ordinem, ſervata vitæ pudicitia, caſtita tem tueri. Ubi:
eenim natura, quemagmodum à Deo nobis infita eſt,
fertur ac rapiture fieri nullo modo poteſt, ut extra ma⸗-
trimonium caſte vivatur. Siquidem care ac ſangvis na-
twuram ſuam immutare non poteſt, ac naturalis ille ap⸗
petitus, & carnis inclinatio confyetum iter, nulla re
obſtante aut prohibente, ſequitur, id quod omnibus li-
quet hominibus. Quare ut aliquatenus libide carnis ca⸗-
veri poſſet: Deus matrimonium inſtituit, ut quisque:-
ſua parte legitimè deſtinata fruatur, illaque contentus.
vivat, tametſi hic quoque gratia. DEIopus eſt, ut cor
quoque caſtum ſit: .
Centemte- Ex hoc jam liquide perſpicis, quam füriose illa turba:
Tes wmatri, Papiſtica, ſacriſici, monachi & monachæ; huic ordina-
moniti. tioni Sepræcepte Dei reluctentur „ qui matrimonium⸗
contemnunt & prohibent, ſeque perpetuam caſtitatem
ſervasuros, magna animi præſamptione pollicentur ac:
vovent, adhæc ſimplicium animos phaleratis dictis,,
hoc eſt, impoſturis ac menda ciis impudenter ſeaucunt.
Nerime enim perinde caſtitatem exoſam habet, aut in i-
bidinem eſt pronior, ac illi, qui matrimonium præ ma-
gna ſanctitate detrectant, &aut propalam & impuden-
ter ſcortationi &αlibidinibusindulgent, aut clanculum
— O lom-

eetrant,r

Urſten n⸗
tinen corin
Uuplenum,
ud quodam
MAntur a
dsnulls eu
Drccepto on
bunt callit
Ousommnibns
nnaſtieis,
1m
nfüint it⸗
Ualics ite
ſton nonſt
tintumn Ina
Uehrereht
lum b
onitigine
ptate ua
denc en
tempori⸗ r.
dortitionun
lſentun
Müncin wn
ogne are
uris ratio,
Prliſtant

IMOr. D VI. PRCEFTUM. 457 ”MM

—

se longe fœdiora, quæ honelle commemorari non poſſunt,
undun, n k. perpetrant, ut nimium, proh dolor] experti ſamus. Et-
BPreviter, quanquam ab ipſo opere temperent: ipſum
nemnan idn tamen cor im Ppuris cogitationibus & pravis cupiditati-
,nedne non i bus plenum, extrema flagrat lbidine ut plane perpe-
hatisr uis tuo quodam incendio & occulto quodam vulnere car- Wmnpure ”Mä
AN HINHE pantur & abſumantup: quod in matrimonie conſtitu 2. E. libatus
Orerſenmdu tis nulla cum difficultate evitare licet: Quare hoc? Vota mo-
vos Deuni Ppræcepto omnium eorum, qui extra conjugium de- aſtica da-
punnm gunt, caſtitatis vota damnata & ſoluta ſunt, imo quo Tnantnt
ni ae fhentn que omnibus irretitis & miſeris conſcientiis, quæ ſuis
hollirem monaſticis votis miſere deceptæ ſunt, præceptum eſt,

Ntatentei ut deſerto libidinoſo, & impuro ordine matrimonium “
Deo nne arripiant, ita reputantes, quod quanquam alioqui mo-
potelt,uteind naſtica vita prorſus divina eſſet, tamen in viribus ſuis N

caroac ſigi⸗ ſitum non ſit, c&libem vitam agere, in qua ſi maneant,
NnuN/AG tantum magis atque: magis libidine incenſi adverſus
etun ZZ hoc bræceptum delinquere cogantur.
1ouvd ortin Jam hæc eò à me dicta ſunt, ut Jüventus erebris
inedt monitis in eam perducatur ſententiam, ut incipiat vo. -
dene luptate quadam complecti matrimonium, ſciatque feli-

r iuken⸗ cem & Deo acceptum eſſe ordinem. Hac enim ratione
. wuchn temporis progreſſu tantùm effici poſſet, ut illi ſuus ite:.

rum honos redderetur, & forda illa & manifeſtarum“
tiels ſcortationum & aliorum turpiſſimorum vitiorum, quæ
zuceß contemtum matrimonii conſecuta ſunt, lerna paſſim.
Hache, .

nnms nunc in mundo regnans diminueretur. Quare hoc
vn Anli⸗ quoque parentum ac magiſtratus eſt officium, juven. Panentam
ethen um tutis rationem habere, ut pudicitiam & honeſtatem & magt-

dael Gu. Perdiſcant, atque ubi adoleverint, mature honeſtoAr ins eſi-
lflehzn Jungantur matrimonie, quam rem haud dubiq ſua gra c(wiuom.
udente 4

ſen litii

tia & benedictione proſperare dignaretur Deus, ut vo-
luptas & gaudium inde perciperetur. ððDJU½
Ultimo, ex his omnibus Ebilogi vice hoc adjit iatur, Mutzam
Hac præceptum non ſolüm exigera, ut quisque ope- bevsvolezn-
EFf 5S, ribus

Ueh

=

4⁵8 CATEHCHISMuIS MAIOEB

ſlt,.

