poſſent. videntur inter ſe ſecreto condixiſſe: vt herodes natalis ſi ui diem
coꝛã pꝛimis galilee ſuiſqʒ pꝛincipibꝰ celebꝛaret: ⁊ puelle ſaltanti filie be
rodiadis qᷣcq d petierit ſe ſibi datuꝝ iuramento firmaret:⁊ ipſa caput io
hãnis petente:illud ſibi ꝓpter iuramentũ factũ eũ tribuere opteret: ſʒ ð
iuram̃to facto ſe cõtriſtari ſimularet Qy em̃ hãc verſutiã ⁊ ſimulatõʒ
pabuerit. videt innui in hiſto.ſcoł.vbi ſic dꝛ. Credibile eſt ꝙ berodes cj
vxoꝛe de nece iohanmis ſub tali occaſione faciẽda pꝛius ſe ecreto tractaue
rit. Iilẽ hiero. in glo. J0 foꝛte iurauit: vt occaſionẽ inueniret occidendi:

4

7

Mam ſi illa patris aut mr̃is interitũ poſtulaſſet:herodes non vtiqʒ con
ſenſiſſet. Oꝛdinato igitur conuiuio adeſt.coꝛã oĩbus ſaltat. placʒ cunctis
Se ſibi qᷣcqͥd petierit daturũ rex iurat. A mr̃e pᷣmonita.caput iobanniſi
eo ꝙ. vt dicit rabanus.temere iuraſſet qð eũ facere opoꝛteret. Sed triſti
ciam pᷣferebat in facie cũ leticiã hꝛet in mente. Excuſat ſcelus iuramẽto
vt ſub occaſiõe pietatis impius fieret. Igitur ſpiculatoꝛ mittitur:caput
iohãnis pᷣciditur.puelle dat᷑.⁊ a puella mri adultere pñtatur. A uguſtinꝰ?

occaſione bui iuratõis narrat in mõe quodã quẽ fecit in decollatõe io
hannis baptiſte tale exempli B Fuit quid hõ innocens ⁊ fideł a

quo audiui qð narro. Cũ em̃ quidã ſibi negaſſet quod ei accõmodauerat

vel quod ſibi debebatur.cõmotꝰ ille ꝓuocquit eũ ad iuſiurandũ. Ille igi

tur iurauit:iſte pdidit. Videbat ergo in ipᷣa nocte ſe ad iudicem raptum
fuiſſe:et ab eo interrogatũ fuiſſe:his verbis. Quare ꝓuocaſti hominez

ad iuratõnem quẽ ſciebas falſum eſſe iuraturũ. Rñdit ille. Megauit mi

chi rem meam. Et iudex: Meliꝰ erat vt rem tuã pderes qᷓ; vt animã uliꝰ
falſa iuratõe puncres. Pꝛoſtratꝰ igitur taʒ grauiter cedi iuſſus eſt vt in
doꝛſo euigilatis plagaꝝ veſtigia apparerent. Sed indultũ eſt ei poſtquã
emendatus eſt. Hec NHug?. In bac aũt die iobannes decollat? nõ eſt:
ſed circa dies azʒimoꝝ anno pᷣcedente paſſionẽ xpᷣi. Opoꝛtuit ergo vt p⸗
pter dñica ſacr̃a minoꝛ cederet maioꝛi.Hic exclamat iobãnes chꝛiſoſto
mus:dicenſ. Johannes ſcola virtutũ.magiſteriũ vite.ſanctitatis foꝛma
noꝛma inſticie.virginitatis ſpeculũ.pudicicie titulus.exemplũ caſtitatiſ
penitentie via.peccatoꝝ venia.fidei diſciplina. Johannes maioꝛ bomiĩe
par angel.legis ſumma.euangelii ſanctio.aploꝝ vox.ſilentiũ ꝓphetan

lucerna mũdi.pᷣcurſoꝛ iudiq.totiꝰ medius trinitatis.Et bictantꝰ datur

inceſtuoſe.traditur adultere.addicitur ſaltatrici. Herodes aũt impu
nitus nõ abiit:ſed exilio damnatꝰ fuit. Nam ſicut hẽtur in hiſtoꝛ.ſ. col. al
ter herodes ſcʒ agrippa cũ eſſet vir ſtrenuꝰ ſed pauꝑ.pᷣ nimia pauptate
deſperãs qᷓndaʒ turrim intrauit:vt ibidem ſe fame afficiens moꝛeretur.
Quod ci herodias ſoꝛoꝛ ſua audiſſet: viro ſuo ſcʒ herodi anthipe tetrar⸗
che ſupplicauit:vt eum inde educeret: ⁊ ſibi neceſſaria miſtraret. Qð cũ
feciſſet: et ambo inuicem epularentur:herodes tetrarcha vino incaluit:⁊
herodi agrippe bñficia q̃ ſi contulerat impꝛdpare cepit.Ex h̊ ille vehem̃
ter doluit:⁊ romã ꝓficiſcens intantũ a gaio ceſare in graz eſt receptꝰ:vt
ei duas tetrarchias.ſcʒ lyſanie et abyline tribueret:et regem in iudeam
impoſito dyademate deſtinaret. Uidens herodias ꝙ frater eius hꝛet no
men regis:viro ſuo moleſtis pᷣcibus inſiſtebat:vt romã pgeret et ſibino
men regiũ comparet.Ille vero cũ multis diuitis abundaret:acqͥeſcere
nolebat. magis diligens ocium qᷓ; honoꝛem laboꝛioſum. Tandẽ deuict?
vxoꝛis pᷣcibus roma cum ipſa pꝛexit. Qð agrippa intelligẽs:ceſari lr̃as

„

N
Mn

fetng

WGo⸗
ahn
lenhn
u
M
güaſ
ſbir
in
u
ins

QOXI

deſtinauit ꝗy berodes cum rege pthoꝝ amicicias firmauerit.⁊ romano
ampio voluerit rebellare. Et in argumentũ hur rei ſignificauit ei ꝙ in
ciuitatibus ſuis habebat arma que ſufficerent.lxx · muibus armatoꝛum
Lecta aũt eplła gaius qſi aliunde incipiens herodem de ſtatu ſuo interro

gauit: ⁊ inter cetera vtrũ tanta copia armoꝝ eſſet in vꝛbibus qntũ ipſe

qudierat req̃ſiuit: Qð ille minime negauit. Lunc gaius verũ elſe credẽſn
qð berodes agrippa ſcripſit:ipᷣm in exiliũ relegauit. Vxoꝛi aũt eiꝰ quia
erat ſoꝛoꝛ herodis agrippe quem maxie diligebat: ptãtem tribuu: vt in
terrã ſuam rediret. Ipſa aũt vtrum ſuũ volui com itari: dicens ꝙ ulum
cui ↄmunicauerat in ꝓſperis nõ derelinq̃ret in aduerb.Lugdunũ igitur.
depoꝛtati fuerũt:⁊ ibi vitã miſerabilr finiert. Hec in hiſtoꝛia ſcolaſtica
Secundo ꝓpter oſſium ipſiꝰ ↄcrematõem ⁊ collectõeʒ q̃ ipᷣo die

