hifae t cleſiæ non eſt neceſſaria. vid. A. Conk.⸗ art. IIl. b.n.
inen Apolog. p. 151 ſeqg.

Ctöhes Contra Pontificios defendentes Rbman Ec-
cLleſiæ ritus tanquam catholicos, & ad unitatem ne⸗
ceſlarios.
cnek . 6.
tsdr Notæ Ecclefix ſunt verbi divini ſincera prædi-
SA cGatio, & Sacramentorum legitima adminiſtratio.
nin vig. A. Conf. art. E-l. y. II. Apolog. p. 145.
adc Contra S cinianos, quæſtionem de notis Ec-
ne Cleſiæ enutilem dicentes. vid. Catech. Racov. p. 336.

*R/ Socin. de Eccleſ. theſ. 123. & pontificios, qui cum
Bellarn ino l. W. de Eccleſ. c. 3. nomen Catholicum,
“ aniiquitatem. daranonem diuturnam amplitadi
D nenm

en.
,lootn
.

4 190 Dr EcCcITISTA Srü INTERNA ErTr EXTERNA

nem ſucceſſionem Epiſooporum, anionem cum Roma-
no Pontifice, Janétitatem Vitæ, auterem religionis .
loriam miraculorum, lamen Prophetarnm, confes-
ſionem & infelicem exitum adverſariorum, felicita-
tem temperalem Eceleſiæ pro notis Eccleſiæz veræ
§. 7.

In Eccleſia ſunt multi hypogritæ & mali, ſed 8

non ſunt membra Eccleſiæ, aut de Eccleſia. vid. A.
C. art. IINX. p. n. Apoleg. p. 14 . 146. B

Contra Pontificios, qui impios pro membris

Eccleſiæ veræ habent; ut Pontificem impium quo-

que caput Rccleſiæ eſſe obtineant. vid. Bellarm. 1.
III. de Eccleſ. c. 9. Stapleton. coentrov. Thomam Hein-
rici. Anatom. Aug. Conf, art. 8. 60. 1Ie .

17

Vera Eccleſia non ſemper eſt vißbli⸗ & conſpi-

cua, ſed quandoque tebta. vid. Polog. 4. Conf. p.
147. ſeqv. — .
Gohtra Pontiäcios ‚qui Eccleſiam ut Rempu-
blicam Venetorum aut Gallorum viſibilem ſtatu-
unt. vid. Bellarm. I. III. de Eecleſ. c. 12. . &15.

„

Eeccleſia perpetua usque ad confummationem

ſeculi durabit. vid. Apolog. A. Cunf. p. 14 5. ſeqv.

Contra Socinianos V. Socin. Jolut. ſorup. P. 34.
Smalx. c. Franzinm. p. 27z. & Remonkfrantes., in eor⸗
Feſ. c. 22. & Apolog. . 139. negantes, neceſſum eize,
Xt Eccleſia ſemper du

.

65.100.

docII

—

(uifa

ENS

unione

Cout.

Contta
ſla in
leclpere y

keeleſi
DNI&
. A.

(ontta
Iumſue

KuliCath

lecleſe

Ununca
(commn
(ahe hr
8 athi
N.

Contra

nN
AIn NN
ini,
AN Ciler⸗
n, lote⸗
Gele eae

mui,
a V,1.

end
iumgub.
ilerml,.

anni
AC,

NeNN.
en ka .

nadone

niet⸗ r 4

SocIET. FTPDEI. IN UNA EcCTEST. 191

§. 10.
Qui ſdem aut fundamentum fidei, doctrinam
a⸗ CRISTO evertunt, autimpugnant; non poſſunt
imunionem myſticam Eccleſiæ recipi. vid. alog.

A. Conf. p. 149.

Contra Vncretiſtas, qui Pontificies G Calvini ab-

leclas in myſticam & ſpiritmalem ce⸗ communionem

recipere volunt.

11

RecleſiaChriſti ſandta & Catholica dicitur 4 ver-

bo DEI G fide vera, vid. Artic. Smalc. ila. p. 3 . A.
polog. A. Conf. p. 16. ſeqv.

Gontra Pontifieios, ſanctitatem & CGatholici-
ſmum ſuæ Eccleſiæ perperam vindicantes. vid. Eel-
larmin. I. W. de not. Eccl. 6. 4. 7. & n. confer de uſu

tituli Catholici, Breviar. lemanni cXVIII. n. 23.

. 12.
Eccleſ ia, non ut politia aut monarchia in mun-

do deſcribenda eſt, in qua oporteatontificem Ro-

manum caput eſſe, & illam monarchie regere; ſed

eit communio ſanctorum i in hoc mund fub uno

capite Chriſto. vid. Apolog. A. Conf. p. 146. & 149.
& Catechiſm. A. p. 2s. ſeg. Artic. Smalcald.
P. 312.
Contra Pontifclorum palmare ac fundamen-
tale dogma, quod ipſe Bellarm. tom. t. controverſ.
HBa. Peſ. in n de ſ. ſywm. Pontif. Fol. m. 977*

19: CiP. XVII. DE KRITTrEBUSs
SUMMAM REICHRISTIAN. dicit: it. E.'Gro-

tium in Annot. ad Artic. VUIl. Aug. Conf. & Ani-
madverſ. in Animadverſ. Riveti artic. eod it. Bellar-

min. .xi 4. &. Pnitf o r : : S. .
Concilia in Eccleſia ſecu ndum quid ſunt neces-
ſaria; ad unitatem doctrinæ ſerv andam & ad mores
ac diſciplinam corrigendam. vid. Præf:a, aruc. mal.
cald. p, 3260. ſev.

Contra Pontificios, qui abſolute neceſlaria eſſe

3 volunt. vid. Bellarm. l. I. de Concil. c. II. & Weigeli-
anos ac Socinianos; nec non KRemonſtranter, quj con-
tra omnem neceſſitatem eorum negant; ut perver-

ant. 3
6 CAr. XVII.
!”äl
KRlTIBUS ECGLESIA.
S 8TICIS.
§. I.

