Præter haæc tàm necelſaria negotia Eccleſaſtica, es-
ſent quoque? res magna in tatu politico corrigendæ, at
diſcordia Principum & ſtatnnum. Uſars & abaritia
ceu dilabium inundàrunt, & ſpecie juris deſenquntar.

Petulantia, laſe:ibia, ſuperbia, & laxus at faſtus in Ber

Witu, crapula, ale a, pompa, Bitiorum & ſoelerum concur-
Jus, malitia, 6ontumacia ſul⸗ditorum, fFamiliæ, opißcnum,
mercenariorum, ruſticorum aucapia, & iniquiſzma in
Benditionibus æftimatio, & quis recitare pot eſt omnias)
ades accreberunt, üt decem Conciliis & Biginti Comitiis
Politicis corrigi nequeant.Si huec principalia in Eccleſta-
Rico & politico ſtatu, quz contra Deumz funt, in Concilio
ractarentur, ats ſiperq;, eſſet, de quibus ageretur, nec
opus eſſet ludicris & jocularibus confabulationibus de
Beſte talari, de inſignibus berticalibus, raſuris & tonſuris,
de cingulis latis ſen baltheis, eEpiſooporum & Cardina-
lium infulis, galeris, pileis & baculis, & ſimilibus bani-
tatibus Si antea Dei mawwlatum boluntatem in Ec-

cleſtaſtico & politico ordine expedibiſſemus, ſatis poflea

otii & temporis nobis relinqueretur ad reformationem
eciborum, beſtium, cereorum,raſurarnm, caſzlarum,&.
At, guia camelos deglutimus, & interea culices excola-
Regs;

102 PREFATIO D. MART. LUTH.

es, trabesreli gumts; α Ze, Meca inquirimns G& e.
dicamus, ſäperſedere Cconettis bobſemns.
Paucos igitur Articuos conſe⸗ Ph. Habemus enim
Jam auten Gati mandatorum Deiin E ccleſe. a, in politia,
in æ onomia, quibus Tatif acere inuam poſjzmus. Ad
guid ergo prodeſt Sopia Wſza decretorum, raditionum’”&

legum in Concilio, cum pracipua capita à Des mandata

nec curentur, nec ſerbentur? quaſ, bero Deur in ludi.
cris Pabulis ze 65 Pris aouieſeere, & interen ſaa aibina
nmeandata pedibus ut conculcentur, ferre cogataur. Pec-
ata autem noſtra nos aggrabant, nec ſinuzt Deucm, no-

Sis elſe Ppropitium, qiia Vanil entiam non agimis, O i⸗

ſapen omenen abominationem defendere Bolumus.
Domine JESH CHRISTE indicito & celebra
tu ipſe Concilium, & libera tuos adventu tuo glorioſo.
Actum eſt de Papa & Pontificiis. Hi te non curant.
Juva ergo nos miſeros & inopes, qui ad te gemimus, &
te ex corde quærimus ſecundum gratiam, quam nohis
dediſti, per Spiritum Sanctum tuum, qui recum &
cum Patre vivit & regnat, benedictus
in ſecula, Amen-

PRI.

lopro⸗

Wor

Kapr

Fllirt
dolleen
Pur 4 an
heliss
iltene,

bonl Ede
IVO&

4boſol
u, no
D
ceunet
Mrinnon

. Tr. 993 (303) 665.

—

PRI MA PARS

n DE SIMMIS ARTICULIS

bulſonfti DIVINA M A IESTATIS.
ann ſ Nnd
S / ⸗
, “ D ATE R, Pili us, & Spir itus ſan⸗ Aug. 6& .to.
mlae 4 ctus, in una divina eſlentia & al orſem.

4

ytert MN
pre ll HW V. 1.

natura, tres diſtinctæ perſo-
„E næ, ſunt unus Deus, qui crea- .
m ing, vit cœlum & terram.
ye lllne II.
i Pater à AmIIlo, Filius à Patre geni⸗
etin tu

lit tons tus eſt, SPiritus ſanctus Patre & Fi-
Are genin, lio Prozcdit.

Gamn, und . III.
nqi Non Pater, non Spiritus ſanctus,
arlins ſed Filiushomo actus eſt.
IW.

Filiusi ita fackt Üs eſt homo, ut à Spiritu ſan⸗
o ſine virili opera conciperetur, & ex Maria
) Pura, fancta ſemper virgine naſceretur. Poftea
paſſus & mortuus eſt, ſepultus, deſcendit ad
inferna, reſurrexit à mortuis, aſcendit ad co-
los, ſedet ad dexteram Dei, venturus judicare
vivos & mortuos, &c., ſicut de his Symbolum
Apoſtolicum, & Athanaſianum, & Catechi-
ſmus noſter puerilis, nos edocent.
DE his articulis nulla eſt inter nos & adverſarios
controverſia, cum illos utrinque conäteamur: gquam- 5

obrem non e neceſſe, ut pluribus jam de illis agamus.
38 E-

S

PD

8§1IpE PERSONA CHRISTI.
304

SEGIINLDA PAKS

X

EST DE ARTICILIS.

QUILOFFICIUM EI OPUS ESU

CHRISTI, ſive redemtionem
noſtram concernunt.
Hic primus & Principalis ar-
ticulus eſt.

