iter ſeirih⸗ velli posſit, & ſtatim hæreſin eſſe oporteat, ubi verbu-

oprI . . . .
r lnes um aliquod immutatum fuerit.
, Lor Geim D Hujus autem appendicis hæc ſumma eſt: Credo,in Vera & ſa-
re conlen .

ite e terris eſſe quandam ſanctorum congregatiunculam & lzzaris do-
linnt communionem ex merée ſanctis hominibus coactam, qrina, ar
h s ſub uno capite Chriſto, per Spiritum ſanctum convo-zicali de
bnel, in& catam, in una fide, eodem ſenſu & ſententia, multipli- Eccleſia.
e a h⸗ cibus dotibus exornatam, in amore tamen unanimem,

tgun & per omnia concordem, ſine ſectis & ſchiſmatibus.

1 donni
at Horum me quoque partem & membrum eſſe, conſtan-
e te ter credo, omnium bonorum, quæcunque habent, per

e i ticipem ac municipem, Spiritus ſancti opera eò per-
gtne ductum, iisdem uno corpors unitum, per hoc, quod Spi, 5§.
daninl i Verbum Dei audierim atque etiamnum audio „ quod S to,
vodun e principium eſt in hanc communionem ingrediendi. ,4, er,
Cemmnmn Ante enim, quam ad hanc pervenimus, penitus ſubé e
1 egligl hoteſtate eramus Diaboli, ut ii, quibus de D EO ac ve Sl “
—l 6 Chxriſto Prorſus nihil comperte exploratum/ fuerat. “

Tri- Qrin..

remisſionée

/
7

„

500 CATECHISMuIS MAjohEH

Qain etiam Spiritus ſanctus à ſänctorum communione⸗

ſeu Chriſtianitate non diſcedit, ſed cum ea usque ad

conſummationem ſeculi perieverat, Per quam nos ad.

Eccleſig ducit, ejusque in hoc utitur adminiculo, ut verbum præ-
perpetuæ
ronſer Va⸗=
tio.

communionem amplincans, ut quotidianis incremen-
tis creſcat, & in fide, ejusque fructibus „quos produ-
Ccit, corroborata fortis eyadatt * .
Explicatio Præterea cernimus etiam, nobis in hac Chriſtiani-
articnli de tate eſſe remisſionem peccatorum propoſitam, quæ

. eccaton.

Doktrina 7. WS
quæ de Sacramentis, & deinde de Sacramentorum uſu

de Sacra- . . .
. atque præſtantia tradenda ſunt, & in ſumma, totum

mentis hbuc

dicet atque exerceat, per quod ſanctificationem efficir;

fit per Sacramenta & abſolutionem Rccleſiæ, adhæc
multiplices totius Evangelii ſententias, bonæ ſpei ac
conſolationis plenisſimas. Quare huc ea pertinent;

ertxkr Evangelium, ac omnia Ohriſtianitatis officia, quæ ut
Lerin*ts asſidue exerceantur & ſedulò, ſumme neceſſarium eſt.

linpelolocns

iſo, guemts
pt. onei

ſare dhalleni

Tercatoramn
lndirätionem

anmtenunt, de
4 0lg ichostun
hrr dolr 6
bmnl

RRmgrine

erktin

Nortilirien 1rl
Ulizeſindiſi
6, Wliini
rhut, 1

en
TPeccati e. Etenim quanquam DEI gratia per Chriſtum imipetra- Nimrn
e, ta eſt, & ſanctiſicatĩo per Spiritum ſanctum facta, per liekte ,d
17 . „erbum divinum, unitate Eccleſiæ Catholicæ: nun- D u
quam tamen nos à peccatis ſumus vacui, & hoc carnls tnigunn,
noftræ gratia, quam adhuc adhærentem humeris no- Raine
ſtris circumferimus. *
Wurſteri- Qaocirca omnia in Chriſtianitate eò adornata ſunt, lenatte⸗
num publi- ut quotidie meras peccatorum condonationes aute⸗ indn
zum vemis. ramus, & verbis, & ſignis ad hoc conſtitutis, ad con- iirinen⸗
zendi pec- ſylandam & erigendam conſeéientiam, quamdiu in hac H
gats., vita futuri ſumus. Ilta facit Spiritus ſancti gratia, ne gn R
quanquam peccatis ſimus contamiaati, non tamen no- ritrid
bis noceant in Chriſtianitate conſtitutis: ubi nihil a- litn
liud, quam asſidua & indefinens eſt pet catorum remiſ. ketcklan
ſio, cum quam nobis Deus largitur, tum qua nobis in- räden
ter nos vicisſim utimur, ignoſcentes, ſufferentes & eri⸗ Run nne
„ gentes nos invicem. . . dern e mnce
Sed etiam extra hanc Chriſtianitatem, ubi huic kt i

Evan-

„ARrIC. TERTIIS. For

M.. Evangelio locus non eſt, neque ulla eſt peccatorum re- Extra Fc.
rumcunmmde misſio, quemadmodum nec ulla ſanctificatio adeſſe leſztam nec
an ae poteſt. Quocirca ab hac Eccleſia omnes ii ſemet ſua h remiio
t,bergunm ſponte abalienärunt, qui non per Evangelii gratiam, peccatori
enloiten S& peccatorum condenationem, ſed propriis operibus nec ſanlti-
üicuinen ſäanctificationem quærunt ac venantur, ac promereri ſicatio.
votidacsnds contendunt. Sed enim in hoc, quando ſanctiGcationis

