tur remiflionam peccaterum coram DEO, Sed

quia

merebantur remiſſionem peccatorum ſecundùm juſti-
tiam legis, ne illis, pro quibus fiebant, excluderentur ab
iſta politia. Dicebantur itaque propitiatoria pro pecca-
to, pro delicto, holocauſtum. Illa verò erant & Nνιααοαι
, oblatio, libatio, retributiones, primitiæ, decimæ.

Sed rever unicum tantàùm in mundo fuit ſacrificium

Ebr. To, g.
c. 9, 26.
g, 10, 1.

propitiatorium, videlicet mors CHRISTI, ut docet E-
piſtola ad Ebræos, quxæ ait: Impoflibile eſt ſanguine
taurorum & hircorum auferri peccata. Et paulèò poſt de
voluntate CHRISTI: In qua voluntate ſanctificati ſu-

mus per oblationem corporis Jeſu Chriſti ſemel. Et E-
ſaias interpretatur legem, ut ſciamus, mortem Chriſti

verè eſſe ſatisfactionem pro peccatis noſtris, ſeu expia-

tionem, non ceremonias legis, quare ait: Poſtquam po-
ſuerit animam ſuam, hoſtiam pro delictis, videbit ſemen

longævum, &c. Nam vocabulum — 8 au

0 hic

uſus

—

uſuselb
gnikezvit
1aropee
rent hon

Propter:
nobisre
pretidar
tumide
ſtiam P
poten en
ſermoni
bant Pia
Cancamir
ſiis ſort⸗
Riam D
ltelign
eſſe hoſti
nolkire
guoch ſo
eritcium
tantiim
chlum.
inezre
Aetenkur
Dollrerel
Seliime
nes, cdn
ropitian

Nunc
dantor ſa
eztio,
rumUmnd

d. DE SACRIFICIO. 255

ſunei uſus eſt, ſignificat hofſtiam pro delicto, quæ in lege ſi=
lis nin enificavit, quod ventura eſſet heſtia quædam, ſatisfactu-
umn en e ra pro peecatis noſtris, & reconciliatara DEUM, ut ſci-
orunt rent homines, quod non propter noſtras juſtitias, ſed

Noerteſun propter aliena merita, videlicet CHRISTI, velit Deus
accepig git nobis reconciliari. Paulus idem nomen inter- Kosn, &ι
pretatur peccatum, Rom. 8. de peccato damnavit pecca-

ere dtel tum, id eſt, peccatum punivit de peccato, id eſt, per ho-
ſpntatonig ſtiam pro peccato. Significantia verbi faciliùs intelligi
8 Engokni poteſt ex moribus gentium, quos videmus ex Patrum
. halfim. ſermonibus malè intellectis acceptos eſſe. Latini voca-
ionse bant piaculum, hoſtiam, quæ in magnis calamitatibus,

iainke nbi infigniter videbatur Deus iraſci, offerebatur ad pla-
caastefh candam iram Dei, & litaverunt aliquando humanis ho-

cNunt. Dict⸗ ſtiis, fortaſſis quia audierant, quandam humanam ho-
Pſecrfrinßni ſtiam placaturam eſſe Deum toti generi humano. Græ-
Mnen ci alibi α αατιaibi n z,α dbνααwττα apellaverunt.
g PeEA Pl
nd e 1 E/α ,alibi; .
Dr0, & Intelligunt igitur Eſaias & Paulus, Chriſtum factuus
. Councinſ⸗ eſſe hoſtiam, hoc eſt, piaculum, ut ipſius meritis, non
ecloletnnn noſtris reconciliaretur Deus. Maneat ergo hoc in cauſa,
inmuſufl quod ſola mors CHRISTI eſt verè propitiatorium ſa-
e ecrificium. Nam Levitica illa ſacrificia propitiateria,
1beran 4

mn. tantuüm ſic appellabantur ad ſignificandum futurum pia-

M culum. Propterea ſimilitudine quadam erant ſatisfa-

Phitkeb ctiones redimentes juſtitiam legis, ne ex politia exclu-
. 1,, ult derentur iſti, qui peccaverant. Debebant autem ceſſare
9 ſvon⸗ poſt revelatum Evangelium. Et quia ceſſare in Evan-
ble elprt gelii revelatione debebant, non erant verè propitiatio-
kelcha⸗ nes, cùm Evangelium ideò promiſſum ſit, ut exhibeat
ten propitiationem.
i
, ne Nunc reliqua ſunt ſacriſicia νρααια, quæ vo-
nolii

ulllunt cantur ſacrificia laudis, prædicatio Evangelii, fides, in-
uit⸗ etrle⸗ vocatio, gratiaram actio, confeſſio, afflictiones ſancto-
e rum, Imò omnia bona opera ſanctorum. Hæc ſacrificia
N“,
non

2 56 XII. Dx SACRIFTCIO.

