n⸗ p. 103. Juſtitia Per fidem ante N. T. non fuit propoſita,
in ,⸗ id. l. c. p. 93. Fides V. T. reſpexit ſolum fidem in DEum,
1,60 1 6 1 non Ohriſtum: v. D. Scherzg. coll. cit. p. 643. 2) So=
tcin. Fragm. de Juſtißte. Tom I., opp. f. 621. Fides ſigni=
e lee r licat prim credere, Jeſum eſſe Chriſtum, ſec undea ſi-
ePatel, Anificat confidere Chriſto, atque hæc ſides ad i pſius
ℳ

„8 TAB. V- Svuor-: ApOsror. ui

—
SM CHRISTLIM 3) tanquam fidei objectum )Des aliſim
fLecundarium, FILIUM EIUS UNICUM non nntss non n
naturalem, ſed 4 adoptivum, DOMINUM teteum, Ag
NOSTRIM 5) poſt refſurrectionem factum: miincglum
QVI CONCEPTUS ESTI DE SPIRIII S. ⁰) lgenferr
Deo Patre vices viri ſupplente, NATUS 7) ex annorizpror
MARIA VIRGINE non 3⁸) Seardgwταρ aut I I AT
“”Ml 9) De- (MCENNS
Chriſti præcepta & promiſſa præcipu reſpicit: acceſ-· 4
Torie autem & antecedenter ad ejus perionam atque
unus 7d. Part. 1V. de ſerbatc. 11I. 3) Socinus libeba⸗
Jor. c. 5. p. 62. contra Wujeck. p. Ug. contendit Ppanm o) pyli,
Patrem primarium fidei objectum eſſe, in quem rse. nnlr,, u
Puè credendum ſit; Chriſtum autem eſſe objectum Dbigie n
dei ſecundarium, fidemque non acquieſcere in Chriſ 0, 0 Eten Cl
ſced per ipſum dirigi in DEum. 4) Soein. in Anti- Wu- ce
Jeck. c. reſp. ad Claſſ. 3. arg. I. dicit Ghriſtum dantam (e ſen
Filium DEI adoptivum eſſe, ratione ſimilitudinis cum Rrotoplaſi Na
DEO, amoris DEl, conceptionis e Spiritu, ſanctifica- mines 1,
tionis, miſſionis, reſuscitationis, exaltationis ad re- ldſcenin d.
gnum & ſummum ſacerdotium v. D. Caleb. W edlan mu
. 09. ſecij. J.) Smalz. Eram. C. Error. p. 16, Ch ie ios Cal,
omnium hominum Dominum ante mortem non u i,
veipſa: it. p. I7. ante reſurrectionem non tant De . ervd l, i⸗
Angelorum. 6.) Socin. in Anti - W'njeck. à . (ſag
Deum in Chriſto homine in Mariæ virginis utetoe 0½* 1n, . dden
mando, ſeminis viri, vel potius „viri ipſius Nickt dd⸗ Aun dimm
pleviſſe p. 2109. Spiritus S. ſuperveniet, perinde et “ ahnt, 14
ſi dixiſſet, quod viri operâ in homine gignendo ker 0. .N II len
let, hic virtutis divinæ operà fiet p. 221. vid. D. Seber. Qnzre dnee
Coll. cit. p. 372. 7.) Crell. tom. 2. 6omment. f 10. 11. 17. : & o
IJeéqgg. tradit Mariam non ex tribu Juda, & familia Davi- aer; y
dis. ſed ex Levi ortam eſſe,it. Socin: ke on. Sacr. P. ngooht

X

.

Mun IN SENsu SocrxIANORUM. 99

—
guun futsh 9) Deus altifſimus, 10) venturus etiam, ſi primi
S TNN⸗ parentes non peccaſſent, ut 11) officium Pro-
n, DOMNN Pheticum, ad quod tempore quadrageſimalis je=
Gmetinentn junii in cœlum raptus, fuit informatus, perficien-
n do legem veterem, promulgandoque 12) novam
Ue cum novis promiſſi is obiret: PASILS SUB PON-
en TIO PIIL ATO 13) cruciatus non infernales
CRUCIFIXUS, MORTUUS ET SEPUL TUS,.
non ur 14) Jultitiæ divinæ ſatisfaceret, ac 15)
PD 2 . Ex=

5) & 9) Volckel-l. V. de V. R. e. 9. p. 4115. Chriſtus non
naturâ, ſed DEl beneficio DEus. it. e. 710. p. 4121. Chri⸗
ſtus DEus ille ſummus non eſt, ſed ab eo diſtingvitur.
v. D. Scherz. Coll. eit .pe 133. 391. & D. Caloß. Sociniſin.
p. 134, 70.) Smalz. & Franz. diſp. 12. de cauſaz peccati
y. 429,. ſeq. affirmant Chriſtum venturum fuiſſe, ſi
Protoplaſti non peccaſſent, ad ſervandum in æternum
homines. 11.) Socin. inſtitut. ck⸗. Relig. p. 127. ſeq.
de Alcenſu & comoratione Chriſti hominis in cœlo,
antequam munus ſuum in terris obirxe inciperet Conf,
Sckherz. Colleg., Anti- Socin. 403. ſeq4. I2.) Socin. ad
AIytie. Cutheni theſ. I10. it. de aſi. c. Ohbriſti them., II4
Oſterod. Inſtitut. c: I2. 5. D. Seherz. Coll. git. Pp. ZI4e
403. ſeqg. 13) Smalz. contra Smiglec. de ſaticfact. &. 6.
p. 222, tt. Socin. P. LII. de Serb. Clr. g. 4, egant Chri-
ſtum damnatorum poœnas ſuſtinuiſſe. v. D. Scherz.
Colle cit. p. 48, ſég. I4.) Socin, de Chn. Serbß. p. I. G. 1a
zt. P. III. c. I. aſſerit, DEum & jure potuiſſe nobis con⸗
donare peccata noſtra, aulla pro ipfſis-ſatisfactione ac.
ceptâ; & voluiſſe nobis peccata noſtra condonare, it.
Volekl l, V. de V. R. c. 22, p. 675. 15.) Volckel. oc, eit,
Antea propitius xſeipſo PEus fuit, quam Chr iſtus nos