4

Et quod ipſe ſolus ſit Aanis Dej,
qjui tollit peccata Imunch e
etv 3. (u0d Deus omniũ noſtrum iniq
chtes in ipſum poſuerit, Eſaĩiæ 5z.

nt, & juſtifi-
Eſ. 5, 4. Omnes peccaverun rihin ſeu
antur gratis absdque i § gratia,
meritis propriis, ex ip iel hri⸗
per redemtionem, quæ eſt in

i om. 3.
KRom 24. ſto JEſu, in ſangvine ejus, Rom. 3

N Uod JESUS cHIRISLUS,
RDEUS & Dominus no ner 6
ſit propter peccata no r
mortuus, & propter Juſti⸗

rit, Rom. 4.
an. 4. tiam noſtram reſurrexerit, Rom. 4 mahnñhB
Rom. 4,24.*

aut lege, aurt
Hoc cùm credere neceſſe ſit, & nullo opere, g

& juſtiſicans cum, qui eſt ex fide IEſu Chriſti.

ipfe juſtus
fidem absque operibus legis. Item: Ut ſit ipfe juſt

4 Qnre ope

De

—
De hoc:

luinanr ,
lun Etert
nomen hor
(nquit ber
umus,Ela.
omnia,
TuNdum

nime dnb
ibolnn
obtinent

IA

od

Dhpnan

cioltämaf
ſuopte N
Preſttum,
Piti tünin
nos lhertt
am, ner
l.

(umſini

Cnium e⸗
MWentuma

Peltionesti

Ehlatth.
1 Eerundo,

dericulo⸗
Dertio, 683

WI.

CULI
5US N
ntionen
nut.

IIDE MISSA. 305

De hoc articulo cedere, aut aliquid contra illum
largiri aut permittere nemo piorum poteſt, etiamſi cœ-
lum & terra, ac omnia corruant. Non enim eſt aliud
nomen horminibus datum, per quod ſalvari posſimus
(inquit Petrus Actorum 4.) Et per vulnera ejus ſanati

ſumus, Eſa. 53. Et in hoc articulo ſita ſunt & conſiſtunt

omnia, quæ contra Papam, diabolum & univerſum
mundum in vita noſtra docemus, teſtamur & agimus.

Quare oportet nos de hac doctrina eſſe certos, & mi-
nime dubitare, alioquin actum eſt prorſus, & Dapa &

diabolus, & omnia adverſa jus & victoriam contra nos
obtinent.

II. Articulus de Miſſa docet,

NVod Miſſa in Papatu ſit maxima & horrendz
abominatio, ſimpliciter & hoſtiliter e diametro
pugnans contra Articulum primum, quæ tamen

præ Chinibus aliis Pontificiis idololatriis ſumma & ſpe-

cioſisſima fuit. Statuerunt enim, quoôd ſacrificium iſtud
ſeu opus Miſſæ, etiam ab impio ac perdito nebulone
præſtitum, liberet hominem à peccatis cùm in hac
vitâ, tuni in purgatorio, cùm tamen ſolus agnus DEI
nos liberet, ut ſuprà dictum eſt. Hic nihil permitten-

fert.

& periculo omitti poteſt.
Tertio, Sacramentum meliori, à DEO magis acce-

pto, imo hoc ſolo accepto, ſalutari & beato mode

U ſecun-

dum, nec cedendum S quia prior articulus id non

Oum ſanioribus Pontificiis placide hoc modo con-
ferri poſſet. Primum, Quare tam rigide Miſſæ patro-
cinium ſuſcipi ant, cùm illa tantummedo ſit hominum
inventum, à Deo non mandata ſit? Hominum vero in-
ventiones tuto omittere poſſumus, ut Chriſtus tefta-
tur Matth. 15. Fruſtra colunt me mandatis hominum-.
Secundo, Res eſt non neceſſaria, quæ ſine Peccato

Aug. C. 23.
Apol. 250.

269.

6 I DE UIS SA.
—

ceſt lari
ur P PrO te 8²

re 8
§ 112 haberi Poslit, dl EKtte eine *
cum karke &£ Ttectins TEsS ibi 1

6 &£ igere ntur?
miſerias homines cogerentur & adi de N.
mir ut publice homin bus oſter 3 Uingann
rrem eonn⸗ num fig
ur e mmentitiam, ſeu huma neiun
re aerar 1, & neminem Hamnari q
1
eccato oniit 1t 5 H ace⸗
Kacen n nor urat, ſed éetiam ſine Miſf- uuen cr⸗ enre
2 on c D lc
en ſal var polſe. Sic fiet, d ng e ien.
Hines l H
e i non tantumin vulgo ru i dani E
gimn piot Tum, Chriſtianorum, 1 die
1 nium piort ra ſen
ien nlron nagis, Sum audie erint, Miſſan ck ac.
Fieule VOlu
Nalde p culoſum, ſine Dei verbo &α
riculoſu
valde pe te
neriei eri inen arabils zbuſi
1I.
fere innumer,
rto. Cum f

1 25 0 mun leg LifI
1 univ Ius A n

S iſi remO.
ab nda 1¹ erit Miila ed dut t abal 5
rogal
rint, a

⸗
VGE kur,

12, & perieunlof ſit, ia er-
nec eiſa ;

cere de-
Miſſa haberi poOsSſi ltearn ſam nf
ius aene i

2
iamnus?
ros perpetuo fugi
rah itannc 11 . aliud, nec aliud eſſe
. IHa EiIhi., 1 namm
e n Ppr. onunciant)
nes libri pr. 4
anon & om annnn
poslit cut n, (etiam impiorum nebul e nen H
inum, dl
edde kurninna ſeipſum, & alios una eun ſe en
Deo⸗ gconciliane, remisſioneni e en n gri.
“ G reri conatur. 1
ererid im alioqui
Miti. whpere axime Prædicatur: ad quid genuin di e
Nices ejicien
ee damnanda & rej
te dam H
t2) idee cer nb, 4
rdaele de pugnat cum primario art on ch lel
t n im ſacerdotem, ve .
firmat, non Misfifici ee 11
mäalurn. ſ0 opere, ſed agnum Dei um
alum, fin
lere peccata noſtra. 4 rtencere ler, ſ.
Quod ſi quis fucum facere, & p .

