igi doquidem nt
7. grata eſſe iatelligit, quand ie ſert nobisqueon .
. d eetomurte dotin Rae h uſtæ gratiæ ac bo-⸗
bus ulr o olfſert omnes totius inexha
bus ultro offe otiu Sõ
dit 1 præ ex
nitatis ſuæ ueine⸗ rim ae rreihin Pratere, a
Primi pra- Et hæc quoqr bar Pent
,„ , Etera omnia manant & ebulliunt,
cepii Emm

habe-

(Coye
bebi⸗ Dor
ſtunin ſe com

dint, nemp
Alum metas,

eſcis volo.
Cumelk hoe8

ummcomplen

ltetra ettin
mabit. lt⸗
Pum Coenit 8
leedn,
ult Cunppr
Eneonner

gletumek

Guiſſenntſde
ehtuinmicope
unm et: .
ieleni.
AWeum m
gueſoehhlen
rbeat,
enerare gebe
encunprin
ſee Conhlehnt
nerrirerei
Elihmgetnan
unnd ilere
Uentd ain
Uin bene Ard
untd Egrni
ata prim, Pr.
leinamore
nhon cont
lid ſag rid

n, Pretioli

—

on CoxNcLuüusio DECALOGI. 485
habebis Deos alienos) nihil aliud fimpliciſſime expo-Ziva inter-
m.

ſitum in ſe complectatur, quam hoc ipſum, quod hic Pretatie.
e rie⸗ exigitur, nempe: Tume velut unicum & verum Deum
eſe ncdh tuum metuas, me ames, tuam fiduciam in me ſolum
ncheld rejicias, volo. Ubi enim ejusmodi erga Deum cor ere-

Unnia huc etet

obis bat, Outl . . . 5 .
n Ktum eſt: hoc & præſens & reliqua præcepta omnia aà
etandr unum complevit. Coôntra quicunque aliud in cœlis aut
l X 7 “

in terra pertimeſcit & amat: neque hoc, neque alia ulla Tota ſeri-
ſervabit. Ita tota ſcriptura paſſim hoc unum præce-Pinra ex-
ptum docuit, & ſubinde inculcavit, neque non omnia Plicatio
nts ad hæc dauo „ nempe, timorem D EI & ſduciam, re Prime Præ-
ſoren, in tulit. Cumprimis verò Propheta David nihil aliud eενtι., de ti=
nunt Kalund penè per omnes Pſalmos docet, velut cum inquit: Be mere & R-
it, neplacitum eſt Domino ſuper timentes eum, & in eis, Ae.
itten Ang qui ſperant ſuper miſericordia ejus. Quaſi totum præ⸗LPI. 127, 01.
3 ceptum unico verſiculo explicatum eſſer, ejusque hæc
at, ant ſumma foret: IIi Deo ſummè placent, quibus non ſunt

4 1 1e
e ſoilitineſel
Obciſtantur an
Gno qai ged

en igſe e n

ni deeeſen dii alieni.

ermbliet a Ad eum modum Primum præceptum lucere debet, Operz pe-
etianen deque ſe ſplendorem emittere, ut aliis omnibus lucem ſterieris ta-
ntrte præbeat. Quamobrem hæc verba per omnia præceptabulæ, vers
eltibju e penetrare debent, veluti ligneus in ſertis circulus, ut ſant cualtas
Aaritunen finem cum principio copulent, & omnia uno quaſi fa: cum guber-
eigt oe ſce complectantur, ut ſubinde repetantur animo, nenantnr a
Deum tu“ memoriæ excidant, nempe, in Secundo prætepto, utzimore fe-
il lehin Deum metuamus, ejus nomine non fœdeè ac impie ab de.
arer, e / utamur, ad execrandam, maledicendum, mentiendum,
Nun lin, fallendum, aliasque improbitates & vitia exercenda, ve-
e tn u, fuin bené & recte eo utamur, invocando, precando, lau-
tunepee e . dando, & gratias agendo, amore ac fiducia DEl incitati.
en 1 iuzxta primi prœæcepti conſtitutionem. Similiter eo ipſüO
4 S=SZ metu, amore atque fiducia incitandi ſumus, ut ejus ver-
hukte Ntie⸗ bum non contemtim reſpuamus, aut delicati faſtidia-
mus, ſed avideè diſcamus, libenter audiamus; facroſan.
ret htum, pretioſum & honorificum Babesamuass,
ll et Hh 3 Ita
4

ſa

48⁸6⁶ CATECHISMUIS MAYOR

Ita quoque deinceps per reliqua præcepta, virtute
Primi erga Proximum obſervanda, gradus faciendi
ſunt, ut parentes, dominos, ac omnes Magiſtratus ho=-
norantes, habeamus in pretio, libenter eisdem obedi⸗
entes obſequamur, non quidem ob illorum, ſed divinæ
voluntatis autoritatem. Neque eninitibi parentes re-
ſpiciendi ſunt, neque quicquam illis gratiſicandum aut
omittendum: ſed eò fac reſpieias, quidnam rei Deus4
te exigat, quod fidenter à te poſtulaturus eſt. Qua in
xe, ſi negligens fueris, iratum ac ſævum judicem, ſin fe-
ceris, clementem Patrem experiére. Præterea ne quam
proximo tuo injariam aut damnum inferas, Vel vim fa-
cias, neve ulla in re illi incommodes, ſive corpus ejus,
ſive conjugem, ſive opes; honorem aut jus ſpectes, vel-
uti omnia hæc ordine ſunt mandata: etſi ad hæc comz
Wmodè perpetranda, neque locus tibi deeſſet, neque oc:
caſio: adhæc nullius hominis reprehenſionem eo no-⸗
mine incurreres; ſed de omnibus benè merearis, omnes
officiosè juves ac promoveas, quacunque ratione & u⸗-
bieunque potes; tantum in hoc, ut Deo obedias, hac fir
ducia, eum ipſum omnia hæc largiter tibi compenſatu=⸗
rum. Ita vides, quomodo Primum præceptum caput
ac fons ſit, unde reliqua omnia ſuam trahunt originem;,
quodque rurſus omnia alia retro pertrahat ex ſe pen-
dentia, ut & finis & principium uno indiſſolabili nodo-
colligata & copulata ſint.
Talia, inquam, operæ pretium eſt, ut juventuti nun-