— 7

S

* .
ðD

1700 TAE. V. SyMBOT. Aposgrof.

expiando hominum peccata . 16) DEUM nobis

reconciliaret, ſed ut 17) exemplum daret & vi-
am ſalutis 18) confirmaret: 19) DESCEN-
DIT AD INFERNA. h. e. figurate, in ſtatum
mortuorum pęrvenit: TERTIA DIE RESUR-

REXIT A MORTUIS 20) non propria ſed
Dei Patris virtute; ita, ut poſt 21) vivificatio-

. nem
illi conciliaret. it. Etſi nunc vulgo Chriſtiani ſentiunt,
Chriſtum morte ſua nobis ſalutem meruiſſe, & pro pec-
catis noſtris plenarie ſatisfeciſſe quæ ſententia fallax
eſt, erronea & admodum pernicioſa. v D Siherz. Coll.

cit/p. 430. 16) Socin. de Chr. Serbß. P. L. c. 7, 8 Nus⸗
quam Scriptura aſſerit, DEum nobis à Chriſto recone
ciliatum; verum id tantum, quod nos per Chriſtum aut
mortem ejus ſimus reconciliati: dum Chriſtus nobis vi-

am oſtendit, quemadmodum nos ad Deum converti, at=

R—W – 1⸗ 2 . 2:⸗. . .
que ad eum modum reconciliari oporteat, inquit Ca-

tech. Raccofß. c. 7. de mort. Chriſti qb.31. ſeqq. 17) Socin. Ps
I. de Chr. Serß., c. g. Chriſtus ideo Servator eſt, quia
nobis exemplum, quod imitemu, dedit. v. O. Scherze
Coll. cit. p. 466. ſeq. 18) Socin. P. I. de Chr. Serb. c. 3.

Chriſtus miraculis & vel maxime ſangvinis effuſione

viam ſalutis confirmavit. it. P. II. « 25 & Prælect. Tbea-
log. c. 20. P. 124. 19) Smalz. Refut. l. 1. de Err.
Mrian. I4. p. 148. Deſcendere figurate accipi debet,

ad inferos, non eſt actio Jeiu Chriſti; ſed tantum con-⸗

ditio conſequens mortis perpeſſionem. v. D. Scherz.

Coll. cit. p. 5339 20) Socen. diſs, de unigen. Fil. DEI

eſſentia, p. 117 tom. II. opp. f. 513. ſegg. Ereptus eſt
Chriſtus ex ſtatu reliquorum mortuorum: à quo vero

2

N!

—

DAuncCtptg n
(0ELOS, ut

s lorioſn

MAMDp

fſopwum Dei
iilmortpat,l

umaſegto
magls iſlent⸗
dbere Calle
4 Uc, 1. 6.
ſronampli

Mrtältrem 4

tlunc Bori

emes. Onr

llgeretut,3
uferehin
Uunmmori
un aleendit,
iaſztisi⸗

tiſtus dera⸗

Ummitttione,

iech, Narcog
ll Nen.

. „ r.. 21 Y noß non
pro eo, quod Chriftus poſt mortem inciderit in iſtum ir 8

ſtatum in quem omnes mortui incidunt. it. Deſcenſus

eDkON
Chrſtug le
n ſe
lit Duus

Tuntumn igi
Andeſien

4AWe. IN SFENeI SocINTINORMI. rot

Iü nem corpus mortaic retinuerit: ASCENLDITAD
enplun Enbi COELOS, ut 22) exuta carne & ſangvine
et:9) W corpus glorioſum indueret: SEDET AD DEX-
.V ie TRAM DEI PATRIS OMNIPOTENTIS, ut
TINeN Ppopulum Dei 23) ceu vicarius ad tempus 24)
) m abſens regat, N DE VENTURUS EST IUDI-
tokur)ii G 3 “ CARE
rnuzm à ſeipſo? Quid rogamus abſurdius aut ſcripturæ
loCekui magis diſſentaneum it. Catech. Racc.c. 12 76. 4. 6. D.
Ctennheutent scherz Coll. cit. p. 549. 21r) Socin. de ſtat. pr. Homin.

le gu c. Pucc. c. 8. P. 235. Non eſt Chriſtus JEſus, quam-
niciolerh VIS non amplius moreretur, à mortuis excitatus, im-
,, riI mortalitatem & gloriam ſui corporis adeptus, niſi cum
nnoben in cœlum translatus eſt; ubi ſedes eſt corporum immor-
Nodwlr talium & glorioſorum. 22) Volekel. l. III. de V. R. .
tun “ 19. p. 106. Chriſtus ut immortali glorioſeque corpore
— Lingeretur & porro vitam viveret ſempiternam, h. c.
rigienai⸗ ut fieret, qui non ſolum non moreretur, ſed natura et-
ſikre iam ſua mori non poſſet, terras has reliquit, & in cœ-
8 lum aſcendit, in quo aſcenſu eum transmutatum eſſe,
ih res ĩ pſa ſatis indicat. Smalz. de dib. Chr. c. I4. p. 90.
“ Chriſtus per aſcenſionem conſecutus eſt naturæ ipſius
Lehv. .

immutationem v. D. Scherz. Colkl. cit. p. 5So 23) Ca-

l tech. Racco“. c. 12. 46ß. 16. Quid eſt ſedere ad dextram

6 1 DEI? Reſp. eſt vices DEl gerere Smalz Reſp. ad

ℳAE
.

noß monſir. Smiglec. c. 14. p. 138. ſcribit, Jeſum popu-
lo à DEO Patre præfectum eſſe, ut ad certum tempus
hr ſtus eſſet omnia in omnibus Confer D. Scherg.
Coll. p. 5 8 24) Smalz Exam c. Error. n. 22 pP. II. vo-
luit DEus JEſum Chriſtum ſemel in cœlos exaltatum,

te ſni

, 1 4 .1⸗ . . .*
eluuen . ibidem manere, usque ad inſtaurationem omnium
9 l Tantum igitur abeſt à populo ſuo Rex JEſus Cbriſtus,
N , quoad eſſentiam, quantum illud ſummum cœlum diſtat
oenme .

