Zach. 1„ 12. bis. Extat enim teſtimonium Zachariæ I. ubi Angelus

orat: Domine exercituum, usque quò tu non miſere-
beris Jeruſalem, &c De ſanctis etſi concedimus, quod ſic⸗
ut vivi orant pro Eccleſia univerſa in genere, ita in cœ-
lis orent pro Eccleſia in genere, tametſi teſtimonium
nullum de mortuis orantibus extat in Scripturis, præ-
ter illud ſomnium ſumtum ex libro Macchabæorum
poſteriore.
Porro ut maxime pro Eccleſia orent Sancti, tamen
nen ſequitur, quòd fint invocandi. Quanquam con-
feſſio noſtra hoc tantum affirmat, qued ſcriptura non

doceat Sanctorum invocationem, ſeu petere à ſanctis
— auxilium. Cum autem neque præceptum, neque promis-

ſio, neque exemplum ex Scripturis de invocandis San-
ctis afferri poſſit, Sequitur conſcientiam nihil poſſe
certi de illa invocatione habere, Et cum oratio debeat
ex fide fieri, quomodo ſcimus, quòd Deus approbet il-
lam invocationem? Unde ſcimus ſine teſtimonio Scri-
pturæ, quèòd ſancti intelligant fingulorum preces? Qui-
dam planè tribuunt divinitatem ſanctis, videlicet, quèd
tacitas cogitationes mentium in nobis cernant. Diſpu-
tant de matutina & veſpertina cognitione, fortaſſis;
quia

—
guibus dubz
Folmminilenn
AMrertsrüs
Non habeat
müri, quos
Aut, t man
Qare adr
cogere, gui
Alegant he
Eecleſia mor
tionemſn
os, Gn
Cilltcnlis
Deinde
ſanctorum
Gorum r.
aloreg ſei
Kenlumeft!
Pringhonor.
fropltigtore⸗
Duitereft
Münekkeiunt
Ktanmiud
Ueligtores ir
n tinen
orie deb
pnnten
nctos dla
littores
fneo
ntn depr
tikane

uüu 4 SANCTORIMA. = 22 -2 —
doGores na quibus dubęant, Utràùm mane, an veſperi audiant. Hæc
ruinimb comminiſcuntur, non ut ſanctos honere afficiant, ſed
niipanuft ut quæſtuoſos cultus defendant. Nihil afferri poteſt ab
esneghin dverfsriis contra hanc rationem, quod cum invocatio
volre, uni gon habeat teſtimonium ex verbo Dei, nen poſſit affir- .
erginnrAin mari, quod ſancti intelligant invocationem noſtram,
aen aut, ut maxime intelligant, quod Deus eam approbet.
primmumdtche

Quare adverſarii non debebant nos ad rem incertam
proſugie cogere, quia oratio ſine fide non eſt oratio. Nam quod
n rehitut allegant Eceleſiæ exemplum, conſtat novum hunc in
nne unIH FEcclefia morem eſſe; Nam veteres orationes etſi men-
tis, tei tionem ſanctorum faciunt, non tamen invocant San-
elioene Ctos. Quanquam etiam illa nova invocatie in Eccleſia,
1. uiA diſſimilis eſt invocationi ſingulorum.
tn non mi⸗ Deinde adverſarii non ſolum invocationem in cultu
elimusud fTanctorum requirunt, ſed etiam applicant merita ſan-
enere, ul Sorum pro aliis, & faciunt ex ſanctis non ſolum depre-
etl telimei⸗ catores, ſed etiam propitiatores. Id nullo modo fe-
Sengtuhe rendum eſt. Nam hic prorſus transfertur in ſanctos pro-
MrcOn prius honor Chriſti. Faciunt enim eos mediatores, &
propitiatores, & quanquam diſtinguunt de mediatori-
t ndh bus interceſſionis & mediatoribus redemtionis, tamen
Ouungun 8 plane faciunt ex ſanctis med iatores redemtionis. Atque
. Tüium“ etiam lud dicunt ſine Teſtimonio ſcripturæ, quòd ſint
mediatores interceſſionis, quod ut verecundiſſime dica-
mnegleſtn⸗ tur, tamen obſcurat officium Chriſti, & fiduciam miſe-

. vennib. ricordiæ debitam CH RISTO, transfert in ſanctos.
mihlE Pingunt enim homines, CHRISTUM duriorem eſſe, &
g doe ſanctos placabiliores, & magis confidunt miſericordia
um e fanctorum, quam miſericordia CHRISTI, & fugientes
as i g Chriſtum, quærunt ſanctos, Ita faciunt ex eis reipſa
telin mediatores redemtionis. ,
ni Itaque oſtendemus, quòd verè faciant ex ſanétis non
ig D tantum deprecatores, ſed propitiatores, hoc eſt, me-
en⸗ uu. diatores redemtionis. Nondum recitavimus hic vulgi
liton

/

Mart. II, 25. juxta illud: Veni

226 IX. D INVOCATIONE
abuſus. De doctorum opinionibus adhuc loquimur,
Reliqua etiam imperiti judicare poſſunt. In propitiato-
re hæc duo cencurrunt. Primùm oportet extare ver-

7

ire i itiatorem
fereri & exaudire invocantes per hunc propitiatorem-

Jeb. , 2.. Talis extat de CHRISIO promiſſio: Quicquid petie-

ritis Patrem in nomine meo, dabit vobis. De ſanctis nile
extat talis promiſſio. Quare conſcientiæ non bo unt
8 6 invocationem ex-
certò ſtatuere, quod per ſanctorum invocationem
audiamur. Itaque invocatio illa: Deins
mandatum etiam habemus, ut invocemus Chriſtum?
te ad me- qui laboratis, &c. quod cer-
Eſa, II, 10. t& nobis quoques “
. ſtabit radix Jeilæ, in ſignum populorum. Iptun gent
gehr . 3 cabuntur
deprecabuntur. Et Pſ.43. Valtum tuum ebrera tun
Pſ-Jiett. omnes divites plebis. Et Pfſal. 71. Et adorabunt d
omnes reges terræ. Et paulo poſt: orabunt rorarn eo
Joh. 5, 257. giter. Er Johan. 5. inquit Chriſtus: Ut onmes ener
Rcent Filium, ſicut honorificant Patrem. Et Paulus I.