L ſumlocuti
non ſant fatisfactiones pro facientibus, vel applicabi. le uein
les pro allis, quæ mereantür eis ex opere operato re- Gimis Sec
miſhionem peccatorum, feu reconciliationem: Fiunt tenmeam
enim àreconciliatis, Et talia ſunt ſacrifcia novi teſte- memus fuc
I. Pet. 2, Y. ment:, ſicut docet Petrus r. Petri z. Sacerdotium ſan- lühim pug
Ktum, ut èfferatis hoſtids ſpirituales. Opponuntur aun- rcedili
tem hoftiæ ſpirituales, non tantuin pecudibus, ſed et⸗ teinias oi
iam humanis eperibus, ex opere operato oblatis, quia diderat e
ſpirituale ſi gnificat motus Spiritus ſancti in novis. I(dem Placarent.
Rom. Ia, 1. docet Paulus Rom. 12. exhibete corpora veſtra, hoſtzamn ceperir
viventem, ſanctam, cultum rationalem. Signiſicat au- egolin D
tem cultus rationalis, cultum, in quo Deus intelligitus, Niieereor &
mente apprehenditur, ut ſit in motibus timoris, & fidu- conſcite,
. ciæ erga Deum. Opponitur igitur non folum cultuii or, no
Levitico, in quo pecudes mactabantur, ſed étiam cultuai uillonem
1, in quo fingitur opus es opere operato offerri. Idem do- ntealni
Ebry. 13, I5. cet Epiſtola ad Ebræos cap. 13. Per ipſum offeramus Danm
hoſtiam laudis ſemper Deo, & addit interpretationem, ain
id eſt, fructum labiorum conſitentium nomini ejus. Ju- Mnguid
bet offerre laudes, hoc eſt, invocationem, gratiarum a- Meincettil
ctionem, conſeſſionem & ſimilia. Hæc valent non ex Atüne
opere operato, ſud propter fidem. Id monet particula, (ernn .
per ipſum offeramus, hoc eſ, hide in Chriſtum, Een Ml
In ſumma culkeus novi teſtamenti eſt ſpiritualis, hoe alten
eſt, juſtitia fidei in corde, & fructus ſdei. Ideoque ab- iti Aode
Jeh. g, 25. rogat Leviticos cultus, Et Chriſtus ait Joh., 4. Veri Peonilin
?VVMD adoratores adorabunt Patrem in Spiritu & veritate. Ide l
Nam & Pater tales quærit, qui aderent eum. Deus eſt Peibcinil
fſpiritus, & eos, qui adorant eum, in ſi biritun & veritate lumilian
Ooportet adorare. Hæc ſententia clare damnat épinio- Uidcate ſact
nes de ſacrificiis, quæ fingunt ex opere operato valere, tſherare
Et docet, quod oporteat ſpiritu, id eſt, motibus cor- ckterz
dis, & fide adorare, Ideo & Prophetæ damnant in vete- A. 1 .
ri teſtamento opinionem populi de opere operato, & minpocal

Jer. a 2ie docent juſtitiam, & ſacriſicia ſpiritus, Jeremiæ 7. Non

ns, Nel illis
Operehellif
lationein 1
criftintont

Sacerdotium
O)ponupun

õ

rato ONl
ncti Unnntil
or velmi;
,Deneintli-
is timoni
Kon Alinn d
telekml

ooher⸗leene.

iſſen dun
„ (
tinerean
n norikieſii)
hnen, liuin
1
Bte flan i

IA onet “ .
In Chrſtun ,

jel Pkiug
ſgei Nan

2

XII. DE SACRIFICO. 257

— — —

ſum locutus cum Patribus veſtris, & non præcepi eis in

die, qua eduxi eos de terra A.gypti, de holocauſtis & vi-

Ctimis, Sed hoc verbum præcepi eis dicens, Audite vo-

cem meam, & ero vobis DEUls, &c. Quomodo exiſti-

memus Judæos hanc concionem excepiſſe, quæ videtur

palam pugnare cum Moyſe? Conſtabat enim, Deum
præcepiſſe Patribus de holocauftis ac victimis, ſed Je-

remias opinionem de ſacrificiis damnat, hanc non tra-
diderat Deus, Vvidelicet, quod illi cultus ex opere operato
placarent eum. Addit autem de fide, quod hoc præ-
ceperit DElIlIS, Audite me, hoc eſt, credite mihi, quod
ego ſim DEllS veſter, quod velim ſic innoteſcere, cùm
nuſereor & adjuvo, nec habeam opus veſtris viétimis,
confidite, quod ego velim eſſe DEuUsS, juſtificator, ſal-
vator, non propter opera, ſed propter verbum & pro-
miſſionem meain, à me veré & ex corde petite & expe-
ctate auxilium. 4 V .
Damnat opinionem de opere operato & Pſalmus
49. qui repudiatis victimis, requirit invocationem.
Nunquid manducabo carnes taurorum, &c. Invoca
me in die tribulationis tuæ, & eripiam te, & honorifi-

cabis me. Teſtatur hanc eſſe veram Aàτε αιαν, hunc

eſſe verum honorem, ſi ex corde invocemus ipſum.

Item Pſal. 39. Sacrificium & oblationem noluiſti. Au-
res autem aperuiſti mihi, id eſt, verbum mihi propo-
ſuiſti, quod audirem, & requiris, ut credam verbo tuo,
& promiſſionibus tuis, quod verè velis milſereri, opitu-
lari, &c. Item Pſal. 5o. Holocaufſtis non delectaberis.
Sacrificium DEO ſpiritus contribulains, cor contritum

& humiliatum DElls non deſpicies. Item Pfal. 4. Sa-
crificate ſacrificium juſtitiæ, & ſperate in Domino. Ju-

bet ſperare, & dicit, id eſſe juſtum ſacrificium, ſignifi-
Gans cætera ſacrificia non eſſe vera, & juſta ſacrificia. Et
Pſalm. 115. Sacrificabo hoſtiam laudis, & nomen Do-
mini invocabo. Vocat invocationem hoſtiam laudis.
R Sed

Eſo, 13.

l.40, 7.

Eſ. 5r, 13.

Pſe-4, 6.

Pf. I16, 17.

Mal. 1, u.

2 5½J XII. DE SACRIFICIO.

Sed plena eſt ſcriptura talibus teſtimoniis, quæ docent,
quod ſacrificia ex opere operato non reconcilient DE-
um, Ideoque in novo Teſtamento abrogatis cultibus
Leviticis docet fore, ut nova & munda ſacrificia fiant,
videlicet fides, invocatio, gratiarum actio, confeſſio, &
prædicatio Evangelii, affictiones propter Evangelium,
& ſimilia.