52 TAB. V. SYMBOL. ApoOsrot.
102 B

CARE poteſtate 2 5) vicaria & poſt 26) reſur⸗

27. fideles ſeilicet, 28) impiis H
redactis. 1 Sma , e Dii , Chy, , a 9 100
R infima terrà. Smalz. de Gr Heuz du⸗
2 lctel. l. III. de Vi K. 6. 29. P. 12 3. E Pha-
65. i ais DEl dicitur, ut olim Perma u⸗
1a. nis loco omnia procuravit &c. 26) Smalz.
raon

XIIX, 18. poſt
C. Error. n. 3. p. 16. Chriſto Matth. XXIIX, 18. P
„ rry. * 55. 8 *

eſt ominis poteſtas in cœ⸗
reſurrectionem demum data eſt ominis pos
reſurrect

& - ate mortem fummam in hom
Io & in terrà. Ergo ante mortem ſu
10

. aA D. 1
diſeipulis ſenſit; teſte Felspingero in epißol. apr

impi reſurrectio-
6g.. negans impiorum o.
e Se ſern enn ul eſſe pe⸗
. eere:e Soren aſſerit impios nmesücnul P
nicus abolondos, v. D. Scherz. Golla c. p. 1220.
LE1 Uese

. „ 4 1 §
REDO 1) per vires naturæ adhuc integfas,

L *) perſonam di-
SPIRITUM S. non ut 2) P li.
Wnd ſummum DEum, 3) Deo karrc ei⸗
lio ab æterno procedentem, ſed ut 4) virtuten

DEI

7 ” z, . Nonne
E*) Sehiebting. c. Meiſner. de ſert. arhitr. F. 533

ir; interiori bono
ngelie Spiritus S. inter
ad credendum Evangelie Spiri

c. p.244.
opus eſt? Nullo modo: Catech. Racoß. e. b. . I.

is adminiſtra eſt.
Voluntas hominis cauſa converſionis ad

iſn. Trinite
P. ob. ſegq. 2t. v. 6zg9. 2) Schlicbt. c. Meiſn. de Tr.

a illa divina, ſeu ſum-=
. Nνσ. Spiritus S. non eſt Perſona illa divina, ſeu ſum-

mus DEus Catech. Racog. c. I. de ent. Del 4 . H.
) Socin defenf. animadberſ. p. 318. , Sperira S.
,6 . . 4) Crellius in Tractat. Vratiohe
3 I. 141. Animadvertendum ele⸗ Gublen &
Sonlſiderari Spiritum S, vel qvatenus aliqvi- ar

1

N

D, gui hor
Pumilum ne
er repenetati
inpntaum Ch
Lhedientie
IICNMN, 9
Urceſſaiam,

niplotelig

homine relis
hominis, ,
dnaly e y,
ſuiſenotum.
E. 6) o.
Auebaptiin

AuNhomines

Feidumſ
Mlam corar
uodl ſteut
ur itzetiam
toyttate vit,
kat e. 4.

fuſtitir Chr

ſus Dro „
, ue

iurecept
p. 12v. B. D. Scherz. Coll. cit.
Smalz c. Frangz. aiſp. F. p. 42. P. De Sch

ein, Trad,
63.
Auti. dri
. lerleſ⸗
5,935.
tmnaten
Eertim vitt

*„

Ct. Mat⸗ . HS IN SEWeI SOCINIANORuI. roy

d , DEI, qua homines ſanclificat, in 5) V. T. nec
O5 EI MN promiſſum nece notum: SANCTAM non pro-
imiiswiin, pter regenerationem 6) in, Baptiſmo, aut 7)
imputatam Chriſti Juſtitiam, ſed ſtudio virtutis
Duſciu & obedientiæ 8) EC CLESIAM CATHO-=-
ELICAM, 9) ſcitu quidem & creditůù non
neceſſariam, nec 10) perpetuò duraturam, aut
CCEC 4 Ler⸗-
in iplo reſidet, aut ab eo proficiſcitur: vel quaténus in
homine reſidet, & ſic ex divinàâ benignitate eſt aliquid
hominis. v. Dn. D. Caloß. Sociniſm. p. 226. ſeq. 5)
Smalz c. Franz. F. gz. ſeq. negat Spiritum S. in V. Te.
fuiſſe notum aut promiſſum. v D. Scherz. Colt, cit. p.
367. 6⁶) Wolzogen, in Joh. III. F. Tom. I. pp. f. 4I

0ah eum homines regenerarentur, ſed ut ii; qui perSpiritum
atute ale & verbum jam ſunt regeniti, eè tanquam viſibili ſigno
9 palam coram Eccleſia J. C. teſtentur, ac profiteantur,

u n quod ſicut corpora ipſorum aquà elementari abluun-
1. zehol tur, ita etiam ipſi ſemel peccato mortui, impoſterum in
n, ſdu novitate vitæ ambulaturi ſint. 7) Socinus P. I. de Ser=
Bat z. 71 Non per imputationem, ſed imitationem
zuſtitiæ Chriſti & obedientiæ ejus, quà nos ita ut Chri-
ſtus DEO obediamus, nos juſtificari docet. Chriſti

Gints5 des, quce nos juſtificat, reipſa nihil ahud eſt, quam
elelas ejus præceptis obedire ſpe futuræ immortalitatis., So⸗
elans cin. Track. de Fid. & oper. p. 4. Di Seherz. Coll. pe
,, 0 621. 5⁵) Volokelius l. IV. de V. R. c. I. p. 168. F. College
Anti-Soein. D. Scherz: p. 6Go. ſegg. 9⁹) Socin. tracke
de Eccleſ. & miſſ. Miniſtr. c. I. B. D Caloß. Sociniſm.
p. 935. 10) Oforod. inſtitut. c. 42. p. 412. 426. ubi
affirmat, non neceſſe eſſe, ſtatuere ſemper aliquam, præ-
ſertim viſibilem fuiſſe Eccleſiam. Volckelius l. V. de V.
. c. 7. p. 39I. 1t. Theophil. Nicolaid. contr. Miedzyboz

