derat auxilium, nec ſci it, quo fugi iat, incipit iralci Deo,
& obmurthurare Præ impatientia. Hoc eſt, quod bPaulus
inquit Roman. 4 4. Lex iram operatur. Et Roman. 5. Rom. .4, I5.

Lex auget beccatum. Lex iſubintravit, ut ahundaret e, 5, 21,
delictum.

III. De Poenitentia.

1 0C oicium Legiske tinetur in novo Teſtamen- dug. C. 12. .
“ to, & in eo exercetur, ut Paulus Roman. I. facit Apol. 161.
inquiens: Ita Dei de cœlo r evelatur ſuper omnes ho- Rom. 1, 18,
1, mines. Et 3. Gmnes ſunt rei soram Deo, Nemo homi- Ap. 3, 12.

num

Joh. 16,8.

4 Jer. 23, 29

20 III. DE POENITENTIA.

num juſtus eſt coram eo. Et Chriſtus Joh. 16 inqvit:

Spiritus ſanctus arguer mundum de peccato.
torés, & hypocritas proſternit, & nullum juſtum pro-
nunciat, ſed omnes ad terrorem & deſperationem adi-
git. Hig malleus eſt, ut Hieremias inquit: Verbum me-

um queſi malleus conterens patras. Hæc non eſt acti-

va contritio, (eil factitia, & accerſita, ſed paſſiva con-
tritio, cohſcientiæ cruciatus, vera cordis paſſio, & ſen-
ſus mortis. .
Sic ſcilicet incipit vera poœnitentig. Et hic homo

audit ſententiam promulgari dicentem: Quotquot
eſtis, nihil eſtis, ſive manifeſti peccatores, ſive opinione
veſra ſancti ſitis. Omnes vos alios fieri oportet, & ali-

ter operari, quàm quales nunc eſtis, & ſicut jam ope-
ramnini, qualescunque fané ſitis, magni, ſapientes, po-

tentes, ſancti. In ſumma, hic nemo juſtus, ſanctus,

Marc. 1, Iy5.

Eac. 24; 47

pius elſt. M
Huic offſicio novum Teſtamentum ſtatim adjungit
conſolationem & promiſſionem gratiæ Evan gelii, cui
credendum eſt, ſicut Chriſtus in quit Marc. I. Agite pœ-
nitentiam, & credite Evangeli o, id eſt, Hatis ali, & fa-
eiatis aliter, & credatis meæ promiſhioni. Et ante Chri-
ſtunr ohannes nominatur præco pernitentiæ, ſed ad

remiſſionem peccatorum, hoc eſt, Johannes omnes ar-

guit, & peccatores eſſe evicit, ut ſcirent, quid coram

nes, atque ita Deo appararentur ad gratiam amplecten-
dam, & emiſſionem peccatorum ab eo ſpefandam &

accipiendam. Sic etiam Chriſtus Luc. 24 ipſe inquit :
In nomine meo ubique prædicanda eſt poœnitentia &

remiſſio peccatorum inter omnes gentes.

Quando autein lex hoc officium ſuum ſola exercet,

ſine Evangelio, nihil aliud, niſi mors & infernus homi-

nem opprimunt, prorſus deſperantem, ut Saulem & Ju-
PP P P „ Ut de n,

Hoc igitur fulmen eſt Dei, quo & manifeſtos pecca-

Deo eſſent, & feipſos agnoſcerent, ut perditos homi-

—

dam, kanth
Nem morti t
llttoneme
Ea der verd
Gumandienn
Un ſit copt
tahorrendh
Nune
Veia peenlt
lig porlt.
0
Mposubil,

tentig, el

R ſent

manliſeo
epoſſe
Uur, prrſk
Cutn honu
libenm
Exhoe
ta aenc
ſones,
Inn Vitiof
leeunchn
0 er⸗
en Con
rlolttion
i ex
Uthram
ükeig
Fünm0
Ai e

NA. m. DE POEBNITENTIA. 321

— Rom, 7, 2
Ru l li Keut Fänſ teſtatur, legem per peccatum homi-“„7,23.
tus ſon k

nem morti tradere. Econtta Evangelium adfert con-

ecene ſolationem & remisſionem, non uno tantum moOdo ,» .
menflaft ſed per verbum, Sacramenta, & ſimiliter, quemadmo
in r dum audiemus pPaulo poſt, ut ita redemtio a De-
leſentintt um lſit copiola, ut in 130 Pfalmo ſexriptum eſe con- Pſ. 130,7.
naut ſis tra horrendam captivitarem pecc⸗ ti.
n Nunce porro fallam pœnitenfiam ſophiſtarum cum
Ane

vera ponitentia conferenius, ut utraque melius intel-

d ligi poslit.
DE FALSA POENITENTIA

e POοNaIFICIORUM.
enen C IMposſbbile fuit, Pontificios recte docere de pcni-
nrehlie⸗ tentia, cum verum peccatum non recte agnoverint.
W Nam, ut ſupra oſtenſum eſt, de peccato originali non
Elon , recte ſentiunt, quia ajunt, naturales vires hominis
agt, ling manſiſſe omnino integras & incorruptas,& rationem re-
noſakn H ct poſſe docere, ac voluntatem poſſe ea, quæ docen-
tur, præſtare, Deum certo donare ſuam gratiam,
umn! heng cum homio tantum facit, quantum in ſe eſt. ſecundum
ratie baf, liberum ſuum arbitrium.
1Mar 4 Ex hoc dogmate ſequitur, tantum ob actualia pec-
k bkilH cata agendam eſte pornitentiam, ut ſunt, malæ cogita-

tiones, quibus homo obtemperat, (concupiſcentia e-
nim, vitioſi affectus, inclinario, libido & affectio pra-
va ſecundum illos non ſunt peccata) ſermones mali,
mala opera, quæ voluntas libera onuittere potuiſſet.
Huic pœnitentiæ adjungunt tres partes, Contritio-
neny Confesſionem, & Satisfactionem; addita grandi
conſolatione & pollicitatione remisſionis peccatorum,
meri ti, expiationis Peccatorunn ac plenariæ redemtio-
nis coram Deo, ſi homo vere doleat, confiteatur, &
ſatisfaciat. Sic in pœnitentia homo d fidueiam pro:
„priorum operum ducitur. Hinc orta eſt vox; quæ in
4 ſuggeſtis cum Dralegererut vulgo publica abſolutio,
X uſur=

