1732. iterum in Parochiam reſuſcitata-
Jus Patronatus eſt penes Reverendiſs.
ac Eminentiſs. Ordinarium, alternati-
D 3 vum

54 e N E

vum tamen cum Sereniſs. Domo Für-
ſtenbergica. Ad intentionem ejus-
dem Reverendiſs. Ordinarii Parochus
annuatim 20. Sacra applicare tenetur,
applicat item ſingulis angariis unum
Sacrum ob aliam novam fundationem

a defunéto D. Camerario Briechle
factam.

Cæterum juxta Statuta noſtra Capi-
tularia, An. 1503. edita, præter has
in Capituli noſtri diſtrictu fuere ſe-
quentes Parochiæx, quæ tamen, quia
a catholica fide defecere, modo a No-
vatoribus occupantur. Videlicet

Aldingen.
Bieſingen.
Effingen, Matrix duarum filiarum.
Hauſen auf Frehnen.
Oberbaldingen.
Riethaim.
Thalheim.
Thoningen.
Troſſingen.
Tuttlingen, oppidum ad Danu
bium.

Faxit

9₰
„

. * i

Faxit Deus optimus maximus, ut
errantes iſtæ oviculæ agnita veritate
ad gremium Capituli, ſinumque Ma-
tris ſuæ Romanæ Eccleſis, extra
quam nulla ſalus, tandem aliquando
revertantur.

CAPUT' II.
Dividitur

Capitulum in ſuas Regiunculas

apitulum noſtrum, juxta ordi-
nationem noviter factam, quam
retinere placuit, in quinque
dividitur Regiunculas, ſcilicet Fridin-
ganam, Spaichinganam, Barenſem in-
feriorem, & ſuperiorem, ac illam,
quæ eſt ad Danubium.

S. I.
Regiuncula Fidingana continet Parochias:

Fridingen. Kolbingen.
D 4 Mahl-

56 o N E

Mahlſtetten. Nendingen.

Müllheim. Renquishauſen.
§. III.
Regiuncula Syaichingana continet Parochias:
Aixheim. Dirbheim.
Balgheim. Spaichingen.
Denkingen.
§. III.
Regiuncula Barenſis inſerior continet
Parochias:
Durchauſen. Möringen.
Eſslingen. Seyttingen.
Hattingen, Weilheim.
Ippingen. Wurmlingen.
§. IV.

Regiuncula Barenſis guperior continet
Parochias:

Hohemmingen. Unterbaldingen.
Müllhauſen. Weigheim.

Sunthauſen.

§. V.

57
6. V.
Regiuncula ad Danubium continet
Parochias:

Aulfingen. Kirchen.
Geiſingen. Leipferdingen.
Guettmadingen. Zimmeren.
Immendingen.

τNNEAeee

CAPUT' III.

DE OFFICIO DECANI.

. . .
Eledtio Decani, & Confirmatio.
I. Je per obitum, aut reſignatio-

nem Corpus Capitulare diu
maneat acephalum, operam
dabit Camerarius, aut hoc deficiente
ſenior Deputatus, ut absque mora
Reverendiſs. DD. Vicario Generali
notificet, ſedem are qui gratioſe

„ de-

58 e N E

denominabit futuræ Electionis Præſi-
dem, ſtatuetque, ut intra menſem,
vel bimeſtre ad certum diem Capitu-
lares omnes per litteras circulares in
unum locum convocentur pro novi
Decani Electione.

II. Electionem ipſam præcedet Offi-
cium ſolenne de Spiritu S. cui omnes
DD. Capitulares interſint, a Camera-
rio, aut uno ex Deputatis cantandum,
intoneturque hymnus: Veni Creator
Spiritus &, addito verſu, & ora-

tione.

III. Capitulares omnes bini & bini
ſecundum ordinem ſequantur Came-
rarium ad locum Capituli, prælecto-
que Tit. 3. part. 2. Statutorum Syno-
dalium a D. Præſide ſerio admonean-
tur, ut in Electione ſolum Deum præ
oculis habentes, ſepoſito omni pri-
vato, & ſiniſtro affectu, dolo, fraude,
averſione, colluſione &c. eum in De-
canum eligant, quem vitæ probitas,
doctrina, & rerum tractandarum pe-
ritia magis commendaverint, quemque
in

s 59

in conſcientia digniorem quisque ju-
dicaverit.
IV. Eligendus in Decanum ſit e
gremio Capituli, legitime inveſtitus,
& Eccleſiæ Parochialis Reéèétor.

V. His præmiſſis procedatur ad
ipſam Electionem, in qua unanimi om-
nium calculo concluſum eſt, legitime
abſentium vôta robur habere, & om-
nimode attendi debere. Privatio enim
vocis activæ, aut paſſivæ, cum ſit poœ-
na, locum non habet, ubi non eſt cul-
pa, qualis in legitime impedito v. g.
ſiniſtra valetudine, aut cura animarum
non datur; de quo tamen fidem ſuf-
ficientem facere teneatur.

VI. Vota excipiantur viva voce,
& non in ſcriptis a DD. Præſide, &
a geminis ſcrutatoribus ex gremio Ca-
pellanis, aàa DD. Capitularibus deno-
minandis colligantur, ac adnotentur,
duétoque calculo, qui plurium ſuffra-
giis electus fuerit, a D. Præſide in-
terrogante: an noviter Electum D.
Decanum publicatum habere velint?
annuentibus omnibus, promulgetur.

