miſericoꝛs eſt. miſit me. vt te redimã. Statiq; ruptis catenis: ꝑ terras
et caſtellas ſaracenoꝝ partem quãdã catene ĩ teſtimoniũ hꝰ mmaculiu fe
rens ad terrã ſuã cunctis videntibꝰ et ſtupentibꝰ redut.Cum eni eum
aliquis cape volebat.viſa catena territꝰ ꝓtinꝰ fugiebat. Sed cũ leões
alieqʒ fere in eũ ꝑ depᷣta gẽdientem vellent ĩſurgere:mox viſa catena ⸗
cutiebãtur terroꝛe nimio ⁊ ĩ fugã ꝓtinuſ vertebãtur. Anno dñi. M
ccxxxviii.in vigilia ſacti iacobi in qdam caſtro qð dicitur pꝛatum inter
floꝛentiã et piſtoꝛiũ ſito.iuuenis qͥdam ruſtica quadã ſimplicitate ðce
ptus in ſegetes tutoꝛis ſui ignem appoſuit: eo ꝙꝙ hereditatem ſuã ſibi
vſurpare volebat. Tentꝰ? igitur et cõfeſſus.ad caudã equi trabendꝰ in
cendio adiudicatꝰ eſt. Qui peccatũ cõfitens:et ſãcto iacobo ſe deuoue/
cũ ſr̃ terrã petroſã in ſola camiſia diutiꝰ tractꝰ fuiſſj. nec ĩ coꝛpe nec in
camiſia ſenſit aliquã leſiõem. Cadem ad palũ ligatur ligna vndecunqʒ
ogerũtur:igne ſuppoſita ligna et vincla ↄburũtur:ſʒ ipᷣo ſꝑ beatũ iaco
ñ inuocãte: nec ĩ camiſia nec in coꝛpe aliqᷓ leſio reꝑpitur. Quẽ dũ ĩ ignẽ

vellẽt iterato iactare a pplo eripit᷑ ⁊ deꝰ ĩ apłlo ſuo magmfice collaudat

R P SAnere 9 9 PTAN&Ne

2 uſtoferuſ dictus eſt q̃ſi chꝛiſtũ ferens ex eo ſcʒ ꝙꝙ xpCʒ
nodis poꝛtauit ſcʒ in hbumeris per traductõem.in coꝛpoꝛe per
onem: in mente per deuotionem: in oꝛe per confeſſionem ſiue

. 1. . = — S . .
— — ☚— „ ☚‿ 3 D .
4 . Ee 1 *° 4 „
. * 2 2 4

ilis erat: et. xii. cubitos in longitudine poſſidebat. Qui vt in
gquibuſdã geſtis ſuis legitur: cum ſtaret cũ quodã rege cha
n: venit ſibi in mentem vt maioꝛem pᷣncipem qͥ in mũdo eſſet que
t ad eundem ſecũ moꝛaturus accederet. enit igitur ad qndaz
regem de quo general fama habebatur. ꝙ maioꝛem mundus

pem nõ haberet. Quem rex videns libenter recepit.et in ſua curia

2

manere fecit. Quadã auteʒ vice ioculatoꝛ qdam cantiõem coꝛam rege
cantabat. in qua freqᷓnter dyabolũ noiabat. Rex ãt cum fidem xpᷣi ba⸗

beret: qñcunqʒ ð yabolũ noiari audiebat ꝓtinus in faciem ſuã cruqͥ ſig⸗
naculuz impᷣmebat.Quod videns chꝛiſtoferus plurimũ admirabatur

qtuos

cur hoc rex ageret: et quid nam buiuſmodi ſignuz ſibi vellet Cum aũt
de hac re regem interrogaret:et ille hoc ſibi manifeſtare nollet Rñdit

chꝛiſtoferus. Niſi hoc michi dixeris tecum vlterius nõ manebo. Qua

pꝛopter coactus rex dixit ei.quandocunqʒ d yabolum nominari audio

hoc ſigno me munio:timens ne in me poteſtatem accipiat: mihiqʒ no

ceat: Cui chꝛiſtoferus.Si dyabolũ ne tibi noceat metuis.ergo ille ma
ioꝛ et potentioꝛ te eſſe conuincitur.quem tu intm̃ foꝛmidare pꝛobaris

Fruſtratus igitur ſum ſpe mea:putas ꝙ maioꝛem et potentioꝛem mun
di dominuʒ inueniſſem: Sed iam nunc valeas:quia ipᷣm dyaboluʒ que

rere volo.vt ipſum michi in dominũ aſſumã :et eius ſeruus efficiar.
Diſceſſit igitur ab illo rege et dyabolum querere pꝛoperabat.Cum ãt
per quanda ſolitudinem pergeret. vidit magnã młtitudinem militum.
quoꝝ quidam miles ferus et terribilis venit ad eum:et quo naʒ perge

ret requi ſiuit. Cui chꝛiſtoferus reſpondit. Nado querere dominũ dya
bolum vt ipſum in dominũ mibi aſſumã.Cui ille Ego ſum ille quẽ que

ris. Gauiſus chꝛiſtoferus ſe ſibi in ſfuum perpetuũ obligauit et ipſum
pꝛo domino ſuo accepit:Cum ergo ambo pꝑgerent: et in quadaʒ via cõ
muni quandaʒ crucem erectam inueniſſent:mox vt dyabolus ipſaʒ cru
cem vidit territus fugit.et viam deſerens per aſperã ſolitudinem chꝛi

ſtoferum duxit:et poſtmodũ ipᷣm ad viam reduxit. Quod videns chꝛi
ſtoferus et admirans interrogauit illum cur intm̃ timens viam plana

reliquerit: et tatuʒ deuians ꝑ tam aſperam ſolitudinem ierit. Quod cũ
ule nullatenꝰ indicare vellet:Bixit chꝛiſtoferꝰ. Niſi michi hoc indica

ueris: ſtatim a te diſcedã. Quappter opulſus dyabol dixit ei. Quida

homo q ðꝛ xpᷣs in crucem affixus fuit.cuiꝰ cruꝗ ſignũ cuʒ video plimũ
ptimeſco et territꝰ fugio.Cui xpᷣoferꝰ. Ergo ille chꝛiſtus maior et po

tentior te eſt cuius ſignum intantuʒ foꝛmidas.In vacuuʒ igitur labo

raui:nec adbuc maioꝛem pꝛincipem mundi inueni. Jam nunc valeas

quia te volo deſerere et ipſum chꝛiſtum inquirere C Cum igitur

diu queſiſſet. Quiſnam ſibi chꝛiſti noticiã indicaret.LCandem ad qᷓndã

beremitam deuenit:qui ſibi chꝛiſtũ pꝛedicauit:et in eius fide ipſum di

ligenter inſtrux it. Bixitqʒ heremita chꝛiſtofero. Rex iſte cui ᷣuire de

ſideras iſtud requirit obſequium: quia te frequenter ieiunare optebit.
Cui chꝛiſtoferus. Aliud a me requirat obſequiuzʒ: quia iſtam rem neqᷓ

qᷓ; agere valeo. Rurſus heremita. Multas quoqʒ oꝛationes te ſibi fa

cere opoꝛtebit. Cui chꝛiſtoferus: Meſcio quid ſit hoc: nec hbuiuſmodi
obſequium perficere poſſum. Cui beremita. Moſti talem fluuium in q
multi tranſeũtes periclitãtur et pereunt. Cui chꝛiſtoferus. Noui ⁊ ille

Cum pꝛocere ſtature ſis:et fortis viribus:ſi iuxta fluuiuʒ illum reſide
res.⁊ cunctos traduceres.regi chꝛiſto cui ſeruire deſideras plurimum
gratum eſſet.et ſpero ꝙ ibidem ſe tibi manifeſtaret.Cui chꝛiſtoferus.

