"

ln

E2

Ccue

8)oO B

curet , fed etiam prater dicendum Sas

Wiflom

crum cum officio Defun&orum medie«

»o de

tàtem quot pro refedione praftare

(toribu

tetiebitur, fecüs faciendó prater refe-

tur, DI

&ionem, pro fua quora integré folven-

bUS: P

dam;etiam fingulari mul&a puniendus

refle v

Crit-

lo offc

VII, Sicuti honeftas, & pulchra

Crum

morum compofitio quemvis Clericum

1!

Mif

femper,& ubique decet,fic etiam in ve»

nerabili Conventu ut eam exacté prz-

Ritet (

feferant, preprimis convenit 5 unde

& 0i

omnibus in unum cóngregatís , horá

Capitt

feptimá matutiná vel pauló póft fiat ex

timvi

órdine Senij ; præcedcntibus Cruce,ve-

fütoru

xillo,& pone fubfequis Capituli junio-

feta.,

ribus inter pulfus Campanarume loco

cedani

Gapituli progteffus ad Ecclefiam, ubi

)

Divina peragentur, fervata ubiquc mo.

tium;

deftia,& oravitate Sacerdotali.

lis m

VIII.. Ocupatis inibi ordinate , &

pitula

juxta Senij przcedentiam Chori Sedi-

gendi

libus, mox initium datur Defundo-

tomi

rum officio , fub ritu dnpliei integre, &

)

graviter ab omnibus decantando : quia

altey

tamen finguli

Capitulares in Ecclefia

& f

Mif-

$3555C Bi

t5 $4à

Millam de Requiem die non impedita

meüita

ro defunc&tis Capitularibus & Denefa-

xlhre

ctoribus applicative celebrare tenen-

1 refee

tur , ne fefe mutuó impediant , aliqui-

o|ven:

bus, prafertim ijs ,. qui mufica inte-

jendus

reífe volunt , aut deftinantur , fub ip-

fo officio , pofteà tamen fupplendo;fa-

jlchra

crum dicere permi(Tum eíto.

tricutit

IX. Finitó Defun&orum Offició

|]nvee

Mifla de Requiem à Camerario folen-

Cpra-

niter cantatur, poft cujus lntroitum

ude

& Olfertorium precedence Decano

, borà

Capitularium quilibec binis fingilla-

fiatex

tim vicibus, idque vigore veterum Sra*

(7 Ve.

tutorum,unum denarium ad Altare of-

unig

ferat-, qua oblationes jure. Decano

eloco

cedant.

) Ubi

X. Facta fic ultima poft Offerto-

jemo»

rium oblatione , Secrerarius & Cancel-

lis memoriam facit Defun&orum Ca-

(ä,&i

pitularium , & Benefactorum, perle-

Stdi-

endà clara voce fingulorum deferipra

jndo«

nomina

;æa&

XI, Ex quo protinüàs fubfequitur

Dj

alterum officium foleune deBeatiífima,;

WMQ

& femper gloriofa Virgine Maria ; à

Mil

De-

88 )4CB

Decano cum Miniítris, Diacono &

yr'culari

Qccupa

Subdiacono, przvie per Secretarium

ti Neo

Gapituli conftituendis , decantandum,

fub quo pariformiter, àtíapri, binis

pirulä à

filant.

fingillatim vicibus ex ordine ab omni-

locutio

bus praftantur folitz oblationes , quas

poftmodüm , qui Muficá aut Mifsá ce4

alísqu

pemaä

lebrandá occupantur , fupplendó qua-

tuor denarios exacté porrigant,

fiqui

pulre

Xll, Terminató utróque Sacró

ad C

mox intonatur , Relponforium libe«

fiot fb

ra &c , fub quo ordinatus fit egreffus

tülate

ad offuarium , & disjunáis in dupli-

ils cot

cem chorum Capitularibus recitantut

otdii

Vefperz: Defunctorum,

i ny

XIlL Re divina integré peracta

tut,

Capitulares ordine , quo priüs , ad

)

Ecclefiam regrediantur, ubi Decanus

ad pedem arz fuinz genuflexus Hym-

lultr

tut dc

num: Veni Creator Spiritus &c, [n-

Commn

tonat, profequente alterpatim Cho-

delice

ro.ufque ad Verficulum & Orationem,

ono

quà di&a progreffus inftituitur , pra-

cedentibus Cruce , vexillo , & Junio-

hitm

exe(

ribus ad locum Capitularem , ubi

ce(lu

XiV, Ia. unum con.grcg—acïs C'a.-

pe

&8)95U 8

itularibus , ab iisque ex ordine Senij

20

occupatis Stationibus ( ifthíc Candida-

iIUTA

ym,

ti Nco-iu(cipicndi extrà conclave Ca.

ituli adhuc remoti aliquantifper per-

biris

fitant ) à Decano fiat przliminaris al-

Omm-

locutio de nova Sufceptione Fratrum

yquat

alisque rebus ac negotijs in Capitrulo

rSä CÓ4

pertr

aétandis : qua breviter expedita,

quie

Neo - Parochi Sxculares , & Ke-

fi qui

ulares, aut etiam

Beneficiati Curati

Sacró

ad Capitulum noviter rccipicndi ad-

[ibes

(int foris ftantes, per juniorem Capi-

velfus

tularem. vocentur , atque praftita ab

dul«

iis condecenti petitione, €a norma &

tantuf

ordine nprà Cap.lIl. fufiüs defcripto;

in numerum Capitularium. recipian-

enda

tur,

£,2

XV. Hisjam pramifsis , fiat Con-

CA DuS.

