gem, ldd ruere in deſperationem. Quod ſi remiſſio peccatorum,
letenm,

& reconciliatio non contingit gratis propter Chriſtum,
ſed propter noſtram dilectionem, nemo habiturus eſt
remiſſionem peccatorum, niſi ubi totam legem fecerit,

harizum, 6

hec end 3s
i oab quia lex non juſtificat, donec nos accuſare poteſt. Patet
meg hnme igitur, cùm juſtificatio ſit reconciliatio propter Chri- B
. . . . . .
ſus ſtum, quod fide juſtificemur, quia certiſſimum eſt ſola
ant Sonaf l ipi remiſſid . Aug. C. M.
en e accipi remiſſionem peccatorum. N vei. Sy
1 5 . . . . . * . 3
Cri tc Nunc igitur reſpondeamus ad illam objectionem,“ 335.
lagnunn 1 „ quam ſuprà propoſuimus. Recte cogitant adverſarii
cNNNS dilectionem eſie legis impletionem, & obedientia erga

emem legem certe eſt juſtitia, ſed hoc fallit eos, quod putant
mniettene, nos ex lege juſtificari. Cum autem non juſtificemur
clle, ieni⸗ ex lege, ſed remiſſionem peccatorum, & reconciliatio-
Glla rla⸗ nem accipiamus fide propter Chriſtum, non propter di-
noleat ii⸗ lectionem aut legis impletionem: Sequitur necefſario,
ctNnA quod fide in Chriſtum juſtificemur.

, t ſa⸗ 1 Deinde illa legis impletio, ſeu obedientia erga le-
Camu, i gem, eſt quidem juſtitia, cùm eſt integra, ſed in nobis
Dat⸗ Ten eſt exigua & immunda. Ideo non placet propter ſeipſam,
tanthn F S5 nen
1 .

I. Cor. 454.

¹

Plal 32, 1.

Rom. 4.

Rom. 8, 36.

98 III. DEz DIIECTIONE ET

non eſt accepta propter ſeipſam. Quanquam autem ex

his, quæ ſupra dicta ſunt, conſtet, juſtificationem non
ſolùm initium renovationis ſigniſcare, ſed reconciliatio-
Lnine .
nem, qua etiam poſtea accepri ſunms: Tamen nunc

multo clarias perſpici poterit, quod illa inchoata legis
impletio non juſtificet, quia tantùm eſt accepta propter

ſdem. Nec eſt confidendum, quod propria perfectione,

& impletione legis, coram DEO juſti reputemur, ac non

poriùs propter Chriſtum.
Primm, quia CHRISTUS non defſinit eſſe media-
tor, poſtquam renovati ſumus. Errant, qui fingunt eum
tantnmprimam gratiam meritum eſſe, nos poſtea place-
re noſtra legis impletione, & mereri vitam æternam. Ma-
net mediator Chriſtus, & ſemper ſtatuere debemus,
quod propter ipſum habeamus placatum DElIM, et-
iamſi nos indigni ſimus, Sicut Paulus aperte docet,
cùm ait: Nihil mihi conſeius ſum, ſed in hoc non juſti-
ficatus ſum, ſed ſentit ſe fide reputari juſtum propter
Chriſtum, Juxta illud: Beati, quorum remiſiæ ſunt ini-
quitates. IIla autem remiſſio ſemper accipitur fide. Item,
Imputatio juſtitiæ Evangelii eſt ex promniſſione, igitur
ſemper accipitur ſide, ſemper ſtatuendum eſt, quod fi-

de propter Chriſtum juſti reputemur. Si renati poſtea

ſentire deberent, ſe acceptos fore propter impletionem
legis, quando efſet conſcientia certa, ſe placere DEO,
7 2

càùm nunquam legi ſatisfaciamus? Ideo ſemper ad pro-

miſſionem recurrendum; hac ſuſtentanda eſt infirmi-
tas noſtra, & ſtatuendum, nos propter Chriſtum juſtos
reputari, qui ſedet ad dextram Patris, & perpetuoô in-
terpellat pro nobis. Hunc Pontificem contumelia afficit;
ſi quis ſentit ſe jam juſtum & acceptum eſte, propter
propriam impletionem legis, non propter illius promis-
ſionem. Nec intelligi poteſt, quomodo fingi queat ho-
mo juſtus eſſe coram Deo, excluſo propitiatore & me-
diatore Chriſto.

ltem

ar
ltem
Ma, tota
glacet
d wopten
Clſetnos;
s latis
lns! un⸗
cdi regan
Urüm à
Ur, quoch
Cod Pii a
oni fue,
non intat
In, guo
MIaum. II
gi Peccati.
le. Et Da
tio, gliane
ſtns. Hic
Rensir,
Migiturin
Mhutari 9
Gnbit a t
dpottere
drliſunt,
Mrcat, de
Verds ii
1, Con⸗
a 1

ckon

Dei, dub
P rimat 2
i. deal

IMPLETI ONE LEGIS. 91
Item quid opus eſt longa diſputatione? Tota ſci-

1
ſaimenm ptura, tota Eccleſia glamat, legi non ſatisſieri. Non ig-
Afecoochm. Lur placet illa inchoata legis impletio propter ſeipſam, S”MM
: Tumen i led propter fidem in Chriſtum. Alioqui lex ſemper ac-
ndons dg cuſat nos; Quis enim ſatis diligit aut ſatis timet Deum?
rrgt ofn Quis ſatis patienter ſuſtinet aſflickiones à DEO impo-
rüetin ſitas? Quis non ſæpe dubitat, Utrüm Dei confilio an
caſu regantur res humanæ? Quis non ſæpe dubitat,
en tram à DEO exaudiatur? Quis non ſæpe ſtomacha-
ſnit ele nelt tur, quod impii fortuna meliore utuntur, quam pii,
en quod pii ab impiis opprimuntur? Quis ſatisfacit vo-
üſin . Ccationi ſuæ, quis diligit proximum ſicut ſeipſum? Quis
okeſe⸗ non irritatur à concupiſcentia? Ideo Paulus inquit: -
SS Non., quod volo bonum, hoc facio, ſed, quod nolo, mn. 7n9.
i malum. Item: Mente ſervio legi Dei. Carne autem ſervio g 25
m. DEUM, 25.

