Gc103a

NI12c5 11700718 021

UIIIHIINIIIIII

8B Toöbingen

——

—

STATUTA

CAPITULI RURALIS

WVURMLINGANI

4 AUCTORITATE
Erminentiſſimiê Reverendiſſin éS S
“ MK CäERISrO ATns (N
“ DOMINI), DOMINI Wer D
FRANCISCI

CONRADI

DEI GRATIA S. R. E. PRESBVTERI

CARDINALIS de RODT.,
EPISCOPI CONSTANTIENSIS
S. R. I. PpRINCIPIS,
Domini Augiæ Major. & ODeningæ, &c. &.
Reviſa, approbata, & confirmata.

eVM CONSENSV TOTIVS CAPITVTLI
NKENOVATA, ET EpDITA.

eeeeee
C ONSTANTIE,
Typis Antonij Labhart, Epiſc. Typogr. 1763.

2 .
G.- b. 1„

DEI PARENT I

VIRGIXNI MARIE

sINE LABE CoNCEPTAIF.

*

2, cœli, terræque
Regina! patere,
cCœleſti throno tuo appro-
pinquare denuo devotiſu-
mum tibi rurale Capitulum
Wurmlinganum, tuisque ſub
auſpicis, o Mater ter admi.
rabilis, Maria Virgo ſine labe
concepta! c tenebris in lu-
cem emergere Statuta noſtra,
non alio fine, niſi ut debitum
A 2 grati

DEDICATZIO.

grati animi cenſum ad pedes
Magnæ Dominæ noſtræ fi-
liali cum affectu deponamus.
Maternas ſimul manus ſup-
plici oſculo veneramur, at-
que ut ipſum cum omnibus
membris ejus ſub alis miſe-
ricordiæ tuæ ineffabilis pro-
tegas, atque defendas, toto
corde ſuſpiramus! palam
enim, & ingenue confite-
mur, tuum eſſe poſt Deum,
ſiquid ad majorem Filii tui
gloriam, & ovium noſtra-
rum ſalutem hactenus cum
merito fecimus. Te Majo-
res noſtri elcgerunt Electam
præ

DEDICATIO.

præ millibus, te Patronam
ſuam ſub titulo Virginis ſine
labe conceptæ æterno fœ-
dere ſanxerunt, & in ipſa ſi-
gilli ſui cera imaginem tuam
prælucere voluerunt, ut vel
primo intuitu pateret omni-
bus, Capitulum Wurmlinga-
num ex aſſc eſſe Marianum.
Non degeneres a Patribus
noſtris fili te Matrem Puriſ-
ſimam, Virginem Potentiſſi-
mam, Dominam ſuam Cle-
mentiſſimam in capite libri
denuo ſtatuunt, ut ſis omni-
um clypeus, refugium, &
armatura cunctis hoſtibus
A 3 for.

PDEDICATIO.

„

formidanda. Neque tua in
nos beneficia miramur. Ma-
ter es omnium, non eo ſo-
lum modo, quo univerſus
fidelium numerus te Matrem
ſuam inclamat, ſed modo
prorſus ſingulari. Mater es
Sacerdotum dilectiſſimi Filii
tui, qui morituriens in ligni
ſtipite te Matrem Diſcipuli
ſui Cariſſimi Joannis, jam
tunc Apoſtolici Sacerdotis,
conſtituit per verba illa mel-
liflua: Fili! ecce Mater tua.
O verba coœleſti plena dul-
cedine! Maria Mater noſtra
eſt! nos ejus fili! At- eheu!
qua-

DEDICATIO.

quales? quam ingrati, diſſi-
miles, indigni? Monſtraſti
te eſſe Matrem, non mon-
ſtravimus nos eſſe filios.
Corrigendus error, mutan-
di mores. Unanimi conſen-
ſu decrevimus, ex Ordine Pe-
trino exemplar aliquod ante
oculos noſtros ponere, in
quo velut ſpeculo videre poſ-
ſimus, quales in te eſſe de-
beamus. Elegimus enim-
vero S. Joannem Nepomu-
cenum & ipſum Clientem
tuum in Patronum noſtrum
ſecundarium, Petrini Ordinis
noſtri ſingulare decus, &
A 4 orna-

DEDICATYIO.

ornamentum. Hic noſtro-
rum temporum Thaumatur-
gus teſtamento nobis legavit
amorem tui, & imaginem
vitæ Marianæ nobis reliquit,
in qua morum innocentiam
in cathedra, in tribunali ſa-
cro zelum animarum, in
actionibus omnibus Sacerdo-
tis puriſſimum DEI, & Pro-
XImi amorem, atqué, ut ver-
bo unico complectar omnia,
in qua ad noſtram imitatio-
nem virtutum omnium divi-
tem apparatum legimus.
Arſit cor ejus immenſo amo-
ris igne erga te Capituli no-
ſtri

PDEDICATIO.

ſtri Patronam, & pene con-
flagravit. Tibi vitam ſuam
debuit, cujus ope a Parenti-
bus ſeniculis, & infœcundis
conceptus naſcitur. Tibi
lethali in ægritudine ſalutem
in acceptis retulit, laudum
tuarum e cathedra præco in-
ſaturabilis. Tibi denique
glorioſam Martyrij palmam
adſcribit, ad quam vetero-
Boleslaviæ ultimum ſuppli-
cem animaſti. Divina in-
ſuper providentia factum ar-
bitramur, ut e Sacerdotum
Secularium ordine Protector
aliquis, ac Defenſor famæ
A 5 fieret,

DEDICATIO.

fieret, cum ex omnibus uni-
cus idem ſtatus hodie denti-
bus pateat detrahentium, &
proſcindatur mordacius. II-
lum itaque Capituli noſtri
unanimi omnium calculo
Neo-Electum Patronum ſe-
cundarium fraterna vere fi-
ducia implorabimus, digne-
tur lingua ſua poſt mortem
viva, & incorrupta, recenti
ſemper miraculo, ad Deum
Optimum Maximum depre-
cator accedere, ut ſicut ipſe,
ita & nos genuini ſimus filii
tantæ Matris, Mariæ ſine la-
be conceptæ; tum ut æmu-
lemur

