tam ia
lngin
fneidi
Gnsviros
klun ei
üunt adi
ierſrih
Mamhit
uarun
Rtarentil
lalh alig
eroni

is ier
Im kedr

rbetr)
nohett

. x IMPLETIONE LEGIs.. 105

Cfn, dJoctrinæ genus, & alii doctores. Ecõtra perfectio, id eſt,
1 t. = PI . 5 . D
rae ah. integritas Eccleſiæ conſervatur, quando firmi tolerant
infirmos, quando populus Boni conſulit quædam in-
Cun com commoda in moribus doctorum, quando Ppiicopi

tinninß quædam condonantimbecillitati populi. De his præce-
leciotäa ptis æquitatis pleni ſunt libri ommium ſapientum, ut in
mulismod hac vitæ conſvetudine multa condonemus inter nos,

nos ingan propter communem tranquillitatem. Et de ea curz
eſ Laint hic „tùm alias ſæpe præcipit Paulus. uare adverig:
himunnt rii imprudenter ratiocinantur ex nomine perfectionis,
Petftli . quod dilectio juſtificet, cùm Paulus de integritate &
ubule tranquillitate communi loquatur. Et ic intefpretatur
ſecs, , hunc locum Ambroſius. Sicut ædificium dicitur per-
Nmile fectum ſeu integrum, cùm omnes partes apte inter ſe
mm. HNX Coagmentatæ ſunt. Turpe eſt autem adverſariis tanto-
nungun e pere prædicare dilectionem, cùm, nusquam præſtent
Loqnun eam. Quid nunc agunt? diſſipant Eccleſias, ſcribunt
integetci⸗ E⸗ leges ſangvine, & has proponunt Cæſari, clementiſſimo
nen de principi, PSmulgandas, trucidant ſacerdotes, & alios
gückaltz bonos viros, ſ quis leviter ſignificavit ſe aliquem mani-
ceheimeld feſtum abuſum non omnino probare, Hæc non conve- .
ibusnhugi niunt ad iſta Præconia dilectionis, quæ ſi ſequerentur
peetteic⸗ adverſarii, Eccleſia tranquillæ eſſent, & reſpublica paca-
terlecilimi⸗ ta. Nam hi tumultus conſileſcerent, ſ adverſarii no nimnis
Bin Pockiuche acerbeè exigerent quasdam traditiones inutiles ad pieta-
n gur Ns, tem, quarum plerasque ne ipſi quidem obſervant, qui

+

RH vehementiſſime defendunt eas. Sed ſibi facile igno⸗ 2

eclein in u ſcunt, aliis non item, ut iülle apud Poétam: Egomet mmi

dia, Miane ihnoſeo. Mevius inquit, Id autem alieniſſimum eſt ab
corcdiam, his encomiis dilectionis, quæ hic ex Paulo recitant, nec
raone, “ 114815 intelligunt, quam pariietes intelligunt voce/R,
ln e quam reddunt. ðèͦ́èUVMẽE
Fund die Exr Petro citant & hanc ſententiam: Univerſa deli- I. Petr 4, 38.
atbe) tere cta operit caritas. Conſtat & Petrum loqui de dilectione
tez l 61 erga proximum, quia hunc locum accommodat ad
nckine . 6 5 præ- 8

106 7 III. D E DILECTIONE EFT
1 . . —
præceptum, quo jubet, ut diligant ſe mutuò. Neque verò
ulli Apoſtolo in mentem venire potuit, quod dilectio
noſtra vincat peccatum & mortem, quod dilectio ſir
propitiatio, propter quam Deus reconcilietur omiſſo
miediatore Chriſte, quod dilectio ſit juſtitia, fine media-
tore Chriſto. Hæe enim dilectio, ſi qua eſſet, eſſet juſti·
. va legis, non Evangelii, quod promittit nobis reconcilia
rionem, & juſtitiam, ſi credamus, quod propter Chriſtum
propitiatorem pater placatus ſit, quod donentur nobis
merita Chriſti. Ideo Petrus paulo ante jubet, ut acce-
damus ad Chriſtumvut ædificemur ſuper Chriſtum. Et
addit: Qui crediderit in eum, non confundetur. Dilectio
noſtra non liberat nos à confuſione, cùm Deus judieat
& arguit nos, Sed fdes in Chriſtum liberat in bis pavos
FProp. Io, 12. ribus, quia ſcimus, propter Chriſtum nobis ignoſci. Cæ·
terùm hæc ſententia de dileétione, ſumta eſt ex pro-
Verbiis, ubi antitheſis clareè oſtendit, quomodo intellig,
debeat: Odium ſuſcitat rixas, & univerſa delicta tegit
dilectio. UMM
Idem prorſus docet, quod Ila Paulf ſententia ex Co⸗
loſſenſibus ſumta, ut, ſi quæ diſſenſiones inciderint, mi=
tigentur & componantur æ quitate, & commoditate
noſtra. Diſſenſiones, inquit, creſcunt odiis ut ſæpe vide
mus ex leviſſimis offenſionibus maximas fieri trage i
2s. Inciderant quædam inter C. Cæſarem & Pompejum
leves offenſiones, in quibus ſi alter aleri paululum ceſſis.
ſet, non extitiſſet bellum civile Sed dum uterque morem
gerit odio ſuo, ex re nihili, maximi motus orti ſunt. Et
HHmultæ in Eccleſia hereſes ortæ ſunt, tantum odio docto-
xum. Itaque non de propriis dilectis, ſed de alienis loqui⸗
tur, cum ait, Dilectie tegit delicta, videlicet aliena, & qui⸗
dem inter homines, id eſt, etiamſi quæ offenſiones in⸗
cigaunt, tamen dilectio diſſimulat, . gnoſcit, cedit, non
agit omnia ſummo jure. Petrus igitar non hoc vult,
Jne dilectio coram Deo mereatur remiflionem pec-

