principia, virtutes ſolidas, bonos mo-
res, & ante omnia timorem Dei alte
animo imbibat, & a ludimoderatori-
bus doceatur.

VIII. Tremendum Miſſæ Sacrificium
pollutis manibus, corde immundo, &
conſcientia gravi peccato inquina-
ta nemo accedere audeat, ne judi-

cium ſibi manducet, & bibat. Onde
i

ℳ 95

ſibi quisque ſtabilem, Deumque ti-
mentem Confefſſarium eligat, cui ad
minimum ſingulis 14. diebus conſcien-
tiæ ſuæ noxas in Sacramentali Confeſ-
ſione deteget, examen vero nocturnum
conſcientiæ præſtaret nunquam inter-
mitti ob id I. ad Theſſal. 5. Vv. 2. Acut
fur in nolte ita veniet.

IX. Parochus ad diſpenſandum Sa-
cramentum vocatus, vocantem hila-
ri vultu, ſerena fronte, blandisque
Verbis excipiat, & magna cordis hi-
laritate quavis hora præſto ſit, nul-
lasque cœli injurias, noctis tenebras,
viarum aſperas difficultates ſubire ve-
reatur, nihil arduum, nihil laborio-
ſum, nihil intempeſtivum reputans,
ubi de ſalute agitur animarum.

X. Curam infirmorum inter prima,
& præcipua zeloſi Paſtoris munia re-
ponat; Quapropter ægrotos etiamſi
Sacramentis jam proviſos nihilominus
ſæpius inviſet, ſoletur, & animet,
imitaturus Chriſtum, qui ſocrum Si-
monis febricitantem inviſit, aliosque
ægro-

96 EE

ægrotos acceſſit. Secus facturi audient
illud Prophetæ ſuſpirium: Væ Paſto-
ribus, qui, quod infirmum ſuit, non con-
olidaſtis, & quod agrotum, non ſanaſtis
Ezech. 34. 4.

XI. Obſtetrices frequenter ad exa-
men vocentur, & circa baptiſmum
in neceſſitate conferendum inſtruan-
tur, infantes vero ab illis baptizati,
ſub conditione rebaptizentur.

XII. Rationibus fabricæ, quot annis
a juratis Procuratoribus reddendis
Parochi more antiquitus conſueto in-
terſint, illasque nomine Celſiſſimi Or-
dinarii omni meliori modo juſtificent,
neque in plures annos in grave fabri-
cæ diſpendium hujusmodi juſtificatio-
nes differantur. Pecuniæ, quæ liqui-
datis ratiociniis ſuperfuerint, ad ci-
ſtam fabricæ ſub trium clavium cuſto-
dia, juxta diſpoſitionem ſtatutorum Sy-
nodalium deponantur, quarum primam
Parochus, reliquas duas bini fabricæ
Procuratores penes ſe habebunt.

XIII.

e N eN 97

XIII. Ulis diebus, quibus ex con-
ſuetudine omnium Capituli noſtri Paro-
chiarum comprecationes inſtituuntur,
Parochi æſtivo tempore hora S. aut
maturius celebrare ſtudeant, ne ruri-
colæ in laboribus ſuis impediantur, &
ſic juſtam conquerendi cauſam ha-
beant.

XIV. Nemo quidquam de juribus
Beneficii ſui in præjudicium ſucceſſo-
ris remittat, aut aboleri ſinat, me-
mor juramenti, quo in aditu Beneficii
ſe Patrono, ac Ordinario obſtrinxit.

XV. Nullus de Capitulo Confra-
trem ſuum ſine Decani præſcitu in jus
trahat, qui ſecus fecerit, 2. fl. burſæ

Capitulari applicandorum pœnam fſu-

XVI. Quodſi Frater in Fratrem
peccaverit, corripiat eum inter ſe,
& ipſum ſolum, vel ſi quis nimiopere
ſe gravatum ſenſerit, in ſui defenſio-
nem Decani opem imploret.

6G CA-

93 N

KX N N NX N X X N N X N N N N N N KX

CAPUT' VIII.
DE OFFICIO
CAPELLANORIM.

I. It melior ordo, & conformis
unitas cum majori dilectio-
nis affectu conſervetur, Ca-
pellani, quorum in diſtrictu noſtro
Capitulari moderno tempore cum Ca-
bellano curato in Durchhauſen,
& geminis Pœnitentiariis in monte
italico prope oppidum Müllheim,
quatuordecim numerantur , etiam
inter Confratres ſuſcipiuntur, & Ca-
Pitulo noſtro incorporati ſunt, qui
tamen votis duntaxat activis, non ve-
ro paſſivis gaudent.

II. Capellani non ſolum Decano,
ſed etiam Parochis, quibus ſubſunt,
debitam reverentiam, & obedientiam

N α 22

præſtent, paternamque correctionem,
ſi quando exorbitarint, ab iis mode-
ſte ferant, prout jubentur, & monen-
tur in ſtatutis Synodalibus part. 2.
tit. 7. n. 4.

III. Fundationum tenori, præſertim
quoad Sacra legenda, plene ſatisfacere
ſtudeant; non tamen inde prætextu
libertatis ab aliis officiis Divinis Ec-
cleſiæ Parochialis, in qua ſunt Benefi-
ciis proviſi, cum ſcandalo fidelis po-
puli abeſſe præſumant.

IV. Sicut autem eorum officii ratio
exigit, ut Divinis Rebus quam dili-
gentiſſime interſint, ſic eadem ratio
requirit, ut Rem Divinam una cum
Parocho promovere, & adjuvare pio
zelo ſatagant.

