mxbener & de nullo alio homine, ſacra ſeriptura teſtatur. Cre-
õ dimus vero, ſuperioribus ſoripturæ teſtimoniis Maje-
ondti O ſtatem hominis Chriſti declarari, quam Ohriſtus ſe⸗
rlenitlitie cundum ſuam humanitatem, ad dexteram Majeſtatis
icolarne & virtutis Dei accepit: ut videlicet etiam ſecundum
od uneb illam ſuam aſſumptam naturam,& cum ea, præſens eſſe
alin posſit „ & quidem præſens ſit, ubicunque velit: Præſer-

=

6 Ee α rim vero ſentimus, eum Eccleſiæ ſuæ in terris, ut Me-.
e diatorem, Caput, Regem & ſummum Sacerdotem,
W præſenten! eſſe. Non autem dimidiatus tantum Chriſtus,
4 m Aut una duntaxat ipſius pars Eccleſiæ præſto eſt: ſed to-
un , mt. ta Ohriſti perſona. Ad eam autem pertinent ambz
gnuf kis naturæ, divina & humana: quare eum præſentem ha-
Mine it⸗ bemus non tantum ſecundùm divinam, verum etiam
n un ſecundum aſſiumptam humanam ipſius naturam: juxta S
eri naf quam ipſe frater noſter eſt, & nos caro ſumus de car. S

nien Kende ne ejus & os de osſibus ejus. Et ſane in hujus rei con-
1 ue nnß frmationem ſacram ſuam Coenam inſtituit: ut teſta-
, retur, ſe etiam ſecundum eam naturam, qua carnem Eph. 5.
Kne, 1ipe & ſangvinem habet, nobiscum eſſe, in nobis habita-
ll “ re, operari, & efficacem eſſe velle.

,Pzttes. . . . .
ailin G ie/ Huic firmisſimo fundamento D. Lutherus, ſanctæ

C i, memoriæ, innixus, doctrinam de Majeſtate Chriſti
Fee Dd d juxta

Tom. Wit-
veb. 2. Ger.
Ffolr9h.

A4 MNX. DE PERSONA CHRISTI.
784

——

denter ſpicuè Eecle
humanitatem, fide ter & perlp
juxta um.
propoſuit.

i Conſ de
ini Confesſione le
jori/ ſua/de Cœna Domini . Chri-
. Dlier iee modum ſceripſit: Cum
per Ona

2 P

2 .

2 4 5
4 4

divinum illum modum.

. ibi al
8 d

eu

4 iter perſonalit
na opo uOd ſi naturaliter de i .
F abi K profecto ibidem etiam 2
eſt, ubi ubi eſt, neceſſario ho

7

mo eri on enim in Chriſto ſunt du ,
. recteè 4 X ris . hic eſt Deus 3 jbi fater oporte &
6 .
que

1

U aU⸗-
ma quen monitrare in qu ſolus DE .
ſ ę“ 1 na di⸗ 106.
1 et Jam ſtatim perſo 1
E.

1 ui non
St hic eſt Deus ille, ꝗ
recte dicere; hic ef
nim tum
ſem e

homo fact
eſt homo & qui adhuc nunquam
bſ aut em, ut ego talem Deum asnolean aut 00
. Ex his enim con eꝗ uod locu
Sx .
lam.

tandem,
obſecro⸗;

& ſpa-
Chri-
. perſonam Ch .
t duas naturas ſepar arez omnes Dia
rina Hacre quam ramen l ert. Et quanti
1: ere: e.
a tädere aut ſeparare potuere. Et di
boli divide “

N br
okſal, ret i eſte
hulmn ehzina
UIbloeis, Cuntan
in etlon, ellet,
Peglam veto ich
iueloenmgteloce
Eümaltten Chri
in ur in Chri
In; Unn in Chri
Amm humanit
lbdlo, de u
lo ane morter
Ealmlun alteranl
Nttinn data el
n, & non ,b g,
tib gerno
nn npungkionen
ilsgigent
en MMomento, in
ekin man e
mſent eſt & vd
ümemim haher
almrſper con
Ed quod cum
tens⸗ Deezte
hſimiere
ncrlo & in te
nilcet el
Ktetno gi
4 ſün tono eren
rdaeet
Um: Occiltay

J celoga

=

E

klin

CNN.. IIIX. DE PERSONA CHRISTI. 7 35
1T tiat e obſecro, pretii eſſet talis Cheiſtus, qui unicò tantum
loco ſimul divina & humana perſona eſſet: in omnibus
Domiici vero locis, duntaxat & quidem ſeparatus Deus, aut di-
um ſaiſt vina perſona eſſet, ſine aſſamta ſua humanitate. Ne-
etr turiα quaquam verô id tibi, quisquis es, conceſſero: quin po-
ahur Mi“ tius quocunque locorum Deum collocaveris: eo etiam
Oufcinn ll humanitatem Chriſti unà collocare te oportebit: non
Nun nom enim duæ in Chriſto naturæ ſeparari aut dividi Poſ- S
ESI: i u ſunt; Una in Chriſto facta eſt perſona: & filius Dei
n aſſumtam humanitatem à ſe non ſegregat.
TAHNMNI . . fegal. TJom. 5§5.
n In libello, de ultimis verbis Davidis D. Lutherus .
mum Nlnn hon ſ in hanc ſententiam ſetinſit: . W it
ſd inulig paulo ante mortem uam in hanc ſententiam crip it: teb fol. 4.
Secundum alteram temporalem humanam nativita-
tem etiam data eſt illi æterna Dei poteſtas: ſed in tem-
pore, & non ab æterno. Humanitas enim Chriſti non
fuit ab æterno, ut divinitas: ſed Jeſus Mariæ filius,
juxta ſupputationem veram, hoc anno natus eſt an-
nos mille, quingentos, quadraginta tres. Interim tamen
ab eo momento, in quo divinitas cum humanitate u-
nita eſt in unam perſonam, homo ille, qui eſt filius Ma-
riæ, reverà eſt & vocatur omnipotens æternus Deus ,
qui æternam habet poteſtatem: qui oninia creavit &
conſervat (per communicationem Idiomatum:) pro- .
„ ptereà quod cum divinitate una ſit perſona, & verus
EIt Deus. De ea re loquitur, cum inquit: Omnia mihi,
tradita ſunt à Patre. Et alibi: Mihi dara eſt omnis pote- Matt 127.
ſtas in cœlo & in terra. Quis eſt ille, qui dicit, MIHII . 28, 15.
Mihi, videlicet, Jeſu Nazareno, Mariæ filiò, nato homi-
mni. Ab æterno quidem habebam eam à Patre, prius-
„quam homo fierem. Qum autem humanam naturam
aſſumerem, accepi eam in tempore, ſecundum huma-
nitatem: occultavi autem eam, donec à morte reſurge-
rem, & ad cœ los aſcenderem: tum ea debebat manife- Nozp. 1, 4.
ſtari & declarari, ſicut Paulus dicit, eum declaratum ſeu Joh. ,. D
„ emonſtratum filium Dei cum potentia: Johannes E
vocat, clarificatum, ſeu glorificatum,
M Dddz Plura