ucthus, guſ⸗ opus inchoatum eſt, & quotidie augetur, expectamus, Deſerteres

t hæc noſtra caro, cum omuibus ſuis ſordibus & vi- Eccleſiæ.
bisin ne Crl⸗ tiis, abolita & ſepulta computreſcat, verum præcla-
n Drcoltun/ réé & magnifice iterum prodeat & exſurgat à mortuis, Inchoata
ken Peceit 4 ad perfectam & abſolutam ſanctitatem, nova atque im- Iux ſpiritn.-
tentias, eOH mortali vita animata. Jam enim tantum exX dimidio alzs & ini-
e e a pyri ac ſancti ſumus, ut Spiritus ſanctus ſubinde habe- tiæ nove
eSrnmum at, quod divini verbi prædicatione nobis eluat ac pu- vieæ erant
Lin ſunmu rificet, tum in dies ſingulos remisſionem peccatorum integræ poſt
* Fin diſtribuat, usque in futuram vitam, ubi remiſſioni reſurrectio-

neceliin locus non erit amplius, ſed homines in univerſum ab nem.
NCke omni peccaterum contagio puri & ſancti, pleni omni
e Am Probitate atque juſtitia, ſubtracti & liberati à peccatis,
m. (tila morte & omni exitio, in novam, perpetuam, gloriſica-
1e 1 ANeH tam, & transfiguratam vitam traducentur.
m Ecce hæc omnia Spiritus ſancti ſunt officia & opera, Spiritus S.
ut hic in terris ſanctificationem exordiatur, eandem- propria.
„SINI qͤue quotidie per hæc duo augeat, mempe per ſanctorum manera &
ntitees imot Ecclefiam, & peccatorum remiſſionem. Porrò ubi jam eperæ.
ſ ſoluti in cinerem computruerimus, hoc ipſum in mo-
r an mento oculi plene abſoluturus eſt & purificaturus, in
üin uE qua perpetuò nos retinebit duobus Articulis poſteri-
ae oribus. Quod autem hic ponitur (Aufferſtehung des

Gs nn
hrrentell .

Fleiſches/ carnis reſurrectionem) ne hoc quidem val- Expaſitio
nes de apte & bene lingva noſtra vernacula expreſlum eſt. vocabulo-
W Etenim carnem audientes, non ulterius cogitamus, ram arti-
n el quam de macello. Utrum recte & genuine loquendo, eali Carnis.
s germanice diceremus, Aufferſtehung des Leibes oder

, N Ne Ii 3 Leich⸗

—

02 . CATECHISMUS MAJOR

dOQo 8 „— α . . 2 . 3 .

2

ſum rectè petcipiamus.

6 res eſt momenti non maͤ 2111¹ du 0
Har a. 2

4 8 emper ferve-
. culus, eu jus opus ſemper ferv
Jam hic ille eſt Articulus, l lanineneatione
. — . erui
ven re debet, & efficax perſiſtere. in
reculi in, . .

ionem jat ectam hab
imus, ſed & redemtionem jam eff
wabolo re-accepimus;,

7 , mun Iern: 1

.A: ſi 0-⸗
4, ianOs ſuos
icur. Nondum Chriſt P;
hia facit & loquicur. N ſe; dæ ofiicio
0◻ 23 facit & WNioenje buen i .
ees coëgit, neque mithonis dilkrin credimus, qui
„ Gc. mnes coeg am ob rem in hunc c .
tam, OHc. S funct eſt. Eam o
§ Pertunctg
prorius-

Verbi prædicatione attrahit & aà
ivini Verbi prædicatione attr.
quotidie nos divini Verbi pr-

ve . d iini . P catorus 3* ut noS h 0

nſtanter
P bi iisdem centta
ibus perfecte abſolutis, nobisque iis Kulisjam mor-
aaher rentibus. & mundo ac omnibus per jat, i quod
ni deniqne brorſus per omnia ſanctos faciat, ln
cuis, deniqne

. 3 EX

. . 8 lam ,„ vo
BEcce hoc loco totam divinitatis eere nnbre⸗
, Ecce he is equidem 1
Doctrinc. tatem & operationem, verbis equ
Adé eſentin ACEi 1

i. ecundis, art ficio 3
alentis & fœcun geie e e
. 4 opule Leun ſapientis ſita
vibus, attame ſtra ſap
e, n, pictam habes, in quibus omnis in
irte Dei n m⸗

jonem ac ſen-
aplentiam, rationem 1.
ſt, omnem humanam ſap dne mperans: Nam uni-
Dimnlale- . longe lateque excedens ac ſuperans.
ſum, longe

. 5
ſ eſtigatiene, jam
ſus mundus, quanquam ſedula perveſtiga
verfus nundus, quan

. Jeus eſſet, aut quid
inde ab initio elaborarit, quidnam Denz elt tamen
ret ar imi ſea cui opexi fntentuselſet nian⸗ alle⸗
D Hacam tenmn unquam intelligentia aut rati
De batefa 1 rerhl

pioſiſſin in nume-
7 1 it: hie vero omnia heæc copioſiſ ie 1
Aone De,, qui potuit: hice verd
1o „

. . 1 Articulis
. z er §Stribdus
de fne Tato habes. Hic enim ipfe in enini octoris & meras
S 7 %σ° —— „ . ni iui pe
om . profundiflimam abyſſumm pater

reler⸗

—

ilis is ſui Har Sthatitelic⸗
aArdentiſſimi & ineffahilis amoris ſui flamas,

tris zut

ec

.

