gboc isne

s Artlll

gonme
enea ek al!

Indamens

Ltetnann

Arnnli Gc bi. Et David inquit: Non Deus volens iniquitatem tu es.
Ertee Eterna vero electio Dei non tantü Pprævidet & præ ſcit
enent electorum ſalutem, ſed ex clementisſima Dei volun-
r en D tate & beneplacito in Chriſto Jeſu cauſa eſt, quæ no-
t 9 ſtram ſalutem, & quæ ad eam pertinent, procurat, Matiz. 16
eifit efficit, juvat, promovet. Et quidem in ea divina prede- . 18
ubri 1 ſtinatione æterna noſtra ſalus ita fundata eſt, ut etiam 6.
uac inferoruni portæ adverſus eam Prævalere nequeant.
. „ E ee Scri-

Ma. 14.
Rom. 9.

—
7

3 5

Soe XI. DE ETERNA PREDESTHNATNIA. . 1!

. Feh. 10,23.
4 . Acf. 13 r49.

lectionem Dei fieri neceſſario oportet. Sin vero præ-

Scriptum eſt enim: Oves meas nemo rapiet de mann RM
4 1⸗ . . . . ⸗ n
mea. Et alibi: Crediderunt, quotquot ad vitam æter- kidlinloqkin

. . ” Ins
nam erant ordinati. = tl mrimee

Et hæc ſane æterna electio ſeu ordinatio Dei ad vi- Erütmcttn
zam terni, non nude, in arcano illo cœleſti & imper· ent, nͤion
ſcrutabili Dei conſilio conſideranda eſt: quaſi ea nihil uon 3 Zterno
Prætereà complectatur, aut ad eam requiratur, aut in yomnistunec.
ea meditanda expendendum ſit, niſi hoc: quòd Deus l. iiuc t
præviderit, quinam & quot homines ſalutem ſinz- Lnmpaumſun
conſecuturi: & qui atque quàm multi in æternum fingz Lrchanini 0
IINeNU

perituri: aut, quaſi Dominus militarem quendam uemneqnep⸗

ſalvandus eſ, ille vero damnandus: hic ad finem usque Comtahin
in fide conſtans perſeverabit, ille verò non perſevera- kones, huie
durus eſt. Sè — lhnenn nof
Eßxz opinione enim hae multi abfurdas, pericule- Nilimimet jnt
ſas & pernicioſascogitationes hauriunt: quæ aut ſe-. uniafmnem
curitatem & impenitentiam, aut angufſtias & deſpe- kalttatene
rationem in mentibus hominum gignunt & confir- ilerclienee
mant. Sic enim quidam periculose ſecum cogitant, ropoſtam
quin etiam interdum in hanc ſententiam loquuntur: nſcriptur
Deus (inquiunt) electos ſuos ad vitam æternam piæ-

delectum inſtituerit., atque dixerit aut ſtatuerit: hic tatemturlus

inn t
deſtinavit, antequam mundi fundamenta jacerentur. kimnien,
Electio autem Dei errare non poteſt: neque eam quis⸗ au ur
quam impedire aut mutare valet. Ergo ſi ad viam æ. haltſen
ternam ſum electus: nihil ſaluti meæ decedet, etiamſi wune Dei

absque omni poœnitentia omnis generis ſcelera atqus Wilhominm

7 . £ e .
Qagitia deſignavero, verbum & Sacramenta contem⸗ N lene,

ſero: neque unquam de pœnitentia, fide, precibus aut gimen
pietate cogitavero. Neceſſario enim ſalvabor: quia e⸗ e teliannmn ,
Allin ren
. 1- „ 1. c . “ 5
deſtinatus non fuero, nihil prorſus mihi profuerit, et⸗ linegtel
iamſi verbum Dei meditatus fuero, ponitentiam ege- (ncinc
ro, in Chriſtum credidero, &c. quia prædeſtinationsem enine
Dei neque impedire neque mutare queo. eean ar

Gar

Neque

4

. ð
7 —

9

ET ELECTIONE DEFr. zor

— Neque vero tantàm homines impii, verum etiam
A henid kannd Eeni “Z

„Ddii quandoque in has cogitationes veniunt & incidunt:
Nonctal tun ut fi maxime per Dei gratiam pœnitentiam agant, in
Obhriſtum credant, & pié vivendi laudabile inſtitutum
Nenerinnnhi habeant, nihilominus ita ſecum rem reputent: Quid?
olecreie S non ab æterno ad ſalutem electus ſeu prædeſtinatus

randeett n es, omnis tuus conatus, totusque labor tuus irritus
Mem erit. Etheæc tum præcipue homini pio in mentem
ſt, nid k veniunt, cùm ſuas infirmitates conſiderat: & in eorum
ot honie l exempla animi oculos defixos habet, qui non in fide
nmlin ad finem usque perſéverarunt, ſed à veraà pietate in im-
s niα pietatem rurſus prolapfi, & apoſtatæ facti lunt. “

e Eiretttan

Oontra hanc falſlam opinionem & periculoſas co-
anlnis

gitationes, huic ſolidiſſimo fundamento, quod expe-
ctationem noſtram fallere non poteſt, ſed longe fir-
miſſimum eſt, inniti oportet, nempe: Certum eſt, o-
mnem ſcripturam divinitus inſpiratam, non ad alen- 2. T/en. 3.
dam ſecuritatem aut impœnitentiam, ſed ad arguen- gr6.
dum, ad erudiendum in juſtitia, & ad vitz emendatio-
nenm propoſitam eſſe: Certum eſt etiam, quod omnia,
quæ in ſcriptura ſacra nobis Proponuntur, non ideo
. lmanu H revelata ſint, ut 2 deſperationem adigamur ſed ur
adem per patientiam, & conſolationem ſcripturæ ſpem ha- Rom.I5, .
. ucummni, beamus. Quare hæc nequaquam erit vera & ſana ſen-
Geſ: tentia, aut legitimus uſus doctrinæ de æterna præde-
hl⸗ ſtinatione Dei, quibus vel impcnitentia, vel deſpe-
Ter e ratio in hominum mentibus excitatur. aut confirma-
u HX. tur. Neque vero nobis ſeriptura hanc doctrinam M
n aliter, quam hoc modo proponit, ut nos ad verbum Epheſ. l.
nce e“ Dei revelatum, fide amplectendum ableget: ad pœni- I. Cor. 1.

