ſti, tertius, de Baptiſmo, quartus, de Praaeſtinatione,
confer quoad biſtoriam D. Hutteri Concord. cont.
„c. XLIX. f. 3 3 2. ſeq q. & Triad. Hlectoral. Auguſtinn
mulla’ Brunnii, p. 472 ſeq. quoad Doctrinam, vide gruͤnde
iiii liche Verantwortung der IV. ſtreitigen Articul,
40H quam B. Hunnium adornaſſe putant; nec non B.
Balaaini XIlII. Diſputationer pro V'ißit. Miſn. ibellt
MU H z Wite-

118 CAr. XI. Dr ArIIS SckIPT. Turor. Pußf. Mut. bo

V. tiebenge, Anno 1607. & D. Heinrici duno I1662. n. Teu.
Diſp. Lipſiæ editas. * AAen, I
S. 4. uuuuum futep

Toertium, eſt Deciſio quatuor illorum inter aliquos
Theologos Auguſtanæ Confeſſtonis controverſorvum (QuimumSe
capitum principaliorum, de veræ deſeriptione Filii nfeſionu, l
ESII CHRISTII apud creaturas, net non de in- Aln der Nlebt
cante & plenurio dominio Chriſti ſecundum hu- pe llhpendig
manam naturam in ſtatu humiliationis, G quill hu- Nichs Ctang
miliatio e†eι½anitio, a evacuatio Chrifti ſit, juſſu ſe. Aunopfſeh ,
Electotis Sax. OH. GEORGII I. à Theologisa- ſeluitr enim
xonicis anno 1624. conſcripta. Et cum Theolo- reſic, ur
gi Wittenbergici mox ſuper Deci Lone, Amicam itnientiß ie
Admonttionem ederent; Theologi Saxonici Apolo- Res propter
giam ſeu Aſertionem Decifonis, ex mandato lauda- Antklügrird
ti Electoris Anno 162 5. adornarunt. v. ejusdem dln ſam he
Præfat. & D. Feurbornii vevοσkdies Chriſtolo Ns immmnnt

gicam Marpurgi Anno 1627. edit. 1 “ Cemmemnt On
Quartum, eſt Deciſio controverſie Ratbmannia- lnntht nor

ne, quæ nomen à M. Hermanno Rathmanno, Ee- Mlihſeann
clefaſte Dantiſeano, accepit. Is enim internam vi, ernident,
& efcaciam verbi divini homines conver lend & ſon Nics,
ſalvandi, partim in dubium vocaſſe, partim negaſſe . Giim ſoche
arguebatur. Hinc juſſu Electoris modo laudati, e- Alinodtſn
futatio iſtius opinionis conſcripta legitur. vid. tintionen
Ruthmanni Trabtat. cuin reſutatione anno 1629. ripnns de
Lipſiæ editum, & ;. Carpzov. Iag. in Libr. Hub . ßfing e
Rriic. V. A. Confel p. 2 50. ſöga. nec non Calodit inlt .
Suſtem.

4 .

Pl, Ttror et.

—

eipruientt

,iHoeururnt
ni aummi⸗
lers in
uruj,kl !
,,Eerenu

NruCN.

CII NmH
t⸗ Hioniet
Orharonn
oont
1,lt
zmnuluus
AGv ANNN
Fennimm

min
tſeetnn —
rli
ſrhe 6
Ulrtoent
IN
P,

A hect-

.

, MM,
4

Auroh. Posr & LIEROS SYMn-Eor-. rrIg

Sſtem. Theoleg. Tom. I. c. IV. q. 24. P. 69 6. ſe 4,.
ſint tamen, qui mentem Rathmanni male intel-
lectum fuiſſe probarunt.
Quintum Scriptum eſt, Defenfo Pupillæe daguft.
Confeſtonis. Hanc Theologi Saxonieci peculiari
juſſu Ser. Electoris Sax. contra Jeſuitas ſub nomi-
ne nothwendige Vertheidigung des Heil, Roͤm.
Reichs Evangeliſcher Churfuͤrſten und Staͤnde,
Augapffel, ꝛc. Anno 1628. Lipſiæ adornarunt.

ſeluitæ enim (ut ſunt ſubdoli & turbidi homines,)

neſcio, quæ figmenta de negata Aug. Confeſſio-
nis exiſtentiàâ, veritate, ſenſu, ejusque mutatione,
& pacis propter religionem initæ incertitudine,
paſſim editis virulentis ſcriptis, ſparſerant. Et cum
edita jam Apologia nominata, Jeſuitæ denuo ſcri-
ptis immani maledicentia fœtis, Proteſtantes in
Germania omnes impeterent; laudatiſſimus He-
KorSax. Theologis ad id negotii deputatis in-
junxit,ut novam Pupillæ Apologiam conſcriberent,
quæ Lipſiæ anno 16 31. ſub nomine. Nochmahlige
unvermeidentliche Haupt⸗Vertheidigung des H.
Roͤm. Reichs, Evangeliſcher Chur⸗Fuͤrſten und
Staͤnde hochwertheſten Augapffels und theucen
Kleinods / prodiit. Inhujus operis (quod ſolidam
refutationem Papiſmi continet,) elaboratione
præcipuas partes fuiſſe B. D. Matthiæ Hob, nuper
ex ipſius avroyedddbe me Amicus meus ſingularis
docnit. v. ibri bujus præfat.
H 4 S. 6. Cz-

X=

12, CAr. XI. Dr ATIIS ScRIPTIS THkOT. &.

Cæterum quæ de infelici ſtudio Syncretiſini;

Pprx

hoc ſeculo maxime invaleſcentis, publicà autori-

tate paſſim in Academiis ſeript fuerunt edita, no-
l1o commemorare; Cm partim in vulgus nota

ſint; partim infrà de eò dicendi reditura ſit oc-

caſio. Itaque hæc quoad hiſtoriam, librorum
Symbelicorum, & quæ his cognata ſunt,
in compendiò dixiſſe ſufſficiant.

WNNA

AIL A
Dhud

W. P

Noyr.

Hinn,

62.

