omnibus vel pro ipsà verecundiâ fuag e- oſe
mendentur. . l.
z. Nam ſi foris h Oratoriò remaneant, Ex
erit fortè talis, qui ſe aut recollocet, & dor- nthe
miat, aut certè ſedeat ſibi foris. vel fabulis va- im
cet, & detur occaſio maligno: ſed ingre- ie
diatur intus, ut nec totum perdat, & dexreli-
quo emendetur. .(cnn
6. Diurnis autem horis, qui ad Opus Dei ia
poſt Verſum, & Gloriam primi Pſalmi, quim mn
poſt Verſum dicitur, non occurrerit, lege, n
qua ſupra diximus, in ultimo ſtet: nec præ- o
ſumat ſociari choro pſallentium usque ad ſa-
tisfactionem: niſi fortè Abbas licentiam de-
derit n permiſſione ſua: ita tamen ut ſatisfa- i .
. X hoc. ðòè ilnn
ciat reus ex ho . A4

fbos,
AVitrte
tfoninn
,
1n Vi
jmi
ſabtrehe
Occutei
ed uinn

gegleet
,n iin
Ulve n
islack

t et
1 a 4
It ONIN
Gil ut⸗

ſennben
et, E
abuet

Kn

Ou
eit
Gglen

Ntla

Cap. XLIII. De ſerò venientibus. 83
7. Ad o menſam autem qui ante Verſum

non occurrerit, ut ſimul omnes dicant Veral,

& orent, & ſub unò omnes accedant ad men-

ſam; qui per negligentiam ſuam, aut , vitium

non occurrerit, uſque ad q ſecundam vicem
7 pro hoc corripiatur: L
8. Si denuo non emendaverit, non per-
mittatur ad menſæ s communis participatio-
nem, ſed ſequeſtratus à conſortiò omnium
reficiat ſolus ſublata ei portione ſuat vini us-
que ad ſatisfactionem, & uemendationem.
9. Similiter autem patiatur, qui ad illum
Verſum non fuerit præſens, qui poſt cibum
dicitur.
10. Nec vy quisquam præſumat ante ſtatu-
tam horam, vel poſtea quicquam cibi, vel
Potüs æ præſumere.
1I. Sed & ſicui offertur aliquid à Priore,
& accipere renuerit: horâ, qua deſiderave-
rit hoc, quod prius recuſavit, aut aliud om-
nino nihil 2 percipiat uſque ad emendatio-

hnem congruam.

« alii occurrerint. b Oxon. ſcurrilitatis. „ Oxon.
Caſn. in nocturnis Pigiliis Conc. in nocturnis. Flor.
nodturnis viviliis. d Oxon. Vict. p. addunt venite ex⸗-
ultemus. e Oxon. deeſtſtet. Hild. ab hominilus. g
Ox. emendent.h al. ſi foris Oraterium. i al. & datur.
al. &W ſic detur. al. né detur.! Ox. Flor. ingrediantur,
Oσſic poſtea perdant. emendent. m Ebrul. Faron. &
IL.yi. dceſt, qui poſt Ferſum dicitur, n al. remißione.
0 al. at horam vero refectionis p. Oxon. vitio. % O-
xon. ſque lecund vice! Cailin iſque Jecundam vicem.
7 al. ſEropter hoc. al. bro hoc vitio. 5 Narb. ad menſam

894 Cap. XLIV. Satisfactio excomunic.
participationis. t al. de vino. ¹ Hild. deett & emen-
dationem. vv al. & nequis præſumat. x Oxon. ſume-

re. 2z al, accißidt.
ð CAPUT XLIV.
De iis, qui excommunicantur, quomo-
do fatisfaciant. .
I. AXli pro a gravioribus culpis ab Orato-
QC rio, & à menſa excommunicatur, ho-
ra, qua Opus Dei in oratorio b celebratur,
ante fores Oratori proſtratus jaceat nihil

ſtratus « pronus omnium de oratorio exeun-
tium pedibus.

judicaverit ſatisfa tum eſſe.
3. Qui dum juſſus ab Abbate venerit, Vol-⸗
Vat ſe q Abbatis, deinde omnium veſtigiis,
ut orent pro eo. .
4. Et tunc ſi juſſerit Abbas, recipiatur in
choro, vel ine ordine, quo Abbas decreve-
rit: ita lanẽ ut Pſalmum, aut Lectionem, vel
aliud quid non præſumat in Oratorio impo-
nere, niſi iterum Abbas jubeat.

Opus Dei, projiciat ſe in terra in loco, in
quo ſtat; & ſic ſatisfaciat uſque dum ei ju-
beat Abbas, ut quieſcat jam ab hac ſatisfacti-
one.
6. Qui verò pro levibus culpis excommu-
nicantur tantùm à menla, in Oratorio ſatis-
faciant: uſque ad juſlionem Abbatis:i hoe
perficiant, uſque dum benedicat, & dicat;
ſufficir a Hild.

dicens. niſi tantum peſitô in terram capite,

2. Et hoc tamdiu faciat, uſque dum Abbas

5. Et omnibus horis dum completur

(.
il
hene
Pnus
Iy.
Maye
litſtu
1. 5
heſe

De
1e
8

nen
lme
ke
2,
1e 4
9
43
ſel,

er/

Ochubte

ell enet
Oton

1 bCr
icatune
clkebrit
cett
n N
Ntio elen⸗

m

chetbll
elien

thinn!