D

D EDICATIO.

lemur ejus chariſmata in fer-
vore orationis, in zelo præ-
dicationis, in Sacramento
confeſſionis, in neceſſitate
paſſionis a linguis malignan-
tium. Denique ut impleto
noſtro miniſterio duplici an-
cora fulti, Maria, & Jo-
anne, ſecuri ad portum Para-
diſi appellamus. Atque hic
ſinem haberet ſuum noſtra
præfatio, niſi nondum ſatis
in laudes tuas, o glorioſiſſi-
ma, & admirabilis Virgo!
dixiſſe videremur. Liceat
adhuc modicum amori no-
ſtro vela laxarc. Verum qui-

bus

DEDICATYIO.

bus te præconiis ornemus:
Felicior es Eva, Rebecca pul-
crior, jahele fortior, Eſthe-
re ſapientior, Sara confiden-
tior, dulcior Sunamitide,
prudentior Abigail, formo-
ſior judith, caſtior Suſanna,
Rachele venuſtior. Rubus
es ſemper ardens incombu-
ſta virginitate. Virga es Aa-
ron inceſſanter virens virtu-
tum germine. Vellus es Ge-
deonis absque macula, dum
tota circumquaque terra con-
tage culpæ humectatur. Hor-
tus es concluſus fragrantiſſi-

mo cum odore perfectorum

Ope-

DEDICATIO.

operum. Scala es jacob, per
quam deſcendit DEI Filius,
aſcendit humanum genus.
Arca es Noe, Roſa jericho,
Radix Jeſſe, honoratior Che-
rubim, ſublimior Seraphim,
Virgo ſine exemplo, conſilio,
vel præcepto, Venuſtas natu-
ræ noſtræ, gentis tuæ decus,
diadema ſexus, Patrum ſpes,
deſiderium ſeculorum. DEI
filia, Filii ſponſa, Sponſi Do-
mina, Domini ancilla, forma-
ta ex carne, ſed ſine fomite;
abs peccato, ſed cum meri-
to; nupta, ſed incorrupta;
Virgo, ſed ſine ſterilitate;
feo-

DEDIC ATIO.

fœcunda ſine dedecore; cum
conciperes, ſine ſorde; cum
geſtares, abs onere; cum pa-
reres, ſine dolore; viva ſine
labe; moribunda ſine tormi-
ne; mortua ſine putredine;
omnium creaturarum Do-
mina, quia Conditoris omni-
um Mater. Verum quis dig-
ne laudare te ſufficit ? o
Beatiſſima! defecit ipſa SS.
Patrum victrix eloquentia,
quæ laudibus tuis aliquid ad-
dere velle, decerpſiſſe judica-
vit. Nos quoque cum Cul-
tore tuo Patrono noſtro poſt
te ſingulari S. Joanne Nepo-

muceno obmuteſcimus de-
fixi

DEDICATIO.

fixi in meditatione Præcel-
lentiæ tuæ! tu igitur Virgo
intemerata! omnes ac ſingu-
los hujus Capituli Confratres,
mille tibi titulis devinctos
fovere perge. Sunt fili tui,
& fratres benedicti fructus
ventris tui, qui in manibus
corum quotidie iterum incar-
natur. Largire univerſis ſpi-
ritum illum, quo cor Servi
tui fidelis S. Joannis Nepo-
muceni accendiſti, ubi ad
aram valedixit tibi Matri ſuæ
dulciſſimæ pro felici ſupplex
agone. Decdkſti ci robur in-
victum, animamque tormen-
torum omnium, ac mortis
con-

DEDICATIO.

contemtricem effeciſti. Ro-
bora pariter mentes noſtras,
ut pulli Almæ Virginis excuſ-
ſo terræ pulvere ſequamur
Aquilam Matrem, & in amo-
re utriusque, tui, ac Joannis,
ſpreta hujus nequam ſcculi
vanitate, perſeverantes poſt
hanc vitam miſeram ad te
Matrem noſtram ſuaviſſimam
advolare poſſimus, tuoque
æternum frui conſortio.

Ita vovet

7

DECANVS, & OMNES
IN CAPITVLO.

O S
ESS=
FE L E G I 4

AD B. V. MARIAM

SINE LABE CONCEPIAM.

Nais DEO geniturs DEum ſine labe pudoris!
Cui ſacro Regum ſanguine vena flnit.
Da veniam! grandis ſedit fiducia menti.
Auſa fuit ſuperas ſcandere penna domos.
Da veniam Virgo! volui tibi mittere carmen,
Impare ſuſceptum quod pede currit iter.
Scripſit amor, concepit amor, ſpes intulit aſtris.
Ah dignare oculo carmina noſtra tuo!

Carmina, noſter amor, mea gaudia, carmins,
mecum,

Siſtitur ante tuos parvula turba pedes.
Suſcipe Virgo Parens! toti dominaris Olympo,
O animo nunquam Virgo movenda meo!
Debeo diva tibi præſentis munera vitæ,
Lingua tua primum luce ſoluta fuit.
B Lux

O S

Lux pariter mihi nulla unquam ſine flori-
bus ibit.
Quolibet incipiam nectere ſerta die.

Dulce vel in mediis vitam traducere ſpinis
Sit mihi, dum capiti ſtet roſa Virgo tuo.

Faç quoque, dum Lacheſis fatalia ſtamina
rumpet,
Dum creſcent capiti candida fila meo.

Fac in amore tui mortis dormire ſoporem,
Fac, etiam de te verba ſuprema loquar.