1— D 4 „. . e⸗
7. Theſſ. z, Theſſal.2. orans in quit: Ipſe autem Dominus noſter]

16. 17. ſus Chriſtus & Deus, & Pater noſter exhortetur corda
veſtra, & con firmet vos, & c. At de ſanctoru oreern
ne quod poſſunt adver ſarii præceptum, zduod mate.
plum ex Scripturis afferre? Alterum eſt in Pr i nne.
re, quod merita iphus propoſita ſunt, ut ne ſ na u
ſatisfacerent, quæ aliis donentur imputatione ivi⸗ eß
per ea, tanquam propriis meritis juſti reputentur; uth
quis amicus pro amico ſolvit æs al
no merito tanquam proprie liberatur.
merita nobis donantur, ut juſti repute

Ita CHRISII

pria merita haberemus.

ione
Et ex utroque, nempe ex promiſſione, & donatione

meritorum oritur Educia miſericordiæ. Talis fauet
promiſſionis divinæ, Item meritorum CHRISTI e

2 . * — „ — i⸗ .
bum Dei, Ex quo certò ſciamus, quòd Deu; velit mi⸗

lla non fit ex fide. Deinde

Rum eſt. Et Eſaias ait II. In die illa,

m invocatio-

ienum, debitor alie-

mur fiducia meri:- .R
. . . 0.
torum Chriſti, cum in eum credimus, tanquam Pr

e

Allerri ad or

gvoc Propte

Veritis hab

Primum ube
nem Dei, me
te habeant,

Corldiæ ſand

Res dſer⸗
Püicant me
bent conkid
Propterme
CHRNSTI
cunt ſeap
Preg CAnon

e inſtituto⸗

Lere, ut ſaly
Verda Cabri
dun cfeſar
Cerrohite
CERr
um ſalyen
Auem dicit
donfugere

tüm. P

ſenn ubia
Cnkituerie
Aher alios
MMerceſſor
Uttur heef
Chniti,
nctorum
P Mnncigtur.
inetitis
Uemur,
n lel

I0 N
— ——
AAhue hginm
at In utiti
ortet eiti
A Deus ſin

itieto.

inc Propklnmd⸗
1Dehbntün
inpocitlnele
gterki N

Ane
“l

Ncemmus CrEE.

8ait l. Indel
mſeſketen⸗
r Moripunt
ebanttult
Ut opnes i
ten ulu⸗
nsnee

= SANCTORuIM. 227

afferri ad orandum. Vere enim ſtatuere debemus, &
quod propter CHRISTIUM exaudiamur, & quod ipſius
meritis habeamus placatum patrem. Hic adverſarii
primum jubent invocare ſanctos, cum neque promiſſio-

nem Dei, neque mandatum, neque exemplum Scriptu-
rgE habeant. Et tamen faciunt, ut major fiducia miſeri-

cordiæ ſanctorum concipiatur, quam Chriſti cum Chri-
Rtus ad ſe venire juſſerit, non ad ſanctos. Secundo, ap-
plicant merita ſanctorum aliis, ſicut merita Chriſti, Ju-
bent confidere meritis ſanctorum, quaſi reputemur juſti
propter merita ſanctorum, ſicut juſti reputamur meritis
CHRISTI. Nihil hic fingimus. In indulgentiis di-
cunt ſe applieare merita ſanctorum. Et Gabriel inter-

Ppres QCanonis Miſſæ confidenter pronunciat nos ordi-

ne inſtituto à Deo, debere ad auxilia ſanctorum confu-
gere, ut ſalvemur eorum meritis & votis. Hæc ſunt
verba Gabrielis, Et tamen paſſim in libris & concioni-
bus adverſariorum leguntur abſurdiora, Quid eſt fa-
cere propitiatores, ſi hoc non eſt? Prorſus æquantur
CHRISTO, ſi conſdere debemus, quòd meritis eo-
rum ſalvemur. Ubi autem inſtitutus eſt ille ordo à Deo,

quem dicit iſte, quèd debeamus ad auxilia ſanctorum

confugere 2 proferat exemplumn ex ſcripturis, aut præ-

ceptum. Fortaſſis ex aulis Regum ſumunt hunc ordi-
nem, ubi amicis interceſſoribus utendum eſt. At ſi Rex

conſtituerit certum interceſlorem, non volet ad ſe cau-
ſas per alios deferri. Ita cum CHRISTUS ſit conſtitutus

interceſſor & Pontifex, cur quærimus alios: Paſſim uſur-

patur hæc forma abſolutionis: Paſſio Domini noſtri je-
ſa Chriſti, merita beatiſſimæ virginis Mariæ & omnium

ſanctorum ſint tibi in remiſſionem peccatorum. Hic pro-

nunciatur abſolutio, quod non ſolum meritis Chriſti,;
ſed meritis aliorum ſanctorum reconciliemur & juſti re-
putemur. Quidamé nobis viderunt morientem docto-
rem Theologiæ, ad quem conſolandum adhibitus erat

.