„7.

1

nos caro de carne ejus

XII. DE PERS 8ONA CHRISTI.
Plara in hanc ſententiam teſtimonia in D. Tuthen
ſeriptis reperire licet, præſe tim in eo libro, cui titu⸗=

6g
728

lum fecit: Quod hæc Verba (hoc. eſt corpus Tnetun ad.

huc firma maneant: Præterea in majori ipfius Con-

fesſione de Coœna Domini multa in hoc genere legun-
tur. IIIa tanti viri pia ſcripta (ut bene fundatas de-

Glarationes articuli de Majeſtate CHRISTI, ſedentis ad
dexteram Dei, & ipſius Teſtamenti) brevitatis ſtudio
(eo modoquo ſupra diximus) hoc loco, & de perſona
Chriſti, & de ſacra Cœna repetita eſſe wvolunms.
Quare pernicioſum errorem eſſe judicamus, quan-
do Chriſto juxta humanitatem Majeſtas illa deroga-
tur. Chriſtiani enim ea ratione fümuna illa confolatie
eripitur, quam e promisſionibus paulo anté comme-

moratis de præſentia & inhabitatione capitis, regis, 6
& ſummi ſui Pomificis, haurire poterant. Is enim pro-

miſit, non modo nudam ſuam divinitatem ipfis præſto
futuram, (quæ nobis miſeris peccatoribus eſt, tanquam
ignis conſumens aridisſimas ſtipulas: ) ſed ille ipſe,

Homo i ille, qui cum a diſcipulis locutus eſt, qui omnis ge-
neéris tribulation nes in aſſumta ſua humana natura gu-
fſtavit: qui ea de cauſa nobis (ut &£ hominibus & fra-
ctribius ſuis) condoler e poteſt: ſe in omnibus anguſtiis

noſtris nobiscum futurum promiſit: ſecundum eam
etiam naturam, juxta Auarn ille frater noſter eſt, &
umus.
Rejicimus igitur, at 4 le eunanimi conſenſivore &or.
de damnamus omnes errores, qui à commemorats pia
doctrina diſſentiunt: qui cum Propheticis & Apolſtoli-
cis (criptis, cum receptis & approbatis ſymbolis, & cum
Pi⸗ noſtra Augu ſtana onfesſione pugnant, ut ſunt:
Quod humana natura pr opter perſonalem unionem,
cum divinitate fit confuſa, aut in eam transmutata.
Quod humana in Chrido natura eo modo, quo di-

vinitas, ut infinita aliqua effentia, & ex virtuteé aut

pro Ptierare eſſentiali ſux natutæ ubiane præſens ſi ſit.

Quod

M. D
—
ähunun
ui len eſen
bnenit⸗

Er Numman

ulelier exten

i ibui gebe
fun Onnipote

AEmmnn ſaject

(er.

nſe Eile⸗ Posſit,

1l am Prelenti

kdalupami

I

Gov Ptuine echere
e rerr ſur

Humana.
Uh htogg terecen n
Re eulen rfiiriu

CN. e
—,

kimoniana
m in eo Ibto l

in mionn
lta indoegene
tn (itbenfnn
e CHNbII
zmenti)brein
voe o Af
ut elle llni

n lejdlnn?

e ſummih
Sbis puld i⸗
bitatione
rite porln
nCV
eccadide
ſihils
locurustt
ſa ummn
(ut u⸗
il tun

E

5, . 4
ninien
inmen
H, N
eeies 4
Lobanel 1
one teu 1e
,„Derlonale
epe eni

Gert

. . . .J 4

HX. DE PERSONA CHRISTII. „7

Qusd humana natura in Chriſto divinæ natusæ ſub-

Kantia ſeu eſſentia ſua, aut in ſuis eſſentialibus proprie-
tatibus exæquata ſit.
Quod humanitas Chriſti in omnia loca eceli & ter-

rIæ localiter extenſa ſit: quod tamen ne quidem divini-

tati tribui debet. Quod autem Chriſtus per di-
vinam omnipotentiam ſuam, corpore ſuo ( quod ad
dexteram Majeſtatis & virtutis Dei collocavit) præ-
ſens eſſe posſit, ubicunque voluerit: ibique inprimis,

tia optimeè efficere poteſt, ſine transmutatione aut abo-

litione veræ ſuæ humanæ naturæ.