itationibus caſte vivat in ſuo, hoc et
ziam & S. ribus, verbis & cogitationibus caſté vivat in 1 en 6 mnlhacht
conjugali inprimis ſtatu, ſed etiam, ut comp um kabetin

dem conjz- . 1 nmh
conjugem à DEO ſibi conceſſam, in pretio habeat, ac an innshte

a. more proſequatur. Ubienim volumus conjugali raſ lenter 6
tati locum eſſe, ibi neceſſum eſt ante omnia: ut vir lliboreat
mulier in amore concordes converſentur, ut alter alte- emplic⸗
rum ex animo mutua quadam benevolentia & fide com- 1emdids ep
plectatur. Hoc enim unum eſt ex præcipuis, quæ amo- ihnns, N
rem & ſtudium caſtitatis accendunt: quèd ſi præſto ſue⸗ ier
rit, ĩpſa quoque caſtitas ſua ſponte ſine mandato oale ltit, eli ob
quetur. Inde quoque divus Paulus tanta diligentia e tefentere, an
qui ſunt in matrimonio, admonet „ut mutuo amore 5 Mrohterſoen
diligant & venerentur. rlabes ergo hic iterum r Et, utherd
valde pretioſum, ime potius multa magna & re joſo⸗ Anggepacho!
opera, quæ alacri animo jactare, ac omnibus relig 1 eimin logn
rum ordinibus, citra verbi autoritatem inſtitutis & ele⸗ ut ani.
Gtis, opponere potes. kigittantgn
AUlluclne
PRZÆCEPTUM VII. ficenkahe
AAnrſeroc
Non furtum facies. untel
Saswccine Ab- Oſt tuam tuæque conjugis perſonam⸗ proximum Nn ten
winiorem L'eſt res familiaris: hunc quoq; Deus vult eſſe in tuto⸗, nereng

Z, Zinskio- c. zs àterius ſo invadat, aut clan-
Aiinczio præcepitq; ne quis alterius fortunas inva 1. t dici- o uchg e
nem. ilet. Furari enim nihil aliud eſt, aut dict.
culum compilet. i „endicare: zurand ah
tur, quam fortunas alterius per injuriam ſibi tjis. wilterld
qua re breviter omnis generis in omnibus c i- lonodnr
Fnrari proximi defraudationes comprehenſæ ſüunt. Jam ter ac. Eiezapoli
Tidg, tium admodum commune eſt, & longe lateque p xcedaͤt. ubitaml
tam parum curatur, ut omnem plane modum den dici eem nem
adeò ut ſi omnes, quotquot fures ſunt, fures En ölare. gemn a
nolunt, ſuſpendendi eſſent, citò totus mundus de caim irihauul
. .ſ◻ 1 i.
tur, neque cruces aut carnifices ſufficerent. Neque

ntil
. . . . . iſtas & ſäiasſn
Feritem., Hoc tantùm furtum dicendam eſt, ut diximus, cllaeſt. Midn

en

— —
iyatinſtohae

ut Colleene:

npreäoklinßt

us nſgli⸗

te onnis,u
Eentum,n ind
eyolenti
rrili ui⸗
t: Nuliten
eſue nantme⸗
gtanticlgenn
. Ut Ntlo in
mn
ergo ni iin
4 mnal 6
e ounb⸗

ateniolun

e

N VII.

s.

1:

erſonenn
ſannke

1

totis es
hftern,
yn

VII. PRAECGEPTIIM.

eum habet, in tabernis, ubi res venales proſtant,
vinaria & cereviſiaria, in officinis, Breviter, ubi

marſupia clanculum evacuare:; ſed in foro quoqve lo-

4 ⁵9

. eri eu pidi.
in cella Pils.
V Ase

cunqve 5

tractantur commercia, ubi pecunia vel pro mercibus

vel labore datur & accipitur.

Exempli cauſa, ut pro ſimplicibus aliqvantò fuſids Lenavis

bi ſimus, quando ſervus aut ancilla ſuo ſervit

ac rudiùs explanemus, ut ſaltem videamus, quàm pro- ſez negli-

io non gentia in

fideliter præeſt, heroꝗve ſuo damnum dat, aut fieri per-facaltati-
mittit, cui obſtare potuiſſet, aut quò minus fieret, an- bas nobis

tevertere, aut alioqvi rem herilem male tractas

t, aut commisßis.

propter ſocordiam, indiligentiam aut malitiam negli-

ums git, ut hero ac heræ ægre atqve moleſtè faciat, & qvo-

cunqve pacto hoc prava animi libidine fieri poteſt. Ne-
qve enim loqvor de his, quæ per incogitantiam invit-

funt animo. Sic, inquam;, quotannis herum

tuum

triginta aut quadraginta aureis defraudare potes, quos
(iͦ alius clanculum convasſſet, hujus gula eſſet per-
fringenda laqueo. Verùm tu tanti furti tibi conſcius
adlhuc ferocire audes, & inſolenter agere, neqve qvis-
qvam te audet furti accuſare, & alienæ pecuniæ con-

demnare.

Non ſecus qvoqye loqvor de fabris ſive opificibus Izjaſte
& mercenariis, qui ſua utuntur libidine, neqve ſciunt, mercedes.

uo pacte eos, qui ſuam ſibi locant operam, ſatis ex-
. V . 4 — .
hauriant, cüm nihiloſecius in epere frigeant ſegniter &

infideliter laborantes. Hi omnes longe ſuperant

inter-

vallo nocturnos illos & clancularios fures, qui vel ſeris
4 1 . . 7* .,. .. .
ac repagulis caveri, vel comprehenſi ita coërceri pof-

ſunt, ut amplis id non faciant. Hotum autem

im prò-

bitatem nemo, quamlibet perſpicax, cavere poteſt, nec
quisquam audet eos vultu aliquantò obliquiore con-
tueri, aut ullius furti accuſäre. Ita, ut aliquis decies li.

