tione ſanauit. Quidã inſuꝑ puer ex caſu grauiſſimo ſic oppᷣſſus vt
motu ⁊ ſenſu penitꝰdeſtitutꝰ taq; moꝛtuꝰ defleretur:mox a ppoſita de
teꝛra ſuo pectoꝛi.ſacro eiꝰmartiris cruoꝛe cõtacta incolũis reſurrexit
Quedã etiã mulier cuiꝰcarnem cãcer edax ſedula coꝛroſiõe vorabat
linitis huiuſmõi terra vulneribꝰ eſt curata. Alu etiã diuerſis infir
mitatibꝰoccupati qͥ ſepulcꝝ eiꝰ in vehicul ⁊ alus ſuſtentacłis adierůt
exiñ poſtmodũ plena incolũitate recepta ſme aliqͥbꝰ ſubſidiis rediere.
S Cũ oaũt ſummus pontifer innocentius quartus beatum petrum
martirem ſanctoꝛum cathalogo aſcripſiſſet:fratres apud mediolanuʒ
ad capitulum conuenerunt. Elolentes autem eius coꝛpus ad altioꝛeʒ

locum tranſferre. cum pluſq; per annum ſub terra iacuiſſet ita ſanum

⁊ integrum.atqʒ ſme alicuius exalatione fetoꝛis repertum eſt.ac ſi ea
dem die fuiſſet ſepultum. Fratres igitur ſuper magnum pulpitum in
xta plateam coꝛpus eius cum magna reuerentia deduxerunt.et ibi dẽ
ſic ſanum et integrũ coꝛaʒ omni pplo eſt oſtenſum et ab eo ſuppliciter
inuocatum. Pꝛeter miracula ſupꝛadicta in literis ſummi pontificiſ

poſita pla alia ſũt cõꝑta: Nã ſupꝑ locũ paſſiõis eiꝰ ſepe lumiaria ð celo

deſcendentia plures religioſi aliiqʒ qꝙ; plures viſibiliter conſpexerunt.

Inter que lumiaria duoi fres in habitu pᷣdicatox ſe vidiſſe teſtati iunt

Quidã iuuenis nomine guifredus alias gũfredus de ciuitate cuma

na:dũ de pãno tunice ſci petri bzꝛet:et quidã bereticꝰ eidẽ deridẽdo du

ceret. vt ſi ſcm̃ eũ crederet:in ignẽ pannũ ipᷣm puceret.et ſi ↄburi ñ cõ
tigeret:abſq; dubio ſanctꝰeſſʒ.et ipſe ſue ridei adhereret.Moxqʒ ſup
carbones accẽſos pãnum ſci petri piecit.ſʒ ab ipo igne altiꝰ reſilut. de
iñ ꝑ ſe ſuꝑ ipſos carbones reſiliẽs ipſos ardẽtes penit? extinxit. Lunc

incredulꝰille dixit. Sic p oia pãnus tumce mee faciet. Roſit?eſt igitur
ſuꝑ alios caꝛbones:ex vna pꝑte panus heretici.et ex alia pte pãnus ſci

petri. Pannꝰaũt heretici mox vt ignis caloꝛẽ ſenſit penuꝰ eſt obuſtus
pãnus vero ſcĩ petri in igne p̃ualuit:et ignẽ ipᷣm extinxit:ita ꝙ nec pi
lus aliquis ↄbuſtꝰ fuit. Qð vidẽs hereticus ad viã veruatis redut:et
miracłm oĩbus publicauit. Apud floꝛẽtiã iuuenis quidam beretica
pꝛauitate coꝛruptꝰ.cũ in eccia frm ð floꝛẽtia cũ qͥbuſdã qliis iuuenibꝰ
añ quãdã tabulã vbi ẽ vᷣpictũ martiriũ ſcĩ petri ſtaret.vidẽs lictoꝛt eũ
Pcutientẽ euaginato gladio:ipſe dixit. Eltinã ego ibi fuiſſem:qꝛ validi

us pcuſſiſſem.q̃ dicto ſtatim mutꝰeffectus eſt. Cũqʒ ſocu reqͥrerẽt qͥd

hꝛet et ipſe nihil rñdere poſſzj. eũ domũ reduxerũt.Sʒ cũ in via eccłiaʒ
quãdã ſci michaelis vidiſſz elapſus de manibꝰ ſocioꝝ ecciam intrauit
et flectẽs genua coꝛde ſcm̃ petꝝ rogauit vt ſibi ꝑceret.voto ſicut potu
it ſe obligãs:ꝙ ſi liberaref᷑ peccata ſua ↄfiteref᷑.⁊ omnẽ bereſim abne

garet Lũc ſubito loquelã recuꝑauit.et veniẽs ad domũ frjm abiurata

bereſi peccata fua cõfeſſus eſt.data licẽtia cõfeſſoꝛi ꝙ hoc in pplo pᷣdi
caret. Ypſe qz in publica frm pᷣdicatõe ſurgẽs coꝛã omni multitudine
hoc cõfeſſus ẽ. Mauis qͥdã dũ in medio maris pene naufragiũ pate

retur: ſeua fluctuũ inundatiõe q̃ſſata:oẽſqʒ caligin oſe noctis tenebꝛis
tenerẽtur:diuerſoꝝ ſanctoꝝ ſuffragia poſtulabat Sʒ cũ nullũ ſue libe

ratõis viderẽt idiciũ.ſeqʒ; ꝑpiclitari plurimũ foꝛmidarẽt.qͥdã de eis na
tione ianuẽſis fcõ ſilẽtio ſic eos alloqᷣtur Eliri fres nũqͥd ñ audiſtis qlr
qͥdã frater de oꝛdie pᷣdicatoꝝ noĩe fr petrꝰnup ob defẽſiõʒ fidei catbo
lice ſit ab hereticis interfectꝰ.młtaqʒ ꝑ eũ dñs ſigna oñdat. Nüc igit
deuote eiꝰpatrociniũ ĩploꝛemꝰ.qꝛ ſpero ꝙ a nr̃a nequaq poſtulatione
fraudabimur. Aſſentit vniuerſi beatũ petꝝ in ſui auxiliũ deuotis pᷣ
cibꝰinuocãtes. llis ſicoꝛãtibꝰ mox antẽna nauis in q̃ velũ appẽditur

cereis accẽſis tota plena cõſpicitur:ita ꝙ oĩs obſcuritas ipoꝝ cereoꝛuʒ

mirabili fulgore fugat᷑. noxqʒ illa ta caligioſa ĩ diẽ clarimimũ omutat
NReſpiciẽtes vidert quẽdã cũ habitu fr̃m pᷣdicatoꝝ ſuꝑ velũ ſtatẽ ð qͥ

nulli dubiũ fuit qͥn beatꝰpetrꝰextiterit. Cu ergo pᷣdicti naute ianuam

incolumes adueniſſent:ad domũ fratꝝ pᷣdicatoꝝ venerũt: et veo et be
gto petro gras referẽtes.eiſdẽ fratribꝰ totiꝰmiraculi ſ. eriẽ narrauert

Unt
lunt
In
odn
ſco

Su

t.de
une
uu
sſch
ſtus
cept
intet
ſcica
unt
noüch
znld
itit

atq,

potu
gbye
rots
Sd
ne
nb
cle⸗
lb
ſriß
up⸗
gt
hre
nuj
be
it

„QVI.