ſmn quoſdam fuer̃t ↄcremata: ⁊ a fidelibꝰ ex parte collecta. Unde ãſi pym

martiriũ patitur qñ ipſe in ſuis oſſibuſ cõcrematur. Et ideo ecclłia tanq
ßm eius martiriũ hoc feſtum celebꝛat. Sicut em̃ legitur in. xu. libꝛo bi
ſtoꝛie ſcolaſtice vel eccłiaſtice: cum diſcipuli iobannis coꝛpus eius apud
ſebaſten vꝛbem paleſtine inter heliſeũ et abdiaʒ ſe peliſſent. et ad eius tu
mulum młta nmuracula fierent. iubente iulia no apoſtata. gentiles ei? ofſa

ſparſert. et cũ miracula non ceſſarent. poſt collecta ⁊ igne concremata in
puluerẽ redeger̃t ⁊ per agros ventil auer̃t:ſicut ðꝛ in biſto.ſcoł.⁊ eccleſ.·

Beda vero dicit:ꝙ ipſa ofſa collecta latius ſparſerũt: ⁊ ſic m marti
rium quodamodo paſſus videtur. Hoc quidã repũtant neſcientes dũ in
eius natiuitate oſſa vndecunqʒ collecta concremãat. Dum oüt ad concre
mandũ colligerẽtur. vt habetur in hiſto ſcol.et beda teſtatur.quidã mo

nachi a hieroſolimis venientes latenter colligentibꝰ ſe miſt⸗ cuer̃t. et ma
gnam eoꝝ partem tulerunt Jpſa quoqʒ oſſa ad philippũ hieroſolimita
nuʒ epᷣm detuler̃t:qͥ ea poſtmodũ anaſtaſio alexandrino epᷣo miſit. mo
dum vero theophilus eiuſdeʒ vꝛbis epᷣus ea in templo ſerapis a ſoꝛdibꝰ

purgato repoſuit.⁊ in honoꝛem ſancti iobannis baſilicaʒ conſecrauit

ec beda ⁊ hiſto.ſcoł. Nunc aũt apud ianuã deuote coluntur.ſicut alex

.

ander tercius. et innocentiꝰ quartus rei veritate cognita ſuis pꝛiuilegi

is appꝛobarunt. Sicut aũt herodes qui eius caput amputari fecit ſuo

rum ſcelerũ penã pertulit.ſic et iulianũ apoſtatã qui eius oſſa cõburi iuſ
ſit vltio diuina pcuſſit. He cuꝰ pcuſſione habetur in biſtoꝛia ſancti iuli⸗
ani: que eſt poſt cõuerſionem ſancti pauli. B Be cuiꝰ aũt iuliani
apoſtate oꝛigine imperio crudelitate et moꝛte in hiſtoꝛia tripertita plem

us edocetur.Conſtantinus nanqʒ frater magni conſtantini ex eodẽ pꝛe

duos habuit fllios ſcʒ gallum et iulianũ. Moꝛtuo aũt cõſtantino:cõſtan
tinus eius filius gallum ceſarem fecit:quem tñ poſtmodũ interfecit. At
iulianus metuens monachus effectus eſt. Cepitqʒ magos conſulere ſi

poſſet adbuc ad imperiũ ꝑuenire Poſt hoc cõſtanti? iulianũ ceſarẽ fecit

„

eſt factü: Bum apoſtata iulian? foꝛti B .
pli aqua vt mundarentur ingreqientes aſpergerent Elalentinianꝰ aſper

ers

ad gallias miſit. vbi victoꝛias nmiltas exercuit. Coꝛona aũt laure in
ter duas columnas dependens rupto funiculo ſuꝑ caput eius inde tranſ

euntis decidit. eumqʒ aptiſſime coꝛonauit.cunctis clamãtib⸗ ? imperii
ſignũ eſſet. Cuq; a militibꝰ appellaret auguſtꝰ:et coꝛona ci q̃ coꝛonaret

ibigem deeſſet. vnus toꝛquẽ quem hẽbat in collo.· iuliani capiti impoſuit
et ſic ab eis imꝑatoꝛ effectꝰ eſt. Tũc figmentũ xpᷣianitatis qð babebat:

abiecit:et tẽpla ꝓdoloꝝ apiens:⁊ eis ſacrificans. ſe paganoꝝ pontificeʒ

noĩabat:⁊ ſignũ crucis vbiqʒ deſtruebat. Quadaʒ vice ros ſup eiꝰ veſti

menta ceteroꝝqʒ qͥ cũ eo erãt:cecidit:⁊. gutta qlibet ſe in crucis ſignacu
lum tranſfoꝛmauit. Volẽs aut ↄplacere oibus moꝛtuo cõſtantio voluit
vt vnuſqᷣſqʒ cui vellet ritui deßuiret. ac de curia ſua eunuchos tonſoꝛes

⁊ coquos fugauit. Eunuchos quið:qꝛ vxoꝛ eiꝰ obierat po q̃m aliã nõ du
xerat · Coquos:qꝛ cibis ſimplicioꝛibꝰ vteretur. Conſoꝛes qũt:qꝛ vnꝰ in

quit ſufficit multis. Multos libꝛos dictauit: in qbus om̃s ante ſe pꝛinci

pes lacerauit. AUt ergo coqͥs atʒ tonſoꝛes expelleret:opꝰ phᷣi nõ tñ impa
toꝛis egit. lt aür detraberet atʒ laudaret: neqʒ philoſophi neqʒ impa⸗
toꝛis fuit. Dum aliqũ iulian⸗ Ydol ſacrificaret:in viſceribꝰ pecudis imo
lati:ſignaculũ crucis coꝛona circũdatũ eidem oñſum eſt: Qð miſtri vidẽ
res timuer̃t. interpᷣtantes crucis futurã vnitatẽ victoꝛiã ? interminabi⸗
litatẽ: Quos iulianꝰ cõfe tans: ait hoc eſſe ſignũ xp̃iani dogmatis coer

cendi:nec vltra circulũ dilatãdi. Bum cõſtantinopolim foꝛtune iulianꝰ

.