Quòd humana natura in Chriſto ſola pro nobis paſ-

ſa ſit, osque redemerit: cum qua filius Dei in pasſio-
ne nullam prorſus communicationem habuerit.
Quod Chriſtus ſecundum divinitatem ſuam dunta-
Xat nobiſcum in terris, cum verbo Dei prædicato, le-
gitimo Sacramentorum uſu, præſens ſit: & hæcChri-
Kſti præſentia ad humanam ipfius naturam prorſus ni-
il pertineat.
Quod aſſumta humana natura in Chriſto cum divina

vjirtute, ſapientia, potentia, Majeſtate & gloria, reipſa 6&u

verè, nullam habeat communicationem: ſed quod tan-
tum titulo & nomine nudo cum divinitate communicet.
Hos errores & alios omnes, 4à pia & ſincera doctri-
na, paulo anté commemorata, diſſentientes, rejicimus at-

que damnamus: ut qui verbo Dei, Propheticis &
Apoſtolicis ſcriptis, & Chriſtianæ noſtiæ fidei & Con-

fesſioni repugnent, & hortamur omnes pias mentes
(quandoquidem Chriftus in ſacra ſcriptura Myſte-
rtium vocatur, ad quod omnes hæretici capitibus fiis
impingunt) ne fua ratione humana in tantis myſteriis
perſcrutandis curioſæ ſint, ſed potius cum Apoſtolis
Ohriſti ſimpliciter credant, oculos rationis ſuæ clau-
L Ddd z3 dant,

UIE

ubi ſuam præſentiam illam, ut in ſacra ſua Cœna, in
verbo ſuo promiſit, hoc ipſius Omnipotentia & ſapien-

1

78 % N. DE DESCENSII CHRISTI AD INFER.

dant, & intellectum ſuunm in Chriſti obedientiam ca-

2.Cor. 10, 5.

ſolationem petant, atque ſibi perpetuo gratulemur;

quod caro noſtra & ſangvis noſter in Chriſto in tan-

tam fublimitatem, ad dexteram Majeſtatis, & omnipo-
tentis virtutis Dei ſit collocata. Sic in omnibus adver-
ſis inveniemus, quo nes ſolide conſolemur, & ab o-
mnibus pernicioſis erroribus præſervemur.

DESCEN
STI AD INFEROS.

DE

quibusdam recentioribus, verum etiam olim
A ab Orthodoxis veteribus Eccleſiæ Doctori-
bus non prorſus eodem miodo explicatum
eſſe. Nos igitur tutisſfimum judicamus, ſi ſimplicita-

mus: ad quam D. Lutherus pia ſua concione, in arce

Torgenſi Anno Domini 153 3 de (Chriſti ad inferos de-

ſcenſu habita, remiſit. Ubi confitemur, quod credamus
in JESIM CHRISTIM Dominum noſtrum, fllium
Dei, qui mortuus, ſepultus eſt, & ad inferos deſcendit:
in qua onfesſione videmus, ſepulturam & deſcenſum
Chriſti ad inferos, tanquam diverſos articulos diſtin-
gvi. Simpliciter igitur credimus, quod tota perſona,
Deus & hemo, poſt ſepulturam, ad inferos deſcende-
rit, Satanam devicerit, poteſtatem inferorum everté⸗
rit, & Diabolo omnem vim & potentiam eripuerit.
Quomo do vero Chriſtus id effecerit, non eſt, ut argutis
& ſublimibus imaginationibus ſcrutemur. Hic enim
articulus non magis ratione humana & ſenſibus com-
prehendi poteſt, quam prior, quomodo Chriſtus ad

1

7

ptivent. Inde autem dulcisſimam & firm isſimam con-

SUI CHRI-

NO NST AT, hunc fidei noſtræ articulum, de
deſcenſu Chriſti ad inferos, non mode à

tem fidei noſtræ in ſymbolo comprehenſam retinea-

dexte-

1D CR
Emnm Omm

aloeng: in his
benl, & erbn
eblcam doctr
itlcktegne 82
PinChüſtume
n wobis nocere

C.
CLLSIAS
.
NI

kam
le ce
nlequ
dond
mh at conle
llutpantur n
etunckocont
rllenoel:.:
bingeliin .
en lma elche
nbatasceremar
recehte net
“ . ſr.
rebus illi
enenl il

M doc pen
elngitt
runun

ekri e

NHDHn X. PE CEREMONIIS ECCLESIASTICIS. 789

Ge iur dexteram Omnipotentis virtutis & Majeſtatis Dei ſit
Amn & humsunud

B cCcollocatus: in his ergo myſteriis fides duntaxat eſt ad-
Hepend hibenda, & verbum Dei firmo aſſenſu retinendum eſt:
dte n Entu⸗ ſic ſolidam doctrinam, & veram conſolationem (quod
MickniKe⸗ vigdelicet neque Satan neque ipſi inferi nos, omnesque a-
die nlmiu, lios in Chriſtum credentes, in poteſtatem ſuam redigere
condn,E aut nobis nocere valeant) ex hoc articulo hauriemus.
rrſenena. L X