228 . IX. DE INVOGAIIONE

cabat, niſi hanc precationem, Mater gratiæ, nos ab ho-
ſte protege, in hora mortis ſuſcipe. Ut largiamur quod

in morte, num vincit mortem, num vivificat? Quic a⸗
git Chriſtus, ſi hæc facit bea ta Maria? quæ etſi eſt di-
gniſſima ampliſſimis henoribus, tamen non vult ſe æ-
quari Chriſto, ſed potius exzmpla ſua nos intueri & am-
plecti vult. At res loquitur ipſa, quod publica perſyaſio-
6 ne beata virgo prorſus in lecum CHRISTI fucceſſerit.

ſunt, per hane voluerunt placare Chriſtum, quaſi is
non eſſet propitiator, ſed tantum horrendus Judex, &
uulultor. Nos autem ſentimus, quod non ſit confiden-
. dum, quod merita ſanctorum nobis applicentur, quod
propter illa Deus nobis reconcilietur, aut reputet nos
juſtos, aut ſalvet nos. Tantum enim CHRISII me-
ritis conſequimur remiſſionem peccatorum, cum in e-
EL. Cor, 3,; & um credimus. De aliis ſanctis dictum eſt: Unusquis-
que rectipiet mercedem ſecundùm ſuum laborem, id
eſt, ipſi inter ſe donare ſua merita alli allis non poſſunt,

Hilarius ait, de ſatuis virginibus: Et quia prodire ob-
.

. cantur eas, qux prudentes erant, ut oleum mutent,
quibus reſponderunt, non poſſe ſe dare, quia non ſit

meritis neminem ad juvandum, quia unicuique lampadi
ſuæ emere oleum neceſſe ſit. Cum igitur adverſarii
doceant fiduciam collocare in invocationem ſanctorum,
cum neque verbum Dei, neque exemplum Scripturæ
hhabeant, cum applicent merita ſanctorum pro aliis non

reci⸗

Monachus quispiam Theologus Is morienti nihil incul-

beata Maria oret pro Eccleſia, num ipſa ſuicipit animas

Hanc invocaverunt homines, hujus miſericordia confiſſf

. ſicut Monachi vendunt ſuorum ordinum merita. Et

viam fatuæ extinctis lampadibus non poſſunt, depre.

fortè, quod omnibus ſatis ſit, alienis ſeilicet operibus ac

ſecus ac merita CHRISTI, & proprium CHhISTI ho-
norem in ſanctes transferant: neque opiniones eorum
de cultu ſanctorum, neque conſy etudinem invocationis,

—

reclpere

intercelſio

Proniion
Pitiationen

tamur ju

nnes, di
donſldere
Linis an
Ueret
ig erer
tirheroie
Mus gecen

tes Hr

enl

itite, e
er eguite
eationen
Clbſcienr
nbllam he
Dei In
bet, Dr.
breter (
in alioge
t. Vige
teridusor
Aſeutz
An ethr
mübines
reis ine
Cunt imq
ſnlbtis,
tate Uirg
tor, t Vi
uunen or

ierent

okk SANGTORUM. 220
—,.— . — * —, .
rieotilimn recipere Polfomus. Scimus enim, fiduciam in Chriſti
grri nnib interceſſionem collocandam eſſe, quia hæc ſola habes
Tliriummg promidhonem Dei. Scimus, ſolius Chriſti merita pros

ſei tmg pitiat'onem pro nobis eſſe Propter Chriſti merita repu-
ie G tamur jultti, cum credimus in eum, Hcut textus ait: O⸗ Ram. 3 3
gneiet ennes, qui confidunt in eum, non confundentur. Nec elit 22
ten Gon e confidendum, quod juſti reputemur meritis beatæ vir-
nosinttelde Zinis, aut aliorum ſanctorum.
ublicr erid⸗ Hæret & hic error apud doctos, quod ſ ſi ngulis ſan-=
Srl tut Etis ceréæ proçurationes commiſſe ſint, ut Anna divi-
milericoriicd. Lias largiatur, Sebaſtianus arceat peſtilentiam, Valenti- V

rſtm, A nus medeatur morbo comitiali, Georgius tueatur equi- D

Prment ,us er tes. Hr perſyaſiones plane ſunt ortæ ex ethnicis ex-
Umen ſt al⸗ emplis. Sic enim apud Romanos pütabatur junoe
eltettut, ditare, ebris arcere fehrem, Qaſtor & Polluæ defen-
in upne⸗ dere equites, &c. Et fingamus moderatiſſime tradi in-
CHNRS IIe vocationem ſanctorum,t: tamen cum exe mplum ſit peri-
ſin. curut culoſſſimum, quorſum opus eſt eam defendere, cum
anng len nullam habeat mandatum aut teſtimonium ex verbeo
ihen Dei? Imo nec veterum Scriptorum teſtimonium ha-
un

ℳ bet. Primum quia, ut fupra dixi, cum alii mediatores

ilin, præter CHRISTUM quæruntur, collocatur fiducia
künum e in alios, obruitur tota notitia CHRIST Lidque res oſten-
E eſlg dit. Videtur initio mentio ſanctorum, qualis eſt in ve⸗-
non nſen teribus orationibus, tolerabili conſilis recepta eſſe. Poſt-
ut gein a ea ſecuta eſt invocatio, invocationem prodigioſi & plus
te gn quam ethnici abuſus ſecuti ſunt. Ab invocatione ad
lellvete, imagines ventum eſt, hæ quoque colebantur, & putaba-
zlicniine tfur eis ineſſe quædam vis, ſicut magi vim ineſſe fin-
n igtu nae gunt imaginibus ſignorum cœleſtium certo tempore
inenl e fulptis. Vidimus: in quodam monaſterio ſimulachrum
emhlun i beatæ virginis, quod, quaſi &αndααατι arte moveba-
Goruc a tur, ut videretur aut averſari petentes, äut annuere, Et

rinen . gelt⸗ tamen omnium ſtatuarum atque picturarum - por rtenta
ſuperant fabuloſx hiſtoriæ de ſanctis, duæ magna au-
den P 3 4 tori-

