Evangelium me vocavit, ſuis donis illuminavit, in recta
ſide ſan nctificavit, & conſervavit: Quemadmo ſum ſolet
totam Eccleſiam in terra vocare, congregare, illumina-
re, fanctificare, & in ESI Chriſto per veram ac uni⸗

cam fidem conſervare: in qua Eceleſia mihi & omnibus

Chriſtianis, omnia peccata quotidie benigne remittit,
& nos omnes in extremo die à morte ſuſcitabit, ac mihi
& omnibus in Chriſtum credentibus vitam æternam da-
bit. Hoc certiſſime Verum eſt.

GENEE SEeS EeAE S E N e EX)

ORA TIO 50MI.
NICA, QVOMODO PATERFA-

milids eam ſuæ familiæ ſimpliciſſimè tra-
dere debeat.

PAATER noſter, qui es in cœlis.
Quæ« eſt horum verborum ſententia?
R ESPONSIO. .

Deus amanter nos hac præfatiuncula invitat, ut ve-

r credamus, eum noſtrum verum Patrem, nosque ejus

veros filios eſſe, ut eum confidentius pleni fiducia invo-

cemus: quemadmodum videmus, liberos certa faucla,
aliquid a parentibus fuis petere.

PRIMA PETITIO.
Sandlificetur nomen tuum.
Quæ eſt hujus petitionis ſententia?
RESPONSIO. “

Nomen Dei per ſe quidem ſanctum eſt, Verum nos
Z ora⸗

1

1

—
Wraius he

(etllr,

Cumx
ſecandun
dlut, i
Aitero⸗
uen Dei
tuprohin

Reon

Veniat,

tns ſnndo e oramus hac Petitione ut apud nos quoque ſanctifi-
ninihnn . cetur.

nenpinte OQua ratione fit SFad 2

lwner
fegaten RESPONSIO.

1

erſernan Cum verbum Dei purè ac ſincerè docetur, & nos
tninikomi ſKcuandum illud, ut filios Dei decet, pie vivimus, quod
tagnen ut fist, dona nobis, mi pater, qui es in ccelis. Qui verö
n aliter docet, vel vivit, quam verbum Dei docet, ille no⸗
tam eumnud-

men Dei inter nos prophanat. Ne autem hoc accidat,
tu prohibe, mi pater cœleſtis.
W II. PHTIFTIIO09.
e Adveniat tegnum tuum.

0 A⸗ zſe hujut petitionis ſederstia: 2

ATEN RäE:POHNSIO. .
ſcſſner Regnum Dei venit etiam per ſe, ſine noſtra oratio-
ic ne, Sed petimus hac precatione, ut ad nos quoque per-
veniat.
in n ð Qua ratione ſit iſtud 5
Ge⸗ RESTONSIO.

Cum Pater cœleſtis dat nobis ſuum Sanctum Spiri-
tum, qui efficit gratia ſua, ut ſancto ejus verbo creda-

Neut, mus, ac pie vivamus, cum in hoc tempore, tum poſtea
tren in æternum.
lnifini, .
cen 1II. PETITIO.
4 Fiat voluntas tua, ſicut i in cœlo, ſic & in
terra.
0 Wae eſt hujnr petitionis ſententia?
locn. RESPONSIO.
Hrenti⸗ Brona ac miſericers Dei voluntas fit quoque ſi ſine no-
ſtra oratione, ded rogamus hac petitione, ut etiam apud
Ferinn ns ſiat. 2 Q⸗
e, .ℳ 3

—

374 CATECHISMuS

Dau⸗ ratione ſi iſtud? Rſonſi.
QCum DBeus frangit ac impedit omne malum conſi-
lium, voluntatem, & conatus, qui obſtant, quò minus

nomen Dei ſandificemus, regnuavque ejus ad nos per-

Vvenire poſſit, ut eſt diaboli, mundi, & carnis noſiræ
voluntas. Deinde cûm confortat & conſervat nos fir-
miter in ſuo verbo ac fide, usque ad finem vitæ noliræ⸗

Hæe eſt miſericors ac bona ipfius voluntas.
1 —

—

IV. PETITIO.

banem noſtrum Aduotidinum da nobis

hodie. 3
Qusr eſt hujus petitionis lententia? 2

H RESPONSIO.

eus dat quidem omnibus panem quotidianum, .

quamvis non petamus, etiam malis hominibus. Af
nos precamur hac petitione, ut agnoſcamus hoc be-
neßi lum, atque ita panem nofſtrum motidianum cum
gratiarum a actione accipiamus.

Luid utem Sniße at Panis quotidianus: 6 Reſp.

Signiſicat omne, quod ad vitæ noſtræ neceſſitaten

ac ſuſtentationem pertinet, videlicet cibum; potum;,

veſtes, eslceos, domum, aream, agros, pecudes, pecu-

nism, divitias, probam conjugem, probos hberos, pro-

bos ſervos, probum ac ſiunn magiſtratum „ Bonum
Reip uhlicæ ſtatum, ſalubrem acrem, pacem, ſanitatem,

modeſtiam, honorem, bonos amicos, fidos vicinos, &
id genus alia.

V. PETITIC.
Et remitte nobis debita noſtra, ſis cut &
nostemittimus debitoribus noſttis.

—

Ge

Petimus
ſitere & e

ramoriti

Dler tis

Dollums.