: DE CEREMONIIS EE
GeGLESIASTICIS, Q Æ vut6eo0o

E110 Adiaphora ſeu res mediæ & indif:-·
il ferentes vocantur. 44 .
m N BTIM eſt etiam inter quosdam Augu- c 7. ,
eibiubuii⸗ ſtanæ Confesſionis Theologos disſidium Apol. 205.
eCen ohi de ceremoniis Eccleſiaſticis, quæ verbo Dei Art. Snal.
mdl, neque mandatæ, neq; prohibitæ ſunt: ſed 337.
a Ghnin⸗ bono conſilio Propter SuαααdMααι ordi- Epit. 6144.
neum, aut ad conſervandam piam diſciplinam in Eccle-
ſia uſurpantur. Una pars ſenſit, quod perſecutionis tem-
girnA pore(quando confesſio fidei edenda eſt) etiamſi adver-
mimun m, ſarliEvangelii in doctrina nobiscum non conſentiant,

isH tamen ſana & ſalva conſcientia liceat quasdam dudum
l, abrogatas ceremonias (quæ per ſe adiaphoræ, & à Deo ne-
uch, que præceptæ neque prohibitæ ſunt) poſtulantibus id
d mß, & urgentibus adverſariis reſtituere, & hoc modo cum
, e iis, in rebus illis per ſe adiaphoris conformem quan-

n dam rationem inſtituere poſſe. Altera vero pars con-
kuen Gn tendit, quod perſecutionis tempore ( quando con-
8 ge⸗ fesſio fidei requiritur) adverſariis illæſa conſcientia, &
Keeimd ſine jactura veritatis cœleſtis, reſtitutione rerum adia-
Knne o phorarum gratificari non posſimus: præſertim, quan-
unan do adverſarü hoe agunt, ut aut vi manifeſta, aut
4N. Ddd 4 occu-
Z

2. Cor. E.

Autiles nugas & puerilia ſpectacula nihil habent.

X. DE CEREMONHAs«

7%7%°

occultis machinationibus ſinceram doctrinam oppri-

mant, & paulatim falia dogmata in Eccleſias noſtras

reducant.

Ut autem hæc etiam controverſia piè declaretur, &
tandem per Dei gratiam componatur, candidoLecto-
ri ſimplicem & verbo Deirconformem ſententiam no-
Rtram aperiemus.
Si quando talia ſub titulo & prætextu externarum

rerum adiaphorarum proponuntur, quæ (licet alius
color illis induatur) revera verbo Dei adverſantur: ea

nequaquam pro rebus adiaphoris habenda, ſed tan-

quam verbo Dei prohibita vitanda ſunt. Et ſane inter

res adiaphoras non numerandæ ſunt tales ceremoniæ,

quæ ſpeciem quandam præ ſe ferunt, aut quibus (ad
effugiendam perſecutionem) ſimulatur, quaſi noſtra
Religio à Pontificia non multum diſtaret: aut certe,
quaſi ab ea non admodum animus noſter abhorreret:
aut: cum ejusmodi ceremoniæ in eum finem reſtau-

vantur, & earum reſtauratio ita accipitur, quaſi hoc

àpſo diſſentientes duæ illæ religiones jam in unam re⸗
dactxæ eſſent, atque in unum corpus coaluiſſent: aut
cum periculum eſt, ne videamur ad Papatum rurſus
accesſiiſe, & ſincera Evangelii doctrina receſſiſſe, vel
paulatim receſſuri.
In hoc enim rerum ſtatu maximum pondus habere
debet illud Apoſtoli dictum: Nolite jugum ducere cum
infidelibus. Quæ enim participatio juſtitiæ cum

„ . — 3 . . 5
hiquitate? aut, quæ focietas luei ad tenebras? &c, Pro-
4 4 S

pter quod exite de medio corum & ſeparamini, dicit
Dominus.

8Sed & hæc non ſunt vera adiaphora, quæ neque a4 .
obſervandum bonum ordinem neque ad piam diſci⸗

. „ 7 . E⸗
plinam conſervandam, neque ad s raiat in EPccle-
ſia conſtituendam quicquam conferunt: ſed præter in-

,

De r⸗e.

Derbusaute
IInhira menti
n conkesſio

Fl nonſint

nilelinter il

3omnen ng;
limn elle iucl

edſtionibus
ins Mandet
Orcims lte
uuli Del, gui
. elbenimunn Pote
us) Ainid
non igabect
Uline fat:
üloribus a
im retinengl
alca rotg
ſuilttn kebis

.

lamplur

Ai 1

Di xerin Kian

nde
hſeritatis

clleet Verbi
ſtulent
/ ..

1 e Vere

Unn Decleße
e.

Wam ju

on EICCLESIASTICHI. r

an Codimne Derebus autemillis, quæ revera ſuntadiaphoræ, (qua-

ain ballsm rum ſupra mentionem fecimus) hæc eſt fides, doctri-

na, & confesſio noſtra: quod ejusmodi ceremoniæ
Netin eam per ſe non ſint cultus Dei neque etiam pars cultus di-
onunnilS vini: ſed inter illas veros Dei cultus diligenter diſcer-

Kormenſnmmm nendum efle judicamus. Scriptum eſt enim de huma- Marth. 15,9.

5 nis traditionibus: Fruſtra colunt me „docentes do-

2 Grinas, mandata hominum.

prrrtent
8 e u Credimus autem, docemus, & confitemur, quod
rbo Deinleten Eccleſia Dei, quibusvis temporibus & locis pro re na-
Gtis ktal “ ta liberrimam poteſtatem habeat, (in rebus verèe adia-
plaſun. 5 phoris) aliquid mutandi, abrogandi, conſtituendi:
1 ſir a a⸗ ſi tamen id absque levitate & ſcandalo, decenter & bo-

