dex tuus in cuiꝰ manibꝰilla aima tua deueniet. Nũqͥd ⁊ ipᷣm ſicut ſfuos
eius ↄtemnis. Reſiſte ei ſi vales. Otatimqʒ dux totꝰ irriguit. ⁊ mẽbꝛis
omib oiſſolutis ad pedes eiꝰ ꝓtinus pſiliuit. Quem vir ſanctꝰ calce pul
ſans ſurgere iubet. ⁊ dei audire ſenrentiã. Ille ãt tremebũdus ſurꝛexit.

⁊ quidqͥd vir ſanctꝰ pᷣcipiebat ꝓtinus adimpleuit Cuʒ regnũ germa

nie ꝓ quadam magna ſedanda diſcoꝛdia ſeruus dei intraſſet. archiepᷣus

moguntinenſis venerabilẽ quendã clericũ obuiũ ei miſit. Cui dũ cleri⸗

cus ſe ſibi obuiũ a ſuo dño miſſum fuiſſe diceret.vir dei reſi põdit Alius
dñs miſit te. Miratus ille.ſe non niſi a ſuo dño archiepo miſſum fuiſſe
affirmabat Ecoõtra ſᷣuus xpᷣi dicebat.Falleris fili falleris. Maioꝛ dñis
eſt qͥ miſit te xpᷣc. Qð clericꝰ intelligens ait. Putas ꝙ monachus veli
fieri.Abſit hoc a me.Nõ cogitaui nec aſcẽdit ſuꝑ coꝛ meũ. Quid pluꝛa
In eodem itinere ſeculo valefecit.⁊ a viro dei habitũ ſuſcepit Cuʒz

quendãa militem valde nobilem ad oꝛdinẽ recepiſſet. et vix dei quodam

₰

tꝑe ſequeret᷑.guiſſima cepit temptatõe pulſari.Cum ãt eũ qdam de fra
tribus tam triſtẽ videret.cãm tãte triſticie reqͥſiuit. Cui ille reſpondit.
Scio inqt ſcio ꝙ nunq; ampliꝰ letus ero. Qð verbũ cum dictꝰ frater ad
ſeruũ dei retuliſſet.ille ꝓ eo attentius oꝛauit. Statimqʒ ille frater q; tazʒ
guiter temptatus ⁊ tam triſtis erat.tm̃ ceteris apparuit iocũdioꝛ et hi⸗
larioꝛ qntum pus ceteris triſtioꝛ. Cuʒ aũt ei dictꝰ frater verbũ meſticie
qð locutus fuerat amicabuiter impperaret. ille reſpõdit. Et ſi tũc dixi
nunq ↄmpliꝰ letꝰ ero.ſed nüc dico. Nunq; ampliꝰtriſtis ero. R

— — —

S — — —

=+, Se

vt potui. Minus ſempꝑ ſenſui meo qᷓᷓ alterius credidi. Leſus de le

4 *

Cum ſauctꝰmalachias epũs hybernie cuius vitã plenã virtutibus ipſe

deſcripſit ad xpm feliciter in monaſterio ſuo migraſſet. et vir dei pꝛo co
hoſtiam ſalutarem offerret.gloꝛiam eius dño reuelãte cognouit. et eo⸗

gem inſpiraute poſt cõmunionem foꝛmam oꝛatõnis mutauit. leta voce

ſic dicens. Beus qͥ beatũ malachiam ſanctoꝝ tuoꝝ meritis coequaſti.
tribue q̃ſumus vt qͥ pcioſe moꝛtis eius feſta agimus vite q́; imitemur
exempla. Cui dum cãtor innueret ꝙ erraret ait. Non erro ſʒ noui qo di
co. Beinde accedẽs ſacra eius veſtigia oſculatur Cum inſtante qua
drageſima a multis fuiſſet tironibus viſitatus.rogauit eos vt in ilk ſal
tem ſacris diebꝰa ſuis vanitatibꝰ ⁊ laſciuiis abſtinerent. Quibus nullo
modo acqͥeſcentibꝰ.iuſſit eis ppinari vinum dicenſ. Bibite poculũ ani
marum. Quo hauſto ſubito mutati recedunt. Et qͥ modicum tempꝰ de:
negauerãt. totum tpus vite ſue deo dederunt. Tadem beat⸗ bern:
moꝛti feliciter apppinquans ait fratribus ſuis .Tria vobis obſeruãda
relinquo que in ſtadio pᷣſentis vite quo cucurri memini me ꝓ viribꝰ ob⸗
ſeruaſſe. NHemini ſcandalum facere volui.⁊ ſi aliquando accidit. ſedaui

nunqᷓ; vindictam expetu.Ecce caritatem humilitatem et pa ẽtiam vo⸗
bis relinqus Beniqʒ poſtqᷓ; multa miracula ppetraſſet. centũ ſexa
ginta monaſteria cõſtruxiſſet. multoſqʒ libꝛos ⁊ tractatꝰ cõpilaſſet.con⸗
ſummatis vite ſue diebus circiter ãnos ſexagintatres.anno dñi milleſi
mo centeſimo.liii. inter fiioꝝ manus obdoꝛmiuit in domio. Poſt
obitum ſuũ multis glam ſuam manifeſtauit Cuidam.n. abbati in qdaʒ
monaſterio apparuit et vt ſequeref᷑ admonuit. Qui cuʒ ſequeretur dirit
ei vir dei. Ecce ad montẽ libani venimꝰ. ⁊ tu hic manebis.ego aũt illuc
aſcendam. Interꝛogatus ab eo ad d vellet aſ cendere. diſcere inqͥt volo.
Miratus ile qd inquit vis diſcere pater cui nullum hodie in ſciẽtia cre
dimus eſſe ſecũdum. Et ille. Nulla bic ſciẽtia. nulla veri cognitõ. Gur
ſum ſcientie plenitudo.ſurſum vera noticia veritatis. Et in boc verbo
diſparuit. Ile aũt diem notanit ⁊ tunc vix dei bernardum de coꝛpe mi
graſſe inuenit. Multa autem alia et pene innumerabilia mi racula ꝑ ſer
uum ſuum deus opatus eft r

.*
2 1 ——
.— R 4 ? * ,R
7 – 2 õ

. JMͤ

theus quaſi timorẽ tenens. Gel a timöòꝛe ⁊ theos quod
ſt deus q̃ſi timoꝛ dei. Cauſatur ãt iſte timoꝛ in quolibet vi
ro ſancto ſicut ait grego ↄſiderãdo vbi fuit.vbi erit.vbi eſt
ahiñ eſt. bi fuit quoniã in peccato. vbi erit in iudicõ. vbi
vbi von eſt in gloꝛiaags.