— ☛ SE

= Se

—— — —

ret intellectũ. Bum ãt in pᷣce cõſiſterʒ: iudices cum i
reliquer̃t. Aſſecutus xpᷣoferus qð petebat vltum oꝑiens ad locũ certa⸗
minis venit: et chꝛiſtianos qui toꝛquebãtur in domino ↄfoꝛtabat.Tuc

ULIX

Utiqʒ iſtud obſequium agere valeo:⁊ me ſibi in hoc ſeruituxꝝ ꝓmitto :
Ad pᷣdictum igitur fluuiũ acceſſit:et ibidem ſibi babitaclim fabꝛicauit
portanſq; loco baculi quãdam perticam in manibus qua ſe i aqqua ſu⸗
ſtentabat: et om̃s ſine ceſſatõe tranſferebat. Euolutis mitis diebꝰ:cuʒ
in domũcula ſua qͥeſceret. audiuit vocem cuiuſdã pueri ſe vocãtis ⁊ vi
centis. Chꝛiſtofere veni foꝛas et meipᷣm traducas.Concitꝰ chꝛiſtofer?ꝰ
exiliit.ſed nemĩiem reperit. Redienſqʒ in domunculã ſuam pꝛedictam:
iteꝝ vocem ſe acclamãtis audiuit. Qui rurſus foꝛas cucurrit:ſed nemi
nem muenit. Tercia vice ab eodem vt pꝛius vocatus exiit:et pueꝝ q̃n:

dam iuxta ripã flumis inuenit. Qui chꝛiſtofeꝝ vt ſe traduceret obnixe

rogauit. Chꝛiſtoferus igitur pueꝝ ſibi in humeris eleuãs: baculum

ſuum accipiens.flumen tranſiturus intrauit. Et ecce aqua flumis pau

latim intumeſcebat:et puer iuſtar plumbi guiſſime ponderabat. Quan

toqʒ magis ꝓcedebat:tanto amplius vnda creſcebat.et puer magis ac

magꝗ chꝛiſtoferi humeros põdere intolerabili depmebat. adeo vt chꝛi⸗
ſtoferus in anguſtia multa poſitus eſſet ⁊ ſe ꝑiclitari plurimũ foꝛmida

ret Sed cum vix euaſiſſet: et fluuiuʒ tranſfre taſſet:pueruʒ in ripa depo

ſuit: eiqʒ dixit. In magno pꝑiculo puer me poſuiſti: et adeo ponderaſti-
ꝙ ſi totum mun dum ſuper me habuiſſem: vix maioꝛa pondera perſen⸗
ſiſem. Ad quem puer reſpondit: Ne mireris chꝛiſtofere: quia nõ ſoluzʒ
ſuper te totum mũdum habuiſti.ſed etiam illum qui creauit mundum
tuis bumeris baiulaſti.Ego eĩ ſum chꝛiſtus rex tuꝰ cui in h̊ ope ipe de

ſeruis. Et vt me veꝝ dicere cõprobes: cũ ptranſieris baclm tuũ iuxta
domunculã tuã in terram fige: ⁊ mane ipᷣm floꝛuiſſe fructificaſſe vide
bis. Statimqʒ ab ocul eius euanuit. Uenienſ igit᷑ chꝛiſtoferꝰ cũ baclzʒ

ſuum in terrã fixiſſet. mane ſurgens inuenit ipᷣm ad modũ palme fron
des ⁊ dactios ꝓtuliſſe. Poſt hoc aũt ſamon ciuitatem licee venit.

Abi dũ eoꝝ linguã ñ intelligerʒ:oꝛauit dñm vt illiꝰ lingue ſibi cõcede

5

nſanũ putãtes eũ

vnus ex iudicibꝰ in faciem eum ꝑcuſſit. Cui chꝛiſtoferꝰ vultum diſcoo
periens dixit. Niſi xpᷣianus eſſem meã ꝓtinꝰ iniuriã vindicaſſem. Cũc
chꝛiſtoferus virgam ſuã in terrã fixit: et vt ꝓpter cõuerſioneʒ populi
fronderet dñm exorauit. Quod dum ꝓtinus factũ fuiſſet octo muia ho

minum crediderunt. Rex qũt. cc. milites qui eũ ad ſe adducerent miſit
Et cum eũ oꝛantem inueniſſent:et ſibi hoc intimare timerent: iteꝝ toti
dem miſit. Qui ⁊ ipſi cũ eo oꝛante ptinus oꝛauer̃t. Gurgens chꝛiſtofe