ſacrificaret. maris eps calcidanie qͥ pꝛe ſenectute lumen amißat. ad euʒ
accedens ipᷣm impiũ 7 gpoſtata oppellauit:Cui iulianꝰ git. Neqʒ galile
us tuꝰ potuit te curare. Et ille. Be hoc gras ago deo meo:qꝛ iõ luie me

pꝛiuauit:ne te videã pietate nudatũ. Julianꝰ qũt nil aliud rñũdens abſceſ
ſit. Apud anthiochiã vaſa ſctã pallia colligens: ⁊ in terra piiciẽs
ſuꝑ ea ſedit:⁊ ignominiã addidit.Moxq; in locis illis adeo eſt pcuſſus.
vt inde vermes ſcaturirent:⁊ carnes coꝛroderẽt a qua paſſione quouſqʒ
vixit liberari nõ potuit E⸗ Julianꝰ qᷓ; pꝛefectꝰ dũ ad pᷣceptũ impato
nis ecclłiaꝝ vaſa abſtuliſſet:ſup ea mingẽs:ait. Ecce in q̃bꝰ vaß marie fi
lio miſtratur:Cui repente os verſum eſt in anum: ⁊ egeſtionis oꝛganum
ulianꝰ? foꝛtune templü intraret.⁊ miſtri tem

ſionis guttam vidit in clamiqe:et indignatꝰ pugno pꝑcuſſit miſtrũ:dicẽs

ſe maculatü potiuſq; purgatũ: Quod videns imperatoꝛ: iuſſit eum in cu
ſtodiaʒ red igi:et ad heremũ deſtinari.Erat em̃ xpᷣianꝰ:qui pꝛo mercege
meruit poſtmodũ ad imperiũ ſublimari. In odiũ qͥqʒ xpᷣianoꝝ iulianꝰ tẽ

plum iudeoꝝ iuſſit reparari.ipſ iudeis ſumptus largiſſime ſi ubmiſträas
Sed dum maxima cementi copiã ſubmiſtraſſent: ſubito ventus maxinꝰ
veniens totã diſperſit.Geinde terremotꝰ maximꝰ eſt effectus. Poſtmo⸗

dum ignis a fundamentis egrediens:plimos cõcremauit. Alia yvero die

— - — — — — 2—— — —— —

—

—— — —

uten⸗
letrt
npen

Naret
Wte
bldchr

nnfie
ceeſ
acn
polut
rs
node
wpu
eliei
fingn
bm
toi
mo
cer⸗
lan
ſle
We
Nac
icis

QNXII

ſignum crucis in celo apparuit:et iudeoꝝ veſtes nigro coloꝛe crucis ſig

naculo ſunt implete. Cum ad pꝑſas vadens teſifontẽ veniſet ⁊ regem

obſideret. rex ſue patrie parteʒ obtulit ſi ab eo diſcederet. Ille at nulla
tenꝰ acqᷣeuit. putabat em̃ ſjm pitagoꝛe platonisq; ſnĩ am ex mutatõe coꝛ
poꝝ alexãdri aĩiam poſſidere. aut potius eſſe in alio coꝛꝑe aliꝰ alexader.
Sed iaculũ repente diſcurrens eius lateri eſt in fixũ:quo vulnere termi

num vite ſuſcepit. Qui vero intulit acten⸗ ignoꝛatur:ſed alii q̃nda inui

ſibiliũ H intuliſſe ferunt.alii vnũ paſtoꝛẽ ꝗſmahelitaꝝ.ali militẽ fame ⁊
itinere fatigatũ. Sed ſiue hõ ſiue angelꝰ fuerit: palã eſt qꝛ diuis iuſſiom
bus miſtrauit. Calixtꝰ aũt eius familiaris dicit eum a demone fuuſe per
cuſſum. Hec in biſto.triꝑti. FTercio ꝓpter ipᷣꝰ capitis inuentoõem
Mam bac die. vt aiunt. caput eius reptũ eſt. Sicut eni dðꝛ in libꝛo. xi. hi⸗
ſtoꝛie eccleß. iobannes in caſtello arabie dicto macheronta fuit vinctus.
⁊ capite truncatus.Herodias aut caput iobannis bierim fecit deferri.
et iut᷑ berodis babitaculũ caute ſepeliri: timens ne ꝓphet⸗ reſurgeret ſi
cum coꝛpe caput ſepultũ fuiſſet. Te vero marciani pꝛincipis. vt ba
betur im hiſtoꝛia ſcoł. qui cepit anno dñi.ccliii. Jobannes coput ſuũ du
obus monachis:qui hieroſolimã venerãt: reuelauit Qui ad palaciuʒ qð
herodis fuerat ꝓperãtes:caput eius inuener̃t ſaccis ciicinis inuolutum
veſtibꝰ eſtimo qͥbꝰ in dep̃to fuerat obuolutꝰ. Qui dum cuz pᷣdicto capite
ad ꝓpꝛia remearẽt:quidã emiſſene ciuitatis figuluſ pauptatẽ fugiens co
mitem ſe eiſdem exbibuit. Hic dum peram ſibi creditã cum ſacro capite
poꝛtaret: admonitus nocte a ſancto iobanne ipſos fugiens emiſſengaʒ vr
bem cũ ipſo capite eſt ingreſſus. IJbiqʒ qdiu vixit in quodã ſpecu ſãctuʒ
caput venerans: ꝓſperitatem non modicã aſſecutus eſt. Moꝛiens auteʒ
illud ſoꝛoꝛi ſue ſub fide reuelauit: ⁊ m eundeʒ modũ ſibi muicẽ ſucceſſo⸗
res. Poſt multũ vero tpis ſcõ marcello monacho in eodem ſpecu degẽ
ti:ꝛbeatꝰ iobannes caput ſuũ H̊ mõ reuelauit. Videbatur eni ſibi doꝛmiẽ
ti: ꝙ multe turbe pſ. allentes incederent:ac dicerent. Ecce ſanctꝰ iohãneſ
baptiſta venit. Beinde vidit beatũ iobannem quem vnus a dextris aliꝰ
iniſtris ducebat. Omneſqʒ ad eum accedentes ab eo bñdicebant᷑.Ad
quem cum marcellus acceſſiſſet ⁊ eius pedibus ſe pſtrauiſſet.eleuans eũ
et per mentũ appᷣhendens: dedit ei oſculũ paciſ.Lunc marcellus interro