Imotheus ſub nerone a pᷣfecto vrbis rome duʒ uiter toꝛq̃
retur: ⁊ calce viua eiꝰplage aſpgerentur. et ipe in his gtias
ggeret. duo angeli ſibi aſtiterut dicentes. Erige caput in ce
lum ⁊ vide.Aſpicienſqʒ vidit celos aptos ⁊ ieſum coꝛonam
gemmatã tenentẽ ⁊ dicentẽ ſibi. Hac de manu mea accipies. Qo qdam
vir noĩie appollinaris videnſ ſe baptiſari fecit. Quappter pᷣſes iuſſit am
bos in cõfeſſione nñi ꝑſeuerãtes decollari circa ãnos dñi.lvii. Q¶ XVIXI

De B ſinphoriano ²
Inmpboꝛianus dicitur a ſimpponia. Fuit em̃ tãq; vos mu
— J icum emittẽs armoniã virtutũ. In q tanqᷓ; in vaſe muſico

tia fuerũt. Nã vt dicit auerꝛoii.ſonatiuũ debʒ eſſe duruz
ad reſiſtendum. lene ad ↄtinuandũ.latũ ad implendũ.ſic et
ſimpboꝛianꝰtanq; vas muſicũ fuit durꝰſibi ꝑ auſteritatẽ.lenis aliis peꝛ
uetudinẽ latꝰ omibꝰ ꝑ caritatis amplitudinem
Imphoꝛianꝰ in auguſtudinenſi vrbe oꝛtꝰ. BDum adhuc ado
Aleſcens eſſet: tãta moꝝ guiate pollcbat ꝙ ſenioꝝ vitã anti
cipare videretur. Cũ igitur pagani feſtum veneris celebꝛa
Eent: ⁊ ſtatuã añ eradiũ pᷣfectũ dferꝛẽt. ſimphoꝛianꝰ affuit ⁊
/nolens eã adoꝛare diu ceditur ⁊ carceri moncipatur. Et cũ eductus de
carcere ad ſacrificiũ cogeretur.⁊ mita ei donaria pꝓmitterẽt dixit. Beꝰ
noſter vt uonit remunerare merita.ita nouit punire peccata. Gitã quã
xpo ſoluturi ſumꝰex debito ſoluamꝰex voto.Sera pemitudo eſt ſub iudi
cis timuiſſe ↄſpectu. Munera vra fucata.melł ꝑnnxta dulcedine. male
credulis mentibꝰ venena pturiunt. Cupiditas veſtra omnia habẽdo nil
poſſiqet:qꝛ dyaboliq artibꝰobligata miſert lucri detinetur compedibꝰ.⁊=
gaudia vr̃a in ſilitudinẽ vitri cũ ceperint ſplendere frangũtur.Tunc iu
dex ira repletus data ſententia precepit vt ſimphoꝛianus occideretur.
Qui cũ ad locũ duceretur: mater eius de muro exclamãs ait. Nate na
te me mento eterne vite. Surſuʒ reſpice:⁊ regnãtem in celo intuere. Ci
bi vita non tollitur:ſʒ in melt cõmutatur. Mox igitur decollat? eſt. et a
⁊p̃ianis coꝛpꝰeiꝰ ſublatũ honorifice eſt ſepultũ. Ad cuisſ epulcꝝ tan
ta fiebat miracula:vt etiã a paganis in honoꝛe maxio haberetur Re
fert gregoꝛius turonenſis ꝙ de loco vbiſ anguis eius effuſus eſt qͥdam
xpᷣianus tres lapillos ſanguine reſperſos ſuſtulit:⁊ in capſa argentea ta
bulis ligneis circũſepta locauit. Quã cum in q́dam caſtro locaſſet. et to
tum caſtꝝ incendiũ ↄſumpſiſſet:de medio igms pᷣdicta capſa ſana et ite
gra eſt eqducta. Paſſus eſt circa annos vñi.cclxx.

De ſancto bartholomeo. 2

rtholomeus interpᷣtatur fiſuſpendentis me.vel fuſuſ
endentis aqᷓs. Dicitur. n. a bar qð eſt fiꝰ?. ⁊ tholos quod ẽ
mitas. ⁊ moys quod eſt aqᷓ. inde bartholome?ꝰ.i.fil? ſuſpẽ
jentis aqᷓs id eſt dei qͥ mentes doctoꝝ ſurſuzʒ eleuat vt aq̃s
iferiꝰfundant. ⁊ eſt nomẽ ſiꝝ ⁊ nõ hebꝛeũ. Per pmuʒ vero
lex ſuſpendiũ quod ipᷣe habuit. Fuit.n. ſuſpeſus.i.eleuatus
di. vel ſuſpẽſus.i.intẽtus amoꝛe celeſti.vel ſuſpenſus.i.in⸗
nixus Stie ⁊ auxilio dei.vt nõ a ſuis meritis.ſed a dei adiutoꝛio tota vi

*

ta ſua vependeat. Per ſecũdum vero ꝓfunditas ſue ſapientie. De cu

ſapientie ꝓfunditate dicit d yoniſiꝰ in miſtica theologia. Biuinꝰ? bartho
lomeus dicit 1 multã theologiã eſſe ⁊ minimã. euangelium latũ ⁊ ma
2 rurſus cõciſum. Et vult oſtendere bartholome? ᷣm intentõneʒ
ſii ꝙ vna conſideratõe poſſunt omia affirmari de deo. alia ↄſidera
Sepene negeiimm E
Arthbolome? aptus veniens ad india que eſt in fine oꝛb. tem
plum in quo erat Fdolũ nomie aſtaroth intrauit. qᷓ̃ſi ꝑegri
nus ibidem manere recepit. In hoc ydolo qdam demon bas⸗
bitabat q ſe läguentes curare dicebat. ſed nõ ſanãdo ſubue
ſione ceſſando. Sʒz cũ templũ lãguẽtibꝰplenũ eſſet.⁊ quoti⸗
gie ficãtibus ꝓ infirmis etiã ex longinaqͤs regionibꝰ adductis nłluʒ
ab ydolo reſpõſum habere poſſent.ad aliã ciuitateʒ prexerũt. vbi aliud
Ydolũ noie berith colebatur. Et interꝛogãtibꝰcur ſibi aſtaroth reſpõſuz
non daret. reſpõdit beritb. Deus veſter catenis igneiſ oſtrictus eſt nec
reſpirare nec loqͥ audet ex illa hoꝛa qua apoſtolus dei baꝛtholome? igreſ
ſus eſt. Zicunt ili. Et quis eſt iſte bartholomeus. Et demon. Ymicus
eſt dei omnipotentis ⁊ ideo venit in iſtam ꝓuintiã vt omnes deos indie
euacuet.Et illi.Sic nobis ſigna eius vt eum inuenire poſſimus. Quibꝰ
demon att. Capilli eius criſpi nigri. caro candida.oculi grãdes.nares
eaualese vir egtnn paucos canos.ſtatura equalis.
collobio albo clauato.purpura veſtitur. Induitur pallio albo.quod per
ſingulos angulos gemmas habet purpureas. Vigintiſex anni ſunt ex
quo veſtes et ſau igems nec veteraſcunt nec ſoꝛdidantur. Centies
flexis genibus ꝑ diem oꝛat ⁊ centies ꝑ noctem. Angeli cum eo ambu⸗
lant qͥ nunqᷓ; eum fatigari nec eſurire ꝑmittunt. Semp eodem vultu et

