quedam nigra que merula vocat᷑ impoꝛtune circa eius faciẽ volitauit
ita vt ab eo manu capi potuiſſet. Sed ſigno crucis edito.auis receſſit
Moxqʒ dyab olus quandã feminã quã aliqñ viderat.ante eiꝰ oculos
mentiſ reduxit. eiuſq;ʒ aĩim tanto igne in ſpẽm illiꝰ accendit vt pene he
remũ voluptate victus deſerere deliberaret. Sed ſubito dmĩa gratia
ad ſe reuerſus ↄtinuo ſe exuit.⁊ in ſpinis ⁊ vepꝛibus q̃ ibi aderat ſe a⸗
deo volutauit. vt toto coꝛpe inde vulneratꝰ exiret.⁊ ꝑ cutis vulnera
mẽtis vulnera educeret. Vicit itaqʒ peccatũ.q; mutauit incendium.
Ab illo aüt tpe nulla poſtmodũ tẽptatio in erꝰ coꝛpe pullulauit.
Crebꝛeſcente itaqʒ eius fama.cũ abbas mõaſterii cuiuſoã obiiſſet.to
ta ipſiꝰ monaſterii ↄgregatõ ad eũ vemt et vt peſſe eig deberet. petuit.
q; diu negãdo diſtulit.ſuis illoꝝqʒ fratꝝ moꝛib? ſe couenire nõ poſſe.
pᷣdixit. Gʒ tandẽ victus aſſenſum dedit. Cũqʒ regulã illic diſtrictiꝰ ſer
uari pcipet ſemetipſos repᷣhendebãt ꝙ ipᷣm ſibi pᷣeſſe popoſcerant.q

ſcʒ toꝛtitudo noꝛmã eius rectitudis offendebat.Cũqʒ ſibi cũ eo aſpice
rent illicita nõ licere. ⁊ graue eſſe ſedule aſſueta relinq̃re venenũ vno
miſcuerũt. ⁊ ſibi recumbenti obtul erũt. Ged benedictus ſignũ crucis
edidit. ⁊ q̃ſi iactu lapidis vas illuq vitreũ fregit. Intelligẽs igit qua
potum moꝛtis habuerat q̃d poꝛtari nõ potuit ſignũ vite.ilico ſurꝛet
7 placido vultu dirit. Miſereatur veſtri oipotens deus frat
quid non dixi vobis q; veſtris ac meis moꝛibus nõ cõuenirẽ.⸗
locũ derelicte ſolitudis vediit. vbi crebꝛeſcẽtib⸗ ſigniſ claruit 2 multts
ad ei venientibus.duouecim mõaſteria cõſtruxit. In vno aũt illoum
quidam monachus erat qui ad oꝛatõem diu ſtare nõ poterat.ſʒ oꝛan⸗
tibus aliis mox foꝛas exibat.⁊ aliq̃ terrena ⁊ tranſitoꝛia agebat. Qdð
cum abbas illius monaſterii beato benedicto narraſſet. iuit illuc ⁊ vo
dit ꝙ ulum monachũ qui manere in oꝛõe nõ poterat.quidam niger pu
crulus ꝑ veſtimenti fimbꝛiam foꝛas trabebat. DRixuq; abbati mona⸗
ſterii ⁊ mauro monacho. Nunquid nõ aſpicitis quisg eſt qͥ eum trahit.
Cũq; reſpondiſſent nõ.ait Oꝛemus vt vos etiã videatiſ.oꝛantibus il

lis maurꝰ vidit.ſed abbas videre nõ potuit. Bie igit᷑ alia expleta oꝛa

tione vir dei monachũ foꝛis reperit.quẽ ꝓ ſui cecitate virga pcuſſit.
⁊ ex tunc immobilis in oꝛõe pmanſit. Gicqʒ antiquꝰ hoſtis dominari
nõ guſus eſt in eius cogitatõe.ac ſi ipe ꝑcuſſus fuiſſet ex verbere.
Ex bis mõaſteriis tria ſurſum in rupibus montis erant.q̃ deoꝛſum

cñũ magno laboꝛe aquaſ hauriebãt Cũqʒ fratres illi vixꝝ dei ſepe roga

rent vt monaſteria ſua mutaret q̃dam nocte cũ quodã puero montem
aſcendit.vbi diutius oꝛans tres petras in eodẽ loco ꝓ ſigno poſuit.cũ
q;ᷓ; de mane domũ rediiſſet ⁊ fratres ꝓ eadem cauſa ad eũ veniſſent. di
xit. Ite ⁊ illam rupem in q̃ tres petras poſitas inueueritis. in medio
cauate.valet em̃ dñs in de vobis aquã ꝓducere. Quieuntes ⁊ iam illã
rupem ſudantem inuenientes. concauũ locum illũ fecerũt.⁊ mox aqua
repletum viderũt.Que vſqʒ nunc tam ſufficienter emanat.vt ab illo
montis cacumine vſqʒ; ad inferioꝛa deſcendat. Quadã vice dũ circa
mõaſteriũ viri dei quidã cũ falcaſtro vepꝛes abſcideret ferꝝ de manu
bꝛio ꝓſiliens in quendã lacũ ꝓfndum cecidit.Cunqʒ de hoc ille nimis
anguſtiaretur.vir dei manubꝛiũ in lacum poſuit.⁊ mox ferruʒ vſqʒ ad
ſuum manubꝛiũ enatauit. C¶ Placidus puer ⁊ monachus ad hau
riendũ aquã egrediens ĩ flumẽ cecidit.⁊ mox ipᷣm vnda rapuit 2 pene
in vmꝰ ſagitte curſum a terra introꝛſus traxit. Vir aũt dei in cella cõ
ſiſtens. hoc in ſpũ ſtatim nouit. maux vocans qͥd de puero acciderit
indicauit. ac vt ad ipᷣm eripiendũ pgeret impauit. Accepta benedcõe
coõcitꝰ maurꝰ prexit. ⁊ ꝑ terrã ſe ire exiſtimas ſuꝑ aq̃s vſqʒ ad pueruʒ
veit. enqʒ ꝑ capillos tenẽs de aq̃ extraxit. Qui ad viꝝ dei veniẽs retu
lit qͥd acciderat.ſʒ ipᷣe hoc nõ ſuis meritis ſ ʒ eiꝰ obedientie deputauit

