Cum autem vocabulum (Evangelii) non ſemper in

una eademque ſignificatione in facra ſcriptura uſurpe-
tur: unde & diſſenſio illa primum orta eſt: credimus,
docemus, & conktemur, ſi vocabulum ( Evangelii) de

NE

tota Chriſti doctrina accipiatur, quam ipfe in miniſte-

rio ſuo (quemadmodum & ejus Apoſtoli) profeſſus

Matt. 1, g. eſt, (in qua ſignificatione Marc. I. & Act. 20 vox illa
Ac. 2e, 2. uſurpatur) recte dici & doceri, Evangelium eſſe con-

/

cionem de pœnitentia & remiſſione peccatorum.

Quando

;R—

Ey
—,

Quanto Vere
Entocor l
Uterſe ontern
Ibqud Eſan
Oenspeccatz,
tihnan uo
Olconi, nen
Conſekenigs eon
Mrumn ſhlins
Pelietine,
Orfüinenn
lerdz
fibent, V.
Ullsel Cd

fumihilaten
lege non
u liſuliti⸗

lirzwiir i
nſt ſdi le
ntbin De-
es: rer
uun, Glantz ſ

r EhVANGEFLIO EPITOME. 5593
— Quando vero Lex & Evangelion, ſicut ipſe Moy-
IVA ſes, ut doctor Legis, & Chriſtas, ut doctor Evangelii,
„inter ſe conferuntur: credimus, docemus, & conſite-
CUN NNH.. mur, quòd Evangelion non ſit concio pœnitentix, ar-
gurn guens peccata: ſed quòd propriè nihil aliud ſit, quàm
Iætisſiniam quoddam nuncium, & coneio plena con-
ſtenun dlninl ſolationis, non arguens aut terrens: quandoquidem
“ Oolu conſcientias contra terrores Legis ſolatur, easque in
Del eimine merſtum ſolius C briſti reſpicere jubet, & dulcisſima
egen . Alt prædicatione, de gratia & favore Dei, Per meritum
Ohr'iſti impetrato, rurſus erigir. S
Pltenir, Quod verò ad revelationem peccati attinet, ſic ſeſe

elatan, uee⸗
t: guretiamſe⸗
nr Adſetlin
ris litens gls
Arinam ete et⸗
eer ii
i⸗ lihiii,7
norine⸗ e⸗ 8
ttenenient⸗

and
tend

9

4 “
k)onk

unſ

res habent. Velum illud Moyſis omnium hominum

oeulis eſt obductum, quamdiu ſolam Legis concĩo-
nem, nihil autem de Chriſto audiunt. Itaque peccata

ha ex Lege non veré agnoſcunt: ſed aut hypocritz
fiunt, qui juſtitiæ propriæ opinione turgent, quales o-
lim erant Phariſæi: aut in peccatis ſuis deſperant, quod Matth.

Judas proditor ille fecit. Eam ob cauſam Chriſtus

ſumlſit ſibi legem explicandam ſpiritualiter: & hoc

modo ira DEl de cœlo revslatur ſuper omnes pecca-

tores: ut vera legis ſententia intellecta, animadverta- Romm.

tur, quanta ſit illa ira. Et ſic demuùm peccatores ad le-
gem remisſi, verè & rectè peccata ſua agnoſcunt. Ta-
lem verò peccatorum agnitionem ſolus Moyſes nun-
quam ex ipſis extorquere potuiſſet.
Etſi igitur concio illa de pasſione & morte Chriſti,
flii Dei, ſeveritatis & terroris plena eſt, quæ iram Dei

adyverſus peccata oſtendit: unde demum homines ad
legem Dei propids adducuntur: poſtquam Velum il-
lud Moyſis ablatum eſt: ut tandem exacte agnoſcant,
quanta videlicet Dominus in Lege ſua à nobis exigat,
quorum nihil nos præſtare poſſumus: ita, ut univer-

ſam noſtram juſtitiam in ſolo Chriſto quærere oporteat.

Tamen, quamdiu nobis Chriſti pasſio & mors iram

PpPp Dei

y.
1, 15.

IIx.

,X

4

PDecl. Z1.

594 VI. DE TERTI,OoO

Dei ob oculos ponunt, & hominem perterrefaciunt,

tam diu non ſunt proprie concio Evangelii, ſed Legis
& Moylſis doctrina: & ſunt alienum opus Chriſti, per

quod accedit ad proprium ſuum officium, quod eſt, 8

prædicare de gratia Dei, conſolari, & vivificare. Hæc
propria ſunt prædicationis Evangelicæ.
NEGATIV A.
Contraria & falſa doctrina,
quæ relicitur.
B Ejicimus igitur, ut falſum & periculoſum dogma,
cum aſſeritur: quod Evangelion proprié ſit concio
pœnitentiæ, arguens, accuſans, & damnans peccata:
quodque non ſit tantummodò concio de grat ia Dei. Plac
enim ratione Evangelion rurſus in legem transforma-
tur: meritum Chriiti, & ſacræ literæ obſcurantur: piis
mentibus vera & ſolida conſolatio eripitur: & Pontifi-
ciis erroribus & ſuperſtitionibus fores aperiuntur.

DE TERTIO UsU

Status controverſiæ.

