tus doloꝛe cruciatꝰ.pueꝝ ab alto ꝑ gꝛacꝰ pcipitauit. ita vt tribunali

tenellũ cerebꝝ adhereret. Julita vero fulin ad reguũ p̃ceſſiſſe videns.

leta gr̃as deo reddidit.Tũc iulita iuſſa ẽ excoꝛiari.⁊ bulliẽti pice ꝑfun

di. ⁊ demũ capite trũcari. In quadã aũt legẽda inuenit ꝙ qricꝰ tiran⸗
num bladientẽ eque vt minantẽ puipendẽs xpᷣianũ ſe eſſe ofitebat᷑.pᷣm

qͥdem tꝑs elinguis infantulꝰ.ſʒ in eo loqᷓbatur ſpũſſanctꝰ. Quẽ cũ pᷣſeſ

interrogaret qͥs eũ docuiſſet ait. Luã o pᷣſes miroꝛ inſipientiã qͥ meaʒ

tantillã cernẽs etatulã.nec dũ tꝑis circulo triennem.pcũctaris qͥs me

docuerit diumã ſapiam. Qui cũ crederetur clamabat. Chꝛiſtianꝰ ſum
Et quotiẽs hoc clamabat totiẽs vires inter toꝛmẽta recipiebat. Pre⸗
ſes aũt matrẽ cũ puero mẽbꝛatim ſcindi fecit.⁊ eoꝝ mẽbꝛs ne a chꝛiſti
anis ſepelirẽtur diſpꝑgi mãdauit.Sʒ tñ ab angelo ſunt collecta.et no⸗

cte a xpianis ſepulta. Hoꝝ coꝛpa tpe ↄſtãtini magmi cũ parx eſſet red

na de ancillis que adbuc ſupat re uelãtur. ⁊ in deuotõe

dita e

rina virgo Pr quoddã mo
ſteriũ intraſſʒ.mutauit habitũ filie ſue vt nõ femia ſʒ ma⸗
l? videref. rogauitqʒ abbatẽ ⁊ frẽs vt filiũ ſuũ vmcũ reci
9eis pᷣcibꝰ annuẽtibꝰ.in monachũ eſt receptꝰ.⁊ frater ma
nibꝰ eſt appellatꝰ. Cepit aũt valde religioſe viuere et val
s eſſe. Cũ aũt eſſet vigintiſeptẽ annoꝝ.Et pr̃ eius ſe moꝛti
ire ſentiret. filiã ſuã vocauit. ⁊ ipam in bono ꝓpoſito confir
t. ne aliqñ alicui reu elaret ꝙ mulier eſſet. Ibat igitur freq̃n

uſtro 1 bobꝰ. 1 ligna monaſteria deferebat. Cõſueuerat autẽ

hoſpitari

nus.cur tm̃ flagiciũ ppetraſſʒ.ſe peccaſſe fatet᷑ ⁊ veniã pᷣcat᷑.Vtati de
monaſterio eiectꝰ.ad hoſt iũ monaſteru mãſit.⁊ tribꝰ qnis ibidẽ ꝑma⸗

nẽs buccella panis ſuſtẽtabat᷑ Pꝰmodũ filiꝰ ablactatf᷑.abbati mittit ⁊

marino educàdꝰ tradit᷑. ⁊ ibidẽ ꝑ duos ãnos ↄmoꝛat᷑ Oia ant cũ maxi

na patiẽtia recipiebat ⁊ ĩ ommibꝰ gras deo referebat. Tandẽ eiꝰ hui
litatis ⁊ patie frẽs miſerti.eũ in monaſteriñ recipiũt. ⁊ queqʒ officia
vllioꝛa ſibi iniungũt. Ipᷣe ant omia bilariter ſuſcipiebat ⁊ cũcta patẽ

ter ⁊ deuote agebat.Lãdẽ in bonis oꝑibꝰ vitã ducẽs migrauit ad do
minũ. Cũ aũt coꝛpꝰ eiꝰ lauarẽt.⁊ in vili loco ſepelire diſponerent reſpi

cientes mulierem ipᷣm eſſe viderunt. Gtupefacti ſunt omnes et ꝑterri
ti ſe in dei fomulã plurimum deliquiſle fatentur. Currunt omẽs ad tã

o habẽtur. Paſſi ant ſunt circa ãnos dñi. ccxxx

n domo cuiuſda viri. curꝰ filia cũ de qdã milite ↄcepiſſet in
terrogata marinũ monachũ ſe violaſſe aſſeruit. Interrogatꝰ aũt mari

