Neue Et poſteàa: illam terram Propheta dicit ado-

GIHE randam, quam Dominus JEſus in carnis aſſum-
kanmin , tione ſuſcepit. Itaque per ſeabellum terra in-
d telligitur, PER TERRAM autem CARO
o Chriſti, quam hodie quoque in myſteriis ado-
. nns rimus, & quam Apoſtoli in Domino IEst, ut
ffupra diximus, adorârunt. .
Cut: Dr? Auguſtinus de verbis Domini Sermone 58. Tom. io..
egin . Si Chriſtus non eſt natura DEUS, ſed creatu- 217.
Gatet ra, nec colendus eſt, nec ut Deus adorandus:

unte du Sed illi ad hæc replieabunt & dicent: Quid
Gnten igitur eſt, quòd CARNEMejus, quam creatu-
en ram eſſe non negas, ſimul cum DIVINITA-
— kran TE adoras, & ei non minus quàm Deitati de-
omnu i ſervis? HW .
kon Tom. §S.

Idem in Pſal. 98. Adorate ſcabellum pedum
min. . cjus. Scabellum eſt terra, & Chriſtus ſuſcepit F. I03.
Sue, tetram de terra, quia caro de terra eſt, & de car-
7 nnits , ne Mariæ carnem accepit. Et quia in ipſa car-
ine ne hic ambulavit, & ipſam carnem manducan-
bin dam nobis ad ſalutem dedit. Nemo autem
inni CARNEM illam manducat, niſi prius ADO-
elun, O RAVERIT. Inventum ergoò eſt, quomodo

1

ne adoretur tale ſcabellum pedum Domini, utt
NUn , D
dert rle. non ſoluùm non peccemus adorando, ſed pee-
e cemus non adorando. J

1 ⸗ Chryſoſtomus ad Hebr. 2. RKæl vde bvreæs-
vncghe Hhh -5 Yc

5é6 III. Dr Ma Dv C. Stcuxö Hu Nir.

.,LR
ESSl NA

4

a α Jαν⁄ρα,τεN ασςν„‿Nen , e
* — 7 5 — X — „„
M*νHαρνα νυdœ5d²8w α αοαρπαννποαο vr we
. 2 2 ⸗. 2— eA.
SWιονRHαιαα αασαιανν α ο8 ñ c9 ſaall

1* ροαωιοτιdιsä οιHαe *ν e A.Aͤ
4. Magnum, admirabile & ſtupore ple-
num eſt, CARNEM noſtram ſurſum ſedere &
adorari ab Angelis & Archangelis. Hoc ſæpé L
mente verſans ecſtaſin patior, & c. Id. I. Cor. 10.
Trο rοναι ααε Aa‿απααοναρ ca* „Seναα11uv,

jacens, Magi venerati ſunt, &c. & à longé ve-

nieltes cum timore & tremore multo adora-

verat. Idem apud Leonem Epiſt. 95. Cogno-
ſca nus, quæ natura ſit, cui Pater dixit: Eſto
meæ particeps ſedis, Illa natura eſt, cui dictum
eſt: Terra es, & in terram ibis. ”YMUMG
Theophylact. ex Chryſoſt. in caput Matth.
28. 6α 6 &ανC%o r=n Oνισν οαν 1aνα.NNϑ
ρ oαℳναα rα eν Xα õ
Sνο „⅛νuαπτv. . —Y7YX„οον .νυNυEh,
2Sroρ S&‿,r 6àαο ιNdNN⸗ *SSoia en s6&;
. K! Yas 2bανα oπ debο vvy
& Rois Eοα*νε Tαατιοαο.

Qia HIIMANA NATIRA prins con

demnat, nunc verè juncta Deo Verbo perſo-

„

naliter, ſedet in cœlo, & ab Angelis adoratur,;
meritòô dicit: Data eſt mihi omnis poteſtas
in cœlo & in terra. Etenim humana natura

prius ſerviebat, nunc in Chriſto omnibus im-

4

(NMMNN
—
lemin;, (

AreN.

riluscer

Nid,Arodnon
I MTIN

liine Müjelte
7 NANA , . 2X 00
P &. 1 07νεααανι αοονι τNN NMροο
4 - 7 —8 34 .
re& Auετα os .& rT6αα αοααπ⅓ rοσιναυ⁰αιν,;

1. GOr. 10. Hoc CORPUS Chriſti in præſepi

Ipobtetei,
Enlamni,
bil
kln eit:

rntridure

heodor’
„Iheodoret⸗

ehe

scuxd Hetn Com. Lo IN Assrk PATR. 8 7
— .

iiu iun Tlem in 3. Cap. Tohan. 10 Arα ze Raxsr
A eraniit 5 77 er,, 78 vis zαατνα *α AνN☛τον. Pater
A e onia dedit in manum Fili lusta HIMANI-.
67 i TATEM.
ſatlif Cyrillus de incarnatione cap. II. Verbum Ton.4. p.
temfuinte in id, quod non erat, ſe immiſit, ut & HOMI- 241.
chnee R NIS NATURA id, quod non erat, fieret,
indel divinæ Majeſtatis dignitatibus per adunitio-
ν nem fulgens quæ ſublevata magis eſt ultra
it naturam, quàm dejecit infra naturam inver-
eckim tibilem DEUM.
. Ppheſinum Concilium Canone u. Si quis Sypg
S “ non confitetur, CARNEM Domini eſſe vivifi- Tom. 4 .
n cam, proptereà, quòd propria facta eſt Verbi, 140.
quod' omnia vivificat, Anathema ſit.
Lit Cyrillus in Explicatione illius Anathe-
matiſmi dicit: Neſtorium noluiſſe vivifica-
tioneim tribuere CARNI Chriſti, ſed ſententi-
as Joh. 6. expoſuiſſe de ſola Divinitate.
Theodoretus dialogo? 2: 49]) ri ir de eSiaon
7αN*αρTr αα r* 2vgi) 29 ræ&
N TrAOπσασ 7oοσννραταα α roοορ dy &
NN& SEαuιιιο ν 1 e&εοτνι Trς O⅜υ⅞⅜n/ M
Haoc eſt: illud corpus & tesſione ad dexte-
GNN“ ram Dei dignum habitum eſt, & ab omni crea-
tura adoratur, quia corpus appellatur natura
Domini.
Idem Pſal. 8. Hujusmodihonorem à Deo,
univerſitatis, ſcilicet, imperium humana in
OChriſto natura accepit.

