di; ita, ut liber quidem homo ſit à coactione, quan- mlationen
quam, ſi legem DEl & hominis impotentiam re- (reaturis fi
ſpicis, non ſit liber à peccandi neceſſitate. V. A. C. ltiere

artic. EIII. p. 14. Apolog. pag. 215. Artic. Salcald. (uinquam

p. 215. Declar. FE. C. p. 6ö64. ſeq. AAdeqwall
Contra fatalem Stoicorum neceſſitatem, quaem (laret EG
Calviniani ex parte, ſuam faciunt. v. A. Riviere Contra

libelhl. cui titulus: Calviniſmus beſtiarum Religio, Wichmu,
primum Pariſiis, poſtea Lugduni an. 16zo. edit. G aren ihe
Socinianos, qui plenam libertatem circa quævis lomhau 4
objecta homini in ſtatu lapſus tribuunt. v Swalx. Uatonis do
c. Franx. p. 216. it. Arminian. in coll. Hag. p. 260. antfmrer
Homo in converſione ſua, qua ex fllio iræ fitftt-· u e,
lius gratiæ. non cooperatur Spiritui S. quippe cu- H
jus unius & ſolus opus eſt hominis converſio. VYV.
Apolog. artic VIII. p. 219. Epitom. F. C. p. 579. ſe omdie
& ſolid. declarat. p. 667. ſe,. tuund
0D=

akelten

kcios *

1c, vber k
4. Catslſiult
inelbennet
i vonun
Cle

lyinti
Fils, kin
e aut i

dde; .

8 inen
G1d.N

11. M G

1.
ecele,
ciunt. 4

Mmn
4 0 ⸗
tatennd 8
Ibuun ,e.

idg

—

Posr LAPSUM RaELIQOVIS. 143

Contra Pelagianos, Socinianos, Pontificios &

Synergiſtas. v. ISalx. in nov. monſtr. c. 20. p. 166. &
contr. Franx. p. 419. 421. it. Kemonſtrant. in coll.

Hag. p. 264. Concil. Trident. Seſſ. NM. can. 4. quod
anathemate ferit illos, qui negant hominis arbi-

trium à DEO motum cooperari aſſentiendo. v.
Belarm. l. 1.114 de Grat. & liber. irbirr. c. 11.

Interim voluntas hominis lapſi ſbera immu-
nis eſt non ſolum à coactione intrinſeca, quæ fieri
dicitur per intellectus judicium & appetitus ſti-
mulationem; ſed & extrinſeca ſive à createre ſeu
creaturis fiat ad objecta quævis occurrentia: ut

poſſit libere velle & nolle tam hoc, quam illud,
quanquam facultas illa non circa quævis objecta

ſeſe æqualiter habeat. vid. Apolog. p. 279. Jolid. De-
clarat. F. C. p. 673.
Contra Calvin. inſtitut. lib. II. c. 3. G. 1. „. m. 5.

ubi diſertè negat, eſſe in manu hominis, reſpuere vel

accipere oblatam DEI gratiam. tit. Dominicanos &

Themiſtas apud Pontificios abſurdum prædetermi-

nationis dogma propugnantes. v. Kadam. Tom. 1.
controverſ. XXJ. Art. 4. & 6. coneluſ. 5. 6. 7. it. Di-
daci Rui, de voluntate & proprius ejus actionibus
er. „. ad 71.

J. 6.

Homo igitur in converſione ſua ſeſe palſe⸗ àha-

bet, quandon uon contumaciter Spiritui S. conver-

ſionem

(1 UII. Dal
Vid. E. Epite. gm. E. C. “ 142. Parlanet. p. 672. “ “
CLon 5” & Imerimiſtas, D. Georg. Me- (1§610 N
lorem, Panulum Eberum, Strigelium, Crellium apud (00 Rl
D. Schluſßſelburg. l. V. Catalog. Heret. Semipelagia-
nos, Pontificies. vid, Ce⸗ neil. Tridentin Se. PD..
Lan. ge Bellarm. I. V- l. 2 Zrat. C. 17 1., W. e. 1, & inr
Sacinianos, qui cooperationemn hominis i in con- Uinetegn
verſione ſua ſtatuunt (eerun ſec
H. 6. “ lübnt tpre
Hominis voluntas jam renati, per vires gratiæ hun hhit.
Spirituis. cooperatur ac adeò plané divetſa eſt ab. (ontka Calk
irregeniti voluntate. V. Epitom. P. C. p. 352, ſeq. Dordre.
Deelarat. 6zy. euernog
Contra Pelagian. Socin. & Papiſias, vires homi- lul IGa,,
nis non ſecundum ſtatum naturæz & gratiæx di. alegerel
ſtingventes. . . inende
S v. l
Quia verò regeneratio & renovatio In hac Vi.
ta tantum inchosta eſt, non abſoluta, & conſum-. (yltes 1
mata; hinc neque intellectus, neque voluntas, nhec ſ, giͤin

appetitus hominis ad debitum pertectionis gra- er Marj
dum perveniunt. V. Apoleg⸗ A. Conf P. zo & Per- umnd eriten
slarat. F. C. p. 675. A. one
Contra Pontificios perleétionem regatorum e hin
jactantes. it. Socinianoz. V. Imalxius ontra F. .. (ont e

J5. 17 4½ & 150. ut & vchlichting De. ſp. 2. contra Meiſ- Aunbra lnhe⸗
nerum p. 155. it. egelinmy. , Pagih. p. bo⸗ Theol. Gm
A. *. 1.
Eurun