) cauſas hominibus datam eſſe. Pri-

6S conſervetur, & feri atq; intractabi-
les homines quaſi repagulis qui-

muorum p atorum adducantur. Tertiò, ut homines jam
renati, quibus tamen omnibus multum adhuc carnis ad-

hyxret,

„UM conſtet, legem DEl propter tres

,&&α busdam coërceantur. Secundo, ut
SSE) per legem homines ad agnitionem

mo, ut externa quædam diſciplina

Mient

—

Utt en il

beinte e
Kault ge (
Utthlerſiat
kitn kenatis

benliſih a
AI Uegarunt,

neng

Retimus,
Ohrikuen

utetin

Ulge. Guid

ecbarl
den Dai

diu

Eirratior
1 one lele

Kalnoltr, zir
ge Uierunt

gui
“l

Crriimn

R hon
lbe, not⸗

10% UsuLEGIS EPITOME. Fo05

n enmen haret, eam ipſam ob cauſam certam aliquam regulam
nangeli,ll⸗ habeant, ad quam totam ſuam vitam formare poſſint &
n dulttki debeant, Gc. Orta eſt inter haucos quosdam Theologoc
Frium e controverſia, ſuper tertio uſu Legis: videlicet; an Lex
i, Aifh etiam renatis inculcanda, & ejus obſervatio apud eos

lce, urgenda ſit, an non. Alii urgendam legem cenſuerunt:
4 alii negarunt.
Octtin AAFFIRMATIVA. V
Sincera & pia doctrina de hac
õ M controverſia.
Gcopcct
damctnsre Kedimus, docemus, & confitemur: etſi verè in T.
degt — Chriſtum credentes, & fincere ad Deum converf,
nlegen⸗ „ à maled ctione & coactione legis per Chriſtum libera-
rrodli tiſunt: quod ii tamen propterea non ſint absque lege:

itu Ad quippe ques fllius Del eam ob cauſam redemit, ut le- Eſ. IIg9, 2.
e⸗ im gem Dei diu noctuque meditentur, atque in ejus ob-
Griazi ſervatione ſeſe asſidue exerceant. Etenim ne primi qui-
dem noſtri parentes, etiam ante lapſum, prorſus ſine

l lege vixerunt; quæ certe cordibus ipſorum tum inſceri- Geg. 2, I6.
0 Pta erat: quia Dominus ees ad imaginem ſuam Creave- cæp. 3, 3.
rat. „ HDW
S Credimus, docemus, & contemur, concionem le- II.
ele gis non modo apud eos, qui fidem in Chriſtum non

habent, & pernitentiam nondum agunt, ſed etiam a-
Pud eos, qui vere in Chriſtum credunt, vere ad Deum
converſi & renati, & per fidem juſtißcati ſunt, ſedalꝰ?Bd; H
kArgendam eſſe. DWUWU
Eeſi enim renati, & ſpiritu mentis ſuzæ renovati III.
ſunt: tamen regeneratio illa & renovatio, in hac vita
non eſt omnibus numeris abſaluta, ſed dunt axat in-
choata. Et credentes illi, ſpiritu mentis ſuæ berpetuò CGal. 5, .
luctantur cum carne, hoc eſt, c corrupta natura, quæ in Roz, 7,; 2.
Pp zꝛ = nobis

Rom, 72.

1
g. Cor., 9.
Galat. 6.
Pſæal. 19.
Heb. 17.
IV.

V.

7

596 DE TERTIO UsI LEGis.

nobis ad mortem usque hærer. Et propter veterem A-
damum, qui adhuc in hominis intellectu, voluntate, &
in omnibus viribus ejus infixus reſidet, opus eſt, ut ho-
mini Lex Dei ſemper præluceat: ne quid privatæ de-
votionis affectu in negotie Religionis confingat, & cul⸗
tus divinos verbo Dei non inſtitutos eligat. Item, ne
vetus Adam pro ſuo ingenio agat, ſed potius contra ſu-
am voluntatem, non modo admonitionibus & minis Le=
gis, verum etiam poœnis & plagis coërceatur, ut ſpiritui
obſequatur, ſeque ipſi captivum tradat.
Jam quod ad diſcrimen operum, legis & fructuum
ſpiritus attinet, credimus, docemus, & confitemur,
quòd opera illa, quæ ſecundum præſcriptum legis fi-
unt, eatenus opera legis ſint & appellentur, quatenus
ea ſolummodò urgendo, & minis pœnarum atque iræ
divinæ, ab homine extorquentur.
Fructus verò ſpiritus ſunt opera illa, quæ Spiritus
Dei in Credentibus habitans, per homines renatos o-
peratur: & quæ à Credentibus fiunt, quatenus renati
ſunt: ita quidem ſponteè ac libere, quaſi nullum præ-
ceptum unquam accepiſſent, nullas minas audiviſſent,
nullamque remunerationem expectarent. Et hoc mo-
do filii Dei in lege vivunt, & ſecundum normam legis
divinæ vitam ſuam inſtituunt: hanc videndi rationem

Roem. y, ey. D. Paulus vocare ſolet in ſuis epiſtolis, legem Chri-

VI.

ſti, & legem mentis. B
Ad hune modum una eademque lex eſt manetque,
immota videlicet Dei voluntas, five pœnitentibus ſive

impœnitentibus, renatis aut non renatis proponatur,.

Diſcrimen autem, quò ad obedientiam, duntaxat in
hominibus eſt: quorum alii non renari legi obedien-
tiam qualemcunque 4 lege requiſitam præſtant: ſed
coacti & inviti id faciunt: (ſicut etiam renati faciunt,
quatenus adhac carnales ſunt) Credentes verò in Chri-

ſtum, quatenꝗ renati ſunt, absq; coactione, libero& ſpon=-
tanes

VI. bed

—.—
Ind ſpirttht
lbnuleyuan
Atorgere hol

kalſa

Lonkiamun
on, guoe
erfumrcun
umim imin
tlamm 1 Propon
Lenia

ropterſtumt
ledhoſolinuel

ethnet, tbH

ne gi Ufirt⸗

. 4
niscorſngt te
delit. I
ſelorin CNNH

tonbuegninl

vercentniſai.

tradat,

enlns, Aclitn
rlipeun
helemun uns
anumnt

1. 3
Au re e
rkomnns tun,
bunt, utmuns

olin⸗

1 8
sninkilii⸗
16
tbus
mmn Hid

um ormmn

ndun
i i
6

jluls, gn D .

extorquere poſſent.