—

322 II. DE POENITENTIAA

uſurpata fuit: Prolonga Deus vitam meanydonec pro
meis peccatis ſatisfecero, & vitam meanm emendavero.
Hic altum fuit ſilentiũ de Chriſto & ſide, & tantum
opinio & ſpes fuit de propriis operibus, quibus peccata

ſacrifici & Monachi, ut nos ipſos peccato opponere-
mus. =
Quod ad contritionem attinet, cum nemo poſſet
omnia peccata ſua in miemoria retinere, præſertim per
integrum annum commiſſa, centones hos aſſuebant, ſi

memoria peccati abſconditi forte recurreret, etiam il-

lud ſufficiente contritione deflendum & confitendum
eſſe, & c. Interea Dei gratiæ homo committebatur.
Cum etiam nemo ſciret, quanta contritio eſſe de-

beret, quæ coram Deo ſufſiceret, dicebant, ſi quis con-

tritionem non haberer, eum ſaltem attritionem habe-
re oportere, id eſt, dimidiam quafi contritionem, vel
initium contritionis. Hæc vocabula ipſi nec intellexe-
runt, nec intelligunt, minus quam ego. Et attritio re-
putabatur pro contritione, venientibus ad confesſionè.
Et cum quis diceret, ſe non poſſe habere contritio-
nem, ſeu non dolere poſſe ob peccata ſua (ut fieri po-
tuit in illicito amore, aut vindictæ cupiditate, & Cæte-
ris) interrogabant, an is non optaret, & cuperet dole-
re? Reipondenti, cupere ſe, (quis enim, niſi ipſe dia-
bolus, negaret ſe cupere?) accipiebant hoc pro comiri-
tione, & remittebant peccata propter hoc bonum ipfi⸗-
us opus, quod nomine Contritionis ornabant. Hic al-
legabant exemplum Bernhardi, &c.
Videmus auteni, quam palpet & titubet cœca ratio

in rebus divinis, & conſolationem quærat in propriis

operibus pro ſua opinione, & Chriſti & fidei prorſus o 38
Niviſcatur, Quod ſi res ipſa perſpicue conſideretur, con-
rritio iſta eſt factitia & fictitia cogitatio ſeu imaginatio
ex propriis viribus, absque fide absque agnitione
Chrilli Et in iſta contritione miſer peccator forte fer:

cordans

-————
Lotlang ſue
bel lehr,
ellepti 118, 4
Purtn tiſti

. A . onttiti iſt
coram Deo delerentur. Et hanc ob cauſam facti ſumus

Lon mortih
lbentius D
CON
entur omn
Posllbile e
Tundamn Ne
atur, ut
cOnlterenn
ficiette
CCnkeſonis
Crtbalturl

or, nugis
dan ſcerde
KE Denion
tum Dei
Nln I
Atitonis n

icd ennn

ileber Nel
mitugteng
n.
Cernumg
Merim ſeir
tantumn
Duntur
n facile ſ
eesſeſin
madeſt
d elicer
Ae u qn
anenub

II. DE POENITENTIA. — 32323
ordans ſuæ flammæ, & cupiditatis vindictæ, wel ride-
re, vel lachrymare potius potuit, quam aliud cogitare,
exceptis iis, qui vel legis fulmine tacti; vel a diabolo
iritu triſtitiæ afflicti fuerunt. His, inquam, exceptis,
contritio iſta fuit mera hypocriſis, & peccati flammas
von mortificavit. Oportuit enim homines dolere, cum
Pecend (N libentius peccaſſent, ſi liberum ipſis fuiſſet.
CONFESS8IO ſic inſtituebatur, ut homines jube-
,Cum iNH rentur omnia ſua Peccata enumerare, (quod factu im-
ere, rte posſibile eſt) kæc ingens carnificina fuit. Et ſi quis quo-
8DOs Airu rundam peceatorum oblitus eſſet, is eatenus abſolve-
4 batur, ut ſi in memoriam illa recurrerent, ea poſtea
confiteretur. Nemo igitur ſcire potuit, num unquam
ſſet, & quando

ſufficienter, pure, & recte confeſſus e
CNHO“ Cconfesſionis finis futurus eſſet. Et tamen nihilominus
ialen gu⸗ ducebantur homines ad propria ſue opera, & hæc con-
m antöen? ſolatio ipſis Pproponebatur: Quo confesſio eſſet pu-
Cntee rior, magis ingenua & aperta, pudore & ignominia co-

