. . in Sacramentum hab Cu
. Oui m1 Jam ergoò totum bacr

—

Dr 84

atnblocumha

k it corpus

Unninenn Chrit

Uur wobis donat
k ihrehenger
klumum cogno
eakumad com

urn atintd ict
üs älertlſt

nun,
Ulird, goon
ünfendcct
Uobertätiene .
urm Ali guo
dlibiitr,ne

ohen dederunt
Urmemti com
1

AEnus enimhnon

iis j im hic Theſaurus
ſumant., mentum dignè percipiendi. Cùm enim i ter, zuan
in verbis prorſus nobis proponatur: non „iuemmd di do-
corde apprehendi poteſt. Manibus enim ejusmodi do

culiariter vendices, huic manum extenſam admoveaâs

——

utpote qui nequicquam hæc ſibi offerri ketie1 in . .
tam ſalutari bono frui cupit. Theſaurus echei “
tus eſt, atque ominibus obvius & expoſitus, atque dde?

3

Wu niſ
nhekkeibe

osprxdezmag,
fiunt Liengelt
ſünt lubliteyne
tlti Cuns au⸗
entoeliount,
lenenondpus
Lmnnnllͤtar B
le non cecer
eneti ſi
un niz
gäiſihenae
Nrpate

ſenan (tn Sae

4 6 mndin

DE SA ATARIS. 559

inmi bilis. Jejunium &e oratio, &c. exteruæ duidem præpa-
rationis locum habere, & puerile exercitium eſſe por-

ee eſt, ut corpus modeſte & reverenter erga corpus &
liumdce ſangvinem Chriſti ſe gerat: verùm quod in hoc & per
nouliu . hoc nobis donatur, corpus nullo modo poteſt aſſequi
ai aut apprehendere, ſed ſides cordis hoc facit, ejusmodi
arenn theſaurum cognoſcentis & cupientis. Et hæc quidem,
rolit tlöle, N.

quantum ad communem hujus Sacramenti ioſtitutio-
en ee nennattinet, dicta ſufficiant. Quæ enim ea de re la-
ter cinm4 3
l ien i zis tis diſſerenda ſunt, aliud ac peculiare tempus requi-
ArO rünt.
rdm Ultimèò, quoniam de hujus Sacramenti recto intel Cznal Do-
annlmittiin lectu & vera doctrina certi ſumus, admonitione etiam min: fre-
: mhient S cohertatione peropus eſt, ne talem ac tantum the- Jusntins e⸗
ͤmirie, ſaurum, qui quotidie inter Chriſtianos adminiſtratur tendam.
line hu A & diſtribnitur, negligamus, hoc eſt, ut ii, qui Chriſto
zis ferbeiei⸗ nomen dederunt, ſe præparent ad hujus venerabilis
obi Kuim ⸗ Sacramenti communionem ſæpe frequentandam. VvNi
ngfinen n demus enim non bſeure, quam pigres & ſegnes 4d id
inmunt nos præbeamus. Eſt pené magna pars eorum, qui au-
mini. unnen diunt Evangelium, qui, poſteaquam Papæ commenta
hterlient ſunt ſublata, nosque à mandato & coactione ejus libe-

öbten i rati ſumus, duos, tres, pluresve à annos, ſine hoc Sacra-

ckniini mento exigunt: quaſi tam firmi ſiat Chriſti iani, qui eon0
eluuci plane non opus habeant. Et impediri ac abſterreri in-
anln i, e de nonnulli hoc nomine ſeſe patiuntur; quod docui-
SS mus, non accedere debere ad hoc Sacramentum, niſi

orrd quos fames ac ſitis ejus urgeat atque compellat. Sunt

hatelin rarſum, qui cauſantur, liberum eſſe, neque neceſſarium,
aun fl n Aac ſatis ſuperque eſſe, ut credant, ſe manducaſte: quo-
rum major pars es denique pervenit, ut omuibus devo-
“ tionis affectibus exutis, planeè bruteſcere incipiant, ae
nar “ gemum cum Sacramentum, tum verbum Dei extreme

ninn⸗ contemnant. Equidem quod initid docuimus, verum
mneicnn eſten⸗ non negamus, neminé Eſcilicet d hanc cœnam ullo
A Ae modo

560 CATECHISMuS MAIORA

modo adigendum aut impellenqum eſſe, ne de integro
novam animarum carnificinam conſtituamus. Hoc ta-
men interim ſeiendum eſt, tales pro Chriſtianis non
eſſe reputandos, qui tanto tempore à Sacramento ſe-
met alienos faciunt & ſubtrahunt: IIlud enim Chri⸗
ſtus non in hoc inſtituit, ut circumferatur pro ſpecta-
culo, ſed ſuis Chriſtianis præcepit, ut edant ac bibant,
ſuique per hoc ſint memores.
Et profecto, qui veri Chriſtiani ſunt, ac ꝓvyoies Chri-
ſti diſcipuli, quibus Sacramentum eſt in aliqua exiſti-
matione ac pretio, illi ſemet ſua ſponte ultrò impel-

Cauſs bor-lent. Verüm enimverò ut ſimplices etiam & infirmi,

tanrés, et

quibus aliqua voluntas eſt eſſe Chriſtianis, hoc vehe-

crebrier u-mentias incitentur, ad cauſam & neceſſitatem repu-
ſus ſir ter-tandam, qua ad Sacramentum impelli debeant, ea de

Pen: „
ſang vinis

Cbriſti.

