uat! e Oxon. voluntatibus. murmiiria. 2 Calin. cum qui
ui buſdam. M. S8. obedit.

4 CAPIIT VI
rid De Taeiturnitate.
imt I. TAciamus, quod ait Propheta: Dixi, ouß
todiam vias meas.
onidd 2. Me non delinquam in lingaa med: poſui ori
Nni6 ig0 uſtodiam: obmutui, & bumiliatus ſum, &
Rlui 4 4oedi.
6 . Hic a oſtendit Propheta, ſi à bonis
bg niis interdum Propter taciturnitatem
debet tacere; quantò magis à malis verbis

Aim r
deſeeer
go

Noh mag
nfe propter pœnam peccati debeté ceſſare,
. „ 3 . . .
ſei . Ergo quamvis de bonis, & & ſanctis,

& ædificationum eloquus, perfectis diſ-
cipulis propter taciturnitatis gravitaterh,
rara loquendi concedatur licentia, quia 4
or ſcriprum eſt: In muitiloquis e non efugies pec-
a Sni. „. ”
. Et alibi: mors, & pita in manibus lin-
Nes bLS. . Nam

32 Cap VI. De Taciturnitate.
6. Nam loqui, & docere, magiſtrum

condecet; tacere, & audire, diſcipulo f

convenit.
7. Et ideo ſiqua requirenda ſunt à Prio-
re, cum g omni humilitate, & ſubje ctione
reverentiæ requirantur, ne videatur plus
loqui, quàm expedit.
8. Scurrilitates verò, vel verba otioſa,
& riſum moventia, æterna clauſurâ in om-
nibus locis damnamus: & ad talia eloquia
diſcipulum aperire os non permittimus.
a alii hinc oſtenait. alis ceſſari. c Narb. ſancta
dificationis. Hild. ſanktis ad ædificationem d apud
Hild. ſeriptum eſt, deeſt. e Narb. effugietur. F alii
diſcipulum. g Oxon. cum ſumma reverentia, M. S.
Conch. cum omni bhumilitale, & ſub'jektione. Lyr.
Faron. cum omni humilitate, & reverenti-. Aſfg.
Andr. Hadr. Ebru. Paris. I1. cum omni hisnilitate, &
ſutljectione, & reverentil. Narb. ocum modo in
ſaumma reverentia, b hæc verba, ne videatur blus

ſoqui, quàm expedit, quæ extant in Oxon. deſideran-

tur pene in omnibus M. SS. Scd & Hildem. huuc lo-
cum exponens ait: non eſt in Regula, ſed ſubauditio

CAPUT VII.
De Humilitate.

Natura, neceſſitas, & praæſtantia Humili-
tatis declaratur.
1. CLamat nobis divina ſcriptura, Fratres,
dicens: Omnis, qui ſe exaltat, bumiliabi-
r 3 & qui ſe humiliat, exaltabitur.
2. Cuùm

680

lpeni,

e
le
olum
Nenil
ir⸗
lier
Enibe
100 .

lren
Utr,

X

ſe

fhne
„.J
nſeen
tur
I

t. Cap. VII. De Humilitate. 5 I. 2
wepſin 2. Cùm hæc ergo dicit, oſtendit nobis,
n omnem exakationem genus eſſe ſuperbiæ.
3. Quod ſe cavere Propheta indicat, di-
1 hD Cens: Domine non eſt exaltatum cor meum, neque
bjeline elat: ſunt oculi mei, neque ambulavi in magma,
ennſ weque in mirabilibus ſuper m.. ä
4. Sed quid 7 i non humiliter ſentieban, ſed
beilt exaltavi animam meam, lient a abluctatas ſaper H
inor masre ſua, ita rerribues in animai meam.
dn 1. Unde fratres ſi ſummæ humilitatis
imm vVolumus culmen attingere, & ad exaltatio-
n nem illam cœleſtem, ad quam per Præſen-
i tis vitæ humilitatem aſcenditur, volumus
in 1 feliciter pervenire, actibus noſtris c aſcen-
enumi dentihbus ſcala illa erigenda eſt, quæ in ſom-
Eim nd Jacob apparuit, per quam ei deſcen-
D dentes, & aſcendentes Angeli monſtra-
h bantur. . Sðèèð
ee & aſcenſus à nobis intelligitur, niſi cxalta.
en M tione deſcendere, & humilitate aſcendere.
„. Scala vero, 'pfa erecta, noſtra eſt vita
in ſæculo: quæ humiliato corde à Domino
erigitur ad cœlum.
6. Latera enim ejuſdem ſcalæ, dicimus
noſtrum eſſe corpus, & animam; ine quâ
latera diverſos gradus humilitatis, vel diſ-
Mn ciplinæ † evocatio divina aſcendendos in-
ſeruit. .
1 Funt 7 alii ablactatum. alii matrem ſuam c deeſt a-
Huni“ pud Hildem. aſcendentibus, d alii ſomnio. e alii in
guæ latera alui inter g latera, alii in guibies alii in
10 D B 6 H Tuibns

34 Cap. VII. De Humilitate. §. II.
guibus lateribus. f Ita omnes M. SS. ſed Hildem. eum
eclitis vocatio.

Primus, & ſecundus gradus Humilitatis.