1, 7
rd

Aquæ baptiſmus non eſt eum in finem inſtitutus, ut pex

4 .
—

NoA FAL. V. SYMSOr. Arosro. gen

Certis I1) notis inſignem, vel 12) ordinario mi⸗ ((Qarumvocabun
niſterio indigentem; SANCTORLM, qui ſacra- N0NN EEG
mentis ceu 13) cremoniis chriſtianis initiati ine 10 fbe in
Chriſtianiſino, 14) Chtiſtum colunt & ſtudio on 1)) ejude
Pietatis vacant, COMMUNIONEM externam, NWNHICTHON
SH ſeclae inll)l ign

ge⸗

?. 4. p. 72. Negamus, quod neceſſe ſit Eccle ſiam I.C.
ſemper ab eo tempore, quò à Chriſto & Apoſtolis ſti0n-:.
data eſt, durare v. D. Sebherz. Coll. cit. p. 978. n) tenenqum cer
Salz, e. Franz. p. 282. Notæ Eccleſiæ nullæ ſunt, (tiſtuettte
nec ut ſint, neceſſe eſt. it. Oolkel. I. VI. de lV. K. c. . ietatisſerln
706 b. D. Caloß. Sociniſzn. p. 939 12) ö5malz. dihp.
V. dé Ecg lej PFranz p. 386. ait: Firmum maneat, quem- B
admodum aliquis alios docere poteſt, etiamſi à nemi= Gliheize c,
ne ſit vocatus aut miſſus, ſic etiam ritus illos ſacros ad Decitis manſe
miniſtrare eundem poſſe, abs que miſſione v. D.sehere. Enhors ip
Coll cit, p. 1000. 13) Secblichtingins contra Meiſzer. Almorienqn
de Trinitat .2. c. ex hypotheſi,quodsaeramenta ſint wfunih⸗
tantum ritus Chriſtiani, ſcrxibit: Articulus de cœna Faocetbchunn
Baptiſmo ignoratus aut repudiatus ſalutem non adi- Anunten
mit, dummodo quispiam cœna domini & baptiſmou- Auens ejngen
tatur Soctz. de Baptiimn. agba Diſp. p. 229. Te. bapti- mur e,,
ſinum rem indifferentem eſſe diſputat. v. D. Scherz. ven Peccato
Colleg. it. p. 762¾. ſJeqs. 5t. 750. Caech. KRacoß. r. 3. 4e Chtiiconle
c&ατ Dom. g. II. Nos ritus iſtius naturam in panis dnalt Pran⸗
fractione & uſu & & poculo potu, perque hæc in mor- e ct⸗
tis Chriſti repræſentatione quadam ſitam eſſe dicimus. 4 ſl Aanobi,
14] Smnalz e. Frang. ſp. H. de Ecellſ. p. 282. Cre- 1.Dte,,

dimus, omnes illos, Lutheranos & Galviniſtas & alios, neni,
348; Q „ alv . . 4.
= Qqui aPapatu defecerunt; in unam Eccleſiam congregart . Ptom
.poſſe, ſi Spiritu E/u Chriſti ſe regere aterentur, & Ccha- ulti⸗
. Kitatis oiciis potius, quam iſtis odiis mutuis certarent- ihug

Nam (quod pro regula immota& maxima nos quidem

. W

Ma IXN SSNSU SOcINIANORuM.. 1r0oz

—

Anyains, ſectarum vocabulis tamen diſtinétam: REMIs.
CTONN. SIONEM PECCATORUM I5) quorundarnr.
s chitimdi ſine 16) fide in Chriſtum parabili: CARNIS
un olme non 17) ejusdem numero & ſubſtantia RE.
NONMeHESURRECTIONEM ET VITAM EFTERNAM
in 18) V. I. ignoratam nec 19) gradibus præmio⸗
rum diſtinctam. U

ere Cl tt ⸗ tenendum cenſemus) NB. inter quos DEas & JEſus
otr Ne Chriſtus rite colitur & adorfatur. & inter quos ſtudiunt

pietatis ſecundum Chriſti præcepta viget, ii omnes pro e
Chriſti Eccleſia haberi poſſunt & debent. v. D. Scherz.
Coll. cit. p. 979. & D. Calob. Sociniſm. p. 942. 15)
Schlichting. c. Mezſa. g. I. p. 25. ſi ſit homo, qui in
peccatis manſerit eo usque , ut ei non amplins tantun
temporis ſuppetat, ut vitam & mores emendet, utpote
cui moriendum jam ſit, quicquid tandem lacrymarum
profundat, & quamcunque in partem ſe verſet, vi Novi
Foœderis damnandus eſt. 16] Smalzius e. Franz. p. 353.
ad naturam pœnitentiæ non pertinet fides, ſed conſe-
quens ejus eſt. quod ex divina benignitate accedit. So⸗
tinus Part. III. de Serbat. Chr.c.9., negat nos remiflio-
nem peccatorum per & propter ſagvinem ac mortem
dilh, Ohriſti conſequi. v. D. Calsß. Sociniſm. p. 747. 17
.M Smale. Eram. c. Error. aderr. S9. p. 36. Corpora hæ,
Sas uiru, quæ nunc circumferimus, reſurrectura, non credimus,
ſed alia nobis danda eſſe, ab Apoſtolo edoceri ſtatuimus
v. D Scherz. Coll. cit. p. II194., 18) Socinus lib. quod
regni Pol. 6. . it. part. IV. contra Palaolog. p. 349. In
V. T. promitlio vitæ æternæ nulla fuit. vVv. D. Scherz.

. 939 M
titmumde.E

nkaelin . coll. it, p. 361. 19) Negat Smalzius v. D. Scherz. Colte
Etlinn cit. p. 1225. & D. Calob. Socinilm., p. HI0.
Ddismund .

7

7

106 CaAr. IX. DE SYMBOLIO

Ex diverſitate hâc ſenſus, quem contra Sctiptu.

ræ S. analogiam, modò nominatæ ſectæ, Symbolo

Hlenhn
erum etin

Apoſtolico affingunt, ſatis opinior, liquet; gravis- Mm nd il

ſimè errarc Syncretiſmi patronos, qui cum M. An-
ronio de Dominis lib. 7. de Republ. Eccleſ. in calce,

“

tradunt, hoc Symbolum eſſe medium idoneum
conciliandi religiones totéò Cœlo diverſas. Confer
cabulas heic inſertas, earumque diverſas ſententias
expende, & quam lubricum ac falſum hoc Syncre-
tiſmi fundamentum ſit, facilé deprehendes.