Uare omni li
Uihil n niſi h.
Conloncbi bir
nnlebcholi

Etne
A

Dens 3
Me Reriri
tancz,
4 reciha
geſperati
iant
ur ge ſ
unphemu

4

Oramn

Uerieulis

ne malunn A

Nlant (on
D ijn Am
,8 CArisul

canſerikli

nen tr n
Gntas.

rtentitl

nemn
orili 4
Me!
n ſcamus M

ge Gound

S
titn N

olre nie lin
chun, 1

nine 1 enh⸗ 1
ſatum, 4
eemn ,Chiu I
.V los ft⸗

1

4
4

voltn NNd

MINOR. 375

Aue eſt huim petitionis ſententta?
D RESPONSIO.
Petimus hac precatione, ne pater c&lleſlis velit re-

ſpicere & examinare peceata nollra, & propter iſta no-
Kriram orationem repudiare: Quandoquidem nullis re-

bus, quas petimus, digni ſumus, nec quiequam mereri

poſſamus. Sed ue velit nobis ſua gratia & bonitate do-
nare omnia: Quia quotidie multifariam pec camns, &
nihil niſi pœnas meremur. Viciſſim autem ex corde
condonabimus, quicquid iĩ in nos peccaverint alii, & pre
maleſicio libenter reddemus beneſcium.

VI. PETITIO.
Et ne nos inducas in tentationem.
u& &ſt huſus petitions entigaꝰ?
Qu« eſt bujus petitioni ſententia?
RESPONSIO.
Deus quidem neminem Lanrir⸗ fed tamen petimus
hac petitione, ut ipfe nos cuſtodiat & conſervet, ne
Satanas, mundus & caro noſiran nohis imponant, & nos
à rectâ fide ſeducant, & in ſuperſtitionem, diſidentiam:
deſperationem atque alia gravia ſtelera & flagitia con-
jiciant. Et ut maximé ejuem odi tentationtbus ſolicite-
muar, ne ſuccumbamus, ſed ut tandenr vincamus ac tri-
umphemus. 2
VII. PE TITIO.
Sed libera nos à malo.
Duxe eſt hujus petitionis ſententia *

RESPONSIO. H

Oramus hac precatione tanquam in ſamma, ut Pa.
ter noſter cœleſtis Eberet nos⸗ ab/ omnibus malis a0
Priculis, corporis & animæ, bonorum & honorum: EC
Aa 4

CATECHISMIS

376

ut tandem, cum hora mortis venerit, felicem vitæ exi-

tum nobis largiatur, nosque pro ſua gratuita bonitate,

2 ex hac miſeriarum valle ad ſe in cœlum recipiat,
= A M E N.
uaæ eſt hujus vocabul: ſ Enißcatio: 3.
AMEN ſignificat idem, quod, certe, ut ſcilicet ego

ſim certus, ejusmodi petitiones Patri noſtro cœleſti

eſſe acceptas atque ab eo exauditas. Qvia ipſe nobis
mandavit, ut ad hunc modum oremus, promiſi tque ſe
nos exauditurum eſſe, Amen, Amen, id eſt, veré, certé,
hæc ita fient.

(A E le N Ae R Ae e K)

ceSACRAMENTIHIM

Apol. .

di e BAPTISMI, QVOMODO DE
an, Car. M. 0 paterfamilias ſuam familiam ſimpli-
veor, ciſlime docere de-
S , beat.
P R I M U M.

DQuid eſt Baptiſmus? , . 9.

Baptilinus non eſt ſimpliciter aqua, ſed eſt aqua di-

vino mandato comprehenſa, & verbo Dei obſignata.
Duod eſt illud verbum Dei? Reſponſio.

Ubi Dominus noſter Jeſus Chriſtus dicit, Matthæi

n 26. ultimo: Euntes docete omnes geates, Baptiſan-
19.

ſancti.

S ECUND UM.
Quid praæſtat aut confert Raptiſnus? 2
RESPONSIO.

Operatur remiſſionem peccatorum, liberat à morte,
84

tes eos in nomine Patris, & Fili, & Spiritus

Aungalis,
lirine⸗ holl
e 1

Di b
W.

erit,

lun,

Anace
Guoding
lito (ren
agas, 8

Bapüidna

Wcrumr
lal
fecit pe
Phtu .
unhri
Frlicͤil
laliete

Quidan

Wri
lint P.

MIN,hhR,‚.s̃ 377
—— . . — — 6
ſelicem fitr ei & à Diabolo, & donat æternam beatitudinem omnibus;
retnin dnig 8X ſingulis, qui credunt hoc, quod verba & bromiſſiones
lUterigtt divinæ pollicentur.

Quas ſunt illa verba & promiſſones divinæ?

ſeeteo? — RESPONSIO.
ne, ſälltn Dbi Dominus noſter JESUS CHRISTUS dicit,
tri nolro Marci ultimo: —klarci 1.
nſſii Qui crediderit & baptizatus fuerit, ſalvus v. 16.
ee erit. Qui/verò non crediderit, condemna-
ilet bitur.
rn T ERTIVUM.
J 0 Wu poteſt aqus tam magnas res eſßfcere5
RESPONSIO. .
1000 E Agua certe tantas res nen efficit, Sed verbum Dei,
lam Copre quod in & cum aqua eſt, & fides, quæ verbo Dei aquæ
4 Addito credit. Quia aqua ſine verbo Dei eſt ſimpliciter

aqua, & non eſt Baptiſimus. Sed addito Verbo Dei eit
Baptiſmus, hoc eſt, ſalutaris aqua gratiæ & vitæ, & la-

4 . —⸗ð . 2 72t. „J. 3
„„ vacrum regenerationis in Spiritu fancto, ſicut Paulus 5 .
Nſni⸗ AQeilt ad Tit. 3. Secundum ſuam miſericordiam nos ſalvos
fecit, per lavacrum regenerationis ac renovationis “òèͤ
Dei Spiritus ſancti, quem effudit in nos opulenter per Je-
, lhnß ſum Chriſtum Salvatorem noſtrum, ut juſtifcati illius
1 „ MA ESratia, hæredes efficeremur juxta ſpem vitæ æternæ, Fi= .
Marn . . 4
die Qdelis hic ſermo elſt. .
nes, bilt
3 „. .⸗ . —
lu, & IN. AQLUARTUM.
Quid autem Egnihcat iſta in aquam immerſio?
* „, RESPONSIO. S
3 :⸗ . . . . . . 4
G Significat, quod vetus Adam, qui adhuc in nobis eſt,

enl ſubinde per quotidianam mortificationem ac pœni-
r,lben AAa y ten-

18 CATECE HisSMus D

tentiam in Robis ſubmergi & extingun debeat, una cum

omnibus peccatis & malis concupiſcentüs, atque rurſus

quotidie emergere ac reſurgere novus home, qui in ju⸗
ſtitia & puritate coràam Deo vivat in æternum.