SS
2 7

animo:letus ⁊ hilaris ꝑpſeuerat· Omnia p̃uidet. omnia nouit. Omnium
gentium linguas nouit 2 intelligit. Et quod vobiſcum loquoꝛ ipᷣe iam
nouit. Et quaãdo qritis eum ſi vult oſtendet ſe vobis.ſi aũt non vult.eũ
nõ poteritis inuenire. Rogo at vos vt cũ eum inueneritis rogetis euʒ
ne buc veniat. ne ãgeli ſui mibi faciãt quod meo ſocio iam fecerunt.
Cum igitur per duos dies ſolicite querentes eum minime inueniſ⸗
ſent quadam die quidam demoniacus exclamauit dicens. AYpoſtole dei

bartholomee incendut me oꝛatões tue.Cui aplus. Obmuteſce ⁊ exi fo
iriyos ab eo. Et ſtatim eſt liberatus Qo audiens rex regionis illiꝰ polemimm
us.cum haberet filiã lunaticã. miſit ad apkum rogans vt ad ſe veniret 1
⁊ filiã ſuam ſanaret.Ad quẽ cum aplus veniſſet.⁊ eã catenis ligataʒz vwi
deret.qꝛ accedentes moꝛſibꝰlacerabat.iuſſit eã ſolui. Et cũ miſtri ad eã
accedere nõ auderent dixit. Ego demoniũ qð in ea erat iam ligatum te⸗
neo.et vos timetis.Et ſoluta ſtatim liberata eſt. Lũc rex camelos auro
⁊ argento et lapidibꝰpᷣcioſis onerauit.et apoſtolum inqrt faciens nulla
tenus inuemre potuit. Mane autem ſequenti apparens apoſtolꝰcum ſo
lo rege in cubiculo dixit ei. At quid me cũ auro ⁊ argemo et lapidibus
pcioſii tota die queſiſti. Iſta munera ſunt neceſſaria bis qͥ terrena rehgum
runt.Ego nibil terꝛennũ.nihil carnale deſidero Lunc ſact? bartholomeꝰ

cepit eum multa de modo redemptois noſtre docere. oſtendens inteꝛ ce .
tera xpᷣm viciſſe dyabolum ꝑ mirabilem ↄgruentiam.potentiam. iuſtici
am et ſopientiã. Congruũ.n.fuit vt qͥ filium virginis.id eſt adaʒ factuzʒ
de terꝛa. dum adhuc eſſet virgo vicerat:a filio virginis vinceretur. HoN
tenter quoqʒ ipᷣm vccit cum de ſua domingtõne p tenter eum eiecit quã
dyabolus. ꝓ deiectõne pᷣm homis vſurpauit.Et ſicut alicuiug victoꝛ ti
ranni comites ſuos mittit vt eus titilos vbiqʒ erigant et tirannos de
iiciant.ſic criſtꝰ victoꝛ nücios vbiqʒ; mittit vt d aboli cultuʒ euacuente et

criſti cultum ſtatuant. Juſte vero quia iuſtum eſt vt qͥ comedente homie
vincens hominẽ detinebat.a ieiunante bomie victslł ommem amplinõ
teneret. Gapienter aũt. dum ars dyaboli deluditur arte criſti. Ars dya
boli fuit vt ſicut accipuer rapit auem ita in deſtum raperet criſtum vt
ſi ibi ieiunans non fameſceret abſqʒ dubio deus eſſet. ſi autem eſ uriret
ipᷣm vt pmum boiem ꝑ cibũ deuinceret. Sed cognoſci de? nõ potuit. qꝛ
eſuriuit.nec vinci.qꝛ eitemptatõmi nõ ceſſit. Cum ergo eidem ſacramẽ
ta fidei pᷣdicaſſet.dixit regi ꝙ ſi baptizari vellet deum ſuuʒ catenis liga
tum ſibt oſtenderet C. Bequeti igitur die iuxta regis palatium
dum põtifices ydolo ſacrificarent cepit clamare demõ ac dicłre. Ceſſa
te miſeri ſacrificare mihi.ne peioꝛa me patiami. q catenis igneis ab an
gelis ieſu xpᷣi quẽ iudei crucifixerunt religatꝰſum putates eum a moꝛte
detineri. Ille aut ipam moꝛtem q regina noſtra eſt captiuauit.et ipſum
noſtꝝ pncipem autoꝛem moꝛtis vinculis igneis vinxit. Gtatimqʒ; omẽſ
miſerunt funes ⁊ ſimulacꝝ euerterent ſed nõ potuerũt:Apoſtolꝰautem
demomi pcepit vt inde exiens ydolũ cõminueret. Qui ſtatim exiens om
ma vola templi ꝑ ſeipᷣm confregit. HBeinde fuſoꝛatõe ab a plo omnes
infirmi ꝓtinus curatti ſunt. Apls ãt templũ deo dedicauit.et demonem
in deßrum abire pᷣcepit. Lüc angelꝰdomiĩ ibidem apparuit.et templum
circuuolans iu q̃tuoꝛ angulos ſignum crucis digito ſuo ſcripſit dicens.
ec dicit dñs. VSicut vos omnes ab infirmitate veſtra mundaui ita et