legi peccati. Hic aperte prædicat, ſe legi peccati ſervi-
re. Et David ait: Non intres in judicium cum ſervop g/ 45,2
tuo, quia non juſtificabitur in conſpectu tuo omnis vvi
vens. Hic etiam ſervus Dei deprecatur judicium. Item, pſeg
Beatus vir, cui non imputat Dominus peccatum. Sem-

19elke 00
boc non

emiſr unr 32, Il.

inrit 1e per igitur in hac infirmitate noſtra adeſt peccatum, quod
Omnillane impputari poterat, de quo paulo poſt inquit: Pro hoc g 5
lun t, d rabit ad te omnis ſanétus. Hic oſtendit, ſanétos etia¶am
gi lenal oportere petere remiſſionem peccatorum. Plus quam
Pter. inktue cœci ſunt, qui malos affectus in carne non ſentiunt eſſe
ſe plalel „Peccata, de quibus Paulus dicit: Caro concupiſcit ad-g&αρ⅞ 5, 17.

verſus ſpiritum, ſpiritus adverſus carnem, caro diffidit
Deo, confdit rebus præſentibus, quærit humana auxi-
lia in calamitate, etiam contra volumtatem Dei, fugit
afflictiones, quas debebat tolerare propter mandatum
Dei, dubitat de Dei miſericordia &c. Cuùm talibus af-
fectibus luctatur Spiritus ſanctus in cordibus, ut eos re-
primat, ac mortificet, & inſerat novos ſpirituales mo-
tus. Sed de hoc loco infrà plura teſtimonia colligemus,

quan=

Rom. 3. 31.

implentur, quando, q

92

n ſoluùm in ſeripturis,
abique obvia ſunt, no
quanquam u ique obyvi⸗
ſed etiam in ſancti

III. Dz DITECTIONE EFF

X
atribus.

ſtinus: Omnia mandata l
ino ſt, ignoicitur.
luid nonfit, ig
tiam in bonis operibus, ut cr
irit i itur ſfidem „ ctlanii
guirit ig E

1

“ê . 1. : er ſe
1 1 III P 4 1Pla P
OD 8 6 Or a (

digna eſſe, quæ placea

— . IIEC erg
tra Pelagianes: T uſtitia no-
Et Hieronvmus com Ftemur. Et juſtitia leif
t 2) res fat * . .
. 9S peccatores fa i conſiſtit mileri-
Huando nos peccato 1 ex Dei conſiſti
ſumus, proptio merito, ſed ex D
ſtra non ex pr

. 1
2=ð ata
illa inch
dia. Oportet igitur adeſſe fidem ”
cordia. Op ne, quæ ſtatuat nos propter ARlsc .
is implet 4 e 3
EXe ei M placatum. Nam miſeri
41 acatun.
habere D EUI

teſt ApPpPreh 1 3 1 ie Ctume. 2

. . B

— 4 1
0 ed △— X1 ef 1E„

9 1

lere, quod coram
poſſumus ſtatuerc, quc orem
n e “ ter noſtram inpleilt ni
DEO juſti ebernnr alibi je ktifcatio, ut e nil
legis, Sed quærenda ei. ſumus juſti coram rin.
8 nquilla; Non enim ” Sen
ſet k i judicium DEI, iraſcim . Siltunn
nec fugientes jr uod reconciliati fide prop do rer obei
dam eſt igitur, on propter legem, aut Nlek Peat
Id , Srd Anodh hæc inchoata impletio
noſtra; Se

opter ſidem on imputetur
P non imputet
propter ſi Et quod propter fidem en ans im
oc guod 3 tt im letioni legis, etiamſi conſpectus in
hoc, quod dee P 4 ſpecé

Jam fi eſt alibi quæ-
erter it nos. J⸗
itatis noſtræ perterrefacit
tatis noſtræ p
puri

munditiem, imo 5
Longe ſupra noſtram ndlitie & ſatisfactio
ſtincant. L. . ri debent mors ilam fa-
ſp “l ut ſtatuamus, nos prop tisfa-
Chriſti nobi⸗

tofackionen
kram ingl
Hoe doc

MIt nOs 41

um hoc
us, guin
Ina pro n
ſet ne di
Dropiiti
Clm mren
ocmn⸗
eandem ſe
Confunmmn
perfeclig
eczt,, n
Nemn (ettan

Mncarne veſk

Kmper,
Ipropter
lepropiin
pera noh
Cientir
hue prom
uocl habe
Der ſuam

Cdlcient i

Pnr Prete
lcati 1
non zoc
un ſunt
iuſtihcz .

EI

—

din in ſengn

u mandku
bus, Utctelin
petr ſe

Tuncttlſil
¹ conilin mie
in Ua incke
. CHRISTII
ticordin aonf
oreschoendi
niperfcen⸗

dereniicN
Kus cOhlenlid

t& hor ,
13 eteclin
ete, locen

rann inn
Colleci

IMFPLETIONE LEGIʒI. 95

—

tisfactionem habere propitium Deum, non propter no-
ſtram impletionem legis. DZ 6a1 4
Hoc docet Paulus ad Gal. 3. cùm ait: Chriſtus rede- O6ρ. à I3.

mit nos à maledictione legis, factus pro nobis maledi-

ctum, hoc eſt, lex damnat omnes homines, Sed Chri-
ſtus, quia ſine peccato ſubiit pœnam peccati, & victi-
ma pro nobis factus eſt, ſuſtulit illud jus legis, ne accu-
ſet, ne damnet hos, qui credunt in ipſum, quia ipſe eſt
propitiatio pro eis, propter quam nunc juſti reputantur.

