. Eph. 4,10. quispiam ſanctus in cCœlos aſcendit, ſed ut Apoſtolus gotmd Pen
Pſal. 8, 2. teſtatur, ſuper omnes cœlos aſcendit; & reverà o0⸗8 küarür
Zacsh. 9.: munia implet, & ubique non tantum ut DEUS,verum den noen
etiam ut homo, præſens dominatur & regnat, à mari Untſiintt⸗
ad mare, & usque ad terminos terræ, quemadmodum geliroimo com
olim Prophetæ de ipſo ſunt vaticinati: & Apoſteli te- un Rwdhhi
ſtantur, quod Chriſtus ipſis ubique cooperatus ſit, & ununlnceu
ſermonem ipforum ſequentibus ſignis confirmave- En aitm ¹
Martc. 6. it. Hæc autem non terreno modo, ſed, ut D. Lu- umit, quoe

ihr ek, ar
Emiles keine⸗
IIn, Tqne in
(d,mnnekun

/

P.2 O: cherus loqui ſolet, pro modo & ratione dextræ Dei
facta ſunt: quæ non eſt certus aliquis & circumſcri-
ptus in cœlo locus: urt Sacramentarii ſine teſtimo-
nio ſacræ ſcripturæ fingunt:] ſed nihil aliud eſt, niſi

1 . . S . . .Z . „ . D fſſ .
omnipotens Dei virtus, quæ colum & terfam implet: ltt prop⸗
in cujus poſſesſionem Ohriſtus, juxta humanitatem nus, pet
2„ 2 . C . . . —ð Io lr,⸗
ſuam, finhe confuſione tamen & exxæquatione natura- communie

11

rum, & in efſentia; & in efſentlalibus proprietatibus, ann den
rS&aliter ſeu teverà venit. Ex hac communicata ſibi di⸗ uad inter

na virtute homo CHRISTIIS, juxta verba teſtamen- . Kemagntmek
ti fui, corpore & ſangvine ſuo in ſacra Cœna, ad quam ren elr in
. . T. 1 27, E
nos verbo ſuo ablegat, præſens eſſe poteſt, & revera enscharisam

eſt. Quod alioqui nulli alii homini poslibile eſt: quia nChniſtustt
nemo hominurmm cum divina natura hoc moôdo uni- Eummyſzenun
tus, & in divinam illam Omni potentem Majeſtatermn qnantan
& virtutem ratione hypoſtaticæ duarum in Chriſto anen dhine n
„ „ naturarum unionis] collocatus eſt: ſicut unus & ſo⸗ liclieet in
Gal.2,9: Jus ille Jelus, virgiilis Mariæ filius. In ipſo enimm di. Abrcnhon
vina & humana natura hypoſtaticé ſunt unitæ: ita ut Ehehn Ulunn
in Chriſto tota divinitatis plenitudo corporaliter inha- llln nn
bitet, & in illa perſonali unione tani aréta & ineffabi⸗ inde t
lis eſt naturarum communioin quam etiam (ut Apoſto⸗- aan drei
I. Pet.1,; 12. lusbPetrus ait) deſiderant Angeli cum admiratione & gau⸗
dio proſpicere. De qua re paulo poſt ſuo loéo ordine
& copioſius digetur. MMM u
Et ex hoc fundamento, cujus jam facéta eſt eric Pr, n
qu

DIn — DpE PERSONA CHRISTI. „769
— & quod umio Perſonalis docet, Aomodo,videlicendivi-
Gt, ed n & humana natura in perſona Chriſti ſint unitæ, ut
Kentt, Nr non modo nomina communia, ſed REALITER ctiam B
umm u l⸗ & reipſa inter ſe, ſine omni confuſione & eα uatione ä
ufnrerti eſſentiarum, communicent; promianat etiam doctrinz
illa de communicatione idiomatum duarum in Chriſto
naturarum, de qua infra aliquid amplius dicetur.
Cum autem indubitatum & extra controverſiam
pofitum ſit, quod Propria non egred'antur ſua ſubje-
Gta: hoc eſt, quod quælibet natura ſuas proprietatés
eſſentiales retineat: & illæ non ab una natura ſepa-
rentur, atque in alteram, tanquam aqua de uno vaſe
in aliud, transfundantur: nulla prorſus fieri aut con-
ſtare Ppoſlet proprietatum communicatio, nifſi illa, de .
qua diximus perſonalis naturarum i in Chriſto eſſet u-
nio & communicatio. Hoc autem(poſt articulum ſan-
ctæ Trinitatis) ſummum eſt Miyſteriurn qao nullum ma-
jus in cœlo & in terra reperitur. unde Paulus ait: Ma-
nifeſtè magnum eſt pietatis myſterium, quod DEUIS
manifeſtatus eſt in carne, & . Qum enim Apoſt
lus Petrus clarisſimis verbis teſtetur, quod nos etiam, in
quibus Chriſtus(tantummodo ex gratia )habitat propter
tantum myſterium, divinæ naturæ participes fiamus in
Chriſto: quantam exiſtimabimus carmn elle communi-
cationem divinæ naturæ, de quz Apo oſtolus loquitur?: Col. 2,
quod videlicet in Chriſto tota divinitatis plenitudo
inhabitat corporaliter, ita quidem, ut Deus & homo una
ſint perſona. Plurimum autem refert, ut hæc doctrina
de communicatione Idiomatum convenienti diſcrimi-
ne &£ diſtincte tractetur & explicetur. Propofitio-
nes enim & prædicationes, qul bus utimur, cum de
perſona Chriſti, & de naturis & proptietatibis ejus
loquimur, non omnes unius ſunt generis aut modi. Et
ſi quandé: non ſatis dextre & diſtincte hoc KeKorium
tratatur, tum doctrina hæc involvitur, & Lecto
W Ecc z Haßles

.
“ . .

eimt.
bigne Chean

117m.3, Ib.