e fentiam agendanwhortetur: & de ſalute noſtra quam 2: Tim. 3,
n ler N cCertiſſimos reddat. S 7 sbann. 15.
den GEHAW⅝. Quare cum de æterna electione feu prædeſtinatio- Joh. 3, 10.
1 .

io hrun, te & ordinatione filiorum Dei ad vitam æternam, re- 2.77 AM. 2.
en leneßl AA S& cum fructu cogitare aut loqui velemus, adſve-
eng ⸗ Eee ⸗z⸗ facig-

,

go;: XI. DE ETERNA DREDETINATLI. 1
faciamus nos, nec nudam, occultam, nulli homini ex- dir Ndeſi
ploratam & cognitam Dei præſcientiam, rationé noſtra (Cinnißſiig gec
perſe Crutari conemur. Sed ad eum modum divinam e- 4 Hlnn ferin,
lectionem meditemur, quemadmodurmn Dei conſilium, ltengtionibeg
propolitum & ordinatio in Chriſto Jeſu (qui eſt verus. mmeal unn ce
ille liber vitzæ) per verbum nobis revelatur. Totam I Ilisztern
igitur doctrinam de propoſito, conſilio „voluntate & mnm dle in il
ordinatione Dei (omnia videlicet, quæ ad noſtram re funte Ka Ke
demtionem, vocationem, juſtificationem, & ſalutem fchoiſig tanen
pertinent) ſimul mente complectamur. Sic enim D. Aunnn “
Reyr. 8. Paulus hunc articulum in ſcriptis ſuis tractavit & ex. geiee e.
1„ a. 1 plicuit; idem fecit Chriſtus in parabola illa, de nupttis In.
Malth.nn. regiis: quod videlicet Deus in ſuo conſilio & propo- Utemin

ſito decreverit hæęc: ckit o
I. Ut humanum genus vere redimeretur, atque cum lüſlroskarere
. TCA — . . ze nno- D en
Deo per CHRIST IM. reconciliaretur: qui nobis inno ligen en

.

isſima obedientia, pasſione ac mor-

centia atque pen Nopee⸗
1 . . 1on tantn
te acerbisſima juſtitiam, quæ coram ipſo valet, & vi- tnenn
. .V „lI ctlan⸗
tam æternam promeruit. i der
4 ll

II. Ut Chriſti meritum ejusque beneficia per verbum talcl
& Sacramenta nobis offerrentur, exhiberentur, & di⸗ enin d
ſtribnerentur. ” ecke
III. Decrevit etiam, ſe Spiriru ſancto ſuo per ver- aee
bum annunciatum, anditione perceptum, & memoriæ
commendatum, velle in nobis efficacem elſſe, & corda xon
ad veram poœnitentiam agendam inflectere, & in vera dinion
ſide conſervare. “”
IV. HIius æternum propoſitum eſt, quod omnes, lirtil e
qui pœnitentiam vere agunt, & Chriſtum vera fide am⸗ ui cee
plectuntur, juſtiſcare, in gratiam recipere, & in flios AAi
& hæredes vitæ æternæ adoptare velit. “ SSZ
. V. Et quod fide juſtificatos, in vera charitate ſancti- Di Helecti
sph. 1, 4 icare velit: ut Apoſtolus teſtatur Epheſ. . “ we teumm
VI. Idem in æterno ſuo conſilio propoſuit: ſe juſtif- eEer dergr⸗
catos etiam in multiplici & variâ ipſorum inſinnneer 4 eh
. adver

NENESN. — FIT ELECTIONE DFII. z0;
NNen,Ninn adverſus Diabolum, mundum, & carnem, defenſurum,
Lüinin el 4 && in viis ſuis deducturum atque gubernaturum: & ,

eum Mocuin

ſi lapſi fuerint, manum ſuppoſiturum, ut in cruce at-
Cnolume que tentationibus ſolidam conſolationem percipiant,
R 4 atquc ad vitam conſerventur.
. ? VII. Hlius æternuni decretum eſt, quod opus illud
nobis enn b num, à ſe, in illis inceptum promovere, atque con-
firmare, & ad finem usque conſervare velit: ſi modo
l verbo ipſius, tanquam ſcipioni conſtanter innitantur,
ſfonae ipſius opem ardentibus precibus implorent, in gratia
= Dei perſeverent, & dona accepta fideliter & bene col-
ihtisluin⸗

!

