eas tunc ad loca alia tranſmittebat: Bicebat etiam. Si vitam aliam
magis ðſpectã inuemſſem.ipᷣam potius elegiſem. Ceterum

vt cum maria optimam ꝑtem poſſideret ſedule ↄotemplatõm vacabat.·

In qua qͥdem ↄtemplatõe ſpecialem gr̃am habuit lacrimas fũdere ce
leſtes viſiões crebꝛo videre.⁊ ad amoꝛem dei alios inflãmare. Quãdo
quið magꝗ iocunda videbatur.tunc iocunde deuotõis lacrimas emitte
bat: ita vt lacrime de vultu erꝰ iocundo tanq; ð fonte fereniſſimo efflu
ere viderẽtur: vt ſimul flens videretur ⁊ gaudens.nũq; i deformitatẽ
vel rugas vltum ex fletu cõuertens. Bicebat ei de his qͥ vultũ in fletu
defoꝛinãt:videntur q̃i dñm deterrere.Bent eĩ dño quod hñt cũ iocũdi
tate ⁊ h laritate. Eliſiõeſ celeſtes in ipᷣa ſui orõe ⁊ ↄtemplatõe ſepe vi
debat.Quadã veꝛo die ſacro q̃drageſumali tꝑe ĩ eccła exñs.ſic ad alta⸗
re ocul defixis intenta moebat.ac ſi ibidem dei pñtiã miraretur. vbi p
magnuʒ ſpaciũ ↄſolata diuĩa eſt reuelatõe refecta. Beinde domũ ruer
ſa dũ ſe pᷣ debilitate ĩ ancille gremm appodiaſſet.⁊ illa per feneſtrã ocu
los ad celum defixos attolleret.tãta hilaritate vłtꝰ eꝰ pfunditur. vt ec
riſus mirabi ſeqretur. Que cum diu tã iocunda viſiõe letificata fuiſſʒ
ſbiito i lacrimas ↄuerſa. Rurſꝰ oculos aꝑiens.pᷣſtina iocũditate pfrui
tur.ocloſqʒ claudens pᷣſtinis lacrimis irrigatur.Et ſic vſq; ad cõpleto
riũ talibꝰ eſt diuinis cõſolatõibꝰ imoꝛata.Cum veꝛo diu tacens nulluʒ
verbũ emiſiſſet penitꝰ.tandẽ ꝓrũpens locuta eſt dicens. Ita dñe tu vis
æèc mecũ et ego tecũ.⁊ nunq; volo a te ſeꝑpari.Poſtmodũ cum ab ancilł
rogaretur:vt ad dei honoꝛẽ ⁊ ipᷣaꝝ edificatõʒ qͥd viderit indicaret.illa
ipᷣaꝝ ipoꝛtunitate deuicta git Nidi celũ aꝑtũ ⁊ iſim ſe ad me benigniſ
ſime iclinantẽ.vlcũqʒ ad me ſinceriſſimũ ondentẽ. Ego veꝛo de ſua viſi
one ĩeffabili iocunditate perfuſa. de ſuo receſſu rmanebã mito meroꝛe
deiecta. Qui mei nmup̃tus.iteꝝ me ſui vlłtꝰ oſtenſiõe letificãs ait. Si tu
vis eſſe mecuzʒ: ⁊ ego ero tecũ. Cuiego reſpõdi ꝓut me loqntẽ audiſtis
Cunqʒ rogaretur vt etiã viſiõʒ qm iuxr̃ altare vidit expõeret.ila rñdit
Que ibi vidi.nõ expedit enarrare Ibi tñ in gaudio multo fui.⁊ dei ni
randa cõſpexi. Sepe q́; dum in oꝛõe cõſiſteret.facies eiꝰ mire ſplen
Qebat. 2 ex eiꝰ ocul inſtar ſolis radii prodibant. Sepe autem eiꝰ oꝛõ
. P2 tanti feruoꝛis innuebatur:vt etiã alios inflamaret. Juuenem q; qndã
ecularit indutum ad ſe vocans ait. Tlideris nimis diſſolute viuere cũ
deberes creatoꝛi tuo uire elelles ne ꝙ pꝛo te veũ oꝛarẽ Et ulł. Volo
dña:⁊ id vebement᷑ expoſco.Cum igitur oꝛõi ſe dediſſet. et iuuenẽ ſilt
pꝛo ſe oꝛoni incumbere monuiſſet.iuuenis alta voce clamauit dicens.
Ceſſate domina ab oꝛoe.iam ceſſate.Sʒ cum illa iam attentiꝰ oꝛaret iu
uenis altius clamans dixit.Ceſſate domia: quia totus deficio et com⸗
buroꝛ. Ipſe eni tanto caloꝛe fueꝛat ſuccenſus.vt totꝰ ſudans ⁊ fumans
coꝛpꝰ? ⁊ bꝛachia velut amẽs. iactarʒ adeo:vt pleriqʒ accurrentes ⁊ ipʒ
tenenteſ.veſtes eiꝰ pꝛe nimio ſudoꝛe madidaſ iuenient.⁊ eſtum etꝰ ma
nib? ferre nõ poſſent.ipſo clamante ⁊ dicente.Totꝰ ardeo ⁊ conumoꝛ
Vt vero beata eliʒabeth oꝛationeʒ compleuit. iuuenis eſtuare cefſſauit

—

Cinten

uthint
Gdle
ſe Nebe
Mtonsa

copbleyi⸗

rureie
ſnonhun⸗

Wrgn

ſckerpoc
r gande
eabiecea
gopauper

ſollcit

let. aeo

lOn
cbumune

cle ſer pie

Pnofe
ſihecvuen
nnccbere⸗
loßnenor

Cenincn

fnetn
mnonaſte

divigede

Nodoteſo

ſncchan
dlaun
iUbonr i

clop pul

—

nttena
nfübe

(glduhrden

tent an
tatesl
ſignſain
ſinei
nchige

cntte

hlimcfin

Neiorutge
linfen
ciiit
ie ſeyt
ſenr ſbi
dnüfber
ſrhtioen
otr.R
öitmmfn
ſtche
tcensuleg
ndietuye
tcnerla
Nebenigni
vdeſugyii
Ulioweroꝛe
1en. Ginn
Gti avolrs
u Gaſ
aofoiadein
Seb mieſien
tenn ⸗ .
Nernihind
ſun erd
ih
ulentli
Inautdie
mdo
deico
nsten
Anene
ein n
Gytnend:
udr

