in 6 tu Dei impellitur: Nrugdbaneume „& quamdiu à 8 Piri⸗
N Paulus e
Cnt aguntur, hi ſu us ait; QuiS Piritu Dei
ik L 3 nt lii Dei. Hac autenn We Spiri 1
naltenn 6 Un⸗ . V

6 74 II. DE LIBERO ”
ſancti non eſt coactio: ſed homo converſus ſponte bo-
num ôperatur: Quemadmodum David inquit: l'oſt
victoriam tuam populus tuus tibi ſpontaneus offeret.

Plal. o,3.

Et tamen ſinuil etiam in renatis lucta carnis & ſpiritus
reliqua manet, de qua Paulus ait: Delector lege DEI
ſecundam interiorem hominem: video autem aliam
legem in membris meis, repugnantem legi mentis
meæx, & captivantem me in lege peccati, quæ eſt in

Rom. 7, 22.

v. 25.

”l Imembris meis. Et ibidem: Servio igitur mente legi
Gal. 53 17. nembris t ibidem: Servio ig leg

Dei, carne vero legi peccati. Et ad Galatas inquit:
Caro concupiſcit adverſus ſpiritum: Spiritus autem
adverſus carnenl. Hæc ſibi invicem adverſantur: ut
non, quæcunque vultis, illa faciatis.

Ex his conſequitur, quàm primum Spiritus Sanctus

(ut dictum eſt) per Verbum & Sacramenta opus ſu-
um regenerationis & renovationis in nobis inchoa-

vit: quod reverà tunc per virtutem Spiritus ſancti co-
operari poſſimus ac debeamus: quanwis multa ad-

huc infrmitas concurrat. Hoc vero ipſum, quod co-

2. Cor. 6 1. operamur, non ex noſtris carnalibus & naturalibus vi-
. . 7 .„* .

7 Sταιιιι ſententiam D. Paulus expreſſis verbis graviter horta-
cαι “‧εινÜ tur, ut curemus, ne, tanquam DElI cooperarii, fruſtra
Nos, qui DEl gratiam acceperimus. Quod tamen ſic, & non
Jumus ad- aliter intelligendum eſt: hominem janm converſum
miniſßtri ſcu tantum atque tamdiu benè operari, qnantum & quam-
cooperarii diu à Deo per Spiritum ſanctum ducitur, regitur &
Dei, mone- gubernatur. Quamprimum enim Dominus clemen-

mus os, ut tem ſuam manum ab ipſo retraheret, homo quidem
noſtrum ex- ne ad minimum momentum in obedientia divina per-

emplu imi- ſeverare poſſet. Si quis vero Pauli dictum in ea ſen-
temeini, qui tentia accipeére vellet, quaſi home converſus unà cum
eſtis arfum Spiritu Sancto eo modo cooperaretur, quemadmodum
duo equi ſimul und eurrum trahunt: equidem hoc
=SèJMU citra

vso, Te⸗ ribus eſt, ſed ex novis illis viribus & donis, quæ Spiritus
ι εραSε Sanctus in converſione in nobis inchoavit. In quam

—

taeritatis d

ct.
Qupropter

atos & non⸗

Criamom

Int, teyera
IIIIN: hoe
lunr Unde etl

inctiam,
(iti, iluc

Cum enin
eheninmn, E
lummodn;
unmco IN1
n lczinten
ekenztis hor

I hie intim
3 Unecliertt
Uüaimnaceter
Und eſe
. ed dde
Eumgte

Dlunc
(lart

((LXPBITRRI. 67 5

citra veritatis divinæ jacturam concedi haudquaquam & cdifer-
poſſet. tio Dei.

Quapropter ingens diſcrimen eſt inter homines ba- I. Cor. 3.
1 ptizatos & non baptizatos. Cùm enim, juxta Pauli Gal. 3, 27.
t: Dide doctrinam, omnes qui baptizati ſunt, Chriſtum indue- Ne gratia
iden An rint, & revera ſint renati, habent illi jam liberatum Deicin bo-
um HE arbitrium: hoc eſt, rurſus liberati ſunt: ut Chriſtus te- bir ſit na-
epecenh ſtatur. Unde etiam non modo verbum DEl audiunt, 21.
verùm etiam, licet non ſine multa infirmitate, eidem 1. Cor Ile
aflentiri, illudque ſide amplecti poſlnt. lLedut ſiis
Cunm enim in hac vita tantum primitias Spiritus demplam
em ehet acceperimus, & regeneratio nondum ſit abſoluta, ſed De bißben-
H ſolummodo in nobis inchoata: manet perpetua quæ- tis & ba-
dam lucta inter carnem & Spiritum etiam in electis & bet nlis n
veré renatis hominibus. Et quidem non modé inter bobic.
Chriſtianos magnum diſcrimen deprehenditur: quo- 2. Cor 6,16.
rum hic infirmus, ille robuſtus eſt ſpiritu: verum eti-
am hanc diverſitatem quilibet Chriſtianus in ſemeti-

Oa Cariuns

eroiphun pſo animadvertere poteſt, ſe nunc quidem excelſo a-
bus& nun nimo eſſe, & ad omnia virtute Spiritus paratum prom-
Koncgel⸗ btumque, nunc verôò timido & trepido: jam quidem

Tchruit P,. charitate ardere, firmum in fide & ſpe eſſe, poſt vero

Ub frigere, & imbecillitatem ſuam ſentire.
ſetbis ei 88 .
elal,
ElcN

Cùm vero homines baptizati contra conſcientiam
olumal 1 aliquid patrârint, & peccato in mortali ſuo corpore
P n e, dominiuni conceſſerint, atque Spiritum Sanctum in
ſe ipſis contriſtàrint & amiſerint, non opus eſt quidem,

„„vaNtuE
igtanin

Lorr, ut rebaptizentur: neceſſe eſt autem, ut rurſus conver-
Donin tantur, de qua re antea ſatis dictum eſt. VMV
n Hoonc Hoc enim certisſimum eſt, in vera converſione im-
bett, zddeH mutationem, renovationem „& motum fieri oportere
eien in hominis intellectu „voluntaté & corde: ut nimirum
i

hominis mens peccata agnoſcat, iram D EI metuat, à
peccato ſeſe avertat, promisſionem gratiæ in Chriſto
agnoſcat & apprehendat, pias cogitationes animo
=ðWðWU Uu 3. agitet,

I1. Cor. 2,
14.

