tor, niſi ade. Igitur ſola fide conſequimur remiſſionem

peccatorum, cùm erigimus corda Educia miſericordiæ pro-

pter Chriſtum Promiilæ.
Iltem Pau us Rom. §. ait: Per ipſum habemus acces-
ſum ad Patrem, & addit, per fidem. Sic igitur reconci-
liamur patri, & accipimus remiflionem peccatorum;
quando erigimur fiducia promiſiæ nuſericordiæ propter
Chriſtum. Adverlarii Chriſtum ita intelligunt mecdia-
torem & propitiatorem eſſe, quia meruerit habitum di-
lectionis, non jubent nunc eo uti mediatore, ſed prorſus

ſepulto CHRISTO, fingunt nos habere acceſſum per
propria opera, & per hæc habitum illum mereri, & poſt⸗

&à dilectione illa accedere ad DEUM. Annon eſt hoc

pror-

—

prorlis
lae) be
cconcil
doicſa
Ceigttun
Catorunm

de
latorenn
torem.
progekkht
ſam ined
clo Der.
hen
Cuciz.

ummerit

Urfien,

lert
Prte tel
Aeietep
Mdd pe
cipinn
sum: er
ſtram c
Dera. F
flem. N
ſi, nulh
Dhetxrum

erlt.
Der Chr
Mn Pro⸗
exſi

uil die⸗

NE.
—
m, Ronlaptt
Ronem penate.

eado ubiete.
Lar.
atmusg uotns
ccatofumn
tent, nonnte.
In codllb il
8teſtan

Gtkauln
Potetia i
0HRIAU
catum, ledn

l

Chmeiginn

ari. I G.
et lrathl 4 „WR

grObolis⸗
8S fropoi
tangnann

nmur eniMtons

nleicot

m ubenn D

S

7

II. DE JusTIFICATIONK. 75

prorſus ſepelire Chriſtum, & totam fidei doctrinam tol-
lere? Paulus contra docet nos habere acceſſum, hoc eſt,
reconciliationem per Chriſtum; Et ut oſtenderet, quomo-
do id flat, addit, quod per fidem habeamus acceſlum. Fi-
de igitur propter Chriſtum accipinms remiſlionein pec-
catorunu. Non poſſumus iræ Dei opponere noſtram dilectio-
nem, & opera noſtra.
Secundo. Certum eſt peccata remitti propter propi-
tiatorem Chriſtum. Rom. 3. Quem polſuit Deus propitia-
torem. Addit autem Paulus, per fidem. Itaque ita nobis
prodeſt hic propitiator, cum fide apprehendimus promis-

ſam in eo nuſericordiam, & opponimus eam iræ ac judi-
cio Dei. Et in eandem ſententiam ſcriptum eſt ad E- Elr.

bræos 4. Habentes Pontificem, &c. accedamus cum f-
ducia. Jubet enim accedere ad Deum, non fiducia noſtro-

rum meritorum, ſed fiduciâ Pontificis Chriſti, requirit igi-

tur fidem.
Tertio. Petrus in Actis Cap 10. Huic onmes Pro-
phetæ teſtimonium perhibent, remiſſionem peccatorum
accipere per nomen ejus omnes, qui credunt in eum. Quo-
modo potuit clarius dicere? Renuſhionem peccatorum
accipinius, inquit, per nomen ejus, hoc eſt, propter
eum: ergo non propter noſtra merita, non propter no-
ſtram contritionem, attritionem, dilectionem, cultus, o-

pPera. Et addit, cùm credimus in eum. Requirit igitur

fidem. Neque enim poſſumus apprehendere nomen Chri-
ſti, niſi de. Præterea allegat conſenſimm omnium Pro-
phetarum. Hoc vere eſt allegare Eccleſiæ autoritatem.
Sed de hoc loco infrà de pœnitentia rurſus dicendum
Quartò. Renuſſio peccatorum eſt res promiſſa pro-
pter Chriſtum. Igitur non poteſt accipi, niſi ſola ſide.
Nam promiſſio accipi non poteſt, niſi ſolà fide, Rom. 4.
Ideo ex fide, ut ſit irma promiſſio, ſecundùm gratiam,
quaſi dicat, ſi penderet res ex meritis noſtris, incerta &
inutilis

Rom. 3, I5.

Rom. 3, 25.

4, M.:
15.

Act. 10, 43

Rom. 4, 13.

. „

II DEz JusTIFrICATIONE.

—

inutilis eſſet promiſſio, quia nunquam conſtituere poſ-

ſemus, quando ſatis meriti eſſemus. Idque facile intelli-
ere queunt peritæ conſcientiæ. Ideo Paulus ait Ga-

Gal. 3, I2. lat. 3. Concluſit Deus omnia ſub peccatum, ut pro-

Rom. 3, 26. que ſcriptura teſtatur, quod fide juſti reputemur.

micſio ex ſide Jeſu Chriſti detur Credentibus. Hic re-
trahit meritum nobis, quia dicit omnes reos eſſe, & con-
clnſos ſub peccatum, deinde addit promiſſionem, vide-
licet, remiſſiomis peccatorum & juſtificationis, dari, &

addit, quomodo accipi promiſſio poſſit, videlicet, ſide.

