De- e gniopetatur

himmr nepor
nmq e maneb
Ernenlilpoteſt

, robona

ubkrer omn

um e ele
Wincordlbus ſu
Milen. Centi
ſere gietztis
Uurun Kdengerit:

mitme ond
Aüen la epetſe
Thercketantire
Pguibnspetunt
indiftennn,

upunt ſis nzr

fütenaiid i
l 0rat Dt
cpere &
Realnolum
. genemir, 8
aumtufne
lacle mectan

= =

lhnteccin
B

ignegl
Ul Rercat 1 .
Erberiin
drllminere
nabe
id Mlioe
enneih
lüntehn
Uagrati

l

D
— ſubjicitur, ac ne poteſt id quidem. Summa, verum eſt,
nckungri perpetuoque manebit verum, quod filius D E inquit: Joh. 15 5.
unden, un Sine me nihil poteſtis facere: Et Apoſtolus ait: Deus Phil. 2., 13.
1. an eſt, qui opetatur in vobis & VELLE, & PERFI-
kort nin e CERE, pro bona voluntate: quæ ſcripturæ dulciſſi-
Ernnen ma ſententia omnibus piis mentibus, quæ fſcintillu-
Mer Antg. lam aliquam & deſiderium gratiæ divinæ & æternæ ſa- H
nto enid utis in cordibus ſuis ſentiunt, eximiam conſolatio- WR
mnumele 1 nem adfert. Certi enim ſunt, quod ipſe DEus initium
annorlt illlud veræ pietatis, tanquam flammulam, in cordibus
gargte r ipſorum accenderit: quodque velit eos etiam in magna
mnnenit infrinitate porro confirmare, & juvare, ut in vera fidle
ad finem usque perſeverent.
Huc referantur etiam omnes ſanctorum precatio-
enn nes, quibus petunt, ut à Deo doceantur, illuminentur,
teheten & ſanctificentur. His enim precibus fatentur, quod ea,
qurx petunt, ſuis naturalibus vitibus habere nequeant; 2
Ntnrlsine EItt quidem David in uno duntaxat Pſalmo decies & Pſal. II9.
nudten, n ampliùs orat pro intellectu, ut doctrinam divinam
Ubis dan recté capere & diſcere queat. Tales precatiunculæ Eph. 1, 17.
ligd,in multæ admodum in ſcriptis Paulinis extant: quæ pre- Col. 1, 10.
ces & ſententiæ, de ignorantia & impotentia noſtra, P hil. 1, 9.
non ideo nobis præſcriptæ ſunt, ut ad legend, audien-
. qum atque meditandum verbum DEl tardiores atque
remiſſiores reddamur, ſed ut primum Deo toto pectore
gratias agamus, quod nos tenebris ignorantiæ, & ca-
„Ptiivitate peccati ac mortis, per Filium ſuum liberave-
rit, & per Baptiſinum & Spiritum ſanctum regenerave-
iit atque illuminaverit.
Et, poſtquam Deus per Spiritum ſanctum ſuum ini-
tium in Baptiſmo fecit, atque veram DEl agnitionem
fidem in cordibus noſtris accendit atque operatus
elt: aſſiduis precibus orandus eſt, ut per eundem ſpi- 1
lan⸗ N, ritum, ſua gratia (per quotidiana exercitia audiendi,
enn, e, legendi, & ad uſum transferendi verbum Dei) in nobis
n ==ðMͤ 3 fdem
euN

660 II. DE LIBERO
fidem & cœleſtia ſua dona fovere, de die in diem con- –
firmare, & ad finem usque conſervare velit. Niſi enim imm Moyris
Dominus ipſe Doctoris & præceptoris officio funga- ouälacomer
tur: nihileorum, quæ ipſi grata, nobis autem & aliis ſermar cope
ſalutaria ſunt, diſcemus. Uilhengelo
DEINDE, verbum Dei teſtatur, hominis natu- (anler R
ralis non renati intellectum, cor, & voluntatem in re- thälickconn
bus divinis prorſus non modo à Deo averſa, veruùm r ehlne
etiam adverſus Deum ad omne malum converſa, & m 5
penitus depravata eſſe. Item, hominem non tantùm lmobcall
infrmum, imbecillem, ineptum, & ad bonum emor- inmlmid .
tuum: verum etiam per peccatum originis adeo miſera- Animm
biliter perverſunn veneno peccati infectum & corruptum tnt, n 4
eſe: ut ex ingenio & natura ſua totus ſit malus, Deo mnkemu

rebellis & inimicus, & ad omnia ea, quæ Deus odit, ni-
mium ſit potens, vivus, efficax. Senſus & cogitatio
Gem 8, 21. humani cordis tantùm mala ſunt, ab adoleſcentia ſua.
Pravum eſt cor hominis (ait Jeremias) & inſcrutabi-
Jer. 17, 9. le: quis cognoſcet illud? Hoc dictum Apoſtolus his

Rom. & 7. verbis interpretatur: Senſus carnis inimicitia eſt ad-

verſus Deum. Caro concupiſcit adverſus Spiritum:
Gal. 5 y. Hæc ſibi invicem adverſantur. Et ad Romanos ſic ait:
Rome. 7, 14. Scimus, quod lex ſpiritualis eſt: ego autem carnalis,
venundatus ſub peccato. Et paulo poſt: Scio quod in

g. ig. me, hoc eſt, in carne mea non habitet bonum, &.