1

23⁰ IX. DE INVOCATIONFDZ

toritate publice tradebantur. Barbara petit loter ter⸗
menta præmium, ne quis invocans ipfam moriat e
euchariſtia. Alius totum Pfalterium, ſtans hel e
uno, quotidie recitavit. Chriſophorum dinntdal 8
vir prudens, ut ſigniſic aret per allegoriam mag u
portere robur animi eſſe in his, qui f rren .
STUM, hoc eſt, qui docerent Evangelium, aut en ke⸗
rentur, quia neceſſe ſit ſubire maxima pericnla. R
ſtolidi monachi apud populũ decuerunt in beare c. krt.
ſtophorum, quaſi talis polyphemus al iquande i .
Cumque ſancti maximas res geſſerint, ve reipub L e.
tiles, vel continentes privata exempla, quarum dornt ne-
moratio tum ad fidem confirmandam, tum ad imieario⸗
nem in rebus gerendis multum conduceret, ha nem
ex veris hiſtor'is conquiſivit. At vero prodef den.
re, quomodo ſancti viri adminiſtraverint Nelud
cas, quos caſus, quæ pericula ſubierint, quomodo la-

reticis dimicationes: proſunt & exempla miſericordi,
ut cum videmus, Petro condonatam eſſe negaticht nr
cum videmus Cypriano condonatum eſſe „ quoe r.
gus fuiſſet, cum videmus Auguſtinum in morbo exper⸗
tum vim fdei, conſtanter affirmare, quod vere D e
audiat preces credentium. Hujusmodi exemp a, .
vel fidem vel timorem, vel adminiſtrationem reibul i.
eææ continent, proderat recitari. Sed hiſtriones d a
nulla neqve fidei, neqve rerumpublicarum regen drun
fcientia præditi, confinxerunt fahulas imitatione
marum, in quibus tantuùm inſunt ſuperſtitioſa ſe n 3
de certis precibus, certis jejnniis, & addita ſunt q

B ienti⸗ i ſunt miracula
dam ad quæſtum facientia. Cujusmedi ſunt mira

ilibus ce ii . Neque o-
de roſarus, & ſimilibus ceremoniis conficta. Neq

. enim legendæ,
pus eſt hic recitare exempla. Extant enim lege 1,

ut vocant, & ſpecula exemplorum, & Roſaria, in qu

. * . „. — . 8. 2 4 8 u0*
viri regibus auxilio fuerint in magnis periculis; n
„5 . . u
modo docuerint Evangelium, quas habuerint cum h

bus

4

—.,—
dusplerae
ciani Hi
ſeoni The
74, Nos
magis co
ſandtorun
que omn
cortiger
Amn cohe
tione,on
receptae
mosahn

tatio no

locin,i
abulus,
uültas
corum 8
tt inſeit
am. Ne
aduſbas,
gante 1
Coctan
Clltls ſan
t1, qnan
dtamt ext
Theolo
Nque
ſem pie
ſutſciß
eoener
niltis be
Aam l
M ex
miſh

SANCTORuIM. 231
M § pleraque ſunt non diſſianlia ver narrationibus Lu-
pettilkrtt ciani. His prodigĩoſis & impiis fabulis applaudunt Epi-
n moristne ſcopi, Theologi, Monachi, quia faciunt 6 T& &αεd 60- MUU
kim Ui r, Nos non ferunt, qui ut CHRISTI honos & officium
n ut i magis conſpici poſſit non requirimus invocatienem
n gtlg ſanctorum, & abuſu⸗ in cultu fſanctorum taxamus. Cum-
nen iI Qque omnes boni viri ubique deſiderent in his abuſibus
un raut⸗ corrigendis vel Bpifcoperum autoritatem, veldiligenti- .
eil, Dend am concionantium, tamen adverſarii noſtri in confuta-
timoene 6 tione, omnino diffimulant etiam manifeſta vitia, quaſi
recepta confutatione, velint nos cogere, ut etiam notiſſi-

Iand? exthils .
gie mos abuſus approbemus. Ita inſidioſe ſcripta eſt confu-
uarumre tatio non tantum in hoc loco, ſed fere ubique. Nullus eſt
nm jiaa locus, in quo à dogmatibus ſuis diſcernant manifeſtos
ee, M abuſus, Et tamé apuq ĩpſos, ſ qui ſunt ſaniores, fatentur,
e 4 multas falfas perſyaſiones hærere in doctrina Scholaſti-
efn nH corum & Canoniſtarum, multos præterea abuſus in tan-
nrobl ta inſcitia & negligentia paſtorum irrepfiſſe in Becleſi-
z „ anm. Neque enim primus fuit Lutherus, qui de publicis
anb abuſibus quereretur. Multi docti & præſtantes viri lon-
er s ante hæc tempora deplorsverunt abufus Miſſæ, ſ-
Pluri duciam obſervationum Monaſticarum; quæſtuoſos

