lls ſibi euenturã diuina et occulta inſpiratõe p̃uidebãt pluſtraſſe. Ged 8
cum ipᷣa conceptõ fundamentũ fuerit habitaculi ſummi boni ſi peccati 1
alicꝰ ex pᷣme pᷣuaricatõis oꝛigine maculã traxit.qͥd dicemus vtiq; diuia H
voce dicitur ad hierenuã: puſqꝙ; te foꝛmarem in vtero noui te.⁊ añqᷓ; exi
res de ventre ſanctificaui te:et ꝓphetam in gentibꝰdedi te.Be iohãne du
quoq; angelus qͥ eũ naſcituꝝ pᷣuunciabat aſſcruit ꝙ ſpũſancto replebit

ahuc in vtero matris ſue. Si igitur hieremias qͥ in gentibꝰ erat pppe
ta futurꝰ in vulua eſt ſanctificatꝰ:et iohes dñm in ſpũ et virtute helie ʒj

ceſſurus ſpũſancto eſt ex vtero mr̃is repletꝰ.qͥs diſſerere audeat totiꝰ ſe en

culi, ppiciatoꝛiuʒ et vnici fun deiomipotentis vex et dulciſſimũ reclina 1
* tonꝛum mox in ſue oceptõis exoꝛdio ſpũſſancri grã illuſtratõe deſtitutuʒ
Leſtote vero ſacra ſcriptura vbi ſpũs oñi ibi libertaſ a uitute. Igitur „
ois peccati liberria fuit q̃ oim peccatoꝝ ꝓpiciatori aula in q et ex qᷓ ꝑſo
naliter hõ fieret.ſpũſſancti pᷣſentia et opatõe oſtruebatur
“ Sacroſancta generalis ſinodus baſilienſ in ſpũſancto legittime cõ
gregata.vniuerſalẽ ecclam repꝛeſentans.ad ppetuã rei memoꝛiã. Elu

cidantibꝰ gtie diuine miſteria mercedem głoſam re pmiſit eterna dei pa
tris ſapientia dũ ait: Qui elucidãt me vitã eternã babebũt.Qð etiã de
gloſa virgiue q ipſam pr̃is ſapientiã dei filiũ eternum in vtero ptulit ac
mũdo pepit ſacroſancta legit eccka. NMam qͥdquid de dignitate et ſubli
mitate virginis matris educitur in lucem: ̊ nõ dubiuʒ eſt ad laudem et
honoꝛem filii ſui ꝑtinere: Et qͥ hbonoꝛificant grãm et ſanctitateʒ matrii
honoꝛificant et elucidant gloſum nomen filii eius: qͥ ipſaʒ ſanctificauit

èMM
D

⁊ repleuit Stia Vñ ſi in ceteris rebꝰ elucidatõ veritatis q̃ͥ a dño deo eſt
pᷣclara merita pturit.in ea re ſpẽaliter fructꝰ vberꝛimos inferꝛe ſpectan
da eſt qᷓ ſanctificatõʒ ⁊ dedicatõʒ templi uliꝰ concernit.in quo añ ſecula
anteqᷓ terꝛa fieret:⁊ ab eterno ſibi maſioneʒ oꝛdinauit.pma ⁊ eterna ve
ritas. Idqʒ maxime cõgruit vt paꝝ habeat᷑ in queſtõnibꝰ cõcernentibꝰ
ſanctitatem illius ꝑ qua pax diffuſa eſt in terꝛis. Actenꝰ vero difficiis
q̃ſtio in diuerſis mundi ꝑtibꝰ⁊ coꝛam hac ſancta ſinodo ſuꝑ conceptõne
ipius gloſe virgis marie matris dei ⁊ exoꝛdio ſanctificatõis eꝰfacta eſt
qbuſdam dicentibꝰipᷣam virginẽ ⁊ eius aiam ꝑ aliqð tempꝰaut inſtans
tpis ſubiacuiſſe actualiter oꝛiginali peccato.alus ãt econuerſo dicenti
quã a macula origmali illã beatiſſimã pſonam liberãs ⁊ pᷣſeruans ſubli
mioꝛi ſanctificatõis genere redemit: cum fundaret eã ipᷣe altiſimus: et
ipſã fabꝛicaret filiꝰdei patris vt eſſet mater eiꝰin terris. Mos igit᷑ vero
diligẽter inſpectis autoꝛitatibꝰ⁊ ratõnibus:.q iam a pluribꝰanniſ in pu
blicis relatõibus ex pte vtriuſqʒ doctrine coꝛã hac ſancta ſinodo allega
te ſunt.aliiſqʒ plurimis ſuꝑ hac re viſis et matura ↄſideratõe penſatis
iüllam doctrinam diſſerentem gloſam virginem dei genitricem p̃ueniẽte
et coopante diuini muneris grã ſingulari nũqᷓ; actualiter ſubiacuiſſe oꝛi
ginali peccato.ſʒ immunẽ ſꝑ fuiſe ab omĩ oꝛiginali et actuali ruga:ſan
ctamq; et immaculatã: tanq; piaʒ ⁊ ↄſonam cultui eccleſiaſtico fidei ca⸗
tholice.recte ratõni: ⁊ ſacre ſcripture.ab omibꝰcatholid appbandã foꝛe
tenendã. et amplectendã diffinimꝰ et declaramꝰ.nulli decetero licitũ eſe
in otrarium pᷣdicare ſeu dicere. Renouãtes pꝛeterea inſtitutõeʒ de cele
bꝛanda e conceptõe q̃ tam ꝑ romanã qꝙᷓᷓ alias ecclas.vi.ydus decẽbꝛis
antiqᷓ et laudabiicõſuetudine celebꝛata eſt. ſtatuimꝰet oꝛdinamꝰ eandeʒ
celebꝛitatẽ cefata die in omibus eccleſus monaſteriis et ↄuentibꝰ xpᷣia
ne religionis.ſub noĩe cõceptõis feſtiuis laudibꝰcelebꝛandã eſſe Cũctiſ
qʒ fidelibꝰvere penitentibꝰ ac cõfeſſis cadem die miſſaꝝ ſolẽniis centuʒ
pmis at ⁊ ſecũdis veſpis et matutinis totidem. ſermoni vero verbi de
ea feſtiuitate intereſſentibꝰcentũqnquaginta dies ↄceſſione ppetuis tꝑi⸗
bus duratura ð iniũctis ſibi penitentus hec ſancta ſinodꝰelargit. Datũ
in ſeſſiõe nr̃a publica in maiori ecclła baſilienſi ſolennit᷑ celebꝛata.xv.lꝛal
ris. anno a natiuitate dñi.m. ccccxxriix.
Bequũtur miracula de conceptöe
beatiſſime virgmis marreeieo.
Ad infoꝛmatõʒ deniqʒ huiꝰ veritatis de cõceptõe beatiſſime virgis
riq dei inueniunt᷑ plura ſcripta miracula in libꝛo qͥ ðꝛ defenſoꝛium
ginis appenſo cathenis in pluribꝰ liberarus. fuitqʒ cõpoſitus circa
nnum domi. M. cccxc. Abi ſic ſcribitur. Quidã baccalariꝰfoꝛmatꝰde
qine carmelitaꝝ in qᷓdaʒ diſputatõe facta ꝑiſiꝰ in ſcolis.vni de oꝛdine