„

cſeenn Ue

X. v
. 4

Uhyenkit

IIII derhum

alltu

NArr A

ſtudi⸗ Feni⸗
ens, lrlaen
a fventeda.
ndi elin
biſtoin A

nis gnn V

r. F. conc. p. 655.

8 (e1) ,

AppENDIC. Tura

PFPAR II.

CONTINENs8èNütupw’
SVYILLABLIM CSNTROVER.
SlARIM, SECUNDIM LOCOS
THEOLOGICOS,

EX

LEIBHR. SMBOLCIS DIOGESTARUM.

Cgv. I.
DB

PRINCIPIO FIDEI ET RELIG,.
CHRISTIANKA.

H. I.

ſtianæ, eſt ſola Scriptura S. codice V. &
Novi Teſtamenti Canonico comprehenſa.

4 Pekreun & norma doctrinæ Chri- D

vid. Epitem. Artic. p. 5 70. ſeg. & ſolid. declarat.
Y. 632.

Contra Pontificos, qui traditiones pari pieizii:
affelctu, cum verbo DEl ſcripto amplectendas eſſe

ſciſcunt. vid. Concil. Trident. ſeſſ. IV. Fanaticos, ut

Schvvenckfeldium, Weigelium, & Anabaptiſtas, D
qui verbum internum & enthuſiaſmos pro prin-
cipio cultus divini venditant. vid. Solid. Decle-

122 CAr. II. DE Dro UNO.

Si Scriptura S. ſola eſt norma Religionis, o-

ortet. —
(1I. Illam eſſe AUTHENTICAM & indubiam,

ut poſſit alterum reddere certum: Contra Pon-

rificios auν—y ſeripturæ S. paſſim impugnan-

tes: v. Gord. Huntlæi controv. c: 1. 8. G Bellarmin.
I. II. de V. D. c.I I. S. quos refutat D. Glalſſius Phi⸗-
lolog. S. lib. I. tract. I.

FALLIBILEM, contra Pontificios, qui illam ſu-

Apendunt ab autoritate Eccleſiæ, & Socin. tralt.
autorit. ſeript. p. 7 8.79: ubi Script. S. certam polle

ſidem fadere, negat.

(3. Oportet eſſe PERFECTAM, ut omnia ea

menſuret, quorum norma eſt, contra Pontificios,

qui cum Bellarm. l. IV. de V. D. c. 12. Scripturam
ſacram pro partiali tantum norma habent, quique
c. 3. diſerte negat, in ea expreſſe totam doltrinam
neceſſariam contineri. =
(A4. Oportet eifſe PERSPICUAMI, alias vcn
normæ non ſuſtinebit, quod negat Bellarm. 1.1 .
deV. D. &. I. it. L. MI. de R. Pc. 21. GG*öor del. alent.
I.IV. Analyſ. c. 2. confer Seſſ. IV. cone. 1 ident.

(S. Oportet eéſſe IMMOU PABILEM, ac adeb Dbi

. . . . „ . &
ſemper conſtantem, quod negant Pontificii, qui

corruptionem fontium & multos libros Canoni-

cos deperditos eſſe ſtatuunt. Bellarm.l. Il. de V. D.
c.2. it. acob. Cretſer. Azſenſ. Bellarm. l. II. C. 11. 1.
Dellasi, l. 1V. de V. D. b.⸗ 4 — §. 3

Eriptura S.

oos Precipuc
v hoc credena

1600. 69, 94.

Coolra Pon

funldenteslit.

gem brangeli

ielketum H.
(2. Oportet eſſe quoad AUTORITATEM IN.

Uur, N.hb.1,

Simbol tr

Memun G4

Uucza iun,
Uuhenmipak
Mroftentur,,

WnVee

Bndamental

1.6 ſha

Contta .

Chife ,.

I. Roymnin

barum
lunheran
uunt &
ent. vid
nan h 0.

0 UNüNo.

— —

Ctmn Miiine,

ECAEiGi
Ettuen Cunnke
8 lninaß⸗
,c1SM

u 9. el

ſe

lilciopeul
cript

4

Pnmmhia
Ale maN

CNe
S

NVe
,71
ſykpor

GNle
ſer 8
S
ls
S P
ſ
ent

9

1
(1
N

4

Er SS. TRINITATE. 127

§. 3. .

Scriptura S. in Legem & Evangelium ceu duos
locos præcipuos diſpeſcitur; quorum illa facien-

da, hoc credenda homini proponit. v. Aol. A. C.
y. 60. &p. 94. R
Contra Fontifcios Legem & Evangelium eon-
fundentes: it. Socinian. & Arminianos novam le-
gem Evangelicam comminiſcentes. Qua hypo-

theſi etiam H. Grotii epus de J. B. & P. contamina-

Symbola tria Catholica, Apoſtolicum videlicet,
Nicenum & Athanaſßi, quia in verbo DEI ſolide
fundata ſunt, Chriſtique doctrinam comtinent,
Lutherani poſt Scripturam S. primo loco quidem
profitentur; nequaquam vero pro norma & regu-
la univoce & proprie ſic dicta dogmatum fidei
fundamentalium habent. vid. Epitom. Artic. p.
371. G& ſolid. Declarat. p. 632.
Contra Papiſtas Jaz. Bajum l. I. inſtit. Relig.
Chriſt. e. 27. p. 25. Ederum in Partit. I1 heolog.l. V.

tab. 72. p. 673. ſecutum Vigverium c. y. inſtitut.

p. I. Baronium lib. I. Annal. 2d A. Chr. XLIII.
n. 15. F. 317.

Patrum ſeu Doctorum Eccleſiæ ſeripta eatenus
à Lutheranis recipiüntur, quatenus S. literis con-
gruunt & de Religione vera teſtimonium perhi-
bent. vid. Epit. Artic. . 570. & 572. Solid. De-
clarat. p. 63 5.

7

Con-

.

Car. I. Dr PTwerre Pibrt
124

1 vr.
Contra Pontificios Gordon. ren men .
I7. Melzhior. Canum
, Scrivenerum kresh reruen e
Fäcanunti in Apologia pro S. Eccleſie i, ⸗.
Ferſe Joann. Dalleum Lonain. ann. 1

vel vari.
qui autoritatem rar um, Kerirur⸗ §.

,.

