tio ex opere Miſſarum, non ex fide, quod ſcriptura non
patitur.

Sed Chriſtus jubet facere in ſui memoriam, quare Lac. 22, 192
Miſſa inſtituta eſt, ut ſides in iis, qui utuntur Sacramen-
to, recordetur, quæ beneficia accipiat per Chriſtum,
& erigat & conſoletur pavidam confcientiam. Nam
id eè meminiſſe Chriſti, beneficia meminiſſe, ac ſen-
B 5 tire,

1Cor. II, 33. MIniOne. Et Paulis de comumu

DE MISSA.

—.—

III.

—ꝑẽK

T PE hiſtori-
Lec latis Eit al
zuod veré ex xhibe⸗ ntur nobis. Nec upi i recordari
ordari, quia han Miſ-. ut ibi portiga-
lard Eſt ¹ SSõ d hoc Raciende a⸗ “ ,ſicut
oflunt. — ſolatione
Po LRtum is, q uihus Qbus eſ con ſalet XE
tur Sagramentum us, quthus temper debeo cie
Ambroſius ait: Quia ſemper pecco; iemp
HbIouan 1C 2*
medicinam.

acrament: 3

S W. c tali 1 nmunicati 0
Cùm autem dtili ſit talis comm Eriis atdus
dn

ngulis
ſervatur apud nos una communis Miſſa ſngu n ponge
di nt uti
Sacramento veli
alus etiam di eh 15,) ſi qui Sac Neqn Zie hosin
gitur Sacramentum his, qui petunt.
Eccleſia novus eſt. Nam velet ule re e Ple.
1 1 1 MI 12*
gentionem Pprivatz-Mflz n een luo⸗
Ang C Phryſoſtomus: ait: Sacerdoten 4
onem accerſere,

— .

–

1 1r.
rimum ogunte . uni
tidie ſtare ad alare⸗ & alios ad comm na, unun
i X Canonibus veteribus er ie⸗
alios arcere. Et ribus aree
al quem Cclebraſſ Miſfam, à quo rel iqui pre
coni ſumſerunt corpus Domini. ſeunndam Grinem
Canonis Niceni: Accipiant Dia rebe ram conne
S resbyt C
Epilcopo vel à .
poſt presbyteros, ab P minanionen abet, ut alii alio⸗

unis articipatio.
expectent, ut Rat commund 5 P

asr i. E Eccle-
. . nuld ha et exemplum Ecck
Poſtquam migitilr NM ia apucnos he

Tobari eam
imus impr
tura at, conkhe
ſiæ, ex ſcri tura

non p U XII 6 ( C re 112 magna eEx.
cum P ublie *ι C exe 2 7:
4 ofle, Nian I .
Part ile; u cis ſex vVen tur „ tantüm 1 umsn 1140
E* 4 111¹¹ U. 1 s 1 Sleiloz 1 ar um.

. o5
eſt difmilis, quem propter maximos le erkin Recle⸗
ſus certé moderari! Ppro deſſet. Nam olini
„₰
ſtis frequentiflumis non fiebat quotidie n ra Ari
ſtori 4 Tripartita lib. 9. cap. 38. Ri urſu 18 aure 1

6 4 e doctores in-
el 1ptu eguntur, 628 que
t & ſe exta feri ſe CrI iptn ræ I is
Uarta E “
terpretantur, &£ omnia ſiunt Præter ſolennem ob! at10

IWV. De

Sic enim (onant verba.

. hi-
Miſſa, Ut teſtatur hi-

Onke
Lenim
tatis
kle ablo
llentium
krinnt, 4
. Or.
Quantanhc
Kqnodn⸗
voci de 0
ſtumn pere
A
leirero
to gatei
lu. N.
oc doc
ataae
ech
onm 1
cura enun
Ia del:
ntelit lgit)
toble⸗
QLanean
Veteresſe

UI er

0, Ult te
4 Obeck
utuam.
luleen

IIV., DE CONFESSIONE. 27

ſati

IV. De Conleſſione.
, utibia .

Nloetioll, ( Onfeſſio in Eccleſiis apud nos non eſt abolita. Non Apol

155.
er debed ach enim ſolet porrigi corpus Domini, niſi antea explo- 181,
ratis & abſolutis. Et docetur populus diligentiſſime de Art. Sm. 330
iigage abſolutionis, de qua ante hæc tempora magnum erat 31.
tio Sutm ſilentium. Docentur homines „ ut abſolutionem plurimi α . Min.
Gulsfei n faciant, quia ſit vox Dei, & mandato Dei pronuncie- 378.
nttieo tur. Ornatur poteſtas clavium, & commemoratur,
e heD quantanmconſolationem afferat perterrefactis conſcientiis,
Anrun u & quod requirat Deus fidem, ut illi abſolutioni tanquam
mmunt ME voci de cœlo ſonanti credamus, & quod illa fides in Chri-
acerdoti 8 ſtum vere conſequatur, & accipiat remiſſionem peccato-
onem S rum. Antea immodiee extollebantur ſatisfactiones: Fi-
2pperet, un dei vero &£ meriti Chriſti ac juſtitiæ fidei nulla fiebar men-
resbſteli tio, quare in hac Parte minime ſunt culpandæ Eccleſiæ no-
n onen Kræ. Nam hoc etiam adverſarii tribuere nobis coguntur,
udim in quod doctrina de poœnitentia diligentiſſime à noſtris tra-
olalanA Ctata ac patefacta ſit.
4 Sed de Confeſſione docent, quod enumeratio deli-
Etorum non ſit neceſſaria, nec ſint onerandæ conſcientiæ
cura enumerandi omnia delicta „ Quia I bie eſt o-
mnia delichasestse, Ut teſtatur Pſalmus: Delicta quis pſati9, . D

intelligit? Item Jeremias: Pravum eſt cor hominis & inſcru-
tabile. Quod ſi nulla beccata niſi recitata remirterentur;
Nunquam acquieſcere conſcientiæ poſſent, quia Alurima pec-
CKa neque vident, neguememiniſſe poſſunt. Teſtantur &
veteres ſcriptores enumeratonem non eile neceſſariã. Nam
in Decretis eitatur Chryſoſtemus, qui ſic ait: Non tibi di-
co, ut te prodas in publicum, neque apud alios te accuſes,
ſed obedire te volo Prophetæ dicenti: Revela ante Deum vi-
am tuam. Ergo tua confitere peccata apud Deum, verum
judicem gum oratione. Delicta tua pronuncia non ngen;
. 2

