it gteier. Cnfelſtonemn Aneguſtanam, jns ante meminimeies, dedie-
tate ceye voluiſe.
ſalutir , Hortamuretiam ſeverisſime, ur inprimis jz venty, zed
,4 catrule ad ſucramkäccleſearnm G'cholarum miniſteninmeduca-

t uehe zur, in hoc ſideliter & diligenter inſtituatar: ut ad poſte-
ritatem etiam neſtram ſincera doctrina profesſtoq, hideis
Aemeigder zesqune ad glorioſiem illiem adventnm aniei Redemtoris &
4 oplſius Servatoris noſtri Jeſa Chriſtiſ largiente hec ſancto spiri-
anulilimn za) conſervetur & propagetur.

uhelie u. . Cum ergo hac ſic habeant, G& nos de dodtrina & con-
gritatt nith fesſisne voſtra, Propheticis Hpoſtolicis ſori pris ernditi,
zita ceni ſmns., gratiaq, Sanbti Opiritus mentes & conſcien-
niſen du zia noſtræ majorem in modum confirmatæ ſint: Librnm
,indet t hbunc Concordiæ in lucen edendzm putavimus.
. Videbatur eninz ed a pprime eſſe nezeſſarinm, aet inten
iliuſe tot noſtris em poribus erortos ernores, tum offendicula,
ude il⸗ N. certamina, & didtuern as distracttones illas, Biz erplica-
erſiun zio & conciliatio haram omninm controverſtarum,s Ven-
riun 1. bo Dei xtruckn ezraret: ut ſecundum rationes'ejus ſiiz-
,4 fena cera doctrina à falſa interneſceretur & ſecerneretur. .
PVPrateren ez res adt hoc etiam conſert, ut tarbulentis
zimu) contentioſir, bPominibies, Ti ad nelanm formnlam purio-
e Pln us doctrine adſtringiſe Patinntur,;liberum non ſit pro ſaas,
e erh lii libidine controverſens cum oſfendicalo cenjnnktas mo-

zrlgu vere: & prodigieſas opiniones & proponere & bropu-

Henna) N. £ vars.
Pihner Ex hisz enim hoc tandemconſequitun, ut purior dodtria
nec ⸗

ſi⸗ a obſeuretur & amittaturad poſteritatem autem nihil
5 6 guam opiniones W τοαα dAcademicatransmittantnn.
i. mnt His accedit & illud, quod pro offcii, à DEO nobas in-
nle uule junczi, ratione hoc nos ſabditas noſtnais debere intelligimg:
u ut,z, ad hiijns G, ſecutura vitæ rationes Pertinent, dili-

genter curemis ac demus overam, ut quta ad amplifiea-
etm tianen zominis at gleri« Dei, prapagationem Verbi ipſins
”8LM (exr

PRAEFATIO. .

(ex quo ſols ſælus ſperatar) ad pacem & ranqnillitatem

kecleſtarum & Scholazrum, & commonefactiones, & con-

ſolationem perturbatarnm conſcientiarnm faciunt, ſam-
mo ſtudio, & quidem quantim fieri peteſt, procure-
rius Praæſertin cum nobis certo conſftaret, à multis bo-
zis & cordatis hominibus ſummt & izfimi ordinis, hoc

ſalatare Chriſtizna Concordiæ opus, dudum ſeriis gemiti-
bies, ſummoq, deſiderie fuiſſe ex petitnm 2 pedtarsm

ac ne nos jie: dem ab initioſafceepti negotii pacißcationis
bujus, in en ſementias fnmerimnt, neqaue etiamimntaem Jimus,
boc tam ſalitare, W a Pprime neceſſariim opus Concer-
diæ, ab hominum oculis removendam, & penitzs occtel-

tandum : ac licev illam teleſtis veritatis ſubter modinm

aut menſam ponendam eſſe: Qnapropter editionem efizs
diutins extrahere neztigiam debuimus.
Neæque dubitamus, pias öomnes, qui & veritatis cœle-

ſRtis & concordiæ Deogratæ ſant amantes, uana nobiscem

boc ſalutare, utile, peum & perneceſſarinm inſtitietun

probaturos: & non commiſſuros eſe, zet ad am plificatio-:

mem gloriæ DEI & utilitatem ublicam, quæ & in ater-
vis & temporælibus cernitur, in ipſis aliquid vel ad ſum-
maum conatum deſiderari posſet.

Nos certe (ut aæd extremnm id repetamut, cejus ali-

Jzneties ſiepra meminimns) hoc Concordiæ negetie neqiza-
qquam nova comminiſci, aut à veritate doctrinæz celeſtis;
quam majſores noſtri pietatis noveine celeberrimi, ſicit 2
nos, agnoverunt & prafesſi ſant, llo modo diſcedere

voluimus.

Eam asstem doctrinam intelligimuns, quæ α Propheti- .

ris & Apeſtolicis ſeriptis extructa, in tribiss voteribus
Symbolie, auguſtana Coesfelſtone, anno / Sso. Imp. Caro-
lo V excellentis memoriæ exhibita: Deinde Apelogin,
quæ huic conjun tta fuit, malcaldicis Articulis, utroqe
denique Catechiimo excellertis Viri Doct. LEutheri com-
. brehenſa eſt.
AQAQuare etiam nos ne latum quidem aungvem vel .

ſejan

/ (4 abe⸗

7
ſljun
ſavter
vim
detlay
Der
dellen
nibu,
Repit⸗
np G0
ilir ſe,
Shnitar
beyelet⸗
Prate,
imunlen
lharun
inarum

. mteren,

4 no
e.
jeeritat.