Condelector enim lege Dei ſecundum interiorem ho-
minem (qui ex Spiritu ſanéto renatus eſt:) Video
autem aliam legem in membris meis, repugnantem
legi mentis meæ, & captivantem me in lege peccati, c.
Si autem in beato Apoſtolo Paulo, & aliis renatis
hominibus, naturale vel carnale liberum arbitrium,
etiam poſt regenerationem legi divinæ repugnat: duan-
to magis ante regenerationem legi & voluntæi Dei re-
Dellabit & inimicum erit? Ex bis manifeſtum eſt (ut

articulo de peccato originis pluribus oſtendimus, ad
quæ

menbi iiniz

rhnentmnik

Puplt, anl

E

M.
D Mam D
icit:)i⸗
k corpore
AKlilking ing
Alrcelin ſpir
n ltem ſ5

long t
cuenlnorh

cot, EiNlnumn:
Deo neld,e
malum ſe 4

honninemden .

n, A A bmne
ndiging:
äinkanmtan⸗
unltn

la al,aeute⸗

int, 4b4
eteniu

lun

e,Cedeildnt
ſetyatervelt. Nen.
Kepiers Kent —
,nchi uen te

ARBITRIO. 661
quæ brevitatis cauſa nunc non referimus (liberum ar-
bitrium, propriis & naturalibus ſuis viribus, non mo-
do nihil ad converſionem, juſtitiam, & ſalutem ſuam

Operari, aut cooperari, aut Spiritui ſancto (qui homi-

ni in Evangelio gratiam Dei & ſalutem offert) obſe-

qui, credere, aut aſſentiri poſſe: ſed potius, pro inſita

ſua rebelli & contumaci natura, Deo & voluntati ejus

hoſtiliter repugnare: niſi Spiritu Dei illuminetur atque

regatur.

7

Eam ob cauſam ſacræ literæ hominis non renati
cor duro lapidi, qui ad ta cum non cedat, ſed reſiſtat,

iten rudi trunco, interdum etiam feræ indomitæ com-

parant, non quod home poſt lapſum non amplius ſit

rationalis creatura: aut quod absque auditu & medita-
tione verbi divini ad Déum convertatur: aut quod

in rebus externis & civilibus nihil boni aut mali intel-

ligere poſſit, aut libers aliquid agere vel omittere

Naeam (ut D. Lutherus in Commentario ſuper D. LTuthe-
Pſal. 90 dicit:) in civilibus externis rebus, quæ ad vi- Pas in 6 ca-
ctum & corporalem ſuſtentationemi pertinent, homo Put QOſéæ:
eſt induſtrius, ingenioſus & quidem admodum nego- Et inPoſtil-
tioſus: Sed in ſpiritualibus & divinis rebus, quæ ad LEis Eccleſa-

aniniæ ſalutem ſpectant, homo eſt inſtar ſtatuæ ſalisſticis in e-

(in quam uxor Patriarchæ Loth eſt converſa:) Imo eſt piſtolam
ſinulis trunco & lapidi, ac ſtatuæ vita carenti, quæ ne- natibitatis
que oculorum, oris, aut ullorum ſenſuum, cordisveè u- Chriſti, Tit.

ſum habet. Homo enim horrendam Deiiram adver-3.Exibidem

pericula, tandem etiam in æternam mortem & damna-

ſus peccatum, & ex ea conſequentem mortem neque Dominic.

vigdet, neque agnoſcit: ſed ſtrenue in carnali ſua ſe- post Epie

curitate (etiam ſciens volens;) pergit: & ita in mille phanizg.

tionem ſe præcipitat. Meq; ab eo ad interitum curſu, ho-

mo precibus, admonitionibus, obſecrationibus, minis,

objurgationibus, revecari ſe patitur: nulla doctrina,

„

Tt 4 nullæ

.

Tome. I.
P. 23 6.

in ipſo accendat & operetur. HWH

66 7„ I. DE LIBE YZYYTT
nullæ conciones apud eum locum habent, antequam ETEREA,ſaY

per Spiritum Sanctum illuminatur, convertitur & re- EuinChnſtum,

generarur. Ad hanc verô Spiritus Sancti renovatio- ſai gr id i
nem nullus lapis, nullus truncus, ſed ſolus homo crea- ulnn Uerin
tus eſt. Et cum Deus, ſeverisſimo & juſtisſimo ſuo judi- unllliberiarbi
cio, lapſos malos ſpiritus prorſus in æternum abjecerit: alh minin
ſingulari nihilominus & mera miſeratione voluit, ut aleier 8011 d
miſerrima & lapſi hominis natura converſionis &σ gra- Arbint, dend et
tiæ Dei, ac vitæ æternæ rurſus capax particepsque fie⸗ tid & natur
ret, & eſſet, non ex ſua propria, naturali, & activa aut hiciltrech
efficaci habilitate, aptitudine aut capacitate, (natura noalt: 1 nt
enim hominis eſt inimicitia adverſus Deum) ſed X IKamums inn
mera gratia, per clementem & efficacem operationem eck Nieis
Spiritus Sancti. Et hoc ipſum vocat D. ”õ füirſcihtutan
pacitatem: (non activam, ſed pasſivam ) camque his urluer ſn
verbis declarat: Quando Patres Liberum arbitidn Aim mtellgeren
defendunt, capacitatem lihertatis ejus Pprædicant quodl. ank enit e
ſcilicet verti poteſt ad bonum per gratiam Dei fin 1 Oennnen
revera liberum, ad quod creatun eſt. Horum ſimi D peltcere
etiam Auguſtinus lib. 2 contra Julianum ſcripſit. 1. eirt Vob
Antequam autem homo per Spiritum ſanckum 1 ⸗ unbeiet. h
luminatur, convertitur, regeneratur, & trahitur, ex Ei ittiineum
& propriis naturalibus ſuis viribus in rebus ſpirkn⸗ ledellos
bus, & ad converſionem aut regenerationem nene ſakneſt 9 iri
nihil inchoare, operari, aut cooperari poteſt nec pluis, urinm
li Etſi enint locomott·
quam lapis, truncus, aut limus. Evange, ennmdcorn
vam potentiam ſeu externa membr a régere, E an de Rnchtide e
lium audire, & aliquo modo meditari, atque etiam ſüung let,