Ilbhi hoc ſeriptum eſt? Reſponſio.

Rom. 6, g. Sancéctus Paulus ad Roman. 6 dicitæ Sepulti igitur

ſumus una cum Chriſto, per Baptiſmum in mortem, ut
quemadmodum excitatus eit Chriſtus ex mortuis per

gloriam Patris, ita & nes in novitate vitæ ambule-

mus. . 4

m,62 D E CONFESSIONE.

Artic. % Qν ο M οπυςπσ SIMPLICGIOk ES

. de ea erudiendiſiat.

Quid ſt Confe ſio? Reſponth 26.
ONEESSIO duo comprehendit, unum eſt peccata

confiteri: alterum eſt abſolutionem fſive remiſſio-
nem à confeſſionario ſive præcoe Evangelii accipere,
tanquam ab ipſo Deo, & non dubitare, ſed firmiter cre-
dere, peccata per illam abſolutionem coram Deo in α

lo remiſſa eſſe.

Qu⸗ peccata unt onf. enaa? 3 niſzonhe. .

CORAN Deo omniunn peccatorum rens nos ſiſte⸗
re debemus, etiam eorum, quæ nobis ſant ab ondita, ſic-

ut in eratione Dominica facimus. Coram miniſtro⸗ .

7

—

autemdebemus tantum ea Jecrata confitexi, quæ nobi⸗

cognita ſunt, & quæ in cor rde fentimus.

QLuanam unt iſta *Rrſponſt ſe. 9.

dum decalogum, an patzr, zater, ſilius, flia, dominus;

H ran

Hic unusquisque ex caminet vitæ ſaæ ſtatum ſecun-

ryſeryls
i analigu
Iris autin
Uleris

SNrVI

lyhune m

Bereren
Co

Mere⸗ 0

Dhiumn
4 teor COra
eK, ſal in
ſri,on ine
eticendum
multa degl
huchepet
uul, D ie
fromitto,

Hert
Nene t
ſei inbel
milie d
buſiz ſat
ſeng Prrba
Ame R
R

MINo LE. 379
— - — hera, ſervus ſis: an contumax, infidelis, negligens fus-
Bid ris: an aliquem læſeris dictis, factis: an furtum com-
nei 1 .. — . . . . - . R . 2
H miſeris, aut in juria, ignavia & ſegnitie damnum alicui
son,lf intuleris. S .

Nekn B H
BREVIS FORMA CONFESSIONIS
ide Ehhlite PRO RUDIORIBUS.

numin ued6 In hune modum alloqui Aobes miniſtrum verbie
ns anrn Reverende & dilecte Domine, rogo te, ut
tes ſu nn confeſſionem meam audias, & mihi
J propter DEUM remiſſionem annun-
610N. cies. S
ICIOANH MIEr ego peccater confiteor coram D EO, me o-
it. EV⸗ mnium pPeccatorum reum eſſe, inprimis con-
“ kEteor coram te, me quidem ſervum, ancillam „Se.
Neſpun eſſe, ſed infideliter ſervire domino meo:; non enim
6,vmnmelſe feci, non facio, quæ mihi injungit, irritavi, & ad ma-
ledicendum commovi dominum vel dominam meam,

tionem 1 .
Creng multa neglexi, & damno cauſam præbui, &c. in verbis
a CNE S& factis petulantem me præbui, impatiens fui, obftre-

arnos pui, &c. ideo doleo, gratiam imploro, emendationem
promitto. HW

. 6 1. 11-
. Herus aut hera ſic dicant:
„runtenti IMerinis confiteor coram te, me non diligentem fu-
vtalid iſſe in fideli educatione & inſtitutione liberorum &
Crall familiæ ad gloriam Dei: blaſphemavi, nomine DEI
er u abaſus ſum, malum exemplum prava loqueus & fa-
rne ciens præbui, vicinos læfi, multis obtrectavi, pondera
& menſuras violavi, decepi proximum vendendo merces,
helſ &c. REt ſi quid aliud contra præcepta Dei in cujusqus

Plsr.

GE. vocatiene occurrit, &c.
AAte SA

„380 CATECHISMIS

— —
S&1 vero quis non ſentit, ſe onerari talibus aut gravio- ubn (hri
ribus peccatis, is non ſit Colicitus, nec quærat ant fin oChriko
gat peccata, nec ex Confeſſione carnificinam faciat, ſed ly
unum atque alterum peccatum ſibi notum recitet, ut: ( krihn
Inprimis confiteor, me abuſum eſſe nomine divino, ver- lucas Alane
bis impudicis uſum, hoc vel illud neglexiſſe, &c. Sic ſa- Donunn

nè quieſcat animus. Koc
. . 21.2 . . . n0 ie, gr
Si verò plane nullius tibi conſcius es, (quod prope-
modum impoſſibile eſt) nullum etiam in ſpecie recites, uam orat

ſed accipias remiſſionem, facta generali confeſſione, , Cicen⸗
quam coram Deo ad miniſtrum pronunciss. Mmety
Reſpondeat autem miniſter: Deus tibi ſit propitius, inmeicon
& confirmet fidem tuam, Amen. .. n
Interroget etiam confitentem: Num meam remis- lier
ſionem credis eſſa Dei remiſſionem? Affirmanti & cré- .
denti porro dicat: Fiat tibi, ſicut credis. Et ego ez& ens: Pibt
mandato Domini noſtri Jeſu Chriſti, remitto tibi tua liment
peceata in nomine Patris, Filii, & Spiritus ſancti,Amen. bekinc