2. Petr. 1.

4

o MNX. DE PERSONA CHRISII.

ſimplex facile perturbatur. Quare ea, quam ſubjicie-⸗ . U. Dr pl
mus, explicatio alta mente reponatur: ca autem, ut res tamingſnam
ipſa Lectori planior, & intellectu facilior ſit, tribus Præ. allm,Cnſs
cipuis capitibus comprehendi poteſt.
PRIMO cum in Cbriſto duæ ſint diſtinctæ natu- dinlrit
ræ, quæ efſentiis & proprietatibus ſuis neque mutan- Ilnitn in
tur, neque confunduntur: utriusque vero natu- minch Chin
ræ una tantum fit perſona: ea, quæ unius tantum na-. (Inanii Amplin
turæ propria ſunt, alteri naturæ non ſeorſim, quaſi ſepa- enin Pi
ratæ, ſed toti perſonæc(quæ ſimul Deus & homo eſt)attri· Augun
hbuuntur, ſfive Deus, ſive homo nominetur. lueſeirſ
Sed in hoc prædicationum genere non ſequitur, quod D ſi
ea, quæ toti perſonæ tribuuntur, ſimul utriusq; nllue n wdi a
ſint proprietates: ſed diſtincte declarandum elt ecun du Pimneillegoſinne
quam naturam aliquid perſonæ adſcribatur. Ad nunc emin lut
modum loquitur Paulus, cum de Chriſto dicit: S lotg *
ſtum genitum eſſe ex ſemine Davidis SECUNDIM ein en
CARNEM. Et Petrus de Chriſto inquit, quod ſit mor- Wiai dune
Kom. 1,3. tificatus CARNE: & quod paſſus ſit in CARNE. thnnu i
¹. Pet. 3, 6. Cum autem & occulti & aperti Sacramentarii, ſub n in C
1. Pet. 4, I. hac regula (quando dicitur, quod toti perſonæ tribua. “ Kanr
tur, quod uni naturæ proprium eſt ) pernicioſum ſu- Arkn
um errorem occultent: dum totani quidem Perſonam anraiam
nominant, interim tamen unam, eamque (ut ſic dica- Aa llarez

Ir eſt, dec
.—̃7ꝑͤ1 . erſo
mus) nudam tantum naturam intelligunt, alteram i perſon

2 . hec
autem penitus excludunt: quaſi nuda ſolahim. ln gle
na natura pro nobis paſſa ſit: placuit D. Luth teri ver. Aaila
ba hoc loco recenſere, è Majori ipſius de Cœna Damnni ae 9
Confesſione, in quibus de Cinglii Allœoſi eei . ii . e. innn
Tom. 2. cleſia Dei quam optime adverſus crrorenn i un . chkcneie
Witteb. muniatur. Verba autem D. Lutheri ſic ha n di. al inn
fol. 188. Hoc Cinglius vocat Allœoſin, cum slicui⸗ de d. ui n
Lc.24,26. vinitate Chriſti dicitur, quod tamen ! en tura en
proprium eſt: & contra. Verbi gratia, ubi in ipni Eud ngi
dicitur: Nonnéè hæc oportuit pati CH RIS TUM, & Ain ert

u engtunet, IIXNX. DE PERSONA CHRISTI. 771

ehonnn: aum ita intrare in gloriam ſuam? ibi nugatur Cinglius, quod
ein belhche vocabulum (Chriſtus) hoc loco pro humana natura ſu-
iet. matur. Cave tibi, cave, inquam, tibi ab iſta Allœ-
odr indns ofi: eſt enim larva quædam Diaboli: quæ tandem
bisün“ talem Chriſtum fingit, ſecundum cujus rationes ego
t: mt i certe nolim eſſe Chriſtianus. Hoc enim illa vult: quod
eaylu liſſke Ohriſtus nihil amplius ſit, aut efficiat ſua pasſione &£
Urznonſehi vita, quam alius quispiam ſanctus. Si enim perſvaderi
nDesAe nuhi patiar, ut credam „ſolam humanam naturam pro
mo mim me paſſam eſſe, profecto Chriſtus mihi non magni pre-
ngter neif tii Salvator erit, ſed ipſe tandem Salvatore eget. In
lucr dnl tne ſumma, verbis explicari non poteſt, quid Diabolus
Gecedlrenlmm Per hancAllœoſin moliatur. Et paucis interpoſitis: 8 i for-
rz ald te venefica illa domina RATIO (cujus neptis eſt
Amce hirdi ipſa Allœoſis) reclamare voluerit, dicens: Divinitas
ine Doids neque Pati neque mori poteſt T u reſpondebis . Ve-
ntoineen , rum id quidem eſt; nihilominus tamen, quia divini-
4 paſs 1. tas & humanitas in Chriſto unam perſonam conſtitu-

