eporteat ſatisfa dere? . crcitit
. Objiejunt de Adam, de Davide, qui propter adulte- uiiſelken
rium punitus eſt. Ex his exemplis faciunt univerſa- erat ad
lem regalam, quod ſis gulis peccatis reſpondeant pro- erlcki,
„„ priæ ponæ temporales in remiſſhione peccatorum. Prius tiction
dictum eſt, ſanctos ſuſtinere peenas, quæ ſunt opera Dei, Deteriti
ſulſtinent contritionem ſeu terrores, ſuſtigent & alis n &
comqdhunes afflictiones, Ita ſuſtinent aliqui propriss okraF
pœhis à Deo impoſitas, exempli cauſa. Et hæ pornæ ni- emez
hil pertinent ad claves, quia claves neque imponere, ne- Ppter
que remittere eas poſſunt, ſed Deus ſine miniſterio cla- Arungan
vium imponit & remittit. Nec ſequitur univerfalis re- oqna
gula: Davidi propria peœna impoſita eſt. Igitur prœæter Uini Pe
comunes afflictiones, alia quædam purgatorii pœna eſt, neti

in qua ſingulis peccatis ſinguli gradus reſpondent. Ubi unn

XNYE

—
—M..
n: Alicions
gni in nin

tiam n em

nin 5. Cn
mortihcant
ſ, nonole 4
in (Arlle ⸗

t abolerthe

nus Nei

res mortilch
ebalue: An
e1o elii
el on
e non d⸗
ettiet
ulate dlii⸗
em, ues N
1 gparun l.

7a. (CM
Cckones

Helek
in upn

protet 4
innt uſn
SS
eoratoln,

operihe
ſe
i gen
Mioeuk .
l i

ui Pro.
ligni, “

Et hehe
nponme,

34

Qdocet hoc ſcriptura, non poſſe nos d morte æterna libe-

7

— ErT SATISFTAGTIONE.— 19 5

rari, niſi per illam compenſationem certarum pœnarum
præter communes afflictiones 2² At contra ſæpillime do-
cet, remiſſionem peccatorum gratis contingere Pproptes
CHRISTUM, Chriſtùm eſſe victorem peccati & mor-
tis, quare non eſt aſſuendum meritum ſatib ſactionis, Et
quamvis afflictiones reliquæ ſint, tamen has interpre-
tatur præſentis peccati inortificationes eſſe, non com-
pen ſationes leternæ mortis, ſeu pretia pro æterna mor-
te. Job excuſatur, quod nen ſit afflictus Propter præte-
rita mala facta. Itaque afflictiones non ſemper ſunt po-
næ, aut figna iræ, Imè pavidæ conſcientiæ docendæ
funt, alios fines afflictionum potiores eſſe, ne ſentiant
ſe à DEO rejici, ſi in afflictionibus nihil niſipœnam
& iram Dei videant. Alii fines potiores ſunt conſide-
randi, quod Deus alienum opus faciat, ut ſuam opus fa- .
cere poſſit, &c. Sicut longa concione docet Eſaias Ha. *, 1. H
cap. 28. Et cum diſcipuli interrogarent de cœco, quis
peccaſſet? Johannis 9. reſpondet CHRISTUS, cauſam Job. 9, 3.
citatis eſſe non peccatum, ſed ut opera Dei in eooma—«
nifeſtentur. it apud Jeremiam dicitur: Quibus non Jer. z 12.
erat judicium, bibentes bibent, &e. Sicut Prophetæ in-
terfecti ſunt, Johannes baptiſta, & alii ſancti. Quare
afflictiones non ſemper ſunt poenæ pro certis factis
Præteritis, ſed ſunt opera Dei deſtinata ad noſtram utili·.
tatem, & ut potentia Dei fiat conſpectior in inkrmitate Cv. 12, 9.
noſtra, Sic Paulus ait: Potentia Dei perficitur in infirmi 29
tate mea. Itaque corpora noſtra debent eſſe hoſtiæ,
propter voluntatem Dei, ad obedientiam noſtram de,
clarandam, non ad compenſandam mortem gternam,

nlere“ pro qua aliud pretium habet DEUS, ſcilicet mortem Fi-

lii fui. Et in hanc ſententiam interpretatur Gregorius
ipſam etiam poœrnam Davidis, cum ait: Si Deus propter
peccatum illud fuerat comminatus, ut ſic hamilisrétur
fllio, cur dimiſſo peccato, quod erat ei comninatus;

X

196 VI. DE CoNFESSIONyI
implevit? Reſpondetur, remiſſionem illam peccati
factam eſſe, ne homo ad percipiendam vitam impedire-
tur æternam. Subſecutum vero illud comminationis
exemplum, ut pietas hominis etiam in illa humilitate
exerceretur atque probaretur. Sic & mortem corporis
propter peccatum DEUS homini inflixit, & poſt pecca-
torum remiſſionem propter exercendam juſtitiam non
ademit, videlicet ut exerceatur & probetur juſtitia iſto⸗
rum, qui ſanctificantur. .
Neque vero tolluntur communes calamitates pro-
prie per illa opera ſatisfactionum Canonicaram, hoc
eſt, per illa opera traditionum humanarum, quæ ipſ ſic
uauauauaa.lere dicunt ex opere operato, ut etiamſi fiant in pec-
==ð cato mortali, tamen redimant peenas. Et cum bji-
1i Cer. igt. citur illud P'auli: ſi nos judicaremus ipfi, non judica-
remur à Domino, verbum judieare intalligi daber de
cota pœnitentia, & fructibus debitis, non de operibus
non debitis. Adverſarii noſtri dant pœnas contemtz
Grammatices, cum intelligunt judicare idem eſſe, quod
cataphractum peregrè ire ad S. Jacobum, aut ſimilia
opera. Judicare ſignificat totam pœnitentiam, ſignilicat
damnare peccata. Hæc damnatio vere fit in contritio-

ne, & mutatione vitæ. Tota pœnitentia, contritio, ſi.

