Gc71
author: Rechenberg, Adam

N12511681116 021

UIUINIAIOIMUIIIIII

U Töbingen

„
*½
.*
.
☚
*
„
„ .
. „

AG NWl

.

ſrire-
ii.

ii.

X V JTIINII.

X

.

D X X X

M

EL.

„

PIA
. 1 „ O
Et Inanimi conſenſu Repetita

FIDEI ET DOCTRINXE

ET ORDINUM IMPERII, ATQVE EO-
RUNDEM THBOLOGORUM,
Qui

amplectuntur:

tis normà & regulâ, qvorundam Articulorum, qui poſt
D. MAR IINI LUTHERI felicem ex h4c vitâ exitum

in controverſiam venerunt, ſolida

acceſſix . .

Ante hæc tempora communi eorundem Electo-
rum, Principum ac Ordinum Imperii conſilio, poſt verò ſin-

1
gulari Sereniſſimi Saxoniæ Electoris CHRISTIANI II manda-
to, inſtituendis & erudiendis ſubditis Eccleſüs atque Scho-
lis ſuis ad Poſteritatis Memorigam typis
vulgata.

NOVIS INDICIBUS, &
SEREN. 40 POTENIISS. POLON. RECGIS &ESAF. ELECI. PRILEGIO.

Editio nova à mendis denuè repurgata-

PL I P S I £A

Anno M. DCC. V.

(e) &
HIRISTIANIIS II.
DEI GRATIA,
DUX SAXNXONIE, SACRI

ROMANI IMPERIIARCHIMAR-
ſchallus & Elector, Landgravius Thuringiæ,
Marchio Miſniæ, & Burggravius
Magdeburgi, &c.

Omnibus ac ſingulis Prelatis, Comitibus, Baro-
nibur, totig,; ordini equeſtni, noſtræ pariter
& Epiſeopatuum, Miſnenfir, Numbungenhis
Merſeburgenſi. 7. Jurisdiökioniſuljelto, Ca-
Pitaneis item & Offcialilus, maxime verè
Superintendentibus, Paſtoribus & Eeclef. a-
rum miniſtrir, Salutem noſtramq; Clemeneiam.

Akycrench „ Huſtres,
Nobiles atque Strenui, nec
non Venerabiles, Nobis fide-
les ac devoti: jam inde ab ali-
quot annis certiores ſumus
E redditi, traduci pallim no-
arum Provinciarum Eccleſias & Scholas apud
exteros, ac ſi in iĩis, quovis ferè ſeptennio, fiat a-
liqua Conteſſi ionis mutatio. Quod equidem
auditu eò moleſtius accidit Nobis, quò tenemus
exploratius, & quo facilius planum facere poſſu-
mus;religioſiſſimos ac laudatiſſimos noſtros Ma-
jores piæ ſanctæque recordationis, inde à primo
a 3 initio

* (o) £
initio repurgatæ doctrinæ, poſteaquam PDEUS
lucem Evangelicæ veritatis, in hac inclinati mun-
di veſpera, per miniſterium ſelecti ſui organi, Dn.
Martini Lutheri, miſericorditer accendit, eam-
que ex indubitato ſuo verbo puram & incorru-
ptam benigniſſime largitus eſt, confeſſionem ſu-
am nanquam mutaſſe, ſed invicta plane conſtan-
tia in illa, quæ Anno 1530 Carolo Quinto Cæſa-
ri, totique Romano Imperio ſemel exhibita eſt,
Confeſſione omnes ordine Electores perſtitiſſe,
pioque zelo eam propagaſſe, aliquos etiam illius
aſſlerendæ ſtudio multas pertuliſſe molſeſtias, &
magnos feciſſe ſumptus: ita quidem, ut laus con-
ſtantiæ in vera Religione nullo jure eis derogari
poſſit aut debeat.
Simul vero & hoc cognovimus, extitiſſe quos-
dam homines bilingves & falſiloquos, qui ad II-
luſtrisſimum ſuum Magiſtratum verbis quidem
ſpecioſe ja carint, quin etiam juramentis temere
conceptis aſſeverârint, ſe puræ & invariatæ Con-
fesſioni Auguſtanæ, contra omnes corruptelas &
fanaticas opiniones, tam Calviniſtarum quàm
aliorum ſectariorum, eſſe addictos, qui tamen
poſtea deprehenſi ſint, quod dogmata falſa & er-
roneas Sacramentariorum Opiniones occultè
foverint, & per ſuos complices fraudulentis do-
lis & machinationibus furtim invehere, inſcio-
que ordinario ſuo, ac divinitus conſtituto Magi-
ſtratu, diſſeminare ac propagare totis viribus
contenderint.
Hoc

hut

us
un
Ure
Kin
mus
lei
Pel
lum⸗
mal
mod
Chri
Ene
ini
lr.
1
ler
Fadt
Tu
tale⸗

1e
l

EUS.
Wmun.-
ni,Do.
eatch⸗
Norru⸗
lein ſu⸗
nſtan-
Cela⸗

ita elt

ſtitiſle,

n illius
ias, &
Gs CN⸗
erogari

equos⸗
giad I⸗
giden
tetnet?
eCon-
pteli &
1 qualn
1 tammen
ſaer⸗
occole
mtino⸗
iſei⸗
Mal⸗
Firibus

