d alii aſque Dominica. alii usque Dominicant. ali
ssque nonum. Flor. partiantur in binos. alii varti-
entur in binas glerias. g alii & ſic ſit, alii , E .
. ½ OXxonr.

22. Partiendo ſcilicet, qui inter eos pro-

ficui forte hæc diſtributio Pſalmorum diſ-

omni hebdomada Pſalkterium ex integrô,

2

Oroh.

ita, ali
1 in
(onhſ⸗
1on.

hele⸗
ie CN

cfanth

ll ſnit

6, gnmn
ud n⸗

1
öß⸗
1)
ione
Alin
N no
6
Oum
I
Ulr
IO

Okunn,

Aiun .

terei

perlun
l.
entes1

nor4.

rer n

NCator

el ineß⸗

Phlucn
,
gton

7 in
lani

Pner

arts
mus tett
dir i

Cap. XIX. Diſciplina Plallendi. 57

„ Oxon. Caſl. I. Pariſien. Dominicas. 7 uſque Domi⸗

nica. alii aſque Dominicam. 1 Narb. iidem. m Flor.
dispoſitionem uniformem., ſervatam. n Oxon. Caſſ.
Conch. ſemper. O Oxon. incipietur. alii ex numero
7 Oxon. potiores. Flor. réſponſum, hymnus, ver-
Jus, vel canticum. s Flor. completorios, & ita autiquio-
res Caſſ. Oxon. Flor. H ſi cui vv Hild.
repetantur. Flor. reprendatur. y alii dum legamus.
alii quia lesimus, aln quando legamus. alii dum quana
do legamus. alil dum quanti legimus. z deeſt in Oxon.
quod nos tepidi.

CAPUIT XIX.
De diſciplina pfſallendi.
1. IBique credimus divinam eſſe præſen-
tiam, & oculos Domini a in omni
locô ſpeculari bonos, & malos:
2. Maximè tamen hoc ſine aliqua dubi-
tatione credamus, cùm ad opus divinum

afliſtimus.

3. Ideo bſemper memores fimus, quod
ait Propheta: Servite Domino in timore.
4. Et iterum: Pfſallite ſapienter.
5. Et: in conſpectu Angelorum pſallam tibi.
6. Ergo conſideremus, qualiter c opor-
teat nos in conſpectu divinitatis, & Ange-
lorum ejus eſſe: H
7. Ki ſic ſtemus ad pſallendum, ut mens
noſtra concordet voci noſtræ. 3
àIn Oxon. S& Hild. decit in omni loco. 5 deeſt in

i Hild ſemper. c in alüis deeſt nos

58 Cap. XX. Reverentia Orationis.
CAPUI XX.
De Reverentia Orationis. 7

1. 6! cum hominibus potentibus volumus
O aliqua ſuggerere, non præſumimus niſi
cum humilitate & reverentiâ:
2. Quantò magis Domino Deo« uni-
verſorum cum b omni humilitate, & c pu-
ritatis devotione ſupplicandum eſt?
3. Et non in multiloquio, ſed in puritate
cordis, & compunctione lachrymarum nos
exaudiri ſciamus.
4. Et idco brevis debet eſſe, & pura ora-
tio, niſi fortè ex affectu inſpirationis divi-
næ d gratiæ protendatur.
J. In conventu tamen omnino brevie-
tur oratio;
6. Et factô ſignò à Priore, omnes pari-
ter ſurgant.
a Omnium Sandtorum be alii vum omni humilita-
tis. alii cum cordis Bumilitate c Hid. & Hadr. & yu-
ritate devotiontis. d aliis de eſt gratiæ.
CAPUT XXI.
De Decanis Monaſterii.
I. CGI major a fuerit Congregatio, eligan-
tur de ipſis à Fratres boni teſtimonii,
& ſanctæ converſationis, & conſtituantur
Decani:
2. Qui ſolicitudinem gerant ſuper Deca-
nias c ſuas in omnibus, ſecunduùm manda-

ta Dei, & præcepta Abbatis ſui. ,=
3. Qui

us ſec
4
Codur
Iigam
Culn i
enſbi
Peme
11
re
Liuin
Con
41,:0

ions

C VOien
Urnimmunt

Deo/
te,
eſt
dinprm
wun

8
“

Kpunt

1.

lionsd
Ino NO
ome 4

Bide

ei
teſtin

Cap. XXI. Decani Monaſterii. 59
3. Qui Decani, tales eligantur, in qui-
bus ſecurus Abbasd partiatur onera ſua.
4. Et non eligantur per ordinem, ſed ſe-
cundum vitæ meritum, & ſapientiæ doc-
trinam.
5. Quique Decani ſi ex eis aliqua forté
quis inflatus ſuperbia repertus fuerit repre-
henſibilis,
6. Correptus ſemel, & iterum, & tertiò,
ſi emendare noluerit, dejiciatur:
7. Et alter in loco ejus, qui dignus eſt e
ſubrogetur. Et de Præpoſitô cadem con-
ſtituimus.
4 alii eſt. b Oxon. Conc. Hild. fratribus. Oxon.
& Conch. deeſt ſuas. Conc. Flor. Lyr. Comp. parti-

at. e Oxon. Sabin. cum allis ſex M. S8. ſiccedat.

CAPUI XXI.
Quomodo dormiant Monachi.
1. Elnguli per ſingula a lecta dormiant.