Cum autem juſti reputentur, lex non poteſt eos accuſa-

re, & damnare, etiamſi reipſa legi non ſatisfecerint. In

eandem ſententiam ſcribit ad Coloſſenſes: In Chriſto Col.2, 10.
conſummati eſtis, quaſi dicat: Etſi adhuc procul abeſtis

à perfectione legis, tamen non damnant vos reliquiæ
peccati, quia propter Chriſtum habemus reconciliatio-
nem certam & firniam, ſi creditis, etiamſi hæret peccatum
in carne veſtra.
Semper debet in conſpectu eſſe promiſſio, quòd De-

us propter ſuam promiſſionem, propter Chriſtum velit

eſſe propitius, velit juſtiſtcare, non propter legem, aut
opera noeſtra. In hac promiſſione debent pavidæ con-
ſcientiæ quærere reconciliationem & juſtificationem,
hac promiſſione debent ſe ſuſtentare, ac certo ſtatuere,
quod habeant Deum propitium, propter Chriſtum, pro-
pter ſuam promiſſionem. Ita nunquam poſſunt opera
conſcientiam reddere pacatam, ſed tantum promiſſio. Si
igitur præter dilectionem & opera alibi quærenda eſt ju-
ſtincatio, & pax conſcientiæ, ergo dilectio & opera
non juſtificant, etſi ſunt virtutes & juſtitiæ legis, quate-
nus ſunt impletio legis. Et eatenus hæc obedientia legis
juſtificat juſtitià legis. Sed hæc imperfecta juſtitia legis
non eſt accepta DEO, niſi propter fidem. Ideò non juſtifi-
cat, i. e. neque reconciliat, neque regenerat, neque per
ſe facit acceptos coram Deo.
Ex his conſtat ſola fide nos juſtificari coram D EO.
. quia

—
.

–

4 HMl. Dr DIIECTIN Er

ipim i In peccatorum
1 cipinmus remiilone 1
quia ſola T de 3CCIPHI 5 1 1 1 C

ciliatio ſeu
iliationem, propter Chriſtum, i veroncil o ⸗
zafig Catio eſt res promiſſa propter Eail kum, n Prakrer
kegen Itaque ſola fide accipitur. Etſi donato Sp
legem. Itaque ſola fide-
Cto ſequitur legis impletio.

1SsIO AD ENTA
NSIO AD ARGIM
RESGRSEKSNRONIN.

. „ . —1 . E
entis, videlice
1 3 ar ijus cauſæ fundamem idelie
Rornnin is & e m, ſeu Evangelii, fei
rne ta, aanradr tinriobzi itant enim di-=
1 ilnere ea, quæ adverſarii objiciunt. C drenimc.
Gade le ibus, & omittunt dicta de pr tniſcer
Kne Sönel alcm ren s ſententias de le-
l autem reſponderi ad omne ue k
d e, g fieri ſine Chriſto, & ſi qu
teſt, quod lex non poſſit fier hribo a R die
Hunht civil ſine Chriſto, non placent 1. Qugre
unr rr e eſſe eſt addere, quod fides re
1 1 era, nec
Ane ocd prppiari ædicentur, quod ſint fructus
iratur, quod propter fidem prædi tur, e a
Ateti “ ia fidei. Ambiguæ & periculoſæ cau
& teſtimon .

Poëtæ: — — 69* 4 = A„ν– *, .
NWννααεα+ρσα Oααανωοναααια

N illa regula,
in ſt zuſa. Nam i
ac noſtra cau lam
. Idfit in hac no ie res
4 am modo recitavi, interpretatur omnia dicta, 4
qu 1
r. 1 ½ 1 1*
lge moberius mim ſeripturam alibi Legem, alibi Evan
atemur enim B ruin o-
eliumn ſeu gratuitam promiſſionem peccatorum p
2

iſſio legant, quod fi-
abolent gratuitam promiſſionem, cùm negant, 4

propter dilectionem ı
1 uod propter dilectio
des juſtiſicet, cum docent, quod prop

Fu, & re-
ccipiamus remiſſionem peccatorum,
Opera noſtra accipiamus remiſſionem p con-

e
meilliatie
Korumre
hitur abe
mentes à
remiſhone
dem in C
Nam legis
Videndun
enim li
onem.
dunt
tern a0 ez
& gratiar
debent he
ondum
ul Encti,

ropker ſie

lta Chrin
o Inhis
In, K
Donitregn,
Kra imder
li, Athar
Uecleſias,
I, ſunt
CHAIS
lu, Kir
ſunt ver
tis illun
kertis, 6
in inamis
Kiumphar
Pod C.

