302 CAbP. III. D· SyNOD. PahTIC. ErT Corroo.

cta elt.

§. 13. S

Ann. 46. d. „7. Jan. Cupciliabulum Tridentinum

ir int
tanpl
iatio de
illorin,

inchoatum fuit, quod ſemel atque iterum abru-

tius, Sehnepſi as, Vitus TWeodorns S& Johann, Piſtorius
tum adhuc Lutheranus. Anno 48. Formula INTE-
KIM, lucem aſpexit, quæ poſtea multas turbas exci-

ptum, annos duravit octodecim, ut ſupra dictum.
Eodem hoc anno Menſ. Jan. & Febr. Ratisbone de
Juſtißcatione colloquebantur Malvenda Hiſpanus,

Pontificius, & Bucerus, nec non Orthodoxi, Bren-

tavit. v. Daſerr. noſtlam de interim ug uſtano.

Anno 47. Wormatiæ, Melanehthon, Ererd.
Schnepfiar, Brentius , Jacob. Rungius; & ex parte
Pontificiorum, Staphylus, Michael Sdonius Epiſco-

pus Martisburgenſi. , Delphius Jußfraganeus Argen-

tin. de norma Jadicii in controvwerſiis Religionis

collocuti ſunt. Sed Pontificiis abrumpentibus

colloquium, res ſucceſſu caruit. Inter Proteſtan-

tes interim, diſſenſio de rebu⸗ adiaphori. diſputa-

tiones peperit varias.
1I15.
Anno 60. Colloquium Heidelberge habitum

elt 1 inter D. Maximil. Morlinum, M. Roſſelium,
(tunc adhuc Lutheranum!) &ex altera parte Cle-

vicium, qui cum ſociis Calvinianiſmum in Palati-

natum introduceère laboravit; Sicut anno 57. Job.
Laſeus, nobilis Polonus, illum in regnum Polo-

niæx

Aun
keltante
nor⸗
fſublecr
Egerun
(erel
ſuſpech
Krarent,
kere,
quo mig
Vid. ni

Boc-
log nint
lca v⸗
exhi bite
4 pi non,
Rer coll
„ Dl
Acla der
9 8
un: 4

n REBTIGIONIS CAuSA HAITIS. 303

—

ndd. niæ intulerat, & P. Mariyr ann. 49. in Angliam
tftransplantaverat. Eodem ann. 60. Vinariæ diſpu-
tatio de peceato originali inter Matthiam Flaciumg
Pidinttunm Fittorinum Strigelium habita eſt. M
terun d . =
lilmeeee Annoél. d. 20. Jan. Numburgi Principes Pro.
—R teſtantes convenerunt, ut exemplar authenticum
lit, Ner. Aug. Confeſſionis, ab 60 quod Melan pihon an-
1 tnda nO 540. mutaverat, recognoſcerent, eique denuo
W ſubſcriberent. Præterea de Concilio Tridentino
miset, egerunt, decernentes, legatos eſſe mittendos, qui

u querelas in Pontificem R. & exceptiones judicis
hn ſlſuluſpecti locique non tuti proponerent ac demo.—«
ſtrarent, ſe legitimi concilii autoritatem non defu-·

nbin gere, nec per ſe, ſed hoſtium ambitionem ſtare,
A hun quo minus concordiæ ſanciendæ ratio habeatur,
n 4 vid. Ihuani libr. 25. & Chytræi Cbronicon Sax, f. 5Ssj,
Ngs g9. 7.ag
nnin FEodem anno in Gallia Rex Carolus IX. Col
etkwei loquium Posſiaci inſtituit, ad quod data fide ppu-
ni Cie blica venerunt Beya, P. Mariyr, & Moloratus, hi H
exhibito Regi libello, quatuor petunt: ut Epiſco-
Uen pi non tanquam judices, ſed partes ſedeant „
Nd Kex colloquio cum ſuis Senatoribus præſit:? ut ex ſo—

4 lelin lo DElI verbo controverſiæ decidantur: ut denique
enbine acta decretaque per MWotarios in riptis annoten»rrurnrn.
hun nke d. 9. Septembr. fit Rege præſente, actionis ini:
unſit tium: tum Bexa explicat, in quibus cum Pontif-

304 Car. III. DE SNoOD. PARrIC. Er Coro0.

ciis conveniant vel diſſentiant ipſi; & denique
porrecta confeſſione, cujus capita examinari ſup-

lex petebat, ſinem facit. Cardinalis Lotharingus
d. 16. Septembris reſpondet ad duos potiffimum
articulos de Eceleſia & & Cœna, utque huic articu-
lo, prout in Aug. Confeſſione habetur, Beza ſub⸗
ſcribat, petit: ille autem in habito poſt conſesſu
ſubſcribere renuit: tandem ſine concordiæ ſpe,
colloquium abruptum eſt. vid. Ihuan.l. 25.

§. 18.
Eodem anno in Saxonia inferiori Lüneburgi,
inter Theologos Saxonicos colloquium habitum
eſt. Convenerant Theologi Lubecenſes, Magde-
burgenſes, Brunſvicenſes, Lüneburgenſes & Wis⸗
marienſes; diſputantes: (I. de corpore doétrinæ:
(2. damnatione Heterodoxorum: (3. de jurisdittio-
ne Pontifcis. Nam Calviniſmus in Saxonia ſu-
eriori ſenſim irrepens, Eccleſias &Scholas per au-
toritatem Philippi infecerat. Itaque Theologi ſin-
ceri in Saxonia inferiori mature obviam ire malo
conſultarunt.