, egttime⸗ .
ſe i⸗ 4 cultus ſanctorum, confuſionem decrinæ de peniten-

eſe , tia, quam vel maxime oportebat perſpicuam & expli-
mnr n catam extare in BEccleſia. Ipſi audivimus excellentes
o, vere . 3 Theologos deſiderare modum in Scholaſtica doctri-
li nenn na, quæ multo plus habet rixarumn philoſophicarum,
tvrennte quam pietatis. Et tamen in his veteres fere propiores
riones ſau ſunt ſeripturæ, quam recentiores. Ita magis magisque
tuntegen degeneravit iſtorum Theologia: Nec alia cauſa fuit
inititn multis bonis viris, qui initio amare Lutherum cœperunt,
ltil eenn quam quod videbant, eum explicare animos homi-
Aln ün num ex illis labyrinthis confuſiſſimarum & infinita-
6 ſree, rum diſputationum, quæ ſunt apud Scholaſticos Theo-
. ſe logos & canoniſtas, & res utiles ad pietatem docere. .
ani, PbP1 Qua
Rolutui 5

1⸗
fecerunt candide⸗ äuerſarit l t abuſus⸗
. UI . 4J . E 2 ——
Uare non fe tioni di Unm . In
O . Atatleoni, . . n loco, in .
8aſſentiri conf . vime iſto in!
lent nos aſ K ſultum, maxi em
con . . exator 119
Ac ſi velle Bant hortari pti qui⸗
ez debebant ho ret, quem qui⸗
hac ecalione, er abuſibus eonſilium cpichinam eſſe
ut de an Wfoure animadvertimus. ſr Sed adverſds
en ren d nendæ, & ſanandæ Eccle n ſanctiſſimam
bene conſti honeſtiſſima oq
ut ho 0s quo
:: cagunt »„ juvent, Sed ut n-
rii non ho B toris adjuvent, ena o⸗
n Imperatoris adjuve æ* multa ſigna
voluntatem RSl De ſtatu Eccleſiæ mule . ogeram
imant. 1 &, Non dant operam,
mocdo op kean aru ſollicitos eſſe, Kon ma dogma-
nt, eos parum ſollicito am ſumma dogt
Kendun ud populum certa edan s nova & inuſita-
ut enel ſticorum Maniteſtos abuſus n-
11a1t *4
tum Ecclefia

2404 Jeiet dunt. U LCE leſiis

. 2.⸗ Cacile ju⸗ ⸗
loctores, Hæc guo ” neque Ec-
„ 0*° 10 0C ½K9 4 ⸗ „ 40 reg 12.
idoneos ſſiantt, Sed hac via neque Gis bonis doctori-
e n gesde ”l ſanatici ſpiri⸗
cleſiæ ben 2. ina, poſtea exiſte “l i & Ec=
5 à ſäna doctrin P arii, qui & Ec.
Ppreilla täna do . adverſarii,
bus, oppreſſa Fimere advyer Ec-
nt repr & totam
tus, quos non pa tibus perturbabu xime cupi-
impiis dogmatibus am nos maxime cupi-
cleſiam imp 5 ertent, quam nos m. Carole,
icam politiam everte ime Imperator C
cleſiaſticam de⸗ Quare te, optime bktaanerte eupe
mus anirrare. Chriſti, quam n Ala ntis conſiliis ad-
ter glori. usane vielentis conl lias
Prop gere, oramus, ne vi &ras àllas
e augere, t quæ
re ornare atqu gun aſſentiaris, ſed u ar⸗ iæ con-
verſariorum noſtrx rdiæ ita. gondirnendx n mine⸗ in.
dhoneftas vias conco eitia aliqua in ho
honeftas v ventur, néve ſævitia aliq exerceatur, néye
Kientia eur hactenus feri vidimus, exerce.
nocentes, ſi

KA ſervare &
nam conie 4
. ſanam doctrinam ce tes. Id
ime omnium dehes, ſta docentes.
make ead poſteros, õ ſno, &
propagea at ODeus rum Reges 0 ji eſtis, ut res dis
im poſtulat Deus, ixi, Diij eſtis,
enim h⸗ ellat, inquiens: Ego dixi, terris conſervari
Deos 3 eſt Evangelium Chriſti in ii Dei vitam e
n Hagari euren & tanquam Vicarii Dei
propag S
lren innocentiumdefendant.

1

XDE

—

11
No
u

gul part

Mraman
ſicprot

ta Ree

nautitn
Wmamus.
Alter
Uſus lte
Preſerti⸗
Domine
ehul
iniid
ntemun

NN

Pöllenen
betſehl
hibat
Ubquiſ
conket
E Mnet

tinin

nkun
Akerißte
Auolet
inonior

nrelin

Urerl
ſtben

ronn. HM (o) R. 233
a X. DE HTRACGVF SPECIE
laveruntapune rL 4 ”Mc
me iſtoinloct COENA DOMINI. .
unlneen NOn poteſt dubitari, quin pium ſit, & conſentane- Aaueg. C. I2.
eret, ueni „ Num inſtitutioni CHRISTII, & verbis Pauli, uti utra- Aic. &m.
upiilimm qͤue parte in Cena Domini. Chriſtus enim inflituir We.
z. Nid utramque partem, & inſtituit, non pro parte Eccleliæ,

4 ſed pro tota Eccleſia. Nam non presbyteri ſolum, fed
dut nosn tota Eecleſia autoritate Chriſli, non autoritate huma-
e mola nautitur Sacramento, idque fateri adyerſarios exilli-
on At u mamus. Jam ſi Chriſtus inſtituit pre totaà Eccleſia, cur

ſunms altera ſpecies adimitur parti Eccleſix? Cur prohibetur
norat uſus alterius ſpeciei? Cur mutatur ordinatio Chrifli?