M
quinque ſecularem pro s Rongions Chei V

10 venditant,
princip 5 6.

nt novam
Libri noſtri Symbolici non eontine

Apo-
Prophetico
Religionem, ſed antiquæ veræ Propl

lara-
ſt lica doctrinæ in verbo DEI propoſte gfeir
tionem & sonfeiſtlonem. vid. præf. non/

Eriton ærtic. . 571. Solid. Declarat. p. 632. e17.

m Luthe-
Contra calumnias parin Pontiſßiciora

vid.
accuſantes,
in religione
im novitatis
ranos paſſi

ite 6, I5-P.
OGregor. de Valentia Mialyſ.l. I. C. 3. P. F. i

. P.
13. Coſterus Enchirid. c. 2, de Eccleſ. 1. P. 108.

Conc. no⸗
artim Calrinianorum, qui F aen . r.
Tais paſſim arguunt vid. Hornbee
*

roverſ.p. 6 59. ſ44. „

l d
7. 2. Soud. Declaret. „. 63 5. ancel in pr Cone.

. 16 ½

r!

—

nr eirea ine
iris Cockri

mfſinitcei

ſti elcgioni⸗

(alo, lefor,

Nin AConf.
Anti Cahin. e
Conm Por
Ceneli ſent
Drantes. Nid,

iehy, Maia

Phuntur: pid.

ug. ſec ett

Retorman

nn. Contor⸗

1 alan 9. 6

Contri ,
elorman
ate le

Repir, N⸗
an opol

1 Whe

Contra de
ntroverſizr

R Conct,

Im Er RrFIIG. CRRISTIANAI 12 5

cinen Conc. circa finem, Formula Concordiæ narma
GteeRCNN.

I purioris doctrinæ appellatur, intelligitur normæz
VI profeſionit fidei in verbo Dei propoſitæ, non norma
. l dei & religionis in ſe conſideratæ. vid. D. Danhau-
ſ VaN*²

eri Salv. Reform. p. 13 5. D. Grauer. part. I. Pra-
en ſnb Lect. in A. Conf. p. 3. ſeꝗq. it. D. Jacob. Martini coleg
gutiſie Anti. Calvin. de principio ſidei Aiſ. 7. S. 7.
mnin Contra Pontificios autofitatem decretorum
vlifte Concilii & ſententiam Eccleſiæ, Scripturæs. qui-
gieng n parantes. vid. Aphonſ. à Caſtro l. X. adv. Hereſ-
verto, Maria Virgo: Bellarm. l, I1. de Concil, c. 2.
§. 8.
cinin Libri noſtri Symbolici non tantum Papatui op⸗
Pooplen ponuntur: vid. Epitom. Artic p.57t. Declar. YV. 633
rorolt &Sd 82 8. ſed etiam aliis errores noxios in Eccleſia
4 e poſt Reformationem ſpargentibus. vid. Prafat.
, Form. Concord. general. lit. B. . it. 1. Prafat. Soud.
finn PPzeclarat. p. 6 30.

mrinlii Contra Alting. inkxeg. A. Conf. & Syncretiſtas,
3 ti qui Reformatos inter Fratres & conſangvineos fi⸗
N dei noſtræ habere volunt.
—

68 9
aide Negotium Religionis & dolrine in libris Sym -
bolicis propoſitæ cognitio, etiam ad Laicos ſpe-
ctat. vid. Epitom. Artic. p. 571. ola, Declarat.

hioniM p. 634.

r uthhnn Contra Pontificios leclionem Scripturæ S. &
aneeh controverſiarum religionis, laicis interdicentes.
1 , H vid. Concil. Ligaent. Seß XVII. & indices expurga-
urp, toriot

126 CA. II. DE Dro TEruNo.

rorior (verius corruptorios) libtorum, ut Hi ſpani-.
rus, Sandovalii, Amonii de Sotomajor. &. Hoſius
Tom. 1. de Expreſſ. V. D. f. 664. ſeribit, Laicis per-
mittere lectionem Bibliorum, eſſe, ſanctum cani-
bus & poreis margaritas objicer.

CAb. II.
DE DEO uNO ET 8S8. TRNRIHAT.
§. I.

Eus eſſentia r unus tantum eſt & unicus: in
una vero illa divina eſſentia Perſonarum ſa⸗

crolancla Trinitas, eſt Pater, Filius & Spiritus S.

Hinc unum Deum in Trinitate & Trinitatem i in

unitate cum fidelibus venerari tenemur. vicd.

Symbola A. Conf. præmiſſaæ p. I. 2. 3. & artic. I. A.

R

Nilbel. ,,, 6

ion phpeſ e,

Cluncterej
iſinggritnn

(lia uz ab e

araſ. 14,4
Contra 80c

Art,

Kcuncaen
ſer Eolls

Me omni, ee

ins nonice

CLonf. p. 9. Apolog. P. 50. Artie. Smalc. 1303. r.

Carzech. Mäaj. p. 400.
Contra Socinianos, SS. Trinitatem neganles,
vid. Crellii lib. 1. de Uno Deor. 2. Socin. lib. Ppaſer

p. 24. 32. Hos refutat D. Seberz. Colleg. Anti-Soein.

p. 7 1. ſcqq. item Manichæos, duos deos, unum
bonum, alterum malum ſtatuentes.
§. 2.

prima Perſona SS. Trinitatis eſt P. ter romnipo-

lit. & artic. 1. A. C. py. 9.
Contra Socinianos, qui DECM Puremn ſolum

æternum & omnipotentem eſlen neg gant. vich Socini

Præ-

Unnia ſadat ſan

linaſt3

ſen⸗ doc

liz n,

Chrder

Y Meonnni ſee
er E4
L ſons. creator cœli & terræ, factor viſibilium &&σ n-
viſibilium, eorumque conſervator. vid. akole

Connd
iſn, 19).

le ti berl

un)ti

o Luume.

—

Nühmmimuk
ormnin elt
66, Kintlin
õ
bieer.

I.

G nun

tun e un

ſedtia etun

en Fiiglhn

itgte Elinn

clati lenm/

Itinhmen 4
4002 Glne 6660
en. 10
og bd⸗
vente⸗

i
i

Ctot li
crt

N Dne 1

Ees

. “ N

NeR H

CAb. II. Dr Dro TnuxNo. 127

Prælelr. 7. §. & Ginbol. Aoh. ſuprà in Euſ Soci-
nian. ropef. ert. 1.