Dabi⸗

evenda

umonan

lr euj
negne e
inat,

PRAEFATIO-

ſuiliugten bas ipſis vel à phraſibus, qua in illa babentur, diſcedere;
en Cur. ſed javante nos Domini Spiritu, ſamma Cencerdin cen-
unm, an. ſtanter in pio boc conſenſa perſe veraturos eſe, decre-
1, Pueutt vimaz: controverſtas emnes ad hanc veram normam &
4maltulo⸗ declarationem Purioris doctrina exawiinatlri.
orlimin ler Deinde etiam apud animum noſtrum ronſtitulmas,
nitgenit velle nos cim reliquis Eleckforibzs, Principibzms & Or di-
pecaun nibus Sacri Ros. Imperii, & aliis Chriſtiana Reipublica
Gifesto Regibus, Principibus & Magnatibus, ſecandum Sacri
nunſnu, Imp. Conftitutiones & pattza conventaæ (quax nobis caoze —
u, Cunttr. iltis ſunt) pacen, & concordiam colere, & ſingelis pro
viatr dignitatis & ordinis ratione, omnia noſtra oſſcis cum
zer modiun benevolentia conjuncta G* deferre & exhibere.
tionenn g Praæterea eommunicatis conſiliis, in hoc etiam ſediulo

incumbemas, ut in ditievibus neſtris per diligentes Ec-
,min lal⸗ zleſiarum & scholarum Viſetationes, inſpedtienes offe

ninclitun cinarum t) pegraphicarum & aliz denique ſalutares
na j OPeS » 2
nbiuun rariones, obſervatis occaſionibus & circxn’ſtantiis, qus

mhifeui ex noſzrv & alisrxaom zeſir ſent, hoc Concordiæ opus magnues
Ginder ſeweritate & ſummo ſtudie defendamis.
lueladſin. Dabimns etiam peram, ſi vel renaſcantur contrever-
B Jir jam ſopitæ, vel neva in religionis negetis oriantnr,;
. ju al⸗ aur ea absque longioribus & periculeſis ambagibas ad præ-

muneſ a venda offendicula in tempore e medio tollantur &
e celeſin⸗ com ponantur. .
n ſu6 In cujus rei ewidens teſtimonium, nomina noſtra
dxr ſelte magne conſenſu ſubſcripſinus: & ſcilta etiam aljnn.
rInhlaß .

n Ohe

1 A 8
Glip ipe⸗ *
lutlenim.

lin.

der
nn

A Ar A Ardc 4
*

F. T. F. F. K. F. S. F. F. .

Udovicus Palatinus Rheni, Elector.
Auguſtus Dux Saxoniæ, Elector.
Joannes Georgius Marchie Brandenburgenſis,
Elector.
Joachimus PFrider. Marchio Brandenburgenſis, Admini-
ſtrator Archiepiſcopatus Magdeburgenſis.
Joannes Epiſcopus Misnenſis.
Eberhardus Epiſcopus Lubecenſis, Adminiſtrator Epiſco-
patus Verdenſis.
Philippus Ludovicus Palatinus Rheni-
PFriderici Wilhelmi &
Johannis, Ducum Saxoniæ, Tutor.
Johannis Caſimiri &
Johannis Erneſti, Dueum Saxoniæ, Tutores.
Georgius Pridericus Marchio Brandeburgenſis:
Julius Dux Brunſvicenſis & Lunæburgeniis.
Ottho Dux Brunſvicenſis & Lünæburgenſis.
Henricus Junior Dux Brunfvicenſis & Lünæburgeniis:
Wilhelmus Jjunior Dux Brunfſvicenſis & Linæburgen-
ſis.
Wolffgangus Dux Brunfſvicenſis & Lünæburgenſis.
Ulricus Dux Megalopurgenſis.
Johannis &
Sigismundi Auguſti, Ducum Megalopurgenſium, Cura-
tores.
Ludovicus Dux Wirtenbergenſis.
Erneſti &
Jacobi Marchionum Badenſium Curatores.
Georgius Erneſtus Comes & Dominus Henhebergen-
ſis.
Fridericus Comes Wirtembergenſis & Mumpelgar-
tenlis.

Johan-

ſohan
PViln
Alber
Rmicl
Phili
Gottt
Geot
Heim
Otto
ohan
olann
Brunde
Hoien
Detrus.
Abertn
Woldk
*“R
(arolu
Erneltr
loto
Ludovi
Henric
Ceorgi
ſolch
lnure
Conſu
Conſan
Couſi
denad
Conl
Conſ
0
Conl
Cond

4 0 8
XX Johannes Girherus Comes Schwarcenburgenſir. 8.
Wts Wilhelmus Comes SchWarcenburgenſis.
S Albertus Comes Schwarcenburgenſi S.
Emich Comes Leimingenlis. 4
„ Philippus Comes Hanavenfis. H
Gottfridus Comes Oetingenlſis.
nbunengd Georgius Comes ac Dominus in Caſtel.
Heinricus Comes ac Dominus in Caſtel-
ſs,Adnin- Otto Comes Hoienſis & Bruchhuſenſis.
Johannes Comes Oldenburgenſis & Delmenhorſtenſis
Jehannes Hoierus Comes Mansfeldenſis.
torker Bruno Comes Mansfeldenſis,
Hoierus Chriſtophorus Comes Mansfeldenfis.
Petrus Erneſtus funior Comes Mansfeldenſis.
Chriſtophorus Comes Mansfeldenſis.
Albertus Georgius Comes Stolbergenſs.
Wolffgangus Erneſtus Comes Stolbergenſis.

Ludevicus Comes Glichenſis,
li⸗ Carolus Comes Glichenſis.
HRM Erneſtus Comes Reinſteinenſis.
. Boto Comes Reinſteinenfis.

uhmel Laudovicus Comes Leonſteinenſis.
nebuge e· Henricus Bare Limpumenſis Semperfreè
Georgius Baro Schonburgenſis.
bungenls Wolffgangus Baro Schönburgenſis.
Anarc Fridericus Baro Wildefeldenſis.
Conſul. & Senatus Lubecenſis.
ulan C Conſul. & Senatus Linæburgenſiæ.
Conſul. & Senatus Hamburgenſi §.
Senatus Brunfvicenſis.
Conſul. & Senatus Landavienſis.
Conſul. & Senatus civitatis Monaſterjenfis in Valle Sres
untelt oriana.
Senatus Goslarienfis.
hehr. Conſul. & Senatus Ulmenlſis.
D Conful. & Senatus Eslingenſis.