V. Porro quæ de moribus, ae vitæ
honeſtate dicta ſunt, ea Sacellani ad ſe
pariter pertinere noverint. Quam ob
rem domi ſuæ ſobrie, caſte, pieque
vivant, hoſpitia, ebrietatem fugiant,
otium ſcelerum omnium incentivum
G 2 devi-

100 o

devitent, memores, ſe de quavis ne-
glecti temporis particula ſupremo Ju-
dici diſtrictam aliquando rationem eſſe
reddituros.

CAPUT' IX.

DE
VISITATIONE GENERALI

I. In excipiendis Reverendiſſimis D.
D. Viſitatoribus Generalibus pro-
ceditur in omnibus juxta Romanum
Rituale.
Cætera ſufficienter annotantur in
Protocollo Capituli.

II. Quando durante eadem Viſita-
tione Generali Reverendiſs. DD. Suf-
fraganeus relictis Reverendiſs. ViGta-
toribus Clero occupatis ad alia Capitu-
li loca ſe confert, Eccleſias, Alkaria

e Ior

& Cœmeteria conſecraturus, tunc ſo-
læ noviter conſecratæ Eccleſiæ, Ca-
pellæ, Altaria, & Cœmeteria hos ſum-
tus ſupportare debent.

III. Quodſi vero Reverendiſs. DD.
Suffraganeus ad ſolum adminiſtrandum
Sacramentum Confirmationis in loco
moratus fuerit, attendi debet pra-
xis & conſuetudo, etiam in aliis Capi-
tulis deſuper introducta.

2 22 N . N A 7 Nr N N &
CAPUT X.

CONVENTI CAPITULARI

I. „ um Decanus vi Receſſus Reve-
rendiſs. Viſitationis Generalis
de An. 1732. alterno quovis anno Ca-
pitulum convocare jubeatur, niſi te-
nues Capituli Proaα aliæque ratio-
na-

102 N ☛

nabiles eauſæ aliud ſuadeant, idcirce
per patentes litteras, ſigillo Capituli
munitas, Capitularibus dies Capituli
mature per Decanum inſinuandus erit.

II. Ad praæfixum diem, & locum
omnes RR. DD. Confratres, in di-
ſtrictu Capituli beneficiati, mature
compareant induti palliis, ocreis tamen,
& calcaribus, virgis equorum extra
Eceleſiam, & locum Capituli ſub' pœna
I5. Ccruc. relictis.

III. Locus autem pro congreſſu
Capitulari ab antiquo tempore fuit
pagus Wurmlingen, a quo Capitulum
denominatur, utpote Capitularium
Locorum meditullium; mutari tamen
poterit, ſi Decano, Camerario, &
Deputatis ita viſum fuerit, ne Capi-
tulum uni loco alligatum eſſe videa-
tur.

IV. Nemini Confratrum abs cauſa
legitima, Decano inſinuanda, abeſſe li-
ceat ſub pœna 2. aut 3. fl.

V.

o E 103

V. Si quis autem ex juſta cauſa
a Decano, Camerario, & Deputatis ap-
probanda comparere non poſſit, ta-
lis per litteras, aut Confratrem ſibi
vicinum magis abſentiam ſuam excu-
ſet, ſimulque teſtetur, ſe omnia &
ſingula in Capitulo deciſa ratihabere,
ſecus prædicta pœna erit mulétandus.

VI. Pridie ante Capitulum Confra-
tres Wurmlingæ reſidentes Veſperas
defunctorum cantabunt ſub pulſu cam-
panarum omnium. j

VII. Ipſo die Capituli mane hora 7.
dato ſigno a præſentibus recitabitur
ex officio defunctorum unum noctur-

num Feriæ currentis, cum Laudibus
ſaltem cantatis.

VIII. Finito officio defunctorum
primum Officium de requiem pro Be-
nefactoribus Camerarius, ſecundum
de Beata ad eandem intentionem can-
tabit unus ex Deputatis.

IX. Poſtmodum e ſuggeſtu, & a
64 Po ·

104 s N

populum ſermonem, perbrevem ta-
men, habebit unus ex gremio, ſive De-
putatus, ſive Parochus, a Decano
tempeſtive conſtituendus.

X. Concionem immediate ſequetur
tertium Officium de Ss. Trinitate, vel
de S. Spiritu a Decano intonandum
pro felici agendorum ſucceſſu, vel
hoc impedito per alium ex Officialibus
Capituli a Decano nominandum can-
tari poterit.

XI. Qui DD. Capitularium cantus,
ſive choralis, ſive figuralis periti ſunt,
choro muſico, etiam non rogati, aſ-
ſiſtant, cæteris tacentibus, ne incon-
ditus potius clamor, quam ædificato-
rius cantus oriatuùr.

XII. Poſt tertium ſolenne Officium
recitatis Veſperis Defunctorum, ſi pri-
die diéteæ non fuiſſent, vel ſi dictæ
fuerint, Pſalmis: Miſerere, & de Pro-
Jandis Divina claudantur. Ut autem
Capituli noſtri Benefactoribus ſingu-
larem aliquam gratitudinem exhibea-
mus,

B N E 10 5

mus, ſtatutum eſt, ut eorumdem no-
mina palam legantur, & unus e Capi-
tularibus ſumtibus Capituli ſpeciale
Sacrum pro iisdem offerat.

