II. ued divina & humana naturæ in unam eſentlim ut & qu
commixtæ ſint, 8 humana natura in Deitatecn muta- ann Muman
ta ſit, ut Eutyches furenter dixit. uuut erile
III- Quod Chriſtus non ſit verus, naturalis, &ternu ulſet
Deus: ut Arius blaſphemavit. lklins
IV. Quèd Chriſtus non veram huüumanam naturam a. utetig inhet
nima rationali & corpore conſtantem habuerit: ut unni nokti,
Mlarcion finxit. “ mdkälhn
V. Quòd unio perſonalis faciat tantum communiano- Uun, pokquum
mina, & communes titulos. eunndimn un
vYT. Quod phraſis tantum & modus quidam loquendiſt t, Amniz eſe ne
cum dicitur: Deus eſt homo, & homo eſt Deus: ſi iqui- Niiiu de
dem divinitas nihil cum humanitate, & humanitas ni. ol heolt
hil cum Deitate REALITER, hoc eſt, vere & reipſa⸗ nitnlirſir
commune habeat. iblitandn
VII. Quod tantum ſit V ERBAIL. 18, ſine re ipſa, idio- tibumamn m
atum communicatio, cum dicitur: Filium Dei pro Qool ſrunl
peccatis mundi mortuum eſſe: Filium hominis omni- wuneſrcn
potentem factum eſſe. “ n llne
Hx. Qud humana in Chriſto: natura eo mocde, quo eſt dnium Chriſ
. divinitas, facta ſit eſſentia quædam inſtnita: & ex hic ter ⸗

eſſentiali ‚communicata, in humanam naturam eſfuſa, r ir
& ¾ Deo ſeparata virtute & proprietate, eo modo, ded⸗ Citchie
IX. divina natura, ubique præſens ſit. n d
Quod humana natura diyinæ, ratione ſubſtantiæ at. zinn ilr,
que eſſentiæ ſuæ, vel Proprietatum divinarum eſſen⸗ ſitan.
tialium, exæquata ſi ſit. hen.
Quòd humana natura in Chriſto, in amnia locs ſ
. X, ccli & terræ localiter expanlſa ſi t: quod ne qaidem di di. d ie ei,

vinæ naturæ eſt tribuendum. eun
n

Quod Chriſto impollibile ſit, kroßter humanzna- Per
e a

n VIII. D PgRSONA CHRISTI ErIroME, 6II

—,—

ononantiu turæ proprietatem, ut fimul in pluribus, quàm in uno
tDiliuisß loco, nedum ubique, ſuo cum corpere eſſe poſſit.
itt. Quod ſola humanitas pro nobis paſſa ſit, nosque re. XII

uunmetn demerit: & quod flius Dei in paſſione nullam pror-
de, ſfus cum humanitate (reipſa) communicationem ha-
manben buerit: perinde ac ſi id negotium nihil ad iplum perti-
nuiſſet.
Quèd filius DEI tantummodo divinitate ſua nobis XIII.
in terris, in verbo, Sacramentis, in omnibus denique æ-
ummn t rumnis noſtris, præſens ſit: & quod hæc præſentia
lunent prorſus ad humanitatem nihil pertineat. Chriſto e-
nim, poſtquam nos paſſione & morte ſua redemerit
utumc ſecundum humanitatem ſuam nihil amplius nobiscum
in terris eſle negotii.

unülule⸗ Quèd filius Dei, qui humanam naturam aſlumſii, XIV.

it.
hnruiit⸗

N jam poſt depoſitam ſervi formam, nen omnia opera o-
itr, Rue mnipotentiæ ſuæ, in, & cum humanitate ſua, & per eam
or et, ei efficiat, ſed tantum aliqua, & quidem in eo tantum loeo,
ubi humana natura eſt localiter. V
E,leti, Quod ſecundum humanitatem, Omnipotentiæ a- XV.
ien Ain / liarumque proprietatum divinæ naturæ prorſus non ſit .
.Pln oun capax: Idque aſſerere audent contra expreſſum teſti-
. monium Chriſti: Mihi data eſt omnis poteſtas in cœlo arié/ 25
Ne && in terra. Et contradicunt Paulo, qui ait: In ipſo in- . 7.
m habitat tota divinitatis Plenitudo corporaliter. Colosſ. 2
n ung Qvèd Chriſto ſecundum humanitatem data quidem XVI.
4 fit maxima poteſtas in cœlo & in terra, videlicet, mma- .
jor & amplior, quam omnes Angeli & creaturæ acce-

Per int: ſed tamen ita, ut cum omnipotentia Dei nullam
6 u habeat communicationem: neque omnipotentia illi data
ſit. Itaque mediam quandam potentiam, inter omni-
potentiam Dei, & inter aliarum creaturarum poten-
ℳ. tiam, fingunt, datam Chriſto ſecundum humanam es
t go ias naturam per exaltationem: quæ minor quidem ſit,
quam Dei omnipotentia, major tamen omnium aliarum
, ut 6 creaturarum poteſtate. Q : Qvèd

.

/éI VIII. DE PERSONA CRERISTI EFITOME.

