ta coram Deo, ſed quod ſit infſtitut poteſtas clavium, ſtluce
ut mutet pœnas æternas in temporales, ut imponat img
certas ſatisfactiones conſtientiis, ut inſtituat novos cul- Eteehi
tus, & ad tales ſatisfactiones & cultus obliget conſcien-. (oni
tias. . ce
VII. Quod enumeratio delictorum in Confeſſione, de nsſ
AꝗJqua præcipiunt adverſarii, ſit neceſſaria Jure divino. uchrlis
VIII. Quos Canonicæ ſatis factiones neceſſariæ ſint ad umin
Ppœnam purgatorii redimendam; aut proſint tanquam rht
com-
„

V. DE PoENTTENTIA. 16e,z,

1

n compenſatio ad delendam culpam. Sic enim imperiti
gititi &1 intelligunt.
inJr.. IX. Quod ſuſceptio ſacramenti peœnitentiæ, ex opere “
Prur aſen operato, ſine bonu motu utentis, hoc eſt, ſine fide in
g nontla Chriſtum, conſequatur gratiam.
Nelekh X. Qued poteſtate clavium per indulgentias liberen- ZW
edimuntſi tur animæ ex purgaterio.
l eͤH XI. Quod in reſervatione caſuum, non ſolum pœna
in ein . Canonica, ſed etiam culpa reſervari debeat, in eo, qui
run ſeet veré convertitur. .— l
Lee detce Nos gitur, ut explicaremus pias conſcientias ex his
e labyrinthis Sophiſtarum, conſtituimus duas partes per-
n n nitentix, videlicet contritionem, & fidem. Si quis vo-
ade let addere tertiam, videlicet, dignos fructus pœniten-
lec g tiæ, hoc eſt, mutationem totius vitæ ac morum in me-
riptun lius, non refragabimur. De contritione præcidimus il-
. las ocioſas & infinitas diſputationes, quando ex dile-
fadt, Nen Gtione Dei, quande ex timore pœnzæ dolcamus. Sed
. dicimus contritionem eſſe veros terrores conſtien-
tian. . tiæ, quæ Deum ſentit iraſci peccaco, & dolez ſe pecças-
telaton ſe. Et hæc contritio ita fit, quando verbo Dei arguun-

rlu tur peccata, quis hæc eſt ſumma prædicationis Evange-
enn i, Arguere peccata;, & offerre reanſſionem peccato-
rum, & ijuſtitiam propter Chriſtum, & Spiritum

niſionenſe ſanctum, & vitam æternam, & ut renati benefaciamus.
leſi. . Sie complectitur ſummam Evangelii Chriftlus, cum
ntutki ait Lucæ ultimo: Prædicari in nomine meo pœniten Euc. zg .
elis c tiam & remiſſionem peccatorum inter omnes gentes. 77. .
Ut in Et de his terroribus loquitur ſeriptura, ut Pſalm. 38. Pſal. 38, 5.
Nat no 4 Quoniam iniquitates meæ ſupergreſſæ ſunt caput me-

gget Golt unm, ſicut onus grave, gravatæ ſunt ſuper me, & c. Ak-
ee ictus ſum & humilitatus ſum nimis, Rugiebam à gemi-
nſellone tu cordis mei. Et Pſal. 6. Miſerere mei Domine, quo- Pſæl, 6; g.

ſreclite niam infkrmus ſum, Sana me Domine, quoniam con-
ſieſ turbata ſunt oſſa mea, Et ani irbata eit vald
ſie turbata ſunt oſſa mea, Et anima mea turbata eit valde,
et. .
nt i I. 3 Et .

8 166 V. DE PoENITEN TTA.
Hſa. gc;, : Et tu Domine usque quo? Et ſaiæ 38.-Ege dixi in dimi=-
dio dierum meornm, vadam àd portas inferni. Sperabam
usque ad mane. Quaſi leo ſic contrivit omnia oſſa mea.
In his terroribus Entit conſtientia iram Dei adverſus
peccatum, quæ eſt igneta ſecuris hominibus ſecundam
carnem ambulantihus. Videt peccati turpitudinem, &
ſerio dolet ſe peccaſſe, etiam fugit interim horribilem
. iram Dei, quia non poteſt eam ſuſtinere humana natu=⸗
ra, niſi ſaſtentetur verbo Dei. Ita Paulus ait Per legem
legi mortuus ſum. Lex enim tantum accuſat & terret
conſcientjas. In his terroribus adverfärii noſtri nihil
de fide dicunt, lta tantam proponunt verbum; qued
arguit peccata. Quod cum ſolum traditur, doctrina
S legis eſt, non Evangelii. His doleribus ac terroribus
dicunt homines mereri gratiam, ſi tamen dtligunt De-
4 nm, At quomodo diligent Deum hRomines in veris ter-
W roribus, cum ſentiunt horribilem & inexplicabilem hu-
mana voce iram Dei? Quid aliud niſi deſperationem
Socent, qui in his terroribus tantum oſtendune
legem? 13
Nos igitur addimus alteram partem pœnitentiæz
de fide in Shriſtum, quod in his terroribus debeat con-
ſcientiis proponi Evangelium de Chriſto, in quo pro=
mittitur gratis remiſſio peccatorum per Chriſtum. De-
bent igitur credere, quod propter Chriſtum gratis re-
mittantunm ipſis peccata. Hæc fides erigit, ſuſtentat &
vivificat contrites, juxta illud: Juſtificati ex fide pa-
Kem „I. cem habemus. Hac fdes ceonſequitur remiſſionem
peccatorum. Hæc fides juſtificat coram DEO, ut idem
locus teſtatur: Juſtificati ex fide. Hæc fides oſtendiz?
diſcrimen inter contritionem Judæ & Petri, Saulis &
Davidis. Ideo ſudæ aut Saulis contritio non prodeſt;
quia non accedit ad eam hæc ſides apprehendens re-
miſſionem peccatorum donatam propter Chriſtum. Id-
, prodeſt Davidis aut Petri contritio, quia ad eam fides
Accen