9. Pkimus itaque humilitatis gradus eſt, ſi
timorem a Dei ſibi ante oculos ſem-.

per àponens, oblivionem omnino fugiat:
10. Et ſemper ſit memor omnium, quæ
præcepit Deus: & c contemnemes Deum,
in d gehennam pro pecceatis incidunt, &
vitam æternam, quæ timentibus Deum
præparata eſt, animo fuo ſemper evol-
Lat. e
II. Et cuſtodiens ſe omni horâ à pecca-
tis, & vitiis, id eſt cogitationum, linguæ,
4 culorum, manuum, pedum, vel vo-
untatis propriæ; ſed & deſideria carnis g
amputare feſtinet. ,
12. Fſtimet ſe homo de cœlis ſemper
à Deo reſpici omnè horâà, & facta ſua h in

omni loco ab aſpectu Divinitatis videri, &

ab Angelis omni horâ renuntiari.
13. Demonſtrat nobis hoc Propheta,
cùm in cogitationibus noſtris ita Deum
ſemper præſentem oſtendit, dicens: &ru⸗
tans corda, & renes Deus.
14. Et iterum: Dominas novit cogitationes
bominum, quoniam i vana ſunt. òM
152. Et item dicit: Intellexiſti cogitationes
meas à longe: &, Quia cogitatio hominis conſite-
nur tibi. .
16. Nam ut ſolicitus ſit circa cogitatie-

(e

Eon

(c

I.
ero f
18.
rep
h.
Uone
.
Uolrar
oc
11.
ogt.
.
Uegee
afiti
31

un

in

linn

lnp̃
16.)
an
Een

l

4. 1

Hicden in

Hilt.
schl
clloſen
no frit
ium,
les Denj
idunt,
1 Den
hper ℳ

lihenn

.

cencupiſcentias tuas non eas.

Cap. VII. De Humilitate. §. II. 35
nes ſuas perverfas, dicat ſemper utilis fra-
ter in corde fuo:
17. Tunc ero immaculatus coram eo, ſi obſer-
vapero me ab iniquitate med.
18. Voluntatem verò propriam ita fa-
cere prohibemur, cùm dicit Scriptura no-
bis: Et à voluntatibus !1 tuis apertere.
19. Et iterum: Rogamus m Deum ino-
ratione, ut fiat ilius voluntas in nobis.
20. Docemur ergo meritò non facere
noſtram voluntatem; cùm cavemus illud,
quod dicit n ſancta Scriptura:
21. Sunt via, quæ videntur o hominibus re-
a; quarum ſinis usque ad profundum inferni de-

nmergit.

22. Et cùm item cavemusp illud, quod de
negligentibus diétum eſt: Corrupti ſunt, &
aæbominabiles facti ſunt in r voluntatibus ſuis.
23. In deſideriis verò carnis ita nobis
m credamus ſemper eſſe præſentem,
cùm dicit Propheta Domino: Aute te eſt
omne deſtderiam meumt.
24. Cavendum ergo ideo malum delſi-
derium; quia mors ſecus introitum delecta-
tionis poſita eſt. Dſ
25⁄. Unde Scriptura præcipit dicens: Poſt

26. Ergo ſi oculi Domini ſpeculantur

„bonos, & malos, & Domiaus de cœlo ſem-

ber reſpicit ſuper filios hominum, ut vi-
deat, ſi eſt intelligena, aut requirens Deum:
27. Et ſi ab Angelis nobis deputatis quo-
S?J”ÿYMUD B 2 tidie

1

36 Cap. VII. De Humilitate. §. II.
tidie die, noctuque Dominos factori nos-
tro opera noſtra nuntiantur:
28. Cavendum eſt ergo omni horâ,

Fratres, ſicut dicit in Pſalmo propheta, ne
nos declinantes in malo, & inutiles factos,

aliqua horàâà aſpiciat Deus.
29. Et parcendo nobis in hoc tempore,
quia pius eſt, & t expectat nos converti in
melius ne dicat nobis in a futurô: Hac ſe-
ciſti & tacui. J
30. Secundus humilitatis gradus eſt, ſi
propriam quis non amans voluntatem, de-
ſideria ſua non delectetur implere:
31. Sed vocem illam Domini factis imi-
tetur dicentis:
32. Non veni facere voluntatem meam, ſed e-
jus, qui miſit me.
33. Item dicit Scriptura: voluntas vV ha-
bet pœnam, & neceſſitas parit coronam.

àa deeſt apud Hildem. & in uno M. S. Dei. 5 Hild.

oblipionem præceptorum Dei emnino ſugiens. Afflig-
elationem omnino fugiat Monachus. &ιOxon. Con-

cord. Flor. ut qualiter, d Oxon. gebennam de pee-

catis inceaunt. Flor. in gehenna de peccatis inci-
dunt. Caſſin. Conc. Regula Magiſtri M. S. gehenna de
peccatis incedat; quam lectionem præfert Menardus:
Boherius tamen iſta ſcribit: Smaragdus, O& kalici

habent: gebennam de peccatis incendunt. Prims

littera magis plana, minori indiget gloſst. Nihilo-
minus Itahca nihil habct difficultatis, nec ſince funda-
mento vulgatam lectionem rejicit Menardus tanquam
ab imperito correctore profectam. e recentiores re-
volvat. f deeſt oculorum in Conc. Flor. & M. SS. Caſ.

£& Menardus hæc verba amputare feſtinet amputanda
cxiſtimat.

lün⸗
ſlre
Conc,
Ullen
lor. 1
ur
rautn
(an.
in eß.
eni
ſNe⸗

ſern
ln

er

5
Vi
Naden
ein n
Ale
lging

6

III Cap. VII. De Humilitate. §. III. 37
gorinf exiſtimat; extat tamen in Cod. Oxon. al. omni lozo.
hrc verba queniam vanæ ſunt deſunt in Oxon. Caſſ.
lol Conc. Hild. Lyr. Compend. & aliis: ea tacaen exponit
imn h Hildem. 1 Oxon. averte. m deeſt Deum in Conc. &
hheta, Ne Flor. n deeſt ſandta in Caſſ. Conc. & Flor. o alii vi⸗
en dentur ab hominibus. Hid. Sabin. Conchens. Lyr.
Futantur ab heminibus. Oxon. butantur hominibus
temn P Caſin. pavemus. F'or. Paveamtis. 9 Oxon. ſcrip-
ium eſt. p quinque M. S8. cum quibusdam editis vo-
poſent luptatibus. 5§ Caſſin. factoram noſtrorum. t Sma-
rigd. expecfans Lyr. & Ebrul. expelctando. u Conch.
4 Tee e Es. w Calſ. Reg. Mag. Flor. Conc. Conch,
lis eh Comp. Dunſtanus voluptas. —Rr

ertius, Quartus, & Quintus Graqus bu-
lilsn militatis.

