mur, peccatum originis non eſſe levem, ſed tàm prô- Gtnn,
fundam humanæ Naturæ corruptionem, quæ nihi iusire
ſanum, nihil incorruptum, in corpore & anima homi- Näjän
nis, atque adeò in interioribus & exterioribus viribus Oninis 1
ejus reliquit, Sicut Ecclefia canit: Lapſus Adæ vi pes. nin i
ſima, Humana tota maſſs, Natura & ipſa eſſentia, cor- rbun li⸗
rupta, luce caſſa, &c. Hoc quantum fit malum, yerbis K
revera eſt inexplicabile: neque humanæ rationis acu- de

wine

1I0O

—.—

nimnsAcns

eglaltin 4

ne, 8 Uund

Han hunmkt:

non denun’

ITrCköne d,e

rerdter lad

84

„ Dolkeagture

Kinging i
ſten Nen Ne
AMunt, u
lin aenk

urem (onee

mortvis tidh
Hum) orni 1
t, M ſſn
rabit in. N
beltungtt
e
Ptonen

irerfte⸗
t, A⸗

tuaskamm

Ncem 4
bliemlin

4
6

Ne

17

dem in ſpiritualibus rebus t

OHA IGINIS EFITOME. 57 5

mine indagari, ſed duntazat per verbum Dei revela-

tum agnoſci poteſt. Et ſanè affirmamus, quod hanc na-
turæ corruptionem ab IPSA Natura nemo, niſi ſolus
Deus, ſeparare queat: id quod per mortem in beata
illa Reſurrectione plene fiet. Ibi enim ea ipſa Natura
noſtra, quam nunc circumferimus, absque peccato Ori-
ginis, & ab eodem omnino ſeparata & remota reſur-
get, & æterna felicitate fruetur. Sic enim ſcriptum
eſt: Pelle mea circumdabor, & in carne mea videbo
Deum, quem ego viſurus ſum mihi, & oculi mei eum Job. 19; e6.
conſpecturi ſunt.

4

NEG ATIVA.
Rejectio falſorum dogmatum,

quæ commemoratæ ſanæ doctrinæ
Tepugnant.

Pjicimus ergo & damnamus dogma illud, quo I.
Daſſeritur, peccatum Originale tantummodò RRA
TUM & debitum eſſe, ex alieno deliéto, absque ulla
naturæ noſtræ corruptione, in nos derivatauam.
Iltem, Goncupiſcentias pravas non eſſe peccatum; II.
ſed concreatas naturæ conditiones, & proprietates

quasdam eſſentiales: aut defectus illos, & malum in-
gens à nobis paulèò anté commemoratum, non eſſe pec-
catum, propter quod homo, Chriſto non inſertus, ſit

ulius iræ.
Rejicimus etiam Pelagianam hærefin, qua aſſeritur, III.,
hominis naturam poſt lapſum incorruptam eſſe, & qui-
otam bonam & puram in

7

viribus ſuis naturalibus manſiſſe.

tltem: Peccatum originis externum, levem, & nul- IV:

Hus prope momenti eſſe nævum, aut aſperam quandam
macu-

VII.

IIX.

IX.

I. DFE PECCATO

maculam: ſub qua nihilominus natura bonas ſuas vires
etiam in rebus ſpiritualibus retinuerit.
Item, Peccatum Originale tantùm eſſe externum
impedimentum bonorum ſpiritualium virium, & non
eſſe deſpoliationem & defectum earundem, ſicuti cum
Magnes allü ſucco illinitur, vis ejus naturalis attra-
hendi ferrum non tollitur, ſed tantum impeditur: aut
ſicut macula de facie, aut celor de pariete abſtergi fa-
cile poteſt.
Item, Homini Naturam & eſſentiam non prorſus
eſſe corruptam: ſed aliquid boni adhuc in hominereli-
qvum, etiam in rebus ſpiritualibus: videlicet, bonitatem,
capacitatem, aptitudinem, facultatem, induſtriam, aut
vires, quibus in rebus ſpiritualibus inchoare aliquid bo-
ni, operari, aut cooperari valeat.
Contra autem rejicimus etiam falſum dogma Mani-
chæorum, cum docetur: peccatum Originis tanquam
quiddam eſſentiale atque ſubſtantiale à Satana in Natu-
ram eſſe infuſum, & cum eadem permixtum: quemad-
modum venenum & vinum miſcentur.
Item, Non ipſum animalem hominem, ſed aliquid
aliud, & peregrinum quiddam, quod ſit in homine, pec-
care: ideoque nen ipſam Naturam, ſed tantummodè
peccatum Originale in natura exiſtens, accuſari.
Rejicimus etiam atque damnamus, ut Manichæum
errorem, quando docetur, Originale peccatum pro-
priè, & quidem nullo pofito diſcrimine, eſſe IPSAM
hominis cerrupti Subſtantiam, Naturam & eſſentiam:
ita, ut inter naturam corruptam poſt lapſum, per ſe
ipſam conſideratam, & inter peccatum Originis nul-
la prorſus ſit differentia, neque ulla diſtinctio cogitari,
aut ſaltem peccatum illud à Natura cogitatione diſeer-
ni posſit. .
D. Lutherus quidem Originis illud malum, pecca-
tum Naturæ, perſonale, eſſentiale vocat: ſed non cein
0

(N.