re pauca quædam verba faciemus. Nam quemadmo-
dum in aliis negotiis ad fidem, charitatem, animi tole-
rantiam pertinentibus, non ſatis eſt tantuùm docere &
inſtituere, verum etiam quotidie ac ſedulò monere po-
pulum: ita quoque hic requirit neceſſitas, ut prædican-
do ſeduli ſimus, ne ſegnes aut tædioſi fiamus, non
ignorantes, quanto conatu & ſtudio Diabolus huic rei,
ac omni Chriſtiano exercitio reluctetur, adeò ut pre
virili ſua humanos animos ab eo fuget & ahſterreat.
Ac primuùm quidem clarum textum in ipfis Chriſti
verbis habemus: Hoc facite in mei commemoratio-
nem. Hæc ſunt verba nobis præcipientia & jubentia,

quibus iis, qui Chriſtiani cenſeri volunt, mandatur &

præcipitur, ut utantur Sacramento. Quare qui Chriſti
diſcipulus eſſe cupit, quibus cum hic verba facit, huic
curæ ſit, nt hæc verha ſibi cordi ſint, non quidem exco-
actione, velut impulſo ab honunibus, verum ut Chriſto
Domino obſequatur & obediat. Dixeris autem for-
taſſe. Tamen hæc quaque particula, Quotiescunque
Scaeritis, adjecta eſt, hæc equidem cogit neminem, ſes
in⸗

—.—
Alnquit dacrame

Um Reſponden
Nüncvam faciamn
ed: Qvotieden
Aramenticomne
Alſecum, Gvod
onn certo tempe
peſcho,gd in⸗
Wllun dien
em: boo wohi
. conſtitr
ſferin gctan
1 ando 8.
Uih itegrun
nhprialigadn
Dntifciumn han
llitard ene
mn ex ez red
Erhis jam ,
E lberum
1ad Kerament
gentafree
Aikentes

AWE ALTARIS. 561
neſenelitn relinquit Sacramenti uſum in cujusque arbitratu libe-
nfitumn ke rum? Reſpondeo: Audio, ſed non dixit, ut perpetuo
in Chitun nunquam faciamus: quin potius hæc ipſa verba di-
Greiunnmn cens: Quotiescunque feceritis, una injunxit, ut ſæpè
n:: d Sacramenti communionein iteremus. Eſtque propterea Mandatum
cunfutn f⸗ adjectum, quod Sacramentum velit habere liberum, de vſa per-
t einth non certo temperi alligatum, velut erat Judæorum zinet ad a-
„paſcha, quod ſingulis annis ſemel tantüm, ac non niſi Aultos o-
iſnt gecimo ſeptimo die primi menſis, veſyeri manducare, mmes, qui
ne inihſue nec ullum diem tranſilire cogebantur. Quaſi velit di-ſant wiem-
1 ſorte lni cere: Ego vohis feſtivitatem paſchalem ſeu cœnambrz catus
lres tnee adorno & conſtituo, quam non tantum ad hujus diæi Eccleſia.

Chrilunbzie veſperam quotannis eelebrabitis, ſed ea ſæpe fruemi-
neuſſtiu ni, quande & quotiescunque libitum fuerit, prout
imeli cuique integrum erit & neceſſarium, nulli loco aut
. Min ſee tempori alligatum. Quanquam Romanæ ſedis Idolum
hartten Pontificium hanc quoque, ut cætera omnia à Chriſto
8eſt unnmnt conftituta, perverterit, iterumque Judaicam feſtivita-
ie Eil tem ex ea reddiderit.
gecelttw iſs⸗ Ex his jam perſpicuum eſt omnibus, non ita reliſtum Centemiuns
trliiie eſſe liberum, quaſi contemni poſſit. Cæterum hoc ego acramen.
ulo Digis⸗ voco Sacramentum contemnere, quando nullo impe ri.

,10NW
106

tdlndeen dimento præpediti, tanto tempore Sacramentum quaſi
igetkuln faſtidientes, non accedimus, neque deſideramus.
teitun nil⸗ Quod ſi hanc libertatem habere contendis: cur non

nmi“ potius illam quoque tibi arrogas, ut tibi prorſus non li-
chienii,e ceat eſſe Chriſtiano, neque quicquam orare aut crede-
clim,e re? Hoc enim perinde Chriſti præceptum eſt, atque
1o Qur illud: Sin Chriſtianus perhiberi cupis, ut huic præce-
bto nonnunquam ſatisfacias atque obtemperes, neces-
ſe eft. Hoc enim mandatum permovere utiqve te de-
behat, ut in te deſcenderes, & cogitares: Ecce cujusmo-
Dütii t di ego Chriſtianus ſum? qued ſi eſſim, haud dubie
,. Os vel medico harum rerum perficiendarum caperer de-
m fiderio, quas Dominus meus mihi faciendas præcepit.
nch Nn Kt pre-

562 DE SAECRAMENTO
Et profecto quandoquidem ad hanc cœnam tam gra-
vaté & faſtidiosè affecti ſumus, ita nauſeantes illam, ſa-
tis apparet, quales in Papatu Chriſtiani fuerimus, ut
qui tantum coactu & metu humani præcepti acceſſe-
rimus, ſine omni animi voluptate & amore, præcipi-
entis Chriſti nullo reſpectu habito. Sed enim nos ne-
minem cogimus aut violenter impellimus, nec quis-
quam in noſtri gratiam hujus coœnæ conviva eſſe di-
gnetur. Hoc vero impellere & ultro cogere te debebat;
An vi co- quod Chriſtus id requirit, & placet id illi. Hominibus

gendi pro- utique non concedendum eſt, ut ab illis, aut ad fidem,

fani, nut ſwa- aut ad ullum opus adigamur. Nos non plus facimus,
mant Sa- quam ut deceamus & moneamus, quid facto opus ſit „
cramentiz., non in noſtri, ſed in tui gratiam. Ipie pellicit te, ac o-
mnibus modis ad ſe provocat: hunc ſi arroganter con-
temſeris, vide, ut ipſe pro te reſpondeas.
Cum negle- Hoc primo quidem loco dictum eſt frigidis potis-
Rtione Sa- ſimum & negligentibus Chriſtianis, ut vel tandem ſe-