60 o eE

VII. Electum, & promulgatum Neo-
Decanum, facta prius porrecta manu
gratulatione, omnes Capitulares bini,
& bini ad Eccleſiam comitabuntur, ubi
Hymnus Ambroſianus: Te Deum &c.
pro gratiarum actione, & felici Ele-
ctionis ſucceſfu compulfſantibus cam-
Panis decantabitur.

VIII. Interim Neo-Decanus fuo nul-
latenus fungetur Officio, niſi facta
prius a Camerario, vel hoc deficiente
a ſeniore Deputato, apud Reveren-
diſs. DD. Vicarium Generalem Præ-
ſentatione, & deſuper impetrata gra-
tioſa Confirmatione, præſtitoque ſo-
lito fidelitatis juramento.

IX. Confirmatio ſumtibus Neo-
Decani inm petrata vel per circulares
litteras inſpicienda detur DD. Capitu-
laribus, aut ſi in proximo ſit Conven-
tus Capitularis, eandem in Capitulo
præleget Camerarius, poſteaque ſin-
guli ſtipulata manu Decano obedien-
tiam, & reverentiam ſpondeant.

X. In rebus arduis & majoris
momenti ratione Capituli Decanus
nun-

61

nunquam ſolus aliquid decernet, ſed
Camerarium, & Deputatos, vel etiam
ſeniores Capitulares in Conſilium vo-
cabit.
XI. Porro cum Decanus, in partem
ſollicitudinis vocatus, Paſtor ſit quo-
dammodo Paſtorum, tenetur etiam, ne
quis ipſius ſocordia in viam iniquitatis
abeat, invigilare ſedulo, promovere
Cleri diſciplinam, Eccleſiaſticam im-
munitatem, ac Reverendiſs. Ordinarii
jura pro virili defendere, ac conſer-
vare. Unde Officium Decani ſummo-
pere arduum, gravem pariter involvit
obligationem, quam fuſius habent Stat.
Synod. p. 2. tit. 3. quo brevitatis cau-
ſa Decanum remittimus.

C. II.

Iura Decani, &' Salarium.

J.icer Decano muneris ſui partesſtre-
— nue adimplenti hic in terris æqua-
le reddi premium vix poſſit, ſed ex-
ſpectare debeat, dum apparuerit Prin-
ceps Paſtorum, ut accipiat immarceſcibi=
lem coronam gloria 1. Petr. 5. quæ om-
nibus

62 B N E

nibus pro Deo laborantibus in cœlo
depoſita reſervatur, æquum tamen,
eſt, ut eidem aliqualis ſaltem com-
penſatio fiat.

II. Quotiescunque ob proventuum
tenuitatem in quibuscunque Capituli
negotiis Capitulares reliqui contribue-
re, aut ſuis ſumtibus vivere cogun-
tur, Decanus liber eſt, & Capituli
ſumtibus vivit.
III. Quilibet in Collegium Capitu-
lare ſuſceptus, ſive Parochus ſit, ſi-
ve Capellanus, Decano ſolvere te-
netur unum florenum.

IV. Hactenus pro inſtallationis la-
bore Decanus præter refectionem ha-
bebat, I. fl. 30. cruc. Cum vero Pa-
rochiæ a Decanatu ſic diſtare poſſint,
ut unico die Decanus domum remea-
re nequeat, ſed alter etiam dies inſu-
mendus ſit, hinc pro tali etiam ſatis-
fiet, ſalvis etiam ſumtibus in currus,
equos, & Pedellum impendendis, qui
tamen ſumtus ſint moderati; aut an-
te actum Inſtallationis Decanus cum
Inveſtiendo conveniat. V.
. .*

E 63

V. Dum Decanus in viſitatione ge-
nerali Reverendiſs. Vicario Generali
Sc. aut Viſitatoribus intra diſtri-
ctum Capituli inſervit, aut eosdem
ad proximum Capitulum comitatur,
præter refectionem quovis die habe-
bit 1. fl.

VI. Et quia Decanus poſt obitum
Parochi vel Capellani per menſem a
die vacantis Beneficii Eccleſiæ vidua-
tæ per idoneum Confratrem vicinum,
aut alium Sacerdotem, a Superiori-
bus admiſſum, providet, etiam per
unius menſis ſpatium omnibus, & ſin-
gulis beneficii fructibus integre frui-
tur, ſic tamen, ut onera uni menſi
reſpondentia in ſe recipiat, ſimulque
illi, cui curam animarum per menſem
commiſit, ex propriis ſatisfaciat.

VII. Oblationes in Exequiis, Septi-
mo, & Triceſimo alicujus Confratris
facteæ Decano cedant.

VIII. Si Defunctus ſit Capellanus
oblationes illius Eccleſiæ Reéëtori ce-
dant.

IX.

S

64 Be E

IX. Olim Decanus ex defuncti
Confratris ſupellectile libraria unum
auétorem optimum pro libitu ſibi eli-
gebat, hoc tamen jam dudum abro-
gatum, & ſtatutum fuit, ut loco
auétoris 6. fl. ſi Parochus, & 3. fl.
ſi Capellanus fuerit, Decano ab hæ-
redibus ſolvantur.

X. Dum Confratrum quis moritur,
Decano, aut Camerario hæreditatem
obſignanti pro obſignatione unus, & pro
apertura etiam unus numerabitur flo-
renus: in confectione verolnventarii, in
diviſione proventuum Succeſſorem in-
ter, & hæredes, nec non in extra-
ditione hæreditatis pro cujuslibet diei
opera præter refectionem, & equi
pabulum habebit 3. fl. ea tamen lege,
ut ab hora octava matutina usque ad
undecimam, & ab hora ſecunda ad
usque ſextam veſpertinam occupatus
ſtudeat totum diviſionis negotium
breviter, & ita expedire, ne hære-
dibus ob nimios ſumtus juſta que-
relandi anſa præbeatur. 5

g. II.

