“ pnut eſt, peculiariter adjecta ſunt, propterea quod Per- Nin da
magni admodum referat, hominem rectum habere. meai
caputr. en

on I. PRAECEPTI APPENDIXA.. 411

—

ſrenſelet caput. Salvis enim rebus capitis, reliquam etiam Vi⸗
4, uietitr. tam bene ſe habere neceſſe eſt, & contra. Jam vero ex
lcerifticn his verbis perdiſce, quam implacabiliter Deus iraſca-
inohie, in tur ĩis, qui rei cuipiam extra ipſum confidunt :Et con-
Anonete Kra, quanta clementia & miſericordia eos proſequatur,
n ülumſeum qui ei ſoli toto corde fidunt & credunt: adeo 5 ut ira-⸗
pedtt)b⸗ ceundia ſus nullum ſinem faciat ſæviendi in tertiam & D
Deoſeben quartam generationem, &rur fum, ut ſua clementia mul-
tinainer dis millibus benefacere non deſinat: Ne tam ſecuro am-
Deoen bulemus animo, nullam noſtri aut harum rerum ratio-
neepm habentes, quemadmodum impia illa, planeque fe-
tenm wwr l rina corda cogitare conſueverunt, non ita multum re-
lele ferre, qua ratione vixerint. Ejusmodi Deus eſt, qui, ſi
2 crintait ab eo diſcedatur, inultum id non patitur, neque modum
hemd aut finem iraſcendi ſtatuit, in quartam usque generatio-
jolles &

8 olluß nem, donec omnes funditus extirpentur. Quamobrem

tenme vult eſſe formidini, non contemtui aut ludibrio,
nn hs Hoc ipſum multis etiam biſtorüs & illis memora-Pæna noz
Ncde eiltbus abunde teſtatum fecit, cujus rei nobis pasſin, ervantinns
Scriptura faeit indicium, atque etiamnum idipſum in primam
de dies fingulos quotidianis experimentis verisſimum eſ- Praceptum
14 ſe diſcimus. Siquidem jam inde ab initio omnem idolo- DKZZZ
1IO., latriam funditus extirpavit, hujusque gratia cum gen-

ess Gl,N tes, tum Judæos, ſicut adhuc hodie omnem falſum Dei
zum cultum evertit, ut plane omnibus in ea permanentibus
en, ſfuccumbendum ſit. Quocirca, tametſi tam feroces &
elm Fotentes inveniantur Sardanapali & Phalarides, qui i-
miſent ſos Derſas divitiis ſuperant, quibus ſecure freti parum
cltodn, durant, iraſcaturne an arrideat Deus, ut qui iram ejus
ſuſtinere ſe poſſe conſdant, tamen tandem perniciem

alehe

W non effugient, ſed dicto citius & bpræter omninm expe-
mk dationem cum tota ſuâ pompa, cui fidebant perperam,
Linſnan Feſſum ibunt, velut omnes cæteros periiſſe videmus.
ſorum D AℳA qui majori freti potentia in utramvis „qued ajunt, au-
e wem dormiehant,
en du 6 . AAX

—

412 CATIECHISMIS MAjOR
Cur Deus Et ob hos ipſos duros & præfractos homines, qui
panas dif-exiſtimant, Deum, quia ad tempus connivet, eosque ſe-

tantam animi ſècuritatem & contemtum emendet, &
videat Deum non ſocari. Nam illi ipſi ſunt, quos putat
Ovi me o & perſtringit, ita inquiens: Qui me oderunt, hoc eſt,
derunt. qui propria freti fiducia inſolenter intumeſcunt atque
“ ferociunt, qui, quicquid pro coneione illis dicatur, au-
dire recuſant, qui correpti, ut, priusquam obruantur
ſupplicio, fiagitioſam vitam emendent, in furorem ae
rabiem vertuntur ut ita omnibus modis iram DEIe-
gregie promereantur. Quemadmodum hodie hujus

— bus noſtris experimur- 2
Premidſia. porro autem, quantò atrociores & terribiliores hæ
funt comminationes, tantò potentior eſt promiſſionis

omni tradunt fiducia, miſericordiam ſuam certo oſten-
ſurus ſit, hoc eſt, omnis generis benefacta exhibiturus,
non tantum verè illis ipfis, ſed ipſorum quoque natis,
longa propagatione, in mille usque & iterum mille ge-
nerationes. Hæc, inquam, commevere u 5
impellere, ut tetius cordis noſtri cogitationem omni
fiducia in Deum jactemus poſtulantes, ut omnium re-
rum & temporalium & immortalium fiamus compotes,

meater nobis offert, tam amanter provocat, adeò uber-

Primem tim pollicetur.

“S Praceptn
cum com. EII 1 . .
minatione ut exiſtimet hæc dicta eſſe ab homine. Res tua agitur;,
ſemel enim hie de ſummâ ſalutis tuæ periclitaberis: ut

7

Jferat. cure ſua potentia frui permittit, vel ignarum plane eſſe
arum rerum, vel earum cura non affici, tantà neceſſa-
5. rio utitur plectendi ſævitia, ut neque natorum natos ob-
livioni poſit tradere; ut quisque hæc repetens animo,

Zei certiſſimum decumentum in Epiſcopis & Principi-

conſolatio, nempe, quòd DEUS iis, qui ſemet ei totos

os debent &

quando ſumma majeſtas Dei tanta tàm benigus & cle-
tent il

Quare quisque Chriſtianerum det operam, ut ſibi
hæcverba cordi ſint, neque in eam opinionem veniat,

aut

—
ilt herde
aut vt Per
luntites
tbes torq
Plis aut
tertibipo
Iürerum
Aeriss in
e Uroh
Ung horun
lerbabel
inbem
rarm
liiſrel
oris witn
ian eg
tuin ſüm
lüſnos
ineri,
tate mune
tali Uer
undane
. i horand

lichre

m ver
tolnanin
ſponde ;
legil

4 ur ii

[
bie inye

gigre Pare

am eX

.