1 . . 3 IrI 1 .
iet no ordine fiat: & , ſi accurate expendatur, quid ſingu-

Emulatur,

-

S

Ad piam retinendam diſciplinam, atque ad sv r*ναν
Eyvangelica profesſione dignam, & ad Eccleſiæ ædifca-

nitnus

lis temporibus ad conſervandum bonum ordinem

e Nenn Ne tionem 2 quamplurimum faciat. Quousque etiamn infir- 8
rtin/ mis in fide, in rebus illis externis bona cum conſcientia Rom. I4.
Zl cedere posſimus, Apoſtolus Paulus perſpicue non modo gey. 26, 21.
n clu verbis, verùm etiam ſuo ipſus exemplo docuit. 1. Ca..
mn Al Credimus docemus & confitemur, quod eo tem-
lain pore, quo veritatis ccleſtis confesſio requiritur, (quan-
QdQo, videlicet, verbi Dei hoſtes doctrinam Evangelii op-
e primere ſtudent) tota Eccleſia, & finguli Chriſtiani-
ninne Præcipué vero miniſtri verbi Dei ( tanquan ii, quos
lte Dominus Eccleſiæ ſuæ regendæ præfecit) teneantur,
nict , piam doctrinam juxta verbum Dei, & quicquid omni-
i no ad ſinceram religionem pertinet, palam & libere

non modo verbis, verum etiam factis profiteri. Et ſen-

glan 6 phoris, non eſſe adverſariis cedendum: neque permit-
negie N. tendum, ut adverſarii nobis talia adiaphora (ad detri-

AN 4 1 mentum veri cultus divini, & ad plantandam & ſtabi=

ukm liendam Idololatriam) obſervanda imponant & ob-
bklk Dd d z— trudant;

ℳ% tmus, tali tempore etiam in rebus vere & per ſe adia-

792 X. DE CEREMONI1l 8
trudant; ſive id manifeſta vi ſive dolis efſicere conen-
Galat. 5 I. tur. Scriptum eſt enim: in libertate igitur, qua Chri-
ſtus vos liberavit, ſtate, & ne rurſus jugo ſervitutis im-
plicemini. Et in eadem Epiſtola: Propter ſubintrodu-
Galat. 2, 4. Ctos falſos fratres, qui ſubintroierant, explorare liber-
Galat. 3. em noſtram, quam habemus in Chrifto Jeſu, ut nos
ervitutem redigerent: iis neque ad horam cesſimus
ſubjectione, ut veritas Evangelii permaneat apud vos.
Manifeſtum eſt autem, Paulum ibi agere de circumci-

ſione: quæ illis temporibus jam res adiaphora facta

1. Cor. 7. exat: & quam Paulus alias (in libertate tamen Chri-
Actor. 16. Ktiana & ſpirituali) obſervare aliquoties ſolebat. Cum
autem Pieudoapoſtoli circumciſionem ad ſtabiliendum
fallum ſuum dogma (quod opera legis ad juſtitiam &
ſalutem neceſſaria eſſent) urgerent, eaque ad confir-
mandum ſuum errorem in animis hominum, abute-

rentur: ingenue affirmat Paulus, quod ne ad horam

quidem ipſis ceſſerit: ut veritas Evangelii ſarta tectaq;
permaneret.
Ram. I4. Sic Paulus infrmis in fide cedit, oblervatione diſ-
= criminis ciborum, & temporum ſeu dierum: Pſeudoa-
poſtolis autem, qui hæc, TANQIAM N E CESSA-
RIA, conſcientiis imponere volebant, etiam in rebus
per ſe adiaphoris cedere recuſat. Et alibi inquit: Ne-

mo vos judicet in cibo, aut in potu, aut in parte diei

Eal. 2, 16. feſti, & . Et cum Petrus & Barnabas ea in re Judæis
Galat. 2, 1I. plus, quam oportebat, cesfiſſent, in faciem eis reſtitit:
eo quod non recte ambularent ad veritatem Evan-
In eo enim rerum ſtatu non jam de externis à
phoris agitur, quæ natura ſua per ſe libera ſunt, perma-
nentq;: unde neque mandanda ſunt,

ut vel obſerventur, vel intermittantur. Sed agitur præci- . an

uus religionis noſtræ Chriſtianæ articulus: ut nimi-
Gal 2, ß. rum VERITAS EVANGELII conſtet: ſicut

neque prohibenda,

4

E0
P
Caoh teſtatn
1 kbetzctan
Cutine coneie
llmmoe,
llnir, Kal
enatem Chr
euhntur, vel
n & prann
Deterez in
P tine Chriſtia
hlitis dane

Uli ut od/
Uet

0N MU⸗B FCCLESIASTICIS. 793
— ——— .
e Cols landee Apoſtolus teſtatur. Veritas enim Evangelii obſcura.
bermr uii⸗ tur & labefactatur cum adiaphora cum mandato æ&G₰–.Wdß
is eniniin ackione conſcientiis obſervanda imponuntur. Quia
RK ls ollſrmationem ſuperſtitionum, falſæ doctrinæ, &
ienut, enine a atriæ, & ad opprimendam ſinceram doctrinam
uinrin es“ Ee libertatem Ohriſtianam „vel palam ab adverſariis
— mu relununuur, vel certè ita ab ipſis recipiuntur, &in hunc.
Nipmunft bufum & pravum finem reſtituta creduntur.

mtiurka⸗ Prætereà in hoc negotio agitur etiam articulus de
mmiin libertate Chriſtiana: quem diligentisſime conſervan-

inbbenneue ſahiritus Sanctus per os Apoſtoli Pauli Eccleſiæ
iinatsie 1, ut modo dictum eſt , ſeverisſimè præcepit.
lirnaae Quamprimum enim articulus ille labefactatur, & hu-
e manæ traditiones per modum coactionis Eccleſiæ Dei,
Ger de tanquam obſervatu neceſſariæ, obtruduntur, quaſi ſine
e , Peccato negligi non poſſent, tum jam Idololatriæ ma- JJè
nc s Sna feneſtra eſt patefacta: ut deinceps humanæ tra-
uhu ditiones cumulentur, & pro cultu divino habeantur:
sSi neque modo Dei præceptis exæquentur, verum etiam
Ullis longe præponantur.