oe

☛ (o) ☛

Hoc genus hominum excitavit quidem non-
nunquam turbas & diſtractiones in harum terra-
rum Scholis & Eccleſiis, quæ ſemper tamen, per
Dei gratiam, à Chriſtiano Magiſtratu conſopitæ
rurſum ſublatæque ſunt, quamprimum is de ma-
lignis iſtorum tenebrionum molitionibus certi-
or eſt factus.
Quoniam ergo DEUs ipſe hoc tepidum ge-
nus hominum, quod nec frigidum eſt nec cali-
dum, ſerio deteſtatur, & minatur illis, quod ex
Ore ſuo illos velit ejicere: idcircò & Nos confe-
ſtim inito Magiſtratu in hauc curam incubui-
mus, ut omnes noſtri Conſiliarii, Aulici, Capita-
nei, Officiales, & reliquis muneribus Præfecti,
præſtarent juramentum Religionis legitimè dela-
tum, & fidem darent, quod unà nobiscum in pri-
ma invariata Auguſtana Confesſione, quemad-
modum ea Anno 1580 in Libro Concordiæ
Chriſtianæ repetita, declarata, & adverſus omnis
generis corruptelas accurstè munita eſt, æu αα
ſirmiter ad finem usque vitæ ſuæ perſeverare ve-
lint. Quam quidem rem præmeditato & omni
ex parte probe deliberato conſilio ſuſcepimus,
hoc nimirum fine, ut iſto ſalutari medio, Deo ju-
vante, conatibus improbis fraudulentorum illo-
rum hominum, qui clandeſtinis molitionibus
talem noſtris provinciis apud exteros maculam
aſpergunt, efficaciter obſiſti queat.
Secimus etiam (Deo ſit laus & gloria) quod Il-
luſtrisſimi Principes ac Domini, Dominus 1O-
a 4 HBäAN-

& Qτμ
H 4 NNES Soi. „& Dominns .
GSIUS, Duces Saxoniæ, fratres noſtri exopta-

tiſſimi, nob scum in hac cauſa religionis, ut & a-
liis, per omniaà conſentiant.

Ut igitur pium hoc & verè Chriſtianum ò-

pus etiam porrò ſartum te ctum conſervari, & ad
venturam poſteritatem conſtabiliti queat, nec
quisquam habeat, quod obtendat, ſibi ſymbo-
lici hujus ſcripti legendi copiam acul tatemque
defuifle, curavimus, Formulam Concordiæ utra-

que Lingva, Latina pariter & Germanica, in mi-

nore forma (ut & viliori pretio comparari
commodius circumferri queat) vero, authentico
exemplari undiquaque congruentem, exſcribi
typis & evulgari.
Proinde & noſtro & tutorio prius nominav
torum fratrum noſtrorum chariſſimorum nomi-
ne clementer mandamus vobis ſingulis ac uni-
verlis ſupra dictis, ut quemadmodum proximò
conventu provinciali hac i in parte nobiscum con-
ſenſiſtis: ſic deinceps etiam ſuo quisque loco prô
fſide ſemel nobis datà conſtanter in eo permanea-
tis.
Cumprimis autem mandamus noftris ad Scho-
larum & Eccleſiarum cauſas deputatis Conſil'a-
riis, nec non Rectoribus, Doctoribus & Profes-
ſoribus Academiarum, Conſiſtoriorum Aſſello-
ribus, cunctis Superintendentibus & eorùm Ad-
junclis, Paſtoribus & Diaconis: ſimiliter Recto-
ribus & Collegis ſcholarum illuſttium, & reltaui⸗
Ludi-

ſüpe
com
ni
mi
u⸗
tüͤr
li
Tatt
Gel
ſat

ni
6o

cor

A.
Opte⸗
t E⸗

num⸗
ti Aed
at, hec
Fynbo⸗
temqoe
lieutri-⸗
1 in mi⸗
ti, 4
hentico
elethi

notmint⸗
pon⸗
ic Un⸗
Ptonind
uim con⸗
ſocopt
tinales

dscho⸗
nhle⸗
Proler⸗
Alilo.
rhedh.
telios

Lidi.

Eudimoderatoribus umwerſim, unà cum noſttis
ſtipendiariis & alumnis, ut hunc librum ſibi quàrn
eommendatisſimum eſſe ſinant, diurna noctur-
naque manu terant, debito ſtudio evolvant, Exa-
mina quoque ex eo inſtituant, neque quen-
quam, qui non librum hunc, tum ſubſeriptione,
tum data per jusjurandum fide approbaverit, ad
officia promoveant, adeoque totis viribus huc
elaborent, ut per noſtrum hunc inclytum Electo=
ratum & adjunctas Provincias in Scholis & Ec-
cleſiis, nihil vel publicè contrà doceatur, vel pri=
vatim invehatur, quàm charus cuique eſt Omni⸗
potentis Dei favor, noſtra Clementia, propriæq;
animæ ſuæ ſalus & incolumitas. Facietis hoc pa-
cto, quod & officio veſtro congruum, & ſeriæ
conſtantique voluntati Noſtræ conſentaneum
eſt, & ſumus vicisſim vobis clementisſime pro=
penſi. Dabantur Dreſdæ, Cal. Auguſt.
Anno milleſimo, ſexcenteſimo
ſecundo.

PRXFATTO.

OMNIBUS ET SIN.
GULIS HAS NOSTRAS LECTU-
RIS, N Os, QUI IISDEM NOMINANO-
ſtra ſubſcripſimus, Auguſtanæ Confeſſioni addicti, Ele-
Ctores, Principes, & Sacri Romani Imperii, in Germania
erdines, pro dignitate & gradu cujusque, noſtra ſtudia,
amicitiam ac ſalutem cum officio conjunctam
deferimus & nunciamus.
Meens DeiOpt. Max. beneßcium
ſt, quod poſtremis temporibus,
& in hac mundi ſenecta, pro in-
ſyabili amore, clementia ac mi-
S lericordia ſua, humano generi
S D ucem Evangelii &ͤverbi ſui
(ve um veram ſalutem accipi-
mas) poſt tenebras illas Papiſticarum ſu-
Perſtitionum, in Germania chariſſima patria no-
Nra, puram & ſinceram exoriri & Ppralucere pPo-
luit. Et eam ſane ob cauſam brepis & ſuccincta
zonſe io, ex Verhbo Dei, & ſacroſanctis Prophe-
tarum & Apoſtolorum ſeriptis collecta eſt- quæ
etiam in Comitiis Auguſtanir, Anno vyo Ipe-
ratori Carolo Quinto excellentis memoriæ, à pi-
entiſſimis majorilus noſtris Germanicoë Latino
Iiomate oblata, & ordinibus Imperii propoſitæ,
denique publice adomnes homines, COhbriſtianan
doctrinam proßtentes, adeoque in totum terra-
rum orbem ſparſaihbique percrebuit, & in ore &
Jermone omniuv eſſe cœpit.
Ranc deinceps Confeſſtonem multæ BEccleſie &
Academiæ,ut S⁰umbolum quod damhoöorum tempo-
rum,