—

–

Atelſha
timpropd
ſtldaft
D
Deum. l
tamlact
tein. Ce
nus,
orqnie
ſolatur 8
leznost
bor
angeli
gelii, l
Ecinn,
aulitobe
chit co
Per verde
Peccatg,
WCa
credene
mentu
rucitio⸗
dlsmul
Ulin ſi
Uelti
gterre
erda C
Meovob
lahge;
Prrandi
ſiccum
Mortis.
Hec

ℳ

/ .

A. V. LDr DOFNITENTIAI 167
nimn accedit, apprehendens remiflionem peccaterum dona-
rigerin tam propter Chriſtum. Nec prius dilectio adett, quam
niaeltnan t facta fide reconciliatio. Lex enim non ſit ſine Ckri Kon. 5, 2.
Dei abetr ſto, juxta illud: l'er Chriſtum habemus accefſluin ad
Pug Eecunetn Deum. Et hæc ſides paulatim creſtit, & per omnem vi-

peudinent. La luctatur cum peccato, ut vincat percatum & mor-

in hortba tem. Cæterum fidem ſequitur dilectio ut ſupra dixi
humtrenl. mus. Et ſic clare deſiniri poteſt hilialis timor, talis pa-
iern 1Or; qui cum ſide conjunctus eſt, hoc eſt, ubi hdes son-
ccllitäktert Tolatur & ſuſtentat pavidum cor. Servilis timor, ubi fi-
rüiminini des nos ſuſtentat pavidum cor.—
ehe; Porro poteſtas clavium admini ſtrat & exhibet Ev-
ltuim angelium per Abſlutionem quæ eſt vera voxX Evan-
trch gelii, Ita & abſolutionem complectimur, cum de fide l
detd dicimus, quia ſides eſt ex auditu, ut ait Paulus. Nam Kokr. o: 1.:
esin eßt audito Evangelio audita abſolutione, er gitur & con-
ciblenb⸗ cipit conſolationem conſcientia. Et quia Deus vere
n tiaten per verbum vivificat, ckaves vere coram Deo remittunt
leſperatie Laar. 19 70.

peccata, juxta illud: Qui vos audit, me audit. Quare

ſunt
ucn Ren . — . . .
bn voci abſolventis, non ſecus ac voci de cœlo fonanti

citnit credendum eſt ,Et abſolutie proprie dixi pofeſt ſacra-
en ercr mentum pœnitentiæ, ut etiam Scholaſtici Theologi e-
ig 1or ruditiores loquuntur. Iaterim hæc ſides in tentationi-
bekl hus multipliciter alitur per Evangelii ſententiss, & per
Cee uſum ſacramentorum. Heæc enim funt Ggna nov Teſta-
un⸗ ſe 4 menti, hoc eit, ſigna re milſſionis peccatorum. Offerunt
⸗ e igitur rennthionem peccatorum: ſicut clare teſltantur
le verba Conz Donuni: Hoc eſt cerpus meum, quod
ten Ppro vobis traditur. Hlic eſt calix novi teſtamenti; c. Meett . ;
r0, kta fides concipitur & confrmatur per abſolutienem, 26. 25.
S== per auditum Evangelii, per uſum Sacramentorum, De
heni i⸗ ſuccumbat, dum luctatur cum terreribus peccati *
inr mortis. J M S
l Hæc ratio pœnitentiæ plana & perſpicua eſt, & au-
uCrlu, get dignitatem poteſtatis clavium & Sacrathenterum, &
S L. 4 ilu.

.„

168 V. DE PoENITENTIA.
illuſtrat beneficium Chriſti, docet nos uti mediatere ac
propitiatore Chriſto.

partes pœnitentiæ poſuerimus, oſtendendum eſt, quod

ego reficiam vos. Hic duo membra ſunt, labor & onus

& mortis. Venire ad Chriſtum, eſt credere, qued pro-
pter Chriſtum remitrantur peccata, cum credimus,
virvificantur corda Spiritu ſancto, per verbum Chriſti.

. Mare „7, .: Et Marci primo Chriſtus ait: Agite pœnitentiam, &
Iredite Evangelio. Ubi in priore particula arguit pec-
nem peccatorum. Nam credere Evangelio, non eſt illa
generalis fides, quam habent & diaboli, ſed proprie eſt
credere remiſſionem peccatorum propter Chriſtum do-
natam. Hæc enim revelatur in Evangelio. Videtis &
hic duas partes conjungi, Contritionem, cum arguun-

Si quis hic dicat, Chriſtu m complecti etiam fructus pœ-=
nitentiæ, ſen totam novam vitam, non diſſentiemus.

minantur, contritio & fides.