UNI

templum hot ab omni ſoꝛde mundabitur. ⁊ habitatoꝛe eiꝰ quẽ aptlus in

deßtum locum ire pᷣcepit.pus tñ eum vobis oſtendã quem videntes ne
timeatis: ſed q̃le ſignum in lapidibus his ſculpſi tale in vr̃is frontibus
unpmatis. Tunc oſtendit eiſ ethiopem nigrioꝛem fuligine. facie acuta
barba ꝓlixa.crinibꝰ vſqʒ ad pedes ꝓtenſis.oculł igneis vt ferꝝ ignituʒ
ſcintilas emittentibuſ.flamas ſulphureas ex oꝛe ⁊ oculis ſpirantem.ca
tenis igneis vinctum retro mamibꝰ. ⁊ dixit ei angelꝰ. Quoniã iufſõem
apoſtoli audiſti ⁊ de templo exiens oĩa ydola ↄfregiſti.ſoluam te vt va
qas in talem locum vbi nullus bomo moratur. ⁊ ſis ibidem vſqʒ ad diẽ
iudicii. Ille ãt ſolutus cũ magno ſtrepitu ⁊ vlulatu diſparuit.Angelus
autem dvñi in celũ cunctis videntibꝰ euolauit.Lunc rex cũ vxoꝛe ⁊ fuiis
omiqʒ populo baptiſatus eſt. ⁊ relicto regno apli diſ⸗ cipulꝰeſt effectus:
B Tunc omẽs temploꝝ põtifices ogregati ad aſtragem regezʒ
fratrem etꝰcõuenerũt ⁊ de deoꝝ ſuoꝝ amiſſione ⁊ templi ſ ubuerſione 7
regis ꝑ artem magicã deceptõe contra aplum ſunt cõqueſti. Aſtrages
igitur rex indignatus mille viros armatos ad capiendũ aplum deſtina
uit. Qui cum adductꝰ fuiſſet coꝛã eo dixit ei rex. Tu ne es ille qui euer⸗
tiſti fratrem meum. Cui apoſtolꝰ. Ego illum non euerti ſed ↄuerti Cui
rex. Sicut tu feciſti fratrẽ meum deum ſuum relinquere ⁊ tuo credere.
ſic ⁊ ego te faciam deum tuũ relinquere ⁊ meo deo ſacrificare.Cui apo
ſtolus. Ego deũ quem colebat frater tuus ligaui ⁊ ligatuʒ oſtendi.⁊ vt
ſimulacrũ frãgeret coegi. Si ſic poteris facere deo meo.poteris me ad
ſimulacrũ ꝓuocare. Sin ãt ego deos tuos ↄminuaʒ ⁊ tu crede deo meo

MHec illo dicẽte nunciat᷑ regi ꝙ deꝰ ſuꝰbaldach cecidiſſet ⁊ ↄminut? fuiſſy
Quod rex audiens purpuram ſcidit qua indutus erat ⁊ apoſtolum fuſti

bus cedi iuſſit.⁊ ceſum viuũ excoꝛiari mãdauit: Chꝛiſtiani autem coꝛpꝰ
eius tulerũt ⁊ honoꝛifice ſepelierũt. Rex ãt aſtrages ⁊ temploꝝ ponti⸗
fices a demonibꝰ arꝛepti moꝛtui ſunt. Rex ãt polemius in epᷣm oꝛdinat
⁊. xx. annis officium epiſcopatꝰ laudabiliter implens plenus virtutibuſ
in pace quieuit. DBe genere ſue paſſionis diuerſa eſt opinio. Nam
beatus doꝛotheus dicit ꝙ crucifixus eſt. Ait.n.ſic. Bartholomeus in⸗

dis pᷣdicauit.qͥ ⁊ euangelium ſᷣm matheũ in ꝓpꝛia eoꝝ lingua eis tradi

dit. Doꝛmiuit in albana ciuttate magne armenie. crucifixus deoꝛſuʒ ca

put babens. Beatꝰ at tbeodoꝛꝰ dicit ꝙ fuit excoꝛiatꝰ.In multis aüt li⸗

bꝛis legitur ꝙ tm̃ fuit decollatꝰ. Hec aũt contrarietas taliter ſolui põt
vt dicat ꝙ pᷣmo crucifixꝰ fuit.deinde añq ibidẽ moꝛeretur de cruce fuit
depoſitꝰ.⁊ ob maioꝛẽ cruciatũ fuit excoꝛiatꝰ.poſtremo capite truncatꝰ?.
E Arnno domi. ccc.xxxi.ſaraceni ſi iciliã inuadentes liparitanaʒ
inſulã vbi coꝛpus ſe ncti bartholomei quieſcebat vaſtauerũt.ac eiꝰſepul
crum ofringentes o a eius diſpſerunt. Nam ad hãc inſulam coꝛpꝰ eiꝰ
taliter de india adueniſſe ꝑbibetur. Cum.n.pagani pꝛopter ſignoꝛum

frequentiã viderent coꝛpꝰeiꝰ plurimuʒ venerari. indignati loculo plum

beo poſitum in mare pcipitauerũt.ð diuino nutu ad inſulã pᷣdictam de
uenit. Cũ igitur ſaraceni eius oſſa diſpſiſſent. illis recedentibꝰ apparuit

apoſtolus cuida monacho dicens. Gurge ⁊ collige oſſa mea q̃ diſperſa
ſunt. Cui ille. Qua ratõe oſſa tua colligere.aut aliqueʒ tibibonoꝛem ex
hibere debemus. cñ nos deleri pmiſeris.nec auxiliũ nobis impenderis
Cui ille.Per multũ tpis meis meritis dñs pplo buic pepꝑcit. Sed eoꝛũ
peccatis nimis inualeſcentibꝰ⁊ vſqʒ ad celn clamantibꝰ. iam ꝓ eis non
potui veniã obtinere. Gʒ cum monachꝰ ſibi diceret. quomõ inter tot ali

