a deeſt In Concord. aut vitioſuas b miſeri vitib. c alie
. quantum. d alii in grediuntur. e alii alio. —
CAPUIE LXII.‚.
De Sacerdotibus monaſteri.
. 1. G quis Abbas ſibi Presbyterum, vela
29 Diaconum ordinari petierit.
2. De ſuis eligat, qui dignus ſit Sacerdotio
3. Ordinatus autem caveat elationem,
aut ſuperbiam.
4. Nec quidquam præſumat, niſi quod ei
ab Abbate præcipitur, l

5. Sciens ſe multd magis diſciplinæ regu-
6. Nec occaſione Sacerdoti obliviſcatur

lari ſubditum.

R

regulæ obedientiam, & diſciplinam, ſed ma-
gis, ac magis in Deum proſiciat.

Mong

oinet

petfre

Agun

hun
cethn.
huihn
tun

Cap. LXIII. De ordine Congreg. 107.
7. Locum verô illum ſeinper attendat,
quo ingreſſus eſt c in monaſterio: præter of-

ncium daltaris,

8. Et ſi fortè electio Congregationis, &
voluntas Abbatis pro vitæ merito eum pro-
movere voluerit.
9. Qui tamen regulam à Decanis, velPræ-
poſitis conſtitutam ſibi e ſervare ſcĩat. 4
10. Quòd ſi aliter præſumpſerit, non Sa-

cerdos, ſed frebellio judicetur:

I1. Et g ſæpe admonitus ſi non correxerit,

etiam Epiſcopus adhibeatur in teſtimonium.

12. Quòd ſi nec ſic emendaverit, clareſcen-
tibus culpis projiciatur de monaſterio.
13. Si tamen talis fuerit ejus contumacia,
ut ſubdi, aut obedire Regulæ nolit.
4 alii diaconem b Flor. ſubdendum. c alii in monaſte-
rium. d Narb. Sacerdotis. e alii ſervari, editi ſervan-
dam. Oxon. cum editis rebellis. g Narb. qcun æye.
CAPuI. LXIII.
De ordine Congregationis.
1 ORdnc: ſuos in monaeſterio ita conſer-
vent, ut converſionis tempus & vitæ
meritum diſcernit, ütque Abbas conſtitue-
rit, *
2. Qui Abbas non conturbet gregem ſibi
commiſſum, anec quaſi libera utens poteſta-
te, injuſtè diſponat aliquid:
3 Sed cogitet ſemper, quia de omnibus
judiciis, & operibus ſuis redditurus eſt Deo
rationem. MUMD
4. Ergo ſecundum ordines, quos conſti-
E H tuerit,

103 Cap. LI XIII, De ordine Congreg.
tuerit, vel quos habuerint ipfi Fratres, ſic ac- uyl
cedant ad pacem, ad communionem, ad ain
Plalmum imponendum, in choro ſtandum. 8
6. Et in omnibus omnino locis ætas non gejl

C.

e diſcernat ordines, nec præjudicet, .
6. Quia Samuel, & Daniel pueri presby- ine
teros judicaverunt. “

7. Ergo exceptis his, quos, ut diximus, al-. zan
tiori conſilio Abbas prætulerit, vel degrada- 1
verit certis ex cauſis, reliqui omnes, ut con- agi
Vertuntur, ita ſint: “”DRDU ſd
3. LIt verbi gratiâ, qui ſecundàâ horà diei
venerit in monaſterium, juniorem ſe nove- e
rit illo eſſe, qui primâà horà venit diei, cujus: n
libet ætatis, aut dignitatis ſit: Nl
9. Pueris per omnia ab omnibuzs diſciplina
e conſervatà, n
10. Juniores igitur priores ſuos honorent: g,
1I. Priores juniores ſuos diligant. .61
12. In ipſa appellatione nominum, nulli
liceat alium puro nomine app ellare;
13. Sed priores juniores ſuos Fratrum no-
mine: 1
14. Juniores autem priores ſuos Nonnos
vocent: quod intelligitur paterna reveren.
tia.
. 15. Abbas autem, quia vices Chriſtif a-⸗
gere creditur, Domnus, & Abbas vocetur,
non ſua aſſumptione, ſed honore, & amore

Chriſti, ””UVMVq
16. Ipſe autem cogitet, & ſic ſe exhibeat,
ut dignus ſit tali honore. L

.

mep,
lentet
Nemn
ſauc
Elat

4. Quod ſi etiam omnis Congregatio

Cap. LXIV. De ordinando Abbate. 109
17. Ubicunque autem ſibi obviant Fra-

tres, junior à priore benedictionem petat.

18. Tranſeunte majore, minor furgat, &

det ei locum ſedendi.

19. Nec præſumat junior conſedere, niſi
ei præcipiat ſenior ſuus.
20. Ut fiat, quod ſcriptum eſt: bonore in-
vicem præyenientes.
21. Pueri, parvi, vel adoleſcentes in ora-
torio, vel ad menſas cum diſciplina ordines
ſuos conſequantur.
22. Foris autem g vel ubi ubi cuſtodiam
habeant, & diſciplinam, uſque dum ad intel-
ligibilem ætatem perveniant. R
a Hild. ne quaſt. b deeſt in Concor. ad communie=⸗
nem. c alii diſcernatur in ordine, d alii alié́. alii ilus.
e alii ſervetur, alii teneatur. alii exhibeatur. † Oxon.
agit. g Conc. Hild. vel ubi, & ubi. alii ubi nbi omiſſo
vel. Narb. ubique hanc.

