Gc62a_1
author: Benedictus, de Nursia

N12511682551 021

IIINIUIIIIU8IINGH

UB Tübingen

RE GULA
SACRA

Sancti Patris noſtri

BEN Sen

7 a, modum kingar n.
—
Kacrorum Bibliorum i in verſus tri-

illuſtrara
atque

CUM FACULTATIE SUPERIORUM

in
Luacen, niſs

R P. THOMA A ERHARD,

Monacho Weſſo ontano.
Ednio Secunda.

AUGUSTX VINDELICORUM,

Sumptibus Joannis Strotter, Bibliopol?z.
ypis Antonii Maximiliani Heiſs. 172 5.

e

8ðòDWUM
rEEEEDISSIAE

ä
PERILL USTRIJY
DOMINE
ILDEPHONSE-⸗
Monaſterü Weichenſtephanen-

ſis vigilantiſſime

P R. . §S UL;,

nec non

Almæ Congregationis SS. Angelor. Cuſt,
PRMKSES 6 ENFRALIS,

Domine Grnisg. 5 Rauer Ar.
Danad,ſſi Mſ⸗ é. ₰

VCcLex! ſub qua militare Vultis, in-
, quit nobis 8. Archidux Benedic-
tus: Tibi verò applaudit: Ecce lex,
pro qua à priméô aditæ ſacræ Miliriæ ry-
rociniò ſemper fortiter militaſti. Jam in

1

DEDICATIO.
Angelica Congregatione Imperium te-
nes, nec minùs gregarii militis, ac inclyti
Ducis munus obis. Primus in ſacro o-
deò, poſtremus in capienda quiete. Quid-
qquid imperas, conſecras exemplô. Diem
pilis transactum Laboribus conſignas bo-
nà noctis parte in ſtudiis, & Religioſis
exercitamentis tranſigend?æy. Non ita
Cicero pro domo ſua, uti tu pro Regula
depugnas. Jam pridem tuos inter ſe-
quaces illam veterum paroœmiam oblite-
raſti.

Ommia ſi perdas, famam ſervare mer

mento?

Et exemplò in Benedictinæ pofſteritatis
documenta reponendò ſubſtituiſti glo-
rioſius iſtud apophthegma:
Omnia ſi perdas, Legem ſervare me-
Mént.
Ipſemet (qui Superiorum, Superumque
favor fuit) in proximè præteritis almæ

Congregationis noſtræ ſacris comitiis

Te perorantem audire commerui Regu-
lam vitæ præferendam eſſe, præponen-
dam

um te
iucht
cto 0
,Dien
nab bo⸗
l
Lon I
Reunn
ter le⸗
oblie⸗

☚

Uie

kentnd
lig⸗

ſpe M.

DEDICATIO.
dam famæ, nulliusque boni tutam poſſeſ-
ſionem habendam eſſe, quod illa non pe-
pererit. Pauca dicis, plurima facis. O
ſint quàm plurimi, à quibus verba tua
(prout merentur) audiantur ut oracula.
Quæ ſcribis, non ſolùm typõ, ſed & æter-
nitate digna ſunt. Scribis autem multis,
& crebro, ac quod inter decumanos la-

bores eximiæ pietatis opus interpretari

boni quique ſolent, infimis fraterculis
propriã manu, & mavis noctu neceſſariæ

quieti horas auferre, quàm minimum

momentum;, non ſolùm publico, ſed &
brvato commodo. Hos inter ego teſtis
eſſe jure gratitudinis teneor, teneòque in
ſcrinio meo uti theſaurum litteras Tuas,

in quibus ut multa, ſic nil magis miror,

ac dignationem animi ad minima quæ-
que (quid enim magni tantillus quæ-
rat?) quæſita mea reſpondentis. Nem-
pe omne Tibi gaudium in S. Regulâ re-
poſitum eſt, & gaudii ampliſſimi ſeges, ſi
poſſis illis benefacere, qui vel parùm ali-

6 quid pro illa faciunt. Et hanc laudem

non judicia habes ſed monita, & incita-

menta majoris virtutis. .

A 3 Ut

DEDICATIO.

Ut igitur iſtud tuum gaudium prove-

ham, & graviſſimos Tuos labores, quos
ad majus Tuum meritum amariſſimo ab-
ſinthio perfundi ſcio, affuſa quadam dul-
cedine mitigem; laticem cum fonte,
fructus cum ipſa arbore, aurum cum auri-
fodinàâ offero, Sacram Regulam. Fa-
teorequidem, haud parùm erubeſcerem,
dum illam offerre audeo, quam pridem
ceu maximum theſaurum poſſediſti,
quam moribus præfers, & pluris, ac pec-
toris tui meditullium facis: niſi genium
mentis tuæ noſſem jam à primis aſſum-

ptæ Religionis annis graviſſimo judicio

aſſuetæ, quò è cœlis potitus es, ut maxi-
mi quoque facere ſoleas, quidquid lucis,
etiam modicæ S. Benedicti placitis unde
unde acceſſerit. Ea res mihi fiduciam
præſtitit, ut auderem non tam meum mu-
nus, quàm Tuum theſaurum Tibi offerre.
A me nihil habet, niſi parum laboris,
quem debui tuis maximis, quos ultimis
hiſce annis lucubrationes meæ conſcivé-

re, & necdum conſciſcere deſinunt. Li-

bellus iſte non à mole, ſed à bonitate pre-
tium habet, lucem ab auctore, humano

l

(ee

Poli
lc
lo⸗
füsi
in
hen
li
60.
(nn
Cmni
lecle
bic
leol
lonn
Uin
loni
lure
e⸗

DEDICATIO.
illo, nempe Divo Patre, & divino, Spiri⸗
,to du Sancto. Ut fulgor iſte hebetes quo-
Hoib. que oculos mulceret, primogenium Re-
marl gulæ textum ad ritum, quem in ſacris
ſone, Bibliis eruditi quique celebrant, in ver-
mur- ſus diſtribui ceu totidem divini ſolis ra⸗
E dios, qui velut per rimas admiſſi eò ſua-
viùs intuentes recreent, quo faciliùs ocu-