1
6 aſann qu

bateceofn
Uilißz fel iden
)nlbus ch
Uuunk natun

taln voean

Uaritum en
ol an Perp
Uiind ſnſtn
ruin uullar
nuchrrhti ex.
Erretlte n
r: tamnen
ihiulle er
Mini onatunm
Uni liorun
igiarine,
P ie eni
nitätionegen

nennnnod

EN Etiann
cabuli/N.
Rentee

1

oo OHIGINIS EPITOMEyE.„, y

—.— . . - — —
Aturabintlaf ob cauſam, quaſi Natura, perſona, aut eſſentia homi-
nett nis, absque omni diſcrimine, ſit ipſum peccatum Ori-

ntin dt am ginis: ſed ideo ad hunc modum loquitur, ut hujusmo-
lum funm in di phraſibus diſcrimen inter peccatum originale, quod
erinteninmd humanæ naturæ infixum eſt, & inter alia peccata, quæ

eis umit actualia voeantur, melius intelligi poſſit.
. inen Peeccatum enim Originis non eſ quoddam delictum, XI.
nti quod actu perpetratur: ſed intimè inhæret infixum ipſi
naturæ, ſubſtantiæ, & eſſentiæ hominis. Et quidem, ſi .

ſenumtmße maxime nulla unquam prava cogitatio in corde homi-
nb⸗ nis corrupti exoriretur: ſi nullum verbum otioſum pro- 6
lelens ferretur: ſi nullum malum opus aut facinus deligna-
igeliet

uulise retur: tamen Natura nihilominus corrupta eſt per
atecyin 16 Originale peccatum, qued nobis ratione corrupti ſe-
gichut minis agnatum eſt: quod ipſum etiam fcaturigo eſt o-
4 mnium aliorum actualium peccatorum, ut ſunt pravæ
a (ogitationes, prava colloquia, prayè & ſtelerate fa-
n Oriom

* cta. Sic enim ſcriptum legimus: Ex corde oriuntur Matth. 11.
ileiKm cogitationes malæ. Et alibi: Omne ſigmentum cordis Caen. 6, .
peninmn tantummodè malum eſt, à pueritia.
dan Eſt etiam diligenter obſervanda varia ſigniſicatio XII.
Pmnnen 47 vocabuli (Naturæ- )cujus æquivocatione Manichæi ab-
olkt rtu utentes, errorem ſuum occultant, multosque fimpli-
an, eltnn ces homines in errorem inducunt. Quandoque enim

1

SS (Natura) ipſam hominis ſubſtantiam ſignificat: ut, cum
mngr dicimus: Deus humanam Naturam creavit. Inter-

ile ſe . dum verò per vocabulum Naturæ, intelligitur ingenin“
inmz, d „um, conditio, defectus, aut vitium alicujus rei, in ipſa
Ccand ſe natura inſitum & inhærens. Ut cum dicimus: Ser-
t iin Pentis natura eſt icere: Hominis natura eſt peccare, &
tun iie peccatum. Et in hac poſteriore ſignificatione voca-

,
laitni , bulum (Naturæ )non ipſam hominis ſobſtantiam, ſed
8 agein⸗ alauid, quod in natura aut ſubſtantia fixum inhæret,
5 enotat.
aalmf⸗ Qood veròad Latina vocabula Subſtantiæ & Acci- XIII.
at 1, . O dentis

1. 2

.

— AA—.1i ini as quadruplicem habeat con-
Kag. C. 2.( MA hominis voluntas quadruplicem habe

pol, 217.

DPrtec. Im. . . . “S
„S. Decl. refurre ionem carnis: nunc quæſlio prætipua eſt tanꝰ
2; g.

ſcernefs eſſentiam alicujus rei ab ee nod aliunde ei
,

IIL DE LIBER0O
dentis attinet, cum ea non ſint ſcripturæ ſacræ voca-
buls, præterea etiam à plebe non intelligantur, abſti-
nendum eſt abillis in publicis ſacris concionibus: ubi
indocta plebs docetur: & hac in re ſimplicium & ru-
diorum meritò habenda eſt ratio. ôòôèGc
In ſcholis autem, & apud homines doctos (quibus
horum vocabulorum ſignihcatio nota eſt, & qui iis-
dem rectè atque citra abuſum uti poſ:unt, propriè di-

57

accidit & per atcidens inhæret) in diſputatione de pac-
cate Originis, retinenda ſunt. SJèðMD

Nam hiſce vocabulis diſcrimen inter opus Dei, &
inter opus Disboli quam maxime perſpicueè explicari
poteſt. Diabolus enim ſubitantiam nullam creare, ſed
tantummedo per accidens, permittente Donuno, ſub⸗
Rantiam à Deo creatam depravare pote.

DE LIBERO ARBI-
TRIO.
Status controverſiæ.

ſderationem, Primo ante lapſum: Secundo, poſt
lapſum: Tertio, poſt regenerationem: Quarto, poſt
tüm d luntate & viribus hominis in ſecundo ſtatu,
Aquasna
ſtrorum, ante regenerationem ex ſe ipſo habeat, in
rebus ſpiritualibus: an propriis viribus, antequam pber
ſpiritum Dei fuerit regeneratus, poſſit ſeſe ad gratiam
Dei applicaré & præparare: & num gratiam divinam
(quæ illi per Spiritum ſanctum in verbo & Sac -
to divinitus inſtitutis offertur) accipere & apprehen?
dere poſſit, nee ne. AAFFIR-

ud

ires poſt lapſum primorum parentum no-

ramen-—

wena d

teng

ſ noſkr:
k in neb
e roptii
un eſt:
umett A
fütun ſillei
hitualihn
ſaimm,

4 1 ,
ſe r lich ſel

4 ttünnod
ennl ſint,
ne enin.
An DRrona
Put urich
etnk, e
Uantumn abe⸗ 1

=–

’”YJZUMVM AREITRIO EFTTOMEyA, S/
ie AFFIRMATIVA.
ligmmmi

michi Sincera doctrina de hoc Articu-

8 en congruens. —
1 e D’ hoc négotio hæc eſt fides, docrina S& confes: l.,
u ſio noſtra: quèd videlicet hominis intellectus k
9, Oodl

r? tatio in rebus ſpiritualibus prorſus fint ceœca, nihil-
te (ue propriis viribus intelligere poſſint. Sicut ſtri. 7. Cer. 2,