Paulus fere ubique, cum deſcribit converſionem ſeu
renovationem, facit has duas partes, Mortificationem
II. & Vivificationem, ut Col. 2. In quo circumciſi eſtis cir=
cumciſione non manu facta, videlicet expoliatione cor-
poris peccatorum carnis. Et poſtea: in quo ſimul re-
ſuſcitati eſtis per fidem effcaciæ Dei. Hic duæ ſunt

Col, 2,

Altera eſt reſuſcitatio per fidem. Neque hæc wverba,mor-

Z ſignifieanè contritionem, pavores & terrores peccati

Sunt igitur hic duæ partes præcipue, contritio & fides.

cata, in poſteriore conſolatur nos, & oſtendit remiſtio-

Nam hoc nobis ſufficit, quod hæ partes præcipuæ no-
. 1 5 4 1

Sed quia confätatie damnat nos, quod has duas
ſcriptura in pœnitentia, ſen converſione impii ponat

“ has præcipuas partes: Chriſtus enim inquit Matth. I.
Matt. II, 28. Venite ad me omnes, qui laboratis & onerati eflis, &

tur peccata, Et fidem, cum dicitur, credite Evangelio.

partes, Altera eſt expoliatio corporis peçccatorum.

—

tiblatio

itari

Mutltio
gelesͤ
ſeb niſi
Peccato
tionainn
lserr
Linati
Uugien
harten,
poteltn
ta hoc.
Ut
Cling
Ahonhe
ora
ueng
rpuit
cit be⸗
Phum
miten
in cord
iuc⸗
ihlicon
tol
Uüam
norhe
desenr
red
H
kigen
we.

V. DE POENITENTIA. 169

—

hediatorene L ſfcatio, vivificatio, expoeliatio corporis peccatorum, re-
fuſcitatio, Platonice intelligi debent, de ſiniulata
mutatione, Sed mortificatio ſignificat veros terrores,
Tha quales ſunt morientium, quos ſuſtinere natura nen pos-
nel ul ſet, niſi erigeretur fide. Ita hic expoliationem corporis
imii ponn peccatorum voçaât; quam nos dicimus uſitate contri-
ehuth tionenn, quia in illis doloribus concupiſcentia natura-
Uti dli, d lis expurgatur, Et vivificatio intelligi debet, non ima-
Nder An inatio Platonica, fed conſolatio, quæ vere ſuſtentat
Ckes eltill fugientem vitam in contritione. Sunt ergo bie duæ
SS partes, contritio & fides. Quia enim conſcientia non Hab. 2, g.
n gelnc poteſt reddi pacata, niſi fide, I4eo ſola fidss vivificat, jux-
un Cnll ta hoc dictum: Juſtus ex ſde vivet.
it io fi Et deinde in Celoſſenſibus inquit, Chriſtum delere Col. 2, ig.
ſtentiam Chirogvaph um, quod per legem adverſatur nobis. Hic
1argit e⸗ quoque duæ ſunt partes, Chirographum, & deletie Chi-
t nniie rographi. Eſt autem Chirographumn conſi ientia ar-
won li guens & condemnans nos, Porro lex eſit verbum „Quod-
rohrie arguit & condemnat peccata! Hæc igitur vax. quæ di-
Chriumé cit, Peccavi Domino, ficut David aĩt „eſt Chiregra-": Sem. 12.
. Ne L rkam. Ef hanc vocem impii & ſecuri homines non e- v. 13.
cum ngn mittunt ſerio, Non enim vident, non legunt ſcriptam
e hingen in corde ſententiam legis. In veris doloribus ac terro-
tude ri bus cernitur hæc ſententia. Eſt i igitur hirographum
Rentierr ipfa contritie, condemnans nos. Delere C hirographum
rrcſgue l eſt tollere hans ſt ſententiam, qua prenunciamus, fore
ut damnemur, & ſentenrism inſculpere, qua ſentiamus
ainen il nos liberatos eſſe ab illa condemnatione. Eſt autem fi-
Gan des, nova illa ſententia, quæ abolet priorem ſententlann
ti d . & reddit pacem & vitam cordi.
i ⸗ Quanquam quid opus eſt multa citare teſtimonia;
itn . cum ubique obvia ſint in ſeripturis? Pſalmo II7. Ca- Pfſ.17, Ic.
ul ſn ſtigans caſtigavit me Dominus, & morti non tradidit
1 in un. mae. Pialm. 1I8. Defecit anima mea præ anguflia, Cen- as; 2kr.
attd fitma me verbo tuo. Ubii in priore membro contine-

o⸗ 7
biͤ 4 L. 5 tux

1. Sr m. 2, 6.

Eſa. 7câ, 21.

Wo V. DI PoENITENTIA.—

ihr contritio, in ſecundo modus clare deſcribi tur,
quomodo in contritione recreemur, fſcilicet verbo

Dei, quod offert gratiam. Id ſuſtentat & vivifcat cor-
da. ht 1. Reg. 2 Dominns mortificat, & vivificat, de-
ducit ad in eros, & reducit. Herum altero ſignificatur
rontritio, 4 altero ſignificatur fides, Et Efa. 28. Domi-
nus iraſcetur, ut facjat opus ſuum Ahenum eſt opus

ejus, ut operetur opus ſuum. Alienum opus Dei vocat,

cum terret, quia Dei proprium opus eſt viviffcare &
conſolari. Verum ideo terret, inquit, ut ſit locus con-
olation' & vivificationi, quia fecura corda & non ſen-
tientia iram Dei ſaſtigiu it confoôlationem. Ad- hunc
modum ſolet feriptura hæc duo coßjungere, terrores,