=

o,Collo,
lceh lr 4i⸗

„locent. =W
nuchi VlIlII. Ille item in æterno conſilio ſuo decrevit, quod
in eos, quos elegit, vocavit, juſtificavit, in altera æterna il-
Ala vita ſalvos facere & æterna gloria ornare velit.

e redin Et quidem Deus illo ſuo conſilio, propoſito & or-
cillaret, inatione, non tantum in genere ſalutem ſuorum pro-
bediente curavit: verum etiam omnes & ſingulas perſonas ele-
ecorin h ctorum ( qui per Chriſtum ſalvandi ſunt) clementer
Pprræſeivit, ad ſalutem elegit, & decrevit, quod eo mo-
rtee do (quem jam recitavimus) ipſos, per ſuam gratiam,

Sõ dona, atque efficaciam, ſalutis æternæ participes fa-
EEre, juvare, eorum ſalutem promovere, ipſos confir-
Gyirin mare, & conſervare velit. .
eeeſe Hæc omnia ſecundum ſcripturam in articulo Præ-
cbis fa deſtinationis ternæ electionis divinæ ad adoptio-
dan uliin nem in filios, & ad æternam ſalutem, comprehendun-
16 tur: lniverſa illa, de quibus diximus, ſub hoc articulo
puinn , 1 complecti debemus : nec quicquam horum excluden —
ECrſt / dum aut omittendum eſt, quando de propoſito Dei,
unleifß Prædeſtinatione, electione & ordinatione ad vitam æter-
Nee „nam agitur. Et cum ſecundum ſcripturam de hoc ne-
N NNH Sotio cogitatur, per gratiam Dei hic articulus & perſpi-
cue & dextre intelligi, & ſalubriter tractari poteit.
ee ν Sed & hoc ad pleniorem hujus negotii declara-
n , WKr gee 3 tionem

4
4*

ratii

. „

XI. DE FTERNA PREDESTINAT.

tionem & ſalutarem uſum doctrinzæ de divina præde-

ſtinatione electorum ad ſalutem, eſ
Cum, videlicet, ſoli electi ſalventur, quorum
itæ: quomodo & unde
bus hæc do-

Fium.
nomina ſcripta ſunt in libro vitæ: H
agnoſci poſſit quinam ſint electi, & qui
Etrina ſolatio eile poſſit & debestt. R
De hac autem quæſtione non judicandum eſt ex
rationis noſtræ ſententia: ſed n
ulla aliqua externa ſpecie. Et cav

ditam & occultiſſimam abyſſum divinæ prædeſtinatio-

potius in revelatam

y5 1 nis P . eveſti gare conemim. Quin D
PP B. Hy Hla 1 er ige . . portet tenim cer⸗
2. 2 3 22. 1e 10 Dei voluntatem infuert nos ope . E 1
Ze Se. . .
V XW voluntatis: dqu X
EOShnOS reddidit de my ſterio ſuæ

. . Sl
arcano ille conſilio ſuo per Chriſtum,
ci curavit: blicè prædicaretur.
Ci curavit: ut publice præcdie ir. con
Ad hunc modum autem nobis illud grcanun .
Klhium Deirevelatur. Quos prædeligais in .
præordinavit, ( inquit Paulus Roman. 8.) 105 Tnnk
Rom. 8, 30, CAVIL. Dominus autem non ſoler homine⸗ n
Lucc. 245 diate vocare: ſed per verbum: unde &ι Binn e⸗
4 gomine prædicari pœnitentfatn & remi⸗ ſon ien .
2. Core S»se. carorum. ldem 'teſtatur Paulus, 2. Corinth. e “
Pro Chriſto legatione fangimur;, randne Reiſtote-
hortante P E R N OS. Oblſecramus pro! hr oett,
conciliamini DEO. Et parabola Evangelica docet;,
aivas ii ſui tias convenire Vv0-⸗=
Matt.2n, 3. convivas, quos kex ad filii fni nuptias con & doen
lebat, per emiſſos ipſius miniſtros, iritaton alios
tos eſſe. Et ſane Dominus in vineam ſuam vocat,alle
Matth. 20. quidem hora prima, alios tertia, ſexta 1
undecima hora, Matth. 20.
Si igitur æternam ele m ur
ð 1 er illu
conliderare voluerimus, firmiſſime & conſtanter illu.

tiæ, verum etiam promiſhie Evangelii
hoc eſt, ad omnes homines pertineat.

cognitu eſt neceſſa-

eque ex lege: neque ex
endum eſt, ne abſcon-

in lucem produ-

nona, vel etiam
ionem ad ſalutem utiliter

con en.
= retinendü eſt: quòd naon tantum prædicatio pœn
ſit univerialls :
Eam ob cauſam
Chri-

N

einko ſſt Prrd

Crienillionem dee
1N Deusenim

Umunigenitum do

lllt, Ieem ca
TIEA. llins ſa
nnnlperczti.
Ei uilebora
e Deus omm
DDNIN MNSER
Uperire, ſeg (
Undemimng 0)

iun. uſt

o e
ſntin .
It lucike
ic
a nhercclm,
Ealu Ut in det
Fut Nrdiczuur
orntur.
d hane vDa
UUhis Ofenuhr
Em. a,
ed certo ſt
Knengolinta

T ELMCTIONE Dk. 5
Ehriſtus juſſit prædicari in nomine ſuo pœnitentiam D
& remiſſionem peccatorum, IN O MNES GE M- Luc. 24, 4-

TES. Deus enim MIINDIIM dilexit, eique filium fu- Joh. 3, 16.
um unigenitum donavit: Chriſtus peccata MIINDI Zeh. I, 29.

, Chint
lecki Arennn

tr: ſemh, ſuſtulit. Idem carnem ſuam tradidit pro MHNDI Joh. 6, F.
i,A VIT A: Ipfius ſangvis propitiatio eſt pro TOTIIIS 1. Joh. 2, 2.