UIMA ratn ſacerdote ſuffuſa, eo ſatisfactionenz pro peccato
2 1 H . „ . —7 8
e Dmm eſte pleniorem, & humilitate illa certô ac merito gra=
5

tiam Dei impetrari.
Nulla hic fides, nullus Chriſtus erat Et virtus abſo-
lutionis non explicabatur conſtenti ſed conſolatio e-
jus in enumeratione Pecgatorum & pudefactione con-
ſiſtebat. Nemo autem recitare poteſt miſerias, carni⸗=
ficinas, fraudes & idololatrias ex Confesſione iſta na-
tas. SIDð
Cæterum SATISFACTIO longe perplexior eſt. Ne=
mo enim ſcire poterat, quantum faciendum efſet Ppro
uno tantum peccato, nedum pro omnibus. Hic arte u⸗
tebantur, & parum ſatisfactionum imponebant „ quæ

inbere⸗ “ etiam facile ſervari poterant, ut quinque orationes do=-
gurte l, minicas, jejunium unius diei, &c. Cætera, quæ in pceni-
Ehte tentia deſiderari dicehant, relegabant ad purgatorium.
e i , Hic quoque magna calamitas oriebatur. Ouidam e-
tio lil r nim metuebant,ſe in æternum ex purgatorio non libe-
Aele ine ðYMVM X 2 1᷑4᷑iri
et

7

324 MI. DE POENITENTIIAAAI.

rari poſſe, cum ſecundum veteres Ganones, pro uno

peccato mortali pœnitentia ſeptennis ſeu ſeptem an-
norum conſtituta eſſet. Et tamen fiducia ſempen col-

locata erat in noſtro opere ſatisfactionis, ac ſi ſatisfa-
ctio potuiſſet eſſe perfecta, tota fducia in eam conjecka

fuiſſet, nec opus fuiſſet Chriſto & fide. At imposſibi-

lis illa erat. Et ſi quis centum annos pœitentiam iſta

ratione exercuiſſet, nondum certus tanien de ſufficien-
tia, perfectione, & fine pœnitentiæ ſuæ fuiſſet. Hoc ſci-
licet erat perpetuo pœnitere, & nunquam ad pœniten-
tiam pervenire. V
Hac de cauſa ſedes iſta Romana ſancta miſeræ Ec-
cleſiæ ſubveniebat, & indulgentias effingebat, quibus
temittebatur, & abolebatur expiatio ſeu ſatisfactio,
primum particulatim, ad annos ſeptem,

. . . Ies Piſe V 1 .
& eas diſtribuebat inter Cardinales, & Epiſcopos, ita, ut

quidam annos centum, 9 uidanmmad dies centum indul-

gentlam conferrent.
laxancdh, poteſtatem ſibi reſervabat.
Hac ratione cum accrefceret pecunla, & nun tio
ullarum eſſet fructuoſa, excogitavit annum aureumn,

Jubilæuin, vere auriferumnd Jubeljar / Guͤldenjar quem

Bomiæ celebrari voluit. Hunc appellabat remisſionem

omnis culpæ & poœnæz. Accurrebant igitur plurimi,

centum, &c.

Totam autem ſatisfactionem re-

dinatio

—
Neque ta
bebathom
ten tamen
Uimm vocat
tlgentiar
ottete 00
Nlitherare,
cukeslone
Nemo e
Riqurine
contrite
Uum corrade
imn potelte
e Abducehe
& meritz,
Cumcdte
um iſtorun
(EKormillon
69o & mei
terdotun
nedſeſanii
bu, dn
nabamur
volebamn
Cornieng

quia ab onere moleſtisſimo liberari unusquisque cupie ogne c
. ræ.
bat. Hoc erat effodere & conquirere theſauros ter 1 munng

Mors Papa annos aureos multiplicabat, &
alium accumulabat, & quô plus auri devorabat,
fauces ipſius appetebant.

Ideoque per legatos ſuos mittebat annos iſtos
empla & domus

annis aureis opplerentur. Tandem irruebat etiam in

paſſim in provincias, quoad omnia t

alium ſupra
eo plus s,ſnep

o, utbe
Uunobisad
Genacre
l, litera
(umm igi

purgatorium ad defunctos, pritnum, Miſſarum, & Vi- lgedanr
giliarum fundatione, deinde indulgentiis, & anno al- iinais
reo & animas tam vili pretio æſtimabat, ut unam
ſex nummis liberam pronu ncians dinuitteret.

Neque

znones, No
ſen ſ eftent

Dnis, elͤlin
lain emnen .
le. Ainſde
latinun
men ce imfe
lel iler Ml

gnan A

ſnon i in 7
ugtnſ⸗
o ſei luis
tenn, cehlu

Pficonm

Pes celtun/
nlansn hug

vunir & uumt⸗

W rit . mm

HI. DE POENITENTIA. 25

en

Neque tamen hoc quoque ſuficiebat. Papa enim etſi
jubebat homines indulgentiis iſtis tuto fidere ad ſalu-

tem, tamenipſe rem univerſam denuo incertam, in du-

bium vocabat. Nam in bullis ſuis ſcribit, Bum, qui
indulgentiarum ſeu Jubilæi anni particeps fieri velit,
oportere contritum, & confeſſum eſſe, ac pecuniam

numerare. Audivimus autem ſupra, Contritionem &
confesſionem illorum eſſe incertam & hypocriticam.

Nemo etiam ſciebat, quæ anima in purgatorio eſſet, ac
ſi quæ in eo eſſe dicebantur, nemo ſciebat, quæ recte &
contritæ & confeſſæ fuiſſent. Sic Papa ſanctun denari-

um corradebat, & interea ducebat homines ad fiduci- .
am poteſtatis & indulgentiarum ſuarum, & rurſum i in-

de abducebat ac remittebat, ad incerta ipſorum opera

& merita.

