factas nullum detectum ſit impedimen-
tum Canonicum.

IX. Mulcta avenæ, ſeu Bannalia ſic
dicta, ab imprægnante, ſive imprægnata
ſolvenda, ubi obſervantia nunquam
interrupta viget, in criminis deteſta-
tionem non remittantur, ſed a baro-
cho, in cujus Parochia complices pec-
carunt, exigantur, cum ratione de-
licti forum ſortiantur; ſi tamen delin-
quentes ſint vere Pauperes, cum ip-
ſis Parochus mitius tranſigere ſtudeat.

X. Cum non raro accidat, peregri-
nos Sacerdotes ſeculares , aut Mona-

chos

N 137

chos ignotos pro celebrando Miſſæ Sa-
crificio ſe apud Parochos inſinuare,
cum tamen profugi, excommunicati,
irregulares, vel alio impedimento Ca-
nonico innodati exiſtant, aut omnino
Sacerdotes non ſint, idcirco confor-
miter ſtat, Synod. Part. 2. tit. 8. de
Cericis peregrinis, nullus Parochorum
Clericum ignotum ex aliena Dicceſi
venientem ad celebranda Divina ad-
mittat, niſi per authenticas litteras
a Reverendiſs, DD. Vicario Generali
Conſtantienſi ſubſcriptas ſe probave-
rit, Canonice non impeditum.

XI. Inſuper tales perſonæ Eccleſia-
ſticæ, aut Religioſi peregre adventan-
tes, qui eleemoſynas pro ſe, Eccleſiis
ſuis, aut Monaſteriis colligunt, e Ca-
thedra nullatenus promulgentur, niſi
litteris a Reverendiſs. DD. Ordinario
deſuper obtentis fuerint proviſi. Ex-
cipimus Religioſos bene notos, qui
per ſingulos annos pro ſuis Monaſte-

riis terminum collecturæ ſolent per-
currere.

XII. Idem dicendum eſt de Eremicolis,
Romipetis, Jacobitis, Hieroſolymitis,
15

138 o

& hujus generis hominibus, qui e piis
locis a ſe viſitatis, Ceras, Numiſmata,
Roſaria, Reliquiarum, ut volunt, at-
tactu ſacra, venum offerunt. Tales
ſimiliter e Cathedra non promulgen-
tur, niſi paribus litteris a Reverendiſs.
DD. Ordinario ſubfſcriptis ſe purgare
valuerint.

XIII. Enormiter jam decepti ſunt Pa-
rochorum nonnulli, eoquod perſonas,
potiſſimum fœmineas, ſe ſimulantes a
maligno ſpiritu obſeſſas, ad ædes ſuas
receperint, quæ poſtea adhibitis fru-
ſtra, & non levi cum defatigatione
Exorciſmis Ecceleſiæ per aliquot ſepti-
manas bene paſtæ inſalutato liberali
hoſpite ſuo clanculum ſe fuga ſubdu-
xerunt.

XIV. His non abſimiles ſunt perſo-
næ acatholicæ ignotæ, pro inſtructio-
ne in rebus Fidei ſe inſinuantes, quam
hominum fæcem Parochus ſuaviter di-
mittat, & abire ſuadeat in civitates,
& ad monaſteria, aut ad eos, quos in
tentandis ſpiritibus, an ex DEO fint,
optime noverit verſatos.
W CA-

N E 139

12

CAPUT XVI.

OFFICIO PEDELLI.

I. In poteſtate Decani, Camerarii, &
J. Deputatorum eſt, aſſumere Pe-
dellum, & aſſumtum ex rationabili
cauſa dimittere.

II. Aſſumendus in Pedellum ſit vir
Catholicus bonæ vitæ, & famæ, fide-
lis Decano, & Camerario, & in omnes
Capitulares reverens.

III. Hic ſtipulata manu Decano, Ca-
merario ‚& Deputatis promittat:
Quod negotia ſive in ſcriptis, ſive
oretenus a Decano, vel Camerario
ſibi committenda fideliter exequi,
Quod miſſus per Capitulum nemini
gravis, aut moleſtus eſſe, ultra con-
ſtitutum ſalarium nihil exigere, &
Quod in rebus a Decano, aut Came-
rario commiſſis ſilentium ſtricte ob-
ſervare velit.
IV.

