Cui tiburcius. ltinãa illoꝝ ſerui eſſemus quos tu damnatos appellas. fnerin
Qui cõtempſerunt illud qð videtur eſſe et non eſt. ⁊ inuenerunt ulud qð tautſe
non videtur eſſe et eſt. Cui prefectus Quid nam eſt illud. Et tibuꝛciuſ balvrg
Quod videtur eſſe et non eſt.eſt omne quod in hoc mũdo eſt. quod hom ls Ntro
nẽ ad non eſſe ꝑducit Quod vero nõ videtur eſſe et eſt. eſt vita iuſtorũ et titempe
pena maloꝝ Cui pᷣfectus. Mõ puto ꝙ mente tua loquariſ Cũc iubʒ aſta taellonm⸗
re valerianũ dicens ei.Qm̃ nõ eſt ſani capitis fr tuus. tu ſ. altem poteris luaitemns
ſapienter dare reſpõſuʒ Conſtat plurimũ vos errare.qͥ gaudia reſpuitiſ Besaunt
et oĩa inimica gaudus affectatis. Lic vale. ſe vidiſſe ait glaciali tẽpo ledich
re ocioſos iocantes.et operarios agricolas deridentes Beg eſtiuo tem funland
poꝛe dum adueniſſent gloꝛioſi fructus laboꝛuʒ. gaudentib⸗ ulis qͥ puta ſne Lure.
bãtur vani. ceperunt flere qͥ videbãtur vꝛbani Bic et nos nüc qᷣdẽ ſuſti lonscs
nemꝰ ignominiã ⁊ laboꝛeʒ. in futuro aũt recipie mus gloꝛiã 7 eterna mer ſcneie
cedem Oos auteʒ nuc tranſ itoꝛiũ habetis gaudium. in futuro aüt inue eduug
nietis eternum luctũ.Cui pᷣfectuſ Eꝛgo nos inuictiſſimi principes eter Sudethe
num babebim luctü et vos perſone vilifſime pperuum poſſidebitis gau aſkw
diũ.Cui valerianꝰ Homũciones eſtiſ non principes.tempoꝛe noſtro na Pborcka
ti cicꝰ moꝛituri.⁊ deo rationeʒ plus oĩbus reddiuuri. Sixit ant pfectuu onmns
Quid verboꝝ circuitu immoꝛamur Of ferte dus liba mina ꝛ. lle ſi abſce incurun
dite Sancti reſpoderunt Nos deo vero quottidie ſacrificiuʒ exhibem? ng ſer
Quibꝰ pᷣfectus Quod eſt nomen eius ui valerianus Nomen eius in nur .
uenire nõ poteris etiaʒ ſi pennis volaueris. Prefectus dixit Ergo iupi fnentez
ter nomen dei nõ eſt Cui valerianꝰ Nomen bomicide ⁊ ſtupratoꝛis eſt. bein
Ad que almachius Ergo totus mũdus errat.⁊ tu cũ fratre tuo verum cden
deum noſti. Valerianus rñdit Mos ſoli non ſumus. ſed innumerabilis Lulaln
multitudo hanc ſanctitatẽ recepit. Traduntur igitur ſancti in cuſtodiam (tra
maximi.Quibꝰ ille ait O iuuentutis flos purpureus.o germanus fra finti
termitie affectꝰ. quõ ad moꝛteʒ quoſi ad epulas feſtinatis. Cui valeria ien
nꝰ ait ꝙ ſi credituꝝ ſe pꝛomitteret. glam animarum eoꝛum poſt moꝛtem lacnf⸗
videret. Et maximus ulminibus igneis cõſumar.ſi nõ illu ſoluʒ deum

. ucte

ni e.

un he;
rneng
eNnhe

rhr..
W Gd

Ain
minnlun
Wmriuls
vciaghn
1prnneie
Lie Uht
alrengre
Acſaſtſr
t galie
Rckuen
cphrien
veniſti
Wianier
imaittne

uäitiicn
Ge eſce
iz alwn
bnelul
,Eipu.
rnons
monen
mmumertn
Unalm
lin
tmn
Sun

UULRXRXVIII.

cõfitear quẽ adoratis ſi cõtingat qð dicitis Jpſe igitur maximꝰ ⁊ om̃iſ
eiꝰ familia ac vniuerſi carnifices crediderũt.⁊ ab vrbano qͥ iluc occulte
venit. baptiſma ſuſceperit E Igit᷑ dũ auroꝛa nocti fineʒ daret.ce

cilia exclamauit dicens. Eya milites xpᷣi abiicite oꝑa tenebꝛaꝝ ⁊ indui /
mini arma lucis· Quarto igit᷑ miliario ab vꝛbe ſacti ad ſtatuò iouis dcu
cũtur.Et dũ ſacrir̃icare nollent.piter decollãtur Cüc maximꝰ cum iura

mento aſſeruit ſe in hoꝛa paſſionis coꝝ angelos vidiſſe fulgentes et ani

mas coꝝ quaſi virgines de thalamo exeuntes.quas in gre mio ſuo in ce

lum angeli detulerunt Almachius vero audiens maximiũ chꝛiſtianum

effectum. eum plumbatis tamdiu cedi fecit. quouſq; ſpiritum excuſit.

Cuius coꝛpus ſancta cecilia iuxta valerianum et tiburcium ſepeliuit.

Tunc almachius facultates amboꝛum cepit inquirere.et cec iiam tan
qᷓ; valeriani coniugem coꝛam ſe fecit aſtare. Juſſitqʒ vt ydolis immola
ret. aut ſententiam moꝛtis incurreret. Cum autem ad hoc ab apparito

ribuſ vꝛgeretur.⁊ illi vehementer flerent:eo ꝙ puella tam decoꝛa ⁊ nobi

lis vltro ſe moꝛti traderet.dixit ad eos Hoc boni iuuenes non eſt iuuẽ
tutem perdere ſʒ mutuare:dare lutum et accipere aurum.dare vile babi

lucidum. Si quis pro numo ſolidos daret.nonne velocius feſtinaretis.