een
i Geyotion
i longe ert⸗

. Mügio enin
(uundum inc

5h

Iatur. N
lier)g

Re leſt e 4
glladan ge

I Re,
I hoN

Gabit Con

eNn enecnel

li lan
ifemtck
Kineres torpr

Auanm at) tM

üinran
eoſuption
inglanne

Een⸗ e

lanan
Witmun
in dur
t igli
U he
unde al 1
l ntaltis g,
con n pro

iituss dacr

. DE MISSA 3 07
ex Devorione Ebi communionem n exhibere velle,
18 longe erraret, nec ſerio & ex animo loqueretur. Com-
munio enim vera & certa eſt in Sacramento, quæ fit ſe-
RK cundum inſtitutionem Chriſti. eibium attem com-
1s Aen⸗ municare, humana perſyaſio eft, incerta, & non neceſ-
Emnnm fſaria, imo prohibita. Neſcit enim illen gud faciat, cum
inemn Eummn abs ue verbo Dei opinioni figmento humano oble-
MulemIm quatur. Non etiam recte facit is, (etianhii res alioqui pla-
ut utk Ma eſtet) qui Sacramentiun proprium Eccleſiæ, extra
pidi, An Ecclefia communionem, ſine verbo Dei, ex Propria
emKlna J , ade am devotione & affectione uſurpare vult.
Illim EeeA 1 In hoc articulo de Mila Conciliuun potisſimum lu⸗
& volonre dabit & conſummabitur. Etſi enim posſibile eſſet, ut
omnes reliquos articulos nobis concederent, tamen
hunc concedere non Poterunt, Juemadinodum Cam-⸗
pegius Auguſtæ dixit, ſe prius omnia tormenta, HMeH=
IE Prorum dilanitionem & morté Paſſe Hurum, quam ] Miſfam
e« miſſam tacturum eſſe. Et ego etiam, per Dei opem in
cineres corpus meum redigi & concremari Patiar Pprius
quam ut rinin ventrem, vel bonum ve lrmaluunm,e:
Auipara ri Chriſto Jeſ lu, Domino & Gervatori meo, aut
ofn rn 20 ſuperiorem eſie feram. Sic ſcilicer in æternum diſ=
Ains, il jungimur, & contrarii invicem Ii umus. Sentiunt quidem
Gn' optime, cadente Mifla, cadere Papatum. Hoc prius-

Illenan
ne MIau 6.

onn
cbumo Juam fieri patiantur, om nes nos truc idabunt,ſi poterunt.
Nel
n mt * . Cæterum Draconis cauda iſta (Miſſam intellis)
4 nl .

pepert multipl licegabominationes 6 &Gidololatrias.
Primo purgatorium. Misfis enim PrO animabus;
item ‚Vigiliis ,ſeptimis, & tticelif is, anhiverſariis exe-=
hiis, poſtreme Valgari 1 enrimana & omhium anima-
rum die, Dalneis, & & quiæ his af Rnia ſunt, innumeris aliis
r irruerunt in ph Sarorinrn-Sic Miſſa pr. 1ope=
modum pro ſolis derun tis fuit celebrata, cun tamen
Chriſtus Sacramentum pro ſalis 5 viventibas inſtituerit.
0 Qskrohier h purgatorium, & quicquid ei ſolennitatis,
rle 15 1I 2 cultus

W

z08 II. DE MISSSA
cultus & quæſtus adhæret, mera Diaboli larva eſt. Pu-
gnat enim cum primo articulo, qui docer, Chriſtum

ſolum & non hominum opera, animas liberare. Et con-

ſtat etiam, de mortuis nihil nobis divinituùs mandatum
eſſe. Idcirco tuto omitti illud omne
hil erroris &idololatriæ ei ineſſet.
Pontificii allegant Auguſtinum & quosdam patres;
quf de purgatorio ſcripſerint, & non putant nos intel-
ligere, ad quid & quare ſic illi locuti fint. Auguſtinus
non ſcribit eſſe purgatorium, nec etiam habet teſtimo-
nium ſcripturæ, quo nitatur, ſed in dubio relinquit,
um ſit, & inquit, matrem ſuam periifſe, ut ſui comme-
moratio fieret ad altare ſive Sacramentum. At hoc in
aniverſum nihil, niſi hominum, & quidem unius atque
alterius, devotio fuit, non confſtituens articulum fidei,
id quod ſolius Dei.
Noſtri autem Pontifcii ſententias iſtas hominum
Eitanit, ut fides habeatur tetris, blaſphenus, & maledi-
Etis nundinationibus de Misſis pro animabus in pur-
gatorio, ſeu de interiis, & oblationibus, &c. Sed ex
Auguſtino nunquam iſta probabunt, Ef cum nundina-
tiones iſtas, & Miſſas purgatorio deſtinatas adoleve-
rint, quæ per ſomnium quidem Auguſtino in men-
tem venerunt, colloquemur tandem cum illis, An Au-
guſtini dicta, deſtituta verbo, ſint admittenda, & an
mortuorum commemoratio ad Euchariſtiam ſit faci-
enda. Ex patrum enim verbis & factis non ſunt extru-
endi articuli fidei: alioquin etiam articulus fidei fieret
victus ipſorum, veſtimentorum ratio, domus, &c.
quemadmodum cum reliquiis ſanétorum luſerunt.
Regulam autem aliam habemus, ut videlicet verbum
Dei condat articulos fidei, & præterea nemo, ne An-

gelus quidem. V
Secundo. Hoc etiam inde evenit, ut cacodæmones
malitiam ſuam exercerent, & ceu animæ defuncto-

„

poteſt, etiamſi ni-
2

—
Tumn ureren
Aenniius e
Pirgee Olnn
et, Eitam
Munfmtit.
Monnes In

Ee lum,

Terto Ortæ
dafllr ſin.
e llzen
ato Krehrin
Mis nmkr
aine
ſaloheregin
Dhl poctton
deic deer
nchknn
lihnket
flirene)
Alten W
UI lnohern
mnlum peiſil
l, nec
tinurnn &
oreger
mntone dce
4 n, ſd
M erpin
NENN.

