bus adparet, ut multi Pontificii, decretis Papæ con-

tradixerint. Quæ tamen poſteà ceu oracula divina
omnibus Chriſtianis credenda obtrudere Papa
Piur I., Bulla fuper confirmatione hujus con-=

cilii edita, mirum quantum laboravit.

DE CATECHISMO
B. LUTHERI.

ATFCHISMuISs B. LurHERI eſt libellus
Symbolicus Eccleſiæ Lutheranæ, conti-
nens ſumma religionis veræ capita, quem

(h.V.

—

il gatiam p

pinis ümph
aeripturas
12. Catech
ainafalla eſl
n Een, guo
ituere liu
e luel, 4
türtlorpuram
coorem Ca
eG,
ni, el ronn
Duima clement
on ll Ig.n
lilerut ech
antur, gu
iteun in hy
Non guret.
id ſlauihr
e. Rie. EC.
4 Ccſaulin,
4. Modn
lgubeeſae
,1. rt,
6 Hine Pan,
Miri Ce
lullie⸗ non
13 bi

le ate

—
ei ſoerutnnn
Pin tuhtin

fipltbendu⸗

aular efiu e

Iomluine
Hilenmmg
V eC
Cnglilium;
Geo,danim
itenen n

Nttilain ,

4

ibus womidn

gen lnch

.

ut, Moniufe

.

Ppniſchiin/

ifeiberil⸗

etdlane,
ench Cewen
„ 4
ſrnmtie

m bont

Ko
IN..
1
I 61
eluhen

hluf

Cr. V. De CArrtchIsxo Lurunk. z

in gratiam parochorum & auditorum, in-
primis ſimplicium, B. vir ſingulari ſtudio
ex Scriptura S. conſcripfit. “
S.2. Catechiſinus vox origine Græca, ſed uſa
Latina facta eſt. Nam uarXνααιααπς & uorοραςσιι
n τταον quod ſtylo Patrum Eccleſiæ ſignificat,
inſtituere aliquem fabla imterrogalione & (quaſi
uerd 1 α reſponfione. Hoc ſenſu etiam ma-
1c Luc I, 4. Alt. XVIII, 24. Gal. VI, 6. vide-
tur uſurpatum fuiſſe. Inde uaναονπν¹ς eſt, quod
doctorem Catechiſmi notat, & uarnyvαεα6* ſen
x ααι ααπια quod olim vel candidatum Baptis-
mi, vel tyronem, in religione Chriſtin adhue
prima elementa diſcentem ſignifieabat. Hince
Rom. II, 1 8. uατααραπανGς r vοαπlegitur quod
videtur eſſe dictum à voce, qua olim myſteria tra-
debantur, quæ nefas erat libris committere. vid.
Budeum in Epiſt. ad Eraſmum, quæ incipit: Dici
non poteſt. Quod oi nærm*⁰ι. & oi Aααροαοα
voi, id eſt, auditores ſint diviſi, apparet ex Can. XIV.
Conc. Nic. & Can. XIII. Conc. Neocæſarienſir, Con-
fer Caſauboni Exercit. Anti-Baron. XVI. u. 43. P.
m. 487. Modus autem hicee informandi in an-
tiqua Eccleſia fuit uſitatiſſimus. vid. Euſeb. Hiſt. I.
VI. c. 2. Socrat. H. E. l. I. C. 5. Ruſin. H. E. I. 1.
c.6. Hine Patrum, (ut Cyrilli Hieroſolymitani, du-
guſtini & Chryſoſftomi,) Catecheſes in hiftoria eo-
cleſiaſtica non ignotæ ſunt.
S. 3. Libellum Symbolicum appellavimus, quia
B 4 Ratus

24 Crxgp. V. DE CATECHIS400

—

.

Status Proteſlantes in Epir Torm. Conc. p. 57 i,

in ejusdem Declaratione, p. 6 3 4. utrutnque dee
chiſmumh. Lutheri Minorem&- Maiorem, ut in

Lutheri inſertus eſt, prosymbolicis agn ius dicitur
§. 4 Lutheranæ autens Eocleſiæ proprius

ob ſectas diverſas, quæ ſuos Catechiſmos habent.

& jactant, ut Pontificii Goncilii Trident. Catecbiſ-

. iniani Cate-
mum, Romanum, Caniſi, O. alios; Cainunn P
chiſmum Heidelbergenſem „qui in Synodo Dor-

dracena de CXLVIII. pro libro mdollea
Belgio fœderato receptus fuit: licet contineat

quædam, quæ quemplurimis Eceleſiæ Reforma-

1& Doctoribus repugnent. Vid. Epift. Eccleßaſt.

Armin. & inter hos Arnoldi Pælenburgii fol. m.

. „ atorum
. utemé mus Reformato,
22 5. Quantum autem Catechiſimus Ræfea

m , S& Eacendes, gilorutn
brevius amant! in credendis S& fciendir is effe-
la propoſitionibus theoreticis; Has pra .

mntur. Utrumque preæſtitit vir beatus

“”
(yi;Oratione
UAranentu, S

heietute ſaci

inl, continentt

Een lbfoncha

eranentiz,
Ceiptopomnta
Lynpelii
AEminmumave,
ln Ommhia üla

1 Friptura

Iiäioldmini

66 Caiſe,
bte. Uilnumprim
eutheranorum diſtet, non ita pridem detun te
viter D. Fohan. Dürrius in der gruͤnd iſche Be⸗
nothwendigen⸗Antwort auf die Zirickſe keider
trachtung des kleinen Catechiſmi D. Luth eri

tin, populi

8

(aRcne Fecle

Uthencerat,

ES. 5. iusmea religionis veræ caß e laint,
mum D. Lusheri compiefti omnez aduitunt,
quieum Crillo Weraßs uaya atee e er
erumi, qui illaminantun, Aatuum. Relgion 2. o
hbus iſtis conſtare, dogmatum de k O ſenſe
vitia, &bani, operibus, h. c. ver). 1 ialias efſerre
rectoejusdem cultu; vel, ut Theologi D

mackerret,

1 eri

leideiſdſt

kanr hb
tder Viſa .