CAPUT LXIV.
De ordinando Abbate.

1.N Abbatis ordinatione illa ſemper con-
ſideretur ratio, ut hic conſtituatur,
quem ſibi omnis a concors congregatio ſe-
cundùm timorem Dei.
2. Sive etiam pars, quamvis parva Con-
gregationis, ſaniori; conſilio elegerit.
3Vitæ autem merito, & ſapientiæ doctri-
nà eligatur, qui ordinzndus eſt, etiamſi ulti-
mus fuerit in ordine Congregationis.

Vitiis

110 Cap. LXIV. De ordinando Abbate.
Vitiis ſuis, quod quidem abſit, conſentientem
perſonam pari conſilio c elegerit,
5. Et vitia ipſa aliquatenus in notitia Epiſ-
copi, ad cujus diœceſin pertinet Locus ipſe,
vel d Abbatibus, aut vicinis Chriſtianis cla-
rucrint;
6. Prohibeant pravorum prævalere con-
ſenſum, ſed domui Dei dignum conſtituant
diſpenſatorem:
7. Scientes pro hoc ſe recepturos merce-
dem bonam, ſi illud caſtè, & zelo Dei faci-
S8. Sicut è diverſo peccatum, negligant.
9. Ordinatus autem Abbas cogitet ſem-
per, quale onus ſuſcepit,
10. Et cui redditurus eſt rationem villica-
tionis ſuæ.
11. Sciatque ſibi oportere prodeſſe magis,
quam præcſſe.
12. Oportet ergo eum eſſe doctum lege
divinà, ut e ſciat, & ſit, unde proferat nova,
& vertera. L
13. Caſtum, ſobrium, miſericordem,
ſemper/ſuperexaltet miſericordiam judicio,
ut idem ipſe conſequatur.
14. Oderit vitia, diligat Fratres.
15. In ipſa autem correptione prudenter
agat, & ne quid nimis: .
16. Ne, dum nimis cupit eradicare ærugi-
nem, frangatur vas:

17. Suamque fragilitatem ſemper ſuſpee⸗
18.

tus ſit,

E
1,.
honce
19.
Uorit
leen⸗
ſau
10,
l
ſtrin
Koin
eleet
1
conl
Eeon
.
Nere
ce
7

oAbbie
hegtienet

.
ottuk

Locuf
Uiaont

Heſered
conie

roöltt
0De

err

n
Kene

Eunk

Cap. LXIV. De ordinando Abbate. 111
I8. Memineritque calamum quaſſatum
non conterendum.
19. In quibus non dicimus, ut permittat
nutriri vitia, ſed prudenter, & cum charita-
te ea amputet, ut viderit cuique expedire.
ſicut jam diximus;
20. Et ſtudeat plus amari, quàm timeri.
21. Non ſit turbulentus, & g anxius, non
ſit nimius h & obſtinatus; non ſit zelotypus,
& nimis ſuſpicioſus; quia nunquam i requi-
eſcet.
22. In ipſis imperiis ſuis ſit providus, &
conſideratus, ſive ſecundum Deum, ſive
ſecundùm ſæculum ſint. L
23. Opera, quæ injungit, diſcernat, & tem-
peret, cogitans diſcretionem ſancti Jacob,
dicentis:
24. Si greges meos plus in ambulando ſecero la-
borare, morientur cuncti una die.
25. Hæc ergo, aliaque! teſtimonia diſcre-
tionis matris virtutum ſumens, ſic omnia
temperet.
26. Ut ſit, quod & fortes cupiant, & in-
firmi non refugiant.
27. Et præcipue, ut præſentem regulam
in omnibus n conſervet;
28. Ut dum bene miniſtraverit, audiat à
Domino, quod ſervus bonus, qui erogavit

triticum conſervis ſuis in tempore ſuo;

29. Amen dico vobis, ait: ſuper omnia bona ſua
conſtituet eum.
a Narb.

112 Cap. LXV. De Præpoſito monaſterũ.
« Narb. cum duobus aliis miſ. & quatuor editis co-
hors Congregationis. Lyr. conſors. 6 Narb. Seniori. e
alii elegerint. dal i ad Abhates, aut vicinos Chriftia-
nos. e alii ut ſciat unde. f alii miſericordia judicio. alii
miſericordia judicium. g anioſus. h alii mimus nec
nimius. Caſl. Flor. Conc. cum quibusdam mſl. re-
quieſcit. Narb. re quieſceret. INarb. aliqua. m Narb.
ut & fortibus ſit, quod cupiant. n alii conſervent.
API LXyVY.
De Præpoſito monaſterii.
1. S pius quidem a contingit, ut per ordi-
nationem Præpoſiti ſcandala gravia in
monaſteriis oriantur.
2. Dum ſint aliqui maligno ſpiritu ſuper-
biæ inflati, & æſtimantes ſe ſecundos Abba-
tes eſſe. .
3. Aſſumentes ſibi tyrannidem ſcandala
nutriunt, & diſſenſiones in Congregatione
faciunt, .
4. Et maximè in illis locis, ubi ab eodem
Sacerdote, vel ab eisdem Abbatibus, qui
Abbatem ordinant, ab ipſis etiam & Præpo-
ſitus ordinatur.
5. Quòd quàm ſit abſurdum, facilè adver-

titur: quia ab ipſo initio ordinationis mate-

ria ei datur ſuperbiendi,

6. Dum ei ſuggeritur à cogitationibus

ſuis, exutum eum eſſe à poteſtate Abbatis
ſui: quia ab ipſis eſt ordinatus, à quibus
Abbas.
7. Hinc ſuſcitantur invidiæ, rixæ, detrac-
tiones, æmulationes, diſſenſiones, exordina-
tiones.