140 N

IV. Pro ſalario annuo accipit ex
burſa Capituli 6. fl.

V Ouando pro deferendis Manda-
tis Epiſcopalibus, aut Decanalibus
per diſtricdtum Capituli de loco in lo-
cum mittitur, a quovis Capitulari
6. cruc. ſin autem Jubilæa, vel alia Man-
data Parochianos concernentia defert,
6. illos cruc. Eccleſiarum fabricæ ſol-=
Vant.

VI. Si aliquorſum expreſſe deferen-
dæ ſint abſolutiones a caſibus reſer-
Vatis, diſpenſationes, commiſſiones,
inſinuanda item decreta in cauſis par-
ticularibus, Pedellus ſolvatur ab iis,
quos iſta concernunt, & quod Deca-
no pro loci diſtantia æquum videbi-
tur, qui id ipſum in litteris exprime-
re poterit.

VII. Pedellus in ejusmodi cauſis in lo-
co detentus, quovis die accipiet 20. cr.

VIII. In Viſitatione Generali inſer-
Viens quovis die præter victum 12.
cruc. ex ærario Capituli ſolvendis

cContentus erit. i
IX.

147

IX. In tractatione tamen hæredita-
tis alicujus defuncti Confratris, uti &
in commiſſionibus quotidie præter vic-
tum habebit I5. cruc.

X. Si in Capituli negotiis ſpeciali-
ter mittatur intra, vel extra Capitu-
lum, dietim pro victu, & itineris la-
bore ex ærario Capituli accipiet
36. cruc. ſi autem in loco hærendum
illi ſit, 30. cruc. habebit. .

XI. Pro afferendis ſacris Oleis Con-
ſtantia Camerarius exſolvet Pedello
2. fl. 30. cruc. ,

XII. Dum diſtrictum Capituli per-
currit, & mortem Beneficiati pro cha-
ritate facienda ſingulis Confratribus in-
ſinuat, hœredes pro quavis die ſolvent
ei 30. cruc. inſuper loco caligarum
addent 1. fl.

XIII. In inſtallatione alicujus Con-
fratris debentur Pedello 30. cruc.

XIV. Denique Pedellus Iinſignia Ca-
pituli, & togam, impenſis Capituli com-
Paranda, niſi fuerit in Capiuli nego-
tiis occupatus, nunquam deferet.
CA-

142 E
NNX Ne & N N N N X N N N N A N
CAPUT ULTIMLIM.
De Concordia, & Charitate

Fraterna.

um ſumma virtutum omnium ſit
Charitas, humanæ, divinæque
Legis complementum, & infallibi-
le veri Imitatoris Chriſti ſignum,
quam etiam toties ejuſdem Ceœleſtis
Magiſtri Noſtri vocibus jubemur ha-
bere ad invicem, ſicut ipſe in Chari-
tate perpetua dilexit nos, ſequamur
conſilium Joannis Diſcipuli amoris 1.
Joann. 3. 18. NWon diligamus verbo, ne-
que lingua, ſed opere, & veritate.
Abſit a nobis fucatus, & politicus,
aut intereſſatus amor, quem in ama-
toribus hujus ſeculi damnamus, ſed
ſola regnet, cui famulantur Virtutes
cæteræ, incomparabilis Charitas; in
nobis maxime, quos eadem ornat ſta-
tus Sacerdotalis dignitas, parilis ex-
ercet labor in vinea Domini, eadem
denique Capituli ſphæra concludit.
Ex hac ſancta radice pullulabit ami-
ca pax, & concordia, litium, odio-
S rum,