Anno 1564. in monaſterio Maulbrunnenfi,

quod in ditione Würtenbergicaeſt, d. 4. April.
inter Calvinianos & Lutheranos colloquium in-
ſtitutum fuerat, præſentibus Friderico Palatino
& Chriſtophoro duce Würtenbergico. Materia
illius fuit partim Aajeſtas bominis Chriſte, inpri⸗
mis

nis ige
uſimpli
laſint.
Aindeoe
fuerint
un, h
cum, 50
funcuse
Brertiu
his nota
lodtium
Propaga
Interim /
ulatione
auc leii

Annor
tsAuge
guium
PlOS Th
logi de,
iberar
mmoantien
tro einoe
Unnis 50
c ne

pub

Cotoe.

Cenie.
Cüuriſp⸗
Ottanngus
Nälmm
icarued⸗
ſh⸗
Ccoreksl
orlir hen

.

Lirbone,
m ubirumn
e
4 gechtine⸗
ruhe
Oenolinln
Colshetr
Thenagir
umitemd

7, (e e

.
Nn

RELIGITONIS CAuSA HAEBTTTISs. 305

mis ubiquitas, quam vocant; partim verba cœna S.
an ſimpliciter, ut ſonant, absque figura accipien-
da ſint. Colloquium toto ſeptiduo duravit, nec
aliud eo effectum, quam quod majores excitatæ
fuerint lites. Palatinus ſecum adduxerat Urſi-
num, Boquinum & Olevianum, cumque iis Ehbe-
mium Cancellarium & Thomam Eraſtum Medi-
cum, poſtremo Mlandrum, qui notarii munere
functus eſt. Cum Würtenbergico Duce veneêre
Brentius, Jac. Andreæz, Balthaſ. Bidenbachius, ab
his notarius delectus Lucas Oſiender. Poſt col-
loquium Palatinus Calviniſmum magis magisque
propagare ſtuduit. Confer Tpuan. l. 6z. Caſlander
interim juſſu Ferdinandi I. & Maximiliani II. con-
ſulationem de Articulis controverſis amice concili-
andis ſcripſit. .

§. 10.
Anno 83. Oäbbribxwdomte ‚conſenſu Electo-
ris Auguſti & Joh. Wilhelmi Ducum Saxoniæ, col-
loquiun Altenburgi, inter Miſnenſes & Thurin-
ꝑicos Theologos habitum eſt. Diſſidebant Theo-
logi de neceſſitate bonorum opernm ad ſalutem; de
libero arbitrio & adiaphoris. Cum autem de pri-
mo articulo, ſcripta inter ſe animis exacerbatis ul-
tro citroque commutaſſent, & Thuringiei in cor-
pore doctrinæ Miſnico multa improbarent actio
omnis poſt quatuor menſes abrupta eſt. Deinde
Acécta utrinque edita, & non ſolum inter Theo-
logos publicis invectivis certatum, ſed & animi
U— Prin-

3

TZpnan. l. 46.
an 66„C . 21. =YYUs
Anno I570. poſt colloqv. Altenburg. Theolo-
Egi è diverſis locis VI. Id. Martii, Serveſta conve-

niunt, acturi de Concordia, quo controverſiæ ali-
quO modo componere ntur. v. Thuan. I. 47.

.22.

. Anno 1570. eum D. Jacobus Andreæ per Ar-
pilalr

gentinam iter faceret, ab Ecol eſiæillius Miniſtris
rogatus, cum Flacis, qui tum ibi gegerat/ de pec-
cato originis amice contulit, eique errorem, quod
non ſit TPabſtantia, commonſtravit. Sed Flacius,
qua erat pertinacia, ad has monitiones cedere no-
§. 23.

Anno 1571. Pridericus Palatinus audiens A-

nabaptiſtarum ſectam in vicinia atque ſuis ditio-
nibus late graſſari, ad furorem illius reprimen-
dum Colloquium Francotalii ad Idus Aprilis indicit:
Diſputatione às. Calend. Junii ad 13. Calend. Julii

habita, cum nullis ſcripturæ teſtimoniis àpertina-

cCia ſua & mentis vefania dimoveri poſſent, collo-
quium ſolvitur. vid. Thnan. l. 50. MMM

M Eodem anne Auguſtus Elector Saxoniæ obno⸗
vam Caiecheſin à crypto- Calvinianis Witte-
pergæ editam, menſe Octobr. Theologos ſuos,

Principium inter ſe odio inſlammati ſunt. confer

06 CAP. III. DE SYNOD. PARTIC. Er CorOO. ADir
Drezdam
iguam c

lude Wite

(tiipfum

Juodd mn
Theolog

Mumopp
kexlt.

Anno

Utulug &

Qupot

bamſurch

Cena 5

eids.

en, un

nigr,

Onhpi⸗

E paulo

Georhiu
Meciicns

totes fui

lecnige

Cenmium

Rnder

cle Dresdam vocat, & ut perſpicuam minimeque am-
beignguam confeſſionem de S. cœna edant, jubet.
Inge Wittenbergici, qui primas habebant partes,
GTb. fſcriptum contexunt, ſub tit. Conſanſus Dresdenſis;
NeN. quod multas ſuſpectas phraſes continebat. Huic
weted.. Theologus Tubingenſis L. Ofiander aliud ſcri.