Atque hæc ratio ſumta ex natura promiſſionis apud Pau-

lum præcipua eſt, & ſæpe repetitur. Neque excogitari,

neque fingi quicquam poteſt, quo hoc Pauli argumentum
everti queat. Proinde non patiantur ſe bonæ mentes
depelli ab hac ſententia, quod tantum fide accipiamus
remiſſionem propter Chriſtum; In hac habent certam &
frmam ceonſolationem adverſus peccati terrores, & ad-
verſus æternam mortem, & adverſus omnes portas inte-
rorum.
Cùm autem ſola fide accipianis remiffionem pecca-
torum & Spiritum Sanctum, ſola fides juſtificat, quia re-

conciliati reputantur juſti & filii Dei, non propter ſuam

mundiciem, ſed per miſericordiam propter Chriſtum,

ſi tamen hanc miſericordiam fide apprehendant. Ideo-
Ad-

jiciemus igitur teſtimonia, quæ clare pronuneiant, quo

fides ſit ipſa juſtitia, qua coram Deo juſti reputamur,

videlicet, non quia ſit opus per ſeſe dignum, ſed quia
accipit promiſſionem, qua Deus pollicitus eſt, quod pro-
pter CHRIST UM velit propitius eſſe credentibus in
eum, ſeu quia ſentit, quod CHRIST US fit nobis fa-
ctus à DEO ſapientia, juſtitia, ſanctificatio, & redemptio.

.Cor. l, 30. Die rn- En
1Cor. 3 Paulus in Epiſtola ad Romanos præcipue de hoc

loco diſputat, & proponit, quod gratis juſtificemur ſide,

credentes nobis D E M placatum propter Chriſtum;

.

Utkmepr
Cibunati
ſce jattih
interpret⸗
tüm de ee
etüminktr
ralia mer
nem, eti⸗
crentom
le etiam ſe
lonm
Orin,
tunk wane
keſecteti
lelechi
Poſtreno
duasl
Kücnine
Chrich.
Rn
quockſch
ceamin 4
Eyikolis
die zit
Do ““
lum. UI
olic

(lgtedi

tur ekil
itgrati
ropter
tum oper
Clan De
nba

oXt. II. DE JusTIFICATIONE. 77

— Se

conſinet Et hanc propoſitionem capite tertio, quæ ſtatum univerſæz
gre Kclle i. diſputationis continet, tradit: Arbitramur, hominem
Puhas 1 E6 fide juſtificari, non ex operibus legis. Hic adverſarii
catuln, l interpretantur ceremonias leviticas. At Paulus non tan-
Ntibus Eeon tum de ceremoniis loquitur, ſed de tota lege. Allegat
eosele, enim infrà ex Decalogo: Non concupiſces. Et ſi opera mo- Rom. 7, 7.
mifhoren, „ ralia mererentur remiſſionem peccatorum, & juſtificatio-

tionis, nem, etiam nihil opus eſſet Chrifto, & promiſſione, & ru- Gal. 2.
uideiet erent omnia illa, quæ Paulus de Pronuſſione loquitur. Ma-
onsmnke le etiam ſeriberet ad Epheſios, gratis nos ſalvatos eſſe, & Eph. 2, 8.
Nent Agtid donum D EI eſſe, non ex operibus. Item Paulus allegat Ron,
ali agnmen Abraham, allegat Daviden, at hi de circumciſione habue- NRom. 4, 1.6.
ſeden ms runt mandatum Dei. Itaque ſi ulla opera juſtiſicabant, ne-
ſce cen- ceſſe erat illa opera tunc, cùm mandatum haberent, etiam
ber cent juſtificaſſe, ſed rectè docet Auguſtinus, Paulum de tota
4 lege loqui, ſicut prolixe diſputat de ſpiritu & litera, ubi

es us 5 poſtremo ait: His igitur conſideratis pertractatisq; pro viri-
bus, quas Dominus donare dignatur, colligimus, non ju-
onem?— ſtificari hominem præceptis bonæ vitæ, nic per fidem Jeſu
Chriſti.
kien Et ne putemus, temeré excidiſſe Paulo ſententiam, 9
non D quod ſides juſtiſcet, longa diſputatione munit & confirmat
toßter eam in quarto Capite ad Romanos. Et deinde in omnibus
Wheun PEßpiſtolis repetit. JMŨd
reputen d4Sic ait capite quarto ad Roman. Operanti merces Kom
wnin n n non imputatur ſecundùm gratiam, ſed ſecundùm debi- 4, F.
juti n⸗ u tum. Ei autem, qui non operatur, credit autem in eum,
n, e qͤui juſtiſicat impiumn reputatur fides ejus ad juſtitiam. Hic
5 t, al w Llare dicit, fidem ipſam imputari ad juſtitiam. Pides igi-
le gedenn tur eſt illa res, quam Deus pronunciat eſſe juſtitiam, & ad-
Usſt „ dit gratis imputari. Et negat poſſe gratis imputari, ſi
, Ane, Propter opera deberetur. Quare excludit etiam meri-

Nrrhte 190 tum operum moralium. Nam Ii his deberetur juſtificatio
lttec⸗ coram Deo, non imputaretur fides ad juſtitiam ſine ope-
ogter nbus. G
Et

7 II. Dzy TusTIFILCATIONE

Rom. 4, 9. Et poſteàâ: Dicimus enim quod Abrahæ imputata eſt fi-
des ad juſtitiam.
Rom. 5l. Capite 5. ait: Juſtificati ex ide, pacem habemus erga
Deum, id eſt, habemus confſcientias tranquillas & lætas co-
ram Deo. .
Rom. 10, 10. Rom. Io. Corde creditur ad juſtitiam. Hic pronunciar,
ſidem eſſe juſtitiam cordis.
Gal. 2, 16. Ad Galat. 2. Nos in Chriſto Jeſu credimus, ut juſtifice-
mur ex ſide Chriſti, & non ex operibus legis

Eph. 2, 8. Ad Epheſ 2. Gratia enim ſalvati eſtis per fidem, & hoc

non ex vobis, Dei enim donum eſt, non ex operibus, ne
quis glorietur.
Ioh. I, 12. Johannis⸗ primo: Dedit eis Potellatem ſlios Dei fieri, his
qui credunt in nomine ejus, qui non ex ſangvinibus, ‚ne-
que ex voluntate carnis, neque ex voluntate viri, ſed ex Deo
nati ſunt.
Ioh. 3, 14. 1. Johannis 3. Sicut Moiſes exaltavit ſerpentemi in deſerto,

ita exaltari oportet Filium hominis, ut omnis, qui credit in

ipſum, non pereat.
6. I. Item: Non miſit Deus filium ſuum in mundum, ut ju-
dicet mundum, ſed ut ſalvetur mundus Per ipſum. Qui cre-
dit in eum, non judicatur.