9

rus dixit eiſ. Quid q̃ritis:qui eiꝰ vłtuʒ videntes dixeĩr̃t Rex miſit nos

vt te ad ipᷣm vinctuʒ ducamus. Quibus chꝛiſtoferus. Gt ego voluero

nec ſolutꝰ. nec ligatus a vobis duci potero:HBicũt ei· Si ergo nõ vis

vade liber quocũq; volueris et nos regi dicemꝰ ꝙ te nequaqᷓ; iuenimꝰ
Non ita inquit:ſed ego vobiſcũ vadã: Ipſe at eos ad fidem ↄuertit:et
ab eis manꝰ ſibi tergo ligari fecit.⁊ ſe regi vinctum pñtari. Queʒ rex
videns territus eſt: ⁊ de ſede ſua ꝓtinꝰ coꝛruit. Beiñ a ſᷣuis ſuis leuatꝰ
de noĩe ſuo et pꝛia eũ interrogauit.Cui xpᷣoferꝰ.Añ baptiſmũ repbus
dicebar: nunc ãt chꝛiſtoferꝰ vocoꝛ.Cui rex. Stultũ tibi nom̃ impoſuiſti
xp̃ᷣi ſq; crucifixi:qͥ nec ſibiꝓfui nec tibi ꝓdeſſe poterit. Nunc g chana⸗
nee malefice.q̃re nõ ſacrificas dus nr̃is.Cui xpᷣoferꝰ. Recte vocaris
dagnus:qꝛ tu es moꝛs mũdi:ſociꝰ dyaboli:du ãt tui ſunt opa manuuʒ
hoĩm Cui rex:Int feras nutritꝰ es et ñ potes niſi oꝑa feralia ⁊ hoĩbꝰ
incognita loqͥ. Nunc g ſi ſacrificaueris magnos honoꝛeſ a me ↄſeqris
ſin aũt ſuppliciis cõſumeris Nolentem ergo ſacrificare in carcerẽ mit
ti iuſſit:ac illoſ milites qͥ ad chꝛiſtofcꝝ miſſi fuerãt ꝓ xpᷣi noĩe decollari
fecit.Heiñ duas foꝛmoſaſ puellas:q̃ꝝ vna dicebatur nicea:⁊ alf̃a aqui
lina ſecũ in carcere rcludi fecit. pmittenſ eis mita munera ſi eũ ad pec
cãdum ſecũ allicerent. Qð videns xpᷣoferꝰ ꝓtinꝰ in oꝛõnez ſe dedit. Sʒ
cum a puell plauſu manuũ et ãplexibꝰ vꝛgeretur.ſurrexit et ait illis.
Quid qritis:⁊ ob quã cauſã huc itroducte eſtis. At ille caritate vultꝰ
eiꝰ pterrite dixert Miſerere nr̃i ſancte dei:vt in deũ queʒ pᷣdicas crede
re valeamꝰ. Quod audiens rex.eas ad ſe duci fecit dicens.Ergo ⁊ voſ
ſeducte eſtis. Per deoſ iuro.qꝛ niſi diis ſacrificaueꝛitis mala moꝛte ꝑi
bitis. Que rñder̃t.Si vis vt ſacrificemꝰ.iube plateas mũdari.et om̃s
ad templũ cõgregari.Quo facto:cum ille itroiſſent templuʒ:ſoluentes
cingulum ſuũ poſuer̃t in colla deoꝝ. et ad terra trabentes ĩ puluerem
cõfregefr̃t:vixertqʒ aſtãtibꝰ Ite et vocate medicos vt curẽt deos vꝛos
Tunc iuſſu reꝗ aquuina ſuſpenditur:et ligato ad eiꝰ pedes ingenti ſa⸗
xo membꝛa eiꝰ oĩa dirüũpuntur. Que cũ miãſſet ad dñm.ſoꝛoꝛ e micea
in ignem ꝓiicitur.ſed iñ illeſa exiens ꝓtinus decollatur. Poſt H̊ xpᷣofe
rus regi pñtatur. Qui iuſſit eum virg ferꝛeis cedi:et caſſidem ferreã ⁊
igneam in caput eius põi. Deiñ ſcamnũ ferreum fieri fecit:et xpᷣofeꝝ
ibidem ligari. et ignem iniecta pice ſuccendi. Sed inſtar cere ſcanum
cõfringitur:et chꝛiſtoferꝰ illeſus cgreditur. Deiñ iuſſit euʒ ad ſtipiteʒ
ligari.et a.cccc.militibꝰ ſagittari. Sagitte autez om̃s in aere ſuſpenð
bantur:nec ipᷣm aliqua contingere potuit Rex auteʒ putans ipᷣm a mi
litibus ſagittatuʒ.cum eidem inſultaret:ſubito vna de ſagittis ab aere
veniens et retro ſe vertens regem in oculo percuſſit et ipſum pꝛotinus
excecauit Cui xpᷣoferus.Craſtina die conſummandus ſum Tu igitur
tyrãne lutum de ſanguie meo facieſ oc'm inunges et ſanitateʒ recipies
Tic iuſſu reꝗ ad decollãdum ducitur:⁊ ibi fuſa oꝛõne decollatur Rex
aũt modicum de ſãguie eius accipiens ⁊ ſup oculum ſuum poneus:ait
In nomine dei et ſancti chꝛiſtoferi. Et continuo ſanus effectus eſt ·

—
—*

— — =—
=-

4 v

QQMHLAX

Tunc rex credidit: dans pᷣceptum vt ſi quis deum et ſanctũ chꝛiſtofeꝝ
blaſphemaret. cõtinuo gladio feriretur. Ambꝛoſius aüt in pᷣfatiõe

ſic ait de hoc martire Cbꝛiſtofero tante virtutis cumulũ et doctrine g
tiam dñe cõtuliſti. vt xlviii.milia boim de gentilitatis erroꝛe ad chꝛiſti
ani dogmatis cultũ. coꝛuſeotibus miracul reuocares Quiqʒ niceaz et
aqlinã publico lupauari lõgo tꝑe ſõ meretricea ſoꝛð famulãteſ ad caſti
tatis bitũ ꝓuocauit: eaſ demqʒ coꝛonã ꝑcipe edocuit: pptea ĩter igneũ

—

rogũ ferreo ſcano oſtrictꝰ nimiũ caloꝛeʒ timuit: atz ꝑ diẽ integy oĩm

militum ſagittis traͤſfigi nõ potuit. Ceteꝝ vns ex bis carnifid oculum

colliſit · cui tñ beati martiris cꝛuoꝛ mixtus cũ terra lumẽ reſtituit et coꝛ
poꝛs cecit

em tollendo ülumĩauit 7 mentem. Hã et apud te venia im

S

XNM

G 5
4
.
— —

7

N JNNNTNE “B 8B

ed *
₰

n ciuitate epheſi oꝛti ſunt. Declus aut im
vatoꝛ pſeqᷓns xpᷣianos.cũ veniſſet epheſum iuſſit edif icari tem
pla in medio ciuitatis vt om̃s cũ eo miſcerentur ſacrificiis do
um com̃s chꝛiſtianos inquiri iuſſiſſet:⁊ vinctos.qut 1 acrificare

₰ℳ

„

.

r. 7 pꝛem filius abnegabat Tũc in illa vꝛbe iuenti ſunt chꝛi⸗

eptem. maxim ianꝰ. malch?. marcianus.· d joniſ. iobannes lerd
n. et conſtãtinus. Qui boc videntes nums dolebãt. Et c eſſent pꝛi
mi palatii. ſacrificia Fdoloꝝ ſpnentes ĩ domo ſua ſe celabãt ⁊ ieiunũs

—

et oꝛõ nib⸗ vacabãt Accuſati igitur añ deciũ ſtatuũtur. pbati vera
cit᷑ xpᷣiani dato eiſ reſipiſcẽdi ſpacio vſqʒ ad ĩditũ decui dunittũt.At

illi prmomũ ſuũ interim int paupes expẽdentes:inito oſilio ĩ mõtẽ ce
lion ſeceſſert: ⁊ ibi eſſe ſecretiꝰ ocreuer̃t. Diu g ſic latentes vnd eoꝝ ſp
miſtrabat. ⁊ qtiens intrabat vꝛbem figura ſe mendici ? bitu veſtiebat.
Cũ ergo deci in vꝛbem rediſſʒ:et eos ad ſacrificãdum pquiri iuſſiſſet.
alchꝰ? miſter eoꝝ territ? ad ſ ocios rediit. ⁊ eis furoꝛem ĩpatoꝛis ĩdi
cauit. Qui cũ guit terrerentur. malchꝰ? allatos panes eis appoſuit: vt
cibo cõfoꝛtati fortõꝛeſ ad pᷣliuʒ redderentur. Poſti aut cenabãt ſeden
tes et colloqntes ĩluctu:⁊ lacrimis ſubito ſicut deus voluit doꝛmiert.