Te ſequar, ut certam ſequitur vaga cymbul
ſtellam,

Quam rapiunt dubio ventus, & unda mari.
Virgo fave, totumque dehincHelicona relinquo.
Tu mihi Parnaſſus. tu mihi Pindus eris.
Eternum noſtris vivas celebrata camœnis!
Pars ego te turbæ parva colentis ero.
Interea ne ſperne preces, quas ſupplice fundo
Diva genu! teneræ viſcera Matris habes.
Et gaput, & toto cum corpore membra tuere.
Cujus ego minimus corporis articulus.
CGecinit Cliens eternum tuus

M. V. P. in W.
Capitularis.

NOS FRANCISCIIS

CONRADIIS DEI GRATIA
S. R. E. Trr. S. MARIE POPULO
Presbyter Cardinalis de R ODT,
Epiſcopus Conſtantienſis, S. R. JI.
Princeps, Dominus Augi Majoris,
& Oeningæ, Inclyti Ord. S. Joannis
Hieroſol. Bajulivius, & Protector,
Abbas Infulatus Zikzardenſis in Hun-
garia, & Præpoſitus Mitratus Eisgar-
nenſis in Auſtria, nec non Abbas in
Caſtello Barbato Ditionis Cre-
monenſis. &c. &c.

Omnmibus præſentium Lecto-
ribus notitiam ſubſcriptorum,
cum Salute in Domino.

Ljana Nobis paſtoralis Ofcij
epoſcit ſolicitudo, ut ea,
quæ in divinæ laudis, & Eccle-
ſiaſticæ diſciplina incrementum

ͤ
pie inſtituta, & ſalubriter ordi-
nata ſunt, paterne foveamus,
&, ne temporis tractu deficiant,
Aucttoritatis noſtræ Ordinariæ
præſidio corroboremus, prout
ſingulis conſideratis circumſtan-
tiis ſecundum DEVA1 nove-
rimus expedire.

Pro parte itaque Honorabi-
lium, Nohbis in Chriſto diletto-
rum, Decani, Camerarii, y
Confratrum Capituli E urmlin-
gani oblatæ Nobis petitionis ſe-
ries continebat, quod dudum An-
teceſſorum ipſorum laxatam, 6'
remiſſam a priſtino fervore Ec-
cleſiaſticam diſciplinam in Clero
ibidem exiſtente reſtituere, &
reſtau-

S
reſtaurare volentes, matura
prævia deliberatione, habita lo-
corum, perſonarumqueè ratione,
ordinationes quasdam, & Lta-
tuta a diverſis Prædeceſſoribus
Woſtris Epiſcopis Conſtantien-
Akbus, ratihabita, & confirmata
de novo condiderint, & typis
vulgarint, modo autem eadem
SItatuta, paucis pro temporum
mutatione immutatis denuo rée-
imprimi curare ipſi intendant,
unde Offcio Noſtro hbumiliter
implorato, quatenus hæc ipſa
Statuta ac Ordinationes, pro
earum perpetua ſubſiſtentia,
Aubktoritate Noſtra Ordinaria
confirmare, & auctorizare dig-
nare-

N ͤ
naremur, ſubmiſßse, & devote
poſtularunt.

Noz, quia præallegata Sta-
tuta per noſtrum librorum Cen-
ſorem, & alios ad id deputatos
Conſiliarios noſtros, diligenter
luſtrata, & ponderata, eaque
rationi conſona, nec a s. Tri-
dent. Concilii Decretis, noſtris-
que ynodalibus Conſtitutioni-
bus aliena eſſe, ſed potius in
Eccleſiaſticæ diſciplina incremen-
tum, pacemque, & tranquillita-
tem Confratrum Cleri præditti
plurimum conferre comperimus,
ſupplicationi eorundem exponen-
tium gratiose annuentes, eadem
Natuta cum ſingulis punctis &
artl-

O

articulis in praæſoriptis foliis
comprehenſis (in quantum S.
Canonibus, maxime dr. Concilii
Trident. Decretis non refra-
gantur) rata habentes, & gra-
24, Aukoritate Noſtra Ordi-
naria, ex certa ſcientia, confir-
manda, roboranda, & audtori-
zanda duximus, & praſentis
ſeripti patrocinio confirmamus,
roboramus, & aubtorizamus,
reſervata tamen Nobis faculta-
te, eadem, prout Nobis, aut
Succeſſoribus Noſtris viſum fue-
rit, augendi, minuendi, & de-
elarandi, ſupplentes, quantum in
Wolis eſt, omnes & ſingulos
juris, & falti defectus, ſi qui.
forte

Gͤ

Jorte in premiſis intervenerint.
In quorum filem præſentes ma-
nu Vicarii Noſtri Generalis
ſubſeriptas, Sigillo Noſtrô Pon-
tificali communiri juſſimus.
Datum Conſtantiz Anno
17637. Die vero 18. MWenſis
Februarij. Indittione l.

Franc. oſ. L. B. de Deuring,

P. t. Vicar. Generalis.

.

PROLOQIIUM.

(Qamms a dirigendos pedes no-
ſtros in viam ſalutis abunde ſuf-
ſicerent Statuta ſynodalia, aliæque le-

ges, ac regulæ Diœceſanæ, omni ſa-
Pientia plenæ; nihilominus tamen cum
omnia, ac fingula Diœceſeos Conſtan-
tienſis Capitula Ruralia erigere con-
ſueverint particularia, ac ſpecialia
quædam Statuta, quibus Capitulares
B 5 ad

PROLOAUIUM.

ad meliorem, & exacétam legum, ſta-
tutorum, ac mandatorum ſupremi
Paſtoris ſui obſervantiam, cum etiam
ad mutuam charitatem, opemque
in vita, & poſt fata ferendam,
Populum inſuper ſibi commiſſum
facilius in obſequio divino con-
tinendum, excitentur, animenturque,
viſum pariter eſt Majoribus noſtris
jam Anno Chriſti 1503. ſingularia
Statuta conſeribere, quæ etiam Epiſ-
copali Auctoritate firmata ſunt. Pros
dierunt ea iterum A. Ch. 1680. mul-
tis reformata capitibus, donec noviſ-
ſime A. Ch. 1737. denuo immutata
prælum ſubirent. Contigit autem
proh dolor! non multis abhinc an-
nis Acta Capituli noſtri mordacibus

flammis devorari, fereque omnia præ-
dam

PROLOAVIVUM.