Jerem. I7,9:

28 V. DE DISCRIMINE CIBORIM.
ſed conſcientiæ tuæ memoria, &c. Et gloſſa de pœniten- 1
ria, Diſt. 4. cap. Conſideret, fatetur humani juris eſſe con- delkamk
feſſionem. Verùm confeſſio, cum propter maximum ab- kugun)l
ſolutionis beneſicium tùm propter alias conſcientiarum uti= e mamrin
. fiates apud nos retinetur. ulhitinuelt
. 1 vocztione
V. De Diſcrimine ciborum. R
Dlublca perſvaſio fuit non tantùm vulgi, ſed etiam do- undknac
centium in Eccleſiis, quod diſorimina ciborum, & fimi- ischſemati
les traditiones humanæ, fint opera utilia ad promerendam imig, qu
gratiam & ſatisfactoria pro peccatis. Et quod fic ſenferit lugio,
mundus, apparet ex eo, quia quotidie inſtituebantur no- 18, Mirab⸗
væ ceremoniæ, novi ordines, novæ feriæ, nova jejunia, αE hrumodlen
doctores in templis exigebant hæc opera tanquam neceſſa- “
rium cultum ad promerendam gratiam, & vehemenrer ter- Tettia t

rebant conſcientias, ſi quid omitterent. Ex hac per id qui in
fwaſione de traditionibus multa incommoda in Eccleſia ſe- un Uonuin

Prinio, obſcurgtaà eſt doctrina de gratia & iuſtitia h- uanen
— — 1.

dei, quæ eſt præcipua pars Evangelii, & quam maxime ſtlenmt,
Pportet extare & enunere in Eccleſia, ut mer itum Chriſti confohauan
bene cogneſcatur, & fides, quæ credit remitti peccatà Pro- ut.
Rom. 3, I9e pter Chriſtum, longeſupra opera collocetur. Quare &
Zaulua in hunc locum maxime incumbit, legem & tradi- idenn,5
tiones humanas tenlavet: ut aſlendat iuſtitiam Cbriſtia- R errrere .
nam aliud qaiddam elles quam häüjusmodi gpera, vide- In eheii
Eicet ſide m quæ redit negcata gratis 4 pter hri- (eni Ki
Kum. At hæc doctrina P'auli pene tota oppreſſa eſt per rgchole.
traditiones, quæ pepererunt opinionem, quod per diſcrimi- nram &
na ciborum, & ſimiles cultus, oporteat mereri gratiam ☛ℛ erde din
juſtitiam. In pœnitentia nulla mentio fiebat de nide, tan- arumin

tùm hæc opera ſatisfactoria proponebantur, in his videba- n Theo
vur pœnitentia tota conſiſtere. kiit, gnon

.
Secundo hæ traditiones obfcuraverunt-hræcepta Mtann

4

7

7

Ohu, YV. Dr DISCRIMINE CIBORIM. 29

—

ne. Dei, Hia traditiones lange przæferchantur præccptis Dei,

ieeſen⸗ Ohriſtianiſmus totus putabatur eſſe obſervatio certarum
n WKr feriarum, rituum, jejuniorum, veſtitus. Hæ obſervatio-
N Ae —— „D ₰- „». . . -
“ nes erant in poſſeſſione honeſtiſſimi tituli, quod eſſent vi-
Cemiunm,

ta ſpiritualis & vita perfecta. Interim mandata DElI jux-
ta vocationem nullam laudem habebant, quod paterfami-
lias educabat ſobolem, quod mater pariebat, quod prin-
Dorun. ceps regebat rempublicam, hæc putabantur eſſe opera

ſadettn mundana & imperfecta, & longe & deteriora illis ſplendi-
1 das “õ dis obſervationibus. Et hic error valde cruciavit pias con-
Cborurd,;²

ſcientias, quæ dolebant ſe teneri imperfecto vitæ genere, in
conjugio, in magiſtratibus, aut aliis functionibus civili-
n bus, mirabantur Monachos & ſimiles, & falio putabant il⸗
ſtneh orum obſervationes Deo gratiores eſſe.

uod Nelihen

Kova Bind, . “
ndann eddu 10 traditiones attulerunt mas- . . 1
En McAG Tertio, traditiones attulerunt magha pericula conſcien-
Evee ii. iia iniOibile erat Onines traditiones ſervare, & ta-=
r haß . 8 V tae-
nr. eis mon herides l ur has ahſervationes 2
n Lecleni —
Ca N EE.

rios eſie butns, Gerſon ſcribit, multos incidiſſe in deſpe-
rationem, quosdam etiam ſibi mortem conſciviſſe, quia
ſenſerant, ſe non poſſe ſatisfacere traditionibus, & interimn
quan conſolationem nullam de juſtitia fidei & de gratis audie-
eln rant.
hcetur. Videnuus Summiſtas & Theologos colligere traditiones,
, . & quærere Wüεαεαπος ut levent conſcientias, non ſatis ta-
in men expediunt, ſed interdum magis injiciunt laqueos con-
ſcientiis Et in colligendis traditionibus ita fuerunt occupa-
E tæ Scholæx, & conciones, ut non vacaverit attingere ſcri-

e „ pturamn, & quærere utiliorern doctrinam de fide, de cruce, de
nodper ſpe, de dignitate civilium rerum, de conſolatione conſci-
melell entiarum in arduis tentationibus. Itaque Gerſon & alii qui-
gebat Ei dam Theologi graviter queſti ſunt, ſe his rixis traditionũ im-
2