1

Vade in pace. 2 kete, g
Qui vero conſcientias habent afflictas, tentatas, “
1

mœſtas, eos miniſter pluribus lententiis ſcripturæx faci-
entibus ad fidei incrementum conſolabitrr. Aus.
Hæxc, quam commemoravimus, tantum eſt puerilis
& communis forma Confeſſionis pro ſimplicioribus & Niug
rudioribus. cke
elunci

, 6 e S ACRAMENTUM AL- lenpp u

Apel. V. 4 . 1
det „. T A RI1 S „QVOMODO PATERFA- nectadarn

.r.⸗ —R . 1 imre .
vo. Cat. M. milias ſimpliciſſime ſuam familiam de eo niſk
gon. docere debeat. A re
Muid eſt Sacramentum altaris! H
. E S NSIO.
RSLPONSI uinue

Sacramentum Altaris eſt verum corpus & verus ſan⸗ eindlr
gyis Domini noſtri Jeſu Chriſti, ſub pane & nodi 1
S . nobis 1

s

—

— —
italioatamtoni⸗

per ddent 1

nigciuan hitt
notumn teeſtnt

nonrine tnd
egleiſt he

ius e (a 4
ainin ſern D

enercie (ute

Deustii ſtri⸗

umn weit
N il

1 Afirmudd
“ 15, 1
. ii, remnt toti
Girtu uc

enß e i D
ollabit.

vumemel,

rolaſli⸗

MINo. S 38ʃ

nobis Chriſtianis ad manducandum ac bibendum ab i⸗

pſo Chriſto inſtitutum.

Ulbi hoc ſeriptum eſt? Raſyonß. 9.

Sic Kribunt ſancti Bvangeliſtæ, Matthæus, Marcus;

Lucas & ſanctus Paulus:

Dominus noſter ESUS CHRISTUS, in ea
nocte, qua traditas eſt, accepit panem, & poſt-
quam gratias egiſſet, fregit, & dedit diſcipulis
ſuis, dicens: Accipite, comedite, Hoc eſt cor-
pus meum, quod pro vobis datur. Hoc facite
in mei commemorationem.
Similiter & poſtquam cœnavit, accepit
calicem, & cum gratias egiſſet, dedit illis, di-

cens: Bibite cxX h omnes, Hic calix novum

Teſtamentum eſt i in meo ſangrine, qui pro vo-
bis effunditur in remiſſionem peccatorum: Hoc

facite, quotiescunque biberitis, in mei comme-

morationem.

Luid vero prodeßt, ‚ſie comediſſe & ibiſe:
RESPONSIO.

&. indicant nobis hæc verba: Pro vobis datur

& effunditur in remiflionem peccatorum“.
Nempe, quod nobis per verba illa in Sacramento remis-

ſio peceatorum, vita, juſtitia & ſalus donentur. Ubi

enim remiſſio becestorum eſt, ibi eſt & vita & ſalus.

ALus Poteſt eorporalis illa manducatio tantar

res eficere?
MM RESPONSIO.
Manducare & bibere iſta certe non efficiunt, ſed illa
verdah Au hic Ponuntur: Pro vobis datur & ef-
“ fundi-

.

3 CzTECHISMUS —
funditur in remiſſionem peccatorum, quæ ver. ilce
ba ſunt unà cum corperali manducatione caput & ſum- feieuli
ma hujus Sacramenti. Et qui credit his verbis, ille 14, me
habet, quod dicunt, & ſicut ſonant, Nempe remiſſio- eccato &
nem pecestorum. biommnia
Qus utitur hoc Sacramento dignè? Riplarean
RksPoNSIO0 Kmimen
Jejunare & corpus ſuum præparare, eſt quidem box 60, Tus
na & externa diſciplina. At ille eſt veré dignus ac pro- baluguic
be paratus, qui habet ſidem in hæc verba: Pro vobis la
datur & effunditur in remiflionem peccatorum. n h aat
Qui verd his verbis non credit, aut de illis dubitat, ille endttnr
eſt indignus ac imparatus. Quia hoc verbum, PRO WCII
VOBIS, poſtulat omnindè cor, qved Deo creaat. ubteſ⸗
” Huumn
VO PACTO PATRES
familias ſuam familiam formas Nhiiner
Benedictionis, unam manè, alteram veſperi Anmn al
dicendam, ſimpliciſſimè docere Rin
debeant. in
oc me
Manè cüm ſurgis è lecto, ſignabis te ſigno fanéæ ate ti
crucis; dicens Mniiect
In nomine Patris, & Filii, & Spiritus ſan- Keneit
cti, Amen. S= Aen
Deinde innitens genibus, vel ſtans, dicas Symbolum dennn . t
& Orationem Dominicam. His potes & hane precati- *“M
unculam addere: . 4 ce
Ratias ago tibi, mi pater c&œleſtis, per Je Lun⸗
fum Chriſtum, Filium tuum dilectum-, kn
. “ queld K

—

Orum ee ie.

lone S
it his erti, A
empe tenlle
Nempe tan

„
to derel
te,el unt
Vere lgnun
etut Pto NI
jenn Netenonn
e Nis ubin
Roe ſetdun l
Deoelt,

AIII
am n

ettn ſeß⸗
egocele

4

bis te inl⸗

1. 5
E Gtin⸗

dici⸗ n 6
tesulins

4 e.N
un Aen,

—

MINOE. 383
quòd me hac nocte ab omnibus incommodis
ac periculis conſervatum cuſtodieris. Et oro
te, ut me hac die quoque conſervare, & à
peccato & omnibus malis cuſtodire velis, ut
tibi omnia mea facta, atque adeo tota vita be-

nè placeant. Quia ego me, meumque corpus

& animam, ac omnia in manus tuas commen-
do, Tuus ſanctus Angelus ſit mecum, ne dia-
bolus quidquam in me poſſit, Amen. x
Poſtea alacriter ad vocationis tuæ operas acceden-
dum eſt cantato Pſalmo, Decalogo, vel alio carmine,
Qquo excitetur cor tuum. R’J”MB
SIMILITER veſperi, cùm confers te cubitum, ſi-
gnabis te ſigno ſanctæ crucis, dicens:
In nomine Patris, & Filii, & Spiritus ſancti,
Amen. l
Deinde flexis genibus, vel ſtans, dicas Symbolum &z

