guteé excogitatis, utcunque rationi blandiantur, abduci “ core
nos patimur, nec pati vel volumus, vel poſſumus, vel n Plenrur⸗
debemus, à perſpicua, ſimplicisſima & clara verborum ennnol
D. Luthe- Teſtamenti Chriſti ſententia, in aliam opinionem, quæ ladpatenn

yus in ma-ab expresſis verbis OHRISTI recedit: ſed ſimpliciter a ealio inen
jori ſua depotius ea intelligimus & credimus: hæc noſtra ſunt eſoteſt, ut
Cana Do-fundamenta, quibus hactenus, poſt motam contro- Cettlraspen

mini Con-verſiam in hoc articulo, conſtanter nixi ſumus: quæ Kuinn
fesſone. etiam D. Lutherus initio exortæ hujus diſſenſionis con- Aurbrem
a Sacramentarios ſequentibus verbis poſuit: Mea Ran Penetra
fundamenta, quib. in hoc negotio niter, hæc ſunt: Aln cireunle
1 Primum, eſt hic articulus fidei: Jeſus Chriſtus eſt achann,
ſubſtantialis, naturalis, verus, perfectus Deus & homo, aetvezr
in una perſona indiviſus & inſeparabilis. H tüamurce
J. Secundum, quod dextera Dei eſt ubigdgee. ln, .
III. Tertiũ, quod verbum Dei neq; falſum eſt neq; fallax itn tan
IV. Quartum, quod Deus varios modos habet; novitq; ; imnlle
quibus aliquo in loco eſſe poteſt: neque uno illo tan- Nr
tummodo contentus eſſe cogitur, de quo fanatici ho- iu Ml
mines nugantur, quem Philoſophi localem vocant. S in⸗
D

Et Chriſti unicum corpus (inquit Lutherus) tribus Eee:e
modis ſeu triplici ratione poteſt alicubi eſſe. 4
Primo, cemprehenſibili & serperali ratiene; quali H
e inde ce

.

nnm I. DE COENA DOMNLI „„

Creftniia ulus eſt, cum in his terris corporaliter converſaretur:
wern Peinirt ie cum certo loco ſecundum quantitatem ſuam circum -
ckkſts H Icriberetur. Hoc modo etiam hodie uti poteſt, quoti-
1 Chücli h es ipſi viſum fuerit: id quod poſt reſurrectionem ſuã ali-
e nis an quoties fecit, & in novisſimo die tali ratione præſentiæ Tin 6,
or is ſeſe manifeſtabit: ſicut Paulus de Chriſto docet, inqui-⸗nmn., 6, 15.

„.4
.

EeCennd ens: Quem ſuis temporibus OSTENDET beatus, &
egotio leide ſolus potens, rex regnum, & Dominus dominantium. cor ,
imsi wAe Et ad Coloſſ. ait: Cum Chriſtus APPARIERIT, vita ?“ 3,
n min veſtra, &c. Hoc modo non eſt in Deo, aut apud Patrem;
Aut in cœlis: ſieut fanaticus ille ſpiritus ſomniat. Deus
genis 6 onikt enim non eſt corporalis locus. Et de hoc modo agi-
onilhnlum: tur in illis ſcripturæ dictis, quæ à fanaticis hominibus
adteruntur: quod videlicet Chriſtus mundum relique-
it⸗ Deingde alio incomprehenſibili & ſpirituali modo a-
licubi eſſe poteſt, ut loco non circumſeribatur, ſed per
Ouimnnes creaturas penetret, pro liberrima ſua voluntates
quemadmodum (ut craſſa quadam ſimilitudine rem ut=
cunque adumbrem) viſuùs meus per aerem, lumen 7
G. aut aquam penetrat, atque in iis rebus eſt: neque ta-
6men loco circumſcribitur. Et quemadmodum ſonus
Per aquam, aerem, aſſerem, aut parietem tranſit, & im
iis rebus eſt: neque tamen loco circumſcribitur Eodemm
uDS“ modo etiam lux & calor per aerem, aquam, vitrum à
cryſtallum, & per ſimiles materias penetrant, & in iis
rebus ſunt: nec tamen loco circumſcribuntur: & qui⸗=
“ dem ejus rei multæ comparationes adduci poſſent. Hoe&
“ modo uſus CHRISTUS, cum reſurgens é ſepulcro clau=
ſo & obſignato prodiret: & quando per januas clau-
S ad difcipulos ingrederetur: & ſicut eſt in pane &
vino Cœnæ: atque hoc modo creditur de ſanctisſimæ

4
ums,

,eelen . 1101
Pinhil virgine Mari4, matre ſua, natus eſſe.
Coit EFPrztereà alicubi eſſe poteſt divino & eœleſti modo,
ote 6m, EeuRdnm quem cum Deo una eſt perſona. Ha ratione
, sszbb er⸗

4 . *

WI. D

OMINI. (A inpidi
VII. DE COENA H Etratu facilio. amaninonn
754 i præſentiores & penée Si enim juxta Publemprrlen
2 turæ longé illi Hcundum modumr reaturis, & bnodo robare
CreA im juxta ſee teſt eſſe in c ſ oe
. ;——“ nt, 1a pwonet. Egoe
int, quam ] oteſt nt, tangant, fbonet Ee⸗
res ſun 7 modum P non ſentia rzra ect taen
. ſecundum n ipſum non ĩe ilt rotecte “ elno
llum 5, ut tamen 1pi dant: nuilto pro bli-. üundhe locis
pud creaturas, ut t comprehen dmirandum, ſubli mubes
tib au S dmirandum, in bi- lo, elle,
ircumſctibant, um, a mirabr. adeſe bos
cumſcri — C terti êR— toque n ern
magis ſecundum me ber creaturis, mul ſclibant, aut erincet, guo
mem modum ſi on includant, circu
/ — —— mn n
it: ut ipfu
Uuus erit:

„

ione perſonali cum ommogitatid
dum, quem ex Unione per
iſti um,
riſti modun
tiæ Ch

eas quam longé vi- Elete kes ogit
extra creaturas, eré te O- Utheng.
eo habet, longis creaturas en D rope eundem lxisD. Luth
rer Deus extra tam profunde Fn de & prope Elgnitczton⸗
utem tam - m profunde & una er
Rurſus a uras, qua ſt enim uin noltris,
4 ortet. 5 - tes creaturas, Bones E ni. bi
. . . . 2 .1
Hodum in “ creatuzis eſt; kb igitur Deus el Tumain
8in omnibus a Deo: u m falſam eſſe
Deus in om rſona cum De ſtram falſam eſſ ni.
inſeparabilis per ur fidem noſt m cogitatiomi-
nlepe le eſſe, a . ut ſalte (s
ipſum gn tem explicare, au
is aute
P0

iigrifen, an

n: Jnandlo win
do hoc fiat? gci 2 lenteschril
oterit, quomodo hos idelicet fit in menbra
iffequi poterit, d ere: quod videl erſona:
bus ſuis aſlequi Erà ita ſe haber ipſo una e o
m remn revye 8, & cum i Excedit “
uidem r creaturas, & c mus. Excedit!
De⸗ mantem quo iſta fant ign humanæ, imo eétlam
4 autem, jionis „,
modum Bnn matutiun G raciom
rium
myſte

. .

Cum rero D.

m nobis ererbe conti⸗ Inekenb
. rCanu 2* ipſius . ri.
igitur hoc non decet nos ip osſimus, quod C
verisſimumn entls probare P
niſi firmis argunmn
niſi firt

üitinnihe
ubi Deus eſt, &

aleat Raticis nilui
ibi eſſe valeat, c fanaticis
ti corpus nequaquam ibi eſſe Hoc a

Auurines, de D
æ ſentix ronen r dale uem Enſeimu u
quod Hc modis kobandumn incum f SZMD enkc i a
illis hominibus p .M & norit, n Rtin ea ſ
id præſtabunt. Plures modos hal haudqua- ſinnler
vero Deus etiam = ſir, ese n dum
an veroene Eiſti corpus alic indicare volui, ;EHE
Juxta quos Chrikti altsemms in lcate roli, dul
JjuXta gaverim. Hoc 3 4 a1
Auam Neg e 0 le de nen l
6

— & ſinpidi homines ſint Fanatici illi, qui Chri-
ores D Ehmmmt Hi corpori non niſi unicum illum, primum & compre-
6 henſfibilem præſentiæ modum tribuunt. Sed neque de

umn mdn 3

Ctel dien illo modo probare poterunt, quod cum noſtra ſenten-
im nauſtin . tia pugnet. Ego enim nunquam aſſerere velim, quod
hecchn. l potentia Dei non efficere valeat, ut unum corpus ſi ſimul
Gun, Ammin, in pluribus locis, etiam corporali & comprehenſibili
canirik modo, adeſſe posſit. Quis enim & quibus argumen-

ndent⸗ Clen .
lanet porentiæ ilius ſnem deprehendit? Fanatici quidem
6
. Hur as; id cogitant: Hoc Deus præſtare non poteſt: ſed quis
N e. ipſorum cogitationibus credat, & quo argumentorum
net ie⸗ 4

genere has cogitationes ſuas confirmabunt? 2 Hactenus
Lutherus.

ra Ex his D. Lutheri erbis etiam manitsſtuin eſt, in
gronne qua ſigniſcatione vocgabulum (Spiritualiter) in Eccle-
len 3 ſiis nolttis, quo ad hoc negotium, uſurpetur. Vo-
A, o cabulum enim (Spititualiter Sactamentätiis nihil -
Debilcie liud ſignificat, quam ſpiritualem illam communio-
Gennote⸗ nem: quando nimirum;, per fidem, in Spiritu veréè
lcwea credentes Chriſto Bomino incorporantur, & reverà ſpi⸗
“ ritnalia membra corporis ejus fiunt.
e ba ele⸗

ken ,, Cum vero D. Lutherus, aut nos rocabitlo (Spiri-
uinang, mnmaaliter) in hoc negotio utimur, intelligimus ſpiritua-
muimg nn lem, ſupernaturalem, cœleſtem modum, ſecundum
—H 6% quem Chriſtus in ſacra Cona præſens eſt: & non tan-
inane tùm in credentibus conſolationem & vitam, verùm et-
hle iam in infidelibus judicium efficit. Et quidem per vo-
Cbee l tabulum illud (Spiritualiter) Capernaiticas illas ima-
Adeni ginationes, de craſſa & carnali præſentia excludimus
onheteH & rejicimus: quæ Eccleſiis noſtris per Sacramentari-
ncuntl os, poſt tot publicas noſtras proteſtationes, affingi-
9 tur. Et in ea ſententia intelligi volumus wocabulum
65 wnirkH (ſpiritualiter )cùm dicimus, corpus & ſangvinem Chri-
la 1,. B b b 3 2 ſtiin
lem ilu

VII. DE COENA DOMINI., 755

tis evincet, quod hoc Deo ſit IMPOSSIBILE? Quis

7 566 VII. DE COENA DOMINI.

Rti in ſacra Cœna ſpiritualiter accipi, edi & bibi. Tam
etſi enim participatio illa ore fiat: tamen modus ſpi-

Fitualis eſt.