gauit eum: dicens. Dñe mi vnde ad nos veniſti. Et ille.Ge ſebaſte veni

Cum igitur excitatus fuiſſet. Et de hac viſione plłimũ miraretur. q̃dam
alia nocte cum doꝛmiret quidã ad eũ veniens:ipᷣm excitauit. Et ecce dũ
excitatꝰ fuiſſet: vidit ſtellã fulgentẽ in oſtio cellule reſidere. Quã ſurgẽſ
ci palpare vellet: ſubito ĩ aliã ꝑtẽ ſe trãſtulit IJlle aũt cepit abire p⸗ ſtellã
quouſqʒ ſtella ſtetit in loco vbi erat caput iohannis baptiſte. Ubi fodiẽſ
reperit vrnã et in ea ſanctũ theſaurũ. Quidã añt cum nõ crederet manũ
ad ydriã miſit. Sed ſtatim manus exaruit: ⁊ drie adbeſit. Oꝛantib⸗ at

cti tradunt in cronici letur. Filta .
ciem deambularet:ſub ea glacies reſoluitur:⁊ ipſa in aquis cõtinuõ pꝛie

buri ñ potuit de vltra ptibꝰ marini

ſociis manũ extraxit:ſed inualida remanſ it. Apparuit aũt eidem iohan
nes:dicẽs.Cũ caput meũ in eccłia deponet. ydriã cõtiges:et ſanitatem

recipies. Qõð et fecit:et ſanitatẽ integrã recepit. Hoc aũt cũ marcellꝰ iu
liano eiuſdem vꝛbis epᷣo indicaſſet.ab eis eſt eleuatũ:⁊ in vꝛbem delatũ
Ex quo tꝑe cepit in eadem vꝛbe decollatio iohanunis celebꝛari ipo die ut
arbitramur:ſicut ðꝛ in hiſto. ſcol. quo caput eſt inuentũ ſiue eleuatũ. Qð
poſtmodũ oſtantinopolim eſt trãſlatů. G⸗ Mam ſicut dꝛ in biſto. trip.
cũ valens imꝑatoꝛ iuſſſſet ſacrũ caput in vehiculo poni.et conſtãtinopo
lim trãſferri.cũ circa calcedoniã veniſſet: vehiculuz nullatenꝰ? trabi pote
rat:q̃ntũcunqʒ boues ſtimulis vꝛgerentur. iõqʒ ipᷣum ibidem deponere
ſunt coacti.Sed cũ poſtea theodoſt? ipᷣm inde uerte wrllernn quendam
matronã virginẽ cuſtodie capitis deputatũ reperiſſet ibideʒ rogauit eã
vt ſibi auferre dimitteret ſacrũ caput Illa aũt cõſenſit. credẽs ꝙ ſicut tẽ
poꝛe valentis:ita etiã et nũc ñ pmitteret ſe auferri Tunc deuotꝰ impa⸗
toꝛ purpura caput am plectẽs:oſtantinopolim traãſtulit:et ibi pulcerrimã
eccłiam edificauit. Hec in hiſto. trip. Et inde gallias opud pictauiã reg

nante pipino poſtmodũ eſt tralatuz: vbi eius meritis multi moꝛtui ſunt
reſu ſcitati.Et ſicut punitꝰ eſt herodes qui iopannẽ decollauit:⁊ iulianꝰ

apoſtata qui eius ofſa cõbuſſit:ſic et herodias punita eſt:q puelle vt ca⸗
put peteret ſuggeſſit. ⁊ ipſa puella qͥ hoc petiit. Quidã em̃ dicũt ꝙ hero
dias in exiliũ danata nõ eſt:nec ibi defuncta:ſeq cũ coput iohannis ĩ ma

nibus tenerzʒ:et eidẽ gaudens plimũ inſultaret. diuĩio nutu caput ipᷣm in

eius faciẽ inſufflauit:⁊ illa ptinus expirauit. Hoc quid vulgariter vicit

Ded qð ſupiꝰ dictũ eſt ꝙ in exilio eñ berode miſabiulr oſt⸗ ũpta fuerit:ſan

8:2 ſic tenendũ videtur. Filia vero eius cũ ſuꝑ gla

focatur. In cronica vero qdaz dꝛ e terro ip̃am viuam deglutiuit: qu po

teſt mnn ci ſeut ve egiptuis in mari rubꝛo p̃focatis ðꝛ.Beuoꝛauit eoſ .

terra.. H. Quarto ꝓpter digiti ipſiꝰ trãſlatõem ⁊ eccłe dedicatõem.
Bigitꝰem̃ ſuus quo dñm oñdit.vt fertur.cõburi non potuit. Eñ ipſe di
git⸗ a pdictis monachis eſt reptus:quẽ poſtmodũ.vt bẽtur in biſto.ſco.
ſctã tecla inter alpes attulit: ⁊ in eccla ſancti maximi collocauit. Hoc eti
am teſtatur iohãnes beleth: dicens Dꝙ pᷣdicta ſctã tecla ipᷣm digitũ q cõ
inis in noꝛmaniaʒ attulit. et ibt in hono
re ſancti iobannis eccłiam fabꝛicauit.quã eccliam. vt ibidem dicit qᷣdax
bac die dedicatã fuiſſe aſſert. Uñ a dño papa ſtatutũ fuit vt bec dies ꝑ
totũ mundũ celebꝛis hꝛetur. Apud mariennꝗ vꝛbem gallie matrona qᷓ
dam iobanni bap.valde deuota deum inſtanti exoꝛabat: vt ſibi de reliqᷣ

is iohannis aliqñ aliqͥd donaretur. Cũ aũt oꝛando nichil ꝓficere ſe vide⸗

ret. ſumpta de deo fiducia iuram̃to ſe aſtrinxit qð actenꝰ non comederet
donec. q petebat accipet. Cũ aũt diebꝰ aliqbus ieiunaſſet:policem bü

SDeſſanctis ſaumiano et ſauma

OXIII

altare miri candoꝛis vidit ⁊ dei donũ leta ſuſcepit. Lres oũt epᷣi illuc ac

currẽtes.cũ qͥlibet de illo pollice ꝑtem vellet acciꝑe tres ſanguis guttaſ

ſtillare in lintbeo ſuppoſito ſtupuer̃t: ⁊ ſinguli ſingulas ſe meruiſſe letati
ſunt. Thbeodolina regina lõgobardoꝝ medoene iux mediolanũ nobi
lem eccłiaʒ in honoꝛe ſancti iobannis baptiſte oſtruxit ⁊ ditauit. Pꝛoce