fultatio Capitularis , in qua ferió aga-

H

tut de Spintualibus ,& Tcmporahbus

;, It

commodis Capituli procurandis , vi-

Cho»

delicet de promovendis Dei cultu &

onelt

honore, ac animarum falute ; de re-

p

formatione morum , fi qua opus, &

jonio

exceffuum correctione $ de exadta re-

ibi

ce(Tuum Vifitationum generalium; De-

jj

4

Ccre-

"

£8556CBi

tum R

eretorum , & Mandarorum Epifcopae

lium obfervantia ; noa minüs de com-

fierint

mendatione, & zítimationeCleri apud

hetical

lebem , bono ubíque exemplo procue

veríiot

)

randa: Item de oportuna divini verbi

redicatione , ftudiofa cateche(i , mo-

Tatius

do facilé tradendi doctrinas Chriftia-

phular

nas, apprim? neceflarias; de exacta

fingil

Sacramentorum Baptifími , Poeniten-

flarum

tix , Evchriftiz, aliorümque admini-

quert

ftratione; de devota, & ad rubficas

fuillen

accurata tremeadi Sacrifici] MifIz ce-

Tant ,

lebratione ; nec non de converfacione

deren

Sacerdotum gravi , honefta, zelofa,

dem,

privata, & publica : Demüm de quoti-

p r

diana mentis per fpiritualem Medita-

Cap. ;

tionem, & Lec&ionem, ac ferium con-

t ,

Ícientiz examen recolle&ione , fa.

Veten

per quibus, & alijs fimilibus Dei , San:

c&orümque cultum , curz adminiftra.

& pu

4

tionem, ac honeítatis Clericalis: de-

Cattus

corem concernentibus pro rata tem-

Iümr

potis feria, acfolida fiat disquifitio, Et

tomm

fi qui aut in przhabita. vifitatione De-

Sia

canali , aut aliunde per conftitutos

T

Deputatos defe&us circa ejuímodi re«

&ter

rum

& )s7C ER

fcopau

fum mormenta , notati vel defcripti

COffle

fuerint , pro hic & nunc Decanus ge-

apud

nericam , ac difcretam faciat animad-

JOQue

yerfionem.

verbi

XVl, Pofthzc Decanus , Came-

fil0«

rarius, cateríque Officiales, alijs Ca-

tillite

pitularibus intereà foris abefle juffis,

d

fingillatim audiant incommoda Eccle-

niten.

fiarum , gravamina Capitularium , &

|minie

quarelas, fi quz forsinter eos exortz

bticas

fuiffent, ac invicem collifos compo-

[e C&*

nant, exceflus & defectus jufté pon«

|ti0ne

derent, difcreté difcutiant, & in eof-

'elolay

dem, fi rainores deprehenfi fuerint ,

;uon'-

pro meritó juxta. Capituli Statutum

dit4

Cap. X. Part. ll, de poenis animadver-

1Cone

tant , fin veró majores fuerint , Ke-

,l

verendi(s, Superioribus cogaofcendos,;

,Sn

& puniendos remitti curent,

nilras

XVIl. His demümexpeditís , De-

f de«

canus univerfo catui Capitulari ite-

em.

rüm revocato omnium actorum circa

tio Bt

communia Capituli commoda , ac ne-

y De:

gotia, quz Secretarius ex ordine in

itutol

Protocolla Capituli diligenter ; & per

yli t

extenfum annotabit, fynoptica reca

nm

pite

i3558C BI

idlatione memoriam refricet , ac omme

Teturc

nibus & 6ingulis feduló pofthàc obfer-

nulla

vanda iterató inculcans, fuccinc&ta;

& dil

ad loc

energetica tamen parznefi , quam fa-

cer Hymnus Ambrofianus pro agc:ndis

facil

Deo O. M debitis gratijs excipit,

Qio ,

toti Capitulo finem imponat.

lpond

Dd

[

——-——-—-—--——-

deratt

CAPUT VII.

abunc

.

Jusvis

De Refeáione Ordinaria,

Huic

I H^

c ratione finitó Capituló cam

m

Neo-

fufcepti,quàm reliqui Ca*

Doris

quotquot jure exem-

pitularcs omnes ,

ti non funt , Camer

ario perfolvant

pitula

Offici;

fua jura pro coní

olationibus , expenfis

poer

Refeáionis ordinariz ,

ac Pedelli fa-

|

lario, queis Neo- fufcepti & 1

Hud ,

iüs Cap.

Vc ar'

tanti

quod juxtà taxam fuper

um

fignatam pro Ingrefiu , p

rima Refe&io-

Ria,

ne & Mortuario debent,

fupcraddant.

htlle

Il, Horá jam ftatá congregatis in

il q

loco fumendz refe&tionis Capitulari-

lü,c

bus per Secretarium cuivis il

lorum fefe

t d

fionis fua; locus affignatur ,

& obler-

VCe

Que

: DECIO:

COffle

blet-

vetur ordo Senij hüc ufque confuetus;

nulla Parochos inter & Capellanos fa*

inday

&a diftin&ione;ac quolibet Capitulari

n h

ad locum affignatum confiftsnte mox

gcndis

fiat à Decano coníueta meníz Benedi-

pit,

&io , Capitularibus unifona voce re«

h

Ípondentubus,

T

IiL, Prandium fit frugale ac mo-

deratum , quod , ni burla Capitularis

abundet, Camerarius ex collecta cu-

3

*

d,

jusvis Capitularis fymbola íolvet

A

Huic interfint foli Capitulares, Ca-

o m

merarius tamen hofpitalitatis ; ac hos

u Cae

exette

noris ergó Clericos deloco , etíi Ca-

pitulares non fint , muficam tamen in

vant

Officijs divinis adornárunt, invitare

j «s

potcrit.