un,
troel

jipte
fante
ommi
Der
ſaire
G
mich
llce,
lina
Ger
ℳ
eag

ſur
turh
nlam
hatit
Fut⸗
n
mn

ſlia

IN
CTU-
AXNO.
Gichi ble⸗
Germaris
ra Kudlis.
Gtam

Heftinn
porihun,
1,yro.
14 I.
16 lenmn
erhi H
ery⸗
m
Itanl
ere l⸗
1tinctu
ople⸗
. 1
e.
.,4 ji⸗
atin
Aplitn
Hianan
Ier⸗
t

run,

PRXT ATIToO.

rum, in precipui, hdei Articulit, raſerim con⸗
troverſis illix, cont ra Romanenſes & varias cor-
ruptelas doctrinæ cæœleſtis, complexæ ſunt & de=
fenderunt, & perpetuo conſenſit ad eam abique
ommni controberſia & dubitatione Propocaverunt.
Doitrinam etiam in illa comprehenſam, quanz
ſeirent „. Tolidis ſeripturæ teſtimoniis ſuſfultam
& NA veteribus rececptisque & Bunbolis approbatam,
unicum & perpetuum illum verè ſentientis Ee-
cleſiæ, ac contra multiplices hæreſes & errores
olim defenſium, nunc autem repetitum conſenſun
DSe, conſtanter Judicaverunt. L
Ar vero ignotum nemini eæſſe poteſt, ſtatim po-

ſteaquam ſumma pietate præditus & Praſtantis-

ſimus heros D. Mart. Lutherus rebus eximere-
tur humanix, dulcem patriam noſtram Germa-
niam periculof’fima tempora, & rerum perrur-
bationes graviſſimas excepiſſe. In quibus ſane dif-
Fcultatibus, & Reipublicæ ante forentis optimeg
conſtitutæ miſera diſtralctione, hoſtis ille mortali-
um aſtute laboravit, ut ſemina falſæ doctrinæ, &
diſſenſiones in Eccleſtis & cholis Pargeret: diſ-
ſidia cum offendiculo conjunita excitaret atque
his ſuis artibus puritatem doctrinæ cœleſtiz cor-
rumperet; Vineulum charitatis Chriſtianæ, &pi-
um conſenſum ſolveret JacroſanctiPvangelii cur-
ſum majorem in modu impediret & retardaret.
Notum etiam univerſis eſt, qua ratione hoſtes
Veritatis cæleſtis inde occaſfionem arripuerint, ut
Eccleſtis & Academiis noſtris detraberent: ſuis
erro⸗

PRXFATIO.

roribn. nregementa invenirente pavidas er-

ranterg, conſciennias à puritate doltrine Evran-

g Aic abſtraherent. *ut illis in ferendo & tole-
rando Jugo Jernvitutis Pontifßciæ, & ampleltenilis
reliquis etiam corruptelis, cum erbo Dei pu-
Enantibus, obſequentioribus uterentur.

Nobis profeto nihil vel gratins au cidere por

Zerakte vel uodt maäajore animorum contentione

O. Precibus e 2. Deo Opt. Max. petendum judicarer

mus: qudm nut noſtræ & Eccleſßie & Scholæ in
Encera dobtrina Verbi Dei, ac exoptata illa &
Pia animorum conſenſione perſoveraſßſente &,
quod Luthero adhbuc ſuperſtite ffebat, pie & præ-
clare ſecundum regulam Verbi Dei mnſtitutæ &
Praopagatæ ad poſteritatem faiſſent.
Animadvertimur autem, quemadmodum

temporibus Apoſtolorum in ear Eccleſias, in qui-

bus ipſßi Evangelium Chriſti plantaverant, per
Iaſſos fratres corruptelei introdubtæ fuerunt. its
propter noſtra peccata, & horum temporum dif-
Volutionem, tale quid irato Deo, conrra noſtras
guoque Eccleſtas vermihiem.

. 7 . . „ * 4 . * „„. 8 7. . .
Muare noſtri oſicii, quod divinikus nobis in-

Junctum eſſe nopimus, memores, in eam curam di-
ligenter nobis incumbendum exiſtimamus e ut in
Provinciis &/ ditionibus noſtrisfalſis dogmatibus »
quæ ibi ſparſx ſunt, & ſubinde magis magirque
ſ ſe quaſi in conſvetudinemé famihiaritaten, bo=
minum inſi, Suant, occurratar: &Imperio noſtro
Nahb Gedti: in rebt a pietatis via, & agnita & ha-
ρ

ẽ

itn
e
Ve

N

er

e⸗
ltia
Mn
jan/

leter⸗
Pane
Gtoh-
Aendi
Dei e⸗

lere h
tentione
diuare
Chole i
ila
mt:
G/⸗

tuté

Anodieft
H ngur⸗
zant, ,0
runtrißs
rN I.
u

noli it⸗

ranm i⸗

A: t G

Alnli.
n

Genns

PRAEFATIG.

