27 XII. DE VOCABULIS
olim fuiſſe multorum communicationem. Sed dica- Kinn.
mus de Liturgia. Ea vox non ſignificat proprieè ſacrifi- ubi 4 3
cium, ſed potiùs publicum miniſterium, & apte quadrat 3
ad noſtram ſententiam, quòôd videlicet unus miniſter W ſe
conſecrans, reliquo populo exhibet corpus & ſangvi- niack
.. Cor. 4, I. Rem Domini, ſicut unus miniſter docens exhibet Evan- maiine
. gelium populo, ſicut ait Paulus: Sic nos exiſtimet ho- pubkicis
mo, tanquam miniſtros CHRISTI, & diſp enſatores ſa- eur, tra
cramentorum Dei, hoc eſt, Evangelii & ſacramento- Uu
2. Cor. 5, 20. rum. Et 2. Cor. 5. Propter cauſam CHRISTI legatio- mentione
nes fungimur tanquam Deo per nos adhortante, roga- elle ſacrif
mus Chriſti cauſa, reconciliamini, &c. Ita apte quadrat banloci
nomen Aci1⁹́ la ad miniſterium. Eſt enim vetus jr
verbu m, uſurpatum in publicis miniſteriis civilibus, ac ihmolor
ſignificat Græcis onera publica, ſicut tributum, ſumtum ug 4
inſtruendæ claſſis, aut ſimilia, ut teſtatur oratio Demo- Namycun
ſthenis 66 Aςα lynv, quæ tota conſumitur in di- eolation
ſputatione de publicis muneribus, & immunitatibus: cerk⸗ .
Cnoe ε &ιααεdRι£ι ria &ν οαι⁰ v‿eoαas Nnh
Aορ εαν εονοανι uς arseαα id eſt, Niaumd
dicet indignos quosdam homines inventa immunitate Unane,
detrectare publica onera. Et fic Romanis temporibus RKr
locuti ſunt, ut oſtendit reſcriptum Pertinacis ff. de jure lre “
ĩmmumnitatis I. Semper. H n & , A⸗ 69 Eprohter
Piav 8Sτατιοαας 6τ—☚, Tςανιαναααιοα Avciſ, lnciinn
Etſi non liberat parentes omnibus oneribus publicis nu- leropte⸗
merus natorum. Et Commentarius Demoſthenis ſcribit, lges N
Aess iæ genus eſſe tributotum, ſumtus ludorum, besconie
ſumtus inſtruendarum navium, curandi gymnaſii, & ſi- kto, gic
milium publicarum curationum. Et Paulus pro colla- ltd Ca⸗
2. Cor. 9,; B. tione uſurpavit, 2. Cor. 9. Officium hujus collationis tonem el
non ſolùm ſupplet ea, quæ deſunt ſanctis, Sed etiam efſti-· hihiof
. cit, ut plures Deo ubertim agant gratias & c. Et Philip- Wilecnl
Phil. 2, 25. pPenſes 2. appel lat Epaphroditum Aciρν miniſtrum l
neceſſitatis ſuæ, ubi certe non peteſt intelligi ſacr iciun
Se

11S

——
lonem. eld
Rear orti
licet ing ni⸗
t cis Elng
õ
cnos eilkun

All enlnmm!

elii & ſnne:
CHRSII*
8 achontee,ii
Ce. I e
1 El ennnſs
ierisitild
t nbitumlu⸗
larurorttoe
cohlumnitit ii
inretu in

1.
4

zomanis en
Peninast

4 ARe,
7 0 . 1 „

Nglug
4 ce
neibioſlii 3

Peolienid⸗

Gi Gmmli⸗
Eeahis ha
mn hußds leg

ctsdelein

Cal,

4.
14.

LeeH

MISSEK. 2571

Sed nihil opus eſt pluribus teſtimoniis, cum exen Ia
U15, P

2* . ₰ . . . .
bus A 1S, ει uſurpatur pro publicis oneribus ci-
vilibus, feu miniſteriis. Et propter diphchongum Gram-

. . . .
matici non deducunt à Aεατ quod ſignificat precesſed

ubique obvia ſint legentibus Græcos ſcriptores, in qui-⸗

à publicis bonis, quæ vocant As7α, ut Acsνοαα

euro, tracto publica bona.
Illud eſt ridiculum, quod argumentantur, altaris
mentionem fieri in ſacris literis, quare neceſſe it, Miſſam
eſſe ſacrificium, cùm parabola altaris per ſimilitudinem
à Paulo citetur. Et Miſſam fingunt dictam ab altari
—2D Quorſum opus erat tam procul accerſere e-
eymologiam, niſi volebant oſtentare ſcientiam Ebraicæ
lingvæ? Quorſum opus eſt procul quærere etymolo-
giam, cùm extet nomen Miſſa Devter. 16. ubi fignſiicat
collationes, ſeu munera populi, non oblationem ſacer-
dotis. Debebant enim ſinguli venientes ad celebratio-
nem Paſchæ aliquod munus, quaſi ſymbolum afferre.
Hunc morem initio retinuerunt & Chriſtiani. Qonve-
nientes afferebant banes, vinum, & alia, ut teſtantux
Canones Apoſtolorum. Inde ſumebatur pars, quæ con-
ſecraretur. Reliqvum diſtribuebarur pauperibus. Cum
hoc more retinuerunt & nomen collationum, Miſſa.