E
Canonie
commie

mänmt )

unartuis
Mne

—

NHrE. N.

Qoctt, CMind
iberur Hur.
pinitus nunthnn
Poteſ etanit⸗

glagkin kei,
,1
n Phmm moiet.

tifin. unim
lam ahakr⸗

n dubig elngi
fiſleitſüien⸗
entum AKin
glicen miut,

es mtllum

tin 1 Ponne
enis EnN

1

)
brem mu⸗
geltona Aber
Auunktounme⸗
n 14
O sAni

inehca, N .
it 4 . “

chrkin
, tenn

„ e ſn .
mabsüfe
4

rum apparerent, Miſſas, vigilias, peregrinationes, &
eleemofynas exigerent, horrendis mendaciis & ludi-
briis: quæ omnia oportuit nos pro articulis fidei reci-
pere, & vitam ſecundàùm illa inſtituere atque hæc Pa-

pa confirmavit, ſicut & Miſſam, & alias abominatio-
nes onmes In his ergo cedere, aut aliquid concedere
nec poiſumus, nec debemus.

. . — . . . —„ 4
Tertio ortæ inde ſunt peregrinationes. Ad has etiam

poſtulatæ ſunt Miſſæ, remisſio peccatorum, & gratia

Dei. Miſſa enim omnia gubernavit. Conſtat autem
certo, peregrinationes iſtiusmodi, carentes verbo Dei,
nobis mandatas non eſſe, nec eſſe neceſſarias, cum me-

liùs ad animæ curam pervenire, & ſine peccato & pe-

riculo peregrinationes illas omittere posſimus. Cùm
domi vocationes, parochiæ, verbum Dei, uxores & li-

beri, &c. deſeruntur, quorum cura neceſſaria & man-

data eſt, & non neceſſarii, incerti, periculoſi, & diabo-
lici ignes fere fatui ſeu errores illis præferuntur? Sic

ſcilicet Satanas Papam dementavit, ut iſta laudaret &

ſtabiliret, & multi magno numero à Chriſto ad pro-

pria ſua opera deſciſcerent, & idololatræ fierent, quod

omnium pesſimum eſt, cùm alioqui res ipſa per ſe nec
neceſſaria, nec præcepta ſit, ſed conſilio & certitudine
deſtituarur, & plane noxia ſit. Quamobreni hiccede-
re, aut concedere aliquid non licet, & c. Atque hoc pro
concione doceatur, peregrinationes iſtas eſſe non ne-
ceſſarias, ſed pernicioſas, & poſtea videarur, ubi-
nam peregrinationes maneant. Sic enim ſpontè cor.
ruent.
Quarto, Fraternitates ſeu ſocietates. Cœnobia e
nim, Canonicatus, & Vicariſtæ, ſcriptis ſe obligârunt,
& communicaverunt (contractu certo, & emtione

conſirmata) Miſſas omnes, & bona opera, & . pro vi-
vis & mortiis. Hoc non tantum prorſus humanum
ſgmentum eſt, ſine verbo Dei, non neceſſarium, non

U 3 man-

II. DE MISSA. o,

Vo I. DE MISSA.

—

incolistam
nobis elle i

mandatum, ſed ttiam contra Priniamum articulum Re-
demtionis. Quare nec a dmittendum, nec ferendum.
1 Quinto. Reliqui lanctoru in, refertæ mulltis men-
. dacifs, ineptiis, & eritatib §. Canum & equoraum
fa ibi ſæpe reperta ſunt. Et licet aliquid forte lau-
dandum ftuiſſ⸗ et, tamen propter impoſturas iſtas, quæ

.
diabolo riſum excit⸗ runt, jamdudum damnari debuil-
ſent, cur Præſert tim careant verbo Dei, & non neceſ- kotcsqucke
. ſariæ & inutiles ſint. Eſtque hoc omnium teterrimum, uten
quod finxerunt, iſtas reliquias indulgentiam & remuſ⸗ Propteteg
ſionem peccatorum operari, & loco cultus Dei & boni “ Guntel
Operis, ſicut Miſſam, illas venerati funt, c. ebrrre K
4 C Alis no

Sexto. Huc pertinent Indulgentiæ vivis & defuncétis Uune
pro pecunia attributæ, quibu 5 Tacrilegus & damnatus eno
5 gelt Nr 3
ille Judas ſeu Papa, meritum Chriſti, & merita ſuper- w

Aua omnium ſanctorum, & totius Eccleſiæ, vendidit; etuniio
Ke. quæ omnia & ſingula nequaquam ferenda ſunt; iauin
quia carent verbo Dei; non funt mandata, non ſunt nlt aen
neceſſaria, ſed pugnant cum articulo primo Meritum ehhheill
enim Chtiſti non noſtris operibus, aut nummis, ſed unrermer
per fidem ex gratia apprehenditur & obtinetur, ſine pe- Keeccl
, cunia & merito, non per Fapæ boteſtatele, ſed per prg ammt
dlicatie tionem verbi Dei oblatum & propoſtum. N idkabet
"III. DE Il NVOCATIONE “ aeni
SANCTORII M. ”
Ang. C. 19. TNvocatio ſanétorium eſt etiam pars abuſuum & er. dn ſeungd
Tel az Krorum Antichriſti, pugnans cum primo principali ekuuun ac⸗

I A

artieculo, & delens agnitionem Chriſti. Non etiam
eſt mandata, hoec conklio nee exemplo, nec teſtimonio