ſam libertatem novandi circa religionem obtine-

Itus & ceremoniæ Eccleſi aſticæ Jivinitus

non inſtitutæ, ſi verbo Dei non repugnant,

ſunt indifferentes, nec tamen pro cultu ne-

ceſſario Eecleſiæ obtrudendæ. vid. A. Conf- art. W.

p. 13. abuſ. V. . 2. ſeqv. Apolog. p. 2j. rlom. p. 517.

Doeclarat. p. 759.

Contra Pontificios, gin cêrêmonias ex traditio-

ne ſolum derivatas; ut ſacramentum Chriſmatis,

ceremonias baptiſmi, ſignum crucis &* ſimiles
pro

5 .

72

ocultu d
V Marm., 1.2
ge Litn

Nitus 8
Ndinen 8

eccil let
dr Nil A

Contra
1es & rirr

, pen
r
kleras 4 1
art, 10

Cirech, Ra

Lietthe⸗
ücikenon
Ann un
betinac
e. Deel
Cntra
Cuner
eclag

Cereme
nemfur

Conk
dtelt

—

ECCLESIASTICI8s. 193

pro cultu divino eoque neceſſario habent. confer
Belkarm. I. 2. de Sdacrament. o. 31. & Cardinal. Bonæ
br. de Liturg.

nf.A⸗
gi. Mlg-

Ritus & ceremoniæ, quæ in Eccleſia ad bonum

Pntnetes. ordinem & tranquillitatem faciunt „ ac adeo ſine
Alltus peccato ſervari poſſunt, non ſunttemere abrogan-
diuic drxæ. vid. A. Cont. p. 7. & 31. Apolog. p. 207.

rrrrrrrrnner mmmmmn
—

„ Contra Reformatos rigorofos, qui ejusmodi
Lelin d res & ritus innoxios, ut EFrorciſmum, privatam
4 Confeſſionem, gennfteaionem, erucis Regnum, alta-
Mcde. nia, apertionem capiti, quando nomen ESU no-
lpeſet. minatur, zmagines &e. abominantur, & tanquum
nbie, teſſeras Antichriſli damnant. vid. Confeſſ. Baſile-
enſ. art. X. Catech. Heidelberg. qv. 25. 5t. Socinianos
v. Catech. Racov. p. 155.

Licet Eccleſia poteſtatem habeat mutandi ritus
4 Sceremonias indifferentes, perſecutionis tamen
tempore, ubi confeſſio exigitur, in rebus adiapho-
ris etiam adverſariis cedendum non eſt. v. Epitom.
ddim p. 615. Declarat. p. 790. feqq.
nt Gontra quosdam Reformatos, & Yhcretiſtas,
ale, ut Caſſandrum, M. Anton. de Dominis, & horum

G1n. . aſſeclas.
CLeremoniæ & ritus Pontificiorum maximam
ee tedie partem ſunt ſuperſtitioſi, impii & ſcandaloſi. vid.
Crint A. Conf. abuſ. V. P. 28. & 71. Apolog. p. 20. artic.
Prie Smalcald. p. 337.

N Con-

. 1
= 1

194 CaAbp. XVII. DE RITIBUS ECCLESIASTICIS. . (4r. X
Contra Pontificios negantes S& M. Anton. de Do- Cont⸗

minis l. I. de Republ. Eccleſ- c. 12. . 105. fol. 315.
Caſſandrum & H Grotium, qui ritus illos aut excu-

ſant, aut tolerandos cenſent.

Ritus & ceremoniæ Eccleſiaſticæ nihil faciunt
ad internam cultus divini naturam, neque grati-
am Dei promerentur, v. Aug. Conteſſ. p. 3. & 30.
Apolog. P. 205. ſeqq. Art. Emalc. 337. SD
Contra Pontificios,

ſiſtit in farragine rituum humanorum, cui opinio-

. erſtitionem popu-

nem meriti affingunt; & ĩta ſup
lo miſello perivadent, ac ſi Deus
num colatur.

mandatis homi-

Rituum in Eccleſia diſſimilitudo non parit di-
verſitatem religionis & fidei. v.
polag. p. 151. ſeq. ”l
*Gontra Anabaptiſtas, qui ob ceremoniarum di-
ſcrepantiam, nova ſchiſmata faciunt. Confer P.

Hornhechii Samm. controverſ.

baptiſ. & Enthuſiafßf-„..
“ CAP. XVIII.

PpPf
VOCATIONE ET ORDIMATI 0-

NE MINIST RORUM
ECCLESIEZ..

Iniſterium externum in Eccleſia eſt neces-
R “ ſarium. V. A. Conf. Art⸗ V. P. 10. II. 3 .

A. Conf. p. u. ℳ

Con-

M. AMab.
Noalles,

Adhoe

4 Conl,
Conpntra

in Angl

66.
quorum cultus divinus con-

DReclel
os Ec
Contra
dintes,
Lnnifte

Uetutalit
EClnr.,

(Alimi

findocle

uhz

Contta

—

SrIdld. CaAr. XVIII. DE VocAT. Er ORD. MiIN. Eccr. 9 /½
teh, e D. Contra Weigelianes v. Wei gel. part. I. Poy Kill. p. 799
l,fAd 240. Snabaptiſtas, chwenchfaldianos & docinianes
losatef; Megantes. V 2=ð

=

H. 2. S Z
Ald hoc conſtituendum, ôpus eſt vocatione. v.
iikäm A. Conf. art. XI'V. .⸗R
Eegtegti⸗ 2 Qontra Anabaptiſtas, Socinianos & Puritanos
,6 in Anglia; it Acontium l. WI.. de Gratag. Sdatanæ p.
486. “
Niopidß- Eccleſia habet Jus vocandi S& ordinandi mini-
en Ne. Kros Eccleſiæ, V. artic. Smalcald. p. 3 5383.
is ori· Contra Pontificios, jus hoc Epiſcopis vindi-
Ccantes, & radicem omnis vocationis legitimæ in
Pontifice Romano conſtituentes, à quo commu-

—

apuit l. nicetur aliis, V. Bellarm. I. W. de K. BP. C. 24.1t. labm. D
n .A. de Ceric. c. g.