384. TErtius humilitatis gradus eſt, ſiquis
eumß pro Dei amore omni obedientiâ ſe
ſubdat Majori; .
Nα z3 5. Imitans Dominum, de quo dicit A-
„ g poſtolus: Facdtus eſt a obediens uſque ad mor-
Hei vem.
h. 36. Quartus humilitatis gradus eſt, ſi in
n er ipſa obedienti4 duris, & contrariis rebus, .
37. Vel etiam quibuslibet irrogatis in-
α Juriis, tacita conſcientiâ patientiam am-
Nem’ plectatur.
38. Et ſuſtinens non laſſeſcat, vel diſce-
dat, dicente Scriptura: Qui perſeveraverit uſ-
i Yue in finem, hic ſalyus erit.
uß 39. Item: conſortetur cor tuum, & ſuſtine
anae Doiminum. . .
EN A, 40, Et oſtendens c fidelem pro Domi-

7 mi⸗

8

38. Cap. VII. De Humilitate. g. III.
no univerſa etiam contraria ſuſtinere de-
bere. =
41. Dicit ex perſonâ etiam ſufferen-
tium:
4a1., Prepter te morte tota die afßfcimur: aſti⸗
mati ſumus, ut oves occiſionis.
43. Et ſecuri de ſpe retributionis divinæ,
ſubſequuntur gaudentes, & dicentes:
44. Sed in his omnibus ſuperamus propter eum,
qui dilexit nos. 2=èð
45 Et item alio locô Scriptura: Probiſti
nos, inquit, Deus: igne nos examinſti, ſict d igs
ne examinatur argentum:
46. Induxiſti nos in laqueum: poſuiſti tribula-
ianes in dorſo noſtro. .
47. Et ut oſtendat ſub Priore debere nos
eſſe, ſubſequitur dicens:
48. Impoſuiſti homines ſuper capita noſtra.

49. Sed & præceptum Domini in ad.
verſis, & in injuriis per patientiam adim

plentes,
0. Qui percuſſi e in maxillam, præbent
& aliam:
5I. Auferenti tunicam, dimittum & pal-

72. Angariati f milliarié, vadant, &

duo: .
53. Cum Paulo Apoſtoléò falſos fratres
ſuſtinent, & g perſecutionem:
54. Et maledicentes ſe, benedicunt.

55. Quintus humilitatis gradus eſt, ſi

omnes cogitationes malas cordi ſuo adve-

6.

Eh

lele
11.
Gren⸗
.

l Cap. VII. De humißitate. F. III. 39
eete 66. Vel mala à ſe abſconsè commilſz,
„per humilem confeſſionem b Abbati non
Gln celaverit ſuo.
77. Hortatur i nos de hac re Scriptura,
eri dicens! Rervela Domino viam tuam, & ſpera in
e 18. Et item cdicit: conftemini Domino, quo-
nes: niam bonus, quoniam in ſaculum miſericerdis
pterun ejus.
„5 9. Et item Propheta: Delictum meum cog-
1: ii nitum tibi feci, & injuſtitias meas m non operui:
ſt 60. Dixi pronuntiabo adverſum me injuſtitias
meas Domino: & tu remiſiſti impietatem n con-
finge dis mei. 1
* Oxon. & alii M. SS. addunt patri. 5 Oxon. ra-
jebeen eite cenſcientiam ampleltatur. Narb. racit? con=
Lientiä amplectatur. Plor. tacitæ conſcientiæ pati-
entiam amplectatur. Sabin. tacita conſcientia per pa-
Mn tientiam amplectatur „ quidam M. SS. cum editio-
Gülhi ne Pariſienſi, & Guidone Juvenali tacita conſc ientiam
jamn amplelctatur omifſo patientiam, quod etiam repro-
bat Hild. aſſerens verbum amplector tam ſervire dati-
ce vo caſui, quàm aceuſativo, & ita rectè diei amplects
injuriis, atque amplecti injurias: quare nec patienti-
ui em hic amplectitur. c Narb. fidem. d deeſt in qui-
wuor busdam ighe. e Caſſin. in maxillà. J Flor. angarian-
ti. g deeſt aliis & perſecutionem. h Flor. Abbatem
aln, ſuum i alii hortans I alii dici m alii non abſconſi. n
alii peccati mei.

§. IV.

Sextus, Septimus, Otka vus, Nonus, & De-
ten cimus Gradus Humilitatis.
du 1 61, GExtu humilitatis gradus eſt, ſi omni
f D S vili⸗

ſor hn

40 Cap. VII. De humilitate s. IV.
vilitate, vel extremitate contentus ſit Mo-
nachus:
62. Et ad omnia, quæ ſibi injunguntur,
velut operarium malum, & indignum ſe
judicet:
63. Dicens ſibi cum Propheta: Ad nihi⸗
lum redactus ſum, & neſcivi: ut jumentum ſactus
ſum apud te, & ego ſeimper tecum.
6 4. Septimus humilitatis gradus eſt, ſi

omnibus ſe inferiorem, & viliorem, non

ſolùm ſuâà linguâ pronontiet, ſed etiam in-
timo cordis credat affectu.
6 5. Humilians ſe, & dicens cum Prophe-
ta: Ego autem ſum vermis, & non homo:

66. Opprobrium hominum, & abjectio plebu:

exaltatus ſum,
67. Et humiliatus, & conſuſus. B
68. Et item: Bonum mihbi, quòd bumiliiſti
me, at diſcam mandata tuæ.
69. OGſavus humilitatis gradus eſt, fi ni-
hil agat Monachus, niſi quod communis
Monaſterii regula, vel Majorum cohortan-
tur exempla. ⸗
70. Nonus humilitatis gradus eſt, ſi lin-

guam ad loquendum prohibeat Mona-

chus:
71. Et taciturnitatem habens, uſque ad
interrogationem non loquatur,
72. Monſtrante Scripturâ: quia in multi-
loquis non a eſugitur peccatum.
73. Et quia vir linguoſus non dirigetur ſuper
terram. ,2

74. De.

FV.
Ntoslt

njunguer
cigoun
eninſs
10is
oen, 1
ſed aum

dunben
lond
Heſie

il wl

u
A coNNN
n colon

1

1
ent N

.