1

8G 2. Lectiſternia à pro modéô conver-
ſationis ſecundum diſpenſationem Abbatis
ſui accipiant.
3. Si poteſt fieri, omnes c in uno locò
dormiant.
4. Si 4 autem multitudo non ſinit; deni,
aut viceni cum Senioribus, qui ſuper eos ſol-
liciti ſint, pauſent.
F5. Candela jugiter in eadem cella ardeat
uſque manéè.
6. Veſtiti dormiant, & cinctie cingulis, aur
funibus;

—

0ο Cap. XXII. Somnus Monachorum.
7. Et cultellos luos ad latus ſuum non
habeant, dum dormiunt, ne fortè per ſom-
niumg vulnerentur dormientes: S
8. Et b ut parati ſint Monachi ſemper;
9. Et facto ſigno absque mora ſurgentes

feſtinent invicem ſe prævenire ad opus

Dei, cum omni tamen gravitate, & mo-
geſtia.
10. Adoleſcentiores : Fratres juxta ſe
ſenioribus.
II. Surgentes n verò ad opus Dei, invi-
cem ſe moderatè cohortentur propter ſom-
nolentorum excuſationes.

non habeant lectos, ſed permixti m cum

pluribus M. S8. in unum locum. d alii ſin autem. &

Oxon. & Regula Donati cingellis † Oxon. ad latus o

rum. Narb. ad latos ſuos. g Oxon. vulnenet dor-
mientes. Narb. vulnerent dormientem. Flor. vulne-
rantur dormientem. h. particula & in ſenſu ſupenm

ſflua eſt, inquit Hild. i. deeſt apud Hild. integra hæc-

beriodus. Adoleſcentiores fratres juxta ſe non habe-
ant lectos, ſed permixti cum Senioribus. Z alii lelta.
m alii mixti. alii mixtim, alii permixæxtim. n Narb-
addit jaceant:

De Excommunicatione culparum.

1. Sldui⸗ frater contumax, aut inobedi-

ens, aut ſuperbus, aut murmurans,

2. Vel a in aliquo b contrarius exiſtens

ſanctæ regulæ, & præceptis Seniorum ſuo-
rum comemptor repertus fueritz;

7

(

a Singula leczula, recentiores ſingulos leckos. 5
Narb. lectis ſramina. c Hild. in unum. Narb. cum

Amon
denio
48

(Lor⸗
. 5

, l

ſbnce

6.8
ſoral
4 11

houn. CQap. XXIII. De Excommunicatione. 61
Ium 3. Hic ſecundum Domini præceptum
erlr. admoneztur femek, & ſecundò c ſecrete d
à 8Schioribus fuis.
hiſee 4. Si non emendaverit, objurgetur publi-
ſen c& coram omnibus. ä
AMHE 5. Si verò neque ſic correxerit, ſi intelli⸗
e,„Am git, qualis pœna ſit, excommunicationi
fubjaceat. ”
in 6. Si autem improbus eſt, vindictæ cor-
iα Porali ſubdatur.
in alizua 7auſa. 6 Oxon. contrario conſiſtens. c
. Daiin alii ſecrero. d alii majoribus.

c CAPIIT XXIV.

Qualis debeat eſſe modus excommuni-
lutA

W. E Cationis.
ae 1. GEcunduùm modum culpæ, excommu-
4 W◻ nicationis, vel diſciplinæ menſura de-

Hα bet extendi.

J e 2. Qui culparum modus in Abbatis pen-
gaug deat judiciö. ⸗
en 2. Siquis tamen Frater in levioribus cul-
Dis invenitur, à menſæ participatione pri-
tnAL vetur. .
4. Privati b autem à menſæ conſortiéô,
iſta erit ratio: ut in Oratorio Pſalmum, aut
lomn Antiphonam non imponat, neque Lec-
ctionem recitet uſque ad ſatisfactionem.
t . Refectionem autem cibi 4 poſt e Fra-
dm r fecti ſolus facceipi
trum refectionem ſolus ſaccipiat.
s H 6. Ut ſi vel verhi gratia Fratres g reficiunt
6 ſexta hora, ille Frater nona;

.

62 Cap. XXV. De culpis grav
7. Si Fratres nonâ, ille veſperâ, uſque dum
ſatisfactione congruàâ veniam conſequa-
det judicio Sabin. Conch. pendeat
arhitrio. Narb. privato. alii privatis,
Narb. imponat, nequer
nem. d alii ſibi. e de eſt poſt
Conc ſolus percipiat Editi addunt
qua præviderit Abbas

rantur in omnibus M.
Oxon. veſpertina.
CAPUT XXV.
De gravioribus culpis.
autem Frater, qui gravioris culpæ
noxâ tenetur, ſuſpendatur à mensa ſi-
mul, & ab Oratoriô.
2. Nullus ei Fratrum in « ullo jungatur
conſortio neque in colloquiòô.
3. Solus ſit ad opus ſibi injun
tens in pœnitentiæ luctu,
4. Sciens illam terribilem
tentiam dicentis, traditum hujusmodi
hominemSatanæ dà in interitum carnis, ut
us ſalvus ſit e in die Domini.
Cibi autem refectionem ſolus percipi-
el horâf qua præviderit Abbas

a Conc. Comp. pen

ſponſorium dicat,
fratrum refectionem. fHild.
menſira, vel hora.
ei competere, quæ verba deſide-
SS. ½ Conc, deeſt roſiciunt. b

Rum, perfiſ⸗
Apoſtoli ſen-

at menſurâ, v
ei competere.
6. Nec à quoquam benedicatur tzanſeun-
te, nece cibus, qui ej dat
A alii udlo, aln m nullô ild. tradite. Oxon. &
ateritus. e alii in diem Domi-
filhi uath viderit, alii qua pre-

.

Cle
G
bet me
1 A
ticſiee
d
ſincic
leel
1eehin

vin Cap. XXVII. Solicitudo pro Excom. 63
De iis, qui ſine juſſione a Abbatis b jun-
onet o guntur excommunicatis.
A I. Elqui⸗ Frater præſumpfſerit ſine juſſione
4 Abbaris Pratri excommunicato quo-
rai libet modò ſe jungere.
ebe 2. Aut loqui cum eòô, vel mandatum e
tdd ei dirigere;
3. Similem ſortiatur excommunicationis
Vindictam.
àAA deeſt Abbatis in Flor. Comp. Lyr. alii jungunt ſè.
S,. 4 deeſit in Conc. ei.

