Noerma, ut credendi & vivendi, ita decidendi

279
tas conſervaretur. v. B. Halſemanni Brev. .. WIIII.

7

controverſias fidei ac morum in conciliis, ſola

ſeriptura ſacra eſſe debet. vid. Halſeman. l. c. numy.

79. 20. 27. 22. Hieronymus fatetur; nefas eſſe, ſi quid

Summæ antem Poteſtatis eſt, deſinire in concilio,

& acta ejusdem confirmare. Rationes vide apud

Hlalſemann. in Brev. c. MIII. n. 6, tt. 21. Hiſtoria ve-
tus Eceleſiaſticaid paſſim confirmat. Nam zeοο.
OorzriXν, ſive dedicatoria Epiſtola (ut vulgo red
ditur,) Synodi Conſtantinop. I. ad Theodoſium Impe-
rnatorem, diſerte rogat a Cæſare confirmationem:

Asαεαι vονιννι sαα ας iαααπ e, dαμαααατι

— . 7 c, — — 1— — 4 .
Py Dor, eα Aοαπς οα Tτα Ai H*νεαανασ A .nονiHσig

contra canonem c Il[vDiuvæ J. ſtatuant ooncilia. Et
hac de cauſa ſummis Poteſtatibus convenit, exem-
plò Coxſtantinz M. videre, e aτα αας et, .
Oαεμ αανρααυααε „ „ο. onf. Lubberti de concil.
libr. V. 6. 3.

Ig o s νοονααιπτα ιανριαα +αιαοα τ—w νοορι T

— „7 / . /
v tkAngiay vsrιαααι τα☛ &α r οoE*‿Xônhh
2 . X „ 22 . . 4
õ 76 GR: LQuapropter clementi:
am tuam obnie rogamus, ut literis pistalis ug, Gr-
nodi decreta confirmes; & quemadmodum literis in-
nitationis Eccleſiam honore es proſecutas; ita & ſi
gillo confirmes & finem imponas. Socrate l. . 6. Syr
M 3

nodi

4

—

280 CAP. I. DE CoxcrIIIIS

nodi Nicenæ decreta autoritate ſua confirmaſſe
Imperatorem teſtatur. Et Epbeſina I. Synodus, 2

Tveodoſio Minore &s Valentiniano III. Imperatori-
bus actorum confirmationem rogavit his verbis:

2 ðs 0. 1 2 —
cαταͤαυρνονuαιν τααα “ en r c ri
tsραερσεα ς; Jeeeres we Ar Ne-

. . 7 7 . 2
sve‿ÿS n r 6α Kαανα, & T Nes & Dααν„u;=
5 „2 W 2 — „ 4 6
7 Sνραu CeH Or, r& 3 r*. 7 Xiα νοαν
Sνρα aανεα τ ,ͥα dev Conf. Ei. Grot. libr.

cit. cap. Fl. n. I4- 15. p. m. 8. ſeqq. Hinc etiaam

eſt, quod Imperatorum legati & ſenatores, ſuffra-
gia abſentibus dominis ferentes, addidiſſe legan-
tur: Oau ezas * dlααονa, Apéon 0 geisſarα
ασπει ραα deoνdνo nobis juſtum

vigdetur, modo ita placuerit diviniſſimo & ſanctisſi-
mo Domino noſtro. v, Evagrii Hiſt. l. 2. c. 4. & Nice-

phor. l. 15. c. z. & ſeqd.
§. 14.

quam locum & tewpus conventus indixerunt, de-

ſignareEpiſcopos; Presbyteros aut alios etiam lai-

cos, quos concilio intereſſe velint. vid. Hopfnero
Diſput. Cit. Cap. 2. theſ. 15. 19. 20. ſeqg. Si autem hoc

negligatur à ſummis Poteſtatibus, Eccleſiæ parti-
culares de conſenſu partium, Synodum aliquam

cĩtra injuriam in principem & ejus imperium con-

vocare poſſunt. Utrumque hiſtoria Eccleſiaſtica

nlenda

S& acta conciliorum probant. vid. B. Hulſemanni
Brev. loc. cit. nuzxe, 6.

/

Magn.
(bijus ce
endi com
lorum,
ynocis⸗
adis, teg
um, luse
Imperate
ſenſu tri
MWan

mrg
err oc
aylin diſ
uiorelce

Principum & ſummarum boteſtatum eſt, poſt-

4 Canon.
(ve haut
Liſcopos
ete neof
. 8 . negl

Conarmmſe
Gocht

Ime Ao.

i velho:

kir D t
uni e
n e
Hic eian
es ſulir.
lenn.

goird

veræ doctrinæ aſſertio, & hæreſium damnatio;

6 Me-

mel) nt
genn, e
enl

, ſn

cle i i
i⸗

e

autiendas baberi, decretum eſt. Et hinc Syn

—

4

K. 15.

Magna impudentia eſt, quod Epiſcapus Rom.

ſibi jus convocandi concilia, præſidendi & defini-

endi controverſias ſoli arrogat. Hiſtoria conci-

liorum, quæ allegatur, nihil aliud docet, quam in

Synodis extra diœceſin Patriarchatus Romani co-
actis, requiſitum fuiſſe Epiſcopi Romani ſuffragi-

um, nusquam vero ipſ hoc jus, vel Eceleſiæ, vel
Imperatorum ac principum Chriſtianorum con-

ſenſu tributum legas. vid. Hualſemenni Peee

. contra Hagerum Okel. J.

. —

Einit & uſus conciliorum proximus eſt paruvs

parim diſciplinæ externæ in Eccleſia vel inſti-
tutio vel corrrectio. Uterque finis ad ſalutem Ec-

cleſiæ & ultimato ad DEl gloriam tendit, Zonaras

d

ad Canon. g40. Concil. Laodiceni, vi idetur utrum-
qve haut obſcure innuere, nam canon habet:

Eypiſcopos, qvi vocantur ad S Sy nodum, non opor-
tere negligere; X an1Iα 4 αανε
Seddνασ ei aTρπνιο rie enAeo,
cN 7 ch; Xonαν: ad bunc can. laudatus Zona-

ra commentatur ſequentia: Gnodos, ait,
ob tas controverſias, quæ vel de dogma-
tum veritate, vel de muléltarum agisitate e-

mergerent, aut ob alias canonicas quæſtiones cx-

IXN Qmrr 2821

.

yu 6

que a giſci linam 50 . atqne na
.