1Dptum eftt Animalis homo non Percipit ea, quæ ſunt
ſe ſpiritus: ſtultitia illi eſt, & non Poteſt intelligere, quia
1icne e

IAde, ſpiritualibus examinatur.
nulan e QCredimus, docemus, & confitemur etiam: Volun- II.
ente D tatem hominis nonduin tenatam, non tantàùm à Deo
orel eſſe averſam „Verum etiam inimicam Deo factam: ita
utt tantummodo ea velit S cupiat, iisque delectetur, Cen. F., 1.
gquæ mala ſunt, & voluntati divinæ repugnant. Scri=
. ptum eſt enim: Senſus & cogitatio humani cordis in Rozn, S, g.
malum prona ſunt ab adoleſtentia ſua. Item: affectus SUM
carnis inimicitia eſt adverſus Deum; neque enim legi
etiu. ifubjicitur; ac ne poteſt id quidem. Itaque credimus
ee quantum abeſt, ut corpus mortuum ſe ipſum viviſca. XS
ce re, atque ſibi ipſi corpoxalem vitam r

eſtituere posſit tan=
ſun: tum abeſſe, ut homo, qui ratione peccati ſpiritualiter
uen: , mortuus eſt , ſeipfum in vitam ſpiritualem revocandi
ir peiſui, ullam facultatem habeat: ſicut ſcriptum eſt: Cum eſ: BPp. 2) f.
noin en⸗ ſemus mortui in Peccatis, convivificavit nos cum Ohri.
run ſus ſto, &c. Itaque etiam ex nobismeti Pſis, tanquam ex no.
Eih⸗ bis, non ſumus idonei, ut aliquid boni cogitemus: quod
Sl verò idonei ſumus, idipſum à DEO eſt- 2. Co- ,
n Converſionem autem haminis operatur Spiritus III
o us ſanétus non ſine mediis: ſed ad eam effciendam uti
aric, Eglet prædicatione & auſcultatlone verbi DEI, ficut
het⸗ QOoz⸗

II. DE LIEERO
58⁰

it bi Dei. Et
— . auditu vVer
nni credenti. Et: Fides eſt Verbum audistur, neque
Remre,17. nid le Dominus, ut ipſius Ve .
Xe: lſanèe vult
5§.. ſane
Pſal 9,

Huic verbo
tur. H.
dicationem aures obturentu
ad illius prædic

anominum ape-
corda hom ..
& præſens Spiritus ſand Apoſtolicis, diligen er at
1 adeſt præſe Lydia in Actis Apo tia & virtute Spi-
2 3 rit, ut, ſeu Ir4. onvertantur, fola g
t ndant, &α 1r c 6G ſtrum
Ree Si enim Spiritus ſn igratnehi & rigare,
velle eurrers, noſtrum plantare,
. 8 .
2. 7. Vell
1. Cor. 7,

it: Sine me nihil
7. - it; Sine è”
. iſtus inquit; 4 riſtus
largiatur, Sicut Chr paucis verbis Ch
. non largie Ec his quidem P
Joh. 1ſ; potelſtis facere. 4

jaque gratiæ
. 3 at;, omniaque g£ 6
rbitrio omnes vires brans Deo habeat, de quo
T. Cor. I⸗ di . 5 adit ri *
2 2 divinæz
Jer., 92 2e

orietur. “
glorie NESAN falſæ

. 1.
qu

jo fieri, & aliter
jant, ario fieri,
ia, quæ eveniant, neceſſa
„omnia,
erunt,

poſſe: ebes enternisagat: eummu⸗ a1
ſeri prorfus non .“ in rebus erternizatich ſunt, libidi-
gefgmanda mola opemn & elera nlia, eoe
deſignanda H cædes, furta, & Ktu jancrumer-
nes vagæ⸗ mus etiain craſſum illum Pe homo pro-
Brnrlaus ere no dubitarunt, du lele ad De-
II. rorem, qui a rere “ tia Spiritus ſan Nc nree
priis bus re Evan gelio credere, „16855,
um convertere,

Anln 1t
Ueſinaler

. 1 . ang elion C PO ertia
cri dum eit!

nin arere,

itam ttert

Urtter se
4
Uün 6oon
irloare poſſe

. rEtI 2 U U 1

1 lei rit

dei tote co
id predicztin
in in erho
woriis,
hlitit lier

cor

ae
erga leh
ten kzmin
.

eehen

ſuſe bler,a

uu

RDR

ineſ no

Agernin 1

eeimug et
eg
34

Ule

„

egne.

llurine,

len D

n
nkiam
enianmn r
id eſſentiz⸗
Done (rezre
Cün
len glel Vi⸗
in i

10

—.—
entin Deidilt
aeita detii
Dimm audüntunte!
Fentur. Hüts
cordahuginn’
boliis, penn
getrlmnt

=

ratiasbetuk
e, ſemina e bin
cet tileinme,

nſit; nn

aucis ſenil

t, g, e

4,
e

-

=

Amis 1
1bj Uictn tn

ſe
wiann; 1
ſmwen ⸗ 1
alinhit, 6
em Onni

MU ARBITRIO ErITOME. 581

is ts

ommſe 3

..— A . ——
animo bParere; & hac ratione peccatorum reiniſſionem

ac vitam æternam ipſe promereri valeat.

rrter hos errores rejicimus & & Semipelagianorum 1II.