Beus autem quod acceperit ſimplum reddet centuplum. Creditis bis
que dico.Et uli.Credimus chꝛiſtum verum eſſe deũ qui talem poſſidet

famulam Aocato igitur vꝛbano ep̃o.quadꝛingenti ⁊ amplius baptiſati
ſunt. Lunc almachius ſanctam ceciliam ad ſe vocans ait. Cuius condi
tionis es. Et illa Ingenua ſum et nobilis.Cui almachius. Ego te ð re
ligione interrogo Et cecilia. Interrogatio tua ſtultum ſumit initium.
que duas reſpõſiones vna putat inquiſitione concludi. Cui almachius

Vnde tibi tanta preſumptio reſpondendi At illa Be conſcientia bona
et fide non ficta Cui almachius. Ignoꝛas cuius poteſtatis ſim. Et illa

Poreſtas veſtra eſt quaſi vter vento repletus.quem ſi acus pupugerit

omnis protinus rigoꝛ palleſcit.et quidquid in ſe rigidqum habere cernit
incuruatur. Cui almachius. Ab iniuriis cepiſti.et in iniurus perſeue
ras Cecilia reſpõdit. Iniuria non dicit᷑ niſi qð verbis fallentibꝰ irroga

tur. EUñ aut iniuriã doce ſi falſa locuta ſum.aut teipᷣm coꝛripe calũniã in
ferenteʒ Sed nos ſcientes ſanctũ dei nom̃.omnino negare nõ poſſumuſ
Melius eſt emm feliciter moꝛi.qᷓ; infeliciter viuere Cui almachius.Elt
quid cum tanta ſupbia loqueris .Et illa Mon eſt ſuperbia.ſed conſtatia

Cui almachius Infelix ignoꝛas qꝛ viuificandi et nõ moꝛtificandi nubi

eſt tradita poteſtas. Et illa.Coõtra veritatem publicam ꝓbo te nunc eẽ
mẽtitũ. Elita em̃ viuentibꝰ tollere potes.moꝛtuis aũt dare non potes.
Es igitur miniſter moꝛtis.non vite Cui almachius Jã depone amẽtiaʒ

et ſacrifica diis.Cui cecilia Meſcio vbi oculos amiſeris Nam quos tu

taculum et accipere precioſuʒ. dare breuem angulum.et accipe foꝛum ꝑx

deos dicis omnes nos ſaxra eſſe videmus Mitte igitur manũ et tãgẽdo
diſce quod oculis nõ vales videre. Tunc iratus almachꝰ. iuſſit eam ad

domũ ſuam reduci ibiqʒ tota die et nocte iuſſit eam in bulliente balneo 9
cremari. Que quaſi in loco frigido manſit.nec modicũ ſaltẽ ſudoꝛis per

ſenſit. Quod cum audiſſet almachius luſſit eam in ipᷣo balneo decollari
Quã ſpiculatoꝛ tribus ictibꝰ in collo ꝑcuſſit.ſᷣ tñ caput eius aputare nõ
potuit.Et qꝛ decretũ erat.ne q̃rtam Pcuſſionẽ decollandꝰ accipet eam ſe
miuiuã cruentꝰ carnifex dereliqᷣt. Per triquũ aũt ſupuiuẽs.oĩa q̃ habe
bat pauꝑib' tradidit. et omnes quos ad fidẽ cõuerterat vꝛbaono epo cõ
mendauit dicens. Triduanas micbi inducias poſtulaui.vt hos tue bea
titudini cõmendarẽ.et hãc domũ meã in eccleſiã cõſecrares. Gãctꝰ qũt
vꝛbanꝰ coꝛpꝰ? eiꝰ inter epos ſepeliuit.et domũ ſuã ĩ eccleſiã vt rogauerat

cõſecrauit Paſſa eſt ant circa ãnos dñi. cc. xxiii.tꝑe alexandꝛi ĩpatoꝛis

egit᷑ ꝙ; paſſa ſit tpꝑe marcii aurelii qͥ ĩpauit circa anos dñi. ccxx

Hüit em gloſam menteʒ.ſ. purgatã ab omini ſoꝛde oꝛnata m
oĩ virtute.⁊ decoꝛatã nũc omni felicitate.q̃ felicitas oſiſtit in
cit augu.in libꝛo de tri.quia ibi eſſe noſtꝝ nõ habebit moꝛtem.
ioſtꝝ nõ habebit erroꝛẽ. amare noſtꝝ nõ bhabebit offẽſt lonez. el

clemẽtia.qꝛ clemens miſericoꝛs valge fuit. Elel ſicut dꝛ i gloſario.
ms dꝛ dulcis.iuſtus. maturꝰ.pius. Juſtꝰ in actõne. dulcis in ſmone.

maturꝰ? in ↄuerſatione. pius in intentõne. Eiꝰ vitã ipᷣe in ſuo itinerario
inſeruit marime vſqʒ ad illum locum.in quo qualiter beꝗto petro in pon

tifitatu ſucceſſit oſtenditur. etera ex eius geſtis que cõmuniter haben

5ex nobili romanoꝝ pſapia oꝛtus eſt. Pater eius
mater vero eius macidiana nuncupata eſt. Hüuit
duos fratres.quoꝝ vnꝰ fauſtinꝰ. alter fauſtꝰ dicebat Cuʒ
nna mater eius mira coꝛpis pulcritudine polleret.frater viri
dinoſo amoꝛe in eam vehementer exarſit. Cum aũt eò quottidie
oleſtaret. et ipſa ſibi nullatenus aſſentire vellet. viroq; ſuo hoc reue
lare timeret.ne inter duos fratres imicicias ſuſcitaret. cogitauit per ali
quod tempus ſe a patria abſentare. donec illicitus amoꝛ conquieſceret
quem aſpectus ſue pꝛeſentie inflamaret. Elt aũt hoc a viro ſuo obtine
re valeret.ſomnium callide confinxit.quod in hunc modum viro ſuo re
tulit dicens.Ecce quidam michi per viſum aſtitit. michi precipiens vt
confeſtim cum duobuſ geminis ſcilicʒ fauſtino et fauſto ex vrbe diſ. cede
rem et tamdiu obeſſem donec ipie michi reditum imperaret.Quod ſi nõ

r a ceos qo eſt gla et mens. quaſi gloſa meus

Nonne⸗
Weconl
lorte
niſenm⸗
core
rtliycõ
nnt.n
ggaffun
ſowant
ecepta
lu dictu;
bus morl
ſts nulan
deleoo i⸗
ncuntvl
focome
ſrthortöo
Ulnenktee
Neſigi
ſaheosae
tVigue
eedei
wdovrr
ghe⸗
perſuogen
talis eſer
movtl

ißlln

ſonpo⸗

(gonz
(lexgtie
lephagen

woꝛ pede⸗

leepoſt
egeonn
MWcon
lymnge

nwecoi
thvsnebe

id ſt

uwnern

Kühums
dian

8

ſghllnen

onxe

is oſKere

Nhk onen.
fone Ve
Ndigbr
brhore.
1o kinerani⸗
ohenoinhen
nanaardebe

ch peme

1

=

—

=—
=☛

☛

upci

—
—

=*

Clrerſfenn
düricn
Gf
Cr

. „
6

oNbiee

—
—

.
6

—
—
= Se

=—

=e=
–

S=—

rto llen

Nnn
gunnt
GAN

,GUULXXXIX.

