gsοo ſed zanνα αααι αιοναοο eſſe docuerunt.
Inde & Anomii, Anomæi & Anomiani dicuntur.
Poſtquam Theodoſius Magnus ediécto urbibus
omnibus illos in deſerta expuliſſet, in cavernis &
privatis ædibus clam convenerunt & Troglodyta
appellati ſunt. vid. & 7ν. l. VI. c. 26. & Weodorer.
lib. W. haret. fab. Aéëtius ob blasphemiam in
Filium DElI, paſſim etiam α dictus eſt. & ab
ipſo Conſtantio Imper in ſolitudines Phrygiæ re-
legatus fuit. Quem tamen Julianus Apoſtata, in
odium Chriſtianorum poſtea revocavit. vid. Theo-
dorer. l. II. Eiſt. c. 27. ν l. V. c. .

Ab his non multum differunt Acatiani ſeu &-
miariani, qui eadem ætate tradiderunt, Chriſtum
eſſe Deo Patri αισ₰“ναÜο, h. e. ſimilis eſſentiæ eum
Patre. Quam α0οοταια aliqui expoſueruntaaad
Ovονν & Soiar, & hi dicti funt &miariani: alii za-
7& 92Anππ 1ta, ut ſimilem voluntate tantum, non
autem eſſentia docerent. Et hi fuerunt Acatiani
peſteriores. Autor fectæ erat Acatius, qui Euſebio
Bamphili in Epiſcopatu ſuccefſit. vid. Sorrat. . M.
c. 4j. & l. IV. c. 22. Hic poſtquam hæreſis Arii in
Synodo Nicæna proſcripta eſſet, ſubdole Filium
DEI 0νπαο appellavit; ne videretur dideria

236 CAP. V. DEHKERrT.

—

ſentire a Synodo, quæ αοοσπο eſſe contra Ari-

um probaverat. Spiritum S. arioaa ſeu creatu-

ram eſſe etiam docuerunt. vid. Epiphan. Hereſ.
LXXIII. fol. 845. ſeq.
Cum Semiarianis ſenſerunt Macedoniaxi hære-
tici a Macedanio Conſtantinopol. Epiſcopo no-
men habentes. Is dum Filium DRI cum Aria-
nis craſſioribus creaturam appellare noluit, epi-
ſcopatu pulſus, novæ ſæctæ mox autor extitit; ſta⸗
tuens cum Eunomianis, quod SpiritusS. ſit crea-
tura Patris & Filii Miniſter. Ejus aſſeclæ ab hac
hæreſi Pnesmatomachi fuerunt dicti, confer. Ruffin.
lib. 1. c. 25. ov„τ. libr. IV. c. 22. L
Javinianiſte, imperante Joviniano, a Joviniano⸗
monacho primum Romæ, poſtea Clerico, jam
ætate Auguſtini nomen indepti ſunt. Hic omnia
peccata (ſicut Stoici Philoſophi) paria eſſe dice-
bat; nec poſſe peccare hominem lavacro rege-
nerationis accepto. Virginitatem Mariæ deſtrue-
bat, dicens, eam pariendo fuiſſe corruptam. vid.
Auguſi. de Hereſ. c. S?. Nuptias virginitati præ-

ferebat. Quod Patribus Eccleſiæ valde diſpli-

cuit; imprimis Hieronymo Virginitatis ſingulari
patrono. Auguſtinus adverſus hunc librum de
bono conjugali ſcripſit, quĩ tom. . opp. extat.

S. 9. eri
Cum WValens Imperator potius ellet imperlo⸗

—
Andiani
lur itaab
Udlor. l,V.
⸗ lgai
in ſimtlit⸗
Ge Out
Aulrht
z lom. 1.
Maltm
ſiln,

Aulian

e Erctpitn

e poſte
Nenickftit
enchinoe
ncoeman
Ms Ktatn
Un dekun⸗
kebyten
aden
eifinen
Ptio lco
bninn⸗
ngd Ko

oltra i⸗

n n
in Han.

ziecihee⸗
ſopo nn⸗
cun AMn.
Phuit,e⸗
etiitzEr
Gt Gei⸗
NeAhi

E N.

ſinid
ed, N In

Re⸗ Conie

ace ee.

wichdle⸗
nhenn, n
“

jiin
d

eMn
ms

rlhe

er⸗

SEC. IV. 237

Aaaiani, quos appellant, innotuere. Qui dicun-

tur ita ab autore, monacho quodam Andæo v. The-

odor. I. V. Eiſt. c. io. qui, ut Auguſtinns c. Jo. de Ha-
reſ. loqaitur, ſinvit . ibi DEum cagitatione carnali

in ſimlitudinem imagints corruptibilis hominis. In-

de Græcis Anthropomorphitæ, à Lactantio vere

Anthropiani l. W. c. 30. nominantur. Epiphanius I.

3. tom. 1. Hæreſ. EXX. fol. St. conditorem ſectz

Audium vocat, quem alias non malum hominem

fuiſſe ſoribit. Qvapropter mavult errorem illum,
ſhiſtma guam hæreſi in appellare.

HF. 10.
Maalisnus ſeu Audeanas ſub eodem Imperate-
re, excipiunt Aeriani, ab Aerio primum monacho,

ac poſtea presbytero cognominati. Qvi ſecta

penitus fuit Arinnms, neque enim aliter atque iſte

ſentit, imo dicente Epiphanio hæreſ. 77. fol. 90. Ari-
um dogmatum novitate ſuperavit. Præterea je-

junia ſtatuta ſolenniter celebranda eſſe negavit,

ne Chriſtiani viderentur eſſe ſub lege. Preces
pro defunctis reſpuit: nec inter Epiſcopum

Presbyterum differentiam, quam multi agnoſce-

bant;, admittere voluit: omnium rerum abdi-
cationem initio præ ſe tulit, mox ptochotro-
phio reliſto, magnam vim ſecum utriusque ſexus
hominum abduxit, qvi omnes ab Eccleſiis agris,
pagis & oppidis arcebantur. v. Epiphan. haæreſ.