Pediri, quo minds verſari poſſent in meliore genere doctri-
„næMBtAuguſtinus vetat onerare conſcientias hujusmodi ob-
eruua ſerva-=

30 V. DE DIScRIMINE CIBORUM.

ſervationibus, & prudenter admonet Januarium, ut ſciat
eas indifferer enter obſervandas eſſe; ſic enim loqui-
tur.
Quare noſtri non debent videri hanc cauſam temerè
attigiſſe, aut odio Epiſcop orum, ut quidam falso ſuſpi pican-
tur. Magna neceſſitas fuit de illis erroribus, qui nati erant
ex traditionibus male intellectis, admonere Eccleſias. N ant
Eyvangelium cogit urgere doctrinam in Eccleſiis de gratia
& juſtitia fidei, quæ tamen intelligi non poteſt, ſi putent
homines ſe mereri gratiam per obicrvationes ab ipſis ele-
Etas.
Sic ĩgitur docuerunt, quòd per obſervationem traditio-
num buman arum non poſſimus gratiam mereri, aut juſtif-
cari, quare non eſt ſentiendum, quod hujusmodi obſerva-
tiones ſint neceſſarius cultus.
Matt. 15,3. Addunt teſtimonia ex ſcriptura, Chriſtus Matth. I. ex-
cuſat Apoſtolos, qui non ſervaverant uſitatam rrdit onem
quæ tamen videbatur de re non illicita ſed media eſſe,
F. 9. habere cognationem cum baptiſmatibus legis, & “
Fruſtra Auur me mandatishominum. Igitur non exigit
cultum inutilem.
. II. Et paulo poſt addit: Qmne ꝗqu od intrat in Os, non in⸗
quinat hominem.
Rom. IA, I7. Item Rom. I4. Regnum Dei non eſt eſca aut potus.

1

Colol.2, 16. Colofl. 2. Nemo judicet vos in Lo⸗, potu ſabbato aut
die feſto.
b. 20. Item, Si mortui eſtis cum Chriſio, ab elementis mundi,

quare tanquam viventes in mundo decreta facitis? Ne at⸗
tingas. Ne guſtes. Ne contrectes.
Acd. 15, 10. Aor. 15. ait Petrus: Quare tentatis Deum, imponen-
tes jugum ſuper cervices diſcipulorum, quod neque nos ne-
que patres noſtri portare potuimus, ſed per gratiam Domini
noſtri ESII CHRISTI credimus ſalvari, quemaàdmodum
G& illi. Hic vetat Petrus onerare conſcientias plurihus
ritibus ſive Moſis, ſive aliis. .

Rrnn⸗

Ir. Tir
Cemnogiont
e⸗
Ultituere

non poſſite

.
Alud Geptel

gen

Anee nes.
ineti⸗ lisafl

U
Cr l
or at
1 Kronſtit
HW Corpöra
Morüorum
zit: Callige
dare oſte .“
bber 4
ſ ler ndurn 4
nnantur;
tos cibos
Amiſtiusr

derya
Ae conduc
a, it orco
Arim hor
Met corgt

0Ruil.
—
arüum, A it
cnüm U-

callumn teme
n alo khi⸗
, gui Utet
e Eecdlein N
cleſus e nnn
otekk, fiet
nes ab inie⸗

ionemttatr
ereti,autſ
Stnodi M

Met
tan trachrionde
A mlule,

legi, 6

gitu non e

n

ns,
Alt len
N.
ementis nu,
tnkacrst N

deum, in ⸗

uenn
1 gratlan

ſcientiss S

V. De DisckhnAINE CIBORHM.

4

ErI. Tim. 4. vocat Prohibitionem ciborum doctrinam 1. Time. 4.

dæmoniorum, quia pugnat cum Evangelio, talia opera 1. 3

non poſſit exiſtere Chriſtianismaus ſine tali cultu.

iInſtituere aut facere, ut per ea mereamur gratiam, aut quod

Hic obiicilint adverſarii, auod noſtri prohibeant diſci-

plinan & mortificationem Carnis, ſicut Jovinianus. Verm
aliud deprehenditur ex ſcriptis noſtrorum. Semper enim

erare at-

dogçuerunt de cruce, quod Chriſtianos opofteat to
e en de cruce, guoe Sr

Qichiones. Hæc eſt vera, ſeria & non ſinilata mortiſca-
tio, variis afflictionibus exerceri, & crucingi cum Ohriſto.

uſaper docet, quòd quilibet Chriſtianus dehe

Corporali diſciglina aut corporalibus exercitiis & labori-

——

bus ſic exercere & coercere, ne ſaturitas aut defidia exti-
mnulet ad peccandum, nohut per illa exerclitia mercamur

—

Pratiam, aut ſatisfacianius pro peccatis. Et hanc corpo-

ralem dileiplinam oportet ſemper urgere, non ſolum pau-

cis & conſtitutis diebus, Sicut Chriſtus præcipit: Cavete, Las 21, 34.
ne corpora veſkra graventur crapula. Item: Hoc genus dæe-

moniorum non ejicitur niſ jejunio & oratione. Et Paul

us 1. Cor. 9, 17.

ait: Caſtigo corpus meum & redigo in ſervitutem. Ubi
Clare oſtendit, ſe ideo caſtigare corpus, non ut per eam
diſciplinam mereatur remiſſio nem peccatorum, ſed ut cor-
pus habeat obnoxium & idoneum ad res ſpirituales & ad
faciendiunn efficium, juxta vocationem ſuam. Itaque nonr
Ed. ta
damnantur ipſa jejunia, ſed traditiones, quæ certos dies,
Certos cibos præicribunt, cum periculo conſcientiæ, tan-

Auam iſtiusmodi opera ſint neceſſarius cultus.