hentids æs ſuum è crumena amittere ſuſtineret.
hi mei wicini ſunt, mihi amici, mei proprii mini

Nam
ſtri, de
quibus

460 CATECHISMzuS MAjOR

quibus mihi omnia fidei & diligentiæ officia polliceoril-
li primi ſunt, à quibusindignée compilor.
Impoſtura Ita quoque in foro; in emporiis, in mercatibus, in pu-
in merci, blicis commerciis, omnium potentiſſimè hoc furti ge-
bas. nus regnat, & locum obtinet, ubi alius alium vitioſa
merce, falſa menſura⸗ iniquo pondere, adulterina mone-
ta, defraudat ac decipit, neque non- verſipelli quadam
aſtutia, & miris impoſturis atque decipalis circumdu-
Frandes Gtum diſpoliat. Adhæe, ſi quis alium pro libidine ſua
contradtnr gravat comm erciis, ad vivum usque tondens & cruci-
am. Ans. Et quis hæc omnia fando enumerare valet, aut ex-
cogitare? In ſumma, hæc communiſſima omnium ars
eſt, & omnium numeroſiſſima in terris ſodalitas. Nam ſi
Mundus quis mundum per omnes vagatus ordines recto judicio
Plenus fun- contemplabitur: nihil videbit aliud, quam ingens ali-
torum. quod & ſpacioſum. ſtabulum, quod magnis, furibus eſt.
refertiſſimum.
Lui archi- Unde quoque archipyratæ, latrocinio quaquaverſum
brats, graſfſäntes, recte dicuntur, non ciſtarum compilatores,,
aut fures clancularii, qui ſubſtantiam alicujus furto im-
minuunt, ſed qui domi deſident, magis dicuntur proce-
res, ac cives probi & integri, ſub honeſtatis prætextu.
furtum exercentes & latrocinium.
ITurta pon- Sed poſſent præteriri ſilentio, quæ de parvis & nulli⸗
tiſicum Ror us momenti furibus memoravimaus, præ illis, quæ de ma⸗
manorum. ximis illis furum anteſignanis dicenda eſſent, quibus
cum potentes & ſummi. Principes ſocietatem ineunt,
qui non unam atque alteram ſolùm, civitatem com pila-
re ſolent, ſed totam Germaniam quotidie: compilant at-.

.

que deaudant: Imò, ubi maneret, quæ totius mundi

opes furtim ad ſe rapuit, & in hunc usque diem poſſidet⸗

Sammia defenſatrix illa & caput furum omnium ſancta, ſi Deo,
im Pulita placet, ſedes Romana?
Jfurtornm. Previter, ita jam in mundo comparatum eſt, ut qui

propalam furari ac prædari novit, is conceſſa impuni-
=ðè tate

teabomnibn
bicelerri pon

lesſettelin in

Eilorumaue
unen ſeinmt
Uinos: cui
Uitri.
Cum kage
Nmotd,con
8 enter
cure Eliberee
Ffizeborlose
ahriüni
Prrlcamnd
tatteris Att
ſin, gui g
Ureatmnel
ikrthante
Uerciis aut
lo mrlo e
bona Magn
Quad ens
lum operzr
cait Proxin
An quien
lleinui
Nünmnnnq
lu taturfe
chs maneb
inquidem
brllsſin en
Nl iaterin
Kinti “R
heth dan
i ell

=— ==

B . VII. PRAECEDTUM. 461

zCkreiaheleen — tate ab omnibus libere & ſecureè agat, quin £ honorem
Pio. ſbi deferri poſtulet: parvi interim & clancularii illi fu-
nnettinn rees, ſemel i in furto deprehenſi, dedecus & pœnam perfer-
iine krimi⸗ re, illorumque honeſtatem confirmare cogantur. Verun-
dlias Aimin tamen ſciant illi, ſe coram Deo fures eſſe omnium ma-
e,allninne ximos: cui & di ignas 5 quas meriti ſunt, Pœnas ſunt S
daturi. 5
Cum itaque hoc præceptum tam multa, ut oſtenſum Enarratio
lis eſt modò, complectatur: neceſſerium eſt, ut hæc vulgo ac repetitio
hana u. diligenter proponantur & explanentur: néve tam ſe baig prace-
beetin 8 a curé & liberè eos abire patiamur, ſed ſubinde iram Dei pi⸗ crebra
wrnnk eis ob oculos ponamus & inculcemus. Neque enim ta- ad quid

n ſettel
cecpolsdhm .

niim me lia Chriſtianis, verum omnium maxime nebulonibus condncat.
mriſlitg t prædicamus, quibus multo juſtiùs judex aut miniſter
kritez nin, carceris aut earnifex prædicaret. Quapropter quilibet
baun i ſciat, qui quidem iratum Deum experiri nolit, ſibi
0 ngn præceptum eſſe, ut non ſolum proximo non damnum