dtenus conſtanter retenta defenſaqg; venitate do-
&trinæ cleſtit perfevenente nec ab ea Iè abauci
patiantur.
Mua ſane in ne partim antectſores noſtri laus
datißimi, partim nos elaborare uduimur s cum
anno Cbriſti iyps Francofarri ad Manum, oöblata
Comitiorumquæ tum ab Electorili habebantur)

occaſtone, oomnmunibus votis, in an ſementiana

itum eſt, peculiarem & communem conventanm
babendum eſſes in quo de iir rebut, quæab ad-
verſariis, Eecleſiis & Academiis noſtris odiosd
Percalumniam obſicerentur, ſolide & familiari-
ser tamen inter nos ageretan.
Ert quidem poſt deliberationes illas anteceſſa-
7es noſtri, piæ excellentieg, memoriæ, & parwim
*αι ν Nanaburgi in I1huringia, congreß ſie⸗
mus. Et tum Auguſtanam Confeſtonem (ewuſus
Jam aliquoties meminimus ) Imperat. Carolo
Ouinta, in frequentioribus illiz Imperii Comiti-
s, Auguſße anne yo habitir, oblatam, in manus
fumſimus “ piæ illi confreſſtoni, quæ folidis teſti-
moniis immotæ ac in Verbo Dei expreſſæ veritatis
IJuperſtrulta eſt, tum una mente omnes HFubſe ripft-
murs, Videlicet, ut ea ratione pofteritati conſie-
dleremur: &ö quantum quidem in nobis erat, au-
zores & monitores eſſemurs ad vitandafalſa do-
&ιata, quæ eum verbo Dei pugnarent. Icque eo
conſelio fecimus, ut & apud Ceſaream Maieſta-
em, Dominum noſtrum clementiſimum, deinde
in univerſum apud omnes zeſtißcatio ſeompiterna
aret nunquam in animum nos induxiſſe,
nopum

ðPRAEFATIO.

novum aliquod & peregrinum dogma vel defen-
dere vel ſpargere velles ſed cupere eam verita-
tem, quam Auguſtæ anno I30 profeſſi ſumus, Deo
nos juvante, conſtanter tueri ac retinere.
Fuimus etiam in ſpem non dubiam addukti, fo-
re, ut ea ratione non ſolum ii, qui puriori doctri-
næ Enpangelicæ aduerſantur, àconfätis crimina-
tionibus & accuſationibus alſtinerent, ſed alii
etiam boni & cordati homines hac noſtra itera-
ta & repetita confeſſione invitarentur, & majo-
ri ſudio & cura Veritatem cæleſtis doctrivæ
(quæſolæ nobis ad ſalutem dulétrix eſt) quarerent
& inveſtigarent! & in ea, faluti animæ ac æter-
næ felicitati ſuæ conſulturi, repudiatis inpoſte-
rum omnibus controverſtis & diſceptationibus
acquieſeerent.
Sednon absg; anivi perturbatione certiores
facti ſumur, hanc noſtram declarationem ac re-
petitionem illam piæ confeſſtonis, apud adrverſari-
or parum admodum pondenis habuiſſe, nec nos G
Eeccleſias noſtras calumniis præjudiciorum, 4uaæ
contra nos illi in vulgus ſane graviſima ſparſe-
rant, liberatas. Eſſz etiä ab adverſariis veræ reli-
gionis ea, quæ nos optimo animo & conſilio feci-
mus, in eam partem accepta, perinde ac ſi ita in-
certi de religione noſtra eſemus, eam, toties in
alias até; alias formulas tranifuderimus, ut nec
nobis nec Theologis noſtris conſtaret, quæilla :
lim Auguſtæ Imperarori oblata confeſio lſot.
Hæc adverſariorum commenta multos bonos
ab Eccleftis, Scholis, doctrina, fide & confeſtons

noſtra abſterruerunt & abalienanerunt.

Ad

—

6

.

ytey.

Onant
ſangpi
6
Gmh
Ne am,
Nelve⸗
e a
herel,
Artleul
lhir
ragita
Ar.
en a.
Mmert,
ine
Dyig
, bje⸗
vd’
4 ey
Leyj
.

yerita⸗
1, De

lullißr
iloltni⸗
rimint⸗
ſAadli
aitera⸗
nin
llyius
Gareren
1A Atef⸗

ertioret

m al Jl:

eſſii.
AM
M, 1
uſ⸗
vretel-
No fet⸗

Sl

Itiet ſl

eil⸗ 4

N

u.

P EAEFATIO.

Aa hac incommoda id etiam accetſit quod ſub
Pratextn Auguſßtanæ Confetſionis, dogma ꝛllud pu-
ghans cum inſtitutione ſacræ Cænz corporis &
ſangbinis Cbriſti, & aliæ etiam corruptelæ paſſim
& in Becleſtas & Sctholas introducerentur.
Muæ omnia cum nonnulli bii, pacis & concor-
diæ amantes, prætereaæ etiam docti Theologi ani-
madvertiſſent, Judicarunt calumniis illis, & ſub-
inde magis magirq, reſcentiby diaſidiit in religi-
one, relttus occurrs non poſſe quam ſi controverſ:

erticuli ez verbo Dei ſolide accuratec;, declaræ-

rentur & damnarentur- Conrra autem divinitus
rradita Beritas diſerte & lnculenter Proponere-
ur. IUt gui ſibi perſvaderent, hac ratione & all-
ſariis ſilentinm imponi, & Bmplicioriburs & piis

viamac rationem certam demonſtrari poſſe, quo-

modo porro in hisſe diiſidiis gerere, & in poſte-
Tum etiam, divina adjutigratia, corruptelas do-
Arinæ vitare poſſent.
Principio igitur Lheologi ſeripta quædam hac
dere, eaq; ſatis prolixa & ex Verbo Dei deſumpta
interſe communicàärunt, quibus diſertò & dexire