facereʒ. ſimul cum omnibꝰ? libeꝛis interireʒ Qð vir audiens vebementer

expauit.ac vxoꝛez cum duobꝰ libeꝛiſ et familia młta athenas miſit.vt ⁊

ibi maneret et filios faceret erudiri.inoꝛẽ aũt filiũ ſcʒ clementẽ. cuʒ
eſſet annoꝝ qͥnqʒ ſibi pater in ſolatiuʒ retinuit. Cũ aũt mr̃ cum filus na
uigaret.nocte quadã nauis naufragiũ ꝑtulit.et mater ſine filiis a flucti
bꝰ eiecta ſuꝑ qddã ſaxũ euaſit Que duoſ natos piſſe cõſiderãs.pᷣ nimio

doloꝛe in maris fundũ ſe pcipitaſſet. niſi qꝛ ſalteʒ eoꝝ cadauera ſe reper
turã ſperabat At vero vbi nec viuos nec moꝛtuoſ ſe repire poſſe cogno

uit.clamoꝛes et vllulatus maximos dabat manꝰ ſuas moꝛſibꝰ laccrabat
nec vllaʒ cõſolationeʒ ab aliquo recipe volebat. Cũqʒ multe mlieres aſ
ſtarent.q̃ ſua infoꝛtunia eideʒ narrarent.et ula ex hoc cõſolationẽ nõ re
cipet.affuit quedã mulier inter ceteras que virũ ſuuʒ adoleſcẽteʒ ⁊ nau
tã in mari ꝑiſſe aſſeruit.et ob hoc ſui amoꝛe poſtmodũ nubere recuſauit
Recepta igitur qualicũq;ʒ oſolatione.apud ipᷣam manebat.⁊ quotidia
nũ victuʒ ſuis manibꝰ acqͥrebat.Sed nõ multũ poſt manꝰ eius quaſ cre

bꝛis moꝛſibus lacerauerat. ſine ſenſu et moꝛtue adeo ſunt effecte.vt cuʒ
ipᷣis nullatenꝰ oꝑari poſſet. Illa ãt qͥ eam ſuſceperat.pꝑalaſim incurrit.⁊

de lecto ſurgere nõ valebat. Sicq; macidiana mendicare compellitur.⁊
ipᷣa cum hoſpita ex his que inuenire poterat paſcebatur Completo igit
anno quo macidiana cũ liberis diſceſſit e patria miſit athenas nuncios

vir eð vt ipos reqͥrerent.⁊ qͥd agerent intimarẽt. Sed illi qͥ miſſi fuerãt

nullatenꝰ redierũt.Deniqʒ cũ alios miſiſſet.⁊ illi reuertentes ſe nullum
inde veſtigiũ reꝑiſſe narꝛarent clementẽ filiuʒ ſuum ſub tutoꝛibꝰ dereli
q̃t.⁊ ipᷣe ad querendũ vxoꝛeʒ cum filiis nauem conſcẽdit.ſed minime re

duit Giginti igitur annis clemens oꝛbatus ſtetit.nec de patre vl de ma

tre vel de fratribus aliquod indiciũ inuenire potuit. Ipſe autem clemẽs
ſtndio literaꝝ ſe cõtulit.⁊ ſummũ ph̊ie apiceʒ appᷣhendit.Deſiderabat
aũt vehementer ⁊ ſtudioſe querebat qualiter ſibi anime immoꝛtalitas
perſuaderi poſſet. Ob boc phoꝝ ſcolas ſempꝑ adibat.⁊ ſiquideʒ ꝙ imoꝛ⸗
talis eſſet obtinebatur.gaudebat.ſi qñ vero ꝙ moꝛtalis eſſet cõcludebat
triſtis diſcedebat E Bemqʒ cum barnabas romã veniſſet ⁊ fidem
xppᷣi pdicaret.ph̊i eum tanq; inſanum ⁊ amenteʒ deridebat. Eñ ⁊ qͥdã.qͥ
ſcdᷣm quoſdã fuit clemens phs.qͥ eũ primo ſicut alu deridebat.⁊ eius pᷣ
dicationez cõtẽnebat.taleʒ q̃ſtionem ꝓ deriſu barnabe fecit dicens. Cũ
culex animal ſit exiguuʒ.quid eſt ꝙ ſex pedes habet ⁊ ĩſuꝑ alas poſſidʒ
elephas autem cum ſit immane animal nec alas poſſidet.et tantuʒ qua
tuoꝛ pedes habet.Cui barnabas. Stulte.tue queſtioni reſpondere per
facile poſſem.ſi veritatis cauſa diſcende querere videreris. Sed nunc
de creaturis vobis dicere aliquid abſurdum eſt.cum a vobis creatura
rum conditoꝛ ignoꝛetur. Quia enim creatoꝛem non cognoſcitis iuſtum
eſt vt in creaturis erretis.Hoc verbũ coꝛdi clementis phᷣi valde inheſit

ita ꝙ fidem tp̃i inſtructus a barnaba recepit. et in iudeam ad petrum
poſt modum properauit. Quem ille de fide chꝛiſti inſtruxit. et anime iin
moꝛtalitatem euidenter edocuit. Eo tempe ſimon magus duos diſci⸗
pulos habebat.ſ.aqͥlam et nicetam.qͥ eius fallacias agnoſcentes eñ reli
qrũt et ad petrũ ofugerũt.⁊ eiꝰ diſcipuli ſũt effecti Cũ aũt petꝛꝰ clemen
tẽ de ſua interrogaſſet pgenie. ille qd matri et fribus et pr̃i acciderit
oꝛdinẽ enarrauit.ad dẽs ꝙ credebat ÿ mater cũ fratribuſ in mart Piſſent
pater vero aut meroꝛe aut ſilr naufragio interiſſet. Quod audiẽs petrꝰ
lacrimas continere nõ potuit Quadam aüt vice petrꝰ cũ diſcipuł ſuii
antaradũ ⁊ inde ad inſulã Pp. vi. miliaria diſtanteʒ in qᷓ maciqiana mĩ cle
mentis moꝛabatur venit. vbi q̃daʒ columne vitree nure magnitudinis
erant. Quas cuʒ petrꝰ cuʒ ceteris miraretur. videns ipᷣaʒ mẽdicantem
cur nõ potius ſuis maĩibus oparetur increpauit. Que rñdit Specieʒ tĩ
dñe habeo manuũ.q̃ meis ſic ſunt debilitate moꝛſibꝰ vt omnino ſint in
ſenſibiles effecte. Atqʒ vtinã me in mare pcipitaſſẽ vt vltra nõ viuerẽ