ſcripturæ nititur. Omnia in Chriſto melius & certius non
nobis ſunt propolita, ut non egean nus invocatione
. ſanétorum, etiamſi res pretioſa eſſet . cùm tafnen Egt E
res maximme pernitioſa. Miim

Etſ angeli in cœlo pro nobis orentſ ge cut ipſe quo⸗ unrdoct,
que Ohriſtus facit) & ſancti interris, & fortasſis etiam unnküin

in α

III. DE INVOCAT. SANCT. 311
in Coœlis: tamen inde non lequitur, Ang 1gelos G ſanctos 4 H
nobis eſſe invocandos, adorandos, jejuniis, feriis, HM
istis, Oblationibus, templerunn Altarium, cultuum
fu nckatzornb S, & allis modis honorandos, ut patronos
& interceſſores, W unicuiqu e eorum certa auxilia ef-
ſe tribuenda, ut ? dan⸗ ſtæ docent & faciunt. Hoc enim I-
dololatricum eſt, & hic honos ſoli Deo tribuendus eſt.
Potes quideny, ut Chriſtianus & ſanctus, in terris pro
me orare, non in una tantum, ſed 1 in omni neceslitate,
inne⸗ Propterea altemn non debeo te adorare, invocare, feri-
hlgentaniie 8, ejunia, oblationes, Miſſas in tii honorem & cultum
ocul kuohitſ⸗ celebrare, & adem ad ſalutem meam tibi mancipare, .
ilmdr cCcum aliis modis te honorare, diligére, & tibi gratias a a- JðM
tir iied “W gere in Chriſto Posfim. Hic ergo i0 iololatricus cultus de
alens n⸗ Angelis & defanctis ſanctis ſi ſublatus fuerit, reliqua
i,Kmiu veneratio periculo carebit, & cito obkvioni tradetur.
Lecleluyen, Ubi enim ſpes comimodi & ſubfidii corporalis & ſpiri-
uann ené ualis ademnta füerit, bi cultus lanctorum facile evane-
Mandata, HW ſeet, ſive illi ſint in ſepulcris ſive in cœlis. Pruſtra enim,
.

4.
—
um dtolin
Nnec Klelin

1o prino aut ex mera caritate, nemo ipſorum facile recordabitur „
ume nec eos colet & honore divino afficiet.
Latmun nt Summatim: Quidquid: Miſſa Pontificia eſt, & quid-
hrch lnp⸗ quid habet, quod ex ea natum eſt, & quidqui ei ad-
nont Olnn. rken id univerſum ferre non Poſfummus, ſed damnare
1I0N. cogimur, ut venerandum ſacramentum, purum & cer-

tum, ſecundum inſtitutionem Ohriſti per fidem uſur-
patum & acceptum, retinere posſimus.

UII. Articulus de Collegiis Ca-

nonicorum, C athedralibus, &mo-.
naſteriis.
OLLEGIA Canonicorum & cœnobia, olimn o 7
ptima intentione majorum fundata, ad educancdos
viros doctos, & caſtas ac modeſtas fœminas „ debe-
bant rurſum converti in talem uſum, ut paſtores, con-

Aulg. C.32.
Apo ol. 276.

ſeut ihet
al “

Kürm . I ciona-

)

312 MI. DE MONASTERIIS.

—
cionatores, & alii Eccleſiarunm miniſtri haberi poſſenr, auit
item, alii idonei ad’politicam admuniſtrationem, ſive mmmene
ad rempublicaln, in civitatibus & regionibus, ac pie Eirſtont
2 educatæ virgines ad œconomiam S lberorum educa- Rdch la
tionem, &c. Aniilreti
Hunc uſum ſi non retineant, conſultum el, ut vaſta Etin nhr
Qekfſerantur, aut diruantur potius, quàm ut 10 blolatricis (ien clt
cultibus & figmentis hominum propagata præferan- fiulgun
tur Chriſtianæ vitæ, & à Deo mandatis ficiis & vo- ntſer n⸗
cationibus. Hæc enim omnia pugnant cum primo Cifum.
principali articulo de Redemtione, facta per Jelum Mütitaif
Chriſtum. Quid, quod, ſicut alia hominum ſomnia, rler n
non ſunt præcepta, non neceſſaria, non utilia ſed peri- nbeninG
culoſa, & cauſam præbent vano labori „ moleltiis peri- DRK M
culofis, & cultui infrugifero, quem Prophetæ agbel- ſromtiit
lant Aven, id eſt, dolorem & laborem. lilcie nkh
IV. Articulus de Papatu docet, Eilkan

Upron
Uod Papa non ſit jure divino, ſeu ſecundum ver- unn d

bum Dei caput totins Chriſtianitatis, (hoc enim Wikhn i,
nomen uni & ſol Jeſu Chriſto debetur) ſed tantum uimumte.
Epiſcopus & paſtor Eccleſiæ, quæ eſt Romæ, & eorum, und ml
qui voluntarie, & ſponte, vel per humanam creaturam, icen
id eſt; politicum magiſtratum, ſe ad eum conferund. dricine
non ut ſub ipfo, tanquam ſub Domino wanh ſed ut