egt

d

-

„

Quin etiam ejusmodi intempeſtiva cesſione in ex-
ternis illis rebus adiaphoris (ubi nondum de doctrina
ipſa pius conſenſus eſt factus) Idololatræ in ſua Ido-
lomania confirmantur. Contra vero piæ mentes, & ve-
ré in Chriſtum credentes, contriſtantur, perturbantur „
offendunmtur, & ipſarum fides, quaſi ariete quodam,
graviter concutitur & quodammodo labefactatur:
huic malo ne occaſionem præbeamus, ſummo ſtudio (ſi
. 6% modo æterna ſalus nobis cordi eſt) cavere debemus.
aince⸗ 6S dic enim Chriſtus dicit: Væ mundo à ſcandalis! Et
lelten ℳ ibidem: Qui ſcandalizaverit unum de puſillis iſtis, Matth. 18.

gepe . - . .
ſond g, Qqui in me credunt, expediret ei, ut ſuſpenderetur mo- . 6.7.
rintu la aſinaria in collo ejus, & demergeretur in profundum

Im-

.
„ .
794 X. DE CEREMONIs
Marth. ”o. — .
1 Inprimis vero hoc Chriſti dictum alta mente eſt (uumbomin
3.. veponendum: Qui me confeſſus fuerit coram homi-
nibus, eum etiam ego confitebor coram Patre meo cæ- Wlkthg gli ad
leſti. . iin eſciunn
Et ſane, quod hæc ſemper fuerit clarisſimorum Au- imlut: ortecl
„Au P 1 . 11 A11 . Protect
guſtaneæ Confesſionis T heologorum fides & confesſio unngere non pot
Qe rebusAdiaphoris, (quam & nos ipſorum veſtigiis in. nur.
uitentes profitemur, & in ea conſtanter, per Dei gra-⸗ 1nriielo, dep
tiam, permanere cupimus:) id liquidisſime teſtimo- In lententian
nia, quæ recitabimus, demonſtrarunt: ea in Smalcal- Miſim Diabol
Qdicis articulis Anno 1537 conſignata, & à præcipuis non poſlun
Theologis ſubſcriptioné confirmata ſunt. wanum, len Ant
. . . : Pr aut honnn
& . . 1C 4 ſee III.
Teſtimonia & Smalcaldicis ar- kngin,
ticulis Anno Domini 153y conſcri·. u rente
ptis deprompta. .
N . .
A Rticuli Smalcaldici de hoc negotio ſic loquuntur: iſci
. . —— . — . Aalealdicie,
De Eccle- Nequaquam hoc Epiſcopis (Pontiſciis concedi. e
Na. mus, quod ipſi fint Eceleſiacquia non ſunt Ecclelia. )Ne-. Aie

que ea audiemus, quæ illi nobis ſub Eccleſiæ nomine
De ordina- vel mandaverint, vel prohibuerint. Nam Dei beneſ⸗
zione é cio)puer ſeptennisjam novit, quæ ſit vera Eccleſia: ſan-=
Gti, videlicet, credentes, & oviculæ, quæ paſkoris ſui vo-
cem audiunt. Et paulo ante: Si Epiſcopi recte officio
Epiſcopali fungi, & Eccleſiæz regendæ atq; Evangeliipro-,
pagandi curam ſerio ſuſcipere vellent, hoc illis, ratio-
ne charitatis, & propter bonum pacis (non tamen ex
quadam necesſitate) concedi poſſet, ut nos & Eccle-
ſiæ noltræ Miniſtros ordinarent, atque in functionelc-
cleſiaſtica confirmarent: remotis tamen omnibus lar-
vatis, ineptis & impiis nugis, atque magicis pompis. Cum
autem neque veri ſint, aut eſſe velint Epiſcopi, ſed
potius hujus mundi Principes ac Domini: qui neque E
concionantur, neque docent, neque baptizant, neque . Algigte⸗
. Coenam

gscatione.

W

CNWNW KCCLESIASTICIS. 795
um au tet Cœnam Domini adminiſtrant, neque ullum opus Ec-
cleſiaſticum facere, aut munus tale obire velint, quin

nnn exilium ejiciunt, perſequuntur, atque anathema-
atckilne⸗ te feriunt: profecto Eccleſia Dei in ipforum gratiamn 7
n cOHlvere non poteſt, ut interea idoneis miniſtris d⸗ꝛo-
orumn 66 tituatur. U
ustgeme In articulo, de Primatu Papæ, articuli Smalcaldici
in hanc ſententiam loquuntur: Quare, ut non poſlſu.
mus ipfum Diabolum ceu Dominum & Deum adora-
re: ita non poſſumus ipſius Apoſtolum, Pontificem H

igreti KRomanum, feu Antichriſtum, in ſuo illo imperio, pro
mdIIu. capite aut Domino agnoſcere. Mentiri enim, innocen-
Adr tein ſangvineni fundere, corpora & animas in æternum
exitium præcipitare, hæc ſunt Pontificii regni pro=⸗

niſgond pria.
Et in ſcripto, de poteſtate & jurisdictione Pabæ;
quod Smalcaldicis articulis annexum ,& à Theologis,
qui tum Snialcaldiæ erant, fubſcriptione confrmarum
elt, hæc leguntur: Nemo Eccleſiam Dei gravet propriis
aliquibus traditionibus: In hoc enim negotio fixum & .
rmum eſſe deber: quod nullius hominis poteſtas vel
autoritas verbo DEl ſit præferenda.
Et poſt aliqua: Quæ cum ita ſe habeant, omnes
Ohriſtiani quam diligentisſime fibi caveant, ne im.
Piæ illius (Pontiſciæ) doétrinæ, blasphemiarum, tyran- .
nidis crudelisſimæ participes ſeſe faciant. Pontifisem
autem, membra & ſqvamas ejus, ut regnum ipfisſimi
Antichriſti, averſentur atque execrentur. Chriſtus enim Matth.y, y.
id præcipit, dicens Cavete à Pſeudoprophetis. Et 2. G0. 6, 14.
, Paulus præcipit, ut falſos doctores vitemus, & veluti
en Abominationem quaudam execremur. Nolite (inquit) 4
Bebret Jusum duçere cunt infidelibus „quæ enim participatio
11 Nannaen iniquitate? aut, quæ iocietas lInei ad tene-
E, Kc. . S

Grave =

. 8 .