„ ptum opponit, quòô Wittebergenſiumtechnas de

SW 1 §. 2 %. M R Z
er e A Anno i74. Wittebergenſes & Lipfienies Theo-
une logi Calvinianiſino infecti ſibrum ediderunt, cujus
eA. Litulus, Erxregeſis: in quo Calviniſmus continebatur.
en,Nl Quapropter Auguſtus Elector Majo menſe Tor-
4 Dc,, gam ſuæ ditionis T heologos vVocat, isque certos
leen. de Cæna &. articulos tam affirmativos, quam ne-
gativos, quibus ſubſcribant, proponit. IIlis au-
tem, quitum erant Wittebergenſes Cruciger Ju-
len . nior, Henricus WMollerns, PFridericus Bidebram & MW
i. nngerge ee ſubſcribere recuſant. Qua-
en r re paulo poſt Electoris ditione excedere juſſi funt.
Georgius Gracovius, Cancellarius, & Caſper Peucerus
e Moedicus, quod Calviniſmo introducendo adju-
G ir tores fuiſſent ad perpetuos carceres damnati. Et
ille quidem in carcere mortem ſubiit; hic poſt de-
Cennium dimiſſus eſt. e EBe

S 2a6..
„„ Anno IV6. cum Flacii etrorem duo Eccleſiæ

ne, Lindavienſis miniſtri, Tobias KXuppius, & Schefferuas
nis e delſenderent; Senatus dictæ urbis D, Jacolum An.
U2, Ares

4 1,

308. Car. III. Dr STNoD. PaRrIC. Er Corroc.

Areæ àd colloquium in curia inſtitutum vocavit.
qum vero illi pertinaciter in ſententia perſiſterent,
Senatus utrumque oficio removit.

Hodem anno laudatiſſimum Electorem Saxo-

niæ Auguſtum menſe Juni Torgæ conventum
Theologorum inſtituiſſe, ad controwerfasdus in-
ter Theologos invaluerant, ſopiendas 10 lendas-
que, ſupra ex Huitero, Part.i. declaravimus.
— 2è . —„ * „282822 5 panan .
Jam dicto annomenſe Februarii, Maulbrunke,

genſes, & unus a Marchione Badenſ. miſus ronge⸗
niunt. Hi ſcriptum quoddam à D. L. Oſiandro

8 Balthaſ. Bidenbachio de controverſüs inter Au-.

guſtanæ Confeſſionis Theologos addictos agita-
„

Gs adornatum expendunt. I nquo fundamenta li-

bri Chriflianæ Concordiæ (qui poſtea in conven-

tu Theologorum Bergenſi reviſus & Confirmatus

Y. 29.

eſt,) jacta fuerunt.

2 Anno 1577. menſ Mart. Langermundi, Autotes

libri Concordiæ denuo conveniunt, & de exami-

neCenſurarumearumque refutatione deliberant.
Quemadmodum & eodem tempore Langenſalxz

de libro Concordiæ, cum Haſſiacis Theologis di-

Sitat.

1

7

Aunnor
Anhaltin
Upote qr
dant Di

(ana Do

Anne
Gilſidia

cipe n
duo Theologi urtenbergici, duo Henneber-

manie
deret
etz ine
is leni
es depe

Paucis
conhlin

lccelß

Aun
ſputarunt. v. D. Hutteri Concord. Concordem

bus ex

darum .

FH. 30.

a

onnd

focart.

en ded⸗
henm
ACrld⸗
Alend
6.

AMre,
elneet⸗
Ccolye⸗
Clenty⸗

Nter .

conven⸗

hums

. ge enan
eſdennt 4
laumni “
eologeſ⸗
. Ctum HM

1

Dereon

—

utpote qui libro Concordiæ fubſcribere recuſa-
bant Diſputatum eſt (1. de converſionis canſis, (2.

de juſtificatione, (3. de definitione Evangelii, (4 dH⸗

Cæna Domini, G. de perſona Chriſti.

V. 31.

Anno 1583. Heinricus Navarræ Rex, Eccleſiz

diſſidia compoſiturus, Jacobum Legurinm e præ-
cipua nobilitate eruditi ingenii virum, ad Ger-

maniæ Principes miſit, qui pacem Religionis ſva-

deret. Quam ita obtineri poſſe cenſebat; ſi Syno-
dus haberetur, quæ omnes controverſias dijudi-
cet; interim utriusque partis Theologi ab aculea-
tis ſcriptis abſtineant. Auguſtus El. Saxon. conſi-
lium probavit, Johannes Georgius Brandenburgi-
cus Septemvwir, & Wilhelmus Haſſus ſuper ea re

D. Chemnitium conſulentes, ut colloquium cum

paucis habeatur, itidem conſentiunt. Aliis idem
conſilium placuit; ſed auctis in Gallia turbis, res
fucceſſe caruit. vide Thnan. l. 79. Chytræi l. 46.

Anno 1586: Martio menſe-Mompelgardi à Fri-

derico Duce Würtenbergico⸗ colloquium petenti-

bus exulibus, inter D. Jacobum Andreæ, & Theo-

dorum Bexam. inſtitutum eſt, in quo diſputabatur

(v. de & G&a, (2. de perſona Chrifti, (3. de Bapti-

U03 ſno:)

RIIIGIONIS CAUSA HAEBITTS. 309

Anno I578. menſe Auguſto propter Theologos
Anhaltinos colloquium Herzberge habitum eſt;

310 CAP. III. Dg SYNoOD. P PARTC. Er Corroe.

ſwo: (4 de nradeftinanone. vid. Acla calofui
Aomge Earaenſtt.

