ralis. Porrô jus naturale verè eſt jus divinum, quia eſt
ordinatio divinitus impreſia naturæ. Quia autem hoc
jus mutari non poteſt, ſine ſingalari opere Dei, neceſſe
eſt manere jus contrahendi conjugii, quia ille naturalis
appetitus, eſt ordinatio Dei in natura ſexus ad ſexum,
& propterea jus eſt, alioqui quare uterque ſexus conde-
retur, Et loquimur, ut ſupra dictum eit, non de concu-
piſcentia, quæ peccatum eſt, ſed de illo appetitu, quem
vocant saρνασ ονται quem concupiſcentia non ſu-
ſtulit ex natura, ſed accendit, ut nunc remedio magis o-
pus habeat, & conjugium non ſolàùm procreationis cau-
ſa neceſſarium ſit, ſed etiam remediĩ cauſa. Hæc ſunt
perſpicua, & adeò firma, ut nullo modo labefactari
queant.
Tertio. Paulus ait: Propter fornicationem unusquis-
que habeat uxorem ſuam. Hoc jam expreſſum manda-

tum eſt, ad omnes pertinens, qui non ſunt idonei ad cœ-

libatum. Adverſarii jubent ſibi oſtendi præceptum, quod
præcipit Sacerdotibus uxores ducere, quaſi Sacerdotes
non ſint homines- Nos quæ de natura hominum in gene-
re diſputamus, profectò etiam ad ſacerdotes pertinere
judicamus. An non præcipit hic Paulus, ut ducant uxo-
rem iſti, qui non habent donum continentiæ? Interpre-
tatur enim ſe ipſe paulò poſt, cum ait: Melius eſt nubere,
quam uri. Et Chriſtus clarè dixit: Non omnes capiunt
hoc verbum, ſed quibus datum eſt, quia nunc poſt pecca-
tum concurrunt hæc duo, naturalis appetieus & concupi-
ſcentia, quæ inflamant naturalem appetitum, ut jam ma-

gis opus ſit conjugio, quâm in natura integra. Ideò Pau-

Ius de conjugio tanquam de remedio loquitur, & propter
illa incendia jubet nubere. Neque hanc vocem, Melius eſt
nubere, quã uri, ulla hurnanà autoritas, ulla lex, ulla vo-
ta tollere poſſunt, quia hæc non tollunt naturã aut con-
cupiſcentiam. Retinent igitur jus ducendi, omnes qui u-

runtur. Et tenẽtur hoc mandato Pauli, propter forniſica-

tionem

1. Cor. 7, 2l.

V. 9.
Matt, 9, 1l.

240 XI. DE Coxi uGIO

tionem unusquisque habeat uxorem ſuam omnes qui
non vere continent, de qua re judicium ad conſcientiam
cujusque pertinet. Nam quod hic jubent petere à Deo

continentiam,jubent corpus laß 4boribus & inedia confice-

re, cur ſibi quoque non canunt hæc ma gnifica præcepta?
Sed ut ſupra diximus, Iantum ludunt adlverſarii, nihil 4.
gunt ſerio. Si continentia eſſet omhibus poſſibilis, non
requireret peculiare donum, At Chriſtus oſtendit, eaam
peculi 11 dono opus habere, quare non contingit emni-
bus. Reliquos vult Deus uti communi lege naturæ,
quam inſtituit, Non enim vult Deus contemni ſuas or-
dinationes, ſuas creaturas. Ita vult illos caſtos eſſe, ut
remedio divinitus propoſito utantur, ſicut ita vult vi-
tam noſtram a lere, ſi cibe, ſi i potu utamur. Et Gerſon

teſtatur, multos fuiſſe bonos viros, qui conati doma-

re corpus, tamen parum profecerunt. ldeo rectè ait Am.
broſius: Sola virginitas eſt, quæ fvaderi poteſt, impetra.
ri non poteſt, res magis voti, quam Præcepti eſt. Si quis

nantbh. , hic objecerit, CHRISTUM Iaudare hos, qui ſe caſtrant

1272

propter regnum cœlorum, is hoc quoque conſideret,
quod tales AHandat t, qui donum continentiæ habent. Ideo
enim addidit: Qui poteſt capere, capiat. Non enim
placet CHRISTOimmunda continentia. Laudamus &ε
nos veram Continentiamns Sed nunc de lege diſputamus,
& de his, qui non habent donum continentiæ. Res de-

beant relinqu libera, non debebant injici laquei imbe. .

eillibus per hanc legem.
Qauarto. Diſſentit lex Pontificia & à 6 anonibus con-
ciliorum. Nam veteres Canones non prohibent con-
jugium., nec contracta conjugia diſſolvunt, etſi hos, qui
in miniſterio contraxerunt, removent ab adminiſtratio-
ne; Hoœc miſſio iſtis temperibus beneficii loco erat,

Sed novi Canones, qui non ſunt in Synodis conditi,
ſed privato conſilio Pontifcum facti, & prohibent con-

trahere matrimonia; & contracta diſſolvunt, lus
palam

Palamel e

lschnjungit

Uuntr in d
CChciliis.
Vn hrece
2ccüſamnus

Dontincese

AMMeoDonti

wamalit

(A huek

elen

tent D

Ci inte.

