e n Adhæc nihil eſt efficacius contra Diabolum, carnem,
ſeten Somnes prayas cogitationes, qvàm ſi ſedulò tractetur

neean verbum Dei, de eo ſit ſer mo & meditatio noſtra, adeò

Eechifiein, ut Pſalmus primmus eos pronunciet beatos, qvi in Lege
Pteorgue N Dei meditantur die ac nocte, Nec eit, qvèd thus præ-
cintnen , ſtantius, aut odoramentum aliqvod efficacius adverſus
ne dæmones habiturumte ſperes, qvaàm Verbum & præ-

uliugein, cepta Dei multo uſu tractes, de iis familiares miſceas
eidhee i⸗ ſermones, illa canas ac mediteris. Hæc enmimn vere aqva
udn ailla ſanctificata ſunt, verumqve ſignum, qvo Satan &
toen 6 fugatur, & qvod fugit maxime.

thun iin Et ſi nulla alia utilitas hinc petenda ſit, qvàm qvòd Aliz atih.
ohten Satanam & pravas cogitationes depellat, certe vel ſola zaz,
Flemie hæc tanti facienda erat, ut hanc doctrinæ parté libenter
niſiin diſceres, legeres, meditareris & tractares, Non enim po-=

eilim. teſt nec ferre nec audire verbũ Dei Satan. Et ipſum Ver-
r rtimm bum non eſt tale, qvales ſunt aniles ſabulæ aut carunina Rem. Iais.
rule Iyricorum, ſed eſt, qvemadmodum Paulus ait, potentia
B b / Dei

ltiplicem poteſta-
i non ſolùm variam sc multiplicem
monem, qvi no 50

Pracé , od neqve hæ jan eitandos
OW 8 ℳ , ormmorend ae ni iligentem Catechifmi .
z. z 0 PR dosqv anhnos d di 18 ſol togene
W Az. commovendose ar eran “ .
„. 4 Ctionen ipfum Fämen Pracep U el vel¹0 24
am Dei de Etione: 1P. D um cog
diſcezo .

erbo Dei.
Deszt . G.

1

am ut maxitnè affligit & premit, nos erd .
qV& Satanam ue man & reficĩt. Et qvid mmuleie⸗ baiu,
ka H omnem, qvam verbum eung eteret
Ueuner vellem, neq;charta neq; temp pkere ſt
* Vulgo vocantSacandm mille artium ebigeen 3 een
cuj Seeſctas ſit varĩia ac multiplex. At ĩp

. ille artium ar
. 31 H6 2 —1.
„₰ lam illum ipſum . d nikhi-
habet, verum stiam imit & à
ten kihe amni potentia & arte ſua oppr it 2 nimi⸗
“ redigit, qvo tandem nomms ignulineur myria-
ui 1 ed m. —
. artium, . Gtan-
rum non mille kantum. are nes qvidem, ſi tan
m artificem meritò dixeris. Qv tas vires, tantum
dum lam, tantam utilitatem, tan „Dræfertim
tam potentiam, ar . i æſtimaremus, pr.
deniqve uſum Mliuadedparri & perhiberi volumus,
en . berh S
hi & concionatores eſſe & p us ſup-
P & conciona lùm nullus ſup-
. eni ſans eſſemus, qvibus non lüm isaremun,
Benicateturcipue, ſed qvi canibus minas ham qyoti⸗
beditareftute illis omnibus non minus, qvam v0-
ſerej uch Uhs omn ntrâ qvVOo-
Eſertim cu . dem co
diani panis opus habeahius, ac pen⸗ zuk dias mille iſtius
õ . ationes & in! .
. irreqvietas tenta
tidianas ae irreꝗ nus. —
artium artifcis carere non poſſimu

ſe⸗
æceba ipfius ſe-
, 6. ut præcep
õ d extat Deut, 6. ut entes nun-
10s debebat; qvod e jacentes, fürgen
os hbulantes, ſtantes, jacentes, ſi zydob ocu-
dentes, ambulantes, tante elut ſignum aliqvodob ocu-
vam non meditetnur, ac velut ſig Procul dubio non
bs don mus ac manibus geſtemus. vciit 8& exigit:
Ei e Heus hoc tam feveriter & itula & neceſſitates
e nen ignoret, qvæ nes peri lik⸗ aſſiduĩtate
Areguß Adhaæc qvanfa contentione, omento in
AEeank., E0 — 8 non m 7 2 ½
4 82 . 2 Vani ſpiritus nullo noen „. oluit
& pertinhacia malig rniciem ſint inſtr éti „ V luti
. . . pernitzie Pleſtis veluti
petnam nd l ſtis .
De heet tra optimus ille pater noſter cœle tos atqv e

—2

61

—
inruchosen
Eeragre i
1, del ſ
beimmdi
ten gemde
Ummäthns de⸗
Aripſorum
rqrid
Chilniritel

Iüllellinant

Atkuemnt,
Deoſbonn

egrotidie
i Groddde
ititge
Hünfhilbbi
Uer meliusr
Aplenan
perhelli hor
Nampel e

Ohus ſt leih
poltann,

n n indl

gide

rrhihben

ulienen
Nnil
Pierenn
ttian der
dahrre
te 6
Verla ſe.
tnln e
nd ri

47

OüI
ererd Meni
remitzuus ſetit⸗
il mltuthi
bumn Dei chenn
tenplultfint
Umohien t

bliigitente

ille mint
orprirtli
ignstinn,

mlumm

re nos gilimi
Vakemug e
perhibet h
on ſolummmm
etiamentgtan
1minm un
Nkigeni
Kickludl
.
Fentil
eltennCl
eldell