K

grande ſpectaculũ ⁊ veniã poſtulãt ignoꝛãtie ⁊ delicti.Coꝛpꝰ igit᷑ eiꝰ
in eccleſia honoꝛifice poſuerũt. Illa aũt que famulã dei mfamauerat.
a demone arripitur.⁊ ſcelꝰ ſuũ cõfitens ⁊ ad ſepulcꝝ virgims veniẽs
liberatur. Ad cuiꝰ tumuli populi vndiqʒ cõfluũt.⁊ mita miracula ibi

fumt.Obiit aũt.xiiii.lalł. iDuuul.
tiuitate ſcĩ iohãnis baptiſte
hanes baptiſta multipliciter nominat Bicit᷑ em̃ ꝓpheta.
micꝰ ſpõſi.lucerna.angelꝰ.vox.helias.baptiſta ſaluatoꝛis

In amico ſpõſi pᷣrogatiua dilectõis. In lucerna ardẽti pᷣro

ilitatis. In helyg pᷣrogatiua feruoꝛis. In baptiſta pꝛerogati
vonoꝛis. In pcone progatiua pᷣdicatõis In pcurſoꝛe pꝛe

—

itas iohnis baptiſte ab archangelo gabꝛiele hoc mo⸗
o nnũciata fuit. Dauid em̃ rex ſicut habetur i hiſtoꝛia ſco
ica volẽs cultũ dei ampliare.xxiuii.ſũmos ſacerdotes in⸗
ñ vnꝰ maioꝛ erat.qͥ pnceps ſacerdotũ dicebatur. Statu⸗

os de eleaʒar.⁊. viii.de itamar.⁊ ſm ſoꝛtes dedit vnicui

q̊ vicis ſue. Abias aũt octauã hebdomadam habuit. de
ʒacharias fuit. Erãt añt acharias ⁊ vxoꝛ er ſenes.et ab⸗
Cu ergo zacharias templũ dñi vt incẽſum poneret ingreſ⸗
let. ⁊ multitudo populi defoꝛis expectaret. apparuit ei gabꝛiel
rchangelꝰ?. Cũ aut zacharias in eius viſione timeret ait angelꝰ. Ne
timeas zacha

haria.qm̃ exaudita eſt oꝛõ tua. Propꝛiũ eſt em bonoꝝ ãge
loꝝ ſᷣm qð dicit glo.ex ſua viſione territos benigna exhoꝛtatõe ꝓtinꝰ
cõſolari.Ecõtra mali angeli ſe in lucis angelos trãſfigurates.ſi quos
ex ſui pñtia territos ſenſerit aplioꝛi eos hoꝛroꝛe cõcutiunt. Annũciat

igitur gabꝛiel ʒacharie ſe filiũ babituꝝ.cuiꝰ nomẽ iohãnes eſſet. qͥ vi

nũ ⁊ ſicerã nõ biberet.⁊ añ dñm in ſpũ et virtute helie pcederet.Johã
nes vocat helias rõe ſitꝰ.q;ꝛ ambo in deſerto.rõe victꝰ.qꝛ ambo victu
parci.rõe cultꝰ.qꝛ ambo veſtitu inculti.rõne offic.q;ꝛ ãbo pᷣcurſoꝛes.
ſʒ ille pᷣcurſoꝛ iudicis.iſte ſaluatoꝛis.rõe ʒeli.qꝛ vtriuſqʒ verbũ q̃ſi fa
cula ardebat. Jacharias òt cõſiderãs ſui ſenectutẽ ⁊ vxoꝛis ſterilitatẽ
dubitare cepit.⁊ moꝛe iudeoꝝ ſignũ ab ãgelo reqͥſiuit Angelꝰ ãt ꝓ eo
ꝙ verbis ſuis ñ credidit.ipᷣm taciturnitatis plaga pcuſſit HNotã
dum aũt ꝙ dubitatõ cõſueuit fieri ⁊ excuſari.aliqñ ꝓpter ꝓmiſſoꝝ ma
gnitudinẽ.ſicut legitur de abꝛaã.Cũ em̃ dñs ſibi ꝓmiſiſſet ꝙ ſemẽ ſu
um terrã chanaã poſſideret.dixit ad eũñ abꝛaã. Bne deꝰ vñ ſcire polſſũ
Poſſeſſurus ſum eam. Et rñdens dominus.Gume inquit tibi vaccõ

o iudicis.⁊ p̃curſoꝛ regis In ꝓpheta deſignat progatiua

nctitans. In angelo progatiua virgmitatis In voce proga

—
— = — = — — ——U

— —

— — — 4N—

„MA RR.