AmD (ualiter debeat Abbas ſollicitus eſſe
circa excommunicato:.
oſh⸗ 1.O Mni ſollicitudine curam gerat Ab-
bas circa delinquentes Fratres:
nA 2. Quia non eſt opus ſanis Medicus, ſed a malt
6 habentibus.
ekeſ: 3. Et ideo uti debet omni modo, ut ſa-
piens Medicus, immittere quaſi occultos
neE conſolatores c Sympectas, id eſt Seniores
ſapientes Fratres,
4. Qui quaſi ſecretè conſolentur Fra-
enk trem fluctuantem, & provocent eum 4 ad
„humilitatis ſatisfactionem. Et e conſo-
Gt lentur eum, ne abundantiori triſtitiâ ab-
ſorbeatur:
. Sed ſicut ait idem Apoſtolus, confir-
in ſi metur in eo charitas; & oretur pro eo ab om-
nibus.

654 Cap. XXVII. Sollieit. pro Excom.
6. Magnopere enim debet ſollicitudi-
nem gerere Abbas: & omni ſagacitate, &
induſtria ſcurare, ne aliquam de ovibus fi⸗
bi g creditis perdat.
7. Noverit enim ſe infirmarum curam
ſuſcepiſſe ammarum, non ſuper ſanas ty-
rannidem: ⸗ẽ
38. Et metuat Prophetæ comminatio-
nem, per quem dicit Deus: quod craſum

jiciebatis.
2. Et i Paſtoris boni pium imitctur ex-
emplum; qui relictis nonaginta novem
ovibus in momibus, abiit unam ovem,
guæ erraverat, quærere: 5
10. Cujus in firmitati in tantuùm compaſ⸗
ſus eſt; ut eam in ſacris humeris ſuis! dig-
naretur imponere, & ſic reportare ad gre-
gem. S“ J
a Narb. mala. b tres M. SS. conſiliatores. c alii Sem-
petas, alii Sempectas, alii Sepectas, alii Sinpeltas,
editiones recentiores Senipetas. quidam antiqui editi
Senißectas. d Oxon. & Caſin. deeſt eum. e Hild. deeſt
&αconſolentur eum. f. Oxon. Flor. Hild. Boher. cur-
rere. & alii ſubjelctis. habi Dominus. i Sabin. & paſ-
tor bonus pium miſit exemplum, qui. 1 Hild. impo-

CaAPUT NXXVIII.

. daverint.
1. Olquis Frater frequenter correptus pro
² quahbet culpâ, ſi etiam excommu-
nica:

videbatis, afumebatis: & quod debile erat, pro-

De iis, qui ſæpius correpti a non emen-

6X
Teture
Umeytio
1lde
oeedat
ode
Encere
it, g
4di
hotzi
Gyinurt
commen
ſ.,
Neltn
one
I
atorſ
it!
4

cn.
ſolitot
gaclite
Ge oribud

um eu
der ſnal

olminnt
uot
ANile c

ritetu
int ot
nem

lare 1

e 14
i⸗
zm nl
l en
Sehin /

1M,

ones

Cap. XXVIII. Moniti non emendati. 65
nicatus non emendaverit, acrior ci accedat
correprio;
2. Id eſt, ut verberum vindicta in eum
procedat.
3. Quod ſi nec ita correxerit, aut fortè
(quod abſit) in ; ſuperbiam elatus etiam de-
fendere voluerit opera ſua, tunc Abbas fa=
ciat, quod ſapiens Medicus.
4. Si exhibuit fomenta, ſi q unguenta ad-
hortationum, ſi medicamina Scriprurarum
divinarum, ſi ad ukiimum ꝗ uſtionem ex-
communicationis, vele plagas Virgarum,
5. Etiam ſi viderit nihil ſuam prævalere
induſtriam; adhibeat etiam (quod majus
eſt) ſuam, & omnium Fratrum pro eòô o-
rationem: . H
6. Ut Dominus, qui f omnia poteſt, ope-
retur ſalutem circa infirmum Fratrem.
7. Quod ſi nec iſto modò ſanatus fuerit:
tunc jam utatur Abbas ferrô abfſciſfionis,
ut ait Apoſtolus::
8. Auſerte malum ex vobis.
9. Et iterum: Infidelis ſi diſcedit, diſcedat: ne
una ovis morbida omnem gregem g contaminet.
4 alii emendars nöluerint. alli in Juperbid. e
Hild. ſive unguenta. à Narb. Sabin. ultionem. e O-
xon. Flor. vel plagarum virgæ. Caſſ. plagarum vir-
gas. Conc. blagas Pirge. Oxon. Caſſ. omnipotens

R. g Flor. contæzgiet. Hild. contagiet, id eſt conta-

2

CaA-

66 Cap. XXIX. Recipiuntur egreſſi.
CAPU XXIX. J

Si debeant iterum recipi Fratres, exe-
untes de Monaſteriò.
1. FRatcr, qui propriô vitiò egreditur, aut
projicitur de monaſterio; ſi reverti
voluerit, ſpondeat prius omnem emenda-
tionem viti, pro quo egreſſus eſt:
2. Et ſic in ultimo gradu recipiatur, ut
cx hoc ejus humilitas comprobetur.

. AX ⸗
32. Quòd ſi denuo cxierit, uſque tertio ita
recipiatur.

4. Jam poſtea ſciat omnem ſibi reverſio.

nis aditum denegari.
CAPUT XXX.
De pueris minori ætate. qualiter cor-
ripiantur. .
1. OUais ætas, vel intelle ctus proprias de.
bet habere menſuras.
2. Ideôque quotiens pueri, vel adoleſ-
centiores ætate, aut qui minus intelligere
poſſunt, quanta pœna ſit excommunica-
tionis; . .
3. Hitales dum delinquunt, aut jejunis
a nimiis affligantur, aut à acribus verberi-
bus coërceantur, ut ſanentur
«g Flor. cum quibusdam antiquis M. SS. nimis. .