ſon I. PRAECEPTIAPPENDIX. 4¹

— . — — — . 7 S
☛ aut perpetuò ſalvam, felicem S& beatam vitam exigas, G promis.-
niſet engre⸗ aut ut Perpetno damnatus Dei inelementia omnes Ca- ſzone infe-
urumn e lamitates & ærumnas 2d inferos non dicendis crucia-genda ani-
e tatitei- tibus torqvendus exhaurias. Qvid verò habebis am- mo.

Lorun un k plius, aut plus etiam poſtulabis, qvâm qvod tam aman-
uern in H ter tibi pollicetur, nimirum, ſe tuum eſſe vVelle cum o- DðWD
uun eneletd imnirerum copia, is tui defenſorem & auxiliatorem in
ſtnt, fe adverſis futurum? SJD . M
nt, r Sed oroh dolor, in hoc omnes fallimur, qvèòd mun-
ne etn dus horum verbérum nullum verum eſis credit, neqve
td el verba DEl eſſe exiſtimat, videns eos, qvi ſuam fiduciam
ili e in Deum, & non in Mammonam rejecerunt, omni mi-
sum ſeriarum genere affectos vix vitam trahere, diabolo il-
ntn lis ipfis reluctante & obſtante, ut nihil opum, nihil aAa
odi⸗ inn ae voris, nihil dignitatis uspiam conſeqvantur, imò vitam

ipſam ægré tueantur & obtineant. Contra, illi, qvo-
rum ſumma ipes atqve fiducia eſt Mammen, ad am-
plisſimos dignitatis gradus evecti in fublimi reſident
imperio, petentia, favore, dignitate & omni tranquilli-
tate mundo venerandi atqve ſpectabiles, Eam ob rem .
talia verba memoriz infigenda ſunt, ut huic rerum
mundanarum larvæ atqve obtuitui opponatur: Neqve
ignorandum eſt, Heæc non poſſe mentiti aut tallere, ſed
eſſe & fore veracisſima. S
Jam verò pauliſper retroverſa cogitatione repete Exempla
tecum animo, aut alioqvi perqvire ab aliis, mihiqve re- eæsrume, J vH
ſponde, qvidnam illi, qverum omnis conatus, ſtudium, fraſtira o.
cura & diligentia tantùm eò deſtinata fuêre, ut immen- pes congeſ
m tande ſas opes per fas atqve nefas cumularent, atqve repone- ſeraunt ſuo
tin kengt rent, qvidnam, inqvam, illi tandem sffecerint? Haud &' aliorum
dubiéè invenies, eos omnem luſiſſe & laborem & ope exztio.
tl ram. Aut qvanqvam inæſtimandes theſauros multo
let geinn ſudore partos aceumulaverint, ita tamen evanuiſſe
gitp⸗ . eos ipſos vel cum Pulviſculo comperies, ut neqve ipſi
ir. leuct unqvam ex tantis opibus ullam voluptatem Percepe-
e Giil YMMl UJUVMV DUYDM rint.

—–
D AIA4 CirzchISMus MAj0h R
. . — „ —
rint, neque poſtea quidquam ad tertium hæredem pet. ilidep
venerit. ih Nt
Harum rerum exempla abunde multa omnes ſuppe. mnron
ditabunt hiſtoriæ, & hæc eadem à natu majoribus mul. ſolttui
tarum rerum peritis audies, tantum vide, ut earundem uehnee
ecuram & rationem non levem habere digneris. lm elt
Eremplam Pro certo ſane conſtat, Saulem regem fuiſſe amplis:· Qaſift
Saulis. ſimum, ab ipfo Deo in regni adminiſtrationem ſurre. mumi
gatum, vitæ non improbæ: ſed jam conſecutus impe. innſert
rium, cum à Deo ſuo declinâſſet animo, omnemque ſaa⸗ arnbe⸗
anm fiduciam in potentia, corona, ac ſceptro ſuo collo. iiizate
catam haberet, ſuccumbendum ac pereundum illi erat
funditus, una cum reébus amnibus, quas poſſederat, Ne
adeo ut neque liberorum ſuorum ullus ſuperſtes mane= . d
ret. nun,
kremplum Contra David, infimæ fortunæ homo, erat abjectus (Mamn
Davidis. & paſtor, fugatus & pasſim actus inſectationibus, ut u- ttun
bique ferè de vita veniret in periculum, attamen à Saulis franne
impetu & inſidiis tuto cuſtodiebatur, inque ejus locum gituſ
rex creabatur. Oportebat enim haæc verba manere & ülllt 8
vera fieri, poſtea quam Deus mentiri neſcit aut fallere. Olemnan
Tantum vide, ne diabolus & mondus hac ſua ſplendida den Dt
facie, quæ quidem ad tempus durat, ſed profecto um- umnonn
bra aut ſomnio vanior eſt atque incertior, tibi impru- Athle
denti imponant. S=W . Intem
Sneleſßte. Quamobrem primi præcepti ſenfum exacte nobis üntligt,
perdiſcendum eſſe ſtatuo, ut videamus, quam Deus r, Rie
nullo modo vanam animi præſumtionem, aut falſam ilmis
erga aliam rem extra ſe fiduciam tolerare queat. Nec den quac
quidquam tantopere à nobis poſtulat, quam certam Ut alin i⸗
quandam & indubitatam omnium bonarum rerum de mg Hi
ſe perſvafionem. Ita, ut recta via porro progredientes ibeino
1 rebus omnibus, quas Deus largiri nobis cihſuevit, 1cor lo
non aliter atamur, atque ſutor quispiam acu, ſubula. 4a- hete “
leque ſutorio, ad conhciendum opus ſuum, quo conte⸗ ltii⸗
ää Go illa
= ,