2. Cor.2, 12.

675 II DELIBERO

agitet, bonum propoſtum habeat; atque diligentiam

pugnet. Ubi enim nihil horum ſt: ibi procul dubio

etiam non eſt vera ad Deum converſio. Cùm autem

nam hæc in nobis operetur, unde komo hoc iplurn ha-
beat, & quomodo id conſequi posſit: hæc pi a doctrina

quæſtio ſit de OCAllSA EFFICIENTE, hoc eſt, quis-

oſtendit horum bonorum fontem, hoc videlicet mo-

doe. Cùm naturales hominis vires ad veram conver-
fionem nihil conferre, aut quicquam adjumenti ad-
ferre posſint, DEUS ineffabili bonitate, & miſericor-
dia nos prævenit: & Evangelion (per quod Spiritus
ſancus converſionem & regenerationem in nobis o-
Perari & perficere vule) annunciari curat: & ber ver-
bi ſui prædicationem & meditationem, fidem, aliasque
Pietatis virtutes in nobis accendit: ita quidem, ut hæg

incera dectina oſtendit nobis media,

4 7 2
vult inchoare & eilicere: &οmonet, quomodo hæc do-
Nacon lerventur „ Con- Armentu 1& al geantur: & hor-
tatur; ut gratiam illam divinam nen fruſtra acceperi-

mus: ſed ut dona illa ſedu 10 exerceamus, cogitantes,

Juan grave ſit peccatum, tale 8 Spiritus ſancti operatio-
nes impedire, aut illis reſiſtere.

Ex hac ſolida totius docri inæ deli dero arbitrio ex.

1 plicati tione, de ueſtiomibnns illis, quæ jam multis annis

in Ec Ccle ſiis Au Sun ſtanz Confesſionis agitatæ ſunt, ju-⸗
dicari Poteſt. Verbi gratia: quod quæſitum fuit: an

homo ante, in, vel poſt converſionem Spiritui ſancto.

„

repugn . vel pure pasſive ſe habeat: an homo

convertatur ut truncus? an Spiritus ſanctus detur re⸗

pugnanti “ us? & an converſio hominis fiat per mo-

dum coactionis? Hæc atque huj usmodi multa, juxta
4 1

reci⸗

1 ia ſoliuspirit us ſancti dona ſint atque operationes.

us hæc, quæ diximus, in nobis

28

.
tittam piam n

. öiidicr,3
in moribus ſuis regendis adhibcat, & contra carnem HSSl

Eul,tedrpui
III0 droi c
KEnerunt omn
neo,giohunt
nm Omnmia face
Uitetni dperibu
Algenld exte
unhonelam gli
ettetn elezin
minnim 44d
(lr folente

Dinte cralli
eerüm ubitrium
Fiulatpſth
M e

le
E, le⸗ 1 D

NR umm

H *
n Elrten
initn i um à
n k Acere i
E bptap Perſiee
e 2 ann riübt

. -

0 Dð ARBIT RIODO 86977
E recitatam piam noſtram de hoc articulo doctrinam,
Agnecen e ile dijudicari, & contraria falſa dogmata & errores
agnoſci, redargui atque rejici poſſunt.

aſſeruerunt: omnia, quæ fiunt, neceſſario fieri, & qui-
actum omnia facere. Et, quod hominis voluntas etiam

cultatem (ad externam civilem juſtitiam, & di ſcipli-
nam honeſtam aliquo modo præſtandam, & ad vitan-
da externa peceatà & flagitia ) habeat: aut, quod ho-
minis voluntas ad externa ſcelera, libidines, rapinas, cx-
er, Ec. violenter cogatur.

gnan Aie
nitnte, 4

perum arbitrium ex propriis naturalibus visibus, ſine

credere, legem Dei eſam toto corde implere, atque
hac libe era X ſpontanea ſua obedientia remisſionem

Poltea & Papiſtarum & Scholaſticorum error, qui ali-
quanto ſubtilius fallam opinionem ſuam propoſue-

bus initium ad agendum bonum & ad converſionem

né cœpta perficere queat, quod Spiritus ſanctus illa,

ver & abſolvat.

Item, Svnergiſtarum dogma: qui ſingunt hominem
in rebus ſpiritualibus non prorſus ad bonum eſſe e-

mortuum eſſe. Et quanwis liberum arbitrium infir-
mius ſit, quam ut initium facere, & ſeipſum propriis
konins 1 4 viribus ad Deu cõvertere, & legi Dei toto corde obedire
ſandn, in n 4 B Poslit .