XVII. Quòd Chriſto ſecundumn ſpiritum ſuum humanum

certi limites poſiti ſint, quantum, videli et, ipſum ſcire
oporteat: & quod non plus ſciat, quam ipſi conveniat,
& ad executionem ſui officii, judicis nimirum, neceſ-

23 () 5

XDrDre

ſariò requiratur. õ dtatl
XIIX. Quèd Chriſtus ne hodie quidem perfectam habeat
* cognitionem Dei, & omnium ipfius operum: Cum ta- N I5
Gal. 2, 7. men de Chriſto ſcriptum ſit- In ipſo omnes theſauros N
, ſapientiæ & cientiæ abſconditos eſſe.
XIX. Quèd Chriſto ſecundum humanitatis ſuæ ſpirituam 1
imposlibile ſit ſcire, quid ab æterno fuerit, quid jam WNAN
nunc ubique fiat, & quid in ommem æternitatem ſit fu. sAn
turum. leit n iſanten
XX. Rejicimus etiam, damnamusque, quod diéctum Chri- ttilleltum ſuit
2datt. 28,18. ſti ( Mihi data eſt omnis poteſtas in cœlo & in terra) iin iech anin
horribili & blaſphema intetpretatione à quibusdam de- Ptknlter an e
pravatur, in hanc ſententiam: quod Chriſlo ſecundunn umzimm ei,
divinam ſuam naturam in reſurrectione & aſcenfione ad umnil ganif
cœlos iterum reſtituta fuerit omnis poteſtas in cœlo & nneus.
in terra, perinde quaſi, dum in ſtatu humiliationis erat, Cln auten l
eam poteſtatem, etiam ſecundum divinitatem. depoſuiſ- Kkens geſſleſen
ſet & ex uiſſet. Hac enim doctrina non modò verba TIe- Riqnett ſola
ſſtamenti Chriſti falſa explicatione pervertuntur: ve- nſenl conſal
rùm etiam dudum damnatæ Arianæ hæreſi via de novo luamimlil
ſKternitur: ut tandem æterna Chriſti divinitas negetur, 8 6nlunn eſt⸗ 44
& Chriſtus totus, quantus quantus eſt, unà cum ſalute tkerſoctin,
5 noſtra amittatur: niſi huic impiæ doctrinæ ex ſolidis RbantilaN
verbi Dei & fidei noſtræ Catholicæ fundamentis unerinltle
conſtanter contradieatur. liin
atie

1 . . 1
1 5

lS Ppiron.

II.,m DE DEICENS. CHR. Ap INFER. Eprr. 613
Aiee DE DESCENSICHRISII
Nies tinummo 4A INFE RS.
. Status Controverſiæ.
tu . ees ge I8 CEP TATUM fuit ſuper hoc arti⸗ pecl. 735b.
gsche Rige culo inter quosdam Theologos, qui
nee Anguſtanam Confeſſionem profiten-

eſ⸗ * eur: quande & quomodo Dominus
ninitti ſiufi noſter Jeſus Chriſtus, ut teſtatur fides
terno hlttt, noſtra Catholica, ad inferos deſcen-
Ben Eenn gerit: an id ante vel poſt mortem ejus factum ſit. Præ-
na terea quæſitum fuit, num anim4 tantum, an divinitate
de anutbin ſobla, an verò anima & corpore deſcenderit: idque an
1 in cl iie ſpiritualiter, an vero corporaliter ſit fatum. Diſpu-
tone 10lt tatum etiam eſt, num hic articulus ad paſſionem, an

c verum ad glorioſam victoriam & triumphum Chriſti ſit
tectones6 referendus. ß
mns ekuhie Qum autem hic fidei noſtræ articulus, ſicut & præ-
Ernkunlitan cedens, ne que ſenſibus neque ratione noſtra comprehen-
ndrktn H di quest: fola autem fide acceptandus ſit: unanimi 1.
a NrN conſenſu conſulimus, de hac re non eſſe diſputanuml, M
ſeqd quam ſimpliciſſime hunc articulum credendum &do.
nt i cendum eſſe. Atque in hoc negotio ſequamur piam D.
rldhintuef Lutheri doctrinam, qui hunc articulum in concione Tor-
sel,m cæ habita (ANNO &c. xXxXIII,) Ppie admodum explicuit,

. kin omanes inutiles & curioſas quæſtiopes præcidit, atque ad
rlerſuen biam fidei ſimplicitatem omnes Chriſtianos adhortatus
“S Adkaatis enim nobis eſſe debet: ſi ſciamus, Chfiſtum ad
inferos deſcendiſſe, infernum omnibus credentibus
6 deſtruxiſſe, nosque per ipſum poteſtate mortis & Sa-

tanæ, ab æterna damnatione, atque adeo é faucibus
inferni ereptos. Quo autem modo hæc effecta fuerint,
Qα 3 nan

614 X. DE CEEEMeONIIS EcCIES. E’lI. AbiöI
fnnnon quriose ſcrutemur, ſed hujus rei agnitionem al. Dhme ant

teri ſeculo reſervemus: ubi non modè hoc myſterium, llſegſa gelimt
ſed alia multa, in hac vita fimpliciter à nobis credi- uemir hent
ta, revelabuntur: quæ captum cœcæ noſtræ orationis lunti lut, de
excedunt. Ulinis cauti inci
X. . rdian ſaltem
. ñ — un krulrz celu
CLESIASTICIS, QVZ vVVLGO A- en 1
diaphora ſeu res mediæ & indifferentes n ame
vocantur. Ar hhſe
RTA eſt etiam inter Theologos Au⸗ En matimedceo

guſtanæ Confefſionis controverſa de tumminte
Ceremoniis ſeu ritibus Eccleſiafſticis? inl nenkt:
Idui in verbo Dei neque præcepti ſunt, nrhteninn
. neque prohibiti: ſed ordinis tantm (nmnn ere
&ι decori gratia in Eccleſiam ſunt in. INgſeltint
Status Controverſiæ.

hors non in
Qrtum fuit, num perſecutionis tempore, & in ſadſteie

l. Qoahbert
terum!

caſu confeſſionis (etiamſi adverſarii nobiscum in um Arere
doctrina conſentire nolint) nihilominus ſalva conſci: briad tene
entia aliquæ abrogatæ Ceremoniæz, quæ per ſe indiſe⸗ ucellimus i
rentes, & à Deo neque mandatæ neque prohibitæ int, rtandd me
poſtulantibus id & urgentibus adyerſariis, irerunn in Miuhlince⸗
uſum revocaii poſſint: & an hoc modo cum Pontihciis Ee ec