Iaber quam non proponantur, monendo inculcentur, & in

tPimanm eſſememoriam aſkdue repetendo revocentur, ut non tan-

meditatio-

tùm fuſte ae plagis, quemadmodum peczora rationis

wenm Deca-expertia, ſed etiam in timere ac cultu Dei pia quadam

logi.

ratione educentur. Quicunque enim hæc conſiderant
& animi ſeria quadam cogitatione perpendunt, eſſe vi-
delicet hœæcnon humanæ rationis commenta, ſed ſum-
mæ maje ſtatis mandata, quæ tanta ſeveritate contemto-
. xes

Kebrunpunir
ülibosbonit
ſonte ad h

Wltum erat
urntur pariet
kuntum ioſer
Avlnmn ſicti
Cemnionena
Umetent, o
ntergn Ciq
umnbhrcldns
Ulhtrlais l⸗
Unacien hezer
Aellirehio
Pris etganeino⸗
unrenrre
Eemnaltas
Thisonni
ainonscheh
igrienla
Plhericonſe
MAum, uta
Pkſurt ſincti
kangng gni
Cenohorun
ſloltintl
ngrdii t
Pknöminte
iuite (en⸗
Alneſlaugie
di liis
Ndonnin

o

Urrtehtl) itue
gralus eierl

Migikrum

Atereiien oie⸗
lorun, ſelhin
tibiparenun
Orüticcuntmau
Uidnamn teiben
zurusel. n
unn tiden,
Pretetekleil
inſereg,elint
es Hve huiie
utſtsſhecih⸗
: el a0 had
geellet, hee
ehenſonen ens
minenii,
nans tlit
heo Oeliu,ii
ertibi onul,
tekutaikie
etrhitakſ⸗

niſluln

CoNcLuSIO DECALOGI. 487

res eorum punire, contra verò factores eorum inæſti-

mabilibus bonitatis ſuæ divitiis remunerari velit: illi
ſua ſponte ad faciendam Dei voluntatem ſatis erunt
propenſi. Quare in veteri Teſtamento non temeré
mandatum erat, ut Decem præcepta omnibus inſcri-
berentur parietibus, angulis, & veſtibus: non in hoc,
uttantum inſeripta ſpectanda circumferrentur, quem-
admodum factitare Judæi cenſveverant: ſed ut citra
intermiſſionem obſervarentur oculis, & memoriæ oc-
currerent, in omnibus noſtris negotiis & actionibus.
Sint ergo cuique hæc quotidiana exercitia & ſtudia, in
omnibus caſibus, negotiis & officiis, ac ſi omnibus in-
ſculpta locis legenda occurrerent, quocunque oculo-
rum aciem flexerit, imò potius ubicunque inceſſerit,
aut preſſò veſtigio ſteterit. Ita fiet, ut æque & domi, &
foris erga vicinos, ſemper ſufficientem cauſam invenia-
mus Decem præcepta exercendi, ut nemini ea incum-
bat neceſſitas, illa procul petendi.
Ex his omnibus jam facile exiſtimare licet aut vide-
ge, quousque hæc præcepta extollenda, aut quanti tan-“ oc*n
dem facienda ſint, præ omnibus & operibus & ordinibus, asncoνρ6 ſa
qui doceri conſveverunt. Hic enim confidenter dicere &ſublimi:
poſſumus, ut ad unum prodeant omnes ſapientes, & * nuneztee,
quotquot ſanctimoniæ titulo ſuperbiunt, num-unumſatis perſpi-
queant opus, quamlibet puſillum, producere, quod veléz, nun qui
extreino horum præceptorum opuſculo æquiparandum eabauxiri
ſit, quod tanta ſeveritate Deus à ſuis exigit, & facien- Palir.
dum præcipit, tantam tamque intolerabilem trans-
greſforibus interminatus iracundiam, & contra facto-
ribus adeo ſplendidas promiſſiones pollicitus, ſe nimi⸗-
rum inexhauſtis benedictionis ſuæ divitiis tantum non
obruturum eos. Quocirca non injuria hac præcepta
uomnibus aliis doctrinis anteferenda ſunt, inque magno
habenda pretio, tanquam theſaurus, quem à Deo acce-
pimus, omnium pretioſiſſimus.

Decalogi

488 ATECHIS MUS MAJOR

Symbolum Fidei.
Ord 1 em. P 2 TENUS Catechiſmni, hoc eſt,

tiem Ciate hriſtianæ doctrinæ primam partem

chiſm.