oꝛum oſſa ſua qũqʒ inuenire poſſet. ait. Nocte ad ea colligenda ibis et

ea q̃ vt ignem ſplendentia videris pꝓtinus hec leuabis. Qui oĩa vt dixe

rat inueniens apli oſſa leuauit. 2 ſuꝑ qᷓnqam nauem cõſcendens bñuen

tum q eſt metropolis apulie ea trãſtulit. Nunc autẽ dicitur ꝙ ſint rome
licet beneuentani ſe achuc coꝛpꝰillud habere affirmert Cum qᷣdaz
mulier vas plenũ oleo attuliſſet. vt in lapadem beati bartholomei pone
retur.qntumcunq; vas ſuꝑ lãpadem inclinar&t. nil ex eo exire valebat.
cum tñ digitos in vas mirterent.⁊ oleum liqduzʒ omnino palparẽt Lũc
qdam exclamauit. Puto ꝙ apoſtolo acceptum nõ eſt vt hocoleũ in ſuã
lampadem infundatur: Quappter in aliam lampadem infuderunt et p
tinus oleu emanaui. F CLum impatoꝛ friqericꝰ beneuentuz ve
ſtrueret omẽs ecclłas q̃ bidem erant dirui mãdaſſet. ciuitatem totam
ad alium locũ trſferre intendens. vir qdam quoſdam viros albatos et
fulge nteſ muenit qͥ ad inuicem loqui ⁊ inter ſe aliqua tractare videban
tur. Qui ci vehemẽter admirans qͥ nam eſſent interꝛogaſſet vnꝰ? eoꝛum
reſpondit. Iſte eſt bartholomeꝰ opoſtolus cum ceteris ſanctis quoꝛũ in
bac vrbe eccleſie habebatur. Qui inſimul cõuenerunt vt inter ſe mqui
rerent ⁊ tractarent qi pena eſſet ille plectendus qͥ cos de babitaculł ſui
eiecit. Et iam inter eos inuiolabili ſentẽtia eſt firmatum vt ille ſine mo
ra ad iudiciũ dei accedat. de his omnibus in eius ludicio reſponſurus.
Hoſt modicum vero tempus dictus imperatoꝛ miſerabiliter vitam fini
uit. Legitur in quodam libꝛo de miraculis ſanctoꝛum ꝙ 9ͤdam maii
ſter feſtum ſancti bartholomei omni anno ſolenmiter celebꝛabat. Cui p

dicanti dyabolus in ſpecie cuiuſdam puelle admodum ſpecõſe appuit.

qua iniectis in eam oculis ad pꝛandiũ inuitauit. Qui dum in menſa cõ⸗
ſiſterent illa in amoꝛem ſuũ multum eum allicere nitebatur. beatus baꝛ
tholomeus in ſpẽ ꝑegrini pᷣ foꝛibus affuit. et vt amoꝛe ſancti bartholo
mei introduceretur obnixius flagitauit. Qua diſſuadente panis ei mit
titur. Gedq ille hunc accipe recuſ auit. Rogauit tñ mauſty p nunciuz vt
ſibi diceret. qͥd magis in bomĩe ꝓpꝛium eſſe putaret Cui cum ille dicerʒ
riſibile. puella reſt pondit. Imo peccatũ cuʒ quo homo cõcipituꝛ naſcitur
atqʒ viuit. Cui bartholomeus reſpondit ꝙ ille bene intulit. ſed mulier

.d/NHAẽeTRᷓ.

ꝓfundiꝰindagauit. Secũdo dictꝰ pegrinus maiiſtro miſit. vt ſibi dicerʒ
qͥs locus vnius pedis eſſet vbi deus in terꝛa maioꝛa miracula oſtendiſſʒ
Cui cum ille diceret locus crucis in quo deus mirabilia operatus eſt. il⸗
la ait. Imo caput homiĩs in quo quaſi minoꝛ mundꝰexiſtit. VUtroꝛumqʒ
ſententiã aplus appꝛobauit.Tercõ inq ſiuit quata diſtantia eſſet a ſum⸗
mo celi vſq; ad ꝓfundum inferni. Cui cum mauſter ſe neſcire diceret.il
la ait.Modo video ꝙ pᷣcipitor SGed ego hoc noui.quia de altero ad al
terum decidi.⁊ opoꝛtet ꝙ hoc tibioſtendã.Lũc dyabolus cum magno
eiulatu ſe in abiſſum pᷣcipitauit.Et dum q̃rerent ꝑegrinũ.mime inuene
runt. Simile fere legitur de beato andꝛean. G Beat? qt ambꝛo.
in pᷣfatõe quã fecit de illo apło eius legendã abbꝛeuiãs ita dicit. Biſci
pulis xpᷣe tuis vnica diuinitate pᷣdicantibꝰ trinitatem tuã mundo. mira
buiter dignatus es oſtẽdere maieſtatem. Inter qͥs beatiſſimum bartho

lomeum magna virtutum p̃ᷣrogatiua colendum benigna tui ꝓſpectõ ad

pplłum direxit longinquũ.quẽ licet penitus bumana ↄuerſatõe remotũ
tibi tñ p̃dicatõnis augmento meruit cõſignare vicinum: O quãtis pco
nuis aplum mirabilẽ celebꝛãdum.cui dum ad ſeminandũ fidem. ꝓximo
rum coꝛda nõ ſufficerent populoꝝ. alatis quaſi veſtigiis extremos ter
rarum fineſ penetrauit indoꝝ. Cum languentiũ innumera caterua tem
plum ingreſiꝰ demoniacũ.effecit ilico vt nullũ cultoꝛibꝰ demon pᷣberet
reſpõſum. O q̃ʒ mira virtutũ ipᷣius inſignia dũ humana voce verboſã
tem cõtra ſe aduerſariũ ſolo iuſſu laceratiſ diutiſſime viris reddidit mu
tum. Reginã dyabolica cõtagione lunaticam liberauit.puellamqʒ ſolu
tis nexibꝰ patri repᷣſentauit ſaniſimã. O q̃ʒ ſublime ſanctitatis eius mi
raculum dũ antiquum humani generis inimicũ. ſuũ fecit iu nihilũ redi
gere ſimulacꝝ. O q̊ʒ digne exercitui numerãdus celeſti.cuius.vt mira
culis fidem ↄmodaret certiſſimã. angelꝰ apparuit ſuꝑna delapſꝰab aula
Is igitur catenatũ demonẽ cunctis oſtentans defoꝛmem. ſalutiferã ſa
xo dñicam impᷣſſerat crucem. Rex reginaqʒ ſil baptiſantur cum gente·
vrbiũqʒ.xii.accole te deum pr̃em coꝛpe ſequũtur ⁊ mente.Ad extremũ
vero temploꝝ delatu pontificũ neophici polemii frater tirãnus beatuʒ

apim omnimode in fide cõſtãtem. ceſum atq; excoꝛiatum acerꝛimam fe

cit ſuſcipe moꝛtem Qui tante moꝛtis viriliter ꝑferendo diſcrimen.glo⸗
ſi certanũs ad celeſte gaudiũ repoꝛtauit triumphũ. Hucuſqʒ ambꝛoſiꝰ.
Beatꝰ aũt theodoꝛ? abbas ⁊ doctoꝛ pᷣcipuus de hoc aplo inter cete
ra ſic ait. Apoſtolus dei bartholomeꝰ pmum in licaonia pᷣdicauit.poſt
modum in india.ad vltimũ in albana vrbe.ſ.maioꝛis armenie.vbi pᷣmo

excoꝛiatꝰ.tandem capite plexus. ibidem ſepultus eſt. Qui dum ad pdi

candum mitteretur a dño vt opinoꝛ audiuit. Nade diſcipule meus ad pᷣ
dicandum.exi ad pugnandum.capax eſto piculoꝛum. ego paternuʒ opꝰ
conſummaui. pꝛimus teſtis factus: Gas quod neceſſarium eſt imple.