—.—

Nlreptene

Eireret & ſunc

Et & utend
Ullir cernun

uloih obi
1e. Negneeni⸗

Pis inbus pe
EWaka copno

binum moirun
heite gen

u en

Plenin, n
Uneſſet.
Ukinde ii
lnihlgilig
Vlnnebe eni
ils,helre⸗
Ppoerte ua
Ckedant &
n erge es
er
n, qaame
n Nene

li Kin
int

kiein
timmm,
Nen Oiken
W
Aogri i
u ſnt: ce

unlel

un lun

K’ð

X

ſlnn NARTIC. TERTTIIs.. z3oz
inen ſin reſervavitque Quippe ob id ipſum nos creavit, ut nos re-
wioſehnaß adimeret & ſanctificaret, & præterea, quod nobis poſſi-
denda & utenda ſubjecit, quæcunque uspiam in cœlo &
in terra cernuntur: Filium quoque ſuum & Spiritum
6opus ant inn ſanctum nobis largitus eſt, per quos nos ad ſe attrahe-
umenincrtn ret. Neque enim unquamcut ſupra oſtenſum eſt) eo pro.
n AEne Priis viribus pervenire Poſfemus ut Paeris ſavorem azg
gratiam cognoſceremus, miſ per jeſum Chriſtum Do-
minum noſtrum, qui paterni animi erga nos ſpeculum
enekknr en eft, extra quem niil niſi iratum & truculentum vide-
. mus judicem. Sed neque de Chriſto quidquam ſcire

citrailtenniai
etheit, gleinin⸗

Ehribiencits — .
Tluenktf poſſemus, ſi non per Spiritum ſanctum nobis zevela-
ahuercrins eum eliat. ””ů ”äñsceͤ
de geuitt Proinde ià Articuli noſtræ fidei nos Chriſtianos ab Ideè tradi-
e omnibus aliis, qui ſunt in terris, hominibus ſeparant. tur ymbo-
uqned rnst. Quicunque enim extra Chriſtianitatem ſunt, ſive Gen- Ium, et ve-
toru;An
nte

tiles, ſive Turcæ, ſive udæi, aut falſi etiam Chriſt ĩa ni, & ras Pons

jisdenn . .
ue ne „Rhypocritæ, quanquam unum tantum & verum DEUM diſcerna-
busertell eſſe credant & invocent: neque tamen certum habent, tur à com-

enctes quo erga eos animatus ſit animo, neque quidquam meniitiis
,. fayoris aut gratiæ de Deo ſibi polliceri audent aut pes- numinibas
ffaunt: quamobrem in perpetua manent ira & damna- & recte in-
Seſenm tione. Neque enim habent Chriſtum Domihum, neque vocetur.

hien WB Spiritus ſancti denis & docibus illuſtraei & donati
ucis, und. . .
uNt ſſin Enc hoc jam clare vides & cognofcis idem longe aliam Diſerimen
un, Mien 4 eſſe doctrinam, quam ſunt Decem præcepta. Nam hæc legis & Ev-
ſhetnt⸗ docent quidem, quid faciendum fſit: illa vero indicat, angelii, De-
elt quid Deus nobis fecerit & præſtiterit. Decem præce- calszgi &G
n Dene e pta alioqui etiam omnium hominum cordibus inſeri- Symboli A-
meſein pta ſunt: cæterum fides nulli humanæ ſapientiæ eſt poſtalici.
tuin i comprehenbilis, ſed à ſolo Spiritu ſancto tradenda &
1ottmem,

9 docenda eſt. Eam ob rem præceptorum doctrina nonz-
nbogtiiß 1 dum ullum Chriſtianum facit, ſemper enim Dei ira at-
ſtite We indiguatio, nobis incumbit; quamdiu fervare nequi-

c ! “ . 4 .
Hikainge 1 . Tä 4. Mus
1 7

504 CATECHISMuIS MAJOR

mus, quod Deus præceptis ſuis à nobis exigit. Hæc ve-
ro, nempe fidei doctrina, meram gratiam ſecum ap-
portat, & hæc juſtos, Deoque nos acceptos facit. Per
hujus doctrinæ cognitionem, amorem ac voluptatem
Dei præceptorum faciendorum conſequimur, videntes
hic, quomodo Deus prorſus ſe nobis tradiderit, cum
omnibus, quæ poſſidet, ut præſenti ope & auxilio in
perficiendis præceptis nos ſublevet, Pater quidem o-
mnibus ſuis creaturis, Chriſtus verò omnibus ſuis ope-
ribus, porre autem Spiritus ſanctus ommibus ſuis doti-
bus. Hæc quidem in præfſentia de fide, fundamenti pro
ſimplicibus locandi gratia, dicta ſufficiant, ne obruan-

tur multitudine, ut hujus rei intellecta jam probè ſum

ma, ipſi peſteà hance rem latius indagent & quidquid in
Scripturis didicerint, huc referant, ac ſubinde locuple-
tiorem intellectum quotidianis incrementis conſequan-
tur. Quotidie enim hæc, quam diu hic vivimus, docen-
tes & diſcentes, viz unquam fatis diſcemus aut doce=
bimus.

TERTIAPARS
CATECHISMI
Oratio Dominica.