1

Er IMFPLETIONE LEGTIS. g95
Pecetonnnd cenciliationem. Si pendet ex conditione operum no-
NcNld Ktrorum remiſſio peccatorum, prorſus erit incerta. Erit
Kun, non og igitur abolita promiſſio. Proinde nos revocamus pias
lonn Spine mentes ad conſiderandas pronniſſiones, & de gratuita
remiſſione peccatorum & reconciliatione, quæ ſit per fi-
dem in Chriſtum, docemus. Poſtea addimus éc doctri-
UMENI nam legis. Et hæc oportet 6 oroααα ut ait Paulus.
U Videndum eſt, quid promiſlionibus ſcriptura tribuat.
Si enim laudat opera, ut non tollat gratuitam promis-
Canen,im ſfionem.
ſerbrangehüA Sunt enim facienda opera, propter mandatum Dei,
1. Cnmtaim item ad exercendam fidem, item propter confeſſionem
a de pandt & gratiaruimn actionem. Propter has cauſas neceſiario
s ſententind debent bona opera fieri, quæ quanquam fiunt in carne
eChrito, dil nondum prorſus renovata, quæ retardat motus Spiri-
en 0C rus Sancti, & aſpergit aliquid de ſua immundicie: tamen

ge, gluſin Propter fidem ſunt opera ſancta, divina, ſacrificia, & po-
canodhrie Iitia Chriſti regnum ſuum oſtendentis coram hoc mun-
R do. In his enim ſanctiſicat corda, & reprimit diabo-
Kenimilu lum, & ut retineat Evangelium inter homines, foris op-

ponit regno diaboli, confeſſionem ſanéctorum, & in no-

ſtra imbecillitate declarat potentiam ſuam, Pauli Apoſto-
ℳ* „ Ui, Athanaſii, Augufſtini, & ſimilium, qui docuerunt
enmα Eccleſias, pericula, labores, conciones, ſunt ſancta ope-

o ra, ſunt vera ſacrificia, DEO accepta, ſunt certamina

ne en D
en DH CHRISTI, per quæ repreſſit Diabolum, & depulit

1
ſeu
8

/
entur . . . . .d .
i a t ab his, qui crediderunt. Labores David, in gerendis bel-
ſe .
a

lis, & in adminiſtratione domeſtica ſunt opera ſancta,
ſunt vera ſacrificia, ſunt certamina DEI, defenden-
tile tis illum populum, qui habebat verbum DEI, adver-

gela ſus diabolum, ne penitus extingveretur notitia DEI in
kerc e terris. Sic ſentimus etiam de ſingulis bonis operibus
inokri 6in infimis vocationibus, & in privatis. Per hæc opera
negut, griumphat CHRISTUS adverſus Diabolum; ut
ter in qued Corinthü conferebant Rleemoſynam, ſanctum ¹.Cor. 16.
tonun,

.

belen Opus

hr.

rofecto
. , p
lones carnis,
icia aritatis, moicatiund e Rite. omine
rsn Alicii re externam regni Chri
itupera
eſſet vit

. . —
8. 1 I 4 4

. isque
. Squis
itam, quia Paulus areln Hrunt ie
Itam, Ter
& poſt hane wienn juxta nin hhe labores. At e
ipiet mer diſſimile 2. ſicut ur
recipiet ia, propter di unium, ſicut unus
S 1 4 . 3 Inium, . 1
diſſimilia kn lis & wquali⸗ en de is omnibus, qu
ſio peccatorum Us & offertur grati eccata. Accipi-
eſt IElt. ter Chriſtum remitti p
1 prop
credunt ſi

. . ori-
. In terr
conſtat . —
ulla opera, Sicut Dei opponi uß-
atio, nen propter u d non poſſunt iræ Fide juſtiſcati
C. 7 aee; u0 dicit : Ei
bus conſcientixæ, in t Paulus clare Dominum noſrunn
r. 1C1I r- Dom —
la noſtra Opera, Deum, pPer . habemus
Rom. 5, I. bemus erga & acceſſunmn des
pacem ade iſtum, per quem- facit, facit & cohære
ritum, per Dei facit, ope-
ESUM ia filios remur
. J . em qu . n me
de, & c. Fides aut huilifcatenem ne I, & cohæredes
Chriſti. fſicimur ribus
ribus nolis, Ans n Eitath Stern ſtificat nos, &
Chricti, non ſequitur, quia fides e
— 1 Ccon 1
Fides enim

. ta IIIud: n
7

6 1

1 & juſti⸗
tùm fide remifiio Pecca
tur igitur tan

juſtiſicatis jux⸗
EU M. Debetur autem juſtific
bet placatum D .
P 1. de honoran aren”
. 6, 2 1 ommendat nobis præceptum de P
. Ius c d en

ſant non

uuntatemn!

Job, inch
ultiblal
impiorum
eaii,ui
uoriam
“
Abiafce
(icnrd
Cperantur,
Cmulbas,
ur Eregt
tulcszl
Dalus ce
Hemn, hon-
Ee conſer
Ctrumcil

Qonumone

tus em
mmonio in
Alizigtt
uodteci
Uem pecett
etet & ol
dun

Cümho
lgalter

ſur credete
opter Chr

Mopter Ch-
Iund more
McCnul-
lentin

It

—
Crilided
Udem De. D
dine, DSZZ
carnis, M.
ti imer koun
Nrenis.
opol n,d

era entod

aut olthe⸗
nur) A An
um, Abru
t: Ungi
Emum

res. A

ium, ſcut
ohon 58,†

eccita. n

rum, .D
Dnlſtar in ten
Deioy
ide ee
minal uln
in m h. haben:
laet “ cn
n ngenn i
l, ens
1 5
orrbn at⸗

=

ct 10,,

n alihend, roß⸗
orßendt
Z n
SS
tes iu ſin,
ſhen, 17
en anie

c

9

IMFLETIONE LEGIS.