—

aſie
vn
ult
Uorun
olan
C
1,
rpr

d⸗

wct.
twel
Neucn
gaßß.
wn
E
onten
iita

Sreſbiter quidã floꝛẽtius noĩe viro dei inuidẽs ad tantã deueĩt ma
liciami. vt panẽ veneno infectũ viro dei tanꝙ ꝓ benedictoõe tranſmitte

ret. Quẽ ſanctꝰ gratater accepit.⁊ coꝛuo qͥd manibus eiꝰ panẽ acciꝑe

tolle buc panẽ. ⁊ eum

ↄſueuerat ipᷣm ꝓlecit dicens. In noie iheſu buͤe eum
e. Qunc coꝛuꝰ? apto oꝛe ex

panſis alis circa eundẽ panẽ cepit diſcurrere atqʒ re. ac ſi apte
diceret ⁊ obedire ſe velle.⁊ tñ iuſſa implere non poſſe· Cin ſanctꝰ iterũ
atqʒ iteꝝ p̃cipiebat dicens. Leua leua eũ ſecurus.atqʒ ipᷣin vt dixi ꝓli
ce. Qui tandẽ eũ tollens poſt tres dies rediit ⁊ de eiꝰ annonam

Gide nagiſtri necare
uendas diſcipuloꝝ aias accendit.ita vt ſepteʒ
erii ludere ⁊ cãtare faceret. vt ſic moͤach

as puellas in oꝛtu moõai

os ad libidinẽ inflamaret. Quod ſanctus vir de cella ꝓſpiciens lapſuz

diſciplis ptimeſcens.inuidie locũ dedit.⁊ quibuſdã aſſumptis ſecum
fratribus ipᷣe habitatõem mutauit. Sed floꝛentius cũ in ſolario conſi⸗
ſtens eum receſſiſſe ↄſpiceret ⁊ gauderet.repente ſolariũ cecidit.⁊ ipᷣm
ꝓtinus extinxit.Lunc maurus poſt viꝝ dei currẽs ait. Reuertere. qꝛ
qͥ te pſequebat extinctus eſt. Quod ille audiens vehemẽter ingemuu

2

vel qꝛ inimicus occubuit.vel qꝛ de inimici moꝛte diſciplus exultauit.

Qua de re factũ eſt vt eideʒ penitentiã indiceret.ꝙ mandãs tlia gau

dere de inimici moꝛte pᷣſumpſiſſz Jpſe aũt ad alia migrãs locũ nõ ho
ſtem mutauit. Nam ad montem caſſinũ venit.⁊ templuʒ apollinis qᷣd
ibi ſitum erat in ſancti iohanis baptiſte oꝛatoꝛiũ fabꝛicauit.⁊ circũad
iacentem populũ ab ydolatria ↄuertit. Sed hoc antiquꝰ hoſtis graui
ter ferens corꝑalibus eius oculis teterrimꝰ appebat.⁊ in eũ oꝛe oculł

maner? viſibilr ſeuiebat atqʒ dicebat. Benedicte benedicte.

ed cũ ule ſibi nibil reſponderet.dicebat. Maledicte maledicte nõ be
nedicte qͥd me pſequeris Quadã die lapidẽ quendam in terra iacẽc⸗
tem fratres in edificiũ leuare volebãt ſed nequaqꝙᷓ valebãt. Cunq; vi
roꝝ multitudo adeſſet ⁊ ab eis leuari non poſſet.adueniens vir dei be
nedictõem dedit.⁊ tũc maxima celeritate leuatus eſt.E qͥ ꝑpenderũt
ꝙ dyabolus illi inſidebat qͥ eñ moueri nõ ꝑmittebat.Cũqʒ fratres pie
tem paulo altius edificarent. antiquꝰ boſtis viro dei apparuit a qꝛ ad

laboꝛ antes fratres pgerʒ indicauit.qJ ꝓtinꝰ eis nunciũ miſit dicens.

Fratres caute vos agite qꝛ ad vos ſpũs malignꝰvenit. Uix aũt nuciꝰ
verba ↄpleuit.⁊ ecce pietem antiquꝰ hoſtis euertit.⁊ quendã puerum
mo ſ ruina cõtriuit. Sed vir dei pueꝝ moꝛtuuʒ ⁊ laceratũ ĩ ſacco
ci fecit.⁊ oꝛõne ſua ipᷣm reſuſcitans oꝑi pᷣdicto reſtituit.
aicus qdã hõeſte vite ſmgłis annis ad viſitandũ vix dei ie
e ↄſueuerat. Quadã igit᷑ die dũ illuc iret.ſe illi alter viatoꝛ
qͥ ſumẽdos in itinere cibos portabat. Cuqʒ iam tardioꝛ hoꝛa

excreuiſſz. dixit. Ueni frater ſumamꝰ cibũ ne laſſemur in via.qᷣ reſpõ
dente ꝙ nullatenꝰ cibũ in via guſtaret. ad boꝛam ille ſubticuit. Poſt⸗/
modũ ad hoc ipᷣm inuitauit.ſed ille cõſentire noluit. Beniqʒ cũ boꝛa

iam pᷣteriſſz ⁊ eos longũ fatigaſſet iter pꝛatum ⁊ fontẽ ⁊ quecũqʒ coꝛ
pus ad reficiendũ deleci

.

dens. rogauit vt paululum guſtaret 2 ibidẽ quieſceret. Cũ igit᷑ verba
auribus ⁊ loca oculis blandirent᷑.eidem conſenſi it.Cunqʒ ad benedic.

veniſſet dixit ei vir dei.Ecce frater malignus hoſtis ſemel tibi perſua

dere non potuit. ſecũ do nõ valuit.ſʒ terco ſupauit. Tunc ille pedibus
eius aduolutus ſe deliquiſſe ingemuit. Totila rex gothoꝝ expire vo

lens vtxꝝ vir dei ꝓphetie ſpm̃ haberet. cuidã ſuo ſpatario veſtimẽta re
galia tribuit. euũqʒ; cũ omni appatu regio ad monaſteriũ deſtinauit.q;
ile venientẽ conſpiciẽs dixit. Pone fili pone hoc q̃d poꝛtas.nõ eſt tuũ

Qui ꝓtinus in terrã cecidit.⁊ qꝛ tanto viro illudere pᷣſumpſiſſet expa!

uit. CLleric? quidã qui a dya bolo vexabatur ad viꝝ dei vt ſanaref.
adductꝰ eſt.Cuq; ab eo dyaboluʒ tocchn. one decetero car
nes nõ ↄmedas.nec ad ſacros oꝛdines accedas. uacũq; aũt die ad

