buhel „nies tradunt, quorum alter eſt ſumtus à ratione, alter
ex lege, non ex Evangelio, ſeu promiſſione de Chriſto,
g. H 4 Ptior

Deut. 6, 5.

Leß. 19, 19,

III. Dz DirEcTIONE Er
120 .

odus juſtificationis eſt apud htden 3 tamde
riornodh per bona opera mieren n eſt doctrina
cent, E tum de condigno. Hic õ cordis,
Saiionis Ria ratio non xidens imm etur, & propter-
inl ita lacare Deum, ſi bene eben minibus in ma-
i ) 6
Einteitahe⸗ opera, alii cllreun erſus terrores con-
ai ericulis excogitati ſunt, 2 ctavetunt humanas
e⸗ ⸗ Gentes & Iſraelitæ, ma ra ſiiſceperunt, ut
cientiæ. tiſſima ope RM
ia multa duriſſin itati ſunt Monac
hoſtias, ru⸗ Dei. Poſtea excogirati unt Nooach
Rrrtn iran Dei vel ſe ecrbitars o Dei. Et hic
X u enti ira .
don Ta terrores conſcientiæ, contxa alis, & totus ver-
contra terrores c nis, quia eſt ration & utcunque
modus juſtificatio intelligi poteſt, cung
ſatur in externis operibus, ni detorſerunt ordinatio-
eſt ri. Et ad hunc Canoniſtæ de uæ à patribus lon-
ari. — .
Ves Eccleſtaltien, male intellectas, on ut per opera il-
es alin conſilio factæ ſunt, nmpe quidam propter
1 læreremus juſtitiam, ſed ut or Eccleſia eſſet. Ad
Hd illitatem hominum inter ſe, i ta, maximeque
kunam dum detorſerunt & Sacramen atiar, ſalutem
une n hanc quærunt juſtitiam, gr
Miſſam, per M
1
erato. . . . à Theo og
lter Fhodus juſtificationis raunmnn per quendam
S Roteſtiruneden docent, quod zni Gile (to⸗ Et quod
c
habitum à DEO infuſum, i faciamus legem DEl,
hoc habitu adjuti intus & foris ratia & vita æter-
bene d illa impletio legis ſit digna i⸗ is; Verum eſt
1 ducn doctrina plane eſt doctrina 8 Am DEUM
ι do 1. . .1. minur .
eni uod lex inquit: Diliges on Dilectio igitur
unnt, Te Diliges proximum tuum.
U 5 . .
. . . .— u⸗
impletio legis. . ini Chriſtiano de
eſt rlen eſt tctn judicium omäni Clrit Chriſtum,
H . odus pie
troque modo, quia uterque mo- re manitfeſta eſt impie
deo reprehendendi ſunr, In prio ſint propitiatio pro
1 1 od 0 era noſtra 111 P ca-
tas, qui docet, quo P pec

—

ſercatis
n docet
ltißcctio
Cocet prin
Clgimus
her guem
Cocet ſd
mortis.
deread)
poſten
ſo lt
tamnenylx
etiamſane
Veninn
Geninmn
ſimerin
intlige
Lburcog
Dnngehi
coditutie
labeannt
ium n
nere irx
nilſonen
mnares
elle none
erguod
Chelhum
teſtadurh
renuſhen
ſe I tur
Cemnus h
Centizt
tte lat
lrice⸗

5N

—

igſot gil⸗
ratian, i
dus et Cocn
ndicien cali
tur Epreht⸗
ominbusinn

us tetfolts et

verunt kummm

ſuſcepenutt
iſunt Mnd
Oblerrrtionn
nDe⸗ N
16, Etotunt
l Elaf
lntofcina
ninperhein
nidim rch
lelaelet
, muihi
latimn Gun

nnsͤper 4
lectio, E
Gusleten)
tiad Uintit
ego; Vennt
inum P.
Dietin

Driktind
lucit Critn
eke Kint⸗
mopin

DENN

MFPLETIONE LEGITISsSs. 121

peccatis. Poſterior modus multa abet incommoda:
non docet uti Chriſto, cùm renaſcimur. Non docet
juſtificationem eſſe remiſſionem peccatorum. Non
docet prius remiſſionem peccatorum contingere, quàm
diligimus, ſed fingit, quod eliciamus actum dilectionis,
per quem mereamur renuſſionem peccatorum. Nec
docet fide in CHRISTIIM vincere terrores peccati &
mortis. Fingit homines propriâ impletione legis acce-
dere ad DElIM, ſine propitiatore CHRISTO. Fingit
poſtea, ipſam impletionem legis ſine propitiatore Chri⸗
ſto juſtitiam eſſe, dignam gratia & vita æterna, cùm

tamen vix imbecillis & exigua legis impletio contingat

etiam ſanctis. .

Verùni ſi quis cogitabit, Evangelium non eſſe fruſtra

datum mundo, CHRISTIIM non eſle fruſtra promis-
ſum, exhibitum, natum, paſſum, reſuſcitatum, facilimè
intelliget, nos non ex ratione aut lege juſtificari. Nos i-
gitur cogimur de juſtificatione diſſentire ab adverſariis.
Evangelium enim alium modum oſtendit, Evangelium
cogit uti Chriſto in juſtificatione, docet, quod per ipſum
habeamus acceſſum ad DEll M per fiden, docet, quod
ipſum mediatorem & propitiatorem debeamus oppo-
nere iræ DEl, docet fide in CHRISTIM accipi re-
miſſionem peccatorum, & reconciliationem, & vinci

rerrores peccati & mortis. Ita & Paulus ait: Juſtitiam

eſſe non ex lege, ſed ex promiſſione, in qua promiſit pa-
ter, quod velit ignoſcere, quod velit reconciliari propter
Chriſtum. Hæc autem promiſſio ſola fide accipitur, ut
teſtatur Paulus ad Rom. cap. 4. Hæc fides ſola accipit
remiſſionem peccatorum, juſtificat & regenerat. Deinde
ſequitur dilectio, & cæteri boni fructus. Sic igitur do-

Rom. 4,13.

cemus hominem juſtificari, ut ſuprà diximus, cum con-

ſcientia territ prædicatione pornitentiæ, erigitur & cre-
dit ſe habere Deum placatum propter CHRISTIIM.
Hæc fides imputatur pro juſtitia coram DEO, Rom. 4.