Winferat, aut ejus invertat commodum, neque in com-
Cerbin merciis aut contractibus ulla perfidia, ſimulatione, aut
Tnmn ane dolo malo eundem circumducat: ſed etiam, ut ejus
* ſur, bona magna cum fide tueatur, ejus commoditatem,
magsirt quoad ejus fieri poteſt, promoveat, præcipue quando
bfcreniſ⸗ ſuam operam argento, mer ede, ac victu penſandam lo-
4 cavit Proximo.
kike, Jam quicunque hæc temere contemſerit: effugerit niner ſ.-
e Ile fortaſſe mânus carniſcis, at ipſius DElI iram & po- *i Prace-
. vu , nam nunquam effugiet. Et quanquam ad tempus hac Eri.
ſua utatur ferocia, circamſoraneus erro tamen & men. Fæna vio-
e chtnsd, 1 dicus manebit, omnes p lagas & infortunia experturus. lati bujaes
eckeen⸗ fam quidem alid te vocat animi tui prolubium, ubi res Pr eccP'i-
Yherilis ſingulari quadam fide tibi procuranda fuerat, tu
DR inken gulæ i interim ac ventri tuo ſervis, non ſecus ac fur mer-
opinn A cedem tuam accipiens, contendent etiam ob iſtam tu- 1
n amn perfidam negligentiam coli & honorari. Hujus ge- Furta gco:
„neris permultos eſt videre jam miniſtros ac famulos, "omica.
bl 3 qui

462 CATECHISM;uS MAJOR

qui non contenti omnia perfide & malignè agere, inſu=
per cum heris ſuis etiam ſuperbè & ferociter delitigant,
neque tantum humanitatis aut fidei lubentes oſtende-
rent, ut damnum aliquod antevertendo præcaverent.
Sed attende, precor, animum, quidnam hac ratione
lucri ſis conſecuturus, nempe, ut ubi ducta uxore ipſe
propriæ domus curam ſuſceperis (ad quod tibi Deuso-
mnium inauſpicatiſſimè opem ſuam non denegabit)
hæc tua perfidia ad teipſum redeat, fiatque, ut, ubi hero
tue prius vel unius obuli fraudem feceris aut damnum
dederis, trigeſies id tuo maximo malo perſolvas.
mjuſta an- Pari ratione artiſcibus quoque & mercenariis ſua
upiz opifi- penſabitur perfidia, à quibus jam non dicendam, planeq;
um & intolerabilem libidinem & audire & perferre cogimur,
Mercena- quaſi in alienis bonis obtinerent dominium, aut qui-
riorum. vis, quodcunque poſtulâſſent, citra contradictionem
mox numerare cogeretur. Hisce omnibus permitte ſa⸗
nè, ut audacter proximum iniquiſſimis exactinnibus de-
lubant ac tondeant, quamdiu poterunt: equidem De-
us ſui præcepti non erit immemor, illisque ipfſis debita
præmia redditurus eſt, eosque non in virentem cru-
gem, ſed planè in aridam furcam ſuſpenſurus, ut per o-
mnem ætatem infelices nihil unquam bonorum conſe⸗
Magiſtra- quantur. Et profectò, ſi Rempublicam haberemus bo⸗
ztas civilis nis legibus inſtitutam: facilè ac citra moram ejusmo-
offeiem. di hominum libido atque temeritas (Oëtceri poſſet at-
Romanorit que infringi, qualem olim apud Romanos morem fuiſ⸗
ſeveritas. ſe legimus, ubi talium homuncionum improbitatem
acerbiſſimis pœnis, ut alii inde exemplum ſibi ſume-
rent, coërcebant.
Fori ſen Nihilo feliciùs aliis quoque ſua debet cadere avaritia
macelli ra- & milvina rapacitas, qui & foro & macello publico, quod
Vacitas & omnibus ſervire debebat, luſtra prædonum & locum la⸗
expilatio- trocinii conſtituunt, ubi quotidiè indignis modis gra-

nes. vantur miſeri, novis ſubinde inductis oneribus & carita-
tis

—
tis rationibus

Geilli ilun
R
Pehiendatge

qvim maxime

ligzisenmob
emmnium ſec
tatn ſoali
renhpiant
int In De
kloggin etian
i din mi
benicoraſer
un inkonen,
nlohereit:
ftablaterd
Cubinmm Ven
Etlaln cumm
Ratem capi
Ne Verlin
ſeinns n
Eeſeniluene
ecornden
tümen neter
Pemmulun
nh ecti
Enistiten
Unrane
HM J
n
nls: neceſke

VII. PRXCEPDTIM., 463

MAN
— tis rationibus. Ac quisqve foro pro ſua libidine, ut-
neranet qve illi viſum fuerit, abutitur, ad hoc intolerabiliter ſu-
Chrnier perbiens atqve ferociens, qvaſi jure ſibi hoc liceat, ſua
deilidut⸗ 4qvam maximo velit pretio divendere, tantum abeſt, ut
õ aliqvis eam ob rem illi obliquè omurmuret. Horum .
güunun omnium ſpectatores erimus, permiſſuri, ut pro arbi-
riakhenn tratu ſuo alios deglubant, ſpolient, mutilent, lace-
(dquti rent, rapiant, ac omnibus modis ſuæ avaritiæ ſervi-
uun m e ant. In Deo tamen fiduciam noſtram habebimus, a e.

carave,ude oralis.
tbatghein alioqvin etiam hoc ipſum facturo, ut ea benedictione,

„ „2

nfted ubi diu multumqve alios degluberis, neqve parum
uhfetiin boni corraſeris, tuas opes proſperet, ut frumentum tu-
e &neien um in horreo, cereviſia tua in cellario, pecus tuum in ſta-
nonötenlm bulo pereat: imè potiùs, ubi proximum tuum vel auree
&ekn defraudaveris, tu de tota ſumma ac ſorte periclitans in
t omiim dubium venias, ut ita abſumta & ablata evaneſcat,
eit e⸗ etiain cum pulviſculo, ut nunqvam ullam ex ea volu-
gommien ptatem capias. . . . .
ichneric Hoc verum eſſe, eqvidem qvotidianis experimentis A ed* Pere-
retunte diſcimus, nullam rem aut furto aut fraude paratam poſ: entin.
nor,Mol⸗ le ſeſſori lucro eſſe. Quot enim eſſe putas, qui diu noctu- Male Per-
e non in n qve corradendis & cumulandis opibus ſe excruciant, qvi cre7 malé
ſthenitn tamen ne teruntio qvidem ditiores evadunt? Et quan- dilabuntisn
nebut iun 9 qvam multum cumulent: tot tamen plagis & calami- “
am be“ tatibus affecti ſunt, ut cum voluptate ac gaudio rebus
t, Ppaartis frui neqveant, neqyve liberis ſuis eam hæreditatem