„cCcalogo,

rEeINN

inCtſ
634 unmge
cienntin

hbolesig iu
Eu l ne

6Cedhind?
ililitn

AMunCinr

gi n
* Nau

fuit: 4.

6 kin,

R
ita Go h⸗
n der

ℳd.

donm,

GamnCAH
unt, Ne⸗ ne
9 8 hunt

“
ery N,

a,
uß

ii 601 d.

7

fegt. e,
chühn D1 4

LurmEit. 235

—

desacramentie, & de ofpriis Chriftianorum in quaæ-

vis Jocietate facienda, ſeu, quæ ad cultum perti-
nent, continentur: in Symbolo Apoſtolico & ejus-
dem ſubjuncta explicatione, nec non in dodtrina

de Sacramentis, cREDENDA ſ. præcipui articuli fi-
dei proponuntur. Hinc in E. C. Epitome p. 57 1. Sta-
tus Evangelici merito cenſent, Catechiſizum Lu-

theri utrumque, eſſe quaſi Biblia Laicorum, in qui-

Pus omnia illa breviter comprehenduntur, quæ

in S. Scriptura fuſius tractantur, & quorum co-
gnitio homini Chriſtiano laico ad ſalutem æter-

nam eſt neceſſaria.

§. 6. Cauſa, quæ impnlit Lutherum, ut Cate-

calogo, Oratione Dominica, & ex parte, in doctrina

chiſmum primum componeret, fuit/ Rerten Paro-

chorum ac Concionatorum fupina negligentia;
artim populi & auditorum ruditas, quam in vi-
ſitatione Eccleliarum non ſine commileratione
deprehenderat. Cauſam utramque allegat vir bea-
zus in praæf. tum Caterhiſm i Minoris p. 356. tum
Major P. 390. ſeqv.
§. 7. Huic ergo Eccleſiæ morbo, ut mecdici⸗
nam adferret?? beander, An. 1529. menſe anuarii
Minorem, inſequenti menſe Octobr. Majorem tcon-
ſcripfſit. Qui etiam mox in Eccleſia receptus & pu-

blice inculcatus fuit. Vid. Apolog. A. C. art. XV.

„. 2 12. & D. Lutheri Tom. IW. Jenenſ. VomlUnter⸗

richt der Viſration an die Pfarrherren im Chur⸗

4 fuͤrſtenthum i Sochſen 1, 391 Rr. zdait. Aten-

B 5 uurg.

26 CAP. V. DE CATECHISMO

gurg. Hac de cauſa in OPzdin. Eccleſ. Sereniß-. Elelt.

Sax. Augiſti cit. General. Articul. num. IV. & V. f.

mm. 3 01. ſegq. omnibus Eccleſiaſtis & Diaconis præ-

cĩpitur, ut Catechiſmuu hunc auditoribus ſuis di-
ligenter inculcent, ac ſtatis temporibus ExMl-
NA CATECHETICA Obeant. Quæ quantum uſum ha-
beant, quisque Chriſtianorum paulo prudentior
intelligit. Et ſane Arminianorum licentiam do-

cendi & credendi noxiam ſapit, quod contra Ca-

techeſes diſſerit D. Heinr. Sealkius in Epiſt. ad Con-
rad. Vorſtium ſol. m. 3 9 I. At ſi Paulus vrorurαα
νιαaιιντι Xανι h. e. ut LTheodorus ad h. l. mo-
net, accuratiſſimum exemplar & archetypum fidei
propoſuit, ad cujus intuitum, omnes doctrinæ
ſuæ duceret lineas, (vocat 5ρπα τ¾αα α

XοιT& sZ.) Si Clem. Alexandrinus voτuς

aoρειαα, Origenes 4 α Dionyſus Aexrand. go-
Xtααοαια sSονπαοττιας, Euſebius Sτιατοαα οι

» — 7 „
rimn, Joh. Damaſeenus Sudoροαν αα dodo Ti-

Ssw« Eccleſiæ bono ediderunt; an nefas fuerit
morem hunc imitari, & juventutem incautam illi
alligare? non puto. DEus ſervet nobis B. Lu-

theri Catechiſmnum, compendium doctrinæ Chri-

ſtianæ laudatiſſimum! “
S. 8. Studium, quod Lutherus in concinnando
Catethiſmo hocce inſumſit, & ordo tractandi per-
ſpicuus, ac articulis fidei in compendium redaclis
accommodatus probat, & virorum celebrium e-
logia, quibus libellum commendant, ſatis etiam
con-

——w—

onnkrmmanh u
Mrini D. Pa

Ilel D. Che
Iun, quos
II4,ſegg.:
g. bynin
ſitomen deh
Uulla ſentent
leris Congru⸗
lſit Cueeh

lechinco den
1
Conſold,

mim ficei e⸗
Ninihinn

10RM

OMNNI
lecjeſix

Erſey dey

Penſi dio (
nfiſag tane
heni re

—

Mend) S LuTHERI. ”Y”VM

—
Delſ rn, confirnant, ut Juſti Jonæ D. Pomerani, D. Joach.
iudlundh E Marlini D. Polye. Lyſeri (in dedicat. Tom. I. Loc.
D Theol. D. Chemnitii,) D. Zach. Schiülteri & alio-
eadto huu rum, quos M. Nic. Rebhan in Concionat, Suo c. 2.
tende b. 114. ſeqq. allegat.
etaes §. 9. Principium, er quo hanc Chriſtianiſmi E-
unne pitomen deducit Lutherus, eſt S. Scriptura. Inde
nbrunkii nulla ſententia adferri poteſt, quæ non cum S. li-
mit la teris congruat. Quod prolixius O. Diteriecus in
liunhii Inſtit. Catechetica, & D. Dannhauerus in Lalte ca-
tſ Nist, techitico demonſtrant. Papaus vero Catechiſmnur
lußm 9 2 Caniſto editus, in frontiſpicio ſtatim fatetur, nor-
E “l mam fidei traditæ non tam ſcripturam S. quam
Eceleſiam Romano-Catholicam, h. e. Papam eſſe.