Qges, boni gructus, impetrant, ut mitigentur panæ, &α,
Eſas 7, y. calamitates publicæ & privatæ, ſicut Eiaias capite primo
docçet: Definite male facere, & diſcite benefacere, &c.
Si fuerint peccata veſtra, ut coccinum, quaſi nix deal-
babuntur. Si volueritis & audieritis me, bona terræ

comedetis. Nec eſt ad ſatisfactiones & opera traditio-

mum humanarum transferenda graviſſima & ſaluberri-
ma ſententia, à tota pœnitentia & operibus debitis, ſeu
à Deo præceptis. Et hoc prodeſt docere, quod miti-
gentur communia mala per noſtram pœnitentiam, &
per veros fructus pœnitentiæ, per bona opera facta ex
= ſide, nen ut iſti fingunt facta in peccato mortali. Et huc
JU, L per;

Pertinete
de total
Verunt ni
Qod
nie,aoch
ſiiglinan
tamn. Ner
Vel ade
in bis n
eſle non
Ctionen,
Kicut Ar

Mottib⸗

(imiles.
iiis voc
candanm
Veri ſi
elt Mort
Utcompen
Aeccan
llan elli
nethetup
Uätum elſe
Per enim

. enr rei,

lumChr

donfello
ſit
Enttenti
lmehns
ltenn,
ntle
uones ſ
knti
Aihllone

ET SATISFACTIONE. 197

1

XNt H
— pertinet exemplum Ninivitarum, qui ſua pœnite ntia Jon. 3, 79299
len. S (Qde tota loquimur) reconciliati ſunt Deo, & impetra-
ten verunt ne deleretur civitas. S
euaice Quod autem Patres mentionem ſaciunt ſatisfactio-
il omma , quod concilia fecerunt Canones, diximus ſupra di
orten nhun ſciplinam Eccleſiaſticam fuiſſe, exempli cauſa conſtitu-
Knal e tam. Nec ſentiebant hanc diſciplinam neceſſariam eſſe,
iltmn vel ad culpæ vel ad pœnæ remillionem. Nam ſi qui
rur lkmk⸗ in his mentionem purgatorii fecerunt, interpretantur
eſſe non compenſationem æternæ pœnæz, non ſatisfa-
limiutnf⸗ cttionem, ſed purgationem imperfectarum animarum,
niterin, Sicut Auguſtinus ait venialia concremari, hoc eſt,
umn ei mortificari ditſidentiam erga DEUM, & alios affectus
1 har i ſimiles. Interdum ſcriptores transferunt ſatisfactio-
lt n vies vocabulum ab ipſo ritu, ſeu ſpectaculo, ad ſignifi-
ſ, gon juch S candam veram mortificationem. Sic Auguſ tinus ait:
l Vera ſats factio sſt peccatorum cauſas excidere, hoo
en de eX eſt, mortificare carnem. Item coercere carnem, non
Eenas C hnn ut compenſentur æternæ ponæ, ſed ne caro pertrahat
ilmlzn àaddᷓ d peccandum. Ita Gregerius de reſtitutione loquitur;
bunny Atin, falſam eſſs pœnitentiam, ſi non ſatiskhat illis, quorum
eln igi⸗ res occupatas tenemus. Non enim vere dolet ſe fu-
ſt in omii 3 ratum eſſe, aut rapuiſſe is, qui adhuc furatur. Tantiss
CNtit per enim fur aut prædo eſt, dum eſt injuſtus poſſeſſe br
egtor ne alienæ rei. Civilis illa ſatis factio necellaris eſt, quia Eph. z, 25.
iuſufe ſcriptum eſt: Qui furatus eſt, deinceps non ſürclar.
hereſien Item Chryſoſiomus inquit: in corde contritio, in ore
guſ ir confeſſio, in opere tota humilitas. Hoc nihil contra
ne, elu n nos facit, debent ſequi bona opera ?enitentiam, debet
cen i Ppernitentia eſſe, non ſimulatio, ſed totius vitæ mutatio
mal e mn melius. .
n go Iltem, Datres Ccribunt ſatis eſſe, ſi ſemel in vita fiat
ee, 4 4 Ulla publica ſeu ſolennis pœnitentia, de qua ſunt facti
tentamn Canones ſatisfactionum. Qua ex re intelligi poteſt,
iſh quod ſentiebant illos Canones non eſſe neceſſarios ad
m remiſnionem peecatorum. Nam præter illam ſolennem

dum, ut fatisfactiones contra expreſſum Evan
7
aboleantur. Nes i igitur hactenus oſtendimus, Canoni-

198 VI. DE CoNFESSIONE

pcenitentiam, ſæpe alias volunt poœnitentiam agt, ubi
non requĩire bantur Canones ſatisfactionum.
Architecti confutationis ſ ribunt, non eſſe toleran-
ngelium
cas ill Ias ſatisfactiones, hoc eſt, opera non debita, fa=
ciends propter compenſationem pœnæ non habere
mandatum Bvangeliij. Res ipſa hoc oflendit, ſi o-
pera ſatisfactionum ſunt opera non debita, quare al-
legant expreſſum Evangelium? Nam ſi Evangelium
Jubenet compen nſari pœnas per talia opera, jam eſſent
debita opera, Sed ſic loquuntur, ut fucum faciant i im-

