le Eenn, E

tionls Mian
Betann 6i
ek kuin lhn

ſat.
binmm his
miein N

:
k

1e, gobal ne⸗

iis murluß⸗
um oneni
Pe homnen 4

,nmin tel

utinlnn
min hoehi
,Auum

non in eir
ctent Auld

Rin s a

ORIGINISs 4

manam naturam & eſſentiam corruptam eſſe. Ajunt
enim, hominem ex naturali nativitate adhuc aliquid
boni, quantulumicunq; etiam, & quam minutulum,ex-
iguum atq; tenue id fſit, reliquum habere: capacitatem
vigdelicet, aptitudinem, habilitatem, potentiam, & vi-
res aliquas, in rebus ſpiritualibus aliquid inchoandi, o-
perandi, aut cooperandi. Quod vero ad externa, tem-
poralia, & ad hunc mundum pertinentia negotia, quæ
tationi ſubjecta ſunt, attinet: de his in ſequentibus ar=
ticulis dicetur. Mv
Hæc atque hujus generis veritati contraria dogma-
ta eam ob cauſam reprehenduntur & rejiciuntur: quia
verbo Domini docemur, quod corrupta natura ex ſe,
& ſuis viribus, in rebus ſpiritualibus & divinis, nihil
boni, & ne minimum quidem, utpote, ullas bonas co-
gitationes habeat. Neque id modo: fed inſuper etiam
aſſerunt, quod natura corrupta ex ſe, & viribus ſuis
coram Deo nihil aliud, niſi peccare posſit.
Vera autem hæc doctrina etiam ab altera parte con-
tra Manichæorum errores probè munienda eſt. Quare
hæc & ſimilia alia falſa dogmata rejiciuntur, ut: Quod
initio quidem humana natura bona & pura à Deo cre-
ata ſit: verum jam poſt lapſum, extrinſecus peccatum
originale ( tanquam quiddam eſſentiale)per Satanam in
naturam infuſum, & cum ea permixtum ſit, quemadmo-
dum venenum vino admiſcetur.
Etſi enim in Adamo & Heva, natura initio pura,
bona & ſancta creata eſt: tamen per lapſum peccatum
non eo modo ipſorum naturam invaſit, (ut Manichæi
furenter dixerunt) quaſi Satan aliquod malum ſub-
ſtantiale creaſſet aut formaſſet, & illud cum natura
ipſorum commiſcuiſſet. Quin potius cum ſeductione
Satanæ, per lapſum, juſto Dei judicio (in pœnam ho-

X

en , minum) juſtitia concreata ſeu originalis amiſſa eſſet,

§ 5 3 gefectu

644 I. DE PECCATO

defectu illo, privatione, ſeu ſpoliatione, & vulneratio-

ne (quorum malorum Satan cauſa eſt) humana natu-
12,60 modo, quo ſupra diximus, perverſa & corrupta
eſt: ut jam narura; una cum illo defectu & corruptio-

ne, ad omnes homines, qui naturali modo à parenti-

bus concipiuntur & naicuntur, hæreditario propagetur.
Poſt lapſum enim jam humana natura non pura &

bona primum creatur, & deinde demum ber originis
1is 6n.

eccatum corrumpitur: ſed in primo conception
ræ momento, ipſum ſemen, ex quo homo forn r,
peccato contaminztum & cor rri ruptum eſt. Et hoc ori⸗
ginale - peccatum non e * quiddam;, in natura Vel ex-
tra naturam corrupti homin nis ber ſe ſubſiſtens: ſed
necque eſt hominis corrupti propria ? ſſentia, corptis aut
Aanhina, alut homo iple. Neque etiam original le pecca-
tun, eo modo à coerup ta Per illud natura eſt diſcer-
nendua, quaf ipfa natura coram Deo pura, bona,
ſancka, N in eorttupta extaret: & tantum inhabitans
in illa 1 Originis ellet malum.
Neque ed ſentent iaz quam Auguſtit us Manichæis tri⸗
huit, ulla ratione probar 1 potel: quod nimirum non
homo iple corra = innati peceati originalis)
Peccet; ſe. ddam & alienum in homine : &
quodI Deus per 1 em non i bſam Natufam, (quatenus
peccatO corrupta elt) ſed tantum peccatumn originale
(quod ſit in Natura) accuſet atque damner. Tota e-

nim hominis Natura, (ut fupra in theſi ſeu aſſertione
un Di

ſinceræz doctrinæ de peccato originali diximus )qualis
naturali modo à parentibus generatur, corpore & ani-
ma, in omnibus virihus Prorſitz, tota extreme eſt per
becegtumori⸗ iginis Cor rupta perverſa „ quO 4d boni⸗
tatem ſuam, veritatem, fanctiratem, & juſtitiam: quæ

dotes in Paradiſo Naturæ erant concreatæz. Non ta-

men penitus deleta, abolita, aut in Aliam ſubſtantiam,
ere aut ſpecie diverſan, id eſt, quæ ſeeutaun
uam

WD

Se

—

—

ellentiam

Unöclun non
guem pr
1 unhia nat
1r. ml eccatt
ler tem n⸗

flliE damn⸗

Hiade calla,
Grnlglex nata
Uklolum,en.
krea & eate
Iatk.