Qui rediens ad ſeipſum.et diuina gratia illuſtratus oꝛdinez fratruz mi

noꝝ ingreſſus eſt. Ala aũt inflamatio ſic oſtenſa. feruoꝛeʒ oꝛationũ ſua
rũ ignen demõſtrabat.qui tam validus extitit ꝙ etiam frigidũ inflama
uit. Sed ille carnalibꝰ oſſuetus et ſpũalibus non dũ ydoneus talia capę

rnõ valebat J. Ad ſummũ vero cumulũ pfectionis ppter marie ↄotẽ

plationis ocium nõ deſeruit marche officium laboꝛioſũ. ſicut ſupᷣ in ſex
opibus mie eſt oſtenſum. Nichilominꝰ tamẽ poſtꝙ religioſum habituʒ

induit. ſedule pietatis oꝑibus deſeruiuit. Nam cũ pro dote ſua duo mi

lia marchaꝝ recepiſſet. ptem in paupes diſtribuit.et de reliquo in mar

burg magnũ boſpitale cõſtruxit Oropter qdð omeſ cã reputabar diſſipa
tricẽ et prodigã.⁊ cuncti appellabãt eam inſanã.Ct qꝛ omes ſiuriaſ no
Verat gaudeter accipe. impperabãt ei ꝙ nimis cito memoꝛiaʒ viri ſui a
coꝛde abiecerat q̃ taliter exultabat. Poſti at hoſpit ale ↄſtruxerat. Pui,⸗

ciis pauperum ſe tanquaʒ acillam humilem mancipauit. Nam pauperi

brus ſolicita miniſtrabat.vt eos etiam balnearet.et in lectis collocãs opꝑ

iret.adeo vt ancillis gratulabũda diceret. Quam bene nobiſcum agit.

quia dñm ſic balneamus et tegimus. In ipſo autẽ pauperum obſ equio
ſic humiliter ſe habuit.ꝙ pueruluʒ qᷓndaʒ monoculũ et ſcabie pfuſũ vna
nocte ſex vicibꝰ propꝛus bꝛachus ad locũ neceſſitatis detulit.et panos

*

ipᷣius fedatos libenter lauit. Quãdaʒ etiam mulierẽ hoꝛribiliter lepro-

ſso ſepe abluens in lectulo collocauit.vlcera tergens et ligans.medicam̃

ta nhibens vnue qʒ pᷣcidens eius etiam pedibus proſtrata coꝛrigiaſ
calciamentoꝝ ſo

lciamentoꝝ ſoluens ꝓpos auteʒ infirmos ad cõfeſſionem et commu⸗
nicatõem inducens. vetulam quãdaʒ penitus renuenteʒ verbere caſtiga

t induxit. Cum vero a pauperum vacabat officio. filabat lanam de ꝗ⸗

dam monaſterio ſibi miſſam.et precium quod inde accipiebat paupe

ribꝰ diuidebat. Cũ auteʒ poſt multaʒ pauptatem qͥngentas marchas

pro dote ſua receptas paupibus diuideret.⁊ oĩbus oꝛdinate locatis ipᷣa

ſuccincta trãſiens miſtraret.poſita eſt lex vt ſi quis in alioꝝ pauperum
piudicium locum mutaret. vt iteꝝ accipet. capilloꝝ ſuoꝝ detruncatõnẽ
gliquam ſuſtineret. Et ecce quedã puella nomine radegundis que mira
capilloꝝ pulcritudine pollebat inde trãſitura aduemit.nõ ad elemoſina
ſed vt quandã ſoꝛoꝛeʒ ſuam ĩfirmaʒ viſitaret Que cũ tanqᷓ; legis pᷣuari

catrix ad beatam eliʒabeth adducta fuiſſet. eius capilos protinus ðᷣtrũ
cari mandauit.ipᷣa flente et plurimum reluctante Cum vero quidam de
aſtantibus eam innocentem aſſererent. illa ait. Saltez decetero nõ pot
terit cum tanta capilloꝝ ambitione ad choꝛeas accedere.nec cũ illis va
nitates aliqᷓs exercere. Interrogata vero puella a beata elizʒabeth vtruʒ
aliqñ ſalubꝛis vite propoſitũ ↄcepiſſet.rñdit ꝙ iã diu habitũ religionis
aſſumpſiſſet.niſi tanta fuiſſet in ea dilectio in capillis Et illa Carius eſt

michi capilos ꝑdideris.q ſi flius meꝰ fuiſſet in imꝑiuʒ ſublimatus

—
—

Coõtinuo igitur puella habitũ religionis induit. et in hoſpitali cũ beata
eliʒabeth degẽs laudabilẽ vitã duxit Cũ q̃dã paupꝑcula filia pepiſet. be
ata eliza beth filiaʒ de ſacro fõte leuauit ⁊ nom̃ ſun.ſ.eliʒabeth eidẽ in
poſuitc.et matri neceſſaria miniſtrauit.ita vt ð pellicio acille ſue maicas
aufereus ad inuoluendũ puellã ſibi tribueret.⸗ calceos ꝓpꝛios eideʒ vo
agaret. Poſt tres aũt ſeptianas mulier dimiſſa puella.latẽter cũ viro ſuo
aufugit Qð cũ ſancte eliʒabeth nüciatũ fu iſet. in oꝛoneʒ ſe dedit. vir
et mulier vltra pꝛogredi nõ valentes ad ipᷣaʒ coacti redie tũt. ab ea veni
am poſtulãtes Quos vt iuſtũ erat de ingtitudie redarguens eis puellã
nutriendã tradidit ⁊ de neceſſariis eis ꝓuidit. R Appꝛopiqnte vero
tpe qᷓ dñs dilectã ſuã de mũdi ergaſtulo vocare diſt poſuit. vt q̃ ↄtẽpſerat
regnũ moꝛtaliũ regnũ ciperet angeloꝝ.xps ſibi ꝗpparuit dicẽs. em
Dilecta mea in pᷣparata tibi eterna tabernacka Zuũ igitur febꝛe coꝛrepta
decuberet. et ad pieteʒ facieʒ verſã teneret.audita eſt a circũſtãtibꝰ Dul
“ ciſſimã ꝓmere melodiã. Que cũ ab vna ancillaꝝ qdnꝗ B; eſſet pcũctata
fuiſſet.illa rñdit Auicula quedam inter me et parietem ſe ponens tam
ſuauiter cecinit ꝙ me ad canendũ ſ imiliter ꝓuocauit. In ipſa auteʒ ſui
egritudie ſemꝑ hilaris extitit. et nunqꝙ ab oꝛatõne ceſſauit· Elltia vero
die ante eius trãſitũ dixit eis.Quid acture eſſetis ſi Dyabolꝰ ad vos d
ueniret. Poſt paululũ vero alta voce quaſi dyabolũ licentiãs. fuge tri⸗
be vicibꝰ exclamauit. Beinde dixit Ecce appinquat media nox in qua
xps naſci voluit et in pᷣſepio reqͥeuit Apppiquãate vero hoꝛa ſui trãſi
tus ait. Jam tempꝰ inſtat in quo om̃ipotens deus eos q amici ſui ſunt
Adceleſtes nuptias euocauit. Poſt paululũ vero anno dñi m. ccxx vi.ad
” exxremaʒ hoꝛam veniens doꝛmiuit in pace.Licet autem eius venerabi⸗
c „* „ rr . le coꝛpꝰ inbumatuʒ quattuoꝛ diebꝰ iacuerit. nullꝰ tamen fetoꝛ ex eo pdi
4 àa. P⸗-„ bat. ſed qdam odoꝛ aromaticꝰ cunctos reficiens exalabat. Lüc aũt viſe
HWſeun ſunt auicule multe ſup cacumẽ eccleſie cõgre gate.quas nunq; aliqͥs pri
J4.. us viderat.que tam ſuaui modulatõne catabant.et tãta varietate mo⸗
dos cantandi foꝛmabãt. vt cuctos in admiratõneʒ adqucerẽt. eo ꝙ eius
exeqas quodãmõ ggere viderentur Multus aũt ibi fuit clamoꝛ paupe
rh.mlta deuotio populoꝝ. ita vt alii capillos capitis detrücarent.alii ꝑ
ticulas pãnoꝝ inciderent.et hec ꝓꝑ ſummis reliquus rebuarent. Eius
aüut coꝛpꝰ in monumento eſt poſituʒ.qð poſtmodũ redũdare oleo eſt rep