Uln non
cum eo tanquam fratres, collegæ, ſodales, & Chri- DRl
ſtiani ſint, quemadmedum hoc ipfum Veter Conci- eri
lia & ætas Cypriani oſtendunt. tianme
Hodie vero nullus Epiſcoporum audet Papam no⸗- Ninne
minare fratrenyut ætate Cypriani factum elt, ſed opor-· Qunlnck
tet, ut Epiſcopi, imo Cæſares & Reges, Papam appel- umckine
lent Omnium Gratioſisſimum Dominum. Hanc arro- ntuti,
gantiam bona conſcientia nec volumus, nec poſſu- Wa
mus, nec debemus probare. Qui verô ſe ei ſabiicere tln
Voluetit, aciat id ſuo periculo ſine nobis. ”M a ſi

wwWw. DE PADATII. z

1a . „p. S . . 4 .
ubeiſalen Hinc ſequitur, omnia, quæ Papa ex tam arrogante:

tuinnen in temeraria, mendace, blaſphema, & furtô arrepta po-
onbid i teſtate ſuſcepit & fecit, & adhuc facit, fuiſſe & eſſe me-
bernnnir:. rc diabolica acta & inſtituta, (excepta politici regni
adminiſtratione, ubi Deus Iiæpe etiam per tyrannos, &

lumdune perfidos nebulones populo alicubi benefacit) ad per-
nitddeds ditionem totius fanctæ Eccleſiæ Catholice ſen Chri-

egtn Er. ſtianæ (quantum in ipſo eſt) & d deſtructionem pri-
OHRN. mi & præcipuiarticuli de redemtione facta per Eum
lant eum m Chriſtum.
achi Ne Proſtant enim omnes ipſius Bullæ & libri, in quibus
Dminum un, rugit ut Leo, (ut Angelus Apocal. 12 ſignificat) clami- Apoc. 12.
oantiis,ſee tans, neminem Chriſtianorum poſſe ſalvari, niſi ei ob-
i, noltie ediat, & ſubjectus ſit, in omnibus, quæcunque vult,
Propter quæcunque dicit, quæcunque facit. Hoc enim quid
n. aliud dictum eſt, niſi, licert in Chriſtum credas, & omnia; H
quæ ad ſalutem neceſſaria ſunt, in ipſo ſolo habeas, ta-
ti Cocey mien te nihil proficere, niſi Papam habeas & colas ut De-
ſeneudin . um tuum, & ei ſubditus ſis & obedias? cùm tamen .
ilbrr ain manifeſtum ſit, ſanctam Eccleſiam ſine Papa fuiffe ad
AcIin minimum ultra quingentos annos, & adhuc hodie Græ-
onn corum & multarum aliarum lingvarum Eccleſias nec
kle n fuiſſe hactenus, nec adhuc eſſe ſub Papa. Taceo, quod,
e n ut ſæpe dictum eſt, hominum hoc fignientum fit, non
lan in mandatun, non neceſſarium, non utile. Sancéta enim
1I. Ohriſtiana ſive COatholica Eccleſia conſiſtere absque
c. iſto capite optime poteſt, & conſtitiſſet certe rectius,
ac meliùs cum ea ageretur, niſi diabolus illud caput in
uN mecdium projeciſſet & exaltäſſet. Et certum eſt, Papa-
her tum nullius eſe ueis in Eccleſia, quia nullum Ecclefia-
kun e, ſticum officium exercet. Et neceſſe eſt, Eccleſiam per-

es, e⸗ t. manere & conſiſtere ſine Papa.

9
41

ſochles,
n velen⸗

un e Pono autem, Papam fateri ſe non jure divino, ſive
ums, ee ex mandato Dei eſſe Supremum, ſed, ut concordia &
eo unitas Chriſtianorum adverſus ſectarios & hæreticos
cs oÄe U5 com-

IV. DE PAPATU.

—¶— —

. 2 — —
Pari posſit, caput certum eſſe cli.

gendum, cui cæteri Di mes quali innitantur, atque t2-

le caput per homines ehgi, & in heminum quoque e-

lectione & poteſtate ſitum eſſe, illud caput ut mutet &
ſemoveat, ſicut Conſtantiehié Concilium hac prope-
modum ratione tres Papas removit, & quartum ele:-
git: pono, inquam, hæc à Papa & ſede Romana ita dicit
& accipi, (quod tamen imposſibile eſt: ſic emm uni-

verſum ſuum regnum & ſtatum immiutari, everti & de-
ſtrui pateretur, omniaque jura & volumina ſua, id quod,
2 . . 7 .

ut paucis dicam, nunquam faciet) tamen neque hoc mo-

do conſuleretur Eccleliæ Chriſtiang, ſed plures, quam

antea, ſectæ orituræ eflent. Si enim non cX mandato
Dei, veruimn ex hominis libera voluntate Capiti iſti ob-
edientia præſtanda eſſet, facile & breyi tempore con-
temtum, tandem nullum membium retineret, nec et-
ilam perpetuo Ronmiæ aut quovis alio in loco illud efſe
oporterer, ſéd ubiecunque & in quacunq; Eccleſia DEE-
Us Virum talem, qui ad tantum munus obeundum
idoneus eſſet, largiretur. Hæc res perplexa & confuſi-
Ohnis plena futura ellet.
Quapropter Eceleſia nunquam melius gubernari

—,

& conlervari poteft, quam fi omnes ſub und Capite,

quéôd eſt Chriſtus, vivamus, Et Epiſcopi omnées, Ppares
ofſcio, (licet diſpares fint, quoad dona) ſumma cum
diligentia conjuncti ſint unanimitate doctrinæ, fidei
ſacramentorum, orationis, & operum caritatis, &c.
ſicut S. Hieronymus ſcribit, ſacerdotes Alexandriæx
communi opera gubernaſſe Eccleſias. Et Apoſtoli

idein fecerunmt, ac poſtea omnes Epifcopi in t0t0 orbe

Chriſtiano, donec Papa caput ſuum ſuper onmes at-

tolleret.