Ueurin præſertim, cum ipſe vocet eam teſtamentum ſuum. Q od
niriri H ſi homines teſta mentum reſcindere non licet, multo mi-
anonelh nus Chriſti teſtamentum refeindere licebit. Et DPanlus
istons m inquit, ſe à Domino accepiſſe, quod tradidit. Tradiderat
enthuttifi autem uſum utriusque ſpeciei, ſicut claré oſtendit tex-
rii O tus I:. Cor. 1I. HHoc facite, inquit, primum de corpore, 1. Cor! 11, 23.
mttlen poſtea eadem verba de poculo repetit. Et deinde: Pro-
os nulihec bet ſeipſum homo, & ſic de bane comedat, & ex pocelo
merttN bibat. Hæc ſi unt verba diſponentis. Et cuidem præfatur,
8eanuetee ut qui ſunt uſuri cœna Domini, ſimul utantur. Quare
rihenliil conſtat, pro tota Eccleſia ſacramentum inſtitutum efe.
e

T. 2.

irchrut Et manet mos adhuc in Eccleſiis Græcis, & fuit quondam
1 eu etiam in Latinis Eccleſiis, ſicut Cy prianus & Hieron. te-
,Eh

v onlsi ſtantur, Sic enim inquit Hieronymus in Sophoniam:
in eg Sacerdotes, qui Buchariſtiæ ſerviunt „& ſangvinem
enee , Domini populis ejus dividunt, &c. Idem teſtatur Syno-
lraffin dus Toletana Nec difficile fuerit, magnum acervum te-

veche ſtimoniorum congerere. Hic nihil exaggeramus, tan-
ln ſ tum relinquimus prudenti lectori expendendum, quid
nomin ts. ſentiendum ſit de divina ordinatione.
i h e Adverſarii in confutatione non hoc agunt, ut excu-
eri 7 id ſent Eccleſiam, cui adempta eſt altera pars ſacramenti,
fii . P §. 2=ð
8 2 1 —
1 . . N
N 1.

Luc 24adts nis. Quanquam autem non

F. Reg. 2,

.

234 X. DE UrRAQOVF SPECIE

Iꝗ decuic bonos & religioſos viros. Erat quærenda fir-

ma ratio excuſandæ Eccleſiæ, &

docendarum confſcien-

tiarum, quibus non poteſt contingere niſi gars ſacra-

menti. Nunc ipſi defendunt, r

ecte prohiberi alteram

partem, & vetant concedere uſum utriusque partis. Pri-
mum fingunt, initio Ecclefßæ alicubi morem fuiſſe, ut

una pars tantum porrigeretur, Neque tamen exemplum
hujug rei vetus ullum afferre poſſunt. Sed allegant lo-

cos, in quibus fit mentio panis
ſcriptum eſt, quèd di

ur apud Lucam, ubi

ſcipuli agneverunt CHRISTUM

in fractione panis. Citant & alios locos de fractione pa-

valde repugnamus; quo

minus aliqui de facramento accipiantur, tamen hoc

non conſequitur, unam partem fan
quia partis appellatione zeliquum ſignificatur com-

muni confvetudine ſermonis.
munjione, quæ non erat uih

tum datam eſſe,

Addunt de Laica com-

ſed utriusque. Et ſi quande GSacerdotes Laica communi-

one uti jubentur, pgnifatur, 4
crationis remoti fuerint. Neq; hoc ignorant ad
ſed abutuntur inſcitia imperitorum, qui cum au
Laicam communienem, Rtatim ſomniant morem n
um pars ſacramenti. Ac

temporis, quo datur Laicis tant

uod à miniſierio confe-
adverſarii,
diunt
oſtri

videte impudentiam, Gabriel inter cæteras cauſas re-

eitat, cur non detur utraque pars, quia
inter Laicos & Presbyteros faciendum.
hanc præcipuam cauſam eſſe, cur defend
tio unius partis, ut dignitas ordinis religion

fuerit diſtrimen
Et credibile eſt
atur prohibi-
e quadam

Rat commendatior. Hoc eſt conſilium humanufn, ut
nihil dicamus ineiviliss, quod, quo ſpectet, facile ju-
t dicari poteſt. Et in confutatione allegant de hliis Heli,

quod amiſſo ſummo facerdotio
partem ſacerdotalem 1. Regum
nius ſpeeiei ſigniſicatum eſſe.

meſtri Laici una parte ſacerdota

,perdituri ſint unam
.. Hic dicunt uſum u-
Et addunt: Sic ergo &

H, una ſpecie contenti

16E

—
tſleebent
tum trans
Pitur pen

PEpamre
tatumm eh
(umn crel
Wiviſcari
emoreri.

Untieſſe 6

bent! no
dicnnt 1
Kimasen
Vellemr.
quanti
rannusii
tonkeni,
lminin
uiſein
meäto?
meh her
Perſarii
nns. Al⸗
Enon
Krinen
titsordͤi
Mlurnor
Alg
Jux non
Kimute
te aut
Wan
Atex
Mgni
n hert

PECIS

t Aorteni 1

Jarumn onfte,
nib in iin
rohiberi Ahn
gwe itiekk
morem i
tamenleken

del Aegm

IIvcan!
pud we⸗ 1

unt MN
osdeſtillin

Anugt
reyugn 8
gtur, tilidl

gtum Gatinad

Senifcatun 4
n 4 1
n e Leiad
1s tntun e
LaioN
mniritetd
,yertt
,norant

5 i oun M

unt noen

4 n
nſme
rtern ct

..1

in iue e
Etelit
N. .