trienuẽ ꝛc Aliqũ ppter fragilitatis ppꝛie ↄſideratõʒ. ſicut pʒ in gede

one qͥ ait. Obſecro mi dñe in q̃ liberabo iſrael. Ecce familia mea infu

ma eſt in manaſſe.⁊ ego minimꝰ in domo pr̃is mei.Et ex hoc ſignũ pe
tiit ⁊ accepit. Aliqñ ꝓpter nature impoſſibilitatẽ ſicut pʒ in ſara. Cuʒ

em̃ dixiſſet dñs.reuertẽs vemiã ad te.⁊ habebit ſara filiũ. riſit ſara pꝰ
boſtiũ dicẽs. Poſtq; ↄſenui ⁊ dũñs meꝰ vetulꝰ eſt ⁊c. Quid eſt ; ꝙ ſol⸗

ʒacharias ex eo ꝙ dubitauit plagã incurrit. cũ ibi eſſet ⁊ magnitudo

pmiſſionis.⁊ oſideratõ ꝓpꝛie fragilitatis q̃ talẽ fuiũ ſe hbabituꝝ indi⸗

gnum reputabat.⁊ ipoſſibilitas naturalis.Hoc multiplici de ca factũ

fuiſſe putat. Primo ſᷣm bedã qm̃ diſcredẽdo locutꝰ ẽᷣ.iõ ſilẽtio plecti

tur vt tacẽdo credere diſcat.Scðo qm̃ iõ mutꝰ effectꝰ ẽ vt maius mi⸗

raculũ in natiuitate filii apparerct. Cũ em̃ in natiuitate iobannis pf̃i
loqla reddit᷑.miraculũ miraculo cu mulat. Tercõ qꝛ ogꝛuũ fuit vt vo⸗
cem amitteret qñ vox naſcebat ⁊ legi ſientiũ imponebat᷑. Quarto qmm̃

ipᷣe a dño ſignũ petut.⁊ ipᷣam taciturnuatẽ in ſignũ accepit. Cũ autẽ

qacharias foꝛas ad populũ exiſſʒ.⁊ eũ factũ mutũ viderẽt.ↄgnouerũt

ipo innuẽte ꝙ viſionẽ vidiſſet in tẽplo.Cõpleta autẽ ſeptimana officii
ſui.abiit in domũ ſuã.⁊ ocepit eliʒabeth ⁊ menſibꝰ.v.ſe occultauit.qꝛ

ſicut ibi dicit ambᷣ.partꝰ ſui erubeſ cebat etatẽ ne in ſenectute vacaſſe li
bidini videref.⁊ tñ gaudebat ſterilitatis carere oppꝛobꝛio.q;ꝛ oppbꝛi

um eſt mulieribꝰ nõ hr̃e pᷣmiũ nuptiaꝝ.ꝓpter qð nuptie celebꝛãtur et

carnalis coitꝰ excuſatur. Menſe aũt.vi.beata maria q̃ iam dñm cõce⸗
perat.ↄgratulãs virgo fecũda ablate ſterilitati ⁊ 9patiẽs ſenectuti ve
nit ad eliʒabeth.Et cũ eã ſalutaſſʒ beatꝰ iohãnes ia ſpũſcõ repletꝰ ſen

ſit filiũ dei venire ad ſe.⁊ pᷣ gaudio m mĩis vtero exultauit ⁊ tripudia
uit.⁊ motu ſalutauit quẽ voce nõ potuit. Exultauit em̃ qᷓſi geſtiens ſa
lut are ⁊ dño ſuo aſſurgere.Maãſit ergo virgo btã cũ ↄgnata ſua tribꝰ

mẽſibꝰ.miniſtrãs ei.natũqʒ pueꝝ ſuis ſanctis manib? de terꝛa leuauit
vt habetur in hiſtoꝛia ſcolaſtica.⁊ q̃ſi moꝛẽ gerule officioſ iſſime pegit

HNic dñi pᷣcurſoꝛ beatꝰ nouẽ ſ paliter ⁊ ſingulariter puilegus cla
ruit. Nã idẽ angelꝰ qͥ dñm annunciauit ipᷣm ãnunciauit. In vtero ma

tris exultat. Mater dñi ip̃m a terra leuat.Linguam pr̃is reſerat. Ba

ptiſmũ pᷣmus oꝛdinat.Cbꝛiſtũ indice demõſtrat.Chꝛiſtũ manibꝰ ſuis

baptiſat. Iꝓpᷣm pᷣ ommibꝰ laudat xpc.In limbo poſitis xpᷣm venturũ p
nunciat. Propter hec nouẽ puile gia vocat᷑ ab ipo dño ꝓpheta 2 plus
ÿ ꝓpbeta.Chꝛi.añt qᷓre dicatur plꝰq; ꝓpheta ſic ait Prophete ẽ bñ

ficiũ ꝓphetie a deo accipe.nunqͥd ꝓphete eſt bñficiũ baptiſmatis deo
dare. Prophete eſt vt ipᷣe de deo ꝓphetet.nunqͥd ꝓphete eſt vt deꝰ de

ilo ꝓxheter. Omnes ꝓphete ꝓphetauerũt de xpo.· de illis aũt ꝓpheta
tum nõ eſt. Ipᷣe ant no ſolũ ꝓphetanit ð chꝛiſto.ſʒ etiã alu pphete pꝛo
phetauerũt de illo. Omnes poꝛtitoꝛes verbi fuerunt. iſte ant ip̃a vor