. 1
.

jon H M II. PRCE PTUM. 415
nhereene Ecto illa deponit. Aut quemadmodum hoſpites diver=

ſorio, ut de concesſis opibus victum & amictum habe-
ſta Onwtſ⸗ Aamus, prout diurni victus necesſitas exege rit, quis que in

uneprbisn ſuo ſtatu, in quem divina vocatione & ordine conſtitu-
e n Lus eſt, nec quidquam rei noſtrum Dominum aut ido-
inri lam eſſe permittamus. Et hæc de primo præcepto di-

enfiſtne cta ſufficiant, quod verbis aliquanto fuſioribus expla-
Priiinenin nandum fuit, quando ſumma & caput totius pietatis

oaletn e in eo vertatur, propterea quod (ut prædictum) ubi cor-
tme di cum Deo bene convenit, & hac præceptum ſervatum
lernſoth fuerit, cetera omnia apte conſeqvuntur.
nNdndmu PRMECEPTUMII.
gus galin, Nen aſlumes nomen Domini Dei tui in

ſhetſzus yanum. ,

8 Qeinad nodum primo præcepte cor hominis inſti- Primn
nd etteſ “ tutum eſt, & fidei ratio tradita, ita hoc ſecundum præcepinm
ſadinie Foras nos producit, osque ac lingyam erga DEUM fin-erudie cer
natmei ilt ac format. Primum enim quod natum è corde e-ſocandum
iee hullit, & progreditur, ſeque oſtendit, ſermo eft. Itaque os & lin-
eeiid quemadmodum ſupra reſpondendum docui, quid ſit ha- gvam.
uſtunt bere DEUM, ita quoque hujus & aliorum præcepto- 7
neeluee⸗ rum omnium intelligentiam ſimpliciter comprehendas
EAe atque pronuncies neceſſe eſt. —
anihthiif Interrogatus ergo, quomodo ſecundum præceptum abaſas no-
intelligis, aut quid ſigniscat, Nomen Dei in vanum ſu- minis divi-
um etde mere, fſive eo abuti? Reſponde ad hunc modum pau-ai. 5
ni, An cisſimis: Hoc eſt divino abuti nomine, quando Dei no-
hen, A19 men quacunque ratione ad confirmanda mendacia,
lerreten aut alia id genus vitia atque flagitia tuenda uſurpa-
t, n mus. Hinc tantum valet hujus Præcepti conſtitutio,
obrrn einl ne Dei nomen falſo citemus, aut in os ſumamus, quan-
genner o cor longé aliter fibi conſcium eſt, aut rem aliter«

rto
nh eNe habere non ignorat, aut omnino aliter ſcire debebat.
N. ,Velutiiis perilæpe ſolet comingere, qui lites in foro

& cu-

AA¹⁰ CATECGHISMIS Maα

—

& curia ſectantur & üdicia, altera pars aliqvid per-

ſde abjurat alteri. Ne- Jve enim alia ratione nomine Dei

. Perind abutimur, qvamſ i eo ad mentiendum & fal-
lendum turpiter abutamur. Et hic hujus Præcepti ſen-
ſus⸗ ſit facilimns & ſimpliciſſimus.
Xhis omnibus quivis facilè colligere poteſt, qvo⸗
QAvam Da.- ties & qvam multifariam divino nomine abutantur

rins eſus homines, tametſi omnes abuſus perſtringere impoſſi-

divini no= bile ſit. Ut tamen hæc paucis expediamus, nominis di-
minis. vini abuſus omnium maxime in negotiis conſiſtit &
ea‚uſis ſecularibus, illis nimirum, qvæ ad rem pecunja-
riam, opes aut henores pertinent. Sive illud propa-
lam fiat in contentione forenſi, ſive alibi, ubi juratur
divini nominis adducto teſtienonio, perjuraturqve aut
ipſa anima oppignoratur perjurio. Cumprimis verò
hoc vehenienter locum habet in re connuhiali, ubi
duo furtim contracto inter ſe matrimonio, tandem

cùm ad judices ventum eſt, datam ſidem abjurat alter

alteri.
Omnium vero maximéè hic divini nominis abuſus
in rebus viget ſpiritualibus, qvæ pertingunt conſcien-

tiam, fa! ſis doctoribus emergentibus, ſuaqve menda-

cia divini verbi loeo venditantibus.
Ecce oemnibus hiſce rationibus nihil aliud wærunt

aut agunt homines, qvaàm ut ſemet divini nominis

praætextu exornent perfide Pravo qvodam conſilio
juſti eſſe contende entes 4 ſive illud in mundanis & car-

nalibus, ſive in ſublimioribus & ſübtilioribus fi-

dei & doctrinæ negotiis ſeri ſoleat, Jam in men-

tientium numerum etiam blaſphematores relerendi

ſunt, non illi qvidem crffſi & impudentes, vule
noti omnibus, qvi nullius Pprohibiti metu aut reveren-

caci, fuoinde conſpurcant & contaminant (qvorum
blaſphema impistas non in noſtra, ſed carniheis ſchola
2 emen-

tia, namen Dei ore prorſus illoto, blaſphemo & pro-

e ſat⸗

—

neltilli⸗

hunDei r
eIubani inp⸗
inpreſentis
Dilcamus
Anino, gua
trangpreiß,
tmun
oontune
Knelimmme
men i l
tot ningr
lur kut,
ltrnentt
nhtuli,
Per arii ce
Mendici,
ben 0