Fides igitur noſtra in hoc articulo de vera præſentia
corporis & ſangvinis Chriſti in ſacra Cœna, ſuper veri
& omnipotentis Dei, Domini & Salvatoris noſiri Jeſu
Chriſti, VERITATEM & OMNIPOTEN TIAM eff

fundata & extructa, Hæc fundamenta ita ſolida atque

immota ſunt, ut & fidem noſtram in omnibus ten⸗
gationibus (quæ de hoc articulo incidere poſſunt) con-
firmare & ſtabilire: & omnes Sacramentariorum obje-
Ctioônes & argutias, utcunque ſpecioſæ ſnt, & humanz
vationi plurimum blandiantur, refutare & evertere, &

Pis animis per omnia ſufficere, & præſentisſimam con-

dolationem & fiduciam afferre posſint.
UHARE rejicimus & damnamus corde & ore, ut⸗
pote fallaces & fraude plenos, omnes errores, qui reci-
tatæ jam ſanæ doctrinæ, & in ſaeris literis fundatæ, ad-
verſantur & repugnant.
Pontificiam Transſubſtanriationem: cum docetur,
quod panis & vinum, ſi conſecrata ſeu benedicta fue⸗
rint, in ſacroſancta Cœna, ſubſtantiam & efſentiam ſu=
am penitus amittant, & in fubſtantiam corporis E ſan⸗
gvinis Chriſti convertantur: ita quidem, ut ſola exker⸗
na ſpecies panis & vini, ſive accidentia ſine ſubjecto,
reliqua maneant. Et quòd fingunt, corpus Chritti fub
ſpecie panis (qui tamen panis ipforum opimione jam
non amphus eit panis, fed naturalem ſuam effentiam
amiſit) revera præſens eſſeetiam extra actionem Cœnæ
Dominicæ: cum videlicet panis in macrario incluſus ad-
ſervatur aut in folenni theatrica pompa adorandus o=
ſtentatur & circumgeſtatur. Nihil enim rationem Sa-
cramenti habere poteſt, extra mandatum Dei, & uſum
à Chriſto inſtitutum: ut fupra monuimus.
Repudianus & damnamus etiam omnes aloes rao:

laullto

UI D

—
Uicos duſus hi
Mintionem ſacr
Qd aics
etsſyfe an
Uunck carmming
itligneplunmni
e
lirmials &
nei Eeruit⸗
Ufrti reſecti

(Cim alten in

4 eclagtonenn 1
emnin Chrigi,
n d Auguſtan
oſne kronteſe
nob canlan 8
heled keeltare e
es noltrie
4 änns igitur
Kimnpoſtur

ones, & d⸗

lrtoe füncd
Aklntur & D
C Coce

tur:
ter

4 8 4 —

Doh MI. DE COENA DOMINI., 5557

tifcios abuſus hujus Sacramenti: inprimis vero abo-

ae Gatüit minationem ſacrificii Miſſæ pro vivis & defunctis.
in: anmt Quad Laicis (ut vocant) una tantàùm Sacramenti
ſpecies ſive pars (& quidem contra expreſſum manda-
tlgden tum & claram inſtitutionem Chriſti) porrigitur. Et ſane
inbentvifn hi aliique plurimi Pontinicii abuſus, in Eccleſiis noſtris,
ikute, in communi illa Confesſione & Apologia, in Smalcal-
ONNDCALYNNE dicis articulis, & aliis noſtrorum ſcriptis, ſolide ver-
nimenn bo Dei, & erüditx atque piæ antiquitatis teſtimoniis,
otrmin rin refutati & rejecti ſunt.
40 necerin, Cum autem in hoc ſcripto præcipue confesſtonom
zunmai & declarationem noſtram de vera præſentia corporis &

bechlit ſangvinis Chriſti, contra Sacramentarios (quorum a-

i tünku e liqui ſub Augullar næ Confesſionis titulo in Eccleſias no-
D Plui ſtras ſine fronte ſeſe ingerunt) proponere voluerimus:
3)

ne oäll Rt eam ob eauſam Sacramentariorum errores pr xcipuè
mumudst, hoc loco recitare & commemorare viſum eſt, eo fine,
ocngens ut auditores noſtri eos agnoſcere & cavere poslint.
laihe Henite Rejicimus igitur atque damnamus corde & ore, ut
fallas & impoſturæ plenas, omnes Sactamentariorum
mnionits opiniones, & dogmata, quæ ſupra commemoratæ, &
anrunntt * in verbo Dei fundatæ doctrinæ non conſentiunt, ſed

adverſantur & repugnant.
Cum docetur: quod verba inſtitutionis non ſim-
V pliciter in propria ſua ſignificatione, ut ſonant, de ve-
ta ſubſtantiali corporis & ſangvinis CHRISTI præſen-
tia in Cœna Domini ‚accipienda, ſed per tropos & fi-
guratas ſgnifcationes: in alienam & novam ſententi-
am ſint torquenda. Et hoc loco omnes Sacramentario-

, pugnant (quot aut quàm variæ illæ ſint) rejicimus.
. Quod oralis ſumtio corporis & ſangvinis Chriſti in
Rr ſacra Cœna à Sacramentariis negatur: eique opponi-
N tur, quod corpus Chriſti in Cœna ſpiritualiter tantum,
per fidem accipiatur: ita quidem, ut ore in ſacra Cœna
tantum panem & vinum edamus atque bibamus.

SbD4 Q

rum opiniones ejusmodi, quarum aliquæ inter ſe etiam

1

III.

V.