Mane facto cũ queſiti fuiſſent et lueniriñ poſſent. et decius doleret ꝙ

tales iuuenes ꝑdidiſſz. accuſati ſunt ꝙ hucuſqʒ i moõte celion latuiſſent

et ſua chꝛiſtianis paupibꝰ erogantes in ſuo ppoſito ꝑmanerent. Juſſit

ergo decius vt pentes eox ageſſent: ? cõminat? eſt eis moꝛtem miſi de
eis dicerent qcqd ſcirent: Illi ãt eos ſimilr accuſauert:et dinitias ſuas
pauperib⸗ expendiſſe cõqueſti ſunt. Lunc cogitãs quid de eis faceret.

nutu dei iuſſit os ſ pelunce lapidibus obſtrui: vt lbi moꝛerentur fame

R

i copelleret. tantꝰ penaꝝ terroꝛ cũctis inerat. amic? amicum

videns lapides miratꝰ eſt. Sʒ aliud cogitãs paꝝ de lapidibꝰ cogita
Eeniens igit᷑ timidꝰ ad poꝛtã vꝛpᷣ valde miratꝰ eſt videns ſuꝑpoſitu

et inopia circũcluſi. Qð miſtri àdem fecerunt Et duo chꝛiſtiãi theodo
rus:⁊ rufinus eoꝝ martiriũ diſcribentes caute int lapides poſuerunt
Moꝛtuo igitur decio:⁊ tota illa generatõe poſt anos.ccclxxii.ãno xxx.
imperu theodoſii pullulauit hereſis eoꝝ qͥ negabãt reſurrectõe m moꝛ

tuoꝝ. Uñ pↄtriſtatus theodoſi xpᷣianiſſimꝰ impꝑatoꝛ:qꝛ fidem tã im pie

agitari videbat. indutꝰ cilicio ſedens in ĩterioꝛi loco ꝑ ſinglos dies fle⸗

bat. Qð videns miſericoꝛs deus cõſolari lugentes et cõfirmare ſpeʒ ðᷣ
reſurrectõe voluit moꝛtuoꝝ.⁊ theſauꝝ ſue pietatis apiens ita pᷣdictoſ
martires ſuſcitauit. Miſit ſiqͥdem i coꝛ cꝰda ciuis epheſi:vt ĩ ilio mõte

edificarʒ ſtabula paſtoꝛibꝰ ſuis.Cem̃t ariiſ ſpelũcã aꝑientibꝰ ſurrexer̃t
ſãcti:⁊ ſe inuicẽ ſalutãtes putabat ſe tm̃ vna nocte doꝛmiſſe:⁊ pᷣdianaʒ

triſticiã recoꝛdãtes iterrogauer̃t malchuʒ qͥ eis miſtrauerat.q̃d de eis
dect? decreuiſſet At ille rndit. Siẽ dixii ſero q̃ſiti fuimꝰ vt ꝗdol imole

mus.Ecce qͥd ð nob cogitat ĩpatoꝛ. Rñdit maximianꝰ.Et deus ſcit ꝙ

nõ ſacrificabimꝰ.Cunqʒ ſocios ↄfoꝛtaſſet:iuſſit malcho vt empturꝰ pa
nes ad vꝛbem deſcenderet:⁊ ples qᷓ; heri afferens panes qd iuſſiſſet im

patoꝛ rediens nuciareʒ. Collens g& malchꝰ.v. ſolidos de ſpelũca exuit ⁊

ſignũ cruꝗ. Uñ pgens ad alterã poꝛtoʒ dũ idem ſignũ iuenit.vltra mo
dũi miratꝰ eſt. Videns om̃s poꝛtas ſigno cruq appoſito ⁊ mutatã ciuita
tẽ ſignaſqʒ ſe ad pᷣmã poꝛtã rediit ſe exiſtimas ſõniare. Vñ ſe ↄfirmãi
ęt vltũ opiens vꝛbem igreditur: et ventens ad venditoꝛes panũ audi⸗
uit homies loqntes de xpᷣo:⁊ apliꝰ ſtupefactꝰ ait. Quid eſt inqͥt ꝙ heri
nemo audebat xpᷣm noĩare.et nũc om̃s vpim cõfitentur. Puto ꝙ hec ñ
eſt epheſoꝝ ciuitas:qꝛ aliter edificata eſt.ſʒ aliã ciuitateʒ neſcio talem
Et cum iterrogãs audiſſet hãc eſſe epheſũ.errare veracit᷑ ſe putauit.⁊
redire ad ſocios cogitauit Acceſſit tñ ad eos qͥ panem vendebãt:et cũ
argenteos ꝓtuliſſet mirati venditoꝛes dicebãt adiuicem ꝙ ille iuuenis
gntiquũ theſauꝝ iueniſ. Malchꝰ veꝛo eos ad inuiceʒ loqᷓntes videns
putabat ꝙ vellent eũ trahere ad ipatoꝛem: ⁊ territus rogauit eoſ vt ſe
dimitterent.⁊ panes ⁊ argenteos rtinerent. At illi tenentes eũ dixer̃t
ei vñ es tu:qꝛ theſauros ãtiquoꝝ imꝑatoꝝ iueniſti:indica nob ⁊ erimꝰ
ſocii tecũ et celabimꝰ te:qꝛ alit᷑ celari ñ potes. Malchus veꝛo ñ inueni

ebat qᷣd diceret ill pᷣ timoꝛe.Illi veꝛo videntes eũ tacentẽ miſſo fune in
collo eiuſ trahebãt ꝑ vicos vſqʒ in mediũ ciuitatis.Et exiut rumoꝛ ad
om̃s ꝙ qͥdam iuuenis theſauros inueniſſet.Cõgregatis ergo ad eum

vniuer ſis ⁊ euʒ mirãtibus volebat eis ſatiſfacere ꝙ, nihil iuenerat. Et
circuſpiciens om̃s a nemie cognoſci poterat.Et ꝓſpiciens ĩ populum
volebat cognoſcere aliqm ð coſanguineis ſuis: quos veraciter viuere

putabat. et nullũ inueniens ſta bat q̃ᷓi inſanus in medio popliciuitatis

it

J 5 — .

ULXI.