Elrero pecca

u üntuale

l kiun

ſẽ npit: itn an

Gtrlm noN
n uin ſoh⸗
Uon uan um Kiie

ampi hotrünis

neitus: i
nion natur
uuniis hatun
ni. Qen
UI Crnſep
Imimmmn Kigen

Ulun

E! rinn Nei
. “R etüm
kincee nl
l
1. der

S

eIw ONIGINIʒsSs. 443

“ — fan Sentialn non ſit imilis noſtræ naturæ, atque ita
latione, K e

nobiscum non unius eſſentiæ ſit, transmutata eſt.

hr
eeRe Et quidem propter hanc cor ruptionem tota homi-
Kicc nis corrupta natura per legem accuſatur & condemna-
lohkennn tur: niſi 1 peccatum bropter Chriſtum remittatur.
Lex autem naturam noſtram non eam ob cauſam
hert. tao

eatenus lex naturam accuſat & damnat, quatenus, etiam
poſt laplum, ea in nobis eſt opus & creatura Dei, ſed
propterea & eatenus, quod per Peccatfiin infecta & cor
rupta eſt.
Etſi vero peccatum otiginale totam homiinis Natu-

pra (quemadmodum D. Lutherus loquitur) infecit &
corrupit: ita quidem, ut jam in noſtra Natura corrupta
ad oculum non monſtrari posſint diſtincte hæc duo,
ipſa natura ſola, & originale peccatum ſolum: tamen
non unum & iden eſt, corrupta natura, ſeu ſubſtantia

Deo creatus: in quo originale peccatum habitat, (cu-
jus ratione natura, ſubſtantia, totus deniq; homo cor-
ruptus eſt:) & I PSII M origin le peccatum, quod

rumpit. Quemadmodum etiam in lepra corporalia
ipſum corpus leproſum, & lepra ipfa in corpore non
ſunt unum & idem: ſi proprie & diſtincte ea de re diſſe-
rere velitnus. Diſcrimen igitur retinendum eſt, inter
Naturam noſtram, qualis à Deo creata eſt, hodieque
conſervatur: in qua peccatum originale habitat: & in-
ter ipſum peccatum originis, quod in Natura habi-
tat. Hæc enim duo ſecundum S. ſcripturæ regulam
diſtincte conſiderari, doceri, & credi debent, & poſ-
ſunt.

88 4 urge-

ram, ut ſpirituale quoddam venenum & horribilis le-

corrupti hominis, corpus & anima, aut homo ipſe 4

Et quidem ad retinendum hoc diſcrimen movemur,

aecuſat & damnat, quod homines ſimus, à Deo creati?-
ſed ea de cauſa, quod peccatores & tmali ſimus. Neque

in hominis natura aut eſſentia habitat, eamque cor-

Deut. 52.
M.45.
6 4,
Aln. .
Wbr. 10.

oc. 4.

646 L. D PECCATO

ipuis articuls Chriſliang
innur uis articulis Chriftianæ
urgemur atque cogimur præcipu

modo ante lapſum .
docet ſacra ſcriptura: Deum non mo tiam eandem,
mmanam naturam creaſſe: Verum etiam e,
poſt lapſum ,eſſe Dei opus & creaturam. . & glalnu .
Manus tuæ (inquit lob) fecerunt m 3 rrcipitas
verunt mne totum in circuitu; & ſic um keeeris me,
me ² Memento, quæſo „quod ſic ſicut lac mulſiſti
& in pulverem reduces me. Nonuè Pelle & carnibus
me, & ſicut caſeum me coagulaſti? ii me Vitam
jiſtime, ofſibus & nervis compegiſti me. e
veſtiiſtime, oſſibus & nerxvis c tItatio tua cuſto⸗
Frnlericordiana trihuigti mihi, & v
ivit ſpiritum meum. õ iliter for-=
Confteor tibi (inquir David) quod mirih mea c0=
marus ſum: mirabilia ſunt opera tua, & anin àte, quotd
noſcit abunde. Non eſt occultarum eeſl formatig
Teciliin occulto, & ſubſtantia mea (id eſt, forma

S erfe⸗
er) in inferioribus terræ, Imperte-
meꝶ ſeu cum formarer) in inferioribus

tui: & in libro tuo omnes
ctum meum viderunmt oculli tui: & in brote nullus
dies mei ſcripti ſunt, qui adhuc futuri ſunt,
adhuc ex eis eſſet. “”ä K. Revertetur
1 Et Eccleſiaſtæ Salomonis ſcriptum eſ S Keline ad
pulvis in terram ſuam, unde erat: & ſpirit las⸗ UMUMd⅓
eum, qui dedit illum. ur, quod Deus
e ſerxipturæ dicta luculenter teltanttir de EA
etiam poſt lapſum nihilominus ſit konui i⸗ Nerum eſſe
TOR:qui ipſius corpus& animam creet. Itaq; verum en

— 1

ti diſcrinis
t 1 homo, ſine omni diſe ⸗
non poteſt, quod corruptus homo, ſine

. Deum d⸗-
ne, ſit ipſum peccatum alias Lonleaner er ete
ſe peccati creatorem, ſicut etiam m uli, teſtatur, ubi
chiſnus in explicatione primi articu octeaverit, ies
ita ſcriptum eft: Credo, quod Deus m dq; mihi sni:
ut & omnes alias creaturas; quodg; muhl zant.

mnj bra'rationé e
mam & corpus, oculos, aures, & omnia memb

& ſenſus omnes largitus ſit, & adhuc conſer nir

—

Nre Catecl
fidei noſtræ. IN PRIMO enim articulo de creatione

Eeto, me en
Ncentzeſle,
Umnam, Vltath, 1
Cntslenligtota
E Humd neg⸗

ſpobei erpecca

Leliniiz eran
Ztinigamoce
inoloin nos
Ethoelocoom
Mel merito 3on
Puitihaunuptan

unmalarn Ders

nm incendlium
Kumkarnibilte
Immmunam, guan
fAnntdhecem

Atfin andel

ureex hoc

iunciſcrinen.
o: mque Deu

upinlle Recatun

ubitbol.

