heſe, d Unde habent Qhabent. lus 8 Epiſcopi has traditiones imponendiEc- 15, 10
.15, 10.
Geai, illaqugandas conſcientias? Cùm bPetrus Vetet 2. Cor. 13,10
Hs imponere ugum diſcipulis, cùm Paulus digat, poteſtatem
nt, qu 7. ipfſis datant eſſe 2d ædificationenz, nAl dedu Ranen.
E Eur augent peccata per has traditiones?
em ich!
giiorg — Verùm extant clara teſtimonia, quæ prohibent condere

ſc tales traditiones ad promerendam gratiam, aut tanquam Cof 2.
tian. neceſlarias ad ſalutem. Paulug Coloſ. 2. Nemao vos judi- . 16.
cin cLet in cibo, potu, parte diei feſti, novilunio aut Sabbatis I-
tem: Si mortui eſtis cum Chriſto ab elementis mundi, qua-
re tanquam viventes in mundo, decreta facitis? Non attin-
„„ gas, non guſtes, non contrectes, quæ omnia pereunt uſi &
unin il ſunt mandata & doctrinæ hominum, quæ habent ſpeciem T7t. I.
inſtl ntits ſapientiæ. Item, ad Titum aperte prohibet traditiones, Non F. 4.
m, ugie, attendentes Tudaicis fabulis, & mandatis hominum aver-
dne Henten, ſantium veritateni. Et Ohriſtus Mat ²Matth. inquit de his, Marth. 15.
iguq im qui exigunt traditiones: Sinite illos, cœci ſunt, & duces 14.
cœcorum. Et improbat tales cultus: Omnis planta- P. G.

—

dru 53 tio,

1.

b. 20.

42 VII. DöE PorESTATE EccrESIAsTr.

. eus cœléſtis, eradic
io, qvam r lantavit pater meus c
tio, qvam non p
bitur.
adi Ec inkinitis
Si jus habent Epiſcopi onerandi Rrckliss =
traditon Fa Mäqveaüdi confcienitias, cür t0

2 — —

Gal. „ I.

C. ræmonuit
doctrinas demoniorum:? Nam † nüffka hrc nd
Spiritus landlus? Relinqvitur igitur, cuùm rainaganes
inſiture tanqvam neceſſariæ, aut cum obini⸗ 5 Pener
rendæ gratiæ, pugnent cum Evangelio, 4 dd non en
ullis Epiſcopis tales cultus nſtirnere aut erigele. 1 ne
imi ſiis retineri doctrinam, hbertate Chriz
eſt enim in Eccele ettn
ſtian; Avd non ſir EE t Muaslecit ali ls go ſer⸗
. 8 1. . S .
eedi = Tetineri præcipuum Evangelii
Vitutis ſubjici. Neceſſe eſt retineri p x agin
loctun qved gratiam per fidem in Chri um Srar Nopter
qvamur non propter certas obſervationes,
. . AR*
cultus ab hominibus inſtitutos.

ie Dominico, & ſimi-
Quid igitur el de die Demminteen m.
itibe * Adhæc reſpondent, 10
ne dine
us ritibus templo r. nn
Copis ſeu paſtoribus eete ordinationzsn ure ofdi
1 lEereammur gratiam,
ellanan er larn entur conſcientiæ
ge ſatisfaciamus pro peccatis, aut obligent donleraen
ne judicent eſſe neceſſarios cultus, ac ſentiant ſe

„ . Cuin

. opter cari=
Tales ordinationes convenit Ecgleſias propter cari-

6
V us a⸗
tatem & tranquilſitatem Tervare eatenus, nęg. 21
V. Cor. I4 A Terenn 2

6. 40.

EPbih 2, 14.

..

ia Kant in
uf Oα½ Andar, u Oraun tu

ccleſtis. Verum ita, ne conſcientiæ ntrenen⸗ urra⸗
Ek ecçeſſarias ad ſalutem, acjudicent ſep di
cantres eilen 8 ſine aliorum offenſione „ſicut nenio ne⸗
cùm lenrnailnte quæ in publicum non valeto cap
prortllit . ſine offenſione hominum.

Talis

—
T21

tecoltes
cant Eccl

omI
erfift.
Ceremonl
.
llretpe
T

Mles eken

NRee

Ext⸗
8is de cere
Olmnes ortær
Gela cultn
Commilerit
onias, g
Uenntinh
Cetetur.
non qviden
utationes
Qunqan
nqhann
lo necelſi
litiaſe⸗

Ahe⸗
Alerſer
tlis tal
Mer⸗ ſane

6 FKail

1ur. VII. DE PorEeTrATE ECCLESIAST. 43
—

lelis, eule Talis eſt obſervatio diei Dominici, Paſchatis, Pen-
tecoſtes, & ſimilium feriarum, & rituum. Nam qui judi-

cant Eccleſiæ autoritate, pro Sabbato inſtitutam elle diei

„

ccleſis CE
Bominici oblervationem , tanquam neceſſariam, longe
Tanr en Eerräft. Jeriptura abrogavit Sabbatum, quæ docet omnes
81 £☛ —— „ „ — . 2* —.
e ad Ceremonias Moſalcas, poſt revelatum Evangeliura omitti
alhuin polſe. Ettamen qula anlis erat -canllitucre certum diem,
en t Iciret populus, quando convenire deberet, apparet Ec-
Dimione Pon — 2. 3 bParet E
d nl clellam ci rei deſtinaſie diem Dominicum, qui ob hanc
6 NA duee cauſam videtur magis placuiſſe, ut haberent ho=-
. — 5 —
aece 6mines exemplum Chriſtianæ libertatis, & ſcirent, nec Sab-=
lbente 0 . C1eU, ve.
a icihc⸗ bati nec alterius diei obiervationem neceflarlam eſle.
mnn —
eiteru ton Ext⸗ digioſæ diſputationes d ione le
nn Pings Xtant prodigioiæ putationes de nuutationée le-
hun gis, de ceremoniis novæ legis, de mutatione Sabbati, quæ
A . . „ 4 .
m me Olmnes ortæ ſunt ex falla perſvaſione, quod oporteat in Ec-
A . . .—
6) A (leſia cultum eſſe ſimilem Levitico. Et quod Chriſtus