Conc. Caſſ. Flor. Hild. Conch, Comp. acris: Ebrul. Lyr-
acrius c. Narb. ſalventur.

CA-.

Decell
Olle
6
Horibun.
1 dol
N, don
Uone
e⸗
Ntloni
4O
1 di
60
1
lonmbil
contfick
9 d.
nlee
10, ¾
er
Uiiften
le.
Puchen
11,
Ubos,
ld
1
Peſib
nſbi

egeele

ltres N.

4
geclnt
ne
In einehl
el
cpiaun
etu.
gvetenin

Pbiteern

C.eab. NXXI. De Cellerari6. ey

CAPUT XXXI.
De cellerariò Monaſterii, qualis a ſit.

1. Cbllerarius Monaſterii à eligatur de
O Congregatione, ſapiens, maturis
moribus.
2. Sobrius, non multum « edax non ela-
tus, non turbulentus, non d injurioſus, non
tardus, non prodigus,
3. Sed timen: Deum, qui omni Cengre-
gationi ſit ſicut Pater.
4. Quram gerat de omnibus:
5J. Sine juſſione Abbatis nihil faciat.
6. Quæ jubentur, cuſtodiat:
7. Fratres non contriſtet.
8. Siquis Frater ab eo fortè aliqua irra-

tionebiliter poſtulat, non ſpernendo eum

contriſtet,

roin⸗

on

uſt

9. Sed rationabiliter e cum humilitate
malè petenti deneget.
10. Animam ſuam cuſtodiat, memor f
ſemper illud Apoſtolicum, quia, qui bene
miniſtraverit, gradum bonum ſili aquirit.
II. Infirmorum, infantium, hoſpitum,
pauperumque cum omni ſollicitudine cu-
ram gerat, M
12. Sciens ſine dubiõò, quia pro his om-
nibus g in die judicii rationem redditurus
13. Omnia vaſa monaſterii, cunctam-
que ſubſtantiam, ac ſi altaris Vaſa ſacrata
conſpiciat.
HW 14. Ni-

6989 Caip. XXXI. De Cellerario.
14. Nihil ducat negigendum.
175. Neque avaritiæ ſtudest, neque pro-
digus ſit aut cxtirpator h ſubſtantiæ monaſ-
erli:.
116. Sed omnia menſuratè faciat, & ſe-
cunduùm juſſionem Abbatis.
17. Humilitatem ante omnia habeat:
18. Et cui i ſubſtantia non eſt, quæ tri-
buatur, ſermo reſponſionis! porrigatur
bonus. L
19. Ut ſcriptum eſt: Sermo bonus ſuper da-
eum optimum.

20. Omnia, quæ ei injunxerit Abbas,

ipſa hebeat ſub curâ ſua.
21. A quibus prohibuerit, non præſu-
mat.
22. Fratribus conſtitutam annonam m ſi

ne aliquo typo, vel morà offerat, ut non

ſcandalizentur;
23. Memor divini eloqui, quid merea-
tur, qui ſeandalizaverit unum de puſillis.
2124. Si n Congregatio major fuerit, ſo.-
latia ei dentur, à quibus adjutus & ipſe æ-
A animô impleat officium ſibi commil-
ſum.
25. Horis competentibus dentur, quæ
danda ſunt, & petamur quæ petenda ſunt:
ut nemo perturbetur, neque contriſtetur in
domòô Dei.
a Oxon. Narb. qualis debeat eſſe. b Cellararius. 6
alii audax. d alii non jurgioſus. e Hild. deeſt cum
bumilitate. † Narb. memoret. alii memorans. 4

Caſſ.

u

n⸗
ANub.
lnch. Con
aun
lictur.
Cone, ſe 4
Alrmt ii

in lol

1,

Deier

hor
&
1 e
Uneta
1, .
un
Ucted
Gt.
48
lo
1.
nſ
4
t

ſri

i. Cap. XRXII. De ſuppellect. Monaſt. 69
Caſſ. Narb. Flor. in diem. h Elor. Hild. & ſtinpator.
geclen Conch. Comp. Lyr. & quidam alii aut ſtirpater. i ali
veſleſt W cum Jahſtantid. Z Hild. tribuatur. edit. Paris.
tia on dirigatur. m. Oxon. Hild. Haeft. ſine aliquo t/ſcho.
Conc. ſine aliqua typho. al. ſine aliquò verbö. Qaſſ.
r, addunt iſtis: expedit ei ut ſuſpendatur mola aſina-
ria in collo ejus, & demergatur in Profundum ma-
lhober. 5. ⸗-
,et. CAPUDT XXXII.
vonge De ferramentis, vel rebus Monaſterii.
1.4 GÜbſtantiæ Monaſterii in ferramen-
tis, vel veſtimentis, ſeu quibuslibet
rebus provideat Abbas Fratres, de quorum
eit M vit4, & moribus ſecurus c ſit.
12. Et eis ſingula ut utile judicaverit, con-
oM ſignet a cuſtodienda, atque recolligenda.
3. Ex quibus Abbas e brevem teneat: ut
vonm dum fſibi in ipſa aſſignata Fratres viciſſim
ul ſuccedunt; ſciat, quid dat, aut quid re-
Cipit.
idne 4. Siquis autem ſordidè, aut negligenter
enelli res Monaſterii tractaverit, corripiatur:
Hei d. Si non emendaverit, diſciplinæ regu-
,E Iari ſubjaceat.
iSh α Oxon. Conc. Flor. Caſſ. ſulſtantia. à Ozon. &
Lyr. prævideat. c Hild. deeſt ſit. à Oxon. conſtitu-
enda. e al. öreve. † Oxon. Caſſ. Conch. Hadr. vici-

L

n ...
g CAPUT XXXIII.
Siquid debeant Monachi proprium ha-
CM. bere.
lt bel 1. DRæcipuè hoc vitium peculiare radi-
”M ciĩtus