LCLgztOrüuE

cxonlmh
Ko gnol
NeSnoni
Ardamne
futnetiar
Gam ſenn
ſis Prr⸗
61G,
conkorct⸗
llti din
K Ecdel
ikikczt
ulus Ia
alsl
Ohinienu
hent inc
AAetlat
na oer⸗
bonnr
Deus nol
Tores pecl
Mopterſe
rdn
MEdken
Nului
MNuln
els a
Koperi
ſem Chr
Wanein
nkert
Am

o. Neſent

guol tn
d Giecok.
Niſetur nh
tin En enn
e Ales
obistedhtil

nnrci
N .

donenmnn
ei hetr Ul kin

Cikn D

undetu tutc Us

n Dauſi
ratin his
oulht
nta el lelf⸗ elf
omocd ine⸗ ind

ah elnn

Pletentin en

es Urikein
& con oin

digntken

IMPLETIONE LEGISs, 102

catorum, quod ſit propitiatio excluſo mediatore Chri

ſto; quod regeneret, ac juſtificet, Sed quod erga homi-

verlſarii prætextu ſententiæ Jae obi.

nes non ſit moroſa, non aſpera, non intractabilis, quod
Iædam errata amicorum diffimulet, quod mores D⸗

rum etiam Aperiores boni conſulat, ſicut vulgaris quæ
dam ſententia præcipit: Mores alnici noveris, hon
oderis. Neque temere de hoc officio dilectionis to.
ties præcipiunt Apoſtoli „ quod Philoſophi vocant

6&ιαα csα. Necefſaria eſt enim hæc virtus ad publi lcam

concordiam retinendam, quæ non poteſt durare, riſi
multi dicimulent, multa condonent intef ſe p pal ſtores 5

& Eccleſiæ.

Ex Jacobo citant: Videtis igitur, Ae ex operibus

juſtit catur homo, & non ex fide fola. Neque alius locus Lac: 2, 24.

ullus magis putatur officere noſtræ ſententiæ, ſed eſt fa-

cilis & plana reſponſio. Si non alſuant adverſarii ſuas
. .. . .
opiniones de meritis operum, Jacobi verha nihil ha-

bent incommodi. Sed ubicunque ft mentio operum,
adverſarii affingunt ſuas impia spiniones, quod per bo-

na opera mereamur remiflionem peccatorum, quod

pona opera ſint propitiatio ad pretium, pr opter quo
Deus nobis reconcilietur, quod bona opera vincant ter-

rores peccati & mortis, quod bona Opera coram DEO
propter ſuam bonitaten ſint accepta, nec egeant miſert-
cordia & Ppropitiatore Chriſto. Horum nihil venit in
mentem Jacobo, quæ tamen omnia nung defendunt ad-
Primamigitur hoc expendendum eſt. quod hic 10.
cus magis contra adverſarios facit, quam contra nos.
Adverſarii enim docent hominem juſtihcari dilectione,
& operibus. Defide, qua apprchendimus Propitiato-
rem Chriſtum, nihil dicunt. Imo hanc fidem oobant,
neque improbant tantùm ſententiis aut ſcriptis, Sed et-
lam ferro & ſuppliciis conantur in Eccleſia dclere. Quan⸗
c melius docet jacobus, qui fdem nos omittit, on

—
— „R

Iac. l, 18.

X 58. .
8 . .

—* . . 2

. ie ; retinet fidem, ne p
ſabſicit Pro fe dilecionem, ſe rriner a ſicut &&
. 1 . . In I 7 18
Pieiarot Chriſius aamiennf vitæ Chriſtianæ, comple
Paulus, cum ſummam Trach Tim.I. Finis mandati carl⸗
Gtitur fidem & dilectionem, 1. Tin bona, & hide n ficta.
ctitur & conſcientia bon D
tas eſt de corde puro Kone hic de operibus dici, quæ
Secundo, xes ipſa loquirun, ſidem non eſſe mortuam „
ſidem ſequuntur, & oſtendunt Non igitur ſenſit jaco.
ſed ivam & efficacem in corde. Sittif
ed v.

P 11 Pe 1 . ien peccato-
ra miereri remiſſionem
8. bus, 110S per bo 4 0 1

1 kifica-
rum LatI 1

d„ ..
Quare errant adverſarii, un
In! rar
. peccatorum. Qua . erbone
Knncien . uod Jacobus doceat nos p uod
hinc ratiocinantur, q re mnian
opera mereri remiſſionem pecca fum 2d Deum ine
rt opera noſtra habeamus acceſſur
er oper hal
rne h ia. . ixit de regeneratione,
Probitiaton bus paulo ante dixit de gen R
; “ . li Sic enim ait: Volens genut
od ſiat per Ev elium, S
d nat per Ev- ang
quo

1 üm opponinuus
um fide apprehenditur, cum opp
Chriſto tantùm fide app

— 1 4

iſtinvit inter
ituperaret, diſtinzit int
d cum non haberent, Nitabera tain ait eſſe, quæ
1 ttin fidem, ac vivam fidem. Mortu r parit bonma
morti it bong oberq. Vivam ait eſſe, 4 nid appelle-
non banel D nos ſæpe jam ſercimus, g titi qua- .
opera. Po im loquimur de otioſa no 2
. oquimu . Ri errori.
mus fidem; Non enim 93 d de fide, quæ refiſtit terrori-
lis eſt etiam in Diabolis, Sed de nſolatur perterrefacta
bus conſcientiæ quæ erigie cs el ut ſomniant ad-
es neq ue facilis r. 2 .. . tia
corda. Talis fides n que tia; ſed divina potentia,
vVerſarii, neque humana potentia; B quas