. “
u

Gyien,

—

Cap. VII. De humilitate. s. V. 41
24. Decimus humilitatis gradas eſt, ſi non
ſit facilis, ac promptus in riſu,
7 5½. Quia ſcriptum eſt: ſtultus in b rifu c
exaltat vocem ſuam. .
« alii eſugietur. edit. egugies. 6⅛ Oxon. in riſum.
e Narb. evaltavit.
§. V.

Ultimus, & penultimus gradus humilitatis, ac
omnium griduum epilogus. .

76 † I Ndecimus humilitatis gradus eſt, ſi,
cuùm loquit ir Monachus, leniter,
& ſine rifu, humiliter cum gravitate,
77. Vel pauca a verba, & rationabilia lo-
quataur.
78. Et non ſit clamoſus in voce; ſicut
ſcriprum eſt: Sapiens verlis innoteſcit paucis.
79. Duodecimus humilitatis gradus eſt,
ſi non ſolum corde Monachus ſed etiam
ipſo corpore humilitatem videntibus ſe
ſemper indicet;
80. Id ̈ eſt in opere, in oratoriô, in Mo-
naſteriò, in hortô, in vià, in agrô:
81. Vel ubicunque ſedens, ambulans, vel
ſtans, inclinato ſit ſemper capite, defixis in
terram aſpectibus;
82. Reum ſe omni horàâ de peccatis ſuis
83. Jam ſe tremendo c judicio Dei repræ-
ſentari æſtimet;
84. Dicens ſibi in corde ſemper illud,
quod publicanus ille Evangelicus, defixis in
terram oculis, dixit; 8. Do-⸗

42 Cap. VII. De humilitate, 8. V.
85. Domine non ſum dignus, ego peccator lera-
re oculos meos ad eœllsos. L

86. Et iterum cum Prophceta, incurvatus,

& bumiliatus ſum uſquequaque. .
87. Ergo his omnibus humilitatis gradi-
bus aſcenſis, Monachus mox ad charſtta-
tem Dei d perveniet illam, quæ perfecta e
foras mittit timorem:
88. Per quam univerſa, quæ priùs non
ſine formidine obſervabat, absque ullo la-
bore velut naturaliter ex conſuetudince in-
cipiet euſtodire;
899. Non jam timore gehennæ, ſed amo-
re Chriſti, & conſuetudine ipſa bonâ, &
g% delectatione virtutum,
90. Quæ Dominus jam in operarium ſau-
um mundum à vitiis, & peccatis, Spiritu San-
So dignabitur demonſtrare. 4
&α deeſt in Oxon. verba. 6 Caſſ. Flor. Cenc. & qui-

dam alii in opere Dei- c Sabin. judicii die Caſſ. & Flor-
judicio, omiſſo Dei. d deeſt apud Hild. Dei. e alii ſa-

ris / Conc. & Flor. & conſuetudine. g Hild. dilee-

tione.
CAPDT VIII.
De officis divinis in noctibus.
I1. Hiemis tempore, id eſt à Calendis

Novembris uſque ad Paſcha, juxta

conſiderationem rationis octavàâà horâ no-
cctis ſurgendum eſt.
2. Ut «modicè amphus à de media noc=-
te e pauſetur, & jam digeſti ſurgant.
3. Quod verò reſtat poſt Vigilias à Fra-
tribus:

V

bes,

pent
41

(Rendn

ieii
N
dece

Mor N,.
ln ſo

40.

nii e

t
len

hden
Vl
lti e,
4 lan
5Co
4 n.
do
mmg
ls

6 .

4 V. OCap. VIII. De Officiis divinis in noct. 43
u tribus, qui Pſalterii, vel lectionum aliquid
indigent, meditationi inſerviatur.
1iunn 4. A Paſcha autem uſque ad ſupra dictas
Calendas † Novembris, ſic temperetur ho-
Iunsge ra Vigiliarum agenda; 1
Au 5. Parviſſimô g intervallé, quo Fratres
zei ad neceſſaria naturæ execant, cuſtoditô,
mox Matutini, qui incipiente luce agendi
Pils ſunt, ſubſequantur.
Agtello 2 Caſſ. Flor. novembribus. Caſſ. Flor. Hild. Conch.
Ueialhe? Comp. in Paſcha. é& Comp. ut in ea modick. 4 alii di-
midig. e Flor. Conch. pauſentur FCaſſ. Flor. novem-

lr res. & recentiores ut garvisſime.
12, Dn
boni CAPUT IX.
Qaanti Pſalmi dicendi ſint nocturnis
peratun horis.
Cpiricud .Y „TA, .
n 1. Hlemis a tempore, præmiſſò b in pri-
ris mis verſu Deus in adjutorium meum in-
tende, Domine ad adiuvandum me feſtina:
16 N .

2. In ſecundéô c ter dicendum eſt: Domi-
M! ne labia mea aperies, & os meum annuntiabit lau-
5 gem taam.
. 3. Qui ſubjungendus eſt tertius Pſalmus,
1Clei 4. Poſt hunc Pſalmus nonageſimus
dſce Qquartus dq cum Antiphonâ, aut certè decan-
tandus:

Vn . Inde ſequatur Ambroſianum: de-
“ inde ſex Pſalmi cum Antiphonis.
. 116. Quibus dictis, dicto Verſu benedicat
9

1

1
6

7. Er

Cap. IX. Pſalmi Nocturni.
7. Et ſedentibu: omnibus in ſcamnis, le-
gantur viciſſim à fratribus in codice ſupet
analogium tres Lectiones, .
8. Inter quas & tria Reſponſoria ⅛ ca-
nantur.