Quod cum audiſſet ſanctus martinꝰ eps et antipater ꝓconſul qͥ nuper
in vꝛbem aduenerat.mãdaueꝛt ciuibꝰ:vt euʒ caute adducerent:⁊ argen
teos ciꝰ.Cunqʒ a miſtris traberetur ad eccleſiã.putabat ꝙ; duceretur

vbi theſauꝝ ĩcognituʒ ĩue niſſet. At ulle rũdit ſe nibil penitꝰ iueniſſe: ſʒ

de ſacło pentuʒ ſuoꝝ eoſdem denarios habuiſſe. Et interrogatus cui
ciuitatis eſſet rũdit Bñ ſcio ꝙ hꝰ ciuitatis ſum:ſi tñ hec ẽ ciuitas ephe
ſoꝝ. Pꝛocõſul dixit. fac venire ꝑentes tuos vt teſtentur ꝓ te. Quoſ cũ
noĩaſſet. et nullꝰ eos cognoſceret:dicebãt eum ſe fingere vt aliqͥ modo
euaderet.Et ait pcõſul.Quõ credimꝰ tibi ꝙ h̊ argentum ꝑntum tuoꝝ

fuerit: cum ſcriptura eiꝰ babeat plꝰꝙᷓ tricentos ſeptuagitaſepteʒ anos
et ſit pmoꝝ dieꝝ decii iĩpatoꝛis:et ĩ nullo ſimiles ſint argenteis noſtriſ

et quõ ꝑentes tui añ tm̃ tempꝰ fueꝛt.tu vero iuuenis.vil deciꝑe ſapien

tes et ſenes epheſi. Idcirco iubebo te legibꝰ tradi donec cõfitearis qͥd

inueniſti. Cunc ꝓcidens malchꝰ oñ eos dixit: Pꝛo deo dñi dicite mibi
qð vos ĩterrogo:⁊ ego dico voſ qð eſt ĩ coꝛde meo Deciꝰ ĩꝑatoꝛ qͥ fuit
in hac ciuitate vbi nunc eſt. Ep̃ᷣs dixit:fili ũ eſt hodie ĩ terra qͥ decius
noĩetur.ĩpatoꝛ ãt fuit añ lõgum tempꝰ.Malchꝰ ãt dixit In h̊ dñe ita

ſtupeo ⁊ nemo credit mihi:ſʒ ſeͥmini me ⁊ oſtendã vob ſocios meos qͥ
ſunt ĩ mõte celion.⁊ ipᷣis credite· Hoc eĩ ſcio ꝙ a facie decii imꝑatoꝛis
nos fugimꝰ:et ego ſero vidi ꝙ igreſſus eſt decius ĩ hãc vꝛbezʒ.ſi tñ hec
eſt ciuitas epheſi. Cunc epᷣs cogitãs in ſemetipᷣo dixit ꝓcõſuli. Quia
viſio eſt quã deus vlt oſtendere in muene iſto Perre xer̃t S cum eo 7 ci
uitatis plurima młtitudo Et ingreſſus ẽ pmo malchus ad ſocios ſuos

et poſt eum epᷣs ingrediens inuenit iter lapides lr̃as ſigulatas duobuſ
ſigillis argenteis: ⁊ ↄuocato populo legit eas ⁊ audientibꝰ ⁊ admiran
tibus cunctis.Et vidẽtes ſãctos dei ſedentes ĩ ſpelunca et facies eoꝝ
tãq;ᷓ roſas floꝛentes ꝓcidentes gloꝛificauert deuʒ Statimqʒ epᷣs ⁊ ꝓco

ſul miſer̃t ad theodoſium ipatoꝛeʒ rogãtes vt cito veniret:et mirabilia

dei nup oſtenſa viderʒ. Qui ꝓtinus ſurgens ð humo et de ſacco in qͥlu
gebat:głificãs deum.venit a ↄſtãtinopoli epheſum.Et obuiãtibus ei
cunctis aſcender̃t ſunul om̃s ad ſpeluncã. Et mox vt ſãcti vidert impa
toꝛem reſplenduer̃t facies eoꝝ ſicut ſol.Et ingreſſus iperatoꝛ pꝛocidit
añ eos glificãs deum.Et ſurgens ãplexatꝰ eſt eos:et ſr̃ ſingulos fieutt
dicens: Sic video vos tãqꝙᷓ ſi viderem dñm reſuſcitãtem laʒaꝝ.Tũc di

xit ſanctꝰ maxianus ad euʒ Crede nobᷣ ꝙ pꝛopt te ĩſuſcitauit nos deꝰ

añ diem magne reſurrectõis vt credas indubitãter ꝙ reſurrectio moꝛ

tuoꝝ eſt. ere enĩ reſurreximus et viuimꝰ:et ſicut ifans eſt in vtero

matris nõ ſentiens leſionem et viuit:ſic fuimus viuentes iacentes et

doꝛmientes et non ſentientes Et his dictis videntibꝰ cunctis inclinã⸗

tes capita ſua in teꝛrã obdoꝛmier̃t et tradiderunt ſpiritus ſuos ſm dei

impium SBurgens aũt impatoꝛ cecidit ſuꝑ cos flens et deoſculãs eos
Et cũ iuſſiſſet fieri loculos aureos ĩ qbꝰ mitterẽt.ĩ ipſa nocte appuer̃t

imꝑatoꝛi dicenteſ:vt ſicut actenꝰ ĩ terra iacuerãt ⁊ ex terra rſurrexerũt

ita eos dimitterʒ· donec deꝰ iteꝝ eos ſuſcitaret Juſſit & impatoꝛ locuʒ
ulli inauratis lapidibꝰ adoꝛnari: ⁊ oms epos reſurrectoõnem ↄfitentes
ſolui. Qo. ccclxxii. ãnis doꝛmiſſe dicũtur dubiũ eſſe p̃t. qꝛ ãno dñi
ccxlviii. ſurrexerat . deciꝰ aũt regnauit vno tm̃ ãno ⁊ tribꝰ m̃ſibꝰ.ſcʒ
no vñi.cclii.⁊ ita nõ doꝛmier̃t niſi.cxcvi.qniiiis.

Asarius 82 4 e: qd iterpᷣtatur coſecrat vĩ mũdꝰ ł ſepa
tus: vel floꝛidꝰ: aut cuſtodiens In hoĩe reperiũtur hec.v.ſ. co
gitatõ. affectio.ĩtentõ.actio ⁊ locutõ: Cogitatio at debet eſſe
Afectõ muda. intentõ recta: actõ iuſta.⁊ locutõ moderata.Hec

Arffectõezʒ mũdaã: ⁊ inde ð mũdꝰ.intentõem rectã:⁊ iñ dicitur ſepatus
Intentio ei eſt q̃ ſepat opera:qꝛ ex oclo ſimplici coꝛpꝰ luciduʒ.ex oculo
nequꝗ coꝛpꝰ tenebꝛoſũ creatur. Actõeʒ iuſtũ:⁊ iñ ðꝛ floꝛidꝰ:qꝛ iuſtꝰ flo
rebit ſicut liliũ Locutõeʒ moderatã:⁊ iñ dicitur coſtodiẽſ:qꝛ cuſtodiuit

vias ſuꝗs.vt nõ delinqret in ligua ſua. Celſus q̃i excelſus.qꝛ ſe ſup
extulit. Dũ etatẽ puerilem virtute animi ſupauit. Hoꝝ vitã ⁊ paſſiõʒ
oſi? in libꝛo geruaſi et ꝓthaſii reꝑpiſſe dicitur. In qbuſdã ãt libꝛii