XIII. Re Divina ſic integre peracta
fit conſeſſus Capitularis, in quo pri-
ma loca occupabunt Decanus, Came-
rarius, & Deputati, ac Secretarius,
cæteri DD. Capitulares, nulla habita
ratione nobilitatis, aut gradus, ſecun-
dum ſenium ingreſſus in Capitulum, eo
ordine, quo a Camerario lecti fuerint,
ſine ambitione conſideant, præceden-
tibus tamen ſemper Parochis, etſi ſe-
rius Capitulum ingreſſis, Capellanos
Capitulares.

XIV. Facta ſeſſione, ſi qui ad Colle-
gium Capitulare fuſcipiendi adſint,
modo ſupra deſcripto ſuſcipiantur.

XV. Inde Decanus, habita brevi
ad Confratres exhortatione, conſulta-
tionum materiam in medium afferat.

XVI. bPertractentur autem ea, quæ
ad promovendam DEI gloriam, ad ani-
J marum

106 B N e

marum ſalutem, & totius Ven. Capi-
tuli majus incrementum, ad augen-
dam Cleri diſciplinam, commendatio-
nem, & æſtimationem ſatius condu-
cere videbuntur.

XVII. His omnibus finem imponet
hymnus Ambroſianus, pro gratiarum
actione feliciter terminati Capituli ſub
pulſu campanarum omnium ſolenniter
decantandus. Tum proceditur ad re-
fectionem.

XVIII. Accedunt DD. Capitulares
bini, & bini ordine, juxta ſenium in-
greſſus, præeuntibus Decano „ & Ca-
merario locum refectionis.

XIX. Prandium, quod ultra tres
horas non protrahatur, ſit frugale,
& moderatum., Ad id, ſi Deca-
no, Camerario, & Deputatis ita
videbitur, D. Officialis Reveren-
diſſimæ Præpoſituræ in Wurmlingen,
vel ſi in alio loco celebretur Capitu-
lum, illius loci Superior per duos de-
legatos invitari poterit.

XX.

EE 107

XX. Benedictio menſæ per Deca-
num fiat, Confratribus alta voce us-
que ad finem reſpondentibus.

XXI. Camerarius e burſa Capituli
exſolvat hoſpiti Symbolum, aut ſi
tenuitas proventuum hoc non patia-
tur, cum præſcitu Decani, & Depu-
tatorum, cuivis DD. Confratrum lo-
co convivii dabitur I. fl.

XXII. Siquis Capitularium absque
legitima cauſa, a Decano, & Came-
rario probanda, divinis non inter-
fuerit, aut in loco pro Benefactori-
bus, & Confratribus non litaverit,
ipſus Symbolum ſolvat, & officium
Defuncorum una cum Sacro domi
ſuæ dicat.

XXIII. Pabulum equis advenientium
Confratrum (Decano, Camerario,
Concionatore exceptis) Capituli ſum-
tibus non præbetur, ſed quilibet co-
miti ſuo, & equo de neceſſfariis ex
proprio marſupio providebit, nec e
loco Capituli diſcedet, antequam pro
his ex integro hoſpiti Rtisiecernf:

108 N E

XXIV. Ludi - Magiſtro cantanti,
ædituo loci, pueris ad aram ſervien-
tibus, nec non fabricæ pro cera, ac
vino conſuetum honorarium pariter e
burſa Capituli præbebit Camerarius.

XXV. In convivio Sacerdotes, ſta-
tus ſui memores, temperantiæ limites ne
transgrediantur; unde a nimio vino
ſibi ſtudioſe caveant, ne immoderato
potu incaleſcentes, in dicteria, mor-
daces ſarcaſmos, aut juramenta pro-
ruant, unde populus non leviter ſcan-
dalizari, ac miniſterium noſtrum ſo-
let vituperari.

XXVI. Sumta refectione, & gra-
tiarum actione a Camerario facta,
Decanus Confratres in pace dimit-
tat, moneatque, ne in hoſpitäs po-
tandi gratia moras nectant, ſed cum
modeſtia iter domum relegant, ne
ex diuturniore abſentia cura paſtora-
lis detrimentum patiatur.

XXVII. Quodſ extraordinarius Con-
ventus ob Viſitationem Generalem
inſti⸗

eEE. 109

inſtituatur, DD. Capitulares non ſo-
lum ſuis ſumtibus vivant, ſed etiam
ad procurationes, & expenſas pro per-
acta Viſitatione Generali, juxta con-
ſuetudinem hucusque uſitatam, & a
Reverendiſs. Viſitatoribus ſæpius ap-
probatam, ſine contradictione contri-
buant, fingularum Eccleſiarum fabri-
cis, pro more hucusque ſervato, pa-
riter concurrentibus.

XXVIII. Statuerunt autem Anteceſ-
ſores noſtri, ut pro fufferendis ſum-
tibus Viſitationis Generalis a Paro-
chiali Eccleſia 2. fl. 30. cruc. a filiali
1. fl. 45. cruc, aàa Capella 45. cruc.
a Parocho 2. fl. 30. cruc. & a Ca-
pellanis I. fl. 45. cruc. colligantur,
quam taxam etiam noſtro tempore
ſtabilitam volumus.

XXIX. Si iſthæc taxa contributio-
nis ſumtus in viſitationem generalem
factos non adæquet, burſa Capituli
ſupplebit defeéstum: ſi redundet, Ca-
meræ Capitulari, quod ſupereſt, ap-
plicabitur, ſuisque rationibus fideli-
. ter

I10 oe N

ter inſeret Camerarius, deſuper ſuo
tempore exhibiturus ratiocinia.

G

CAPUT' XI.

DE

SUFFRAGIIS,

ET

ANNIVERSARIIS.