S=

veniunr unt: ſcriptura, propter hypoſtaticam illam unionem,
eltnkns etiam divinitati omnia illa tribuit, quæ humanitati
nqti e accidunt: & vicisſim humanitati, quæ divinitatis ſunt.
prium Et ſaneè revera ita res ſeſe habent. Hoc enim fateri te ne-

ceſſe eſt: hæc perſona (monſtrato Chriſto) patitur,
moritur, hæc autem perſona eſt verus DEUIS. Rectè
IN“ igitur dicitur: Filius Dei patitur. Etſi enim una ipfius
bul Ppars (ut ſic loquatur) divinitas videlicet, non patiatur:
1 Cal tamen ea perſona, quæ Deus eſt, patitur in altera ſua
rie parte, nimirum in humanitate: Revera enim filius Dei
Ppro nobis eſt cruciſixus, hoc eſt, perſona, quæ Deus eſt pſa
Gyelſisen „ enim, ipſa (inquam) perſona crucifixa eſt, ſecundum
)Lurten ae humanitatem. Et rurſus poſt aliqua: Si conſtabit Al-
elin, n, looſis, ut eam Cinglius proponit, in Chriſto duas per-
00 tne h ſonas eſſe neceſſe erit, divinam, videlicet, & humanam:
dit quandoquidem Cinglius dicta ſcripturæ de pasſione
tic tantum ad humanitatem inflectit, eaque per omnia
Ccc 3 à divi-

: . DE PERSONA CHRISI — N

à divinitate ſeparat. Ubi enim opera divelluntur & Len Da,
ſeparantur, ibi etiam perſonam ipſam dividi necefſſe Allottuus in
DENNDE, qu

eſt: cum omnia opera, omnesque pasſiones, non natu-
Xis, ſed perſonæ tribuantur. Perfona enim ipſa eſt,
quæ omnia illa agit & patitur: hoc quidem ſecundum
hanc naturam; ilbud vero ſecundum alteram naturam:
quzæ ſané omnia viris eruditis ſunt notisſima. Ware Encicrclden
agnoſeimus Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum De- W A commn
um & hominem in una perſona: non confundendo Ihim . l

Ftom non agi
F Mamn natura
enlumatgee Pe

. naturas, nee dividendo perſonam. “ aantſiam
7. T9m. In eandem ſententiam loquitur D. Lutherus etiam ln mam
Wiirteb. in ee libello, quem de coneiliis & Eccleſia ſcripfit; r ſedſe
F. Sciendum id nobis Chriſtianis eſt, niſi Deus in altera Wenan (opi⸗

7 vincat, nos lance noſtra deorſum IULNTIOVere

Hoc ſic accipi volo: niſi hæc ve- ſuütur, diſer⸗
ra ſint: Deus mortuus eſt pro nobis: &, ſi ſolus homo hſpokatcaum
pro nobis mortuus eſt, tunn profecto prorſus actum ututtles ele
Auerit de nobis. At vero: ſi DEI MORS, &, quod Alneuken heb

DEus ipfe mortuus eft, in altera lance ponitur, tum Qutum ug
ille deorſum fertur: nos vere inſtar vacuæ & levioris Int,clmimi
laneis furſum tendimus. Sed & ille deinde rurſus mmio: dvin
vel ſurſum tendere, vel e lance exilire poteſt. Non au- ellcronle
ten poterat in lancem deſcendere&conſidere, niſ noſtri el deces
milis, hoc eſt, homo fieret: ut vere & recté de ipfius mimnta negn
pasſione dici poſſet: Deus mortuus eſt, Dei Pasſi0 „ Pnquodadh

Dei ſangvis, Dei mors. Non enim in ſua natura Deus Whnon dete

lance ſit, & pondere
(ad interitum) ferri.

mori poteft. Poſtquam autem Deus & homo umitus u ktinmn
. . . AR 1: . tu⸗=
eſt in una perſona: recte & verè dicitur: Deus mortu- er, um d

us eſt, quando, videlicet, ille homo mortur, qui cum üumqnnmn

Dee umim quiddam, ſeu una perſona eſt. Hactenus rk ttafh
Lutherus. Ex his liquet, non carere errore, ſi quis Aonmn tibri
dixerit ſeripſeritve, quod commemoratæ propoſitio- Nonm it
nes (Deus paſſus eſt: Deus mortuus eſt) ſint tantum- r Kſtoni
meodo prædicationes verbales, hoc eſt, nuda verba „ſine MWnn. n
re. Simplicisſima enim Chriſtiana ſides noſtra doceè, Eered De

quo⸗

4

A CNDII.. .- .
— quod flius Dei, qui homo factus eſt, pro nobis pal⸗

n Gen iil

umn ihen en

: loequitn

Cumunirmm

IIN. DE PERSONA CHRISTI. 773

ſus ac mortuus ſit, nosque ſangvine ſuo redemerit.

perſona non agit & operatur, in, ſeu cum una, vVel
per unam naturam tantum, ſed potius in, cumn& fe⸗
cundum atque per utramque naturam: ſeu, ut Conci-
lium Chalcedonenſe loquitur, una narura agit ſeu ope-
ratur cum communicatione alterius, quod cujusque

DEINDE, quod ad rationes officii Chriſti attinet,

proprium eſt. Itaque Chriſtus eſt noſter mediator, fe-

demtor, rex, ſummus Pontifex, caput & paſtor, &c. non

ſecundum unam tantum naturam, ſive divinam, ſive

humanam; ſed ſecundum utramq; naturam: de qua re

alias etiam co Pioſius dicitur.

TERTIO vero longe adhuc aliud eſt, quando de eo
quæritur, diſſeritur, vel tractatur, an duæ illæ naturæz
inn hypoſtatica unione in Chriſto nihil amplius, niſi fu-

as naturales eſſentiales proprietates habeant: quod
enim easdem habeant ac retineant, ſupra docuimus.
Quantum ergo ad divinam in Chriſto naturam at-

ninet, cum in ipſo nulla fit (ut Jacobus teſtatur) tranſ-

mutatio: divinæ Chriſti naturæ per incarnationem
nihil (quoad effentiam & proprietates ejus) vel ac-
cesſit, vel decesſit, & per eam in ſe, vel per ſe neque
diminuta neque aucta eſt. H
Jam quod ad humanam naturam in perſona Chriſti at-
tinet, non defuerunt quidam, qui contenderent, eam in

perſonali etiam cum divinitate unione nihil amplius
habere, quam duntaxat ſuas naturales eſſentiales pro-

prietates: quarum ratione fratribus ſuis per omnia ſimi-
ilis eſt. Unde affirmarunt, umanæ in Chriſto naturæ ni-
hil eorum tribui vel debere vel poſſeé, quod ſit ſupra
vel contra naturales ipſius proprietates, etiamſi ſcri-
pturæ teſtimonia huntanæz CHRISTI naturæ talia
tribuant. Hanc vero ipſorum opinionem falſam
eſſe, verbo Dei adeo perſpicue demonſtrari poteſt,
?MBM CccC 4 It etiarn

7

Joh. 1, 17.