ceten losi ius
iden los incurrant. Atque hæc tota novitia

ſenl inventio mea eſt. De notis à Martene,
1e her aliisque mihi per otium ſuggeſtis nil di-
etin 00. Quod maximè dicere, crebriusque
lim dictum velim, eſt meum, proborêmque
vien omnium votum, ut habeas in univerſo
1t mo⸗ Eccleſiæ regno quàm plurimos Abbates
jdlen Tibi ſimillimos, qui in Regulâà reperiant
sm⸗ Theologiam, gazam, & monaſteriorum
lin ſuorum firmamentum, intelligantque,
quàm parùm proſit doctrina, opum, &
iokene hominum in clauſtris copia: niſi colatur
lbor⸗ illa velut Magiſtra, cuſtodiatur ut aurum,
mi eique ceuprimæ columnæ tota Keligio-
i e nis fabrica innitatur. Qui ſibi in re Mo-
nt naſtica proceres videntur, non aſſequun-
ree r excelſum ſenſum tuum: mihi ſatis e-
. un minus præeuntem animumtuum inſequi,

proſe⸗

DEDICATIO.
faciamque, ut quamdiu in hoc corpuſcu-
lo ſpiritus ſuperſtes erit, ſpirem ſpiritu
Tuo, neque prius pro Regula laborare
exemplô tuo deſinam, ac ultimùm ex-
ſpirem. In argumentum datæ fidei af-

fero una ſimul Volumen Secundum Glo-

riæ §. Benedicti. Det T. O. Deus, ut bre-
vi tertium, quod tibi ſub cenſurã; quar-
tum, quod mihi ſub manu, atque tandem
cætera, quæ tuis auſpiciis ſub curâ Dei

(ut piorum precibus fore confido)

ſunt, ſequantur.
Itaque cape fiduciam ex promeritis,
non metum ex laboribus, qui nec in in-
genium tuum, nec vitæ tuæ genus cadit.

Pugna, aude poſt magna majora, & im-

Pugna, donec expugnes omnes Regulæ,
& Religionis hoſtes. Sed quid ego, im-
memor ſortis meæ Te incito, à quo in-
citari ſoleo? Non indiges meis ſtimulis,

egotuis, quos mihi iterum, iterumque

incuties, ſi xenium iſtud paterno (ut ſo-
les) affectu admiſeris. Longius igitur,
ac animô præceperam, provectus nil am-
plius addo, quàm vota, Deumque im-
pensè precor, ut Te ſuo honori, Eccleſiæ

lucro, .

lcro
Con⸗
Usin
nop
Dom
Inmn

l

Reve

DEDICATIO.

uct lucro, Religioni noſtræ commodo, almæ
hiin Congregationi ornamento, &, meis uſi-
abotue bus in multos annos incolumem ſervet.
um er Ita opto ad Thavmat. Tuam, meamque
Gei 4 Dominam Vilgertshovenſem die ejus
um Immaculatæ Conceptionioctavs natæ
Uutbe⸗ Lalutis 172 I.
ur.
etangen
t e
Cnſi Reverencſſme, & Pe rid, r.
“ Dominationis tuæ infimus R
Mnertt⸗ horum.
ec INI.
s
1 in
Repde⸗
egoyin⸗
⸗
Einnls
etunmc.
oC.
ig igitul⸗

znlrr PD,. Thomas Aq. Erhard,
ce x Weſiofontanus.

eoo, A 5 TPXXAE

Bee).(en m
eene
=
RRRRARARARNE eiee

Przfatio ad Leltorem.

Benevole Lector.

.

urcuniferantur Concordantis. Sed quæ

. . i-
illis reſponderet, Regsla in verſus re.
buta meis uſibus, & aliorum preci
haclenus impetrari d me ex nulla librarid off-

ina potui te mihi cupido injecta fuir,
cina potuit. Naque mihi cupid 7

ut causà multorum votis velifcandi Sarer
ſumere non gravarer. Debui hunc hore
F. Patri, laborem verò Tibi. NWec am ,
lum gratum fore, ſi tu curaveris, ut e i
incitamento virtutis. Erat quidem ille 1
guus, & neque niſi per otium; magno tene
affectu tui lucri Wſumptus. Si ſcopum is
alium ne quære, ac quem jaculator amor fr e⸗
nus intendit. Hunc atrigiſſe ſcopum fu. .
noſtra t, & merces magna nimis.
meritorum gemmas congerit in altera vita in e.
ronam gloriæ inſerendas. WNWoſti enim on.
libet S. Regulæ Jeutentiam dregben Sbencen
margaritam eſſe, ipſam verò Regulam aa

ℳ
Weve
eren
Eni
linn

luen

hat
el
Ghe⸗
ren
nan
D
Arnl
miel
Renee
iſe
lr
ipe D
ene
t elt
N N
Cine
ecc
D
hlbe
nnſe

Præfatio ad Lectorem.

margaritaruns perquam pretioſum narthecion.

.0.