/

VII. DE CorxNA DoMINI EFPITOME. 597

taneo ſpiritu, talem obedientiam Præſſant, qualem a-

. . 2⸗ 2* . — .
lias nullæ, quantumwis ſeveriſſimæ legis comminationes

NEGATIVA ””MV
Falſæ doctrinæ rejectio.
Epudiamus itaque ut pernicioſum & falſum do-
gma, quod Ohriſtianæ diſciplinæ & veræ pietati
adverſatur: cum docetur, quòd lex Dei (eo modo, quo

ſuprà dictum eſt) non ſit piis & veré credentibus, ſed
tantùm impiis, infidelibus & non agentibus pœniten.

tiam, Proponenda, atque apud hos ſolos ſit ur-

genda.
VII.

DHE COENADOMINN

18I Cingliani doctores non in eorum Theò- Aag. C. 12.
logorum numero, qui Auguſtanam Confeſ- Abol. 117.
ſionem agnoſcunt & prohtentur, habendi Ar! vgl.
ſunt: quippe qui tum, cum illa Confeſſio ex- dnal. zse.
hiberetur, ab eis ſeceſſionem fecerunt: Ta- Uat. Min.
men cum nunc ſeſe in eorum cœtum callidè ingerant, er. 7ο. Cat.
roremq; ſuum ſub prætextu piæ illius conhfefſionis quanm Maj. zoz.

latiſſime ſpargere conentur, etiam de hac controverſta ι

Eccleſiam Dei erudiendam judicavimus. Pecl. J2t.
Status controverſiæ, quæ eſt in-
ter nos & Sacramentarios, in hoc
articulo.
. Væritur, an in ſacra Cœna verum corpus & ve-
O rus ſangvis Domini noſtri IESU CHRISTI
verée & ſubſtantialiter ſint præſentia, atque cum
PpZ pane

„98 VII. DE COENA

pane & vino diſtribuantur, & ore fumantur, ab omni⸗

bus illis, qui hoc Sacramenté utuntur: ſive digni ſint,
ſive indigni, boni aut mali, fideles aut inſideles: ita

tamen, ut fideles è& Cona Domini confolationem & vi-

tam percipiant; infideles autem eam ad judicium ſu-

corporis & ſangvinis Chriſti in ſacra cœns negant: nos
Veròô eandem saſſeveramns.

Ad ſolidam hujus controverſiæ explicationem pri-

mum ſciendum eſt, duo eſſe Sacramentariorum ge-

nera. Quidam enim funt Sacramentarii craſſi admo-

dum: hi perſpicuis & claris verbis id aperté proften- “

tur, quod corde ſentiunt: quod videlicet in cœ-

na Domini nihil amplius quam panis & vinum ſint

præſentia, ibique diiribuantur, & ore percipiantur.
Alii autem funt verſuti & callidi, & quidem omnium
nocentisſimi Sacramentarii: hi de negotio cœnæ Do-
minicæ loquentes, ex parte noſtris verbis ſplendide
admodum utuntur: & præ ſe ferunt, quod & ipſi ve-
ram præſentiam veri, ſibſtantialis, atque vivi corporis
& ſangvinis Chriſti in Sacra Ceena credant: eam ta-
men præſentiam & manducationem dicunt eſſe 1biri-

tualem, quæ fiat fide. Et hi poſteriorès Sacramen-

carii ſub his ſplendidis verbis eandem craſſam, quam
priores habent, opinionem occultant & retinent: quod
videlicet præter panem & vinum, nihil amplius in Cœ-

na Domini ſit præſens, & ore ſumatur. Vocabulum enim

(ſpiritualiter) nihil aliud ipſis ſignificat, quam ſpiri-
tum Chriſti, ſeu virtuteni abſentis corporis Chriſti,
ejusque meritum, quod præſens ſit: Ipfum vero

ſti corpus nullo prorſus modo eſſe præſens, ſed tan-
tummodo id ſurſum in ſupremo cœlo contine
unt: & affirmant, oportere nos cogitationi
ſurſum aſſurgere, inque cœlum aſcendere:
dem (nulla autem ratione cum pane & vi

ri ſenti-

& ibi.
no ſacræ

17

Chri-
bus fHdei

Cœnx)

7

(me) iUn
llun elle.

(nke

mant. Cingliani hanc præſentiam & diſpenſationem

(cen⸗

Meüinne
na Domi
eatialter
ins ſetd ii
Cretinus
iChifinon
lal lieer
ieern
tnltſalut,
inumn rere
un quol
Nemus, &
nene ulla
org1
ndl hogl
niſiſttri
Uein t
n, Feongte
tutonid C
ktentz ent
libenlcin
A I
unmn
. IUnkanen
N .
An D ln

D OMINI EPITOME. 599

ſmamm vn Cenæ) illud corpu⸗ & ſangvinem Chriſti, quten-
n be⸗ z⸗ dun eſſle.
Mnenan
ie Conteiſie 10 ſincere doctrinæ, de
näſeoa Cna Domini, contra Sacramen-
cacente tarios.
Redimus, docen nus, &⸗ conftemur, quèd in Cœ. I.
e lries W na Domini, corpus & ſangvis Chriſti verèe & ſub-
Itnnenlnie 1 ſtantialiter ſint præſentia: & quòd und cum pane &
rentri ino verc diſtribuantur, atque ſumantur.
i nure 3 Credimus, docemus, & confitemur, verba Teſtamen- II.
1 ſiklen , ti Chriſti nom aliter accipienda eſſe, quàm ſicut verba
mmübin⸗ ipſa ad literam ſonant: ita, ne panis abſens Chri- Declarat.
ne Ai corpus, & vinum abſentem Chriſti ſangvinem ſi ſigni. pag. 727.
,Anitad, 4 ficent: ſed ut propter Sacramentalem unisnem, panis &
D egihinn vinum vere fint corpus & ſangvis Chriſti.
Mts enn Jam quod ad Conſocrationem- attinet, credimus „ III.