KRom. 4, z.

22 IHIII. DE DILECZIONE FEFr J

REt cùm hoc modo cor erigitur & viviſicatur fide, conci- (gindbi
pit Spiritum Sanctum, qui renovat nos, ut legem facere iikmo ſe
poſſimus, ut poſſimus diligere Deum, verbum Dei, obe. Mncipi,
dire Deo in afflictionibus, ut poſſimus eſſe cafti, diligere Cinendam

proximunn, &c. Hæc opera, etſi adhuc à perfectione legis Deomene
procul abſint, tamen placent propter fidem, qua juſti re- ninyqn

putamur, quia credimus nos propter Chriſtum habere tekimoni
placatum Deum. Hæc plana ſunt, & Evangelio conſen- Iuenini
tanea, & à ſanis intiligi poſſunt. Et ex hoc fundamento uum qui
facile judicari porteſt, quare fidei tribuamus juſtificatio⸗ Chrikisa
nem, non dilectioni, erſ,i dilectio fidem ſequitur, quia. huln:
dilectio eſt impletio legis. At Paulus docet, nos non ex cinke
lege, ſed ex promiſſione juſtificari, quæ tantùm fide ac- tmiltoten
cipitur. Neque enim accedimus ad Deum, ſine mediato- Camulr cor
re Chriſto, neque accipimnus remiſſionem peccatorum ionn
propter noſtram dilectionem, ſed propter Chriſtum; ithena
Ac ne diligere quidem poſſumus iratum Deum, Et lex d
ſemper accuſat nos, ſemper oſtendit iratum DEIIM. erlge,
Neceſſe eſt igitur nos prius fde apprehendere promis-
ſionem, quod propter CHRISTIIM, Pater ſit placatus,
& ignoſcat. Poſtea incipimus legemn facere. Proculâà e
Fatione humana, procul à Moyſe rejiciendi ſunt oculi in F 1
Chriſtum, & ſen ndum qaod CHRISTIIS fiw nobis (d,dim
donatus, ut propter eum jutti reputemur: Legi nun- Ukchll
quam in carne ſatisfacimus. Ita igitur juſti reputamur, ſhrione
non propter legem, ſed propter Chriſtum, quia hujus. (Ettokat
merita nobis donancur, ſi in eum credimus. Siquis igi⸗ danr
tur hæc fundamenta conſideraverit, quod non juſtifi- en
cenmur ex lege, quia legem Dei humana natura non po- DGhnu
teſt facere, non poteſt Deum diligere, ſed quod juſtif- rlnon
cemur ex promiſfione, in qua propter CHRISTHM nam de
promiſſa eſt reconciliatio, juſtitia, & vita æterna: Is fa- teg non
cile intelliget, neceſſario tribuendam eſſe juſtiſcationem cckuin
Rdei, ſi modo cogirabit, CHRISTIUM non eile feuſtra m
Ppromiſſum, exhibitum, natum, paſſuun, reſuſcitatum. ihquu

, urdn

1
Tturfch eon
H legnimt
ſetbumDed⸗
elecaliclee
petktinnk
en, duflit

Chrdhm kA

fangelotne⸗
ockundhma
ns iltfen
nlegtinn ſ⸗
Ceet, Mli⸗
D tuniits
um,ktenet

loptel Chnte

1 E1
n Deim,

iratumn D

Pendete ill⸗

dter i ae

ſcere, M
encrkant r
IS ReN
ilighlin
tin, au
ms. 1d
uol on,i⸗

,

IMPLETIONE LEGIS. 123

Si cogitabit promiſſionem gratiæ in Chriſto non efſſe

fruſtra, præter legem, & extra legem factam eſſe ſtatim
à principio mundi, ſi cogitabit promiſſionem ſide ac-
cipiendam eſſe, ſicut Johannes inquit: Qui non credit I. FJoh. F
Deo, mendacem facit eum, quia non credit in teſtimo- 10 ſeg.
nium, quod teſtificatus eſt Deus de Filio ſuo, Et hoc eſt
teſtimonium, quod vitam æternam dedit nobis Deus, &
hæc vita in Filio ejus eſt. Qui habet Filium, habet vi-
tam, qui non habet Filium DEl, vitam non habet. Et Ioh. 8, 36.
Chriſtus ait: Si vos Filius liberaverit, verè liberi eritis. Ram. 5, 2.
Et Paulus: Per hunc habemus acceſſum ad DEUM, &
Laddit, per fidem, Fideigitur in Chriſtum accipitur pro-
miſſio remiſſionis peccatorum, & juſtitiæ, Nec juſtifi-
camur coram DEO ex ratione aut lege. Hæc tam
perſpicua, tam manifeſta ſunt, ut miremur tantum eſſe
furorem adverſariorum, ut hæc vocent in dubium. Ma-
nifeſta Aα 5ι eſt, cùm non juſtificemur coram Deo
ex lege, ſed ex promiſſione, quod neceſſe ſit fidei tri.
buere juſtiſicationem. Quid poteſt contra hanc W.
d*εα opponi, niſi totum Evangelium, totum CHRI-
STUM abolere quis volet? Gloria CHRISTI fit illuſtir.
or, cùm docemus eo uti mediatore, ac propitiatore.
Piæ conſcientiæ vident in hac doctrina uberrimam con-
ſolationem ſibi proponi, quôd videlicet credere ac
certô ſtatuere debent, quod propter CHRISTIUM ha-
beant placatum Patrem, non propter noſtras juſtitias, &
uôᷣd CHRISTUS adjuvet tamien, ut facere etiam legem
poſſimus. Hæc tanta bona eripiunt Eccleſiæ adver-
farii noſtri, cum damnant, cùm delere conantur doctri-
nam de Juſtitia fidei, Viderint igitur omnes bonæ men-
tes, non conſentiant impiis conſiliis adyerſariorum. In
doctrina adverſariorum ge juſtifſicatione non fit mentie
CHRISTI, quomodo ipſum debeamus opponere iræ
Dei, quaſi verò nos poſſimus iram Dei dilectione vince-