Pen tis, & allegant teſtunonia, quæ de debitis operi-

bus loquuntur, cum ipfi in ſuis ſatisfactionibus præ-
Kribant opera non debita. Imo ipli concedunt in
ſcholis, ſine Peccato recuſari poſſe ſatisfactiones. Fal-

ſo igi tur hic ſeribunt, quòd expreſſo Evangelio co-

gamur ſatisfactiones illa as Canonicas ſuſcipere. Cæ-
terum nos ſæpe jam teſlati ſumus, u pœnitentia

debeat bonos fructus parere, & qui ſint boni fr uctus,

docent mandata, videlicet invocatio „ gratiarum a⸗

ctio, confeflio Evangelii, docere Evangelium, obedi-

re Parentibus, & mag iſtrati ibus, ſervire vocatieni, non
occidere, non retinere odia, ſedeſſe placabilem, dare

eg entibus, quantum pre facultatibus poſſuamus ,„ non
P

ſeo rtari, non mœchari, ſed coeërcere, & refrenare „caſti-
gare carnem, non propter compenſationem poenæ æ=-
ternæ, ſed ne obtemperet diabolo, ne oflendat Spiritum

Sanctum, Item vera dicere. Hi fructus habent præcepta

DEI, 8* Propter gloriam & mandatum Dei fieri de-
bent, babent & præmia, Sed quèd non remittantur

Poœnkæternæ, niſi propter compenſationem certarum

traditionum aut purgatorii, hoc non docet ſcriptura-

Indulgentiæ olim erant condonationes publicarum illa-
rum cbiervationum, ne nimium grararentur! homines.

Quod

Owhn 1
Pene quen
Urcompen
Wina altto
ſtmos, &
elkremillig

entiatue
gepolttic⸗

inculgen
ANporgat
ſuhertert
iche⸗
Ouam, ut
inonen
habete
tuntur

molunte

repeccat⸗
t logni
wanlacun
liconrer
Malſbiat
teſ
rntio⸗
tuntur,
n gud
lehettin
Unlrrgo⸗
Khladre
Iintnoſtr
Ualrer

Mndetii

H .
.

Er SATISFACTIONE. 199

ian ei Quod ſi humana autoritate remitti ſati factiones &
in⸗ ponæ queunt, non igitur Jure divino neceſſaria eſt .
ell tlun illa compenſatio. Nam Jus divinum non tollitur hu-
Harglin mana auteritate. Porro cum hunc per ſe antiquatus
nns(im ſit mos, & quidem diſſimulantibus Epiſcopis, nihil opus
ndebia, „ elt remiſlionibus illis. Et tamen manſit nomen indul-
ron hE gentiarum. Et ſieut ſatisfactiones non intellectæ ſunt
lentt Qe politica diſciplina, ſed de compenſatione pœnæ: ita
ita, duae! indulgentiæ male intellectæ ſunt, que d l'berent animas
Pungin ex purgatorio. At clavis non habet poteſtatem, nii
1, in tlet ſuper terram ligandi, & ſolvendi; juxta illud: Quic- Matt. 16, 19.
n facinti. quid ligaveris ſuper terram, erit ligatum in ceelo. Quic-
ſebitis e quich ſolveris ſuper terram, erit ſelutum in ecœælo. Quan-=
gionis . quam, ut ſupra diximus, clavis poteſtatem habet non
ücedt? imponendi pœnas aut cultus inſtituendi, ſed tantùm
gones. A habet mandatum remittendi peccata, his, qui conver-
rengelit tuntur, & arguendi & excommunicand: iſtos; qui
laere. nolunt converti. Sicut enim ſolvere ſigniſicat remitte-
04 Neniend re peccata, Ita ligare ſigniſicat non remittere pecca⸗
bon h ta. Loquitur enim CHRISTUS de regne ſpirituali. Et
griune mandatum Dei eſt, ut miniſtri Evang-hi abſolvant hos,
eiun, el qui convertuntur, juxta illud: Poteſtas nobis data eſt 2. Cor. 10,8.
ctei, en ad ædificationem. Quare reſervatio caſuum pelitic
rchlen,in res eſt. Eſt enim reſervatio pœnæ Canonicæ, non eſt
mis, ia reſervatio culpæ coram DEO in his, qui vere conver-
tenitt,l tuntur. Droindè recte judicant adverſarii, cùm faten-
en e tur, quòèd in articulo mortis illa reſervatio caſuum non
dsrgirin debeat impedire abſolutionem. xpoſuimus ſummam.
Pent rrehii noſiræ doctrinæ de pœnitentia, quam certe ſcimus piam
Dei beiile 8. ſalubrem bonis mentibus eſſe. Et boni Viri, ſi contule-
lenttun rint noſtram doctrinam cum confuſiſſimis diſputationi-
etarn bus adverſarxiorum, perſpicient adyerſarios omiſiſſe do-
S“ mun Cdrinam de fide juſtiſicante, &conſolante pia corda. Vide-
bt nui punt etiã multa fingere adverſarios, de merito attritio⸗
nn vrs nis, de illa in Enita enumeratione delictorũ, de ſatisfactio-
ntenn W4 Wͤüͤäbee

200 VII. Dęg NuMERO Er Usu

4

. 7 — —
nibus, &7 YαOhα , &r* &εαρ+ ρταρ
quidem adverſarii ſatis explicare poſſunt.