Et de hiĩs ſacrificiis loquitur Malachias: Ab ortu ſolis

usque ad occaſum, magnum eſt nomen meum in genti=
bus, & in omni loco incenſum offertur nomini meo, &

oblatio munda. Hunc locum detorquent adverſarii ad

Miſſam, & allegant autoritatem Patrum. Facilis eſt au-
tem reſponſio, quod, ut maxime loqueretur de Miſſa,
non ſequatur, Miſſam ex opere operato juſtiſicare, aut
applicatam aliis mereri remiſſionem peccatorum, &c.
Nihil horum dicit Propheta, quæ Monachi & Sophiſtæ
impudenter affingunt.
Cæterum ipſa Prophetæ verba offerunt ſententiam.

Primùm enim hoc proponunt, magnum fore nomen

Domini, Id fit per prædicationem Evangelii. Per hanc
enim innoteſcit nomen CHRISTI, & miſericordia Pa-

tris in Chriſto prömiſſa cognoſcitur. Prædicatio Evan-

gelli parit fidem in his, qui recipiunt Evangelium, Hi in-
vocant Deum, hi agunt Deo gratias, hi tolerant afflictio-
nes in confeſſione, hi bene operantur propter gloriam
CHRISTI. Ita fit magnum nomen Domini in gentibus.
Incenſum igitur & oblatio munda, ſignificant non ce-
remoniam ex opere operato, ſed omnia illa ſacrificia,
per quæ fit magnum nomen Domini, ſcilicet fidem, In-
vocationem, prædicationem Evangelii, confefſionem,
&c. Et facile patimur, ſi quis hic velit complecti cere-
moniam, modô neque intelligat ſolam ceremoniam,
neque doceat ceremoniam ex opere operato prodeſſe.
Sicut enim inter ſacrifieia laudis, hoc eſt, inter laudes
Dei complectimur prædicationem verbi: ita laus eſſe
poteſt,

porehhſen
ſad nonex
i it mere⸗
Poſtexpon
lt. Verd
tſtamenti
Juianonp
Perato, id
nos. Re
Saumn non
Citanur
otleri
Kerunthe
cusaperte

einaturopi

ciaflloren
10, predie⸗
ſcutbannhl
Oblat!
ideſt ut
Nam ii'⸗
arm illa

((IHIIST

tuſtatem
Crtern ar
Eifcii
erin
Onlitant,
Mopu d.
non Ceren⸗
erdotii
Alep⸗
geſacrit
oyi leſt
nur 103 vit

ñũ6. XII. DE SACRIFICIOD. 2 59
— — — * ——— . — „
Nnis, ut poteſt, ſeu gratiarum actio, ipſa ſumtio cœnz Domini,
reconle ſed non ex opere operato juſtiſicans, aut applicanda ali-
arogtscin is, ut mereatur eis remiſſionem pPeceatoruni. Sed paulô
daſemik poſt exponemus, quomodo & ceremonia ſacrificium
Acho,conhl Ut. Verùm quia Malachias de omnibus cultibus novi
opter hungt teſtamenti, non ſolùm de coœna Domini loquitur ,item
quia non patrocinatur Phariſaicæ opinioni, de opere o-

: Abonmi Perato, ideo nihil contra nos facit, ſed magis adjuvat
bias: Wend P. ied magis adj

nenmeumk nOs. Requirit enim eultus oredis, per quos verè fit ma-
ur noilte gnum nomen Domini.
we Aei Gitatur ex Malachia & alius locus: Et purgabit fili⸗
umm. Mii Os Levi, & colabit eos quaſi au rum, & quaſi argentum,
oguerentil & erunt Domino offerentes ſacriſicia in juſtitia . Hic lo-
1oiſtn Cus apertè requirit ſacrificia juſtorum, quare non patro-
ncamn einatur opinioni de opere operato. Sunt autem ſacrifi-
acki AN Ci filiorum Le vi, hoc eſt, docentium in novo Teſtamen-
n to, prædicatio Evangelii, & boni fruetus prædicationis,
ſai ſicut Paulus ait Kom. I5. Sacrifico Evangelium Dei, ut
femmt oblatlo gentium fiat accepta, ſanctifcata Spiritn ſancto,
id eſt, ut gentes flant hoſtiæ, acceptæ Deo per fidem, & c.
Nam illa mactatio in lege, fignificabat & mortem
CHRISTI, & prædicationem Evangelii, qua hanc ve-
tuſtatem carnis mortificari oportet „ & inchoari novanz
& æternam vitam in nobis. Sed adverſarii ubique ſa-
crificii nomen ad ſolam ceremoniam detorquent, præ-

sonn for
& mierchn⸗
hril,
trngann,
Ditcernn,
nr hte
Dominiin
Geantne

dicationem Evangelii, fidem, in vocationem, & ſimilia
onuittunt, cùm ceremonia propter hæc inſtituta ſit, Et
enc novum Teſtamentum debeat habere ſacrificia Cordis,
nnis il ſh non ceremonialia pro peccatis facienda, more Levitici
ſiai, ſacerd otii. SZ
Aranſlei, juge ſacrincium, ita Miſſa debeat eſſe juge ſacrificium
novi Leſtamenti. Bene cum adverſariis agitur, ſi pati-
eOenOh, mar nos vinci allegoriis. Conſtat autem, quod allego-
riæ non pariunt firmas probationes. Quanquam nos
leli:laH MM R 2 quidem

Aliegant & juge ſacrificium, quod ſicut in lege fuit

Rom. 15 19

7

1. Cor. II, 26.

. Pet. 1, 2.