reaut diligere Deum iratum poſſimus Adhæc cſcientis

relige

114 IIII. DE DIrECTIONE Er

—

reliquuntur incertæ. Si enim ideo ſentire debent ſe
habere Deum placatum, quia diligunt, quia legem faci-
unt: Semper dubitare neceſſe eſt, utrùm habeamus

DEIIM placatum, quia dilectionem illam aut non ſenti-
unt, ut fatentur adverſarii, aut certe ſentiunt valde exi-
guam eſſe, & multoò ſæpius ſentiunt ſe iraſci judicio Dl,
qui humanam naturam multis terribilibus malis oppri-
mit, ærumnis hujus vitæ, terroribus æternæ iræ, &c.

uando igitur acquieſcet, quando erit pacata conſci-
4 „ 9 4 C01

entia? Quan 0 diliget DEll M in hac dubitatione, in
his rerroribus? Quid eſt aliud hæc doctrina legis, niſi do-
ctrina deſperationis? Ac prodeat aliquis ex adverſariis,

qui doceat nos de hac dilectione, quomodo ipſe diligat

DEIIM. Prorſus, quid dicant, non intelligunt, tantuùm
vocabulum dilectionis non intellectum reddunt, ſicut
arietes. Adeo confuſa & obſcura eſt eorum doctrina, Et
gloriam CHRISTItransfert in humana opera, & con-
ſcientias vel ad præſumtionenn, vel ad deſperationem ad-
ducit. Noſtra vero ſperamus à piis mentibus facile intel-

ligi, & ſperamus afferre perterrefactis conſcientiis piam

& ſalubtem conſolationem. Nam quod adveriarii ca⸗
villantur, multos impios, ac diabolos etiam credere,
Sæpe jam diximus, nos de fide in CHRISTLIIM, hoc eſt,
de fide zemuſſionis peccatorum, de fide, quæ veré & ex

corde aſſentitur promiſſioni gratiæ, loqui. Hæc non fit

ſine magno agone in cordibus humanis. Et homines
ſani facile judicare poſſunt, illam fidem, quæ credit nos
re pe’ 5 2

à DEO refpici, nobis ignoſci, nos exaudiri, rem eſſe ſu-

pra naturam. Nam humanus animus per ſeſe nihil tale
de Deo ſtatuit, Itaque neque in impiis, neque in diabolis
hæc fides eſt, de qua loquimur. Præterea ſi quis Sophiſta
cavillatur, Juſtitiam in voluntate eſſe, quare non poſſit
tribui fidei, quæ in intellectu eſt: facilis eſt reſpõſio, quia
iſti in ſcholis etiam fatentur, voluntatem imperare intel-
lectui, ut aſſentiatur verbo Dei. Ac nos clarius dicimus:
ſicut

—
leutterrore
tonesintel
Uientisin
Bain intell
elvelle, &
Gklicetre
Wuiturnon
Dauli: u
Juctinezte
Edtteum
Aeumju
Commmmunie
itktatol
ttalo
infhroen
Unpoluntat
ta
Monnovit
eſherenn
ſlidonatr
i npn
Dropter
lalltzai
orolos
Eerecee
n. C
ntig en
Ceäken
Uttentin
Hüüron
nnene
Popter
Nllunn

4

—
—

gtire Cehent
nia legen i⸗
timm habems
Rant nonſat.
tiunt walcter
ielnarad
us malsoyr
tetnrint 1
t ecatoli
dubirztione,
elerb, iie⸗
igen AKerlic
noeoieele
Aliganntind
nlellt in
numcochinst
10pelt, Lar⸗
etionenii
hiskäcle ine

galcientiol⸗

Dd Gerietig.

8etialn ete
ISIIbhhrt
8. E bonns
,grecli
Atnenelel⸗
e Geni 4
egtein iin⸗
li iodehi⸗
nuten a⸗
Kreſpdloge
h inpel