:lll h

IV, In Capitulari convivio appos

Mud )

nantur animz fercula , e quibus pri-

0V^a.

mum teneat locum Clericalis mode-

[eitio"

ftia, & pulchra morum gravitas , ho-

|dant.

nefta hilaritati conjunda ; Unde pro-

n itt

cul abfint nugz ; ac indecentes levita-

iclac

tes , elati clamores , infulíz, ac violen-

um fo

t& difputationes de lana caprina,, alize

obl

que mordaces contentiones & jurgia :

6s

itcm

& )6oC ES

1

item omnis immoderatior potus, ae

tini |

quidquid modeftiz Sacerdorali advete

fiatri :

fatur ; quàm indecens enim foret Cle-

pcrncx

rico, de mane Deo , metidie veró gu-

los cu

]z,& abdomini litare ?

Ceturi

V.

uód fi quis Capitularium

bolo,

vel füb refe&ione , vel pofteà ; aut

equos

etiam in regre(fu ad proprios lares cum

Ihote

altero indecoré rixatus fuerit, vel gra-

àgant

vemiin potu excefumadmiferit ,. ut ad

gredi

officia, fors"illa die adhuc in anima:

|

rum cura occurrentia , indifpofitus

Clefig

reddatur , is condignam posnam ; mul-

&ámque Capitulo irremiffibiliter fol-

nonp

Tüüne

vendam fuftinebit,

Convivium ultrà

quatuor horas facilé non protrahatur,

füb q

tum ne Clerus apud Sxculares luxüs,

tium.

aut ebriofitatis argui poffit , tum ne à

viril

loco Capitulari remotiores commodo

Finita

rii)((

regreffu eo die impediantur.

tre, .

demüm refe&ione abs

Camerario

Ptorfi

confuetz aguntur Deo gratiz , refpon-

dente Clero , & in fineadjungatur pro

htvit

í

Defun&is Pfalmus : Miferere ; & De

rofundis cum oratione: DEus , qui

Cj

M

jnter Apoftolicos Sacerdotes &c.

L]

uis

3 61

z

Vl. Nullus prefoumat absque Des

15 4

tani licentia poít refediionem caupo-

idWtte

8 ClC'

nam accedere, vel potandi, velibi

1Gl

pernoctandicaufA; ijveró, quifamue

los cum equis in hofpitio divertere fe-

larium

cerunt , Íeíe paucis , perfolutó fym-

boló : expediant, & absqueeo , quód

, 2Ut

equos fuos militum aut plebeiorum

s cum

more in plateis tumultuandó circume

jd grte

agant, iter in Domino medefté ag-

T

grcdiantur.

animá

VIL. ZEdituum , czterósque Ec-

pofmls

cleGz Miniftros quod concernic , ijs

x,mul-

non prandium , fed congruaaliqua re-

er fol-

nultrá

muncratio & burfía Capitulari tribuae

tur,

Ut autem cuíque Cayitularium

hatuty

fub menfa congruum przfítetur fervie

;Xuxüs:

mntà

tium , przter Capituli Pedellum &alij

viri honeíti tot , quot fuerint necefla-

mmOdO

tij , conftituantur, qui famulatum dex-

Tinita

tré, & humaniter deferant , feclufo

yeratiQ

prorfüs & loco refe&tionis mulierum

rlpot-

lervitio.

tur pro

Vlll, Poftremó hic advertitur ;

,&Dr

Capitulares fingulos ( exceptis Deca-

8 qül

no , Camerario, & Secretario ) famulis

Lcl

&

b

&8 )6cCE

& equis füis , fi quos fecum habue-

myjor

rie Ca

rint , non fuümptibus Capituli , fed

proprijs ad neceffaria in hofpitio eis

lus eo

orebenda teneti,

Quz veró circà

tcleg

ejuímodi in Conventu extraordinario,

lec in

aut vifitatione generali obfer-

prete

vanda veniant , determina-

velten

bit fequens,

mend,

m——-—-— Ms ORGOXVTUSS annpnim: RDXGISEUCUS EGDPCERÉ)

nl y :

tum

CAPUT VIII,

min

De Conventu Capitulari , & Refe-

Vifi;

Capit

&ione extraordinari]s,

tür,

I, DDORtulante fubín neceffitate Con-

ventum Capitularem inftitui o-

iuntg

etiam

portet tempore extraordinario, düm

nimirüm in negotijs derepenté emer-

&lind

egentibus , velut eft generalis V ifitatio,

tür à

Ele&io novi Decani &c. vel aliud to-

tim

tam concernens Communitatem, lon-

veei

giüs haud differibile, integrumCapitue

difct

lum,vel majorem partem,aut etiam ío»

los Officiales ad locum rei tra&tandz

i

opportunum convocari neceffum ceft.

g

Quod fi proin ex pratactis hujusmodi

a

imnajos

&j )65( 8

habue.

fis extraordinae

majoris momenti cau

a.

rie Capitularcs convenire debent, nul-

tl ei$

lus eorum, quotquot vocati , ceífana

) ditcà

tc legitimo impedimento adeffe recu-

inàtiby

fet in concedenti habitu cum pallio ,

Áets

praterquàm fi rerum circumftantiz &

"

veftem choralem forté exigerent a(fu-

mendam , prouti in Eledione Decas

zcne nl

ni , ad quam omnes , jure fuffragio-

rum gaudentes Capitulares indilcri-

minatim convocentur , ac officia di-

R.

vina , quemadmodüm in Conventu

Capituli ordinario , debité przmittan-

tur , fieri oportet.