Cumque nonnulli eſſent, qui ſe actualium peccato-
rum iſtorum vel cogitationibus, vel verbis, vel factis
commiſſorum non agnoſcebant reos, quemadmodum

ego & mei ſimiles in monaſteriis & fundationibus, ſeun

ſacerdotum ſodalitiis, ſeu Collegiis monachi & Hami-

nes jejuniis, vigiliis, orationibus, Miſſarum celebratio-

nibus, duris lectiſterniis & veſtibus, &c. reſiſtere co-
nabamur malis cogitationibus, & violenter ſancti eſſe

volebamus, & licet innatum malum ſæpe etiam inter

dormiendum (ſicut Auguſtinus & Hieronymus & alii
quoque conqueruntur) naturam ſuam exereret, tamen
nos mutuo lanctos eſſe æſtimabamus, ſicut doceba-
mus, ſine peccato, & plenos operum bonorum usque
adeo, ut bona opera noſtra etiam aliis, quaſi ſuperflua
in nobis ad ſalutem conſequendam, communicaremus
& venderemus, id quod ita factum eſſe, teſtantur ſi-

„ gilla, literæ, exempla, quæ extant.
Cum igitur, inquam, tales eſſea lent, hi! pœnitentia non

indigebant. Quæ enim contritio poterat eſſe in iis,

qui malis cogitationibus non aſſentirentur? QiE

X 3 con-

* 4

—

326 III. DE POENITENTIA.
C

onfesſio de verbis non Prolatis? Quæ ſat sfactio pro
non factis, ſeu pro innocentia, qua aliis miſeris pecca-
toribus ſiper abundans juſtitia vendi poterat? Tales hy-
pocritæ & ſancti erant tempore Chriſti etiam Phariſæi
& Scribæ.
Hic exurgit Angelus ille i igneus B. ToHannes, præco
verus veræ pœnitentiæ, & tonitru ac fulmine uno fetit
Af atth.3 N2. amibos (vendentes & ementes opera) inquiens: Axgite
pœnitentiam, Attamen egimus Pitentiam, ajunt mi-
eri illi. C æteri vero dicunt, non indigemus Pœnitentia.
Johannes autem inquit: Ambo agite pœenitentiam, quia
falſi eſtis pœnitentiarii, & cæteri fänt falſi ſancti ſeu hy-
pocritæ, & anibo indigetis remisſione peccatorum:
cum nondum ſciatis, quid ſit vere Peccatum, nedum,
ut de eo pœnitere, & fugere illud posfitis. Nullus ve-
ſtrum bonus eſt, pleni eſtis incredulitate ruditate &
ignorantia Dei & voluntatis Dei. Præſens enim hic coram
adeſt, de cujus plenitudine nos omnes accipere oportet,
gratiam pro gratia. Et nemo hominum fſine ipſo coram.

volueritis, recte illam agite: veſtra! Pœnitentia nulla
eſt. Et, vOS hypocritæ, qui non egetis Pnitentia,
voS genimina viperarum; qu tis vos certos reddidit, ut
fugeretis à ventura ira? &c.

Rom. 3, 12. tur: Non eſt juſtus D uisquam, non eſt intelligens, nO
eſt requirens Deum: non eſt, qui faciat bonuni, ne u-
nus quidem. Omnes declinaverunt, & initiles facti
Ack. 17,30. ſunt. Et Actor. 17. N unc Deus annunciat hominibus,
ut omnes ubique ponitentiam agant: Omnes dicit, ne-

docet nos agnoſcere peccatum, videlicet, de nobis 0-
mnibus plane actum eſſe, & intus & in cute nihil boni
in nobis eſſe, & ſimpliciter fieri nos alios & novos ho-
mines oportere.

2

Deo juſtus eſſe poteſt. Quare ſi poœnitentiam agere

mine excepto, qui modo homoeſt. Hæc ponitentia

Eodem modo etiam Paulus Roman. 3 conciona-

—

Hæxc-

—..⸗—

Mhcpeent

Pekiſta act

glalsiſtael
felnon Pecc
iretlum &
Elelle in n
Qlidemium

Wuis Qan

AAlt iNett

Dltare hosl
enda nobe
Imns, glic⸗
Kimlter
ceſta, mane
uumin ſe e
Imnna ecce⸗
deKhües
Rorn umi
eſt aeſi V
Dehguite

Nuen ne
Mento Putr
hn r re

MI, DE POENITENTLA. 3:7

— — . — . . . 15. 4 . ⸗ —
u Hæc pœnitentia non eſt partialis, & mutilata, qua-
lismienft. lis eſt iſta actualium peccatorum, nec etiam eſt incerta,

qualis iſta eſt. Non enim diſputat, utrum ſit peccatum,
vel non peccatum, ſed totum proſternit, & affirmat, u-
niverſum & merum eſſe peccatum, quoò ad nos (& ni-
8. ſlumsßs hil eſſe in nobis „ quod non ſit beccatum ſive reum.)
Quid enim diu quærere, pattiri & diſtingvere volu-

iporeinlIu
hriſti etiun in

nce 4 mus: Quamobrem etiam Contritio hic non eſt dubia
utenmn aut inccrta. Nihil enim remanet, quo aliquid doni co-
lgennsnng Sitare posſimus ad expiandum peccatum, ſed abjici-
tkii enda nobis eſt omnis ſpes de omnibus, quicquid ſu⸗
rtaliſnd Is, quicquid cogitamus, loquimur & facimus, &c.