Imitare maiiſtꝝ tuũ.emulare dñm tuũ. Ganguinẽ ſanguĩ bopone. car⸗

nem carnibꝰ trade.q̃ ꝓ te paſꝰ ſuſtinui patere. Arma ſint tibi benigni

tas in ſudoꝛibꝰ.mãſuetudo inter maleficos.patiẽtia in his qui pereunt
Mõ refutauit apius ſʒ vt famulus fidelis domĩco acqͥeſcens pᷣcepto ꝑp/
git gaudẽs taqm lux mũdi vt tenebꝛoſos illuminaret. tanqz ſal terꝛe vt
gentes inſipidas ſaliret.tanq̃ʒ agricola vt ſpualem agriculturam perfi
ceret Petrꝰ quoqʒ aplus docet natões.ſʒ bartholomeus oↄſequẽter pa
ria mueſtigat. Petrꝰ opatur ꝓdigia maf.ſʒ bartholomeꝰ facit mirabi
lia valiqa. Petrꝰcapite deoꝛſum crucifigif. bartholomeꝰpoſtq̃ʒ viuꝰ ex

coꝛiatꝰ eſt capite plectitur.Ad quot valʒ petrus capeſcẽda miſteria. ad

tot bartholomeꝰ ſufficit penetrãda.eqliter fecũdat ecclam eq̃ lance ha⸗
buit ⁊ cetera diuina cariſmata. Hic ex diuio duodenario numero medi
us ex vtraqʒ parte ſonũ diume ſᷣmocinatõnis dat ſicut in cithara armo
niam. Omẽs apli vniuerſitatẽ ſibi diſptientes pᷣtoꝛes regis regũ cõſti⸗

tuti ſunt. Huic ãt eſt ſoꝛs ⁊ poꝛtio armenie. locꝰ 4 eſt ab eullath vſqʒ ad
gabaoth. diſtributa. Igitur vide eũ lingue aratro ratõnabilia rura ſul⸗

cãtem. fidei verbũ in ꝓpfundo coꝛdis recõdentẽ.ꝑadiſos et vmeas dom
plantantẽ.ſingul paſſionuʒ remedia medicinalit inſerentẽ.ſpinas inuti
les euellentẽ.ſiluas impietatis ſecare.ſ epes dogmaticas circũponere.
Sed qles mercedes creatoꝛi obtulerũt. Vtiqʒ ꝓ honoꝛe inhonoꝛãtiam
ꝓ bñdictõne maledictõem. ꝓ muneribꝰ penas.ꝓ reqͥeſcibili vira amarii
ſimam moꝛtèe. Naʒ poſtq̃ʒ intolerabilia toꝛmẽta ſubut. ab eis decoꝛiatꝰ
in moꝛeʒ follis fuit. Nec poſtqʒ migrauit ab hoc mundo neglexit occiſo

res.ſed inuitabat miraculis ꝑditos.⁊ ꝓdigiis admittebat aduerſos.ſed

beſtialem mentẽ nil erat qð ↄpeſceret.nil quod a malo retraberet. Quid
decetero faciũt. Inſaniũt contra illud ſacrü coꝛpꝰ Reſpuunt egron me
dentem.oꝛbati manuducentẽ.ceci ductoꝛem. naufragi gubernatoꝛem.
moꝛtui viuificatoꝛẽ.Et hoc quõ. Pꝛoiiciũt nanqʒ in pelagꝰcoꝛpꝰ ſctm̃
MW Mota eſt igitur cũ impetu de regionibꝰ?armenie archa cü q̃
tuoꝛ alioꝝ martiꝝ archiſ que ſur dum ſigna oparentur cum ea fuerant
in mare piecte.et ꝑ tm̃ ſpacium maris quatuoꝛ bis pᷣcedentibꝰ ⁊ tanq̃̊ʒ
miſtris obſequiũ quodam mõ aplo facientibus.venerunt in ptes ſicilie

in inſulam qᷓ liparis nuncupatur. ſicut epo hoſtienſi qͥ tunc pᷣſens erat

reuelatum fuit. Henit ad pauperculam theſaurus ditiſſimus Wenit ad
ignobilem pcioſiſſima margarita. Henit ad meſtam ſi plendidiſſimum lu
minare.Aliis igitur q̃tuo: ad diuerſas terꝛas cuntibꝰ ſanctũ aplm i di
cta inſula reliquerũt. Eteni p̃dictos q̃tuoꝛ martires apls relinquens re
troꝛſum vnũ ſcʒ papinũ in ciuitatẽ ſicilie muas.aliũ vero lucianũ nomi
ne meſſinã trãſmiſit. reliquoſ vero duos in calabꝛitidẽ terꝛã direxit.gre
goꝛium qͥdem in ciuitatẽ calumna m. achacium ãt in ciuitatẽ q̃ chale vo
catur.qui vſq; hodie ſi uffragiis ſuis ſ̃ plengent. Buſcept⸗ eſt igitur cum

QR.

multis hymnis.laudibus ⁊ candelis:et templũ ſibi magnifice fabꝛicat᷑.
Mons aũt vulcanus inſule ↄtiguus cum habitatoꝛibus eſſet nociuus:
eo ꝙ igneʒ emittebat:q̃ſi ꝑ ſtadia.vii.ſe inuiſibilr elong auit circa mare
ſuſpẽſus.ita vt vſq; hodie appeat videntibꝰ q̃ſi figuratio fugiẽtis igni/
Nunc igit᷑ aue o beate btõꝝ ter btẽ bartholomee:qͥ es diuie lud ſplẽdoꝛ
ſancte eccłie piſcatoꝛ rõnabiliũ piſciuʒ piture capture.dulcis fructꝰ viui
de palmitis.vulneratoꝛ dyaboli mundũ ſuo latrocinio vulnerãtis.Gau
deas ſol oꝛbis terre cuncta iluminãs. os dei lingua ignita ſapiaʒ pmenſ
fons iugiter ſanitates emanãs:qͥ mare meabilibꝰ greſſibus ſanctificaſti
qui terrã purpurea tuo cruoꝛe feciſti: qui ad celos ↄmieaſti.vbi in medio
. ulges. in ſplendoꝛe immarceſſibil glie ſplendes. in exulta

es. Hec Theodoꝛus. XIX.