„e Cap. XXXIII. Proprium vetatur.
Citus amputandum eſt de Monaſteriò, ne
quis præſumat aliquid dare, aut accipere ſi .
ne juſſione Abbatis.
2. Neque aliquid habere proprium, nul-
lam omnino rem:
3. Neque codicem, neque tabulas, ne⸗-
que graphium, ſed a nihil omnino:
4. Quippe quibus nec b corpora ſua, nec
voluntates licet haberc in propria“ poteſ-
tate.
5. Omvia veròè neceſſaria à Patre Mo-
naſteri ſperare;
6. Nec quicquam liceat habere, quod
Abbas non dederit, aut permiſerit.
7. Omniaque ommnibus ſint communia,
ut ſcriptum eſt:
B8. Nec quisquam ſuum aliquid dicat, aut
præſumat. .
3. Quod ſi quisquam huic nequiſſimo
vitio deprehenſus fuerit dele tari, admon--
tus ſemel, & iterum: —⸗
Io. Si non cmendaverit, correptiom
ſubjaceat.
Oxon. deeſt omnino. b Hild. propria. 6 Oxon.
Hild. Ebrul. Faron. Vict. uterque voluntate.

CAPUT XXXIV.

Si omnes æqualiter a debeant neceſſa-
ria accipere.

1. Glcur ; ſcriptum eſt: dividebatur ſingu-

lis, prout cuique opus erat:

(quo

2. Ubi non dicimus, ut c perſonaru

(NX

Lod abe
Ulderat
1. Ubi
ſtis, 8
i
inhrn
tcorci
lee.
1 An
uln po
lancoe
ee
ni,0
Ne 0
le

R
1
Narhe
ENlnde
Tn

14 Ut

jeum Oap. XXXIV. Necefſaria Monachi. 71
iteret (quod abſit) acceptio ſit, ſed infirmitatum
ceſert conſideratio. S
3. Ubi d qui minus indiget, agat Deo
piunt gratias, & non contriſtetur: Z
4. Qui verò plus e indiget, humilietur
ſbelut pro infirmitate, & f non extollatur pro mi-
„ ſericordia: & ita omnia membra erunt in
ut Pace. Mä „
*ã 5. Ante omnia, ne murmurationis ma-
lum pro qualicunque causâ in aliquo qua-
irl licunque verbòô, vel ſigniſicatione appa-
reat.
eet . 6. Quod ½ ſi deprehenſus fuerit, diſtric-
“L tiori h diſciplinæ ſubdatur.
cohnne 4 alii debent. Flor. ſcriptum eſt. c Oxon. 7uod
perſonarum d Narb. Hild. Ebrul. cum Regula Doônati
1aa ubi. 6 Oxon. deeſt pluribus M. SS. Wι al. gusod ſi
dden deprehenſum Juerit. h Narb. diſciplina.

gech CAbPUT XXXV.
i, De ſeptimanariis coquinæ.

ens I1. FRatres ſibi invicem ſerviant, ut nul-
lus excuſetur à coquinæ officiò:
2. Niſi aut a ægritudine, aut in causà c
gravis utilitatis quis occupatus fuerit: quia
exinde major merces, & à charitas aqui-
, ritur,
. 3. Imbecillibus autem procurentur ſola.-
V tia, ut non cum triſtitia hoc faciant;
4. Sed habeant omnes ſolatia ſecundum
modum Congregationis, aut poſitionem

it 1
nt Ae,

72 Cap. XXXV. Septimanari Coquinæ.
6, Si major congregatio fuerit, Cellera-
rius excuſetur à coquina,
6. Vel e ſiqui, ut diximus, majoribus uti-
litatibus occupantur.
7. Cæteri ſibi ſub charitate invicem ſer-
viant.
89. Egreſſurus de ſeptimana, Sabbato
munditias faciat. .
9. Lintea cum quibus ſibi Fratres ma-
nus, aut pedes g tergunt, lavet.
10. Pedes verdò tam ipſe, qui egreditur,
quàm ille, qui intraturus eſt, omnibus la-
Veht.
II. Vaſa miniſterii ſui munda, & ſana
Cellerario b reconſignet.
12. Qui Cellerarius i item intranti con-
ſignet: ut! ſciat, quid dat, aut quid recipit.
13. Septimanarii autem ante unam ho-
ram refectionis, accipiant ſuper ſtatutam
annonam ſingulos biberes, & panem:
14. Ut horà refectionis ſine murmura-
tione, & gravi labore ſerviant Fratribus
(uis.
15§. In diebus autem ſolemnibus uſquen
ad miſſas ſuſtineant. 1 “
16. Intrantes autem, & exeuntes hebdo-
madarii in Oratoriò mox Matutinis finitis
„Dominicâ, omnium genibus provolvan-
tur, poſtulantes, pro ſe p orari. .
17. Egrediens autem de Septimanâ dicat

hunc Verſum: Benedictus es Domine Deus, 444

q adjuviſti me, & conſolatus es me. 18.

6
40
onemn
19. 9
ine
Gunlen
10 E
onnnlbek
I. B

.

4Thr.

kbel er
rert
Cn e

a. Go

. kulni,

oguin Qap. XXXVI De infirmis. 73
„Cm 18. Quo dicto tertiè accipiat r benedic-
tionem cgrediens.
Nauu 19. Subſequatur ingrediens, & dicat:
Deus in adjutorium meum intende, Domine ad ad-
Ficenlſt juvandum me feſtina.
20. Et hoc idem; tertièò repetatur ab
Sb omnibus. R
21. Et accepta benedictione, ingredia-
fates tur.
4 Flor. æzgritudo. al. ritudo ſit. b Hild. Dunſt.
etein cauſd. c alii grandis. d aliis deeft & charitas. e Hild.
mabvt deeſt vel ſqui ut diximus majoribus utilitatihus oc-
WPautur. , aliis linteamina. g aliis tergent. al, ter-
Jerint. h Qall. ce ſignet. i al. iterum. quot dat, &
, 4uot retipit. m Oxon. ſingulus ſibi bibere, & pane.
Caſſin. Conc. Flor. lingulas Biberes, 8 panem n al.
imti i ad miſſam. o alii die Dominico. yÿ Flor. orare. 94 O-
Uidtei, on. juvaſti. - Faron. accipiant benedidtionem egredi-
MτιοS. Concord. Flor. Caſſin. S. Germ. ma. accepta