Servantur tamen apud nos pleræque traditiones,

quæ conducunt ad hoc, ut res ordine geratur in Eccle-

ſia, ut ordo lectionum in Miſſa & præcipuæ ferix. S

ed

interim homines admonentur; quod talis cultus non ju-
ſtificet coram Deo, & quod non ſit ponendum peccatum

32² V. DE DrIscRhAINE CIBORum.

in talibus rebus, ſi omittantur ſine ſcandalo. Hæc liber-

tas in ritibus humanis non fuit ignota patribus. Nam in
Oriente alio tempore ſervaverunt Paſcha quàm Romæ,
& cùm Romani propter hanc difſimilitudinem accuſarent
Orientem ſchismatis, admoniti ſunt ab aliis tales mores
non oportere ubique ſinules eſſe. Et Irenæus i inquit, diſ-
ſonantia jejunii, fidei conſonantiam non ſolvit, ficut &
Dift. 12. Gregorius Papa ſigniſicat, talem diſſimilitudinem
non lædere unitatem Eccleſiæ. Et in hiſtoria Tripartita
lib. 9. multa colliguntur exempla diſſimilium rituum, &£
recitantur hæc verba: Mens A poſtolor umfuit, non de gie-

bus feſtis ſancire, ſed Prædicare bonam converſationem &α

pietatem.
VI. De votis Monachorum.

Apol. 276. uid de votis Monachorum apud nos doceatur, meliùs
Art. Sm. QAinmelliget, ſi quis meninerit, qualis ſtatus fuerit Mo-
31I. 336. naſteriorum, quam multa contra Canones in ipſis
Monaſteriis quotidie fiebant. Auguſtini tempore erant li-
bera collegia, poſtea corrupta diſciplina, ubique addita
ſunt vota, ut tanquam excogitato carcere diſciplina reſti-

tueretur. Additæ ſunt paulatim ſupra vota aliæ multæ

obſervationes. Et hæc vincula multis ante juſtam ætatem
contra Canones injecta ſunt. Multi inciderunt errore in
hoc vitæ genus, quibus, etiamiſi non deeſſent anni, tamen
judicium de ſuis viribus defuit. Qui ſic irretiti erant, co=-

gebantur manere, etiamſi quidam beneficio Canonum li-
berari poſſent. Et hoc accidit magis etiam in Monaſte-

riis virginum „ quàm Monachorum, cùm ſexui imbecil-
liori magis Parcendum eſſet. Hic rigor diſplicuit multis bo-
nis viris ante hæc tempora, qui videbant puellas & ado-

leſcentes in Monaſteria detrudi propter victum, vide-

bant quàm infeliciter ſuccedexet hoc conſilium „ quæ
ſca nda

andala
kbaltan
negligi
Ad he⸗
conſtateti
lo corat
ine

cram Nitan
ü mane

üſeryiunt

1 Seori
Qäh
lartarumn
utles Eer
Nune di
ſen ume
denusa
anteſſe ſl⸗

icke⸗
melids; inel
Rimitne
cent: 9 pudn 1
nei a

VI. DE VOoTIS MoONACHORUIM. 33
o. NHe N. Kandala pareret, qvos laqveos conſcientiis inſiceret. Do-
lebant autoritatem Canonum in re periculoſiſſima omnino

atribus. Nanit

quunt Nen negligi & contemni.
immace Ad hæc mala accedebat talis perſvaſio de votis, qvam
lis tilesnin conſtat etiam olim diſplicuiſſe ipſis Monachis, ſi qvi pau-

zus ité 10 cordatiores fuerunt , docebant vota paria eſſe Bapti-

. Gen Tmo. docebant ſe hog vi meręgri remiſſionem pec-
ſolvit, leun 1 —— — —

Emäinden catorunn, & jſtificationem coram Deo Imo addebant, vi-

ote Itſun Am Monafkicam non tantum jnſtitiam mereri coram Deo,
Ktor — . — —
ed ampliùs etiam, qvia ſervaret non modo præcepta, ſed
ð
it, mnlech Eetiam conſilia Evangelica.
uIt, 8 —
onretlatonent

Ita perſvadebant Monaſticam profeſſionem longe me-
liorem eſſe Baptiſmo, vitam Monaſticam plus mereri,
ꝗvàm vitam magiſtratium, vitam paſtorum & ſimilium,
noru. qvi in mandatis Dei ſine factitiis religionibus ſuæ vocatio-
ni ſerviunt. Nihil horum negari potefſt, extant enim in
Ccknlt,n libris eorum.