tum Maniteſtum eſt igitur in eius trãſitu qᷓnte ipᷣa beata elizabeth
— A Pn 5. gituri qnte ipᷣ

fuerit ſanctitatis.⁊ hoc quo ad auicule modulationeʒ et demonis expul
ſionez Jllã em̃ auiculam q̃ inter ipſã et pietẽ ſe poſuit.⁊ tã dulciter ceci
nit ꝙ etiam ipᷣam ad cãtandũ induxit.credimꝰ fuiſſe eius angeluz. qᷣ fue
rat ad eius cuſtodiam deputatꝰ.qͥ eidem cternuʒ gaudiũ nunciauit. Si
cut eniʒ reprobis interdũ ante ſuũ tranſitũ reuelatur eterna ſui dãnat 6
ad maioꝛeʒ ſui cõfuſioneʒ.ſic electis iterdũ reuelatur eterna ſui ſoluato

t yfnn
rmtro⸗

Mun
ſugin
nira
Pto
nt Ee
onf
oſt
ffikf
Guser⸗
urloeo
öͤpaer
nenn.
gluer.

(umdel
ſſ od re

auclete
o cöfi

6yct

monatoo
rorecun
ſefunoto
Papäteſt
Gerarone.
lenz goo
lobreunar
oraeri⸗
Ehorwe⸗
eRor
girorn
ei a
Geqnti
deeſſenr.
ſoſni
Pusrp
ſeädedon
gläjſenn
chos ſen
glet de⸗
nefirman

1)hebtg.
ahifeth
.

cK,..
trtin
cäfmnſn

cbe,n

Ginehen
ftihen
rs en
hecnern

Nilt d

Wwen
DMamnte
ur üen
onwe
Wprnce
ruhie
nucert
Närſ
vetlni in
iNrtunk
i/

AR

icdeneAih

rr. Eiue
tatdelrr
Cra u
denfoneeht
tünonee
nalie
i
iM
Midki

ULXRRIIII.

ad maioꝛem ſui cõſolationes Ille aũt cãtus quez ipᷣa protulit fuit immẽ

ſũ gaudiũ qð ex tali reuelatione cõcepit.qð qͥdẽ tã ĩmenſũ extitit ꝙ ĩ coꝛ
de toraliter capi non potuit ſed ſe ꝑ ſuauitatis vocem manifeſtautt.
Byabolus inſup ſi foꝛte aliqð ius babeat ad ſãctos etiã moꝛiẽtes ac
cedit. Sed qꝛ in beata elizabeth nil iuris habuit.ideo turpiter licencia
tus aufugit. Per hoc igitur intelligi datur qnte fuerit ſanctitatiſ aqua
et dyabolꝰ territus fugit.et cin angelꝰ eternũ gaudiũ nunciautt Ma

muifeſtũ eſt ſecundo quante fuerit mundicie ⁊ puritatis.et hoc quo ad

odoꝛis exalationem Quia em̃ coꝛpꝰ erꝰ om̃i mundicia ⁊ caſtitate ĩ vita
nituit.ideo in moꝛte odoꝛis ſuauitate fragrautt. Mantfeſtum eſt
tercõ quante fuerit excellentie et dignitatis.et hoc quo ad auiũ iubila-
tionem. Alas em̃ aues que in cacumie eccleſie iubilates et cãtantes ap

paruerũt.credimꝰ fuiſſe angelos.qͥ a deo miſſi fuerũt vt eius ammaʒ in
celum deferrent.et eius coꝛpꝰ celeſtibus iubilatõibꝰ honoꝛarent. Sicut

em̃ ad reprobos moꝛientes młtitudo cõuenit demonũ vt eos terroꝛibꝰ
cruciẽt et eoꝝ aĩas ad tartara rapiant.ſic ad electos decedentes młtitu
do cõfluit angeloꝝ vt eos ↄfoꝛtent.et eoꝝ animas ad celeſtia regna ꝑp⸗
ducãat Mamfeſtũ eſt q̃rto qᷓnte fuerit mĩe et pietatis.et hoc q́ ad olei
emanatione 5 Be eius em̃ coꝛpe oleum emanauit.qꝛ in vita mie opibus
tota redundauit. O quantis pietatis viſceribꝰ eiꝰ nũc affluit ſpũs.cuiꝰ
perfundi oleo inuentũ eſt in puluere iacens coꝛpuſ Manifeſtum eſt n
to quãte ſit apud deũ poteſtatis et meriti.et hoc multiplici miraculoꝛuʒ

operatione. Poſtquã em̃ de coꝛpoꝛe tranſut. deus eam multiplici mira⸗
culoꝛuʒ gloꝛia illuſtrauit.quoꝝ quedam inferius ſunt poſita.multa ve

ro breuitatis gratia intermiſſa- L? In partibus ſiquidem ſaxonie in
monaſterio quodã hildeñ.dyoce.monachus quidã oꝛdinis ciſter. henri
cꝰ nomine tãta fuit infirmitate depꝛeſſus.et grauibꝰ doloꝛibus circũda
tus.vt omnes ad cõpaſſioneʒ induceret.et clamoꝛibꝰ inqetaret. Quadã
igitur nocte apparuit ſibi quedã venerabilis dña veſtibus albis amicta
q̃ eñ admonuit vt ſi ſanitatem reciꝑe cupꝑet beate eliʒabeth ſe duoueret