9h Ne velut in cumulum coniectæ oculos tuos effu-
Nd gerent, earutn nongentas octoginta ſex in toti-
dem verſibus exhibeo. Si cœleſtia mercimo-
wvia noſti, reperies in quolibet verſu vel carbun-
culum divini amoris, vel ſardium timoris drvi-
m, aut ſmaragdum bonæ ſpei, vel adamantem
infractæ fortitudinis. Hant tibi voluptatem,
eic ti⸗ E hocce tibi lucrum polliceor, Ri in animum, .α
3 , morem induxeris unam, alteräm ve ſententio-
g lam ante Sacrum, alidsque graves actiones qua-
uſin dam cum mora ponderandi. Aut forſan tu ex
eorum beato numero numerus es, qui S. Regu-
mnon lam velut excauſticen, & genuinam effigiem S.
nitit⸗

lgt

Benedicti ſuo non tantuùm intellectui, & volunꝰ-
tati ſatagunt imprimere ; ſed etiam quotidie
aliquor verſiculos memoria mandare: aut for-
tè pro offciu ratione teneris ad Religioſam con-
cionem dicere: vel aliò tibi vel propriæ, vel alie-
in ne ſalutis nomine non minus creber, ac expedi-
tus S. Regulæ uſus neceſſarius eſt. En aptum
g 1 ni mea me fallat opinio) ad conſilia, & quæ-
1: „ Jue deſtinata tua præſidium. Utere hac nova
ten editione, & (ſi uid tibi, quod mihi, precari li-
in u⸗ cer) libellum ſtum penitus devora. Ut ſapiat,
immiſcui velut condimema varias variatæ lecli-
, Aℳ4 onis

Præfatio ad Lectorem.

onis notas, addid, ceu totidem promulſides, In-

dices Capitum, Locorum Oficialium (ut vo-

cant ) monaſticorum, perſonarum quoque, &

emporum. Pro Indice verum erunt novæ

Concordantiæ, quas, ſ Deus, & ſavor publicus

velint, in conſequentis anni xenium, & lucem

em:ſſum iri polliceor, Interim meam tibi vo-

luntatem devinctam habe, cupiéque te credere,

magis experirmeos in Regula latere theſauros;
quibus eruendis nullus ſit labor ſats: itaque par-
vum hunc meum bene conſules, & ardua moli⸗=
entem tuis virtutibus firmabis. Valere te
millies animitus opto, & meliorem
mmeam bportionem per tuas
preces.

*
.
4

22
l

o
men

l

2 r Se
, , NNES NE NE ENE NNAE E
(N. W . eE AA A
Re,gͤ 0 —
u AcD EO acceptülimi Mona-

hen chorum Patris
o DSBENEDICYTTI
Gie xH A4
nn Regulam ſuam
ſehe.. PROLOGUS:
e l⸗ In

t Quo efficacibus argumentis, quorum
ℳ vim ex præcipuis Sacræ fidei noſtræ capiti-
bus repetit, ad Sacram Monaſticen
cohortatur.
S. I. —
Declaratur finis Sancta Regulæ.
1. ½ Uſcalta, 6 Fili, præcepta Magiſtri,
&Krunclina aurem cordis tui: & ad-
monitionem pü Patris libenter ex-
eipe, & efficaciter comple: ut ad eum per
obedientiæ laborem redeas, à que per in-
obedientiæ deſidiam receſſeras.
2. Ad te ergo nunc meus ſermo cdirigi-
tKur, quisquis abrenuntians propriis4 volun-
tatibus Domino Chriſto vero Regi milita-
turus, obedientiæ e fortiſſima, atque præcla-
6 Nrrarma alſumis.

A „ 2

2 1137

14 Prologus in Regulam
3. In primis, ut quidquid agendum in-
choas bonum, ab eo perfici inſtamiſſima o-
ratione depoſcas: ut qui nos jam in filiorum
dignatus eſt numerò computare, nonſde-
beat aliquando de malis actibus noſtris con-
triſtari.
4. Ita enim ei omni tempore de bonis
ſuis in nobis parendum eſt: ut non ſolùm
g ut iratus Pater, non aliquando filios ſuos
exhæredet:
5. Sed nec ut metuendus Dominusirri-
tatus malis noſtris, ut nequiſſimos ſervos
perpetuam tradat ad pœnam, qui eum ſequi
noluerint ad gloriam.
4 Hunc titulum S. Regulæ præſigunt noſtri Caſinenſes
M. SS. antiquiores, obſculta c OXon. dirigetur. d alii
volupratibus. e deeſt obedientiæ in Oxonien. / aliis de-
bet. & aliis iratus h Oxon. erritatus d malis.

Commendatur generatim obſervatio præcep-
torum DEI
6. LXfſurgamus ergo tandem aliquando,

hora eſt, jam nos de ſomno ſurgere.

. men, attonitis auribus audiamus, divina quo-
tidie clamans, quid nos admoncat vox, di-

rare corda veſtra.
8. Et iterum: qui habet aures audiendi, au-
diat: quid Siritus dicat Ecclsſiss. Ee
9. Et

N

excitante a nos Scripturã, ac dicente:

7. Et apertis oculis noſtris ad deificum lu-

cens: hodie ſi vocem ejus audieritis, nolite obdu-

Il.
popll
terun
iry
12.
itti
13.
lumd
lun
aie⸗
l
&
11.
8
Dyltan
D
Omin

tlie⸗

=

el
(II
Alenie
I lt

—e=

S. Benedicti. §. 3. 1 5
emnn . Et quid dicit? venite flii audite me, timo-
iſſint vem Domini docebo vos;
nfllon 10. Currite, dum lumen vita habetis ne tene-
nonſch bræ mortis yos co mprehendant.
ti n II. Et quærens Dominus in multitudine
populi, oui hæcb clamat, operarium ſuum
e bon Kterum dicit: quis eſt omo, gui vult pitams, &
n ſoln cupit videre dies bonos?
lo 1r2. Quod ſi tu audiens, reſpondeas: Ego:
Lietcit tibi Deus:
13. Si Vis habere vitam, prohibe linguam
tuam à malo, & labia tua ne loquantur do-
lIum. Diverte à malo, & fac bonum: inqui-
re pacem, & cſequere eam.

nns
umn

—

☛ —

Cieh I4. Et cùm hæc feceritis, oculi mei ſuper

n Vos, & aures meæ ad preces veſtras:
alid

beis. Ecce adſum.