elnc⸗ Ordinatio ad miniſterium quidem neceſſaria
(t. eſt in Eccleſia libera, ſed non ſolis Epiſcopis com-
5 Petit, nec Sacramentum proprie dictum eſt. v. Art.
Vmalc. p. 334. p. 352. 353: Apolog. p. 267.
Contra Pontificios, V. Bellarm. libr. de Clericis
c. I1. Concil. Trident Seſſ. EIIII. de ordin. c. 2. itr.
⸗ de ordinae. . c. 3. Bellarw. de Scram. Ord. c. 9. it.
Epifſcopos Anglicanos Carletonum Hallum, Bil-
AHonum, presbyteros ab Epiſcepis per poteſtatem

—

1

orcdinationis diſtingventes.
chelres E „ uſtr . .* 5”ñ”õ
KEt miniſtrorum Ecclefixæ, & Epiſicoporum offi-

7

cium elt, docere verbum DEI & Sacramenta ad-
miniſtrare. v. A. Conf. p. u. p. 35. Artic. Salc.

196 CArF. XVIII. D VOCAT. ET ORPpIN. .

M

—

(inam

arlie,

p. 334. Catech. Min. p 2s,0. (([Lonlt
Conira Pontificios, qui Epiſcopos plane trans- lugihß,.
formarunt in Dynaſtas; & miniſtros verbi, in Sacri-
ficulos. vV. Bellarm. I. 1. de Clericis l. 1. Gap. 3. & l. 5. Hiſcopi
de Rem. P. c. 9. ubi tradit, non eſſe contra verbum mWertah
DEI, ut Epiſcopus ſit Princeps. detbens
Mys.
poteRtas clavium, ſeu ligandi & ſolvendi, jure ſen.
divino omnibus, qui præſunt Eccleſiæ, æqualiter
competit. v. Artic. Smalcald. p. 3’,2. Vocat
Contra Papiſtas, prærogativam circa quosdam umelte
caſus Epiſcopus tribuentes. (Conta
Poteſtas excommunicandi (puta excommuni- liag ta
catione minori, de qua Artic. Swalcald p. 233.) zuhiſcr
reos manifeſtorum criminum pertinetad omnes miibete
Paſtores; ſed ad majorem, cum fine ordine judi-.
ciali fieri non debeat, conſenſus & ſententia plu- Minigr
rium requiritur. v. artic, Smalcald. p. 3, 4 limel
Cootra Pontificios ſolis Epiſcopis id juris vin- lk. /,,
dicantes. 5 8 ”s (mtta
Jurisdictio Epiſcopalis, quam jure humano & Cnn
quidem non admodum veteri habent Epiſcopi, t
qui addicti ſunt Papæ & jurarunt in decreta & for- p.
mulam fidei in Tridentine Concilie Seſſ. XXIV. C. I2. Contr
de Reformat, ſancitæ cum defendant impiam 0 = rn

Oaoly. MINTSTRORU EcCCLMSII. 197
mennd. Grinam & impios cultus, ipſit is reſtitui haut gebet,
it, Male. v. artic. Snalcald. p. 355. L
Contra H. Grotii Appendic. ad comment. in n.
lretnã. Evangeliſt. & Apologiam de Antichriſto.
Abitcecti J. 9.
el Eypiſcopi nullum habent jus condehdi traditio- H
ſen nes extra Evang lium, ut ſint cultus, quos appro.
bet Deus tanquam juſiitiam. v. Ekoleg. A. Conf.
2. 297. 296.
Contra Pontiſicios, v. Bellarm. lI. I. de R. P. c. 15.
eniine 76. :ſeg. MMM
Allaltet 6565.. 10.
Vocatio & ordinatio Miniſtrorum Lutherano-
Aoslan rum eſt legitima. art. V. Salcald. p. 33¼.
Contra Pontificios Lutheranorum Paſtorum
vocationem & ordinationem i irritam dicentes. v.
nmuni⸗ Becan. Mannal. I. 1. C.12. &breiner. Apol. part. 2. c.
40 1 32. & alios nugatores paſſin obvios, Lutheranos
Mongg non habere veros Eccleſiæ miniſtros, Sartientes.
Nletd: H. 11.
*K 2=ð iniſkrorum etiam malorum in Eccleſia mini-
. ſterium eſt efficax. v. Aug. Conf. art. . 5. .12. ₰.
ut⸗ kole⸗ p. 144 ſeqv.
.D Qontra Donatiſtas & Ayahapyißa. V
HorA Conjugium Clericis non eſt interdicendum. A.
biin Sn . p. 22. Apolog. p. 2336. artic. Smale. . 554.
„At JYeé .
in Contra Poniifrior v. Concil. Trident. Seſt. XMIV.
1 N n de Marrimen. can. 9. Bellarm. de Cleric. c. 19. ubi

—

198 CAP. XIX. D MAGIFSTRATIVWV
n ntes, i
Eres,

cælibatum Jure Apoſtolico rectiſſime annexum
Ordinibus ſacris contendit.

GA. XIXI. S esges
MAGISTRATU CIVILI. nonſan

EAkiſtratus civilis & quidem ſupremus, pro- Contta.
orqdinatiêne divina habendus eſt. vid. A. (teroc
Conf. art. i6. p. 12. Apolog. p. 215. Catech. Miut. V.
Contra Anabaptiſtas V. Conf. Harlem. art. 37. G
Uigel. Parr. H. Voſtill. p. 337. qui magiſtratum Tyy- Clerici

rannicum aut infidelem a Deo eſſe negant. Aenli,

2 lon. XII

Licet Chriſtianis ſalva pietate Magiſtratus off (ort
ſicio fungi. vid. Loca allegat, conſ. A. C. art. 16. imunt-
Contra Anabaptiſtas Weigel. Part. Il. Poſftill page. Wlu,

155. & p. 335.
. §. 3. Aayik

Magiſtratus ſeu ſumma poteſtas civilis jure pot- ulc
eſt leges civiles ferre, judicia inſtituere, ſupplicla it ani

capitalia conſtituere, jus belli ac pacis exercere; ſiz
Apolog.

tributa exigere. vid. A. Conf. art. 16. p. I6. (Conta
p. 214. ſeqv. 216. Form. Conc. aft. I2. p. 624. (ciumde