3.
Character ejus perſonalis. quo à Filio & Spiritu

S. diſtingvitur, eſt generatio Filü unigeniti ex eſ-

ſentia ſua ab æterno. vid. Symb. Nicen. P. I G& A
ZIbanaſ. p. 4. Artit. Smalc. P. 30 3.
Contra Socinian. Catech. Racov. p. 266. Crelj.
de Deo & Atribit. Divin. c. 16, vid. D. Ctor- doci⸗
niſm. p. 149. ſeqq.

„ *

Secunda Perſona S8. Trinitatis eſt Dominus no=-

ſter ESUS CHRISTUS, Filius DEle ex Patre natus

ante omnia ſecula, Deus verus, de Deo vero: :ge-
nitus non factus, conſubſtantialis Patri, per quem
omnia facta ſunt, &c. vid. &αρ Nicen. p. 1. G&A-
thanæſp.y. & g. Aytic Smalc. Lc. Declar. E C. p.829.
Contra Socinian. vid. Socin. in Antil; ujeck. c:5.

Reſp. ad Claſſ. 3. arg. I. quem refatat D. Calov,

Sociniſm. Proßtig. Pr2 96 ſegqg.
5.
Character ejus perſonalis eſt generatio paſſta

ante omnia ſecula ex ſubſtantia Patris. vid. viub.

Nie. p. 1. & Athan. P. 4.
Contra Socinian. negantes, vid. D. Cabe. Se⸗

einiſm. p. p. 193.
6.

Tertia Perſona 88. T kinitatis eſt Spiritus §. Do-
münus s viwiſicans, qui ex Patrs Filioque procedit:
qui

2

=òO
7 5

128 Cdp. II. DE DrO TRmuw.

qui eum Patre & Filio ſimul adoratur & gloriſica⸗

tur: qui locutus eſt per Prophetas & ſanctiſicat
Eccleſiam. vid. Symb. Nic. p. 2. & Athanaſ. p. 3.

Contra eosdem. vid. D. Cælov. ociniſm. art. 3. .

Character ejus perſonalis, eſt precæſto er Parre

& BEilio aterna. vid. Ginb. Nic. p. 2. & Athanaſ.
Negat Socin. defenſ. Animadyerſ.p. 31 8. & mo-
derni Græci. vid. Euchirid. de ſtatu hodiern. Grat.
Chriſßophori Angeli Græi cum Annotat. Georgii

Feblavii Epiſtol. dedicat. primæ edit. premiſ-non

Procul ab initio. confer B. Dannhawer. Seyl. vindic.
de Proce. Spir. S. “ 16.

7

Præterea ſingulis SS. Trinitatis perſonis quæ-

dam opera externa, qua ſi propria, ſtylo S. ſcriptu-

rræ aſſignantur, ut DEO-Patri creatio; DEO
Filio redemtio generis humani; Spiritui S. ſandti-
Rcatio Eccleſiæ. v. tria Symbola Cath. cit.
Contra Socinian. & Anabaptiſtas, qui hæc di-
vinarum Perſonarum opera aut malè explicant,
aut negant. “
G. 7979.—
Hæ tres SS. Divinitatis Perſonæ ſunt ejusdem

X

eſſentiæ infinitæ, coæternæ, coæquales: ita ut per

omnia & Trinitas in unitate, & unitas in Trinitate

veneranda ſit. v. Symb. Nic. & Athanaſep. 3.
7

C1
KrernumDe

lemeffndern
Eeikum &

orina de
Ving ebend

fone crede
Uu Conlegn
Nemnt ,
nungefn,
11 NWovate,

ololern

un 1

(kKkatttib,

upugnant

O IImnm CA P. II. DE Dro TaTune. 22²

— —.—

Comtra Socinianos, qui⸗1 10 elun Patrem ſummum
de, docent, & Arminianos „qui
onem inæqualem ſtatu-

, Unt, V. Careele , Diſ. Nen. de vocib. Trinit. AAWert. 1
epp. J. 5
Relmgehr Nec tamen Pater eſ, Filius, nec Filius eſt Pater,
itge ae aut Spiritus S. Pater vel Filius: ſed hæ tres Perſo-
Ne ule 1* r didling intur realiter. V. Geb. Athanaſ. p 2.

t Negant Sabelliani, Samoſateniani. Serveti Afle-
nuhtſt I ‚Se qui cum Keckermanno modalem diſtine Rtio-
Iſulin hem effingerunt; it contra Weigelhum., qui, Patrem

Cun 1e, eſie Filium &G£ Spiritum S. ait, Confih. p. 5:
S. Ir.
enlin * Doctrina de SS. Trinitate Perlonarum in una
Qirvina eſſentia eſt Catholica, & ſine omni dubi-
“ 8 tatione credenda ac neceflaria ad falutem Xter⸗
limmue nam conſequendam, v a. Arhan. p. 2. HWZ
Proſrg ſlt, Neganmt Armimiani in Confeſſ. Apol. . 2. P. 45. Hr-
. Drinui rmin. in præfart, Apolog. Neſp. asd er ia Pere p.Fie

mani ini/ . lz. &WNovatores, qui judæos ac Muhammedahos,

bonC R ab. idololatrias crimine abſol Were veldnn.
+R —
era ut ndl . §. 12.
Deo huic Triuni dompetunt Varia atiributa,
quæ i2 Artic. 1. 4. Lonf. H. 9. recenſentur, & eſlen-
SS tiæ divinæ ſimpliciſſimæ ſummam ac ineffabilem
mnenls , Perfectionem notant.
mu HE Hæc attributa DEI per falſam dochtinamer par-
6At Ge te impugnant Calwirnani, v.P B.D. Aerſer Ande⸗

7

130 CAP. II. DE DEo TRIuNO

re Probe der Catholiſchen Religion / ubi demon-

ſtrat, non poſſe abſolutum Prædeſtinationis de-
cretum conſiſtere cum omnipotentia, ſanétitate, ſa-
pientia, veracitate & miſericordia DEl.