Geont

onenn
tio r

conde

C 1
ſtittdh

eonn
t
4 64

6

1

Cap. XLV. De Delinquente in Choro. 985
« Hild. Dunſt. Boher. in 2. Commen. Sgravi culpit. 6G
al. percelebratur. cHild. cum quibusdam proſtratus
Pronus. Comp. & Dtratus Pronus. Faron. Ebrul. CQonch.
Lyr. pronts. A Flor. ipſius Abbatis pedibus, deinde omn-
nibus veſtigiis Hild- Abbatis pedibus, & omnium veſti-
giis ſratrum. e al. ordiné. f Caſſin. Flor. percompletur.
g al. quo ſtat. h al. jubeat iterum. i Caſſin. & tamdis

hoc perficiant.
CAPUIT XLV.
De iis, qui a falluntur in Oratorio.
1. Slgquin dum pronuntiatPſalmum, Reſpon-
forium, aut Antiphonam, vel Lectio-
nem, b fallitur: niſi e fatis factione d ibi co-
ram omnibus humiliatus fuerit, majori e vin-
dictæ ſubjaceat; “D
2. Quippe qui noluit humilitate corrige-
re, quodnegligentiag deliquit;
3, Infantes verèò pro tali culpa vapulent.
2al. fallunt. b Oxon. Flor. fallitus /uerit. Caſſin. &
fefellerit. Sabin. fallit. cNarb. Sabin. Lyr. Comp. Haeft.
Per ſatisfaconem. d Hild. deeſt ibi. e Cone. emenda-
tioni. fal. per negligentiam. o al delinquit.

25

CAPUT XLVI.

De iis, qui a in aliis quibuslibet rebus

delinquunt.

1I. Qlquis, dum in labore quovis, in co qui-

na, in Cellario, in miniſterio, in⸗ pi-
ſtrino, in horto, in arte aliqua dum laborat,
vel in quocunque loco aliquid deliquerit,
aut fregerit puippiam, aut perdiderit, vel
aliud quid exceſſeritd ubi ubi: & non ve-
niens continuò ante Abbatem, vel congre-
gationem ipſe ultro ſatisfecerit, & prodide-
rit

86 Cap. XLVI. De delinquentibus.
rit delictum ſuum: dum per alium cognitum
fuerit, majeri ſubjaceat emendationi.
2. Si e animæ Verò peccati f cauſa latens
fuerit; tantùm g Abbati, aut h ſpiritualibus
Senioribus patefaciat, qui ſciant curare i ſua,
& aliena vulnera, non detegere, & publicare.
a In aliquibus evihus rebus. Conch. in aliquibus
levibus culhis. Sabin. Haeft. in levibus rebus, Oxon.
Paris. 1. in moenaſterio. &Vict. ma. deeſt in piſtri no. 4
Oxon. ibi. Hild. Flor. Ebrul. Lyr. ubi, & ubi. Kero,
Conch. ubi, vel ubi e Oxon. deeſt, ſi / Hild. deeſt pec-
cati, nec requirit Menardus O Oxon, deeſt tantum.
h al. ſpiritualibus ſratribus, aut ſenioribus. Lyr. omittit
ſenioribus. i Conc. Flor. Dion. & ſua.
CAPUT XLVII.
De ſignificanda hora Operis Dei.
1.N Untianda a hora Operis Dei, die noc-
tuũque ſit cura c Abbati. aut d iꝑſe nun-
ciare: aute tali ſohcito fratri injungat hanc
curam, ut omnia horis competentibus com-
pleantur.
2. Pſalmos autem, vel antiphonas poſt
Abbatem ordine ſuo, quibus juſſum fuerit,
imponant.
3. Cantare autem, aut legere non præ-
ſumat, niſi qui poteſt g ipſum officium im-
plere, ut ædiſicentur audientes.
4. Quod cum humilitate, & gravitate, &
tre more fiat, & cui juſſerit Abbas.
à al. nunciandz borzg. Narb. dies, noctésue cal.
Ahbhatis. d Comp. aut ipſum nunciare, aui ut al. i/

nuntiet. e Hild. aut alit. Caſſin. Flor. Haeft. & le-
gere. & Conc, decit ipſum.

(.

Dea

01

Mideb
fiitern
1IG
ngde
.
0o⸗
dhon
Ceſari
Aeac
.
zulle
6.
D
7.
N
0
1.
lepe
Cude
WW—

lbe.
cogtiun
Onl.
Ula hten
iitunſt
rareil
Publien
in ii
. 90
7, ynl
Gi. N
Cele
eelt tM
r. Cut

Cieto⸗
4
4 genn
age
brc

oNN

Hcnun

Giue

Gichet
1 3

e. 0

.

Cap. XLVIII. De Opere manuum. 87
CAPUT XLVIII.

De a Opere manuum quotidiano.
1. O'* ſitas inimica eſt animæ.
L .Et ideo certis temporibus occu-
pari debent Fratres in labore manuum, cer-
tis iterum horis in lectione divina.
3. Ideôque hac diſpoſitione credimus u-
traque tempora ordinari;
4. Id eſt, ut à Paſcha uſque ad à Calendas
Octobrisc manè exeuntes à prima d uſque

ad horam pene quartam laborent, quod ne-

ceſſarium fuerit. Ab hora autem quarta uſ-
que ad horam quaſi ſextame lectioni vacent.
5. Poſt ſextam autem ſurgentes à menſa,
pauſent ſin le ctis ſuis cum omni ſilentio:
6. Aut fortè qui voluerit legere, ſibi g ſic
legat, ut alium non inquietet.
7. Et h agatur Nona temperiùs mediante
o&taa hora: & iterum, quod faciendum
eſt, operentur uſque ad veſperam.
8. Si autem neceſſitas loci, aut paupertas
exegerit, ut ad fruges/ colligendas per ſe oc-
cupentur, non contriſtentur; quia tunc verè
Monachi ſunt, ſi labore manuum ſuarum
Vivunt, ſicut mn & Patres noſtri, & Apoſtoli.
9. Omnia tamen menſuratè fiant propter
puſillanimes.
10. An Calendis autem Oobris uſque
ado caput Quadrageſimæ uſque in horam
ſecundam plenam Lectioni vacent:

II. Hora ſecunda agatur Tertia; & uſe
0-

88 Czp. XLVIII. De Opere manuum.
Nonam omnts in opus ſuum laborent, quod
eis injungitur.
12. Fa o autem ſigno primo horæ Nonæ,
disjungant p ſe q ab opere ſuo ſinguli; & ſint
parati, dum ſecundum ſignum pulſaverit.
13. Poſt r refectionem autem vacent lec-
tionibus ſuis, aut Plalmis,
I4. In Quadrageſimæ verò diebus à ma-
nès uſque ad terfiam plenam vacent lectio-
nibus ſuis, & uſque ad decimam: horam
plenam operentur, quod eis injungictur.
15. In quibus diebus Quadragelimæ acci-

piant omnes ſingulos Codices de bibliothe-

ca, quos per ordinem ex integro legant.
16. Qui codices in caput Quadragelimæ
dandi ſunt.
17. Ante omnia ſanè deputentur unus,
aut duo Semores, qui circumeant monaſte-
rium horis, quibus vacant Fratres lectioni:
& videant, ne fortè inveniatur Frater accl-
dioſus, qui vry vacat otio, aut x fabulis, & non
eſt intentus lectioni: & non ſolùm ſibi inuti-
lis eſt, ſed etiam alios y extollit.
18. Hic talis ſi (quod abſit) repertus fue-
rit, corripiatur ſemel, & ſecundò: ſi non e-
mendaverit, correptioni regulari ſubjaceat
taliter, ut cæteri z timeant.
19. Neque Fraterd Fratrem jungatur ho-
ris incompetentibus. “
20. Dominico item die lectioni vacent
omnes: exceptis aa his, qui variis officiis de-
putati ſunt.
21. Si-

(
11 Ag⸗
leridy
ni aut
cin,5
a
0ern u
Neſiole
gemr,
.0
dennd
4llor
ana,
rlkre
ehiran

En.i

nnrin
. l. l.
llenier
lt)
„.
rg 4
D n
0
II l
Onn
et
Ate
En⸗

ben

innum.
Crentu

orz Non
olz
Ulorvert
Vacen
ebuis
centhen
Alt hat
Ngn.
ehinen

eblrlokt

legan
cligenn

Ntr
t o
alelii
Eiucetn
li
nbie
etui
1 N
ſi

nuu

ni d

0Chn

11

m

QOap. XLIX. De Quadrageſima. 99
21. Siquis verò ita negligens, & deſidio-
ſus fuerit, ut non velit, aut non poſſit ù me-

ditari, aut legere; injungatur ei opus, quod
cc faciat, & non vacet.
22. Fratribus infirmis, vel delicatis d talis
opera, aut ars injungatur, ut nec otioli ſint,
nec violentia laboris opprimantur, ut effu-
gentur.
23. Quorum imbecillitas ab Abbate con-
ſideranda eſt.
2 Flor. de opera manuum quotidiana. Lyr. qualiter
opera manuum quotidie agantur. bS Ozon. ad Calend.
OcτνοCaſ. Calend. Odtobres. c alii àQ mané. d aliis uſ-
que horam. e Oxon. Flor. a4gent, lectioni vacent. Narb.
in lectulis ſuis. Flor. in lecta ſua. g aliis deeſt ſibi h alii
apatur. i Flor. temperarius. Ebrul. Flor. Bern. Calſ.
temporius. Caſſ. Flor. recoltgendas. m Narb. ſecut
Apoſtoli Patres noſtri. n Narb. at, octa vo decimo autem
Calendas Okobris. Caſſin Ockobribiss. o al. caput. alii in
caput. p Flor. dejungant ſe. Oxon. Caſt. diſßjun gant.
omiſſo ſe. Narb. Aiſcedant. alii disjungantur. 4 Flor. ab
operæ ſua. Oxon. Caſſ. Boher. aé opere. 7 Oxon. addit

mox ut auditum fuerit ſignum relidkis omnibiss quæli-

be 4 ſumma cism feſtinatione curratir. s alli 2iſqué ter-
tiam, O mox uſque decimam. t Conc. undecimam u
alii deputetur. vv alii vacat. æ Hild. deeſt aut fabulis.
) Oxon. extollat. Flor. diſtulit, al. diffollit. z ut cæte-
ri metum habeant edit. Za Flor. excepto. bb Flor. me-
ditare. cc Conc. deeſt, quod faciat, ut non vacet. ad

CAPUT XLIX.
De Quadrageſimæ obſervatione.

1. Icèt ommi tempore vita Monachi Qua-
. drageſimæ a debeat obfervationen
habere; tamen quia paucorum eſt iſta vir-
tus,

tfale opals.

90 Cap. XLIX. De Quadrageſima.
tus, ideo ſuademus iſtis diebus Quadragefſi-
mæ omni puritate vitam ſuam cuſtodire,

omnes b pariter negligentias c aliorum tem-

porum his diebus 4ſanctis diluere.

2. Quod tunc dignè fit, ſi ab omnibus vi-
tiis e temperemus: orationi cumf flettibus,

lectioni, & compunctionig cordis
abſtinentiæ operam h demus.
3. Ergo his diebus augeamus nob

‚ atque

is aliquid

i ad ſolitum penſum ſervitutis noſtræ.
4. Orationes peculiares, ciborum, & po-
tus abſtinentiam; ut unusquisque ſuper
menſuram ſibi indictam aliquid propria vo-
untate cum gaudio S. Spirits offerat Deo.
5. Id eſt ſubtrahat corpori ſuo de cibo, de
potu, de ſomno; de loquacitate, de ſcurrili-
tate, & cum ſpiritualis deſiderii gaudio ſan-

cKtum- Paſcha exſpectet.

6. Hoc ipſum tamen, quod unusquisque
offert, Abbati ſuo ſuggerat, & cum ejus fiat

oratione, & voluntate: quia quod
miſſione m Patris ſpiritualis fit, præ

ſine per-

ſumptio.

ni deputabiturn & vanæ gloriæ onon mer-

cedi. .
7. Ergo cum voluntate Abbatis
agenda iunt.

