entes octo miliaribus ab exercitu ſeceſſerunt. et in quodam loco ameno
cui aganũ nomen eſt iuxta rodanũ cõ ſederunt. Quod audiens maximi⸗
anus.miſſis militibus pᷣcepit vt ad deoꝝ ſacrificia cum alus feſtinarẽt

Quit ſe nõ poſſe facere rñderunt vtp te ; fidem xp̃i baberent. Cunc im
peratoꝛ ira ſuccẽſus ait. Jungitur deſpectui meo celeſtis iniuria.et me

cum religio romana ↄtemnitur. Gentiat cõtumax miles nõ ſolum mihi
ſed etiã diis meis me poſſe dare vindicta m. Tunc ceſar miſſis militibꝰ
ſuis iuſſit vt aut dus ſacrificare eos cõpellerent.aut decimũ quẽqʒ eoꝝ
ꝓtinus decollarent. Sancti igitur cum gaudio capita extendentes. vnꝰ
ante alteꝝ feſtinabat.⁊ ad moꝛtẽ pᷣuenire certabat.Cunc ſanctus mau
ricius aſſurgens inter cetera ſic concionatus eſt. Cõgratuloꝛ vobis. qꝛ
pꝛo fide chꝛiſti omnes moꝛi parati eſtis. Commilitones veſtros necari
ſuſtinui:quia vos ad paſſionem pꝛo chꝛiſto paratos vidi.et dñi manda
tum ſeruaui qui ait petro. Mitte gladium tuũ in vaginam. Quia ergo
iam cõmilitonum coꝛpoꝛibus vallati ſumus.et ſocioꝝ ſanguinibus ru⸗
bricatas veſtes habemus nos ipos ad martirium ſequamur. Hec ergo

ſi placet ceſari mandemus reſponſa. Milites tui impatoꝛ ſumus.et ad

defenſionem re ipublice arma ſuſcepimus. Non eſt in nobis pꝛoditõ ñ

foꝛmido. ſed chꝛiſti fidem nullatenus deſeremus Cum hoc imꝑatoꝛ au

diſlet. iuſſit iterum vt decimuʒ trucidarent. Quo facto:exuperius ſi igni

fer vexillum arripiens. et inter commilitones ſtas dixit. Gloꝛioſus dux

noſter mauricius de noſtroꝛum cõmilitonum gloꝛia eſt locutus. nec exu
perius ſignifer noſter ideo bec arma arripuit vt talibuſ reſiſtamꝰ Pꝛ0

uciant dertre noſtre arma bec carnalia. et armẽtur virtutibus.⁊ talis ſi

placent ceſari remãdemus. Milites ſumus impatoꝛ tui:ſerui aũt qdð li⸗

bere ꝓfitemur xp̃i. Tibi debem? militiã. illi innocentiã. A te laboꝛis ſti
pendium. ab illo exoꝛdium ſumpſimus vite Omnia ꝓ ipᷣo toꝛmenta ſu⸗

fcipere parati ſumus.et ab eius fide nunqꝙᷓ diſcedemus. Cunc impi ce⸗

ſar iuſſit ſuum exercitum totam legionem circundare ita vt vnus eua⸗
dere nõ poſſet. Vallantur igitur milites xpᷣi a miitibus dyaboli. et ne

phandis manibus trucidantur. et pedibus equoꝛum cõculcantur. ⁊ xpᷣo
pᷣcioſi martires cõſecrãtur. Paſſi ſunt at circa anos dñi.cclxxx. Bei at
nutu eplures euaſerunt. vt in regiones alias vemẽtes xpᷣi nomẽ pᷣdica
rent . ct gloꝛioſiſſime in locis alis triumpharent. Ex quibus fuiſſe di/
cuntur ſolutoꝛ. ouenton:et octanis opuid thayrinum. glexanger opud

ꝑgamum. ſedus apud vintinũ. necnõ et beatꝰ ↄſtanti et victoꝛ a vrſul

— „ —

et ꝓplures alu. Ci igit carnifices pᷣdã diuiderẽt: et inſimul epularẽtur

quendã ſenẽ noĩe victoꝛem inde caſu tranſeütem ad ſecũ cõuiuandum i⸗
uitant. lle aũt requirere cepit quõ inter tot milia occiſoꝝ poſſent cum

gaudio epulari. Cũ ãt a quodã audiſſet ꝙ ꝓ fide xpᷣi moꝛtui eſſent. ſuſpi
ranſ ille vebemẽter ingenmit beatu omino ſe clamitans ſi cũ illis fuiſſet

occiſus. Cum aũt ↄperiſſent qm xpᷣianus eſſet: in eum impetũ fecerũt.et

ipm prin trucidarunt C Poſt hec at maximian? opud mediolanũ
dyoclecianus vero apud nichomediã vng die purpurã depoſuerunt. vt

puatam vita gqgerent et adoleſcentioꝛes ſ.cõſtantius et maximꝰ⸗ et gale
rius quos ceſares fecerãt imparent. Sed cum maximianꝰ iteꝝ tiranice

impare vellet a cõſtantio genero ſuo pſecutus ſuſpendio vitam finiuit.
Tandem coꝛpꝰ ſancti innocentii de eadem legione in vndam rodani im

merſum a vonnciano genanenſi et gratho auguſtano pthaſio eiuſdeʒ

loci ep̃is cũ alus in eccia eſt ſepultũ. In cunꝰ coſtructõe qͥdam gentil ar

tifex erar q aliis die dñico ſolennizantibꝰ ſolus opꝰ ſuum erercebat Ad

eſt ſanctoꝛum exercitus.rapitur. ceditur.et arguitur ꝙ opꝰ ſuũ ꝓphanꝰ

aſſumpſerit. ⁊ die dñica cum aliis diuinis intengerent ipe opibꝰ mecha

nicis inhiaret.Coꝛrectus ad eccliam cucurrit.2 ſe fieri xpᷣianũ poſtula

uit. Ambꝛoſius in p̃fatõne de his martiribus ſic ait Caterua fideli

ter ſupplicauit. Et ta coꝛpoꝛeis hellatoꝝ legio mucronibꝰ circumſepta
Jaʒ ſpnalibus eti arnus vallata.ad martiriũ vigili ↄſtantia pperauit
Quos peſtifer tiranus vt eos metu pterreret ad internetionẽ ſupplicu
gladio decimauit. atqʒ poſtmodũ cõſſanter eos pqurantes iĩ fide vntucr
ſos pariter capite plecti pcepit. Sed hi tãto caritatis ardoꝛe feruebãt.

vt eiectis armis.flexo poblice paſſim geniculãtes.ſpiculatoꝝ tela hilari

um diumo luſtrata lumine. ab extremis terre finibus veniens tibi fideli

coꝛde ſuſciperent. Inter quos beat⸗ mauriciꝰ tue fidei amoꝛe ſuccẽſus.