X

2609 XlI. DE SACRIFICIO.

quidem facile patimur , Miſſam intelligi juge ſacrifici-

um, modo ut tota Miſſa intelligatur, hoc eſt, ceremonia
cum prædicatione Evangelii, fide, invocatione, & gra-

tiarumi actione, Nam hæc ſimul conjuncta, ſunt juge ſa-
crificium novi Teſtamenti, quia ceremonia propter hæc

inſtituta eſt, nec ab his divellenda eſt. Ideo Paulus ait:

Quoties comedetis panem hunc, & poculum Domini

bibetis, annunciate mortem Domini. IIIud vero nullo gar
eccwiritnn

modo ſequitur ex hoc typo Levitico, quoôd ceremo-
nia ſit opus ex opere operato juſtificans, aut applican-
dum pro aliis, ut mereatur eis remiſſionem peccato-
rum, &c. .

Et typus aptè pingit non cere moniam ſolam, ſed et-

iam prædicationem Evangelii. In Numer. cap. 28 tres

ponuntur partes illius quotidiani ſacriſicii', crematio

agni, libatio, & oblatio ſimilæ. Lex habebat picturas

ſeu umbras rerum futurarum. Ideò in hoc ſpectaculo
CHRISTIIS, & totus cultus novi Teſtamenti pingitur.
Crematio agni ſignificat mortem CHRISTI. Libatio
ſignificat, ubique in toto mundo credentes illius agni
ſangvine aſpergi per Evangelii prædicationem, hoc eſt,
ſanctificari, ſicut Petrus loquitur: In ſanctificationem
ſpiritus, in obedientiam, & aſperſionem ſangvinis Eſu
Chriſti: Oblatio ſimiliæ, ſignificat fidem, invocationeny

& gratiarum actionem in cordibus. Ut igitur in veteri

Teſtamento umbra cernitur, ita in novo res ſigniſicata
quærenda eſt, non alius typus tanquam ad ſacrificium

ſufficiens. Quare etiamſi ceremonia eſt memoriale
mortis Chriſti, tamen ſola non eſt juge ſacrificium; ſed

ipſa memoria eſt juge ſacrificium, hoc eſt, prædicatio,
& fides, quæ vere credit, DEUM morte Chriſti recon-
ciliatum eſſe. Requiritur libatio, hoc eſt, effeétus præ-
dicationis, ut per Evangelium aſperſi ſangvine Chriſti,
ſancetificemur, mortificati, ac viviſicati. Requiruntur
& oblationes, hoc eſt, gratiarum actiones, conteſhone⸗
A⸗

E aickion
operato, int
ugeſacrife
bonorumh
entio, kegtl
ſactiktcio
bis, guian

Aun ignifie
mortifcati
Nuncig
mam hane
um abolenn
Iuifegnum
ahuntad
Ccenci
utrepesn
cleſa. Nu
Nianl, ean
Ktum. P
mererleie
docent
non oflen
ladpropo
nagtracltti
udeo juſl
intam
uunpeibͤe
ab lsne
tellount.
en beſug
titione n

Mum,

klanin.

10. XII. DE SACRIFICIO. 236 1
lig igl & afflictiones. Sic abjecta Phariſaica opinione de opere
noe chomm operato, intelligamus ſignificari cultum ſpi itualem, &
Noeminn i juge ſacrificium cordis, quia in novo teſtamento corpus
nc,ſut, bonorum, hoc eſt, Spiritus ſanctus, mortificatio & vivifi-
engtieſie (ari0, requiri debent. Ex his ſatis apparet, typum de jugi
. Noliht ſacrificio nihil contra nos facere, ſed magis pro no-
Lpelunde bis, quia nos omnes partes ſignificatas jugi ſacrificio
i nun requirimus. Adverſarii falso ſomniant ſolam ceremoni-
H

aum ſignificari, non etiam prædicationem Evangelii,
Cans, a i⸗ mortificationem & vivificationem cordis, &c.
miſſonen Nunc igitur boni viri facile judicare poterunt, falſis-
ſimam hanc criminationem eſſe, quod juge ſacrifici-
Mumſohm, um aboleamus. Res oſtendit, qui ſint Antiochi illi,
Numench qui regnum tenent in Eccleſia, qui prætextu religionis
citei, trahunt ad ſe regnum mundi, & abjecta cura religionis
airebu⸗ & docendi Evangelü, dominantur, belligerantur ve-
0 nbaiße⸗ lut reges mundi, qui novos cultus inſtitucrunti in Ec-
lelamentiſif⸗ cleſia. Nam adverſarii in Miſſa ſolam retinent ceremo-
CNll 1 1 niam, eanique conferunt publice ad ſacrilegum quæ-
lum luf ſtum. Poſtea fingunt hoc opus applicatum pro aliis,
geh mereri eis gratiam, & omnia bona. Incontionibus non
– docent Evangelium, non conſolantur conſcientias,
N non oſtendunt gratis remitti peccata propter Chriſtum,

ſn
ſonen i, ſed proponunt cultus ſanctorum, ſatisfactiones huma-
1 P
in gini⸗ nas, traditiones humanas, per has affirmant homines, co-
ti

o“ räa Deo juſtificari. Et harum quædam cum ſint manifeſtè
Abci impiæ, tamen vi defenduntur. Si qui concionatores vo-
Ahet

cas, quas neque populus, neque ipſi, qui proponunt, in-
telligunt. Poſtremo, quilſunt tolerabiliores, legem do-
cent, de juſtitia fidei nihil dicunt. Adverſarii in confu-
tatione miras tragœdias agunt de deſolatione tem-

delis, ſine ſtatuis. Has nugas indicant eſſe ornatum Ec-
cleſiarum. Longéè aliam deſolationem fignificat Daniel,
R 3 vigde-

or/ lunt perhiberi doctiores, tradunt quæſtiones Philoſo Phi-

plorum, quod videlicet ſtent inornatæ aræ, ſine can-

Dan. H.