Endos, & ſxæpe differt præmia juſtitiæ ope rum, ut di⸗

3

ſcant non conſidere ſua juſtitia, ut diſcant quærere vo-

luntate 11 Dei magis 3 quam præmia. Sicut apparet in

Job, in Chriſto & aliis ſanctis. Et de hac re docent nos

multi Plalmi, qui conſolantur nos adverſus felicitatem
impiorum, ut Pſal. 36. Noli æmulari. Et Chriſtus ait:
Beati, qui perſecutionem patiuntur propter juſtitiam,
quoniam ipſorum eſt regnum cœlorum
His præconiis bonorum operum moventur haud

dubie fideles ad bene operandum. Ihterim etiam præ-

dicatur d ctrina Pœnitentiæ adverſus i impios, qui male
operantur, oſtenditur ira D EI, quam minaztus eſt
omnibus, qui non agunt pœnitentiam. Laudamus igi-

tur & requirimus bona opera, & multas oſtendimus

cauſas, quareffieri debeant. Sic de bperibus docet &

Pfſ. 37, 1.
Matth.,1o.

*

PFaulus, cüm inquit: Abraham accepiſſe circumciſio- Rom. 4.

nem, non ut per illud opus juſtiſicaretur. Jam enim fi-
de conſecutus erat, ut juſtus reputaretur. Sed acceſſit

S. 9. 10.

circumciſio, ut haberet in corpore ſe criptum ſignum quo

conimonefactus exerceret fdem, quo etiam confiters-
tui f lem coram 4liis, & alios ad credendum ſuo teſti-
monio invitaret. Abel fide gratiorem heſtiam obtulit,

quia igitur fide juſtus erat, ideo placuit ſacrificium,

quod fac iebat, non ut per id opus mereretur remiſſio-

nem peccatorum, & Bratiana, ſed ut ſigem ſuam exer-

R. ebr. II, 4.

ceret, & ofſtender ret. aliis ad invitandos eôs ad creden-

dum.
Gùm hoc modo Pona opera ſegui ſdem debeant,
longeè aliter utuntur operibus homines, qui non poſ-
Aiint credere, ac ſtatuere in corde, ſibi gratis ignoſci

propter Chritlum, ſe habere Deum propitium gratis
propter Chriſtum. Hi cum vident opera ſanctorum, hu-

mano more udicant, ſanétos promeruiſſe remiſſionem
peccatorum & gratiani per hæc opera. Ideo imitantur
en, * ſentiuntie per opera ſimilia mereri remiſſionem
6 — Peccca-

.
J

PEſ. 50, §.

III. Dr Dirrcrroxss rr.

peccatorum& gratiam, ſe entiunt tſe per! lla fer nrar
iram DEl, & conſequi⸗ zut propter Ulla ope

2 jaſti tepu⸗
tentur. Hanci impiam opinionem in operibus damna-

mus, Primum, quia obſcurat gloriam CHR ISTI, cum

bomines proponunt D EO hæc opera ta anquam Pr. eti⸗
um & Propitiati onem. Hic honos debitus uni CHRI-
8TO tribuitur noſtris operibus. Secundo, neque ta-

men inveniunt conſcientix pacem in his operibus, ſed
alia ſaper alia in veris: terroribus cumulantes tandé de-

ſper ant, quia nullum opus ſatis mundum inveniunt.
Semper accuſat lex, & parit iram. Tertio;tales nunquam
aſſequuntur notitiam Dei, quia enim irati fugiunt De-
uim judicantem& affli entemmunadne am ſentiunt fe ex-
audiri. At fides oſtendit præſentiam Dei, Poſtquam
conſtituit, quod Deus gratis ignoſcat & exaudiat. Sem-
per autem in Mundo hæfit i abia opinio de operibus.
Gentes habebant ſacrificia, ſum à patribus. Horum

Opera imitabantur, fidet r non tencharnt, Sed ſentiebant

Opera illa propitiationem & pretium eſſe, propter quod

DEIIS reconciliaretur ipfis. Populus¹ in lege imitaba⸗
tur ſacrificia hac opinione, quod propter illa opera ha-
ber ſent p lacatum Deumyut ita loquamur, ex opere ope-

ratb. H videmus, quàm vehementer objurgent po-⸗

palum Prophetæ. Pſ. o. Non in ſacrificiis arguam

loci damnant non opera, quæ certe Deus Præceperat, ut

Jeréme., 22. ke. Et Jerem. Non Præcepi de holocauſtomatis. Tales

cxterna exercitia in hac politia, ſeꝗ damnant impiam

Perfvaſionem, quod ſentiebant ſe per illa opera placare
iram DEI, & fidem abjiciebant. Et quia nulla opera

reddunt Pacatam conſcientiam, ideo fubinde nova
Opera excogitantur præter mandata DEI. Populus

IIrael viderat Prophetas in excelſi 18 ſacrificaſſe. Por-

ro ſanctorum excmpla maxime movent animos, ſpe-

rantes ſe ſimilibus operibus perinde gratiam confſecutu-
ros eiſe, ut illi conſecuti ſunt. Quare hoc opus mirabili

ſtuchig

trre
Wioce⸗

teithiſſion

leteſacl
Uererent

ſiu Prope

moläſet
Gicheillir
lios Ati
Uti opn
Aus net
Mniniitn

nImighe

benekei

temomi
Contendun
ltiicrte
dunft. 8
Don
uid dert
Aliattili

nonprop
Epsimit,
ut ben
n grat
Bl 1
onnibus
10, Auapla
Ehltann
atorem 1
i lepute
0hert n

Anturſul

„ S ôꝗMUV
UYMUDꝛh INPLYETIONE LteiS. 9„„
ireveratl Adio cœpit imitari populus, ut per i opus mereretut D
3 remiſſionemn peccatorum, gratiam & juſtitiam. At Pro-

Pphetæ ſacrificaverant in excelſis, non ut per illa opera 2
mererentur remifſionem peccatorum & gratiam, Sed