co diſſerere poteſt: ut in Phariſæis & hypocritis eſt vi. mnn A;

dere: tamen id tacitis cogitationibus, ut rem ſtultam 6tühetren
ſpernit, neque credere poteſt. Et hac in parte daet⸗ klunen
or eſt trunco: quia voluntati divinæ rebellis ein . üun B
inimicus: niſi Spiritus ſanctus in ipſo ſit efficax, u rih
dem aliasque Deo probatas virtutes atque obedientiam w nnln

—
=
E=

““ PRA i

3nge ARBITRI9 é63

N

Num hibel, a k PRETEREA, ſacræ literæ, hominis converſionem,
VunNCANNIII fiden in Chriſtum, regenerationem, renovationem, &α
pintus nci nm omnia, quæ ad illam efficaciter inchoandam & ab-
as ſeiſtichmn ſolvendam pertinent, nequaquam humanis viribus
&MidmE naturalis Liberi arbitrii, neque ex toto, neque dimidia, .
sinztmundé aut ulla vel minima ex parte, ſed in ſolidum, id eſt,
miſdaieis fimpliciter SOLI divinæ operationi & Spiritui ſancto
hura conſehce adſcribunt, ſicut etiam Apologia teſtatur. “
cahur ntift Ratio & naturale liberum arbitrium habet aliquo
,nentahd i modo facultatem, ut externam honeſtam vitam inſti-
aut capectnſ tuere posſit: at ut interne homo renaſcatur, ipſiusque
Aerfts D cor & animus immutentur, hoc ſolius Spiritus Sancti

eſcxeni“ opus eſt. Et ſane is donat intellectum, & cor hominis
miocn Dlus aperit, ut ſcripturam intelligat, & verbo Domini atten-
4 zalm ef, dat, ut Lucæ 24 ſcriptum eſt: Aperuit ipſis ſcripturam Luc. 24, 27.
es lihein 5 ut eam intelligerent. Et Actor. 16. Lydiæ auſcultanti Ack. 16, 14.
ses eien, Dominus aperuit cor, intendere his quæ dicebantur a
teN Paulo. Operatur enim Dominus in nobis utrumque, & phil. 2, 1.
an un?“ velle & perficere, dat pœnitentiam, operatur fidem: ut gcρ. 5, 31
uumtl. A4½ Apoſtolus ait: Vobis donatuni eſt, ut in eum credatis. 2 T 3.
iſtlanm „Donum Dei eſt. Et Chriſtus inquit: Hoc eſt opus Dei, ppyi . 29
r rn tIt credatis in eum, quem miſit ille. Doniinus donat cor Ept. 2 5
eunhan intelligens, oculos videntes, & aures audientes. Spiri- Joh. 6 29.
nbisn tus ſanctus eſt Spiritus regenerationis & renovationis. Deat. zo, 4.

tet .
t tegelil ss Ille aufert durum, lapideum cor, & donat novum, mol- Matt. 13, 1.

=S 66 le, & carneum cor, ut in præceptis ejus ambulemus. II- Tit. 3, 6.
Mi ., le nos in Chriſto Jeſu creat ad opera bona: & nos no- Ezg. n. 19
õ Vas creaturas facit. Et ut paucis dicamus: omne do- Deut. 30 5
ritni, n num bonum eſt à Deo. Nemo poteſt ad Chriſtum ve- pſal Fr ,12.

ſise nire, niſi Pater traxerit eum. Nemo novit Patrem, niſi Eph. 2, 10
nb, * cui Filius revelare voluerit. Nemo poteſt ChriſtumDo- 2. Cor 5, .
Ith le minum appellare, niſi per Spiritum Sanctum. Sine me Gal. 6 5 7
in (inquit Chriſtus) nihil facere poteſtis. Omnis ſuffi⸗ Jac. n 17.
sin e . Ccientia noſtra à Deo eſt. Et quid habes, quod non ac- Foh. 6,44.
cepiſti? quid igitur gloriaris, quaſi non acceperis? Meeth. II,
SS Tt 5 Et 27.

664 H. DE LIBHRO

Et ſane D. Auguſtinus hoc ſcripturæ loco, convictum ſe
5

2 kenncni
. eſſe fatetur, ut opinionem, quam antea ea de re falſam “
2. Cor. 3, F. conceperat, abjiceret. Senſerat enim gratiam Dei in Umirborm,
r. Coy. 4,7. eo tantum conſiſtere, quod in præconio veritatis Dei bikinfb
De prade- Voluntas nobis revelaretur: ut autem prædicato nobis Ehulſcoz
Kindt.c. 4. Evangelio conſentiremus ⸗ noſtrum eſſe proprium, S
& ex nobis eſſe, Item, Eravi (inquit) cùm dicerem, no- Keuld
ſtrum eſſe credere & velle, Dei autem, dare credentibus “ de
& volentibus facultatem operandi. è ⸗
Hæc doctrina in ſacris literis ſolidisſima fundamen- lanice r
ta habet, & Auguſtanæ Confesſioni, aliisque ſcriptis haintene
publicis & approbatis, quorum ſupra mentionem Rl
fecimus, plane conformis eſt: quemadmodum dicta, Atrinn N
. onum.