Et propter tales collationes apparet etiam alicubi Mis-

. 5 . . . .
ſam dictam eſſe &ρwνττπν niſt quis mavult ita dictam

Deut. 16, 17.

eſſe propter commune convivium „»ſed omittamus has

nugas. Ridiculum eſt enim adverſarios in re tanta adeo
leves conjecturas afferre. Nan etiamſi Miſſa dicitur ob-
latio, quid facit vocabulum ad illa ſomnia de opere ope-

rato & applicatione, quam fingunt aliis mereri remis-

ſionem peccatorum? Et poteſt oblatio dici propterea,

quia ibi offeruntur orationes, gratiarum actiones & to-

tus ille cultus, ſicut & Sνιαιπι dicitur,
ceremoniæ, neque orationes ex opere operato ſine fide

Pro-

Verum neque

1

YGZY

272 XII. DE VOCABUILIS

proſunt. Quanquam nos hic non de orationibus, ſed
propriè de cœna Domini diſputamms.

Græcus Canon etiam multa dicit de oblatione, ſed
palam oſtendit, ſe non loqui proprièe de corpore & fan-
gvine Domini, ſed de toto cultu, de precibus & gratia-

. . . . . „ „7 —
rum actionibus. Sic enim ait: Tτοτπσο αααα
3

„ / 7 8 „ 1 . „7 .
a&‿π εαι ατπτιιοοσ αοαιρο αασρρ 1α
— —„ 7 c
Iugρταςαιαα οονα ανννα᷑αατει νεοανονποι

Xa8. Nihil offendit recte intelle tun. Orat enim
nos dignos efſici, ad offerendas preces, & ſupplicationes,

.—. &. 2,
& hoſtias incruentas: Sicut & paulo poſt: & 7800
A 7 2 .
Oésονασια ο rαν AoνπναυùN vααιαπ . A a.

7 * . . „ 4
Aατ—ονι Xu ιNι% πιοο Offerimus, inquit, hunc rationa-

lem, & incruentum cultum. Inepte enim exponunt, qui

hic rationalem hoſtiam malunt interpretari, & trans-

„» . . . B .
terunt ad ipſum corpus Chriſti, cùm Canon loquatur
de toto cultu, & Ao*ν‿αα Aα†‿ρρειοα à Paulo dicta ſit,
contra opus operatum, videlicet, de cultu mentis, de ti-

more, de fide, de invocatione, de gratiarum actione, &c.

Quod vero defendunt adverſarii noſtri applicatio-

nem ceremoniæ pro liberandis animabus defunctorum,

qua ex re quæſtum infinitum faciunt, nulla habent teſti⸗
monia, nullum mandatum ex ſcripturis. Neq ue verò eſt
leve peccatum, tales cultus ſine mandato Dei, ſine ex-

emplo ſcripturæ, in Eccleſia inttuere, & cœnam Do-

mini inſtitutam ad recordationem & prædicationem in-

ter vivos, transferre ad mortuos. Hoc eſt abuti nomine

. — . . .
Dei contra ſecundum præceptum. Primùm enim con-
tumelia eſt Evangelii, ſentire, quod ceremonia, ex ope-

re operato, ſine fide ſit ſacrificium reconcilians Deum, &

ſatisfaciens pro peccatis. Horribilis oratio eſt, tantun-

dem tribuere operi ſacerdotis, quantum morti CHRI-
STI. Deinde peccatum & mors non poſſunt vinci niſi

Kde in Chriſtum, ſicut Paulus docet, Juſtificati ex fide
. pacem

1.

—

Ppacem habe
i; applica
Ohmittenn
nia de pur⸗
Storii,d⸗

(arm ſupr

Opponetmun
elle Propte
Mem pecca
ligere, Ett
ellet ar n
poteſtalite
dedpromis
fecto nerel
ſ cogitent,
ſatisfackionn
lete ligela
nungguit
Pr ge ne
tuenpere n
IXIt reoge
ſeruntoc
usce ſan
Eetn re⸗

ruu alin

iKomnik
rorum
Klntten
0), hec D
le icez

r enim,

ater
elg cul

7

P NMMTqIS S X. 273
Oratonbis

Pacem habemus, quare non poreſt vinci pœna purgato-
rii, applicatione alieni operis.
Omittemus jam, qualia habeant adverſarii teſtimo-

le hin nia de purgatorio, quales exiſtiment pœnas eſſe pur-

deehtii gatorii, quales habeat cauſas doctrina ſatistactionum,
Nreebu quam ſuprà oſtendimus vanisſimam eſſe. Illud tantum

4TON opponemus, Certum eſt, cœnam Domini inſtitutam
o N eſſe propter remisſionem culpæ. Offert enim remisſio-
R Tyrm nem peccatorum, ubi neceſſe eſt vere culpam intel-
ligere. Et tamen pro culpa non ſatisfacit, alioqui Miſſa
„eellet par morti CHRISTI. Nec remisſio culpæ accipi
„Elihhlan⸗ poteſt aliter, niſi fide. Igitur Miſſa non eſt ſatisfactio,
hol: lun Sed promisſio & Sacramentum requirens fidem. Ac Pro-
rm fecto neceſſe eſt omnes pios acerbisſimo dolore affici,
nihumms ſi cogitent, Miſſam magna ex parte ad nmiortuos & ad r cor. , 77
apens ſatisfactiones pro pœznis translatam eſſe, Hoc eſt tol- Cov,i,
nime En lere juge ſacrificium ex Eccleſia, hoc eſt Antiochi re-
igen, o⸗ gnuny qui ſaluberrimas promisſiones de remisſione cul-
m Cinon pe, de fide, transtulit ad vanisſimas opiniones de ſatis-
,al factionibus, Hoc eſt Evangelium contaminare, cor-
caln neli, rumpere uſum ſacramentorum. Hi ſunt, quos Paulus WUDU
arund, HM dixit reos eſſe corporis & ſangvinis Domini, qui oppreſ-
e nofti gne ſerunt doctrinam de fide, & remisſionem culpæ, & cor-
whuckin pus & ſangvinem Domini ad ſacrilegum quæſtum præ-
nnnlune textu ſatisfactionum contulerunt. Et hujus ſacrilegii .
Uri⸗ Mu, pcenas aliquando dabunt. Quare cavendum eſt no-
to,; bis &ũ omnibus piis conſcientus, ne approbent adver-
eA ſariorum abuſus.
mlan Sed redeamus ad cauſam. Cùm Miſſa non ſit ſatis-
oeckinu ufactio, nec pro poœna, nec pro culpa, ex opere operato