Petibis umn
(Aia aillis locts doceb ant; ideo ibi teſtimoniumfider

CERlSIle

tindn ſ proponhebant. Populus audierat, Abraham im-—
bins molaſſe filiuim ſuum. Quare & ipfi, ut aſperrimo ae
cuudoe qifhicillimo opere placarent iram Dei, mactaverunt fi- .
his opendih lios AtAbraham non hac opinione immolabat Klium;
ulans uul⸗ ut id opus eſſet pretium & propitiatio, propter quam ju-
ndun M Kus reputaretur. Sic in Eccleſia inſtituta eſt Cœna Do-
SIH mini, ut recordatione promiſſionum CHRIST I, qua-
rum in hoc ſigno admonemur, confirmetur in nobis fi-
des & foris confitea mur fidem noſtram, & prædicemus
Dei, Pont beneficia Chriſti, ſicut Paulus ait: Quoties feceritis, mor= 1. Coz. i,

αα.αι tem Domini annunciabitis, &c. Veruùm adverſarii noſtri 26.
nio e ς Ccontendunt mmiſlam eſſe opus, quod ex opere operato
ridg. muſtificat, & tollit reatum culpæ & poœnæ in his, pro quk⸗
t,delſelii⸗ dus fit. Sic enim Icribit Gabriel: Antonius, Bernhar-
le, 4 das, Dominicus, Franciſcus, & alii ſancti Patres elege-

⸗

sinkgeimn runt certum vitæ genus, vel propter ſtudium, vel propter
Pter Alia utilia exercitia. Interim ſentiebant ſe fide propter
uberde Chriſtum juſtos reputari, & habere propitium Deum-
Cbie non propter illa propria exercitia, Sed multitudo dein- .

Ceps imitata eſt, non fidem Patrum, ſed exempla ſiné
Gukomt Kfce, ut per illa opera mererentur remiſſionem peccato-
N rrtent/ rum, gratiam &£ juſtitiam, non ſenſerunt ſe hæc gratis
dampuptin accipere Propter Propitiatorem CHRISTUM. Sic de .
llnopeni om nibus operibus judicat mundus quod ſint propitia-
qni l tio, qua placatur DElIS, quod ſint pretia, propter quæ

bde reputamur juſti. Non ſentit CH RISTIIM eſſe propi-
Dl ctiatorem, non ſentit, quod fide gratis conſequamur, ut
fle E juſti reputemur propter CHRISTLIM. Et tamnen cùm
e Gms;ÿ opera non poſſint reddere pacatam conſcientiam, eli-
Nend guntur ſubinde alia, fiunt novi cultus, nova vota, novi
en nrh G 2 mona“

.

1

i0O MI, De DIEcCrIONE EFEFE

monàchatus propter mãndatum Dei, ut aliquod magnũ
ovpus quæratur, quod poſſit opponi iræ & judicio Dei.
Has impias opiniones de operibus adverſarii tuentur
contra ſcripturam. At hæc tribuere operibus noftris,
quod fint propitiatio, quod mereantur remiſſionem
peccatorum, & gratiam, quod propter ea juſti co.
ram Deo reputemur, non fide propter Chriſtum pro.
pitiatorem, Quid hoc aliud eſt, quam Chriſto detrahe-

re honorem mediatoris, & propitiatoris? Nos igi

tur etſi ſentimus ac docemus, bona opera neceéſſario
facienda eſteé, Debet enim ſequi fidem inchoata legis
iipletio, tamen Chriſto ſuum honorem reddimus.
Sentimus às docemus, quod fide propter Chriſum
corani Deo juſti reputemur, quod non reputemu ju-
ſti propter opera, ſine niediatore Ghriſto, quod non
mereamur remiſſionem peccatorum, gratiamn & ju-
am per opera quod opera noſtra non Poſſimus op-
ponere iræ & judicio Dei, quod opera non poſlint ter-
rores peccati vincere: Sed quod ſola fide vincantur ter-
rores péccati, quod tantuùm mediator Chriſtiis per fi-
dem opponendus ſit iræ & judicio Dei. Si quis ſecus
ſentit, non reddit Chrifto debitum honorem, qui pro-
poſitus eſt, ut ſit propitiator, ut per ipſum habeamus
acceffum ad Patrem. Loquinrur autem nunc de juſti-
⸗ tia, per quam agimus cum Deo, non cum hominibus,
ſed qua apprehendimus gratiam, & pacem conſcien-
. tiæ. Non poteſt autem conſcientia pacata reddi coram
Deo, nifi ſola fide, quæ ſtatuit nobis Deum placatum
Rom. 5, I. eife propter Chriſtum. Juxta illud: Juſtificati ex fide,
pacem habemus, quia juſtincatio tantuùm eſt res gratis 5
promiſſa propter Chriſtum. quare ſola fide ſeniper co⸗
ram Deo accipitur. H

Nunc igitur reſpondebimus ad illos locos, quos ci-

—N

14. Cor. 33, I. tant ad verſarii, ut probent, nos dilectione & operibus
2. juſtifcari. Ex Corinthiis citant: Si omnem ſidem ha-

—

danm .
Me magnit

(xtificat b.

löantem n
e dile
Pühliregit
Dimimusen
vationem,
IUud Dabo
(ionen eb
non retinet
Recne Vero
s, ſecler
tandierrant
uItumſancn
3 unum locun,
iulhcosl
tAdeiode
de de onn

HVM botceden

Ckibunteo
torem.
“ agtione, &
Nad aullr
nleingtip
emur.
knrecherri
ltirarine
Alaſuſtiicir
leperlone,
Aneaſünge
Anqnocn