Car. IX.

DE

SYMBOLO NICEN0O.

Qlelum Nicenum dicitur à node, ſeu coneilio
Niceno Oecumenico, quod A. ChR. CCCXXV.

vaſu Alexandri Epiſcopi Alexandrini, Impe-
rator Conſtantinus M. ex omni Aſia, Africa &

Europa convocatis CCCXVIII. Epilcopis, in Regi?

ſua, Niceæ urbis Bithyniæ habuit, ut

Presbyteri Alexandrini, qui Chriſtum D
eſſe bονειd4ÜH⸗ α νααdÜ0νnegabat, ex S. literis
convincerent ac damnarent. v. 7 beodoret. H.-E. e
1. c. 5.6. 7. Euſeb. I. III. de vita Conſtantinit. 10. So⸗-⸗

hæreſin Arii

eo Patrè

. „ . ,.—ℳ/5R. .
zom. I. I. 6. 16. JSocrat. l. I. 6. 5. 10. & Severini Bi-

nii tom. I: concil,: in not. ad Cone. Nic lit. K.

—

4

9. 2

Hoc

Clio Conſtant
Dittescl. teg
cerum vic.
lamidemm n
n Milautun
holatur Nie
Araud,, 4
Ci, ginn
Deidi in ont
GliceCpolut⸗

heorntü

fü6lucigene
lum kuit,
Nſiu Aiſe,
AUthue hine
nos conler
enchtur,

Onbolun 4
Caionum i
lume enin
tam pen
ei erprin

Aun, in

NCcNo NiickNoO. 12o07

enamee Hoc Symbolum, prout libris noſtris Symbolicis
nrelk inſertum; etiam Conſtantinopolitanum diei poteſt.
nioie Nam plane illos articulos continet, quos in con--
ln cilio Conſtantinopolitano, anno CCC. LXXXI.
G1 NMα Patres CI. regnante beodoſio Seniore, Niceno ad-
meima diderunt. vid. Theodoret. Hiſt. l. V. c. g9. Idcircò et=
Nochett iam idem Symbolum (Conſtantinopolitanum) quò
Nehheit in Miſſa utuntur Papæi, à ſcriptoribus paſſim ap-
efulnn e pellatur Nicenum. vid. Lombard.l. n. diftintk. XI. &
eni D Alexandr. Aleſium Part. II. Quæſt. 6 9. mebr. Ze
Quia, quicquid continetur in Niceno, id iisdem
verbis in Conſtantinopolitano repetitur: & quic-
quid adpoſuit Conſtantinopolitanum, id νοααορ
cEN he. potentid ſive virtute ineſt Niceno, quod majo-
tis lucis causa poſteà ad jectis paucis verbis explica-
tum fuit. Præter hanc, aliam cauſam adducit
ſae, Voſſus Aiſſert. IIl. de Symbol. n. 7. p. 5§ 8. ſeq.

,
49

0NNO Atque hinc fortè eſt, quod ſi Conciliorum To-
Henn 7 Mnad conſeras, aliqua hic diſerepantia depre=
aeN e Rendatüur. „ 2
e Gn olum autem hoc (obſervante G. Carpzovis
riond, in Vag. cit. p. 5 5.) ita appellatur ad differentiam
Lanonum in cadem Synodo Nicena conditorum.
in “ Canones enim dicuntur ad diſeiplinam Eceleſia=
e . ſticam pertinere? Symbolum veérO doctrinam
U fidei exprimit. Canones hujus concilii & ali-
10,

“ orum, in Gallia edidit Cbriſtophorus Juſtelluss

4

eujus

.

5

olymita-
E Gcuen, aliis Macarium Mina ,
entn pi

aliis Exſta-
liis Euſebium =
ruas nriochenumn Epileopum Pron Setee
Bece Erertit. A e
e,e arum ſolliciti,
nomine p R
Scriptoris 10 n
a⸗ o de der diligenter Cognita
ais co

copos
ſententia, ipſum henrorem&kell or
n lenie llatis inter ſe ſententii unn dol
6enli de Symbolum ex ſacris literi elna
enlendn n, diam ſcriptor, aut (ut 4 8
ſ ð fuerit. Si HWH 7
aman

etiam. Bi⸗-
lum Gichrur, comcchiſſs, On en⸗
Sribo Conc. fol. 26 3. concedit. gſe.
leine iponi ſum fuiſſe Legatum ſe. e
an acen ern tores antiquiores muin ga,
Pmmes e den legatorum, ſeu p
omnes tan

i E

7. V ac
rAr. Orna it,
ſt dio Haeh. Camen⸗ ℳ ins ador
I
guhri

01 66.
ronolagis Nicephori ſabjunxit, ann g6

Agunent,

aie ſonnie

iritud
xrlonarum

1oanbugue
mütymbolun
nnuminedce
MHehateledt
Monanianon
lentia & teee
Proſtiptum N

unaberlett,

neorthe

ugmverit
(lrerat A
Meſentibus

iNetum den

m Theo,o

ritumn Aiiu

14 Sdaülti,
Viti
erint,
Kan Romani memin
um
muntion

ent rle 00
liens, conte
Emtione Ver
.) Noneſ

uo len

8Mtdn

nnſun h
,Alüs lus 4
riun Heni

Niene⸗ ℳ,

Ane
mrel f

ES

ſeni e
I, D ruß
iung .
eng
ne
4 abl,
ue ktt len
oruc, ſuß⸗
nmie, GNO
SS

ſimuſ
Amn

terna EFecleſix iæ diſciplinàâ.