*

Kunl. ON

„ = =

binine ſine fide; Sequitur applicationem pro mortuis inuti-
ctemoige lem eſſe. Neque hic opus eſt longiore diſputatione. Con-
munlanl, ſtat enim, quod illæ applicationes pro mortuis nulla
S habeant ex ſcripturis teſtimonia. Nec tutum eſt in .
um n Eecleſa cultus znſtituere, fine autoritate ſcripturæ.
,I

273 XlII. DE VOCABUITIS

. —
Et, ſi quãdo opus erit, prolixius de tota re dicemus. Quid dertoe col
enim nunc rixemur cum adverſariis, qui neque quid ſa- Hüfio com
crificium, neque quid ſacramentum, neque quid remis- Mepravent
ſio peccatorum, neque quid ſit fides, intelligunt? loorerio
Nec Græcus Canon applicat oblationem tanquam Nedue nos
ſatisfactionem pro mortuis, quia applicat eam pariter ſihrtelin
Eeatis omnibus Patriarchis, Prophetis, Apoſtolis. Ap- kolis bar
paret igitur, Græcos tanquam gratiarum actionem of- ex opere
ferre, non applicare tanquam ſatisfactionem pro pœ- nem culper
nis. Quanquam etiam loquuntur non de ſola oblatio- tunſinon
ne corporis & ſangvinis Domini, Sed de reliquis Miſ- Probamns
ſæ partibus, videlicet orationibus & gratiarum actio- Penituoht
nibus. Nam poſt conſecrationem precantur, ut ſumen- Perſſatoin
tibus proſit, non loquuntur de aliis. Deinde addunt: em peccat
Iri ροοσ ρονααιοασ1 142 NMoHinn rabrny )as ar
5õäl r99r. eßtar
tο, Aτοασα „ο,, &c. At Xoααο A.αοσοσDeletin
non ſignificat ipſam hoſtiam, ſed orationes & omnia, Crdinata er
quæ ibi geruntur. Quod verôò allegant adverſarii Pa- Hutttinm
tres de oblatione pro mortuis, Scimus veteres loqui culnucſn
de oratione pro mortuis, quam nos non prohibe- nescarnale
mus, ſed applicationem cœnæ Domini pro mertuis, ex ie quod
opere operato improbamus. Nec patrocinantur adverſa- lnnt ſed
riis veteres de opere operato. Et ut maxime Gregorii aut rftiis 5
recentiorum teſtimonia habeant, nos opponimus cla- ctsfali
risſimas & certisſimas ſcripturas. Et Patrum magna di- tlicltus .
ſimilitudo eſt. Homines erant, & labi ac decipi poterant. (ue impios
Quanquam ſi nunc reviviſcerent, ac viderent ſua dicta antikcio
prætexi luculentis illis mendaciis, quæ docent ad- Pleant
verſarii de opere operato, longe aliter ſe ipſi inter- ulbe Epa

——

pretantur. nnz,
Falio enim citant adverſarii contra nos damnationem tuadiudi

Asrii, quem dicunt propterea danim atum eſſe, quod ne- cngi,
gaverit in Miſſa oblationem fieri pro vivis & mortuis,
Sæpe

16G

—
2le Cicems

4
„

Jtinegreu⸗

, e egitt?

8s, intelign
ationemn tann
plegtem ke
tis, Apotels
arumm cktonu

ſaclinenft

on de ſNn e

Eelde nlgel

rinn:

Keranmie
6. Veince 4
, r]
14U7TNN
aaÜÜEA
14
a 6
e4
NoN, n
orrioneilt⸗
legum Arli
Gcimus ſetens
105 nN N
ipromece,
inigtonae,
mmtr'
marime N
105 gpvnie
trumne,
bize leeigiſcr,

.4,eent ku
,viderelt
4 en!

is, gue 6 “

lter l

1 onir

ae ih

⸗ fin

ae

Seæpe hoc colore utuntur, allegant veteres hæreſes, & cum

8S
his falso comparant noſtram cauſam, ut illa collatione
prægravent nos. Epiphanius teſtatur Aérium ſenſiſſe,
quod orationes pro mortuis ſint inutiles. Id reprehendit.
Neque nosAerio patrocinamur, ſed vobiſcum litigamo,
qui hæreſin manifeſte pugnantem cum Prophetis, Apo-
ſtolis, & Patribus ſceleſte defenditis, videlicet, quod Miſ-

ſa ex opere operato juſtificet, quod mereatur remisſio-
nem culpæ & poœnæ, etiam injuſtis, pro quibus applica-

tur, ſi non ponant obicem. Hos pernicioſos errores im-
probamus, qui lædunt gloriam pasſionis CHRISTI, &
penitus obruunt doctrinam de juſtitia fidei Similis fuit
perſvaſio impiorum in lege, quod mererentur remisſio-
nem peccatorum, non gratis, per fidem, ſed per ſacrificia

ex opere operato. Itaque augebant illos cultus & ſacri-

ficia, inſtituebant cultum Baal in Iſrael, in Juda etiam
ſacrificabant in lucis. Quare Prophetæ damnata illa

perſvaſione, belligerantur non ſolum cum cultoribo Ba-

al, ſed etiam cum aliis ſacerdotibus, qui ſacrificia à Deo

ordinata cum illa opinione impia faciebant. Verum

hæret in mundo hæc perſvaſio, & hærebit ſemper, quod
cultus & ſacrificia ſint propitiationes. Non ferunt homi-

nes carnales ſoli ſacrificio CHIRISTI tribui hunc hono-

rem, quod ſit propitiatio, quia juſtitiam fidei non intel-

ligunt, ſed parem honorem tribuunt reliquis cultibus &

ſacrificiis. Sicut igitur in Juda hæſit apud impios Pon-
tifices falſa perſvaſio de ſacrificiis, ſicut in Iſrael Baali-

tici cultus duraverunt, Et tamen erat ibi Eccleſia Dei,

quæ impios cultus improbabat: Ita hæret in tegno

Pontificio cultus Baaliticus, hoc eſt, abuſus Miſſæ, quam

applicant, ut per eam mereantur injuſtis remisſionem

culpæ & pœnæ. Et videtur hic Baaliticus cultus undà
cum regno Pontificio duraturus eſſe, donec veniet Chri=
ſtus ad judicandum, & gloria adventus ſui perdet regnũ
Antichriſti. Interim omnes, qui vere credunt Evangelio,
8 3

debent

2765 XIII. DE VOTIS .
debent improbare illos impios cultus excogitatos con- Ciuarlanls
tra mandatum Dei, ad obſcurandam gloriam CHRI- kaninen
STI, & juſtitiam fidei. MMrecli
Hæc de Miſſa breviter diximus, ut omnes boni viri Aktudins
ubiq; gentium intelligere queant, nos ſummo ſtudio di unlnd pro
gnitatem Milſſæ tueri, & verum uſuni oſtendere, & juſtis· ſtripliſet
ſimas habere cauſas, quare ab adverſariis diſſentiamus.— nachorum
⸗ Ac volumus admonitos eſſe omnes bonos viros, ne ad- hendſe
juvent adverſarios defendentes prophanationem Miſſæ, nmniniN. .)
ne gravent ſe ſocietate alieni peccati. Magna cauſa, Hancipſan
magna res eſt, nec inferior illo negotio Eliæ Prophetæz, tumn & hun
qui cultum Baal improbat. Nos modeſtisſime cau- ulnt ſga
ſam tantam propoſuimus, & nunc ſine contumelia re- ſiig inter
ſpondimus. Quod ſi commoverint nos adverſarii, ut o- Dunieis

mnia genera abuſuum Miſſæ colligamus, non tam cle- unſtere
menter erit agenda cauſa. MIIMühu
itchn
SIICIS. cmdnhn
Declinie P

Jug. C2. AuD nos in oppido Thuringiæ Iſenaco Franciſca- rCundte
nus quidam fuit ante annos triginta, Johannes Hil- nn igen

Artic. SIin. . . . . 2
ten, qui à ſuo ſodalitio conjectus eſt in carcerem, pro- ſenterhi
3

321.3 36. pterea, quod quosdam notisſimos abuſus reprehende- he,
rat. Vidimus enim ejus ſcripta, ex quibus ſatis intel- Muncei⸗
ligi poteſt, quale fuerit ipſius doctrinæ genus. Et qui H
norunt eum, teſtantur fuiſſe ſenem placidum, & ſine lin
mordoſitate gravem. Is multa prædixit, quæ partim e- gtoc ſolen
venerunt hactenus, partim jam videntur impendere, uxh' tie
quæ non volumus recitare, ne quis interpretetur, ea aut o- id ſtonu
dio cujusquam, aut in gratiam alicujus narrari. Sed ct
poſtremo, cùm vel propter ætatem, vel propter ſqua- iſen
lorem carceris in morbum incidiſſet, accerſivit ad ſe enn
Guardianum, ut ſuam valetudinem illi indicaret, cumq; qau Kin

N

—
gercgitilit.
n gorund

tomnes bliif
8ummoftn
oltendere A⸗
ſatis Allemmm
bonosfighti
hangtohen

1. Magre S

Nio Nehichr
nodektialne 6

Cnecobtund

os acreniiſ
nus, nol tan-

MON
.

girnſcun
in nritf
ndhetumn
Uriau H

Gennnt inſ
e4

J MONASTICIsSs. 777
. —
Guardianus accenſus odio Phariſaico duriter objurga-
re hominem propter doctrinæ genus, quod videbatur
ofſicere culinæ, cœpiſſer, tum iſte omiſſa jam mentione
valetudinis ingemiſcens inquit: ſe has injurias æquo
animo propter Chriſtum tolerare, cùm quidem nihil
ſcripſiſſet aut docuiſſet, quod labefactare ſtatum Mo-
nachorum poſſet, tantùm notos quosdam abuſus re-
prehendiſſet. ed alius quidam, inquit, veniet anno Do-
mini M. D. X VI. qui deſtruet vos, nec poteritis ei reiiſtere.
Hanc ipſam ſententiã de inclinatione regni Monacho-
rum, & hunc annorum numerum poſtea etiam repere-
runt ejus amici perſcriptum ab ipſo in commentariis
ſuis, inter annotationes, quas reliquerat in certos locos
Danielis. Quanquam autem, quantu huic voci tribuen-
dum ſit, eventus docebit, tamen extant aſia ſigna, quæ

minantur mutationem regno Monachorum, non mi-

nus certa, quam oracula. Conſtat enim, quantum ſit in
Monaſteriis hypocriſis ambitionis, avaritiæ, quanta in-
ſcitia, &indoctisſimi cujusque ſævitia, quanta vanitas in
concionibus, in excogitandis ſubinde novis aucupiis
pecuniæ. Et ſunt alia vitia, quæ non libet commemora-

re. Cumque fuerint olim Scholæ doctrinæ Chrittianæ,

nunc degeneraverunt velut ab aureo genere in ferreum,
ſeu ut cubus Platonicus in malas harmonias degenerat,
quas Plato ait exitium afferre. Locupletisſima quæque
Monaſteria tantùm alunt otioſam turbam, quæ ibi fal-
ſo prætextu religionis helluatur de publicis eleemoſynis
Ecclelæ CHRISTUS autem admonet de ſale inſipido,
quod ſoleat effundi & conculcari. Quare ipſi ſibi Mo-
nachi his moribus fata canunt. Et accedit nunc ali-
ud ſignum, quod pasſim autores ſunt interficiendorum
bonorum virorum. Has cædes Deus haud dubie brevi
uhifſce ur. Neque vero accuſamus o: nnes, Arbitramur
enim pasſim aliquos viros bonos in Monaſteriis ele,
qui de humanis cultibus & factitiis, ut quidam ſcripto-
8 3 res

7

7

8 Rem. DE VOTIS
27

4 . . . . 5

vari debere,
. im, licita vota ſervari d
enim, licita 4 cato-⸗
ſint. Sentimus onem peccato-
1 na n cultus illi mereantur rinagewebre⸗ Pt0
. ſtificationem,
rum & juſti

Utraͤ b -
iſmo, Utrùm ſint o
peccatis, Utrum ſint pares Baptiſmo,

per-
äli Utrum ſint p
. conſiliorum, uIn .
ſervatio Præceptorum & 1 habeant merita ſuperero-
fectio Evangelica, t illa apkeat aliis ſalvent li
ation; Tùm merita illa A1catg a Am li-
gationis, Utrùm meri his opinionibus facta, Utru
Utrùm ſint licita vota his

ſunt. am veréè ſint vota, quæ
otii cauſa ſuſcepta ſunt. Utruùm ate Bnr i
4 Ntorta aut invitis, aut his, qui per e nes
iunt extor re poterant de genere vitæ, duoe ha nre
Am ſat attuler unt in Monaccria; ut ge fublieo di
Rentur, ſine pattimoni rivati jactura. Utrum el
Iint GPa palaat we gunt ad malum exitum, vel

deſ iſſarum,
renetoetnn, Todudlis ianiendi in bonss
1, Ju ſer Hiilia i&. vIendt in boli
. ltus ctorum, cohii. H diſſ u⸗
Impios cultus ſanckorun is quæſtionibus diſpu-
viroz ab robare & adjuvare. De his Aeſ diximus de
tannntt. Ee cum nos in confeſſione Plera⸗ ntificum im-
IIS. E 4 . . on 4
ei modi votis , quæ etiam Canones
ejust 7Oti

du-
ii juben uæ pro
dverſarii jubent omnia, quæ p
probant, tamen adveria

r. A ren⸗
XIIDIIS. V 1 1 C ober.
1 rejice E His enim erbis uſi ſunt. 5O
KImiuIs, 1C, H S112 41 . 42
l e audire . quomodo Cav illentur noſtras ratio-⸗
lulm eit? 1

P „
n. Cům & copiosé
em hæcto ili ter & cop
8 h- a cauſa diligen or
rum. im auter hæct t⸗ al tüulam Keit,
5 Liuthero tractata ſit, In libro Cu D

e.
ic librum illum pro repe
votis Monaſticis, volumus hic librum ill pro repe.

tito habere S riunh

7

—
Hrimum
tum guoſe
catorumm co
lam Deo.
Dyangelü,
peccatorun
diumeg
latas: Ey⸗

min, igr

catorum,
ſticis den⸗
gunt Chri
banturate
lege oyl
Dter CHR
Aümbra
Etaddun
rulind
ſe, quam
Deliumntn
keltone,
Pter CHN
gelit 0,
inſinnl
ua mors
anlnste
lhrn
Hennipee
te perh
Mereri
lit hanc
d Colof
Itsrey

Nu, qu

ttciil

——

Probint ſeniu

ß.
nus, okmut
Ron utrunfaa
taleryati Ee
emnilionen ſer⸗
nt ſatskakn
no, Umn 1,
n, Uruni .
nt mnetti N
gta alis len
lus hla, ⸗
nis tantimn ..
vereſtat mN
ner Ptatenn
tn, dvos
urce n
4Oure. Un
4 malum em
n ſenanlnt, 6
intur Dls ii .Z
e Engenn
es unime
onnie e
lunt. Acone
ſten 1

MONASTICTILI..,. 779

——.—

Primùm hoc certiſſimum eſt, non eſſe licitum vo-
tum, quo ſentit is, qui vovet, ſe mereri remiſſionem pec-
catorum coram Deo, aut ſatisfacere pro peccatis co-
ram Deo. Nam hæc opinio eſt manifeſta contumelia
Evangelii, quod docet, nobis gratis donari remiſſionem
peccatoruni propter CHRISTU M, ut ſuprà copiosée
dictum eſt. Recte igitur citavimus Pauli locum ad Ga-
latas: Evacuati eſtis à CHRISTO, qui in lege juſtifica-
mini, à gratia excidiſtis. Qui quærunt remiſſionem pec-
catorum, non fide in CHRISTIM, ſed operibus Mona-
ſticis, detrahunt de honore CHRISTI, & iterum crucifi-
gunt Chriſtum. Audite autem, audite, quomodo hic ela-

bantur Architecti confutationis. Pauli locum tantum de

lege Moyſi exponunt, & addunt Monachos omnia pro-⸗

pter CHRIST UMobſervare, & conari propiuùs ſecun-

dùm Evangelium vivere, ut mereantur vitam æternam.
Et addunt horribilem epilogum, his verbis: Quare im-
pia ſunt, quæ hic contra Monaſticen allegantur. O Chri-

ſte, quamdiu feres has contumelias, quibus Evan-
gelium tuum afficiunt hoſtes noſtri? Diximus in con-

feſſione, remiſſionem peccatorum gratis accipi, pro-

Gal, 5 45

pter CHRISTIM per fidem. Si hæc non eſt ipſa Evan-

gelii vox, ſi non eſt ſententia Patris æterni, quam tu, qui
es in ſinu Patris, revelàſti mundo, jure plectimur. Sed
tua mors teſtis eſt, tua reſurrectio teſtis eſt, Spiritus
ſanétus teſtis eſt, tota Eccleſia tua teſtis eſt, vere hanc
eſſe Evangelii ſententiam, quod conſequamur remiſſio-
nem peccatorum, non propter noſtra merita, ſed propter

te, per fidem. Paulus cùm negat, homines lege Moyſi

mereri remiſſionem peccatorum, multo miagis detra-

hit hanc laudem traditionibus humanis, Idque aperte

ad Coloſſenſes teſtatur. Si lex Moyſi, quæ erat divi-

nitus revélata, non merebatur remiſſionem peccato-
rum, quantò minus iſtæ fatuæ obſervationes, abhorren-

tes à civili conſvetudine vitæ, merentur remiſſionem
8 4 pecca-

.

XIII. DE VOTIS
ii ſi re le-
peccatorum. Adverſarii fingunt, Paulum abole
Tem Moyfi, & CHRIST UM ita ſuccedere, ut nen
1 . ter
ei donet remisſionem peccatorum, Sed Pron 0.
itentur.
ſi quæ nunc excog
era aliarum legum, tlee
k ia &f⸗ anatfica imaginatione obruunt denchciac⸗
—
ſti. * Deinde fingunt inter hos, qui obſervant i n le.
gem CHRISTI Monachos propiuùs obſertare, uen .
ntiæ „ —
criſin paupertatis, obedie
ebrober hyhee omnia r plena ſimulationis. Pau-
ſtitatis, cùm qui nr.
ertatem jactant in ſumma copia rerum or mniumdol der
Hientiam jactant, cuùm nullum genus hominum er
i. De cœ
orem, quam Monac
tatem habeat maj H
erisque,
i quam purus ſit in p
non libet dicere, qui ꝗ dneni ee
n indicat. Et quotusq Squ
dent continere, Gerſor ccon⸗
tinere ſtudet? Scilicet hac ſimulatione rot us ſeen
unt Monachi. C
duùm Evangelium viv ZB
era remi
ut propter noſtra op
ta ſuccedit Moyſi, 6.
eccata, ſed ut ſua merita, ſuam Propitiationem opp
1 . .
kai iræ Dei pro nob's, ut gratis nobis gnoſcatut ⸗
vero præter CHRISTI propitiati lonem prop⸗ ria ⸗
enſequi re-
opponit iræ Dei, & propter propiia m erit ta cor ne e l
misſienem peccatorum conatur, ſive affe D di
Moſaicæ æ, ſive Decalogn. ſive Regulæ Benedi aler 0.
ulæ Anguſtini i ſive aliarum Re gularum is al en roi⸗
e n CHRISTI, abjecit G Arium & eaſer
Hrari atia. Hæc eſt Pauli ſententia. Vidé autem, Caro- ec⸗ e
32 4 4. E1
incipes, vide
Imperator clementisſime, videte Pri . Miotuun
Imnes ordines, quanta ſtimpud entia adverſa , d
ci Panli locmin in hanc ſententiam citaver zmnr ,ihi
41211 40 1 .
Pierunt:Iinpia lunt, quæ hic conta Mon niſo⸗
14 en autem ce tius, quàm quos ren ler
ec tori n conſeqvuntur homines le heninr
Creiſ umkHit hancg ſententia n audent Ninebu o ſe.
Piamn vocate. Nihil dubita nus- quin ſi = e.
tis de hoc loco, „eximi confutatione tantam blaip

miam

290

—

niamcural
ſt inpiame
Cohlequatnn
loeoerimus.

(inari poter
ctOrumpe

mia nullo
tat, prote
mO. bun
mandatum
Ordinatiom
Promiſhone
tæ Nerhe
decundh
mmen non ſ
ſan iutie
hurdlsbt.
Pter urilt⸗
Cendlum &
inallis
Deiignefin
Doralisexen
Aubi nun
gli ſerrin
te mpis
Rlerati⸗
teptrent
f00 uenat
od Propt

it Atetha,

luntme a
kentig: O
od aute
els appre

ün a

rlan en nuam curaſſetis. Cum autem ſupra copiose oſtenſum
ccelee,un ſit, impiam opinionem eſſe, quod propter opera noſtra
n, A conſequamur remiſſionem peccatorum, breviores in hoc
gem loco erimus. Facile enim inde prudens lector ratio-
umbetds cinari poterit, quòd non mereamur remiſſionem pec-
Cmatia catorum per opera Monaſtica. Itaque & illa blaſphe-
obenes mia nullo modo ferenda eſt, quæ apud Thomam legi-
‚obelene tur, profeſſionem Monaſticam parem eſie Baptis-
Gmdimi mo. Furor eſt, humanam traditionem, quæ neque
n Onmunt mandatum Dei, neque promiſſionem haber, * quare
s boninb ordinationi CHRISTI, quæ habet & mandatum &
achi DecdG promiſſionem Dei, quæ continet pactum gratiæ, & vi-

M MONASTICIS. 281

Crtogliget Secundo. Obedientia, Paupertas, & colibatus „ſi ta-
, ſg . 1 1 irig 5 .
gengie⸗ men non ſit impurus, exercitia ſunt c ι οοια. Ideoq;

CMNST ſancti uti eis ſine impietate Poſſunt, ſicut uſt ſunt Bern-
denn hardus Franciicus, & alii ſancti viri. Et hi uſi ſunt pro-
0 itiatonench pter util tatem corporalemput expeditiores eſſent ad do-
cendum, & ad alla pia oflicia, non quòd opera ipſa per ſe
ſint cultus, qui juſtificent, aut mereantur vitam æternã,
Denique ſunt ex illo genere, de quo Paulus ait: Cor-
poralis exercitatio parumper utilis eſt. Et credibile eſt,
alicubi nunc quoque eſſe bonos viros in Monaſteriis,
qui ſerviunt miniſterio verbi, qui illis obſervationibus
ſine impiis opinionibus utuntur. At ſentire, quod illæ

is ignolcall * 1 Tim. 4. 8
gen Pro⸗ r.
1e 12 CM

re ekten⸗

lervn ea,

e
hrtu dobſervationes ſint cultus, propter quos coram Deo ju-
4
e auten

s ſtirreputentur, & per quos miereantur vitam æternam,
„hoc pugnat cum Evangelio de juſtitia fidei, quod docet,
is quod propter CHRIS TIM donetur nobis juſtitia, &
n tden vita æterna. Pugnat & cum dicto Chriſti : Fruſtra co- .
ConnMone, lunt me mandatis hominum. Pugnat & cum hac ſen- Marth.
um de tentia: Omne, quod non eſt ex fide, peccatum eſt. Quo- 15, 9:
rines modo autem poſſunt affirmare, quod ſint cultus, quos om. ,23.
enri “WM Deus approbet, tanquam juſtitiam coram ipſo, cum

lindi nullum habeant teſtimonium verbi Dei?
nb

22 XIII. DE VOTIS

— — —
— — ——,—

Sed videte impudentiam adverſariorum. Non ſo-

lùm docent, quod obfſervationes illæ ſint cultus juſtifi

cantes, ſed addunt, perfectiores eſſe cultus, hoc eſt, ma- 6
gis mefentes remisſionem peccatorum & juſtificatio-

nern, quam ſint alia vitæ genera. Et hic concurrunt

multæ falſæ ac pernicioſæ opiniones, fingunt ſe ſervare

præcepta & conſilia. Poſtea homines liberales, cùm ſo⸗
mnient, ſe habere merita ſupererogationis, vendunt hæc

Deut. 6,5.
Rom. , 7.
Piſ. II6, II.

Rom. 14,7.
2. Cor. 3,18.

aliis. Hæc omnia plena ſunt Phariſaicæ vanitatis. Extre-
ma enim impietas eſt ſentire, quod decalogo ita ſatis-
fa ciant, ut ſuperſint merita, Cum hæc præcepta omnes
ſanctos accuſent: Diligas Dominum Deum tuum ex
toto corde tuo. tem, Non concupiſcas. Propheta ait:

is h te ſenti-
Omnis hemo mendax, id eſt, non recte de Deo ne⸗
ens, non ſatis timens, non fſatis credens Deo. Quare

falſo gloriantur Monachi, in obſervatione Mohahier
vitæ præceptis ſatisfieri, ac plus quam præcepta ſieri.

Deinde falſum & hoc eſt, quod obſervationes Mo-

1 1 11 H U-
nafticæ ſint opera conſiliorum Evangelii. Nam Bien
gelium non conſulit diſcrimina veckirue⸗ cibonun b⸗
icati 1 t traditi
dicationem rerum propriarum. Hæ un

i : Eſca non com-
humanæ, de quibus omnibus dictum eſt: Eſca non com

mendat Deo. Qiare neque cultus juſtificeantes ſann d⸗
que perfectio, imo cum his titulis fucatæ propo eu⸗
tur, ſunt meræ doctrinæ dzmoniorum. irginigelee
detur, ſed his, quu dominum habent, ut ſaprar 1
eſt. Error eſt autem pernicioisſimus, ſer tire, quod perfe

7. . is Nann ita
Ctio Evangelica ſit in traditionibus humanis Nam

hi gloriari ſe
etiam Mahometiſtarum Monachi gloriari poſſent, ſe

fecti in obſer-
habere perfectionem Evangelicam. e qur eſt .
vatione allorum, quæ dicuntur αα Dogaæ, ſed quia

. 2 17 ibis. 1d fectio
regnum Dei eſt juſtitia & vita in cordibus, ideo perfect

eſt, creſcere timorem Dei, fiduciam miſericordiæ pro

migx in CHRISTO, & curam obediendi vocationileu
& Paulus deſcribit perfectionem: transformamur à cla-

ritate

——
Iitatein cl
At alium
alt alia cin

cas, iino

(ctpertect

ta Eterna
Mülium 1
Nunc
ſententia

(MII

tanmdebi
am Dei
Vitam ate
Eis Promi
Heeſunt
impdent
ſit ritam
lognunt
ſamadee
nemo nel
men alle⸗
hoc ſuun
terea con
omines
ne ſux
tur vitam
en dedi
nON Wh