falſumm dogma, qui docent, hominem propriis viribus
inchoare poſſe Pttam converlſionem: abſolvere autem
fine Spiritus ſancti gratia non poſſe.
Item, cum docetur, licet homo non renatus, ratio- IV.
ne liberi arbitrii, ante ſui regenerstionem infirmior
quidem ft, quam ut converſionis ſuæ initium ſacere,
atque propriis viribus ſeſe ad Deum convertere, & le-
gi Dei toto corde Parére valeat: tamen, ſi Spiritus fan-
(tus Prædicatione verbi inſtiam fecerit, ſuamque gra-
tiam in verbo homiai ebtulerit, tum hominis volun-
tatem, propriis & naturalibus ſuis viribus quodammo-
do aliquid, I licet id modiculum, infirmum, & langv idam
admodum ſit, converlionem adjuvar e, atque cooperari, S
& ſeipſam ad gratiam applicare, Ppræparare, eam appre-
hen lere, amplecti, & Evan gelio credere poſſe
I[tem, Hominem, poſt regenerationem . legem Dei V.
perfecte obfervare atque im plere oſſe: eamque imple-
tionem eſſe noſtram coram D E juſtitiam, „qua vi-
tam &ternam promereamur. VI.
Re'icimus etiam damnamusque Enthufiaſtarum er- Enibeßahe
rorem: qui ſi fingunt, Deumi immediate, absque verbi Dei bocaztz,
auditu, & ſine Sacramentorum uiu, hotnines ad ſe tra- gni H

here, illaminare, juſtificare & ſalvars.
Itenn, Deum in conve rſione & re eger neratione homi- VII.
nis, Subſtantiam & Eſſentiau veteris Ad mi, & præ ci- pradicatio.

ss 7 . 2
pue animam rationalem penitus abolere;, novamque ** verbi
animæ eſſentiam ex nihilo, i in illa converſione 5 & rege- divini, co-

neratione create. leſtes re Ve-

.
4 t/ 2263

Item, Cum hi ſermones eitra decla arationem uſur⸗
pantur, quod videlicet h hominis voluncas, ante conver-
ſi ionem, in ipſa converſione, & poſt converſone
OQο 3 Spint

G Spiriine
5o vPeci a bet.

582 II. Dz LIBBBho
Spiritui fancto repugnet: & quod Spiritus ſanctus iis
detur, qui ex propoſito & pertinaeiter ipſi reſiſtunt: Nam
Deus in converſione ex nolentibus volentes facit, & in
volentibus habitat: ue Auguſtinus loqui ſole.
Quòd verò ad dicta quædam, tum Patrum, tum
Neoetericorum querundam doctorum attinet: Deus
trahit, ſed volentem trahie: & hominis voluntas in
converſione non eſt otioſa, ſed agit aliquid: judica.
muas hæc ſormæ ſanorum verborum non eſſe analoga.
Afferuntur eaim hæc dicta, ad confirmandam fallam
Opinioßem, de viribus humani arbitrii in hominis con-
verſione, contra doctrinam, quæ ſoli gratiæ divinæ
id opus ateribuit. Ideeque ab ejusmodi ſermenibus,
quando de converſione hominis ad Deum agitur, ab.
ſtinendum cenſeinus.
Contra autem rects docetur, quod Dominus in

4

converfiane, per Spiritus Sancti tractionem (id elt,

motum & operationem) ex hominibas repugnantibus
& nelentibus, volentes homines faciat: & quèd pot
converſionem in quotidianis peenitentiæz exercitiis

His ſi
in etian
hettut.
Relnapnn
hr tntin

icen nimirn

Alilemer
mninig eſfe
ſcl tne
Rrutione Dei

hominis renati voluntas non ſit otioſa, ſed omnibus (ewe

Spiritus Sancti operibus, quæ ille per nos efficit; etiaam

cooperetur.

. Z .8 . 8
Item, Quod D. Lutherus ſcripſit, hominis volun.

tatem in converſione purè pasſive ſe habere: id rede
& dextré eſt accipiendum, videlicet, reſpectu divinæ
gratiæ in accendendis novis maotibus, hoc eſt, de eo
intelligi oportet, quando Spiritus Dei per verbum au:

ditum, aut per uſum Sacramentorum hominis volun-

tatem aggreditur, & converſionem atque regeneratio-
nem in homine operatur. Poſtquam enim Spiritus fan-
ctus hec ipſum jam operatus eſt, atque eflecit, homi-

nisque voluntatem ſola ſua divina virtute & operatio-
ne immutavit atque renovavit: tunc revera hominis 4

nova illa voluntas inſtrumentum eſt & organon ll

liig o
fin Kunz
rlum ii
D
eminter ſe
Ue enimn
ldiina
ele derh
Wn eerit

neffini

10 ARETRIO EPIroME. 883
. nid Spicſens ſancti, ut ea non modo gratiam apprehendat,
verùm etiam in operibus ſequentibus Spirikut ſancto N

eritinikuk
Gs Nolertehet cooperetur.
nunhihe Relinqvuntur igitur ante converſi onem hominis
duæ tantùm ſci:ntes cauſæ „ ad converſionern effi- .

e caces, nimirum Spirieus ſanctus, & verbum Dei, qu nod
rloninb iin eſt inſtrumentum Spiritus ſancti, quo converſionem
gt iſni hominis efficit. Hoc verbum homo certè audire de-
“ at bet: ſed tamen ut illud ipfum vera fide amplectatur,
an oniin nequaquam fuis viribus propriis, ſed fola gratia &e-

nſrmne ee
dnr peratione Dei Spiritus Sancti obtinere poteſt.

irüikmu
e ſ gi III.
8 ſer “ r
e Pk IIISTITIA FIDEI
R CORAM DE
de Status controverlir.