Nickhkyo. 109

§F. 5. .
eunintun & ſeopus Spmboli fuit, alſartio uni.
us Dei eſſentiæ in tribus d'ſtinäéis perſonis, Patre, F.
lio & Spiritu S. Nam unitatem eſſentiæ divinæ &
Perſonarum Trinitatem, in unâ iſta eſſentià, expreſ-
ſo cujusque Perſonæ charactere perſonali confir-
mat Symbolum. v. Mag. B. D. Caryzoy. p.54. Ce.
terum in eodem concilio controverſia de die, quz
Paſeha celebrari debebat, ſopita, & C. Meletii ac
Norvatianorum dogma, de neganda lapſi⸗ s pœni-
tentia & receptione in communionem Eccleſiy
proſeriptum fuit, conditis ſimul canonibus de ex-

§. 6.
Hanc orthodoxam & Catholicam ſententiam im-
pugnaverat Arius Presbyter Alexandrinur. Nam
dixerat Alexander Arc hiepiſcopus aliquando
Præſentibus Epiſcopis & Clericis, cum de perſo-
nis divinis verba faceret, in T'initate eſſe mitatem:
inde cum de re ardua & aliena à captu rationis hu-
manæ diſputaret eruditius, & Philoſophice magis,
quam Theologicam ſimplicitatem decere credere-
tur: tum Arius ſive, exiſtimans ab Archiepiſcopo
SabelliiAfri Judaiſnum aſſeri; ſeu anſam Hanc o-
flentandæ contra illum doctrinæ ſuæ cupidè arri-
piens, contrarium planè defendere, & omni con-
tentione verborum Archiepiſcopum refellere coœ-
pit: Non æſſe unum ſilium cum Patre, quippe cujus
origo demonſtretur, ſ, cum inquit, genuit PFilium
Pater

110 Cr. INX. DrE SvYOro.

.

Pater, eſt initium aliquod Filii, & extitit hic & non
fuie aliquando: v, inquiebat, à7 & viοα⅝., UI⸗
terius argutabatur, ſequi Filium extitiſſe illum qui⸗
dem, ſed extitiſſe de nullis rebus, quæ res eſſent: id
eſt, && zn Gνροντα τνοοονHοαν ασνρεο. Nam
Latino ſermone hæ res exponi atque demonſtrari
commodè nequeunt. Mox addidit alia contume-
lioſa verba inilium Dei, ipſum creatum & factum
eſſe, id eſt tναα ντσνι.α wοαιο. hegans Filium

. — „ 1
Dei eſſe rꝙs TατT——ot οναοσοοονπισ αναιαιdιHÜv, vid. Ca-

erarit Hiſtor. cit. p. m. I8 3. ſeq. Dogma Arii, qui

ex Antiquis cognoſcere, avet, 1heodoretuml. I. 6. d.

& 5. Epiphanium Hereſ.- 6g. evolvat. adde Euſeb.l.
TI. de vit. Conſtant. z. 6z. Sozomen. l. I. 6. 15. Nu-
per eadem hominis dogmata deſcripſit, & propa-

gare ſtuduit Chriſtophorus Sandins, in Nacleo Hiße.

Eecleſequem vocat, p. 2 3 8. 239. ſeq41.
Impio vero illius dogmati opponitur Swubolam
Catholicis compoſitum. Quod Imperator &
concilii Patres exceptis poſt Arium nonnullis Epi=
ſcopis excommunicatis, ſubſcriptione ſuâ (quam-
Vis ex parte dolosà,) omnes adprobarunt, & con-
firmarunt, ſeriptisque epiſtolis, Ecoleſiis Chriſtia-
nis commendarunt. vid. Theodoret. L. I. 7. & 8. G

er e Niceph.l.S. 6.I8. Socrat. l. l.e. 9. Et quanquam

Arius ſuos haberet complices; tamen veritati in
concilio aſſertæ cedere coactus fuit. Erat, cum ita
gfferri animo cœpit, ætate admodum grandi, inge-
.e

1 ergwam c
EIo, . vultu
Mohletam habi
EIm E cotmis 8
inosypoluntan
Leconſtimenda
(anerciut, qui
Pendiocdelcribi
AVſa ante n
Uundrino, orddn
in tegnenti
Cnyvichus gen
G 3Verum cm
Perroris (ontta

eemenharen

teterdidid
ilio, Anathedh

nit. p. Icrar

Aulie gmn

Eehiins derſo
bilin & .
D . .
tih, )
ind Maria
ellfus rtoni
leleuumm
(lͤaa 7
ebalſiz
unm den

Nnhe NreENo. T1 1
Gmnkis nio perquam callido, naturà ſimulatrice, inceſſu
lento, ac vultu ſemper demiſſo, oſtentator ſancti⸗
umerilels moniæ tam habitu, quam aliis rebus. Affabilis au-
dusin tem & comis & propter facundiam idoneus ad
i animos voluntatesque hominum ſibi conciliandos
ninne s S conſtituendam autoritatem profeſſionis ſuæ. vV.
didtug Camerarius, qui hominis vitam & mores in com-
umaemm“ pendio deſcribit l. c. p. m. 179. ſe . Cæterum Ari-
rlhene zs jam ante quidem ab Alexandro Epiſcopo Ale-
,,u?H xandrino, ordine & officio Presbyteri privatus, &
Der in frequenti ſynodo Epiſcoporum Alexandring
Tedm“ Conviétus & excommunicatus fuerat. Socrat. l. I.c.
3. Verùm cum Euſebius Nicomedienſer & aulici Im⸗
peratoris Conſtantini M. controverſiam hanc mi-
re extenuarent, & Arius illam interim propagare
ſuuderet, publico orthodoxorum conſenſu in con-

A 1 Lii ;
07 31 l

Nilton 1

hher
nlie,ir

.“ cilio, anathemate ipſe eum doctrina percuſſus V
29E fuit. v. doc‿ταααι. l. 1. C. 5. 6.

a t Haic Symbolo Niceno, Conſtantinopolitanum,
nod ANNN . = . . —⸗R .
WMα„ cujus ſupra facta eſt mentio, addit quoad verba
Mium de prima perſona Deitatis, faétorem cœli & terræ

. (e e
S viſibilium & inviſililium; deinde de ſecunda,
hnne g Chriſto, 1) natum ante omnia ſecula: 2.) ex Spi-
lelutt⸗ 1 ritus. & Maria Virgine- 3) ſedeét ad dexeram Deie
Gru eſ ) cujus regnii non erit kinis: De Zertiaꝗ Spiritu ĩ8.
legl gun, quæ ſequuntur, de una ſancza Catholica & Apoſto-

8; ne 9licd Beclehtiä; de uno baptiſmate in remiſſionem pec-
„. e . 3 . „
sfit satorum; de refurrectione mortuorum & futuro ſe-

vänmg , culi

—

CAp. X. DE'Svi. ATHANASII.
112

—

tus S. 2 .
utem de proceſß, tone Syiri⸗
d iaau poſt ſeculis fuiſſe
tre e
III. §. 1 5. de Symb. p.
Fracdubhes ina poſtea prohibuit Wün
quidquam ulterius adjicere. vi
/. Erccleſ. l. II. c. 4. f. m. 516. 517.