Quantũ aũt vox ꝓximioꝛ verbo nõ tñ verbũ. t̃ iohãnes ꝓpinquior

xpo.nõ tñ xpc Scoõᷣm ambꝛo.laus iohãnis ex qͥnqʒ colligitur vel cõ⸗
pᷣhenditur.ſ. ex parẽtibꝰ.ex nnuraculis.ex moꝛibꝰ.ex munere.⁊ ex pᷣdica

ℳ

tione Laus aũt parentũ ſᷣm eundẽ ambꝛoſiũ ex qnqʒ manifeſtatur.

Ait em̃ ſic Plena laudatõ eſt q̃ genꝰ im moꝛibꝰ.moꝛes in eqtate.offi⸗

cium in ſacerdotõ.factũ in mãdatis.iudiciũ in iuſtificatõibꝰ ↄpᷣbẽdit
Gecũdo ex miraculis.Quoꝝ qdam fuerũt añ eiꝰ ↄceptõeʒ in vtero.

ſcʒ angelica annunciatõ.nomis impoſitõ.⁊ loq̃le pris amiſſio.Quedã

q;tũ ad eiꝰ ↄceptõʒ in vtero.ſ ſupnaturalis ↄceptõ.eiꝰ in vtero ſancti
ficatõ.⁊ ꝓphetalis doni repletio.Quedã qᷓntũ ad eiꝰ natiuitatẽ er vte
ro ſcʒ vtriuſqʒ pentis ſpũs ꝓphetalis adeptõ.qꝛ ⁊ mater nomẽ ſciuit.
⁊ pater canticũ edidit. Loqle pr̃is reſerato.⁊ ſpũſſancti repletõ. Vñ et
ʒacharias pater erꝰ repletꝰ eſt ſpũſancto ⁊c. Ambꝛo. Reſpicite ioban
nem qnta vis ſit in eiꝰ vocabulo.cuiꝰ nũcupatõ reddidit muto vocem.
patri ꝓlem.populo ſacerdotẽ. RPriꝰ em̃ erat tacẽs lingua.ſterilis filio.
puatus officio. At vbi iohãnes naſcit.fit repẽte pater ꝓpheta loque

le vſuʒ recipit ꝓlem a ſpũſancto ſuſcipit.ſacerdotẽ functõ recognolcit

Tercõ ex moꝛibꝰ.qꝛ ſanctiſſime vite fuit De cuiꝰ ſanctitate dicit cri

ſoſtomꝰ. Cõuerſatõ iohãnis ommũ vitã culpabilẽ faciebat apparere.·

Quẽadmodũ em̃ ſi videres albã veſtẽ dicis ſatis cãdida veſtis Gi ve
ro poſueris eã iuxta niuè incipit tibi ſoꝛdida apparere.⁊ ſi vere ſoꝛdi
da nõ eſt. Sic qntũ ad ↄpatõem iohãnis omis homo videbat immun

dus B (ur? quidẽ ſanctitas triplex habuit teſtimoniuʒ. Primo a

ſupceleſtibꝰ.i. ab ipᷣa trinitate. Et pᷣmo a patre qͥ vocat eũ angelum.
Salach: ii. Ecce ego mitto angelũ meũ ac. Angelꝰ? autẽ nomẽ eſt offi

cii nõ nature. Et iõ dꝛ angelꝰ rõne officii.ex eo ꝙè omniũ angeloꝛũ offi

cium exercuiſſe videtur. Habuu em̃ officiũ ſeraphin. Interpᷣtatur em̃

ſeraphin ardẽs.qꝛ illi nos ardẽtes faciũt.⁊ in dei amoꝛe plus ardẽt Et

de iohãne vꝛ in ecciĩa. Vurrexit bel yas q̃ſi ignis ⁊c· Jpe em̃ venit in
ſpũ et virtute helye. Gcðo habuit officiu cherubin. Cherubin em iter
pᷣtatur plenitudo ſcie. Et iobãnes dꝛ lucifer. Job.xxxvui.ex eo ꝙ fuit

—

terminꝰ noctis ignoꝛãtie ⁊ initiũ lucis gr̃e. Lercõ babuit o ficiũ tbꝛo
noꝛum.quoꝝ officiũ eſt iudicare. Et de iohane