ContraAnabaptiſtas, Weigelianos & Socinia-
nos, qui jus vitæ & necis ex delicto Magiſtratui
Chriſtiano denegant. vid. Oſtorod. inſtiint. 6. 28. Magit
py. 255. it. Arminianos ſupplicia capitalia impro- Me non
V e . bantes, 1lh

5
.„

7

CryIrY. 199

— . . , 8 * .
Rannerue bantes ‚Vid. Specim. Leidenſ. part. W. n. I14. it. No-

vatores, qui jus aggratiandi nimium extendunt.
Tege imperatorie, ut ſunt juſtinianeæ, ex
Republica Chriſtiana, ſubſtitutis legibus Moſai.
I cis, non ſunt exterminandæ. vid. A. Conf. p. 147.
MApolog. p. 215. ſeqy. S
Contra Carolſiadium & alios, qui legem Moſai-
cam revocare malunt; ut Piſcator, Zepperus, Mac-
covius. V. D. Oſiandri obſerv. in l. 2. C. I. H. Grot, de

.

tens

lj. uk.

ei Clerici a poteſtate Magiſtratus civilis non ſunt
exemti, ſed eidem ſubjecti: quia omnis amima
3 poteſtatibus ſupereminentibus ſubdita eſſe debet.
Ropm. XIII, I. vid. Catech. Min. p. 386. l
0l. Contra Pontificios, qui Clericos a poteſtate civili
fun . . eximunt. v. Concil. Trid. S&ſſ. M MI. c. 20. it. Jur. Can.
I. Nallus, Cauſ. XI. qv.. Bellarm. de Cleric. C. 25t29:30.
H 6.
Magiſtratui civili competit jus circa externa,
Y Adquæx diſciplinam in Eccleſia attinent, ordinanda.
ſein vigdd. Artic. Smalcald. p. 355. it. 333. Form. Conc.
eiwp p 571. 634. W

1

kudd CLontra Pontificios Epiſcopis vindicantes, & ju-
& dicium de Religione „Magiſtratui denegantes. v.
g. 8. Bellarmin. de Laic. c. 17.
ſoeu „ .☚n .* 2 2e 1. . 0 7 3
NAe AMagiſkratui civili in omnibus parendum eſi,

quæ non ſunt contra verbum DEl. vid. A. Conf.
li art. 16. p. 4. Catech. Maj. p. 441. ſegY

e⸗ N 4 Con-

200 CAr. XIX. os MAGISTRATU

S.

Magiſtratum ſuum arma ſumerte aut rebellare. v.
4A. Conf. art. 16. & Catech Maj. loc. cit. Min. p. 256.

Contra Anabaptiſtas & quosdam Calvinianes,

qui cum larvato Sephano Janio Bruto, h. e. ut
Grotini in Apologetieo ſuo exiſtimat, Mornæo, vel
ut ali putant, H. Langveto,) & Aubhaßi %in Gſtem.
Politie. ſubditos adverſus Principes ſuos in tyran-

nos degenerantes armant cum monarchomachis.

§. 9.

Licet Chriſtiano coram magiſtratu civili jus

ſuum per actionem inſtitutam proſequi. vid. A-⸗
Conf. l. c. Apolog. p. 215. ſeq;.
Contra Anabaptiſtas v. Weigel. Parr. II. Poſtill.
p. 65. Jocinianos, qui Chriſtiano haud convenire
putant; ut contra fratrem in judicio agat. vid.
Oſtorod. Inſtit. p. 169.
§. 10.

Non eſt perfectio Chriſtiana obedientiæ, paren- n
tibus, Dominis aut Magiſtratui debitæ ſeſe ſub-

trahere, & voto monaſtico facto, clauſtra ingredi.

vid. A. Cont Abuſ. EI. . Apoleg. py. 21s. p. 276. V. ſ uiin

Artic. GHalc. p. 336.

Contra Pontificios, vitam mohaſticam ommi⸗ ,

bus maxime commendantes, & Reipublicæ, Ec-

clelſi iæ & ſcholis utiles viros ſubtrahentes; . utilli

in monaſteriis Vacunæ litare Poſſ int. v. Belurm.

— .

Contra Anabaptifta id negantes. 1 41 , e usd

—

y. d M.
ͤren
Non licet Chriſtiamis mere .fübditis adverſus

A
ſinol
hert.
N/G.
(ntta
rehpn

nnfe, f.

S

Mop
mim, 8

Eozt.
4l. 346,

IGrvTI. „ 201 HM

las agvers
etelare,.
N ,.
CAonte
Go, eN
M

an
tlamdi⸗ ”
3751. 795.
Contra Pontifcios, quorum hic articulus fidei H
præcipuus eſt. v. Bellarm. præfat. libror. de Saumm.
Pontiſic. fol. m. 595. & l. 2. de F. K. G. 12. ſeqv. it. l. 6.

cirii G
wid. A.

.e.

dcunelt

tt d

b,. 4 Aonacs. it. Jacobi cdaatdere orgn.
Anachoretic. Glv. Wr

=
pAPA ROMANO.

§. I.
Apa R. non eſt caput Eccleſiæ, nec jure di.
vino Epiſcopus univerſalis. v. artic. Salc.
pvart. II. art. 4. σ Part. ðI. F. 141. ſ.94. 345.

c. 7. ſeq.
§. 2.
Epiſeopus Rom. contra verbum DEI ſibi pri-
matum, & poteſtatem civilem ſeu temporalem
arrogat. vid. A. Conlt. b. 37. Ezu. Artic. Smale.

·. 241. 346.

Contra Pontißcios, v. Jur. Can. c., omnes dißtinéi.
EXII. Extra de Major. & obedient. & . anam ſan-

ktam. it. Bellarm. l. I. d. F. K. c. 15e 1t. l. V. c. 6.
ubi Papam aſlerit, indirecte habere poteſtatem

temporalem; Jus autem canonicum ſine limitati-
one in l. c. eidem, tanquam vitæ æternæ lavzgero⸗

H terreni 1, mul & oelehu, imperii jura tribuit.