„ omnia

« alii debet. alii omnes pariter & negligentias.

Oxon. deeſt aliorum temporum. d Conc. deeſt ſanctiß.
e Caſſ. Narb. Flor. Conc. Affl. Hadr. temperamus. Ebrul-

intus temſperemus. Conc. etilbus. g Hild. deeſt cordis.

b Flor. damus. 7 Narb. Flor. ſolito penſo. Bo
penſo. Oxon. ſpectet. m Oxon. Dion. Hadr

aſfectni. p alii omnia fiant.

her. 4 ſolits

voluntate
n Conc. deeſt & vanæ gloriæ, o Hild. non mercedis
c

₰—

4
Vbrat

a
lompen
1,R
Uutit
Keinor
1.81
p⸗
45
enlan
40 7°
e
ebal

Re

eüim
Quctn
9 clhosn
ſorumte
.
omoul
nfenin

de, A.

honbd
Cle,
un
lge 17
Mrori
Aftemd
lechel
Geſon

nuugli
n e
len
Ntlin
nN 1

li,

nl
beekke

Cap. L. De abſentibus in Opere. 91
CAPHT L.
De Fratribus, qui longè ab Oratorio la-
borant, aut in via ſunt.
1. PRatres, dui omnino a longè ſunt in la-
bore, & non poſſunt occurrere hora
competenti ad Oratorium.
2. Et Abbas hoc perpendit, quia ita eſt,
agant ibidem Opus Dei, ubi operantur, cum
tremore divino fle tentes genua.
3. Similiter, qui in itinere directi ſunt, non
eos prætereant horæ conſtitutæ:
4. Sed ut poſſunt b agant ſibi, & ſervitutis
penſum non negligant reddere.
4 Ozon. EHadr. longè ſunt omiſſo. in lahore. Aſf.
longè ſunt ab oratorio. alu longè ſunt ab oratorio, aut in
via. b alii agant iln.
CAPUT LI. .
De Fratribus, qui non aſatis longè pro-
ficiſcuntur.
1. PRater, qui pro quovis reſponſo dirigitur,
1' & ea die ̈ ſperat reverti ad monaſte-
rium:
2. Non præſumat foris manducare.
3. Etiam ſic à quovis rogetur.
4. Niſi fortè ei ab Abbate ſuo d præcipia:
tur.
C. Quòd ſi aliter fecerit, excomunicetur.
* Conc. ſatis longè. alii non iongé. Conc. Ieran-
tur recentiores ſperant. Dunſt. ſe ſperant. c omnino a
71epis. d Lyr. & Ebrul. addunt vel Priore.
CAPUT III.
De Oratorio monaſterii.
1. Ora-

Cap. III. De Oratorio.
OR torium ahoc ſit, quod dicitur:
2. Nec ibi quicquam aliud geratur,
tb condatur. .
3. Expleto Opere Dei omnes cum ſumm
ſilentio exeant, & cagw ͤtur reverentia Deo:
4. Ut Frater, qui forte ſibi peculiariter
vult orare, non impediatur alterius impro-
bitate.
5. Sed d ſi alter vult ſibi forte ſecretiùs o-
rare, ſimpliciter incret, & oret;
6. Non in clamolſa voce, ſed in lachrymis,
& intentione cordis.
7. Ergo qui ſimile opus non facit, non
permittatur e expletò Opere Dei remorari
in Oratorio, ſicut dictum eſt,
8. Ne alius impedimentum patiatur.
« Hild. addit monaſzerii. 6 Conc., contendatur. Gra-
tian. Burch. Ivo ex qinbus hunc locum reſtituendum
cenſet Menardus ad dunt quam quod Divinis miniſt zriis
conren'iat. c al. habeatur. A Hild. deeſt ſed aliter vult
ſibi ſortè ſecretihs orare: quidam legunt ſed & &c.
e Conc. Comp. exvplicito. Oxon. deeſt in oraterio.

Narb. zi.
CAPIT LIII.
De hoſpitibus ſuſcipiendis.
1,◻ Maes ſupervenientes hofſpites tam-
quam Chriſtus ſuſeipiantur.
2. Quia ipſe dicturus ceſt: hoſpes fui, & ſuſ-
cepiſtis me.
3. Et omnibus congruus honor exhibea-
tur, maximè domeſticis fidei, & peregrinis.
4. Ut ergo nunciatus fuerit hoſpes, oc-
curra-

◻

Eenetur⸗
ſochae
Lenur
ltpilt
Cipole
7lo

benur!

40
duhol
onnti
letut
1
Clttion
al
llei

. Cap. LIII. De hoſpitibur. 93
Gm curratur ei à Priore, vel à Fratribus cum om-
Agenm ni officio charitatis;
1. Et primitus orent pariter: & ſic ſibi ſo-
mümm cientur in pace. V
tnhon 6. Quod pacis oſculum non prins offera-
ellir tur, niſi oratione præmiſſa propter illuſiones
uinn diabolic 5. .
7. In ipſa zutem ſalatatione ommis exhi-
beatur humilitas.
g. Omnibus venientibus,
D bus hoſpitibus incl proſtrato
Omni corpore bin terra, Chriſtus in eis ado-
„retur, qui & ſuſcipitur. .
9. Suſcepti autem hofſpites ducantur ad
en orationem. .
10. Et poſtea ſedeat cum eis Prior, aut c cui
tum juſſerit ipſe.
„"II. Legatur coràm hoſpite lex divina, ut
„ ædificetur:
12. Et poſt hæc omnis exhibeatur huma-
el06 nitas.
I 1I3. Jejunium à Priore frangaur propter
hoſpitem: niſi forte præcipuus ſit dies jeju-
nii, qui non poſſit violari.
. 14. Fratres autem d conſuetudines jejuni-
„ Orum proſequantur.
I5. Aquam in manibus Abbas hoſpitibus
det:
16. Pedes hoſpitibus e omnibus tam Ab-
Ale bas, quàm cuncte Congregatio lavet. .V
6% 17. Quibus lotis hunc verſum dicant: ſul-
eleh cepimus Deus miſericordiam tuam in medio templi
ee tvi. 18.

