rum privatarum & publicarum, habere plenitudinem po=
teſtatis in temporalibus & ſpiritualibus, habere utrumq;
gladium, ſpiritualem & temporalem. Atque hæc defini-
tio non Eccleſiæ Chriſti, ſed regni Pontificii, habet au-
tores non ſolum canoniſtas, ſed etiam Danielem c. II.
Quod ſi hoe mode definiremus Eccleſiam, fortaſſis
haberemus æquiores Jadices. Multa enim extant im-
moderate & impie eripta de poteſtate Romani Pontif-
cis, propter quænem unquam reus factus eſt. Nos ſoli
plectimur, quia prædicamus beneficium Chriſti, quod
K. 3 fide

150 IV. DE EcCCLESIA.

fide in Chriſtum conſequamur remiſſionem peccato-
rum, non cultibus excogitatis à Pontifice. Porro Chri-
Ktus, Prophetæ & Apoſtoh, longe aliter definiunt Eccle-
ſiam Chriſti, quam regnum Pontificium. Nec eſt ad Pen-
tifices transferendum, quod ad veram Ecctleſiam perti-
net, quod vide licet ſint columnæ veritatis, quod non ter-
veni. Quotusquisque enim curat Evangelium, aut ju-
dicat dignum eſſe lectione? Multi etiam palam irrident
geligiones omnes; aut ſi quid probant, probant illa, quæ
humanæ rationi conſestane ſunt, cætera fabuloſa eſſe
urbitramur, & fimilia tragœdiis Poëtarum.
Quare nos juxta ſeripturas ſentimus, Eccleſia m Pro-
prie dictam eſſe congregationem ſanctorum, qui vere
credunt Evangelio Chriſti, & habent Sp. ſanctum. Et᷑
tamen fatemur, multos hypocritas & malos his in hac
vita admixtos, habere ſocietatem externorum ſignorum,
qui ſunt membra Eceleſiæ ſecundum ſocietatem exter-
norum ſignorum. Ideoque gerunt efficia in Bccleſia.
Nec adimit Sacramentis efficaciam, quod per indignos
tractantur, quia repræſentant CHRISTI perſonam, pro-
Ppter vocationem Eccleſiæ, non repæſentant proprias
perſonas, ut teſtatur CHRIS TIUS: ui vos audit, me
audit. Cum verbum CHRI 5TI, cum ſacramenta porri-
gunt, Ohriſii vice & loco porrigunt. Id decet nos illa
vox Cheiſti, ne indignitate miniſtrorum offendamur.
Sed de hac re fatis clare diximus in confeſſione, nos
improbare Donatiſtas, & Vigleviſtas, qui ſenſerunt ho-
mines peccare, accipientes ſacramenta ab indignis in
Eccleſia. Hæc in præſentia videbantur ſufficere ad de-
fenſionem defcriptionis Becleſiæ, quam tradidimus,
Neque videmus, cum Eccleſia proprie dicta appellecur
vorpus CHRISTI, quomodo aliter deſcribenda fuerit,
quam nos deſcripfimus, conſtat enim impies ad re-
Enum & corpus diaboli pertinere, Jut impellit & habet
taptivos impios, Hæc ſunt luce meridiana clariora, quæ
tamen

—
tamnenſ
ur cepi
Damn
Guod di
ſetirede
mentorn
humana
inlitute
resritu
depurte
Teciviunt
ſuri⸗
nbr, an
julitare
neceſſaria
nierſali
liliti
erzte
Corbis el
Uihieon
ſhepan
caltitas
dileqhie
Nee!
kemus.
ltionib
humans
erend.
her⸗
leroobt
kerne g
ſen ale
E
(lelie d,l
run 4

—
nemn ſetat,
Porroci
ebniunt al⸗
Lecell alber.
lelamn hen
uosnont-

elium at ſ.
paliminiin

bant llejt
a hibuliel

n
Peclefam n⸗
rutn, gei ſet
ſancdn. 4
alos in N
rum ſgnornmn

ian beeldi
Aper indine
Perſonanſli
atant reriß
o mM
eramentl lon
Ilnerbo 1
n Kentumu.
nlehhone c
Eolerun
3 inkigni⸗
ſlere 110.
1 trabilinni,
hllen

rhete 4 D

—

IV. DE ECCLESIA. 1I5I
tamen ſi pergent calumniari adverſarii, non gravabi-
mur cepioſius refpondere.«
Damnant adverſarii & hanc partem ſeptimi articuli,
quod diximus ad veram unitatem Eccleſiæ ſatis eſſe con-
ſentire de doctrina Evangelii, & adminiſtratione Sacra-

mentorum, nec neceſle eſſe, ubique ſimiles traditiones

humanas eſſe, ſeu ritus aut ceremonias ab hominibus
inſtitutas. Hic diſtingvunt univerſales & particula-
res ritus, & probant articulum noſtrum, ſi intelligatur
de particularibus ritibus, De univerſalibus ritibus, non
recipiunt. Non ſatis intelligimus, quid velint adver-
ſarii. Nos de vera, hos eſt, ſpirituali unitate loqui=
mur, ſine qua non poteſt exiſtere fides in corde, ſeu
juſtitia cordis coram DEO. Ad hanc dicimus non eſſe
neceſſariam ſimilitudinem rituum humanorum, ſive u-

niverſalium fſive particularium, quia jufſtitia ſidei non

eſt juſtitia alligata certis traditionibus, ſcut juſtitia le-
gis erat alligata Moſaicis seremoniis, quia illa juſtitia
cordis eſt res vivificans corda. Ad hanc vivificationem
nihil conducunt humanæ traditiones, ſive univerſales,
ſive particulares, nec funt effectus Spiritus fancti, ſicut
caſtitas, patientia, timor DEI, dilectio proximi, & opera

dilectionis.