262 XI. DE SACRIFICIO.

ii. Nam populus obru-
videlicet ignorationem Evangelii. Nam pop

AU Lt. 4II.

Chriſtianæ. Quis enim unquam e popele entelleni⸗
doctrinam de pœnitentia, Aam adrerfen tradh renn.
Et hic præcipuus locus eſt doctrinæ Chriſti din
bantur conſcientiæ enumeratione delictorum datſho.
ctionibus. De fide, qua gratis conſequimur r

,adverſarüs me
L lla pror at ab adverſariis
nem peccatorum, nulla prorſus fieb

Rdei 15 ſperatione, de
tio, de exercitiis fidei luctantis cum deſperatione,

ccce 1. 0

ioru utæ e-
mines libri, omnes conciones cerlariorunmras,
rant. Adhæc acceſſit hoôrribilis robaratis detolatie,
.. is, Hæc eſt'de
& alii multi impii cultus in templis, ie
aniel deſcribit. .
ra Dei benefici d nos ſerviunt muiniſterio
Econtra Dei beneficio apu bemefieiir nni
verbi ſacerdotes, docent Evangelium de enefic Crl
yoft remiſſi eccatorum gratis conting
Ri, oſtendunt remiſſionem p arar Er ircg Dn
hriſ c doctrina affert
re propter Chriſtum. Bæc rie ee nb
confolaionem conſcientis. Ad itur 6 iur docligm
norum operum, qu Deus Præcipit eieue d chum
tate atque uſu ſacramentorum. Quosꝗ ſi e ſae iems
let ui . os magis retinere
eſſet uſus Sacramenti, tamen n 1 9 aarccilseonr
quam adverſarii, quia apud illos ſce otes ercee el
i Apud nos crebr.
ducti utuntur Sacramento. Apu ine rialinmus,
gioſior uſus eſt. Nam populus utitur, fed priu a
. . 0
atque exploratus Docentur enim homines re

ſu Sacramenti, quod ad hoc inſtitutum ſit, r atrem,
. Pratuitæ renuiſſionis pec
Ium, & teſtimonium Sratuitæ renufi P

„△
. 1 it vere
Ideoque debeat pavidas conſcientias d eele rn
ſtatuant & credant ſibi gratis rerufti pecca uſum ſa-
igitur & redicationstn vangchide legitinum er ſ.
cramentorum retinea mus „manet apud eſt re uentia
cium. Ex, ſi de õ 2 dre ſarios.
in templis apud nos major eſt, quam apud à

—

Tenenture
Dibes Verd
Populus, ne
ns elt Eccl
ils dacra
l, valas
Proptinge
tebuscoll
in ſie,
li, guos
Apento.
Aleg⸗
exhomini
lis, gnel
Deccatis
torb
Criftcium
moretin
ſeriücie
ſimulitue
undemn
ſacrißci.
VeteriTe
8 relinn
liie mal
Etc
niin E
l Epiſte
toriplo
kertlaen
WChrick
lrerdoti⸗
Adum fi
liici

Tenen-

.. XII. DE SACRIFICIO. 263
— — — —
Tenentur enim auditoria utilibus & perſpicuis concio- .
nibus. Verùm adverſariorum doctrinam, nunquam neq; .

Lamp pohlss .

nunn populus, neque doctores intellexerunt. Et verus orna-
kehonlti E tus eſt Eccleſiarum, doctrina pia, utilis & perſpicua, uſus
erritndi. Pius Sacramentorum, oratio ardens, & ſimilia. Cande-
Chrfimnt læ, vaſa aurea, & ſi ziles ornatus, decent, ſed non ſunt
bcoenk 5 proprius ornatus Eccleſiæ. Quod ſi adverlſariii in talibus
ſegun rebus collocant cultus, non in Prædicatione Evangelii,
ibacſelnt in fide, in certaminibus ſiden ſunt in iſtis numerang.
Effnur di, quos Daniel deſcribit eolere e Deum ſuum auro &
we (rke. argento.
M Allegant ex Epiſtola ad Ebræos: Omnis Pontifex Eyr. F. 1
nnm ex hominibus aſſumtus, pro hominibus, conſtituitur in 4
ks his, quæ ſunt ad Deum, ut offeat dona & ſacriſicia pro

peccatis. Hinc ratiocinantur, cùm in novo Teſtamen-
to ſint Pontifices & Sacerdotes, ſequitur, quod ſit & ſa-
crificium aliquod pro peccatis. Hic locus vel maxime
movet indoctos, præſertim cùm illa pompa ſacerdotii &
ſacriſciorum veteris Teſtamenti offunditur oculis. Hæc
Kimilitudo decipit imperitos, ut judicent, oportere ad e-
undem modum apud nos exiſtere aliquod ceremoniale
ſacrificium, applicandum pro peccatis aliorum, ſicutin
veteri Teſtamento. Neque aliud eſt ille cultus Miſſarum,
& reliqua politia Papæ, quàm 2⁵ο«α Leviticæ po-
litiæ male intellectæ.
Et càùm ſententia noſtra habeæ præcipua teſtimo-
nia in Epiſtola ad Ebræos, tamen adverſarii locos ex Ebr. 5 1.
illa Epiſtolaà truncatos contra nos detorquent ,‚ut in
hoc ipſo loco, ubi dicitur, Pontificem conſtitui, ut of-
ferat Racrificia pro peccatis, Scriptura ipſa ſtatim atte-
xit Chriſtum Pontificem. Verba præcedentia de Levitico
ſacerdotio loquuntur, & ſignificant, Leviticum Pontif-
catum fuiſſe imaginem Pontificatus Chriſti. Nam
ſacriſicia Levitica pro peccatis, non merebantur remis-
Konem peccatorum coram Deo, tantùm erant imago
K 4 ſacri-

6 XII. DE SACRIFICNO.
264

L

57 Ppi

u⸗
1 SRcanduni tI
ſigninc
Fecotaeiliarionein ſed üärnnker um 632 2
13 11. 4 10
rum fſacrificium unius Ch- tiſicari de, ex promigſin,
Carl2
eſtamento juſtit
Ctos in veteri T

te er Ci
ccatorum, Adona: Prop
ne remifſionis pecca

2

ſ E 1 10 01 eſt aDie uft
7

O kor
mnées lan pPortu! it;
ab initi m undi fentire Rar .
. D 18 fon PDrTO geccato, Chridd qu.
Ti01 e =
ſtiam ſatis a0.