FACTENUS audivimus, quid nobis

Terti Pars

Catochiſzsi,
debtrina de bus in rebus optima & felicisſima vita ſi⸗
in vocatis- ta ſit: ſequitur jam deinceps Pars tertia;
e Dei ſog docens, quomodo orandum ſit. Cum enim
de precati ta nobiſeum comparatum eſſe videamus, ut nemo
e. hominum decem præcepta plene & perfecté ſervare

cum faciendum, tuùm credenaum ſit, qui-

0

—
Cenntänetiei
wannati ſun
Pie larniz noll

udiinss aur⸗

4 Nueeptorum
ne kegue ad

unelinento en

lin, ne n
onte ebezmn
ſenms nionen

ſn morenlee

lrin tunen
E letur. 4 hor

Uohrentigs. e

1 (krius Gn
unng, ivini
Enicd in ſecun
donen Domin
forl atigitur,
ſein onnide
ocare enin
Unlere, leyln
Mmomnizali
ſetlenmgeng
4 Ait tnen
finke le ore
ſt neuſi
od cgitt
l wcum ne
d nec nej
enin n

1MNMor ORATIODOMINIGCA. 505

nhbergi in queat, tametſi credere inceperit: & diabolus huic no- Occaſienes
im griin ſint ſtro conatui ſummo ſtudio, una cum mundi 30c pro-ercendæ
Gartetni priæ carnis noſtræ illecebris, obluctetur ac renitatur: /dei & in-
moren nihil perinde neceſſarium eſt, quam ut asſiduis preci- vocazionis.
enſecrint,iuu bus divinas aures fatigemus & obtundamus, ut fidem
nobis triled Se præceptorum ſatisfactionem nobis largiri, ſuſten-
lent ei tare, asque adaugere, tum S& quicquid ad eam nobis
ſet, Dater iln impedimento eſt, omne hoc medio tollere dignetur.
reröoinidiit Sed enim, ne nobis obſcurum foret, quid & quomo-
Aus onnihnefi do orare debeamus, Dominus noſter Jeſus Chriſtus i-
e lle ünimen pſe nos rationem & verba orandi docuit, quemadnio-
ſaſhcunt, kin dum mox audiemus.

tehlecka ſtetna. “ . 3 „ .
elecant Prius tamen, quam ipſam orationem particulatim Qzs requi-

,l
uuger tractandam aggrediamur, vehementer operæ pretium rantur &
niſl , eſſe videtur, homines ad orandum oſtenſis nonnullis exzſeitent
incenenn 4 argumentis & perſvaſionibus hortari & provocare, vel- aæd in voca-
iingn ati Chriſtus quoque & Apoſtoli feciſſe leguntur. Et tionem.
ts

hoc qvidem prime loco recenſendum eſt, ut non igno-
remus, divini præcepti juſſu nobis orandum eile. Ita
enim in ſecundo præcepto audivimus: Non aſſumes Privmm
4 nomen Domini DEI tui in vanum; quibus verbis hoc ſit in con.
ſimul exigitur, ut ſanctum Dei nomen laudemus, idem ſpect⸗ preæ-
SNI que in omnibus necesſitatibus precando invocemus. ceptam de
. Invocare enim nihil aliud eſt, quam preces ad DEUM brecande.
fundere. Ita, ut ſevere atque adeo ſeriò præceptum ſit,
g.. Juam omnia alia minaciter interdicta, non habendos
elſſe alienos deos, non occidendum, non furandum, &c.
“ ne quis temere in eam opinionem veniat, ut exiſtimet,
thinn, n perinde eſſe, oret, nec ne: quemadmodum nonnulli

4
o cre n 18 crasſi & inculti homines factitare conſveverunt in e-
ni Jusmodi cogitationes deſcendentes: Quid vero multis
Cei , Orarem, cum neſciam, num Deus preces meas curet &

audiat, nec ne? quod ſi non oravero, oret alius. Ex quo
tandem in eam conſvetudinem deveniunt, ut nunquam
Ii 5 quid

—
17

506 CATECHISMIS MAOR
quidquam orent, prœætexentes tandem ſuæ pigritiæ, aut
ignavæ impietati potins, nos falſas & hypocriticas o-

ℳ₰

ratiunculas rejicere: quaſi verò nos unquam docuiſſe-

mus, non eſſe orandum,
pvecatio Quamquanr hoc diffiteri non poſſamus, eas eratio-
ſit ardens Nes, quæ hactenus factæ ſunt, Scentereis clamoribus
petitio cer- it 15 Bran aci he⸗
zi beneſicii; tiones. Ejusmodi enim res externæ, ubi harum rectus
naz imants eſt uſus, puerorum ſcholaſtieorum „ ac ſimplicium eſſè
bettologia. poſſunt exercitia;, legendo aut cantando conſiſtentia,
proprie tamen orationes aut preces exiſtimandæ non.
ſunt. Sed enim hoc denique orare dicitur, quemadmo⸗
dum Secundam præceptum decet, DEUM tempore
necesſitatis invocare. Hoc à nobis exigit, neque res eſt⸗
nolſtri arbitrii, verum orare debemus & cogimur, ſime-
do Chriſtiani perhiberi volumus, æque atque paren-
cibus & magiſtratibus omnibus obedientiæ officiis ob-
temperare cogimur. Siquidem invocande & precan-
do nomen Dei colitur, & ueiliter uſurpatar. Quem-
admedum enim hoc non valet, ſi flius ad patrem di-
ceret: Quid Deus meam obedientiam curat, & quid

commodi mea tibi præſtare poteft obedientia? ego va-

dam facturus, quod potero, perinde eſt, ſve morigerus

ſim, nec ne? Verum hic extat præcepgum Dei, velis no-

in tuo arbitratu ſitum non eſt, ſed omnino orandum
eſt, niſi Dei iram & indignationem incurrere velis. At.
que hæc diligenter & ante omnia ſunt notanda, ut his,
reprimamus & expellamus cogitationes „quibus ab
orando abſtrahimur & deterremur, quafßi parvi mo-