un, , Nam humanæ doctrinæ par erat, ut humanum
es Principium & norma aſſignaretur.
WCa. VI.
nni Rir. DE
Ner trt, FOBRMUILA CONCORDIE.
runt; 1 ½% , S. 1.
Vennenn COnnurA Coxc. eſt liber Symbolicue
ulete 1 Eccleſiæ Lutheranæ, publica autoritate,

lud per ſex deputatos Theologos Torgæ An-
mri ms no 1576. conſcriptus, & in cœnobio Ber-
Cort uk, genſi pio conſilio & ſtudio Anno 1577.
nli, reviſus, tandemque Dresdæ 1580. publica-

84
onmn e, tus, qui religionis controverſi ias, quæ poſt
adn, “ 1: Lu-

lliilicet adverſariorum erplieatio s cæne dum Aug ð
Lonfeſtone conerueret. Quod, cum poſt re dituin— um, nonp

28 CAp. VI. Dr FoRMuTA

1

B. Lutheri reformationem in Eccleſia ort- ger utt
fuerant, continet olvit; ut adpareaat eben
fuerant, einet & reſolvit; ut adp lag.

ræ religionis i Eccleſia concor-
Veræ religionis in noſtra Eccleſia concor. „ ziſ.

dia ad poſteros propagana. mdnt.

§. 2. Muintus hic liber Smbolicus ſtrictius o- d 3. bie

cepto titulo, dicitur Formula Concordiæ ad mo-. Uwuelbpi

rem antiquioris Eccleſiæ, quæ ſimiles concordiæ u, lans .
Formulas aut 6vüsrmd conſcripſit. Quanquam umunlan
hic etiam fraus aliquando latuerit: ut de Henotico Uteraat ag
Zenonis, quod inſtinctu Acacii Epiſcopi Con- Nm Jue i
ſtantinopol. in gratiam Eutychianorum, ex ſtudio Unhin alen
Syncretiſtico componi Cæſar curaverat. Vid. fundiments

Eagrii lib. III. c. 14. f. m. 550. ſeqv. & Nicephl. 4. 1

XL.c. II. & 12. De Irenico Conſtantini M. quo QNund 1ppe
Euſebius iu vita ejus lI. II.c. 62. ſeq g. memorat; nee Aurnguſtan
non de Eneyclicis Baſliſei ab Evagrio l. II. e. 4. leet gno
deſcriptis, nihil addo. Ilnio in fide ſincera, eidem ſublet
quæ veritatem divinam ins. literis maniteſtatam Cockeinmn .
pro fundamento habet, hic denotatur. Vid. EC. CMUn, ,
g. 606. Multum vero differt à Formula Con. len cont
cordiez Wittebergenhir, quæ anno 1536. inter Sa⸗. hrumhne

xgonicos & quosdam alios ſuperiores Germaniæ iancorun ele

Theologos (ut 'olfigangum Capitonem, Mart-. oeis e
num Bucerum, aliosque qui Lutheri lingua uten-: telenm Ce,

tes, mentem Zvvinglii, tegebant,) ſuper articulo cilfen ſobleri

de SF. cænæ tantum ſancita fuerat hypothetice; ½. Ellag enart
5.

Buce.
9 4 .

PoNNNNA1

veminkectnmd.
klohet;ute
Eritcckiuen-

Etnu,
uel ſnistunf
int. E
mmtnb⸗
Aui.
eli biamn ⸗
clar onn,
o ile
cefe
Nfte
.

aml 9
3
2
1 liue
S lig
Prthſfe
ahen Gnpo .

N

CoONCOE PIAE. 9
29

.
5 ceri ad Flelveticos, aliter cvenide, intelligerent

Wittebergentes, Concordia ſic dicta exſpiravit.

Vid. Oſtandr. Epit. Hiſt. Fecleſ. centur. XVI.l. n

c. 5y. P.246. ſeq. Alii tamen haci in n parte Buceum

excuſant.
§. 3. Prætered aliis duobur tinnli inſi ignitur:

Uxus eſt, Epitome Articulorum p7o. ALTER, Sol-
2

da, plana ac perſpic
ua Repetitio &
Tcen articulorum a. Confeſſ. e
terque argumentum & ſcopum libri eagtunt

Nam
Hian u in priori ſeripto breviter notata fue-
altero uberius, adductis controverſiaru
ndamentis declarantur & deciduntur m

S. 4. Lutheranæ autem Ec
cloſiæ G
quando appellatur, id ri greckenn Aec

quæAuguſtanæ Confeſioni in
variata addict
Et licet quoque in hac membra illuſtria 6 aat

Acen ſubſcribere detrectaverunt; tamen illa in
oe rinam ejusdem libri conſenſiſſe D. Haree
in Concord. conc. c. XXIIV. fol. zoz. docet. Ubr

– nere Hoſpinianum 7. XI. f. 92. perne at,
li brum hunc debuiſſe omnium Eecſeſia umhrt.
orum eſſe Symbolum; cum ſcopus ſuſceptt

oper
peris repugnet, & e jusdeth bræfatio etiam pro⸗

teſtetur.
tur. Cæterum, cur aliqui inter Evangelicos

eidem
eine⸗ ſubſcribere, aut eam recipere noluerint,
l⸗ enarrat Hutterus C. g. XXXV.
.p
5. Publieâ autoritate ſeriptum eſſe hanc

li
ibrum, ne non prolixa eget Probatione. Nam Au-⸗

Luſine

„

30 CAb. VI. Dr FonMurA

guſtus Elector Sax. vere Auguſtus, anno 15761

menſe Majo, conventum Theologorum numero
XVIII. Torgæ non tantum indixerat, ut hujus
Formulæz capita cum cura & pietate examinarent

ac digererent. vid. D. Hutteri Concord. conccit. .