p̃dicatoꝝ retulit quõ tꝑe cancellariatꝰmaiiſtri iohãnis de tolete cũ in p
uintia bohemie in ciuitate cracouienſi qdam frater pᷣdicatoꝝ in amboòe
pᷣdicaſſet populo virginem gloſam in peccato oꝛiginali ↄceptam.ſubito
coꝛruit:⁊ poꝛtatꝰ ad locũ habitatõnis ſue paulo pỹ obiit. Hec aſſerebat
referentibꝰ viris honoꝛabilibus mauſtris in theologia.ſ. heinrico ð haſ
ſia: ⁊ maiiſtro heinrico de huta.⁊ mauiſtro iohãne de bolonia doctoꝛe in
medicia et baccalario in theologia. qͥ hec ſe vidiſſe et interfuiſſe dicebãt
Ex his cocluſit dict baccalartꝙ credebat iſtã opimonem de oꝛigmali
in virgine poſt tata miracula eſſe ſufficientem in fide Itẽ venerabik

doctoꝛ giroldꝰde piſcariis oꝛdinis minoꝝ buiꝰpie cõcluſionis aduerſa⸗

rius exiſtens.cũ ſel in mõe de cõceptõe otra ſacrã virginẽ diutiꝰ pꝛedi

caſſet:finito ᷣmone miſſam ſuã deuotiſſime celebꝛãs.eleuatõe coꝛpoꝛis

p̃ᷣi facta.eadem virgie ſibi pᷣſentialiter apparente coꝛreptꝰfuit. et ſpe⸗
clebus pams ab altari ſublatis inqͥt virgo. Qua fronte coꝛpꝰde me ſum
ptum ſumere vis frater inque.quẽ hodie tã verbis q; factis volutarie
maculaſti. Ipo at magnis gemitibus petente veniã eulꝛariſtia ſibi red
dita fuit. miſlaʒ finiuit.et imediare aſcendens pulpitũ qð in pmo ſᷣmõe

cõtra virginem dixerat reuocauit. et muraculũ referens ad loõgum fecit
pmonem. ſicut egoipᷣe habui a pluribꝰfide dignis. Item in ciuitate

”

FIdoni cum qdam frater oꝛdis pdicatoꝝ ꝛvienenſis natõis de materia 9

ceptõts coꝛꝗ mauſtro odonii cãpaneñ. oꝛdis btẽ marie reſpõdere vberet

magno pplo cõgregato in eccla cathedrali monachoꝝ dicte ciuitatis ⁊
cum poſitõʒ ſuã dictꝰfrater dicere vellet. a deo mirabiliter tactꝰ q̃ſi mu⸗
tus et amens fact? eſt. Beportatus at pꝑ fratres ſuos ad locũ religionis
coꝝ octaua die eadem amentia cõtinuata moꝛtuꝰcſt. ſicut habui ab ülii
q pᷣſentialiter affuert. Itez in vula bꝛine lemoniſceñ. dyoceß: quidazʒ
lectoꝛ de oꝛdine pᷣdicatoꝝ iſtũ articulũ cõceptõis ita odi
ꝙ vᷣmoneʒ faceret qͥn virgineʒ cõceptã in oꝛiginali peccato diceret ⁊ fü
garet in ſuo cõuentu.q̃daʒ die ſolenni.in q̃ ſmonez de dicta materia fecẽ
ip inter fratres ſi uos.magno pplo pᷣſente.ad diuinũ officiũ exñte.qͥdaxʒ
lupꝰa ſiluis veniens vſqʒ ad cõuentũ iſtũ ſecrete accedenſ.dimiſſis puiſ
⁊ magnis vſqʒ ad choꝝ aſcendit.⁊ dictũ frem ꝑ guttur arripiẽs inteꝛfe
cit. Sicut piſiꝰ⁊ in ipᷣa terꝛa clara fama ⁊ publica atteſtatur. DHec in di
cto libꝛo qͥ dfenſoꝛiũ virgis dꝛ plemcõtinẽtur Illud ãt iter alia mira
cula merito mirandũ veit. qdð qͥdeʒ alexader de ales doctoꝛ in theologia
famoſiſſimꝰſibi accidiſſe reſert in li.ab eodeʒ ↄpoſito.qͥ ðꝛ mariale.cõti
nens ſex libꝛos ptiales t. opmũ capitulũ
titulatur de genealogya btẽ virgis et incipit. Gãcta ⁊ ſuꝑlaudabil ſem
per virgo dei genitx maria ab et᷑no ꝓuiſa. Int alia ãt libꝛo.in.hꝰ volu⸗

2

mis capi.vltio:quod ititulatur de ↄceptõe brẽ virgi 8 icipit. Fiat lux.