Nec leves cauſæ fuerunt, cur hunc articulum pone-
remus. Conſtat enim multas ſtultas opiniones de tra-
ditionibus ſerpſiſſe in Eccleſiam. Nonnulli putaverunt,
humanas traditiones neceſſarios cultus eſie ad pro-
merendam Juſtificationem. Et poſtea diſputaverunt,

qui fieret, quod tanta varietatse coleretur DEIIS, quaſi

vero obſervationes illæ eſſent cultus, & non potius ex-
ternæ & politicæ ordinatiaones, nihil ad juſtitiam cordis
ſeu cultum Dei pertinentes, quæ alibi caſu, alibi pro-
pter quasdam probabiles rationes variant. Item aliæ Ec-
cleſiæ, alias propter tales traditiones excommunicave-
runt, ut propter obſervationem Paſchatis » picturas
MD K 4 & res

IV. Dz ECCLESIA.
152

ſidem ſeu
iti exiſtimaverunt, .
Unde imperiti niſtuna⸗. exiſtere fine his
& res ſimiles. dis coram Deo, non H negotio multa
juſtitiam cor Extant al de
vationibu iſtarum & aliorum. . on læ-
obſer ſeripta Summiſtarum dierüm ae noctium n am
meken kerl diſſimilia ſpacia dier imus non lædi ver
Sed ſicut Rccleſte; It ſentim inſtitatis ab ho-
dunt Gaitarenn Giæ diſſimilibus ritibus miveriales ritus
unitatem Eccle uam placet nobis, ut & nos in Eccle-
: ianm Sicu ies ſe.
minibus. Qua illitarem ſerventur 5 & alios dies fe
Propter e ll diem Dominicum, ratiſſimo animo
ſiis oriinem m libenter ſervamus, E onen præſertim
ſtos lelenriree ide a? veteres ordina rodeſt populum
. Ues a . 1 2
amplectimur e pædagogiam, qua e non diſpurt⸗
tinea ac docere. n-. au
cum con fſacere ac quillitatem
. etace uIII .
& imperitos efeten bkohter ares agftur. Diſpu.
n con ia res .
mauhez ilicatem ſervare. A raditionum huma
corporalem Utrum blernatienes tradit coram DEO.
. . * 1 .
taturenim, ltus neceſſarii ad juſt: ſia quo conſtituto
narum fſint cul vin hac controver m unitatem Ec-
70 eram unit .
Hoc eſt xheyote Poteſt, Utrum a raditiones humanas.
poſtes lache üni ſimiles eſſe rdl cultus neceſſarii
„ 3 .
cleſiæ ereſſe iones hu manæ non ſu oſſe juſtos & lie
. . 1½ . 1 F 1*
ezsnin aen coram DEO, rcluirur br habent, quæ de
. .* 3 . 22 1es ici n
ad Juſtitt as traditior . Germani
. . quas § .
Dei eſſt, “ I. ſi forma eiirn coram Deo, Se
. nt. juſtitĩa ſj
bi receptæ erm⸗ ad zul cleſiam Chriſti elſe,
elſt eultus Dei ſtos ac filios Dei & Ec ſed Gallico veſtitu.
quitur boſſe tur non Germanico,
iamſi qui utan
etiamft q

V ju-
it: Nemo vos
um alt:
H clare docet Paulus ad Col. C
. C ela
Coloſ. 2, 76 0

D. 200

P. 211. ſe 4.

⸗ e-
ſti aut n
. te diei fe 5
. ut in par futurorum,
, 38 ut in potu, a mbra fu ‚,
dicerin kani⸗ Dbatarum. Jun ſunt ur eſtis cum Chriſto
emSniæ, äut Chridti. Item: ſi nonntn viventes mun-
hens autem undi, quid adhuc tand guſtaveritis, neq;
ab elementis m 2 Ne rtigerſtignec onſumpta, &
o decreta facitis? la pereunt, uſu c ſunt
do de Gaveritis, quæ omnia P
3V
contrectea

—
ſurzrece
ſhientiei⸗
1Cum
Kconſt
Corda, nec
Dirig cagi
moyet cor
tacdirimnt
tinentiun
ſint ueceſt
ſegtentin
otus; ſa
non ekon
Via in lri⸗
Timugin dol
1ehluc,i
trun tradl
llitan 0
UNabinns.
te ſerang
Eke elle.
luntos reti
Upolornn
Uiapotkol
Ut 4polte
nnn quos
CC Den,
Mere conſea
mncallocz
Gmiium
6 inones d0
Oſlian
nnelſgti⸗
Granqih
ack,

4 IV. DE ECCILESIA. 163

erunt, endh ſunt Præcepta & doctrinæz hominum, ſpeciem habentia
eiſereinim ſapientiæ in ſuperſtitione &humilitate. Eſt enim ſenten-