774

HX. DE. PERSONA CHRISTI.

2

ut etiam ipſorum conſortes eum ipſum érrorem re-
prehendere & rejicere tandem cœperint. Sacræ enim
literæ, & Orthodoxi Patres, ſcripturæ verbis edocti,
— Ppraclare teſtantur „quod humana natura in CHRL
STO, eam ob cauſam, & inde adeo, quod cum divi-
na natura perſonaliter unita eft, ( depoſito ſervili ſta-
tu & humiliatione, jam glorificata & ad dexteram Ma-
jeſtatis & virtutis divinæ exaltata) præter & ſupra na-
turales, eſſentiales, atque in ipſa permanentes huma-
nas proprietates, etiam ſingulares, excellentisſimas,
maximas, ſupernaturales, imperveſtigabiles , ineflabi⸗
les, atque cœleſtes Prærogativas, Majeſtatis, gloriæ, vir-
tutis ac potentiæ ſuper omne, quod nominatur, non
ſolum in hoc ſeculo, ſed etiam in futuro, acceperit:
Eph. 1, z1. Uut ita humana in Chriſto natura ſuo modo & fatio-
ne] in exequendo officio Chriſti fimul adhibearur,
cooperetur, & ſuam efficaciam, id eſt, virtutem & o-
perationem habeat, non tantum ex ſuis naturalibus
. proprietatibus, aut ſecundum eſſentiales proprietates,
aut quousque earum virtus & efficacia Pprogreditur .
ſed præcipue ſecundum Majeſtatem gloriam, virtutem
atque potentiam, quam per unionem hypoſtaticam,
glorificationem, & exaltationem accepit. Et hoc ipſum
hogie ne adverſarii quidem noſtri prorſus negare Sÿ”MM
dent: niſi quod diſputant & contendunt, illa tantum à
eſſe dona creata, & FlNI TAS dotes ſeu qualitates:
quibus humanam in Chriſto naturam donatam & or-
natam eſſe ſentiunt; quales ſunt etiam in ſanctis ho-
minibus. Et argutis cogitationibus ac frivolis n
mentationibus atque fictis probationibus metiri, &
calculum revocare conantur, quorum donorum hu-
mana natura in Chriſto, ſine abolitione ſua, capax, aut
non capax eſſe queat.
Rect h
controverſiæ dijudicatione eſt hæc, videlicet, nemi-

.

isſima autem & omnium tutisſnna via in hulus

nem

Uum humun

UI. D

rn neliu E erti
Aun humanan
a'6 glrikcat
un prerogati⸗
Unmrettes) ſine
uiplim Dominn
ler illm(gua
tdcnnl, in hac

I Veiibis t
inilt, erti ⸗
Mleit Uishdem
Atlhneme, qual
ille negt
ſen Aickem funt
innnt Chril
a nonſits enl
AInam Criput

Car

idcare ein or
„„ .
Aalockin terr⸗

R

aumn ihininm⸗ nem melius & certius noſſe, quid Chriſtus ſecundum
1ceeint. Ne aſſumtam humanam naturam (ratione unionis hypo-
ſcihnnme n ſtaticæ, & glorificationis ſeu exaltationis acceperit, &

mani wnm AH quarum prærogativarum ræter & ſupra naturales ſu-
S .

de leng n a8 Proprietates) ſine ejusdem abolitione, Ccapax ſit:
el( quam ipſum Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum: Is

ſemddtend vero hoc ipſum ( quantum quidem noſtra, & quidem

Naa)maiH falutis cauſa, in hac vita intereſt) in verbo ſuo reve-
it PemumH lavit. De quibus igitur in ſacra ſcriptura, quod ad hanc

glne, enli⸗ rem attinet „certa & perſpicua teſtimonia habemus „
npenekie

fimpliciter illis ädem adhibeamus: & nequaquam con-
1 eſtin⸗ tra diſputemus, quaſi humana natura in Chriſto illo-
ols rum capax eſſe nequeat.

Vera quidem ſunt, quæ de creatis donis humanæ
naturæ in Chriſto datis & communicatis dicuntur:
quod humanitas Chriſti ea per ſe, & in ſeipſa habeat.
Sed hæc non ſatis explicant vel aſſequuntur Majeſtaten
cnum ali illam, quam ſcriptura & orthodoxi Patres ſecundum
m lerlef ſcripturam humanæ in Chriſto naturæ adſcribunt.