P reſponſiont ad quda inuectõz dicentiũ virginẽ occpmi foꝛe o pula

oſum hbñs vt nũ

in qͥbuſ diuerſa capitula ſunt.cꝰpmũ capitulũ in

=TC-C-

GüdRRRVII

maritali dicit᷑ ſic. Mõne poſſibile eſt vt talis actõ ad inſpiratõʒ ſpũſſan H

1
cti ꝑpetrata.⁊ ſpẽali pcepto cõpleta.abſqʒ omĩ peccato exerceat. Seͤ t
ſnn pꝰpauca. Egoipe qͥ hec ſcribo dũ publice legerem in theologia vehemẽ
ece ter erꝛaui aſſerendo ꝙ dies cõceptõis beate marie celebꝛãdus nõ eſſet
Nc Vñ et q̃libet anno illa die legere decreuerã.ſicut et in pfeſtis diebꝰcon⸗
whiin ſueuerã. Sʒ ꝓteſtoꝛ ſolẽniſſime qꝛ repẽtino moꝛbo vexatꝰ fui vxonie ſin
uhi guł annis illa die ita ꝙ nullo modo illa die ſuſceptũ maiiſterii officum
gu exequi valerem.ſiue caſus ageret.ſiue diuina voluntas.qͥſq; conſidera
btt re põt. Sʒ ⁊ viri pꝛudentes q me tunc tꝑis in ſcolis audier̃t. me ſecrete
leſr coꝛripuerũt.eo ꝙ impugnare velle videbar diẽ feſtũ celebꝛãtes ↄceptõ⸗
n nis btẽ vrgis. Ego vero doceo aſſero ⁊ credo illos bñ vidiſſe.⁊ porius
ns in boc cõmendandos foꝛe.Dqͥ pie et deuote ſepedictũ feſtũ celebꝛare ſata
i gunt in honoꝛẽ ppetue virgis marie.· Hec ille. Offert ſe pᷣterea illð
en cõmemoꝛandũ.ꝙ cũ ſuꝑ hac materia de ſancta ↄceptõe beatiſſime virgi
D nis fierẽt publice diſputatões coꝛam ſancta ſinodo baſilienſi.q; plures
ſnnt ex patribẽ intereſſentibꝰretuleruũt ſingularia bñficia miraculoſe a deo re
Ufne cepiſſe ob deuotõʒz quã babebãt ad celebꝛitatem de hac ſancta ↄceptõe
zſet beatiſſime virginis. Inter quos at reuerẽdus in rpᷣo pater et dñs bern
tre ardus epᷣs montis glbani die ſa abbati. xxi. aplis anno a natiuitate domi
R M. ccccxxxvi.qñ pᷣma allegatõ facta fuit publice de hac materia retu⸗
chan lit q̃liter eo eqͥtante ſuꝑ pontem fluuii qͥ eſt inter ciuitateʒ ebꝛedineñ.et
anst opidum ſancti criſpini.ipᷣe põs erat ruptꝰ in medio eo loco.ſuꝑ flumen
ziem vbi erat nauis piculũ.bñs vnũ magnũ foꝛamẽ.eo qʒ inaguertente equꝰ
gont quẽ eqͥtabat traſiens ex illa ꝑte vbi pons ruptꝰ erat. poſuit duos pedes
biit anterioꝛes ſuꝑ dictũ foꝛamen vacuũ.Cũq; rueret in pceps ad aquã.et
anic iamqʒ caput eqͥ eſſet quaſi infra pontem. concuſſus pauoꝛe magno inuo
uch cauit beatiſſimã virgineʒ in auxiliũ ſuũ.vouens celebꝛare annuatim fe
NeNn ſtuʒ de ſua ſãcta ↄceptõe.et neſciebat referre q̃liter exiuit.ſʒ ſtatĩ abſqʒ
umin leſiõe aliq̃ ſui et eqͥ vidit ſe poſitũ in ſecuro ab altera ꝑte foꝛamis. Vnð
nnufl extunc maioꝛi ſp cũ duotõne ↄtinuauit celebꝛatõʒ dicte feſtiuitatis
it Item mauſter iohᷣes roreti canonicꝰanicieñ. in ſᷣmõe ab eo facto ð hac
ſbohut celebꝛitate coꝛã ſãcta ſinodo baſilieñ.ãano dñi.m.ccccxxxv.inter alia mi⸗
me. racula retulit de dño heylia de leſtrangiis epᷣo dicte ecclłe anicieñ.ꝓxie
dend. defuncto.ꝙ cuʒ dictꝰreuerendꝰ pr̃ in vmuerſitate tholoſana in die cele
amea bꝛitatis cõceptõnis beate marie virgis ↄtra hãc ſanctã oceptõʒ pᷣdica
o, re decreuiſſet:et pᷣuſqꝙᷓ; aſcenderet amboneʒ ſolito moꝛe fundaret oꝛatõʒ
e ante altare ad virginẽ mariã.Et eo ibi exñte omnes oꝛatões ⁊ puncta q̃
Poi cõtra cõceptõʒ virgis concepat ſubito de ſua memoria euanuerũt oppo
Pol ſitis ⁊ contrariis in eadeʒ fixe pmanentibus.Coactuſq; eſt ad ↄfuſionẽ
vitandã oppoſitũ ſui pᷣmi ꝓpoſiti pᷣdicare.Queʒ caſum vt ſibi ↄtigerat

ad exaltatõʒ virgis q'diu vixit pᷣuatim ⁊ publice frequentiꝰ enarrauit.

72 aſſertoꝛes macule oꝛi
fraternitas deuotoꝝ hmmõi feſtiuitatem de conceptõe beatiſſime virgis
celebꝛantiũ.quoꝝ pᷣmus confratꝝ fuit ipᷣe rex arꝛogonum. Et oꝛdinatũ
fuit ꝙ annuatim ea die fieret ſolẽnis ꝓceſſio ad laudem ⁊ glam buius fe
.ccccix. cum ipᷣo die beate marie vir
ginis in eccleſia gerundieñ.pᷣdicaſſet de pᷣpuatõne ab oꝛiginali macula
frater iobanes de rota oꝛdinis minoꝝ ſacre theologie ꝓfeſſoꝛ. obqʒ hꝰ⸗
modi ſjmonem inqſitoꝛ qdam beretice pꝛauitatis de oꝛdine p̃dicatoꝛuʒ
detuliſſet eum in iudiciũ fidei exiſtente in pᷣdicta ciuitate barchmonenñ.
ſucceſſoꝛe immediate dicti iohanis martino rege arꝛoganie.habita fuit
inter pꝛeqictos de mandato ac in pꝛeſentia regis ſolẽnis ac publica dii
in ſignuʒ victoꝛie poſuit ſuꝑ caput pꝛedi
cti iohãnis ſᷣtum viride vernantiũ folioꝝ.ſicqʒ inſignitus vna cũ tubicad
nis fuit honoꝛifice aſſociatus ꝑ dictam ciuitatẽ aliaſqʒ ciuitates et opi
da circũiacentia.pꝛecone reg clamãte ꝙ nemini decetero in oĩbꝰregnis
ſuis et dominiis liceret aſſerere vel dogmatiʒare cõtra hanc doctrinaz
de ſancta ⁊ pura cõceptõne beate virgis ↄtinueq; innninẽte bmõi feſti
uitate fuit poſtea obuatum ac vt cõmuniter obſᷣuatur de die in dies.

ſtiuitatis Bemü de oͤno vñi. M

Item aliud aſſertũ eſt ꝙ barchmone in monaſterio beate marie ð mer

cede cõſuetudo eſt. pteri in diebꝰpaſche et paud maxinis feſtiuitatibꝰ
omi die tribui fratribꝰ panes recentes coctos eadem die ſummo mane.