7

796 L. PDE CEREMONIIS 10
Grave id quidem videri poteſt, ſeſe à tot regnis & Nefcimns & da
populis ſejungere & ſeparare, & peculiarem quandam aglitiphorge⸗
doctrinam profiteri. Sed clarum eſt Dei mandatum, uneſet lbemm
quod præcipit nobis, ut omnes caveamus 4 conſenſu, un,c Hecleſir
cum iis, qui vel falſa docent, vel falſam doctrinamim- fuhen, rora
mani crudelitate tueri conantur. . I kanc de
Sed & D. Lutherus in alio quodam ſcripto (in quo ohnr ceremoni

Tom. 3. . . 1. Re. de adi ho⸗ an ſemon
Jen f. 52 3. ad quæſtionem de Ceremoniis in genere, de 2 iapho⸗ . Domtione lͤb⸗
ris vero etiam in ſpecie quid ſentiendum fit, docuit) ullknent) Altc
Tom. 5y. Fccleſiam Dei de hoc negotio pie & luculenter erudivit. Gnginammibu
Jeoen. Germ. Et extant quædam ab ipſo, anno Domini 1530 ex- umenohmuß
arata, quæ magno cum fructu legi poſſun. umonl (ictun
Ex his omnibus perſpicue intelligi poteſt, quid u- ſtoolinnfiam
namquamque Eccleſiam, quid ſingulos Chriſtianos,

præſertim temporibus illis, quando Confesſio ſidei e- M
denda eſt, inprimis Eccleſiæ miniſtros, in rebus adia-
phoris, bona & illæſa conſcientia, facere vel omittere de- N XTP.
céat: ne Deus ad juſtam indignationem provocetur, NrNar
charitas violetur, hoſtes verbi Dei animoſiores red 10
Aantur, & infirmu in fide offendantur.
1. Rejicimus igitur, & damnamus hos errores: Quando

humanæ traditiones per ſe pro Dei cultuy aut pro illius zer
aliqua parte habentur. ai Altm
II. uando humanæ traditiones per modum tc⸗ i⸗ “ beuu⸗
nis, tanquam neceſſariæ, Eccleſiæ Dei obſervan 0 5 hegt
truduntur. 1 . . i oen
Hl. Repudiamus & damnamus et am eorum opiai⸗ . K ekein
nem, qui ſentiunt, quod perſecutionis tempore hoſti- apin

. . .. . . A tg
. ji. (eum e) in Nden
bus Evangelii (cum jactura certé veritatis divinæ) n mones uſt

11 . .- . . * “ I e
adiaphoris reſtituendis gratificari, & cum ipfis, éa in. lei ,lann
. . . 7 „ .
Parte, conſentire liceat.

1

uando utn Cnts alll
Illud etiam crimine non vacare judicamus, quando Adwſtam

IV perſecutionis tempore, vel in adiaphoris, vel in doctrina, iinem l
vel in aliis rebus ad religionem pertinentibus, propte- a Karktſtum
Evangelii hoſtes, ipſo facto aliquid committuur, quod a okrin⸗
piæ Confesſioni repugnet. HMM

Reji

4 . . D
Rejicimus & damnamus etiam eorum intemperiem;,
eteum qui adiaphora ea opinione abrogant, quaſi Eccleſiæ Dei
alun non eſſet liberum, (quovis loco aut tempore) pro re
umn tine nata „& Eccleſiæ utilitate, unum vel plura adiaphora
recipere, & pro ratione libertatis Chriſtianæ uſurpare.

flimtit⸗ Juxta hanc de adiaphoris doctrinam, nulla Eccleſia
M propter cerenioniarum disſimilitudinem ( quarum a-
otn bifn liæ pro ratione libertatis Chriſtianæ pauciores, aliæ plu-
ieingeer res obſervant) alteram condemnabit: ſi modo in do-
enenim ctrina, & in omnibus illius partibus, atque in legitimo
ehlen Sacramentorum uſu concordes fuerint. Vetus enim &
emae⸗ 1 memorabile dictum eſt: Diſſonantia jejunii non diſſol-

vit conſonantiam fidei.

4

XI.

STINATIO NE ET ELECTIO.-
NE LEI.

E æterna electione filiorum Dei inter Au-
guſtanæ Confesſionis Theologos nulla ha-
ctenus aperta & cum ſcandalo conjuncta
lateque ſparſa controverſia exorta eſt. Ouia
Kones e vero apud exteros de eo articulo veheméeter M
clle h diſceptatum eſt: & inter noſtros etiam homines aliquid
Lliſcere cœpit: & Theologi non ſemper fimiles de hod
Ws k ℳ negotio ſermones uſurpant: ſtudebimus per gratiam
kr DHI in eo elaborare, ut, quantum quideni in no-
e dis erit, omnes diſſenſiones & ſchiſmata apud po-
tcià ſteritatem noſtram præcaveantur. Itaque illius arti-
ut culi declarationem huic ſcripto inſerere placuit: ut o-
1ven ic mnibus manifeſtum fiat, quæ etiam de hoc articulo

Ppit. 617.

4
.