ſacros oꝛdines accedere pᷣſumpſeris.iuri dyaboli mancipaberis.Cuʒ

vero hoc aliq tpe cuſtodiſſet. ſʒ minoꝛes ſuos ſibi pᷣponi in ſacris oꝛdi
nibus cerneret. verba viri dei q̃ſi ex longo tꝑe oblitus poſtpoſuit.arq;
ad ſacꝝ oꝛdinẽ acceſſit. Quẽ mox is qui eũ reliquerat dyabolus tenuit
enñq; vexare quſqʒ aiam eiuſ excuteret nõ ceſſauit. E Gir quidaʒ
duos flaſcones vini ꝑ quendã pueꝝ ad eũ miſit. ſed ille vnũ in via ab
ſcondit ⁊ alium detulit. Nir ant vei cũ grãx actõne accepit vinũ.⁊ de
ſcendẽtem pueꝝ qmonuit dicẽo.F ili vide ne de illo flaſcone quẽ abſcõ
diſti bibas.ſʒ inclina illi caute.⁊ inuenies qͥd intus habeat.Qui cõfu
ſus valde ab eo exiuit. Et reuerſus volens adbuc ꝓbare q́ audierat.
cũ flaſconẽ inclinaſſet pꝛotinꝰ de eo ſerpes egreſſus eſt Quadã vice
dum vir dei in ſero cenaret.monachus quidãa filiꝰdefẽſoꝛis ei aſſiſtẽs
lucernã tenens.p ſpũm ſuꝑbie intra ſe cogitare cepit. Quis eſt bic cui
ego manducanti aſſiſto.lucernã teneo ſeruitiũ impendo.quis ſum ego
vt iſti ſeruiam. Cui ſtatim vn dei ait. Signa coꝛ tuũ frater. ſ igna coꝛ
tuũ.qͥd eſt qd loqueris.Elocatiſqʒ fratribus lucernã iuſſit de manibꝰ
eius tolli· ipm vero iuſſit ad monaſteri recedere.⁊ quietum ſedere.·
Bothoꝝ quidã ʒalla noĩe ꝑfidie fuit arriane qui totile regis tpibus

cõtra catholice eccłie religioſos viros ardoꝛe immaniſſi me crugelita
tis exarſit.ita vt qͥſquis ei clericus monachuſve ante faciem v

eniſſet:
ie ue

ab eius manibus viuꝰ nullo modo exiret. Quadã vero die a
eſtu ſuccenſus in rapina reꝝ inhians dñ quendã ruſticũ cru
mentis affligeret.eũq; ꝑ ſupplicia diuerſa laniaret. vietus venis
cus ſeſe ⁊ res ſuas benedicto dei famulo omendaſſe pꝛofeſius et

tare poterãt inuenerũt. Lũc viatoꝛ hoc ei oſtẽ

der
Mänr
ſt
bean

cn
n

ſa.

n⸗

LXRVIII.

dum boc a toꝛquente credit᷑.ſuſpẽſa interim crudelitate ad vitã interĩ
repat᷑.Lũc idẽ zalla ceſſauit ruſticũ toꝛm̃tis affligere. ſʒ e? bꝛachia lo
ris foꝛtibꝰ aſtringẽs añ equũ cepit impellere. vt qs eſſet ille benedictꝰ
qui erꝰres ſuſcepat demonſtraret. Quẽ ligatis bꝛachus ruſticꝰ antece
dens duxit ad iancti viri mõaſteriũ.eũqʒ ante ingreſſum cellule ſoluʒ
ſedentem reꝑit ⁊ legentẽ. Eidem aũt ſubſequẽti ⁊ ſeuienti ʒalle ruſticꝰ
dixit. Ecce iſte eſt de qͥ dixerã benedictꝰ paterquẽ dũ feruido ſpũ.cum
puerſe mentis inſania fuiſſet intuitꝰ eo erroꝛe qͥ ↄſueuerat actuꝝ ſe ex
iſtimãs.magnis cepit vocibꝰ clamare direns. Aurge ſurge ⁊ res iſtiꝰ
ruſtici redde q̃s accepiſti.Ad cuius vocem vir dei ꝓtinꝰ oculos leua⸗
uit ⁊ a lcõne ceſſauit. eũqʒ intuitus mox ⁊ ruſticũ qui ligatꝰ tenebatur
attendit. Ad cuiꝰ bꝛachia dum oculos defluxiſſet miro modo tãta cele
ritate ceperũt alligata bꝛachia loꝛa diſſoluere . vt diſſolui tam concite
nulla hoĩm feſtinatõe potuiſſẽt. Cũqʒ qui ligat⸗ venerat cepiſſẽt ſubi⸗
to aſtare ſolutus ad tante poteſtatis vim tremefact? zalla ad terrã coꝛ
ruit ⁊ ceruicem crudelitatis rigide ad eius veſtigia inclinans. oꝛõibꝰ
ſe ülius ↄmendauit. Uir aũt ſanctus 9 lectõe minime ſurrexit. ſed vo
catis fratribus eum introꝛſus tolli vt benedictõnem accipꝑet pꝛecepit.
Quem ad ſe reductũ vt a tanta crudelitatis inſania quieſcere deberet
admonuit. Qui refectꝰ recedens nihil vlteriꝰ repetere a ruſtico pᷣſum⸗
pſit. quem vir dei non tangendo ſed reſpiciendo ſoluerat. Quodam
tꝑe in campanie regione fames incubuerat magna que oẽs alimẽtoꝝ
indigentia coanguſtabat.ianq; in benedicti monaſterio triticũ deerat
pães vero pene oẽs ↄſumpti fuerãt.vt nõ plus qᷓ; quinqʒ ad refectõis
boꝛam fratribus inuemire potuiſſent. Cũq; eos venerabilis pater con
triſtatoſ cerneret. eoꝝ puſillanimitatẽ ſtuduit modeſta increpatõe coꝛ
rigere. ⁊ rurſum ꝓmiſſione ſubleuare dicens. Quare de panis inopia
veſter animꝰ? contriſtat᷑. hbodie quidem minꝰ eſt. ſed craſtina abũdan
ter habebitis. Sequenti aũt die ducenti farine modii ante foꝛes celle

in ſaccis inuenti ſunt quos oĩpotens deus quibus deferentibus tranſ

miſiſſet. nũc vſqʒ manet incognitũ. Quod cum fratres cernerent dño
grãs referentes. didicerũt iam de abundantia nec in egeſtate dubita
re. Legitur q; ꝙ quidã habebat filiũ moꝛbo ele phantino coꝛruptuʒ
ita vt iã pilis cadentibus cutis intum eſceret atqʒ increſcentem ſamẽ
occultare non poſſet qui ad viꝝ dei ab eodem patre eiꝰ miſſus ſaluti pᷣ
ſtine ſub omni celeritate reſtitutus eſt. Et de boc immenſas grãs dño
obtulerũt. ⁊ poſtmodũ dictus puer in bonis opibus pſeuerans in dño
feliciter obdoꝛmiuit. Cum quoſdam ex fratribus ad quendam locuʒ
mitteret vt ibidem monaſterium conſtruerent. conſtituta die ſe ad eos
venturum dixit. ⁊ qualiter conſtrui deberet indicare Mocte vero eadẽ
qua pꝛomiſſus illuceſcebat dies monacho quem illic pꝛepoſuerat atqʒ