PCe
entes, de

gnum uchi⸗ 4
Dwodl in

inſtructos eſſe, qvò poſſimus & ignita tela ac pravas pe-

CATE cHISMUM MAJOA—/ / M. 39 5

ſtiferasqve illorum aggreſſiones repellere ac profliga-

re. Sed 6 ſtolidos ac inſenſatos nos, qvi cùm neceſſe
habeamus diverſari ac degere inter hoſtes adeò poten-

tes, nempe dæmones, nihilominus arma noſtra conte-
mnamus, defides atqve ſtertentes ea ne aſpicere qvidem,

aut ipſorum meminiſſe ſuſtineamus. L

FEt qvid qvæſo ſaturi illi præſumtuoſiq; ſancti, Cate- Camira

chiſmni videlicet doctrina refſpuentes ac longe abjectio- conzemto-
rem æſtimantes, qvam qvæ qvotidie legi ae diſci debeat, ,es Catochis
aliud agunt, qvàm qvèd ſeipſos longe doctiores reputant Ini

Deo ipſo, omnibus Angelis, Patriarchis, Apoſtolis & o-

mnibus Chriſtianis? Nam cum non pudeat Deum ipſum

hæc qvotidie docere, ut qvi melius aut præſtantius ali-

qvid, qvod doceatur, non habeat, eademqve illa ſæpius

iteret atqve inculcet, novi verò ac alienum ab hac doctri-

na nihil ſbi ſumat, addo etiam, cùm omnes ſancti nihil

ner melius nee utilius ſciant, qvod diſcant, nec unqvam
ad plenum diſcere qveant, an non ſcilicet egregii ac
perbelli homines ſumus, qvèd cùm ſemel hanc doctri-
nam vel legerimus vel audiverimus, in eam perſvaſien
veniamus, qvaſi omnia ſciamus, nec ulla amplius nobis
opus ſit lectione, adeoq; una etiam hera illud perdiſcere
poſſimus, qvod nec ipſe Deus perdocere potuit, idqve
cùm jam inde à condito mundo ad finem usqve illius idé
hoc agat. Deniq; omnes Prophetæ ac ſancti abunde ſem-
er habuerint hinc, qvod diſcerent, nihilominus diſci=
puli perpetuò manſerint, & manere neceſſe habuerint.
Nam'illud ſane certum atqve indubitatum eſt, qvod
qvi Decem præcepta probè norit ac perdidicerit, s totam
etiam Scripturam ſciat, ut poſſit in qvibuslibet negotiis

&& caſibus, còilio, auxilio, conſolatione præſtò eſſe, diſcer-

nere ac judicare civiles pariter & Eccleſia ſticas contro-=
verſias, itq; judex omnium dectrinazum, ordinum, ſpiri-
tuum, juris & ævitatis, ac qvicqvid in mundo effe poſ-

fit. Et qvid precer totus Pſalmorum liber aliud, qvàm

= M meras

PREFATIO LD. M. L. S
396

rIM,Præcehtt avos
cogitationes exereitiaque p hujusmodi Süidem
eSoee Kerele anedn hn unicum Jun
net? Ac wſutnenoid ſpiritus
res ac præiun
Venfre

2 4 5 2

. con-
. itionem ce
iidem Uli arechiſini quoddam jelenpei
terim tamen totius ſcripturæ us ſumnmarlain se
temnunt, qui mque illius atque ſun bſecro ob-
dium eſt, . Chriſtlanos
neinet. omwnes Chr
onem co nce iterum om-
Quarsnunen

es
ionatores,
Cconci9 . ire
ochos S . ja ſci
ue, inprimis vero 5 velint ſeque abu⸗ atque
. ehorelnen ini vn Gtores fieri e alſis ponderibus
Teeem- m. ne RRbinerſtaleant, Nam
exis, ifalsoſibi perſtat
ta, ſet

lax.

decedit,
. s mulcum 0*
anis keran n potius
menſuris, ita anealzigumtr. Q Edule ne
cum ad Buſtun cgerscane UI,. Giligene 4 (àae nisque
ie his ſtudüis exerc ra⸗ ac dilgente ſumptionisq
idie his Somni cura itatis præſumptie t le-
ti t ä üctngaut; utke
cent. contag cipue incun meditan-
anda caontag hoc præcipue de, & medien.
deteſtans ſeg in ho itan t, do.
corripiantur es⸗ „diſcendo, e nreg denkann dn⸗
gendo, aced ennſümantzne- an „ uns Fns Deo-
tempus cor ACc Cer Bahr facti ſins l.
omne int . que, fas 1. tiam,
1ie⸗ veipſa couiperer erint, wokiore Rane diligentian
nec! erdidie 22 od ſi hat ſa iidem
ac mortem. lngelis efas. nnen, ae usum ſint
onibus Ange ipfiz prom um indo frus ex ipſis
Bhinuerzmt, Kue quod magn viros Deus akare⸗
a . uUr, §. V105 tateantut,
etiam experient dod acketham anidnan ſere etunt.
onſecuturi; S ne ut, ipſi etiam docttinam ake ſed
O.18. S engands gugen
quod quo- ainus itſim abkrekene⸗ carltenin
iterantque, eos perpetuoillam ſurientibus & r& ni-
neceiſt ha eant herper velutie t. cujus nunc Pr&
re fiet, Utt ac ſapere illudrincip
lacere ac ſap
hus pl

Quodut fiat, Heum hrgiatun,
ſtinent. Qua nobis ſuam largi R.
tiam A M.E N. B .