.

mores
f. Gos ede. Quorum ila fidem, Hi
nenes 2

Di/ a.

ae.
24. il. iete, aſee
. ihutee e

ler-
Canon. Eec
canon. nec non — b. Jaſteli
i – Eegin⸗ i. , aem.
Wune editum. it. Codic. ncr.
un. 2G3, Imperatore
Pariſiis a à Juſtiniano Int de .
e cn
S en er recenſione Iedei Fenrarit . .
dem 1i. lrſtadii denuo tpin exſe
dem He V
MWeierus.

§. 1.

la-
men dͤec
aut par H 8. ſed tan
Prætoria,

ra⸗S.
in Scriptu
& indicium ejus, quod Deus
ratio

ia Conci-
Nam ommi .
re ræcepit. ie Crru
credere aut gere Riri τνενα grmeri Si oria
ae nig e ditio hominum ku garie⸗ Gaalnian
Bode, * Nec Belklarminus ech FPonuſß
Ferrdenttprilvaddcbit, comprobati
1
pruden

eE V. “M
tatis autoritatem iiar V. in
cis veri theſ. 35. 39. 1744. ¹ D. en. ef 1.
Preuts, . S 21. 22 3 ſupglme
Dreviare

7. 182 “

Eif.

De NM

Fyo ille
nuNdat
(llenci

A melius
das hrret
Hio conpre
tollend
Privatimn

Myfiey.
Cermani

ſtea non

Tunt, r

Ehmni

Koig un⸗
enaſante

1 14 nlh.

Hin

ln e 6

NWE. 1 S . 5 5 7 —

JIIN CENERE. 28
ötiun F. 18.
an, De Neceſſitate Synodorum judicant Theologi,
Algnekt qvod illæ non ſint à Deo expreſſo in Scriptura 8.
tun mandato inſtitutæ, aut ut medium necefſarium
ümms tollendi controverſias commendatæ; ſed faciant
Efen ad melius confundendos hæreticos & opprimen-
e das hæreſes. Nam autoritas multorum in conci-
,ℳ, lio congregatorum publica, plus cenſetur valere
Gcl G ad tollenda ſchiſmata & hæreſes, quam ſi quis M
K. Privatim hæreſin confutare aggrediatur. v. B.

1 Hopfner. d'ſp. cit. thef. 37. Quapropter Proceres
umr Germaniæ in Dita Norinbergenſ 7 n. 1J. 22. & Po-
, anf. ſtea non ſemel, ævo ſuperiori à Cæſare petive-
u runt, ut liberuzm & Cbriſtianum concilium in

“ Germania indiceretur, quo controverſiæ reliIi-
gionis tandem componerentur & Eccleſiæ vul-
nera ſanarentur. Confer Wriederur, de Cauſ. B.
G. ib. 1. 6. 3.
wnel .
en Pin §. 19. .
d ura qui de Conciliis legere cupit, præter An-
ne tores à nobis jam allegatos, evolvat B. Lutheri
ne Tom. PHII. opp. de Concil. edit. Altenburg. f. 23 7. ad 296.
e i it. tom. VII. Jen. Germ. f. 221. ad 237. B. Gerhardi

do lim Confeſſ. Cutholic. l. 1. part. 2. c. 10. de Concil. it. Sl-
necceri, & Bulingeri traël. de concil. & alios pas-
n ſim obvios, quibus addi meretur recentiſſimum
R utiliſſmumque opus Conciliorum illuſtratorum:
quod Jah. Ludovic. Ruclim incepit, D. Sobate
mudl Pudovien Hartmannm autem abſol vit.

„ ””
—

r. TDr GCosert. -Er Srwon.
284 C

= CAP. II. è felisconci.
CONCIL. E ICIS. elidet⸗
OECUMENIA

” §. r. 0 ut.ſ,nci
Theologis, Synodos in Oe- orll
a cum Theologis. à partiales ſeu
Um ſubra ſeu aniverſales & partiales1
K oumenivas,

viſerimus; uupol
inciales diviſerimus;
ats, a E ilas ſervato hoc ordine
nunc viſum eſt, Paucis S d
ecenlere. S Omngladee⸗
A Theolegis quatuor tantum

. LAtetanent
dici queaat

. icæ& . e Aunnmn
õ eſinasæ c
merantur, quæ uar sEo*ναα. I. Epheſ.

c⸗ autinopolitanæ As Plemmn
. . . autinopoli mperator
Synodi: Nicæna l. Sharren decreta Imperat „ oadaſun
1. & Chalcedonenfit. elac e de ) Ge eee ie
ign, .
Juſtinianua, r

in imperio
tanquam divinas alnit. v. Novell. 133. mohuzcor
Romano obſervare j ä Poter e
i Oecumenicæ
ill⸗ Synodi Oe Impera-
nimvero, ſi illæ ⸗ c eſt mpe ðð
cendan gerr edicto Auguſtorum Code audiunt.) iim
qvi Vomini rie 6:as akvne L ann un
torum, qvi l plures numerentur je. emottn
r; oportet, nox ällcle
elebraniur: mlal egatæz. Nam ut mor⸗ indixe- bt,hion
,. 8 5 .
nue, Imperatores præter iſtas, adhuc a et h

bri ſint minores ab ipt Mlzets .
runt, quæ licet cele ritate ſint mr 2 tamen 4 it brin

„

osnulla

INod.

MN

gol nce
n

Petil

lcein
bocolte

clehe il.
i

11 n D

anni nl

A
4 us

N
ein

Lateranenſia, duo Lugdunenſia, uanaum Viennen.

2 .