Urlſtionise⸗
melſiherl

(lobnen

uuſt men

1 Eercatum

tonem,

ülegis
irek

, dui

nſemm
elis, A
glri 4
3) giae
lie 8

4 „
I0 SACERDOXM. 24
Uam,Nf palam eft, fieri contra mandatum Chriſti: Quos De- Matthe g,
adcoen us conjunzit, homo non ſeparet. Adverſarii vocife- .

dent ech rantur in confutatione, cœlibatum præceptum eſſe à
gineldss Nciliis. Nos non accuſamus decreta conciliorum,
onicarud Nam hæc certa conditione permittunt cenjugium, fed
ljeririt accuſamus leges, quas poſt veteres Synodos Romani
s olftlu Pontifices contra autoritatemeynodorumcondiderunt.
Ausckentd Adeo Pontiſices contemnunt autoritatem Synoderum,
contigts uam aliis volunt videri ſacroſanctam. Propria igitur
mmilckeumn eſt hæc lex de perpetuo celibatu, hujus novæ Pon-
otkamniſu tificiæ dominationis. Neque id abs re. Daniel enim PaN. It; Ess,
lloscalue tribuit hane notam regno Antichriſti, videlicet con-
temtum mulierum.

ſeu H Quainto. Etſi adverſarii non defendunt legem iu-
er. uei Perſtitionis cauſa, cum videant non ſolere obſervari,
uch Genn tamen ſuperſtitioſas opiniones ſerunt, dum pPrætezunt
din religionem. Qolibatum ideo prædicant e requirere,
eln quod ſit mundities, quaſi conjugium ſit immundities
neehiieh ll

S
nogne Clltti

ac peccatum, aut quafi e&libatus magis mereatur juſti-
ficationem, quam conjugium. Et huc allegant ceremo-
nmias legis Moſaĩcæ, quod cum in lege, tempore miniſteriũ
ſſcerdotes ſeparati fnerint ab uxoribus, in novo teſta-
. mento ſacerdos, cum ſemper orare debeat, ſemper de-
teh beat continere. Hæc inepta ſimilitudo allegatur tan-
lelgenl quuam demonſtratio, quæ cogat ſacerdotes ad perpe-
tinente tuum ecœlkibatum, cum quidem in ipſa fimilicudine
njei unt conjugium concedatur, tantum miniſterii tempore
w conſvetudo interdicitur. Et aliud eſtorare, aliud ini-
11 Cannnine niſtrare. Orabant Sancti tunc quoque, cum non exer-

enti lten

ſonr⸗

bür

Ribent 1 . . .
n tchiten cebant publicùm miniſterium, nec conſvetudo cum
lvnct,eti conjùge prohibebat, ne orarent. Sed reſpondebimus

HadfiE ordineè ad hæcfigmenta. Primum hoc fateri neceſſe eſt
S

nench 4 adverſarios, quod conjugium ſit mundum in credenti-
s pus, quia eſt ſanctificatum verbo Dei, hoc eſt; eſt res
oni Keita & approbata verbe Dei, ſicut copiose teſtatur
Annd Q Scri⸗

242 XI. DE Coxjuclo

Matth, ſ9 Scribptura. CHRISTUS enim vocat conjugium conjun-
ℳ 2 . — - - *2 .
ctionem divinam, cum git: Quas Deus conjunxit. Et

. e. Panlus de conjugio, de cibis, & ſimilibus rebus inquit:
. Sanct ficantur per verbum & orationem , hoc eſt, per
verbum, quo conſcientia fit certa, quod DEUS appro-
bet, & per orationem, hoc eſt, per fidem quæ cum gra-
tiarum actione tanquam dono Dei utitur. ltem 1. Co-
1Cor. 7, 12. rinth. 7. Sanctificatur zir infidelis per uxorem fidelem,

&e. id eſt, uſus conjugalis licitus & ſanctus eſt, propter
fem in CHRISIUM, fſicut licitum eſt uti eibo, Sc.
. Item I. Timoth. 2. Salvatur mulier per filiorum gene-
7. Vim. 2, . rationem, &c. Si talem locum adverſarii de cœliba-
tu proferre poſſent, tum vero miros triumphos age-
rent. Paulus dicit, ſalvari mulierem per fliorum ge-
nerationem. Quid potuit dici contra hypocriſin cœliba-
tus honorificentius? quam mulierem ſalvari ipfis conju-
galibus operibus, uſu conjugali; pariendo & reliquis
coniοäicis officiis. Quid autem ſentit Faulus? Lecter
oblervet, addi fidem, nec laudari officia œconommica,
ſine hde, ſi manſerint, inquit, in fide. Loquitur enim de
toto genere matrum. Requirit igitur præcipue fidem,
qua mulier accipit remiſſionem peccatorum & juſtiſca·.
tionem. Deinde addit certum opus vocationis, ſicut in
ſingulis hominibus fidem ſequi debet bonum opus cer⸗
tæ vocationis. Id opus placet Deo propter ſdem. Ita
mulieris officia placent Deo propter fidem, & ſalvatur
mulier fidelis, quæ in talibus officiis vocationis ſuæ pie

ſervit. Hec teſtimonia docent, conjugium rem lici-

tam eſſa. Si igitur mundities ſignificat id, quod co-
ram Deo licitum & apprubatum eſt, Conjugia ſunt
Zir. ,as., munda, quia ſunt approbata verbo Dei. Et Paulus ait

de rebus licitis: Omnia munda mundis, hoc eit, his,
qui credunt Chriſto, & fide juſti ſunt. Itaque ut virgini-
tas in impiis eſt immunda , ita conjugium in
mundum propter verbum Dei, & fidem.

piis er

Dein⸗

—

Deiade.