17, . ,.—UDu0.˙v-— 2* . . ,„„
au che „ Vivificare enim, omne judicium, omnemque poteſta-
elaten, u temin cœlo & in terra, adeoque omnia in manibus ſuis

r unionen ⸗ .

habere, omnia ſub pedibus ipſius ſubjecta eſſe, à Pec-
penae , catis mundare, &c. non ſunt dona creata, ſed divinæ,

*

S infinitæ Pproprietates: quæ tamen (juxta teſtimonia
coel ſcripturæ) (hriſto homini datæ & communicatæ ſunt,
SCo hA Johan. 5. & 6. Matth. 28. Daniel. 7. Johan. 3 & 1 3.
uu , Matth. II. Epheſ. 1. Hebr. 2. 1. Corinth. 15. Johan. 1.
Cur enn „

ahnaide, Chriſti ſecundum ipſius divinitatem, ſed potius ſecun-
dum aſſumtam humanam naturam ſit intelligenda, id
tribus firmisſimis atque adeo invictis argumentis, quæ
kam recitabimus, demonſtrari poteft.

“l Ccc 3 Primo

Ahn M. DE PERSONA CHRISTIM. 575

Quod autem hæc communicatio non tantùm, quaſi
iend es ber phraſin aut modum loquendi dicta, de perſona

₰

X DE PHRSONA C imao totius
776 1 gula communislima bata: videlicet,
— extat reg obata:-
I Primo, nen conſeniu appr ccepiſſe affirmat,
Eecleſiæ Kura Eiiſtunt in tempore iſſe: (ſecundum
E SS cce g, S
W ſerigeun Cün Aininircerma⸗ 1le quod perſo
1* lecun . E. . 1 m-
6a non iecu ab æterno Posſie æ naturæ ea in tem
quamn omnia à & reſpectu human
. tionec 3
Chrifti Naidr
pore acceperit.

II. . 7

ercendi judicii,
X 3. ((.
ivificandi & poteſtas e; hominis eſt
quod virtus vivificay erea quia Klius habet.
6 tiſto datæ ſint: prop & ſangvinem ha ntum in
. .S Sürii 7r. carnem 7 . non tar in ir
Fob. 5 27. atenus Mdclcet carn- hoc negotio aſi digitũ
4 ſcriptura n facit ſed gquan. it:
III. boſtremo, is mentionem fa tendit, cuni inquit:
11. . Elii homin m intene . ab o⸗
genere nill am natura idat nos 0
S numana . mundat Ho n-⸗
in affumtam hu Phriſti, filii Dei, e de meruo ſa
11 VIS ſeſu Chriſt M . eſt:
84NQVIS I Id autem non tar cto accipiendum i
3 . * . 4 . 0t10
H 1 † e iſto
gvinis Chrifti ir loco de ea re 281 natura in Chriſto,
2 60 Iwi
ied Johannes e non tantum divina r 10
Juſtification 2 ſangvis pe iſti eſt .
Terum etiam ipſius nse Ita caro iol dicto
„ cato e geliſtæ ſti ha-
ab omn c hoc Ev 58 nem en
t ExX iavit, carnem no-
N 6, 54. ſicus cibus. helämir Pronunclay ticulo miulta in ho-
Jehr. *4 concilium Ephel di. Et de hoc A eteris & ortho.
. . 71 vinican S .1. . ſima V
bere vim viv inuin ſcriptis glart⸗ Dasſim extant
cOllecCta
lerorun n Steſtimonta collecta p
Sccleiiæ
doxæ Ec

ivihcandi ſecu “
irtutem vIV. VI1S 2.
Chriſtus virtu
igieur
Quod 18 11

— itatem ſfuam cerr dad atquie dene⸗
dum humanitat naturæ in rin Dei credere tehs
ſumtæ humalne ex analogia ver scuin duæ nat
municata ſr⸗, “ ante o lla⸗ ſit facta
ure Bec in Pau ſint unirer nula d i 3
ſuas natu .

& utraquè

ciæ 1058
Caciæ .
um effi
r modu

uræ in
confuſio, IN

UN.!1

——
ſE popretates
üllrende & a
umle
loc utemt
Khinns: ſec a
In,gnam vetus

Cnko rn it
lo, lecnnilind
Ines Eiins Pr⸗

4 ͤelt: Ei
ntſk Ex his n
enerecintan

Uilo atllete, P

eſt in Carne Cl
Acet ut ellent
Ummmunicati,
ie tnaturalen
SH
erſ

en detuſt
tineat: ita Annig

oen IX. DE PERSONA CHRISTI. 7777

ræ Proprietates fiant: hæc doctrina dextréa admodum

Anmhus 2 declaranda & adverſus hæreſium corruptelas bene mu-
oe Aeglin “ nienda eſtt.
RZ In hoc autem negotio nihil novi de ingenio nollr
e)el lgat⸗ finginus: : ſed ammplectimur & repetimus declaratio-
mum uli nem, quam vetus & orthodoxa Eccleſia é ſacræ ſcri-

Pturæ fundamentis deſumptam, ad nos incorruptain
transmiſit: videlicet „quod divina illa virtus, vita, po⸗-

er ttent iuf

eRas etna teſtas, Majeſtas, & gloria aſſumtæ HMANAX naturz
iatlone in Chriſto data fſit. Id vero nen eo modo, ſicut Pater
lagimg Ppilio, ſecundum divinam naturam, eſſentiam ſuam &