4

8. Et

(nl

ube⸗
lelee

et
umtbu

10,0

ahie

Gor

i.

Noye
An
Niſen
ln.
We
Ule

vomntei
lor ebn
Ib. Nnint
or C
. llien 4
1 minun
8Camal1
N
Nngg
ll
therct
1glnn
ilve
aA

nut
rettic
beool
A

Eenr
I
1ict
n

Gens

4

Cap. LXV. De Præpoſito monaſteri. 113
8. Et « dum contraria ſibid invicem Ab-
bas, Præpoſitusque ſentiunt, & ipſorum ne-
ceſſe eſt ſub e diſſenſione animas periclitari;
9. Et ii, qui ſub ipſis ſunt, dum adulantur
partibus, eunt in perditionem,
10. Cujus periculi malum illos reſpicit in
capite, qui talibus ſin ordinatione fecerunt g
auctores. R
II. Ideòque nos b prævidemus expedire
propter pacis charitatisque cuſtodiam, in
Abbatis pendere arbitrio ordinationem mo-
naſterii ſui.
12. Et ſi poteſt fieri per Decanos ordine-
tur, ut antea diſpoſuimus, omnis utilitas mo-
naſterii, prout Abbas diſpoſuerit:
13. Redum pluribus committitur, unus
non ſuperbiat.
14. Quèd ſi autem locus expetit, aut
Congregatio petierit, rationabiliter cum
humilitate,
I5. Et quemcunque elegerit Abbas cum
conſilio fratrum timentium Deum, ordinet
ipſe ſibi Præpoſitum.
16. Qui tamen Præpoſitus illa agat cum
reverentia, quæ ab Abbate ſuo ei injuncta
fuerint, nihil contra Abbatis voluntatem, aut
ordinationem faciens:
17. Quia quantum prælatus eſt cæteris,
ita i eum oportet ſollicitiùs obſervare præ-
cepta Regulæ.
18 Qu Præpoſitus ſi repertus fuerit vitio-
fus, aut elatione deceptus m ſuperbiæ, aut
con-

114 Cap. LXVI. De Oſtiario.

contemptor Sanctæ Regulæ fuaerit compro-

batus, admoneatur verbis uſque quater;
19. Si non emendaverit, adhibeatur ei
correctio diſciplinæ regularis.
20 Quòôd ſi neque ſic correxerit, tunc de-
jiciatur de ordine Præpoſituræ;
21. Et alius, qui dignus eſt, in loco ejus
fubrogetur.
22. Quòd ſi, & poſtea in Congregatione
quietus, & obediens non fuerit, etiam de
monaſterio n expellatur.
23. Cogitet tamen Abbas ſe de omnibu
judiciis ſuis Deo o reddere rationem.
24. Ne tortè invidiæ, aut zeli flamma urat
animam.
a Oxon. & Flor. contigit. Caſin. Flor. Conc. quia
ab ipfis es & tu ordinatus. c Caſſ. Hild. Conch. ut dum.
a aliio deeſt invicem. e Conc. Flor. hanc diſſenſionem.
fCaſſ. talilus inordinationibus. & alii allores. alii
rævidimus. alii vidimus., alii videmus. 2 Caſſ in tan-
tum. Hild. tantum.! Oxon. Hild Guid. ſollicité, m
alii ſaperbire. n Oxon. Caſſ. pellatur. &Oxon. reddi-
turum.
CAPUT LXVI.
De Oſtiario Monaſterii.
1. A D portam monaſterii ponatur ſenex
ſapiens, qui ſciat accipere reſponſum,
& reddere: cujus maturitas eum non ſinat
vagari.
2. Qui portarius cellam debet habere jux-
ta portaml;

3. Ut venientes ſemper præſentem inve-

niant, à quo reſponſum accipiant.
. 4. Et

E
Genay
lellen
. Ee
leddat
Charit

6,0

lemtr
.
ebet
arr.
Aes
tur,

ſtconen
U

nibeneut

bturt
looot

etlinnt

Onnke
n
nmuG

Cone
h 4. ℳ
ſiſn
4. 59.
l ,1
Oii

ontet

1
N
UM

Cap. LXVI. De Oſtiario. II5

4. Et mox ut aliquis pulſaverit, aut pauper

clamaverit, Deo gratias reſpondeat, aut 5 be-

nedicat:
5. Et cum omni manſuetudine timoris Dei
reddat reſponſum feſtinanter cum fervore
Charitatis.
6. Qui portarius ſi indiget ſolatio junio-
rem iratrem accipiat.
7. Monaſterium autem, ſi poreſt fieri, ita
debet conſtrui, ut omnia neceſſaria, id eſt,
aqua, molendinum, hortus piſtrinum, vel
artes diverſæ intra Monaſterium exercean-
tur, L
8. Ut non ſit neceſſitas Monachis vagan-
di foras; quia omnino non expedit anima-
bus eorum.
2. Hanc autem Regulam ſæpius volumus

in Congregatione legi, ne quis Fratrum de

ignorantiâ ſe excuſet.
4 Oxon. Pagare. b Flor. Conc. & duo mſſ, benedic. c
deeſt in Caſſin. & Flor. biſtrinum.