( Honn

gratis a.
qui fide
ta ſia ju⸗
dit: Nece
Oem b⸗
Peniamn

MONASTICIS. 283
— ——
tionm Nn ritate in claritatem, tanquam à Domini ſpiritu. Non
2 it anE ait, alium ſubinde cucullum accipimus, aut alios calceos,
Cllnp,hd: aut alia cingula. Miſerabile eſt, in Eccleſia tales Phariſai-
dum Ate cas, imo Mahometicas voces legi atque audiri, videli-
rliorm cet perfectionem Evangeliiregni CHRISTLquod eſt vi-
vhrgun n ta æterna, in his ſtultis oblervationibus veſtium, & ſi-
sleneu milium nugarum collocari.
Ttionislel Nunc audite Areopagitas noſtros, quàm indignam
cevIII;EH ſententiam poſuerint in confutatione. Sic ajunt: SA-
Adecie CRIS LITERIS EXPRESSLIM eſt, Monaſticam vi-
hee ee tam, debita obſervatione cuſtoditam, quam per grati-
tum Demnum am Dei quilibet Monaſtici cuſtodire poſſunt, mereri
les Mn vitam æternam, & quidem multo auctiorem Chriſtus Matth. 19,
recte de Dm eis promiſit, qui reliquerint domum aut fratres, & c. 29.
dens De.. MHæc ſunt verba adverſariorum, in quibus hoc primum
Cratione Mo impudentisſime dicitur, quod ſacris literis expreſſum
bann reagn⸗ ſit, vitam Monaſticam mereri vitam æternam. Ubi enim
1oblendese loquuntur ſacræ literæ de Monaſtica? Sic agunt cau-
NE ſam adverſarii, ſic citant ſcriptutas nihili homines, cum

fange .
reſtmgchan nemo neſciat, Monaſticam recens excogitatam eſſe ta-
Frin men allegant autoritatem ſcripturæ, & quidem dicunt,
nekbien⸗ hoc ſuum decretum expreſſum eſſe in ſcripturis. Præ-
tfcans u, terea contumelia afficiunt CHRISTUM, cum dicunt,
3 an Nep⸗ homines per Monaſticam mereri vitam æternam. Deus
1 ms ne ſux quidem legi hunc Honorem tribuit, quod merea- „„ ,
ne inek⸗ tur vitam æternam, ſicut clare dicit apud Ezech. cap. 20. Ezech. 20,
cur ℳ Ego dedi eis præcepta non bona, & judicia, in quibus
5 3 mac non vivent. Primum hoc certum eſt, quod vita Monaſti-
ca non meretur remisſionem peccatorum, ſed hanc fide
1 laren 5 gratis accipimus, ut ſuprà dictuni eſt. Deinde propter

Chriſtum, per miſericordiam donatur vita æterna his,

en qui fide accipiunt remisſionem, nec opponunt meri-
lbuitat, ta ſua judicio Dei, ſicut & Bernhardus gravisſime di-
Nilunn 6 cit: Neceſſe eſt primo omnium credere, quod remisſi-
4 ien onem peccatorum habere non posſis, niſi per indul-
Naufi „ gentiam Dei. Deinde, quod nihil prorſus habere queas

operis

YHI. DE VOTG

operis boni, niſi & hoc dederit iſe. Poſtremo, quòd x.

ternam vitam nullis potes operibus promereri, niſi gra-

tis detur & illa. Cætera, quæ in eandem ſententiam ſe-

quuntur, ſuprà fecitavimus. Addit autem in fine Bern-

hardus: Nemo ſe ſeducat, quia ſi bene cogitare volue-

rit, inveniet procul dubio, quod nec cum decem milli-
bus poſſit occurrere ei, qui cum viginti millibus ve=
nit ad ſe. Cum autem nec divinæ legis operibus me-
reamur remiſſionem peccatorum aut vitam æternam,

ſed neceſſe ſit quærere miſericordiam promiſſam in Chri-
ſto, multo minus obſervationibus Monaſticis, cum ſint
meræ traditiones humanæ, tribuendus eſt hic honor,
quod mereantur rremiſſionem peccatorum, aut vitam æ-

ternam. Ita ſimpliciter obruunt Evangelium de gra-

tuita remiſſione peccatorum, & de apprehendenda miſe-

ricordia promuſſa in CHRISTO, qui docent, Monaſti⸗
cam vitam mereri temiſſionem peccatorum, aut vitam
æternam, & fiduciam debitam CHRISTO, transferunt
in illas ſtultas obſervatiònes. ProChriſto colunt ſuos cu-

cullos, ſuas ſordes. Cùmim auteni & ipſi egeant miſericor-

dia, i impié faciunt, quod fingunt merita ſupererogatie-
nis, eaque aliis vendunt. Brevius de his rebus in imi
quia ex his, quæ ſuprà de juſtificatione, de pœnitentia
de traditionibus humianis diximus, ſatis conſtat, Vots
Monaſtica non eſſe pretium, Ppropter quod detur remis-

peccatorum & vita æterna. Et cùm CHRISTUIS vo.
et traditiones cultus inutiles, nullo modo ſunt perfe-

Gin Evangelica.
Verum adverſa arii videri volunt aſtute modcrari vul⸗

garem perſvaſionem de perfectione. Negant Monaſti-
cam vitam perfectionem eſſe, ſed dicunt ſtatum eſſe ac-
quirendæ perfectionis. Belle diétum eſt, & meninimus
hanc correctionem extare apud Gerſonem. Apparet
enim, pru dentes viros offenſos immodicis illis enco-
miis vitæ Monaſticæ, cum non auderent in totum de.

traheré

—

—

tiehereiſan

doo , gd
llee guimur,
Cionis gui

ſutſtatus

ines in
Cebent, ho-
Kione Dro⸗
tant in biſt
tum, quer
Petenti ut.
bener prot

efn Inonitt

loſtricie A
leim, explot
inhorun
antardn

MONASTICIS. 285
Nalnnh 4 trahere ei laudem perfectionis, addidiſſe hanc n avge-
hrontteilüß ao 4v, quod ſit ſtatus acquirendæ perfectionis. Hoc
demſenenim ſi ſequimur, nihilo magis erit Monaſtica ſtatus petfe-
Atenn infirke Ctionis, quàm vita agricolæ, aut fabri. Nam hi quoque
ene gier E ſi unt ſtatus acquirendæ Perfectionis. Omnes enim ho-