eius ppoſt⸗ ito in ſomnis apparuit.⁊ loca ſm gła vbi queqʒ edificari de

buiſſent ſubtiliter deſig nauit. Cum aũt viſioni fidem non darẽt.⁊ adi
buc ipᷣm expectarent.tandem ad eum reuert dixerũt.Expectauimus
pater vt venires ſicut ꝓmiſeras.nec veniſti. Cui ille. Lugre fratres

iſta dicitis. Nunquid non vobis apparui.⁊ loca ſ mgla deſignaut. ite

⁊ ſicut ꝑ viſionem vidiſtis omnia oꝛdinate. F Nonlonge ab eius
monaſterio due ſanctimoniales femine ex nobili genere erant.que lin
guam non reſtringebãt. ſed eũ qui eis pᷣerat incautis ſermõibus ſepe
qd iracundiam ꝓuocabãt. Qui cum hoc viro dei retuliſet mandauit
eis dicens. Reſtringite linguam veſtrã. alioquin excõmunicabo vos.
Quam excõmunicatõis ſententiã non pꝛoferẽdo intulit ſed intẽtãdo.
Zlle aũt nibil mutate.intra paucos dies defũcte ſunt.a in ecclłia ſi epl
te. Vbi dum miſſe celebꝛarent. dyaconus ex moꝛe diceret.qui nõ cõ
municat exeat foꝛas. Nutrix eaꝝ que ꝓ eis ſemp oblatõem offerebat
eas de ſepulcris ſuis ꝓgredi ⁊ exire eccliam videbat.Cunqʒ ſancto be
nedicto nunciatum eſiet.ille manu ſua oblatõem dedit.dicens. Ite.et
hanc oblatõem pꝛo eis offerte.Et vlterius excõmũicate non erunt. q̃d
cum factum fuiſſet.⁊ dyaconuſ ex moꝛe clamaret.ab eccleſia decetero

exire viſe non ſunt. Monachus quidã cum ad viſitandos parẽtes

exiſſet ſme benedictõe.⁊ ea die qua ad eos puenit defunctus fuiſſet.
2 ſepultum ſemel ⁊ bis terra reieciſſet.parentes eius ad eum venerũt:
⁊ vt ei ſu benedictõem impenderet ro gauerũt. Qui coꝛpus dñi acci
piens git. Ite ⁊ hoc ſuꝑ pectus eius ponite.eũqʒ ſic ſe epulture tradite
Quod cum factum fuiſſet.ſepultũ coꝛpus terra retinuit.nec vltra pꝛo
iecit.· Quidam monachuſ in mõaſterio manere non valens.viro dei
tm̃ inſtitit donec ipᷣm iratus abire ꝑmiſit.qui mox vt de mõaſterio exi
it. ꝗpto oꝛe dꝛaconem in itinere inuenit. Quem cum deuoꝛare vellet.
clamauit dicens. Currite currue.qꝛ dꝛaco iſte vult me deuorare. Cur
rentes aũt fratres.dꝛaconem minime inuenerũt.ſed trementẽ ⁊ palpi
tontem monachum ad monaſteriũ reduxerũt.Qui ſtatim ꝓmiſit ſe nũ
ꝙ de monaſterio receſſuꝝy. Quodam tꝑe dum totam illã puinciam
fames valida occuparet.⁊ vir dei omnia que inuenire potuerat egenti
bus tradidiſſet. ita ꝙ nibil in monaſterio pꝛeter modicum olei in vaſe
vitreo remanſiſſet. iuſſit cellerario vt illud modicũ olei cuidam egenti
daret Ille vero imꝑantem audiuit.ſed implere contempſit. eo ꝙ mhil
olei fratribus remanebat. Quod vt vir dei compit vas vitreum cum

oleo p feneſtrã piici iuſſit.ne quid in monaſterio per inobedientiam re

maneret. Proiectũ itaqʒ vas cum ſupꝛa ingentia ſaxa cecidiſſet. nec
vas fractum.nec oleum eſt effuſum. Quod ulle leuari iuſſit.⁊ dari inte
grum poſtulanti. Monachum aũt illum de inobedientia ⁊ diffidentia
increpons.ſe in oꝛõem dedit.⁊ ↄtinuo quoddaʒ magnum voliũ qᷣd ibi

de

ms

tne⸗ .

lins
elin

ſe

tr
os.
io.
nde
Nn
i
Cn
nis
ſ.
Nei
ie
root⸗
io
Wde
mo
⸗
ſti

LXXIX.

erat. oleo plenum fuit quod adeo excreu it. vt per pauimentuz affluere
videretur G Quadam vice ad viſitandum ſoꝛoꝛem ſuam deſcende

rat. Cum autem ad menſam ſederet rogauit eum vt ſecũ illa nocte nia

neret. Cui cum ille nullatenus acquieſceret.illa caput in manib⸗ odñm

rogatura inclinauit.¶ unqʒ caput leuaſſet.tãta coꝛuſcatõis ⁊ tonitrui
virtꝰ. tãtaqʒ inundatio pluuie erupit. vt nec quidem pedem mouere
poſſet. cum tñ ante ſerenitas mira eſſet. Illa em̃ q; lacrimaruʒ fluuios

fudit.ſeremtatem geris ad pluuiã cõuertit ⁊ traxit. Cui vi deir contri
ſtatus ait. Parcat tibi oipotens deus ſoꝛoꝛ.quid eſt quod feciſti. Cui

illa. Rogaut te. ⁊ qudue noluiſti. rogaui dñm exaudiuit me. Modo
ergo egredere ſi potes. Sicqʒ factũ eſt vt totam illaʒ noctem puigiles

ducerẽt.atqʒ ꝑ ſacra eloquia ſeſe vicaria relatõe ſ atiarent. Lunc ecce

poſt triduũ cũ ile ad monaſteriũ rediſſet. eleuatis oculis aiam ſoꝛoꝛis
ſue in ſpecie columbe celi ſecreta penetrantem aſpexit. Qut mox coꝛpꝰ

er ad monaſteriũ iuſſit deferri ⁊ ĩi monumento qͥd ſibi pparauerat col

locari. Quadã nocte dum ꝑ feneſtram conſpiceret ⁊ dñm exoꝛaret:

vidit fuſam lucem deſuꝑ cunctas noctis tenebꝛas effugaſſe. Bubuo
aũt oĩs mundus velut ſub vno ſolis ra dio collectꝰ ante oculos ei⸗ ad
vuctus eſt. ibiq; aiam germani ep̃i capuani ad celũ deferri vidẽs.nia
nifeſte poſtea cõpit ꝙ eadem hoꝛa a coꝛpe migrauit. H Codẽ anno
quo de hac vita erat exiturus obitus ſui diem fratribus denunciauit.
Ante ſextũ vero diem ſui exitus ſibi aꝑiri ſepulcꝝ iubet Qui mox fe
bꝛibus coꝛreptus cũ ꝑ ſmgulos dies languoꝛ ingraueſceret. ſexto die
in oꝛatoꝛiũ portari ſe fecit. ibiqʒ exitum ſuum dominici coꝛpoꝛis ⁊ ſan
guinis ꝑpceptione muniuit. Atqʒ inter diſcipuloꝝ manꝰ im becillia mẽ