. N 65
§. III.
Suſceptio Confratrum

in Capitulum.

I. Prinrduam aliquis ſive Parochus,
ſive Capellanus in Capitulum
noſtrum recipiatur, neceſſe eſt, oſten-
dere inprimis D. Decano, & Camera-
rio litteras collati Beneficii à Patrono
Beneficii, & admiſſionis, nec non In-
veſtituræ impertiendæ, ſi Beneficium
eſt inveſtitum, à Reverendiſs. Vicario
Generali ſignatas. .

II. Si contingat, ex alio Decanatu
eos ad nos demigrare, conſonum eſſet,
ſi a priori ſuo Decano vitæ alibi actæ
teſtes litteras ſecum afferrent, & De-
cano hujus Capituli exhiberent.

III. Suſceptio novi Confratris fiat
aàa Decano, adjuncto teſte aliquo Ca-
pitulari vicino, ſine ſumtibus Decani.

IV. Suſcipiendus ſe ſiſtat in pallio,
& facta brevi admiſſionis petitione re-
ſpondebit ad ſequentia:

E 1. Quod

66 A E

I. Quod per Reverſales, aut pacta
ſe Patrono non obſtrinxerit ad ali-
quid dandum, aut præſtandum, quod
vel cum diminutione redituum be-
neficialium conjunctum ſit, vel ſi-
moniacæ pravitatis labem involvat.

2. Quod ad Capitulum, aut aliud
Conventum a Decano, & in ejus
abſentia a Camerario vocatus ſedu-
lo comparere velit.

3. Quod annuatim, duo Sacra
legere, & in anno, quo non celebra-
tur Capitulum, juxta authenticum
Protocollum, tertium Sacrum ap-
plicare velit.

4. Quod ſine prævio Reverendiſs.
Ordinarii conſenſu de proventibus
Beneficii, aut fabricæ, nihil aliena-
re, aut permutare, ſed omnia pro vi-
ribus defendere, & conſervare velit.

5§. Quod Decano, & Camerario
fidem, & obedientiam praſtare, De-
putatis, & Senioribus honorem ha-
bere, Confratribus omnibus ſince-
rum amorem deferre, inſuper & hæc
Sta;

. ⁸ 67

Statuta, jura Capitularia, nec non
laudabiles Capituli conſuetudines
fideliter obſervare velit.
6. Quod res Capituli noſtri, quas
ſecretas eſſe oportet, nemini reve-
lare velit, etiamſi a Capitulo diſce-
dere denuo contingat.

Ald quæ puncta ſervanda ubi neo-
ſuſcipiendus ſe paratum offeret, flexis
genibus ad S. DEI Evangelia ſic ju-
rabit:

FORMULA NHBAMENTI.

PEæ“ NN. Tarochus, vel
Capellanus in NMN. tibi
D. Decano debitam Reveren-
tiam, &z; obedientiam nomine
Reverendiſs. mei Ordinarii
promitto, ac ſpondeo; injun-
a, & injungenda Mandata
fideliter exequar, in rebus Be-
neficium meumconcernentibus,
E 2 alit

aut aliis maſoris momenti ſine
præſcitu nihil diſponam, G&
ordmabo, aut alienabo, ne
quid in prajudicium mei, Fuc-
ceſſoris mei, Status Clericalis,
ac Veneralilis hujus Capituli
Kat; Jura ejus, Statluta, &
Decretapro virili ſervabo, &
tuebor. dic me Deus adiuet,
&hac dancta DEI Ewangelia.

Præſtito hoc Juramento Decanus
eum in Confratrem recipiet hac for-
mula: Deus det tibi Aratiam, ut, quæ juraſti,
adlimplere poſſis, & ego te in Confratrem ſuſe ipio,
omniumque honorum Fraternitatis noſtræ partici-
pem reddo, in Nomine Patris &..

V. Suſceptus in Capitulum, ſeu
Parochus ſit, ſeu Vicarius Parochiæ
ſtatim Camerario ad Burſam Capituli
huerare tenetur 6. fl. monetæ impe-
Tialis, idque toties, quoties a Capitulo
recedens denuo recipitur.

VI.

N ⅓. 69

VI. Capellanus in die ſuſceptionis
ſolvet 3. fl. monet. imper. eidem Bur-
ſæ applicandos; quodſi intra Capitu-
lum ad Parochiam evehatur, ultra tres
illos florenos jam depoſitos, tres ad-
huc alios ſuperaddet.

VII. Quodſi vero Capellanus ad
alium Capitulum emigret, redeatque
ad Capellaniam aliquam in noſtro Ca-
pitulo, ad tres, ſi autem ad Parochiam
revertatur, ad ſolvendos 6. fl. de novo
obligabitur.

§. IVI. V
Ritus ſolennis Neo-Parochum

immittendi in corporalem Eceleſia ſud
Poſeſſionem.

I. Tn Statutis ruralibus auctoritate Re-
verendifs. ac Celſiſs. Principis ac
DD. Jacobi Epiſcopi Conſtantienſis
An. 1625. editis, fol. 34., & in ipſis
Decretis inveſtituræ Decano præcipi-
tur, ut Beneficiatum poſt obtentas aà
Reverendiſs. Ordinario inſtitutionis
L 3 litte-

„e No N

litteras in corporalem Beneficii poſſeſ-
ſionem actu immittat, & hoc manda-
tum ab omnibus Eccleſiarum Rectori-
bus obſervandum eſſet, hinc pro con-
formitate Ritus ad ſequentia debet at-
tendi.