— 1

Bonen N Cu. VII. peesienens, Er, Or. Run. . . 4½

—

Vermd kon CA 1. VI.
ſe D MISSIONE. PERSON A ET orr--
en, CG CIO REDEMTORIS JTESU CHRISTI.
Hon rſſe DD
S §. 1.
nen N Ncarnatio Filii DETnon eſt facta, ut eſlet me-
dium exſequendi prædeſtinationis abſolutæ de-
cretum; ſed ut is reconciliaret nobis Patrem, &
hoſtia foret pro totius mundi peccatis, v. A. Con-
adet YG. p. 70. Epit. FE. C. p. 614.
Contra Calvinianos ,Supra-Lapſarios, qui in 4.
Grnod. Dordrac. ad artic. II. & plerosque Pontifici-
os modernos, qui (ut apud Alvarexd. diſput. 39. de
Auxil. Grat. & Radam Tom. III. controv. E. ovoncluſ. s.
F. 164. legere eſt,) Redemtoris miſſionem ad exſe-

ate cutionem decren DPrædeſkinationis Perunere do-
cent.
. .2.
Gnid Chriſtus Redemtor Roſter eſt Rilius Dei natu-
henie ralis, qui in tempore afſumpfſit humanam natu-

ram, ex Maria Virg gine in unitatem Perſonæ a b
3 eterno exiſtentis. v. Gyb. Wecen. p. I. Athanaſ. p. 3.
4. A. C. artic. 3. p. 19. Apolog. 19. axrtic. Smalcald,
P. 303. Epitom. F. C. p. 6i6. Declarat. 7362.
CLoontra Arrianoz & Photinianos modernos,
AN& membra hujus aſſertionis plane negantes: v. D.
Nf,en, herder. Colleg. Anti- Socin. Diſſput. XLk. Jeqg.

3
Qanquam Chrillus ie Hurim in Synb

46 CaAr. VII. Dr MissIONE, PpRSON Er roro
Niceno dicitur i incarnatus; tamen ilta jncatnatio ——
non fuit ex ſubſtatia Spiritus S. ut pater ejus dici chernlonhn
poſſit: ſed fuit productio humanæ naturæ quoad ſhrudr⸗
animam & corpus ex ſemine virginis, quam “02 “ kkentüſpe
G aſſumſit, ſibique univit. vid. Gmb. Wicen. p.r. lmgat, 9
Arhanaf. p. 4. A. C. art. 3. p. 100.
Contra Photinianos, Enthuſiaſtas, Weigelia- ODatra N.
nos & quosdam Scholaſiicos. vid. Sanbemu Daæb. natenns Ve
Evangel. 1XX. Part. 1. p. 254. ſeqv. it. Veigelium, inc iſtoneg

qui Poſtill. p. 35. part. 2. p. 29. 59. & in Theolog. M- er
ſtic. p. 1775. Chriſto aKingit corpus ſpirituale & i lat. h. .
ſupernaturale, quod de cclo attuliſſet. ſeir bu⸗
* Manuah ont,
§. 4.

In Chriſti incarnatione duæ naturæ per unio- Ran
nem perſonalem conjunctæ fuerunt modèò ineffa- htelieri
bili; ita, ut ſit inſeparabilis, inconfuſa &gualis hntes dichnc⸗
unio duarum naturarum in unam hypoſtaſin, vid. Evera Kadunt
Epuom. F. C. p. 6o6. Declarat. p. 762. ſeqv. & 533. Remenr
6 0,
Conta Socinianos unionem n hanc plane negan- n ſedilli
tes, & Pontificios ac Calvinianos perperam illam ex- n de “
plicantes. vid. Polani Sntagm. lI. VI. c. 16. it. Bexam 1 Per
in colloq. Mompelgart. b. 327. Zanch. de Nat. DEI. ne il 4
l. 2. c. 6. p. 127. ubi totum 1νà† ita in humanitate
aſſumptà eſſe tradunt, ut idem ſit totus extra ean- hurhin
dem. Eiadie
§. 5. In uttamne
Ex nunione hac perſanali fluit tum naturarum (1 13,4
in una vrosaααοι communio, tum proprietatum are Gich
ſn uper⸗

Pid

weniktiren
tteht
ann nr
igns an
id H

1.

Ulads, Ner
ſid. undh
mt ſ
1. 6N 1 S
Cotpes
nan

2 uutn
Herunt mi.
inmnſ 4
tnamn eie
f

e
nbene e
Aperpen en⸗
Ae
nſtute

“ ℳ

uiͤn
inn
un Mn

OrICIO RrEDFEMrORIS JrsO CkISII. 14

& operationum in officio communicatio vera,
propria & realis: ſalva tamen utriusque naturæ
differentiâ ſpecificâ. vid. Epitom. F. C. p. 6ob. ſeq.
Declarat. p 766. ſeqgq. & 533. 535.

Contra Neſtorianos, Calvinianor & Pontificios
modernos veram communicationem idiomatum
in Chriſto negantes. vid. Colloq. Mompelgart. p. 207.
Admonit. Nroſtad,. p. 25. Anton. Sadeel de verit.
bum. nat. p. ë4. Parenm in Irenic, c. 25. art. II. &
W Buſæum diſp. de perſon. Chr. th. 14. Becanum
Manual. controv. l. II. c. I. n. 25. p. m. 478. ſeqv.

Ut prædicationes de Chriſto in Scriptura S. ex-
tantes diſtinctius capiantur, tria communicationis
genera ſtatuuntur. Primum dicitur, quando pro-
pria naturarum communicata dicuntur perſonæ
in concreto, nec tamen utriusque naturæ propria
fiunt, ſed illius, cujus ſunt, manent; ut Kom. l, 3.
Pilius DEI. natus exr ſemine Davidis Fonndam car-
nem, 1. Petr. III, 18. Chriſtus dicitur mortificatus
carne. vid. Epitom. r. 607. ſeqv. Declarat. Solid. F.
C. p. 770.
Secundum (juxta F. C. Declarationem p. .)
eſt, ubi actiones officii Chriſto tribuuntur ſecun-
dum utramque naturam: idque conjunéte, ut
Gal. 3, 13. Chriſtus nos redétmit a malediötione le-
gis, vel diſtinctè, ut I. Johann. 3, 8. Filin DEI.
S opera Diabeli, Gen. III. v. i5. Jomen mu-
K 2 lieris