Act. 13, 38. Actorum . Notum igitur ſit vobis, viri fratres, quòd

per hunc vobis remiſſio peccatorum annunciatur, & ab o-
mnibus, quibus non potuiſtis in lege juſtiſicari, in hoc o-
mnis, qui credit, juſtiſficatur. Quomodo potuit clarius
de officio Chriſti, & de juſtificatione dici? Lex, inquit,
non juſtificabat. Ideo Chriſtus datus eſt, ut credamus

nos propter ipſum juſtificari. Apertè detrahit legi juſtin-
cationem. Ergo propter Chriſtum juſti reputamur,

cùm credimus nobis D EII M placatum eſſe propter
ipſum.
Actorum 4. Hic eſt lapis, qui reprobatus eſl 3 vobis

Act. 4, I.

in aliquo alie ſalus. Neque enim aliud nomen eſt ſub
ccelo

R

ædificantibus, qui factus eſt in caput anguli, & non eſt

an
Crlo datn
Nomena
Iduciane
Vamur.

Ptopterg
eſt condc
Dropter
Ackon
ille Gen
Rarciple
Aaenn
unch led
es ant
Ham.
en notit⸗
oneszn⸗
henes Ucian
re, guoe
reſtet.
dec
kegen, 61
beccatonn
Chriche En
kainn
lem n
eden Ra
7tuinn,
Alg er
thiranr.
Peccatore-
Unnibus
Aaphum

E

—
uputattekkk⸗

habemugen

las & letase

licpronmnen

lus lie⸗

„. bee
ſden,

Opetibls, 1

los Deifeiy
gyimbis, 1
Vin,ſderl

gtemin eſtn
nis glickelii

nundum, In 1.
lum Q⸗
irifnune, ſe
neitttb
Sean, in 4
onit ⸗
7 Lex, ie
, unt ctele
tahitlegt
ſi eum
mn ele

Ka
0
gl, 1 1
Men
Ho ce

e

V II. Dz lusrIcATIONSNI. 79

coœlo datum hominibus, in quo oporteat nos ſalvos fieri:
Nomen autem Chriſti tantum fide apprehenditur. Igitur
Hducia nominis Chriſti, non fiducia noſtrorum operum ſal-
vamur. Nomen enim hic ſignincat cauſam, quæ allegatur,
propter quam contingit ſalus. Et allegare nomen Chriſti,
eſt confidere nomine Chriſti, tanquam cauſa, ſeu precio,
propter quod ſalvamur.
Actorum 1I5. Fide purificans corda eorum. Quare ſides Acl. I5, 9
illa, de qua loquuntur Apoſtoli, non eſt otioſa notitia ſed
res accipiens Spiritum ſanctum, & juſtiſicans nos.
Abacuc primo: Juſtus ex fide vivet: Hic primùm Habac. 2, 40
dicit, homines ſide eſſe juſtos, qua credunt Deum propiti-
un eſſe, & addit, quod eadem ſides vivificet, quia hæc ſi-
des parit in corde pacem & gaudium, & vitam æter-
nam.
Eſaiæ 53. Notitia ejus juſtiſicabit multos. Quid eſt au- E- 5ie I
tem notitia Chriſti, niſi noſſe beneficia Chriſti, promis- Fe II.
ſiones, quas per Evangelium ſparſit in mundum? Et hæc
beneficia noſſe, proprie & vereè eſt credere in Chriſtum, cre-
dere, quod, quæ promiſit Deus propter Chriſtum, certo
præſtet.
Sesd plena eſt ſcriptura talibus teſtimoniis, quia alibi
legem, alibi promiſſiones de Chriſto, & de reniiſſione
peccatorum, & de gratuita acceptatione propter
Chriſtum tradit. Extant & apud 8. Patres ſparſim ſimi-
lia teſtimonia. Ambroſius enim inquit in Epiſtola ad Ire-
næum quendam : Subditus autem mundus eo per
legem factus eſt, quia ex præſcripto legis omnes con-
veniuntur, & ex operibus legis nemo juſtificatur, id eſt,
quia per legem peccatum cognofcitur, ſed culpa non
relaxatur. Videbatur lex noctiſſe, quæ omnes fecerat
peccatores, ſed veniens Dominus JESIS peccatum o-
mnibus, quod nemo poterat evitare, donavit, & chiro-
graphum noſtrum ſii ſanguinis effuſione delevit. Hoc
eſt, quod ait: Abunda vit peccatum per legem; Superabun-

Avit

Joh. 1, 29.

Pfal. 23. V. I.