Similiter Confesſio quoque non poteſt eiſe falſa, in- S

ione Nennn „1 .
gioren Certa, manca, aut mutila. Qui enim confitetur, to-⸗

ecCAM, Ne . r
5 te. W tum in ſe eſſe merum peccatum, is comprehendit o-
Slutls. 5 . 5 . . . .
l „ mhia peccata, nullum excludit, nullius obliviſcitur.
airben Sic & ſatisfactio non poteſt eſſe incerta, quiâ non eſt

voſtrum incertum & peccato contannnatum opus, ſed
eſt pasſio & ſangvis immaculati & innocentis Agni
Dei, qui tollit peccata mundi. S
Deé hac pœnitentia concionatur Johannes, deinde
Chriſttus in Evangelio, & nos etiam. Et hac pœni-
tentiæ concione deſtruimns Papam, & omnia; quæ
nituntur noſtris bonis operibus. Omnia enim funda-
mento putri & vano inſiſtunt, quod appellatur, Bonum
opus five Lex, cùm tamen nullum bonum opus adſit,
ſed tantum mala opera, & nemo faciat legem, (ut. ,
Chriſtus Johan. 7 teſtatur) ſed omnes eam trans- 7 9,/ 7 5 192,
grediantur. OQluare ædificium, quod ſuperſtruitur, tan- 62
tummodo mendaciumn & hypocriſis eſt, etiam qua in
Parte ſanctisſimum & formoſisſimum eſt.
Hæc pœnitentia in Chriſtianis durat usque ad mor-
té, quia luctatur cũ peccato renduo in carne per totam e./,20.
vita, ſicut Paulus Rom. 7 oſtendit, ſe belligerari cum le-
ge membrorum ſuorũ, & c. idꝗ; non propriis viribus, ſed
dono Spiritus ſancti, quod remisſionem peccatorum

v 4 ELau S=

32 8 III. DE POENITENTIIA.

ſequitur, & quotidie reliquias peccati purgat & expel-
lit, & in eo eſt, ut homine purificet, rectificet, ſanctificet.
De tantis rebus Papa, Theologi, Juriftæ, alüque ho.
mines ex ratione ſua nihil norunt, ſed hæac doctrina

eſt è cœlo per Evangelium patefacta, & ab impiis ſan-
ctis ſeu hypocritis pro hæreſi proclamatur.

CZTERIIM, fſi ſectarii quidam orirentur, quorum

—J

nonnulli jam forſan adſunt & tempore ſeditionis ruſti-

canæ mihi ipſi in conſpeéctum veniebant, ſentientes; O-
mnes eos, qui ſemel Spiritum aut remisſionem pecca-
torum accepiſſent, & credentes facti eſſent, etſi dein-

de peccarent, manere tamen in fide, & peccatum ipſis
nihil obeſſe. Hinc voces ipſorum, Fac, quidquid lubet,

modo credas, nihil tibi nocett, fides omnia peccata
delet, &c. Addunt præterea: Si quis poſt fidem &
Spiritum acceptum peccet, eum nunquam Spiritum &
fidem vere habuiſſe. Et tam inſanos homines vidi &
audivi multos, & verecr, ne adhuc in nonnullis dæ-
mon iſte latitans habiter.
Si igitur, inquam, tales inpoſterum etiam orirentur,
ſciendum & docendum eſt, Quod ſi ſancti, qui origi-
nale peccatum adhuc habere ſe ſentiunt, & quotidie de

eo pœnitent, & cum eo luctantur, inſuper ruant in ma-

nifeſta peccata, ut David in adulterium, homicidium,
& blaſphemiam, eos excutere fidem & Spiritum ſan-
ctum, & abeſſe tum ab ipſis fidem & Spiritum ſan-

ctum. Spiritus enim ſanctus non ſimt peccatum do-

minari, invaleſcere, & victoriam obtinere, ac conſum-
mari, ſed reprimit & coeêrcet, ne facere posſit, quod
vult. Si vero facit, quod vult, certe S. ſanctus & fides
amittuntur, nec ſimul adſunt. Sic enim inquit Johan-

nes: Qui ex Deo natus eſt, non peccat, & peccare non

poteſt. Et tamen etiam hoc verum eſt, quod idem Jo-

hannes dicit: Si dicimus, nos peccatum non habere,

mentimur, & veritas Dei non eſt in nobis.

IV. De.

W.

—

IV.

TuNC.

modo
Cdtum. De
Etegrata

guo jubet

Verſomun
Iu. Secun
lacratnent
atque eti
nemkfratn

Irkrit

V

ATIS
Cum m
konemoe
inſerbonb
lementumn
Cutn Tho
nicanis,
Deum 1
D gn⸗
facimus
ſicanis,

enti

tantum
Aquam.
De e
4dos ben
Chridtur
om

TII. IV. DE EVANG. V. DE BAPTISMO. 329
IV. DE EVANGELIO.
e NUNG ad Evangelium redibimus, quod non une
ſeii⸗ Nmodo conſulit & auzxiliatur nobis contra pec-
64 P catum. Deus enim ſuperabundanter dives & liberalis
“ 4 eſt gratia & bonitate ſua, primum per verbum vocale,

quo jubet prædicari remisſionem peccatorum in uni-
verſo mundo. Et hoc eſt proprium officium Evange-
lii. Secundo per Baptiſmum. Tertio per venerandum

Onlenkn, da-
pore ſelton

benn finej ſacramentum Altaris. Quarto per poteſtatem clavium, . 26
vemilan,, atque etiam per mutuum colloquium & conſolatio- ttxd.
n ehen nem fratrum, Matth. 18. Ubi duo aut tres fuerint con- F. ꝛ0.
ah groegati, &c. .
⸗ V. DE BAPTISMoO.
guss hal N1 APTISMIIS nihil eſt aliud, quam Verbum Dei
amn SPpiris . ”” . AAlag. C.I2.
eſumn dhnn Jcum merſione in aquam, ſecundum ipſius inſtitu-
ds homims tionem & mandatum, ſive, ut Paulus inquit, lavacrum Door. h.
ein No in verbo, ſicut & Augnitinus ait: Accedit verbum ad e- Cr. Mn
ſfſementum, & fit ſacramentum. Quare non ſentimus 6. Car.
uumeten n. cum Thoma & monachis prædicatoribus ſeu Donui- 4cj. 4or.
lenci, a, nicanis, qui verbi & inſtitutionis Dei obliti dicunt, EPph. 5 26.
ninnr t⸗ Deum ſpiritualem virtutem aquæ contuliffe & indi-
iline u diſſe, quæ peccatum per aquam abluat. Non etiam
tenun tem facimus cum Scoto & Minoritis ſeu Monachis Fran-
en cilſcanis, qui docent, baptiſmo abhu peccatum ex aſ-
en gun ſiſtentia divinæ voluntatis, & hanc ablutionem fieri
lut Erun tantum per Dei voluntatem, & minime per verbum &
, ge,A. .
e
Eee De pædobaptiſmo docemus, infantes eſſe baptizan-

dos. Pertinent enim ad promiſſam redemtionem per
Chriſtum factam. Et Eccleſia debet illis baptimmum,
& promisſionis illius annunciationem.