1

„

148 Cyr. VII. Dz MISssIONE, PrRSONAETY Omnels

w—.—

heris conteret caput Srpentis; una enim natura a- Anorisfu
git ſeu operatur cum communicatione alterius, eelaus
quod cujusque proprium ef. ? nerelt
Ternum eſt, quando propter unitatem perſo. u.h
nalem Chriſto ſecundum humanam naturam in
tempore data dicuntur, Majeſtas, gloria, omnipo. Ceik
tentia & omniſcientia cum præſentiſſimo omnium Ennct,ſic
rerum dominio, Manhb. XIIII Data eſt mihi o- Geli i.
mnis poleſtas mn cœlo & terra, v. Declarat. p. 337. ſeq4. ſu alen
Epnom p. s. leq. prolixèé & S32. 7ſ47. ſinid la-

Contra Calvinianos, qui prædicationes prini mghart,
gZeneri tantum verbales eſſe dicunt, vid. Admenit. inianos
Weoſtad. c. §. p. 250. it. Coll. Mompelgart. p. 213. ubi ealkes, il
a oιωνπτιι Zwinglii defenditur. Deinde quoadſe- Dircrae,,l
szundam genus (ut in F. C. ordinatur.) negant com- ien, Anſe⸗
municçationem in agendo, humanæ naturz hu- eqnemesl
mana, divinæ divina tribuentes tantum. vid. Ad- (agztzene
monit. Neoſtad. c. 1I. p. 22. C. 5. p. 1273. Danæus in
Exam., Chbemnit. p. o5. Wendelin. l. 1. Chrif. Theol. 4
c. 16. Quoad tertium genus (alias ſecundum dici- Nein
tur,) pertinaciter negant communicationem ma. Wmigemn
jeſtatis, & Lutheranos paſſim traducunt, quan er ſei

Eutychianiſmum foverent. vid. Agmen. Weeſtad. eni g,
c. 3. Ausfuͤhrl. Bericht. Palatin. p. 296. it. Je- ang
naom l. c. ſci⸗ Chriſh
niid Ar

Oficium ſacerdotale Chriſti eſt, quò paſſonie eid

81, MA OrncIO REDEMTORIS JESU CHRISTI. 149

— —

Uneintu mortis ſuæ ſacrificiò DEO Patri pro totius mun-
gicknmeen di peccatis ſatisfecit, & adhuc pro nobis in cœlo
intercedit. vid. A. C art. XXI. p. Apol. p. 25 4. ſe 4*
Cruinen Declarat. F. C. p. 686. & Catechiſ. Minor. p. 371.
r atunl .„„ . . . *⁶
mmmdn Contra Socinianos ſatisfactionem Chriſti ne-

keine gantes, Vid. Socin. P. II. de Servat. Chriſti p. 104.
eliſitdne Crellii Kefut. Hug. Groti de Satisfabt. Ohbriſti. ponti-
1 u Vcios eidem detrahentes per fatisfactiones huma-
DNnas, S& dacirinam, quod fibi exaltationem meritus
H ſit. Vid. Lombard. I. III. J.nt. diſt. 15. Thom P. III.
Uetires gv. 49. art 6. Bellarmin. I. V. de Chriſt. g. 9. & Cal-
vinianos univerſalem Chriſti ſatisfactionem ne-
gantes, vid. Colloqv. Mompelgart. p. 514. Gnod.

e

int, N

as Dordras. c. II. art. 5. it. Hypotheticos, qui Camere-
nuan u” nem, Amp'aldum „ Bremenſes G. Johann. Berginum
mmn M ſequentes ſtatuunt, Chriſtum omnes reconciliâſſe;
umn i ſi omnes erederent; quod tamen non poſſent.
e LrCH SS “ S. 8. r —
laeH Regium offcium, quo Chriſtus Beci Sevr G, in
. ν utraque natura, tanquam Rex & Dominus cœli
n &Xterræ præſentiſſime gubernat omnia, in regno-
potentiæ, gratiæ & gloriæ. vid. A. C artis.3. p 10.
44 LCoatech. Min. p. 37 1I. Declarat. F. C. p. 738. &. 876.

en , CLontra Socinianos Calvinianos & Pontificios of-
ℳℳℳ* ſicio Chriſti regio per negationem omnipræſentiæ
varie detrahentes. vid Oſtorodi Inſtit. p. 386.
Smalz. de divin. Chriſßt: p. 16. qui Ghriſtum ſolo fa-
6 Fore && potentia præſentem dominari tradunt.
,if, x 3 §. 9.

70 CQr. VII. De MrssSTONE, PERSONA Er.
. 9.

Deſcenſus Chriſti ad interos ſimpliciſſime ex-

plicatur per actum glorioſum & triumphatorium,

quo totus Chriſtus voſt ſepulturam, ante manite-
ſtatam reſurrectionem, infernum omnibus cre-
dentibus deſtruxit, poteſtatem inferiorem evertit

& Diabolo omnem vim & potentiam eripuit. vid.

Epitem. F. C. p. 612. Declarat P. 755.

Contra Calvinianos, qui partim per ſepulturam

explicant, partim ſecundum animam deſcenſum
factum eſſe ajunt. vid. ge Vol. 1. p. 261. 1t. Calvin.
I. II. Inſtit. c. 16. J. o. zꝛt. Socinianos, qui de ſtatu
mortis explicant. vid. Sna c. Franz. 1. 7.

. 1I0O.
Chriſtus etiam Kmim humanamn naturam
eſt omnipræſens, utpote ſecundum quam aſcen-
dit ſeſſurus ad dextram Patris. V. A. C. artic. 3.p. 0.
Epitom. p. 611. &. Declarat. p. 76. 753. ſeq.
Contra Calvinianos, omnipræſentiam carni
Ghrifti d enegantes, & Pontificios multipræſentiam
tantumin S. cœnd admittentes. v. Admenit. Neo-

ſtad. p. 253. zt. Sohnium in Exegeſ. A. C. p. 279. qui

Chriſtum ſecundum: utramque naturam ad dex-
tram DEI ſedere aſlerir. =èèM
Beneficia ex gratuita Chriſti miſſione & palſo.
ne promanantia ſunt fides, reconciliatio. juſtitia,

conſolatio & beatitudo æterna. v. A- k aArt. S.
p.70. ateekaſn. Min. 5u. Deolarat, 2,. F. C. .852.