Ss ſequitur, qua nobis ſummatim, quid-
à Deo nobis expectandum & accipiendum ſit, propo-
nitur, afque ut paucis dicam, eundem nos per omnia
Qnale ſr docet cognoſcere. Quæ eò nobis ſervire ac prodeſſe

audivimus, in qus, quid facere, quid
omittere nos DE US velit, vidimus.
Hanc deinceps juſto ordine ſides ſub.

apus doöfrie debet, ut ĩd, quod præcepta exigunt;, facere queamus,
na ſeu ro- dum ea exigentibus præceptis facere cogimur. Nam

fMane (ut ſupra dictum) adeò ſublimis & alta eorum eſt con-
S)mloli. ſtitutio, ut omnium hominum vires longe leviores.
— ſint & inyalidiores, quam ut eandem poſint aſlequi aut

. . —. * — . M
Ccontingere, & ei ſatisfacere. Bam ob rem nikhilominus
neceſſarium eſt, hanc partem perdiſcere, quam prio
rem, ut ſciamus, quomedo præceptis ſatisfacere quea-

mus, & unde tanta vis ac virtus petenda aut impe=

SECNNDA PARS
A

Gnnt

tranda ſit. Etenim ſi propriis, viribus divinis præa-

ceptis ſatisfacere poſſemus „ quemadmogum illis

4

ſatisfàciendum eſt: & de & precatione haud difficul-
ter careremus. Prius verò, quam ejusmodi & utilitas.

N && neceſſitas fidei explanetur: initio ſufficit pro rudibus:
Hlane, ut fidem per ſe comprehendant, & intelligere.

difcant.

Duaodetine 5. . . è’” 1.
eeie . Principiò Theologi noſtri fidem Hactenus in duo-
srtickli, ſie. S.
“ 2 ticulæ, quas tradit Scriptura; & ad fidem referenda

decim Articulos diviſerunt: quanquam ſi omnes par-

ſunt, ſigillatim comprehenderentur, multo plures fſünt

oindeunh.

4

krihl, ſedo

Ureiprin

E C HI I S M I,

Miſbme com
Unetoeumg
iallcom
Nhalquason

Utor. lta.

inenenhlie
teitt
un Ureriſh
und gline
Rlne, ane
ihläahgei

lo i

(orern

Meuam
Ple e
ooſtumn
one
d i gu
lthet⸗ ſtce
de

AIoKk ARTICHLuUuS PRIMIuS. 4²9

PAN Articuli, ſed neqve tam bPancis verbis ſatis ſigniſicanter TM'nboli 4A-
poſſunt exprimi. Veruntamen ut quâm facilime & ſim-? NKolici
19 N Pliciſſime comprehendantur, veluti pueris tradendi esa, c
fnt: totum fideisymbolum tribus tantum principalibus l pracipuée.
idei. Articulis comple ctemur 2 juxta tres divinitatis perſo-
rnaà ssad quas omnia, quæ credimus referuntur & ordi- Pater, fons
techii, u nantur: Ita ut Primus Articulus de Deo Patre, crea-omninm be-
ine rinnn te tionem explicet, Segundus de FEilio, redemtionem, Ter- se ciornm.
1, Cuid hrete tius de Spiritu ſancto, ſanctificationem. Qvaſi fides

. e. ciſin . 8 — . ⸗—
US elt; E qvam brevifime tot verbis com prehenſaà eſſet: Cre-
oorine doin Deum Patrem, qvi me creavit, Credo in Deum

bisfummmm Frilium, quime liberavit, Credo in Spiritum ianctum, VUnus Deus
piendum 1,E q Avi me fanctificavit. Unus Deus & una Fides, verum tres "1*ε* perſo-
dam nos e perfſonæ, quaze tres etiam Articuli & confeſliones. Jam ?a.

Eriite 4AEE ergò ipſa fidei verba breviter percurremus.
t,here ARTICULUS I.

Itgemmmdid Crede in Deum Patrem „ Oomnipotentem
ccreatorem coœli & perraeæz. .

Veænam ſit Dei Patris eſſentia, voluntas & opus, primus ar.
P

nß hiſce: verbis compendioſiſſimé adumbratum & zicazlus in
ſe — . „X 2 4 „
iſete Propoſitum eſt. Cüm, enim Decem præcepta dos S)mbolo

gti ſtie cuerint, nom eſſe niſi unum Deum habendum & colen- complecti-

dum: in quæſtionem venire poſſet, quid DEus eſſet, tur dobtri-
quid operis faceret, quibus deniqve rebus laudandus ſit na de ve-
aut depingendus, ut cognoſcatur. Hoc jam ſequens ra agnitis⸗
decet Articulus, fidem nihil aliud eſſe, quàm reſpon- ne Dei.
ſionem quandam & confeſſionem Chriſtianorum „ ad
Primum præceptum ordinatam. Velut puer interro.
gatus à quopiam: Quemnam Deum habes, aut quid
Sejillo compertum tenes? Reſpondere poſſit: Pri-
mum quidem hoe, Deus meus eſt, videlicet Pater, qui
clum ac terram condidit. Extra hune unum nullum
“ ahum Deum eſſe credo, præter hunc enim nemo eſt,.
onde HhSy qui

„

4900 CATBCHISMzuS MAjOR

qui ſua virtute atque potentia cœlum ac terram poſſit
condere.
articul de. Cæterum pro doctis, & qui aliquam Scripturæ co-
creztione ghitionem ſibi paraverunt, ii tres Articuli aliquanto
fuſtus & Locupletius declarari poſſunt, inque tot partes

Sontentia

braſen- u⸗
ria DEälſa- dividi
Lentantas

cGreaturas, Snitu neceſſaria indicaſſe ſufficiat, nempe, hunc articu⸗

lIum, ut diximus, ad rerum creationem pertinere, ut huic
verbo innitamur: Creator cœli & terræ. Quid ergo
Ræc ſibi verba volunt, aut his tu ſigniscari putas?

Credo in Deum Patrem omnipotentem, creatorem;,

quot verbis fidei Symibolum contextum eſt. Ve-
rum in præſentia pro novitiis ſcholaſticis maximè co.