Aſtenderunt: quomodo controverſæille cum offen-
ſone Ecœcleſtarum conjiunctæ, abigq; alla veritatis

EFvangelicæ jabtura ſopiri, & tolli àmedio poſſente

ita enim futurum, ut adverſariis ocaοονρια
Prætertus ad calumniam quaæſiti præciderentur

vriperentur.
Peoſtremo Articulos controverſos in mang ſum-

tor: accuratò & religiorò perpenderunt & decla-

rärunt: adeog, ſeriptoquodam peculiari complexi

„

PH AEFATIO.
ſunt, qua via ac ratione diſſidiaæ illa exorta relcte
& pie componi poſſent.
Nos autem de bor pio Theologorum propoſto
facti certiorer, non moao id probavimus, ſed ma-
gno etiam ſtudio ac zelo, pro ratione muneris S
offcii divinitus nobis commi fipromovendum no-
bis eſſe udicavimur. Sð
Ae proinde nos Deigratiæ Dax Saxonieæ Ele-
or, & . de confilio quorundam etiam aliorum E-
Lctorum & Principum, in Religione nobiſeum con-
ſentientium, ad provehendum piam illud, inter do-
ckores Eccleſie, concordiæ inſtituti, eximior quoſ=
dam minimeg, ſaſpeltos, exercitatos etiam, &, ſan-

Anno 1776. gulari erulitione præditos Tveologor, Torgam
Theologi anno ſeptuageſimo ſextoevocavimus.

Torgam
eyocati.

Hi cum fuiſſent congre tfti, de Articulis contro=
verfir & ſeripto pacißcationis (cnjus paulò ante
meminimus) religiosè inter ſe contulerunt.
Et quidem primum precibus piis ad Deum Opt.
Max. ejusq,; laudem & gloriam ſiſceptis, eura de-
inde & diligentia ingulari (JSuvanteros Domini
Spiritu gratia ſita omnia ea, qutc adhanc delibe-
rationem pertinere & requiri videbantur, opti-
mo convenientisfimoque ordine, ſeripto quodam
complexi ſunt.
Ies poſtæa liber, præcibuis nonnullisAuguſtanam
Confesſionem proftentibur Eledtoribus & Princi-
pibur, ac oördinibir tranzmiſſas eſte & petitum, ut.
pſzadhibitis præſtantisſimis & dokctisſimis Theo-
logir, ſolicita cura, & pio zelo eum legerent, dili-
genter examinarent, & ſuam de eoſententiam &
. c*

—

llmſa⸗
leon
nes
H.
molh⸗
ln⸗
ſurra
nen
Prute,
cere
ſeri,
r
heyer,
Ma
Deig
ne
lanſ
une
iti,
lin.
lge⸗
qz,
er,
Arn
veyg
eyt,
a
t

fer

—

ta reche

ropolte
d n’⸗

neri

gAlan n

mit Ele
lorumb-
cum c.
inter
ior l
Am,Ga
. Tuun

6 contræ

puul Ante
unt.
Ieun.
umihi
Domini
ne Leble.
ntur, 14
t/ ſohlan

ellman
n,.
nnitmui nit
ſn Thet
reut . l.
mticn

ℳ

PRAEFATIO.
cenſuranm ſeriptir comprehenderente & raſreme
de omnibus & L, ngulis zasditium ſaumn czuig, rati-
ones nobis liberrime evponerent.
Has ergo cenſunas caum aocepiſſemur, multas in
iis pias & utiles ommontfactionesi invenimg;quor
modo travsmißa illa declaratio ſinceræ dodtrinme
Chbriſtianæ, contra corre Drelas ac deprapationer,

„

Jacrarum literarum teſtimoniis muniri, & confir-

mari poſſete ne forte progreſu temporis, ſub us
prætexin Impia aogmata occultarentare ſoed ſen-
ceræ veritatis minimè fucata declaratio 24. po-
feeritatem transmitteretur.
Ex hir ergo quæ optimè meditata ad nos per-
venerant, Liber iſte piæz Conçordiæ, de qus diximg,

compoſitg, &ea, Norma,gpkſalzicietur,alſolutgeſt.

Deiucepr exnoſtro ordine quidi (hec, enim nos
omnes, ut & alii nonnulli, hoc tem pore certas 6b
cauſas, quæ obſtabant, id facere poteramg)libraum

bunc omnibus & ſingulis noſtrarum regionum &

ditionum Theologis, Ecæcleftæ & Scholarum mini-
Rris, articulatim & diſtincie recitari, & ipföos ad
diligentem accuratamq; conſiderationem earum
doctrinæ partium, quæ in illo continentur, excita-
ri curavimus.
Cum ergo illi declarationem controverſorum
Articulorum congruere, inprimis quidem cum

verbo Dei, deinde Auguſtana Confecſione animad-

verterent: promtisſimo animo & teſtißicationt ſutæ
erga Deumgratitudinis hunc Concordiælibrum,
ut Piam &genuinam ſententianz Auguſtanæ Con-
feiſionis exprimentem, ultro & quidem accuratd
532 medi

PRAEFATIO.

