6 uod de juſtifcatione hactenus ſemper & aſſidue Aug. C. I0.
docui, mutare nec in minime poſſum, videli- II. Apol. 60.
cst, 83.89:. ſ6.

/

336 XIII. DE JISTIFICAT. XIV. DE VOT. MON. W.
Alcl. 15, 19. cet, nos per fidem (ut betrus loquitur) aliud novum „ WV P
mundum cor acquirere, & Deum propter Chriſtum J.D
mediatorem noſtrum, nos juſtos & fanctos reputare. pod
Et etſi peccatum in carne nondum plane ablatum & “
mortuum eſt , tamen Deus illud nobis non vult impu- lneimn
tare, nec meminiſſe. Wtt u
S Hanc ſidem, renovationem, & remiſſionem pecca- nunn
“ torum, ſequuntur bona opera. Et quod in illis pollu- Aiundel⸗
tum & imperfectum eſt, pro peccato & defectu non Duscian
cenſetur, idque etiam propter Ohriſtum, atque ita to-. I N
tus homo, cuùm quo ad perſonâ ſuam, tum quo ad ope- DW &
ra ſua, juſtus & ſanctus eſt & nominatur, ex merâ gratia (ane N⸗
& miſericordia, in Chriſto ſuper nos eſtuſa, expanſa & olin 8
amplificata. Qvare gloriari ob merita & opera non lkiahl
poſſumus, cum absque gratia & miſericordia aſpici- DOSTN
untur, ſed, ut ſcriptum eſt, I. Cor. I. Qui gloriatur, in Mrlbhig
1. Donuno glorietur, quod ſeilicet habeat DEIIM pro- Canman
pitium. Sic enim omnia bene ſe habent Dicimus Thant
præterea, ubi non ſequuntur bona opera, ibi fidem eſſe ibs,
falſam, & non veram. koſtinee
M “”M lucikt
XIV. De Votis Monaſticis. (aule

—

1. Cor. 1,3

iug. C. 32. onaſtica e diametro’ p at cum npoflir
Aug. C. 32. uIA vota monaſtica diametro pugnant lon pofſun

primo principali articulo, ideo plane abroganda olne

Apol. 276. —N Ae n
Matth. 24, ſunt. Ha enim ſunt, de quibus Chriſtus in quit Matth. gua
24 ſäg 24. Ego ſum Chriſtus, &c. Qui enim votum facit R
P 7. in monaſterio Avendi, is credit, ſe vitæ rationem Sötüekkeg

ſanctiorem initurum eſſe, quam alii Chriſtiani ducunt, Ne
& ſuis operibus non tantum ſibi, ſed etiam aliis cce- an
lum mereri vult. Hoc vero quid aliud eſt, quàm Chri- u jn

ſtum negare? Et Pontificii ex ſuo Thoma diceére non Wan
erubeſeunt, votum monaſticum eſſe xquale & par Ba- C

ptilmo. Hæc blaſphemia eft in Deum.

XV. De

.

DEOLM NXV. DE HIIIMANIS TRADITIOMIB. 337
ur) Audmn ni

0 .
Propter n
Kſanctos ni

— /E/E/⸗ R——= . . — .
XV. De humanis traditionibus. or. N.
O Vod Pontificii dicunt, humanas traditiones facere Aug. 6 3 .
lune AAmn. A ad remiſſionemn peccatorum, & mereri ſalutem, Apol. 2 cC5.
cbsIIII plane impium & daninatum eſt, ſicut Chriſtus inquit: Mat: 15,9.
Fruſtra colunt me docentes doctrinas & mandata ho- Tirz. 1, 4.
minum. Et Tit. I. averſantium veritatem. Item, quod .
dicunt, eſſe peccatum mortale, ſi quis non ſervet iſta ſta-
tuta, etiam impium eſt. “
HI StINT articuli, in quibus conſtantem me eſſe
oportet, & conſtans ero usque ad mortem meam, Deo
inungerurnß dante. Et nec mutare, nec concedere, quidquam in illis
oseffil,, poſſum. Si quis alius voluerit aliquid concedere, faciat

to & Ctktel

Perta A 1 periculo ſuæ conſcientiæ. .
iſeicetn 4„ P OSTREMO reſtant præſtigiæ Papales de ſtultis &α
iden Puerilibus articulis, ut de templorum dedicationibus,
1 E⸗ campanarum baptizationibus, altarium dedicationi-
laie bus & baptizatienibus, adhibitis patrinis ſeu ſuſcepto⸗
en ribus, qui munera largiebantur, &c. Hæc baptiza-
1ohen fit in contumeliam, ignominiam & dedecus ſacro-

ſancti baptiſmi, & ideo minime toleranda eſt. Deinde
,c Qe conſe crationibus cereorum, palmarum, placenta⸗
Morals rum, avenæ, herbarum & aromatum, &c. quæ omnia
non poſſunt dici conſecrationes, ſed ludibria & meræ
1. impoſturæ ſunt. Et ſunt talium præſtigiarum infinitæ
gun aliæ, quas committimus Deo ipſorum & ipſis adoran-
tun das, donec illis defatigentur. Nobis nihil cum iſtis ne-
ͦenn u Sotii eſſe debet. .
5 Iuſtus Jonas D. Rector, ſabſeripſit ane proprids
d gek S Johannes Bagenhagen Pomer. D. Fahſoripſit. .
d e Caſpar Creuziger D. Hobſeriphtt. JòMU
lnn Niclas Ambsdorſf ſaeb, öripher Magdeburgenſer.
le nn Ceorgins Patatinns ſubſeripſit Aidenbergentudd.
en ⸗ FT —Ek⸗

ARTICHLI

Ee⸗ Philippus Melanchthon ſupra poſitot
vrobo, at pios & Chriſtianos. De Pont; Kce auter