Cang hent Qvid fiebat poſtea in Monaſteriis? Olim erant ſcholæ
Rones 1 ſacrarum literarum, & aliarum diſciplinarum, quæ ſunt
temporenl utiles Eccleſiæ, & ſumebantur inde paſtores, & Epiſcopi.
1 8

kigen Nunc alia res eſt, nihil opus eſt recitare nota. Olim ad di-
8

, ſehtan ſcendum conveniebant, nunc fingunt inſtitutum eſſe vitæ
ſee Je genus ad promerendam gratiam & juſtitiam; imo prædi
. Kam atal cant eſſe ſtatum perfectionis, & longe præferunt omnibus
4 nrendei aliis vitæ generibus à Deo ordinatis.
ſentanni, in

, ant, Hæc ideo recitavimus nihil odiose exaggerantes, ut
neie meliùs intelligi poſſet de hac re „ doctrina noſtrorum.
cio Primum de-his, qvi matrimonia contrahunt, ſic do-
en n cent apud nos, qvod liceat ochnibus, qvi non ſunt ida-
ih nei ad cœlibatum, contrahere Hliatrimonium- qvia vo-⸗

1,i nut — — — 7
loi A non polſlunt ordinationem ac mandatum Dei folle
nt .M re. Efſt autem hoë mancdatumn Dei: Propter fornicatio-
et Mmn nem habeat unusqvisqve uxorem ſaam. Neqye man- I. Cr: 2

datum

Cen. 2, 18.
—

24 VI. DE Voris MoNAcHORü.

datum ſolum ſed etiam creatio & ordinatio Dei kgagit hos
ad conjugium qui ſine ſingulari D EI opere non ſunt ex-
cepti, uxta illud: Non eſt bonum homini eſſa ſolum
Igitur non peccant iſti, qui obteniperant huie mandato,&
ordinationi DEI. Quig poteſt contra hæc opponi? Ex-
aggeret aliquis obligationem voti, quantum volet, tamen
non poterit efficere, ut votum tollat mandatum Dei.

Canones ducent, in omni voto jus ſuperioris excipi⸗
ꝗquare niulto mindùs hæc vota contra mandata DEl Yalent
Quod ſi obligatio votorum nullas haberet cauſas,
cur mutari pollit, ſec Romani Pontifiees diſpenſaſſent.
Neque enim licet homini obligationem, quæ ſimpliciter
eſt juris divini, reſeindere. Sed prudenter judicaverunt
Romani Pontifices, æquitatem in has obligatione ad-
kibendam eſſe. Ideo ſæpé de votis diſpenſaſſe leguntur.
Nota eſt hiſtoria de Rege Arragonum, revocato ex Mona-
Kterio, & extant exempla noſtri temporis-

Deinde, cur obligafionem exaggefant aderſatii ſeu
effe tum vgti, cum interim de ipſa veti natura ſileantguod
e d nte n de e ee ateee⸗
debet eſſe in re poſnbili, quod debet eiſe voluntarium,
Tpante & conſukto conceptum. At, quomodo ſit in poteſta-
7e Hominis perpetua caſtitas, non eſt ignotum. Et quo-
tusquisque ſponte & conſulto vovit? puellæ & adoleſcen-
tes, priusquam judicare poſſunt, perſuadentur ad voven-
dum, interdum etiam coguntur. Quare non eſt æquum
tam rigide de obligatione diſputate, oùm omnes fateantur
contra voti naturam eſſe, quod non ſponte, quod inconſul-
2ο admittitur.
Plerique Canones reſcindunt vota ante annum 15 con-
tracta, quia ante illam ætatem non videtur tantum
eſſe judicii, ut de perpetua vita conſtitui poſſit. A-⸗

lus Canon plus concedens hominum imbecillitati,
addir

—
Air an
ſeri. de
ltionem,
Ratem "

—

unmn
narumdl
ni,
Akoritis
a
Geahrle
Aamtetio
ns Dei a5
WhecurCh
n. R]
leMlnlern
Gginied
Gentibeg ſer
„ Oonl
ligones ſa
juktigertor
Ki derahen
igtu,
Unta. Nen
Ditari
AQuaulus
ligcanim
Rropriis o
Rttinet.
, E

ün. VI. DE VorIs MoNACHORIM. 35

—

gnitr addit annos aliqvot, vetat enim ante annum 18 votum
l . . .
iin fieri. Sed utrum ſeqvemur * maxima pars habet excu-
re nohluutar .— . . . .
ſationem, cur Monaſteria deſerant, qvia plurimi ante hanc

elee oe
e tatem voverunt.

hlie mandin
V Cponi, lr Poſtremo, etiamſi voti violatio reprehendi poſſet, ta-
meinmd Anen non videtur ſtatim ſeqvi, qvod coniugia talium perlo-
Atume, narum diſſolvenda ſint. Nam Auguſtinus negat debere
diſſolvi, 27. qvæſt. I. cap. Nuptiarum, cujus non eſt levis
etin i autoritas, etiamſi alii poſtea aliter ſenſerunt.
n DI uanquam autem mandatum Dei de conjugio vi-

Qeatur plerosqve liberare à votis, tamen afferunt noſtri &
lcberet-As“ aliam rationem de votis, quod ſint irrita, quia omnis cul-

.

es de aus Dei, ab hominibus ſine mandato Dei inſtitutus & ele-

Ae III Etns ad promerencdam juſtihcationem & gratiam impius
ter licnnnn MKcut Chriſtus ait: Fruſtra colunt me mandatis homi- Matt. 15, 9.
otlenigge? num. ErPaulus ubique docet, juſtitiam non eſſe quæ- —
ende e rendam ex noſtris obſervationibus & cultibus, qui ſint ex- Roev. 26.
cogitati ab hominibus, ſed contingere eam per fidem, cre
dentibus ſe recipi in gratiam à Deo propter Chriſtum.
Conſtat autem Monachos docuiſſe, quod factitiæ re-
nt Agli! ligiones fatisfaciant pro peccatis, mereantur gratiani &
tun zjuſtificationem: Quid hoc eſt aliud, quam de gloria Chri-
eie oue ſti detrahere, & obicurare ac negare juſtitiam fidei? Sequi-
ſſni⸗ tur ĩgitur, iſta vota uſitata impios cultus fuiſſe, quare ſunt
rrita. Nam votumimpium, & factum contra mandata

eCenoet 1

en .
AAAe Dei, non valet, neque enim debet verum vinculuni elle
entur m⸗ ig iquitatis, ut Canon dicit.