reint⸗
usCen
dlar 1

4

IMPLETIONE LEGIS. 12 F

ſicut terrores peccati & mortis, non ſunt tantùm cogita-
tiones intellectus, ſed etian horribiles motus voluntatis
fugientis judicium DEI: Ita fides eſt non tantùm noti-
tia in intellectu, ſed etiam fiducia ſin voluntate, hoc eſt,
eſt velle, & accipere hoc, quod in promiſſione affertur, vi-
delicet, reconciliationem& remiſſionem peccatorum. Sic
utitur nomine ſidei ſcriptura, ut teſtatur hæc ſententia
Pauli: Juſtincati ex fide pacem habemus erga Deum.
Juſtificare vero hoc loco, forenſi conſvetudine ſignifr-
cat reum abſolvere, & pronunciare juſtum, Sed propter
alienam juſtitiam, videlicet Chriſli, quæ aliena juſtitia
communicatur nobis per fidem. Itaque cùm hoc loco
juſtitia noſtra ſit imputatio alienæ juſtitiæ, aliter hic de
juſtitia loquendum eſt, quàm cùm in Philoſophia, aut
in foro quærimus juſtitiam proprii operis, quæ certeè eſt
in voluntate. Ideo Paulus inquit I. Cor. I. Ex ipſo vos
eſtis in Shriſto Jeſu, qui factus eſt nobis ſapientia à Deo,
juſtitia & ſanctificatio, & redemtio. Et 2. Cor. 5. Eum, qui
non novit peccatum, pro nobis fecit peccatum, ut nos
efficeremur juſtitia DEl in ipſo. Sed quia juſtitia Chri-
ſti donatur nobis per fidem, ideo fides eſt juſtitia in no-
bis imputativè eſt id, eſt id, quo efficimur accepti Deo,
propter imputationem & ordinationem DEI, ſicut
Paulus ait: Fides imputatur ad juſtitiam. Et, ſi propter
moroſos quosdam 7εαÜMανπιαπα l1oquendum eſt: Fi-
des recte eſt juſtitia, quia eſt obedientia erga Evangeli-
um. Conſtat enim, obedientiam erga edictum ſupe-
rioris, vere eſſe ſpeciem diſtributivæ juſtitiæ. Et hæc
obedientia erga Evangelium, imputatur pro juſtitia adeo,
ut tantùm propter hanc, quia hac apprehendimus pro-
pitiatorem Chriſtum, placeant bona opera, ſeu obedi-
entia erga legem. Neque enim legi ſatisfacimus, ſed id
propter Chriſtum condonatur nobis, ut Paulus ait:
Nulla nunc damnatio eſt his, qui in Chriſto jeſu, &c.

Hæc

Rom. „ I⸗

1. Cor. , 30.

2. Cor. 52 8.

Rom. 4, 3.

Rom. & I.

7

„

126 III. Dr DircrioND rr-

romiſſione De
inquit Roman. 4. De promi. dans
jc Paulus inquit Rom fuit fide da
dom, a 0. irdabaann per diffidentiam, ſed firmus
. no

1c lii eſt acci⸗
loriam Deo. Ita cultus & Aαττισε Evangelii e
8 .

ili 1, P .

C . 1 in Evan elio
ioni hic locus quod cultus in Evange
ſolationis affert 10 1 „

i, qui mi-
ſtus, Johan. 6. Hæc eſt voluntas Patris mei, q
FJoh. 6, 39.
Malth. I7,5.

it in eum, habe-
. ili edit in eum,
is, qui videt Filium, & cr eun
rnnen an. ter inquit: Hic eſt Filius mne
. n con . udite.
at vitam æternam. aplacium eit, Ifunc an
dilectus; in quo mihi comp

T. 1 G dicunt Non dicunt
1i be dientia er a legem 5
Adv erſar 11 de obedi St

20 c 1

„ .
¹ iſi renati per Evangelium; c
poſſimus obedire, niſi re

. ta remiſſio 4
diligere Deum, niſi accep abi jraſci
non poſſimus 8 im ſentimus eun nobis
. nec en
catorum. Ohe
pPecca

.
1

icium ej Si quis
it iram & j um ejus.
m & judici
natura humana fugit ira

illa, quæ in
hoc etiani cavilletur: Si fides eſt, quæ vult illa, ꝗ

promiſſione offeruntur 2 videnturchil un 6.
X ecta res prom ſſa Ad
uæ ecx P P
des, & ſpes quia ſpes eſt, 9 . P

- 2 des E 16 EX . .
. . anbadatum. 14 Is tamen volet 4 ſcer 1 dic
rum 1perandar 8

cum futurum. I
pei objectum proprie eſſe eventun jbus eſſe, &
mus ſpei object er Pis iris, & præſentibus e 1bi⸗
dem autem de rebus tururi Peccatorum, exhi 8
bere in mrelernid renuiſioncm peccarotum, AAhilk
ian k romiſſione. Ex his ſperamn ainur ſentire,
eip. ſſe & quid ſit fides, & quod egeneremur-
S nde juſtiicemur, reconcili Siqui⸗

Ugtilem
te polumn
mnh legis
Gittorein

ondiles

lnotizen
Petionen
Chriktun
ſententi⸗
Totiuen
cllgenter
donsnen
conlhechn
Verlanorn
neEmet
Leleramt
emexeree
Wlochui
Lenkgeir
Hine

adyetſan
dijudicar

Ade bro⸗
Oherakal
ie

(he⸗

Perano
mis da
trahere
ſt mect⸗
kaulis
Doſen al

Unigſ

Edr

— *

INrLETIONE LEGIS. 12

tDeo, ad Siquidem juſtitiam Evangelii, non juſtitiam legis doce-
4. Mromiünn re volumus. Nam qui docent, quod dilectione juſtifice-
romiion mur, legis juſtitiam docent, nec uti docent Chriſto me-
sfürteln Aiatore in juſtificatione. Et hæc manifeſta ſunt, quod
H non dilectione „ſed fide vincanzus terrores peccati Sr
botumiti mortis, quod non poſſimus noſtram dilectionem, & im- “B
pletionem legis opponere iræ Dei, quia Paulus dicit: Per m, 5 2..