PRIMO Stoi corum & Manichæorum furores, qui
dem eo quof fiunt, & non alio modo: & hominem co-

in externis operibus nullam omnino libertaterm aut fa-

Deinde craſſus ille Pelagianorum error: quod li-

Spiritu ſancto ſeſe ad D E UM convertere, Evangelio
Peccatorum & vitam æternam bromcreri posſit.
runt, & docuerunt, quod homo naturalibus ſuis viri-

ſuam facere hosſfit: : ſed quia infirmior ſit, quam ut be-

quæ naturalibus propriis viribus inchoata erant, adju-

mortuum, ſed tantùm graviter vulneratum & ſemi-

A . ⸗ . —–—

628 II. DE LIBERO
2 — SEE —— - . 4 — .
, posſit: tamen ſi Spiritus ſanctus initium faciat ,& nos aum erpolt

Per Evangelion vocet, gratiam ſuam, remisſionem pec. in Einglite
catorum, & ætennam ſalutem nobis offerat, tunc libe- ttpgucgrote
rum arbitrium propriis ſuis naturalibus viribus DEO wuren Eete
ccurtere, aliquo modo (aliquid faltem, etſi parum (inclere non
& langvide) ad converſionem ſuam conferre, eam ad- Nendamis
juvare, cooperari, ſeſe ad gratiam Præparare & applica- (iis etn dee
re, eam apprehendere, amplecti, Evangelio credere, I mecony
& quidem in continuatione & conſervatione hujuso- unſttonemn
Peris, propriis ſuis viribus, una cum Spiritu Sanécto ugands get
COOPERARI POSSE. trin,
Contra hunc errorem ſupra luculenter demonſtra- nemantkfum
tum eſt, quod facultas applicandi ſe ad gratiam non Anhimleetun,

. ex noſtris naturalibus propriis viribus, ſed ex ſola Spi- Ihltzrio adbo
ritus ſancti operatione promanet. rorlig on
Item, Pontificum & Monachorum doctrina: quod ul doneng

homo, poſiquam regeneratus eſt, Legem Dei in hac vita ünhamal
perfectè implere posſit: & quod per hanc impletionem in nii⸗ ali
legis coram DEO juſtificetur, & vitam æternam pro. rnulnci in

. mereatur. L umnn
VI. Ab altera parte magna ſeveritate & pio zelo redar- Midhhtan
guendi ſunt Enthuſiaſtæ, neque in Eccleſia Dei feren- rgigeie
di: qui ſomniant, Deum ſine omnibus mediis, ſine au⸗ Tretben unt
ditione verbi divini & ſine uſu Sacramentorum homi- Mar, n 4
L nem ad ſe trahere, illuminare, juſtificare, & ſalvum fün Rnchn
faerre qihn
VII. tem, qui fingunt: Deum in converſione & regene- Kaſtine n
ratione novum cor, atque adeo novum hominem uunglit
ita creare, ut veterisAdami ſubſtantia & eſſentia(præſer- 3 iglenre Sl
tim vero anima rationalis) penitus aboleatur, & nova „
nimæ eſſentia ex nihilo creetur. Hunc erroreni expreſſè .

refatat D. Auguſtinus, in explicatione Pſalmi vigeſimi une
Eph. 4, 22. quinti, quo loco dictum Pauli: Deponite veterem höo- undum
minem, &c. adtert & interpretatur, hisce verbis: Ne mini
aliquis arbitretur deponendam eſſe aliquam nan eh

ARBITRIO. 679

——— —

nitim keeen,An

an, temnisloner.

obisoftenttunlt
tutalibus in

id arn, el ean.

Hamn contente,ent

4

mprepamee

ti, Euanrla ig,
Confervatone n⸗

cumn Szumn aa

perharl

EEtam Aeltu;

e iini
in Ferlels ude
Vnubustne
Nelanenn

liften,

nyerſore
0 Lorum

enim hominis talis eſt immutatio, per operationem

ſtantiam, expoſuit, quid eſſet, deponite veterem homi-

nem, & induite novum, &c. cum dieit in conſequen-
tibus: quapropter deponentes mendacium, loquimini
veritatem. Ecce hoc eſt depoônere vererem hominem,
& induere novvum.
Repudiamus etiam ſequentes loquendi formas, ſi VIII.
quis iis citra declarationem utatur: quod hôminis vo-
luntas ante converſionem in ipſa converſione, & poſt

converſionem Spiritui ſancto repugnet: & quod Spi-

ritus Sanctus detur ipſi repugnantibus.
Ex ea enim, quam paulo ante recitavimus, explica-
tione manifeſtum eſt, ubi per Spiritum Sanctum in ho-
minis intellectu, voluntate & corde prorſus nulla fit
immutatio ad bonum, & homo pronuslioni divinæ fi-
dem prorſus non adhibet, & à DEO ad gratiam non
redditur idoneus, ſed totus verbo DEI repugnat, quod
ibi nulla converſio vel fieri vel eſſe posſit. Converſio

Spiritus ſancti, in hominis intellectu, voluntate & cor-
de, qua homo (operatione, videlicet, Spiritus ſancti)
poteſt oblatanmi gratiam apprehendere. Et quidém o-
mnes, qui operationi & motibus Spiritus Sancti (quæ
per verbum fiunt) contumaciter & perſeveranter re-
Pugnant, non accipiunt, ſed çontriſtant & amirtunt

Spiritum Sanétum.

Manet quidem etiam in renatis rehellio quædam, Gal.5 17.
cujus ſcriptura mentionem facit: quod nimirum, ca-

tir 4 I. Pet. 2, II.
ro concupiſcit adverſus ſpiritum: quod carnales con-

cupiſcentiæ adverſus animam militant: &τ quodlex il- Rom., 23.

la in membris legi mentis repugnat.

mentis repugnat. Quare mente quidem ſervit legi Dei,

Homo autem non renatus, Deo prorſus rebellis eſt, ,
& totus eſt ſervus peccati. Renatus vero delectatur le-
ge DEl, ſecundum interiorem hominem. Videt autem 21 ſe. .
nihilominus in membris ſuis legem peccati, quæ legi .4

Uu s5 carne 7. g.