BGeqdnti nocte ſimilia pſuadens apparuit Iꝗlle auteʒ cum abbas et prior

deeſſent. de conſilio ſuperioꝛis votum emiſit.Tercia nocte eidem appa
rẽs ſignũ crucis ſuꝑ eũ edidit.et ille cõtinuo ſanitatem recepit.Cũ aũt
abbas ⁊ prioꝛ redeũtes hec audiſẽt.mirari qͥdeʒ de eðꝰ ſanitate ceperũt

ſed de voti adimpletione plurimũ dubitarũt. cum nulli monacho liceat

aliq̃ vota emittere.nec ſe ad talia obligare Adiecit quoqʒ prioꝛ mona⸗
chos ſepe ad huiuſmõi illicita ſub ſpecie boni demonũ apparitione vlu
di et ideo eſſet ili monacho cõſulendũ vt menteʒ ſuaʒ inſtabileʒ cõfeſſio
ne firmaret. Seq̃nti igitur nocte eadeʒ pſona q̃ priꝰ ſibi apparens dix

it. Infirmus ſemp eris donec impleas quod vouiſti Statim ergo eadeʒ

infirmitas ipſum arripuit.et eiſdeʒ doloꝛibꝰ toꝛqri cepit.Qð cũ abbas

4

audiſſet ipſum ſtatim licenciauit et cerã p imagine faciẽda vari pᷣcepit

Qui mox ſanitate recepta votum ſuũ.adimplere ſtuduit.et illiꝰ infirmii

tatis nichil poſtmodũ paſſus fuit Puella quedã noĩe benigna magũ
tinenſis d yoce.cum ab ancilla potum petiſſet.illa cõmota potum poꝛrex
it dicens. Accipe et dyabolũ bibe. Eliſumq 3 eſt puelle vt ardens ticio
eius guttur deſcenderet.adeo vt ſe in collo pati clamaret. Cõtinuo igie⸗
tur venter eius inſtar vtris intumuit.et quiddaʒ in eius ventre per ſin
gula menbꝛa diſcurrere viſ um eſt. Ala vero gemitus miſerabiles faciẽſ
et voces inſangas emittens obſeſſa a demone foꝛe credebatur. In ſtatu
vero tali per bienniũ mãſit Reducta igitur ad tumulũ ſancte eliʒzabeth
et ibidem pro ea voto emiſſo.dum ſi uꝑ tumbã poſita fuiſſet. velut exani⸗
mis ibideʒz apparuit.ſed dum modicum pams ad manducãduʒ et aquã
benedictã ad bibendũ ſup eandem tübam eideʒ obtuliſſent. morx cunctiſ
ſtupentib'? et mirantibꝰ ſanata ſurrexrit. Elir quidã de dyoceſi traie⸗
ctenſi gedericus nonie cum vna manu cõtractus eius vſum penitus q
miſiſſet et ſepulcꝝ beate eliʒabeth bis viſitans curationeʒ minime rece⸗

piſſet.tercio illuc cum vxoꝛe ſua cum multa deuotione acceſſit. Quo dũ

tenderet.ſenem qᷓndam reuerendi aſpectus habuit obuium. Qut abeo
ſalutatus. et vnge veniſſet requiſ⸗ iuit. dixit ſe de marburg vbi coꝛpꝰ ſan
cte eliʒabeth requieſcit venire. vbi deus multa miracula opatur.Cum
gutẽ vir ſuam infirmitateʒ expoſuiſſet eidem. ille manu eleuata euʒ bene
dixit dicens. Securus pge:quia ſanitatẽ recipies.dummodo manũ ifiꝛ
mã ad caput ſepulcri quadã fouea ibi facta ſub lapide miſeris Quam
quãto pfundius ĩmiſeris tanto citius ſanitatem obtinebis. Lunc autẽ
ſanctũ nicolauʒ in memoꝛia habeaſ.q ſancte eliʒabeth tanq comes et ſo
ciꝰ in ſuis miraculis coopatur ibidem Adiecit etiam ſtultos eſſe qᷣ ꝓiec
tis oblationibꝰ ſtatim diſcedunt.cum ſanctis placeat vt cum pſeueran
tia eoꝝ ſuffragia poſtulentur Moxq; ſenex ab eis diſparuit. nec vltra
ipᷣm videre potuerũt Supꝑ quo plurimũ admirati ꝑgebãt. plenaʒ ſa nita
tis recupande fiduciã obtinentes. Elir igitur iuxta ſenis conſiliũ manũ
ſub lapide monum̃ti poſuit.et ipſam ↄtinuo retraxit omino ſanatam
Quidã de dyoceſi colonienſi bermãnꝰ nomie. dum in carcere a iudice

teneretur.ad deuʒ ſe totaliter cõtulit.et beatã elizabeth et magiſty ora

dũ in ſui adiutoriũ deuotõne qua poterat inuocabat Seqnti aũt nocte
ambo inſimul cũ mlro lumine ſibi apparuer̃t.miltipliciter euʒ cõſolãtes
Tandeʒ ſententia in eũ data ſuſi pendit᷑· et ad ſpaciuʒ vniꝰ miliaris teu
tonici in patibulo detinetur. Judex aũt cõceſſit parentibꝰ vt ip̃im depo
nerent:et in tumulo ſepelirent. reparata igit᷑ fou ea cũ eſſz depoſitus.
pf̃ et patruꝰ ceperũt ꝓ moꝛtuo beate eliabeth patrocinia inuocare. Et
ecce mirantibꝰ et ſtupentibꝰ vniuerſis.qͥ fuerat moꝛtuꝰ ſu rrexit viuus.

Scolaris quidã de dyoceſi magũ ti.:ouitardus nomine. dum piſcatõi

ginech
cun
c
ſtothy
Gteoan
n ticſe
ſgcinac
Mote
oromon
Ninmcer
tateett

ca tenmo

saperte

Rrws

Nwoy
do fulſe
ddinon
leug
niuuti.
Mr
tatbicii
Puperot
factleun
ſicerten
tiofietete
rbcnta
cunſhus
RN doc⸗
chio⸗
ſuo nen
mnite
currtt,i⸗
tGnet
ſane
lberat
gann non
ſuo.quic

wrtxrt,.

entönt
l fien
nhn nagil
wunprer
tenten
CGinotg

ntre eran
llsic

. Flen
Lelzobeth
Nnermm⸗
as

nctil
Nirde

unins
Ztiinimene
Leeſtt Qri
Gn. Qusbe
pbicoppln
oparur Cn
otz cuzbene

„79

Mni n

s Qum
Luncautd
comes ſo
doche ͤie
uun glonen
ut. eekin
1 gennſenn
Conili ten
110 Cnan