„

OscuNENICIS. 285

tamen convocatæ ſunt. Si autem Oecumenica dici

velis concilia, a perſonls, en 7c ciksgnssne convo-

catis, dubium manet; an tale concilium unquam
fuerit in quo nullius particularis Eccleſſiæ conſen,

ſus deſiderari potuerit; ut adeo inepta ſit concilio-

rum œcumenicorum deſcriptio, quam Binius in
not. in coneil. Nic. I. Tom. 7. f. 297. adfert. Nos gua-
tuor illa «41 =So*αν propter autoritatem, dici æc:
menica poſſe, nulli dubitamus,

1

Quod dum aſſeritun, ſimul patet, hautquaquam
omnia decem illa Papzorum nota concilia, ad Sy-
nodos uni verſales referri debere: nempe quinque

ſe, anam Plorentinum, & altimum omnibus fraudi-
bus plenum Tridentinum. Nam neque legitime
coacta ſunt, neque omnes: Epiſcopi, quorum inter-
erat disdem intereſſe, convocati faerrut⸗ nec
cauſæ diſceptatæ Eccleſi aſticæ, ſed civiles, nec

modus conveniens conciliis Ghriſtianis fuit. Qva-
propter etiam autoritas illorum penes orthode- V

Xos nulla elſt.

4
E

Primum alias in Eccleſia Chriſtiana Concilin m
memoratur Actor. XV. quod Theologi ſupra lau-

dati, pro norma omnium conciliorum agnoſcunt?⸗ 2

Licet Baronius ad ann. Chriſt XXIIII. num. 17.

malit, primum concilium Matth. M.!1, iz. Marc.
JMVU lIII. 2

4 .

286 CAP. II. DE CoNcCII. Er SYNOD.

VIII, iy. Luc. X „15. à Chriſto & Apoſtolis fuiſſe

habitum; ſi tamen materiam concilii ex deſinitio-

ne ejusdem judicare debemus, apparet, nugas
eſſe, quæ Baronius fingit. Quas etiam merito cen-
ſores doctiſſimi, Caſaubonus Exercit. E. ad An-

nal. B. num. II. & Richard. Montacutius Origin. Ec-

doerunt
Il,n
ulllravi
dolur,

(Couler
lonm,

cleſ. tom. prior. part, poſt. f. 1779. ſeqq. Confutarunt.

Nobis autem hic quæſtio eſt de prima Synodo

Oecumenica. =è

J. 6.

iIla autem eſt omnium confeſſione Nicæna, co-

acta ſtudio & cura Imperatoris Conſtantini cogno-
mento Magni: qui cum primus palam & libere

religionem Chriſtianam amplexus eſlet, ultro con-

flandæ Synodi curam ſuſcepit; cum aliæ Epiſco-

porum ſtudio & precibus impetratæ legantur.

Convenerunt tuncpræſtantisſimi pietate & doctri-
na viri, ut plerique tradiderunt, treceni & oαο

decim Niceæ in Bithynia; ut Arii hæreſin, quam
ſupra deſcripſimus, publica autoritate confuta-
rent. Tempus non indicatur idem ab omnibus.
Duravit hic congreſſus non paucioribus annis
tribus. Græci conferunt hanc Synodum in ann.

Lbriſti, Cc OC1XXIII. Sic enim illi , & NinA

Deun
Cenletun
len 1 47
Macelo
&Filio
lequeb.
Percum
onah,
In ann. (
Verate
hon cor.
Pollitin
idqnod
farius
Videtur,
niucg,
U⸗ Auno

„ 2 „ — 1 S
ard dotts& αραο αναταυ. .e ee e
zeisS νααπνναααι.. Et hunc annum faciunt

DGCCXXXVI. a regno Alexandri Macedonis.

Ahhac Synodo Smbolum Micænem nomen habet.
v. quæ ſupra diximus part. I c. IX. Finito hoc con-
cilio Arianorum complices Imperatori non deſie-
DHZ rvunt

uis
e
um celed

el ile
dennino⸗
atet unnis
neriocen⸗
NKA⸗
Crinke
Ohkuncute
nSoi

Meereco⸗
g Cen⸗

Ulero col.
ilyiſo⸗
leunut.
hdhir
n Kod.

. anin

1 mih;

tbu⸗ nns

hon Wmin

ſduß
6

n

M 2
iGonde
ton

. s.
la,
. el

OECuMENICIS. l 2 8

derunt Regotium faceſſere. v. Euſeb. in vit. Conſt. 1.
III. . 22. 23. Acta hujus concilii commentario il-
luſtravit Gelaſiu⸗ Cydicenus, quem Kob. Balforerus
Seotar, culr notis Lutetiis ann. M. C. IC. edidit.
Conlter etiam tom. 7. Concil cum not. Binii & part. 2.
tom, 1 fyl. S
§. 7.

Founda S Gnodas Oecumenica numeratur & Te=

cenſetur, i imperium adminiſtrante Theodoſi⸗ 9 Priore
ſeu Magne, Conſtantinopoli habita: in qua hæreſis

Macedonii negantis S. Spiritus æqualem cum Patre

8 Filio divinitatem damnata eſt. Qui Macedonium
ſequebantur msvuarocarο6 dicti anathematibus
percuſſi ſunt. Hæc SGnedos ſecuta eſt priorem N-

cænam, annis LVI. ut Pſellus tradidit. Ita incidet

in ann. Chr. CCCLXXXIX. indicatorum COSs8s.
a ocrate tempus Eucharidæ & Evagrii tot annos

non compreh ndit: ut venire alicui in mentem
poſſit in Pſeli numeris poſitam eſſe notam 6. pro F.
id quod alibi quoque accidiſſe doctiſſimus Came-

rari deprehendit. Illud obſervatione dignum

videtur, præter decretum de S. Spiritu, canones

hujus Synodi ab Eccleſia Romana ejici. vich, Bi⸗

mi Annot. ad hanc Yuodam.

–—

N. 8.

Ternia Oecumenica Synodus eſt Epheſi e, quæ
uxta Pſellum annis XL poſt Conſtantinopolita-

nanm celebrata fuit. Sed alii an. XMV. faciunt.
Voerates indicat Coſſ. tum fiuſſe Baſſam & Antio-

chum.