“

—0—

ln yifiea
untbanlus
Deentiam

ii herk

anecelſa
ttenegat,
do. Quc⸗
Certe non
nquod a
nh Uurp

hnicſe

ſinſchige

cerinpioj

cimn. en
einrkare
liüctbun
Cahnr hemo
n (erte

EKdon

HM Wunsſunn

teſtatihe

eins. Inh
Cantn h
D10 cei
Merſdern
teritadic
lrite
Panurh

era rege

H“ Deraplaer

Kereßropt
le tachen
bizeh

8
—
etacemten e pro⸗
atione, iet

ſi aumt

8 ei⸗
eribrsclel,
nelenommn
gturſaltlen
ſonmmſert 1
alse⸗
eptl 1& leer
tadretlai
eat ns e I
Eg gratlanyg

34 Deum,;

eregengn
t: V lenskenn
Drünite eali

enetosel locoe

Nan Kumiin e
un on

7

⸗

qua viviſicamur. qua Diabolum & mortem vincimus,
Sicut Paulus ad Colofl, ait, quod fides fit efficax per

potentiam Dei, & vincat mortem. In quo reſuſcita-
ti eſtis per fidem potentiæ DEI. Hæc fides, cum ſit nova
vita, neceſſario parit novos motus & opera, Ideo acobus
recte negat, nos tali fide juſtificari, quæ eft ſine operi-
bus. Qucd autem dicit nos juſtificari fide & operibus,
Certe non dicit nos per opera renaſci, Neque hoc di-
cit, quod partim Chriſtus ſit propitiator, partim opera

noſtra ſint propitiatio. Nec deſcribit hic modum juſti⸗

ficationis, ſed deſcribit, quales ſint juſti, poſt quam jam
ſunt uſtificati & renati. Et juſtincari ſignifieat hic non
ex impio juſtum effici, ſed uſu forenſi jnſtum m pronun-
ciari. Sicut hic, Pactores legis juſtificabuntur. Sicut

igitur hæc verba nihil habent incommodi, Factores legis
juſtihcabuntur: Ita de Jacobi verbis ſentimus, Juſtifi-
catur homo, non ſolùm ex fide, ſed etiam ex operibus,

Quia certéè juſti pronunciantur homines habentes fi-
dem, & bon opera. Nam bona opera in ſanctis, ut di-
ximus, ſunt juſtitiæ, & placent propter fidem. Nam hæc.
tamuùn opera Prædicat Jacobus, quæ ſides efficit, ſicut
teſtatur, cùm de Abraham dicit: Fides adjuvat opera
ejus. In hanc ſententiam dicitur: Factores legis juſtifi-
cantur, hoc eſt, juſti pronunciantur, qui corde credunrt
DEO, deinde habent bonos fructus, qui placent pro-

pter GRdem,Ideoque ſunt impletio legis. Hæc ſimplici-
ter ita dicta nihil habent vitii; ſed depravantur ab adver-

ſariis, qui de ſuo affingunt impias opiniones. Non enim
ſequitur hinc, opera mereri remiſſionem peccatorum,
opera regenerare corda, opera eſſe propitiationem, o-
pera placere ne Propitiatore Chriſto, opera non indi-

gere propitiatore Chriſto. Horum nihil dicit acobus,

quæ tamen impudenter ratiocinantur adverſarii eXx Ja-

cobi verbis.
Citantur adverſus nos & alix quædam Kntemiz

IMPLETIONE LEGIS. 109

Col. 2, 18.

Rom. 2, I3.

de

2 “ „

o III. Ds DIEzcrIoNE Er

Kuc. b; 39. de operibus. Luc. 6. Remittite & remittetur vobis. Eia:
Eſa! e, 7. PFrange eſurienti panem tuum, tunc invocabis, &
Dan. 4, 24. Domans Exaudiet. Dan. 4. Peccata tua eleemoſynis
Mma 1th.53.7 fedime. Matth. 5. Beati pauperes'ſpiritu, quia talium
eſt regnum cœlorum. Item, Beati miſericor des, quia
miſer Biéordiam conſequentur. Hæ ſententiæ etiam ni-
hil haberent incommodi, ſi nihil affingerent adverſarii.
Duo enim continent, Alterum eſt prædicatio ſeu legis,

ſeu posnitentiæ; quæ & arguit malefacientes, & jubet 5

Ven taee e, A terum eſt promiſſio, qux additur. Neque
vero adſcriptum eſt Peccata remitti ſine ſide, aut ipſa

opera propitiationem eſſe. Semper autem in prædica-

tione legis, hæc duo oportet intelligi, & quod lex non

Jok. 15, 5. polſit fieri, niſi fide in Chriſtum renati ſimus. dicut
ait Chriſtus: Sine me nihil poteſtis facere. Et ut ma-
Ximie fieri poſſint quædam externa opera, retinenda eſt
hæc univerialis ſententia, quæ totam legemi interpreta-
el, tur: Sine sde impoſſibile eſt placere D EO, Retinen-
ebr. II, 6.
um eſt Evangelium quod per Chriſtum habeamus
acceſſum ad Patrem. ¹
Conſtat enim, quod non juſtiſicatnur ex lege, Alio-
qui quorſum opus eſſét Chriſto, aut Evangelio, ſi ſola
Praædicatio legis ſufſiceret? Sic i in: Prædicatione pœni-
tentix, non ſaff icit prædicatio legis eu verbum arguens
Ppeceata, quia lex iram operatur, tantum accuſat tantum

S

terret conſcientias, quia conſcientiæ nunquam acquie- .