ſohr. Sena-

(o) S0=

Senatus Reutlingenſis.
Conſul. & Senatus Nordlin genſis.
Conſual. & Senatus Rotenburgenſis ad
Conſul. & Senatus Halæ Svevorum.
Conſul. & Senatus Heilbrunnenlſis.
Conſaul. & Senatus Memmingenſis.
Conſul. & Senatus Lindavienſis.
Conſul. & Senatus Schvveinfurtenſis.
Senatus Donawerdenſis.
Camerarii & Senatus Ratiſponenſis.
Oonſul. & Senatus Wimpffenſis.
Conſul. & Senatus Giengenſis.
Conſul. & Senatus Bopfingenſis.
Conſul. & Senatus Alenſis.
Conſul. & Senatus Kauffbeurenſis.
Conſul. & Senatus Isnenſis.
Conſul. & Senatus Campidonenſis.
Senatus Gottingenſis.
Conſul. & Senatus Leutkirchenſis.
Senatus Hildesheimenſis.
Conſul. & Senatus Hamelenſis.
Conſul. & Senatus Hannoverenſis.
Senatus Mülhuſinus. D
Senatus Erfurdenſis.
Senatus Eimbecenſis.
Senatus Northeimenſis.

Tuberam.

Ar Inl.
udi
Uerintengen

NKhokarum

Un Decle
Collar

———

. 20 (o) 8
Anno Chriſti 1592
in Electoratu & provin.
Cciis ſuperioris Saxoniæ publicati,
&& Judicibus Conſiſtoriorum, Su-
perintendentibus, Miniſtris Eceleſiarum &
Scholarum, nec non Adminiſtratoribus bono-
rum Eccleſiaſticorum, quin & ipſis Patronis &
Collatoribus, ad ſubſcribendum &
fervandum propoſiti & de-
mandati.
W De Sacrà Cand
Pura & vera doctrina noſtrarum
FEccleſiarum de Sacràâ
CLCLoond.
Vod verba Chriſti: Accipite & comedite, HMoc eſſt

Corpus meum: Bibite, Hic eſt ſangvis meus, ſim-
pliciter, & ſecundum literam, ſicut ſonant, intelligen-

da ſint. S IMQhoi

1

ARTIcHLI

II.
Quod in Sacramento duæ res ſint, quæ exhibentur
& ſimul accipiuntur, una terrena, quæ eſt panis & vi-
num; & una cæleſtis, quæ eſt Co⸗ pus & Sangvis
Chriſti.
II.

Qundd hæc Unio, Exhibitio & Sumptio fiat hic infe-

rius in terris, non ſuperius in ccelis.
W.
udd exhibeatur & acsipiatur verum & naturale
corpus Chriſti, quod in cruce pependit, & verus ac na=

zuralis ſangvis, qui ex Chriſti latere fluxit.

Qudd Corpus & Sangvis Chriſti non fide tantum

Spiritualiter, quod etiam extra Cœnam fieri poteſt; ſed
cum pane & vino oraliter, modo tamen imperſcruta-

bili & ſupernaturali illic in Cœna accipiantur, idque in

pignus & certificationem reſurrectionis noſtrorum cor-

porum ex mortuis. =
Quèd oralis perceptio Corporis & Sangvinis Chri-=

ſti non ſolum fiat à dignis, verum etiam ab indignis,
qui ſine pœnitentia & verâ fide accedunt: eventu ta-

men diverſo. A Dignis enim percipitur ad Salutem,
Ab indignis autem ad Judicium.

ARTICIILUS I..

De Perſona Chriſti.

Pura & vera doctrina noſtrarum

Eccleſiarum de hoc Arti-
Culo, de PERSONA

CERIST,;

0
mans
1biles

He
te, ut

ro
in res&
Dels ſt
105 Per

Derhe
exaltatio
Dei coll
Kinterr⸗
i hono

D
G

Peccat

Der

loris 8

Denss.

exrlubentut
Kanp⸗

8 Fangti

ſethir ink⸗

ntum
Ererus 4 ki
1id⸗

n ſde tintnn
ſeri el ſ=
1 inherlaune

inturigne
nolrer un

angrini.
iie
t: geltun

r 14 Galotenl

I.

oſtruun

i.
1

Pura & vera doctrina noſtrarum

VISITATORII-
N Chriſto ſunt duæ diſtinctæ Naturæ, Divina & Hu-
mana. Hæ manent in æternum inconfuſæ & inſepa-

rabiles, (ſeu indiviſæ.)

II.
Hæ duæz naturæ perſonaliter ita ſunt invicem uni⸗
tæ, ut unus tantum ſit Chriſtus, & una Perſona.
III.
Propter hanc Perſonalem Unionem rectè dicitur, atꝗ;
in re & veritate ita ſe habet, quod Deus Homo, & Homo
Deus ſit, quod Maria Filium Dei genuerit, & quod Deus
nos per proprium ſuum ſangvinem redemerit.
Per hanc Vnionem perſonalem, & quæ eam ſecuta eſt,
exaltationem, Chriſtus fecundum carnem ad Dexteram
Dei collocatus eſt, & accepit omnem poteftatem in cœlo
& in terra, factusque eſt particeps omnis divinæ Ma jeſta⸗

tis, honoris, potentiæ & gloriæ.

ARTICILIS II

De S. Beptismo.