. . „„ . . 5. re-⸗ .
in ejusmodi ceremoniis & adiaphoris conformari . Inmuc
t queamus. Una pars hoc fieri poſſe affirmavit: aur- men,

4 igrn
tera vero negavit. . e mſtnn te
AFFIRMATIVA. ſtin nol

. . . . en
Sincera doctrina & conteſſio de n a

hoc articulo. ulin nder

AR m. X. Dä CEREMONIIS ECCLES. EnITONk, 6IS5
— — . — —, — .†
el igninertte à D hanc controverſiam dirimendam unanimi con- I.
nphNtn — ſen ſu credimus, docemus, & conſitemur, quod

leket ioten reremoniæ ſive ritus Eccleſiaſiici (qui verbo Dei neque
CcE ialte tiel pracepti ſunt, neque prohibiti, ſed tantùm decori &
orgdinis cauſa inſtituti) non ſint per ſe cultus divinus,
aut aliqua ſaltem pars cultus divini. Scriptum eſt e- B
nim: Prüſtra celunt me, docentes doctrinas, manda- Marth. yrs.
3 VCLI Credimus, docemus, & confitemur, Eccleſiæ DEI, II.
2 ubivis terrarum, & quocunque tempore, licere, pro
E iullteen re nata, ceremonias tales mutare: juxta eam rationem,
quxæ Eccleſiæ Dei utiliſſima, & ad ædificationem ejus-
inter Ilelletb dem maxime accommodata judicatur.
e Ea tamen in re omnem levitatem fugiendam & offen- III.
dicula cavenda: inprimis verò infirmorum in fide ra-?. Cor. , 9.
— tionem habendam, & is pärcendum eſſe cenſemus. Rom. k, 13.
ſel int Credimus, docemus, & confſitemur, quod tempori- IV.
nkaltaß bus perſecutionum, quando perſpicua & conſtäans con-
ſfaelſio à nobis exigitur, hoſtibus Evangelii in rebus aæ.
diaphoris non ſit cedendum: Sic enim Apoſtolus in-Gal, ſ, 1.
Oe . quit: Qua libertate Chriſtus nos liberavit, in ea ſate,
Pet & nolite iterum jugo ſervitutis ſubjici. Et alibi: Nolite 2. Cor., 17
jugum ducere cum infidelibus, &c. Quæ enim eſt ſocie- Cal. 2, 5.

loni Nurl
iitib btet

Gtioniten

elui woi . 2u
rhig tas luci ad tenebras? &c. Item, quibus neque ad ho-
ihn RK ram cefſſimus ſubjectione: ut veritas Evangelii perma-
dnin neret apud nos. In tali enim rerum ſtatu non agitur
n

e jam amplius de adiaphoris: ſed de veritate Evangelii,
A⸗ 8 de libertate Chriſtiana ſarta tectaque conſervanda:
nchh t & quomodo cavendum ſit, ne manifeſte idololatria con-
gwn n firmetur& iafßrmi in fide offendantur, In hujusmodi
iole6 rebus noſtrum certê non eſt, aliquid adverſ Ariis largiri:
ſed officium noſtrum requirit, ut pism & ingenuam

FTIEN,. confeſſionem edamus, & ea patienter feramus, quæ
che⸗ Dominus nobis ferenda impoſuerit, & hoſtibus verbi
16 l in noss permiſerit.
. 1 Q½ Cte-

.

616 X. DE CEREMONIISFCCLES. EFITOME.

Credimus, docemus, & confitemur, quod Eccleſia
alia aliam damnare i non debeat, propterea, quod hæcx
vel illa plus minusve externarum ceremoniarum, quas

Dominus non inſtituit, obſervet: ſi medò in doctrina e-

jusque articulis omnibus, & in vero Sacramentorum

uſu ſit inter eas conſenſus. Hoc enim vetus & verum

dictum eſt: Diſſonantia jejunii non giſſolrit conſo.

nantiam fidet.

NSoaTiVA

Falſæ doctrinæ de hoc articulo

rejectie.

REpullamus atque damnamus hæc falſa & verbo

DEI contraria dogmata-

Quèd humanæ traditiones & conſtitutiones, in Ec-

cleſiaſticis rebus, per ſe, pro cultu Dei aut certe bro
parte divini cultus ſint habendæ.
Quando ejusmodi ceremoniæ & conſtitntiones, Ec-

cleſiæ Dei coactione quadam tanquam neceſſariæ ob-
truduntur;: & quidem contra libertatem Chriſtianam,

quam Eccleſia Chriſti, in rebus ejusmocdi externis,
habet.

Cum afferitur, quòd tempore perſecutionis, Juan-
do clara confeſſio requiritur, hoſtibus Evangelii in ob.
ſervatione ejusmodi rerum adiaphorarum gratificari, ö

cum ipſis paciſci & conſentire liceat: quæ res cum de-
trimento veritatis cœleſtis conjuncta eſt.
Cum externæ ceremoniæ, quæ indifferentes ſunt,

ea opinione abrogantur, quaſi Eccleſiæ Dei liberum

non ſit, pro re nata, ut judicaverit ad ædificationem
utile eſſe, hanc vel illam ceremeoniam, ratione
libertatis Chriſtianæ, u-

ſurpare.
XI. DE

por⸗
Gn ll

ſ
n

ſ

Un Aeinden

Progrelln d
kuiutte

A

Kince,

mmumomn
E diſrine
airen, ſ WVeæ

entiz en

.