ſit iis tantum qui ſanctitate excellant, & in majore a-

pud Deum gratia ſint, quam nos: quemadmodum hu-

manum cer tam deſperatum & natura perverſum eſſe
experimur; ut ſemper Deum cugiat, & cogitet, Deum

menti res ſit, non orare: aut; quaſi, ut orent, mandatum

adyer·

—
Meldri nott
Ait gnin i
pelentes,
Cüſcerangur
Cdelſentigra

kuirerore
in Eccleſiis vociferando & tonando, &c. non ſui ſe ora= 3

reres „och

4
Ehwug Pecca
humilien

nigtit ſg
ptet ecat
et, Kortti⸗
imn ineliret
utepini
Eo ihunckemm
ſurſrees Co

ſekila ſen
teyig t

ohebeen
deitar: H
non dli ani
retenn Dh

2 . . . . nagni
Fs facias oportet. Ita quoque Bic ut omittas, aut facia. n

ndie,

Vntun 4
Ubenl 8
inebii
Recs R
unheten
lenire

INjon ORATIe DOMINIGA. 507
ne iia adverſari noſtras preces, cum ſimus peccatores, & nihil

eAetior aliud, quàm iram meriti ſimus. Ad has cogitationes
zungten nf repellendas, rurfum dico, hoc præceptum nobis eſſé
conſiderandum, ut ad Deum convertamur, ne iſta in-
oNonmdse obedientia gravius eum irritemus. Hoe enim mandato
entores indkhi (ut ſcilicet oremus) ſatis i pſe oſtendit, ſe non velle nos
c nonfnzen & preces noſtras rejicere, à ſe abigere & pellere, etiam-
e,bbi Uurmm i ſi ſimus Peccatores, ſed magis allicere ad ſe, ut coram
,ic Annltin . ipſo humiliemur, noftras, miſerias & ærumnas ipſia-
Aunh H peri amus, & gratiam opemque ejus im Pplorem us. Hinc
e Cpinanes n Scriptura ſacra legitur, Deum etiam ira ſci iis, qui
irn N propter Peccata ſua percusſ & puniti, ad Deum con-
DNH verti, & oratione ſua iræ ejus ſe ꝗquaſi opponere, & gra-
leitt leſed⸗ tiam implorare noluerunt. .
Eginn Ex hoc jam ita collige ac cogita, cum tantopere no- Coltatio
AAve Nal “ bis injunctum ſit ut oremus, ne quo modo quispiam præcipaæ
ſecl N fſuas preces contemnat, ſed magni æſtimet, & magnifi. & primæ
Petien 18Ne⸗ cCe de illis ſentiat. Ac ſubinde ſimilitndinem ex aliis egzr de co.
Ncoret⸗ 6 Praæceptis petas. DPuer nequaquam ſuamn erga paren- gnitione
i 3 Mungt tes obedientiam leviter ducere debet „ verum ſeinper De & in.
4 te ceogitare: Hoc opus. obedientiæ eſt, 8& quicquid facio, vozatione
ennan ulS non alio animo facio, quam quod in obedientia & cun cateri,
d er 6 præcepto DEB I verſor, cui inniti poſſum, atque hoc decem p
ipfum magni pendere, non quidem meæ d

6 ignitatis cept⸗

Lratia, ſed propter præceptum. Adeundem plane mo-
rniti dum & hic, quidquid & pro quacunque re Deum ora-
ſ e verimus, ita intuendum eſt, quaſi à Deo exactum, inque
leumuß ejus obedientia factum, atque ita cogitare oportet:
1 kun 4

ee Quantum ad me quidem attinet, hæc oratio nullius

is eſt habenda momenti aut pretii, quia peccator ſum „
r, au % verdm ob id reſpuenda non eſt, cum Deus orare mihi .
Hinctenn S Præceperit. Ita cuique, quamcunque tandem rem preci-
Alundn bus impetrare ſtatuie, ſemper ad Deum hujus præcepti-
denil g obedientia veniendum eft. =
S Qoocirea omnes homines per Chriſtum obteſta⸗
1
.

„*

508 CATECHISMuIS MAJOR
mur & hortamur, quam heri poteſt diligentisſimé, rt — --—
hæc denique nobis cordi ſint, neve ullo pacto noſtras Eeiuhieſi
Repugnaz orationes tanquam rem aihili aſpernemur. Ita enim Eſielun
dum dubi- hactenus in mali Genii nomine docti ſunt homines, ut 1 lkin eu
tationi, & nemo harum rerum ullam curam ſuſceperit, æſtimarit- Phunturum.
oppenendæ qus ſatis ſuperque actum eſſe, modò opus orandi factum uit Onnen
indiognitati eſſet, Deus hoc exaudiret, nec ne, non magnopere la- le o nol
necelftat boribatur. Sed hoc eſt orationem & invocationem Mn Fien
mandati. auci facere, aut loqui ventis ac littori, ita nequicquam n e rere tii
murmurando: ob id inutilis quoque & infrugifera fuit Uenn, n
oratio. Ejus enim generis cogitationibus conturba- en henr
mur & abſterremur: Ego quidem ſanctus non ſum, ne- Pmniſcnene
que ſatis dignus, quod ſi tanta probitate ac vitæ ſancti. Alorantu
monia præcellerem, ut divus l'etrus aut Paulus, liben- rhllm,.
ter orare vellem. Sed procul hinc aufer ex animo iftius. unt lilh
medi cogitationes. Nam hoc ipſo præcepto, quo Pau- leinnge
lus orare juſſus eſt, etiam nos orare jubemur. Neque mi. Quimin
nus in mei gratiam, quam ejus hoc ſecundum præce- kran rlußt
ptum conſtitutum eſt, ut non liceat illi ſanctius jactare ſeſunet ve
præceptum aut præſtantius. Quare ita tibi dicendum tippenſe
eſt: Meæ preces, quas ad Deum fundo, nihilo ſunt de- hunns ut
teriores aut profaniores, aut DEO minus acceptæ, ſtibitur il
quam fuere Pauli & omnium etiam ſanctisſimorum. Cheiſneh
Ratio eſt: Perlibenter illis, quantum ad perſoônam at- inbern
o rare