ſeentie, 41
Utcatam
Conjugian
tatlonenmn.

eltenime

in Abraht
continen
Dolkre
eſſe, guoe
juginm,
Proptery
tis Propte
Mberee
Finiani no
Rconvi
Juumſahr
gio vire
Prophati
Prrhiata
itayirgi
ſcutOr.
cloguent
n; ita
Einiats,
Men pece
Nee
toquod
hatur do
lieng
Vonim,
Aohemn

SACERDOTMM. 243

4 —— Deinde. Si mundities proprie opponitur concupi-
age ſcentiv, lig nificat munditiem cordis, hoc eſt, mor-
schnſuin tificatam concupiſcentiam „ quia lex non prohibet
buerene conjugium, ſed concupiſcentiam, adulterium, ſcor-
en rtiſ tationem. Quare cœlibatus non eſt mundities. Pot-
AD eſtenim eſſe major mundities cordis in conjuge, velut
n e u in Abraham, aut Jaceb, quam in plerisque etiam were
itur. kenll continentibus.
uuotent Poſtremo. Siita intelligune cœlibatum munditiem
ncnschii eſſe, quod mereatur juſtificationem magis, quam con-
duin jugium, maxime reclamamus Juſtificamur emim neque

erflirne propter virginitatem, neq; propter conjugium, ſed gra-
erſitide cis propter Chriſtum, cum credimus, nos propter eum
triumfhon habere Deum Propitium. Hic exclamabunt fortaſſis, Jo-
fertton viniani more æquari conjugium virginitati, Sed propter
ſefna⸗ hæc convitia non abjiciemus veritatem de juſtitia fidei,
aniee quam ſupra expoſuimus. Neque tamen æquamus con-
grieno Jugio virginitatem. Sicut enim donum dono præſtat,
tDuE Prophetia præſtat eloquentiæ, Scientia rei militaris
ofhcin Gann Præſtat agriculturæ, EBoquentia præſtat architectonicæ;
lolütute ita virgintas donum eſt Præſtantius conjugio Et tamen
ur prchie ſic ut Orator noh eſt magis juſtus coram Deo propter
eloquentiam, quam Architectus propter Architectoni-
7wrtlind cai; ita virgo non magis meretur juſtiſtcationem Vir-
nuH Einitate, quam conjunx conjugalibus officiis, ſed unus-
terkan quisque in ſuo deno fideliter ſervire debet, acſentire,
gen, NE quod propter CHRISTIUM fide conſequatur renniſſio-
rton nem peccatorunn & hide juſtus coram Dee reputetur.
una NecHRISTU S aut Paulus laudant virginitatem, id-
eri eo quod juſtificet, ſed quĩa ſit expeditior, &minus diſtra-
(wnſli hatur domeſticis occupationibus in orando, docendo, 2. Cor. 2,27.
, EeIAHE ITerviendo. Ideo Paulus ait, Virgo curat ea quæ ſunt
8 Domini. Laudatur igitur virginitas propter inedita-
t rionem & ſtudium. Sic CHRISTUS non ſimpliciter
6“ audat hos, qui ſe caſtrant, ſed addit, propter regnum
2 Gee

244 AXl. DE GoxNjuerO

cælorum, hoc eſt, ut diſcere aut docere Evangelium va- . hxerespr.
cet. Non enim dicit, virginitatem mereri remiffionem loccultus

peccatorum aut ſalutem. Ad exempla Sacerdetum Le. in & ca
viticorum reſpondimus, quòd non effitiunt, oportere rez eſle n
perpetuum cælibatum imponi ſacerdotibus. Deinde xnbeo,
imunditiæ Leviticæ non ſunt ad nos transferendæ. Con- önez A
ſuetudo contra legem tunc erat immunditia, Nunc non det. 0
eſt immunditia- quia Paulus dicit: Omnia munda mun- ſentimmt
dis. Liberat enim nos Evangelium ab illis immunditiis hem hyn
Leviticis. Ac ſi quis hoc conſilio legem cœlibatus de- grree,
fendit, ut illis obſervationibus Leviticis gravet conſcien- (it. g
tias, huic perinde adverſandum eſt, ut Apoſtoli in A=⸗ allkdern
Al. 1I7, 40. Etis cap. I5 adverſantur kis, qui circumciſionem requi- kexltimon
rebant, & legem Moyſi Chriſtianis imponere conaban- aonins
tur. Interim tamen boni ſcient moderari uſum conjuga-⸗ Wunm.
lem, præſertim cùm ſunt occupati publicis miniſteriis, n itnhe
quæ quidem ſæpe tantum faciunt negotii bonis viris, Natenez
ut omnes domeſticas cogitationes arimis excutiant. Ue ketrih
. Theſſ.z. Sciunt beni & hoc, quod Paulus jubet vaſa poſſidere in t kiinh
ſanctificatione. Sciunt item, quèd interdum ſeceden- iege
t Cor. 5, J. dum ſit, ut vacent orationi, ſed Paulus hoc ipſum non ercendi
H vult eſſe perpetuum, Jam talis continentia facilis eſt bo. int ing
nis & occupatis, ſed illa magna turba otioſorum ſacer. eriton
dotum, quæ in collegiis eſt, in his deliciis, ne quidem al/7
hanc Leviticam continentiam præitare poteſt, üt res - (erſiti,
ſtendit. Et nota ſunt poëmata: Deſidiam puer ille ſe- en
qui ſolet, odit agentes, &c. inbeii
Multi hæretici male intellecta lege Moyfi, contu-. (amne
meliose de conjugio ſenſerunt;, quibus tamen peperit unillis
ſingularem admirationem cœlibatus. Et Epiphanius gjionie
queritur, Encratitas hac commendatione præcipuè ce- Set)
piſſe imperitorum animos. Hi abſtinebant à vino, oge ber
etiam in cœna Domini abſtinebant à carnibus omnium can Peri
animantium, qua in re ſuperabant fratres Dominici, an- K
qui piſcibus veſcuntur. Abſtinebant & 4 conga gioelel tos E