Quadam ãt vice cum in die huiꝰfeſtiuitatis de ſancta ↄceptõe virginiſ

piſtoꝛ pᷣparaſſet maſſam velletqʒ ex ea panes foꝛmare diſcoopiens rep⸗
perit eã q̃ſi eſſet coagulatꝰſanguis.reſꝑſa migredine.aut lutũ ad moduʒ
ceuni. Biuulgataqʒ poſtea noticia miraculi hꝰpublice oꝛdinatũ eſt pꝓ ciui
tatem ſuo mumcipali ſtatuto ꝙ ea die cõceptõis nõ incendãtur furni. ẽX
ita in eadem ciuitate obſᷣuatur cõtinue vſqʒ in bodiernũ diem Pre.
ter hec qt tꝑe iobanis regis arrogonie bone memoꝛie qͥ circa ãnoſ domi
ni.m.cccc.fegnauit in regno arroganie.habita pᷣmo coꝛam ipᷣo ſolẽni

publica ꝑ plures dies diſputatõe inter defenſoꝛes virginee innocentie

ginalis.regis oꝛdinatõe ſtatuta eſt ſolennis con

putatõ. Qua finita pꝛefatꝰ re

Item baſilee die lune ſexto menſis octobꝛis anno a natiuitate domi

.ccccxxxviii.in manibus iudiꝗ fidei vputati ꝑ ſanctam ſinodum fuit

teſtificatum etiam cu iuramento ꝙ nono die menſis ſeptẽbꝛiſ ãno domĩ
M., ccccxxviii. in ciuitate minoꝛiſſe qͥdam franciſcus mileti canonicus

eccleſie collegiate dicte ciuitatis viceñ.dyoceſ. cum in extremis ageret

⁊ iam q̃ſi moꝛtuus appareret.ſic poſtqꝙᷓ fuerat in agonia ⁊ extaſi.magno

cum ſuſpirio clama uit in bec verba: O virgo maria Ita igitur eſt ꝙp
pter hoc ego eram cõdemnatꝰ.Tu ſcis ꝙ ego a meipſo nõ hobui.GStati

;ᷓ vocans ad ſe poꝛem pꝛedicatoꝝ ⁊ confeſſoꝛem monialiũ ſancte clare.

dixit publice coꝛam pꝛedictis ⁊ aliis aſtãtibus ꝙ cõburerent certas con
cluſiones ⁊ vnum tractatũ de conceptõne virginis in peccato oꝛiginali

lte
le
63
ft⸗
gea
le
ſat
gſe
el
ud
Cen
con
frc
po⸗
iux
ety
waß
ped
an⸗
ſjlu

oli

ſone.

N
nn

ſen

er
N.
Gul
ſepe
.
ch
n.4

dre

W

Nn
gene
ſs
ſigs
ni
Mieſt
meyr
D
ih,

.
afut
uo
nect
wbie
a
is
Wrine,
nfck
. s
dni
nſr
tni
mnous

Ge

conſonã fidei catholi

QAGNXXXIX

que ipe audierat cum eſſet ſtudens. Miſi fuiſſet alias deuot virgini ma
rie et ipᷣa eidem ſubueniſſet. ob hoc erat ↄdemnatꝰ in diuino iudicõ. Jo

qʒ ipe firmiter credebat ip̃am fuiſſe oↄceptã abſqʒ oꝛiginali peccato

Fuerũt pᷣterea coꝛam dicia ſancta ſinodo baſilienſi a multis patribꝰ oĩ
acceptõe maioꝛibꝰ qᷓ; plura alia de hac ſancta ↄceptõne narrata nmiracu
la. etiam in monibus publicis factis de hac ſolennitate. ſed nõ tam cu
ra attendere fuit ad illa nec redigere in ſcriptis. Illud ãt fiducialit licet
aſſerere ꝙ cum de anno dñi. M ccccxxxix.vigeret Guiſſima peſtis ĩ cini

tate baſilieñ. vbi dicta ſancta ſinodus celebꝛabatur. eo ipᷣo quo fuit ſan

cta de bac materia ſinodalis diffinitõ ꝑ ſacrũ cõciuliũ declarando in ſu⸗
ſolenni ac publica ſefſione doctrinã iſtam diſſerentẽ gloſam dei genitri⸗
cem mariã nunqꝙᷓ actualiter ſubiacuiſſe oꝛiginali peccato.ſʒ immuneʒ S
fuiſſe ab oꝛiginali ⁊ actuali culpa.ſ. anctãqʒ ⁊ im maculatã.tanq; piam ⁊

14

ce recte rõni ⁊ ſacre ſcripture ab omĩbꝰcatholic ap

ꝓbandam foꝛe tenendã ⁊ amplectendã.nulli decetero foꝛe licitũ in ↄtra⸗
riuʒ pᷣdicare ſiue vocere. ĩmediate pr̃es qͥ erant in ocilio ac tota ciuitas
expimento palpabiili celeſti q̃ſi niraculo ſenſerũt auxiliũ diuine mipicoꝛ
die.eqͥdem remiſſa eſt ac ceſſauit ſtatim qᷓ plurimũ añ vexabat acerbiſſi⸗

ma peſtis Pꝛeterea cuʒ ð hac ſinodali di

4

ffinirõe q; plurime bulle ex

pedite fuerãt ⁊ ad diuerſas mundi ꝑies deſtinate . p lras fide dignas ſi
gnificatum eſt in generali cõgregatõe ꝙ in pᷣncipali cõuentu oꝛdis clu⸗
niacenſium tꝑe quo michi pᷣſentata fuit vna ex dictis bullis. tam de reli
gieoſis iꝙᷓ alus pionis dicti cõuentꝰinfirmabant᷑ de dicta peſte q̃ſi.xxx.ꝑ
ſone. Et ſtatim cum dictã bullam receperunt ꝓceſſionaliter magna cum
deuotõe agentes gratias deo ꝓ ipᷣa ðclaratõne ad laudem ꝑpetuam vu
giniſ gloꝛioſe · à infirmi tunc erant oualuerunt.ceſſauitqʒ amodo ĩ dicto
duentu ꝓ illo anno peſtilentie moꝛbus Multa etiam alia merito dig
ꝗadmiratõe ad glłam virginis q̃ p̃dictam veritatem cõfirmãt ſimiliter de
bac dicta fuere.ſed intentõnis fuit nõ omia ſed ex multis dicere pauca
Et ſic oĩbꝰconſtat qᷓ; ſingulariſſime deꝰ filt virgis beatiſſimaz geitricez
ſuam magnificare dignat?eſt frequentatis mir aculis que ð veritate ſ 4

cte conceptõnis ſue ſunt te

uulis Amen

ſtimoniũ domi fidele ſapientiaʒ pꝛeſtans pur
LXXXIKNK.

De B. odilia

Dilie virginis pater adalricꝰſme atbicꝰ. mater vero bethſuĩ
dis ſiue ꝑpſinda vocabat᷑.ex nobiliſſimo francoꝝ genere orti.
Athicꝰem̃ totiꝰburgundie ſiue alſacie ſub chuderico rege pᷣn
cipatum habebat. in cuiꝰetiaʒ finibꝰ monaſterium ſanctimonialiũ in ho

noꝛe ſancte marie ſp virgiſ in ſũmitate mõtis qͥ vocat hobẽburg ad dei
ſeruitium ꝑagendum maximo ſumptu et oꝛnatu cõſtruxit. Huius vxoꝛ