§. 33.

Anno 1589. menſe Nov embr. Badgene præſente
Duce Friderico Würtenberg. glacobonlarcione

Badenſi, D. Jacobu., Andreæ, & Joh. Piſtorim, de
ver kccleſi ia collocuti ſunt. Poſt colloquium Piſto-

rius perſvaſit Marchioni Badenſi; ut deſertâ Augu-

ſtana Confeſſione ad Pontificios deficeret.
H. 34½:

Cum anno 1591. in Electoratu Saxon. abrogatio

Exorciſmi turbas dediſſet; ſequenti anno D. Sema-

el Hubherus errôrem de⸗ sniverſal. bominum Electione

ſpargere cœpit. Contra quem Wittebergæ, Ra-
tisbonæ, Torgæ & Tubingæ Theologorum collo-

quia habita funt. v. Alls Huleriana Theol Wür-

tenber. edita.

F.

Anno 1595 Thorumii menſe Auguſli geurdun

quibusdam Eccleſiarum Evangelicarum in Polo-

nia miniſtris conſenſu patronorum habita eſt: in

qua de Conſenſu Sendomirienſi retinendo decretum

fuit. Scil. cum antea alii Auguſtanam alii Bohemi-
cam, alii Helveticam Confeſſionem amplexi es-

ſent, Inereriſmum, contra hoſtes externos ipſi ini-

erunt, inde vocabulum Bnererſnt 4 Theolosis

mſupari cœpit.

Ducis, & Philippi irudoviti Comitis Palatini Rer

R

Anno 160:. Nailhone de Maximiliani Bavatix

hurgici

Leolot
ayarici
er ſocun
duteici,

raham.

azone⸗

Ih. bla⸗

nerum, I.

Adr. (
Lete,

Tum Pra
Pok W

Mipge

Ann

ductod

nes Et
laſar N
Matione

iodim

(um
gie, Dr

Fecihe, bu⸗
itam ha

(cujus

eept

NKN

4 Al‚

Ahrrent
Mdie

tne, 4

inmtito⸗
tingr
et.

Drogtin

oNut.
er N.

mncol.
l Vu.

6 l
Unplk

goceceinn

üibten .

mhſiin
Deole⸗

Nre

ſum he

RIEIIGIONIS CAusSsA HABITIs. 311

hburgici voluntate, inter Lutheranos & Pontificios
Theologos colloquium inſtitutum eſt. Theologi

Bavarici erant, Hungerus, Gretferus & Tannerus (qui

per jocum dicebantur fames, ſcabies, abies,) Neo-
burgici, Jacobus & Philippi Heilbruneri fratres, d.
braham Mann, Tobias Bruno & alii: quibus Ele ctor

Saxoniæ, Pgidium Hunnium. Davidem Rungium d

Joh. Fladungum; Brandenburgicus Abdiam Wiche
nerum, Laurentium Lælium; Dux Würtenbergicus,

Amngdr. Oſiandrum & Felicem Bidenbachium adjun-

xere. Diſputatio de norma & judice controverſia-

trium præcipue fuit, quæ quatuordecim feſſionibus,

poſt multas altercationes, re infecta finiebatur. vid.
mirinque publicatæ colloquii adta.
8 §. 37.
Anno 1I605. cum Academia Marpurgenſis, intro-
ducto Calviniſmo reformaretur, variæ diſputatio-
nes & tumultus orti ſunt. D. Winctelmannus, Bal-

thaſar Menxerus & Henricus Leichterus cum refor-

nHE mationem approbare nollent, à Aauritio Landgra-
bincte n. 8

vio dimisſi fuerunt.
Cum anno 1614. Wolfgangus Wilhelm. Weebar-
gicus, Ducis Bavariæ gener, ad Pontificiam religio-

nem tranſüſtet; ſequenti anno coloquium inter D.

acobum Heilbrunnerum. & Jacobum Kellerum jeſu-
itam habitum eſt: in quo ſuper libro Heilbrunner
(cujus titulus, das uncatholiſche Pabſtthum)
diſceptabatunur.
4« F. 39.

.

PFoœderato ab Arminio & Gomaro excitata invale-

1

312 CAr. III. Ds SvNon. PaRIC. Er Corzoe.

—.—

Cum anno 618. diſüdia Religionis in Belgi

—

„

ſcerent; ordines Belgici, hortante Angliæ Rege
Jacobo, Gnodunm Doraraci indicunt. In qua Ar-
miniani ſeu Remonſtrantes non convicti licet,

damnati fuerunt vid. Acla e& ripta Gaodalia

Doraracena Miniſtrorum Remonſtrantium Herder-
wici ann. 1620. edita.
§. 40.

Anno 1624. juſſu Electoris Saxoniæ conventus
Theologorum Saxonicorum indictus eſt, ut con-

troverſiæ Gieſſenſium & Tubingenſium Theologo-
rum, de &atu Exinanitionis & Exaltationis Chriſti

deciderentur. v. quæ ſupra part. I. C. I. N. z. anno-

tavimus.

Anno 1628. Elector Saxoniæ Theologis ſuis in-
junxit ut jeſuitarum calumnias & falſas accuſatio-

nes (quaſi Proteſtantes ab Auguſtana Conleſſio-

ne diſſentirent (publico ſcripto diluerent. Hinc

ann. 1631. publica autoritate PupillæSaxonicæ Apo-

Anno 1631:. Martio menſe inter Theologos Ele- H

logia edita fuit.
g. 42.