2 ꝙ arguebat berodẽ
dicens. Nõ licet tibi habere vxoꝛẽ fratris tui. Quarto babuit officiũ

dominationũ.q̃ docẽt nos erga ſubditos dominiũ gerere Et iohãnes
erga ſubditos babebatur in amoꝛe erga reges in timoꝛe. Qumto offi
cium pꝛincipatuũ qͥ docẽt nos ſupioꝛes reuereri. Et iobãnes de ſe di

cebat. Qui de terra eſt de terra loqᷣtur. De xpo autẽ.· Qui de celo veit
ſuꝑ omẽs eſt. Itẽ.Cuiꝰ nõ ſum dignꝰ ſoluere corrigiã calciamẽti eius
Sexto officiũ poteſtatũ ꝑ quas pote ſtates aeree vel otrarie arcentur
que nõ potuerũt nocere ſibi iam ſanctificato.A nobis etiam arcebat.

— — —

tur tũc qñ beata virgo
phetã inunxit.ſm qð dicit chꝛiſ.in hec verba.Jõ xpc fecit mariã ſalu
tare elizabeth. vt ſermo ꝓcedẽs de vtero matris vbi habitabat dñs.⁊
p aures elizabeth ingreſſus.deſcẽderet ad iobannẽ.vt ſllic eũ vngeret ĩ
pꝓpbetã. Tercõ gr̃am q̃ ſuis meritis matri ꝓphetie ſpũm tradid it Vñ

,(QXXXI.

ulud. Pemitentiã agite ⁊c Itẽ. Neminẽ ↄcutiatis ⁊c. Secũdo habu

iit teſtimoniũ a filioſicut patʒ math.xi.vbi eũ chꝛiſtꝰ mltipliciter ⁊ mi
rabiliter cõmendat dicẽs inter cetera Inter natos mulieꝝ nõ ſurrexit
maioꝛ iohãne baptiſta. Petrꝰ damiani Ab illo verbo iohanis ſunt de

ꝓmpta pᷣconia.p qð fundata eſt arida.⁊ mouẽtur ſidera.⁊ ſunt cõdita

elemẽta Tercõ a ſpuſancto cũ ꝑ patrẽ ſuũ dixit. Lu puer ꝓpheta al
tiſſuni vocaberis ⁊c. Secũdo a celeſtibꝰ.i.ab angelis. ſicut ptʒ luce
pmo. vbi eũ angelꝰ multipliciter cõmendabat oñdens qte ſit dignita

tis quo ad deũ cũ dicit. Erit em̃ magnꝰ coꝛã dño. Quãte ſanctitatis.

quo ad ſeipᷣm cũ ſubdit. Elinũ et ſicerã nõ bibet. et ſpũſancto replebit᷑

ex vtero matris. Quãte vtilitatis quo ad ꝓximũ cũ dicit.Et mitos fi:

lioꝝ iſrael ↄuertet ꝛc. Tercõ a ſubceleſtibꝰ.i.ab hominibꝰ. ſicut a pa
tre ſuo et vicinis. cũ dicebat. Quiſputasi puer iſte erit ꝛc. E Quar
to opᷣbenditur laus iohanis ex munere.Habuit em̃ munus in ſtatu in

vtero.in egreſſu ex vtero.in mũdi ꝓgreſſu.et in mũd egreſſu In vte
ro habuit triplex mirabile munꝰ gre. Rrimo gram qua in vtero ſancti

ficatus fuit. Eñ fuit ante ſanctꝰ ꝙᷓ natꝰ.Hiere.i. Priuſq; te foꝛmare,ʒ
in vtero noui te.⁊ anteqꝙᷓ exires de vẽtre ſanctificaui te Secũdo gr̃am
qua ꝓphetare meruit.ſicut qñ ĩ vtero matris exultãs deũ adeſſe ↄgno⸗
uit. ñ chꝛiß. volẽs oñgere q̃liter fuerit pluſq; ꝓpheta dicit. Pꝛophe⸗
te eſt ꝓ merito ↄuerſatõis et fidei ꝓphetiã occipe. Nũquid ꝓphete fu
it vt pus fieret ꝓpheta q; hõ.Et qꝛ ↄſuetudo erat vt ꝓphete iungerẽ⸗