n nd hent nin el conong adeptus. Hecambaoſ?. Aulter ad

bat. CCui apparens mauricius cur filiũ ſi uũñ ſic fleret: queſiuit. Que ſibi

rñqit ꝙ ꝙdiu viueret a lacrimis nõ ceſſaret. Cui ille. Moli eum flere vt
moꝛtuũ.ſʒ ſcias eũ habitare nobiſcum. Oð ſi pbare deſideras.cras ⁊ ĩ

ommbus diebus vite tue ſi ad matutinas ſurrexeriſ vocẽ eius inter mo
nachoꝛum pſallentiũ voces audire valebis. Qð illa ſemp fecit et vocem

fuli cum monachis cantontem ſemp diſcernẽs audiuit. Rex gaturani

cus cum theſauros ſuos relictis ſeculi põpis paupibus et ecclus eroga
et. qndaʒ pᷣſbiteꝝ miſit vt ſibi de ſacroſonctis ipoꝝ reliquis aſpoꝛtarʒ

Zui cum reliquiis impetratis reqiens. dum nauis oꝛta tempeſtate i la
cu lauſanenſi periret.ca pſam cum reliquius fluctibus oppoſuit.et mox

ifieel
ſepta
gautt
en
ucr
auche⸗
Gabin

9

ſvccche

dllci

ein
enge

QNXNXNIIII.

ſecuta fuit trãqͥllitas magna. Anno dñ. dcccclxiii.cum qdam mona⸗
chi obtẽtu lꝛaroli a nicolao papa coꝛpa ſancti vrbani pape ⁊ ſancti ti⸗
burcu martiris impetraſſent. et redentes ſanctoꝝ martix eccliam viſi⸗
taſſent.ab abbate ⁊2 monachis impetrarũt vt coꝛpus ſancti mauricii. et
caput ſancti innocẽtii opud antiſiodoꝝ in eccia quã ſanctus germanus

eildem martiribꝰ dudũ dedicauerat trã ſpoꝛtarẽt. Mefert petrꝰ dami
ani ꝙ in burgundia erat qdam clericꝰ ſupbus et ambitioſus quanda
eccleſiã ſancti mauricii ſibi vſurpauerat.quodã potẽte milite ſibi pluri
mum obſiſtente. Bũ aũt quad die miſſa cantaret ⁊ in fine euãgelu di
ceretur. ols qͥ ſe exaltat bumiliabit᷑. deriſit miſer et ait falſum eſt. Ilã ſi
ego meis boſtibꝰ me bumiliaſſe m. tot bodie diuitias eccie nõ haberem
Et ecce fulmen inſtar gladii in os eiꝰ ꝑ qð blaſfemie verba euomuit in⸗
Toiuit ſubito eum extinrnrit NRRVNH

Aauimaa iuſticia victae. zp en p iuſtieia vnieuid; a. 31
ticõcoꝛdiã. inferioꝛi diſciplinã. inimicis patientiã. miſeris
is ↄpaſſionẽ operoſam.ſibi ſanctimoniã.⁊ ꝓximis caritatẽ HB
Alſtina virgo de ciuitate an thiochie. filia ſacerdotis ydoloꝝ :·

guotidie ad feneſtrã ſedens. plum dyaconẽ euageliũ legenteʒ
uuuudiebat. a quo tandẽ ↄuerſa eſt. Qð cũ mater pri in lecto re

et et ambo voꝛmiſſent. chꝛiſtus cũ angelis appa ruit eis dicenſ Ele
ulte ad me:et dabo vobis regnũ celop. Qui euigllates ſtatim cñ filiag
la ſe baptiſari fecerũt. Hec ergo iuſtina virgo a cypꝛiano plurimũ mo
leſtata ipm tãdẽ ad f idẽ ↄuertit.Cipꝛianꝰ eĩ a ſua puericia magꝰ extite
rat Mã cũ. vu.ãnoꝝ eſſet a pentibꝰ d yabolo cõſecrat⸗ eſt. NMic igit ma
gice arti inſeruiebat. 7 matronas i iumenta ↄuertere videbat. et multa
alia pᷣſtigia exercebat. Ardens igit᷑ in amoꝛe iuſtine virginis ad magi
cas artes ſe cõtulit.vt ipam ꝓ ſe vel ꝓ viro quodã acladio qͥ ſirr in eing
amoꝛ? exarſerat poſſet br̃e. Aduocat igitur demoneʒ vt ad ſe vemiat et
iuſtinã ꝑ eam valeat bĩe Adueniens demon dixit ei · Quid me vocaſti.
Cui cypꝛianꝰ. Amo virginẽ de galile is. potes ne facere vt ißam habe
am. 1 voluntatẽ meã ſecum pficig. Cui demon. Ego qͥ hominẽ de para⸗
diſo eücere potui. cayn fratrem ſuũ occidere ꝓcuraui.iudeos xpᷣm occi
dere feci. bomies pturbaut. ⁊ nõ potero facere vt vnã puella babeae.x
ca iuxta tuũ placitũ fruaris. Enguentũ hoc accipe et circa domũ eius
deforis ſparge.et ego ſupueniens coꝛ eiꝰ in tuñ amoꝛ? incendam ⁊ tibi
eam aſſentire ↄpella. Sequẽti nocte demon ad eã ingredit᷑: et coꝛ eiꝰ ad
amoꝛẽ illicitũ incitare conatur. Oð illa ſentiẽs. deuote ſe dño cõmend 4
utt. toti coꝛpus ſui ſigno crucis muniuit. Og ſignũ It ſancte crucis

“

32 *

dyabolus territꝰ fugit:et ad cypꝛianũ veniens añ e ſtetit, Cui cypanꝰ⸗

dixit. Quare nõ adduxiſti ad me virginẽ illã Cui demon. Elidi in ea qoͤ

dam ſignũ ⁊ ↄtabui.et omis virtꝰ in me defecit. Cypꝛianus aũt eum di
miſit.et aliũ foꝛtioꝛẽ vocauit. Cui demon. Hudiui tuã iuſſiont.⁊ vidi il
lius ĩpoſſibilitatẽ. Sʒ ego emẽdabo ⁊ tuã cõplebo voluntatẽ. Agctꝛ
gr es ⁊ coꝛ eiꝰ vulnerabo in amoꝛẽ libidinis.et ea iu xta deſideriũ tuuʒ p
frueris. Ingrediẽs igit᷑ dyabolꝰ nitebatur er pſuadere 1 animũ eius ad