—

1edl 1 z1 . . Pæna inja-
— Nrelinqvant. Verùm enim verò càùm neminem hæc, mo- „ ve ja
. . . ⸗1 1: SEE —
Ronanen „veant, atqve non ſecus, ac fſi noſtra nihil intereſſet, aga- r ne
, . . . —–„ g.
buin M, mus: neceffe eſt, ut alia ratione non inviſat, & ſapere WTietnm.

lomki. doceat, ut nempe novis ſubinde exactionibus exuga-
mur, aut numeroſo quodam peregrinorum militum ex- *.
eralkti ercitu nos adoriatur, qvi in unius horulæ ſpatio, ita e
Nee vige eiſtas & marſupia noſtra exenterent, nec ante depræ-
Cwun ii dandi finem faciant, qvam nobis nullus obulus maneat .
nsn, reliqvus: adhæc vaſtata paſſim patria, ædes nobis exu-7
Vönmen = rant

7

464 CATECRISMs MAJOR

FPaæna tali- ccctos ignominia perimant. Et ut ſummatim dicam,
enis divina., multum furaus certo tibi pollie ere, multò Plura te fur-

to amiſſurum. Tum qui pPer vim atque injuriam ra-

pto vivit, & lucro ſervit, ut alteri incommodet: ille
alium nanciſcetur, à que paria accepturus eſt. Deus
enim hujus artis eit ſcientiſſimus, quandoquidem quis-
que alterum rapinis ac furto compilat, ut furem fure,
latronem latrone puniat. Ubi alias ſufficiens nobis
ſuppeteret, ad puniendos fures, & ePatibulorum- G& la-
queorum copia.
Jam qui amicis dictis commonetur, ille certum ha-
heat, Dei eſſe præceptum, qued in jocum converti no-
Jlit. Nam etſi nos deceperis, contemſeris, aut furto ☛W

rapinis compilaveris: tuam quidem in juriam xæquo a.

nimo tolerabimus, fortalſe propterea non illico fame
perituri, tibique, quemadmodum nos docet Oratio Do-
minica, omnium injuriarum conceſſa venia, condona-
bimus, tuique miſerébimur. Probi enim & juſti non
poſſunt non exuberare copia, tuque tibi longe majus de-
trimentum, quam alteri concilias.
Sed hic, obſecro, fac attento ſis animo, tibique ca⸗
veasy ubi pauperes (quorum jam magnus eſt nume-
rus) venerint, quibus nummis diurno labore partis
omnia mercanda ſunt, tuque non ſecus agis, quam ſi o-

Tenacitas
zn dandis
neceſſariis
eleemoſ;) .
6 nis

mnibus & ctua gratia pendendum ſit, ad vivum usque de.

glubens ac rodens, quos etiam ſuperbè à te dimiſſos abi.

gis inhumaniſſime, quibus dare debebas & largiri gra-

tuitè. Illi quidem miſere à teabeunt, & àffecti triſtitia,

& cum neminem habeant, cui iſta conquerantur, ſubla- “

ta in cœlum voce, Deum ultorem invocant. Hœc, i in-
qluam, iterum atque iĩterum repetens moneo, ut caveas
tanquam ipſum cacodæmonem. Tales pauperi gemitus

bunt, quæ & tibi & univerſo mundo erit intolerabilis,
atque
ü. . .

ccrant etiam, neque non uxores & liberos noſtros *. .

& implorationes joculares non erunt, ſed vim in ſe habe-.

itque adeum

Clr Ain,
lrin. Qod
tſeri: timn v
D
6O univerlo
Nos abune
diſ negle
cienge don

(lun. lun

ſint, N in
nüftleſnn
n habent
Vine. Nadrn
honinum

umianmlk. .
Undi ae fi

Pilratus in⸗
Mum in om
Tonen 1
naqln dan
ſeneiihſh
un 2, i
rprckent,
epoti Prote
Unmanm ſtenn
Pwiluie
iitiamin inſe
n Dli
iigue Abe ſablta
mhetienti,
eri ati
e um
Coltra 1

n — VII. PRAECEPTrIM. 465
Temuwhnmd atque ad eum pertingent, qui egenorum & afflictorum Negledtie⸗
aa dd ura afficitur, ac injuriam illis illatam non patitur in nem Pas⸗

t (unmstintu . S
t lure ultam. Quod ſi hæc ſuperbe contemſeris, aut etiam ir- Pernwm pu-
e,lu Wõ riſeris: tum vide, quem inimicum tibi feceris. Si enim nirs.
0 Agoe inſura,

proſpere tibi cecideric: tuen Deum & me coram mun-
do univerſo mendacii coarguas licet. ä
Nos abundé ſatis admonuimus ac dehortati ſumns:
qui iſta neglexerit, aut non crediderit, hunc misſum
st,A aciemus, donec ſuo malo harum rerum fecerit peri-
lins ſffin⸗ culum. Juventuti tamen hæc ſludioſe inculcanda
ttihln unt, ur ſibi caveat, nec veteris & indomitæ multitudi-
mnnis inſequatur veſtigia, ſed mandatum Dei in conſpe-
Eur, Uem KRu habeat, ne & ipſam comprehendat ira & poœnæ di-
pcum m vinz. Noſtrum officium non latius Protenditur, quam