S is fuit
Iu ſus Symboli tanta in Eccleſis Geirh
roriies ut id confiteri neceſſe habuerin lereltr
ch & Archicpiſcopi, quando dignitatem e

ræco-Ro-
ſticam conſecuti ſunt. Id quod ex jureG

teſt
mano a Marzy. rebero aito p. 440. Colligi Po eſte

CAb. X.
DE
SYMBOI. ATHANASII CONTRA
AklANOS SCRIPTO.

S.

tia
Une titulum præ ſe fert S nhalkn, ex ſententi

—
gari, quæ i llud Ahanaſto Epiſcopo A
vul 9 6-

umn Dia-= 4
xandrino tribuit. Nam ki iple peimn . “
4 Conci 10 Ni eno im
Conus Alexandrinus j in diſpu-
Tat. 30 Aerandro Epiſeopo ſuo ſeniori in di ſpu-
2

ſtiterat,
tatione contra Arianos tàam malele ad i
t Sozemenus l. I. c. 16. f- m. 2, I . ſaeikreiin⸗
aximam partem concilii
eum m

urrit gra⸗
ſebianorum & Arianorum odium incurrit gr

vViſſim Neo - dSy. odie
Sociniani h
imum, qwod Neo= Ariani & buſm

4 ee n

—
7 n contim

Hbaſil

Verum utn

D iſis Theode

el in Catech,

boſert i ci⸗
Ur iluänona

Uiler in Ieu
luchin ihen⸗
Auumbyiſtolis

Meglieſesvi
Cllnt: P. gui

porichig

1 Kcren dnnum

1 d obtind
de Indolo 6

n it p,

ebaienii 44

4 engrd Ger
lit Ted a

inca colee

lheifni
üülnn, gi .

& Eur ta d
ſuſcepti ſuſtinuiſſe, viſum eſſe. Hinc 8

oleg

6ppel

de CoxIRA ARIAWOS SckIo. 113

—

Nnin paſſim continuarunt. v. Chritoph. Sandti Nrcl.
isfulenpi, HMiſt. Ecleſã l. II. p. m. 176.179.18 0. 188.18 9.2 20.
rohibutN. Verum, utut ſententia hæc vulgò à multis Pon-
itee ii/ tificiis Theologis recepta ſit; cum Camerario ta-
l men in Catechi&r. Cavpzovio in Tag. p. 72. & Vot-
Z So diſſert. Il. cit. ab illa nobis diſcedere licebit; quia
HH (r. illud non adparet in ejus cod. MSC. v. Abrak.
celelhtru Scultet. in Med. Patr. part. II. de Athanſio t. 3o.

lodnene Lz-quia Athanaſiur iſtius non meminit in Hiiſtoria,
uoda quam Epiſtolis de fuga ſua & Apologiis prætexuit;

09,4 nec qui ejus vitam ſignarunt, illius mentionem fa-
ciunt: [3. quia diſſentientes fatentur, longo poſt
. tempora Athunaſii, ſpacio, Eceleſiæ fuiſſe ignotum,
8N circa annum milleſimum demum in Eceleſiis
KI NH aliquibus obtinuiſſe. Hine cum ſeculo MCC. ex
nhoc Symbolo contra Græcos pugnarent Latini,
non conſtitit planè; utrum vere Atbanaſa eſſet:
grel nec PatriavehaAlexanarinuz & præſerConſtamtino-
n PVoleos, pro Germano illud Symbolum habere vo-

en um“ luit. Taceo alias rationes, quas Aoctiſimus Voſtue
in ine Prldl .
eielun., .

ne , I. jam c. collegit.
IA veriſimile elt, eegnezez hocce Ginbolo ſaiſſe
additum, quia ſummam flej Athanzſianæz con-
tinet; adeo ut ex libris ejusdem adornatum eſe
videatur. Perinde ut Apoſtolicum à doctrina A-
pvoſtolica appellari ſvevit. Itacum Aihanaſßtas mi
ximoperé hujus Symboli doctrinam contra Afia-
. g. :

114 CAr. X. Dr SyMBor. ArmANASI (zr
Pplius fata ab Athanmafio eidem nomen ſit inditum llihlu

§. 4. t deſſnr e.

Lingyi primum Latin hoc Symbolum erarotum inmichen
eſt; ſed poſtmodum Græcè redditum fuit. Quod E
Sterum argument Att, lud Aihana, o, quip 53 Weln u
Græco Scriptore, non fuiſſe compoſitum. Atque Krmg
hinc Vofia Latinum purius eſſe Græc putit, nN onl
quod non ſit unius modi, ſed variet. vid. Voſtus Daliun⸗
aiſſert. 11. n. 2 3. P. 54. iatenine
Ayegumentum ejus ſunt duo præcipua Catholics har
ſive Chriſtianæ fidei myſteria; alterum Sd. Trini⸗ “l
tatis; incarnationis Filii DElI alteran, quorum “
hoc vetus Eccleſia Oeconomiam, illud vero Lheolo- nen in
giam quaſi mar co appellavit. vid. Baſli . iin
C conera Eunomium ſol.m. 660. ſeqc- edit. Gr- rien, V
r