amoꝛẽ illicitũ inflamare. Illa ant ſe deo deuote recõmendans ſigno cru

cis omnẽ temptatõʒ repulit.⁊ inſufflanſ in demonẽ ꝓtinꝰ eũ abiecit Be
mon aũ̃t cõfuſus abiit qaufugit. et añ cypꝛianũ ſtetit. Ad quẽ cypanus
Et vbi eſt virgo ad quã te traſmiſi.Et demõ. Elictũ me fateoꝛ et qliter
dicere ptimeſco. Nodã em̃ ſignũ terribile in ea vidi et continuo robur
omẽ annſi.Cunc cypꝛianꝰ eũ deridens dinnſit. et ipᷣm pᷣncipẽ demonum
quocauit. Cunqʒ veniſſet aq eũ dixit Que eſt virtus vr̃a tã modica vt
vincatur ab vna puella. Bixit demõ. Ecce egrediens variis febꝛibꝰ eã
vexabo. ⁊ qnimũ eius ardentiꝰ inflamabo. ⁊ totũ coꝛpus erᷣ vehemenri
ardoꝛe reſpergã et freneticã illã faciã.et varia ſibi fantaſmata offeram
et media nocte eã qadducã nibi. Tunc dyabolus in ſpẽm vni virginis ſe
traſfigurauit. er ad virginem veniens dixit. Ecce ad te venio.qꝛ tecũ in

ca ſtitate viuere cõcupiſco. Nerũtñ dic queſo te.q non certaminis noſtri

merces erit. Cut ſancta virgo reſpõdit. Merces quidem multa. laboꝛ
modicus. Bixit ei demon. Qund eſt ergo qð deꝰ pᷣcepit. Creſcite ⁊ mul
tiplicamini: ⁊ replete terrã. Cimeo ergo bona ſocia ꝙ ſi in virginitate
mãſerimus.verbũ dei irritũ faciemꝰ.et velut ↄtemnẽtes ⁊ inobediẽtes

in graue iudiciũ decidemꝰ.⁊ vnde videbamur ſperare pᷣmiũ: graue icur

remus toꝛmentũ.Cepit aũt coꝛ virgimis grauibꝰ cogit atõib? ꝑ immiſſi

onem demonis cõcuti.et ardoꝛe cõcupiſcentie foꝛtiꝰ inflamari adeo vt

iam ſurgens obire vellet. Tunc ſancta virgo ad ſe reuerſa. et quis eſſet
q ſecũ loqᷓret᷑ intelligens.cõtinuo ſe cruce muniuit. et in dyabolum ſuf
flans ipᷣm inſtar cere ꝓtinꝰ liqfecit.⁊ ab omi temptatõe ſtatim liberatã
ſe ſenſit. C· Poſtmodũ dyabolus in ſpẽm muenis pulcerrimi ſe trãſ
figurauit.et thalamũ eiꝰ ingrediens cũ ipᷣa in lectulo iaceret impuden
ter in eius lectulũ ꝓſiliuit.et in eius amplexꝰ ruere voluit. Qð vidẽs iu
ſtina et malignum ſpũm adeſſe cognoſcens.moxſ ignũ crucis edidit.⁊ĩ
ſtar cere dyabolum liq̃fecit. Tunc dyabolꝰ pmittente deo febꝛibꝰ eaʒ fa
tigans. et plures cum gregibꝰ 2 armentis occidens.maximã mortalita
tem in tota anthiochia futurã p demoniacos pᷣdicebat.niſi iuſtina cõiu
gio cõſentiret. Quappter tota ciuitas moꝛbo languens ad ianuã parẽ
tum imſtine cõuenit.clamãs vr iuſtinã cõiugio traderent.xet ſic ciuitateʒ
a tato piculo liberarent. Sʒ cũ iuſtina nullaten? cõſentiret. et er h mor
tem eidem om̃eſ minarent.vii.ãno moꝛtalitatis ipᷣa ꝓ eis oꝛquit ⁊ ominẽ

En
ſ

16 4.

1

1
⸗

A
ſent
ſen
finil

G

t
Ven

ſuun
vVyl
els
leeg

Wis

hn
n
gnun

gire

GR

nen

bluno⸗
Aul.
14
c

mmor

mms:
ſt
Mq
ksY
Pran
er
ep

Cen

ſeba
oc

nioſtn
ntun
ireute

u
Vobeedt

uu
ind esel

lchuerd.

gn
Maiſe
Uno tobee

ſ
nwllant
Eſcllge
0hhon
Winm
nugn⸗
näͤn
ls uln
n o
tramil
rgiutate
obelltes
Ganrien
Vpinnd

ai d

ANe

Clpurei
rlin

SODH

Urdn
zlt

fumi ſtatim euanui

OEIn

ꝓeſtilentiã ppulſauit Aidens dyabolꝰ ꝙ nihi ꝓficeret in foꝛm⸗ iuſtine

ſe trãſmutauit vt famãꝗ iuſtine polluerz. ⁊ cypꝛianũ deludens ſe iuſtinã

ad ſe adduxiſſe iactabat. Pergens igitur vyabol ad cypꝛianũ in ſpẽ iu
ſtine.ad ipᷣm cucurrit.⁊ eũ quaſi q̃ eius amoꝛe langueret oſculari voluit

Quã cypꝛianꝰ videns: T iuſtinã eſſe credenſ. gaudio repletus ait. Bene

. —–

veniſti iuſtina omnium feminaꝝ decoꝛa. ox vt cypanus nomen iuſti

ne nomianit d yabolꝰ nomẽ illud ferre nõ potuit.ſʒ ad eᷣ platõeʒ inſtar

t. Quappter cypꝛianꝰ deluſum ſe vidẽs triſtis re ma

*

ſit. AUñ ⁊ amplius in amoꝛẽ iuſtine eſtuas ad boſtiũ virginis diu vi gila

cñũ veniſſet ad boſtiũ virginis neqʒ femia neq; auis:ſʒ cypꝛianꝰ ꝓtinus

apparebat. Acladius q́; arte dyabolica mutatus in paſſerem cũ ad fe

neſtrã iuſtine volaſſet. mox vt virgo eũ aſpexit.nõ paſſer ſʒ acladius ap⸗

paruit anguſtiariqʒ nimis cepit: ac tremere. qꝛ nec fugere po ter at nec

ſalire. Timens vero iuſtina ne caderet ⁊ creparet. eũ ꝑ ſcalꝗ deponi fe⸗
cit. ⁊ admonens vt a ſua veſania ceſſaret.ne iuxta leges tanq malefic

puniretur. Iſta oiĩa m figmenta dyabolica ad qnd apparenti fiebt
B ictus igit᷑ ꝑ omia dyabolus ad cypꝛianũ redut.⁊ añ eũ ↄfuſus
ſtetit. Eui dixit cypꝛianꝰ Munqᷣd ⁊ tu victuſ es Que eſt miſer virt? vr̃a
vt vnã puellã nõ poſſitis vincere.nec in eã poteſtatẽ hre.ſʒ ecõueri o ipᷣa
vos vincat, tam miſerabiliter vos ꝓſternat. Bic tñ mihi obſe cro in q
eſt eius tam maxima foꝛtitudo. Cui demon ait. Gi mihi iuraueris vt a
me nequaq recedas. virtutẽ eius victoꝛie tibi pandam. Cui cypꝛianus
Per q̃d tibi iunabo Cui demon Jura mihi ꝑ virtutes meuas magnas ꝙ
a me nunquã diſcedas. Bicit ei cypꝛianuſ. Per. virtutes tuas mags ti
bi iuro. ꝙ a te nunqᷓ diſcedã Tunc dyabolus quaſi ſecurus ei dixit. Pu
ella ula ſignũ crucifixi edidit. ⁊ ſtatim cõtabui ⁊ omnẽ virtutem amiſi.
2 quaſi cera a facie ignis effluxi.Bicit ei cꝓpꝛianꝰ.Ergo crucifix? ma⸗
ioꝛ te eſt. Et demon Atiqʒ maioꝛ ommibꝰ ẽ et nos ⁊ oms quos bic deci