RẽR SNACERRDOTUM. 245
—
EVetgelunn

hæc res præcipuam admirationem habuit. Hæc opera;
hoc cultus ſentiebant magis mereri gratiam, quam uſum
vini & carnium, & quam conjugium, quod videbatur
res eſſe Prophana & immunda, & quæ vix, polſet pla-
Dd cere Deo, etiamſi non in totum damnaretur. Has reli=
itankrl giones Angelorum Paulus ad Coloſſenſes valde im pro-
nlti, Nnn bat. Opprimunt enim cognitionem CHRISTLI, eùm Cel. 2,1.
mntinken ſentiunt homines, ſe mundos ac jaſtos eſſe propter ta-
simmm lem hypocriſin, Obprimunt & cognitionem donorum
& præceptorum Dei. Vult enim Deus nos Ppié uti bonis

nß ſuis. Ac nos exempla commemorare poſſemus, ubi,
ni valdè perturbatæ ſunt biæ quædam conſcientiæ, propter
ut n legitimum uſum conjugii. Id malum erat natum ex opi-
nen * nionibus Monachorum ſuperſtitiosè laudantium cæli-
gcwarten batum. Neque tamen temperantiam aut continenti=
isuis am vituperamus, ſed ſupra diximus, exercitia & caſti⸗
icis mlun

gationes corporis neceſſarias eſſe. Fiduciam verò juſti-

bon ſ
egei V detrahimus certis obſerv ationibus, Et eleganter dis

is eſen

wͤn N Xit Epiphanius „oblervationes illas laugandas eſſe ιαα
etriliß⸗ 1 Tv *PEροατοααιαν & Tν τιοπDτααρανον. hoc eſt, ad co-
rrertne⸗ hercendum corpus, aut propter publicos meores. ſicut
lus hor VEnn ſunt inſtituti quidam ritus, ad commonefaciendos im-
enti lcht peritos, non quòd ſint cultus juſtificanteæs.

oiln g Segd adverſarii noſtri non requirunt co-libatum per
llris ieſ fſaperſtitionem. Sciunt enim non ſolere Præſtari caſti-
re petchnn tatem. Verum prætexunt ſuperſtitioſas opiniones, ut
diam Mahy unperitis fucum faciant. Magis i igitur odio digni ſit unt,
quàmkncratitæ, qui quadam ſpecie religionis lapfſi viden-
ge Mt⸗ „ Kur, illi Sardanapali confultò abutuntur prætextu reli-
bus umen , gionis.
kE Sextd. Cum habeamus tot cauſas improbändæ le
gis de Perpetua cœlibatu, tamen præter has accedunt
Plineneum: etiam pericula animarum, & publica ſcandala, quæ;,
etiamſi lex non eſſet injuſta, tamen abſterrere Benos.
Jviros debent, ne approhent tale onus, quod innume-
hicelſp , C rabiles

XI. Dr Coxju Tntaieide hee
. 1eS be peri-
. . „3 1 mece? , „*
raviless nimas herdi- faa, vel erum en Fonrii deee
1 . . X nocC 4
onere an ſie ſed has Juerelee tum hæc ler nacset
clitari videban feurtun eſt, quan flag'tioſas li mnum
. eque ob itia, quam flag his etiam
iunt. N „quæ vi atyræ, In his et .
Anre moribus, ge Romanæz Sertz l ulciſcitur De
. tan egitq; ſuos. S . . in i 5
Pepererit. P oma, legitq; ſuo dinationis, in aliis
P noſeit mores Ro ni, füæaue or hoc ſfieri in a. .
ei doni, um autem ilita
uscontemtum H Cum Au id evidens VKlire⸗
. jugium P tentur, tot Ere
conjugi it, ut mu in qua i.
qui § conſveverit, . lege, is tempori-
oniv ſit in hac 8 mis te
legibus igem non fit im his poſtre aula-
erit, cur idem ſertim it, & ſit p
va ſerit, c Pr aà ſeneſcit, &, dia di-
. ſæ concurrunt, t à Nastura 1 gis remedia di
cau tari debeat itia, quo mag uod viti-
bus, cur mut & creſcunt vitia, Videmus, q te con.
im debilior, ibenda erant. cuſet an
im debi . ibenda . acen . es-
initu⸗ tradita adiube lu:iumqud aeii vitia barle,
§ . Sim
um õ urbinm. ultarum⸗- utef quæ
ratiorfetn urbiu opoſi .
agrr excidia aleren temporum kiaſis oportuit kee
Erane Et in his im Ideo ac cxemplis mmnr
. 6 rum 4 e; . d a⸗
xima erunt reru legibus atque homines. 3
pro- eriflimis „5 invitare iſeĩ linam
gempore ſev ad conjugium ublicam di jant,
conjugium, & tinet, qui debent hi utrumque turali
iſtratus per res Evange hortentur ali-
magliz. im docto . tinentes, ntifices
tueri. Inter jugium incon ſpernentur. Po opti⸗
hertentur ad ontinentic non 5 kant alias keger elni,
Os, ut donum ſ t, quotidie erei & inexor- juris
idie diſpeuſant, batus, mani juris
tidie diſp eælibatus, fer iter humani ltis
quo h una lege ſimplici mult
ac t eam rbant „
mas; in . onſte exace zſi pa
ſunc, cum quidem am legem nunc ſacerdotes, io,
eſte, Et hanc ip bet ſuſtendere t non ab o cci⸗
. u un . 2
dis. Canon etes ‚ſuſpen . crudeliter
mo ommodi interpr Itos bonos viros
ume ultos
12 ab arboribus. M.

