curatis circa munia Ecclefiaftica pari-

füne

ter fervandum, utomnia rité & de-

lor,

center fiant fecundümleges , prafcri-

publ

pr & rubricasS. Matris Ecclefiz;aliáse

fatis

queloci & Parochiz laudabiles con-

W&

fuet dines.

ET

V. Quicunque five curati , five

VelP

non

& )15o( Bl

clefae

non curati impigré curabunt , ut juxta

ls Ec«

intentionem Fundatorum, przprimis

ditts,

volentium cultum divinum perfunda-

"

tiones fuas non imminui,fed augeri po-

6que

tiüs, diebus Dominicis & Feítivis, cef-

tifit ,

fanre gravi & legitimo impedimento;

diffte

præfcntiam fuam nunquam in Eccle

Clon-

fia denegent , & in ejusmodi rebus ,

allos,

facrz R.eligionis decorem concernen-

ve h-

tibus, Parochum ftrenué adjnvent , ne

cateroquin per. (imilium negle&um

luntt

Deo & Superioribus difpliceancChri-

itochi

ftianz veró plebi ex pratexta libercate

: CltCA

vel commoditate juftam offenfionis ,

YMED

murmuris, ac dicteriorum aníam prx-

n pro

beant.

Hinc

m SS-

VI. Sicutieorum officij ratio exi-

ituum

git, ut przter hone(tam in Spiritu. 8c

j non

opere, fervidam vite rationem , piz

fundatorum intentioni, facra legendó,

L P&fi'

horas Canonicas devoté recitandó ,

& d*

æ(cfi-

publicis Divinis intereffendó exa&&

Al

fatisfaciant , fic etiamea ipía requirit,

cofi"

ut& vocem fuam , qualiscunque de-

mum ea fit, divinz laudi in. Ecclefia

n

Velperas & Officia decantandó , ubi

jion

€Qa

£ )14o0C BI

eotun

eorum nfus eft, aut e(fz poreft;non fub.

trahant , imó quascunque Chriftianz

modi

luasa

plebis devotiones publicas , etiam pro-

& àli

ccílones ex praícripto Eccle(iz pra-

[out

fentià foá condecorare, promovere ,

& Parochum adjuvare pió zeló labo-

hibuc1

rent : hac enim ratione fe non efle

n C

mercenarios,fed fideles Domini fui fer-

vos demonftrabunt,

Parochi autem

calle

ebrie

fraterne & difcrer& cum 1uis Capella-

tum

nis agant, nec officij füi munera Pa-

ledio

rochialia , feu , que ad curam fpe-

&ant, fine modo, numero, ac difcre-

(cíe Q

dic e

tione imponant, quoindifcreto agen-

clefia

di modo ad teedium potiüs, indéque

promanantem negle&um, quàm ad fo-

haber

Jertiam & commendabile officium eos

j

romovebunt.

Vil, Sacellani diebus Dominicis

F.

& Feftivis temporeprafixo,eóque Mif

fas fuas dicant , quo fidelis populus cie

Der

tra difordinem ijs intereffe valeat , nec

ipfe Parochus in fuis Divinis peragen-

|?

disimpediatur, vel ordo laudabilis in

Ecclefia turbetur ; accomodabunt fe

j

proin ordinationi Parochorum ; ac lo*

CO*

851:0CB

1lb

corum confuetudini, Denique in ejuse

modi facris , & feftivis diebus Ecclefiis

lanz

1pn-

fuas absque gravi caufa non deferant,

& alias, fuís derelictis, honorent ,

; r

[22P

rout in terminis Synodalia pridem ine

libo-

hibuerunt.

Vlil, Demum Sacellani & om-.

v efle

ullet

nes Clerici domi forísque fobrie , jufte,

cafte , piéque vivant , temulentiam &

jutm

pella

ebrietatem fugiant, otium, ceu fomen-

ï

j Dy

tum vitiorum declinent , atque ftudio,

j (pc

le&ione , aliísque honeftis laboribus

ficree

fcfe occupent : recordentur , fe quoti-

die confpe&ui divino adílare; in Ec-

wagcn-

clefia cingi Angelorum Cohortibus, &

;(äqzlc

habere omnis populi oculos in fe con-

d lo

m 05

je&os, lta $tatura Synod, Part, 1I,

Tic, Vil,

[ ndaumulme d

nERG

Vnicit

eMis

CAPUT IX.

lus tj

De ritu & modo Inftallandi Neo«

t,0e

Parochum , cui Ecclefiz fuz

rggcn-

pofíeffio traditur.

ils i

I T Neo- Parochis eó majot con-

yüt V

'qc

X ]0'

cilietur authoritas , fimülg

In

(9*

8 0:12(B

"x

in Parochianis erga animarum fuarum

Paítores debita reverentia & obedien-

P(Ogïl

tia vivaeiter excitetur , folennisinftals

loc p

invoc

Jandi modus non folàm in Dicecefi no«

milis

ftra antiquitus ordinatus eft, fed & in

Capitulo noftro hic ipfe mos pridem

confil

receptus obtinnit , ut fcilicet, poft-

pelu

quam cujuslibet Ecclefiz Parochialis

tuct a

Re&or vel Vicarius przvia proclama-

Obhg:

tum;

tione é Reverendifs, Curia Inveftiturz

te,

Decretum in expedito accepit, Deca-

nus e prefcripto Diczcefano fixum In-

purit

W6

fi»llationis diem determinet ; ad quam

bitut

duo veltres é vicinioribus Capitulari-

bus convocari poterunt , ut huicactui

buC

ftm,

folenni , divinisque officijs pro felici

aufpicio interfint ; ídque Dominica

ciali

vcl Fefto przcedente é Cancellis publi-

Qu

cetur Parochianis , ut & ipfiofficio die

vino prafentes adeffe , atque novum

Àlta

animarum fuarum Paftorem fufcipcrc,

ni C]

dece

cíque debitam in Ípiritualibus obe-

dientiám ac reverentiam exhibere te«

ncantur.