SACRAMENTORIIM.
Ag. C. . TN XIII. Articulo probant adverſarii, quad dicimus,;
rtiet. Smne sSacramenta non eſſe tantum notas profeſſionis inter
242: homines, ut quidam fingunt, ſed magis eſle ſigna & te-
fimenia voluntatis Dei erga nos, per quæ movet Deus
corda ad credendum. Secd hic jubent nos etiam ſeptem
Sacramenta numerare. Nos ſentimus præſtandum eſ-
ſe, ne negligantur res & ceremoniæ in ſcripturis inſti-
tutæ, quotcunque ſunt. Nec multum referre putamus,
etiamſi docendi cauſa alii numerant aliter, ſi tamen re-
cte conſervent res in ſcriptura traditas. Nec veteres

eodem modo numeraverunt. .

Si Sacramenta vocamus ritus, qui habent mandatum
Dei, & quibus addita eſt promiſſio gratiæ, facile eſt ju=
dicare, quæ ſint proprie Sacramenta. Nam ritus ab ho-
minibus inſtituti non erunt hoc modo proprie dicéta
Sacramenta. Non eſt enim autoritatis humanæ, pro-
mittere gratiam, Quare ſigna ſine mandato Dei inſtitu-
ta, non funt certa ſigna gratiæ, etiamſi fortaſſe rudes
docent, aut admonent aliquid. Verè igitur ſunt Sacra-
mBmaenta, Baptifmus, Cœna Domini, Abſolutio, quæ eſt
Sacramentum pernitentiæ. Nanzhiritus habent man-
datum Dei, & promiſſionem gratiæ, quæ eſt propria
novi Teſtamenti. Certò enim debent ſtatuere cordas
cum baptizamur, cum veſcimur corpore Domini, cDum
abſolvimur, quod Vere ignoſcat nobis Deus propter
CHRISTUM. Et corda fimul per verbum & ritum mo-
Renms lo, I: vet Deus, ut credant, & concipiant fidem, ſicut aitaulus:
“ Fides ex auditu eſt. Sicut autem verbum incurrit in au- V
vt S, ut feriat corda: ita ritus ipſe incurrit in oculos, ut

Aev quæ ne ipſi H

VII. DE NIIMERO ET USII

—.—.

eat c0r

Preclare di
Verounmn vilt
Dickura vert
enelt nt
Conrn
Datribus,,
d ſaluten
Proptere⸗
1idlg,i
Promiſfon
dacerdo
rioverhi
inteligun
Tehamen
Pploſier
EU. N
inennte
Cherehr⸗
rt r d
Propter
CHay
Remtozel
Cricie ye
keantur P
40 Cocene
epopn⸗
eitieo,
Ord len

. Käherim

rium Ver
Promiſk
laten9
nn ſn

Da⸗ SACRAMNTOR H M. 201
l,ge ea Oveat corda. Item effectus eſt verbi & ritus, ſicut

t. præclarè dictum eſt ab Auguſtino, Sacramentum eſſe
„veroum viſibile, quis ritus oculis accipitur, & eſt quaſi
P UN pictura verbi, idem ſign'ſicans, quod verbum. Quare
idem eſt utriusque effectus =è
M. Confirmatio & extrema unctio ſunt ritus accepti q
,glol eim Patribus, quos ne Eec leſia quidem tanquam neceſſarios
rokelioigime ad ſalutem requirit, quia non habent mandatum Dei.
elelguat Propterea non eſt inutile hos ritus diſcernere à ſuperie-
urmne e ribus, qui habent expreſſum mandatum Dei, & claram
dosetin n Promiifionem gratiæ. HW

relanune Sacerdotium intelligunt adverſarii non de miniſte-
Prnijil rio verbi & ſacramentorum aliis borrigendorum, ſed
3 1

tme urinl intelligunt de Sacriſcio . quaſ oporteat eſſe in nevo
el tanent Teſtamento Sacerdotium ſimile Lervitico, quod pro po-
Net ſetn pulo ſacrificet & mereatur aliis remiſiionem peccato.
H rum. Nos docemus, ſacrificium CHRISTI morientis
eutnanttr in cruce, ſatis fuiſſe pro peccatis totius mundi, nec in-

r erleelß digere præterea aliis ſacrificiis, qua ſi illud non ſatis fue-
tb rit pro peceatis noſtris. Ideo juſtificantur homines, non
Nannti e d Propter ulla reliqua facrificia, ſed propter illud unum
Pnrur QCHRISTI ſacrificium, ſi credant, illo ſacrificio ſe re-
i⸗

u. demntos eſte. Ideo ſacerdotes vocantur, non ad ulla ſa-
umd. 4 h Crificia velut in lege pre populo faciends, ut per ea me-
l hrtal reantur populo remiſſionem peccatorum, ſed vocantur
arſut? acd docendum Evangelium, & ſacramenta porrigen-
da populo. Nec habemus nos aliud ſacerdotium, ſimile
4 Levitico, ſicut ſatis docet Epiſtola ad Ebræos. Si autem
“ erdo de miniſterio verbi intelligatur, non gravatim vo=

lrnert⸗ caverimus ordinem ſacramentum. Nam miniſte-
Donnini, rium verbi habet mandatum Dei, Et habet magnificas.
8 Denh, promiſtiones, Rom. I. Evange lium eſt potentia Dei ad Rom. I, 7.
miinn “ falutem omni credenti. Item, Eſa. 5y. Verbum meum, —
ſentiti quod egredietur de ore meo, non revertetur ad me va- Ma 55alis
ieud, Lcuum, ſed faciet, quæcunque volui, &c. Si ordo hoc mo-
titiao