&c. Reſponſio: Hoc ſignificari puto & credo, me Dei

eſſe creaturam, hoc eſt, quod ille mihi dederit, quoti-
dieque alat, ſuſtentetque corpus, animam, vitam, mem-
Greagtof,“ 9 . ⸗ 5 .
tionem, rationis uſum, virtutemque intelligentiæ, ac
deinceps cibum & potum, amictum, commeatum, uxo-
rem, liberos, familiam, ædes, prædia &c. Adhæc, quio-
annes creaturas ad vitæ meæ utilitatem & neceſſitatem
ſervire mihi ſinit, ſolem, lunam, & ſidera cœleſtia, diem
& noctem, aerem, ignem, aquam, terram, & omnes fru-
ctus terræ, quos ſua ſœcunditate producit, volucres,

piſces, & omnia frumentorum & fructuum genera-

Inſuper, ſi quæ ſunt alia rerum corporalium & tem-
poralium bona, ut eſt æquabilis Reipubl. ſtatus & ad-

bra corporis, cum parva, tum magna, omnes ſenſus, ra-

miniſtratio, pax, tranquilla ſecuritas. Ita, ut ex hoc.

articulo diſcamus, noſtrum neminem vitam, omniaque
alia jam enumerata, & quæ adhuc enumerari poſſent, a.
ſe habere, neque retinere poſſe, quamlibet puſillum aut
leve fuerit, Hæc enim omnia nomine creatoris com-

Enipo- prehenſa funt.
FeEo „ . .
trem non ſolùm hæc omnia, quæ habemus, poſſidemus,
coramque oculis intuemur, nobis dediſſe, ſed quotidie
etiam

Præter hæc ingenuè quoque confitemur, Deum Pa-

= —

An
—
tüneustutel⸗
Alodriomnes
Uin 4 Rdbis
uhomanitate
Uhentibagerhin
Uinctaurx ſum
t Verimm eay
uͤherſnet, ubi
li⸗ am

un⸗ Caligidur,

derlointerr
Etur Eculai
6rälereſani
Euun denekie
n lli prorſi
buibls ſeryi

ſeuit nobi⸗

liüleenlun
wih Guihn
m Draterye
Utt ſelne 6
Kgilibſ ven
ſe aſendenal
ndottekerenn
eſernde
entuneſente
ſenid ſt,
lt nmenn
Küneſier

he
Perſr nn

CAſon
—
1a teteungal

luam derſeink
Ariill Ninmn
t ingge mmſi
Ontentum 4
akicin nnuim
vennpennnneuni
0 venimntii
tenk. Qllcg

onircni zun
tem Ctelnt⸗

or aehhrel
ihi dedettnen
Galn itam te
onmesſtiif
e ineligenit
conmett1
. Mnſ
tenn eetlu
Gern EEie.
tun, Aonnen
cait,
Fructoun W
milunti
hul. utn
len Meli

emnli,

e
ſ

ARTIcCHLuIS PIMIS. 49 1

etiam ejus tutela nos abomnibus malis atqve periculis
cuſtodiri, omnes incommoditates, ruinas atqve diſeri-
mina à nobis abigente & propulſante. Quæ omnia
mera humanitate & bonitate ſua pellectes, nobis im-
merentibus exhibet, tanquam lenis ac clemens Pater,
cui nos curæ ſumus, ne quid mali aut adverſi nobis acci-
dat. Verm ea verboſius perſequi, ad reliquas duas par-
tes pertinet, ubi dicimus: Patrem omnipotentem.
Ex his jam demonſtratis, facilè evictum conſeqvi-
tur & colligitur, cum omnia, quæ poſſidemus qvæqve
in cœlo & in terra ſunt, quotidie à Deo conceſſa ſuſten-
tentur & cuſtodiantur: debere nos eundem indeſinen-
ter diligere, laudibus extollere, agendisqve gratiis acce-
Ptorum beneficiorum eſſe memores, & ut uno verbo di-
cam, illi prorſus atqve per omnia hiſce gratuitò datis
muneribus ſervire, quemadmodum hec ipium decem
præceptis à nobis exigit & facien dum præcepit. Jam hic
multis dicendum eſſet, ſi illuſtrare id quis vellet, quàm
pauci ſint, qui hune articulum credunt. Hunc enim
omnes prætervolamus, audientes quidem & memo-=
rzantes, ſed nequaquam videntes, aut animo expenden-
tes, quid ipſa verba nobis non oſcitanter aut ſomnicu-
losè expendendum proponant. Quèd fſi enim hæc ex Maona &
animo crederemus: horum verborum juſſa haud dubiè ,
capeſſeremus, neqve tam ſuperbè incederemus, inſolen-
ter intumeſcentes, quaſi à nobismet ipſis, aut noſtra o-
Pera partis, Vita, divitiis, potentia, dignitate, honori-
bus, &c. frueremur, ut alii ſervitute nobis obnoxii nos
pertimeſcere cogerentur: quemadmodum infelix ac
berverſus mundus factitare conſuevit, qui in cœcitate
ſua ſubmerſus eſt, omnibus bonis & muneribus divini-
ts datis tantm ad fuperbiam, avaritiam, voluptates
& delitias turpiſſimè abutens, neqve Deum vel ſemel
reſpiciens, ut illi gratias ageret, aut pro Domino ac
creatore ſuo eum agnoſceret. Q.
u⸗

Creaturag
ratienalis
debet vicis.
zm ereatzg-
r1 gratitis-
dinem W
obedienti-
ℳNνα

turpis ix-
gratitudo
minzns,

492 CATECHISMüIS MAI hEKEKE

Quocirca hic Articulus omnes nos humiliare ac
conterrere debebat, ſi hæc vera eſſe certò & conſtan-

ter crederemus: ſiquidem quotidiè victi carnis affecti-

bus, peccamus oculis, auribus, manibus, corpore & a-
nima, opibus atque divitiis, breviter, omnibus rebus,
quascunque poſſidemus. Præcipue verò illi, qui etiam-
num impietate inſtigati divino, verbo repugnant ac

reluctantur. Veruntamen Chriſtiani hanc prærogati-
vam habent, quôd ſe DEO Oreatori ſue id debere a-
gnoſcunt, ut pro acceptis bonis ipſi ſerviant atque ob-
- Melſdi

temperent, id quod mundus facere neſeit.

