re exitentibus , nec. minüs Capituli

umero

hujus Ruralis.Decano fidelis , & obe«

Q prQ'

diens effe ,. ac corum tnandata exequi,

j

Statuta Synodalia ,& Capitularia ob-

W ac

lervare , hujüisque Capituli.res , bona,

onermi

Juta , & omnia.commoda promovere ,

Syno-

40«

defendere ,' ac fideliter , & pro . virili

meo absque omni dolo, & fraudecon-

j fun!;

fervare velim:: Sic me. DEus adjuvet,

gplurt

& hz« fan&a Dei Evangelia,

fofe

G

Por.

)825(

Porró ; quód n&lfä ficut in De-

p

canum ,. ita&; Camerárium.hujus Dee

bhinc e

canatüs, dum hac ófficia vacare con-

Ito &

tigerit;' éligi ;'ac admitti valeac4 fifi

hüc «

Parochus Szcularis ; exprefsé ad. an-

etVatS

num 1438. Statutum eft , proüt in ters

dhzre

mihis habent Statuta antiqua füb eó-

V

BCCTetaf]

firmata.

dem anno à Celfiffimo Ordipario cgi*i'-

iqui tt

V, Proximum à Camerarió To-

CC nor

cum obtinet inter Capituli Officiales

4riis, ;

I

Deputatas primüs ,. cujus munere fta-

apitq

biliter fungitür Regularis expolitus

üobus.

nque Ecclefiam

Marchrallenfis ; quicü

pallva

Parochialem oppidi

M

underkingen

dhoc:

cum effe&tu adminiftrat 5 dummodo is

dmer

przvie uti füpra Cap.5. N. 1. adfinem

ttifiq

notatur, Capitulo faltem privatim à

um f

Decano adfcriptus fuerit; ^" Quo prze

Ditulo

requifito füppofito ;" prout - hadtenus

Wl

jurts; & moris fuit;ac praftità ob hanc

Vl

ipfam deputationem in manus Decani

1tm D

fidelitate ; ac obedientia; üt vocant',

Uf )

relpedtiva ; mox ipfo fá&o; ac citrà

ulteriorem "ele&ionem' hie iipfe 'talis

itul

bi;ur.

erit ; &ab ömnibuä Jure habe

lum

Qu&

&8258s5C BN

tiaDe

Quz :prerogativa ;; quemadmodàm

jiDa

abhinc ex gratuito Capitularium pla-

CURUIID

e dl

cito ,& afleníu fingularis honoris ergó

ifthuc collata eft , ita & impofterüm,

E ad al

fervatis tamen fervandís , huic loco

1 adhazrebir.

fb e«

Vi Hunc, fubfequitur. Capituli

rnó con.

Secretarius , qui ordinarié , at & re-

liqui tres: regionum . Deputati ;; pari

arià To«

J:üciales

feré norma,'& modo., quo ipfeCame-

rarids;, ;eligitur , . videlicet . in —plcno

trere ld

Capitulo fub .Decani« przfidio: $. ac

ypolitüs

duobus adjun&is:Scrutatoribus ,.voce

cclefatm

Pamvafcarentibus, quales fupt relaté

tkingen

ad hoc officium Secretariatüs: hi duo,

Imodö Is

Camerarius; & Deputatus primus yca-

d fioerm

teri fiquidem 'omnes , tam $xculares

viim à

quàm Regulares, etiam Capellani,Ca-

h]o prx-

pitulo adicripti , eli

gibilitate adhogce

hadenis

munus fruuntur.

ob lane

VII..Circa: electionem reliquo-

-Decat

rum Deputatorum-aliud hic monene

vocmf :

dum non occurrit , przterquam, quód,

c città

ficut quivis Capitulàrium (fi tamen in

fe li

Capitulo perfonaliter przfens fit, ab-

pebitife

ta nunquam valent )

P

en;i

»p1 cmm o

E

(u&

G 2

vQs

8 :4C BM

voeem a&ivam buc jure confert , it$

i

folàm ij paffivà gaudeapt , qui in ea

m o $

1egione , 1n qua officium Deputáci va-

cat, exiftunt , falvo per omnia jure

Decani; cujus voturnin quavis electio-

ne valorem duplicis habet, Porró inter

Deputatos ille habet przcedentiam ,

u

qui prior ele&us eft, fi autem bina

concurrat ele&dio , tunc eicompetit

majoritas ; quiSenior cft relate ad in-

reffum Capituli , & licet ab bis Neo:

D« (an

elcdis Deputatis fingulare juramene

Iu

t m noncexigatur , promittent tamen,

ficut Deputatus primus,ac Secretarius,

ipfi Decano obedientiam , ac fidelem

in cup&isoperam ; circa officij fui rae

tiopem exadé fervardom , praftita

etiam manu in data fidei teftimonium,

s de

quos dein cmnes & finguli Capitulas

ents

res, ceu Majores Capituli, & Of.

mbus

ficiales: debité- revereri fa- |

ütum

tagcnt.

erdot

ts |

ex

Qu |

n cqu

Mtes

PARS II.

& )55 ( B

"ts i

TE2

LfetyeEfetsc r r o Oa

tdti Ya

ewQ o 9 M 9O. :5 uD6 4 *hQDO. DO

1 jute

PARS II

eltios

De ijr ,

TO D

ntiam j

m bina

Quz ad Statum Capiculi

particularem fpectant.