dam Vulcani flebilem fieri. Unanimi
ergo conſilio ſtatutum eſt, eadem,
utpote quæ in multis limam pateren-
tur, rurſus imprimere, atque ut eo
majus robur acciperent, omnesque,
ac ſingulos ad ſui obſervationem obli-
garent, deſuper Approbationem Emi-
nentiſſimi, ac Reverendiſſimi Ordinarij
noſtri humillima cum ſubmiſſione ex-
petere, quæ etiam in fronte libelli
apponitur. Quod factum 10. Nov.
An. Ch. 1762. quo tempore erant
R. R. D. D. Capitulares eo, quo pau-
lo poſt leguntur, ordine juxta ſenium
ingreſſus in Capitulum poſiti, exceptis
Officialibus, qui, more ſolito,
primas tenent.

☛ F F
NO-

O

QW:⸗EeEeee
w. MM&“NRρν„N0ρ ν

NOMINA
D. D. CAPITULARIUM
VEN. RUR. CAPITULI

VURMLINGANI

ANNO CHRISTI MDCCLXII.

R.. D.D. Jacobus Fiſcher, Paroch.

in Iumendingen. Decanus.

Henr. Ant. Meſmer, Paroch. in Wurm-
lingen. Camerarius.
Joann. Sigis. Spergſer, Paroch. in
Balgheim. Camerarius libere reſignatus.
Deputatus lI. SGenior.

Auguſtin. Henzler, Paroch. in Müll-
heim. Deputatus II.

Ferdin. Seybold, Paroch, in Sunthau-
ſen. Deputatus Ill. Senior Capituli.

Joan.

O SO

Joan. Conr. Straubhaar, Paroch. in
Guettmatingen. Deputatus W.

Vacat Deputatus V.
Vacat ecretarius.
Joſ. Ant. Kerer, Paroch. in Moringen.
Joan. Bapt. Deil, Paroch. in Geiſingen.
Ferdin. Rimprecht, Paroch. in Leipfer-
dingen.
Joſeph. Ant. Hæring, Paroch. in Zim-
ineren.
Laurent. Scheuch, Paroch. in Eſslingen.
Jacob. Brugger, Paroch. in Kürchen.
Joan. Bapt Hugger, Paroch. in Aixheim.

Joan. Conr. Haberſtock, Paroch. in
Aulfingen.

Jo. Bapt. Knab, Paroch. in Spaichingen.

Franciſ. Ignat. Amma, Paroch. in
Weigheim.

Joſeph. Wezel, Paroch. in Wendingen.

Joſ. Matth. Weiſs, Paroch. in Hohem-
mingen.

Joan.

OW O
Joan. Bapt. Lieb, Paroch. in Denckingen.
Carol. Ant. Dobler, Paroch. in HKi-

dingen.

Jo. Michael Braun, Paroch. in Dürb-
heim.

Joſ. Ant. Chryſ. Grieninger, Paroch.
in Seyttingen.

Marq. Sigis. Zepf, Paroch. in
Hattingen.

Martin. Matthos, Paroch. in Renquis-
hauſen.

Max. Mar. Zachar. Veeſer, Paroch. in
Weilbeim.

Andreas Leuthe, Paroch. in Mahlſtetten.
Chriſtian. Kleiner, Paroch., in Kolbingen.
Jo. Bapt. Franz, Paroch. in Müllbauſen.

Zacharias Reebholz, Paroch. in
ppingen.

Stanisl. Schorpp, Paroch. in Umerlal-
dingen.

R. R.

R. R. D. D. Director, & Pœni-

tentiarüi S. Peregrinat. B. V. Auxiliatri-
cis ad quercum in Monte Italico.

Joſephus Schmid, Director & Peænitentia-
rius primarius.

Gregorius Bueſchle, Penitentiarius ſecun
darius.

R. R. D. D. CUXAZTI,
S

B E N EFICIAZL

Franc. Ant. Kupferſchmid, Curatus in
Durchhauſen.

Georg. Jacob. Faller, Beneſiciatus in
Möringen.

Joſeph. Ignat. Gomb, Beneficiatus in
Hlaattingen.

Nicol. Schnee, Benefic. in Denckingen.

Joan. Steph. Merckt, Beneficiatus in
paichingen.

Ignat.

, Gͤ

Ignat. Menzinger , Präniirite. in
Wurmlingen.

Jacob. Matthes, Beneficiatus in Bi-
dingen.

Anton Zindſtein, Beneficiatus i in Leip-
jerdingen.

Joan. Georg. Kopp, Beneſiciĩatus in
Moöringen.
Jacob. Fiſchler „ Beneficiatus in
Geiſingen.
Joſephus Hueber, Beneficiatus in
deyttingen.
Franc. Adrian, Vogel, Beneficiatus in
Wurmlingen.

—

R. R. D. D. Parochi XXX.

R. R. D. D. Beneficiati XIV.
Univerſim Sacerdotes XLIV.

QGC Ee

CAPUT I.

Ponuntur juxta ordinem Al-

phabeti Eccleſia cum ſuis Titulis, Cupellis,
Confraternitatibus, Patronis, &
Oneribus.

.
I.

As heim, Eccleſia Parochialis, Ti-

tulo S. Georgii M. in territorio
Rubri Monaſterii, Beneficii Patronam
veneratur Reverendiſs. DD. Abbatiſ-
ſam ejusdem Monaſterii. Extra Pa-
gum ad villam Aichhof ſitum eſt ſa-
cellum S. Annæ, ubi Parochus ſe-
mel in hebdomada ad aram facit, pro
recognitione tamen, a Reverendiſs. Ab-
batiſſa Rubri Monaſterii præſtanda.