Nnegnnn tia: Qum juſtitia cordis ſit res ſpiritualis viviſicans cor-
h, da, & conſtet, qued traditiones humanæ non vivifcent
voſiumum corcda, nec ſint effectus Spiritus ſancti, ſicut dilectio bro=
non kiien Ximi, caſtitas, &c, nec fint inſtrumenta, per quæ Deus
inſtitus dbh movet corda ad credendum, ſicut verbum & ſacramen-
nirerde in ta divinitus tradita, ſed ſint uſus rerum nihil ad cor per"
Snte tinentium, quæ ufu pereant, non eſt ſentiendum, quod
8 tlotce ſint neceſſariæ ad juſtitiam coram Deo. Et in eandem
utſſnemm ſententiam inquit Rom. I4. Regnuin Dei non eſt eſea & Rem. 14,17.
gonen en Potus; ſed juſtitia & pax & gaudium in Sp. Sancto. Sed
Plei ain non eſt opus citare multa teſtimonia, cum ubiq; ſint ob-
Ed non ln. via in ſeripturie, & nos plurima in con feſſione congeſſe-
ullttent rimus in Poſter ioribus articulis. Et hujus controverſiæ
gien. Dgh αρ*ρναν infra paulo poſi repetendum erit, videlicet,
ti⸗ nun fun Utrum traditiones humanæ fint cultus neceſſarii ad
coran D juſtitiam coram DEO? Ubi de hac re copioſius dis-
n coltn putabimus. Adverſarii dicunt, univerſales traditiones
. nb ideo ſervandas eſſe, quia exiſtimentur ab Apoftolis tra-
n e ite eſſe. O religioſos homines! Ritus ab A poſtolis

tins iu ſumtos retineri volunt. Non volunt retineri doctrinam
taben e, Apoſtolorum. Sic judicandum eſt de ritibus illis, ſicut
ſeniu lipfſi Apoſtoli in ſuis ſcriptis judicant. Non enim volue-
= runt Apoſtoli nos ſentire, quod per tales ritus juſtifi-

o“ cemur, quod tales ritus ſint res neceſſariæ ad juſtitiam
enc ifi coram Deo. Non voluerunt Apoſtoli tale onus im-
eltam

in Ponere conſcientiis, non voluerunt juſtitiam & pecca-
lallaſe, tum collocare in obſervationibus dierum, ciborum,
: Neno * & ſimilium rerum. Imo Paulus appellat hujusmodi o.
iei n Piniones doctrinas demoniorum. Itaque voluntas & ¹ T7m. 4, I.
hbra c conſilium Apoſtolorum ex ſcriptis eorum quæri debet,
eſtiscum r non eſt ſatis allegare exemplum. Servabant certos di-
mifente d es, non quod ea obſervatio ad juſtifſicationem neceſſa-
himein, ria eſſet, ſed ut populus ſciret ,quo tempore conveni-
Kanimme, K 5 endum

— — . 2*
1 4

ſt or dinem
1 m ritus,
alios quosda Aen
abant & al „
naum eſen ler anan conveniebant. e ue Ape
L i pulus,
ehonun, orbus ut fit, retinebat pop we Aur 41
i 5 . .
linoni ihil mutata, ad niſtor am raas in ecen na
Delt nonn Paſcha, Pentecoſten, ut no
daverunt, ut Paſcha,

mpl nemo
5 1

dita ſunt⸗
. Quod ſi hæc trasite
derent poſteris. nod m, cur in iis ipſis
rerum tra ſſaria ad zuſtiſestionem⸗ ſi erant Iucis
celia —à 0d ſi
SS lea mutarunt Epiſcopi? nane, Paſcha
a mu toritate bant.
Poſte zcij mutare au ſervabant.
„„5 — cuit ea . 1. ore .
dinnbnondl n Nicenam, alii alio temp Poſtea ratio
Synodum em.
ants yn ec diſſimilitudo læſit ſd in Judaĩci Paſcha-
Neque hæc ideret noſtrum Paſcha i Eccleſſas ſervare
inita eſt, ne ine Apoſtoli juſſerant . Itaque
. us. At P X Judaiſmo. 1
Kerere fratribus converſis ex] irer poſtynodum
Paſcha, cum usdam gentes de enadert⸗ obſervarent,
hunc morem q erunt, ut judaicum l runt Eccleſiis
Wicenam llult decrete illo non vo . creti teſtan-
14ʃ0 Decred
NWerum heceſitatem, Id quod erba ſi fratres ſervan-
impenere eerin ne quis curet, etiam Verha Decreti
5 4 mpus. 4 3
tur. Juben tent tem- 1 r , S.
tes d Epiphaniũ, vccαρ e, o i ,αετ αντυνα
Xtant abud Epliphanntzts X τιυαοHuͤz, 2T0α..
EX 3 . 8 06⁵0ο RMαοℳ ν½ ο* „8e vii AEWιει
₰ * 7 4 —
T855†* α urs „ανποοσ En larum in decre-
18, X P'* . —— A5„E Ol .
X o** Ranius verba eſſeA*⁵ prudens lector
Cri . . bus. Prud
Eæe kribit t de Paſchate, in val iſſe populo ſtul-
to quodam Po dicare, Apoſtolos volui iani eximere;
. S . . 7 50
facile poteſt . de neceſlitate certi kerüri⸗ exretur⸗.
inionen e nece putan
tam opi P curare, etiamſi in S . eliati ſunt ab
2 quidam in oriente, qui decretum Apoſtoloru
Rorro dun matis, propter hoc erraunum elſe. rla
areen derſnt Paſcha cum ] erna & inquit, nihi
contenderun jus laudat Decretur ſlica regu-
. us lau cc leſiaſlica
ellens Epiphani Liat à ſide aut Eccle oant
refelle diſt⸗ tiat à ſide a znt Ili am
. Mtent intelligent
foneenere, duad Audianes, quod nom recte intellig n
. Ad16.
la, & vitupera .