ur. ꝙ àdam phus nazgario deuotus eiꝰ paſſiõem conſcripſit:quam
is qui ſanctoꝝ coꝛpa ſepelierat ad caput ipſoꝝ poſuit
Dʒariꝰ filius illuſtriſſimi viri noĩe affricami:ſʒ iudei.et beate
ppetue chꝛiſtiaiſſime. et romanoꝝ“ nobiliſſime. et a beato petro
baptiʒate. cum hrẽt.ix. qnos plurimũ miratur vidẽs pꝛeʒ
hrem in obpuatõe religiõis tã diſſimilr variari: et mr ſua le
ptiſmi.pr̃ vero ſuꝰ legem ſabbati ſeq̃retur. VUñ cui mag adhere
eret plimũ dubitabat:cũ vterqʒ ad fidem ſuã eũ attrahere mite⸗
r. Lãdẽ nutu dei veſtigiis mr̃is adheſit.⁊ a beato lino papa ſacrũ
ſma ſuſcepit.Qð pr̃ intelligens cepit ipᷣm a ſancto ꝓpoſito auer⸗
iet toꝛm̃toꝝ gnã qͥ xpᷣianis iferũtur ꝑ oꝛdieʒ explicare Qð ãt dꝛ eũ
ino ppᷣ baptiʒatũ foꝛte ĩtelligitur nõ qͥ tunc ppᷣ erat:ſʒ qͥ futurꝰ erat
Maʒzarius eni pꝰ baptiſmũ:ſicut ifra patʒ annis mitis ſupuixit.qui tñ
ierone martiriũ ꝑtulit qͥ petrũ anno vltimo ſui impꝑii crucifixit.Lin⸗
teʒ poſt moꝛtem petri papa fuit. Cuʒ ãt patri nullatenꝰ aſſentirʒ: ſed
tius xpᷣm cõſtãtiſſime p̃dicaret. ad pꝛeces pentum. qͥᷣ ne occideretur
timebat.de vꝛbe roma exiit:et ſepteʒ ſamarioſ de parentũ diuitiis one
ratos accipiens ꝑ ciuitates ytalie venit:et oĩa pauperibus erogauit.

t ĩ beato naʒario.Habuit eĩ cogitatõeʒ ſanctã:⁊ iñ ðꝛ ↄſecratꝰ

1⸗

ULXII

Becio aũt ãno digreſſiõis ſue a roma placentiã ⁊ iñ mediolanuʒ adue

niens ſanctos geruaſiũ et ꝓtaſiũ ibidem ĩ carcere detineri reꝑit.Audi
to auteʒ ꝙ naʒariꝰ pꝛedictos martires animaret:cito ad pꝛefectũ ꝓtra
hitur. ⁊ ĩ ofeſſiõe chꝛiſti pdurans.fuſtibꝰ verberatur Et ſic ex vꝛbe illa
ꝓiectus:dum de loco ad locũ ꝑgeret.mi eius q̃ obierat ſibi appuit ⁊ fi
lium ſuũ ↄfoꝛtãs vt ad gallias ꝓperaret admonuit.Cunqʒ ad vꝛbẽ gal
lie q̃ gemellꝰ ðꝛ adueniſſet: ⁊ ibidem plimos cõuertiſſet:q̃dam matrõa
filium ſuũ noĩe celſum elegãtem pueꝝ ſibi obtulit.rogans vt ipᷣm bap

tizaret ⁊ ſecum duceret. Qõ pꝛefectꝰ galliaꝝ audiens:ipſuʒ cuʒ puero
celſo retro mãibus victum ⁊ collo catena ↄſtrictum ĩ carcere rcluſit.vt

eum ĩ craſtio toꝛm̃tis afficeret.Tũc vxoꝛ ſua miſit ad eũ .aſſerens iniu
ſtum eſſe iudiciũ vt ĩnocentes occideret:⁊ deos oĩpotentes vidicare pᷣ⸗/
ſumeret. Quibꝰ verb pꝛeſes coꝛrectus.ſãctos abſoluit:ſʒ ne ibi pꝛedi⸗
care pꝛeſumerent admonuit ⁊ iterdixit. Nenit ãt ad vꝛbem treueris et
ibi chꝛiſtum pᷣmus pꝛedicãs.⁊ mitos ad fidem chꝛiſti cõuertens:ibideʒ
ſibi eccleſiã edificauit. Ruod audiens coꝛneliꝰ vicarius nerõi ĩpatoꝛi
mãdauit. Qui centum milites ad eum capienduʒ miſit.Quem cum illi
iuẽ̃ oꝛatoꝛtum quod ſibi conſtruxerat iueniſſent:manꝰ eius ligauerunt
dicentes Magnus nero te vocat. Quibꝰ naʒariꝰ. Incõpoſituſ rex incõ
poſitos milites hʒ. Quare ei venientes honeſte ñ dixiſtis:nero te vo:
cat et veniſſem. Nictum igit᷑ ad nerõem oucebãt: ⁊ pueꝝ celſum ploꝛã
tem alapis cedentes:vt ſeq̃retur vꝛgebãt.Quoſ cum nero vidiſſj:iuſſit
eos ĩ carcere rcludi:donec ipſos ſuppliciis excogitatis pimeret. Inte
rea cũ nero q̃dã vice ad capiendas feras miſiſſʒ venatoꝛes:ſbito feraꝝ
miłtitudo erumpens viridariuʒ nerõis ĩtrauit:vbi multos lacerauit:⁊

pleroſq; occidit: intm̃ vt nero turbatꝰ diffugeret:et vlnerato pede vix

ad palatium perueniret. Multis autem diebus illius vulneris dolore
decumbens.tãdem naʒarii et celſi meminit: ⁊ putauit deos ſibi iratos
fuiſſe eo ꝙ tam diu ipſos viuere pmiſit. Juſſu igitur impatoꝛis militeſ
naʒarium calcibus tundentes:⁊ pueꝝ verberaãtes.de carcere eduxerũt
et coꝛã impatoꝛe ſtatuerunt. Uidens aũt nero faciem eius inſtar ſolis
ſe phant aſtice deludi putauit:⁊ vt magicas artes deponeret ſibi dixit
ac vt diis immolaret pꝛecepit.Buctus ergo naʒarius ad templum:ro⸗
gauit vt om̃es exirent:⁊ ſic eo oꝛante oĩa ydola ſunt confracta. Quod
audiens nero:iuſſit eum in mare pꝛecipitari.pꝛecipiens ut ſi foꝛte eua⸗
deret ipſũ inſeqᷓntes igni ↄburerent: ⁊ puluerem eiꝰ in mare ꝓiicerent
Haʒariꝰ igit᷑ ⁊ puer celſus naui ĩponũtur:et ĩ mediũ pelagꝰ ꝑducti ibi
pꝛecipitãtur. Sed ſtatim circa nauem tempeſtaſ maxima concitatur
circa ſanctostranquillitas magna cernitur. Cum illi periclitari time
rent:et maloꝛum que in ſanctos cõmiſerant:peniterent Ecce naʒar iuſ
cum puero celſo ſuper aquas ambulans hylari vultu eiſdem apparuit