—

8

75 8½ VII. DE OOENA DOMINA

Quod docetur, panem & vinum in Cœna Domini ni-
hil allud eſſe, niſi notas quasdam profesſionis, quibus
Chriftiani ſe invicem agnoſcant. Vel, quod panis &
vinum ſint tantum figuræ, ſymbola, typi, ac ſimili⸗
tudines longisſumé abſentis corporis Chriſti: ea quidem

ratione, quod ut panis & vinum ſunt cibus externus no-

ſtri corporis, ita abſens corpus Chriſti, una cum ipfius

R

Quod panis & vinum non ſint niſi be dat.

gna memorialia abſentis corporis Chriſti, quibus ſi⸗
tlunginig

Znis, tanquam externo pignore confirmemur, quod fi⸗
des illa (quæ à Coœna ſeſe avertit, & ſdre ein de ſan⸗

gyvyinis Chriſti particeps fiat, quam revera in cœna Do-

mini ore externa ſymbola accipimus. Er, quod hoc
modo fides noſtra in ſacra Cœna, tantummodo per

externa ſymbola, non autem per verum, præſens, &
nobis exhibitum cçorpus & ſangvinem Ohriſti dba.
. .

£

tus, operatio, & meritum longe ablſentis corporis
e, 0 ribnantue & communicentur: ut hac ratio=

m, unio Sacramentalis ſit in-

—

telligenda: videlicet, de analogia ſigni &

quatenus; rum;, corpus & ſangvis Chriſti, Een
quid fimilitudinis habent.

.

Dane & vino al

Quod corpus & ſangvis Chriſti ſpititualiter dunta-
9 — „ 2* “

Quod Chriſtus propter aſcenſum ſuum ie

corpore iuo in certo quodam cGli loco ita en 8
prehenſus & circumiſcriptus, ut ſuo corpore nobiaen
in/ ſacra Cœna (quæ juxta inſtitutionem Chriſti in KWü
terris celebratur) vere & ſubſtantialiter ede

Quod in Cwgna ODoimini, FIDEIL tantummodo vir⸗

e nobiscum Il

neque posſit, neque velit: ſed potius tam longeé à lae

Coœna ablit, quantũ altisſimum cœlũ à terris diſt

t. Zic
enim

PII. D

— —
aun guiam Fael

ſläß conet Clri
ultie (ad conl

l loco Unce
Ur oportet Chr
an, Chriſtum!
Uummlenbarur ⸗
6ti, humang ſus

ee oelt,

Glerkus,

I r geb

dlepreſtre dosl.

los alcendit) furſum non minus verè corporis & ſan- Mnicaaſunte
4
lon ſolun
Iin ſecd ſaes e
84 M. 1
nnnd iſtet.

neCene D
enn Hpiſtic
anumn, tungt
t, gaſt e

hencitur tgu

one Oen
ent: i
K eſt 4
Cedenten

DOhx VII. DE COENA DOMINI.„. 2759
—

Ador. zur.

ummCfhe enim quidam Sacramentarii verba illa in actis Apoſto-
Cam PoſellenI licis (oportet Chriſtum coœlum accipere) de induſtrià
u ſind malitiose (ad confirmandum errorem ſuum) deprayà-
ſan ſ runt: & loco ſinceræ translationis hæc verba repoſue-
Urie Pe runt: oportet Chriſtum cœlo CAbPI: quæ verba ſigni-
enn ſicant, Chriſtum ita in cœlum receptum, ut cœl
nrin H circumferibatur & comprehendatur: ut nobiscum in
Pis Miſi.

terris, humana ſua natura nullo prorlus modo, Præ-

is
abs ſon “ ſens eſſe posſit, aut velit.
on unt nli h Quod Chriſtus veram ſubſantialem præſentiame cor-
lors poris & ſangvinis ſui in ſacra ſua Cœna neq; pr omiſerit,
Grhrechl n

neque præſtare posſit aut velit; cum iplius natura, &

ert nkin proprictas aſſumtæ ſuæ humanitatis id non admittant.

ſele dan

minus Quod non ſolùm verbum, & ſola Chriſti omnipo-
,quen tentia, ſed fides corpus Chriſti in Cœna Domini præ-

neeipnn
4CeNN 1
Utenn en

E lunt enn

ſens nobis ſiſtat. Unde quidam verba inſtitutionis
in actione Cornæ Dominic non recitant,ſe d onuttunt.

ni verborum, tanquam operi Sacerdotis, eam vim ad-
ſoribit, qu uaſt ea Sacramentum efficiat) non iniuria
reprehenditur atque rejicitur: tamen verba inſtitutio-
nis in actione Cœnæ Dominicæ nequaquam omitti poſ-
ſunt aut debent: id quod ex ſaperioe declatatione
manifeſtum eſt.
Quod credentes jubentur corpus Chriſti non cum
pane & vino Cœnæ (juxta Chriſti inſtitutionem) quæ-
rere: ſed à pane ſacræ Coœnæ, fide ſua in cœlum, ad lo-
cum illum ablegantur, 1 in quoe Chriſtus ſuo corpore
ſit: ut ibi ejus f Riant participes.

quod infideles & impenitentes qui titulo duntaxat
gvinem Chriſti, ſed tantum panem & vinum accipiant.