Colh Prorlin
nfuinſteni
R Nrcgumn drig
n Griini

= ==

ennr ien

nscrer

kaenr e

—
ipus Anmlilkun in Majore Catcchiſino hæc Verba extant: Hoc ſentio
in mnte & credo, me eſſe Dei Creaturam: hoc eſt, mihi ab
o Ml ipfſo donata eſſe, & ſemper conſervari corpus meum,

co ONIOTIIs. ,

Venun nas animam, vitam, membra, tam minima, quàm maxima,

cteatlknn- omnes ſenſus, totamque meam rationem & intellectum,
ennt “ Sc. Etiamſi negari non poſſit, quod iſta creatura & o-
k leng erntß pus Dei per peccatum horribiliter ſint corrupta. Mas-

ſet n⸗ un ſa enim illa, en qua hodie Deus hominem format & fin-
4 Lit, in Adamo corrupta & perverſa eſt: E1 ita hæredita-

Mume bun

rio modo in nos propagatur.
Et hoc loco omnes piæ mentes ineffabilem Dei boni-

gliel M
taten merito agnoſcere debent: quod videlicet hanc
penitùs corruptam, perverſam, & peccato contamina-
iegalei un tam maſſam Deus non fratim à facie ſua in æternum ge-
lains hennæ incendium abjicit: ſed quod ex ea, quantumvis
ru u peccato horribiliter corrupta, format atque Eingit huma-
lununoene A“ nam naturam, quam hodie circumferimus, ut per uni-
tia ne 6t W genitum d'ectum Filium ſuum à peccato eam emundet,
Kinhute “ ſancétificet, atque ſalvam faciat.
u: Kining⸗ Quare ex hoc primo fidei noſtræ articulo clariſſime

ehnn iſa elucet diſcrimen. Originale enim peccatum non eſt à
Deo: neque Deus eſt creator vel autor peccati. Nec
ſoihtun uni originale peccatum eſt opus aut creatura Dei: ſed eſt
rdli s ⸗ opus Diaboli.
5 uod ſi prorſus nulla differentia eſſet inter Natu-
ram ſeu ſubſtantiam corporis atque⸗ animæ noſtræ: quæ
per peccatum originis corrupta ſunt: & inter ipſum
peccatum originale, quod Naturam corrumpit: ſe-
queretur alterutrum, videlicet, aut Deum (quippe hu-

originis creare & formare: id enim, hac ratione, ipfius
Opus & creatura eſſet: aut certè conficerctur, Ccümm pee-
catum ſit opus Diaboli) ipſum Satanam hujus noſtræ
naturæ, corporis atque animæ, creatorem, atque ita natu=
fam nolſtram, opus & creaturam Diaboli eſſe: ſi absque
HM 5 § 5 omni

jus naturæ noſtræ creatorem) etiamn ipſum peccatum

3

643 I. PE PECCAT'O

omni diſcrimine noſtra corrupta natura ipſum pecca. (ymimot
tum eſſet. Utrumq; autem abſurdum primo fidei no- eeſint
ſtræ Chriſtianæ artiéulo repugnat. Quapropter, ut o- W TENIN

pus & creatura Dei in homine, ab opeére Diaboli diſ-

cerni queat: aſſerimus, quod homo corpus & animam

habet, id habere eum beneficio creationis divinæ: &&

quidem id ipſum Dei eſſe opus, quod homo aliquid
cogitare; loqui, agere, operari poteſt. In ipſo enim vi-

Acdk.17, 29. vimus, movemur & ſumus, inquit Apoſtolus. Quod ve-

ro Natura hominis corrupta eſt, quod cogitationes, ver-
ba & facta ejus prava ſunt: hoc originaliter & princi-.

paliter eſt opus Satanæ, qui per peccatuimn opus Dei in
Adamo miſerabiliter corrupit: quæ naturæ deprava-
tio inde in nos hæredirario derivata eſt.
IN SECIINDO fidei noſtræ articulo, de redemtio-

ne, ſacræ literæ luculenter teſtantur, quod filius Dei hu-

manam noſtram naturam (ſine peccato tamen ) afſum-
ſerit: ita quidem, ut nobis, fratribus ſilis, per omnia ſi-
Hebr.2, 17. milis peret: peccato excepto, ut Apoſtolus docet. Un-

de omnes veteres orthodoxi dixerunt, Chriſtum ſecun-

„ . 1 2 7 ⸗„“
dum aſſumtam humanam naturam nobis, fratribus

ſuis, conſubſtantialen eſſe. Quia naturam;, quæ (ex⸗
Dejusderm generis, ſpeciei &. ſubſtantiæ cum
Git. Et contrariam ſententiam ut hæ-=
te damnarunt.

cepto pecc-
noſtra eſt, aſſum

reſin manifeſ

Jam ſi nullum eſſet diſcrimen inter hominis corru;

pti naturam ſeu ſubſtantiam, & inter peccatum origi⸗
nis, horum alterntrum conſequeretur : aut Chriſtum
naturam noſtram non aſſumſiſſe; quandoquidem cer-
tum eſt, quod peccatum non aſſumſerit:
ſum aſſamfiſſe etiam peccatum, cum nat
ſtram aſſumſerit. Horunmi utrumq; ſacræ fſcripturæ repu-
gnat. Cum igitur filius Dei naturam noſtram huma-

uram no-

nam, non autem peccatun originale, af
feſtum eſt, quod humana natura, etiam poſt I

apſum,

aut Chri-

ſſumſerit, mani-

& pec

ron
1
a

jonet

MIdenm 2 peocat

uun Hoopece

l re WI
.
Anm orieimte
Pükkur ſn

Uiokine

enß

Pro.

lt ding me
II

Nene 1 †
C mug.