ſ kt, gaoc

— IMPLETIONE LEGIS. lor
lqnlnd e =

Endali beam, &c. caritatem autem nonm- habeam, nihil ſimn. Et
getſaüdin hic magnifice triumphant, Totam Eccleſiam, ajunt,
Fenbuumm cCcertificat Paulus, quod non juſtificer ſola ſides. Faci-
Tur kenildtaa lis autem reſponſio eſt, poſtquam oſtendimus ſupra,
tet am quid de dilectione & operibus ſentiamus. Hic locus
CTIIN Pauli requirit dilectionem. Hanc requirimus & nos.
Chitoem“ Diximus enim ſupra, oportere exiſtere in nobis reno-

torgn eß vationem, & inchoatam legis irapletionem, juxta il-⸗ ler. 31, 33.
Opera milin lud: Dabo legem meam in corda eorum. Si quis dile- .
mn inchonn hh ctionem abjecerit, etiamſi habet magnam fidem, tamen
rem e non retinet eam. Non enim retinet Spiritum ſanctum.

Lopter Cm: Neque vero hoc loco tradit Paulus modum juſtificatio-
dontehten uns, ſed ſcribit his, qui cunr fuiſſent juſtificati, cohor-
to, gals tandi errant, ut bonos fructus ferrent, ne amitterent Spi-
amt Tit ſanctum. Ac præpoſterèe faciunt adverſarii, hunc
unum locum citant, in quo Paulus docet de fructibus, a-
lios locos plurimos omittunt, in quibus ordine diſpu-
de Wocnnu tat de modo juſtificationis. Ad hoc, in aliis locis, qui
id de fide loquuntur, ſemper adſcribunt correctionem,

ra no Polimt

neig Que debeant intelligi de fide formata. Hic nullam ad-
en giß cri unt correctionem, quod fide etiam opus ſit, ſenti-
on „ ente quod reputemur juſti propter Chriſtum propir-
rihium e tiatorem. Ita adveriarii excludunt Chriſtum à juſti-
ten , Kcatione, & tantum docent juſtitiam legis. Sed redea
ncunn is mus ad Paulum. Nihil quisquam ex hoc textu amplius
e i ratiocinati poteſt, quàm quod dileétio ſit neceſſaria.
cata 1e us Id fatemur. Sicut neceſſarium eſt, non furari Neque

Deum le⸗ verò recte ratiocinabitur ſi quis inde velit hoc efficere:
lſkfin . Non furari neceſſarium eſt, igitur non furari juſtificat,
tümek „ quia juſtificatio noh eſt certi operis approbatio ,‚ſed to-
ltcele tius perſonæ. Nihil igitur lædit nos hic Pauli locus. TCan-
tũ ne affingant adverſarii, quidquid ipfis libet. Non enim

noet . .— 35. . . . .
Elocs, . dicit, quod juſtificet dilectio, ſed quod nihil ſim, id eſt,
gione quod fides extingvatur, quamlibet magna contigerit. NO

vmnen 1 dicit, quod dilectio vincat terrores peccati & mortis,
. “ 68 gquod

AAusd dilectionem noſtram opponere poſſimus iræ ac ju. Aunot
dicio Dei, quod di lectio noſtra ſatisfaciat legi Dei, quod DM, Ad
ſine propitiatore Chriſto habeamus acceffum ad Deum auumen,
, noſtra dilectione, quod dilectione nonra accipiamus oumhn
promiſſam remiſſionem peccatorum. Nihil horum “ Raechtun
dicit Paulus. Non igitur ſentit, quod d lectio juſtift-. (omdd
cet, quĩa tantùm ita juſtificamur, cum apprehendimus Mhacm

Propitiatorem Chriſtum, & credimus n obis Deum pro. um aun
pter Chriſtum placatum eſſe. Nec eſt juſtificatio ſomni- Aimuke

anda, omiſſo propitiatore Chriſto. Tollant adverſarii Chrihin
promiſſionem de Chriſto; aboleant Evangelium; ſi ahing
nihil opus eſt CHriſto, ſi noſtra dilectione poſlumus lo ſche

vincere mortem, Kinoſir ra dilectione, ſine propitiatore ttuchl
CHRISTO acceffum habemus ad, Deum. Adverfarii lereggle

corrumpunt pleraque loca, quia ſuas opiniones ad ea at-⸗ eeunnke
Ferunt, non ſumunt ex ipfſis locis ſententiam. Quid enim. Aumon
habet hic locus incommodi, ſi detraxerimus interpre- n uk
tationem, quam adverſarii de ſuo affaunt, non intelli. Ee Kig
genteés, quid ſit juſtificatio, aut quomodo fiat? Corin- (xteth
Thii antea juſtifcati multa acceperant excellentia dona. tonm,
PFervebant initia, ut ſit. Deinde cœperunt intez eos exi- runt Non
ſtere ſimultates, ut ſignificat Paulus, cœperunt faſti:· amum opn
dire bonos doctores. Ideo objurgat eos Paulus, re- ba
vocans ad officia dilectionis, quæ etiamſi ſunt neces. , nngn
ſaria, tamen ſtultum fuerit ſfomniare, quod opera ſecun- helent
dæ tabulæ coram Deo juftificent, per quamn agimus cum Eikiuma
hominibus, non agimus proprie cum Deo. 41t in juſti⸗ tenſace
Kcatione agend um eſt cum Deo, placanda eſt ira ejus l
conſcientia e erga Deum pacificanda eſt. Nihil horum elui
At per opera ſecunda tabulg. mpropt
Sed objiciunt præferri dilectionem ſidei & ſpei. Pau- kori
lus enirn ait: . M ajor hornm Caritas. Porro conſentaneum ganinn
Eer. 13, H. eft maxinam & præeipuam virtuteni juftificare. Quan- Utolisa
quam hoe loco Paulus propr rié loquitur de dilectione cock
DPproximi, & ſigniſicat dileçtionem mazximam elle, quiæ Nn
Plii-
.
E