Eieum non niſi duo genera convivarum in hoc cœle-
Bbb S ſti con-

Rejicimus etiam hunc errorem, cum docetur:

Ohriſtiani ſunt, reverà autem fidem vivam, veram & ſal-
vificam non habent)in Cœna Domini non corpus &ſan-

Etſi autem Papiſtica Conſecratio (quæ pronunciatio-

XI.

al

76e VII. DE COENA DOMINI. . Ab
ſti convivio reperiantur, digni videlicet, & indigni: re- Künguſi
jicimus etiam illud diſcrimè inter indignos, quod aliqui ttecocine
faciunt, qui aſſerunt, impios Epicuræos, empæctas £ nbtteue dam
verbi Dei contemtores (qui in externa Eccleſiæ com-
munione ſunt) non corpus & ſangvinem Chriſti ad D E
judicium in uſu Cœnæ, ſed tantummodo panem & 4
vinum ſumere. D

m

Et, cum docetur: dignitatem non tantum in vera fi- N4
XIII. de, verum etiam in propria hominis præparatione con- *
ſiſtere. =?M M c
XIV. Similiter, cum docetur, etiam vereè credentes, qui *
viva & vera fide præditi ſunt, eamque retinent, ſi tamen den
ea præparatione propria & ſufficiente careant, quam Uinm ain ).
ipfi ſibi propoſuerunt, hoc ſacramentum, tanquam in-⸗ S
dignos convivas, ad judicium accipere. ” aamnng
XV. Elementa illa, ſeu viſibiles ſpecies benedicti panis *½ rilnun
vini adorari oportere. Quod autem Chriſtus ipſe, e- Innſte: 1cil
rus Deus & homo, (qui in Cœna ſua, in legitimo mi- (gtt laln
mirum ejus uſu, vere & ſubſtantialiter præſens din ruſt M
ſpiritu & in veritate (quemadmodum etiam omnibus linmmt

. . 8 urn Orpo
aliis locis, præcipuè vero, ubi Eccleſia ipſius eſ cn ialun, 5
gregata) adorari debeat: id nemo, niſi Arianus hær Ae.

2 . — .
ticus, negaverit. ”M . ghech
. curio⸗ one
. Repudiamus præterea & damnamus omnes enr ⸗ len ünn
XVI. ſas, ſarcaſmis tinctas & Hiaſphemas queſtione Tacr lifei⸗
is ſerm e; er neg. ,
hujus generis ſermones, qui craſſe, carnalit e dsor. eimii
naitice de ſupernaturalibus & cœleſtibus Myſteriisαι. niſnn
næ Dominicæ proferuntur. ſitimnel
. . r . m 4. , e
Reliquæ antitheſes & rejectæ, opiniones, quæ cum D1WR oln

. re- EOenint
pia doctrina pugnant, in ſuperiore declaratione repfe- I

. . 1 12 lenn
henſæ atque repudiatæ ſunt: eas ( quia Preriten reng tanßſe
. mus) hoc loco repetere noluimus. Si quæ funt autem Mie

7 . . 4 1- . . ra
præter hæc, alia falla & damnata dogmata, egr X (KK uk hü
judicatio ex præmiſſa copioſa explicatione pede im ens het
t) nominatim reprobari poſſunt. imn ee Wfanti
opus ſit) stim reprol bot omnin ein n

. . 1
, 7 .

4 DONNĩũꝰR MN. DE PERSONA CHRISTILI. 76r
omnia, quæ ſuprà commemoratæ & in verbo Dei bene
imtulgegſiiͤ fundatæ doctrinæ non conſentiunt, ſed repugnant, reji-

Hiamn i cimus atque damnamus.
stam D E PDERSON A
l CHRISTI.
D — . AWiwg. C. 10
tem non umni à RTIA eſt etiam controverſia inter Augu- “ e, 59 4
– ſtanæ Confesſionis Theologos, de perſo- Arti S
Vna Chriſti: quam tamen non ipfſi inter 30. 5. i.
eim ri e ſe moverunt, ſed ei oecaſionem Sacra- 6 3.
emglenie mentarii originaliter dederunt. vor.
)

ſgäme e? Cum enim D. Lutherus veram & ſubſtantialem
ſemmennn corporis & ſangvinis Chriſti in ſacra Cœna præſen-
tiam comtra Sacramentarios, e verbis inſtitutionis Cor-

u “ Iixæ firmisſimis argumentis liquido probaſſet atque con-
ehes Gts:“ Armaſſet: à Cinglianis illi objectum eſt: Si corpus
nne Chriſti ſimul in coœlo & in terris, in Cœna Domini,
Cen . 6 Præſens ſit: neceſſariò eonſequi, illud non eſſe verum
nlud * humanum corpus: talem enim Majeſtatem ſoliDeo
anoe e tribuendam, corpus verò Chriſti nequaquam illius
dihan, capax eſſe.
Hneno, IIan objectionem D. Lutherus refutavite, amiq; ni-
cts hil ponderis habere, luculenter, in didacticis & pole-
D unn micis ſuis ſcriptis, de Cœna Domini, quæ Sacramen-
Hene ,i, tariis oppoſuit, demonſtravit: quæ nos non minus, quam
ienle didactica hujus viri ſcripta approbamus: Idque publi-
Karihe s teſtatum eſſe volumus. Interim, poſt mortem D. Lu-
. theri, prodierunt quidam Theologi ( Auguſtanam

gec gar Confesſionem profitentes) qui non quidem aper-
Peinne „te & manifeſtè ad Sacramentarios, in negotio Cœnæ
Dominicæ tranſierunt: ſed tamen eadem funda-
unns „ menta falſa, de perſona Chriſti, quibus Sacramentarii
mati ge veram & ſubſtantialem corporis & ſangvinis Chriſti-

glai Præſentiam e Ceœna Domini tollere conati funt, in
Gr i medium

6 HIX: DE PERSONA CHRISTI.

—

—

ſſe

S, humanæ natu
edi attulerunt: af rentes, huma
medium U nt
lales pro-
etiam contra humanas illius naturale . theti ui
prictat . 1 ue ſuper hoc negotio: D lut e Z
N———ʒ—— Atq ue UP Ii eatn, u
loctrine 4omnes illos 7 Jui 4111 Ote
doctri lam; G unga on