CQui petrus. Quid eſt qð loq̃ris Neſcis qꝛ aie eoꝝ q ſe ĩterimunt graui

ter pumũtur Cui ula. Etinã h̊ michi certuz fieret ꝙ aĩe poſt moꝛtem vi
uant.libent᷑ em̃ meipſã occidereʒ. vt ſaltẽ vna hoꝛa dulces meos natos
videre poſſẽ.Cũqʒ; petrꝰ ab ea cãm tãte triſticie interrogaſſet. ⁊ illa ei oꝛ
dinẽ geſte rei narraſſet.ait petr⸗ Eſtqdaʒ adoleſcens apud nos noĩe cle
mens.qͥ hec qͥ refers matri et fribus aſſerit accidiſſe Qð ülla audiens ni
mio ſtupoꝛe pcuſſa coꝛruit Cũqʒ ad ſemeipſã rediſſet.cuʒ lacrimis ait.
Ego ſum adoleſcentis mr. Et ꝓcidens ad pedes petri, rogare eũ cepit.
vt ſibi filiũ ſuũ feſtinãter oñdere dijaret᷑. Cui petrꝰ. Cũ adoleſcẽteʒ vidð

ris paululũ diſſimula quſqʒ; ab inſula cuʒ naui egrediamuzꝛ. Qð cum illa

ſe facturã ꝓmiſiſſet. tenens petr⸗ manuʒ eius ipſã ad nauem vbi erat cle

mens ducebat.Elidens vero clemens petꝝ manu mliereʒ ducẽtẽ ridere

cepit.Mox aũt vt młr iuxta clementẽ fuit. ſe cõtinere nõ potuit.ſ ſtari
in amplexꝰ eius ruit.et crebꝛo oſculari cepit. Quã ille tãq; inſanientem
mulierem cum indignatione repellebat.et aduerſus petꝝ indignatione
non modica mouebatur. Cui petrus. Quid agis o fui demẽs TMoli re
pellere matrem tuam. Quod cum audiſſet clemens lacrimis infuſus
ſuper matrem iacentem concidit.et eam recognoſcere cepit. Tunc ad
preceptum petri hoſpita ſua que paralirica iacebat adducitur et ab eo
continuo liberatur. Tunc mater clementem de patre interrogauit. Cui
ille. Ad te querendum iuit. et vltra non rediit. At illa audieniſſ. olummo
do ſuſpirauit. grande enim pro filio inuento gaudium habens.reliquos
conſolabatur meroꝛes GB Fnterea cum niceta et aquila deeſſent
et redeuntes mulierem cum petro vidiſſent. que nam ſit hec mulier per
cunctatur. Quibus clemens ait. Mater mea eſt. quam michi deus re
donauit ꝑ dñm meũ petꝝ Poſt hec petrꝰ omnia eis ꝑ oꝛdinẽ enarrauit:.

Oai 4
ibtce⸗
nckan
eeni
fuſ
lotianel
Aue
ltie

o ac⸗
1pemd
twmtu⸗
jausc⸗
ſaptalen
ſecoſoere
oinnongo⸗

lon

genne ſi
ſetitich
ſcd
ucdokk⸗
Wnons
spo
lo oſe
lepſenn
Cn
eſeno

hoet

cole
J tſant

bbentn
neegen
oral
lotnocc
ofart

c ninee

Nodnsſa

Nuni
pen⸗ ren
Ahn aatt
nunlir
Mopglig n
inann
lehe
alnngf
Cnnanincini
nitennen
cugti
emmſcrin
Nlnöglet⸗
Cümmunn

iet renon
s en:

oArtluen
uloec
Planens
C;leruniget
arcic
lCirzyt
Cöcun u
em Mergtet

3 edi tiden

ßku
tachinlamann

En bagun

ſcenis N

8
lanmu nnin
Ntce N

Gchanr etcbe

uemgne l
siſſounn

Garn
nN

64,
MM

—

Que cũ audiſſent niceta et aqͤla. ſ ubito ſurrexerunt et obſtupefacti con
turbari ceperunt dicentes. dommatoꝛ dñe deꝰ vera ne ſunt hec.an ſom

nium eſt quod audiuimꝰ Zunc petrus F ilui non inqᷣt nos inſanimus. ſʒ

pec vera ſunt. At ulli faciem cõfricantes aiũt. Nos ſumus fauſtinus et

fauſtꝰ.quos mr̃ noſtra eſtimat in mari interiſſe. Et accurenteſ in cõplex
us matris ruunt.et eã crebꝛiꝰ oſculãtur At illa ait. Quid vult hoc eſſe·
Ad quã petrꝰ Iſti ſunt filii tui fauſtinus et fauſtus.quos in mari pꝑiſſe
putabas Hec audiens mater pᷣ nimio gaudio velut amens effecta coꝛ

ruit. et poſt ad ſe reuerſa ait. Obſecro vos dulciſſim filii narrate michi

quõ euaſiſtis. Qui reſpõderũt Cum nauis fuiſſet reſoluta et nos ſuper
quandã tabulã veheremuꝛ. quidã pirate nos inueniẽtes in ſuam nauicu

lam poſuerunt. ac mutatis noibus cuidã nos honeſte vidue iuſtie noie

vendiderunt.que tanqᷓ filios nos habuit.et liberalibꝰ artibꝰ nos erudi
ri fecit. Landeʒ phᷣie opam dedimꝰ.⁊ ſimoni cuidã mago nobiſcũ edu
cato adbeſimꝰ. Cũqʒ eiuſ fallaciã ↄgnouiſſemꝰ.ipᷣm ommino deſeruunui
⁊ petri diſcipuli ꝑ zacheũ effecti ſumꝰ Seqnti aũt die aſſumptis pe
trꝰ tribus fratribꝰ.ſ.clemente aquila et niceta.ad qᷓndam ſecretioꝛem lo
cũ oꝛõis gra deſcendit Quos venerãdus qͥdam ſenex.ſed tñ pauꝑ allo-
qͥ cepit dicens. . iereoꝛ veſtri fres qꝛ ſub ſpẽ pietatis vos grauiter er
rare cõſidero INeqʒ eniʒ deꝰ eſt. neqʒ cultus hic aliquis eſt. neqʒ ꝓuidẽ
tia in mundo.ſed fortuitus caſus et gene omnia agunt. ſicut et ego ex
meipſo mamteſte operi in diſciplina matheſis p̃ᷣ ceteris eruditus. Moii⸗
te gerrare.ſiue em̃ oꝛetis ſiue nõ.qð vr̃a geneſis cõtinet vobiſ erit Cle

mens aüt i e reſpiciens animo pulſabat᷑.⁊ ſibi ſe eũ aliaſ viduſe videba
tur Cũqʒ de mãdato petri clemens aqla ⁊ miceta cũ eo diutiꝰ diſputaſſet