unMech, Chriſtum habemus acceſſum ad Deum per fidem. Hanc
uul al ſententiam toties inculcamus propter perſpicuitatem.
tus n Bud- Totius enim cauſæ noſtræ ſtatum clariſſimeè oſtendit. Et
nſfar diligenter inſpecta, abundéè de tota re docere, & conſolari
eclluit „bronas mentes poteſt. Ideo prodeſt eam in promtu & in
8 e, A conſpectu habere, non ſolùm ut opponere poſſimus ad-
tinenm verſariorum doctrinæ, qui docent, non fide, ſed dilectio-
ceth e ne & meritis ſine mediatore Chriſto ad Deum accedere,
,Hune Sed etiam ut per eam erigamus nos in pavoribus & fi-
unt Mn gem exerceamus. Manifeſtum eſt & hoc, quod ſine au-
tamen 1 xvilio Chriſti non poſſimus legem facere, ſicut ipſe in- Joh. 15, 5.
anglim ꝗuit: Sine me nihil poteſtis facere. Ideo priusquam le-
cepte Enilu gem facimus, oportet corda fide renaſci.
en Uobss i Hinc etiam intelligi poteſt, quare reprehendamus
s O adverſariorum doctrinam de merito condigni. Facilima

.a. ou?e .. 1. . . „ . . = 7 .
vinie;AE. dijudicatio eſt, quia non faciunr mentionem fidei, quod
emtihae üide propter Chriſtum placeamus, ſed fingunt bonz

S Opera facta adjuvante illo habitu dilectionis, juſtitiam
iu d eſſe dignam, quæ per ſe placeat Deo, & dignam æter-
gi na vita, nec opus habere mediatore Chriſto. Quid
epe eſt hoc aliud, quàm transferre gloriam Chriſti in o-
tltern, 6„ pera noſtra, quod videlicet propter opera noſtra placea-
mn fututunn mus, non propter Chriſtum? At hoc quoque eſt de-
tibis n trahere Chriſto gloriam mediatoris, qui perpetu-
totoln, AMn eſt mediator, non tantùn in principio juſtificationis. Et adt.2, 15:
8 Küs d, Paulus ait: Si juſtificatus in Chriſto, opus habet, ut
oruunt ſpit poſtea alibi quærat juſtitiam tribui CHRISTO quod

Aunmmn miniſter peccati, id eſt, quod non plene juſtificet.

e
Ee

Gal. 55 17.

Kom. 5⸗ 1.

Rom. 4:13.

12 8 III. DE DILECTIbbNE Er

Et abſurdiſſinum eſt, quod adverſarii docent, quòd bo-
na opera de condigno mereantur gratianr, quaſi verò
poſt principium juſtiſicationis, ſi conſcientia terreatur,
ut fit, gratia per bonum opus quærenda ſit, & non ſide
in Chriſtum?
Secundo. Doctrina adverſariorum relinquit conſci-
entias ambiguas, ut nunquam pacatæ eſſe queant, quia
lex ſemper accuſat nos etiam in bonis operibus. Semper
enim caro concupiſcit adverſus Spiritum. Quomodo
igitur hic habebit conſcientia pacem ſine fide, Si ſenti-
et, quod non propter Chriſtum, ſed propter opus pro-
prium jam placere debeat? Quod opus inveniet, quod
ſtatuet dignum eſſe vita æterna? Siquidem ſpes ex me-
ritis tantum debet exiſtere. Adverſus has dubitatio-
nes Paulus inquit: Juſtificati ex fide pacem habemus,
certo ſtasuere debemus, quod propter Chriſtum done-
tur nobis juſtitia, & vita æterna, Et de Abrahan ait:
Contra ſpem in ſpem credidit.
Tertio. Quomodo ſciet conſcientia, quando opus
inclinante illo habitu dilectionis factum ſit, ut ſtatuere
oſſit, quod de condigno mereatur gratiam? Sed hæc
ipſa diſtinctio tantùm ad eludendas ſeripturas conficta
eſt, quod alias de congruo, aliàs de condigno merean-
tur homines, quia, ut ſuprà diximus, Intentio operan-
tis non diſtingvit genera meritoruny, ſed Hypocritæ ſe⸗
curi ſentiunt ſimpliciter opera ſua eſſe digna, ut pro-
pterea juſti reputentur. Econtra territæ conſcientiæ
de omnibus operibus dubitant. Ideo ſubindeè alia quæ-
runt. Hoc eſt enim de congruo mereri, dubitare, &
ſine fide operari, donec deſperatio incidit. In ſunumaz
plena errorum & periculorum ſunt omnia, quæ in hac
re tradunt adverſarii.
Quarto. Tota Eccleſia confiterur, quòd vita æterna
per miſericordiam contingat. Sic enim inquit Augu-

ſtinus de gratia & libero arbitrio, cùm quidem loquitur
de

—
leoperib
eritigne
ſua wiſet⸗
num vite
Coriaju
Dominie
egtollene
gubticie,
res nota
ſeihtut
mmnes Pr.
tämen ir
Hinemi
ne
Imetits, ut
ericordic
Afteme
niiigde
correlatir
de, ſun
conging
50
ſiretgl⸗
Als nod
lnns, en
tetrati
lini
llmnt)
nonzutke
npſccher
Pbrim
Puiteort,
ſuſlltch
ndidr
S
(Auſan
le⸗ e