Mulier quedam in flandria cũ iam tres filios moꝛtuos peꝑiſſet.
ex hoc a viro odio babere t᷑: rogauit ſcm̃ petx. vt ſibi in guxiliũ fieret
Cũ g quartũ filiũ pepꝑiſſet.ſimiłr moꝛtuꝰeſt reꝑtus.Quẽ m accipiẽs

ad rogãdũ ſcm̃ pe.totũ ſe cõtulit eũ vt filiũ ſuũ reuiuiſcere faceret:pᷣ
cibus deuotis exorãs. Elix oꝛonem oↄpleuerat.⁊ ecce qͥ erat moꝛtuꝰap
paruit viuꝰ. Cũ igit᷑ ad baptiſmũ poꝛtatꝰ fuiſſet.⁊ vt iohanes vocaret
diffinitũ eſſz. ſacerdos cũ einomẽ dicere debuit:neſciẽs dixit petrus
Vñ iſtð nomẽ poſtmodũ ex deuotõe ſcĩ petri ſꝑ retinuit. In ꝓuintia
theutonie apð traiectũ:młres q̃dã vidẽtes ad ecciam fratꝝ pᷣdicatoꝝ
m honoꝛe ſci petri martiris magnũ ↄcurſũ fieri pploꝝ:dũ ipᷣe ĩ platea
oſiſterẽt ⁊ filarẽt aſtatibus ſic dicebat.Ecce iſti pᷣdicatoꝛes omnẽ mo⸗
dũ lucrãdi nouer̃t.nã vt magnã poſſmt pecuniã cumulare.⁊ lata ediſt

care palatia.vnũ nouñ martirẽ inuenerũt. Dum hec ⁊ ſilia dicerẽt:ec

ce ſubito filũ totũ ſanguine cruentatur.⁊ digiti qbus filũ toꝛquebant

ſanguine mox replent. qͥd ille vidẽtes ⁊ admirãtes:digitos diligenter

extergũt.ne foꝛte in eis accidiſſʒ aliqᷓ inſciſſura Oʒ cũ digitos omio ſa

nos oↄſpicerẽt. ⁊ filũ ſic ſanguinolentũ viderẽt tremẽtes ac pe nitetes
dicere cepũt. Vere qꝛ pᷣcioſi martiris ſangumi detraximꝰ.nobis hoc

ſanguinis miracim tã ſtupendũ euenit Currẽtes igitur ad domũ fim
pꝛioꝛi oĩa expoſuerũt.ac filũ ſangume cruentatũ eidẽ pñtauerũt. Oꝛi
oꝛ aũt ad multoꝝ inſtantiã ſolennẽ pᷣdicatõem cõuocauit.⁊ quicqᷣq pᷣ
dictis młribꝰ acciderat coꝛã oĩbuſ retulit.⁊ filũ ipᷣʒ ſic cruentatũ oibꝰ
oñndit. DUeꝝ quidẽ mgr̃ artis gramatice in eadẽ pᷣdicatõe cõſiſtens.

factũ ipm cepit plurimũ deridere.⁊ aſtantibus dicere. Elidete mõ qir
iſti ffes ſimpliciũ coꝛda decipiũt. Mã cũ aliquibꝰ mulierculis de ſuis
familiaribus cõduxerũt:vt filũ ipᷣm in aliq; ſanguine tingerẽt.⁊ ſic mi
raculoſe accidiſſe narrarent. Gũ bec ille diceret. ꝓtinꝰ vltionis diuine
plagã accepit.⁊ ipᷣm validiſſimaꝝ febꝛiũ eſtus multis aſi picientibꝰ? ſic
vexauit. vt a pᷣdicatõe ipſa inter manus amicoꝝ in ꝓpꝛiã domũ defer
retur. Sed cu vchementer febꝛis excreſceret.⁊ ille moꝛtem vicinam ti
meret:pꝛedictum pꝛioꝛem accerſire fecit.⁊ reatum ſuum confitẽs deo
2 beato petro coꝛam dicto pꝛioꝛe votuʒ vouit.ꝙ ſi eius meritis ſanita
tem reciperet. eum ſemper in ſpeciali deuotione haberet. et decetero
linguam ad talia non laxaret. Mira res mox vt pꝛedictuʒ votum pꝛo
tulit: ſanitatem integram recepit. Quadam vice cum ſuppꝛioꝛ pꝛe
dicti loci quoſdam lapides pulcerrimos ⁊ magnos in quadam nauiꝓ
conſtructione pꝛedicte eccleſie duceret.nauis ipſa ex impꝛouiſo cuidã
litoꝛi ſic inheſit vt nullatenus poſſet moueri.Geſcendentes vero nau
te omnes vnan imiter ipſaʒ impellebãt. ſʒy nullatenus mouere poterat
Cum ergo nauem ſe qmiſiſſe putarent pꝛedictue ſuppꝛioꝛ oĩbus alus
liccnciatis manum ad nauem appoſuit.⁊ leuiter ipſam impellẽs dixit

X—

In nomine ſãcti petri martiris in cuiꝰ honoꝛẽ lapides iſtos deferimꝰ
vade.Statimqʒ nauis velociſſime ſe mouit.⁊ de l uoꝛe ſana receſſit. ſu
per quã naute aſcendẽtes oẽs ſani ⁊ hilares ad ꝓpꝛia remearunt. x„ 1
In ꝓuincia francie ciuitate ſenonis puella quedã cũ in qaquã rapti
traicũtem cecidiſſʒ.⁊ ꝑ magnũ ſpacium tpis ſtetiſſet.tandẽ de fiumlie n
moꝛtua eſt extracta. Moꝛtis cuierant quatuoꝛ argumẽte.ſcʒ ma gn ꝗ
ſpaciũ tpis.·et nigiditas coꝛꝑis.et frigiqitas.et nigredo.Helata eſt G
a quibuſda ad ecciam fratrũ.qui cũ eã ſancto petro vouiſſent:cõtinune
vite eſt reddita et ſaluti. Yrater iohanes polonꝰ cum apud bonomlã
qrtana laboꝛaret.et in feſto ſci pe. martiriſ ſermonẽ ad cleꝝ facere be ſ
ret.acceſſionẽ eadẽ nocte iuxta curſuʒ naturalẽ expectãs:timere vold ꝗN'N
ce pit ne in iniuncto ſermone ſibi deficeret. Ad ſancti igit᷑ petri cõöuer: nᷣj
ſus ſuffragia ad altare ipſiꝰ cñ deuotõe acceſſit oꝛans vt eius mertis ᷣ