6. 3. G .
lertin ſive diſcedenti-

—

Cap. LIII. De hoſpitibus.
I9. Pauperum, & peregrinorum maximè
fſuſceptioni cura ſollicire exhibeatur: quia
in ipſis magis Chriſtus ſuſcipitur.
19. Nam divitum terror ipſe ſibi exigit
honorem.
20. Coquina Abbatis, & hoſpitum ſuper
ſe ſit, ut incertis horis ſupervenientes hoſpi-
tes, qui nunquam deſunt monaſterio, non
ginquietent Fratres.
20. In quam b coquinam ad annum inz-
grediantur duo Fratres, qui ipſum officium
bene impleant; .
22. Quibus ut indigent, ſolatia adminiſ-
trentur, ut abſque murmuratione i ſerviant;
23. Et iterum quando occupationem mi-
norem habent, exeant ubi eis imperatur in
m opera. Et non ſolùm in ipfis 1 ſed & in
omnibus officiis monaſterii iſta ſit conſide-
ratio:
24. Ut quando indigent, ſolatia accomo-
dentur eis: & iterum, quando vacant, obe-
diant imperatis.
25. Item & cellam hoſpitum habeat aſſig-

94

natam Frater, cujus animam timor Dei poſ-.

ſidet:
26. Ubi ſint o lecti ſtrati ſufficienter, & de-
mus Dei à ſapientibus , ſapienter 4 admini-
ſtretur,
27. Hoſpitibus autem, cui non præcipi-
tur, nullatenus ſocietur: neque colloquatur:
28. Sed ſi obviaverit, aut viderit, ſalutatis
humiliter, ute dictum eſt, & petita benedic-
tione pertranſeat; 29. Di·

49,
Ppie,
1Plor.
m. (0)
Pnu,
etoru,
e (a
ſlae
Meit i
lin ge
Lirimus,

—

Kede

Um
Urib
Nee⸗
un
ei
4
dl⸗
4
nece
dol
1.
Me
A
i⸗

,

but,
Immmnle
etut:

e bbi e

Dtunſ
enten he⸗
kterio,n

anIN
mmofi

ti di
Heiſenit
gtiogen!
mpenn
lnlel
ſt oo

inaun
icnd

nber!
norl
Atenl

Cip. LV. De Veſtiario. 9
29. Dicens non licere nbi col'oqui cum
hofpite.
4 Flor. ipſa b Oxon. Conc. deeſi in terra. al. in ter-
ram. c Oxon. quem. d alii conſuetuainem. e Conc. deeſt
emnibus. Caſſ- Hild. Dion. Andr. Hadr. Boher. ſuſ-
ceptionimn cuya. Narb. Hæften. ſisſceptionis cura-
Narb. Caſſ. Flor. non inqitetentur. b Oxon. Flor. in
ua coιi/‧w†1 OXοa. ſint. Narb. quod imperatur. alii
ubi eis imperatum ſuerit. alii utt eis impeyatur. m
alii in opere. n ipſis, ſed Oα omnithzus. o alii Led 1 i⸗k.
P Flor. Caſſ. & ſapien! er. 9 Sabin «diſßicetur. y alii ut

d iximus.
H CAPUT LIV.
Si debeat Monachus litteras vel aliquid ſuſci-
pere.
1. N Ullatenus liceat Monacho a nec à pa-
rentibus ſuis, nec à quoquam homi-
num, nec ſibi invicem litteras culogias, vel
quælibet munuſcula⸗ accipere, aut dare ſine
Præcepto Abbatis .
2. Quod ſi etiam à parentibus ſuis ei quic-
quam directum fuerit, non præſumat ſuſci.
pere illud, niſi priùs indicatum fuerit Abbati.
3· Qo ſi juſſerit ſuſcipi in Abbatis ſit po-
teſtate, cui illud jubeat dari.]
4. Et non contriſterur Frater, cui fortè di-
rectum ꝗfuerat; ut non detur occaſio e dia-
bolo.
5. Qui autem aliter præſumpfſcrit; diſci-

plinæ regulari ſubjaceast.

4 Lyr. deeſt nec à bPaentibus. Hild. ſaſcipere. 6*
alii dare. Aal. fuerit. e& al. maliog no. SM

CAPIIT IVvV.
De aveſtiario, & calciariò Fratrum.
E . veſt

36 Cap. LV. De Veſtiario.
1. V Eſtimenta Fratribus ſecunduùm loco-
rum qualitatem, ubi habitant, ve
arum temperiem, dentur:

2. Quia in frigidis regionibus ampliu; in.

digetur, in calidis verò minùs.
3. Hæc ergo conſideratio penes Abbatè eſt.

4. Nos tamen mediocribus locis ſufficere

credimus? Monachis, per ſingulos cucul:
lam, & tunicam:
5. Cucullam in hyeme villoſam, in æſta-
te puram, aut vetuſtam; & ſcapulare prop-
ter opera:

6. Indumenta pedum, pedules, & caligas.

7. De quarum rerum omnium colore,
aut groſſitudine non cauſentur Monachi:
8. Sed quales inveniri poſſunt in provin⸗
cia, quàâ dq degunt: aut quod viliùs compa-
rari poſſit.
9. Abbas autem de menſura provideat, ut
non ſint curta ipſa veſtimenta utentibus ca,
ſed menſurata.
10. Accipientes nova, vetera ſemper red-
dant in præſenti reponenda in veſtiario
propter pauperes. V .
II. Sufficit enim Monacho duas tunicas,
& duas cucullas habere propter noctes,
propter lavare ipſas res:
12. Jam quod ſupra fuerit, ſuperfluum
eſt, amputari debet.

13. Et pedules, & quodcunque eſt vetus

reddant, dum accipiunt novum.