docemus, & confitemur, quod nullum opus humanum;
8 neque ulla miniſtri Eccleſiæ pronunciatio bræſentiæ
ni celti, corporis & ſangvinis Chriſti in Cœna cauſa ſit, ſed

n ndd hoc ſoli omnipotenti virtuti Domini noſiri Jeſa
okeige nriſti ſit tribuendum.
lencrſin Innterim tamen unanimi conſenſu, credimus, doce- IV.
e Kil mus, & conſitemur, in uſu Cœnæ Dominicæ verba in-
iblanglut fſtitutionis Chriſti nequaquam omittenda, ſed publicè 1. Cir. 10,16. .
.Nh. recitanda eſſe, ſicut ſcriptum eſt: Calix bencdictionis,
tet eæui benedicimus, nonne communicatio ſangvinis Chriſti
mi eſt? &c. la autem benedictio ſit per recitationem.
ſe len, verborum Chriſti. .
4 nlie, Fundamenta autem, quibus in- hoc negotio C O N.- V.
rntinen FT5 RA SACRAMENTARIOS nitimur, hæc lſunt: quz
retnn, Eetiam D. Lutherus in majore ſua. D Cem Domini
al confeſſione poſuit. D ”
i, P P 4 D Primum

600 VII. DECOEFNA 3
—.—
PpPrimum fundamentum eit articulus fidei noſtræ Ne nec conſol
Chriſtianæ, videlicet jeſus Chriſtus eſt verus, eſſentia- le, utilli
lis, naturalis, perfectus Deus & homo in unitate perſo- Cltt (non ce
næ, infeparabilis & indiviſus. fenimn (
Secundum: quod Dextera Dei ubique eſt: ad eam (mmaentem,
autem Chriſtus, ratione humanitatis ſuæ, verè & re- en alnſttere
ipſa, collocatus eſt: ideoque præſens gubernat, in ma: iidim ſaum
Eph. i, aa. nu ſua, & ſub pedibus ſuis, ut ſcriptura loquitur, habet echgan or
omnia, quæ in cœlo ſunt & in terra. Ad eam Dei dex n aaler
teram nullus alius homo, ac ne Angelus quidem, ſed Uitur.
ſolus Mariæ filius collocatus eſt, unde & ea, quæ dixi- Cräin,i
mus, præſtare poteſt. Kenlz tſe ie
Tertium: quod verbum Dei non eſt falſum, aut mendax. (ui mnrimn
Quartum: quod Deus varios modos novit, & in ſua nickeenel
poôteſtate habet, quibus alicubi eſſe poteſt: neque ad uin unhe
unicum illum alligatus eſt, quem Philoſophi LOCA- NInd in
LEM aut circumfcriptum appellare ſolent. Korlentinm
VI. Credimus, docemus, & confitemur, corpus & gtiicenen.
ſangvinem CHRISTI non tantum ſpiritualiter per 4 thellta⸗
fidem, ſed etiam ore, non tamen Capernaiticè, ſed ſu⸗ üntring,
pernaturali & cœleſti modo, ratione Sasramentalis u. Mmehet a
nionis, cum pane & vino ſumi. Hoc enim verba Chri. (iſ Confirn
ſii perſpicue teſtantur, quibus præcipit, accipere, ede- Niinde,3
Marc. 1g, re, bibere: idque ab Apoſtolis factum eſſe, ſcriptura iun tminer
.. commemorat, dicens: Et Eiberunt ex eo omnes. Et AIn deij
1: Cor- o, Paulus inquit: Panis, quem frangimus, eſt communi- nilere Un
46, catio corporis Chriſti: hoc eſt, qui hunc panem edit E lai
corpus Chriſti edit. Idem magno conſenſu præcipnli inlin
ex antiquiſfimis Eccleſiæ doctoribus, Chry ſoſtomus, Cy⸗ lehunnn 1
prianus, Leo primus, Gregorius, Ambroſius, Augu- ler iuri
ſtinus, teſtantur. er.
VII. Credimus, docemus, & conftemur, quod non tan-
tum verè in Chriſtum credentes, & qui digne ad er: oee.
nam Domini accedunt: verum etiam indigni & inſideles Untrati⸗
Verum corpus & ſangvinem Chriſti ſumant: ita tamen Neln
ut nec J

4 DDOMINI EFITOME. 601
ntlind ut nec conſolationem, nec vitam inde percipiant, ſed
Sde potiüs, ut illis ſumtio ea ad judicium & damnationem
Unbin wnitt el cedat, ſi non convertantur, & pœnitentiam agant.
Ptſi enim Chriſtum, ut Salvatorem, à ſe repellunt,
iänrti tamen eundem, licet maxime inviti, ut ſeverum judi-
Statis ir, Nin cem, admittere coguntur. Is verò wn minus præſens “
ualett zn judicium ſuum, in convivis illis impœnitentibus „ex-
irmpggink⸗ ercet, quam præſens conſolationem & vitam in cordi-
nu. Al ndiH bus Veré credentium & dignorum convivarum ope-
Angelu ilnt rate 1: IIX
le Nen le. redimus, docemus, & confitemur, unum tantum X.
nte Red genus eſſe indignorum convivarum: ii ſunt ſoli illi,:
Eünzrr; qui non credunt. De his ſcriptum eſt: Qui non credit, Joh. 3, 16.
lunn jam judicatus eſt. Et hoc judicium indigno ſacræ Cœ-. Cor , 12.
næ uſu cumulatur & aggravatur. =ðððMD