. mundi peccatis. Chriſtus dicit: Venite AD ME O- Matt. I1,29.
non dcn NES, qui laboratis & onerati eſtis: & ego rehciam

voOS. Deus omnia in incredulitate concluſit, II T O- Rom. 11, ze5
MANIIIM MISEREATIR. Non vult Dominus ali- 2. Pet. 3, 9

quos perire, ſed O MNES ad ponitentiam reverti. Rom. 10.
Idem Dominus OMNIIIM., dives in OMNES, qui iun?
vocant illum. Juſtitia Dei per fidem JESII Chrifſti Rom. 2.
venit in O MNES, & ſuper OMNES, qui credunt in
eum. Et hæc eſt voluntas Patris; ut OMNES, qui in Zoh. 6, 40.
Chriſtum credunt, vitam æternam habeant. Et vult Lac. 4 6B.
Ohriſtus, ut in genere omnibus, quibus poœnitentia 47.
agenda prædicatur, etiam hæc promilſſio Evangelii Marc.16,15.
Proponatur.— H S
Et hanc vocationem Dei, quæ per verbum Evange-
lii nobis offertur, non exſtimemus eſſe ſimulatam & fu-
catam: ſed certo ſtatuamus, Deum nobis per eam vo S
cationem voluntatem ſuam revelare: quod, videlicet,
in iis, quos ad eum modum vocat, per verbum efficax
eſſe velit, ut illuminentur, convertantur, & ſalventur.
Verbum enim illud, quo vocamur miniſterium Spiri- 2. Cor. 4.
tus eſt: quod Spiritum ſanctum adfert: ſeu, per quod Romz. 1, 16.
Spiritus ſanctus hominibus confertur: & eſt virtus
Dei ad ſalutem omni credenti. Cum igitur Spiritus
4 ſanctus per verbü efficax eſſe, nos corroborare, & vires
ſubminiſtrare velit: profecto vult Dominus, ut verbum
1, Eyvangelii recipiamus, ei credamus atque pareamiis.
ornn 1 , Qua de cauſa electi his notis, in ſacris literis ab a-
in⸗ P N liis diſcernendi, deſcribuntur. Oves meæ vocem meanm«
ADIINT, & ego cognoſco eas, & ſequuntur me, 79. 10, 2 .
Eee 4 & ego

96 XI. DE FEFTERNA PREDESTINAT.

VT
—
& ego illis do vitam æternam. Et, qui ſecundum pro- Qdantem
Eph. , 13. poſitum ordinati ſunt ad capiendam hæreditatem: au- eleticauſo non e

diunt Evangelion, credunt in CHRISTIM: invocant aEid hecſi
Rom. 8. Deum, eiq; gratias agunt: ſanctificantur in charitate, ſethum mentm
perſe verant in ſpe, patientia & conſolatione ſub cruce. (nts ſocdad re
Matth. ö. Et quamvis hæc bona omnia in ipfis adhuc tenuia atc;ß. Lonteneo nonce
Rom. 8, 16. infirma ſint: tamen eſuriunt & ſitiunt juſtitiiaom. ſelüceanit
I. Cor. I. Sic ſcilicet Spiritus Dei teſtimonium electis perhi- rehmapret
Philip. I. bet, quod ſint flii Dei: & c ùni quid petendum ſit, ne- Eſkllmineti,,
1 ſciunt, ſicut oportet, ipſe Spiritus pro eis intercedit lelrem mon
gemitibus inenarrabilibus. ocintm lter
2. Pek. 3. Præterea ſcriptura teſtatur, Deuny qui nos vocayit, Nelinelt Dee
Hebr. 3. agdeo fidelem eſſe, ut cum bonum opus in nobis ince- lin ui
Phifl. 1, 6, perit, illud conſervare, & continuare, atque ad finem e aliud lo⸗
usque perducere & perficere velit: ſi modo non ipſi nos dka kitten
ab eo avertamus, ſed initium ſubſtantiæ usq; ad finem eid monttun⸗
frmum retineamus: ad quam conſtantiam, ſuam nobis einmminb⸗
gratiam promilit. 222ð Iitfanräthaen
Hane revelatam Dei voluntatẽ inquiramus, mn edite- uletecellatiun
mur, atque ut eidé pareamus ‚ſedulo elaberemus: quan- Arotiueſen
doquidem Spiritus ſanctus per verbũ (quo nos Nora aonethefer
gratiam, vires & facultaté largiri vult: arcanæ autem &ε rol ergno⸗
occultæ prædeſtinationis divinæ abyſſum perſcrutati waeleneie
Luc. 13, 14. ne conemur- In hanc ſententiamn Ohriſtus cuidam cu- lng Kn den
In præfati- riosè interroganti, an pauci ſalvarentur, reſpondit: Co⸗ Aromithinn
one ſuper tendite, ut intretis per anguſtam portam. Et D. Luthe- icnebte
Ppiſtolavm rus inquit: Eodem ordine, quem Paulus in Epiſt. ad Ro- lu

zd Roma- manos obſervavit, procede. Prima tua cura ſit, de Chri ich uner
ipſius Uenoc lr

nos, ſto, ejusq; Evangelio: ut & tua peccata, &
ratiam atq; clementia agnoſcas. Deinde, luctare cum
peccato, ſicut docet Paulus à primo capite, usque ader
Gtavum. Poſteà ubi (in octavo capite) ſub cruce, ten- unin
tationibus, & afflictionibus exercitatus fueris, nonum, lenen
decimum, & undecimũ caput rectè te docebunt, quan- ecl
ta in prædeſtinatione divina conſolatio repoſita

DEEN. FHECTIONE DII e/

Quod autem multi vocati ſunt, pauci vero electi,

ln n Ki ejus rei cauſa non eſt vocatio divina, quæ per verbum
kiniar ſt, quaſi Dei hæc ſit ſententia: ego quidem vos, qui-
CMMle bus verbum meum propono, externe, per id verbum
nckftnr omnes voco ad regni mei cœleſtis participationem, at
nſitee in corde meo non de omnibus ſerio ad ſalutem vocan-
nii dis, ſed de paucis tantum, cogito. Voluntas enini mea
tuunt .

hæc eſt, ut major eorum, quos per verbum voco, pars
neque illuminetur, neq; convertatur, ſed condemnetur

unquahe atque in æterna morte maneat: etſi per verbum meum,

Prins n quo vocantur, aliter meam illis nientem declaro, & c.