N * . .

288 CAP. II. Dz COoNCII. Er SrNon.

cchum. Quod tempus i in ann. Chr. CCCCXXXII. ſe innuire
incidit. Hanc cCoëgit Teodoſius Arcadii filius, qui md. 6
Minor alias dicitur; cum Weſtorius Patriarcha
Conſtantinopoli hæreſin excitaret, negando, Ma⸗ lacia
riam Virgenem poßſe Oeowgoy dici: X⸗ 6os6⁵ (xlikumn
igitur cenſebat dicendam. Hinc crimen ſubiit ulumC
Neſtorius dogmatis, Chriſtum eſſe α„0α ar-⸗ Niaione
geν. Quod ipſe tamen diluere conatus fuit. Fiderent
Seripſit de hujus doctrina 1heophylaltas Pla- LNerdor
né hæc? Neρ 7r9 XESs or uerd turbarun
rz Auasaρα Geonορα 7αα, 8& alibi docuiſſe pheli
hunc, ait, r. S* sιααiε οα 0 e&, C 177 une Synocir⸗
eæ ric “αν α A bgoα PAe en det nu, n
α¹o Sσ*να Ta&NHτhhsv aun T0r so. Qui- num
bus hoc dicitur, & Cbriftum Deum eſſe tum demnm ino leg⸗
Ffalbzam eum reſarrexiſſet a morie: & non aſſamipſiſe naimd
FPilium DEI carnem in utero virginis, ſed natum in
hominem tantum poſten habuiſſe accedentem ſibi Cnal 8
Daeum. Nempe non poterat ille myſerium ad- mnr.
mirandæ awosεο divinz & humanz naturz in
una hy poſtaſi lapprehendere cœca ratione. Qua-
re in hanc hæreſin lapfus etiam communica- Lon
tionem 1huανα.νrr„τ utriusquè naturæ in Chriſto ninenſe,
negavit: ſcilicet r ραα+ sent “ ς αNXhα. re D
Oνα A*τbb. reS,a: & Avridec v ri ard ninan fi
1T1 õ Damaſcenus loquitur. æ atre⸗

—

Atque hinc colle gerunt Patres, Neſtorium, CCNN
2 9‿αα „ 31 nτπ) 78 ,„ RuS* 30 62 orαwa ens, D
IWIsαh. i. e. per illa duo, (naturas ſcil. non iſtong
hypoſtatice unitas) duas berſonas = G ete W

—

Nob.

OzcUVMENITCIS. 2⁸³9
I. tee innuere, vid. Theodori Presbyteri kaithi Pre.
ifüg parat. & MWMeditat. de incurnat, Chriſti Atz. Concil.
krk Wie Gelaſii Oviceni addit. p. 233. Accedente per-
GrAe icacia ipſe damnatus & in exilium acdtus eſt.
NNn CQrzterum conveniſle in hac Synodo perhibetur,
innmm Patres CC. cum autem OGrilli Alexandriæ Epilco-
. piattiones, nimis feſtinatæ & quaſi præcipitatæ
ns n vigerentur; non expectati Epiſcopi, inter quos
le N. SE& Theodoretus memoratur, nonnihil adverſando
Ne turbarunt. Confirmata tamen fuerunt omnia
thall. Epheſi geſta mox Conſtantinopoli, manſitque
AHE Synodi rata ac firma autoritas. Johanner Antio-
„ende chenus, reciprocis anathematiſmis in Orillam &£
„ E Aemnenem, concilio itidem Epheſi habito egit?
Dno in quo legati orthodoxi ita verberibus excepti,
ſemſi ut etiam in diſcrimen vitæ adducéti fuerint. Ideæ
Am etiame Aypsgeao“ iſtud dictum eſt. vid. tom. 1.
um Concil. part. 2, nabi fol. 223 ſeqq. acta fuſe ſatis enar-·
Nenund. rantur. “
Nee n .
unm Quarta numero Gnodus Oecnmenica eſt Chak
ulin eedonenſis, ſeu Chalchedonenſir, à Marciano Augu-
D ſto coacta Chalcedone: ubi doctrina BEutychis exa-
uu minata fuit, cum conveniſlent in æde S. Ephe-
im miæz Patres, quemadmodum quidam perhibent
run DCCCXXX. Eutyches autem, qui Dioſcoro fa-

Hee . vens, metu anathematiſmorum Cyrilli, duas in
m Chriſto naturas poſt unionem non ſecundumscri-
e pturas diſtinctas, ſed confuſas docuit; aαa‿Mοναα

290 CAbP. II. DE GoNCIL. ETrSYNOD.

— —

inquiebat, eX ο O sρuοαεαο τα νν
7 ⁶ρ 7τ οο Asrα εr— Suαν. αιαανOαααα
νοανναυ. Idem Eutyches negabat, corpus Chriſti
noſtris corporibus fuiſſe par aut ſimile, i, e. αασ⁰
mov. Incidit in annnum Chriſti CCCCLVIII. &
paulo antecedens Romæ cladem captæ à Genſerico
Vandalorumrege. Itaque Camerarius ponit hanc
Synodum poſt tertiam, annis XXV. cum Pſellus
exponat XXX. vid. tom. II. Concil. part. I. cum not.
Binii, ubi fol. 6. Epiſcopus Romanus Lee in Epiſt.
ad Flavianum Archiepiſ. Conſtantinopol. fatetur,
curam religionis à Cæſare Ygisaααααιατια ſibi fu⸗
iſſe commiſſam.