3.
Papa en Linſis Concili ium, nec poteſtatem ali⸗

N 5 quid

202 CAP. XX. DEI PAPA
quid ſtatuendi contra dectrinam Chriſti habet. v.
A. Conf. abuſ. VIl. p. 40. & Artic. Imalc. pag. 314.
345. 356.

Contra Pontificios. v. Bellarmin. qui lib. II. de

Concil austor. affirmat, ſummum Pontificem abſo-

futs eſſe ſupra concilium, quod concilii Conſtan-

tienſis decreto repugnat.

Papa Romanus eſt Antichriſtus ille magnus in

Scriptura S. prædictus. vid. Artic. Smalc. art. W.

p. 314. 3477. ſegv.

Contra Fontificios negantes v. pellarmin. .3.

de R. P. Vannerum in Anti-Chriſto preſeripto, Tctos
Dillingenſ. quos partim B. D. Nicol. Hunnius in ne-
ceſſaria depulſione duarum graviſſimarum accαa.
tion. partim Theolegi Saxonici, in Defenſ. Pupillæ

Saixon. ſive A. Conf. c. 8. ſeqv. ſufficienter refu-
tarunt. item H. Grotium & Syncretiſtas nonullos,
qui Papam pro Antichriĩſto habere nolunt. vid. B.

Hilſem. Brev. c. XXII. ſupplem.

&c. non poteſt probari, R. Ponti
Eccleſiæ & habere primatum. V
p. 54. Tehe.
C. 10. 11. 12. 13.
8. 6. 2
Veri Chriſtiani, ſalva conſcientia, Pontifici Ro-

mano idololatriam & impios cultus defendenti

Ex dicto Chriſti Matth. XVI, 19. Zu es Petrua leel. 6,
ficem eſſe caput

Aerere,
Aruc. Gja
Contt⸗
lche. . jo.
ies⸗
ianlu, 6
nino talitt,
lii hjin
Aernum .
luere preſ
lulatupu
line 4 ſa⸗
MaN

illbins,

Conelloßr
nal. 5. 3
(Ontta

uniil-

Contra Pontiſcios, V. Bellarmin. l. 1. de R. Pontiſ. nzurl

Per onn D

. Contti

S ROMANo. 2 Z
finde H aARaters, aut eidem obedire non poſſunt. vid.
A A6 Artc. Sialc. p. 347. 349. 250. it. p. 313. leq. l
Contra Poniificios. vid. Bellarmin. l. Ik. de not.
Uiib Fecleſ. c. Io. & Jus Canon. Diſtinét. XL. c. 6. Pa-
Gcened. pa ſuæ & fraternæ Jalutis negligens deprehenditur,
linde. inutilis, & remiſſus in operabiu⸗ ſuis, & inſuper 4Mℳ
bono taciturnu, quod magis offcit ſibi, & omnibus;
nihilominn, innumerabiles populos catervatim ſecum
Ngnun ducit primo mancipio gebennæ, cum ipſo plagis in
Sh egiernum vapulaturus. Hujus que culpas iſtic redar-
gguere præſumit mertalium nullus: quia cunblos ipſe
nir, zudicaturut, a nemine ſt juditandus, niſi deprehen-
y, Eo datur a fde deviui. Quod tamen juxta Bellarmin.
uiM. J. I. de K. P. C. 3. ſeq. timendum non eſt „cum ſi nſit
intallibilis.
D ufle “
Ne Papa Rom. in concilio judicandus, non poteſt
8noNH S concilio frmitatem & antoritatem largin. v. Art.
n i. Vmalc. p. 350. ſeqq.
Contra Bellarmin I. IIl. de concil. e.n. de concil,.
& Eccl. &W. ae K. P. 6. 7.

ze
chahe 8. 8.
N . Pontif. Romani imperium eſd tyrannicum. vid.

Artic. Smalcald p. 315. 35 0. & confer hiſtorias ſu-
l. periorum ætatum & Gravamina Nation. German.
cContra curiam Rom. a. 1522. publicata.
Contra Poniificiot & eorum paraſitos, qui Di-
orhile. Qatus Gregorii VII. Papæ defendunt.

4 ArPFEN-

204 CAP. I. DE HNSI Er

APPENDIC. TE

P ARS III.
CONTINENS

N O TIPNA N* PAR-

TIM HRETIGORUM, A Wr.
BUS DOGTRINA LIBR.
SYMBOI. DPISGEDIT;

PARTIM CONCOILIL

ORUM ET COLEOQVIORUM

RELIGIONIS CAUSA
HABITORUM.

C2². l.

HERESI ET FTERETICIS IN
GENERBE. ””Mõ

ng. 1

D RET 1 US dicitur .

re Aiεραρον, Quæx vox apud Græ-

(1I) notat electionen vel optionem,

inde Heſychins in Lexic. dicit; Agταα, νναι⁰. B
(2) notat certam vitæ rationem; ita enim
Achenen lib. E. Dipnoſs Phiſt. c. 4. ulupat ‚cum de

Hielena

— .

Hcos tres præcipue ſignificatus habet:

ſriarnn 4
lidicii ſet,

0) ronet
ement .

4 4 „
arN,
Ni 0
era ehi

eſi eſt

cunt, in
lonſiquen

l relſe

laeriu,
Abi notas
lenlet Sin

(iteynni in
Alas nller⸗

lcrer 6

rvorum .
emn zntekzk

I leris
eriten tur, N

wn

Stat en

a0.

o

i

Ans e
ia
Neltet .
. n
Upeh d
Aen

HERETICIS IN GENERE. 205

Helena Joyvis filia loquitur àM“οορ αι Sαα+ 77

roidv oer, quod domi banc vitæ rationem

didiciſſet, confer Cauſaboni animadv. in h. l. f. 337.