Con-

OrrICIO

— —

(ontra ci

(ovumlegist

charitatem
Cadunt. v. 0/
mipianorum
6NTibe.

Chriſtus h
Invocandus
mediator. v
P. 31o. Decla
Contra?
iſn, Son,
Cundum i
ſeionem cor,

Crfiſ. Ren

inpe

.4. 1

Chriſtus

bwomnͤ

belt, . 4, 6
Conlta ba
bman ) de
um 4 abd
Peccato
lels rad
lequirunt

cat. 20

. 7

N, ENINh OrrCIO REDHMTORIS JxsU CaRISTI. 151

— — —

Contra Socinianos præcipuè, qui cum Chriſtum

D . novum legislatorem faciant, perfectiorem vitam
len⸗ &S& charitatem illum nobis præcepiſſe & docuiſſe
ei tradunt. v. Oſtorod, Inſtit. c. 21. 22. it. Epiſeopium Ar-
TIum

minianorum promachur, diſp. de conv. & c. 7.
ennian 8 F. 12.
⸗ Chriſtus hic umicus humani generis mediator
tüngeke ſr invocandus eſt, ſecundum utramque naturam ceu

Anl iink mediator. v. A. G. artic. 21. p. 29. Artic., malcald.
1,A p. 310. Declarat. FC. p. 779.
iands, Contra Pontificios, Sanctos invocantes. v. Cate-

1, Hety chiſm. Rom. p. go. & Calvinianos, qui Chriſto ſe-
cundum divinam naturam ſolum religioſam ado-
rationem com petere dogent. Vv. Theol. LEeidenſ. in cenſ.

tummumn Confeſſ. Remonſtr. cap. 16. p. 225. & Bevam in Coll.
budung AMWompelg. p. 344. Danzum iz Exam. Chemmit.
A p. 1.
7. 13.
inten/ Chriſtus non ſolutn pro culpa originis, ſecl &
nu“ pro omnibus peccatis actualibus, Deo Patri ſa tis-
n fecit. V. A. C. art. 4. p. o. it. Abuſ. 3. b. 25.
4, 30, Contra Fontificios & Scinianos negantes: vid.
nitnu Tbomam, de Sacr. Altar. c. 1. & Ambroſi um Ca tha-
rinum, nast. de incruent. MW. 71. ſacrificio, qui, pro

peccato origin. ſolum ſatisfeciſſe per ſacrifiium

nined, 4 crucis tradit. it. qui cum Boee l. 13. in Concil. Trid.
clto/ c. 56. aſſerunt, nos pro culpa ſatisfacere poſſe; aut
140ℳ6 4 requirunt ſacrificium Miſiæ ad ſatisfactionem pro
9 a 4 peccat. actual. V. Greger. de Valent. l. 2. de Miſſa c. 3.

K 4 „.: 14.

§. 14.

Vere Filius DEl pro nobis Palfus & mortuus

en. v. Epitomi. p. 6os. Declarat. p. 772.
Contra Calvinianos engli: & Rolacgi deten.

dentes.
§. 155.
Caro Chriſti veré eſt Vivifica. v. Declarat. p. C,
p. 752.

Contra Calwirians negantes. v. Bex. in colloqv.
Aompelg. P. 235. Angius 1. CC. .. S⸗.

. 16.
Status Chriſii uple⸗ eſt, Erinanitionis & Eral.
zutianis, V. Declarat. F. C. p. 767.
Contra Exiedinum, qui 4 Loc. srte . 307.
la. triplicem ege ſtatuit.
§. 17.
Chriſtus tantùm ſecundum humanam naturam

eſt exinanitus & exaltatus. v. Deelarat. F. C. p. 367.

Huom. p. 605.
Contra quosdam Calvinianos, qui Chriſtum

ſec undum utramque naturam exinanitum & ex-
altitum eſſe tradunt. v. Be. p. 7. ad coll. Menheg, 4

p. 9 6. Polani Gnagna. I. 6. 21.
B xinaaitio Chriſti non eſt ipſa incarnatio, nec
omr imoda majeſtatis abjectio, ſed ejusdem, quan-

tum ad plenarium uſum „vera ac realis evacuatio.

v. Declarat. F. C. loc. cit.
ontra Pontifies & Calvinianos quosdam, V.

152 CAr. VII. P- MISSIOEY PERSRAEr .

n lneli

OrncIo!
mtlilan
mmn gi e
unt,

0eAr

D ſe
cleſia
VCat

ann S
unb effteen
Auniverl
remnte
e, 1G2,
multhn
i,acne

e ilea

1
SONIII OrrICIO REDEMTORIS JESu CHRISTI. 153

—

Cornel. 4 Lap. Comment. in c. II. ad Philipp. & Sal-
nomm wmeron. qui exinanitionem de incarnatione expeo-
oe Celen. .
CAP. VIII.

Ddre O VOCATIONE REDEMT ORUM
EUSQCVE MEDIIS.
en Glepe. HSS

1. F. I.
3 AMus ſeria intentione omnes homines ad Ec-
Lcleliam & ſalutem æternam conſequendam
mee Nra vocat. v. Epitom. F. G p. 6S. Declarat. p. S04..
eqv. Catechiſ. Min. p. 372. Mal. 496. ſeq. .
ig N Contra Calvinianos aniverſalem eamque ſeri.

am & eſſcacem vocationem aut diſertè negantes,
aut univerſalitatem verbis quidem profitentes, re
duniten ips4 negantes. v. Bremenſ. Aäct. Gnod. Dordr. ad
PC/ artic. 3. & te de gratia Dei theſ. . Monſ. Amyraldi
animadverſiones part. Iil. p. 119. 122. 150. & 193. aut
Cim puplicem voluntatem contrariam, beneplacit: &
mimd. Mni, arcanam & revelatam eidem affingentes. v.
un Zanch. Mſcell. Confeſſ. de Prædeſt. c. 1I. th. 6. &. de
Nat. Dei l. E. c. 2. Danæum Iagog. P. W. l. 3. C. Iy.