Mid. pag.
140.

Leo

858 II. DEMA. Div. CH. Src. Hunt. NATr. Lopon
. r—
Pol. 94. Leo Epifſtola II. Aſſumti non aſſumentis mmn ni he

provecétio eſt, quòd Deus illum exaltavit, & tsſe
4
Honavitillinomen, quod eſt ſuper omneno- e
uſinhurn
men, ut in nomine ] ES U omne genu flecta- N
tur, & omnis lingva confiteatur, ued Do- c Gen
KAl, ided

minns ſt IESUs CHRISTUS in giore Dei
Patris. 4 beuum for⸗
“ 44

Damalcenus lb. 3. cap. 1. HSö42 dorg Prtines
( Xas 5) 86αιιοαο— Te αααα r, &. M
H 8& Aubοτ aατα eNα Xαονπνο**I Se- IId erdi
T0, 9 ori 1 ooin 244 AdiaEαiατrαευυ rt r Ur
Eerve, 42Oocir 8 rayrodν⅜α , g d⸗ ISPON
18 Ses *⅛u, ιπ sKaταταπ Obαι Paroklun non u
ντοαd⸗r v⁵ο. ucdn po
Divina Chriſti voluntas crat xterna & iilt,
omnipotens, &c. HIUMANA verô ejus volun- 4 lkenlen
tas à tempore cœpit, & naturales ac innoxias elei
affectiones ſuſtinuit: Et naturaliter quidem “
non erat omnipotens, ut autem verẽé && ſecun- “ e
Jum nsturam DEI Verbi voluntas est falta, „ , nin
omnipotent est: Hoc eſt, ſicut commentator ex- B 27 *
plicat: Divina voluntas ſuapte natura habet Prkn
otentiam omnia efficiendi, quæ velit: Huma- W it
na verò Cbrifti voluntas non ſua nalura habet b- ſig,
mwießt-acem virtutem, ſed ut Deo Verbo unita. . gia rien
Idem Lap. 19. 8e α Jeornr: 1r 9 16)£ Nalſe “
gve, (zorv*hα) di& TS α 8 “““ααι 78 34 t un
RarG- 1 del Sxreνπαα Sveo'eρ, 1d: unn .
T ν E&*ναα α , Sysανα⅜⅞⅜ννο. α Jeina Te& &‿ναα 49 e l
Aαꝶ „g“ -. Pedevai PaοXνρον 6 9 4G6 dorr kan te
vg 4 TX Oαααααας gν*τ veα vegei *“ umrnn
4 “

2

—
X

— . „

l1. te. Nnee CoxMI. LoQ IN ABSTR. PATKR. 959

utintäi? Kosvs⅜² TνHνvov3WD r7 T̈ X Seòrur: 1) ,e
onertnt TSαααανGον 7 τααοdα αααοαπαä.αο
unn deer., S α ix Aaνρoοντ ν „ αςSe
Ndee „ τναο„vτνυ8μο vνααα α Oes α¹⅞Hατο.
Nome CARO operanti Deitati VERBI COMMII-
ftett NICAT, ideò quòd divinæ operationes per
SIIsfr organum corporis perficiebantur: ita SAN-
CIA EIjUS MENS etiam naturales ſuas
operationes operatur. Communicat autem
mdN & Deitati verbi operanti ac gubernanti IPSA
etas , ETIAM INTELLIGENS, COGNOSCENS
4 dAHEHET DISPONENS TOTUIM UNIVER—
. SIM, non ut hominis mens, ſed ut Deo ſe-
u Gαcundum hypoſtaſin counita & Dei mens con-
oluntes * Idem libro eodem c.21. H As Aασo„avwoοττρ ον—
Nei, i Sote“ & errααι οα 5
A nunnh H dur&ορ Pox di& Ti ρραι οℳ τιMm ) οoe
ſt SS vaαναα r9r †ooντuτπ Ta*τ†τ1⅜dτιτασ . Xατ*τοα
Or TWοσ⅞Eeα†τ† TοανXοντν Oeoοσ.νι 2 r TæS*re
Uel D TvονP*νοσν. Et in fine capitis: H
Gok Heg dà οτοττν «ννταυν ραννα αυοιι
uwern e 7 — / „ Dr 5 2 . 941 .,
cute⸗ Tacr õä
toſuſte Deon Te AvροvQo Tr&αναστ 2 e dlral. Ey vor
uchgeſtl Tap eio! TXαντ⁷αρ6. Inαονσ⁰ T ασ1αασαα 1T7⁹
e⸗ 10d Pvνερεανα 0 õ
g lnns Hlumana natura in Chriſto eſſentialiter
ℳ

7.

non poſſidet ſeu obtinet futurorum cognitio-

ANℳNH nem, ſed ut DOMINI ANIMA, propter
6 unienem ad ipſum Deum Verbum, locuple-
4 06 tata eſt cum reliquis divinis prædictionibus

9 % etiam futurorum cognitione, Et in fine ca-
,1, , DZ
0. „

ee, Pitis:

=

860 IV. MAI. DIv. Ck. IN TEMP. CoxnmM, JðZD o. .
—

pitis: Nos ergo dicimus, UINLIM CHRISTUM hr 1 Dexte
eundemque SIMLDEIIM & HOMINEM ur)
omnia ſcire: in ipſo enim omnes theſauri ſa- 11 30 ar,
pientiæ & ſcientiæ abſconditi ſuntt. leneti
Nicephorus lib. 18. cap. 36. Chriſtus à di- nmnptumi
ſeipulisi in Galilææ monte conlſpicitur, E ibi à minenper
Patre ſummam poteſtatem cœl & terræ, juxta lemde
HIIMANAM NATURAM keilieet, traclitem onmunione!