dente tꝑe.vt teſtatur paulus in hiſtoꝛia longobardoꝝ.oↄſtãtinꝰ qͥ ⁊ oſtaſ
impatoꝛ volens ytaliã a longobardis eriꝑe:a quodã ſctõ viro qui ſpũm
ꝓpbetie habuit de exitu belli q ſiuit.Qui nocte oꝛoni vacãs mane rñdit
Johanni eccłiam regina cõſtruxit:⁊ ipᷣe pꝛo longobardis continue inter
cedit: ⁊ iõ ſuperari nõ pñt. Ueniet tñ tꝑs quo locuſ ille deſpicietur:⁊ tũc
ſuperabũtur: Qð tꝑe karoli fuit impletůũ. Uir quidã magne virtutis
vt ait grego.in d yalogo noĩe ſanctulus cũ qndã dyaconũ a longobardii
captũ in ſua cuſtodia tali cõdicione recepiſſet.vt ſi fugeret:ipᷣe pꝛo eo ca
pitalem ſententiã ſubiret:coegit pꝛedictꝰ ſanctulus ipᷣm dyaconũ vt fu
geret ⁊ ſe liberaret. Quapꝛopter pꝛedictꝰ ſanctulus ad decollandũ addu
citur.⁊ ad hoc foꝛtiſſimꝰ ſpiculatoꝛ eligitur:ð quo dubiũ nõ erat qͥn vno
ictu caput eius abſcideret.Extenſoqʒ collo cũ carnifex foꝛti ãniſu bꝛach
ium cum enſe in altũ leu aſſet:ille ꝓtinꝰ ait. Sacte iohannes ſuſcipe iluʒ

ſtatimqʒ bꝛachiuʒ percuſſoꝛis irriguit.⁊ erecto in celo gladio inflexibile

manſit. Pꝛeſtitoqʒ iuramẽto ꝙ decetero nullũ xpᷣianũ feriret.vir dei p
oꝛauit. bꝛachiũ ſtatim depoſfuut. ((.luKkäXxXI.

cis felice pꝛeſpitero zadaucto

Elix pꝛeſbiter ⁊ frater ſuꝰ ſilr noie felix ⁊ pbꝛ dyoclecia
ono et maximiano oblati ſunt. Quoꝝ ſenioꝛ cũ ad templũ ſera
is ut ibidem facrificaret adductꝰ eſſet.inſufflauit in faciẽ ſta
nocecidit. Ductꝰ? ſir ad ſtatuã mercurii ꝑiter iſufflauit ⁊ ꝓtinꝰ
ecidit Buctꝰ tercio ad ſimulacrũ dyane ſur fecit Toꝛtꝰ igit᷑ ĩ ecu
o. duct? eſt q̃rto ad arboꝛẽ ſacrilegã. vt ibidẽ immolaret: Qui flexis ge
us oꝛauit. ⁊ in arboꝛem ſufflans eam a radice ſubuertit.⁊ ſimulacrũ
ũ ara ⁊ templo arboꝛe coꝛruente cõtriuit: Quod cũ pᷣfectꝰ audiſſet:euʒ
ibidem decollari pꝛecepit:et coꝛpus eius lupis ⁊ canibꝰ dereliqͥt. Lũc qͥ
daʒ in mediũ repente ꝓſiliens xpᷣianũ ſe libere ↄfeſſus eſt. Ambo igitur

ſe inuicẽ oſculantes ibidem inſimul decollati ſunt Lp̃iani vero eꝰ nomẽ

ignoꝛũtes eum adauctũ vocauer̃t: eo ꝙ ſctõ felici auctus ſit ad coꝛonaʒ
martirii: Quos cum xpᷣiani in fouea quã arboꝛ effecerat ſepeliſſent.pa
gani eos fodere volentes ꝓtinꝰ adyabolo ſunt arrepti. Paſſi ſunt circa
annos dñi. cclxxxxvii. A(AXRXII.

2=èð
4 — 4
.
4
9
⸗

— —

agani: Qui de pꝛima vxoꝛe ſauinianũ genuit. de ſcdᷣa ſauinꝗ

alebat. Eñ intrãs in cubiculũ in cinere ⁊ cilicio ꝓſtratꝰ igcebat:di

oli te vſqʒ ad moꝛtẽ affligere:qm̃ mueniſti gr̃aʒ apud deũ.et cũ
ptiſatꝰ? fueris mue cãdidioꝛ eris:⁊ tc intelliges qð nũc q̃ris. Recedẽ
te angelo letus efficitur: ⁊ ydola decetero venerari otemuẽs a pꝛe pluri
mũ obiurgatur. Cum ergo pꝛ ſepi? ſibi diceret. Meliꝰ eſt vt qꝛ deos nõ
Qodoꝛas tu iolus moꝛiaris:qꝙ nos om̃s in moꝛte tua inſimul inuoluamur
late nter aufugit: ⁊ ad vꝛbem trecaſinã deuenit. Cũqʒ ſuꝑ fluuiũ ſecane
ve niſſet: ⁊ vt ibi ex eo baptiſaret᷑ oñm exoꝛaſſet. ibidem baptiſatꝰ eſt. Bi
titqʒ ei dũs. Nũc inueniſti qð tãdiu q̃rendo laboꝛaſti PBtatimqʒ i terra
baculũ fixit. Et facta oꝛone baculus ille coꝛã multis aſtantibꝰ frondes ?
fſioꝛes pꝛodurit.ita ꝙ.m. cviii.viri dño credideft. mꝑatoꝛ aũt aurelia⸗
nꝰ h audiens: milites ad c copiendũ ples direxit: QDut eñ oꝛantẽ inueni
entes:ad ipᷣm accedere timuert. Imꝑatoꝛ aũt ples poꝛibꝰ miſit: Qui ve
nientes cũ eo oꝛãte piter oꝛauert.Gurgẽteſqʒ d ixxerũt. JInpatoꝛ deſide⸗
rat te videre. Qui cu veĩſſet ⁊ nollet ſacrificare:manꝰ eius et pedes fecit
ligaori: ⁊ vectibꝰ ferreis cedi. Cui ſauinianꝰ Adauge toꝛmenta ſi ppꝛtes
LCunc iuſſit euʒ in media ciuitate ligari ſup ſcamnũ:. ſuppoſitis lignis
oleo ⁊ igue:incẽdio ↄcremari Rex aũt intuens:vidit eũ in media fliama
ſtantẽ pariter et oꝛantẽ. Stupefactꝰ in faciẽ ſuã cecidit:⁊ ſ urgens eidix
it. Fera mala nõ tibi ſufficiut anie q̃s decepiſti:niſi ⁊ nos p magicã ar
tem decipe moliaris: Cui ſauinianꝰ. Adhuc nulte anime tuipie ꝑ me
ſunt dño crediture. Cũ aũt impatoꝛ ex q̊ nomẽ dñi blaſ phemaſſet:in cra
ſtinũ iuſſit eum ad ſtipitẽ ligari:et ſ. aggittari. Bagitte aũt a dertris ⁊ ſini