iuuaretur cun? debebat gliam pᷣdicare. Sicqʒ foctũ eſt ꝙ ula nocte fen
bꝛis penitus ceſſauit.et poſtea nunq eũ iuaſit. Matrona quedgaam i
noie girolda:vxoꝛ iacobi de valle ſana.cum ꝑ.xiiii.annos ab imundis
demoiaca.⁊ ſpũs malignus vexat me.Mox ſacerdos terri tefwgug
ſacriſtiã intrauit. ⁊ libꝝ qndà in q erãt cõiuratões demonũ ⁊ ſtolã lat ·
ter ſub cappa deferens:cum bona ſocietate ad mirem reduit.quẽ mor
vt vidit ait. Latro peſſime quo iuiſti. quid eſt qᷣ ſub cappa occlte ppeꝛ

taſti. Cũ aũt ſacerdos adiuratões ſuas faceret.et nil curatõis afferrz
venit ula aq beatũ petꝝ qum adbuc viueret: ab eo poſtulãs aduuuaiii ꝗ⸗
Cui ille ꝓphetica voce rñdit.Cõfide filia ne deſperes.quia et ſiquocd AA
poſtulas ad pꝛeſene pficere non valeo.tempus tamẽ veniet ꝙ id qda
me petis plenarie obtinebis.q̃d et factum eſt. Mã poſt paſſionẽ eiꝰ 4· ie
ad ſepulcꝝ eiuſ pᷣdicta mir acceſſiſſz ab illa infeſtatoe demonuʒ fuit e nmn
nitus liberata. Mulier quedam nomine eufemia de loc coꝛrion ſ
megdiolan. dyoceſis ſeptem annis a demonibus eſt vexata. Sʒ cum ald uat
ſepulcxꝝ ſancti petri ducta fuiſſet. cepunt demoneſeam amplius agiras (8
re.et ꝑ os eius cunctis audiẽtibus clamare.Mariola mariola.pettte Nyu
petrine.Lunc demones exeũtes:eam quaſi moꝛtuã dimiſerũt. Sʒ mo in
dicum pꝰ dũ plene ſanata fuit:ſurrexit Aſſerebat aũt ꝙ diebus dñicis M
afeſtiuis et maxime qñ miſſa celebꝛabatur eam demoneſ amplius mo il
leſtabaät. Quedã mir nomie verbona de beregno ꝑ.vi.annos a omo ſin
nibus agitata.cum ad ſepulcxꝝ ſãcti petri fuiſſet adducta.vix a multiui· xn
viris detineri poterat. Inter quos erat quidã credens bereticoꝝ noĩe du⸗
conradus de ladriano qui illuc adue nerat vt ſancti petri miracula de Ape
rideret. Qui cum pᷣdictam młrem cũ ceter is detineret demones eideʒ Vn
p mirem dixerunt. Cur tenes nos.nõne noſter es. Nonne te ad talem u
locum poꝛtauimus.et ibi tale homicidium ꝑpetraſti.nõne te ad talem E

.QVII.

⁊ talem locũ duximus.⁊ ibi tale ⁊ tale flagiciũ cõmiſiſti. Cũqʒ multa
peccata ſibi dicerent que nullus alius niſi ipſe ſolus ſciebat:vehemen

ter expauit. Mox aũt demones collũ ⁊ pectus mulieris excoꝛiãtes. et
inde exeũtes:ſemiuiuã eã dimiſerũt.ſʒ poſt modicũ penitꝰ ſanata ſur⸗

rexit. Pꝛedictꝰ aũt cõꝛadus hereticus hec vidẽs ⁊ ſtupens: ad fidem

catholicã eſt cõuerſus. Uir quidã noĩe opuo credẽs hereticoꝝ cum
occaſione cuiuſdã heꝛetice ↄſanguinee ſue ad eccłiam fratꝝ veniſſzʒ: ⁊
ad tumbã ſanct i petri ꝑgẽs duos ibi denarios cõſpexiſſet: ipos dena
rrieos accipiens dixit.bonũ eſt vt bibamꝰ iſtos. Statimq; totꝰ cepit tre
mmBere. nec ð loco eodẽ aliqtenꝰ potuit ſe mouere.Qui territus pᷣdictos
Snarios ĩ loco ſuo mox ĩ̃ſtituit.⁊ ſic iñ abſceſſit.vidẽs aũt bti petri vir
tutẽ.hereſim de ſeruit: ⁊ ad fidẽ catholicã ſe ↄuertit. Ganctimonial

quedã erat in alemania: ⁊ in clauſtro oetenbach oꝛdis ſancti ſixti con
ſtatienſis d ypoceſis.q̃ ꝑx annũ ⁊ ampliꝰgrauem guttã in genu ppeſſa eſt
ita ꝙ nullo remedio poterat libari Hec qꝛ ſepulcꝝſcĩ petri coꝛpalr viſi

tare ñ poterat.vtpote q̃ erat ſub obedientia cõſtituta.⁊ que infirmita
te grauiſſima vꝛgebatur.cogitauit ſaltẽ pᷣdictũ ſepulcꝝ mentali greſſu
agire.:ac deuotõe ſedula viſitare Biſcens vero ꝙ in. xii. dietis ð loco
illo mediolanũ poſſet odire.quottidie ꝓ qualibet dieta centũ pater nr̃.
ddgd honoꝛem ſancti petri dicere cepit. Miꝝ in modũ:cũ iſtas mẽtales
Ddietas talłr cepit facere:ſucceſſiue ſemꝑ ⁊ paulatim cepit ſe meli habe
re. At vbi vltimã dietã ꝑfecit.⁊ ad tumbã mentali greſſu puenit:flexii

genibus ac ſi pñtialr coꝛam tũba aſtaret:pſalteriũ cũ deuotõe ma xia

totü legit.qͥ expleto ab illa ĩfirmitate adeo liberatã ſe ſenſit vt iam m
mogicũ quid ſentiret. Rediens vero eo mõ ꝗqᷓ iuerat.anteq; omnes die
tas expleuiſſet: penitus eſt ſanata Wir quidã de canapicio de villa
maæa ʒati noĩe ruffinus:grauem valde infirmitatẽ incurrit. Nam vena
fracta in inferioꝛibus ꝑtibus anterius ſine ceſſatõe ſanguinem emitte
bat.ita ꝙ a nullo medico aliquod ſibi remediuʒ poterat adhiberi. Cũ
eergo ſanguis p ſex dies ⁊ noctes continue effluxiſſet.ille beatũ petruʒ
dDdeuuote in ſui auxiliũ inuocauit. Qui tã ſubito ſanatus eſt:vt inter effu
ſam oꝛatõem/⁊ receptam liberatõem nullũ pene fuerit interuallũ. Cũ
Qut ſe ſopoꝛi dediſſet.vidit quendã fratrem in habitu oꝛdinis fratrum
S6dicatoꝝ groſſum:facie atqʒ bꝛunũ.queʒ ſociũ beati petri maꝛtiris ex
iſtimabat.ſicut vere ⁊ talis foꝛme extiterat. Qui cũ expãſiõe palmas
plenas ſanguine cum quodã ſuaui vnguento eidem offerebat dicens.