CAPUT LXVII.
De Fratribus in viâ dire ctis.
1. Dlrigend Fratres in viam omnium fra-

mendent:
2. Et ſemper ad orationem ultimam Ope-

ris Dei commemoratio omnium abſentium

ſiat.
3. Revertentes autem de vià Fratres in ip-
ſo die, quò redeunt, per omnes canonicas
horas, dum expletur Opus Dei, drostran 5
016

trum, vel Abbatis a orationi ſe com-

„

116 Cap. LXVII De obedientia impoſſib.
ſolò Oratorii ab omnibus petant orationem
propter exceſſuas: .
4. Nec quid fortè ſubripuerit in vià d vi-
ſus, aut auditus malæ rei, aute otiofi ſermo-
nis.
6. Nec præſumat quisquam!/ lii referre,
quæcunque foris g monaſterium viderit, aut
audierit: quia plurima deſtru ctio eſt.
6. Qudòd ſi quis præiumplſerit, vindictæ re-
gulari ſubjaceat.
7. Similiter & qui præſumpſerit: clauſtra
monaſterii egredi, vel quocunque ire, vel
quidpiam quamvis/ parvum ſine Abbatis
juſſione m facere.
à alii. orationibus b. Oxon. loco orationis. Narb. loco
oratorii. c Oxon. nequis & c. Conc. Flor. ne qui forte
ubripuerint. Caſl. ne cui. &c. ALyr. viſu, aut auditu. 6

.„

Narb. otioſis ſerxao. † Hild.., Comp. Hæften. alis. e diti
aliis. g alii. monaſterio alii. monaſterii. h Oxon. diſere-
tio. i Flor. clauſa.! plures mſſ. parum. m Narb. addit
vindicta ſisbjaceat.
CAPIIT LXVIII.
Si Fratri impoſſibilia injungantur.
1. 8! cui Fratri aliqua ſortè gravia, aut im-
poſſibiliaa injunguntur; ſuſcipiat qui-

dem jubentis imperium cum omni manſue-

tudine, & obedientia-
2. Quèd ſi omnmo virium ſuarum men-
ſuram viderit pondus b oneris excedere;
3. Impoſſibilitatis ſuæ cauſas ei, qui ſibi
præeſt, patienter, & opportunè ſuggerat,
4. Non ſuperbiendo, aut reſiſtendo, vel
contradicendò.

5
Utnte
aU⸗
Flor /

Utin

1

U

lerid

40
ſe

M,

.

“

Nld

hrutone

1 Nel
Ollerr

ſdeiit
elt
nalet

in

NM
65
MA
Nh

uul
i
imm

eeen
1
g
miet

e ee .

Cap. LXVIII. De defenſione. 117
. Quòd ſi poſt ſuggeſtionem ſuam in ſuâ
ſententià Prioris imperium perduraverit,
6. Sciat junior ita ſibi expedire, & ex cha-

ritate confidens de adjutoriò Dei, obediat.

a Hid. injungantur b Hild. cum alio. mſſ. operis.
Flor. humeris.

CAPHT LXIX.
Ut in monaſteriò non præſumat alter alte-
rum defendere.

1. PRæcavendum 4 eſt, ne quavis occa-

ſione præſumat alter alium defendere
Monachumb in monaſteriò, aut c quaſi tueri:
2. Etiamſi qualevis d conſanguinitatis pro-

pinquitate e jungantur.

3. Nec quolibet modo id à Monachis præ-
ſumatur:
4. Quia exinde graviſſima occaſio ſcanda-
lorum oriri poteſt.
1.: Quod ſiquis hæc transgreſſus fuerit,
acrius coeëerceatur. . .
a Oxon. recavendum, b decſt in duobus mſſ. in mo-
naſterio. al. de eſt quaſi Oxon. Conc. guavis. e O-
Xon.. jungatur Boher. conjungatur.
CAbPUT LXX.
Ut non præſumat paſſim quisquam
. alium a cædere.
1. VEtetur b in monaſterio omnis præ-
. ſumprtionis occaſio.
2. Conſtituimus, ut nulli liceat quem-
quam fratrum ſuorum excommunicare,
aut cædere;
3. Niſi cui poteſtas ab Abbate data fue-
rit. 4. Pec-

118 Cap. LXX. De injurſis.
4. Peccantes autem coram omnibus ar-
guantur: ut cæteri metum habeant.
5. Infantum veròc usque ad quindecim
annorum ætates diſciplinæ diligentia ab
omnibus, & cuſtodia ſit.
6. Sed & hoc cum omni menſurà, & ra-
tione. —
„. Nam in fortiori ætate qui d. præſum-
pſerit aliquatenus ſine præcepto Abbatis, vel
in ipſis infantibus ſine diſcretione exarſerit,
diſiplinæ regulari ſubjaceat;
8. Quia ſcriptum eſt„Quid tibi non vis
„fieri, alii non feceris.
Aàa Quidam addunt aut excommunisare, b alii vite-
tur. editi ut videtur. c alii. infantitna. d. Caſſin. Flor.
præſumit.