cramenti riò reſipiſcant, ſeque accendant & expergefaciant. II-

ebrepunt lud enim vero verius eſt, id quod apud me ipſe exper-
prophanæ tus ſum, & quisque apud ſe ĩta eſſe inveniet, ut tam diu-
opiniones turna ſui à Sacramento alienatiene, in dies ſingulos
& extin- etiam atque etiam frigidiores & barbariores evada-
gvitur in- mus, ac denique prorſus id faſtidiamus. Alioqui de-
vocatio. ſcendendum eſt cum animo in colloquium, atque ita
gerendum, quemadmodum par eſt homini, Dei fayo-⸗
rem & gratiam ex animo cupienti. Jam quo frequen-
tius hoc factum fuerit, hoc impenſius cor caleſcit &
incenditur, ne prorſus omnibus amoris divini flam-
mis extinctis, congeleſcat. Dixeris fortaſſe: Quid autem,
ſi ſenſero, me non paratum eſſe? Reſpondeo, & hoc me
quoque impugnat adhuc Papatu usque, in quo tanta
zmentis anxietate quisque ſe excarniſicavit, ut pero=
mnia puri eſſemus, ne Deus quicquam nævi aut labis in

nobis inveniret. Unde tanta trepidatione ſumus exa-
nimati,

—.—
Ineti ut illieo
Poruperit: Hen
68 inlignus er,
Eenittisration
ſttol honi pr⸗
lhrxlaterna!

ſsgemtis, al

ſttesintuens 1
mne dede Urry⸗
Manſt, und
miſclt uun
I doe Clari, 1
turumel, u
Er⸗ ll he
ſin Noeti fe
enlumeit ur
1 etciiende

ttr Probi eſſe
ni funt 8. bell
Uülnmudo ſen
metlaloeni
ickun
Pepetritunm e
Plterieher
kiadn
er Neno

NTO.
—

Inc Ceni in
nanſeintal
Prikuni ierin
nani dretehin⸗
te & anre, n
ito. Jeletunit
wpelinn,ue
enk Colint 6
lrocogere nis
cerid . l⸗
35 Ulis, atu
Nosnon U 6
n e klat
unc ſ arugud
opleg
dumn e “

8
7

anis, e

SN.

t exetpe
nod 4,ulne ec⸗

glintnen,
diske

tione,
e

burbul
0
Pitiummn 1
colegtim
el

Pooionlin

ALTARIS.

nimati, ut illico quisque attonito animo in hœc verba

Pproruperit: Heu te miſerum, hac cœna omnibus mo-
dis indignus es. Nam natura & humana ratio hic ſuæ
dignitatis rationem inire incipit, erga ingentis hujus &
pretioſß boni præſtantiam, ac tunc perindè nitet, atque
ebſcura laterna lucido oli collata, aut inſtar fimi can-
didis gemuns, aut unionibus comparati. Has ſuæ vitæ
ſordes intuens, recuſat accedere, & tantiſper differt,
donec bene Præparata fuerit, usque dum dies diei, men-
ſis menſi, aunus anno ſucceſlerit. Cæterum hoc ſi in-
tueri voles, quam videlicet tu ſis probus & gꝑurus, atque
in hoc conari, ut nihil conſcientiam tuam mordeat,
futurum eſt, ut vix unquam aceedas.
Qare hic homines habita ratione diſcersendi ſunt. Arcenmad;
Nam procaci feritate & improbitate inſoleſcentibus ſeent à com-
dicendum eſt, ut à Sacramento abſtineant: neque enim mranione,
ad percipiendam peccatorum remiſſionem ſunt ap- qui pollieti
pPoſiti, utpote qui eaut non deſiderant, nec liben: manifeſter
ter probi eſſe ſtudent. Reliqui verò, qui non ita feri- Jelicin, mon,
ni ſunt & belluini, quique probitatis amantes ſunt, emendane
nullo modo ſemet ab hac cœna debent ſejungere, ta- ſe.
metfſi alioqui fragiles ſint & imbecilles, quemadmodum
& dictum eſt ab Hilario: Si quod peccatum non ita ilaris ds-
perpetratum eſt, cujus gratia aliquis jure ex Eccleſia tα.
poſſit exigi, ac pro gentili exiſtimari, huic nequaquam
à Sacramento temperandum eſt, ne quis ſe ipſa vita
privet. Nemo enim eo probitatis unquam ſe ventu-
rum ſperet, ut non infinitos defectus in carne & ſan-
gyine ſuo retineat.
Quapropter ejusmodi hominibus diſcendum eſt, ſum- dAgstes
mam eſſe ſcientiam, noſſe, noſtrum Sacramentum non Paænitentia
dignitatis noſtræ gratia inſtitutum eſſe. Non enim ut di- on fagiatet
gnuos & fanctos nos baptizari permittimus, neque hoc eſam a-
nomine peccata noſtra confitemur, quaſi puri & à eramenti,
delictis alieni eſſemus, ſed plane contraria quadam
Nn z ratio⸗