Hæc doctrina præclare oſtendit, Papam eſſe ipſum

verum Antichtiſtum, qui fupra & contra Chriſtum ſe-

ſe extulit & evexit, quandoquidem Chriſtianos non
8 vult

—

fult elle
a Deo
Prelogu
Ut Daule

. 4
ſtianoran
nis.
ayaf
endlim eſt
lum, etl

Mine Don

Dannſtre

nn Derlet

a

Donninnn
tertettekt

Angelii
Oun inſ
Ctiptute
ſe coen
IiC Jur
Eiaſet;
ntehrop
operlo .
ptamo
Mn i
uregtan
ellibus .
ndetur
Eleni
Cnnidztio
e Mn

cektunn ele 4
Antur, atgket⸗
Umun goge
Ca ututninat
lumhr
Kg Ganum 4

Romane! 14

K: ſ all
Utarberettiüt⸗

ninaſuniacet
er necbehocn

vult eſſe ſalvos ſine ſua poteſtate

01 I loco ait
ee

MR Pchil! 32

prie auendlo 6

nee Tur cæ nec

W. DE P APATHI. r;

. quæ tamen nihil eſt,
& à Deo née orcik⸗ ata, nec mandata eſt. Hoc pro-
ſe ferre ſupra & contra DElM, ſic-
2. 107 itur. Et hoc profecto
. quanturnvis Arit Chris
mittunt, ut credat in
nd e volnerit, & accipiunt tributum,

ſkianorum atre
Chriſtum, qui

obedientiai eXter nam five Corporalem? 4 Chriſti a-

Papa vero Prohuib et hanc fidem, ajens, ſibi obedi-
endum eſſe, ſi quis (alvari velit. Hoc autenm facere no-
lumus, etiamſi nobis Propterea HMoriendunt ſit in no.

4
2. Theſ.,.

mine Domit hi. Et id in univerſum inde oritur, quod

Papa jure divino voluit eſſe ſummum caput Chriftia-
næ. Eccletir. ideo leipſum OChriſto æquiparavit, &

ſupra Chriſtum tandem extulit, & ſe Capur, deinde

Angelis in Cclo præcipere hæc & illa conaretur. Et
cum inſtituitur diſcrimen inter dogma Papæ, & 1 ſacram
ſcripturam,& utriusque fit collatio, manifeſte patet, P
Pæ dogma, etiam Optinmmim ex civili, Cæſareo, & et D
nico Jure concinnatum eſfſe, & palirt ca negétia & ju-
dicia ſeu jura tractare, ficut oſtendunt Decretales: De-
inde proponere eCeremonias de templis, veſtibus, ci-
bis, perſonis, & ſimilibus ludicris, larvis, & jocularibus,

Dominum Eccleiiæ, poſtea totius niundi & ſimplici-
ter terreftrem Derun Præ æ dicari voluit, donec etiam ipfis

ſupra modum & inter hæc omnia nihil plane de Chri-

ſto, fide, & mandatis D EI: Poſtremo, repræſentare
ipfum diabolum, dum mendacia Papalia de Misſis,

purgatorio, monaſtica vita, operibus propriis, 6
cultibus fictitiis (in quibus ſingulis mezus Papatus

fundatur & conſiſtit) ſupra & contra DEI M urger
& diſſeminat, & omnes Chriſtianos, qui has Papæ ab-
ominationes ſuper omnia Prædicare & honora-
re nolunt, darnnat, trucidat, Excruciat: Quare ſicut

ciabo⸗

316 IW. DE PAPATII. W

dgiabolum ipſum non poſſumus adorare, & pro Domi- ]
no & Deo colere, ita nec ejus Apoſtalum Papam ſeu
Antichriſtum in regno ejus, ut caput & Donunum fer. 4

re poſſumus. Mentiri enim & occidere: animas & cor-
pora in æternum perdere, Pontificii regni proprium
elſt, ſicut heoc ipſum multis libris evidentisſime ad o- De lequent

culum demonſtravi. DLExpr
Hi articuli quatuor ſufficiunt, quos in Concilio ſihbi u
damnandos proponant. Non enim vel minimum Nen
punctulum in his articulis nobis concedunt. Et de hoc lup
certos nos eſſe oportet, & præmonitos, ac obfirma- Olnt

tos firma ſpe, Chriſtum Dominum noſtrum irruiſſe in
adverſarium ſuum, quem & inſecuturus & confecturus
eſt ſpiritu & adventu ſuo, Amen.
Nam in Concilio ſtabimus non coram Cæſare, au
Z politico magiſtratu, ſigut Auguſtæ Vindelicorum (ubt
Crlſar clementisſimum edictum promulgans, benigne
& placide cauſam & rem ipſam audiri volebat)ſed co-
ram Papa, ac ipio diabolo comparébimus, qui nihil (ibolo .
audire vult, ſed fimpliciter indicta cauſa damnare, tariuni,
occidere, & ad idololatriam vi cogere. Quare hic non Hiiu
ſunt nobis exoſculandi pedes ejus, nec dicendum, Gra. (loeo
tioſisſinmis Dominus es, ſed quemadmodum inZacha. es ſhe
ria Angelus ad Satanam dicebat: Increpet ſe, l
. Dominus te, Satana. HHZ

Zach. 3, 2.

. kerte n
5 Ihnere Vel
tiletel
. ei
4 ſ in eſt cor
tae
Poherme
liſto

I. DE FPBCCATO. =

ri TEKIIA PAKS
e AKIIC ULORUM.

e: nimute =
legti Nn “
vident ginee „De ſequentibus articulis agere Poterimmus curm doctis,
& prudentibus Wiris, vel etiam inter nos ipſos.
Ri Cineil Papa & regnum Pontiacium illos non magnope-
n wl nunn re curant, Conſcientia enin apud eos nihil eſt,
cedun. Ue) ſed pecunia, gloria, hon rec, Botentie, iplis ünt
un omnia.
11tos, CNI
e
nolrun 2 I. De Pecc: to.
Iuns Cle

Ic, con ftendumm nobis eſt, ut paulus Aug. C. 9.

Crlatt Rofan. 3. afirmat, peccatum ab uno ho- A Apol. 50.
Oran Ctlateſ a,
inleiohnn mine Adamo ortum eſſe & introiiſſe in? g.
lens, nundum, per cujus inobedientiam omnes Rom. 5I II.