CAPUIT LXXI.
Ut obedientes ſint ſibi invicem. .
1. Bedientix bonum non ſolùm Abbati
O exhibendum eſt ab omnibus:

Mctt
Cfeld
Ve
lucujus
oturn
Me
lerraah
le Er
otio.
90
10P
10.
lerid
1 d
Can

lunſel

2. Sed etiam ſibi invicem ita obediant

fratres, ſcientes ſe per hanc obedientiæ vi-

am ituros ad Deum.
3. Præmiſſò ergo Abbatis, aut? Præpoſi.
torum, qui ab eò conſtituuntur imperiéò, cui
enon permittimus privata imperia præpo-
ni, .

4. De cætero omnes juniores Priaribus
ſuis omni charitate, & ſolicitudine obedieant.

5. Quòd ſi quis contentioſus reperitur,
Corripiatur. .
6. Si quis autem Frater pro quavis mini
ma-

Mo-

I

f.

ut . Cap. LXXI. De obedientia. 119
„Ma caus4 ab Abbate, vel à quocunque Pri-
ore ſud corripiatur quolibet modò;
7. Vel ſi leviter ſenſerit d animum Prio-
ris cujuscumque contra ſe iratum, vel com-
motum, quamvis modicè; .
2. Mox ſine mora tamdiu proſtratus in
terra ante pedes ejus jaceat ſatisfaciens, us-
Npeei que dum benedictione ſanetur illa com-
Pkuin motio.
9. Quode ſi quis contempſerit facere, aut
„Ccorporali vindictæ ſubjaceat;
im 10. Aut ſi contumax fuerit, de monas-
teriò expellarur.

ginti
lgenin

Lii 4 al. deeſt ta: 6& Conc. ut Præpoſitorum. g al. guibus.
CGh A Caſſin. Narb. Flor. un quihusdam mſſ. animos .e ira-
toy, nel commotas e al. quod qui eontemſerit.
CAPUITLXXII.
De Zelo bonòô, quem debent habere L
Monachi. . .
:. I. Cleut eſt Zelus amaritudinis malus, qui
ld ſeparat à Deòô & ducit ad infernum:
ſeni 2. Ita eſt zelus bonus, qui ſeparat a à Vi-

tiis, & ducit ad Deum, & ad vitam æternam.
o 3. Hunc ergo zelum ferventiſſimo amore
exerceant Monachi;
4. Id eſt, ut honore ſe invicem ; præve-
niant. S
e J. Infirmitates ſuas ſive corporum, ſive
“ morum patientiſſimè tolerent:
6. Obedientiam ſibi certatim impendant.
7. Nullus, quod ſibi utile judicat, ſequa-
„ur, ſed quod magis alio. .
1A 8. Chari-

7„

—⸗

120 Cap. LXXII. De zelo bono.
8. Charitatem c fraternitatis caſto impen
dant amore; .
9. Deum timeant.
10, Abbatem ſuum ſincerà, & d humili
charitate diligant:

II. Chriſto omnino nihil præponant,
quiĩ nos pariter ad vitam æternam perducat.
à Conc. 4 vitié b Hild. prævenientes. Narb. charitate
fraternitatis caſtum impendant amorem. d Oxon. cum
tribus mſſ. humilitate diligant.
CAPUT LXXIII. .—
De a eo, quòd non omnis obſervatio juſti⸗
tiæ in hac ſit Regula conſtituta.
1. R Fgulam autem hanc deſcripſimus, ut

eam obſervantes in monaſteriis, ali;

quatenus vel honeſtatem morum, aut ini ·

tiume converſationis d nos demonſtremus
habere.
2. Cæterùm ad perfectionem converſa-
tionis e qui feſtinat, ſunt doctrinæ ſancto-

Tltute
N
Ventbr
lioni
9
leltin
Lolan
ce
10.
N
lum
Uier
14
nyken
nit/
urit
ta 1
ihee
Kon

—

rum Patrum: Y .
3. Quarum obſervatiof perducit homi-
nem ad celſitudinem perfectionis. .
4. Quæ enim pagina, aut quis ſermo di⸗
vinæ auctoritatis veteris, ac novi teſta-
menti, non eſt rectiſſima norma vitæ hu:

mane? .
F. Aut quis liber San orum Catholico-

rum bPatrum hoc non reſonat, ut recto cur-

ſn perveniamus ad Creatorem noſtrum?