idus
mentibis
at q, oulis:

intuenda

. .
teſtimonia.
ereattonts

&α Provi-

dentig

Proinde hic articulus nobis quotidie exercendus,

menti infigendus; & in memoriam ſubinde revocan-

dus eſt, in omnibus, quæcunque nobis objiciuntur, quan-

dovel bene & feliciter quæ nobis eveniunt, vel quan-

do & periculis & neceſiitatibus liberati emergimus:
ſicut Deus hæc omnia nobis largitur & facit, ut in hoc
certis experimentis animadvertentes, diſcamus pater-

num ejus erga nos animum, & inæſtimabilem charita-

ten. Ex hoc certé pectus incaleſcet, & ad gratiarum

actionem prompte agendam mirificè inflammabitur, ut

omnibus ejusmodi rebus ad Der laudem & gloriam uta-

tur. Ita quidem pauciſſimis erutum atque expreſſum
hujus Articuli ſenſum habemus, quantum ſimplicibus.
initiò ſcire ac diſeere neceſſe eſt, & quid à Deo habea-

mus & acceperimus, & quid pro acceptis bonis- eidem
viciſſim debeamus. Quæ ingens & pene inæſtimabilis
eſt cognitio, theſaurus tamen multò præſtantior. Ete-
nim hic plane videmus, quomodo. Pater cum omnibus.

creaturis ſe nobis tradiderit, quamq; nos, quamdiu hac.
vita fruimur, rebus omnibus opulentiſſimè inſtruat,
præterquam quòd ineffabilibus & æternis bonis per

Filium ſuum ac Spiritum ſanctum ampliſſimè cumuli-

rit, ut in ſequentibus audiemus.

4

Arr
—.—
.
krin ſelar
Donmmun ne
In ſinco,
Ponto bPieto
. Deſcen
8a Deet
Mi mortois
Errm De

00 loo
li loone
noreli ri
ecnnde,
Mkiru theſan
Kinnn ſecer
minpertiert
Hnepland W

iheriliter 4
ntntis re
nn el) u
nihonni
din nititur;
umiun, D
N Etod int
kennid ien
nſhlkehif
un Deihlun
ehinle

nn ANℳRTIICuILuS SECuNDuISs. 493 “

—.—

en QARTIICULUS II. .
kadn Et in Jeſum Chriſtum, Filium ejus unicum,
i ren Dominum noſttum, qui conceptus eſt de Spi-
fter,ͦAanihigfi ritu ſancto, natus ex Maria virgine, paſſus ſub
erenligifd Pontio pilato, crucifixus, mortuus & ſepul-
vrior tIs, Deſcendit ad inferos, tertia die reſurre-

Fanihen xit à mortuis. Aſcendit ad cœlos, ſedet ad

toti ſioſl 1AH dexteram Dei Patris omnipotentis: : Inde ven-
l git turus eſt judicare vivos & mortuos.
Aaite aen O loco ſecundam divinitatis perſonam diſci- Tcunmda
gnor Revs mus cognoſcere, ut videamus. quid Præter bona Perſona di.
— temporalia prius enumerata DEUS nobis largiri vinitatis.

s bleat, nempe, quomodo omnes bonitatis ſuæ ac di-
vitiarum theſauros ſemel nobis effuderit, nihilque ſibi
reliquum fecerit, quod nobis ntendum fruendumque

ereniunt, ſad⸗
lbetati eiege

tura licht non impertierit, Jam hic articulus quoque latè patet,
eg ſamg 4 eſtque planè fœcundiſſimus. Verûm ut & hunc breviter
lirglug „ac pueriliter diſcutiamus, unum verbum ſumemus, ,
let A „quo totjius rei ſummam complectemur, nempe (ſieut
Keinlun e diétum eſt) ut ex hoc diſcamus, quomodo per Chii. 4.

uen khi, . ſtum ab omni maledictione li berati ſimus, quod hiſce
umatkef. 3 verbis nititur: Et in JESUM CHRISTUM, Filium
un H ejus unicum, Dominum noſtrum, Sc.
Jam ergò interrogatus à quopiam; Quid credis in Doctrina
urtri ſecundo Articulo de Jeſu Chriſto Ad hunc modum ſecund,i ar-
pent. inla reſponde pauciſſimis: Ego credo, Jeſum Chriſtum ve- ziculi de
Nrelan rum Dei Filium, Daminum meum eſſe factum. Quid redemtie-
Dtedhe hoc ſibi vult, fieri Dominum? Hoc eſt, quòd me libe- ne peneris
Gad rärit ſanguine ſi ſuo à peccatis, diabolo, morte, & omni emwani,
Mlenti exitio. Ante enim neque regem habebam neque Domi- & bene ft.
4. S num, ſed ſub diaboli boteflate atque imperio captivus ciis Fli⸗
Ailmnd tenebar, ad mortem condemnatus, inque Peccgtis ae DPei.
cecitate irretitur.

494 CATECHISMuS MAIOR

Jam enim à Deo creati, cůùm omnis generis inæſti-
mabilia bona à Patre accepiſlemus, venit diabolus no-
ſtræ felicitati invidens, & nos ſuis technis in apertam
Dei rebellemqve inobedientiam, mortem, & omnia pe-

ricula pertractos injecit, adeò, ut in ejus indignatione
jaceremus, perpetuæ damnationi adjudicati, velnti

culpa noſtra promerueramus. Hic nulla erat amplius
relicta aut ſpes recuperandæ gratiæ, aut conſilium adi-
piſcendæ ſalutis, aut auxilium placandi Patris, aut con-
De miran ſilium ignoſcendi delicti, donec ille immortalis Patris
do æonſilio immortalis Filius, calamitoſam miſeriam & exilium
redemptio, noſtrum ſua profundiſſima bonitate miſeratus, de eœ-
nis generis lo nobis opem laturus deſcendit, nosqve ab omni & pec-
bumani. cati, & mortis, ac Diaboli captivitate, in libertatem
adoptionis ſuæ aſſeruit. Ita quidem omnium illorum
tyrannorum atqve exactorum poteſtas profligata & op-
preſſa eſt: qvorum in locum ſucceſſit jeſus Chriſtus,
vitæ, juſtitiæ, ſalutis, juſtificationis, ac omnium bono-
rum autor & Dominus: qvi nos miſeros, ærumnoſos
peccatores, ex inferorum faucibus eripuit, aſſeruit, inqyve
libertatem vendicavit, irati Patris favorem & gratiam
placata indignatione conciliavit, & tanqvam poſſes-
ſionem ſuam in tutelam ſuam nos ſuſcepit, ut nos pet
ſuam juſtitiam, ſapientiam, poteſtatem, vitam & beati-
tatem regat & gubernet.
Chriſti me. Sit itaqve hæc hujus Articuli ſumma, ut hæc vocu-
ritum vi- la, Deminus, fimpliciſſimè tantum ſignificet, atqve
Seris & ſalvator ſeu redemptor, hoc eſt, qui à Diabolo ad De-
eHicacis. um, morte ad vitam, à peccatis ad juſtitiam reduxit,
in qvibus & nos conſervat. Porrò reliquæ hujus Arti-
culi partes, ordine ſemet conſeqventes, nihil faciunt
aliud, qvam qvod talem redemtionem per Chriſtum
nobis partam declarant, ac exprimunt, qvomodo &
per qvem confecta ſit, hoc eſt, ꝗqvanti Chriſtum con-
ſtiterit & qvid pro ea impetranda inſumlſerit, vr nos
ucri⸗

Nſctas
illieſeccatit
iDoninus: Ad
ne ſatisfacen
Uierat perſoln
ni pretioſ⸗
Uimnem ulam,
tinſi Nrätizt
rd Nkiite
Nont: Ar Renin
Auninilrttine,
Lonnes zpr⸗
Wutid Coner
Pemſelld Dirb
Cammbaſe
Aeſo &
fl Nrolirs
Ahmbhabentur
roliriere
l, d.
inetimt
tnit wthun
ntti ſüluti⸗

Kentednnn
enaingn

AR
Enkoi
n Catholee
nllonenn
N Fitan

M
—————
onnnis genetg in
ug, enit Cabelx
ig technis in en
norten Koni

Utin eiginintmu

ni alſllcti,1
Hie auleru,
tie, atollis
Acandiatrb,ut
rille innorti
mmikerim i

tate hiſenmm 4
noSei vil

ſiees
tivitare ule⸗
bitenomin
teſtas olen
ſacelit kund

ionbs, cNNi

os niſens mn

Verltne,

lttitaroren 19
ie, tnſn

t,N
lil D

teltten, in

Eſumm1

otu
niihin,
tise iin
drre ſ
ghenten

ti Dominus: Adhæc paſſus, mortuus & ſepultus, ut
pro me ſatisfaceret, meamque culpam, qvæ mihi luen-

ſcotet 8

ARTIcC. SECHINDuS. 49 5

lucrifaceret, ſuæqve ditioni ſubjiceret: nempe, quòd ho-
mo factus, & à Spiritu fancto ac Maria virgine ſine o-
mni labe peccati conceptus & natus ſit, ut eſſet pecca-

da fuerat, perſolveret, non auro neqve argento, ſed pro-
prio & pretioſo ſuo ſanguine, Et hæc omnia non ob
aliam rem ullam, qvàm ut meus fieret Dominus. Neqve De cauſa
enim ſui gratia harum rerum quicquam fecit, aut opus Fnali biſto-
habuit. Boſt id iterum ſurrexit devicta atqve abſorpta ?7α & ap-
morte: Ac deniqve cœlos conſcendit, ſuſcepta imperii Plicatione

adminiſtratione ‚ſedens ad dexteram Patris, ut Diaboli ad nos.
ac omnes peteſtates, ad illius pedes projectæ, obedire
cogantur, donec nos in die noviſſimo prorſus ab hoc

pravo ſeculo, Diabolo, morte, peccatis liberatos ſeparet
ac ſegreget.
Cæteruùm haſce partes ſigillatim tractare, huic com-
bendioſo & pro pueris inſtituto ſermoni non conve-
nit, ſed prolixis concionibus, qvæ per totius anni cir-

culum habentur, præſertimin temporibus, qvæ tali-

bus prolixiore ſermone tractandis deſtinata ſunt, de
nativitate, paſſione, reſurrectione, aſcenſione Chri-
Qiauin etiam totum Evangelium, quod prædicamus, Articulms
eò tendit, ut hunc Articulum probè percipiamus, ut in de beneffti.
. . . . . „ 8 . .„
quo totius ſalutis & felicitatis noſtræ ſumma ſita eſt, “* Chriſßte
qvemqve ob uſum & οunditatem ſuam longè lateqve Prepria &

patentem, nunquam ſatis perdiſcere poſſumus. Præcipua
”” . Evangelii
ARTICULUS III. dodzrina,