ſtris in aere ſuſpendebãtur: nec aliq̃ eũ leſit Altera die impatoꝛ ad eum

veniens: dixit ei. Et vbi eſt deꝰ tuꝰ. Eleniet nũc et de ſagittis iſtis te libe
ret. Statimqʒ vna de illis ſagittis exiliens:regeʒ in oculo pcuſſit.⁊ peni

tus excecauit. Oñ irat? iufſit e in carcere recipi:et in craſtino decollari.
Sauinianꝰ aut oꝛans vt ad locũ vbi ba ptiſatꝰ fuerat tranſferret᷑.ofrac

tis cathenis et oꝑtis oſtiis ꝑ medios milites trãſiens illuc venit. Quod

audiens impatoꝛ iuſſit eũ illuc inſequi:et capue trũcari. Vigdens aũt ſa⸗

uinianꝰ milites inſeqᷓntes:ſuꝑ aquã velut ſuper petrã ambulauit.quouſ

q; ad locũ ſui baptiſmi peruenit. Cũ igitur milites trãſuadaſſent:et euz

percutere foꝛmidarent:ait ilis. Securi me percutite:et de ſanguine meo
ad im Patoꝛe vim deferte:vt lumen recipiat ⁊ dei virtutẽ agnoſcat. Per·
cuſſus igitur:caput ſuũ leuauit:et paſſibꝰ.xlix:illud poꝛtauit. At impera

toꝛ cñ de er ſanguie oculũ tetigiſſ cõtinuo ſanatꝰ eſt:dicẽs. Elere bonꝰ

luinianus ⁊ ſauina fuert filii ſauini viri nobiliſſimi: iſ( .A-

filiã generauit: ⁊ ex noie ſuo ambos vocauit Legẽs aüt ſauini
um illuũ. Aſperges me dñe ⁊c.qͥd h̊ eſſʒ q̃rebat:ſed intelligere

malle moꝛi q; nõ intelligere ſenſũ verbi. ¶ ui apparens angelus

f— ,mmê —N—

e
6

——— —JLZẽ. — — — —

GNXITN

2 magnus eſt deus xpᷣianoꝝ: Oõ audiens quidam qui annis.xl. lumen

gamiſerat: ad locum poꝛtari ſe fecit:et facta oꝛone ꝓtiuus lumen accepit.

aſſus eſt aũt circa annos dñi.cclxx.ix.Rals feb. Sed hoc ideo inſerit
vt hiſtoꝛie ſoꝛoꝛis ſue cuiꝰ feſtum hic pꝛecipue recolitur:hecquoqʒ biſto
ria ↄiungatur. Cũ igitur ſoꝛoꝛ eius ſauina fratrẽ ſuũ quotidie
fleret: et pꝛo eo ꝗdol ſupplicaret. tandem ſibi doꝛmienti apparuit angelꝰ

dicens. Sauina noli flere: ſed qcunqʒ babes derelinque: ⁊ inuenies frem

tuũ in honoꝛe maxio cõſtitutũ Que cuigiulãs collactanee ſue dixit. Ami
ca mea aliqͥd ne ſenſiſti.Et illa.Etiã dñna Mã video hoiem tecũ loq̃nteʒ
ſed neſcio qdem qͥd dicentem. Non me inqͥt accuſab.Et illa. Abſi vña

Quecũqʒ; vis faciaſ.tm̃ non te occidas.Sicqʒ; in craſtino ambe receſſert

Cum ergo pꝛ diu feciſſet eã inqͥri:et nõ inueniſſet. eleuatis ad celuũ mani
bus ait. Si ru es deus potens in celo.ydola mea cõminue q natos meoſ
ſaluare ñ potuer̃t. Lũc dñs intonãs oĩia cõminuit: ⁊ ofregit. Qð młti vi
dentes:credidert. Vlerũ btã ſauina romã veniẽs ab euſebio papa ba⸗
ptiſatur. et duos cecos duoſq; ↄctos ſanãs.quinqʒ anmis ibi permãſit.
Cui doꝛmienti apparens angelus dixit. Sauina quid eſt quod facis.vt
tuas diuitias deſerens:nũc in deliciis hic epuleris · Surge ⁊ vade ĩi ce
tas ciuitatẽ vt frẽm tuũ ibið inuenias.Bixit ergo famule ſue. Ilõ opoꝛ
tet nos hic ãpliꝰ hitare.Et illa.Bña quo vis ire.ecce om̃s valde te dili
gunt. et tu ꝑegre moꝛi cupis.Et illa.Beus nobis ꝓpuibit. Et accipiens
panem oꝛdeaceũ in vꝛbeʒ rauennã deuenit. Eemenſqʒ ad domũ cuiuſdã
diuitis cuiꝰ filia q̃ſi moꝛtua plangebat᷑.ſe ibidem a famula hoſpicio reci
pi poſtulabar. Que ait. Bña mea quo hic hoſpitari vales cum filia dñe
mee moꝛiatur.et om̃s ſe grauiter affligant. Non ꝓpter me inqͥt moꝛiet᷑.
Intrãs igitur domũ manũ puelle appꝛehendit:et ſanã ipᷣaʒ erexit.Et cũ
vellent eà retinere: nullatenꝰacquicuit.Cũ ergo iut᷑ crecas ad miliare ve
niſſet: dixit famule ſue vt paꝝ repauſarent.Et ecce vir q dam nobil noie
Liceriꝰ de ciuitate veniẽs:dixit eis.Vñ eſtiſ. Cui ſauina.hinc ſũ de iſta
ciuitate.Et ule.Cur mentiris. Cum loqla tua indicat te eſſe pꝑegrinã Et
illa. Bñe vere pꝑegrina ſum. ⁊ frem meñ ſauinianũ diu pditum qᷓro. Qui
ze Hinle quem queris ante paululũ pꝛo xpᷣo decollatꝰeſt.⁊ in tali loco
ſepultus. Tunc ſe ꝓſternẽs in oꝛõne ait. Bñe qͥ me ſp in caſtitate puaſti.
non pmittas me ampliꝰ duris itineribꝰfatigari · aut coꝛpus meũ vlteriꝰ
de loco iſto moueri.Cõmendo tibi famulã meã que ꝓpter me tanta ſuſti
nuit. frẽniqʒ meũ quẽ hic videre nõ potui.fac vt in regno tuo videre me
rear. Finita oꝛõe:migrauit ad dñm: Quod vidẽſeius famula cepit flere
qꝛ ad ſepeliendũ neceſſaria nõ habebat. Pꝛedictꝰ aũt vir pꝛeconem ꝑ ci