XI.] ſed & inſequenti anno, in cœnobio Bergenſi
Formulam hanc reviſam & emendatam [vid. D.
Hatterur l. c. c. XIII.] communicavit cum aliis
Statibus Proteſtantibus; ut cenſuras ſuas expo-

nerent, quas memorat jam laudatus Hutterus lb.

cit. c. XII. & c. XV. inde & publica ſubſcriptio-
ne tandem confirmatus, & anno 1580. typis pu-
blicis ringentibus licet Reformatis,] exſcriptus
fuit. vid. D. Hutteri l. c. cap. XXXVI. f. 251.
ſeqv. .
§. 6. Miniſtri Scriptionis præcipui fuerunt ſex
Theologi tum temporis celebres, & quorum vitas
(excepto Muſculo) Melchior Adami enarravit;

nempe Jacobus Andreæ, David Chytreus, Mari-

nus Chemnitius, Andreas Maſeulus, Chriſßtopborus
Cornerus, Nicolaus Selneccerur, qui pecularibus
ſinguli literis ab Electore Saxoniæ & Brandenbur-
ico, ut & Principe Megapolitano ad hoc opus
delecti & legitime vocati fuerant. vid. D. Hutten
Concord. cit. c. XIII. Horum quos nominavimus
Doctorum ſententiam poſtea adprobàrunt Prin-
cipes, Conſiliarii & alii Theologi. vid. D. Hutten
I. c. cap. XII. Anſa autem meditandi hancce con-

cordiam, quæ data fuerat Electori Saxon. Auge⸗
05

1o, 4 D. Luca
11,,.665. d,.
d 7. yceni
ſouima ma
Ueroinvariis
1570. Dyeſce,
tenberpen ⸗An
Noreris ait

igeſiizin con

udio, olnne

(eperunt pari⸗

Cellire vic
a &C. W
Ninochlir
1e Inn ſgtim
n lemnnr
b fub ir
Cllie errores
Uun vanitgten
ttione er⸗
tteryr La⸗
mmntuſngtin

oen l

noniniten

erſehß Ne

W 9. Cn,

Ulhen

e

Pomwor!

uſtu emnn
Hheolozounun.
m indent, 14

A pietieeuumn

eniCNut
0in cenctpbel

A enencen

Otmmmunient e

r celinn ii
, laudenshten

4

7

lade 9

lio An , .

nis C;
,,
ertl, liß⸗,
SZ
Gnimn,
ernne

n guo N .

CoNcon pIAA. 331

ſto, à D. Luea Oſtandyo in Epitome Eiſ. Eccl. ltr
c. 2. p. 86 5. deſeribitur.
S. 7. In cœnotio Bergenf: prope Magdeburgum
ſito uktima manus huic libro admota eſt. Ante
vero in variis conventibus ut E itebergenfi, Anno

1570. Dreſdenfi, Anno 7I. Torgenft, An. 74. Lich-
tenhergenſi Anno 76. menſ. Febr. de iisdem con-

troverſis capitibus diſputatum fuerat non ſemel,
ſed Zorgaæ poſtea anno 1576. iisdem certo ordine
digeſtis, in cnventu Rergenſ: anno 1577. ſingulari
ſtudio, omnes illi articuli reviſi & tandem anno
15 80. publicati fuerunt. Publicationem lIibri ex-
ceperunt variæ eæque ſatis iniquæ adverſariorum
cenſuræ. vid. D. Hutteri Præf, Apologet. conc. con-

r & C. XXXVII. & XLl. it. Prg. Sudes quip-
pe in oculis Zvvinglianis hæc concordia erat. Qua-

re anno ſeptimo hujus ævi, Rudolphus Hoſpinia-
nur, Tigurinus, integrum volumen conſarcinavit,
in quo ſub titulo, Concordiaæ diſéors, noſtræ Con-

cordiæ errores & abſurda graviſſima affinxit. Ve-

rum vanitatem hujus Autoris detexit oppoſita re-
futatione ex actis publicis deſumpta D. Leonh.

Hutterus Acad. Eittebergenſis Proleſſor celeberi-

mus, cujus titulus, Concordia Concors. Ex qua le-
vi operà dilui quoque poſſunt νπναατα, qu

non ita pridem D. Hoornbeck in Summs conero-

verſ. lib. K. contra eandem ſparſit.
§. 8. Cortroverſiæ, quas poſt Reformationenm

H B, Latherin mota; in hoc libro cx verbo DEI dixi-

mus

Eocleſiz in curiam eſſe nadesen 2A oſ.
Oecolampadine, Calvinur, ipſe 9 W 5

132 Cagv. VI. De- FokMUTA

ℳ

mus fuiſſe definitas, ad undecim arti culos referun-

tur. Nam in XII. Sect. de Sectariis & hæreticis

i 1Ar nem nunquam
agitur, qui Auguſtanam Confeſſio 4

. ͤ .. . A. Con-
amplexi fuerant, hæ autem ab iis, qui ſe

feſſioni addictos profitebantur, agitari cœperant.
Nempe Matthias Flacius IUlyricus, vir doctior,

i0. igini antiam
quam moderatior, peccatum originis ſubſt

eſſe, ex fervore diſputandi cum Victerino Srige-

lio tradere eœperat: Victorinus derigelin 1 r
lippo Melanchthone Præceptore uſus, vires homi-

1 . . jis
nis in converſione ſua non eſſe nullas, cum D
qui a α ανοσοvs‚tας ſen cooperatione viriun

. . „, i⸗ .
hominis in converſione tradita, nomen Gneng

ſtarum ind epti fuerunt) defendit . riac Genten
qui propter librum Interimiſticum, Norinber⸗

ga in Poruſſiam conceſſerat, doctrinam dejuſßtift-

„ .⸗ 2 unm
catione impugnaverat, aſſerens, bominen ua
eſſe juſtitid DEl eſſentialie Franciſeus Stan

. bar⸗
Mantuanus, Regiomonti kornner Larten
do Magiſtro ſententiarum propoſuerat, C/

bhumanam ha-
eſſe mediatorem tantum ſecundum amale
turam. Georgiur Major novam propoſi