1I, Minores Ele&iones , quales

: Con-

itui 0»

funt Secretirij , & Deputatorum , ve

, àm

etiam Camerarij , ( ní hac pofterior

: emere

aliud urgere videatur ) fatiüs differun-

iitatios

tur ad celebrationem Capituli ordina-

lipd t*

riam, ut vel fic fumptus non exigui ,

vel etiam nonnullorum Capitularium

Ifl IOn'

diffenfio aut murmur evitentur.

Lapi(U'

j;m lo

ML Expenía neceílariz cirea re«

fe&ionem , aliáque in ejufmodi con-

fland?

grellu. extraordinario providenda À

.umc'

Camera Capitulari , fin vires habeat,

!usmödi

€utras

mj

& »64C E

curabuntur,

Et ficut Capitulares in

duti

ejufmodi Conventu extraordinarié in-

TE

ftituendo ( excepta eledione Decani )

tilpart

nec facrum in loco congreffus celebra-

lanti o

te tetientür , ita füb(iftentibus Game-

Oportt

tz viribus in fimili emergentia alias

follicit

prater itineris expenfas haud ferant,

ipfoqi

fecüs id praílare non gravabuntur ,

ttodalil

quod cuíque ex Caretarij determina-

Phb. l

tione pro ferendis oneribus in

tiàtur

comuni congruenter dicta-

Que it

tüm fuerit.

qualit

predit

- CAPUT

IX.

Conve

De Ele&ione Decani.

di/picn

fetuat

Dion (c

L ()Uandoquidem paftoralis follicíe

focisü

tudo & cura Cel(ílimi ac Re-

pirtib

verendiís, Prineipis & Epifeopi Domi«

Valer

ni D, noftri Clemenci(limi &c per am-

lies E]

plifimam Dicecefin longiüs latiüsque

Dto,|

pateat, quàm üt folus tarito oneri pe£

t o

fe iplam ferendo par fit , idcircóà plu-

ahDS l

tibus retró fzculis etiam in liac Dioee

profe

€efi falubriter ordinatutmi;ac provifumt

Noner

Giff;y

336CB

latés lt

eft;ut Archi -

Presbyteri , feu Decani;

iie it-

per Regiones feu diftri&us Dicecefis

cani )

difpartitó praficiantur , quorum vigi-

xlebrae

lanti oculo, folettíque ftudio füblevari

Gamt

oportetex officio ipfamet Epifcopalem

a aliai

follicitudinem. . Cüm proín eos , eo«

feratt,

ipfo quod fint quodamodó , àt in Sy«

JCUE g

nodalibus & S$. Canonibus cap, fing,

'irifide

pleb.. de offic,. Adrchi - Presbyt, pronune

; id

tiacur, Paílores pa(torum , omnibus;

ul

qu& in eutato Sacerdote requiruntur,

qualitatibus cumprimis lucere , ac illis

d

preditos efle in eminenctiori gradu

conveniat, confedianeum inde quivis

difpiciet , quód Decani fibi meritó

fnetüaDt,ac caveant, ne , dum illis

non folüm proprio, fed etiam alienis

follici

focis invigilare officiose incumbit, fuis

aC le

partibus deeffe uhquam | deprehendi

omi«

valeant,

Ec quoniam in follicitudie

yef attie

nes Epifcopales vocati poteftatem à

(jisque

Deo, & Supetioribus ampliorem adin-

eri pef

ar omnium , queis facultas regendi

yäPlU'

alios conceffa dignofcitur , obtinent,

;Dl(f'

profeáó ad diftridam munetis lui ra»

gvihm

tionem Deo , & Superioribus redden-

2

F

dam

BITIO .

dam jugiter paratos flare oportet;

fiaturo

Ín Bl

Verbó: Officium Decani , uti honos

rificum, ita & onerofum, ceóque mas

quis no

joris momenti efle , in comperto eft ,

J

obitur

quó magis ad hocce munus cle&tus,

nia Gj

atque foprema authoritate Epifcopali

Ordinarja confirmatus Decanus inter

ln Spiri

ture id

Presbyteros fidei ac vigilantiz Íue à

Celfiffimo commiífos , ceu membra

diel , (

altioris ordinis in hierachia Ecclefiafti-

tüend

fi altef

ca , rationem etiam capitis pracfeferre

jure. cenfetur,

Eximiam proin nec

Comm;

mipüs periculofam cüm officium ift

Confil

vicin

hoc involvat obligationem, magnum

fÍane, ac arduum requiritanimum, qui;

lat,

àr omni ex parte excelfo fihi fuo cor-

prafid

refpondeat , fingulari opus habet Dei

yreeli

auxiliantis gratià , quam erecto animo

phalyr

écolis implorare haud ceflet Decanus;

Qum :