(3) notat electionem certorum dogmatum. Hinc
Clemens Alexandrinus l. VIII. Stromat. fol. 777.

edit. Pariſ. Sylburg. Ageα 66 rbααι do:
uarαν,, „, α 16 g ουιι ααα T ο“ab-

Adi οι△Rαα n 60²ρ 4NMαα α Da.ανσb

usα τερhννορνααοιο,,.ο r * νανυνNàMν7ς. He-
reſis est dogmatum inclinatio, aut, ut quidam di-

cunt, inclinatio, quæz muhe dogwatihas præbet

conſequentiam i inter ſe & ea, quæ videntur, tendens
ad recéte vivendum. Eodem fere ſenſu Diogenez
Laertins, Proœm. in vit. Philoſoph. deſcripferat,
ubi notas in Græca Philoſophorum hæreſes re-
cenſet. Similis quoque vocabuli notio uſitata eſt
Ciceroni in Paradox. Cato in ea, inquit, eſt bereſi,
quæ nullum ſeqvitnr ſorem, Gl. M. Epiſt. ad Fami-
liares Epiſt. 16. in iſta ipſa ait tεεννο metno, ne plus
nervorum ſit, quam ego putarim. Loquitur au-

tem de Epicuri ſecta, quam ipſe Epiphanius, I. 1. adv.

Hereſ. f. 12. ſextamn Zentiiiu m hæreſin vocat.

In ſacris literis aναααια Kimili fere intelletu re.

peritur. Nam Act. V. v. 7. digρνιαι rοα vadαd aοaο
nominatur, &c. XXVI. v. 5. Paulus de ſe affirmat,
quod, priusquam Chriſtianus fieret, æατα 1ιM α

X απεαααππ απιαυι τπι õ IS do, ſeeun-
dum S . imam karcſt 2. religionis Judaicæ
Vixerit

206 CAP. I. Dr HXRESI EY

—

xerit: & cap. XI- Alt. V. I4. ipſa religio Chri-
ſtiana, à Paulo, ex mente Jjudæorum, εαας
vocatur. Confer Euſeb. l. V. H. Eccl. c. F. ubi ab

Imperat. Conſtantino in Epiſt. qua alteram Epiſco-
porum Synodum fieri)USSIT, Chriſtiana religio

ειουισ „aααναο audit: quam vocem Valeſius

per ſententiam reddidit: Hæreſin vero Catholicam
Grynæzi editio retinuit. M
Verum etſi vox hæc tam apud rofanos, quam
ſcrĩptores ſacros olim inter æ4½ uαααν relata ſit; ta-

men ſtylo Apoſtolorum & ſcriptorum ſacrorum,

mox in ſequiorem partem accipi ſvevit. Paulus

enim in Epiſteli ſuss nunquam in bono ſenſu u-
ſurpat: ut 7. Cor. Xl. 19. Oporter bæreſes eſſe inter

vos, ut, qui probi ſant, manifeſti fiant inter vos?
Calat. V, 2o. digοννâιner opera carnis refert. Et

Petrus 2. Epiſt. c. I, 1. ρρραασ dr ο Xαεας, hæreſes

exitiales prædicit. Paulus Tit. III, 10. hæreticum

hominem poſt unam & alteram admonitionem
devitare jubet. Cum itaque hærefis apud Chriſtia-
nos in malam tantum partem accipiatur; nimi-
rum pro animi perverſa ſententia, quamobſtinate
contra verbum Dei tuetur aliquis; Hinc Tertul-
lianus lib. de Præſcript. c. 6. negat, doctrinam
Chriſtianam poſſe dici hæreſin: quia illa nihil ſuo
arbitrio eligat, ſed doctrina ab Apoſtolis 8 Chri-
ſto accepta ſit, Et Theophylaltus ad Coloſſ. II. v. 5. ait:

. „ ässä
dia rSr aipsοs Asvααιν u e ,ανπανnn
Sebe

Pr his,
lon vi voc

Alari deb

nar av
n Duta

eſetidit;

1

anln lih.
en Triv
Aun (ut
herlyadet
nirotza
Uus M. 4
teeicos v⸗
ter 4 er

er,

“

A

N

—

Elchin
eeiſceher⸗
unnn tann

ſ ve
enſter
del, ſhn

un b Ee,

1

—

lgio(n .

n, Ainge
h, l,
Anlgieo⸗
umtelgi⸗
n in

Cselee

1

HERETICIS IN GENERE. 207

er . 3 „ HDW „ » 1, W
doρ. Hos 7οα Xαεεανρ Tν1α Sa &νασοτιι
νααι o & 7οονσ õ

Eßx his, quæ dicta ſunt, facile colligi poterit, qvis

non vi vocis, ignominioſo hbæretici nomine com-
pellari debeat. Scilicet ε „½% ααρα τιM &M“

Isiar dipoεα ˙ 5Sνααα qui aliquid præter verita-
tem (puta cœleſtem) ampletctitur: ita Heſychius
deſcribit; vel qui audet, (ut cum Clemente Ale-

randr. lib. VII. romat. fol. m. 76. loquar) L0α

60, umm
Itiltztt⸗
Ierotun

dinus M. apud Euſebium l. III. de vit. Conft. c. 62.

ſenla d.

inge

iſtr un
ler. N
uels
Pmminn
Conliſe
n on

uune
Gehine

=

GcNe

bin⸗

GNen

r.
hn .

s hr.
8. Han
geun

tftoresß,

Yévav T“ „ ροααν,. h. e. adulterat veritatem:
dum (ut idem Clemens I. III. Stromat. loquitur)

perſvadet aliis, nvgοανο αι rà οσ απιο

zuντονaνντ ιr ον εα. Quapropter Conſtan-

beæreticos vocat ααεRNο ο0, râ anαας

2 Asuls ο nτιαmw»Niας νν⅞υοςονπ veritatis ini-

micos, hoſtes vitæ ac internecionis conſiliarios ac au-

Sed clarius fiet, quis proprie ac (ut loquuntur)

ſpecifice hæreticus dicendus ſit; opus eſt, ut Aef-

. nitonem tam bereſis, quam hbæretici adducamus.

HMereſis vero in J. Can. Cauſ. XXIl. qv. 3. rap. 26.
generaliter deſcribitur, quod perverſum dogma
habeat; ſchiſma autem propter Epiſcopalem diſſen-

. Nionem ab Eccleſia pariter ſeparet, & aliquam haære-
AUn confingat.