Ulteret
C, au
fuut. N
ſunin dale⸗
luir huir
rumn ni
ie Ad S,
Hittengur
Munuarin
ſan non
nini pyen
Duan
leupleni
Huadiy zy,
lencg euyi
lir aty
Conagen
leyyn
lchen⸗
ur into⸗
itenkae,
Alge, 5,
eh

SpNN
—

Aaci D

uniann g
töipt turam E
tracltionen
volan ntfe
õ

Uands Men⸗
Cnlhini n
ſe⸗ ue. ofrmmnK
Nolthui, 1
15 plon te
Uiapo Cert
vae ſi ß
enei 4 deit
prrſum. ſn;
incbnn nui,t

CATECHISMuIH MAjeREM. 327

SAReſentis hbujur opuſculi Fermonen Ouo ronſi.
5 band alio animo elaboravimus, 1, Hac do-
A nina trer
Aaznam ut Aſet inſtitutio pueronum “l
Bargue implicium. Hinc apud
veteres lingya Greæca Catechiſmur dittus
eſt, quæ vox puerilem inſtitutionem Zgni-
Rcat. Hæc vero cuivis Chriſtzanorum neerzſ- Cagnitio
ſario debet zſſe perſpetcta & cognita, ita ut I atechiſmei
quis hujus cognitionem non habeat, in Chriſti- Tram Me-
anorum numernm merito nan ſit referendus, ne- SS
qué ad Sacramentorum participationem ad-
mittenausr. Quemadmoum opifex quispiam
mannarius, qur ar irrit ant opikeii ſui rationem &

uſum non callet, iure optimo reprobandus mer

nimi pretii babendus.
Quapropter pueris articuli,ad Catechiſiuum Exereizinse
ſeu puerilem inſtitutionem Pertinentes, ſSummo ocenll, Cur-
Rudio tradendi ſunt, ing, ipfis non ſegniter exer- echaſmi.
cenda eorundlem induſtriæ, Inde Pidelis ac vigi-
lantir batriiſamilias offcium exigit, ut per he-
bdomadam ad minimum ſemel habito examine
liberorum ac familiæ pericalum faciat, ar
audiens exacte perquirat, quid biſoe de re-
bur intelligant aut dicicerint, quibus ignora-
tir, eosdem ſerio &ugraviter eo, ut iſia perdſoant,
adigat. Probe ?nim tommemini, atque adeo quo-
tidie hoe ipſum uſu venire videmus, ut usgae
a des

398. PaSAEFATIO D. M. .

aded tardo arqve bebeti ingenio inveniantur

bhaomines, jamq;, natu grandiores, gribut hat de

re nihil prorfus compertum fuit, aut etiam hodie

teneant, qvanqvane nihile ſecius Sacramento-

rume nabiſ, um fiant participer, omnibuig illis

uraäntur,g Peculiariter Chriſtianis utenda da-

72 & inſtinuta ſunt, cùum tamen ii, qvi Sacra-

mentorum: uſum ſcibi vendicant, plus ſeire, neqve

non mpliore Chriſtianarum rerum intelligentia
Praæditi t4ve exculti eſſe debeant; qvam pueri
aut nopitii ſeholaſtici. Cæeteràum nos pro inſti-
ruendo pulgo hiſee tribus partibus contenti eri-

mus, qvæ d priſeis usqve ſeculis recepta conſve-

tudine in Chriſtianiſmno permanſirunt, tamelfi
perpauca ex his relcté & ſincerò tradita ſint po-
pulo, donec in iisdem Probe triti & exercitati
evaſerint, cùm ſenes, tàm juvenes, qvicungve

Cbriſtiani eſſe aut ditci contendunt. Sunt
autem hæ, 4æ ſegvan.

Non!

Non
Vnbmn
tuus inſo
Giinran

Memen

Honot

longe

—

0, iübertanmtn.
Pliben
utetidn
7 Carnuſen f
imn ilater 1
,niruttnlilt
4 H g
luſcne
. ntleen
1; uunßß

hunIH
u aalen

nchndh
. M N

1rudß

tiGend
enef i
1endN N M.
t.

ee

CaArBCHISMuS MAORK. 999

DECE M

CEPTA.

PREE.

Non hebebi Deos alichos coram me.

II.
Non aſſumes Nomen

Dofrini DEI turin

vanum, Qvia non habebit Dominus DEUS

tuus inſontem eum, gwi
ejus in vanum.
III.
Memento ut diem Sab
Honora patrem tuum,

ſis longævus ſuper terram.

allumſerit nomen

bati ſanctifice:

& mattem tuam, ut

Non occides.

Non moœchaberis.
Non furtum facies.

IIX.

Non loqveris contra Proximum tuum fal.

ſum teſtimonium. D“
IX.
Non concupiſees

Non deſiderabis Dxorem e

non ancillam, non bovem

mnia, qvæ illius ſunt.

domum proximi tui.

»non aſinum, nec o⸗

.

Is non Servum,
jus,

SECUN.

CATEcHISMSSs Fcc
. 5TIIN D O „ 23 K1 EI. irdin nit
. . UAtapiendar
C omnipotentem- Qaeiin
in Deum Patrem, n e n Chri- un nn
Redo in Deu X. Et in Jelum n 6bunant
torem cœli & um, D minum noſtrum, ilſgent
Ccreâ . icum, Do Ma- Ochiun he
iz s unicum, “ll tus ex Tiunm he
ſtum filium ient de Spiritu lancto, na crucihxus, Leaniſt
qui concep aſſes ſub Pontio itn feros, tet⸗ R
ria virgine P cendit a „ Dreenindlle
ria virgine, ltus. Defſcendit it ad cœlos, N
& lepy tus. . Aſeendit a Ueqrealed
mortuus S Orkuis. zpetentis: I⸗ in
. A m = ntIs: Kuen in hiſte
tia die rctürrerit Dei Patris rhriles⸗ Cre- WSZ
ſedet ad dexte jis dirape ivos & mo ſarmn Cas Unnin, Or
* § eſt judicare v Eccleſiam Ca i⸗
de vehturus e Aanctum, ſanctam remiſſio⸗ tradhamus
„ Iri nie ID. fe tar
doi eln, Banekdrum commüänlone mn, & vitam ſeun
tholicam, Zandi carnis reſurrectionem,
atorum,;
netn peec

eri ſam
lientian
æternam, Amen.