modos MiEin
tel tege

rie Credimus, docemus, & conftemur, quod nullus ve. IX.
nLhübhon re credentium, quamdiu vivam fidem retinet, ſacram
re ſhlen⸗ 8 Domini cœnam ad judicium ſumat: quantacunque ſi-
nirnat dei imbecillitate laboret. Coœna enim Domini inpri- Matth. 9,
un hiin mis propter infirmos in fde, pœnitentes tamen, inſti. 12.
00 erie tuta eſt: ut ex ea veram conſolationem & imbecillis Matth. II1,
vne fidei ſuæ confirmationem percipiant. 26.
Urennſe Credimus, doceimnus, & confitemur, totam digni- X.
niſtichen⸗ tatem convivarum cœleſlis hujus Cœnæ in fola ſa.
ann ⸗ cratiſſima obedientia & abſolutiſſimo Chriſti merito
mat ne conſiſtere. Illud autem nobis vera fide applicamus,
ginptlor „ de applicatione hujus meriti per Sacramentum
1 ſuu certi reddimur, atque in animis noſtris confirmamuar.

“l
o cunſtiſe⸗ Nequaquam autem dignitas illa ex virtutibus noſtris,

Ciſte aut ex internis vel externis noſtris præparationibus
Ainii/ pengdet. B
Aink⸗ NEGATIVA.
niie, Contrariæ & damnatæ Saca
inlnti, mmaiaentariorum doctrinæ rejectio. .
ilos,. Pp 5 Rejici⸗

III.

VI.

VII.

IIX.

8

602 VII. D E CorxN
EBjicimus atg; da amnamus unanimn nanfä omnes

erroneos, quos Jam recitabimus, articulos, ut qui
commemoratæ piæ doctrinæ, fimplicitati fidei, & ſince.

ræ confeilioni de Cœna Dotini repugnant.

Papiſticam Transſubſtantiationem: cum videlicet
in Papatu docetur, panem & vinum in ſacra Ceena ſub-

Rtantiam atque naturalem ſuam eſſentiam amittere, & , neu
6

ita annihilari: atque elementa illa ita in Chriſti corpus
transmurtari; ut præter externas ſpecies n nihil de iis re-
liqvum maneat.

Papiſticum Miſæ ſacrifieium, quod pro peccatis vi-

vorum & mortuorum offertur.
Sacrilegium, quo Laicis una tantum pars Sacramen-
ti datur: cum nimirum contra expreſſa verba Teſtamen-
ti Chriſti, calice illis interdicitur, atque i ita ſangeine
Chriſti ſpoliantur.

Dogma, quo docetur, quod verba Teſtamenti JE-

8 U Cfriſti non ſimpliciter intelligenda & fide ample-
ctenda ſint, uti ſonant: ea enim obſcura eſſe: ideoque

verum eorum ſenſum ex aliis ſcripturæ locis Deten⸗
dum eſſe.

Corpus Chriſti in ſacra Cœna non ore und cum

pane fami: ſed tantum panem & vinum ore accipi:
corpus vero Chriſti ſpiritualiter duntaxat, ſde nimi-
rum, ſumi.-
Panem & vinum in Cœna Dominitantummoddö ſym-

agnoſeant.
Panem & vinum tantum eſte 6guras, ſi 6 milktuciner
& typos corporis & ſangvinis Chriſi⸗ longiſſumo ih⸗
tervallo à nobis abſentis. =JM

Panem & vinum tantummede 6ſ igna, memoriæ con-
ſervandæ gratia, inſlituta eſſe, quæ gillorum & pigno-

rum ratienem habeant: qaibus⸗ nobis confirmetur “
qud

bola ſeu teſſeras eſte Jle, quibus Chriſtiani mutuò ſeſe

——

lis ſes er
tiai ere cerp
gtin fere no

inn bibimm

ltben nolk
in(omDon,

lr D ingn
n ſicta ((
meritonn Dr
,
ſunt in
inin terri⸗
in
Ohrion,
Prürthin n
And guiden
Untr Heeqna
eum he
Rnlun ejche
imdelen
tun he ſcd
enomni
len reſ⸗
Cem canl

grinicendien.
ns, atitllihef
ictet D
inſgten
onem: (un ſ
Umin ſuntu⸗
jellentiun untte⸗
Haitaindh Prkfen
uheris Cninuis

“ Uoſete

griſt
n atgte lly

verbt ua
lanlbiig
Cblettn el⸗ zs
lignu li⸗

quòd fides, cum in cœlum illa afcendit & evehitur, ibi
tam veré corporis & ſangvinis Chrifti partieeps fiat,

DoNMINI EPITOME. 60

quam vese nos in ſacra cœna panem manducamus, &
vinum bibimus.
Fidem noſtram de ſalute certam reddi & confirmari IX,
in Cœna Domini, non niſi ſignis illis externis, pane &
vino: nequaquam autem vere præſentibus vero cor-

pore & ſangvine Chriſti.