ſcunt, niſi audiant vocem Dei, in qua clare promittitur
remiſſio peccatorum. Ideo neceſſe eſt addi Evangelium,
quod propter Chriſtum peccata remittantur, & quod fi-
de in Chriſtum conſequamur remiſſionem peccatorum.
Si excludunt adveriarii a prædicatione Poœnitentiæ Ev-

„ angelium de Chriſto, merito ſunt jud candi blasphe-
ha. 1, I/. 18. mi adverſus Chriſtum. Itaq; cum Eſaizs primo cap. præz-

dicat pœnitentiam: Quieſcite agere perverse, diicite
bene efacere, quærite jndicium, ſubvenire oppreſſo, judi-
cate

2

igepupil
kmecum,
irealbe

etn Gan

enmrntiat

Pelo,'ud

P Rhred
leryerse,

Rec dicit
Mello, i
peccarorn
eellani
eavorun
Vehrüen
Priir,
Nllonen
odilone
Ilkonemn
Elriti
in tamen
Ucclman

tinan

lel etct⸗
Fult remi
elim ent
Mterung,
tpredli
Ktalat.

link

Mnobis

orſume
on R

an Po

Rlomal
nod

el

.

„7

IMPLETIONE LzGISs.. fif

faur eh ate pupillo, defendite viduam; & venite, & expoſtula-
Mndit tfe mecum, Si fuerint peccata veſtra ut Coccinum, quaſi
nn lnli niyx dealbabuntur. Sic & hortatur ad pœnitentiam Pro-
tn, c pheta, & addit promiſſionem. Et ſtultum fuerit in tali
ſeiuntsnn ſententia tantùm hæc opera conſiderare, ſubvenire op-
emge reſſo, judicare pupillo; Initio enim ait: deſinite agere
tteaei perversè, ubi taxat impietatem cordis, & requirit idem,
edhenn e Jec dicit Propheta, quod per operailla, ſubvenire op-
iens Ki preuo, judicare pupillo, mereri poſſint remiſſionem
r addi N peccatorum ex opere operato, ſed præcipit hæc opera,ut
ne ti u neceſſaria in nova vita. Interim tamen remifhionem
remin . peccatorum fide accipi vult, Ideoque additur promiſſio-
‚Kauolkt Sic ſentiendum eſt de omnibus ſimilibus locis. Chriſtus .
eüm k rrdicat poœznitentiam, cum ait: Remittite, & addit pro- Euc. 6,38

Nere. run miſſionem, Remittetur vobis. Neque vero hoc dicit,
en; künmn⸗ quod illo noſtre opere, cùm remittimus, mereamur re-
miſſionem peccatorum, ex opere operato, ut vocant,
D50, MA ſed requirit novam vitam, quæ certé neceſſaria eſt, Inte-
hefhm e Eim tamen vult fide accipi remiſfionem peccatorum.
Sic cùm ait Eſaias: Frange eſurienti panem, Novam vi- Efa. 5, §.

mrale tam requirit, Nec Propheta de illo uno opere loquitur,
Brngl, ſed de tota peenitentia, ut indicat textus. Interim tamen
recicniole vult remiſſionem peccatorum fide accipi. Certa eſt
euſetben enim ſententia, quam nullæ portæ inferorum evertere
macdt poterunt, quod in prædicatione pœnitentiæ, non ſuffi-

umg und Ceiat prædicatio legis, quia lex iram operatur, & ſemper
chiegu accuſat. Sed oportet addi prædicationem Evangelii,
dGiAEX. quod ita donetur nobis remiſſio peccatorum, ſi creda-

nemn runin Aaorlunt opus erat Evangelio, quorſum opus erat Chri-
depetienil ſto? Hæc ſententia ſemper in conſpectu eſſe debet, ut
idicand Hu⸗ opponi Poſſit his, qui abjeéto CHRISTO, deleto Evan-
2hunocht⸗ gelio malè detorquent ſcripturas ad humanas opinio-
veſent nes, quod remiſfionem pPeecatorum emamus noſtris o
ne Perih dis in dongjon⸗ P Nieläcts te Iuem elk Dar. 4, = ¼

unMANιmus nobis remitti peccata propter Chriſtum. Alioqui

E.
Damn.4, 24.

Ezech. 18,

2

12 III. Dz DIrCriONE Er

Non enim volebat Daniel Regem tantùm eleemoſynam
largiri, ſed totam pœnitentiam complectitur, cuùm ait:
Redime peccata tuajeleemoſynis, id eſt, redime pecca-

ta tua, mutatione cordis & operum. Hic autem & fides

requiritur. Et Daniel de cultu unius Dei Iſrael, multa ei
concionatur, & regem convertit, non ſolùm ad eleemo-
ſynas largiendas, ſed multo magis ad fidem. Extat enim
egregia confefſio Regis, de DEO Irael: Non eſt alius
Deus, qui poſſit ita falvare. Itaq; duæ ſunt partes in con-
cione Danieclis, Altera pars eſt, quæ præcipit de noyva

vita & operibus novæ vitæ, Altera pars eſt, quod Dani-
el promittit Regi remiſſionem peccatorunn Et hæc pro⸗-
miſſio remiſſionis peccatorum non eſt prædicatio legis,