tinet, cedam vitæ ſanctimonia, verum præcepto nequa-
quam. COertum enim habeo, Deum nequaquam ora- Aumnam dent

tionem perſonæ gratia reſpicere, ſed propter verbum mmibet ite
ſuum, atque obedientiam ſibi præſtitam atque exhibi- iſeq⸗
tam. Ei enim præcepto, cui omnes ſancti orando in- i lmmla
nixi ſunt, ego quoque precans innitor: adhæc eadem rmerhere
ipſa precor, quæ ipſi omnes ad unum precantur, aut Ettr llcen
precati ſunt. lt nrket
Hæc quidem prima hujus exhortationis pars ſit, & aniſeſerde
omnium maximè neceſſaria, ut omnis noſtra oratio ltrenan

divinæ obedientiæ innitatur, nullo noſtræ perſonæ re-. dihmen
ſpectu, unſüin

n MMV ORATILO DOMINICA. 509
ailigenden - - — —— —
8 “ ſpectu, ſive juſti ſimus, ſive peccatores, digni an indigni.
en Et ſciendum eſt- Deum nullo modo æque laturum,
Etnendr. 1 ut iſta in jocum convertantur, ſed graviter nos & acer-
diſiunhnin be puniturum, ſi ſegnes in orando fuerimus, non ſe-
tizeteim cus, ac omnem aliam inobedientiam punire ſolet: De- ge 1,
danmenmllir inde, quod noſtras preces fruſtra ac temerè effundi non F.
non eee patietur. Si enim te audire nollet, ut orares, nunquam
Ben Kinzemn tam ſe vere tibi præcepiſſet.
tcortate Alterum, quod nos ad orandum hoc impenfius in- 2. Conſider

ne diuftlhinn fſtiigare debebat, hoc eſt, quod DEUS orationi quoque ratis pru-
tatinis promisſionem adjunxerit, pollicitus, certo fore, qu c. ceptx mox
ſnltuſtin⸗ quid orantes petierimus. Quemadmodum hoc teſta- quara! pPia
obitrtereſut⸗ tur Pſalmus So. Invoca me in die tribulationis, & eri- (Pſ. Ve, 17.
santhlh piam te., Et Chriſtus Matth7. Petite, & dabitur vobis, Matth. 7,
anlerefnin SSc. Quicunque enim petit, accipit. His utique promiſſio- 7. & .)
oprten nibus pectora noſtra excitanda erant & inflammanda, men Ppro-
eſtbennres⸗ ut cum voluptate & amore Deum invocaremus, cum wisſtones,
oeſeemim4 ipſe ſuomet verbo teſtatum faciat, ſibi nofſtras oratio. at ſciat, an
1t l ndi nes impenſe placere, easque exauditum iri, ne ipſi eas re & cur cx-
are u iüite ſpuamus aut nihili pendamus, in incertum orantes. audiantiur
nlo niie HMæc igitur illi potes objicere, ita dicens: Venjio ad te, indigni.
910 Uinnai Charisſime Pater, orgtum, non quidem ex proprio ar-3. Fidem in
tan S bitrio aut propoſito, aut propria dignitate adductus, in vocatio-
ton ige ſed tuo præcepto ac promiſſo incitatus, quæ mihi ne- ne accendi
eun nrtnii quaquam mentientur. Jam qui tali promisſioni fidem neceſſe eſt.
* ecfiſcii non habet, iterum ſciat, ſe Deum ad iracundiam pro-
ſel ne i . vocaſſe, ut qui ſumma eum afficit contumelia, ac men-
Alttim a 8 dacii inſimulat:. “
8ndi Preter hæc etiam hoc ipſe ad orandum non medio- 4. Cbriſtus
, criter pellicendi & pertrahendi eſſemus, quod D B US ipſe verba
„% juxta præceptum & promiſſionem etiam antevertit &v recita-
no,s, ipſe verba ac modum orandi nobis præſeribens, ac tienem cer-

n velut præmanfſum in os inſerens, quomodo & quid nos tan pra.
otzthnin . n .
ni orare oporteat, ut videamus, quam amanter necesſitas ſeripſit.
10 Z