& conſolationem; ut doceat, Hec pracipua membra elſe

in peenitentia, contritionem, & ſdem conſolantem
& juſtificantem. Neque videmus, quoemodo natura P&
nitentiæ clarius & fſimplicius tradi posſit. Hæc enim
funt duo Præcipha opera Dei in hominibus, perterre-
facere, & juſtikcare ac vivificare perterrefactos. In hæc
duo oper diſtributa eſt univerſa ſcriptura. Altera pars
lex eſt, quæ oſtendit, arguit & condemnat peccata. Al-

tera pars Ev angelium, hoc eſt, promisſio gratiæ in Chri-

ſto dorlata, & hæc promisſio ſubinde repetitur in tota
Kcriptura, Primum kradita Adæ, poſtea Patriarchis, de-
inde à Prophetis illuſtrata. Poſiremo pradicata & ex-
hibita à Chriſto inter judæos, & ab Apoſtolis ſparſa in
totum mundum. Nam fide hujus promisſionis ſancti

omnes juſtificati ſunt, non propter luas attritiones,
vel contritiones, Et exempla oſtendunt ſimiliter has

duas partes. Adar m objurgatur poſt peccatum, & pez-

terrefit. Hæc fuit contritio. Poſtea promittit Deus

gratiam, dicit futurum ſemen, quod deſtruetur regnum

diaboli, mors & peccatum, Ibi offert remislionen pec-=

cati. Hæc ſunt Precipua. Nam etſi poſtea additur poe-

na, tamen hæc Ppœna non meretur Temieſt ſonem pec-

cati.

——
tati Et
Sehari
uit: D
3dlolut
Non me
tad ul
lhac
ſemer
Per ex
ſlem, 1

lehryn

tio. de

Peccata.

elt Ater
tor Eear
tonrer
Prultn
reilit
Mus
tia reg
Auam
Ul ac n
der
einnn
Ium, 3
us in
inger
ledſe
beccat
gldi⸗
Musmn
autemn

ilent

eu

e,
—

geſcribitor,
llicet ſetre

vlcit or

ifigcat,

Cgoifen

. 9, Doni
numtkenn
1 Dei ich
rirand

t eus r
Krwn ſe
8. Mh,

te, tenini⸗
membra
onlolante
natu 1
Hrc eri
1, Petten
os Iufe
pectatr 1
ratit nCN.
trurehis,
cicati A
Plis huti
honis “
trritoli⸗
Conliter hl
tutn, r
Onitt
letur Nohln
Plonenn

1lrin ,e
Glonin

el⸗

Sic David objurgstur à

abſolutionem: Doniinus ſuſtulit pe

remiſſionem peccati. Ideoque has duas

ſed fide illa ſpecial

wv. DE POENITENTIA. 171

—— — —— —
cati. Et de hoc genere pornarum paulo poſt dicemus.
Nathan, & perterrefs us in-
quit: Peccavi Domino. Ea eſt contritio. Peſtea aucdit:

. Sama. 12.
ccatum tuum; „. 13. 144
Non morieris. Hæc vox erigit Dav idem, & ſide ſuſten-

tat, juſtifiest, & viviſcat eum. Additur & hic pœna, ſed

hæc pœna non meretur remiſionem beccatorum, Nec
ſemper adquntur peculiares pœnæ, ſed hæc duo ſem.
per exiſtere in pœnitentia oportet, contritionem & Pac, 7, 38
fidem, ut Lucæ 7. Mulier Peccatrix venit ad Chrilum
lachrymans. Per has lachrymas agnoſcitur contri-
tio. Doftea audit abſolutionem „ Remittuntur tibi

peccata. PFides tua ſalvam te fecit, vade in pace. Hæe

eſt al

tera pars pœnitentiæ, fides, quæ erigit & conſola-
tur eam. Ex his omnibus Apparet piis lectoribus, nos
sas partes pœnitentiæ ponere, quæ preprie ſfunt in
converfione „ ſen regeneratione & remisſiene Peccati.
Fructus digni & pœnæ ſtquuntur regeneratieonein &
Partes pofui-
mus, ut magis conſpici fides posſit, quam in pœniten-
tia requirimus. Er magis intelligi poteſt, quid ſit fides,
quam prædicat Evangelium, cum opponitur cen
ni; ac mortificztioni.
Sed quia adverisrii nominatim hoc damnant ,„ quod
dicimus homines fide conſequi remisſionem peccato-.
rum, addemus paucas quasdam Proebationes, ex qui-
bus intelligi poterit, remisſionem peccatorum con-
tingere, non ex opere operato propter contritionem,
i, qua unusquisque credit ſibi remitti
peccata. Nam hie articulus bræcipuus eſt, de quo di-
gladiamur cum adverſariis, 8 cujus cognitionem duci-
mus maxime neceſſariam eſſe Chriſtiauis omnibus Cunm
autem ſupra de juſtiſficatione, de eadem re ſatis dictum
videatur, hic breviores erimus. Sunt enim loci mazime
cognati, doctrina pœnitentiæ, & doctrina inſlifcationk.

tritio⸗

z V. Dr PoENITENTIA

Adverſarii cum de fide loquuntur, & dicunt eam præ-

cedere pœnitentiam, intelligunt fidem, non hanc, quæ

juſtificat, Sed quæ in genere credit Deum eſſe, pœnas 3

propoſitas eſſe impiis, &c. Nos præter illam fidem, re-
quiriĩmus, ut credat ſibi quisque remitti peccata. De hac
fide ſpeciali litigamus, & opponimus eam opinion,

quæ jubet confidere non in promiſſione Chriſti, ſed

in opere operato contritionis, confeſſionis & ſatisſa-
ctionum, & c. Hæc fides ita ſequitur terrores, ut vincat

eos, & reddat pacatam conſcientiam. Huic fidei tri-

buimus, quod juſtificet & regeneret, dum ex terroribus
liberat, & pacem, gaudium, & novam vitam in corde
parit. Hanc fidem defendimus vere eſſe neceſlariam
ad remiſſionem peccatorum, Ideo ponimus inter partes
peœnitentiæ. Nec aliud ſentit Eccleſia Ohriſti, etiamſi