Sanguis adhuc recens eſt. Geni igitur ad recentem ſanguinem ſan
cti petri · Qui euigilans ſepulcꝝ ſancti petri ſtatuit viſitare. Que

dam comitiſſe de caſtro maſſyno:ypozenſis dyoceſis:cum in beatũ pe
trum ſpecialem deuotõem haberent.⁊ eius vigiliam ieiunarent. cum
ad ſuam ecciam: vt audirent veſperas acceſſiſſent. vna eaꝝ candelam

quandam in honoꝛem beati petri martiris ante quoddam altare beati
petri apli poſuit cõburendam Que cum domũ rediſſent:ſacerdos aua
ricia ductus in ipſam candelã ſufflans eam extinxit.ſed mox lumen re

diit:⁊ denuo ipſam accendit.Secũdo ⁊ tercio eã extinguere voluit:ſʒ

lumen vt pꝛius redut. nð tedio affectus choꝝ intrauit.⁊ ante maiꝰ
altare aliã candelã muenit.quã clericꝰin honoꝛẽ ſancti petri poſuerat
qui eius vigiliam ſimir ieiunabat. Quã ſacerdos bis extinguere vo
luit: ſed nequiuit. Quod videns clericus:iratus dixit.HDyabole:aptũ
miraculũ non videtis: ⁊ ꝙ ſanctus petrus non vult vt ſuã extinguatis
candelam. Territi igitur ⁊ ſtupentes ſacerdos ⁊ clericus caſtꝝ aſcen
derũt.⁊ pᷣdictum miraculũ omnibus narrauerũt. Uir quidã nomie
roba de meda:cũ vſqʒ ad veſtes in ludo omnia pdidiſſet.domũ in ſero
rediens cũ lucerna accenſa:lectum ſuũ adiit.⁊ videns ſe tam viles pã⸗
nos habere.⁊ ſe tantũ amiſiſſe conſiderãs.pᷣ nimia deſperatõe cepit ðᷣ
mones inuocare.ac ſe eiſdẽ oꝛe nephario omendare.Statumqʒ tres ð
mones affuerũt.qui lucernaz accenſam in ſolaꝛiũ ꝓuciẽtes:eũ ꝑ collũ
arripuerunt.tam foꝛtiter ipᷣm ſtringentes:vt nullatenus loqui poſſet.
Quem cum plurimũ agitarẽt.qui erant in domo inferioꝛi ad eũ aſcen
dentes dixerũt.Quid eſt quod agis o roba. Quibus demones reſpon
derũt. Ite in pace veſtra:⁊ lectos veſtros intrate. Illi autem vocem
eſſe credentes pꝛedicti viri:poꝛtinus redierunt Illis recedentibus ce
pit multofoꝛtius a demonibus agitari. Quod illi cognoſcentes.ſacer
dotem ꝓtinus aduocauerũt. Qui cum ꝑ beatum petꝝ demones adiu⸗
raſſet:duo ꝓtinus exierũt.Sequẽti aũt die ad ſepulcꝝ ſancti petri ad
ductus eſt. Ad quem frater guubelmꝰ vercellẽſis accedẽs cepit demo

nem increpare. Qui eum quẽ nunqꝙᷓ viderat ex noĩe vocãs:ait.Frater

guilbelme ꝓ te nunqᷓ exibo.quia bic noſter eſt ⁊ opꝑa noſtra fecit. Quẽ
cum interrogaſſet quo nomĩe vocaret᷑:ait.vocoꝛ balcefas. Vextũñ cũ
p beatũ petꝝ adiuratus fuiſſet. ipᷣm in terra ꝓuciens mox exiuit. Ipᷣe
aũt pfecte ſanus remanſit. ⁊ penitẽtiã ſalutarem acce pit LC Cum
quidam hereticus acerrimus diſputatoꝛ: ⁊ eloquẽtie ſingularis: cum
beato petro cum adhuc viueret diſputaret.⁊ errores ſuos ſubtiliter ⁊

acute ꝓpoſuiſſet in mediũ.ac beatũ petꝝ vt rñderet ad pꝛopoſua ĩpoꝛ

tunus perurgeret. ille deliberatõem petens oꝛatoꝛium quoddaʒ quod
pꝛope erat intrauit. cum lacrimis oꝛans deum vt cauſam fidei ſue de⸗
fenderet.⁊ loquacem tumidum.aut ad fidei veritatem reduceret. aut
lingue pꝛiuatõe puniret.ne ꝑ eam decetero contra fidei veritatem tu
meret. Rediẽſqʒ ad bereticũ coꝛã omnibus palã dixit vt ſuss iteꝝ ꝓ
poneret ratões. Qui ita penitus factus eſt mutus vt nec vnũ ſolũ ver
bum aliquatenus ꝓferre valeret. Unde heretici confuſi receſſerunt.⁊
catholici deo gracias retulerunt. Cum in ramis palmaꝝ di agbuc

g

ene.

long

fie

„*

tnNM
Mee
Negi
nee
in
Gippne

eO

ee

Gnsd
incali
⸗
lü

oſen

o

1U

.ſ
alin
emad
Nero
Fe
t

Eii

ůE

1
ar

unt

‚QAVIII.