Eccleſiarum de hoc Articu-
10 S. Baptismatis.
Vdd unum tantum Baptisma ſit, & una Ablutio,
Anon quæ fordes corporis tollere ſolet, ſed quæ nos
à peccatis abluit.
Per Baptismum tanquam lavacrum illud Regenera-
tionis & renovationis Spiritus Sancti ſalvos nos facit
Deus& operatur in nobis talem juſtitiam &purgationem

ſitatis hoc ipſo non intenditur. SW

ARTICHILI
.

à peccatis, ut qui in eò fœdere & fiducià usque ad finem
perſeverat, non pereat, ſed habeat vitam æternam.
III.

Omnes, qui in Chriſtum Jeſum baptizati ſunt, in

mortem ejus baptizati funt, & per Baptismum cum

ipſo in mortem ejus conſepulti ſunt, & Chriſtum in.

dquerunt,
5 * IV. . R☛ .
Baptismus eſt lavacrum illud Regenerationis, pro=
Ptereà, quia in eo renaſcimur denuo & Spiritu Adoptio-

nis obſignamur ex gratia, (ſive gratis.)

Nifſi quis renatus fuerit ex aqua & Spiritu, non pot-
—– 4 . .„ .
eſt intreire in regnum cœlorum. Caius tamen necef-

VI.

Quicquid de carne naſeitur, caro eſt: & natura fumus
inæ: Quia ex ſemine peceaminoſe

emnes filii iræ div
ſumus geniti, & in Peccatis concipimur omnes,

ARTICULIS IV.

De Prædeſtinatione & zternt Providen-
tia DEI.

Pura & vera Doctrina noſtra-

rum Fccleſiarum de hoc
Articulo.

Qd Chriſtus pro omnibus hominibus mortuus
Sſi

it, & ceu Agnus Dei totius mundi peccata ſuſtulerit.

Qod DEUS neminem ad condemnationem con-
diderit, ſed velit, ut omnes homines falvi fiant & ad

„

—

anitio

mancat
anb,&p

tonen

Qo

cui

ruqn exe

tm

n
Pratiäm
ejus ru
cordig .

omnjiun

30

Vodl
end

een Chri
IIn1 te

eratio
8ol Plen

ece

—

uealfienr
ernamn.

ti ſot, in
ismumm cun

Prihunnin.

tionis, re⸗
tn Acot⸗

men nictſ⸗

tutafummn
perkamii
Wnes

.

widen

nolter
oc

us Mottlu

onen
“ 4
Ppo

lum à terr4.

VISITATORII.

agnitionem veritatis perveniant; propterea omnibus
mandat, ut Filium ſuum Chriſtum in Evangelio audi-
ant, & per hunc auditum promittit virtutem & opera-
tionem Spiritus S. ad converſionem & ſalutem.
Quod multi homines propri4 culpa pereant: alii,
qui ävangelium de Chriſto nolunt audire, alii, qui ite-

ru excidunt gratid, ſive per errores contra fundamen-

tum, ſiye per peccata contra conſcientiam.
IIV.
Quod omnes peccatores pœnitentiam agentes in

gratiam recipiantur, & nemo excludatur, etiſi peccata

ejus rupeant ut ſangvis; quandoquidem Dei miſeri-

cordia major eſt, quam peccata totius mundi, & Deus
omnium ſuorum operum miſeretur.

SEQVTTIIR FALSA ET ER-
RONEA DOCTRINA CAL
VINISTARLIM.

De Saeri Cand.
J.

Qai der poſita verba Chriſti ſgurate intelli⸗

genda ſint, & non ſecundum literam, ſicut ſonant.
4 .„ 2
Quèd in Cœnâ tantùm nuda ſigna ſint, corpus au
tem Chriſti tàm procul à pane, quam ſupremum cœ-
III.
Quod Chriſtus illic præſens ſit tantuùm virtute &
operatione ſuâ, & non corpore ſuo. Quemadmodum
Sol ſplendore & operatione ſuâ in terris præſens & effi-
cax eſt, corpus autem ſolare ſuperius in cœlo exiſtit.
K 3 IV. Cor-

ARTIcCuIELI

l IV.
Corpus Chriſti eſſe typicum corpus, quod pane &
vino tantum ſignificetur, & præfiguretur.

Quòd ſolâ fide, quæ in cœlum ſe elevet, & non ore,
accipiatur.
Quod ſoli digni illud accipiant, indigni autem, qui
talem ſidem evolantem ſurſus in cœlos non habent, ni-
hil præter panem & vinum accipiant.

FALSA ET ERRONEA

DOCTRINA CALVINI-
STARUIM *
De Perſona Chriſti, quæ potiſimum

III & IV Articulo purioris do-

Ctrinæ repugnat.

I.
Vod Deus homo, & Homo Deus eſt, eſſe figura-

Otam locutionem.
II.

Qudd Humana Natura cum Divina non in re &

d tantum nomine & verbis communionem

yeritate, ſe

habeat-
III.

Quod Deo impoſſibile fit ex totà omnipotenti4 ſuâ
præſtare, ut corpus Chriſti naturale ſimul & inſtantanee

in pluribus, quàm in unico loco ſit.
Quod Chriſtus ſecundum

tentiam acceperit, Non omyia ſciat aut poſſit.

humanam Naturam; per
exaltationem ſuam tantum creata dona & finitam po-

V. Quod

o
enet, l

Ou
(Ordis
etiam

Kr L,
Hot

AAI.
4

Ps

lüter

etar,

hapte⸗
tlonem 4

SH gnificare

Nox⸗
gratiam

Rege
hoſtea

Gute de

Salu
ſrumi
clelt,1
tendum

Chr

—

0 unes

Tloncrt

jauteln, In
habent,⸗

NE
INr.

ctute demum contingerę.