Nezdinl 4 Oomnes divinas proprietates ab æterno comn nunicavit:
en hot, . H unde & unius cum Patre eſſentiæ, & ipſi æqualis eſt.
Chriſtus enim tantum ſecundum divinam naturambPa-
tri qualis eſt: ſecundun humanam vero naturam ſub
Deo eſt. Ex his manifeſtum eſt, nullam nos co nfuſi-
onem, exæquationem, aut abolitionem naturarum in
Chriſto ſtatuere. Etenim virtus vivificandi non eo mo-
do eſt in carne Chriſti, quo eſt in divina ejus natura:
videlicex, ut eſſentialis proprietas.
Gatnmunicatio, autem illa non facta eſt p Per eilen-
Ptialem aut naturalem effuſionem Proprietat um divinæ
naturæ in humanam naturam: quali humanitas Chriſti
eas per ſe & à divina eſſentia ſeparatas haberet: aut,
al per illam commuicationem humana natura in
Chriſto naturales ac eſſentiales ſuas proprietates pror-
ſus depoſiuerit, & vel in divinam naturam converſa, MD
divinæz naturæz communicatis illis ſuis proptietatibi
in ſeipſa & per ſe exæ quata ſit: aut quod tliusde
naturæ exdem, aut certé æquales naturales & eflſentia-
les Proprietates & operationes ſint. Hi enim & ſimi-
les errores in veruſtisſinis & approbatis conciliis fun-
damentis ſacræ ſoripturæ merito ſunt rejecti & damna-
ti. Nullo enim modo vel faciend vel admittenda eſt,
aut c nverſio, aut confuſio, aut X†uatio, ſive natura-
rum in Chriſto, ſive eſſentialium proprietatum.

Ete

Col. 2, 9.

IIN. DE PERSONA CHRISTI.

Er quidem his vocabulis (realis communicatio,
realiter conmunicari) nunquam ullam Pphyſicam com-
municationem, vel eſſentialem transfuſionem ( qua na-
turæ in iuis eſſentiis, aut eſſentialbus proprietatibus
confunderentur) docere voluimus: ut quidem voca-

bula, & phraſes illas aſtute & malitiose falſa interpre-. uunnd
nogin Aen ila
ealtiekm vic

tatione contra conſcientiam ſuam, pervertere non du-
bitarunt: tantum, ut piam doctrinam ſuſpicionibus
iniquisſimis gravarent. Sed vocabula & phraſes illas
verbali communicationi oppoſuimus: cuùm quidam
fingerent, communicationem Idiomarum nihil aliud,
niſi phraſin & modum quendam loquendi, hoc elt, me-
ra tantum verba, nomina, & titulos inanes eſſe, & hanc

verbalem communicationem adeo urſerunt, ut de nul⸗
la alia communieatione audire quicquam vellent Qua-

propter ad recte declarandam Majefſtatem Chriſti, voca-
bula (de reali communicatione) uſurpavimus, ut ſigni-

ficaremus, communicationem illam vere & reipſa(ſine 5 .
4 . 2 —„ 1. . Kenn
& proprietatum eſſentialium

omni tamen naturarum
confuſtione) factam eſſe.
Sentimus itaque & docemus cum

veteri orthodoxa

Eccleſia, quemadmodum illa hanc doctrinam ex ſcri-.

ptura ſacra declaravit: quod humana in Chriſto natu-
ra Majeſtatem illam acceperit, ſecundum rationem
hypoſtaticæ unionis, videlicer, quod cum tota divinita-
tis plenitudo in Chriſto habitet, non quemadmodum
in ſanctis hominibus & angelis; ſed corporaliter, ut
IN PROPRIO SIO CORPORE, etiam omni ſua Maje-

ſtate, Wirtute, gloria, operatione, in aſſumta humana

natura, liberrime (quando & quomodo- OChriſto vi-
ſum fuerit) luceat, & in ea, cum ea, & per eam, divi-
nam ſuam virtutem, Majeſtatem & efficaciam exerceat,
operetur, & perficiat. Idq; ea, quodammodo, ratione,
qua anima in corpore, & ignis in ferro candente agit.
Hac enim ſimilitudine (ut ſuprà monuimus) totaerk⸗

U DE
tni Antignite
enimmanr nati
ir er ant gec
ue poſtcepoltan
beks Crigi Pler
umomnbis ſan⸗

ennioneeſt
Udim omn ot⸗
Kklins Gipine

8

HX. DE PERSONA CHRISTIL

ONACWNI — — err
Er be antiquitas doctrinam hanc declaravit. HHæc
(iis anmii aautem humanæ naturæ Mayeſtas in ſtatu humiliationis
tamulun kiinn

majore ex parte occultata & quaſi disſimulata ſunt. Ar
enttaiffiotan f⸗ nunc, poſt depoſitam ſervi formam ſen exinanitionée
Nennidu Majeſtas Chriſti plene, efficacisſime atque maniteſte
kinn: coram omnibus ſanctis in cœlo & in terris ſeſe exerit. H
& miltnetli Et nos in altera illa beatisſima vita hanc ipſius gloriam
ſum, EI“ à facie ad faciem videbimus: ut Johannes teſtatur c. 17. Joh. 17,2.
n Codtinm e. Hac ratione eſt Permanetque in Chriſto unica tan- 7V. 7, 24.
el weebelfa tum divina omnipotentia, virtus, Majeſtas & gloria: 1
Ppoluinms: f⸗ quæ eſt ſolins divinæ naturæ Propria., Ea vere lucet, &

n Gomenn m ſuam plene, liberrimé tamen, exerit, in & cumn al- 2
denlote ſumpta humanitate, & per illam aſſumtam, exaltatam in
ttuloinma“ Chriſto humanitatem.

uemadmodum etiam in ferro
candente non duplex eſt vis lucendi & urendi [quaſi 2
ignis peculiarem, & ferrum etiani peculiarem & ſepara-
tam vim lucendi & utendi haberet] quin potius illa vis
ne,intnne, lucendi & utendi eſt Proprietas ignis. Sed tamen, quia
n ian i ignis cum ferro unitus eſt, ideo Vim & virtutem lucen-
netus di & urendi, in & cumn ferro „&£ per ferrum illud can- “
N dens, exerit: ita quidem, ut ferrum IShitum ex hac u-
erides nione vim habeat, & lucendi, & urendi:
ts einas fit ſine transmutatione eſſentiæ aut na
e, prietacum tam ferri „Juam ignis. R
ſammA Quare teſtimonia illa ſacræ ſcripturæ „ quæ de ea
+–☛ Majeſtate loquuntur, ad quam humana in Chriſto na-
Et, 1 tura exaltata eſt, non in eam ſententiam accipimus,
1 quod divina illa Majeſtas (quæ divinæ naturæ filii Dei
gil men propria eſt) in perſona filii hominis tantumn ſecundum
e , ivinam naturam, Chriſto ſit adicri
– Majeſtas illa tantum ea ratione ſit i