Chhhinat

Knün habed
Romhen D.
Inne l
ie
Coris Arr,
rlett
Wunt d
n li
unmn llonn
uugne
ien

umndin nobi

wumnt

3 .,.—— S —

emum. II. PRCEPTuMA. 417
hers iile emendanda eſt) verum etiam illi, qui veritatem & ver-
kinmenmeh bum Dei propalam contumeliose lacerant, ac Diaboli
entenlnii verbum impudenter & impie eſle confirmant, de quibus
lib getti

in præſentia amplius verba facienda non ſunt. JMM
Diſeamus itaque hoc loco, diligenterque volutenius Qsntum
igere el, animo, quantum interſit hoc præceptum ſervare aut? eferat hae
vonine dumn transgredi, ut omni ſtudio, diligentiaque caveamus Ptzcebptnm
lringred vitemusque omnem ſacratiſſimi nominis Dei abuſum Jer Vare.
nus ntlte Se contumeliam, tanquam peccatum omnium maximum
egotis i e. peſſimum, quod externe deſignari poteſt. Nam tametſi
e Atene mentiri & fallere per ſe ſatis grande ſit flagitium: mul-
Seilalde to tamen gravius illud reddunt, & majori etiam cumu-
n lant flagitio, conantes illud defendere perjurio, ac tur-
Perſurm Piter mentiendo divino nomine abutentes pro prætextu
Cünproh turpitudinis. Qua ratione fit, ut ex unico mendacio
te onil perjurii acceſſione cumulato, multiplicia pullulent
Hatriapnio tu⸗ mendacia.
Cen anda Ham ob rem Deus huic quoque præcepte ſævam Cemmina
comminationem annexuit, cujus hæc ſunt verba: Nec tio addita
enim habebit inſontem Dominus eum qui aſſumſerit lnie Praæce⸗

ink

Uint Homnd¹

.

uruaf nomen Domini Dei ſui in vanum. Hoc eſt, nemo hoc Ppee.
ee impune laturus eſt, ſed pœrnas graves dabit blaſphe-
ibus, miæ. Quam enim inultum non patitur Deus, ſi quis

cordis ſiducia ab eo diſcedat: tam impunitum non ſi⸗
net, ſi quis pro tuendis mendaciis falſo uſurpet nomen
ejus. Sed 6 DEUM immertalem, quæ tam execranda
cenſystudo divinum nomen blaſphemandi omnium
hominum animos corripuit? Nam perinde pauci ſunt,
qui ſalutifere Dei nomine ad mendacia, vanitatem &
⸗ omnem iniquitatem ſuam tuendam non abutuntur,
„ quam illorum, qui ſolum ex animo Deo credunt K-
duntque. .
Siquidem illa præclara virtus ( Chriſte placet) o. Pratextu
W emnnibus nobis natura inſita eſt, ut is, qui aliquod admi- zominis di-
ſit criminoſe flagitium, ſuam turpitudinem ſumma ope vini zegi
Dd ctelare

Peccala.

ia coërceantur.
i quoque metu & reverentia co
ye, Dei quoque
Quid ſit ab-

seti nmomine

—: 1. ſt

aledicendo,
ut illud blaſphemando, exscrando, m

. Isque adeo enim diſlo
i facinoris Crntronſeiaz. nclate malitiæ arbi-
Zuati facinoris i & deplorat E . 0⸗
. entem 4 itii ſeſe jactet c
itum, aut ſui negligent iflagitii ſeſe j⸗
lutum, au . etrati flagitii ſeie ⸗ lan-
ui perpe ccare cla
eſſe neminem, 4 det peccar .
tror eIie buz Verum nemo nen MZ reſciſcant
2 WniI .1 5 4 . .
rvulum & ſubdole, priusquam p anwoguur, aut inſi.
culum Tum ſi quis eam ob rem i
homines.

. —.„. .⸗.

3
inia gloriam, &
ignominia g .
andum vitiis virtutes, ex jam totius in
venerdoune es facere. Et hic eſt odam diluvio o
„ nor EES. i quodar “
dedecore gui dam curſus, quo Lelueid t. Flinc noſiris
18 inundant.
ee endlel, ſones orbis terrarum inun
1
mnes reg

ſi is plena ma
pla imus, hoc nobis ple
iſſimè imus, hoc nol len.
h mia procaciſſime quær tus beſiici, ann
laſp er ditur, nempe peſtilentia, me b , dener
nu AKHunditur, r enti 1
nu t irur, ndia, aquarum inunda vnct⸗ ben
. errer liberi perfida familin, & id genu ta
e de lreri, 1 im tantum calamita
umina in umerabilia. Unde enim ta
ina innume-
examina

. nutriat. 4
hæc eſt, quod terra nos ferat nrgue nuen dr räucend-
Qua ſtudio juventi entun
. rem ſummo ſtu li hor nrt un
Daaneremni ſedu lo, ut ens ughigne ⸗
D abeat, . enn
eſt & afve renter habeat, elie “
imo rever eiur ſerulis,
und cum prii reſſione protinus emend ortur iapue.
Produe tranig ræceptô, & ſabinde incu n n ſl
5 „ . . . V
tinon aut Huccntunr diſciplina &
1 um 1
ri non tan

divi omine,
Ja m e i ti divino n
rgo intelligis, quid ſit abuti P
1 . r. 2 4
(ut breviter decurram per ca ta ) quan
nicirum . P

ſ – J butimur anut ali- “
. Pliciter Pro tuendo mendascio a 2

ud 0 ini TeteX⸗
I P 4 jvini hinis P .
9 di ini nor 15 M
. n eſt, ſub 41V .
tu noiimy , 9 1 3 .