Een

unlnnlla
„ ll oſtran
unlus du

topignnt,
n ig en
Aemn loo ſe
ltrr
oune

oorernrs 665

& Peccatum originis, non ſint unt m & idem: ſed u0
Alligenter ſint diſcernenda.
IN TERTIO articulo fidei noſtræ Chriſtianæ de

minem a peccato abluat, emundet, ſanétificet: & quod
. enrihu Cheiſtus populum ſuum Civum faciat à peccatis eo-
. olim rum. Ergo p beccatum Originis non Poteſt elle ipfer mnet
et. h int homo. Deus enim hominem prop pter C hriſtum in gra-
e poſeni tram recipit: Peccatum autem in omnem æternitatem
i odit. Quare impinm eft, G&auditu horrendum ‚quod pec-
catun Originale in nomine ſacroſanctæ Trinitatis ba-
Ptizetur, ſanctificetur & ſalvetur: & ſi quæ ſunt alia
hujus farinæ prorſus paradoxa, quæ in icriptis recen-
tiorum Manichæorum leguntur. Et recitare nolu-
1e . mus, ne pias mentes offendamus. .
micn QARTO: In articulo de reſurrectione ſeriptura
. Perſpi cue docet, quod hujus noſtræ carnis, quam cir-
cumferimus, ſubſtantia [ſed tamen à peccato munda-
ta ſit relurtectura: & quod in vita æterna eam ipſam
animam (ſed peccato non contaminatam) habituri &
retenturi ſimus 5.
Jam ſi nulla prorſus eſſet di ſerentia, inter corpus &
animam noſtram corruptam, & inter peccatum origi-
, nale, rurſus duo abfſurda, quæ cum hoc rticulo e dia-
Ninm metro bugnant, conſequerentur. Aut, videlicet, hanc
catnem in die novisſimo non reſuttecturam: & nos in
altero illo ſeculo, non has corporis & animæ noſtræ
fubſtantias, ſed aliam ſubſtantiam, ſive aliam animam
habituros: cum conſtet, nos tum ab omni peccato fo-
re mundos. Aut, quod' etiam peccatum in novisſinie
die geſurrecturutn, & in vita illa æterna in electis fu-
turum & manſurum ſit.
Ex his omnibus luce meridiana clarius eſt, hanc Ma-
nichæorum doctrinam, & omnes opiniones, quæ ex
dependent & cohſequuntur „ rejici oportere:

guld,
9c otigl
. Pecctil

que unn ee

=.

ivate el.

ep Ein Dtinel ,

als
“Bõ Apolnn

en ter

H“ ſanctificatione teſt Katur ſac ta ſcriptura, quod Deus ho-

cum „

Matth. 1.

am, & inter peccatutn originis. Præcipui enim articuli

656 I. DE PECCATO

cum videlicet aſſeritur, quod peccatum originale ſit
hominis corrupta natura, ſubſtantia, eſſentia, corpus &
anima ipſa, adeo ut nullum prorſus ſit diſcrimen, inter
corruptam noſtram naturam „ſubſtantiam & eſſenti⸗

ſdei noſtræ Chrifſtianz magnas gravisſimasque cauſas
adferunt, quare differentia inter naturam ſeu ſubſtan.
tiam homunis per peccatum corrupti) & inter ipſum
peccatum (quo homo corruptus eſt) conſtituenda &
retinenda ſit. Et hæc ſufficere exiſtimamus ad ſimpli-
cem declarationem doctrinæ ſinceræ, & falſæ contrariæ
(in theſi & antitheſi) de hac controverſia: quantum ad
principalem ipfſius ſtatum attinet: hoc quidem loco,
ubi non copioſe & argute diſputatur, ſed certis qui-
busdam articulis tantum præcipua capita tractanda

1

ſunt. “

Quod vero ad vocabula & Phraſes attinet, utilisſi-
mum eſt & tulisſimum, ut forma ſanorum verborum

(quibus in hoc articulo explicando ſacræ literæ & ſu-⸗
pra commemorata ſcripta publica & recepta utuntur)
uſurpetur & retineatur. “
Sed & æquivocationes vocabulorum ad cavendas
AovvoνααναντIHπάιl1. diligenter & diſerte ſunt explicandæ.
Verbi gratia: cum dicitur: Deus creat hominum na-
turam: per vocabulum (Naturæ) intelligitur ipſa ſub-
ſtantia, corpus & anima hominis. Sæpe autem pro-
prietas aut conditio alicujus rei (tam in bonam, quam
in malam partem) vocatur ejus rei natura, ut cum di-
citur: Serpentis natura eſt icere & veneno inficere (ibi
exprimitur non ſerpentis ſubſtantia, ſed malitia.) In
hac ſententia D. Lutherus utitur vocabulo Naturæ, cum
dicit, peccatum, & peccare eſſe corrupti hominis na-
turam. H B
Sic igitur peccatum originale proprie ſigniſicat pro-

.

fundisſumam illam naturæz noſtræ, corruptionem:—

quemad-

7

t

—

Oemnnodum

Mimdlin etizn
Catum eſt Kint

mabcaln,
eneno inkcks
ommmungſit

engcun in
mmübentin
doollta

kamlithe

nuur, Reecatun
entige: laris
itenon unn
Detaelſe go,
Rutc
n
A

oc ned⸗

—,

Unb attinet

le Uebe a
lenErin non

rl (nan
(ubis e Po

.