ſed vere Prophetica & Evangelica vox, quam certé vo-

luit Daniel fide accipi. Norat enim Daniel, promiſſam ſ

eſſe remiſſionem peccatorum in Chriſto, non ſolum IS-
raelitis, ſed etiam omnibus gentibus. Alioqui non po-
tuiſſet Regi polliceri remiſſionem peccatorum. Non eſt.
enim hominis, præſertim in terroribus peccati, ſine cer-
to verbo Dei, ſtatuere de voluntate Dei, quod iraſci deſfi-
nat. Ac verba Danielis in ſua lingua clarius de tota pœ-
nitentia loqvuntur, & clariùs promiſſionem efferunt:

Peccata tua per juſtitiam redime, & iniquitates tuas be-

neficiis erga pauperes. Hæc verba præcipiunt de tota
pœnitentia. Jubent enim, ut fiat juſtus, deindé ut bene
operetur, ut, quod Regis officium erat, miſeros adverſus
injuriam defendat. Juſtitia autem eſt fides in corde. Re-

dimuntur autem peccata per pœnitentiam, id eſt, obliga.

tio ſeu reatus tollitur, quia Deus ignoſcit agentibus pœ-
nitentiam, ſicut Ezech. 18. ſcriptum eſt. Neque hinc ra-
tiocinandu eſt, quod ignoſcat propter opera ſequentia,
propter eleemoſynas, ſed ignoſcit propter ſuam promiſ-

ſionem;, his, qui apprehendunt promiſſionem, Nec ap-

prehendunt, niſi qui vere credunt: & ſide peccatum vin-
Lunt, & mortem. Hi renati dignos fructus poznitentiz

Preregebe
nilſo Dece

Mhiepre

mloimpr
ſorempece
mbPrang
urum. Et)
lod certo⸗
Mitamnus
Cinxerbo
tur eim,
olintreck
Eephecari
Promiffon
Aunrhuman
inrtenul
nugishͤ

tiies

Uilioni

and

naturiter
icernit,
mihommin

docem

Cerwlibus
Vangelin
ee. Onnn

mone
nrin
Priug 4ppr

3pera no

,

lr IMPLETIONE LEGIS. n3

nl — .
mnekeniſu Pparere dæhent, ſicut Johannes ait. Eſt igitur addita pro- Luc. „
35

eCbituetni. mifſig ere erit ſanatio delictorum tuorum. Hierony-
redinen rs ic præter rem addit dubitativam particulam. Et

1 — „ . ..
HBeantemaie multo imprudentiùs in Commentariis contendi, tremiſ-
Deiheel,nun ſionem peccatorum incertam eſſe. Sed nos memineri-
olumadcet mus, Evangelium certo promittere remiſſionem pecca-
Hras Ktorum. Et hoc plane fuerit Evangelium tollere, negare,

quod certo debeat promitti remiſſio peccatorum. Di-

Nonet 1
mittamus igitur hoc in loco Hieronymum, Qvanquam

1 antindh
Warlii lem Sr in verbo redimendi promiſſio oſtenditur. Significa-
algltle tur eninn, quod remiſſio peccatorum poſſibilis ſit, quod
Canuter, Eoſſin redimi peccata, id eſt, tolli obligatio ſeu reatus,
Erniam eu phcar Dei. Sed adverſarii noſtri ubiq; omisſis
unet Dror jonit us, tantum præcepta intuentur, Et affin-
uniel ron HM –W ckinionem „ quod propter opera con-
sm⸗ ̃ gar remn ilho, cùm hoc textus non dicat, ſed mul-
Koctinu⸗ 1 s em requirat. Nam ubicunque promisſio
canamgz a requiritur. Non enim poteſt accipi pro-
Ceriiil mi H 1 fide.
golina Verùm opera incurrunt hominibus in oculos. Hæc

6 naturaliter nui . i
Eraß r nuiratur humana ratio, Et quia tantùm ope⸗

clatis .
lſemme n cernit, kidern non intelligit, neque conſiderat, Ideo
W u Pmniar⸗ E opera mereri remiſſionem peccatorum
Pachin 13 care. Hæc opinio legis hæret naturaliter in ani-
1 Eulr⸗ zmien minum, neque excuti poteſt, niſi cum divini-
miendil me alcernar. Sed revocanda mens eſt ab hujusmodi
lsnon . us opinionibus ad verbum Dei. Videmus nobis
hodle vangelium & promiſſionem de Chriſto propoſitam

Gamidel 4 eſſe — .
ro⸗ ſſe. Cùm igitur lex prædicatur, cùm præcipiuntur ope-

it egen 4 . .
i Tra, non eſt repudianda promifſio de Chriſto. Sed hæc

Neque H .
Pon latr Eride applehendenda eſt, ut benè operari poſſimus, & ut loh. 15, 31.
ppter ſumſin⸗ Sine me nihil Elaecre queant, ſicut inquit Chriſtus:
lkions uſus ed. t 1 Poteſtis facere. Itaque ſi Daniel his verbis
Ma arritetetatcldeng des aer e niarn, præ-
na denm ¹ unc locum adverſarii;, Nunc cùm vere hanc
ee H ipſam

14. Cor. II, 31.
Jer. 15, 19.
Zaoh. I,3.
Piſ. 5 0, I5.

Joh. 1I5, §.
Hebr. II, 6.