X 5 VI. De

Aug. C. I 2.
21. Ap. I! 7-
233. Cat.
Min. 3 80.
ECat. Maj.
402.

IL. Cor. I.5.
28.

Pl.19, I7.
Rom., 7,25.

338 VI. DE SACR. ALTAR.

3

VI. De Sacramento Altaris.
LEacramento Altaris ſentimus, Panem & Vinum
in Cœna eſſe verum Corpus & Sangvinem Chri-

ſti, & non tantum dari, & ſumi à piis, ſed etiam ab

imipiis Chriſtianis. ,
Et non tantum unam ſpeciem eſſe dandam, Non e-

nim indigemus doxoſophia iſta, quæ nos doceat, ſub

una ſpecie tantum eſſe, quantum ſub utraque, ſicut S0-
phiſtæ & Concilium Conſtantienſe docent. Etſi enim
verum eſſe forte posſit ‚quod ſub una tantum ſit, quan-
tum ſub utraque, tamen una ſpecies non elt tota ordi-
natio & inſtitutio per Chriſtum facta, tradita & man-
data. Inprimis vero damnamus & execramur in no-
mine Donini omnes eos, qui non tantum utranique
ſpeciein omistunt, verum etiam tyrannice eam prohi-
bent, damnant, & blaſphemant ut hæreſin, & ita ſe
ipios ſupra & contra Chriſtum Dominum & Deum
noſtrum extollunt, opponentes & præponentes ſe
Chriſto, &c. ð
De FTransſubſtantiatione ſubtilitatem ſophiſticam

nihil curamus, qua fingunt, banem & vinum relinque-
re & atnittere naturalem ſuam ſubſtantiam, & tantum
ſpeciem & colorem panis, & non verum panemrema-
nere. Optime enim cum ſacra ſcriptura congruit, quod
panis adſit, & maneat, ſicut Paulus ipſe nominat: Pa-

nis quem frangimus. Et: Ita edat de pane.

. 1
VII. De Clavibus.
C A V ES funt officium & poteſtas Eccleſiæ à
hriſto data, ad ligandum & ſolvendum pecea-
ta, non tantum enormia & manifeſta, ſed etiam ſub-
tilia, abicondita, ſoli Deo nota, ſicut Pfal. 19 ſcri-
ptum eſt: Delicta quis intelligit? Et Rom. 7. Paulus

Q◻—

con⸗-⸗

4

R

Congveritun
Penes nos e
loruplicia
Inmesin ud

uIr cOramnt

glit: Null
non uſtine

lam f
Cimlam e
inlüinte,n
Dolenc
GEsconlcie
Rrllunten
odimd
Emmme
leliberg
Qundi
Arented
torem,
n mem
ofteio
mi kacien
Monuifag
ktinh
ultcon
Felgreti
0 extern
Verfum E
Verbum
Murm
r0
Ubue

A.

Danem &

Sangfitnl
is, ſeleim!

le dancdime⸗
2 nOs (N

non ettod⸗
2, fdi it
Erectanmn!
tantuum unn.

herehn, 1
otninunn &
Nehnen

Fetun uen

racongl,/

YVYVII. DE CLAV. IIX. DE CONFESS. 331
conqueritur, ſe carne ſervire legi peccati. Non enim
penes nos eſt, ſed ſolius Dei eſ Tudicatc,quasVanta & Pi.143,2.
quotuplicia ſint peccata, ut ſeriptum eſt Pfal. 144. Ne
intres in judicium cum ſervo tuo, quia non juſtincabi-
tur coram te omnis vivens. Et Paulus I. Cor. 4 in- 1. Cor. 4,4.
quit: Nullius quidem mihi conſcins ſum, ſed per hoc
non juſtificatus ſum.

IIX. De Confesſione.
UI M ABS 0 LuüuTIO & virtus clavium, et- Aug. C. II.
iam ſit conſolatio & auxilium contra peccatum 27. Apol.
& malam conſcientiam, i in Evangelio ab ipſo Chriſto 158. 181.
inſtituta, nequaquam in Eccleſia confesſio & abſolu-
ctio abolenda eſt, præſertim propter teneras & pavi-
das conſcientias, ⸗ propter juventutem indomitam, &
petulantem, ut audiatur, cxaminetur, . infſtituatur in
doctrina Chriſtiana.
Enumeratio autem peccatorum debet eſſe unicui-
que libera, quid enumerare aut non ehumerare vel it.
Quamdiu enim in carne ſumus, non mentiemur con-
Kitentes & dicentes: Agnoſco, me miſerum eſſe pecca-
torem, & ſcatere peccatis, Rom. 7. Sentio aliam legem
in membris meis, &c. Et cum Abſolutio privata ab Ren ,33.
officio Clavium oriarur,negligenda non eſt, ſed maxi-
mi facienda, ſicut & alia oflicia Chriſtiane Eceleſiæ
magnifacienda ſunt.
Et in his, quæ vocale & externum Verbum concer-
nunt, conſtanter tenendum eſt, Deum nemini Spiritum
vel gratiamn ſuam largiri, niſi per Verbum, & cum ver-
bo externo & præcedente, ut ita præ æmuniamus nos ad-
verſum Enthuſiaſtas, id eſt, ſpiritus, qui jactitant, ſe an-
te verbum & ſine verbo Spiritum habere, & ideo ſcri-
pturam ſive vocale verbum judicant, Hectunt & rele-
Ctunt pro libito, ut faciebat Monetarius, & muk
pi adhuc hodie, qui acute diſcernere volunt inter
Spiri=

4 1

„332 IIX. DE CONFESSIONE.