In ſacra cœna duntaxwat virtutem operationem & X.
meritum abfentis corporis & ſangvinis Chriſti diſpen-
ſari.
Chriſtèà corpus ita celo incluſu⸗ um eſſe, ut nulle pror. XI.
ſus modo, ſi mul, eodem dempore, pluribus aut omnibus
Tocis in terris præſens eſſe poſtit, ubi ccena Domini

celebratur. ⸗

Ohriſtum, ſubſtantialem corperis & ſangrinis ſai XII.
præſentiam neque promittere neque exhibere potuiſſe,
quandaquidem id propristas humanæ ipfius naturæ aſ-
ſumtæ nequaquam ferre aut admittere poſſit.
Deum ne quidem univerſa ſua omnipotentia (hor- AlII.
rendum dictu & auditu) efficere poſſe, ut corpus Chri-

Kti, uno eodemque tempore in pluribus, quam uno tan-

tum loco, ſubſtantialiter præſens ſit.
Non omnipotens illud verbum Teſtamenti Chriſtz, XAXlv.

ſed fidem præſentiæ corporis & ſangvinis Chriſti in ſax

era Cœna cauſam eſſe.
Fideles corpus & ſangvinem Chriſti non in pane & XV.
vino cœnæ Dominicæ quærere, ſed eculos in cœlum
attollere, & ibi corpus Chriſti quærere debere.

Infideles & impoœnitentes Chriſtianos in cœna Do- XVI.
mini, non verum corpus & ſangvinem Chrilti, ſed pa-

nem tantum, & vinum ſumere.

Dignitat em convivarum in hac cœleſti Cœæna non XVII.

ex ſola vera in Chriſlum fide, ſed etiam ex præparatio-

ne hominum externâ FPendere-

. Eos-

. WMUD —

XIIX.

XXI.

.

604 VII. DECOENA DOMINI.

Fos etiam, qui veram & vivam in Chriſtum fidem

habent, eamque retinent, nihilominus hoc Sacramen-

tum ad judicium ſumere poſſe: propterea quod in ex-
terna ſua converſatione adhuc imperfecti ſint.
Externa viſibilia Elementa, panis & vini, in ſacra-
mento adoranda eſſe. .
Præter hæc, juſto Dei judicio, relinquimus omnes
curioſas, ſannis virulentis tinctas, & blaſphemas quæ-

ſtiones, quæ honeſte, piè, & ſine gravi offenſione reci-
tari nequeunt, aliosque ſermones: quando ſe ſuperna- .

turali & cœleſti myſterio hujus ſacramenti, craſe, car-
naliter, Capernaiticè, & plane abominandis modis,
blasphemè, & maximo cum Eccleſiæ offendiculo, Sa-
cramentarii loqvuntur. “
Prorſus etiam rejicimus atque damnamus Capernai-
ticam manducationem corporis Chriſti: quam nobis

6

Sacramentarii contra ſuæ confſcientiæ teſtimonium,

poſt tot noſtras proteſtationes, malitioſe affingunt, ut
doctrinam noſtram apud auditores ſuos in odium ad-
ducant: quaſi videlicet doceamus, eorpus Chriſti den-

tibus laniari, & inſtar alterius cujusdam cibi, in corpo-

re humano digeri. Oredimus autein & aſſerimus, ſe-
cundum clara verba Teſtamenti Chriſti, veram, ſed ſu-

pernaturalem manducationem corporis Chriſti: quem.

admodum etiam verè, ſupernaturaliter tamen, ſangvi-
nem Chriſti bibi docemus. Hæc autem humanis ſen-
ſibus aut ratione nemo comprehendere poteſt: quare

Gum noſtrum in obedientiam Chriſti captivare o⸗
portet. Hoc enim myſterium in ſolo Dei ver-
ho revelatur, & ſolà fide compe
henditur.

VIII. DE

IUII De

Dh

6

ri,Ae ilir

atl

ichll
Iunind nat
namn herſon

Aounmr ila co

Mtrir in Chr
lelktg leri ui

l ſafugne

Unin 4
in hoc negotio, ſicut & in aliis fidei articulis, intelle- ( tln

Eet antunn
gritut honme

Douiy!.

—

—

roptere gulte
inzerkliln

eni A in re

m in Chiſim aa.
Amiaus boe me .

DE PERSONA

,, telngninnin.
1 & blihheuf

graſiolelat.
6: auanchkis⸗
ſutawenti
mhomnianti
celr NeNH

edanuunu

.

6

Chrli: u⸗

ſcentie e

malti⸗
res ſlͤlei

—

VIII. Ds PrERSONA CaRISTI EPTTOMBE. 605

VIII.

CIIRISTII. HM

X controverſia ſuperiore de Cœna Ang. C. 10.
Domini inter ſinceros Theologos Au- Apol. 9.
S guſtanæ Conſfeſſionis, & Calviniſtas, 4reic Em,
D. aui alios etiam quosdam Theologos zoz. Dec.
6 E perturbarunt, diſſenſio orta eſt, de per- 76.
oyna Chriſti, de duabus in Chriſte na-
turis, & de ipſarum proprietatibus.

Status Controverſiæ.

PnRincipalis hujus disſidi quæſtio fuit, an divina &I
humana natura & utriusque proprietates propter
unionem perſonalem, RRALITER, hec eſt, veré &

reipfa in perſona Chriſti invicem communicent; &

quousque illa communicatio extendatur?
Sacramentarii affirmarunt, divinam & humanam
naturas in Chriſto eo modo perſonaliter unitas eſſe, ut
neutra alteri quicquam realiter, hoc eſt, veré, & reipſa,

quod cujusque naturæ proprium ſit, communicet: ſed

nomina tantäm nuda communicari. Uno (inquiunt
illi) facit tantum nomina communia: ut videlicet De-

us dicatur homo, & homo Deus appelletur: ita tamen,
ut Deus nihil cum humanitate commune habeat: &

viciſſim humanitas nihil cum divinitate, quoad ipſius
Majeſtatem & proprietates, realiter, hoc eſt, reverâ &
reipſa commune habet. Contrariam veroò huic do-
gmati ſententiam D. Lutherus, & qui cum ipſo faci-
unt, adyerſus Sacramentarios propugnàrunt.
AFFPIR-⸗

—

I.
Kaec. f.
KRom. 9.

III.