pimus fradet igni inextinguibili cruciãdos.Cu cypꝛianꝰ.Ergo ⁊ ego

amicus debeo fieri crucifixi. ne tantã aliqũ penã incurrãa. Cui dyabolꝰ.
Juraſti mibi pꝑ virtutes met exercitꝰ ꝑ qᷓs nemo periurare valet ꝙ a me
nunq diſcederes. Ad quẽ cypꝛianꝰ. Te ⁊ om̃es fumigũtes tuas virtu⸗
tes ↄtemno. et tibi ⁊ omnibꝰ dyabolis tuis abrenũcio:et crucifixi ſaluta
ri ſigno me munio. Statimqʒ ab eo dyabolꝰ cõfuſus diſceſſit. Cunc cy⸗
pꝛianus ad epᷣm mit. Quẽ videns eps. ⁊ credens enj veniſſe vt xpᷣianos
mn erroꝛẽ mitteret: ait ei. Sufficiãt tibi cypꝛiane bi qͥ foris ſunt. Nihil
Certus ſum qꝛ inuicta eſt virtus tpᷣi. Narrãſqʒ qͥ ſibi acciderãt ab eo
ſe boptiʒari fecit. Qui poſtmodũ tã in ſcia qᷓᷓ in vita valde ꝓficiẽs moꝛ
tuo epo ipe in ep̃m oꝛdinatꝰ eſt. Beatã vero virginẽ iuſtingꝗ in monaſte

mipx refrigeriũ pᷣſtitit.nec aliqð
loꝝ pᷣfecto dixit. Jubeas me añ ſartaginẽ ſtare.et cõfeſtim vincã omnẽ
virtutẽ eoꝝ. Cũ g iuxta ſartaginẽ vemiſſet dixit. Magnꝰ es deꝰ hercu
4 ee Beoß ſuber Et ecce Lckenno de ſartagine ignis exiuit. ⁊ peni
cus en ↄſumpſit.Luc cypꝛianꝰ ⁊ iuſtina ð ſart qgine extrabunt᷑ et
mpl abunt. et dat
ſup eos ſnian dieb⸗ .

ductu

rio poſuit.⁊ multis ſacris virginibꝰ eã ibidẽ in abbatiſlaz pfecit Scus
aũñt cypꝛian? martiribus epłas ſepe mittebat.⁊ eos in certamie roboꝛa
bat. Comes aũt regionis illiꝰ audiẽs famã cypꝛiani et iuſtine. eos ad ſe
pntar i fecit. ⁊ an ſacrificare vellẽt reqſiuit. Qui dũ in fide xpᷣi pſiſterẽt

firmi.iuſſit eos in ſartaginẽ plenaʒ cera pice et adipe poni. Que tñ eis

qð ſuppliciũ irrogauit. Sacerdos ãt Fydo

iter decollantf. Hoꝝ coꝛpa cuʒ. vii. diebꝰ ad canes piecta

alen · octobꝛis circa annos dñi. cc

”M

eſt et mãſueta. Ell dami

a.⁊ qna qð eſt ſurſum. Uel a damũ qð ẽ ſa

8 trin

ctrinã ſupnã habuit in pᷣdicatõe. ſacrificium fuit in carnis

dñi manꝰ fuit i medicinali curatõe

oſa matre noie theodoꝛa nati ſunt. Hi arte medicine edo⸗
tantã a ſpũſcõ grãm acceperũt.vt omnes languoꝛes non
inibꝰ ſʒ etiã a iumentis curarẽt.gratis omnia tribuẽtes.
ut quedã nomie palladia cũ omia ſua in medicis cõſumpſiſ
os acceſſit. et ab eis ſanitatẽ integraʒ repoꝛtauit. Lunc illa
unuſculu ſancto damiano obtulit.Et cũ nollet recipe· illa euʒ
terribilibus adiurauit. Qõ ille acquieuit recipꝑe. nõ qͥdem

men domini videretur ſpernere p qð viqebat ſic ſe adiuratũ eẽ Hoc vbi
ſanctus coſmas ↄpit pᷣcepit ne coꝛpꝰ eius vna cum ipᷣius coꝛpe ponere

tur. Sed ſequenti nocte dominus coſme apparuit. et fratrẽ de ſuſcepto
munere excuſauit Audiens eoꝝ famã ꝓconſul liſias eos ad ſe accerſi

ri fecit.⁊ que eoꝝ ſunt nomia que patria q foꝛtuna inquirere cepit San

cti martires direrunt. Momia noſtra ſunt coſmas et damianus.⁊ alioſ

tres ftatres habemꝰ quoꝝ nomia ſunt antimus.leontius.et eupꝛepius.

PHatria ot noſtra arabia eſt. Poꝛro foꝛtunã xpᷣiani neſciũt Juſit ergo

ſmas et damianus germani fratres in ciuitate egea ex re

ditate muneris.ſʒ ⁊ deuotõi ſatiſfaciẽs offerentis.et ne no

i romã trãſlata ſut Mũc at vt dꝛ placetie reqelcüt. ſat H
lxxx.ſub dyocleciano.

nꝰ q̃ſi dñi manꝰ. Ipᷣe em̃ mãſuetudinẽ babuit in coõ

e
cwin
etis
1t
(N
(n
ine
Gedi
ie
ſonge
gber
ſoe⸗
War
bon
IA
leſfe
lnr⸗
n
hen
en
ſent
ſnt
aed
peytl

ſ⸗

D

ee
ſang

gun
debe
ĩe
t:

buc

nee
duce
hto⸗
lo
lne

Ce
fobor
adͤſe
terit
enes
Ro

1*

Nüoe

benn
epen

rdan
ien

Gdart
nigbe⸗
uirin co
ncarnis
2
re
gone t⸗

Caoren

Ginhir

1GCO n

i Au
tgehe,
ahrui

t n
fihrn

n
ſin
nin
nihen

pcõſul vt fratres ſuos adducerẽt.⁊ ſimul ydolis ĩm olarent. Vʒ cũ omi⸗
no imolare cõtemnerẽt. pᷣcepit eos in manibꝰ ⁊ pedibꝰ dire toꝛqᷣri.Lum

aöt ei toꝛmẽta deriderẽt.iuſſit eos catena ligari.⁊ in mare pᷣcipit ari Bʒ
ſtatim ab angelo de mart liberant.⁊ añ pᷣſicẽ ſtat uutur. Qd pſes cõſi⸗
derãs ait. Per deos magnos maleficiis vincitis.qꝛ toꝛmeuta ↄtẽnitis