cit. . 9oé. ſeq v. & ABuguſtin. de hæreſ. c. 733. Dicti
etiam uetunt abiri quaſi verba & ſyllabas
Audic-

238 CAP. V. DE HXERET.

ſtudioſe captarent. Danæus in Comment. ad l. c.
Auguſtini p. m. 260. Aërenianos ab hæreſis macula
abſolvere mavult, quia neque Socrates, neque ν;
Zomenus, neque Evagrius aut Theodevetus, qvi
mnes ante Aérium vixerunt, hujus ſeéctæ men-
tionem injiciunt. Quare putat ex in vidia & am-
bitione Epiſcoporum, quorum autoritatem ipſe
oppugnaverat, viro hæreſis crimen impactum fu-
iſſe, licet forte adeo malus non fuerit. Eaſtathius
*ν1σοναιjus & Epiſcopus Sebaſtiæ, à quo Ae-
rius Presbyter ordinatus erat, aperte Arianum
dogma ſecutus eſt, hic vero propter adminiſtra-
tionem pecuniæ pauperibus collectæ, & quam ſibi
Euſtuthius ſoli arrogabat, ab ipſo primum diſſen-
ſit; mox vero contentione graviori orta, hærefis
Aerio tributa fuit.

. I1.
Circa idem tempus, 40 Aéëriani accuſati pri-
mum fuerunt hæreſis, Maſſaliani (ita enim rectius
quam Pſalianos dici, Danæus in comment. cit. p.
2581. obſervat) excitarunt hæreſin, ſtatuentes, ſem-
per orandum eſſe, nec opus eſſe labore. Inde
Græcis ?vvera, i. e. precatores, dτα ννρ. di⸗
cuntur; quia Deum, & qvidem cum Sabellianis ut
ouνννοεαHορ invοοaunt. Hi, ut Anabaptiſtæ in
varias ſectas denuo quaſi ſciſſi fuerunt. Nam ali-
qui nominabantur Mariyriani, quod quendam ex
ſuis a duce militum Luppiciano necatum colunt,

ganquam fidei Chriſtianæ martyrem: alii ααaια

——

ni vel .⸗
noceat;
repti ſe
PhetzsAn
Clerorum
Cothmun
dant, vi
LAa
poluerunn
Ommnino⸗
wpent, Mr.
terelinib

yſeili⸗
Uatianus
AI origin
bnſe⸗
Tumn labe B
Mopagavi
us occi,
je
ne , 6
en kekute
Mlarte n
. 1 zel
Eri ite u

uni
i .

elt, ℳs1
elstnaeui
legleg⸗
trut,, G
lebenet⸗
dachen.
jilrtenine
ountr
lafuli
igo4
e Atiamn
Aininilrr⸗
gum ſi
bereis

olti N.
enun cins
gvert O

SEcC. IVy.. 239

ni vel atanici, quod Satanam ſubmiſſe colant, ne
noceat; alii Entbhuſiaſte, qvod in ſacro furore ab-
repti, ſe qvidvis eſſe ſomnient, Chriſtum, Pro-
phetas, Angelos; plane, ut Anabaptiſtarum & Qva-
ckerorum colluvies delirare ſolet hodie, etiam
communionem bonorum & fœminarum fove-
bant. vid. poſt Auguſtinum, Epiphanium hæreſ.
LXX. alt. l. 3. Tomo II. fol. 1oébs. ſeqq. His ſeſe op-
poſuerunt Prodiciani, à Prodico dicti, qvi DEum

omnino precandum eſſe, negarunt. confer Cle-

ment. Alexandrin. Strow. I. VII. f. 722. qvi ſimilem
hæreſin à Philoſophis Cyrenaicis ortam ſcribit.

V. 12. .

Priſcillianiſte circa medium hujus ſeculi, cum

Gratianus imperium teneret, in Eccleſia occiden-

tali originem habuere. Nomen ſectæ teterrimæ

eſt à Priſcilliano, qui Gnoſticorum & Manichæo-

rum labe infectus, malum hocce in Hiſpaniam
propagavit. Dogma præcipuum ad turpitudines
ſuas occultandas fuit:
Jura, perjura, ſecretum prodere noli.
Hinc Auguſtinns inlibro de men dacio, ipſorum er-
rorem refutat, & præterea multas alias ſectæ hu-
Jus ſordes fuiſſe de bæreſ. o. vo. docet; omnes au-
tem illæ e lacunis Gnoſticorum & Manichæorum
derivatæ ſunt. vid. Danæi comment. l. c. p. 126.
§. 13.
In medio circiter hujus ſeculi Apollinaris, ſeu A-
pollinarius; Laodicenſis Eccleſiæ Presbyter cum

24 % C-zA-b. V. DE HERET.

ſpe indipiſcendi Epiſcopatus excidiſſet, hæreſin
inſtituit; docens ſicut Ariani, Deum Chriſtum,
carnem ſine anima ſuſcepiſſe; quia loco animæ
verbum fuiſiſet. V. Auguſt. de bæreſ. c. yf. Apollia-
nariſtæ igitur conſenſerunt, Chriſtum aſſumſſſe
ρaαα ρεννρναοιια ſed anima rationali deſtitu-
tam. Fuifle enim volunt in Chriſto animam qui-
dem peαααα à αονR, non autem )oον
non eam animæ partem, quæ in homine & &
8αοανs appellatur. Atque in hoc ab Arianis
deflexerunt, qui Chriſtum omnino corpus cρνv
aſſumſiſſe docuerant. vid. Tpeodoret. Dialeg, z. in-
confaſ. Hæreſis hæc in duas ſectas mox ſciſſa eſt.
Alii enim dicti fuerunt Apollinariſtæ ſimpliciter,
ui Chriſtum incarnatum dixerunt; alii Apollina-
riſtæ Martionitici, qui Chriſtum corpus ſuum de
cœlo ſumſiſſe, & in cœlis Qaαα ιονοιhabuil-
ſe contenderunt. vid. Danæzi comment. cit. p. 27