W n

l ”ůs

4 5 6 . 4

ꝓſinda filiam cecã peꝑit. NPater ãt ppter nimiã verecundiã ipᷣam occidi
iuſſit. Sed mater ipᷣam cuidaʒ ancule ſue alendam cõmiſ it. Que pꝰea
ptermurmur ppti iubente matre lõgiſſime cum puero fugit ad locũ qui
dicitur palma. Abi cum ipᷣam puellaʒ nutriret. dñs ieſus xpc ep̃o erar
do de ꝑtibꝰbauarie apparuit dicens. Uade ad qddaʒ monaſteriũ qð di
citur palma.ibi inuenies puellã a natiuitate cecam.quaʒ baptiſabis:no
men odilia impones ei.⁊ mox poſt baptiſmũ viſum recipiet.Cũqʒ ocłoſ
erꝰcriſmate liniret viſum clariff ime recepit. Hec ab infantia ſe dei ſerui
cio ſubdidit.vigiliis er oꝛatõnibꝰieiunus et elymoſinis die noctuqʒ inſi
ſtens · Habuit at virgo fratrem in domo patris cui ſcripſit epłlaʒ globo
coccineo inuolutam: ⁊ ꝑ quendã ꝑegrinũ ſibi miſit.vt eam patrt recõci
lians reuocaret.Et cũ frater de hoc patri loqueretur.pᷣcepit ei vt de ce
tero non plꝰ de hoc cogitaret. Gʒ iuuenis eam vocauit patre ignoꝛante
Bum itaqʒ dux in cacumie montis ſedens viderer curꝛũ venientẽ qſiuit
qd hoc eſſet. Cui filius. Oduia filia tua. Gʒ heu pater iracũdia motus
cũ baculo quẽ manu tenebat filiũ tĩ verberib?caſtigauit ꝙ infirmatuſ
fuit. de q̃ etiam egritudine obit. Pater vero ſup immanitate criminis
penitẽs de cetero in mõaſterio ꝑmanſit. Tunc pater iuſſit filie tin ð die
ſtipendium vniꝰ ancille dari. Cũ ſic odilia multiſ diebꝰin miſeria vite eſ
ſet. pater mipicoꝛdia motꝰſupꝑ eam. pᷣdictu monaſteriũ cũ omibꝰappẽdi⸗
cus ſuiſ illi tradidit. Et pꝰ pauco tpeſi uꝑuiuẽs defunctꝰeſt. Odilia ſciẽs
patrem ſuũ in purgatoꝛio vri.in latere mõtis vbi nũc clauſtꝝ eſt ſitum.
tm̃ ⁊ tam lacrimabiliter oꝛauit celum ſuꝑ eam aptum eſt. et lux mag
circũfulſit eã: ⁊ vox dicit ei: Pꝛopter te liberatꝰeſt pater tuꝰ. ⁊ in choro
patriarchaꝝ collocadus ab angelis ducitur. Coõfluebãt ergo ad eã vir⸗
gines nobiles nõ pauce. quaꝝ ſpũalis mater effecta: in ſi upꝛadicto mõa
ſterio ad exemplũ ſui deo pᷣuire inſtituit. Habuit.n.ſub regimine:cxxx.
moniales. Inuitauit angelos pcibꝰ. quidad a deo poſtulauit ſine mo⸗
ra pcipere meruit:Hec beata pᷣter dies feſtos nihil comedit.niſi panem
oꝛdeaceũ ⁊ legumia. Pellis vrſi fuit p lecto.lapis vero ꝓ cuſſino Quia
mõs altꝰ vbi cenobiñ odilie ſitum eſt fecit paupeſ q̃rentes elymoſinaʒ ⁊
pegrinos ninis laboꝛare.fecit inferi? monaſteriũ ꝓ hoſpitali. Quilocꝰ
ſoꝛoꝛibꝰtantũ placuit vt etiam ibi ↄuentũ inſtuuelen In nomie pr̃is ?
filu ⁊ ſpũſſancti ꝓpꝛia manu tres tilias plantauit.q̃ᷓ vſqʒ; nunc valð vti
les ſunt in caloꝛe. Oꝛando vas omnino dacuñ impleuit vino c quedaʒ
ſoꝛoꝛ inter diuina officia vaſa eſſe vacua vidit. Item qꝛ in e mo vi⸗

ſum recepit.ſpecialiter btm̃ iohanneʒ baptiſtã venerabatur Qui ioba
nes baptiſta ei in viſ u apparuit.ſibiqʒ oꝛatoꝛiũ fieri pᷣcepit. Odilia aũt
qdam nocte ſe dedit oꝛatõi ſupꝛa petrã. vbi nunc magna crux lignea lo
catur ob memoꝛiã tanti miraculi.ibi iohaneʒ rogabat oſtendere ſibi mo

—N

qum edificii. Quod 2 fecit. Jꝓohannes.n.in foꝛma q̃ xom baptizauit. in

heti maxima claritate ſibi apparens eccłe locum longitudinem et latitudin?
ap oſtendit et cõſtructã ddicauit.Quod vidit vna ſoꝛoꝛ lucem videlicʒ. ſed

Ni iohãneʒ nõ vidit. Cui odilia inhibuit.ne ante ipᷣius obitũ alicui viſiõeʒ

we manifeſtaret. In inchoatõe clauſtri ſancti iobãnis boues cũ plauſtro la
hucd pidum cadunt de monte.qͥ habʒ in latitudine.lxx.pedes ⁊ illeſi obuiant
ſns ſeruis aſcẽdendo iteꝝ onerati. Nenerãt.n.ſerui cũ gaudio ipᷣos occivre
Gockt vt nõ eſſent cibꝰvermiũ ſʒ hominũ ⁊ inuenerũt illeſos. Habebat at fra
aln trem q tres filias habuit. eugeniã.attala. ⁊ gundelindam. q etiam mun
gzinti dum reliquerũt. Odilia ſuã nutricezʒ ꝓpꝛiis manibꝰſepeliuit. Et pꝰ.lxxx
o annos ſepulcro apto dextra mamulla nutrid qua eam lactauerat integra
rict inuenta eſt. reliquo coꝛpe incinerato. Poſt plima virtutum inſignia odi
tweer lia ſciens finem ſibi adeſſe.ↄuocatis ad ſe ſoꝛoꝛibꝰapud ſanctũ iobanem
nte pᷣdicauit eis. Et rogauit eas oꝛare ꝓ ſe ⁊ p pre ſuo. Poſt hoc pᷣcepit eis
it vt irent in oꝛatoꝛium matris dei marie ⁊ legerent pſalteriũ. Interim du
unne hec fierent ipᷣa obuit ſola tãtuiqʒ odoꝛ ibi fuit quaſi oẽs domꝰ plene eſſẽt
fſinn aromatibꝰ. Redeuntes ſoꝛoꝛeſ cum viderẽt matrem ſuã ſine eulꝛariſtia
mmin vᷣfunctam adeo inſtanter oꝛauerunt ꝙ de moꝛte ſuſcitata eis dixit. Cur
fone me inqetaſtis. lucie coniuncta fui et illud gaudium habui quod oculinõ
d vidit nec auris audiit nec in coꝛ bomis aſcencht. Reſpõderũt. Nobis
mi⸗ fuiſſet confuſio dña.ſi abſqʒ cõmunione ſacro obiiſſes. Cunc odilia cali
laſei cem allatum in quo erat coꝛpoet ſanguis xpᷣi ꝓpꝛis mambꝰ cõtrectauit
flan. ⁊ communicauit ⁊ omibꝰcernentibꝰemiſit ſpum. Jpſe at calix in hoben
ro burg ob memoꝛiã venerabilis facti actenꝰ ꝑmanet. Celitus.n. creditur
4 illuc pueniſſe. Lunc coꝛp?ei ante altare ſancti iobanis honoꝛifice ſepe⸗
nd litur:⁊ odoꝛiſ fragrãtia vſqʒ i octauã diẽ ibi manebat. Martiri lucie iõ
gon⸗ diñcta fuit. q; ipa odilia duobꝰmodis martir fuit volũtate ⁊ carnis ma
nde LLWMW