VISITATORII.
Quod Chriſtus ſecundum Hlumanitatem abſens re-
gnet, ſicut Rex Hiſpaniæ novas Inſulas regit-
VI.
Quòd damnabilis Idololatria ſit, ſi fiducia & fides

cordis in Chriſtum non ſelum ſecundum Divinam, ſed

etiam ſecundum Humanam ipſfias Naturam collocetur,;

8S& Honor adorationis ad utramque dirigatur.

EALSA ET ERRONEA DO-
CTRINA CALVINISTARIM
DE SACRO BAPTISMO.
Pptiswum eſſe externum lavacrum aquæ, per quod
HMinterna quædam ablutio à peccatis tantum ſigni-
ſicetur.
S II.
Baptismum non operari, neque conferre regenera-
tionem, ſidem, gratiam Dei, & ſalutem, ſed tantum ſi⸗

gnilicare & obſignare iſta.

III.
Noscosnnes, qui aquà baptizantur, conſequi eo ipfe
gratiam Chriſti aut donum fidei, ſed tantum Electos.

Regenerationem non fieri in vel cum Baptismo, ſed

poſtea demum creſcente ætate, imè & multis in ſene-

V.
Salutem non dependere à Baptismo, atque ideo Bapti=
ſmum in caſu neceſſitatis non permittendum eſſe in Ec-
cleſia, ſed in defectu ordinarii miniſtri Eccleſiæ, permit-
tendum eſſe, ut Infans ſine Baptismo moriatur.
Chriſtianorum infantes jam ante Bagtismum enke
B an-:

.

ARTIGCüI VISTT ATORII.

Sanctos, ab ntero matris, imò adhuc in atero materne

conſtlitutos eſſe in fœdere vitæ æternæ; cæteroqui Sa-
crum Baptisma ipfis conferri non poſſe.

FALSA FT ERRONEADO-
CTRINA CALVINISTARIM DE
PREDESITINATIONE ET PRO-
VIDENTIA Dfl.
I.

Hriſtum non pro omnibus hominibus, ſed pro .

lis Electis mortuum eſſe.
II.
Deum Potiſſimam partem hominum ad damnatio-
nem æternam credſſe, & nolle, ut potiiſima Pars eon-
vertatur & vivat.

III.

Electos & Regenitos non poſſe fidem & Spiritum

Sanctum amittere, aut damnari, quamvis omnis gene-
ris grandia peccata & flagitia committant.
S IWV.
Eos verò, qui Electi non ſunt, neceſſario ammari,
nec poſſe pervenire ad ſalutem, etiamſi millies baptiza-
rentur, & quotidie ad Euchariſtiam accederent, præter-
eà vitam tam ſancétè atque ineulpate ducerent,
quantum unquam fieri

poteſt.

Maria

dus, mor
die reltir
melt iu⸗
(redo⸗
olcam:

(EcatOr

um, AN.

Otr

tenten
m Kinn
lr in
Mämmige

Peutlide
; ſero: pen

emon

I.
0 Waterno
terocbi N⸗

450.
NI N
10.

lel ſoß⸗

4 dannati-
mnapats ell⸗

1iritun
ommnis gene.
nt⸗

rio dainnar

lies baptii⸗

rentrte.
Aucerent,

03)01) 868
TRIA SYMBOLA
CATHOLICA
ſeu œcumenica.
Symbolum Apoſtolicum.

REDO IN DEUM, PATRE M
ommipotentem, CGreathrem cœli & terræ.
Et in IESUM Chriſtum, Filium ejus
unicum, Dominum noſtrum- ui con⸗
ceptus eſt de Spiritu Sancto. Natus ex
Maria virgine. Paſſus ſub Pôtio Pilato. Crucif-
Xus, mortuus, & ſepultus: deſcendit ad inferna, tertia
die reſurrexit à mortuis. Aſcendit ad ceœlos. Sedet
ad dexteram DEI Patris omnipotentis. Inde ventu-

rus eſt judicare vivos & mortuos.

Credo in Spiritum ſanctum: Sanctam Eccleſiam Ca=

tholicam: Sanctôrum communionem: Remiſſionem

peccatorum: Carnis reſurrectionem: Et vitam æter=
nam; AMEN.

Symbolum Nicenum.

—RREDO in unum DEIM, Patrem omnipo-
tentem; factorem cœli & terræ viſibilium omni-
um & inviſibiium.
Et in unum Dominum JESUM Chriſtum, Filium
Dei unigenitum, & ex Patre natum, ante omnia ſecula:
Deum de Deo, lumen de lumine, Deum verum de Deo
vero: genitum non factum, conſubſtantialemi Patri, per

quem omnia facta ſunt. Qui propter nos homines, &
propter noſtram ſalutem, deſcendit de cœlis; & incar=

natus eſt de Spiritu Sancto, ex Maria virgine: & Homo
factus eſt: cruciſ xus etiamn pro nobis, ſub Pontiô Pi=
lat;

2 SYMBOLIM

lato, paſſus & ſepultus eſt: & reſurrexit tertiâ ke- ſe-

cundum ſcripturas: & aſcendit ad cœlos, ſedet ad dek-

teram Patris, & iterum venturus eſt in gloria, judicare

vivos & mortuos, cujus regni non erit finis.
Et in Spiritum Sanctum, Dominum &W—v iviſicantem,
qui ex Patre Filioque procedit: qui cum Patre & Filio
ſimul adoratur & glorificatur: qui locutus eſt per Pro-
Phetas. Et unam ſanctam Catholicam & Apoſtolicam
Eccleſi am. Confiteor unum Baptiſma in remisſionem
peccatorum: & expecto reſi urrectionem mortuorum, &
vitam venturi ſeculi, AMEN.

Symbolum Athanaſij contra
Arrianos ſcriptum.