Hactenus Chriſti n nam, naturas & doctri-
nam hæretici impugnaverant; nunc imperante
Theodoſio Majore, Antidicomarianitæ prodiere Ma-
riæ virginitati usque adeo contradicentes; ut affir⸗
marint, eam poſt Chriſtum natum, viro ſuo de-
ſpoaſato fuiſſe commixtam. Nomen igitur eſt,
ab hæreſi, quod ſint æιsαο Ma*ρααρν.e. Mariæ
adverſarii. Appellantur etiam ob eandem cauſam
Antimaritæy ab autore vero Helvidio homine ru-

ſticano & vix literis imbuto, Helvidiani, qui Au-
xen-

—
Eenti Ari⸗
ſtenitt 92
t,

REiate!
li bran,
Partamint
Krocelge
ellam xle
nantut.
bimiinho
gii⸗ nega
revacn
Emenie l
Cult, Paral
ln Reſos
linber Ma
unekkhere
Errrr de
ſihemerd
Miela zan
ien di, 46
n henn

Idnbg

E Et
r

, bkiein
cd tine
Aunle

icelr
Uüramc.

leee

nine et
4 Arlans
agt
nN.
liet
Plclhlieti

Nolcltet,

grlus

8Wwum le

Suc. IyN 241

xentii Ariani Epiſcopi diſcipulus fuerat. vid. Epi-
pbanius, qui hæreſ. 75. F. iozz., eundem prolixe refu-

HFltate Auguſtini, regnante Arcadio, a. 415. Pela-

gii Britanni monachi hæreſis, gratiam à Chriſto

partam infeſtare cœpit. Et qvia is uſus erat magi-
ſtro Cœleſtio, diſcipuli fui non tantum pelagiani, ſed

etiam Cœleſtiani ab Augiſtino de uæreſ. c. 5g. nomi-

nantur. Hic gratiæ divinæ hoftis, vires liberi ar-

bitrii in homine integras eſſe ſtatuit, peccatum ori-

Einis negavit, Chriſti mortem & promifſiones gra-

tiæ evacuavit, & hominem per obedientiam legis

& merita ſua conſequi æternam ſalutem poſſe do.
cuit. Paraſtatas habuit Cæleſtium, Julianum, Fau

Num, & alios apud Anguſtinum citatos. Eruditi pu-
arpi

tant, ex Novatianorum & MWManichæorum deliriis or-
tam eſſe hæreſin: contra quam auguſtinns acriter
diſputat. Sed tam altas illa radices egit, ut ne nunc

videm exſtirpari potuerit. Manſit enim in Papatu
Semipelagianiſmm in hunc usque diem. vid. B.
Chemmniti LL. Thevlog. r. ElIII. de lib. arbitr. Jupra
p. I47. cit. A Socinianis vero hodie Pelagianiſmus

ipſe fovetur craſſiſſimus.

CAP. VI. “
HERESIB. V. SECUL. ALIIS.

—– C æztas hæreſes antecedente ævo ortas
Laut propagare, aut interpolare in Eccleſiæz
. per-

dO CAP. VI. DFE HXRKIS.

pern
ſiæ invaluiſſent magis.

8 2.

Sub Theodoſio Juniore, Wehtorim, Epiſcopus

Conſtantinopolitanus, Diabolicæ nequitiæ (ut =-
erates l. Fll. 6. 29. lo quitur) Capax inſtrumentum,
qui dicente Auguſtino de bæreſ.c. 9i. auſus eſt, do-

gmatixare, Dominum noſtrum Chriſtam hominem
tantum: nec id, quod mediator DEl & hominuam fa-

&tus eft, in utero virginis de Wiritn & fniſſe tonteptam,
led poſtea Deum homini fuiſſe permiatum, nec Deum
bominenm paſſum eſſe pro nobiv. Qare nolebat Ma-
riam Ossréser appellare: eisr 7ναοονο igitur cen-
ſebat eam appellandam ede. Sed damnata fuit ejus
hæreſis in Concil. Epheſino, quod Theodoſius Mi-
nor coegit. Weſtoriu: poſtea in exilium miſlus
miſere perüiſſe ſcribitur. vid. Socrat. 17. Evagy. lib.
1. Mecephor. I. 12. qui pluribus hiſtoriam de Neſto-
rio exponunt. Hodie Zwinglianos eandem hære-
ſin incruſtare, notiſſimum elſt. vid. Scbreæder: tratt.

dLe Meſtorianiſmwo.

Euriychiani ſeu Eutyehitæ, illis ſeſe opponentes,

more ſtultorum in contraria currebant. Euty-

ches enin Presbyter Conſtantinopolitanus, ſeu ut

alii vocant, Archimandrita, homo arroôgans &
a D An ſenex, cum Neſtorium refutare vellet,

dixit poſt unionem naturarum in Chriſto, non

iciem tentavit. Et niſi Imperatorem & Con-
ciliorum autoritas illas damnaſſet, damno Eccle-

iumn duas,
Uum manſi
as contu
Maruianu,
Cppidum
lodum ce
Munavlt, V
4. beriſ
io ut Nel
Enatifant
can in
Eeltocapi
tinto

AMune
luu Ho
uczinhi
itun⸗
ſimrel
Mener 61

hic hatu
olmprobe
ſeti dic
en, 1
lan en⸗

¹—

otenn Aon.

anno Ne.

,Eptee 1 & ci 283 c
mnavit. vid. Evagrii lib. j. c. 2. 4 16. Theodoret. I.

glir d.
gironenun⸗
lbe,
on onplen
unmmnſt
enddeni

, net DN
Dlehat MA.

enrch
atolteſs
Chans N.
.

nd
Lenleint
lyent

ſeolpotei⸗

a.

4

V SzcuI. 42

jam duas, ſed unam tantum, nempe divinam natu-

ram manſiſſe: adeoqve naturasin Chriſto diſtin-

Gas confudit. Quare mortuo jam Theodoſio,

—

Martianus Imperator Chalcedone (quæ Bithyniæ

oppidum eſt, ex adverio objectum Byzantio,) Sy-

nodum collegit, quæ Eatchen auditum prius da-

4. hæreſ. Fabul. MWicepher. I. I4. c. 47. ſeq. qui in exi-
lio, ut Neſterius miſere obiit. Ex hæreſi hac pro-
Enati funt Monophyſitæ, qui naturam duntaxat uni-
cam in Chriſto ſtatuebant: Item Acephali, qui a

certo capite nominari nolebant, Eutychianiſmum

Interim foventes.