FKatao, ſi Ebangelinm Tadmitteret, poſſe ei, propter

pacen & commuanem tr anqbillitatem Chriſtianw-

zum, qbi jam ſab pſo Bant, & in poſterum ſub' ipſo e-

runt, ſupenioritatem in Epiſéopo⸗ ł. gu am alioqbi
habet; jure humano, etiam a Wnobis permitti.
Johannes Agricola isleben. ſubſcripßi It.
Gabriel Dydimus ſubſeripfit. “
Ego Ulrbanus Regius D. Bccleſt. Harum in Ducatu Lune-
burgenſi Superintendens ſubſe gribo meo & Fratrun
meorum nomine, & Eecleſiæ Hannophenancc.
Ego stephanus Agrioola Ecclekaßes Curienſis ſabſeribo.

cleſtaſtes Marburgenlis.
Epo Chunradus Eigenbotz pro gloria Dei ſulſerito, me
ita oredidiſſe, & adhuc Pradico & credo Rrmiter, ati

ſuprd.

Andreas Oſtander E celeß, ſ Fes Nar emkergetfe Phei.

bo.
M Vitus Dieterich Eccleſtaſtes Noribeng. Ffalſerilto.
Erhardus Schvepßius concionator Srutgardent 14.
ſeribo.

Conradus Ottingerus Phorcenfe utichi Pucis concie. Dn;

naton.
Simon Schnepheis Parochus Eccleſiæ ie, Crailiben
Johannesschlaishaußen Peſzor Eccleſta Cce Sc
M. Georgius Heltus Forchemius.
M. Adamits d Falda. SðèðU
M. Anthonius Corbinus concionatores eyf. Laci.

Rurſum ego ohannes Bugenhagius Pomeranus Dockor,

ſulſoribo zomine Magiſtri Johannis Brentii, q em.
dmodam 4 Smalzallia recedens mihi mandabit
ore & literis, qbas his fratribus ,4Bi ſubſe igeranh
offtendi.
Ego Dionyſius Melander ſeebſeribo, Conſeſtoni, co.
Sie, & Concerdis in re Buchariſti.

Cciu he
yo ririſe N

niniker,
lutne 6
Gd 6i⸗

ibael 1Ce

AI. betys 6
D
endaling

ho ahann,

umihi, G
Et ego Johannes Draconites Hucſertto; Profe, Hrck Ee

l⸗ Kilerig

. aruj at,

Aeriz,

lohtemel,

nunn mn
anonimn n
ei latrii
Donin, Mar

Nommihen

Domini Aen

Uumi, zu⸗
Dimin, , X. 1,

Diniz, 4

—
tee ftlit
de Pint, Ret
t, a r
ilitaten Cyfn
intlerun A
lpen guun 4
lu hernit⸗

ilt

) Dirutls
nilo mb ſ
linchkeius
eCmitſ
i rlſlis

nuii erkt
, cret, lrne

orenteſelsh

Vonber e 7
ti, dr,

llnicdi M

enlilten

n 4

66 .

ACXLDIͦIcc.

Paukas Rhodius Fauperintenden Sretinenſir.
Gerardus Oeniken Superintend. Eccleſtæ Mindenfe .
Ego Brixius Northanus, Eccleſiæ Chriſti, gba eſt Suſati,
miniſten, ſubſeribo articulis reberendi Patris Mart.
Lutheri, & fateor me haöbztenus ita credidiſſe, & do-
cuiſſe, & porro per spiritum Cbriſti ita edetmrme
& docturum.
Michael Cœlius concionator Man fellenße ſulſeriphi 1.
M. Petrus Geltnerus concionator Frankenfurdenſis
TJubſeripßit.
Werdalinus Eaber Parochus eburgæ in Maneldis.
Ego Johannes Wpinus ſulſeribo.
Similiten & ego Jobhannes akardamas Bremenſir.
Ego Frigericus Myconius, Gothana Becleſt. * apud Thu-
ringos Paſtor, meo & Juſti M. enii Wenacenſis nomine
ſubſeribo.
Egoohanneslangus D. 6. Erph ordienſis Becl, ſiæ conci.
enator, meo & aliorum meorum in Ebangelio Coope-
rariorem nomine, nmempe: Domini Licentiati Ludobi-
ci Platzii Meloſingi.
Domini Magiſtri Sigismundi kreheen.
Domini Wolffgangi Kismetten,
Domini Melchioris Veitman.
Domini Johannis Tatk.
Domini Johannis Kiliani.
Domini Nicolai Fabri.
Domini Andrez M. enſeri, mea waazi ſulſerilo.
2 te ded Mechlerus, mea mann Talſeriße

510. DE POTESTATE ETPRIMATII ALPAX

—— . .

DE POTESIATE
ET. PRIMAIUPAPSX k
TRACTATIS, PER THEOLODO i

Nomamsl

208 Smalcald'æ cohgregatos Klud
conſcriptus. M n
ANNO M. D. XXXVIIIII. Prhenci,

Omanus Pontifex arrogat ſibi, quòd ju- tonhenie
re divino ſit ſupra omnes Epiſcopos & pa- lesad com
ſtores- . o zt:
Deinde addit etiam, quod jure divi- mnhel
A no habeat utrumque gladium, hoc eſt au- erit minie
toritatem etiam regna conferendi & krans. minstio in
Imnſtus in

ferendi. ́”ðMU
FEt tertio dicit, quod hæc credere ſit de neceſſitate ſa- minger
lutis. Et proprter has cauſas, Romanus Epiſcopus vxoes eum nii
ſe Vicarium Chriſti in terris. ”MM
. . * . . rPFPrannis
Hos tres articulos ſentimus falſos, impios „T ranni Aan