commiſerit Apoſtolis & Epiſcopis excogitare novas cere-
mindco . monias, quæ fint ad ſalutem neceſſarix. Hi errores ſer=

ent, gn plerunt in Eccleſiam, cùm juſtitia fidei non ſatis claré do-=
S EN ceretur. Aliqui diſhutant, diei Dominici obſervationem
n non quidem juris divini eſſe, fed quaſi juris divini; præſcri-

Pümt dé feris, quatenus liceat operari. Hujusmodi dis-
intl Ein putationes quid funt aliud, niſi laquei conſcientiarum
sain Quanquam enim conentur epäkeizare traditiones, tamen
tordie“ nunquam poteſt æquitas deprehendi, donec manet opi-
nio neceſſitatis, quam manere neceſſe eſt, ubi ignorantur

juſtitia fidei, & libertas Chriſtiana.

Apoſtoli juſſetunt abſtinere à ſangvine Auis nung?1. I5, 20.

obſervat? naramaeAfeccztk qui non obſervant, quia
e quidem Apoftoli voluerunt onerare conſcien-
tias tali ſervitute, ſed ad tempus prohibuerunt pro-
pter ſcandalum. Eſt enim perpetua voluntas Evange-
Hi conſideranda in decreto. Vix ulli Canones ſervantur
16 2ccU=

Alt. 5, 29.
I. Pct. 5, 3.

44 VII. DE PorEST ATrE Ecctsst AsT.

accurate, & multi quotidie exoleſcunt apud il'os etiam,
7 1 3 2

qui diligentifſune defendunt traditiones. Nec poteſt con-
ſcientiis conſuli, niſi hæc æquitas ſervetur, ut ſciamus eos

fſine opinione neceſſitatis ſervari, nec lædi conſcientias,
etiamſi traditiones exôleſcant.

Facile autem poſſent Epiſcopi legitimam obedientiam

retinere, ſi non urgerent ſervare traditiones, quæ bona con-
ſcientia ſervari non poſſunt. Nunc imperant cœlibatum,

nullos recipiunt, niſi jurent ſe puram Evangelii doctrinam

nolle docere. Non petunt Eccleſiz, ut Epiſcopi hono-

ris ſui jactura ſarciant concordiam, quod tamen decebat
bonos paſtores facere. Tantunrpetunt, ut injuſta one-
ra remittant, quæ nova ſunt, & præter conſuetudinem
Eccleſiæ catholicæ recepta. Fortaſſis initio quædam con-
ſtitutiones habuerunt probabiles cauſas, quæ tamen po-

ſterioribus temporibus non congruunt. Apparet etiam
quasdam errore receptas eſſe, quare Pontificiæ clemen-

tiæ eſſet, illas nunc mitigare, quia talis mutatio non la-
befacit Eccleſiæ unitatem. Multæ enim traditiones hu-
manæ tempore mutatæ ſunt, ut oſtendunt ipſi Canones.
Quod ſi non poteſt impetrari, ut relaxentur obſervationes,

quæ ſine peccato non poſſunt præſtari, oportet nos regu-

lam Apoſtolicam ſequi, quæ præcipit, Deo magis obe⸗
dire, quàm hominibus. Petrus vetat Epiſcopos domina-
ri, & Eccleſiis imperare. Nunc non id agitur, ut domi-

natio eripiatur Epiſcopis, ſed hoc unum petitur, ut patian-
tur Evangelium purèe doceri, & relaxent palicas quasdam

obſervationes, quæ ſine peccato ſervari non poſſunt. Quod
ſi nihil remiferint, ipſi viderint, quomodo DEO ratio-
nem reddituri ſint, quod pertinacia ſua cauſam ſchismati
præbent. .

I.

—
ud Mos eumn
NWecporeken
Ut Iclatins ed
di conlchen

m obedetit
Ae boludd
rant clin,
eli docti⸗
Eollopl hon⸗
amendde
ut injuce 6
cOnſuetutimi

o eclimet

Ue tamenß⸗
Apparetii
ntinci⸗ clee-
ltatio no-
raditionah
at il Cuns
our oblenſhn⸗
opoltt 4
Heo ongs 6
, roros OONN
cop

xr, Ut 60
4 4 8.

EPILOGuS. 4
EPILOGIIS.
HI ſunt præcipui articuli, qui viden-
tur habere controverſiam. Quan-
quam enim de pluribus abufibus dici
Poterat, tamen, ut fugeremus proli-
xXitatem, præcipua complexi ſumus, ex
quibus cætera tfacile judicari Pos-
ſunt Magnæ querelæ fuerunt de
indulgentiis, de peregrinationibus,
de abuſu excommunicationis. Pa-
rochiæ multipliciter vexabantur per
ſtationarios. Infinitæ contentiones
erant paſtoribus cum monachis, de
jure parochiali, de confeſſionibus, de
ſepuituris, de extraordinariis concio-
nibus, &de aliis innu merabiliborebus.
Hujusmodi negotia Pprætermiſimus,
ut illa, quæ ſunt in hac cauſa Præcipua,
breviter propoſita, facilius cognoſci
Poſſent. Neque hic quicquam adul-
lius contumeliam dictum aut colle-
ctum eſt. Tantum ea recitata ſunt,
quæ videbantur neceſſariò dicenda
eſſe, ut intelligi posſit in doctrina ac
ceremoniis, apud nos nihil eſſe rece-
ptum contra ſcripturam ütHecldam
catho-