eng,
in
uſ
Den
nin
n
r
I

i

taté. Nec non & collationes Patrum, & gin-
4

nſt & h vita eorum;
= „. Sed

n.
toime

1bu

Prhont
enci
Rdri

ONR

tot

te.
nn,
Alen
1,0. 1
Nte
CNN

lle
en

N

Gap. LXXIII. De juſtitia Regulæ. I ar
7. Sed & Regula S. Patris noſtri Baſilii,
quid i aliud ſunt, niſi bene viventium, &
obedientium Monachorum inſtrumenta
Virtutum?
8. Nobis autem deſidioſis, & malè vi-
Ventibus, atque negligentibns, rubor con-
fuſionis eſt. .
2. Quisquis ergo ad patriam cœleſtem
feſtinas, hanc minimam inchoationis Re-
gulam deſcriptam adjuvante Chriſto per-
fice:
10. Et tunc demum ad majora, quæ ſu-
rà commemoravimus, doctrinæ, virtu-
tumque culmina, Deo protegente perve-
nies.
4 al. deeſt de eo. &ε Oxon. in hanc obſervationem mo-
neſteri. c al. converſionis. Oxon. noſtræ demonſtres
mus haberi. e al, qui feſtinant. Jalii perducat al. per-
duxit. g Conc. deeſt Oiinſtituta, & vita eerum. h al. vi-
tas. al. vitæ i Conc. amplius. I Flor. addit Amen facien-
ti hæc vita erit aterna. Concord. cum quibusdam mſſ.
& commentatoribus facientibus hæc regna patebunt ſu-
berna, vel æterna. Quidam etiam addunt Amen. Sed
hæc clauſula deſideratur in antiquioribus Caſſinen-
ſium codicibus, eſséque additam Patet ex Hildemaro,
qui ſuo commentario hunc finem imponit: Eæplicit
Deo gratias. Amen, xplicit traditio, quam ilde-
mariss Monachus expoſuit ſuper Kegislam J. Benedicti;
&W radidit diſcipulis. Facientibus haæc regna patebunt
Jußerna amen.
Hictenus S. Pater, ut melius, & ſuavius nihil. Sine jam
ie radeum quid, ad illius tamen mentem interloqui,
ut ſimal habeas Capitis primi notas, & animi mei in te
candidam notam.
Ita vive, ut, quod legit Cadex Oxon. 4 converſatis
2 tua

122 Cap. LXXIII. De juſtitia Regul æ.
tua fit perpetua morum converſio. Non ſufficit ſemel in
anno cum ſerpentibus veterem pellem poſuiſſe. In mo-
menta induimus vitium. Si virtutis cyclade indui ſerid
cupis, ſemper erit, quod exuas. Si tibi nondum, vel ex-
perimenti, vel luminis defectu, fidem facere potes: cre-
de illis, guib didicerunt fors ſuo damnéô, ne delſit tibi
cautio, quàm citò diabolus candidæ mentis veſtem in⸗
ficere poſſit, ſi ſinamus nobis deficere curam ſemper
mundandi. Experientia magiſtra non caremus. Et
quid mirum? vias luteas terimus. Qui totam vitam
Juam d in via, qua ad patriam pergimus, expendunt,
ſepe in ſordes incidunt, diun ſordidas paludes tranſilire
nituntur. Nemo mundus à ſorde. Solus Deus mun-
ditiem conferre poteſt: ut etiam velit, Oxonienſi ob-
aud'ens voluntatibus e tuis renuntia. Neque mireris
plures à me tibi adſtrui voluntates. Tot nobis ſunt

voluntates, quot cupiditates; quas qui ſequitur, in-

fi itur. Et miſera mortalium eonditio! quo magis in-
cinntur, eò minus erubeſcunt ſe infectos. Sed def
porum omnium niſerrima converſatione meliùs eſt ſile⸗
re, quam loqui. Rogemus ergo Domuinum ut nobis
loquatur, & ut loquentem intelligamus, quoties fervulis
ſuis explicare dignabitur, quàm neceſſaria ſit cordis
mundities ad cultum S. Regulæ, & iſte cultus ad illam
nunditiem. Hic vertitur cardo rerum, principium finis
ſacræ noſtræ Monaſtices. Unde lecturus Regulam, non
tantum mundam manum, ſed magis mun dum ani-
mum apponc. Et næ feliciter efficies,

Ut in omnibus glorificetur DEUIs.

(.l

IIl

V
KR

10
I

VI

e

Se
I N)
3 e
le,hie

Capitum Regulæ Sanctiſſimi P. N.
ecit BENEDICTI.

Nekei Prologus. pag. 13. V. 2 6.-
n Cap. I. De generibus, vel vit4 Monachoram. 18. 6
Henu! II. Qualis debeat eſſe Abbas. 20, 3 1
Hen III. De adhibendis ad confilium fratribus 24. 10
IV. Qux ſint inſtrumenta bonorum operum. 25. 75
G V. De obedientia. 29. 12 .
Deun VI. De Taciturnitate, 31. 8 .
Cnen VII. De Humilitate. 2 2. 90
ge VHI. De Officiis divinis in noctibus. 4 2. §
IX. Quanti Pfilmi dicendi fint in nocturnis horis.
im 43. 17
onngtt X. Qualiter a ſtatis tempore agatur nocturna laus.
N/ 45. 6
e KXl. Qualiter Dominicis diehus vigiliæ agantur. 46.
ſetbnn⸗ XII. Quomodo Matutinotum ſolemnitas agatur 48. 6
1ſteen XIII. Privatis diebus qualiter Matutini agantur. 48. 2 I
Eili⸗ XIV. In natalitiis Sanctorum qualiter agantur vigiliæ.
glat XV. Alleluja quibus teinporibus dicatur. 50 5
nn- XVI. Qualiter divina Opera Per diem agantur. & I. S
6, XVII. Quot Pſalmi per easdem horas dicendi ſunt.
XVIII. Quo ordince ipſi Pſalini Qicendi ſunt. 53. 28
XIX. De difciplina pfallendi. 57. 7
XX. De reverentia orationis. 8. 6
XXI. De Decanis monaſterii. 5 8. 7
XXII. Quomodo dormiant Monachi. 59. 11
XXlII. De excommunicatione culparum, 60. 6

P 2 XXIV.