4

rgo eliʒabeth ſalutauit.xpᷣc iohannẽ in vtero in p⸗

chꝛiß. volẽs oñdere q̃liter fuit pluſq; ꝓpheta ait.Quis ꝓphetaꝝ cũ eſ⸗
ſet ꝓpheta.pphetã facere potuit. Helyas qͥdem vnxit helyſeũ in ꝓphe
tam.nõ tñ ꝓphetãdi gr̃am ↄtulit. Iſte aũt in vtero matris exiſtens di

uini introitus ſcient iaz matri donauit · et os iliꝰ in verbo c 0 nf⸗ effionis
abperuit. vt cuiꝰ nõ videbat perſona cognoſceret dignitatẽ dicens. En
de boc mihi vt mater domini mei veniat ad me· In egreſſu ex vte⸗

ro habuit triplex munꝰ gratie.quoniã oꝛtꝰ eiꝰ fuit miraculoſus.ſanctꝰ

et iocũdus.Quia miraculoſus excluditur defectꝰ impotẽtie.q; ſanctꝰ

co ad baptiſmũ penitẽtie nos diſponebat. Septimo officiũ virtutũ. pꝑ
quas fint miracula.⁊ beatꝰ iodes mita miracula in ſeipo oñdit.Mag
eñim̃ iniracula mel ſilueſtre ⁊ locuſtas edere. pilos cameloꝛuʒ induere.et
pruiꝰmodi. Octauo offici archangeloꝝ qñ reuelabat maioꝛa.ſicut ea
g ſpectãt ad noſtrã redemptõʒz. cũ dicebat. Ecce agnꝰ dei ⁊c. Mono of
ficinũ angeloꝝ:qñ annũciabat minoꝛa.ſicut ea q̃ ſpectãt ad moꝛes. vt

reatus culpe.·qꝛ iocũdus lamentũ miſerie. Celebꝛatur aũt oꝛtus ei fi
ue natiuitas ſm magiſtꝝ guiuhelmũ altiſiodoñ.triplici rõe. rimo ra

none ſanctificatõis ĩ vtero. Secũdo rõe dignitatis in offico. IJe em̃

tan lucifer venit. ⁊ eternũ gaudiũ nobis pꝛimꝰ nũciauit. Cercõ roe⸗
iocũqitatis in oꝛtu ſuo. Bixerat em̃ angelꝰ. Et multi in natiuitate eiꝰ
gaudebũt. Et iõ dignũ eſt vt et nos in natiuitate ei? gaudeamꝰ Yyn
pogreſſu habuit ſir multiplex munꝰ. In hoc aũt patẽt eius excellẽétii
ſinma et diuerſa munera gratie. quoniã babuit ꝑfectõeʒ ommũ ſancto
rũ. ã ꝓpbeta fuit qñ dixir. Qui poſt me venturꝰ eſt ⁊c. Sluſ q; pphe
ta qn xpᷣm digito demonſtrauit. Aplus.qꝛ a deo muſſus fuit. Apoſto
lus em idẽ eſt eè miſſus. Elñ. Fuit bõ nnſſus ac. Martir. qꝛ wſticia
pt er ipius virguutate angel eſt appellatꝰ. Malach.ii. Ecee ego mit
to angelü meu ac. In egreſſu de mudo habuit triplex munus. Quia
Efficitur martir innct?. Tuc em palmã martirii adeptus eſt. Sinigit
nũcius pᷣcioſus. Jpᷣe em̃ tũc illis qͥ erat in limbo pᷣcioſũ nunciñ attulit
ſcʒ de aduẽtu xpᷣi ⁊ redeptõe ipoꝝ.Et colit exitus gloꝛioſus. Eiꝰ eĩ
cxitꝰ de omnibꝰ? qͥ ad limbũ deſcenderũt ſpẽaliter ab eccia ſolẽniſatur ꝰ
gloꝛioſe colitur Quinto er pdicatõe. Circa cuiꝰ p̃dicatõeʒ ange
lus q̃ttuoꝛ ponit ciᷣ dicit. et multos filioꝝ iſrael oↄuertet ad dñũm deu,z
ipox et ipe pᷣcedet ⁊c.i.fructũ.oꝛdinẽ.virtutẽ finẽ.ſicut patʒ inlr̃a
Et notandũ ꝙ pᷣdicatõ iohãnis tripliciter fuit mẽdabilis. Jpe nã
pᷣdicauu feruẽter. efficaciter. et pꝛudẽter F eruẽter cũ dicebat Ge
mnimina viperaꝝ ⁊c. Qui qͥdem feruoꝛ fuit infiamatus caritate qꝛ erat
lucerna ardẽs. VUñ dicit ĩ ꝑſona ipᷣiꝰ hiere· Poſuit os meũ q̃ſi gladiu,ʒ
ſiſtis ad iobanẽ ⁊ ule phibuit teſtimoniũ veritati. Birectꝰ diſcretõe ſi
ue ſciẽtig. E turbis et publicams ⁊ militibꝰ m vniuſcui? qʒ exigeti
am ꝓpꝛi legẽ dedit. YFirmꝰ cõſtautia: Elñ ⁊ tam ↄſtater p̃dicauit ꝙ er
h oc vit amilit. Hec em̃ q̃ttuoꝛ debz hre ʒelus. F m qð dicit berñ. ʒelũ S
tuñ inflamet caritas.infoꝛmet veritas. regat ſciẽtia. ⁊ firmet ↄſtũtia.
Secñdo efficactter. qm ad pdicatõʒ eis multi couerſt ſunt. Preica
uit em̃ verbo ꝑ aſſiduitatẽ doctrine.⁊ exẽplo ꝑ ſanctitatem vite p̃dica
uit ? 9uertit meritis ⁊ oꝛõmibꝰ deuotis. Zercõ pꝛudẽter. Cuiꝰ pꝛu
dẽtia pᷣdicatõnis in tribꝰ fuit. RPrimo in eoꝙ vſus fuit cõminatõmibꝰ
vt malos terrerʒ dicẽs. Jã eĩ ſecuris ad radicẽ arboꝛis poſſa ẽ. Scoo
ꝓnmuuſſioibꝰ.vt bonus allicerz.d. Pimam agi. ap. em re.ce.Lercõ mode
ratoõibꝰ vt mediocres paulati ad pfectõz attraheret. Elñ turbis et pu
blicams et militibꝰ leuia imponebat.vt poſtmoqum ad maioꝛa pꝛoue
herentur. turbis vt opibus miſericoꝛdie inſ iſterẽt. publicanis. vt ſe ab
lienox appetitu ↄbſſiucrẽt militibꝰ. vt neminẽ ↄcuterẽt. uullicolimuiã