II. DE EIBERO
Ram. 7, 25. carne vero legi peccati. Ad hunc modum vera de hoc
negotio ſententia ſolide, perſpicue & dextre declaran-
da & docenda eſt. .
Quod vero attinet ad phraſes & dicéta Chryſoſtomi
& Baſilii: Trahit Deus, ſed volentem trahit: Tantum
velis, & Deus præoccurrit. Itemcholaſticorum & Pon-
tificiorum: Hominis voluntas in converſione non eſt

mando naturali libero arbitrio in converſione homi-
nis, contra doctrinam gratiæ Dei introducta ſunt:
ex propoſita declaratione manifeſtè apparet, formaæ ſa-
norum verborum ea non eſſe analoga, ſed cum illa pu-
gnare: & idcirco, cum de converſione ad Deum agi⸗
tur, merito vitanda eſſe.
Converſio enim voluntatis noſtræ depravatæ (quæ
reverà nihil aliud eſt, quam ejusdem reſuſcitatio à fpiri-
tuali morte) omnino blius Dei opus eſt: ſicut etiam
reſuſcitatio in corporali carnis reſurrectione ſoli Deo

plicatum, & ſolidis ſcripturæ ſacræ teſtimoniis demon-
KRratum eſt. .
Ouomodo vero Dominus in converſione ex rebel-
libus & nolentibus hominibus, per Spiritus ſancti tra-⸗
ctum, volentes & promtos faciat: & quod poſt homi-
nis converſionem voluntas jam renata, in quotidianis
pœnitentiæ exercitiis, non ſit otioſa, ſed omnibus operi-

ſuprà ſatis perſpicue eſt decla atum.
Et quando LDoct. Lutherus aflfirmat, hominem in con-
verſione ſua pure pasſive ſeſe habere, id eſt, plané ni-
SI hil agere, ſed tantummodo pati id, quod D EI 8 in
ipſo agit, certe non ſentit, quod converſio absque præ-

cipi voluit, quaſi in converſione per Spiritum ſanctum
P 29 Per

prorſus mulli novi motus in nobis excitenfur,
. neque

otioſa, ſed agit aliquid, &c. quia dicta illa pro confir-

dicatione & auditione verbi Dei fiat: neque hæc ita ac-

.

bus Spiritus fancti (quæ ille per nos efficit) cooperetur, ing

4 lel
e

ierl

Hnnternnn
Utellaſpinitn
Ueſohuit Doc
nelbus ſuis
Ahömertum ad
Ulns ceerſior

uwin elonen⸗

ncigu ee
uimeleckn, c
lbed Patie

ſ,ſed tntnm

unen non e 1

nnenr: a ſ

„.
e hoitian

eſt tribuenda: quemadmodum ſupra perſpicueè- id cx- i len

, um
n elicet Pr
e,Ghomnig
n Volumns ex
P,
al Deum

10

—

modumtentett

ſame 1 NS
verodle .½
ferhoue

nolm⸗

.

ARBITRIO. or

neque ulla ſpiritualis operatio in nobis inchoerur. Sed
hoc voluit Doct. Lutherus: hominem ex ſeipſo, aut
naturalibus ſuis viribus non poſſe aliquid conferre, vel
adjumer tum adferre ad ſuam converſionem: & ho-
minis converſionem non tantùm es parte, ſed totam
prorſus eſſe operationem, donum, & opus ſol us Spiri-
tus ſancti: qui eam virtute & potentia ſua, per verbum
(in intellectu, corde & voluntate hominis, tanquam
in ſubjecto patiente, ubi homo nihil agit, aut opera-
tur, ſed tantum patitur, )eficiat atque operetur. Quod
tamen non eo modo fit, quaſi cum ſtatua & lapide
formatur: aut ſigillum in ceram imprimitur: quæ ce-
ra neque notitiam, neque ſenſum, neque voluntatem
habet: ſed eo modo hominis immutationem & renova-

tionem fieri credimus, quem ſatis luculenter ſupraà ex-

plicuimus.
Quandoquidem etiam juventus in ſcholis, doctri-
nalilla de tribus cauſis efficientibus concurrentibus in
converſione hominis non renati, vehementer pertur-
bata eſt, dum diſputatum fuit, quomodo illæ (ver-

bum videlicet prædicatum & auditum, Spiritus San-

ctus, & hominis voluntas) concurrant: denuo repeti-
tum volumus ex ſupra polita explicatione, quod con⸗
verſio ad Deum ſit ſolius Spiritus ſancti opus: qui
ſolus eſt egregius ille artifex, hæc in nobis efficiens:
interim tamen prædicatione & auditu ſancti/ verbi ſui
(tanquam ordinario & legitimo medio ſeu inſtru-
mento ſuo) utitur. Hominis autem nondumrenati in-
tellectus & voluntas, tantum ſunt ſubjectum conver-
tendum, ſunt enim hominis ipiritualiter mortui in-
tellectus & voluntas, in quo homine Spiritus ſanctus
converſionem & renovationem operatur; Ad quod

„ epus hominis convertendi voluntas nihil confert: ſecd

Patitur ut Deus in ipfa operetur, donec regeneretur.
WDD poſtes

MI. DF JSTITIA FIDEI
681 HI. DE JUIST

— ibus Spiri-
. eribus Piri.
o in alus ſequentibus bonis of ata ſunt:
Poſtea vero in alus 164 faciens, quiæ Deo grat⸗ ſati
Hie beratitr, ea f . bunde ſalis
= 20oper atitr, * ripto abund 4
i ſe li jam à nobis in hoc ſcript
60 Mm00,

eſt arharatus
III.