bꝛa ſuſtentãs.eꝛectis in celuʒ mamibꝰ ſtetit.⁊ vltimũ ſpm̃ inter verba

oꝛõnis efflauit Ipſa aũt die qua vir dei migrauit ad xpᷣm duobus fra
tribus vni in cella moꝛanti.alteri longe poſito reuelatio eadem mon⸗
ſtrata eſt. Aiderũt nẽqʒ viam lucidam palliis ſtratam· ac innumeris
coꝛuſcantem lampadibus a cella beati benedicti verſus oꝛiẽtem ad ce
lum tendentem. Cui venerãdo habitu vir deſuꝑ clarus aſſiſtens · cuiꝰ
eſſet via quam cernerent inquiſiuit. Qui cum neſcire ſe dicerent. ait.
Hec eſt via qua dilectus vir dei benedictus celum aſcendit. Sepultꝰ
vero eſt in oꝛatoꝛio ſancti iohannis baptiſte· quod deſtructa ara apol
linis ipſe conſtruxit. Yloꝛuit circa annos domini.d.xviii.tempoꝛe Ju

tti paſſione p̃dicaret.ſtans ante eum ⁊ appodians ſe ſuꝑ
quam manu tenebat. caſu pedi regis ſuppoſuerat.
dem pfoꝛauit. Bex vero credẽs ſanctum epiſcopum ex

=

Wt

induſtria hoc facere. a ſe aliter fidem criſti nõ poſſe ſuſcipe niſi ſim ilia
ꝓ xpᷣo pateretur patienter ſuſtinuit. SOanctus hoc tandem intelligens.
obſtupuit ⁊ pꝛecibus regem ſanauit.ac toti ꝓuincie obtinuit ꝙ nulluʒ
venenoſum animal ibidem poſſit viuere Quod nõ ſolum obtin uit imo
etiã ligna ⁊ coꝛia illius regionis contraria vt dicit᷑ ſunt veneno.
AQuidam vir ouem vicini ſui furatus fuerat ⁊ ↄmederat. Et cum
vir ſanctus ſepiꝰ hoꝛtaret ſatiſfacere furem.quicũqʒ ille eſſet. ⁊ nullꝰ
compareret.dum totuſ populus ad eccleſiam cõueniſſet in virtute ibe

ſu xpᷣi pᷣcepit vt in cuius ventrem ouis intraſſet coꝛaʒ omnibus balatũ

daret. Quod factum eſt. Et egit reus penitentiã.⁊ alu a furtis ſibi ca
uebant. Erat ei ↄſuetudo omnes cruces quas videbat duote vene
rari. Ged ante quandã crucem magnã ⁊ pulcram inuiſam pᷣteriit.a ſu
is aũt ſociis ãmonitus cur illã nõ viderit ⁊ nõ inclinauerit dũ pꝛecibꝰ
a dño requireret cuiꝰ eſſet.audiuit vocem de ſub terra. Non vidiſti.
quia ego hic ſepultus ſum paganus.⁊ ſigno crucis indignus. Inde
fecit crucem illam abinde tollii. G Cum beatus patricius ꝑ hby
berniam pᷣdicaret.⁊ fructum ibi pꝑmodicum faceret.rogauit dñm vt
aliquod ſignum oſtenderet.ꝑ quod vel territi peniterent. Juſſu igitur
domnni in quodam loco circulum magnum cum baculo deſignauit. et
ecce terra intra circulum ſe apperuit.⁊ puteus maximus ⁊ ꝓfüdiſſimꝰ
ibi apparuit. Reuelatumqʒ eſt beato patricio ꝙ ibi quidã purgatoꝛii
locus eſſet.in quem quiſquis vellet deſcendere.alia ſibi penitẽtia non
reſtaret.nec aliud ꝓ peccatis purgatoꝛiũ ſentiret.pleriqʒ aũt inde non
redirẽt.⁊ qͥ redirẽt eoſ a mãe vſqʒ in ſequẽs mãe ibið moꝛã facere oꝑte
ret. Multi igit᷑ ingrediebantur qui decetero non reuertebãtur. Poſt
longum igitur tempus moꝛtuo patricio vir quidam nobilis noĩe nico
laus qui peccata multa ↄmiſerat.cum eum delictoꝝ ſuoꝝ peniteret. ⁊
purgatoꝛiũ ſancti patricu ſuſtinere vellet.cum antea quindecim diebꝰ
vt omnes faciebãt ſe ieiuniis maceraſſet. apto hoſtio cum claui que in

quadem abbatia ſeruabatur.in pᷣdictum puteum deſcendit.⁊ quoddã
hoſtium a latere ipſiꝰ inuenit. In quod ingrediens cum quoddam ibi

oꝛatoꝛium reꝑiſſet quidam monachi albis induti oꝛatoꝛium intraueĩ̃t
⁊ officium facientes nicolao dixerunt vt conſtans eſſet.qꝛ multa dya⸗
boli temptamenta eum ꝑcurrere opoꝛteret.Cum ule ꝑquireret ꝙ adiu

toꝛiũ contra hoc habere poſſet dixerunt.cum te penis affligi ſenſeris. .

pꝛotinꝰexclama ⁊ dic. Iheſu criſte fili dei viui miſereꝛe mihi pe
Recedentibus igitur pꝛedictis viris continuo aſſunt demones
reuertatur ⁊ ſibi obediat.pꝛimo blandis pꝛomiſſionibus perſua
aſſerentes ꝙ eum cuſtodient ⁊ qad pꝛopꝛia incolumem perducent.

cum eis ille nullatenus obedire vellet pꝛotinus diuerſarum fera ter

ribiles audiuit voces ꝑiter ⁊ mugitus acſi omnia elemẽta ↄcuterent

—— —— 7 —

1

ehe

vſqʒ ad oculos.Sʒ hec oĩa ꝑcurrens nomen dei inuocabat. Pꝛoceſſit
iteꝝ ⁊ quendã latiſſimũ puteũ intuetur.de q̃ fumꝰ hoꝛribilis ⁊ fetoꝛ in
tolerabilis exibat. indeqʒ hoiẽs vt ferꝝ candẽtes in modũ fauillaꝝ ex

LKXXX.