M

g

iL Ipfo Inflallationis die: ac prae-

ftitutà horà inter pulíus campanarum

ad f

ex

£ )1453C B

ex zdibus Parochialibus fit ordinatus

Jaturi

edttn.

progreflus in Ecclefiam, atque, d'im il-

infla

luc perventum eft , przvia D. 5piritüs

invocatione, aliisque de more prae-

[ no

d&in

miffis, Decanus vel ante majus altare

ridem

confiftens , vel potiüs & confcenfo fug-

poll

geftu accomodatum fermonem infti-

'hialis

tuet ad populum de Officio Parochi &

lm

obligatione fubditorum Parochiano.

rum , vel de ftatüs Sacerdotalis digni-

litutz

Dect-

tate, acmorum , quais lucere debet,

m It

puritate, aut de Canonica inftitutio -

ne , vel aliá, qux opportunior ei vide-

quati

tolati«

g

bitur, materiá, commendandó ovi-

bus Chrifti noviterintroductum Pafto.

actut

rem, ut debito honore & amore fidue

felici

ninica

ciali eum profequantur.

liL Finita exhortatione Decanus

publi-

eum Neo-Parocho fubfiftit ad gradum

cio di

(Ovurrt

Altaris , ubi intonatur Hymnus: Ve-

ni Creator Spiritus &c, catera cum

iptto

ä

decenti gravitate profequente Choro.

; Q

IV, Ducatur exin pracedente

e[e t

Cruce , Miniftris & Clero, Superpel-

lieeis etiam. provifis , Neo- Parochus

cpre

——Á

ad fores Templi ; atque eidem à Deca-

r

no

ek

£ )144C B

no Commiflario omses Ecclefiz cla«

ves in decenti patina pofitz tradantut

f

fub hac forma :

Ego committo tibi authoritate, mi-

ä

hi in hac parte conceffa ,. claves

rzíentis Ecclefie tanquam legie

—

timo Redori, & Paftori, In INo»

I'C(Cfaï

Adorat

mine Patris T , & Filij f ; & Spiti-

Canus

tus T fandi,

Egc

V. Inde adfontem baptismalem,

|

qui apertus fit, procedens Decanus

eodem ordine fic Parochum alloqui-

tur:

Ego committo tibi hunc fontem fa-

cratif[imi Baptifmi ad regeneran-

T

dos homines,

in Nomine Pa-

&dota

Bopul

tris , & Filij $ , & Spiricus T

tiihil

fandi,

VI- Ad Gancellos deinde pro-

Bredi

ereflus fiat, ubi jam parata fint facra

biblia utriusque teftamenti; dicendo :

It i

Ego committo tibi hanc Cathe-

^hn

tepoí

dram unà cum facris utriusque

Tettamenti Biblijs, ex quibus po-

H;

pu

& orsca

£ (lle

ulum tibi (ubditum in verz orte

dantut

thodoxzque Fidei do&rina &

Chriftianz vita difciplina in«

ftruas,

In Nomíne Patris T, &

6; f«

Fiijt, &Spiritus T fan&i,

clates

nlepis

VIL. Regrediendó ad Sacratium,

referando illud ,. fa&áque Sacratiffimi

InNo«

Spitie

adoratjone ; ad Nco - Parochum De-

canus pronuntiat in hanc formam :

silem

Ego committo tibi hujus Sacrarij re«

eCatus

ligiofam ac decentem cu(todiam

cum pyxide ; ii qua venerabile &

xloqüi"

auguftifimum Evchariftiz Sacra-

mentum recorditum efl,

emíte

)erane

Et mox Neo- Parochus genuflexus

qe Pa

adorat, fumptóque Sacratiffimo (uper

populuti benedi&ionem impertitur ,

ius 1

nihil diceris,

VIIL . Demum in Sacriftiam di-

] PIO-

grediendó teferantur cíauftra & ciftas,

p hacta

endo :

in quibus ttim facra Olea, cam Calices,

Paramenta &Ornamenta Ecclefia func

^athee

repofita , dicente Decano :

itisqu

Hxc omria ; qua ad Sacratnento-

yos ^^

rum

"

,K5 146( BI

rum. adminiftrationem cultüm-

u n

que divinum ordinata funt, tibi

committo, ut in debita munditie,

integréque conferves , ac attrita

IDe

reparari cures, Ín. Nomine Pa-

[2

fancti, Àmen.

Dum autem hzc geruntur ,. Clee

e

*

LU

fus continuó profequitur hymnum

Veni Greator Spiritus &c quibüs pera-

exde

&is Neo - Parochus induitur facris ve-

ftibus ad cantandum officium folenne

qmdax

iniüs

de tempore , vel potius de S5, Trinita-

fm Qqu

tc, etiam cum Diaconis , fi haberi pof-

fore

v Y

fint, Decano munus affiftentis obeun-

Tutgar

tc,

Finitó facró Parochus, ad infi-

el de

mum gradum Altaris confiftens , into»

Cipir

nat alta voce hymnum gloriofüm : Te

lo

It;

DEum laudamus &c , quo decantato

at

fubjungitur Colle&a folita, & aflum-

Itarje

pro priore habitu chorali Inveftitus

ütoru,

reducitur ad xdes Parochiales ; quae

Oncef

rum pofleflione tradita , & Perfona: Ece

mdll&

clefiafticz &.Parochiani é communie

l

tatc primores Neo- Parocho omnia

hcrale;

faufta gratulabuntur.

ilteris

&)1CB

cultem

L

, tbl

unditiey

CÓAPUT X.

Cattrità

De Muláis Camere Capituli ob

TR

exce(lus. vel defectus Clericorum

inits 1

pcr(blvcndiä.

lf) C!C'

L ( TT ea, qua híc falubriter condi-

m s

tà a€ Státurafünt , non folüm

yis petie

exadé obferventur , fed & relaxatione

acris V«

quidam haud uoqnam iafirmentur ,

[olenae

iinüs prazvaticarione aliqua effe&u ,

Trinitae

finéque fuo frultrentue , non abs re

beri pf*

fore vifum eft, hocloco (criem qua-

s obeure

ruhdam mul&arum juxta exceíluum

;[d infi-

vel defeduum qualitatem pro Cleri

;, It

Capitularis, cautela contexere. — INec

füm: Tt

infolitam quis aut novaim reputet haac

ecantato

poenarum legem , qua authoritate or-

i allum-

dinaria, imó & vigóre véterum Sta-

pveltitus

tutorum pridem huic noftro Capitulo

51 qua'

concefla , ac pervetufto ufu & more

(ongEct

inducta ett,

)mmum'

Il, Qui proin ad Capitulum ge-

ompii

nerale vocatus non compatuétit, aut

litceris , vel alià vià fuper legitimo abe

' CR:

E1

La

Ícfie

& )u8C 8

wurbide

fentiz fux ratiotie cotam Decano norm

blalphe

docuerit, prater integrum refedtionis

glia in

fymbolum ad zrarium Capituli folvac

povel(

1 flor,

Verit ,

IlI, Qui ceffante legitimo imp

[ "1]

&

dimento in Vigilijs Defunc&orum ad

Y

primum No&urnum non adfuerit, fol-

tularen

vet tres denarios feu 9. Ét. qüi ad fe-

beper

cundum , fex ; quiad tertium , novem

tedux

denarios , qui veró totum officium nc-

nuerit

lexerit , mul&z 1. flor. fubjaceat j

infolet

hinc ablentiz fingulorum à Capituli

futri,

Secretario diligenter notentur.

!

1V, Qui in Ecclefia aut Conven-

Scran

tu Capitulari in prafcripto ac decenti

cim d

Clericali babitu & patente corona non

Exch:

comparuerit , aut Miffam absque gra-

Enggl

vicaufa in alia quàm Capituli Ecclefia

fta n

celebraverit , mul&abitur 45. fr,

celeb

V. Qui to

tius Capituli conclufis

Deca

ac commiuni placito obftrepere,

& abs-

nefci

que ratione Decano aliísque Officiali-

altext

bus indecoré obloqui aufus fuerit, aut

in Ecclefia ceum exceffu fabulatus, in

(n&

Ed

Capitulo vel lub refe&ione incondi-

tem

tos clamores, vociferationes aut rixas

tu£r-

& 19 C B

zurbidé excitárit, vel, quo

d abfit ,

10 not]

blaíphem:as, & imprecationes , aut

Qionis

ilolt

alia inhonefta effuderit , nec àDeca-

no vel Camerario monitus moxa quiee«

verit , toties quoties perfolvat 1. flor,

i

um ad

& 3o. ft

VI

Qui poft tefe&ionem Capi-

rit ol-

tularem absque Decani licenva in ur-

jidfe-

be perno&átit ,

aucin hofpitijs domum

fiovett

(à diutiüs fe deti-

redux porandi cau

ufti ne»

nuerit , velin placeis clamorofus , aut

tumultuatus

4 g

infolenter obequitans

Iapituli

füerit, burfz Capitulari folvat 4.5.Ér.

VIL. $i quis circa confeffionem

onyett«

Sacramentalem , quz ultra quatuordc-

jecenti

cim dies non differatur , negligens ;

nanoa

Evchariftiz Sacramentum pro infirmis

ue grae

fingulís faltem menfibüs non renováf-

icclefia

fe; infra hebdomadem domí rariüs

f

celebráffe; absque prafcitu & licentia

xaclifis

Decani ultra terminum licitum à be-

juib

ncficio abfuiffe ; rixas & jurgia cum

Ricialie

altero immodeíté moviffe3 cateche-

jg, af

fin & concionem diebüs Dominicis &

us 1l

Feftivis culpabiliter fzpiüs neglexiffe 5

conoie

tem Baptizatos, Matrimonio jun&os,

Corne

ut pas

3

u

£ 2155 ( BI

confirmatos & mortups diligenter non

m

annotálfe ; munditiem Tábernaculi ;

Baptifterij ; facrorum Vh&forum , Para-

mentorum &c, nonfervá(le, aut alios

DO $

notabiles defe&tüs contra Rubricas &

fun

Cazremonias Ecclefie in Sacramento-

rum adminiftracione admififfe , nota-

tus , deprehenfus, & convic&tus fuerit,

n

toties quoties ad Capitulum mul&àz

Focóalvet r. flor, & 30. Ét.

fint,

Vllt. Si Clericus contrà Decani

ficiot

títual

Juffa, mandata , aut juftas inhibitio-

nescum negle&u vel contemptu nota-

Tneet

Socit

biliter egerit, ispro rata culpz punie-

tur 3. vel 4. flor.

Comr

IX, Iftaruüm & fimilium mul&a-

if

tàtis

rum pecunia ad ararium Capituli fpe-

&tabit, quam & Camerarius diligen-

aliq.

titsi

ter colligat , in utilitatem Capituli,

defaper, du&ís ratiocinits , converfu-

Dec

licea

rus: Decanus veró ejusmodi poenas

:ixu, ere vel minuere pro ratione defe«

lum

fun

&üs vel exceffüs plenariam habebitaus

thoritatem , fique mul&ati fe debité

ab i

non fubmiferint , Officio Conftantien-

: leri

fi denuntientur,feveriüs caftigandi,

CAÀ;

& ):91C B

"F R0f

aees

-—----—-—-——.m od

umpn; O.

ictli ,

CAPUI . XL

Dita:

]t alüs

De Sepultura Capitularium De-

as &

fun&orum ; ' & juftis funcralibus

nehto»

perfolvendis.

f1ofas

fuerity

m congregationes Capitulares

L Cü

in eum etiam finem infticuta

mulde

fint, utex communi precum & facri-

.

l*

Jecan]

ficiorum fuffragio vivi ac defun&u f

rituale hauriant lolacium & emoiu-

j

ibitiQe

BC

mentum , fícque veluti in contradtu

punic'

Societatis damnma & lucra , onera &

commoda inrer fe- partiantur ; Idcirco

lda«

in fignum verz germanz Confraternie

tàtis ac mutui amoris., fi contingat ,

li fpo-

aliquem Capitularium gravt praer-

Jiycü»

,pitu]i,

tim & pcriculofö morbó corripi , tam

Decanus ; fi ob diftantiam aut negotia

ywerlt«

(D4$

liceat, quàm & viciniores Clerici il-

lum invifant ;; . & Ecclefiz Sacramentis

dde

yitaus

muniri, cateráque ante obitum rité

Jebitt

ab eo , ac pi& difponenda curabunt.

II, Quód fi diem extremum claus

VH

ldl/

ferit, non folüm Decanus per Regios

L4

nis

(h

8 5CB

pevolit

nis Deputatum vel olium € propine

timis l

quioribus de Capitularis obitu cerriot

reddatur, fed & is ocyuspdefle feftinet;

f

interim. Deputatus vel alter. Capitula-

atque

Tium ante Decaniadventum ab xdibus

obten

defun&i non diícedat , circa funus ju-

fu; PI

l

fta agendó & difponendó , ac iafuper

feduló cavendó ,. ne quidpiam ab hz-

tellam

redibus defuncti vel à loci Domino aut

rumi

eju(dem Prafe&o de documentis & re»

Ipeci:

giltris beneficij vel fabrica aut alijs de-

fundi

reli&is rebus (upp,rimi vel diftrahi

Cano]

valeat,

ini

I(I, Superveniens ex poft Decae

pirte

nus omnia, maximé przcipua , vieili

lispe

notabit oculó , & adfcitis duobus te-

tifico

ftibus Clericis, vel in defe&u eorum

delt

etiam laicis , .relida . defundi , quz

quid.

vlui quotidiano neceffaria non funt ,

nbf

Celüífimi Ordinarij nomine appreffó

traj

CapituliSigilló obfignabit, claves ve-

mit:

vó ad fe recipiet, vel viciniori alicui

adu

Parocho cuftodiendas committet , do-

alioy

nec ; fa&á interim ad Reverendifs. Vi-

tj

carium Generalem vel Sigilliferom E-

It,

tiun

pifcopi obicüs & obfignationis notítiá,

revOe

€ 52 1553C E

POPIII]I

revoluto trigefigio die de veris & legi-

ertiot

timis heredibus , vel etiam de Dene-

linet;

ficij Succeffole certi quid conftiterit ,

pitue

atque ad iplam atrefti relaxationem,

zdibus

'

obtento Sigilliferi Epifcopalis confen:

TU ju.

fu, procedi valeat.

nfupet

IV. Si quod Decedens confecerit

3b ha«

teftamentum feu codicillum , relera-

no qut

rum id Decanus infpiciat , utrum non

T4

fpecialia, circa exequias fervanda, De-

lijsde-

fund&us inibi difpofuerit, SubhzcDe-

iftrahi

cano przprimis advertendum eft, quód

in ijs locis , ubi jus conobfignandi pro

Dec

parte Dynaftiz aut Domini Territoria-

vigili

lis per a&us notori& poffefforios & pae

us W

eificos , non tamen violentosaut clane

eotum

deftinos , aqui(itum non eft, nec id li-

T

quidó & authentice probari queat, Co.

hlm )

—

nobfignatio Szcularium ,. utpote cons

;prelïö

tra jüs facrum currens, nullo modo ad-

ytsve-

mittatur: Sin veró in aliquo loco ob

aicul

a&us aliquot antea & quieté exercitos

3hd0'

alióve titulo »lcgali tolerati debest ,

[;. Vi-

ejüsque abrogatio admodum difficilis

fic, nihilominus , ut id fiat citra Ju-

um P

)Otilün

rium Epifcopalium przjudicium , in.

tefo

[v

85 5046

dein d

terpofita condecend froteftatione ; ea

e,& tuucri non

Sigillo

meliori modo refervar

ad füt

omittat: Interirá. Dec

4,

us cum ad-

pituli

iun&o in ejusmodi fimultaneo negotio

pcrmi

Celüffimi Nomine fernper primum lo«

pis D

cumteneat, Officiali vetó Sculari' ;

Qfici

qui (ine ullo adjun&o fit, & quoad Die-

fnior ;

vam feu fportulas fe Decano omnino

8t , T

conformet , ultra 1upcriüs taxatam

Deet

Decani quotam pro cujusvis dici labo-

onem

trdi

re & occupatione przter refedi

modi

tus pro fervo & equ

o( f

aliósque fump

jlud

extra locum b

eneficij exiftat ) in ejus-

riori

modi tractationis hzreditariz nego*

mitul

tio, fi forté prztendat , nullo modo

nj1

quidquam in

dulgendum eft,

f6, -

V. Quo

d f jam elapfo menfe ad

& ln

hareditariam pere

ipfam tractationem

fiot

ventum faüerit, primicuslnvcntarium

omnium rerum tam circa adiva quàm

vero

Àl

xaffiva rité conficiatur ; aC poltea con-

til) |

fe&tis omnibus , prazmi

(fa ad ingrcüum

exa&ta , fuccincta camen rei

& factifpe-

latii

jb

cie ,. qualiter obfignario »

& à quibus

ts

fa&a, teíta

mentum , aliáque conne-

d ipiam

ïcpx

xa executioni data fuerint ; quo

cein

8 )n5scÁÍ

1502

dein fübfcripturg & appre(fo. Capituli

: nen

Sigillo munitum cum alijs documentis

n a

ad futuram r&i notitiam inter acta Ga

ituli referatur.

Porro in cafum feu

goziö

mlo:

permiffz feu denegatz Conobfigunatio-

|lari ,

nis Decanus cum adjuncto Camerario,

] Die-

Officij lui ac przftiti juramenti. me-

ninino

mor , omn!ftudio & cautela przcave«

a

at , ne in hzreditatibus Clericorum

Decimationem feu fic.didum ]Jus de-

labo:

onem

EL AR

tràdtüs', vulgó 9[55ua / quocunque

(f

modo exerceant Szculares ;; cüm enim

| chS-

illud , utpote furisditionem-& Supe-

rioritatem in eum , de cujus bonis fue

nego

1iodo

mitur , fupponens; fub titulo. Domi«

nij Territorialis ; ifthic locum habe-

re , atque citta apertam injuílitiam ,

fe d

& Immunitatis Ecclefiafticze realis 1

j t

fionem nunquam exerceti valeat, bona

jrium

veró Cleticalia ex facro Minifterio ab

quäm

TOR

Altari é Chrifti & pauperum patrimo-

nio proveniant ; & vei ex eo.à Szcu-

efom

larium poteítate vel.onere immunia &

ipe

uibus

libera (int omni jure, ipfáque hzredi-

tas infüper ipfum defun&tum Clericum

onpe

mac

jplum

.rcpræ:lcntc,g ; acbona conditione

jin

pris

& )56CB

ivilegium períona fgquantur. L. hz-

cibus V

pr

Do 4

TC

d. f£. deaqnir. rer. dom, L. hzre-

dit, €, depofit, l, 2. Codj qui & quan-

comim^

dotum.

do, Hinc iniquz hujus abufivé fic di-

&i Juris przten(ioniaut vexz pro virie

à

p'uuïari

Uaterr

life opponat , & Ífi qua vexa ratio-

ne Conobügnationis , 1Incompetenter

haud eí

ditas in

pratenía , vel etiam detradtüs locó ali-

flatui t

qua violenta aut injuriofa intendantur,

actüque fiant , Decanus protuendo ju-

quijs n

re Immunitatis Ecclefiaftica: atque jue

lum,q

ris obtinendo fubfidio rem , qua fub»

Congn

eít, fideliter referendo ad Reveren.

htQue:

difs. Curiam per Promotorem Fiíci E-

amori

pifcopalis recurfum fumere indilaté te«

pipeat

ineatut,

& (uf

VI. Ad diem depofitionis , Septi-

beant;

mum, ac Trigefimum pro juftis Capi-

pita

tularis defun&i peragendis convocen-

ettà

Qis vi

tur viciniores Sacerdotes Capitulares

tot, qior Decano vifum fuerit, aut

frugal

ipfius hareditatis facultas permittit. ;

pendi

qui non folüm funus honorificé & de-

|

center. ftatui Clericali ad fepulturam

àto,

efferant ,. & profequantur, fed etiam

feri,

mo

juxta receptum S, Ecclefia morem pre-

Cle

& ):57 C&

,he

&

Miffz facrificijs

cibus vigiliaru

[4(

Deo animatm

Capitularis defun&i

"

commendent) Circa numerum Sacere

( di

dotum ex Statuto fpeciali , abhinc Ca-

Vit

rtendum , eum

pitulariter fa&o ; adve

atlo«

uaternatió aut fextarió minorem

"

entet

haud efle debere , etfi defuncti hzre-

Qalie

ditas imbecillis fit ac curta ; ut vel fic

Ditfy

ftatui & dignitati Sacerdotali in exee

lojus

quijs nihil decedat, Si itaque in ca«

jejue

fum , quo Clerici egena hareditas eft,

(übe

congruum cuique defervitum — tribui

etel«

nequeat, id genus obfequij ex fraterni

il

amoris affe&u gratis praftare nullum

(£ te

igeat : Sin veró'adfint media congrua

& fufficientia , tot Sacerdotes adbi-

Scptf-

beantur , quot vel votum defun&i Ca-

Capi*

pitularis, vel ejus ultima voluntas, vel

Qcet

etiam Decani placitum exegerit. Pera-

&is veró divinis Officijs aut prandium

ylare

, 0U

frugale parabitur, aut cuique pro iti-

io unus florenus porrigetur,

ttit

pcnd

k de

VII,Defundo fepultura tité mane

dato, ut Decanus, velcui id commi«

uratm

etiam

ferit, ipla Depofitionis die vel trige-

fimo concionem funebrem habeat ;

»p"

d« f

non

& )58CB

àm conveniens

gmi :

non tam decorum ;

eíto.

Sacra funeralía hifíce diebus ita

|egta

!

ar

hþ

K

ordinet ut premiílo o

io defundos

ua C

ruim integro, duo facra folennia,unum

aDnuu

de Requiem ,. & alterum de B. V. Ma-

libera

rix canantut; in quibus folitz obla-

h

Pa

Tx &I

d

tiones jüxta: hujus. Capituli morem ,

fs

rxlenti Decano cedant, qui eas, nf

pareg

alizcleernofynz fuppetant , pro refti-

tm/

gerio anima'inter pauperes diftribue»

|

re pié noverit,

defon

VIIÉ, Habeatut penes Capitulum;

memi

in quo finguli Capitulares: & Clerici

i;am fw

hujus Decanatüs defcribantur , liber

[

cum defignatione temporis , quo.quise

obitu

que vcl per refignationem cef(lerit , aut

fun,

obitum decefferit : in eodem defignen-

1mui

tur legata pia & eleemofinz,quas prae

ant;

cipué in ufam Capituli , Ecclefiz. vel

filu

pauperum quisque reliquerit, &.pro

]ure

ijs quidemn ,,, qui. ad fuffetenda onera

Ctpt

zrario Capituli certam deítinaverint

mení

pecunia fummam , in Capitulari Con-

16,3

ventu ,. ceu pro infignibus Benefacto-

p

ribusfingularis & exprefla fiat commes-

rcgu

moratio tam in ara quam Cancellis ia

grati

£1-) 150 C B

icationem : Imó fi

tifis

rati.animi fignit

[

€

Capitulum fuerint

; lt

gata eorum i

ampliora , . fgeciales

Miffz in. vel ex-

nd0e

Iu

tra Conventfim. Rura

lis Cleri juxtà

annuum turnum CClel*CDtUF ; Ut5 qUO

! Mä'

liberalior eorum in Capitulum fuerit

oblae

um ,

affe&us, taptó majus etiam gratitudis

nis indicium demonfkretur , aliíquead

13)52

arem , üt inopia hujatis Capituli al*

reiti

]but

tüm fufpirat , liberalitatem excitentur,

IX. Caterüm , qua Suffragia pro

defon&o Capitulari à (ingulis Capituli

llum,

membris ex pacto aliàs dicenda (int ;

lerici

jim fuprà Cap.

iV. Part. l. ordinatum

|ibet

eft. Etquoniam in ijs locis,

ubi pofl'.

qul's-

obitum Parochi. neque , Coadjutores

,

funt , neque Capellani , qui pet trices

gnen-

fimum , vacante Parochia , curam ge-

j Pfx'

rant animarum,ne Parochiani aliquod

; d

falutis fuz difpendium patiantur, dé

y o

Jure Synodalium & confuetudine re-

oncrá

ceptum effe conítat, ut. Decanus per

venitt

men(s fpatium à die vacationis vel per

Gon-

le, velalias Ecclefiafticas perfonas ,

f0*

peculiari cura non impeditas ; & ad

minte

rcgimen 'animarum approbatas » vi-

uae

Jisit

graü

&

160 ( BN

duatz Ecclefiz provideat, atque intee

liceac 4

tim pro rato temporis fructus beneficij

inde in

nfe , fi Eccle-

jure percipiat; elapfo

d etipi

fiz Parochiali , aut alteri beneficio de

rofiore

Succeffore profpecum non fit, aut à

rendifs

tali necdum Canonicé ptovifo vel in-

plifim.

ftituto a&ualis beneficij poffeffio capi

VàCa

nequeat , curet Decanus , ut per ha-

Ü

bilem Vicarium, jam approbatum, Ec-

clefijs ac beneficijs debita minifteria

r s

impendantur ; ita tamen , ut congrua

ortio reddituum Paroclhíialium, feu

alterius vacantis Beneficij pro. rata

VN

temporis ac laboris fufcepti Eidem af-

iil

(ignetur & perfolvatür,

X. Et quia demum — Capitulum

noftrum feu ob fpolia hzreticotum ,

:

feu alias temporum ac bellorum inju-

riastenues habet proventus annuos, &

hæïtdg

ad incumbentia onera infufficientes ,

At , (

ratia & authoritate ordinaria vigore

pretci

Statutorum Ruralium indultum eft ,

Tatiu

ut, detradá Vicarij congruá , ratam

COPnit

& refidualem fru&uum Ecclefiz va-

ii

cantis portionem ultra cempus; quod

thng)

ndem

ineníem Dccant excedis , per eu

ETE

icea€

&8 :g

lttéa

liceat- Capiculi grario applicare , ut

dfcj

inde inopiz ,sjusdem fublevetur ,. ni

cde-

ad exigentia velalia ex caufa ponde-

io de

rofiore. Celfiffhimo aut ejufdem. Reve-

jUt à

rendifs, Vicario Generali , cujus ame

d if

pliffimz difpofitioni ejulmodi . fructus

pl

vacantes pleniffimà fubfunt , eir-

t hd-

ca cos aliud difponere vifum

l, EC'

fuerit,

[lerid

hreaewus CONSKAMSN. oeseteumuind Qub pfy, SOIGAPYTC,

ngrua

CAPUT XII,

r i

ratà

De .Divifione Reddituum bencefi-

mf

cialium inter .decedentis . Sacer-

dotis haredes & Succeílorem.

,

lu

tum ,

I, ( ]T partitio reddituum beneficiae

n itjl-

lium inter decedentem vel ejus

J05j &

hzredes ac Succeíforem aqua lance

HO s.

fiat , omnísque litibus orituris anfa

vipote

preíciodatur , per Decanum & Came-

TP

rarium.Oomnes proventus & regiftris

r

cogniti , facta defuper ex equo & bo-

no fingulorum aítimatione fcu. taxa-

g Y

n

tióne; atqueà totalí refultante (umma;

detractis communibüs . & nece(Tariís

undfln

M

eX-

Jjv

8

162 ( &&

inorh

expensis, juxia. du

qiecim menfium

numerum in totidem pa

rité diftri-

-agris

buantur ; ita quidem ;

E

quot men-

fepier

tritut.

fes Anteceffor fupervixerit, tot pot-

tiones ejus haredibus affigpentur, re-

ucdes

tunc.

liquz veró ( ni €

lapfo menfe Decanali

*

vacatura fit , cui

pro rata aque fua

LU

compctit portio )

SuccefTori cedant,

itpot

nteceflor ultra cer-

putar

li, Quódfi A

tos menfes etiam uná alteráve feptima-

dosqt

dibus

ná vel dic longiüs vitam fuam protra»

xerit, tunc annus in hebdomades aut

freir,

dies divideridus eft, & proportiona i*

rumg

Ortio.

Tatjo)

tcr cuique fua adnumeretur p

Parochiz

lli, Adagros & pra

ta;

C&

vel Beneficio propria, quod attinet,

pates

funt commilla;

(i , ex quo femina agris

intra annum , À fefto S. Joannis Dape

LE

tifte inchoandum , & in eodem ter-

ctls

minandum , quis difcedat vel obeat,

UOq

i

aut amicabilis fiat compofirio. inter

C QQ

hzredes mortui , vel difcedentem &

atni

Succeflorem , aut . féminum frué&tus

entur hoe

alieQue expenlz comput

Süt t

modo : 5i Anteceffor v. g. i

ntegro Se»

ánnj

meftri jam elapfo cedat ; refignet, ve!

feft

inos

"

8 265 C ER

Aff

moríatur ,:in. gblendis veró.pratis &

(lri«

agris.arand

àq occandó , feminandó,

D.

fepiendó ;

)

WMtendó , colligendó. &

pot

triturandó , aut etiam ftercorandó &c,

j

utiles: 2c. neceffarios fecerit fumptus,

anili

tunc.Succe(lor zqualem quoad reddi-

: J

Uà

tus & fru&us totius anni (; Jura ftola,

IDt,

utpote perfonalia ; inter eosnon com«

| t«

ORUES Laf

putandó ) jam perceptos & percipiene

tlIma

dos cum Anteceffore fuo velejus hzre«

otta*

dibus; portionem reportabit ,. 1ta. tà:

es QUE

men ;; ut dimidiam fa&tarum expenfa«

nilis

tum partem in fe fufcipiat 5. e(L ecenim

0

xationi zquitatique confonum , ut lu«

hi

cri & commodi, . oneris & expenlirum

10et

patres (int portiones,

mifft

AV.Si veró non dimidia.fed quat«

s Bap-

ta anni parte Eccle(iz defervierit Antee

n r

ceflor , ipfi vel ejus hredibus quarta

obtits

üoque pars proventuum a(figaetur, 8C

(

mtet

ic confequenter. ftatuendum .de alijs

um«

anni temporibus,

X

T

V. Quó

d fi quis e

vivis c"xc&ä"erit,

2

aut tefigpárit Beneficium circa finem

o5

ànni , videlicet ad S. Joannis Bapufte

h

[

leftivitatem , pofíIquam, antecedentér

[0oy

M2

agtOs

ig o164C BI

bt

aoros & pratá pro

fa:liro'anno coluif«

fivt

inidem om*.

fer , tali cáfu Succeflor

£

nes percipit fruáus j edilem anno nas

eat

Ícentes , & riafcituros ; tenetur tamen

Con

Anteceffori vel ejus haredibus refune

tar

dcrciumptusüercorationi$ ; culturz;

tetj

feminis & aliarutn operarum juxta Dee

fnis

cani, Camerarij; & bonorum Viro-

lite

rum zítimationem.

aod ipfum Ju-

diu

onforme eft, ut illi

glio

ri; equitacdique c

fru&us cedànt, q

ui eo-anno Ecclefize

lua;

& Altari deferviturus €

(t ;; beneficium

paut

hámque datur pro

pter [9]

fficium , quod

tud

Succeflorem eft de-

áb Anteceffore in

deat

Volutum, "Et hzc expenfarum com-

m

utátio tantó liquidior fiet ; fi quisque

ld

Beneficiatus omnes füos proventus &

neceflarias expenfas

in regiftrum ali«

jm

diligenter & fide-

quod, üti tenetur ;

peri

liter redegerit , Su

cceílori edendum

i5

fine omni dolo & tcrgivcrlationc.

ablaw

VI, Pradium dota

litium, vulgó

diun

9iSibbumb; Gut/ quod concernit , at-

fum

tendatur, num antece

flor fem

ina ter-

pst

rzjim com

miferit , fucceffor veró frus

dere

Ícentes depre-

&us pradij jam matura

ene

2

Q 2165 C B

cáíu tertia 1

llorumpars,

lfs

henderit ; hoc

five.tertius ma

né&ulus, ür vocant , Di?

otn

i

e(t Succeffori cedet ,

$anbga:b ei

) la

eatamen ratic

e, ut certium meflorem

men

confticuat ,. feu. ,

quod idem elt , ter-

fs

fundat, cz-

tiam fumptuum,partem fe

aC

4

teris autem fiudibus , ex

ccp:is deci«

|Des

mis,p

eucs anzece(forem proportiona.

Viro«

Quod fi veró pra*

liter remanentibus.

du five

n u

dium, boc locationis contr.

t illi

alio.titulo à laicis poffideatur ; ijque

r]C Id

ï

Íuas opet

as impendant, prarer rerttam

gua

artem ,

feu Manipulum( nift confue-

quo

:udo & loci mos,quartutm tribuat ) ce:

[ de«

dent Succeflori

etiam ex co decima, ni

cofrt

áàui Anteceíloris cum

——

malit ftare contra

uquc

laicis inito, quod ipli

arbirrarium erit.

us

Succeílor fructus

VIL Sin veroó

,

"D

horreo

que invedtos ree

jam demetfos ,.

, fidc-

erit , nihil.pror

füs fru&uum , ftrami-

duf

INe tamen pet

nis aut foeni pendetur.

y»

!

ablationem fospi aut ftraminis prz-

ye

dium ho

c dotalitium labefactetur , to*

p2

tum utriusque

Succeffori tolerabili

j t

retio Anteceífor v

el ejus hzredes ven-

ód (i. cedens in

: p HU*

raue

cPIC-

| dere teneantur, M&u

jv

«*

i&l ) 166

fraudem Succeíloris

ut notabile de-

p

trimentum fítramen

à

[7

l, foenutm 'alie-

T

lite

náffet ; obligetur ad idex'

'pro congruo

pretio reftiruendum , aut damnüin ali:

divi

ter Succeffori refarciendum.

Iit;

Vill. Si imus; qui aliquando poft

fhoi

difceffüm Antecefforis in fimeto remas

ht

net, cüm de proprijs fais jumentis &&

ami

pecoribus collegerit, totus ad ipfum

Val

Antecefforem velejus hzredes ( modó

t

r&dium Parochialé" anno fuperioté

eun

debité- ftercorárit ) fpectabit: ut'aü*

dil

tem przdium Parochiale, agri & pras

pet

tà etiam fequenti anno in debita coriz

Ü

fervari poffint cultura, ipfum fimum

que

Succeffor pra alijs fibi retinere poterit;

fic tamen , ut Anteceffori vel ejus hze-

.

ff

redibus pro eo

juxta x

€on

qui b-oniqu; &«

fimationem fatisfaciat,

i

IX; Decimas minores quod' át.

fih

tinet, uti funcfoenüm, legumina;agni;

feci

Vet

pulli , porcelli , apes ; & id genus aliay

fi quz in ufü funt; vel juxta formam

Ade

fuprà datam utà cuüm majoribus deci-

mis pretio tunc valente & tolerabili

Ot

'com-

taxentur , & quodvdgcymum*, fa&ó:

vel

Putö;;

& »:67 C BI

de

detra&isque expen

fis, in fums

pató ,

alit«

ma pecuniar

tEfoltat , proportiona-

tiones «edentes

Qu

liter infuas cjique por

nali

dividatuz, vel; ni hoc p

L

lacitum fuea

rit, fuadeat Decanus , ut circa ejus«-

p

modi decimas minores , 1n Íaa natura

UE

Anteceffor vel ejus haredes

Ípectatas ;

us&

amicabiliter. cum $

ucce(lore conve-

d Decanus & Ca-

Lp(um

niant.

Porro;, quo

merarius in ejusmodi divifione ,

velfes

mod0

l:

'riote

cundüm. taxationem vel naturalem

j at

diftributionem. facienda , pro loci ;

& temporis circumítan-

Y prav

pcr(onarum B

| cott?

tia oportunum

fore; decreverint , abs-

mf

qu

e contradi&ione utrinq; acceptetur.

X. Si Deceffor ligna fecta vel con-

terity

yhe

(cifa ex nemoribus alienis ete proptío

fibi ipü vel haredibus

u &*

comparavit $

integraliter

compctunt :

$i veróca iü

)d a

fylva fui pr

zdij dotalitij vel Eeclefie

Íecuerit ; Succe

üori ex debito refer-

,agni;