gi inconnolt1
Cetlil A 0
inkolienf
Plat, imn⸗

„ S

tenetb, ut hominum flagitia indicemus, eademnque verbo Dei be oſicis
hen inſntime. Puniamus. Verum ut tam aperta & manifeſta depræ- brincipum
teten I Adandi ac furandi libido coërceatur, Principum & ma-&α mwagi-
odKαι giſtratus intereſt: qui ſi ipſi oculos haberent & ani- ſtratus.
mum in omnibus negotiis atque commerciis certam Z
hiaind rationem atque ordinem conſtituendi & conſervandi,
nethilongen⸗ neque bauperes graventur & opprimerentur, neque
„femetipſos alienis peccatis onerarer. .
6 mino tif⸗ Sed jam ſatis ſuperque dictum eſt, quid ſit furari, ne Reperitio
mimgnel⸗ tam angutis id metis concludatur, ſed eo usque ſina de fcnitions
üm E ur protendi, quousque noſtra cum proximo exercenda furii

4
8

nrelſt ſenin in⸗

benagbiu⸗ negotia protenduntur. Et ut compendio quodam rei

: AAſGun ſummam, ſicut in aliis præceptis factitavimus, perſtrin:-
teikei gam, illud hoc præcepto cautum eſt. Primum, ne quam
kyiuzl injuriam inkertcnus Proximo ( qualescunque tandem, & pecocts
atque ſabſlantiam alienam imminuendi, decurtandi, præce prum.
1 impediendi, alienandi) neque his conſentiamus, aut
lner hæc fieri patiamur, ſed prehibeamus ac omnibus mo-
den h dis ejus damnum adyertamus. 4
en QContra vero præceptum eft, ut ejus bona promo-
unnlel rens G½ g veamus

466 CATHCHI SMus MAJOE

Bona opera Veàmhs,
hujus pra- ejus inopiam benigne ſublevemus, illi impertiamus,

cepti. præ manu aliquid demus, quo fruatur, cum amicis, tum
inimicis. Jam qui bona opera quærit aut cupit facere:

hic abunde ſatis inveniet, quæ Deo ex animno perpla-

cent & grata ſant, adhæc quæ incredibili quadam be-
nedictione remuneratur, & amplisſime cutnulat, ut ab-

unde compenſetur nobis, quidquid officii ac humani-

tatis proximo exhibuerimus. Quemadmodum ſapientis-
ſimus etiam docet Salomon, Prov. 19. Fœneratur De-
mino, qui miſeretut pauperis, & viciſſitudinem ſuam
reddet ei. Habes hic opulentum Dominum, qui tibi
hujns obe- procul dubio ſolvende eſt, nec patietur ulla te bremi
dientia ſpi- aut urgeri penuria; quo adjutore tranquilla conſcien-
ritualiaz & tia in centuplo plus frui potes, quam cum perfidia aut
corporalia. injuria proximi corradere. Jam qui hanc benedictio-
nem nauſeabundus faſtidit, ille irarum & infortunii ab-
unde inveniet. .

PRECEPTUM VIII.
Non loqueris contra proximum tuum fal⸗
ſum teſtimonium. .

Wrer BZona Pxxter corpus proprium, legitimam conjugem, &
rem familiarem, adhuc alius theſaurus nobis ſuper-

LreV. 193
77.
Præmias

externa en k.:
pracipuxm eſt, nempe nominis & famæ æquabilis atque invio-
gen Aexi. latæ præclarum teſtimonium, quo nequaquam carere
fimatis poſlumus. Neque enim præſtat, ut fama parum ſecun⸗
da vivamus inter homines, apertè infamia notabiles,

& contemti omnibus. Quocirca Deus proximi famam,
nomen, & juſtitiam nihilo magis vult imminui aut de-
1 curtari, quam argentum & opes ejus patere furto, aut
Peccata deprædationibus, ne quis aut uxoris, aut liberorum,
crasſiora aut familiæ, aut etiam vicini laboret infamia, Ac pri-

mum quidem craſlſior hujus præcepti ſenſus, quem-
admo-

augeamusque, atque ubi necesſitate preſſus eſt,

—
nplum iſa
Vorimunm tuu
mnlareterend
tinſlliagne
Utporis aut te
lin boe pe
Nlt Ckterun
1ti Keommu
Abernadetar,
Dune polun
cugeſſe. Co
Uuul ulice;
ns, rognole
Mekt, gein
bitur nemd
Aliee aſen
lummis, aut
licus 8.
ere co
clader a
Wriboni L
Nequs er
kumprini .
Afcio, pir
tuun etiͤm
a Anlmi
ete Pretiun

e oluerit,
Mentes 3ed
ltumillic
Unin (Cen
til uliat
nin ſeun

MAn

ecegſtneſth

8) Winetiu
Atur, cumanithe
Erlt uut cunti

Deo etabinoke

ncteiſol qnden

Cmecuthlnn
id offei in
enninolunte
l.lg⸗ Heemema!
Nicictlne;
n Dorinm, ,
atti Gl
e ringulms
gem aumnfei⸗
1 D
tüm Einet⸗

NA TI.

rokimunn

Ohellutgin
10 gegac

6.
uß nu R

HX. PRACEDTIM. 467
admodum ipſa verba ſonant, ( Non loqueris contra pagnantia
Proximum tuum falſum feſtimonium,) ad negotia fo caum boe
renſia referendus eſt, ubi miſer aliquis & innocens accu= præcetse.
ſatur, falſisque teſtibus opprimitur, ut luendo pœnas, aut
corporis, aut rei, aut famæ, in periculam veniat.
Jam hoc perinde apparet, quaſH parum ad nos perti-Calumn,s
neat. Cæterum apud judæos res fuit vehementer uſi. forenſer;
tata & eommunis: ſiquidem populus optimis legibus
gubernabatur. Et ubi etiam hodie eſt Respublica ad
hunc modum inſtituta, non poteſt non ei peccato lo⸗
cus eſſe. Cujus rei hæc cauſa eſt. Ubi enim pro tri-
bunali judices, conſales, principes, aut alli magiſtra-
tus, cognoſcendis cauſis dant operam: hic feri non
poteſt, quin pro hujus mundi uſitata conſvetudine rers
agatur, nemo libenter potentiorem lædere ſuſtinet, ſed
quisque aſſentatur & loquitur ad gratiam, victus aut
nummis, aut ſpe, aut amicitia. Unde fit, ut miſer ali=
quis victus & oppreſſus; cauſa cadere, ac pœnas pen-
dere cogatur, Eſtque communis quædam in mundo
clades atque calamitas, quod judicio perrard bræſunt
viri boni & inteer . ZB
Neque enim quivis ei rei invenitur appoſitus, ſed Jadex
cumprimis neceſſe eſt, ut is, qui judicis functurus eſt Teſtis.
officio, vir fit prohus & pius, & non tantum probus
verum etiam prudens ſit & perſpicax;, nec minori aud⸗
cia & animi fortitudine præditus. Non ſecus quoque
operæ pretium;, ut qui teſtem acturus eſt, vir ſit fortis, M
ac vitæ inculpatæ. Qui enim in omnibus cauſis ſem- Fudicia G
per juſté judicare, neque vim aut injuriatn inferre juſti- omniz fo⸗
tiæ voluerit: ei ſœpicule amici, afbines, cognati, vicini, vezſes eſſßz⸗
potentes ac divites, lædendi erunt & offendendi, qui cia cazfir-
multum illi aut obeſſe, aut prodeſſe queant, Quocirca mantur, ſi
omnino cœcus ſit oportet, ut clauſis & auribus & oculis rite & bo-⸗
nihil audiat aut videat, præterquam quæ illi exponun- = conſci⸗
tur, ut ſecundum illa ferat ſententiam entin ſtant.
GgA Pri-

468 CATECHISMuIS MAJORE

Primum ergo eo tendit hujus præcepti conſtitutio,
ut quivis proximo in ejus jure tuendo ferat ſuppetias,
neque obſtet, neve aliò malitioſe torqueat, aut tor-
queri ſinat: verum omnibus modis promoveat, illi⸗
que intetritè patrocinetur, ſive judicis ſive teſtis per-
Damnatur ſonam obtinuerit, quæcunque tandem res in conten-
toia ſophi-tionem venerit. Gumprimis vero hoc loco Jureperi-
Fica foren tis meta præfixa eſt, quo diligenter videant, ut cauſas
Nis. forenſes juſte tractent atque integre, ut, quod juſtum
Corruptelæ, eſt, juſtum eſſe patiantur: Et contrà, ne ſuis impoſtu-

quibus .
muntur faciant, aut verum reticentes, tacitum præteresant,

patrocinia nullo reſpectu pecuniarum, opum, dignitatis atque

n malis potentiæ habito. Et hæc eſt una pars hujus præcepti,
suſs. & ſenſus aliquantò crasſior, de omnibus, quæ agun-
2. tur in judisio.
Calumnio. Deinde multo latius patet, ſi in ſpirituale judicium

ſa mundi alut regimen referatur, ubi ita agitur, ut quivis adver-
judicia de mohlu
Evangelio bicunque enim gentium probi agunt Chriſtiani & præ-
& Ececleſia. dicatores: eo jam damnati ſunt coram mundo judicio,
ut pro hæœreticis & apoſtatis habeantur, imè potius,
ut ſeditioſi & perditisſimi latrones dicantur & Eſti-
mentur. Adhæc Dei quoque verbum turpisſime & vi⸗
rulent'sſime inſectationem patitur, blaſphematur, men.
dacii arguitur, malitioſe pervertitur & falſo huc & il-
luc torquetur ac deprayatur. Sed hæc in præſentia qui⸗
dem miſſa faciamus. Ea enim cœci mundi natura
eſt, ut veritatem & flios Dei improbè condemnet, &
injuriosè inſectetur, neque tamen hoc factum peccati
loco æſtimet. “
3. Tertiè, quod ad nos omnes pertinet, omne peccatum
Prohibetur lingvæ, quo famam proximi denigrare aut lædere pos-
Privata ſumus, hoc præcepto interdictum eſt. Nam loqui fal-

maledicen- ſum teſtimonium, nil aliud, quam oris & lingvæ opus
eſt.