NOBIS IN EVANGELIO. Aificetar Eiu,
ui es in cœlis: San Fiat ull
Ater noſter, 'a geniat regnum tuum.
nomen tnum.

jam in etel
in coœælo, ſic etiam
la, quemadmodum in cœlo,
Voluntas tua, ꝗ

bi remre,
⸗ 18 0 Eiſe,
jdianum da no ene
quotidianum da n nos een
terre, keein n nobis debita noſtr ne inducas
hodée, Et remitte J) s is.
er debitoribus õ Qun
tentatiohem . loria 1 oe
euumeit regnum, & potentia, & g npomi
tuum
sculorum, Amen.

Hæc

MAO0RN. 401
IÆ C funt capita ſumme neceſſaria, qvæ cuivis
WM hriſtianorum primè perdiſtenda ſuat, atqve ad D , i-
PlDrI verbum recitanda. Sunt autem ad hoc qvotidiè aſſwe- Tn.
haciendi pueri, ut qvoties manè s ſtratis ſurrezerint, &
Cemiwrtn ad capiendum cibum acceſſerint, & ſub veſperam ite-

Exerestiem

16 rum dormitum ierint, memoriter recitent, neqve ad
—.1 . 6. . . — . *
rinſen cibum aut potum admittantur, niſi his ommibus ante
inum diligenter recitatis. Non ſecus boni Patrisfamilids Oſfeinm

do,ntual. officium herile exigit cum familia, nempe cum ſervis batriſa-
bitto Ckicre⸗ ancillis agere neqve qvemqvam in lamulitio ſuo milias.
alitfect perferre, iſta neſtientem aut recuſantem diſtere. Ne-
Atatimk Ae enim ullo modo ferendum eſt, ut hominum aliqvis
Alenlin 4 usqve adeò ferus ſit & barbarus, qvi hæc nolit diſcere,
nnindrnli, cum in hiſce tribus bartibus, ſummatim ac ruditer, &
Enonn quosd ejus Feri potuit, ſimpliciſſime comprehenſa fint aaz,
Eeci ornmnia, qvicqvid paſſim in ſacris literis longe latêqve Carchäſii.
n tractamus. Etenim ſancti Patres aut Apoſtoli (qvicun- SDA, e
ionennin qve tandem illi fuerint) hujusmodi compendio com-
Ciomenti plexi ſunt Chriſtianorum doctrinam, vitam, artem, &
ſapientiam, qua de re loqvantur & tractent, aut qvid
. tandem id ſit, qvod exerceeant.
0. Perceptis itaqye diligenter hiſce tribus articulis, de-
1 inceps conſentaneum eſt etiam noſſe, qvid de Sacra-
. mDaentis noſtris dicendum aut ſentiendum ſit, qvæ
110. 4 Chriſtus ipſe inſtituit, nempe de Baptiſino, & de Cor-

=

6: GOdAHn pore & ſanguine Jeſu Chriſti. Qumprimis verò refert
Ge. ſcire verba Matthæi ac Marci poſtremis capitibus Evan-
egnuil 6 geliorum relata, qvemadmodum Chriſtus ex hoc mun-
nce do diſcedens, ultimo munere ſuos affecerit diſcipu- girg. C. 72.
iünlu las, eosdemqve à ſe donatos dimiſerit. Apol. 6.
voltn Artic. om.

H DE BAPTISMO. wic.
. . . 37 .
oleng ITe, docete omnes gehtes, baptizantes eos ang.
Ag .⸗in nomine Patris & Eili & Spiritus ſanécti. „ „.

—

Decl. 72g. ECl

40 CATEBCHISMuS MA]J 0R

Qui crediderit & baptizatus fuerit, ſalvus e-

rit. Qui vero non crediderit, condemnabi-
tur. . 4 „1

Antum ex ſcriptura ſacra de Baptismo ſimplicem
Chriſtianum noſſe ſufficit. Similiter & de ſecundo
Sacramento paucis & Gmplicibus verbis, nempe ex Pau-

li prima ad Corinthios Epiſtola capite II.

DE COENA DOMINI.

eme. c. : )Omiaus noſter IESDUS CHRISTUS,
Apol. 157. — in qua nocte tradebatur, accepit panem,

Ariic. Sm. & gratias agens fregit, deditque diſcipulis ſuis
o. Cat. & dixit: Accipite & manducate, hoc eſt cor⸗
Min. 35*ο.
Epit. Py. k.
calicem, poſtquam cœnavit, dicens: Hic calx
novum teſtamentum eſt in meo Sangvine. Hoc
facite, quotiescunque biberitis in meam com-
memorationem.
TTa pasſm quinque partes eſſe videmus totius Chri-

Luinqie 5 1 “
Parteschri- ſtianæ doctrinæ, quas ſubinde exercer'i, atque ad ver
Dianæ do- bum 4à pueris exigi & audiri oportet. Neque enim eit,

quod ſperes, juventutem ex ſolis concionibus iſta com-

rina. His
prehenſuram, aut ſenſibus & memoriæ repoſituram. Hi

ergò probe perſpectis & cognitis, non incommode

atque intempeſtive aliquot etiam Pſalmi & hymni in

hoc formati & expoſiti, proponi poſſunt pueris, ut hisce npr
prius perceptis quaſi roborentur & confirmentur: utque D

hac ratione juventus ſcripturæ legendæ & exercendz

aſſyeſcat, ac quotidie majoribus incrementis aucta pro=

grediatur. Sed non in hoc contenti eſſe debemus, ut
hæc

üs meum, quod pro vobis tradetur. Hoc fa-
te in meam commemworationem. Similiter &

he nutu
Foretiam
Chndis,
techiemo
in lage
Lint inte
ant, Kint
Guam iſt
tetn noS
tekiomun
Lenter in
an 65
amolt,
un
Augllrin
gut
intisſinn

N

00
les
moi de
utguſde
ehjus born
Ii 4d
ls
1 gualn
un ſepen
dile

en

crt, Ant
,Conleant⸗

Pbstto Se
lter eſen
,nenbe N
Uel,

DMN

HRIA

. Glcun

e,ortie

getur. n⸗

en. D

ne: Di⸗
lcens:

dngime
in Menmi

Pnn u
er atlle,
Negeen

gcionb ln

inle .