N 43 de

. 4
⸗

202 VlII. DE NuMERO ET Usu

do intelligatur, neque impoſitionem manuum vocare ſa-
cramentum, gravemur. Habet enim Eccleſia mandatum
de conſtituendis miniſtris, quod gratiſſimum eſſe nobis
debet, quod ſcimus, Deum approbare miniſterium illud,
& adeſſe in miniſterio. Ac prodeſt, quantum fieri poteſt,
ornare miniſterium verbi, omni genere laudis, adver-
ſus fanaticos homines, qui ſomniant Spiritum ſanctum
dari non per verbum, ſed propter ſuas quasdam præpa⸗

rationes, ſi ſedeant ocioſi, taciti, in locis obfeuris, ex e⸗
2 1 „

ctantes illuminationem, quemadmodum olim sySαn
Sæ docebant, & nune docent Anabaptiſtæ.
Matrimonium non eſt primum inſtitutum in novo
Teſtamento, ſed ſtatim initiò creato genere humano,
Habet autem mandatum Dei, habet & promiſſiones,
non quidem propriè ad novum Teſtamentum pertinen-

tes, ſed magis pertinentes ad vitam corporalem „quare N
lantſgna

ſi quis volet ſacramentum vocare, diſcernere tamen à
prioribus illis debet, quæ propriè ſunt ſigna novi Teſta-
menti, & ſunt teſtimonia gratiæ & remiſſionis pecca-
torum. Quod ſi Matrimonium propterea habebit ap-
pellationem ſacramenti, quia habet mandatum Dei, et-
iam alii ſtatus ſeu officia, quæ habent mandatum Dei,
poterunt vocari ſacramenta, ſicut Magiſtratus. Poſtre-
mò, fiomnes res annumerari ſacramentis debent, qu?z
habent mandatum Dei, & quibus funt additæ promis-
Ffones, cur non addimus orstionem, quæ veriſſimè po-
teſt disi ſacramentum? Habet enim & mandatum Dei
& promiſſiones plurimas. Et collocata inter ſäcramenta,
quaſi in illuſtriore loco, invitas homines ad orandum.
Poſſent hic numerari etiam eleemoſynæ. Item afflictio-
nes, quæ & ipſæ ſunt ſigna, quibus addidit Deus pro-
miſſiones. Sed omittamus iſta, Nemo enim vir pru-
dens de numero aut vocabulo magnopere rixabitur, ſi

„

promiſliones,
. . Ulud

tamen illæ res retineantur, quæ habent mandatum Dei

.

“ Külcemur,

—
lllul nag
Rtutendum
lungcholal
Menta non
Pere operate
udaic 0)

timen hec

7

. nerzt 4

54 A
,.
Circhnciſte

am baenn.
tum des

nion at

okerunt
mico eN 1

ſier ueh
ilel ſier⸗
clard dici⸗
10 Teiſkam

nn der ta,
Ultteretſe
reenla &
le de “ũ
nontqtun
ritch
Gamenti⸗
intenin
nig, le Cpen
edten
1io Milrn

eee

uH
—
nuintotetele
eſiä wandann

wuteſe i
iknimi
tumnfeniatd

Ns, Ae .
mdb,An ſtiſicemur, ſine bono motu cordis, hoc eſt, ſine nide. Et

vagkan etn

oblvrigett
olin iher
t.
tutum in M
enere Danmu
promnilic
tunn pettime
Ctelem, d
ternere e
Vgna Mill.
enilnifen
eihkeli
andatun Dit
Aulatun ,

ANtr
1e iii
ancatumn

SACRAMENTORHM. 20 5½

IIlud magis eſt neceſſarium, intelligere, quomodo
ſit utendum ſacramentis. Hic damnamus totum popu-
lum Scholaſticorum doctorum, qui decent, quod facra-

menta non ponenti obicem, conferant gratiam exo-

pere operato ſine bono motu utentis. Hæc ſimpliciter
Judaica opinio eſt, ſentire, quod per ceremonjam ju-

tamen hæc impis & pernicioſa opinio, magha autorita- .
te docetur, in toto regne Pontificio. Paulus reclamat Rom. 4, 10.

& negat, Abraham juſtificatum eſſe circumciſione, ſed MI.

circumciſionem eſſe ſignum propoſitum ad exercen-
dam fdem. Ita nos docemus, quod in ufii ſacramento-
rum fides debeat accedere, quæ eredat illis promisfo-
nibus, & accipiat res promiſfas, quæ ibi in ſacramen-
to offeruntur. Et eſt ratio plana & firmiſſima. Pro-
miſ(ſio eſt inutilis, niſi fide accipiatur. At Sacramenta

ſaunt ſigna promiſſionum. Igitur in uſu debet accedere

fides, ut ſi quis utetur Cœna Domini, ſic utatur, Quia
id eſt ſacramentum novi Teſtamenti, ut CHRISTUS Eæc, 22, 70.
clare dicit, Ideo ſtatuat fibi offerri res promiſſas in no-
vo Teſtamento, ſeilicet gratuitam remiſſionem pecca-
torum. Et hauc rem ſide accipiat, erigat pavidam conſei:

entiam, & ſentiat hæc teſtimonja non eſle fallacia, ſed

tam certa, quàm ſi DEUS novo miraculo de cœlo pro-
mitteret ſe velle igneſtere. Quid autem prodeſſent illa
miracula & promiſſiones non credenti? Et loquimur
hic de fide ſpeciali, quæ præſenti promiſſioni credit,
non tantum quæ in genere credit DEUM eſſe, ſed quæ
credit offerri remiflionem peccatorum, Hic uſus ſa-
cramenti conſolatur pias & pavidas mentes. Quantum
autem in Eccleſia abuſuum pepererit illa fanatica opi-
nio, de opere operato ſine bono motu utentis, neme
verbis conſequi poteſt. Hinc eſt illa infinita prophana-

tio miſſarum. Sed de hac infra dicemus. Neque ulla lie
rA ex veteribus Scriptoribus proferri poteſt, quæ patro-

CcI

7

Auag. C. .
Art. m,

X

2 4 VII. Dr NuERO Er Usu SAc.

cinetur hac in re Scholaſticis, Imo contrarium ait Au-

guſtinus, quod fides ſacramenti non ſacramentum juſti-
ſicet. Et eſt nota LPauli ſententia: Corde creditur ad

uſtitiam.