„ . 0 6-
Wittebergæ defendendam ſuſceperat: Bona
e S mreien hinc Majoriſtæ: Ei
ra eſſe neceſſariæa ad ſalutem; 4 e ho.
cortrarius fuit Nicolaus Amnbidorſtus, cri e e
na opora eſſe noxiadamnoſa al ſalutem Joban-

em Moßir er
ner Agricola Itlebienſes docuerat Legem Moßts

Reulunn idlolu

—

Chtumn Luthe

los palhmhat

peſentiamn Ner⸗

ridnert itione
utlun hunin
cram cenſn
nyteylunis a

lencebant. F
bnienelit,
ſer hilopiſl
Mug P ſege

Iittem uſt
apliiſic,

aliſingimeq
Unſais Cunts l

init gyi
Niinem mot
Umegjgityrl
l Cunegradla
Uerliene
nilseimag,

Mlacg egen

oontinetut,

Fokun!

inmil obitum Lutheri, in partes Zvvinglii pronior,
e Sednisdhm ſuos paſſim habebant aſſeclas, qui corvors & ſaun-
Lonſelormm gvinis Chrißti, in, cum, & ſub Symbolis,in J. 6 ene
niiil preſöntiam ram ar rea lem, nec non zomzagi
ntmnigti cationen, idiomatum, ad omnipræſentiam Chriſti ſe-
,Niu,ii cundum humanam naturam negabant: Prætereas
mGn“ etiam deſeenſum Chriſti adinfezos non prapriè, ſed
dlamum, met aphoricò aut fguraté exponendum eſſe con-
õ tendebant Flacius ſuprà citatus, in rebur aaia.
ere uͤſt, Phori cenſebut, Interimiſtis nullo modo indulgendum
wnelense eſſer Pbiligpiſte (h. e. Melanchthonis aſſeclæ, ut
Alzunt Rberur, Pfefingerur, Menius Major & alii,) ob ri⸗
mi,a“ miditatem juſt hic mitiores erant. Inde ela
endi:: 4 adiaphoriſticum ſatis turbidum. De Mebkione aut
tinikicun, 7 rædeſtinatione ad pitam gtérnam, aliqui ex noſtris
rin, non ſatis caute locuti erant; & Calvinns am hor-
Neeb Ha rendum abſolutum prædeſtinationis decretum
u:ae harlrat. Anabapeaerum, Shwene ſeldii &
Anti-TIrinitæariorum ſuores ac errores poſt refor-

CoNCORDIAE. 33 D D S

jinbonluen. 77. r
in NNeNn. mationem motos, nondum oppreſſerat Eccleſia.
2 zut ſop .

N
lulun mula Contordia ex verbo DEl conſcripta fuit, quæ
mian i illas perſpieue reſolvit, erroresque moderatè, o-
nſuel miſſis etiam adverſariorum nominibus, confutat,
nzkioel G & concordiam ac unitatem fidei Chriſtianæ ad
4 poſteros transplantandæ oſten dit. Summa arti⸗
. 39 3uulorum ſequentibus verſiculis propter memori-

oeuel 1 am continetur.
Peli OLU e Peca-

684 CaAr. VI. DE FokMurz

ð

Peccatum, arbitrium, ußtus, Vnd fada, ſeque

iia M
Ilſas, edas, Chbriſtus, infera, nitus, amor. “WB

Horum ſenſum exponunt alii verſuaus:—
gulen Nejus⸗
(nebrcle min

Scripturam fidei normam concordia ſancit,
Peccuta, arbitrium, juſtitiamque docet

Poſt bonum opus, Legen: Legisque didactit«

canannnnng,g,
Chriſtum, deſcenſum ad tartara, res mealas,
Tandem declarans æterna eledtio quid ſit,
—Sub'jicit haæreſcen dagmata falſa ſimul.

§. 9. Finis ergo hujus Sywboli fuit concordia in

zeligione & ſide, quæ hactenus per novos loquendi

modos & contentiones varias mirum lacerata

fuerat: nequaquam vero novakfdei confeſio, ut ad-
duag.

verſarii criminabantur. Nam contra hanc ſyco-
phantiam aatorer Form. Concord. p.6eg. diſertè pro=

——

bliplerund⸗
6) Corpzwi

.“ Ncnidiſentan

ur civrmis

oun conkell

connallent .

Ednendi in
n ich yit.

Hanleyi; i.
wſäner in Be

„—
tNrNyr,
Etile inper

.

n, omhes

teſtantur, ſeopumque ſuum hunc laudabilem p.

631. 637. luculenter ſatis exponunt. conf. die

Et hac de causa Eccleſiæ & Scholarum miniſtri

omnes Aug. Confeſſioni invariatæ addicti, ſuſhei-
enti accepta informatione, ultra octo millia Theo-
logorum læti lubentesque illi ſubſcripſerunt. Ne-
que quisquam illorum aut vi aut plan ditiis (ut Ho-

QGBiinianus mentitur) ad ſabferiptionem coactus fu-
it vid. D. Hutteril c. c. XIX. de ſubſeriptione. Imo.

ipſi Principes, Electores, Duces ac Status Prote
itantes, in evidens rei teſtimonium nomina iua

ub-

n
Dlheenn
enter fuete

Mran ſetepere

unt in erlleli

lo Cum

—
=

Haupt⸗Vertheidigung des Aug⸗Apfſels. o. 3 8.

nein lkegun
litn ,
Eetei, Hly,
e Diati ,
Prath dr

=S = — — – —
— —

1

e lholoe

koban - CoxNcORDIAE. 35

le, zusta Gibſeripſerunt,additis etiam ſigillis. vid. Pe Cone.
. &G B. Carpzovii Iag. z. 20. nec non D. Jobam
introt Olearii dAi Wertationem ſolennem, cui titulus; Con-

ani vele ſiansz concor dia concors §. 7. p. 5 6. ſegj. Aini

am oonedi⸗A
iiſiuunſleli a
gin ie 84 1a cum confeſlionibus atque Catechefſibus abro-
tAe/,
ii,
l,