—
meintindo,

Aerttione
De recte uta

t: Nona

Ktlam Ulnd
Dosetjamre
Cikſemen
intoſtfruc
Dholchalt
loni “

Prare uln

Kenun ute
Aiones hen
Dlcune
riniunen
reurer
ſtatidus e
CUntielan
Rünnatin
Ul

Aonhrab

ſuörteri
ſuncifezen
Weamt,

ten d

hein reſn

lgirte

In byan

Uroerton

jurige le
1wenie

9
J. PRXCE PTIMN. 419
nntiigiie AIncantando, ignominiose uſurpamus. Breviter, quacun-
eidedein Aue ratione ejus adminiculo perpetrari poſſunt flagitia. “
n Ad hæc ſeitu quoque opus eſt, quomodo DElI zomi- Qesnodo
iiete ne recte utamur. Hiſce enim verbis „quibus præce-Tecte etc.
de ettctch pPit: Non aſſumes nomen Domini DEl tui ia vanum, mnur nomi
hät, ntſſſl K gtiam illud intelligendum nobis proponit, Dei nomine ne Dei⸗
Gvattit nos etiam recte & utiliter uti Poſſe. Non enim aliam
el ur iſn Ob cauſam nobis revelatum eſt, quam ut utent bus ſub.
enm a AInge fit fructuoſum & utile. Inde hoc ultro evineitur,
HS quod cùm hic præcepto cautum ſit, ne men tientes, aut
onninis gn

alioqui flagitioſè delinquentes, ſanctue DEI nomen
Eſimtgtun Prave uſurpemus, contra præceptum nobis eſſe arbi-
icnotnn eremur, ut co ad confirmandam veritatem, ae rel

iquas
Jant. Moen

actiones heneſtas utamur. Nempe, quando recte jura-

ns mus, cum aut neceflitas poſtulat, aut à nobis jasuu-,
ocnene randum exigitur, Ita quoque, quando recte & ſincerè
getus hlut Aocetur veritas Bvangeln. Præterea, quando in neces-
Cskins, 6. ſitatibus nomen Dei imploramus, aut idem rebus ſe-
Kilenumn cundis laudamus, & gratias agimus &c. Quæ omnia
ntnem Tamniatim comprehenſa ac præcepta inveniuntur
tbenenien Pfal. 50. Invoca me in die tribulationis, eripiam te, &
tianx gloriſicabis me. Omnibus hiſce r tionibus veré & ſa
nts vrE Iubriter divino nomine utimur, atque ita ejns nomen
“ * ſanctifieatur, quemadmodum in oratione Dominica
Nicleſt⸗ precamur. M
a, lta totam hujus præcepti ſammam habes explica-Ar Chr iPir
. aH tam. Ex hac intelligentia haud difficulter ad quæfſtio-anie licect
e ereii⸗ nem reſponderi poteli, quæ multorum doctorum non Jurnze.
6 “ vulgariter torfie & conturbavit ingenia, quamobrem
en ine in Evangelio nobis, ne juremus, interdictum fit, cum
hutl Nn pro certo conſtet, Chriſtum, Paulum, aliosque Sanctos
n juraſſe ſæpenumero? Eſtque breviter hæc ſententia: E-
id⸗ I7 quidem nullo mode nebis ad mala jurandum eſt, oc eſt-.
eine Ad mendacia, & ubi neque utile, neque neceſle eſt. Ve-
ae rum ad bonum & prexini utilitatem licet nobis
1o/ “ d 2 jurare.
.

1

4²⁰ CATECHISMIS MATOR

—

jurare. Eft enim opus valde bonum, quo Deus lauda-
.- „ . * . .
tur, veritas & juſtitia confirmatur, mendacium refelli-

ac bonos malosque disjungens. Quòd ſi alterutra pars
malitiosé perjurat, jam judicii ſententia pronunciata
eſt, quod pornam & fupplicium perjurii non ſit effugi-
tura. Et ſi fieret, ut ad tempus ſupplicii irrogatio pro-
trraheretur, nihil tamen illi cadet ex ſententia, ita ut
quicquid perjurio lucri fecerunt, ſub manibus ſenfim
evaneſcat, nee unquam ea re ex animo læti fruantur.
Fawazna per Hoc ipfum ego non obſcuris argumentis in bene
Jurii. multis expertus ſum, qui poſteaquam connubii ſidem
promiſſam abjurarunt, nunquam vel horulam jucun-

valetudine, atque ita pariter & corpore & animo, benis
etiam amiſtſis, calamitosè perierunt.
Pueri ar. Quapropter etiam atque stiam hortor & moneo, ut
cendi à mature pueros properemus monitis deterrere, & ver-
mendaciis beribus compeſcere, ne aſſveſcant mendaciis, potis-
& perju- ſimum verò, ne ad hæc confirmanda DElI nomen ci⸗
riir. tent & adducant. Ubi enim ea jurandi licentia pueris
impune permittitur, nulla ſpes amplius ſupereſt ullius

die videmus, ut ege exiſtimem, mundum nunquam fu-
iſſe deteriorem, & perditis moribus corruptiorem,
quam nunc eſt, quando ne facies quidem ullius Rei-
publicæ bene inſtitutæ, nullum obedientiæ & fidei
amplius ſupereſt veſtigium, verum omnia deplorstiſſi-
mis hominibus, qui nullo modo frenari aut coerceri
poſſunt, & in quibus docendis & objurgandis 8S& ole-
um (quod ajunt) periit & opera, omnia ſunt refertiſſi:
ma. Quæ emnia divinæ iræ & ſupplicii arguntehts

bonæ frugis ab illis expectandæ. Quemadmodum ho-

. . . . .
tur, homines diſſidentes in concordiam rediguntur, o-
bedientia exhibetur, & lites componuntur? Nam
bedientia exhibetur, & lit tur? Nam Deus
ipſe hie intervenit, ſegregans juſtitiam ab injuſtitia,