eſſe confirmat. thithe
IV. (cenz Pikin
Scripturam S& ſanctos Unes
Patres Majeſtatem illam, quam u wuntt
Chriſtus in tempore accepit, non tantûm de N
. donis creatis & qualitatibus finitis intellexiſſe, ſed de ea lus 6
gloria & Majeſtate divinitatis, quæ Dei propria eſt, ach ii reine e
quam affumpta illius natura humana in perſona lii Kung
Dei exaltata eſt, ita ut efſicaciam & operatio. cie e
nem divinæ naturæ, quæ Dei propria er beradie
eſt acceperit. aſnhan
Zas. 17. g. uohan. 17. Et nunc glorifica me t u Pater l
apud temetipſum a gloris, quam habuiapud i
te, priusquam mundus fieret. an dan
Cala. . 9. Coloſl. 2. In ipſo habitat nnte lentuio * ſcen
Deitatis cor poraliter. “W ni lo lo⸗
Pap. 28s. HMilarius de Trinitate lib. 3. Verbum caro R gtnpto
factum orabat, ut ID, W OD DE TEMVO- cein
RE ERAT, gloriam ejus alarttatis, quæ ſi ine i
tempo⸗ e eſt, acciperet. lälcckunie
Gregorius Nyſſenus, citante Gehſio . ln
1

Theodoreto dialogoz. de dicto illo⸗ Petri A- H”

e
Aor. ſdi

E k uD. Hut. NAr. DE INFIN. MaAI. 861

IN ICNIe. Tor 2. Dextera DEI exaltatus, Ec. Svr (2

ElAI NN⅞ dE, r8 Oe8) r0 éveoheτνα. ορ orα vbpe*
eis 70 3 eo8 Avuααι õl

mne Tpla dextera CINITLIM SIBI HOMINENM
onüt in propriam ſuam evexit celſitudinem ſeu ſub-

can) eCn. Ii
imitatem per unionem.
kakſaneſ R Tom. 2. p.
encnin end Idem de Anima: PEUs VERBLIM A Jo.
tAoie communione illa, quæ ſibi eſt ad CORP̈I1s
& A NIMAM, nunquam alteratur, neque par-
ticeps eſt imperfectioônis illarum, ſed TRA-

DENS EIS SUZEE PDIVINITATIS VIRTII-
IEM, manet idem, u0d. erat & ante unio-
nem.
Baſilius: ecig 759, &αρ⅜ Tes Yévrn, Pag. 231.
rivo T gτ⁰* Sv οαιαπ „ Os r; g T x Sy 74-
Dice, 8 ereHB‿τW.ααα AN err aor cas. O ⁵
xrpé T0 o Tαορορ 79 gideνα, & ααιαπ
X⁹ rαdοοοτι νnůο 1T7° dixeta dov aρ
ore ere Xαατ.ν r srdàρα α ονNR
707 avrS& 10 uST*εανα.ù .
4 Quomodo Deitas eſt in carne? ſicut i ignis
Hr in ferro, non tranſitivè, ſed communicativè.
Non enim excurrit ignis ad ferrum, ſed ma-
nens in ſuo loco communicat ſeu impertit
ferro ignito propriam ſuam facultatem (vim
4 ſeu potentiam) nec communicatione illa mi-
ele 7, nor ſit, ſed ſeipſo totum ferrum replet, quod
Cin ſcilicet unione) particeps eſt ignis.

₰ Eßpiphan. in Ancorato: urdovakedhcars α e tatzed.
SS r5 Jeormri, cie kiav αα α is

Soσ & 5. XgisS 8 5e ⅛ο ρπ ταρ.

(Idem Deus, idem Homo) CORPUs TER-

RENIIMundà cum Deitate potens efficiens, N
NAM POTENTIAM UNIVII, in unita-
tem reduxit, unus exiſtens Dominus, unus
Chriſtus, non duo, &c.

Cyrillus in ſohannem l̃b. 4. cap. 33. Non

imperité omninò vivificam carnem eſſe nega-
tis. Nam ſi ſola intelligatur , nihil prorſus
vivificare poteſt, Juippe quæ vivificante indi-

geat. Cum verô incarnationis myſterium

laudabile ſerutati fueritis, & vitam habitan-
tem in carne cognoveritis, quamvis NIHIL.

PENITUS CARO PE R SEIPSAM POS-
81T, VIVIFICAM TAMEN factam efſle cre-

detis. Nam quoniam cum vivificante Verbo

enim ad corruptibilem ſuam naturam jun-

ctum DEI VERBLIM detraxit, ſed ipſa ad me-
lioris virtutem elevata eſt. Quamvis ergé cpel
natura Carnis, ut Caro eſt, vivificare nequeat,
facit tamen hoc, quia TOTAM VERBI OPE
RATIONEM SUSCEPIT. Non enim Pau-

li aut Petri aut cæterorum, ſedi ſius vitæ cor-
P

pus, in quo Deitatis plenitudo corporaliter
habitat, facere hoc poteſt. Quas ob res caro

cæterorum omnium nihil prodeſt: CHRlISTI

autem CARO, quia in ipſaunigenitus Dei Fi-

lius habitat, ſol viviſicare Poteſt.

962 IV. MAJ. Dr. Cn. IN Tkur. Conafhidn.

Plon decrer viαια 1 ον G, 66 Xoe

Augu-

II. juria 1
Diinem, 1
uun norinus
leocoret

Uorohdhumn
kiime D

lerd
Sintute

Prircr bon

ltem Bbr,

unintan

Uimiſeenl
agien

ang,
conjuncta eſt, tota effecta eſt viviſica. Non di

Hina 1
n, an Ve
2

„WD . . –

ImeCANH IV. SEC. H. N. DEINF, MaAJ. PROn. Ex PAr. 96 3¾
Tc nf WKWl Auguiſtinus contra Felicianum Arianum cap.
A. II. Injuria iui corporis affectam non fateor S
omno)COANN. Deitatem, ſicut Majeſtate Deitatis glorifica-
tte oteckin tam novimus carnem. l
IUNIL I Theodoretus cap. de Antidhriſto? Verbum Turw. a Pag.
leminm homo factum non particularem gratiam contu- AiI.
lit alſumtæ naturæ, ſed toram plenitudinem Dei-
“ 1 tatis complacuit in ipſa habitare.
an eantniet Idem in Pſalmum 24. Simaturaafſſumta cum Jam.a. Ppegg.
pe nkee gloriæ & honoris particeps & conſors facta eſt.
arnaid Idem Ebr. I. I pſa humanitas poſt reſurrectio-
18, iNH nem, divinam gloriameſt conſecuta.
umd Damalcenus Iib. 3 cap. 7. & I5. Aννα*
nin e ( Daa uc) T*αοο αααιι. u— o*τρσααι
it“ tesad Hosi, Kirres duis, dresbit, as] ran
Tic αα ra oaααατια⁵⁰.
n n Dieivina natura preprias ſuas excellentias ²A. A
cei, ſen glor ficatiohes carni communicat ſeu im-
pertit, ipſa vero in ſe paſſionum carnis manet

Crrt, ,i expers.