1s EId XI. Dr FTERNA PRAFPESTINAT. Epr. 6iy

1

roſtere,, lk

er dnnneik S NIE DEI. “
etimn retinten — M
Inon llitu E hoc articulo non quidem publicè motà Decl. ey.

eſt contraverſia inter Auguſtanæ Conſeſ-
ſionis Theologos, ſed tamen cum hic arti-
4 μ culus magnam piis mentibus conſolatio,
14, — neunm asferat, ſi rectè & dextre explicetur:
ſoc N viſum eſt eundem in hoc ſcripto declarare, ne forte tem-
poris progreſſu diſputationes aliquæ cum offendiculo
conjunctæ de hac re exoriantur. ,

ns her tliln . AFFIRMATIVA.
e Sincera doctrina de hoc
. 7 Articulo.
rel PORimum omnium eſt, quod accuratè obſervari opor- .
nansCi tet: diſcrimen eſſe inter Præſcientiam, & Prædeſti-
Wert.

wd n nationem, ſive æternam electionem Dei.

Prxſcientia enim D El nihil aliud eſt, quam quod II.
ſehſe Deus omnia noverit, antequam fiant, ſicut ſcriptum
,ett Aöm eſt: Eſt Deus in cœlo, revelans myſteria, qui indicavit
uvgi tibi Rex Nabuchodonofor, quæ ventura ſunt in novis-
borarung

ceut,ur

Dau. 2,
% fſimis temporibus.
Hæc Dei præſcientia ſimul ad bonos & malos per- III.
ma tinet: ſed interim non eſt cauſa mali: neque eſt cauſa
r inliten peccati, quæ hominem ad ſcelus impellat. Peccatam
laltel enim ex diabolo, & ex hominis prava & mala volun-
erit 4 tate oritur. Neque hæc Dei Ppræſcientia cauſa eſt, quod
eeliin homines pereant: hoc enim ſibi ipſis imputare de-
e hent. Sed præſcientia Dei diſponit malum, & metas illi

Q 5 con⸗

.

618 D B KHKIELENA PRALESTINAT.

l — —
conſſituit, quous que progredi & quamdiu durare debe-
at, idque eo dirigit, ut, licet per ſe malum ſit, nihilo-
minus electis Dei ad ſalutem cedat.
Prædeſtinatio verò, ſau æterna Dei electio, tantum
ad bonos & dilectos flios Dei pertinet: & hæc eſt cauſa

ipſorum ſalutis. Etenim eorum ſalutem procurat⸗ &

Johaæn. je. ea, quæ ad ipſam pertinent, diſponit- Super hanc Dei
AMatth. 16, prædeſtinationem ſalus noſtra ita fundata eſt, ut infe-

7.
V.

VI.

Epb. 1 4, qui ſalutem æternam conſeqvuntur.

VII.

IIX.

xorum portæ eam evertere nequeant.
Hæc Dei prædeſtinatio non in arcano Dei conſilio
eſt ſerutanda, ſed in verbo Dei, in quo revelatur, quæ-
xenda eſt.
Verbum autém Dei deducit nos ad C hriſtum: is
eſt Liber ille vitæ, in quo omnes infcripti & electi ſunt,
Sic enim ſeri-
ptum eſt: Elegit nos in Chriſto, ante mundi conſtitu-
tionem.
Chriſtus verò omnes peccatores àd ſe vocat,
Mittit illis levationem: Et ſerio vult, ut omnes
nes ad ſeveniant; & ſibi confuli & ſabveniri ſinant. His
ſeſe redemterem in verbo offert: & vult ut verbum au-
diatur, & ut aures non obturentur,
atur & contemnatur. Et promittit ſe largiturum vir⸗
cutem & operationem Spiritus ſanéti, & auxilium di-
vinum, ut in fide conſtantes permaneamus; & vitam
æternam conſequamur.
De noſtra igitur electione ad vitam æternam neque
ex rationis noſtræ judicio, neque ex lege DEl judican-
dqum eſt: ne vel diſſolutæ & Epicureæ vitæ nos trada-
mus;, vel in deſperationem incidamus. Qui enim tatio-
mis ſuæ judicium in hoc negotio ſeqvuntur, in horum
cordibus hæ pernicioſe cogitationes (quibus ægeeri-
mè reſiſtere poſſunt) excitantur: Si (inquiunt) DEUS
me ad æternam ſalutem elegit, non po
quicquid etiam deſignavero. Contra Vsr,

& pro-
homi-

tero damnari,
ſi non ſum
electus

Ir EI

—.—

elne 44 VRam
ultumeungue
mtienunt.

nec verbum negli-
lhlrent

ſemigitun ſe
EloChrili git
I, Auod Deus
it M ommiun
Rüin: ſed poti
Hun credant,
igitur r
koche rine Pr⸗
4 N Nomanos
it ad eentent
Een in Chriſtun
un ge xtem
i rina de 1.
Mnin tonſclati
d erd ſe
Edt ſerd eke
lul Deng ndli
1i inhiorumn
Non Münt, ſe
Seor in
in Crliurian
re liehllegt 4
Anlin, 1
de⸗ ln
en
e Riclecinn
llet e
t in