15. Et antequam me invocetis, dicam vo-

1s. Quid dulcius nobis hac voce Domini

pruif invitantis nos. Fratres chariſſimi?
17,. Ecce pietate ſua demonſtrat nobis
u Dominus viam vitæ.
Cceue . «a alii eæhortante. *Oxon. exclamat, c alis perſeque-

Gion e Nlarn ſpeciatim cultus legis Monaſticæ. .
ol, 18. G1 ccinctis ergo fide 4 Vel obſervantià
ℳ6 O bonorum actuum lumbis noſtris, & 9
calceati: pedibus ec per ducatum Evangelii
Pergamus itinera ejus: ut mereamur eum,
dui nos vocavit, in regno ſuo videre.
19. In cujus regni tahernaculé ſi Vvolumu

16 Prologus in Regulam
habitare, niſi illuc bonis actibus d curritur;
minimè pervenitur.
20. Sed mterrogemus cum Propheta Do-
minum dicentes ei: Domine quis habitabit in
tabernaculo tuo: aut quis requieſcet in monte ſan-
dto tuo?
21: Poſt hanc interrogationem Fratrese
audiamus Dominum reſpondentem, &
oſtendentem nobis viam ipfſius tabernaculi,
ac dicentem; „Quii ingreditur ſine macu-
„la, & operatur juititiam: qui loquitur ve-
„ritatem in corde ſuo: qui non egit dolum
„in lingua ſua: qui non fecit proximo ſuo
„Wmalum: qui opprobrium non accepit ad-
„Verius proximum ſuum..
22. Qui malignum diabolum aliqua ſua-
dentem ſibi, cum ipfa ſuaſione ſua à con-
ſpectibus cordis ſui reſpuens, deduxit ad ni-
hilum, & parvulos cogitatus ejus tenuit, &
alliſit ad Chriſtum. .
23. Qui timentes Dominum de bona ob-
ſervantia ſua non ſe reddunt elatos: ſed ipſa
in ſe bona, non à ſe poſſe, ſed à Domino fſie-
ri exiſtimantes, operantem in ſe Dominum
magnificant illud cum Propheta dicentes:
non nobis Domine, non nobis: ſed nomini tuo da
gloriam. .
24. Sicut nec Apoſtolus Paulus de prædi-
catione ſua ſibi aliquid imputavit dicens:
Gratid Dei ſum id, quod ſum.
25. Et iterum ipſe dicit: Qui gloriatur, is
Domino glorietur.
26.

bued

glot!
ſooc⸗
29.
alor
antn
eiti,
19.
nzea
390.
Numn
le u
rom

1r)
mane
lei
1 itt
ate
lere,
ul

. Au D
umi

nene
ſahet

S. Benedicti. §. 3. 1
mim aé6. Unde & Dominus in Evangelio ait:
„ Qui audit verba mea hæc, & facit ea, ſimi-
i „labo eum viro ſapienti, qui ædificavit do-

„Wmum ſuam ſupra petram: venerunt flumi-
55 P

n ſ „na, flaverunt venti, & impegerunt in do-
„mum illam, & non cecidit: fundata enim
Huunet 2, erat ſupra petram.,.
en 27. Hæc complens Dominus, expectat
uumd quotidie his ſuis ſanctis monitis factis nos reſ-
end Ponderc debere,

iue 28. Ideo nobis propter emendationem

te malorum, hujus dies vitæ ad inducias rela-
imoh Xantur, dicente Apoſtolò: an neſcis guia pa-
cepit kientia Dei ad Zaœænitentiam te adducit?
29. Nam pius Dominus dicit: Nolo mor-
igon “ tzem peccatoris, ſed ut convertatur, & vivat.

5 30. Cùm ergo interrogſſemus Domi-
itut num, Fratres, de habitatore tabernaculi e-

entel zus, audivimus habitandi præceptum, ſed,

=

bomd hæredes regni cœlorum.
mh pora noſtra ſanctee præceprorum h obedien-
poni tiæ militatura: & quod minus habet in no-
Gdone bis natura poſſibile, rogemus Dominum, ut
m gratiæ ſuæ jubeat nobis i adjutorium mini-
ſſrare.
leu 32. Et ſi fugientes gehennæ pœnas ad vi-
1α tam perpetuam volumus perveoire; dum
adhuc vacat, & in hoc corpore ſumus & hæc
mnia per hanc lucis vitam vacat implere;

=-
S=

currendum, & agendum eſt modò, quod in

perpetuum nobis expediat. 4 Oxo-

ſi compleamus habitatoris officium, erimus

31. Ergog præpar: nda ſunt corda, & cor-

18 Prologus in Regulam
2 Oxonien. fidei, vel obſervantiæ. alii calcatie in

præparationé Evangelii pacis pedibus, ali: talceati in

Præ paratiene Evangeli pacis c per ducatum Evangelii

deeit apud Hildemarum d alii: cirrratar. e Oxon. Fra-

tres chariſſimi. Oxon. habitantis g& Hæc uſque in finem
deſiderantur in Cod. Oxon halii: militanda. i Lyr. Ad-
jutorio miniſtrari. alii: uſuram.
Epilogus Prolool.
33, Onſiituend eſt ergo àt nobis Domi:
— nici ſchola ſervitii: in qua inſtitutio-
ne nihil aſperum, nihilque grave nos con-
ſtituturos ſperamus.
34. Sed & ſiquid paululum reſtrictiùs dic-
tante æquitatis ratione, propter emendatio-

nem vitiorum, velaconſervationem charita-
tis proceſſerit; non jillico pavore perterri-

tus refugias Viam ſalutis, quæ non eſt niſi an-
guſto initiò incipienda.