Orationem Dominicam. His potes & hanc precatiun-

culam addere: OBVB
Ratias ago tibi, mi Pater cœleſtis, per Je-
ſum Chriſtum, Filium tuum diledum,
quod me hac die gratuita miſericordia & bo.
nitate tua cuſtodieris. Et cre te, ut mihi o-
mnia peccata mea, quæ perpetravi, & quibus
offendi te, remittere, & me hac nocte, tua gra-
tia benigne conſervare velis. Qia ergo me,
meumque corpus & animam, ac omnia in ma-

ℳ hus tuas commendo, Tuus ſanctus Angelus

ſit mecum, ne diabolus quidquam in me polſ-
ſit, Amen.
Atque ita tandem placide & tranquille dormiend eſt.
QvO

3894 CATECHISMuSs

QVOPAGCTO FXTTRTS
familias ſuam familiam Bencdi-

ctionem Menſæ, & Gratiarum actionem
ſimpliciſſime docere debeant.
BENEDICTIO MENS.
Paueri una cum familia debent complicatis manibus,
modeſtiam Præ ſe ferentes, ad menſam accedere & . c
Orare:

Culi omnium in te ſperant, 50M IN E, “

& tu das eſcam illorum in tempore oportu⸗
no. Aperis tu manum tuam, & imples omne
animal benedictione.
(SCHOLION. Benedicktio bir ſa Fuißet lar-

gam diſtributionen, Der: qui omnibus a-

nimantibus tantum cibi ſuppeditat, ut
inde hilariter & jucunde vivere poſſnt.

Hanc benedittionem & letitiam, ac zce
quieæſèentiam impediunt ſilicitaido ol)

bita, cura, avaritia, tenacitas.)

Deinde addant Orationem Dominicam, cum oratio-

ne ſequenti:

DOMINE DEUS Pater cœleſtis, benedic no-
bis in his donis tuis, quæ de tua largitate ſumi-
mus, ber Jeſum Chriſtum Dominum noſtrum,

AME
GRATIARUM A CTIO.

Sic quoque poſt cibum ſumptum, ad eundem modum
mogdeſte complicatis manibus ad inenſam alliſtant eS ſ

dicant: 8

gvonie
Cüdates
eſeam

Cntibuset

Rtern habe
thin erit
Pertiment
Uiſttcorc
Deinke 44
Ule ſeclent
Gratias
Perſchum

Mhiverſis

inſeetli

TN

W

un e
ll tar

D ds

—

One
UNdris
hkien

uon Ren

— —— MINOR. 23585
AINI (Onfitemini Domino, quoniam bonusy

mhbenck quoniam in æternum miſericordia ejus.
Qui dat eſcam omni carni. Qui dat jumen-
umaden tis eſcam ipſorum, & pullis corvorum invo-
be. cantibus eum. Non in fortitudine equi volun-
5NE, tatem habebit, neque in tibiis viri benepla-
laiee citum erit ei. Beneplacituin eſt Domino ſu⸗
unateknii per timentes eum; & in eis, qui ſperaht ſuper

,D0IN miſericordia ejus.
elppore et Deinde addant Orationem Dominicam, cutn orfati-
Engse one ſequenti: ”M
Gratias agimus tibi„ Domine Deus Pater;
. ſorfidt per Jeſum Chriſtum Dominum noſtrum, pro
uHM univerſis beneficiis tuis, Qui vivis & regnas
7 in ſecula ſeculorum, Amen. H

,ſi cttn
i TABULA OEGONOMICA, IN
QVA PROPONUNITUR EILEGANTES CVX-
e dam ex ſacra ſcripfura ſententiæ, pro omni-
ullt1. L

4 bus ſanétis Ordinibus ac ſtatibus, per quas
vienen li, tanquam propria quadam lectione,
rle flui officii & muneris admo-
li, kente

Drurs nentur. è
unde. EPISCGOPIS, PAROGIHIIS ET

7 0 .◻ * „65 . . „
1 Vnmm (Okorter Epiſcopum irreprehenfibilem eſſe, unius
e ☛◻ uxoris maritum, vigilantem, ſobrlam, modeſtum,
entn hoſpitalem, aptum ad deceadam, non vinolentum,;
ℳ non Percuſſorem „ non turpis lucri cupidum, ſed
1ð Nquum,
X *
.

1I 2. „.

1

386 CarpchisxMts “

æquum, alienum à pugnis, alienum ab avaritia gal ſuæ
domui bene præſit, qui liberos habeat i in ſubjectione,
cum omni reverentia, non novitium, tenacem fidelis

2: m. 3, b ſermo ais, qui ſecundum doctrinam eſt, ut potens ſit ex-
9 2 * 39

te, & I. ad Timoth. 3. & ad Titumt.

WID DEBEANTI AUDFTORER8
. EPISCOPIS SUIS.

1: Cor· ml⸗. DOminus ordinavit his, qui Evangelium annunci. n
onnip

Cal. 6, 6. ant, de Evangelio vivere, I. Corinth. 9. Communi-
cet Doctori in omnibus bonis, is, qui docetur verbo,
Galat. 6. Qui bene præſunt presbyteri, duplici honore

digni habeantur, maximéè qui laborant in Verbo & do-

Grina. Dicit enim ſcriptura: Non obligabis os bovi
trituranti. Et: Dignus eſt operarius mercede ſua. O.

bedite præpoſitis Vellris, & cedite eis. Ipſi enim vigilant,

quaſi rationem pro animabus veſttis reddituri, ut cum
gaudio hoc faciant, & non gemnenkes, hoe enim non ex-

pedit vobis.
PDE MAGISTRATIBUS.