quæ recitabimus, luculenter teſtantur.
In Articulo X Auguſtana Confesſio hæc verba
habet: Homines ſine Chriſto, ſine fide, & ſine Spiri:
tu ſancto ſunt in poteſtate Diaboli, qui impellit homi-
nes ad varia & manifeſta ſcelera. Ideo primum do-
centur homines de fide, quomodo Spiritus ſanétus de-

tur, & quod Chriſtus nos juvet, & tegat contra Diabo- SSZ
eiren

Ptigtatungta
Urnlter ſnhr
Udrei Cprz,
ni Soirttun
eniinartien
eententiz;
henteniin

lum, &c. Et paulo poſt: Humana ratio & virtus ſine 8 * mad
Chriſto nimis infirma eſt ad reſiſtendum Diabolo, qui in giamk
impellit homines ad peccandum, &c. ſirihnd
Ex his manifeſtum eſt, quod Auguſtana Cenfesſio mienetgon
hominis voluntatem in rebus ſpiritualibus haudqua- ea algü de
quam liberam pronunciet: ſed affirmet, hominem el⸗ ntn
ſe in Diaboli poteſtate: Quomodo igitur ſuis ipſe vi- eeeb
ribus ad Evangelion, aut ad Chriſtum ſe converterée H nirhei
»e 0flet? S oale koperetn
Saee 5 Apologia Confesſionis de libero arbitrio ad hine heul
zis. modum docet: Non adimimus humanæ voluntati li- Knie n ſan

bertatem. Habet enim libertatem in operibus & rebus
deligendis, quas ratio per ſe comprehendit, &c. Et pau-
lo poſt: Humana corda ſine Spiritu Sancto, ſunt ſine

timore Dei, ſine fide, & fiducia erga Deum, non crede ſe kenänin
eex⸗

110

pure Monir

t⸗ *
anantes ateni

r enim gain

.
R

n rechni kin
t auren rlint

noſtrun dl⸗ n⸗
(ugti) nine

iantenn, Meti

etandl.
sſolasdme

ketoni, Ane

honmn ln ee

: Aenuima.

,teſtantut.

na Coxfeſid

,kwil 1

juboli gu e⸗

ſcelen. Nn

nnd in
et, tegt (Nlli,,

launa du0

nns
ein nl N
voOwmplehee ,
en en⸗
ende!

nume

AkBITRIO 665
ſe exaudiri à Deo, ſibi remitti peccata, & in tribula-
tione velle Deum opem ferre: igitur ſunt impia.
Porrô arbor mala non poteſt ferre bonos fructus. Et
ſine fide iĩmpoſſibile eſt placere Deo. Igitur, etiamſi con-
cedimus Libero arbitrio libertatem & facultatem ex- .
terna legis opera efficiendi: tamen illa ſpiri tnalia non
tribuemus libero arbitrio, ſcilicet, vere timere Deum,

Matt.7,18.
Ebr. II, 7.

vereé credere Deo, &c. Hæc ſatis clareè teſtantur, quod

Apologia humanæ voluntati nullas vires attribuat, vel
bonum inchoandi, vel ex ſeſe cooperandi.
In articulis Smalcaldicis ſequentes errores de libe-
ro arbitrio rejicuntur: quòd homo liberum habeat
arbitrium, bonum agendi, & malum omittendi, &c. Et
poſt aliqua tanquam error repudiatur, cùm docetur:
Non poſſe ex ſcriptura probari, ad bonum opus neces-
ſario requiri Spiritum Sanctum, & ejus gratiam.
Prætereà in articulis Smalcaldicis hæc leguntur. Et
hæc pœnitentia in Chriſtianis usque ad mortem durat.
Luctatur enim cum reliquiis peccati in carne, per to-
tam vitam: quemadmodum D. Paulus Rom. 7. teſta-
tur, ſe luctari cum lege membrorum ſuorum, atque hoc
non propriis viribus, ſed Spiritus ſancti dono, quod re-
miſſionem peceatorum ſtatim ſequitur. Hoc doenum

De pecca-
Origs-

nis.

De pœni-
tentia.

Rom. 7, 23.

quortidie aliquid de reliquiis peccati expurgat, & in

hoc incumbit, ut hominem verèe mundum & ſanctum
reddat. Hæc verba Prorſus nihil de noſtra voluntate
loquuntur: neque dicunt, quod ea, etiam in renatis,

aliquid ex ſeſe operetur, ſed omnia Spiritus ſancti do-

no adſcribunt: quòd hominem emundet, & de die in
diem meliorem & ſanctiorem faciat: & ab eo opere vi-
res noſtræ propriæ prorſus excluduntur. De entio
Major D. Lutheri Catechismus ſie habet: IIlius 1ιοanιοπ

Catholicæ Chriſtianæ Eccleſiæ ego quoque pars ſum & snbolt

membrum: omnium bonorum, quæ ipia habet, parti- Wofftoli.