CAP. I. Dg HRESI ET

d. 7.
Thomas Ajuinas II. 2. 79. N. art. 1. &. 2. : pol

quam diſputaſſet, an ſpecies infidelitatis ſit, per
corruptionem fidei Chriſtianæ definit. Hæreticum

vero cum Auguſtino lib. de utilitat. cxed. ad Hono-
ratum c. i. deſcribit, quod ſit ir, qui alicujus tempora-
lis commodi & maxime gloriæ prineipatusque ſui

gratia falſas ac novas opiniones Vel gignat vel ſequa-

tur. Qvæ deſcriptio adprime convenit Jeſuitis .
qui papatum hodie ſtabiliunt.

2 4

Si Doctores eccleſiæ conſulas, hæreſis mibil aliad

Sk, quam ſententia præter aut contra ſeripturam ſa-

cram prolata, ac doctrinam Edei inde probatam im-

pugnans, quæ pertinaciter ab autore defenditur.
Hinc Irenæus l. III. C.1. 2. ſeq. probat. numquemé,
hareticerum deprævare egulam veritatis: Opprianns

lih. de lapſi r, ad Novatianum, hæreticos vocat de-
ſertores ſidei, it. lib. de unitate Eccleſ. Hereſis, inquit

invenit (Diabolus,) quibus ſubverteret fidem, unitatem

corrumperet. Athanaſiur, in orat. contra gentes, di:

cit hæreticos α r ls ANoerTrYνει

naufragos in ſide. Baſilius Magnns, E piſt. ad Am-
philochium, cum hæreſin Matichaottmm, Valen-
tinianorum & Marcioniſtarum allegalſſet, ratio- M
nem hanc addit: ° Yag? TSbl Tig sig esn TISI
Ssc, „di Dopa, Katim enim de ipſa in DEum fi-
de eſt diſſenſio. Non opus eſſe videtur, ut plura Pa-
trum teſtimonia hic cumulentur; cum omnes, qui

Wr.

in
ſa vide

et, quo
Cihnue

i. Lomm
Herißey 1

“ nildde

ſnentie,
ohts nepe
deeen

ditang

us deon
unrn
1 buena
nse
i kalnueter
iheeind.
un

Weum

vi ſin .

ſtnk 1 irti .

iche

n Rretici ex

“ ze

Eprpbami aut aaguſiini libros de Heæreticis & hexre-
Sibus viderunt, in hoc nobiſcum conſentire opor-
teat, quod hæreſis ex ſententia Patrum & uſu S.
Scripturæ dicto j jam modo deſcribenda ſit.

42, .

elt, her.
eeticyin

M.
Alenft
e 1
ſel enur⸗

laidd

un ſi⸗
am.

niem

ente

ingut

ttin

n .

34 4

HEREBTICIS IN GENERE. 2 9 .

Lamberzar Dancn eodem fere ſenſun Prolegamee

32. rommentar. in Auguſtin. libr. de Hereſi, b. definit.
Hereſis igitur, ait, eſ eleblio perverſæ falſæque ac eo,

gquod ad animarnm ſalatem credi ex DEl verbo debet,
ſententiæ, quam pertinaciter defendimus ,lve illa s

nobis reperta, ſive jam ab alio inventa ſit. Atque

hinc idem autorl, G. p. m. 9. Schiſma ab hæreſi diſtin-
gvit, quod illud conſiſtat i in defenſione pertinaci

opinionis novæ circa ceremonias Eccleſiæ rece-
ptas & honeſtas; hæc vero (hæreſis) circa doctri-

nelne

nam. Ex qua diſfterentia ſimul diſcrimen Scbiſmati-

ci & hbaretici cognoſci poteſt. Nempe quod bie

2 vera & recepta doctrina fidei diſcedat eamque

pertinaciter impugnet; ie autem a ceremoniis &

ritibus in Eccleſia receptis: quam tamen diſceſſio-

nem plerumque hæreſis comitati ſolet.

§. 10.
Sede cum dogmata idei, vel ſint principalis, vel

mwinuu⸗ principulia hinc conſequitur, quod Hare-
iicus, ſi articulum fidei fundamentalem impugnet,
aut neget, pernicioſior ſit eo, qui tantum minus

principalem deſtruere laborat. Adeoque vox
hæretici ex eorum numero eſt, quæ Græcis dicun-

tur 7 aH 7*τ ngr 601 5so,

o §. 11.

Dyuo autem vitia in hæretico cumprimis notan-

da occurrunt, ſi quidem pro tali proprie habendus

ſit: anum eſt mentis, ſeu intellettus error ſcilicet
circa dogma fidei in Scriptura S. revelatum, alte-
rum voluntatis, quod eſt pertinacia in palliando
aut detendendo errore demonſtrato. Utrumque
adſit neceſſe eſt, ſi quis hæretieus cenſeri debeat.
Nam ut Auguſtinus lib. de Hereſ. in præfat. loqui-
tur: Non omnis error hkæreſis eſt, quamvis ommnis haæ-

reſit, quæ in vitio ponitur, niſi errore aliquo, bareſis

cH. ad

ecſſe non poſſit. Hinc eſt, quod Patres hæreticum a

malitia & pravitate mentis deſcribunt. Jaſtinns

Martyr. Quaæſt. Iäé. affirmat hæreticos nova dog-

mata contra veritatem propalare, a αſαν+υe

uvauasνορα, & Xτα ο1τα 7νιραιον imbecilli-

tate quadam intelleltus, ſed ex malignitate mentis.
Et S holaſtici diſtingvunt inter hæreticum materic-

liter, & formaliter ſic dictum. Ilum vocant, qui
errorem contra fidem fovet, hanc, qui ex mentis
quadam malitia talem pertinaciter defendit.

§S. 122.

Hæc mentis pertinacia in heæreticisiut pluri-

= CAP. I. DE HRISI FEr

ar, .
gem ls e
1.Cen. Ae
ſadducit
vacat.

Romufci
menlc,
. r. 1
en coniir
Ent ſbi p
(liituere
un ſt f
un hl
üllimael
umelle,

Aud d
l inter/

mum gloriam aut lueraum ſpectat. Namilli non Ciitee

Qdilſlſimiles ſunt oophiſtie, quos Græcia olim tulit,

qui αhαιας νααοαν aut propter ORodeiay ſi.

ve gloriæ cupiditatem, pugnans de verbis ciebant.