Gorales Saxonicos D. Matthiam Hoe, D. Polycer-

puum Lyſerum & D. Heinricum Hapfnerum; & inter
Theologos Brandenburgicos & Haſſiacos, D. Jo.

bannem Bergium, D. Johann. Crotium & Theophi-

lum

Dir

—

lem NMeul
citn pra

Verſiæ Re
ſinon co

D. Krom

coliguie

Anne

miiad ce
nosPor

indixit.

ruND.

D. A,

Pr. rcipn
D. ng.

dus (un
ciorum
ſcopus

fine frn

Anr
Landg
Marr

Di.

Qicn

tſc⸗

n

tl inre⸗
Nple Neg⸗
Icut⸗

nicllre,
9 iniin
Arler

conrentus
el utlot.
Teoloeo⸗

,Alll⸗

lisi⸗
ee

GAli .

4 Cnidir

NAEH

lum Neubergerum, colloquium habitum eſt; num

citra præjudicium aliarum Eccleſiarum contro-

Verſiæ Religionis inter Lutheranos & Calvinianos,
ſi non componi. ſaltem minui poſſent. vid. B. noſtri
D. Kromayeri Loc. Anti -Gncretiſtic. Appendicem de

colloquio Lipſienſi p. 36.

.4.
Anno I64 5. Uladislaus IV. Rex Poloniæ Thoru-

nii ad componendas controverſias inter Luthera-

nos, Pontificios & Reformatos agitatas colloquium
indixit. Collocutores ex parte Lutheranorum fue-

runt D. Jahann. Hulſemannus, D. Johann. Botſaccuu.

D. Abrahbam Calovius: ex parte Reformatorum

præcipuus fuit Johannes Bergius, cui ſe adjunxerat
D. Georg. Calixætus retſi proteſtaretur, ſe in articulo
de S. cꝙna & de prædeſtinatione & aliis dogmati-
bus cum Reformatis haut facere: Ex parte Pontifi-
ciorum primas tenuit Matthias Lubinſci, Archiepi-

ſcopus Gneſnenfis, Colloquium 36. Seſſionibus

ſine frucétu finitum eſt. vid. D. Hulſem. Relat. de col-
loquio Thorunienſi.

V. 44.

Anno 1661. menfe Jul. autoritate Ser. Hafſſiæ
Landgravii ilhelmi, inter Theologos quosdam
Marpurgenſes & Rintelenſes, Caſſelis Synodus in-

ſtituitur. Collocutores erant D. &baſtianus Curtius,

D. Jo. Heiniur, & D. Petr. Muſæns ac Joh. Heinichiuda.

Qui cum Reformatis, ſuper controverſus fidei non
ſine ſcandalo Eceleſiæ purioris ſyncretiſmum inie-

U5 runt.

RKEIIGIONIS CAusA HAEBITIS. 313

314 C. III. DE SYN. PAEr. Er Corl. RrI. Caus. Hi. .

runt. v. Relation. Colloquii Caheli excuſam & Theo-
logorum Witiebergenſ. ſuper illo imaeinn anno 1663.

editum.
5. 4.

Fuerunt præter commemorata jam colloquia
etiam alia inſtituta. Sed cum non ita celebria ſint,

viſum eſt, illa hic præterire. Quæ autem adduxi-

mus, bona fide, vel ex Attis & Colloquiis pubt. vel
ex Sleidano, Tynano, Ceyiræo ,Oſiandro & Kromaye-
ro petita ſunt. Qui plura de iisdem cogno-
fſccere cupit, laudatos modo autores
igſeret conſulat.

5S0OLI DEO GLORIA.

us, le
1 .

it,

ologti

Ebiet .
Alunl⸗ W
IA

yuncſe

Ne.

Ns.

“ð”MB ee 4 4

MOAOeEO „ 0.

Be 6 De& Oe E Se:,& De⸗5 e,& e⸗IS.

NES

EEEEEE EEEEEEESSE
INDEX GENERALIS H

PARTIS PRIME,

CAb. 1. De Libris gymbol. in Genere.
CAP. II. De Libr. V. Symbol. in ſpecie, & eo-
rum præcipuo, qui eſt Aug. Confeſſio.
CAbP. III. De Apologia Aug. Gonfeſſ.

CAbP. IV. De Artic. Smalcaldicis.
CAbP. V. De Uroque Catechiſlmo B. Lutheri.
CAP. VI. De Formula Concordiae.
CAP. VII. De Symbolis Fidei Chriſt. in genere.
CAP. VIII. De Symbolo Apoſtolico in ſpecie,

& ejus ſenſu vario: & quidem
Aa) Orthodoxo Ecclef. Luth. p. 48. ſeqgd.
68) Papao p. 56. ſeqq.
2) Reformatorum. p. 61. ſeqd.
) Arminianorum. p. 69. ſedq.
²) Socinianorum. p. 95. ſeqq.
CAP. IX. De Symbolo Niceno.

CAP. X. De Symbolo Athanaſio.

CAFP. XI. De aliis Scriptis Theologicis Luthera-
norum publica autorit. poſt. Libr. Symbo-
licos editis:
èMUDMWDU ſunt: „
I. Ape-

CAP. III. De Creatione univerſi 5. Angelorum

INDEX GENERALIS.