VICUNQ1Eà vult ſalvus eſſe, ante omnia opus
Eſt, ut teneat Catholicam ſider.
uam niſ quisq ue integ ram inviolatarnque ſerva-
verit, absque dubio in zternum peribit.
FIDES autem Catholica hæc eſt, ut unum Deum⸗
in Trinitate: & Trinitatem in unitate venieremur.
Neque confundentes perſonas, neque ſubſtantiam
ſeparantes.
Alia eſt enim perſona Patris, alia Fääi, alia Spirirus
Sancti.
Sed Patris & Filii & Spiritus Sancti una eſt Divini-
Tas, *& ualis gloria, & coæterna majeſtas.
Qualis Pater, talis Filius, talis Spiritus Sanctus.
Increatus Pater, increatus Filius, i increatus Spiritus
Sanctus. H
Immenſus Pater, immenſus Fillus, immenſus Spiri-
tus Sanctus.
ternus Paten æternus Filius, æternus Spiritus
Sanctus.
Et tamen non tres æterni, ſed unus zternus.

Sicut

,
Kieut
increatu
Gimil
Ommmipor
Ettar

Potens.

lta D
Ettan

lheo

litus Jane
Ettam

Quuß

umnaebe
Pellimur.

Drtres
laer
Filins4

Fentus

Prings
katus nec
Unus ere

mkilii: ur

in hac

D Wuls aut n

ts

Uint imin

Einu
ednece
Uonem u
et.
t erpe
ban
nn⸗

—
rtuͤde, ſ.
leabe.
ga, ceom

iriücanteinn

atre & Eii
eltper ho⸗
Apoſtolcem
ethishionen
bruorumn

ltr

„

Oninin opl⸗

nque ſetye.

fmumDeun,

jeremur.

fbſtamimn

dli Gilim
eſt Dinn⸗

nel.

tus Girin

enlusgiii⸗
us Hütt

Alise.

Set

*

ATHANASII. 2

— S *

Sicut non tres increati, nec tres immenſi: ſed unus

increatus, & unus unmenſus.
Similiter Omnipotens Pater, omnipotens Filius,
omnipotens Spiritus Sanctus.
Et tamen non tres omnipotentes, ſed unus omni-
Potens.
Ita Deus Pater, Deus PFilius, Deus Spiritus Sanctus.
Et tamen non tres Dii, ſed unus eſt Deus.

Ita Dominus Pater, Dominus Pilius, Doninus Spi-

ritus Sanctus.
Et tamen non tres Domini, ſed unus eſt Deminus-
Quia ſicut ſingulatim unamquamque Perſonam De-
um ac Dominum confiteri, Chriſtianà veritate com-
pellimur.

Ita tres Deos, ant es Dominos dicere, Catholics

tengn⸗ prohibemur.
Pater à nullo eſt factus, nec creatus, nec genitus.
Filius à Patre ſolo eſt: non 1 factus, nec creatus, ſed
genitus.
Spiritus San Aus 3 3 Patre & Filio: non factus, nee
creatus nec genitus, ſed procedens.
Unus ergo Pater, non tres Patres: inus Filius, non

tres Filii: unus Spiritus ſanctus, non tres Spiritus ſancti.

Et in hac Trinitate nihil prius aut poſterius, nihil
majus: aut minus.
Sed totæ tres Perſonæ Coæternz ſbi ſunt * coxæ⸗
quales: Ita, ut per omniĩa, ſicut jam ſuprà dictum eſt, &
Trinitas in unitate & unitas in Trinitate veneranda 1 t.
Qui vult ergo ſalvus eſſe, ita de Trinitate ſentiat.
Sed neceffariuift eſt ad æternam falutem, ut incarna-
tionem quoque Domini noſtri J ES 1l Chriſti fideliter
eredat.
Eſt ergò ſides recta ut Eredatnus & confiteàamur,
quia Dominus noſter Jeſus Chriſtus, Dei ilius „ Deus
& homo eſt.

AA4 Deus

N

4 SYMBOLIM ATHANASII.

DVeus ex ſubſtantia Patris ante ſecula genitus, & ho-
moo ex ſubſtantia Matris in ſeculo natus.
Perfectus Deus, perfectus homo, ex animà́ tationali
& humanaâ carne ſubſiſtens.
Equalis patri ſecundum divinitatem, minor Patre
ſecundum humanitatem.
Qui, licet DElls ſit & HOMO, non duo tamen, ſed

S;

unus eſt Chriſtus. Unus autem non converſione Di-

vinitatis in carnem, ſed aſfumtione humanitatis in
DEIIM. .
Unus omnino, non confuſione fubſtantiæ; ſed uni-
Aate perſonæ.
Nam ſicut anima rationalis & caro unus eſ homo: .
ita Deus & Homo unus eſt Chriſtus.
Qui paſſus eſt pro noſtrà ſalute: deſceendit ad infe-

ros: tertiâ die reſurrexit à mortuis.

Aſcendit ad cœlos: ſedet ad dexterani DEI Patris ęR

ommipotentis.
Inde venturus eſt judicare vivos & mortuos.
Ad cujus adventum omnes homines reſürgere ha-
bent cum corporibus ſuis.
Et reddituri ſunt de factis propriis rationem.
Et qui bona egerunt, ibunt in vitam æternam: qui
vero mala, in ignem æternum.
Hæc eſt fides Catholica, quam niſi quisque ſideliter
firmiterque crediderit, ſalvus eſſe non poterit.

SAs
DNA

N
mi
con
an
tar

Utibus
. De
e re lig
ligoni
Ncaritate
inn i

II.
—
nitus, Kl⸗

tnd tationmdld

Hnnnot en

o timtſtl

nvethot D

umanitats D

, ſeduaun

Pnselokid

endtadin⸗

im DINH

nortus,
teſlgfes-

ttmmmn, 5

higr ii⸗
Poteri

cN

6938 (5⁵) ⸗G

GONFESSIO

FIDEI ENXHIBITA

Invictisſ. Imper. Carolo V.
Cæſari Aug. in Comitiis Auguſtæ,

Anno M. D. XXX.
6883 2 89 53 3 6 Pesee 6332638 6256

PRAEF ATIO AD CXSAREM
CAROLI M V.