megitatum & conſideratum receperuvt, abbig-
bärunt, zi, ſubſeripſerunt. & de eo corde, ore &
manu palam teſtati ſunt.
Quare pia illa pacißcatio, non ſolum paucoram
uorundanm noſtrorum Theologserum, ſed in uni-
verſum omnium & ſingulorum Eccleh miniſtro-
yum & ludimoderatorum in noſtrisz provinciis G
ditionibus, conſentiens & concors confeſio & vo-
eatur & perpetuò erit.
Luia verò noſtræ & præclari nominis anteceſſo-
rum noſtrorum primum Francofurti ad Maænum,
deinde Numburgi pio & ſincero animo ſuſeept 2,; &
ſeriptis comprehenſæ conventiones, non modo en,
qvi expetebatur finem, & pacifßeationem hon. ſunt
aſjecutæ : ſedexiis etianna quibus dam pat roctnt-
um erroribus & falſis dogmatibus quaſitum eſt:
Cam tamen nobis ne in mentem quidem unqua
venerit, hoc noſtro ſcripto vel novum aliquod &

falſum doctrinægenus introducere, integumentte

commendare, confrmare, vel in minimis etiam 2
Confeſſone illa anno 3o Auguſta exhihita diſee⸗
dere, qvin potig qvotqvot noftrüm altionibo Num-
burgicis illis interfuimur, tum etiam id integrum
nobis reſervavimus & promißimus inſuper, ut ſ
quid ſucceſſu tempori in noſtra eonf. one deſide-
raretur, aut gquoties id neceiſitas poſtulare vide-
retur, nor porrò emnia ſolide & prolixe declara-
turor eſſe. Ideoque hanc ipfſam ob cauſam in hoe
libro Concordiæ ad declarationem conſtantis &
perpetuæ voluntatis noſtræ, & ö repetitionem Cbri-
ſtiznæ fidei & confesſionis noſtre, magno & pio

conſenſu eélaboravimus., Iäes

le

e

em

lii
lehoſ⸗
lura⸗
aret.
ſeri
6c.
ſue
140
hir
inſ⸗
nl
4Ma.
ſea

N

nf

—
97:
, reG

AuCorN
A ini⸗
int⸗ ⸗
vincur

iör.

tectſt⸗

Menu,

,molt

ynon ſant
numian
Aſtun 5*
„, nſA
uiß
egunen
ni⸗ tiun4
litaſe
nilyN .
lnteg un
4 jen t /
ne it
latt . 4
beltt
ſen .D e
D . nti
nen

(
4

PER AEFATIO.

Ideo ne aaverſariorum noſtrorum calumniis de
ingenio ſuo confiétir, quibus jaltant, ne nobis qui-
dem conſtare, qus ſit vera & genuina illa Augli-

Kana Confesſiozaliqui ſe turbari ſinant ſed & ii,

gui nune in vivis ſunt, & poſteritas etiam diſertè
&ſirmiter doceatur, ac certior reddatur, qvanam

illa pia confeſſtio ſit, qvamé nos & Eccleſie acèche-

læ noſtrarum ditionum omnibo temporibo profeſe

&“S amplexe fuerint“ poſßt ſinceram & immotam
Verbi Dei Veritatem ſolam primam illam Augu-
Ntanamonfeætſßtonem Imperatori Carolo V. a. V36.
in celebribus illis Comitiis Auguſtanis exhibitam,
ſolam’dicimus nec ullam aliam amplecti nos vel-
leluculenter teſtamur: cujus exempla in Archi-

vir anteceſſorum noſtrorum excellentis memoriæz,

qui ipſi Carolo VinComitiis illis eam exhibuerut,
repoſita, per f’de-dignos hominer, nequid ad ac-

eſt, & in Sac. Rom. Imper. archivo aſſervatur, con-

ferri voluimus: & certi ſumus noſtra & Latina

& Germanica exempla per omnia ſibi conformi

ſententia invicem reſpondere. Qua etiam de cau-
ſa, Confesſionem illam tum exhibitam noſtræ, quz

his ſubjſicietar, declarationi, ſine libro Concordiæ,
inſerere voluimus: ut omnes intelligant, quod in

noſtris ditionibur, Eccleſtis & Scholis nullam ali-

amdodtrinam ferre conſtituerimus, qvam qveæ Aut-
guſtæ anno 3o dcommemoratir ſupraæ Electori-
sus, Principibus & Imperii ordinibus ſolenni
zonfzſtone approbata fuit.
“ 53 Hanc

—

curatitſimas rationes diligentis in nobir deſide-
raretur, cum eo, quod Imperatori ipſi exbibitum

PRAEFATIO.

Hanc Confersſ. onem etiam, Deo nos bené, juvan-
te, usq;, ad ultimos Ppiritns, piès ex hac ade loſtem

Fatriam migraturi, tenebimus: excelſo & enere-

Piao animo puraque conſeie, ntia ecomparituri co-
räam kribunalt Domini olr; “ Ri Chriſti.
Weramas itaqus adverſarios noſtror poſthac
& nobis & Eccleſtarum noſtrarnm miniſtris Par-
Juror eſſe- nec baſvett illa & gravisſimis erimi-
nationibur uſuros, nos de ide noſtra nihil certi a-
radnos M . Poſ conftituere, amque ob' cauſam
Jere ſingulis annir, imo vero menſibur, novas eon-
TVersſtoner cudere.
PBorrô Taod ad eren agehewecanfenh, Zonis
editionem, cujus etiam in Namburgicir altir ſr
mentio, attinet, animadvertimus (quod & notam

univerſir eſt) quordam ſul prætextu Verborum

Polterioris Mu⸗ editionis, orruptelas in negotio
cœnæ, & altss erroret oneege r & oecultare bpo-
laiſſe. & ſeriptis publicò exeuſir imperitæ plebe-
culs obtrudere coönatos- nee motos zſſe Augußtane
Confesſtonis qus prima erhibitazefs) diſertis ver-
bis, guibns errores illi palam reſiciunture exqui-

bus etiam longe alia, quam 7 volunt, ſententiæa

cævinci Poteſt.