§. 13

Cum in Deum Triunum credere fiducia divina

debeamus, tum ipſum etiam ſolum invocare ju-
bemur, v. tria gmbola p. 1. 2. 3. Catechiſ. Min. p.
366. Major. p. 403. ſeqv.
Contrasocinianos, invocationem Dei Triunius
negantes. & contra Pontificios, Sanctos invocan-
tes, v. A. C. art. II. p. 19. Apolog. p. 22. ſeqq. Cate-
chiſm. Maj. p. 705.
.I4.
Soli Deo Triuni debetur tum cultus internm, ut
ſides, ſpes, delectio, honor, obſequium; tum ex-
ternus, gratiarum actio, celebratio, preces, Jura-
mentum, confeſſio & c. v. Catecb. Maſor. præcept.
J1. 2. & 3. & eorundem expoſitionem.
Contra Pontificios cultum divinum per idolola-
triam & invocationem Sanctorum contamman-
tes, & Epicureos eundem contemnentes.
§. I5. .
Non tantum dona DEI, ſed tota SS. Trinitas
per fidem in Electis habitat, tanquam in templis
ſuis, v. Declarat. E. C. p. 695. & 695. .
Contra Papiſtas, Socinianos & Weigelianos ne-
gantes, aut eſſentialem fingentes. v. Weigelu bi-
loſoph. AMtyſtic. p. 146., confer. B. Hulſemanni Bre-
viar. extenſ. cap. AlV. ſupplem. theſ.1. . Gar

C4r. II

—

CAREAT
L0

Wezti
X*
Gal
Negat.

laca fuill

Caula,
4 Unf ent
Negant
Eitticteat
ael de (

Mundu

6
,quæ )

Nerunt
gul lis 1

lmurr hſe
.

bnethe
n Uc

Tnnun n

a li
etenii /hu
rtisDl

n Chminnc
2 Cℳtſ

Atiodene iſ⸗
, Auni⸗

0 . Pliif

n aluen 6
leie,
Dkatiopec', ⸗
uut leß
zont 4“
Gnmgen

Gond w.
Olenm

Aa , 487
⸗, ,

CA. III. Dr CREAT. UNIV. ANG. Er Hox. 131

CAb. III.
DE
CREATIONH UNIVERSI, ANGE-
LORUM ET HOMINUM.

Reatio eſt opus ſolius DEI omnipotentis.
(ia. trisa ͥmb. Cath. & artic. 1. A. Conf. Artic.
Snalcald. p. 307Z.
Negat Weigelim, qui⸗ ab Angelis Aſtra & Elementa

facta fuiſſe ſomniat, im Guͤldengri ff/ p. 7.

. 2.
Cauſa effciens creationis eſt tota 88S. Trinitas. V.

A. Conf. artic. I. & artic. Smalcald. p. 303.

Negant Sociniani, Arminiani & Judæi, ſoli Deo
Patri creationem tribuentes. vid. K. Menaſſe Ben-

Eeel de Creat. Probl. XIV.

Mundus verè creatus eſt ex nihilô, nullâ præ-
eyxiſtente materia. vid. Artic. 1. ₰ Confeſſ. antithe-
ſin, quæ Manichæorum hæreſin damnat, rir “
DEO coæternam ſtatuentium.
Negant Philoſophi Gentiles, Griſtoteles, alii, &£
qui his adſtipulantur, Zheologaſtri Weigeliani, &
aracel iſtæ: it. eror. Kef. Abera. e p.

29. 30.

Sabreclaum creationis ſunt partim ſuhßentie vi⸗
kbiles, ut corpora cœleſtia & ſublunaria, ſimplicia
I 2

— = =—

3a Car. III. Df GazATIONH UNTVYIRSD, e

poſita: partim inviſibiler, ut piritus ereati Centi ſu
Gm bh. Apoſi. & Nic. p. I. & A. Conf. art. 1. p. g. mehonine⸗
Contra Epicureos, Paracelſiſtas & Weigelu Phi- tulo teluſe
loſoph. WMjſtic. p. 165. ſeq*. uokeli Pyes
“ §. F. 2 intel Exe
Protoplaſtos noſtros, Adamum & Evam, De- Mrefntai
us divina ſuâ imagine coruſcantes, puros & ſan- M: H.
GRos creavit. vid. Declarat. F. C. I. p. 643. vel 64t’ft.
Contra Socinianos, qui eosdem ſanctos fuiſſe Mundusie
negant. vid. Scin. Prælect. c. 3. Imalz, 6. Fanx. P- Ckatns. Jid
42. & Scholaſticos ſtatum purorum naturalium Contra4
Engentium v. Bellarmin. lib. unic. de grat. prim. e, Mimu
hom c. e nHec noh Armimianos, ſtatum hunc perfe- lientiles
Gionis impugnantes. Vid. Apolog. ipſorum c. II. Eim er ton
& ubi inchnationem ad peccandum in homi- En
me ante lapſum fuiſſe afſeruut. Z
PEinis creationis & conſervationis rerum ommi-
um, à Deo intentus, eſt utilitas hominum & DEI
gloria. vid. Catecbiſ. Maj. p. 790. N
Non ergò medium proportionatum ex deſtina-
Hone divina, producendi homines proxime ad ſa-
lutem æternam, ut Armin. Reſponſ.ad Specim. p. 4=. Ee
7og. voluit, & poſt eum Meyj. Ampraldus in efe 77 (tion

JNemtent. Calvin. de Ahlolnt. Vecret. c, 12, ſab Fn. .

§. 7 — ler
Non novimus, præter Adamum & Evam alios Nelepſi
homines à Deo, initi rerum fuiſie conditos Vid. Gefend

Declarat. F. C. p. 644. 4 pricel
Con-

rDin
len Uhmme Contra oe agelle im, ui anteé
6ACtA uiſſe homines, ſomniârunt. Quam! fabu
ecorfe⸗ ſeculo reſuſcitavit Iſaacus Peyrerius, Galla
rasl. de Præadamitis. Vid. Thomæ Bangiz (

Oriental. Exercit. II. p. m. 132. Pe-

mumkbet alios refutavit B. Dannhanerus, in libro, cui titu=.
*RKl lus: PR- ADAMITA I. 18.
ait 4 Mundus igitur non eſtæternus, ſed in-
bii creatus. vid. Catech. Maj. p. 496.
Contra Ariſtotelem l. All. Met. c. 7. duem Pre-

nn
nd, chan, Pliniut; Simplicins: Averrhäes & alli
ir phi Gentiles ſecuti ſunt: it. Epicurum, qui mut
5 dum ex atomis coaluidle deliravit. vid. Lactant.