Monorheletæ ad idem ſeculum in Supplemento

Catalog. Heret. Philaſtrii p. m. os. referuntur, qui

duas in Chriſto voluntates negabant, divinam ſci-
Hcet & humanam. Coutra hos celebrata eſt Sy-
nodus VI. Conſtant. ann. 5s. Sectæ princeps fuit
Arrgins præſul Conſtantinopol. Appellantur etiam
Manenergitæ: quæ appellatio cum priori, ipfis pro-
pter dogma adhæſit. Cum enim Eutychis de una
Ghriſti natura doctrinam in Chalcedonenſ Syno-
do improbatam fſcirent, & propter anathema Eu-
tychi dictum vererentur autoritatem Eccle-
ſæ, alia rem via aggreſſi ſunt, Ssnmae αia*
zvsααα 6½ eis& eiαα l Ma n
veluntatem unamqut operationem in Chriſto aſſerere

anſi ſunt. Ita Photins in Bibliotheca ced. XIX. eo-

l rum

144 CAP. VI. DE HERES.

rum hæreſin exponit. Jacobuavum & Maronita-
rum nomina, a quibus autoribus iidem accepe-
runt, hic inqvirere non vacat prolixius. vide inte-
rim de Jacobitarum origine Micepherum Calli-
ſtum, XIII. c. 52. & Danæum in Camment. ad Anguft.
de hæreſ. 6 93. nec non Job. Heinric. Hotting. in biſt.
Eccleſ. 6. VII. g. 44. L

Notantur in hoc ſeculo etiam Prædeſtinatiani,
qvos nonnulli Reformati Auguſtini diſcipulos fa⸗
ciunt. Verum aliis fit veriſimilius, ipſos fuiſſe Mo-
nachos Adrumetanos prope Tunetum in Africa li-
torali habitantes; qvi ſtatuerunt, qvod nec pie vi-
ventibus bonorum operum labor proſit, ſi à Deo
ad mortem deſtinati ſint; nec impiis obſtaculo eſſe
peccata ſua ſi fuerint ad vitam prædeſtinati. Aqua
hæreſi B. Auguſtinum fuiſſe immunem D. Calovins

in Gntretiſ. Calixt. Diſpatat. W. p. 25. ſeqq. demon-

ſtrat. Id tamen vero congruit; Monachos dictos
hæreſin ſuam ex ſcriptis Auguſtini male intellectis,
& ad ſuam hæreſin vi qvaſi pertractis non tam hau-
ſiſſe quam perperam collegiſſe. vid. Jacobi Sr-
mondi Prædeſtinatsm; ſeu Prædeſtinatorum Here-
ſin. & libri S. Auguſtino kemere adſeripti Refutatio-
nem. Cui ſubjunca eſt cenſura Auvræi Ibeologe
Docétosis Sorbonici, in qva oſtendit, nullam fuiſle
unqvam Prædeſtinatorum hæreſin.

§. 6. .

Aemeete jam memorato ſeculo ex hæreſi Neſto-
ria-

iimaptog

foomia

tamperim
Honen A
Aunal. Ba
Gann. ſ0

Beter
Obeun br
dumAnt
Precibus
Nettria
dam nep⸗
ertincci
fnacisnon

HA

A
cu
1
unnd
itun
Uer prei
lapart
drime

—

AMayonitA.
en aecent
Vigeite.

un Cl/.

4 Agf.

ig nh⸗

irnii,
tiun
ile l⸗
tigal l.
nec jeri⸗

D. CAovts
Cetuon⸗
nd G cos
betteletis

n

u i

ftni
imäihnif

olim

.

r

, ,1 1Deo
euloelle

obotim rentut-

riana prognati Ran tuerunt Aévοα quidem in Chri- ⸗

ſto omnia noviſſe; humanitatem autem ipſi uni-

tam permuta ignoraſſe. A qua ignorantia ipfſis
nomen Agnoëtarum fuit inditum. vid. Epitom.
Annal. Baron. Wendan ann. Cer. Bi. 10. fol. m. 606.
. ann. 563. fol. 633. G

27

Referunt aliqui ad hanc ætatem Petrum Gna⸗

. pbeum Presbyterum Chalcedonenſem & poſtmo-

dum Antiochenum, qui nomen Mariæ in omnibus
precibus inv- candum ſtatuit; odio forte hæreſis

Neſt rianorum, qui Mariam oτWιzον eſſe dicen-

dam negabant. Quia ta nen incertum eſt, an cum
pertinacia errorem ſuum defenderit, hæretici per-
tinacis notam ipſi inurere nolimus.

CAr. VII. 4
AERETIC8S VI. SECUI.
Novis quidem hæreticis Eccleſia in hoc ſe-

culo non adeo turbata fuit; ſed tamen re-
liquiæ antiquarum hæreſi um, ut Origenia-

norum, Neſtorianorum, Eutychianorum, Mono-

phyſitarum non penitus conquievere. Quapro-
pter præter concilium Conſtantinopolitanum II.
alia particularia lesuntur habita, ut illæ telici⸗

4 .
2

246 CAP. VII. DE HXRET ICIS VI. Szc.

Sopitis igitur quodammodo hæreſibus, aut ſchi- Cunhe

ſmatibus, quæ hactenus Eccleſiam exercuerant,
Diabolus tam in oriente, quam occidente, Apoſta-
ſiam à vera & antiqua fide Chriſtiana Catholica

per Paniſmum, & Mahamediſmum introducere mo-

litus eſt. Utraque apoſtaſia, illa partialis, hæc tota-
lu ſeculo ſubſequente vires ſumſit, & Eccleſiam
mirum quantum laceravit.

HE,ÆRET. ET SCHISMATICIS
SEC. VII. IIX. IX. X. XI. XIII. XIV.