ner.
umds Ohrid

ngeli
lihtune
lgidur dleci⸗

1stlölt. NI EIECTIONE DEI EFITOMNEI. 619
—,——— — — —
mdinlier 4 . ectus ad vitam æternam, nihil plane mihi profuerit,
6e nelin idtiti d quantumeunque boni fecero: omnes enim conatus mei
lut. ifrriti erunt. .
Deidelnoe Vera igitur fententia de Prædeſtinatione ex Evän- IX.
nt Ed gelio Chriſti diſcenda eſt. In eo enim perſpicue doce-
Cluten mwem! tur, quèd Deus omnes ſub incredulitatem concluſe. Rom. 1,33.
i rit, ut omnium miſereatur: & quod nolit quenquam Ex. S, 72.
ſündttnetI perire: ſed potius ut omnes convertantur, & in Chri- cap. 27, 71,
cant. um credant. 111.. Fab. 2, A
n uhinn Qui igitur voluntatem DEI revelatam inquirunt, X.
eeiH ecoque ordine pregrediuntur, quem D. Paulus in Epiſto-
la ad Romanos ſecutus eſt; (qui hominem prius dedu-
ACh cit ad pœnitentiam, ad agnitionem peccatorum, ad fi-
ner AH dem in Chriſtum, ad obedientiam mandatorum DEI,
u quam de æternæ prædeſtinationis myſterio loquatur)
iis doctrina de Pprædeſtinatione Dei falutaris eft, & ma-

ximam conſolationem affert. H
Qudòd verò ſcriptum eſt: multos quidem vocatos, XJ.
paucos vero electos eſſe: non ita accipiendum eſt, Mazth, 22,
ue e quaſi Deus nolit, ut omnes falventur: ſed damnatio- 17y7.
ſein nis impiorum cauſa eſt, quod verbum Dei aut prorſus 2. Per. 7.
4 ad non audiant, ſed contumaciter contemnant, aures ob- LEac. 1.
nntee turent, & cor indurent, & hoc modo Spiritui fincto vi- Hebr.2,
itte, am ordinariam præcludant, ut opus ſuum in his effi-
cere nequeat: aut certe quòd verbum auditum floc-

gresll ken
Conzl⸗

„ð . . — ⸗ .—
ernanelnun . pendant, atque abjiciant. Quòd igitur persunt, ne-
ℳ que Deus, neque ipſius electio, ſed malitia ecrum in
dien, culpa eſt. H ”M
ke Huc usque homo pius in meditatione articuli de æ- XII.

iurer terna Dei electione tutè progredi poteſt: quatenus, =ðð
znnt. , „vigdelicet, ea in verbo Dei eſt revelata. Verbum Dei
oſeſunn enim nobis Chriſtum, Librum vitæ, prepenit: is nobis

ne n ber Evangelii prædicationem aperitur & evolxitur,

t n i ſicut ſeriptum eſt: Quos elegit, hos vocavit. In Chri. Rom, , Je,
von M „ ſto igitur electio æterna D EI Patris eſt quærenda.
e9 H 1s in

2 XIII.

2.

XIV.

20 XI. Dz FrrzRNA DPRAEDESTINAT.

vVerè credunt, nemmem ſalvum facere velit. Reliquæ

cogitationes ex animis piorum penitus excutiendæ

ſunt: quia non à Deo, ſed ex afflatu Satanæ probciſcuun-

tur: quibus humani generis hoſtis hoc agit, ut duleis-
ſimam illam conſolationem vel enervet, vel penitus

medio tollat, quam ex ſaluberrima hac doctrina hau-

rire poſſumus; qua videlicet certi reddimur, quòd me-

ra gratia, ſine ullo noſtro merito, in Chriſto ad virtam

æternam electi ſimus: & quèòd nemo ex ipſius manihus
rapere nos posſit. Et hanc clementisſimam electionem
non nudis verbis, ſed interpoſito jurejurando Dominus
nobis obſignavit: quorum in ſummis ten tationihus me-
miniſfe, & ex iis conſolationem petere debemus, ut
jgnita Diaboli tela extingvamus. “”
Interim tamen ſummo ſtudio in eo elaboremus, ut
ad normam voluntatis divinæ vitam noſtram infſtitua-

ue à Dei revelato verbo latum un-
gvem recedamus: illad enim nunquam nos ſallet.

Hac brevi explicatione æternæ electionis divinæ ho-

nos ſuus Deo plene & in ſolidum tribuitur: quèd vide-
licet ſecundum voluntatis ſuæ propoſitum, mera miſe-
ricordia, ſine ullo noſtro n

præbetur. .
NEGATIVA—
Falſæ doctrinæ, de hoc ar-
ticulo, rejectio. H

7

gerito ſalvos nos faciat. Ne-
que tamen hac dectrina vel gravioribus illis animi per-
turbationibus, & puſillanimitati, vel Epicureisme anſa

ſhinr

Er Ein

—....—

Is in æterno ſuo conſilio decrevit, quèòd præter eos, “

qui flium ejus Jeſum Chriſtum agnoſcunt & in eum Nnczig

Aectione

unitur, ut pert
Aſuonullan cah
iinoulitgant
ernitentez in di

ticllus bi non
elſuta humen⸗

Sakans mile

Uin ſetptn ſnt

8

üirmanlrieifi
enmryturaruk

conteſtando confirmavit, & venerabilibus ſacramentis neg gus ſam

Coldens n

unt, 8 kyang

untd eus

4

It,tomnes h

mus, & vocationem noſtram (ut D. Petrus loquitur) Non tari

2. Petr. I, firmam faciamus: neq

iaanilo rn

mſtd Ere
lronl
ülmertumtele
onidciine,
tan elerett

8 rnatt
. agle ie e

glämer
Pre bekerent, 8

ntſienl

in ehel

ddn Kplie
llene Con

Unnnihi in

6 alrtüine

d

DDESIKhIn, FEr HILECTIONE DEI ELITON EF. 621
— “ — . —–
t, vol reite Redimus igitur & ſentimus, quando doctrina de

ignaſont ihe “ OOelectione Dei ad vitam æternam ee modo pro-
Ceer t m ponitur, ut perturbatæ piæ mentes ex ea conſolatio-
pentk ei nem nullam capere queant: ſed gotius per eam in ani-
ugrmne miin mi anguſtias aut deſperationem conjiciantur- aut im-
s eg oenitentes in diſſioluta ſua vita confirmentur- quòd
Berſtt eln articulus hic non ad normam verbi & voluntatis Dei,
na har ufiniii ſead juxta humanæ rationis judicium, & quidem impul-
reldineH fü Satanæ malé & perperam tractetur. Quæcunque e-
in Chrfnuf nim ſcripta ſunt, (inquit Apoſtolus) ad noſtram do- Rom. 15, 4⸗
enner n Etrinam ſcripta ſunt: ut per patientiam & conſolatio-
tbfnunem nem ſcripturarum ſpem habeamus, Rejicimus itaque
reſhrntn ie eomnes, quos jam enumerabimus, errores.