Spiritum & literam, & neutrum norunt, nec quid ſta-
tuant, ſciunt. Quid, quod etiam Papatus ſimpliciter

cleſia ſua ſentit & jubet, id Spiritum & juſtum eſſe, et-

quid ſtatuat & præcipiat.
Hoc in univerſum antiquus eſt Satanas & ſerpens,
qui etiam Adamum & Evam in Enthuſiaſmum conjici-
. ebat, & ab externo verbo Dei ad ſpiritualitates &
proprias opiniones abducebat, id quod tamen & ipſe
per alia externa verba perficiebat, perinde ac hodie no-

nibus implent, quaſi vero Spiritus per ſcripta & voca-
le verbum Apoſtolorum venire nequeat, ſed per ipſo-
rum verba & ſcripta primum veniat. Cur ergo non ipſi
etiam omittunt ſuas conciones & ſcriptiones, donecspi-

veniat, quemadmodum gloriantur, Spiritum ſe accepiſ⸗

tum eſt. .

Mayrc. 15. Baptilmo credere incipiunt, per externum præcedens
S. 16. verbum credunt, ut adulti. Audiunt enim: Quicunque
Ackoy. 10. crediderit & baptizatus fuerit, ſalvus erit: etiamſi pri-
mum increduli poſt decennium accipiant Spiritum &
baptiſmnum. Cornclius Actor. i0 longe ante audierat a-
pud Judæos de venturo Mesſia, per quem juſtus coram
Deo, preces & eleemoſynas Deo gratas præſtabat ex fide,

Dei) & ſine præcedente illo verbo atque auditu credere
& juſtus eſſe non poterat. Petrus autem patefacere ei

jubebatur, Mesſiam (in quem venturum hactenus

éſt merus Enthuſiaſmus, quo Papa gloriatur, omnia
iura eiſe in ſctinio ſiii pectoris, & Auidquid ipſe in Ec-
jura eſſe in ſcrinio ſui pectoris, & quidquid ipfe in Ec-

iamſi ſupra & contra ſcripturam & vocale verbum ali-

Rri Enthuſiaſtæ externum verbum damnant, & tamen
ipfi non filent, ſed mundum garrulitatibus & ſcriptio-

ritus ipie ad homines, ſine ipſorum ſcriptis, & ante ca

ſe ſine prædicatione ſcripturarumzSed de his jam non
vacat pluribus diſputare. Et ſatis alias de his à nobis di-

Nam etiam ii qui ante Baptiſmum credunt, vel in

(ſicut Lucas eum nominat juſtum, pium & timentem

I
—
llecrecicke,
Melſa,enmn
capreimum ten
Prelentem
ton negaret
Quid m
klis eſts3
quo Dracor
fllis,eſ
eriſmior
eK colla
nobilenma
Menta, &
umuſe
ohvoluit
Vethum.
Dinnnmn
ohannes b
Dreredhente
1ie Ferbo.
tatehunhu
ſanchi de
ſanchines
d rophe
ntcim

Recatores
Monem E
el. Re

7

N. IͥX. DE CO NFESSIONEY.„ 333
—
rtund, gi iIe credidetat)) jam adveniſſe, ut fides ejus de venturo
ann Imn Meſſia, eum apud induratos & incredulos Judæos non
olaen captivum teneret, ſed ut ſciret, ſe ſalvandum eſſe per

idcucd ien præſentem Meſſiam, & hunc cum Judæorum turba V
Aluache⸗ non negaret, nec perſequeretur, Ec. D
minini Quid multis? Enthuſtaſimus inſitus eſt Adamo &
Kliis ejus a primo lapſu usque ad finem mundi, ab anti-
Satanus t quo Dracone ipſis veneno quodam implantatus & in-

hual lumati fuſus eſtque omnium hæreſium, & Papatus, & Maho-

ſprindl meriſtnu origo, vis, vita & potentia. Quare in hoc nobis
al une taden dq/H eſt conſtanter perſeverandum, quod Deus non velit
rinde nobiſcum aliter agere, niſi per vocale verbum & ſacra-
lamnat menta, & quôd, quidquid ſine verbo & ſacramentis ja-
atibuskII Ctatur, ut ſpiritus, ſit ipſe diabolus. Nam Deus etiam
er ſannd Moſi voluit apparere per rubum ardentem, & vocale
ð verbum. Et nullus Propheta, ſive Elias, ſive Eliſæus,

Spiritum ſine decalogo ſive verbo vocali accepit. Et
Johannes baptiſta nec concipiebatur ſine Gabrielis
præcedent e verbo, nec in matris utero ſaliebat ſine Ma-

=.

1t. Cuten
cihtiontz
n S

Gin un e riæ verbo. Et Petrus inquit: Prophetæ non ex volun-
el lelupt tate humana, ſed Spiritu ſanéto inſpirati, locuti funt 2. Pet, l II.
Etb ſancti Dei homines, qui ſine verbo externo non erant
s en ſancti nec à Spiritu ſanéto, ut non ſancti, ſeu profani
ir,et ad prophetandum impulſi: ſed ſancti erant inquit Pe- Act. 28,25.
nden trus, cum per eos Spiritus ſanctus loqueretur.