2 mare ſopitis. Docete ; me hec vr̃a maleficia.⁊ in noĩe vei adꝛiani ſe⸗

quar vos. Et h̊ dicto ſtatim duo demones affuerũt.⁊ eũ grauiſſime i fa
ciem ceciderũt. Et ille clamãs dixit. Depᷣcoꝛ vos o boni viri vt ꝓ me ad

dñm veſty oꝛetis. Quibꝰ? oꝛãtibus ↄtinuo de mones dii⸗ ceſſerüt Preſes
añt dixit. Aidetis q̃liter aduerſum me dii indignati ſunt.qꝛ eos relinq̃ᷓ
re cogitabã. Jã ergo deos meos vos nõ patiar blaſfemare. Tüuc eos i
ignẽ copioſum iactari pᷣcepit ſʒ tñ eos nil leſit.qͥn potius flama ꝓſiliit
longe. et multos de aſtatibus interemit. Jubent᷑ & in eculeo ſuſpẽdi Bʒ
ab angelo ipᷣoſ cuſtodiente.fatigatis ad m odũ incedendo miſtris añ pᷣ⸗
ſidem deponũtur illeſi. Lres igitur fratres i carcerẽ fecit recludi et coſ
mam et damianũ crucifigi.⁊ a populo lapidari SEʒ in ſuos lapides redi

bant autoꝛeſ.⁊ ꝙᷓplurimos vulnerabãt. Lüc pᷣſes furoꝛe repletꝰ. eductii
tribus fratribꝰ et ſtãtibus iuxta crucẽ iuſſt coſmã ⁊ damianũ ſupꝛa cru

cem a qttuoꝛ militibꝰ ſagittari. Sagitte vero cõuerſe plurimos vulnera
bant. ſz ſanctos martires nõ ledebat. Gidẽs aũt pᷣſes in omnibꝰ ſe ↄfu
ſum. vſqʒ ad moꝛtẽ anguſtiatꝰ om̃es qͥnqʒ fratres fecit ſimul decollari.
Memoꝛes aũt vxpᷣiam verbi qð dixerat ſanctus coſmas ne in vnũ ſepeli
rentur.cogitabãt quõ vellẽt martires ſepeliri.Et ecce ſubito camelꝰ ad

venit ⁊ humana voce ꝓclamãs.ſcõs in vno loco ſepeliri pꝛecepit. Paſſi

ſunt ſub dyocleciano qui cepit circa ãnos dñi cclxxxvii. B Ruſti
cus qͥdã cũ poſt laboꝛẽ meſſis in capo aꝑto oꝛe doꝛmiret.ſerpens in eiuſ

ventrẽ ingreſſus eſt. Euigilãs aũt cũ nibil ſent ret domum rediit.⁊ ſero
facto guiſſime toꝛq̃ri ſe ſenſit. Noces igit᷑ miſerabiles emittebat. ſan⸗
ctos dei coſmã ⁊ damianũ in ſui auxilin inuocabat Sʒ cũ doloꝛ ſp incre
ſceret ad ecciam ſcõꝝ martiꝝ ofugit.et ibidẽ eo ſubito doꝛmiẽte ſerpẽſ
ſicut p os eiꝰ intrauerat ſic exiuit ir qdam lõge ꝓfecturus. ſanctis

martiribꝰ coſme ⁊ damiano vxoꝛẽ ſuã ↄmẽdauit.das ei ſignũ cui ꝓtinꝰ

deberet ãnuere ſi aliqũ eã vocaret. Poſt hoc aüt ſciens ſignũ dyabolꝰ

qð ei maru? dederat.ſe in bominẽ trãſfigurauit. ſignũ viri offerẽs di
xit. Vir tuꝰ ab illa ciuitate me miſit ad te:vt ducã te ad eum. At illa ad

puc ire foꝛmidãs ait. Signũ qͥdem agnoſco.ſʒ qꝛ ſanctis martiribꝰ coſ⸗

me et da miano ↄmendata ſum. ſuꝑ eoꝝ altare mihi iura ꝙ ſ⸗ ecuram me
duces.⁊ tũc ꝓtinus ꝓficiſcar. Ille at ot inuo vt dixerat ſib i iurauit Se
cuta eũ.cũ ad qᷓnda locũ ſecretũ veniſſent. voluit ea de iumeto oyabo⸗

lus pᷣcipitare vt eã occideret.

eg oe Os ula ſentiens exclamauit. Be? ſcoꝛum
coſme ⁊ damiani adiuua me Uobis em̃ credidi.⁊ ſecuta ſũ eñ Cõfeſtim

*f

–

aũt ſancti cũ multitudine dealbatoꝝ ibidem affuerüt. eã liberauerũt.

Byabolꝰ vero ſtatim euanuit.Et dixerũt ei. Nos ſumꝰ? coſmas dami

oanus quoꝝ iuramento credidiſti.ideoqʒ feſtinauimus venire in auxiliũ

tibi. Felix papa attauus ſancti gregoꝛii in honoꝛe ſanctoꝛuʒ coſme et

vamiani nobilłẽ ecciam rome cõſtruxit. In hac eccia qͥdam vir ſanctis
martiribus ſeruiebat. cui cãcer vnum crus totum ↄſumpſerat. Et ecce

doꝛmiente illo.ſancti commas ⁊ damianꝰ deuoto ſuo apparuerũt.vnguẽ
ta 7 ferramenta ſecũ poꝛtates. Quoꝝ vnꝰ alteri dixit. bi carnes ac
cipiemus vt abſciſa carne putrida locũ vacuũ repleamꝰ Cunc ait alter

in cimiterio ſancti petri ad vincula hodie ethiops recens ſepultus eſt.