F i wenero
Uen ponnn
Aenponunt.

ne „.⸗
lalban deſcene

ant wii

— quemadmodum ea in articulis Smalcaldicis deſcribitur.
peccinmn giu
Mineleniu ni hominem ipſum
horlus ltlltim⸗ catum eſt, & inſ
Ubkmn eam ob cauſam, quo
Jnchuane veneno infectus, & fodisſima lue originalis peccati
es gniinee Ccontaminatus ſit. In hanc ſententiam loquitur D. Lu-
er uunmnſil⸗ therus, cum inquit:
NKim .
Corupi) Anmef⸗
prus eh ukei cato polluta & impurisſima.

cum corpore & anima, in quo pec-

Interdum etiam concretum ſeu ſubjectum, hoc eſt,

xum heæret, ſimul complectimur: idqd;
d totus homo peccato corruptus,

Tua nativitas, tua natura, tota
tua ſubſtantia eſt peccatum, hoc eſt, peccatrix, ſeu pec.

eritimmm Et cum Lutherus utitur hiſce vocabulis: Peccatum

wenr At naturæ, Peccatum perſonæ, peccatum fubſtantiale aut
Ontoofelia ai⸗ eſſentiale: ſatis ipſe mentem ſuam declarat, quod hoc

ne N — velit: non tantum hominis ſermones „cogitationes, &

lennn, M opera eſſe peccata: ſed totam hominis naturam: per-

ne

teeſu ſonam & ſubſtantiam hominis, per originale peccatum

prorſus & omnino eſſe depravata & totaliter corru-
re , . . ò ad Latina vocabula, Subſtantiæ: 1.
rom e Quod verò ad Latina vocabula, Subſtantiæ & Acci-
tmd lal

larlmi .
uns plice plebe (quæz horum vocabulorum ſignificatio-

nem & vim non tenet) ab iis abſtinendum cenſemus:
ut ea in re piæ & ſanctæ ſimplicitatis Eccleſiæ ratio ha-
beatur. Cum autem viri docti, vel inter ſe, vel cum aliis
„ (quibus hæc vocabula non ſunt ignota) diſſerentes,
4 e uius in hoc negotio utuntur, tum inimediatam hanc divi-
, Kianem ponunt: quod omne, quidquid eſt, aut ſubſtan-
, tia ſit, aut accidens, quod non per ſe ſubſiſtit, ſed in ali-
ℳ. qua ſubſtantia eſt, & ab ea diſcerni poteſt. Et ſequun-
Ktur eca in re viri eruditi exemplum Euſebii, Ambroſii,

1, 42 puorum Eccleſiæ doctorum: qui cogente necesſitate, in
N explicatione articuli de Peccato Originis, hisce voca-
bulis in genuina ſua ſententia Contra hæreticos ſunt

dentis, attinet, in publicis concionibus coram ſim-

end inprimis Auguſtini, Oytilli, Baſilii, aliorumque præci-

ð

6⸗ I. DE ODECCATOG

Et cùm ſit indubitatum Certiſhmmumique axioma in
re Theologica, quod omnis ſubſtantià (quatenus eſt

ſubſtantia) aur ſit Deus ipie, aut opus & creatura Dei:

Auguſtinus in muhis ſuis ſcriptis contra Manichæos
(quemadmodum & reliqui ſinceri Eccleſiæ doctores)
rem diligentisfime expendit : & Propoſitionem hanc
(peccatum originis eſt ſubſtantia vel natura) magno
zZelo rejecit atq; daminavit. Et poſt eum etiam ommes

eruditi & intelligentes ſemper ſenſerunt, quicquid non
per ſe ſubſiſtit, nec eſt pars alterius per ſe ſubſiſtentis

eſſentiæ, ſed in alio eſt murabiliter, id ſubſtantiam non
eſſe, id e, quiddam per ſe ſubſiſtens, ſed accidens, quod
aliunde accedit. Et Auguſtinus conſtanter in hanc ſen-

tentiam loqui ſolet: peccatum originale non eſt ipſa

natura,ſed accidens vitium in natura. Et hoc ipſo mo⸗
do etiam noſtro ſeculo in ſcholis & Eccleſiis noſtris

(Juxta regulas Dialecticæ) ante motam hanc contro-
verſiam libere, & ſine ulla hæzeleos ſuſpicione locnti

ſunt viri docti, neque eam ob cauiai nvcl à D. Luthero
vel ab ullo alio ſincero doctore Ev angelicarum Eccle-
ſiarum unquam ſunt reprehenſi.

Cùm igitur hæc ſit inunota veritas, quoôd, quicquid

eſt, id aut ſubſt antia ſit, aut accidens, hoc eſt, vel berſe
ſubüſtens quiddam, vel quod aliunde accidit, & in ſub⸗
ſtantia hæret, quemadmodum paulo anteè teſ ſtimonio
Eccleſiaſticorum ſcriptorum docuimus & demonſtra-

vimus: neque ea de re quisquam, qui eſt ſanæ mentis,

dubitaverit: profecto neceſſario fatendum eſt, neque
effugio ulli locus eſt: ſi quis quærat, an peccatum ſi ſ t

ſubſtantia, id eſt, res quædam per ſe fubſiſtens, & non in
alio, an vero accidens, hoc eſt, res non per ſe ſubſiſtens,

ſed in alio inhærens, quod ſimpliciter categoricé, & ro-
tunde reſpondendum ac fatendum fit⸗ Peccatum non
eſſe ſubſtantiam, ſed accidens.
Quare Eccleſiæ Dei (ad conſtituendam firmam pa⸗
cem,