Promu

necea, quzjura facra , Statuta 5yno-

dalia, Vifitationum generalium Re-

Il

ceffus, aliáque Decreta & Mandata

flifS.Ct

$VAm

Epiicopalia circa officij fui rationem

diftri&im, acutiliter ordinárunt,mens

Cri

tem oculósque ullo unquam tempore

ües n

fubterfugere finat,

Ex quo , quàm

fnatu«s

kapp

&»oec g

pottet

thaturo confilió,& judició incorruptó;

bonos

in Elecione novi Decani opus fit ;

Q

yc mae

quis non difpiciat

*

vt ,

Il, Vacante itáque Decanatu pet

ledus,

obitum vel refignationem , ante om.

ifcopal

nia Capituli Camerarius Reverendifs,

j inte?

in Spiritualibus Vicario Generali ma-

: lue à

turé id denuntiet cum defignatione

wembta

diei, temporis, ac loci, quo infti-

Jefialtis

tuenda fit novi Decani £ledio , ut ,

vleferit

fi altefato Reverendifs, vifum fuerit,

in nec

Commiffarius &

remio Reverendifs,

um i&'

Confilij Ecclefiaftici illuc ablegari, vel

nagnum

€ vicinia aliquis alius denominari va-

fri, q(li,

leat, qui Celfiffimi nomine eledioni

jo COfe

prafidendó , eligentes ad digniorem

buDCi

preeligendum hortetur , votáque Ca«

ganimO

pitularium viá fcrutinij excipiat, Ele-

Jecanóy

&um veró ; fi dignus fuerit habitus,

promulget,

1500

m Ae

[Il. Ad przfixum, ac in Reveten-

andatà

difs, Curia applacitum Electiouis diem,

rionctl

à Camerario Capitularibus fcriptó cir.

lt)men-,

eulari infinuandum , conveniant ome

nes ina(fisnato Capituliloco, veftitit

mpoe

,qim| & apparatu non alio , quàm quo ip ipta

m

a

, cele-

€3 ) 68 C[8t

celebratione Capituli ordinaria orna»

! fientü

tos e(le fuprà Cap. V], Num, V. ftatue

iij di

tum €Cit,

Cüm er

]V. Ad initium Ele&ionis canta-

Archi-T

tur vel À Commiflario Epifcopali, vel

fum , (

Camerario Officium folenne de S. Spi-

mm) Y

ritu pro felici fucceffu , cui fubjungitur

quemq,

Hymnus

Veni Creator Spiritus &c»

pece(lu

lenochoro intonandus; Ex quo mox

t5,d

fic ordinatus ad defignatum locum

experi

r

& coní

ogreflus , ubirité paratis omnibus,

P

rzíes , exhibito Commiffionis Epi.

guare

fcopalis Decretó , ab omnibus Capi-

officiur

tularibus , jure activo & paffivo fuffra-

lttes,

giorum gaudentibus, in forma fufci-

V

pit folenne juramentum , adSandta Dei

&ix Pl'

Evapngelia praftandum.

fi fo

V, Atfumptis jam binis fcrutato-

modoi

ribus , quorum unus Sacularis , alter

fedtio

Regularis exiftat , przlegitur vel ab

ipfo Przfide, vel ab alio , cui commife

uatu;

A

Íum, Tit, I1L, Part, II. Statut, Synod,

i fcr'q

de officio Decani, monentürque fe-

itey,

rió Eledores , ut fepofitis omni priva.

aced.

to affe&tu humano, odio , & averfione

lts

eum in Decanum eligant ; quem con-

Wet |

Íciena

& )69( BI

] Oa

ftientià propriá ad hoc Officium pr&

J fLante

alijs dignum , ac idoneum noverint,

Güm enim Decani fint, ac vocentur

sCantd-

Archi-Presbyteri ; feu Paftores Pafto-

li, vel

rum , qui aliosbono exemplo , Con-

T

filio,. verbo, & opere juvare tenentur,

ungitüt

quémque Clerus amet , ac timeat ,

tüs &

nece(lum eft , ut non nifi viri prudene

UO mot

tes , do&i , vitz probatz , multzque

Jocum

experientiz eligantur, De jure autem

mnibusy

& confuetudine Capitulari , cüim Re«

is Épi-

gulàres expofiti fui Juris non fint , ad

officium Decanatüs foli Clerici Sacu-

sCapl-

) fufftàe

lares , ijque Parochi eligi valent,

; lükti-

Vl, Scrutatores , Prafidi adjun-

da Dri

&i, primitüs fua vota congerant, né,

fi fors aliorum fuffragia eis quoquo

fütato*

modo innotuerint ,. partialitati aut a£

s, altet

fedioni inordinate ullus locus tri*

vd à

buatur.

pmmile

VII.. Ele&io fiat per vota fecreta

SIVDO(L

in fcriptis complicatis , quac Capitu-

yt l

lares. conclave Electionis ex ordine

| privd:

accedentes , in menfa feperata, fine ar-

eriont

bitris , nomen eligendi Decaniac fut*

t cOll'

met folàm exprimendó , confcribant,

at-

[rietn

F3

& )7oC B

atque calici ad hoc parato inijciant;

«i u

vam fe

Scrutinió fic finitó , àPrafideis, qui

[

revia Suffragiorum collatione , accu-

raté fada , plurium votis , feu per

g:tion

ele&c

majora ele&us fuerit ; ad petitionem

univeríz Congregatienis promulgetue

te; on

in przíentia omnium Eligentium fub

de mo

forma :