T. Apologia Formulæ Concord. p. ns. 7
2. Quatuor Articuli viſitat. p. 117.

3. Deciſio capit. principal. controv. inter ali⸗

quos Aug. Conf. Theolog. p. 118.

4, Deciſio Gontroverſiæ Rathmanno motæ.

p. 118.

5. efenſie 10 Pupillæ Auguſt. Conlell. bag.

119.

PARTIS SECGUN D XÆ

CAP. I. De Principio Fidei & Relig. Chriſtian.

quod eſt ſola Scriptura S. p. I21. ſeqq.

CAbP. II. De DEO uno & 88. Trinitat. Pas. 126

ſeqq.

& hominum p. 131. ſeqq.

CAP. IV. De Prov identia DI. pag. 133. ſeag.

CAbP. V. De Lapſu primi hominis, Kae.

cato cum primo, tum orto. p. 136.
CAP. VI. De Facultatibus hominis naturalibus
poſt lapſum reliquis. p. 141. ſeqq.

CAP. VII. De Miſſione, Perſona, & officio Re- (
demptoris JESU CHRISTI. p. 145. ſeqq·
CAF. VIII. De Vocatione tedemptorum, eius-

que mediis. pag. 153. ſeqq.

CAP. IX. De Converſione per penitentiam. P.

157. ſeqq.

CAP. X. De Vocatorum converſione per Bapti- .

ſmum. p. 161. ſeq.

CAP. XI. De vocatorum Juſtificatione per ſr⸗
CAr.

dem. p. 164. eg

160.
iterd

nnd woe⸗

lel OeH

.

Crifln

elefe-
.
.

“D 1

n

tetum
nehel

ior

6

AbuH

CAr. XII. De Juſtificatorum renovatione & bo.

IN DEX GEMNERAIIS.

— .
7

nis operibus p. 170. ſeqq.

EAP. XIII. DE Juſtiſcatorum confirmatione &

conſervatione per S. Cœnam. p. 175 ſeqq.

CAP. XIV. De Fidehium perſeverantium præde-

ſtinatione ad vitam æternam. p. 181. ſeqq.

CAP. XV. De Glorificatione Fdeſium, damna- D

tione infidelium & mediis mittiusdue P. 184.

ſeqq.

CGAP. XVI. De Eccleſia, ſeu interna & externa

Societate fidelium in una Eccleſia. p. 188. ſqq.
CAP. XVII. De Ritibus Eccleſaſticis. p. 192. ſqq.

QCAb. XVIII. De vocatione Miaiſtorum Eccleſ.
gn

Pp. 194. ſfeqq.

CAPF. XIX. De Magiſtratu Civil. p. 198. ſeqq.
CAp. XX. De Papa Romano P. 201. ſeqq.

PpPARTIS TERTIE

CAbP. I. De Haæreſi & hæreticis in genere. p. 204.
CAP. II. De Hareticis & Schiſmmat. antiquioribus,
tum qui ante Chriſtum N. tum a qui poſt Chr.
N. Seculo I. fuerunt noti, ut .
21.) Simon Magus p. 214. ſeqq. W
2.) Hymenæus & Philetus. p. 215. ſeqg.
3.) Pſeudo- Apoſtoli p. 216.
4.) Diotrephes p. 216.
5.) Cerinthus. p. 217.
6.) Ebionæi. ibid.
7.) Symmachus. ibid.
CAb. III.

IN PEX GrERaALIS.

CAr. III. De hæreticis & Schiſmat. poſt, n — (Ld
AN. Sec. II. famoſis: ut ſunt Cir
5.) Carpocratiani. p. 218. õ . ni
2.) Valentiniani. p 2I 8. cAb, V
3.) ) Marcionitæ. p. 21t9. — N
4.) Noëtiani. P. 219. ſegdqq. 21
R 6 racianus. p. 22 0. K 71
Ejus afleclæ Encratitæ ibid. eHE 41
6.) Cataphryges p. 220. & ſeqq. n
7.) Teſſareskadecatitæ ſive Quartodecima ſeu
ni, p. 22 1. fſ. A
8. Alogiani p. 222. 6
CaAr. IV. De Haretic. & Schiſmat. III. Sec. Roſ “”
Chr. N. 2)
1.) Grnro PoxlIrat, alias Arabici dicti. b. 222 ſeq. 8 Au
2.) Novatus p. 22z3. ir
ejus diſcipuli dicuntur Cathari, a barbaris 9)
Gazari ib. 1o.)
3.) Origeniſtæ & Adamantii Pp. 223. ſeqq.
4.] Sabelliani, alias Noëtiani, it. nnrclict, i
it. Patripaſſiani & Hermogeniani, p. af. ðJMU
5.] & ſegg. )
paulus Vatnoſatenſi 18, p. 226. ſeqq. a que 12. Pi
dicuntur Pauliſtæ & Samoſateniani. 4
6.] Photiniani, Luciasi & Marcelliani ibicd,. eis
7.] Manichæi, p. 227. ſeqq. 2
2.] Meletiani, Pp. 229.
2.) Arius, p. 229. ſeqq. 99. i
Diſcipuli Ariomanitæ p. 2390% N.)]
H.] Donatiſtæ, alias Donatiani, Majorini, Re

Cam⸗

M. INDPEX GENERAIS.

N,C. Campates, „ Montenſes, Parmenianiſtæ
Circumcelliones. it. Bogatiſtæ, Maxima-
niſtæ, Qretenſes p. 230. & ſeqq.