2 ꝓuidentiaʒ aptis rationibꝰ oñdiſſent.eũqʒ ob reuerentiã crebꝛo prem

vocarent. dixit aqla Quid neceſſe eſt vt eum patrem vocemus:cuʒ i ina
datis habeamꝰ nemineʒ ſupꝑ teꝛrram patrem vocare. Et poſt hoc reſpici
ens ad ſenem ait. MNõ inmrioſe accipias pater.ꝙ fr̃em meuʒ culpaui:q

te pr̃em vocauit. Hobemꝰ eniʒ tale mãdatum. ne aliquẽ iſto nomine vo
cemꝰ.Cunqʒ aquila hec dixiſſet.riſit omniũ aſtantiũ cetus vna cuzʒ ſene

et petro Et cum ille cãm riſus inqreret. dixit ad eum clemens Qꝛ facis

id de quo alios culpas.ſenem pr̃em vocãdo At ille negabat dicens. Re

re neſcio ſi eum pr̃em vocauerim Elex cũ ſatis de ꝓuidentia diſputatu
eſſet. dixit ſenex Qredereʒ vtiqʒ ꝓuidẽtiã eſſe.ſed a ꝓpria cõſcientia pꝛo

hibeoꝛ huic fidei accõmodare conſenſum Moui eniʒ meam et comugis

mee geneſim. et ſcio ea que vnicuiqʒ noſtrum dictabat geneſis accidil

ſe. Qudite igitur coniugis mee thema et inuenietis ſcema cnius exi

tus accidit Habuit nanqʒ marteʒ cum venere ſuper centrum. lunam ⁊e

ro in occaſu in domo martis et finibus ſaturm:quod ſcilicet ſcema adul
teras facit/et ſeruos proprios amare et peregre proficuci.et in aquis

defungi Quod et ita factũ eſt Incidit nãqʒ in amoꝛẽ pᷣui piculuʒ atqʒ
oppꝛobꝛiũ metuẽs cũ ipᷣo aufugit ⁊ in mari periit. Nã ſicut ff̃ meꝰ reru
lit ipᷣm pꝛimo adamauit Sed cum ipᷣe aſſentire ſi ibi nollet. in buuʒ ſue li
bidis amoꝛẽ retoꝛſit Mec tñ ei imputaduʒ eſt qꝛ eã geneſis hoc facere
pulit Marꝛauitqʒ qũo ſomniñ finxerit.et quõ cũ libꝛis athenas vadens
naufragio pierit E. Cũqʒ filii vellent in eñ irꝛuere et rẽ aperire. pro
hibuit petrꝰ dicẽs Quieſcite qaduſqʒ michi placuerit. Bixitqʒ ei perrꝰ
BGi bodie ↄiugeʒ tuã caſtiſſima cũ tribus filus tuis oſignauero. credes

qꝛ geneſis nichil ſit. Cui ille. Sicut ĩpoſſibile eſt te exhibere qð pmiſiſti
ita et ipoſſibue eſt extra geneſiʒ aliqd fieri Gixit ei petr⸗ Ecce iſte eſt fi
li? tu clemens. et hi duo gemini tui fauſtinꝰ et fauſtꝰ. Luũc ſenex reſolu
tis mẽbꝛis cecidit. ⁊ q̃ſi ex animiſ factꝰ eſt. Eilii aũt irꝛuentes in eñ oſcu

labãtur.verentes ne ſpũm reuocare poſſet Lãdeʒ ad ſe rediens.om̃ia vt

acciderãt ꝑ oꝛdinẽ audiuit Tũc ſi bito vxoꝛ aduenit.⁊ cũ lacrimis clama
re cepit. Ubi eſt vir meus et dñs meꝰ Hec cũ illa.q. amens clamaret. ſe
nex cucurꝛit.et cũ multis lacrimis amplecti et ſtringere eã cepit. Hum
igtitur ſimul mancrẽét. qaduenit qdã nunciãs gpioneʒ et ambioneʒ fauſti
Ini amiciſſimos cũ ſimone mago hoſpitari Be quoꝝ aduentu fauſtinia
n valde gauiſꝰ ad eos viſitandos iuit. Et ecce nuncius vemit. q diceret
miniſtꝝ ceſaris antiochiã adueniſſe. vt magos om̃es qreret et moꝛte pu
niret Tüuc ſimõ magꝰ in odium filioꝝ qͥ ipᷣm reliqrant vultꝰ ſui ſumilitu
gineʒ in fauſtinianũ imp̃ſſit.vt nõ fauſtinianꝰ. ſed ſimon magꝰ aob omni

bꝰ putaretur. Hoc aũt fecit vt a miniſtris ceſaris loco ſui teneretur et

occideretur Jpᷣe aũt ſimõ de ptibꝰ illis abſceſſit. Cũ aũt fauſtinianꝰ ad

petrũ et filios rediſſet. expauerũt filii vultũ ſimonis. in eũ intuentes. vo

cẽ ant pr̃is ſui audiẽtes Solus at petrꝰ erat q vultũ eiꝰ naturaleʒ vide
bat Cuqʒ filii eᷣ et vxoꝛ eiꝰ eũ refugerẽt et execrearẽt dicebat eis Cur
execramini et refugitis prem veſtꝝ.Qui rñderũt.qꝙ iõ eñ fugerent. qꝛ i
eo vultus ſimonis magi appareret. Cõfecerat em̃ ſimon qodam vngen
tũ· et faciem eiꝰ ꝑunxerat. et vultũ ſuuʒ arte magica ĩpꝛeſſerat ĩ euʒ ypᷣe
igit᷑ lamẽtabat᷑ et dicebat. Quid michi miſero accidit vt vna die recog
mitꝰ? ob vxoꝛe et filiis letari nõ potueri cũ eis lxoꝛ vero eius ſ parſis cri
mbẽ et fili plimũ flebãt · F· Gimõ aũt mag? dũ adbuc eſſet ãtiochie
petꝝ plurimũ infamauerat. magũ maleficũ et bomicidã eũ dicẽdo.Re
niq; intantñ aduerſus petꝝ populũ ↄcitauerat. vt ipᷣm inuenire płimuʒ
affectarẽt.vt carnes eiꝰ dentibꝰ laniarẽt. Bixit eꝛgo petrꝰ fauſtiniano.
OQm̃ aͤgem ſimon magꝰ eſſe videris.pge antiochiã et coꝛam ommi popu
lo me excuſa. ac ea que de me dixit ſimõ ex pſona ſui retracta Poſt hoc
ego antiochiã veniam.et alienũ hunc vultũ a te effugabo et pꝛoprium
vultum coꝛaʒomnibꝰ reddã Hoc tamen nullo mõ credendum eſt ꝙ be⸗
atꝰ petrus mentiri mandouerit. cu deꝰ ñ indigeat noſtro mẽgacio. Ipſe

ure
iho

(yllnn

o

ppher.
nt⸗
eute
4 N
zſico
A per
ſech
len,
bdit
Tequee
ſdecet
1s ii
ſs vt

iſenn
Weun
c ö

coui
Gicope
ctern
nitbicez

Monei
wope

whoed⸗

are

cſit

intoꝛee
güt de⸗
lebat. p

(Aſficat
Lutt
mineca

(collepr
clcdeſij

leſiu f⸗
limeſt
Mheris

uß; Ntg
fc'ren
muͤſiel

e

ne.⸗

chelgeng
ce,
oemec
delkeckti,
aneb
ncioſc
Ganm ſ
eg den

vorzim

ruſanſn
nr idenn
arorep
Efoiſrlen
negswofnt

IMerNr/

ltnt,ndd
uentes
rurchez Me
haresſ
zfugennai

ſerſcene

hnde luts
sſnſd
echriwnt
eͤin De
one ghor
Pfuſtnn
mwomm
de
unclk
itv e

QNXOGI.