ngn Ithimothei rome celebꝛat᷑ nataliſ ͥ ab anthiochia ro
Ee m veniẽs ſub melchiade papa a ſilueſtro pᷣſbirero qͥ pea
dince rbis effectꝰ eſt. ſuſceptꝰeſt officõ.quod facere tũc tem
uloe oꝛis etiã ipi pontifices foꝛmidabãt Gilueſter vero non ſo
lts eũ recepiſſe gaudebat ſʒ etiã timoꝛe abiecto tam vitam qᷓm
Ko

doctrini e'laudabat. Qui p vnũ annũ ⁊ menſes tres docene rpi verita⸗
gtelſ tem. cũ multi ꝑ euʒ populi ↄuerſi fuiſſent.dignꝰmartirio: tentꝰa ppło pa
im ganoꝝ ⁊ traditus tarqͥnio vrbis pᷣfecto toꝛmẽtis plagaꝝ ⁊ carceris lõo⸗
Mii ga cuſtodia maceratꝰ.cum ſacrificare noluiſſet Jdol qti bonadletha di
tinn tercõ ceſus inter homicidas vdcollatꝰeſt. Quem ſanctꝰ ſilueſter nocte ad
„ domũ ſuã tulit.ibiqʒ ſanctũ melchiadẽ epᷣm venire fecit Qui cũ omnibꝰ

o p̃ſbiteris et dyaconibus ꝑ totã noctem in laudibꝰpmanẽs e martiruunʒ

dedicauit: Quedam ãt xpᷣianiſſima mulier nomie theone. in oꝛto ſuo iut

ſepulcꝝ pauli apli rogauit memoꝛatuzʒ papã vt ſuo ſumptu ſepulcꝝ edi

ficans ſancti thimothei coꝛpꝰexcipet.Quod factuʒ plachtoibrßams
xt is martit.i.thimotheus paulo aplo ꝓ eo qm̃ on cpaluz quõ

pultura adbererre

De S. ſabian

nctus fabianus rexit romanã eccłam multis ãnis ⁊ tãdeʒ
bus decii paſſus eſt. Iſte duʒ eligeret᷑ ad pontificatuʒ vrb
meſt pũſſanctꝰin ſpecie columbe multis viſuſ eſt apparuiſſe
ſanctoꝝ q̃ neglecte fuerant a notariis fecit excipi ⁊ ſcribi.
lilicas ꝑ cunitena ſanctoꝝ fabꝛicari fecit qᷓs et dedicauit.
vt criſma vetus cremaref. ⁊ nouuz oĩ anno in cena dñi cõ⸗
lia require in feſto beati fabiani et ſebaſtiani martix-.

ncro bonifacio martire
Aſſio ſancti bonifacii martiris ſub diocleciano ⁊ maximião
apud tharſum ciuitatẽ paſſi ſed rome in via q̃ latina nũcupa
tur. ſepulti. Qui cũ eſſet ꝓcuratoꝛ reꝝ cuiuſdã nobił matrõe
es: 2 cũ ea in ſtupꝛo miſ ceretur. tãdem vterq; diuio nutu cõ⸗
puncti ↄſilũ habuerũt.vt ad reqͥrendũ coꝛpa martiꝝ bonifaciꝰmittere:
r. ſi quo mõ fuientes atqʒ obſcquẽtes eis ꝑ eoꝝ oꝛões ſaluari mererẽ
r. Perueniens igitur ꝑ dies aliqt tharſum ciuitatẽ. dixit ad eos qͥ cũ

„

eo erãt bonifacius. Giri euntes reqͥrite nobis boſpitium. ego ãt ibo vi

dere eos quos valde deſidero martires certãtes. eſtinãs itaqʒ ad locũ

vidit beatiſſimos martires.aliũ ſuſpẽſum ꝑ pedes igne ſuppoſito.alium
manib; abſciſfſum. aliũ ſtipitem in collo babentem affixi:et n terꝛa eleua
tum.⁊x ſie ꝑ diuerſa ſupplicia martirio ab impio carnifice diſpoſito. cuʒ
cminꝰferuens ⁊ ipe amoꝛe xpi reſpiceret. magnũ deũ ſanctoꝝ martirũ
duamare cepit.et accurꝛens cõſedit pedibꝰ eoꝝ deoſculans vincula ac di

ceus. Certtes martires xpᷣi calcate dyabolũ. Modicũ pſeuerate. puꝰ

adem laboꝛ. ſed mmita reqes ⁊ ineffabilis p?modum ſatietas. Iſta. n. toꝛ
mentaqᷓ ꝓ diuinitatis amoꝛe patimi.t alia ſunt ⁊ q̃ſi in momẽto trãſeũ
tia. oct bꝛeuiſſimi tñ tꝑis ſpaciũ ad ꝑpetue felicitatis vos trãſmittet
gaudia. vbi regis veſtri viſione gaudentes.illicq; celeſtiũ cantatõnum
laudes.ᷣinter choꝛos angeloꝝ ĩmoꝛtalitatis decoꝛe veſtiti referentes. in
eterne calamitatis abyſio impiiſſimo vr̃os videbitis cruciari toꝛtoꝛes.
Aſpiciens ãt ſimpliciiudex iuſſit eum applicari ad tribunal. eiqʒ dixit
Quis es tu. Scũs bonifaciꝰdixit.Criſtianꝰſuʒ. ⁊ bonifaciꝰvocoꝛ. Lũc

2 tex iuſſit eum ſuſpendi. ⁊ tãqiu coꝛpꝰe vngulis ragi. donec oſſa

E —

gin
ig
is

tic
f
ruiſe
bi
ut.