Ad quod cum ule terroꝛe hoꝛribili palpitaret iheſu criſte fili dei viui
miſe rere mihi peccatoꝛi ꝓtinus exclamauit.⁊ ſtatim oĩs illaꝝ feraruʒ
tu multus terribilis cõquieuit. Pꝛoceſſit ⁊ vltra ad aliũ locũ.⁊ ibideʒ
adeſt demonũ multitudo dicentium ſibi. Putas ꝙ manus noſtras eua
ſeris.nequaq;. Sed nũc poti incipies affligi ⁊ toꝛqueri.Et ecce qͥdaʒ
maximꝰ ignis ⁊ terribilis ibidem apparuit.Bixeruntq; ei demones.
niſi nobis ↄſenſeris in ignẽ te iactabimꝰ ↄburẽdũ.Qð cũ ille renuerit
ipᷣm acceꝑũt ⁊ in illũ ignẽ terribilẽ ꝓiccerũt. Abi dũ cruciaret᷑ ꝓtinꝰ

exclamauit ihe ſu xpᷣe ⁊c.ſtatimqʒ ille ignis extinctꝰ eſt. Ad aliũ deni⸗

q; ꝓcedẽs locũ vidit qͥ ſdam viros in igne viuos cremari.⁊ lamis ferre

is cãdentibus a demõibus vſqʒ ad vucera flagellari alioſq ha
3 doloꝛe moꝛder Darce

—. —

demoe 5
7 bufo⸗ 6 eozꝶ viſcera extrah cun
llet in eundẽ ignẽ.⁊ penas ꝓuicitur.⁊ eiſoẽ laminis ⁊ pei

ʒz cũ ille exclamaſſet iheſu xpᷣe ⁊c.a pena pᷣdicta ꝓtinꝰ li
Beiñ ꝓcedit ad quendã locũ vbi hoĩes ſartagie frigebantur yl
maxia erat vncinis ferreis ignitis plena in qbus ꝑ diuerſa mẽbꝛa h
mines erãt ſuſpẽſi. Que tã velociter voluebatur ꝙ globü igneü emit⸗
tebat. Poſt hoc vidit maximã domũ hñtem foueas met allis bullienti
bus plenas.in qͥbus alii vnũ pedẽ.alii duos habebãt.alii ibi erat vſqʒ
ad genua.alii vſqʒ ad ventrẽ.alii vſq; ad pectuſ.alii vſqʒ ad collũ.alii

ibãt.ſeb demões eos reimpingebãt.Bixerũtqʒ ei demões.Locꝰule q̃;

cõſpicis eſt infernꝰ in qͥ dñs noſter beelʒebub habitat. In ipᷣm igit pu
teũ te iactabimꝰ ſi nobis aſſentire recuſaſ.poſtqᷓ; aũt illuc iactatꝰfueriſ

niłm inde remediũ euadendi obtinebis.qͥs dũ ille audire ↄtẽneret ipʒ
arripiẽtes ĩ pᷣdictũ puteũ iactauerũt. Qui tã vehem̃ti doloꝛe abſoꝛptꝰ
eſt vt fere oblitꝰ fuerit nomẽ dñi inuocare.ſʒ dũ ille ad ſe rediẽs iheſu
xpᷣe ⁊c.exclamaſſʒ corde.qꝛ voce nõ poterat.ꝓtinus mñ illeſus exiuit.⁊

ois demonũ miłtitudo tanqꝙᷓ victa euanuit. Pꝛocedẽs ad locũ alium vi
dit quẽdã pontẽ ſuꝑ quẽ eũ trãſire oꝑtebat.qui quidẽ erat ſtrictiſſim⸗
⁊ inſtar glaciei politus ⁊ lubꝛicus ſub quo fluuius ingẽs ſulphureus:

⁊ igneus fluebat. Super quẽ dũ trãſire ſe poſſe oĩo deſꝑaret.tñ recoꝛ

datus verbi qͥd eũ de tot mal eꝛipuit cõfidẽter acceſſit ⁊ vnũ pedẽ ſuꝑ
pontẽ ponens iheſu xpᷣe ⁊c.dicere cepit. alidꝰ aũt clamoꝛ adeo eum
terruit vt ſubſiſtere vix valeret. Sed pᷣdictũ verbũ ꝓtulit.⁊ ſecurꝰ mã
ſic Geinge alii pedem poſuit.⁊ eadem verba iterauit.ad quẽlibʒ etiã
paſſum eadẽ verba pꝛotulit. ⁊ ſic ſecurꝰ tranſiuit. Cũ ergo trãſſiſſet in

SSS

quoddam pꝛatum ameniſſimũ deuenit. vbidiuerſoꝝ floꝝ mira ſuauti

tas redolebat.Et ecce duo ſpecioſi muenes ei apꝑuerũt.qͥ ipʒʒ vſqʒ ad
quandã ciuitatẽ ſpecioſiſſima ex auro ⁊ gẽmis mirabir rutiantẽ ꝑdux
erüt.BDe cuiꝰ poꝛta odoꝛ mirabilis emanabat.qͥ ulũ adeo recreauit ꝙ;
nullũ doloꝛẽ vel fetoꝛẽ ſenſiſſe videbat.Bixerũtqʒ ei ꝙ ula ciuitas pa
diſus eſſet. In quẽ cum nicolaus intrare vellet.dixerunt ei pᷣdicti iuue
nes.ꝙ pᷣmo ad ſuos redtret.⁊ ꝑ loca ꝑque venerat eũ redire oꝑteret.
demones tñ eũ nõ lederẽt.ſʒ eo viſo territi fugerẽt.Et ꝙ poſt.xxx.di
es in pace qͥeſceret.⁊ tũc illã ciuitatẽ ciuis ꝑpetuus introiret.Cunc ni
colaus inde aſcẽdẽs ſupꝛa puteũ ſe reſtitutũ inuenit.⁊ oĩa oĩbus q̃ ſibi
narrãs. poſt. cxx. dies in dño feliciter requieuit.