itineraꝛium clementis in quo bec ſcripta ſunt liber apocriphus eſt. nec

vt qbuſdã placet ſuſcipiẽdus eſt in talibꝰ Neꝝtñ dici põt ꝙ petrꝰ ſidili

genter verba ſua oſiderent᷑ nõ ſibi dixit vt ſimonẽ magaʒ eſſe ſe diceret
ſed vt populo effigieʒ faciei ſupinductã oñdens petꝝ ex ꝑpſona ſimonis

ↄm̃daret.et mala q̃ dixerat reuocaret.Et üle dixit ſe eſſe limonẽ.ñ qntũ

ad veritatẽ ſ̃ ꝙᷓtũ ad apparẽtiã Oñ qð ifra dixit fauſtiniãꝰ.ego ſimõ ⁊c.
ſic vᷣbʒ accipi.i.qtũ ad apparẽtiã videoꝛ eẽ ſimõ Fuit ergo ſimõ ſuppie

putatiuꝰ. Perrexit ergo fauſtinianꝰ pr̃ clementis ãtiochiã.⁊ ppłm ↄuo
cas dixit Ego ſimõ annũcio vobis et confiteoꝛ omnia fefelliſſe de petro
Mequaq; em eſt ſeductoꝛ vel magꝰ.ſed ad ſaluteʒ mũdi miſſꝰ. Quappt᷑

ſi de cetero aliqͥd ð ipᷣm dixero.me taniꝙᷓᷓ ſeductoꝛeʒ et maleficũ repella⸗
tis MHuc em̃ penitentiã ago.qꝛ male me dixiſſe cognoſco. Moneo igit
vos vt ipᷣi credatis. ne vos et ciuitas vr̃a inſimul peatis. Cũqʒ bec oĩa
q̃ petrꝰ iuſſerat cõpleſſet.et iam in amoꝛeʒ petri ppł'm incitaſſet.petrus
gagd eum venit. et oꝛõne facta effigieʒ vultus ſimoms ab eo penitus effu
gauit. Populꝰ aut antiochenꝰ petꝝ benigne et cũ młto honoꝛe recepit.
et ipᷣm in cathedꝛa ſublimauit. Qð audiens ſimon illuc ꝑrexit.⁊ pplłm

cõuocãs ait. Miroꝛ ꝙꝙ cum vos ſalubꝛibꝰ pᷣceptis inſtruxerim. et a ſe

duuctoꝛe petro vos cauere monueri.vos ipᷣm nõ ſolũ audiſtis.ſed etiam
cpiſcopali cathedꝛa ſublimaſtis. Lũc om̃es cũ furore aduerſus eũ dixe
rũt Monſtro nobis ſimuis es. Nudius tercius te pemituiſſe dicebas/⁊
nũc te ⁊ noſ pᷣcipitare conaris Et ĩpetũ ĩ eũ faciẽteſ cũ ignomĩa eũ ptinꝰ
expulerunt. Hec oĩa clemens in libꝛo ſuo de ſeipᷣo narrat.et hãc hiſto⸗
riã ibideʒz inſeruit. G. Poſt bec aũt petrus cum romã veniſſet. et ſuaʒ
paſſionẽ iminere videret.clementeʒ pꝰ ſe epᷣm oꝛdinauit Moꝛtuo igitu⸗
principe apoſtoloꝝ petro. clemens vir ꝓuidus pᷣcauens in futuruʒ ne.ſ.
ꝓ boc exemplum qlibet vellet ſibi in eccleſia ſucceſſoꝛẽ ſtatuere.⁊ here⸗
ditate ſanctuarm̃ dñi poſſidere.lino ceſſit. et pʒmoduʒ cleto. Nõnulii aſ
ſerüũt ꝙ linꝰ et cletus nõ fuerũt ſummi põtifices.ſed tm̃ petri apłi coad
iutoꝛes. ppter qð in cathalogo põtificum meruerũt ãnumerari.ꝰ hoſ

aüt clemens eligitur.et pᷣſidere cõpellitur. Qui ita moꝝ oꝛnamento pol
lebat.vt iudeis et gentilibꝰ et omnibus xpᷣianis popul cõplaceret Sigu

lax inopes regionũ nominatim ſcriptos habebat. et quos baptiſmi ſan
ctificatione mundauerat.nõ ſinebat publice fieri mendicitati ſubiectos

Cuʒ itaqʒ domicillaʒ virgines neptem domiciani impatoꝛis ſacro vela

mine cõſecraſſet. et theodoꝛaʒ vxoꝛem ſiſinnii amici impatoꝛis ad fidem
coõnertiſſet. et in caſtitatis ꝓpoſito manere ꝓmitteret.ſiſinnꝰ ʒelo duct⸗
eccleſiã poſt vxoꝛeʒ ſuã occulte intrauit.ſcire volens ꝓpter qͥd illa ſic ec

cleſiã freqᷓntaret At vbi a ſancto clemẽte oꝛõ fuſa eſt.et a populo reſpo

ſum eſt amẽ. ſiſinnius cecus et ſurdus penitus effectus eſt. Quiſtatim

pueris ſuis dixit Cito me tollite et foꝛas educite Pueri autẽ per totaʒ

eccleſiam eũ girabantſed et ad ianuas puenire nõ poterãt. Quos cum
vidiſſet theodoꝛa ſic errates.primo quideʒ ab eis declinauit. putans q;