uitatem miſit.vt hoĩes ad ſepeliendũ mulierẽ peregrinã venirent. Qui

venientes honoꝛifice eam ſepelierũt.· Hac quoq; die fit feſtum ſancte
ſabine que fuit vxoꝛ valentini militis:cuʒ nollet ſacrificare ſub adriano

eſanctolupo 2
sD apud Aurelianũ ex genere regali oꝛtus.dum cunctis

tibus eniteret. ſenonenſis archiepiſcopus eſt electus.
cum omnia fere pauperibus erogaret:⁊ quadam die plu
uia inuitaſſet. cum vinum ad mediuʒ non haberet:ſic re
i⸗ ro. Credo ꝙ deus qui volatilia paſcit: noſtram perficiet
atem. Et ſtatim nunciuſ affuit qui centum vini modios adeſſe pꝛe-
ꝛibus nunciauit. CLuz omnes de curia ſibi vebementer detraherent
ꝙ virginem dei famulam et fuliam pꝛedeceſſoꝛis ſui nimis immoderare
amaret. coꝛam detrahentibus ipam virginem appꝛehendens:oſculatu/
eſt eam: dicens. Nichil nocent homini verba ꝗliena:quem pꝛopꝛia non
maculat conſcientia. Quia enun ipſam deum amare ardenter cognoue
rat.eam mente puriſſima diligebat. Cuʒ rex francoꝝ Lotbarius burgũ
diam intrans ſeneſcallum ſuum contra ſenones direxiſſet: ciuitatẽ obſi
geret: ſanctus lupus eccleſiã ſancti ſtepham ingreſſus campanã pulſare
cepit. Quam boſtes audientes tantus eos terroꝛ mnuaſit: vt niſi fugerẽt
moꝛtem ſe euadere non putarent. Tandem obtento regno burgudie
cum rex alium ſeneſcallũ ſenonem miſiſſet:et beatus lupus ei cuʒ mune

ribus non occurrinet.indignatꝰ nimis adeo eum apud regem infamauit
vt rex beatum lupum in exilium deſtinaret. Qui wi in doctrina et mira
culis valde emicuit Interea ſenonici quendã epᷣm qui locum ſancti lupi
mnuaſerat occidentes:vt ſanctꝰ lupus de exilio rediret a rege impetraue 4
runt: Quem rex videns exilio tabefactũ ita diuinitꝰ eſt mutatꝰ vt coꝛaʒ n
illo pꝛoſtratꝰ veniam peteret. multiſqʒ auctum muneribꝰ ſue reſtitut ci
uitati. Qui dum per pariſius remearet:ei multa incarceratoꝝ turba aꝑ⸗
tis hoſtus: ſolutiſq; vincul obuiauit. Quadam die dñica dum miſſaʒ ce

lebꝛaret:lapſa eſt celitus gemma in eius ſancto calice quam rex inter ſu 6
9s reliquias collocauit Mex clotarius audiens ꝙ campana ſancti ſte n
phani in ſono mirã hẽet dulcedinem.miſit vt pariſius deferretur.vt ab
ipᷣo ſepius audiretur. Sʒ cum hoc ſancto lupo diſplicumet:mox vt de v-ꝛ
be ſenonica delata eſt: ſoni ſui dulcedinẽ perdidit. Quod rex audiens ſta
tim reſtitui eaʒ iuſſit.ſtatimqʒ ſono reddito inſonuit ſ. eptimo ab vꝛbe mi
liario. Itaqʒ ſanctꝰ lupus obuiam perrexit:et quod dolens perdiderat .
cum honoꝛe recepit. Mocte quadam cum oꝛaret.inſtinctu dyaboli ve ſ
hementer ſitiens: iuſſit ſibi gquam frigidam depoꝛtari. Bolos auteʒ mm
telligens immici.puluinar ſuum ſuper vas poſuit.⁊ ibi dyabolum intus .

incluſit:qui tota nocte vociferãdo vlulare cepit. YFacto autem mane:qui
clam temptare venerat in die confuſus abſ. ceſſit. Quadam autem vi
ce dum moꝛe ſolito ciuitatis eccleſias circummet: rediens domũ audit

goxY

cericos ſuos tirantes:eo ꝙ mulieribus foꝛnicari vellent: Qui eccleſta,
intrans pꝛo eis oꝛauit:et mox ab eis omnis ſtimulus temptatõis abſceſ
ſit. venienteſqʒ; ante illum: veniam poſtulauer̃t. Candem multis clarus

ibus in pace quieu it.Claruit circa annos dñi.dc.x.tꝑe eradii

Amertinus pꝛius paganus cum ydola quadam vice A
coleret: vnum oculum perdidit.⁊ vnius manus ariditatem in
currit. Qui dum ſe deos offendiſſe putaret.et ad templuʒ ad
Fdola pergeret. obuiabat ei vir quidam religioſus nomine
ui eum vnde ſibi tanta acciderit infirmitas requiſinui.
. Beos meos offendi: et ideo eos oꝛare vado.vt que mibi abſtu
atieddant pꝛopicii. Qui ait. Erras frater.erras.ſi demones
eos putes.ſed vade ad ſanctũ germanũ antiſiodoꝛenſem epiſcopum: et
ſi eius conſilio acquieueris continuo ſanus eris. Qui ſtatim iter arripiꝰ
ens venit ad ſepulcrum ſancti amatoꝛis epiſcopi ⁊ plurimoꝛuʒ epiſcopꝰ

rum ſanctoꝛum. Seceſſitqʒ pꝛopter pluuiam nocte illa ad quandam cel
lulam ſuper tumbam ſancti concoꝛdiani collocatam. Cum autem obdoꝛ

*.

miſſet. apparuit ei viſio quedam mirabilis:q quidam ſcilicet vir venit

ad hoſtium celle.vocauitqʒ ſanctum concoꝛdianum vt veniret ad feſtuʒ “

quod ſanctus peregrinus ⁊ ſanctꝰ amatoꝛ eum alus epiſcopis faciebät.
Cui ille de tumulo reſ pondit. Mon poſſum modo venire:quia hoſpitem
quendam me cuſtodire opoꝛtet:ne a ſerpentibꝰ qui hic habitant occidat.
Abiens ille:que audierat nunciauit. Reuerſuſqʒ ait. Sancte concoꝛdi
qne veni et adduc tecum viuianum ſubdyaconum ⁊ iuuianum acolitum:

vt officium ſuum faciant. Alexander autem hoſpitem tuum cuſtodiet.