1I. res erant olim Conventus
annui generales. Primus
fer. §. ante feſtum S. Va-
lentini in Seyttingen. Secundus fer. §.
poſt feſtum S. Joannis ante portam
latinam in Hauſen, ob Frehnen. TZer-
tius fer. 5. ante feſtum S. Galli in
Wurmlingen. In his Conventibus
omnes Confratres pro Benefactoribus
ad aram facere tenebantur.

II. Sex

o N 1III

II. Sex item Anniverſaria ex æra-
rio Capituli erant celebranda.

Primum circa feſtum S. Benedicti in
Thalheim pro D. Petro de Thal-
heim milite.

Secundum circa feſtum S. Hilarii in
Dirbheim ab Irmelgarde de Wallen-
burg cum 12. Sacris fundatum.

Tertium pro DD. de Spaichingen
cum 12. ſimiliter Sacris in Spaichin-
gen. .

Quartum circa feſtum S. Joannis
ante portam latinam in Spaichingen
pro Petro Rulander, & Agatha cum
8. Sacerdotibus.

Quintum ante bellum Sueco-Galli-
cum in Seyttingen cum 12. circiter
Sacris.

Sextum in Mahlſtetten ad S. Sylve-
ſtrum fer. 3. Paſchatis.

III. Cum vero ærarii Capitularis
vires nimium ſint tenues, ac præ-
terea propriæ horum Anniverſariorum
fun-

112 o

fundationes non amplius extent, illa
penitus ſublata ſunt; ne tamen ani-
mæ Defunctorum debitis priventur
ſuffragiis, unanimi anteceſſorum no-
ſtrorum conſenſu ſtatutum fuit, ut
a ſingulis Capitularibus bis in anno
pro refrigerio eorundem Benefacto-
rum recitentur domi veſperæ Defun-
ctorum, ſimulque duorum Sacrorum
ſemel circa feſtum S. Galli Abbatis,
& ſemel circa feſtum §S. omnium ap-
plicatio fiat, quæ omnia etiam dein-
ceps ad amuſſim obſervata volumus.

IV. Cum vero ex authentico Capitu-
li protocollo clare eruatur, ac pateat,
tertium quoque Sacrum pro anima-
bus Benefactorum circa finem anni
fuiſſe perſolutum, idcirco & nos novi-
ter unanimi conſenſu ad implendam
omnem juſtitiam, & conſcientiæ ſe-
curitatem, ac quietem tenendam, hanc
obligationem, ab aliquot annis inter-
miſſam, reſuſcitamus, & ſtabilimus,
ac ab omnibus Confratribus tria per
annum Sacra pro Benefactoribus Ca-
pituli noſtri applicanda ſtatuimus, ex-
cepto anno, quo celebratur Oaditulve.

113
222ðò

CAPUT XII.

DE

OBITU ET SEPULTURA
CONFRATRUM.

riculoſo morbo correptus æger
decumbat, viciniores DD. Con-
fratres eum amice inviſant , curent-
que ante omnia, ut ægrotus domui ſuæ
in tempore diſponat, Ss. Eccleſiæ
Sacramentis muniatur, & ultimas Te-
ſtamenti tabulas conficiat, ne bona
Eccleſiaſtica, quæ ſibi Clericus e fru-
ctibus, & reditibus ſui beneficii com-
paravit, conſanguineis, ſæpe non
adeo pauperibus, omnia ab inteſtato
cedant.

I. S Confratrum gravi, & pe-

II. Licet Clerici ex antiquiſſima Diœ-
ceſis noſtræ conſuetudine liberam in
H bo-

114 Ne N

bonis Eccleſiaſticis teſtandi facultatem
habeant, æquum tamen eſt, ut Eccle-
ſiarum etiam, quibus in vita adſcripti
fuere, beneficam memoriam, & ratio-
nem habeant.

III. Quamprimum e vivis exceſſe-
rit Confrater, illius regiunculeæ De-
putatus (niſi domeſtici, aut hæredes
Defuncti jam fecerint) de obitu De-
canum per expreſſum moneat, & in-
terea exacte obſervet, quæ ſuperius
Cap. V. de officio Deputatorum di-
cta ſunt.

IV. Superveniens D. Decanus, aut
eo impedito Camerarius res, & bona
a Defunéto relicta, afſumtis ad ſe cla-
vibus coram duobus, vel tribus teſti-
bus Clericis, vel Laicis obſignabit, in
quo obſignationis actu apprime notan-
dum, Officiales Laicos, niſi jus quæ-
ſitum, per privilegium, vel conſue-
tudinem, aut concordata cum Ordi-
nario ſpecialiter erecta habeant, ad
con-obſignandum admittendos non eſ-
ſe, neque ad tractandam hæreditatem,
alias

N EE f

alias immediate poſt trigeſimum inſti-
tuendam.

V. Ad funus honorifice terræ man-
dandum, vi ſtatutorum antiquorum
C. 8. n. 3. convocandi, & pro ſepti-
mo, ac trigeſimo invitandi ſunt ſo-
lummodo viciniores Confratres, & jux-
ta receſſum Viſitationis generalis cui-
libet ſacrificanti, ſi vocatus, & non
ultro præſens fuerit, loco convivii
I. fl. præbebitur. Ne autem ex inde-
terminatione numeri plures ad hære-
dum gravamen compareant, Decanus,
vel ejus nomine obſignans numerum
determinabit, niſi Defunctus, vel
hæredes aliter diſponant, quorum ar-
bitrio etiam faſcias collares nigri co-
loris, vulgo: Trauer⸗ Floͤr, relin-
quimus.