p. 149.
e ii . 2,
gleAH Vocatio hæc fit per prædicationem verbi divi-
enmio mi, non per immediatam inſpirationem doctrinæ

ſalvificæ, vel revelationem per Angelos. v. A Con-

guo⸗

—

1I74 CAP. VIII. Dz VocATIONE ReDEMTORUNM

Contra Anabaptiſtas, Weigelianos, & Quacheros e qul
in Anglia, qui per immediatam inſpirationem fide- in cont
les vocari ſomniant, S lt am.
Medium vocationis eſt verbum DEl auditum cedum
aut lectum, & Sacramentorum uſus, per quæ Spi- ilingfitn
ritus S. Converſionem hominis operatur. v. Epi- leck .
tom. F C. p. 679. & Declarat. p. 6,o. ſeq. Ang feri
Contra Enthuſiaſtas & M'eigelianos. V. P. 7. Po- h.
Eill. Weigel. p. 179. P. II. p. 227. 235. item Moſen A- Coata!
myraldum, qui tract. Gall. ann. 16)4. edit. duas ſpe- Remähr.
cies Chriſtian. Fidei aſſerit, anam per miniſterium inn legi y
verbi, alteram per ſolam adminiſtrationem pro- Mint. N.
videntiæ divinz. vid. B. Halſemanni diſput. 2. de Ule,ean
Auxil. grat. th. I. J. 4. oneleſe
M A. u hſt e.
Hæc media in ſe quidem ſunt efficacia ad pro- Mhè
ducendam converſionem cujusvis hominis; ſed
cum ſæpius per malitiam hominis vis illa impedi- kuneien
tur, culpa non ſecutæ converſionis in homine re- heleni
ſidet. vid. Epitom. F. C. p. 619. 6y. Declarat. p. 672. tanci e
51§. ſeq. & p. So. ubi Deus contumaces in hac vita Ennd,
judicialiter excœcare & indurare etiam dicitur. Cnlecramr
Contra Calvinianos vocationem DEl ſemper Imnpn,
efficacem eſſe debere ex intentione negant; effica- (um-
cem autem, irreſiſtibilem ſtatuunt. vid. Bexam Melimmee
Reſp. ad Acta Colloqv. Mompelgart. P. IlI. p. j. elum
SGnod. Deordr. Jud! Provinc. p. n7. 152. 229. it. Al git
G Gn. DerAr. art. 2. Mhrajectin. in Jadic. provinc., p.
125. Frifios p. I12. it. contra Jeſuitas & Domini- lu
ca-

EDütonH

—
—

Oclerer
E efficax conferre aflerunt. vid. Bellarm. lI.1. de grat.

S lib. arbitr. c. 1. 12. & 13: & l. HP. c. 15.

katonenkde⸗

DI Iulum
eaut⸗
elitut h⸗
17
, N Lilr.
ſem Me 4
elit uushe.
mninterum
tionen pro⸗
nnd

cacin A .

ſsilainel·

Duli it

n ker
did Ns
it .

1 * .

(l⸗

gele⸗ 1h. 6.

5

EJUSQOVE MEPTIS. 155

canos, qui ſolis prædeſtinatis DEum auxilium

§. §.
Verbum hocce DEI in Legem Frasgelien

diſtingvitur; ila docet, quid hominem facere o-

porteat. hæc, quid homo credere debeat, ſi velit

ſalvus fieri. vid. Eputom. F. C. p. 592. Declarar.

p. 709.

Contra Pontificios, Weinianos & Arminianas le-
gem & Evangelium confundentes; ut obedienti-

am legi præſtitam cauſam juſtificationis facere

poſſint. Nam legis Præcepta plerumque carnalia
fuiſſe; Evangelii verò ſpiritualia & multè perfe-
Giora eſſe, ſcribunt. vid. &malx.c. Fran 7. p. 269. Oſto-
rod. Infſtit. c. 22. p. 70. Armin. 18.⸗ de leg. &. Evan-

J. 4 6.
Evankelium Rtricte acceptum non eſt concio

poœnitentiæ arguens peccata, ſed lætum nuntium
& concio plena conſolationis; quod homo per fi-

dem in Chriſtum gratis remiſſionem peccatorum
conſequatur. vid. Epitom. F. C. p. 592. ſeq. & De-
clarat. p. 712. ſeqq.
Contra Pontificios & merimie legem & Ev-
angelium confundentes. it. Novos Prophetas Ev-

angelium, Pœnitentiæ concionem eſſe dicentes. v.

libel, ni tit. Vorhof præfat. p. 17. 1.
N. 7.
Lex Xptoprie eſt doctrina divina, in quà juſtiſſi-

3

156 Car. VIII. Dz VocXTIONE REzDFMTORUMH

—

ma & immutabilis DEl voluntas revelatur, & qua-
lem oporteat eſſe hominem in ſua natura, cogita-

tionibus, verbis, factis, ut Deo probari & acceptus

eſſe poſſit: Simulautem trangreſſoribus iram Dei
denuntiat & ſupplicia. v. F. C Declarat. p. 313. ſeq.
Contra Socinianos & Pontificios, qui legem et-
jam juſtificare contendunt, item Antinomos &
Novatores, qui Evangelium præfrace contuma-
cibus & impœnitentibus annunciandum efſe tra-
Quanquam Lex & Evang
tamen in vocatione & converſione hominis con-
juncta eſſe debent; ut homo per legem peccati pri-
mum arguatur, deinde per Evangelium erigatur
ac fidem accipiat. V. F. C. p. 594. ſeqv. & Declarat.
P. 713. 717. M

Contra Antinomor legis uſum inter Chriſtianos

tollentes, & ſpontaneam à renatis rejecta lege,

obedientiam poſcentes. vid. Catalog. Heæreſ Schlüiſ-

ſelburg.l. V. p. 39. & 4‧ 6.ðè
S §. 9.

Leæ etiam renatis norma agendi eſſe debet. vid.