80 HII. DrE JIusrTIFIATIONE.

davit autem gratia per Jeſum. Quia poſtquam totus
mundus ſubditus factus eſt, totius mundi peccatum ab-

ſtulit, ſicut teſtificatus eſt Johannes, dicens: Ecce a-

gnus Dei, ecce, qui tollit peccatum Mundi. Et ideo ne-
mo glorierur in operibus, quia nemo factis ſuis juſtifica-

tur. Sed qui juſtus eſt, donatum habet, quia poſt lavacrum
juſtificatus eſt. Fides ergo eſt, quæ liberat per ſanguinem

Chriſti, quia beatus ille, cui peccatum remittitur, & venia
lonatur. Hæc ſunt Ambroſii verba, quæ aperte patroci-

nantur noſtræ ſententiæ, detrahit operibus juſtificationem,

& tribuit fidei, quod liberet per ſangvinem Chriſti. Con-
ferantur in unum acervum Sententiarii omnes, qui magnifi-
cis titulis ornantur; Nam alii vocantur angelici, alii ſubti-
les, alii irrefragabiles, Omnes iſti lecti & relecti non tan-

tùm conferent ad intelligendum Paulum, quantum confert

hæc una Ambroſii ſententia.

In eandem ſententiam multa contra Pelagianos ſcri-
bit Auguſtinus. De ſpiritu & litera ſic am: Ideo quippe

proponitur juſtitia legis, quod qui fecerit eam . vivet in
illa, ut cùm quisque infirmitatem ſuam cognoverit, non

per ſuas vires, neque per literam ipfſius legis, quod fieri

non poteſt, ſed per fidem concilians juſtiſcatorem, per-

veniat, & faciat, & vivat in eaa. Opus rectum, quod qui
fecerit, vivet in eo, non fit, niſi in juſtificato. Juſtifica-

tio auteni ex fide impetratur. Hic clareè dicit, juſtiſtca-
torem fide conciliari, & juſtificationem fide impetrari. E

paulo poſt: Ex lege timemus Deum, ex fide ſperamus

in Deum, ſed timentibus pœnam abſconditur gratia, ſub
quo timore anima laborans, &c. per fidem confugiat ad
miſericordiam Dei, ut det, quod jubet. Hic docet le-
ge terreri corda, fide autem conſolationem capere, &
docet priùs fide apprehendere miſericordiam, quam le-
gem facere conemur. Recitabimus paulo poſt & alia
quædam.

pro-

Mokec
Uihl move
alicem

Mant totie

Riritui an
Cgltayerun

fornataiae

calionem,
tnbuunt a
gui ſomn⸗
Doriim h
alent
Rempecendr
teſta vemil

iII glan

Ktno ſtinanm
Deeeztorum

ir dlee
one, Br.

un prorſis
uepreſtent

Mhiſhonem

Nos
eib ſut
dalignic
Aunemefſt
a ujn
Nhiamns .
n; ſieut
Oprie
Dbmiſſio no
bimte di
gliur ſer
6tonun,

1 II. D E JusTITICATTIONE.„, 8t

em Profecto mirum eſt adverſarios tot locis ſcripturæ
H nihil moveri, quæ aperte tribuunt Juſtificationem fidei,
dipeceum & quidem detrahunt operibus. Num fruſtrà exiſti-
Gkens: Nakt mant toties idem repeti? Num arbitrantur excidiſſe

Riient Spiritui Sancto non animadvertenti has voces? Sed ex-
is ſis ſlihiia cogitaverunt etiam cavillum, quo eludunt, dicunt de fide
niaattmen formata aecipi debere, hoc eſt, non tribuunt fidei juſtiſi-
rperfain carionem, niſi propter dilectionem. Imo prorſus non
nititin Am tribuunt fidei juſtiſicationem, ſed tantum dilectioni;
1 aett and qui ſomniant fidem poſſe ſtare cum peccato mortali.
aſinenan (uorſum hoc pertinet, niſi ut promiſſionem iterum
nCrii (n aboleant, & redeant ad legem? Si fides accipit remiſſio-
mnesgtugn nem peccatorum, propter dilectionem, ſemper erit in-
melch in certa remiſſio peccatorum, quia nunquam diligimus
Nledims tantum, quantum debemus, imo non diligimus, niſi
vquumuman certo ſtatuant corda, quod donata ſit nobis remiſſio
peccatorum Ita adverſarii, dum requirunt fiduciam
1 Dalgin“ propriæ dilectionis in remiſſione peccatorum & juſtifi-
can: IMeo catione, Evangelium de gratuita remiſſione peccato-
It am, MA rum prorſus abolent, cùm tamen dilectionem illam ne-
cognorett, 4 que Præſtent, neque intelligant, niſi credant gratis accipi re-
MH miſhonem peccatorum.

8 legss, , l
S Nos quoque dicimus, quod dilectio fidem ſequi de-
Gechum, e beat, ſicut & Paulus ait: In Chriſto Jeſu neque circum- &l 6, 15.
kezo. Nin ciſio aliqrid valet, neque præputium, ſed fides per dile-
drecdi . ctionem efficax. Neque tamen idec ſentiendum eſt, quod
ſgeimpen fiducia hujus dilectionis, aut propter hanc dilectionem
x bce ler, accipiamus remiſſionem peccatorum & reconciliatio-
ondinnge, nem; ſicut neque accipimus remiſſionem peccatorum
zdem ni propter alia opera ſequentia: Sed ſola fide, & quidem
ct. Hrde ſide Proprie dicta, accipitur remiſſio peccatorum, quia
conen ann promiſſio non poteſt accipi niſi ſide. Eſt autem ſides
rcduun u proprie dicta, quæ aſſentitur pronuſſioni, de hac fide .
. l l loquitur ſcriptura. Et quia accipit remiſſionem pec-
1 caterum, & reconciliat nos DEO, priùs hac fide juſti
L F repu-