IV.

V.

606 DE PERSONA

AFFIRM ATIVvA„
Sincera doctrina Eccleſiæ Dei,

de perſona Chriſti. MM

D explicandam hanc controverſiam & juxta ana-

logiam ſidei noſtræ Chriſtianæ decidendam, fidem,
ummn ilud or
gkofüterini
m. Mr hane uni

doctrinam & confeſſionem noſtram piam perſpicue pro-
fitemur, videlicet:

Quèd divina & humana natura in Chriſio perſo. .

naliter unitæ ſint, ita prorſus, ut non fint duo Chriſti,

unus fllius Dei, alter filius hominis: ſed ut unus &
uite, Elkkin

idem ſit Dei & hominis filius.
. » — . . S X
Credimus, docemus, & confitemur, divinam & hu-

manam naturas, non in unam fubſtantiam commistas,

nec unam in alteram mutatam eſſe: ſed utramque natu-

ram retinere ſuas proprietates eſſentiales: ut quæ alte-

rius naturæ proprietates fieri nequeant.
Proprietates divinæ naturæ ſunt, eſſe omnipoten-
tem, æternam, infinitam & ſecundum naturæ, natura-
lisque ſuæ eſſentiæ proprietatem, per ſe, ubique præſen-
tem eſſe, omnia noviſſe, &c. Hæc omnia neque ſunt,
neque unquam fiunt humanæ naturæ proprietàtes.
Humanæ autem naturæ proprietates ſunt: corpo-
ream eſſe creaturam, conſtare carne & ſangvine, eſſe ſ⸗
nitam & circumſcriptam, pati, mori, aſcendere, deſcen-
dere, de loco ad locum moveri, efurire, ſitire, algere,
æſtu affligi: & ſi quæ ſunt ſimilia. Heœc neque ſuntne-
que unquam fiunt proprietates divinæ naturæ.
Cum vero divina & humana naturæ perſonaliter,
hoc eſt, ad conſtituendum unum O1‿εαHsavä int uni-
tæ, credimus, docemus, & confitemur, unionem iHlam
hypoſtaticam non eſie talem copulationem aut com-
kinationem, cujus ratione neutra natura cum altera
perſo-

—,.—

eneliter, hoc
euum commt

N

uglet ſe

lo zleres
emun conſert
Mutieſumma
urvlomine ver

nni ineſlah

IEnn antgilim
Cnhetit lenn

Hine ktiech et
ul Deig hon

uhlmn ite ſeh⸗
ulv iter ſer

Voimdl en⸗

iideclnir
umunitas cun
le ta rezlite
co lo/n

eet,
1firo Mar

-

er
1
letect⸗ ater

NA. CLHRISTI EPITOME. c07

erſonaliter, hoc eſt, propter unionem perſonalem,
IIVA. quicquam commune habeat: qualis combinatio fit,
Pcckele. cum duo aſſeres cenglutinantur: ubi neuter alteri
quicquam con fert, aut aliquid ab altero accipit. Quin
rcti potius hic ſumma communio eſt, quam Deus cum aſ-
ſumto homine verè habet: & ex perſonali unione, &

eii „fummma ac ineffabili communione, quæ inde conſequi-
ürterikhanid tur, totum illud promanat, quicquiit humani de DEO,
mhn e S&. quicquid divini de homine Chriflo dicitur & credi-

tur. Et hanc unienem atque communionem natu-
rarum antiquiſſimi Eccleſiæ doctores ſimilitudine ferri
candentis, itemque unione corporis & animæ in ho-
mine, declararunt.
Hlinc etiam credimus, docemus, atque conſitemur,
temmiii quod Deus ſit homo, & homo ſit Deus: id quod ne-
ſubſtinimde quaquacm ita ſe haberet, ſi divina & humana natura
eelun Pprorfus inter ſe nihil revera & reipſa communicarent.
eſtentitlesA. Quomodo enim home, Mariæ filius, Deus aut Bli-
enbennt „us Dei altifſimi veré appellari poſſet, auc eſſet, ſi ipſius
lunt, eW humanitas cum filio Dei non eſſet perſonaliter unita:
urkunumd / atque ita realiter, hoc eſt, vere & reipia, nihil prorſus,
n ereiſet excepto ſolo nudo nomine, cum ipſo commune ha-

turi n (mih-⸗
t voniitn 4
Mninisn tel 4nm

Heronin it beret? ”B
uritt pnis Eam ob cauſam credimus, docemus, & confitemur,
ete ſh quod virgo Maria non nudum aut merum hominem
e npie, duntaxat, ſed verum Dei filium conceperit & genuerit:
wel ilb g unde recte Mater Dei & appellatur & revera eſt.
Inde porrò credimus, docemus, & confitemur, quod
non nudus homo tantùm pro nobis paſſus, mortuus,
—& ſepultus ſit, ad inferos deſcenderit, à mortuis refur-
rexerit, ad œlos aſcenderit, & ad Majeſtatem & Omni-

„ ineffabilemque unionem & communicationem habet, ut
„ eG .
oplltine „ Lum eo una ſit faéta perſona. .

do9 Qua

potentem LDei virtutem evectus fuerit: ſed talis ho.
eno, cujus humana natura cum flio DEl tam arttam

VI.

VII.

IIX.