CAb. V. De Hæretic. & Schiſmat. Sec. 1v.
I.] Archonitici p. 23z3z.
2.] Theopaſchitæ & Theopaſſiani, p. .233. ſeh.
3.] Photiniani, p. 234.
4.] Aéëtiani & Eunomiani, it. Anomii, Ano-
mæzi & Anominiani, Troglodytx, Pag. 234.
lciu. ſeqq.
5.] Acatiani ſeu Semiariani. pag. 236. ſeqd.
6.] Macedoniani, p. 236.

e N &Cc horum aſſeclæ Phäeumatomachi ibid.
7.) Jovinianiſtæ pag. 236. Z
nle 8. Audiani, ſeu Anthropomorphäxr, it. An-

throphiani. p. 236. ſcqq.
1daldets 9,) Aériani & Syllabici. p. 237. ſeqq.
10.) Malſlaliani, alias Pſalliani pag. 23 38. qui
propter varias ſectas vocati ſunt Marty-
riani, Sataniani vel Satanici, Enthuſiaſtæ,
pag. 238. ſeqq.
11.) Prodiciani p. 3357
t ald 122. Priſcillianiſtæ p. 23
13 Apollinaris ſeu Allinarus, p. 239. ſeqg.
i ejus complices Apollianariſtæ ibid.

ſeg
ſonti,
),1).

ii⸗ qui in duas ſectas dividuntur, quarum ſunt
i,] Apollinariſtæ ſimpliciter, [3.] Apolli-
naariſtæ Marcionitici. p. 240. D
M4.] Antidicomarianitæ, jalias Antimaritæ &
Nii ⸗ Hielvidiani, Pag 240.

Cn.

15.) be-

–

INDIN GrNERALIS.

15. ) Pelagins Britannus, cujus diſcipuli dicun-
tur Pelagiani, alias Cœleſtiani: quia ejus pa-

raſtatæ fuerunt Cœleſtius, Julius, kauſius

Sc. pag. 241.
CAP. VI. De Hæretic. & Schiſmat. V. Secul.
r.) Neſtorius p. 241.

2.) Eutychiani ſeu Eutychitæ, nomen haben-

tes ab Eutyche, dicuntur etiam Monophy-
ſitæ Acephali p. 222. ſeqq.

3.) Monotheletæ, alias Monenergitæ, eorum
princeps Sergius, item Jacobitæ & Maro-

mitæ, p. 243. ſeqq.
4.) Prædeſtinatiani P. 244.

5.) Agnoëtæ, p. 244.
6.) Petrus Gnapheus p. 245.

CaA. VII. In Seculo VI. Papiſmi & Muhame-

dilſmi primordia notantur, p. 246.

CAP. VIII. De Hæretic. & Schiſmat. Sec. VII.
VIII. IX. X. XI. XII. XIII. XIV.
1.) Primatus Pontif. Rom. ortus, p. 246.
2.) Schiſmatis in Kccl. Lat. origo, p. 246.
3.) Muhamediſmus, p. 247.

4.) Contentiones pilcoporum Orient. c.

cid. p. 247.

5.) Felix Urlegitanus EB;imandus Toletanus.

P. 247.
6.) Godeſchalcus, p. 248.
7.) Johannes Erigena, ejus e ſucceſr,
Vertramus p. 248.

“ na
) Mo. “«MM

8 Monarc
in Mon⸗
betenga
Lanf

lo. Contro⸗

Deeiden
Il Valden
ip. 15

11. Petrus
ſaGi
13. Papet

religior

“ 14,. Fratri

15. Eapalis
016. Bertho

Ij.

Pg 25

heemin

N ſunt .
hringl

Rrt
lantn-
Aün

Snetp

—— Ibrt GENLRATIS.

. r. n
ihlidon⸗ 8. Sonarchi⸗ Papalis, coœlibatas & ordinuumm“
gnuene . in Monachatu introductio. P. 248. l
n, Elus 9.. Berengarius Andegavenſis, ejus antagoni
ſta Lanfrancus & Guitmundus, p. 249.
, derll, 10. Controverſiæ aliæ inter Eceleſ. Orient, &
Occident. p. 2 49.
menkier. II. Waldenſes, alias pauperes de Lugdund,
Mon. pag. 250.
1I2. Petrus Abailardus vel Baliardus, ejus di-
tn enin ſcip. Gilbertus & Arnoldus Brixianus. p. 250.
e EMw. 13. Papæorum errofes tandem fiunt atticnli
religionis p. 251.
1. Fratricelli pag. 2 51.
15. Papalis poteſtas, p. 251 MM
13. Bertholdus de Rorbach. p. 251. S
17. rorthioxN ins in pipatu inroductio:

MNne . Pag. 252
CAX². uS„
. H de “
IJN. Recentioribus Mareiteu, item Shiſmatiei,
1 16 a Novatoribus:

Ut ſunt Fipai & Papiſmi ſtatores Jeſuitæ,
Zvvingliani ſeu Calviniani, qui & Helveti-

iersc. ci, Sacramtentarii, & in Gallia Hugonotti a-
HM pellanturn, Aabaptiſtæ, Schvvenckfeldiani,
TCeuum Antinomi, Interimiſtæ, Oſiandriſtæ, Stan-

cCckariſtæ, Majoriſtæ, Amsdorfius, Flaciani,
Synergiſiæ, Serveriani, Neo-Ariani & Soci-
AM, niani, Samuel Hub crus & alii Schiſinatici.