ARTICULUM XIV. in quo dicimus, nemini niſi
rite vocato concedendam eſſe adminiſtrationem ſacra-
mentorum & verbi in Eccleſia, ita recipiunt, ſi tamen
utamur ordinatione Canonica. Hac de re in hoc con-
ventu ſæpe teſtati ſumus, nos ſumma voluntate cupere

conſervare politiam Eccleſiaſticam, & gradus in Eccle-
ſia factos etiam humana autoritate. Scimus enim bo⸗

no & utili conſilio à Patribus Eccleſiaſticam diſcipli-

reddituri ſint, quod diffipant Eccleſiam.

gnoſcant hos Epiſcopos

noſtra voluntas & coram Deo, & apud omnes

nam hoc modo, ut veteres Canones deſcribunt;, conſti-
tutam eſſe. Sed Epiſcopi fſacerdotes noſtros aut cogunt
hoc doctrinæ genus, quod confeſſi ſumus, abjicere &
damuare, aut nova & inaudita crudelitate miſeros & in⸗

nocentes occidunt. Hæ cauſæ impediunt, quo minus à-
noſtri ſacerdotes. Ita ſæœævitia

quare alicubi diſſolvitur illa
ere cupiebamus
DEO
Noſtræ
um
oli-

Epiſcoporum in cauſa eſt,
Canonica politia, quam nos magneop
cenſervare. Ipfſi viderint, quomode rationem
ind,

conſcientiæ hac in re nihil habent periculi, quia
ſciamus, confeſſionem noſtram veram, piam & cath

cam eſſe, non debemuùs approbare ſævitiam iſtorum, qui

: . . .
hanc doctrinam perſequuntur. Et Eccleſiam eſſe ſcimus

apud hos, qui verbum Dei recte docent, & recte admi-

niſirant ſacramenta, non apud illos, qui verbum DEI
non ſolum edictis delere conantur, fſed etiam recta &

vera docentes trucidant, erga quos etiamſi quid contra
Canones faciunt, tamen ipſi Canones mitiores funt.
Porro hic iterum volumus teſtatum, nos libenter con-
fervaturos eſſe Eccleſiaſticam & Canonicam politiam, ſi

modo Epiſcopi deſinant in noſtras Eccleſias ſævire. Hæc

gen-⸗

2* —

2 .

tesz 7

I.

ten adomne

Putati poſlt
tunnbilege
ſeſtum h
1epotbilſe,

.
WI.
H
P Artjen
cimbs o
Deccatoobt
numordine
moind dan
inſäitatu⸗
tiam, Ka
li. Ou
rum; ſatis
quxdam b
adrepſrio
Uuminas:
artichinmn
Meccatorumn
Uumanaruch
dlcllens
nan A
nirdo

Cultus ubi
agt tian
clum ( AH
Us Rde Pr
NS
tmiinn 1

e De

Usn A VIII. DE TRAD. HeM. IN EccrEs, 25 «
trarfün nt tes, adomnem poſteritatem escuſabit nos, ne nobis im-
crinenme putari poſlit, quod Epiſcoperum autoritas labefaéta-
Cotlettdtn tur, ubi legerint atque audierint homines, nos injuſtam
Iævitiam Epiſcoporum deprecantes nihil æqui impetra-
inus, eni re potuiĩſſe.
Krationen ii⸗

de te in ec
voluntite HIIMANIS IN ECCLESIA. .
gtahninit N Artieulo XV. recipiunt primam partem, in qua di- Aag. C. .
Geinneim Lcimus obſervandos eſſe ritus Eceleſiaſticos, qui ſine Artic. S&m.

atiumé peccato obſervari poſſunt, & ad tranquillitatém & bo- PP.,d.
Krbust,:“ num ordinem in Eceleſia proſunt. Alteram partem o- Decl. 753.
alesat muinò damnant, in qua dicimus traditiones humanas
ſumu,ii inſtitutas ad placandum DEUM, ad promerendam gra-
tatemlenn tiam., & ſatisfaciendum pro peccatis, adverſari Evange-
t,non Iio. Quanquam in ipſa confeſſione de diſcrimine cibo-
lotes. luht rum, ſatis multa diximus de traditionibus, tamen hice
Pi iſci quædam breviter repetenda ſunt. Etiamſi arbitrabamur,
jer aſinn adverſarios ex aliis cauſis defenſuros eſſe traditiones
mionen; humanas: tamen hoc non putavimus futurum, ut hunc
articalum damnarent. Non mereri nos remiſſionem

aiel, d peccatorum, aut gratiam, obſervatione traditionum
m 4 humanarum. Poſtquam igſtur hic articulus damnatus
3 amiRorun eſt, facilem & planam cauſam habemus. Nunc aperte ju-
emeſſs daizant adverſzrii, aperte obruunt Evangelium doctri-
cl nis dænioniorum. Tunc enim ſcriptura vocat traditio-
rmoh nes doctrinas de-moniorum, quando docetur, quod ſint
aun in cultus utiles ad promerendam remiſſionem peccatorum
. & gratiam. Tunc enim obſcurant Evangelium, benefi- 5
den eh cium CHRISTI, & juſtitiam fidei. Evangelium docet
nes lunt nos fide propter CHRISTUM gratis accipere remiſſio-
nd. olcm nem peccatorum, & reconciliari DEO. Adverſarii con- .
ninli Vtra alium mediatorem conſtituunt, ſcil icet has traditio-
u nue’ nes. Propter has volunt conſequi remiſſionem pecca-
gul ung, . . .