rebkinn un uod Deus nolit, ut omnes homines pœnitentiam I.
Unietettn agant, & Evangelio credant.
petn laen Quando Deus nos ad ſe vocat, quòd non ſerio hoc II.

velit, ut omnes homines ad ipſum veniant.

Quod nolit Deus, ut omnes ſalventur: ſed quèd III.

4 e⸗ quidam, non ratione peccatorum ſuorum, verum ſolo
tin e Dei conſilio, propofito, & voluntate;, ad exitium deſti⸗
vt e ⸗ nati ſint, ut prorſus ſalutem eonſequi non poſſint.
HUelmn etn AQonod non ſola Dei miſericordia, & ſanctiſſimum hri. IV.

M. D . . . .. . . ⸗ 17. 1.
Ddn ſti meritum, ſed etiam in nobis ipiis aliqua cauſa ſit ele-

„9

reeſihinii, GRGionis divinæ, cujus cauſæ ratione Deus nos ad vitam

nrkutn zternam elegerit.
un . Hæc dogmata emnia falſa ſunt, horrenda & blaſphe-

DCA 4 . .. ☛☚ . . .
Cos NN ma: iisque piis mentibus omnis prorſus conſolqtio e⸗

ſrbn bun ripifur, quam ex Evangelio & ſacramentorum uſu ca-⸗
eeſiunc pere deberent:- & idcirco in Becleſia DEI nequaquam
4 ſunt ferenda. ́MUBƷ1 4ODYSDUD
HBc brevis eſt & ſimpliciſſima articulorum contro-
verſorum explicatio, de quibus inter Theologes
fa⸗ Auguſtanæz QOonfeſſionis aliquandiu diſceptatum &

getoe “ diſerepantibus inter ſe ſententiis diſputatum eſt. Et eæ
Aac declaratione homo pius quantumvis ſimplex, ſe-
do 6 cundum

.

2

612 XII. DE ALIIS HAKESINIuIS EPITOMEz.

Chriſti, ut per gratiam Spiritus ſancti omnes in ipſo con-
ſentientes & concordes ſimus, atque in conſenſu pio,
qui ipſi probetur, conſtanter perſeveremus, Amen.

17 XII.

4

ET SECTIS, QVX NUNQVAM
Auguſtanam Confeſſionem ſunt
amplexæ.

bis tribuantur, propterea, quod earum in
commemorata declaratione expreſlam men-

tare, in quibus noſtri temporis hæretici à veritate diſ-

ſentiunt, & ſinceræ noſtræ religioni & confeſſioni con. Wl
è
”MÿMUVͤ ſeq
AA.

trarium docent. D
ERRORES ANA
BAPIISLARUMxMAMnM)ſ

A Nabaptiſæ in multas ſectas funt diviſi: quarum
aliæ plures, aliæ pauciores errores defendunt: Ge-

F

neratim tamen omnes talem ductrinam profitentur,
quæ neque in Eccleſia, neque in Politia, neque in

Oeconomia tolerari poteſft.

DE ALIIS HRESIBIIS

E tacita cogitatione hæreſes illæ & ſectæ no.

tionem non fecimus: viſum eſt articulos
earum ad calcem (ut dicitur) hujus ſeripti nude reci.

I Dr Arn
. —0— —
cundum analogiam verbi Dei, & Catechiſmi ſimpli. ( .
cem doctrinam deprehendere poteſt, quid verum ſit,
quid falſum. Non enim tantummodò ſincera doctrina
diſertè eſt recitata, verum etiam contraria & falſa doctri.
na repudiata eſt, & rejecta: & controverſiæ illæ, offen.
diculorum plenæ, ſolide funt deciſæ atque dijudicat)z.
Faxit Deus omnipotens, Pater Domini noſtri jeſu

oG Chub:
Maria Frpie

(EChriſius

enerig ſincie

udi donn men
ſNS.e.
N mnin el

Pufriehritete
dingſern
Humeni
d ilinte

ſntun,ſäiſl

rit, nm dſun

imo (Aoſid
Mltem Conſecn

eeken
ol inſinte

Xll. DI ArIIs= HXRESIEUS EPITOME. 623

„ ⸗ * ⸗ „ „ „ „
Articuli Anabaptiſtici, qui in Ec-
. cleſia ferri non poſſunt.
contruil Vèd Chriſtus carnem & ſangvinein ſuum non &
ontdofeſte e Maria virgine aſſumſerit, ſed & cœlo attulerit.
ile Nelaun Quèd Chriſtus non fit verus Deus: ſed tantummo-

nlo bmer

eronii id do cæteris ſanéis ſit ſuperior, quia plura Spiritus

ſenckionneinßil ſancti dona acceperit, quam alius quispiam homo

abermi Quòd juſtitia noſtra coram Deo, uon in ſolo Chri.

