Ínctudine haud competere liquidó

conflat , ufurparc præ(umant , aut

n

impediant ; quó minüsab ijs , ad quos

Ordin

gurc pertinent , pcruplaturQ vel an

eciam Clerici hujusmodi res vel jura

larem

fine evidenti utilitate aut neceffitate ;

pos

do o

non petito Celfiffimi Ordinarij con.

feníu , obhgem , vendant, aut permu-

«

tent, vel etiam ad longius tempus -

&m

Vifita

non fine prejudicio Succefforum, elo;

cent * tales enim, fi moniti non de-

imple

fh:ctmt aut indemnitati Jurium , Ec«

|

clefiarum vel Beneficiorum

Íemota

eud;

turbatione , in inftanti non confulue-

omn

riit , proferendo remedio in cempore

fab [)

ipfi Reverendifs,

Officio denuntiare vi,

Clat ,

& fub religione praftiti fui juramenti

Qdo

ac fidelitatis ceneatur,

fUPpcl

fCtot

ät(*l

CA-

Ut

&

)m1CB5

cclelag

Qu morsos VONT, MBSENBDAND sacttoomsm

ime, uman us GRK ais us GRUSEED

GmapIWA Cuoln o hmerrS)

üiisque

'rogaci.

"CAPUT IlL

(ito C0*

De Officio Decani in fpecie quo-

'el con-

ad Vi(itationem,

liquido

; y. Ut

I.

Uandoquidem Decano incum.

4dquos

it , Celtiffimi & Reverendifs,

vl an

Ordinarij nomine diftri&um Capitu-

vel jura

larem alternis faltem annisex praícri-

hat ;

to Synodalium ac Receffüum vifitan.

jj cot«

do localiter obire , id muaeris curma

adjun&o fibiCamerario juxta formam;

pcrmu-

mpus «

& modum noviter abs Reverendifs,

Vifitatore Generali prferiptum exacte

1; clo,

on de:

implere ftudeat.

m ,EC'

1. Hzec autem vifitatio gravis &

[emotà

exacta (it , oportet : obeundó proin

fulue

omnes Excclefias Parochiales & Filiales;

fub Decanatu exiftentes , feduló infpie

empore

tiare Vl

ciat ; & obfervet Decanus cum adjun-

&o, quid circa ftru&uram , facram

mmenti

fuppelle&ilem , aliáque ad ornatum

facrorum locorum fpectantia deficiat,

atque ut à Patronis & Fabricarum pro-

curatoribus velaliis ; quibus tale onus

Q

An.

8 )n2CEBI

incumbit , defe&tus corum reparentur,

Denedid

inilet, difficiles feu morofos, pracie

(en? d

puc ubi vires fuppetunt , ut ad neceffa-

poudlia

riam reparationem adigantur; alto fuo

pura,fü

loco denuntiet,

Intoleta

ill.. Atcendatur preprimis , qua-

tiam, f

liter Sacrarium, ín quo À uguftiffimum

& mund

afiervatur , fit difpofitum ? an . feris

titotijs

ferreis coptta effra&ores probé fit mu-

tnettis

nitum? an. vafculum , quod tantum

guca al

tiefaurum complectitur , argenteum;

2ut ad minüs intüs deauratum fit ? an

Yentur i

e:dem corporale mundum fubítratum ?

i cly

coníecratz particulz receptes ; & iu-

praderi

cotrruüpta ? earumque nutnerus nccc(ïï-

Clatiti

tati Parochianorum fit congruus ? at

Vaf lor,

Ciborium , Monftrantia , & facri via-

tici. Vafculum condecentem habeant

i U!U Pc

tlocof

fplendorem, & apticudinem, iptamque

"Tabernaculum in - & exteriüs fit mune

nantm;

àCI4 V.

dum ac nitidum ? an anre illud Lam-

Corum i

pas jugiter ardens foveatur ? pretereà

lV

infpiciancur ipía Altaria, an neceíla-

bichi

rij: tobaleis fteata, aliísque facris utene

if

filibus ad diviua pera

o

cenda bené proes

vila? luítrentur Miffaiia , Ritualia, &

ultii

funi

Benee«

82 :13CB

Chtufs

Benedi&tionalia , an non attrita,vel Ia«

præci-

c€era? item Paramenta, Calices, Cor-

ece[hns

poralia , Purificatoria , an fufficientia,

lto [ug

pura, farta, ac munda fint ? haud ferac

incolerabilem incuriam ac ne ligene

) qUJ'-

tiam, fiqua deprehenfa e(t, in eluendis

[imuat

& mundandis Corporalibus & Purifi-

1 letis

catorijs , aut attritis vel laceris indue

fit tj

mentis Sacerdotalibus.

Videac. déni-

tanturti

que , an vafa facrorum Oleorum de«

fit&u(T;

cora, nec rubigine obducta? an afler-

t ag

ventur in loco feparato, mundo, ac be«

ratutm ?

neé claufo? Non fuftineat, (i contra

T41

praícriptum rubricarum intrà SS, Ev-

pecell

chariftie Tabernaculum hzc Oleorum

TRU

vafa locata fuerint, minüs,fi pro actua-

r Va

li ufu per zdituos aut miniftros laicos

1gbeanc

€loco fuo affutnantur ; aut illuc repo-

lomque

nanturj non enim conyenit , ut hzce

T

facra vaía extra cafum necefficaris lai-

j Lt

corum manibus tractentur.

vtl

IV. In cadem Ecclefiarum , puta

nectllae

Parochialium , vifitatione fons facer

« utemé

-

Baptifmalis in baptifterio,ferá munito,

nt pre

uftrabitur, an tam in füperficie , quàm

]Jha)ï

in fundo ab omni immunditia facer li-

Dae g

l

quot

& ) u C il

quor defeecatus exiftat? Itemexigatut

Duochia

hber Baptizatorum, , Gommunican-

Ventur,

tium ; ]f»/ï:.:irimonioiunäorum ,& De«

V[l

functorum , accuraté infpiciendus , an

acratum

ordinat

a i

^

LPS

"n

'ie omnium nomina à Paro-

eitio

cho diligenter infcripta fint, nec ne .2

Qurama

in quo officij genere, fi qui negligen-

lyiel dli

tiores reperti fuerint ; irremiflibiliter

teriom, u

puniantur,

& abwf

V. Infpiciatur etiam liber Anni-

petorib;

verfariorum inEcclefijs, qua per Sacet-

to Crüci

dotes Saculàres reguntur. $i qua funs

VL

data adfint , a0 omnia ad mentem fune

&t be

datorum rite expleantur ?. Quóod fi te-

Viliaci;

nuium legatorum excelfivo numero fe

ldul

gravatos Parochi fentiant,moneantir,

tütæ, q&li

ut juxta mentem Concilij Tridentini

&t vatlo

reftridionem vel difpcnfationcmä Re-

Gito.ob,

verendif:;in SpiritualibusGenerali Vi-

pettus ,

cario petant, Nulli autem impofterüm

&culras

recipiantur , aut infcribantur perpecui

Annivetlarij à Parochis ; infcio & in-

QUotim.

coníulto Decano, qui indagabit fuffi-

tl d

cientem legiti quantitatem pro hus

-

usmodi celebrando Anniverforio relie

Cilne

!

u Pgtil

&am; neEcclefiarum Fabrica , aut in

Paro-

Midciai

euin

8"uncB

"| Paroclia Su

cceffores ; plüs equo gtda

d0tCalde

Ventur.

, &Des

VI.- Facta Ecclefiatum retümque

ndus , at

3 Daro:

facrarumVifitatione,ocularis etiam in«

fpe&tio'impendatar circa Ecclefiz ftru«

fjeC DC ?

&urarm,ati farta tecta omria, an truino-

Vepligel

ibiliter

la; vel aliàs neglecta? obeatur Coeme-

terium; utrüm non fordidum; dumetis

& arbuftis obfitum, ruró cindum,aut

r Ànni-

peeoribus pervium ? proftet etiarn . iti

erSactte

co Ctucifixi iriago 9

que füte

VIL. Progrediagie. inde ad ipfas

xem fute

zdes beneficiales ( à quatum rameg

yöd fite'

Vifitatione chufa'rcs mianent imunes)

ummero t

neantoty

feduló advertendo,;qüaliter (int conftis

tütze; quibüfve incambat illaruar con-

sidenuni

ervatio ? Si ipfi Paroclo aut Beriefi:

cmà M:

tl Yi

ciato,obligatioriis (üà , (i degligens re-

pertus , ferió illutn tionebit ; quialiter

ofterim

peperi

faculras difponendi de proventibus fuis

eottque limitata fit ; przfercim fiultrà

; &if

quotam corieruam abundent, ütnon

jbit u

folümaffem zdilitium , jute & corifue-

jo u

t&idine Diaccefeos allatutri,fed & füpere

jro tt*

flua potius Ecclefijs fuis zdibüsque Be-

æ,au[/n

bcficialibus , quàm ptofanis febus ap«

Pio»

la

piis

&»n6cEB

licare teneatur, : $1 veró Decimatores

frotis 0f

vel Patroni onus reparandi , & confer.

abulus. 8

vandi zdes beneficiales. ferant, per

quas lat

Decanum obligationis fuz monean-

animadv

tur, fecüs. Reverendifs. Officio defe-

be e're !

rendi ; Juftum eft enim , ut; qui. fen-

X

tiunt commodum , fentiant & onus.

(s fJP.CI

Vill, Perluftrentur etiam rotuli

quantum

Benceficiales circa redditus, an ordina-

türe exp

tenti (in

ta in ijs fiat proventuum annua, & ac-

cutata defcriptio 9 item advertat ,. an

Cimera

Clerici. requifita. eáque fufficienti li-

Kefedtio

Ws de

braria foppellectili provifi fint $; quod

filibri minüs probati;aut hzretici apud

modi vj

illos dcprchcndantur , ni licentiá eos

tcnllx ä[(

legendi fe legitimare valcant, protinüs

Cum Ecc

confiícentur.

fionem

1X, Vocentur denique viri prie

Quintun

mores loci, & Ecclefiz procuratores,eo

& bee

fine,ut ij non folàm circà ftatum Eccle-

Prorfüs

fiz,curz Adminiftrationem , aliósque

fendo;

ritus & functiones, aut etiam gravami -

0b ratiq

na, fiquz adverfüs loci Parochum aut

Onaturn

Beneficiatum , & cjus vitz rationem

i lt

probabiliter profc

rant,üngillatim & in

C

ditis &

foliloquio audin,icd & fuper au

motis

«

&6 )nmc El

nlAtOres

motis opportusa remedia przfcribi ,

conler

abufus & plebis disordinauiones , fi

0 x

quas Parochus adverfüs fuas. oviculas

10ntall«

animadverteret,tolli,& utilia, ac pro«

p drie-

bé é're vifa decerni valeant.,

yi dene

X. Caveant Vifitatores à facien:

Onus.

dis foperluis fumptibus , & ubique ,

? rotull

otdina»

quantum fieri poteft, negoria fua ma-

ture cxpcdiant B. . frugah menía con-

4,& aC

tenti fint,

Sumptas neceflarios feret

rtàt , at

Camera Capitulatis; fi vires habeat.

ienti lie

Refe&ionem |veró quod attinet , ne

d qid

unuüs idc':mq; nimium gravetur;in ejus«

jcapid

modi vifitationibus, quantüm fieri po-

nitía £0

teft, alternatiofervecur , & Parochus

Yrotinus

cum Ecelefix fux fabrica defuper divi-

fionem faciac; In Vifitatione generali,

viri prie

quantüm Ecclefiarum fabricz ; Parochi,

toreseo

& Beneficiati preftare debeant , alia

nEcde

roríüs & diffimilis erit ratio circà fe-

aliosque

rendos ejusmodi fumptus , qui, cüm

;favami-

ob rationem temporis ; rerum , & per«

hurm 4ut

fonatum diverfimodam hic determi-

ationcm

narinequeant, proco cafu Decani &

um& ü

Camerarij aliorámque Officialium

uditie

zquo judicio ftandum erit,

CA-

m

[ 3

dGonsC B

Ed

Jucusqy

CAPUT- 1V,

mitat D

éoololat

De jurc Decanali.

]rmuni

brandis

l. G'!cuivis operario jufta fuä merceg

—^ debeatur, ac nulli officium.fi non

Cünque :

4lls em

Jucrofum , damnþfunï faltem etfe. cone

ficiend:

veniat, Decanus aurem pro communi

te Ed

Capituli bono ; ac commodo eximiam

ficiojex

follicittudinem , & operam impendere

t petn

ex officio ieneatur , congruitas fané &

Qs ber

gquitatis ratio poftulare viderur , ut &

jueo

ille de lolerti fua cura condignam re-

propon

portet confolationem ; («) Qus eum

men, u

furs unquam. milat. [opendijs ^. Quando-

Detefic

quidem veró pro gravitate ncgorio-

Micitii

rum & laborum exantlandorum & Ca:

ftsilib

mera Capituli , opportunis viribus de-

Sicut )

fticuta, ei zquale reddi haud valeat,ob

tochi

elocata merita potiffimame ceclis mers

cünquc

cedem prafítoletur,

$ub hzc ramen:

titatey

li. Non folüm vigore Statuto-

ticalen

rum antiquorum, fed & coníuetudinis,

trar

[

hue«

Cujydi

Áore

W(q(— , Cormtb9,

8 )roco m

ET

fervatz, exi-

hucusq; ab iimemoriali ob

mitur Décanus r, à præ&andis annuis

contolationibus,ac Pedelli falario, 2.

Iiimunis et ab.omni collecta ; in ceic«

brandis Capitali cobvencibus qnibas-

^

nerceg

1leu

cünque;, ahisquclfk—.u Vifitàtionum

[ noft

aliàs emergentiam caufarum Bhegot!]s

fe.COfle

f

[:

E

icienda

I».J

3

Ex'quía Decanus vidua-

mmuni

tx Ecclefiz ve

l'cüeunque alceri bene-

rimiarm

ficio;ex oóbitu Clerici cujuídam vacan-

endett

ti, per menfem providere tenetur, fru-

ln &

&us beneficiales & prædialcs, alió:que

catura

ru

jure obvenientes, ac tempori va

1am r

rcipit , ita ta-

roportionátos juré pe

j entt

men ; utinfimul onera ;

Parochiz ; vel

[uando.

Beneficio annexa, per fe vel alium fub«

qone

fticitum idoneum ferat ; ijsque in fpi-

ne C

ritialibus congruencer fatisfaciat. '4.

bus t*

Sicut porro Decanus poft'obitum Pa-

|eat, 00

rochi vel Beneficiaci Sacularis cujus*

|ismete

cürque ex Celüffimi Ordinarij autho-

pme

ritate,(ibi commifla; hiareditatem Cle-

tatütb

ricalem reli&am obfignare, aperire ,

tra&are, & dividere debet, pro labore

gudinis,

huü

cujüslibet diet praeter congruam reie-

g

&ionem , aliá:que refarciendas expen-

as

s

126 ( i

fas pro famulo & equis & maffa hzredi-

poracasm

taria tres floreni toties ei competunt,

quot dies huic negotio hzreditario

impendit, $. Antiquitüs jurc fibi fume

DC

pfit Decanus € libris defundi audorem

cateris przftantem , loco hujus autem

l ME;

recentiori Statuto fex floreni furrogati

funt.

6. Oblationes omnes in Con-

tem effe

ventibus Capitularibus, & Clericorum

gerit,

Szcularium , in diftridiu Capitulari

Deceflar

obeurtium exequijs ,. depofitionis Íci«

tus vit

licet , Septimo , Trigefimo & Anniver-

Cum pty

ario primo Decano ex jure antique

Decni

cedunt.

Czterüm fludeat. Decanus,

lum,

ut exequias Clericales pro virium, fa-

l[

cultate non, nimis fumptuofas faciat ;

Capitul

ipfám

uce hareditatis tractationem

gravio

euma

;

jun&o fibi Camerario,quantüm

Coidju

fieri poteít, celeriter & brevi manu ex-

It Opnr

pediat , ne haredibus ob diuturnam

negotij protra&ionem jufta quarc-

Capity

landi cauía tribuatur,

&llosqu

Ms &

Qu D)

Vetit *

CA*

Vino

zrdi- ]

[

fä)m—(-ü.

jl a

CAPUT V.

ditario

bi lum

De Officio & Jure lCamcrarij.-. d

dorem

j autem

l, Eminerit Camerarius , íe Deca-

tropati

ni füi Vicarium, & Coadjuto

) Con-

rem efíleconí(titutum.

$i proin contis

Icorua

erit, Decanum infirmitate ,. abíentia

neceffaria, vel aliajufta caufa impediri,

pitulari

ynisIcle

ejus vices in officio fupplebit, attamen

nniVet«

cum praícitu , confilio , jutfüque ipfius

inriquà

Decani , nifi in mora veríetur pericu«

jum.

eCanus,

um la«

L. In Vifitationibus,, celebrandis

"aciat )

Capitulis, aliísque negotijs , prafertim

xionem

ravioribüs , fidus Decani comes, àc

ganm

Coadjutor opera & confilio fuo praftà

anu eX«

fit oportet, . Et quoniam idem Came-

turbam

rarius przfe&us e(t ZErario & Archivo,

Capitulari, Capitalia , cenfus annuos,

IUZIC'

aliósque proventus , item confolatio-

nes, & Pedelli falarium, muláásque, fi

quas Decanus ob exceflus forté di&a-

vetit , aliáque reftantia debira fideliter

Ü

annotet, & in generali Capitulo de ac«

ceptis

8 n

pefciot

ceptis & "expenfis Capicolaribus ; in

tonfery

unum congcegatis,vel ialtem Decano;

aliísque Officialibus in eodem Gapitu-

tirj T

jura: Ej

lo éxa&am reddit rationem,

D. À«

Iil, Pecunia;quz deductis expen.

fis füerit re(idna ; ipfi Camerario affer«

p H

Krpus

vatda commi:rtecar,vel 6 cantà fuerit,

latium

de expreffo Decani confenfu elocetur

tantut,

ad'Cenfum, übi commodut & oportu-

y

nuüm vifüm fuerit , citra " periculum

l, qu)(

ámittendz fortisCapitalisjauccenfuum

morofitatis , recepta inde fufficiente,&

ltatdis

pilar

littératoria obligatione;& fecura legas

-

5. Int

lis hypocbeca cautione.

j

.

IV, Przterea jura

Epi*lcoþalia ^

Cotum,

lionis ]

feu,üt vocant, confolationés;item Ca-

wf

pitularia.pro Ingretfa ; Refe&ione ,&

fihBh

Mortuario , aliáque fieri folita fidelt

Comyt

ac diligenti folertia colligat ; adhibito

Cujus]

étiam , fiopüus fuerit ; Decanali brá--

chio , aut arreftationis remedio ; qua

tet.rel

tüum |

ipfà colle&io vel in confueto: generali

Conventu , vel] Vifitatione locali con-

t obi

r

H

gruenter ab eó fufcipiatur.

pote i

£tm

V. Demüm invigilabic; ut res;

Be-

UCce]

bona,& jura Capitüli;.omniumque

ne-

&8 r5 B

neficiorum, ifthuic infertorum, exa&t&

5,1

conferventur ,. amií]à vcró recuperen-

eCat0,

turj Tum etiam curet , ut przlícripta

.aPlUl-

juraEpifcopalia quotannis ad fe(tum

D. Andrez A pottoli Sigillifero Epifao -

pl

ligts

i, Procuratori. veró Capxtuh circa

fUCllf)

tempus Pafchale deftinatum füum fa-

larium trium florenorum rité transmite

CCLUE

tantur.

IPOMU

Vl Camerarij.Jura hec fcrc lunt

iCouum

" æquc ac Decanus immunis efLà prz-

loum

Dte

Ítandis cenfolanombus refc&xonu(..a

ilee

pitularis öymbolo, ac. Pedelli falario.

2. In exequijs Capitularium & Cletis

a!lä ,

corum, aliisque fucceffivé diebus divi-

fionis hzreditariz ceu Décani. Com.

nG

miffionis ad)un&us pro jure Íno Caráe-

n &

| d

rali Breviarij locó , quod antiquitüs ei

competebat, tres florenos accipit :

pro

Jhibito

cujuslibet veró. diei occupatione pra-

li br

ter refectionem & expenías pro equis

)j W

unum florenum cum dimidio, 3; Sicut

enen

ex obitu Decani toto interregni teme

;IICOD-

pore in omnibus illius.vices oLuc : 1ta.

|

etiam. in univerfa j jura Decani meritó

ut te

| [uccedit, Ec quoniam 4, Capituli lume

j

N

pubus

& )m4CB

llum ad afferen-

tirio aC

pribus quotannis Pede

minidr

da facra Olea Conftantiam ablegat ,

diacon

allata veró feriá aliqua Pafchacis, vel

domi íuz, vel potiüs in EcclefiaParo-

f D

ipa ve

chiali Munderkingen , ceu loco inter-

ei 0f

medio diftribuit , quzlibet Parochia

vel Ecclefiz frabrica per fubmi(fos, &

Capitu

Domin

poft meridiem pramature illic compa-

Ciat ;

rituros edituos cidem 6. fr. jure porri-

ris obi

get, qui ei preter unum florenum ob

cxpcn(

conficienda Capituli ratiocinia annüa-

ingtol

tim íumendum congrui falarij

&um .

loco cedant,

——

Iosmoe) SRGEEEEEÓ

ribus

figmar

CAPUT VI.

Calcen

De Officio & Jure Secrctarij ;

Capi

fatio,

ac Deputatorum.

fitio

L QEcretárij munus przcipuum eft;

um

ut Protocolla Capituli , omniá«

m

que acta & conclufa Conventuum de-

pendenter à Decano tractet , fedulo &

lema

accuraté conícribat;in celebrandis Ca-

Oi

pitulis , atque

r

ridie in condi&o Capi-

Jupi

tulari loco. un

4

cum Decano & Cames

tudi

ra-

i )125;

t

fer-

rario ac, Deputatis adíit , Officij divini

miniftros , Diaconum fcilicect & Sub-

l;gat !

1s, vel

diaconum conftituat , aliáq; circa cra-

ftina Divina rite & folercer ordinet

.

»

Vatos

ipfa veró die Capitulari poft primi fa-

Intet-

tochia

cri Offertorium omnium Defundorum

r()S) &

Capitularium, & Benefadorum piam

Dominatim & Cancellis memoriam fa-

ompae

ïpOIH-

ciat : Dein ad cujuscünque Capitula»

ris obicum Schedulas mortuarias ,. de

üm ob

inouae

expenfis Capituli impreffas , à fe veró

inetoffacas univerfis, in- & extra diftri-

r

&um , Capituli . exiflentibus Capitulae

i r

ribus per Pedellum ,. vel alià via.con-

fignari curet , atque ad cujusvis anni

calcem repetitas ; pofteà ia proximo

rj

Capitulari Conveatu Decano, Camee

rario, alijsque in fignum prakftitz obli-

gationis exhibeat.

It, Ec. quandoquidem . Decanus

j cfþ

cum Camerario ob locorum diftan.

mnia«

imdte

tiam, aliáque impedimenta materia-

lem ac perfonalem Capituli ftatum in«

o

coràm perlu(trare , & proprijs oculis

i G-

jugiter obfervare nequeat , pro ampli-

Capi

tudine hujatis Capituli prater Secre-

ao

t2»

f

£ )126C BI

& more

tarium. & Deputatut primum adbuc

eam

trésalij ; qui virtute, dodrina & pru-

pi pleni

dentia czteris emiriere dignofcuntur,

cotiftituti (int , ita quidem , utin (in-

& quot

E

gulis partibus feu regiunculis unus eo-

cupati,

rütire(üdeac, quorüm etiam unà cum

teDuef

Sectetario munus eít, ut defectüs vel

circo f

excelfus rerum & perfonarum fui di-

puraci

ftrictüs compertos Decano denuntient,

tioDem

& pro ferenda medela , fi qua opus eft,

fideliter teferant,

Quocirca

vigili

comrm.

IiI. Si cognoverinr, quofdam Ca-

rüm p

pitulares vel in Officio Paftorali cum

rtenüo

difpendio animárum effe niegligentios

Supcri(

resyvel contra vitz Clericalis honeftas

CXC(]U;]

tem diffolutiores, ac fummatim , fi de-

N

rehenderint aliquid in detrimentum

lunt ,

Capitüli aut Ecclefiarum vergere , bis

tülarh

inanno, & in confueto Capitulari con«

lum

gretfu, femoto perfonali refpe&tu , aut

Qum [

citrà ullam animi paífionem Decano

charitativàm, & fidelem faciant rela-

pitular

tionem, ut is hujusmodi malis nafcen-

tibus maturojudicio , confilio, & falu-

tOtlo ,

tum D

taribus remedijs fuccutrat : cüm enim

Liis

fepé contingat , ut mültacircà vitam

&

& )127( E

& mores Clericorum, pott diligentem

Vdbuc

eciam vifitationem localem , ad Deca-

(qn.

ni pleniorem notitiamraró pertipgant,

i

có auod Parochiani vel metu,vel favos

in(itv

re , alii«que finiftris affedionibus oc»

I$ C0*

cupati pleràque vel reticeant,. vel ex.

àcum

tenuent , aut nimiüm exaggerent , id-

üs vel

circó fanó opus, ac falubre eft , ut De-

fui di:

putati Capitularium officia , converfa,

itienty

tionem, vitam & mores Clericorum

us elly

vigili oculo ob(ervandó ; fraterné eos

commonendó , & , fiapud aliquos pa-

mCa-

rüm profecerint, ad Decanum refe

|icum

rendo injun&um fibi munus ad De! ,

;cntio-

Superiorümque volunratem ftrenué

tellas

CXC(]UQBIUI'-

fide

1V, Porró Jura Secretari] alia non

enturm

funt, nifi quód ia Conventibus Capi-

m bis

tularibus quoad refe&ionis quotam

ricon«

iuam folvendam , & is quidem folus

l qu6

cum Decano, & Camerario liber fit

Jecano'

& exemptus. Pratercà in quolibet Ca-

c t

wVei

vEei

H

alterias Commiffionis ne

pituïari

jcen-

H

À

Modliit

—mae

rarius ob impedimen--

£Otio , 1

talu-

tum Decano adeffe nequeat , Secreta-

ienitt

rius ejuídem vices obibit , atque adeó

fua

| VWM

&

£ »o30(B8

fua competente pro tunc gaudebit re-

Il

cognitione, Caztera veró , qua hic in

dum pra

terris ex zquo non compehníantur ob

tecellari

muneris fui impletionem , indéque in-

e(tfetwc

fignem meritorum calculum , immar-

propofi

ceícibilem in calis mercedem à Deo

po Ui

bonorum Remuneratore rccipict.

Que pto

pE n

EXEEDREUR

lum Par

füarum

CAPUT VIL

te labor

De Officio Parochorum.

Dém vir

ànimam

A Ptandum , ac votis omnibus ex«

Wbetriy

etendum eft , ut quivisSaccr.

Qus àbi

dos, priusquàm Curz animarum fefe

fum vit

immittit, ferió perpendat, non, quod

quido

multi faciunt, primariö Benecficij rede

confide

ditus & emolumenta , fed vel maximé

f()mm e

officium, & onus, curz annexum , an-

ftridiug

gelicis etiam humetis formidandum ;

Citijs (

nihil enim prafertim hoc corrupto fz-

fpenfai

culo magis arduum, difficile, ac pericu«

Citioni,

lofum eít , quàm regimen animarum,

tque o

e

quo ftriim quivis curatus jugiter tc-

i ()

netur , utóvesfibi comiffas pafcar tri-

plici falutis pabulo , verbo fcilicet , ex-

l,

einplo & facramentis,

:

120( ÉB

lt te-

Tf. Ad hoc proin exacté implen-

: hicin

dum prater opitulantem Dei gratiam

Itut ob

neceflariam affiduo ac indefetlo opus

que i«

eít fervore , fortitudine & conftantiá,

Ia

propofitó Summi Paítoris exempló,qui

i Dto

pro univerfo grege fanguinem vitám-

ipicr.

que profudit : cujus proinintuitu nul-

—

lum Parochum pigere debet; pro oviutn

fuarum incolumitate quemvis excipe-

re laborem , fübire omnescafus , orn-

1

nem vim ac injuriam perferre, denique

animam fuam pro ovibus ponere , uc

bus t*

uberrimos cazleftis retributionis frue

ySacefe

&us ab eodem fuino Paftore poft emen.

m ld

fum vite ac curz folertis curfum ali-

Ts

quando confequi mereatur, Praterea

ci) rtde

confideret hunc Dominum JEfum non

naximé

folüm effe Paftorem fupremum ; fed &

m, n

ftri&tum Judicem , qui à gregis fui Vie

duf j

carijs commiffi cuftodiam, tricici di«

lptOf .

fpenfationem, vinez culturam,& villi-

cationis fuz rationem recognofcet ,

pcricu-

mátuftly

atque graviffimi multiplicísque pafto-

itet t6^

ralis Officij fortem cum foenore expo-

(cattti

K

CL 'X-X

Ícet

[

3 yr3o( E

de

tiürn in €

Ícet juxta ililud * (a) Sanguinem eju

ganu tua 7'equzra ",

virtutibu

to efl

[I]1, Hoc

velut ftimulo femetipfos

excitabunt Parochi, ur follicitudine

V]

non pigri, acSpirituferventes à Deo

concerni

dilibus ,

laudem potiiis & pramium,quám con-

fufionem & Íupplicium promereane-

ti; ; aci

Sacetdot

tur.

fui mon:

1V. Incipiehdö À pabulo veibi di-

vini illud tàm parvulis quàm adultis ;

quantün

curz fuz commiffis, mediante concio-

poteli,

ne antemeridana, & catechefi pometi-

tutem tu

diana adminiftrare tenentur , & qui-

de illon

dem , ficuti Dominicis feftivísque die-

àtt, g

büs concio ad populum & Chrifti E-

necellari

Ventes e

vangelio

oportuné deprompta non in-

termitten

da eft , (ic nullusin rité con-

CH, (]UC

f

cinnandis , & cum fru&u ad Parochias

ü(lru

pendex

norum captum applicandis concioni-

bus tum do&rinalibus tum moralibus,

Yeró del

in quibus debita ex ordine alternatio

t0 totai

fiat, exquifitam diligentiam & ftudium

CT

folers in fe dzfiderari haud unquam fi-

kcplinar

VI

netex cujus defetu populum Chriftia-

num

ovibuí

W———u——'--— -——:'——--

mgcm

(a) Ezech. 3. v. 18,

& ^:91C l

du di

num in evitandis vitijls, ae fectandis

virtutibus minüs proficere in comper-

nctäpfos

to eít.

citudine

V. Do&rinam catecheticam quod

:à Deo

concernít , cüm aliàs in Statutis $yüo-

jm o«

dalibus , aliísque Epifcopalibus Decrea

QeICa[]e

tis , ac Vifitationum Receffibus curati

Sacerdotes paterné ac ftrictim officij

itibidi-

fui moneantur , ut fingulis Dominicis;

[dultis )

quantüm habita locorum ratione fietí

concio«

poteft, pomeridiano tempore Juven-

ometi»

tutem rudimentis fidei imbuant , hinc

& qii«

de illorum numero eífe teduló caves

g (it«

ant, gui in hoc faluberrimo & fumm&

iil E

neceffario opere minüs accurati ac fer«

gon i

ventes exifiunt; fiquidem rnanifeftum

ité cotte

eft , quódà catechefifolidéacfructuo-

irochia

f inftru&a tota Chriftiani populi de-

)BCiODi'

pendeat falus & incolumitas , econtra

)ralibllb

veró deficiente folido fidei fundatnene

:ematio

to totam fpiritualem ftru&uram cor«

(rudium.

ruere pronum , & Chriftianz vitzdi-

pamie

iciplinam evanefcere neceffum eft,

"britis

VI. Doctrinam, quam Parochus

n

ovibus fwis profert , ac potrigit verbó,

um

ingerat cfïic*aci'tcf'

opere & exempló ,

z

qui

£5 122 E

qui enim negligir , quod dotet alijs , t

Vi

Sacrame

ait D. Gregcor, mefJem feminar , e

decet ,

ipíe à frumenri panicipation: jemnat, Vi*

demus paffim vilipendi Sacerdotes il-

dum ij

]es , ne

los, qui aliud docent, aliud vita fuz

exprimunt exempló j nam cujus vita

cuis q

defpicitur , aliud nonreftat , quàm ut

miícean

Tum, €

ejus quoque przdicatio & doé&trina

contemDatur: & certé loquendi au-

in do&

ftru&tor

thoritas perditur, quando voxopere

non àdjovatur,

l'ij, veli

VII, Tertium, quod Parochis in-

pore ve

cumbit , officium eft & confiftit in ad-

M

miniftrandisSacramentis , quod ut ab

mt d

ombibus rité przftetur,opus eft affiduó

ntem cit

Theologiz Morzlis ftudió, cum praxi

üs Väg

quotidiana conjungendó, ne in illis

Co()pex

ballucinentur & errent , prafertim in

ti( pra

Sacramento poenitentiz,quod peculiae

ti, ;

rem requirit fcientiam & prudentiam

li (ipaa

in regendis , & informandis confcien-

Càn0 f

tijs, ut illarum nodos fcité noverit exe

Uerint,

pcdire, cafus leviores à gravioribus di-

X

fcernere , & re&tam ac tempeftivam de

Qin

omnibus,quz'in facro tribunali occur-

dtodh

runt , ferre poffit fententiam,

t d

It,

153 ( ER

C

l'hos, uti n

TET

VIIL Eoídem Paro

P [or

Sacramentis obeundis promptos cf/e

tt, Vi*

|

decet , fedulos ac ferventes, fic caven-

)tt5 lle

dum ijfdem , nelaxi nimis (int ac faci-

itzÍuz

les, ne contentiofis matrimoniorum

U5 vità

caufis quidquam difceptandó fefe im-

m ut

mifceant , ne matrimonio vagabundo-

odtrina

rum, exterorum , aut etiam fuorum,

i at

in doctrina Chrifliana haud fitis in-

xopatt

ftru&orum, vel absque licentiaOrdina»

rij, vel nondum femoto, obice ac tem-

hís t

pore vetito unquam affiftant,

. ipade

IX. Nullus Parochorom prafu-

dutab

mat delegatam imperttiri furisdictio-

sffiduó

nem citcaà cutz fuz munia Sacerdcti-

| prm

bus vagis aut vacantibus , aut eos in

in illi

Cooperatores vel Vicarios affuinere ,

'tim if

ni(i przvio examine legitime approba-

ycculla'

ti, &àReverendi(s, Vicario Genera-

entidm

li figoantet ad locum extenfíá , & à De-

yfcien-

cano revifá licenrià debité inftrucli

fuerint.

vtit eje

bus di-

X. Et

uia tam Parochi cur:ti,

jmde

quàm alij Beneficiati ad refidenti;m in

oecur

Parochijs & Beneficijs fuis perf.pali-

ter faciendam adíftri&i funt , nullus &

B.ne»

LU

K ;

&

4

) 1

24 C BR

Beneficij loco ad longius tempusabsz

propriz

que Ordinari] licentia$ imó npec ultra

que Íc:

officia.

triduum etiam ipfius Decani , non ha-

bita facultate abetfe przfumat,

Sin

dunt ,

acinte

veró ad longius temporis fpacium ex

rationabili gravique caufa aliorfum

lortiut

proficifci intendant , facultatem de-

guefs |

fuper à Reverendiís, Vicario Generali

mngH

impetrandam , à Decano veró ante

quamü

egreflum recognofcendam toties quo»

lulpet

bili c

tics petere teneantur;ídque vigore noa

folàm Statutorum Synodalium , fed &

pccuni

recenter emanatorum Decretorum E-

Decae

Tiht ,

pifcgpaligm.» Vigiles proin fint De«

cani,ne ejufmodi (ubin.arbitrariz,inu-

modi

tiles,& haud fufficienti caufa aflumptae

"i:D

prolixiores ac nimis frequentes excur-

hiend

E

Y

fiones, adverfus quas etiam ipfa plebs

multüm faepe.tnurmutat , inordinaté

Cino

Áeveri

fiant, ne femet alienz culpz & pzna

xeddant conífortes,

Eecle

ui Clerici feu Parochi

Tonft

feu Sacellani exiftant, poculis & tabez-

fccpcr

tindu

narum frequentationi dediti , ' quique

immedico vini potu , autetiam excellis

effon

vo menfarum luxu cum difpendio pro-

tis, 8

pro-

: :5 C E

usibs

famz & Oeconomiz ;

plebísa

ropriæ

ecultea

ue Ícan

dalo abundant , atque hincad

1onha-

officia fua obeunda indifpofitos fe red-

t,. D

dunt, velqui ob frequens, liberius ,

dum ex

ac intempeftivum cum altero fexu con-

xliorl'um

[ortium & nocivam familiaritatem ;

em de»

queis laici perq

uam offenduntur fzpe,

veró

Sacerdotalis: nimiüm

;entrali

integritas

ró ante

quancüm o

bfufcatur, & vileícit,etiam

(ufpe&i folàm fuerint,

hos, fi feria ver-

jes quo»

l etiam mulàá

ote noa

bali commonitione , vc

Capiculo app

licandá , à

W^

pecuniariá ;

yrm E»

Decano cortepti ,

feíe non emendave-

in cjus-

int Der

rint, quin potius pertinaciter

modi corcuptelis perftiterint refracta-

"g

rij , Decanus acriter Conítantiz pu-

fumqte

; excur.

niendos denuntiet.

XlI. 8t quoniam tu

m in facrís

f plcbs

ydinaté

Canonibus, tum Statutis Synodalibus

feveré fancitum eft ; utomnes perlonz

& pane

Ecclefiaftice / condecenti Habitu. &

paroch

Tonfíurá ftaeum & ordinem , quem !u*

minime tole«

k aber

fceperunt , profiteantur »

evanidé

randum eít , ut aliqui vefte

quique

lo-

veycel

efformata , aut alia quàm nigri co

ditionem vel fin-

gio p

ris, & ultra ftatüs con

K 4

pus

"

8 )156C BI

ularis dignitatis prerogativam ince-

aecxtEtt

dant; alij veró econtrà nimis vili in-

formíque cultüs genere luridam fordi-

tiem prefeferant cum Clericalis ordi-

nis dedecore ac magnolaicorum fcan-

dalo & offenfione , hi itaque omnes

ferió monentur , utlub gravi Superio-

'Q

rum indignatione & fevera animade

ut Ca

verfionc, irremiffibiliter ab ijs ftatuen-

Capit

dá;ab ejufmodi vel forditie vel levitate

Suffr

& vanirate, in Clerico prorfus abomie

pitul

nanda, tam in veftium pretio & for-

lim (

m2 , quàm in nutriendis aulico more

re[ïc, |

capillorum etiam fictitiorum comis. ,

Y om

pulveréque cyprio ad oftentationem

infpergendis prorfus abftineant, atque

liciti

univerfim ea omnia, qua in Statutis

tamr

Synodalibus , Regula Reái , & fuprà

flate

Cap, L. pun&atim recenfita funt ,. in

CMS ]

babitu, motu, gradu & inceflu, lingua;

bus d

& fermone eirca Sacerdotalem hone-

bere !

ftatem ac vitz probitatem requi-

fubor«

firam ad amuffim obfervent,

juben

l.T

fiitiy

dell

CA*

? ittce-

&3)-:—3.7(?

illi i

ordi-

CAPUT

VU

is Ofdie

De Officio Capellanorum.

m (Catt

omBey

I. ()Uoniam de more hujatis Capitue

li abhinc etiam receptum eft,

uptrio»

r

pimad

ut Capellani inveftiti & curati inter

tatügfle

Gapitulares etiam numerentur, atque

levitate

Suffragiorum, aliorümque jurium Ca-

abomi

pituli participes exiftanc , hinc non fo-

& f()l'-

]üm Capitularibus Conventibus inte-

o motre

re(fe, fed & hiíce Statutis e conforma-

Otis

re omnino tenentur,

tjoneni

IL. Capellani Decanoin omnibus

aque

licitis & honeftis fubeíle, eique debi-

xaturis

tam reverentiam & obedientiam prz-

kfup;ä

ftare adítri&i func , imó & fuis Paro-

y, n

chis , utpote Sponíis Ecclefiarum, qui-

finguis

bus deferviunt, eandem undique exhi-

| hOHG'

bere fatagant , debitz proin ftndebunt

:qui-

fübordinationi ,. pront. edocentur ac

jubentur in Statutis Synodalibus Part,

It

Iln TitO VIIO

Correctiones &: admo-

nitiones, fi quando exorbitárint , mo-

deílé fufcipiant , five ez concernant

(*

lo-

£ ) 158 BI

locorum fondationes, ritus Ecclefia-

110f

inter

Íticos, five quascunque laudabiles Ec-

vole

cle(iz foz fun&iones & confuetudines,

tiont

velut eodem loco prefse innuitur,

Ill, Fundationibus, aliísque, qux

tlUS;

Jantt

flatüs ac muneris ratio ab ijsexigit ,

impigré fatisfaciant , aut , fi quoad im-

pral

fia de

plendas fundationes legitimé & lon-

facta

giori tempore impediantur, per alios,

tibu

quantum fieri poterit , tempceflive fa-

tisfieri curent,

£2

Deo

1V. Siqui Capellani feu volunta-

(tian

rie, feu obligatoriä curati in Parochi

fubfidium exiftant , ea, quz funt circa

vel

tl

curz animarum exercitium, & Sacra-

benn

mentorum adminiftrationem non pro

fuo arbitratu,fed juxta prfcriptum SS,

Canonum ac Diccefanorum Rituum

g,

Optt

ordinem feduló peragant : quod & non