Cnd .

eſn g Chriſtum, unam candemque
wente Majeſtatem divinam, aliter ut DEllM, numi-
rum ellentialiter & ut eſſentialem proprieta-
g. tem, aliter ut hominem, videlicet non eſlentia-
e liter, neque in & ſecundum ſeſe, ſed prora-
. W tione & modo unionis perſonalis
lpocel H hhabere. SS 1
uae Li i Johan,

864 v. Cu. EA Np. . Arr. ur Danb

Foh. 14, 6. Johan 14. Ego ſum vita.
Joh. 5 17. Johan. 5. Dedit ei vitam habere in Epo gi⸗
“ FILIUS HOMINIS E8SITI.
Cyrillus lib. I12. Theſauri cap. T5. Cond'-
tio & proprietas alia creaturæ, alia creatori in-
eſt, ſed N ATURA NOSTRA à Flio Dei
allumta menſuram ſuam exceſſit & in condi-
tiouem aſſumentis eam per gratiamm translata eſt.
Tum. Speg. Idem in Johannem lib. 2. cap. 144. Chri-⸗
134. ſtus cauſam ſubjecit „ quare vitam & po-
. teſtatem judicii ſibi à Patre data dixerit, dicens
(quiĩa kilius Hominis eſt) ut intelligamus, 0⸗
mnia ſibi data eſſe ut HOMINI. Ünigenitus
vero filius non vitæ particeps, ſed vita natu-
raliter eſt.
Tum.I. Pag. Idem lib. 3. cap. 37. Viwiſicat COREUS
18r. CHRIST I, quia ipſius v. tæ corpus eſt, virtutem
Verkbi incarnati retinene, & plenum Poteſtate
illius, quo univerſa ſunt & vivunt.

—

Pag. 20. Iqdem lHib. 4.- cap 14. Quoniam SalvatorisCA-

RO conjuncta eſt Verbo DEl, quod natardlter
vita eſt, effecta eſt viviſfica.
Et cap. 18. CORPIS MEU M vita replei 8

. mortalem carnem aſſlumſi, ſed quia naturaliter

vita exiſtens habito in pſa, oram ad vitam me-

7 am reformavi.
Pag. 210. Qap. 24. NATURA CARNIS pl⸗ per ſo

viitate non poteſt, nec ſola eſſe in Chriſito
ntelligitur, 7 ſed habet filium Dei ſibi conjun- “
cum ma

All

ncn gri
Urffrifcam
uitili,ut
ſendi trib
iicit ad cn

tit, necm
ollmis, ſed
Uenlbeo

nticded vi

(lien Eb. l
noniel

la Verbiyj in
I

mtin: No

atoni citine

=

hnu Arr. Urklom. HAB. PROn. Ex Pars. 865

”M Gum, ‚qui ſubſtantialiter vita eſt. Quando!: igi- S
ohärerinſii. tur vivificam Chriſtus carnem ſuam appellat,
non tita illi, ut ſibi ſive proprio ſpiritui vim vivi-
huti O ficandi attribuit. Nam per ſcipſum Spititus
ture inen vivificat, ad cujus virtutem Caro per conjun-
OSINMAUNH. ctionem conſcendit. QVOMODO autem
altkit id fiat, nec mente intelligere nec lingva dicere
geümtui poſſumus, ſed ſilentio ac firma fide id Ratipimus
1 1enI Iaem lib. 1o. cap. 13. Caro vitæ facta unige- 3E. 5or.
niti caro ed virtutem vitæ redultaeſt.
Ai Icdem Rb. II. cap. 12. Ipſa CARO CHRI- rag. WV2.
* STI non à ſe ſancta fuit, ſed conjunctione Ver-
N N pi ad Verbi virtutem quadamiuodo- reformata,
s üſalutis atque ſanctificationis cauſa eſt partici.
pantibus: Non ergo carni, ut caro eſt, o⸗

glan⸗ tn

Kekcrcs perationis divinæ virtutom, ſed naturæ Verbi at⸗ .
a tribuimus. “
teol 4 Lib. 6. Dialog. Glorifcatur a Patre „non

. lre, quia DEUs, ſed quoniam erat HOMO, quaſi
n g Propriæ paturæ fructam non habens, potenti-
andg am operandi efficaciter, divine accepit qto-
dammodo illam „per unionem & ineffabilem
4 „ 3 concurſum, qui intelligitur Dei eſſe Verbi cum
humanitate.
Idem de recta fide ad Theodofium: immiſit
alſumto corpori ſuam vitam, ipſa per unionem
Aosge diſpenſatione.
lbidem: Vivificat Verbum propter ineffa- T. „7.
e i bilen nativitatem ex Vivente Patre; Atta-
un —HRZ lIii 2 men

866 V. CH. EAND. MAJ. ATIT. ur DEuM, Aumrk
men eſt videre, ubi tribuatur etiam propriæa m: Har
rxarni divineg effcacia gloriz. Item: Otioſam iin; ſed d
FPreg. 2yo. confitebimur terrenam carnem ad hoc, ut PosS. Milun, D
tit vivificare, quatenus pertinet ad propriam ejus n,ſigi 4.
naturam. M terur.
Epiphanius contra Ariomanitas pag. 337 Uind
H αaα τ+ροντſWτας.αατ⅓⅜ idias Soc, Hir Chr
& aο aα£ xex pis Ab 7 7% Zeer er , ℳ ikzſch per
Zaσται zαρ αα )eper 5AAs iteſmn
Agα α 4 αναανα⅜ Fvaygναοb 0N corſtetir
T eονττιαααςοαι aναιαπςας 2c, vav- ſoptenen zuo⸗
T/ T& reMàaανννααρταιιενασαo αR Oecασσινt mni Piſſer
vοεανα , ropi,ioch
Humanitas enim illius non ſeorſim per ſe ſirt, 4
ſubſiſtit, non enim ſeparatâ Deitate & ſeorſim iadnrirh
, ex'ſtente natura humana dicebat, velut alius eee
& alius, ſed counita humanitate cum Deitate, Omnia dedit
una exiſtente ſanctificatione, & jam in ipſa, unn: ſialrer
quæ perfectiſſima ſunt, ſciente nimirum in D?0 ſlen Dedi
& in unam Deitatem coaptat. oni gyani⸗
VYVrw. 10. p. Auguſtinus de verbis Domini Sermone 58. en lath,
v. Ego vero DOMINICAM CARNEM, u ni
perfectam in Chriſto humanitatem ideò adoto, ſile ⸗
quod à Divinitate ſuſcepta & Deitati unus eſh er Dlä
& non alium & alium, ſed unum eundemq; De- ſſzen
um & hominem filium Dei eſſe confiteor. Deniq; adnin
f· hom nem ſeparaveris à Deo, illi nunquam cren NKinnge
AQo nec ſervio. ” 8 ianze
kten nk
)

DuII NDtA.