Rom. , OAnis anima poteſtatibus ſupereminentibus ſub⸗
dita ſit. Non enim eſt poteſtas, niſi à Deo. Quæ
verò ſunt poteſtates, a Deo ordinatæ ſunt. Itaque quis-

tor ad iram ei, qui, quod malum eſt, fecerit, Rom. 13.

QVID SüBDITI M AGISTRA-
LIBDS DE BEANT.

Matth. 22, Eddite, quæ ſunt Cæſaris, Caſari, Matth. 22. O.

2l1. emnis anima poteſtatibus ſublimioribus ſubdita

ſit „ Sc. ANdeoque necsiſitate ſubaditi eſtote, non uhfe
G Tlum

hor tari doctrina ſana, K eg⸗, qui contradicunt, argue.

quis reſiſtit poteſtati, I Dei ordinationi reſiſtit. Qui au-
tem reſtiterint, ſibi ĩpſis judicium accipient: Non e-
nim fruſtra gladium geftat. Nam Dei miniſter eſt, UI-

.
Uhten
Wetimm K

ilhrlolutn

Citrioatütn
WMrem timo
Portor Drimn

Ulerſelatie

ninizns pro
ftuti ſant,
obri hej ſit
Wetet, elote
uu We Rer

unsbeo

in, Ve
mnm,
kineit

Uror
C 3

Pelte 1
Dmiinil
tnegeii tis⸗ 1
her ſ.

Deer entes,
aceti,

MIN0 DM9. 387

—.—

dtrirſtingni folm propter iram,

ſed etiam propter conſcientiam.
t in ſleduan Ideò enim & tributa Praiſtatis. Miuiſtri enim Dei ſunt⸗
ntenden in hoec ipſum ſervientes. Keddite ergò omnibus debita: Rom. 3, ,
Utpotenstte cui triutuùm, tributum: cui vectigal, vectigal 4cui ti. v. y.

2

4
ridicurt, oͤr morem, timorem: cui honorem, honorem Rom. 13. Ad-
hortor primùm omninm feri obiecfationes,; orationes⸗
DITCRES interpellationes, Sratiarum actionest, pro omnibus ho-
minibus, pro regibus, & omnibus, qui in ſublimitate con-
HD ſtituti ſunt, ut quietam & tranquillam vitam agsmus,
gelim mm cum omni pietate & gravitate, 1. Timoth. 2. Admone il.
hth,g⸗ Cmn los, Principibus & Poteſtatibus ſubditos eſſe, &c. Tit. 3. 1. TZins. 4,; t.
ni R Subditi eſtote omni humanæ creaturæ, propter Domi- Zzz. 2. I.
r,e num, ſive Regi, tanquam Præcellenti, five ducibus, tan-
Ein end quam ab eo miſſis, &c. 1. Petr. 2, 1. Pett, 2, 5.
toblotbitnſ⸗ S SSZ
mertklelt⸗ NWNWNNARITIS.
arig Iri cohabitent cum uxoribus ſecunduùm ſcienti-
ain am, veluti infirnniori vaſi muliebri impertientes
honorem „ tanquam etiam cohæredibus gratiæ vitæ,

ne interrumpanfur preces veftræ, t. Petri 3. Viri, di-e Peiy. 3, 7.
1508 ligite uxores, & ne ſitis amarulenti adverſus illas,
tenineſttu⸗ Coloſſ. 3. S ol, g, n.
gid 4Deo N

ellit. V Slmuüliter üxores ſubditæ ſitis veſtris viris tanquam

nien: ſn Domino, quemadmodum Saràa ohbedivit Abrahr,
eiginere Dominum illum appellans, cujus factæ eſtis Hliæ, dum I. Per. »‚Gů.
ert, N) benefacitis, & non terremini ullo pavore, j. Petri 3. PPh. r sr
615IN. 3

—PARENTIBIDͦs48s.

N. 10 PArentes, ne Proveretis ad iram liberos veſtros; ſed
let 4 educetis eos per eruditionem & correptionem Domi- .
dti Ae 1⸗ “́ðßVND Bbz LIBE-.

—

288 CATECHISMInñs“

LL.iBBRIS.

RIIS⸗ ET CFTERIS

1

volentia, ſervientes Domino, & non

Eph. 6, 9.

colaſ- 4, I. 6. Colosſ. 4. S

. Detri 5,liamini igitur ſub potenti manu D E
6. 7. tempore oportuno; 1. Petri 5.

4
Fui, obedité parentibus veiltis in Domino, nam id
Teſt juſtum: Honora patrem tuum & matrem tuam,
Quod eſt præceptum primum in promiſſione, Ut bene
Ephe 6, tibi ſit, & ſis longævus in terra, Epheſ. 6.

SERVIS, ANCILLIS, MERCENA-

AD

laborem conducétis.
Ervi, obedite iis, qui Domini ſunt ſecundum carnem,
cum timore, ac tremore, cum ſimplicitate cordis ve-
ſtri, tanquam Chriſto, Non ad oculum ſervientes, ve-
luti hominibus placere ſtudentes, ſed tanquam ſervi
Chriiſti, facientes, quæ vult Deus, ex animo, cum bene-

hominibus;, illuch

ſcientes, quod unusquisque, quod fecerit bonum, hoc
reportaturus ſit à Deo, ſive ſervus fuerit, ſive liber, Epheſ.

FPATRIBUSFAMILIAS ET MA-
TTITIHRIBUSFAMILIABS.
T vos Domini, eadem facite erga illos, remittentes
Jminas: ſcientes, quod & veſter ipſorum Dominus
ſit in cœlis, nec perſonæ reſpectus ſit apud illum, Ephelſ:

COMMUNI IUVENTUTI.
= Imiliter juniores ſubditi eſtote ſenioribus. Sic, ut o⸗
mnes alius alii viciſſim ſubjiciamini. Humilitatem
animi vobis infixam habete. Propterea quia Deus ſu-
perbis reſiſtit; Humilibus autem dat gratiam. Humi-
I, ut vos exaltet

X Ver
berſere

ncene.