4⁵ ErILOGeusS.

catholicam, quia manifeſtum eſt nos
diligentiſſime caviſſe, ne qua nova &
impia dogmata in Eccleſias noſtras
ſerperent.
Hos articulos ſuprà ſcriptos volui-
mus exhibere juxta edictum C. M. in
quibus confesſio noſtra extaret, & eo-
rum, qui apud nos docent, doctrinæ
ſumma cerneretur. Si quid in hac con-
fesſione deſiderabitur, parati ſumus
latiorem informationem, DEO vo-
lente, juxta ſcripturas exhibere;

Cæſareæ Majeſt. V.
Fideles & ſubditi

IOHANNES Dux Saxoniæ Elector.
GEORGIUS Marchio Brandenburgenſis.
ERNESTUSDux Luneburgenſis.
PHILIPPUS Landgravius Heſſorum.
JOHANNES FRIDERICUS. Dux Saxoniæ.
VVOLFGANGS Princeps ab Anhalt.
SENATUS Magiſtratusque Nürnbergenſis.
SENATUS Reutlingenſis,

AbO-

PHI.

4
ye
ber
i⸗
entiren
iculot in
ſäͤentie ne
lanſurati⸗
atione
44 eligin,
,. dHauef
mien⸗ 3
lſitata en⸗
er nule
.
aue
Cat⸗ gue en
ere iten
entur 4
ſount.
ſotito go⸗
matope
Mſne ſa

m eſtnar
na non
28 nole

HtoS V.
m CMI
Aret, A
t,Cockrin
in hace
ratiſomn
DEON
bere

Eluhlii

9l.
eſe

1 .
1/ronie⸗

68686(47) 989
APOLO&GIA

CGONFESSIONIS.

PHILIPPUS MELANCHTHON
L. ECTORI §. D.

OEaum Confeſzo Principum noßrorum publics
Prælecza eſt, Theologi quidam ac Monachi adorna-
Perunt confurationem noßtri ſoripti, quanm, cum Caſ.
Majeftas curaſſet eriam in conſeſis Printipum praæ-
legi, poſtalaßit à noftris principibur, ut ilii conjutationi
alſentirentur. Noſtri autem, quia audierant, mulkos ar-
ticulos improbatos eſſe, quos abjicere ſiue offenſtone con-
ſcientiæ non poterant, rogaberunt ſibi exhiberi exempium
cenfurationir, et & Bidere, quid damnarent adberſarii,
&örationes eorum refellere polſent. Et in tali cauſa, guæ
ad religionem & ad docendas conſcientias pertinet, arbi-
trabantun fore, ut non grabatim exhiberent ſaum ſoriptun
adtenſarii. Sed non potuerunt id impetrare noßtri, niße
Periculoſidßmis conditionibus, quas recipere zon pœerant
Inſtituta eit autem deinde pacifisatio, in qua apparuit
noſtros nullum onus quamiibet incommodum detrectare,
quod ſine offenſione conſoientiæ ſaſcipi poſſet. Sed adber-
ſarii obtinate hoc poſtulabant,ut quosdam manifeſtos abu-
Iius atgue errores approbaremus, quod cum non poſſemus
facere, iterum poſtulabßit Cæſ. M. aut Principes noſtri aſſen-
girentur confutationi. Id facere Principes zoſtri recu-
ſarunt. Quomodo enim alſentirentar in cauſa Religionis
ſeripte non inſpetto?s Et audierant artieulos quosdam
dammnatos eſſe, in quebus nos poterant judicia adberſario-
ruam ſine ſceiere «omprobare. Jaſſerant antens zme &
Ralios

48 PRAEFATIO

—

alios quosdam parare Apologiane Confeſſtonis, in qua ex-
ponerentur Cæſ. Majeſtati cauſæ, quare non reciperemus
confutationem, & ea, & gqux obiecerant adbenſarii, dilüét-
rentur. Quidam enim ex noſtris int er prælegendum ca-
pita locorum & argumentorum exeeDovBel. Hanc Apo-
logiam obtulerunt ad extremm Caeſarez Majeſt. ut coegneé=
ſoerent nos maximeis & grahisſimis ca GWis impediri, gus mi-
aa Conſutationem apphrebaremus. Verame Cæſ. Maje-
Nas non recepit oblatum ſoriptam. Poſßzen eäditum eſt de-
cretum quoddam, in quogloriantter adperſarii, quod nor
ſtram Confeſtonem ex ſeripturis confutaberint. Habes
ikitur, Lector, munc Apolegian noſtram, ex güs
intelliges, & guid adbperſarii jukicaberint, retulimus enim
bona fide, quòd articulos aliquot contra manifeſtam ſori-
pturam Spiritus ſancti damnaberint. Tantum abeſt, at no-
ſtras ſententias per ſeriptaras labefactaberint. Quan-
gquam autem initio Apologiknm inſtituimus communicato
cum aliis conſilto, tamen ego inter excudendum gquäkädam
adjeci. Quare meum nomen profteorme quis queri poſſit
ſine certo autore librum editum eſſe. Semper hic meus
mos fuit in his controperſiis, ut quantun omnino favere
poſſem, retinerem formam uſitatæ dolctrinæ, ut facilids a-
liquando coire concordia poſſet. Neque muitò ſecus nunt
facio. Etſirecti poſſem longins abducere hujus ztalis ho-
miner ab adtzerſariorum opinionibus. Sed adberſarii ſit
agunt cauſam, ut oſtendant ſè neque Beritatem, e gue (ig
cordiam quærere, ſedut ſangbinene noſtrum exorbeant. BEt
nunc ſeripſi, quàm moderatisſime potui, at ſe quid pidetur
diktum aſperins, hic mihi prafandum eſt, me cum Theologis
ac Monachis, qui ſeripfſerunt Covfutationem, litigare, non
cum Cæſare, aut Principibus, quos, At debeo, heneror. Sed
sidi nuper Confutationem, & animaaberti ades inſidioſe

& calumnioſe ſeriptam eſſe, ut fallere etiam cautos in cer-

tir locis poſſet. Non tractasi tamen omner cabillatione .