44

9. Duo b Reſponſoria ſine Gloria dican-

tur.
10. Poſt tertiam verò Lectionem, qui
cantat, dicat, Gloria. i J
11. Quam dum incipit Cantor dicere,
mox omnes de ſedibus ſuis ſurgant ob ho-
norem, & reverentiam ſanctæ Trinitatis.
12. Codices autem legantur in vigili
tam vereris teſtamenti, quam novi divinz
auckoritatis: .
13. Sed & expoſtiones earum; quæ là

nominatiſſimis Doctoribus orthodoxis, &

catholicis Patribus factæ ſunt.
14. Poſt has veròô tres Lectiones cum

Reſponſoriis ſuis, ſequantur in reliqui ſex

pſalmi n cum alleluja canendi.

15. Poſt hos Lectio Apoſtoli ſequatur er

o corde recitanda, .
16. Et Verſus, & ſupplicatio p Litaniæ,
id eſt Kyrie eleiſon: . !
17. Et ſic finiantur Vigiliæ nocturnæ.

4 Oxon. Flor. hiemis tempore ſupra ſeripto. 5 Oxon.
Iin primis verſics, id eſt Deus in adiutorium à.

cum Gloriga. In multis deeſt. Homine ad aafuvandun

me feſtina. c alii tertio, alii tertium. A Oxon. cuim
ſeptem. M. S5. addit venite exultemus e Caſ decar.
tanda. Hæften. indireékum decantandus. f Sabin.
Pieon.

Nen
een
Gltifr d
hhihati
urike
llile Pari

D
i lbnI!

ingt
un aun
ihis.

(

Nul. Cap. X. Nocturna Laus in æſtate. 4 5
nſcme Dion. Ambroſianus bymnus & ali cantentur, in O-
cocle don deeſt. b hec verba duo kéſponſoria ſine Cgloris
Adirantur deſunt in mult.5 M. SS. alii glo- iam! Oxon.

a nominatis Doctorum, && orthedoxvis, catholicisque

pordul Patribus. Flor. à nominatis, && orthodexis, catholi⸗
cisque Patribiss, Caſin. 4 nominatisgſimis, & or-

=

☚

—

e CMril thodoxis, catholicizgue Patribus. Ita etiam S. Ger-

ma. Ebrul. Faron. Vict. ma. ſed omiſſo Patribus Comp.
Gjoren 2 nominatigimis doltorum orthodoxis patribus. m
Gioten, qui. n cum albis. o Oxon. inde. p. Vict. ma. & Li-
kania.

Oinr .
FH CeAOI X
lmmmg Qualiter æſtatis tempore agatur noc-
gtor NS. turna Laus? .
nboi 1. à Paſcha autem uſque ad COalendas 4

Novem bris, omnis (ut ſupra dictum
un eſt) piæalmodiæ quantitaz teneatur:
non 2. Excepto b quèd Lectiones in Codice,
. propter brevitatem noctium, minimè le-
icion gantur, ..
T6E. 3. Sed pro ipſis tribus Lectionibus una

gees tar: quam breve Reſponſorium ſubſequa-
ailE“ 4. Et reliqua omnia, ut dictum eſt, im-
pleantur;
lenen K. Id eſt, ut nunquam minus à duodecim
E Pflalmorum quantitate ad Vigilias 4 noc-
gntih turnas e dicatur: .
ℳ 6. Exccptis tertiò, & nonageſimo quar-
eAN&α to Pſalmo. .

eiun⸗ N 4 Caſin. novembres. b Sabin. excepto, quod Letctio⸗
Hemt/ nes ſine Codice legantur. σιOxon. memoria legatter.

cr 4 Oxon.

X

de veteri Teſtamento c memoriter dica-

46 Cap. XI. Vigilia diei Dominicæ.
Oxon. nodfis. e ita Oxon ſed alii fere omnes codiees
M. SS. dicantur f alii Pſulmis. . .

CAPUI XI.
Qualiter Dominicis dicbus Vigiliæ à-
gantur.
1. LDmidico 4 die b temporiùs ſurgatur
ad Vigilias. In quibus Vigilis te-
neatur menſurnz; —
2. Id eſt modulatis, ut ſupra diſpoſuimus,
ſex Pſalmis, & Verſu, .
3. Reſidentibus cunctis diſpoſite, & per
ordinem in ſubſelliis, .
4. Legantur in codice, ut ſupra dixi-
mus, quatuor Lectiones cum Keſponſo-
riis ſuis. . ..
5. Ubi tantùm in quarto Reſponſorio di ·
catur à cantante Gloria: quam dum incipit,
mox omnes cum reverentiàâ ſurgant.

dine aliie« ſex Pſalmi cum Antiphonis, ſicut
anteriores, & d Verſus. “MW
7. Poſt quos iterum e legantur aliæ qua-

tuor Lectiones cum Reſponſorüs ſuis, or-

dine, quo ſupra. .—
2. Poſt quas dicantur tria Cantica ſde
Prophetis, quæ inſtituerit Abbas: quæ Can-
tica g cum Allelujs pſallantur.