ac ſup nanem ↄſcendens ip̃ᷣis iam credentibꝰ oꝛatõe ſua mare placauit
ac inde cuʒ eis adlocum ꝑ paſſus fere.dc.iux vꝛbem ianuenſeʒ puenit
Abi cum diutiꝰ pᷣdicaſſet. mediolanũ tadem vbi ſanctos geruaſiũ ⁊ ꝓ⸗
taſiũ reliq̃rat venit.Qõð cũ anolinꝰ pᷣfectꝰ audiuiſſj eũ remanente celſo
in domo cꝰdam matrone in exilium direxit Nazariꝰ vero romã veniẽs
et prem ſuũ iam ſenem ⁊ chꝛiſtianũ inueniens:qͥmõ cõuerſus fuerit in
queſiuit. Cui dixit apim petꝝ ſibi apparuiſſe:⁊ vt pᷣcedentes ad ſe xpᷣm
vxoꝛem et filium ſeq̃retur admonuiſle. Beiñ a temploꝝ pontificibꝰ ad
vꝛbem mediolanum vnde romã in exiliũ miſſus fuerat.redire cum iniu
ria młta cõpellitur. Abicum puero celſo pꝛeſidi pñ̃tatur. Qui eductꝰ
er poꝛtã romanã in loco qͥ ðꝛ tres muri cum puero celſo decollatus eſt.
Quoꝝ coꝛpa cui chꝛiſtiai rapuiſſent: ⁊ in oꝛtis ſuis collocaſſent.in ipa
nocte ſancti cuidã noĩe ceracio appentes dixer̃t:vt eoꝝ coꝛpa in domo
ſua ꝓpter neronem ꝓfundiꝰ ſepeliret. Quibꝰ ille. Queo dñi ſanate puſ
filiam meũ paliticam. Que cũ cõtinuo ſanata fuiſſet.coꝛpa eoꝝ tulit.⁊
vt iuſſerãt ſepeliuit. Poſt lõgũ vero tempꝰ dñs coꝛpa eoꝝ beato am
bꝛoſio reuelauit.Celſum vero in loco ſuo relinqns naʒarium cũ ſãguie
recenti q̃ſi eadem hoꝛa ſepultũ miro odoꝛe fragrantem integꝝ et incoꝛ
ruptum cũ cappillis et barba reꝑiens.ipſũ ad eccleſiã apoſtoloꝝ tranſ
tulit:et ibi honoꝛifice ſepeliuit.Celſum q̃ʒ inde poſtmodũ ſuſtulit:et in
cadem eccleſia collocauit. Paſſi ſunt aũt ſub nerone:qui cepit circa an
nos dñi.lvii. De boc martire ſic dicit ãbꝛoſius in pꝛefatõe. Martir
ſanctus roſeo luſtratꝰ cruoꝛe naʒarius.celeſte meruit ↄſcendere regnũ
Qui dum ꝑ innumera toꝛm̃toꝝ ſupplicia crudeliꝰ vexaretur. tyranicã
rabiem fidei conſtantia ſupabat. Nec potuit pſecutoꝝ ilatiſ cedere mi
nis qñ pꝛo ſe certãte ipſe actoꝛ victoꝛis chꝛiſtꝰ dvñs dimicabat. Bucit᷑
interea ad tẽplũ ydol pᷣlibare ꝓphãis qͥꝝ poꝛtẽta diuino fultꝰ pꝛeſidio
mox vt ingreſſus eſt redigit in puluereʒ. Ob h̊ liqͥdas maris in vndas
lõgiꝰ a terra piectꝰ ãgelici muneris famlłatu ſolida iĩter fluctꝰ veſtigia
pꝛefigebat:.O felix ⁊ iclitꝰ dñi pꝛeliatoꝛ.qͥ mũdi aggreſſꝰ pᷣncipeʒ innu⸗
mer ppli młtitudieʒ vite ſociauit ef᷑ne.O magnũ ⁊ ieffabile ſacram̃tũ
vt ðᷣ illoꝝ potiꝰ ſalute letetur eccłia:qͥs puniſſe mundꝰ exultat O beata
mr̃ natoꝝ ſuoꝝ glificata toꝛm̃tis quos ñ planctu: ñ gemitu ad inferna
ðducit:ſʒ ad celeſtia eterna migrãtes ꝑpetua laude ꝓſequitur. O teſtis
fragntiſſime.nitoꝛe celeſti fulgide.cums ineſtimabil odoꝛ ſabeicis pꝛe
pollet aromatibꝰ. Quem ambꝛoſiꝰ repienſ ꝑennem patꝛonũ dedit⁊ me
dicũ.fidei ꝓpugnatoꝛẽ. ſacri pᷣlii bellatoꝛẽ.Cu dudũ mito latitãtẽ pul
uere dꝛacmã ĩueniſ accẽſa verbi virtute ſuꝑna.vt pateãt cũctiſ tua xpᷣe
munera ſedis Augelicos cernat:hũanaqʒ lu mia vltus.Hec ambꝛo.

De ſancto felice papa “

——— — — v.

ſr
7

Sð

Eilirx loco liberii ĩ papã elig ꝛdiatur. Cum ei liberius pp
fſpnollet arriane bereſi aſſentire. miſſus eſt ĩ exiliũ a cõſtantio fi⸗
lio conſtãtini:et ibi ꝑ trieniũ moꝛatus eſt.Quapꝛopter vniuer
rus romanꝰ loco eis felicem oꝛdinauer̃t:ipſo liberio volente et 2
ente. Qui qͥdem felix cõcilio conuocato coꝛã. xlviii.epᷣis.conſtan⸗
unpatorem. arrianũ hereticuʒ: et duos pꝛeſbiteros ſibi fauentes
ↄdemnauit. Qua ppter cõſtãtiꝰ indignatꝰ felicẽ de epiſcopatu ſuo de⸗
iecit: ⁊ liberiũ eo pacto ruocauit: vt.i.ſolũmõ conſtãtio ⁊ alus qs felix
dãnauerat ↄmunicaret Liberius igitur tedio affect? exilii i heretica pᷣ
uitate ſubſcripſit: ⁊ ſic intm̃ pſecutio excreuit:vt qᷓ; płum ſacerdotes ⁊
lerici liberio non pꝛobibente intra eccleſiã ſunt necati. Felix vero de
iſcopatu deiectus cũ in pꝛedio ſuo bitaret: inde eductus martirium
tis obtruncatõe ꝓmeruit circa anos.dñi·cccl.· .

. 7
no rome mita ſupplicia ꝑtuler̃t Tãdem data
vecollati ſũt:et ĩ tiberim coꝛpa eoꝝ ꝓiecta. Soꝛoꝛ at eoꝝ noĩe
eoꝝ corpa de flũine leuauit· ⁊ honoꝛifice ſepeliuit Lucreciꝰ ãt
t eius vicariꝰ dũ pᷣdiuʒ ipᷣoꝝ ãbiret eã teneri fecit:⁊ vt ydol im
ʒ pᷣcepit. Quã rnuentẽ lucreciꝰ nocte a fᷣuis ſuis pᷣfocari pᷣcepit
Curꝰ coꝛpus luciana virgo rapiens iur̃ fres ſuos ſi epeliuit. Poſt hoc pᷣ
fectus lucreciꝰ pꝛediũ ipᷣm intrauit. Abi facto ami ſuis cõuiuio cum
martiribꝰ inſultaret infãtulꝰ qͥdam lactẽs pãnis iuolutꝰ de gremio ma
tris q̃ ibi aderat cũctis audiẽtibꝰ exclamauit.Audi lucreci. Occidiſti
et inuaſiſti: Ecce datꝰ es in poſſeſſioneʒ inmici.Statimqʒ lucrecius ti
mens ac tremẽſ a demõe arripitur: ⁊ ꝑtres horas adeo eſt vexatꝰ vt ĩ
6uiuio moꝛeref Qð videntes qͥ aderãt ad fideʒ cõuerſi ſũt T nar
abat oĩbꝰ paſſiõem ſãcte beatriq vigĩs in cõuiuio uindicatã Paſſi ſũt
a annos dñi. ccxxxxvii. . . . .l

8 „ .
. .
2 „ - ₰ 4 * E
8D

—— .