Eeelk⸗
ibkien
Uſch⸗
or⸗

Uid

Ue

14. Femoralia hi, qui in Via diriguntue, 1

im boo⸗
ltant,

hn

bbati
lſke⸗
ozcle

5.

e N

Ac
co
nhi
Not
coN

ſihen
atbu

Cap. LV. De Veſtiario. 97
de veſtiario accipiant; quæ frevertentes lo-
ta ibi reſt tuant. Z
15. Et cucullæ, & tunicæ ſint aliquantò à
ſolito, quas habent, modicè meliores:
16. Quas exeuntes in via accipiant de
veſtiario, & revertentes reſtituant.
17. Stramenta autem lectorum ſufficiant
marta, ſagum, g lena, & capitale.
18. Quæ tamen lecta frequenter ab Ab-
bate ſcrutanda ſunt propter opus peculiare,
ne inveniatur,
19. Et ſi cui inventum fuerit, quod ab Ab-
bate non accepit, graviſſimæ diſciplinæ ſub-
jacear.
20. Et ut hoc vitium h peculiare radicitus
amputetur, “
21. Dentur ab Abbate omnia, quæ ſunt
neceſſaria; id eſt cuculla, tunica, pedules,
caligæ, bracilei cultellus, graphium, acus,
mappula, tabulæ,
22. Ut omnis auferatur neceſſitatis excu-
ſatio.
23. A quo tamen Abbate ſemper conſi-
deretur illa ſententia Adtuum Apoſtolorum:
24. Qulia dabatur ſingulis, prout cuique opus erat.
255. Ita ergo & Abbas conſideret infirmi-
tates indigentium, non malam voluntatem
invidentium.
46. In omnibus autem judiciis ſuis Dei re-
tributionem cogitet. YM
« Flor. de veſtiario, & calciatorio. Caſſ. Conc. cum
aliis quibusdam de veſtiariis, & calciariis. aliis deeſt
AMonachis. & Sabin. vedloſam. dalii qua habitant. aliis in
j X:2 gua

98 Cap. LVI. De menſa Abbatiis. (.
qua habitant. e Caſſ. deeſt eſt. f. Oxon. Flor. & quid. X
mſſ qui revertentes. g Oxon. lina h Conc. Hild. Flor. „
Sabin. Dunſt. Guido, edit. Paris. eculiaris. i al. cultel-

Iume l Oxon. mala voluntate.

CAPUTLVI. pl
De mensà Abbatis. den
1. MEnſa Abbatis cum hoſpitibus, & pe- *
regrinis ſit ſemper.

2. Quotiens autem minùs ſunt hoſpites, ajf
quos vult de Fratribus vocare, in ipſius ſit .
poteſtate. . uur
3. Seniores a tamen unum, aut duos ſem⸗
per cum Fratribus c dimittendum procuret
propter diſciplinam. I
„ Hild. Seniorem. b Conc deeſt cum Fratribus. c al. Ai- le
mittendos. Sed in Cod. Oxon. hæc periodus ita legitut:
Senior tamen unus, aut duo ſemper eum Fratribus di-
mittendi. Similiter in Concord. Vindocin. præter prie⸗ Dee
mum verbum ſeniores.

CAPUT LVII.
De Artificibus Monaſterii. ln

1. ARtifces hſi ſunt in monaſteriò, cum ſe
omni humilitate faciant ipſas artes:
ſi permiſerit Abba:::r
2. Quéôd ſi aliquis cxX eis a extollitur pro ,
ſcientiâ artis ſuæ, eò quòd videatur aliquid ſg
conferre monaſteriio,z
3. Hic talis evellatur ab ipſa arte, & ge
nuo per eam non tranſeat, niſi fortè humi

liato ei iterum Abbas jubeat. “
4. Siquid verò ex operibus artificum ve
nundandum eſt, videant ipfſi, per quorum
manus tranſigenda ſunt. 1. Ne]

.

4

r

Nti

N
INN
idl

thoft
nihiu.

tMekt

mnglo

Cap. L VIII. De ſuſcipiendis Fratribus. 99
5. Ne aliquam frandem monaſterio fa-
cere præſumant.
6. Memorentur ſemper Ananiæ,& Saphi-

ræ, ne fortéè mortem, quam illi in corpore

pertulerunt, hanc iſti, vel omnes, qui ali-
quam fraudem de rebus monaſterii fecerint,
in anima patiantur.

7. In ipſis autem pretiis, non c ſubripiat

avaritiæ malum:

8. Sed ſemper aliquantulùm vilius detur,
quam ab aliis ſæcularibus 1 datur;
9. Ut in omnibus glorificetur Deus.
« Hild. extollatur. b. Oxon. egrediatur. Caſſ. cum
Flor. & aliis quibusdam erigatur. al. ejzeiatur. & Hild.

6ul Jubrepat. A. al. dari poteſt. alis deeſt.

lil
Pydrhe.

i

— QAPUI TLVIII.
De diſciplinãâ ſuſcipiendorum Fratrum.
I. NUUer veniens quis ad a converſio-

. nem, non ei facilis tribuatur ingreſ-
us:

2. Sed ſicut ait Apoſtolus: Probate ſpiritus

dd N ex Deo ſunt.

aud

e,
e
fom

3. Ergo ſi veniens perſeveraverit pulſans,
4. Et illatas ſibi injurias, & difficultatem
ingreſsds poſt quatuor, aut quinque dics vi-
ſus fuerit patienter portare, & perſistere c pe-
titioni ſuæ, annuatur ei ingreflus;
5. Et ſit in cella hoſpitum paucis die-
6. Poſtea autem ſit in cella N ovitiorum,
ubi meditetur, & manducet, & dormiat.

7. Et ſenior ei talis deputetur, qui aptus

—.