9. Dicto etiam Verſu, & benedicente
Abbate legantur aliæ quatuor Lectiones ,
de b novo teſtamentò, ordine, quo ſu. a

10. Poſt

pra.

nn
1o on
it A
Krnge
ommn
nu
1, Eſ⸗
llag
kic
nds,
1,
n eſtt
6 Ni

ſepoo
1, 1

6. Poſt quas Lectiones ſequantur ex or-

Ehed

Den
ern

Tine⸗ Caput XI. Vigiliæ diei Dominicæ. 47
tomedh, I0. Poſt quartum autem Reſponſorium
incipiat Abbas hymnum 1Ie Deum laudamus.
11. Quo i perdicto legat Abbas Lectionem
el. debvangelio cum honore, & tremore ſtan-
Vigle tibus omnibus.
12. Qua perlecta reſpondeant omnes Amen.
ee 13. Et ſubſequatur mox Abbas hymnum
in Te decet laus.
14. Ft data benedictione, incipiant m Ma-
15. Qui ordo Vigiliarum omni tempore
volte tam ætatis, quàm hiemis æqualiter in die
““ Dominicòô teneztur:
ſmt 16. Niſi fortè (quod abſit) tardiùs n ſur-
n luft gant, aliquid de Lectionibus breviandum eſt,
aut Reſponſoriis. .
17. Quod tamen omnino caveatur, ne
lmi proveniat.
G . . . . .
rt 18. Quòd ſi contigerit, dignè inde ſatisfa-
Er gict Deo in Oratoriòô, per cujus evenerit ne-
,S uin
4 1 7 . * . 6
iphon 4 Oon. Dominicis diebus. & Ita in Oxon. Narb. §.
e Germ. ma. Bern. Caffin. Boher. Sed alii communiter
or Ae tem herins, Jquaa vocem etiain uſurpant aliquando Scrp-
8 ih tores non infimæ larinitatis, c in Oxon. deeſt ſeæ. d alii
“ ſa. *Oxon. dicantur tris Cantica omiſſis intermediis.
Cenie 1. uln Prophetarum „ Ehrul. cum allis. Flor. veteri, i alji
idZo. Oalſ. Flor. Afflig timore. m Flor. Ebrul. Faron.
1 Lyr. Afflig editio Veneta & incipiat, quam.ectionem pro-
bat Menard. in Cod. Narb. hæc periodus ira effertur: &
beneli ſiab ſeuatur mox Abbashymnum: Te decet hyipus, te de-
! lec⸗ ge⸗ laiss. Ef de benedictione incipiant c. n alii. ſur-
d. C CA

1

48 Caput. XII. Matutinum
CAPUI XII.

Quomodo Matutinorum ſolemnitas
agatur? “
1. N Matutinis Dominico die in primis di-
catur ſexsgeſimus ſextus Pſalmus ſine
Antiphonàâ in drectum.

2. Poſt quem dicatur quinquageſimus cum

Alleluja.
3. Poſt quem dicatur centeſimus ſeptimus
decimus, & ſexageſimus ſecundus.
4. Inde Benedictiones, & Laudes:
. Lectio una de Apocalypſi ex corde, &
Reſponſorium, & 4 Ambroſianum:
6. Verſus “Canticum de Evangeliô, Lita-
nia c & completum eſt.
à Particula & deſideratur in Flor. & duobus M. 85.
b Oxon. Verſum. c Oxon. Litaniæ. Narb letaniæ, Caſ-
lin. Flor. & quidamalii letania. Nonnulli ab hac voce
lectio reliquum caput exprimunt in accuſativo.

CAPUT XIII.
Privatis diebus qualiter Matutini
sgantur.
1 iebus autem pFrivatis Matutinorum ſo-
1 emnitas ita agatur,
2. Id a eſt, ut ſexageſimus ſextus Pſalmus
dicatur ſine Antiphona, ſubtrahendo modi-
cè ſicut c Dominicà.
3. Ut omnes occurrant zd quinquageſi-
mum, qui cum Antiphona dicatur.
4 Poſt quem ali duo Plalmi dicantur ſe-
cundùm conſuetudinem; l

—

QH
llen
Ubqvin
er⸗
iogu
E
Einde
6Coi⸗
Mein
)Keht
Ungtit
1 dl
ſnnr e
ni glo⸗
Il N
Inbo
1De
trkeeke
Nle
hunt
b.
Unon
Mok
16,
Unn
ne
en
Rinn

Im Cap. XIII. Mitutinum in Feriis. 49
5. Id eſt ſecunda feria, quintus, & triceſi-
Dlemht mus quintus: .
g. Tertia feria quadrageſimus ſecundus,
& quinquageſimus ſextus:
7· Quarta feria ſexageſimus tertius,& ſexa-
geſimus quartus: W
8S8. Quinta feria octogeſimus ſeptimus, &
gelmnue octogelimus nonus:
2. Sexta feria ſeptuageſimus quintus, &
nuſi nonagelimus primus: “
us 10. Sabbato autem centeſimus quadrage-
fimus ſecundus, & Canticum Deuterono-
el N mi, quod dividatur in duas Glorias.
lumi. II, Nam cæteris diebus Canticum d u-
gelo nurmquodque dice luo ex Prophetis, ſicut
pfallit Eccleſia Romana, dicatur.

i Ntini
Plalnusn

H 12. Poſt hæc ſequantur Laudes;
Gs. 13 Deinde lectio unae Apoſtoli memori-

ter recitanda,
14. Reſponſorium, Ambroſianum, Verſus
Qauanticum de Evangeliò, †Litania. & com
Mtrn pletum eſt.
I5. Planè agenda Matutina, vel Veſperti.
udom na non g tranſeat aliquando, niſi in ultimo
per ordinem.
NEe 16. Oratio Dominica omnibus audien-
hendi tibus dicatur à Priore propter ſcandalorum
ſpinas, quæ oriri ſolent.
u 17. Ut conventi h per ipſius orationis ſpon-

latiro,

au. Ionetn,
ds“ 18, Qua dicunt, Dimitte nobis i ſicut & nos
dimittimus 31

2 19 Pur-

50 Caput XIV. Vigiliæ Sanctorum.

19. Purg nt ſe ab hujusmodi vitiò.

20. Cateris verdò agendis ultima pars eju-:

orationn dicatur:
21. Ut ab omnibus reſpondeatur, ſed lilers
nos 4 malo.
a« deeſt ut in Flor. Hild. Comp. deeſt dicatur in
Hild. e Oxen. die Dominico. d Flor. unumquemqut:
e Sabin. Apocal) pſi. f Oxon. litaniæ. alii letania. g
tranſeant. h quinque M. SS. ut converſi Bern. Call.
ut convicti. Sabin. ut cum venerint ad ipſius d&c. 1¹
Flor. Conch. Dion. Boher. addunt debita noſtra.