B

vk ꝓpter excellentiã digni
Oꝛopter excellentiã dignitatiſ.qm̃ ſicut ĩꝑatoꝛ Auguſt pce R
g reges: ſic ⁊ iſte excellit oms doctoꝛes:ſᷣm ꝙ dicit remigius
alii doctoꝛes cõpantur ſtell Bañ.xii.Qui ad iuſticiã erudiũt mul
ſi ſtelle 26. Hic aũt ↄpatur ſoli.ſicut patʒ in epla q̃ de eo catatur
AQauaſi ſol refulgens:ſic ipᷣe refulſit in templo dei. Scdo ꝓpter feruoꝛeʒ
dilectõis: qm̃ ſicut menſ̃ auguſtus valde feruet eſtu caloꝛis:ſic ⁊ ipᷣe val
de incaluit: igne diuini amoꝛis. Elñ ipe inl ſſionũ de ſe ſic dicit

agittaueraſ tu coꝛ meu charitate tua ⁊d. Item ibideʒ. Aliqñ inrromit

atis. vel ꝓpte

tis me in affectũ multũ inuſitatũ introꝛſus neſcio ad quã dulcedinẽ:que
ſi ꝑficiatur in me neſcio quid erit: ſi vita eterna non erit. Cercõ pꝛopter
ethimologiã nomis. Bicltur eni auguſtinꝰ ab augeo:et aſtin go eſt ciui
tas ⁊ qud q eſt ſurſum Inde auguſtinꝰ quaſi augens ſupnas ciuitatem
matio ⁊ beatitudo Qm ſi queratur vnde ſit. deus eam cõdidit. Si vñ ſa
piens. q deo illuminatur. Si vnge felix. deo fruitur. Subſiſtens modlifi⸗
catur. contemplans illuſtratur. inberens iocundatur. Elidet ⁊ amat. In
eternitate dei viget. In veritate dei lucʒ In bonitate dei gaudet. el ut
dicitur in gloſario. auguſtinus dicitur magnificus.felix.pꝛeclarus.Fu⸗
magnificus in vita pꝛeclarus in doctrina. felix in gloꝛia. Cius vi
umpllauit Poſſidomus calamenſis epiſcopus: vt dicit Zamtodon
s. or.

7
1
7
1.
„

—
—
* —S

ulle: Et ecce cõtinuo filium ſuum iuxta ſe ſtare vidit. Hoc cum auguſtino

△

. —

fuit adeo vt ſummus phᷣs ⁊ rhetoꝛ luculentiſſimus hꝛetur. Nam libꝛos
Areſtotil:et om̃s libꝛos liberaliũ artiuʒ quoſcunqʒ legere potuit ꝑ ſe di
dicit ⁊ intellexit:ſicut ipᷣe in libꝛo confevᷣ.teſtatur:dicenſ. Omnes libꝛos
artiũ quas liberales vocãt tic neqſſimꝰ malaꝝ cupiditatũ pᷣuus ꝑ meip
ſum legi:et intellexi quoſcunq; legere potui. Item in eoð. Quicqͥq eſt de
arte loqndi et diſſerendi.qͥcqͥd de dimẽſiombꝰ figuraꝝ.⁊ de muſicis ⁊ de
nũetis: ſine magna difficultate nullo hoĩm tradęẽte intellexi. Scis tu dãũe
deus meus qꝛ celeritas intelligendi.et diſcendi acumen donum tuum eſt
Sed nõ inde ſacrificabã tibi. Verũ qꝛ ſcientia ſine charitate ñ edificat
ſed inſtat.in erroꝛem mamcheoꝝ qͥ xpᷣm fantaſticũ fuiſſe affirmãt.⁊ car
nis reſuſrectõem negant:incidit.et in eo ꝑ annos nouem vi adhuc ado⸗.
leſcens eſſet pꝑmanſit. Ad bas etiaʒ nugas adductus eſt vt arboꝛem fici

ploꝛare diceret: cñ ab ea folinzʒ vel ficus tolleretur.Cum igitur elſet an

noꝝ. xix.et qᷓndam libꝛum cuiuſdam philoſophi.ſ.ciceronis in quo vani

tas mundi contemnenda: ⁊ philoſt ophia appetenda docebatur plegeret.
ex hoc quidem liber plimũ placuit:ſed qꝛ nomen iheſuxpᷣiqð a mre imbi

berat ibi non erat: dolere cepit Mater vero eius ꝓ eo plimũ flebat. et
ipſum ad vmtatem fidei reducere ſatagebat.Quada igitur vice. vt legi
tur in libꝛo tercio confepᷣ.vidit ſe ſtare in quadã linea lignea licet triſtem
et quidam ei iuuenis aſtitit:⁊ cꝗm tante triſticie requiſiuit. Que cũ dice
ne renco, filii mei deploꝛo.Ille reſpõdit.Eſto ſecura:q;ꝛ vbi tu ibi

retuliſſet:ille ait. Falleris mir̃ falleris:nec ſic tibi dictuʒ eſt. Sed vbi ego

iii tu. Econtra illa dicebat. Mon fili:michi dictum eſt: vbi ille:ibi tu.ſed

vbi tu ibi ile. Rogabat igitur ſequla mater quaſi impoꝛtua quend epi⸗
ſcopuʒ: ſicut in eodem libꝛo confeſonũ quguſtinꝰ teſtatur: vt ꝓ ſuo filio
intercedere dignaretur: Qui tãta quodammodo impoꝛtunitate deuictꝰ:
pꝛophetica voce reſpondit. Elade ſecura:qꝛ impoſſibile ẽ vt filꝰ tantaꝝ

lacriaꝝ perenat Cũ autem apud carthaginem multis annis rhetoꝛicazʒ

docuiſſet. occulte matre neſciente: romã venit. ⁊ ibidem multos diſciploſ
congregauit.Rum eniʒ mater vſqʒ ad poꝛtum eum ſecuta fuiſſet. vt ant

cum retrapetet. aut ſecum iret. ipſe ea decipiens: nocte latenter reeeſſit.
Quod illa mane conſiderans:aures dei:clamoꝛibꝰ implebat. Quolibet

gũt die mane ⁊ veſpere ad eccleſiam ibat:et ꝓ filio oꝛabat. HMis tempo/
ribus mediolanenſes a ſimacho pꝛefecto romanoꝝ petierunt ſibi docto
rem in thetoꝛica deſttnari. ꝛeſulabatur tunc ibi vir dei ambꝛoſius. Et
ad pꝛeces mediolanenſiũ illuc mittitur auguſtinꝰ. ater autem eiꝰ qui

eſcere non volens cum multa difficultate ad eum venit. ⁊ ipſum iam ner

vere manicheum: nec vere catholicum reperit. Cepit autem Auguſtinꝰ
beato Ambꝛoſ io adherere:et eius pꝛedicatões frequenter audire.Erat
gautem valde in pꝛedicatiõe ſuſpenſus:ne quid contra ipſam manicheoꝝ