67

34
II.

Aulſingen, Eccleſia Parochia-
lis modo, filialis antehac Parochiæ Kür-
chen, ſeparata anno 1749. & jam a
Matrice independens, dicata eſt S. Ni-
colao Episcopo. Patronum agnoſcit
Perilluſtrem territorii DD. de Weſsen-
berg &c. Erecta eſt in eadem An. 1756.
Confraternitas S3. Sacramenti.

III.

Balgheim, Eccleſia Parochialis
Deiparæ Virgini ſacra, cui ſub Titulo
SsS. Roſarii An. 173 I. Feſto B. V. M.
in Cœlos aſſumtæ Archi-Fraternitas
obtigit. Patronus eſt Perilluſtr. ac
Grat. Territorii DD. de Hornſtein in
Weitterdingen &c.

IV. ,

Dencłingen „ Eccleſia Paro-
chialis ſub Patrocinio S. Michaelis
Archangeli. Patronum agnoſcit Augu-

ſtiſſimam Domum Auſtriacam, territo-
rii

N K eNE 35

rii Dominam. in eadem fundata eſt Ca-
pellania, cujus jus Patronatus eſt penes
D. loci Parochum, pagi Præfectum,
ac Judices. In fine pagi ſitum eſt Sacel-
lum indotatum, fabricæ ſumtibus
conſervandum ſub Protectore S. Ni-
colao, ad quod loci Capellanus ſingu-
lis 14. diebus, item fer. 3. Paſchæ, fer.
3. Pentecoſtes, feſio Innocentum MM.
ac die S. Margaritæ V. & M. adhæc
Dominica Feſtum S. Nicolai præceden-
te, & in ipſa S. Epiſcopi feſta luce cum
vexillis ad habendam rem divinam ex-
currere tenetur. Fovet præterea Archi-=
Fraternitatem SS. Roſarii, cujus reditus
& oblationes menſtruæ cum conſenſu
Reverendiſs. Officii An. 1729. 19. Aug.
fabricæ S. Michaelis incorporati ſunt.

V.

Dirbheim, Eccleſia Parochia-
lis ſub Patrocinio SS. Apoſtolorum
Petri & Pauli in Dominio ejusdem Au-
guſtiſſimæ Domus Auſtriacæ, quam
etiam Patronam veneratur. Extra pa-
gum ad pedem montis fœni Sacellum
C 2 ele-

36 R N N
elegans, nec indotatum extat SS. MM.
Coſmæ, & Damiano ſacrum. Aderat
quondam opulenta Capellania, cujus
proventus olim Rottenburgenſi Collegio
S. J. incorporati, nunc hæreditario jure
tranſierunt ad Perilluſtr. ac Gratiof D.
L. B. de Hornſtein in Weitterdingen &c.
cum onere applicandi gemina Sacrificia,
juxta tranſactionem Rottvvilæ 6. Maii
An. 1693. initam, & a Reverendiſs. Curia
18. Maii 1694. ratihabitam, in quavis
hebdomada. Satisfacit huic oneri Paro-
chus, & propterea percipit ſex ſpeltæ
modios cum 60. fl. Idem tenetur jam ab
An. 1682. in Sacello SS. Coſmæ, & Da-
miani hebdomadatim applicare unum
Sacrum, recipiens in ſtipendium annua-
tim 20. fl.

VI.

Eſslingen „ Eceleſia Parochialis
ſub titulo S. Iacobi Apoſtoli. Patro-
nam agnoſcit Sereniſſimam Domum
Fürſtenbergicam, territorii Domi-
nam.

VII.

37
VI.

Fridingen, Oppidum ad Danu-
bium ſub Patrocinio S. Martini Turon.
Epiſc. fovet Archi-Fraternitatem SS.
Roſarii, & Fraternitatem S. Sebaſtiani
M. An. 1483. erectam, & a Celſiſſimo
DD. Othone Epiſcopo Conſtantienſi
confirmatam. Patronus eſt Territorii
Dominus Sereniſs. Archi-Dux Auſtriæ.
Extra oppidum cis pontem Danubii vi-
ſitur Capella S. Annæ conſecrata. Ha-
bet etiam Capellaniam, ſed valde te-

nuem.
VIII.

Geiſingen, Oppidum ad Danu-
bium fub titulo S. Nicolai Episcopi.
Patronum agnoſcit Dominum territo-
rialem Sereniſs. Domum Fürſtenbergi=
cam. Extra oppidum unam nutrit fi-
liam Mater ſpiritualem D. Waldâburgæ
ſacram, ubi annuatim in 4. temporibus
Anniverſarium celebratur cum ſex Sa-
crificiis ratione alicujus antiquæ Frater-
nitatis ibidem erectæ. Adeſt etiam Capel-
lania valde tenuis ſub eodem Sereniſſimo
c è2 Pa-

38 B N .

Patrono, ſicut & leproſarium ſuis re-
ditibus dotatum, Confraternitas item
SS. Roſarii. Singularem mentionem me-
retur Peregrinatio ad Chriſti inter
duos latrones e cruce pendentis ima-
ginem ligneam, olim ab impio milite
plumbeo globo media fronte traje-
ctam, quæ magno populi confluentis
accurſu, die Mercurii, & præſertim
die Veneris colitur.

IX.

Guningen, Eccleſia nunc qua-
ſi filialis S. Georgio M. dicata ſub
Dominio, & Patronatu Reverendiſs.
Abbatis S. Georgii ex Hercynia, Vil-
linge cum ſuis pro tempore commo-
rantis. Non habet Parochum in pago
reſidentem, ſed a defectionis tempore
curam gerit vicariam D. Parochus in
Seytingen. Habet Cœmeterium, ſed
ex quatuor prædiis ruſticanis demor-
tui, utpote Parochiani Seytingani, Sey-
tingam deportari debent. Aſſervat
etiam Venerabile Sacramentum, ſed
caret Baptiſterio.
X.