. Gal. 5» 4

7
206 IIX. DE TRADITIONIBIus

1

torum, per has volunt placare iram Dei. At Chriſlus

Matth.'m. aperte dicit: PFruſtra colunt me mandatis hominum.

Supra copiosée diſputavimus, homines juſtificari ſide,
cum credunt ſe habere DEUM placatum, non propter
noſtra opera, ſed gratis propter CkIRISTUM. Hanc cer-
tum eſt Evangelii doctrinam eſſe, quia aulus clare di-
cit ad Epheſ. 2. Gratis ſalvati eſtis per fidem, & hoc non
ex vobis, Dei donum eſt, non ex hominibus. Nunc illi
dicunt, promereri homines remiſſionem peceaterum
per has obſervationes humanas. Quid hoc eſt aliud,
quam præter CHRISTIIM ahium juſtiscatorem, alium
mediatorem conſtituere. Paulus inquit àd Galaàtas: Eva-

cuati eſtis a CHRISTO, qui lege juſtificamini, id eſt, Si

ſentitis vos mereri obſervatione legis, ut juſti coram

Deo reputemini, nihil proderit vobis CHRISTUS,

quia quorſum opus eſt Chriſto iſtis, qui ſentiunt ſe ju.

ſtos eſſe ſua obſervatione legis? Deus propoſuit Chri-

ſtum, quèòd propter hunc mediatorem, non propter no-
ſtras juſtitias velit nobis efſe propitius. At iſti ſentiunt
Deum eſſe placatum, Ppropitium propter traditiones &
non propter Chriſtum. Adimunt igitur Chriſto hono.
rem mediatoris. Nec intereſt inter noſtras traditiones,
& Moſaicas ceremonias, quod ad hanc rem attinet. Pau-
Ius ideo damnat Moſaicas ceremonias, ſicut traditiones
damnat, quia exiſtimabantur eſſe opera, quæ mererentur
juſtitiam coram Deo. Ita obſcurabatur officium Chriſti
& juſtitia fideĩ. Quare remot4 lege, remotis traditio-
nibus, contendit, quod non propter iſta opera, ſed pro-
pter Chriſtum gratis promiſſa ſit remiſſio peccatorum,
modè ut fide accipiamus eam. Nam promiſſio non
accipitur, niſi ſide. Cum igitur fide accipiamus remis-

ſionem peccatorunr, cum ſide habeamus propitium

Deum, propter Chriſtum, error & impistas eſt conſti-
tuere, quod per has obſervationes mereamur remiſſio-
nem peccatorum, Si quis hic dicat non mereri nos re-

f.

—
miſſionen
traltione
lud Chri
tionem ſe
kum jac
Per alias
hominis
teltamen
Pitius ne
hasobter
Teplltemn
Qun
litriäti⸗
Ut meren
ſelſunti
ront
erecerta
rum aut
leere,
ndode
mandate
hibet in

KLoechn

unmn nolt
in Hgolis
Atler In
fulte 8.
herbor
Ummeulte
Nam S, 1
itetelt
Derendan
Fridns⸗
. nind
neiil

„

HuMAN. IN ECCLESIA 207

dus —– —
—, miſſionem peccatorum. Sed jam juſtifcatos, per has
i. AtCi P . 1 b Gal. 2; 17.

traditiones mereri gratiam. Hic iterum reclamat Pau-
n lus, Chriſtum peccati miniſtrum fere, ſi poſt juſtifica⸗
jülftaig tionem ſentiendum fit, quod deinde non propter Chri-
mm, un m ſKum juſti reputemur, ſed primum mereri debeamus
IN ue per alias obſervationes;, ut juſti reputemur. Item: Val. 2, .
Dullu nt hominis teſtamento nihil addi deber. Ergo nec Dei
flenbben teſtamento, qui promittit, quod propter Chriſtum pro-
ibus her pitius nobis eſſe velit, addi debet, quòd primùm per
nrad has obſervationes debeamus mereri- ut accepti & juſti
id oe reputemr. M H
ßtamen / Quanquam quid opus eſt longa diſputatione à Nul-
146l Ia traditio à ſanctis Patribus hoc confilio inſtituta eſt,
eaminh ilii ut mereatur remiffionem peccatorum aut juſtitiaam,
it jalian ſed ſunt inſtitutæ propter bonum ordinem in Eccleſia,

atis honiumg

3

(HRISII.. & propter tranquillitatem, Et ut velit aliquis inſtitu-
iktüm eres certa opera ad promerendam remisſionem peccato-
rolie rum aut jaſtitiam, quomodo ſtiet illa opera DEO 2

oNfuft placere, eum non habeat teſtimonium verbi Dei, quo-
. Aeliem modo de voluntate Dei certos reddet homines, ſine
e ide mandato & verbo Dei? Nonne ubique in Prophetis pro-
ituCriih⸗ hibet inſtituere peculiares cultus ſine ſuo mandato ² Eech. 20,;
galtuta Ezech. 20. ſriptum eſt: in præceptis Patrum veſtro. Ig.
ctenttiler rum nolite incedere, nee judicia eozum cuſtodiatis, nec
lalt hiiiil in Idolis eerum polluamini. Ego Dominus Deus
, Uenett Veſter, In præceptis meis ambulate, & judicia mea cu-
groffcinn 8 ſtodite, & facite es. Si licet hominibus inſtituere cultus
lenotistlal⸗ &ν per hos cultus merentur gratiam, jam omnium gen-
1 hern i tium cultus erunt approbandi, cultus inſtituti à Jero-
lio hecetH boam & aliis extra legem erunt approbandi. Quid enim
m wonnſih intereſt, ſi nobis licuit inſtituere cultus utiles ad pro-