E T. F Cum P0-⸗
ℳ. P 0 4¹ 0Cet Cap. 3. 68 .
33, II. 11 ſſus Erat, ſicut E aias o5 c. B 1
Se. ſu imam a⸗ I hoftiam Di⸗ S pec cato&0 1 n 11.
uer it an 1 „

T
ſt mey acrificia C
1

alkt. 4
ſe nifcatent
ooliticam edg
recORCiliationem politica ſt erigeium
tur enim l eic P
mn galahn Alumigi.
acrificium: N
venturum1 n t aren
Chrilti, apoplic⸗ tump P0 dlgr e bert c
0v0O nn
vi eſt in n eiiii
e 0 peccatis aliorum, præt
candum pr
coram
ſacriſcium in cruce. Gngumg, rifcisLetiica
nt qui
Tota via erra

xeim-
m peccaorum, Erhote
Deo meruiſſe remiſſionen

PloO eriheianpplit ort⸗ 1. ril .
ei 1 n bit r vereris & nori Telta nen ti 40

IIs.
Vendlund operam ſuamt in temp tere in noro e
.Z ſi quis ita argumentatur, op Errall, kenet,
Iare
n Bonrtcenn e ed a. E hanc ſolutio-
ſtamen de Chriſto concedendum e 1 3 grorli⸗
nn firmat tota a Fpiſtola ad Ebræos.
nem con

eſſet

rtuit enim ſan-

—
eſletalios m
Kallan ſtis
runrecon
egiiterennu
tielt nuiſte
3. Ieoun
rium K
Mllahabet
Perato appl

Ap Keliumg 0

G rirumſa
perati.
titusſinct
mütiſteritnn
Euniegenen
Arnioer,

Okendin

pere per 41

Muiſtn oneme
bolliblle e
e, Vinci
Ulare unuil
nite bacen
ur con
Enoniac

Enpudiand
bomini ſer
er ocke

, in hoc

Uhlciancd
. conte
odapple⸗

bteen

o All. DE SACRIFICIO. 256 5
tum en e eſſet alios mediatores conſtituere præter CHRISTIIM

3 Imgiehii ſi aliami ſ: tisfactionem applicandam pro peccatis alio-

cogiod enke rum & reconciliantem Deum, præter morten Chriſti
tadorit-

requiteremus. Deinde quia ſacerdotium novi Teſtamen- 2. Cor. 3, 6.
ti eſt miniſterium piritus, ut docet Paulus :. Corinth.
3. Ideo unicum habet ſacrificium Chriſti ſatisfacto-
rium & applicatum pro peccatis aliorum. Cæterùm
nulla hauet facrificia ſimilia Leviticis, quæ ex opere o-
Perato applicari pro aliis poſſint, ſed exhibet aliis Ev-
angelium, & Sacrameta, ut per hæc concipiant fidem &

dr progia

4

etde e 1 . .
e oponi Spiritum ſanétum, & mortificentur, & vivificentur, quia
R Iuh . . . . . .
6 Cri mnuiiniſterium ſpiritus pugnat cum applicatione operis

operati. Eſt enim miniſteriun ſpiritus, por quod Spi-
ritus ſanckus efficax eſt in cordibus „ quare habet tale .
miniſterium, quod ita prodeſt allis, cùm in eis etſicax eſt,

t, Cun’

n mererenti . „
1 cpri cùnt: egenerat & vivificat eos. Id non fit applicatione
ſid im alieni operis, pro aliis ex opere operato.
i i Ofſtendimus rationem, quare Miiſa non juſtificet ex
amel AI .

opere operate, nec applicata pro aliis mereatur eis re-

aus. kiunt mihonem, quia utrumque pugnat cum juſtitia fidei. Im-
0 lacinnelmn

poflibile eſt enim remiſſionem peccatorum contin-
gere, vinci terrores peccati & mortis, ullo opere, aut Kom. D
ulla re, niſi fide in Chriſtum, juæta illud: Juſtificati n. 5 I.
ex fide pacem habemus. Adhæc oſtendimus ‚ſcriptu-
ras, quæ contra nos citantur, minimie patrocinari impiæ
opinioni adverſariorum de opere operato. Idque ju-
ec qicare omnes boni viri apud omnes getes poſſunt. Qua⸗-⸗ “
Ch rerepudiandus eſt error Thomæ, qui ſcripſit, corpi s
Nilelane Domini ſemel oblatum in cruce, pro debito originali,
ire E l jugiter offerri pro quotidianis delictis in altari, ut ha-
ele, u beat in hoc Eccleſia munus ad placandum ſibi Deum.
Repudiandi funt & reliqui communes errores, quod
teteinn Miſſa conferat gratiam ex opere operato facienti. Item 7

Tter Ullumt (

celeitit n
Gmm, Vhoee

gercis i quod applicata pro aliis, etiam injuſtis non ponenti-
Ularſig bus obicem, mereatur eis remiſſionem peccatorum,
E R S cul-

—

266 XlI. DE SACRIEICGO.

— . — —

culpe &— boœnz. Hærc omnia falla & i impia ſunt, nuper

ab indoctis M machis conficta, & obr cuunt gloriam pas-
ſionis Chriſti, & juſtitiam ſidei.