Eſjet enim infinitum opus, ſed præcipua argumenta comple-
wvus

rieulom.

runqi
tlipin
tatem
eula py⸗
renise
Gftcium,
(hißian,
ſri dat⸗
uhſr
der, Ca,
litere,
un bira
uin
Vendab
dioa

—
in u 1
reliperens
unii di⸗
genun .
Hanc r.
1el. Atet
yl ℳ
3 (4. M.
ditun 9 1.

ii iuul

er
uins

—
4

PRAFATIO. 499

——

xas um,, ut extet apud omzes nattonks 6 Pimonium de
zobis, gudd recte & pie ſentiamus de Ebangelio Chri-

. Ni. won delectat zos A4ſcorala, nec nibil mobemur pe-

riculo noſftro, quod quantuum ſit in taxte acerbitate odio-
rum,cztibus itelligimus accenſox eſſe adberſarios, facile in-
telligimus. Sed non poſſamus abjicere manifeſtam beri-
tatem & Eccleſiæ necelſariam, quare incommoda & peri-

cula propter gloriam Chriſti, & atilitatem Eccleſiæ perfe-

rendza eſſe ſentimas, O cowſidimus Deo probari hoc noſßtrum
ofzcinm, &- Peramus gguiora de nobis judicia poſteritatis
Jore. Neque enim negari poteſt, quin multi lociè doctrinc
Chriftianz, quos maximé prodeft extare in Eccleſi. 2, à no-
ris patefalti & ilaſtrati ſint, qui qualibus & quàm pe-
riculoſis opinionibus obruti olim jacuerint apud Mona-
chos, Canoniſtas, & Theologos Sophißas, non libet hic re-
citare. Habemus publica Teſtimonia multorum bono-
rum Birorum, qui Deo gratias agunt pro hoc ſummo behe-
cio, qudòd de multis nec Sariu Locis docuerit meliora,
quàm paſſim leguntur apud aTdberſarios noſtros. Com-
mendabimus itaque cauſam noſtram Chriſto, qui olim jis
dicabit has controßerſias, quem oramus, ut reſpiciat
aictas & diſtpatas Eccleſtas, & in con-
cordian piam & Pe Peivan
redigat.

7

o Abo.

50 I. DE PECCATO

APOLOGIA

CONFESSIONIS.

Aug. Conf.
c-. RIM U Marticulum Confeſſionis noſtræ, pro-

. , Dbant noſtri adverſarii, in quo exponimus nos
303. 304. credere & docere, quod ſit una eſſentia divina,
Cat. Min. individua, &c. & tamen tres ſint diſtinctæ per-
376. ſonæ ejusdem eſſentiæ divinæ, & coæternæ,

Cat. Mazj. Pater, Filius & Spiritus ſanctus. Hunc articulum ſem-

401. per docuimus, & defendimus, & ſentimus euni habere
certa & firma teſtimonia in ſcripturis ſanctis, quæ labera-
ctari non queant. Et conſtanter affirmamus, aliter ſen-
tientes, extra Eccleſiam Chriſti, & Idololatras eſſe, &
Deum contumelia atficere.

I. DEPECCATO
ORIGIN ALI.
ECNDUM articulum de peccato Originis probant
adverſarii. Verum ita ut reprehendant tamen defini-
tionem peccati Originalis, quam nos obiter recitavimus.
Hic in ipſo ſtatim veſtibulo depræhendet Cæſ. Majeſtas,
9 nen ſolùm judicium, ſed etiam candorem iſtis defuiſſe, qui
confutationem ſcripſerunt. Nam cùm nos ſimplici ani-
mo obiter recenſere voluerimus illa, quæ peccatum Originis
comnplectitur, iſta acerba interpretatione conficta, ſententi-
am per ſe nihil habentem incommodi, arte depravant. Sig

Aug. C. 9.
Arr. Smal.
317.
Declar. 63

Gr. inquiunt, ſine metu Dei ſine fide eſſe, eſt culpa actualis.
Igitur negant eſſe qulpam originalem.

—Has argutias ſatis apparet in ſcholis natas eſſe, non in
Conſilio Cæſaris. Quanquam autem hæc cavillatio faci-
lime refelli poſſit, tamen ut omnes boni viri intelligant,
nos nihil abſurdi de hac cauſa docere, Primuùm Frimui ut

—
iiciat
one no-
Ceehret
ltliche
Ubohre
NNN
W
ut
Deumaxi

ekſceren

Hie keprehe
dls Purpar
Dotentiam

Ans ſen fr
Uutionem.
ded N
Pkioneme
enim cor
müm yert
—
Ir mater
ltiat
octen
lophant
idan
Jicuod in
Mbatiex
Ner Alien⸗

le leryi!

.

.