Um ſeculo VII. Bonifacius III. Epiſcopus
Romanus, auxilio Phocæ Imperatoris parri-
cidæ, primatum in Eccleſia obtinuiſlet; pri-
mus fuit, qui ſe Epiſeopum Oecumenicum vocari

2–

CAV. INX

—

Kocciden
et & Man
lilno,S

(iam An

ceepit.

dus Hjn

((45 Guath
IOriente

Cecidente
liri Hiſio,
lent. Vj.

deculo
aun Iwper⸗
umn th Geni

0tiente d

præcepit; licet ipſius anteceſlor Gregorim Magnus

vel Antichriſtum, vel Antichriſti præcurſorem di-

cupaturus eſlſet.

. . . . 2. 4 6 5 . . X„ .
Haanc Romani Epiſcopi ſuperbiam deteſtati O.
rientales Epiſcopi, (inprimis Conſtantinopolita-

nus,) cœperunt ſchiſma ab Eceleſia Romana face-

erit, quisqvis Epiſcopum Oecumenicum ſeſe nun-

–

re, quod in hodiernum usque diem durat. De ortu

& progreſſu ſchiſmatis hujus vid. D. Hornbecti
Summ. Controv. I. IX. p. 537. ſodo l. 3

upnl nola

tin M in.

.

Gtodum C
ſtuupecul

Ad/ lnetic

ſeloranig

ndun he
Aunun.

Unhatish
ent.

Car. IINX. D HR. Er ScmSM. SSC. VII. c. 247.
“ Cum hæc diſſenſio inter Eccleſiam orientalem
nedpt. & occidentalem vigeret, Mahammed (aliis Maho-
ecu, Wet Seiamedus diciturnowam religionem egfu-
Aueekeno⸗ dai ſmo, Sa maritaniſmo & Chriſtianiſino, adjutus
na.. etia Arianiſmi & Neſtorianiſmni afſeclis, cudere
Pecknn Cœpit. Qnæ cum ex notis illius temporis religioni-
dus, Syncretiſmum contineret, mox invenit afſe-
cllas quam plurimos, qvi Eccleſiam florentiſſimam
in Oriente graviſſime afflixerunt, eo tempore, quo
ecidentem Longobardi premebant, vid. Hottin-
els geri Hiſtor. Oriental. I. I. C. 7. ſeq. & Magaeburg.
cent. Eikdk ðẽðð

l. Se,

—,————

Seculo IIX. contemtotes Epiſtoporuim Rom.
cmum ImWwperatoribus Orientis. ſuper euliu imagi-
lonns um & Santtorum turbarunt Eccleſiam. Quare
isr. in Oriente duo concilia, Nicenum II. &σ Conſtanti-
tilaihi „opol. Iconolaſticam, fuerunt convocata. Cerelas
min etiam M. in occidente Francofurti eadem de cauſa
ns M Synodum celebravit, quam Goldaſtus & D. Dor-
elltn ſebeus peculiaribus ſcriptis delinearunt.
iwsen. 8. F.
Egx actis autem Cuncilii Francofurtani nota funt
3 duo hæreticorum illius temporis nomina; nempe
nCehn. 8 Felicis Urgelitani & Elipandi Toletani Epiſcopi, qui
enk Nelttorianiſmum incruſtantes docebant, Chriſtum
m ſeoundum humanam naturam eſſe tantum Filium Dei
adoptivum. Quod dogma in conventu Epiſcopo-
1. ℳN rum Ratishonenſi, & Francofurtenſit damnatum

fnerat. M D 4 85.6.

7

248 CAP. IIX. DEHERET. Er ScHISMATICIS

F. 6.
Seculo IX. Gadeſchalcus, vel ut alii ſcribunt Go-
theſchalcus, Monachus quidam ex Gallia Belgicao-
riundus, veterum Præaeſtinatianorum hæreſin reſu-
ſcitavit. Verum in Synodo Moguntina, quam
Ludoviçus Pins, Imperat. convocaverat: a Rabano
Maure Epiſcopo Moguntino & Haymone Halber-
ſtadienſi, conſentientibus aliis dicta hæreſis da-
mnata eſt; ipſe autem Felix Urgelitanus carceri
incluſus hæreſin latius diſſeminare fuit prohibi-
tus. vid. Spontani Epuom. Ann. Baren. ad ann. 5zs.
Fol. 503.

7.

Eodem ſeculo Johannes Erigena, natione Sco-

tus, magis innotuit, qui in S. Euchariſtia Chriſtia-
nos tantum percipere figuras & ſigna corporis
Chriſti afleruit. vid. Hores Hiſtor. Matthæi W.ſt.
monaſterienſit ad ann. Chriſti ggs. n. 62. & 5982. n. 41.
Hujus errorem Beriramus Presbyter ac Monachus,
in Gallia Paſchaſii σρνα M Propagavit, negare
auſus weniaz ſubſtantialem corporis & ſangvi-
nis Chriſti in S. cœna vid. B. D. Henric. Mualleri
Hiſtor. Berengarianiſmi P. 12.

Seculo X. Pontifices Romani operam navarunt
omnem, ut Monarchiam in Eccleſia ſtabilirent.
Sed dum Ottones imperatores reſiſterent ſtrenue,
Clericis cælibatum imperarunt & Monachorum
otdines ſtabilire contenderunt quo Plurcs ſbi
addi-

Ac.

— —

ddidos
Marattt

Lecul
Lecleliæ⸗
fationis
Uinum in,
Gin e/
ſantuxen,
Atem c⸗
memoria
bvinis (
Pario Ha,
ſcopus .
ſop lis,
1sChrich
0r. Beyen

Hirten
lenlem
. e Proe⸗
mi, n
hen dbb⸗
1 luchar

lel lichi,

Unt.

Fecnl.

“ datur

Muren

“

iſibmd.
llabelgae⸗
herelnt
miim, gun
at:s M
mlrt hiber

nns Gi

ut Notii.