B N α 32
X.

Guettmadingen, parochialis Ec-
cleſia ſub Patrocinio S. Conradi
Ep. Loci Dominam agnoſeit Sereniſs.
Domum Fürſtenbergicam. Jure Pa-
tronatus gaudet Reverendiſs. Abbatiſ-
ſa Neidingenſis Ord. Ciſterc. Capella
colit S. Monicam, Fraternitate in ejus-
dem honorem inſtituta.

Häattingen, Eccleſia Parochia-
lis ſub titulo SS. Syneſii, & Theo-
ponti. Loci Dominum colit Sereniſs.
Principem Fürſtenbergicum. Beneficiĩ
Patronum veneratur Reverendiſs. ac
Eminentiſs. Principem & Epiſcopum
Conſtantienſem, ratione Augiæ Divitis.
Filialem habet in Bieſendorf S. Lauren-
tio M. ſacram, ad quam ſingulis 14. die-
bus ad habenda Sacra Capellanus te-
netur excurrere. Collatura Capella-
niæ fundatæ ſpectat pariter ad Reve-
rendiſs. Ordinarium; vi fundationis
Capellanus bis in ſeptimana die Mar-
C4 tis,

40 Ae N

tis, & Sabbati pro Benefactoribus de-
bet applicare. Media fere hora aà pago
exiſtit ſylvas inter ſacellum antiquiſſi-
mum, ab accolis in feſto S. Marci,
& in diebus Rogationum eximie cul-
tum; ejus curam gerit Eremita.

XII.

Hohemmingen, Eccleſia Pa-
rochialis ſub invocatione SS. Apoſtol.
Petri, & Pauli in Dominio Fürſtenber-
gieo. Jus Patronatus, & ſpolii ſpectat
ad Reverendiſs, Abbatem S. Georgii
in Sylva Hercynia Villingæ.

XIII.

Immendingen, Parochialis Ec-
cleſia titulo 88. Principum Apoſto-
lorum Petri, & Pauli. loci Dominos
Veneratur Perill. ac Gratioſ. DD. LL. BB.
de Schreckenſtein, & Reiſchach, jus vero
Patronatus ſpectat ad ſolum Perilluſtr.
ac Gratioſ. D. L. B. de Schrekenſtein &c.
reditibus Capellaniæ uſque ad proven-
tuum parochialium meliorationem gau-
det

E 41

det Parochus loci. Habet Fraternita-
tem SS. Rolſarii. Subeſt etiam huic
Eccleſiæ Bachzimmeren, & villa He-
vveneg.

XIV.

Iypingen „Eccleſia modo Paro-
chialis, hlialis erat ante defectionis
tempora Eccleſiæ Parochialis in Effin-
gen. Inter Cœlites Patronam habet S.
Priſcam V. & M.
Ad hoc Beneficium Parochiale ere-
kum A. 1720. jus Patronatus habet
Reverendifs, ac Eminentiſſimus Ordi-
narius, alternativum tamen cum Se-
reniſs. Domo Fürſtenbergica, penes
quam eſt loci Dominium.

XV.

Kirchen, Eceleſia Parochialis Dei-
paræ Virgini ſacra. Dominum territo-
rialem, & Patronum Beneficii agnoſcit
Sereniſs. Domum Fürſtenbergicam.
Unam habet filialem Stetten ſub Do-
minio ejusdem Sereniſſimæ Domus S.

C 5 Joan-

42 0

Joanni Baptiſtæ ſacram. Huic Paro-
chiæ ſatis operoſæ ſubſunt etiam Pa-
gi Hauſen, & Hintſchingen, nec non
ſacellum in adjacente colle ſitum, &
S. Antonio Eremitæ dedicatum, ubi
diebus Dedicationis, & Patrocimii Di-
vina peragi ſolent.
Habet inſuper Confraternitatem Sca-
pularis B. V. Mariæ de Monte Car-
melo. .

XVI.

Kolbingen, Eccleſia Parochialis
Dynaſtiæ Werenvvag habet Dominum
territorialem uſtriſſimum DD. Comi-
tem de Ulm. Jus Patronatus compe-
tit Auguſtiſſim?æ, Domuĩ Auſtriacæ.
Patronĩ Eccleſiæ ſunt SS. Xiſtus Papa,
& Nicolaus Ep. fovet etiam Archi-
Fraternitatem SS. Roſarii ibidem 6.
Maji An. 172 5. a RR. PP. Dominicanis
Rottvvilanis inſtitutam.

XVII.

Leipferdingen, Eccleſia Paro-

chialis S. Georgio M. ſacra ſub Do-
minio

N ☛ 4³

minio Ordinis Teutonici Commendariæ
Mainavienſis Præfecturæ Blumenfeld.
us Patronatus ad Parochiam, & Ca-
pellaniam valde tenuem, eſt penes Re-
verendiſſimum DD. Commendatorem
ejusdem Commendariæ, Capellanus
vi fundationis applicat duo Sacra in
hebdomada., Celebre eſt Sacellum B.
V. Mariæ jam ultra 700. annos a vi-
cino populo cultum. Habet etiam
Archi- Fraternitatem SS. Roſarii, &
S. Monicæ.

XVIII.

Mahlſtet ten, Eccleſia Parochia-
lis D. Conrado ſacra, Dynaſtiæ Pe-
rill. ac Gratioſ. Familiæ de Enzberg,
cui etiam jus Patronatus competit.
Habet extra Pagum filialem Aggen-
hauſen, quæ olim Matrix fuerat, D.
Sylveſtro Pontifici ſacram, ubi ad-
hucdum cœmeterium pro ſepultura
Parochianorum exiſtit. Locus hic fe-
ſto Viſitationis, Nativitatis B. V.
M. item S. Laurentii, & præcipue Fer.
IV. ante Pentecoſten a circumjacen-
te plebe pie viſitatur.
XIX.

