 lehn
. ariumi, . are ) cui
non nece uTrobεοαρ°, 4)
4 kus Rarct õ
ne 1
rem, d)

cinianum in

ortuus eſt .
tamen, mhoſttionge
Lce Anmius conty.
. Uet paſſionem
præ⸗ Vit r noſtris
n V. T. clarè taaran ſol. IIt. anchenid.
ſpiam in V. .. l. . co⸗ OmmnI us trib
. nuſpiam 1 Chriſtum. Ap antem c0⸗ e
) en ei i enwotind eton, ai, wenine b, w.
cepßtüm ase b) Vide prolixe t. III. tots conf. . 6h. & uän mulli ob!
cunkf. Jol. 23 4. d Qvatern. Diſſert. Vide ſapis a. Calov. Ommnig humane
2 nein Chriſti, „.α.W 377. C) ap. D . . . 4 1n
Ey g,. ſec. 361, 36 7. e Hiratem nescnt. . a. 74. N. ue ſid pline
. tionem: ioland. Antapol 4. us Qva lt: Der
adde quæi l. 215. Triclcnd. AareLol. Occelcse . Alit⸗ .
Armimaniſn. ſoe. “l diſputat ex profeiſo urobsS ſai mlene
d) Contrà ροπιιον di e. e) Chriſtum a .”MB
) ontra , 44. Vide ſuprà ee. 0 fal. Br. ſeg. Ehi-
kern. Diſſert. 1. 15 . c Art. XXXI. pe . 2,6. ſiqc. b⸗ ollt n
negat Arminius , Curcell. e r ut mero ſle .h⸗ Rrar ib
4 ,, ge, d. ap. R 4 . uit. . 0 iO— Or nd
Kol. ad Wrerhae, e15g. Teg. 256.764. ) honores tribui p- am Anchriſo ſid
rekol Fetge era ſe v igi⸗ idenſes tanqyam
t divingin Pobentta . 5 quod Leide-
mini . c. XII. Jol. 1357. Au ,
atetur Apolage e.

GCt. An ILX SENSu ARMINIANORUM. 77

Gi: u) ii tamen, ut mero homini, divina potentia & adora:
tio tribui poteſt: g) non unum, quia unio perſo.
nmalis, nec in indiſtantia naturarum conſiſtit, nec
moeAIHImI communicationem idiomatum ſecum trahit, h)
itfl Salvatorem exemplarem, i) cujus ſatisfactio non
cDeum me
ntemler

Socinianum in ipſis taxant. Conf. Calov. Armin. fol.
319. 29) Nego unionem hypoſtaticam, formaliter in in.

diſtantia ſive ſubſtantiali naturarum conjunctione fitam

gegatiyucheſo — ear . Nea
1 talliu elſle; & neceſſe non eſt, ut quis ſciat; an humanitas in
n kelncm.. — 4 . 7 . 1
4 Punch ½ hypoſtaſi A6ρ ſubſiſtat per Noον vel illapſum, vel
oliifii e ſuſtentationem, vel diſpenſationem PEpiſs. Intir. L. IV-
ntencunt/, S. II. c. XIII. Ffol. 293. ſeq. Communicationem idiomarum
cum Calvmhianis negant. Vide omnino verba Epiſcobis
Ipnſt. L. IV. G. I. c. XXXHI. Fol. 335: Princ. h) Erfi in ofBf