,cmpc:i:

d

CAPUT I.

jis N

iratete

De fan&a Converfatione Clerico-

tome

rum ; eorümque vitg probitate,

tetariU)

fdelem

Ongruus ordo ifthis poftulat , ut,

,']'mi Hde

C

priusquàm .in.particulari ad

m&iu

Clericorum officia,& obligatio-

notiuff

nes deíceníus fiat , primario conatu

;gpitu E

mentis aciem ad.ea 1ntendamus , in

x O

quibus velut bafi , & fundamento pri-

f

morum lapidum intrinfeca. vitz Sa«

cerdotalis ratio con(truitur, ac folida-

tur. Acquehzcalianon funt , quàm

quz ipfiusmet Sacerdotij altitudinem,

indéque refultantes primas ejus qali-

tates directé. refpiciunt; dum enim

fin-

qu

G3

8 )se( d

fingularem vocationis noftrz 'excel-

i Syn0

lentiam , munerísque commiffi ardui-

ecte E

tatem, & , quzexutróque hoc capire

eceftus r

oritur , graviffimam rationisolim red-

ucis quu

dende obljgacioncm accuratiori aüi«

c loli lu

li

mo revolvimus , per fe notum effe ,

tpam al

quivis facilé perfpiciet , in nulla re

4 Ottta ,

magis, laborandum. nobis e(íe , quàm

]is mar

vt non folüm radicatam , ftatuique

aCC aC

noftro ex aíffe conformem , vite ac

eri, qua

t cond

morum probitatem , atque fingularem

prorfüs virtutum perfe&ionem ad in-

TaQant ;

trà efformare folerti ftudio coptenda-

C

mus , fed etiam ad extrà converlatios

uilquan

nem Apoftolicam juxtà Sacri Evange-

Vilum ef

lij, Conciliorum; & Synodalium amuf-

thodo p

fim folida in. tam arduis fun&ionibus

Ayololi

praxi, ac dexteritate circà curz noftraz

in n«e

«€ommifífos exerceamus,

Compre

Et licét quoad hoc momentum,

in quo-feré totius vitz Sacerdoralis

caput , & cardo verfatur , coacervata

Im

paífim extent,' eáque & facris Scriptu-

vt lum

ris, S, Ecclefie Concilijs , prefertim

Ttrert

Tridentino deprompta dogmata , .ac

Ci] eut.

precepta faluberrima ; non minüs Sta-

omi (

tutà

$] 287

B

» xl

"Riait al

tuta Synodalia, Regula

[ atdot«

Decteta Bpifcopalia ; & Vifitationumr

eccapim

Receffus paffim ad manus hàbeantur,

Jlim rede

qucis'quidquam addere idem foret ,

ioti atl«

ac íoli lumen accendere$ uc filentio

mefe.s

tegam alios Authores preclaros, qui

nulla re

édomnia, quz ad dignitatis Sacerdo.

, quim]

talis margaritam , id efb, vicz probi-

tuquel

tatem,ac morumSanctimoniam,tam i

vitz ad

fieri, quàm in effe, & conlervari appri-

mé conducunt , in rem energetice per-

gu!arcm

adit-

tractant; attamen ne Statutis noftris

nteda«

primam Clericorum regulam deeffe

vetlatio

quifquam arguat , haud abs re fore

T

vifura eft , fi brevi, ac fuccin&a me-

] amui-

thodo przcipua vitz Sacerdotalis , &

3oftibus

Apoftolicz converlationis capita , ceu

" nolttz:

in nuce iliadem pun&atim hoc loco

comprehendamus, Sit itáque

yentufriy

$, L.

idoralis

cermaa

1mà, Sacerdos JEfu Chrifti jugi-

Scriptue

ter fummé xítimet alte vocationis

glertim

fuz gratiam : indies profn tanti benefi-

i,

cij &tatanter memor fecum ftatuat. ,

1*

domi forísque fancam, & Sacerdote

tl

G

m

LDEHIM:

dignam ducere vitam cum conatu

emittt

etiam quotidiano , perveniendi ad ip-

nunq,

fiusmet facerrimae perfectionis. api-

Sacetc

cem ; (4) .Bga 'l(gl 'þas, ut 'a:l;, 3 (9' TM-

u f

um efferatis , ut fru&ua ve[ler maneac.

lil

2dó, ld, quod divinus Spiritus

At

fuggeffit , fibi prac alijs didum perfua-

nam,

deat : (b) Dominum elegili , ut. f &ib

tionte

DEw , er ambules in vijs ejus , & cuflodias

grati

caremonias ejus , & mandata atque judicias

pete

eg obulias ejus iunperio : Et Dominus elegit

n 15

6 , ut is ei populus peculiaris , e. cuflodias

i

omnia pracepta ejud , ef faciat te excelfiorem

qtim

euntlis gentibus ,. quas creavit in laudem e

micc

gloriam [uam ,. t [ie fantus populus Domini

virty

Dei tui,

filn

cr«

gtió. Quotidie fecum ferió

pendat, anvitz fua ratione fini

1

ulc

ditm

tam excelío correfpondeat ? horreat

tor

etiam levia peccata, fini vocationis

Ton

fuz adverfantia , parvi pendete, nec

ii

unquam praíamat cum vulgo , malé

i pl

morato dicere : id, quod cogito , id,

Wa

quod ago , id , quod loquor , id, quod

omit.

lnl

CUROK

TBrwegé s Cagipsag N CCMRE

Comut mesens

l

4(4) Joan. 1r$, (2) g:utr. 26.