II. Poſtquam Neo-Parochus exhibi-
tis D. Decano Inveſtituræ, & Admiſſionis
ſuæ litteris more ſolito publice procla-
matus fuit, Decanus, vel Camerarius,
vel his impeditis, unus ex Deputatis,
cui id negotium commiſſum fuerit,
certum inſtallationis diem determina-
bit, ad quam duo vel tres vicini Ec-
cleſiarum Parochialium Rectores vo-
candi ſunt, ſubſcripti teſtes futuri im-
miſſionis ſolenniter peractæ.

III. Dies autem inſtallationis Do-
minica præcedente populo de cathe-
dra promulgabitur, ut & ipſe divinis
Officiis intereſſe, & quis futurus ſit
legitimus ejus Paſtor, cui in ſpirituali-
us obedientiam, ac reverentiam ex-
hibere debebit, palam diſcernere
poſſit.
IV.

E „1

IV. Ipſo die inſtallationis duo can-
tentur officia Miſſarum. Unum de tem-
pore, alterum cantabit Decanus, Ca-
merarius, vel alius de Ss. Trinitate,
aut de Spiritu S. cum collecta: Deus
omnium fidelium Paſtor, & Rector, Famu-
lum tuum NN. quem Paſtorem hiqus Eccleſiæ
praeſſe voluiſti &c. ut in orationibus Miſ-
ſalis ad diverſa.

V. Finito hoc Officio Decanus, vel
Camerarius, vel Deputatorum unus
de officio Paſtoris, & ovium, de ca-
nonica inſtitutione, de dignitate ſtatus
Sacerdotalis, aut alia competente ma-
teria brevem ſermonem ad populum
habebit, commendando eidem novum
Parochum, ut eum debito amore, &
honore proſequantur.

VI. Adhortatione finita Decanus in-
dutus Pluviali ducat novum Parochum,
ſuperpelliceo, & ſtola albi coloris indu-
tum, ad Altare majus, ut ibidem pu-
blicam faciat Profeſſionem Fidei Ca-
tholicæ juxta præſeriptum Ss. Tri-
dentini Concilii, ſimulque juramen-
E 4 tum

„72 De E

tum recipiendorum ad Capitulum
præſtet. V

VII. His peractis ducatur Neo-Pa-
rochus ad fores templi, cujus claves
Decanus in manus ejus tradet dicens:
Ego committo tibi auctoritate ordinaria mihi
in hac parte conceſſa claves praſentis Eccleſiæ,
Panquam ejus legitimo Laſtori, ut iisdem ad
divinum cultum utaris, in Nomine Patris & .
Amen.

VIII. Inde proceditur ad fontem bap-
tiſmalem, dicatque Decanus: Ego com-
mito tibi hunt ſontem Baptiſmatis ad yeno-

vandos, & innovandos opulos, in Nomine
Patris &. Amen. .

IX. Tum fit greſſus ad' Cathedram
dicente Decano: Ego committo tibi hanc
Cathedram ad praſidendum in ea pro tem-
pore ſeminandi verbum Dei, demonſtrando
viam ſalutis æternæ per veram ſdem, & ſa-
naimm Catholicæ Religionis doctrinam „ in No-⸗
mine Patris &g, Amen,

X, Poſt-

. N 73

X. Poſthæc regreditur ad Taberna-
culum Ss. Sacramenti Evchariſtiæ, di-
citque Decanus: Ego committo tibi in hoc
loso Sacramenta bujus Eccleſia tam Evchari-
ſtia, quam extremæ Ulnctionis adminiſtranda
in vita, & mortis articulo bis ſubditis tuis
pro ſalure animarum, & remiſſione peccato-
rum, in Nomine Patris & c. Amen.

XI. Denique venitur ad ſacriſtiam,
reſerantur ciſtæ, ubi calices, & para-
menta reliqua aſſervantur, dicente De-
cano: Ego committo tibi bos calices, af-
que omnia, & ſingula hujus Eccleſiæ orna-
menta ad cultum divinum ſpectantia, in No-
mine Patris &. Amen.

XII. His abſolutis Neo- Parochus
ſiſtitur ante majus Altare, & intona-
tur Hymnus Ambroſianus, ſub quo pa-
rochiani, & maxime Primores Com-
munitatis novum Paſtorem accedant,
& porrecta manu gratulentur, fitque
pulſatio campanarum omnium.

XIII. Poſtremo Confratres ad actum
inſtallationis vocati novum Parochum
E S comi-

74 α

comitabuntur ad ædes ejus, quarum
poſſeſſione tradita, Decano, Camera-
rio, cæterisque Confratribus ad hunc
actum invitatis, frugalis refectio dabi-
tur, qua ſumta quilibet cum mode-
ſtia, & ſobrietate ad ſuam Eccleſiam
revertitur.

7/

§. V.
Viſitatio Decanalis.

.LDecanue, & Camerarius juxta receſ-
ſus Reverendiſs. Viſitationis Ge-
neralis alterno ſemper anno tenentur
totum Capitulum accurate perluſtrare,
omnique ſedulitate disquirere, num
Confratres officio ſuo, & obligationi
per omnia ſatisfaciant, & ſi defectus,
aut exceſfus majores deprehenderint,
eos diſcrete, ac fraterne, ſerio tamen
corrigant, & emendent, majores pro
ulteriore remedio ad Reverendiſs. Vi-
cariatus Officium perſcribant.