Epitom. p. 595. Declarat. 7317. Jegg.e
Contra Antinomos, Agricolam Tlebienſem & af-
ſeclas ejus, qui conciones divinas legales in Evan-
gelicas mutant. g. .
Nullus homo poſt lapfum potefſt legem DEE.
implere. vid. Apolog. Aag. Conf. p. 83. ſeqq. it. p· 89.
Contra Socinianos & Pontificios. vid. Concil.
Rident. &rf. Eli e. . Bellarmin. lib. de Jul df.

C= IGIOE

lium ſpecie differunt;

io. ein.

Nigel h.Il.

CONV

Pe
otote
mitur,
gnitio
unnotat
Comtra bo-

E 0C

uſitent e,

Dertes bo⸗
lere ell ce⸗
Eriiöneet⸗
angelio

oher hr

4A
7inh
Nen.

Eneme
in.
tteliagn

Aunens

DEANTOANUN

latur Er⸗
tura, col⸗
tiAacteyins
bus dunbei
1.,310.
ui ſepenet⸗
gtinons
e contum.
lum elenr⸗

e diferunt
omins⸗ cor⸗
Pecenihli⸗
n Etipill

2Dl A,

(olinnos
te, ſeche le
ſ 6

EjuwsauE MEDTIIS. 157

c. io. Socin. lib. SWwaſor. p. 60. Catech. Kacou. b· 2s
egel P. II. Poſtill. p. 246.

“M CLAP. IX.
DkE
CONVERSIONH PE R POENL
TENTIAM.

7

§. I. .

Pazrne: vocabulum in S. literis interdum

pro tota hominis converſione ad Deum ſu-
mitur, interdum partem ejus primam, quæ
eſt agnitio peccati ac dolor absque fide in Chri-
ſum notat. vid. Declarat. F. C. p. 201.
Contra Pontificios confundentes has acceptio-

nes vocabuli. vid. Concil. identin. Seſſ. XIV. de

Pœnitent. C. 4.
§. 2.
Partes penitenti⸗ eſlentiales duæ tantum Rfünt⸗
altera eſt contritio ſeu terror incuſſus conſcientiæ
agnitéô peccato: altera eſt fides, quæ concipitur ex
Evangelio, ſeu abſolutione, qua homo credit, ſibi

propter Chriſtum peccata remitti gratis. vid. A. C.

Artic. 12. P. 72. Solas b. 161. 165. Artic. Smalcaid.

P. 320.

Contra FPontificios partim negantes fidem eſſe
partem pœnitentiæ; vid. Catech. Wid. c. de P&-

nit. p. 272. Bellarm. lib. i. de Pœnit, o g. partim
tres alias nominantes patrtes, contritionem, con-

Seonem & ſatisfactionem, vid. concil, Vid. .
AlIV.

„

78 CQCAP. IX. DE CONVERSIONE

XI. de Pœnit. c. 2. it. Contra Calvinianos, quiĩ
. . ,. „ „— .
mortificationem & vivificationem, partes pœeni-

tentiæ ſtatuunt, vid. Calvin. inſtit. lib. III. c. 3. §. 3.

it. Socinianos qui cum Swnalzio c. Franx. p. 353. di-
gquer 4 .

4

cunt, pœnitentiam nihil eſſe, niſi corfectionem

vitæ.
Studium novæ obedientiæ, & bona opera pro-
ximéè veram pœnitentiam, ceu fructus boni ſe-
quuntur, (Hcet non ſint pars eſentialis) ut invoca-

tio Dei, gratiarum actio, Confeſſio Evangelii, obe-

dire ſuperioribus ſervire vocationi &c. v. A. C.
art. 12. p. 12. & Apolog. p. 9SS.
Contra Socinianas Volchel. I. W. c. 4. Socin. tratt.

de fid. & bon op. p. 137. & Pontifcies novam obedi-

entiam pœnitentiæ partem præcipuam ſtatuentes.
v. Bellarmin. I. I. de Pœnit. c. 19. it. Kemonſtrant. in
Apolog. Al. C. 10. II. S
. 1 §. 4. ( . .
A contritione, quæ eſt terror conſcientiæ ex lege

ob admiiſa peccata ortus, vera pœnitentia incipit.

v. A. C. Apolog. p. 165. artic. Smalcald. p. 320.

Contra Calvin. inſtitut. I. III. c. 3. J. 1. 2. ſeqv.
ubi fidem, pœnitentiam & contritionem antecede-

re debere docet, & Pontificios. v. Apolog. A. C. p. 772.
v. Bellarmin. I. z. de Pœnit. c. 2 & concil. Tidentin.
Seſſ. IlI. c. 4. ubi deſcriptio contritionis in Aug.
Confeſſ. extans rejicitur.
Fides, quæ altera pi pœnitentiæ eſt, adpre-
. “ 8 hendit

X

2. ehlt mer

Ulionen⸗
a Arle.
Contra
lln ccep⸗
n. li 4,
Ulperqua⸗

IImb
itrtahor
Contra 1
Underiten
nineinlie
Mne, 6. 1.

. (aulaeh

lentix eſt
whrgien
Ung. Deela
encony⸗
. Ohutra P.
itiri
tglottibe

Etude
Eltiann
eg
lo. guing
(ontr

HE P. PER POENITENTIAM. 15'9
hendit meritum Chriſti illoque innixa gratis re-
nd miſſionem peccatorum ſola conſequitur. A. Conf-
3 ontra Pontificios & Socinianos, qui fidem hoc
d ſenſu acceptam, a pœnitentia excludunt. v. Bel-
ketinen larm. l. 1. de juſtific. c. 10o & l. 1. de Pœnitent. c. 79. it. =
I. y. de jaſtif- ic. 1. 16. 21. ubi ſatisfactiones requi-
rit, per quas gratiam homo mereri poſſitt.
pe 6.
8 hoi⸗ Tum ob peccatum originale, tum actualia, pœ
t luſper. nitentia homini agenda eſt. V. artic. &alcald. p. 321.
geliode Contra Pontifticios, qui ob peccata a ctualia tan-
rA— tum pœnitentiam eſſe docent; it. non omnes ho-
mnmines indigere peœnitentia. v. Bellarm. I. 1. de Pœ-
in muh, nitent. c. 19.
obell.