44 .

Möäringen, Oppidum ad Danu-
bium, Eccleſia Parochialis titulo S.
Andreæ Apoſtoli, terræ Dominum ve-
neratur Sereniſſimam Domum Für-
ſtenbergicam, jus vero Patronatus &
Spolii pertinet ad Reverendiſs. ac
Eminentiſs. Ordinarium ratione Abba-
tialis Dominii in Augiam Divitem. Ad-
ſunt etiam duæ Capellaniæ, reditibus
fabricæ ſuſtentandæ, ſatis congruæ,
& in Proventibus æquales, jure no-
minandi, & præſentandi ſpectante ad
Sereniſſimum Principem Fürſtenbergi-
cum. Uterque Capellanus duo ſacra
in hebdomada applicare tenetur. Ha-
bet Archi-Fraternitatem SS. Roſarii,
item leproſorium, & cœmeterium in
ſuburbio ad ſacellum S. Leonardo ſa
crum.

7

XX.

. Müllhauſen, Eccleſia Parochia-
lis D. Georgio M. ſacra, Patronum
territorialem, & beneficialem agnoſcit
In⸗=

E 45

inclytum Magiſtratum Civitatis Impe-
rialis Rottvvilanæ.

XXI.

Müllheim, Oppidum ad Danu-
bium, Eccleſia Parochialis D. Mariæ
Magdalenæ ſacra. Patronum venera-
tur Perill. ac Grat. DD. L. B. de
Enzberg loci Dominum. Duas curat
fllias, unam S. Galli in Altſtatt,
olim Parochialem, indotatam, & quo-
ad ſarta tecta expenſis fabricæ Paro-
chialis conſervandam. Habet cœme-
terium, in quo demortui Parochiani
tumulantur. Altera eſt in Stetten,
ex parte tamen a D. Parocho in Nen-
dingen providenda, S. Gregorio Pont.
Nicolao Epiſc. & Franciſco Seraphi-
co conſecrata, quam Parochus Müll-
heimenſis ſemel in hebdomada adire,
ibique ad aram facere tenetur. Duas
etiam Capellas fovet Parochia, unam
S. Sebaſtiano M. conſecratam, alte-
ram S. Eulogio. Tres inſtitutæ ſunt
Confraternitates S8. Roſarii, S. Se-
baſtiani; & B. V. Marivw titulo:

un⸗

46

unſer lieben Frauen Schuzmantel in

der alten Stadt.
In arce Perill. ac Grat. DD. de

Enzberg erectum eſt ſacellum dome-
ſticum in honorem SS. Trium Regum
conſecratum, quod ſingulis annis in
eorum feſto a Müllheimenſibus ſup-
plici agmine viſitatur. Adeſt itidem
leproſorium.
In diſtrictu Parochiali exiſtit cele-
bris Peregrinatio B. V. Mariæ auxi-
liatricis ad Quercum in monte dicto
Italico, quæ circa annum 1650.
ſumſit exordium, magnoque populi
concurſu colitur, præſertim æſtivo
tempore, & inſignes gratiæ obtinen-
tur. Habet hæc Peregrinatio gemi-
nos Sacerdotes Seculares, qui Pere-
grinantium Confeſſiones excipiunt, &
Eremitam æditui munere fungentem.

XXII.

W. endingen, Eccleſia Parochialis
SS. Petro, & Iacobo Majori dicata, iti-
dem ſub Dominio Perilluſtr. ac Gratioſ.
DD. L. B. deEnzberg. Jus Patronatus eſt
pe-

E 47

penes Reverendiſſ. DD. Commendato-
rem Ord. S. Joannis in Villingen. Ex-
tat etiam Sacellum S. Blaſii, pertinens
ad Reverendiſs. DD. Abbatem Petruſii
in Urbe Conſtantiæ, quod ſingulares
pro ſui conſervatione proventus habet.

XXIII.

Renquishauſen, FEccleſia Paro-
chialis S. Stephano Proto- M. ſacra,
in Dynaſtia Werenvvag. Jus nominan-
di Parochum Domino territoriali IIlu-
ſtriſs. DD. Comiti de Ulm, præſentan-
di vero Auguſtiſſimæ Domui Auſtria-
cæ competit.

XXIV.

Jeytingen, Eccleſia Parochialis
Deiparæ Virgini ſacra, jure territoria-
li & Patronatus ſpectante ad Reveren-
diſs. Eccleſiæ Cathedralis Conſtantien-
ſis Præpoſitum. Habet fundatam Ca-
pellaniam S. Nicolai, cujus Capella-
nus tenetur, non quidem vi fundationis,
ſed ex diſpoſitione Reverendiſs. Vifita-
tio⸗

48 o

tionis Generalis diebus Dominicis, &
feſtivis, nec non die Lunæ, Jovis „&
Sabbati celebrare. Obligatur item vi
novæ fundationis Briechlianæ quavis
feria ſexta unum, & ſingulis angariis
duo Sacra applicare. Altero lapidis
jactu ab Eccleſia diſtat elegans Sacel-
lum S. Euſtaſii, cujus nomine inſti-
tuta eſt Confraternitas ex piis obla-
tionibus dotata, ob quam annuatim tria
celebrantur Anniverſaria.

Habet Filialem

XXV.

Durchbhauſen „ honoribus Sanéti
Othmari Abbatis conditam. Reſidet in
loco Capellanus curatus. Adeſt Bapti-
ſterium, Sacrarium, & Cœmeterium; te-
netur tamen Capellanus curatus in ſum-
mis quatuor feſtivitatibus cum incolis
ad Matricem ſe conferre pro faciendis
oblationibus. Jus Patronatus & loci Do-
minium eſt penes Reverendiſs. Eccleſiæ
Cathedralis Conſtantienſis Præpoſitum.

XXVI.

NE 49
XXVI.