ſti merito, ſed in renovatione atque afeo in noſtra
propria proprietate, in qua ambulemus, coniiſtat, Ea
verò Anabaptiſtarum juſtitia magna ex parte electitia,
100. & humanitus excogitata quadam ſanctimonia conſtlat,
& reverà nil aliud eſt, quam novus quidam Monacha-
NUNNN tue.

elionenun Quod inſantes non baptizati ,coram Deo non ſint
. peccatores, ſed juſti & innocentes: & in illa ſua inno-
etriblitt⸗ centia, cum uſum rationis nondum habeant, ſine ba-

ln ptismo (quo videlicet, ipſorum opinione, non egeant)

tchten, o. ſalutem conſequantur. Et hoc modo rejiciunt totam
lntiel de peccato Originali doctrinam, reliqua etiam, quæ ex
nns: “ ea dependent. l
) eie Quod infantes baptizandi non ſunt, donec uſum
ns hrr

u rationis conſequantur, & fidem ſuam ipſi profiteri poſ-
dgnd aeaa.
QQuod Chriſtianorum liberi eam ob cauſam, quia
parentibus Chrifſtianis & fidelibus orti ſunt, (etiam
4N Præter & ante ſuſceptum Baptismum) revera ſancti, &
. in filiorum Dei numero fint habendi. Qua de cauſis
etiam neque Pædobaptismum magnitfacjunt, neque id

IIt,

IV.

V.

lts r operam dant, ut infantes baptizentur: Quod cum ex. Geneſ. 17,

ganlui 4 preſſis verbis Promiſſionis divinæ bugnat: ea enim
nitnn , tantum ad eos pertinet, qui ſœdus Dei obſervant il.
uui fudque non contemnunt.
.

Quod

VII.

IIX.

IX.

III.

IV.

624 XlI. Dr Arns HArkREsISus EpITOME.

Quèòd ea non ſit vera & Chrifliana Ecclelia, in qua

aliqui adhuc peccatorss reperiuntur.

Quèd conciones nen ſint audiendæ ullæ, in iis tem-

plis, in quibus aliquando Miſſæ Pontificiæ ſunt ce-
lebratæ. —
uèd homo pius nihil prorſus commercii habere

debeat cum Eccleſiæ miniſtris, qui Evangelion Chriſti

juxta Auguſtanæ Confeſſionis ſententiam docent, &£

Anabaptiſtarum conciones ac errores reprehendunt:
&& quòd ejusmodi Eccleſiæ miniſtris neque ſervire, ne-

que operam locare liceat: ſed quòd ijidem ut perverſo-
res verbi divini vitandi & fugiendi ſint.

Articuli Anabaptiſtici, qui in
Politia ſunt intolerabiles.

Vèd Magiſtratus officium non fit, ſub novo Te-
Kamento, genus vitæ, quod Deo placaatt.
uèd homo Chriſtianus ſalva & illæia conſcientis
officio Magiftratus fungi non poſſit. .
Quod homo Chriſtianus illæſa conſcientia offeium
magiſtratus, rebus ita ferentibus, adverſus improbos
adiminiſtrare & exequi, & ſubditi poteſtatem illam, quam

magiſtratus à Deo accepit, ad defenſionem implorare

non poſſint. —“
Quod homo Chriſtianus ſana conſcientia jusju-
randum præſtare, & juramento interpoſito,

tiam & fidem ſuo principi aut magiſtratui promittere

nequeat.

Quòd Magiſtratus, ſub novo Teſtamento „bona
conſcientia homines facinoroſos capitali ſupplicio at⸗

ficere non poſſit.

Articuli Anabaptiſtici, qui in

Oeconomia ferri non poſſunt.

7

DPA

.00——

obedien-

o homo

Drlumtener

Aunninoferltat
negebet
Qodtomo
Euponmim, 1
nnbttrepozlt

4 1
Cod Conjug
Nnum kacere,
Mallentir n

ENRO
00

d omnes
Waturame

ucleſtis Regi

d caro

Upprietzte

Ehngonh hn
kidnden
1e Onninedr
urnemtell
tibmce

e einters

WAminiſe
uunhen 1

leken, er

7
A

DEBALIIS HERESIBUS EFPITOMEB. czz;

— ;
s Phllon — — —
— — Qu homo pius non poſſit conſcientia ſalva pro-
Nümn kallsn prium tenere & posſidere: ſed quòd is, quicquid
ttut. Omnino facultatum habeat, id totum in commune con-

ienlellyflin ferre debeat. L ”Mä
õ Quod homo Chriſtianus illæſa conſcientia neque

cauponariam, neque mercaturam exercere, aut arma

d mumde conficere posſit. .
3 Qusod conjugibus, propter diverſam religionem, di-
kneninut vortium facere, & cum alia perſona, quæ in religione
ertre⸗ unte non diſſentiat, matrimonium contrahere liceat.
Proneteſtee

ie ERRORES SCHWyEN-
6 CoCOFEIL-DlANORUM.

ſtic, 1. Uod omnes illi, qui Chriſtum, ſecundum carnem,
Vcreaturam eſſe dicunt, non habeant veram regnan-
lercble iss coxleſtis Regis agnitionem.
gon lt, n Quòd caro Chriſti per exaltationem eo modo o-
AHee mnes proprietates divinas acceperit, ut Chriſtus, qua-
Ia id“ tenus homo eſt, potentia, virtute, majeſtate, gloria,
lht. Patri & 100 Aπv per omnia, in gradu & ſtatu eſſen-

D W tiæ, omnino æqualis ſit: ita, ut jam utriusque in Chriſto
n, li naturæ una ſit eſſentia, eædem proprietates, eadem vo-
6 ektunle luntas eademque gloria: & quod caro Chriſti ad Sacro-
.