7

E

82² II. Dz JusTIIICATIONE.
reputamur propter Chriſtum, quam diligimus, ac le-
gem facimus, etſi neceſſario ſequitur dilectio. Neque
vero hæc fides eſt otioſa notitia, nec poteſt ſtare cum
peccato mortali, ſed eſt opus Spiritus Sancti, quo libera-
mur à morte, quo eriguntur & vivificantur perterrefa-
Oxæ mentes. Et quia ſola hæc fides accipit remiſſio-
nem peccatorum, & reddit nos acceptos DEO, &
affert Spiritum Sanctum, rectiùs vocari grat a gratum
faciens poterat, quàm effecétus ſequenꝭ, videlicet dils-
Ctio.
Hactenus ſatis copiosè oſtendimus & teſtimoniis
ſcripturæ, & argumentis ex ſcriptura ſumtis, ut res magis

feret perſpicua, quod ſola fide conſequimur remiſſionem 4

peccatorum propter CHRISTIM., & quod ſola fide juſtifi-
cemur, hoc eſt, ex injuſtis juſti eficiamur, ſeu regenere-
mur. Facile autem judicari poteſt, quàm neceſſaria ſit
hujus fidei cognitio, quia in hac una conſpicitur Chriſti of-
ficium, hac una accipimus Chriſti beneficia, hæc una af-
fert certam & firmam conſolationem piis mentibus. Et
oportet in Eccleſia extare doctrinam, ex qua concipiant
pii certam ſpem ſalutis. Nam adverſarii infel'citer conſu-
lunt hominibus, dum jubent dubitare, Utruùm conſequa-

mur remiſſionem peceatorum. Quomedo in morte ſu-

ſtentabunt ſe iſti, qui de hac fide nihil audiverunt, qui pu-
tant dubitandum eſſe, Utruùm conſequantur remiſſionem

peccatorum? Præterea neceſſe eſt retineri in Eccleſia Chri-
Rti Ewangelium, hoc eſt, promiſſionem, quod gratis propter

. * .
Chriſtum remittuntur peccata, Id Evangelium penitus

abolent, qui de hac fide, de qua loquimur, nihil docent.
At Scholaſtici ne verbum quidem de hac fide tradunt.

Hos ſequuntur adverſarii noſtri, & improbant hanc fidem.
Nec vident ſe totam promiſſionem gratuitæ remiſſionis
. . . Nä: . 6
peccatoruin, & juſtitiæ Chriſti abolere improbata hac
fide

NI. DE

ee

II.
I

le
tun
Dringge
ione
1 Pophean
Ton at
Eem. N
MMandet,
Helentent
binchoar
ncecete
onblscr
Drtuund
eſe el
iſinticl
Weam ind
Tenatiſum
expectare
Cbellteei
od iiz
r
imng n
Iula lex n0
Poteſt ſieri
Diturſige
Piritus
t humar
ibiitrir⸗
i⸗ Calam
lacehtendi

DNE.
—
llligunns,1 .
Plectio. NWe
porelt aee n
nch,gno Ekr
Cantut penin-
Acciptt ven.
eptos D10 1¹
ari gae in
, Vcelm ,

us & kinmn
ntis, uteni
mur femiic

od ſol fdeſ.

ur, ſen tegtt
näam Necelan
pictu Chyh
iismeltien
ehe⸗

(M

ex qiu l
infelete

Urrun .

„ 7 .
omecoinnti

udirenmmc,

Gro
Uantur enii

eriin be 4
olgetsſi
anccliumm e.
nun ahi
hac e ne⸗
robanthn ,
rltt i
“
e ive

4

(o) & 81
III. DE DILECTIONE EFTI
IMPLETIONE LEGIS.

„*

Ic objiciunt adverſarii: Si vis in vitam ingredi, ſer- Ang. C. N.

ya mandata. Item: Factores Legis juſtificabun- Arz. Sm. 335

tur, & alia multa ſimilia de lege, & operibus, ad quæ,
priusquam reſpondemus, dicendum eſt, quid nos de dile-
ctione, & impletione legis ſentiamus. Scriptum eſt apud
Prophetam: Dabo legem meam in corda eorum. Et
Kom. 3. ait Paulus: legem ſtabiliri, non aboleri, per fi- Rom 3, 3.
dem. Et Chriſtus ait: Si vis ingredi in vitam, ſerva Matth.19,7
mandata. Item: Si dilectionem non habeam, nihil ſum. 1. Coz. 13, 5.
Hæ ſententiæ & ſimiles teſtantur, quod oporteat legem in
bis inchoari, & magis magisque fieri. Loquimur autem

non de ceremoniis, ſed de illa lege, quæ præcipit de moti-

onbus cordis, videlicet de Decalogo. Quia vero fides affert

Spiritum Sanctum, & parit novam vitam in cordibus, ne-

ceſſe eſt, quod pariat ſpirituales motus in cordibus. Et 4
qui ſint illi motus, oſtendit Propheta, cùm ait: Dabo legen I ,. z G
meam in corda eorum. Poſtquam igitur fide juſtificati 33.
renati ſumus, incipimus Deum timere, diligere, petere, &
expectare ab eo anxilium, gratias agere & prædicare, &
obedire ei in afflictionibus. Incipimus & diligere proxi-

mos, quia corda habent ſpirituales & ſanctos motus.

Hæc non poſſunt fieri, niſi poſtquam fide juſtificati
ſumus, & renati accipimus Spiritum ſanéctum. Primum
quia lex non poteſt fieri ſine Chriſto. Item, Lex non
poteſt fieri fine Spiritu Sancto. At Spiritus ſanctus ac-†
cipitur fide, juxta illud Pauli, Galat. 3. Ut Preamiffoneiii
Spiritus accipiamus per fidem. Item, quomodo po- Gal3, 15.

teſt humanum cor diligere Deum, dum ſentit eum hor-

ribiliter iraſci, & opprimere nos temporalibus & perpe-
tuis calamitatibus? Lex autem ſemper accuſat nos, ſem-
per oſtendit iraſci DEU M. Non igitur diligitur DEus,
F 2 niſi

Deut. 6,: 5.