DE JUSTITIA FIDEI

CORAM D EO.

. . logos f
ſia inter Theo 68
IA coneroverſfia u ſionis orta, eſt
uſt. C. rcalet, Auutane ntestomit ‚quæ à
s . ge Ktiria ehrilti, i aecitgeibr ad ju-
10.1I1. . 111t1 —— 15 pe 3
1 er fſidem, miſer
60.71. Art. DEO, per
Sm. 304.

Itiam ex gratia in Kdeit aſuan Apolſtolus
. 6
Ac. Epi. runt, juſtitiam ſfentialem:
Epit. aui D. rel en juſtitiam EI ſeatiahi⸗
593. juſtitiam De ut verus, matura ad be-
ſit ipſe Chriſtus, Etis habitct, eosq;
quæ in electi Irn ſit
Deit Batandhan iune en & hac ipſa ratione eori
ne operan

ctu,
itiæ reſpe
inhabitantis eſſentialis juſti
ia: cujus
juſtiti

læ
ar guttu
eant inſt
nium hominum peccata ſel⸗ hab
tæ.
g ad magnummare Lollai zallitam ha
ri
ſeruerunt
Ali ere a h naturam. .
umanam Auguſe
taxat juxta in eli ui
ſtremdun nimi conſen u
Nuclr Chriſtum e
Crete ue docuerunt, .
ologi do runt nn
esſtonis The rii
Re ouleloni⸗ non ſecundum divin
ſtram ju

d
tum, ſe
nam tan
neque etiam ſecundum huma
ram,

&
ut Deus
ui nOs (
uippe dientia
naturam: q obedi
juxta raue n⸗ noſtris perfectisſima ſua I gucale⸗
Pecca tecerit. Ita
Hnt Kie nainianee ara rem isſionem peccatbi “
fidei juſtitiam doptiqnem in
ruerunt DE O, & adop . *
iationem cum 1: quæ pe
Froncil at er laimn Chriſti obedientian n
pter
ron

int

lam impu

Ultiaablolvan

Urer hane co
Ptones de arti
Arlterim ſer
ſr okei inant
intecockrine
ſhunnr.

Nkamem R

ktidagul
Eud conlcient
rumconſchtior
ti ſecktagnſer
Einonio conht

“ ialislnce erusp⸗

lul uler⸗ concon
lren Corrumpt

utinſoirinn

Dherihsp

miemmenti l tor

ndl D keuuſ
ine
n EX ſe
Fnintunocne

dun

( Ain lt: 4

Wtri

de Kihd

AFT
D10.

erla intet 1
1eConfektons
ſenſeſitn

õ

Pütatut.
ſceil qun
tiam Dlldk

Vatutals

Nishaic

e .

gattin
tilie Krrt
hubennd O

un Ae M

centen⸗
ubis ieen

,1,4

teſtimonio confrmavit, cùm inquit: Si unicus hic ar-

CORAM DEO. 69

ad juſtitjam imputetur: ita ut ut ipſi propterea ab omni

injuſtitia abſolvantur.

Præter hanc controverſiam etiam aliæ quædam dis-

putationes de articulo juſtificationis (occaſione for-

mulæ Interim ſeu Interreligionis) & aliàs motæ ſunt,
quæ poſteà in antitheſi, id eſt, in recitatione errorum,
qui puræ doctrinæ in hoc articulo adverſantur, expli-
cabuntur.
Hic autem articulus, de juſtitia fidei, Drxciguus e
(ut Apologia loquitur) in tota doctrina Chriſtian
ne quo conſcientiæ perturbatæ nullum veram “ ziu H
mam conſolationem habere, aut divitias gratixæx C Chri- Tom. 3. Jen.
ſti recte agnofcere Poſſunt. Id D. Lutherus ſuo etiam pag. 159.
ticulus ſincerus permanſerit, etiam Chriſtiana Eccle-
ſia ſincera, concors, & ſine omnibus ſectis, permanet:
ſin vero corrumpitur, impoſſibile eſt, ut uni errôri aut
fanatico ſpiritui rectè obviam iri Poſſit. Et de hoc ar-

ticulo D. Paulus præcipuè loquitur, cùm inquit: paulu- Gal,5, 9.

lumft fexmenti totam conſperſionem fermentat. Atque I. Cor. 5, 6.
ea ipſa de cauſa Paulus particulas excluſivas, (videli- Rom.3, 28.
cet, ſine lege, ſine operibus, ex gratia, gratis) quibus hu- Eph.2, 8. .
mana opera éxcluduntur, in hoc articulo tanta dili-
gentia, tantoque zelo urget: ut oſtendat, quod valdè ne-
ceſſarium ſit: ut in hoc articulo non modo ſincera do-
Ctrina perſpicue explicetur verùm etiam antitheſis
ponatur, & omnia veritati contraria do gmata à pia do-
ctrina ſegregentur, excludantur & rejiciantur.

Quare ut hæc controverſia bié, juxta verbi Dei ana-
logiam, explicetur, ut per gratiam D EI componatur,
ſinceram doctrinam, fidem & confeſſiomem noſtram
ad modum recitamus.