Hoc enim eſſet Deo contradictorias voluntates affin-
gere: quaſi is, qui æterna veritas eſt, ſecum ipſe diſſen-
tiret: aut aliud loqueretur, aliud vero corde preme- 4
ret. Hanc levitatem, hanc improbitatem (cùm aliud
verbis proponitur, aliud in corde fovetur) Deus ipife Hlal. 5 I2.
etiam in hominibus arguit & punit: ut David aliquo-
ties teſtatur. Et hac ratione fundamentum fidei noſtræ B
maxime necefſlarium & conſolationis veræ pleniſſi-
mum prorſus everteretur: ex quo nobis quotidie ad-
monitiones hæ afferuntur & inculcantur, quod ex ſolo
Dei verbo (per quod nobiscum agit, nosq; vocat) di-
cere atque ſtatuere debeamus, quæ fit ipſius erga nos
voluntas: & quod ominia illa, quæ nobis in verbo Do-
mini promittuntur , firma fide amplecti, neque de iis
ulla ratione dubitare debeamus.
Et quidem eam ipſam ob cauſam (ne de revelata
Dei erga nos voluntate dubitemus) promiſſionem
Evangelii Chriſtus non tantum generaliter proponi
curat: ſed etiam Sacramenta promiſſioni annectere
voluit, quibus tanquam ſigillis ad promilionem ap-
penſis, unicuique credenti promiſſionis Evangelicæ
certitudinem confirmat.
Ea de cauſa retinemus etiam privatam abſolutio-
nem (ut Auguſtana Confeſſio articulo undecime lo-
Pee;5 qui-

ℳ-

89⁸ XI DE „TERNA PRXDESTINAT.

—

, Dei abſolutio⸗
quitur:) docentes, Dei mandatum eſſe, ut abſol ie
ni fidem habeamus, ac certo ſtatuamus, tani vere (aren
do verbis abſolutionis ſidem habemus) Deo re⸗ ranei
. litus delapſam ea de r
liatos nos eſſe, ac ſi vocem c& zaelaplae en Ee e
audiviſſemus: quam ſententianr etiam Apolog e en.
Grmat. Hæc vero conſolatio eximia prorſus nol
Dei ſtatuendum
Sacramenta, de voluntate Dei erga nos ſt ehnn
eller religionis noſtræ
Quin etiam illud fundamentum neligioui⸗ =
everteretur: quod credimus, Spiritum ſane or.
verbo prædicato, audito & diligenter con ider nbrt.
T , . D L
Matt. 22. ſentem atque efficacem eſſe & operari Crinns ,
Alk. 15. quaquam ſentiendum eſt, ut and at aui vetbam
13 . 1 * na en . t .
Hebr. 4. eos etiam in electorum numero du berſe
“ i contemnunt, repellunt, execrantur, atq
ct. 7. Dei contemnun rep errarct obe
Tuc. 14. quuntur: qui audito verbo ardn i ront loccati
Marc. 16. Kr mant: qui Spiritui fancto reſiſtunt: q

„

⸗
g: in Chriſtum veré
. itenti : neq; in Chriſtun
Matt. 7, 22. absque pœnitentia perſeverant in d etergurt
Rom. 97. credunt: externa tantuin ſpecie p

.— z-
iſtũ alias juſtiti rationes qu
aut extra Chriſt alias juſtitiæ & ſalutis

. 1 10 ordinavit,
i uO conſili
runt. Ut enim Deus in *terno ſi

ut Spiritus ſanctus electos per rlen ui Chriſtum
net atque convertat, atque omnes illos, 4 os æternam
—.. . ... 8 e
ver ſide amplectuntur, uſtiſcet, ſud conſlio decreyit,
onterat: ita in eodem fuo c .
ſalutem conterat: ita in eode , illud repudiant, & Spi-
quod eos, qui per verbum vocati, illud Hibaciter operari
ritui ſancéto (qui in ipſis per verhum di in ea contu-
C& ecax elſe le) reſnſtunt, & ob & æternæ da-
macia perſeverant, indurare, repro n bas rationes in-=
mitlationi devovere velit. Et cnndum h Nas vocats
telligendum eſt, quod ſcriptura dicit: Multos vocatoe,
paucos vero electos eſſe.

llumi⸗

(erid reciin iq; ſincere
Pauci enim verbum Dei ſerio recipiunt, eiq;!

. : neque in
btemperant: major pars contemnit verbum: neq

*

—

ati * er verbum &ι
peretur: ſi non ex vocatione, quæ fit p

regiis

ð
r
eiß lls nuptün
ſbinonelt in
toDiſec peryer
. illkinſkmnmen
Unper vocation
Fiiniſincko,
ſbre lenet en
eenete & NO]
HM J Uli glicken
eumnim ſelpol
alinnhectk,

lni Cpus umince

Cncarnlit I
Elrri caula dee
lohei Urrcepto
t: rod piriti
unt: ned⸗
Gule dt
lea
Dun

ingtn
n Stan
bonium
arlahlent
Ks mylen
Ntnos önilin

trimg ofe
ond Vere Mater
in ſe..:
kunt Kingrion
(eolliumgt. uod
let n
Rün meritisn
nChigeneg.
larti