NANIMI confſe/ fͦù (ad normam verbi Aug, C. 10.

ginibas Stehlen⸗
G, 9) divini, & ſententiam Auguſtanæ Con-II. re.

tin
. katilt: 1

lirti 4 N fſeſhionis) in Eccleſfis no ofſtris docetur, a. r. Ar
, noz pe eccatores longè miſerrimeos ola Smw. zoc.
le er gh in Chriſtum ſide coram De 0 juſtiſßcari zSS. Decl.
* 2 & ſalvari: ita ut Chriſtus ſolus noſtra
1 SS frjachenn Uie autem Je ſus Chriſtas Salvator noſter,
eſ oe & juſtictia noeſtra, verus Deus eli⸗ & verus hemo, etenim Jer. 22, 16.
iet e dvins &humana naturæ in ipſo ſunt perſonaliter! unitæ. I. Cor. 1, 30.
thus, 6 Quaæxſitum igitur fuit: ſecundum quam naturam Chri. z. Cer. y, 2r.

sDei ſtus noſtra ſt juſtitia? Et hac oceaſione duo errores &qùi-
turonfn dem inter ſe pugnantes, Becleſtas quasdâ perturbârunt.
Una enim pars ſenſit, C. hriſtum tantummodo ſecun-
Asiu divinalin naturam eſſe noſram juſtitiam: ſi vide-
licet ille Per idem in nobis habitet: etenim omnia ho-
minum peccs Ata, collata nimirum cum illa per fidem inha-
kitante divinitate, eſſe inſtar unius guttulæ aquæ, cum
00 4 mmage0

1
1

584 III. D E JusTITTTA FIDEI

magno mari comparatz. Contra hanc opinionem
ali quidam aſſeruerunt, Chriſtunm veſſe noſtram coram

Deo juſtitiam, duntaxat 17 ecundum humanam naturam.

A FPIRMATIVA.

Sinccra doctrina piarum Eccle

ſiarum, uttique commemorato errori

oppoſit ta

I. Ab reſellendum utrumque errerem, credimus do.
cemus, & confitemur unanimiter: quod Chriſtus
veré ſit noſtra juſtitia: ſed tamen neque ſecundum ſo-
lam divinam naturam, neque ſecundum ſolam huma-
nam naturam, ſed totus Chriſtus, ſecundum utramque
haturdm, in 8OLA, videlicet, obedientia ſua: quam
Patri ad mortem usque abſolutiin ſimam Deus & homo
præſtitit: eaque nobis pec catorum omnium remiſſio-
nem, & vitam æternam promeruit. Sicat ſcriptum
eſt: Sieut per inobedientiam unius hominis peccato-
res conſtituti ſunt multi: ita & per unius obedientiam

Rom. F5, 9. juſti conſtituentur multi, Rom. f. V. 19.

II. Credimus igitar, docemus, & conſitemur, hoc ipſum
noſtram eſſe coram Dea juſtitiam, qeod Dominus no-
bis peccata remittit, ex mera gratia, absque ullo reſpe-
éctu præcedentium, bræſentium, ant couſequentium

noſtrorum operum, dignitatis aut meriti.

Ille enim

donat atque imputat nobis jut ſtitiam obedientiæ Chri-
ſti: propter eam juſtitiam 4 DOi in gratiam recipi-

mur, & juſti repatamur.

III. QOredimus etiam, decemus, & confitenur, SOLAM

FIDEM eſſe illud medium & inſtrumentum, quo Chri-

ſtum Salvatorem, & ita in Chriſto juſtitiam illam, quæ
coram judicio Dei conſiflere poteſt, apprehendimus:
Propter Chriſtum enim fides illar nobis ad juſtitiam im-

Rom. g; y. pPutatur, Rom 4. v. 5.

Credi-

Coy

(elimns Prr
lin illibeante
leChr rilo, ſed
Ain Recden

1Ge 1noſeinin

uher ſölen i

Memn percatornl
DtO Datre 1e

(muamr.

Cedinne doe
llenre, ,Phrs
tenit cure, gnos
hnont ittin
bnnt ule
Ime len: .
r
Eeignunh
lep Renerttibni⸗
rhe u
kinileti WWl

e es de hor

kifia d
Griinn do

nChitun cre

nuſhte lte eſe⸗
Knnun el
Gnn Ni
vntinne
nlen pur
llece

Plbrl CORAM DEO EFITOMEE.„. 5595

hae dmom (redimus præterea, docemus & canftemur, figem IV.
heſlemkun illam juſtificantem non eſſe nudam notitiam hiſtoriæ
humaumtmmm de Chriſto, ſed ingens atque tale Dei donum, quo
V1. Chriſtum, Redemtorem noſtrum, in verbo Evangelii
recté agnoſcimus, ipfique confidimus: quod videlicet
AIUII ⸗ propter ſolam ipſius obedientiam, ex gratia, remiili-
ttni en peccatorum habeamus, ſancti & juſti coram
Patre reputemur, & æternam ſalutem conſe-
quamur.
men, arlm⸗ OQOQD.eͤredimus, docemus & conſitemur, vocabulum ( ja⸗ V.
ter: ln ſtiſicare) phraſi ſcripturæ ſacræ, in hoc articulo, idem Infra Pag.
negbe ſntin ſigniſicare, quod abſilvere à peccatis: ut ex dicto Sa- agÿ7*.
ntnn ſlune lomonis intelligi poteſt: Qui juſtificat impium, & qui proverb.
ſeununun sondemnat juſtum, abominabilis eſt uterque apud De-77, 17. Romz.

teliennlag um. Item: Quis accuſabit electos Dei? Deus eſt, qui ꝙ, 7.
Iumacon Deutke 1 uſtificat.
omminn s Et, ſi quando pro vocabulo juſtificationis, vocabu-
8 Gcnr lin la regenerationis & vivificationis ufurpantur: (quod
Vmnd“ i0 Apologia Auguſtanæ Confeſſionis factum eiſt) ſunt

es in illa ſuperiore fignificatione accipienda. Nam ali4s

“ ex veces de hominis renovatione intelligendæ ſant,
cnſenn u quæ à ſidei juſtificatione rect diſcernitur. 1.
eneie Qredimus, docemus, & conttemur etiam, etſi vere VI.
n keches in Chriſtum credentes & renati multis infirmitatibus
ae⸗ & nævis usque ad mortem ſunt obnoxii: non tamen illis
t on.