—

natur etunn

ie len: OO
nemn ANhoO
inet pnfen
ionni
Aim, gugt 19
4 ie dunch
nis Uinl
idie
s ,
ncN
IE

Arrr. ur How. HAB. PROB. Ex PATR. 967
Item: Hamanitatem NON NUD AM vel

ſolam; ſed divinitati unitam, ſcilicet unum

DEI flium, D EUM verum & Hominem ve-
rum, ſi quis adorafe contemſerit, , terhaliter
morictur-

Auguſtinus de civitate libro 10. cap. 24. Non

ergo caro Chriſti PER SEIPSAM mundat cre-

dentes, ſed per verbum, à quo ſuſcepta eſt.

Epheſinum Concilium Canone II. Si- quis

non confitetur, carnem Domini eſſe vivificam,

propterea, quod propria faälta eſt verbi, quod

oimnia vivificat, anathema ſi 1.

Theophylactus Ioh., 3. cäν darer ey

s , G 1 Xapi r 8 78 cα τατα arbcτ. Ei ₰ 2a r†³α

is non i⸗
4 enn
4 Gicebet/N 64

mmtne rn

“

Pneih,
Cutig
inei

Ain
umi⸗ HR
ilen,

Nenlu

61 .

70 eicde,: Ti Sro, dsdox 6 a*τς Tazdρα 7—0

5 A*νρα Ouoe, AXWα αααρπαι α.
Omoia dedit in manum Filii juxta humani-
tatem: ſi autem & ſecundum divinitatem in-

telligatur, Dedit Pater omnia Filio ratione Næ-

turæ, non gratig.

Idem Matth. 28. Er udε ασ α 75 Oes iye

= IxMaibis,6 .*τ*. 1359/, ot rAàσα Ees-
i 2203α 4 Axcvres . Séres voy n iC.
uSα 46 Geèsy, 64 goα xaτ—s 1† ς riâ Aαα .

οαρ rca Jε Xεοντια M0α. PEi c 4
ri 2 pauzr iuns Poaev Aes νοο*ι tα vo, ir:

w& roeo; 3arauen Doαι, xa†τ—σι d re
es: r& ατ+ οα aov*ννυes? vασια ρορνα

N Gor S S&ρα1ααναNπ ντον.
— li i 3 Si

4

86 89 V. CH. EAND. MAJ. ALIT. ur DruM, .

Si de divinitate Deo verbo intelligas (data eſt

mihi omnis poteſtas) ſenſus erit, & nolentes &

volentes nunc me Deum agnoſcunt, qui prig mi-
hi ſerviebant involuntariæ obedientiæ modo. Si
autem de humana natura dicitur, ſic intellige;
Ego prius condemnatæ natura, exiſtens autem
PEUS ſezundum unionem ad Filium Dei, absque

naturarum confuſione accepi poteſtatem 0:

mnem. M
Damaſcenus lib. 3. cap. 17: & ua sat
eveνρaναυο A*εRα 26* õ aui épe*&
9äα ναͤνα, αν Aαα rIà αο
rνudUUs örso,ede, eie 20 n*”eH-
cτιπ+οα 0ονοα£ 8 Pugixs R6v rBe 4ab.
èò 38 ezs 176

r0 Sαοτιρτνοααταοο½. Havαàαρααauρα .

& Sun 16 u di sant r, , Cwezmisg Al& T
eS Aναανααααι παnαnιοναεαου.
Naon ſecundum propriam operationem, lee
propter unitum ſibi verbum divina operaba:
tur (Caero Domini) Verbo per eam, propfiam
ſuam operationem manifeſtante. Nam & fer⸗
rum ignitum urit, non naturali ratione polſi.
dens utricem operationem, ſed optinens eam

ex unione ignis & ferri. Ipſa igitur CARO

DOMINI mortalis erat propter

VIVIFICA proépter, hypoſtaticam ad verbum

unionem.
Idam cap ig. „ 6
„Idem cap. 18. Dig

iacxis n 2 urr s5S. 1, &C. 5 a,eg

ſed

nh

Aum
agenta
oaue ⸗
altli
Dlrina Chr
ens HN.
orgin
(iorlt. Nen,

Poens, Nt an

Deintlivole
lheelt, ſtut
G lyratſat,
(ien, ge
UEb u ſiu
Unttem ſedut
Albwveode
NN
Mpneioi,
ninlyeo

dn 0
nire

„ 7
1 ue
e
Miaze

i
aſu

ArII. ur. Hox. HAB. PRon. EX PATR. 869

UI. d
nene rnn a Rzt 2e oi*ε ekel,e, auri
eitus Ta Puzix 4 2leͤ˙ zrehij αal 490,
zrſoneiſf A. αDdNανοαÜ Joduba ny, d ) 2 OeS

Nirnn 8S. 2ae« & oc elo Nn 1 Wc
tinn, ſei ſaadG
H Divina Chriſti V oluntas erat æterna & omni-
umn ein uh potens. HllM ANA vero ejus voluntas àtenpo-
AFhurl rye cœit, & naturales ac innoxias aftectiones ſu-
ccch i⸗ ſtinuit. Et naturaliter quidem non erat omni-
ie, potens, ut ausem verò & ſecundum naturam
ei verbi volantas eſt facta, & ebeen eſt.
uf Hoc eſt, ſicut commentator explicat: Dirinæ
i, volustas tapté natura habet potentiam omnia
4, efficiendi, quæ velit: Humana vero Chriſti vo-
e, 4 luntas non ſus vatura habet omniefficacem
ig, virtutem, ſed ut DEO verbo unita
3e Inn libro eodem cap. 21. I . ,leenis e⸗
e n Smadhens Senοαα T a&α*ν* MXριταν 5
1G 8 Prainr, „ 3 e‿α Voxꝙ 21 Tles 8ρ²⁰ Aτο* P.
mn inn Ge A6,7 Svcoσασ Srl ss, n T&α erlg, a=
un Uin, 4 X& ατσαου Noνααροοααια0 TGe T
Koſetn esRér† Poα°ν.] Et in fine capitis: &εα 3
Eelmne, . oà5.ρποαι Oa N. 2e⅜*α. d 1T
Gnlut Nταασ * Sv& XepS&τν*, † auze ½⁸ Oeo* 7* 9 S