* benedictione egrediens. § al. tertio diczo.
ne CͦADPUT XXXVI.

wunne De infirmis Pratribus.
2 14 .
1 und 1. Nſirmorum cura ante omnia, & ſuper
omnia adhibenda eſt. .
2. Ut ficut revera Chriſto, ita eis ſervi-
atur;
6h 3. Quia ipſe dixit: infrinus 2 ſui, & viſi.
Gdi it taſtis me.
*K 4. Et quod feciſtis uni de minimis b meis, mi-
ifeciſtis
md 5. Zecd & jpfſi infirmi conſiderent, in cho-
eNℳ“ norem Dei ſibi ſerviri:
V D 2 G. Et

74 Cad. XXXVI. De Infirmis.
6. Et non ſuperfluitate ſuâ contriſtent Fra-
tres ſuos ſervientes ſibi; .
7. Qui tamen patienter portandi ſunt: quia
de talibus copioſior d merces acquiritur.
8. Ergo cura maxima ſit Abbati, nee ali-
quam negligentiam patiantur.
9. Quibus Fratribus infirmis ſit cella ſuper
ſe deputata, .
10. Et ſer vitor timens Deum, & diligens,
ac ſollicitus.
II. Balnearum uſus infirmis, quotiens cx-
pedit, offeratur;
12. Sanis autem, & maximè juvenibus,
tardiùs concedatur.
13. Sed & carnium eſus g infirmis, omninô-
que debilibus pro reparatione concedatur.
14. At ubi meliorati fuerint, à carnibus
more lſolitò omnes abſtineant.
15. Curam autem maximam habeat Ab-
bas, ne à Gellerariis, auti ſervitoribus negli-
gantur infirmi. .
16. Quia ad ipſum reſpicit, quidquid à diſ-
cipulis delinquitur:

4 al. dicturus eſt. al. deeſt meis. c Hild. in honore §.
Donatus in timore. d al. merces, & charitas. é S. Do-
natus. ne aliqua negligentia. f al perſe. al. deſieper, al.
ſupra ſe. g Oxon. & Conc. Inarmis omnino lebulibus.
Flor, cum quibusdam M. SS. & editis infirmis omnino,
debilibusque. Sed noſtra lectio eſt Caſſinenſium, & Hild.
àmque approbat Menardus, & Hæftenus. b Flor. Cellas
7. antiqui ſoleut legere Cellarariis. i al. aſe ervitoribus.

1

lehce

.r.

ig,
300
Kel⸗
Aen
48
ſenin
Alee

1.

tent

Giſom
Ciriun.
gti,eel

celufin

dige

notienn

eni

inonnn

gcecit.

cai

betl
riboug

gidh

u es!
1
in N
5Nnl
nn

Cap. XXKXVII. De Senibus. 7 ½
CAPUTXXXVII.

De Senibus, vel infantibus.

I. T Icèt ipſa natura æ humana trahatur ad
miſericordiam in his ætatibus, ſenum

vVidelicet, & infantum;

2. Tamen & regulæ auctoritas eis proſpi-
clat.
3. Conſideretur ſemper in eis imbecillitas,
& nullatenus eis diſtrictio regulæ teneatur in

alimentis:

4. Sed ſit in eis pia conſideratio, & præ-
Veniant horas canonicas.

2 deeſt aliis humana.

CAPUTXXXVIII.
De Hebdomadario Lectore.
I. AEoſis a Fratrum edentium lectio de-
Aeſſe non debet:
2. Necé fortuito ccaſu, qui arripuerit co-
dicem, legere d audeat ibi 3
2¾ Sed lecturus tota hehdomadà, Domi⸗-

nicâ e ingrediatur.
4 Qui ingredienspoſt Miſſas, & Com-
munionem petat ab omnibus pro ſe orari.
F5. Ut avertat ab iĩpſo Deus ſpiritum elatio-
niz.
6. Et g dicatur hic verſus in oratorio ter-
tio. bab omnibus, ipſo tamen incipiente:
J7. Domine labia mea aperies, & os meum annun-
ciabit laudem tuam.

8. Et ſic accepta benedictione ingrediatur
adlegendum, D 3 9. Sum-

76 Cap. XXXVIII. De LeRtore Menſæ.
9. Summum que fiat ſilentium ad menſam,
utnullius muſſitatio, vel vox, niſi ſolius le-
gentis ibi audiatur.
10 Quæ verd neceſſaria ſunt comedenti-
bus, & bibentibus ſic ſibi/ viciſſim miniſtrent
Fratres, ut nullus indigeat petere aliquid.
II. Siquid tamen opus fuerit, ſonitu m
cujuscunque ſigni potius petatur, quàm vo-
ce.
12. Nec præſumat ibi aliquis de ipſa lec-
tione, autn aliunde quidquam o requirere,
nep detur occaſio:
13. Niſi fortè Prior voluerit pro ædifica-
tione aliquid breviter dicere. .
14. Frater autem Hebdomadarius acci-
piat mixtum, priusquam incipiat legere prop-
ter Communionem ſanéctam,
15. Et ne fortè grave ſit ei jejunium ſusti-
nere.
16. Poſtea autem cum coquinæ hebdo-
madariis, & ſervitoribus reficiat.
17. Fratres autem non per ordinem le-
gant, auts cantent, ſed qui ædificent audi-
entes.
4 Oxon. menſe b Caſſin. ne fortuito. Flor. cum qiii
busdam mſi. & edit. nec fortuitu. & Oxon. Conc. guis.
Oxon. deeſt audeat, e Oxon. die Dominica. f Flor. Hild.
poſt miſſam. g. Oxon. dicat hunc verſum. h. Oxon. cum
omnibus. 1 Caſſin. Flor. deeſt. ad wmenſam. Hadr. ibi.
Oxon. Vicd. Germ. Hadr. vicibus. m Vict, ma. ſonitus
alicujus ſigni., n Hild. aliquid. al. referre. al. nec detur.
in pluribus M. 88. frater autem ector. r Hild. deeſt

5 oſtea auten: cum coquinæ hebdomadariis, & ſervitoribis
re⸗

69))

ile hnc
ntent.