564 DE SACRAMENTO

ratione, ut miſeri ac ærumnoſi peccatores, & prorſus
propterea, quia indigni ſumus: niſi fortaſſe quispiam

talis eſſet, qui nullam gratiam aut abſolutionem deſi-

deraret, neque cogitaret unquam vita in melius muta-
ta reſipiſcere.
Sed enim qui gratiam ac conſolationem habendi &
imps trandi cupidus eſt, ille ſemet inſtiget, nulloque mo-
do abſterreri ſe patiatur, itaque dicat: Perlibenter qui-

dem hac cœnd dignus eſſe velim, null adductus digni-

tate venio, verum tuo verbo fretus adſum, propter-
ea quod tu mihi præcepiſti, egoque non invitus in
diſeipulorum tuorum numerum referri cupio, qvan-
tulacunque tandem mea ſit dignitas, nihil moror. Ve-
rum hoc arduum & grave eſt factu, hoc enim nobis
nunquam non impedimento eſt & obſtat, quod longe
attentiores ad nos ipſos, quam ad os & verba Chriſti
ſumus. Ita enim natura humana agere cuperet, ut ſe-
curitate quadam & certitudine ſe ipfſa potius frui & niti
poſſet: qua re fruſtrata, abhorret accedere. Verum hae
Qeſ pritma parte ſatis ſuperque diximus.
Ampliſ. Secundò, benigna quoque huic præcepto adjecta
„ eſt promiſſio, ut ſupra etiam memoratum eſt, quæ nos

mæ promis ae
ſienes pro- omnium vehementiſſime inſtigare debebat atque im-
llere. Hæc enim illa ſunt verba, perquam amica & a-

Loſiræ, ut Pe
invitemnr Mma
ad frequen- eſt corpus me
tiorem g. ſangvis meus,
ſun Sacra. Peccatorum. Hæc, inquam, ver ca
tibus neque quercubus eſſe prædicata, verum mihi &
tibi: alioqui eadem opera æque tacere potuĩſſet, ne-
que ullum Sacramentum inſtituere. Quare fac etiam
atque etiam, ut & te in hæc verba (PRO VOBIS) in-
cludas, ne nequicquam tecum loquatur. Hic enim o⸗
mnes theſauri ſui nobis offert divitias, quascunque

coœlitus ſecum humano generi detulit: ad quas ena
alias

bilia, humanitatis ac benevolentiæ pleniſſima: Hoe
um, quod pro vobis traditur. Hic eſt
qui pro vobis effunditur in remiſſionem
ba dixi neque ullis cau-

wenti.

—
Aikemieiclme
Uumh n inqui
Ranertieltise
Unn fagttium
Nuneratque
Dnmnum & man
lenon l ſore
1dicramenti zn
Drorſis anino ir
lellerii Aut am
et Nnidems
4 Utes noni⸗
Elhn Pgiend
en, gun tui
Kunmeg. cor
Meanglutt
Uteronog l
eſſek uri
In è
Ontsnnunt al
lſen & amn
Ul bet elſe h
tikere ſlet,
e ifi dele
i⸗ iirnitken
inn Juerent

in ALTARIS. 56 5

——,— alias amiciſſime & amantiſſime nos provocat, veluti

kunel Matth. nn inquit: Venite ad me omnes, qui laboratis v tne, v,2
3 —„ſu 2 . . 4 4 6⁶
na & onerati eſtis, ego reficiam vos. Jam quidem extre-
ut abſolutipoenek

nad mum flagitium & facinus eſt, quòd, cum ille tam a-
rſiunmiun manter atque fideliter nos vocet & moneat, ad noſtrum
ſummum & maximum bonum confluendos, nos tam
6htnmmh alienos erga vocantem geramus, ac tantum temporis
nligenniir à Sacramenti participatione remoti exigamus, donee
at: Nbef prorſus animo indurato relrixerimus, ut nulla usquam
lliafäliuf deſiderii aut amoris ſcintilla in nobis ſuperſtes rema-
euns Knn, naeat. Equidem Sacramentum non perinde intuendum
oape on hnn eſt, ut res noxia, à qua vitanda ambobus (quod ajunt)
rehni h pedibus fugiendum ſit, verum ut ſalutifera & utilis me. o Pecc.
itivkühlmms dicina, quæ tuis morbis medeatur, vitamque tibi det ια α
An, koeene & animæ & corporis. Ubi enim anima recuperata ſa applicatur
olit ui⸗ lute convaluit, ibi corporis quoque valetudo ſalva eſt. 7 edenti-
1Een Oar ergo nos illud ita abominantes cavemus, quaſi ci- Mca.

Hic oſfer-
twar remis-
ℳ -

11 geafm,, cuta eſſet, quæ devoxata mortem nobis inferret præſen-
iapgtin ti tem *
acrtlet in Ilhud equidem inficias non iverim, eos ipſos, qui
contemnunt, aut beluino more vivunt, tantum in per-

wimus
enri niciem. & damnationem fibi fumere. Talibus enim ni-
enerunneiſ⸗ hil debet eſſe bono aut. ſaluti: perinde atque ægroto
lantrißt accidere ſolet, pro libidine ſua edenti atque bibenti 8
lmnnne, quæ ipſi à medico interdicta ſunt. li vero, qui ſuæ car-
. uſeli nis infirmitatem ſentiunt, eaque libenter exenerati
s rumn eſſent „quærentes, auxilium, non aliter intueri debent
urin Kuld & uti atque pretioſiſſima tyriaca, aut antidoto præ-
riinpen ſentiſſimo, adverſas omnia venena, quibus infecti ſunt.
8 ſ Hic enim in Sacramente ex ore Chriſti ſumes peccato-
ſes rum condonationem, ſecum habentem, unaque appor-

4 tantem Dei gratiam & Spiritum, una cum omnibus
e ſuis bonis, tutela, protectione & poteſtate, contra
10 mortem, Diabolum, atque omnia mala,
a⸗ e Ita quidem à DEO & Chriſio præceptum, ejusque
69s Nna 3 pro=