7

dam habuerunt, aut ſaltem dieculam incolumi fuerunt

nt ertilhen

Urariue hu

Kcundo,

ri ut Dein
eonnhernt in

Melrrere, aut

uelluseſt
uumleratione
obrenillun
Druchinm)

it, geincene
cltt.
I

biehenents

earerlnch
uprhnson
un Kkahta
Almitetesg

Uurzut celſi
Nomen hroc
orrendi
Mronibpobrn⸗

ünen hie

tinentiee
linckter

ſ
Umenin De

nenhl
Rahene,
Moninodsr
Dlen 8.

.

I 6id II. PRXCEPTUM, 421
—.— — . —
eula ſunt certiſſima, quo nos obruit propter procacem & te-

merariam hujus præcepti transgrellionem.

nencdaclum fnmn 8 — . . „
mtetieitme Secundo, viciſſim eò alliciendi & aſſvefaciendi ſunt
NhN Pueri, ut Dei nomen reverenter colant, & ſemper in o- S
Gntur? Nen Ne. 5 . „
tam 6) int re habeant in omnibus, quicquid uspiam illis queat dadg
ltehermn⸗ eoccurrere, aut accidere. Hic enim rectus nominis di- T a S.
ena nanit vini cultus eſt, ut de eo omnem nobis omnium malo-”tefacienat.
rinntiß rum levationem & conſolationem polliceamur, eamque
ne ob rem illum imploremus, ita ut cor prius (ſicut ſu-·
icii irogtie. . 120 — H
Cntendtht Pra diximus) per fidem DEO ſuum honorem tribu-
e 3Ne . . . . . .
Naniht4 at, deinceps vero os honorifica confeſſione idem fa-
ATCE hæc divini nominis invocandi conſvetu-
entine do vehementer ſalutaris eſt & utilis, ac cumprimis effi⸗
tpu nlit⸗ cax adver ſus diaboli in ſidias, quas ſemper nobis molhtur
n o lri improbus, omnes adoriendi & invadendi occaſienes ve- Vocatie
hordn nans & captans, quibus nes in peccatum & dedecus, in Pninis di

dineelune calamitates & ærumnas præcipitet. Sed perinvitus au-
ge ganinn? git divini nominis implorationem . neque din cuncta-
„Eur aut ceſſat, ubicunque ex animo ſacratisſimum DEI
tr nn nomen invocari perceperit. Et profecto multiplicibus
lermnmtl & horrendis caſibugatque periculis ſæpen umere ex im-
en proviſo obrueremar, niſi Deus per nominis ſui invoca-
1DV1 me tionem nohis in tempore ferret ſuppetias, Ipſe propriis
li lcentüße experimentis hoc verillimum eſſe didici, non raro im–
ſi ere 4 proviſum & terribilem aliquem caſum aut cladem „ in
gemmadme i⸗ ipſa nominis DEI invocatione in melius fuiſle commu-
un ungn tatum, ac nihil damni dediſſé. Ut Diabolo ægre facere-
s oNi mus, inquam) hoc ſacrum nomen ſemper in ore haben-
biten in dum eſſet, ne, quemadmodum cupit, nocere nobis boſſit 4
belenme ?, incommodare.

vint.

l . 2 . .r:⸗ . . „ ⸗„
Mnnin ler Bodem & conducit, ſi aſſveſcamus quotidie nos & Qleeridiang
mui mnt corpore & animo Deo commendare, inque ejus tu Pecntioner,
iramd⸗ 6 telam ponere uxorem, liberos, familiam, & quicquid

ſetic⸗ 4 S 8
ſt ſe kyerum poſſidemus, adverſus emnes caſus & pericula.

Nis =

zrie ſeſe cru⸗-
1. ercit ium, ut ſeſe c
Præterea puererum illud dita te alicua terriſica.
ſerunt. l. muniant, audita re- 4 Aue
ce vel precatiancula Cuſloflat nos Deus Pater,
2 1; Jicyn tes. u 1 . ta.
& horribili, dicrntes 4 iſte aut tale quippiam. Ita
. Jaſu Chri Ee, . —;— udigerit,
zilis re Domine je . . liauid boni co g
Zur ſi cui præter ſpem aliqui :Deo ſit laus &:
. rungue tasdenmn! .. . joit., S 6 dem⸗
nlumcungqu iahor mihiobtigit, &e. Quem
quant cujus munificentia hor mihi ob Biin cnl eye⸗
Eratia, cu dam pueri parentum mo- itu Wecibus,
admedum In nd? jejanio- honorare, & P R
. Nicolaum & . 1 nulto eſſent grae
runt divum Nic ſi fierent, Deo multèò eſſent g
invocare. Hæe, inquam. ſi fierent,
InvOgare. E 2

mohia.
— .. m ſanctimoni iii quadam rar
ta Cart huſianoru odum juventus puerili qua dn e.
Razis ed- Ecce ad hune modu Sru eg elnratiiß
de pue tione, & per jeſum in timor
r e An, an e itio, Inde
citio.
Gi, inuo ver ar exerci
en⸗ Gin, n fervore in continuo arenta aid . Aute
rtaene E. 2 dam fe bonæ frugis aut indolis, a! dee utalezena:
gue⸗ de 4 1 . 112 . E
wore Mom: alicu] um frucktum parituræ, ſpes eſt t, iam emana:
& immenfum fr ben ee wenan gainl
tur homnines; à quibus ir