unhidtnng
Sie n
14
and netn

us

NDRN
——
umele,
õ
Inbenu) nt

And eten
r

1

4

cauſa non hæc eſt, quaſi Deus illis, in quibus bonum

ET ELEOTIONE DEI. ez

2

regiis illis nuptiis vult comparere. Hujus contemptus
verbi non eſt in cauſa, vel præſcientia vel prædeſtina-
tio Dei, ſed perverſa hominis voluntas, quæ medium
illud & inſtrumentum Spiritus ſancti, quod Deus ho-

mnini per vocationem offert, rejicit, aut depravat: : &

Spiritui ſancto, qui per verbum efficaciter operari cu- AMarz. 237
pit, repugnat, ſicut Chriſtus dicit: Quoties volui con- g. 137.
gregare te, & N O LIISTIA R Leeec. 7 1.
Multi quidemm verbum Dei initio magno gaudio
recipiunt: ſed poſteò rurſus deficiunt. Ejus autem rei
illud opus jam incepit, gratiam ſuam ad perſeveran- Phil, 1, 6.
dum dare nolit: Hoc enim cum Pauli verbis pugnat: 2. Pety. 2.
Sed vera cauſa defectionis ipſorum eſt, quod ſeſe aſan- g. 10.
Cto Dei Præcepto rurſus, & quidem petulanter aver- Eph. 4, 36.
tunt: quod Spiritum ſanétum contriſtant, & exaſpe- Receno.
rant: quod coinquinationibus hujus mundi rurſus ſeſe 2. Pot
implicant, & Satanæ hoſpitium cordis ſui adornant. Laug. , 2 25.
Horum hominum poſteriora deteriora funt prioribus.
Hucusq; ſacra ſcriptura i in revelando divinæ præde-
ſtinationis myſterio progreditur. Quied ſi infra has
metas nos continuerimus, & verbo Dei revelato inni-
Xi fuerimus, profecto docétrina illa ampliſſimam conſo-
lationis veræ materiam nobis ſuppeditabit. Egregie
enim prædeſtinationis doctrina articulum juſtiſicatio-
nis confirmat: quod, videlicet, gratuito, ſine omnibus
Ooperibus & meritis noſtris, e mera gratia propter ſo-
lum Chriſtum juſtificemur atq: ſalvemur. Ante ſecu--
la eni im hujus mundi priusquam in rerum natura eſſ- –
mus, imé antequam mundi fundamenta jacerentur:
cùm quidem nihil boni agere adhuc poteramus: ſecun-
dum propoſitum Deiin Chriſto ad rternam ſalutem Kem. 9.
electi ſumus: Hacetiam doctrina omnes falſæ opinio- 2. Tim. 1.
nes, & errores deviribus naturalis noſtri arbitrii, ever.
tuntur: quia manitfeſtum eſt, quod Deus in ſuo confſilio
1 HM aute

n,

„16 XI. DE FETERNA PREDESTINATr.„. IT I.
ante mundi ſecula decreverit atque ordinarit „ quod o- Cereſki uromnia
4 mnia, quæ ad converſionem noſtram pertinent, ipſe ung Mnoeant
virtute Spiritus ſui ſancti (per verbum) in nobis effice-⸗ Gltnen er hoc
re & operari velit. . unſio gopal
Quin etiam hæc doctrina præclaram nobis conſo- hiammttbulin
lationem monſtrat. Quantum enim eſt hoc benefici- iun Engrlis Chr
um Dei, quod is de uniuscujusq; Chriſtiani converſio- untumezfattine
ne, juſtitia & ſalute, adeo ſolicitus fuit, atque tam fide- ugriofiuctirin
1 liter procuravit, ut ante jacta fundamenta mundi deli- EIlmriquodpii
beraverit, atque in illo arcano ſuo propoſito jam tum ilbeihrrori
ordinaverit, quomodo me ad ſalutem vocare, adduce- uod negztribi
re, & in illa conſervare velit? Quid? quod meam ſalu. uns e lit e
tem adeo firmis præſidiis munire voluit, ut eam in &. Aahritafn.
ternum ſuum propoſitum ( quod falli aut everti nun- Nattalicari
quam poteſt) tanquam in arcem munitiſſimam cor⸗ enahfeti .
b. 29. Caret atque adeo in omnipotenti manu Domini noſtri tninſita Ete
Joy. o, 7. Jeſu Chriſti ( unde nemo rapere nos poteſt) conſervan- uneng il ler
dam poneret. Si enim nobis tutela & defenſio noſtrz it ofindan
ſalutis committeretur, Deus bone, quam levi momen- 4 lertoenal,
to eam, propter infirmitatem, pravitatem & corrupti- hortatonerle
onem carnis noſtræ amitteremus? quam facile ea no- Manfſim⸗ an
bis per inſidias & vim diaboli atque mundi tmaeküns: plntoien
noſtris manibus extorqueretur atque eriperetur? I 0 H lriti M
Paulus certitudinem beatitudinis noſtræ ſuper funda- Euni: “W,
mentum propoſiti divini extruit, cum ex éo, quod e wundh ad,
cundům PROPOSITIM Dei vocati ſumus, colligit, ltans eſh
Rom. 9, 39. neminem nos poſſe ſeparare à dilectione Dei, quæ eſt Onldrocbt
. in Chriſto Jeſu Domino noſtro. edul etrealtem gi
In afflictionibus vero & gravibus tentationibus. R thner l
cidiämam ex hoc articulo conſolationem petere licet. ülenn
Docemur enim, Deum in conſilio ſuo, ante ſecula muü- l *“ H
di decreviſie: quod in omnibus calamitatibus miſe- U Chil
. riis, & anguſtiis nobis adeſſe; tolerantiam ſub cruce Aboninel
largiri, conſolari nos, ſpem Chriſtianam exſuſcitare, al ſaſe
ventum Mi apie