N

nnni⸗
tiapa
N
urnc
Mminett
inenet
s gci
iodi
Kocs
un
mada
No
murnri
bach
N
nato
gnriei
irine
Könun
urs,

apud pᷣfatum

. LQAXIETr

eius apparerẽt. Deinde calamos acutos ſub vnguk manuuz eius affigi
Cũqʒ ſanctꝰ dei martir celũ aſpiciens alacrit᷑ doloꝛes toleraret vidẽſ im
prꝰiudex iuſſit apiri os eiꝰ ⁊ plũbum bulliens infundi: Ganctꝰ at martir

dicebat gras ago tibi dñe ieſu xpᷣe fili dei viui. Beinð iudex iuſſit affer
rt ollã ⁊ eã pice ipleri.atqʒ verſo capite ſctũm martireʒ in bullientẽ picẽ

mitti.Sʒ cũ nihil leſus eſſet.iuſſit iudex vt gladio caput eiꝰabſcinderet᷑.
Quo facto terꝛemotꝰfactꝰeſt magnꝰ.ita vt in:ti infideles virtutem xpᷣi
in martire cernẽtes crederẽt.Lõſᷣui vero martiris bonifacii circũibant
vbiqʒ reqͥrẽtes eũ ⁊ ñ inueniẽtes.adinuicẽ dicebãt. Ille mõ in adulterio

aut in taberna poſiꝰ.epulatur. Cũ ergo int᷑ ſe colloqrentur ↄtigit vt ob

uiaret ei vnꝰ de ↄmentariẽſibꝰ.quẽ interꝛogãt.vidiſti aliquẽ vi pegri⸗

num romanũ. Ille ait. Heſterna die vir pegrinꝰabſciſſus eſt capite ĩ ſta⸗

gio. Et ille ĩterꝛogat qualł erat aſpectꝰeꝰ. At illi dixert. Vir q̃dratus et

craſſus robuſto capillo. coccinea armillaſia indutꝰ.⁊ dicit ille.quẽ qritiſ

apð nos heſterno die martirio eſt finitꝰ. At illi Hoiem quẽ nos qᷓrimus

Agulter eſt ⁊ ebꝛioſus. HBicit eis ile. Uenite ⁊ videte eũ. Cuqʒ oñdiſſet

eis beatiſſimi martiris coꝛpus:⁊ pᷣcõſuʒ caput eꝰ.dixerũt ei. Iſte ẽ que,zʒ
q̃rimꝰ.petimꝰ vt des nobis eũ.qͥ rñdit.Ego gtis coꝛpꝰeiꝰvobis dare nõ
poſſum. Illi ãt dãtes ei ſolidos qngentos.accepert coꝛpꝰſancti martirii
⁊2 vngentes eũ aromatibꝰ. inuoluenteſqʒ linteamibꝰ pᷣcõſis. poſuer̃t illð
in baſterna.⁊ ſic reuertebãtur gaudẽtes ⁊ glificãtes dveũ.Angelꝰ auteʒ
dñi apparens dñe cuidã ipᷣiꝰrem factã btĩ martiris indicauit.q ↄfeſtim
cũ omi veneratõe obuiauit ſancto coꝛpi ⁊ cdificãs ei domũ dignã.repo
ſuit illud in ea ab vrbe romana ſpacõ ſtadioꝝ qnqʒ . Martiriʒatꝰ eſt aut
bonifacius. xiiii.die men mau apud tharſum metropoli cilicie: ⁊ ſepul
tus eſt rome nonas iulii. Beata vero aglaes abrenüciauit moo ⁊ pom
pis eius.diſtribuẽs vniuerſa q̃ poſſidebat egenis ac mõaſteriis.relaxãſ

vniuerſaʒ fannliã ſuã a iugo uitutis.⁊ ipᷣa ſine intermiſſione vacãſ oꝛõ

nibus ⁊ ieiuniis tãtã grãm a dño ieſu xpᷣo ꝓmeruit.vt in eꝰnoĩe virtutũ
clareſceret ſignis: Suꝑuixit ãt in babitu ſanctimoniali anis.xii. ſeplia
martirem opibus piis ↄoſummaags AXNHI

ſcolaſtica ſoꝛore ſãcti vene

beati bñdicti ſcolaſtica noie olpotenti cxj

BR

puericie ſue tꝑe ddicata. ad eũ ſemel ꝑ
nire ↄſueuerat. Ad qua vir dei nõ lõge extra ianuã
aſterii ſcendebat. Quadã vero die venit ex moꝛe. at
im diſcipulis venerabił eiꝰdeſcendit frater. qͥ rotum diẽ in di
laudibꝰſacriſq; colloquiis ducentes. incũbentibꝰiam noctis tenebꝛis ſi
acceperũt cibos. Cũqʒ adhuc ad mẽſam ſederent: ⁊ inter ſe ſacra eloqa
narraſſent.tardioꝛqʒ ſe boꝛa ꝓtraberet. eadeʒ ſanctimonial femia ſoꝛor

—

eius rogauit eũ dicens. Queſo te ne iſta nocte me deſeras et vſqʒ mãe
gliqᷣd de celeſtis vite gaudiis loqmur.CCui ille reſpõdit. Quid eſt qo lo⸗
queris ſoꝛoꝛ. Manere extra cellã nullatenꝰpoſſum. Tãta vero ſerenital
celi erat vt nulla in aere nubes appareret. Sanctimonialis qt femia cũ
verba fratris negãtis audiſſet. inſertas digitis manꝰ ſupꝛa mẽſaʒ poſu
it. ⁊ caput in manibꝰ oſpotentis dñm rogatura. declinauit. Cũqʒ leuarz

de menſa caput.tãta coꝛuſcatõis et tonitrui virtus.tãtaqʒ iunciatõ plu

uie erupit. vt neqʒ venerabil pater bñdictꝰ.neq; fres qͥ cu eo aderãt ex

tra loci limen q̃ͥ ↄſederãt pedeʒ mouere potuiſſent. Ganctimonial qppe
femia caput in manibꝰdeclinãs.lacrimax fluuios in menſam fuderat
quos ſerenitatẽ aeris ad pluniã traxit Nec paulo tardiꝰpoſt oꝛõʒ inun
datio illa ſecuta eſt. ſed tata fuit ↄuenientia oꝛõis ⁊ inundatõis vt ð mẽ
ſa caput iam cũ tonitruo leuaret.q̃tenꝰvnũ idemqʒ eſſet momentũ etle
uare caput ⁊ pluniã deponere.Cũc vir dei inter choꝛuſcatõʒ ⁊ tõitruos

gre. cepit ↄq̃ri cõtriſtatꝰdicens: arcat tibi deꝰoĩpotens ſoꝛoꝛ. qͥd ẽ qʒ

feciſti. Cui illa rñdit. Ecce te rogaui et audire me noluiſti. rogaui dñũm

4

ſterium recede. Ipᷣe ãt exire extra tectũ nõ valens. qͥ manere ſpõte nolu

it. in loco mãſit inuitꝰ. Sicqʒ fem̃ eſt vt totã nocteʒ puigileʒ ducerent

atqʒ ꝑ ſacra ſpũalis vite colloqͥa ſeſe vicaria relatõne ſatiarent.q̃ de re

dixi eũ voluiſſe aliqͥd:ſed mime potuiſſe.qꝛ ſi venerabił viri menteʒ aſpi

cimus.·dubiũ nõ eſt ꝙ eãdem ſerenitateʒ voluit in q̃ deſcenderat ꝑmane
re. ſʒ ð hoc quod voluit in virtute oĩpotentiſ dei ex femie petitõe miracu
lum imueit. Nec miꝝ ꝙ ploilla femia qᷓ diu fratrem videre cupiebat. in
eodeʒ tꝑe valuit. Qꝛ. n.iux iobis vocem. deꝰcaritas eſt. iuſto valde iudi