Nvictiſſime Imperator, Caæſar Augnge, Do⸗
mine clementiſſime. Cùm V. C. M. indixerit
conventum Imperii Auguſtæ, ut deliberetur de
auxiliis contra Turcam, atrociſſimunv, hæredi-
tarium atque veterem Chriſtiani nominis ac re-
ligionis hoſtem, quomodo illius ſcilicet furori & co-
natibus, durabili & perpetuo belli apparatu reſiſti poſ-

ſit. Deinde & de diſſenſionibus in cauſa noſtræ ſan-

tæ religionis & Chriſtianæ fidei, & ut in hac cauſa
religionis, partium opiniones, ac ſententiæ inter ſeſe,
in caritate, lenitate, & manſuetudine mutua audiantur
coràm, intelligantur & ponderentur, ut illis, quæ utrin-
que in ſcripturis ſecus tractata aut intellecta ſunt, ſepo-
ſitis & correctis, res illæ ad unam ſimplicem veritatem

& Chriſtianam concordiam componantur & reducan-
tur, ut de cætero à nobis una, ſincera & vera religio

colatur, & ſervetur, ut, quemadmodum ſub unoChri-
ſto ſumus & militamus: ita in una etiam Eccleſia
Qliſtiana, in unitate & concordia vivere posſimus.
A 3 Cum-

PEEEATIO
Qumque n0s inffa ſcripti Hlector: & Frnten R
aliis, qui nobis conjuncti ſunt, perinde ut alii
res & Pri incipes & Status ad prædicta Comitia evoca
ſumus, ut Cæſareo mandato obedienter obſequere-
ur; mature venimus Auguſtam. Et, quod citra jactan-
tiam dictum volumus, inter primos affuimus.

Cùm igitur V. C. M. Electoribus, Principibus & a-

Hiis Statibus Imperii, etiam hic Auguſtæ ſub ipſa ue
horum Comitiorum inter cætera proponi Kceric uod
ſi inguli Status imperii vigore Cæſarei edicti fnam op
nionem & ſententiam i in Germanica & Tarins ſind
Pproponere debeanta atque offerre. Et habita ene
One proxima feria quarta, rurtum reſpenſium e 2 Ml
M. nos proxima feria ſexta Articulos noſtræ confe r⸗
onis pro noſtra parte oblaturos eſſe. Ideo ut V. C.
voluntati obſequamur, offerimus in hac religienis
cauſa noſtrorum concio natorum, & noſtram cantech⸗
ohem, cujusmodi doctrinam ex ſcripturis ſanctis,

A
puro verbo DEI, hactenus illi in noſtris terris, duc

tibus, ditionibus, G&urbibus tradiderint, ac in Eccle-
ſiis tractaverint.
Quod ſi ſi & cæteri, Electores, Principes & Status ln-

perii, ſimilibus ſcriptis, Latinis ſcilicet & Germanicis,
juxta prædikam Cæſaream Propoſtionem, ſuas opinio-

Ones in hac cauſa religionis produx exint, hic nos coram
V. C. M. tanquam Domino noſtro clementiſſimo para-
108 ralkerins nos cum præfatis Princi ipibus & amicis
Ktris, de tolerabilihus modis ao viis amice Conterre,
u, quantum boneſte fieri poteſt, conveniamus, & re in-

ter DoOs partes, citra odioſam contentionem, pacifice

Agitata, Deo dante, diſſenſio dirimatur, & ad unam ve-
ram concordem religionem reducatur; Sicut omnes
ſfub une Chriſto ſumus & militamus, & unum Chriſtum
confiteri debemus, juxta tenorem edicti V. C. M. &
omnia ad veritatem Dei perducantur, id quod arden-
visſimnis votis à Deo Petimus.

84

iau
Status,
ſe Reli⸗
Qdandar

ſentati

nonpr
demte
Chriſt
ſcienti

nllo no

inde D
icune

tungui

b½ hac 1

cognol

Cünn
tlitis

Clemente

Jl An

&prelct

commuſl
Veſkram
it, qux

unl det

lutikcen

datur

letall
te Ann
12 congt
ER.
Aicun
Oratoren
lerapro

hendigen

——

rinceps,n
t ali Hleer
Gnitu gl
ter Oblege⸗

dcita ſece

ünns
ineipbudr
ſub i “

difecett l .

1 ſuamn .
latinz m.
ncelbeu
plum en AVN
oſtrx con
eo ut V.A
hae uge⸗
tram
is lncti,
ternis,le
,acinbek

E Senaln
2 Gumnic
uchiie
veposc
nſane
6 bus Enig

AP CAROTIM. v. 7

Si autem quod ad cæteros Electores ,RPrincipes &
Status, ut partem alteram, attinet, hæc tractatio cau-
ſæ Religionis, eo modo, quo V. C. M. agendam & tra-
Gtandam ſapienter duxit, ſcilicet, cum tali mutua præ-
ſentatione ſeriptorum ac ſedata collatione, inter nos
non proceſſerit, nec aliquo fructu facta fuerit, nos qui-
dem teſtatum clare relinquimus, hic nihil nos, quod ad
Chriſtianam concordiam (quæ cum Deo & bona con-

ſcientia fieri posſit) conciliandam conducere queat,

ullo modo detrectare. Quemadmodum & V. C. M. de-
inde & cæteri Electores, & Starus Imperii, & omnes,

quicunque ſincero religionis amore ac ſtudio tenen-

tur, quicunque hanc cauſam quo animo audituri ſunt,
ex hac noſtra & noſtrorum confesſione hoc clementer
cognoſcere & intelligere dignabuntur.