Cauſa efficiens principalis converſionis & peo-
Punt in nitentiæ eſt Deus per Chriſtum nobis reconcilia-
tus, largiens Spiritum S. qui converſionem opera-
tur. v. Declar. F. C. p. 676. 679. 687. item tempus &
tere poram converſionis conſtituit. Decl. F C. p. §12.

Gentes.

ninct Contra Pelagianos, Socinianos & Pontificios libe-
ti arbitrii viribus converſionem vel ex parte, vel
l. eyx toto tribuentes.
Mteet. . §. 8. .
40 , Gratia Dei, quæ hominem convertit, ut pœni-

ie. tentiam agat, eſt veſiſtibilis v. Declarat. F. C p. 676.
s 8& 679.808.820. quam conſequitur Dei deſertio, p.
820. quia gratia illa non eſt abſoluta, ſed ordinata.
Contra Calvinianos gratiam DEI propter ab-
ſolu⸗

lihn
Pendit

160 CAP IX. Dz GoxvERSTONE

ſolutum prædeſtinationis decretum, inreß, Wibilem

ſtatúentes. v. Naſſovio Wetteravic. in Gnod. Dor-

Arac. p. 710 Rivet. in Cathol. Ortbodex. tract. 4. qv. 7.

p. 3056. Molineus in Anatom. e, 72. 46. P-I2.

9. 9.

Confeſſio peccatorum, tum quæ Deo, tum quæ

coram miniſtro Eccleſiæ ſi t, in Eccleſia retinenda

eſt: non verò omnium peccatorum enumeratſo
requiritur, aut etiam neceſſaria eſt ad ſalutem, ₰.
C. art. II. p. 72. 27. Apolog. p. 151. ſeq. Catechiſm.

Min. p. 375. Declarat. FE. C. p. 5oz.

Contra Pontifcios, qui enumerationem ommum

peccatorum ceu neceſſariam ad ſalutem à confi-
tentibus & pœnitentibus exigunt. v. Apolog. A. C.
p. 153. & Concil. Trident. Seſſ. VIm. c. J. con. 6. adde
FP. SGavis Hiſtor. I. II. p. 377. Bellarm. I. 1. de pœni-
tent. c.tI. &. 12. & Calvinianos privatam confeſſio-

nem rejicientes. v. Calvin. Defenſ. contra ⸗k-

phal. p. 712. it Inſtitut. l. III. c. 4. l. V. c. 1. it. Lava-
zerum de Ketih. Eccleſ. Tigurin p. I4. it. He geisy.

., Part. II. Poſtill. Weig. P. 29.
§. 10.

Omnia peccata, quorum hominem vere pœni-
tet, per quemcunque paſtorem Eccleſiæ remitti
Podunt, ut adeò jure divino non poſſint probari

ee⸗

pPec-

caſus reſervati. vid. Apolog. P. 151. Art. Srialr. P.ai⸗e
ſe. Catech. MWin. p. 375.
Dontra Socinian. Volckel. I. IV. o. 23. &α Ana-

Paptiſtas. 9nfe . ek. Artic. 35). 36. qui quædem

104

eccatait

lelimitati

lif. l.2

. Me

etimſet
rrelad
. oli
(Cont
Gones de
Orationem
Ticen, S
t,.,

II .*W

rle. 4.0
1
Anment

5 PrR POENITENTIAM. II6I
lien peccata irremiſſibilia ob Sravitatem ſuam eſſe, ſi.
na,U. ne limitatione ajunt: Pontificios Belarm. I. kWk. de Rom.
4. Paontif. c. 22. caſas reſervatos ſtatuentes. V. C. Tident.

B Vaitisfaktio non eſt d pœnitentiæ, nec ad cul-
une Bræ vel ad pœnz remiſſionem neceflaria. vid. A. C.
etineldt „. 13. Apolog. p. 183. ſoqq 197.
Uumeo Contra Pontificios contradicentes, & ſatisfa-
hten 4 ctiones per opera laborioſa hujus vitæ urgentes, ut
tae Srationem, jejunium & eleemoſynas. vid. Concil.
Viident. Seſſ. EIV. c. 9. Bellermin, I. IW. de pænit.
Onniun L. 7. &g. S

13n. H „§. 12.
4. 4.6. M Abſolutio hypothetice & laxius loquendo cum
1t de Patribus, Poœnitentiæ ſacramentum dicitur. vVid.
e e. 2polog. A. C. b. 167. & 200. Wl l
(Oltelio. Contra Pontificios, qui Kridte loquendo illam
NNtN LSacramentum efle tradunt. vid. Concil. Inidentin.
8.A. SJeſſ. All. c. 13. M
1. .N . „ . . . —
eleh r
N CLC. AP. X.
bPPP....
efi PERBAPTISMUM
. N.. (eSpytiſmus ceun Sacramentum & medlum ſa-
7* * + 4 .
Olutis ab ipſo Deo expreſle mandato & certo
M.. verbo inſtitutus eit. vid. Artic. Smalcald.
tlen P. 329.
ie. . Con-

I62 CAPp. X. DHx VoCAT. CoNVERS.
Contra Socinianos baptiſmum pro ritu exter-
no & nota Chriſtianorum tantum habentes. vid.
Socin. de Baptiſ. c. 5, Volckel. inſtitut. l. 6. 6. 14. p. 671.
& 6S. Pontificios, qui negant, de Pædobaptiſmo
exſtare divinum mandatum. vid. Becan. Manual.
l. 1. c. 2. n. 24. G. t. 5. N. 3b.