DIen

mone

tur, onar

ſeeratione

ummnibush

iu.
l
Einie

ee:

Donino, tint e vere vidua eſt ac deſolata, ſperet in Deo, &

Amatren tunm Perſeveret in obſecr ationibus ac precationibus no⸗
ione, Debe étu dieque. Quæ vero in delitiis vivit, ea vivens more /e Them. 5,.
ERCNH ONNIBUS IN COM
D ““ S MUNE. H“WZ
4 Ilige proximum tuum, ſicut teipſum. In hog ſer-
mone omni . mmati
lunat Ronat n Eraſtenn ſummatim comprehendun- Rom. 13, 790.
kundmen ur, Roman. rz. Et ante omnia fiant deprecationes, ob, 7,„
tttedt ſecrationes, interpellationes, gratiarum actiones, pro“
n ktiene omnibus hominibus, &c. 1. Timoth, 2.

inm cnnk Cuique ſit inprimit magnæ ſua lebfio. curæ,
voninb rs domus oiciüt ſtet dsconata ſait.
. 1 1 17 — S.⸗ 2 .
cerkt borun

tſfelit Ein ieder lern ſein Lection / “ͦUMGU
So wird es wol im Hauſe ſtohn.

II M. He Di Hοασν1hS ,αεονασν ναναανας
56. Oixoy e Wαανααα vzopsαα XαπMοαον.
tnllen

w

*

399 PgrFATIO D. M. L. Surrkk

GATECHISMUS

MAIOR

D. Martini Lutheri.

NENE e E ESE E E Rka⸗kit.
“ T CESSA.
, 7 R cohbortatio
Fatio G Pdelis 2 leri 7 inprimis
. Baie Iotberi, leriptæz ad amnes pios, inpii.
D. Martini

atores die ſe & alios ig
& Con-ionatores, ut nolidi ſ S
ga Paſtores . ma & en roen,
hiſmo, tanqam in ſuem t,
Catechi 2 E,intara, diligenter S 2 2
agera 2 “
6 illum fdeluer & arſidué Eccleſe,

breponant, Gc.

od i ipſi ſolum
Vodg in Concionibus non ipfi ſolu

i us obte⸗
iam, ut idem faciant, rogamue dre.
ſtann non contemnendas fane
a nabde videamus con
ſas habemus, maxime een ie re,
α cs & Paroches ipſos hic ueh urim n amei
gionator rentes & officium ſuum & doc nan Pleni
zacde adeo, auod uidam illorum nimis alta,
inde adeo, quod

dem videntur, ſapiunt, quidam elhergs hoe ne-
aan cura nihil prius habent, Belnn modo cauſa pa.
e ; 1D ventris ſolt li re oc-
oclum affecti, quam ſ “ antur, nec alia re
hi & præcones verbi conſtituar Qrenus prodigant,
cupatos eſſe conveniat, quam ut

. 1 3 guæ 4
Oniiv Vere C tamet 1 13

ore abundé illis ſuppe
prædicari debeant, hoc temp nd

tan ſi laris
. 44 ſint, tot præc
ant, dilucideque ob oculos poſita ſint, P ſ.

*

gemau 16 i0S et

—
Altlutari
inarecon
lalentes
Alt,itä tar
ſüintrhe
labenntin
Auim non
ele rentri
cänibus 4
4t opte
ſegne gen
5Ckandur,
Aibotſil
tonidng
nilneslin

imnenee

lus teg
. d
lbentifa
Atqe eos
angelio⸗

ſtande

cini
etiamc
ruun eth
un eri
Ineqn
HIS
Kcurit
lemlae
rent, ni
Kiam,
lta
ollun
Iumenn
kiunein

1 .

r CATECHISMIM MAYOREM. 391
Hac falutaribus ad hoc editis libris, cumque ut olim no-
US minare conſveverunt, ita nunc reipſa, Sermones per ſe
fopcquentes, Dermi ſecurè, Parates & Theſauros habe-
Ant, ita tamen ſive inertes, ſive etiam perverſi quidam
ſuunt, ut hæc ſcripta nec emere dignentur, nec, ſi empta
ett. habeant, intueri ſaltem ac legere velint. Bone Deus,
8 “ quâm noxium deteſtandumque hoc hominum genus
eſt, ventris gulæque mancipia, quos rectius porcis aut

plNN4 canibus quam Kdelium animabus Præfeceris. r
“ At optandum quidem foret, ut, cùm inutiles laborio=
ſrxque demurmurationes precularum canonicarum, ut
voeantur, deſierint, harum loco manè, meridie ac veſperi

i ANNNH.

t hin ,

6 aliquot ſaltem paginas vel in Catechiſmo, velin preca-
rdljinin tionibus, vel in novo Teſtamento evolverent, aut der
eunh,G nique aliud quippiam ex Bibliüs ſacris ſibi ſumerent, ora-
eh tionemque Dominicam aliquando ad Deum Patrem &