1 IMPILETIONE LEGIS. 129
ncR de operibus ſanctorum poſt juſtificationem ſactis: Non
n „ mmeritis noſtris, Deus nos ad æternam vitam, ſed Pro
entis tenean . SS . „—, homi.
N&nAH ſua miſeratione perducit. Et lib. 9. Confeſſ. Væ omi-
1 num vitæ quantumcunque laudabili, ſi remota miſeri-
cutef Ccordia judicetur. Et Cyprianus in enarratione orationis
tiud „u Dominicæ: Ne quis ſibi quaſi innocens placeat, & ſe
ſniel eryxtollendo plus pereat, inſtruitur & docetur peccare
keihae, quotidie, dum quotidie pro peccatis jubetur orare. Sed
m. Seu res nota eſt & habet plurima & clariſſima teſtimonia in
netnih oe ſeriptura & Eccleſiaſticis Patribus, qui uno ore o-
t. 1 mnes prædicant, nos, etiamſi habeamus bona opera,
ee tamen in illis bonis operibus miſericordia indigere.
n dſ Haanc miſericordiam intuens fides erigit & conſolatur
e “ nos. Quare adverſarii malé docent, cum ita efferunt
die merita, ut nihil addant de hde ſide apprehendente mi-
idgoi ſericordiam. Sicut enim ſupra diximus, Promitſionem H
& fidem correlativa eſſe, nec apprehendi promiſſionem
niſi fide: Ita hic dicimus promiſſam miſericordiam
uum correlative requirere fidem, nec Poſſe apprehendi niſi
„ fide. Jure igitur reprehendimus doctrinam de merito
. BNAS condigni, cucn nihil de fide juſtificante tradat, && ob-
gihenn u fſcuret gloriam & officium mediatoris C HRISTI. Ne-
ncigno o que nos quidquam hac in re novi docere exiſtimandi
lwentde ſumus, cuns Patres in Eccleſia hanc ſententiam tam
gn, I clare tradiderint, quod miſevxicordia indigeamus etlam
h eu in bonis operibus. Et ſcriptura idem ſæpe inculcat, In Pſeiz
nitr ai Pſalmo: Non intres in judicium cum ſervo tuo quia 5, .
ni, non juſtificabitur in conſpectu tuo omnis vivens. Hic
1) nnme ſimpliciter detrahit ommibus etiam ſanctis & ſervis Dei
dir enk gloriam juſtitix, ſi non ignoſcat Deus, ſed judicet & ar-
dn, guat corda eorum. Nam quod alibi gloriatur David de
Ain ten ſua juſtitia, Ioquitur de sauſa ſua adverſus Perſecutores
verbi DEl, non loquitur de perſonali mun dicie, & ro-
Gen FEat cauſant & gloriam DEI defendi, ut Pſalmo 7. Ju- Pſ. 7, 2.
dQdica me, Domine, ſecundum juſtitiam meam, & ſecun- “

dum

1339 III. DrF DILIECTIONH Er

atiam meamiuper me. Rurſus Pſalm. 129

1

Pſ. 156 „ 3, qum inf
ait: Neminem poſſe ſuſtinere judicium D EI, ſi obſer-
. vet peccata noſtra: Si iniquitates obſervaveris, Domi-
Job. 92 0. ne, Domine, Juis ſuſtinebit? Et Job. 9. Verebar omnia
opera hea. Item, Si lotus fuero quaſi aquis nivis &
fulſerint velut mundiſſimæ manus meæ; tamen fſordi-
Prow. 20, 9. bus intinges me. Et Dreverb. 20. Quis poteſt dicere,
mundum eſt cor meum? purus ſum a peccato? Et I.
. Jah. 7, g. Johan. I. Si dixerimus, quod peccatum non habemus,
pſi nos ſeducimus, & veritas in nobis non eſt, &c. Et in
oratione Deominica, Sancti petunt remiſlionem pecca-
toram. Habent igitur & ſancti peccata. In Numeris
Deite AseA. cap. 14. Et innocens non erit innocens. Et Dent. 4. De-
Zach. 2, 13. us tuus ignis conſumens eſt. Et Zacharias ait: Sileat
Eſæe 40, 6. à ſacie DO MINI omnis caro. Et Eſaias: Oinis caro
fœnum, & omnis gloria eius quaſi flos agri. Exicca-
tum eſt oœnum, & cecidit flos, quia ſpiritus Domini ſuf-
Havit in eo, id eſt, caro, & juſtitia carnis, non poteſt ſuſti-
Jen. 2, 9. nere judicium Dei. Et Jonas ait cap. 2. Pruſtra obſer-
vant vana, qui miſericordiam relinquunt, id eſt, Omnis
fiducia eſt inanis, præter fiduciam miſericordiæ, Miſeri-
Dn, e. „. cordia ſervat nos. Propria merita, proprii cqnatus non
2 ſervant uos-Ideo & Daniel orat. cap. 9⸗Neq; enim in ju-⸗
1. ſificationibus noſtris proſternimus preces coram te, ſed
in miſerationibus tuis multis, Exaudi Domine, placare
Domine, attende, & fac, Ne moreris propter temetipſum
Deus meus, quia nomen tuum invocatum eit ſuper civi-
tatem, & ſuper populum tuum. Sic docet nos Daniel
apprehendere miſericordiam in orando, hoc eſt, confi-
dere miſericordiæ Dei, non confidere noſtris meritis co-
ram Deo. Bt miramur, quid agant in precatione adver-
ſari Ji tamen homines prophani unquam aliquid à Deo
Euc.1, II, & bona opera habeant, & repoſeunt gratiam, tanquam

debitam, perinde orant ut Phariſæus apud Luc. c. 18. qui
S ait:

petunt. Si oommemorant ſe dignos eſſe, quia dilectionem

—

ait. Non fin

nec nititur
Gui cum ſt
citar nitit
Dusnos
ait: Qui⸗
Vobis. In
non poſln
tentia Ch
Prelegtal
Verbachate
A propt
ſterloie
riftelugon
leter&
i le
Cnm
Pern nonet
Gepberile
ſtir indig
edinus,
Cipinntur
ket nohis
Giabolis
in ſemel
le dert
fklaie,e⸗

8 login

„eſſe
ſeſerod

1 00 Nemp
jukigcz
Kenin

Kindune

er. HW IMPLETIONE LEGLS. ”