uè noſfſira ſibi curæ fit, neque ullo pacto dubitemus, noitras
oratio-

X

S/.O CArECHISMusSs Majok 0

orationes ſibi placere, easque certò exaudiri. Quare ſa- igln Nenit
ne dominica, ſeu ab ipſo donnno præſcripta nobis o. Uplimn Aint
ratio longè antecellit omnes reliquas, quas ipſi exco. nnrchea!
gitare poſſemus. Etenim in his confſcientia ſemper fu- uſh uomo⸗
tura eſſet in dubio, atque dictura: Oravi quidem, cæ-- Melepkonen
terum ignoro quomodo illi placuerit, aut num legiti: nmiitun
mum modum ac menſuram orandi aſſecutus ſim. Qua- Eſtiinonti
Propter hac nobilior in terris non poteſt inveniri pre- gntiin
catio, cum tam præclara habeat teſtimonia; quod Deo Uineelicthte
tam ex animo arrideat, pro qua totius orbis divitins Asielhinmn
commutare non debeamus. nn miit ont
J. Respeté?. Quin etiam eam ob rem certis verbis præſcripta eſt, onndu hi⸗
da in pre- ut videamus, & in animum revocemus neceſſitatem; init
catione re- dqua ad indeſinenter orandum adigendi & impellendi itltenn necl
citetar & eſſemus. Etenim qui orare voluerit, neceſſum eſt, ut is uh annt en
cogitetur. aliquid apportet, exponat, & nominatim berſtringat, unr tunn a
quod petit;: quod niſi fit, non poteſt dici precatio. in, Utqueſin
Merito itaque rejicimus omnium Monachorum ac ſa- ulu 8 a)er
crificorum hactenus factas orationes: qui diu quidem (eiraz lt⸗
ac noctu laboriose admodum ululant & murmurant, aigde Pri
at interim nullus eorum unquam vel pro titivillitio o-. enlain obie
rare decrevit, & ſi in unum locum omnes Eccleſiæ ru- ühmtin
dentium aſinorum officinæ, una cum toto omnium Ntm lir
religioſorum examine congregarentur, non poſſent iihnlunei
non fateri, ſe nunquam ex corde, vel pro minima vini Meapt; Momniſk
guttula Deum oraàſſe. Neque enim quisquam illorum l en ſiuze
unquam aut Dei obedientia adductus, aut fide promis- Mtetknf
ſionis pellectus, orare ſtatuit, neque ullam neceſſitatem Ii terin nd
intuitus eſt: ſed non ultra cogitavit (quando preculæ n d inal
vel optime demurmuratæ ſunt) quam bonum opus un ſtun
façere, quo diurnum penſum D E O perſolveret, Knes gie
ut qui non ab eo accipiunt, ſed tantùm illi dare vo. Un zmi
3 lunt. ”M ut r ien
Res peten- CQaterum ubi oratio recte inſtituta eiſe debet, ne. im R
a tets- ceſſum eſt, ut ſeria ſit precatio, ut quis neceſſitatem ſen. I

MHaInn ORATIO DoMINICA FIII
Tanli tiat, qua premitur, & ad invocandum & clamandum ſime ordine
oeuſtit in⸗ impellitur. Atque ita demum ßt, ut recta „quemadmo- emprehen-
R dum par eſt, 24 Deum fundatur oratio, ut nullo doctore ſa in orati-
conerataae. opus ſit, quomodo aliquis ad orandum ſe Præparet, aut one Domi-
e idog Uunde devotionem hauriat. Necesſitarem verò, quæ cum nica.
ert Aunn Pro nobis, tum pro aliis nobis cordi eſſe debet . abun-
Haſrumin I. de ſatis in oratione à Chriſto nobis præſeri pta inveni-
mpki Gei es: quæ etiam ad hanc rem nobis ſervire debet, ut ex
Eetinmi en illa neceſſitatis ſæpe admoneamur, ne ad orandum ſe-
anmdh Aues reddamur. Sunt enim non parum multa, quæ de-
toänu dn ſunt nobis omnibus, hoc tamen unum cumprimis in
omnibus deſideratur, quod nemo noſtrûm ea videat
vreinſet „aut ſentiat. Quare Deus à nebis hoc ſumme conteun.·
enn it, ut eam neceflitatem, qua premeris, orans conque-
gene raris, atque exponas: non quod ignoret ipſe, verum ut
t, etlſin tu cor tuum accendas ad impenſius ac fortius peten
ninatin hn, dum, utque ſinum pallii tui ſaltem quam latisſime di-
orek Aie endas & aperias, ad multa percipiendum. MU
Monnmn, Quocirca ſtatim à pueritia aſſveſcere conveniebat, naρali ſa-
nes: e ut quisque privatim pro ſua neceſſitate, quamcunque?“ neceiſita-
lint Am tandem ſibi objectam perſentiſceret, tum etiam pro a- tibus sad-

4Ormii gulen

aei, o⸗ .„ . „ . 1 r
ndmnti, liis hominibus, quibuscum verſatur, quotidie preca-odunit Mi⸗
momeh retur, veluti pro concienatoribus, Magiſtratibus, vici- Pétant ſa⸗

Uuu tun vn. nis, familia, & aliis: ſemperque Deum (ut dictum eſt) ſui lntarin.
gentir, AH Præcepti, promiſſionisque admoneret, nihil hæſitans, e-.
ſ, lrrͤnige undem ſuas preces exauditurum. Hæc propterea dico,
in ieen perlibenter enim velim, ut his probè perceptis, homi-
NEnsid A nes iterum recte orare perdiſcerent, neque tam horri-
ate ulenne 1 dam & incultam, atque ab omni devotionis aflectu
tutAalienam vitam viverent, à qua in dies ſingulos ad pre-
cationes faciendas ineptiores evadunt: quod & Dia-
550 5 8 bolus anxiè deſiderat, omnibus viribus eo inſti-
utm gans & juvans, neque enim obfcurè ſentit, quan-
“ nm detrimenti ſibi adferre ſoleat oratio fervens &
uun α ſedula. l
D t ð Hoe

4 N

4 4 .
SI CA5TECHISMIS MAJOR

Invocatio
Pro prium ſionem

pracipuus quo Marte depugnare queamus, adeo ut nos profligatos
quaſi mu. tantum pedibus conculcare poſſent. Ideo nobis im⸗
ras. penſe dande eſt opera, ut ea arma manibus arripiamus,
quibus inſtructi Chriſtiani Diabolo queant refiſtere.
Quid enim putas hactenus tam magnas res effeciſſe,
inimicorum noſtrorum conſiliis diſcutiendis, inſidiis

detegendis, cædibus tollendis, ſeditionibus clancula-
riis opprimendis & extingvendis, quibus Diabolus nos

una cum Evangelio penitus opprimere cogitabat, niſi
aliquot proborum ae piorum hominum oblutiſſet o-
ratio, ac tanquam murus æneus ſe interpoſuiſſet, & nos
defendiſſet? Alioqui & ipſi adverſarii noſtri longe cru-
entiorem tragediam vidiſſent, quomodo nempe Dia-
bolus totam Germaniam in ſuo proprio ſangvine ſub-
merſiſtet. Nunc verò falſe hæc illi & confdenter ride-