ilimtar⸗

cos, & pernicioſos Ececleſiæ eſſe. “ unne
Ut autem intelligi noſtra confirmatio posſit : pri- mindr,
mum defhniemus, quid vocent, ſupra omnes eſſe jure (emiſin
divino. Intelligunt enim eſſe Epiſeopum univerſalem, doningti
&, ut ipſi loquuntur, tn+*αανοα id elra uo dede Calet
ant petere ordinationem & confirrmationem om i u negte
Epiſcopi & Paſtores per totum orbem terratum: 4 untln
habeat jus eligendi, ordinandi, confirmandi, deponedu win
omnes Epiſcopos. Ad hæc arrogat ſibi auroritattet dere al
condendi leges de cultibus, de mutatione Sacramento emum tin

rum, de doctrina: & vult ſuôs Articulos ſus dectette ſikeitr
ſuas leges exiſtimari pares legibus divinis, Hoc e 10 6. kin
1 tit, ſic obligari conſcientias hominum legibus on auleil
cCciis, ut peccent mortaliter, qui eas negligunt etiam ine cumhan
ſcandalo Et atrocius eſt, quod addit, quod ſit de neces: ael
ſitate ſalutis, hæc omnia credere. I.

PRIMLIIM igitur oſtendamus ex Evangelio, quocd
I Romanus Epiſcopus non ſit jure divino ſupra alios E
piſcopos & Paſtores.
I ANA Lucxz 22 .Chriſtus expreſſe prohibet dominarich Luc. 22, 25.
IHEOIO nem inter Aboſtolos. Nam hæc ipfa erat quæſtio, cum .
Chriſtus dixiſſet de ſua Paſfione, diſputabant quis eſſet

14
0
breh Præfuturus, D &anquain abſentis Ghritli Vicarius fu-
turus: ibi Chriſtus hunc Apoſtolorum errorem re-
XVI. Prehendit, & docet, non futuram inter illos domina-

oget ſhi g tionem ſeu ſupetioritatem, ſed Apoſtolas tanquam pa-
nespilntsl res ad commune miniſterium Evangelii mittendos eſſe.
Ideo ait: Reges gentium dominantur eis, vos autem
4 rer⸗ non ſic, ſed quicunque voluerit eſle major inter vos,
1 ladiun, ind erit mituilter veſter. Hic oſtendit Antithelis, quod do-
Auntmͤl minatio improbetur. Idem docet ſimilitudo, cum
Chriſtus in eadem diſputatione de regno, collocar in
kͤt ere„ medio puerum, ſi gnihcans non futurum principatum
kii⸗ lin⸗ inter miniſtros, ſicut nec puer principatum aliquem ſi-
unh bi ſumit aut appetit.

“ Johannis 20. Chriſtus pariter mittit Apoctolos ſine Jrt. 20, 22.
1
s,inß diſcrimine, cùm ait: Sicut miſit me Pater, ita & ego

ℳ mitto vos. Eodem mòdo ait ſe mittere ſingulos ſicut
bmin a, ipfe miſſus eſt: quare nulli tribuit prærogativam, aut
ſupre n dominationem præ reliquis
ichumn e⸗ Galat 2. Paulus manifeſtè affirmat, ſe neque ordina Gal. 27. 8.
4, Gekeß „ tum neque confirmatum eſſe à Petro, nec agnoſcit Pe-
ummtoin trrum talem, à quo petenda ſit confirmatio. Et nomi-
orben * natim pugnat hac dere, ſuam vocationem non pen-
mmhet, dere ab autoritate Petri. Debuit autem agneſcere Pe-
ier i, trum tanquam ſuperiorem , ſi Petrus erat jure divino
nni⸗ ſuperior. Ideo 1 inquit Paulus, ſe non conſulto Petro

licilis, %l ſtatim docuiſſe Evangelium. Item , Mea nihil refert,
Girinis, t quales illi fuerint, qui aliquid eſſe videntur: perſonam
iumn len “ enim hominis DEUS non accipit. Item, Quivideban-
ur tur eſte aliquid nulla mihi mandata dederunt. Cum

Genge I è3 igitur

9

ET PRIMATI PAPAAUA
DE POTESTATE ET PRIMATI F-
34² „1 ES1 4

voluiſſe quidem re-⸗
. Ar. e voluiſſe 4 d
C n eſterer “ iam cum ad eum Ve-
igitur Paulus c Pil, etiame e
181t onfirmationem Pe iniſterii a Verbo Dei p
ilet: d deet autoritatem Mini te Emr catetis Apedo-
euns niſ. rior Apoſto
niſſet: do L ſe pe
dere, & Petrum non fu

lis, nec unius Petri
requirendam eſſe.

cæteri
id eſt, Nec cæ
1 ſive Apollo ſive Cephas, id eſt,
ſive Paulus,

onem
mationen
rdinationem aut confir en

*
inati aut ſup
. inationem, r lile
iniſtri, nec Petrus ſibi ſumat o trarſeften .
tiortutem Eccleſtiam,; non o itas plus quam ver-
rioritatem ſupra leat ullius autoritas p cl or tats
itionibus, non valea itas Cephæ contra au era
ainnibu onatur antoritas era rud
an⸗ ggclonun ſerr ieit in erior Apoſtolus,
berne⸗ ule bleari uie ho obſervare. klunn
re: Cep 05 i debent! obſe e ende
pore Paulus & cæteri Regar ejus un
Epau tro, & ejn
Eke nt erie aur Eeclelis.
Ktum Paulus detrah aue k
Bestenrunteltnemlent eſſe cæteris,
ritatem anteferen«

EX HISTORIIS.