Nr Aait: Non ſum ſicut cæte ri hi mines.Qui ſi ſic petit gratiam,

Pbl ec nititur miſericordia Dei i, in ju nia affi it Chriſtum, .
En D qui cum ſit Pontifex noſter, i nterpellat pro nobis. Sic HW
ale D igitur nititur oratio miſericordia Dei, quando credi-
S mus nos pPropter Chridumbontihcein exaudiri, ſicut ipfe
andie ait: Quidquid petieritis Patrem in nomine meo, dabit: ebe 14, Se
e, ant vobis. In nomine meo, inquit, quia ſine hoc Pontifics
ͦhuet non poſſumus accedere ad Patrem. Huc pertinet & ſen-
ecg tentia Chriſti Lucæ cap. 17. Qum feceritis omnia, quæ Euc, w, 10.
dton in præcepta ſunt vobis, dicite, ſervi inutiles ſumuns Hæc
n eh gen verba clare dicunt, quod Deus ſalvet per miſericordi-
üilonen “ am & propter ſuam promiſhionem, non quod debeat pro-
tl. lom pter dignitatem operum noſtrorum. Sed ad' erſarii mi⸗

Etent, 4 rifice ludunt hic, in verbis Chriſti Primum faciunt æ⸗
zarinsiſt 1 Tig6Gov &i in nos retorquent, Multo magis, inquiunt,
: Omi ici poſſe: Si credideritis omnia, dic ite, Servi inutiles
ari⸗ hin ſumus. Deinde addunt opera inutil. a eſſe Deo, nobis
mubnii vero non eſſe inutilia. Videte, quam delectet adyverſa⸗
non etelſ rios puerile ſtudium Sophiſtices. Et quanquam hæ ine

lntun ptiæ indignæ ſint, quæ refutentur, tamen Paucis, reſpon-⸗
it ieh⸗ debimuhs. AvTIS6ρ Goy eſt vitioſum. Paman Eaiun de-=
crurle ii cipiuntur adverſarii in vocabulo fidei, quod ſi ignifica-

Grictnumn ret nobis notitiam illam hiſtoriæ, quæ etiam in impiis
ezeimn & diabolis eſt, recte ratiocinarentur adverſärii, hdem
escunt, inutilem eſſe, cum dicunt:; Cum credider'itis omn'a,
Dnno in dicite, Servi inutiles ſummus. Sed nos non de notitja
Perteneii, hiſtoriæ, ſed de ducia promiſſionis & miſericordiæz
umel tnhert Dei loquimur. Et hæc fiducia bromiſſionis fatetur nos
et m D. eſſe ſervos inutiles, Imo, hæc confeſſio, quod opera
or ch noitra fint indigna, eſt ipſ vox fidei, Gcut apparet in
ſtri⸗ geiii hoc exemplo Danielis, quod paulo ante citavimus: Non DBag, 9,g.
rettinti in juſtihcationibus noſtris proſternimus pre es &c. Fi

unigtei des enim ſalvat, quia apprehendit miſericordiam ſeu
geclechie promiſſionem gratiæ, etiamſ noſtra opera ſint ind'gna.
g tunhl ſut in hanc ſententiam nihil lædit nos arrisg PorC. C uin

132 III. DE DILEGCTIONE Er.

credideritis omnia, dicite, Servi inutiles ſumus, videli-
eet, quod opera noſtra fint indigna, hoc enim cum to-
ta Eccleſia docemus, quod per nmiſericordiam ſalvemur.
Sed ſi ex ſimili ratiocinari volunt, Cum feceris on
mnia, noli confidere operibus tuis; Ita cum credideris
omnia, noli confidere promiſſione divina, Hæc non co-
hærent, Sunt enim diſſimilia. Diſſimiles cauſæ, diſſi-
milia objecta fiduciæ ſunt in priore propofitione, & in
poſteriore. Fiducia in priore, eſt fiducia noſtrorum o⸗
perum; Fiducia in poſteriore. eſt fiducia promiſſionis
divinæ. Chriſtus autem damnat fiduciam noſtrorum
operum, non damnat fiduciam promiſſionis ſuæ. Non

—

vult nos de gratia & miſericordia D EI deſperare- a *½

guit opera noſtra, tanmquam indigna, non arguit pro-
miſſionem, quæ gratis offert miſericordiam. Et præ-
clare hic inquit Ambroſius: Agnoſcenda eſt gratia,
ſed non ignoranda natura, Promiſſioni gratiæ confi-
dendum eſt, non naturæ noſtræ. Sed adverſarii ſue
more faciunt, contra fidei doctrinam detorquent ſenten-
tias pro fide traditas. Verum, hæc ſpinoſa re jicia mus
ad ſcholas. HIla cavillatio plane puerilis eſt. Cum in-
terpretantur ſervos inutiles, quia opera DEO ſint inu-
tilia, nobis vero ſint utilia. At Chriſtus de ea utilitate
loquitur, quæ conſtituit nobis DEUMdebitorem gra-
tiæ. Quanquam alienum eſt hoc loco diſputare, de u=
tili aut inutili. Nam ſervi inutiles ſignificant inſuffi-
cientes, quia neme tantum timet, tantum diligit De-
um, tantum credit Deo, quantum oportuit. Sed miſſas
faciamus has frigidas cavillationes adverſariorum, de
quibus quid judicaturi ſint homines, ſi quando profe-
rentur in lucem, facile poſſunt exiſtimare viri pruden-
tes. In verbis maxime planis & perſpicuis repererunt
rimam. At nemo non videt, in illo loco fiduciam na-
ſtrorum operum improbari.