X

Pi ki

t
A rey
no; inerpt

lene, uo⸗

chnifatre
un ſervabe
oluerinte
Ctorem
ollere, ne
Addant, n
tando,
Muakkah
idagepde
tionumn on
chugeſt iß
Alilſtneon
Gtane ere
ibi debus
Wanlatnn
Vetſiniosn
edChſetrat
tionem C
fetio uni
eſtiefin
enr Mone
utrerſg
eray,
umtknd,
le gnod
hninigros
Niſihnon:
AIr uci
R
Aarhrili
As

1 D IV. DE BcCLESI. 155

———

ntimni 7 yrd̈,& interpretatur: in hanc ſententiam, in quam
Qurlni pos interpretamur, quod non ſenferint A poſtoli re-
Phlu, r ferre, quo tempore ſervaretur Paſcha, Sed quia præ-
gtliene cipui fratres ex Judæis converſi i erant, qui morem fu-
on ſolims um ſervabant, horum exemplum bpropter concordiam
fiam muinel voluerint reliquos ſequi. Et ſapienter admonuerunt
hrc taiti Jectorem Apoſtoli, ſe neque libertatem Evangelicam
m, arnnf rollere, neque nec eſſitatem conſcientiis ĩ imponere, quia
noli umk addant, non eſſe curandum, etiamſi erretur in ſuppu-
ehumii tando.
enpon kniß Multa hujus generis colligi poſſunt ex hiſtoriis, in
n. Ila quibus apparet, diffimilitudinem humanarum obſerva-
inſuliihi tionum non lædere unitatem fidei. Quanquam quid
Becleh uſeme opus eſt diſputatione? Omnino quid ſit juſtitia fidei
aiine. W quid ſit regnum Chriſti, non intelligunt adverſarii, ſi ju-
terſue dicant, neceſſariam eſſe ſimilitudinem obſervationum in
neuseblernn cibis, diebus, veſtitu, & ſimilibus rebus, quæ non habent
lueruet mandatum Dei. Videte autem religioſos homines, ade⸗
1Detit“ verſarios noſtros, Requirunt ad unitatem Eccleſix ſimi-
nlheneſin uI les obſervationes humanas, cum ipfi mutaverint ordina-
, eulu tionem Chriſti in uſu Cœnæ, quæ certe fuit antea er-
ire “ dinatio univerſàlis. Quod ſi ordimatiohes univerſales ne-
uigler veſſariæ funt, cur mutant ipſi ordinationem Ceœnæ Chri-=
t 11 ſti, quæ non eſt humana, ſed divina? Sed de hac teta
rumine gontroverſia infra aliquoties dicendum erit.
len OCTFAVUS articulus approbatus eſt totus, in que
ile lepiun confitemur, quod hypecritæ & mali admixti ſint Eccle-
id rien⸗ ſiæ, Et quod ſacramenta ſint efficacia, etiamſ per ma-
tecl d,eſs los miniſtros tractentur, quia miniſtri fanguntur vice
erh Ohriſti, non repræſentant ſuam perſonam; Juxta illud:
1

Lkc. 10, 16.
Mlen Qui vos audit, me audit. Impii doctores deſerendi ſunt, e: 10, 16

1 4 naſe⸗ gquia hi jam non funguntur perſona Chriſti, ſed ſunt Marh.
Ffan inißt Antichriſti. Et Chriſtus ait: Cavete a Pſeudoprophetis 7.
alue Et Paulus: Siquis aliud Erangelium angelkaerit c 12 9.
eei, anathema ſi. SS
ht Caæte-

156 IV. DE SACRAMENTIS.

Cæterum monuit nos Chriſtus in collationibus de
Eccleſia, ne offenſi privatis vitiis ſive ſacerdotum ſive
populi, ſchiſmata excitemus, ſicut ſcelerate fecerunt
Donatiſtæ. IIlos vero, qui ideo excitaverunt ſchiſmata,
quia negabant ſacerdotibus licere, tenere poſſeſſiones
aut proprium, plane ſeditioſas judicamus. Nam tenere
proprium civilis ordinatio eſt. Licet autem Chriſtia-
nis uti civilibus ordinationibus, ſicut hoc aëre, hac lu-
ce, cibo, potu. Nam ut hæc rerum natura, & hi ſide-
rum certi motus, vere ſunt ordinatio Dei, & conſer-
vantur à Deo; ita legitimæ politiæ vere ſunt ordinatio
Dei & retinentur ac defenduntur à Deo adverſus Dia-
bolum.
NONÜs articulus approbatus eſt, in quo cenfite-
mur, quod Baptiſmus ſit neceſſarius ad ſalutem, & quod
29. pueri ſint baptizandi, & quod baptiſmus puerorum non
Cat. Min. ſit irritus, ſed neceſſarius & efficax ad ſalutem. Et quo-
376. niam Evangelium pure & diligenter apud nos docetur;,
.Dei beneficio hunc queque fruéctum ex eo capimus,
quod in Eccleſiis noſtris nulli extiterunt Anabaptiſtæ,
quia populus verbo Dei adverſus impiam & ſeditioſam
factionem illorum latronum munitus eſt. Et cum ple-
rosq; alios errores Anabaptiſtarü damnamus, tum hunc
quoque, quod diſputant baptiſinum parvulorum inu-
tilem eſſe. Certiſſimum eſt enim, quod promiſſio ſa-
Iutis pertinet etiam ad parvulos. Neque vero pertinet
ad illos, qui ſunt extra Eccleſiam CHRISTI, ubi nec
verbum, nec ſacramenta ſunt, quia regnum CHRISTII
tantum cum verbo & ſacramentis exiſtit. Igitur neceſſe
Markth. iaß, eſt baptizare parvulos, ut applicetur eis promiſſio ſalu-
19 tis, juxta mandatum Chriſti: Baptizate omnes gentes,
9. Ubi ſicut offertur omnibus ſalus, ita offertur omnibus
baptiſmus, viris, mulieribus, pueris, in fantibus; Sequi-
tur igitur clare, infantes baptizandos eſſe, quia ſalus
„

Aug. C. I2.
Artic. m.