2

adverſarii noſtri reclamant. 9

Principio autem interrogamus adverſarios, Uerum

abſolutionem acelpere, pars ſit pœnitentiæ, nec ne- quod
ſi a confeſſtons ſeparant, ut ſunt ſubtiles in diſtingven-
do, non videmus, quid proſit confeſſiò ſine abſolutione.
Sin autem non ſeparant à confeſſione acceptionem ab-
f6polationis, neceſſe eſt, ees ſentire, quod fides ſit pars
pœnitentiæ, quia abſolutio non accipitur niſi fide,
uod autem abſolutio non accipiatur niſi fde, ex Pau-
Rom. g, 16. c) probari poteſt, qui docet Rom. 4. quod promiſſio
. non posſit accipi, niſi ſide. Abſolutio autem eſt pro-

miſſio remiſſionis peccatorum. Igitur neceſſario requi-

rit fidem. Nec viqemus, quomodo dicatur is accipere
abſolutionem, qui non aſſentitur ei. Et quid aliud eſt
non aſſentiri abſalutiomi, quam Deum accuſare men-
dacin, ſi cor dubitet, ſentit incerta & inania eſſe, quæ

1. Johe, 10. premittit Deus. Ideo I. Johan. S. ſcriptum eſt: Qui

nou credit Deo, mendacem facit eum, quia non credit

in teſtimonium, quod teſtificatus eſt Deus de Filio ſuo.

1

—

Kedn
pen pet
ſenpti
Ergoi
Eitarpe
iatoſor
Peccate
Peccatte
Olem
dripe⸗
Periten
Potelton
nemnon
ajt Wee
Dropter
qui ſom
Detrus
undet

ente

ſi U e
Aasc⸗

hbent,

us, 0

iois
ler l, P

Titi ug⸗

Voeiferz
ſani,
Kudn P
dert tell
Ruan

. V. DE POoEFNITENTIA. 173

Wntemke Secunde fateri adverſarios exiſtimamus, remiſſio-
n hane, nem peccatorum pœnitentiæ, ſeu partem, ſeu finem,
ele en ſeu, ut ipſorum miore loquamur, terminum eſſe ad quem.
inn flem 1. Ergo id, quo accipitur remiſlio peccatorum, recte ad:
ccat. Deni ditur partibus pœaitentix. Certiſſimum eſt autem, et-
am Opibin iamſi omnes portæ inferorum reclament, remiſſionem
Chrili,4 peccstorum non poſſe accipi, niſi ſola fi de, quæ credit
if Peccata remitti propter Cl riſtum, juxta illud Rom. 3. Rom. 2, 27.
reglk iit Quem bpropoluir Deus propitiatorem per fidem, in ſan-

Hnie, ſei⸗ gvine ipſius. Item Rom. 5. Per quem acceſſum habemus Rom. 5z 2.
per ſidem in gratiam, &c. Nam conſecientia territa non

poteſt opponere iræ D EI opera noſtra, aut dilectio-

itam in 4
,neteln nem noſtram, ſed ita demum fit pacata, cum apprehen-
vinterpit dit mediatorem Chriſtum & credit promiſſionibus

ritieiaun Prepter illum donatis. Nonenim intelligunt, quid ſit 2
remiſſio peceatorum, aut quomodo nobis contingat,
qui ſomniant, corda pacata fierxi, ſine 6de in Chriſtum.
Uru Petrus citat ex Eiaia: Qui crediderit in eum, non con- . Pet. 2, 4.

S fundetur. Neceſſe eſt igitur confundi hypocritas, con-
nen FfFaentes ſe accipere remiſſionem peccatorum propter
nallce Iua opera, non prapter Chriſtum. Et Petrus ait in .
Actis cap. 10. Huic omnes Prophetæ teſtimonium per- Ac., los kz
d hibent, remiſſionem peccatorum accipere per nomen
i N ejus, omnes, qui credunt in eum. Non potuit dici
iu magis dilucide, quam Juod ait, per nomen ejas, Et
ite n addit, ommes, qui credunt in eeam. Tantum igitur ita
uol „ accipimus remiſſionem peccatorum, per nomen Chriſti;
und „ Roc elt, pr ropter Chriſtum, non propter ulla noſtra me-
abron rita atque opera. Et hoc ita fit, cum credimus nobis

r 5 * remitti peccata prepter Ohriſtum. Adverſarii noſtri
itilu⸗ vociferantur ſe eſſs E celeſiam , ſe conſenſum Eccleſiæ
kelſie ſequi. At 'etrus hic in noſtra cauſa etiam allegat con-
ni d . ſenſum Eccleſiæ, huic, inquin omnes Prophetæ perhi-
bent teſtimonium, remitſ Uonem peccatorum accipere
iumce⸗ per nomen en ejus, &c. Profecto conſenſus Prophetarum
Glellute ſn zudi i⸗

