maniæ grabiter redarguerentur. Hac pia Reforma-
tione adperſarii noha dogmata in Eccleſam D EI in-

zroduci put averunt: eam igitur, qJaaſi erbo de pror-
ſus repugnaret, & pias Ordinationer penitus eberte-
et, Gebementer, faliö tamen, eriminat: ſant, G calu.
weniis prope infnitis , quaz nullo tamen zel probabili

ſaltem colore fulcirentur, oppugnarunt. Ea re moti

Illaſtriſſimi, pietateqne religioſa praftantiſſimi Ble-⸗

kores, Princiher, & Ordines ILnperii (gui tùm
ſinceram Ebangelii doctrinam amplexi fuerant,

Mmenſa Dei optimi Marimi bonitate atque miſe-

.

——

alſer ſ 44d

munt) in lomit

Aulle V.

ſunkenteſmun

lenſſepic,/,
nſßelonfeſfe,
n heaherſ
Eyui mtu
otiſcigrin

13 baßlarb nj
ſieur. Lem Co⸗,

en ſt are ni

lor imn,
xtruct4
n zerlne 1
nnniſen,
unſenentien
lineng,

ſiulſie nej

mechere de,
tian, in er
mnlnzoriy ler,
dnloli ſin

Pſtehan, V

—
UANN
ALI

Eltem Cnt
nonnMde
cokkineemu
gan
dorine fmin
hennatgler.
ll⸗

tmbntuet
1,
urmi 1
,inu Auiliil
AM
umnunk
ſenu; ha

NRFATIO. 629
Eecleſias ſuar ad gerli DEI vormam piés reforma-
Berant) in comitiis, freqbßentiſſimis & celeberrimis

illis Auguſta Vindelicorum, Anno poſt milleſimum

guingenteſimum trigeſimo habitis, ſedulo cararunt,
ut Conſeſſo pia, 6ſacris literis collecta, conferibereturz-
eamzbe Confeſſionem Imperatori Carolo V exhibue-
runt. In ea perſpcué & candidé profeſſe ſant, gquid
de præcipuis articulis (iis præſertim qui inter ipſos
& Pontifcios in controberſiam ßenerant) in Eccteſiis
Etangelicis & reformatis crederetur & publicé doce-
retur. Eam Confesßionem Adberſarii moleſté qui-
dem grabiterque acceperunt: ſed au hunc usque diem
neque refutare neque ebertere potuerunt.
Hanc piam atque fſundamentis berbi D EI ſo-
Uidiſſimis erxeructam Augußtanam Confeſzonem nor
toto peclore amplecti, publice & ſolenniter etiam-
num proſitemur: & ſimplicem illius, ſinceram & per-
Picuam ſententiam, quam gerba ipſa monſtrant, re-
zinemus. Eamque pium noſtri temporis Symbolum

eæſſe, quod piæ mentes poſt inbicta tperbi DEl autorita-

tem recipere debeant, judicamus: quemadmodum o-
Uim etiam in Eccleſiz D E L, exortis grabißimis in Reli-

gionis negotio certaminibus, Confeſſiones & pia quæ-

dam Symbolaz ſunt conſeripta: quæ ſinceri Aoctores &
auditores toto animo amplectebantur, & publice
Proßtebantur. Et quidem, bene jubante nos gratiaz
DEI Opt. Maximi, in illius confeſſionis piâ doctrinæz

Cquemadmodamea Carolo V Anno &. 30 exhibi-

ta eſt) ad ultimos usque Bitæ noſiræ ſpiritus con-
Nanter perſeberabimus. Neque in wimo habemus,

veoc ſeripto aut qoocunque alio, à commemorata jam

Confeſſione gel transßerſum, ut ajunt, ungbem di-
ſcedere: Bel aliam aut nopam confeſſzonem condere.
PEiſt autem pia Confeſſionis illius doctrina, magna

„

R r 3 exparte

Act. 15.
1. Cor. 15.

1

& de rebus
runt : etſt non ignorabant, errores illos,

. . 15 ecut
cnm altera pare alterins föéntentiam or AD e
c ut quibusaam fortabſs, in hoc religionis Zes

630

PRXFATIO.

er/ 4 4 iſicii,. tatum
parte prterquam quod à Pontificiis faltit, „
da . : pugnatz : fateri kames Taerr non.-
) non ait im J. 1rergen ethee ge
. ibus E
nullos Theologos in pracipuis 4

2 14. .

m aſſecutos
Ele Beramué llins Jèntentiam aut non ASWe⸗ .
S aut certènon conſtanter retinuiſſe, ar ſ . 1
Wn et alienam ſententiam aßzngert 6 aſaßolen He
vegzlonsnes tamen Aaseſ ag, riamte de gjus
plecti ſenuldzunt, & zeα . el £. Ex es 2 tcn re
7 SSGe en, ,. P⸗ iig, in refoxmatu e
Re rcrie ., qui Chriſtiani habent
Bis adhuc Apoſtolis, inter 69 e; 7. loriabantur, borri-
bolebant, & de Koc⸗na c. a enim per opera
biles, errores ſant exorti. ui D alii reſur
reltionem mortuorum negabant. Er lerte 4-
o DE . Zne DWa ſetipti ſebere oppoſue-
Poſtoli ſeſe & concioni .