VI. Siquis ob beneficii tenuitatem
adeo pauper, aut ære alieno tam gra-
Vatus ex hac vita migraverit, ut ex-
penſis funeralibus ex hæreditate ſatis-
fieri non poſſit, nihilominus fraterna
ſuadebit charitas, ut Defunctus de-
H 2. V cen-

116 Ne N

center tumuletur, & res Divinæ pro
eo gratis peragantur, nec gravabitur
quisquam DD. Confratrum convoca-
torum Defuncto hoe ultimum præſta-
re obſequium, cum teſte S. Grego-
rio: Probatio charitatis exhibitio ſit
operis.

VII. Quicunque DD. Confratrum
ſive per Decanum, five per Camera-
rium, aut per Deputatum, in cujus
regiuncula Confrater deceſſit, ad exe-
quias vocatus, abs gravi cauſa veni-
re neglexerit, aut funus humeris ſuis
efferre recuſaverit, ærario Capituli
ſolvet mulctam a Decano, & Came-
rario aſſignandam.

VIII. Expenſas pro I. 7. & 30 o uti
& pro concione funebri, pro qua
in poſterum 2. fl. in recognitionem
ſtatuimus, hæredes exſolvent.

IX. Ex antiquiſſimo Capituli noſtri
ſtatuto, quod omnium conſenſu firma-
tum eſt, quivis Capitularis trina vice
vigilias, ac toties Sacrificium Miſſæ,
pri-

. rr,
primo , quo fieri poteſt, tempore pro

defuncti Confratris refrigerio offerre
DEO tenetur.

X. Proinde ubi primum Confrater
diem ſuum extremum clauſerit, per
Decanum, aut hoc impedito, per Ca-
merarium litteris circularibus, per Pe-
dellum ad ſingulos DD. Capitulares
deferendis, obitus absque mora ſigni-
ficetur. Quo mortis nuntio accepto
ſpirituales ſuppetias ferre, & juſta
Fratri perſolvere Fratres non tarda-
bunt, memores moniti: Qua menſura
menſi fueritis „ eadem remetietur vpobis.

Matth. 7. 2.

„

XI. Indicto trigeſimo, Divinisque
plene perſolutis, Decanus documen-
tis, & rotulis beneficialibus probe aſ-
ſervatis diviſioni hæreditatis immedia-
te manus admovebit, quem in finem
per Camerarium confici curet inven-
tarium omnium bonorum derelictorum,
ac debita tam activa, quam paſſiva
accurate conſcribi. Tum paſſiva per-
ſolvantur, legata rite expediantur, &
H 3 reſi⸗

118 Re N

reſidua ſubſtantia hæredibus extrada-
tur, præſtita tamen ſufficienti cautio-
ne de ſolvendis præter ſpem emergen-
tibus debitis.

XII. Quodſi ex bonis Defuncti om-
nibus creditoribus ſatisfieri nequeat,
tunc ſervetur juxta ordinem jus Præ-
lationis.

Primo loco, ſi quæ adſint, reſti-
tuantur depoſita, & commodata.

Secundo, expungantur expenſæ pro
confectione inventarii, aliæque pen-
dente concurſu creditorum neceſſario
actæ.

Tertio, impenſæ funebres, & quod in
Pharmaca, Medicos, ac Chirurgos du-
rante ultimo morbo inſumtum eſt, ad-
juſtetur.

Quarto, mercedes necdum ſolutæ, aut
in ſortem capitalem a Defuncto recep-
tæ famulorum veniunt, & ancillarum,
quodque in agrorum culturam impen-
ſum eſt.

CEir.

N 119

Quinto, hypothecariis ſatisfiat, quos
inter eſt etiam Fiſcus Epiſcopalis.

Sexto, liquidentur Chirographarii,
qui nullo habito reſpectu proportione
geometrica admittuntur, piis tantum
locis hos inter prælatis, ſi eorum de-
bitum tanquam legatum pium confi-
derari poſſit, ac debeat. Conſultius
autem fieri videtur, ſi pro caſu con-
curſus creditorum ad formandam legi-
timam claſſificationem recurſus ad Re-
verendiſs. D. Officialem Curiæ Con-
ſtantienſis a Decano ſumatur.

XIII. Decanus in diviſione hæredi-
tatis pro cujuslibet diei occupatione
præter refectionem habebit 3. fl. Ca-
merarius 2. fl. gaudet item Decanus
menſe Decanali, de quo ſupra Cap. III.
§. 2. fuſius actum.

XIV. De abeuntibus e Capitulo,
& qui alibi diem ſuum obeunt, re-
center concluſum fuit, eos, qui cor-
pore, & animo Capitulum relique-
runt, tanquam membra ejus conſide-
H rari

120° BDe N

rari amplius non poſſe, cum vivant
in extraneo corpore; ſi tamen poſt
mortem gaudere velint fuffragiis Ca-
Pituli, non tantum anticipato ſol-
vant mortuarium, ſed etiam pro de-
cedentibus e Capitulo juſta perfol-
vant, & intimatio mortis alicujus Ca-
pitularis eorum ſumtibus fiat.

M S& N , s De

CAPUT XIII.

DE DIVISIONE
PROVENTUIM
OMNIUM.

1. um vel maxime circa hoc ca-
put verſetur actus juſtitiæ
diſtributivæ, hinc Decanus,
& Camerarius in hac redituum bene-
ficialium diſtributione circumſpecte
Pocedent, ut ſecundum proportio-
nem

6 K 121

nem geometricam cuique jus ſuum
tribuant.