1 4 lb., II. p. m. 165. 1ſe74: edite der vats Calleis.

2

ſ õ CAP. IV-.
nann, DE
3s hid eROVIDENTIA DEIL.

TR Terna DEI Pr- tovidentia. decretum crea-
tionis ordine ſequĩtur. Hinc A. Cenfeſſio
art. 1. Deum prius creatorem quàâm von-
ſervatorem deſcribit. vid. g. 9.
Invertunt ordinem hunc Calviniani, inprimis
8 Supralapſarii, abſolutun n prædeſtinationis decre-
hmthe, tum defendentes. vid. Bexe tractat. de præſtindte.
eee nen proca! 45 inirioe

inespe
o
N
.,6NWE

184 CAP. IV. DE PROVIDENTIA DEI. S

Providentia DEI ſeſe extendit in omnes res

creatas. vid. A. Conf. Artic. I. p. 9. Catechij.B. Luth.
Min. p. 370. Major. 99.
Contra Epicureos & Philoſophos gentiles, ut

Ariſtotelem, qui providentiam DEl circa ſublu-

naria corpora negant. vid. Mornæi libr. de Verit.
Rolig,. Chriſt. g. XI. 6

Providentiz divinæ objectum etiam funt res

parvæ, ſeu bonæ ſint, quibus homo opus habet,
ſeu malæ, quæ eidem accidere poſſunt. vid. Ca-
techiſ. min. p. 370. Maj. p. 290. ſeq;.

Negant aliqui Photinianorum & Arminiano-

rum. Confer. Petavium ITom. 1. dogmat. Theolog. 1.

WIII. c. 4. Negat quoque, quod mireris, Heerony-
mus in Habac. c. 14. de Judæis vide K. Majiem.
M. N. P. III. C. XVII. ubi & dictum cit. Habac.
pervertit. l

Providentia DEl in actus quidem hominum in-
fluit, dirigitque illos; ſed tamen ſingulis ordinarie

libertatem ſpecificationis permittit; ita, ut præſen-
tibus omnibus ad àgendum requiſitis, poſſint ali-

ter agere. vid. A. Confeſſ. artic. EII. .

Negant Calviniani & multi Pontißicii, qui Tho-

miſtarum prædeterminationem amplecétuntur.
vid. Leſſium lib. de grat. effc. c. 3. SWarex. l. 3. de au-

il gr. c. 7. 5. §. F.

Malas actiones & peccata Deus nullo cauſarum

Lere procu
Etgat vic.

(Contra Ca

ntn. ,. fol.
Cenkinjult,

cl. 1.1

In cauſam

(cjetan. i2.

Ne Aril Gra

DRus, lie
rumbhominn

ſitiam gua

Pelaretribuit.
Grit F. Cone
(Ontah
Genwiamin

Mhentlie,

eſcient

ertinet, nor

Mlnem ad ſe
wrat g 79
Contra
in Tetum
Nor. Vid

i haomif

eils pec

iclluratig

INII CAP. IV. DE PROVIPDENTIA DEI. 135

—

genere producit? Quanquam ad bonum finem
dt ineme dirigat. vid. A. Confeſſ. Ar. XIIX. p. i5. & p. 64.
,9,Cdelu Contra Calvinianos & Pontificios. v. Zwingli-
um tom. 1. fol. 36 4. I. de Providentiæ c. j. ubi DEum
ſptagtnt diſerté injuſtitiæ autorem vocat; it. Calvin. I. . In-
uDeldub ℳit. c./5. n. 7. Cyamier. tom. II. l. 3. C. 3. p. 39. qui DE-
lrraſ utm, cauſam peccati per accidens eſſe, vult. idem
Cejetan. in 2. Sam. XXIV, I. Alvarex. Diſp. XXIV.
Ade Auxil. Grat. ſentiun.
umn eien am. §. 6. . .
komme DEus, licet ad tempus conniveat in præfracto-
. olir i⸗ rum hominum malitià; tamen exſerit tandem ju-
. ſtitiam, qua delicta punit & cuique ſecundum o-
n & ν Pera retribuit. vid. Catechiſ. Maj. p. 412. Solid. De-
clarat. F. Conc. artic XI. p. 813. 820.

Contra Epicureos & atheos, inde divinam pro-

ienH videntiam in dubium vocantes aut negantes, vid.
Dn. D. Tobiæ agneri Exam. Elencht. Atheiſmi c. xXxI.
Præſcientia DEI, quæ ſimul ad bonos & malos
nri pertinet, non eſt cauſa mali, aut peccati, quæ ho-
t minem ad ſcelus impellat. vid. Epitom. p. 617. De-
le, clarat. p. 795. ſeq. M
tii⸗ „Contra Calvinianos, qui præviſionem DEl cau-
in ſam rerum præſcitarum faciunt vid Maccov.
N , Tvrecr. Pe Arminian. C. 1. p. 103. it. contra quos-
– dam Fontificios, V. Vaſquez. Tom. 1. diſp. 65. C. 6.
1 ce⸗ .
N Deus . 8. it., h H
peccata peccatis punit, h. e. excæcatione
ℳ & induratione, Formul. Canc. artic. XI. p. &20.
n „ contra Huberianos. I 4 CAP.

66 Cir V. Ds Larsu PhRrN Hounmis Eimeett

7

—–

tecct0

CaAr. V.
DE

QVE FECCATO CDM eRIMO
TUM ORTO.

4

§. 1.

T Apfus Protoplah ſtotum fuit 1t Eiberrupa dechi-
natio voluntatis & exſecutia operis contra

legem DEI, citra ullum Dal influxum mo-
ralem aut phyſicum decreti aut motus divini in

talem actum. vid. A Conſ. artie. II. & lolid. 4de.

glarat. E. C. C. 1. p. 64I.