Gl homines facti ſunt peccatores, morti &
in vole diabolo obnoxii. Hoc nominatur originale, hæredi-
im, tariuni, principale, & capitale peccatum.
2 Calli n Hujus peccati fructus poſtea ſunt mala opera in de.
t. “ calogo prohibita, ut ſunt diffidentia incredulitas, falſa
ede⸗ ſides ſive zανoνω, idololatria, ſine DEl timore
dnadhmi eſſe, præſumtio ſeu temeritas; deſperatio, cœcitas ſeu
bit: ae, exccatio, & ; ut ſummatim dicam, Deum non agno-
1n,. tere, non curare: Deinde, mentiri, nomine Dei abuti,
pejerare, non orare, non invocare, verbum Dei conte-
mnere vel negligere, Parcntibus immerigerum eſe 5
occidere, laſcivire, furari, decipere, &c.
Hoc peccatum heæreditarium tam profunda & te-
tra eſt corruptio naturæ, ut nullius hominis ratione Plal. 5l, 15.
intelligi posſit, ſed ex ſcripturæ patefactione agnoſcen- Kom. 5 12.
da & credenda ſit, Pfal. 5I. Rom.5. Exod. 33. Gen.3 Qua-
Propter meri ſunt errores, & caligines contra hunc arti-
eulu Acholaſticorii doctorü dogmata, quibus docetur:

Poſt

318 19 I. DE pECCATO.

Ppoſt Adæ lapſum, hominis naturales vires manſiſſ

Aug. C. 14. integras & incotruptas, & Hominem naturaliter ha-

Apol. 217.

dpes eſſe

be rationem reétam, & bonam voluntatem ſicut

philoſophi docent.
Et: Hominem habere liberum arbitrium faciendi
bonum, & omittendi malum, & eChtra, omittendi! b0 „*

num, & faciendi maluni.

Item, Honinem poflé natufalibus viribus omnia
mandata Dei ſervare & facere. . ZDM

Et: Poſſe naturalibus viribus DElIIM ſuper 0 Omnia
diligere; & Prex vimum, ſicut ſeipfum.
Itein, Si faciat homo, quantum in ſe elſt, Deum lar.
giri ei certo ſuam gratiam.
Et: Si accedere velit homo ad Enchaüriſtiam, non
ebono prepofſito reéte faciendi, ſed ſuflic ce⸗
„ſi non adſit malum brovolieran Peccandi: : tam

Bonan ſcilicet e(te naturarmn, & tantam eſſe vim ſacra-

en 81.

Ttem, Non poſte Sexſe riptura prohari „adj bonum
opus necefſariore u ri SPiritu ſanétum S= ezus gra⸗

2

tiam

Talia & ſimilia: Portenta, orta Rind exX nleira, &
iEnorantia peccati, & Chrilti ſervatefis nofſtri: fun rque

vere & mere ethnica dogmata, quæ tolerare non pos-
ſumus. Si enim iſta ap- probantun, Chriſtus raſtra mor-

QAns eſt, cùm nullum peccatum & darmnum ſit in ho-

mine PrO guO mori eum oportuerit: aut ſolummodo H

Pr corporc mortuus dicere turmnmon Pro anima „ quan-
doqindem anitna Prorius ſana, & ſoluum corpus monti
oebnoxium perniberetur. =

Oenumus, Legem à Deo datam elle, primmoi ut pec-

eatni prohiberetur tomainationibus, & metu
òèò

II. De Lege. 4 “

1
lten Ode

S=

nun Peena

PEna
larn Altei

mnine gol

glam ofker
Qum
Kinlöet
valeleenn
lalicts d⸗
ilurii, Leuit
Rnahun
Deccatumn
olnun oſe
ule ſ
X Lel Aez
Kalnte e
farmn rol
erat dn wil
Cobumnt
nit on⸗
Nage
bet e
ellcnmn

1
rern
10,Kin
aen ens: It
ac

poœnarumn. Item, Prom ihiohe & annunciatione gratiæ

&α beneficiorum. Sed hx comnia propter malitiam „
luntaten, . quam pec CcatuI In homine efleeit, male ceſſerunt. Dui-
dam enin inde deterio; edditi fuerunt, qui ſeilicet
legemn oderunt Prohihent emn e⸗ 3, qux facere ipfi mal-
lent, 6 ecipientemm, quæ grat tIm Præſtant. Quare,
niſi pœna 04 cearitur, glate patrant contra legem,
18 Wribis quam ahtea: Atque ðèèð lieffrenes, & ſecuri ho-

ETTT. DE LEGBE. 3r9
— . . reee—

rbirium kutn

ntreo

1
11
mines, gui Perpetrant mala, Juoties occaſioncm ali-
IM K gquam offerri ſibi animadvertunt.
“ uidam vero arrogantia & cocitate percutiuntur,
e dl, Din? & inſolenti opinione tenentur, I6 ſervare, & boſſe ſer-
. vare legeln viribus ſuis, ſicut jam paulo ante de ſcho-
laſticis docte Oribus diétum eſt. Hinc hypocritxæ & juſti-

chariſtun
tiarii ſeu in ip becicm ſancti, broveniunt.

ndi, 1 ſed
Pertandi1 “ Præcipuum autem officium & eys WVes legis eſt, ut
peccatum originale & omfes fructus ejus revelet, &
homini oſtendat quàm horrendum in modum natura
ejus lapſa ſit, & fünditis ac totaliter depra vata, ita, ut
Lex ei dicat, hominem nec habere, nec curare DEIM,:
& adorare alienos Deos: id quog antea & ſine lege
homo non credidiſſet. Hac ratione perterrefit, humu-
liatur, proſternitur, deſperat d de Keipſo, & anxie deſi-