Gmur,lne

te
jn tütocn
cci⸗
llone
Vyriönt
GS; nen,
1iunt
ndo

minus cautus inſ. iſteret. in flumen la ſus cecidit. Magno aũt tempis

ſpacio interiecto. dum eius coꝛpus eſſet extractũ. adeo ſine ſenſu et mo
tu rigidum eſt reptum: ꝙ nullo in eo ſigno vite inuento. vere moꝛtuꝰ ab

omnibꝰ? eſt iudicatꝰ Tic beate elizabeth imploꝛanrur merita.et cunctiſ

videntibꝰ? et adnurantibꝰ? ſibi reſtituitur ſalus et vita M Juuenis
dã tres annoſ et dimidiuʒ hñs de dyoce.magũti.hugolinꝰ nomĩe dum

ſpm̃ emiſiſſet.et coꝛpus eiꝰ ꝑ ſpaciuʒ quattuoꝛ miiarioꝝ teutonicoꝛum

rigidum et exanime iacuiſſer.mater ad inuocãdaʒ ſanctaʒ eliabeth tora
deuotione ſe cõtulit.et pueꝝ viuuʒ et ſanum recepit Puer quidam qᷓ

ttuoꝛ annoꝝ dum in puteuʒ cecidiſſet. caſu quidã veniens aquã haurire

animaduertit pueruũ ſubmerſum intus iacere. Quem poſte cum diffi⸗
cultate extraxit.ipᷣm moꝛtuũ depᷣhendit.Cuius quidem moꝛtis erãt in⸗
dicia.tempoꝛis diuturmtas.coꝛpoꝛis rigiditas.oꝛis et oculoꝝ hoꝛribi⸗
lis apertio. denigratio cutis.ventris inflatio.⁊ omnimoda ſenſus ⁊ mo

tus priuatio. Pro ipᷣo igit᷑ ſuſcitado ad beatã eliabeth votũ emittit᷑.⁊
ↄtinuo vite priſtine reſtaurat᷑. Quedam etia puella in flumie ſubmerſa

dũ fuiſſet extracta. beate eliʒabeth meritis ꝓtinꝰ eſt vite reſtituta Elir
dqͥdã nomie fridericus de dyoce.magunti.in arte natandi valde peritus

dũ ſe in quadaʒ aqua balnearet et paupem quendã ꝑ beatã eliʒabeth il

luminatũ deridens.in eius faciem aquã cõtemptibiliter ſpargeret. ille

pꝓuocatꝰ dixit Bomina illa ſancta q̃ michi gram pᷣſtitit.de te me vindic,ʒ
ita vt hic ñ exeas niſi moꝛtuꝰ et ſubmerſus. Ille autem imprecationem

pauperis ꝑuipendens.et ĩ aquaʒ laſciue ſe immittens.viribus penitꝰ de
ſtitutꝰ ſe iuuare non potuit.ſed in ꝓfundũ quaſi lapis deſcendit. ꝰ mł

tũ vero temꝑis reqͥſitus.de aqua moꝛtuꝰ eſt delatus.Cũqʒ magnꝰ plãc

tus fieret ſuꝑ euʒ.quidã eius ppinqͥ ceperunt ꝓ eo ad beatam eliʒabeth
votum facere.et eius ſuffragia deuotiſſime imploꝛare. Statum igitur ĩ

eum ſpũs redutet viuus ⁊ ſanus ſurrexit. Quidã nomine iohannes
de dyoce. magunt. cum quodã fure innocenter dep̃henſus.⁊ ſuſpendio
cũ ipᷣo adiudicatus:cunctos rogauit vt beataʒ eliʒabeth oꝛarent.vt vᷣm

ſua merita iuuaretur. Cum eſſet ſuſpenſus.audiuit vocẽ ſuꝑ ſe dicẽtem

Coõfide.et ĩ ſanctã eliʒabeth fiduciã habe.⁊ liberaberis Statiqʒ alio re

manẽte ipſo fune fracto de loco alto grauiſſime cecidit.nullã tñ leſioneʒ
incurrit.licet noua qua indutꝰ erat camiſia rumpetur. Qui exhuaratꝰ
ait. Sancta eliʒabeth tu me liberaſti.⁊ in ſtratum molle me cadere fecii
ſti. Cum em̃ aliqui dicerent ipſũ iteꝝ ſuſpendẽdũ.iudex ait. Quem deꝰ
liberauit denuo ſuſpendi non pmittam Cõuerſus quidam fuit in quo

dam monaſterio d yoce, magunti.volemarus nomie admodum religo

ſus.qui carnem ſuam ſic afflixit vt circa annos viginti loꝛicam ad carnẽ
portaret. ⁊ inter lapides ⁊ ligna iaceret. Huius manũ dũ in molendino
eſſet lopis molaris caſu appᷣhenſam ſic cõtriuit.vt carnẽ ab vtroqʒ pꝑte

auelleret: oſſa ⁊ neruos ↄtereret.ita vt in quodaʒ moꝛtario cõtrita quo⸗
dammodo videretur. Qui tato doloꝛis aculeo vꝛgebatur. vt rogaret ꝙ
man? ſibi pᷣcideretur. Cũ igit beatã eliʒabeth crebꝛo in ſui auxiliũ inuo
caret.ꝗᷓ etiã in vita ſua ſibi familiqris extiterat.quadã nocte ſibi a oppa⸗
ruit dicens. Eis ſanꝰ fieri.Qui cũ rñderet libenter.illa manuz appben
dens neruos ſanauit.oſſa integrauit. et caꝛnem ab vtraqʒ pte reſtituit.

et priſtine ſamitati donauit.Mane aũt facto pfecte ſanatũ ſe reperit.et

toti cõuentui ip̃am manũ cunctis ſtupentibꝰ ſanatã oñdit. Qui⸗
dã puer qnquennis diſcretus noiĩe magũti.dyoce.cũ cecus natus eſſet.