II. Quapropter ante omnia videant
Decanus, & Camerarius, quid ex
proventibus beneficialibus defuncti
Confratris hæredibus, quidque ſuc-
ceſſori competat.

III. Hoc, ut ex æquo fiat, proven-
tus omnes beneficii tam in frumento,
quam pecuniis conſiſtentes, & cujus-
cunque nominis fuerint, in 12. Partes
dividantur pro numero 12. menſium
anni, & quot menſes anteceſſor a fe-
ſto S. Joannis Bapt. proxime præte-
rito ſupervixerit, tot proventuum
partes hæredibus ejus aſſignentur, re-
liqui menſes (demto Decanali) cum
ſuis quisque portionibus ad ſucceſſo-
rem pertinebunt.

IV. Quando anteceſſor ultra cer-
tos menſes per unam, alteramve ſepti-
manam vixerit, Quota menſis in qua-
tuor portiones ſubdividatur, & tot
portiones hebdomadarum cedant he-
H 5 redi-

122 Re N

redibus, quot hebdomadas ſupervixe.
rit anteceſſor.

V. Si anteceſſor unum vel alterum
diem in ſeptimana ſupervixerit, non
computabitur, ſed parvitas materi
reputetur.

VI. Et quæ de proventibus hucus-
que dicta funt, pariter de ſumtibus
intelligi debent, nam & hi in duode-
cim partes dividendi ſunt. Æquum
enim eſt, ut, qui partem fructuum
percipit, partem etiam expenſarum in
ſe recipiat; qui partem quartam fru-
ctuum percipit, quartam etiam ex-
penſarum patiatur: cui medietas ob-
tigit proventuum, ferat quoque me-
dietatem ſumtuum. Hec regula ge-
neralis eſto quorumcunque emolu-
mentorum, ac onerum beneficio an-
nexorum, etiam penſionis illius an-
nuæ, vulgo: Vogtrecht, Schirm⸗
frucht, oder Schuzgeld.

VII. Monentur igitur iterato om-
nes DD. Capitulares, ut præter Ur-
barium

e N e 123

barium ſui Beneficii, & alium rotu-
lum habeant, cui non tantum omnes
proventus, ſed onera etiam, quæque
pro fructuum ſeminatione, demeſſio-
ne, collectione, invectura, & tritu⸗
ratione eo anno impenſa ſunt, diſtin-
Ge, fideliter, & diligenter inſerant,
ut quænam pars commodi, & oneris
tam anteceſſori, quam ſucceſſori de-
beatur, illico innoteſcat. Igitur qui-
libet annuatim D. Decano transmit-
tat omnes Beneficii fui proventus;
quodſi quis in annotandis proventi-
bus incurius, & deſes fuerit, luet in
hoc, quod ubi privativa pertraéta-
tio decurationis ſuſcipi deberet, hæ-
redes ejus ſoli ob caufatam culpabi-
liter moram omnes ferant expenſas: ſi
autem cumulativa fiat tractatio hæ-
reditatis, & decurationis, fumtus
inter utrumque dividantur.

VIII. Caveat autem anteceſſor, ne
fructus Beneficii per anni decurſum
obtingentes infideliter annotet, ali-
qua ſupprimat, aut frumenta ultra
temporis deſervitum vendat, ne da-
10

124 N N*

to intra annum caſu mortis Sueceſ-
ſor proventibus, pro rata temporis
ſibi debitis, defraudetur; ſic enim
Anteceſfor non modo ſe reum reſti-
tutionis coram DEO faceret, ſed
etiam talis in ævum Succeflori per-
mManeret.

IX. Circa decimas minutas, & ſan-
guinis, uti de fructibus arborum,
agnis, capris, porcellis, hinnulis,
vitulis, apibus &c, amica hæredes
inter, & Succeſſorem fiat compoſi=
tio; quodſi convenire nequeant, De-
canus, & Camerarius interponant
partes ſuas, litemque dirimant.

X. Cenſus anniverſariorum, ſtipen-
dia, aut Præſentiæ pro rata temporis
dividi non poſſunt; cum enim anni-
vVerſaria juxta mentem Fundatorum
ſtatutis temporibus celebranda ſint,
divifio facta pro rata temporis uni
Partium præjudicaret, idcirco tam de-
cedens, quam ſuccedens ex anniver-
ſariis ea percipiet, qua: tempori ſuæ
reſidenti?, & poſteſſionis Beneficii
cor-

N 125

correſpondent. Proin DD. Confra-
tres deſtinata pro anniverſariis tem-
pora attendant, ne falcem mittere in

alienam meſſem videantur.

XI. Siquis anniverſaria, tempori
reſidentiz ſuæ affiza, non celebraſ-
ſet, & nihilominus ſtipendia jam per-
cepiſſet, Succeſſori, anniverſaria ſup-
plenti, ad eorum reſtitutionem tene-
bitur.

XII. Oblationes, & Jura Stolæ,
quia ſunt actiones perſonales, ſe-
quuntur illum, cedentque ei, qui po-
fuerit easdem actiones.