Contra Calvimianos: qui docent, Deum homi-

nem creaſſe ut laberetur it. Deum id ideò præ-

ſeiviſſe quia decreto ſuo ſic fieri conſtituerit:

imò Deum inpuliſſe hominem ad peccandu. vid.
DZanch. I. V. de Nat. DEl. c 2. Piſcat. vol. 2 dißp. p.
rS. Calvin. inſtitut. l. 11 l. c. 23. n. 7. Ausfuͤhrl.
Bericht Palatinor. c. 7. Pag 31 . 317. kurtzet An⸗

bang. t. n.
§. 2.

L lurn Protoplaſtorum ſecuta eſt naturalitet

& moraliter perfectionis concreatæ amiſſi 0,& pro-

clivitas ad malum. vid. ₰. Conf. Art. 4. p. 19. 10.&
dolid. Declarat. PF C. o. I. p. 520 ſeqq.

Contra quosdam Pa iſtas in II. 28 1Tome .

23. Socinianer. vid. Socin. Præledk. 6. 4. p. /3 Catech.

Racov. g. 10. yag. eo9z & Arminianos, qui 1 inclina-

tonem ad, Peccandum in homine primo ante .
bfum

e, pend

LAPSTI PRIMI HONINIS EIUS-

(Ment ia
azdmaur
Mominis pece
Aale⸗. .
Contta be
lent Cl.e
AAtatuonemm
Mintanos, 4

Eiſin.

Hxe
Ctut, (voni
bar Derauonet
fopagatur;
Ühi Kndi⸗
e .
(ontra L.
ten um epo

Eert, .

3 eceator
dins n

Contra.
IIIE

Pntid PrccAto Cux PRIHo, Tux Oar. . 137

pfum fuiſſe tradunt eum Socinianis. Vid. Armizx,
avrtic. perpend. p. 15.
UNHMI Carentia perfectionis concreatæ & prochvitas
10 illa ad malum, ſeu prava concupiſcentia, eſt veriĩ
noyminis peccatum. vid. A. Confeſſ. ark. II. pag. 10.
Apolog.: p. 77. Golid. Declar. p. 642.
Contra Pelagianos, Pentificios. vid. Concil. Fi-
Aent. Jeſſ. V. can. 23. Anabaptiſtas & Socinianos, qui
àad rationem peccati z gο*εεεαεερ requirunt. it. Ar-
minianos, qui peccatum propriè eſſe negant, e*

MEN leg. Epiſcop. diſp. M. 1. 160. .=
“ Hæc ipſa pravitas, quæ peccatam originale di-

Demenr citur, (non illius tantum reatus) per naturalem
eice Eenerationenn naturaliter in omnes péſteroòs Adæ
propagatur; non Vero per quandam judiciariam
deon DI conſtitutionem naturæ ſuperadditam. vid.

A Aug. Canf. Art. Il. & ſalid. Dexlarat. F. C. C. I. pag.

e M Contra Pontificios, qui pecc. orig. per reatum
tantum exponunt. vid. B. Chemnitit Exam. Conc.
NVident: &ſ. E. decret. 1. fol. m. 55. ſeqj.

SS § F.
Ppeccatum originis non eſt pura privatio, ſed
habitus quidam cerruptus. vid. A. C. Art. I. p.
l.u tn. Apolog. 75. M
Roed Contra &bolaſticos Pontificios. vid. Belarmin.
l A L. VIII. de amif. grat. 6. 16. Confer. B. Chemnitii
ieſtd, JMMZ I15 Exrxame

„

138 CAr. V. DE LAFSsUO PRIMI HOMIIS EIUSCVE

Exam. I. c. ubi Pighii & Ambrofii Catharini ſenten-
uifingente

tias proponit & confutat.

Peccati originis pravitas ex lumine naturæ non
pêteſt agnoſci. vid. Artic. &alcald. part. II. p. 3n.

Epitom. artic. pag. 775. Slid. Declarat. F. C. C. 1.

. Se. Scholaſticos ex philoſophia Ariſtoteli-
ca de peccato originis ratiocinantes. confer Che-
mnñnit. Exam. Conc. Irid. f. 91.
Corrupit quidem illa totam naturam hominis,
ac infecit labe ſua; non tamen eſt ipſa hominis
ſubſtantia, ſed accidens. vid. Epit. artic. c. 6.1.
y. 573. ſeq. & ſolid. Declarat. p. 647. (corr. 675.) ſeq/j.
QCLontra Maithiam Flacium Iliric. qui in 4/ſputat.
cum VEictorino Strigelio, pecc. orig. hominis ſubſtan-
tiam eſſe defendit. it. Wezigelium im guͤlden
Griff/ p. 53. U

Cum hoc peccato omnes homines ſecundum

naturam propagati naſcuntuf. v. A. Conf. Art. II.
p. 9. Artic. gmalcald. part. 3. p. 317.

Contra Franciſcanos & Jeſuitas, qui B. re.
nem Mariam Deiparam excipiunt. v. Bellarm. Nit. V
de Amiſſ. Grat. c. I5. Ambroſ. Catharin. & Jodoc.

Chlichtov. de parit concept Mariæ. vid. nol .
K .1 Diſpat. ae concept. Mariæ Deiparæ. it. C
Sberperi Diſp t. ade concep Ma 7 vinia⸗

PeccA

—

nianos, Al-

In Bapdiſ
Clitur (que
ndiplum pe
inclinatio.
Contra .
lil Nident.

Pœna de⸗
na damnati

C . Gi

Contra 4
delem elle ce
jiſe). 1i)l
Cahtumn non
le ſiaente
n. 64

Peccati6
tuens mell
m. ll pz
ADulmacon
Cortrace
Qunt. Nn
metaſe
6. 56.

i Pee⸗

Ces en

—

(Abennte⸗

lurinenmnen
ale. iie

Declere

gantes t

PECCATO CUM PRIMO, LUM ORTO. 136

vinianos, Anabaptiſtas juſtorum liberos ſanctos

naſci fingentes, vV. Epitom. F. C. p. 623.