Nratio, qus ude gratia qus tan.
ducandorum ratio, J ſſiide. Nam quj ta
volb rar tum anim f PAige⸗ dJi ſunt, hi mox.
voluprate eorut lis evincendi & cogendi le, ac Ii
„ plagis & ferv- 15 ata ſant indole, li⸗
criimep . e⸗ 1 rata ac deſperat 1 nandi Ppfſis,
ſub intiuth6 . — E Oper; IR t ei.
8t omnis diligentia, tura &ι& ineatur, tamen tanti
cet omn (1 ſer W ebtinea 3 um ac
lhiheatur, & quaſi ſummum - lagarum ac:
ntut 9Obderunt
per ta ntumm

fer E£ forn . 1 i 1 bverſätur 2

1 R erulam aut fu 3
t DEUNMA plus metuant, quah ut ferula .

H ibique
. imum penetrent, bique
. IL In animum p cum iise
plie u Nam eum pueros doceam- 9Cu
Eadices agant. R .

3 —
.

CATECHISMIS MAj alig.
te Krati meaſa & gratirum actio, aliæ.
Unde etiam conſecratio meat, tionss, in uſn permae
Unde eriamneonſer atutinæ benai’ctiones,im uſu p
nocturmæ &
AJuen

0 α Prio.

4 5. ſe. 2

ſſe let pue-
æ1 e vera eſſet pue-
et utilita Et hæc ipſa quoque
t utilitas.
re poſſet

dent

6

—
len uobi
Thinonini
Uitinne,
nerereiti
Depfamme

Itarnset,

Wdrerlürt

Men
(bbarun
Otumel,
ſuneſt i
arelabor
eri tellz
Eri⸗ otie

Ar Prece
Ube)

mannari
Khamme
Tdrent,1
Ouangu
Vehemen
A10pera
Aciedus
lo u
Peid in
cerett,
tin ſol l
turi ſun
Quann
Acrilu

. 5
MNſer III. PRXCEPTUM. 4²³
—,— — . .
dndhn gem nobis queque balbutiendum fuit. Ita quidem di-
ouejaln en vini nominis, abuſum præcavimus, & rectum uſum tra
Kekiuctten didimus, qui non tantum in verbis, verum multo mag's

ate algatrn in exercitio & vita debet conſiſtere, ut ſciamus hunc
o Deis DAefkh Deo ſumme placere, quem etiam tam muniſice remune-
raturus eſt, quàm horrende in abuſum fui nominis ani-

tale guigimm. ¹
ais boni cnt, maductſurus eit,

5

m noni ali Memento, ut diem Sabbati fanctiſices.
nm lſe⸗ S Abbatum ab Hebraica dictione, Sabbath, nomina- da bSatum
kontbiee Itum eſt, qued propriè feriari, hoc eſt, à labore otio- T i
Gonafig ſum eſſe ſignificat. Hinc dicere ſolemus, feriari ſeu va-
icur care à labore, & Sabbatum ſanctificare. Jam Deus in J
dwekile veteri teſtamento diem ſeptimum elegit;, eundemque
len Dei ena ; . —— 1
lcn er Ne ſeriis & otio deſtinavit, & præomnibus aliis ſanctiſican⸗
Keſtln i Qdum præcepit. Ejus itaque externæ quietis gratia, Ju-
ntor ainin Axæis hoc præceptum conſtitutam eſt;, ut ab externis
7 Ainimner manuariis operibus quieſcentes, indulgerent otio, quo
eeln S&. homines & pecora, alterna quadam requie vires repa-
otinn Nig rarent, neque afliduo labore debilitati abſumerentur.
an Quanquam poſtea nimis arctè ſuas ferias colebant „ ac
o gruti nen vehementer iis abutebantur adeo, ut in Chriſto quoque
ſint Naad e.aa opera damnarent & calumniarentur, quæ ipli quo-
cenl I qbrue diebus feſtis faciebant, ut paſſim le gitur in Evange:
lunt ninte lio. Quaſi verò hæc eſſet hujus præcepti perfecta com-
ers in N pletio, ſi nullum prorfus externum opus manibus con-
ktl, ſiceretur, cum tamen ejus hæc nunquam fuerit ſenten-
e Nn tia, ſed potius hæc, ut diem feſtum ſive Sabbatum ſan-
bine a Aiſearent, quemadmodum in ſequentibus latius audi.
in Cle i „turi ſumus. Uð ð
Enulia 5 Quamobrem hoc præceptum, quantum ad externum Externa ob-
eptlti⸗ alu; craſſum illum ſenſum attinet, ad nos Chriſtianos non ſervatio-
umnin pertinet. Eſt enim externa quædam res, ſicut omnes Sabbat:
ros N e Dd 4 S alix-