cio illa pl? potuit q ampliꝰamauit.Cũqʒ die altero eadeʒ Eenn e fe
mina ad cellã ppꝛiã receſſiſſet vir dei ad mõaſteriũ rediit. Cũ

obitũ fratribꝰdenũciauit.q̃s etiã ꝓtinus miſit vt eiꝰ coꝛpꝰad mõaſteriũ
deferꝛent.atqʒ in ſepulcro quod ſibi ipᷣe pᷣpauerat.ponerent Quo facto
ↄtigit vt quoꝝ mens vna ſp in deo fuerat eoꝝ qᷓ; coꝛpa nec ſeparʒ.Eo
gem vero ãno quo de hac vita b. bñdictꝰ erat exiturus qbuſdam diſcipu
lis ſecũ ↄuerſantibꝰ.qͥbuſdã lõge manentibus.ſanctiſſimi ſui obitꝰenũ

ciauit diem.pñtibus indicens:vt audita ꝑ ſilentiũ tegerent:abſentibus

indicãs quod vel qle eis ſignum fieret.qñ eiꝰaĩa de coꝛpe exiret. Ante

ſextũ vero exitꝰſui diem apiri ſibi ſe epulcꝝ iubet.qͥ mox coꝛreptꝰfebꝛib⸗
geri cepit ardore fatigari.Cũqʒ b dies ſinguloſ laguoꝛ ingueſceret. vi.
Die poꝛta ri ſe in oꝛatoꝛiũ a diſe cipulis fecit. ibidʒ exitüũ ſui dñici coꝛpoꝛis

.

ũ ecce pꝰ tri
uum in cella oſiſtens. eleuatis in aera oculis vidit eiuſdem ſoꝛoꝛis ſue
aiaz de coꝛpe egreſſaʒ. in colũbe ſpẽceli ſecreta penetrare.Qui tãte eiuſ
gle cõgaudens oĩpotenti deo in hymnis ⁊ laudibꝰgrãs reddidit. eiuſqʒ

☚m – ⸗—

= S=

zwe
iule
s
ſm

Moin

on

etoln
dent
Nene
ltacn
t. m
c
wei
apn
mol
itcul
cuſ,
ſrrin
ofoo
ſ
nic⸗
vite⸗
ſonhe
ſ
⸗
ns

7 M

doARRTII

et ſanguis pceptõe muniuit. atqʒ inter diſcipuloꝝ manꝰ ibecillia mẽbꝛa
ſuſtentas. erectis in celñ manibꝰſtetit:⁊ vlrunũ ſpũm inter verba oꝛõis
efflauit q̊ ſcʒ die duobꝰ de eo fratribꝰvni in cella cõmoꝛãti. alti ãt lõgiꝰ

poſito reuelatõ vniꝰatqʒ indiſſiłis viſionis apparuit. Vider̃t naqʒ quia

ſtrata palliis.atq; innueris choꝛuſcãs lãpadibꝰvia.recto oꝛiẽtis trami⸗
te ab eiꝰcella ĩ celũ vſqʒ tendebat᷑ Cui venerãdo habitu vir deſupꝑ clarꝰ
afſiſtens cꝰeſſet via quã cernerent.inqͥſiuit.Alii ãt ſe neſcire ꝓfeſſi ſunnt.
Quibꝰipᷣe ait.hec eſt via q̃ diectꝰdñi bñdictꝰcelum aſcendit. Tũc itadzʒ
ſancti viri obitũ ſicut pᷣſentes diſcipuli viderũt ita abſentes ex ſigno G
eis pdictü fuerat ↄgnouerunt: Gepultus vero eſt in oꝛatoꝛio beati iohbii
nis ipe cõſtruxit A11..

. .

ſtica gaudia echibet. ꝗᷓ duʒ annoꝝ curſus inde voluit᷑. in nrſis
P retenta iocunditate innouatur.cũ.n.dicat ſcriptura. In mẽéo—⸗
eterna erit iuſtꝰ. digne in memoꝛiã vertitur hoim qͥ ad gaudiũ traſit
ngeloꝝ. Duqʒ dicat. Gla pr̃is eſt fiiꝰ? ſapiens.qᷓnte huiꝰſunt gle qͥ tot

barbancas natões ad agnitõʒ dei in xpo leſu ꝑ euagelium regenerauit

Tpe nãqʒ hyloperti reg francoꝝ.ano.ſ. regni eius ſcdᷣo ſanctꝰ ofeſſoꝛ

xpᷣi in ꝛvoꝛmacia habebatur epᷣs qͥ ex regali ꝓſapia frãcoꝝ nobilit᷑ oꝛtꝰ

nobilioꝛ fide ⁊ poteſtate fuit.Erat.n:maſuetꝰ⁊ caſtus.ſimplex ⁊ pꝛudẽſ
in laude dei duotus.plenꝰſpũſancto.puidus in ↄſilionuſtus in iudicio a
dextris ⁊ a ſiniſtris.virtutũ armis munitꝰ.gregi ſuo foꝛma bñ agẽdi fa
ctus.qꝛ quod verbis monuit.hoc oꝑm pᷣrogatiua cõfirmauit.hinc ei ſe
frequentibꝰexercebat vigiliis.inde cõtinuatis macerabat inediis.opuſ

ſuũ mißicoꝛdia oꝛnabat qͥ tbeſauros diſpſit: vt ſepe egẽte pauꝑes dite⸗
ſceret q ſuũ ſolũ hoc eſſe credidit quod nudꝰaut inops accepiſſʒ. Cum
igituꝛ pcellentiſſima fama hurꝰviri in fieſ terꝛaꝝ exiſſet qᷓ; plimi illuſtrei

viri.no ſolũ a vicinis ſʒ etiã ab exteris natõibꝰad eiꝰſanctiſſimaʒ ↄflure
runt doctrinã. vt vel illius ſacratiſſimo alloqͥo in triſticia cꝰlibʒanxieta:
tis ↄſolatõʒ ſuſciꝑent.vel eccleſiaſtice religionis ab eo purã veritatẽ au
dirẽt. Eñ ⁊ multi illiꝰbenigna vᷣuotõe a laqiſ hoſtiſ ãtiq libati ſunt:⁊ v.
as ꝑpetue vite ingrediebãtur. SGed infideleſ qͥ plłimi erãt in regiõe ꝛ voꝛ