1 riscdr

läm

Hos imitantur hæretici, teſte speſtolo. Tim. VI. 45. (I “R

votiov7αα rogiα zασ vαν νειοαν. Fvid. 2.

Peir.

„ .

4

echendus

otliltet

tun ie.
ldich
Utturare
gidehen
1. on
oM 4„
, eH

feticuma
Wi
0.

7 7
eet

GkeoN.

4 ert
Ntutit-
i gu

tells 4
Yy. 190

N

b notal.

HkRETICIS IN GExNER. AàeIr

Peir. rr. Quod poſſet multis ex hiſtoria petitis
exemplis comprobari, ni jam manifeſtum foret.

v. Clem. Alexandr. lI. Ell. SEromat. f. 762. Alias cau-

ſas adducit Danæm He. .6. quos hiĩc tranſeribete HW
non vacat.
F§. 13.

Pontificiis lereticas eſt, qui Romanæe kocliße * non
concordat , ita Gregorius EUll. Epiſcopus Romanus

lib. PII. Epif. 2g. deſcribit. Quam deſcriptio-

nem confirmat decretum Gregorii IXI. in Decretal.
cap. ad abolendam, de heretici. Verum perſv a-
dent ſibi Papicolæ, ut olim Donatiſtæ, ſe ſcilicet
conſtituere ſolos Eccleſiam Catholicam. Quod
quam ſit falſum, docet apoſtaſia Eccleſiæz Roma-
næ, quæ hodie omnibus ſcrutantibus veritatem
notiſſima eſt. Syncretiſtæ hæreticum proprie di-
AQum eſſle a junt,qui dogma quoddam fidei in Sym-
bolo Apoſt. propoſitum, p- eee & directe negat.
Quod ſi admiſeris, i impiæz doctrinæ defenſores, or-
thodoxi erunt. vid. D B. Cat. . tom 1. Sect. M.

14.
IIlud diſcrimen Bic non Pprætereundum eft,
qquod inter hereſiarcham, & beæretienm oblervant
Ekres Nempe is nominatur, qui autor eſt
erroris contra fidem, ſeu qui hæreſin excogitavit:
hic vero dicitur, qui hæreſin ab aliis in ventam
amplecétitur & propugnat: uterque religioni veræ,

certo ſacramento i initiatus eſſe & & S. ſetipturam,

an at partem ejus recipere deber. Nam ſi horum

2 requi- S

2I2 CAP. I. DE HERESI ET HERET. IN GENERE.

requiſitorum forte unum deſit, licet veram fidem
doctrina impugnet, tamen infidelis potius (ut gen-
tiles, Turcæ & Judæi hodierni funt,) cenſendus
eit, quam hæreticus aut hæreſiarcha. vid. Dane
comment. cit. C. 3. p. m. . ſeqv. 4 B
DVilis jam illis, quæ hæreſin aut hæreticum con-
ſtituunt hæreticos habita temporis ratione, in dau-
as claſſes diſpeſcemus. Quarum prima continebit

antiquiores; altera recentiores. Omnes autem 11.

lorum hæreſes mox adducendæ, nomina accepe-
runt, vVel ab autore, ut Valentinianbrum & Marcio-
nitarum, a Valentino & Marcione; vel ex loco, ut
Peraticorum; vel ex gente, ut Phrygum hæreſis;
vel ex operatione, ut Encracitarum; vVel ex pro-
priis dogmatibus, ut Docitarum & Hæmatitarum?
vel ex poſitionibus & iis, quæ honorarunt; ut qui
appellantur Cajaniſtæ Opbianiz vel ex iis, quæ
nefarie auſæ ſunt & perpetrarunt: ut qui ex Simo-
nianis vocantur Eutychitæ. vid. Clem. Alexandrin.
Gromat. l. VII. prope ſab ſin. f. m. 6.
De aliis quæſtionibus huc forte pertinentibus
nobis agere non eſtintegrum. Legi autem mere-
tur B. D. Kesleri noſtratis, Methodus convertendi
Hereiitos in duas partes diſtributa, anno 1ézt. Co-
burg: edita: ex Reformatis præter Danaum; jam
citatum Hart manni opringlii de hodiernis Hereſibus
& Hereticis Wactatus in tres libros diſtributu, gni
Oppenheimii anno t6ls. prodiitt.
B GaAr.

H

Yunt
Ulis
umqui
ut heæret
aite, 1,
n vero/
nmhehie
Nnes Ord
kreße
ecku etiam
ſ je⸗
elgen. it
tr eiian
loruicvrn,
llopniſn ,
tarnzie,
alug le
64.0 te
meranm,
Thann
ylen
ſeutes:

l.

—

centener
il. Dons

kinumen.
U Ullis accenſemus, tum qui Samaritanorum,
tum qui Judaiſmi ab Epiphanio dicuntur hæreſes
n aCe.
Alctti .

exloc,
,herels,
der o.
Aneun,

eAtn

1s (e

Car. II. Dr HEEFTIOIS ANriIAVIORWüus. 213

H CAP. II.
HERETICGIS ANTIQVIODO-
RIBU98.
8. I.
Kretici nobis antiquiores dicti, vel fue-
runt in Eccleſia Judaica, Vel in Chriſtiana.

aut hæretici. Morum numerantur quinque da-
maritæ, Eſſeni, Sebaſæi, Gorthens, Doſitbei. Ho-
rum vero ſeptem, Saddatæi, Srrribz, Phariſæi, He-
werobaptiſtæ, Naxaræi, Oſſeni & Herodiani, quos
omnes ordine defcribit Epiphanius lib. I. adver-
in Hereſes a fol. 2k4. ad. 4,. edit. Fariſ. Petavii.
Ledcu etiam digni funt Commentarii Joh. Drußi

erii, ne de ſectis Judaicis, cum Elencho Tihæréſii Jaſephe,

Uiendine.

Sraligeri. it. MMiodori lib. 5. Eiymolog. cap 4. Con-

Alien fer etiam Philaſtrii Epiſcopi Brixienſis Calalog um

Hreticorum, qui Ophitas, Cajanos, Sthianos,