vir ſuus eam cognoſcere poſſet. Poſtmodũ aũt quidnã hoc eſſet inter⸗

rogauit Qui dixerũt Ens noſter dũ vult videre et audire qᷓ nõ licet ce⸗
cꝰ et ſurdus factus eſt. Lunc illa in oꝛatõeʒ ſe dedit. depᷣcans vt vir ſu⸗
us inde exire poſſet.Et poſt oꝛoõneʒ dixit pueris Ite modo.et perqucite
dñm veſtruʒ ad domũ. Cumqʒ abiſſent.ſancto clementi theodoꝛa quid
acciderit indicauit.Tunc ſanctus rogatu theodoꝛe ad eum venit. et ipʒ
inuenit aꝑtis oculis nil videntem.et nil penit? gu dienteʒz. Cũqʒ clemẽſ
ꝓ eo oꝛaſſet.et ille auditũ et lumẽ recepiſet:videns clementẽ? iuxta vxo⸗
reʒ ſuam ſtantem amens efficitur.et ſe illuſ uz magicis artibꝰ ſuſpicat.
Precepitqʒ ſeruis ſuis vt tenerent clementẽ dicens. At ingrederet ad
vxoꝛeʒ me magicis artibus me excecauit. Precepitqʒ miniſtris vt cle
menteʒ ligarent et ligatũ traherent. At uli ligates colũnas lacentes et
ſaxa.putabant ſicut etiã ſiſinnio videbatur ꝓ ſanctũ clementem cũ ſuis
clericis traherent et ligarent. Lüc clemẽs ſiſinnio ait. Oꝛ ſaxa deos di
cis.ſaxa trahere meruiſti. IAlle aũt vere eũ ligatuʒ exiſtimãs qit Ego te
interfici faciam. Clemens aũt inde abſcedens. theodoꝛꝗ rogauit ne ab
oꝛõne ceſſaret.donec viꝝ ſuũ dñs viſitaret. Oꝛanti igitur theodoꝛe pe⸗
trꝰ apls apparuit dicens. Per te vir tuus ſaluabirur vt im pleatf qo dix
it fr meus paulus Galuabitur vir infidel p mulierem fidelem. Et h̊ di/
cens abſceſſit Gtatimqʒ ſiſiuniꝰ vxoꝛeʒ ſuã ad ſe vocauit. obſecrãs vt ꝓ
ſe oraret.et ſanctũ clementeʒ ad ſe vocaret.Qui cũ venſſet. ipᷣm ĩ fide ĩ
ſtruxit.et eum cuʒ. cccxiii.de domo ſua baptiſauit. Per hunc aũt ſiſinni

um multti nobiles et amici nerue impatoꝛis dño crediderũt Tunc comeſ

ſacroꝝ pecumiaʒ multis dedit.et cõtra ſanctum clemẽte 3 ſeditionẽ maxi
mã excitauit. HTunc mamertinus vꝛbis prefectus populi ſeditio⸗
nem maximam nõ ferens.ad ſe clementeʒ adduci fecit. Quem cũ redar
gueret. et ad ſe inclinare attemptaret. ille ait. Optarem te ad rõnem ac
cedere Nam ſi canes multi cõtra nos latꝛauerint.et moꝛſibus ꝗttrecta
uerint nunqᷓ; hoc nobis auferꝛe poſſunt ꝙ nos ſumus rönabiles bomi⸗
nes. et ipſi ſunt irrationabiles canes Geditio aũt ab imperitis exoꝛta.
oñũdit ſe nichil hre certum vel veꝝ Tunc mamertinus de eo traiano im
Patoꝛi ſcribens.reſpõſum accepit.ꝙ aut ſacrificaret. aut tranſi pontum
mmare in heremo qð adiacet ciuitati terſone ip̃m in exiliũ mitteret.Lũc
pfectus clementi cum lacrimis ait. Beus tuus quem pure colis ipſe te
adiuuet. Prefectꝰ aũt ei naueʒ tribuit.et omnia neceffaria miniſtrauit.
Multi aũt clerici et laici ipᷣm in exilium ſunt ſecuti Profectꝰ aũt ĩ inſu
laʒ · inuenit ibi pluſqᷓ; duo milia xpᷣianoꝝ. ibideʒ iaʒ dudũ ad ſecãda maꝛ
moꝛa damnatoꝝ.Qui ſanctuʒ clementeʒ videntes.ſtatim in fletum ⁊ la
crimas ꝓruperunt. Quos ille conſolans ait. Non meis meritis ad vos

ſe

en
r
Cit.
ſobis
Nuti
togt

wa
Mnln
htet
unin
Gnad
Mdeſt
Kttr
gidd
ceſſite
lns
ttrare.
ſtyrvi.
ſarccede
bobrocn
wa;
ramot
Eteroch
Moacte
ſhlretco⸗
ſnio⸗
wemd:
dobet.l
torbben
tertoti
llofnnes
nenie
ſaien
güre
cijenz.
lume n
neſcire
llteroe
at

gochtn
ns
gier
lce S
Npieſe⸗
erucre
rnnd
crto;
deniſ
umm
Mgi.
lneig
nene
Wnzet
endes
odn
Cc

Meh
Mr en

digödi
Ctbdi⸗
isy
fificei
it Ginm
auecel
gioniner
Miſetto
nciN
rönen
N
Nston⸗/
ſpuntn.
laroim
ſpormin
nene
is
nnlen
geinin
iu
. 4
Rs

KXCII.

me miſit oñs veſtre coꝛone pticipez me fieri.Et cũ ab eis didiciſſet ꝙ a
ſexto miliario aquã ſuis humeriſ depoꝛt aꝛẽt.dixit eiſ Oꝛemuſom̃es do
minũ ieſum xpᷣm vt cõfeſſoꝛibus ſuis fontem in loco iſto ac venas aque
apiat.Et qͥ pcuſſit petrã i deſerto ſina ⁊ fluxerũt aque in abundãtiaipᷣe
nobis laticẽ affluenteʒ imptiat᷑.vt de eiꝰ heneficiis gtulemuꝛ. Cumqʒ
oꝛatõe facta hinc inde circũſpiceret.vidit agnũ ſtãteʒ qͥ pede erecto dex
tro quaſi locũ ep̃o oñdebat.Et intelligẽs dñm ieſuʒ xpᷣm eſſe qᷣm ſolꝰ ip
ſe videbat.prexit ad locũ et dixit In noĩe pr̃is et filii et ſpnᷣflancti ĩ iſto
loco pcutite SGʒ cũ nullꝰ ĩ iſto loco ĩ ꝗͥ agnꝰ ſteterat ↄtigeret.ipᷣe accepto
breui ſarculo leui ictu locuʒ ſub pede agni pꝑcuſſit.et ſtatim matimꝰ fõſ

erupit. et in fluuiũ creuit. Cunc vniuerſis gaudentibꝰ ſanctꝰ clemens ait

Fluminis ĩpetus letificat ciuitateʒ dei Ad hãc famã multi ↄfluxerunt.
et vna die qͥngenti et ampliꝰ ab eo baptiſma ſuſceperũt.et ydoloꝛũ tem
pla deſtruentes ꝑ totã puinciã intra vnũ annũ.lxxv.eccłias edificauerft
oſt tres aũt ãnos traianꝰ imꝑatoꝛ qͥ cepit anno dñi.cvi.hoc audiens
qndã ducẽ illuc mſit Qui cũ om̃es libenter moꝛi ↄſpiceret.multitudini
ceſſit.et ſolũ clementeʒ ligata ad collũ eius anchoꝛa in mare pᷣcipitauit
dicens Jaz nõ poterunt ipᷣm ꝓ deo colere xpᷣiani Gtante aũt omni mul