“ & loquendi in 1 Eccleſia vel Academiis norma fo-
rent. vid. Epiſt. Eccleſ. Arminian. vy. 92 8. & Friqerici

P l e
oon

dr

ltl in, 4 rés Iactari in Belgio disſidils P. 2 5. ſeqq. Verum la-
N

tet s Nam abrogatis formulis, vident

us erin
nuehen 6 ſe facile impetrare poſſe; ut, quod ipſi maxime

4 volunt, omnes ſectæ & hæreſes, quæ Scripturam
9 Sacram ſe revereri ac mandata DEl obſervare di⸗
, cunt in eccleſia tolerentur.

runt ,4,le F. ro. Cum itaque publici juris ſactus eſſet
un * — dicus liber, contra ipſum à Calvinianis varia ſeri⸗
i mon, pta edita leguntur: ut Admonitio Neoſtadiana:
3 lu . Judicium Anhaltinorum Bremenſium defenſio

li Eaee ſubſeriptionis: Ervamen M. Chrifopho-

muirch, 4 ri lrenei, Hiſtoria Aug. Confeſſ. Ambroſit W. olſti

un and h. e. Cyriaci Hedeſtani, quæ omnia in Apologia,
S hujus gratia Erffurdiæ à D. Timotbe Kirehnero,
l D. Selneccero & D. Chemnitio, anno 1582. ſeripta
eiͤhina evidenter fuére confutata. Brevem analyt ſin

eſil dicte Apologiæ D. Hutterus in Cone, concord.
Drasl 9 Sop. X.I. 5 261. ſeqv. exhibet. Exemplar
nen è , C2 tius

*

quidem & ejus aſſeclæ, de formulis conſenſus ſeu
concordiæ n minus benigne ſentiunt, dum illas jux⸗

atas mallent; ita, ut ſacræ literæ unica ſentiendi

4 Spanhemii Fil. Epiſt. adAmicum de noviſſizis cineca

36 CAP. VI. DrE FoEMIIA

iMüäus ctiam MSC. in Bibliotheca Hallenſi al- uibeiu
ſervari ſuprà laudatus D. Joh. Olearius l. c. p. &. umginit i
tetert. (undi materia
S. II. Calvinianorum caluminas imitatus ett
hac in parte Cardinalis Rob. Bellarminus, qui Lom.
IV. Cöntrov. ubjungit judicium de libro concordie
Lutheranerum, in quo ſi ſycophantias & menda- TRNIS
cia demas, nihil veri deprehendes reliquum. De-
monſtrarunt hoc Zheologi Tubingenſer, qui ejus- 4
dem rhapſodias ſolidè anno 1587. confutarunt. Pemimn
J§. 12. Perſtabit (quod ſperamus & optamus) à fignink.
haæc Covcordiaz verbo DEl ſubnixa, quamdiu in 4oſtolien
terris militabit pura Chriſti Eccleſia; imprimis mn 4
cum jam contra tot tantosque adverſariorum tu- . otte
rores, per ævum duraverit. Quod dum ozrenis- 8 lec antig
ſimus juxta ac Religioficſimus Elelt. Sax. Du. 70H. et KK ok
G—0 0τI. Dominus noſter Ckwentißimur, MMdd nomine
anno ſuperiori expenderet animo, d. 7. Jun. Tor- (ele Ronun⸗
Le., in honorem DEl, ut & memoriam tantæ fel- Clonumn bei
feſtum ſeculare celebravit præſentibus ſimul Sam- II Gr 6
mis quibusdam Miniſtris ac Conſiliariis Intimis c; ben
Magnö Frißis & Gersdorfo; nec non primariis ha- 4 Thon
rum regionum Doctoribus-Theologis, Geiero, Ca- or
hreovio, Meiſnero, Scherzero & Lebmanno, Viris un-. AOnlle
diquaque celeberrimis & de Eccleſia Chriſti benée HA auciun de
meritis. Cum his Princeps Optimus de concordia ltiiſieo)
ISO puritate Religionis porrò tuenda devote egit, Urum
aac habitai à prælule Torgavienſi, D. Hey mayo-; contro
concione sροοςνα, in Domino lætatus eit woyen

Gn CoxcokRopIr. 7

Piu D raxit Deus, ut annum publicationis Concordiæ hu-
theg ii jus attingat Princeps laudatiſſimus, quâ nova ipi
Ninul ixtandi matcria ſi uppetat & Eccleſia Saudeat?
Hmini (Co. VII.
u, ITIHNRIBuS SYMBOLIS IN “
ſhhmn GENERE.
els ni S. .. ðèðWð

S; TDRrmittuntur Aug. Confeſſioni tria an-
uie s tiqua in Eccleſia Latina recepta Symbo-
bau Ia, Apoſtolicum puta, Nicænum & Athana-
flat “ 6 ſianum, ut oſtendatur, Lutheranos non no-

r eß, 0 vam, ſed antiquam Verè à&Catholicam fidem

Qtenere ac profiteri. Tria autem tantum-
AMM“E modèô nominantur, quia in ſolennibus Ec-
CEclefiæ Romanæ ſacris, hic ternarius Sym-

nm bolorum obtinebat. vid. Alex. Ales. part.
eE III. qv. 69. Durand. Rational. offic. div. J.
e 5* IV. c. 25. Thom. Argent. I. III. diſt. 24. G.
S 25. J. I. a. 5. non excluſo aut ignorato Ephe-
it, ſino vel Chalcedonenſi, quæ æque ac tria
D iſta audiunt oecumenica. Symbola (lenſu
lig, Eccleſiaſtico,) dicuntur compendiariæ arti-
rlnin culorum fidei, præcipue ob hæreticos cer-
eu, tos controverſorum „confeſſiones publico
ſein % n nomine editæ aut receptæ, ut per ea chri:“
Dm YJM c 3 ſtians