M III. Dz DILECTIONE Er.

rSsðð

ipſam ſententiam verbis aliis, ut videntur, extulit, de=
torquent verba adverſarii contra doctrinam gratiæ
fidei, Cum Daniel maxime voluerit compleéti fidem.
Sic igitur ad verba Danielis reſpondemus, quod, quia
poœnitentiam prædicat, non doceat tantùm de operibus,

ſed de fide quoque, ut ipſa hiſtoria in textu teſtatur. de-

cundo, quia Daniel clare ponit promiſſionem, neceſſa-
riò requirit fidem, quæ credat gratis remitti peccata à
Deo. Quanquam igitur in pœnitentia conimemorat
pera, tamen hoc Daniel non dicit, quod per opera illa
mereamur remiſſionem peccatorum. Loquitur enim
Daniel non ſolùm de renmuſſione culpæ, quia remiſſio
pœnæ fruſtra quæritur, niſi cor apprehenderit prius re-
miſſionem culpzę. Cæterum ſi adverſarii tantùm in-
telligunt Danielem de remiſſione poenæ, nihil contra
nos faciet hic locus, quia ita neceſſe erit ipſos fateri,
quod remiſſio peccati & juſtificacio gratuita præcedat.
Poſteà nos quoque concedimus, poœznas, quibus caſtiga-
mur, mitigari noſtris orationibus, & bonis operibus,
denique tota pœnitentia, juxta Ullud: Si nos judicare-
mus, non judicaremur à Domino. Etr Jeremiæ 15. Si
converteris, convertam te. Zachar.I. Convertimini
ad me, & ego convertar ad vos. Et Pfal. 49. Invoca me
in die tribulationis.
Teneamus igitur has regulas in omnibus encomiis
operum, in prædicatione legis, quod lex non fiat ſine
Chriſto, Sieur ipſe inquit: Sine me nihil poteſtis facere-
Item, quod ſine fide impoſſibile ſit placere DEO; Cer⸗
tiſſimum eſt enim quod doctrina legis non vult tollere
Evangelinnv non valt tollere propitiatorem Chriſtum⸗
Et maledicti ſint Phariſæi adverſarii noſtri, qui legem
ita interpretantur, ut operibus tribuant gloriam Chri-
ſti, videlicet quòd ſint propitiatie, quod mereantur re⸗
miſhonem peccatorum. Sequitur igitur ſemper ita
laudari opera, quod placeant propter fidem, quis opers

B0E

—
ollarel
bacceſ
(rito. l
emandat
ſrgi,
Müprin
6, qui .
Dllnap
Chnito.
non lrͤt⸗
gt Len
Gen aen
Uieunn 6
teie
lelucnel
ile inchon
lde Ktin
ctionede
hil Olnmün
tammenar
füriofun
Dorr 0 à
dancon
luqu
Pnpr
ont ne
cis ded
era ſe
niſenti⸗
Mueryel
Kallitn
kantigeit
altalbi

L IMPLETIONE LEGIS. IySy
6 non placent, ſine propitiatore Chriſto, Per hunc habe- Rom. I.
inan gan mus acceſſum ad Deum, non per opera, ſine mediatore
R No Chriſto. Ergo cùm dicitur: Si vis in vitam ingredi, ſer-
e, nadn vaà mandata, Sentiendum eſt mandata ſine Chriſto non
Andeoeahs ſervari nec placere ſine Chriſto. Sdic in ipſo Decalo-
nchns So,i Primo præcepto, Faciens miſericordiam in millia Exod. 10, 6.
nen, e“ his, qui d'ligunt me & cuſtodiunt præcepta mea, am-
d I Pliſlima promiſſio legis additur, Sed hæc lex non fit ſine
nnne “ Chriſto. Semper enim accuſat conſcientiam, quæ legi
c non ſatisfacit, quare territa fugit judicium & pœnam
entei legis. Lex enim operatut iram „Tunc autem facit le-
1 d⸗ 1ol gem, quando audit nobis propter Chriſtum reconcilia-
n ri Deuny etiamſi legi non poſſumus ſatisfacere. Cuùm
R hac fide apprehenditur mediator Chriſtus, cor acquie-
n ics ſcit & incipit diligere Deum, & facere legem, & ſcit jam
4, n ſe placere Deo, propter mediatorem Chriſtum, etiamſi
ein dian illa inchoata legis impletio procul abſit à perfectione, &
Tunih valde ſit immunda. Sic judicandum eſt & de Pprædi=
guihu⸗ catione pœnitentiæ. Quanquam enim Scholaſtici ni-
hil omnino de fide in doctrina poœnitentiæ dixerunt,
I NO 42

Matth.19, k2

Rom. 4, I5⸗

„6tamen arbitramur, neminem adverſariorum tam eſſe
Etereme 1 furioſum, ut neget abſolutionem Evangelii vocem eſſe.
(meu Porro abſolutio fide accipi debet, ut erigat perterrefa-
1 H am conſcientiam.
, e Itaque doctrina pœnitentiæ, quia non ſolùm nova
ndise pera Præcipit, ſed etiam promittit remiſſionem pecca-
ler non ke torum, neceſſariò requirit fidem. Non enim accipitur
SS remiſſio peccatorum, niſi fide. Semper igitur in his lo-
rael10, Ncis de peenitentia, intelligere oportet, Aod non ſolam
Snonſlltd⸗ Opera, ſed etiam fides requiratur, ut hie Matth.6. Si di-
tuen i, miſeritis hominibus peccata eorum, dimittet & vobis Marth., 4
nolkti, if EFater veſter coœ leſtis delicta veſtra. Hic requiritur opus,
n ghnigt & additur promisſio remisſionis Peccatorum, quæ non

S contingit propter opus, ſed propter Chriſtum per fidem,
jgru E Sicut alibi multis locis teſtatur ſeriptura: Actuum 10.
len n H II 2 Huic

II6 III. Drx DILECTIONE Er

Atl. I0, 43. Huic omnes Prophetæ teſtimonium perhibent, remis-

1. Joh. 2, 12.

Eph. 1, 7.