(Eenlnorie i

—
enguo 1 luanc

lana nngis fo
Nülkin Cubio

taſt, an,
4 Fkarant

ronter i

tnlons der t
Kalrim eſhh
Munr,

Eni uten
(le ſt Peccati

fugufi flonis

, llus ls Pap-

ui lque

Mek lelt P ſed elus er
n E ero te

nidkn nal! Aum,

r in IGtare
anni hih
ni e enitus deyr
tat
de e Ador
1 Wn

N ta e

o e O RIGINIs. 3,

O

Tnmgean cem, quo ad hanc controverſiam) non conſulitur, ſed “
leblamni unmt dislidia magis foventur & confirmantur, ſi Eccleſæ
Atonsttum miniſtri in dubio relinquantur, an peccatum originale
irs chnn Unke ſubſtantia ſit, an vero accidens: & an illud recte & pro-
1 prié ſubſtantia vel accidens nominetur.
uapropter ſi controverſiam hanc [plenam certe
offenfionis & detrimenti] ſolide componere velimus,
neceſſarium eſt, ut unusquisq; de hoc negotio recte e-
rudiatur. 4 “
Quando autem præterea quæritur, qvalenam Ac-
cidens fit peccatum originis: hæc jam alia eſt quæſtio.
Hujus quæſtionis declarationem veram nullus Philoſo-
phus, nullus Papiſta, nullus Sophiſta, imo nulla hu-
mana ratio ſquæ etiam acutisſimi ſit judicii] proferre
poteſt: ſed ejus explicatio é ſola ſacra ſcriptura eſt pe-
tenda. Ea vero teſtatur, quod peccatum originale ſit
ineffabile malum, & tanta humanæ naturæ corruptio,
quæ in natura, omnibusque ejus viribus tam internis
quam externis, nihil ſinceri, nihil boni reliquerit, ſed
omnia penitus depravarit: ita quidem certe, ut homo,
ratione peccati originalis, coram Deo vere & ſpiritu-
aliter ad bonum cum omnibus viribus ſuis plane ſit
emortuus. JMVDMU H
Haac facta explicatione, per vocabulum Accidentis,
peccatum originis haudquaquam extenuatur: cum vi-
delicet illud juxta verbi Dei Analogiam ita declaratur,
quemadmodum D. Lutherus in latino ſuo Commenta “
rio in caput tertium Geneſeos contra extenuatio-
nem peccati originalis magno zelo difſeruit. Voca.
bulum autem accidentis in hunc tantum ſinem uſur-
patur, ut diſcrimen inter opus Dei (quod eſt noſtra na-
tura, etiam corrupta) & inter Diaboli opus (quod eſt
Peccatum in opere Dei inhærens, ejus videlicet operis

ncett Eedl

4 tel nann

t polt eumenan
1 „4
ſenlemnt,
lerins het

m orginden

5
1 Ptboe

intima & ineffabilis corruptio) monſtretur. “
Et ſane D. Lutherus ipſe in hoc negotio uſus eſt
M VoCa⸗
1.

Aug. C. 14.
Apol. 217.
Art. m.
218. Epit. 578

vocabulo accidentis, quemadmodum etiam Qualita.

tura non tantum contaminata, aut impura facta, ve-

eſt, non ſolum pati æternam iram & morteny ſed ne
agnoſcere quidem, quæ pateris. Et in commentario

no peccati originis à planta pedis, usq; ad verticem in=

2.

64 . PE tIBE h Eüůüů

tis: neque eas voces rejecit. Interim tamen fſingulari
diligentia & magno zelo declaravit, & inculcavit, quam
horribilis ſit qualitas & accidens: per quod humana na-

rum etiam adeo in univerſum corrupta eſt, ut nihil ſin-
ceri, nihil ſani prorſus in ea ſit relictum. Sic enim ver-
ba ejus in explicatione Pſalmi nonageſimi habent: Si-
ve igitur peccatum originis QIlALITATEM, five
MORBIM vocaverimus, profecto extremum malum

ſuper tertium caput Geneſeos inquit: Qui iſto vene-

fecti ſumus: ſiquidem in natura adhuc integra hæc ac=
DE LIBERO AKBI.
ILRIO, SIVE DE V IRI-
AUm de libero arbitrio, ſeu viribus humanis
Genus controverſum fuerit: verum ét:
iam ea de re quidam Auguſtanæ Con-
—– fesſionis Theologi diſceptarint: primum
omnium, quinam controverſiæ hujus inter Augu-

ſtanæ Confesſionis Theologos ſtatus fuerit, Per· HDR

ſpicue docebimus. .. ’“d
Quandoquidem homo, ratione liberi ſui arbitrü, in
quatuor, & quidem valde diverſis ſtatibus, conſide⸗
rari poteſt: jam non quæritur, quale fuerit ipfius arbi⸗
trium ANTELAPSIM: aut quale id fit, poſt lapfum,
ante hominis converſioneni, in REBIIS HNIERNTSE