Rom. 3, 31. †

2. Cor. 3, 16.

5. 15

94 III. DE DILECTIbNE Er

niſi poſtquam apprehendimus fide miſericordiam. Ita de-
mum fit objectum amabile.
Qnanquam igitur civilia opera, hoc eſt, externa o-
pera legis, ſine Chriſto, & ſine Spiritu Sancto aliqua ex

Pparte fieri poſſint, tamen apparet ex his, quæ diximus,

illa quæ ſunt proprie legis divinæ, hoc eſt, affectus cor-
dis erga Deum, qui Præcipiuntur in prima tabula, non
poſſe fieri ſine Spiritu ſancto. Sed adverſarii noſtri ſunt
ſvaves Theologi: Intuentur ſecundam tabulam, & po-
litica opera, primam nihil curant, quaſi nihil pertine-
at ad rem, aut certe tantùm externos cultus requirunt.
Illam æternam legem, & longe poſitam ſupra omnium
creaturarum ſenſiin atque intellectum: Diliges Domi-
num D EIU M tuum ex toto corde; 5 Prorſus non conſ-
deèrant.
At Chriſtus ad hoc datus eſt, ut propter eum donen-
tur nobis remiſſio peccatorum, & Spiritus Sancétus, qui
novam & zternant vitam ac æternam juſtitiam in no-

bis pariat. Qure non poteſt lex vere fieri, niſi acce-

pto Spiri itu Sancto per fidem. Ideo Paulus dicit, legem
ſtabilir ri per fidem, non aboleri, quia lex ita demaim fieri

2

poteſt, cum contigit Spiritus Sanctus. Et Paulus do-

Ccet 2. Cor. 3. velimen, quo facies Moyſi tecta eſt, non
poſſe tolli, niſi fide in Chriſtum, qua accipitur Spiritus
Sanétus. Sic enini ait: Sed usque in hodiernum diem,

cùm legitur Moyſes, velamen poſitum eſt ſuper cor eo-
rum; Cùm autem converſi fuerint ad DEUIM, auferetur

velamen, Dominus autem Spiritus eſt, Ubi autem Spi-
lumus,

ritus Domini, ibi libertas. Velamen inrelligit Paulus,

humanam opinionem de tota lege, Decalogo & cere-

noniis, videlicet quod hypocritæ putant externa & ci-
vilia opera ſatisfacere legi Dei, & ſacrificia & cultus ex

opere ôperato juſtifſicare coram DEO. Tunc autem

detrahitur nobis hoc velamen, hoc eſt, eximitur hic
error, quande DEIS oſtendit cordibus noſtris im-

mMmun-⸗

—

—

—

mundtien

mmum vide
Zgnoſeimnn
Meat Deur
ſu nalti,
Credete,
Autem an
eriginnt,
de DrO
Ehrecpr

rokt
bi, Kink
Gindr im
eterna bon
etſni, gn
ton foſdmn
ſei boſſint
Ebus cone

tktece gue 0

na natara,
ſt, qui 1
Der fidem.
ln, Videl
eundiri, 5
Net & pr Pror
EIIs, ne

WRM .

etDiabol
unctun

“W 4
Rinde nor.

D

lr IMPETITIONE LEGIS. 85
orlun. h munditiem noſtram „& magnitudinem peccati. Ilbi pri-
mum videmus nos longe abeſſe ab impletione legis. Ibi
el emene agnoſcimus, quomedo caro fſecura atque otioſa non ti-
andt Uiun meat Deum, nec vereè ſtatuat reſpici nos à Deo, ſed ca-
e ſu naſci, & occidere homines. Ibi experimur nos non
t n credere, quod DEIIS ignoſcat, & exaudiat. Cum
ina tibli autem audito Evangelio & remiſſione peccatorum ſide
erarineme erigimur, concipimus Spiritum Sanctum, ut jam reéte
tabuhunn, f⸗ de DEO ſentire poſſimus, & timere Deum, & credere
uhl e ei, &c. Ex his apparet non poſſe legem ſine Chriſto,
cultus edun & ſine Spiritu ſancto fieri. 3

n ſupnomme Profitemur igitur, quòd neceſſe ſit inchoari in no-
Dilgs N bis, & ſubinde magis magisque fiezi legem. Et comple-=
vorlis nnd wimur ſimul utrumque, videlicçet ſpirituales motus &
,ne Externa bona opera. Falso igitur calumniantur nos ad
verſarii, quod noſtri non doceant bona opera, cùm ea
ens Sanild,

ned non ſolum requirant, ſed etiam oſtendant, quomodo
uttnn Keri poſſint. Eventus coarguit hypocritas, qui ſuis vi-
bei, tibus conantur legem facere, quod non poſſint præſta-
aulus dh re, quæ conantur. Longe enim imbecillior eſt huma-
ie Emin, na natura, quâm ut ſuis viribus reſiſtere diabolo pos-
E ““ ſit, qui habet captivos omnes, qui non ſunt liberati
Gl rcnch per fidem. Potentia Chriſti opus eſt adverſus diabo-
chinr lum, videlicet, ut quia ſcimus nos propter Chriſtum
Hodiernun . exaudiri, & habere promiſſionem, petamus, ut guber-
ſupe net & propugnet nos Spiritus Sanctus, ne decepti er-
0EM, Alimi remus, ne impulſi contra voluntatem Dei aliquid ſuſci=
lhiamen piamus, Sicut Pſalmus docet: Captivam duxit capti= Peal. 68, 19.
inrellgi I vitatem, dedit dona hominibus. Chriſtus enim vi-
Decllogonn cit Diabolum, & dedit nobis promiſſionem, & Spiritum
at enemd Sanctum, ut auxilio divino vincamus & ipſi. Et L. Joh. 3. L. Ioh. 3, 8.
cir Na Ad hoc apparuit Filius Dei, ut ſolvat opera diaboli.
June 1 Deinde non hoc tantùm docemus, quomodo fieri lex
t, eumm poſſit, ſed etiam quomodo DEo placeat, ſi quid fit,