§. 10.
Quinta Ghodus E à'quibusdam orthodoxis
numeratur) Oecamenica, eſt Conſtantinopoli habi-
ta, quæ nominatur inde Conſtantinopolitana II. In
hac diſputatum fuit de Chriſti corpore; fuiſſetne
hoc O&αaY οαν1. e. quod lædi interireque poßet; an
ommis afflictionis & corruptionis expers,i. e. Oræ-
pTo". Quæ ſententia cum à quibusdam aſſerere-
tur, habuiſſe fertur approbatorem una cum Con-
juge ſua, ipſum Auguſtum. Hæc W.tam. eſt ſecuta an-
nis CCII. incidens in annum Chriſti DCLX. Con-

Venere tunc Patres CLXV. & damnata eſt doctrina
Aphthariocitarum, & comprobata autoritas Chal-

cedonenſis concilii, de quo adhuc aliqui ambigue
loquerentur. Rejectæ etiam Eccleſiaque extermi-

natæ ſunt Origenis & Didymi abſurdæ allegoriæ;
II-

inprimi⸗
ſententi⸗
Gendum
Hujus co
Katuerun
c omp

Gexta
ltemum
hiniano
toris, loc
Colyemn:

Cnſannzi

lelinini )
üleir e
6peſer,
Anadver
in gwie
tur, ſe
lnntem
kea Eur 4

XO.

er in
in
uCli
ie us⸗
N
elereo
puitkun
un Ml
t⸗
0) kren,
itr⸗

gtinhi⸗
tdl I
4 n
etole
ere⸗

4
m r

OEcCuIMENICGIS. 291

—

inprimis labefa ſtantes reſurrectionis mortuorum
ſententiam. Si Bedæ libr. de ſex ætatibus MWundi cre-
dendum eſt, Synodus Aquilegiæ coacta fuit, qua
hujus concilii decreta rejicienda nonnulli Patres
ſtatuerunt. Adeoque Patet, autoritatem ejus non
fuiſſe parem illis prioribus IV. concil. quæ æcρ;=
nmica omnium conſenſu dicuntur.

H. II.
dxta Gnodus Oecum. Conſtantinopolitana II.
iterum à loco nominatur, tenente imperium Ju-
iniano Minore. Convenere tum in Palatio Impera-
toris, Ioco cui nomen Trullus, multi Patres & ab-
ſolverunt inchoatas jam diſputationes tempore
Conſtantini cognomento Pogonati: qui pater fuit
Juſtiniani Minoris cognomento gοταaο quæ in
Trulleis canonibus „Sexta Oecumenica Synodus
appellatur, ut utramque una numero hoc indicari
animadvertatur. Occaſio fuit doctrins Monorbhele-
teram, qui duas quidem in Chriſto naturas confite-
bantur, ſed ular S6 “νσπ αsνονννuι⸗⸗ nünam vo-
luntatem efficacitatem ſtatuebant. Quo pacto
reipſa Eutychis & Dioſcori deliria nominibus diver-
ſis aſſerebantur. Hæc Synodus com putante Came-
ario, Vtam ſequitur annis CXXX. Quod tempus
erit finitæ diſputationis in Trull imperante Juſti-
niano cœptæ. Nam inceptæ illius à Conſtantino

tempus anticipabit annos circiter VIII. quod bre-

vius tamen facit Gratiani narratio. Maronitæ de-
creta iſtius concilii amplecti noluerunt, ſed Mono-
T 2 theletis

CaAb. II. DECoOoNCIL. Er SYNOb.

theletis adſtipulati ſunt, usqueè ad unionem cum ſe.
de Romana, quæ ſub Clemente IIX. tacta eſt. De

292

alio concilio huic oppoſito ſub Philippico habita,

vid. Binii not, ad hoc concile
⸗ . .
Septima Gnodu (minus recte dicta) æam. àlo-
Co Nicæna II. appellatur. Nam lrene cum FilioCon-
Ntantino Imperium tenen

—

ritus ”. & cultu ſeu veneratione imaginum, quæ decre-
tia fuit. Incidit in ann. Chriſti DCEXC. quæ ſancit
alias etiam quasdam usgiαα νονν confirmans
cçanones expoſitos Ancyræ Neccæſariæ, Gangris,
Antiochieæ in Gria, Laodiceæ in Phrygia, Sardicæ,
Caribagini: item 5õl ward rr S
l „ Dev. Pſekus refert hanc
S inter Oecumenicas. Carolus M. Impe-

ultimam¹
rfator occidentis oppoſita Francofurtana Syno-

do eandem rejecit. vid. Capitular. Caroli M. apud

Goldaſtum tom. 1. de M, S. K. J. Ex quo liquet, cur

illa Synodus in Eccleſia pro æcumeniea haberi
haut poſſit.
polt Septimam hant Synodum aliqui osavam
ponunt & Cenſtantinopolitaham IW. appellant, quæ
tempore Baſelii Imperatoris an. Ch. DCCCCLXX.
autore Adriano II. Pontifce Romano habita fuit?
in qua Photius Patriarehe damnatus, & reſtitutus
Iagnatius fuit. Verum cum hæc Synodus non au-

te, Nicææ convenere Pa-
tres CCCL. diſputatum eſt in illa de proceſſione Spi- .

v

ritztel
Rationen
utetit
llsſeué
cquodue
ppellant

Cun
lo poe
(CCCX

odina

nſyui

eranher⸗
icen ⸗
ur Norin

1

Nos cn
Nroger 6

Pllcim

ebres,
ar

in ise

cate

—

encund.

ctel. De.

olebitz,

n.10
uEio.
Ferere

ſinehe

Ge.
uC

Grſiei PD
Oonrmans

Grake;

Nn e

Ge M.
MIe.

—

—

toritate Cæſaris, nec de hæreſi aliqua, ſed ob affe-

Rationem dominationisPontificis Romani inſtitu-

ta fuerit, perperam à Theodoro Balſamone, univer-

ſalis ſeu Gecumenica appellatur. Ipſi Græci illam
quoque rejecerunt, Eſeudo- Gnodum Phetiananm

appellantes.

7. Camerarius inter æcumenicas Synodos ultimo

loco ponit Conſtantienſem, quæ ann. Chriſti M.