–

100 Cap. LVIII. De ſuſcipiendis Fratribus.
ſit ad lucrandas animas:
9. Qui ſuper eum omnino curiosè inten-
dat, & ſollicitus ſit, ſi re vera Deum quæ.
rit, ſi ſollicitus eſt ad Opus Dei, ad obedien-
tiam, ad opprobria.
9. Prædicentur ei omnia dura, & aſpe-
ra, per quæ itur ad Deum.
1Lo. Si promiſerit à de ſtabilitatis ſuæ per-
ſeverantia, poſt duorum menſium circulum
legatur ei hæc regula per ordinem, & dica-
tur ei: .
II. Ecce lex, ſub qua militare vis: ſi po-
tes e obſervare, ingredere; ſi verò non po
tes, liber diſcede,
12. Si adhuc ſteterit, tunc ducatur in ſu⸗
pradictam cellam Novitiorum: & iterum
probetur in omni patientia.
13. Et poſt ſex menſium ſcircuĩtum legatur
ci regula, ut ſciat, ad quod ingreditur.
14. Et ſi adhuc ſtat, poſt quatuor men-
ſes iterum relegatur ei eadem regula.
15. Et ſi habità ſecum deliberatione pro-

i.
mon
KNicon
Cenrii.
19,0
10.
ſetim
II.
fonen
dir
“
i.
40 1o
n
.
No
16
bi
e.

miſerit ſe omnia cuſtodire, & cuncta ſibi im-
perata ſervare;
16. Tunc ſuſcipiatur in congregatione,
fſciens g lege regulæ conſtitutum, quòd ei
ex illa die non liceat de monaſterio egredi.

—

17. Nec collum excutere de ſubjugo regu-
Ix, quam ſub tam moroſa deliberatione li-
cuit aut excuſare, aut ſuſcipere.

18. Suſcipiendus autem in Oratorio co-

atnboe

„.
lotelne
euin

dobete
„A

nsluer
ncre

il
Hbor

gn t
Kitend

nlern
lun
or

Cap. LVIII. De ſuſcipiendis Fratribus. 10 r
ram omnibus promittat h de ſtabilitate ſua,
& i converſione morum ſuorum, & l obe-
dientià.
19. Coràm Deo, & Sanctis ejus.
20. Ut ſi aliquando aliter fecerit, ab m eo
ſe damnandum ſciat, quem irridet.
21. De qua promiilione ſua faciat peti-
tionem ad nomen Sanctorum, quorum re-

liquiæ ibi ſunt, & Abbatis n præſentis.

22., Quam petitionem manu ſua ſcribat:
23. Aut certè ſi non ſcit litteras, alter ab
eo rogatus ſcribat:
24. Et ille Novitius ſignum faciat, & ma-
nu ſua eam ſuper altare ponat.
25. Quam, dum poſuerit, incipiat ipſe
Novitius hunc verſum:
26 Suſcipe me Domine ſecundum eloquium tuum,
& vipam; & non confundas me ab exſpectatione
mea. D
27. Quem verſum omnis Congregatio
tertiò reſpondeat, adjungentes, Gloria Patri.
28, Tunc ille Frater Novitius proſterna-
tur ſingulorum pedibus, ut orent pro eò:
29. Et jam ex illa die oin Congregatione
reputetur.
30. Res, ſi quas habet, aut eroget priùs
pauperibus,
31. Aut factà ſolemniter donatione con-
ferat monaſterio, nihil ſibi reſervans ex om-
nibus;
32. Quippe qui ex illo die nec proprüi

corporis poteſtatem ſe habiturum ſciat.

4 33 Mox

33. Mox ergo in Oratoriô exuatur rebus

ropris, quibus veſtitus eſt, & induatur re-

us monaſterii.
34. Illa autem veſtimenta, quibus exutus
eſt, reponantur in veſtiariò conſervanda,
35. Ut ſi aliquando , ſuadente diabolo

102 Cap. LVIII. De ſuſcipiendis Fratribus.

conſenſerit, ut egrediatur de monaſteriò,
quod abſit, tunc exutus rebus monaſterii,
projiciatur. S
36 Illam tamen petitionem ejus, quam de-
ſuper altare Abbas tulit, non recipiat:
37. Sed in monaſterio reſervetur.
a. alii converjatieonem. b Hild. dificultates. c Narb.
in petitione ſua. d al. de ſtabilitate ſudâ perſe verantiam.
Sab. ſtabilitatis ſuæ perſeverantiam. Narb Deo Rabilita-
tis ſuæ perſeverantiam. e alii. ſervare. f circulum. g
Oxon. ſciens ſe ſubh' lege Regulæ conſtitutum. Hild. cum
quibusdam ſciens ſe lege Regulæ conſtitutum. Caſſ. ſci-
ens ſe jam Kegulæ conſtitutum. Menardus exiſtimat le-
gendum, ſciens lege Regulæ conſtitutum. Sabin ſciens
ſe lege Regulæ ſubditzm Narb. ſciens ſè in legem Regu-
æ conſtitutum. h Sabin. tabilitatem ſuam. 7 Hild. con-
verſionem.! Hild. Flor. obedientiam m Oxon. cum qui-
busdam à Deo,n Oxon. Abbate præſente. o al. hora
Flor. & Lyr. Gaadenti.

CAPUT LIX.

De fliis nobilium, vel pauperum, qui

offeruntur.

J. Olauis fortè de b nobilibus offert filium
O ſuum Deo in monaſteriô,
2. Et ipſe puer c minori ætate eſt, parentes

40
fone⸗
..
num,
guid.
6.
tetio
1.
Dad
9
ſuc
ſi
Peri
Ci

cejus faciant petitionem, quam ſupra diximus.