N

dt. Hinc pri-
. rant. 1 t
provinciis Koman oc eſt, dai ſ Kornnn Eb ien⸗
mnumbhunando dr Epiſcopi n ine non licui⸗
dutoritas Kon e divino ſüperior in Alexandrinun
uis habuiſſet jure i aliq uid juris, & in Ale etuo de-
Pus ahere ei aliquid jur Epiſcopi perpe i Ro-
Synode detra omnes Orientis Ep Armationem à Ro.
Feenn oeimne ordinationem & con =
buiſſent petere ord

rerSJngdus Nicena c

te ali 10 vicine
rentur . “D raem ſervatum eſt eti & in
Po,a

–

. drinus Epiico-
Icena Synodus n in riale⸗ & Kommanu in
cena leſias in Ori S, Ju n
ei eſt, eas,
raret Ecc hoc eſt,
bus erere ſuburbanas,
iſcopus curar
piſcop

Cin Lain
guſtnns g

Nelium. Pro
Hokklic

Auod apud

tenetur, ut

Dronintir

leeungl

Ame norit

coller no
tftegio
ſalt ſulicih
Doneretur. H

Ctionemn 8

Ordineti l
Knkin mar
latem & 4
Dheu
K, ununn
totins Orb
taspetere⸗
Ckrttid
ſane mul
Cman
Uem. ln
nongn
ſatis ppar
Muhte
s non

d en

MIINI MI

oluiſe autent
Im cum ad an
a etdoi
en Ckteri 4i .
t contlunae.
miniknes,t,
nareeno AI
pra Holim
Omnmma N
Gile, c
nationenenn
crent Eecklus
tas his m⸗
1z contta and
entabennutee
4 e
ſapenior
S
An
,An le
unlinmk
ne 6 Nunun

e cant. 9
tanr n
Rommals
gtem: Nni
. anc. 4
in Aevnd

Cömenten “
I .

r0rate,
Nan

rNX EVANOGELIO ET HISTORMS. 345
& in Latinis Ecelefiis, ſicut teſtatur Cyprianus & Au-
guſtinus. Sic enim ait yprianus in Epiſtola 4 ad Cor-

nelium. Propter quod diligenter de divina traditiòne &α

Apoſtolica obſervatione ſervandum eſt & tenendum,
quod apud nos quoque & fere in omnibus provinciis
tenetur, ut ad ordinationes rite celebrandas, ad eam
plebem cui Præpoſitus ordinatur, Epiſcopi ejusdem
provinciæ preximi quiq; conventant, & Epiſcopus de-
ligatur, plebe præſente, quæ ſingulorum vitam pleniſ-
ſimè novit: quod & apud nos factum videmus in Sabini
collegæ noſtri ordinatione, ut de univerſæ fraternitatis
ſuffragio, & de Epiſcoporum, qui in præſentia convene-

rant, judicio, Epiſcopatus ei deferretur, & manus ei im-

Poneretur. Hunc morem Cyprianus vocat divinam tra-

ditionem, & Apoſtolicam obſervationem & aflirnat

fere in omnibus provinciis obſervari. Cùm igitur nec
ordinatio, nec confirmatio à Romano Epiſcopo pete-
retur in maximia orbis parte, in Græcis & Latinis Ecclé-
ſiis; ſatis apparet, Eccleſias tunc non tribuiſſe ſuperio-

ritatem & dominationem Romano Epiſeopo.

Superioritas illa eft imposſibilis: Nam imposſibile
eſt, unum Epiſcopum eſſe inſpectorem Eccleſiatum
totius orbis terrarum, aut Eccleſias in ultimis terris ſt-
tas petere ab uno ordinationem. Conſtat enim, regnum

Cbhriſti diſperſum eſſe per totum orbem terrarum: ho-

dieque multæ ſunt Eccleſiæ in Oriente, quæ non pertunt
à Romano Epiſcopo ordinationem aut confirmatio-
nem. Itaque ſuperioritas illa cum ſit imposſibilis, &
non agnoverint eam Eccleſiæ in niaxima parte orbis:

ſatis apparet, nen inſtitutam eſſe.

Multæ veteres Synodi ſunt indicæ & habitæ ‚in qui-
bus non præſedit Romanus Epiſcopus, ut Nicena &
pleræq; aliæ. Id quoque teſtatur, quod Eccleſia tunc
non agnoverit primatum ſeu ſuperioritatem Romani

.

Epiſcopi.
1T 4 Hiero-

344 DE vorkstATE ET PRHMAT PAPAD

—
Hier onymus inquit: Si autoritas quæritur, orbis zſ 6 dtſi
major urbe. Ubicunq; Epiſcopus fuerit, ſive Romæ, ſive aſteik
3 Eugubii, ſive Conſtantinopoli, ſive Regii, ſive Alexan- zink
7, Qrix, e aser meriti eſt, & ejusdem ſacerdotii, &ec⅜.— Tteni
Grégorius ſcribens ad Alexandrinum Patriarcham, indu⸗
vetat ſe appellari univerſalem Epiſcopum. Et in Rege- 5 don
ſtis dicit in Synodo Chalce⸗ donenſi oblatum eſſe pri- R
matum Romano Epiſcopo, nec tamen acceptum. a
Poſtremo, quomodo poteſt Papa jure divino eſſe ſu- ſuheen
pra totam Eccleſiam, cum Eccleſia habeat electionem, banta
X paulatim mos invaliterit, ut Romani EPiſcopi Inůr- Aitang
peratoribus confirmarentur? uhnem
Item, cum diu fuiſſent certamina de pr jmatu, inter Ee
Romaluum & inter Conſtantinopolitanum Epiſcopum, dabali
tandein Phocas Imperator conſtituit, Romano Epiſco-. Rktänort
po tribuendum eſſe primatum. Quod ſi Eccleſia vetus Unduin
agno viſſe et Romani Pontificis primatum, hæc conten- luncke
tio non incidere pPotuiſſet nec fuiſſet opus decreto Im- eimun
peratoris. de mint
Mlaz 16,19. Jed objiciunt Quuxdamn dicta, videlicet: fu es Pe- umt ne
Jab. a1, . trus, & ſuper hanc Petram ædificabo Eccleſiam meam, eruml
Item: Tibi dabo claves, Item: Paſce oves meas, & a- emtert
. lia quædam. Cum auter hæc tota contr overſia copi- los on
. oſe & accurate tractata ſit alibi in libris noſtrorum, nec Ketinm
recenſeri omnia hoc loco posſi Int : referimus nos 2d ea Verbum⸗
ſcripta, eaque pro repetitis habere volumus, Breviter ta- oubetni
men reſpondebimus de interpretatione. urſen
In omnibus illis dictis, Petrus ſuſtinet perſonã com- Mrunld
munem totius cœtus Apoſtolorum ,‚ſicut ex ipſo textu Kn
apparet. Nam Chriſtus interrogat non unum Petrum, lelau
ſed ait: Vos quem me eſſe dicitis? 7 Et quod hic ſingulari Petiizdl
Matt. 5, 18. numero dicitur: Tibi dabo claves, Quicquid ligaveris: u
alibi plurali numero dicitur: Quicquid ligaveritis. (elafi
Sc. Et in Johanne: Quorũ remiſeritis peccata, &ce. igitl
Hæc Verba teſtantur, „pariter omnibus Apoſtolis tradi uket