C

td »so( Bi

VODatu

omitto , peccatum mortale non eft ;

adip

nunquid , quod alteri fufficic, idem

lf pl«

Sacerdoti lufficere putes? (a) Deiadju-

)wa'

zores fumus : Devadificatio e[lis ; omuia mi-

ut,

bi licent ,. fed non omnia edijicant,

AtÓ, Caveat fectari tantüm ordina-

ipirfrus

Xetllige

riam , tepidam , liberámque vita ra*

IT

tionem , verüm quantüm cum divina

wfhdut

gratia fieri poteft , eximiam intendat

itditi

perfe&ionem, | () Suadto ribi emere an-

w t

mm 1gm:um.

ifndat

$t0, Vitia, pravos habitus ; ac

d

animi paffiones , ceu capitales fuos ini-

um &

micos acerrimé in fe ipío profliget ,

fhutità

virtutes econtrà implantet, ut (c) Chri-

fl bonus. odor. effici mereatur,

6 Wi

6tó. Singularem fenfuum cufto-

qi huic

diam exacté fervet$ fit ftudiofus ama*

tor modeftiz in habitu ,

reflu, fer-

yorteat

stionis

mone , ac geftibus ubíque fervandani

' nec

malit Deo , & Superioribus difplicere;

à plebeis veró. vilipendi $ memor fit

mle

,'0)l1

grandis, quem gerit , honoris tituli,

juxta

|qie

Oummsm VERAMGMEUT, Ggpnsuerun

ommr, MEMSSOUNT

GNVAMO castaneto.

omir

m

(4) - 1*, Corinth, 14

b) Apoc,

3«

2, Corinth, 2.

í

1

& )ocB

( M

jukta*efïatu

m D. Petri , Apoftolorum

Principis : (4) Agale Sacerdotium , gens

Qul i

fan&la , populus aquifitions, Item (5) "Mo-

deflia veflra nota. fit omnibus bominibus.

(0, t

al

iud

7mó. Nusqvam in locis compa-

Ie4$,

reat , aut confiftat, in quibus vel ad

Ym

umbram contaminandt caítitatem ei

fübüt periculum, — Caftitas Sacerdotis

füorul

Cotan

fit Angelica, & clarefcat inftar Solis :

lolün

(c) 0 quàm pulchra eft ca[la' generatio cum

Tninaj

elaritate,

Idem de Sacerdotis anitria

sneritó dicatur, oportet, quod divinus

pride

Sponfus ad Sponfam ; (d) Tora pulchra

um

ptur;

&s , ( matcula non eft in te.

ppu

8vó. Cane pejüs, & angue otium

fugiat, vitiorum matrem , refrznet

lder,

eulam , ebrietatem horreat , à lufibus

intempeftivis abítineat , maximcque

t ,

ijs, quibus prater difpendium tempo-

fufpe

ris ex avara lucri cupiditate honeftas

lub P

& conícientia incurrit pcriCqum.

lirit

(e) Qui. autem feBarur. otium , fhultifgmus

ttim

ille

efl. (f) eMrgue im ebritate! porarum,

L

(a) Muf:

N-

- (a) .Pet.2, (5) Philipp.4- (c) Sap.4.

l

or

(d) Cant, 4,. (e) Prov. 12, (f) Eccl, 314

q

t(

donm

«) "Multam malitiam docuit. oriofitas. - (P)

h, pI

Quid bicflatis , ( lnditis ) tota dueoriofi

j M*

nó, Tabernas , hofpitia publi-

7)

ca, ní fübin honeftas auc. nece(fitas

:Om pae

aliud exigat , haud frequentet ; cho«

vel ad

reas, rufticorum onccenia , ac nuptiag,

tem ei

item varios jocos Ludionum ac mi-

etdotis

morum more in Sympofijs przífercim

'Solis :

coram plebe declinet , que omnia non

2877

folàm íub reatu culpz;fed etiam inter-

minatione gravis pcenz Clericis aliàs

anima

livitus

pridem interdicta funt , ne (int ex eo«

i

: pulchm

rum numero , quos DEus in facra Scri-

ptura fummopere deteftatur : (c) . edir

otiuti

populus mandnucare « bibere , ct furrexerunt

(txnet

lndere, . (d) Etira Dei afcendie fuper eos.

Iomó. Muliercularum - confor-

Jfübus

imcque

tia , nunquam non periculofa &

temo-

ï!

fufpe&a ,. prorfàs evitet, nec etiam

fub pietatis Schemate in privato fami-

;Oüf&ä

liariter . cum illis agac , fub . melleis

ial

enim foeminarum colloquijs- antiquus

T

PUA

ille hoftis fefe facileé inünuat , ut s

0[12!"7"0

(4) cum

)

Mil

[ nl

Gesutunm VUGSGEALÉ) abecudLaGe 7UA TBETNL

p at

(b) Matth. 20. v. G,

(4) ECCH- 38.

d

;

(c) , Corinth, 10 7 - l. 77.

4461&!

ïx

& )oCEB

| wl

(a) eum Spiritu ceperint ( malecautos de-

mute «

ferente Dei gratia ) pofteà carne coufum-

snent, (5) Sepé enim putatur e[fe fpirituali-

jidas

£a5 , C ell carnalitas,

qe

rimó. Certó. fibi. perfuadeat ,

bo 0

d co

quó4 juxta Spiritás di&amina progre-

diendó mortificatio fenfuum corpora-

fs &

liura: multüm allevietur; (c) épiritue

Xas, 4

fovea

enim adjuvat infirmitatem noffram, .. Hinc

nolit fe tepidis accomodare , qui mor-

um

*

*

ffiét«

tíficationum aufleritates refugiunt

«l

(d) "Mulri ambulant , quos [epe dicebamvo-

bus , nunc autem flens. dico , tnimicos Crucis

i

tilü

&if

12mà. Linguam, divinacarne &

fmt,

fanguine quotidie rubefcentem , fan-

& cuftodiat , nec eam in turpia , fa-

crilega , fcandalofa, maledica , haud

unquam prorumpere finat ; vereatut

füeti

( fie

etiam, ne membrum hoc ; quo in unius

n

Dei laudem;ac proximi zdificationem

uti folüm dsbet , fcomatis ; dicterijs

grati

im

inhoneftis , aut jurgijs unquam con-

tamies

VatubEDES

—— —

LL

(4) Galat, 3. v 3. (5) Thom, Kemp.