36 Ch. VII. Dr TäIEusS SYMBorSI —
ſliani puri & veri, ab impuris & hæreticis nang
diſtinguantur. vid, Epitom. Form. conc, pmin 4
P. 57I. ”M . Obmateriame
§. 2. De Symbol; voce non eſt, cur heie anquis eleteniir
ramus: nota eſt ejus origo doctis, vulgo Colan dbetyhe.
Latinis redditur. Sed confundi ⁰ρο cum (educentes ve
veοορορο, Voſtas docet. Xup Soxe enim juxta igilt, ut
Athenæum l. PII. circa fin. eſt ess Te S cnerent àble
r6α αναιννοννâ ραιο0ρoααν. Græcis alias dici- onmhoni cut
tur é 0ι. At oνX notare teſſeram milita- memunia lab
tem, aut Lgnum in contractu datum, ſupta declara- Elſet venere,
vimus. Cæterum ratio metaphoræ eſt ſimilitu-⸗ Ob. G Can
dô, quam ejusmodi confeſſio Chriſtianorum har- (intomnran
pet cum teſſera militari, mit der Loſung, qua mi-⸗ umim rerinn
lites certi exercitus ab hoſte diſeernuntur. Nam, lenporidug 1
ut in bello miles Symbolo; ita in Eccleſia Chriſtia- tan. Qunr
nus cös 2aN6s sarisb"r̈s Iioâ Xois. 2. Timotbh. Munilihnnt
II, 3. Symbolo, ſeu teſſera ſua, ab hæreticorum nmasſitte
ceu hoſtium veritatis turba diſcernitur. Et ficuti umedtund
Olim in fœderibus ſanciendis, aut contractu vete ißn Calr,
res teſſera utebantut, qua quælibet contrahientium 4 h,,
pars intemeratam fidem ſibi invicem ſancte pro“ tunun0,
mittebat; ita Chriſtianus cum Deo quafi ſodere ie Nan el
in baptiſaio inite 2. Petr. III, 17. obſtringitur, ut (iA uole
Symbolo fidei teſtetur ſidem, eamque ſervet illi. ontn,,
batam 2. Petr. III, I7. conf. Vosſti de Tiib. Giub. ADan aſin
ien: I-S. 3. ſi, & 6aſauloni Auimadr. inArbera, ntih,
. III. 7. 31. vl. m. 22 4 Te g. nec non D. Danhauett in Symbol
Ckbrißeiä, Protheor., pag. 44. 8. 5

GmuSnag „ IN CGENERE. 39
— — 8. 3. Compendiarias doctrinæ Chrifiane, certo
mnntudn tempore controverſæ ob haæreticor, confe ſiontt appel-
itom uns lo, partim propter cauſam impellentem, partine
ob materiam & ſfinem. Nam ut tales Confefſio-
nes ederentur, in cauſa fuerunt aναιαοντιταπ
ν ρρονohh.e. hæretici & Schiſmatici, populum vel
ſeducentes, vel fidem Chriſtianam turbantes. AüA b
his igitur, ut diſcernerentur Orthodoxi, ſibique
„ caverent à Pleudoprophetis, Symbola ejusmodi
, componi curarunt: ſcil. ne tardorum hominum
memoria laboraret, ac ut omnis homo poſſet dicere,
e voſſet tenere, quod credit, verba ſunt Auguſt. ll. de
Symb. & Catech. c. I. Materia ſeu argumenta non
ieſunt omnes articuli ſeu partes fidei Chriſtia næ, ſecd
liib Crin tantùm præcipuæ, quæ forte primis Chriſtianiſmi
gkur temporibus ab hæreticis in dubium vocatæ fue-
lelenm rant. Quapropter & apud Orthodoxos Symbolz
non habentur pro adequatâ norm credendo-
rum, ad ſalutem æternam neceſſariorum, quia id
contra eorundem ſcopum eſt. vid. D. Calonii Sypa-
creniſmn. Calixtin. Prim. poſtul, Sect.1.. I0,20. ſeqq.

won ehe
1, ois rA
otladci

)etukoen 4

l 4 . 4. Publico nemine edita ac recepta fuiſſe hæc
le, tria Symbola Oecumenica, hiſtoria Ecclefiaſtica do-
win cet. Nam etſi nos non lateat, à privatis privatim
un Doſe ędita quoque fuiſſe Symbola, ut Greg. Neocaæſari-
Nin enhir contra Paulum Samoſatenum, & Hieronymi
ln nſ ad Damaſum: tamen nos h. I. de publicis, aut ſal-
4 zli, tem gublicè editis loquimur. Equidem tria adhuc
Ss alia Symbola eccumenica Conſtantinopolitanutt,
Ee SH -

12 .
— . 7 D .
.

49 Car. VII. DE TRIBusSSYMBOTIs IN GCFENERE,

C. VII

——

Epheſinum & Cbalcedonenſe memorantur, quæ tultions
Proteſtantes non excludunt aut improbant. Sed rminus des

quia Romanenſes dicta jam illa priora tria dun-

taxat in ſolennibus ſacris uſurpare ſolent; ideo
oſtendere voluerunt ſe hae in parte ab lis non
diſſentire. Finiz & Scopus ilorum, ipſo vocab

notatur: nempe Chriſtianos ſinceros partin
gentibus, partim ab hæreticis & Schiſmaticis, Ceu

ſolenni & vocali teſſera diſtingvere. vic. Dann-
bauer. I. cit. L

Crr. VIII
DE S1MOLO 4rOSTOIο⅞

Gihnbolum Apoſtolicum vulgo ſic ab au⸗
toribus dictum putant. Genebrardus in
I. III. de Trinit. p. 204. edit. Pariſ. 1685. præ-

fractam temeritatem dicit, ſi quis hoc indu-
bium vocare velit. Verum ſi præcipuum

eorum argumentum, quod à traditione

Ruffini Aquilſegienſis § petitur, videas, ſatis

id temere aſſeritur. Quomodo enim Ru-
finus, qui ſeculo quarto vixit, ea nnno.
re potuit, quæ ipſo antiquiores patres no
allegant? deinde Hieronymus tom. II.
8r. f. 221. fidem Ruffino Dkno dero⸗

Ho. Ruffnd

ult mentin
is de Ruffin

re
non b.
(ocdisſmus
Contra illam

onit, conel

mici nei e
oderar tum
ine ier
n c
etconte um
inleluisno⸗ non
lahionum
un Cun, l

on cni

DNdtlan

e menarmm

ntaut inpthu

n iln nn “
lurp Cte Nen
ne i 4
t tiunt. vid. Poſſevini Apparat. Sacr. tom.
ands nted
tiunge. .