ris & technis nigra in candida vertant, & prava recta

ſus proximum ſuum falſum loquatur teſtimonium. U-

—
unqua
Kenctur, e
lecdoreg P
bignor teſtes
Uencaciis &
letceteſtabile
nd übolu
Aoperquam
Orlan erni
uhcetorin
tum ſunn
lit, Erre 14
Vn Optima 8
amen non dol
lreal
ſiclet cone
ticre K o
n nii prin⸗
Tedtem ere
ntclſtninin
füm. No
bn elt igen
Antem audire
Mnne tradi
nd in

mane
Cn

ehingane
un le erat
liueg: ihl
ibus kpl
Ewinti ti
UI um.
lmillicier
Ghrn Conten

oitrun
Ua. . 0
aiiam

r
—— .
rrreßti ndim
00 kern ien⸗
torgeit, At
lis proncen, 3
lcs hiettik
nben ter nit
, hoc lNo NH
ter – n
gke, ut glni,

ntri,neſit 6

ertunt rn
tartitumn rten
m, Agini⸗
hzurshuſuft
omnibus, n⸗

in Prtuleſe 3
Ttur urgui fin
Lurteſinhane⸗ in
utlilu
rinn Innß 3
beapkun n,

auribus ſepultum relinquax i in pectore, donec judicis

IIN. PRAECEFrT. A469

eſt. Jam quacunque ratione ſingvæ operibus proximus iac in re.
offenditur, hoc Deus prohibet, ſive illud fiat per fal-bas dubiis
ſos dectores, perverſa doctrina & blaſphemiis: ſive ber calummia.
iniquos teſtes & judices, falſo judicio: ſive extra forum,
mendaciis & lingvæ virulentia. Hucque inprimis perti-
net deteſtabile illud vitium detractionis ſive calumniæ, HW
quod diabolus penitus nobis inſevit & inſpiravit, de
quo perquam multa verba facienda forent. Eſt enim hæc ppilavtia
quxdam pernicioſa & communis calamitas, ut quivis mvidis ob-
mala de proximo, quam bena audire malit. Et quanquam ſonium eſſe
ipſi tam ſumus mali, ut ſi quis mali quid de nobis refe-maledikta.
rat, ferre id non posſimus, ſed quivis optaret, ut nemo
non optima & aurea quæque de ſe prædicaret: audire
tamen non poſſumus, ut & de alũs optima prædicentur.
uare ad devitandum hoc vitium diſcamus, nemini Aliena de-
videlicet conceſſum eſle, proximum ſuum propalam lica tegen-
judicare & objurgare, tametſi eundem peccantem vi- A eG in-
deat, niſi prius judicandi & puniendi poteſtatem con-er homi-
creditam acceperit. Multo enim hæc duo ſejuncta es, & arte
ſunt diſerimine, peccatum judicare & peccati eſſe con. Eenande.
ſcium. Noſſe quidem potes peccatum: verum tuum
non eſt idem quoque judicare. Proximum meum pec-
cantem audire & videre poſſum: verùm, ut eundem
quoque traducam apud alios, ſua peccata Palam faci
endo, in mandatis non habeo. Judicans ergò alium &
condemnans; in majus & gravius delictum prolabor,
quam ille erat obnoxius. Itaque ſi alicujus delicti con-
ſcius es: nihil aliud facies, quam ut obſtructis ore &

provincia bibi tradita fuerit, & officium puniendi com-
miſſum.
Jam illi dicuntur obtrectatores, ſeu quadruplatores ,Obtrelza-
qui non contenti ſunt, ſe alienorum delictorum eſſe con-tores qui
ſcios, verum judicandi quoque partes ſibi ſumunt, atque dicantur.
ubi quippiam de alio reſeiverint, in omnes id diffundunt Selæ za-
Gg 3 angu-

470 CATECHISMuS MAJOEK

..?:
ſ met valuptuose titillan
1. gulos, pasſim deferentes, ſemet voluptuose an
Palene ter rfri tes, qlterius ſordes movendo, quen
enti erfricantes, alte uned
lentiga tes & perfric⸗ Ilte Endo anemad
vo . modum lutalenta ſus in ſuo cœρNο ſerelcenrz E ern⸗
lect e i it: Es hoc nihil aliud eſt, quam n ju
Pellit ag fœde immergit: Et hoc terireumhere, ac al
ici caciter irrum]
Zi ici & officium ejus proca
ledicen- dicium & 0 eju e lite,
. Teme. cio omnium acerbisſimo condemnare ra Zteil
& zudican. Neque enim ullus judex õ e holel du
e⸗ re « nire ſupplicio, quam ſi dixerit: lic *“ nie her
S,⸗ . e „ UuiC
eſib, r. micida eſt, proditor eſt, &c. Quare 4 e irinaaui⸗
. Eci. ſibi ſumſerit audaciæ, ut non Nereatne praun —R
„ vis petulanter evomere: ille tantum ſibi ſun hareik
. ſt rus Db E⸗
ti Nuantum Cæſar & omnes magiſtratus ſibi ver an
18 4 .. es .
Nam ꝗquanquam gladii poteſtatem non uſurpes,
. 3

2 1 4
irule gva ureris, qu
men maledica, mordaci & virulenta liag

. prohibet, ne quis alterum ma-
Etiam ve- aaleren Deus ir alteri probrose detrahat ee⸗
a & ma. ier g eus ſit ille „& hic rem probe comhertain e
rifeſta unn ultd winus vero „quando rei ipſius an er
Se, Se alirum tantum relatu quid accepit. Pietzau Re-
de, e Cur verò reticerem, cum verum eſſe certus juchicemn:
vel ex ra- 1 onded. Car non defers eum naletiennun) um
e e e inquis, hog ipſum certo eſtinonie ntatge caldl
„ 7 . 3 ada
. evincere, unmde periculum eſt, ne en mient kac illud
Xx er e0 ni pGEäas incurram. Hinc illæ lache bi ſidis, ut
zrimi Pre Riilc B ertimeſcis. Quos ſi non tantum tibi 8 en
hiberi. eit, quod hereweleig 0 rem tranſigas atque re dor⸗
eran vide, utioz tuum etiam privatim npelense