Cceps & conſors: per Spiritum Sanctum enim ad eam

bom⸗

666 II. DE LIBERO

comnmmnionem cœleſtium bonorunt intro „ &D

. . ⸗ et.
Eccleſiæ ſum inſertus: hoc videlicet medio dancd der-
bum Dei audivi & adhuc audio: noe cniun d
eſt, per quod aditus ad Eccleſiam D 1 deratee lu.
Antequam enim in Eccleſiam Chriſti

jaboli ipi : quia de DEO
mus,vilisſima Diaboli mancipia eramus: q EO

& Chriſto nihil norerarrg. Spluitut nen men
cum ſancta Eccleſia Catholica ad!
de diem: & per Eccleſiam nos ſanat, ebenber usd
utitur in docendo & propagando Dei de Pebinga
ipſe ſanctiſicationem noſtram operatu Uememut
ut de die in diem proficiamus, & in fide ac le eif⸗
atque in ferendis bonis ſidei fruétibus 1 hle e
cit, progreſſus ſubinde majores Seintnlte;, Ge ,heni
omnibus, quæ jam e Catechiſmo reci de und au
noſtri arbitrii, aut cooperationis noſtræ, anega
dem verbulo fit mentio: ſed omnia Spiren ar eihi
rribuuntur: quod, videlicet nos per minickakn ⸗ 5
in Eccleſiam Dei introducat, in qua nos erihus hroſtei.
ficiat, ut quotidie in fide & bonis op ridus Hrone
18. . ique
¹(Qamnisautemn renati, etiam in hac e tentunc
progrediantur, ut bonum velint, coane dcant: tamnen
Bene agere atque in õ rnsar 20.
hoc ipſum (ut paulo ante dictum eſt)

ſed Spiritus

Cceole, guand
ugkliun roceyit
(AIncintcarit & co
Wltumam Ecc

uit ndiicr, &
hllblconter⸗

Ii epliation

Unitrikee ſunt

uialnosven
Mermobis Dint

Erhoiiulndoe
Umnd d⸗
Huenſinonia
EChriumv

iInfumm lanctum,

uChrikum pe
AINIII. H,

unsntntot,

inhmngemsdl

Anoenone
W
llatelitr
S umnlniel dela

nntangun

“ unimmn ben

eani Kgan

SSs noſtris proficiſcitur: im ürmuna
D 3, luntate, aut à viribus noſtris proficiſcitur ratur in Dunt.
Phil. 2 I: , u Paulus ipſe de hac re loquitur) her dum Rrmmnbisd
nobis illud VELLE & PERFICERE. SWen tribuit, ufln 1
etiam anbi Apoſtolum hoc ogue ſoi ien Cuilo ar ial,
Eph.z, Io. cum inquit: Ipſius ſumus factura, crea 5, ut in il- ufrälſinn
Ph. 2, Jeſu, ad opera bona, quæ præparavit Deu » ut in e aaurm
ambulemus. . iptum eſt: „. Aholm
Us li minoti Catechiſmno D. Lutheri ſic erire eſt. aſeffe
Credo me non propria mea ruclone aut ahide (A
ſiun Chriſtum Dominum meum credere, aca venire iunha

PE

Onofudl inodt
ilcet rdi u
Ccio: noc eun u

am Deinobiſet⸗ R

am Cniti, Umtn

lpia Crimlt,guti 1.

Catholcaa Mi
ns ſmteſiſtf
gango Ding D
mopetenun
mEinbi⸗
Gres finni

igno Ketnmm

tion’s SS
m
msetti
, quanos
ngun

bons 0)

. 4
Ginm
„ NleN.

de.
3

e,

3
..

n

5
4

etiaminhr
elint,

ebe

ARBITRIO. 65557

venire poſſe, quandoquidem Spiritus ſanctus me per

Evangelium vocavit, ſuis donis illuminavit, in recta fi-

de ſan ctificavit & conſervavit, quemadmodum univer-
ſam Chriſtianam Eccleſiam in terris vocat, colligit, illu-

minat, ſanctificat, & in vera ac una fide in JESI M

CHRISTUM conſervat, &c. 4
Et in explicatione ſecundæ petitionis in Oratione
Dominica hæc ſunt verba: Qui fit hoc? (ut ſcilicet re-
gnum Dei ad nos veniat) Reſponſio: Quando cœle-

fſtis Pater nobis Spiritum Sanéctum ſuum largitur, ut

verbo ejus ſancto per gratiam Dei credamus, & pie vi-
vamus, &c. . S
Hæc teſtimonia affirmant, nos propriis viribus non
poſſe ad Chriſtum venire, ſed Deum dare nobis Spiri-
tum ſuum ſanctum, à quo illuminamur, ſanctificamur,
& ita ad Chriſtum per fidem adducimur, atque in ipſo
conſervamur. Hic nec voluntatis noſtræ, nec coope-
rationis mentio fit.

His adjungemus dictum, quo D. Lutherus tandem

adhibita proteſtatione ſeipſum declarat, quod in hac
doctrina usque ad vitæ finem perſeverare velit. Verba in
majore Confeſſ. de ſacroſancta Cœna hæc ſunt: Reji-
cio & damno tanquam meros errores, omnia dogma-

ta, quæ noſtrum liberum arbitrium prædicant, utpote

quæ auxilio & gratiæ Salvatoris noſtri Eſu Chriſti ſim-

pliciter repugnant. Cùm enim (extra Chriſtum) mors
& peccatum nobis dominentur, & Diabolus ſit DEUIS

& princeps noſter, non poteſt hic eſſe ulla potentia
aut virtus, ſapientia, aut intelligentia in nobis, qua

àld juſtitiam & vitam nos parare & eam quærere poſhi-

mus, ſed conſtat nos plané excœcatos & captivos, &

peccati ac diaboli mancipia eſſe, & facere atque cogita-

re ea, quæ ipfis placent, & DEO & præceptis ejus ad-

verſa ſuunt.