ſionem peccatorum accipere per nomen ejus, omnes
qui credunt in eum. EtI. Johan. 2. Remittuntur vobis
peccata propter nomen ejus. Epheſ. I. In quo habe-
mus redemtionem per ſangvinem ejus in remiſſionem
peccatorum. Quanquam quid opus eſt recitare teſti-
monia? Hæc eſt pia vox Evangelii propria, quod pro-
pter Chriſtum, non propter noſtra opera, fide conſequa-
mur remiſſionem peccatorum, Hanc Evangelii vocem

adverſarii noſtri obruere conantur male detortis locis,

qui continent doctrinam legis aut operum. Verum
eſt enim, quod in doctrina pœnitentiæ requiruntur o-
pera, quia certè nova vita requiritur. Sed hic malè as-
ſuunt adverſarii, quod talibus operibus mereamur re-
miflionem peccatorum, aut juſtificationem. Et tamen
CHRISTIIS ſæpe annectit promiſſionem remiſſionis
peccatorum bonis operibus, non quod velit bona opera
propitiationem eſſe, ſeqvuntur enim reconciliationem,
ſed propter duas cauſas: Altera eſt, quia neceſſario ſe-
qui debent boni fructus. Monet igitur, hypocriſin & fi-
tam pœnitentiam eſſe, ſi non ſequantur boni fructus.
Altera cauſa eſt, quia nobis opus eſt habere externa ſi⸗
gna tantæ promiſſionis, quia conſcientia pavida, mul-
tiplici conſolatione opus habet, Ut igitur Baptiſinus &

Gœna Domini funt ſigna, quæ ſubinde admonent, e-

rigunt & confirmant pavidas mentes, ut credant fir-
mius, remitti peccata: Ita ſcripta & picta eſt eadem
promiſſio in bonis operibus, ut hæc opera admoneant
nos, ut firmiùs credamus. Et qui non benefaciunt, non

excitant ſe ad credendum, ſed contemnunt promiſſio-

nes illas, Sed pii amplectuntur eas, & gaudent habere
figna & teſtimonia tantæ promiſſionis. Ideo exercent ſe
in illis ſignis & teſtimoniis. Sicut igitur Cœna Domini
non juſtificat ex opere operato, ſine fide: Ita eleemoſy-

næ non juſtificant ſine fide, ex opere operato. Sic & To-

biæ

1

—

Pu concio
Umnipeccat
lenelle,
ludihus C
leccato &
oetrinale
Ckemolyn
juſtigcati
Peecato
Peenitenti
Pleckicehe
guoltpri
exercitu ha
Ole ninerg
ill exere
dlod eemn
nügere⸗
fols Pecea
Denitentig
Renclt,2
lebiszit
Omnt tem
lasirio⸗
wlogtin
Püteripl
Mdiſer
nintte⸗
Cnnfarian
l. Negn
Meprece
uzalign⸗
Ere.
etpretn
Ctatur

kübent, uent⸗
n eins, Onine
Nlttunmrart

In qo He.

nenniſhenn
tertaett

pri colgr

cecanlen .

vangeliſlet
egetons
erumm. Venu
elegtüninun 1
Sed hienatt
Imereanii
nemn. Ettin
emn temilius
eliborache
coneilirionne
melti
oeifi 1
ebere Gem!
a mniclt,
nuarind⸗
eadnolen,
ir gelm;
gichi Atea⸗
era Anone
eneknimn
nunt Mron
cgaucelt l
lcen ctetet
Cenin
lIuckenii
mhli

6

.

omni pec . . V. II. acci . .
cato, & à CIpI1 debet:
bolen 2 & à miorte lib et: Eleemoſyr
1 ne e, quanquam ĩt: erat. Non di olyna ab
laudibus Chriſti, c n ita accipi debet e dere har de
. „ Cufus . ae
s Se elrs proprialſunt ofhci etrahat de
Crina legi „Sed recurrendu la; liberare à
eleemoſy 6 ſine Chriſto no m eſt ad regulam, quod
juſtificationem 83 dan ſequnnlu ed glacent igitur
R 9 . nc —
pPeccato & morte quæ præcedunt. It iliationem ſein
peœnitentia ſüpra . non ex opere ope aque liberant à
plect debeamus H quod ſidtm ſed ut de
quod tota illl novit a hic de eleemoſyn com-
exercitia fidei as vitæ ſalvet Er le⸗ icendum eſt.,
. 1 ⸗ 9 uæ — ee
qux Vincit mortem damin t der FP Ehecmoſene ſunt
in illis exercitii 1, dum ſe magi peccatorum
1t11s VIre . 8¹⁸ magis „
quod eleemoſynæ S accipit Conc exercet, &
. . 2: . . e .
mitigeht peœnas quod mercann multa be lici & hoc;
mereantur, ut defend cia DEI
endanmir in pe-

riculis p
ecca
torum & mortis, ſicut paul
paulo antè de tota

peenitentia dixi
RRencie,⸗ ixnan⸗ Ac tota conci
diebus vitæ tuæ eemoſynas requiri aene ue⸗
Omni tempore ber mente habeto D neoſte
enedic DEUIM, & bere⸗ pone
ab eo, ut vias

7 E

nos loquin-
ur. .
propter ipſiu „quæ ſentite hab
S i e
Rahificris⸗ ler d bene DEl placatum,
ernari. Sed Arerſaril eo juſtificari,
i noſtri, ſuaves

cum faci
ant, P
. „Poſtea affi
bus. Requirendii ainngun aliquid de ſuis opi
Sire prwccpturn Sirur ſunt integri loci is opinioni-
Una aliqua parti cul ncivile eſt, niſi tote K“ juxta vul-
aci tota le
jus propoſita, zudicare berſhece
vel re pon-

8 *

interpretationem

Pſal. 4, .

Tob, 4,6. 20.