15 ulte
anin n
nt eikindkeße⸗
, E coetert
mien nen
us eunn 6
ig gur hi
nus, Aterſ
lamel le

Olatras

0
Dign in
nt t muc⸗
iter ecitami
C.! Muen
ilis Gekulleg
Hos imglan
le emni⸗
nſem

4

—

ORIGINALI.

inſpiciatur germanica Confeſlio, hæc abſolvet nos ſuſpi-
tione novitatis. Sic enim ibi ſcriptum eſt: Weiter wird
gelehret / daß nach dem Fall Adæ alle Menſchen / ſo na⸗
tuͤrlich gebohren werden/ in Sundel emptangen und
gebohren werden / das iſt / daß ſie alle von Mutter⸗Leib
an/ voll boͤſer Luſt und Neigung find / keine wahre Got⸗
tesfurcht-Eeiuen. mahren Glaubel an GOtt / von Natur

el 1 konnen. Hic locus teſtatur, nos non ſolam a 2Cus⸗
ſed potentiam ſen dona etſiciendi timorem & ſduciam er erga
Deum adimere propagatis ſecundum carnalem naturam.
Dicimus enim ita natos habere concupiſcentiam, nec pos-
ſe efficere verum timorem & fiduciam erga Deum. Quid
hic reprehendi poteſt? Bonis viris quidem arbitramur nos
ſatis purgatos eſſe. Nam in hanc ſententiâà latina deſcriptio,
potentiam naturæ detrahit, hoc eſt, dona & vim efficiendi
timorem & fiduciam erga Deum, detrahit & in adultis a-
Aus. Ut cùm nominamus concupiſcentiam, non tantùm
actus ſeu fructus intelligimus, ſed perpetuam naturæ incli-
nationem.
Sed poſtea oſtendemus pluribus verbis, noſtram deſcri-
ptionem conſentire cuni uſitata ac veteri definitione. Priùs
enim conſilium noſtrum aperiendum eſt, cur his potiſſi-
mum verbis hoc loco uſi ſinus. Adverſarii in ſchelis faten-
tur, materiale (ut vocant) tRecati tiginek eſe eonenbi-
ſEcntintm qua quare in deſtniendo non fuit prætereunda, præler-
Qnrhoc tempore, cum de ea nonnulli Pafüm religiose phi-
loſophantur.
Duidam enim diſputant, peccgtum originis non eſſe
4 Biquod in in natura hominis vitinmn ſeu u corruptionem, ſed

tantùm ſervitutem, ſeu conditionem mortalitatis, qu pro⸗-
Pagati ex Adam ſuſtineant, ſine ali iquo proprio vitio, pro-
Pter alienam culpam. Præterea addunt Rein m damna-
ri morte æterna Propter peccatum Qriginis. Sicut ex X an-
cilla ſervi naicu ntur, & hanc conditionem ſine naturæz vi-
tiis, ſed propter calamitatem maatris ſuſtinent. Nos ut hanc
D 2 impiam

2 TI. D- PECCATO

impiam opinionem ſignificaremus nobis diſplicere: con-
cupiſcentiæ mentionem fecimus, optimo animo morbos
nominavimus, & expoſuimus, quod natura hominum cor-
rupta & vitioſa naſcatur. S

Neque vero tantùm concupiſcentiam nominavimus, ſed
dixithus etiam deeſle timorem Dei, & fidem. Id hoc con-
Klio adjecimus. Extenuant PeccatnInm-Lrizinis & ſcho-
laſtici doctores, non Iatis intelligentes deſinitionem pecca-
ti originalis, quam acceperunt à patribus. De fomite

diſputant, duod ſit qualitas corporis, & ut ſao more ſint
inepti, quærunt utrum qualitas illa, contagione pomi, an

ex afflatu ſerpentis contracta ſit. Utrùm augeatur medi-
camentis. Hujusmodi quæſtionibus oppreſſerunt prin-
cipale negotium. Itaque cdm- de peccato Originis lo-
qYHnHII- gCaziora Vitia humanzæ Haturz non commemo-
Fant, ſcilicet ignorationem Dei- contemtum Dei vacare
metu & ſiducia Dei, odiſſe udictum Dei, fugere Deum ju-
dicantem, iraici Deo, leſperare gratiam, habere fiduciam
rerum præſentiunm &c. Hos morbos, qui maximée adver-
ſantur legi Dei, non animadvertunt ſcholaſtici. Imo tri-
buunt interich humanz naturæ iltegras vires ad diligen-

dum Deumfuner amnia, ad Tacienda præcepta Dei, que
ad ſubſtantiamm actuum: Nec vident ſe pugnantia dicere.
Nam propris viribus poſſe diligere Deum ſuper omma,

facere præcepta Dei; quid aliud eſt, quam habere juſtiti-

am originis? Quod fſi has tantas vires habet humiana na-

tura, ut per ſeſe poſſit diligere Deum fuper omnia; ut
confidenter afſirmant ſcholaſtici, quid erit peccatum origi-
nis? Quorſum autem opus erit gratia Chriſti, ſi nos pos-
ſumus heri juſti propria juſtitia? Querſum opus erit Spi-
ritu Sancto, ſi vires humanæ per ſefe poſſunt Deum ſuper
omnia diligere, & præcepta Dei facere? Quis non videt,
quatn præpoſteré ſentiant adverfarii? Leviores morbos
in natura honfinis agnoſcunt, graviores morbos non a-
gnoſcunt,

—

11, &
Ernali
ſtmiltben
ſtiei acl
Perkecki
trid E
ſen eiv
tell ciyi
ele,
(Orn
Innnd
lukcan,
Ttionibin

gunt, &
Anns nu
ClaN etde
Perenumm
1gndratio
duin eg⸗
Prxci
Primatal

„

OIGINALI. 53

.

r

gnoſcunt, de quibus tamen ubique admonet nos ſcriptu-⸗
ra, & Prophetæ perpetuo conqueruntur, videlicet, de
carnali ſecuritate, de contemtu DEI, de odioe Dei, &
ſimilibus vitiis nobiscum natis. Sed Poſtquam ſchola-
ſtici admiſcuerunt doctrinæ Chriſtianæz Ph iloſophiam de
perfectione naturæ, & plus quam ſatis erat, libero arbi⸗
trio & actibus elicitis tribuerunt, & homines philoſ. 4 ophica
ſeu civili uſtitia, quam & nos fatemur rationi fub' D aAIR
eſie, &α aliquo modo in poteſtate noſtra eſſe, juſtiſicari
corarn Deo docuerunt, non potuerunt videre interiorem
immunditiam naturæ hominum. Neque enin poteſt
judicari, niſi ex verbo Dei, quod ſcholaſtici in fuis diſpu-
tationibus non ſode tractanr.