(

() Rom, 8. (4) Philipp, 3. v. 18*

h |/

& )osC B

tàminetur,

)s d-

Praprimis caveatà mur.

mure adverfüs Superiores , eorümque

onþm

fitile

juftas - dilpofitiones ; virtutes , illós-

que ; qui &as fe&antur, & colunt ,:vers

deat ,

bo'non offendat , probitati inducena

d contradi&orié non obfiftrat ;; vitio-

wogrc-

pora-

fis & malexolis non' patrocinetur , riz

xas ,' diffenfiones clàm vel aperté non

od

falía verborum fmulatione;

Hinc

foveat ;

i mote

aut mendacijs neminem circumveniat;

;'mnt :

tnemor illius: (2( O5, quod .mentitur. ;

eccidit: animam, : (b) Nolire ita loqui ,. 4uo-

fum Yte

TT

siam filij Sanclorum fumus,]tem ? (e) 2Non

refranans. linguam. [&am , [ed. [educenis cor

tne &

fom , bujus vana e[ft veligio,

; lv

6. Il,

j

" 4

1mó, Sacerdos JEfu Chrifli tre-

,hau

ereatut

tnendum Miffz facrificium quotidie ;

n utiu

fi fieri poteft , attenté ; devoté ; ac pue

ra Confcientia offerat, jmó fummza

tioneltt

domti die ad

idriis

gratiz loco reputet, quó

aram Deo licare poffit z (d) ANos enim

y cone

gmie

cmm

mdiin

j ecit

L

L'

(aySap.t.v.1t. | (5) Tobaa, (

:

)Jae

3,V.26, (4) Pfal. 147

*

8 )»4CB. -

Non finát . fe

fecit:táliter. omni nationi,

:pro'pl

ullo argumento ; riec cujuscinque re-

(Qtls;

j?i:ui:u

fpectu,. feftinationem op:antis ; abdu«

i

ci ad Mifíam deproperandam ; ac tem-

s ;; huic myfterio debitum , fubtras

li ]

ts

ndumz- (4) Maleditlus bomo: ; qui facis

f.qu

do; (

opus Dei:fraudulenter, (5) Bgo Dominus,

odio babens vapinam (/. etiam tempotis fur-

€0 d

reptione patrabilem ) in bolocau/to.

prox

-2dó, Quadrans unius hora:pro

fime

Íecet

difpofitione ad .celebrandum;, : atque

UT

alter. pro gratiatüm actione. non: eft

tempus adeó prolixum ,. ut Sacerdos

m

etiam.ccupatus:ab eo--fe ;excufandi

prudentem habeat rationem: conque-

adja

Omn

ftus eft Salvator de. difcipulis , unam

horam vigilare nón valentibus,dicens:

quo

Inm

(€J: &i -mon potuiflis una: bora vigilare me-

eum f quantó magis adverfus Sacerdo-

yir)

tem.;, unicum hore quadrantem lüri-

Prat

dé fibi:dénegantem expoftulabit 2;

iuan

«t

3tió; -Horas canonicas.devote ;

con|

ac..tempore debito. recitare ftüdeat. $

La ]

Pl'O-

jui

a(«

Bo

Matth, 26,

) lerem; 48 (2) Jfa 6^

(

48 295 C

itite ;

gprop,rium eft enim hoc officium Sacers

Jut tes

dotis ,. (4) qui ex bominibus a[[umptus cou»

abi

jlitgz;ur in 145 , qua [unt dd DEun,.

Mi

' 4to, Confcientiam abomni etiarh

uübtra

levi peccato defzcatam confervet , &

Wif

Íi.quid contraxit, Sacerdoti. przele-

Wimu,

&to , do&o, ac zelofó , & ne czcus ce-

is lut«

co dux fir in przcipitiunrvel foveam,

robo, conftanter & quàm frequentit-

: p

fimé confiteatur ; nunquam nimiüm

atque

fecerit: (P) ddmplins lava, me ab iniquita-

I &

st ia G a peccaro meo munda me. (€). Mun-

'erdos

damim , qui fertis vafa Domini.

yfandi

5tó, Conetur fe. aptum reddere

Dque:

ad juvandas etiam animas,. & hinc in

utat

omnibus virum agat fpiritualem ,. id

z

icenit

quod afiequetur , inftaauter Dei auxi-

r t«

lium implorandó , proprijs diffidens

erdo»

yiribus, bumilitatem ; .quam DEus

vlüri

gratia fua preprimis refpicit , ceu pris

)

mar virtutum omnium radicem jugi«

(.J,txc j

ter fectandó , conícientiz puritatem

confervandó , indefefse facram Scri-

k

am, &

lol

Pl'O'

pturam, Theol?giam; Scholaftic

. Mos

( ii d

T (2) Hcgrï- *4'(5)' Praïäö.' (&)

[ J r3'5 7!

& )95 C BN

filtem in

Moralem ; ac praferrim / myfticam

alit d )

feu Afceticam pervolvendó, item ju«

Pj virtutum omhigenarum exercitió,

ao

qüz füuncad DEdm & proximum , at-

$và

que (4) frc ponet in rationali qudici dottri-

D. C

magna f0

nüm &* yeritatem , qua erunt in pethore

iüron.