ge W.T. cio ſalvatorio meritum, exemplum & Præconium Apol-
6 c. IIX. Tol. 94. cohiungant: tamen, in quo formalis re-
demptionis ratio conſiſtat, (vide Calov. Amin. fol. 22 2½
elariotn, N ſq.) definire nolunt, & hæterodoxe dicunt; Chriſtus
,. mortuus eſt & reſurrexit, quatenus eſt Redemptor officii 4
)eeN iummpeſitione & ſuſcçeptione, non ejusdem præſtatione,
4 Arminius contr. Perkinſ. fol. So: operunm v. Jol. 533. Chriſtus
per paſſionem & mortem ſuam nil meritus eſt, nec ſol- “
vit pro noſtris peccatis veluti Vas pro debitore, qui non
eſt ſolvendo. Slat. declar. apert. Jol: F2. uanquam hocd
omnibus tribuendum non ſit. Conf. Apol. l. c. i) Potuiſ-
ſet DRus pro abſoluto jure & ſupremâ poteſtate, tan-
quâm nulli obligatus, nulli juratus Dominus, peccata
omnia humano generi condonare, atque ita de proprio- ”
jure ſuo planèe cedere. Epiſsep. l. V. Infſt. . V. c. III. fol-
oz. Addit: Deum tamen miſiſſe Chriſtum, ut utrique
affeRui miſericordiæ atque juſtitiæz ALIQVO MODVO
fatisfieret. Ibid. fol. 1oτ & gο. Juſtitia divina non po-
ſtulat præcisè „ ut Deus teneatur punire, ſed ut jure
poſſit punire, quando vult fel. go7. vide ſuperius αα &α
K. ſeq. Et cur dubitat Arminius: an idem ſit Juſtitiæ Dei
in Chriſto ſatisfactum eſſe, & Legi per Chriſtum eſſe ſa-
tisfactum? Armtic. perpend. oßer. fol, 756. An Chriſtus pro-
priè pro peccatis ſatisfecerit? Reſpondeo, nos negare:

TAB. II. SYMBOT. Abosr.

ſan.
tilatio quædam
k) ſolum accep
neceſſarin, „&

herationem,
qu non fidem rege ret
. . & Deus in gratiam redit. n
hoc tantum, G obi §

NITIM M)
promeruit, FILIUM ENUS UNIGEN Z

ti
n pecca
lam inter ſe culpam SHS
m inter ie eà acci-
irat. Pugnant etia isfaétionem pro eâ .
nem requirat. & tamen ſatisfaétione Ap. Peli. Harmm:
„. : are, . 16056. .
aicui condon Mart- 9. & Jun. 30. sHieri potuiſſe ne
pere. Slat. Ep. N. 2. ubi à Chriſto Giopem pfoprie
11 3
Tol. I342. conf. Arminius non ſatis
. VI etur
t. K)
gant

dict ſed ſo am uærens
4, 1tccreE;, 9
acgeptilationem admi cie i
HkRISTO BEnam luexrt
(tus 1 C & obe n am
An ele

m.
ina tantu
tione divi .
IPSA, an verò Eſtimar e. ertpti
praæſtiterit RE fol. 756. n. X. & cur. D Tecchuit,
“ e tei , 1à Deus obedientiam Uisc
m p. T
lationis Pm⸗ ,, ncnec gut enin
2 Confer.
meminit

opor-—
ſubſtituant,
nt acceprilationem in eache⸗
ie Cenn Am m
ſatisſactionem E Laibre hor tan
t inquit
tet. 1) At,

itu 4 n nee: 16 eratio-
ſtus „ tum nobis no N ini l .
Sanè ITA

l. :
u/
4 ol. c.
Ch iſti merito d tribucre. .
hoc ri⸗
quann

dum 3

in zara te. .
ibr § reconciliari 5 Sat eri Ram
UAt t peccatori „ Se „e ng alin aauus iun
dire velit. i DEI unigenitus, e⸗ ea Knn.
(Chriſtus eſt § conſtans ex duabus e ne jue.
Rar ean⸗ DEI ſecundum naturan 1
mana, eſt

em efilentiæ cum 1 a⸗ 1 nſum 11 11
re ud ſe
. Patt ) verum eſſe: li
—.:
eſle li⸗ ⸗ lem iſtorum verborum ſenſu 5 &— gu keekcn
P u.
im artis erbi DEI 5 a

IN

oc ctedletet
IN O) nonu
un creete,
WANI .1)Le
en NOSTRI

d litem.
tiis negent.
Prokeſ⸗ doce
SNgid⸗ ſeg
0) Nhi kibng,
uann nnican
flo migenitd
UICA tandamn
tandann Aliad

Verlas ob cal

Aüncunt zut
ſonen ſoh.
1 Gerttig ſe
. d Me. X
en ſil Filius
Precise 4 ſalt
negant, An⸗
8 epa nſ. 1/
tum ndrun f
bem Penfccior
1 e lege
enhinch is
R