Be illo ergo affer vt huic ſuppleamꝰ. Et ecce ad cimiteriũ ꝓperauit. et

coxã mauri attulit.pᷣcidenteſqʒ coxã ĩfirmi.loco ei coxam mauri ĩſeru

erunt. a plag diligeter vnguentes corã infirmi ad coꝛpus mauri moꝛ
tui detulerunt. Cuigilqs aut cũ ſe ſine doloꝛe ſenſiſſet. manũ ad coxam

appoſuit.et nil leſioms inuenit. Apponẽſqʒ candelã cum in crure mibil

mali videret. cogitobat an nõ ipe q erat ſʒ alius alter eſſet Rediẽs aũt
dio de lectulo ilut. q in ſomnis viderat.et q̃liter ſanatꝰ
nibꝰ? enarrauit. Qui cõciti ad tumulũ mauri miſerũt. ⁊ coxã

⁊ coxa pᷣdicti viri loco illiꝰ in tumulo poſitam repererunt
iren nos dñi. cclxxx.ſubdyocleciano. INNXINX
eus epᷣus cuiꝰ hiſtoꝛiã beda ſcripſiſſe credit᷑. dum . A
virtute ⁊ bonitate polleret. ad extremũ veniens ſpiritũ
it. Vidit q́; duos angelos ad ſe vemẽtes et eiꝰ animã de
vero armatũ ſcuto cãdido et gladio fulgureo ſe pᷣceden
Beinde demones clamãtes audiuit. recedamus. et añ
ella cõmoueamꝰ. Cũ ergo pceſſiſſent. cõuerſi iactabant in
acula. Ded angelꝰ pcedens ſcuto ea ſuſcipiebat.et ptinus ex
t. Lüc demones angelis opponẽtes dixerũt. Ocioſos ᷣmoneſ
Lit. ideo uleſus nõ debet pfrui vita beata. Quibꝰ? angeli. Miſi
lig vicia cõtra eij ꝓtuleritis ꝓpter minima ñ pibit. Luc dixit ei
.Di iuſtus eſt deꝰ. homo hic nõ ſaluabitur. Scriptũ eſt em̃ Miſi

couerſi fueritis. ⁊ efficia mi ſicut ꝑuuli.nõ intrabitis in regnum celoꝛuz
Cui angelus excuſans ait. intelligentiam in coꝛde habuit.ſʒ cõſuetudo

hominũ̃ cõcitauit.Cui demon.Sicut accepit maluʒ ex cõſuetudine.ita

Accipiat vindictã a ſuꝑno iudice. Sanctus angelus dixit. Judicemur

añ deũ. Preliãte angelo aduerſarii territi ſunt. Cunc demõ dirit Ser

uus qui ſcit voluntatẽ dñi ſui et nõ facit.plagis vapulabit multis Cui

angelus. Qui em iſte de dñi ſ⸗ ui voluntate nõ impleuit. Et demon Bo
n9 iniquoꝝ recepit. Cui angelus.¶ redidit ꝙ vnuſquiſqʒ eoꝛum pniam

4

(., Be

ugere

e
fut
n
hce
6
ti⸗
uunt
ſt⸗
P
caue
ſeeral
Giem

gkere

Poren

lmnos

ſarlen
lllety
Pron
lacor⸗

fotrat

Go
lted
ſl
Ben
aue
ptüe
teqr
GPp
tace

done.

llarit

Nigne

edye

ſut G
lrans

QXNNVII.

guerit,

un··egiſſet. Bemon ditit. Ante debuit pbore penitetie pfeuerantlam er liß
rek it. Itep auͦr ad bellaan ſurrexit dices. Aſqʒ nüc deũ eriſtimabam⸗ vera
rinas cem 4 omne delietu qð in terris 90 purgat 1 e ineterni punitup pmitit .LR(
Cete Hie ergo bo qndam veſtẽ a quodã vſurorio recepit.nec de 5 pu mi? fu
kmni it. Abieſt iuſticia dei. Cui angelꝰ. Guete qꝛ occulta vei indicia igno⸗
esogrer 16 Quadiu em̃ ſperat penitẽtia. comitat hominẽ diuia nnt ericoꝛdia
dn Bemon tnait. Bec nully bic locus eſt pen uetie. Cul angel. Haolunan
lasecc. . tatem iudicioꝝ dei ignoꝛatis. Erit etem̃. Lũc dyabol⸗ ta grauiter eu p
ana cuſſit.vt poſtmodũ vite reſtitutus ſemꝑ pcuſſioms veſtigium retineret.
lii. Arripiẽtes em̃ demones vnũ de bis quos in igmbꝰ toꝛqbant. ipᷣm i en
n iactauerunt. er humex marillaqʒ incẽdit. Cognouuqʒ bominem. qꝛ
n ille erat curꝰ veſtẽ accepat. Giuqʒ angelus. Quod incendiſti arſu te.
nen DSGSBie ef̃ bu viri in peccatis moꝛtui donum nõ accepiſles.nec pena in te
ſ ergeret. Et bãc ꝑpcuſſionẽ ꝑmittẽte deo ꝓ receptõne veſtimenti ili? pce
NAitm pit. Alter ãt demõ dixit Adbuc reſtat uli anguſta poꝛta vbi ulun ſupare
lurſnn poterimꝰ. Biliges ꝓximũ tuñ ſicut teipm. Rñdit angelꝰ. Air iſte in ꝓ⸗
de rimos ſuos opatus eſt bona. Aduerſariꝰ rñdit. Mõ ſufficit h. niſi etiã
Hni ſicut ſeipᷣm duererit. Cui angel? Fruct? dilectõis eſt bñ oꝑari qꝛ deus
N reddet vnicuiqʒ ſᷣm oꝑa ſua.Dixuqʒ demon. Sedq q; verbũ dei vilgen
do nõ impleuerit damnatꝰ erit. Pugnante turba neſanda. ſancti ange
li victoꝛes fuerunt.DLixit iteꝝ demõ Gi deus iniquus nõ eſt:et verbi il
I liius tranſgreſſio ei diſplicet. iſte penaꝝ expers nõ erit. Promilit em̃ ſe⸗
rrini culo abrenunciare. 2 ecõtrario ſeculum dilerit cõtra id qð dictũ eſt Iſ0o
mminid lite diligere mundũ neqʒ ea q in mundo ſunt. Sanctꝰ angelus reſpõdtt
ſeßa⸗ Nõ ſibi ea q ſunt ſeculi q̊ bomimbꝰ mdigentibus diſpenſanda dilexit.
mnsti Bzabolꝰ rũdit. Qualicũqʒ mõ diligat ↄtra pᷣceptu diumuz eſt. Nictis
lgebn aduerſaris rurſus dyaboiꝰ ad callidas ↄuertit accuſatões dicẽs.E cri
agenue ptũ eſt. Si nõ annũciaueris iniqͥ iniqᷣtatẽ ſus:ſanguinẽ eꝰ de manu tua
tsfma rredqram. Hic nõ annũciauit digne pctõꝛibꝰ pnĩiam. Scũs angel? rudit.
p . Qñ auditoꝛes deſpiciũt verbũ.lingua doctoꝛis loqͥ pᷣpeditur.duʒ videt
Linnd ꝙ pᷣdicatõ audita deſpicit. Añ pꝛudẽtis eſt dũ nõ eſt loquẽdi tꝑs.noſſe
jdu tacere. In om̃i vero ↄtradictõe demonũ pᷣualida mmis extuit pugna.
Gncu donec iudice dño triumphãtibꝰ⸗ angel. deutctiſqʒ acuerſarus. immenſa
ſüü Qaa ritate vir ſanct cucufuſus e. En? at vt beda teſtat ex angeis dixit
cnen ei . Reſpice mundũ Peſpiciẽſqʒ vidit vallẽ tenebꝛoſam ⁊ qttuoꝛ ignes
in gere aliqᷣbus ſpaciis ad ſe diſtates. Biritqʒ ei angel⸗ HLHi ſunt qttu⸗
wf oꝛ ignes qͥ mundũ ſ uccendũt. nꝰ eſt igns mẽdacui.cũ hoc ꝙ gbrenüci
ör are vyabolo ommib? popis eid in baptiſmo boĩes ꝓmiſcrut. minime i⸗
o. plent. Gecũdus cupiditatis. cũ mũdi diuitias amoꝛi celeſtiũ pꝛeponũt.
Gpiom Tercius eſt diſſenſioms · c ios ꝓximoꝛu in ſupuacuis rebꝰ offendere