claves, .

TN MNI
—
tentub atiit
ieonnſ
egin uegkir⸗

Areragih .

in Pamimmtn
m. Etin ⸗
Oblatun eleſ⸗

en Atehtun.

Ue Ctiloce
Deat ectindn

„ ier.
iEplcn Pl

de minmm
uum,iols⸗

Nomanol,i .

I Ercldli⸗
Um, hri e
Ops aten⸗

elicet: N
OEecdkum
oſeslidi

oltoſett
„,D
noktorn,

keninnn n⸗
unns, en,
e.
netpen
0

yx HISTORIͦs. s5

claves, & pariter mitti omnes Apoſtolos. Ad hæc ne-

ceſſe eſt fateri, quod claves non perſonam unius certi ho-

minis, ſed ad Eccleſiam pertineant, ut multa clariſlima

& firmisſima argumenta teſtantur. Nam Chriſtus de
clavibus dicens Matth. 1 8. addit: UHbicunque duo vel

tres conſenſerint ſuper terram, &c. Tribuit igitur prin-

Math. I 9,19

cipaliter claves Eccleſiæ, & immediate: ſicut & ob e-

amn cauſam Ecclefta principaliter habet jus vocationis.

Itaque necefle eſt in illis dictis, Petrum ſuſtinere per-
ſonam totius c&αtApofſtolorum. Quare non tribuunt

aliquam prærogativam ſeu ſuperioritatem, ſeu domi-

nationem Petro.
Quod vero dictum eſt: Super hanc petram ædifiea-
Z

bo Eccleſiam mean: certe Eccleſia non eſt ædificata ſu-

per autoritatem hominis, ſed ſuper miniſterium illius
Profesüonis, quam Petrus fecerat, in qua prædicat Je-
Hum elle Chriſtum filium Dei. Ideo alloquitur eum

tanquam miniſtrum: Super hanc petram, id eſt, ſuper

hoc miniſterlum. Porro miniſterium novi Teſta-

menti non eſt alligatum locis & perſonis, ſicut mini-
ſterium/ Leviticum: ſed eſt diſperſum per totum or-
Bem terrarum, & ibi eſt, ubi Deus dat dona ſua, Apoſto-
los, Prophetas, Paſtores, Dodétores: nec valet illud mini-

ſterium propter ullius perſonæ autoritatem, ſed propter

verbum 2 Chriſto traditum. Er hoc modo, non de per-

ſona Petri, interpretantur plurimi ex ſanctis Patribus
hanc ſententiam, (ſuper hanc petram) ut Origenes, Cy-

prianus, Auguſtinus, Hilarius, & Beda.

Sic ait Chryſoſtomus: ſuper hanc Petram, non ſu-

Per Petrum. Non enim ſuper hominem, ſed ſuper ſidem
Petri, ædificavit Eccleſiam ſuam. Quæ autem erat fi-
des? Tu es Chriſtus, filius Dei vivi. Et Hilarius : Petro
revelavit pater, ut diceret: Tu es Filius Dei vivi. Super
hanc igitur confesſionis petram, Eccleſiæ ædincatio
eſt: hæc fides Eccleſiæ fundamentum eſt.
I 5„ Et

—

346 DE POTESTATE ET PRIMATU PAPAA

Et hoc, qvod dicitur: Paſce oves meas. Item, Diligis
me plus his? Hine nondum ſequitur, peculiarem ſupe-

6. rioritatem Petro traditam eſſe. Jubet eum paſcere hoc
eſt, docere verbum, ſeu Eccleſiam verbo regere, qvod
habet Petrus conumune cum cæteris Apoſtolis.
Secundus articulus magis etiam perſpicuus eſt, qvod
Chriſtus dederit Apoſtolis tantùm poteſtatem ſpiritua-
lem, hoc eſt, mandatum docendi Evangelii, annunciandi

Joh.21, 1

H remisktonem peccatorum, adminiſtrandi Sacramen-
ta, excommunicandi impios fine vi corporali, nec de.
derit poteſtatem gladii, aut jus conſtituendi, occupan-
di, aut conferendi regna nmndi. Chriſtus enim ait: Ite,

Matth. 28.
F. 20.

docentes ſervare ea, quæ præcepi vobis. Item: Sicut
Job. 20, 21.

miſit me Pater, ita & ego mitto vos. Conſtat autem,
Chriſtum non eſſe miſſum, ut gladium gereret, aut te-

Joh. 18, 36. neret regnum mundanum, ſicut ipſe inqvit: Regnum

2. Cor. 1, 24. meum non eſt de hoc mundo. Et Paulus ait: Non do-

2. Cor. 10,4. minamur fidei veſtræ. Item: Arma militiæ noſtræ non

ſunt carnalia, &c.