ru os? videlicet, non quia legi ſatisfaciamus, ſed quia ſumus

8⁶ DE DILECTIONE EFr

in Chriſto, Sicut paulo poſt dicemus. Conſtat igitur, diant,ne
noſtros requirere bona opera. Imô addimms & hoc, Cin her
quod impoſſibile ſit dilectionem Dei, etſi exigua eſt, Pniorn
„ Qirvellere à fide, quia per CHRISTIIM acceditur ad Pa- Ecdecond
trem, & accepta remiſſione peccatorum vere jam ſta- elktuphie
Zoh. 4, 19. tuimus, nos habere Deum, hoc eſt, nos Deo curæ eſſe, pollumas
invocamus, agimus gratias, timemus, diligimus, ſic- nitmalos:
ut Johannes docet in prima Epiſtola, Nos diligimus eum, ded
inquit, quia prior dilexit nos, videlicet, quia dedit pro reneleg
nobis Filium, & remilſit nobis peccata. Ita ſignificat præ- Pleti ben
cedere fidem, ſequi dilectionem. Iteni fides illa, de qu polkenl
loquimur, exiſtit in pœnitentia, hoc eſt, concipitur in mhing
terroribus conſcientiæ, quæ ſentit iram Dei adverſus ien Mei
noſtra peccata, & quærit remiſſionem peccatorum &X Dritun
liberari à peccato. Et in talibus terroribus & aliis al- ſonen, &.
Aictionibus debet hæc fides creſcere & confirmari. Qua- N iſ
re non poteſt exiſtere in this, qui ſecundum carnem vi. uint ten

vunt, qui deleétantur cupiditatibus ſuis, & optempe- temnittantur
ranit eis. Ideo Paulus ait: Nulla nunc damnatio eſt his, Cin WM
qui ſunt in Chriſto IES, qui non ſecundùm carnem qum Rn
g , ambulant, ſed ſecundum ſpiritum. Item: Debitores ſu- Grrgrin
mus non carni, ut ſecundàm carnem vivamus. Si enim rlan z
fecundum carnera vixeritis, moriemini; Sin autem iüleil
ſpiritu actiones corporis mortiſicabitis, vivetis. Qua- e, D
re fides illa, quæ accipit remiſſionem peccatorum in Diken t
corde perterrefaéto, & fugiente peccatum, non manet (. Ew

7

in his, qui obtemperant cupiditatibus, nec exiſtit cum Rl
mortali peccato. i Vin
Ex bis effe hibus ſfidei excerpunt adverſarii unum, k uiſn
. videlicet dilectionem, & docent, quod dilectio juſtif- Armg, 5
Let, ita manifeſté apparer, eos tantum docere legem, Wqnepr
D Non prius docent accipere remiſſionem peccatorum per torum,

Kdem. Non docent de mediatore Chriſto, quod pro- ſietuco ſe
pter Chriſtum habeanus Deum propitium, ſed propter eßean
noſtram dilectionem. Ettamen qualis fitilla dilectio, non (ptino
. dicunt,;

1

—
Conſtar iunn,
Acimns oe
Et eng i
Acceditur 2d
1n Vere ſan
08 Deo aree⸗
diligons,
05 dil Prs
t, glinciff 1
ta bgiirft
ſides lu, Ell
E, corehi
n Dei ar 6
Perttamn
oribis Eui⸗
cotuinmen C.
ndum canen
ſrs & Aheen
.Ammti ei;
ſee dmem
temn: Debtt igl
viam lu
emini; n
,; iets C
emn an,
dtum, 10N /
e eit

elti u
d Cecto 47

n Ceer iſ
n ,
Priſo, an 5

IMPLETIONE LEGI6 987

dicunt neque dicere poſſi unt. Prædicant, ſe legeni implere-
eùm hæc gloria proprié debeatur Chricto, & fiduciam
propriorum operum opponunt judicio Dei, dicunt enim,
ſe de condigno mereri gratiam & vitam æternam. Hæc

eſt ſimplicite r inipia & vana ſducia. Nam in hac vita non

poſſumus legi ſatisfacere, quia natura carnalis non deſi=

nit malos atiectus § parere, etſi his reſiſtit ſpiritus in nobis.

Sed quærat aliquis. Cùm & nos fateamur dilectie-
nem eſſe opus Spiritus S. cumque ſit juſtitia, quia eſt im-
pletio legis, cur non doceamus, quod juſtiſicet? Ad hoc
reſpondendum eſt: Primum hoc certùm eſt, quod non

accipimus remiſſionem peccatorum, neque per dilectio-

nem neque propter dilectionem noſtram, ſed propter

Chriſtum ſola fide. Sola ſides, quæ iatuetur in promis-

ſionem, & ſentit ideo certo ſtatuendum eſſe, quod De-
us ignoſcat, quia Chriſtus non ſit fruſtra mortuus, &c-
vincit terrores peccati & mortis, Si quis dubitat, Utruùm
remittantur ſibi peccata, contumelia afficit Chriſtum,
cùm peccatum ſuum judicat majus, ant efficacius eſſe-