meritis beate eliʒabeth lumẽ recepit. Pellis ſiquideʒ integra ſine pilis

palpebꝛarum vel aliqua pellis diuiſione oculis ſ uperinducta fuerata⸗
vo vt totalit᷑ oculos tegeret.nec ſbᷣe oculo ꝝ vllũ indiciũ appareret. r
igit eiꝰ ad ſepulcꝝ beate eliʒabeth ipᷣm ducens.de terra ſepulcri oculos
eiꝰ liniuit. et ſuꝑ eũ beate eliʒabeth merita inuocauit Et ecce pell niteg
p mediũ ſciditur.et eius oculi puiſſmi turbulenti et ſanguinolenti vidẽ
tur. Sicqʒ puer beate eliʒabeth meritiſ ſuffragãtibꝰ viſus beneficio eſt
poſuꝰ? Puella q̃daʒ eiuſdeʒ dyoce. beatrix noĩe. cum diu magnis et di
uerſis fuiſſet infirmitatibꝰ moleſtata. tandẽ gibbo in doꝛſo et ſtrumg ĩ
pectoꝛe excreſcentibus. ſic eſt toto coꝛpe incuruata.vt nulla ſe rõne eri⸗
geret. ſed manibꝰ ſuꝑ genua poſitis coꝛpꝰ ſuũ taliter ſi uſtẽtaret. Cũ igit
m in quadã ſporta eã ad tumuluʒ ſancte elizabeth depoꝛtaſſʒ. ⁊ p. x. di
es ↄmoꝛũtes ibideʒ nullũ potuiſſent ſaniratis remedium inuenire.irata

m el ↄtra beatã eliʒabeth murmurauit dicens. Oib⸗ bñficia iĩpendis.
⁊ me miſerã nõ exaudis. Reuertens igit oẽs quos poteroa viſitatõne

tui auertere ꝓcurabo. Cũ igit᷑ irata recederetet iam muiliare et dimidi
um pegiſſet.et eiꝰ filia doloꝛibꝰ cruciata lugeret.tãdẽ ipᷣa puella obdor

miens vidit quãdaʒ pulcerrimã dñam cũ facie refulgenti.qᷓ coꝛpꝰ eius
in doꝛſo et pectoꝛe liniẽs dixit ei. Surge et ambula. Euigilãs puella. et

ſe ab oĩ deformitate et curuitate penitꝰ ſanatã inuemens. viſionez mñ̃i
retulit et gaudiũ ⁊ leticiã generauit: Redeũtes igit᷑ ad ſepulcꝝ ſancte
eltzabeth deo et ſibi gras eger̃t.⁊ ibideʒ ſpoꝛtã in q̃ puella poꝛtata fue
rat dimiſerũůt Mulier q̃da gertrudis noĩe eiuſ dẽ dyoce.p młtoſ anos
vtroqʒ crure ↄtracta ⁊ toto coꝛpe curua in ſomnis admonef. vt ad ſanc
tũ nicolaũ ꝓficiſcẽs eiꝰ debeat merita iploꝛare. Que ad q̃ndã eccłiã ſãc
ti nicolai potari ſe fecit.⁊ in vno crure ſanitatẽ iuenit Ladẽ ad ſepulcꝝ
beate eliʒabeth pducta.⁊ ſuꝑ eiꝰ tumulũ poſita.cuiſſis doloꝛibꝰ ſtimla
ta.⁊ velut amens effecta.ſana ⁊ incolumis exuꝛrexit Mulier qᷣdã ſci
trudis noie eiuſdeʒ d yoce.cũ p annũ integꝝ penitꝰ ceca manſiſſet et alt
oꝛuʒ ſemꝑ auxilio duceretur. ad rogandũ ſanctam elizabeth tota deuoto
ne ſe cõtulit.et amiſſum lumen recepit ¶ Vir quidã henricus magũti.
dyoge. cũ lumĩe oculoꝝ penitꝰ eſſet priuatus.ſepulcruʒ ſancte eliʒzabeth

pe
ſgulnts
oodetet
tisgeni
aA
Mnſt.
etulet
nitiztel
leburecl
ſoclitu
ſin vere
ſare fac
ajiuſſac
nogunt
poſet
choblat

dDaret.

ſeptiman
iqzinll
lb qtlaz
Ceißnt
cttog i
ntorele
eclnbe

rin ar
tbooner
hliiino
mn
Whehen
Deſeſtnn.
Ctepene
A
nseſe.
ſmplis
inrteg
er
Mhyuln
lnz
Rdenſt
orenck
ngnord
Helnmi
erieen
maligi
Waptot
Wentocarn
miwde
nlanine
tadinc
l oddor
acnais

genelgd

or
in
Anmn
tonhni
riſN
nep
Uutyſn
Huiaiel
tenint
uNN
uot

1 .

viſitãs plene curatõnis beneficiũ repoꝛtauit Pꝰmodũ vero iõ vir fluxu
ſanguinis adco eſt grauatꝰ.vt moꝛiturꝰ a familia crederetur.Accipiẽſ
vero de terra ſepulcri ſancte eliʒabeth et ipᷣaʒ ↄficiens å ↄmiſcuit.⁊ bi
bẽs plenã ſanitatẽ recepit Ruelle q̃dã methildis noĩe treuereñ.d yoce.
dũ viſu et auditu priuata eſſet.et loq̃ndi ⁊ ambulandi potentiã amiſiſſ
pater ſuꝰ et mater ad beatã eliabeth eã deuouerunt.et pfecte ſanataʒ
dei ⁊ eli?abeth laudantes magnalia recepert. Mulier qdam noĩe heli
bingis treuerñ. dyoce. cum ꝑ annũ ceca penitꝰ extitiſſet. ⁊ ꝓ ſua curatio
ne beate eliʒabeth merita inuocaſſet.ad tumulũ eiuſ duci ſe faciens. vni
us oculi lumẽ recepit. Que ad ꝓpria reuerſa ĩ alio guiter toꝛqᷣri ſe ſenſit
Cum vero iteꝝ eiꝰ merita imploꝛaſſet.apparuit ei dicens. Accedẽs ad
altare fac cũ coꝛpali tuos oculos ventilari.et ſic recipies ſanitatẽ. Que
cũ iuſſa cõpleuiſſet ſanitateʒ recepit. Uir qͥdam theodoꝛicus nomine
magunti.dyoce.in genibus et cruribꝰ diu grauiſſime infirmatus.ita vt
ñ poſſet ꝑgere niſi ab aliis poꝛtaret.votũ fecit ꝙ ſepulcꝝ ſãcte eliʒabeth
cũ oblatõnibꝰ viſitaret Et cum locꝰ eius a tumulo tm̃ ꝑ decem miliaria
diſtaret. vix ĩ octo diebꝰ potuit peruenire Cuʒ vero ibideʒ per quatuor
ſeptimanas manſiſſit et nullum remedium impetraſſet.domum redibat
Cũqʒ; in loco quodã iuxta aliuʒ infirmũ decũbens qͥeſceret.vidit in ſom

nis qᷓndaʒ ad ſe venienteʒ. et aqua totaliter pfundenteʒ Qui euigilãs ꝰ

ſociũ iratꝰ ait. Quare me aq totalr ꝑfudiſti Qui ait Ego te ñ ꝑfudi Gʒ
credo ꝙ illa perfuſio erit tibi cauſa ſalutis IYlle igitur ſurgenſ.⁊ ſe ſana
tum totaliter inueniens baculos ſuꝑ bumerum poſuit.⁊ ad tumulũ ſan

cte eliʒabeth rediens.et gratias agens letus ad propria remeauitt.
AA33oe R cerittig