I. PRAECEPTUM.
hac tantum werbotenus pereipiantur ac recitentur, ſed
hoc etiam curæ tibi ſit, ut juventus ſedulo interſit con-
cionibus, præſertim iis tem Poribus, quæ exercendo Ca-
techismo deſtinata ſunt, ut hæc expoſita audiant, &
quid ſingula in ſe comprehendant, non oſcitantes di-
ſtant intelligere, adeò ut Prompte audita recitare calle-
ant, & interrogati ſcitè reſpondere queant, ne citra fru-
ctum iſta pro concionibus doceantur. Eam enim ob
rem aos hanc operam hoc diligentius ſumimus, Ca-
techismum ſubinde prædicantes, ut hæc juventuti dili=-
genter inculcentur, nullo quidem orationis ſplendore
aut apparatu rhesorico, neque alto ingenii acumine,
ſed brevſter, & ſimplicisſime, ut hoc facilius & fidelius di-
Qcia noſtra percipiantur, & tenacius memoriæ inhxa hæ-
reant. Quocirca ſu Pra memoratos articulos jam nunc

4
7

ſingulatim tractandos in manus ſumemus, atque de
iis, quautum heri poterit, necesſtas poſtulaverit, ſigni=
MKicantisſime verba faciemus.

PRI MUM
Non habebis Deos alienos coram me.
Oο0ααμ², me ſolum pro DEO tuo habebis ae
.cples. Quid vero hiſce verbis ſibi vult „Ac quo-

modo hoc intell gendum eſt? Quid eſt ha bere DEUM SS
aut quid eſt DEUS Reſponſio: DEUS eſt & Vvocatur, de

eeſdn um cujus honitate & potentia omnia bona certò tibi pollice-
non “ Ari,& ad quem quibuslibet adverfis rebus atque pericu-
Plni Ans lis ingruentibus confug'as, ut D EU Mhabere nihil aliud
nfen, ſit, quam illi ex toto corde fdere & credere, quemadmo-
uümein dum ſæpenumero à me dictum eſt , quod ſola cordis ſi-
u ru⸗ Aducia DEUM pariter atque Idolum faciat & conſtituat,
eet Quod ſi ſides & fiducis recta & fincera eſt, D E UM
A ſrn 6 6GG K eaeuesctum

7

404 CATECHISMIS M AjOR

rectum habebis: contra, ſi falſa fuerit & mendax fuiu-
cia, etiam Deum tuum falſum & mendacem eſſe neceſſe
8 eſt. Si quidem hæc due, fides & Deus, una copula con-
jungenda ſunt. Jam in qvacunqve re animi tui bduci-
am & cor fixuim habueris, hæc haud dubie Deus tuus eſt.
Qvare hujus præcepti ſenſus hic eſt, ut veram cor-
pui. dis fidem atqve fiduciam exigat, à vero & unico Deo
4 non aberrantem, ſed illi ſoli conſtanter adhære tem:
idem planèe vult dicere: Hoc vide cures, ut me ſolum
Deum tuum eſſe ſtatuas, nec omnino extra me alium
qværere coneris, hoc eſt, qvarumcunqve rerum inopia
laboraveris, easdem de mea munificentia tibi pollicea-
ris, & apud me quæras, volo. Ac ubicunqyve preſſus in-
fortunio adverſa pateris, ad me pretinus opem implo-
raturus confugito. Ego, ego, inqvam, adfluente omni-
um rerum copia te implebo uberrime, atqve etiam peri-
clitantem ex omnibus malis eripiam. Tantùm hoc ca-
ve ſedulèò, ne cor tuum ulli alteri apponas, nec ab eo
endeas, nec in eo conqvieſcas. “H
Crasſsor eæ Hoc aliqvantò planius ac rudius explicandum eſt,
Plicatio. ut exemplis ſumtis à contrario, rectiüs intelligatur,
WWAWvid hæc ſibi velint. Eqvidem permultes videre licet,
exiſtimantes & ſeſe DEUM & omnia abunde habere,
qvando divitis abundant & opibus, quibus conſi
adeo inſolenter intumeſeunt, adeo conſtanter & ſecu-
rò his fruuntur, ut neminis rationem aut reſpectum ul-
lum habeant. Ecce, ii quoque Deum habent, ſed cui
Mamme nomen eſt Mammona, hoc eſt, opes & pecunia, cui to-
nat pPro tius cordis adhærent fiducia, in quem omnem ſſei ſuxæ
Deo habere, ſummam collecant, quique omnium communiſſimum

Senſñas hu-
Jus Ppræce:

. 30 3/ —— . . ,⸗
iin terris idolum eſt. Qui pecunia aut opibus large in-

ſtructus eſt, ille re ſua probe con ſtabilita ſecurum ſe
eſſe ſtatuit, animo adeo lætoatque interrito, quaſi in D
medio paradiſo vitam agat omnium feliciſſimam. Con-
tra, qui opibus & pecunia caret, ille animi dubius o⸗-
mnem

Z 4 . . . . „

. —.
Menſpen:

Antlum b
ſtitsguin
n leri ato
Ulbecuniari
Aeollehra
Ita guogr
Iun habet,
eniichpoten⸗

Kuntzeihi

lmeglel
Haud dſhe
“ inſolente

urlag Alan

6 Ultrhin
Partinlein
unhaber
Eereſclerd
AD
timns. D.
Morenm lin⸗
inmeerz
ludlinen
. Kemüchlent
tuehit
utis otg
Utiogezin
4lintend
unkceſlit
fhelteti
eNcelunt

liter ütet

CNjon ”JJMD 1. PRXCETFTUM. 405

—,—

Krendné mnem abſcit, ac ſi nihil prorſus de ullo Deo vel

4

ndeceneſeun tantillum ſibi conſtet. Etenim paucos admodum in-
As MMace Venias qui ſint bono animo ‚quique nihil triſtentur aut

teanimin conqueraantur, ſi deſtitust eos Mammona. Hæc enim

gubie Deustuu TeI Pecuniariæ cura atque cupiditras, humanam naturam

el urrernnt ad ſepulchrum usque indivulsè comitatur. Hizt
rero Ita quoque, qui ſpei aut Gduciæ ſuæ ſummami in hocn,, y Deo
nteradine ſitim habet, quod cæteros ingenio, eruditione, ſabi ſed relz, a
tes, t nel⸗ entia, potentia, favore, multorum amicitia ac dignita- iiz.
no eita en te anteeat, ille quoque D EUM habet, ſed non Verum
nge en n; 8 illum coleſtem & unicum DEUM. Hoc inde iterum
venttia ti D haud difficulter perſpicitur, quam confdenter, ſecure
& inſolenter hiſee rebus abundantes agere ſoleant:
de rurſas quam deſperanter- quam abjecte & humiliter,
S quibus hæc aut non adſunt, aut aliquando caſu fortui-
ma⸗ ⸗ to ſubtrahuntur. Quare iterum dico, quod Vera h mujus
H particulæ interpretatio, Dl UM habere nihil aliud ſit,
1 luin quam habere aliquid, cui cor humanum per omnia ſ-
1 dere leat.
ADHC conſidera quæſo, quæ nos terum por-- Alieni Dii
tenta, ſub Papatu, horrenda cœcitate pereufſi, admiſe- in PFapalz.

norem divæ Apolloniæ voluntarie jejunio carnem ſu-

aln conflagraret incendio: protinus in Lau-
rentii clientelam ac patrocinium ſemet tradebat. Me-
tuebat aliquis contagium peſtilentiæ: illico nuncu-
patis votis prefe Gtionem ad S. Sebaſtianum, aut Ro-
chium inſtituebat: Et id genus portenta atque abomi-
nationes innumerabiles, quibus fiebat, ut quisque pe-

ſus meceflitate preces fundebat, eurrehatque. Huc per-
tinent etiam illi, qui omnem modum hiſte in rebus
inct,l excedunt, ac cum Diabolo fœdus ineunt, ut eos am-
tl * Eliter ditet, aut amicarum competes faciat, aut pecus

6

kui, CG 3 HW à con-

am macerabat. Quod ſi in metu erat, ne forte poſſeſſio

rimus. Dolebat alicui denticulus: ille pre otinus ob ho-

culiarem divum ſibi celendum eligeret, ad quem pres-

406 CATECHISMusS MAVO R

à contagione ſervet incolume, aut rem keraen ro⸗
ſtituat: cujus generis ſunt incantatores, ceeRMi
magicarum artium periti. Hi eninnomnes: i⸗
gdaciam alio collocant, quan in verum Deum, .
nihil boni ſibi perſuadent, neque apud illum quæritant.
uicquam boni. “” 1
Biducimen- 4 ad hunc moôdum jam haud obleure inreligis ich
ga Deum & quantum hor præcepto „ garure nimerum an
ien . 64. anie e aucho inm Den⸗ haberi posſit, ipfe per-
ri fiducia. Quo pacte eri p 5 .
“ nec in marſupium ut moneta condi, en
vaſa argentea concludi posſit. Ie vero ie drnr aben
& apprehendi DEUS, quando corde appre. nairur, d.
que ſoli hominis animus con ſtantĩ atque inco e nag
hæret fiducia. Cæterum corde illi adhærere, nil larc
eſt, quam eidem per omniꝗ fidere. Bam ob ren anen ur⸗
bus aliis, quæ extra illum ſunt, nos conatute ellere de
& ad ſe ſolum, cum unicum illud &
rere gune n it , d Hunc modum
mortale bonum ſit attrahere, Quaſi ad hHu Enadn
diceret, Quidquid antehac é divorum Krare ge deneri⸗
lentia tibi proventurum pollicitus es e arebolu⸗
Mammona aut aliis rehus ſpem atque fi n e Lollien
iſti omne illud jam tibi certa berſaafone “ ang⸗
cere, meque eum eſſe haud dubitanter mi i erin “
labéranti opem laturus fit, teque omnibus reb
plisſime flarentem & abundantem Snnnt⸗ t & eul⸗
Qwer ewtio. Ecce jamn habes, quinam verus Dan ono ſit R e.
cole nai ve tus; gratus illi & acceptus, quemque barern ur “
es Oizn. dictoms pœna præſtandum Præcipit, n unn u den⸗
beodmhinis aullam aliam conlelatianacnla null- alng.
fiduciam ſtiat, quam ipſum ſolum, neque u d ur.
hoôc ſe divelli patiatur, ſed potius de omn; un
ſub ſole ſust, ſemel in periculum veniat, e gnain “
Wtæ citius jacturam faciat, quam ut hune Rang

——
ſnt ſim
hmundusn
lmumpauſ
Müm fuitt
Ale non dn
Onmnes eni
getund, er
ſenrerunt
Ibde ride
uldee
tn inperi
lile ſuum
Citir, t
Uuntur vol

neten,

Merumn fen
Vencicabar
Uun vener⸗
md kerebe
NNbe
etide
kencit au
nlltun a
1 Qoci
Pelulſone
aneeherun
umſrnf
Neolnniel
in cor⸗
nn zece
1 Rquer
en heno

AN

oA JM I. PRAECEPT. 4N1
——
en herten.
Nres, vetetc, I
omnes cr iſi

ſerat. am Vicisci. n facilè videbis ac judicabis, quomo- .
do mundus nihil aliud, quam falſum Dei cultum S& idolo.
latriam pasſim conſtituerit atque exerceat. Nulla enim
uspiam fuit usque adeò effera & ferina hominum natio,

m Deum lee
Hndru qduæx non aliquem DEl cultum conſtituerit & fervarit.
Omnes enim certatim eum Deum ſibi colendum dele-
nelii,O gerunt, ex quo aliquid emnolument;, opis atque ſolatij
inmain ſpheraverunt.
Y ennenin e Inde videmus Gentiles, quorum prora ac puppis Gentiuzne
fep (ut vulgato fertur proverbio) in opulentia, domina- multiplices
D u tu, imperiis ſita fuit, pro ſummo Deo cumprimis co- Dii.
Sedd n luiſſe ſuum Jovem. Perrò alii, quorum ſtopus erant
in i divitiæ, tum proſper rerum ſucceſſus, aut qui ſecta-
10 ze bantur voluptates & delicias, Herculem, Mercurium,
prekend venerem, aliosque religioſe venerabantur, Mulieres
nnd uterum ferentes Dianam ſeu Lucinam ſibi pro numine
Ereret „Vendicabant. Atque ita deinceps, quisque hunc ſibi De-
nühna um venerandum proponebat, ad quem corde & ani-
naturtin lts mo ferebatur. Ita Gentilium quoque opinione ”ꝗM
ninilu LIM habere nihil aliud et, quam fidere & credere. Err
mnc, Hoc tamen errant & falluntur, quod eorum fiducia
heren A falſa & mendaxeſt: neque enim ad Deum verum rectâ
6, uiſe tendit, aut ordinata eſt, extra quem pro certo conſtat,
eſtiun nullum alium Deum eſſe neque in cœle, neque in ter-
onecen rva. Quocirca gentes planè ſuam propriam & effictam
aihus, perſuaſionem ſeu opinionem & ſomnium, quod de Deo-
pnins nt conceperunt, pro idolo ſibimet conſtituunt, ſpemque
cturus⸗ e ſuam prorſus in mere nihilo habent repoſtam. Ea pla-
aihonnſit ne omnis Idololatriæ eſt ratio. Neque enim in hoc ſolum
lbrmne conſiſtit, ut fimulachrum aliquod erectam adoretur;
uinini / fſfed in corde potisſimum latet, quod alio intentum eſt,
n,nin opem ae conſolationem apud creaturas, divos aut dia=
4e e bolos quæritans, Deum non curans, ac ne tantillum qui-
le onndt, dem benignitatis de illo ſibi perſuadems, quod velſt opi
,,e alar; Mults- ming credit, Dei liberalitate &mmuniſicentia
duNH c4 GbI

408 CATECHISM u s MAj0E

3200 de rit.
ſ2 .
Falſin ciel. Præter hæc alius adhuc ſupereſt falſus & erroneus
mns Dei per DEI cultus, ſummam in ſeſe complectens idololatriam,
es mn Ween quarfi hactenus ſtrenue exercuimus, & adhuc paſſim in

rira, Mis- mundo vi iget ac regnat; in quem omnes religioſorum

San Ge. ordines fundati ſunt, quique ſolum attingit conſtienti-
am, quæ auxilium, confolatlonem & ſalutem quærit ex
propriis operibus, tantum ſibi ſumens, ut perverse co-
netur & temere, velit molit DREUS. in cælum perrumpe-
re, ſubducens ſecum ratienem;, quarum fundationum
auter extiterit, quantum jejunaverit, quot miſſarum
myriadas lectitaverit, &c. ipem ſuam in hoc reponens
atque ferociens, quaſi nihil velit à Deo gratuitò acci-
. pere, ſed omnia ſuâ opera ab ipſo conſequi; & abundan-
ter promereri, non ſecus ac ſi Deus nobis cogatur ob-

ſibi contingere, duicqquid bonarum rerum uspiam illi

noxius eſſe ſervitio & debito, & nos illius eſſemus Do-

mini. Quid hoc aliud eſt, quam ex DEO ficulaeum ſi-
mulachrum, aut pomarium (quod ajunt) Deum facere,
ac ſemetipſum pro Deo æſtimare, inque ejus locum ſul⸗
3 ficere? ſed hœc acutiora ſunt, quam quæ Pueris ac tene-
ræ ætati proponenda ſint.
Ceterum hoc dictum fit ſimplicioribus, quo hujns:.
præcepti ſenſum probè notent, ac retineant, ut DEO
ſoli fidamus, de eodem optima quæque nobis poll cea-
mur & expectemus, tanquam de eo, qui nobis det cor-

Qvau Deo
certa fau-
cia e νορς=
ATanda.

pus, donet vitam, largiatur victus alimoniam, ofltun.