Troben. & Greg. Nazianzen. Orat. XLII. in §. Pa-

. . „ . „hi pillii Pru- nlcgerit, de
Eba. 2: f. m. 676. cait. Pariſin. Jacobi Billi Pra- N ⸗,
naæi, ubi uterque dicta myſteria deſeribit & egre⸗ 4

gie commendat. . nnd
Fides horum my ſteriorum, quæ Syml 010 C Wrapni ,
tinentur, maximopere in principio ejus commen- R D
datur: Quicunque vult ſalvus eſſe, ante emé . e n
opus eſt, ut teneat Catholicam fidem. Quan Meit Ne 8
uisque integram inviolatameq;ué ſervaverit, abiqué lii 8 19
dubio in æternum peribit. Hoc Exordium eſus ſu- in om.
. E

perbum & crudele drwimiant Renſtraneie vi⸗

Ann CoeNTRA Anikwos SchIDro. r 15

—

donibin detur. v. Nicolai Pedelä edna drminianiſe 1
mmnaiii c. 6. Srephanus Cucelleus di Wert. I1. de vocibus Tri-
mie. Berſonæ &c. opp. fol. 814. arrogantem præfa-
entin tionem dicit; qua ſic multas Chriſtianorum myria-
telcium ul des, qui iſta non intelligunt, ac proindè credere
Alagti 8 nequeunt, orceo dammnarit- Verum, ſi, ut par eſt.
ongaln ſcriptur am S. ſeruteris, nihil iniqui continet. Nam
ele on, ſiin N. T. omnibus ſalvandis neceſlaria eſt cogni-
Ant Gie O tioDer Triuniy, adeò ut baptizantes ac baptizati in
actu baptiſini debeant credere in Deum Triunum,
, in quem baptizant & baptizantur. Matth. XXVIII,
4 Puine 29. etiam in V. T. hæc fides neceſſaria fuerit, opor-
de tet; cum Patres non per aliam fidem ſalvati ſint,
Ammf quam nos in N. T. Act XV, II. Hic modus, quò
ninien E Abraham juſtificatus fuit, communis eſſe dicitur
Nit. “ omnibus jaſtificanclis & ſalvandis Rom. IV, 23.24.
i, conſequenter etiam idem objectum fidei juſtifi-
cantis erit. Sané Chriſtus Joh. VIII, 24. confir-
mat: Amen, Amen dico vobis, niſi redideritis, me
zum eſſe, (ſeil. quem vos negatis, æternum, Deum,
non nudum hominem, Pſ. LVII. LIIX. ) moriemini
in peccatis Veſtris, C. X VII, 3. vita æterna acquiritur
rln, per cognitionem, quod Chriſtus æque ſit verus
Deus, ac Deus Pater; & I. oh. Il, 2 3. Mai negat Fi-

= =☛

04 4
S
et W

ℳ.
in S

er lium (lcil. prout ſeſa revelavit) ne- Patrem habet.
. G Et porro V quis Spiritum Chriſti non habet, non
. 6 eſt éjus, Rom. VIII, 9. it. nemo poteſt Ilſum dicere
, Dominum, niſi per piritum S§. I. Cor. XII, 3. Ex
EB

2 qui⸗

116 CAp. X. D SyMB. ATHAN. Cowr. An. Sckipr. 4 NI.D

quibus opinor ſatis liquet, fidem Symboli Athana- —
ſiani eſſe Catholicam, ac omnibus ad ſalutem æter- 4
conſequendam neceſſariam. vid. D. Hülſe- emcon

manni Brev. exnnf. c. II. n. V. & VIl. inzetbs

7 ““ (chiano.
Hoc memoratum Symbolum, unà cum duobus Kimuh
,Durdart

illis ſuprà nominatis Oecumenicis, præmittitur hie Uriiſra
libris noſtris Symbolicis, ad demonſtrandam con- y den .
formitatem fſidei noſtræ cum fide antiqua Catho- dNu Nen.
.. iſle⸗ — rlallumine
lica, à quà nos defeciſſe paſſim adverſarii clamita- 6
„—1 . ,., eAwind, pri
verant. Eandem ob cauſam ſub finem Concordiæ; henie Ma
ſubjungitur catalogus teſtimoniorum tum divino- Porn .
rum tum humanorum, quæ ſententiam Luthera- litamih
norum, de Perſona, & de divina Majeſtate huma- Prlrn i
næ naturæ Domininoſtri ESU CEIRISTI con-UNe

uſolann er
ſirmant. um per
ddaradr

CAP. kJ. prer Calri
„ Dgg m h⸗
ALIIS SCRIPTIS TIHIEOLO. wine
GICIS, PuBLICA AUTORITAELETY,
POST LIBROS SYMBOLICOS, imuel
EDIIIs. AKs
2½. gl
Pimen Seriptum eſt Apolagia Formule Concor- A/, 1
LNie, quam ſupra cap. VI. §. 10. deſcripſimus. ini 9,4
vid. D. Hutteri Concord, Concord. C. XWl. f. eOeran
276. ſeqg. e,

7

Conhnn CrxurF. XI. Dr'ArII SCRIPT. TuEOT. &c. 117

——

n nbolkhnn — 6. 2.
Dugadlteneen 4 ODD ruler vi „„
s , zerum continet quatuor Articulos vißtationi
icſe Miſnicæ, qui Calvinianis, in Saxoniam clam palam-

M véè irrepentibus fuerunt oppoſiti. Nam mortuò
Cbhriſtiano I. Electore Saxoniæ, Fridericus E ilbel-
„ mmimm4 mus, Dux Saxoniæ, Tutor Filiorum Principum &
iyhei Adminiſtrator ditionum factus, Torgaviæ anno
mnfne 1592. Menſ. Febr. prius conventu ordinum pro-
dentni“ „incialium indicté, curam de Religione purà con-
1hyeſnini⸗ ſervandâ, primum ſuſcepit. Mox inſequenti
bimn menſe Majo Lipſiæ de viſitatione Eceleſiarum & 8
immuti Scholarum in Electorali Saxoni & Miſniâ denud
metnli“ conſultatum fuit; & cum omnibus hoc Religionis
MittH conſervandæ ſtudium probaretur, Viſßtatio illa
( non ſolum per viros prudentes & doctos peraéta,
ſed & quatuor Viſitationis Articali, tum temporis
prropter Calvinianos maximè controverſi, per D.
vgidium Hunnium, D. Mirum, Mylium, Herbar-
tum, Lonnerum & Mamphrafium conſcripti fuc-

OEiD . §. 3z. —
COH Primus eſt deS. Cæn, ſecundus, de Perſonaâ Chii-