bla 4 duba nrirr dererf. Ey dnel,d An r
Ee ere ol T7s gdαεd 6 ττιd αναοαροαο ι
ſſeH 2ain *Oat.
Men Biumana natura in Chrido eſſentialiter non „
7 „ poſſidet ſeu obtinet futurorum cognitio-
„ nem, ſed ut Domini Anime, propter unionem
i & Klum DEUM Verbum, locupletata eff
Lii 4 h—CEcufͥRE

&o VI. DEITY. MAJ. ExER IT IN, CGNM, Er PEE

cum reliquis divinis prædictionibus etiam futu-

rorum cognitione. Et in fine capitis: Nos ergo

dieimus, unum Chriſtum, eundemq; ſimul Deum

& J hominem, omnia ſeires In ipſo enim omnes
the ſauri ſapientiæ & ſcientiæ abiconditi ſunt.

Icdem lib. 2. c. 22. Ei ααNαM α Aνοννοαρα

Ees Ro*ρ Ooοραοααρ ν1d os Voxi) aR'ô-
ανGαααναYr& T&α eα Ne*αρνNαα⅜
7aανταν7ρνXοαοσιανεανναασι.HH1 Hν.ο τ—— ο
èl paulo poſt: en Jeroανραι
SIud*I*νé Xéss&, érea+ eε ααt+⁰οο. α⁵

ers, ſοροο ρον ααοα DPuoi*ααα⅞h .

Ayring, uννàetr, 4
Domimi anima, etſi ſecundum ſe erat naturæ
futura gmoranlis attamen ſecundum hypoſta-
ſin unita Deo Verbo, omnium cognitionem habe-
Sar, non ex g'atia (ſeu participative) ſed propter

Hy Pens

on.

eerbdemin 8.

Rom. u

(oli r. in
Uulemerucise

Akhaaſtus
Nunoßᷣ0
nbſie; Cun

meakehieng

liincrur
ſment.
len inſop
gA. » 5
id,ee,

girg.

1 »

hypoſtaticam unionem. Et paulò poſt: Et quia ig
in Domino noſtro Jeſu Chriſto naturæ differunt, u cia
et iam natiales ſcientiæ & voluntates Divinitatis NS
& Humanitatis, &c. H oy
. Vr DYU e
Deitatem nunc Majeſtatem, po- uil
rentiam & efficaciam ſuam (quæ Deitatis pro- n
Pria eſt & manet) efficaciter exerere, in, cum & “ in
per humanitatem perſonaliter ſibi unitam, quæ Imienie,
Majeſtatem illam inde conſecuta eſt, quod tota unnſ
plenitudo Deitatis in afſumtà carne & ſan- ann ot
gvine Chriſti habitet perſonaliter. An
4 “ Kom. Dlu

4

ICeh Hunx. PERSON. UIT. PRos Ex PxrR. 8yr

korbiztinf Rom. y. Propo ſuit Chriſtum propitiatonum Rem, yy ꝛr.
neci⸗ N per fidemn in SANGVINE ejus.
Ndenghkh Rom. 5§. Juſtificamur: in ſangvine ejus. Rom 5, 2.
lnitennn . Coloſl. I. in ipſo pacificantur omnia per ſan. cl
2ihenint⸗ gyinem crucis ejus, cQcc. hrs.
u Althanaſius oratione . centra Arunos:
b Quomodo CORPUS DOMINI non eſſet ad-
60ℳα orabile; cum Verbum manum ſuam corpora-
6 AMiunt lem extendens fanatit febricitantem „ vooem
l⸗ min bumanam edens ſuſcitaverit Lazarum, mani-·
4 e 64 bus ſuus in cruee Protent, 7 Principem aeris pro-
ew ſiaverit.
Idem dialogo ỹ5. de Trinitate: Geè XνM⁰
ir ntasH anele a dne SXα Tα TSααe 8 *a=
Eanieſ 640. eS 1is ardeazr ,didore zva=-
mmagtbee⸗ 4 1 , 2 per auris πυταιας1 Saur& Deiar
heihe raαα re6ναα. Kkt paulo poſt: α ναεαρ 15
uit Pogir Tivr idiat äw*οναπ 7ο Oααοzατι
om taor&, r0 Göor s uαο XeYiααι 6M„νουσι.
wurh⸗ DEUS AM⁰– unitus homini edit miracula, Coneremmrs
& operatur non ſeorſim aut ſeparatim à natu- FPoalhre-
ra humana aſſumta, ſed pro ſus bonitate pla- *ορ.
ſabren n 4 cuit ipſi 1, per aſſumtam humanitatem, in en G
cumea, propriam divinam ſuam porentiam ope-
rando exercere. Et paulo poſt: Et humanita-
H tem illam ſuam ultra & ſupra propriam ipſius na-

=
S=
S.
E
—☛
X

1
ſbi Lur.
4 ols turam, pro ſuo beneplacito perfectam reddidit,
Feue ke non tamen prohibet, quòè minus ſit animal ratio-
mii nale ſeu vera humana natura.

Orillus de recla fide ad Theodoſum: „
4 Iii F Ani⸗

in infernum, Divina autem pirtute & Pcaetia “

Matrh. 16, Matth. 16. Filius heminis venturus eſt ng.

27.

—

872 VII. COoMM. MAI. GINE PERM. H. N.
Anima unionem fſortita ad Verbum deſcendit

utens dixit compeditis: Egredimini.

Idem lib. I. ad Reginas: Chriſtus ut Deus

vivificat per propriam carnem.
VII.

Et banc communicationcm

Majeſtatis divinæ ſine permixtione, abolitione

vel abnegatione humanæ naturæ, etiam
in gloria, fieri.

ria Patris. 32
Et A ctor. I. Sic veniet, quemadmmodom vidi.
ſtis euntem in cœlum.