IA .

madeoi
ir gien d
miMlaetund

6

& tamen hoc 4
turalium pro-

benda: aut, quod

hn humana Chriſti
64 u natura, ut humana Chriſti natura nudum tantum ti-
amen is tulum & nomen ſolum divinæ illius Majeſtatis, per
unlce ℳ Phraſin & modum loquendi, reverà autem nullam
t as broerſus cum ea dommunicationem habeat. Cum enim
9

N

„o M DE PFRSONA CHRISTL.

Deus ſit ſpititualis indiviſa eſſentia: quæ ubique E in

omnibus créeaturis eft, & ubi eſt, ibi (præſiertim in cre-

dentibus & ſanctis habitans) ſuam ſecum Majeſtatem
Ad. 17. habet: tum ſecundum ſuperiorem falſam hypothe-
ſin) dici poſſet, in omnibus creaturis, in quibus Deus
eſt, præcipue veroô in electis & ſanctis, qui ſunt templa

Dei, totam plenitudinern divinitatis corporaliter in-

habitare, in eis omnes theſzuros fapientiæ & ſcientiæ

abſconditos, illisomnem poteſtatem in cœlo & in ter-

ra datam efſſe: cum fateri oporteat, credentibus Spiri-
tum ſanctum datun eſſe, qui & ipfe omnem poteſta-

tem in cœlo & in terra habet. Ea vero ratione in-

ter Ohriſtum, juxta humanam ipſius naturam, & inter

alios ſanctos homines nullum diſcrimen relinqueretur:
& Chriſtus Majeſtate illa ſua, quam præ omnibus aliis

creaturis, ut homo, ſen ſecundum humanitatem ſuam
accepit, extueretur. Nulla autem creatura (ſive homo-,

ſive Angelus) dicere poreſt aut debet: Mihr data eſt

omnis poteſtas in colo & in terta: cum tamen Deus

univerſa divinitatis fuæ plenitudine (quam ubique ſe-

cum habet) in electis quidem fit, veruntamen non
corporaliter in illis habitet, nec perſonaliter cum illis
unitus ſit, ſicut in Cbriſto corporaliter inhabitat. Nam

ratione illius hypoſtaticæ unionis Chriſtus dicit, etiam

Matth. 28. ſecundum humanam fuam naturam: Mihi data eſt o-
B.18. mmnis poteſtas in Co'lo & in terra. Et alibi:

Joh. 13,3. ſus, quod omnia dediſſet ei Pater in manus. Item: in

Tol. 2, 9. ipio inhabirat tota divinitatis plenitudo corporaliter.

Pſal. 8,6.7 Et: Gloria & honore coronaſti eum, & conſtituiſti
eum ſuper onmia opera manuum tuarum: Ominia ſun .
Hebr.2, 8. jeciſti ſub pedibus ejus. Dum autem omnia ſubjecit en
ICor.15,27. nihil excepto eo, qui omnia ei fubjecit) reliquit, quo
non ipfſi ſubjecerit.

Credimus autem, docemus, & confitemur, non fieri
ejus
eſtu⸗

talem Majeſtatis Dei & omnium proprietatun

Sciebat Je-

efuflonem in hun
UInr lignid dec
nutgnodhae
i,gnodhufana
lunmm Majeſtat
u Aying naturzæ
IId adnd aut oler
In Nege enimn
d Creatura i
Inppretie divin⸗
kenin & nitut
le er ſe hab
nin Chnlto abn
vunmnmrar. A
OCnnium Dro
lnat.
Gtedinnns alten
Delnharer Dkritun
I0,rone Alun
Unlec Merſe
un 24 mendut⸗
Wtin,s don
inldumſenn

Un lnchellenri⸗

= =
=

.

——
u: ur td
beimn
Mann ſcum 1
flotenn kilan
Geatllis iül
lanckts,
nitans confin

— S

u0s lahe
elatemin er
fehet

n ipüusnun
eriwenne
hdllenimenn

tucine

ſit. I
lem t,

„

.

— X. DE PERSONA CHRISTLI. „zrP

/

effuſionem in humanam naturam Chriſti: qua divinæ
naturæ aliquid decedat: aut, ut de ſuo alit ita largiatur

liquid, quod hac ratione ſibi ipſa non in ſe retineat:

ut, quod humana natura, in ſubſtantia atque efſſentia “R
ſua parem Majeſtatem acceperit: quæ à natura & eſſen-
tia divinæ naturæ ſit ſeparata & diviſa: quaſi cum vi-
num, aqua, aut oleum, de uno vaſe in aliud transfundi-
tur. Neque enim vel humana in Chriſto natura, vel
ulla alia creatura in cœlo aut in terra, eo modo o-
mnipotentiæ divinæ capax eſt: ut per ſe, omnm'potens
eſſentia & natura fiat, aut omnipotentes proprietates
in ſe, & per ſe habeat. Hac enim ratione Hhumana na-
tura in Chriſto abnegaretur, & in divinitatem prorſus
transmutaretur. Quod ſane & Chriſtianæ noſtræ fidei,
& omnium Prophetarum & Apoſtolorum doctrinæ
Tepugnat. .
Credimus autem, docemus, & confitemur, quod
Deus Pater Spiritum ſuum dilecto filio ſuo CH RI-
8TO, ratione aſſunittæ humanitatis, eo modo dede-
rit, (unde & Mesſiæ, hoc eſt, uncti nomen accepit) ut
ille non ad menſuram (quemadmodum alii ſancti) il-
lius Spiritus dona acceperit. In Chriſto enim Domino
moſtro (cum ſecundum divinitatem unius ſit cum Spi-
ritu ſancto eſſentiæ) requieſcit (ratione humanæ natu- a. II, 2.
ræ) Spiritus ſapientiæ & intellectus, Spiritus conſilii &
fortitudinis, Spiritus ſcientizæ & Pietatis. Id vero non
ed certe modo fit, quod ille, quatenus homo, aliqua
tantum nôrit & præſtare posſit: quemadmodum alii
ſancti virtute Spiritus ſancti ( qui tantum dona cre-

ata in iplis efficit) quædam noôrunt & præſtare poſ-

ſunt. Gum enim Chriſtus, divinitatis ratione ‚ſecan-
da ſit perſona in ſacroſancta Trinitate, & ab ipſo non
minus, quam à Patre, Spiritus ſanctus procedat nam
& Patris & Filii proprius Spiritus eſt, manetque in o=
Ninem xternitatem: nec à Filio unquam ſeparatur]
”ä Certe

7822 MMIX. DE PERSONA CHRISI.

certe Chriſto, ſecundum carnem, quæ cum filio D El
perſonaliter unita eſt, tota plenitudo ſpiritus (ut Pa-
tres loquuntur) per hypoſtaticam illam unionem com-
municata eſt. Ea vero liberrimè in & cum humana
Chriſti natura, & per eam, omnent vim ſuam exerit:
non eo modo, ut Chriſtus ſecundum humanam ſuam
naturam aliqua tantum norit, aliqua vero ignoret: &£
quædam præſtare posſit, quædani vero præſtare neque-
at: ſed jam etiam ſecundum aſſumtam humanam natu-
ram omnia novit, & poteſt. Pater enim ſuper hunc fi-
lium absque menſura Spiritum ſapientiæ & fortitudinis
ita effudit, ut quatenus homo eſt, per hypoſtaticam il-
lam unionem, omnem ſcientiam & omnem poteſtatem
reipſa & verè acceperit. Eaà ratione omnes theſauri
ſcientiæ in Chriſto ſunt abſconditi: hoc modo ommis
ipſi poteſtas, in cœlo & in terra, data eſt: & ipſe 2d dex-
teram Majeſtatis & virtutis Dei collocatus eſt. Mani-
teſtum eſt autem ex hiſtoriis, quod temporibus Impe-
ratôris Valentis inter Arianos peculiaris quædam ſe-
cta reperta fuerit eorum, qui Agnoétæ appellabantur:
proptereà quod fingerent, filium quidem (utpote, ver-
bum Patris) omnia ſcire: At aſſumtam ipſius huma-
nam naturam multarum rerum ignaram efſſe, Hanc
hæreſin etiam Gregorius Magnus refutavit.
Propter unionem autem hypoſtaticam, & ex ea con-
ſequentem communicationem, (J uam divina & huma-
na natura in perſona Chriſti, revera & reipſa inter ſe
habent) Chriſto ſecundum carnem id tribuitur, quod
ipſius caro (in natura & eſſentia ſua per ſe conſiderata)
non eſſe, & extra unionem illam, id non habere poteſt.
Verbi gratia: Carni Chriſti recte adſcribitur, quod
ſit vere vivificus cibus: & quod ſangvis ejus vere ſit.
vivificus potus. Sic enim ducentiPatres Epheſini Con-
cilii pronunciasunt: Carneni Chriſti eſſe vivificam

ſeu vivificatricem: unde ſolus hic homo Jeſus Chriſtus

X

.

4

U D

Eihhkmntem ain
(c ſere dicere

FuInomuine m.
al . .
rabicun ſun
Uumgtionem ſee

Er hee ſoitur

Iumna

uamn ce Preſent

ntur: u
klemn Darlns &

ins prel

e Ps kabitet
e Uullo Hio be
ns ve⸗
is pero, ſuen
homninis
lln un lum

N plrenete

IRs

4
n e epi
uumptat
U, aeige
quiden

Aindſentinng e

Nnn S
Aenunl eſſe N
h eſle Non

lncnntre i

Wie 1

n

7
*

CERhn. IX. DE PERSONA CIHIRISTI. 783

, r umd (nullus autem alius homo vel in cœlo vel in terris) re- „
äs 1. Matth.8.
enitndofantn de (cdte & vere dicere poteſt: ubi ſunt duo aut tres congre- „ 0
m um mi“ sati in nomliine meo, ibi ſum in medio eorum. ſtem, 5 Sõ
. . ran 1. . . . 1*H. 2
umenann Ego vobiſcum ſum omnibus diebus, usque ad con- . 10,

Annen N ud ſummationem ſeculi.
ondum him Et hæc ſcripturæ teſtimonia non ita accipimus, quod
Aqies tantum de præſentia divinitatis Chriſti in ipſius Eccle-
nen ſia loquantur: quaſi ea præſentia ad Chriſtum, qua
Gümmmhuus homo ipſe eſt, prorſus non pertineat. Ea enim ratio-
Prrterin iie⸗ ne Petrus, Paulus,& omnes ſancti in cœlo, nobiſeum in
nſigentieir terris Ppræſentes eſſent: cum divinitas, quæ ubique
, erlae eſt, in ipſis habitet: id quod tamen de ſolo Chriſto,