,QXRXII.

facerent. et ſuis ſtupẽdiis ↄtẽti eſſent. B Et notandũ ꝙ ſcũs iolhes
euangeliſta hac die migrauit ad dñm. ſʒ eccia ipᷣius feſtũ in terciũ diẽ
poſt xpᷣi natiuit atẽ celebꝛandũ inſtituit.qꝛ tunc erꝰ eccia dedicata fuit ·
Et ſolẽnitas natiuitatis beati iohãnis baptiſte in ſuo die remaãſit. Ili
mir. qꝛ hec dies ab angelo gaudio natiuitatis pcurſoꝛis autẽticatꝰ fu
it. Mõ aũt dogmatizandqũ eſt ꝙ euãgeliſta baptiſte ceſſerit tãq; mioꝛ
maioꝛi. Nõ em̃ decẽs eſt qs eoꝝ maioꝛ ſit diſputare. Qð etiã quoda,z
exẽplod iuiitꝰ eſt oñſum Erãt em̃ vt legit duo doctoꝛes theologi. q
rum vnꝰ iohannẽ baptiſtã. alter vero iobannẽ euãgeliſtam p̃ferebat.·
Tãdẽ ſuꝑ ̊ ſolẽnmi diſputatõe indicta. qlibet valð ſolicitꝰ erat autoꝛita
tes T efficaces rões inuenire àbus ſuũ ioba nuẽ poſſet pferre Adueni

*

ente aũt diſputatõnis die · qᷣlibet ſancto emulatoꝛiſ uo apparuit. eigỹ

dixit. Bñ ↄcoꝛdes ſumꝰ in celis. de nobis nõ diſputetis in terris. Luc
uli ſibi ad inuicẽ ⁊ omni populo viſionẽ publicauerut.⁊ dñin

runt Paul⸗? byſtoꝛiograph⸗ longobardoꝝ.romane eccie dFaconus.
⁊ caſſinẽſis monachꝰ. c deberet quadã vice cereũ ↄſecrare.fauces ei

rauce facte ſunt cũ pus vocalis eſſet Vlt ergo vox ſibi reſtitueret. m

pio petit ſibi vocẽ reſtirui. ſicut ʒzacharie reſtituta fuit Oſſa moꝛtu

oꝛũ animal iñ vnde cũqʒ collecta in bac die ab aliaͤbus oburütur Cun⸗
duplex eſt cã vt ait iohãnes beleth. VUna eſt ex antique inſtitutõis ob⸗

nu ſcz vt queãt laxis ac ad honoꝛẽ beati iobams ppoſuit. Abi in puci

ſeruantia. Sunt em̃ quedã aĩalia qᷓ dꝛacones vocatur qm aere volat.
in adqs natant. in terra ambulãt. Qñqʒ aũt dũ p aera ambularẽt ad li⸗
bidinẽ ccntabant in puteis ⁊ aqͥs fluuialibꝰ ſperma iactabãt ⁊ inde