Ecilia quaſi celililia.vel cecis via.vel a celo et ma Bk ceenie
i cecitate carens l ðꝛ a celo et leos qð eſt populꝰ uit em̃
eſte liliũ ꝑ virginitatis pudoꝛem. Vl vꝛ liliũ.qꝛ hũᷣit can⸗
idicie. viroꝛeʒ ↄſcientie. odoꝛeʒ bone fame. E uit em̃ ⁊ cecis via
infoꝛmationeʒ. celũ ꝑ iugem contemplationeʒ. lya per aſſidu
m opatõnem. Elel dicitur celum. quia dicit yſidoꝛꝰ celuʒ ph̊ᷣi volubile
rotundum et ardens eſſe dixerunt.ſic et ipſa fuit volubilis per opationẽ
ſolicitam. rotunda per ꝑſeuerãtiaz. ardens per caritatem ſuccenſã Fuit
tiam cecitate carens ꝑ ſapientie ſplendoꝛes Fuit et celum po puli.qꝛ in
pſa tanq; in celo ſpũali populus ad imitandũ intuetur ſolem lunã 2 ſtel
ſapiẽtie ꝑſpicacitatẽ. fmi magnanimitatẽ.⁊ virtutũ varietatẽ G
Ecilia virgo pᷣclariſſima ex nobili romanoꝝ genere exoꝛta et
ob ipᷣis cunabul ĩ fide xpᷣi nutrita.abſcõditũ ſp euangeliũ xpᷣi
bat in pectoꝛe.⁊ nõ diebꝰ neq; noctibꝰ a colloqᷣis diumis

et oꝛatione ceſſabat. ſuãqʒ virginitatem ↄſeruari a dño exoꝛabat Cuʒ

Aũt cuida iuueni nomine valeriano deſponſata fuiſſet.⁊ dies nuptiaꝝ ĩ
ſtituta eſſet. illa ſubtus ad carnem cilicio erat induta. deſt up deauratis
veſtibus tegebat Et cãtantibꝰ oꝛganis.illa in coꝛde ſoli dño decãtabat
Dicẽſ. Fiat dñe coꝛ meũ ⁊ coꝛpꝰ menʒ ĩmaculatũ vt ñn ↄfüdar Et biduãii
et triduanis ieiuniis oꝛans cõmendabat vomino quod timebat. enit
autem nox in qua ſuſcepit vna cum ſpõſo ſuo cubiculi ſecreta ſilentia et
ita eũ alloquitur. O dulciſſime atqʒ amãatiſſime muenis.eſt miſteriũ qð
tibi cõfitear. ſi modo tu iuratus aſſeras tota te illud obbuantia cuſtodi
re Jurat valerianus ſe illo nulla neceſſitate detegere . nulla pdere rone
Tic illa ait. Angelũ dei habeo amatoꝛem.iq̃ nimio ʒelo cuſtodit coꝛpus
meu. Mic ſi leuiter ſenſe erit ꝙ tu me polluto amoꝛe cõtingas. ſtatiz feri⸗
et te et amittes floꝛeʒ tue gratiſſime iuuẽtutis Si aũt ↄognouerit ꝙ me
ſincero amoꝛe diligas.ita q; diliget te ſicut me et oñdet tibi glaz ſuam
TLũc valerianꝰ nutu dei coꝛrectus ait. Si vis vt credã tibi. ĩm ãgeluʒ
michi oñe.et ſi vere pbauero ꝙ angelꝰ ſit. faciã qð hoꝛtaris. Si àt vi⸗
rũ aliũ diligis.te et illuʒ gladio feriã. Cui cecilia dixit Si ĩ deũ veꝝ cre

dideris. et te baptiſari ꝓnuſeris.ipᷣm videre valebis. Nade igit᷑ ĩ terciũ
miliariũ ab vꝛbe via q̃ apia nücupat.et pauꝑibꝰ quos ulic ĩue nies diceſ
Cecilia me miſit ad vos vt oñdatis michi ſanctũ ſeneʒ vꝛbanum.quoni
am ad ipᷣm habeo ſecreta mãdata q pferam Hunc dũ tu videris.indica
ei omnia verba mea:et poſtꝙ; ab eo purificatus fueris et redieris ange⸗
lum ipᷣm videbis.Lũc valerianꝰ prexit.et ſᷣm ſi igna q̃ accepat ſanctum
vꝛbanũ epm intra ſepulcra martix latitanteʒ inuenit Cumq; eioĩa ver
ba cecilie dixiſſet. ille manꝰ ad celum pandens cũ lacrimis ait. Bñe ieſu

xpᷣe ſeminatoꝛ caſti cõſilii ſuſcipe ſeminũ fructus q̃ in cecilia ſeminaſti.
Dñe ieſu xpᷣe paſtoꝛ bone. cecilig famula tua quaſi apiſ tibi argumento

ſa deſeruit. Nã ſpõſum q̃m quaſi leonẽ ferocẽ accepit.ad te quaſi agnũ

mãſuetiſſimũ deſtinauit. Et ecce ſi ubito apparuit ſenex quidã niueis ve

ſtibus indutus.tenens libꝝ aureis literis ſi criptum. Queʒz videns vale

rianꝰ p nimio timoꝛe quaſi moꝛtuꝰ cecidit.et a ſene leuatꝰ ſic legit. EUnꝰ
de? vna fides.vnũ baptiſma.vn⸗ deꝰ? ⁊ pr̃ omniũ qͥ ſuꝑ om̃es et pꝑ oĩa et
in omnibꝰ nobis Cũqʒ hec legiſſet. dixit ei ſenioꝛ. Credis ita eſſe an ad
huc dubitas.Tũc exclamauit dicẽs. Nõ eſt alis qð veriꝰ credi poſſit ſbᷣ
celo. Statimqʒ illo diſparente: valerianꝰ a ſancto vꝛbano ba ptiſma ſuſ
cepit.Et rediens ceciliã cum angelo loqᷓntem in cubiculo inuenit. An⸗
gelus aũt duas coronas ex roſis et liliis in manu habebat. vnã cecilie
et alteram valeriano tradidit dicens. Iſtas coꝛonas immaculato coꝛde
et mundo coꝛpoꝛe cuſtodite.qꝛ de padiſo dei eas ad vos attuli.nec vnqᷓ;
marceſcẽt:nec odoꝛeʒ amittẽt. nec ab alus niſi quibꝰ caſtitas placuerit
videri poterũt. Tu auteʒ valeriane qꝛ vtili cõſilio credidiſti.pete quod

whel
er

dinm et

GN ſſe
ſoonalba
neor ve
ſopioeres
ſamoan
dum ni
erianu
thofveri
ſonio ro⸗
replett
to C
anumo
ogront
Chebienter
lorfepote
lnoect
ghordeifta
Gfriar⸗
N er
chrd
ſcopum
gabuctn
fumsp

enppfyra

bmnepden

iſhen

Vuuete

s Pen

hiij nem

ſepoßſi
Mzoc

luns

obee y
uhren
Nns
itbe
6 hlci
da
llenget
Infenüias
naauoc
eſhre
wen ps
Pkußen,
uro ne
beigſn
Prigr
5 Ran
Niert
grienai
rsdiel

teld

ene
rbwn
Audmuut.
birpmet
enii
immesn
ntns
lr
eo
cſcanod
Aoſeſt
rümn
vent.9
mwwiͦe
w⸗
NlNX
ſ