cgerittl

COENE DOoMINI. 2 ½

eſſe debent. Plane ludunt adverſarii, cum ad ſacramen-
tum transferunt hiſtoriam de poſteris Heli. Ibi deſcri-

bitur pœæna Heli Num hoc quoque dicent, Laicos proptes
pœnam removeriab altera parte? Sacramentum inſti-
tutum eſt ad conſélandas & erigendas territas mentes,
cum credunt carnem Chriſti datam pro vita mundi
cibum eſſe, cum credunt ſe conjunctos CHRISTO,

vivifcari. Verum adverſarii argumentantur, Laicos
removeri ab altera parte pœnæ cauſa. Debent, inqui-
unt,;eſſe contenti. Satis pro imperie, Cur autem de-

bent? non eſt quærenda ratio, ſed lex eſto, quidquid

dicunt Theologi, Hæc eſt 2aαX“τανοαιαι Ecciana. Agno-
ſimus enim iſtas Thraſonicas voces; quas ſi exagitare

vellemus, non defutura nobis eſſet oratio. Videtis enim
quanta ſit impudentia. Imperat tanquam aliquis Ty-

rannus in tragœdiis: Quod nolint, velint, debent eſte

contenti. Num hæ rationes, quas citat, excufabune
hos in judicio Dei, qui prohibent partem facramenti,

qui ſæviunt in homines bonos, utentes integro ſacra-
mento? Si hac ratione prohihent, ut ſit ordinis diſcri-

men, hæc ipfa ratio movere debeat ne aſſentiamur ad-

vVerſariis, vel fi alioqui morem cum ipfis fervaturi era-
mus. Alia funt diſcrimina ordinis ſacerdotum, & popu-
li, ſed non eſt obſcurum, quid habeant conſilii, cur hoc
diſerimen tantopere defendant. Nos, ne de vera digni-

tate ordinis detrahere videamur, de hoc callido conſilio

plura non dicemus.
Allegant & periculum effuſionĩs & fimilia qnædam,
quæ non habent tantam vim;, ut ordinationem Chri-
ſti mutent. Et fingamus ſane liberum efſe, Uti una par-

te aut ambabus, quemodo poterit prohibitio defendi.

Quanquam Ecclefia non fumit fibi hanc libertatem,

ut ex ordimationibus Chriſti faciat res indifferentes.
Nos quidem Eccleſiam excuſamus, quæ hanc injuri-
am pertulit, cum utraque pars ei contingere non poſſet,

ſed

236 Xl. DFE Coxjucero
ſed autores, qvi defendunt, recte prohiberi uſum integri
ſacramenti, qviqve nunc non ſolùm prohibent, ſed etiam
utentes integro ſacramente excommunicant, & vi perſe-
qvuntur, non excuſamus. Ipfſi viderint, qvomodo Deo
rationem ſuorum conſiliorum reddituri ſint. Neqve ſta-
tim judicandum eſt, Eccleſiam conſtituere aut probare,
qvidqvid Pontifices conſtituunt, præſertim cùm Scriptu-
ra de Epiſcopis & paſtoribus vaticinetur in hanc ſenten-
Ltech. 7, tiam, ut Ezechiel ait: Peribit lex a ſacerdote.

XI. DE CONIIIGIO SA-

rz.

CERDOTUM.
Ang. C. 2. PN tanta infamia inqvinati cœlibatus, audent ader-
Artie. Sm. H farii non ſolùm defendere legem Pontificiam impio &
g. falſio prætextu neminis divini, ſed etiam hortari Cr-
ſarem ac Principes, ne tolerent con jagia ſacerdotum ad
ignominiam & infamiam Romani Imperii. Sic enim lo⸗
qvuntur. Quæ major impudentia unqvam ulla in hi-
floria lecta eſt, qvàm hæc eſt adverſariorum? Nam ar-

hoc expendat prudens lector, qvid frontis habeant iſti
nihili homines, qvi dicunt conjugia parere infamiam &
ignominiam Imperio, quaſi vero Eceleſiam valde ornet
iſta publica infomia flagitioſarum ac prodigioſarum li-
bidinum, qvæ flegrant apud iſtos S. Patres, qvi Curios f-
mulant, & bacchanalia vivunt. Ac pleraque ne verecun-
deè qvidem nominari queunt, quæ iſti ſumma licentia
faciunt. Es has ſuas libidines caſtiſſima dextra tua,
Carole Cæſar, (qvem etiam vetera qvædam vaticinia
appellant regem pudica facie: De te enim dictum ap-
paret: Pudichs facie regnabit ubiqve) propugnari po-
ſtulant. Poſtulant, ut contra Jus divinum, contra Jus
gentium, contra Canones conciliorum diſſipes matri-
monia, ut in hemines innocentes tantuùm propter con-
jugium

gumenta, qvibus utuntur, poſtea retenſebimus. Nunc

—
iuginmatt
ſen gvibn
Unads e
tibiferant
barbarig,
guianoll⸗
Vtia, ſen
Aturam
mas hube
Dei chi⸗
ſones o0
tum. N.
ſtitzten,
Progeſſe
e monn
derhnt
ein ka
ſiriſ ſid
Putant der
Ulte con⸗
Nos h
ſarii ige
n nat
Uillentit.
1 arit eni
licorumn
hntati⸗
nieſta te
ſutatio
Ktimen
jeritas,,
Gatiſunt
Drimntn
und eu
inbre

do. WW SACERDOTGMI. 237

——

eri lunint jugium atrocĩa ſüpplicia conſtituas, ut Sagerdotes truci- .
hbenſlen des, quibus religioſe parcunt etiam barbari, ut in exili.
icantAie um agas extorrès mulieres, orbos pueros. Tales leges
nchd tibi ferunt, O optime & caſtiſſime Imperator, quas nulla
ilot. Neen barbaria, quamlibet immanis ac fera, poſſet audire; Sed
ere nin quia nulla cadit in hos tuos mores “ turpitudo, vel ſæ- .
ttmclnen vitia, ſperamus, te & in hac cauſa clementer nobiſcum
rin Mochet acturum eſſe, præſertim ubi cognoyeris, nos graviſſi-
erbote, mas habere cauſas noſtræ ſententiæ, ſumtas ex verbo