I

I

Chr. VII. Dr SGruxdro Arosrorwo. 4 ⁰

fraditiones referre ſcribit. Imo ipſe Bel-

larminus de Scriptor. Eccleſiaſtic. ad an.
390. Ruffinum i in Apologia pro Origine,

multa mentiri, diſerte affirmat. Nec mi-
tius de Ruffino alii doctiores Pontificii ſen-

II. p. 358. it. D. Calovii Syncretiſ. Calitt.

p. I. ſeqq. ut & Dannhavv. Chriſteid phlæ-
nom. IX. p. 394. ſeqq. Taceo alia, quæ
doctisſimus Vosſius diſſert. I. de trib. Symb.
contra illam inveteratam opinionem pro-
ponit. confer. D. Sam. Bened. Carpzovii,

Amici mei conjunctisſimi, eruditum &ü

mmue "moderatum Examen novæ Praxeosà Lojo-

lita Jac. Maſenio propoſitæ p. 166.

§. 2. Sane, ſi ab Apoſtolis hoc Symbolum fu-

iet contectum, Lucas rem memoria digniſſimam,
in Actis ſuis non omiſiſſet: nec aliiScriptores ætati
apoſtolorum Ppropiores, ſilentio involviſſent
ISymbolum, qui minoris momenti res annotave-
trunt. (conf. de hujus argumenti negativi auctori-
tate, Johannis aunoji Theologi Pariſini Tractat.
peculiar.) Imò ſi Apoſtoli propoſuerunt, quò jure
illud Ee ſa augere potuit, addito ſcil. articulo
QLe deſeenſu
praf. ad Expoſit. Symbol. habet, in illo aliàâs non
1 vomptekenlas fuerat? Sanè ſi ab Apoſtolis pro-
C 5. ſectum,

briſti ad inferor, qui ut ipſe Raßfnus in

—

e e —
am, S. codici, tanquam ſignoarauet4
ſedum, it. Præſertim, st, verum iit,.
inſerendum fuer 17. ſal. 349. Sn Gogma per
quem libet ex . & adleeille: ker⸗z dteie ce⸗
ulars inſeruil nookveeeneeni , & in Jeſum
go in D gum Paæcn 2; Zacobum: cred z noſtrunn
t orem cœd , , ⸗ unicum, antn iglann Jaco-
Chriſtaum Fi 1 Quod tamen Jux xtum. Verior V
& ſic de erir,g y.26. per eſt inter id gpel 4-
Pn keien en tentia Geribrotum, 3 oſtoliciz i
igitur e : quia vel res Eccleſiæ
n dici eneini Nenam kare he M4d
quales ante SNiibenden Te deſ it,collelum
nomina bamtar. ex Apoſtolicis nihil cer-
⸗ Vetnago,⸗ autem, quo condi
fuit. De

.

ſ is ſit
Veriſimile tamen doctis fit,.
ſlumus. Veriſimile tam
i e poſſumus. Ve
ti afficmar

hawerus .
tiquius. Hinc 6. umn putiat: derd,
N aie 8 Alludh ſatis antiquum

imo ſoculo fun-
, prin
eſt illa domus, quæ in p
ait, antiqua'e,

er-
in quarto .R
Ta, in 4 et ?
do tertioque a e is laude præſſ s
data, in ſocun’l, inquam antiquitat in orientalibus
. 3 uan . i in.
fecta G Erd nekin Grædis, denn quactin⸗
tamen 1 obtinuiſſe, ſed in Rom nuiſſe; indequ L
ntefimo, po SS ivatum eiz. im ac
Fentcſinonbe Ecolefias ſerirerunn e ene⸗ num
alias 0 „ 2 QO. icri 23 nobolit “==
24. H. Conktantinopolt.
ſenaldn Nieanum &
orientalit .
uſurpantibus.

R

zJ

63. Mare,
ul ſcei, ne
teillotem
il Calyi
ier totiis
e Fmbolo
buunyhfei
tiserorien
Hanterir ,
eiweinitifui
non oblcure
deranopih
lbium ij/
ulam Gkahſea
Mnal,aclitn
letcunumn don
heß hnhin
nni ſimi⸗
6foltainin
enon ewi
emni ſtne
tonidus Hilee
titidhen 1
olnmerettn
Chiſtalinf,
or non eri
ntio

Sneter
—
ſiſin in
innſoldeee
49. Grnne

. IE 4
Lentan A
4

e:Demti
Mentenn ℳ

1

4unt eli;

en, t

Amen untſe
creltinemn

1
torucn, ck

oNHY

nihd
ieh N

8S. 3. Matkzria hujus Symboli; ſunt capita ſive ar-
ticuli fidei; non quidem omnes, ſed præcipui, qui

forte illo temporè ab hæreticis impugnati fuerant.

vid. B. Calovii Diſput. tit. Quanquam etiam virtu-
aliter; totius doctrinæ ſalvificæ cognitionem, in
hoc Sym bolo contineri afſeri poſſit. vid. B. Dann-
haueri Chriſteid. y. 399. Hinc diverſo tempore ad-
verſus exorientes hæreſes id auctum fuiſſe Remon-
MNrantes in Apoleg. c. I p. 3 8. affirmant: clauſulam

ejus initiò fuiſſe hanc: credo in Spiritum S. & hoc

non obſcure colligi ex Tertull. adverſus Praxeam,

& ex Canonibus Synodi Nicenæ: Sed ad tollendum

Novati, additum eſſe articulum: credo remiſtonem
peccatorum; porro in gratiam hareticoruv reſurre
étionem corporis negantium adjectum eſſe: creds