,

pem i

& t

Quód felix fauftàámque fit ,. Deo

ter Opr. Max. gloriofum , B. V. Ma-

tànt,

rie fine labe conceptz, & D. JOAN*

Tianu

NI NEPOMUGENO Ven. hujus Ca*

Ícjure

ituliPatrono honorificum,totíq; R ei-

Epilc

publice Eccle(iaftice proficuum &c.

n,l

Tnanui

Sub Clementiffimis aufpicijs Celfiffimi

& Reverendils. in Chrifto Patris ae

tibus,

Domini Domini — —, Dei, & Apo-

virili

^

& ft.

ftolicz Sedis gratià Epifcopi Conftan-

$t

tienfis, S. R, L. Principis , Domini Au-

gie Majoris & Oeningz &c&c. Doa

pradí

mini Domint nofítri Clementiffimi , in

cum

prehabita Ele&ione juxtà formam

fcrutinij.Canonica pluralitate voto:

tulun

a

rum , ac infigni meritorum calculó,

D

jn Decanum Ven,hujus Capituli Mun«

dcrkingcnüs canonicéele&us eft ——

hus

cui

u

&oncg

cui Supeti multos annos , aciongae

fJcunt

$5 Q(u

vam felicitatem tribuant.

Vlil. Faca hac vel fimili promul-

dC«

atione Neo-ele&i Decani, eóque in

& per

tlonem

cle&ionem,circa fe fa&am,confentien-

jlpetut

te , omnes Capitulares ex ordine Senij

m ub

de more gratulabuntur, ipsique om-

nem in licitis & honeftis obedientiam,

& reverentiam. fpondendó promit-

, Dto

V. Ma:

tant,

Tum * Neo electus viciffim ad

04N*

manus Domini Commiffarij Celíffimi

i5 Can

íe jurejurandà obítringet ; q»ód jura

Epifcopalia & Capitult concrediti tue-

y Mi

m o

ri , laudabiles ejufdem confuetudines

manutenere , omnibüsque Capitula-

ff

tis A&

ribus,&Clericis confilio, & auxilio pro

virili fuo fubvenire velit ,omni dolo,

T

ac fraude feclufis , juxta normam in

allan-

ai AU

Statutis Synodalibus Tir, I1l, Part. Lt

, Dos

præfc

riptam.

IX, Demüm & loco Ele&ionis

ni,m

traaf

cum Neo- ele&o Decano totum Capi-

tulum in Ecclefiam progreditur, per.

voto?

fonantibus etiam Campanis, ad hym-

Iculà,

num gloriofum: 'Te DEum ' lauda-

Mu

;-A-"Q

mus &c , graviter decantandum , cui

F 4

Came«4

«

857 0B

Camerarius confuetam de SS, Trinitas

yrælcg-

te colledam fuübjungat, ac inde ad

tulates

refectionem in commune fignum lati-

tionis

tiz parandam Capituli fumptibus fefa

noícet

forma

Capitulares conferant , cui longiores

in ferum haud interponantur morz,

neder

ut quivis bené difpofitus eadem die

ad luam migrare re(identiam valeat ,

o

ne fubditi Parochiani ex eorum ab-

fentia in rebus curz- animarum peri«

clitentur.

X. Elecus Neo- Decanus é prz:

CEH

feripto Synodalium non. przfumat

cl

fuugi fuo officio , quoad à Camerario

li&

per litteras Sigillo Capituli munitas

in Cl

Reverendiís. Vicario in Spiritualibus

fingul

Generali fuerit przfentatus , & prz-*

pitu

l

miílo , àt fuprà , folito fidelitatis, &

Kinge

obedientie juramento , ab ipío jam

falutn

rzítito , fuerit confirmatus.' Litteras

Ciüm

autem Coanfirmationis & Compulfo.

obiti

rialium , pro quibus redimendis Ca»

I -

mera Capituli folitam taxam $. fl

Qlv

40. $i. rité exfolvet , idem Decanus

lu

ele&us exhibebit in proximo Capitula-

Vétt

5 Conventu , omaibus à Secretario

Q

Præn

& 575C I

l'ritítaa

prelegendas, | Ut autem czteri Capi-

üde ad

T

tulares harum litterarum Confirmas

m leti-

tionis & Compulforij tenorem recog-

bus ffe

noícere valeant , confuetam utriüsque

mgimcs

formam in gratiam cupidorum hic ad-

fnorg,

nectere placuic,

em die

aleat ,

Forma Gonfirmationis

m 4b»

1 ptri

Neo - ele&ti Decani.

épra

Elfüiffimi & Reverendifs. pl, cit, Vi-

v[omat

carius in Spiritualibus. Genera

nerario

lis &c &c, Honorabilibus, Nobísque

unitas

in Chrifto dile&is DD, Camerario ,

alibus

fingulisque Confratribus Ruralis Ca:

C p*

ituli feu Decanatüs, v. g. Munder-

?fl.S) &

D

kingenfis ,. Dioecefis Conftantienf(is;

Q Jum

falutem in Domino fÍempiternam;

jtteras

Cüm vos nuper Decaaatu. veftro- per

pu!(ol-

obitum Ven, Domini —, —, Parochi

ls Ca.

in —. & ejufdem Decanatus Decani

80 ü'

noviífimi v3cante , in dicti Decanatüs

CAnu

feu Capituli veftri Decanum elegeritis

ul

venerabilem & Nobis dile&um in

u

Chrifto Dominum - — , Nobisque

Præ"

eun-

8 )740B

eundem debi

£ä]

orefentaveritis ; pe-

Gngnli

tendo, quatenus eandem ele&ionem

g:avilïl

veítram authoritate Noftra Ordinaria

flam Y

approbare, ac confirmare dignaremur.