ſ vel de juſtitia, quæ per fidem iplis imputatur, vel de æ-
e eb terna ſalute eſſe dubitandum: quin potius firmiter il-
. lis ſtatuendum eſſe, quod propter Chriſtum, juxta pro-.
O miſhonem & immotum verbum Evangelii, Deum ſibi
placatum habeant.
ontenne , Oredimus, docemus, S& conftemur, quòd ad con- VII.
ntinn ſervandam Puram doctrinam de juſtitia fidei coram
lttn , Deo, neceſſarium ſit, ut particulæ excluſivæ ( quibus
,ii Apoſtolus Paulus Chriſti meritum ab operibus no- Rom. 3, 7.
i . ſtris prorſus ſeparat, SOLIQVE Chriſto eam gloriam
(8, 7 O ο5 tri-

2–

886 III. DETuSTITIA FIDEI

. — —ð —, .
tribuit) quam diligentiſſimè retineantur, ut cum l'au

. — “ .
lus ſcribit, ex gratia, gratis ſine meritis, absque lege, ſi-
ne operibus, non ex operibus: Quæ omnia hoc ipſum

dicunt: S O LA fde in Chriſtum juſtificamur & ſal-

vamur.
Credimus, decemus, & cenftemur, etſi antece-

dens contritio, & ſubfequens nova obedientia ad ar-

iculum juſtiſeationis toram Deo non pertinent: noa

— ,Z .,.N. —– SKE
tamen talein ſidem juſtiticantem eſſe ſingendam, quæ

icet, & contra

una cum malo propoſite, peceandi Nideliet coutre
conſcientiam agendi. eſſe & ſtare poſſit. Sed poſtg

Galat. 5,; 6.home per fidem eſt juſtificatus, tum veram illam &

J.
II.

III.

vam fdem elle per charitatem efficacem, & bona Ope-

des enim vera nundquam ſola eſt, quin charitatem &
ſpem ſemper ſeécum habeat. =

ANTITHESIS, SEUI NE.
GATIVA.

Rejectio contrariæ & fall- B

doctrinæ. ”
R budiamus ergo, & damnamus oemnia falſa do-

gmata, quæ jan recitabinmus.

ſecundum divinam natäram.

.

ra ſaemper fidem juſticantem ſequi, & und cum raz
modo vera & vivaà fides eſt, certiſſime deptehendi i-

H

Chriſtum eſſs juſtitiam noſtram;, ſolummodè

„ ⸗ ° . Xxta
Chriſtum eſſe juſtitiam noſtram tanenunmodo jux

7

humanäm naturam.

.⸗Q◻- ——-— . tiſ-
In dictis Propheticis & Apo ſtolicis, ubi de jaſtit,
(juſtiſicare & juſtigcari)
atis sbſolvere, & abſolvi, &

catione figei agieur, vocabula

non idem eſſe, ac à peccea cha
remiflionem peccatorum conſequi; Sed nos e er
ritatem à Spiritu ſancto infuſam, per Virtutes, & p

2

ceri gur
lllos heri,
Filem n
Aindiin
in wbis ha
Utihnem P
e ſlitin
Niſen e
let.
Non i
tbeg uhte
Uilen i
fugur in⸗
li er ihe
Ellem in
Dutez tenstr
lenali
Henoyvatio
ſi nolrx i
Deof (au⸗

kagente
ahe, linn
Deboatitn
Er inltri
um nor
Drnich

Ere, & .

1) er alin
. kigen ne
Operd n
preſin

Gnun CORAM DEO EFITOME. 587

—

— 7. .
Aotur telnlI opera, quæ à charitate promanant, reipſa coram Deo
t,Dele juſtos fieri. HS
z onna Pigdem non reſpicere in ſolam Chriſti obedientiatn, IVe
kfenut! =ð ſed in divinam ejus naturam: quatenus, vi idelicet, ea
in nobis habitet atque efficax fit: ut per eam inhabi-
rnt, A tationem peccata noſtra tegantur.
4 ,DetertAd4 Fidem eſle talem fiduciam i in obedientiam Chrii, V.
non etnmata? quæ poſſit in eo etiam homine permanere & conſiſtere;:
le geln qui vera Pœnitentia carezt, & ubi charitas non ſe-
uie 4quatur: ſed qui contra cConffientiam in peccatis perſeve-
8 ret.

polt 5
Im Ver

mint Non ipſum Deum, ſed tantum dona DEl in creden. VI.
an, K tibus habitar. HW rJMV
1 tin ⸗ Fidem ideo ſalutem nebis conferre, quod nevitas VII.
illa, quæ in dilectione erga Deum & proximum conſi —
ſtit, per fſidem in nobis zachastur. 4
Fidem in juſtifieationis negotio primas gaidem VIII.