4

7

6
„

174 V. Dx PoENEYTEN TIA
judicandus eſt univerſalis Eccleſiæ conſenſus eſſe. Nec
Papæ nec Eccleſiæ concedimus poteſtatem decerhendi

contra hunc conſenſum Prophetarum. At Bulla Leo-
nis aperte damnat hunc articulum de remiſſione pec-
catorum, damnant & adverſarii in confutatione. Qua
ex re apparet, qualis ſit Eccleſia judicanda iſtorum, qui
non ſolum derretis improbant hanc fententiam, quod

remisſionem peccatorum conſequamur fide, non pro-
Pter opera noſtra, ſed propter Chriſtum, ſed etiam ju⸗
bent eam viac ferrò abolere. Jubent omni genere cru-
delitatis perdere viros bonas, qui ſic ſentiunt. Sed ha-
ent magni nominis autores, Scotum, Gabrielem & fſi-

miles, dicta Patrum, quæ in Decretis truncata citan-

tur. Certe ſi numeranda funt teſtimonia, vincunt. Eſt e-
nim maxima turba nugacisſimorum ſeriptorum in ſen-
tentias, qui tanquam conjurati defendunt illa ſigmenta
de merito attritionis & operum, & cætera, quæ ſupra

recitavimus. Sed ne quis multitudine moveatur, non
magna autorita eſt in teſtimoniis poſteriorum, qui non

. *. . K2 .
genuerunt ſua ſcripta, fed tantum compilatis ſuperio-

ribus, trans fuderunt illas opiniones ex aliis libris in ali-

os. Nihil judicii agchibuerunt, ſed ut pedanei ſenato-

res taeiti comprobaverunt ſuperiorum errores, non

intelleftos. Nos igitur hanc Petri vocem non dubite-

mnus opponere quamlibet multis legionibus Senten-

tilariorum, quæ allegat conſenſum Prophetarum. Et

accedit teſtimonium Sgiritus ſancti ad hanc concio-
hem Petri. Sic enim ait textus: Adhuc loquente Pe-

tro verba hæc, Qecidit Spiritus ſanctus ſuper omnes,

qui audiebant verbum. Sciant igitur piæ conſcientiæ
hoc eſſe mandatum Dei, ut credant ſibi gratis ignoſci

Propter Chriſtum, non propter opera noſtra. Et hoc
mandato Dei ſuſtentent ſe adverſus deſperationem, &

Adverſus terrores peccati & mortis. Et hanc ſententiam

ſciant à principio mundi in Eccleſia extitiſle apud ſan-

—

Cos.

X.

—
(tor./
Tun, 8
te Nee
iemndie
Primoot
luberen
AAhu
donant
tus,ir
5
Ponine
ſrantee
Penere
Rliube
bis il
redkam
ſte (or⸗
8 Ous
aud nt
rum 3
Ter
Attritn
hunege

kuum., H.

Labolit
tunt e
rtere⸗
toruen e.
bemlloe
Perdhn
Qlod
eeetort
ſonen

I re

H Yy. DE LoEFNITFNTIA Vyz
—— — — 2
gele Ne Gos. PDetrus enim clare allegat conſenſum Propheta⸗
m decenem rum, & Apoſtolorum ſcripta teſtantur eos idem ſenti·æ·
1t Dulale re, Nec deſunt Patrum teſtimonia. Nam Bernhardus
eniliorefe⸗ idem dicit verbis minime obſcuris: Neceſle eſt enim
gtine, primo omnium credere, quod remisſionem peccatorum
llorun di habere non poſſis, niſi per indulgentiam Dei, ſed adde
datind, l adhuc, ut credas & hoc, quod per ipſum psccata tibi

e donantur. Hoc- eſt teſtimonium, quod peribet Spiti. Marth. 9,2:
Glemy tus 8. in corde/tuo dicens: Dimiſſa funt tibi peccata Eb. 2,7.
iuneir tua. Sic enim arbitratur Apoſtolus, gratis juſtificari
Nat Abt hominem per Hdem. Hæc Bernhardi verba mirifice illu-

rickenl ſtrant cauſam noſtram, quia non ſolum requirit, ut in
uncste im Senere credamus peccata remitti per miſericordiam, 8
incunt A Sed jubet addere ſpecialem fidem, qua credamus & no⸗
oruninſe bis ipſis remitti Peccata. KEt docet, quomode certi „
Aaſgnen re damur 4de remisſione beccatorum, videlicet cum
ld lſi. de corda eriguntur, & ñunt tranquilla per Spiritum
vGetu n §. Qaid requirunt. amplius adveriarii * Nam adhuce .

m audent negare fide nos con ſequi remiſſionem peccaàto:

rnce rum:? aut fidem partem eſſe pœnitentiæx?
lui⸗ nl 4 Tertio, Adverſarii dicunt, peccatum ita remitti, quia
islinon attritus ſeu contritus elicit actum dilectionis Dei, per
Aunel WM hunc actum meretur accipere remisſionem peccato-
nor⸗ e rum. Hoc nihil eſt, niſi legem docere, deleto Evangelio,
anee & abolita promiſſione de Chriſto. Tantum enim requis-
ihus del

runt legem & noſtra opera, qnia lex exigit dilectionem.
tn Preæterea docent confidere, quod remiſſionem pecca-
hunc torum conſequamur propter contritionem & dilectio-
locbente le nem.-Hoc quid eſt aliud, niſi collocare fiduciam in noſtra

ſuper en opera, non in verbum & promiſſionem Dei de Chriſto?
rtonſin Qued ſi lex ſatis eſt ad conſequendam remiſſionem
rus ne eccatorum, quid opus eſt Bvangelio ? quid opus eſt
ſra. Ethe⸗ OChriſto, ſi propter neſtrum opus cênſequimur remis-
Atiobenn, ſionem peccatorum? Nos contra a lege ad Evangeli-
rſeneniu um revocamus conſcientias, & à Hqucia proprio-

Co

176 V. DE POENTTENYITI A

rum operum, ad fiduciam promiſſionis & Chriſti, quia

Evangelium exhibet nobis Chriſtum, & promittit gra-

tis remiſſionem peccatorurmn propter Chrifttum. Hac

promiſſione jubet nos confidere, quod preopter Chri⸗
ſtum reconciliemur Patri, non propter noſtram contri-
tionem aut dilectionem. Non enim alius eſt mediator

7

aut propitiator, niſi Chriſtus. Nec legem facere poſſu-

mus, niſi prius per Chriſtum reconciliati ſimus. Et ſi
quĩd faceremus, tamen ſentjendum eſt, quod non pro-
pter illa opera, ſed propter Chriſtum mediatorem &

propitiatorem conſequimur remisſionem peccatorum.