1 G
ic
Uboten
lercren
i
leſe, er
e
mnib
N
unin
ſ
henn
1
lerti
lſer
Mn⸗
ecl
A
Nung⸗
i
10,
hen
I
ned
loſer

Mene,
et

Uſoluns

ofhecen⸗
iriſtee
liguie
. ſonnn:
uin

e h
legoitt

o e

grios
gele

iuml
gehet

,
cinen

celt

an
ftol
A
,Onn
I. 4
lunl
Pl

Cap. XXXIX. De menſura ciborum. v7

reficiat. In Comp. etiam deeſt & ſervitsribus. 5 aliis deeſt

eut cant ent.
CAPUT XXXIX.

De Menſuràâ ciborum.

1. QUfficere credimus ad refectionem quo-
Ntidianam tam Sextæ, quàm Nonæ om-
nibus a menſis cocta duo pulmentaria prop-
ter diverſorum infirmitates:
2. Ut fortè, qui ex unob non potuerit e-
dere, ex aliò reficiatur.
3. Ergo duo pulmentaria cocta fratribus
omnibus ſufficiant:
4. Et ſi c fuerint inde poma, aut naſcentia le-
guminum, addatur & tertium.
5. Panis libra una propenſa ſufficiat in die,
ſive una ſit refectio, ſive prandii, & cœnæ.
6. Quòdſi cœnaturi ſunt, de eadem libràâ
tertia pars à Cellerario e reſervetur redden-
da coœnaturis.
7. Quèd ſi labor fortè factus fuerit ma-
jor, in arbitriòô, & poteſtate Abbatis erit, ſi
expediat, aliquid g augere,
38. Remorâ præ omnibus crapulâ, & ut
nunquam ſubripiat Monacho indigeries:
9. Quia nihil ſic contrarium eſt h omni
Chriſtiano, quomodo crapula,
10. Sicut ait Dominus noſter: videte, ne
graventur corda veſtra i in crapula.
II Pueris verò minori ætate, non eadem
ſervetur quantitas, ſed minor, quàm majori-
bus, ſervata in omnibus parcitate.
D 4 12 Cak-=

78 Cap. XL. De menſur4 potũs.
12. Carnium verò quadrupedum omni.
no l ab omnibus abſtineatur commeſtio,
13. Præter omnino debiles, & ægrotos.
4 Ita Oxon. cum editis communiter. Sed Caſſ. Conc.
Flor Hild. Vict. Paris. Ebrult. Far. S. Germa. Conch.
Lyr. Comp. Dunſt. Bern. Caſſ. Boher. Guido Juven.
Hæft. cum omnibus M. SS. quæ vidi, Edit. Colon. Paris.
Balduin, Moreau cum omnibus, quæ contulit M. 88. le-
gunt omnibus menſibus. S. Germ. omnibus diebus. b.
Oxon. illo. & Oxon. cum recentioribus fuerint inde. 4
Oxon. tertius. Hild. tertio. e Oxon. Caſſin. Comp. ſerve-
tur f Oxon. Flor. cænandis g quidam mſſ. augeri. h Ox-

on homini i Oxon. Hild. & Haéft. crapula. I. Cafl. omni

modo. Flor. emnino omni modo.
CAPUT XIL.

. De Menſura potũus.
1. INu squisque proprium habet donum ex Deo:
alius ſic, alius verò ſic.
2. Et ideo cum aliqua ſcrupuloſitate à no-
bis a menſura victus aliorum conſtituitur.
3, Tamen infirmorum'? contuens imbe-

cillitatem, credimus heminam vini per ſin-

gulos ſufficere per diem.

4. Quibus autem donat Deus tolerantiam
abſtinentiæ propriam ſe habituros merce-

dem ſciant. .
5. Qudd ſi, aut loci neeeſſitas, vel labor,
aut ardor æſtatis « amplius popoſcerit, in ar-
bitriò Prioris conſiſtat, conſiderans d in om-
nibus, ne ſubrepat ſatietas, aut ebrietas: licet
legamus, vinum omnino Monachorum non
eſfſe.
6. Sed quia noſtris temporibus id Maoni.
chis

ſonleri,

Pbanoe
eſtel
Nefon
,llo
Deum
.
Glem
1 Hid.
Continent
Core
ſiten

th, chis perluaderi non poteſt, ſaltem vel hoc
lum on conſentiamus, ut non uſque ad ſatietatem
melio bibamus, ſed parcius: quia vinum apoſta-
zgom tare facit etiam fapientes. .
E 7. Ubi autem loci neceſſitas expoſcit, ut
em nec ſupra ſcripta menſura inveniri poſſit, ſed
buk e multò migu: aut ex totò nihil, benedicant
ulel Deum, qur ibi habitant, & non murmurent.
8. Hoc ante omnia admonentes, ut abs-
e que murmurationibus ſſint.
„CN ES A Hid. vieZas Hild. conſiderantes. Oxon. cogitantes
Uen continentiæ. cConch. deeſt amplius. d al. conſiderantis.
A1 e Conc ſed minus. Hild. ſed multum minus f al. addunt