partes tenere: ſed tamen etiam renovationem & chari-

2–

e N tatem ad juſtitiam noſtram coram Deo pertinere; ita ut
r renovatio & charitas quidem non ſint principalis Cäau⸗
1. .Y ſa noſtræ juſtitiæ: ſed tamen juſtitiam noſtram coram H
, ( N. Deo (ſ abſint renovatio & charitas) Anon eſſei eintegram
S& perfectam.
D Credentes in Chriſtuch coram D B O juſtos eſſe & MX.
½ Aalvos, ſimul per imputataimn Chriſti juſtitiam, & per
n inchoatam novam obedientiam: vel, partim quidem
. per imputationem juftitiæ Chriſti, partim verò per in-
choatam novam obedientiam. 3

Promiſſionem gratiæ nobis applicari per ſidem in X.
corde, & præteren etiam per conieſſionem . qaæ ore ſit,
& per alias virtutes. .
Fidem non juftihcare ſine bonis operibus : Naquebe ba- .
na opera neceſſario ad juſtitiam requiri, & absque eees.
mm Præſentin hominem lſtiäkari non polle. 6.

2

DE

DE BONIS OPFE.

cera!

RIBUS.
Status Controverſiæx.

Aug. C. I.
jt. 10. Spol.
SF. Artic.
vwal. 275

troverſiæ in quibusdam Eccleſiis ortæ ſunt.
Primum ſchisma inter Theologos quosdam

J. vari ſine bonis operibus: Et neminen unquam fſine
bonis operibus ſalvatum eſpe: Alii vero docerent: Bo-
na opera ad ſalutem eſſe pernicioſa.
Alterum ſthisma inter Theologos nonnullos ſuper

II. 3
vocabulis (negeſſariam & liberum) ortum eſt. Al-⸗

tara enim pars contendit, vocabulum (neceſiarium)

non eſſe uſurpandum de nova obedientia: eam enim
non à necefſitate quadam & coactions, ſed 4 ſponta⸗

neo ſpiritu promanare. Altera verò pars vocabulum
(heceſſarium) prerſus retinendum ceniuit: proptered;
quod illa obedientia non in noſiro arbitrio poſita/&ι
libera ſit, ſed homines renatos illud obſequium debere

2

præſtare.

Et duin de commemseratis illis vocabulis diſputa-
tum eſt, tande n etiam de re ipſa fuit diſceptatum. Alii
enim contenderunt, Legem apud Chriſtianos prorſus
uen eſſe docendam: ſed tantummodo dodtrin4 Bvan-
gelii homines ad bona opera invitandos eſſe. Alii hanc
opinionem impugnârunt.

AEFIR-

S8 Wv. Dr Boxrs

elet,

N DOCTRINA de bonis operibus duæ con-

factum eſt, cum alii affererent: bona opera
Lea. Sb. neceflaria eſſe ad ſalutem: impoſſibile eſſe ſal-

4 in
l e

L hr cor
lne gecid

Quldona

“ bttußbl ji

auntihting
Criinnses
1iehend en
itatione
ngtens
inkient cl
n honini

fpibn lerd

Qharum tec

4 ſthati

lun elt, non
Ctüinng,
ſhereniſin
Fiterer
ler
ebere N
1 Mrter

RNant.
ded tinen

1ſ crdi

9
Ctecente

ndoll

OrERIBISEPITOHMFF. 989
AFFIRMATIVA.
Sincera Eccleſiæ doctrina de hac
H controverſis. ðèðð
L T hæ controverſiæ ſolide & dextre explicentur at-
que decidantur, hæc neſtra fides, doctrina & con-
feſſio eſt.
Quod bona opera veram fidem (fi modo ea non fſit
mortua, ſed viva fides) certiſſime atque indubitato ſe-
quantur, tanquam fructus bonæ arboris.
Credimus etiam, docemus, & conmitemur: Qquod be-
na opera penitus excludenda fint, non tantum cum de
juſtificatione fidei agitur, fed etiam cum de falute no-
ſtra æterna diſputatur, ſicut Apoſtolus perſpicuis ver-
bis teſtatur, cum ait: Sicut & David dicit, beatitudi-
7*

nem hounnis, cui Deus accepto fert juſtitiam ſine o. "m. 4, 6.

peribus. Beati, quorum remiſiæ ſunt iniquitates, &
querum tecta funt peccata. Beatus vir, cui non impu-
tavit Dominus peccatum, &c. Et alibi: Gratia, inquit,
eſtis falvati, per fidem, & hoc non ex vobis, Dei enim
donum eſt, non ex operibus, ne quis glorietur.
Credimus, docemus, & confitemur, omnes quidem
homines, præcipuè verò 6os, qui per Spiritum ſanétum
regenerati ſunt & renovati, ad bona opera facienda
debitores eſſe.
Et in hac fſententia vocabula illa (neceſſarium,
debere, oportere) recte uſurpantur, etiam de renatis
hominibus, & cum forma ſanorum verborum non pu-
gnant.. G
Sed tamen per vocabula (necesſitas, neceſſarium)
quando videlicet de renatis eſt ſermo, non intelligen-
da eſt coactio, ſed tantum debita illa obedientia: quam
veréè credentes, quatenus renati ſunt, non ex coactio-
ne, compulſa legis, ſed libero & ſpontaneo ſpiritu
præ.

50 IV. DE BONTSOFERIBIS.

ſed ſub gratia.

id non ita accipiendum eſſe, quod in hominis renati
arbitrio relictum ſit, bene aut male agere, quando ip

lamſi in peccatis ex propoſito perſeveret.
VII. Hoc tamen non aliter, quam de ſpiritu hominis jam

ritus hominis liberatus bene operetur, non formidine

tiam filii præſtare ſolent.

Gal. y, il. re de ſua ipſius perſona conqueritur.