Imo contumelia Chr'ſti, & Evangelii abrogatio eſt, ſen-
tire, quod remisſionem peceaterum propter legem aut
aliter conſequamur, quam nide in Chriſtum. Et hanc
rationem ſuprà tractavimus de juſtificatione, cum di-
Ximus: quare prohtea mur homines fide juſtiſicari, non
dilectione. Itaque doctrina adverſariorum, cum docent,
honunes contritione & dilectione ſua conſequi remis-

ſionem peccaterum, & confidere hac contritione &

dilectione, tantum eſt doctrina legis & quidem non in-

tellectæ, ſicut Judæi in velatam Moyſi faciem intueban-

tur. Fingamus enim adeſſe dilectionem, ſingamus adeſſe

pera, tamen neque dilectio, neque opera poſſunt eſſe

Tſall 3z,5. propitiatio pro peccato, Ac ne poſtunt quidem opponi

iræ & judicio Dei, juxta illud: non intrabis in judicium
cum ſervo tuo, quia non juſtificabitur in conſpectu tuo
omnis vivens. Nec debet honos Chriſti transferri in
noſtra opera. .
Propter has cauſas contendit Paulus, quod non ju-
ſtificemur ex lege, & opponit legi promiſſienem remis-

Roem.J. fionis peccatorum, quæ propter Chriſtum donatur, ac

docet nos gratis propter Chriſtum fide accipere re-
misſionem peccatorum. Ad hanc promisſionem revo-
cat nos Paulus à lege. In hanc promisſianem jubet in-

tueri, quæ certe irrita erit, Si prius lege juſtificamur,

—

(uumper

am conle
cvodidee

teſſeel,

emuhei

lIgitur .
nüiſlione
habeant
dRon.
tiinfrn
ſeiitna.
ſu Cric
Deccato
dant Pr.
Etur on
torumm

undie

Piund iie

ripturi

Aod ſce
Orium
Iturdir
ANturahe
ngbeat
mdizi
ſeinn
Amann e
ii⸗ in j

18. V. DE POENITENTI A: 177

Chrili,g quam per promiſſionem, aut ſi prepter noſtram juſtiti⸗
promitik n am conſequimur remiſſionem Peccatorum. At conſtat:
hiun H quod ideo nobis data eſt promiſſio, ideo exhibitus eſt
1prepte ki. Ohriſtus, quia legem non poſſumus facere. Quare ne-

Noſtmn ceſſe eſt, prius nos promiſſione reconciliari, quam le-
Iudne gem facimus. Promiſſio autem tantum fide accipitur.
enlieee Igitur neceſſe eſt; contritos a Pprehendere fide pro-
ihn H maiſſionem gemiſſionis peccatorum donatæ propter

Aloltan. Chriſtum, ac ſtatuere, quod gratis propter Chriſtum
metntent habeant placatum Patrem. Hæc eſt ſententia Pauli Rozu. g, 16.
en ernin ad Rom. 4. ubi inquit: Ideoex fide, ut ſecundum gra- Jeg.
Logeinehſ⸗ tiam firma ſit promiſſio. Et ad Galatas 3. Concluſit Gal. 7, 22,
Grer genn ſeriptura omnia ſub peccatum, ut promiſſio ex ſide Je-
lum- Er h ſu Chriſti detur credentibus, Id eſt, omnes ſunt ſub

one; uin peccato, nec poſſunt aliter liberari, niſi fide apprehen-
glſtcan, dant promiſſionem remiſſionis peccatorum. Prius
n eunen igitur oportet nos fide accipere remiſſionem pecca-
UII, .

ni eane torum, quam legem facimus, etſi, ut ſupra dictum eſt,
e iml ſidem dilectio ſequitur, quia renati Sp. Sanctum acci-
n piunt, ideo legem facere incipiunt. Qitaremus plura
giten teſtimonia, niſi obvia eflent cuilibet pio lectori in

den A (Acripturis. Et nos non nimis prolixi eſſecupimus, ue

I uin AKcilius hæc cauſa perſpici poſſit. Neque vero dubium
ern n eſt, quin hæc ſit ſententia Pauli, quam defendimus,
niterte quod fide accipiamus remiſſionem peccatorum propter
S Chriſtum, quod fide mediatorem Chriſtum oppone-
anhen re debeamus iræ Dei, non opera noſtra. Nec pertur-
litrandern bentur piæ mentes, etiamiſi Pauli ſententjas calumnmi-
HLEeentur adverſarii. Nihil tam fimpliciter dicitur, quod
ant non queat depravari cavillando. Nos ſeimus, hanc,
iſtnouen,

quam diximus, veram & germanam dententiam Pauli
eſſe, ſciĩmus, hanc noſtram ſententiam piis conſcientiis
firmam conſolationem afferre, ſine qua nemo conſi-

n gonitn
le Nſene

niſaen „NRteere in judicio Dei queat. Itaque repudientur illæ Pha-
nen “ riſaicæ opiniones adverſariorum, quod non accipiamus