ſtatres.
CAPUTXLI.
Quibus horis a oporteat reficere?
. Fratres.
I1. A Sancto Paſcha uſque ad Pentecoſten,
ſtrein ad Sextam reficiant Fratres, & ade ſe-
ltum ram coœnent.
lemm 2. A d Pentecoſte autem tota æſtate (ſi la-
olpe. bores agri non habent Monachi, aut nimie-
tas æſtatis non perturbat) quarta, & ſexta
Aletnii teria jej unent us que ad Nonam: reliquis ve-
ot rO diebus ad Sextam prandeant.
3. Quæ prandii Sexta ſi e opera in agris
cle habuerint, aut æſtatis fervor nimiu= fuerit,
ueiu continuanda erit: &in Abhatis ſit providentia.
uA 4 Et ſic omnia temperet, atque diſponat,
em qualiter & animæ ſalventur, & quod faciunt
onmn Fratres, absque f juſta murmuratione faciant.
5. Ab Idibus autem Septembrisg uſque ad
SAn D 5 capat

=

neketd

Cap. X LI. De hora Refectionis. 79

80 Cap. XLI. De hora Refectionis.
caput Quadrageſimæ, ad Nonam ſemper
reſiciant.
6. In h Quadragefimàâ verò uſque adi Paſ-
cha, ad Veſperam reficiant. Ipſa tamen Veſ-
pera fic agatur, ut lumine lucernæ non in:
digeant reficientes.
7. Sed luce adhuc diei omnia m conſum-
mentur.
8. Sed & omni tempore, ſive n cœnæ, ſive
refectionis hora ſic temperetur, ut e cum lu-
ce fiant omnia.
a alii oportet “ Oxon. Flor. & quidanv alii omittunt
fratres. cConc. Flor. ſera. d Flor. Hild. Conch. Lyr.
Paris. I. à Pentecoſten, e Flor. operas. Oxon deeſt

juſta £ Caſſin. uſque cuput. h Oxon 4 Quadrageſima: ia-

lii in Paſcha. VFlor. Conch. & quidam Caſſin, Lumen. m
Hild. comſumantur.?1 Caſſin. ſive prandii, ſive cœnæ e-
. fettionis. „Flor. luce.

CAPUTXLII.
Ut Poſt 2 Completorium nemo lo-
quatur.

1. ϑοσMni tempore ſilentio; debent ſtude
—re Monachi, maximè tamen noctur-

nis horis.
2. Et ideo omni tempore, ſive jejunij, ſive
prandi, ſi c tempus fuerit prandii, mox ut
ſurrexerint à cœnàâ, ſedeant omnes din u-
num, & legat unus Collationes, vel Vitas
Patrum, aut c certè aliquid, quod ædificet
audientes; non autem Eptaticum, aut Re-
gum: quia infirmis intellectibus non erit u-
tile illa horà hanc Scripturam audire:
3. Aliis verò horis leganturr. 4. Si

(VX

Kan
n dn
one
Ounuor
Rheimn

uupel

d
ſolten
60
G
Centi
10
ſarie
ſonin
Nl
ſegert
ſine
4klor,

fun

kiont
nn len

lneil
tamnen
ne non

y conle

en,
Utecun

1 Miontn
L Cunr!⸗
OrjNE&
Ariſiu
ln. el

emole

Parkk

und

.

i

Cap. XLII. Silentium poſt Compleror. T
4, Si autem jejunii dies fuerint, dicta Vel-

pera parvo intervallo mox accedant ad

lectionem Collationum, ut diximus; & lectis
quatuor, aut quinque follis, vel quantum ho-
ra permittit, omnibus g in unum occurrenti-
bus per hanc moram lectionis. ZMG
5. Siquis forte in aſſignatô ſibi commiſ-
ſo fuerit occupatus, occurrat.
6. Omnes ergo in unum b poſiti comple-
ant: & exeuntes à Completoris nulla ſir li-
centia denuo cuiquam loqui aliquid.
7. Quod ſi inventus fuerit quisquam præ-
varicari hanc taciturnitatis regulam, gra-
vioril vindictæ ſubjaceat:
8. Excepto ſi neceſſitas hoſpitum ſuper-
venerit, aut fortê Abbas aliquid juſſerit.
9. Quod tamen & ipſum cum ſumma gra-
Vitate, & m moderatione honeſtiſſimè fiat.
a Flor. completorios. “ Caſſin. Flor. cum tribus mſſ. ſi-
tentium. tc deeſt in Flor. ſi tempusfuerit prandii. d alii
in unum locum. al. in uno lecé. e Narb. aut codicem a-
lium. al. aust certè aliud. Caſſin. Conch. Hild. cum qui-
busdam aliis fuerit g Narb. omnibus in unum ad com-
Plere pfalterium occurren ibus halii congregati. i Lyr
exeuntibus lectio non ſpernenda.! Oxon. Caſlin. Brayie⸗
ſed deeſt in Lyr. m. al. deeſt moderatione.
CAPUT XLIII.
De iis, qui ad opus DEI, vel ad menſam
tardè a occurrunt.
1. à D horam divini offici mox ut audi-
1 tum fuerit ſignum, relictis omnibus,
quæliber ſuerint in manibus, ſumma ian

—
—

IX Cap. XLIII. De ſerò venientibus. 0
feſtinatione curratur; cum gravitate ta- „4Ad
men, ut nonſcurrilitas inveniat fomitem, wWoce
Ergo nihil Operi Dei præponatur. korent
2. Quèd ſiquis « ad Noéëcturnas Vigilias Imen
poſt Gloriam Pſalmi nonageſimi quarti moo
(quen d propter hoc omnino ſubtrahen- onh
dô, 8 morosè volumus dici) occurrerit: 8
nen ſtet in oreine ſuo in choròô, ſed ultimus min
omniume ſtet, .. ln
3. Aut in locòô, quem talibus negligenti- nfcn
bus ſeorſum conſtituerit Abbas, ut videa- ead
tur/ab ipſo, vel ab omnibus, uſque dum S
completo Opere Dei publica fatisfactione e
pœniteat. lein
4. Ideo autem cos in ultimo, aut ſeor- p)
ſum judicavimus debere ſtare; ut viſi ſ(ab umn