7 2

7

u

Tnon modo inter nos &£ Pontificios ha a

ei e Ftt
Ktilid wirrin

Ubusſinmalbe

WONERATI
ſt, glll liber

1MORnun re

uummle Zt
UIlimelleckn
N regenn

Hin MLNO
itälſetſerdi

okemmr. N
ſpriim apprchen

6, etbo
m alqquor 6
Aln Conkeſß
Grt
n Uars ſenſt

Fieſiis Firibus

imimere
un ſellt: tan

algretam
hletinen

hinlicnſi

. ben Auten
Feemiores dhenn
. 1

110 ARBITRIO. 655
nodim em h quæ ad hanc vitam ſpectant: Neque quæritur, quale
Mterin tme e ſit illud arbitrium, aut quantæ ipfſius vires, etiam in
tKilmi rebus ſpiritualibus, POST QA“M per Spiritum DEI
Vir N REGENERATUS EST, & à Dei Spiritu jam regitur:
t nnnta aut, quale liberum arbitrium ſit habiturus, quando
ncorinehetin MORTIIS reſurget. Sed hic eſt verus & unicus
tlidum Aun controverſiæ Status: quid hominis NONDIIM RE-
ungfnke NATI intellectus & voluntas, IN IPSA CONVER-
DALIIAII SIONE & regeneratione, ex PROPRIIS ſuis, & poſt
dn ememm“ lapſum RELIQVIS VIRIBIIS præſtare poſſit: quan-
ramce naub do videlicet verbum Dei prædicatur, & Dei gratia no-
nnen bis offertur. Hic quæritur, an homo ad hanc DEI
zinu Ele gratiam apprehendendam ſeſe applicare „ eam ample-
ei agen cti, & verbo DEI aſſentiri poſſit? Hæc diſputatio
naluring“ jam aliquot, & quidem multos annos in Eccleſiis Au-
guſtanæ Confeſſionis, inter Theologos nonnullos fuit
agitata. ,
Una pars ſenſit atque docuit: quamvis homo pro-
0 NN. priis ſuis viribus legem Dei implere, Deo vere conſide-
re, ipſum timere & diligere, ſine gratia Spiritus ſancti
DE VII non poôſſit: tamen tantum adhuc ipſi virium naturali-
NW um, ante regenerationem, reliquum eſſe, ut aliquo mo-
do ſe ad gratiam Dei præparare, applicare, & aſſentiri,
luanguide tamen, poſſit. Sed niſi accedat gratia Spiritus
ſancti, nihil illum qualemeunque aſſenſum præſtare poſ-
ſe, ſed in lucta ſuccumbere. . “M .
Ex altera autem parte Enthuſiaſtæ, tum veteres, tum
recentiores docuére: quod Deus hominem, ſine ullo
e n “ medio aut inſtrumento creaturarum, hoc eſt, ſine exter-
s na Prædicatione, & absque auditione verbi Dei, per
u6, Spiritum ſuum convertat, & ad ſalutarem Chriſti agni=
ele tionem pertrahat.
ett * CLontra utriusque partis corruptelas, ſinceri Augu-
guakfin ſtanæ Confeſſionis dockores aſſeruerunt: hominem

1a. . R
e N N
zue

4

M ex lapſu primorum noſtrorum parentum ita penitùs
N . 4 Orru⸗

S

.. Cox.2, 14.

Joh. 8,34.
Eph. 2, 2.

66 n. DE LIBERO

corruptum eſſe, ut in rebus ſpiritualibus, quæ ad con-

verſionem & ſalutem noſtram ſpeétant, naturâ cœcus

ſit, & verbum Dei prædicatum neque intelligat, neque

intelligere posſit, ſed illud ut rem ſtultam judicet, &

nunquam à ſeipio ad Deum appropinquet, ſed potius
inimicus Dei fit, & maneat, donec virtute Spiritus
Sancti, per verbum prædicatum & auditum, ex mera
gratia, ſine omni ſua propria cooperatione, converta-

tzur, fide donetur, regeneretur & renovetur.

Ut autem hæc controverſia juxta verbi Dei analo-
giam pie declaretur, & per ipſius gratiani decidatur, do-=
Grina, fides & confesſio noſtra hæc eſt, ut ſequitur:

CREDIMUS, quod hominis non renati intelle-

Rus, cor, & voluntas, in rebus ſpiritualibus & divinis,
ex propriis naturalibus viribus prorſus nihil intellige-
re, credere, amplecti, cogitare, velle, inchoare, perficere,
agere, operari, aut cooperari posſint, ſed homo ad bo-
num prorſus corruptus & mortuus ſit, ita, ut in ho-
minis natura, poſt lapſum, ante regenerationem, ne

ſcintillula quidem ſpiritualium virium reliqua man-

ſerit, aut reſtet, quibus ille ex ſe ad gratiam Dei præ-
parare ſe, aut oblatam gratiam apprehen dere, aut ejus
gratiæ ex ſeſe & per ſe] capax eſſe posſit, aut ſe ad gra-

tiam applicare aut accommodare, aut viribus ſuis pro-

priis, aliquid ad converſionem ſuam vel ex toto, vel ex

dimidia, vel minima parte, conferre, agere, operari aut
cooperari (ex ſeipſo, tanquam ex ſemetipſo)posſit; Sed
homo ſit peccati SERVIIS, & mancipium Satanæ, à
guo agitatur. Inde adeo naturale liberum arbitrium-
ratione corruptarum virium & naturæ ſuæ depravatæ,
duntaxat ad ea, quæ Deo diſplicent & adverſantur acti-
yum & efficax eſt.
Hanc piam declarationem & generalem ( ad ſtatum
cauſæ, in exordio hujus traétationis propoſitum) fe-

ſponſionem, & verbe Dei deſumta argumenta, quæ
reci⸗

uUnt

.
Fülimsconärm
uEnionis & P
eumundi hujn
ſe ch Kultitiam
loſte tantum
An.
AlNt erk n
alnin oblenn
AIrlgiam hab
es tenet:
ſhh niig illa
Eimi hanire in
6 Mromictones
ſutim: tanden e⸗
ncrelere Ee
gun igen
E leſie n
etlentmoni
uhb ſtlttin 1
Piritu
a ibit Apol
ſaſeſun Spi
8 hek intl
sen Dei
. unenm:
S facer