§. 2.
In Baptiſmo peccati originalis reatus quidem

tollitur (quem aliqui formale appellant; non ve-

rò ipſum peccatum quoad materiale, h. e. Prava
inclinatio. V. Apolog. F. C. p. 56. MVß
Contra Pontificios. V. B. Chemnitii Exam. Con-
cil. Tident. I. c. M
§. 10.
Pœna peccati originalis etiam eſt mors & æter-

na damnatio. v. Apoleg. A. C. p. 51. Jolid. declarat.

EC. p. 621. (orrige num. F C. & erit p. 643.)

Hiit eN

„ tA
Hnu
6
n

onins SO.

14,C
j. 4—
, DAN.

.

Contra Arminianos, qui ſententiam hanc cru-

delem eſle cenſent. v. Apol. ipſorum c. VII. J. 4.
Expiſcop. diſp. I. theſ. 2. & Pontificios pœnæ damni

tantum, non vero ſenſus, ob id infantes obnoxios
eſſe ſtatuentes. Bellarm. lib. VI. de amiſſ. grat.
. I. & 4.
Peccata actualia ex originali ceu malæ arboris
fructus mali progerminant. vid. Artic. Swalcald.
part. II. p. 377. Solidam Declarat. E. C. p. 640. ( ſi
Sphalma corrigatur,) p. 6442.
Contra Socinianos, qui aſlvetudine illa diſci tra-
dunt: Nam peccatum originis cum Pelagianis
pro mera fabula habent. V. uazal. 6. Franx. p. 24.

26. 56.

Sine peccato actuali nullus mortalium vitam
hanc

I40 CAD. V. DE LAPsU PRIMI HOMINISETUSGYE

hanc tranſigere valet. v. Apol. A. C. Artic. 3. p. gle.

129. ſeq. Artic. Smalcald. part. III. p. 319. ſeqv.
Contra nonullos Papiſtazs & Arminianos Apo-

log. c. EI. ſect. 6. p. 37. Sanctitatem neſcio qvam,.)

Vitæ jactantes, it. Socinianos, qui ſanctitatem &

juſtitiam noſtram in hac vita perfectam eſſe poſſle

docent, v. D. Calovii Sociniſm. Praflig. Atic. IX.

. §. 13. “
Non omnia peccata actualia ſunt formaliter-

voluntaria, & ex deliberato animo commiſſa. viil.

Apolog. A. C. Artic. MI. p. g.

Contra Pontificios Bellarm. I. V. de amiſ. grat. c.
15. weinianos. V. Volckel. l. W. Relig. c. 17. Arminisge-

nos.

* . „ *°. — *
Peccata actualia contra conſcientiam commiſ⸗

ſa, ut adulterium, homicidium, blaſpemia 8 ſi-
milia excutiunt fidem & Spiritum S. V. Artic.
Sin ilcald. p. 32 ½. Epit. F. C. p. 591. Solid. Declarat.

CGontra Calvinianos & Anabaptiſtas. vid. Ada

SGnod. Dordr. Remonſtrant. ad Artic. V. fol. 206.

ſegg. & Gnod. Derdr. &. V art, 6. 1t. Galvin. Iyſtitat.
I. III. c. 2. n. Il. Bexa colloequ. Mompelgart. p. 463.
confer R. D. Menveri Diſpat. de Perſeveran. sone
Derady. 4h. 6;3. & ſerD..

tra doctren. Snod.

—

Puc

. aa—

peeni pecc

v. Holg.

(ontra
Nüüm qua
WIV,c. II

.R .
Altere

B Ater
N. Hiun. .

ſiod he

Plante⸗

Perments
Idokenti
od onn

a . z0

Contka

“ a aze

. ℳeg

I, .
ArNtienl ,

en reſonte
Gui unäne

Druſe Sl

ig un n .

it. 61 1 4 4 61

lenmmde
,Daenn,
NN

PrtcATOoO CWwM PRIMO, TVUM OrO. I41

peœnâ peccatorum ſuorum, Deo ſatisfacere poteſt.
Contra Fontißivios, ſatisfactiones humanas ni-
mium quantum extollentes. v. Concil. Trident. ſeſ.
XIV, c. III. Can. g. c. VIII. c, 13. 14,

LaAr. VI.
DDFE
PACULTATIBUS HOMINIS
NATURAIHBUS POST LAPSLIM
RELIQVIS.

4 LAcultates hominis aliter ante lapſum,
aliter poſt lapſum, aliter poſt regenerationem,

aliter poſt reſurrectionem carnis ſeſe habent.

V. Epitom. F. C. C. II. p. 5775. & Declarat. 654.

Gontra Pelatianes. Peutifeiss & nergifta,, hos

diverſos hominis ſtatus confundentes, aut male
explicantes, quando de libero arbitrio agunt.

„
„ .

Homo poſt lapſum ante regenerationem, pro-

ptermentis cœcitatem & voluntatis ac apperitus
impotentiam, in rebus ſpiritualibus, prorfus nihil,

quod bonum eſt, efficere valet. V. artic XIIX.
A. C. p. 15. it. N X. p. 15. Apolog. p. 219 artic. Swal-
cald. p. 315. Epitem. E. C. p. 5379. Ve'qv. Declarat. p.
Contra Pelagianos, Socinianos & Pontificios
Mααανοονααι. B. Chemn. PL. Teolog. c. VIII.

—

I42 CAP VI. DE FACUTT HOMINIS NAr.

de liber. Arbitr. ubi ex hiſtoria oſtendit, quomo- (ontal
do Pelagianiſmus apud Pontificios, Schoſas irre- nergiltis
pſerit. v. Bellarm. l. M. Ae gratid & liber. Arbitr. c.y. (ntf. Han,
it. Jogin. Prælection. I. E. pag. I4. Catechiſm. Racov. M. d. 164.
p. 2544. qui poſt lapſum in homine liberum arbitri- maemate
um & liberam Deo obediendi voluntatem eſſe tium Dl
contendunt. it. Arminianos v. Collat. Hagienſ. pag. belcn.l.,
250.
Retinuit autem homo poſt lapſum vires co. enim
gnoſcendi res naturales & civiles, nec non libe- eltnon
rum arbitrium bonum naturale aut civile eligen- dicitur pen