. Indez pag. v.
XXIV. Qtalis debeat eſſe modus excommunieationis,.
. 61.7
XXV. De gravioribus culpis. FI. 5
XXVI. De iis, qui ſine juſſione Abbatis junguntur ex-
communicatis. 63. 3
XXVII. Qualiter debeat Abbas ſollicitus eſſe cirea
excommunicatos. 63. 10
XXVIII. De iis, qui ſæpiùs correcti non emendaverint.
64. 9
XXIX. Si debeant iterum recipi fratres exeuntes de
mona ſterio. . 66. 4
XXX. De pueris minori ætate, qualiter corripiantur.
66. 3

69. 10
XXXIV. Si omnes æqualiter debeant neceffaria acci-
pere. 70. 6
XXXV. De leptimanaris coquinæ. 71. 20
XXXVI. De infirmis fratribus. 73. 16
XXXVII. De ſenibus, vel infantibus. 75. 4
XXXVIII. De hebdomadario Lectore. 75. 17.
XXXIX. De menſura ciborum. 77. 13
XL. De menſura potds. 78. 8

XXXI. De Cellerario monaſterii, qualis ſit. 67. 25
XXXII. De ferramentis, vel rebus monaſterii. 69.5
XXXIII. Siquid debeant Monachi proprium habhere-

XLI. Quibus horis oporteat reficere fratres. 79. 8
XLII. Ut poſt completorium nemo loguatur. 80. 9
XLIII. De iis, qui ad Opus Dei, vel ad men ſam tardè

occurrunt. 81, 11
XLIV. De iis, qui excommunicantur, quomodo fatis-
faciant. 84. 6.
XLV. De iis, qui falluntur in Oratorio. 85. 3
XLVI. De iis, qui in aliis quibuslibet rebus delin-
quunt. 8 5. 2

XLVII. De ſignificanda hora Operis Dei. 86. 4
XLVIII. De Opere manuum quotidiano. 37-23
XLIX. De Quadrageſimæ obſervatione. 89. 7

L. De

h

—]——¶ — — — —

nenet

Capr˖, Capitum. pag. V.

L. De Fratribus, qui longè ab Oratorio laborant, aut

in via funt. 9 1.4
LI. De Fratribus, qui non ſatis longè proficiſcuntur.
LII. De Oratorio monaſterii. 92. £

LIII. De hoſpitibus ſuſcipiendis. 92. 29
LIV. Si debeat Monachus litteras, vel aliquid ſuſci-

pere. 9 5. F5
LV. De veſtiario, vel calciario Fratrum. 96. 26
LVI. De menſa Abbatis. 98. 3
LVII. De artificibus monaſterii. 98. 9

LVIII,. De diſciplina ſuſcipiendorum Fratrum. 92.37
LIX. De filiis nobilium, vel pauperum, qui offeruntur.

102. 13
LX. De Sacerdotibus, qui fortè voluerint in monaſ-
terio habitare. 104. 11
LXI. De Monachis peregrinis, qualiter ſuſcipiantur.
J 105. 17
LXII. De Sacerdotibus Monaſterii. 106. 13
LXIII. De ordine Coagregationis. 107. 22
LXIV. De ordinando Abbate. 109. 29
LXV. De Præpoſito monaſterii. 112. 24
LXVI. De Oſtiariis monaſterii. 114. 9

PXVII. De Fratribus in viam directis. 115.7
LXVIII. Si fratri impoſſibilia injungantur. 116. 6
LXIX. Ut in monaſterio non præſumat alter alterum
defendere. 117. 5
XX. Ut non præſumat paſſim quisquam alium cæde-

5 rc. 117.8
LXXI. Ut obedientes ſint ſibi invicem Fratres. 118.

. 10.
LXXII. De zelo bono, quem debent habere Monacai.

1I19. II.
LXXIII. De eo, quòd non omnis obſervatio juſtitiæ.
in hac ſit Regula conſtituta. 120. 10

F 4 IN

E
Index Locorum;,

In quibus Regula ſingulari ſtudiò ab om-
nibus exercenda eſt,

NSB. Si verſum Capitis non addo, de materia
ſubjecta agitur in toto capite.
Edes ſæcularium 67. Dormitorium 22.
Ager c. 7. v. 80. Hortus 46.
Armarium calceorum 5SS. Monz ſterium 2. V. 2.
inſtrumentorum 22 Officinæ variæ 46. V. E.
veſtium 55. Oratorium 42.

Bibliotheca c. 38. Piſtrinum 46. I.
Cella cap. 58. Refectorium 39. v. 40.
Chorus 42. Templum 19. 20. 52.
Clauſtrum 67. Veſtiarium ?y5.

Culina 3 8. vV. 16,
Index Officialium,
Quibus ſingulares leges à S. P. N. con-

ſtitutæ,
Abbates 2. 27. 47. 56. Ee4. Infirmarius 36. v. 8.
Amantes Deum 72. Lector menſæ 38.
Armarii 32. Mag ſter Novitiorum 7. v.
Ar tifices F2 6 7.
Bibhothecarius 48. v. 1 55. Novitii 58. V. 9.
Cell erarius 21. Obedentes . 68 & 71.
Circa 48. Obſer vantes 73.
Confeſſarius 4. V. 5r. Oeconomuas 31.
Confules 3. Operarii 4. 48. & 50.
Coquus 35. Ottia: ius 66.
Decani 2. Poſticiarius 54. v. 1.
Eleemoſynarius 66. V. 4. Præcentor 45.
Hortulanus 7. v. 80: c. 46. Præpolitus 65.
v. I. Prior 65.
Hoſpites 53. Profeſſor 62. v. 9.
Humiles 7. Refector.

l
rtli

Kenpe

derpte
en

adio

„
=
=

A

itnit

Indez Perſonarum.

Sacrifta 42.