608 DE PERSONA c

IX. Quapropter vere filius Dei pro nobis eſt paſſus: ſed kimgiiren ſn
ſecundui proprietatem humanæ naturæ, quam in uni- pl INveron
tatem divinæ ſuæ perſonæ aſſumſit, ſibique eam propri- en hmunz na
I. Cor: 2, F. am feeit: ut videlicet pati, & Pontifex noſter ſummus, ten letre
Acz. zo, 256. reconciliationis noſtræ cum Deo cauſa, eſſe poſſet. dic Wimltre (
enim ſtriptum eſt: Dominum gloriæ crucifixerunt, Et: Müſlet, Ei

„Sangvine Dei redemti ſumus. . Nfhpca an
X. Ex eodem etiam fundamento credimus, docemus, inuuben veril
& confitemur, Filium hominis ad dextram omnipo- in ſtihleli
tentis Majeſtatis, & virtutis Dei, REALITER, hoc nln nenn,5
eſt, verè & reipſa, ſecundum humanam ſuam naturam, r lti
eſſe exaltatumn, cum homo ille in Deum aſſumtus fue. (Ipfiinn l

rit, quàmprimum in utero matris a Spiritu Sancto eſt in ſerain co
conceptus, ejusque humanitas jam tum cum ſlio Dei al- feltumurni
tiſſimi perſonaliter fuerit unita. Mine Chrici
XI. Eamque Majeſtatem, ratione unionis perſonalis, ſem. min lbello
per Chriſtus habuit: ſed in ſtatu ſuæ humiliationis ſe-. Eeneh
ſe exinanivit: qua de cauſa revera ætate, ſapientia, & uunge n
gratia apud Deum atque homines PROFEBCII. Quare S
Majeſtatem illam non ſemper, ſed quoties ipſi viſum Nleindumn
fuit, exeruit: donec formam ſervi, non autem naturam? dMler: ge
humanam, poſt reſurrectionem plenè & prorſus depo- Orirſern
neret, & in plenariam uſurpationem, manifeſtationem, kmanetle
& declarationem divinæ majeſtatis collocaretur, & lintri ſ
hoc modo in gloriam ſuam ingrederetur. Itaque jlamn miin
,„non tantùm ut DEUS, verum etiam ut homo, omnia Mnegt⸗
„ novit, omnia poteſt, omnibus creaturis præſens eſt,
Joh. 1y, 3. & omnia, quæ in cœlis, in terris, & ſub terra ſunt, ſub
pedibus ſuis, & in manu ſua habet. Hæc ita ſe habere, Conn

„

Matth. zé?, Chriſtus ipſe teſtatur, inquiens: Mihi data eſt omnis l
18. poteſtas in cœlo & in terra. Et Daulus ait: àſcendit ſu⸗
Ephi 4, 10. per omnes cœlos, ut omnia impleat. Hanc fuam pote- Palun
ſtatem ubique præſens exercere poteſt: neque quicquam nlene
illi aut impoſſibile eſt, aut ignotum. 8 3
XII. Inde adeò, & quidem facilime, corpus ſuum verum

& ſan- aum

8 MHD CäRISTI EFITONME. 6

nobielain . ſangvinem ſuum in ſacra Corna præſens diſtribuere
uuutpetnin poteſt. Id verò non fit ſecundum modum & proprieta-
t, ſnigleenngtt tem humanæ naturæ; ſed ſecundum modum & propri-
ia nain tatem dextræ Dei: ut Lutherus ſecundum analogiam
alluel⸗ e fidei noſtræ Chriſtianæ, in Oatecheſi compreheniee,=
pectkefnenmt loqjlui ſolet. Et hæc Chriſti in ſacra Cêna præſentia 6
neque phyſica aut terrena et, neque Capernaitica: inte-
crecimib, An . rim tamen veriſſima & quidem ſubſtantialis eſt. Sic e-
A nim verba Teſtamenti Chriſti ſonant: Hoc eſt, eit, eſt,
, NEAIINA Ccorpus meum, &c.
dununſumum Hac noſtra fide, doctrina & confeſſione perſona XII.
buuile Ohriſti non ſolvitur: quòd olim Neſtorius fecit. ISs
enim veram communicationem Idiomatum ſeu pro-
prietatum utriusque naturæ in Chriſto negavit, & hac
ratione Chriſti perſonam ſolvit: quam rem D. Luthe-

ntunm cun 6

mniu rus in libello ſuo de Conciliis perſpicue decçlaravit.
ſue Puriinmit Neque hac pia noſtra doctrina duæ in Chriſto naturæ,
tile, lini earumque proprietates confunduntur, aut in unam eſ-
49 Ornne⸗ e⸗ ſentiam commiſcentur: (in quo errore Eutyches fuit)
80NO, 6 neque humana natura in perſona Chriſti negatur, aut .
ſel go aboletur: neque altera natura in alteram mutatur. Sed
n s Chriſtus verus Deus & homo in una indiviſa periona eſt,
permanetque in omnem æternitatem. Hoc poſt illud
1 n Trinitatis ſummum eſt myſterium, ut Apoſolus teſta- 1. Tim. 3, 16.
lun⸗ * „tur: in quo ſolo tota noſtra conſolatio; vita & ſalus
bin s Poſi ita eſt.
uir, NXEGATIVA. ⸗

ung Contrariæ & falſæ doctrinæ de
16 Perſona Chr. ſti rejectio.

Ny.
uluir , R Epudiamus igitur atque damnamus omnes er-
roneos, quos jam recitabimus, srtieulos: eo quod
Nettee verbo LD EI & finceræ ſidei noſtræ Chriſtianæ re-
n. zun pugnent, cum videlicet ſequentes errores docentur:

n i D Q4 Quèd

6i00 Drs PERSONACRäsTI EpHTONM. WILDEP
D

I. Quod Deus & homo in Chriſto non conſtituant u- r
S nam perſonam: 1 ſed quòd alius ſit Dei filius, & aliur telun vd
hominis flius: ut Neſtorius deliravit. M r *