II. In hac viſitatione ſingulariter in-
quiratur, quis ad reparationem ædium
bene-

B N 75

beneficialium adſtrictus ſit. Si ipſe
Parochus: admoneatur ſerio ad im-
plendam hanc obligationem, quodſi
monitis morem non geſſerit, tunc De-
canus e talis diſcedentis, aut defuncti
bonis tantum reſervet, quantum ſuo
aliorumque æquo arbitrio ad reparan-
dum damnum ſufficere judicaverit.
Si vero fabricæ, Patronis ſæcularibus,
aut decimatoribus hoc onus reparandi
& conſervandi ædes beneficiales in-
cumbat, hique, a Decano moniti,
ſuum non præſtiterint, Reverendiſs.
Officio deferendi ſunt.

III. Luſtrentur in ſingulis Eccleſiis,
ſi ſint Parochiales, principaliter Sa-
cramentalia. An Numinis Evchariſti-
ci ſpecies non ſint proximæ corruptio-
ni? an tabernaculum mundum, nec
aranearum telis obſitum, Altaria ne-
ceſſariis tobaliis ſtrata, veſtes ſacræ
non laceræ, corporalia & purificatoria
decentia, neutiquam lurida aut ſpurca,
aqua baptiſmalis munda ſit, & bene
clauſa? an fabricæ ſartæ tectæ, cœ-
meterium dumetis, & arbuſculis re-

ple-

/

76 e N NE

pletum, aut pecoribus pervium? &
quæ ſunt ſimilia.

IV. Luſtretur etiam liber baptizato-
rum, confirmatorum, matrimonio jun-
ctorum, & vita functorum, an omnium
nomina cum die, & anno diligenter
inſeripta ſint. Inſpiciantur rotuli bene-
ficiales, an proventus annui veraci-
ter adnotentur, & qui in hoc puncto
negligens fuerit, unius floreni ærario
Capituli applicandi pœnam abs remiſ-
ſione ſubibit.

V. Locali viſitatione peracta ad
perſonalem proceditur indagando, an
Perſonæ Eccleſiaſticæ ſuo rite fungan-
tur officio, an aliis bono exemplo præ-
luceant, an honeſtam familiam alant 2²
Ec. Hunc in finem primores pagi cum
fabricæ procuratoribus vocari, & ſin-
gillatim in ſoliloquio audiri poterunt.
Caute tamen hac in parte agendum
Viſitatoribus, eoquod ruſtici pro affe-
Gu ſuo, vel utilitate Clericorum de-
fectus aut exaggerare nimium, aut ex-
tenuare ſoleant.

VI.

N 727

VI. Porro Confratres ſinguli debita
cum obſervantia, ac veneratione Vi-
ſitatores recipiant, utpote nomine, &
auctoritate Reverendiſſmwi Ordinarii
miſſos, nec tergiverſentur, ubi eos di-
vertere contigerit, frugalem menſam
gratis exhibere.

VII. Sumtus autem in refectionem,
& equorum pabula factos Parochus, &
Eccleſia inter ſe dividant, ita, ut fa-
brica unam, Parochus alteram medie-
tatem ſupportet.

VIII. Præter refectionem ex anti-
qua conſuetudine dedit, & dabit in
poſterum Parochus 30. cruc. Sacella-
nus I5. cr. Eccleſia parochialis 30. cr.
filialis 15. cr. Capella 7. cr. quæ pecu-
niæ Decano, & Camerario in laboris
præmium cedunt, ea tamen lege, ut Pe-
dello ipfis inſervienti pro quovis die
ſolvant 12. cruc.

IX. Quæ autem honorarii nomine
ad culinam, & ſtabulum venéère, re-
fundet ærarium Capituli.
X.

X. Demum Decanus, & Camerarius
ſtudeant, ut notitiam in rebus mo-
mentoſis, quam de ſtatu Capituli ſui,
& Capitularium mediante viſitatione
ſibi compararunt, Reverendiſs. Viſi-
tatori Generali fideli relatione ape-
riant.

XXAe NeeeWXAAe Ae

CAPUTIV.

DE OFFICIO CAMERARII.

I. uamprimum Camerarii offi-
cium quocunque modo va-
caverit, Decanus ad par-
cendum ſumtibus ob ſolam hanc ele-
ctionem Capitulares non convocabit,
ſed per litteras circulares vota in
ſcriptis danda, & ſigillanda colliget,
quibus habitis, aſſumtisque duobus
ſcrutatoribus Capellanis, qui data ma-
nu fidelitatem, & filentium circa vo-
ta

75

ta ſe ſervaturos promittant, eligen-
tium ſcripta ſuffragia aperiantur, con-
feranturque, ut appareat, quis ſit
per majora Electus.

II. Decanus in Electione Camera-
rii, & Deputatorum duplici ſuffragio
gaudet.

III. Majori Votorum numero Ele-
Gus Neo-Camerarius ſpondebit Deca-
no fide data loco juramenti, quod fi-
delis eſſe, ſuoque officio rite velit

defungi.

IV. Munus Camerarii,utpote Quæ-
ſtoris Capituli, & Præfecti ærarii erit,
cenſus annuos, pecunias pro ingreſſu,
mulctas, conſolationes, pia legata,
& quæcunque ſive in frumentis, ſive
in pecuniis, quocunque modo, Capi-
tulo obvenientia colligere, & fideli
calamo confcribere.

V. Operam dabit, ne ſolutio annuo-
rum cenſuum in plures annos cum
diſpendio Capituli differatur.

VI.

7

30

VI. Si cenſus aliquis redimatur,
rurſum pro annuo cenſu, ac-
cepta prius ſufficienti oppignoratione
locçetur, prius tamen id Decano ſig-
nificabit, ejusque conſenſum requiret.

VII. Pro juribus Epiſcopalibus, ſeu
conſolationibus Pedello, dum alias
Conſtantiam mittitur, pro afferendis
Oleis 8. fl. pro Procuratore Capituli
3. fl. numerabit, ne propterea ſpecia-
les ſumtus facere cogatur.

VIII. Demum ſuper acceptis, & ex-
penſis juxta receſſum Viſitationis Ge-
neralis de An. 1732. coram Decano,
& uno ex Deputatis, unoque vicinio-
re Parocho e gremio Capituli accu-
ratam rationem reddet. Reliqua ad
officium Camerarii ſpectantia haben-
tur in Statutis Synod. Part. 2. tit. 14.

IX. Quia vero operarius dignus eſt
mercede ſua, ſequentibus gaudet pri-
vilegiis, & emolumentis.

X. Confratribus ob proventuum
tenuitatem pro convivio contribuen-
tibus,

81

tibus, Camerarius exemtus ſit, & Ca-
Pruni 'ſumtibus vivat.

XI. Loco Breviarii ab heæredibus
Confratris defuncti ſive Parochi, ſive
Capellani Camerarius 4. fl. accipiat.

XII. Pro formandis Capituli ratio-
nibus Anteceſſores noſtri 2. fl. ſtatue-
runt, quos & in Poſterum reporta-
bit Camerarius.

XIII. Si Decano impedito obſignet,
I. fl. in diviſione autem heæreditatis,
quamdiu hæc durat, quotidie 2, fl.
habebit.

XIV. Camerarius Reverendiſs. Suf-
fraganeo , aut Viſitatoribus Genera-
libus 'inſerviens, præter refectionem,
& equinum pabulum rI. fl. dietim gau-
debit.

XV. Pro diſtributione Sacrorum
Oleorum 1. fl. cum 20. cruc. perci-
piat, ſuis tamen ſumtibus vivat. Li-
cebit etiam, ſi Wurmlingæ fiat præ-
X fata

382 B

fata diſtributio, duobus Capellanis in
Wurmlingen, hanc diſtributionem ad- .
juvantibus, hauſtum vini apponere ex
burſa Capituli ſolvendum.

XVI. Et ſicut Camerarius, defun-
cto, aut inhabili Decano, omnia,
quæ in Capitulo occurrunt, expedi-
re, & officio Decani fungi debet,
ita illo tempore juribus, & ſalario
Decani ſine diminutione gaudebit.

XVII. Camerarii defuncti, inhabi-
lis, aut reſignantis munus obibit,
conſequenter & juribus ejus fruetur
ſolus ſenior Deputatus, quousque
alius Camerarius eligatur.

WSESαd g rg,

CAPUITL V.
DE OFFICIO
DEPUTATORUM.

1. uandoquidem Decanus ob di-
ſtantiam locorum totam Ca-
pitu-

N 33

pituli ſui ſphæram perſpectam habere
vix poteſt, ideo Capitulum noſtrum
non abs re in quinque regiunculas divi-
ditur, quarum ſingulis ſinguli invigila-
bunt Deputati. Quorum Electio in
futurum ſtet penes illam regiuncu-
lam, in qua deeſt Deputatus; Scru-
tatores autem ſint gemini DD. Paro-
chi, vel Capellani ex alia regiuncula
aſſumendi.

II. Deputatorum autem officium erit.
regiunculæ ſuæ ſolerter invigilare,
num Doctrina Catechetica exacte tra-
datur„ & Confratres paſtorali ſuo
muneri ad amuſſim ſatisfaciant &c.
Quodſi circa iſta, aut ipſas Perſonas
ſuæ regiunculæ defectum compererint,
opportunum remedium afferant, &
corrigenda corrigant, aut Decano de-
nuntient, qui vel per ſe medebitur,
vel Conſtantiam deferet.

III. In emergentibus majoris momen-
ti negotiis Capitularibus Decanum, &
Camerarium ſuis conſiliis adjuvent, &
hunc in finem a Decano;, aut Came-
F 2 rario

34 A N

rario convocati, in loco, & tempo-
re deſignato promte compareant pro
bono communi conſulturi, eorumque
actis, & factis ita ſtabitur, ac ſi to-
tum Capitulum fuiſſet congregatum.
Quod ſi vero res tam ardua foret, ut
ob ſui gravitatem totius arbitrium
Capituli deſideraret, & in mora eſſet
periculum, mens omnium per litteras
circulares exquiratur,

IV. Si quis Confratrum infirmetur,
illius regiunculæ Deputatus curam
ejus habebit, fraterne eum inviſendo,
& imminente mortis periculo per ſeri-
am pœnitentiam, & ſuſceptionem reli-
quorum Sacramentorum ad facilem
Hanütuin ſollicite ægrotum diſponen-
0.

V. Si Confratrem mori contigerit,
Deputatus per expreſſum, ab hæredi-
bus defuncti ſolvendum, abs mora De-
canum certiorem faciat. Interea di-
ligenter attendat, ne quid de docu-
mentis, urbariis, rotulis Beneficii aut
fabricæ, deque aliis rebus a decedente
relictis per domeſticos , aut exteros an-
te

B N 85

te Decani adventum diſtrahatur, aut
alienetur, clavibus ad ſe aſſumtis.

VI. Quod ſi Decanus, aut Came-
rarius ob cauſas impedientes in tempo-
re obſignare non poſſent, Deputatus
nomine tam Reverendiſs. I D. Ordina-
rii, quam Capituli totam defunéti fub-
ſtantiam coram duobus teſtibus Cleri-
cis, vel Laicis interim obſignet, habi-
turus pro ſtipendio lahoris 1. fl. ſalvis
tamen juribus Decani, & Camerarii.
Poſtea ad ſepeliendum funus ſe confe-

ret, de quo paulo inferius ſpeciali ca-
pite agetur.

VII. Quoniam vero Capitulum no-
ſtrum quinque regiunculas, & totidem
numerat Deputatos, ut ſua cuivis
electioni tam Decani, quam Camerarii
ſtet inviolata libertas, ſtatutum fuit,
ut, ſi forte aliquis Deputatorum in
Decanum, vel Camerarium eligeretur,
illico & ipſo actu ceſſet officium Depu-
tati, & in illa regiuncula electio novi
Deputati fieri debeat, ſic enim electio
utriusque ſemper manet libera.

36 N N eN

αͤkHαεDes
CAPUTI VI.
DE

OFFICIO SECRETARII.

I. Quinquaginta duobus rurali-
bus Capitulis hujus ampliſ-
fimeæ Dicceſeos ſunt omni-
no triginta quinque, quæ Secreta-

rium eligunt in ſubſidium Decani,
ſexcentis ſœæpe negotiis circumventi.

II. Caruit etiam ad hæc usque tem-
pora Capitulum noſtrum, latitudine
non minimum, Secretario, quem nu-
per graviſſimis ducti rationibus per
majora decrevimus eligendum.

III. Spectatis enim omnibus viſum
eſt, e re publica fore, & pro bono
communi omnium Confratrum, tam
eorum, qui vivunt, quam qui poſt
nos

N 37

nos futuris temporibus victuri ſunt, ſi
Gecretarius talis eligatur, qui non
ſolo inani nomine, & tituli ſtrepitu
gauderet, ſed graviſſimo munere rite
fungeretur.

IV. Ad tria totum contrahere pla-
cet. Primum eſt, & præcipuum pie-
tas, & honos defunctorum. Accidit
enim frequenter, viros graviſſimos,
omnigenæ pietatis, ac doctrinæ laude
florentes obire ruri taliter, ut vix
veſtigium memoriæ corum deprehen-
datur, quibus æterna deberetur. Mi-
litant in caſtris Domini per medium
ſeculum, & ultra, multi variarum
nationum, & talentorum inter pro-
ſpera, & adverſa multiplici cum fœ-
nore gloriæ Divinæ, adeoque plane
iniquum videtur, omne eorum no-
men, genus, virtutem, & fata ſimul
occumbere. Secretarii itraque officium
erit, honorare mortuos, gratoque
Rylo proſequi eos, qui ad extremum
usque ſpiritum in vinea Domini ſuda-
runt ad Capituli noſtri decus, & or-
namentum.

F 4 Sxeccuß-

88 B N N

Secundum eſt, Quoniam varia
Præteritis retro temporibus accide-
runt, quæ, ſi ſcripta eſſent, ad no-
ſtram, & poſterorum doctrinam ſcri-
Ppta forent (ex factis enim, quid fie-
ri deberet, intelligimus, & quæ bene,
ſapienterque facta ſunt, eadem ſunt
regula faciendorum) Prevenire volu-
mus jaéturam talem Poſteritati noſtræ
non modicam, & caſus omnes alicu-
jus momenti, intra limites Capituli
noſtri contingentes, annotare ſit mu-
nus Secretarij. Viderunt anteceſſores
noſtri bella Suecica „ & Gallica, va-
ſtationes paſſi ſunt „ & irruptiones
hoſtium, conflagrationes oppidorum,
depopulationes agrorum, defectio-
nes multorum a vera ſalvifica Roma-
na fide ſuismet oculis intuebantur;
experti ſunt peſtem, famem inunda-
tiones, & ſimilia, quæ ſcribi opor-
tuit, & legere modo delectaret. Ac-
cedunt hodiedum in variis locis res
HNon parvi momenti circa jus aſyli, &
immunitatis Ecoleſiaſticæ, dum paſſim
templa petunt homines nullius frugis
de vita periclitantes „ aliæ circa De-
cimas, Con-obſignationes, ſagas, &
vene-

—

e n 39

veneficos, circa percuſſiones Clerico-
rum enormes, & quæ Excommunica-
tione majori plectuntur. Hæc, & his
ſimilia, & facta funt, & fieri poſſunt,
& ſi ſcriberentur, ædificationi, ac
eruditioni ſervirent poſterorum. Se-
cretarii itaque erit, quidquid memo-
rabile in Capitulo acciderit, id omne

fideli, ac verace penna corradere,

ac in Protocollum congerere bPro
poſterorum memoria.

Tertium non minus grave, & ju⸗
cundum eſt, quam Venerabili Capi-
tulo noſtro proficuum, ſi Secretarius
Capituli pro gratitudine piiſſimis Fun-
datoribus debita de loco, ad locum
beneficiorum omnium hiſtoriam, &
origines, ac Fundationes ab ortu
ſuo, tum incrementa, & additiones,
Proventus, Decimas, obligationes,
ſeu ſervitutes, domos, prata;, ſyl⸗
vas, agros, jura, & mutationes ſin-
gulorum, & quidquid reſciri poterit,
calamo comprehendat, ac in unum
volumen congerat. Factum enim prô
dolor ! ut acta Capituli noſtri ad
unum omnia flebili incendio abſume-

F S ren-

90 e N E

rentur Denkingæ non multis abhine
annis, quorum jactura multo tolera-
bilior eſſet, ſi apud Secretarium ali-
quem Capituli eadem extitiſſent. Ejus
igitur eſt acta Capituli, rotulos, regi-
ſtra, urbaria, aliaque id genus debito
ordine aſſervare, cuſtodire, & regi-
ſtrare, ſcripturas indices conficere,
ac cœtera omnia præſtare, quæ per ſe,
& ex natura ſua tali officio annexa eſſe
dignoſcuntur.

V. Ex quibus omnibus luce meridia-
na clarius patet, intereſſe bono com-
muni omnium, eligi in perpetua fu-
tura tempora Secretarium Capituli
talem, qui re, non nudo nomine pol-
leret, eſſetque hiſtoricus, vel ſeriptor
actorum Capituli ſedulus. Sic fieret, ut
poſt unius, aut alterius luſtri decur-
ſum materia in ſufficientem tomum
creſceret, qui cum licentia Reveren-
diſs. Ordinarii typo datus abunde cau-
tum daret, ne quo facili caſu aliquid
de ſtatu Capituli penitus interiret.

VI. Salarium Secretarii fixum ſtatui
non poteſt; melius ſemper tractabitur
ſuper

4

e N α 91

ſuper hoce in ordinario conventu Ca-

pituli pro menſura laborum, & copia
ſcriptionis elaboratæ.

VII. Locus autem Secretarii (ne
quid hujus generis politiæ obſiſtere fini
optimo valeat) eſſe poterit poſt Depu-
tatos; in pluribus enim Capitulis ſequi-
tur eosdem, & in hoc noſtro eſt tem-
pore poſterior, ac ordine introduétio-
nis natu minor.

CAPUT VII.

DE
OFFCIOTPAROCHORIM.

I. um integritas Paſtorum ſit ſa⸗
lus ovium, Clerici omnes,
facti forma gregis ex ani-

mo, mores ſuos ita componere ſtu⸗
deant,

92 Be .

deant, ut, quicunque in eorum
vitam intuentur, habeant „ quod
ad Dei gloriam imitentur. luceat
lux veſtra coram hominibus, ut videant ope-
ra veſtra bona, & glorificent Patrem veſtrum,
qui in Cælis eſt, Matth. S5. 16.

II. Hinc omnem vitæ, ac morum
diſſolutionem, tabernarum, & hoſpi-
tiorum publicorum frequentationem,
redituum Eccleſiaſticorum diſſipatio-
nem a membris Capituli noſtri pror-
ſus aliena eſſe volumus.

III. Suſceptum periculoſi ſexus con-
ſortium, choreas, turpiloquia, ſcur-
riles jocos, jurandi conſuetudines, &
quidquid Clericali dignitati repugnat,
ſtatumque noſtrum dedecet, a Capi-
tulo procul exulet.

IV. Præterea otium „ vitiorum om-
nium fomentum, cuncti devitent, ſed
pretioſum, & irreparabile tempus
quotidianæ meditationi matutinæ, nec
non ſtudio theologico, aut juris Ca-
nonici, & ante ommia lectioni S. Scrip-
turæ,

ͤ

e E 93

turæ, ac SS. Patrum impendant; ſic
enim fiet, ut ſeipſos, & una alios
in viam ſalutis dirigant. Ament etiam
libros aſceticos, & inprimis concio-
natorios; hi ſiquidem optimam fari-
nam ſubminiſtrabunt, e qua panem
Prædicationis conficiant, quem in ci-
bum ſpiritualem animabus ſibi com-
miſſis diſpenſent, ne conqueri poſſint
illis Jeremiæ verbis: Parvuli petieruns
panem, & zon erat, qui ſrangerer eis.
Thren. 4. 4.

V. Ut vero ovibus, curæ noſtræ
concreditis, Divini verbi pabulum
debito modo miniſtretur, & ſaluta-
re, ſummeque neceſſarium Cateche-
ſeos lac junioribus inſtilletur, Parochi
deinceps conformiter viſitationis ge-
neralis recefſui ſic procedant. Si
una Dominica fuerit Concio, altera
ſequente catechefis ad captum adal-
torum (qui nonnunquam graviori,
quam parvuli rerum tam neceſſitate
medii, quam preæcepti ſcitu neceſſa-
riarum ignorantia laborant) per mo-
dum concionis e Cathedra habeatur
ſub pœna I. fl. hæc vVero Catecheſis
con-

94 e

concionatoria, vel potius concio ca-
techetica non impediat alteram a pran-
dio pro ſolis parvulis, & juventute
inſtitui ſolitam.

VI. Optandum eſſet, ut catecheſes
uniformiter juxta normam Catechiſmi
Romani, collecti ex univerſali S. Tri-
dentina Synodo, ad mentem S. D. N.
Clementis XIII. haberentur.

VII. Ad facilitandum etiam hujus
catecheticæ inſtructionis laborem cu-
rent Parochi, ut juventus tenera in
ſcholis, ab ipſis frequenter per quem-
libet menſem, ubi habentur, viſitandis,
non tam litteras, quam fidei catholicæ