quàm mortem & promiſſionem Chriſti. Cùm Pauhkis

dicat gratiam exuberare ſupra peccatum, hoc eſt, miſeri-
cordiam ampliorem eſſe, quam peccatum. Si quis ſen-
tit ſe ideo conſequi remilfionetn peccatorum, quia dili-
git, afficit contumelia Chriſtum, & comperiet in judicie
Dei hanc fiduciam propriæ juſtitiæ impiam & inanem
eſſe. Ergo neceſſe eſt, quod ſides reconciliet, & juſtiſicet.
Et ſicut non accipimus remiſhionem peccatorum per
alias virtutes legis, ſeu propter eas, videlicet pro-
pter patientiam, caſtitatem, obedientiam erga Magi-
ſtratus, &c. & tamen has virtutes ſequi oportet: Ita
neque propter dilectionem Dei accipimus remiſſionem pec-
catorum, etſi ſequi eam neceſſe eſt. Cæterùm nota eſt con-
ſvetudo ſermonis, quod interdum eodem verbo cauſam
& effectus complectimur ° αταα õ v. Ita Lucæ
ſeptimo ait Chriſtus: Remittuntur ei peccata multa;
F 4 quia

Rome. 5, 21.

Luc. 7, 4b.⸗

Luc. II, 4l.

.

28 DE DILECTIONE ET

— —

buia dilexit multum. Interpretatur enim ſeipſum Chri-

ſKtus, cum addit: Fides tua ſalvam te fecir. Non igitur
voluit Chriſtus, quod mulier illo opere dilectio-

nis merita eſſet remiſſionem peccatorum. Ideo enim

slare dicit: Fides tua ſalvam te fecit. At fides eſt, quæ

apprehendit miſericordiam propter verbum Dei gratis,
Si quis hoc negat fidem eſſe, prorſus non intelligit, quid
ſit fides. Et ipſa hiſtoria hoc loco oſtendit, quid vocet

dilectionem. Mulier venit hanc afferens de Chriſto opi-

nionem, quod apud ipſum quærenda eſſet remiſſio pec-

catorum. Hic cultus eſt ſummus cultus Chriſti. Ni-

hil potuit majus tribuere Chriſto. Hoc erat vere Mes-
ſiam agnoſcere, quærere apud eum remiſſionem pec-

catorum. Porro ſic de Chriſto ſentire, ſic colere, ſic

complecti Chriſtum, eſt verè credere. Chriſtus autem

uſus eſt verbo dilectionis non apud mulierem, ſed adver-

ſus Phariſzum, quia totum cultum Phariſæi, cum toto

cultu mulieris comparabat. Objurgat Phariſæum, quod
non agnoſceret ipſum eſſe Meſſiam, etſi hæc externa
officia ipſi præſtaret, ut hoſpiti, viro magno & ſancto.

Oſtendit mulierculam, & prædicat hujus cultum, un-
gventa, lacrymas, &c. quæ omnia erant ſigna fidei, &

confeſſio quædam, quod videlicet apud Chriſtum quæ-
reret remiſſionem peccatorum. Magnum profecto

exemplum eſt, quod non ſine cauſa commovit Chri-
Rum, ut objurgaret Phariſæum virum ſapientem, & ho-

neſtum, ſed non credentem. Hanc ei inpietatem expro-
brat, & admonet eum exemplo mulierculæ, ſignificans
turpe ei eſſe, qued cùm indocta muliercula credat Deo,
ipſe legis doctor non credat, non agnoſcat Meſſiam,

non quærat apud eum remiſſionem peccatorum & ſalu-
tem. Sic igitur totum cultum laudat, ut ſæpe fit in

ſcripturis, ut uno verbo multa complectamur, ut infrà
latius dicemus in ſimilibus locis, ut: Date Eleemoſy-
nam, & omnia erunt munda. Non tantùm eleemo-
ſyjnas

—
Fnts reqt

IMittuntur
Jlia me V

tum cultun

Juod pro
Gdilectio .
Quare n.

Propitiati

quæ rech

de horore

ſtin
noltncoll
tonis & ,

ere in det

4 leconeili
Flropter
Riſſionen
Alialexne
lgant,
. n
Ee acci
N

Juam ſp

Aleckiore
egenn cert
ns er lge
6 ge, ſe

ekionem

lochke
Dein
em, eſt
dig

1r IMPLETIONE LEGIS. 89 .
ligiun i ſynas requirit, ſed etiam juſtitiam fidei. Ita hic ait: Re-
. Nonk Muittuntur ei peccata multa, quia dilexit multum, i. e.

Ge (leet qula me vere coluit ſide exercitiis & ſignis ſdei; To-
m. Nt a tunn cultum comprehendit. Interim tamen hoc docet;
r dechen⸗ quod proprie accipiatur fide remiſſio peccatorum. Etſi
dun ügn dilectio, confeſſio, & alii boni fructus ſequi debeant.
inelgt, Qure non hoc vult, quod fructus illi ſint precium, ſint .
ddit, gii e. Propitiatio, propter quam detur remiſſio peccatorum,
de Cnnor⸗ Ae n reconciliet nos DEO. De magna re diſputamus,
ſr enillo anere Chriſti & unde petanr bonæ mentes certam W
Crd A Se. rmam conſolationem: Utrum fiducia collocanda
ſit in Chriſtum, an in opera noſtra Quod ſi in opera

etat vete . S 1. .
noſtra collocanda erit „detrahitur Chriſto honos media-

.. N
remülluonem , 9, . . 1 d
frakt Koris & propitiatoris. Et tamen comperiemus in ju-
e, Mecolclt, dici . Pericinals i⸗
Ohrlko un icio Dei hanc fiduciam vanam eſſe, & conſcientias inde