XIII. Quandoquidem Beneficiorum
omnium hujus Capituli fructus annui
initium ſumant feſto S. Joannis Bapti-
ſtæ, & finem circa idem feſtum an-
no ſequenti ſortiantur, ideo ſi ante-
ceſſor a feſto S. Joannis Baptiſtæ v. g.
An. 1762. ſemina terræ mandaverit
pro meſſe An. 1763. colligenda, &
infra hoc tempus reſignet Beneficium
ſuum, aut moriatur, habebit ex ſe-
mina-

126⁶

minato prædio dotalitio, vulgo:
Wittumgut, tam in fruge hyemali,
quam æſtivali, ſi æſtivalis etiam ſe-
minata fuerit, omnem utilitatem pro-
portionatam tempori a feſto S. Joan-
nis Baptiſtæ anni 1762. usque ad
tempus mortis, aut reſignationis, hac
tamen lege, ut tam anteceſſor, quam
ſucceſſor ſumtus arando, ſeminando,
ſepiendo, ſtercorando, lolium eradi-
cando, metendo, colligendo, inve-
hendo, triturando &c. factos, & fa-
ciendos proportionaliter in ſe ſuſci-
piant; æquum enim, & juſtum eſt,
ut in quantum quis pro rata temporis
participat de fructibus, & ſentit com-
modum, tantum etiam participet de
onere, & ſentiat incommodum.

XIV. Si prædium dotalitium ſive/
in fruge hyemali, ſive in æſtivali nec-
dum ſeminatum ſit, vel ſiquis e vi-
vis excederet, mutaret, reſignaret
ſuum Beneficium circa finem anni, vi-
delicet circa feſtum S. Joannis Bapt.
anni 1762. ſucceſſor omnes percipit
fructus anni ſequentis 1763. naſcen-
tes,

Ae 127
tes, aut naſcituros; anteceſſori ta-
men, vel ejus heredibus refundendi
ſunt integre omnes ſumtus in ſterco-
rationem, culturam, aliasque operas
facti; iniquum namque foret, & con-
tra SS. Canones, ut is, qui Altari
non lamplius inſervit, de Altari vi-
vat, cum Beneficium detur propter
officium.

XV. Ubi prædium dotalitium pro
annuo Canone ſive frumentario, ſi-
ve pecuniario elocatum fuerit, hic
ipſe Canon in duodecim partes divi-
datur, & pro rata temporis cuique
ſuum ſucceſſori, & anteceſſori tri-
buatur.

XVI. Elocatio prædii Parochialis
ad biennium, aut triennium facta per
reſignationem aut mortem anteceſſo-
ris mox exſpirat. Poterit igitur ſuc-
ceſſor refuſis culturæ ſumtibus illud
a conductore repetere; ſi tamen ſe-
mina terræ jam eſſent mandata, tunc
quia tam anteceſſor, quam ſucceſſor
de annuo Canone ſuam pro rata tem-
poris

128 B N

poris quotam percipiunt, pro eo an-
no locationem ideo ratam habebit
ſucceſſor, ne ſuo ſe labore fruſtra-
tum conqueri poſſit colonus.

XVII. Fimus de jumentis ante-
ceſſoris, & pecore reliétus in fimeto,
ſpectat ad ejus hæredes. Ne vero
per ablationem fimi, ſtraminis, &
fœni prædium dotalitium labefactetur,
ſed etiam pro anno ſequenti in debi-
ta cultura poſſit conſervari, ſucceſ-
ſor ipſum fimum, ſtramen, & fœ-
num ſibi, ſi voluerit, præ aliis re-
tinere poterit, ſic tamen, ut ante-
ceſſori, vel ejus hæredibus pro ar-
bitrio viri boni ſatisfaciat.

XVIII. Si adſint ligna conſciſſa,
& advecta, quæ deceflor ære pro-
prio ex alienis nemoribus compara-
vit, ex integro cedent ejus heæredi-
bus; ſi vero in ſylva Eccleſiæ, aut
Prædii Beneficialis cæſa fuerint, ſuc-
ceſfſori remanent, ſumtibus tamen
pro eorum ſectione, & advectione,
hæredibus anteceſſoris ex toto re-
fundendis.
XIX.

E 129

XIX. Nullus autem Confratrum ſu-
pradictum prædium dotalitium, aut
etiam decimas intuitu, & amore vi-
tæ quietæ absque licentia Ordinarii ul-
tra tres annos elocare præſumat, qui
ſecus fecerit, ipſo facto irritus ſit
contractus, & elocans pro re nata pu-
niendus.

XX. Si in aliquibus locis vi conſue-
tudinis, aut potius deſuetudinis, par-
vulis, ad Doctrinam Catecheticam ob-
ligatis, diſtribui a Parocho debent pla-
centæ, vulgo: das Faßnacht⸗Kuͤchl,
Faßnacht⸗Weken „ vel hauſtus vini
mulieribus pagi in certa menſura con-
ſiſtens, aut prandium in quatuor ſum-
mis Feſtivitatibus loci Præfecto, vel
Procuratoribus fabricæ, aut ædituo
apponi debeat, cum etiam hæc ſint
onera vera, & realia Beneficii, &
ipſa pro rata temporis dividantur.

XXI. Circa prædium dotalitium an-
notare voluimus, quod ſi illud dam-
num inculpabile v. g. per grandinem,
inundationem &c. patiatur vivente ad-
1 huc

130 No N oEEe

huc anteceſſore, nihil de expenſis ſuce-
ceſſori imputabitur, cum res pereat
Domino. Quodſi poſt decurationem
cum hæredibus grando cadat, cadit
ſucceſſori ſimiliter, qui non fructus,
ſed ſpem fructuum ab heæredibus ſibi
comparavit. Major eſt difficultas, ſi
tempore vacantis Beneficii grandine
vaſtetur prædium, ſucceſſor, an an-
teceſſor tunc ſumtus in culturam fa-
ctos ſuſtinere debeat? quo caſu pe-
tendam deciſionem relinquimus Re-

verendiſſimo Ordinario.