Ín qu

Quapropter Nos zqua peticioni ve-

manu.

firz liberé annuentes , ipfam Ele&io-

gillo

nem veítram de przfato Domino —.,

Confl.

—,, ceuad hoc officium idonceo , ta»

Menfi

lique munere digno , fa&am, ( folitó

fidelitatis , & obedientiz juramentó

Vl«

cum przmiffa fidei Catholice profef-

fione Jam per eundem przftitó ) ap-

probandam , & confirmandam duxi-

mus, & inde in' Dei nomine vigore

Fo

prafentium approbamus, & confirma-

mus, eidem Decano veftro per Nos

fic confirmato tam fpiritualium, quàm

temporalium admini(trationem in ve-

Vi

ftro Capitulo committentes.

Vobis

autem omnibus & fingulis fupràdi&tis

li &(

ferió mandamus , nt eidem Decano

flo (

veftro in omnibus fpiritualibus,ac tem-

oralibus reverentiam & obedientiam

kingæ

debitam exhibeatis , ac- impendatis

v

cum effe&u , ídque vos fa&uros pro*

Day,

ximo congreffü in illiusmanum omnes

Dia

&

BOnLOB -

lionetm

lfj pe

finguli juretis, proüt quilibet veftrüm

graviffimam poenam , Noftrámque ju-

dinaria

ftam voluerit. vitare indignationem,

1CITUUES

]n quorum fidem prafentes propria

nl V

manu fubíctiptas Vicariatüs Noftri fi-

lectio

illo

corroborari

demandavimus.

0 *",

Confítantiz Anno Domini — die —

40 , a

Menfis —, Indic —.

(

(olitó

imentà

ofel-

Vic. Gen. (L S)

m, PPo

)ap

| duxie

vigorc

frmae

Forma Compulforialium

-Nos

pro Nco- ele&o Decano,

qnäm

jr 6*

Elfiffimi & Reverendifs. pl. tl';. Vi«

Vobi$

carius . in. Spiritualibus Genera-

|didis

lis &c &c, Venerabili Nobis in Chri-

fto dile&to Domino —, —. Parocho

400

u

—, & Ruralis Capituli v. g. Munder-

m'am

kingenfis , Conftantienfis . Dioecefis

datis

Decano falutem in Domino fempiter-

nam,.

Ut Ecclefix Dei per dictam

; PFO'

o

Diccefin noftram rede piéque curen-

&

tut

& )76( 85

tur,& adminiftrentur, ac dignitas Cle:

$. Cs

Satat

ricalis iugiter confervetur, 6 fufcepti

bis id

R«giminis cura Noftra non. immeri-

i&

tó fervet intentio,

Quocitca tibi fe«

item ]

cundiüm Statatorum noftrorum Syno-

dalinm- reeulam electo , nec non à

palia

fies, tl

Nobisapprobato, & confirmatoDeca-

tnter

no duximus committendum, prout per

di eve

prafentes tibi non folàm committi»

feras

mus, verüm etiam ferió & diftriae

Áuetu

precipiendó mandamus , ut primàüm

bus,

omnes Períonas Ecclefiafticas ,

ua

Mijo

in Decanatu tuo Ecclefijs vel Sacellis

quoquo modo inferviunt, ad.fobrié,

pnes,

jufté , piéque vivendum juxta SS. Ca-

V&!'Cf

nonum, maxirme veróConcilij Triden-

omi

dema

tini Decreta,& Statutorum Noftrorum

De c

Synodalium tenorem compellas: , pa-

ritérque arceas ad comparendum in

eXeN

(üeri

Capitulo , quoties pro re nata jubebis,

àut ?

& ad obtemperandum ejufdem Capi:

tuli ordinationibus ,. inobedientes.in

I6v

Ceffin

minoribus deli&is corrigas, in majo-

ribus veró,& gravioribusadNos remit-

Kte

tas , nec quidquam praterire finas anie

put

'

H

L)

l

l

madverüone dignum , aut alienum à

SS,

8 570(B

s Cle

$5. Canonibus, Concilij Tridentini,&

Statatis INoftris przdidis , quin No«

ilcepi

Yrterie

bis id maturé fignifices.

Deinde uc

tbi f

res & bona Ecclefiarum ac. Capituli ,

item Jura Epifcopalia & Archi- diacos

$m

r

non à

palia tam contra hominum molitio-

nes; tum alias injurias velipfe compe-

Dec

tenter defendas, vel, fi quid ejufmo-

)utpc.r

ymittle

di eveniat, Nobis quamprimüm re-

feras , nec minüs pro juribus & cone

illridie

-mum

fuecudinibus Capituli , & pro omni-

que

bus, quz eó pertinent , & ad vosà

Majoribus dedu&a func, fideliter pu-

acellis

[obrió

gnes,eadémque manutenere;& confere

vare pro virili allabores. Hac igitur

C Q

jdet-

omnaia ac fingula tibi committimus, &

demandamus , ut Noftro Nomine fi-

vorufm

ne cujusquam impedimento tamdiu

) Pa'

jm n

exerceas , quamdiu in Decanali officio

fueris conftitutus , feu Superior INofler

1bcbf$,

aut Nos,& SuccefforesNoftri fipemusg

G

o i

revocare enim & . abrogare hanc con-

ceffionem Noftram Nobis, & illis feme

majo*

In

orum fidem

per erit liberum.

remite

rzfentes litteras fubfcriplimus, &Si-

T ani;

gili Noftri apprefione communiri

Qu 4

ju(ïï-

M

8 ):8C BI

iummugo

Conftantie Anno Dotníi»

Xrutà

hi —, die —, Menfis —, Indid.—.

h, al

YOCC .