Hæ fuerunt cauſæ, cur in deſe ſeriptione peccati ori=
ginis, & concupiſcentiæ mentionem f fecimus, & detra-
Ximas naturalibus viribus hominis, timorem & nidu-
ciam erga D EUM. Voluimus enini ſignificars, quod
peccatum originis hos quoque morbos contineat,
ignorationem Dei, contemitum Dei, vacare metu Dei, & fi-
ducia erga DEIIM, non poſſe diligere DEll M. Hæc ſunt
Præcig ipua Vit ia naturæ humanæ, pugnantia proprie cum
prima tabula Decalogi.

Negquenavi dinnu Vetus definitio recte
intellect⸗ a prorſus idem dicit, cum ait: peccatum origini Cca⸗
Uſtitiæ originalis. Quid Ka autem juſtitia? Scho=⸗
laſtici hic rixantur de Dialecticis quæſtionibus, non expli⸗
cant quid ſit juſtitia Originalis Porro juſtitia in ſcripturis
continet non tantùm ſecundam tabulam Decalogi, ſed pri-
mam quoque, quæ præcipit de timore Dei, de fide, de amo-
xe Dei; Itaque juſtitia Originalis habitura erat non ſon⸗ qua-
le tem Pperamentum qualitatum corporis, ſed etiam hæc do-
Aa, notitiam Dei certiorem, timorem Dei, fiduciam Dei,

D 3

54 I DE PrCCATO

aut certe rectitudinem, & vim iſta efficiendi. Hdque teſl.
27: tur ſcriptura, cùm inquit, hominem ad imaginem m
litudinem Dei, conditunieſſe. Quod quid eſt aliud, niſi
in homine hanc ſapientiam & juſtitiam effigiatam el⸗ dur
Deum apprehenderet, & in qua reluceret Deus, .
haomini dona eſſe data, notitiam Dei, timorem Dei, ſ “W
erga Deum, & ſimilia. Sizg enim interpretantur m itu-
dinem Dei Irenæus & Ambroſius, qui cùm alia mu ta in
hanc ſententiam dicit, tùm ita inquit: Non eſt ergo Pnimne
„ ad imaginem Dei, in qua Deus non ſemper eſt. Et Fannu⸗
Phor . ad Epheſios & Coloſſenſes oſtendit, imaginem Dei, not .
Caaſ. 10. am Dei eſſe, juſtitiam & veritatem. Nec Longobar⸗
veretur dicere, quod juſtitia originis, ſit ipſa En rnc
1 Dei, quæ honuni zAita eſt à DEO. ciramus ve eru
ſententias, quæ nihil impediunt Auguſtini interpr

CGen, 1,

de imagine.

Itaque vetus deſnitio, cùm inquit, Peccatum ale a⸗
Lentiam luſtitiæ, detrahit non ſolum obedienti lam t .
rum viriunt hominis, ſed etiam detrahit notitiam at⸗
daciam erga Deum, timorem & Amorein Dei aAut ſerte
vim iſta efliciendi derrahit- Nam & ipſi Theclon in no.
lis tradunt iſta non effici ſine certis donis &ι£ aul iograrie⸗ B
Nos ipſa dona nominamus, ut res intelligi Ha it znarit nm
Dei, timorem & fiduciam erga Deum. Lx his aprerer en
terem definitionem prorſus idem dicere,-quod nbe dnu
detrahentes metum Dei & fiduciam, videlicet non actus tan-
dtum, ſed dona & vim ad hæc efficienda. S

Eadem eſt ſententia definitionis, quæ extat apud Au⸗

guſtinum qui ſolet deſinire ccatII Aiginis Sncubi⸗-
— eſſe. Signiſicat enim concupiſcentiam ſũ
ſiſſe amiſſa juſtitia. Nam ægra- natura, uia non oret
HDeunitimere & diligere Deo credere guerit Camat .
nalia. Judicium Dei, aut ſecura contemnit, aud o ie her

—
tentkach
Mitolumn
ſeentia ta
lum Prar
Vident,
ſcentiam
Dei ſup

Nos
peccari0
Gedtre
Cnenpiſe
Deiocel

ſeientin

Cnlemnne

res,
Ongtnis
Tor inor
noneſtpr
Bonne
tum, re
lerata,
anti⸗
tera. Id

igng

Crtlrat
ehimcon

. Eetenti⸗

umexp
malis 0
conen
Drientem

—
.qletehr
ginemd
eſt dn d.
iatim cle,e
Deis, Mee
m Deitdin
tantur imin
m alia onl!
ektetgo un
eſt. Er u
nem Dei, nonf .
le Longobe
tiſſ ſmünt
Citnns ent
inerpetnion.

mn ele⸗
rtn

Ttedſcini⸗
aNii
61 D yt

Neian

Dei ſuper omnia.

ORIGINALI. 5S

terrefacta. Ita & defectum complectitur Auguſtinus, &
vitioſum habitum, qui ſucceſſit. Neque vero concupi-
ſcentia tantùm corruptio qualitatum corporis eſt: Sed et-
iam prava conveyſio ad carnalia in ſuperioribus viribus Nec-

vident, quid d'bant, qui ſimul tribuunt homini concupi- .