R

nim ſctiptum eſt: nihil jam damnationis eſt his, qui in
Chriſto jeſu ſunt.

pefa, ſed tantum per Spiritum Dei, & per fidem (qua
ſeilicet ſalus cuſtoditur) bona autem opera teſtimonia

habitet.

1 NEGATIVA.

pugnans.
FZeb. 6, 2y.— ſes, cum docetur: Bona opera necellſaria eſſe 4

Rom. 7, b. præſtant: quandoquidem non amplius ſub lege ſunt,
VI Credimus igitur, docemus & conftemur, cum dici
tur: renatos bene operari libero & ſpontaneo ſpiritu:.
vifum fuerit: ut nihilominus tamen fidem retinest, eet-
liberato intelligendum eſt: ſicut hanc rem ipſe Chri-
Rom. 6, 15. ſtus, ejusque Apoſtoli declarant: qued videlicet ſpi-
pœnæ, ut ſervus: ſed juſtitiæ amere: qualem obedien-
VIII. Hanc verò libertatem ſpiritus, in eleétie Dei fliis
non perfectam, ſed multiplici infirmitate adhuc grava-
Rem. g. tam agnoſcimus: quemadmodum D. Paulus ſuper ea
IX. IIam tamen infirmitatem Dominus electis fuis non

imputat: idque propter mediatorem Chriſtum. Sicees

X. Credimus præterea, docemus, & confitemur, fdem
& ſalutem in nobis conſervari aut retineri non pero⸗

eſſe, quod Spiritus ſanctus præſens ſit, atque in nobis

Falſa doctrina, ſuperiori re-.

Mes. 2, 14. Q Ejicimus igitur, & damnamus ſubſequentes phrz

ſalu?

V.DrLxez

ien Nenin
umt Ipoclbil
eylkignus

6in, Chri
n opera no
Abenin p
nimn eckuthe
ngleopera
lrimniſtyu
Gtun unm ed
: glan ee⸗
Nh ifati
Mdlnes picn

upficn fin

lemn incutn
Urtetei te

heudi tien

elm mirion
lenenk e

luim nii

Cleuſtolidg

IND V. DELEGE Er EvANGELIO EPITOME. 91
isſblgen fſalutem: Neminem unquam ſine bonis operibus ſalva-
tum: Impoſſibile eſſe ſine bonis operibus ſalvari.
hennch Repudiamus & damnamus nudam hanc, offendiculi II.
Homntfimm plenam, & Chriſtianæ diſciplinæ pernicioſam phraän:
in horimdaa Bona opera noxia eſſe ad ſalutem.

eceſ-

gete luli Hliis enim poſtremis temporibus, non minus n
tdenntnee ſarium eft, ut hemines ad recte & pie vivendi rationem,
Ieret. benaque opera invitentur atque moneantur, quàâm ne-

ſtinhu B ceſſarium ſit, ut ad declarandam ſdem atque gratitu-
ne ten ige dinem ſuam erga DEUMin bonis operibus ſeſe exerce-
el iilef am: quam neceſſarium eft, cavere, ne bona opera ne-
d ini gotio juſtificationis admiſéeantur. Non minus enim
ulea homines Epicurea perſvyaſione de fide, quam Phariſaica
1 Papiſtica fiducis in propria opera & merita, damna-
eein u tionem incurrere poſſunt.
ictetluſe Prætereà reprobamus atque damnamus dogma A- III.
– lud, quòd ſides in Chriſtum non aàmittatur, & Spiritus
ſanctus nihilominus in homine habitet, etiamſi ſtiens gx

1 na ed. 6, 78
uclitt⸗ volensque peccet: & quòd ſancti atque electi Spiritum e. 15 75

Chitas ſanétum retineant, tametſi in adulterium, aut in alia nſa n *
ndcifi ſcelera prolabautur, & in is perſeverent, hi⸗
Miti in C *°
ontenn, V.
H DELECGEET EVAN.

t, en Status controverſiæ.

VFSITUDM fuit: an Evangelium pro- 46. .
„ prie ſit tantumodò concio de gratia DErI, Ter ..
eiont quæ remiſſionem peccatorum nobis an.
=W nunciet: an verò etiam ſit concio perni. ,
äs astentizæ, arguens peccatum incredulitatis, eel, voye
ſetent 4 Quippe quæ non per legem, ſed per Evangelion dunta-
tſi, at arguatur. APFIR

„ . 2

I

III.

iv.

59 2 V. DELEGE Er
AFFIRMATIVA—

Sincera doctrina, cum norma

verbi Dei congruens.

Redimus, docemus., & confitemur, diſcrimen Le-

gis & Evangelii, ut clariſſimum quoddam lumen,

ſingulari diligentia in Eccleſia DEl retinendum eſſe:
ut verbum Dei, juxta admonitionem D. Pauli, rocte
ſecari quaͤtt.

Credimus, docemus, & confitemur, Legem eſſe
proprie doctrinam divinitus revelatam, quæ doceat,

quid juſtum, Deoque gratum ſit: quæ etiam, quicquid

peccatum eit, & voluntati divinæ adverſatur, redar-
guat.
Quare- quicquid extat in ſacris literis, quod pecca-
ta arguit, id revera ad Legis concionem pertinet.
Evangelion verdò proprie doctrinam eſſe cenſemus,
quæ doceat, quid homo credere debeat, qui Legi Dei

non ſatisfecit, & idcirco per eandem damnatur: vide-

licet, quod illum credere oporteat, Jeſum Ohriſtumo-
mnia peccata expiâſſe- atque pro ĩis ſatisfeciſſe, & re-

miſſionem peccatorum, juſtitiam coram Deo conſiſten-

tem, & vitam æternam, nullo interveniente peccato-
ris illius merito, impetrâſſe.