viueret mediolani p̃dicaret.⁊ ibi vtriuſqʒ ſexus eſſet maxima multitu
do:dixit publice alta voce.SGcio ꝓ certo ꝙ heretici tractãt moꝛtẽ meã
ita ꝙ pꝛo moꝛte mea iam pecunia data eſt. Sed faciant quicqͥd poſſũt
q; magis ꝑpſequar eos moꝛtuus q; viuus Quod veꝝ fuiſſe maniteſtũ ẽ
Abpuc floꝛentiam in monaſterio diripulis ſanctimonialis quedam
in oꝛõne poſita.ea die qua beatus petrus moꝛtẽ ſuſtinuit. vidit beata
virginẽ in excelſo trono in glłia reſidere.⁊ duos fratres de oꝛdine pᷣdi⸗
catoꝝ in celũ aſdẽdere.⁊. buͦc inde iuxta ea collocatoſ eſſe.Et cũ inqre
ret qͥ nã eſſent audiuit vocẽ dicentẽ ſibi. Hic eſt frater petrus qͥ in ↄſpe
ctu dñi tanqᷓ; fumus aromatũ głioſus aſcẽdit. Reꝑtumqʒ eſt ꝓ certo
ꝙ eadẽ die moꝛtẽ ſubiit.qua dicta ſcimonialis viſionẽ vidit. Eñ cum
longa ⁊ graui infirmitate laboꝛaret ad rogandũ beatuʒ petꝝ tota de
uotione ſe cõtulit ⁊ ſanitatẽ integꝛã mox recepit Scolaris quida cũ
de magalona ad mõtem peſſulanũ rediret.ex quodã ſaltu adeo ẽ rupt⸗
in inguine vt doloꝛe nimio vexaretur.et incedere ñ valeret. Hic aliqñ
audiẽs pᷣdicare ꝙ quedã miłr terꝛã ſanguine beati petri reſpſaʒ ſuꝑ ca⸗
cri coꝛroſionẽ ponẽs fuerat liberata dixit Eñe desð terra illa ñ habeo
ſzq illi teꝛre meritis beati petri tãtã dediſti virtutẽ.potes et iſti dare.
Accipiẽs igii ð teꝛra.cũ ſigno crucis ⁊ inuocatõe martiris loco ſup
poſuit ⁊ ſtati curatyfuit. Anno dñi . ce. lix.ĩ cuitate opoſtell. fut
qdã vir nomĩe bñdictꝰ.qͥ tibias inflatas hẽbat ĩ modũ vtriũ: vẽtreʒ tu
mentẽ inſtar pᷣgnatis.facieʒ pᷣ nimio tumoꝛe hoꝛribilẽ.totũq; coꝛpus
inflatũ.ita vt mõſtꝝ aliqð videre f. Hic cũ a q̃dã matrona vix ſuꝑ ba⸗
culũ ſe ſuſtentãs elimoſinã peteret:illa rũdit Magis foſſa qʒ aliq cibo
indigeres.ſʒ meo cõcilio acqᷣeſce.⁊ ad domũ fratꝝ pᷣdicatoꝝ pergens
⁊ peccata ↄfitẽs btiĩ petri pꝛocinia ĩuocato.Ille aũt cũ mane ad domũ
fratꝝ pᷣdicatoꝝ veniſſʒ.⁊ hoſtiũ ecclie clauſũ eſſʒ:ſecꝰ poꝛtã ſe poſuit::
2 doꝛmiuit.Et ecce q̊dã reuerẽduſ in hitu pᷣdicatoꝝ eidẽ appuit cap
pa ipᷣm cooꝑiens eũ in ecclłiam introduxit.ille aũt euigilãs:⁊ in ecccia
ſe reꝑit.⁊ ꝑfcẽ ſe ſanatũ iuenit. Qð młtis admiratõʒ intulit ⁊ ſtupoꝛẽ
cũ viderẽt hoĩem pene mortuũ tã ſubito a gui infiritate fuiſſe liberatũ

Hilippus ð os lãpadis. vl os manun. Gel ð a philos qd eſt
gamoꝛ. ⁊ yper q̃d ẽ ſuꝑ:q̃ſi amatoꝛ ſupnoꝝ Bicit᷑ igit os lapa:
dis: ppter ſuã luculẽtã p̃dicatõʒ.oſ manuũ ꝓpter aſſiduã opa
matoꝛ ſupnoꝝ pPpter celeſtẽ ↄtẽ platõem· e
Hilippus apis cũ. xx. annis ꝑ ſithiã pᷣd daganis ten
tur. ⁊ ad imolandũ ſtatue martis ab eiſoẽ ↄpellitur Lũc ſubito
dꝛaco quidã ingens de ſub baſe exiuit.qui filiũ pontificis: qun
niniſtrabat in ſacrificio interfecit.duoſqʒ tribunoſ q; miniſtri

9„0*%

g

14

philippum in vinculis detinebãt extinxit ceteroſqʒ adeo ſui ftatꝰ feto
re infecit:vt oẽs moꝛbidi redderẽtur. Bixitqʒ philippꝰ.Credite mibi
⁊ ſtatuã iſtã cõfringite.⁊ in loco eius crucẽ dñi adoꝛate.vt infirmi ve
ſtri ſanẽtur ⁊ moꝛtui ſuſcitẽtur.At bhi qui cruciabãtur clamabãt.CLm̃
fac vt ſanemur.⁊ hũc martem ꝓtinꝰ cõfringemꝰ.Tunc philippus dꝛa
coni pᷣcepit.vt in locũ deſ̃tũ deſcẽderet.ita vt niłi oĩo noceret.Qui ſta
tim receſſit.⁊ vlteriꝰ nõ cõpuit.Tũc philippus oẽs ſi anauit. ⁊ illis tri

bus moꝛtuis vite bñficium impetrauit. Sicqʒ vniuerſis credentibus

p annũ vnũ eis adbuc pᷣdicauit. ⁊ in eis pᷣſbiteros 1 yacones oꝛdinãſ
in aſiam ciuitatẽ ierapolim venit.ibiqʒ hereſim hebꝛonitaꝝ : qui xpᷣm
carnem fantaſticã aſſpſiſſe dogmatiʒ abãt:extinxit Erant aut illi due
ſacratiſſime virgines filie cius.p quas dñs multos ad fidẽ conuertit
Philippus aũt añ ſeptem dies obitꝰſui epos ⁊ pᷣ biteros conuocauit
eiſqʒ dixit.Hos ſeptẽ dies ꝓpter ãmonitõem veſtrã mibi dñs ceſſit
Erat aũt annoꝝ.lxxxvii. Poſt boc infideles ipᷣm tenuerũt.⁊ cruci ad
inſtar mgr̃i ſui quẽ pᷣdicabat affixerũt.⁊ ſic ad dñm migrauit.⁊ felici⸗
ter vitã cõpleuit. Juxta aut eũ due filie eius.vna a dextris ⸗ alia a ſi⸗
miſtris ſũt ſepulte Ge iſto philippo ſic dicit yſido.inli.de vita ⁊ oꝛtu ⁊

obitu ſanctoꝝ. Philippus gallis pdicabat xpᷣm. barbaras gentes. vi

cinaſqʒ tene bꝛas:⁊ tumẽti occeano cõiũctas.ad ſcie lumẽ:fideiqʒ poꝛ
tum deduxit Bemũ ĩ ierapoli frigie puicie vꝛbe crucifixꝰ lapidatuſqʒ
obiit. ſimulqʒ cũ filiabꝰ ſuis ibi requieſcit. Hec Fſido. Be philippo
gũt qui fuit vnꝰ de.vii.diaconibꝰ: dicit hiero.in martirologio.qꝙ. viii.
vdus iulu.ſignis ⁊ ꝓdigiis inclitus apud ceſareã requieuit.iuxta quẽ
tres filie eius tumulate ſunt. nã quarta apud epheſũ requieſcit Pꝛimꝰ2
philippꝰab iſto differt. qꝛ ille fuit apłs.iſte diaconꝰ. Ille qᷣeſcit apud
hiera polim.iſte apud ceſareã. Ille babuit dugas filias ꝓphetiſſas. iſte
uoꝛ. Licet hiſtoꝛia eccł. videat dicere ꝙ fuit philippus apłs:qui ba
lias ꝓphetiſſas. ſed in hoc mag biero.ẽ credẽdũ.L X III

I cto iaco bo gpo ſtolo miori

cobus ðꝛ ſupplatatoꝛ. vel ſupplãtans feſtinãtem. vel. A
Parans. Bel dꝛ iacobus a ia qͥd eſt veus.⁊ cobar qc eſt onuſ
vel pondus. Vel iacobus q̃ſi ia opus.a iacu pe quod
eſus iaculis. Bicitur ergo ſupplãtatoꝛ mũdi ꝑ cõtemptum.
ſtinantẽ diabolũ. pparans ad omne bonũ coꝛpus ſuum.
aſſiones nobis inſunt ex tribus. ſicut dicit gre goꝛi mien⸗
educatõe ſiue conuerſatõe.ex coꝛpoꝛis mala habitudine. er
cio ignoꝛantie Curantur aũt vt dicit bona conſuetudine. bona exer
tatione. ſtudio doctrine Sic beatus iacobus ſe curauit. ideo coꝛpꝰ
ne bonij paratum babuit. Bicit etiã pondꝰ diuinũ ꝑ grauitat

—*
—

0.
.