Vicar. Gen,

flipol

(LS)

tatem

m. pp.

da le

pem

usrzeos teuguusn at CAUSRINO WONCUODS VYCOStWORAD "gyrecrunuai eucessscom RPE BUNNEUET)

quc(ä

CAPUT X.

Ws

De Ele&ione Camerarij , Secreta-

Yot

rij , & Deputatorum,

Cter

lpicu

L AB ele&ione Decani congruenter

lU5 ,

hoc loco fit tranfitus ad alias

citür

Pau-

Qion

ele&tiones minores Capitulares,

ca proín ifthic de ritu;ac modo eligen-

»e T

di Camerarium , Secretarium , & Ree

Thc

Cüm

gionum Deputatos agemus,

Capw

itáque officium Camerarij ex obituaut

nibu

re(ignatione vacare cocperit , juxtà di-

bu,

re&ionem, & convocationem per Des

hb

canum faciendam , convenient condi-

tom

&o die, acloco Capitularesad novam

n

Camerari] ele&ionem , cui pra(idet

Decanus ; adjunctis duobus € Capitulo

mei

Scru-

& 5706 B

)Omfa

Scrutatoribus , uno Parocho religios

"

^ 6

[o , altero Sacellano , utpote paffiva

voce ad iftud munus deftitutis , qui

ftipulata manu polliceantur , fe fideli-

tatem & filentium circa vota accipiens

da fervaturos, & fine dolo ac fraude

per majora ele&um Decano Cateríse

r sB

que Capitularibus aperturos.

li Praevia exhortatione Deca-

nus monebit Capitulares , ut in illum

CItje

vota fua conferre fatagant , qui pra

cxteris habilis , ac iníigni notá con-

fpicuus, de Capitulo aliàs bené merie

uetter

tus, folérsque zconomus effe digno-

| alias

fcitur, Circa normam & modum Ele-

&ionis idemmetferé , quod in ele&tio-

Pau-

ne Decani , fervandum erit , ita ta«

ipene

x Ne

men , ut Decanuscolleáis cognotísq;

Cim

Capitularium vortís , ficut in alijs om-

jtuaut

nibus negotijs Capituli & Ele&ioni-

j di-

bus, ita & hic votum füum , duplicis

habens valorem , ultimó addendi jus

wcl'DC'

competens, ac ab antiquo allatum

(ondi-

offideat.

jovarmt

Lil,-Quód fi eo anno, quo Ca-

:æfldcf

merariatus vacare cepit , non cele-

pitu

bre-

$us

& )8o( Bl

bretur Conventus ordinarius , nec

diutiüs illum vacare confultum (it,mi-

nüs debilitas virium Camerz totum

Vb

Capitulum extraordinarié convocare

permittat, poterunt per emi(Tüm Ca«

pituli Pedelium omnium ' Suffraeia

fcripta, ac cujusvis figillo probé mu.

,

nita fingillatim colligi , & ad manus

&us]

Decani deferri , qui deín przfixo die

tht

ad fe,vel alium locum quofdam de Ma-

ne l;

jotibus vocari , colle&áque vota in

NÀ

eorundem praíentia , affumptis ,. üt

Vton

fuprà notatum , geminis Scrutatori«

mo [

bus, fideliter referari curabit , ut vel

Ilant

fic citiüs Capitulo provideatur , ac

Dionit

fumptibus cæteroquin non modicis

dlfs. '

parcatur,

It

IV, Majori votorum numeró

büy

Canonicé ele&us, & à Decano pro.

lef

mulgatus

Camerarius mox jurató

Sttt

fpondebit ; quód Deeano fidelem ac

lty;

fedulam officij (ui adminiftrationem

Juta.

adhibere, & qua tum 1n Statutis Syno-

dtfe

dalibus, tum Capitularibus circa offi-

fito

cium fuum oblervanda prafcripta funt,

fey.

pro virili fervare velit, quod ipfum

kl

praftabit fub hac

FOL'-

à

828 (B

, lC

fit,ni

Formula Juramenti

totuft]

VoCate

" gbs Neo-ec

le&o Camerario.

m C

& üandi.

pra-

lp | Go —. —, in Camerarium Ven.

Y i.

Capituli . Munderkingenfis ele-

fijaius

o die

&us Juro , ac promitto Deo omnipo-

deMa

tenti ,. Deatiffimz Mariz Virgini , fi-

ne labe;conceptz , & D. JOANNI

ot; in

NEPOMUCENO, hujus Capituli Pa-

;, t

trono, quód Reverendiff. & Celíffi-

tatofi«

utVc

mo Domino Domino Epiícopo Con-

ftantienf ,. éjüsque Succetforibus ,. Ca-

[ 40

nonice intrantibus , & illius Reveren-

odicii

diís. Vicario , & Officiali , pro tempo-