£tf , qua

€ jifiors

6:6. Háud ullius negotij fzcula-

zis càula (ficüm Dei gleria connexum

illu drm

hón fuérit) facrificiumullo die inter-

quitr n

gnittat; cenfiderando: quantá SS. Tri-

9n0.

ttaltari

Zütatem gleria, quantó proximum

commodo;& fe ipfum, hac intermiffio-

idete , n

neípoliet. (P) n emui loco ( die ) facri-

Propriam

ficatur r vffertur Nomiui meo oblatio munda,

tun alitn

quià magnum fl nomen meum in gentibus,

Xum , ing

Hinc dicitur (c) juge Sacrificium,

KO Til

2mó. Tenipus aliquod animz

QUF

ICALA M

propri& excolendge quotidie' impeni.

dàt , vacando orationi mencali , le&tio-

. I0mà,

ceat, !

ni fpititüali , examini confcientiz &c,

Quod' ipfam. przcipue triduana vel

Tätionem

mel

Jion abe[

iþ&idæua Spiritüs recolle&ione le

fa lq

—N

W

: (la)— Exod. 28. (5) Maläch, 1, V, ITo

'Dan. 14,

i Opo im

297 C Bi

Wflicam

faltem in anno agere fataget. - (u) At

It jde

cedite ad. D Eum , ey tlluminamini , && fa-

xtrciió

€ies ve[!ra non confundentur,

)m j äl-

$vó, Altüm menti fuz imprimat

ij li.

D. Chryfoftomi fententiam : (/) 7eré

magna confu/ïo Sacerdotum «& omnium Cleri-

! pt&cff

corum , quando Laiciinveniuntur ijs fideliorts

dietuli-

€ jufliores , quomodo atitem non fit confufioy

D exum

illos efJe inferiores Laicis, quos etiam e[e &-

je intet-

quales magna confufto efl ?

S,TII

9nó., Patrimonium JBíu Chrifti,

oximur

ex altari fibiconceflum, nolit impen-

emiffte

dere , nifi in gloriam datoris , & in

) Jit

propriam fuftentationem , ac paupe-

( tltily

tum alimoniam , nunquam veró in lu-

um , ingluvietn; aut loam infamiam,

glfiflhü.

Tf

( Tulflivafa decoris tui de auro meo « de

atgento tneo , «9 fecifli tibiim

animz

egines , & far--

filcata e$ ineis,

fmpcn.

, Iedtio

10mó, Nunquam Íe rebus imrni-

z &

iceat; qua tendunt ad Dei dishono-

ana V

rationem , minüs veró ijs, à quibos

non abeít fcandalum, |.(4). i fal infa-

je lemt

tide

0*

rE a

tosemdie

g

(4) Pfil.33. (b $; Chryfoft, Hom,

:!v.lls

3« op, imperf, («) Ezech, 16, (4) Luc,4,

us

euatum [uerit , 1n quo

jaïie:.ur ? Aafcultet

ono $;

dere,

ettam quxrelas $. Spiritüs ; (4) $acere

atus!

dotes ejus contemp[erunt legem. meam , inzer

tianty

fantla & profana non. babuerunt. diflan

Of

om, |

« imnter pollutum && mundum non intellext-

runt.

Omm

11mó, Amet eorum conífottia ;

05 ibic

l bon

qui honeftatem fecantur, & ad veri-

tatem Evangelii ambulant fine fuco &

ll effe

vafritic.

In eorum conventu libenter

Iu

um m

fic, ubi proponuntur honeftz relaxa-

tionis ergó difcurfus innoxij , & dog-

um1f5.

mata Sacerdote digna , qualia funt ,

(CQAt U

conícientiz cafüs fcité & folidé refol-

fd[lff ? 5

vuntur , difcurritur circa principia

n k

Theologica ; Aícetica , caremonias

Ecclefiz, ac de ij omnibus , qu&

pcrtincnt

ad Dei fervitium , virtutis

r

l(iudiX

.

cultum , p

eccati odium , & animarum

falutem.

(b) Quoniam fl Presbyeri in

Quz ip

popsloDai , & ex vobis pendet. amima eorutny Jon.(

ad eloquium vefirum corda eorum erigite.

Kere Q

12mó, Omnem navet operam,ut

Bd

Diccefis , Parochia, & Capitulum

to (bi

bono

E d

euman) werem ccn GNND sese GNND VUNLGR guesm CUERG nescm WUP GPV Qs D eere UOT m

————

(4) Ezech,22, (/) Judith, 8,

(

& 299) B

dfcultet

bono Sacerdote in ipius perfona gau-

M

duttts

dere , & gloriari poffint. O nobilis co-

;;1

, t

natus! gloriz fibi ducunt Civitates ,

dntum

bonum intra tecta fua habere Medi-

lst

I

cum , bonum Advocatum , bonum

Commendiantem, atque ejufmodi vi-

Yottia x

ros ibidegere ; & cur non pari fit elo-

gd veri-

riz bonus Sacerdos, qui non velit fibi

efüco t

illaeffelicita , qua damnat in fzcula-

libentet

ribus? (4) Qw ergo alium . dotes , cur te

? relarde

ipfum non. doces ? 4ui pradicas mon. fnran-

& dop-

dum , fqram P qui dics , non mechandum,

;(unh h!

macharis P. qui abomiriatis idola , facrilegium

j relol-

f«c5 ? qui in lege. gloviaris , per pravaricae

yrincipia

tionem legis DEum inbonoras ?

cmomas

. 1II,

s, qu

- virtuts

1mó, Sacerdos JEfu Chrifti omni

jimarum.

ftudio fe impendat faluti animarum ,

f,,þy:m' ii

quz ipfius curz [unt demandatz , ut in

agone fupremo paftori cum veritate di-

PTTLLL

eere. poffit : (b) Pater / quos dedifti mibi ,

mg" h

Eximio lu-

eramut

80n perdidz' ex eis quemquam,

cro fibiducat, fi vel unius etiam ani-

apitulum

boro.

dRersi

H 2

mam,

--""

um us MMPÜL. U WIERUD cexcubemari CHREM ceeTtA sE

L

,-(-'4) Romg-z. C

b). Joan. 15.