— „ — — —
—– - ☛pe —

☛

joꝛum.iaculis ceſus per martirium 5
Acobus iſte apoſtolus vocatus eſt iacobus:alphei ſcʒ filius.
iacobus frater donini.iacobus minoꝛ.⁊ iacobus iuſtus. Ja⸗
alphei ð nõ tm̃ m carnem.ſed etiam ſcdᷣm nomĩs interpꝛeta:

Alpheus em̃ interpᷣtatur doctus vel documentũ.vel fugitiuus

inſpiratõem.documentũ ꝑ alioꝝ eruditõem.fugitiuꝰde mũdo ꝑ deſpe

fallerentur. Ande cũ iudei ad capiendũ xpᷣm pgerent. ne foꝛte iacobũ
in perſona xp̃ᷣi caperent.a iuda qui xpᷣm a iacobo tanꝙᷓ eoꝝ familiaru
optime diſcernebat:ſignum oſculi accepunt. NHoc etiã teſtatur ignatiꝰ

qui ↄgnomiatur iuſtus.quem referũt xpᷣo ieſu ſimillimũ facie/vita et
mõ conuerſatõis.ac ſi eiuſdẽ vteri frater eſſet gemellus.Quẽ dicũt: ſi

video: video ⁊ ipᷣm ieſum ſᷣm oĩa coꝛꝑis eius liniamẽta. Vel ðꝛ frater
dñi:qm̃ xpᷣs et iacobus ſicut a duabus ſoꝛoꝛibuſ deſcenderãt.ſic a dus

bus fratribus ſcʒ ioſeph et cleopha deſcendere putabãtur. Nõ em̃ ðꝛ
frater dñi qꝛ fuerit filiꝰ ioſeph ſponſi marie de vxoꝛe alia.ſicut aliqͥ vo

luerũt dicere.ſed qꝛ erat filius marie filie cleophe.qui quidẽ cleophaſ

fuit frater ipſius ioſeph ſponſi marie. Licet magiſter iohã nes beleth

dicat · qꝛ alpheus pater ipſius iacobi fuit frater ioſeph ſponſi marie.

qd veꝝ non creditur. Judei ergo fratres vocabant:qui ſe ex vtraqʒ p

te ſanguinis contingebäat. C el ðꝛ frater dñi.ꝓpter pꝛogatiuã
⁊ excellentiã ſanctitatis.ob quã pᷣ ceteris apłis hieroſolimis eſt eßus
oꝛdinatus. Bicitur etiã iacobus minoꝛ ad dꝛñ am iacobi filii ʒebedei
Licet em̃ iacobo ʒebedei natus ſit pꝛioꝛ.fuit tñ vocatõe poſterioꝛ.vndð
etiã hec conſuetudo in pleriſqʒ regiõibus obſeruatur.vt ille qui pꝛioꝛ

ingreditur: maioꝛ vocetur.⁊ ille qui poſterioꝛ: minoꝛ.licet ſit pꝛioꝛ:aut

etate maioꝛ.aut ſcitate dignior. Bicitur etiã iacobus iuſtus:ppter me

ritum excellentiſſime ſcitatis. Nã ſᷣm hiero.Tãte reuerẽtie ⁊ ſcitatis
in pplo extitit vt fimbꝛiã veſtimenti eius certatim cuꝑent tãgere. vñ
⁊ de ſanctitate eiꝰ ſic ſcripſit egiſippus aplłoꝝ vicinus.ſicut in eccłia⸗
ſticis hy.legitur. Suſcepit inquit eccłiam frater dñi iacobus.qui ab

oĩbus noĩatus eſt iuſtus ab ipſis tpibus dñi ꝑdurans vſqʒ ad nos.hic

ex vtero matris ſue ſanctꝰ fuit vinũ et ſicerã nõ bibit.carnes nũqᷓ; mã
ducauit.ferꝝ in caput eius nõ aſcẽdit.oleo nõ eſt vnctus.balneis nõ
eſt vſus.ſindone id eſt veſte linea ſemper indutus. Totiens in oꝛatõe
genua flexerat vt callos in genibus ſicut in calcaneis videretur habe

re. Pꝛo bac inceſſabili ⁊ ſumma iuſticia appellatus eſt iuſtus ⁊ abba

milleſimus. Bicitur ergo iacobus alphei. qꝛ fuit doctus ꝑ ſcientie

cctõem. et milleſimus ꝑ humilitatis reputatõem. rater quidem domi
dꝛ ex eo ꝙ ſimulimus ſibi fumſe phibetur.adeo vt pleriqʒ in eoꝝ ſpecie

in epla ad iobannẽ euangeliſtã: ſic dicẽs.Si licitũ eſt mibi apud te ad
hieroſolime ꝑtes volo aſcendere.vt videã illum venerabilẽ iacobum.

quod eſt interpᷣtatum munim̃tũ populi ⁊ iuſticia.Hic ſolus inter᷑ apo
ſtolos ꝓpter nimiã ſanctitatem ſuam ꝑmittebatur intrare in ſanctaſã
ctoꝝ. Hec egiſippus.Bicitur etiã:ꝙ pꝛimꝰ inter aplos miſſaʒ celebꝛa
uit. Nam ꝓpter ſue excellentiã ſanctitatis hũc ſibihonoꝛẽ aplłi fecer̃t
vt poſt aſcenſionẽ dñi pꝛimus inter eos miſſam ieroſolimis celebꝛaret