enoN A Paulus dicit: Evacuati eſtis à Chriſto, qui in lege Gai- *„ 4.
c juſtiſicamini, à gratia excidiſtis. Ergo etiam, qui votis
9,00 in juſtiſicari volunt, evacuantur à Chriſto, & à gratia excidunt
„ Nam & hi, qui votis tribuunt juſtificationem; tribuunt
e aunum ſn propriis operibus hoc, quod propriè ad gloriam Chriſti
denn tM Pertinet. Neqve vero negari poteſt, quin Monachi do-

Uri n cuerint, ſe per vota & obſervationes ſuas juſtificari &
inbee 6 1S 02 mereri

36 VI. DE VOTIS MoNACHORIM.

mereri remiſſionem peccatorum, imo affinxerunt abſurdi-

ora, dixerunt ſe aliis mutuari ſua o9pera. Heæc ſi qvis velit

odiosé exaggerare, qvam multa poſlit colligere, qvo-
rum jam ipios Monachos pudet. Adhæc Pperſvalerunt ho-
minibuszf⸗ factitias Celigianes eſſe ſtatum Chriſtianæ perte-
Gionis. An non eſt hoc juſtiſcationem tribuere operibus?
Non eſt leve ſcandalum in Eccleſia populo proponere cer-
tum cultum ab hominibus excogitatum ſine mandato Dei;
& docere, qved talis cultus juſtificet homines? Qvia juſti⸗
tia fidei, qvam maximéè oportet tradi in Eccleſia, obſcura-
tur, cuùm illz mirifcæ religiones Angelorum, ſimulatio
paupertatis & humulitatis, & cœlibatus offunduntur ocu-

is hominum,

Præterea obſcurantur præcepta Dei, & verus cultus Dei,
harn Naachos eſſe in ſtatu en perke-
1OnIS, qvia perfectio Chriſtiana eſt ſerio timere Deum,
E rarſus concipere magnam fidem, & confidere propter
Chriſtum, qvod habeamus Deum Placatumn petere à Deo,
& certo expectare auxilium in omnibus rebus gerendis,
juxta vocationem Interim foris diligenter facere bona
opera, & ſervire vocationi. In his rebus eſt vera perfectio,
& verus cultus! ei, non eſt in cœlibatu aut mendicitate,
aut veſte ſordida. Verùm populus concipit niultas perni-
Cioſas opiniones ex illis falſis præconiis vitæ Monaſticæ.
Audit ſine modo landari cœlibatum; ideo cum offenſione
confcientiæ verſatur in conjugio. Audit ſolos mendi-
cos eſſe perfectos, ideo cum offenſione conſcientiæ retinet
poſfeſſiones, negotiatur. Audit conſilium Evangelicum

eſſe de non vindicando, ideo alii in privata vita non ve-

rentur ulciſci audiunt enim conſilium eſſe, non præce-

ptum, Alii omnes magiſtratus & civilia officia judicant in-

digna eſſe Chriſtiamis.

Leguntir exempla hominum, qvi deſefto conju-

gio,

—‚ÜRM———

—

o, ele
Monaſte
itk gen
ſerriend
mandati
Perkectn
hisrebrn
tempora
Perfetti⸗

filk r.

Tanm
Alcent 9
4 A

VI.

dell OII Kir
clar fiur
Mn cal
in lerqr
inben 1dorib

Mut dante
gi lti 1

* ugn
ſuroge
lnA
banſ ios
Pamnfumn

Ne

. VII. Dz PorTATE ECCOLESIASrTr.
erunt abind — —
leehSm Lio, deferta reipublicæ adminiſtratione, abdiderunt ſe in
ige ir. Monaſteria. Id vocabant fugere ex mundo, & qværere
eeluk vitæ genus, qvod Deo magis placeret, nec videbant Deo
hriſtunr bett- ſerviendum eſſe in illis mandatis, qvæ ipſe tradidit, non in
enenn mandatis, qvæ ſunt excogitata ab hominibus. Bonum &
prophleetk⸗ perfectum vitæ genus eſt, qvod habet mandatum Dei. De
mandtobhi his rebus neceſſe eſt admonere homines. Et ante hæc
es Qliie tempora reprehendit Gerſon errorem Monachorum de
cleha, obor⸗ perfectione „& teſtatur ſuis temporibus novam vocem
Htumn, Unnllit fuiſſe, qvod vita Monaſtlica ſit ſtatus perfectionis.
Eündurrur oc

Nne multæ inipiæ opiniones hærent in votis, qvòd ju-
qvad ſint perfectio Ohriſtiana, qvod ſetvent con-
emucliud =ð qvod haheaut opera ſupererogationis.
ſing Unia cum ſint falſa & inania, faciunt vota irrita.
10 tlinere *

„ VII. De poteſtate Eccleſiaſtica.

conucele pron
m,Mrki . .
ebis Pelc Agnæ diſputationes fuerunt de poteſtate Epi- Apol 292.
ter bet be coporumin qvibusnonnulli ineommode comi- Iyt. Swz.
reriße 6 miſcuerunt poteſtatem Eccleſiaſticam, & po- 3;1. ſeqg.
alt Menieii⸗ teſtatem gladii. Et ex hac conf ſione, maxima
pinnulae⸗ bella, maximi motus extiterunt, dum Pontifices freti pote-
“ oriſte ſtate clavium, non ſoluùm novos cultus inſtituerunt, reſer-
1 m ofellii vatione caſuum, violentis exconmmunicationibus confſci-
1 os mend entias oneraverunt, ſed etiam regna mundi transferre &
Polclentir ien⸗ imperatoribus adimere imperium conati ſunt. Hæc vitia
“ Prmngeicn multoante reprehenderunt in Eccleſia homines pii & eru-
rnlf diti. Itaqve noſtri ad conſolandas conſcientias, coacti
ſata tu imnt oſtendere diſcrimen Eccleſiaſticag poteſtatis, & pote-
eſe, hart ſtatis gladii, & docuerunt utramqve propter mandatum
ſc . Tei religiose venerandam & honere afficiendam eſſe, tan-

qvam ſumma Dei beneficia in terris.

. icautem ſentiunt, poteſtatem laxium ſeu poreſta-
En

7
tem

DE DPorTrEsTATE ECCTESIAST.

E ⸗ efle ſen
m E 1 oteſtatem 4 .
Pi porum juxta Evangelium „ v en reti
lek 1 Jicandi Evangelii ttend &£— D
— a Dei, præd . Eamen — —
S= e ata & adminiſtrandi Sacrar a. Nam cum
nen peccat⸗ .

t 1 1t . SCUt
3 . 0 C hriſti S mitit . poſto 08 .
7 6. 295 21.

Foh. 19, 36.

„ m,
itto vos; Accipite Spirit orum
, ita & ego mitto vos; A ittuntur eis, & qu di.
Baren remiſeritis peccata, n Mats 16. Ite, prædi-
quor umn re peccata, retenta ſunt .
retinuerit . 1 creaturæ, & c. .
cate Evangeliumomni creaturæ, r docenda ſeu prædi-
teſtas tantum =ðèð vel multis
=ð & Poriigendo Saramenteu ve non reas
canck eibene Porrigendo Sas onceduntir non .
nd iks ſinrs vocationem, qula e rna, Spiritus ſan
Terngu res et enæ, juſtitia vterna;, ere niſi per
corporales, ſe es t Rod poſſunt conting lus dicits
*½c nO pumm. ſicut Panlus
. rnæ. „ ſicut .
Srs leräun erbi & ſacramentorum, ſi omni credenti.
. erium ver CrTaTII 1 “
Winiſtenr m et potentia Dei, ad en Arernes „
Eauuge um poteſtas Eccleſtaſtica c
Tragae cin

E e chi non ini
GE miniſ u e h 1, 11 on imiedit
ar exerceatu Vée 4 t
& tantùm eur r

—,—

+ 1 . e —
Ihi eE
. canendl- nihil inp 4
Eicam add tatinens, ſnitarstcadetcki admini⸗
politicam adn iniſtratianem. Nam politi la-
dit Politicam admuniſtratian am Prangebumt. i
Sis verlaru circa alias res, q d corpora & res corp
ſratio defendit non mentes, Ted e ereet Bonmines
Aidrantdefendi nifeſt imniurias, Wilem & par.
l Awerſus Blee 18, ut julEitiami civ km & Fe
Ka- . ralibus EtIIS . eee
Zladio, & ä Eecleſia-
SEém Tetineat. Aſtendæ ſunt poteſtabe
. r eommiſcendæ andatum habet,
Non igitu ſiaſtica fuum ma Non
,, Eccleſia! E Sacramenta. N
Kica & civilis. iniranchi Sacrar renn
Erxan lii docendi & admin n. transferat reg
Frangelit d lienum officium, non non tollat le-
irrumpat in 1 t leges Masidtanuhi jcia de ullis
, non a roget leges M ediat iin 1
Diänmn ohechemiam un natihur⸗ non braletl.
timam 0 rra 1.
Reil dinationibus aur contract ublicæ, ficut
civilibus or ſtratibus de forsna rei ig hoc mmindes
Mtratibus de t n eſt de l
bat leges nag Regnum meum non eſt
cit Chriſtus: Regn

– . . 3f ETrE
Phil. 37 20.. 08 Et lr E olitia in ccl 6

—
2,Corin
potenti⸗
modum
bent utr
donumm
non had
Konen 4

ceh

Ailernie
10 ſKeund
o t,
laranlent
e& inpi
Muünlone
Lellario 8
dikntian
Ve
ſtatuun
Obecen
Phetig
yangeli
Aliquid
ek nobi
dic & l⸗
Cap. Oe
guit: Ne
ifonte

Aliguid

VII. De PorkorATE ECCLESIAsr. 39

8t.
— — .
arnnh 2. Corinth. Io. Arma militiæ noſtræ non ſunt carnalia, ſed ². Cor. 10.
ttendin⸗ potentia Dei, ad deſtruendas cogitationes, &c. Ad hune be 4-
iu. Nuen modum diſcernunt noſtri utriusque poteſtatis officia, & ju=
Selt mul ,⸗ bent utramque honore afficere & agnoſcere, utramque Dei
tun ſanldin donum & beneſicium eſſe.
ei d nn Si quam habent Epiſcopi poteſtatem gladii: hanc

le d. non habent Epiſcopi ex mandato Evangelii, ſed jure hu-
HO doRAai à regibus & imperatoribus, ad adminiſtra-
trxionem civilem ſuorum bonariun. Hæc interim alia fun-

Lio eſt, quàm miniſterium Evangelii.

Cùm igitur de jurisdictione Epiſcoporum quæritur,
eduntur on diſccerni debet . b Eccleſiaſtica iurisdicti
Rebiruel⸗ iſcerni debet imperium ab Eccleſiaſtica jurisdictione. Por-
. . . .
Reun ro ſecundùm Evangelium, ſeu, ut loquuntur, de jure di-

ningete vVino, nulla jurisdictio comipetit Epiſcopis, ut Epilcopis,
un = Roc eſt, his, quibus eſt comnuſſum miniſterium verbi
Gnd ſacramentorum, niſi remittere peccata. Item, cognoſcere
AA doctrinam, & doctrinam ab Evaugelio diſſentientem rejice-
re, & impios, quorum nota eſt impietas, excludere à com-
munione Eccleſiæ, ſine vi humana, ſed verbo. Hic ne-
ceſſario & de jure divino, dehent eis Eccleſiæ præſtare obe- Lac. 10, 16,
dientiam, juxta illud: Qui vos audit, me audit.
Verum cùm aliquid contra Evangelium docent aut
ſtatuunt, tunc habent Eccleſiæ mandatum Dei, quod
obedientiam prohibet, Matth. 7. Cavete à Pſeudopro- Matth. 7.
phetis. Gal. I. Si Angelus de coœlo aliud Evangelium g. 14.
evangelizaverit, anathema ſit. 2. Cor. j. Non poſſumus Ga1 I.5.18.
aliquid contra veritatem, ſed pro veritate. Item, Data 2. Cor. 13, 8.
eſt nobis poteſtas ad ædificationem, non ad deſtructionem. g. 10.
Sic & Canones præcipiunt, 2. q. 7. Cap. Sacerdotes, &
Cap. Oves. Et Auguſtinus contra Petiliani Epiſtolam in-
quit: Nec catholicis Epiſcopis conſentiendum eſt, ſicu-
bi forte falluntur ;aut contra Canonicas DEl ſcripturas
aliquid ſentiunt.
Q quam. habent aliam vel potedatem.,vel juris-
dictionem in cognofſcendis certis cauſis, videlicet

FJoh. 16, 12.

Matth. 12.

—.—

mon r humano .
4¹10C habent 39 .
ma ii, aut decimarum, Ec. h L . “ nati
z i ſſa tibus ordinariis coguntur Pf P
re Ubi Celianm 1 c * IinC vel nv
is ſubditis jus dicere, ut PaX Tre eatu

. ha-
iſcopi ſen paſtores ha
Præter hæc diſputatur., utrnn er or len wſee
ter hæc düput remonias in ibus, &c.
— — Eteme dinibus 5
. tituend. QOrdulols, e
Beenr⸗aiul gradibus miilrorum tnis allegant teſti-
18,„ Sradt — 1 7 *
El5lS, Terus, Siad qui tribuunt Ep . ed non po-
0c jus qu . cere ſe 11
Sondendi. nen imuleq habeo vobis di v it Spirirus ve-
monium: Acd odo. Cèm autem all ant etian ex-
. rtare m * 6
teſtis äbechie vOS Omnenm vVeritatem. 4 abſtinere à ſan-
S ſtolorum, qui prohibuerun
0 ¹
emplum Ap

in di-
t Sabbatum mutatum in
guine & ſuffocato. Allegan

UII 1
penſav S Tit de P rE cEρ 10 Decalogi.

d Epiſco-
. nt, quod
ine nodti ſe docent, quodkpico-
uæſtione noſtri ialiquid contra Evan-
abe ent
P-non à oſtenſum eſt. Doc itiones Condere
r oenſume aAm eſt, traditiones. ro
3 a.- Porro contra Krpamc m ſatislaciamnus
Diſtin. Q Per cam ob ervationem Iſiam. Lædilur
Xi it i gratidin & uliit
e, merzanur gratiam & Bas obiervatiomibiis
pPeccatis 1.AUt TLENT, cum alps t autem propter
e ria met en. at au
ehinr glo lereri juſtificationem. onſarsien creviſſe
conamur met in Eccleſia Pene in ſde & juſtiria fi-⸗
ic perfuaſionem, im doctrina de fide
hanc iones, oppreſſa interim doctri jejunia indicta;
aeneo . plures feriæ factæ ſunt, inſlituti ſunt,
(eHyrf ubinde plur 1
dei, quia ſu ov, novi honores ſanctorum
noV, H0VI1
Ceremonizæ n

1 11 1 ES In
33 2 „

.
Hiereri grat 1 8 Vvée. penit entia-
1 . 6 Canones 2
iar .—ℳ„.ü816 olim Cre erunt Ii
es, quorum adhuc 11 ſati Ct V ſti⸗ ia quædam V
1 „AOr
demus .

B tuen
i Qntta Waudae
„
Item, autores traditionum Taciunt

—
Dahcin
Mutebuns

teat 4
nem cult

bunt id
euploleg
1 ferii l
iltereh
Peceztumnin
lertaut Hrit
detelerſgti
krelogun

Ue ul
tan
Verim
les tracli
eellarigg
Etin ci do .
Kmo

. Pkanchamn

is Ron

Unt hand
plentig I

mendente

ntinmn ve
gun dNig
eorum,

lurr. VII. DE PorEsTATE ECCLESIAST. 4 ⁷

Dei, cùm collocant. peccatum in cibis, in diebus, & Snil
bus tebus, & onerant Eccleſiam ſervitute legis Qvaſt 9
teat apid GShriſtianos ad promerendam enin-
nem cultunt eſſe ſmilem Levitico, cujus ordinationem
ilauttal commiſerit Deus Apolſtolis &— Epiſcopis; ; ſic enim fcri-
Ela bunt qvidam, Et videntur Pontifices aliqva ex parte ex-
li emiplo legis Moſaicæ decepti eſſe. Hinc ſunt illa onera,
od peccatum mortale ſit, etiam ſine offenſione aliorum,

v
dis, Saleguneh ffenſio
in feriis laborare manibus, quod ſit it peccatum mortale

ee,lelninf⸗ —,t Rꝝ⸗
keie⸗ Onuittere horas Canonicas, quod certi cibi 1 polluant c con-
rilehitt ntia daed ſ X) ⸗ S
lemene ſeientiamn: duod ie lunia ſint opera placantia Deum quod
lreri⸗ peceatum in caſu reſervato non poſſit remitti; niſi acces-
ht mi ſerit autoritas reſervantis, cùm quidem ipſi Canones non
1 mutt

ulan de reſervatione culpæ, ſed de reſervatione pœnæ Eccleſia-
idetut. ſticæ loquantur.

utatio! e
noc⸗