titudine ad littꝰ maris.coꝛnelius ⁊ phebꝰ diſcipuli eiꝰ om̃eſ oꝛare pᷣcepe

ria recedente.om̃es ꝑ ſiccũ ingreſſi.inuener̃t in modum tẽpli marmoꝛei
habitaculũ a neo patũ.⁊ ibi in archa coꝛpꝰ ſancti clemen anchoꝛã
iuxta euʒ Renelatũ eſt aũt diſcipulis eiꝰ ne inde tollerẽt
gqũt anno tpꝑe paſſionis ꝑ ſepteʒ dies ad tria miliaria ma
cũ iter aduenientibꝰ tribuit J In vna aũt ſolẽnitatũ mir
uulo ad locum acceſſit Cõpletis aũt feſtiuitatis ſolennis cu puer o
miret.ſonꝰ inundantiũ qquaꝝ ſubito factuſ eſt Mulier ãt territa.⁊ filii
ſui oblita.cuʒ reliq̃ multitudine ad ripaʒ aufugit Que poſtmodum fili
memoꝛ cuʒ eiulatu maximo flebat.et vſqʒ ad celuʒ lamentabiles voces
dabat.ac ꝑ littoꝛa clamans et eiulãs diſcurrebat.ſi foꝛte filii coꝛpuſ a li
toꝛibꝰ eiectũ videret. Sed cuʒ in ea ſpes omnis deficeret ad domũ redi

rũt vt dñs coꝛpꝰ ſui martiris eis mõſtraret Gtatimqʒ mari ꝑ tria milia

it. et totũ illũ annũ in fletu ⁊ meroꝛe duxit. Poſt annũ igitur aperto ma

ri omnes anticipãs ad locuʒ ↄcita venit.ſi de filio foꝛte aliqð veſtignẽõ
inuenire poſſet Cuʒ ergo ante tumuluʒ ſancti clementis ſe in oꝛõneʒ de
diſſet.ſurgẽs vidit infateʒ in loco vbi euʒ reliqᷣrat doꝛmientẽ Eſtimans
gũt euʒ eſſe defunctũ.acceſſit ppius quaſi coꝛpꝰ collectura exanime SGed
cũ euʒ doꝛmienteʒ cognouiſſʒ.excitatuzʒ velociter ſpectãtibꝰ popuł incco
lumẽ in vlnis leuauit.et vbi nam ꝑ ulũ annũ fuerit requiſiuit Nie aũt ſe
neſcire reſpõdit ſi ãnꝰ integer pᷣterierat.ſʒ tm̃ vniui noctis ſpacio ſe ſua
uiter doꝛmiſſe putabat Ambꝛoſius in pᷣfatione ſic ait. Cuʒ iniqᷣſſinus
ꝑſecutoꝛ beatum cementem penis afficere adyabolo cogeretur. non ees

toꝛmentũ intulit ſed triiphuʒ Jactatur ergo martir ĩ fluctibꝰ vt merge ͤ
retur.et ex hoc Ppuenit ad premium vñ petrꝰ mgr eiuſ Puenit ad celum. li
Amboꝝ ergo in fluctibꝰ xpᷣs appbans mentes.clementẽ ad palmã vic
toꝛie de profüdo reuocat.pet ꝝ ad celeſtia regna in eodẽ elemẽto ne mer
geretur eleugt. Pefert leo hoſtieni epᷣs ꝙ tẽpe quo michael impatoꝛ l
noue rome regebat impiuzʒ. ſacerdos quidã noie phᷣs qͥ ob ſummũ inge⸗
niũ a puericia fuerat ſic vocatꝰ.cuʒ terſonã pueniſſet et de his q narrã⸗ 2
tur in hiſtoꝛia clem̃tis habitatoꝛes interrogaſſet. qꝛ gguene potiꝰ ꝙᷓ in
gigene erãt. ſe neſcire ꝓpfeſ ſunt. Biquidẽ miraculũ marini receſſus ob Vl
culpã inhabitãtiũ iam diu ceſſauerat.⁊ ob incurſũ barbaꝛoꝝ tempe ma tit
rini receſſꝰ venientiũ templũ deſtructũ fuerat.et archa cũ coꝛpe marinii
ſtuct ibꝰ obꝛuta erat.exigentibꝰ culpis inhabitantiũ Bup quo miratus hult
phõᷓͦs: et accedẽs ad ciuitatũculã noĩe geoꝛgiã. cuʒ epᷣo ⁊ clero acceſſit ad AVurct.
qrendũ ſacras relidas ad inſulã in qua eſtimabant eſſe coꝛpꝰ martiris. Ilg.
Vbi cuz himnis et oꝛatõibꝰ fodientes.diuina reuelatõe inuener̃t coꝛpꝰ
et anchoꝛã cum qua fuerat in mare ꝓiectũ.et depoꝛtauer̃t terſonã. DLe Dcl
inde pᷣdictꝰ phᷣs cum coꝛpe ſancti clementis romq venit.et multis oſ,ten cort

ſis miracul in eccleſia que nunc dicitur ſancti clementis. honoꝛifice coꝛ⸗
pð collocatũ fuit. In quadã aũt cronica legitur ꝙ mani ab illo loco exic⸗
cato. a beato cirillo moꝛanoꝝ epᷣo romam tranſiatum eſt.

eſacto crſogono a.
gonꝰ iuſſu dyocleciani in carcere recluditur. vbi ſi ancte 5
taſie alimoniis fouebatur. Cuʒ ergo anaſtaſiã vir euis iĩ (ſüncd
rtiſſimã cuſtodiã poſuiſſet. criſogono qui eaʒ erudierat talia rc
rxit. Gancto cõfeſſoꝛi xpᷣ criſogono anaſtaſia BGacrilegi iu⸗ Wr
uſcepi. cuius deo niſerante thoꝝ mentita infirmitate decli⸗ Ae
tuqʒ dñi noſtri ieſu xp̃i amplectoꝛ veſtigia. Cũ iſte primoniũ 1
vyt me vitã tempalẽ amittere ſuſpicer. Ni bil ei ſupeſt niſi vt amiſſo ſpũ tNin
morti ſuccũbã. In qua moꝛte licet gloꝛier.tñ mea mens valde cõteritur in
q; opes mee quaſ deo veuonerã a turpibꝰ ↄſumũtur Aale vir dei. mem̃ h