Qvod igitur Chriſtus in paſſione ſpinis coronatur,

& producitur deridendus in regia purpura : ſignifica-

tum eſt fore, ut ſpreto regno ſpirituali, hoc eſt, oppres-

ſo Evangelio, conſtituatur aliud mundanum regnunn,
prætextu poteſtatis Eccleſiaſticæ. Qvare Bonifacii

Ocavi conſtitutio, & cap. Omnis diſtinct. 22. & ſi-
miles ſententiæ, ſunt fallæ & impiæ, qvæ contendunt,
jure divino Papam efle Dominum regnorum mundi.

Ex qva perſvaſione, tenebræ in Eccleſiam horribiles

invectæ ſunt: deinde etianz magni, in Europa motus

orti. Neglectum eſt enim miniſterium Evangelii: ex-
tincta eſt notitia dei, & regni ſpiritualis: Chriſtiana

juſtitia putabatur eſſe illa externa Politia, quam Papa

conſtituiſſet. Deinde Papæ rapere ad ſe Imperia cœpe-
runt, transtulerunt regna, vexarunt injuſtis excommu-

nicationibus & bellis fere omnium nationum Reges in
Euro-

Erope,
t Nanpe
Cermanix.
Inpentori
n ſeriptu
mum lucce
COntra ma
e Pethli
kactum
geiellanc
(aresa
Alliozt 4
leceslltate
no han d
0llmlen
Monig pel
IR

uus D

beret: .
Ckrinamn 3
lees, ge

lcuth

Ttlobe
ileci
lcibign
kete

ndgg Ex IISTORISs. ,;

8 lemls Europa, ſed maxime Imperatores Germanicos, alias
kei ut occuparent Italicas civitates, alias ut Epiſcopos
Culn aeente Germaniæ redigerent i in ſuam ſervitutem, & eriperent
do ee,d Imperatoribus collationem. Ime etiam in Clementi-
pokels na ſcriptum eſt: Vacante imperio; Papan eſſe legiti⸗
licnuekg gel mum ſuccefſorem. Ita Papa non ſolùm dominationem
teigten ſim. contra mandatum Chriſti invaſit, ſed etiam Tyranmi-
Deli,innnin. cê prætulit ſe omnibus Regibus. Nec tantum in haz-
rmd Ae re factum ipfum reprehendendum eſt, qvantum illud
crpotil ed deteſtandum, qvod prætexit autoritatem Chriſti, qvod
tuendi,6h Cclaves ad regnum mundanum transfert;, qvod ſalutem
Gusenmä? alligat ad has impias & nefarias opiniones, cum ait, de
bis len: N necesſitate ſalutis eſſe, ut credant homines, jure divi-
nnſtad n20 hanc dominationem competere. Hi tanti errores
inggent, W cum obſcurent fidem & regnum Chriſti, nullo modo
nart: NM diſſimulandi ſunt. Eventuis enim oſtendit, eos fuiſſe
magnas peſtes Eccleſiæ.
TERTIO loco hoc addendum eſt. Etiamſi Roma-
nus Epiſcopus divino jure primatum & fuperioritatem
haberet: tamen non debetur obedientia his Pontifici-

Alis: A
multib otnt

ls
In b „qui defendunt impios cultus, idololatriam, & do-
, achiſ⸗ “ gec pugnantem cum Evangelio: Imo tales P'onti-
umkennt 4 tale regnum, haberi debent tanqvam anathe- 5
r SS “ icut Paulus clareè docet: Si Angelus de cœlo aliud al.h, 18,
Tudu vangelium doceret, præter id, qvod' vosS docui, anathe-
roon ma ſit. Et in Actis: Oportet DEO magis obedire, Act. 5 29.
14 m qvàm hominibus. Idem & Canones claré docent, hæ-
tegi onbt retico Papæ non eſſe obediendum. Leviticus Pomitfex .

kiu W jure divino erat ſummus lacerdos: & tamen impiis Pon-
iinle⸗ 3.4 tincibus non erat obediendum, ut Jeremias & alii Pro-
umliug D phetæ diſſentiebant à Pontificibus, Apoſtoli diffentie⸗
iuals , bant à Caipha,nec debebant eiobedire. .

r g, . CONSTAT autem, Romanos Pontifices cum ſuis
dlt membris defendere impiam doctrinam & impios
ki * Külrus. Ac plane note Antichriſti competum in
nation , regnum

⸗

aulus enim ad Theſſa-
2.7 Pbt, 2, Teg

1 Ier
ichriſ eum adver-
icenſes deſcribens Antichriſtum, en ue Gieinar
lonic Chriſti, extollentein ſe ſaper Dn HS Pe⸗
n litur Deus, ſedentem in templo Dei,
aut colitu 4

in Eccleſia, non
egnante in Ecclefia, n
Loquitur igitur de aliquo reg
um. Loqu

elio exco-
i, quia doctrinam pugnantem Gum Brans n tnan
Ki, quia 10 1I .— arrogabit ſibi autoritaten leſia, &
gitaturus ſit, & Bnſtat, Papam regnare in E nbthoe
Primum Pecleſaltteg autoritatis & nuni : Tibi da-
n d aſtitailti,knmereir enim hæc verba:
regnum

1 ang
34 ⅜ DE POTESTATE ET PRIMATII PAP SF

ipliciter pugnat
bo cl Deinde doctrina Papæ multipliciter pug
0 claves.

. .

1 divi-
ari tanquam divi
. vult obſervari tar lum
doctrinam & ſuos = ſbi poteftatem, non 1 Kbi
Secundo, quia ſun 8 . lam ſumit iib
n⸗ reuss ſolnendi in hac vita, ſed Tanttg⸗ quia Papa
ligandi, . abus poſt hanc itam. & aultet .
Zus de rn Ecclena aut ab alio ludicz 1 otius Eccleſiæ.
non vult a judicio Conciliorum, & toti „
3 m judicio Eccleſia au
am utoriater 1 DEI M facere, nolle ab
Hoc autem es

ibilez er.
am horribiles e
b ullo judicari. Poſtremo, hos tam
ab ullo .