XXII. In hac autem diviſione hæ-
reditatis quemadmodum hucusque tu-
lere, ita & in poſterum ferant ſumtus
ipſi hæredes; quod idem in aliis Ca-
pitulis fieri ſolet. Hæc enim diviſio
eſt pars tractationis hæreditariæ, imo
ex cauſa unica deceſſus anteceſſoris in
bonum hæredum neceſſario ſuſcipi
debet, qui hæredes etiam reapſe de-
bitores ſunt tam Decani de menſe
ſuo, quam fſucceſſori pro rata tem-

Poris.
CA-

131

CAPUT XIV.

D E

CONSOLATIONE
EPISCOPALI.

feſtum S. Andreæ cadentibus
tenetur Camerarius quot an-
nis exſolvere 8. fl. monetæ imperialis
per Pedellum, dum ad Sacra olea
afferenda Conſtantiam pergit, D. Fi-
ſcali, aut Jurium Epiſcopalium Col-
lectori reddendos. Quam ſummam
ſic prænumeratam die Paraſceves in
diſtributione 8S. oleorum ab Eccle-
ſiis iterum colligit Camerarius, juxta
taxam jam antiquitus aſſignatam, quam
& hic annectere placuit:

I. P juribus Epiſcopalibus ad

cr.
Aixheim — — 28
Aulfingen — — 18

I 2 Balg-

132

Balgheim
Denkingen
Dirbheim
Durchhauſen
Eſslingen
Fridingen
Geiſingen
Guettmadingen
Guningen
Hattingen
Hohemmingen
Immendingen
Ippingen
Kirchen
Kolbingen
Leipferdingen
Mahlſtetten
Möringen
Mülhauſen
Müllheim
Nendingen
Renquishauſen
Seyttingen
Spaichingen
Sunthauſen
Unterbaldingen

g£
D

UIIIIIIIh LeI nIn Ir

*

TEI EIILIEIIILIIIIIIFIINIA I ITSI

N 133

. Ccr.
Weighaim — — 28
Weilheim — — 18
Wurmlingen — — 36
Zimmeren — — 18

II. Taxæ modo deſcriptæ quælibet
Eccleſia ſuperaddet 8. cruc. in ſum-
tus pro afferendis oleis ſacris expen-
dendos, iis duntaxat Eccleſiis ab hoc
onere, & etiam taxa ſuperius de-
ſignata exemtis, in quibus D. De-
canus, & Camerarius pro tempore
reſident. .

*RI0066666664

CAPUT XV.

De Nuptiis, Clericis Vaga-
bundis, Eremitis, Romipetis, Hareticis,

& Obſeſſis.

I. d evitandam omnem odioſam
altercationem, quæ circa jura
1 3 ſpon-

134 N E

ſponſaliorum, & nuptiarum hactenus
inter Confratres non raro exorta fuit,
partim ex receſſu viſitationis genera-
lis, partim ex communi obſervatione
in Diœceſi, ſequentia ſtatuimus.

II. Si contrahentes diverſarum Gnt
Parochiarum, tunc ſponſalia apud Pa-
rochum ſponſæ, ſolenniſatio autem
nuptiarum apud Parochum ſponli fiat.

III. Quodſi ſponſus ſtatim, & im-
mediate poſt nuptias habitare inten-
dat in Parochia ſponſæ, nuptiæ coram
Parocho veluti proprio celebrare de-
bebunt, quia ſic emigrans, & transfe-
rens domicilium fit ſubditus Parochi
ad quem, adeoque ab illo benedicendæ
nuptiæ.

IV. Juxta receptam in Capitulo no-
ſtro conſuetudinem ad Parochum ori-
ginis ſponſæ, ſive illa a parentibus civi-
bus, ſive inquilinis nata ſit, ratificatio
ſponſaliorum, benedictio autem ma-
trimonialis ad illum Parochum ſpecta-
bit, ad cujus Parochiam ſponſi imme-
diate

N 135

diate poſt nuptias tranſire, & domici-
lium figere cogitant.

V. Si ſponſus, & ſponſa ex aliena
Parochia oriundi in una, eademque
Parochia jam fixiſſent domicilium, vel
quaſi, & poſt nuptias per notabile tem-
pus v. g. trimeſtre ibidem habitare per-
gant, ſponſalia iterum vi conſuetudi-
nis ad Parochum originis ſponſie, alſ-
ſiſtentia matrimonialis ad Parochum
domicilii ſpectat.

VI. Ut autem propter oblatiônes,
& nuptiale convivium omne deinceps
litigltum tollatur, notandum, quod
ſponſus, vel ſponſa emigrans, ſi in lo-
co, ubi domicilium immediate figere
intendit, nuptias celebraverit, a quo
una, vel altera pars diſcedit, ad nullam
oblationum, aut prandii refuſionem
obligetur, cum futuro Parocho ſuo ma-
trimonium ſolennizaturo debeat ſatis-
facere, & in duplo gravari iniquum
videatur.

VII. Scheda baptiſmalis extradita
nihil juris alieno Parocho tribuit, ni-

136 B.⸗ N N

hilque præjudicat proprio ſponſi, vel
ſponſæ Parocho, niſi expreſflam conti-
neat ſponſalibus, aut matrimonio afſſi-
ſtendi licentiam. Pro hac ſcheda Pa-
rochi non ultra 24. cruc. exigant,

pauperibus autem gratis, & eleemoſy-
næ loco extradant.

VIII. Interea bene notent Parochi
nuptiarum, ne deinceps matrimonio
aſſiſtant, antequam teſtes litteras acce-
perint, quod ad Proclamationes alibi