566 DE SACRAMENTO

Sexſiez in.-Promiſſionem habes. Adhæc tui rat, tan Pnir ae⸗
nie ais cesſitas, quæ cervici tuæ incumbit, & cujus g dat⸗
e jusmodi præcepta, illectamenta & promiſſiones
. eerſane, impellere te debebat. Ipfe enim dicit: ion WK
lre “ us medico valentibus, ſed male habentibus, oe ,
S S laboraneibits, & qui peccatis, mortis formidine, carni
eg T. atque Disboli tentatione onerati ſunt. Jam ſi bercuto-
de, en e. e pr e ſentis infirmitatem:
9. 5, rum faſce gravatus es, tuamque ſe . ienni
I n caz nit. tum alacri accedas animo, teque Chriſto reſciene .
levandum & corroborandum offeras. Etenim ra nan
Ai vocek. rocraſtinare volueris, donec defecatis vitiis mun n
u S dignus Sacramentum poſſis accedere . ker elto RM
See ab hac cœna abſtinendum erit. Etenim eam! al .
nuneiat ſententiam: Si purus & probus uare i
non indiges, neque viciſſim te mihi oyus eſt. Qu

lefect ſen-
tantum indigni dicuntur, qui ſuos defectus non

iunt eccatores eſſe ſuſtinent. “
tiunt neque pecc. id mihi tum faciendum fſyades,
Hjicienau:; (Quod ſi dixeris, quid mihi ſentiſcere ne-
2 zimzs ſi talem carnis meæ necesſtatem egere nonr Re
6d*& A. . ſititeneor? Ke-
CG nti fame aut ſitit
neque ulla Sacramen t1 fentiant
Rtapor co- queo, i ita affecti funt, hil tale fentiant,
. . e unt, ut ni .
te. ſpondeo. TIis, qui ita affecti in änuin
Tit altene ſtio 4 ſilin ſtantig, quam ut in
dare conſilium præ
de noſiri, nullum ſcio e confii, m ibſi quoque car-
1 & Proprium infſpiciant, videantque, num t eſke com-
aeta⸗ nem & fanguinem habeant: quod cum it

& audiant, cu-
ſtolam ſcriptam ad Galatas requirant, & auci iclla
Gal, 55: 9. ſoleat producere. Mani
jusmodi ſua caro fructus ſolea P⸗ fuant adulte-
ſunt autem (inquit) opera carnis, qug ja, luxhria,
fornicatio, immundicia, impudicitia, Xli
rium; forni 2 fcia, inimicitiæ, contentiones,
Idolorum ſervitus, venefcia, inimicitiæ, invidiv, ho=
æmulationes, fræ, rixæ, diſſenſiones, el glin
micidia, ebrietates, comeſſationes, & * n der pturæ
Quapropter ſi hæc ſentire nequis, ſaltem Apropi-
eredas, quæ tibi non mentietur, & cu aus van cluiit
31: ius quo
u5, quam tibi nota eſt. Imo amplius 104] Paulus

r—

Duulsad Rom
nme horehi
l ſu carne ie
ſartg ſel ſant

ern non

unne, Signn
lmn ells inte
nen interim,
Gun, vog
1 telimoni
n tbiſno t⸗
Dills tls per
Allethiſe
Gueritanci
Deinle in h
fiin,num in
Rer ſicinis t
Nhnnlo condtt
Uecelckaten
ita te ber⸗
Uild ſire g
ufltirus
inſeratz Nret
Gcockſtnon
Ulrt kic zu
inoni ti⸗
Urter lre
en lri
tun honinng
oruetit u
ſoceumn r
Nndirg. hon
uninum
N, ne tuam
ienn wel

I5NEO

—.—

i gneti, ton

8

di ,agt G .

4 & prorle
enimn dieit⸗ No .

le habenton ai.

Hortis Crmiiſet
ti ſunt. lniee

hn kenti inn
ne Ch Prigo ei
keri, Eteninta
eecetisritis
Arelete: eie
Etenimeuni

probi OO

timdh e⸗
ſacs beſtld
ſtivent.
tum kre
taten ile ſnilen
6ne ant ütii rt
Bt,ut nluen, geſan
ſtaot ihlutt⸗
ue, umiee
goc eun ſach⸗
N 1

Ne

1

“

jen Ne.

enai⸗
girnit Kalcle

4 ſvluen Cet N

rußs, Gr in
3

rhe .

7

ArrTANTS. 6

Paulus Roman. 7 inquiens: Scio, quod non habitet Rom. 7, 18.
in me, hoc eſt, in carne mea bonum. Quod ſi Paulus
de ſua carne id pronunciare audet: neque nos vel me-
Hores, vel ſanctiores illo eſſe volumus. Qued autem
nos idem non. perſentiſcimus , hoc periculoſius ægre- =
mus. Signum enim eſt certiſſimum, noſtram carnem
lepra eſſe infeſtam, quæ nihil quidem ſentit, ſævit ta-
men interim, & circumcirca ſerpit. Veruntamen ut
dictum, quod ſi usque adeò mortuus es, ſaltem Scriptu-
ræ teſtimonio fdem habere digneris, quæ qualis ſis,
jam tibi ſuo comprobavit judicio. Et in ſumma; quo » „
minus tua peccata & defectus perſentiſcis, hoc plures:
cauſæ tibi ſuperſunt, accedendi, opemque S medicinamn „
guvrit tandi.
Deinde in hoc quoque fac attentus ſis, ut circum- Mandi du-
ſpicias, num in mundo quoque verſeris, aut ſi ĩignoras rizia erge
id ex vicinis tuis exquirito. Quod ſi una cum aliis in Eccleſians.
mundo conſtitutus es, non eſt, ut cogites, Peccatum &
neceſſitatem tibi defaturam. TLantum enim incipias,
ac ita te geras, quaſi probitatem ſectari, & cum Evan=
gelio ſtare decreveris, ac vide, num nemo tibi infen-
ſus futurus ſit, inſuper ægrè faciat, vim atque injariam
inferat; prætereà ad peccata & vitia cauſam ſuppeditet.
QOuod ſi ſi nondum expertus es, hoc ipſum Scripturâ ma⸗
giſtrâ fac audias, ſurſum ac deorfümn his præclaris te-
Himoniis & titulis mundum Prædicante.
Præter hæc Diabolum quoque juxta te habebis, Rabies
quem proſtratum nequaquam prorfus conculçabis, Diaboli.
cum Dominus noiter Jeſus Chriſtus ipfe devitare non
potuerit. Quid ergò eſt Diabolus? ni ihil aliud, quam
quod eum Scriptura nominans eſſe perhibet, nempè Mendaziie.
mendax & homicida. Mendax quidem ob id, quod cor
humanum à verbo DEI abducere & excœcare cona-
tur, ne tuam neceſſitatem ſentias, neve ad Chriſtum Howieideoi⸗.
megicum venire queas. Homicida vero; qui ne ad unius
Nn 4 quidem .