1W iſum igitur eß nobis Piſce literis Peblices teſta-

ri, & certiores facere univerſor, quod nec tum, ac
ne niune uidem,ullo modo voluerimurs falfa Gim-

Pia dogmata & opiniones (quæ ſub integumentis

aliquibus verborum latere poſſent) defenaere, ex-
«uſare, aut pelauti cum doctrina atgelics con-
ſentientes, avpprobare.

ulu in

Nos

222

Mor

ſerten

lafui
Ne.

lunehi

iG/

ilan,

r, 6

A
ehu
uti et

exſen

Venra

lili,

Ne, dj

R ſulent

lmine

enti

Num ca

. tuye,
kiute

E 4
muen

d 1n
Chrißi
udie
: vee
cu⸗
4tp

Ane iundt-
dceleſen

9G mre⸗

yituricl.

nitcnin:

Acerti

bXa5α
traicn.

Cnfelmn
ir olr

G notiñ
Verlo tnl

“ negn

erulkeft

erits llre
Au⸗
Anun,
Ar.e ex .
1t Pummiß

ACedteſ

Inel Ml
,tCunsil
Hnt ℳ.

M

urfte

A £

*

6 P/lAnATIO.

Nos ſane nunquam poſteriorem editionem in en
ſententia accepimus, qvæ à priori illa, qus exhibi-
ta fuit, ulla ex parte disſideret.
Nec stiam alia ſeripta atilia D. Philippi Me-
lanchthonis, neque Brentii, Urbani Regii, Pomera-
ni & ſimilium repudianda ac damnanda eſſeju-
dicamus, quatenus cum ea norma, due Concordiæ
libro expreſſa eft, pen omnia conſentiunt.
Quanquam autem nonnulli Theologi, & in his
ipſe Eutherus, cum de Cæna Dominica agerent, in-
vati etiam ab adverfariis ad diſputationes de
perſonali Inione duarum in Chriſto naturarum
pertracti ſint, tamen Theologi nohkri in Concordiæz
Libro, & ea, quæ in illo eſt, fanioris doltrinæ nor-
ma, Aiſerte teſtantur, &ͤ noſtram & hujus libri
ſententiam conſtantem & perpetuam efe, piot

homines in negotio Cævnzæ Dominica ad nulla alia

fundamenta,quam Verborum inſtitutionis teſta-
menti Domini noſtri eſu Chriſti, Aeducendos eſſe.
Nam cum ille & Omnipotens & Veraxſet, gape-
ditum ei eſſe, ea, quæ & inſtituit, & verbo ſuo pal.-
lacitus eſt, praſtare.
Ei ſane, eum haoc fundamentum ab adrerſariis
impugnatum non fuerit, de aliis probandi ratio-
nibus in hoc argumenti genere non contendent:
ſeæd in vera faei ſimplicitate verbis apertisſemis
Chriſti krmiter inſekent : qua ratiotutisßim, Ge-
rudiendis imperitis hominibus accommodatisſima
eſte neq; enivi illi ea, qus de his rebus accufatiles
diſputata ſunt, intelligunt.
At vero, um illa aſſertio noſtra, & ſimplex ver-
52 borum

PRABFATIOO.
borum I. DPamenti Chriſti ſonſus ab =

ougnatnr, &σ velut impius, & rationibus veræ

Pdei repugnans refieitur, denique articulis Sym-
boli Apoſtolieil Ppræſertim de Filii Dei incarnatio-

ne, aſcenſtone in œlum, & ſeſtone ad dextramo-

mnipotentis Vintutis O&. Majeſtatis Dei ontrari-
us, & proinde etiam falſus eſſe contenditur, vera
Jolidaque artienlorum illorum interpretatione
demonſrandum E,noſtram illam ſententiam nec
à verbis Cbriſßi, negz. ab articulis illis disſidere.
Quoa veròad phraſer & loquendi modos atti-
net, qui in hoe Cocordiz libro,quando de majeſta-
te humana natura in perſona Ohriſti,ad dexteram
Dei collocatæ & e& αιâl* agitur, nuſurpantur eut o-
mnes ſiniſtra ſitpicioner & offendieula, gite ex VA-

ria ſel guißeatione vocabuli ABSTRACTICuem.

admodum hoe nomine & Schole & Patres hacte-

nus uſi ſunt) exiſtere poſſent, à medio tollanturr
Theologi noſtri diſertis & expresſis verbis teſta-

zum volunt« Majeſtatem illam humanæ Chriſti

natlra ertra unionem perſonalem nequaczuanm

adſeribendam eſſer nec etiam conce dendum, quod
bumana natura eam Majeſtatem, vel propriam,
velper ſe etiam in unione perſonal) eſſentialiter,
Jormaliter, babitualiter, ſubjeltivè (hæc enim,
quamvir non ſatis latina vocabula, ſeholis pla-
cent) potſideat. Nam ſi eam & dicendi & docen:
Ai rationem teneremur, divina & humana natu-
ræ, undà cum proprietatibus ſutr, confunderenture
bumana etiam divina, ratione eſſentiæ proprie-
tatum, erxequaretur, imo vero tota negaretur.
Jen.

—

dentie

ſpenſa
Aolka a⸗
un tant
Viret
Ade

cum q,

inge
lontrode
ſune, ex
underl
120 Pr
net nul
lonſili
Tada
in Vey.
tas Leoa
nanita
daruna
(quat,
17 olexa,
cuodii
itaut .
uuſan,
andi,
iot
ue ha
ui 7
Lott
, u
Srͤ,
E, JNr
orſe ,
Aa⸗
legz,

PRAEFFATIO. -

tverſcnis Sentiendum erge eſſo Theologi jadicant, id ratione &
ibuert diſpenſatione hypeſtaticæ anionis feri, quemadmodum
i In. docta antiqaitas es de re caute locuta eſt: quod myſteri-
“ nm tantnm habet, at omnes ingenii noſiri intelligentigc
,ndt. ires ſuperet.
ptran

Ad condemnationes, re probationes & rejectiones im, pi=
Montyaft⸗ orum dogmatum, & 12 Ppræſertim, quod de ſazraæna ea=
tur,pem zitit,qod attinet: haæſané in hac noſtra declaratione, Gα
yeratie oteroTerſorum articielornm ſolida explicatione & deci-
ſione, expreſſ'e & diftinéte, nen ſolum eam ob cauſam,ut
ueni verſe ſibi ab his damnatis dogmatibus caverent, emni-
no proponendæ fuernnr, ſöéd ob alias etiam qe a, dame ratio-

ntiom mut

tere.