3 5. Proceſſu verò converſationis, & fidei,

dilatato corde, inenarrabili dilectionis dul-
cedine curritur via mandatorum Dei:
36. Ut ab ipſius nunquam magiſteriò diſ-
Gedentes, in ejus do ctrina uſque ad mortem
in Monaſterio perſeverantes, paſſionibus
Chriſti per patientiam b participemur; ut &
regni ejus mereamur eſſe conſortes.
* alii conmverſationem legunt. alii participemus.

CAPUT I.
De Generibus, vel vità Monachorum.
1. MOnachorum quatuor eſſe genera, ma-
nifeſtum eſt. Primum Conobita-
rum:

In
guli
2

Uetare
4cO
niſte
(ontr
cocki
ie
ſle 6
buch
Ulum,
1
Mem
ll
Ct A
mollie
Een
4
ſte de
o⸗
hpt
ſeti
int

n

uytt
rgin
onlt
il

hii

C.ap. I. de generibus Monachorum. 15
rum: hoc eſt, monaſteriale, militans ſub re-
en gulA, vel Abbate.
2. Deinde ſecundum genus eſt Anacho-
ufu retarum, id eſt Eremitarum, horum, qui non

rAXαconverſionis fervore novitié, ſed mo-

naſterii probatione diuturna, b didicerunt
contra diabolum multorum ſolatiò jam
docti pugnare: & bene inſtructi fraterna ex
Don acie ad ſingularem pugnam eremi ſecuri jam

me ſine conſolatione alterius, ſolà manu, vel

03 c0 a .
num, Deo auxiliante, ſufficiunt pugnare.
de 3. Tertium verò Monachorum deterri-
eultt
chart
pentent

Pnida

regulà approbati, experientia cmagiſtri, ſi-

1. Al nu
1 ſine paſtore, non Dominicis, ſed ſuis in-
cluſi ovilibus, pro lege eis eſt deſideriorum
ei:
. .
nd⸗ elegerint, hoc dicunt ſanctum; & quod no-
Hluerint, hoc putant non licere.

brachiò, contra vitia carnis, vel cogitatio-

mum genus, eſt Sarabaitarum, qui null4

cut aurum fornacis; ſed in plumbi naturà
molliti, adhuc operibus ſervantes ſæculo fi-
dem, mentiri Deo per tonſuram noſcuntur.
4. Qui bini, aut terni, aut certè ſinguli,

voluptas: cùm quidquid putaverint, vel

vlu 5. Quartum verò genus, eſt Monacho-

Urzu rum, quod nominatur gyrovagum, qui 4
tota vita ſuâ per diverſas provincias ternis,
aut quaternis diebus per diverſorum cellas
hoſpitantur, ſemper vagi, & nunquam ſta-
orum biles, & propriis e voluptatibus, & gulæ il-
Erud lecebris ſervientes & per omnia deteriores
evonir Sarabaitis. De quorum omnium miler-
“ rima

20 Cap. II. Qualis debeat eſſe Abbas.
rima converſatione, meliùs eſt ſilere, quàm
loqui.
C. His ergo omiſſis ad cœnobitarum for-

tiſſimum genus diſponendum, adjuvante

Domino veniamus.
Notæ in hoc Caput I. videantur ad calcem S. Reg.

CAPUT II.
Qualis debeat eſſe Abbas.
1. A Bbas, qui præeſſe dignus eſt Monaſte-
*„ rio, ſemper meminiſſe debet, quod
dicitur: & nomen majoris, factis implere.
2 Chriſti enim agere vices in Monaſteriò
creditur, quando ipſius vocatur aprænomi-
ne, dicente Apoſtolo: Accepiſtis ſpiritum adop-
rtionis ſiliorum, in quo clamamus Abba Pater.
3. Ideôque Abbas nihil extra præceptum
Domini (quod abſit) debet aut docere, aut
conſtituere, vel jubere: ſed juſſio cjus, vel
doctrina, fermentum? divinæ juſtitiæ in diſ-
cipulorum mentibus conſpergatur.
4. Memor ſit ſemper Abbas, quia doctri-
næ ſuæ, vel diſcipulorum obedientiæ, u-

trarũmque rerum in tremendo judicio Dei

facienda erit diſcuſſio.

5. Sciatque Abbas culpæ paſtoris incum-
bere, quidquid in ovibus paterfamilias utili-

tatis minus potuerit invenire.
6. Tantum d iterum liber erit, ut, ſi in
quieto vel inobedienti gregi paſtoris fuerit
omnis diligentia attributa, & morbidis ea-
rum actibus univeria fuerit cura exhibita:
paſtor