unt, tan 1 hæc i
4 . 1 Atque
tum Propter conjugium .
U
d 1 2

ſſ XO“*
m doctrinam e jo.
ft ndunt, hanc lege
icidi en
ricidia 0

Lefenlit hi
eſeinſhit
Cimanture
tirtutislin
concordia
derſärie
leindeni
injuſtam
ſolvere, i
inerilinm
Cumaute
nibilole⸗
lioramen
Erpofu
Kentina
Detnocal
Cifino,
Stſupert
resſid
ſa, ſed d
ligio,
ſ miſſi
tit con jn
Oltad co
Contine
in elle
talidatu
Obite
iiczyin
tchillene
me co
lefenca
Phideti
Aülent

SACERDOTUM. 247

— – niorum. Nam Diabolus, cum ſit homicida, legem ſuam
onittik defendit his parricidiis. Scimus al'quid offenſionis
zult⸗ gng eſſe in ſchiſmate, quod videmur divulſi ab his, qui exi-
H Lonikst ſtimantur eſſe ordinarii Epitopi, Sed noſtzæ conſcien-
belen tiæ tutisſimæ funt, poſtquam ſcimus, nos ſummo ſtudio
giiſs t⸗ concordiam conſtituere cupientes, non poſſeè placare
Inbetm adverſarios, niſi manifeſtam veritatem projiciamus,
liſeim deinde niſi cum ipſis conſpiremus, quod velimus hanc
dii, injuſtam legem defendere, contracta matrimonia dis-
nhecbeinn ſolvere, interficere ſacerdotes, ſi qui non obtemperent,
leileni in exilium agere miſeras mulieres atque orbos pueros.
nqna eN Cum autem certum ſit, has conditiones Deo diſglicere,
lrem’ tn nihil doleamus nos non habere οαιπιιοανdot parrici-
ſit, diorum cum adverſariis.
zgis enetl Expoſuimus cauſas, quare non poſſimus bona con-
lengs, d cLereientia aſſentiri adverſariis, legem Pontificiam de per-
cclſt ante 4 petuo cœlibatu defendentibus, quia pugnet cum jure
miin iti nit divino, & nataurali, ac diſſentiat ab ipſis Canonibus, &
Ne 6it fuperſtitioſa, & plena periculi, Poſtremo, quia tota
res ſit ſimulatà. Non enim imperatur leæ religionis cau-
ſa, ſed dominationis cauſa, & huic impie prætexitur re-
geni n ligio. Neque quidquam à ſanis hominibus contra has
wninee Ni Ermiſſimas rationes afferri poteſt. Evangelium permit-
. e cit conjugium his, quibus opus eſt. Neque tamen hos co ·
git ad conjugium, qui continere volunt, modout vere
hottenmn⸗ contineant. Hanc libertatem & ſacerdotibus conceden-

Pi ns dam eſſe ſentimus, nec volumus quenquam vi cogere ad
eget co libatum, nec contracta matrimonia difſolvere.
ihrnn Obiter etiam, dum recenſuimus argumenta noſtra,
Pummiſ indicavimus, quomodo adverſerii unum atque alterum
ſten eet “ cavillentur, & calumnias illas dilaimus. Nunc brevis-
Nacet 5 “ ſime commemorabimus, quam gravibus rationibus
Lrfuth ℳ defendant legem. Primum dicunt à Dee revelatam es-
nt in ſe. Videtis extremam impudentiam iſtorum nebulonum.
05 i ſeß Audent affirmare, quod divinitus revelata fit lex

XI. D E Coxjuero
248

— Kis
r manife
n adverſetu at
rpetuocœ libatu, cun ut unufquisque han .
I. Wii, Z „ 2, de pe. P ſti monis, quæ jubent, Ite⸗ quæ vetan
Prures telt pter ſornicationem. Item admonet,
uxorem ſuam R matrimonis. Pamius
3 1
1 Tinm. 7.1I. diſfolvere contra

lex, cum v
torem habitura fuerit iſta indkant. autorem,
Juem an da noniorum. Et fructus Wür nunc ſaſcin
chhlcnnam ibidines, tot particidia, 7
W Iib
“ ot monſtro gis. uod
r. prætextu illius leg 44 erfatiotund eſt, qn
Piuntur p entam ady ndamini,
Secundum argrne undi, juxta illud: Mur teatiam
beant eſſem c ſente⸗
Eſa. 1 H, ſacerdotes eheanceſe Et, citant in hane lut maxime:
aſa ntant vel
. . qui fertis v tionem, quam o Aenta eninr virginita⸗
multa. Hanc 1 di laimus. Diximus. i⸗ Et con=-
οαπον ſupra dil coram Deo. a
v coâ e non eſſe munditiem xta illud: Omni
tem ſine 1 ter ſidem m Lim munditias
gium propfe & hor, exterz uis
jugi dis. Diximus ndas, qn
1di stere
Tr. ., M. miinda mun ue hei⸗ nan eſle. hue gan
nia
&* cere mor

7

elut. A=
1. Bt feri Poteit av 42 mundius ſit
enbustleti qui fuerunt gοα aantmn virgi⸗
n
brahæ, aut Jac eat cupiditatibus, erke vere Eiaias alt :
minäis ard Vere continentium. Quo telligi debet de
num, etiam ver ertis vaſa Domini, i D terum Sancti
nini, qui fer =è
Mundami drcts de tot eetenks. moderari u⸗-
munditie co 1 ſu jent, quatenus n dere vaſa i in ſan-
in externo u lenn 6 & ut Paulus ait, Poſſi
2. meg. 7, im donjugalem,

ndums
um ſit mu
Poſtremò, cum onjogen Ginensn ut ante
4 45 ctiſcatione, Elibatu non en ut d⸗
dititur hisuii in c dem lex, Mur
„ 4 recte es, ut ſint mundi. ta ea
“ cant uxores,

5
cIpes
immundi
tis vaſa Domini, præcipit, ut
ui fer
an at mundi con juges.

viniani
eſſe hæreſin, Jo
crimen el conjugium rn em de Perpetuo
vnm hoc nendum norat mundus g cæli.
temp 918

4
9

25

reſ 4 “
uod ſi t hæ
margumentun horribile ebch Verha No:
1 3 5
Terfiu conjugium Sacerdotum: bor
feoriniani,

—
tolibatin.
aieun
Acenugin

lere, ui⸗

Conkutatior
o icre
Kram caut
amnatan
Uudicinm.