De juſtitia fidei coram Deo, unanimi conſenſu cre-
Aimus, docemus & confitemur, (juxta compendiaria
Chri-

nem peccatôrum habeamus, & juſti à Deo Patre repu⸗

Rom. 3, 2. us dicit: Fide nos juſtificari. Aut, fidem nobis ad ju⸗

Rom. 45 §.
Romz. 5, 19
Nbidem 18

6 HI. DE STITIA FID:HI
Chriſtianæz noſtræ fidei & confesſionis capita, quæ
ſuprà poſuimus) quod homo peccator coram 520 ju⸗
ſtificetur, hoc eſt, abſolvatur ab omnibus ſhis peccatis,
& à judicio juſtisſimæ condemnationis, & adoptetur
in numerum filiorum Dei, atque hæres æternæ vitz
ſeribatur, ſine ullis noſtris meritis, aut dignitate: & abs-
que ullis præcedentibus, præſentibus, aut ſequentibus
noſtris operibus, ex mera gratia, tantummodo propter
unicum meritum, perfectisſimamque obedientiam, pas-
ſionem acerbisſimam, mortem, & reſurrectionem Do-
mini noſtri Jeſu Chriſti, cujus obedientia nobis ad ju= .
putatur. ès
Hæc bona nobis inpromisſione Evangelii per Spiri
tum ſanctum offeruntur. Fides autem unicum eſt me-
dium illud, quo illa apprehendimus, accipimus, no⸗-
bisque applicamus. Ea fides donum DEl eſt; per quod
Chriſtum redemtorem noſtrum in verbo Evangelii re⸗-
te agnoſcimus, & ipſi confidinus: quod videlicet tan-
tum proprer ipfius obedientiam, ex gratia, remisſio=

7

temur, & in æternum ſalvemur. Itaque hæ propoſitio-
nes ſunt æquipollentes, & idem planè volunt, cum Pau=

ſtitiam imputari. Et, cum docet: quod unius media-
toris Chriſti obedientia juſtificemur. Aut; quod per
unius juſtitiam in omnes homines juſtiſicatio vitæ ve⸗-
niat. Fides enim non propterea juſtificat, quod ipſa tam
bonum opus, tamque præclara virtus ſit, ſed quia in pro⸗
misſione Evangelli meritum CHRIST I apprehendit ει
amplectitur: illull enim per fidem nobis applicari de-
bet, ſi eo ipſo merito juſtificari velimus. Itaque juſti=
tia illa, quæ coram Deo fidei, aut ere entibus, ex mera
gratia imputatur, eſt obedientia, pasſio & reſurrectio
CHRISTI: quibus ille legi noſtra cauſa ſatisfecit,
& peccata noſtra expiavit. Cùm enim Chriſtus non
H täntum

Odlil

4
b

tnumm homo, ve
* . 1. 5 .
uiidin ſutam

atfonl & mo

Glu DONMINIS
klintacnonea
koneEnonte,
elkleibſee

. Drütnimg
umatteſua,n

Eearn nobis rer
Elühr ete
on, din der
ck erülem
Eendenes na

8 eccato
hetelt

.
cibrlum

Uhniezt,
spetzonn

g.

Elli n
nlus
hnig anodtn
tleu
uiſullite⸗

Uulkn n ,5

ellDerg 4
lr

Mon Dror
urn 0
1 bietleege
Eunrih u⸗

Kng

—

k CdOXNAM DFOD. e;

tons rantum homo, verum Deus & home ſit, in una per-
Cndr cninl ſona indiv ſa, tam non fuit legi ſubjectus, quam non fu.
midufune it pasſioni & morti (ratione ſuæ perſonæ) obnoxins.,.
iinni,A quia DOMINUS legis erat. Eam ob cauſam ipſius o-
e uund 2' bedientia ( non ea tantum, qua Patri paruit in tota ſuæ

gente

Pasſione & morte, verum etiam, qua noſtra cauſa ſpon-
lbis

te ſeſe legi ſubjecit, eamque obedientia illa ſua implevit)
nobis ad juſtitiam impurtatur: ita ut Deus propter totam
Oobedientiam (quam Chriſtus agendo & patiendo, in vi-
ta & morte ſua, noſtra cauſa Patri ſuo cœleſti præſtitit)
peccata nobis remittat, pro bonis & juſtis nos repu-
Eet, & ſalute æterna donet. Hæc juſtitia per Evan-“
elion, & in Sacramentis, à Spiritu ſanécto nobis offer-
gur, & per fidem applicatur, atque apprehenditur: un-
tde credentes habent reconciliationem cum Deo, remiſ-
ſionem peccatorum, Dei favorem, adoptionem filio- .

ninſe tum, & hæreditatem vitæ æternæ.

1

uust g Vocabulum igitur JusT IFICATIONIS in hoc ne- Sauprd bage
, ai i gotio ſignificat, juſtum Pronunciate, à peccatis & æX= 505.
julti ternis peccatorum ſuppliciis abſolvere: propter juſtiti- .
r. lne am Chriſti, quæ à Deo fidei im putatur. Et ſane hic vo- Thil. 3, 9.

cabuli illins uſus tam in Veteri, quam in novo Teſta-
mento admodum frequens eſt. Salomon inquit : Proß. 17.
Qui juſtificat impium, & qui condemnæt Juſtum, abo- B. 15.⸗
mn An minabilis eſ uterque apud Deum. Eiaias væ denunciar la. 5, 23.
s iſienn⸗ illis, qui juſtificant impium Propter munera, & juſtitiam

n

e juſti auferunt ab eo. Paulus ait: Quis accuſabit ele- Rom, 8, 33
luſtß ctos Dei? Deus eſt, qui juſtificat: hoc eſt, qui à peccatis
abſolvit.