4laktlatt ſanctæ Trinitatis eſſentiam pertineat.
in oltti, ceptum verbum, non ſit inſtrumentum illud, per quod
terptd DREus Spiritus ſanctus homines doceat, ſalutarenique
zintif Chriſti agnitionem largiatur, & converſionem, veram
Penitentiam, fidem, & novam obedientiam in ipfis ef-
h Knciat.
Tolim 4 „ . . 4 .
RD iiſie Quòd aqua baptiſmi non ſit medium „ per quod
Dominus adoptionem in aliis Dei obſignet, & regene-
rationem efficiat.
4 . . . . 5* „——ð . .
c, IQuocd panis & vinum in ſacra Ccœna non ſint orga-

goi
1

¹

on

Quòd miniſterium verbi, prædicatum & auditu per-

* z mna, ber

II.

III.

VI.
VII.

IIX.

626 DE ALIIS HERESIBIIS EPITOME.

na, per quæ & cum quibus Chriſtus corpus & ſangvi-

nem ſuun diſtribuat.
uod homo pius, vere per ſpiritum Dei regeneratus,
Legem Dei in hac vita perfecte ſervare & implere va-

leat. .
Quod non ſit vera Eccleſia Chriſti, in qua non vi-

geat publica excommunicatio, & ſolennis aliquis ex-

communicationis modus, ſeu, ut vulgo dicitur, proceſ-

fus ordinarius.

Quod is Eccleſiæ miniſter alios homines cum fruétu
docere, aut vera Sacramenta diſpenſare non posſit, qui

iipſe non ſit vere renovatus, enatus & vere juſtus.

ERRO RFS NOVORLUM

gloria: ſicut alias tres numero differentes ho

ARIANORIM.

Udd Chriſtus non ſit verus, ſubſtantialis, natura-
atre & Spiritu ſancto

lis Deus, ejusdem cum P
eſſentiæ: ſed divina tantum Majeſtate ita cum Patre or-
natus, ut Patre ſit inferior.

ERROR ANTITRL
NITARIORUIMAMNnNn«lͦk-

tantum divinam & æternam Patris, Filii, & 8
fancti eſſentiam: ſed quemadmodum Pater, Filius,

& Spiritus ſanctus tres ſunt diſtinctæ perſonæ; ita

unamiquamque perſonam habere diſtinctam, & à reli-
quis perſonis divinitatis ſeparatam effentiam. Et ho-
rum alii ſentiunt, quod ſingulæ perſo
eſſentiis æquali ſint poteſtate, ſapientia; majeſtate, &

raxlo-⸗

—

EF* prorſus nova eſt hæreſis, quæ antehac Ec-

cleſiis Chriſti ignota fuit, eorun- videlicet, qui

opinantur, docent, & profitentur, non eſſe unicam
Spiritus

næ in ſingulis

1

ils Deus ater.

mines,

e

DI An
one eentie
r Aükenti
uelilg eſſe,

patehis
Kich ti Eepen
MMalle damn⸗

ui ve⸗

Ultanr Conl
Aticulis, g
unenctes om
Untdchent, ni
1e ſeln

lod Atem
udiel Don

Areliee ⸗
un nil

1 el
nk Si
nn in ens
1Nifnnere
Dtomen

lel

2„

TroN.

Euscops Kine.

rrum Deigene
ſerwate Njun

Crſti, Nguim.
Kcleons de

Ut olloo Catuere

—
Gelm uſe
tbdeſee)e

O7ONI
blun
Pane
SS

NI.

DAö
gels,
,

tentur,
Luis, n

DE ALIIS HERESIBHS EPITOME. 627

ratione eſſentiæ ſuæ, ſunt à ſe invicem disjuncéli & ſe-

Jarati. Alii ſentiunt tres illas perſonas & eſſentias ita

inæquales eſſe, ratione eſſentiæ & proprietatum, ut

ſolus Deus Pater verus ſit Deus.

Hos, atque his ſimiles errores omnes, & eos etiam,

qui ab his dependent, & ex his conſequuntur, rejici-

mus atque damnamus: utpote, qui falſi ſint arque hæ-
rerici, & qui vecbo Dei, tribus approbatis Symbolis,
Auguſtanæ Confesſioni, ejusdem Apologiæ, Smalcal-
dicis articulis, & Catechiſmis Lutheri repugnent: quos

ctiain errores omnes pii ſiuummi atque infimi cavere &

vitare debent: niſi æternæ fuæ ſalutis jäcturam face-
re velint.
Uod autem hæc ſit omnium noſtrum ſides, do-
Gtrina, & Confesſio, (de qua in novisſimo illo
die judici Domino noſtro JESU CHRISTO ratio-
nem reddere parat! ſumus:) & quod contra hanc do-

trinam nihil vel occulte vel aperte dicere aut ſcribe-

re; ſed per gratiam Dei in ea conſtanter perſeverare
velimus: in ejus rei fidem, re bene meditata ,in ve-
ro Dei timore & invocatione nominis ejus, hanc
epitomen Propriis manibus ſubſcripf-

4

2

652 8 PREFATIO.

SOLID A, PLANA,

AC PERSPICUAREPE-
TITIO ET DECLARATIO QWUo-

rundam Articulorum Auguſtanæ Confeſlio-
nis, de quibus aliquandiu inter nonnullos Theolgos ei-

dem addictos diſputatum fuit: continens earum contro-
verſiarum, ad normam & analogiam verbi DEl & com
pendiariam Chriſtianæ noſtræ doctrinæ formulam &
rationem, deciſionem atque con-
ciliationem.

ratione aczxum eſt : ut doctrina de præcipuie
Chriſtianæ noſtre religionis articulis, quaæ opinio=
nibus & traditionibus humanis durante Papatu,
porribiliter obſeurata ſuerat; opera D. Lutheri,

pia ſanltaäue memoriæ, rurſus ſocundum præſeriptum

& analogiam ßerbi DEI ſncere explicaretur, & re-

purgaretur; Pontifcii berò errores, abuſus, & idolo-