CGCCEXIV. Conſtantiæ in Germania ab Impera-
tore Sigismunda, Caroli IV. filio coacta legitur; ut
doctrina Wiclefi, Jobannis Haaji & Hierenymi Pra-
genſir, qui doctrinæ & monarchiæ Papali contradi.

xerant, examinaretur. Verum quam inique actum
ſit cum laudatis viris, quam impia etiam dogmata
ibidem ſtabilita fuerint, Acta teſtantur publica;,
quæ Norimbergæ excuſa fuerunt.

Nos cum recepta Theologorum doctrina, E.
Snodos Oecumenicas omnium confeſſione tales
aghoſcimus; reliquas modo recenſitas non ita

celebres, aut paris autoritatis ĩn Eecleſia eſſe ſcien-

tes. Quia partim controverfiæ in iis diſcepta-

teæ non par momentum cum illis prioribus ha-

bent, partim non ita multi docti & orthodoxi vi⸗-

ri in iis convenerunt; licet ab Imperatoribus con-
vocatæ fuerint. Cætera vero Pontificiorum ſex
concilia, hautquaquam pro Oecumenicis a.
S TIT 2 gnof

COCOlnsscuHEICIS

CA D. II. De CoxNcIL. Er SzNoD.
294 àA P.

ro 1 5 8 sr
&½ i poſſunt, certe ατσπ☛ 7ονσ αHααια 7 5
3
Snoſei P

Ac vα☛ Jr. ev à ρα α

16. jus 4 .
octrinam
De Tridentino eAuh auſus doe inan
ii tur
ificii ſequuntur, gencllint ſuprs
hodie Ponti rn etee Auec
editunn ilium à
non⸗ 0 Kcnegieni aut generale conc
e
non eſſe

ificiis multa in eo im-
ſt., quod ab ipfis Lontincdizmu l SGelie
dicbat ſ vid. P. &waviue . tarem publſicam
a imt. vid. iber i
proba diebantur, li imi querenti-
m audit . TII que
voces paſſi 1 Concilium opp cle-
. eccle
er Tridentinum imo libros precum c
Pper lib. os. imo itos, ibidem
. an lib. 1: 1408
m⸗ V. unentg iteil concilii . Kanfer ad an-
icart j 1602.
enrn vetitum fuit ann. 160 endus lib. 1. p. m.
intro it. Hiſtor. Thuani. Gram Cardinalem Pero-
num G . 7. D f iſſe inter . in
72. ſcribiĩt: diſp rat ac Sdavarenum: , ipſe di-
. 2r 0 4 — . kanum!?
Gud. H concilium tarmtr hanc legem:
it, nihil vetare admit iæ libertat
cit, nihil v . um Corons reg onum
3 ndicio Jur m C* xempion ,
. itesne privilegiorum, 6Geloran vſe cok.
e S aut Sõ erela o. Metee:
1ue ĩ notabilis eſt qu 7, ui quodl
i notabi Ae⸗ ulis, ut 4
7elir Ge ieniennte, nia tee⸗ mretuicnti
Voiten “ cogen Baſileenſi n t, 7uod M
uerebatte in conciliis id anze Neogorew, e⸗
ee at, e halice „t quæ ſola Epi umero nar
vocem :
& ipſi ſoli voce

—

oner ali
Hirejuce
Her et i
Ahikuit,
ſune (vt
Laruiu di
le Calce
Cadencdo)
ßen
llem 2.
Mravgs
lMoruf
Huhnauto
Doterit:.
Nenſisin E,
Proteltztion
Suehexfer
ce ſt (Oy
lahent,
ſocari don
. . 25
4 ial. F.l
iun Statn

uqumte

gunlhemnn
Ut den
E. Heige
Gitan
voli Il⸗

.

4

, R

odnnern
un
uc aen
Mrituni
addete
neoin⸗

lhlam

Cetti⸗

m eecle⸗
ibiten
tad ar⸗
h. k Nr

geliemei
N1 N
nockegn
cunst
nginunn

1 1 ict

. Hencch .

1 6 .

,Ke
mel

G.

=

OECUMENICIISRZ. 295*

tiones alias æquet aut ſuperet, ſicut ſeripſii L. 1. de ge-
ſtis ejni Concilii Eneas Glvius nondum Pius. NB.

Hec eſt ila HELEN A, quæ nuper TRIDENTII.
obtinuit, Comm. in Ep. ad Tit. Oper fol. 473. Et

ſane (ut jam nihil de Litularibus iſtis Epiſeopornm
Larvis dicam, vid. Dudithii Epiſt. ad Maximil.i II.
de Calice Laicis & conjugio Sacerdotibus con-
cedendo,.) Tridentino Concilio intererant Præz‚la-:
ti Hiſpani tum 31. Galli, 26. Genmani z. Laſitani 3.
Foloni 2. Ungari 2. Anglus I. Flondri z. Croatus 1.

Moravus 1. Ilörici 3. qui umiverſim faciunt 83.

haialorum vero erant 187. Quanta igitur ſit concilii

hujus autoritas, quivis non obeſæ naris judicare
poterit. Innocentius Gentilettus, JCtus Delphio-

nenſis in Exam. Concil. Tident. l. E adducit varias
proteſtationes contra ilud prolatas. Angliæ quo.
que Rex ſcripto concilium rejecit; quod a Pontifi-

genben ce ſit corwocatum, cujus ille rei poteſtatem non

habeat;, de Cæſaris atque Regum autoritate con-

vocari ſolita eſſe concilia. vid: Hortlederi-Tom. 1.

lib. 1. c. 25. 29. 30. nec non Goldaſti Politica Im-
perial. fataoo. & 1I266. ubi adducuntur Proteſtan-
tium Statuum in Germania Rationes, cur illud ceu
iniquum rejecerunt. Dogmatum falſitatem ma-
gnus Chemnitius, in Examine ſupra laudato dete-
xit. Quem ſecutus eſtex Reformatis Jubann. Hein-

rvir. Heideggerus, quĩ Anatomen H'ſtorico- Theo-
lagicam Tiguri non ita pridem edidit. vide etiam
Caroli Molinei conſilium ſuper facto Concilii ni-