etiã anteqᷓ; eſſet epᷣus oꝛdinatus:cñ ante eius oꝛdinatõnem min actibꝰ di

catur: ꝙ diſcipuli erãt ꝑſeuerãtes in doctrina aploꝝ:⁊ ↄmumicatione
fractõis panis.quod de miſſe celebꝛatõe accipitur Ael foꝛte ideo pmꝰ
celebraſſe dꝛ.qꝛ pꝛimꝰ in pontificalibus eã dixiſſe phibetur.ſicut ⁊ pe
trus poſtmodũ pꝛimus in antiochia miſſam celebꝛauit.⁊ marcuſ i alex
andria. Hic ppetue virginitatis extitit. Sicut teſtatur iero.in li.ↄtra
iouinianũ. In paraſceue aũt moꝛtuo dño:ſicut dicit ioſephꝰ.⁊ iero.
in li.de viris illuſtribus.iacobꝰvotũ vouit ſe nõ ↄmeſtuꝝ donec vidge⸗
ret dñm a moꝛtuis ſurrexiſſe In ipᷣa aũt die reſurrectõis:cũ vſq; ad di
em illã iacobus nõ guſtaſſʒ cibũ:eidem dñs apparuit.ac eis qui cũ eo
erant. ⁊ dixit. Ponite menſam ⁊ panem. Geinde paneʒ accipiens bñ
dixit:⁊ dedit iacobo iuſto dicẽs.Surge frater mi comede.qꝛ fuꝰ hoĩs
q moꝛtuis reſurrexit. Septimo igitur anno cpᷣatus eiꝰ cũ ad diẽ paſce
aopli ieroſolinis cõueniſſent interrogante eos iacobo q̃nta ꝑ eoſ feciſſʒ
dñs coꝛã pplo referebant.Cũ g.vii.diebꝰ iacobus cũ aliis aplis in tẽ⸗
plo pᷣdicaſſſj coꝛã caipha ⁊ aliqᷣbꝰiudeiſ ⁊ iã ꝓpe eſſʒ vt baptiʒari vellẽt
repente quidã templũ ingrediens clamare incepit. O viri Fſraelite qᷣd
facitis.Cur ab iſtis vos magis decipi pmittitis. Intm̃ aũt pplm con
citauit vt aplos lapidare vellẽt Aſcẽdit aũt hõ ille ſuꝑ gradum vbiia
cobus pᷣdicahat.⁊ ipᷣm pᷣcipitauit deoꝛſum.⁊ ex tũc plurimũ claudica
uit. Hec aũt.vii:anno poſt aſcẽſionẽ dñi beatus iacobus paſſus eſt.
In anno qüt epᷣatus ſui triceſimo vidẽtes iudei ꝙ paulũ nõ poſ
ſent occidere.eo ꝙ ceſarẽ appellaſſʒ.⁊ romam miſſus fuiſſʒ.pſecutiois
ſue tirannidẽ in iacobũ conuerterũt.cõtra eũ occaſionẽ querentes.Et
ſicut pᷣdictus egiſippus aplłoꝝ ↄtempaneui refert.ſᷣm ꝙ in eccliaſtica
hyxſtoꝛia inuenit᷑.iudei ad eũ ↄuenerũt dicẽtes.Oramus te vt reuoces
ppłm.qꝛ ipſe erꝛat in ieſu:putans ꝙ ipſe ſit xpᷣs Pꝛecamur ergo vt di
ſuadeas omnibus conueniẽtibuſ in die paſce de ieſu.tibi em̃ obtemꝑa
bimus omnes.⁊ de te tam nos ꝙᷓ ppls teſtimoniñ ferimus.qꝛ iuſtꝰ es.
⁊ pſonam nullius accipis. Statuerũt igitur illum ſuꝑ pinnã templi.⁊
voce magna clamãtes dixerunt. UNiroꝛuʒ iuſtiſſime cui nos omnes ob
tempare debemus qm̃ populus errat poſt ibeſum qui crucifixus eſt.
enuncia nobis quid tibi videtur. Tunc iacobus cũ ingenti voce reſpo
dit. Quid me interrogatis de filio hominis. Ecce ipſe ſedet in celis a
dextris ſumme virtutis. venturus iudicare viuos ⁊ moꝛtuos.Hec au
dientes criſtiani valde gquiſi ſunt.⁊ libenter eum audierũt · Pharilſei

–ẽ —— -—— — — — — 5

——* —

—
—

UM
MM O?ͦÿMG

güt 2ſ. cribe dixerunt. Male fecimus tale teſtimoniũ pᷣſtare ieſ⸗ u. Ded
aſcẽdamus ⁊ pᷣcipitemꝰ eũ deoꝛſum.vt cereri terreãtur.⁊ ei crederc no

“

„UX.

pᷣſumant.Et ſimul voce magna exclamauerũt dicẽtes. Oo 2 luſt? er

rauit. Aſcẽderũt ergo ⁊ pᷣcipitauerũt eũ.Cũ ergo pᷣcipitaſſent: lapidi
bus en obꝛuebãt.dicẽtes Lapidemꝰ iacobũ iuſtũ.Qui deiectus ñ ſolũ

moꝛi nõ potuit.ſʒ ↄuerſus ⁊ ſuꝑ genua pcumbẽs dicebat. RPogo dñe
dinmiitte eis:qꝛ neſciũt qͥd faciut.Luc vnꝰ ex ſacerdotibꝰ ex filus rach
ab excdamauit Parcite q̃ſo:qͥd facitis.ꝓ vobis oꝛat h̊ iuſtꝰ quẽ lapida
tis. Lũc vnꝰ ex ipſis pꝑticã fullonis arripiens:valido ictu caput etꝰ im

petiit. ⁊ cerebꝝ excuſſit: Hec egiſippꝰ.Taliqʒ martirio miguit ad do

minũ.ſub nerone:qui cepit anno dñi.lvii. Sepultꝰibidẽ ꝓpe tẽpluũ Cũ
aũt ppls vellet eiuſ moꝛtẽ vidicare.⁊ malefactoꝛes caꝑe ⁊ pumire.pti
nus aufugerunt. Pefert ioſephꝰ?: ꝙ ꝓpter petm̃ moꝛtis iacobi iuſti
factũ eſt excidiũ in ierim: ⁊ diſpſio iudeoꝝ.ſed nõ ſolũ ob moꝛtẽ iacobi
ſed etiã ob moꝛtẽ dñi pᷣcipue deſtructio facta eſt:ſᷣm ꝙ dñs dicit. NHon

relĩquẽt ĩ te lapidẽ ſupꝑ lapidẽ co ꝙñ ↄgnoueris tẽpus viſitatõis tue

Sʒ qm̃ nõ vult dñs moꝛtẽ pctõꝛis.⁊ vt ipſi excuſatõʒ ñ haberẽt ꝑ.xl.