Baptiſmus omnibus hominibus natis ad falu-
tem eſt neceſſarius, etiam infantibus. vid. A. C. Art.
9. Apolog. p. I76. Artic. Smalealad. p.329.
Contra Socinianos neceſſitatem negantes, &
Anabaptiſtas Pædobaptiſmum cum his impugnan-
tes. v. Socin. de Bapt. p. z. 39. Catechiſm. Kacov.
p. 225. Weigel. Part. 1. Poſtikl. p. 37. it. Pontificios,

qui pædobaptiſmum ex S. Scriptura probari poſſe,

H“ negant. vid. Bellarm. I. .V. de l. D. c.
Materia baptiſmi viſibilis eſt aqua tantum, quæ

Vim a verbo Dei accipit, vid. Catechiſ. Min. p. 377.
Contra Socinianos, Bexam Epik. 2. Sadeel. opp.

zom. III. fol. 93. & Scholaſticos, qui alium liquo-
rem ſubſtitui poſſe tradunt. vid. Tvom. IUII. daumm,

Ad formam baptiſmi pertinet tum immerſio,
ſeu aſperſio aquæ [ vid. Artic. omalcald. p. 329.

.

IInpronun
Penta
(Contrad
(hhtantes⸗
ll urt. .

Mniſter
iülrurdebe
Cltiamisb

(Contta
r.
hans
Dkorunig,
l,Cutech
atache
linant,

zmniſein,
Imere d⸗

NVn.

—

0 titn extel .

lentes, 0

t k g.
lodanin

i, Nemd

r.

Eeines, A
inpngna.
ſn. RACON.

ontibcio

Gdeipole

4

niſtrare debet; in caſu autem necefſitatis licet aliis

PIR BaAPrISMmUN. „
tum pronunciatio formulæ, Matth. rnm, 9
præſcripta. vid. Catechiſin. Min. p. 3 “
Contra & bolaſticos otioſe de anmila baptiſmi
diſputantes & quosdam Calvinianos. Vid Naaetev.
1L. part. 4. adiſpur. 17. pag. 366.

Miniſter Eccleſiæ ordinarie Haptiſmum adini- .

Chriſtianis baptizare. vid. A. C. art. J. p. 11. Artic.

Fmalec. .
c. malc P. 303

Contra Jocinianos & Calvin Inßit. l. 12. . 7 j. 7 29.

lev. . 6.

Effectus daptiſimi a Deo intentus eh regenera-
io hominis ad falutem æternam. vid. A. 6. ertic.
9. p. 12. Catech. Min. p. 37.
Contra Socinianos, qui hunc effectum negant, &
Calvinianos, qui ad electos ſolum reſtringunt:
Pontißicios, qui characterem indelebilem anima
imprimere baptiſmun fingunt. vid. BEellarm. l. 2. de

Mfack. Sacrament. C. 175. 79. egh.

Rt quia Bapfifimus Rlin remiſſionem pecca-
torum & confert ſalutem; neceſſe eſt, ut & fidem
baptiſate conferat, ceu medium ſalutis ex parte
noſtra. vid. A. Conl. arkic. 13. f. 173. Apolog. P. 5 1456.
Cgiech. Min. 3y6.
Contra Socinianos & Weigelianos negantes, it.
Cilvinianos ad electos tantum reſtringentes fi-
dem, & intantes fidelium ante bapuimum in fœ-
L 2 dere

CAP. X. DE VocAT. CONVERS. PER BAPTIS.

dere Dei eſſe daocentes. vid. Calvin. luhi. 1. TF. =.

15. n. 22. Beam vol⸗ 1. opp. 352.
g. “
Baptiſmus non tollit peccatum originale quo-
ad materiale, extincta prava concupiſcentia; ſed
reatum ejus. vid. Apoleg. A. C. p. 56.

Contra Poniificios. vid. Bellarm. l. 1. de Baptiſm.

4. 12. 13. & l. y. de amiſſt. gratia, 6. 7.

§. 9.
Effectus baptiſmi dependef ab inſtitutione di-
vina, adeoque actu baptiſmi. vid. A. C. artic. 13.
p. 13. Catechiſ. Min, p. 3277.
Contra Pontificios, qui effectum Baptiſmi ab in-
tentione Miniſtri ſuſpendunt. vid.. Bellarm. l. 1. de
Sacrament. in Kenene 6. 27. 25.

Car. Xr.

VoOGATORUM DUSTIFICATIO.
NE PER FIDEM.

. §. T.
Rüculus de juſtificatione hominis coram
Deo per ſolam fidem in doctrina Chriſtia-

na præcipuus eſt. vid. Declarat. F. C. p. 653.

A. C. p.7. Apolog. p. 61. 62. 72.59.
Contra Syncretiſtas, qui controverſias de hoc
articulo putant eſſe disſidia ferme tantum Meta-

phyſica. vid. M. Anton. de Dominis l. VII. de Keg.

Eecleſ. c. . f. 265. 8& hujus ſequaces Novatores.

cuN

Mifcat
o,korent
eprot
hlon h.
(datra
Uut inkule
norilter,
. Belurmi

Negenet
nehne⸗
uens al
2 R
(ont tra

1erid. Gen

u. Conri,
“
ig onne
MnCu

luſa zul
roptern
4 .le4
Colitn
funt, n
Tunnie
Vic

NDüonts,

ſelle⸗ MAH

inneg.

Tcenta; A

Eitſa⸗

Eunon d.

CAh⸗

n 11,

Gar. XI. Ebevocan verrz. PER FrPEYM. ie;

S. 2.

Iificationis vocabulum, ſeu jaſzificare hot in

loco, forenſi conſvetudine, ſigmificat, reum abſol-

vere & pronunciare juſtum. vid. Apolog. A. C. p. 125.

Epitom F. C. p. 15). Declarat. p. 655.

Contra Pontificios, qui per virtutis infuſionem,

aut infuſæ receptionem, aut actionem hominis

moraliter juſtam explicant. vide Apvlog. A. C. p. 120.

G. Bellarmin. !, de juſtißic. c. 1.
§. 3.

Regeneratio, quando pro renovatione & ſäancti-
ficatione accipitur, a juſtificatione tanquam con-

ſequens ab antecedente diſtingvenda eſt. vid. De-
elarat. ERG. p 655. ſog.

Contra Svcinianos & Pontificios-hæc confangen.

ter. vid. Socizum de Juſtiſicat. p. 65. Imalx. c. Frangx.

de Juſtißcat. c. 12. ĩtem Novatores, qui dum mil⸗

lies hominem regenerari poſſe ſtatuunt, regenera-
uonem cum renovatione confundunt.