nõ foꝛmidãt.Quartꝰ impietatis.cum infirmioꝛes expoliate eis frau 2
dem facere ꝓ nibilo ducũt. Deinde illi ignes appꝛopinqntes in vnũ re⸗
dacti ſunt.⁊ ili appꝛopinquabãt.Cimẽſqʒ angelo dixit. Gñe ignis m· u
, hi aꝑpꝛopinq̃t.Cui angelꝰ.Qð nõ accẽdiſtinõ ardebit in te. JIgnis emm̃ u
iſte ſm merita opeꝝ hominũ ſingulos exsminat. Naʒ ſicut coꝛpꝰ ardet 60
P voluntatem illicitã.ita etiã ardebit ꝑ debitã penã.Tandẽ ad ꝓpꝛium
reductus eſt coꝛpꝰ.plagentibꝰ ꝓpinqs qͥ eũ moꝛtuũ eſtunab zt. Ille autẽ
aliqugto Puixit. ⁊ in bonis opibus laudabiliter vitam finiui e
. Eibus laudabiliter vitam finiuit
-MV CNL. i
De ſcõ michgle
terpratur qs vt deꝰ.Et quotiẽs ſicut ait gre A H
re vir tutis aliqq agitur michael mitti phibetur. vt i
10 getu 7 noie detur intelligi ꝙ nullꝰ p̃t facere qð facere pᷣ es
Cridcirco eidẽ michaeli multa qͥ ſunt mire virtutis attribuñ A
Em vt daniel teſtatur in tpe antixp̃i ↄſi urget et ꝓp electis tan, ſ
de 2 ꝓtectoꝛ aſtabit. Ipᷣe cũ dꝛacone ⁊ angelis er? pugnauit. ⁊ ip
ſum ð celo euciẽs victoꝛiã fecit magnã. Ipᷣe cũ dyabolo ð moyſi coꝛe Mn
altercat? eſt. eo ꝙvyabolꝰ eiꝰ coꝛpꝰ ꝓdere voluit vt ip̃ᷣm ꝓ deo iudeoꝛũi uli
populꝰ qadoꝛaret.Ipᷣe ſanctoꝝ aias recipit ⁊ in padiium exultatõnis (ei
ducit. Ipᷣe olim pnceps fuit ſynagoge ſʒ nũc cõſtitutꝰ eſt a dño in bnci ult
pem eccie. Ipᷣe vt ðꝛ plagas egiptus intulit. mare rubꝝ diuiſit. populũ Mol
P delertu duxit. et in terrã ꝓniſſionis introquxit. Ipᷣe inter ſcõꝛũ q cYises N
angeloꝝ ſignifer xpᷣi babetur. Ip̃e ad dñi imperiũ antup̃m eriſtentem e
in mote oliueti ppotẽter occidet. In voce ipᷣiꝰ archangeli michacł e W
ut. Jpſe crucem clauos. lanceam et coꝛonam ſpineam. in bi⸗ nn
rehangeli ſacra ſolẽnitas ðꝛ apparitõ. dedicatiio. r
t memoꝛis. Apparitõ ipᷣius angeli multiplex eſt. ðUððJYÿB
m qua in mõte gargano apparuit. In appulia nãqʒ eſt M
noie garganꝰ iuxta ciuitatẽ q dꝛ ſꝓpontꝰ. Anno autez oſf i: ⸗
e. in pdicta vrbe ſyponto erat qͥdam vir noĩe garganꝰ.qͥ m q̃ſdam iß,
iiib0s e mote illo nomẽ accepat.vel a qᷓ mons ille nomen accepat. Qui ſttna
Ouiũj et boum infinita multitudine pollebat. Cũ añt circa pᷣdicti montiſ cw
latera paſcerẽtur.ↄtigit quendã thaux alios relmqre.⁊ verticẽ montis Monn
Acẽdere.Cũ domũ aliis redeũtibꝰ nõ rediſſet.collecta dñs młtitudine eccde
famuloꝝ Pdeuia qqʒ redrens.ipſum tandẽ in vertice mõtis iux hoſtiuu cſn
cuiuſda ſpeluce inuenit. Permotꝰ itaqʒ cur ſoliuagꝰ incederet. mox in gppe
ipſum ſagittã toxicatã direxit. Gʒ ſtatum velut a veto retorta ipſum qui tap
tecerat reꝑcu ſſit. Turbati ſuꝑ ̊ ciues.ep̃ᷣm adeunt.⁊ ſupꝑ retã ſtupenda tuch
ip̃ʒ reqrut Qui triquanũ ieiuniũ eis iqiit.⁊ a deo qrenoũ eẽ admonuit pn

loftng
Uni re⸗
isn
Oeſ
Waten
ppeun

Neeri

int
KXl.

—

2
W.R
Manß
Smn
Ensti
Nulten
NC
cka
chlop
ininet
gells

4 enten
Wenton

‚CUXXRXVIII.

Quo pacto ſcũs michael epo apparuit dicens.Sciatis bominẽ illũ vo

*

luntate mea ſuo telo eſſe ꝑcuſſum. Ego em̃ ſum nichael archangelꝰ?. qͥ

locũ hũc in terris incolere tutũqʒ ſeruare ſtatuẽs.hoc volui ꝓbare in di
cio.ipᷣius me loci inſpectoꝛẽ eſſe atqʒ cuſtodẽ. Statimqʒ epᷣs atq; ciues

cũ ꝓceſſione locũ adeunt.⁊ ingredi nõ pᷣſumentes.oꝛoi pᷣ foꝛibꝰ inſiſtũt
Sca apparitõ eſt q̃ circa annũ dñi.decx.accidiſſe deſcribit᷑. Nã ĩ lo
co qͥ tumbo ðꝛ iuxta mare.vi.milibꝰ ab vꝛbe abꝛiacenſi michael epᷣo pꝛe
dicte ciuitatis apparuit iubens vt in pꝛedicto loco ecciam oſtrueret · et