Mte
Ceat
ſon
tar
ſyen
7
ſeo
8
bett,
6huli
l

ler

Nit!
klui

ſece

li; 1
Dürtur
10,
Wr
ertun⸗
linn,

bas Cap. II. Qualis debeat eſſe Abbas. 21
e,au paſtorecarum in jud'cio Domini abſolutus
dicat cum Propheta Domino: quſtitiam tuam
mn ſt nen abſeondi in corde meo. veritatem tuam, & Sa-
curm Autate tuam dixi: ipſi autem contemnentes
preverunt me.
„Né 7. Et tunc demum inobedientibus curæ
ſuæ ovibus pœna ſit prævalens ipſa mors.
8. Ergo cùm aliquis ſuſcipit nomen Ab-
batis, duplici debet doctrina ſuis præeſſe diſ-
Nouk cipulis 3 id eſt omnia bona, & ſancta factis
1 r amplius, quàm verbis oſtendat: ut capacibus
“ diſcipulis mandata Domini verbis F propo-
ſe nat: duris verò corde, & ſimplicioribus fac=-
zuon tis ſuis divina præceptag demonſtret. .—
„5. Omnia verò quæ diſcipulis docuerit
4 elle contraria, in ſuis factis indicet nonagen-
eint da; ne aliis prædicans, ipſe reprobus inve-
re 1 Niatur. . r .
ur 10. Nequando dicat illi Deu= peccanti:
Auare tu enarras juſtitias meas, & aſimis teſta-
wentum menum per os tuum à Tu verò odeſti diſci-
Plinam, & projeciſti ſermones meos voſt te.
8 11. Er qui in fratris tui oculo ſeſtucam videbas,
R in tuo trabem non vidiſti.
'? 12. Non ab eo perſona in Monaſterio
ima iſcernatur. Non unus plus ametur, quàm
us

13. Niſi quem in bonis actibus, aut obe-
dientiq invenerit meliorem. .
tiſe .14. Non præponatur ingenuus ex ſervi-
6 eio convertenti, niſi alia rationabilis cauſa
Pi⸗
hi .
1

E

—*

a à½ Cap. II. Qualis debeat eſſe Abbas.
15. Quòd ſi ita, juſtitià dictante, Abbati
viſum fuerit; & de cujuslibet ordinc id fa-
ciat: ſin aliàs, propria teneant loca.
16. Quia ſive fervus, ſive liber, omnes in
Chriſto unum ſumus: & ſub uno Domino
æqualem ſervitutis militiam bajulamus: quia
non eſt perſonarum acceptio apud DEIM.
17. Solummodo in hac parte apud ipſum
diſcernimur, ſi meliores ab aliis in operibus
bonie, & humiles inveniamur.
18. Ergo æqualis ſit ab co omnibus cha-
ritas: una præbeatur bin omnibus ſecun-
dùm merita i diſciplna.

19. In doctrina namque ſua Abbas Apoſ-

tolieam debet illam ſemper formam ſervare,
in qua dicit: Argue, obſecræ, increpa, id eſt
milcens temporibus tempora, terroribus
blandimenta: “ —R
20. Dirum magiſtri, pium patris oſten-

dat affe tum: id eſt indiſciplinatos, & inquie-

tos debet durius arguere: obedientes au-
tem, & mites, & patientes, ut in meliùs pro-
ficiant, obſecrare: negligentes autem, &
contemnentes, ut increpet, & corripiat, a0-
monemus.
21. Neque diſlimulet m peccata delin-
quentium: ſed mox, ut cœperint oriri, ra-

dicitus ea, ut prævalet, amputet: memor

periculi Heli ſacerdotis de Silo.
22. Et honeſtiores quidem, atque intell⸗
gibiles a animos, primâ vel ſeeundâ admoni-
tione verbis corripiat: improbos autem, 5⁹

du-

. Qap. II. Qualis debeat eſſe Abbas. a3
„N Quros corde, ac ſuperbos, vel inobedientes
inelli verberum, vel corponis caſtigatione in ipſo
„initiô peccati coërceat: ſciens ſcriptum:
ommi NRultus verbis noz corrigitir.
Dom 23. Et iterum: Percute Klium tuum virgi, &
nbus iberabis animem ejus à morte. MM
. 24. Meminiſſe debet ſemper Abbas, quod
di eſt, meminiſſe, quod dicitur: & ſcire, quia,
cui plus committitur, plus ab eo exigitur.
2 5, Sciatque, quàm difficilem, & arduam
ur6 rem ſuſcepit. régere animas, & multorum
u ſervire moribus.
26. Et alium quidem blandimentis, ali-
uN um ver inerepationibus „alium ſuaſioni-
ſen bus, & ſecundum uniuscujusque qualitatem,
1, 11 vel intelligentiam, ita ſe omnibus confor-
eni MMet, & aptet. ut non ſolùm detrimenta gre-
Zis ſibi comſſi non patiatur, verùm in aug-
50 mentatione boni gregis gaudeat.
om. 27. Ante omnia ne diſſimulans aut par-
, e Vipendens ſalutem animarum ſibi commiſſa-
I rum, plus gerat ſollicitudinem de rebus tran-
en ſitoriis, & terrenis, atque caducis: ſed ſem-
en /per cogitet, quia animas ſuſcepit regendas,
ide quibus & rationem redditurus eſt.
n. ²8. Et ne cauſetur de minore fortè ſub-
n ſtantia, meminerit ſcriptum: primùm quarite
ini regnum Dei, & juſtitiam ejus: & hac omnia aclji-
icientur vobis. Et irerum: nihil deeſt timentibus eum.
G. 29. Sciätquey quia, qui ſuſcipit animas
lelregendas, paret ſe ad rationem reddendam
lum 30. Et quantum ſub cura ſua fratrum ſe
iuien B kabe-

24 Cap. II. Qualis debeat eſſe Abbas.
habere ſcierit numerum, agnoſcat pro certo,
quia in die judicii ipſarum omnium anima-
rum redditurus eſt Domino rationem ſine

dubio additâ & ſuæ animæ: & ita ſemper

timens futuram diſcuſſionem Paſtoris de

creditis ovibus, cùm de alienis ratiociniis ca-

Vet, redditur de ſuis ſollicitus.

31. Et cùm de 4 admonitionibus ſuis e-

mendationem aliis ſubminiſtrat, ipſe eſfici-
tur à vitiis emendatus.