IkpEx GrEALTIS.
CAP. X. l
Z
æreticis, Schiſinariei, Snncretiſtis⸗ & Novwa- n
toribus, tum qui poft reformationem hoec i

ipſo currente ſeculo, in vera & orthodoxa
Lutheranorum; tum in falſa Calviniano-
rum & Pontifciorum Ecclelia; diſſenſiones
&ασtturbas excitarunt. Horum nomina & hi- Col
Koria baneis recenſentun.

NOTIIIA CONCIHLIORLM ET o.

10 RELIGIONIS CA
8A HlAEIICORN.: =
E Cucttonn Nains4 in Zenere. —
de Conciliis & Seec Qerameniri veris σ½ MMM
Falſ. dlta recenſeniur. O”Y”
M p. 386. ſeg. .
. Eonſtantinopolitanum I. p. 187.
Pphelinum p- 387,
. . Chäalcedonenfe, p. IgÜ9. ..
Conſtantinopol. II. p. 290. ſeal .
„“ Conſtantinopol. III. p. „9l. ſeqd. .
Niicænum II. p. 20n,. UMM
Conltantinopolitanum IV. e 292.
ſeg. .
2 onlſtantienle p. 293: =ò HMMUl
2 Faped Itid ridemtinum 4 e,
HW

HW IxD Ex GrxrEArT

“l Pe
We Deaodi &. ðW arcealengu, ſuper ½

nen oc rel, Sionem atkzinentibus, mawximé poſt Refor-
Utclda mationem B. Larberi ber RA.
ignb. culum habitis,
iing „ ur ſune “MVMd
une cssloqmiue Auguſtanum P. 297.ſc. l
- Lipfſienfe, p. 298.
1 „ :2 Wormatienſe p. 298. 301. 302. HW
I . r — ⸗ Jenenle. p. 299.
n . . Tigurinum, p. 299.
7 -2 Badenſe, p. 299. ſeq. 310.
.⸗ ⸗ Fomburgenſe, 300.
⸗ 2⸗ Upſalienſe, p. 300. Sð
— Marpurgenle, p. 300. 1
4 . Ulmenſe, p. 30 1. 4
4 1,0 —— VWittebergenſe, p. 301.
. Smalcaldienſe, p. 301.
- ⸗ Ratisbonenle, p. 30 I. 302. 3 16,.
„ „ Hleidel lbergenſe, p. 30 3. ſeqd.
pi⸗ „ „% Vinarienſe, p. 30 ;z3.
Numburgenſe, p. 30z3 —
. ⸗ Poſlacenum, 303. ſeqq.
o elc . . Luneburgenſe, p. 304. G
e . Maulbrunnenſe, p. 304. ſeqq. 308.
. Altenhurgenſe, p. 36. ſegk.
U „ 2 Seryeſtanum, p. 306.
4 „ ⸗ Argentinenſe, p. 306.
2 ⸗ Francotalenſe ,p. 306.
Prcs

.——— INDAX GENEEATIS ——

1

= 2 — Drcsdehk, . 307. DMZDMUĩ᷑
⸗ Torgenſe, p. 307. 308. W
. . Lindavienſe, p. 307. ſeqq.
Tangermundenſe, p. 308.

8
3*

- - Langenlſalzenſe, p. 3008s.
·. Herzbergenſe, p. 308. ſeqq.
. Hugenottorum cum Proteliantibus
⸗ . mn Germania collatio p. 309.
Mompel gardenſe, p. 309.
. THoruniente. p, 3tKOOoo.
Reformatio Acidemi Marpurgenſis pag.
z1I1. 1

Colloquium inter Heilbrunnerum & Kel. .

Colloquium Lipſienſe inter Theolog. Saxon.

lenum. p. 31r1. HWZ H
Colloquium & Synodus Dordtacem, p. 311.
ſeqg.

Theologorum Satvonicorum deciſio Con-

tfroverſ. Gieſſenſium & Tubingenſium
.3 12
Apologia Pupillæ Salon in conventu Theo-
logorum Lipſienſ. conlecta, p. 3 z.

Brandenb. & Haſſiacos, p. zn. ſeq.

Colloquium Thorunien „313. D

Cohloqnium c Caſſel anum, p. 31 3. .

Celin „

tu er⸗
dudt
.

Et Inanimi conſenſu Repetita

FIDEIET DOCTRINX

ET ORDINUM IMPERII, ATQVE EO-
R UNDEM THBOLOGORUM,

amplectuntur:

tis normà & regulâ, qvorundam Articulorum, qui poſt
D. MARIINI LUTHERI felicem ex h4⁴c vità exitum

in controverſiam venerunt, ſolida

acceſſit .

Ante hæc tempora communi eorundem Elecko-

rum, Principum ac Ordinum Imperii conſilio, poſt verò ſin-
gulari Gereniſſimi Saxoniæ Electoris CHRISTIANI II manda-
to, inſtitnendis & erudiendis ſubditis Eccleſiis atque Scho-
lis ſuis ad Poſteritatis Memorigm typis
vVulgata-

NOVIS INDICIBUS, &
SEREN. 40 POTENTLISS. POLON. REGIS & &AX. ELECE. PRIIEEIO.

Editio nova à mendis denuèò repurgata-

—

E I PDP S I «S,; .

Anno M. DCC. V.

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*

Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH wwwW.yXymaster. com