Senipeta 27. 3.
Servitor 365.
menſæ 3 8.

Studioſi 63.

Superiores 27. 9.
Tabularius 47. V. I. 2.
Taciturm 6.

vig lilucius 47. V. 1.
.

Index Perſonarum,

.

Quibus S. P. Benedictus ſingulari effica-

cia loquitur.

Adoleſcentes 320. & 63.
Ktatis omnis 30.
Anachoretæ 1I. .
Candidati Ordinis noſtri 58
nobiles 59.
pauperes 59.
peregrini 61.
Sacerdotes 60.
Coœnobite c. I.
Debiles 36.
Eremitæ c. I.
Excommunicati 23. 24. 26
Gyrovagi 1.
Indigi 34.
Infantes 37.
Infirmi 36.
Inutiles 48. v. 17.
Itinerantes 50. §5 1. 67.
Juniores 63.
Laborantes 4. 48. & 50.
Pueri 30.
Rei cujuslibet hiaculi: me-
minit ſingulariter ſe.
quentium reorum, uti
Accediæ 48. v. 17.

Aſſe ctůs inordinati 69.
Ambitionis 6 5. v. 158.
Amicitiæ ſingularis 69.
Apoſtaſiæ 29.
Contentionis 4. v. 67.
Contumaciæ 23. V. I.
Culpartum gravium 25.
Curæ ſæcularis 64.v. 21.
Delicti cujusvis c, 46.
Deſidiæ Prol.
Deſperationis 4. v. 72.
Detractionis 6 5. v. 7.
Diſcordiæ 4. V. 72.
Diſſenſionis 65.
Diſtractionis in divine
officio 19. v. 7.
Doli 4. 24.
Ebrictatis 329. V. 10.
Edacitatis 4. V. 36.
Elationis 65. V. 18.
Erroris in choro 45.
Esus carnis 36.
Excommunicationis 23:
24. 26. & 44.
Excuſationis 46. I.

Acceptionis perſonarum Fiaudis 57. v. 5.

2
.

Adulterii c. 4.
Emulationis 65. v. 7.

Furti 4. v. 5.
Gulæ I. v. 5.

Hypocrisis 4. V. 62,

Immo deſtiæ 3 5.
Inobedientiæ 2. v. 6.
Invidiæ 65.
Judicii proprii 3. v. 7.
Loquacitatis 49. V. 5.
Mendacli c I. v. 3.
Morum ſæcularium. v. 20
Multiloquii 7. v. 72.
Murmurationis 5. v. 12.
Neghigentiæ 1I. v. 18.
Odii 4. v. 67.
Otii 4 9.
Peccati 7. v. 10.
Peculiaritatis 5 5. v. 18
Pertinaciæ 23. V. I.
Pigritiæ 4. v. 38.
Præſumptionis 49. 6.
Prodigalitatis 3 1.
Puillanicnitatis 64. 21.
Recidivæ 28.

Index Temporis.
Reſpe Rſs humani 4. v.73

Riss 7. v. 75.
Rixæ 65. Vv. 7.
Scurrilitatis 6. v. 8.

Superbiæ 65.
Tarditatis 43.
Tepiditatis g. v. 8.
Triſtitiæ 27. v. 4.
Verbi otioſi 6. v. 8.
Voluntatis propriæ 7. v.
33
Sarabaitæ c. T.
Seues 37. & 63.
Tardi 5. v. 8.
Turbulenti
Vagi c. I. v. 5.
Vinolenti 4. v. 25.

3 I. V. 2.

Vitioſi 61. v. 9
Zelotypi 64. v. 21.

Index Temporis,

Quod è præcepto S.

Benedicti magnò ſtu-

dio conſecrandum eſt diſciplinæ Regulari.

EÆſtatis 40.
Anni 53.
Calendarum£.
Completorii 42.
Diei 16. 17.
Dominicæ 15.
Feſtum Sanctorum 14.
Hehbdomadis 30.
Hodiernum. Prol. v. 7.
Hora 4. V. 28.
Hyemis 8.
Matutinum 1

2. 132.

Ut in omnibus glorificetur DEIIS.

Menſæ 38. v. 9. & 41.
Meanſis 55.
Noctis 8. 9.
Operis ciivini 46.
Paſc! natis 15
Pentecoſtes 15.
Quadrageſimæ 49.
Quotidianum 48.
Sabbatinum 25. v. 8.

WVeſpertinum 1I8.
Vigiliarum II.

Singularitatis 55. v. 18.

W WN 2

SRAEEE E E

FEVEEEDISSIMIE

1T
PEkRILLe USTXNIJY
DOMINE
ILDEPHONSE,
Monaſterü Weichenſtephanen-
ſis vigilantiſſime
P R . & L,

Almæ Congregationis SS. Angelor. Cuſt,

PRAMSES GENERALIS,

Domine Gratioſe, Pater obſer-
Vandiſſeme.

cce Lex! ſub qua militare vultis, in-
quit nobis S. Archidux Benedic-
tus: Tibi verò applaudit: Ecce lex,
Pt αα à primô aditæ ſacræ Militiæ ty-
ròeiniò ſemper fortiter militaſti. Jam in
2 An-

[15

1 10 1

1

15

HNMII

1

S

R

Balance

F G H I J Kq M. N Focus O

E

—
—

10

3 4 5 6
W Copyright 4/71999 VXVMaster Gmbh wwwW.VXymaster. com

2

1

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset