mes de Stadion &c & Jlluftr. DD, Hared, de

ibid h

Stein ad Rechtenftein alternat, Sacellan. Sz-

$R

cular.

cellan

IIL Geifinges Filial, curat, Paroch, Zvvi-

Patton

falt. Provid. per Regular. Zvvifalt, excurr,

BUOChl

IV. Grunzbeim Benef. fimpl, Patron, &

Dom, Territ. Jlluftr, DD. Comes de Biffingen

al

que

& Nüppenburg. Sacell. Secular.

V, Hayngen Benef, curat. ejufd, Paroch,

Patron,

lib T

i oCE

I^

Patrcn, & Dom, Territ, Sercnifs, S,R.I. Princ,

'ifaten

de Furftenberg Moeskirch, Sxculare

lial in

V1. Mundérkug:n imum Benef, fimplex

EXCULET,

feu predica. Jus denom, ad Paroch. &

Magiftrat, Civit, Jus prafent, veró ad Re-

, Mich,

verndifs. DD. Abbat. Marchtall. Sacellan.S-

elifs

cular. 2dim Primiffaria jus denom. adloci Ma-

»nfranr.

iftr. privativé , & prafent, ad Reverendifs,

Sper

DD, Abbat, Marchtall, Sacell. Secular. stium

ydlin

S. Viti, Jus denom. & prafenr, üt mox dictum.

Nore

Sacell, Szcular.

Adíunt infuper duo Coope-

rat, Regular, ex Imp, Monaft, Marchtall, curat.

geln

VII. Oberfladion Benef. wmum fub Tit.

^il

B. V. M. Patron. & Dom. Territ. Jlluftr, DD.

Coies de Stadion &c.. Sacellan. Secul. 2dum

, Gtafi

füb Tit, S. Mich. Arch. Patron. idem Jlluftr.

&c, Sacellan. Szcular. extat. hic Cooperat,

Doim,

chiall

fund. ad quam loc. Paroch. Sacerd, Sacular.

rafentat.

hVa

VIIL. Oglfeüren. Benef, fimpl. x, Tit.

p, C

B. V. M. Jus denom.ad Monial. Ord, S. Franc.

;red. de

ibid. pralent. veró ad Reverendifs, & Jlluttr.

lh. Se-

S R. L. Princip. Ducal. Colleg. Buochov. Sa-

cellan, Szcular,

2. Tit. B. V. M. ad Huffen.

TV«

Patron. Altefat; Reverendifs, & Jlluftr. Princ.

Buochov, Sacellan, Szcular,

"

of V

1X. Schülzburg Benef. manual, Sacular,

[(mgcn

abíqueInveftit.

X. Tangendoff. Benef. curat, Paroch, zell

fub Tit. S. Leonardi Incorp. & in Dom.Terri£

'ZFOChu

Reve«

)Jlfont

€ 3

3 )22( R

Reverendifs; DD. Abbat. "Zvvifalt. Provid.

(berl

Ogl!þ:

per Regular. Zvvifalt.

XI. Unlingen. Benef, 1. fub Tit, Ss. Ap.

Uigen

Petri & Pauli,Patron.Communit.loci, Sacellane

Unlit

Szcular,

2, fub Tit. S, Catharinz, Patron,

prafat. Communit, loci, Sacellan. Secular,

|

XIHL. Untermavcbtall Paroch. Neüburg

fund. Capcell. prafentatur per Perilluftr, DD,

hallet

Unlin

L. B. de Speth inUntermarcht. Szcular, absq;

Inveftit.

Serap

XIIIL. Unterfladion Paroch. Oberftadion

Bencf fimpl. B. V, M. Patron, Jlluftr. DD. Ha«

red. Perill. Famil, de Stein ad Rechtenftein,

Sacellan. Szcular,

Ps

XIV. Upfelmer Paroch, "Zvvifak. Filial,

Dxm

curat, Provid, per Regular, Zvvifalt, excurr,

ünsnaum.

as

cuprce— EmEEOS. ÜDNERGEO

Haoí

Va

CAPUT II.

Mun:

Weit

Divifio Capituli in quatuor Re-

M

h

giones ab Anno 1715. taliter fada,

Unte

Utter

Regto £.

Parochie,

Capellanie.

Ahlen,

Emerkingen,

wf

Attenvveiler.

Grunzheimb;

M

Grunzheimb,

Oberftadion 2.

$ i

Obers

23 ( BR

Oberftadion,

cum Cooperatura,

orid,

Oelfípeüren. 2.

Oglï peüren.

. Àp.

Uigen lorff,

Unlingen. 2.

:cllan.

Unlingen.

Unter&adi.on.

UI

F

In hoc Diftri&u extant duo Mo-

jburp

nafteria Monialium , Oglípeüren &

|DD,

d

Unlingen , utrümque Ord. $, Frane.

Seraph,

iadion

. Hze

flein,

R:gio 1].

Flid

Parochie,

Capellanie,

xcutfa

Dieterskirch.

Munderkingenf. |

Hau(en.

Cooperat, Keg. 2.

MarChta"o

Munderkingen.

M

Reüttlingen.

Saulgarth.

du

Untervvachingen

Uttenvveilert,

Ín hoc Diftri&u extant Imp. Mos

naít, Marchtall, Ord. Premonítrat. &

Monaft, in Uttenvveiler Ord. Eremit.

[]

Item Munderkipngen

?

S. Mgu&-ini.

Mona-

bee

C 4

E

Monaftet. Monialzium

örd. S. Franc,

76( lo

& Eremitor, in monte Mariano,

iwvil

Lwifa

Regio 111

I

PParochia,

Capellanie,

Mona

Bichishaufen;

Bremelau,

LT

Erbftetten.

Hayngen,

Granheimb,

Mayfenbur

Hayngen,

vacat,

Kirchen,

Schilzburg.

Dost

Neuburg,

Oeglingen &

Unter - March-

Ehcfte:ten,

tall.

l

Ad hunc Diftridum referenda:

tatts ,

funt Parochiz Mundingen & Rottnae

plrir

cker modó Acatholicz,

uütexi

predi

t C

Regio IV.

tulum

Parochia.

Capellanie,

Aichelau,

tià pl

Geifïïngcn.

Reichenftein

M0j

Emeringen,

tde

Mörüngcm

Vvacat,

Iv

Tigerfeld,

Stein . vacat,

Cond

chl.

i osCEB

"h

chl.

Taugendorff,

]

"v vifalten,

Upfelmer.

Zvvifaltendorff,

In hoc Diftri&u fitum eft Imp,

Monatt, Zvvifalten Ord, S, Bened.

[ d

-—

CAPUT

I1l.

DeSufceptione Fratrum ,. eorüm-

ingrcfïh in Capitulum.

d

ad decorem , utilitatem & in-

L SI

crementum culusvis communie

'ende

tatis , ceu corporis politici , quàm

Qu as

lurimüm conferre femper vilum eft,

ut ex idoneis, debitáque Juris qualitate

præditis membris coalcfcat,quidnï ine

ter Coetus Ecclefiafticos ; etiam Capie

tulum noftrum, Authoritate Ordinae

ria pluribus abhinc fzculis erectum,

pro Jugi fui confervatione, ac flore , üt

hadenus, fic & impofterüm id ipfum

fingulariter intendat ? quocircà , ut id

condignis aptísque fuis conftet fubje-

I'chl«

&is,

£ 526C B

&is, jam pridem lege cautum eft, ut

piular

ad illud ij duntaxat Dei, & Eeclefiz

lQ af

facri Miniftri rité affaantur, & exin

foru

Capitulariumjura, privilegia ,& fuf-

quim

fragia mutuó participantium nomine

do ad

veniant , qui incrà hunc Decanatum

anima:

de prebenda v«l beneficio Ecclefiafti-

tative

mulen

co provifi, canonicé inftituti , ac in»

veftiti funt.

Ec quoniam hac juris

Cow

qualitate , feu inítitutionis canonica

pion

prarogativa non lolàm Parochos $z«

Dion n

culares, & Regulares expofitos ( licet

DóBDu

defa&ó hi ex Concordatis , cum Cel-

Qentia

fiffimo defuper ere&is, haud ampliüs

gils d

ftabiliter refidendó inofficient incor-

fve $

oratas fuas Patochias , & ad nutum

chiam

amovibiles exiftant ) fed etiam Capel-

onglo

lanos Clericos in fundatis beneficiis

fc lt p(

fuis inftitatos gaudere certum eft , non

uod

minüs& ifti, praftitis de jure przftan-

Cutz

dis, in confortium Capitularium re-

ctet

cipiantur , proüt apud nos quoque ad

Mni

exemplum aliorum Capitulorum mos

d Ga

pridem obtinuit , ídque haudalio ex

u

NT

fine, quàmut (ic pro ampliori Statüs

&

Sacerdotalis decore tam numerus Ca-

foli

pitu-

& )7»CB

[L, ut

pitularium , indéque promanans mu-

tcleie

tua animorum unitas, & pulchrior

K exi

morum concordia latiüs accreícat,

& luf.

quàm & Clerici Capitulares hoc mo-

yomite

do ad munia fua. rite obeunda , etiam

inatum

animarzum curam concernentia chari-

elilli-

tacivé invicem juventur , alacriter íti«

AC ille

mulentur , ac animentur,

Cüm veró

yc juris

Conventus Capitularis, in. quo fufce-

nonica

puonem in Capitulum fieri oportet,

05 $2«

non nifi alternis Annis convocari , &

(lictt

nomnunquam ob impedimenta emer«

» d-

entia , aliásve graves rationes lon-

mpliis

iàs differriloleant, ne Beneficiatus,

Incore

five Szcularis, (ive Regularis, ad Para-

nutum

chiam, aliüdveBeneficium promotus;

Capcï-

longiore temporeà Capitulo arceatur

neicii

Íc le poít primum ad (uum Beneficium,

(t, 001

quod obtinuit, acceffum, & priusquàm

vt

Curz animarum fe immifccat, pra-

um te*

Ííentet D, Decano, & exhibitis fuz

que 1

Admiffionis, feu Inftitutionis Licterís

m mo$

ad Capitulum fufcipi petat , cui petie

jlio €x

tioni etiam D. Decanus annuens illum

atl

a&u Capitularem declaret, & ad E-

us G

molumenta alijs Capitularibus com.

pitu'

munia

$8 )a8C El

440 !

munia participanda , ut & onera fubee

unda pariter ferat, admittat , ea tamen

o Cj

tr, i

lege ; ut ifta fulceptio inter privatos fae

&ain plenoCapituliConventu,& more

aliiq

tat, 0

aliàs confueto ,. prout mox fubfequens

icas,

numerus indigitat ; tolenniüs fiat, ac

Neo-fufceptus ab omnnibus ceu Con-

prebe

pitula

frater agnofcatur,

1I, Celebrando proin die Capi-

tantu

Wt m

tulari DD. Candidati quicunque tam

ip[ïs l

Saculares,quàm R egulares, noviter in

membra Capitularium vel à Decano

fnore.

Wi lu

jam inantea privatim fufcepti, vel

etiamnum fufcipiendi,veftibus chorali«

pend

fedui

bus induti, corá Capitularibus inunum

rum |

congregatis compareant, átque defi.

derium füuum pravia condecenti peti«

10 7f

prm

tione , quam dignior aut gradu , aut

cui id commiferit Decanus , fuo ; alio-

$ace

rümque nomine peraget , humiliter

omn

ua facta , exhibitisque

elute

cxponant.

littetis feu Inveftiturz , feu Commif-

moni

ht

fionis à Celfiffimo Ordinario fignatis,

D

LI W

( queis ij Clerici ; qui ab alio Capitu-

lo huc delati fuerint, etiam teftimo-

niales vite , ibi peradz ; à priori De-

cano

(

& )29€ E3

cano traditas infuper adjungant ) élo-

fubte

m

co Capituli paululàm digredi jubean-

torfoe

tur, Decanus veró de eorum ftatu

(fore

aliííque requifitis ulteriüs tum inqui-

rat , & (inihil aut contrà Leges Canoe

BqUCDS

t 2

nicas,aut Sacerdotalem digniratem de«

Coti

prehenfíum fuerit , colle&do przvie Cas

pitularium affenfu , denuó intromite

i

tantur, quos Decanus paucis hortetur,

y um

ut magnz vocationis fuz , quam Deus

fter 1

ipfis largiri dignatus eft, jugiter me-

ecano

mores (int , atque hoc unicé ad fco-

, wl

pü fuz vocationis pertinere lerió pet-

pendant , quatenüs ad proprium proz

horalie

um

fe&um cum primis, dein & ad anima-

rum falutem,adjuvanteDei pratia;bow

c defir

no zelo , vità

ue exemplari ubíque

u PCU-

romovendam

à

renué incumbant , &

m aut

Sacerdotalis dignitatis puritatem ín

y alio»

omnibus fuis a&ionibus folerti ftudió

militet

elucefcere faciant, atque vel fic ex

utliquc

monito D. Apoftoli (4) femetipjor pra-

ymimtie

beant. exemplum bonorum. operum in. doBrina,

nau$

im imtegritate . grayisate , Wt pj , quiex

L

apml'

4

etim

du

griDt

qno

(4) Tito 2.

a

o

5

adver[o efl , vereatur , milnl babens malum

Capitul

dicere de nobis,

lIimo

11l. His ita przmifsis progredi-

d

tur Decanusad ipfam Neo - Capitula-

tinec P

rium folennem fuíceptionem , & ab ijs

d ing

praftandum juramentum , vi cujus

priusq

Clerici Seculares omnes coramCruci-

ciopall

dümex

fixi imagine , accenfis luminibus, &

aperto Evangeliorum libro, ad fequen-

aoddi

tium oblervantiam jurató fe fe genu-

CC

flexi obftringant,

uod 1mó Decano

jurame

Capituli obedientiam , & fidelitatem

ubi vel

rzftare , Camerario , Officialibus, &

Cialisc

Senioribus honorem , alijsque Capitu-

X pr

laribus mutuam charitatem deferre,

eríor

infuper Statuta Capitularia obfervare,

j

enefi

aliáque jura, & confuetudines laudabi-

fltere,

liter hucüíque fervatas,omni fidelitate

€ome

manutenere vclint,

2dó, Quóàd be-

jund

neficium fuum absque nota fimoniacz

juram,

pravitatis acceperint , nec per fe, nec

Abbst

er alium eum , cui in beneficio fuc-

hibere

celerunt, fupplantaverint, 3tió. Quód

l0ya

confilia & Secreta Capituli, qua eisin-

tttcoo

vel extra congrefhium Capitularem in-

locud.

notucrint , etiam poft fuum & gremio

tisQ

. . Capi:

&)aC(B

wulum

Capituli receffum filentio tegere vea

lint,

ydi-

[ V, Porró hac in parte quod at-

pltlte

tinet Parochos,& expofitos Regulares,

icabiis

ad ingreffum alicujus Parochiz , &

cujus

priusquàm fefe curz animarum ex offi-

Cruci«

cio paítorali immifceant , quemadmo-

JUS y &

dümex difpofitione Tridentini, & Sy-

quetv

nodalium profeffionem fidei Catholi-

c genu

cz;ac folitum fidelitatis,& obedientiae

Jecano

juramentum illinc emittere debent,

itater

ubi vel Celfiffimus przfcribit , vel fpe-

bus &

cialisconventio przftandum dictat, ita

Capitt*

& protinüs Ruralis Capituli Decano

fefetre,

[*

ríonaliter ut jam fupra num. rmó de

tVare,

:

eneficiatis univer(íim , dictum eft, fe

fitere, ac illiinfu

er , quibufeum ita

yudabi-

delitatt

conventum eít,

[

tteras admiffionis,

)d be-

jun&ó atteftató. profeffionis fidei , ac

yonace

juramenti in manus Reverendif(s, (uí

IC: nec

Abbatis przftiti, eidem incoram ex-

hibere tenentur , ut is de fa&ta tcaliter

jiofuc-

Qd

nova incuratione Parochiarum legali-

; ejsitt

tercognolcere, & , fi opus, alto fuo

rem il

loco defuper referte, ac petentes meme-

gremm

bris Capituli ptivatim adfcribere va-

leate

"p

$8 232 C€ R

leat, Et quoniam in proxime futuro

j

li w

s

Capitulo in membra Capitularium e«

tiam folenniter ; ac publicé affümendi

MM liih

funt, licétjuramentum Capitulare in-

Pal ,

frà pofitum non fub ea forma ac ritu,

FgD ati

quo $zculares , Decano praítare. fo-

potiü

nafcen

leant, obedientiam tamen & fidelita-

]iam .

vem refpectivam ftipulata manu ; proüt

ab antiquo juris, ac moris eft , eidem

elt: *(u

foaxir

appromittant,

V. Interim Capitulares , utütex

() j

F

diverfis ordine;& habitu fubjectis coa«

leicant, ferió tamen recogitentomnes,

1e ad eundem finem tendere , & Do-

à Ne

minico gregi pari proríus debito ac

focdere przefíe3 unde tam arcta inter

eos jugiter fervetur abimorum con-

jun&io , ut illud monitorium D,Pauli;

quo Miniftros Ecclefiz in diverfa fcif-

E

eii

fos redarguit, & adunitatem compo-

nere laboravit; in Capitularibus haud

D!

unquam locum habeat : (4) Obfecro au-

tlam,

Wütti

zem yos fratres / per nomen Domini noflri IE-

f* Chrifa ,. w idipfum dicatis omues , & non

jïmgc

dpücitsseso o o

FeuDE,

d

(«) 1, Corinth, z.

(

£ .)33(50

fututa

fint in vobis febi[maza ,. fitus autem perfetliin

"IU &e

todem fenfa ,' « eadem fententia, ne, dum

imendi

unnus quisque velrüm dicit: Eco quidem fum

lreitts

Paul, ego autem. Ldpollo ,. ego "verà Cepba,

IC ritil

ego auten Chrifli ,. dvvifua fit. Cbrif

; fed

are lo

potiüs id verificari valeat , quod initió

delitas

naícentis Ecele(ie de multitudine fide-

jproüt

lium accrefcentium praclará di&um

eidem

eít: (a) Cor unum , $ anima una ,in quo

maximé juxta Apoftolum coníiftit

Jtatet

(4) spfa legis plenitudo,

Is C0

tmt65,

x Do

Forma Juranienti

[0 4C

à Neo -fufcipiendis Clericis Secu»

|ntet

laribus praftandi.

| Con*

Pauliy

Go N, N, tibi Domino Decano

a l-

aliisque meo tempore Canonicé

cle&is ; ac legitime tibi in hoc Deca-

meO.

pnatu Succedentibus debitam obediene

Lhad

f ll

tiam; ac reverentiam fpondeo, ac pro-

"

mirto ; me mandata injuncta , & ine

g

jungenda fidelicer executurum ,. nihil-

D

h

que

—5 ) Ad, 4,. (b) Rom,15. to,

£1)54 CEN

que in prajudicium mei béneficij meo» | l

fepi

rümque in hoc Succefforum ,. nec hue

cisà De

jus venerabilis Capituli , nee Statüs

Clericalis difpofiturum , fed horum

Capital

Yécurm ,

jura,Statuta, & Decreta pro virili meo

Spiritu

fervaturum ac tuiturum, Sic me DEus

Secreta

adjuvet, & hac fan&a Dei Evangelia,

torum (

uo praftito , & à Regularibus

obligar

Neo- fufcipiendis Decano , üàt fuprà

poo v

di&um, data manu, refpondent om-

folvenc

nes Capitulares: DEO Gratias, Dee

Quros |

canus autem in fequentem modum

pronuntiat,

tülarim

4nno P«

nito at

Forma Suíceptionis.

pro [tg

Go N, N. Venerabilis hujus Ca-

tio u

& infr

pituli Munderkingenfis Decanus

Cime

authoritate, qua pro hac parte fungor,

Sttut

& de confeníu unanimi Capitularium

loco f

recipio vos in membra hujatis Capi-

tuli , reddendo vos participes omnium

iliter

CC[TO[:

jurium , privilegiorum, & Suffragio-

iïïibi f

rum in Nemine Patris T & Filij 1 &

tf

Spiritus T lan&ti, Amen,

VI, His demüm ita praítitis Neo-

U*

ni]meo: 1

H)SC) B

l

fafcepri fingi

ili ex ordine ofculum pa-

fiec hue

|

; ts 1

cisà Decano, Camerario, caterísque

Capitularibus tecipiant fub di&o : Pax

lonm ]

rilimo J

tecum , illis refpondentibus: Eccum

e Diw ]

Spiritu tuo, . Ex quo ijfdem à Capituli

Secretario przlegitur Cap, IV 5tatu-

yelia, d

laribus

torum Capitularium, in quo agitut de

obligatione mutua , & Suffragijs tamn

t luptà

-t ff«

ro vivis quàm defundis ex pacto per-

folvendis, quibus fe integré atisfa.

55 DC'

sodum ]

&uros lpondeant, & tum Albo Capi-

tularium , addito Sufceptionis die &

anno per Secretarium inferantur, — Fie

nito autem Capitulari Conventu jura

$

pro Ingreffu , Refectione, & Mortua-

x Q

rio juxtà taxam antiquitüs receptam

& infrà Cap. V. affignatam Capituli

ecanus

Camerario exfolvere fatagant , atque

ungoty

Statutorum Libellum , qui in quovis

larium

loco feu Parochiali, feuBencficiali fta-

Capi-

biliter remaneat, átque fic ab Ante-

jnium

ce(fore ad Succefforem tranfeat, vel

';agio-

inibi repertum exhibeant , vel in ejus

j*

defe&u novum fibi à Camerario

N

compa rare tencantur.,

D

:

D2

CA-

£ 236 Cl

Il

m veemB -cumee OHIRAERED CMNMMMOM sannePu ls Pt n——— d

ftülares,

CAPUT IV.

coéxilte

De mutua Fratrum obligatione

prccibu

mottatt

circa Suffragia pfo vivis & defun-

facrum

&is, aliaque €x pa&to perfolvenda,

morieni

pro df

L llemadmodüàm in zdificio lapis

Y aC

lapidem portat , üt loquitur

cnm tr|

D. Gregor. , atque ficut, fiunus alte-

ri non cohzrendo onus invicem fü-

figulo

Tieantut

ftinere recufet, exin totum corruat,

l

necefle. eft, ita in fpirituali zdificio

íacrz commuhitati damnum baud le-

Monsf

firidu

ve timendum foret , fiillius membra

Chi om

fcfe mutó per dilectionem fuffulcire re-

(uffregi

nnerent ; hinc cüm pracipuum con-

jundionis fraternz vinculum fit ipfa

Unicu

s pct

1tis Q

fanéta charitas , ea veró preprimi

d

dicend

mutua precum & facrificiorum fuffra-

gianutriatur , ac confervetur, ante

U$ aC

Untur

omnia intendant Capitularc's , utab

uloru

antiquo induda charitatis obiequia

tam pro vivis , quàm defun&is, mutua

pdil

[

praflatione feduló exequaatur, Hinc

ftacuitur

tulum

II, Quàd

*

CPEVAQ

358 RSNOS]

II, Quód omnes & fing

ii Capi-'

tülares; intrà Decanatás . diftrictum

coéxi(tentes , prarer quotidianam iu

D

precibus & Mifiz facrifici]s piam me-

ao

moriam;pro vivis Capitularibus unum

fun-

facrum votivum ad obtinendam bené

h

moriendi gratiam quocannis dicànt ,

pro defundis veró duo facra applica-

) lrpis

re, ac toridem' offüicia Defünctorum

zqu'xmr

cum tribus Noéturnis , & Laudibus in

!s altt«

m f

fingulos annos ex pàádo recitare te-

ncanturt,

Et ficut

P

ttüat

Il Reverendifs DD, Abbates

dificiO

Monafteriorum in ifto Capitu!ari ]i

ud le-

embra

ftri&u exiftencium ceu perpetui Paro.

chi omnibus juribus , privilegi]s, &

're ree

fuffragijs ex toto gaudent , ita eriam

j (

unà cum fuis Vicarijs adualiter expo-

f ipl

fitis ciréa dictum Miffarum ánnuatim

Qs pet

dicendarum numerum fefe Capitulari-

fufiras

bus àcéomodare eó minüs. dedigna-

! Ante

proco (ine

utà

buntur ,. quó magis de reci

fequia

euloruim obfequio exa&é implendó vi

padti hujus alfecurantur,

mutul

IV,- Càm illo anno, quo Capie

B.

tulumcelebratur , à quovis Capitula-

3

£1;

i

6 538 C BN

ri, ad congreffum vocato , vi Statu-

« eor

torum pro dcfundis facrum fieri, & apa

sandun

licati 3liàs debeat , junáís etiam in-

Clerict

tegris Vigilijs , ifthic declaratur , illo

füum e

facrificio , tunc dicendo cum vigilijs

latem;

congruenter fatisfieri refpe&u unius &

motiol

duobus facris, & officijs juxtà Num.M,

Tationt

ex pacto quotannis dicendis ; piacula-

gpits f

res tamen anima illum Capitularem

Sactur

jié munificum,& liberalem habebunt,

cioC.

qui prater illa facra & iftud fuperero-

dicgre

gatorié adjunxerit, Ne & eorum me-

rafuf

moria unquam excidat , qui Benefa-

LN

&torum nomine veniunt , fuísque pijs

dils, I

largitionibus Capitulum noftrum fpe«

luis r

cialiter fibi devinxerunt , monentur

tium.

omnes , uteorundem in SuHragijs fine

gulariter recordentur,

Caplt

eqd

V. Si quis Capitularium Paro-

chiam, vel Beneficium actualiter admi-

tarit

pitul

niftrans extremum . diem clauferit ,

emitt

omnes & finguli intra diftri&um exi-

ftentes pro ejus anima applicabunt tria

I6 q.

tüm

Miflz facrificia cum totidem integris

ltete

viilijs,

Quod ipfum relaté ad Reve-

Dli,

rendifs. DID, Monafteriorum Abbates

ad

Dem

839 C B

g

ad eorum deceflum etiam exadé fete

&ap-

vandum noverint omnes,

Sin vero

T Ill«

Clericum . Szcularem. poft difceffum

; illo

fuum & gremio Capituli alibi , Regu-

iglis

larem autem po£ refignationem vela-

iiuse

motionem ab ac&uali Parochiz incu-

n.ll,

ratione in. Monafterio mori contin-

ls

gat;

ficutad unum duntaxat dicendum

arem

Sacrum

jun&o unó defun&orum offi-

bunt,

cio Capitulares tenentur , ita ejusmo-

J

di egrelli , refignati vel amoti ad plu-

[ ffie»

ra fuffragia haud obligantur.

-,nef .

Vi.Obitus cujuscünq; aut Reveren-

u

difs, DD, Abbatis;aut alterius Capitue

| [jt*

laris regularis in - vel extrà Monafte-

entur

rium decedentis , quantocyus Decano

'x ïm.

Capituli litterat

orie intimetur , ut ad

expediendas fchedas mortuarias Secre-

Patoe

tarius indilaté moneri, & Pedellus Cas

aditie

pituli in Region

es ,ceu mortis nuntius

krit »

emitti valeat,

Cleticos veró Sxcula-

T

res quod attinet , quemadmodüm eo«

nt (rià

rum deceffus Decano primitüs innote-

Ícere debet , ita fine mora curabit om-

ltchiS

Qs

Rever

nia, quz celerem mortis infinuati

Dbarcs

nem concernunt , Capitularibus in-&

L

D 4

ex-

& )4o( B

extra gremium exiftencibus pariter À

jito

C;pituli Secietario taciendam,

Ex-

ntatis t

peníz autem quoad congruum Pedelli

Conc

defervitum in ejufmodifoneralibus ne-

qu*.m |

gotijs non penes Capitolum , fed Re-

neplipe

gularium Monafteria ,. & Szcularium

pret

haredes refpedtivé fünto.

ram D*

Vil. Ut Decanus, cxteríque Ca«

libus a

pituli Officiales rité dignofcant ; an &

)

culari

qualiter à Capitularibus obligationi

fuffragiorum pro defan&is fatisfidum

frim

fuerit , ad calcem cujuslibetanni emif-

larepr«

necdu

Íz fchedulie mortoales petr. Pedellum,

fi aliàs pro tunc curfum facere per di-

Toerar

ftritum Capituli necefle habeat, colli«

& n

gantur; & ad manus Secretarij rité

debiti

confignentur.

Sint autem in fidem

bus à

praftice obligationis expre(lo meníe &

Ti (

die à quovis fubfcripte , pofteà: per

tion

eundem Secretarium in futura Capitue

CXP'JI]

li congregatione ad' videndum pro-

ducendz.

IFdgi

in CQ

VIII. : Quamvis autem hzc padti-

Vàtun

tia obligatio fuüb gravi peccato nullius

Bitio

conícientiam Ftringa: ;ferió tamen

Vu"s»g,l

quivis in Domino monetur; quatenüs

riUm

1n

8 41CB

titet à

in ifthoc non minà: juftitize quàm cha-

E.

ritatis reciproco obíequio fe fuósque

Dedelli

Concapim'mrcs defraudare. haud. un-

T

quam committat , ni in condignam

ed M

neolie

o

entiz aut morofitatis poenam

larrum

rzter labem . turpis. infidelitatis co-

ram Deo vel ex parte; velex toto fimi-

j Cae

libus fuffragijs privari malir,

jan&

IX Siquis Concapitularium Sze

tioni

cularium & noftto Capitulo in aliud

o dum

fors migrárit ,. jus veró fuum Capitu:

emif.

lare pro lngreffu , Mortuiario , aliisque

Jlom,

necdum perfolvifTet , à Decano & Ca-

xt di«

merario ante abitum ferió moneatur;

tolli«

& in cafum renitentie ad przftandum

debitum etiam , fi neccffe vifum , re-

j rite

fidera

bus quibufdam arrefto fuppofitis om-

nl

ninó compellatur ; adjuncta declara-

à p

tione, eum:à numero Capitularium

fapi[u-'

expungendum , atque eorundem fuf-

fragiis tam in vita , quàm polt obitum

| prO-

in condignam contumaciz pxnam prie

vatum iri.' Interim práítita rite obli-

gdi

quUS

gatione quivis certus fit, quód per-

am

j2

£

1

vulgato ejus obitu à quovis Capitula-

ueuis

rium faperítite inum facram cum Vi-

I

]

s

£$8542CE

r

gilijs ex pacto fuprà intimato , ( fi ta»

men is reciprocum obtenta notitia per

Capituli Secretarium rité facienda er-

gà defunctos Capitulares obfervet ) in

Defol

falutemanimz fuz offerendum fit,

&G

X. Denique in omnibus Con«

ventibus Capitularibus, Vifitationie

bus, aliísque extraordinarijs Capituli

negotijs quoad fumptus faciendos om-

l !U:

nes & finguli Capitulares indifcrimi-

gillo E

natim (juxtà cujusvis tamen congruam

quovis

proportionem ) ficuti participes funt

mam[

coníolationum, ita & ferendorum one-

]lbus 3

rum confortes effe oportet , de quibus

cuivis

omnibus fuo loco tractabitur,

Quan-

Citca f

tüm autem à quovis Capitularium

pralta

INeo-lufceptorum pro Ingrefíu , Refe-

lum

&ione, Mortuario , aliisque ad Ca*

ER

meram Capituli jure folvendum fit ,

Citcà

cüm inter Szculares,& R egulares,item

lali

inter Parochos,& Sacellanos non mo-

l

dica veríetur differentia , affig-

Tutm.

nabit fequens.

üCll P

Ia

V&]Qïl

CA-

&6 )5oCB

fite

Übterunes. numagenum QrumtqD. unenacus ao DRg ORE crccecissp coemeueus. OSEGORON CNERDORMECA

ja pet

CAPUT V.

d er-

)u

lt

De folutione Jurium Epifcopalium

Con«

& Capitularium pro Ingreflu, Re-

fe&ione, & Mortuario.

tíoftl»

apituli

9some

I qUra Epifcopalia , feu Confolatio-

nes quotannis Reverendifs, Si-

ctitmi«

gillo Epifcopali Conftantien(íi, ficut à

gruzm

quovis Capitulo Rurali per Ampliffi-

; funt

mam Dicecefin ex redditibus Beneficia-

n once

libus juxtà antiquitüs affignatam , &

qmbus

cuivis loco proportionatam quotam

Quan-

circa feftum S. Andrex Apo&oh debité

1rium

przftari oportet, ita & noftrum Capi.

Wt

tulum, pari jure pridem obftritum ,

1d Ca-

annuatim ex Camera fuum debitum

mfïf)

circà idem tempus Reverendifs, D, Fi-

cs,itcm

ícali exfolvat neceffe eft,

n ro»

1I, Uc autem quivis Capitularium

Íuam , quam ex proventibus fui bene-

g.

ficii przftare tenetur, quotam annuam

reciat , fcquentem defignationem ( ad

valorem monetze Conftantienfis com-

pus

(

£

d

putum faciendo) hic ordine Alphabc-

Tiret

tico annectere placuit,

Uigeni

Parochiz

Aolin

ubro

S5lt.

Utten

Ahlen

14

Zdl

16

Lwifa

Aichelau

LVIL

Attenvveiler

r

Pichishautfen

24

g

Dieterskirch

18

6

Emeríngen

2I

Brbftetten

Granheim

i

ProC

Grunzheim

14.

al

Haufen

14

16

Havnsen

Kirchen

14

amqa

Morfingen

tmm

Munderkingen

2I

Ioc|

I

12

confe

Neüburg

led eo

Oberfítadion

SI

Oeglingen

15

Te [uo

Og!fpeuxen

3t

ptedt

14

mPM

Reüttlingen

Vàtn

Saulgarth

'

14

"ä"

1ger^

LO

id )45

( B

habe-

[

5it

Tigerfeld

14

Uigcndorff

Unlin gen

24

Uttrenv veilet

14

j

Zell

22

4

22,

4

Zvvifalten

"Zvvifaluendorff

ae- meuumR ! amecue o D ia m

ä

Summa

lä'

Io | 14

Capellaniz

Pro Confolationibus folvunt quot-

annis

10 $i.

3

Jus illud, quod vi Statutorum

|

antiquorum Ecclefia Parochialis Un-

teríingen , nunc temporanee upita.Pa-

|

rochiali Ecclefiz Oberftadion, huc

conferre tenebatur , non-füblatum ,

fed eouíque fufpenfum ; donec tempo-

re fuo refufcitata fuerit , ifthic perexe

reffum , ficut & aliarum ex filialibus

in Parochiales fort$ migrantium refer-

vatum eíto ; & quódfialiquando Dco

es

1n

ä'ing

largience Eccle(is Parochial

Munf

& )46C BI

Mundingen & Rottnacker , nunc X

Novatoribus occupatz , ad gremium

Eccle(iz Catholicz & Capituli noftri

redirent , pari legi , qua ante defedio-

Pro

nem tenebantur , circa procurationes,

|

aliáque jura fubijciantur.

l [

Ii]. Ex pratactis confolationibus

ll

annuis, quarum Colle&or exiftit Ca-

merarius , ab eodem quotannis ad fe-

ftaum D. Andrex Apo(toli camerze

Capdl

fumptibus quatuor floreni probata

monetz folvi debent ad Íuprà memo-

ratum Epifcop.le fi

illum , repetitá

Pul

inde apochá , fada

j

olutionis tcfte ;

id veró, quod remanet, ad zrarium

Ca-pituli reponitur , de quo, uti &

alijs colle&is tempore fuo Camerarius

exactam reddet rationem.,

[

I65,

V, Jam cztera quod attinetjura

pro Ingreffu, Refe&ione , Mortua-

poíi

rio &c. ad Capituli Cameram praftan-

Clantiy

DD.

da , nófle oportet , omnes & fingulos

Parochos Szculares juxtá. báfin anti-

dthl

vifun

quitüs confütutam | indifcriminatim

teneri ad folvendos

Feyii

Áds,|

In-

i

8)047CB

tunc À

l

i

fï» $

Inere(fu

temium

1 noftri

|

Refedione , qux olim

"

l

rimaerat,nunc au»

i

efettio»

l

tem abolita

ItloDtsy

Pro'

zl 40

Mortuario

ionibus

j Annuo Pedelli Salario

— — s ]

| 10

lii Ca-

Summa l 11]50

T

Capellanos veró zqualiter folvere

Camerg

robat

fi. $.

memo-

HInereffu

repctïlä

——

. Pro! Mortuario

— nEaces WR

ï;

; ttlle j

; Annuo Pedelli Salario

i

i Io

—— . ePMAMENDAS CUNGEIMD GuurED o CUU GOMIN

rattum

a&

Summval 7|1o

verardus

V. Quoniam Parochiz Regula-

'

res, Monafterijs incorporatz, ab ex

net]urà

fortuae

pofitis haud ampliüs ftabiliter inoffie

ciantur ; fedad placitum Reverendifs,

yallan-

DD. Abbatum variis obnoxiz funt vi-

——

ingulo.s

ciffitudinibus quoad fuos Vicarios , ad

n antl*

ceffum vel deceffüm cujuslibet Reve-

jinacim

|

rendifs, DD. Abbatis ratione Ingref-

Ífüs, Refe&ionis, & Mortuarii inter

|

NCOj

lp

) 48

i

Neo-ele&um, & Capituli Decanum;ac

LE

Camerarium fieri debet conventio fe-

cundüm confíuetudinem hactenüs re«

EE

ceptam in: Reverendifs, Curia ad Cel-

De

fitlhmi ratihabitionem exhibenda

Monafterium in Uttenvvei«

ler Ord, Eremit. S, Augullini , cui Pa«

l

rochia ibidem pleno jure incorporzta

eft, licet jam aote ducentos annos &

&xufas

uitrà circa jura Ingreísüs , Refectio-

ü feg

nis primz, & Monuar:) peníó aliquo

lebiet

(,agml. , in perpetuum fe redemerit,

potibu

tenetur tamen illiusPrior, ceu.verus

iptm

Parochus, ficut &

alijomnes Rfllglofï

oblert

Capitulares, quoties Conventus Ca-

tenu

itularis, five ordiparius, five extraor«

Apoll

dinarius ad pertracanda Capituli ne-

ul'b(),

gotia celebratur , zquali concurrentía

ahud |

cum aliis Saeculiribus exfolvere omne

àd fej

id , quod pro refe&tione Capitulari ta«

ditio.

xarum fuetit ; quod ipfum & de om-

füotui

nibusaliis expentis communiter fuffe-

COttus

rendis, item de annuo Pedelli falario,

he C]

Íuprà affignato

femota quavis exetne

dati

puone , indifcriminatim | intelligen-

l

dum venit,

hüCc

CA

Iufmac |

J m ss

LILIL

isve — ]

'triofe- d

^Di fé«

CAPUT Vi

ad d-

De Conventu Capitülari or«

dà

dinatio,

envvele

cui Pae

i, ( àm in orbe vix fit Natio ràm in-

[Dor? td

culta ; que non ad tta&andas

nnos &

Caufas, & expedienda rajoris motneris

efedio.

ti negotia ob cotbmune bonuim fua ce-

) aliquo

lebtet comitia ; & eo fine certis temi-

-melty

poribus Converitas fuos indicat, id-

i vetus

ipfum etiam ceu ütile; ac neceffariumi

Lfligiolï

obfervatü, Capitalum noftram Íetnpe£

J$ C*

tenuit 5 ad quod ipfe Salvator nofter;

qfa0fa

Apottoli,& Eccléfia hücüfque non tam

duv

verbo, quàmi exemplo ptaivére, quo

irrentil

aliud noti innüetünt nobis ; quàm üt

e omnt

ad fervandum debitami ordiriem atqué

Jari tae

dirigendam .cliatitatem pro. folidiori

(e offl

fmorum; àc atimoruüm conjunictione

: foffe-

coetus , tfactandis Ecclefiz ac difcipli-

jlarioy

ha Cleticalis negotijs & caufis defti-

exem

hati ; congruenter inítituantur,

|lige)

Il, Juxtà antíquiotaStatuta circa

hóc-ordinatum eft

fin-

Ü

E

,,- ut.ofnnes &

$u«

& )so( EB8

li u

guliC: pitulares buiusDecanatüs quot«

annis ad minüs bina vice in loco Ca-

tuluta

h

pituli, feu alio , qeem Decanus , vel

fivo ,

major pars Capituli elegerit , in unum

finit;

congregentur, & conveiniant, fcili-

Xaro (

cet feriá quintá apte feftum SS. Trini-

fimoifi

tatis quosd primum , & feriá quintá

oft feftum Sabdorum omnium quoad

Tümqu

lss

fccundum, ad peragenda Anniverfaria

celebr

tam vivorum quàm mortuorum Capi«

tularium , nonminiüs ad articulos 5y-

fs tan

liberur

ncdales , Decreta Celfiffimi Ordina-

etiam

rij, legenda Statuta Capitularia , aliá-

fis, commune bo-

feme,

que negotia & cau

l

num concernentes ; definienda & ex-

a.

&Hn.

pcdicnd

Il

Quandoquidem veró proven-

pitulo

&d hor

cusCapituli tenues curtíque admodüm

Qi ob

(int, alízque caufz rationabilesex re-

r m ac temporum viciffitudine aliud

luper

(uadeant , minimüm faltem qsovis al-

Que c

l

tero anno , pravia vifitatione locali;

à Decano & Camerario obeunda ,

Capin

&dffe

Mvnderkingz , ceu loco intermedio,

velalio ccmmodo, ubi Decano audie

"i

tó etiam Officialium Capituli confï-

ltter|

lo

8on g

'Quote

lio jufta ex cauía vifum fuerit, Capie

tulutn celebretur.

0 Ca-

, vel

IV. Tempore proín verno vel &«

)unum

ftivo , ubi dies longior , & aér mitiot

] f(lh-

finit; per Refcriptum circulare à De-

Trini«

cano omnibus Capitularibus previé

quinrä

fignificetur feria ( qua hactenüs ple-

rümque erat tertia ante feítum folenne

quoad

—

eraria

Pentecoftes,vel SS. Trinitatis fübfequa)

celebrandoCapitulo deftinata. Ex cau«

Ciph

—

lossy

fis camen fubin emergentibus Decano

rdina-

liberum erit , ejufmodi Conventum

|y Qhä'

etiam üíque ad tempus autumni dif-

ferre,

& bO-

ka

V. Condi&o die teneantut omnes

& finguli Capitulares fub mulcta , Ca-

H()Wn'

pitulo refervata , in loco congreffus

—

nodüm

ad horam prafixam maturé adefle jami«

"-

&i oblongis togis, feu vefte Thalari, &

sere-

; aliu

fuperpellicio cum Birreto, habeánt.

yis -

que coropnam patentem,

[ocalis d

Vl, Si quis ex jufta caufa, & à

Undä )

Capituli Przpofitis approbanda baud

meöw

l

adeíle valeat , nonfolüm abfentiz eau-

|

ioauä"

1am per vieiniorem Capitularem , vel

]

litteris excufatorijs Decano notificari

qone