,,A ol.

ztione dco⸗
iCla⸗

louben h⸗
,6 Rr. N

cMonchu
“ hte
rblligr.
Humn M

eninbardui

s tshim

leentkne,
Gomm

Mond

Ssc. VII. IX. IX. X. XI. XIII. XIV. 9

addictos haberent ſubditos. vid, Haſpinian. de
Monachis libr. H

Seculo XI. Eerengarius Andegavenſis in Gallia

Eccleſiæ archidiaconus, occaſione a transſubſtan

tiationis dogmate ſumta, docere cœpit, panem &

vinum in menſa Dominica, etiam poſt conſecrationem,
laberelsrr.

& in nſu ſuo Euchariſtico non eſſe verum corpus &
ſanguinem Domini, ſed duntaxat figura: vocari
autem carnem & ſangvinem propterea, quia in
memoriam crucifixz carnis de latere effuſi ſan-
gvinis Chriſti celebrentur. Oppoſuêre ſe Beren-
gario Lanfranem, ex Cadamenſi Abbate Archiepi-
ſcopus, Cantuarienſis, & Gaitwundus AverſanusEpi-
ſcopus, qui veram preſentiam corporis & ſangvi-
nis Chriſti in S. Euchariſtia defendebant. vid. Hi-
Kor. Berengarianiſms D. Malleri cit. p. I. 162: ſeq;.
§. 10.
Præterea inter Eccleſiam Orientalem & Occi-
dentalemæ alicontroverſiæ agita tæfuerunt; nem-
pe de procetſione Spiritu & a Filio, de forma Bapti-

Imi, an aſperſione, an immerſione fieri debeat; it.

ſuperabbatis in quadrageſima obſervandis, ſuper pa-
ne Euchariſticé & ſimilibus, quæ ex Chriſtophori An-

gLeli Enchiridio & Feblavit Annotat. in iſtud, notæ

ſunt. .
Secul. XIII. cum Palæſtinam & Syriæ partem
Chriſtiani, Saracenis & Turcis bello ſacro, ut di-
cebatur, extorſiſſent, reliquiæ veterum hæreſium

——

250 Car. IIX. Drz HERFT. Er ScISMATICES

ibidem deprehenfæ fuerunt, quæ nec hodie extin-
Etæ ſunt inter Chriſtianos orientales. In occidente

Ppapa Romanus Hætericis accenſere voluit Walden-

ſes, quĩ à Petro de Waldis nomen habent & alias
Pauperes de Eugduno vocantur. Hi Papatum jam-
jam quaſi in auααaα conſtitutum impugnare & Pa-
pam Antichriſtum appellare non verebantur. Ve-
ram contra jus fasque illos appellari hæreticos, o-
mnes norunt, qui hiſtoriam Waldenſium, cum
Lyaii, KRoterodami ann. 616. edita.

ſtatu Papæ non ignorant. vid. Malgenſia Baltbaſ.

Nonommittendus eſt, qui hoc ſeculoArii & Pe-

lagii hæreſin in Gallia ab orco revocare & propa-
are ſtuduit. Is vero eſt Petrus Abailardin, (alii
Abalardum, Abaliardum, Balardum vocant .

natione Gallus, qui Pariſiis Theologiam & Philo-
ſophiam profefſus eſt. Hi iſe J
Epiſcopo Pictavienſi, cum de Trinitate loqueba-

Hic cum diſcipulo Giberio

tur, Arium ſapiebat, cum de gratia, Pelagium; cum

de Perſona Chriſti, Neſtorium. Ita ejus hæreſin
deſceribit Bernhardus in Epiſtolis. Quapropter iIn.

concilie Svefſionenſt, Pariſino & Rhemenfi da-
mnatus eſt. vid. Epiſt. Bernhard. 157. 159. 193. Huic

Abhailardo adſtipulatus efſt Arnoldus Brivianks,

quem Eernhardus Epiſt. 196. cauda m oorpionis vocal;

quem Brixia evomuerit, Roma exhorruerit, Francia

vepulerit, Germania abominetur. vid. D. Calovii Jo-

einiſm. P refligat. p. 11. ſeqq. & D. Schereri olleg. An-

H n

H. i

cc.
Leculo-
(onilioru
anuſubſe
iumeratto
bannß
Pehataac
in. ret
turetiam
tumpettee
ſechcunt
Morare
teine

deculi)
(ooriga
lerat.
rnuglem,

bed Ut

. lue 7,
vonpa cceh
Upeteli
Aneſidin

i)

iſer (hy
ſomoa 4
Krmnmh

ſ

net

cle all.

noccicete
lithhelen.
detAA
pamfr.
Pueblt
nn
elichdl⸗
Mun, u

AriNe

r.
, i
. Oee,

moblnt
tehinenr
lgmnen
Z ten
Duc⸗ te 1

r
hi

65 1 n

*

D VII. N. & XI. XII XIV. N1

py. 13. ”MM
Seculo XIII. Papæorum dogmata & errores ver

conciliorum decreta facta ſunt articuli fidei, ut
transſubſtantiatio, confeſſio auricularis, ſpecialis e-

nu meratio omnium peccatorum, requirens atisſa-
ctionem pro pœnis, & quæ ſunt alia ejus generis do-
gmata ad Clericorum ſtatum maxime conducen-

tia. Przter fictos a Pontificis hæreticos, notan-

tur etiam Fratricelli, qui ihomines in hac vita tan-
tum perfectionis gradum conſequi poſſe, tradidis-

ſe dicuntur, ut fiant αναeαται; nec opus habe-
ant orare aut jejunare. Quierror Monachiſmo de-

bet originem.