dat annonam, tribuat membrorum valetudinem, Pa-
ret defenſionem »conciliet pacem, ac reliqua rerum

temporalium & ſeinpiternarum neceſſaria ſuppeditet,

Ad hæc, qui nos ab omnibus tueatur periculis & in-
fortunio, &, ſi quid adverſi nobis evenerit, à malis nos
Alementer ſervet & potenter eripiat. Ita ut Deus (quem-

admedum abunde dictum eſt) folus ille pro certo ha-

bendus ſit, cujus bonitate omnia conſequimur,
N 1 . tüNhE

Inaſ
tone hyn
Uuninegr
un hriue
ltis rord

Uns, guip

eld, alſi.
Auicgold
Nn
Lont et
Und lequa
Cbiing
Cun
Penerig
Menon
iamnl

ſelsomr
ends
un gene

tur Pro
Coere,

eimun
Drout .
lenh
endi non
neleen
t
Uerere
lmq
Drne
Klüliner

on I. PRECEPTIM. 40 2
un uzinm ll tum cujus ope, & opera ab omnibus malis eripimur;
Atque hing adeo eſt, ut mea fert opinio, quod nos Ger-
1s Kenuan mani usque à majoribus noſtris (pPræclarius profecto, &
Sidololattin pulchrius, quam ulla alia lingua) Deum (Gott) à boni-
Ahuc Pfünt tatis vocabulo (Gutt) ſe rmone nobis vernaculo, voca-
tlgioeam mus, quippe qui fons perennis ſit, & pPerpetuo ſtaturi- .
it onljem ens, affluentidimis bonis exundans, & à quo omne,
ten eorrte quicquid uspiam boni eſt & dicitur, emanat. „
ur erelecr Nam quanquam alioqui multis bonis cumulemur ϑ Des, o-

& afficiamur ab hominibus, omnia tamen à Deo data nnmia boena

klampen 4D . .
fulem & soncefla dicuntur, quæcunque ejus juſſu & ordine Prevenire.

gut iuan undequaque perc' bimus. Majeres enim noſtri, & ommdes, .
boc nui qui in Magiſtratu ſunt, adhæc quilibet erga Proximum
oratlitd Mi ſunm, hoc in mandatis 4 DEO acceperunt, ut omnis
Timh generis offie ia nobis oſtendant & exhibeant adeo, uIt
gett hc nON abillis, ſed per illes à Dg O beculiariter acci-
1s ellen). pPiamus. diquidem creaturæ tantum manus lunt, cana-
Oilea les, media, & organa, quorum opera & adinicalo
NDeunse Deus omnia largitur hominibus. Quemagmodumma-
u tri dat ubera lacte fœcunda, quibus infans lactandus &

alendus eſt, & campo ſuam ſegetem, & omnia fructu-
um genera, quibus veſcimur, quorum nullum ulla crea-
he Ktura proprio conatu aut ſtudio creare poteſt aut pro-

e Puenßiiti⸗

ius gn ducere. Quapropter nemo conari debet, ut vel aliquid
ene accipiat vel det, niſi à Deo præceptum fuerit, ut pro
n NDei munere cognoſcatur, illique pro ſua munificentia,
inohn e prout hoc præceptum exigit, agatur gratia. Quamob-
an rem & hæc media, videlicet per creaturas bona Percipi-
ſetucibeln, 1

u tn enqdi, non ſunt reſpuen a, neque temeraria præſumtio-
nelin ne aliæ rationes & viæ inveſtigandæ, quàm Deus pre-

etr
vrig ſubeete . . N . .
Vi iſfe⸗ cipit. Hoc enim non eſſet 4 Deo accipere, ſed 4 ſe ipſo

letelid

e g quærere. “M .
“ Jam quĩsque apud ſe exactam euram habeat, ut hec Pk ex alie
uthens r Præceptum ante omnia ma gnifaciat, neque jocum eſſe snm ex
e exiſtimet. Perquire & expiſcare ipſe cor tuum diligen-Iéle Peo.
Cllelu H Cec 5 ter;

3

44 hn CATECRISMuIS MaJOR “

pendet, ha- ter, & haud dubie invenies, num ex ſolo. Deo pendeat, .
tei Deos neçne. Quod ſiejusmodi tibi eſt animus, qui meraà bo- unm bede
alienos. na de divina bonitate perſuadere ac polliceri ſibi poteſt 5 lb gerbi
præcipue vero tempore necesſitatis & inopiæ, adhæc, iini
qui omnia poteſt contemnere; quicquid non eſt DEUS, . ti dlan
non eſt quod dubites, te habere Deum illam verum & ſaieiſil
uunicum. Contra, ſin ex alio quopiam pendet, de quo Olnkin ſ
plus boni & opis ſperat, quam ab ipſo Deo ſeſe conſe eur
cuturum, nec ad illum confugit, ſed potius aufugit re- nl
bus minime ſecundis; certum eſt, te à Deo vero alii- Nllentz⸗
num eſſe, & idolum aliud habere. ““äl
Commina- Ut autem videamus, Dei voluntatem non eſſe, ut“ iudrl
menes & hoc ſuum præceptum floccipendatur, ſed certèò ſtatua. t u
romisſio- tur, ipſum gravisſime hujus præcepti autoritatem tueri⸗ andle
nmes additæ Velle, huic ipſi præcepto primum terribiles & horrendas neni
brime pre- minas adjecit, ac deinceps amabiles & conſolatorias. enne
ce*to. pollicitationes appoſuit, quæ quoq; multoties repeten. ulkeſe
dæ ſunt, ut haſce imis ſenſius reconditas tandem me- hei)
morimente teneant. B Rlbe
eiiptu
PRIMIPREÆECEPII APP EN die in⸗
DICIS EXPOSITIO, (EHkki
IVia ego ſum Dominus Deus tuus, fortis R” lring
ꝛelotes, vfſſitans iniquitatem parrum in H . Aun
lios in tertiam & quartam generationem eorum- ſeuni⸗

qui me oderunt, & faciens miſericordiam in- Ptens
millia his qui diligunt mes & cuſtodiunt præ-. hert
ceptamea. WD rent

7

.„ Vanquam verò hæc verba communiter ad omnia ere
GCowasze ss . .. e. bon eſſiio
“ Epræcepta referenda ſunt; (ut infra audiemus) e KWD””
. ge tamen huic præceptoe, quod aliorum omnium ca- *