que accuſarunt. ſa pié, juxta Yerbi D Pei
ut autem hæc controver I. retur, & per ran 1 &
fidei noſtræ analogiam ſenſu doctrinam, ſi-
mmponatur, unanimi confteniu ticulo recitabimus.
H nem noſtram de hoc mur: eiſi Filius Dei
Lor ee s‚docemus, & confit en zternæ perſona
Lr e legta & diſtincta div nitar rfectus Deus, cum
per le in Lerus, lubſtancklin erten od tamen
C. 3 20 1 – æte 4 1 . ni⸗
e e o iritu ſanéto, ab erernd t naturam inum
Patre &-Sp . emporis) humanam! ſi duæ jam
(in plenitudine tempori it, non ita, qilaſt HD 10d
in == aſfumſerit, non it a; n. u0
Ffonæ affumſerit, t: ſed
. erſonæ 41 iſti facti ſint: 1 .
taten ſuæ perfo duo Chriſti fac ſit eter-
„ ; erſonte, aut erſona ſimul verus ſit æte
10 Chriſto p = . erſona 11 . 1 ho-
. n una p itus: & verus ho-
hriſtus Jeſus jam in nitus: Ver .
ur igne ab æterno ex Patre ge tus, ut ſcriptum ell:
nus DEIIS, ab æterno atia natus, ut lenbe .
. ns laudatisſima virgine Mlad m carnem;, qui eſt ſu
v. mo, riſtus ſecundum « .
Rom. 9, 5. Ex quibus eſt Chriſtus ſe in fecula.
inia Deus benedictus Gtemur: jam i
per on 1 emnts, & conhtem 1Ctas nati
Credimus, docemus, & c- as eſſe diſtincéta
indi iſe perſona Chriſti, dua no eſt: &
indivila periane Cirie æterno elſt: .
diwinamn videlicet, quæ abe in unitatem per
e
1 111 re aſſumnta eſt na C .
in tempo in perſona C alteram
A Et hæ duæ aturæ in per e, vel altera in S
NDei. ncur. velconfunduntur;, a & ſubſtantia ſeu
vel epar⸗ fed utraque in ſua natur nem æternitatem
. .f . 2 — . 1 *
muta ia (in perſona Chriſti) in om =èòMD:
eſſentia (i
permanet.

neonfiſa
— inconfi
traq; in ſua natura & eſſentia neque
natura utraq; 1

elle ib lenda „ qil ſint ſupra vel
ſona Chriſti 64 nOon eſſe 1

plexi ſunt, omnmm lait “
6 er. emn, amplex mu mar
Jei conform 15 u “
rerun 10 rr 1 ilium . „* la Uturaltter, n00
dum veterum ho b hæreſed

ſun moprietates

uras:
ſonæ fllii Hl lumt,
hriſti nunquam ſxn iü)e
neinm

uod, ut
mur: q aet.
di etiam, docemus, & confiten manet,
Credimus 3 neque

II Df

—
Nelie unguan abe

ils Alantilespre

entkenn eas de
ittes ellentiales
ts eſentiales ſi⸗
Crelimus auten
mborentem elſe

rEtturalszilns
,omnia nöſle,
ne giohniines,
les onintes
A Nen elle o
leinünturn 8
enkt, lelcenden
elin r 2
e hohritntes hun,

Cielinus Kocenn
Rdam 1

R ncarn
ſe ita
n, a uo
Eint ſec it nat
mmder

d

ſonann
Eunnbr dirine
blkant it
tepram C
hu
IN

1.

Une

1Cidi,

n. — IX. DE PERSONA CHRISTI. 6=3

ummn neque unquam aboletur, ita etiam utraque ſuas natu-
htes cuni rales eſſentiale Sproprietates retineat, neque in omnem 7 D
ahi . zternitatem eas deponat: & quod unius naturæ Proxr
Natun DI prietates eſſentiales nunquam alterius naturæ Proprie-
ene tates eſſentiales fiant. ““””

Credimus autem, docemus, & confitemur: qud
8 omnipotentem eſſe, æternum ‚infnitum, ubique mul
eſſe, naturaliter, hoc eſt, ſecundum drobrietarem naru atu
rX, & naturalis illins eſſentix, per ſe ubique Præſentem
eſſe, omnia noiſe, &c. ſint revera eſſentiales naturæ
divinæ proprietates, quæ etiam himnanæ naturz eſſen-
tiales proprietates in æternum nunquam fiant. .
en „ At vera: eſſe corpoream creaturam, carnem & ſan-
Koumm, gvinem, finitun n & circumſcriptum eſſe, pati, mo ri, a-
14 Gratrs ſcendere, deſcendere, de locoj in locum moveri, eſu-
i rire, ſitire ‚algere, xſtu affligi, & ſi quæ ſunt ſimilia. el⸗ “
4 Aumm t . ſe proprietates humanæ naturæ ſtatuimus, quæ nun-
Aliatn proprietates divinæ naturæ fant.
Credimus, docemus, & confitemur etiam, quod j jam .
poſt factam incarnationem non quælibet natura in Mß
Chriſto Per ſe ita ſubſiſtat, ut utraque ſit perſona ſe- UMUD
parata, aut quod utraque perſonam ſingularem con-
ſtituat: ſed ita naturas unitas eſſe ſentimus, ut unicam S
tantum perſonam conſtituant: in qua ſimul Perſonali-
ter ambæ divina & humana natura aſſi Iumta, unitæ ſint.
„ & ſubſiſtant: ita quidem, ut jam, poſt incarnatio-
nem, ad integram Chriſti perſonam non modo divina,
ſed etiam aſkunta humana natura pertineat: & quod
perſona flii DEI INCARNATI, ut ſine divinitate ſua,
tta etiam ſine humanitate ſua non ſit integra perſona.
In Chriſto i igitur non ſunt duæ diſtinctæ, ſed unica
tantùm perſona non obſtante, quod duæ diſtinctæ na-
turæ, utraque in ſua eſſentia, & proprietatibus natura-
Ibus, inconfuſße in iplo reperiantur.