D 2

568 DE SACEAMEN T G

quidem Horulæ ſpatium vitam tibi favet. Quod ſi vi-
dendi tibi dretur copia, quot gladiis, quot haſtis, quot
ſagittis & telis, omnibus momentis in te collimet;
gauderes toties tibi patere ad Sacramentum accedendi

januim, quoties poſſis conſequi. Quod autem tàm

ſecurè, tam incog tanter ambulamus, nihil facit aliud,
quam quod non cogitamus aut credimus, nos in car-
ne & hoc pravo mundo vivere; aut verſari in regno
Diabolt.
Quamebrem hæc probe experienda & exercenda
tibi proponito, teque ipſe accurate fac excutias, & no-
ſfcas, tum pauliſper circumſpicito, & vide, quid Scri-
Precare, ptura loquatur. Quod' ſi ne tum quidem quicquam
Pre alise. ſenſeris: hoc major te urget ad conquerendum neceſ-
ſitas æquè apud DEUMac preximum tuum. Ab his
petas auxilium, utque pro te precentur, poſtula, neque
prius abfſiffas, quann cor tuum adamantina illa duritie
liberatum fuerit:. Ita fiet, ut demum tua tibi pateat
neceſſitas, clare viſaro, te terque quaterque in omnium
vitiorum lernam profundius eſſe immerſum, quamul-
lum alium peetatorem: teque Sacramento multo e-
gere impenſius, medendæ calamitati tibi occultæ „DEO
ſuam tibi largiente gratiam, ut magis ſentias, fiasque ad
hunc moduim Sacramenti eſurientior. Præcipué verè
Diabolo, tantopere te infeſtante, tibique perniciem
machinante, ut te- comprehenſum & anima & vita
juxtà ſpoliet, ita ut nulla horâ ab ejus inſidiis tibi in
teto eſſe liccat. Quam citò vero & ſubitò te ofcitan-
tem, & nil tale opinantem in omne calamitatis genus
prætipitaverit?
Hæ womme Hxc Jam hactenus monendi gratia dicta ſint, non
nefacttones tantům- nobis grandioribus, veriim etiam natu mino-
on ſs: n m ribus, qui in Chriſtiana doctrina, ejusdemque intellectu
wdelin, ſea educandi ſünt. Ad hunc eninz modum hoc minere ne-
ciiam er gotio decem Præcepta;, fidei ſymbolum, & oratio-
. nem

——

Nenchminicam
uim olupta
liin d igls
tr eierterent
nd natu grine
ſünhetrere
te uerd e
lumgmropiss
bee z ſiſe
ſetund ſülente
nan, Oun
Hieſe Oſii,
ſos oceat
rtl.Cumen
In numeraqn
Eljus Sri
ult eſſe util
ns & n⸗
dr

ALTARIS. 869
diftoet un nem dominicam juventuti inculcare poſſemus, ut cum nere n
Mtisguthmhe quadam voluptate, atque adeò ſeriò hæc caperent, & ita , e —
Nentis in te nt ſtatim ab' ipſis infantiæ crepundiis percepta indeſinen- PTs.
crametmudkt ter exereerent atque aſſveſcerent. Jam enim pene .
1. Qool und cum natu grandioribus actum eſt, ut hæc atque alia ab
mus, Hikiittu ipfſis impetrare nequeamus, niſi ejusmodi homines jam
Gdinuum inde à puero educentur, qui nobis ſucceſſuri ſunt, no-
alt ſeinim ſtrumque opus & officium arrepturi, ut & ipſi ſuos libe-
rTo05 bene ac ſaàlutariter educent, quorum opera DEEI
erienda Aenmm. verbum ſüſtentetur, & Chriſtianorum communio ædi
te ſlr endtin ſicetur. Quapropter quisque paterfamilias ſciat, hnc ofheinm
, ie,gin ſui eſſe oflicii ut DEI juſſa atque præcepto hæc libe- Peririsfe
uun gutten it⸗ ros ſuos doceat, ant alios docere ſinat, quæ eos noſſe ,
eonghetening. par eſt. Cum enim baptizati ſint, Jamque in Chriſtiano-
imumm tuum rum numerum & communionem eooptati: æqvum eſt „
cetnn lii ut hujus Sacramenti participatione fruantur, ut nobis
uanantm queant eſſe utilitati & ſubſidio. Oportet enim eos
nn triif omnes & ſingulos nobiscum credere, diligere,
dntekenim DOArare & adverſus Diabolum pu-
immeri gnare-
Geranen /
atittialil

ENLO

lids,

TOME — bugticoee
S ———= . me T — ung Apole
ARTICII Ar
AR IB I ₰ E . e mkline,
— E GvIEII estoce g berlete
DI 14 O ſtanæ Cor dum v &☛ ileum Nee
VERS Auguß . i ſecund ti ſunt Ulie nod ill
logos 2 ſequenti, declarati ſi igi
Theo ione ie . Se mnin
epetition tum, p iliati. 3 SS 4 unn inh
. D S : UI . D ir innoh⸗
. OMr 3 Mad,dr goninet teig Con
GULA dogmata e ie declara ſübis e
REG m omnia rtamina, lie ſint. docemus ue łR
S MUS, co
. IM

ecundum:
ſecun S
»„ 1 r6
ormam . docto
regula mata, 0 een en & A⸗
uam m iadeen un bin Pherde ti, ſic⸗
„ . juc . 9.
limari & eſſe, ANovi ethumubn
1t a iam tum is verb Etiamt,
innino Veteris, tu neis ait: 8
mha m Veter pedibus nla inquit. anathe
oRolica ſripta raeers Eiius gelium, avat
. oſtoli m eſt is. Et dicet Evang im ſcri-
ſ. 119, Toj dr ſcrip tu⸗ mitis nli d pegdicet ricorum na⸗
P. 1i u en ſe lo aliu “ oterice nequ
5 lum CGE e Ne iteris
. , 44 elus de atrum ſix ſacris lit
ma lit. vero n jant nom
iqua veni
ocu

ſa illis ita in ie
ida, ſed unive 2
1 *J.
uiparanda
m ſunt æquipar

Amriman
Peritori C
Peni Conit
4 Unfulos

(purmm Ie

nhreihetn,
tnh
kant, ſheg
unlr ubl
n Doch
n inlerti
Aumg
ne, gue

EPITOtMYY. S5F
engdea ſunt, ut alia ratione non recipiantur, niſiteſtium
ra;, & in quibus partibus orbis, dectrina illa Propheta-
RRN. rum & Apoſtolorum ſincerior conſervata ſit.

„„ Ft quia ſtatim poſt Apoſtolorum tempora, imò et. IK.
. 00N iam cum adhuc ſuperſtites eſſent, falſi doctores & hr.
8 retici exorti ſunt, contra quos in primitiva Eccleſia
UNT, N Symbolaà ſunt compoſita, id eſt, breves & categoricæ
leskoni: N confefliones, quæ unanimem Catholicæ Chriſtianæ ſt⸗
ndime dei Conſenſum & Confeſſionem Orthodexorum & ve-
beni ſort ræ Eccleſiæ complectebantur (ut hoc Symbolum Apo-
aln Rolicum, Nicenum, & Athanaſianum Jproßtemur pu-
S . blice, nos illa amplecti, & rejicimus omnes hæreſes,
SN omniaque dogmata, quæ contra illorum ſententiam
Aunquam in Eccleſiam DEI ſunt invecta.

Quscd vero ad ſchismata in negotiis fidei attinet, Hl.
NONMA quæ in noſtra tempora inciderunt, judicamus, unani-
e Egun mem Conſenſum, & declarationem Chriſtianæ noſtræ
eut ſidei & Confeſſionis „ inprimis contra Papatum, & hu-
gecla⸗ jus falſos ac idololatricos cultus, & ſüper ſtitiones, & ali-
Lnt. as ſectas, eſſe noſtri temporis Symbolum, Auguſtanam
Senm in illam primam, & non mutatam Con feſſionem, quæ Im-

Pperatori Carolo V Auguſtæ Anno 30 in magnis im-
A vormin , . s 141172 3 Snis S
meen Perii Comitiis exhihbita eſt: Similiter & Apologiam;
DAtdAN

ter, & Articulos Smalcaldicos Anno 37 conſcriptos, & præ-

cipuorum Theologorum illius temporis ſubſcriptione
gann Prs comprobatos. L
i 1 . 2 ,„„ . . „ .
—☛ Et quia hæc Religionis cauſa etiam ad LEaicos, quos:
e

ur vocant, ſpectat, eorumque perpetua ſalus agitur: profi-
Nn Aum,. temur publice, nos etiam amplecti Minorem & Majo-
thinge rem Doct. Lutheri Catechismos, ut ii Tomis Lutheri
el fünt inſerti: quod eos quaſi Laĩcorum Biblia eſſe
be eun , cenſeamus, in quibus omnia illa breviter comprehen-
goſuti * duntur, quæ in ſacra ſtriptura fuſius tractantur, &
iel quorum

I. DE PECcCATO
72

—

quorum cognitio homini Chriſtiano ad ætern
eig ationes, paulo ante monſtratas, om
ahaeelen io conformanda eſt, &, ſi
Gtrina in Keligionis negetio con

1 cum unanimi fi-
atque damnandum eſt: quippe quod cun nimig
dei noſtræ declaratione pugnet. ian Geras vete
Hoc modo luculentum diſcrimen in E ſucn ari te
is & novi Teſtamenti literas, & omnia alio
ris 1 Te

ri ma & regu-
etinetur: & ſola mcra ſeriptura,ſidles⸗ nn lapide Se.
12 cognoſcitur, ad quam, ceu ad Lydium m

judican ia, an
adicanda, an pia,
exigenda ſunt & . n
impia nn an verd falſ⸗ ſint. n dan
im Ratera autem Symbola, & alia ſcripta, anen mban.
lo ante mentionem fecimus, non obtinent autori

is. ſäcris literis debetur:
Judicis: hæc enim dignitas ſolis ſacris literis debetur
udicis: hæ

d duntaxat pro Religione neſrazeſimoninen eune
ann licant, ac oſtendunt, quomodo ſingt grele.
poribus ſcr e ters in articulis controverſis in aer
hadei⸗ e n qui tum Nixerunt inteller .
balaenefnertan & quibus rationibus s nele nt.
Hra ſriptura pugnantia rejecta & condemn t

DE PECCATO ORH
SINIS.
Status controverſiæ.