Cùm etiam V. C. M. Electoribus, Principibus &
reliquis Statibus Imperii non una vice, ſed ſæpé
clementer ſignificaverit, & in Comitiis Spirenſibus,
quæ Anno Domini . XXVI. habita ſunt, ex data
& præſcripta fornia veſtræ Cæſareæx inſtructionis &
commiſſionis recitari, & publi ice prælegi fecerit:

Veſtram M. in hoc negotio religionis ex cauſis cer-

tis, quæ V. M. nomine allegatæ ſunt: non velle quic-
quam determinare, nec concludere poſſe, ſed apud
Pontificem Romanum pro officio V. C. M. diligen-
ter daturam operam de congregando Concilio ge-
nerali. Quemadmodum idem latius expoſitum Xſt
ante annum in publico proximo conventu, qui Spi-

ræ congregatus fuit. Ubi V. C. M. per Dominmmm

FERDINAND HM Boemiæ & Ungariæ Regem,
amicum & Dominum clementem noſtrum; Deinde per
Oratorem & Commiſſarios Cæſareos, hæc inter cæ-
tera proponi fecit, quod V. O. M. intellexiſſet, & ex-
pendiſſet Locum tenentis V. C. M. in imperio, &
. A 4 pPpræ-

8 PRFATTO AD CAROLIM V

—

Præſidentis & Conſiliariorum in Regimine, & Legato-
rum ab aliis Statibus, qui Ratisponæ convenerant, de-
liberationem de Concilio congregando. Et quod judi-
caret etiam V. C. M. utile eſſe, ut congregaretur Con-
cilium, & quia cauſæ, quæ tum tractabantur inter
V. C. M. & Rom. Pontificem, vicinæ eſſent concordiæ
& Chriſtianæ reconciliationi, non dubitaret V. C. M.
quin Roman. Pontifex adduci poſſet ad habendum ge-
nerale Concilium. Ideo ſignificabat ſe V. C. M. operam
daturam, ut præfatus Pontif. Maximus una cum V. C.

M. tale generale Concilium, primo quoque tempore

emisſis literis publicandum congregare conſentiret.
In eventum ergo talem, quod in cauſa religionis dis-
ſenſiones inter nos & partes anuice & in caritate non

fuerint compoſitæ, tunc coram V. C. M. hic in omni obe-

diemtia nos offerimus, ex ſuperabundanti comparitu-
ros & cauſam dicturos in tali generali, libero & Chri-
Rtiano Concilio, de quo congregando in omnibus Co-
mitiis Imperialibus, quæ quidemn annis Inperii V. C.
M. habita ſunt per Electores, Principes, & reliquos ſta-
tus Imperii, ſemper concorditer actum, & congruenti-
bus ſuffragiis concluſum eſt. Ad eujus etiam generalis
Concilii conventum, ſimul & ad V. C. M. in hac longe
maximaé& graviſſima cauſa,jam ante etiam debito mo-

. „ . . . .
do & in forma juris provocavimus, & appellavimus.

Chi appellationi ad V. C. M. ſimul & Concilium adhuc
adhærenmuis neq; eam per hunc vel alium tractatumcniſi
Cauſa inter nos & partes, juxta tenorem Cæſareæ pro-
Xim Citationis amicéè in caritate compoſita, ſedata, &
2d Chriſtianam concordiam reducéta fuerit) deſe-
rere intendimus aut poſſumus; De quo hic et-
iam ſolennier & publice prote-
ſtamur.

ARTI⸗

Arap
Partbil
tor & o
Plum
Ehoten
Aoh.
tone,
Utſigni
Propnis
Exortz 8
Bonum
nienos
nnant
unmum
Eibin
Mon ſint

kem

egaretut CN
abantur ine

ent cnconte . . . I. De D EO.

taretCN.
Alemuus CCLESIÆ magno conſenſu 2Pud nos , , ol'fol. .
C.Mopenn docent, Decretum Nicenæ Synodi, de uni- Art. malc.
mni am0 tate eſſentiæ divinæ, & de tribus perſonis, Fol. 303. Ca-
e mm n ſine ulla dubitatione credendum kech. Mi-
ak uedell e. Videlicet, quod ſit una eſſentia divina, 2607. .F. 226.
teligonii⸗ A ne atur & eſt DEus, æternus, incorporeus, im- Cat. Major.
nAen tor inmneri⸗ potentia, ſapientia, bonitate, crea- Jol, 4o.
me ilum, gr tun r ornmäum rerum viſibilium & inviſi-
Fnnh Rore “ n tres ſint perſonæ, ejusdem eſſentiæ 4
leo ance 1 coæternæ, Pater, Filius, & Spiritus
d niigi .Et nomine perconz utuntur ea ſignifica-

tione, .
ſuriilt Wü/ ſgni un iſunt in hac cauſa Scriptores Eccleſtaſtici,
on partem aurt qvali
liauoekr. P qvalitatem in alio, ſe
Kaanne P roprie ſubſiſtit. allo⸗ quod
Damna
tum geed exortas, ut . cicha lrrele⸗ contrahunc articulum
. inh, one Bonum Mal unuß en . A duo principia ponehant .
tem Valentini . .
inianos, Arianos, E
nebiton ian „ nos, Euno-
zppellarimm manoe Malhorncttlss & onines horum ſinules. Da-
h madn tantùm amoſatenos, veteres & neotericos, qvi, cùm
amm d des an unan perſonam eſſe contendant, de Verbo &
Celirer N. S anco aſtute & impie rhetoricantur, qvod
perſonæ diſtinctæ, ſed qvod Verbum ſignifſicet

ſta, ſedata.
E . Verbum vocale, & ſpiritus motum in rebus creatum.
q 1Oicce . „ 2⸗
II. De Peccato Originis.

Apol. f. 56.

Item docent qvod