W
2

Dse autem

bꝛo lepſt it. Hen miel

GGEHXHaν⅞

0 ipſa diceretur. Quadaz e eniim vice contra illum =
ainbroſtus vmurms diſputauit: iptum apertis rationibus 2 gutoꝛitgti
bus cõfutauit:it. ta vt erroꝛ ille a coꝛde auguſtim penitus pelleretur HZ
ſt boc ſibi contigerit: ipſe in libꝛo confeſſionũ narrat:di
noui. reuerberaſti infirmitatez aſpectus mei. 1
enter. Et contremui amoꝛe ⁊ hoꝛroꝛe ⁊ inuent me 100
diſſimilitudinis. tanc audirem vocem tuam de ex

in te ſeut cibum carmis tue: ſed tu mutaberis in me CLum autez ſicut
widem refert via chꝛiſti ſibi plac ceret: ſed per iſtam unguſt adbuc ire pi
geret. immiſit vñs in mentem eius vt ad ſimplicianu in quo lucebat lux

diuina. ſcʒ gra pgeret: vt ſibi actus ſuos lecuz conferentt pterret s eet

aptus modus viuendi ad ambulandũ in via dei: in qua alius ſic:ali ſic
ibat. Biſplicebat aũt ei quicquid agebat in ſecto pꝛe dulcedine dei: 2 de
coꝛe domus eius quam dilexit. Sim plicianꝰ güt cepit eum hoꝛtari.ipſe
quoqʒ cepit ſeipſum! hoꝛtari ⁊ dicere: Quot pueri puelle intra eccliaʒ
deo ſeruiunt:et tu nõ poteris quod iſti et iſte. On vero iſte ⁊ iſti in leips
pñit et non in deo ſuo. Quid in te ſtas ⁊ non ſtas. pꝛouce te in eum 2 exci
piet te: ⁊ ſaluabit te. Inter box colloquia memoꝛia victoꝛini in megin
venit Unde exbilaratus ſimplicianꝰ narrat qualr idem adhuc gentil ob
ſui ſapientia rome quod maximũ tunc erat:ſtatuam in foꝛo meruiſlet: et

qualr ſe ſepius xpᷣianũ dicebat.Cui cuʒ ſimplicianꝰ diceret: NMon credo

niſi te in eccłia videro.ille iocando dicebat. Nunquid parietes! faciut hho

minem chꝛiſtianũ. Tandem dum ad eccliam veniſſet. et ei tanq verecun
do occulte liber vbi erat ſimbolũ fidei ad legenduʒ 1 pnunciandũ: vt tüc
moꝛis erat: datus fuiſſet.ille in altum aſcendit: ⁊ alta voce ꝓnunciauit.
mirante roma. gaudente ercckia. Omnes at ubito p pſtrepuert. victoꝛin⸗
vietoꝛinꝰ.cito ſonuerut: cito ſiluerñt. iam? ab africa quigꝗ ami
cus auguſtini nomine pontianꝰ ſupueimit:⁊ vitam ⁊ miracula ulli⸗ mas

anthonii qui nuper in egipto ſub tino impatoꝛe defunc

recitauit. Hoꝝ exemplis aug?. ve er exarſit. ita ꝙ ſo
pium tam vultu i mente tin inugſt Altr foꝛti iter relcl
patimur quid indocti et ce

Mimus.
ctrinis noſtris in ne rgim

nfet conm oneteton amar Gl one ennne
uain qdiu: cras ⁊ cras. ſine modo ſine
daummnucy 0 do non ee engdnn et ſine pauluiũ pdibat in longn
quũ. DBe bac ſui tarditate plimũ oquerebatur: ſicut poſtmodu in codey liH

ichi ỹ excelſus es in excelſis:et q; pfundus in pfundis
1 teq mn us gate. ge dñe et fac et excita et reuoca

gr⸗ ndin. creſce ⁊ manducabis me. IMec tu me mutabii

nos. Accede et rape et fragra et dulceſce. Inpedimentis omnibus ſic
timebã expediri quemadmoduʒ impediri timendum eſt. Sero te amaui
pulcritudo tam antiqua et tam noua.ſero te amaui. Intꝰ eras et ego fo
ris. et ibi te querebam.et in iſta foꝛmoſa que feciſti defoꝛmis irruebam.
ase EI lamaſti. et rupiſti ſurdita:
tem meam.Coꝛuſcaſti et ſplenduiſti.et fugaſti cecitatem meã. Fragraſti
n BGuſtaui et eſurio et ſitio te.Le
tigiſti me: et exarſi in pacem tuam. Cum autẽ amariſſime fleret:audiuit
vocem dicentem ſibi. Tolle lege: tolle lege. Aperuitqʒ ſtatim codicem

mecum eras et tecum non e ram. Vocaſti et c

et duxiſti ſpiritum meum:er anhelo tibi.

4 .

aplicuʒ:et coniectis oculis ad pꝛimuʒ caplm legit. Induimin i dñm ibe⸗
ſum xpᷣm. Et ſtatim om̃s ab eo dubietatis tenebꝛe diffugeft. C Inte
nim autem tam vehementiſſimo dentium doloꝛe toꝛqueri cepit:vt fere ſi
cut ipᷣe ait ad credendũ opinionẽ nü bonũ a
me in ſapiẽtia.ſummũ vero bonum coꝛꝑis in nulli ſentiẽdo doloꝛem po
ſuerat. Lam vehemens ouũt ulle doloꝛ fuit.ꝙ etiaʒ loquelã amiſit. Quo
circa vt in libꝛo confeſ.refert.in tabulis cereis ſcripſit: vt om̃es pꝛo eo
oꝛarent: vt doloꝛem illum dñs mitigaret. Ipſe igitur cuʒ alis genua fle

coꝛnelii phᷣi duceret᷑.qͥ ſummũ bonũ ani

xit: ⁊ ſubito ſanum ſe ſenſit. Inſinuauit ergo per lrãs ſancto viro am

bꝛoſio ſuum votũ vt moneret quid ſibi de libꝛis ſanctis legendũ eſſet qᷓ
Aptioꝛ fieret fidei xpᷣiane. At ipᷣe iuſſit eſaiã ꝓphetã:eo q euãgelui et vo