4

„„ Akn BITRIODO0D. 657
nalbis, ede recitabimus, confirmant. Liceèt autem ea ſupercilio hu-
ecan, nim manæ rationis &W& Philoſophiæ diſpliceant: tamen no-
neteinlet vimus, mundi hujus Perverſisſimi ſapientiam, coram
em ulmin Deo eſſe ſtultitiam, &£ quod de capitibus religio-
Grhine if. nis noſtræ tantummodo ex verbo Dei ſit judi-
Amcinp candum.
m ainn PRIM. 0, etſi humana ratio, ſeu naturalis intelle- Rom.
„* W tus hominis obſcuram aliquam notitiæ illius ſcintil⸗ HS
nunen lulam reliquam habet: quod ſit Deus: & particulam
“l BDi aliquam legis tenet: tamen adeo ignorans, cœca, &
ri ie Gu Pperverſa eſt ratio illa, ut etiamſi ingenioſisſimi & do-
usgritant r. tisſimi homines in hoc mundo Evangelion de Filio
SSõ Dei, & promisſiones divinas de æterna ſalute legant
t vel audiant tamen ea propriis viribus percipere, in- =JJM
s⸗ telligere, credere, & vera eſſe, ſtatuere nequeant. Quin
n , potius, quanto diligentius in ea re elaborant, ut ſpiri- H
Fele, n tuales res iſtas ſuæ rationis acumine indagent & com-
wolt prehendant: tanto minus intelligunt & credunt: & ea
ortis i omnia pro ſtultitia & meris nugis & fabulis habent,
me rrie Priusquam à Spiritu ſancto illuminentur & doceantur,
ium finm/ 1 Sic enim ſ(cribit Apoſtolus: Animalis homo non per- 1. Cor.2, .
elſ in cipit ea, quæ ſunt Spiritus Dei: ſtultitia enim eſt illis
ciam Aen & non poteſt intelligere: quia ſpiritualiter exanmina-⸗
erl l, tur. Et quia in Dei ſapientia non cognovit mundus
volrett i „per fſapientiam Deum: placuit Deo per ſtultitiam Præ-
lunntei, dlicationis ſalvos facere credentes. Et alibi de homini-
gee i bus impiis é nondum renatis in hanc ſententiam ſcri- 4, I
me en bit: Gentes ambulant in vanitate ſenſus ſui, tenebris
E thi“, obſcuratum habentes intellectum, alienati à vita Dei
ne lben 6 Per ignorantiam, quæ eſtin illis, propter cœcitaten cor-
. mnm i dis ipſorum. Et Chriſtus inquit: Videntes non vident, Marsp 3.
— & audientes non audiunt, neque intelligunt, Ec. à obis 6.4.
yautem datum eſt, noſſe myſterium regni Dei. Et rur- Tuc.g, 10
nlppein, 4 ſus Apoſtolus ait: Non eſt intelligens, non eſt requirens
ainbl Deum. Omnes declinaverunt: ſimul inutiles facti ſunt:

mmn . Tt 2 neang H

1

F .„.
I, 13,
2 .

2

I. Cor. 1 .2 I.

—

658

II. DE LIBERO

6 non eſt, qui faciat bonum,
ſacra ſcriptura hominem natu

Epheſ. 5§.
All. 26, 18.
Joh. 1, 9.

& ſpiritualibus, t
hoc eſt, in tene
um neque novit
prehenderunt.

V

Epheſ. 2, I.

neque Ccur

nem in peccatis non

enebras vocat.
bricoſo & esccato mundo, qui De-
at, & tenebræ eam non com-
Quin etiam ſacræ literæ docent, homi-
tantummodo languidum & ægro-
rorſus mortuum eſſe. “

tum, veruùm etiam p
Sicut igitur homo, qui corp
ſeipſum propriis viribus præparare aut accommodare
non poteſt, ut vitam externam recipiat: ita homo ſpi-
ritualiter in peccatis mortuus, ſeipſum propriis viri-
bus ad conſequendam ſpiritualem & cœleſtem juſtiti-
am & vitam præparare, applicare aut vertere non po-
teſt: niſi per filium Dei à morte peccati liberetur & vi-

viſcetur.
Scriptura igitur kominis naturalis intellectui, cor-
di, & voluntati omnem aptitudinem;, capacitatem, &
facultatem in rebus ſpiritualibus aliquid boni & recti
(Ex ſemetipſo cogitandi, intelligendi, inchoandi, vo-
lendi, proponendi, agendi- operandi, & cooperandi adi-
mit. Sic enim inquit Apoſtolus: Non quod idonei ſi -
mus cogitare aliquid à nobis, quaſi ex nobis: ſed quod
idoneiſumus, id ex Deo eſt, &c. Omnes inutiles facti
ſunt. Sermo meus (ait Chriſtus) non capitur à vobis
Tenebræ non comprehenderunt (ſeu receperunt) lu-
cem. Animalis homo non percipit (vel ut græcum vo-
cabulum ſignificanter exprimit 8 5αR ℳ non capit, V
non comprehendit, non accipit) ea, quæ ſunt Spiritus
Dei, vel, non eſt capax rerum ſpiritualium: ſtultitia
enim eſt illi, & non poteſt intelligere, &c. Multo mi-
nus igitur ejusmodi animalis ſeu naturalis homo Ey-
angelio vere credere, aut aſſentiri, & id pro veritate a-
gnoſcere poterit. Carnis ſive naturalis hominis ſen-

ſus inirmicitia eſt adverſus DBeum: quia legi DEl .

Eoloſſ. 2, 13.
oraliter mortuus eſlt,

2. Cor. 3, §.

Rom. 3, 11.
Job. 8, 43.
Foh. 1I, 1I.
I. Cor. 2, 14.

non eſt usque ad unmn. EK
ralem, in rebus divinis
Lux in tenebris lucet,