Viſumqʒ eſt igitur mamertino ꝙ ſanctus concoꝛdianꝰ appꝛebenſa ma
nu duceret eum ſecum. Cunqʒ ad eos veniſſet:dixit ei ſanctꝰ amatoꝛ. .
Quis eſt iſte qui tecum ingreſſus eſt.Qui ait.Hoſpes meus eſt.Et ille.
Expelle eum. quia pollurus eſt. et nobiſcum non poteſt eſſe. Qui cum ex
pelleretur:pꝛoſtratus coꝛam eis.ſancti Amatoꝛis gratiam impetrauit:
quui iuſſit eum ad ſanctum Germanũ pergere feſtinaret. Euigilans igi
tur: ad ſanctum Germanum venit: Et coꝛam eo pꝛoſtratus veniam po
ſtulabat. qui cum ea que ſibi contigerant enarraret:perrexerunt am⸗
bo ad tumbam ſancti Concoꝛdiani:Et remoto lapide: viderunt plu-

res ſerpentes: qui decem pedum longitudinem excedebant. Cumqʒ om

nes diffugerẽt: beatus Germanus eis imperauit: vt ad talem locum per
gant: vbidecetero nemini pꝛeſumant nocere Sicqʒ Mamertinus ba/
ptiſatus eſt: et ſanatus. Factusque eſt monachus monaſteri ſancti

germanl. vbi poſt ſanctum allodium abbas factus fuit. B Hun tpe

⸗ Obegie 8 mamertia
nus ꝓbare volens vilius officiũ m onaſteritei omiſt i. paſtoꝛẽ ſcʒ eum fa

ciens bubaloꝝ.· Cum igitur in ſilua qdaʒ boues 2 vaccas libenter cuſto
nientes ma

in eius monaſterio ſetũs marinꝰ extitit:cuiꝰ obedientiã ſcti

diret.tanta ſanctitate pollebat ꝙ etiã queg ſilueſtres ad ſe ve
nu pꝛopꝛia nutricbat. Mam et apꝛũ qui ad cellam eius ↄfugerat a cani
bus eripuit: ⁊ abirc fecit. Latrones qͥdam cum eum expoliaſſeẽt: ⁊ veſtem
eius ſecum ferentes abirent. ſolum ei palliolũ dimiſer̃t. Qui ſtatim poſt

eos clama nit: dicens. Reuertim ini dñi mei. ecce denariũ colligatü in me
gio pallio inueni:qui vobᷣ foꝛſitan neceſſariꝰ erit Qui prinus reuer tẽteſ
palliolũ cuʒ denario abſtuler̃t:⁊ nudũ penitꝰ dinnſeft. BGed cũ feſtinãter

ad ſuas latebꝛas ꝓpera rẽt.tota nocte euntes: in ipo crepuſculo ad eius
cellulam ſunt reꝑti: Quos ille ſalutas:in cellam ſuã bemi

—

quida tunioꝛes monachi ſecũ manẽtes: vꝛſe cuid q̃ ouibꝰ inſidiabatur

laqueos tetendiſſent: ula inlaqos nocte irruens capta tenebat: Qd ſan⸗
cins mamertin? pᷣſciens de lecto ſurre xit: ⁊ ea inueniẽs: dixit ili. Quid
facis iſera. Fuge cito ne capiaris.Eãqʒ diſſoluẽs dimiſit. Elerũ cuz
moꝛtus fuiſſet: ⁊ coꝛpꝰ eius antiſiodoꝝ depoꝛtarent: ⁊ cñ fuiſſent in q̃daʒ
llo mo illud inde mouere potuert: quoaduſqʒ qͥdã incarcerat? ſu

is vincul liber exiliens: venit ad coꝛpꝰ:⁊ cũ alus vſq

bi in ecckia ſancti germani honoꝛifice eſt ſepultus

BDe ſancto Gaid

em. clarus per ſcientie illuſtratõem. diumus per amoꝛem: ͤ
antem amat. ẽ A.
Zidius athenis er regia ſtirpe pꝛogenit?: 2 ſacris literis ab
iufantin eruditus. dum quadam die ad eccleſiam pergeret.
idam egro in platea iacenti elemoſinam petenti:tunicam
lam tribuit: qua indutus: ſanitatem integram mox recepit
oſt hoe parentibus ſuis in domino quieſcẽtibus. patrimonii ſui chꝛi
in fecit beredem. Quadam vice dum ab eccleſ⸗ ia rediret: Quidaʒ vir
erpente percuſſus eidem obuius extitit. Ded oꝛatione fuſ a Egidius
pꝛot inus virus fugauit. Quendam demoniacum in ecdleſia cum cetens

—R

exiſtentem. et fideles elamoꝛibus ſuis turbantem. egidius demone fuga

to ſananit. erũ bumani fauoꝛis foꝛmidons periculũ. clam litus maris
petut: ⁊ nautas quoſdam in mari periclitantes cõſpexit: et facta oꝛatõe

ℳ

ntu poteii celiann ſud benigne recepit. pe:
deſq; eoꝝ lauas: neceſſaria qᷓntũ potuit miſtrauit. Qui ſtupefacti de o

qo fecerat dolueft: vnuſqͥſqʒ eoꝝ ad fidem ↄuerſus ẽ Quadã vice cu

390 vꝛbez

1 ſiue dimnu Jpſe naqʒ fuit ſine terra p terrenoꝝ deſpecti

E =

daxv

tempeſtatem omnem ſedauit. Applicantibus aũt nautis audito ꝙ romãa
tenderet gras eius meritis egerunt:et ꝙ eum ſecũ gratis veherent pꝛo
miſert. Cum igitur arelatẽ veniſſet: et biennio cũ ſacto ceſario eiuſdem
ciuitatis epo mãſiſſet. et ibidẽ qndaʒ triennio febꝛicitantẽ curaſſet. pere
mum cupiens clam diſceſſit. et ceũ veredomo heremita ſanctitate conſpi
cuo diu mãſit:vbi ſterilitatẽ terre ſuis meritis fugauit. Sed dum vbiqʒ
miracuł choꝛuſcaret. hũane laudis timens periculũ relicto eo interioꝛeʒ
beremũ penetrauit. vbi quodqa antrum et quda fonticulu reperiens/qn
dam nichilominꝰ diumitꝰ ceruã pᷣparatã ibidem babuit in nutriceʒ que
certis hoꝛis lactis alimonia ſibi ppebat. Sed cum ibidem regis pueri
venarentur. p̃dictã videntes ceruã ceteris veris cõtemptis hac cu cani
bus inſequũtur. A qbꝰ dum vebhementer vꝛgeretur ad pedes ſui ↄfugit
alũni. IJlle vero admirãs cur pꝛeter ſolitu ſic mugiret.exiens et venato
res audiens dñm exoꝛauit: vt qu ſibi tribuerat nutricem fuaret. Canüũ