9

IuerErIoN LEIS) 1o5

larimos rut is habet, Fides & ſpes tantùm agunt cum
Deo, At dileétio foris erga homines infinita habet offi-
cia, tamen larg giamus fane adyerſariis, dilectionem Dei &
proximi, maximafn virtutem elle, quia hoc ſummum
prceptum eſt: Diliges Doninum Deum. Verùm
quomodo inde ratiocinabuntur qt 1od dilectio juſtificet? 37
Maxima Virtus, inquiu nt, juſti, ficat. Imo ſicut lex et-
iam maximz ſeu prima non juſtificat, ita nec maxima
virtus legis, Sed illa virtus zuſtificat, quæ apprehendit
Chriſtum, quæ communicat nobis S hriſti merita;, qua
accipimus gratiam & pacem à Deo. Hæc autem vir⸗
tus, fides eſt; Nam ut ſæpe dictum eſt, ſdes non tantuùm
notitia eſt, ſed multo magis velle accipere, ſen apprehen-
deree ea, quiæ in pronufſione de Chriſto offeruntur. Ek
autem & hæc obedientia erga Deum, velle accipere ob⸗ 4
latam promiſſionem: non minus A‿ rt „quam dile- 7Z
ctio, vult ſibi credi Deus, vult nos ab ipſo hona acci-
dere, & id pronunciat eſſe verum cultum-
Cæteruùm adverſarii tribuunt dilectioni juſtifica-
tionem, quia ubique legis juſtitiam docent, & requi-
runt. Non enim poſſumus negare, quin dilectio ſit ſum⸗
urtt. nn urmn opus legis. Et humana ſapientia legem intue-

Matth. 22,

e tur, & quærit in ea juſtitiam. Ideo & ſcholaſt ici docto-=
SS u res, miagni & ingenioſi homines, ſummum Opus legis
tum HS prædicant, huic operi tribuunt juſtificationem. Sed de⸗
get n cepti humana ſapientia, non viderunt faciem N oyſirete⸗
uac

umeenn. Cam, ſed velatam, ſicut Phariſæi, Philoſophi, Mahometi-
ſtæ. Veraum nos ſultitiam Evangelii præ ædicamus, in
lhen quo alia juſtitia revelata eſt, vid elicet qnod propter Chri-

S.
5. E

. N ſtum propitiatorem jriſti reputemur, cum credinmis nos-
bis DEI M propter CHRISTUM placatume eſſe. Nec
ldki N ignoramus, quantum hæc doctrina abhorreat à juchicie
rdele rationis ac legis, Nec ignoramus multo ſpeeioſiorem
zpliſcae⸗ e eſſe doctrinam legis de dilectione, Eſt enim ſapientia.
inn . Sed non pudet nos ſtultitiæ Eougeſit, Id Propter

3 3

104 III. Dr DIECTIONE Er

— 2

gloriam Chriſti defendinius & rogamus Chriſtum, nr

Spiritu ſancto ſuo adjuvet nos, ut id illuſtrare ac patefa-
cere poſſimus. ð
Adverſarii in confutatione & hunc locum contra nos
citaverunt, ex Coloſſ. 3. v. 14. Caritas eſt vinculum per-
fectionis. Hinc ratiocinantur, quod dilectio juſtificet,

quia perfectos efſicit. Quanquam hic multis modis de

perfectione reſponderi poſſet, tamen nos ſimpliciter
ſententiam Pauli recitabimus. Certum eſt, Paulum de
dilectione proximi loqui- Neque vero exiſtimandum eſt,
quod Paulus aut juſtificationem, aut perfeétionem
coram Deo, tribuerit operibus ſecundæ tabulæ potius,
quàm primæ. Et ſi dilectio efficit perfectos, mihiligi-

tur opus erit propitiatore CHRISTO, Nam fides tan-

tùm apprehendit propitiatorem Chriſtum. Hoc autem
longiſſimè abeſt à ſententia Pauli, qui nunquam pati-
tur excludi propitiatorem Chriſtum. Loquitur igitur
non de perſonali perfectione, e integritate com-
muni Eccleſiæ. Ideo enim ait, dilectionem eſſe vincu-

lum, ſeu colligationem, ut ſignificet ſe loqui de colligan-

dis & copulandis luribus membris Eccleſiæ inter ſe Sic-

ut enim in onmibus familiis, in omnibus rebuspubli-
cis, voncordia mutuis officiis alenda eſt, nec retineri tra⸗
quillitas poteſt, niſi quædam errata inter ſe diſſimulent

homines & condonent: Ita zubet Paulus in Ecclefia dile-
ctionem exiſtere, quæ retineat concordiam, quæ toleret,

ſicubi opus eſt, aſperiores mores fratrunn quæ diſſimu-

tur diſſidia, quando populus nimis acerbe judicat de
moribus doctorum, aut faſtidit do ctores propter quæ-

let quædam levia errata, ne diſſiliat Eccleſia in varia
ſchifſmata, & ex ſchiſmatis oriantur odia, factiones &
heæreſes. Neceſſe eſt enim diſſilire concordiam, quan-

do aut Epiſcopi imponunt populo duriora onera, nec
habent rationem imbecillitatis in populo. Et oriun-

dam levia incommoda, quæruntur enim deinde & aliud
octri-

xN

”
“

ochineg
ilrontasl
nnos,
Commoca

Oladannce

ſtisequit⸗
lac Vite
Propter .
lic, tumn

ol et

tunqulltu
Uneloeun
chnten .
onenta
Uehrelter