3. Et cum oblatione ipſam petitionem,

Fralrbre
Ator tee
doarune

bußenu
Nall
e cide
onſen
onat

guunt
!
R
1,, eN.
nurut
ufin
Cra
.EN
Elint)
II
1 CUn

19

,
i⸗

ens
ee
olen

4

4

Cap. LX. De nobilib. & pauperibus. 10
& manum pueri involvant in pallâ altaris,
& ſic eum offerant.
4. De rebus autem ſuis aut in præſenti peti⸗
tione promittant ſub jurejurandòô,
5. Quia nunquam per ꝗà ſuffectam perſo-
nam, nec quolibet modô ei aliquando ali-
quid dent, aut tribuant occaſionem habendi.
6. Vel certè ſi hoc facere noluerint ‚& ali⸗

quid offerre volunt in eleemoſynam monaſ-

terio pro mercede ſua;
7· Faciant ex rebus quas dare volunt, mo-

naſteriò donationem,

8. Reſervatò ſibi, ſi ita voluerint e uſu-
fructuariô.
9. Atque omnia obſtruantur/ut nulla ſuſ-
picio remaneat puero, per quam deceptus
perire poſſit,
IO. Quod abſit, quod experimenté didi-
cimus.
II. Similiter & pauperiores faciant,
„I2. Qui verò cx toto nihil habent, ſim-
pliciter petitionem faciant,
13. Et cum oblatione offerant filium ſuum
O coràm teſtibus.

4 al. quomodo. Flor. nolilium. c Hild. Flor. cum qui-

busdam minor. d Oxon. ſubjectam. recentiores ſuſ-
Pettam. e Oxon. aſum fruſluum. Flor. uſum fructum.

alii. uſu fructu Narb. Fruct e uſus. † Oxon. Cuncord. &
Bern. Caſſ. obſervantur. deeſt in Flor. & Hadr. coram
teſtibus. .

₰„

104 Cap. LX. De Sacerdotibus ſuſcipiend.
CAPUTILX.
De Sacerdotibus, qui fortè voluerint in
monaſteriò habitare.
1. El! quis de Ordine Sacerdotum in mo-
naſteriò ſe ſuſcipi rogaverit, non qui-
dem ei citiùs aſſentiatur:
2. Tamen ſi omnino perſtiterit in hac lot.
plicatione, ſciat ſe omnem regulæ diſcip
nam ſervaturum.

3. Nec aliquid ei relaxabitur, ut ſit, ſicut

ſcriptum eſt:
4. Amice ad quid veniſti?
5. Concedatur ei tamen poſt Abbatem
ſtare, & benedicere, aut Miſſas tenere.
6. Si tamen juſſerit ei Abbas: ſin alas nul-
latenus a aliqua præſumat,
7. Sciens ſe diſciplinæ regulari ſubditum,
& magis humilitatis exempla omnibus det.
8. E ſi forte ordinationis, aut alicujus rei
cauſa fuerit in monaſteriò, illum locum at-
tendat, quando ingreſſus eſt in monaste-
rium.

9. Non illum, qui ei pro reverentiâ Sacer-

dotii conceſſus eſt.
10. Clericorum autem ? ſiquis eodem
deſideriò monaſterio ſociari voluerit, locò
mediocri collocetur.

—
=2£W

II. Et ipſe tamen, ſi promittit de obſerva-

tione regulæ, vel «proprià ſtabilitate.
« deeſt ahiqua apud Hild. quidam mſſ. reliqua in plu⸗
ral efferunt ſiqui &c. e Flor. propriam ſtabilitatem.

. Ca.

chien

lenri

nim
on

Abhre
A.
Aluun

ſbcte

busl

cvſut
Count

obK

il
at

i

Obe
le⸗

ℳ

gui/

1

Cap. LXI De peregrinis Monachis. 10 5½
CAPUT IXI.
De Monachis peregrinis, qualiter
ſuſcipiantur.
1. Elquis Monachus peregrinus de longin-
quis pro vinciis ſupervenerit, ſi pro hoſ-

pite voluerit habitare in monaſteriò,

2. Et contentus fuerit conſuetudine loci,
quam invenerit;
3. Et non fortè ſuperfluitate ſua perturbat
monaſterium,
4. Sed ſimpliciter contentus eſt, quod in-
venerit, ſuſcipiatur quanto tempore cupit.
. Si qua ſanè rationabiliter, & cum hu-
militate charitatis reprehendit, aut oſtendit;
6. Tractet Abbas prudenter, ne fortè eum
pro hoc ipſo Dominus direxerit.
7. Si verò poſtea voluerit ſtabilitatem
ſuam firmare: non renuatur ei talis volun-
tas:

S8. Et maximè quia tempore hoſpitalitatis
potuit ejus vita dignoſci.
9. Quod ſi ſuperfluus, aut a vitioſus inven-
tus fuerit tempore hoſpitalitatis,
10. Non ſolùm non debet ſociari corpori
monaſterii; verùm etiam dicatur ei honeſtéè,

ut diſcedar: ne ejus miſeriâ etiam alii vi-

tientur.

11. Quòd ſi non fuerit talis, qui mereatur
projici, non ſoluùm ſi pctierit, ſuſcipiatur
Congregationi ſociandus;
12. Verùm etiam ſuadeatur, ut ſtet, ut cjus
exemplo alii erudiantur: E 6 13.

106 Cap. LXII. De Sacerdotibus Monaſt.
13. Quja in omni loco uni Domino ſer⸗
vitur, & uni Regi militatur.

14. Quem etiam ſi talem eſſe perſpexerit ein

Abbas, ſiceat eum in ſuperiore c aliquantu-
lum conſtituere loco.
15. Non ſolum autem Monachum, ſed
etiam de ſupraſcriptis gradibus Sacerdotum,
Vel clericorum ſtabilire poteſt Abbas in maj-
ori. quàm ꝗ ingreditur loco, ſi eorum talem
perſpexerit eſſe vitam.
16. Caveat autem Abbas, ne aliquando

de alio noto monaſterio Monachum ad ha-

bitandum ſuſcipiat ſine conſenſu Abbatis
ejus, aut litteris commendatitiis:
17. Quia ſcriptum eſt; quod tibi non vis fe-
ri, alteri e non ſeceris.