In his verbis D. Lutherus piæz ſanctæque memoriæ,
V libero

R.

es II DäE LIBERO

—

Ubero noſtro arbitrio prorſus nibil virium tribuit, qui-
bus ſe homo ad juſtitiam præparare, aut eam quærere

posſit. Contrà vero docet, hominem excocatum

memntten

&
tlemonibus
üm augneom

captivum tantummodo voluntati Satanæ parére, & ea, euleionem,
quæ Deo diſplicent, facere. Quare non eſt in hoc ne- u liz negl
gotio ſomnianda ulla cooperatio voluntatis noſtræ, in püſiie muural
hominis converſione. Etenim neceſſe eſt, ut homo di- mem penet
Vinitus trahatur, & ex Deo renaſcatur: aliàs nulla in mäuatter,
cordibus noſtris cogitatio eſt, quæ à ſeipſo ad Evange- mſun il
lion amplectendum, ſeſe convertat. Hoc negotium D. nnhleſpi
Lutherus in libro ſue, De Servo arbitrio contra Era- tbeallſel
ſmum, egregie & ſolide explicuit, atque fententiam wWhinnalcn
hanc piam & invictam eſſe demonſtravit. Poſteà, in Eiyelackinn
Commentario illo præclaro quem in Geneſin ſcripſit Alnechine re
(præcipuè in explicatione 26 capitis) eandem repetivit uiitfinc
& declaravit. Eo loco etiam alias quasdam peculia- tti iſ genin
res ab Eraſmo motas diſpurationes (ut, de abſoluta E
necesſitate, &c.) attigit: & quomodo eaintelligi &σac- Aüirn ui
cipi vellet, contra omnes finiſtras ſuſpiciones & corru- ſuünceingleg
ptelas, pia explicatione optime munivit. Ea hic re- dſnlen
petita eſſe volumus: & ut diligenter legantur, omnes tnokenin
Quare male docetur, cum fingitur; hominem non hlt l
renatum adhuc tantum habere virium, ut Evangelion und
amplecti, eoque ſeſe conſolari cupiat: & hoc modo hu- Ellllmmnos .
manam voluntatem (qualis natura eſt) in converſione lu ſatin
aliquo modo cooperari. Hæc enim falſa opinio ſacro- kene cbeal
ſan&tæ ſcripturæ, piæ Auguſtanæ Confesſioni, ejuslem Mhhang,
Apologiæ, Smalcaldicis articulis, Majori & minori Ca- miisdi
techiſinis Lutheri, & aliis hujus excellentisſimi & divi- ſunſzi
nitus illuminati Theologi (criptis repugnat. * . entin ſde
Non ignoramus autem, & Enthuſiaſtas & Epicuræz-⸗ dene eenl
os pia hac, de impotentia & malitia naturalis liberi ar- ilt 4
bitrii, doctrina (qua converſio & regeneratio noſtra ſo- enn 8
u Deo, nequaquam autem noſtris viribus tribuitur) Nnle
iimie,;,

0. MMM ARBITRIO 669
, impie turpiter, & maligne abuti. Et multi impiis i illo-
e, ten e rum. ſermonibus offenſi atque depravati, diſſoluti & fe-
Enen eemne rI i fiunt, atque omnia pietatis exercitia, orationem, ſa-
Zrmrrte le cram lectionem, pias meditationes, remiſſe tractant
are onekilla . aut prorſus negligunt, ac dicunt: quandoquidem pro-
ümunn priis ſuis naturalibus viribus ad Deum ſeſe convertere
Ccle hb keu nequeant, perrecturos ſe in illa ſua adverſus Deum con-
ſanr äntli tumacia: aut expectaturos, donec à Deo violenter, &
Ae Contra ſuam ipſorum voluntatem convertantur. Et
8 ean cum in hiſce ſpiritualibus rebus nullan- agendi faculta-

umi tem habeant, ſed totum illud converſionis negotium ſo⸗
abiti ſr lius Spiritus ſancti operatio ſit, negant ſe porro verbum
it, nl ie Dei vel audituros vel lecturos, aut Sacramento uſuros:
t ſed expectare velle, donec ipſis Deus immediaté cœlitus
.

lnnu dona ſua infundat, ut revera in ſe ipſis ſentire & experi-
senon entia ipſa certiores ſieri posſint, ſe 4 Deo converſos
lins quus elſle.
, Alrllii vere ‚utinfrmæ && perturbatæ mentes, non ſa-
neer tis rectè intellecta pia noſtra doctrina de libero arbi-
lilhcin⸗ „trio, fortaſſe in triſtes has cogitationes & periculoſam
mIIN. dqdubitationem incidere poſſent: an ſint à Deo electi: &
entet eunnh an Deus dona illa per Spiritum ſanctum in ipſis opera-
ri velit: præſertim cum in cordibus ſuis non adeo fir-
Putun tmmm/ „mam & Rlagrantem fidem, promtamque obedientiam-
run, tbef, 4 ſed ſolummodo meras infirmitates, miſerias & angu-
i4 43 ſtias ſentiant.
E)in eune Hanc ob cauſam porrò verbo Dei docebimus: que-

intaho, ii modo homo ad Deum convertatur: quomodo & qui⸗

. Cekiu bus mediis (videlicet per verbum vocale, & per Sacra-
SS un menta) Spiritus ſanctus in nobis efficax ſit, & veram pœ-
celenn nii nitentiam ‚fidem, novasque ſpirituales vires ac facultates
enn “D ad bene agendum, in cordibus noſtris operari & largi-
“ ri velit: & quemadmodum nos erga oblata illa me-
D 2 dia gerere, & iis quomodo uti debeamus.
eo Non eſt voluntas Dei, ut quisquam pereat: ſed vulke,

Ez. 33, I.

Joh. 3,16.

1. Cor. I, 21.

Act. 10, 6.

Rom. 10, 17.

Foh. 17.