CLCum autem interdum vocabulum REGEN ERA-
TIONIS pro voeabulo IISIIFICATIONIS uſur.)
petur neceſſe eſt, ut illud dextre & Propriè explicetur: ne
renovatio, quæ juſtificationem ſequitur, ecum juſtinca-
tione fidei confundatur, ſed hæc recte à ſe invicem
dilcernantur. HH

Voca-

688 PDä IusTITIA FDIEETI
Vocabulum enim Regenerationis interdum in e0o ſageii
ſenſu accipetur: ut ſimul & remiſſionem peccatorum d

(quæ duntasat propter Chriſtum contingit) & ſubſe- muanni
quentem renovationem complectatur: quam Spiri- rume
tus ſanctus in illis, qui per fidem juſtincati funt, opera- euzngte
tur. Quandoque etiam ſolam remiſſionem peccatorum, lemude
c babe
& adoptionem in filios Dei ſignificat. Et in hoc poſte- etaf .
riore uſu ſæpeè multumque id vocabulum in Apologia D “
Tit. 3, F. Confeſſionis ponitur. Verbi gratia,cum dicitur: Juſti-· Dim
ficatio eſt regeneratio. Sed & Paulus hæc vocabula mig
cum diſcrinune ponit, cùm dicit: Salvos nos fecit per tinnet E
lavacrum regenerationis & renovationis Spiritus ſan- aie
Gcti. Quin etiam VIVIFICATIONIS vocabulum in. Aeirn
terdum ita accipitur, ut remiſſionem peccatorum no- Wce⸗
tet. Cùm enim homo per fidem (quam quidem ſolus H
Spiritus ſanctus operatur) juſtificatur, idipſum revera Ke ien
eſt quædanmtregeneratio: quia ex filio iræ fit filiuns Räntin
DlI, & hoc modo é morte in vitam transfertur, ſicut 6 ir de⸗
Eph. 2, 5. ſcriptum eſt: Cum eſſemus mortui in peccatis, convi- n
Rom. 1, 17. vificavit nos in Chriſto. Et alibi: Juſtus de ſua vivet. ů R
Hæb. :„4. Et in hac poſteriore ſignimicatione Apologia vocabuls 1 A n
regenerationis frequenter uti ſolet. an⸗

. Deinde etian RE GENERATIO ſæpéè pro SAN- uur
CTIFICATIONE & renovatione [quæ fidei juſticf.-. oec

anicl
. . „ . . .
cationem ſequitur] uſurpatur. In qua fignificatione D. n de

. U
Lutherus hac voce, tum in libro de Eccleſia & conci- eagu
liis, tum alibi etiam, multum uſus el. *“ aur
Quando autem docemus, quod per operationem ' Wenrh
Spiritus Sancti regeneremur & juſtiſicemur: non ita n
accipiendum eſt, quod juſtificatis & renatis nulla pror- P En
ſus injuſtitia poſt regenerationem] ſubſtantiæ ipſo- ellin
rum & converlſationi adhæreat: ſed, quod Chriſtus per- tmad
fe ctiſſima obedientia ſua omnia ipſorum peccata tée- ineuint,
“ gat: quæ quidem in ipſa natura in hac vita] adhuc in- ageri
kxa hærent. Nihileminus tamen per dem,propter obe. laiben
dienti=
/ 1. „

I

—

onis intecdun nu

ilionen aum
vconingt)i⸗
echunr: dun e
uttücnihmnſer

ilionenſetame.

ihcat Hinhe
Ccabelhumn,
Nigchund

aulus hat u⸗

tuiin lec⸗

: Phnstaig
ge A,on

tis, habitet: juſtitia fidei coram Deo, in gratuita &

dientiam Chriſti (quam Chriſtus inde à nativitate
fua usque ad ignominioſifſimam crucis mortem pro

nobis Patri ſuo præſtitit) boni & juſti Pronunciantur

& repurantur: etiamſi ratione corruptæ naturæ ſuæ

adhuc ſint maneantque peccatores, dum mortale hoc ?U

Corpus circumferunt. Sed neque hoc ſentimus, quod

liceat nobis absque peœnitentia, & vitæ emendatione
Peceatis frenos laxare, in iisque perſeverare & ſubinde
Pergere.
Oportet enim præcedere veram & non ſimulatam
contritionem. Et qui mera gratia (ut dixinuis) propter
unicum mediatorem Chriſtum, tantàùm per fidem ſine
omnibus operibus & meritis coram Deo juſti ſunt»

hoc eſt, in gratiam D EI recipiuntur: his tiam Spiri-

tus ſanctus datur, qui eos ſenovat atque ſanctificat, in
ipſis dilectionem erga DEll M & proximum Operatur.

QCuùm autem inchoata illa renovatio in hac vita ſit im-

. . . .—
perfecta, & peccatum adhuc in carne, etiam in rena-

benigniſſima im Putatione juſtitiæ Chriſti ( absque ul-
la noſtrorum operum additione) conſiſtit: quod, vi-
delicet, peccata nobis rezniſſa & tecta ſint, neque no-
bis imputentur. “

ũ

Secd & hec diligentiſſuneè obſervandum eſt, ſi mo-

dò articulum de juſtificatione ſincerum retinere veli-

mus, ne ea, quæ fidem przcedunt, & queæ eam ſeqvun-

tur, articulo huic, tanquam ad juſtiſicationem neces=

ſaria, & ad eam pertinentia, admiſceantur aut inferan-

tur. Non enim unum idemque eſt de converſione
hkoeminis, & de juſtificatione ejus agere. .
Non omnia illa quæ ad veram converſionem requi=

runtur, etiam ad juſtificationem Pertinent. Ad juſtit-

cationem enim tantum hæc requiruntur atque neces-
Taria ſunt: Gratia Dei, meritum Chriſti, & fides: quæ,

kæc ipſa Dei beneficia in Promiſfſione Evangelii am-

1

MI. OE IuSTITIA FDEI

1. Joh. 3, 10.

.