1

dai,, uoſtra fides, doctrina & confeslio ſit. N eque enim

aligun

D

“ EI
6STINAT.
Og XI. DE E.
793

—
en, on ſmul
hoc articulo (ſi tamen tanrum ad flios
— hoc ar i & fidei pro- lean elect
3 am de L: 1 &£— lencan
eſt, doctrinæ verbi Dei Te: umul. he
ſent ſcriptum & n neceſſa ſionis u Nekthina,
izuxt Rrd . vel nor d offen — ells brede Inay
— Juxta † linutilem, eft quoꝗ afe.
onatur) velir ciſtimandum diis mentibus adfe- lim Chridum
† autem minus ex ntum aliquod nii non ſemel tan- Nſiani
1e na ſit, & derdin⸗ cra hujus articuli
e . a enim ia
criptura ei
rat. S

ſed multis locis enn- amn hant: lech
. ——. 1 . rO⸗
entionem facit: at⸗ Meque veroki
tum & obiter “ tractat er bliret⸗ opiniones, da,
dem ſatis c den ſiniſtras aliau eſt aut reji
pter abuſum Gleftis negligen
Eripa verbi cœleſtis

Poptig la lit,
Dolc hominum

Uleetiam eiſect
abuſus & bra⸗ eſit &e novit
ipſam ob cauſam, egatie ſenten- lrbus dperib
1 2 —— .
in potius eam ip vera de hoc1 roferenda tebus mals
Fniones tollantur, 1 fundenenhtis Hrine ccleſti⸗ n metz ponan
eerere opintones iterarun CtII nu⸗
tia ex Rerarum di Summa ur recenſtbimmsco Pün ranh
que proponen ei capitibus, quæ inmn & r elt:
de hoc articulo . nam præſcientiam, ikck unt gede
Ade henditur. n inter æternam 1
E JI: T..: Inter
Ppre —/ diſcrimen
Initio d

Dei ad æternam Wanr, A non
ernam filiorum ſcientia enim ſonun ſl
ionem æternam ſt. Præſc ‚pre-
inter electione 8 obſervandum eſt. tequam fiant, m rke Pllehan
L ſalutem accuratè duc ille omnia, atans malas, quar nrhium zue
. el præviſio Dei, 4 mnes creaturas, viſtoye vel kei⸗ kendg: (Dei
V . eſci a 0 X*V 22. . *
vigdet, berleit⸗ Hac enim vel e miequidh e „ Ehen malun
8 1ir. 4 . . tᷣ . 9 e . .
extenditi vit vide 4 id jam . 4t Diabolie⸗
bonas extend * ante novit. vid- icqui t, ſive
Kientia Padi iturum eſt, ale 1 bonum gelie calla elt a
. 1 4 1 . . –£ — at 1
liquando et: ive 10 futura latent tk eſtlla,
vel aliq liquando continget: neque futura ſeri. zu übllael⸗
vel quod ence aar præterita e ia. Si gnl X inir
„quia Deu 4 ifefta & præſ . & u CX nſenei
malum: d ipſi ſunt manifeſt veneunt? t Pſal- 1,
ſed ommia S duo paſſeres Re Patre veſtro. E eeͦ Aene
. prum eſt: No ſuper térram züre runt oculi tui, unte.
ro. Pr cadet ſup meum vi⸗ erun ri erant, aute. uuIllt
Mat 1. illis non erfectum mer jes, qui futuri m, & K
56.29. tes canit Imnp s ſcripti erant eA tionem 1u ſan- De Wahrone
1/139, 16. bro tuo h. Et Efnias ai: Na cognevi, & inlin
quam en. & introitum tuum 9 ſalu- R lan⸗ 43
Eſa. 37,3 egreſſu contra me. . deſtinqtio Del tembam
am tuam 2 eledtio ſeu præde 6
Wterna vero

„
1

2.

N FT ELECTIONE DEI. 799
Wn tem, non ſimul ad bonos & ad malos pertinet ſed
Min tantum ad filios Dei, qui ad æternam vitam conſe ð
quendam electi & ordinati ſunt, priusquam niundi . 1 . I.
fundamienta jacerentur: ut Apoſtolus teſtatur, inqui- 2 „.
ens: Prædeſtinavit nos in adoptionem filiorum, per
Jeſum Chriſtum in iſaoam.
Prreafſcientia Dei prævidet & novit etiam mala, ante-
quam fiant: ſed non ea ratione, quaſi Dei voluntas
Propitia illa ſit, ut fiant. Sed ea, quæ perveria Dia-
boli & hominum voluntas molitur & efficere conatur,
atque etiam effectura eſt, hæc Deus omnia longe ante
prævidet & novit. Et ipfſius præſcientia etiam in ma-·
lis rebus & operibus ordinem ſuum ita ſervat, ut à Do-
mino rebus malis (quas Deus nec vult nec approbat)
en iiis certæ metæ ponantur atque circumſcribantur, quas e-
ueA gredi nequeant, & iisdem Præſcribitur, quamdiu dura-
5 re debeant: & quando & quomodo ea mala impediri
rurſus & puniri debeant. Et hæc omnia Dominus ita
gubernat, ut ad nominis ſui divini gleriam, & ad ele-
nde“ ctorum ſuorum ſalutem cedant: impii vero confun-
e aur dantur & pudefiant. =
Principium autem & cauſa mali non eſt ipſa Dei M
præſcientia: (Deus enim non creat, procurat, efficit
aut operatur malum: ſed neque illud juvat aut promo-
vet:) at Diaboli & hominum prava & perverſa vo⸗
luntas, cauſa eſt mali. Sic enim ſcriptum eſt: Perditio Ue: 13, 2.
TIA ex te eſt, Iſrael: tantummodo in me SALIIS ti- Plal.5, 5. WB

on Glin
A ar 6
umn ek, chol