tutante igere, talemque tandem e dl
slere & nuta usm Etigere, 7 dare htogitei

1* 4 . 2 D 1 . . ů
REDNENeꝰg FT ELECGCTIONE DEI„. rr
gte Nunt E dare velit, ut omnia mala ad ſalutem noſtram cedant, 8
norm in camq; promoveant. Unde & D. Paulus egregiani con- Rome. 8.: 28.
rverhun innss ſolationem ex, hoc articulo depromit, cum docet: Ieg.
Deum in ſuo propoſito ante rempora mundi ordimas-
ſe, quasnam tribulationes, &, quod crucis genus LDo-

len
1 Precuiniisd

he Wminus fingulis Chrifſtianis irnponere velit, ut omnes
i conformes fiant imagini filii ſui, & oſtendit, quòd uni-
ieh C „ Ccuique pio ſua crux in bonum cedat ſeu cooperetur:
ſcnutii proptereà quod pii omnes ſecundum P RO P OS I-
fudmen FIIIMDei ſint vocati. Ac tandem univerla complecti-
anſa tur: quod neq; tribulatio, neq; anguſtia, neq; vita, neq;
AAlan

mors, &. poſſit nos ſeparare àa dilectione Dei, quæ eſt
(ud Uän Chriſto Jeſi.
Præterea hié articulus luculenter teſtatur, quod Ec-
cleſia Dei adverſus omnes inferorum portas & impe-
tus ſit manſura. Et docet, quæ ſit vera Dei Eccleſia: Rom. 9.
ne magna illa falſæ Eccleſiæ autoritate & auguſta il⸗
lins ſpecie offendamur. H
Et ex hoc articulo multæ graviſſimæ admonitiones
& exhortationes depromuntur, ut, Luc. 7. Contemnüt
Dei conſilium adverſus ſemetipſos. Et Luc. 14. Dico vo- Luc. 7. F.
bis, quod nemo virerum illorum guſtaturus ſit coœnam 30. 6. I4. B.
meam. Et alibi: Multi votcati ſunt, pauci veroô electi. 24.
Et rurſus: Qui aures habet audiendi, audiat. Et: Vi= Mazih. 22,
dete, quomodo audiatis. Atq; ita doctrina de hoc arti- g. 14.
culo ſalutaris eſt, plena conſolationis, & ad uſum no- Lac. 2, 8.
ſtrum multis modis transferri poteſt. 5
Accutaté autem diſcrimen obſervandum & retinen-
dum eſt, inter id, quod de hoc negotio expreſſè in ſa-
, gibrort cris literis revelatum eſt: & inter ea, quæ non ſunt re-
ibimat, Velata. Præter illa enim, de quibus hactenus dictum
llelo⸗n eſt, & quæ in Chriſto maniteſte revelata ſunt, multa
i adhuc Dominus de hoc myſterio reticuit & occulta-
ſrmm/, vit: eaq; ſoli ſuæ ſapientiæ & ſcientiæ reſervavit. Talia —
Srlim „ inveſtigare, cogitationibus noſtris indulgere, aliquid
Agae iis

Irz XI. DE ETERNA PRXYDESTINAA.„D„
de iis ſtatuere, aut ſcrutari nobis non licet, ſed toti à re
verbo Dei revelato, quod ipſe nobis proponit, pende- ſhuniſgin
xe debemus. Hæc admonitio in hoc myſterio apprimes iginchgi
neceſſaria eft. ”l Müugn lnnd
D Ba enim eſt corruptæ naturæ noſtræ curioſitas, ut mekkan
magis iis, quæ abſtruſa & arcana ſunt, indagandis, Paireanen
quam iis quæ de hoc negotio Deus in verbo ſuo no- crrmeg Uin
Dis revelavit, cognoſcendis, deleétemur: præſertim ißtionbis
cum quædam in hoc myſterio tam intricata & Per- mtmuntts
plexa occurrant; quæ nos in mentibus noſtris acumi. ietenmn
ne ingenii noſtri conciliare non poſſumus ſed ne⸗- rdeſdc
que id nobis à Deo demandatum eſt. 22 RM
Dubium quidem non eſt, quin Deus exactiſſimeòe wi apece
certiſſime ante tempora mundi præviderit, & hodie MNc a

i vocati ſunt, eun) in u
etiam nôrit, quinam ex eorum numero, qui vocatt lunr; hhonnpoſter,
in Chriſtum credituri, aut non credituri ſint: qui ex “ in
peccata gravia prolapfſi, reverſuri ſint, & qui in ſceleri- arun

,ubſerenir
bus perituri. Et haud dubie etiam numerus ecrum, quI nſ

. PtI ti Womestdin
ſalvabuntur, & damnandorum Deo probé notus elt. Dittd
DSDnia verò Dominus kalia arcana ſoli ſuæ ſapientiæx olugrati
Qula der⸗ icquam in verbo ſuo revela- Ditiin ſane
reſervavit: neq; ea de re quicquam in verbo ſuo ibus Inlkboni
⸗ vit: multo vero minus hæc myſteria cogitationibus Ninengh
. . . . —. 7 . 18 1 are⸗ us:
Ram., 11 noſtris indagare nos juſfſit; quin potius, né 1 ediz Winnb E
mur, prohibuit : non decet nos cogitatiomid nn e

. . . . . . . 1 N 1
indulgere, ſtatuere aliquid, ratiocinari, aut illa occultis. ie deee
ſima inveſtigare velle: ſed in verbo ipfſius revelato (ad ndMecelc