. V. . 4

moſy nam, & ecce om 1 V
nia mund
E ſunt di
obis Pl. .
Plane ſurdi

„

u9 III. Dr PILECTIONE Er

.

ſunt adverſarii, Toties jam dicimus, ad prædicationem
legis oportere addi Evangelium de Chr ſto, propter qvenm
placent bonaopera, ſed illi ubique excluſo Chriſto, do=
cent mereri juſtificationem per opera legis. Hic locus
integer prolatus, oſtendet fidem requiri. Chriſtus objur-
gat Phariſæos, ſentientes ſe coram DEO mundari, hoc
eſt, juſtificari crebtis ablutionibus, Sicuti Papa neſcio
quis, de aqua, ſale conſperſa, inquit, quod populum
ſanctificet, ac mundet, & gloſſa ait, quod mundet à ve-
nialibus. Tales erant & Phariſæorum opiniones, quas
reprehendit Chriſtus & opponit huic fictæ purgationi
duplicem mundiciem, alteram internam, alteram exter-

nam. Jubet ut intus mundentur, & addit de mundicie exxx

terna: Date eleemoſynam, de eo quod ſupereſt, & ſic o-
mnia erunt vobis munda. à dverſarii non recte acconi-
modant particulam univerſalem omnia, Chriſtus enim

addit hanc concluſionem utrique membro, Tunc omnia

erunt munda. Si intus eritis mundi, & foris dederitis
Eleemoſynam. Significat enim, quod externa mundicies
collocanda ſit in operibus à Deo præceptis, non in tradi=
tionibus humanis, ut tunc erant illæ ablutiones, & nunc
eſt quotidiana illa aſperſio aquæ, veſtitus Monachorum,
diſcrimina ciborum, & fimiles pompæ. Sed adverſarii
corrumpunt ſententiam, ſophiſticè translata particula
univerfali, ad unam partem: Omnia erunt niunda, da-
tis eleemoſynis. Atqui Petrus dixit, Fide purificari
corda, Sed totus locus inſpectus, ſententiam offert

conſentientem cum reliqua ſcriptura, quod ſi corda ſint

mMundata, & deinde foris accedant eleemoſynæ, hoc eſt
omnia opera caritatis. Ita totos eſſe mundos, hoc eſt,
non intus ſolam, ſed foris etiam. Deinde cur non tota
illa concio conjungitur? Multæ ſunt partes objurgatio-
nis, quarum aliæ de fide, aliæ de operibus præcipiunt.
Nec eſt candidi lectoris excerpere præcepta operum, O-
Milſis locis de fide. S
poſtre⸗

—

Voſtr

ſii el

Feropera
ſtiennia
Katnere,
tut, Kfn

Porſus

PPrhitt
Propter
to quol
Per anl
concludit
Kjaliti
Vera &n
MaImN
iluikte
nobis
ſecen.

l

Verlarin
julkäüce
& grat
conlcien

Entut

Aeantſ,
los cr
kice,
ibis eo⸗

cun,
Chrigo
harime
nlei
ttat

7

E IMPLETIONE LEGIS. 119
prelinn Poſtremo, hoc monendi ſunt lectores, quod adver-

opogn ſarii peſſime conſulunt- piis conſcientiis, cum docent
loCtohen per opera mereri remiſſionem peccatorum, quia con-
lgs Hhm ſcientia colligens per opera remiſſionem non poteſt
Criduce ſtatuere, quod opus ſatisfaciat Deo, Ideo ſemper angi-
OmindaiK tur, & ſubinde alia opera, alios cultus excogitat, donec
cutilan prorſus deſperat. Hæc ratio extat apud Paulum Rom. Rom. 4, 5*
quOd in . ubi probat, quod promiſſio juſtitiæ, non contingat
dmundt=ͤ propter opeta noſtra, quia nunquam poſſemus ſtatue-
ninnn re, quod haberemus placatum Deum. Lex enim ſem-
ce uenmn Per accuſat, Ita promiſſio irrita eſſet, & incerta. Ideò
Atcamen concludit, quod promiſſio illa remiſſionis peccatorum
demmnddee & juſtitiæ ſide accipiatur, non propter opera. Hæc eſt
ſetth ln vera & fimplex & germana ſententia Pauli, in qua
on kece tld maxima conſolatio piis conſcientiis propoſita eſt, &
, Chintsae illuſtratur gloria Chriſti, qui certè ad hoc donatus eſt
broylurem nobis, ut per ipſum habeamus gratiam, juſtitiam, &
XKrsttd pacem. . .

Cernaudh Hactenus recenſuimus præcipuos locos, quos ad-
6 ,nonin verſarii contra nos citant, ut oſtendant, quod fides non
utionenu juſtiñcet, & quod mereamur remiſſionem peccatorum
D Uhene G&α gratiam per opera noſtra Sed ſperamus nos piis
edacſel conſcientiis ſatis oſtendiſſe, quod hi loci non adver-

uͤitr atil ſentur noſtræ ſententiæ, quod adverſarii malè detor-
nunun queant ſcripturas ad ſuas opiniones, quod plerosque
n 17

Egeuihi locos citent truncatos, quod omiſſis locis clariſſimis
3 rien S de ſñide, tantm excerpant ex ſcripturis locos de ope-
cochl ribus, eosque depravent, quod ubique affingant huma-
ſe . c4 nas quasdam opiniones, præter id, quod verba ſcripturæ
nohe r dicunt, quod legem ita doceant, ut Evangeliuni de
undn Chriſto obruant. Tota enim doctrina adverſariorum,
nde partim eſt à ratione humana ſu mpta, partim eſt doctri-
s na legis, non Evangelii. Duos enim modos juſtiticatio-
