ventur , expeníis tamen pro fe&ione &

; aliiy

ymam

adve&ione totaliter refusis,

XI. Nulli lieeat absque confenfu

; ded-

Ordinarii & przfcitu Decani aliqua

ebili

vcl omnia agrorum ,

pratorum , aut

y cofi

4

alio-

Pulön

8 ) 168( BI

s— [i

aliotum bonorum ju

a proprij come

medi' aut. quictís in

2

u

, non fine

Col

Suc

dàmuo Succefforis , au

t

Ipfius benefi«

cij prejudicio , ad longius vel vitz vel

p

refidentix fuz tempus elocare, minüs

verO alienare, Decimas veró feu ma-

jores feu minores ob varia inde emer-

geutia incommoda dcinccps non ni(i

de annoin annum , aut ad fummum ad

triennium , & quidem pro certa fru«

€tuum parte aut pecuniarum quantitae

te vendere liceat' , fecüs qui fecerit. ,

irritus (it contractus,

!]

XII, Quód fidemum Przedeceffor

(4nà

bona fide fub fpemajoris emolumenti

bitu

jugera quedám bonorum Beneficia-

biii

lium quibufdam colonis fub certo an«

nuo canóne elocátit, tempus veró mef-

Cano

fis poft'ejus ceffüm vel deceffum inftet,

tate

ne colonus fuo labore fe fruftratum

quly

Vr

conqüeti poffit, Succeffor locationem,

nifi Canon aperté fic injuftus;. pro eo

qua

faltem anno ratam habebit, Ut autem

Deécanüs & Camerarius in (imili divi-

u

df

£

flohis occupationequé ac in haredis

jb

fnum

ta:isk tradatione corrrcfpondcns

Qu

fala;

& )169 &

Oftle

falarium aut. honorarium , laboribus

(ite

commeníum

beant , hzredescum

titfie

Succeffore priter refectionem & ex-

rvd

penías pro famulatu & equis &c mer-

JInüs

cedem congruam pendere non

ma:

detrectabünt,

—

Tiefe

ni(i

CAPUT XIII.

mad

tti

D« Pedello Capituli , ejüsque Qb-

iitde

ligatione & Salario,

tit j

I.PE

dellus »..qui Capituli minifter & curfor

efot

eft., vir idoneus & vite honefta à De-

cano , Camerario, aliisque Senioribüs;pro li-

enti

bitu affumatur , qui etiam ab ijfdem ex rationas

cine

bili & jufta caufa iterum dimitti poreft.

) I«

,.H» Affumptus inPedellum data manu Des

m

cano & .Officialibus fuam diligentiam & fideli^

1&6!;

tatem promittat ,. & quoties Conventus Capi-

tularis habetur ; pro fua confirmatione humilis

ituri

iaf

ter follicitet,

III. Przcipuum Pedelli offcium eft , ut ad

(0 60

quemcunque Decani nutum paratus fit , eíqué

itetm

&t Camerario , czterisque , quoad fieri poteft,

Jivi«

inferviar, Decreta Epifcopalia, & quidquid

redie

jubente Decano vel Cameratio pro negotio-

tur e

nurt

| run 'Ca,pi;uli exigentia ei in commiffis da

edu«

fias

17o( Bl

bet

fedüló & fideliter per Capjtulum deferat , nul-

li:autem. Capitularium . im^ ejusmodi. negorijs

PFQ (

gravis & moleftus fit , nec uluff conftitutum fa-

gpln

larium & victum honeftum ,

uem ex gracui:a

luer

cenf

Capitularium , ad quos prandij vel coena tem-

gqu

pore delatus faerit, liberalitare" gratanter fu-

met, quidquam exigere prafumat ; caveat au-

Si v

tem ; ne in curfa fuo eofdem femper fatiget

Quo.

fed alternationem , -quantum fieri poteft, ob-

;lii,

fervet.

af

IV. Id veró, pfzprimis , & quidem fub

poena amótionis Pedello diftri&tim injungatur,

tüt ;

üft

ut in omnibus commiffis exactam fidelitatem

& altum filentium tenear, ebrieratem aut tc-

hris

mulentiam prorfus evitet , prafertim fi in Ca-

fa.

pituli negotijs occtpetur , nec ullam fciffionis

velcollitionis anfam Sufurratione ; murmure,

dii

keir

aut detractione inter Capitulares prabeat.

V.' Competentis Salarij locó prater ve-

i2

Titar

ftem Capitularem , non nifi in negotijs Capitu-

C

Ii, vel fi Decano aut Camerario famulatum pra-

ftat , unà cum inlignijs Capituli gerendam , é

faf

burfa Camerali folvubtur Pedello , annuatim à

rf

quovis Parocho & Sacellano , in diftrictu Ca-

fio]

pituliexiftente, xo.fr.

Capitulum curfi-

ted

VI. Quotiescunque per

tat, Decreta vel Mandata competenter infinu-

j

ando, ab omnibus indifcriminatim toties quo-

ties ei piorriguntur 4, Ét. — Si veró fingularia

ha-

&ni alteriye in particulari afferenda Decreta

€at;

i )mtcB

eC&ant, preter victum

, la

beat ,. ij ad quos

Jotis

ro curhone unius

X

iill folvent 20. Ép / quod

c burfi

Jnld-

p[um eié

apituli praftanür , fi fpecia-

atuta

lirer à Decano.y

Camerario pro colligendis

tem

cenfibus , vel alijs cértis & particular ibus ne-

er lt«

gotijs , Capitulum concernen:ibus , emittitur 5

at au

Si veró debitores fuà «éulpá non folverint ,

gCt y

quod debent , & ceumorofi interpellandi 1mt,

. ol«

illi, non Capitulum hoc onus ferant;

VIL.. Quando in majori hebdomade pró

, fih

afferendis facris Oleis Conftantiam proiïufu.

YAt,

tur , Camerarius ex arario pro itineris fumptu

(atem

€i folvit 3; flor.

j t

VIIÍ. . In obitu cujuscunqae . Clerici Sacue

láris ; in Capituli diftri&tu exiftentis;: ex, de^

n Cs

(lonis

fun&i hzreditate pro fuo jure accipit , fi Paro-

chüs eft, x, fior, &

30. ft. Si Sacellanus, x.flor;

j

kein fi defun&tus voonbays Capituli fuerit, pro

[

t VC'

excuríione -& 'fchedularum. mortualium: ánti«

nuatione in fimili ab hzredibus debetur z.flor

ipl[U-

€um dimidio ; quod ipfim & Regularium mo4

præ-

If

fafteria in pari cafu Pedello folvant , videlicet,

x. flor. & 30. Et:

um d

IX, QuandoPedellus Decano & Camera^

lu Ce

£io in Capitulariun exequijs , tra&tatione ha«

feditaria ; alilsque negotijs; Capitularibus aut

cutite

€ommiffarijs famulatur , prater victum

Ri«

! quo-

dietim habeat 15« Ér.

gll

ylatid

l-

ea

CA-

j

-

&8 )75C BI

fui

d

CAPUT XWW.

quen(

ltrio

Conclufio parznetica

--

lim -

Ad

a

iae

Capitulares.

quid.

bilit

N! RR. DD.VCapitulares! ha funt leges

cggir

Ti

& conftitutiones, quas opitulante;Deo O.

M. faüb Clementiffimis Celfiffimi Ordinarij no«

fiere

o

oulari Capituli noftri emo-

patt

ftri aufpicijs pro fin

das effe duximius ;5,

Dd

lumento & decore adornan

Coacervatà equidem ,. non di

ffiteor , momenta

tegil

rerumille comple&ubtur , verüm,

fj Officij

que.

ä Chriq

«t

noftri

ac vite - Clericalis norma, qu&

fio Domino nobis defignat

3 ; ab Apoftolis tra-

Tuma

diià , à SS. Patribus tantopere comm

endata. s

v ;

feos no»

fae

tot SS. Conciliorum; ac ipfius Dicece

firz Synodaliam Canonibu

s faluberrimis prz-

nus f

e patet , penitiori

ln

fcripta , longéadeo , latéqu

dmirationi nullum

fm'c

mentis oculo ruminetur ; .a

; Porro id unum

fupereffe locum cenfebimus.

tati

coronidis locó à tobis exigi-videtür ,.'ut eas

tuma

ex communi ,

divino ; facróque

ipfas , quas

P

jüte Ecclefi

aftico deprom

.

ptas leges nobis ipfis

Nen

pofüimus , conj

unctiffimis animis , . conc

ordiíf-

dCrn;

I l

fima voluntate ,

pati ftudio , 'aiquali zelo, ijs-

démque exemplis

,CC

u unius divini Spiritüs

gils

motu.ac inftinct

M 1

incitati , fanéta jugiqu

e ob-

Yixe

-

:

) :73C6

]

fervantia coronem

us. Prote

&o,, fi bene agene

di. noftra ,. ftrenn

diuc commiffa nobis exe»

& laude digniffima amu-

quendi .conten

is Sacerdotibus, pa-*

latio:à nobis ;

T

z leg

lluftris demonftrari

làm -& ubique perquam 1

Yaleat , quid. pulc

hrius , qu

id magis fpeciofum,

quid Deo , quid

Superioribus gratius & ama-

num proximo utilius dici aut

bilius , .quid.. det

hget

cogitari poterit

? Ut enim diffimilis Capitula-

eoO.

:ra, &impar in fuo mu-

rium & Sacerdotum vi

j n

here exequendo cura

& induftria maximam

rmütatem nata eft,

fic econtra 1n

[.

parere defo

jmus .

Dei hominümque ocu

lis concor

di & ad legum

mentd

regulan.efformato ftu

dio in Dei gloria falute-

uran

da praítantius haud

Offci

que. animarum proc

Chrs

cíle in orbe moment

um ab omni & zquo re-

fuir. Nullus proin

jitIte

rum arbitro femper cenfituin

s. d

viía aut notata alterius cuju

fdam feu confocij

one , illam proti-

9s no"

(cu extranei remiífa relaxati

A^

nus fe&tari.velit, minus €a

contra fuorum vi«

B pïæ-.

qitiotl

gilántiorum Superi

o

rum conatus optimos , aut

laris rarum exemplar abu-

nullum

ferventioris Capitu

tatür , eámque liberioris

vitz rationem in con-

| urd

nzvorum & cul-

yr &5

timaciz propria fubfidium ,

talia oggerendo «

ctoque

pe

patrocinium adhibeat ,

; hezc moe»

Rem

ffiüs nobifcum. agendumn €

j il

a à prima

illa Eccle-

rai*

derna-& politiora tempor

fie legümque feverit

at€. a

c ftatüs rigore lon-

Q1 jlls-

1

| gius progreffa

funt ;

fic. jamdiu. viximus , fic

yit

—

-

| vixerunt ; ita

novimus,

]

yc o

egerunt , quos pridem

no$e«

fite

& 74t B

Coh

nósque dudum pracefferunt ; non ferünt hd

témpora veterum Cánoni

&

antiquz difcis

IsC

Íim

plinz Ecclefiaftice diftrict

igiditatem. Hae

funt populares ille voces ,

T

ibus tepidiores

——

p

cem

Quidem , ac mundano Spiritu imbtiti optimae

ll

legum indoli clan palámque obftrepere haud

vcrentur

At earum nobis nulla eft habenda

uíqu

rat

ratio , RR.DD. Capitulares ! fed potius con-

ftanter idfine metu, fine hominüm refpectu à

tinp

nobis perficiendum , quod Evangelinm docer;

abiq

ted

quod Chriftus jubet , quod propria 8 comtniffi

pregis falus, quod Ecclefie & Superiorum au«

dott

D

thorites poftulat ; nec enim atatum aut feculo-

rum Succcílu legum prafertim diviriarum vis

o

In r

tllatenus remifit vellaxata eft, fed eodem ;

quà Anteceffores noftri , vinculo obftriéti fus

ty

mus omnes, quotqtot in Clericali & Sacer-

—

ibi

Qb

dotali ftaiu munereque paftorali conftitutos

nos cffe cognofcimus.

Tempora, in quibus

Vor

filo

verfamur , feveritatem antique. Ecclefiafticae

difcinline non ferunt tantüm, fed 8&c illami

al

f

tüto

quàrm maximé expofcunt , ut , quibus olim ra-

tionibus Chriftiana & Sacerdotalis Cleri difci-

fey

plina fundata & própagata fuit,' ijsdem ipfis

Qu

poti

remedijs & adminiculis collapfa vel labefa&ta-

-

ta inftzuretur , a& jugiter integerrima cone

Tüm

conf

fervetut.

Confortati itaqne mànu Dei excelft

minifteriutri noftrum ad facerrimas ! Dei , Ec«

V

clefiz , ac Superiofum noftrotum:leges aé

h

imperia ftrenué adimpleamüs ; afpicientes in

Cone

& )175

e

Conditorein legis Evange

licz , & operis no4

t

día

bis commiff: Authosem ac

Confumatorem JE-

fum Chriftum. «f is quid non egit ? quid non

.H

j

liotes

perpeff

us

2

H

quo€on labore fatigatus & ad ne-

puma

cem ufq

uc laffatus eft ? ut , quod €i Pater coe-

leftis imperio fuo commifit ,

factus obediens

hd

betda

ufíque admortem Crucis , opus fuum confum«

$C0

maret, Hoc igitur propofitum intueamur ex«

hr à

emplum ,

& oculos dein ad nos deflectendo

& aífentatione ad cor noftrum

Jocety

absque fuco

redeamus , fcrutandó , an mores noftri Sacer-

mirif

]Im u«

dote hucufque digni? an vita, zelus, amor

Ecilb-

Dei & proximi , virtutis pretium , omnesque

ym I$

conatus noftri fpeciofiffimo illi ,^ quod bonis

in monte monftratum eft , correfpondeant ex-

dem ;

emplari? prateritas , fi qu: irrepfiffent in mo-

( fi:

acete

ribus & officio , culpas dignis poenitentiz fru-

&ibus redimamus ;: dein novo concepto fer»

jXos

vore pro Dei gloria; pro noftra proximique

qtibis

falute admiffos reftauremus neglectus , atque

iticd

ad fan&tam Évangelicz veritatis legem, & Sta-

c ilani

tutorum nofttorum ex a&£tàm ambulemus ob-

jim £a

fervantiam,

Nemo equidem inficias ibit ,

TU

quàm laboriofum juxta ac difficile Sacerdotis

j ipfxs

potiffimüm curati munus fit ac officium: Ve-

efallte

rüm przpotenti-miferentis Dei ope adjuti tutó

j Cone

confidamus , noftram fan&té ac ftrenué loca-

exctll

tam operam in excolendis nobis & proximo

jl

praftantis virtutis ideam , pulchramque mo-

ges d

rum fyminetriam cuin ingenti ac inenarrabill

n m

Wu-

oW

& )v6CEB

Iucro arpliffimi in coclo percipiendi pramij in

svur pérpetuo nexu cofunCtam fore, (4) 14

taeum- ( leve

enim , quod in pré[ents eff mo.

zribulationis noftrz fupra modumb celorum (ublimie

tate , crerntum glorue pondus in nobis operatur,. (b)

Patientes igitur fmus , Fratres ! u[que ad adventtum

DomiWi Jugum fuave & leve latis humeris

-

feranius , leges & traditiones nobis reli&tas ad

amuffim exequamur ,' (&) Oremus pro invicems

at (alvemur.

(d) Atque alter. altevius oneva pors

Etli in

zemus , ut fic adimpleumus legem Cbrifli,

terris (&) éjus pajfionum [ocrj fuevimus , fiz erimus

é confolitionis in Chrifle 3Efu ," Sacerdotum

primo , Paftorut optimo, cui cum Patre &

Spiritu S. fichonor & gloria in omner

fzcüloram -aternitateim,

Omnia ad majorem DEI

gloriam, Divz Virginis, finc la-

be conceptz , & . fancti Joannis INee

omuceni ,. omniümque Cali«

tum honorem,

fTuscnnp UDAUSSSSRNPR Clelcznoi DIXMUSBERD OTMIBAUDS ccranumnory

(4). 2. Corinth, 4. v. 17, (b) Jacobes $.

v.. 7.

(c) Jac..5.. . a.

(d) Galat, 6

(e) 2. Corinth. 1, v. 7,

tni i

]

(u) [

3 Ime

d

illtie

r, ())

pettl

umers

dasad

$icttls

L PU?'-

zelt i

gt

dotuni

x

nam

rl

lt

j NCI

r|ie

"duf

ob f

"

I

"

—

u

p

——

I——Z

-—

——

P

E

..ænt»

s

WO.

-

a xs

4

H

P4

P d*

9.

u

**

"

"

Ms

5

;'

*

"

d

x

$$

;

s s

*

r

.

»

P

at

E2

[

s

»

3

-

jct X

T

*

$E

LOU PA

$w H

E

23

UA

EM

ve x 1.

M:

gU

d

s

^

d-

a da.

.

X t

"

dl

LAX

TM

i

v

Ls

"

r

3

Ms us

z

*

r

s

$,

Oa

b

2

$

3

At

D

p a NT

fï

i

E

»-

$o

av

As

us

a

Z':

»

e

:

a

5

M

v2

:

d

VRi EAC

LOU

p

;

al

2X

2d.

*

l-

yate

d

?

N

:

|

n

Ty

AUR

d

:

IU

T.

4*1

5

Y*2

qu

p

$

T

f

:;

i

s

*

j

C

x

m

"

sE

:4

"

k

d

£-n

Xi

$

.5

Av

n

X

$.

J

E

:

»

':.

s

;

*

i

,

$

d*

*

x

.

*

d

VE AR

AA

"

xuj

^

i

a

I aE

20

Q

e2

15

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

r

Balance

O

,'2

IA

a

Focus

L

PITULI

ä

N

ii

GENSIS

o

s

ndiffimi

10

CIPIS

2

ii 1'; f,

IRI

E N

$

2

NI

jice Se-

Mtantienfis ,

, &O iz«»-:s» :

a)?rmemg;

[Ucws cudkzacere atl Pperieprpd UMOSSISUÉ.

d

IE, *

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.

rdum Parcus,

[s]

EXLVII,

— le nt- .