. e

nciatõ dñica ðꝛ qꝛ tali die ab angelo aduentꝰfilii deiĩ o
it annũciatus.Congruũ em̃ fuit vt incarnationem filii
pcederet angelica annũciatõ ei glici rõône. Pꝛimo roe
notãdi. vt ſcʒ oꝛdo repatõis reſponderet oꝛdimi pᷣuaricatõiſ
yabolꝰ tẽptauit młreʒ vt eã ptraberet ad dubitatõnem.⁊ ꝑ
em ad cõſenſũ.⁊ ꝑ cõſenſum ad lapſum. Sic angelꝰ nüciauit
rgini.vt nüciando excitaret ad fidem.⁊ ꝑ fidẽ ad cõſenſum.⁊ ꝑ con
enſum ad cõcipiẽdũ dei filiũ. Secũdo rone miniſterii angelici.quia
m angelꝰ eſt dei miniſter ⁊ ſeruꝰ. ⁊ beata virgo electa erat vt eſſz dei
mater. Et cõgruũ eſt miniſtꝝ vñe famulari.cõneniès fuit vt beate vir
gini annuciatio ꝑ angim fieret. Tercõ rõne lapſus angelici repandi
qʒ em̃ incarnatõ non tm̃ faciebat ad reparatõem humãi lapſus/ſʒ etiã
ad repatõem ruine angelice.ido angeli nõ debuerũt excludi Vñ ſicut
ſexus młris non excludit a cognitõe miſterii incarnatiõis ⁊ reſurrecti
onis.ſic etiã nec angelicus nuũcius.imo deus vtꝝqʒ anglo mediãte nũ
ciat miri ſcʒ incarnatõem virgini marie ⁊ reſurrectõem marie magda
lene. LCum ergo virgo beata a tercio anno etatis ſue vſq; ad quartũ
decimũ annũ in templo cũ alus virgibus extitiſſet.⁊ votum de puãda
caſtitate emiſiſſʒ niſi deus aliter diſponeret eã ioſeph deſponſauit do
mino reuelãte. ⁊ ioſeph virga frõdente. OGicut in b yſtoꝛia de natiuita
te be.virgi.plenius continef.⁊ in betbłeem vnde oꝛiundus erat neceſ⸗
ſaria nuptus pꝛouiſurus iuit. Ipſa vero in naʒareth in domum parẽ⸗
tum rediit. Naxareth interpᷣtatur flos. Unde dicit bern.ꝙ flos naſct
voluit de floꝛe.in flo:e.⁊ floꝛis tempoꝛe ·. Ibi igit angelus ei appuit
⁊ ipſam ſalutauit dicens.Aue gratia plena dominus tecum benedcãʒ
tu in mulieribus. Bernardus. Inuitat nos ad marie ſalutatõem gæ
bꝛielis exemplum Jobannis tripudium ⁊ reſalutationis lucrum.

— — —2 ——

—N — ä—

⸗
ba
ne
an.
d
Mment
iſ

ſi⸗
mm
neni
ne,
icint
zpo
Ois
Pden
tevir
ſri
ſe
unn
hini
n
d
umm
unn
.
ut
cca
G

LXXRXRI.
Geb bic pꝛimo videndũ eſt q̃re dñs matrẽ ſuam voluit deſponſari.

VGup boc aſſignat bern.tres rões dicens. Neceſſario deſponſata eſt
maria ioſeph qm̃ ꝑ hoc miſterium a demonibus abſcondit᷑.⁊ a ſponſo

virginitas ↄpꝛobatur.⁊ virginis tam verecundie qᷓ; fame ꝓuidetur.
Quarta ratio eſt vt ab omni gradu mulieris oppꝛobꝛium tolleretur.
ſcʒ a ↄiugatis virginibus ⁊ viduis.Ande ipᷣa virgo in hoc triplici ſta

tu fuit. Quinta vt viri miſterio vteretur. Sexta vt matrimonii bonũ

ↄpbaretur. Septima vt ꝑ viꝝ genealogie ſeries texeref. Bixiter
go angelꝰ.aue grã plł. Bern. In ventre grã deitatis.in coꝛde grã cari
tatis.in oꝛe grã affabilitatis.in manibꝰ grã mie ⁊ largitatis. Jdẽ ve

re plena.qꝛ de plenitudine eiꝰ capiũt vniueꝛſi.Captiui redemptionem
eger curatõem.triſtes ↄſolatõem.peccatoꝛes veniã.iuſti gram. angli

letitiã. deniq; tota trinitas gliam.filius hoĩis bumane carnis ſubſtan
tiã. Bñs tecũ.dñs pater tecũ qͥ genuit quẽ ↄcipis ⁊ dominus ſpuũs
ſanctus de quo ↄcipis.⁊ dominꝰ filius quẽ carne tua induis. ſic dicit

bern. Benedicta tu in młribus.i.ſuꝑ oẽs miłres.qꝛ ſcʒ eris mater

⁊ virgo ⁊ mater dei.Triplici maledicto mi res ſubiecte erant.ſcʒ male
dicto oppꝛobꝛii.maledicto pecca ti.maledicto ſupplicii.aledicto op
ꝓbꝛu q̃ͥ ad non ocipientes. Unde dixit rachel.abſtulit deus oppbꝛiuʒ

meũñ Maledicto peccati q̊ͥ ad cõcipientes. Ende pſalmꝰ. Ecce in iniqͥ
tatibus cõceptus ſum. Maledicto ſupplicii qᷓ ad parturiẽtes. Ande ĩ
geneſi. In doloꝛe paries ⁊c. Sola aũt virgo maria benedicta eſt inter
omnes milres.cuiꝰ virgitati fecũditas addit᷑.⁊ fecunditati in cõceptu

ſanctitas.⁊ ſanctitati in partu iocũchtas. Bicitur ergo.grꝗ plena
ſicut dicit bern ꝓpter quatuoꝛ que fulſerũt in eius mente.que fuerũt.

deuotio bumilitatis: reuerẽtia pudoꝛis.magnitudo credulitatis.mar⸗
tirium coꝛdis B Bicitur dñs tecum. ꝓpter alia quatuoꝛ que ei

fulſerut de celo ſicut idem dicit.que ſunt marie ſanctificatõ. angelica
ſalutatõ.ſpũſſancti ſupuentio.filii dei incarnat Bicitur etia bene

dicta tu in mu. ppter alia quatuoꝛ que ſicut idem dicit fulſerũt in eiꝰ
carne.qꝛ ſcʒ fuit virginitatis pꝛimiceria ſme coꝛruptõne fecunda.ſme
grauedine grauida. ſme doloꝛe puerpa. Que cũ audiſſet turbata
eſt in ſermone angeli. ⁊ cogitabat qualis eſſet iſta ſalutatio. Hinc ap⸗
paret laus virginis in auditu in affectu ⁊ cogitatu. In auditu laudat
modeſtia. qꝛ audit ⁊ tacet. In affectu verecũdia. Unde turbata eſt. in
cogitatu pꝛudentia.qꝛ cogitabat q̃lis eſſet iſta ſalutatio. Turbata eſt

autem de angeli ſermone.non de eius viſione.quoniam beata virgo
angelos ſepe viderat.ſed nũꝙᷓ talia loquentes audierat. Petrꝰ rauẽ.
Venerat inquit angelus blandus in ſpecie.ſʒ in ſermone terribilis.
Vnge qꝙᷓ leuiter letif̃icauit viſus nimi turbauit auditus. Berꝙ tur
bata eſt fuit verecũdie virginalis ꝙ nõ ꝑturbata foꝛtitudis ꝙ tacuit