« Oxon. pronomine. h Oxon. fermento. c alii omittunt

Fet. dalii tantundem e alii eorum. ſalii proponere. g alii
monſtrare. h alii omnibus. i Oxon. diſciplinæ. l alii diri

magiſtri, pii patris. m Hildem. ante omnia neque

diſimulet. n alii intelligibiliores., oſe omnibies Conc. p alii:
ſiatque, qisi ſauſcipit animas regendas, pPræparel. 4 alii
monitionibus.

CQCQ!Q APUI III.

De adhibendis ad conſilium Fratribus.

1. ◻Uootiens aliquaà præcipua agenda ſunt
in Monaſterio, convocet Abbas om-

nem Congregationem, & dicart ipſe, unde

agitur.
2. Et audiens conſilium Pratrum, tractet
apud ſe; & quod utiliùs judicaverit, faciat.
3. Idceo autem omnes ad conſilium « vo-

cari diximus: quia ſæpe juniori Dominus

revelat, quod mehus eſt.
4. Sic autem dent Fratres conſilium cum
omni humilitatis ſubjectione, ut non præ-
ſumant procaciter defendere, quod eis vi-
ſum fuerit, ſed magis in Abbatis pendeat
Arxr⸗

Gap. III. De adbibendis ad conſ. Frat. 25
cel arbitriò; ut e« quod ſalubriùs judicaverit eſſe,
memn ei cuncti obediant. èM
en n 5. Sed ſicut diſcipulis à convenit obedire
lem Magiſtro, ita & ipſum providè, & juſtè con-
o5 Qdecet cuncta diſponere.
dae 6. In omnibus igitur omnes magiſtram ſe-
ꝗquantur Regulam: neque ab ea temerèe de-
ſst clinetur à quoquam. .
ſehh 7. Nullus in Monaſteriò proprü ſequatu
cordis voluntatem; neque præſumat quis-
lontm Juam cum Abbate ſuo/ proterve vel foris
. Monaſteriumg contendere. .
8. Quod ſi præſumpſerit, regulari diſci-
inn plinæ ſubjaceat.
A 9. Ipſe tamen Abbas cum timore Dei, &
gik f⸗ obſervatione Regulæ omnia faciat; ſciens
ſe procul dubiò de omnibus judiciis ſuis
Agquiſſimo Judici DEO rationem redditu-
tmun rum. .
H I0. Siqua verd minora genda ſunt in
dpnl Monaſterii utilitatibus, Seniorum tantùm
lem utatur conſiliis, ſicut ſcriptum eſt: Omnia
fac cum conſilis, & poſt factum noan/ pœ-
nitebis.
a« Flor. vocare. bPFlor. juniore. c Flor. & quod
ll, A alii diſcipulos. e alii devietur. /ali proterve intus, vel
m/1 foris. & alii monaſterio. h ali pœniteberis.

ho CAPIIL'IV.

ume Qus ſint inſtrumenta bonorum ope-
ob . . . rum? .
0d6 „ N primis Dominum Deum diligere ex
toto corde, tota animãâ, tota virtute.
B 2 2, Deinde

26 Cap. IV. De Inſtrum. bonorum Op.
2. Deinde proximum tanquam ſcipſum.
3. Deinde non a occidere.
4. Non adulterari b
5. Non facere furtum.
6. Non concupiſcere.
7. Non falſum teſtimonium dicere.
8. Honorare omnes homines.
9. Et quod ſibi quis fieri non vult, alii «non

faciat.

10. Abnegare ſemetipſum ſibi, ut ſequatur

Chriſtum.

1I. Corpus caſtigare.
12. Delitias non amplecti.
13. Jejunium amare.
14. Pauperes recreare.
15. Nudum veſtire.
16. Infirmum viſitare.
17. Mortuum ſepelire.
18. In tribulatione ſubvenire.
19. Dolentem conſolari.
20. A ſæculi actibus ſe facere alienum.
21. Nihil amori Chriſti præponere.
22. Iram non perficere.
23. Iracundiæ tempus non reſervare.
24. Dolum in corde non tenere
25. Pacem fallam non dare.
26. Charitatem non derelinquere.
27. Non jurared ne forte perjuret.
28. Veritatem ex corde, & ore proferre.
29. Malum pro malo non reddere.
30. Injuriam non facere; ſed & factam
patienter ſufferre.
= 31. Ini-

O. Cap- IV. Delnſtrum. bonorum Op. 27
ilin .21. Inimicos diligere.
32. Maledicentes ſe non remaledicere,
ſede magis benedicere.
33. Perſecutiones pro juſtitiâ ſuſtinere.
23234. Non eſſe ſuperbum.
—8235. Nonf vinolentum.
36. Non multum edacem.
im 27. Non ſomnolentum,
38. Non pigrum.
ſen 29. Non murmuroſum,
40. Non detractorem.
41. Spem ſuam Deo committere.
42. Bonum aliquod, in ſe cùm viderit, Deo

applicet, non ſibi.
13. Malum verò, ſemper à ſe factum ſciat
& ſibi reputet.

44. Diem judicii timere.
4. Gehennam expaveſcere. .—
46. Vitam æternam omni coneupilſeentià
ſpirituali defiderare. .
dun. 47. Mortem quotidie ante oculos ſuſpec-
ge, kam habere.
48. Actus vitæ ſuæ omni horâ cuſtodire.
t, 42. In omni loco Deum ſe reſpicere, pro
certò ſcire.
Fo. Cogitationes malas cordi ſuo adve-
e. nieiites, mox ad Chriſtum allidere.
. 1, Et ſeniori ſpirituali patefacere.
alere 52. Os ſuum à malô, & pravo eloquiò
cuſtodire.
len 53. Multum loqui non amare.
54. Verba vana, aut riſui apta non loqui.
hH B 3 Sz. Kiumn

2⅝ Cap. IV. De Inſtr. bonorum Op.
15. Riſum multum, aut excuſſum non
amare.
56. Lectiones ſanctas libenter audire.
77. Orationi frequenter incumbere.
58. Mala ſua præterita cum lachrymis, vel

ri, de ipſis malis de cætero emendare.
59. Deſideria g carnis non perficere; vo-
luntatem propriam odire.
60. Præceptis Abbatis in omnibus obe-
dire, etiam fi ipſe sliter (quod abſit) agat,

Qua dicunt, facie; quæ autem ſaciunt, facere no-
lite.