$35 1o00C€ E

mam , C(G cum pl'(?.Dl'iO fuo incommo-

eorund

doaut moleftia, ad ovile JEtu Chrifti

illa cut

perduxerit: (4) Ffomo, qui habuerir cen-

puis rü

tum oves , & perdideri: unam , vadit ad il-

lam qua perierat ,. donec in'yeiat eam.,

ilpen:

en[ato

2dó. Et quia ex cfficio obligatus

A?f

eft , malos corrigere , ac bonos con-

j

1

jn il

firmare, id agat fervidé, prudenter, ac

difcrete , nec fit nimis timidus in cor-

ü51n

|

]

ripiendis malis , illis maximé , qui Ec.

)Ex

Tationt

clefiam Dei inhonorant, & alijs Chrie

fti ovibus fcandalofi exiftunt , ad quo-

àm, (

2prit

rum etiam converfionem npihil omit-

d

tat , quod difcreti, ac zelofi Sacerdotis

officium exigit : (/) eMfferte Dominofilij

Quod ;

flat m

Dei, afferte filios arietum,

3tió, Confeffionem nullius pec-

iO, AC

) D.

eatoris , ad ipfum recurrentis negligat:

fuadcs;

quis enim novit , an non hujus , vel

?

iftius falus xterna ab ea dependeat

$

ud pe

üm.

( 5 fuffes bic s frater m uon. feifjet

Snortunus,

lleris

i

4tó. Catera adminifltrando Sa-

ts Sac

cramenta nil agat aut omittat, quod

co-

P s

D

fesTRrEED

p

b

-—&a) Luc,l;, (À) Pfal,a8. («) Pfal.i1,

4

)

(c)(

"

e

&j ) ro1C B

eorundem fanctitati adverfatur $ hinc

Chrill

Mtfit tlj«

illa cum decenti gravitate & prafcri-

lt lil-

tis rubricarum czremoni]s accuraté

i,

difpendat , prout decet (2) fidelem die

[pen[atorem myteriorum Dei.

bligatus

0$ COD-

$tó. Pietates,ac devotiones,quas

in alijs promovet przdicatione , pri-

nter, aC

.

; ID COf«

mus in feipío urgeat , & exequatut

.

Qu Ee

(P) Exerce te ipfum ad pietatem, — Ex hac

ratione Evangelieam Chrifti do&ri-

jj Chr

nam , & virtutis decorem apud alios

adquo-

przprimis commendabit ; ubi enim in

] omite

Sacerdote deficit exercicium | illius ;

cerdotis

nl

quod alijs fuadendo predicat, nil re-

flat ampliüs, quàm ut etiam praedica*

*

*

tio, ac fancta dodtrina contemnatur

us p

vgligit

(c) Dalis vocitua vocem virrutis , fi, quod

fuades alteri, tibi priüs cognofcaris il«

U.US V

ucndcal !

lud perfuafiffe , validior enim operis;

quàm oris vox eft; fac proin , àt lo-

u il

queris , O Sacerdos !

$tó, Majori cura invigilet cura-

ndo $

rum faluti ; qui magis

i quo

fus Sacerdos illo

ge

e

———— l ( P n bbl

E 3

——

» g

(4) X. Gorinth, 4, (5) r, Timoth,4*

)Pfi]ol N

(c) Píal.67,

)

lo2

"

deferti fant ,. calem a(fumpfit JEfus il«

ilcorde

lius , qui ei dicebat: (a) Domine! ho-

minem non babeo,

Imitetur in hoc JE-

uc PI'O

füm , atque inquirat dereli&as. ejus-

yirtute

modi oviculas.

Jus pr

u u

7mo. Ubicünque potuerit, agat

T'PTUELM,

Advocatum pauperum, ac miferorum :

Hl d

(b) Tib derelitus efl pauper , orphano tu

erá adjutor,

anguin

io Ch

8vó. Minifterium , quod zgris

& moribundis impendere tenctur ,

SUPU' j

fummi momenti loco habeat: ut mox

um pc

TET f

roin ei innotuerit, agrotare ovicus

10 (5 (

j

a

m, magno charitatis zelo infirma

EPT

fuecurrat , opera fua fpirituali illam

adjuvet , ad extrema fortiter obeun-

Offuct

da anxiam íoletur; Sacramentis Ec«

ilia d

clefiz confortet , ac muniat ,. nihil

Brum jm

lat

deníque, fzpiüs eam vifitandó , omit-

tat, quod pro hac momentofa circum-

l

patti

I

ftantia , à qua pendetaternitas , utile

ac neceflarium fibi vifum fuerit : («)

pipit;

Firtus ( enim paftoris ) s2 zmfmmirare ( o-

aliisqug

vium ) perfiitur,

tssf at

L

?

RMENSRET cauas Senecm n

9nói

L

C

(&) Joan:s, . (Z)P(al10. 2. (&) Co-

rintho 120

Q?