178 V. DE POENITENTIA.

——

fide remiſſionem peccatorum, ſed quod oporteat me- negbiniin
reri dilectione noſtra & operibus, quod dilectionem tizzineer
noſtram & opera noſtra iræ Dei opponere debeamus. ſcentike
Hæc doctrina legis eſt, non Evangelii, quæ fingit Prius Anttemit
Jeh. 15, 5, hominem lege juſtificari, quam per Chriſtum reconci- tione im
UHlfliatus ſit DEO, cum Chriſtus dicat: Sine me nihil po- ANadlia⸗
teſtis facere. Item: Ego ſum vitis vera, vos Palmites. Cllta d
Verum adverſarii fingunt, nos eſſe palmites, non Ohri- le gi
ſti, ſed Meyſi. Prius enim volunt lege juſtificari, dilectio- nehrtc
nem noſtram & opera offerre Deo, quam recencilien- le
tur Deo per Chriſtum, quam ſint palmites Chriſti. Pau⸗ Illseg⸗
lus contra contendit, legem non poſſe fieri ſine Chri⸗ D
ſto. Ideo promiſſio prius accipienda eſt, ut fide recon- ter onni
ciliemur Deo propter Chriſtum, quam legem facimus. hogan
Hæc ſatis perſpicua eſſe piis conſcientiis exiſtimamus. cert,i
Et hinc intelligent, Cur ſapra profeili ſimus juſtiſca- not an⸗
ri homines fide, non dilectione, quia oportet nos op- ſenloen
ponere iræ Dei, non noſtram dilectionem, aut epera; aarlasle
aut confidere noſtra dilectione ac eperibus, ſed Chri- luntk
ſtum mediatorem. Et prius oportet apprehendere ntuen
promiſſionem remiſſionis peccatorum, quam legem cunſn
facimus. B “ Dii
Poſtremd, quando erit pacata conſcientia, Si ides Ponten
accipimus remiſſionem peccatorum, quia nos diligi- rlie
mus,;, aut legem facimus ? Semper enim accu ſabit nos iient,
„– lex, quia nunquam legi Dei ſatisfacimus, Sicut inquit lu
Rem., 4, 1ij. paulus: Lex iram operatur. Chry ſoſtomus quærit de Mit
poœnitentia, unde certi reddamur, peccata nobis remis- iennn
ſa eſſe. Quærunt & in ſententiis eadem de re adver- Ulei
ſarii. Hoc non poteſt explicari, non peſſunt conſci-
entiæ reddi tranquillæ, niſi ſciant mandatum Dei eſſe, & Kenite
ipſum Evangelium, ut certo ſtatuant propter Chriſtum Uren
1. Joh p 1o. gratis remitti peccata, nec dubitent ſibi remitti. Si quis erei⸗
1. Joh. ,10. dubitat, is, ut ohannes ait, accuſat promiſſionem divi-

nam mendacii. Hanc certitudinem fdei nos docemus ce
. re⸗ Mi

11 V. DE POENITENTIT A 179

— Be

—

lopottennt⸗ requiri in Evangelio- Adveriarii relinquunt conſcien-
d dilecinnen tias incertas & ambigentes. Nihil autem agunt con-
ere Ceheili⸗ ſcientiæ ex fide, cum perpetuo dubitant, utrum habe-
In logti ant remiionem. Quemode poflunt in hac dubita-
riſuun teen tione invocare Deum? quomodo poſſunt ſtatuerequccd
e me pbil exautliantur: Ita tota vita eſt ſine Deo, & ſine vera A,Shefe
,Ns inis cultu Dei. Hoe eſt, quod Paulus inquit, peccatum
ites ui eſſe, quicquid non fit ex fide, Et quia in hac dubitatio=
Plcerelett⸗ ne perpetuo verſantur, nunquam experiuntur, quid ſit
n tetande files. Ita fit, ut ad extremum ruant in deſperationem.
6s Chrilihe⸗ Talis en dectrina adverſarioruin, doctrina legis, abro-
lae gatio Evangelii, doctrina deſperationis. N unc liben-
l, utflett⸗ ter omnibus benis viris Permittimus judicium de hoe
lagen iis⸗ loco pernitentiæ, nihil enim habet obſcuri, ut pronun-
6 erilimn⸗ cient, utri magis Pia & ſalubria conſcientiis doecuerint,
ſou n nos, an adyer ſarii. Profecto non delectant nos hæ dis-
ortet üf ſenſiones in Eocleſia quare niſi magnas & geceſſarias
3 tge cauſas liaberemus diſſentiendi ab-adverſariis, ſumma
40 voluntate tateremus. Nunc cum ipfſi manifeſtam ve-
1

ritatem damnent, non eſt integrum nobis, deſerere
cauſam non noſtram, ſed Chrifſti & Eccleſiæ.
Diximns, quas ob cauſas poſuerimus has duas partes

t AMrtenil
anleg
1) in

Poœnitentiæ, contritionem & fidem. Idque hoc feci-
enne mus libentius, quia eircumferuntur multa dicta de pœ-
n lgtn nitentia, quæ truncata citantur ex Patribus, quæ ad
man iun obſcurandam ſidem detorſerunt adverſarii. Talia ſunt;
g Rn “ Pœnitentia eſt mala præterita plangere, & Plaugenda
da Pew iterum non committere. Item, Pernitentia eit quædam
ta

dolentis vindicta, puniens in ſe, quod dolet ſe commi-=

ſiſſe. In his dictis nulla fit mentio ſidei, Ac ne in ſcho-
eſlunt. .

ℳ lis quidem, cum interpretantur, aliquid de fide additur.
un i⸗ Quare nos eàm, ut magis conſpici doctrina fidei poſſetz