Et ex his erroribus infiniti alii nati ſunt, quantkun Mis-

ſx valeant applicatæ ſimul pro multis, quantum vale-
ant ſingulæ pr 7o ſingulis. Sophiſtæ habent deſcriptos
gradus meritorum, ſicut argentarii gradus ponderum

in auro aut argento. Deinde, vendunt Miſſam, tanquum

pretium ad impetrandum, quod quisque expetit, Mer-
catoribus, ut felix ſit negotiatio, venatoribus, ut felix

ſit venatio. Et alia infinita. Poſtremô transferunt eam
& ad mortuos, liberant animas applicatione ſacramenti,

à pœnis purg gatorii, cùm ſine fide nec vivis Miſſa pro-
ſit. Neque ex ſcripturis adverſarii afferre vel unam ſylla-
bam poſſunt ad defenſionem iſtarum fabularum, quas
in Eccleſia magna autoritate docent, Neque Eccleſiæ

veteris, neque Patrum teſtimonia habent.
Quiid. Patres de Sacrificio
ſenſerint.

T quoniam loca Scripturæ „ quæ contra nos citan⸗
tur explicavi mus, de Patribus etiam reſpondendum

eſt. Non ignoramus, Miſſam à Patribus appellari ſacri-

ficium fed hi non hoc volunt, Miſſam ex opere Oopera-

ro eonferre gratiam, & applicatam pro aliis mereri eis re-

miſſionem peccatorum, culpæ & pœnæ. Ubi leguntur

hæc portenta verborum apud Patres? ſed aperté teſtan-

rur, ſe de gratiarum actione loqui. Ideoꝗ; vocanté a-

p1&σ*. Dixinnus autem ſupra, ſacriſfici oανÜειοα

non mereri reconciliationem, ſed fieri à re econciliatis, ſic-

ut afflictiones non nie erentur reconciliationem, ſed tunc

ſunt ſacriſicia &NúâαανιιιαE, quando reconciliati ſuſti-

nent eas. Et hoc reſponſum ingenere ad Patrum dicta, ſa-
tis tuetur nos contra adverſarios. Certum eſt enim, illa

figmenta de merito o Pperis operati nuſquam extare apud
atteg

I!

—

lnes;ged

Eosde n

iunea elle

Dt

11teſtin
Pue talem
Um, Utſig
Gionezne
Tun Eaenn
Precipuun
decanitat
ni&Cwil
que, gu
Kacrar,
tantum 1
fniunt ig
lie tqni li⸗
Fabimin
it⸗ Drom
peccatot
m, guoe
Uenti HCu

Amiſſionen

ikueil
em. Er

Alr, ltai In
k⸗

AXII. DE USII SACRAM. ET SACRIF. 267
—— — —
impiſunm Patres; Sed ut tota cauſa magis perſpici poſſit, dicemus
nuntglnung & nos de uſi ſacramenti, ea, quæ certum eſt conſen-
tanea eſſe Patribus & Scripturæ. H
funtgtanmnd

Mubent Lelae.
Gralueſanen ET DE SACRIFICIO.

ifimend⸗ AIIDAM belli homines fingunt, Cœnam Domini in-
ge alfeil aiatac eſſe propter duas cauſas. Primum, ut ſit no-
nutorhic,⸗ ta & teſtimonium profeſhionis, ſicut certa forma cuculli
otanſne eſt ſignum certæ profeſſionis. Deinde cogitant, præci-
crioneheind pue talem notam Chriſto placuiſſe, videlicet convivi-
criris Mle⸗ um, ut ſignificaret mutuam inter Chriſtianos conjun-
ene ſeluun ccioné atque amicitiam, quia ſympoſia ſunt ſigna fœde-
n bulnme runt & amicitiæ. Sed hæc opinio eſt civilis, nec oſtendit
t, Nedbe OE præcipuum uſum rerum à Deo traditarum, Lantàm
ubent. de caritate exercenda loquitur, quam homines propha-
ni & c viles utcunque intelligunt, De fide non loquitur,
Gaeritch⸗ quæ, quid ſit, pauci intelligunt.
Sacra menta ſunt ſigna voluntatis Dei erga nos, non
tantùm ſigna ſunt hominum inter ſeſe, Et rectè de-

— 4
e contr “ finiunt ſacramenta in novo Teſtamento eſſe ſigna gra-
unthni tiæ. Et quia in ſacramento duo ſunt, Signum & verbum:
ibuuen erbum in novo Tefſtamento eſt promiiſio gratiæ ad-
ne dita, Promiſlio novi Teſtamemti eſt promiſſio remiſſio-
SS nis peccatorum, ſicut Textus hic dicit: Hoc eſt corpus Luc. 2:, 192
ent meum, quod pro vobis datur: Hic eſt calix novi Teſta-

e rene . . . . .
1l menti, cum ſangvine meo, qui pro multis effundetur in

— . . . . — .
eog H remiſſionem peccatorum. Verbum igitur offert remis-
A. ſionem peccatorum Et ceremonia eſt quaſi pictura ver-
Pciü . 6 1

bi ſeu ſigillum, ut Paulus vocat, oſtendens promiſſio- Rom. 4, 1.

“MB H nem. Ergo ſicut promiſſio inutilis eſt, niſi fide accipi-
inie H atur, ita inutilis eſt ceremonia, niſi fides accedat, quæ
S vere ſtatuat hic offerri remiſſionem peccatorum.
õ Et
Cemmmete
S

Paal. III, 4.