CAPUT XIV.

In natalitiis Sanctorum qualiter agantur
Vigiliæ. “
1. IN Sanctorum verdò feſtivitatibus, vel
omnibus ſolemnitatibus, ſicut diximus
Dominico die agendum, ita agatur;
2. Excepto quòd Pſalmi, aut Antipho-
næ, vel Lectiones ad ipſum diem pertinen-
tes dicantur.
3. Modus autem ſupraſcriptus teneatur.

CAPUT XV.

Alleluja quibus temporibus dicatur.

1. AS=nc Paſcha uſque a ad Pentecoſten
ſine intermiſſione dicatur Alleluja, tam
in Pſalmis., quàm Reſponſorſis.
2. Ab Pentecoſte autem uſque c ad ca-
put Qusdrageſimæ omnmibus noctibus um
ſex poſterioribus Pſalmis tantùm ad Noc-
turnas dicatur.

3. Om.

un AI
teoben
Aihe
e e
lr e
ſgere 44
1 e 2
neeſße

toronn.

na

tun /1

cent 40
nugtitl
li Nemni

er be

Cap. XVI. Officium diurnum. ·y1
3. Omni verèò Dominica extrra Qujn-
quageſimam Cantica, d Matutini, Prima,
Tertia, Sexta, Nonaque, cum Alleluja di-
cantur:
4. Veſpera verò cume Antiphona:
5. Reſponſoria verò nunquam dicantur
cum Alleluja, niſi à Paſcha /uſque ad Pen-
tecoſten.
E ahi pentecoſten omiſſo ad. b plures M. SS. à pente-

4 et coſten. c al. in caput. al. caput. 4 Oxon. 4 matutinis.
niſe Flor. matutinos. Notat etiam Hild. quoſdam Codices

H.

ter ign

legere ad matutinos, quod ipſe reprobat. Comp. ma-
tntina. alii matutincg., e Oxon. antefana. f alii us que

bentecoſten.
CAPUT XVI.

tb ualiter divina opera per diem a-

eut dan gantur.
uj 1. 1 Tait Propheta: ſepties in die laudem dixi
t Ann tibi. L

nben „. Qui ſeptenarius ſacratus numerus, à

Isten

nobis ſic implebitur,
3. Si « Matutinæ, Primæ, Tertiæ, Sextæ,
Nonæ, Veſperæ, Completorüque tem-

e

den pore noſtræ ſervitutis officia perſolva-
4

mus,

bede 4. Quia de his horis diurnis dixit: Sep⸗
u ties in die laudem dixi tibi.

V. Nam de nocturnis Vigiliis idem Pro-

=☛ —

e( Ppheta ait:
he 6. Media nocte ſurgelam ad conftendum tibi.
n7 7. Ergo his temperibus referamus lau-
C3 des

ſuæ;
8. Id eſt Matutinis, Prima, Tertia, Sex-
ta, Nona, Veſpera Completoriô, & noc-
te ſurgamus ad confitendum ecei.
a ali ſi matutino. b deeſt in Oxon. & quibuſdam a-
liis diurnis. – Narb. Completoria.

CAPUT. XVII.
Quot Pſalmi per easdem horas a ca-
nendi ſunt.
I. YAm de Nocturnis, vel matutinis digef-
Jſimus ordinem Pſalmodiæ: nunc de
ſequentibus Horis videamus.
2. Prima Horàâ dicantur Pialmi tres, ſin-
gillatim & non ſub una Gloria. =
3. Hymnus b ejusdem Horæ. poſt Ver-
ſum Deaus in adjutorium meum c intende; ante-
quam Pſalmi incipiamtur.
4. Poſt expletionem verò trium Pſalmo-
rum, recitetur Lectio una, Verſus, & Kyrie
elciſon, & d miſſæ ſint.
5F. Tertia verò, Sexta, & Nona, eodem
e ordine celebretur. .
6. Oratio, id eſt † Verſus, Hymni ea-
rumdem Horarum g terni Pialmi, Lec-
tio, & Verſus, Kyrie eleſſon: & miſſeæ b
7. Si major congregatio fuerit, cum An-
tiphonis: ſi verò minor, in directum i pſal-
lantur. 2
38. Veſpertina autem ſynaxis, quateot

52 Tap. XVII. Pſalmi Horæ cujusque.
des Creatori nôſtro ſuper judicia juſtitiæ

urll

n

9 I
UIn,)
lunz,
10
Morun
Il.
nciet
I1
lecio
co,

1di

Phr.

1
1

on⸗

ſ. .
r ℳ
Uhr cun
1 N
nge⸗
n

une
c kn

60,An
Agliblſ

1

las

tinisd
, N

itet,

,Ue, 15

17.

umll.
6,1

D, 1

.

B XNN

,n

Gto I

2

QCoap. XVIII. Ordo Pſalmorum. 563
Pfſalmis cum Antiphonis terminetur, poſt
quos Pſalmos Lectio recitanda eſt;
erti A

9. Inde Reſponſorium, I Ambroſia-
num, Verſus, Canticum de Evangelio, m
Litania, & oratio Dominica, & fiant miſſæ.
10. Completoriumn autem trium Pfal-
morum dictione terminetur.
1II. Qui Pfalmi directanei fine Antipho-
na dicendi ſunt.

12. Poſt quos hymnus o ejusdem Horæz,

Lectio una, Verſus Kyrie cleilon, p bene-

dictio, & poſt miſſæ fiant.
à alii dicendi. b alü hymnum. c deeſt in Oxon. Caſſ:
& Flor. intende d Oxon. Narb. Flor. & miffas. Vict-
p. miſſa eſt. e Oxon. Flor. idem eo ordine. Lyr⸗
Cunmnp. tem eo ordine. † Oxon. verſum hbymnus. &
ternos Pſalmos. Lectionem Xyrie eleiſon, & miſſas.
bOxon, Narb. miſſas. Flor. migæ ſunt. i. Narb. pſacd
letur. Hild. Conch. Eſallatur. Vict. ma. canantur. l
Flor. Ambroſtanus. m Oxon. litaniæ. Cafl: letanicg.
Flor. cum aliis quibuſtlam letania. n completorias ha-
bet Narb. Flor. autem Completorios. O Narb. hym-

num Tectionem unanm, verſum Xprie eleiſon, bene-

dict ionem in Flor. etiam legitur hymnum:. lectionem
unam. , alii bened Aiones.