Rom. 3, 29.

plectitur: qua ratione nobis Chriſti juſtitia imputatur, un- .
. 5 1. . 7 ALALld
unde rêmisſionem peccatorum, reconciliationem cDum

Deo, adoptionem in filios Dei & hæreditatem vitæ æ;-

ternæ conſequimur.

Quare vera & ſalvans fides in iis non eſt, qui con-

tritione carent, & propoſitum in peccatis pergendi &

perſeverandi habent. Vera enim contritio præcedit:
& fdes juſtificans in iis eſt, qui vere, non fictèe, poœ-

nitentiam agunt.

Et charitas fructus eſt, qui veram fidem certisſimè
& neceſſario ſequitur. Qui enim non iligit, de eo re-
tè judicari poteſt, quod non ſit juſtificatus, ſed quod

adhuc in morte detineatur: aut rurſus juſtitiam fidei

amiſerit, ut Johannes teſtatur. Et quando D. Paulus
affirmat, fide nos juſtificari, ſine operibus: hoc ipſo
docet, nequeè præcedentem contritionem, neque ſe-
quentia bona opera, ad articulum aut negotium juſti-
tiæ fidei pertinere. Bona enim opera non præcedunt
juſtificationem, ſed eam demum ſequuntur. Et opor-
tet perſonam primum eſſe juſtam, antequam bona o-

pera facere queat.

Similiter & renovatio ſeu ſanctificatio, quamris &
ipſa ſit beneficium mediatoris Chriſti, & opus Spiri-
tus Sancti, non tamen ad articulum aut negotium ju⸗

ſtificationis coram Deo, pertinet: ſed eam ſequitur.

Quia propter cannis noſtræ corruptionem, in hac vita

imperfecta eſt, & nondum omnibus numeris abſolu-
ta. De hac re erudite & pie D. Lutherus in præclaro
illo ſuo & copioſo ſuper Epiſtolam ad Gal
mentario ad hunc modum docet: Conce
charitate & bonis operibus etiam docendum eſſe, ſed
ſuo tempore & loco, quando ſcilicet quæſtio eſt de bo⸗

atas com-

nis operibus extra hunc articulum de juſtificatione.
Hic autem ſtatus cauſæ & caput eſt, de quo agitur, ut
ſcilicet quæratur, non, an bona opera fint facienda, &

charitas exercenda ſit, ſed qua re juſtifice

mur, & vitam

X eTRAN

1

–

4R

dimus de

—

MutceinCht

tbikeban
n Kiciamus
. Cokelen call

kfinen pre

krimlumn

lnr,& gun
Cnnnni Dar
1
Euanns O
A Aolttirchi⸗
Anmiurhoe
Onnine l
ur n per
ohttonen
iechyine Eebi⸗

, iltttian

ek in ſoli de
neſetemi
nner
: & der
ehntebengitn
iitkrztione

um CoORRHNAM DBO0R. 835
inltu . æternam conſequamur. Hic reſpondemus cum Paulo:
ronclinman Sola fide in Chriſtum nos pronunciari juſtos, non ope-
Eluedlummt ribus jegis aut charitate. Non quod opera aut charita-
tem rejiciamus, ut adverſarii nos falso accuſant, ſed
quod à ſtatu cauſæ in alienum negotium, quod ad hanc
in eerb quæſtionem prorſus non pertinet, abſtrahi 1108, & imn-
cim nt Pplicari nolumus, id quod tamen Satanas maximopere
liteti molitur, & quærit. Itaque cum jam verſemur in loco
. communi & articulo de Juſtificatione rejicimus &
damnamus opera. Is enim 10 cus nequaquam patitur
aut admittit diſputationem de bonis operibus. Abſcin-
dimus igitur hoc propofito ſimpliciter omnes leges, &G&
omnia opera legis. Hactenus Lutherus. .
Quare ut perturbatæ mentes certam, firmamque
conſolationem habeant: & merito Chriſti atque gra-
tiæ divinæ debitus honor tribuatur: docet nos ſcri-

N i non e n

Verin ciht

nd Ptura, juſtitiam fidei coram Deo tantummodo con-
uumd met ſiſtere in ſola clementi & quidem gratuita reconcili-
inche⸗ atione ſeu remisſione peccatorum: quæ ex mera gratia,
proprer ſolum Chriſti mediatoris meritum, nobis do-
tam, Al.]

natur: & per ſolam fidem, in promisſione Evange-
lii, apprehenditur. Ad eundem modum etiam fides illa

RM S in juſtificatione coram Deo, neque contritione, neque
8 Guhe⸗ dilectione, aliisve virtutibus, ſed ſolo Chriſto confi-
M

tiollum⸗ lu dis: & in Chriſto, ipſius perfectisſima obedientia (qua

enit. pro nobis legem implevit) nititur: quæ obedientia

uminn credentibus ad-juſtitiam impiutatur. “
mnt ne EFt quidem neque contritio, neque dileétio, neque
0. luhenen ulla alia virtus, ſed ſola fides eſt illud unicum mednun
Calimn 1 2 inſtrumentum, que gratiam Dei, merituin Chriſti,
Coeet: le & remisſionem Peccatorum (quæ bona nobis in pro-