42²4 CATECHISMuS MAIOER

P 220 bertt

net aa chri- dam ritibus, perſonis, temperibus & locis deſtinatæ,

. Kianos. quæ omnes jam per Chriſtum liberæ factæ ſunt.
Cæterum, ut hinc Chriſtianum aliquem intellectum
M hauriamus pro ſimplicibus, quidnam DEUS hec in præ-
Cur Tabba- cepto à nebis exigat, ita habe: Nos dies feſtos celebro-
Tain ettats,; re, non propter intelligentes & eruditos Chriſtianos, hi
Epriſt akzis enim nihil opus habent feriis, verum primo etiam cor-
lervandn? poralis cujusdam cauſæ & neceſſitatis gratia; quam &
natura docet & exigit, nimirum, communis multitudi-
nis gratia, ſervorum, ancillarum, qui per totam hebde-
madam laboribus ſervierunt, ut & ipſi diem habeant,
qua ah operibus reſpirantes, ſemet ex labore reficiant;
. & corpora feſſa quiete firmare queant.
Deinde eam ob rem potiſſimum, ut die Sabbati,
quando alias ei rei vacare noen licet, otium & tempus
, ſumatur cultui divino ſerviendi: ita, ut conveniamus

ad audiendum & tractandum Dei verbum „ ac deinceps
Deum Hymnis, Pſalmis, Canticis & precibus laude-

mus-. 5

Obſervatio Sed hoc, inquam, apud nos non perinde certis tem-

diernm non porihus, ſicut apud Judæos, alligatum eſt, ut ei rei hic

Aſt neceſſa- aut ille dies dictus aut præſtitutus ſit: nullus enim dies
Pias. altero eſt melior aut præſtantior: verum hæc quidem
quetidie fieri debebant, ſed quando multitudo præpedi-

a negetiis intereſſe nequeat; ad minimum unus aliquis
dies per hebdomadam huic rei ſerviendæ eligendus eſt:
porròô autem, cum a majoribus noſtris ad hoc dies Domi-
nica ordinata ſit: non eſt immutanda temere hæc in-

noxia veterum conſvetudo jam recepta, ut unanimis

conſentiens ordo cênſiſtat, ne quis ſua non neceſſaria
Senfeies ba- innovatione conturbet omnia. „

jn, prace- Hujus ergo præcepti hic ſimplex ſenſus eſt, quando

pi. à iàs dies feſtos agimns, ut haſce ferias verbo D EI di-

N

aliæ veteris Teſtamenti conſtitutiones, certis quibus-⸗

ſeendo deſtinemus, ita, ut earundem dierum proprium
7EII. fan

Entumn

—

lnneſt off
llitukinis
te fuper
lbore⸗ gui

mnr,

Qrreinte

Reſponte: N

Dirumſantten
unhabete
Ung Eiite i
OAerſincite⸗
ſioconitor
ntencit utt
Ensalt ronh
ſtaphanig,
fncikcatin ſt⸗
nnencon
Illacn exterm
Nütingis an
tumend ve
inmelindit
Drofec

(ent kript

n
Bencuin, loe⸗
norezccorge

näüns Et

ler eblone
vunkeginn

Ajon III. PRECEPTUM. 45⁵
6, etsn anunus ſit, officium concionandi & hoc juventutis &
lboeis Eetint, multitudinis inſtituendæ gratia. Neque tamen tam
üeſim aréte & ſuperſtitiosè colantur feriæ, ut earum gratia
gnen ietin labores, qui vitari & intermitti non poſſunt, interdi-
DEUsheie cantur. l
lies ſelos klint Quare interrogatus quid ſit, Sabbatum ſanctiſices ²Qvid ſwz
tosChi, Reſponde: Sabbatum ſanctificare, idem eſt, quod Sab- Sabbatnm
prino etun batum ſanctum habere. Quid ergo eſt, Sabbatum ſan- ſancte ſica-
gretin int Gtum habere? Nihil aliud, quam ſanctis verbis, operi-
mmuns“ bus, & vitæ vacare. Siquidem hic dies pro ſe non opus
ipertotun habet ſanctificatione, jam enim inde ab initio creationis
id ciendé à ſuo conditore ſanctificatus eſt. Hoc autem Deus Ate
Xlbere HH contendit, ut tibi ſit ſanctus. Ita ſit, ut tui gratia ſan-
. ctus aut Prophanus reddatur, quatenus tu in eo ſanctis
un uce Ait aut prophanis operibus vacaveris. In quo ergo Sabbati
Gümdm fanctißcatio ſita eſt? Sanè Profectò non in hoc, ut poſt
u cCotetin ſornacem compreſſis (quod ajunt) manibus fedeas, aut
oucn, Tlen nullum externum epus opereris, aut corona florea caaz
& precinm put cingas, aut veſtitu ſplendidiore te exornes: fſed, ut
h dictum eſt, verbum Dei tractes, inque eodem, emendata
in melius vita, temet exerceas.

764

eilkete ft profectò nobis Chriſtianis ſubinde cales agendæ Oanado
nechn, uu eſſent feriæ, tantumq; ſacris rebus vacandum & incum- Sabbainm
. HSS bendum, hoc eſt, quotidie verbum Dei exercendum, & N ſan.
ſenn kut in ore sc corde ferendam. V. erum, quia non omnibus, 7 WRarernr.
mnkincſi, ut diximus, & tempus & otium fuppetit, certis aliquot
inmmiun per hebdomadam horis pro juventute, aut ad mini-
lreen, mum die quopiam pro tota Eceleſia utamur oportet, ut
Ahete,, tantum huic rei intenti ſimus, neque aliud, quam De-
teee cem præçepta, Symbelum fidei, & orationem Domini-
ta, Ul cam exponendam & diſcendam Proponamus, atque ita V
ſu cotatn hanc vitam neſtram ad divinorum verborum a-

u unuſſim & regulam inſtituamus. Quocunque ergò tem-
uſsel⸗ pore iſta communi & unanimi conſenſu rractantur &
6 Exercentur, ibi profectò rectum celebratur Sabbatum.

6 .

426 CATECHISMIS MAOR
Sin non, neque Chriſtianorum Saobatum dicendum (mmunde