In vocatis-
nis effica-
cia.

ant licet, & pro ludibrio habeant: nos tamen & ipſis,

& diabolo, ſblius orationis adminicnlo ſat fortes eri-
mus, dumimnodo diligenter oraverimus, nee ſegnes lacti
fuerimus. Ubicunque enim probus ac pius Chriſtia-
nus orat: Cœleſtis ac omnipotens pater, precçor, ut tu-
am voluntatem fieri ſinas: illico in ſablimi reſpondet

Deus: optime fili, plane hoc tibi perſyadeas faturum,
vel

ad retundendam Diasboli mundique ferociam.

Hactenus hec monendi gratia dicta ſint, ut ante o-

mnia diſcamus orationem magnifacere, veroque diſeri-
mine diſcernere verboſum multiloquium ab oratione
aliquid petente. Nequaquam enim precationes rejici-

mus, verum non niſi mere inutilem illum boatum ac

murmur damnamus: quemadmodum ipſe quoque
Chriſtus in oratione moleſlam, & ad oſtentationem
compoſitam battologiam damnat ac prohibet. Jam

vero

Hec enim ſcire debemus, omnem tutelam ac defen-
noſtram unice adeò in oratione ſitam eſſe. Mul-
ſolius Eccle- t0 enim viribus imbecilliores ſumus, quam ut cum Di-
ſiæ opus & abolo, ejusque ſociis auxiliaribus nos infeſtantibus æ-

Ea
imefndhnne

—

— —
lipſimortte

41:
. ndinnt

eninhiſeptem
Melſtites ordi

onthgund n
eehend, ut ez p

neleuli eſe
Il

Gan
e zlig
anter e
Ulit ren
In gomen
tkrunte,

auneinte
DI eni
Dipener
Untigea
topola
ſed Ulninoh

.

nS nor hab
ti theſ
epatre
ri
Pdn
dunett⸗ H

Untare

di⸗

Ao
——
n tittlma
toneſtin Eel
N,clannnl
Hos iatkutbit

tontneſtlige

nt. Iebiif
anibus nnſin

e

do guent
mugnis ta
iſeutieud,41
ltionibis u

Auibusien

inere “S
mionen 0bl 6
eitennſilil⸗
rüi nori lan
ponen uhl
opri⸗ lngn
lacorhlei ,
t: no mtd
ziienl⸗ ſ 8
us e hin N
1 enſene
in ſini 4
rliali⸗ 1
ſehtoein .
icalat, ig
ſcere,le
Palim 8
in eanien
len Un en
le N

6

J. PRRCATIo.. I3
verò ipſam orationem ab codsmn nobis radicat anei
—* . — 3; “ .
tractabimus, & quam fieri poteſt clariſſime. Sunt au- Septer, pe-
tem in his ſeptem Articulis ſive precationibus, omnes Tilienes o-

neceſſitates ordine comprehenſæ, quæ nobis ſubinde ationie

contingunt, & unaquæque harum ita magna eſt & ve- Pemaniez
hemens, ut ea peromnem vitam noſtram ad orandum
impellendi eſſemus.

PRIMA PRECATIO.

Sanctificetur nomen tuum.
OC aliquantèò obſcuriùs dictum eſt, nec ſigni-
ficanter expreſſum. Lingva enim nobis verna
cula ita diceremus: Coœæleflis Pater , fae quæſo, ut Nowez Dei
tantum nomen tuum ſanétum ſit. Quid ergo ſibi 7vomode
vult hæc oratio, ut nomen ejus ſanctum fiat? An non ſaænefum.
antea ſanctum eſt? Reſponſio. Imò verò nunquamnon
ſanctum eſt in ſua eſſentia, at in uſu noſtro ſanctum non
eſt. DEl enim nomen nohis datumn & inditum eſt,
poſteaquam Chriſtiani ſacti & baptizati ſumus, ut ſilii
Dei vocemur, & Sacramenta habeamus, per quæ illi
uniti & copulati ſumus, ita ut omnia, quæcunque Dei
ſunt, uſuĩ noſtro ſervire debeant. Cæterum hio jam no-
bis magna neceſſitas incumbit & imponitur, quæ no-
bis cumprimis curæ eſſe debet, ut nomini divinoa
ſuus honor habeatur, ut ſanctè ac reverenter tracte-
tur, veluti theſaurus noſter unicus, quo nobis non ma-
jor eſt aut amplior: utque nos tanquam Probi liberi
ab hoc patre precibus contendamus, ut nomen ſuum,
quod alioqui in cœlis per omnia ſanctum eſt, etiam

in Women Des
terris apud nos, inque univerſo orbe, ſanctum ſit ac qvemodo
maneat. inter mos
Porrò autem nomen ejus, quomodo inter nos ſancti. ſanadzifics
ſicatur, aut ſanctum fit? Reſponſio, ut quàm apertis. r,
Gmne potero dicam, cum e doctrina & vita noftra di
k vina

„

.

514 CArECHISMuS MAlOE

VAna & Chriſtiana fuerit. Cum enim hac oratione De-
um patrem noſtrum compe lemus: utique debemus, ut
in omnibus ita nos geramus, ita nos exhibeamus, quem-
admodum probos liberos æuu eſt, ne illi fimus dede-
cori, ſed laudi atque honori-