—
=

imots merendam gratiam aut juſtitiam, cur non lieuit idem
emis lte gentibus & Iſraelitis? Ideo gentium S& Iſraëlitarum cul-
4 etel rus improbati ſunt, quod ſentiebant, ſeſe per illos me-
ni uu em“ reriremiſlionem peccatorum juſtitiam, & juſtitjam

208 I,IX. DE TRADITIONIDIIus

fidei non norant. Poſtremo, unde reddimiur certi,quod taaliti
cultus ab hominibus inſtithti ſine mandato Dei juſtin-. Uetellrin
cent, Siquidem de voluntate Dei nihil affirmari poteſt fi- glotum
ne verbo Dei? Quid ſi hos cultus non approbat Deus? titißge
Roeomz. l1z;23. Quomodo igitur affirmant adverſarii, quod juſtificent? nogs rultu

.

1

Sine verbo ac teſtimonio Dei hoc non poteſt affirmari. perutilt
Et Paulus ait: Omne, quod non eſt ex fide, peccatum poteton
eſſe. Cum autem hi cultus nullum habeant teſtimoni- Plisexen
um verbi Dei, dubitare conſcientiam neceſſe eſt, utram uünhibe
placeant Deo. l tempont

Et quid in re maniſeſta verbis opus eſt? ſi hos hu. uulgnt.
manos cultus defendunt adverſarii noſtri, tanquam pro. mn n
merentes juſtificationem, gratiam, remiflionem pecea (tone:
torum;, ſimpliciter conſtituunt regnum Antichriſti. Ioaliun
Nam regnum Antichriſti, eſt novus cultus DI, exco. ereantt
gitatus humana autoritate, rejiciens CHRISTUM, ſfc. keatoye
ut regnum Mahometi habet cultus, habet opera, per to, & ar
Qquæ vult juſtiſicari coram Deo, nec ſentit homines co. Deush
ra.am Deo gratis juſtificari fide propter Chriſtum. Ita & mili
Papatus erit pars regni Antichriſti, ſi fie defendit huma- uman

neos cultus, quod juſtificent. Detrahitur enim honos Auu
CHRISTO, cum docent, quod non propter CHRI- fſecienn
= STUMgratis juſtificemur per fidem, Sed per tales cultus, lapalte
maximeque cum docent, tales cultus non ſolum utiles (dcahn
eſſe ad juſtificationem, ſed neceſſarios etiam, ſicut ſuapra i netn
in articulo octavo ſentiunt, ubi damnant nos, qued di- hrinez

ximus, quod non ſint neceſſarium ad veram unitatem lgnsint
— Eccleſiæ, ubique ſimiles eſſe ritus ab hominibus inſtitu- teremmon
Pan.Id. tos. Daniel capite undecimo, ſignificat novos cultus de iuie
humanos, ipfam formmam & αιtονοε.nni“ntic hriſti ib deie
fore. Sic enim inquit: Deum Maoſin in loco ſuo co- maſk
let, & Deum, quem non noverunt patres ejus, colet auo anfi
& argento, & lapidibus preeioſis. Hic deſcribit novos Uhrahid
cultus, quia inquit talem Deum coli, qualem P'atres
ignoraverint; Nam d. Patres etſi habuerunt & ipficitus Uthoni⸗
4 & tra-

1

hientir

Ias

—.e—

ianur certiun

Heantteſtinci-
eteſeel,itrn

eſ6 oe

kitanguqſh⸗
niſſtonen e
m Antichi
leus Del, en
HRNISTUN
habet Open
tit hominm
(huiltun Ii
ſcCeknlithut
hnne 1
Abertakecli
ctiamn heoni

Znt n0, M

ree
jerun in⸗
minibus
it not

reghiantil

„ 1 „ mri
⸗KjolI
lt Z
enm

R

NHuNMAN. IN EcCLESIA. 209

& traditiones, tamen non ſentiebant has res utiles aut
neceſſarias eſſe ad juſtificationem, non obſcurabant
gloriam & officium CHRISTI, ſed docebant nos juſtiß⸗
Cari fide propter CHRISTUM, non propter illos huma-
nos cultus. Cæterum ritus humanos obſervabant pro-
pter utilitatem corporalem, ut ſciret populus, quo tem-
pore conveniendum eſſet, ut ordine & graviter in tem-
plis exempli cauſa fierent omnia, denique ut vulgus et-
iam haberet qdandam pædagogiam. Nam diſcrimina
temporum, & varietas tituum valet ad admonendum
vulgus. Has cauſas habebant Patres rituum ſervando-
rum, & propter has cauſas nos quoque recte ſervari tra-
ditiones poſſe judicamus. Et valde miramur, adverfa-
rios alium finem traditionum defendere, quod videlicet
mereantur remiſſionem peccatorum, gratiam, aut juſti-
ficationem. Quid hoc aliud eſt, quam colere Deum au-
ro, & argento, & rebus pretioſis, id eſt, ſentire, quod