B. I. 20.

Matth. 17.
g. F 7

—

670% II. DE LIBERO

ut omnes homines ad ipſum convertantur, & in æter-

num ſalvi fiant. Vivo ego (inquit Dominus) nolo mor-
tem peccatoris: ſed ut convertatur & vivat. Sic enim

Deus dilexit mundum, ut filium ſuum unigenitum da-
ret: ut omnis, qui in eum crediderit, non pereat, ſed
habeat vitam æternam.
Proptereà Deus pro ſua ineffabili bonitate & cle-
mientia curat, ut & ſua divina & immota lex, & miran-
dum conſilium, de liberatione noſtra, ſanéctum videli-
cet & ſalvificum Evangelion de æterno filio ſuo, unico
Salvatore & Redemtore noſtro JEſu Chriſto, publicè
annuncientur. Ea prædicatione æternam Eccleſiam
ſibi genere humano colligit: & in hominum menti-
bus veram ponitentiam, agnitionem peccatorum, &

ſidem veram in filium Dei, Eſum Chriſtum, operatur.

Et viſum eſt Deo per hoc medium, & non alio modo,
nimirum per ſanctum verbum ſuum, cùm id vel prædi-
cari auditur vel legitur, & per Sacramentorum legi-
tmum uſum homines ad æternam ſalutem vocare, a
ſe trahere, convertere, regenerare, & ſanctificare. Quia
in Dei ſapientia(inquit Apoſtolus) non cognovit mun-
dus per ſapientiam Deum: placuit Deo per ſtultitiam
prædicationisilalvos facere credentes. Et Angelus in-
quit: Petrus loquetur tibi verba, in quibus ſalvus eris
tu, & univerſa domus tua. Et: Fides eſt ex auditu, au-
ditus autem per verbum Dei. Item: Sanctifica eos, pa-
ter, in veritate tua, verbum tuum eſt veritas &c. Oro

autem pro iis etiam, qui per ſermonem ipſorum in me

ſunt credituri. Quapropter æternus Deus pater Co

Ieſtis cœlitus de filio ſuo dilecto, & de omnibus, qui
ipfſius nomine pœnitentiam &α remiſſionem peccato-
rum prædicant, clamat: HINC AUDITE.

Hanc verbi Dei prædicationem audire oportet

omnes, qui æternam ſalutem conſequi cupiu

catio enim verbi Dei, & ejusdem auſcultatio, ſunt Spi-
ritus

„

0

daat

nt. Prædi-

imbnckiinktrun
reredthom
s leck ert

4
Hebbl verbu
hhels nerte

choe nuedium
4

Arumn Kandn

Umnlilakt⸗ tr
isEpecczt

rttrrores tue
annuncarion

Tinun N dern en⸗
ind dement

l olerrtl

ahe
Monen Der
Pei

odgikglan
lnr.

Una

ieen
enhnele (One

&gare:
usckogert

um
ſerho cre

y.

rnator

o ARRBITRIO. 671
menm,AIE ritus ſancti inſtrumenta, cum quibus, & per quæ effica- ðð

tonine citer agere, & homines ad DEllM convertere, arque in
Nunt N t Ali pſis & velle & perficere operari vult. H

num mp Hoc DEI verbum homo, etiam nondum ad DEIIM
idert,uN Converſus, nec renatus, externis auribus audire aut le-
gere poteſt. In Ejusmodi enim externis rebus, ut ſupra

efakintenmete dictum eſt, homo adhuc, etiam poſt lapſum, alique
TimmnAE modo liberum arbitrium habet, ut ad cœtus publicos
Folreſandum “ Eccleſiaſticos accedere, verbum Dei audire, vel non
entemofln audire poſſit. 2OðOèMBM
n Oingg Der hoc medium ſeu inſtrumentum, prædicationem
One zenmeé nimirum & auditionem verbi, DEus operatur: emol-
Linhonnme⸗ lit corda neſtra, trahitque hominem, ut ex concioni-
tonem Na bus legis & Peccata ſua, & iram DEI aghoſcat, & ve-
mChiHE“ ros terrores atque contritionem in corde ſuo ſentiat.
Et per annunciationem ac meditationem Evan gelii, de
gratuita & clementisſima peccatorum remisſione in
Grummmu Chriſto, cintillula fidei in corde ipſius accenditur, quæ
unlmnii remiſſionem Peccatorum Propter Chriſtunn amplecti- .
IA/ tur, & ſeſe promiſhione Evangelii conſolatur: & hoc
mam modo Spiritus ſanctus, qui hæc omnia operatur, in cor
mittitur. S
Etſi autem utrumque, tum concionatoris plantare &
rigare, tum auditoris currere & velle, fruſtrà omnino
eſſent, neque converſio ſequeretur, niſi Spiritus San-
cti virtus & operatio accederet: qui per verbum prza-
dicatum & auditum corda illuminat & convertit „ Ut
u homines verbo credere & aſſentiri poſſint: tamien
neque concionator neque auditor de hac Spiritus
" Sancti gratia & operatione dubitare debent. Quin
potiùs uterque certo ſciat, ſi verbum DEI, juxta man-
datum & voluntatem DElI pure & ſincere prædicatum
fuerit, & homines diligenter & ſerio auſcultaverint,
. illudque meditati fuerint, certiſſime Dominum gra-

Cal. 4, 6.