CNLXXXVII.

cũq; volueris.et cõſeq̃ris.Cui valerianꝰ Michil mibi i bac vita extitit
dulci? q; vnicꝰ fris mei affectꝰ Peto igitur vt et veritateʒ ipᷣe mecuʒ ag
noſcat Cui angelꝰ Placet dño petitio tua.et ãbo cũ palma martirii ad
dñm venietis C Poſt hoc ingreſſ? tiburcius fr̃ valeriani.cum ninnũ
roſaꝝ ſenſiſſet odoꝛem dixit.Miroꝛ hoc temꝑe roſeus hic odoꝛ et lilio⸗
rũ vnde reſpiret. Mam ſi ipᷣas roſas vel lilia in manibꝰ meis tenerẽ nec
ſic poterãt adoꝛamenta tãte michi ſuauitatis infũdere.Cõfiteoꝛ vobis
ita ſum refectus vt puteʒ me totum ſubito immutatuʒ. Cui valerianus
Coꝛonaſ habemꝰ quaſ tui oculi videre nõ pᷣualent floꝛeo colore ⁊ niueo

candoꝛe vernãtes.et ſicut me interpellãte odoꝛeʒ ſenſiſti.ſic et ſi cedide

ris videre valebis.Cui tiburcius In ſomnis hoc audio.an in veritate
iſta tu loqueris valeriane Cui valerianꝰ In ſomnis vſqʒ modo fuimus
ſed iam nũc in veritate manemus Ad qm tiburcius Elnde boc noſti Et

valerianuſ.Angelus dñi me docuit.quẽ tu videre poteris ſi tu purifica

tus fueris:et omnibus ydolis abꝛenunciaueris. Huic miraculo de co
ronis roſaꝝ ãbꝛo.teſtat᷑ in pᷣfatione ſic dicẽs. Sãcta cecilia celeſti dono

repleta.vt martirii palmã aſſumeret.ipᷣm mõduʒ ẽ cũ thaianns execra⸗
ta.Teſtis eſt valeriani cõiugis et tiburcu ꝓuocata ↄfeſſio.q̊s dñe ange

lica manu odoꝛiferis floꝛibꝰ coꝛonaſti. Eliros virgo duxit ad gloriã mũ

dus agnouit q;tuʒ valeat deuotio caſtitatis Hec ambꝛoſi Tunc ceci
lia euidenter oſtendit ei omnia ydola eſſe inſenſibilia et muta ita vt tibur

cius reſpõderet ac diceret.Qui iſta nõ credit pecus eſt.Lunc cecilia oſ
culans pectꝰ eius dixit Hodie te fateoꝛ meuʒ eſſe ognatum. Sicut eniʒ

amoꝛ dei fratreʒ tuum michi cõiugem fecit. ita te michi ↄgnatũ ↄtemp⸗/
tꝰ faciet ydoloꝝ Elað igit᷑ cũ fre tuo vt purificatõnẽ accipiaſ.⁊ ãgelicoſ

vultꝰ videre valeas Bixitq; tiburcius fratri ſuo. Obſecro te frater vt
michi dicas ad qͥm me ducturus es. Cui valerianus Ad vꝛbanum epi⸗
ſcopum Cui tiburcius Be illo vꝛbano dicis qui totiens dãnatus eſt.et

adhuc in latebꝛis ↄmoꝛat᷑.Hic ſi inuentꝰ fuerit cremabit᷑.⁊ nos ĩ illius
flamis ꝑiter inuoluemuꝛ.et duʒ q̃rimus diuinitateʒ latenteʒ ĩ ceł. incur
remꝰ furoꝛeʒ exuꝛenteʒ in terris. Cui cecilia Si hec ſola eſſet vita iuſte
hanc pdere timeremꝰ. Eſt aũt alia melioꝛ que nunq amittif.qm nobis
dei filiꝰ enarrauit.Om̃ia em̃ q̃ facta ſunt filiꝰ ex patre genitꝰ condidit.
Vniuerſa ãt q̃ cõdita ſunt ex patre ꝓcedens ſpũs animauit Hic igit᷑ fi

liꝰ dei in mũdum veniẽs verbis et miracul aliam vitã eſſe nobis mõſtra
uit.Cui tiburciꝰ Certe vnũ deũ eſſe aſſeris.⁊ quomõ nũc tres eſſe teſta

ris Reſpõdit cecilia Sicut in vna hominis ſapientia ſunt tria.ſcʒ inge

niũ memoꝛia et intellectus.ſicet in vna diuimtatis eſſentia tres ꝑſone
eſſe poſſunt. Lunc cepit ei de aduentu filu dei et paſſione predicare. et

multas cõgruit ates ipᷣius paſſionis oñdere Mam ideo inquit filius vᷣi

eſt tentus. vt genus humanum dimittatur peccato detentũ. Benedictꝰ

Srurne

m aledicitiur. vt bomo maledictus benedictione conſequatur. Illudi ſe Gimi⸗
patitur.vt homo ab illuſione demonũ liberetur. Bpineam coꝛonã acce lgbopt
pit in capite. vt a nobis ſententiaʒ quferat capitalem. Fel ſuſcepit ama gan
rü.vt ſanaret hominis dulceʒ guſtum. Expoliatur vt pentum noſtroꝛuʒ ierne
nuditatem opꝑiat. In ligno ſuſpenditur. vt ligii preuaricationem tol cͤur Eeo
lat. Tunc tiburciꝰ fratri ſuo dixit.Miſerere mei. perduc me ad bomi —
nẽ dei vt purificationeʒ accipiam. Buctus igitur et purificatus.ange: D
los dei ſepe videbat.et omnia que poſtulabat protinus obtinebat B⸗= Pnmgens
Galerianus igitur et tiburcius elemoſinis inſiſtebãat. et ſanctoꝝ coꝛpa (teurner
quos almachius prefectus occidebat ſ epulture tradebant. Quos alma ſuscoꝛ
chiꝰ ad ſe vocãs.cur pro ſuis ſceleribui damnatos ſ. epelirent inquiſiuit Lincalm