. .

terficit diſſentientes.

5

ert ſu-

„ . .
Hæc Cu 1 1 aver.

ne nHan Pa

tichriſti. deſerere
bris, tanquam resnumAn . Caveie A Pſeudoprophetis
F. debent, ſicut Chriſtus jusſit:
Matt. 7, I5.

im ſocietas
Ne ſitis conſortes infidelium, quæ eſ e .
is & tenebrarum? . atium, & dici ſchi⸗
lucis . 88 ID EREAàconſenſu tot gentium aa matie

N

—
ſnnicse⸗
is, neſit
ſer ſeriti

ſtrr: ſunte

Pkura total
Gdemoniort
Prophanat

tum ad
Annt. De

apye,
Prorerc
dubirnre
Kenrs prot
lee ſde co
Aorim
Dhäonem
Keteltigh
runtcoctnn
ehurnmer
1ES Kee
etan Od
ſimi
ealla eret
toabulis
Qunnk
QAnk

teireni

Keiumm Ch

Rerunt doe
Atones
Ut eas D
lnurtt.
Kkut ent
nhe, nee

7 1

H ”l 23 4 2=Wè?M
IINNM FX HISTORIIA, 349
äht ſircti ———
enim aa I imaticos grave eſt. Sed autoritas divina mandat omni-
eaene? bus „ né ſint ſocii & Propugnatores impletatis & inju-
mne,l ſteæ ſævitiæ. Ideo ſatis excuſatæ ſunt conſcientiæ no-

Dei mIE ſtræ: ſunt enim manifeſki errores regni Papæ. Et ſcri-
Uein Een preura tota voce clanutat, errores illos eſſe doctrinam
Aietirumk? dæmoniorum & Antichriſti. Manifeſta eſt idololatria in
mn vengem prophanatione Miſſarum: quæ cum alia vitia habent 2
tortirne rum ad turpisſimum quæſtum impudenter collatæ
nare nlatihn ſunt. Doctrina de pœnitentia prorſus depravata eſt à
Nimikmili Papa, & à ſuis membris. Docent enim remitti peccata
ecſetbr lne propter dignitatem noſtrorum operum. Deinde jubent
Puläplneth dubitare, an contingat remisſio Nusqua docent, qu.ed
4atormn gratis propter Chriſtum remittantur peccata, & quod
nit ſbiu . hac fide conſequamur remisſionem peccatorum. Ita
dinkintoge⸗ gloriam Ohriſti obſcurant „& conſcientiis firmam con-
ari nqu folationem eripiunt, & abolent veros cultus, videliccen
tem, nol eyxercitia fidei luctantis cum deſperatione. Obſcurave-
Aeamu runt doctrinam de peccato, & finxerunt traditionem
Tenio de enumeratione delictorum, parientem multos erro-
Bent Eunt res &£ deſperationem, affinxerunt ſatisfactiones, quibus
Einiisi⸗ etiam obſcuraverunt benefcium Chriſti, Ex his natæ
e baß ſunt indulgentiæ „quæ ſunt mera mendacia, quæſtus
t lantu cauſa excogitata. Deinde invocatio ſanéctorum quan-
ſnmmleti⸗ tos abuſus „& quam horrendam idololatriam peperit?
Quanta Hagitia orta ſunt ex traditione de Cœlibatu ?
ikim Quantas tenebras offudit Evangelio doctrina de Vo-
Cn tis?lbi finxerunt, vota eſſe juſtitiam coram Deo, & me-

Pſpreni

S reri remisſionem peccatorum. Ita transtulerunt bene-

amn teH ficium Chriſti in humanas traditiones, & penitus extin-
4 ene⸗ Xerunt doctrinam de fide. Finxerunt, nugacisſimas tra-
kann ditiones eiſe cultus Dei, & perfectionem „& prætule-
tando⸗

(rI runt eas operibus vocationum, quas Deus requirit æx
erdinavit. Neque hi errores ſunt exiſtimandi leves:
lkEdunt eniin gloriam Chrifti, afferunt Perniciem ani-
(46 mabus, nec poſſunt disſmnlari,. , 4

—

A3 L. DE POTEST. ET. PRIMATUI PAPY ——
DEINDE ad hos errores accedunt duo ingentia Mimml
peceata: Primum, quod defendit errores illos injuſta ienhri
1xævitia & ſupplicus: Alterum, quod judicium eripit Emdecict
EBccleſiæ nec ſinit rite judicari Eccleſiaſticas contro- mentis,⸗
verſias: imo contendir; ſe ſupra Concilium eſſe, & de. ia ynn
ereta Cenciliorum reicindere poſſe, ſicut interdum im rchteh
pudenter loquuntur Canones. Sed multo impuden- tun enie
tius hoc factum eſſe à Pontificibus, exempla teſtan. Edcrernen
tur. 9. quæſtione 3. ait Canon: Nemo judicabit pri-. drare cete
mam ſedem. Neque enim ab Auguſto, neque ab omni Eebent lor
Glero, neq; à Regibus, neg; à populo judex judicatur. chonitione
Duplicem Tyrannidem exercet Papa, defendit errores leugleet
ſuos vi & homicidiis, & vetat cognitionem. Hoc po- etprimn
ſterius etiam plus nocet, quam ulla ſupplicia. Quia ſub. tutcan⸗
lato vero judicio Eccleſiæ, non poſſunt tolli impia do. en ei ode
gmata, & impii cultus, & multis ſeculis infinitas ani- ehnio a,
mas perdunt. òèM! las lat
CONSIDERENT igitur pii tantos errores regni nſtknan
Papæ, & Tyrannidem, & cogitent primum abjiciendos plan gge
eſſe errores, & amplectendam eſſe veram doctrinam, leceſſeris
propter gloriam Dei, & ad ſalutem animarum. Wempere
Deinde cogitent etiam, quantum ſcelus ſit, adjuva- endn
re injuſtam crudelitatem in interficiendis ſanctis, quo- hilnrs
rum ſangvinem Deus haud dubie ulciſcetur. QAirer
Inprimiis autem oportet præcipua membra Eccleſiz, alunce
Reges & Principes, conſulere Eccleſiæ, & curare, ut er- Mwonibrs
rores tollantur, & conſcientiæ ſanentur, ſicut Deus no- Nkqunn,
Pin, 10. minatim Reges hortatur: Et nunc Reges intelligite, Knkecleſe
erudimini, qui judicatis terram. Prima enim cura Regum Annnen
eſſe debet, ut ornent gloriam Dei. Quare indignisſinnum D
fuerit, eos conferre autoritatem & potentiam ſuam, ad
confirmandam idololatriam, &cætera infinita flagitia,&e⅜
ad faciendas cædes ſanctorum. R
Et ut Papa Synodos habeat: quomodo ſanari E- W
cleſia Poteſt, ſi Papa nihil decerni contra arbitrium ſuin me
. Patix,