WI. AN I SENSI ANirNtTANOKuns 79

— ,
niun l quod credere tamen ad ſalutem non eſt neceſliri-
enertinen, 4 unn., o) non una 17 Ss6rντ πp. I1.) cujus mo-
Ngntimtis dum credere, neceſſe non eſt, ratione, DOMlI-
N CNNI NM p. 2) Legislatorem novum ac Redempto-

. rem N OSTRUNM 4) ut cauſam inſtrumentalem,

Deo el,n 7 . . rM .
aim un bah ae⸗ ad ſalutem. Vedel. Rhapſ. L. I. c. VII. fol. 4o. ubi poſte-
rius negant. Vide Vedel. Arcan. P. II. ſol. 2g. Idem ex

ven ſrolten e —— „
profeſſo docet Epiſeopins Inſi. L. IV. §. II. 4. XXXII. ſol.

335. vide ſeq. Lit, P.)
0) Nihil falſius & ſcripturæ magis directe contrarium eſt
dquàm unicam tantum Deitaris communicationem à patre
filio unigenitò factam eſſe. Tantum enim abeſt; ut u-
S nicam tantum Deitatis communicationem ſive unicam
tantm filiationem Chriſto tribuat ſcriptura, ut eum di-
werſas ob cauſas filium DEI vocet. Apol. c. III. fol. 1%.
adducunt autem quatuor: congeptionem Luc, I. 35. miſ⸗
ſionem Joh. X. 35. ſeq. reſurrectionem Act. XIII. 32. ſeq. .
& à dextris ſeſſionem Ebr. 1, 4. ibid. Conf. Epiſe. Pſt. L.
IV. S. II. c. XXXIII. fol. 337. PF. 1. „ Modus fili ationis
an ſcil. Filius ſit genitus ex eſſentia DEI patris, an
præcisè ad ſalutem creditu ſit neceſſarius ito, ut iis, qua
id negant, Anathema ſir dicendum, quærit Epiſcopius
&&α negat. Mſt. I. c. XXXIV. fol. 339. roll, 337. F. 2) Chri-
ſRum novum legislatorem eſſe;, qui nevis mandatis le-
gem perfectiorem reddiderit cum Socinianis ſtatuunt.
Vide Apolog. e. XIII. Jol. 143. q) Sequitur ut de cauſa
redemptionis inſtrumentali agamus. Hæc cauſa eſt BE.
ſus Chriſtus Nazarenus. Epiſe. Inſti T. IV. G. V. c. IIX.

l. 41. ſec: “K

tilationem 4
peun luentt

M
ℳ 7

“ Hi 1

. 4 4 1 XK
“

980 TAR. IV. SYMEOI. Aposror. kx.st
—

1) cui peculiaris atque divino diſtinctus cultus de- UeIN
petur, s) & ad quem Oratio dominica non diri uuli originem
gitur, QVI CONCEPTUS ESTI A SPIRITU ieGjn
SANCLO ¹1) peccabilis, u) Incarnatione novam Gorolbb
ſibi Deitatem acquiſiturus: NATIIS Y) non ut l humantt
peccata, in quibus naſcimur, tegeret; EX MARIA- eni chri
. VlR- (IIII, M
KLMIT A
orio, pol a

1r) Cultum, quo DEus ex ſeſe ob naturam ſuam divinam di⸗
gniſſimus eſt, diſtinctum eſſe volunt (Remonſtrante) 4
cultu, quem ſcriptura Chriſto IHſu, ut Mediatori tribu-
endum eſſe dictat & . Apolog. c. II. Jol. 39. Gloria ado- .
rationis, quæ Chriſto ur Mediatori competit, non eſt Dbrocts 1
Abſolutè divina. Apolog. c. XVI. Jol. 13. 5) Sanctifice- ex S Ue
tur nomen TIIIIM ad Perſonam ſolam Patris reſtringunt “ Cer
Remonſtrantes. Quomodo enim aliter potuiſſent, niſi e unn
precationis dominicæ verba violenter detorquere vo⸗ r dunzlt
luiſſent? Filius ipſe Däl ad Patrem ſuum & noſtrum di⸗ can dbee N
Xv. ſoel. orcs hduſſe in

rigere nos jubet orationem noſtram, Apolog: C: tln hg ſp e