N 142

rum, & contentionum fuga, mutuum
in quacunque neceſſitate ſubſidium, &,
ut verbo abſolvam, omne boênum.
Horreamus profecto ad aram ſummi
DEI accedere, ſi Frater noſter habeat
aliquid adverſum nos, ſolemque occi-
dere ſuper iracundiam noſtram verea-
mur. Imo ſatius eſſe ducamus, igno-
miniam ſuſtinere , aut facultatum
jacturam facere, quam excidere Cha-
ritate, Fratremque perdere. In boc
cognoſtent omnes, quia diſcipuli mei eſtis, ſi
dilectionem habueritis ad invicem Joann.
13. 35.
Claudimus itaque Statuta noſtra,
fraterne mutuo exhortantes, ut,
quæ pro bono communi omnium
optima mente confſcripſimus, ea-
dem firmiter „ & inviolate ſerve-
mus. Sic enim monſtrabimus, quod
de ſorte ſimus Domini, & ipſe Do-
minus ſors noſtra ſit, vereque di-
cere poterimus: Dominus pars ba-
reditatis meæ. Pſalm. 15. 15.
Qua heæreditate ut in altera vita per
viſionem, & amorem beatificum in
æternum fruamur, omnium noſtrum
votum eſt, & ſit idem

FIN15. IN.-

NOONNNOEN e.
INDEX CAPITUM.

. Fol.
Ciba- I. De Eccleſiis & c. Capitali — 33
Caput II. De Regianculis Capituli — 55
Caput III. De Oſzcio Decani — — 57

§. I.
Electio Decani, & Confirmatio
§. II.

Jura Decani, & Salarium — 61
§. III.
Saſceptio Confratrum — — 65
5. IV.
Immiſio Corporalis — — 69
Viſitatio Decanalis — — 74
Caput IV. De Officio Camerarii —- — 78
Caput V. De Officio Deputatorum — 82
Caput VI. De Oficio Secretarii — — 86
Caput VII. De Oficio Parocherum — 91
Caput III. De Oicio Capellanorum — 98
CaputlX. De Viſitatione Generali — 100
Caput X. De Conventu Capitulari — I01r
Caput XI. De Anniverſariis, & Suf-
. Ira iis — — — I10
Caput XII. De Sire Confratrum — 113

Caput XIII. De Diviſione Proventauum
omnium — —
Caput XIV. De Conſolatione Epiſcopali — 131
Caput XV. De Sponſalibus, Clericis Va-
. gabundis, Romipetis, Hæ-
reeticis, & Obſeſis — — 133
Caput XVI. De Officio Pedelli — — 139
Caput ult. De Concordia, & Charitate
Fraterna — — — 142

O. A. M, D. G.

—
8

4 „ —

.

S.⁰ hen ecſo Tet, elemne Lee
72 aftalum Mrnmeganen
Sderahiks ien Ser 4 Letcdiemdec-
k ,lii 4 wa monL . d Fern, o
3 Siihkiz „ .

Lotne.,
Gjuni Luc Rs c a nen Kn⸗-
. èè
De⸗ Ta2. Wrns cahilat.
ℳ ₰
,—DʒD nchateeidun, G 8

DMrn deioe, oνn ł.mſein. arh⸗and
Jaciftet g ol. det -Bene

* S 2e kinct. Sbom.

.

Win em scuieuen iica Fe⸗fen

— Gſal. alkdai⸗

4 Zeuit cn ca* . kehtn m boni eiw n
5 6

f 71 Lor e r,
. 1-=
Aa Iors . Tenn, . .M 1+ I⸗t„ . Den⸗ —
6
£
aci⸗ .5 KAnU.. ai S. 44 jacien a
4 cſedo neo: gen o elebmle, hilz,

2

Lio Wle — en — . Pralun. Mn e
Raloc e , r S N. Zu
Giit g 4 7. 4 .* nants, J.

2
—n aztohſto: Lrecges comaaskh

92“ akd Seukmai Ls.

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

STATI

CAPITULI R

WeRNL

AucIonlI. =
Eminentiſſimiê Re D

IN CHRISTO P *

K
11

2C
DOMINI, D

FRANC
CON R

DEI GRATIA S. R. E. P

CARDINALIS
EPISCOPI CONST4
S. R. I. PRING .
Domini Augiæ Major. &
Reviſa, approbata, &

cCVM CONSENSV TOTI
RENOVATA, ET

e — 0 ,

CONST A N
Typis monii Labhart . S 0

10

.„ Copyright 4/1999 VXyMaster Gmb wwW.JYXVMaster. com