. W. oſenſioném,;
tantu aterrima certamina, g or, Wnen⸗ Waar-
apad infideles, qudm apud inhe. Pontifeu pro-
ne ee ac hodie noſtri d ae⸗ 7 “ Sem Han
pter Aigidia illa, inter nos α, * „Fore ut ek
minime piam & guidemf alſam N rige rains
Sss mutuis concertationibus, ſa 6 6 interim bal-
& mniere s con haanesr. Weßrm, dmn, dubitant, an
de offemduntur & pertarbantur S= Anors docri
ze 92 O& tanta diſſdia etiam bera apa e, aze.
eezce, . guican, non bident, cui 1 at ,
„ c Pé, 7 1—. zt.
erl controberfiſt Kericre e , berbis in-
illa gertamina,mon, unt o e Nel, les oniri ſolent,
aness n neceharic Atſseptattonesgullé

tio, res

iin elbabere

Mer Peueig

aarte non

tlſut, egui
kiliueerti
u0Dblyerzej

lu netͤ
UimDEI &
ihlunamn harti
UDEIG. Aen
oe obe
eneten il

(iigi etiß,

Ree
NIA D
undame
igtamom

elidei chi

clar⸗

Nind,
Cordian
Eelſarin
lrmad
. obe
lin, Jam
Koni atte
enl en in 1
ünnr . e
nlehen

PPREFATIO. 63 4 =W
zi 0, res babere dentur: qui exiſtimant, aiſputare tan-
nm, de paucis quihusdanm Bocabulis, guc niltius pene,
itmnen ohn aut certe non magni ſint momenti. Séd res grabisſi.
gitm ie ſunt, de quibus controbertitur, & prorſus tales,
jlig lthd r Mlius bpartis, quæ 2 ßero aberrat, ſententiain Eccle-

tun AA Da D EInec boſſ t nec debeat ſerri, nedism erceſari,aut
etiniſer Mu qdefendi.
ugenn nini/ Muare rr Miree exigit, ut controßerſt illi tirnd
mlCi ‿ berbo DEI & prohalis ſoèriptis perſpicue explicentur:
A A AO uo omnrs pii O intelligent es animadbertere poſſint,
rut. Eiu cujusnam partisſententia in controberſiis illis motis, er-

nnfmul bo DEI α Augasft ana Conſeſſzoni orthodoxrxa, confor. ir
Iiulmrginii it, & quæ probatis illis ſeriptis adgerfentur: ut bonæ &
, S vic menter, qibus beritas cordi eſt, corrupt elas & erro-
3 ikhri rei, qui ewortiſunt,eſfugere & Bitare gueant.

uidan An!
DkE COMPE NDIA-
ese RIA DOCTRINEÆ FORMA,
Cekii, Fundamento, norma atque regula, „
mrtl il ad quam omnia dogmata Jjuxta analogiam

ſ verbi Dei, dijudicanda, & controverſiæ motæ pièe de-

Ninfmt
clarandæ atque decidendæ ſunt.
baßn

te, i

ſſ enenh
n u

=

1

Rimd, ad ſe Dlidarn, diuturnam & firmam con-
cordiam in Eccleſia DEl conſtituendam, ne-
ceſſarium omnino eſt, ut certa compendiaria
forma & quaſi typus, unanimi conſenſu ap-
probatus extet: in quo communis do-
QArina, quam Eccleſiæ ſincerioris & reformatz 2
religionis profitentur, verbo DEl collecta extet.
Eteninmi ea in re exemplum primitivæ Eccleſiæ ſe.
quimur: quæ in talem uſum ſua quædam certa
Iymbola ſemper habuit. Cùm veroô compendiaria i
Rr 4 desY

N

—

FoORMA arr. ſcriptis niti
doctrinæ forns non, approbata, & retep
debeat, quæ confec

. & reli-
. Ctrinam
mine, quæ ſinceram do : mentem no-
Eccleſiarum nomineaa ſu proſfitentur:
n unanimi conſen P
gion

jam
ore ita declaravimue;
— . de & or Knanlaretn
am invicem corde r gngule
ren i uod nullam novam aut ſi
declaramus, qr
fesſionem fidei noſtræ

in o⸗ 18 Eccleſi
Gtimur, quæ in omnibr
Acripta amplectimur,

1 & 0 m ibus
81 ml 1 C mußn
ſyr abolis 1 1
næ Co fesſionis PrO
Ttat nre
SBuitar

iſſen-
„ it: rIUIS
fesſionibus ſemper habita ſun Cntesſtonem pro
Confeslionibus . A iguſtanam 91 blicam au-
es inter eos, qui Aug iam ſcripta public
ſiones inter ſa t: quæ etiam ſcrip
„ortæ ſunt: qua
ſitentur, O

enſu
— d g conſe
Tt0or1 ein O n 4 iu magno
x ibus 2 ticulis ſincera erbi DEI doc
528 1 1 r
l in in omn

. ur fuit.
atque uſurpata fu

ica & Apo-
UM igitur toto pectore Propheti
PRIM

nenti, ut limpid
is & novi Teſtamenti,
Rolica ſer ipta Veter

fontes, recipimus ſeun
7 1. . n 3
urisſimosque Iſtaelis on ereinw Ku L
ſimos pu & ſacras literas folas, u n weelt dochnu
reu uan .
Pl airaur ese eſſe credimus, 2 47 n genni 48a
illam reg urnd
5 ndum
ta exigere, & ſecundr za eorn
doctoribus jud
nis, ctum

. ina, in genu
. jam olim ſincera r elteel E& in articu
Et quia jamne ſackis literis icorum corru-
no fenſu, ex ſac 1 cticori
no & ſano rſtl⸗ erue contra hær
4
los ſeu capi

6 at1s ſy mbo P
Sr 8 neralia ſummæ autorit 1
lica 5„ 1

im a
i. Hæc enim à
ranum de ath maſt. dem maximée
gnoſcimus eſſe hrere⸗ “ de fundatas, Drre en vor,
pias, atque 1 erbo 5 omnes hæreſes, quæ iis te
fesſiones fidei, quibu

Eccleſias Chriſti berturbarunt, perſpi e
bus Eccle .

refutantur. pen

conſ r. cipere In ani-
b otius p ica illa & comnmunia
2 10 1a 6

0

—

Dinde amn
Füme)Maimu
liernebrshor

e lantu 0
eunmti luthe

it: geſinncera
eun adrer

edeei inar

Mölgelta ele
nmmram, 6
adecalll Kcim
ſihtl ſ gvi⸗
bulanentis ſar
1lnnd Fzoſ
nin per glos
nuilhperi
nn donesſi
ütenpors 8
kenoltn Eecle
annats

wihkun

eltbiegtent
hil Ncenum

lci hublie

Keacüm hoc
Fuun Conkeshe⸗

ſiner AFerli
n

Ahlemnr
timineen

conm CoONTROVERSIAS.. szz W=Wð
ennblisd Deinde, cum poſtremis hiſce temporibus, Deus O- ür.
Ceden n ptimus Maximus ſumma clementia puritatem verbi

etimdoCrun ſui tenebris horrendis, & plus quam Cimmeriis, qui-
Ktenn Iem? bus ſub Papatu oppreſſa fuerat, fideli opera præſtantisſi-
GerkrmnnmlA mi viri D. Lutheri viri Dei rurſus in lucem produxe-
mat rit: quæ ſincera doctrina non modo contra Papatum,
etealt ſed etiam adverſus aliarum Sectarum corruptelas, &
ublc kes verbo Dei in articulos & capita Auguſtanæ Confesſio-
ommbs “ mis digeſta eſt: etlam Auguſtanam, primam illam &
tbels Au non mutatam „Confesſionem amplectimur. Idque non
lut: ign ea de cauſa facimus quod à noſtris Theologis ſit con- MM
man Cnkinn ſcripta: ſed quia e verbo Domini eſt deſumta, & ex
nſait fundamentis ſacrarum literarum ſolide extructa, ſicut
mäin ea Anno 1530 ſcripto comprehenſa, & Imperatori Ca-
Geenſeii rolo V per quosdam Electores, Principes, & ordines
ſir clenan Romani Imperii, (ut communis pie reformatarum Ec-
cleſiarum confesſio) Auguſtæ eſt exhibita. Hanc enim
verit noſtri temporis Symbolum eſſe judicamus, quo refor-
e matæ noſtræ Eccleſiæ ab Romanenſibus , aliisque reje-
ctis & damnatis ſectis & hæreſibus ſejunguntur. Et
ſane hoc ipſum olim uſu in primitiva Eccleſia receptum
eſt, ut ſubſequentes Synodi, pii item Epiſcopi & docto-

Jeamein
. ow.
ontes . e

A genn

res, ad Nicænum Symbolum provocarent, atque ſe id
mnceond amplecti, publice profiterentur.
choiet , Poſtea cùm hoc etiam curandum eſſet ‚ut propria & IV.
S genuina Confesſionis Auguſtanæ ſententia conſervare-
ri tur, atque adverſus Pontificiorum calumnias plenius

m explicaretur, & præmuniretur, ne ſub Auguſtanæ Con-
nr etinn in fesſionis prætextu & patrocinio damnati errores ſeſe in
dil Eccleſiam Dei paulatim inſinuarent: poſt exhibitam
Aihmn „„ conkfesſionem luculenta Apologia conſ. cripta, & Anno
,le 65 I1 typis vulgata eſt. Eam etiam unanimi conſenſu
efiochle approbannus & amplectimur: quia in ea non modo
erliſe Auguſtana Confesſio perſpicue explicatur, atque
Put ab adverſariorum calumniis vindicatur, verùm etiam

9 AKxr 5 cla-

„

D

=
☚
*

doctrinam à falſa diſcernant: amplectimur
norem & majorem D. Lutheri Catechi

ædibus propoſiti fuerint. Et P

7„

63 4 FORMA DIuoicANDII

clarisſimis & ſolidisſimis ſacræ ſcripturæ teſtimoniis

confirmatur.

. . 11 1 . .
Præterea etiam articulos illos toto pectore ample-

Ctimur; qui Smalcaldixæ, in frequentisſimo Theologo-

rum conventu, Anno fſalutis 1537 conſcripti, appro-

bati & recepti ſunt. Eos autem articulos intelligimus,
quales initio conſcripti, poſtea typis in lucem editi
funt: in eum, videlicet, finem, ut Concilio, vel Mantuæ
vel alibi celebrando, nomine IIluſtrisſimorum Electo-

rum, Principum atque Ordinum Imperii (ur Auguſtanæ

Gonfesſionis uberior declaratio, in qua per Dei gra-
tiam conſtantes perſeverare decreviſſent) publice pro-

poni poſſet. In iis enim articulis doctrina Auguſtanæ

Gonfesſionis repetita eſt, & in quibusdam artieulis 6
verbo Dei amplius declarata: & inſuper fundamenta
monſtrataà & graves cauſæ recitatæ ſunt, cur à Pontif-
ciis erroribus & Idolomaniis ſecesſionem fecerimius:
cur etiam in iis rebus cum Pontifice Romano nobis
convenire non posſit, quodque cum
liari nequeamus. .
Poſtremo, quando negotium
lutem vulgi & Laicorum ( quos vocant) pertinet, & il⸗
lis etiam, ratione ſalutis, neceſſarium eſt, ut ſinceram

ſmos: eos dici-

mus, quales illli ab ipſo ſcripti & Tomis e
Omnes enim Eccleſiæ Auguſtanæ Cor
Gatechiſmos approbarunt atq; receperunt: ita Ut pal-

eo in illis conci-

etiam mi-

jus inſerti ſunt.
nfesſionis hos

religionis etiam ad ſa-

ſim in Eccleſis & ſcholis publice, & in privatis ctiaun

ia doctrina e verbo D EI
defumta, in iis quam maxime perſpicue & ſimplicisſi-
me,in uſum rudiorum & Laicorum, eſt compre
& dilucide declarata. XJa
Hæc publica & ab omnibus piis approbata ſcripta
in purioribus Eccleſiis & ſcholis ſemper habita fuere

☚ 1

henſa

Auleäine)

ils:
pro g

—
Pwoonpendla
IkylamD. In
nra apammmn

Alhrart, Alo

tiones Pechrr⸗

Unn krrscot

ckt

I.. 1.. †
uhdr Elſcrim

Nienk alut:
Autenlhck norn
Ucgnenllins orn
Pünsorntüaſnn
Hre Autem
ſcripta (
Arpertorumt
ere vehimng
urhrotzo

Cnnn lint) ta
lirnein
uud en
anin nade
Grine Girimn
n conlentu
ne Uubezm

ul Onnes

üneclme
Pnlireck

ende e

oce⸗ .
Wlern .

ulnel
enorenn
rne hollra

Ka

N CONTROVERSIABL. 635
eſoihtm nn pro compendiaria hypotypoſi, ſeu forma ſanæ doctri-
næz,; quam D. Lutherus in ſuis ſcriptis e ſacris literis,
contra Papatum & alias ſectas, depromſit, luculenter
declaravit, & ſolide fundavit; Et ad D. Lutheri expli-
cationes præclaras tam in polemicis, quam didacticis
ipfius ſcriptis comprehenſas provocamus: eo videli-
cet modo, quem D. Lutherus in Latina ſua præfatione
Tomis operum ejus præfixa, de ſcriptis ſuis, pia &
neceſſaria admonitione, nobis ipſe monſtravit. Ibi e-
nim hoc diſcrimen (inter divina & humana ſcripta)
perſpicue poſuit: ſolas videlicet ſacras literas pro uni-
ca tegula & norma omnium dogmatun agnoſcendas:
iisque nullius omnino hominis ſcripta adæquanda, ſed
potius onmnia ſubjicienda efſe.
Hæc autem non ita accipi debent, quaſi alia utilia &
ſincera ſcripta (verbi gratia, commentarios in ſacras
literas, errorum refutationesarticulorum præcipuorum
6 explicationes) rejicere, aut ex hominum manibus ex-
cutere velimus. Ba enim ſcripta (quatenus commemo-
ratæ hypotypoſi & compendiariæ ſanæ- doctrinæ con-
formia ſunt) tanquam explicationes atque declaratio-
nes utiles, retineri, & cum fructu legi poſſunt. Quic-
quid enim hactenus de compendiaria hypotypoſi ſanæ

4

0stei Re
entinil .
, cller
⸗ . nfe
martetlons

cdnin , doctrinz diximus, eo tantum referendum eſt, ut una-
. ghtun nimi conſenſu approbatam certamque formam do-
Cichi Grinæ habeamus, quam Evangelicæ Eccleſiæ noſtræ
ENonsd ſimul omnes agnoſcant & amplectantur: ſecundum

quam, cum e verbo Dei ſit deſumta, omnia alia ſeri-
pta judicare & accommodare oportet, quatenus pro-
banda ſint & recipienda. D
Quod enim commemorata ſcripta, videlicet, Augu-
ſtanam Confesſionem, ApologiamySmalcaldicos arti-
culos, Minorem & Majorem Catechiſlmos Lutheri, illa
doctrinæ noſtræ Chriſtianæ ſumma complecti volu
erimus: eam ob cauſam factum eſt, quod in iigs
2 . N . .

„

unani-

DE ANTITHESI, SEU RE-

2.Tim. 3, 16.
Tit. I, 9.
Job. 10, 12.

Jer. 15,19.

e;z 6 DE ANTITIH. FALSE DOCTR.

unanimem & communem Eccleſiarum noſtrarum pi-
am ſententiam contineri, ſemper ſit judicatum: quip-

pe quæ à præcipuis iisque excellentisſimis illius tempo-

ris Theologis ſubſcriptione confirmata, & in Evange-

licis Eccleſfiis & ſcholis recepta fuére. Et ea quidem

(ut paulo ante monuimus) omnia conſcripta atque

edita ſunt, priusquam controverſiæ illæ inter Auguſtan-

Confesſionis Theologos orirentur: ideoque nihil in il-
lis datum eſt affectibus: quare etiam ab iis, qui inter
ſe diſceptant, reprobari nullo jure poſſunt. Neque vero

quisquam (modo ſincerèe & fine fuco Auguſtanam Con-

fesſionem amplectatur) eorum autoritatem elevabit
aut contemnet, ſed eadcut veritatis teſtes) recipiet. Qua-
re nemo vitio nobis vertet, quod ad eorum ſcriptorum
declarationem & deciſionem, in obortis controverſiis,
provocamus. Ut enim verbum Dei, tanquam immo-
tam veritatem pro fundamento ponimus: ita illa ſcri-

pta, tanquam veritatis teſtes, & quæ unanimem ſince-

ramque majorum noſtrorum, qui in puriore doctrina
conſtantes permanſere, ſententiam complectantur, in
medium recte producinms. .

IECIIONE FALS DOCTRINEZE
in articulis controverſis.

Eceſſarium eſt ad conſervandam in Eccleſia ſinee-

1 Nram doctrinam, & ad ſolidam, firmam, Deo-

que probatam atque gratam concordiam, ut non tan-
tum ſana doctrina dextrè proponatur, ſed etiam con-
tradicentes diverſumque docentes redarguantur. Fide-

lium enim paſtorum utrumque officium eft (ut D. Lu-

therus dicere ſolet) & oviculas paſcere, & lupum ar-
cere: ut alienas voces vitare diſcant, & pretioſum à vili
ſecernere posſint. ”

non⸗

D

—
(uure in

Elranmis,

(Ulimen ſt
uuler conten

ente neis

Emumim: qn⸗

ctalsfdel
r ipktur: tun
lin conttati
Etſi autem
ſchriglirert
nerlsntie
iei, krophe
Wrmam Verun
eictenchm.
ihndrethan
le & Une o

leeo conſil

bnn,

dn ſethie ut
inne
r Colttroy
WM eher
UIN jein
clin
lold
verde
äl thi

pon, D ANTITH EATSE DOCTr. 6;7
— . Quare in hac etiam parte mentem noſtram invicem
arun nokrnn declaravimus, & perſpicue declaranius: quod, videlicet,
Etidam diſcrimen ſit habendum inter non neceſſarias, atque
Em inutiles contentiones, quæ plus deſtruunt, quam æ⸗
imm nb dificant: ne iis Eccleſia perturbetur: & inter neceſſaria
fuen. Ha certamina: quando tales controverſiæ incidunt ubi de
oni dlaft articulis fidei aut præcipuis partibus Chriſtianæ doctri-
Reilrin næ agitur: tum enim ad veritatis defenſionem, neceſ-
f; Aonei fſarioô contraria & falſa doctrina eſt refutanda.
aum Ai Etſi autem panlo anté commemorata ſeripta pio
e dolin M leckori, qui veritatis cœleſtis amore flagrat, in omnibus
fico Age & ſingulis articulis Chriſtianæ noſtræ Religionis per-
1 Andtiiatn 1 ſpicuè & dilucide commonſtrant, quidnam, juxta ver-
tselaO bi Dei, Propheticorum & Apoſtolicorum ſeriptorum
An eonnſtß normam verum fit, & amplectendum: & quid falſum
nobort⸗ ane & rejiciendum atque fugiendum fſit: tarnen de præci-
De, N pruis & ſummis articulis fingulis, qui hiſce temporibus
uEE in controverſiam venerunt, ſententiam noſtram perſpi-
cue & ſine omni ambiguitate proponere voluimus.
Idque eo conſilio, ut veritas magis eluceſcat, clariusque
agnoſcatur, & ab erroribus facilius diſcernatur: ne
quicquam, quod veritati officiat, ſub nimis generali-
bus verbis aut phraſibus occultari posſit: Tum etian
NE . ut publicum ſolidumque teſtimonium, non modo ad
NM. eos, qui nunc vivunt, ſed etiam ad omnem poſterita-

3 000 tem extaret: oſtendens, quænam Eccleſiarum noſtra-
oeſt⸗ frfum de controverfſis articulis unanimis fuerit, eſſeqdue
N“ perpetuo debeat, deciſio atque ſententia, videlicet: B
Mdnn Primo rejicimus atque damnamus omnes hæreſes & l.
cnn, 4 errores, qui in Primitiva (recte credentium) Eccleſia;
ni Eex lolidis verbi DEl fundamentis rejecti ſunt & da-
natnch mnati. .
erge Deinde reprobamus & dammamus omnes ſectas at- I.
a e que hæreſes, quæ in ſcriptis paule ante eommemora- “
ifes MNreprobata ſunt. “
e⸗ o2 Præa-

verſus omnes, quæ inciderunt, corru
perſeveremus.

6 8 PDEANTITH. FAISE DOCKMTxr.

Præterea, cum intra triginta annos partim ex inter-

religionis, quam Interim vocant, formula, partim aliis

ccalionibus disſidia inter Theologos quosdam Augu-
ſtanæ Confesſionis orta ſint, de illis omnibus & ſingu-
lis Adem & confeskhionem noſtram, non modo in the-

ſi, verum etiam in antitheſi (veram videlicet, & falſam

contrariam doctrinam) diſerte, categoricé, & perſpicus
proponere & declarare voluimus. Idque ea de cauſa a
nobis factum eſt, ut ſolida cœleſtis doctrinæ in omni-

bus articulis fuündamenta rectius confſpicerentur: & o-⸗ 8

mnia falſa, ambigua, ſuſpecta, & damnata dogmatacqui-
buscunque libris contineantur, & à quocunque tan-
dem vel confcripta fint, vel hodie etiammum defen-
dantur) diſerte repudientur: & omnes, ad cavendos
errores (hinc inde in quorundam Theologorum libris
ſparſos) fideliter præmoneantur & exeitentur: ne in
rebus tantis ullius hominis autoritate leducantur.

HIanc noſtram controverſiarum explicationem ſi pius
P .

lector ſedulo perpenderit, eamque cum ſcriptis illis ali-
quioties commemioratis contulerit: liquido intelliget
ea, quæ de unoquoque articulo (in compendiaria il-
la doctrina noſtræ religionis & fdei) initio majores
noſtri ſenſerunt atque publiceè profesſi ſunt, easque de-
clarationes, quæ diverſis temporibus, per intervalla,
ſunt conſecutæ, & eam doctrinam, quam nunc hoc
. er ſe diſerepare:
tisſimam verita-

ſcripto repetimus, haudquaquam int
ſed eſſe ſimplicem, immotam, ac cer .
tem. Et agnoſcet lector candidus, nos non de uno do-
gmiate ad aliud (levitate quadam, ut 2 TI⸗
minantur) tranſilire: ſed potius nos in eo elaborare, ut
ſemel exhibitam illam Auguſtanam Confeslionem,
ejusque unanimem, piam, & veram ſententiam firmiter
retineamus, atque in ea doctrina per gratia
ptelas) conſtantes

3

4

4

A uimn.

dverſarii nos cri-

r gratiam Dei(ad-

(cin
emintllrr ce

Cninscrnita
1eNreiia Ndre
iklechi
utgemtis)
n relk ec⸗
Ellgtid rh

enn he

N

atan
8
DInnd, „D
güicenn
glane diſtin

Munn ſen eſſe
DZ Mra rer
ſ elice . .
llce⸗ .
adine
entun ant⸗

ümenl
ennseleal

blcd,. TI. Pfä PECCATO ORIGININS. 635

Poge ned ☚

3

ls Onnbiuſte ORIGINIS.
atm, nen hodend⸗ DS
u⸗ irke RTA eſt inter nonnullos Auguſtanæ Con- Aug. C. 9.10
oge ) . . 7 . * .
en dc feſſionis Theologos controverſia de pec- Apol. z0.
Us. ale D . . . . . —
tis ato Originali, quidnam hoc proprie & Art. Smai
uſi t ' revera ſit. Una enim pars contendit 317. Epit. 5l2
us (CNI 8 3

(cùn per lapſum Adæ, humana natura &

lemnat. 8 .
an eklſſentia totaliter corrupta ſit) quod nunc poſt lapſum
lns hominis corrupta natura, ſubſtantia & eſſentia, aut cer-
hoce etan

te præcipua & Præſtantisſima pars ipfſius eſſentiæ (ani-
ma, videlicet, rationalis in ſummo ſuo gradu, aut præ-
cipuis potentiis) ſit ipſum peccatum Originale, quod
„ ideo vocetur peccatum Naturæ, vel perſonæ, quod non
fſit cogitatio, verbum, aut opus quòddam, ſed ipſifſima
Natura, équa, tanquam ex radice, omnia alia peccata o- .
riantur: eamque cauſam affirmarunt, jam poſt lapſum
(quandoquidem natura per pecçatum corrupta eſt) nul-
lum plane diſcrimen eſſe, inter hominis Naturam, ſub-
ſtantiam, ſeu eſſentiam, & inter peccatum Originis.
Altera verô pars contrarium aſſeruit: Peccatum,
videlicet, originale non eſſe ipſam hominis naturam,
ſubſtantiam, aut eſſentiam, hoc eſt i bfſius hominis cor-
pus & animam: (quæ hodie in nobis, etia poſt lapſum
ſunt manentque Dei opus & creatura) ſed malum illud
Originis eſſe aliquid IN ipſa hominis natura, corpore,
e anima omnibusque viribus humanis: horrendam, vide-
Uicet, profundam, intimant atque verbis inexplicabi-
lem humanæ naturæ corruptionem ita, ut homo Ori⸗
ginali juſtitia, cum qua initio creatus erat, penitus HM
ſpoliatus careat, atque [in rebus ſ Piritualibus] ad bo-
num prorſus t mortuus: ad omne vero malum tofhs
plane

nner, 416
oor⸗

un Tteol 5

recteè ac ſincerè proponitur, & ab omnibus cum b'ela-

1.

640 I. DE PECcCA0OD

plane ſit converſus, & ut propter hanc Naturæ cor-

ruptionem & inſitum ac innatum peccatum (quod in
ipſa natura infixum hæret) corde humano omnis ge-
neris actualia peccata promanent. Diſcrimen itaque re-
tinendumeſſe afſirmarunt, inter corrupti honinis na-
turam & eſſentiam, ſeu animam & corpus hominis,
quæ in nobis etiam poſt lapſum ſunt Dei opus & cre-
atura: & inter peccatum originale, quod eſt Diaboli
opus, per quod Natura eſt depravaa.
Hæc diſceptatio de peccato originis non eſt certa-
men quoddam non neceſſarium, ſed maximi momen-
ti. Cumn enim hæc doctrina juxta verbi Dei analogiam

um Manichæis erroribus ſeparatur, tunc (utA-
pologia habet) beneficia Chriſti, & ſatisfactio, ſeu pre-
tioſismmum ipſius meritum, atque operationes Spiri-
tus ſancti gratuitæ rectius agnoicuntux, & magis cele-
brantur, ac inſuper Deo gloria ſua tribuitur, quando
opus Dei & creatura, in honune, à Diaboli opere ( Per
quod natura corrupta eit) recte diſcernitur. Ut igitur.
hæc controverſia pie, ſecundum verbi Dei analogiam,
explicetur, & ſincera doctrina de peccato Originis
conſervetur, ex illis, quorum ſupra mentionem feci-
mus, ſcriptis Theſin & Antitheſin, id eſt, ſinceram do-
Grinam, & falſlam huic contrariam, in certa, eaque
previa capita colligemus. “ “M
Et primum quidem conſtat, Chriſtanos non tan-
tum actualia delicta & transgresiiones mandatorum
Dei, peccata eſſe, agnoſcere & dennire debere: ſed et-
iam, horrendum atque abominabilem illum hiedita-
rium morbu, per quemn tota natura corrupta eſt, inrte
mis pro horribili peccato, & quidem pro priucipio E
capite omnium peccatorum (c quo r liquæ transgres
ſiones, tanquam & radice naſcantur, & quaii
gine promanent) omnuino habendum eſſe; Et hoc nla-

gianis, t

ſe) ul an

6 ſcaturi

lando
tun berſonz

Me

mlono protl
chent (guoch
uumlaplum, in
le.) tumenn di

nun ile leccat
kühn qun
Uinig etan vie
mnsttaneſe
küiizcgmt
me Dnmorum .

Ar elin komin

1 Ut ngtur.
ſfülans, nih
ur Elenen
kaimne
kium nonls

elgnadi
r unum
eUätlre cortl
eccanmn
ann in hon
Gnal E carn V

= =

— OIENISISOS 962H2
perhu iut lum aliquando D. Lutherus Peccatum naturæ, item
*“ Ntemn Peccatum Perſonæ appellare ſolet: ut ſignificet, et= “M
Ntelmmmm iamſi hemo prorſus nihil mali cogitaret, loqueretur,

entiuinn aut ageret, quod ſane poſt Primorum noſtrorum pa-
er onuht Ma rentum lapſum, in hac vita, humanæ naturæ eſt impos-
Tan & t Kibile ) tamen nihilominus hominis Naturam & Per-
mum Das ſonam eſſe Peccatricem, hoc eſt, Peccato Originali
inde, gilal. (quaſi lepra quadam ſpirituali) prorſus & totaliter in
6 intimis etiam viſceribus, & cordis receſſibus profun-
n i met diſſimis totam eſſe „coram Deo, infectam, venena tam
–—— & penitùs corruptam, & propter hanc corruptionem,
lu,

ebiD atque primorum noſtrorum parentum lapſum natura
GNta Een Bus aut perſona hominis lege Dei accuſatur & condemna- .
vomn 8 tur: ita, ut natura filii iræ, mortis & damnationis man- .
cipia ſimus, niſi beneficio meriti Chriſti ab his malis li-
ikikr luttann beremur & ſervemur.

Deinde etiam hoc extra controverſiam eſt poſitum, .
(ut decimus nonus articulus Confelſionis Auguſtanæ
D habet) quod Deus non ſit cauſa, creator vel alitor
„Ppeccati: ſed quod inſtinctu, opera & niachinationibus ⸗
Satanæ per unum hominen- peccatum (quod eſt Dia- Ro. 5 172.
boli opus) in mundum intraverit. Et hodie, etiam in I. Job. 3, 8&
hac naturæ corruptione, Deus non creat aut facit in
nobis peccatum: ſed una cum natura, quam DEI8s
etiamnum in hominibus creat & efhcit, peccatum o⸗
riginale per carnalem conceptionem & nativitatem 4 L
patre & matre (ex ſemine per ꝓpeccatum corrupto) pro= .
Præterea, quid & quantum ſit hoc ingens hæredi- III.
tftarium malum, id nulla humana ratio indagare, aautt
agnofcere poteſt: ſed ut Smalcaldici articuli loquuun- W
GN tur, ex ſcripturæ ſaeræ patefactione diſcendum & cre
Qenqdum eſt, id quod in Apologia breviter his præcipuis
“capitibus comprehenditur. lä
Primo: quod hoc hæreditarium malum ſit culpa ſeu 1.
882 Xgatus,y

Eph. 2, 3.
Rom. 5, 19.

1

II.

77
2⁹
97

I.

640 I. DE PHECCATO
reatus, quo fit, ut omnes, propter mobedientiam Adæ &
Hevæ, in odio apud Deum, & natura Blii iræ ſimus: ut *

Apoſtolus teſtatur. . EEEES anne
. SS ulntnte
Deinde, quod fit per omnia totalis carentia, defe-
us ſeu privatio concreatæ in Paradiſo juſtitiæ origi. n ſeche
aellin ete
1

nalis, ſeu imaginis Dei, ad qvam homo initio, in veri. e
tate, ſanctitate, atqve juſtitia creatus fuerat: & vod eah, &
. . . . & . 23 nrporles ate
ſimul etiam ſit impotentia ineptitudo, α v&ανbi/ α. ſen
& ſtupiditas, qva homo ad omnia divina ſeu ſpiritua- nan
lia ſit prorſus ineptus. Verb⸗ Apologiæ latiné ſic ha- min 6
t naturz er tut

bent : Deſcriptio peccati originalis detrahit naturæ en
non renovatæ & dona, & vim ſeu facultatem & actus nde
. . . . . . . . ertortd⸗
inchoandi, & efficiendi ſpifitualia. artener
Præteres, qvod peccatum Originale in humana enan
natura non tantummodo ſit ejusmodi totals caren- tapne
tia ſeu defectus onmium bonorum in rebus ſpirituali- kareltet
bus ad Deum pertinentibus: ſed qvod ſit etim, loco ſec, unl⸗
imaginis Dei amiſſæ in homine, intima, peſſima, pro-. lutmmitͤ

.R 1. — . W — . — 1 .1 : 70 (Ohtan .
fundiſſima, (inſtar cujusdam abymh) inſcrutabilis & in- Snleni R con
eſtabilis corruptio totius naturæ, & onmium virium, en hor

inprimis vero ſuperiorum & principalium animæ fa: tari non
. ðð 1 AAAeaeernr .,
cultatum, in mente, inte lectu, corde, & voluntate. Ita- ult Eten

homo hæteditario à pareéntibus tntumm

qve jam poſt lapſum “
nam mmundi-

accipit congenitam pravam vim, inte
ciem cordis, pravas concupiſcentias „& pravas inclina-
tiones: ita, ut omnes naturàâ, talia corda, tales chſus i n
& cogitationes ab Adamo, hæreditaria & naturali pro-
pagatione conſequanmr, qvæ ſecundàùm ſummas ſuas
vires, & juxta lumen rationis, naturaliter e diametro
cum Deo & ſummis iphus mandatis pugnent, afqvVe
inimuicitia ſint adverſus Deum, præſertim Jvantum 4
res divinas & ſpirituales attinet. In allis enim externis
& hujus nwundi rebus, queæ rationi ſubjectæ ſum, reli. en.
Gum eſt homini adhuc aliqvid intellectus virium & fa-
cultatum: etſi hæ etiam miieræ reliqviæ Ade Nere

+☛
1

Hebiles: & qvidem hæc ipſa quantulacunqve, per mor-=
bum illum hæreditarium veneno infecta ſunt atqve
tontaminata, ut coram Deo nullius momenti ſint.

ia tos ee Pponez vero Pecéati Originalis, qvas Deus filiis Adæ;
n Larddlo tnn , ratione hujus peccati, impoſuit, hæ ſunt: Mors, æter-

2
cen es, temporales atq ve æternæ ærumnz & miſeriæ: ty⸗
4 (le⸗

murimn 144 Tannis & dominium Satanz „ quod videlicet humana

vambomdtin, na damnatio, & præter has, aliæ corporales ſpiritua⸗

ma dines“ natura regno Diaboli ſubjecta eſt, cui in miſerrimam
Apolael ſervitutem tradita captiva ab eo tenetur. IS certe
baen

Snls Hiiltes magnos & ſapientes homines in mundo hor⸗
duhn Glrk ribilibus erroribus ac hæreſibus cœcitate multipliéi
mffe faſcinat & ſeducit, ac miſeros morta les ſæpè in varia &
atrocia ſcelera præcipitat.

44

Hoc heæreditarium malum tantum, tamꝗve horren-=
dum eſt, ut nullo alio modo; niſi propter fſolum Chri⸗
ſtum; in homnifibus baptizatis & credentibus] coram.
6 Contegi, & condonari poſſit. Et quidem humanâ
natura, quæ hoc malo perverſa; & tota corru
aliter ſanari non poteſt, niſi ut

pra eſt;
per Spiritum ſanctum
regeneretur & renovetur. Idq; opus Spiritus Sancti in
hac vita tantummodé in nobis inchoatur: in altera de=
iuum vita abſolvetur & perficietur.

Hæc capita de peccato originis;, qvæ hoc 10c0 ſum-
marie tantùm recitavimus in commemoratis ſeriptis;
qvà confeſſionem Chriſtianæ noſtræ doctrinæ com-
blectuntur, copioſiùs explicantur.
4 Hæc verò doctrina ſic aſſerenda, conſervanda, atq veᷣe
,H.. „munienda eſt, ut in neutram Partem, hoc eſt, neque ad
Pelagianos neq; ad Manichæos errores, declinet. Ita-⸗
que qvanta fieri poteſt brevitate] etiam contraria de
hoc articulo doctrina qvæ ab Eccleſiis noſtris reproba-
tur & rejicitur, eſt recitanda.
Repudiantur igitur & rejiciuntur veterum & recen-

”M 88 2 . tioruni

II.

Ww.

2

642 T. DE DECCATO

tiorum Pelagianorum falſæ opiniones & dogmata vanag: =
ule noſre

quod peccatum originale ſit tantum reatus aut culpa,;
quæ ex aliena transgiesſione (absque ulla naturæ no-
Kræ corruptione) fit contracta. S

Qud pravæ concupiſcentiæ non ſint peccatum, ſed
Uumt;tenn

conditiones quædam, aut concreatæ eſſentiales natu:
ræ proprietatés. ”M
Quod defectus ille, & malum hæreditarium non
ſit proprie & vere coram Deo tale peccatum ,propter
quod homo filius iræ & damnationis habeatur: cujus

—

ratione ſub tyrannide & regno Satanæ ei ſit pereun-
duny niſi Chriſto inſeratur, & per eumn libererur.

Reprobantur etiam, & rejſiciuntur hi & ſimiles Pe=
lagiani errores: ut, Quod natura, etiam poſt lapſum,
incorrupta, & quidem præcipuè, quoad res ſpiritua-
les tota adhuc bona ac pura fit, & in ſuis naturalibus,
hoc eſt, in potentiis & viribus ſuis naturalibus perfecta
& integra ſit. Aut, quod peccatum originis tantum ſit
externus quidam, nullius prope momenti, nævus, aut

habeat & retineat. Vel, quod Originale peccatum non

ternum quoddam impedimentum ſpiritualium bona-
rum virium, perinde ac ſi magnes allii ſucco illini-
tur, ubi non tollitur vis ipfius naturalis ‚fed tantum-

modo impeditur: Vel, quod macula iſta, tanquam
’”JDä
ſit. n n4

miacula à facie, aut coler à pariete, facile abstergi poſ-

Repudiantur ſimiliter & rejiciuntur etiam ii; qui
docent: naturam, ex lapfu humani generis, valde qui-
dem debilitatam atque corruptam eſſe, non tamen
prorſus omnem bonitatem (quo ad res divinas & ſpiti-
tuales) amiſiſſe. Et falſum eſſe contendunt H

H

ſit defectus, ſpoliatio aut privatio, ſed tantummodo ex

neo

Umun naturam
unn honunem
Unn,untulur

iulen 4ptitu

ulinlad in ret

Fruli aut coo
5
ginilihecla
Tolisdienn.
Hx ugre hu

an obeallan

0 Domünt
n mibib i
nbene minin

Uanones lubenr

aſperſa macula: aut corruptio tantum accidentinm && un Droniti
qualitatum: cum qua & fub qua nihilominus natura

fuam bonitatem & vires, etiam in rebus ſpiritualibus,

1 Murtanmn

Kelklnila

Venen,:
um pin

Elnc tez

,. Wo i
nee ilet
orum core.
4 Conmiſe

A.
uun llinn

10

hnesKtognan Eccleſiæ noſtræ canunt: er lapſum Adæ 8

un kend 1li

Nane nan!

um hxrinit