*

endit. Oater eiꝰ ſirie et maritime multaꝝqʒ oꝛaꝝ dux extitit

tem: mortha cum ſoꝛoꝛe iure mĩne bereditatis poſſidebat. Nũcq aüt
legitur viꝝ babuiſſe aut boĩm cõtubermum ſubiſſe. Miniſtrabat aut
dñso nobil hoſpita:et ſoroꝛem parit᷑ miſtrare volebat:qꝛ videbatur ſibi
Yꝓ ad ſᷣniendũ tãto boſpiti ñ ſufficerʒ etiã totus mudꝰ Poſt aſcẽſioeʒ

it pida. ſcʒ magdalũ et betbaniã vtrãq; ⁊ bieroſolimitane vꝛ B

dñi cũ facta eſſet diſpſio diſcipuloꝝ. ipſa cũ fratre ſuo laʒaro et ſoꝛoꝛe

ſua maria magdalena:nec ñ beatꝰ maximinꝰ qͥ eas baptizaue rat:a cui
a ſpũ ſancto fuerãt comendate:multiqʒ alii: ablatis remis vel 2 guber
nacul oĩbus.alim̃tiſq;.ratibus ab infidelibꝰ includũtur Qui dño duce

marſiliã ꝑuener̃t. Lãdem territoꝛiũ aquenſe adeunt.⁊ ibideʒ pplm ad

fidem cõuertũt, Erat ãt bcata martha valde facunda et oibus gtioſa.
Erat ãt tunc tꝑis ſuꝑ rodanũ in nemoꝛe quodã inter arelatem et aui⸗

nionem dꝛaco quidã medius aĩal:mediꝰ piſꝗ: groſſioꝛ boue lõgioꝛ equo

hñs dentes vt ſpata acutos.binis parmis ex vtraqʒ pte munitꝰ. Qui
latens in flumie om̃s traſeuntes pimebat et naues ſ ubmergebat. Ele⸗
nerrat ãt ꝑ mare de galacia aſt
gqguoſus et ferociſſimꝰ ⁊ bonacho aĩmali quod galacie regio gignit et
qʒð in ſectatoꝛes ſuos per ſpaciũ iugeris ſtercꝰ ſuũ velut ſi piclm dirigit

.

e generatus ꝗ leuiathan qͥ eſt ſerpens

et quicqͥd tetigerit velut ignis exurit.Ad quẽ martha a popul rogata

acced ens ipᷣmqʒ ĩ nemoꝛe qndã hoĩem mãducãteʒ reꝑpiens.aquã bñdi

ctã ſup eum iecit ⁊ crucem qdam ſibi oñdit. Qui ꝓnnus vict⸗ vt ouis
ſtas a ſancta martha ꝓpꝛio cingulo alligatur:et ilico a pplo lanceis et

lapidibꝰ pimitur. Eocabatur at dꝛaco ab incolis taraſconus. Vñĩ hꝰ
menmoꝛiãꝗ locus ille adhuc vocatur taraſcona:qͥ añ vocabatur nerluc.i.
niger loc? eo ꝙ ibi erant nemoꝛa nig et vmbꝛoſa Ibi igitur beata mar

tha de licentia magiſtri ſui maximini et ſoꝛoris ſi ui deinceps remũãſit et

oꝛõnibꝰ et ieiunus indeſinenter vacabat: Beiñ cõgregato ibidez macẽ
ſoꝛoꝝ cõuentu ad honoꝛeʒ beate marie ſꝑ virgis ma edificata baſili⸗
ca ſatis ibi aſperã duxit vitã carnẽ ⁊ oẽm pĩguedieʒ oua caſeũ ⁊ vinũ
vitans:ſemel tm̃ in die edebat. Centies in die totienſqʒ ĩ nocte genua
flectebat. ́ Quadã vice dum apud auintõemiter vꝛbem ⁊ fluuiũ
rodani pꝛedicarʒ.iuuenis qͥdam vltra fluuiũ cõſiſtens ei⸗ verba audire
delſiderãs:cũ nauigio carerʒ:nudatꝰ natare cepit.ſed ſubito vi flumis
rapitur et ꝓtinꝰ ſuffocatur Cuius coꝛpus vix ſecũda die inuentũ ante
peges ſancte marthe reſuſcitãduʒ pñtatur. Ala vero in modũ cruq ſo⸗
lo ꝓſtrata talr orauit. Adonay dñe ihu xpᷣe qͥ frem men lazaꝝ dilectuʒ

tuum olim reſuſcitaſti.reſpice mi hoſpes care ad fidem circũſtãtium ⁊

reſuſcita pueꝝ iſtũ. Et appᷣhenſa eius mãu der̃ mox iuuenis ſurrerxit.

⁊ ſacꝝ baptiſma ſuſcepit. Refert euſebi ĩ li. v. hiſtorie eccleſ laſtice
ꝙ mir emoꝛroiſſa poſtq; ſanata fuit:in curia ſiue viridario ſuo ſtatuã fe

cit qd imagieʒ xpᷣi cũ veſte ⁊ fimbꝛia ſiẽ ipᷣm viderat:⁊ eã płimuʒ reue
rebatur. Merbe vero ſbᷣilla ſtatua creſcentes q añ nilius erãt virtutiſ
cum fimbꝛiã attingerent:tãte virtutis erãt vt młti infirmi iñ ſanarent᷑

Illam ãt emoꝛroiſiam quã dñs ſanauitmbꝛoſiꝰ dicit fuiſſe marthaʒ
Nefert at hiero.vt habett ĩ hiſtoꝛia triptita:ꝙ iulianꝰ apoſtata ima

ginem qm emoꝛroiſſa fecerat:ĩde ſuſtulit et ſuaʒ ibideʒ collocauit:que

Illa vero malignoꝝ ſpuum turbã cerne

adimplere qð olim hoſpite nĩ̃e pollicitus es ſurge velociter et ſeq̃re

ct ex obliuione dimiſi.qꝛ me tã cito excitaſtis. Miſſi nuncu 2 B; Dent

—

ictu fulmis confracta fuit: C Obitũ ãt ſuuz ſibi dñs añ ꝑp annuz re

uelauit :in q toto anno febꝛibus elaboꝛãs añ.viii.diem ſui exitus age