Mum A

Mnie ce
Attinet gen
u gui
Cy ini t
Meretht 1l
detenlunt
Talibus r⸗
Krjucei
iliareri
cerint dace
gis Abel
lonm
4. Et Ule

Jlam ſ Unt

Letisi in
Deicnli

Gmnzlo
uid acti

lor Um R
uuuhengie
eenſugio⸗
Aherſat
sin⸗
enſeriti

Mſl

manitelizde⸗
guise A
ltemcneeu

anlos

Cumm ſole
Giant annns
dur nun

1

. e
Orunm elk,
hanc entti

Ut velit n
enicn, erere⸗
Dev. Eid-
gillacd. Or
tnas un ſi⸗
etenlt,
1, non
Emnatii ſeln
utolimiu
ultirunm
ateligi
ct wblem⸗
lere lin
nunßt ontn
gtirent
=

guundi

guotlchne

SACERDOTUMM. 249
clibatu. Impudens igitur mendacium eli, conjugium,
ſacerdotum, Joviniani hæreſin eſſe, aut ab Eceleſia tune
i4 conjugium damnatum eſſe. En hujusmodi locis eſt
videre, quid conſilii habuerint adverſarii in ſcribenda
confutatione. Judicaverunt, Ita facilime moveri imperi«
tos, ſi cxrebro audiant convitium hæreſis, ſi fingant, no⸗
ſtram cauſam multis ante judiciis Eccleſiæ confoſſlam &
damnatam eſſe. Itaque ſæpe falſo allegant Eecleſiæ
judicium. Id quia non ignorant, exhibere nobis exem-
plum Apologiæ noluerunt, ne hæc vanitas, ne hæ calus
mniæ coargui boſſent. Quod vero ad Joviniani cauſam
attinet, de collatione virginitatis & eonjugii, ſupra dixi-
mus, quid ſentiamus. Non enim * uamus canjugium
& viyginitatem, etſi neque virginitas, neque con jugium,
meretur juſtificationem. Talibus argumentis tam vanis

defendunt legem impiam& pernicioſam bonis moribus.
Talibus rationibus muniunt Principum animos adver=-

ſus judicium Dei, in quo Deus repoſcet rationem, cur-
diſipaverint conjugia, cur cruciaverint „cur interfe=
cerint Sacerdotes. Nolite enim dubitare, quin, ut ſan=-
gVis Abel mortui Tamabat, ita clamat etiam ſangvis
multorum bonorum virorum, in quos injuſte ſevitum,

eſt. Et ulciſcetur hanc ſævitiam Deus, ibi comperietis,

quam ſint inanes hæ rationes adverſariorum, & intellis.
getis, in judicio Dei nullaz calumnias adverſus verbum
Hei conſiſtere, ut ait Bſaias: Omnis care foenum, &
omnis gloria ejus quaſi dos fœni. Noſtri Principes, quid=-
quid acciderit, conſolari ſe Conſcientia rectorum conſi⸗
liorum poterunt, quia etiamſ¶ quid Sacerdotes in con-
trahendis conjugiis mali feciſſent, tamen illa diſſipatie

cenjugiorum, illæ proſcriptiones, illa ſævitia manifeſte

adverſatur voluntati & verbo Dei. Nec delectat no=
ſros Principes novitas aut diſſidium, ſed magis fuit ha-
henda ratio verbi Dei, præſertim in cauſa non dubiag
quam aliarum rerum omnium. 7
. XIIL DS

A.
XII. DE MISS
25ꝗ0

XII. DE MlISSA.

ℳ. 60 . 2

Artic. en.

N 9

jnicis, & a lis feſtis,
d nos Miſſæ ſingulis Pan mici di ur volunt,
„ 3 . 4
mile e illn cramevteun „ Et ſervantur
in qui n nt explorati ataue ubl 1 cionum „Oratio-
poſtqua remonle publicæ, or 3 ſarii longam de-
ufrata eſticus & alia ſimilia. 4 El . væ in Miſſa, in
num, veſti m habent, de ufu Latinæ ſit Zaditari indocto
ione . . do praſit: jdeli-
clamatio 4 iunt, quomodo p ire, videli
iter ineptiunt, 1 . . udire,
qua aitärie. illam non intellesun eſſ⸗ & prod-
. cleliæ, iendi cultum 2 d
unt ipſum op odioſe exag
cet, fingu Hæc nolumus . mmemo-
e, ſine intellectu. H . Nosque ideo comme
judicio lectorum relinq d nes reti
Hadicio lee obiter admoneamus, & Eom autem ceremo-
ines atque orationes. Cu homines Scriptu.
. lone iſcant h ,
tinas le i, tum ut diſca imorem,
. nt obfervari, tum ipiant fidem, ti .
6 m ut verbe adm . ſines ceremo z.
t etiam, n hos, qui latine
atque ita oren tinemus propter hos, g aicas
Latinam lingvam retine Et admiſcemus Germ n
“ intelligunt. = iſcat, & quo ex
Kuotatane hapest & populus, dud giſeat in Eccleſuũs
. 1 ut h. . ic mos ſemp . 3
cantiones, Iic mos rijus admiſeue
timorem. jus, aliæ rarius adm
rerhein⸗ dern aliæ frequentius, aliæ ra
fuit. am

— id

ſeri⸗
ausquam
Illhud veron dien-
les ſua lingua, I opus audien
Sdat Igdum eſt, hominibus ereesvehoroie non
Electiones non intellectas, p koik ere operato, quia
legt t, vel admoneant, ſed ex iſtæ Phari ſaicæ
uia ac⸗ean ſpectentur. Male valeant iſtæ Ph-
ſic fiant, quia ſpectentur.
opiniones.