ſit: ſed priùs eſſe quòd verius dicatur.
62. Præcepta Dei factis quotidice adim-
plere.
63. Caſtitatem amare.
64. Nullum odire.

exercere.
66. Contentionem non amare.
67. Elationem fugere.
68. Seniores venerari.
69. Juniores diligere.
. In Chriſti amore pro inimicis orare.
71. Cum diſcordante ante ſolis occa-
ſum in pacem redire.
72. Et de Dei miſericordis nunquam
deſperare.

73. Ecce hæc ſunt inſtrumenta artis ſpi.
ritua:

tale

gemitu quotidie in oratione Deo confite-
vi

memores illud Dominicum præceptum:

GI. Non velle dici ſantum, antequam

65. Zelum non habere; invidiam non

iihte
lair
Dnd
Uilt:
14.

71.
Penker
Kltb
Hile
1Ad

Uittit 1

ſtoe n
le, 10
ł Uif

00⁰
Humm m

lcire,
el.

e 2 er⸗⸗ . .
t H„eg in cor hominis aſcendit, quæ praparavit Deus
bis, qui diligunt eum.

Cap. V. De Obedientiãâ. a9
ritualis: quæ cum fuerint à nobis die, noc-
tuque inceſſabiliter adimpleta, & in die ju-

dicii reconſignata; illa merces nobis à Do-

minô recompenſabitur, quam ipſe pro-
milit:
74. Qudèd oculus non vidit, nec auris audivit,

7 ½. Ofhcina veròi ubi hæc omnia dili-
genter operemur, clauſtra ſunt monaſteri,
& ſtabilitas in Congregatione.

a Hildem. non occides. alii adulterare., c alii alio.
d Hildemarus omittit ne ſortè perjuret. e Hildem. O-

mittit ſed magiz benedicere. 7 Narbon. violentum.

£ hoc inſtrumentum deeſt in textu Hildemari. Flo-
riac. quò verins. Narb. Fe W rverius. i deeſt apud

Hildem. ubi hæc omnia dilgenter operemur.

CAPUT V.
De Obedienti4. a

1. PhRimus humilitatis gradus, eſt obedien-

tia ſine morà.
2. Hæc convenit his, qui nihil ſibi A
Chriſtô cariùs aliquid exiſtimant * propter
ſervitium ſanctum, quod profeſſi ſunt, ſeu
propter metum gehennæ, vel gloriam vi-

tæ æternæ: mox c ut aliquid imperatum à

majore fuerit, ac ſi divinitus imperetur;
moram d pati neſciunt in faciendê.
3. De quibus Dominus dixit: in auditu
auris ohedivit mibi. Et iterum dicit doctori-
bus: Qui vos audit, me audit.
B 4 4· Ergo

3 0* Cap. V. De Obediemtia.

4. Ergo hi tales relinquentes ſtatim, quæz

ſua ſunt, & voluntatem propriam deſeren-
tes, mox exoccupatis manibus, & qued a-
gebant imperfectum relinquentes;
S. Vicinò obedientiæ pede, jubentis vo-

cem factis ſequuntur: & veluti uno mo-

mentò prædicta magiſtri juſſio, & perfecta
diſcipuli opera in velocitate timoris Dei,
ambæ res communiter citiùs explicantur

quibus ad vitam æternam gradiendi amor

incumbit. .

6. Ideo anguſtam viam arripiunt: un-

de Dominus ait: Anguſta via eſt, qua ducit ad
vitam: ut non ſuò arbitriò viventes, vel de-
fideriis fuis & e voluptatibus obedientes,
ſed ambulantes alieno judiciõ & imperiòô,

in cœnobis degentes, Abbatem ſibi præeſ-

ſe deſiderant.

7. Sine dubiò hi tales illam Domini imi-
tantur ſententiam, quàâ dicit: Non veni ſace-

re voluntatem meam, fed ejus, qui miſit me.

8. Sed hæc ipſa obedientia tunc accepta-

bilis erit Deo, & dufcis hominibus, ſi, quod
jubetur, non trepidè, non tardè, non te-

pidè, aut cum murmure vel cum reſpon-

36nolentis efficiatur: quia obedientia, quæ
majoribus præbetur, Deo exhibetur.
2. Ipfſe enim dixit: qui g ros audit, me
audit.
10. Et cum bono animèò à difcipulis
præberi oportet; quia hilarem datorem diligis
Deus:

Cap. VI. De Faciturnitate- 41
1II. Nam cum malo animo ſi obediar
diſcipulus, & non ſolum ore, verùm etiam
in corde ſi murmuraverit; etſi impleat juſ-
ſionem, tamen aeceptum jam non erit Deo
“ qui cor reſpicit h murmurantis.
dee 14. Et pro tall factô nullam conſequi-
ene tur gratiam, imò pœ:n murmuramium,
eid ineurrit, ſi non cum ſatisfactione emenda-
iuli verit.
Gemn « alii de obedientia diſcipulorum: alii de obedien-
nd vi diſcipulorum qualis Tit. b Lyr. & propter. &
Caſin. & Flor. moæ aliquid. d Caſin. & Flor. neſciant.