T 4

* . 4 7
— X N

4

296 Car. III D Swop. PAäric. Er Corro.

—

Ninnni, quod D. Scherzerw Tom. 1. Biblioth. Pon- „Cn

tificiæ ſuæ inferuit. ojc /
UDW CA, III. ite
SVYNODIS P ARTICULARIBUS inianin
ET COLLOCVIIS RELIGIONIS CAUl. (qguſue
“ SA HABITIII8949. publi
e
§8S. 1I.
Rdo nos ducit ad Gasdos particularer, qux
& Wationales dicuntur, ac à qvovis principe ninu⸗

aut imperantibus in ſua civitate indici pos- J 0,
funt; vel, ſi ab Epiſcopis aut Metropolitanis le- Ceculn
guntur convocata Concilia, id conſenſu & autori- Mhetin
tate ſummi Magiſtratus factum efſe cenſendum Adomni
eſt. Talia autem permulta in Conciliorum tomis WDl
reperiuntur, quæ heic recenſere nimis prolixum Litpettr
foret; ut ſunt Nomana, Antioehenſia, Gallicang, ltr, C
Joletana, Braccærenſia, Africana, ſeu Cearihaginen- aiien
ſa; item à Rege Francorum indicta Aarelianenſo, Iag ſaig
Avernenſe, Pariſienſe, & ſimilia. v. Concil. tow. Il.

es, keyoe⸗
part. 2. lom. IUIIl. part, 1. ſebk. poſter. tom. III. pari. 2. i ge
tom. W. part. prior. & ö poſter. enm not. Severini Bi- uneſenm
nvii. Snm mam Conciliorum emnium more Pontifi- (mii do
ciis uſitato, exhibet Franc. Pongus Cariolano: vehk kaiienar⸗
qui brevior eſt, Bartholom. Caranza, cujus dum- ümumfin
mam concil. Franc. Glvius additionibus auxit. In edi 1
crxompendio præcipua etiam recitat Dav. Chytreus ene

tnn RTIGIONIS CAusA HanirIs. 297
bloch r in icaraheg. Concilierum, Onomaſtico ipſius Theo-
logico ſigiansie. = l
§. 2.

Nos potius recenſebimus Gnodos & Callguia,
quæ à tempore Reformationis, partim Auguſtanz
Confeſſioni addicti, partim Pontificii, partm Cal-
ANINSS viniani religionis cauſa habuerunt. Quorum ali-
. quua fuere Plennia, alia minus sſolennia; in illis plu⸗
1 res publica autoritate convocati ſunt rologaentes:
in his Pauciores convenerunt.

, I §F. 3.
iui Primum Auguſtæ Vindelicorum ann. 1518.
iain⸗ d. 23. Octobr. habitum eſt inter Lurherum &
iſn Cardinalem Cajetanum. Nam Maximilianus I.
Raek. Imperator Lutherum, inſtinctu Papæ Leonis X.
Cufnin ad comitia, quæ tum temporis celebrabantur,
lrom m vocaverat. Hic bonitate cauſæ ſuæ fiſus 60 venit,
Gsim & impetrata publica fide cautionis à Cæſare in-
Nmt dultæ, C ajetanum acceſſit. Qui ipſum humaniter
Cnbln excipiens duo propoſuit juſſu Pontificis, prinumnm
A ℳ ut ad ſanitatem rediret, & quos divulgalſet erro⸗-
Gnlinl res, revocaret: ſterem, ut ab ejusmodi ſeri.
„ Uim. ptis, quæ tranquillitatem Eccleſiæ perturbarent,
„Oemn A inpoſterum abſtineret. Lutherus, cum ſe nullius
e erroris conſcium eſſe reſpondilſet, petit demon-
ſtrari errores objectos. Ibi Cajetanus indulgen-
“ tiarum vim & Pontificiis R. dignitatem prædicare
ccpit. LutherusS. Scripturæ autoritatem urget,
ℳ camdue Papæ autoritati prætert. Contra hanc
en, B T 5„ Caje-

8 CAp. III. DE SvNOD. PARTIC. Er CorLOC.
29 . III.

— ke.
i nihi oteſt, minis Lut
bi nihil reponere p futhe⸗
ahterrere inſtituit. At Lutherus ad ponufteen
melius doctum, & tandem ad publicum co
rovocavit.
P .

lio, Li iſputatio
Anno ſequenti, menſe Julio, Tigſigdithutene
inter Andr. Carolſtadium (nondum roe deo⸗
inter 8& Johb. Eccium, Ingolſtadien en eo⸗
ſep iictun habita eſt. Carolſta dun eo⸗
okaen. eſt Lutherus, qui ſalvo anhe *
Principe impetrato, cum Eccio niten
gio bia, de purgatorio, indulgentiis, p ee
Uie, Gace goa poteſtate dilait. inie de
ii pla pro ie 4. n anneiiunen
ripen draile ce unicatione & Proſcri-
tione . .

PI. eſt. & D. Pfeifferi Lipſiam.
§. §

J 4* ii J. Papa
Poſtquam ann. 1520. d. 15. „R õ D
tenni bulla edita, Lutherum 0 8 4 ius ad
Wienn angelica excommunicaſſet; 1P Huno ſe-
e lum v Imperatorem literis datis⸗ ee⸗
carnti d comitia Wormatienſia a Cæ a iscom
ad s. Aprilis, diſvadentibus licet amick s
Parit, & coram ipſo & Bnpar znia reſponclit.
Boctrina fidei magna animi con an tinr, d. 8.
Verum Ceæſar, ut Pontificiis gratific

Maji Lutherum proſcribit, quem Ele dert.

—

lericusi
hominibe
herecet
fiWitte
le ſtatua
Uneret,
atam 4

Luther
perſtitio⸗
10 lbru,
Hon Caro
Næx h⸗
temconk
liocol
larciler

Lodem
bedrumk

(anos

oqui un.
uumelt.