V j iſſa, ſeu
Quod vero tantum ſit aApuA nos publica Mi 2
Quo

—
ſe, ſel ktun
biebus, &
kantum pub
Nuscuax
mentionem
ndinitie,
Monachir
Perſrahton
mnes bonn
Qanqha
qul conſti
Muni Min
ſye ber ſl
(Ommodun
nodiselleg
bir, in Aa
manit ner
hune wore
cwakee
T1sNun⸗
Etſian
t Proben
tumultus
Uleſtet .
tumn, rati
Mlher
dadehi
talium
ſio eyerti⸗
in har e
Amone
ſes ut
un adre
Uer ſigere

14
A.
Dos ton Nt
lengete.
68, K din 6
abi Utivole
.. Et kriun
Nionumm,
ſarii lnen
t auditriidt⸗
n Audire, i

——

ſe exagitire⸗

e deo cofncne⸗
Aoos retinin
n Atemn ben
t homine⸗ i
Gthet⸗
heecleſſ
D
Conmus bann
0 ſen ac
Sſenper
lienrin In’/

1W

ſee Ubinre N

an e
nbntkiil

XII. DE MISSA. 2 51

ſæ, ſed fit una publica miſſa, idque tantum Dominicis

diebus, & Feftis. Ia Monaſteriis ſit quotidie Miſſa, ſed
tantum publica. Hæc ſunt veſtigia morum veterum.
Nusquam enim veteres Scriptores, ante Gregorium,
mentionem faciunt privatarum Miſſarum. Qualia fue-
rint initia, nunc omittimus. Hoc conſtat, quod, poſtquam
Monachi mendicantes regnare cœperunt, ex falſisſimis
perſvaſionibus, propter quæſtum, ita auctæ ſunt, ut on
mnes boni diu jam ejus rei modum deſideraverint.
Quanquam S. Francifeus recte woluit ei rei proſpicere,
qui conſtituit, ut ſingula collegia quetidie unica com-
muni Miſſaà contenta eſſent. Hoc poſtea mutatum e
ſve per ſuperſtitionem, ſive quæſtus cauſa. Ita, ubi
commodum eſt, inſtituta majorum mutant ipfi, poſtes
nobis allegant autoritatem majorum. Epiphanius ſcri-
bit, in Aſa Synaxin ter celebratam eſſé ſingulis ſepti-
manis, nec quotidianas fuiſſe Miſſlas. Et quidem ait;,
hunc morem ab Apoſtolis traditum eſſe. Sic enim inquit:
gνναNιτι dà ιοταραναενα 1—M Rαοαα 6ι ι—oς πm⅓⅓d jτσαα
T₰οαν1τ+Mſταd, αατιποαναπω επταο ανσιν
Etſi autem adverſarii in hoc laco multa congerunt:;
ut probent, miſſam eſſe ſacriſcium, tamen ille ingens
tumultus verborum prolata hac unica reſponſione con=-
leſcet, quod hæc quamvis longa coacervatio autorita-
tum, rationum, teſtimoniorum, non oſtendat, quod
Miſſa ex opere operato conferat gratiam, aut applica-
ta pro aliis mereatur eis remiſſionem, veniallum, & mor-
talium peccatorum, culpæ & pœnæ. Heœc una reſpon-
ſio evertit omnia, quæ adverſarii objiciunt non ſolum
in hac confutatione, ſed in omnibus ſcriptis, quæ de
Miſſa edider unt Et hic cauſæ ſtatus eſt, de quo ita nobis
admonendi ſunt lectores, ut Æſchines admonebat ju-
dices, ut perinde ac pugiles de ſtatu inter ſe certant, ita
cum adverſario dimicarent ipfi de ſtatu controverſiæx;
nec ſinerent eum extra cauſam egredi, Ad eundem modũ
hic

Kozza, y, le

25¹ RXH. DE MISSA.

hic adverſarii noſtri cogendi ſunt, ut de re propolſita di-
„ „ * P D — „
cant. Et cognite controverſiæ ſtatu, facillima erit di-
judicatio de argumentis in utraque parte. Nos enim in

confeſſione noſtra oſtendimus, nos ſentire, quod cœna
2. —- .
Domini non confemt gratiam ex opere operata, nee

applicata pro aliis vivis aut mortuis, mereatur eis exo-

pPers operäto remiſſionem peccaterum, culpæ aut pœ-

n. Et hujus ſtatus clara & firma probatio eſt hæc, quia

impoſſibile eſt conſequi remiſſionem peccatorum pros
pfter opus neſtrum ex opere operato, ſed. ſide oportet
vinci terrores peccati & mortis, cùm exigimnus cerda co-
gnitione CHRISTI, & ſentimus nobis ignoſci propter
HRISTUM, ac donari merita & jaſtitigm CHRISTI;

FBoman. S, Juſtificati ex fide pacem habemus. Hæc tam

certa, tam firma ſunt, ut adverſus omnes portas infe-
rorum conſiktere queant. Si, qvantum opus eſt, dicen-
dum fuit, jam cauſa dicta eſt. Nemo enim ſanus illam
Phariſaicam & Ethnicam perfugſiomem de opere ope-
rato probare pateſt. Et tamen hæc perſuato hæret in
populo, hæc auxit in nünitum Miſſarum numerum.