§.14.
Seculi XIV. Papalis potentia cum erroribus i in
doctrina & vita, in immenſum propemodum aucta

fuerat. Nam Bonifacius UI. ſibi temporalem &
Piritaalem poteſtatem abſolutam arrogaverat;
adeo, ut albertus Cranzim, Canonitts Ham.

bargenſin, ſcripſerit; cum dictus Papa magna
pompa celebraret jubilæum a ſe inſtitutum, &

imperiali habitu iudutus eſſet, ante ſe nuda-

um gladium oſtendens diceret: Ecce, hbic duo
gladii:) vides 6 Petre Iucceſſorem tum , & in ſa-

lutifer Chriſte, tunm cerne vicarium: vide,
Jsonode adſoendit ſuperbia ſervi ſervorum zuo-

rum. vid. Cranzii Saxoniamlib. VIII. G. 26. p. 22 5.
Cæterum hæreſes fuiſſe ortas non meminimus fa-

molſas, niſi quod Benzletie de Korbath, Chriſktum

in

252 CAP. IX. DE HERET. Er SchIsMATIEIS
£

in cruce deſperaſſe dixerit, quem errorem tamen
Herbipoli mox revocavit.
Iſ.
Seculo XV. (alii XIV. conputant) aiit
concilio Conſtantienſi ane vAedia probterperi.
culum effuſionis e transſubſtantiationis g ait
natum, in Eccleſiam introduxerunt, ſnn 4 ſan
xerunt: Hereticas non eſſe ſervandam fidem: au 4
axioma ad diſſolvendam eictatem komin Ern
Diabolo ſuppeditatum, mox inaut erenbl
erfidiæ confirmarunt, ad ignem ſci geemee
lis innocentibus viris Tolanve S . c an
v. Actla &n ßMortem
H & tom 1. Hiſt. & Menawal, Joh. Maa
Norinbergæ ann. 151. im preſſa.

CAPD. I X.
DE
4 ISMATICIS
ETICIS ET SCHI
õ NEMPE SECU
LI XVI. ALIIS XV.

do ſum-
Papatus ad faſtigium in mun .
Cd Kere di & g. Lutheru znllind .
. vino cœpiſſet orbi Chriſtiano wilan t n
dobtrine tum merum & diſciplinæ, a oni igin⸗
troducta manifeſtare; pura, aniqus s allals⸗
doctrina quaſi luci denuo expoſita meelehllime⸗
fuit. Sed mox novorum hæreticoru G

Recs

—

fcorum
e ſoat
hololice

Fümam!:
Conltitin
nisChritd
Crarinde
ſa erore
Tunt Dreæ
ſine,
atio 1.
liſon
Ver⸗ taba
utnaaßt
Conine et
Mürende
.Ranen
n, 6
Uon b. B
Henpt
Rn,

An Fg
lle
ktncd
it.

nigue an

lels

—

ein tanen

ntiteüin
Cerei⸗
Cgnte
ulgleln.
6n. glol
otminun⸗
gelerpo
et damnr.
Mmrlpne

G ſj

CE⁵
mmhſ⸗
1iniinanc

Polihclene

Eold
teuen
ſor

RECcENTIORIBuS NSMPE SzcurI XVI. 2 73

ticorum colluvies puritatem religionis Evangeli-
cæ fſœdatura prorupit, ut tempore jam ſeculo A-
poſtolico factum eſſe legimus.
§. 2.
Primam igitur ac præcipuam hæreticorum claſſem
conſtituunt Pipæi; qvi cum ſemel à vera Religio-
nis Chriſtianæ norma, qvæ eſt ſola ſcripturas. S. ab-
errarint, circa omnes fere fidei articulos, in Eccle-
ſia errores noxios pertinaciter defendere cœpe-
runt. Præcipui hodie Papatus propugnatores ſunt
Jeſuite, hominum genus gausepSrαιν quod ab
Ignatio Lojola, milite Hiſpano, originem trahit. Or-
doipſorum ann. I5%. à R. Pontifice confirmatus,
per traudes varias ad magnam in republica poten-
tiam adſpiravit. Compendium doctrinæ ipſorum
continet Cencilium Tridentinz ævo ſuperiori ad op-
primendam puram Evangelii doctrinam habitum.
V. Examen ejasdem Concil. d. B. D. Cemnitio conſeri-
ptum, & B. D. Gerhardi Confeſſ. Catholicam, nec
non B. Hopfneri Saxon. Evangelici. & die Saͤchſ.
Haupt⸗Vertheidigung des Augapffels / & D.
MWe. Hunnii Apoſtaſiam Roman. Eccleſ. & alios.

In Helvetia lricus Zwinplin, Vgurinut qui
anno I519. Samſoni Mediolanenii Franciſcano
indulgentiarum nundinatori ſeſe fortiter in Hel-
vetia oppoſuerat, (primus enim Reformator non
fuit. Nam Lutherum omnium primum noſire
ſeæzuloltin errores & abuſus Papiſticos palam magne
fortigue animo inveëtum eſſe, ipie Ludevicus Lava-
terns

254 CA. IX. Dr HEERET. Er SCHISMATICIs

terus Hiſtor. Sacrament. fol. 322. contra reliquo-
rum Calvinianorum vanam gloriam aſleverat,

cœpit Andreæ Bodenſtein, Franci, 4 patria Carolſta-

dio cognominati & Wittebergæ Profeſl. ſententiæ

de S. cœna favere: Quod verba Chriſti in inſtitu-

tione S. cœnæ non proprie, ſed figurate accipienda
ſint. Hinc certamen Sacramentariorum ſatis tur-

bidum in Eccleſia ortum. Et cum illorum partes

mox ſtrenue tueretur Jobannes Calvinas, Noviodar

nenſis Gallus, & præterea Goedeſehalci hereſin de
abſoluto prædeſtinationis decreto reduceret; nova
hærelis enata eit, quæ Zwinglianorum & Calvinia-

noram à Promachis dicitur. Nomen hoc alviniſtæ
ipſi non deprecantur: vid. Jadie. ſuper Epiſt. Ehilipp.
edit. Lendin. Lit. L. voce Iaſco. Apell. fol. 51. ſeiner
kuürtzen Antwort. Calvin. Volam. Tractat. Theol. fol.
SAg. An, raldus ay. TPanh. Exercit. de Grat. univerſ.
fal. 325. Apertum ait, Calviniſtam me proficitelr, qui
doëtrinam, quam dockit Calvinus, publice probet at-

que amplexas Aſt, inquit, Jacobus Lanrentins in E-
iſt. Grot. anatomipata fol. 25. Nominari enim besta-
rii ab Auteribin poſſuant, ſicati Chriſtas vocavit Nico-
laitas à Wicolao, ut a ſdelibus diſtingveret, Pareus