ſcentiam non mortificatm à Spiritu Sancto, & dilectionem

Nos igitur rectè expreſſimus utrumte in deſer ptione
peccati Originalis, videlicet defectus illos, non poſſe Deo
credere, non poſſe Deum timere ac diligere. Item habere
concupiſcentiam, quæ carnalia quærit contra verbum
Dei, hoc eſt, quærit non ſolàm voluptates corporis, ſed etiam
ſapientiam & juſtitiam carnalem, & confidit his bonis,
contemnens Deum. Neque ſolùm vetetes, ſed etiam re-
cerffores, ſi qui ſunt cordatiores, docent ſimul ila vere

peccatum originis eſſe, defectus videlicet, quos recenſui,
— —— 1

& concuniſcentiam. Sic enim inquit Thuomas: Peccatumn

originis habet privationen originalis juſtitix, & cum
hoc inordinatam diſpoſitionem partium aniriæ, unde
non eſt privatio pura, ſed'quidam habitus corruptus. Et
Büonaventura: Cùm quæritur, quid ſit originale peécca-
tum, recte reſpondetur, quod ſit concupiſcentia immo-
derata. Recte etiam reſpondetur, quod fit debite juſtitiæ
darantia. Et in una iſtarum reſponſionum includitur al-
tera. Idem ſenſit Hugo: cùm ait: Originale peccatum
eſſe, ignorantiam in mente, & concupiſcentiam in carne.
Signiſicat enim nos naſcentes afferre ignorationem Dei, in-
credulitatem, diffidentiam, contemtum, odium Dei, Hæc
enim complexus eſt, cùm ignorantiam nominat. Et hæ
ſententiæ conſentiunt cum ſcripturis. Nam Paulus inter-

dum expreſse nominat defectum, ut L Corinth 2. Ani-

malis homo non percipit ea, quæ ſpirirus Dei ſunt Ali- L Cor. 2 II.

bi concupiſcentiam nominat efficacem in membris, & Ronmr I, 5.

parientem malos fructus. Plures locos citare de utraque
Dg parte

ECCATOGO
6 I. DE PECCA
5 . .

—

ihi ſt teſti⸗
anifeſta nihil opus e
us, ſed in re manifeſta n oru; hias non
. 1 S ect
Parte Poſſem 31 judicare poterit Pru 1, & ſine ſde enſ
moniis? Et faci WMB li ſe Parerir en d
D nalsed.: renovata.
. ulpas act 1 à non
Sunteni Aurabiles defectus in natura
, lienum aut à
rivini imus alienum
e daperraro originis nnsanend ſenten-
ih: Itur 8 : maslemen⸗
Al 84 catholica Eccleſia, ſe inen. riri, Thed
Kprus, “ & Patrum obrutas Sop zaien itane
legoturit nane urgamus, & in hi imad-
.— repurga 2 “ on ani
logorum recentium . arbammne⸗ heolongon
. Nam res ipſa loquitur,

vertiſſe „
6 tes. =
int Patres de defectu loquentes. Eſt au
iid voluerint Patre 3
vertiſie, quid volueri E

.
im pot
5 Aorigiuis. auein et.
tem neceſſa
eſt intelligi magnitudo gr

inis juſtitia, mera eſt 1bir Maore, L
cognitis. Tota Naraini zl naturaltter vac re an ne.
ote ng ci⸗ Dei. Ides Propheta imdir 10 dixi in e⸗
more, fidu 1. tem: Eg tr⸗
diſi 4 ⸗ Gauns mohnt . id eſt, non recte ſ
Edi 16, F. I. ceſſu meo .

R].—. . uther uE „ 4 uôd ſeĩ
, Hic flagellant adverſari . 4 Baptilki 4
, tac J 1 Originis mianere oſt. 2 t
ri . Catur 24 2
1t . Pecca

Sed
à Leone X.
m eſſe à r- e
iculum jure damnatum en Acpiehen
dunt hunc atticu loco manifelſtar cal n ſam deprehtn-
Crl. aclk in kor rarii, in quam lenrer § reliquum ſit
1 . art is reliq
det. Sciunt enim adve od pectandr aii relguu
let. ic, velit, qu eccatum Rap
unte ñnu . 8e, r ita ſcripſit, quo
Baptiſmum. Sempe
poſt

Adidit etiam de
ientia. Addidit tadi
ideliceèt concupientia. Baptiſmmum, in-
eccati maneat, de ſanctus datus per Bapt tus. Cre-
F, Tmod piritus ſeniann &W novos mo i-
ar iſcar oncupiſcenti 1 oqutur &α Auguſt
Cipit mortificare c Gr loqr non ut
4 —— .P
at in homine. eunde Baptiſmo remittitur eſſe, hoc
. —— a Bap fatetur, eſſe, hos
Rus qui ait: Peccattim terar Hic palam taetire hæc ſen-
— Jur an imputetur. iputetir. E. l
non ſit urnonimtn etſi non imputetur. E tentig
It, mianere peccatuumv tametſi ne

—
linti ade
tu Et col
elinmen
net in car
darranne
Operatut
2 docere
barenon
cidinnoe

Atcd
—
Ltum Len
— .
Aguſtinn
entin Ey
Aunelcieh
Clhiſces.