$ )1o035C

JEfus ij

3nó, Pacem & unitatem inter

difcordes, quibüscum verfatur, ubí-

! lo

loc JE-

que promovere ftudeat : (2) £t pax

s eise

invirtute tud, . Invigilet, ut domeftici

ejus probi fint & exemplares : (^) $i

ez maxim? dome[licorum

it, apit

quis enim uorum ,

curam non baber , fidem negavit , & e[t

infi-

érOTUm :

deli deterior.

Ex amore nimio erga fibi

g n

fanguine jundos , eósque é patrimo-

nio Chriíti cum neglc&u Ecclefiz, &

d agis

€DetUl

PRUPCTU

m ditandos, fémet in pericu-

(c) &

utmox

lum gehennx non conjiciat :

e Ovicus

imei non [uerint dominati , tunc immaculatus

ipfirmg

ero, &y emundabor à delitlo maximo. Abun-

dantiam , & fuperfluitatem in menía ,

li illom

obeone

domicilio , vanitates Sxculares ; juve-

nilia defideria in veftitu , gcüu, lu-

aus Be

xum in luppelle&ili cum naufea refu.

; , Dibi

j, omite

giat: (d) Habentes alimenta , && quibuó

tegamur ». hus contenti frimus,

citcum

romó, Reaffumat frequenter ea

H,Mk

cit : (6)

capita ac principia e facris Scriptutis,

alisque libris Afceticis deprompta ;

riyun ( 0«

H 4

quz

gnö-'

-——.—————————J————-—-——

g n

(a) Píal. 121« (b) 1, Timoth, $;

hwaï

(c) Pal 18. (4) 1, Timoth.6.

&8 )104C BI

quzcirca finem, inítrumenta , & me-

um d

dia vocatienis Sacerdotalis ad Spirie

dit corm.

tum corroborandum in Dei fervitio &

(b

animarum cura energeticeé deferviunt,

Ü

Proponat igitur, quàm firmiffimé ju-

ns, d

iter vivere juxta Spiritüs dictamina ;

bonus e

&) Sienim Spirituyivimus , Spiriuer am-

() Pe

bulemns , nec efficiamur inanis glorie cupidi,

TT

Sed Deogloriam & honorem unicé tri:

vt hom

buentes pro vocatione ad Statum Sa-

efihu n

cerdotalem & animarum curam nos

circà al

Deo perpetim obligatos agnofcamus,

vifritie

Nunquamin his, quz ad DEum , nos

Thorum

ipfos, & proximum fpectant , nimiüm

djw

feciffe nos exiftimemus ; (5) Er «um

potiüs

bez omnia feceritis , dicue ; ferri. inutiles

plicita

fumm.

bendo

Irmo, Perhorreíat vitam malam

mitdt

in Sacerdotio. Heu ! quàm lugubris

Yimun

jadura , fi perdat vitam zternam Sa-

di n

cerdos, ad quam eít fa&tus , & inve-

Cautus

niat mortem fempiternam , ad quam

Oporti

non eft fa&us! (c) Pró! quomodo obfcu-

Iepula

fatum

L

— —

L T

(«

(«4) Galat, $. (l;)qwl,qc. i7. (c)

Thren. 4.

hi,

& )15C B

,&mc-

ratum efl aurum optimum! (4) FHeu! cect-

d Spirie

dit corona capitis noflri , va nobn ! quia pec-

tYito &

£avtmim.,

erviunt,

12mó. Nolit demüm videri bo-

nus , dum talis non eft , & conctur

ime j

Amitia ,

bonus efle , dum talis effe creditur :

3tu (t uttt«

(À) Favobi feribe ,. Flypoerita|. quia [wniw

ie apdi,

les efls [epulcbris dealbais , qua à foris pa-

nicetti-

rent bominibus fpecioa , imtis veró plena funt

tom $a«

CY

;uoe

offibus mortuorum «s omni (purcitia.

"E

4m 103

circà abhorreat ab omnibus technis ,

|camus,

vafritie;& duplicitate cordis , linguz,

Jm , 005

morum, & actionum,

(c

Fir ver[utus

nimim

odiofusefl, (d) *Malediius dolofus,

Sed

otiüs ferviat Deo fuo in cordis fime

B oan

T

plicitate & morum innocentia, hae

bendo fubftantialem virtutem , & a-

malam

mando DEum ex toto corde , & pro-

ximum propter DEum: in modo agen-

ugubris

m $t

di tamen circumípedus , prudens &

t inve-

cautus prater cordis re&itudinem fit

] quati

oportet , & illud Chrifti Domini pro

j d-

rcgula prudentix (ibi diàum z(timans;

tau

(4) £a

—

iiamcusub vemmpuuD ricen- GUENMARRUÓ — mODAS muscuue vem cmueeue REU AbS o o ER ccenn A

.A

^ (4) Thten. ;5,. (4) Matth.23. (€)

Piov, 14. (d) Malach, i.

535106(84

(d) Ecce ego mizzo yos in me

dio luporum 5 E]ïou

corrptt

difs, Y.

ergó prudentes ficut. ferpentes ey [implices ficut

columbe, Coronidis locó mortem pra-

tomot

ture fc

ftoletur omni tempore , ne €i inexípe-

Clerica

&ata, & ex improvifo occurtat , ut non

folüm cum D, Paulo veré dicere pot-

pv

fic: ( P) quotidie morior ; ed exiam (c) vi-

£ruis p

yo ego , ti0n jam ego , vyiyit '»ero in me Cbris

conície

fius , (d) in quo repofita eft mibi corona ju-

üe C

H

conful:

iie , quam reddet mili Dominus in

illa die juflus Iudex.

II

memor

— —

tsinl

CAPUT II.

ICht.

liter C

De Officio Decani in genere,

honeft

mittan

I, ')Ecano incumbit, vigili & foler-

ti cura Parochos, totümque

tüleni

interp

Clerum fug curz comtniffum obferva-

re , qualiter fe in vita & moribus, in

vapat

t5, n

dodrina & exemplo exhibeant ; &

& con

quidem exceffus minores per fe iplum

COr-

fulpc&

pE

ERN

Mnt

i el

4 (4): Matth.10. . (P). 1. Corinth, I$.

Omt(

() Galat, 24 v,20. &4) 2. Timoth.4.

& )1e7( &i

T

corrigat , majores veró ad Reveren-

ti [tut

difs, Vicarium Generalem per Fifíct

n ptz«

promotorem deferre teneatur , ut ma-

ture fcandalis occurratur , & vitia,

Vxlpe

&

ut nott

Clericali ftatui adverfantia; anteq'

u

125rnm

$ ,R À

pol

pravö exempló latiüs lerpant , cone

Qua in re

(rn-

gruis poenis coérceantur.

tt (lria

conícientiz fuz , tum honori , falutie

.

VU"HM-

que Capitularium fuorum przprimis

"

confulat ; fi enim

]I, Decanus officij ac juramenti fui

memor extiterit , non tot tantíq; muls

T m

tis in locis corrupti mores invalefce«

rent. Sidiligenter recognolcat, qua-

liter Capitulares fui converfentur , an

!c.

honeftati Clericali nibil adve:fi ade

mittant ? fan&a fanáé tractent ? te»

[ folet-

mulentiam , hofpitiorum, przfercim

üdmqyé

inter plebeos, frequenrationem, gyro*

fett-

vagationes , difiolutas morum levita-

ys, IH

tes, neotericas veftium fuprà ftatum

n «

& conditionem vanitates, mulierum

:ipum

fufpecta; ac fcandalofa confortia decli«

cof«

nent? quz eorum fit familia? an bo-

d

ni vel mali nominis perfonis rem füam

][ho Ifl'

domeflicam commifcrint 9 an ezdem

aDnii»

WOIJH.

£j )108( E

!f

antehac ratione inhoneftatis aut dif-

edat

folutionis fufpe&a fuerint;ac diffama-

localen

tz ? certé quàm plurimi ab infamia,

QI6 ,

Ícandalis , aliísque vitijsprzfervabun-

ttadar

tur,

Etfi quiaut ex fragilitate , aut,

gimen

quod abfit , perverfi animi vitio in

vila fu

ejuímodi vel (imiles exceffus , Cleri-

[

cali ftatui adveríantes , prolapfi, & de-

( 3C t

fuper cum effe&u caftigati fuerint , vie

QW U

ilantia Decanalis eos folerter obfer-

Qm,

vandó ad orbitam Clericalis honefta-

lenfi)

tis reducere , & arc&é in ea continere

melior

ftudebit, Quód fi veró ejus paternz

le at

cohortationi non detulerint , nec ad

€omm

condignam correptionem contuma-

tU pà

ciam fepofuerint , eos Reverendits,

tià r&

Officioriterata vice denuntiabit , ut

|

cenis à SS, Canonibus przfixis ulte-

lutier

riüs fubijciantur. Quocircà , ut fta-

Dont

tüs fnorum commifforum penitiorem

Tum,

Decanus habeat notitiam , quotannis

acuratam relatiónem à conftitutis Re-

Cotum

ttm (

£ionum Deputatis bina vice exigat ;

leatu

totámque Decanatum ipfe cum Came-

rario aut alio Officialium idoneo Cel-

Tiati

Dis

fiffimi nomine & Authoritate alternis

annis vifitando perluftrabict,

Ill,

109( E

III, Ad eju

Ídem Decani officium

it dl

fa.

Ípe&at, tempore & anoo vifitationem

localem fubfequo Capitulum convo-

famit,

care , atque in illoea proponere , &

Ybüte

! L &Uï)

tradare , qua Clero & plebi quoad re-

gimen animarum utilia ; ac neceffaria

]tio in

vifa fuerint,

Cleri«

&de

IV. Eam autem ipfíe Decánus vi-

tz ac morum gravitatem , cum comi«

m,Vi'

tate tamen, & amoris affe&u conjune

oblet-

ontllas

&am , przífeferat, ut omninó irrepre-

henfbilis fit ; atque fic . Capitulares

ntaert

melioris faltem indolis fiducialiter ad

Qtera

fe trahet, ijquein omnibus dubijs , in«

DC

commodis aut gravaminibus ad eum,

1ufflde

ceu parentem , confilij & auxilij gra«

cnd'üS.

tia recuríum fument.

ER

V, Illud demüm Decanus fingu-

j; ulte-

lariter fibi injun&um reputet/ , quod

üc l-

non tantum perionarum , fed etiam re-

jdiorem

rum , jurium; ac bonorum Eccl«efiafti-

jtunnis

corum in diflri&àu fuo Capitulari foler-

ts M

tem curam gerere , ac obfervare te-

»xigü )

neatur , an aliqui cujuscünque Autho.

Cme

ritatis , titulive pratextu in facra jura

j CC]'

Epiícopalia involare , debonis, red-

dters

di«

L

8rec B

ditibus & emolumentis , ad Ecclefias

m n RRM

ícu beneficia fpectantibus , aliísque

immunitatis Ecclefiaftice. prarogati«

vis, quacunque arte ; aut quafito co-

DC

lore; quidquam; quod eisjure vel con-