ſicut fit in mõte gargano ita ⁊ ibi in memoꝛiã ſancti michaelis archan

geli celebꝛaret.Cũ at epᷣ̃s de loco in qͥ ecciam cõſtrueret dubitaret. ab
ipſo edocet᷑ vt ibi ↄſtrui eã faceret vbi thauꝝ a latronibꝰ abſconditũ in
ueniret. Iteꝝ q; de loci amplitudine dubitãs iubet᷑ modũ in amplitudi⸗
ne ſtatuere qntũ videret thauxꝝ ĩ circuitu pedibꝰ intriuiſſe. Gue autẽ ru

pes ibidẽ erãt · q̃s nullatenꝰ virtus bumana mouere poterat. Lũc mich

ael cuidã viro apparuit.pᷣcipiens vt ad pᷣdictũ locũ accedat ⁊ ipſas ru⸗
pes remoueat. Quo accedẽte tã facile rupes mouit vt nibil bre ponde
ris viderent.Edificata igit᷑ ibidẽ eccłia.de mõte gargano pꝑtẽ pallii qd
ſanctꝰ michael ſuꝑ altare poſuit.⁊ ꝑtem marmoꝛis ſuꝑ qͥ ſtetit. ad ſuaʒ
eccleſiã detulerũt.Cũ vero ibidẽ aque penuriã paterent᷑ .monitu angeli

quoddã foꝛamẽ in quodã ſaxo duriſſimo fecerũt.et tãta aquaꝝ copia ꝓ⸗
tinus emanauit. vt vſqʒ nunc eiꝰ bñficio copioſiꝰ ſuſtentent. Hec ãt ap
paritõ in pꝛedicto loco.xvii:laleñ.nouẽbꝛis ſolẽniter celebꝛatur. In eo
dem aũt loco quoddã memoꝛia dignũ cõtigiſſe refert miraculũ.Ille em̃
mons vndiqʒ occeano cingitur. Sʒ bis in die ſancti michaelis iter pᷣbẽſ

populo aꝑitur. Cũ copioſa turba ad eccłliam ꝑgeret.ↄtigit ⁊ quandã
mulierẽ grauidã vicinãq; ptui ſecũ ire.Et ecce magno impetu vnda re⸗
diit ⁊ omĩs turba timoꝛe ↄcuſſa ad luꝰ fugit.ſola at mulier pꝛegnãs fu⸗
gere nõ valuit.ſʒ a marinis fluctibꝰ capta fuit. At michael archangelꝰ

mulierẽ ſeruauit illeſam.ita etiã ꝙ in medio pelagi fiim pturmit.quẽ in
vlnuis ſuſcipiens lactauit. ⁊ mari iteꝝ ſibi iter pꝛebente cũ puero lcta exi
uit C Tercia apparitõ eſt.qᷓ rome tꝑe gregoꝛii pape legitur accidiſ⸗
ſe. Nã dũ idem gregoꝛiꝰ papa ꝓpter peſtẽ inguinariã letanias maioꝛeſ
inſtituiſſet. ⁊ deuote ꝓ ſalute populi exoꝛarʒ. vidit ſuꝑ caſtꝝ qd olim me
moꝛia adꝛiani dicebatur.angelũ dñi.qͥ gladiũ cruentatũ tergebat et in
vaginã nuttebat. Uñ ſanctꝰ gregꝗ..intelligens pꝛeces a dño exaudias
eccłiam in bonoꝛẽ angeloꝝ ibidẽ cõſtruxit. Eñ et caſtꝝ illud vſqʒ nunc
caſtꝝ ſancti angeli vocatur Pec ãt apparitõ cũ illa q̃ in mõte gargono

apparuit cũ ſypõtanis victoꝛiã dedit.viii.ydus maii celebꝛat. Quar

ta apparitõ eſt.q cõſiſtit in gerarchus ipſoꝝ angeloꝝ. Nam pꝛima ge
rarchia vꝛ epiphania.i.ſupioꝛ apparitõ.media ðꝛ yperphania.i.media
apparitõ. vltima ðꝛ ypophama·i. inferioꝛ ↄpparitõ.Et ðꝛ gerarchia a

gerar quod eſt ſacꝝ. ⁊ archos pᷣnceps.qᷓſi ſacer pꝛincipatus. Queliber
aũt gerarchia continet tres oꝛdincs. NHã ſuperioꝛ cõtinet ſi eraphin che
rubin et thꝛonos.edia cõtinet ſᷣm aſſignatõem dyoniſu dñationes Y
virtut es ⁊ poteſtates. Altima cõtinet ſm aſſignatõem eiuſdẽ. pᷣncipatꝰ ia
archangelos et angelos. Et hoꝝ oꝛdinatõ et diſpoſitõ poteſt videri p n
ſimile in terrenis poteſtatibꝰ. Nã miniſtroꝝ qͥ ſunt ſub vno rege qͥdaʒ (ile
opantur immediate circa ꝑſonam regis.ſicut cubicularii.cõſiiaru. et
aſſe ſſoꝛes. Similes his ſunt oꝛdines pᷣme gerarchie Quidã vero hbabẽt
officia ad regimẽ regm in ↄmuni.non deputati huic vel illi puintie. vt
pncipes militie ⁊ iudices curie. Similes his ſunt oꝛdines ſecũde gerar l
chie. Quidã vero pᷣponuntur ad regimen alicuiꝰ ꝑtis regni.vt ppoſiti uſi
⁊ baliui et buiꝰmodi minoꝛes officiales.Et his ſues ſunt oꝛdines ter⸗ un
cie gerarchie Tres igitur oꝛdines pᷣine gerarchie accipiunt inqntuʒ Cli
deo aſſiſtunt ⁊ ad ipᷣm ouertũtur. Ad bec tñ tria neceſſaria ſunt.ſ.ſum: mon⸗
mſfa dilectõ.⁊ hoc qntum ad oꝛdinẽ ſeraphin qð interpꝛetatur ordentes. gios
Perfecta cognitõ.⁊ hoc qᷓntum ad cherubin qð interpᷣtatur plenitudo mere
ſcientie. Perpetua cõpꝛehenſio ſiue fruitõ.et hoc qᷓntum ad thꝛonos. Lllh
qquod interpᷣtatur ſedes.qꝛ in eis ſedet deus et qͥeſcit. dum eos in ſe qͥ ſie
eſcere facit. Tres aũt oꝛdines medie gerarchie accipiuntur inqntũ ba ſter
bent peſſe et regere vniuerſitatem hominũ in cõmuni. Hoc aũt regimẽ ſui
coõſiſtit in tribus. Pꝛimo in pᷣſidendo ſiue imꝑando.et hoc ꝑtinet ad oꝛ Ebe
dinem dominationũ.ad quẽ ſpectat aliis inferioꝛibus pᷣeſſe et eos ĩ om ſton
nibus miniſteruis diuinis dirigere.ac eis oĩia impare.Qð innuit᷑ ʒach. n
v.vbi vnus angelꝰ alteri dixit. Curre et loquere ad puex iſtũ dicens ⁊dq ſog