Pugnanten

Ncani
nllla A
Cconcupi
Chriſto
ubi⸗ none
u; N
nemiſtor
Uonelſler
lerſaſale

ORIGINALI. 57

tsd. Kentia adeo placuit poſterioribus, ut recitata ſit & in Decre-
eiterkem tis. Et contra Julianum inquit Auguſtinus: Lex iſta, quæ
XKnetuc⸗ eſt in membris, remiſſa eſt regeneratione ſpirituali, & ma-
net in carne mortali. Remiſſa eſt, quia reatus ſolutus eſt

lfenOtt ; i
Sacramento, quo renalcuntur fideles. Manet autem, quia
lenmmn OPeratur deſideria, contra quæ dimicant ſideles. Sic ſentire
Viſlimaslelk. ac docere Lutherum ſciunt adverſarii; Et cuùm rem impro-
es ii i bare non poſſint, verba tamen calunimniantur, ut hoc artif-
en nipim cio innocentem opprimant.
oenan At diſputant, concupiſcentiam pœnam eſſe, non pec- Dl,.
nene catum, Lutherus defendit peccatum eſſe. Supra dictum eſt,
alela, Auguſtinum definire peccatum originis, quod ſit concupi-
ſcentia. Expoſtulent cum Auguſtino, ſi quid habet incom-
ee e modi hæc ſententia Præterea Paulus ait, Concupiſcenti-
Nae A an neſciebam eſſe peccatum, niſi lex diceret: Non con- Rom. 22 7.
nad „ upiſces. Itenl, Video aliam legem in membris meis re. 23

s Pugnantem legi mentis meæ, &£— captivantem me legi
peccati, quæ eſt in membris meis. Hæc teſtimonia
nulla cavillatione everti poſſunt. Clare enim appellant

ll⸗
non

a, dlif⸗ ncubiſtanrku Peccarum- quod tamen his, qui ſunt in
eum: 4 nriſto, non imputatur, etſi res ſit natura digna morte,
A ubi non condonatur. Sic Patres Citra controverſiam ſen-
W leprk Hiunt; Nam Auguſtinue longa diſputatione refellit opinio-
entun id nem iſtorum, qui ſentiebant concupiſcentiam in homine

. .. . N. 7/ . „» .
nsti non eſſe vitium, ſed &σDonor, ut corporis dolor, aut ad-
be Glaua verſa valetudo ιαυοον dicitur.

1 erinn . 1 .: . 4 7
1Gidnreinn Quod ſi contendent advetſarii: Somitem eſſe ddua⸗ .

emum,.

Bape Qoegr, reclamabunt non ſolùm multæ ſementiæ ſcri-
0V05 10O, pturæ, ſed planctota Eccleſia. Quis enin unquam au-
s eſt dicere „ hæc eſſe & & Poegc etiamſ perfectus con-
ſenſus non accederet, dubitare de ira Dei, de gratia Dei,
de verbo Dei, iraſci judiciis Dei, indignari quod Deus
non eripit ſtatim ex afflictionibus, fremere quod impii

„

2

Gen. 3, 15.

T0
I. DE PECCA
58

Jern

Dboni incitati ira, libidi-
1, incitati ira, „nn
utuntur, quàm boni agnoſcunt in ſe
. rtuna 2 „
meliore kortu loriæ, opurm &tc. Er hee agkenüs i
ipiditate gloriæ, in Pſalmis ac Prop
né, cupidit. t apparet in almn hia Prorfus Alienas
homines Pr, u int huc ex- Ehiloſobp boni, nec mali
Scholis tranſtuler d propter Naliades eſſe
ſententias. o iec vitu remnu an d Phiio-
ademe nee entent V .
aus, nec ſuntatium, NHæ judicio Dei.
Eraruna ni oltiut dictæ ſunt, an.⸗ naturam non
Nihilo pru erane loco dictum non dian ori-
1. unmn — —
malam, auaß (li-
ee a detorquetur ad Si ntur apud Scholaſti
non tecte rduen ſententiæ g le obhirann ſeu ci-
C ——
As Ee nein eſtive commiſcent p elie Neque hxc
cos, Joctritanl d moribus cum e⸗ Scholis, ut fit,
lemdr 1. ntum purabamur; erſvaſiones regna-
2 Et hæ pe 1-
in Scholis lumi. Et h & oppri
„ ad populum. virium,
Eerebanene “ . 4bciann humanar 4 Itaque Lutherus
bant, & ale ratiæ Chriſti. anz in-
nitionem gratiæ Ciu lis & humanæ .
mebant 6e dinem peccatt origiha ill Dpeccatt orig
volens magnitudiner nit, reliquias illas p 7d indi-
firmitatis declarare, doe ) de 4αα00% , lea 1 t
eſſe ſua natura in homine Spiritu Sancto; u
nalis, rart⸗ Chriſti, ne imputentur, item 8p
atia Chriſti, 1
mortificentur.

cCatum
Xtenuant, pecc
Scholaſtici utrungue Läienue , Peca
Quanquam Scholaſti ng tet
uang Ant Jocent, hominem prop vitihus L Z
. 3. Er Ctihitur-EGEÜaI
Bah ent I Seneſiaiker on ſoluùm mort
mandata Dei fac i Canehalker deltr
cbur uhe lindi itur humana natura, ſe
Polta PIo Peccat A lis ſubjicitu era, d
i fe orribil
ali Lorkoralibus Nam ibi fertur ha h iblie ner
is 1 mulierem, & j
Eeen ka Ks porum iher ee concupiſcentia
n 1 us C &
HD 4 illius. Defe ia mala
¹ ſemen illius. dlia nula,
men unmabe ta: Mors & alia corpor lis malde
eccata: c i
Vranmis diaboli ie poœnæ ſunt. 4 tene-
K anmi⸗ diaboli proprie po nn zwe d dlabelo
1. ana in ſervitutem tradita,
um

1 D

—
Cimpelit
ls Grin
ſinnsnos
nhundihik
Menuseſt
Pimionibn
juſtose
ia. Cin
catn Eſ⸗
concionaton
runbſedſan
tus ropoſi

Hecartbi
lboskie
Uun nollrun
Cun catholl

Dünc cont

n teſdon
in hactcan
gunt. de⸗
nec defec
ed nos he
Altere,
Tnos ſen
Retendam

Wr
ſtemnrh⸗
nam ln
uoc igern
lüret nobi
lndi⸗
umn& F

OQOQORIGINALI. ſ9

itatiira, Inn

Nolcltae & impellit ad omnis generis peccata. Sicut autem diabo-
8 „— . . . .1. .—.