IX. De Excommunicatione. .
Ajorem illam excommunicationem, quam Papa
cita nominat, non niſi civilem Donam eſſe duci- .
mus, non pertinentem ad nos miniſtros Eccleſiæ.
Minor autem, „quam nominat, vera & Chriſtiana
eſt excommunicatio, quæ manifeſtos & obſtinatos
peccatores non admittit ad ſacramentum & commu-
nionem Eccleſiæ, donec emendentur, & ſcelera vi-
tent. Et miniſtri non debent confundere hanc Eccle-
ſiaſti⸗

Aug. C. I0.
133. Apolog.
20 4¼.

Aug. C. 21.
Apol. 236.

334 X. DE INITIATIONE, &,

ſiaſticam pœnam ſeu excommunicationem, cum po⸗-

nis civilibus.

X. De Initiatione, Ordine &

Vocatione.

7

I Epiſcopi ſuo officio recteè fungerentur, & curam
Eccleſiæ & Evangelii gererent, poſſet illis nomine

caritatis & tranquillitatis, non ex necefſitate, per-
mitti, ut nos & noſtros concionatores ordinarent &
confirmarent, hac tamen conditione, ut ſeponerentur
omnes larvæ, præſtigiæ, deliramenta, & ſpectra Pom-
Pæ ethnicæ. Quia vero nec ſunt, nec eſſe volunt veri
Epiſcopi, ſed politici dynaſtæ & Principes, qui nee
concionantur & docent, nec baptizant, nec cœnam

adminiſtrant, nec ullum opus & officium Eccleliz

praſtant, ſed eos, qui vocati munus illud ſubeunt,

perſequuntur & condemnant, profecto, ipſorum culpâ,

Eccleſia non deſerenda, nec miniſtris ſpolianda eſt.
Quapropter, ficut vetera exempla Eccleſiæ & Pa-

trum nos docent, idoneos ad hoc officium ipfſi ordi-

nare debemus & volumus. Et hoc nobis prohibere
non poſſunt, etiam ſecundun ſua jura, quæ affirmant,

stiam ab hæreticis ordinatos, vere eſſe ordinatos, &
illam ordinationem non debere mutari. Et Hierony-

mus ſcribit de Eccleſia Alexandrina, eam primum ab

Epiſcopis, presbyteris, & miniſtris communi opera gu-

bernatam fuiſſe.
X

XI. De Conju gio Sacerdotum. .

Uôd conjugium prohibuerunt, & divinum orz-
dinem ſacerdotum perpetuo ceœlibatu oneraârunmt,
malitiose ſine omni honeſta cauſa fecerunt, & in eo

Antichriſti, tyrannorum, & peſſimorum nebulonum

1

A

—
Cpusererente
lencdlis abom
bilinum in
ke nobis e
anexkemel
Hlennst it
Dläifn
ſte unatd
Celbbatui:
ſec conſugi
Uudipfeor
deronercl
Hum cicit P
moniorun,

ſdnnee
(ular
Inlgeg
N 1
”l
ſodie
Opiellle
eni: (r
Chriſinan
lnec, inſton
. 1 .0„

7 oei

ul

juſtn

NK XI. DE CONIUG.SACERD XIL DE MCCL. 335

—

taionem, nm opus exercuerunt, ac cauſam præbuerunt multis hor-
rendis, abominandis, innumeris peccatis tetrarum li-
bilgdinum, in quibus adhuc volurantur. Sicut autem R
Orcel nec nobis, nec ipſis datum eſt, ut ex maſculo fœminam
Aut ex fœmella marem condamus, aut utrumque anni-
. hilemus: ita etiam ipſis non eſt datum, ut creaturas

ngerentir,int DElI disjungant, ſeparent, vetent, ne in conjugio ho-
lin um neſte una cohabitent & vivant. Quare ipſorum ſpurco
reehtm cœlibatui aſſentiri nolumus, nec etiam illum feremus-
N I

ſed con jugium liberum habere volumus, ſicut DElls il-

atores Old . . . . . Wl
e, ir ſgl⸗ lud ipſe ordinavit & conſtituit, cujus opus nec reſcin-
8 . . r 1. .
, e (ere, nec deſtruere, nec impedire volumus. Paulus d. —
entz &loeene . . . .. . 1 . .. 1 . I. Tim. 4*
Necele unoe nim dicit, prohibitionem conjugii eſſe doctrinam dæ- . 2.
n Wn . . . *
. moniorum, I. Tim. 4. 5

ineipes, n
Prnant, „
Atnn H XII. De Eccleſia.
mumns Und u 82
kecho iponn NEquaquam largimur ipſis, quòd ſint Eccleſia, Ang. C. II.
is Holinut —AQquia revera non ſunt Eceleſia. Non etiam audie- Apol. 144.
aTer rus ea, quæ nomine Eccleſiæ vel mandant, vel verant. ſez.

e . . .
ofii Nam (Deo ſit gratia) puer ſeptem annorum novit
. . . .
G hodie, Quid ät Eccleſia, nempe, credentes, ſancti,

Oviculæ audientes vocem paſtoris ſui. Sic enim orant
pueri: Credo ſanctam Eccleſiam Catholicam ſive
Chriſtianam. Hæac ſanctitas non conſiſtit in amiculo
linteo, inſigni verticali, veſte talari, & aliis ipſorum ceo-
remoniis contra ſacram ſcripturam excogitatis, ſed in
verbo Dei, & vera fide.

XIII. Quomodo coram Deo homo
juſtificetur. Et, de bonis operibus. “D