Credo in Spiritum ſanctum, ſanctam Eccle-

ſiam Catholicam, communionem ſanctorum,

remiſſionem peccatorum, carnis reſurrectio-
nem, & vitam æternam, Amen.
Hune

4’6 CATECHISMuS MAI 0h
TLortius ar-
ticulas re-

Unc Articulum non alio commodius, qvàm ſic-
ut dictum, ad ſanctifcationen referre poſſum,
ritat off- qvòd videlicet per hunc Spiritus ſanctus; ejusqve
cia, beneſi- officium, nempeè, qvd ſanctifi et, adumbretur & de-
cia && Fe pingatur. Quare huic verbo nitendum eſt, Credoin
5Tes piri- Spiritum ſanctum, qvòd tam ſtricte & breviter com

tus &. prehenſum ſit, ut aliud habere nequeamus. Sunt enim

alioqui multiplices in ſcriptura ſpiritus, veluti huma-
ni, cœleſtes, & mali ſpiritus. Verùm enim verò Spiritus

Dei, ſolus ſanctu: Spiritus dicitur, hoc eſt, qui nos ſan⸗
Gtificavit, & adhuc ſanctificat. Nam quemadmodum

Pater creator, Filius Redemptor alt Sa lvator dicitut:
ita quoqve Spiritus ſanctus ab offieii ſui opere Zma
QOvomedo aut ſanctificator dicendus eſt. Quæveròè hujus ſan r.
far ſancti. ficationis eſt ratio? Reſphndeo: QAue nachnodum ki.
Kicatio. lius dominium ſuum, quo nos ſibi geculiariter ve⸗

&c. conſequitur: ita quoqve Spiritus ſa nctus ſanctifica-
tionis munus exequitur per ſequentia, hoc eſt, per com.
munionem ſanctorum, aut Eccleſiam Chriſtianorum,

remiſſionem Peccatoram, carnis reſurrectionem, & vi- ihin en e

e. Imnn nox dueit Spiriens ſan.
tam æt⁸rnam. Hoc eſt, primum nos ducit Spiritus ſan

ctus in ſanctam communionem ſuam, ponen: in ſ-
num Eccleſiæ, per qvam nos docet & Chriſto a
Cit. G

Spirites S. Siquidemn neqve ego, neqve tu quicqvam de Chriſto

FEcar per ſcire boſſemus, aut in eum credere, aut Pro Pem e
miniſteri- conſequi, niſi per Evangelii Prædicationem Ppi
zm verbi ſancti opera nobis oKerretur, & ultrèò donaretur. S
iv Eccleſin. quidem ipſum completum eſt. Chriſtus enim theſau-

rum nobis impetravit, & peperit ha paione, morte,
& reſurrectione, &c. Verüm ſi in occulto manens de-

liteſceret, nec quisquam aliquid de eo explorstum ha-

. — : . - 17. i-
beret, nemini eſſet uſui, ſed planè inutilis & deperdi. LuCrid

tus, Ne ergo ejusmodi theſaurus ſepultus jaceat, ſed

e60 in

.

win ulam perl

Meniit orrdi
o irtun ſa
Uni ws acere
leſ,unmn

uns er Chrill

ſummquam

ntrpo gn
Ttilonäiftei

eems bonkeini

monte reſonle

II Me ſinctheir

Quälten n
1n ior Utt

Pnannionen,

RreAionck imdinen
cavit, per ſuam nativitatem, mortem, refurrectionem,

ten in nund

1 lec gueml

Kteunn non

quod pegde

Gereat,
Predtcare 19

n hi fullra

Ubante 5 atr
urttz e

it, Meqle

üen, lub

iſe Dopi
i Untum t⸗

Encſiicſet

t⸗

hnen nuli

Mn

onmmois, gint
lemn reiene ne

ARTIC. TERTIIS. 497

eo in uſum verſo fruantur homines: Deus verbum ſu=
urm emiſit prædicandum & divalgandum omnibus, in .
g ſalin i quo Spiritum ſanétum largitus eſt, ut ejusmodi the- Saαſ£Hͤ-
e lmbeki ſauri nos faceret compotes. Quære ſanctificare nihil a-* 1aid?
tenkun eh iud eſt, quam ad Chriſtum adduçere, ad ſuſcipiendum
de mine pona per Chriſtum nobis parta, ad quæ per nosmeti-
neamn e pfos nunquam pervenire poſlemus. .
iritin en am ergo quam fieri poteſt ſigniſicantisſimè, hunc Commodis.
menin feie Articulum difce intelligere, ut interrogatus, quid hiſes ſima re.
we⸗ l inn verhis ſignifcari putas, Credo in Spiritum ſanctum 2 Ppenſi⸗ de
Nam enE promte reſpondere posſis: Credo Spiritus ſancti ope d-dfrina
rilt uti ra me ſanctihcari, cui rei nomen ejus teſtimonium eſt: husjus arti-
feiiſuigene Qua autem re illud facit, aut qua ratione, quove me- culi.
Aurferblei dio ad hoc utitur? Reſponſio. Per Chriſtis norum
(hemam communionem, remisſionem peccatorum, carnis re-
ſbi ecnlurtant ſurrectionem, & vitam æternam. Primum enim ſingu-
ttem, reſnranie larem in mundo communionem obtinet, hæc mater
ituſintue, eſt, hæc quemlibet Chriſtianum parturit, ac alit per
ti, M verbum, qued Spiritus ſanctus revelat & prædicat, &
Ndamhii per quod pectora illuminat & accendit, ut verbum ac-
nlimtechet cipiant, am plectantur, illi adhæreſcant, inque eo perſe-
gos eNet rnn verent.
ſun, “ Ubicunque enim gentium Spiritus ſanctus Verbum NWove lax
ett S Chrioz Dei prædicare non ſinit, inque corde excitat, ut accipia Kaei & e
tur, ibi fruſtra eſt ac deperditum. Quemadmodum do-zeriores
DW iec minante Papatu accidit, ubi fides prorſus neglecta & morms con-
nannch „ι obhſcurata jacuit, nemo Chriſtum pro Domino co-grauentes
ge, e gnovit, neque Spiritum Sanctum pro eo, qui ſan zeum lege
ltine , ctificaret, habuit: hoc eſt, nemo credidit, Chriſtum Dez non ac.
ltcnn * eum eſſie Dominum „qui ſine operibus & meritis no zendwaniur
Crrinen Kris tantum theſaurum nobis peperiſſet, nosque Patri ſene Spirits