Teneamus igitur hoc, quod Eec leſia confitetur, quod
per

Per milerico
her miltr
Uhiloreced
untur ab i
umelt. 8
Aleſviſſen
teſt exercen
ſpongemns
densdiſrin
busnon co
Permiſerieo
Pfaruni
sſeuledit
neetce u
derm cer
baghun
Aeretamus
un. No
ticer Wune
icrechti
e milerice⸗
lrhecfe
Mundato D.
tincertz
ut ſupta
Meninterhe
Uon contin
nügunr
8 Menſ
ged Nle
eſe bonise
bcalam
ene oper⸗
Aternacn. L
hlnd

lt IIMPLETIONE LEGIs.. 13ͤ53

—– per miſericordiam ſalvemur. Er ne qvis hic cogitet .
cerincnt Si per miſericordia m ſalvandi ſumus, incerta ſpes erit, ſi
tlam ſtenm nihil Præcedit in his, quibus contingit ſalus, quo diſcer-
Cunm keteni nantur ab illis, quibus non contingit: huic ſatisfacien-
1cuntreii dum eſt. Scholaſtici enim videntur hac ratione moti,
, quæfiviſſe meritum condigni. Nam hæc ratio valde po-
ch lun teſt exercere humanum animum. Breviter igitur re-
DA 4 ſpondemus. Ideo ut fſit certa ſpes, ideoò ut ſit præce-
peſte⸗ dens diſcrimen inter hos, quibus contingit, & illos, qui-
Ainala bus non contingit ſalus, neceſſe eſt conſtituere, quod
cn ni per miſericordiam ſalvemur. Hoc cum ita nude dicitur,
üm ud abfurdum videtur. Nam in foro, & judiciis humanis,

lnmmuſie 1 jus ſeu debitum certum eſt, miſericordia incerta, ſed alia
El dhenn, res eſt de judicio Dei. Hic enim miſericordia habet
pon irgi, claram & certam promiſſionem, & mandatum Dei, Nam
rham Evangelium proprie hoc mandatum eſt, quod præcipit,
fent 4 ut eredamus Deum nobis propitium eſſe, propter Chri-
ni gratie 4 ſtum. Non miſit Deus Filium ſuum in mundum, ut Joh. 3, 17.
l letun judicet mundum, ſed ut ſalvetur mundus per iplum.
Lornenten Qui credit in eum, non judicatur, &c. Quoties igitur
Pnaſiſin de miſericordia dicitur, addenda eſt fides promiſſionis, D
eilisek,Cn⸗ Et hæc fides parit certam ſpem, quia nititur verbo &

erk0in, mandato Dei. Si ſpes niteretur operibus, tunc vero
ſustetit eſſet incerta, quia opera non poſſunt pacare couſtienti-
ltinen ⸗ anm, ut ſupra ſæpe dictam eſt. Et hæc fides facic diſeri-
Alſutnd men inter hos, quibus contingit ſalus, & illos, quibus
ſitanei non contingit. Pides facit diſcrimen inter dignox &

◻

mtun dliei⸗ indignos, quia vita æterna promiſſa eſt juſtificatis, fi⸗

.

tlite⸗ des autem juſtiſicat.
ernien, Sed hic iterum clamitabunt adverſarii, nihil opus
l gun 1 eſſe bonis operibus, ſi non merentur vitam æternam.
are fie Has calumnias ſupra refutavimus. Imo vero neceſſe eſt

ßiei⸗ he 4 bene operari. Juſtificatis dicimus promifiam eſle vitam
dloeoklin æternam. At nec fidem, nec juſtitiam retinent illi, qui
anmbulant ſecundum carnem. Ideo juſtificamur, ut

—NIA4 III. Dz DrYSCTTONE FE·r

juſti, bene operari, & obedire legi D EI incipiamus. ne
. (hrii. 1

Ideoregenermur, & Spiritum ſanctum accipimus, ut
nova vita habeat nova opera, novos affectus, timorem,
dilectionem Dei, edium concupiſcentiæ, &c. Hæc fi-
des, de qua lequimur, exiſtit in ponitentia. Et inter
bona opera, inter tentationes & pericula confrmari unt
& creſ ere debet, ut ſubinde certius apud nos ſtatua- Der ondo
mus, quod Deus prapter CHRISTUM reſ iciat nos ls Non.
igookat nobis exaudiat nos. Hæc non diſcuntur ſine bontteſn
magnis & multis certaminibus. Quties recurrit con- Müris
ſcientia, quoties ſollicitat ad deſperationem, cum oſten- licrcit

lem meren
Uuntenims
del hier
tMetcedemn,

dit, aut vetera peccata, aut nova, aut immundici:- Alinurin
em naturæ? Hoc chirogran hum non deletur fine ma- un n
gvo agone, ut tellatur experientia, quam difficilis res Ptumel.
ſit fides. Et dum inter terrores erigimur & conſolatio- fientun

nem concipimus, ſimul creſcunt alii motus ſpiritua- Tumedbi
les, notitia Dei, timor Dei, ſpes, dilectio Dei, & rege-: unttunt

neramur, ut ait Paulus, ad agnitionem Dei, & intuen- Dolum me
tes glerian Domini transformamaur in eandem imagi- ſlumcon-
nem, id eſt, concipimus veram notitiam Dei, ut vere nſieri

timeamus eum, vere confidamus nos reſpici, nos exau. minatur,
Rom. F, 10. diri. Hæc regenerartio eſt quaſi inchoatio æternæ vi- ant eſſe
teæ, ut Paulus ait: Si Chriſtus in vobis eſt, ſpiritus vivit, bitur ⸗
corpus autem mortuum eſt, &c. Et ſuperinduemur, ſfi orcſ, 3
tamen induti, non nudi reperiemur. Ex his judicare nora eſt
candidus lector poteſt, nos maxime requirere bona o= 8wigtur
pera, fquidem hanc fidem docemus in pœnitentia exiſte. ſiben