Conducuntur enim Miſſæ, ad iram Dei placandam, &

hoc opere remiſſionem culpz & pernzæ conſequi Vvo=

lunt, volunt impetrare, qvicqvid in omni vita opus eſt⸗

Volant etiam mortuos liberare. Hasc Phariſaicam es
pinionem docuerunt in Eccleſia Monaebi & Sophiſtæ.
(Quanqvam autem cauſa jam dictaeſt, tamen qvia
adverſarii multas ſeripturas inepte detorqvent ad de-
fenſionem ſuorum errorum, paucaad hunc locum ad-
demus. Multa de ſacrificio in confutatigne dixerunt,
cum nos in confeſſione noſtra conſultò id nomen, pro-
pter ambignitatem, vitaverimus. Rem expoſuimus
qvid facrifieium iſti nunc intelligant, qverum impro:
bamus abuſus. Nung ut malè detortas ſeripturas expli⸗
cemus, necefle eſtinitio, qvid X ſacrificium, exponers,
Toto ſam degennio infinita pene velamina Gdiderunt
adver-

—
Ayerlari
tionemt.
nomen ſa
Afingun
gbicgwi⸗

El

00
Pidun
Plicarie,
hengerit
seneti
tenn in i
mili co
Ptä adyer
Platone
Pentes,
ſacrifeii
The
ſer ihcin
as ſaet
nqao
Temotiie
nos Ded
Eelicet .
temiſtio⸗
cretider
crikciun
ind ut
Kei ſeci⸗

nluei 4
te⸗ Npeit

tre, giolen⸗
ert Oheril thjn

berentur. e ee
( e a
tioelt henge

cCAtII E
Lel. eot

. innse t
igulif iſne

iuni

pem Aut
nes vrtiiß⸗
no K, G i
a lnul 1
enn &e Geeſß
Pi

rertn de ſacriſtcio, neque quisquam eorum defimi-
tionem ſacrificii hactenus Ppoſtiit. Tanthanarripiunt

nomen ſacriſicii, vel ex ſeripturis vel ex Datribus. Poſtea

affingunt ſua ſomnia, quaſi vero ſacriſicium ſignificet,
Auidquid ipſis libet.

QII SIT SACRIEICIIIM
ET QVX SINT SACRIFILI-
. ElI SPECIES.

QOCRATES in Phædro Platonis a ait, ſe matichs cu⸗
pidum eſſe diviſionum, quod ſine his nihil neque ex-
ndan dicendo, neque intelligi poſſit, ac ſi quem depre-
henderit peritum dividendi, hunc inquit ſe aſfſectari, e-

jusque tanquam Dei veſtigia ſequi. Et jubet dividen-

tem in ipſis articulis membra ſecare, nie u membrum
mali coqui more quaſſatum frangat. Sed hæc Præce-
pta adverſarii magniſicè contemnunt, àc ve re ſunt juxta
Platonem unνο &ασ.ιασο ſacrificii membra corrum-

pentes, quemadniodum intelligi Foberit, cum ſpecies

ſacrificii recenſuerimùs.
Theologi recte ſolent diſtingvere ſacramentum &

faerificium: Sit i igitur genus horum, vel ceremonia, vel
Hopus ſacrum. Sacramentum eſt ceremonia, vel opuss

in quo Deus nobis ex hibet hoc, quod offert annexa ce-
remoniæ promiſſio, ut Baptiſinus eſt opus, non quod
nos Deo offerimus, ſed in quo Deus nos baptizat, vi⸗

delicet, miniſter vice Dei, & hic offert & exhibet Deus
remiſſionem peccatorum, &c. jaxta Protniflionem: Quif
crediderit, & baptizatus fuerit, ſalvus erit. Ecoôntra, S4=- Mane

crificium eſt ceremonia, vel opus, qud nos Deo red-
dimus, nt eum honore afficiamus. Sunt autem ſacri-
Hcii ſpecies proximæ duæ, nec ſunt plures. Quoddatmh

eſt ſacrihcinm propitiatorium, id eſt, opus ſatisfacéte-

KM . . rium

xii. DE SARTEYCI O. 2355

,

25⁵4. XII. DE SACRIFICIO.

rium pro culpa, & pena, hoc eſt reconcilians Deum, ſeu
placans iram Dei, ſeu quòd meretur aliis remiflionem
peccatorum. Altera ſpecies eſt ſacrificium èoNαπdd
quod non meretur remiſſionem peccatorum, aut tecon-
ciliationem, ſed fit à reconciliatis, ut pro accepta remiiſ-
ſione peccatorum, & pro aliis beneſiciis acceptis, gratias

agamus, ſeu gratiam referamus.

Has duas ſpecies ſacrifcii magnopere oportet

& in

hâc controverſia, & in aliis multis diſputationibus in
conſpectu & ob oculos poſitas habere, & ſingulari dili-
gentia cavendum eſt, ne confundantur. Quòd ſi modus

hujus libri pateretur, rationes hujus diviſionis ad

dere-

mus. Habet enim ſatis multa teſtimenia in Epihtola ad
Ebræos & alibi. Et omnia ſacrificia Levitica ad hæc mem-
bra referri, tanquam ad ſua domicilia poſſunt. Diceban-
tur enim in lege quædam propitiatoria ſacrificia propter
ſigniſcationem, ſeu ſimilitudinem, non quòèd mereren-