(ea Daloe, . el . er
ta nn reconciliâſſet, Et quig tandem in cauſa fuit? hoc ſci- ſanbdfo.
en n licet, qvèd Spiritus ſanctus præſtè non fuerit, qui ta-
een lia de Ohriſto revelaſſet, & prædicare fiviſſet: verum

r,mi ſ & NW . . 6 .
Linnii Wãl homines mali & deæmones præſtò fuerunt, qui docue-
nans tIi runt /

– . . „

498 CATECHISMuIS MAOR

runt, propriis operibus conſequendam eſſe ſalutem, &

irati Patris gratiam impetrandam. Bam obrem, neque

Chriſtianorum fuit communio. Ubi enim de Chriſte

nihil docetur: ibi neque ullus eſt Spiritus Sancétus, qui

Tantum Chriſtianorum communionem ſolet conſtituere, con-

Ver mini- vecare, ac in unum cogere, citra cujus opem & ope-
RKeriumspi- räm nemo ad Chriſtum Dominum pervenire poteſt,

ritas S. e Hæc quidem de ſumma hujus Articuli fufficiant. Cum
aſicax, verd partes ac membra in eo enumerata;, pro captu
ſimplicium non omninò clara ſint: ea quoque paucis
percurremus. .
Grammati- Sanctam Chriſtianorum Eccleſiam, communienem
ca enarra- ſanctorum fides nominat. Utrumque enim idem con-
tio vocabun- junctim ſigniſicat. Olim vero alterum adjectum non

lorum. erat, planeque male & inepte lingva nobis vernacula

expoſitum eſt. Quod ſi ſignificanter enunciandum eſ-

ſet, Germanico ſermone prorſus aliter proferendum fo-

Eecheſia. ret. Siquidem hæc vox, Eccleſia, proprie nihil aliud

Kirche. quam congregationem ſignificat. Porro nos Germani
hanc dickionem, Kirche / uſurpare confvevimus, qvam
ſimplices non de congregata multitudine, ſed de con-
ſecratis templis aut ædificiis intelligunt. Tametſi ſa-

cra domus, Eccleſia dicenda non eſt, niſi propterea
quod hominum maltitudo in ea convenire ſoleat,

fluendi nobis deligimus, atque ita domui ſecundum
multitudinem nominis queque appellationem impo-

nihil aliud ſigniſcat, quam congregationem, neque vox

„Germana eſt, ſed Græca, ſicut etiam sοτια. Illie-
X ρα nim ſua lingva xνροâkπvuv quemadmodum Latini euriam
. nominant. Quamobrem recto Germanorum ſermo⸗

ne, Chriſtianorum communio ſeu congregatio (Eine
Chriſtliche Gemeine oder Samlung) aut omnium o-
Pptine (

Nos enim, qui convenimus, præcipuum locum con-

nimus. Ita hæc Cermanica vocula, Kirche/ propriẽ?

e
ePe dlrid
Ceſtnet)
agogne
nenel non
nli hlerat,
ulgntin
kerponere ve
1 loqion
uuinpertif
üigendanm,
Almrratinte
Wrun Imnorn
ſn Kni
m, ingna
Rirunig en
ſiuund Ai
kan Cun her
ſtterayer,
andai
n igo in
finanten
ienirel Juand
ite
ün in naſt
ns tb e
. Omnin 4
nunn en
Aocn

. Ctelo,

—
= =. =
= S=
=
☛*

=
E
S
SE
g

Wa ARTIC. TERTIuIS. 499
lameſelmn ptime & clariſſime ſancta Chriſtianitas (eine heilige
bimdwenm Chriſtenheit) dicenda fuerat.
Chiein 4 Ita quoque hæc dictiuncula, communio, quæ alteri
Hitmdumm annexa eſt, non Gemeinſchafft / ſeg, Gemein / interpre-
let onlitnene tanda fuerat. Neque aliam ob rem- quam interpre-
tuſ genl tandi. gratia priori adjecta eſt, qua quispiam haud du-
un penei OO bie exponere voluit, quid Chriſtianorum eſſet Eccle- .B
icali ſlrun 1 ſia. Pro quo noſtri, qui & germanæ & latinæ lingvæ Gemein⸗
Lumertti, iic Juxta imperiti fuére, transtulerunt, Gemeinſchafft der ſch afft
t en loſt Heiligen/ cum tamen nulla Germanorum lingva ita lo- Ge mein e.
6 quatur aut intelligat. Verùm recta & genuina Germa-
nnorum lingva vertenda erat, eine Gemeine der Hei⸗
Cam, cnkit ligen Sanctorum communio, hoc eſt, ejusmodi com-
ene epin iet munio, in qua non nili ſancti verſantur: aut adhuc ſi⸗
— gniſicantius, ein heilige Gemein / hoc eſt, ſancta com-
1ncbis H enie. Hæc ideò dico, ut verba ſane & recte intelli-
pnd i gantur, cum hæc conſvetudo usque adeò uſu recepta
t inveteraverit, ut vix unquam ex hominum animis e-