Aostti nes nizllo modo pratermitti potuerunt. Sis at noqgziagiam
n Gebe conſelinm inſtitetum neſtrum ſit, eos homines, qui ex
gexterin Tesdam animi ſimplicitate errant, nec tamen blaſ phemi
in Veritaten doctrinæ coleſtis ſant, multo vero minus to-
tur . 1as Eccleſias, qis Vel ſib Romano Imperio nazionis Ger-
Is 1 A. manicæ, wel alibi ſant, damnare. CQuin potia mens atque

ICA/nN. animies neſfter faerit, hac ratioze fanaticas obiniones, &G
t hall earnndenn pervicaces doctores, & blaſphemes duntaxat
Aluntir. (quos in ditionibus, Eccleſiss & Seholis noſtris neqzaqaam
tolerandos jndicamus) paläz re prehendere & damnmare,

Hirt, . quod illi errores er breſſo Verbo Dei repugnent, G guidem
Cr DM a,ut cum eo conciliazri nequeant. Deinde etiam enm ob
Iudglan canſaumn hoc ſuſcennee, et pii omnes de his diligenter vi-
unn, l. tandis vonerentnr. Neqnaagaam nim dTabitarate, mul-
opriann 7os pies & minime malss homines, in iis etiam Eecleſis,
hrer n* haczenzes zon per omnia nobiſeum ſenſerznt reperiri,
ls Jui ſemplicitaten quandam ſuam ſegizantuer, & ne-
e ni,

gotit, quidem ipſam nen probe intelligant, ſed blaſphemi-
Holir lr ar, a contra ſacramCænamkquemadmednsmen in Eccle-
Sde Bis noſtris ſeczndum inſtitztionem Chriſti diſpenſatur,

&W juxta Verba teſtamenti 7 Pſcus magna bonorum omninm

utu
nner ronſenſione docetur) evomuntur, nullo modo probent.
lmgtil Magna etiamin ſpe ſamus, illos, ſeredte de his omnibus
„ Aoceanur juvante eosdem Domini Spiritu, öimimotzæ ve-
etur- 5 5 ita=
.

PRAEFATIO.
zitati Verbi Dei, nobiseum cuα Eceleſtis g Scholis no-
ſtris conſenſuros eſſe. Et profetze Theologes, omnibsag
Eccle ſaa miniſtris in primis hoc negotti incimbit,ut erler-
be Dei etiam egs, qui ex quadazn vel ſens plicitzte, vel iz-
ſcitia, à Veritate aberrärunt, de periculo ſalutis ſug „

ea, qua decet, moderatione doceant: & contra corrnpte-

Ias maniant ne forte, dunm caci cæœcorum ſunt duces, K=
ni verſt PVericlitenzur.
Ouamobnem hoc noßroſezipto in conſpeczu omzipoten-
is Dei, G ceram'tota Eccleſis teßtamer, nobis propeſaum
zwunguam fiiſſe, hac pis Conciliationis fanmuls moleſtiam
aut periculzm creare Piis, qui bperſecutionen hadie Peli-
untar. Quemadmodumenim Chriſtianachazritate mnoti,
zin ſociætatem dolaris cum eis disdezs veonimus z ita a per-
ſecutione & gravilſima tyrannide, gaa in miſeros illes
maxima exercetr, abhorremns : eamq exvsimo deteſtæ-
waer. .
g inis conſentimns: qui hated dabie in tremendo ilto Do-
mini judicio, ac coram tribunali Cbriſti, à perſecatori-
us illis magna ſoweritate repetetur, & hi ſanè uom t1)-

rannidis ſna gra visſimas raliones reddizuri, ac Paxnac

horrendas ſabitri ſunt.

5
Naſtram egudem in his (at ſäpse meminimas) id

ſem per pPropolatam fuitt ut in terris, ditionibws,ſcholis
Eecleſsis noeſtris, zon aliaz doczrinz, jJzam qua Verbo Dei

fundata, & Ansgiſtana Confesſsone, tom apologia (&ο.

er quidem dertrein geniino ſao ſenſsr intelletta) con-

gizgerter, ſonaret ĩ dcrate proponeretnr: nec pugnaun-
zes cine his opiniones admitterentzrigzo ſane conſilis hag
LEacifieationis formnla insſtitata & abſolunta ſuit.
Ouare denuo etiam coram Deo, & omnibus merta-
libus profitemar & teſtawmer: nos declaratione articulo-
rum controverſorum, gquernm jam aliquoties mentio Ja-
&ga eſt,non novam conſeisne e, aut ab en (qua Imp. Carolo
V. felicis recerdationis Auno 1zo. exhibita fuit)alienam

aſferrer

Nallo etian modo in profeſsanem innocentis iices ſan-

—
ſine:
Eem al
cere voh
Hrta
alſecm
lur, inh
fitatem
iſus ad
Eervator,
) arſe
Cume
fetſieren
en ſ
it noſ.
hane (
Vide⸗
not oſßr
certami⸗
li Ge⸗
lo Hei
Cera dos,
Prcto
lotsnti⸗
dirz,
lbicne
ere: &
Nare.
Er hi
44 Mſen
lano
HMa
adkiy
ue
lenten
linen

1

PRAEFATEO.

e Kelolio afferrs, ſed Eccle ſazs & Seholas, noſtras., inprimis ei
omuilii, Wa, li alee Bgatt Ss Slte, “ A