cum baptiſmo offertur.
Secun-

—

ecunge
Päiſnump⸗
Unt,quid
Dens zppr
Quod Deu
hic dapt
ſandtas,n
Hecratio
re otelt
Pkifarumn.
DECI
temur, nos
& ſoblt
Cleili,
gueviden
tucn zeel
Gekendin
ta. Con
patione
tur .
S . ſee
ecor
Un Ron
ſntium
leree
kipdil
dipſume
diside
tintumſe
tngiſen
aet
An
titen Un

„ IV. DE SACRAMENTIS. 157

—

Etindu Secundo. Manifeſtum eſt, quod Deus approbat ba-
S“ ptiſimum parvulorum. Igitur Anabaptiſtæ impie ſenti-
ate *M unt, qui damnant baptiſmum parvulorum. Quod autem
unt ſliſnn Deus approbet baptiſinum parvulorum, hoc oſtendit,
nekrſeln quod Deus dat Spiritum Sanctum ſic baptizatis. Nam
. Nan r ſi hic baptiſinus irritus eſſet, nullis daretur Spiritus
ten Chit ſanctus, nulli fierent ſalvi, denique nulla eſſet Eccleſia,
eaele le⸗ Hæg ratio bonas & pias mentes, vel ſola ſatis confirma-
“ re poteſt contra impias & fanaticas opiniones Anaba-
ei, te ptiſtarum.
ſunt o DECIMUS articulus approhatus eſt, in quo conk- Sao C.
, Aretſus temur, nos ſentire, quod in cœna Domimi vere 2a,4 e.
ann & ſubſtantialiter adſint corpus & ſangvis ge. car.
Almempß Chreiſti, & vere exhibeantur cum illis rebus, Miv. Sgo.
emnnm quæ videntur, pane & vino, bis qui ſacramen- Cut. Maj.
lnen tum accipiunt. Hanc ſententiam conſtanter **2=.
Ndun defendimus, re diligenter inquiſita & agita-
ta. Qum enim Paulus dicat, Panem eſſe partici=

8es pationem corporis Domini, &c. Sequere- „Cor 10,16.
n en 7 2 4
l bian tur, panem non eſſe participationem corpo-

vumtotm ris, ſed tantum ſpiritus Chriſti, ſi non adeſſet

ralmm? veré corpus DOMINI. Et comperimus non tan-
vol ne tum Romanam Eccle ſiam affirmare corporalem præ-
egneſtegen ſentiam Chriſti, ſed item & nunc ſentire, & olim ſen-
nlsIl, ſiſſe Græcam Eccleſiam. Id enim teſtatur Canon Miſ-
gcun(H ſr apud illos, in quo aperte orat ſacerdos, ut mutato pa-
t. gtu ne ipſum corpus Chriſti fiat. Et Vulgarius, ſcriptor, ut
pomii. nobis videtur, non ſtultus, diſerte inquit, panem non
teolnheßge tantum figuram eſſe, ſed vere in carnem mutari. Et
lan n longa ſententia eſt Cyrilli, in johannem cap. 15. in qua
ghuothu docet, CHRISIUM corporaliter nobis exhiberi in Cœ
, na. Sic enim ait: Non tamen negamus recta nos fide cari-
tateq; ſincera Chriſto ſpiritualiter conjungi, Sed nul-
lam nobis conjunctionis rationem ſecundum carnem
cum

158 IV. DE SACRANMENTIES.
cum illo eſſe, id profecto pernegamus. Idque à divinis ſe mo
. ſeripturis omnino alienum dicimus. Quis enim dubita- am
vit, Chriſtum etiam ſic vitem eſſe, nos vero palmites,qui eenerct
vitam inde nobis acquirimus? Audi Paulum dicentem, ſere noshr
quia omnes unum corpus ſumus in Chrifto, quia etſi ipias n
multi ſumus, unum tamen in eo ſumus. Omnes enim Uimam,
uno pane participamus. An fortaſſe putat ignotam no- (enlite
bis myſticæ benedictionis virtutem eſſe⸗ quæ cum in no. bin aute

7. Cor. Ie, 1.

bis fit, nonne corporaliter quoq; facit, communicatione operum
carnis Chriſti, CHRISTUMin nobis habitare? Et pauulo tent opt
poſt: unde conſiderandum eſt, non habitudine ſolum, Ceter
quæ per caritatem intelligitur, Chriſtum in nobis eſſe, miſehein
verum etiam participatione naturali, &c Hæc recitavi- (rna be

mus, non ut hic diſputationem de hac re inſtitueremus. dſccrin
Non enim improbat hunc articulum Cæſ. Majeſt. ſed ſrhenten

ut clarius etiam perſpicerent, quicunque iſta legent, nos andlri
defendere receptam in tota Ectleſia ſententiam, quod huudnd
in Cœna Domini vere & ſubſtantialiter adſint corpus municit
& ſangvis Chriſti, & vere exhibeantur cum his rebus. . lrcit
quæ videntur, pane & vino, & loquimur de præſentia nones de
vivi CHRISTL Scimus enim, quod mors ei ultra non Oinnerht
dominabitur. türante⸗

Aage C. 1. UNDECIMUS articulus de retinenda abſolutione iiri gng
s. m, in Eccleſia probatur, Sed de Confeſſione addunt cor= Uon contt
. rectionem, videlicet, obſervandam eſſe conſtitutio (non:

Cut. Min. nem cap. Omnis utriusque, ut & quotannis fiat confes- nr nunon
378. fio, & quamvis omnia peccata enumerari non queant, Nnon
tamen diligentiam adhibendam eſſe, ut colligantur, & irint,
illa, quæ redigi in memoriam poſſunt, recenſeantur. D
De hoc toto articulo dicemus paulo poſt copioſius, cum inundu
ſententiam noſtram de pœnitentia totam explicabimus. Ainonſ
Conſtat nos beneficium Abſelutic nis, & poteſtatemn Debn
clavium, ita illuſtraviſſt & ornaviſle, ut multæ afflictæ Gatrher
conſcientiæ, ex doctrina noſtrorum „ conſolationem i
cohceperint, poſtquam audiverunt, mandatum Dei h

eſſe,

aeidhiiß
Ubenimae
toſalitngi
blum dtenten
rito, giut
. Oones eil
atignotan
qurcunnin
ommmunitatfe
bitareirhal
itudine Cin
Gm indorie⸗
Hrcſeiin
inſlituerens
l Miek
eiſslegenhe
gtentinm, d.
er AAlt
cumhi
nur e reten
otsei lun n

nl Abchlutin
one 2Avntere
ſ conlitntd
miS lit i
ri non gben⸗
coligantun
ſarntot.
eneantn
,tet

U
copiol,

exlesbinn
prelttn
Iiler i
multr
conſlrtion

atun
Nu

IV. DE ABSOLNTIONE. 159

eſſe, imo propriam Evangelii vocem, ut abſolutioni cre-
damus, & certo ſtatuamus, nobis gratis donari remiſſio-
nem peccatorum, propter CHRISTUM, & ſentiamus
vere nos hac fide reconciliari Deo. Hæc ſententia mul-
tas pias mentes erexit, & initio commendationem ma-
ximam, apud omnes bonos viros, attulit Luthero, cum
oſtendit certam & firmam conſolationem ceanſcientiis,
quia antea tota vis Abſolutionis erat oppreſſa doctrinis
operum, cum de fide, & gratuita remitlione nihil doce-
rent Sophiſtæ & Monachi.
Cæterum de tempore, certe in Eccleſiis noſtris pluri-
mi ſœæpe in anno utuntur ſacramentis, Abſolutione, &
Cœna Domini, Et qui docent de dignitate & fructi-
bus ſacramentorum, ita dicunt, ut invitent populum, ut
ſæpe utantur ſacramentis, Extant enim de hac re multa
aà noſtris ita ſcripta, ut adverſarii, ſi qui ſunt boni viri,
lraud dubie probent ac laudent. Denunciatur & excom-
municatio flagitioſis & contemtoribus ſacramentorum.
Hæc ita fiunt, & juxta Evangelium, & juxta veteres Ca⸗
nones, Sed certum tempus non præſeribitur, quia non
Omnes pariter eodem tempore idonei ſunt. Imo ſi ac-
currant eodem tempore omnes, non poſſunt ordine au-
diri, & inſtitui homines. Et veteres Canones ac Patres
non cenſtituunt certum tempus, Tantum ita dicit
Canon: Si qui intrant Eecleſiam Dei, & deprehendun-
tur nunquam communicare, admoneantur, Quod ſi
non communicant, ad pœnitentiam accedant. Si com-
municant, non ſemper abſtineant, Si non fecerint, ab-
ſtineant. Chriſtus ait, illos fibi judicium manducare,
qui manducant indigne. Ideo paſtores non cogunt hos,
qui non ſunt idonei, ut ſacramentis utantur.
De Enumeratione peccatorum in Confeſſione, fic do⸗
centur homines, ne laquei injiciantur conſcientät. Et-

iamſi prodeſt rudes aſſvefacere, ut quædam enumerent,

ut doceri facilius poſſint. Verum diſputamus nune,
uid

1. Lon. II, „*

160 IV. DE ABsSoLuTIONE.

quid ſit neceſſarium jure divino. Non igitur debebant
adverſarii nobis allegare conſtitutionem, Omnis utri-
usque, quæ nobis nan eſt ignota, ſed ex jure divino o-
ſtendere, quod enumeratio peccatorum ſit neceſſæria 44
conſequendam remiſſionem. Tota Eccleſia per uni-
vVerſam Europam ſcit, quales laqueos injecerit conſci-
entiis illa particula conſtitutionis, quæ jubet omnia
peccata confiteri. Nec tantum habet incommodi tex-
cus per ſe, quantum poſtea affinxerunt Summiſtæ, qui
colligunt circumſtantias peccatorum, quales ibi Laby-
rinthi, quanta carnificina fuit optimarum mentium?
Nam feros & prophanos iſta terriculamenta nihil mo-
vebant.
Poſtea quales tragedias excitavit quæſtio, de proprio
ſacerdote inter Paſtores, & fratres, qui tunc minime e-
rant fratres, cum de regno confeſſionum belligeraban-
tur. Nos igitur ſentimus enumerationem peccatorum

non eſſe neceſlariam Jure divino, Idque placet Panor-

mitano & plerisque aliis eruditis Jurisconfultis. Nee
volumus imponere neceſſitatem conſcientiis noſtrorum
per conſtitutionem illam, Omnis utriusque, de qua
perinde judicamus, ut de aliis traditionibus humanis, de
quibus ſentimus, quod non ſint cultus ad juſtiſicatio-
nem neceſſarii. Et hæc conſtitutio rem impoſſibilem
Præcipit, ut omnia peccata confiteamur. Conſtat au⸗
tem, plurima nos nec meminiſſe, nec intelligere, juxta
illua: Delicta quis intelligit?
Si ſint boni Pa tores, ſcient, quatenus proſit examina-
re rudes, ſed illam carnificinam Summiſtarum confr-⸗
mare non volumus, quæ tamen minus fuiſſet intoletabi-
lis, ſi verbum unum addidiſſent, de fide confolante, &
erigente conſcientias. Nunc de hac fide conſequente re-
miſſionem peccatorum, nulla eſt ſyllaba in tanta mole
conſtitutionum, gloſſarum, Jdummarum, Confeſſionali-
um, Nusquam ibi CHRISTUS legitur, Tantum le-
gun:

—
untur fu
d.
conluthitun
gurelt va
entes ad
ſere, gbia
eratione
Sed heren

riorumde
9

Nirat

epponic
keniſlionet
ttaunque
imandin
Aemn Nade
Lentie,
Hrradd
1 emniln
mnanti
ſluberr. 1
lnnare,
rtenf
lert linon
Cinle Ce
Au Prrci⸗
nitione
lterzcq
enimolnne
ſrniy,
1 Con
Aeſliſe .
Wenlitr

— „

NI. S V. DE PoENITENTIA. T61
ginſten guntur ſupputationes peccâtorum. Et maxima pars
„Ommeuu conſumitur in peccatis, contra traditiones humanas,
ure in· quæ eſt vaniſſima. Hæc doctrina adegit multas pias
ſtnecenu mentes ad deſperationem, quæ non potuerunt acquie-
clei ei . Kcere, quia ſentiebant, Jure di vino neceſſariam eſſe enu-
nfſecett du merationem, & tamen ex Periebantur impoſſibilem eſſe. .
r bet ou Sed hærent alia non minora vitia in doctrina adverſa=
ncofindlir XIOruEi de Pœnitentia, quæ jam reçenſebimus.

EI V. DE POENITENTIA.

julebi
Nrun wentia ⸗
enn II15 TNarticulo duodecimo probanè primam partem, qua Aug. C. 12.
exponimus, Lapfis poſt Baptiſinum contingere poſſe Artic. Sm.
itee retniſſionem peccatorum, quocunque tempore & quo- 772. Ep. g!.
unc miligt tiescunque convertuntur. Secundam partem da- Decl, 792²7.
mbelgenmn mnant, in qua pœnitentiz Partes dicimus eſſe contritio- M
en delatmn mem & fidem. Negant fidem eſſe alteram Partem pœni-
e Prt ini tentiæ. Quid hic, Carole, Cæſar invictiffime, faciamusz
nu. M Heæc eſt propria vox Evangelü, qued fide conſequamur .
entisvolton remiſſionem peccatorum. Hanc vocem Evangelii da- .
ele, e annam iſti ſcrißtores confutationis. Nos igitur nullo
bus humenie modea aflentiri confutationi poſſumus. Non poſſumus
diſihet. ſaluberrimam vocemvangelii, & plenam conſolationis
indollbli? damnare. Quideſt aliud negare, quod fide conſequa-
Cotuu maur rem'flionem peccatorum, quam contumelia affi-
ligere ſul cere ſangvinem & mortem Chriſti? Rogamus igitur te,
Qarole, Cæſatr invictiffime, ut nos de hac re maxima,
toltennnu quæ præcipuum Evangelii locum, quæ veram Chriſti
fun coltr cognitionem, quæ verum cultum Dei continet, pati-
. mlti⸗ enter ac diligenter audias & cognoſcas. Comperient
ſen int, enim omnes boni vViri, nos in hac re præcipue docuiſſe
at Vera, pia, ſalubria & neceſſaria univerſæ Eccleliæ Chri-
at Kti. Comperient ex ſcriptis noſtrorum plurimum lucis
iſim acceſſiſſe Evangelio, & multos pernicioſos errores e-
Co m? mendafos eſle, quibus antea obruta fuit doctrina de
lnn, S X. Ppoœ-⸗

162 V. DE POENITENTIA.
poœnitentia, per Scholaſticorum & Canoniſtarum opi-
niones.
Ac priusquam accedimus ad defenſionem noſtræ
ſententiæ, hoc præfandum eſt. Omnes boni viri, o-
=ðð mnium ordinum ac Theologici ordinis etiam, haud
NE AQqubié fatentur, ante Lutheri ſcripta, confuſiſimam fu-
iſſe doctrinam pœnitentiæ. Extant libri Sententiario-
rum, ubi ſunt inſinitæ quæſtiones, quas nulli Theologi
unquem ſatis explicare potuerunt. Populus neque rei
fſſummam-complecti potuit, nec videre, quæ præcipue
requirerentur in pœnitentia, ubi quærenda efſet pax
conſcientiæ. Prodeat nobis aliquis ex adverſariis, qui
dicat, quando hat remiſſio peccatorum. Bone DUS,
quantæ tenebræ ſunt? Dubitant, utrum in attritio-
ne, velin contritione Gat remiſhio peccatorum. Et ſi
fit propter contritionem, quid opus eſt abſolutione,
quid agit poteſtas clavium, ſi peccatum jam eſt remis-
ſum:? Hic vero multo magis etiam ſudant, & poteſta-
tem clavium impie extenuant, alii ſomniant, poteſta-
te clavium non remitti culpam, ſed mutari Pœnas æ-
ternas in temporales. Ita ſaluberrima peteſtas eſſet
miniſterium non vite, & ſpiritus, ſed tantum iræz &.
pœnarum. Alii videlicet cautiores fingunt poteſtate. 7
clavium remitti peccata coram Eccleſia, non coram
Deo. Hic quoque pernicioſus error eſt. Nam ſi poteſtas
clavium non conſolatur nos coram Deo, quæ res tan-
dem reddet pacatam confſcientiam? Jam illa ſunt ma-
gis etiam perplexa. Loçent nos contritione mereri
gratiam. Ubi ſi quis interroget, quare Saul, judas, & ſfimi-
D les non conſequantur gratiam, qui horribiliter contriti

promiſſione Chriſti. Fides n. oſtendit diſcrimen inter
contritionem udæ & Petri. Verum adverſarii de lege re.
ſpondent, quod Judas non dilexerit Deum, ſed timuerit