Weni
uod ille nos ablegavit) acquieſcere nos oporttet. (n üumnen
Noyvit enim Dominus procul dubio tempus & ho- ſnek
„ „ — . . . 1* S 1
ram, eamq; apud ſe conſtituit quando, videlicet, u ers ünti hnii
1 quemque vocare, convertere: & lapfum rurſus crige- DWr ln

velit. Quia vero id nobis non eſt revelatum: ndo & e e

mus hoc nobis injungi ſerio, ut ſemper prædica

Af. 1, 5. 7 tractando Dei verboiinſtemus, tempus vero, & horam nd Ke
ohveyionis Deo permitzang⁴³. ͤſgin

„

n. F ELECTIONE DI. e
non liet, 8l 4 Anc eundem modum cum videmus, quod Deus ver-
odis Non um ſuuin alicui regno aut ditioni donat, idem vere
Mor miſed “ alii genti non largitur: irem, quod id ipſum ab uno po-
pulo aufert, alii vero diutius concedit: quod hic indu-
ge okn ni ratur, excoœcatur, & in reprobum ſenſum datur, ille ve-
cmn iit, r, qui in eadem culpa hæret, ad Deum convertitur, &c.
Deus in h cavendum eſt diligenter, ne in his rebus expendendis, R
Stedem E“ cogitationibus noſtris nimium indulgeamus. Paulus“. 1I1, 22,
umimia autem certas metas nobis poſuit, quousq; progredi li-
entbis nti ceat. Jubet enim nos in illis, qui pereunt, conſiderare
juſtum Dei IuDICIIM & pœnas peccatorum: Sunt
md. „ enim hæc digna peceatis ſupplicia, ſi Deus totam ali-
quam provinciam aut gentem (propter verbi divini
contemtum) ita punit, ut hoe ingens malum etiam V
in ipſorum poſteritatem redundet: ut eſt videre in ob-
Ktinatis & perditiſſimis hominibus, Judæis. Et hoc meo-
do Dominus quarundam provinciarum & perſonarum
Ppœnis ſeveritatem ſuam oſtendit, ut demonſtret, qu

mndi If
numeng
n teluſ⸗
bn gin
Curi Nah

qui-

unemde, bus nos omnes malis digni eſſemus, qui Deo pro re-
n velato verbo ingrati ſumus, & indigne Evangelio vivi-
mleo 6 mus, Spiritum ſanctum ſæpe graviter contriſtamus.

Neni n 1,4

Et vult Dominus, ut illorum exemplis moniti, in timo-
re Dei vivamus: & ut ipfius bonitatem ( quæ præter
meritum nobis contingit) in nobis, quos verbo ſue
Qignatur, neque nos indurat, aut rejicit, agnoſcamus,
& grata mente celebremus.
OQùm enim natura noſtra peccato corrupta, & id-
circo iræ divinæ & æternæ damnationis rea ſit: Deus
nobhis prorſus nihil debet: neque ullo jure tenetur; uf H
nobis verbum ſuum & Sprritum ſanétum largiatur, atq; 4
WKratia & favore nos proſequatur. Quid? quod ſæpe er-.
. iam eà dona, quæ ipſe nobis ex gratia largitur; repu- .
diamus, nosq; æterna vita indignos reddimus. Juſtum &α0. v.
igitur ſuum judicium, quod hominum impietas mere- 6
Hur, cenſpisiendü in quibusd regnis, pepulis, perſonis,

814 XI. DE FTERNA PREDESTINATN.—

proponit, ut nos cum illis collati, & quam ſimiſitni illis
Aunntlectio de

deprehenſi, tanto accuratius D EI immenſam miſeri-
cordiam (quæ nulli merito noſtro deberur) in vaſis mi-
ſericordiæ agnoſcere & celebrare diſcamus.
Illi enim nulla afficiuntur injuria, qui pœnas ſuæ im-
pietatis luunt, & ſcelerum uorum ſtipendia accipiunt.

At in his, quos Deus luce vVerbi ſui donat, eamque apud

ipſos conſervat, qua miſeri mortales illuminantur, con-
vertuntur, ſalvantur, Dominus immenſam ſuam gra-
tiam & miſericordiam ſine ipſorum meritis commen=
dat. ,
Cum eo usque in hujus articuli meditatione pro-
gredimur, tum in tuta & regia via ambulamus. Scriptum
eſt enim de hoc myſterio: Perditio TA exte eſt, ſra-

7

ELI
l Clod Domin

Mrienionem e
is Tellg dilect
IN. ArTE

une, guilabot⸗

In Deghititus
Erfeni, gbia de
ne kagne to

AEumnolcant. l

Ole. 13, 9. ilae, guoch
el: TANTIMMODO in me AllXILIIM TüUM: Euter el,
Quæcunque autem cogitationes & quicunque ſermo-⸗ “ umn ni
nes extra hos limites in hac diſputatione evagari vo- i niſi
lent, eos ſtatim cohibeamus, & cum D. Paulo labellum lenere
Rom. 9, 20. digito compeſcamus, memores dicti: ◻ homo, tu quis lnhin ann
. es, qui reſponſes Deo? eineei
Kt ſané, quod in hoc articulo non omnia perſcruta- u ul
ri & perveſtigare posſimus aut debeamus, docet D. Pau- get ine,
lus ſuo ipſius exemplo. Cum enim de hoc articulo unnn. Er
multis e verbo Dei revelato diſputaſſet: tandem cum 1 3ls n. 1
eo ventum eſſet, ut diceretur, quænam Deus arcanæ fnlkinen
ſuæ ſapientiæ de hoc myſterio reſervaiſet : ſilentio ea Ulkr nbat
tegit, diſputationem abrumpit, & his verbis conchu- —
Rem. 11, 33. dit: O altitudo divitiarum ſapientiæ & ſcientiæ Dei! i
quam incomprehenſibilia ſunt judicia ejus: Quis enim kmile ter