Athanaſi us dialogo 5. de Trinitate: 2 rde

T; * Pocin 1 1dia* Arοντ%α 7 (or, 5danstc

7 5 SaντIι²ε, 210 oν Avà õ 9* nοοε⁰. .

Humanitatem illam ſuam ſupra & ultra Pro-
priam ipſius naturam, pro ſuo beneplacito

Perfectam zeddidit, non ftamen prohibet, q0
minus ſit animal rationzle ſeu vera huimana

Hatuara.

T hophylactus ex Chryſoſtomo in caput

Matth. 28. 3 7 ngcue 2aranei O Oite⸗r .
4 rEâ s 0* *5 :S dο*νννvoe]t οονπ Geos
Son, tAa Bov Tles e⸗g Eαd& auS ν..h.
Ego’ priùs damnata natura, nunc-

erxiſtens ſecundům unionemad frlium Dei 2
duc naturarum confuſone accepi Pauluen .
omnium.

Cron

—.—
(prilus lb.
ſifea Pirit
n quol nata

n mitata ſit
Otim wiviftcan

Dru⸗

G⅞ D

ummmm in
UIn qulden
Unanlſurniſe
en gyerani
AEbnitig elt

conkerenz

1

ber 4

in E

1 eratmſin

D 6511l

Crnn Da
rlrihile, i

ſuun,l “

3 h aen

n

, mk⸗ 4

geii
: Ckräuah

nec.
.
mun, un
riton
nine Catund
beri 4
nis eutd

=
=(
= —
S
—

INGrOE. FIERI PROE. Ex PAFrRR,. 973

Cyrillus lib. 4. cal cap. 24. Totum corpus ſu ſuum
viviſtea Spiritus virtute plenum eſſe oſtendit,

non quod naturam carnis amiſerit, & in Piri- L

tum mutata ſit, ſed quia cum Spiritu conjuncta,
totam vivificandi vim hauſit.
Idem de incarnatione cap. 8. In carbone
tanquam in imagine licet conſpicere, adu-
natum quidem humanitati DElIIM Verbum,

tranſormaſſe aſſumtam naturam in ſuam glori-

am & operztionem, ſicut ignis ligno affixus, ita

Adunitus eſt inæſtimabiliter humanitati DE-

Us conferens ei etiam naturæ ſuæ operatio-
nem.

Theodor. Dialog. 2. C 7 rerkst roiyaß-

Sy αααα a os e A Ancα a az Qa-
dæiraſox, C 77 Dein dobn Jedobasvor 2„

ol en goabic Eα. quua ASο. Tα

Jε οαια TR νοοοα τ⁸ον 2Eoppa Olw.
Corpus Dominicum ſurrexit à mortuis in-
corrapribile, impaßß bile, immortale, divina gla-
rißeaztum gloria, & à cœleftibus adoratur pote-

ſtatibus, Corpus tamen eſt, & habet, quam
prius habuit, circumſcriptionem.

Idem Dialogo 3 probat hanc Apollinarii
ſententiam: Si mixtio ignis cum ferro, quz

ferrum oſtendit igneum, ita ut etiam ea faci-
At, quæ ſunt ignis, non mutat naturam ferri?

Neque i igitur DEI cum corpore unio eſt mu-

tatio corporis, licèt corpori diginas Operatho-

nes Præbeat. HMU
””M Dama-

874 IIX. H. N. MAJ. DIv. CAFrAC. PROPTS.
Damaſcenus lib. 3. cap. 7. H T8S n α gaα
7α Jetas eveνιοαυ *ατσ αετ ασα⅜
7“ Aéν⅜ονhαRαιαPresατ,, Sract ror va
is&ασαν,&α½ι67ααι HDαοσαι dias rs-
õ

Caro Domini locupletata eſt divinis operati-

onibas, propter hypoſtaticam ejus ad verbumu-
nionem, non paſſa excidentiam eorum, quæ ſo⸗
cundum naturam ipſi propria ſunt.

y. r. . „⏑ ·„ 6. 2à„* 2
IdQdem lib. 2. c. 22. E: 7αιρσ *α 7/s Are&αα

νMo α PoσαναοανRmd)B 15 †8 οι Voxi) 4R=
alα‿αραααπb*οααheοοαNα
Tν 7 νuvbo—86ν αραι & „ααιπτιααα da 49 veͤ
vααραπιν οσ Et paulo poſt: n 92 75.
ga uαHαd NX67S, &nοαοa Ae* dei Dopes
uαοαι. Nα ⁵ορααιααααις ασσαααιπα
NAiſacο JuανααπιιW
Domini anima, etſi ſecundum fe erat naturæ
ignorantis futura: attamen ſecundum hypoſta-
ſin unita DEOverbo, omnium cognitionem bar
bait, non ex gratia ſeu participat've, ſed propter
hypoſtaticam unionem. Et paulo poſt: In Do-
mino noſtro Eſu Chriſto, quia naturæ differunt,

differunt etiam naturales ſcientiæ & voluntates

Divinitatis & Humanitatis.
Humanam naturam divinæ Ma-
jeſtatis, quæ Dei propria eſt, participem & capa-
cem eſſe propter unionem & pro modou-
nionis hypoſtaticæ. L
Coloſſ.

da.

Deiaricotpe
Clnnepthelan
ühinusin
8 „ K
Nare
unig,sd
ce
erenp 4 r

iUlmin kart

.
ndem,
Contrahrur,

Funt, modar

d

en,
n rs
Nt. Etpaud
„7
fs,A.
. W
Mu,

„

6
e N .
rNEe legoy

14

CrHh IIIM. PrRS. PROE. Ex S. S. Er PATR. 875

Andda e Coloſſ. 2. In ipſo inhabitat omnis plenitudo a. 9. 3.
rIn,lam Deitatis corporaliter. In ipſo abſconditi ſunt

Su Omnes theſauri ſapieutiæ & cognitionis.
rde ð Juſtinus in expoſitione ſidei pag. 182. Kon,
ETW„νσς AuUT&ν er ο ταατρ α ςν E α
gel fnfei Aeuzois, & d rσταασüυανοY †⁸ρ àRoρo;

unejualiin nRenm ρ⅜νπαασ, A N 76 1401 dexotener
rimmenmhf Katn o, aer&νααα 1v a*νo 1 Haar. Necita
. ſ. ipſum in Patre, ut in reliquis eile dicimus, nom
13 ℳ ed quidem, quod ſubſtantia in aliis exiſtens
Gr contrahatur, ſed propter eorum, qui illam ca-
urabi piunt, modulum, per imbecillitatem ſuam di-
vinam ræſentiam non admittentium. Item⸗
61 2a εσρανσις bon aναα Rer Ge.
W Nam corpus pollutum radios divinitatis non ca-