ſunt? Hic de fide, & de Evangelio reſpondendum erat,
quod Judas non crediderit, non erexerit ſe Evangelio &

Peenns, 6
Ulkräs
banturi
Deum D
Rügnim
non itae
Hie 40
Virorun
Apld d
loen Ee⸗
ligurl
. Pleni eſt
Her
Condle
W enunn
Parte
agse
tiogem
Lligen
gur pel
plum ſ
ſne bon
tonen
Vere
conkaſt
Uulterit
welzete
ſtig

icones
Minii

. 8 .
1. V. DE POENITENTIA. 169
—¶— — . . ⸗ —
nitammdd. poœnas, Quando antem territa conſcientia, præſertim
in ſerlis, veris & illis qagnis terroribus, qui deſri-
dnen un buntur in Pſalmis ac prophetis, & quos certe deguſtant
boni Vini,d⸗ iſti, qui vere convertuntur, judicare Petarit, Utrum
etm, uu Deum propter ſe timeat, an fagiat æternas pœnas? Hi
Guühnanf tagni metus literis & vocabulis diſcerni poſſunt, re ipſa
Sertelai non itä divelluntur, ut iſti ſaves Sophiſtzæ ſomniant.
bliIf Hic appellamus judicis omnium bonorum & ſa bientum
Glos neen virorum. Hi haud dubie ſatebuntur, Has diſputationes .
ue Merhit apud adveriarios perplexillimas & intricatiſimas eſſe.
c n Et tamen agitur de re maxima, de præcipuo Evangelii
gerbriad loco, de reniſſione peccatorum. Tota haæc doctrina de
Hone laIh his quæſtionibus, quas recenſuimus, apud adverſarios
n in attimt plena eſt errorum & hypocriſis, & obſcurat beneficium
tormm. à Ohriſti, poteſtatem clavium, & juſtitiam fidei.
8 ablolotice Hæc fiunt in primo actu. Quid cum ventum eſt ad
mn . Confelſſionem? Quantum ibi negotii eſt in illa inſini-
lant, Potei⸗ t enumeratiene paccatorum „quæ tamen magna ex
gant. e parte conſumitur in traditionibus humanis? Et quo
“ Pnur magis crucisatur bonæ mentes; fin gunt hanc enum era-
n tionem eſſe Juris divini. Et cum ipſam enumerationem 2?
nahote

urmn 1 exigant, prætextu Juris Aivini, interim de abſolutione;
“ quæ vere eſt Juris divini, frigide loquuntur. Fingunti-
gngn ann pſum ſacramentum ex opere operato conferre gratiam
aſen ſine bono motu utentis, de fide apprehendente abſolu-

r te tionem, &conſolante conſcientlatn, nulla fit mentio Hoc
,gl

. ... 7 — .
laee vere eſt, quod diei ſolet, äαανι τοασαν Usο.ι.
ne Getel Reſtat tertius actus de fſatisfactionibus. Hic vero habet
in D confuſiſſimas diſputationes. F ingunt æternas pœas
ul)0

e n Anutari in Pœnas purgatorii, Et harum partem remitt?
tbiltert ℳ„ poteſtate clavium, partem docent redimendam eſſe
dlentan e ſatis factionibus. Addunt amplius, quod oporteat ſatis-
ſe ſenn factiones eſſe opera ſupererogationis , & hæc conſti-

(, icheſl . —+— - — 2 . . . 2
al ber tuunt in ſtultiſſimis obſervatienibus, velut in peregri-=
ariide „“ BP 21 4 —. 2 „1„ . 2
hri nationibus, Roſariis, aut ſimilibus obſervationibus;
uinſel V I. 2 quæ

. .
164 V. DE PoFNITENTIA.
quæ non habent mandata Dei, Deinde, ſicut purgato- conpen
rium ſstisfactionibus redimunt, ita excogitata eſt ad intlle
redimendi ſatisfactiones, quæ fuit quæſtuafiſſima. Ven- I On
dunt enim indulgentias, quas interpretantur eſſe re. perato
miſliones ſatisſactionum. Et hic quæſtus non Olum (Criſn
ex vivis, ſed multo amplior eſt ex mortuis. Neque ſolum 1. Qn
indulgentüs, ſed etiam ſacrificio Miſſæ redimunt ſatis- torani
factiones mortuorum, denique infinita res eſt de ſatis- 0
factionibus. Inter hæc ſtandala, non enim poſſumus Canon
enumerare omnia, & doctrinas demoniorum, jacet ob⸗ Vereco
ruta doctrina de juſtitia fidei in Chriſtum, & de beneh- Nori
cio Chriſti. Quare intelligunt omnes boni viri, utili. lhyrin
ter & pie reprehenſam eſſe doctrinam Sophiſtarum & Uitenti
Canoniſtarum, de pœenitentia. Nam hæc dogmata let ade
aperte falſa ſunt, & non ſolùm aliena a ſcripturis ſan- tie, hoe
QRis, ſed etiam ab Eccleſiaſticis patribus: linsn
I. Quad per bona opera, extra gratiam facta, merea⸗ uoci
mur ex pacto divino gratian'. D
II. Quod per attritionem mereamur gratiam. icimn
III. Juod ad deletionem peccati ſola deteſtatio crimi- tinbal
nis ſufficiat. ſe, EBt
IV. Quod propter contritionem, non ſide in Chriſtum, turper
conſequamur remifſionem peccatorum. li Ar
V. Quod poteſtas clavium valeat ad remiſſionem pec unn, 3
catorum, non coram Dee, ſed coram Eceleſia. ſunckumn
VI. Quod pateſtate clavium non remittantur pecca- de n