CAPUT XVIII.
Quo ordine Pſalmi dicendi ſint.
r. IN primis ſemper diurnis a horis dicatur
1 Verſus Deus in adjiutorium meum intende,
Domine ad adjuvandum me feſtina: & Gloria.
2. Deinde % Hymnus uniuscujusque

Horæ.

3. Deinde Prima hora Dominicæ ⸗ di-

C4 cendz

54 Cap. XVIII. Ordo Pſalmorum.

cenda quatuor capitula Pſalmi centeſimi oc⸗-

tavi decimi.
4. Reliquis verò horis, id eſt, Tertia,
Sexta, Nona, terna Capitula ſupraſcripti

Pſalmi centeſimi octavi decimi dican-

cantur tres Pſalmi, id eſt, primus, ſecun-
dus, & ſextus:
6. Et ita per ſingulos dies ad Primam,

uſque d ad Dominicam dieantur per ordi-

nem terni Pſalmi, uſquee ad nonum deci-
mum Pſalmum.
7. Ita ſanè, ut nonus Pſalmus, & ſepti-
mus decimus f dividantur in binas Glorias.
8. Et ſic flat, ut ad Vigilias h Dominicà
ſemper à viceſimo incipiatur.

9. Ad Tertiam verò, Sextam, & Nonam

ſecundæ Feriæ novem capitula, quæ reſi-
dua ſunt de centeſimo decimo odctavo
Pſalmo, ipſa terna per eaſdem Horas dican-
tur. .
10 Expenſo igitur Pſalmo centeſime
octavò decimo duobus diebus; id eſt Do-
minico, & ſecundà feriaâ:

1I1. Tertia feria jam ad Tertiam, Sextam,

vel Nonam pſallantur terni Pſalmi à cente-
ſimo nono decimòô uſque ad centeſimum
Vviceſimum ſeptimum: id eſt Pſalmi no-
I2. Quique Pſalmi ſemper i nſque d
0*

X

:

Pnin

tunt
1.
mVt
Cbit
lande

. . 1. (ho
5. Ad Primam autem ſecundæ feriæ di-

14)
morun
lf.
Nono
o
he
lno
Tm
felnr

ſe
l.

Ee 6
Urto

AI

cer
Einteſ

OCrum.

entelinie

ſt, In

ſnrien
imi de
Ar leitl
nus, ſen

d Dine

Ur per N
onumne,

Ut, Al
inns
Domn

ANHE

Cap. XVIII. Ordo Pſalmorum, -57

Dominicam per eaſdem Horas/ itidem re-
petantur.
13. Hymnorum nihilominus, Lectio-
num, vel Verſuum m diſpoſitione uniformi
cunctis diebus ſervatâ. Et ita n ſcilicet, ut
ſemper Dominicâ à centeſimo octavòô de-

cimo o incipiatur. .

14. Veſperxautem quotidie quatuor Pſal-
morum modulatione canatur.
15. Qui Pſalmi incipiantur à centeſimo
nono uſque ad centeſimum quadrageſi.
mum ſeptimum: exceptis his, qui in diver-
ſis Horis ex eis ſequeſtrantur; id eſt à cen-
teſimo ſeptimo decimo uſque ad centeſi-
mum viceſimum ſeptimum, & centeſimo
triceſimo tertiõ, & centeſimo quadrage ſi-
mo ſecundo.
16. Reliqui omnes in Veſpera dicendi
ſunt. Et quia minus veniunt tres Pſalmi:

ideo dividendi ſunt, qui y in numero ſupra-

ſcripto q fortiores inveniuntur;

17. Id eſt centeſimus triceſimus octavus,

& centeſimus quadrageſimus tertius, &
centeſimus quadrageſimus quartus.
18. Centeſimus verò ſextus decimus,
cimô conjungatur.
19. Digeſto ergo ordine Pſalmorum
Veſpertinorum, reliqua, id eft, Lectiones,
7y Reſponſoria, Hymni, Verſus, vel Can-

quia parvus eſt, cum centeſimo quinto de-

tica, ſicut ſupra taxavimus, impleantur.

20. Ads Completorium verò üdem Pfal-

56 Cap. XVIII. Ordo Pſalmorum.
mi repetantur quotidie; id eſt quartus, no-
nageſimus, & centeſimus trigeſimus tertius.
21. Dilpoſito ordine Plalmodiæ diurnæ
rehqui omnes Pſalmi, qui ſuperſunt, æqua-
Iter dividantur in ſeptem noctium vigi⸗
lias.

Hxiores ſunt Pſalmi, & duodecim per unam-
quamque t conſtituantur noctem.
23. Hoc præcipuè commonentes, ut a

plicuerit, ordinet, ſi meliùs aliter judica-
Verit:
24. Dum omnimodis id attendatur, ut

numero centum quinquaginta Pfalmorum
pſallatur,
2 . Et Dominico die ſemper à capite yr
repetatur ad vigilias: “
26. Quia nimis æ iners devotionis ſuæ
fervitium oſtendunt Monachi, qui minus à
Pſalteriò cum Canticis conſuctudinariis per
feptimanæ circulum pfallunt: —
27. Cùm ylegamus Sanctos Patres uno
die hoc ſtrenuè imp éſſe.
28. Quod z nos tepidi utinam ſeptima-
na integrà perſolvamus.

4 Cafl. & quidam alii omittunt hæc verba ſemper
diurnis horis. Flor. hymnum. & Oxon. dicenda ſunt.