Cliredi-

X

Lph. 1,21.

e IX. DE PERSONA CHRISTIITI.

. . . .

onalem, qua cum
er unionem perſonalem, .
ſed prætereà etiam per unione nbe d vlen et
divinitate mirando modo copu el dan Meſelan
lorifcationen, exaltatam efſe a Keen, Nlejelte
8 iæ, ſuper omne, quod non
“ virtutis, & potentiæ, ſuper omne, q

X 7 3

. .„- .
idelicet, divina
t homo fieret: quando videlicet,
conciperetur, & ho

illz naturæ,
ipiunt:) quaſi duæ il .
dam ſiniſtre eam accipiunt:) e ſint, quo duo aſ-
divina & humana, eo NREALLIEER ſeu reipſa & ve-
conglutinantur: ut REALI. interſe habeant.
e⸗ “ prorſus communicationem eſt& hæreſis: qui.
TéE, nullan- rii & Satnofateni error Jen-
ic enim Neſtorii & Sar Ster Rethen-
enin ut Suidas, & Theodorus Krecd) to roen
E ſ. ſerunt atque docuerun . 4 av-
ſis reſtannur) ſeuſerunt 9 Auowco78& 60ορο⅜
G,ασ *ννσR,ασ & tim ſeu
monusvα X . duas naturas ſepara jnter
ταααααταιNιi h. e. ad invicem ſeu inter
onſimie habentes & omni mod dogmmate naturæ
rene uanenbile⸗ eſſe. Hoc miuett unus ſit Chri-
16 iſti finguntur: quo habitet.
tur. & duo Chri . . hriſto 4 1
Kharan verd Deus Logos, qui in l quidam
aus aker Theodorus Presbyter ſcribit:
Sic enim The

idem
1 oſatenus quiden
lisdem, quibus Manes, temporibus, Samo
1187 e

4 ͦ impie dixit
ortu, ſed Antiochiæ Syriæ oiar ſerur ⸗ in
nudumn fuiſſe hominem, in qua R S uas natu.
4 1 itaverit: ac proine
ingulis Prophetis, habitav
ſingulis Prop

s inter ſe commn
ſeparatas, & citra omnem prorſus i
kas

Chriſtus, alius
ionemi, in Chriſto eſſe: quaſi alius ſit Chriſtus, alin
nioneni,

Peus Verbum in ipſo habitans. ä

u
—
CONTNA
Eriti Eecleſza ſe
kllne erdicki
inm inperlona
Urſecammmunie
ummeinunam ell
inn perſona
uethane ype
Iin ſertes Orthe
ichnon moco⸗

Unulimm, pot

in & de iſ
Ulkr griia nl

ollen en⸗

Püteperite ler
n hpoltticzn
lidine anim
nodo de
mlum Ctiam
tin alt moch
Eulter comn
Ie modo
uläng: gun

4

un Conhieit

ik mena

“ Kar Potus.

hungteninli

41

(Gnnk . N. DE PERSONA CHRISTI. „65E
1 mn d GCONTRA hanc damnatam hæreſin Catholica

o mentmmnd. Chriſti Eccleſia ſemper, omnibusque temporibus ſim-
ns kheehte plicisſime credidit & ſenſit, humanam & divinam na-
npehnenn turam in perſona Chriſti, eo modo unitas eſſe, ut veram
laadhEe inter ſe communicationem habeant. Neque tamen ides

A Eeumm naturæ in unam eſſentiam, ſed ut D. Lutherus loquitur,

Omne,cUNI in unam perſonam conveniunt & commiſcentur. Et
OH — N . R— . .
min immh propter hanc hypoſtaticam unionem & communicatio-

rem miis nem veteres orthodoxi Eccleſiæ Doctores, ſæpe admo-

en ſumn te dum, non modo ante, verum etiam poſt Chalcedonen-
cüm4 moN ſe Concilium, vocabulo (Mixtionis) in pia tamen ſen-
mnciminums tentia & vero diſerimine, uſi ſunt. Ejus rei confir-
cahlnitit mandæ gratia multa Patrum teſtimonia in medium ad-
du inn NH terri poſſent quæ pasſim in hominum noſtrorum ſcri⸗
eneume“ Pris reperire licet. Et quidem erudita antiquitas unio-
gel nem hypoſtaticam, & naturarum comimunicationem,
ie margt Kmilitudine animæ & corporis: item ferri candentis „
n ogt aliquo modo declaravit. Anima enim & corpus(quem-
e e admodum etiam ignis & ferrum) non tantum per

inen phraſin aut modum loquendi, aut verbaliter, ſed vere
iene & realiter communicationem inter ſe habent: neque ta-
maenſ , men hoc modo confuſio aut naturarum exæquatio in.
oclente troducitur: qualis fieri ſolet, cùm ex melle & aqua

DGu mulſum conficitur: talis enim potus non amplids aut
0, . P P
mH aqua eſt mera, aut mel merum, ſed mixtus quidam ex

utroque potus. Longé certè aliter ſe res in illa divinæ
0 6 S &t hunlianæ naturæ unione (in perſona CHRISTI) ha-
awil betilonge enim ſublimior eſt, & plane ineffabilis com
inlin municatio & unio divinæ & humanæ naturæ, in per-
1

tihan, ſona CHRISTI: propter quam unionem & communi⸗

uat, cationem, DEIls homo eſt, & homo DElIS. Nee
aiiie tamen hae unione & eommunicatione naturarum ,
tee vel ipfæ naturæ, vel harum proprietates confundun-

Den tur: ſed utraqus natura sſlentiam & preprietates ſuas

ofisine

Propter

Tuec. 2, 32.