QApaichingen, Eccleſia Parochial.
SS. Apoſt. Petri, & Pauli. Jus territo-
rii ad Auguſtiſs. Domum Auſtriacam,
Patronatus ad D. D. Canonicos inclytæ
Collegiatæ Eccleſiæ ads. Mauritium Rot-
tenburgi ad Nicar. ſpectat. Habet fun-
datam Capellaniam, cujus Poſſeſſor die-
bus Dominicis ad primam Miſlam, &
in ſeptimana ad unum Sacrum in Paro-
chiali Eccleſia dicendum tenetur. Jus
nominandi Capellanum eſt penes RR.
DD. Par. in Spaichingen, & Den-
kingen, ac Judices Spaichinganos, jus
vero præſentandi eſt penes eandem
Eccleſiam Collegiatam ad S. Mauri-
tium Rottenburgi. In diſtrictu paro-
chiali celebris eſt peregrinatio ad Eccle-
ſiam Ss. Trinitatis in monte fœni ſitam,
jam ultra 350. annos inclytam, ubi an-
no 1461. ſub titulo Ss. Trinitatis ere-
cta, & confirmata eſt Confraternitas.
Ex Confratribus octo eliguntur, qua-
tuor Eccleſiaſtici, & quatuor Secula-
res (dicti Octoviri) qui curam pere-
grinationis gerunt, rationes a tribus fa-
D bri⸗

50 .

bricæ Procuratoribus excipiunt, &
cætera neceſſaria diſponunt. Ad hanc
Peregrinationem D. Parochus Spai-
chinganus bis, & D. Capellanus qua-
ter in hebdomada pro adminiſtrando
Sacramento Pœnitentiæ excurrere te-
nentur. Obligatur item uterque heb-
domadatim pro defunctis Confratri-
bus in templo Confraternitatis appli-
care duo Sacra. Subeſt etiam Paro-
chiali Curæ Pagus Hofen abs Sacello.

XXVII.

Sunthauſen, Eccleſia Parochia-

lis titulo &S. Mauritii M. & Nicolai
Epiſc. in Territorio Fürſtenbergico,
jure Patronatus ſpectante ad Mona-
ſterium ſacrarum Virginum in Amten-
hauſen Ord. S. Benedicti, fovet mag-
no populi concurſu Fraternitatem Ss.
Roſarii. Eſt locus mixtæ Religionis.

XXVIII.

Vnterbaldingen, Eccleſia Paro-

chialis An. 1733. funditus erecta, a Re-
veren-

N 51

verendiſs. ac Gratioſiſs. DD. Suffraga-
neo de Sirgenſtein &c. in honorem S.
Galli Abb. conſecrata. Jus præſentan-
di competit Sereniſs. Principi Fürſten-
bergico, Jus vero nominandi Paro-
chum eſt penes Communitatem loci.

XXIX.

W. eighbeim, Eccleſia Parochialis
S. Othmaro Abb. ſacra eſt, jure terri-
torii, & Patronatus ſpectante ad Com-
mendam S. Ordinis Melitenſis Vil-
lingæ.
XXX.

W‿ eilheim, Eccleſia Parochialis
titulo S. Georgii M. filialis erat Paro-
chiæ Wurmlingen, ſeparata, & in ve-
ram Parochiam erecta A. 1756. 2. Apri-
lis, translato „ & ad Beneficium Pa-
rochiale elevato Beneficio S. Catha-
rinæ ex eodem Wurmlingen. Jus Pa-
tronatus eſt penes Reverendiſs. Præpo-
ſitum Cathedralis Conſtantienſis Eccle-
ſiæ, territorii Dominum. An. 1762.
12. Sept. erecta eſt, approbante Reve-
D 2 ren-

52 N N.

rendiſs. Ordinario, in eadem Eccleſia
Confraternitas de bona morte ab Adm.
R. P. Laurentio Ricci, Præpoſito Gene-
li. S. J. Romanæ Matrici unita. Te-
netur Parochus vi fundationis ſemel
in hebdomada Wurmlingæ ad aram S.
Catharinæ V. & M. applicare, quæ
tamen obligatio noviſſime per Gratio-
ſum Reſcriptum a Reverendiſſimo Or-
dinario una cum Beneficio Weilhe-
mium eſſe translata declaratur. Item
alteram Miſſam tenetur applicare al-
terna hebdomada ratione Decimarum
in terris acatholicis Riedhemii. Te-
netur item omni feria ſexta in Eccle-
ſia Parochiali Weilheim applicare Sa-
crum, ut Præſes Congregationis de
bona morte, pro omnibus Confratri-
bus vivis, agonizantibus, & defun-
ctis, juxta noviſſimam fundationem a
moderno Reverendiſs. Illuſtr, ac Ex-
cell. DD. Præpoſito Cathedralis Eccle-

ſiæ factam.
XXXI.

W urmlingen, Eecleſia Paro-

shialis S. Gallo Abb. dicata, Patro-
num

eNE 53

num agnoſcit eundem Reverendiſs.
DD. Præpoſitum Eccleſiæ Cathedralis
Conſtant. territorii Dominum. Ha-
bet duas Capellanias fundatas, Pri-
miſſariam, cujus Poſſeſſori vi funda-
tionis incumbit diebus Dominicis, &
feſtivis primam Miſſam dicere, & in
hebdomada duo Sacra applicare. Al-
teram S. Crucis, cui annexa eſt cura
animarum in ſubſidium D. Parochi.
Erecta eſt in eadem Parochia An.
1739. Archi Fraternitas Ss. Roſarii.
In extremitate Pagi viſitur elegans
ſacellum SS. Sebaſtiani, & Rochi.

XXXII.

Zimmeren, Eccleſia Parochia-
lis antiquitus S. Gallo Abbati conſe-
crata, poſtea a multis annis filialis
Matricis in Monaſterio Amtenhau-
ſen, ex liberaliſſima donatione Cel-
ſiſſimi, ac Reverendiſs. S. R. I. Prin-
cipis, & Epiſcopi Conſtantienſis An.