ſua & gregis ſui cauſa perorarent, quo tandem videli-
cCet Evangelio, cujus beneficio tot oneribus ac moleſtiis

on il ſ⸗ liberati ſunt, vel aliquam rependant gratiam, fuppude-
H atque eos, quod inſtar canum ac ſuum, non aliud ex Ev-
i⸗ angelio addidicerint, quàm deſidioſam, noxiam ac de.
1 en teſtandam hanc carnis licentiam. Nam cum vulgus ali-
ue e dui nimis frigide erga Evangelium affectum ſit, &Q nos.
un etiam, cùm omnia ſumma conamur, aut nihil aut paz
luind rum efficiamus: quanto minus præclari aliquid ſperan
ciung i dum erit, ſi, quemadmodum ſub Papatu fuimus, ita. 1
vilann lro nunc quoque deſides ac negligentes eſſe cœperimus. .
vihlben net HBHIS ACCEDIT noxzxium ata; peſtiferum illud malum
Aiete 4 ſecuritatis & fatietatis. quod m ultorum animis jam Pri.
roi urt dem latenter obrepit, eosque ita inkcit, ut ſancte de je-
, nee rent, nihileſſe faci Bus ipſa Catechiſmni doctrina, adeo
Arenle etiam, ut cum unica lectione illum percurrerint, ſtatim
peint de „velut ad ſummum provecti atque edocti librum ipſum in
1 . “ Angulum aliquem abjiciant, pudeatq; eos quodammodo *
unde l 8 in manus ſumeręg denuo. Imo, quod indignius eſt, repe-
t ſe riuntur hodie etiam esx nobilibus qaidam adeo ignobilis
D BbA4 anz⸗

Luacherus
diſeipnlus

Catechiſmi.

giſcendi
Lazeeheſmi.

SurkkR
392 PRAEFATTO D. M. —
— mare auſint, nihil opus e libros, ex
imi ut affirmar 4 ſed ſufſficere 15108,
Pa his ſive concionataribun er ſe ac nullo tra-
arochis . diſe e quilibe P iter
. adem hæc diſcere q ac fortite
quibus e Unde & ipſas arachias ſrenne at & con.
ento ac deſolari patiuntur;, erize gnunt, perinde
Collabi ag de f. e interii 1 3 4 .
. n fam . etenim
ores tantm no os. Talem e
S ſtolides ac inſanos Sann cogimur.
ut al. Germani & habenuns & koler- et, tametſi Do.
Ege r itgtor ſum, non minori, qui tanta
Aor ina rumn experientia præditus, Aritatem pervene-
doctr præſumunt „& ad tantam ſecu een Pudet ſec
de ſe haudquaquam tamen imitari “ 4 mus, ita & ego
runn; n eguin illos Catechiĩſinum wafe temporis da⸗=
anag ang quandocunque vacui glian em præcepta,
manę, la rorationem Dominicam, zecum iols quaſi
tur, ipian liquot, &c. m jdie lectio⸗
e § fidei, Pſalmos àl guor uotidie lectio-
Articulos fidei, uam adhuec qu ſſum
cito, Et quanqua quidem poſſu
ad ercam keeit vaco, attamen ne ſie li 6
ibus & ſtudi e, Ju v01D.
Pervenire, quò cupio, aut præhr Ohtechilini etiam ho-
* a ſit, ut puerum ac diſcipalum fiteorque libenter.
ien e roſtteri neceſſe habeam, * ica tantum lectio=
de nrretrn itgioſctin n iſti ve nbicue doctores be
. ente omnes ſi⸗ doctrina aut
aſlement ſciantque omm, ur verò hoc ipſo ve-
Je re tione opus amplis habeaat. Imè &d nullam pror-
inſtitutione op nto oſtendunt, què habeant,
luti certiſſimo ergu ment is populi rationem habeen
ſus nec ſui officii, nec ſaluti ker & verbum ighus⸗
ſed contemnant & Deum parite cum jam horrendiſſim
eſt quòd ruinam ultràâ metnant, 31 is ſit denuò repuera-
t, 2 jus opus illi lioqui
caſum fecerint, guin Pmararum elementa;, guc alieg

iſtimant.
ta eſſe exiſtim
Etiã ipſis calceis (ut dicitur) ſibi protrita

æſumtuoſos
ROG itaque hos ignavos ventres ac præ

ibi dere patian-
ſanctos, ut vel propter Deum hoc ſibi perſuadere p n⸗

6
——
tun ad e
famigſt
Don induc⸗
erlitieiſe
Telitatilm
ommnia
le, (grvod t⸗
ſeiit) non-
Alcennſüm
Tulimentz 4
doegerceznt

tkini

Nosmotas
itie igi
Gherp etin
Mromnittit 3
Clngtsdo⸗
r in e Gi⸗
Ahrenit
Konnes rl
erdumhei
uhllnn
Deinectn
entin,
emnones ut
GtDeij Sð
ſtroned if
nbator, 8
kräinult
Ntan m
ketne ſae
etlege
tehe⸗ 8e
un Uon eſt
1 ſnn 6

BubIN CATECHISMMM MAYOREM. 39 2

mſeſt tur, ſe ad eam eruditionem haudquaqvam perveniſſe,
Geere ltuog qvam ipfi ſibi tribuunt. Deinde, ut nec unqvam in ani-
ſe ar nllot. mum inducant, ſe Catechiſini Partes omninò, emnes
rennearirin perdidiciſſe. perſpectasque habere, etiamſi notiſſimæ ac
os utenn A meditat ĩſſi mæ ipfs videantur. Nam ut maxim demus,
Iumd m eos omnia qvàm optime & perfectiſſime tenere ac ſci=
Ientan re, (qvod tamen in hac vita propemodum impoſſibile
fuerit) non tamen neqve illud prætereundum, multi-
et, tinetl h Plicermn uſum ac fructam ex eo conſeqvi, ſi eadem illa
m oiine rudimenta quotidie legantur, meditandoqve & loquven-
„a ie do exerceantur. Nimirum qvàd Spiritus ſanctus adſit

re (binn

ban „ huic lectioni, ſermoni ac meditationi, qvi fubinde no-
itre vos motus excitet, ac majus lumen ſuppeditet, ut qvo-
ehnenn uus tidie magis magisqve hac doctrina afficiamur, ac majus
enli, operæ pretium in ea faciamus, ſicuti & Chriſtus ipſe
idee romittit apud Matthæum cap. 18., cum inqvit: Ubi Malthe ed'n
en cunqve duoaut tres cengregati fuezint in nominemeo, 20,.
menn ero in medio eorum.“