Dei, cui adverſarii nugaciſſimas & vaniſſimas perſua-
. 0 8 fiones opponunt. Et tamen non tuentur ſerièò cœliba-

710. M tum. Neque enim ignorant, quam pauci præſtent ca-
ſtitatem, ſed prætexunt ſpeciem religionis regno ſuo, cui
prodeſſe cœlibatum putant, ut intelligamus Petrum re-2. Pet. 2,230
, Adent 47 cte monuiſſe, futurum ut Pſeudoprophetæ fictis verbis
ifenmin, decipiant homines. Nihil enim vere, ſimpliciter & can-
Gim hn dide in hactota cauſa dicunt, ſcribunt, aut agunt adver-
galuedt ſarii, ſed reipfa dimicant de dominatione, quam falsoè

Perii Keate Putant periclitari, & hanc impio bPrætextu Pietatis mu-

npem dli nire conantur.

forum Nin Nos hanc legem de cœlibatu, quam defendunt adver-
dnlebiont, 8 ſarii, ideo nen poſſumus approbare, quia cum Jure divi-
nts AHXαno & naturali pugnat, & ab ipſis Canonibus conciliorum
vereſlinit diſſentit. Et conſtat, ſuperſtitioſam & periculoſam eſſe.
Netn Parit enim infinita ſeandala, peccata & cerruptelam pu-
lgein⸗ n⸗ blicorum morum. Aliæ controverſiæ noſtræ aliquam
renli e diſputationem doctorum deſiderant. In hac ita ma-
iaente ein nifeſta res eſt, in utraque parte, ut nullam requirat di-
8 ſunma e ſputationem. Tantuùm requirit judicem virum bonum

ine deme & timentem Dei. Et cùm defendatur à nobis manifeſta SðDðBð
ehni“ veritas, tamen advyerſarii calumnias quasdam archite-

minddm (tati ſunt, ad cavillanda argumenta noſtra.
Cen. 6, 2c

)oneni Primum. Genelis docet, homines conditos eſſe, ut
um “ fint fœcundi, & ſexus recta ratione ſexum appetat. Lo-
CE. quimur enim non de concupiſentia, quæ peccatum eſt,
, he W ſed

238 XI. DE CoNjucro

ſed de illo appetitu, qui in integ ra natura futuras

quem vocant q0ρνπ Quginv. Et hæc S0ρ* eſt vere
ordinatio divina lexus ad ſexum. Cüm asutem hæc
erdinatie Dei ſine ſingulari opere Dei tolli non poſſit;

Sequitur jus contrahendi matrimonii non poſſe
ſtatutis àut votis. Hæc cavillantur adverſarii, d

initio fuiſſe mandatum, ut repleretur terra, nunc reple-
ta terra non eſſe mandatum conjugium. Videte quam

prudenter judicent. Natura hominum formatu

verbo Dei, ut ſit fœcunda, non ſolùm initio creati

Cen. , U. ſed tantiſper, dum hæc corporum natura exiſtit.
hoe verbo terra ſit fœcunda: Germinet terra Be

virentem. Propter hanc ordinationem, non ſolum

initio cœpit terra producere gramina, ſed quot
veſtiuntur agri, donec exiſtet hæc natura. Sicut

legibus humanis non poteſt natura terræ mutari: Ita

neque votis neque lege humana poteſt natura ho
mutari, ſine ſpeciali opere Dei.

Secundo. Et quia hæc creatio, ſeu ordinatio divina
in homine, eſt jus naturale, ideo ſapienter & rectè di-

xerunt Jurisconſolti, conjunctionem maris & foe

eſſe juris naturalis. Cum autem jus naturale ſit immuta-
bile, neceſſe eſt ſemper manere jus contrahendi conju-

gii. Nam ubi natura non mutatur, neceſſe eſt, &

ordinationem manere, quam Deus indidit naturæ, neé
poteſt legibus humanis tolli. Ridiculum igitur eſt,
adverſarii nugantur, initio fuiſſe mandstum conjugt-

um, nunc non eſſe. Hoc perinde eſt, ac ſi dicerent:
naſcentes homines ſecum attulerunt ſexum, nun

afferunt. Olim ſecum attulerunt jus naturale naſcen-
tes, nunc non afferunt. Nullus Faber fabrilius cogitare

quidquam poſſet, quam hæ ineptiæ excogitatæ

ad eludendum jus naturæ. Maneat igitur hoc in cauſa;

quod & ſcriptura docet, & juriseonſultus ſapient
xit: conjunctionem maris & fœminæ eſſe juris

erat, —
. rali. Dor
orkinatiocd
lls nutari
tolli elmnanere
icunt 6phetitus,
Aproptere
Tetar, tl
r illo Piſentin,
ionis, Vocant 60
Zient ktulterne
rbam Puohubent
ſieceſiri
annis Peſiclt,
gitur Aleent.
Tertio.
minis gue hade⸗
tum el, 3
lbbatumn.
Precipit
minæz onſinth
re dihputa
judicinn
illam teniti
täturenin
quod Gbamuri.
Uweerhe
Olim tumconct
c non ſentagg
Pbopus
ludeco
ſunt, llincen
nbere,t
er di- ltollere
natu- (lſcent
ralis, Uutur Et

0

—
tä futatusern
8 ſ ret
M5⁵⅞ elt nun
e
UIiN Atein E.
tolli nonyol,

ertinilhen⸗
n. Vietegi
n Crmatnl
nitio Cenin

raexiſit .
et tents kett
nem, nol 1.
3 ſe⸗ gvotii
ur. dicltig⸗
e utari!
Rrarurs koni
1 oruint'⸗ li
war’ len

SACERDOTUM. 239