4 “
. HD . . e 7 — 4
n tcopt pit. Et paulo poſt :Sr αιαιτα Tα ααμυρ ρο—
NM LH„„„ouNeαν⅜hHασ ρασιας ταrn Sσαaν, Ar J

NH Oeo ;la: wogriro, r& ατúαας ια ααας½²
andn 9 iis , Miy&α⅜ρ 7 Poνατ Aααραι 1
enfene, αAαα αςανατ τ⁰ &αο ινς,
niun 19“ hd iοο οανàε S RSαα αο ααdροτοαrℳ'

iifune esgsS Pante&ιααςια Ar rαααdas-
m T a e⅜ Ca beννιαι ½Aàναν ααρſnνρe Aα.
SS Garak ue‿αοοu«uhwn6οv. Eodem modo mihi con-
Cuirn ſidera juſtitiæ ſolem univerſis quidem ex æ u
ſubſtantia, ut, qui Deus ſit, præſentem eſſe, nos

.
A„ verò omnes utpote infirmos & peccatorum
mcN ſTordibus lippientes oculis noſtris, propter

giſent . langvorem 5 lucis præſentiam ſuſtinere non

„* . 11. 4
ezmcs poſle, proptium vetò illius templum, oculum
kaie Puris-

9876 IX. De OxmIPRESCCa Ssc. irg. NAr.

cem eſſe, utpote à Spiritu ſancto formatum, &
à peccato ex parte ſegregatum.

Origenes de principiis lib. 2. cap. 6. Anima

Chriſti tota, tetum Aασv recipit, atque in ejus
lucem ſplendoremque cedit.
Et lib. 4. Anima Chriſti cum Verbo DEI
conjuncta, filii DEl plene capax fuii.
Auguſtinus Epiſt. 57. DEUS licèt omnibus
creaturis totus ſit præſens, ac præcipuè in cre-

dentibus habitet; non tamen ex toto illum capi-

unt, ſed pro ſuæ capacitatis diverſitate alii am-
pliuùs, alii minùs ipſum habent & capiunt. De
capite vero noſtro, Chriſto, Apoſtolus ait: In
ipſo inhabitat zotæa plenitudo Deitatis corpora-
liter. IX.
Etſi in confeſſo eſt neque ne-

gari poteſt, Divinitatem unà cum ſua Majeſta-

te divina nequaquam carnis circumſcriptionè
tanquam vaſe aliquo contineri, quemadmo-
dum Athanaſius, Origenes, Nyſlenus & alii

rectè ſcripſerunt, & in libro Concordiæ tan-

quam erroneum rejicitur dogma, de humani-
tate Chriſti in omnibus locis expanſa ſive de
humana natura in Chriſto per unionem perſo⸗
nalem in infioitam eſſentiam converſa: Quia ta-

men divina & humana natura perſoualiter & na-
diſſolubiliter in Chriſto unitæ ſunt: ideò cum ſg.
cra ſcriptura, tum ſancti patres teſtantur :ubicun-

que Chriſtus eſt, ibi non dimnidiatii, aur dmidin i-
. 1US

Moohro

—

puriſſimum & ſplendoris univerſæ lucis capa- lufetonan,

(diyinitatem
ſmm Aumpt
umaniatemn
etlnlem cn

milin perſe

Nrrlenl

i 4

inbrer omni

elatr. ,„
1 ur: n,

Ta 6 7,

DN „NR .
nc

Ponn Uld
mnlbr. 8

8StelN deN. — — —
— liuius perfonam, aut partem taothm perſonæ illius,

Uehetr i .

Jndo onte:

tum.

lb¹ l DRMB

Necpit lt

t. .
icun ſ6
ene lon

6
ts Cnuſati

0 Nati
d, Deid

lon cunn l
tnis nd

ptinell, N

Mopo Dso NorO, TLEsT. 88. & PATR. 877

ut divinitatem ſolam, ſeorſim & nudéè, citra &

extra aſſumptam & perſonaliter ſibi unitam

humanitatem, vel ab ea ſeparatam & extra

perſonalem cum humanitate unionem, ſed to.

tam illius perſonam, nempe, ut Demmn & homi-

neqm pro modo perionalis cum humanitate uni-=
onis, quæ imperſcrutabile myſterium eſt, ubi-

que præſentem, ea ratione & modo, qui
ſoli Deo notus eſt.

Epheſ. 4. Aſcendit ſuper omnes cœlos, ut EXpt. 4, 10.

impleret omnia. Quod Oecumenius ita inter-

1

pretatur: Ka) 2 α νυνινNHτ⅞d οτ τπιαα

* rανDιεν νο. Kaj onου εας, wς .⅓

Tur † u& eρο ονουο, οτυατο. ανονπ.
Etenim nuda quoque divinitate olim omnia
impkret, deſcendit & aſcendit.
Et Theophylackus ibidem: ut omnia im-
pleat dominatione operationeque, idque in
carne, quandoquidem divinitate jam antea
cuncta compleret. Hæc autem adverſus Pau-
lum Samoſatenum & Neſtorium ſunt.
Leo Epiſtola 10. Catholica Eccleſia hac fide

implebat. Et incarnatus, ut omnia cum zarne

Vivit ac proficit, ut in Chriſto eſu nec ſine vera

divinitate humanitas, nec ſine vera credatur hu-
manitate divinitas.

Idem ſermone 3. de paſſione: Hoc Catho-

lica fides tradit, hoc exigit, ut in Redemtore

noſtro duas noverimus conveniſſe naturas,

& manentibus proprictatibus ſuis, tantam fa-
MD Cciam

878 IX. DEOMNIPR C. MDO DEo Noro.

Ram unitatem utriusque ſubſtantiæ, ut ab illo
tempore, quo in beatæ virginis utero Verbum

earo factum eſt, nec DEUM illum ſine hoc,

quod eſt homo, nec hominem ſine hoc liceat
cogitare, quod eſt DEUS. ggie
ITbidem: Exprimit quidem ſub diſtinctis
operationibus veritatem ſuam ntraque nauu.
ra, ſed neutra ſe ab alterius connerione