Anno
Collocnin
Us, Ba4
lontifci
1 Hel Ve
Meſenti⸗

no

—

neluure.

otißcen
cCteltuun

htore c⸗
ſen The⸗

Edun .

uteor.

zutfuh

Niti

hnſ.
ftunnt

oLMNA

Atninn
N Unns
is,

C n
cco

eht,
i un
clend

4 . .

in d
kero .

e

dericus in arcem Wartburg. clam, (octo tantum
hominibus ejus rei conſciis) deduci juſſit. Obi cum
per decem menſes delituiſſet, ann. I522. d. 6. Mr-
tii Wittebergam rediit, Carolſtadio perſvaſurus,
ne ſtatuas & imagines templi ejiceret & furere de-
dlpneit

ſineret. De proſeriptione Lutheri v. Erauchii lau-
datam diſſertat. n. 9. p. m. 165. ſeqyj.

F. 6.

Lutherus, qui poſtea ann. I523. ritus Miſſæ ſu-
perſtitioſos reformaverat, & ann. 1424. Eraſmo
acd libram de viribus liberi arbitrii reſponderat, nec

non Carolſtadium primum, verba inſtitutionis S.
cœnæ cum Zwinglio & Oecolampadie perverten-

tem confutaſſet, Jenæ d. 22. Auguſti cum Carol-
ſtadio collocutus de Euchariſtia publice explican-
da paciſcitur. MU

§6. .

Eodem anno Ligurinum, inter Zwinglium &

Fabrum Pontificium, & Groningæ inter Domini-

canos atque Sacerdotes Eccleſiæ D. Martini, col-
loquium de Religionis Pontificiæ erroribus habi-

tum eſt. .

4

Anno 1526. duodecim Helvetiorum pagi
colloquium ſuper controverſis religionis capiti-

bus, Badenæ inſtituebant. Venerant eo præcipui
Pontificiorum Theologi, Faber, Eccins, UMurnerus;

ex Helvetiis Oecolampadius aderat, qui & contra

præſentiam realem corporis & ſangvinis Chriſti
& con-

1

RHILIGIONIS CAus/. HABIIIS 299

.

ſervaſſent, religione, omnes permanerent, & con-
Miced

Annal. Evang.

pe Celloquio ni Comitiis Auguſianis ann. 30

1

300 CAP. III. DE SvNOD. Panrc. Er Cortoc.

ultitute

& contra Transſabſtantiationem, invocationem San-

Roram, purgatorium & imagines diſputabat. De-

cretum ibi factum eſt, ut in ea, quam hucusque

cilii ſequerentur autoritatem, neque novum do-
gma ullum ſuos intra fines admitterent. Eodem

anno Homburgi inter Fanc. Lambertum & Crato-
nem; atque ex Pontificiis Nicol. Herbornenſem de
Religione actum eſt.

Anno 27. Upſaliæ in Svecia inter Olaum M. „ eelen

GSGallum de Religione Pontifieia abroganda diſpu-
tatum eſt. Olaus illum acriter defendit: Rex au-

”M

„„

Pra actu
lnpact
XZwin
diain⸗
rant e
cumI
taria C.

ſeiſaet

tem Guſtavus poſt concilium Oerebröenſe conci-
oenatores Evangelii a ſe auditos ſingulis cathedra-

libus Rccleſiis & earum Epiſcopis commendavit.

V. Loccenii Hiſt. Suecic. lib. V. p. m. 246. ſe4

§. IO.

Anno 29. Philippus Landgrafius Haſſiæ Mar-
burgi convocavit Theologos; ut de &. cœna con-
cordiam inirent. Ex una parte aderan
74, Melanchthon, Juſtus Jonas, Johannes Bren-
ius, Andr. Oſiander & Agricola: ex altera par- uo

te Oecolampadius, Zwinglius, Bucerus & Hedio.

Sed utraque parte in ſententia ſua perfſiſtente,

Concordiæ ſpes fuit fruſtra. v. SReidan, & Sultei,

1 Luthe-

Annd

tes, Went

(isſ
Iunn 4,
Inconcil
titcios⸗

ſprununt
Aalltran⸗

. in gui

Uum & an
Eng

n

tenn NM.

da. De-

noieele

1 A⸗
Ged

„oen
76.

on1
n⸗ . l⸗
Rei.

cobel⸗ 2

carbectt.

reauit.
tes, menſe Februario Saalcaldiz conveneruntad-

k

Me 1.

1tnst

vnt
hunnt⸗ l

T

. 1.

RLICGIONIS CAusA HABITIS. 301
inſiituto, ubi Confeſſio Proteſtantium exhibita, fu-
pra actum eſt. Anno ſequenti Ulmæ inter Oece-

lampadium & Georg. Oswaldum, denuo de & cα
& Zwinglianis controverſiis actum eſt. Anno36.

Witteberge i inter Lutherum & Bucerum concor-

dia in articulo de S. cœna denuo tentata eſt. Vene-
rant eo Wolfgangus Capito,., Martinus Buceru,
Volfgangus Wuſculus & alii Theologi, cupientes
cum Luthero & cæteris Theologis i in re ſacramen-

taria concordiam inire. Quæ tamen cum ex par-

te Helvetiorum male fida fuerint, pau lo poſt re-
ſciſſa eſt, vide, quæ ſupra Part. 1 annotavimus.

§. 12.
Anno 37. cum dies Concilii inſtaret, Proteſtan.
ductis ſecum Theologis, quos ſupra deſcripſimus.
Tum Articuli à Luthero fuerunt conſcripti, qui

in concilio eſſent exhibendi. Hos a loco SWnaltal-
dicos appellant. Anno 41. Wormatiæ inter Pon-

tificios, & Proteſtantes colloquium inſtitutum eſt:
In quo collocutores Philſippus Melanchihen G&

Joh. Eccius, de peccçato originis per dies tres di-

ſputarunt. Quod ipſe Cæſar abrupit & Ratisbo.

nam transtulit: Ubi etiam Julius Pflaug, Grepperne
& Bucerus comparuerunt. Cæſar librum obtu-

li, qui conciliationem dogmatum controverſo-
rum & quidem præcipuorum continebat. Verum
falſitas 8& veritas combinari non potuerunt: igi⸗

i IX

tur res illa ad concilium futurum denuè reje-

4
4 2