rX HNSTORIys. 1

— Patiatur, ſi nemini concedat dicere ſententiam, niſi ſu-
i iken 185 membris? quæ habet obligata horrendis juramentis
orsiln ii 8& maledictionibus ad defenſionem ſuæ Tyrannidis ☛G
uhn impietatis, ſine ulla exceptione verbi Dei. Cum altern
Aaſitunmn judicia Synodorum ſint Eccleſiæ judicia, non Pontiſcũ,
wüimmdhid præcipué Regibus convenit coercere lontificum licen-
Ctimetins tiam, & efficere, ne Ecclefiæ eripiatur facultas judicandi
Inltoimue & decernendi ex verbo Dei. Et ut reliquos errores Papæ
aranitl c4 maxare cæteri Chriſtiani debent: ita etiam reprehendere
Ino Pärat Jebent Pontificem defugientem & impedientem veram
oneqeihi⸗ cognitionem & verunm judicium Eccleſiæ. “
ucen iten Itaque etiamſi Romanus Epiſcopus jure divino ha
cefnlten beret primatum: tamen Poſteaquãâ defendit impios cul-

inen, E tus & doctrinam pugnantem cum Evangelio, non de-

hicn betur ei obedientia, imo neceſſe eſt ei tanquam An-
t toli innn⸗ tichriſto adverſari. Errores Papæ manifeſti ſunt, & non
lsifnn leves. Manifeſta eſt etiam crudelitas, quam exercet, Et
conſtat mandatum Dei eſſe, ut fugiamus idololatriam „
1s rons f impiam doctrinam, & injuſtam ſævitiam. Ideo magnas
mum a neceſſarias, & manifeſtas cauſas habent omnes pii, ne
eun n obtemperent Papxæ. Et hæ neceſſariæ cauſæ pios conſo-
mimm lantur, adverſus oimnnia convitia, quæ de ſcandalis, de
ſehis es ſchiſmate, de diſcordia objici ſolent.
encdhlniißſ⸗ Qui vero ſentiunt cum Papa, & defendunt ejus do-
tetu. Gtrinam & cultus, polluunt ſe idololatria & blaſphenuis
menbub ,Z opinionibus, fiunt rei ſangvinis piorum, quos Papa
gorm,u perſequitur, lædunt, gloriam Dei, & impediunt ſalu-
rihe, tem Eccleſæ: quia confirmant erzores & flagitia ad

Negs unli emnem poſteritatem.

e DE POTESTATE ET
iAd n IukRkISDICTION E
uinmtz EPISCOPORIM..
H NVANGELIIIM tribuit his, qui præſunt Eeccleſiis, Aug. C. 37.
Got un . mandatum docendi Evangelii, remittendi pec Apol. 292.
. ðWW cata
h L J

=

z52 DE POTESTATE ET IUBISDICT.
cata, adminiſtrandi Sacramenta: Præterea jurisdictio=
nem, videlicet, mandatum excommunicandieos, quo⸗

rum nota ſunt crimina & zeſipiſcentes rurſum abſol-

vendi. Ac omnium confesſione étiam adverſariorum
liquet, hanc poteſtatem jure divino communem eſſe

omnibus, qui præſunt Eccleſiis, ſive vocentur Paſtores,

ſive Presbyteri, ſive Epiſcopi. Ideoque Hieronymmus a-
perte docet, in literis Apoſtolicis omnes, qui præfunt
Eccleſis, & Epiſcopos & Presbyteros effe, & citat ex
Tito: Propterea te reliqui in Creta, ut conſtituas Pres-
byteros per civitates. Et deinde addit: Oportet Epi
ſeopum eſſe unius uxoris virum. Item, Petrus & Johan-

nes vocant ſe Presbyteros. Et deinde addit: Quod au-
tem poſtea unus electus eſt, qui cæteris præponeretur,
7 1 . 7 . . . l 4
in remedium ſchismatis factum eſt, ne unusquisq; ad ſe

trahens Eccleſtam Chriſti rumperet. Nam & Alexan-
Ariæx à Marco Evangeliſta usq; ad Esdram & Dionyſium
ERpiſcopos, Presbyteri ſemper ex ſe unum eligebant, &

in excelſiore loco cCollocabant, quem Epiſcopum nomi-

nabant: quomodo ſi exercitus Imperatorem ſibi faci-

at. Diaconi autem eligant ex ſe, quem induſtrium no⸗-

verint, & Archidiaconum nuncupent. Quid enim fa-

cit Epiſcopus excepta ordinatione quod Presbyter
non facit? Docet igitur Hieronymus, humana autorf-

tate diſtinétos gradus eſſe Epiſcopi, & Presbyteri ſeu