1

26 XII. DE USI SACRAM. ET SACRIFLE.„.

1
—

ſicut verbum
Et hæc fides erigit contritas mentes. Eai ſr verbiin
dhane fidem excitandam traditum eſt, lacramen⸗
1 Pies incurrer
tüin inſtitutum eſt, ut illa ſpecies incu

. . .

P1 §.
iritus ſanctu
er verbum & ſacramentum, operatur H perterrefa-
ke talis uſus ſacramenti, cùm ſdes vid ia novum teſta-
ta corda, cultus eſt novi teſtamenti, ationem & vi-
2 Ulte 1.
mentum bebei mots enge cMRISTus,
. m in .
. . Et ad hunc uſu 7 Nam me-
vificationem. D orationem, Na
cùm jubet facere in ſui connnemn ctaculi celebratio, aut
iniſſe Chriſti, non eſt otioſa ſgeé⸗ œdiis celebratur
mim ſicut in Tragoœdii
. . 7„/ 1 1CcUt in . . b e-
xempli cauſa inſtituta, = iniſſe ben
er biͤr Herculis, aut Ulyſſis: Sed eſt mmeini zriſieemmut.
memor ut per 1
12: e accipere, 11. um
hriſti, eaque fi ”” ium ſuorum,
ii⸗ S lrnns “ : Memoriam fecit mürabil
Ideo Pialmus ait:

. 8 — . . . .

iſericordiam
bus ſe Significat enim, voluniatem & m
us ſe. Signif

kactæ conſcien-
ideli erterrefactæ conicien-
nei ad ſacramentum, videlicet Pertertct
2 A Taseb

tiæx, & quomodo uti debea Bint enins unins wei tue⸗
edir & ſacrificium. S P s er bli⸗
ereet nſcientia fide erecta ſenſit, e gal.
Rines, Poſtquam comc. um vero ſerio agit 8r4
bus terroribus liberetur, tum v inla eere⸗
ro beneficio & paſſione Chriſti, e urirur dlen
pro ia ad laudem Dei, ut pakobediznrl, 5 nce⸗
ſiendat & teſtatur, ſe magnifacere na Nih. ſe⸗
temonia ſacrificium laudis. Ac Patres ꝗ

25

nſcientia-
tur, de conſolatione co
plici effectu loquuntur,

¹ 7 —5

r . t1 em pert net poſterior
m prior ad ſacr amentt ration t1 . .
um pfr . . ſi
ſa 1 1 nſolat one alit A nbro u
1 crificium. De Con
tinet ad

1 1 1 0 pec-
ache Vi ini eſt remiſſi

—
tem: Ego
(Cluicre
Inſacrame

Ede accl

hanc ſent
Adyerlari
Cüm Patr
que cond
ter hxc)
lisillaek

(anlibig

Videng
Pietzsint
ſe maepit
nokrorun
d. Eth
Nequeye
Operato
nempece
Hec bug⸗
deprol

VI

Abrn

can
ſenon 0
igitu
Kopere
Alis I
arven,
Mian
Mllnene

1 CN.
—
Etſoutuehe

R, Iaſuug
. . .
Cuntens 1n n

ecetim, ſce

r Sifnuſun⸗
iyitcat penen
qianonmd
tifcananentt
tut CMIN

ionem, NNH

culiceletrtin
eciis lin

Kmemninikehke

er ea Eiec⸗
urebhüuniut
camcelttin
Emlenat-
niallaann
ger. E tef⸗
hnaet, gu n

õ

echent,

ſeid

na
E ittur,
emnngn
dlamhe⸗l
resun

ℳ
.
elt

Elartent

Gene
c.

& fide accipi debere.

hanc ſententiam apud Patres, quæ omnia detorquent

—

tem: Ego ſum panis vitæ, qui venit ad me, non eſuriet,
& qui credit in me, non ſitier unquam. Hic teſtatur,
in ſacramento offerri remiſſionem peccatorum, teſtatur
Infinita teſtimonia leguntur in

adverſarii ad opus operatum & applicandum pro aliis,
cùm Patres aperte requirant fidem, & de propria cujus-

que confſolatione loquantur, non de applicatione. Præ-

ter hæc leguntur & ſententiæ de gratiarum aclione, qua-
lis illa eſt ſvaviſſime dicta à C ypriano de piè communi-

cantibus, Pietas, inquit, inter data & condonata ſe di-

videns, gratias agit tam uberis beneficii largitori, id eſt,
pietas intuetur data & condonata, hoc eſt, confert inter

XII. DE VOCABULIS MISS4. 269

Joh. 6, 38

ſe magnitudinem beneficiorum Dei & magnitudinem

&cc. Et hinc extitit appellatio “*ν+öâαιραιαιος in Eccleſia.

noſtrorum malorum, mortis & peccati, & agit gratias

Neque vero ceremonia pſa eſt gratiarum actio ex opere

operato applicanda pro aliis, ut mereatur eis remiſſo-
nem peccatorum, &c. ut liberet amimas defunctorum.
Hæc pugnant cum jnſtitia fidei; quaſi ceremonia ſine
fide proſit aut facienti, aut aliis.

VII. DE VOCABULIS
MISSA.

DVERSARII revocant nos etiam ad Grammati-
Acam, ſumunt argumenta ex appellationibus Miſſæ;
quæ non opus habent longa diſputatione. Non enim
ſequitur, Miſſam, etiamſi vocatur ſacrificium, opus eſſe
ex opere operato gratiam conferens, aut applicatum pro

allis, mereri eis remiſſionem peccatorum, &.

Aer86ρια, inquiunt, ſignificat ſacrificium, Et Græ-

Miſſam appellant liturgiam. Cur hic omittunt ap-
pellatioenem veterem Syntaxis? quæ oſtendit „Miſſam
elim

.