““

L .* ð .
⁊ cogitauit pꝛudentie ⁊ diſcretõnis. Et tũc angelꝰ cõfoꝛtãs eã dixit

Ne tumeas maria inueniſti gra.ado. Hern. Quaʒ graãm. dei 1 hoim

pacem.inoꝛtis deſtructõem.vite repatõem. Ecce ↄcipies ⁊ parics

fi.⁊ vo.no.eiꝰ ihjm · i.ſaluatoꝛem.qꝛ ſaluũ faciet populũ ſuum a pctis
eius. Hic erit magnus ⁊ filiꝰ altiſimi vocabitur. Bern. NHoc eſt.ille

q eſt magnꝰ deus.futurꝰ eſt magnus.ſcʒ magnꝰ homo. magnꝰ voctoꝛ
magnus ꝓpheta. Bixit aũt maria ad angelu. Qüo fiet iſtud qm̃ vi⸗
rum non cognoſco.id eſt me ꝓpono non cognituraʒ. Et ita fuit virgo
mente.carne. ꝓpoſito. Sed ecce maria interrogat. qui interrogat
dubitat. Cur ergo ſolus zacharias plagam taciturnitatis incurrit Su

per hoc petrus rauennenſis aſſignat quatuoꝛ rationes: Bicens. Ille

ectoꝝ cognitoꝛ non verba.ſed coꝛda pᷣuidit. Nõ quid dixerint. ſʒ qͥd
nſerint iudicauit. Erat eni interrogantiũ cauſa diſſimilis.ſpecics di
erſa. Hec cõtra natura credidit. ille dubitauit ꝓ natura. Hec integre
tibus exemplis nõ accedit ad fidẽ.hec ſme exemplo pᷣcurrit ad fidem.
Hec mirat᷑ de ꝑtu virginis.ille de cõceptu diſputat coniugali . Non
ergo dubitat de facto. ſed modũ querit ⁊ oꝛdinem Nam cũ triplex ſit
modus cõcipiendi.naturalis.ſpũalis.⁊ mirabilis.qͥ iſtoꝝ concipiat ſci
ſcitatur. Et reſpondẽs angelus dixit ei. Gpũſſanctus ſupueniet in te.
q ipᷣm tuũ conceptũ efficiet. AUnde ⁊ dicitur de ſpũſancto cõceptus.⁊
boc ꝓpter quatuoꝛ ratös. C Pꝛimo ꝓpter oſtenſionẽ eximie ca
ritatis. vt ſcʒ oſtendatur ꝙ ex ineffabilidei caritate verbum dei caro
factũ eſt. Johã.iii.Sic deꝰ dilexit mundũ ⁊c.Et hec ratõ eſt magiſtri

ſententiaꝝ.Secũdo ꝓpter oſtenſionẽ grẽ abſq; meritis.vt ꝑ hoc ꝙ ðꝛ

cõceptus de ſpũſancto.oſtendat᷑ ꝙ ſit ex ſola grã quã nulla hoĩm pᷣceſ

ſerũt merita.Et hec eſt rõ augꝰ.Cercõ ꝓpter virtuteʒ oꝑpatõis.quia

ſcʒ opatõe ⁊ virtute ſpũſancti conceptꝰ eſt.Et hec eſt rõ ambꝛoſu.
Quarto ꝓpter motiuũ conceptõis.Et hec eſt rõ hugonis de ſanc.vi.
Motiuũ vt ait ad conceptõeʒ naturalẽ eſt amoꝛ viri in mirem.⁊ amoꝛ
mliris in viꝝ. ic in virgie inquit qꝛ in eius coꝛde amoꝛ ſpirituſſancti
ſingir ardebat.ideo in eius carne amoꝛ ſpũſſancti mirabilia faciebat.
Et virtus altiſſimi obumbꝛabit tibi Hoc ſᷣm glo.ſic exponitur.vm

bꝛa a lumie ⁊ coꝛpe obiecto ſolet foꝛmari.⁊ virgo ſicut purus hõ ple/

nitudinẽ diuinitatis cape nequibat.Sed virtus altiſſimi obumbꝛauit
dum in ea incoꝛpea lux diuinitatis coꝛpus ſuſcepit humanitatis vt ſic
poſſet deũ pati. Hanc expoſitõem videtur tangere Bern. Oui ſic ait.
Quia deus ſpũs eſt.nos vero vmbꝛa coꝛpis ſui temperauit ſe nobis.
vt per obiectum viuifice carnis videamꝰ verbũ in carne.ſolẽ i nube lu
mẽ in teſta.cereũ in lateꝛna.ſm bern.ſic expõit᷑.q̃ſi dicat ilũ moð q de
ſpũſcõ cõcipies dei virtꝰ xpᷣs in ſuo ſecretimimo conſilio obumbꝛando

erit.ille que deus vult fieri nõ poſſe pᷣſcribit.lle impellen

ſo

que
ave
bi

aat
te
iao
Pn
dii
wbi
gee
ſon
ſo

ſe

ape
ſ
an⸗
Aute
nem

ſſt
1

Xt
pi
cu
ſn

lect

po

„

ei
i
fies

4

Neta?
n

inge
he
m
ßal
Asd
nge
liſe
han
hut
ſrnt.
lonns
intd
N
nie
Nol
ſn
il
tua
N
Eti
t.
io

LXxRXII.

ocultabit. vt ſibi tñ̃ notum habeat et tibi. ac ſi dicat. Quid a me qris
quod in te mox exꝑieꝛis. Ecies ſcies ⁊ feliciter ſcies · ſed ilo doctoꝛe

quo autoꝛe. Ego nũciare miſſus ſum virginalẽ ↄceptũ nõ creare. vel

obũbꝛabit.i.te a vicioꝝ eſtu refrigerabit. Et ecce eliʒabeth cognata

tua ⁊c.Ecce dicit vt oſtendat hoc eſſe magnũ nouũ vicinũ.Quatuoꝛd

cauſis conceptus eliʒabeth marie nunciatur.ᷣm Bern. B Pꝛia
eſt cumulus leticie.ſecunda ꝑfectõ ſcientie.tercia pfectio doctrine.q̃r
ta obſequiũ miſericoꝛdie.Bicit eni ſic hiero. Gterilis cognate conce
ptus marie nunciat᷑.vt dum miracłm miraculo additur.gaudio gau
diũ cumuletur. Uel meo qꝛ ꝓfecto decebat vt verbum mox diuulgadũ
vbiq; ſciret prius virgo ꝑ angelum q; audiret ab homiĩe.ne mater dei
a conſilus filii videretur amota ſi eoꝝ que in terrio tam ꝓpe gerütur

remanſiſſet ignara. el mdeo potius.vt dum tunc ſaluatoꝛis nuc pᷣcur