annos: eoꝝ penitentiã expectauit.⁊ ꝑ aplos maxime ꝑ iacobũ fratreʒ
dñi:inter eos ↄtinue pᷣdicãtem.eos ad pm̃am reuocabat.Sed cũ ꝑ am

monitõem cos nõ poſſet reuocare:voluit eos ſaltẽ ꝓdigus exterrere.
MHã in hii.xl.ãnis ſibi ad pm̃am datiſ multa mõſtra ⁊ ꝓdigia.ſicut re

fert ioſe ppus.euenerũt. Mã ſtella p̃ᷣfulgẽs gladio ꝑ oĩa ſilis viſa ẽ ciui

tati deſuꝑ ĩminere.ac ꝑ totũ annũ exitialibus flãmi ardere. In dã

feſto aʒimoꝝ bhoꝛa noctis nona tãtus fulgoꝛ aram tẽplũqʒ circuũdedit.
vt oẽs diẽ claruſimũ factũ putarẽt. In eadẽ feſtiuitate vitula ad ĩmo
landũ adducta: inter miniſtroꝝ manus agnã ſubito eſt enxa. Poſt

aliquot dies ꝓpe ſolis occaſum viſi ſunt currus ⁊ quadrige in ommi re
gio ne ꝑ aerem fieri.⁊ armathoꝝ cohoꝛtes miſceri nubibꝰ.⁊ vꝛbes cir

cundare agminibus impꝛouiſis. In alio die feſto que penthecoſten

appellatur: noctu ſacerdotes templũ ingreſſi ad miniſteria ex moꝛe cõ
plenda.motus quoſdã ſtrepituſqʒ ſenſerũtac voces ſubitas audierũt
dicentes. Trãſeamꝰ ab bis ſedibus. Ante quartũ etiã annũ belli qᷣ
dam vir noĩẽ ieſus:anamie filius:in feſto tabernaculoꝝ repẽte clamare

cepit. Uox ab oꝛiẽte vox ab occidẽte. vox a quattuoꝛ vẽtis.vox ſutꝑ ie⸗
roſolimã:et ſuꝑ templũ.vox ſuꝑ ſponſos et ſpõſas.vox ſuꝑ pplum vni

uerſũ. Pꝛedictus igit᷑ vir capitur:ceditur:verberatur. SGed ille aliud
dicere nequiens:quãto plus verberatur tanto foꝛtius clamabat.Ad
iudicem igitur adducitur. toꝛmẽtis diris afficitur:vſq; ad patefactõʒ
oſſium lantatur. Sed ule nec pꝛeces nec lacrimas effundebat.ſed cum
quodam vllulatu per ſingula pene verbera eadem pꝛoferebat. addens

ctiã hoc. Ge ve icroſolinis. Hec ioſeppus E Cum aüt iudei nec

ammonitõibus conuerterẽtur:nec tantis ꝓdigiis terrerẽtur.poſt qua
drageſimũ annũ dñs veſpaſianũ ⁊ titum ierłm adduxit.qui ipſaʒ ciui
tatem funditus deſtruxerñt. Hec aũt fuit cauſa aduentus ipſoꝝ in ie
ruſalẽ:ſicut in quadã hyſtoꝛia inuenit᷑.licet apocrifa.Aidens pilatus
qꝛ ieſum innocentẽ cõdemnauerat:timens offenſam tiberii ceſaris: ꝓ
ſe excuſando nunciũ noĩe albanũ ad ceſarem deſtinauit. Eo aũt tpe ve
ſpaſianus monarchiã in galacia a tiberio ceſare tenebat. Nunci?igit
pilatt a ventis ↄtrariis in galaciã pellitur. ⁊ ad veſpaſianũ adducitur
Lalis aũt ibi ſeruabatur cõſuetudo:vt quicũqʒ; ibidẽ naufragiũ pate
retur: rebus ⁊ ſeruituti pꝛincipis ſubderetur. Quẽ veſpaſianus quis
eſſet: aut vnde veniret:ſeu quo tẽderet reqͥ ſiuit Cui ule. Hieroſolimita
nus ſum: de ꝑtibus illis veni.romã vſqʒ tendebã.Cui veſpaſianꝰ De
terra ſapiẽtiũ venis.artem noſti medicaminis.medicus es.curare me
debes. Ueſpaſianus em̃ quoddã genꝰ vermiũ naribus inſitũ ab infã⸗
tia gerebat. Gñ ⁊ a veſpis veſpaſianꝰ dicebat. Cui vir ulle rñdit.Ar
tẽ medicamis dñe neſcio.⁊ ideo curare te nõ valeo.Cui veſpaſianus.
Niſi me curaueris:moꝛte moꝛieris. Cui ille ait. Ille qui cecos illumi
nauit.demones effugauit.moꝛtuos ſuſcitauit: ille nouit.quia artem
medendi ignoꝛo.Cm veſpaſianus. Quis eſt ille de quo tãta ꝓfaris.
Et ille. Jeſus na ʒarenus:quẽ iudei ꝑ inuidiam occiderũt:in quẽ ſi cre
digderis ſanitatis gram ↄſequeris.Et veſpaſianꝰ ait. Credo qꝛ qͥ moꝛ
tuos ſuſcitauit:me etiã de infirmitate bac liberare poterit.Et be c di
cendo: veſpe de naribꝰ eius ceciderũt.⁊ cõtinuo ſanitatẽ recepit.Tũc
veſpaſianꝰ ingenti gaudio repletus ait.Certꝰ ſum qꝛ filiꝰ dei fuit qui
me curare potuit. Petita igitur a ceſare licentia ieroſolimã cũ manu
= aAurmata pgam.⁊ oẽs ꝓditoꝛes huiꝰ ⁊ occiſoꝛes fũditus euertã. Birit
qʒ albano nücio pilati. Rebus ⁊ vita ſanꝰ⁊ incolumis domũ tuaʒ mei
licentia reuertaris. Ueſpaſianꝰ igit᷑ romã qdiit.⁊ deſtruendi iudeam
⁊ ierlm a tiberio ceſare licentiã impetrauit. Per annos igitur plures
exercitũ congregauit: tꝑe ſcʒ neronis impatoꝛis cũ iudei imꝑio rebel
laſſent. Uñ ᷣm crõicas nõ fecit hoc zelo xpᷣi.ſʒ qꝛ a dominio receſſerãt
romãoꝝ. Hierim igitur cum copioſo exercitu veſpaſianus aduenit.⁊
in die paſce ierim ꝑ circuitum potenter obſedit. ibiqʒ infinitam multi
tudinem que ad diẽ feſtũ ↄuenerat ↄcluſit. F Per aliq̃d aũt tempꝰ⸗
anteqᷓ; veſpaſianꝰ ierm adueniret:fideles qui ibi erãt a ſpnſancto ad⸗
monẽtur vt inde recedãt.⁊ in quodã opido trans ioꝛdanem: q̃d pellan
vocatur: ſecedant.vt ablatis ab vꝛbe ſanctis viris:celeſti vindicte fie
ret locus: tam de vꝛbe ſacrilega:qᷓ de populo ſcelerato. Quandã aũt
ciuitatem iudee nomine ionapatam:in qua ioſephus ⁊ dux ⁊ pꝛinceps
erxrat.pꝛimo omniũ eſt aggreſſus Sed ioſephus cũ ſuis viriliter reſiſte
bat. Tandem videns ioſephus ĩminere excidiũ ciuitatis.aſſũptis.xi.

QAXI

iudeis ſubterraneam domũ intrauit. vbi quadriduana fame afflicti:
tudei non conſentiẽte ioſepho malebant ibidem moꝛi qᷓ veſpaſiani ſe

ſubucere ſeruituti. olebantqʒ ſe mutuo interficere.⁊ ſangumẽ ſuu,ʒ
in ſacrificium deo offerre.Et quoniã ioſephus inter eos dignioꝛ erat