10 Se

—= hominis corrup
S omni diſcrimine, I P SA ESSEN-
1: — ol te. RATURA SUBöTA NHIA &ES SF
Artic. r,. TIA, aut certè principalis & præ
517.

ionalis A NI-
612. Pars ipfſius ſubſtantiæ: utpote, IPSA ration- 4

—

0

—

Ml, in fuinmn
CNiterata. A
Urum eſſenti⸗
nnni gener
ſteiſnmeni
DuuIbSU)
Mura corrup

4
Ancera
kio unn
Pendl

Meiimn,
71d diſeri
) Mon!
Uurnd, Kſanc
erm etiam,
bemnus, gi
guretian Pol
Kinter ereäd
re & Peccati
ubbl,
Cetinns,
fulo hor i
lnd li 1
mninbar

S.

Almen, Cunn

. dne, de keder
. itnigno
W olt.
AA enin
nun ante
tukl

i⸗ OIGINIS EPIT / MI.„,. 773
o Ann MaA, in ſummo ſuo gradu, & in ſummis ipſius viribus
conliderata. An verò inter hominis Subſtantiam, Na-
elutm turam, eſſentiam, corpus, & animam, etiam poſt lapſum
Grmankt humani generis, & inter Originale peccatum aliquod
ltu, Unf ſit diſcrimen, ita, ut aliud ſit IP SA N A TURA, &
uol u aliud ILPSUM PECCATUM Originis, quod IN
Natura corrupta hæret, & Naturam etiam depravat,

rurni AFFIRMATIV A. .
uaa Sincera doctrina, fides & Con-
In feſſio, cum ſuperiore Norma & com-

õ pendioſa declaratione conſen-
t. . 4
cbtinenram Redimus, docemus, & conktemur, quod ſi ali- I.
ſcri⸗ ſtentli⸗ quod diſerimen inter IDPSA M hominis N A T C.-
Aelincnid RAM, non tantàùm, quemadmodum initio 2 Deo
Cunotoln purus, & ſanctus, & absque peccato homo conditus eſt,
cutcetſit verum etiam, qualem jam poſt lapſum naturam illam
ungitilib) habemus: diſcrimen, inquam, inter IPSAM Naturam,

os enudn quæ etiam poſt lapſum eſt permanetque DHI creatura,
conemn? & inter peccatum Originis: Et, quèd tanta ſit illa Na-
turæ & peccati Originalis differentia, quanta eft inter
opus D EI, & inter opus Diaboli. .
Credimus, docemus, & confitemur, quèd ſummo H.
10 0 ſtudio hoc diſcrimen ſit conſervandum: propterea
“ quod illud dogma, nullum videlicet inter Naturam

. hominis corrupti & inter peccatum Originis eſſe diſ-
r2—rimen, cum præcipuis fidei noſtræ articulis (de creanz:“
Neche. tione, de redemtione, de ſanctificatione, & reſurrectio-
“ ne carnis noſtræ) pugnet, neque ſalvis hiſce articulis
äl ” l
Ar 1. . Deus enim non modo Adami & Hevæ corpus S& a- Dent,72, I1.
N AM nimam, ante lapſum, verům etiam corpora & animas Eſa. zy, 5.
lnd noſtras, poſt lapſum, creavit: eti hæc jam ſunt cor. S.. ¶

574 Y. Dz Prcchro .

—

Ad. 17, z6. Tupta. Et ſane hodie Dominus animas & corpora no. iI inliga
Fob. 10, S. ſtra, creaturas & opus ſuum eſſe agnofſcit, ſicut ſcri- umtgnaſei
Pſal. oo, 2. Ptum eſt: Manus tuæ fecerunt me, & plasmaverunt n corrupti

9. me totumin circuitu. Dem, ſpera
— . . . 1
Eccl. 12, t. Et Filius Dei unione perſonali illam humanam na- inleimmec
turam, ſed ſine peccato, aſſumſit: & non alienam, ſeſt uninuquam
noſtram carnem fibi adjungens arctisſime copulavit: Eli Kade
ejusque aſſumtæ carais ratiene veré frater noſter factus ien⸗
el De⸗ e me

eſt: ut ſcriptura teſtatur, Hebr. 2. Peſteaquam pueri
„ commercium habent cum carne & ſangvine, &ipſe fi. und guem
„ militer particeps factus eſt eorundem. Item: Non An- Colſpectriſ
„ gelos aſſumit: ſed ſemen Abrahæ aſſumit, unde & de-
„ buit per omnia fratribus aſſimilari, excepte peccato.
Eandem humanam noſtram Naturam (opus videlicet
Iuum) Chriſtus REDEMII: eandem (quæ ipſius o-
pus eſt) ſanctificat: eandem à mortuis reſuſcitat, &
ingenti gloria (opus videlicet ſuum) ornat. Pecca-
tum autem originale non creavit, non affumſit: non
gedemit, non ſanctificat: non reſaſcitabit in Plectis: .
neque unquam gloria cerleſti ornabit aut ſalvabit, ſed Rüiin

gur

in beata illa reſurrectione plane abolitum erit. Mer
. Ex his, quæ à nobis allata ſunt, diſerimen inter cor- en
ruptam naturam, & inter corruptionem, quæ NATU. Nen
R infixa eſt & per quam Natura eſt corrupta, facile D 0
agnoſci poteſt. * 1
III. Viciſſim autem credimus, docemus, atque confite- Cenei nobis