Comm. ſuper Apocal. II, 15. fol. 49. Par- eAſt, ut qno-
rum pravam opinionem acceperunt, eoram quoque

vocabula & titulos accipiant, inquit Athanaſ. ad
Adelphium Tom, I. fol. 331. =uus P Vero Aſt, gaorum
nomina deprecatur, eorum quogae ſententtas te-
fegere. Id. Orat. W. c. Arianes T. . f. 272. Sanhei⸗
mius

7

RrcEX
Viu E,

lirnatoru

ſa, 20.
rels capi
dloe. Hen
ciorum er,
lunoti, quo
ſornezor

tuſ lit 1

Iotorutn i
Uurpar,, vie
75,Orige
Cun inggul
u haben⸗
txter

lhlhlterre

iſler ce

(fis obe
Dere gin

Eendasitid
Plintimin

„. . “
Achert

los

lncß

n telgno⸗
nn Terett,
rCr
llenentr.
nnnlir.
ahen
uunlatstr.
Cumpns
u, Muudt
lerein
, M.
CAuin lulie
6n. ſer
elecbfa.
stunt⸗
foretgn
lepitt
ernnun.
ninle⸗
urmrNM
V g
„7*
An ſ ſß
14a
el 4
ſun 1

7 3

=

„

7

ſumm 8

RECENTIORIEUS NeupE SeEcüII XVI. I. 25

wiins & Helveticorum nomen conventius quam
Reformatorum judicat in Gatagm. Diſp. Theol. P. I.
f. 305. 326.) vulgo etiam Sacramentarii à primo
heæreſis capite appellantur. v. D. Shlaſſelburgii
Catalog. Heret. lib. III. ubi cum biſtoriag, Sacramen:
tarioruns errores confutat. In Gallia dicuntur Hu-
gonoti, quod nomen ann. 1561. ad contumeliam
Reformatoram effictum eſt. Sed mox à Rege ſanci-
tum fkuit, neque nomen Papiſtarum neque Hugo-
notorum in poſterum debere contumeliose u-
ſurpari. vid. Ipnan. Hiſtor. lib. 28. ediz. Pariſ. p. m.
71.73. Origo nominis 2 Thuano hæc refertur; quod,
cum ſingulæ urbes apud Gallos peculiaria nomi-

na habeant, quibus mormones, lemures, mandu-
cos & cætera hujusmodi monfra inania anilibus
tabulis ad incutiendum infantibus ac fimplicibus

fœminis terrorem vulgo indigitent; Cæſar oduni
Huge Rex celebratus fuerit, qui noctu pomeœria

civitatis obequitare, & obvios homines pulſare ac

rapere dictus fuerit; ab eo Hagonoss appellati, qui
ad ea loca, ad conciones audiendas, ac preces fa-
ciendas itidem noctu, quum interdiu non liceret,

agminatim in occulto convweniſſent. V. Tuani lib.

rru. ad ann. Sée.

4

Auahaptiße ann. 1I 1522. ut aliquid ad Refor-

mationem contuliſſe viderentur, duce Mioslao.

Pelargo Storch Paſzore Oyeneo, docuerunt,
egreſſos papatu rebaptigandos eſſe. Indo a pri-

4 mo

—

— & in com-
mo &rors Momen ingen 6 en, Geoyn
. . ü
Pofie Grn aganſtel eban ne
ei reni errores erroribus eularunt
1 i cun Deo finxerunt, Ma giſtratum adamna
on Acuncor rejecerunt, legem N10 H nomina:
ας Inde variæ Anabapiiſtarnm ſectæ ciomibus
runt. qui ſilendumm eſſe omiſſis conci du
ur t⸗ e ntes qui ſemper orationi utamiſtæ,
elarenle os fovent., jactantes ſe rapi ex ibus
enthu õ Deo miſcere colloqvia, X (. unt
in mi rdicerepoſſintillorum quidam “ e &
inteteam, nquam epileptici, tremunt co ſ tiunt
an verramt . onesiadh m ieberne ui len nt
Ber hriſtuma lege ſiberatos eſſe „communi
ſe per Chriſtuma jeg

ſariam eſſe inter Chriſmianos:
nem mulierum neceſſariameſſe inter C

lius peccare; liberum eſſe, an
egeneratos non amplius beccare; ier an non;
. os conventus frequentare Nociriaz in perni-
& uæ ſunt aliæ hujus furfuris 5 b Anabaptiſtis
n Rccleſiæ & Rcipubl. inventæs .
ciem Eccleſ
S& Fanaticis. §. 5
Widam Anabaptiſtæ (qvas innraeleerſaa.
di jam diximus) poſtea nomiha 4 lec⸗ iore Hofman-
re hs ai de Georgio- Aug uſti
Davidiani à Davide 2%2 d diem
Aener eeungane⸗ docuit. Mangonihe
extremum occluſum u M um dosmatbtn in
Aenene. V. plures monſtro 5 vento-

D

—

inyentore
M.. .2
Nde4
ruiit.

AnAO
fla. Nob⸗
ſius min
rum ufur
Chriſtum
turatm ſt⸗
loattulii.
Ponit non
Pinnalic,
(onkellone
hihratere
Kortho
llerinn 1
ün.
kolt den
nicoleſh
lambiti
ur gezb
Perniifit
wenit
uran,
a lſe
lonese

uico⸗

d RECOENTIORIUS NEMPE SrcuT. XVI. N 2,7
Aumm. inventores apud D. ecblaſſelburg. Ceralog.heret. lilrr.
,na:n UII. p. 22. 23, ſeqjq. &. D. Hornbe- ui Sam. controverſ.
, Herm 4. V. de Anabaptiſm. & lib. Ml. de Enihuſiaſti & Li-.
nmuemes eersz.

——

inErm. Anso 1528. ejusdem ſeculi Caſparus Schwenckk-
einumir Ield. Nobilis ab Oſſink, ex ducatu Lignicenſi Sile-
otcOAmn ſius, miniſterium Eccleſiaſticum & Sacramento-