ſunm cuun

onemn 77.
eglienn tia ſua præſentem adeiſe, & largiri ea, ut paulo ante

S. Ta,
1 Machun 9 U u dictum

dictum eſt, quæ homo aliâs ſuis propriis viribus neque –
accipere, neque dare poteſt. De præſentia enim, eitme
operatione & donis Spiritus ſancti non ſemper ex ſenſu tihim)pror
. (quomodo videlicet & quando in corde ſentiuntur) fülltek den
judicari debet aut poteſt: Sed quia hæc ſæpe multiplici noc wolunt
infrmitate contecta ſunt, ex promifhone verbi Dei Ainilcithll
certo ſtatuere debemus, quod verbum Dei prædicatum nind hoffünenn
& auditum reverà ſit miniſterium & organon Spiritus lmer Palnitnis

I. Cor. 21, .
p. 14. ſeq;. ſancéti, per quod in cordibus noſtris vere efficax eſt & crmnt⸗ kepug
operauarr— ſlri i
At ſi homo quispiam neque verbum Dei audire, ne- rit Deng h
que legere velit, ſed potiùs miniſterium verbi & Eccle- Nc Auem ann
ſiam Dei contemnat, & in peccatis ſuis ita moriatur & ultrittel
. pereat: is neque ex æterna Dei prædeſtinatione quic. lktlens

quam conſolationis capere, neque miſericordiam apuc N C0
Deum conſequi poteſt. Chriſtus enim, in quo electi ſu- MWectcttur:
mus, omnibus hominibus clementiam ſuam in verbo fünalbo hab
& Sacramento offert, & ſerio vult, ut verbum illud au- Ihmum &l,
diatur: ac promiſit: ubicunque duo ut tres in nomi- kinſeccgtöm
Matth. 18. ne ejus congregati fuerint, &verbum ejus piè tractave-. nd gentin
65p. 20. rint, ibi ſe in medio ipſorum adfuturum. J “ wriede nockn

uare cum homo prophanus inſtrumenta ſeu me- lhiid n
dia Spiritus ſancti contemnit, neque verbum DEl au- Wiinee
dire vult, non hit illi injuria, ſi à Spiritu ſancto non EH e megendi
luminetur, ſed in tenebris infidelitatis ſuæ relinquatur, imi & Mur
èSd pereat. De hac re ſic ſeriptum extat: Qudbties volui melin l
äatth.. congregare filios tuos, quemadmodum gallina con- imnte 4
b. 37. gregat pullos ſuos ſub alas, & NOLIISTIZA Kiintedig g
Et hac ratione recté etiam dici poteſt, homifſem non nhmbihe,
eſſe lapidem aut truncum. Lapis enim aut truncus nntk
non reluétatur ei, à quo movetur: ſed neque intelligir munfum
aut ſentit, quid ſecum agatur, ſicut homo DEO fua vo- intien
luntate reluctatur, donec ad Dominum converſus fue- ncihonn
rit. Et tamen verum eſt, quod homo, etiam ante con- S
verſionem, ſit creatura rationalis, quæ intellectum & i
voluntatem habeat: (intellectum autem non in Wu
” divv-

4 *

Wivinis, & volun⸗ AnDIrNIG
velty inraienon ut bonum Cſalutare aliquid D
eſt dictum) prorſus n eainire ſuam (ut fxpé janl.
lenn heout Benmiort ntn poteſt. E Et hac in par- M
verbo & voluntati Pel, e aut trunco: quia repughat
6 cati reſuſcitet, ill i Dei, donec Deus eum à morte pec-
t; uminet atque renovet. Etſi autem- Do-

nnlan tetkan
in corte 4
allee eſe

tikionentl
Dulmn Deipr inus hominen m non 60 1
& otoman r⸗ Aemper ir git, it convertatir (qui enim
G Dlann f e Spin itui Sancéto ? eſiſtunt 7
,& veritati agnitæ per- Ack. 7, Fl.

ſeveran
tes 1 „
daniz Aairi ien ignant: quod ſanctus Stephanus indu-
rtahir en ibuk⸗ : hi non convertuntur:) attamien .
Ominer S
Sic autem eum ahit, n; duem (Curcten decrevit.
natus fiat intellectus, ut ex intellectu cœecato, illumni
ta & obedliens vol us, & ex rebelli voluntate fiat prom-
¹
NOVIIM COR CREA hoc ipſum ſcriptura vocat, ,
rectè dicitur: hominem E. Bam ob cauſam etiam n 12.
ſpirit ante converſi
ualib rſionem in rebus
o habere MODIIM AGERNDI ali l
it onum & ſalutare: C NDI aliquid, quod I.
um enim homo ante c converſio-

. Kor A
lisvere erail

bumDinint .
tinin
tisſuslun
Prltt üutaete

enſen ni

né in peccat
4 arde en nbrkuit ſit: non poteſt in ipſo aliqua vis
umesi“ non habet Sockun. in rebus ſpiritualibus ineſſe: itaque
II ope 1
Tmm’ . tandi ſe u age
iNtumen mne Quando vero de eo endh alidmd inrebus
SII ag gi Ar.
e omine operetur tur, quomodo Deus in
ecteſatan) nodum gend ihe erum quidem eſt, quod D Deius alium
1 4 habeat it . eus aliu
Stn tionali, & alium eo In upoe resturs e⸗
HI alta licin
qua irrationali cre-

atura, vel in
homini ante iraen trunco: nihilominus ea de cauſa
wodm eS doni in rebus divin rſionem ejus modus agendi aliquid
Ouedi iam homo eſt lnis rri. tibui non poteſt 6 Huando veroö
g e. converſus& 0
ctehn . renovata eſt: gilluminatus, eitis . D
oreh i ejusque vo DZ
Trenarus E noynd he homo N ILT BRtiiN ta⸗ “MM
s homo eſt: & 5 tenus ee
eſt: & lege Dei delectatur, ſecun- Remnm. §, I4.

I .
s eul
. D e Nr
A, dü interiore
m hominem. Et in p poſteruin tantum b
antum boeni &

rtol
( M.

thonn tamdiu bonu
n m opera