7

csommunione Maria, laudatisſima illa virge, non homi-
veré filius Dei

„66 HNX. DE PERSONA CHRISTI.

Propter hanc hypoſtaticam unionem (quæ ſine vera ten denonſir
illa communicatione naturam nec cogitari nec ſubſi- piltne, natn
ſtere poteſt) non nude & ſola humana natura „cujus Riich,
. proprium eſt, pati & mori, pro totius muri peccatis Iluhy DR
eſt paſſa: ſed ipſe filius Dei verè ( ſecundum tamen na- ſriamt Tt
turam humanam aſſumtam) paſſus, &, ut Symbolum nn ſiee
noſtrum Apoſtolicum teſtarur, verè mortuus eſt: etſi Ai iim
divina natura neque pati neque mori poteſt. Hanc ſan kiſe i
rem D. Lutherus in Majore ſuâà de Cœna Domini con- ing Almhn
fesſione, copiosè & ſolidè declaravit: ubi blaſphemam Hõl
Cinglii Allœoſin, qui docuit, unam naturam pro al- Cenn lerte
tera ſumi & intelligi, tanquam Diaboli larvam reje- Ing
cit, & ad inferni barathrum damnavit. ” rii des
Et ſane veteres Eccleſiæ Doctores duo hæc voca- eln di
bula oi*0ααν & Fuog, communicçationem & uni- ſimo mne⸗
onem, in explicatione hujus my ſterii conjunxerunt: & l
alterum per alterum declararunt, renæus lib. 4. Cap-3/* nn a
Athanaſius in Epiſtola ad Epictetum. Hilarius de Tri- drinhan
nitate lib. 9. Balilius & Nyſſenus in Theodoreto. Da- ir miſle
maſcenus lib. 3. Cap. 19. . liſet
Propter hanc hypoſtaticam unionem & communio- E el
nem, divinæ & humanæ naturæ in Chriſto, credimus, Aheun
docemus, & confitemur, juxta Edei noſtræ Chriſtianæ utirite⸗
analogiam omnia ea, quæ de Chriſti Majeſtate ſecun⸗ 6 in an
dùm humanam ejus naturam, qua ad dextram omnt- Bwniil un
in⸗

potentiæ & virtutis Dei ſedet, & 1
tur, dici ſolent, locum non habitura, neque ſtare poſ⸗
ſe: niſi hypoſtatica illa unio & communicatio natu-
rarum in perſona Chriſti REALIITER & veré exiſte.
rent. . ”M

Hujus hypoſt aticæ
non homi-

jis, quæ ex eàâ conſequun- n 4

unionis ratione & naturarum

nem duntaxat, ſed talem hominem, qui De
altisſimi eſt, genuit: ut Archangelus Gabriel teſtatur.
Is Klius Dei etiam in utero matris divinam ſnam ui
ſtatem

4

7

NI —X. PE PERSONA CHRISTI. z„„,⁊
D-

e ſtatem demonſtravit, quod de virgine, inviolata ipfiu
nein Aunk. . . . . - 7 ;]——
hhud mand virginitate, natus eſt. Unde &α veré ορνα Dei
genitrix eſt, & tamen virgo manſit.
4A Hummmi nun

giA e IIius hypoſtaticæ unionis communicationis vir-
nond m tute, omnia miracula ſi ua edidit, & divinam ſuam ma-
e hena jeſtatem pro liberrima voluntate „ quando & quomo-
SS do ipſi viſum fuit (non tantum poſt reſurrectionem S
n ui ſuam & aſcenſum ad cœlos, verum etiam in ſtatu exi- S
egue nn Nd aniti,ri,

de nanitionis) manifeſtavit. Verbi gratia: in nuptiis, quæ T'bh. 2, II.
nucelen in Cana Galilæx celebratæ fuerunt: item, cum duode- Mc. 2, 46.

4 t: WN . . . . . . —— 4.
curnn an cimn annos natus, inter viros eruditos eruditisſimè di- Toh. 18, 6.
bue⸗ ileen ſputaret: Prætereà in horto „ quando unico propemo-
R
un Dil

„Adum verbulo hoſtes ſuos in terram proſterneret: quin
imo in ipſa morte. Non enim ut alius quispiam vulga-
Doctorts e ris homo mortuus eſte ſed in morte, & quidem per
de⸗ ſuam mortem, ipſam mortem, peccatum „»Diabolum,
W infernum, & æternam damnationem devicit. Hæc cer-
teè admiranda opera, humana natura ſola, nequaquam
praæſtare potuiſſet, niſi cum divina natura perſonaliter
unita fuiſſet, & realem cum ea communicationem ha-
buiſſet. . JJM
Ex hac unione & naturarum comnuimione humana
νnatura habet illam exaltationem, poſt reſurrectionem

3 mortuis, ſuper omnes creaturas in cœlo & in terra:
quæ revera nihil aliud eſt, quàm quod Chriſtus formam
ſervi prorſus depoſuit; Humanam vero naturam non
Qepolſuit, ſed in omnemi æternitatem retinet, & ad Ple-
nam poſſesſionem & divinæ majeſtatis uſurpationem
ſecundum aſſumptam humianam naturam evectus eſt.
Fam vere Majeſtatem ſtatim in ſua conceptione, etiam
9 in utero matris habuit: ſed ut Apoſtolus loquitur, ſei-
. cue Pfum exinanivit eainque, ut D. Lutherus docet, in ſta- Phil. 2, 7.
4 SS tuſuæ humiliationis ſecreto habuit, neque eam ſemper, J
lun iie Lſed quoties ipſi viſum fuit, uſurpavit. .

ConN
Gkei c

* it, Jam vero, poſtquam non communi ratione, ut alius
. en CccC quis-

656 DE PERSONA CHRISrI. I