ſeqbatur letalis annꝰ. Cõtra boc ergo iſtud inuentũ ſuit remediuzʒ. vt

1

de oſſibꝰ animaliũ rogus fieret. ſic talia aĩalia fumus fugatet Et aꝛ
iſtud maxume boc tpe fiebat. ideo iſtud adhuc ab aliab⸗ obruat Alia
cauſa eſt ad repᷣſentandũ.· q oſſa ſancti iobãnis ĩſ ebaſte ciuitate ab in⸗
fidelibꝰ cõbuſta fuerũt SFeruntur etiã facule ardẽtes.qꝛ iohanes fuit
lucerna ardẽs 7 lucẽs. Et rota vertit᷑.qꝛ ſol tũc in circulo deſcendit. ad
ſignificandũ ꝙ fama iobanis qͥ xpe putabat deſcendit. m od iße teſti
moniũ phibuit dicẽs. Me opoꝛtet minm ll aüt creſcere. Hoc ſignifi
catũ eſt m qᷣ dicit augꝰ. in eoꝝ oꝛtibꝰ ⁊ in eoꝝ moꝛtibuſ. In eon oꝛti
bus. qꝛ circa natiuitatẽ iobanis dies incipiũt decreſcere· circa natiui⸗
tatẽ xpᷣi creſcere. Juxta illud Solſticiũ decimo xpᷣm pꝛeit atqʒ ioßem.
Itẽ in eoꝝ moꝛtibꝰ.qꝛ coꝛpꝰ xpᷣi in cruce fuit exaltatũ. coꝛpꝰ iobannis
capite minoꝛatũ Refert paulꝰ ĩ hyſtoꝛia longobardoꝝ ꝙ rocharith
rex longobardoꝝ mxta eccleſiã ſancti iohãnis baptiſte cũ multo oꝛna
tu ſepultꝰ fuit. Quidã vero cupiditate illectꝰ nocte ſepulcrũ aperiens

abſtulit vniuerſa. Cui beatꝰ iohanes apparẽs dixit. Cur auſus fuiſti

₰ℳ 7

tangere mihi cõmiſſum. Eccleſiã meazʒ decetero ingredi non valebis ·

*

D
W R=S
. =
„ SWEEEEe
M.

Quod vtiqʒ ſi iceuenit. Mã qñcunqʒ p̃dictã ecccleſiã intrare volebat qᷓ
a validiſſimo pugile guttur erꝰ feriebat᷑.⁊ ſic ſubito retro ruebat.

us 2 ſyoꝛ puulus. qſi ſacer

8a ꝓthos qð eſt pmũ et ſios de⸗ ſiue diuinꝰ. vel ꝗ pcul.
deſt poſitõ:quaſi pꝛim⸗ p dignitatẽ.diuinꝰ ꝑ dilectoem.
9a mudi affectöe Hoꝝ paſſonẽ ambꝛoſius in libello ad ca
ſito ſcriptã inuent.

beate valerie. Qui omia ſua paupibus erogantes mane:
bant cũ ſancto naʒario qͥ apud ebꝛuqunũ oꝛatoꝛiũ oſtruebat
puer lapides poꝛrigebat. Oy vero naʒariꝰ iam celſuz babu
ur. foꝛte p auticiparoʒ accipit.cũ lõge poſt eñ ſibi fuiſſe ob
um ex biſtoꝛia naʒarii coll igatur. Cuũ aut oẽs ad neronẽ impatoꝛez
ducer etur ſequebof eos eiulas puer celſus. Quẽ cũ vnꝰ militũ alapis
ceden tet cedentẽ naʒoriꝰ increparet. irati milites naʒariũ calcibꝰ ceci
derunt ip̃m cũ alus in carcere recluſerũt.⁊ poſtmodqũ in mare pᷣcipi
taueru nt. Gerua ſiũ vero et ꝓphaſiũ mediolanũ duxerũt. Naʒariꝰ ve⸗
ro miraculoſe liberatꝰ mediolanũ venit. Eo tpe ſupueniente comite
aſtaſio qͥ otra marcbomiãnos ꝓficiſcebat qq bellũ. deoꝝ cultoꝛes eidẽ

occurrerũt.aſſerẽtes ꝙ dii ſibi rũdere otemnerẽt.niſi pꝛius geruaſiut

2 ꝓtbaſius immola rẽt. Cõtinuo igit tenẽtur et vt ſacri ficẽt inuitanf.
Cui cñᷣ geruaſiꝰ omia vgola ſurda et muta diceret. et ipᷣm ab omnipo

tenti deo victoꝛiã reqͥrere debere doceret.irat⸗ tam diu eũ plumbatis

cedi iuſſit qᷓdin ſpũm exalaret. Beinde ꝓthaſiũ accerſiri fecit.eiqʒ di⸗

rxit. Muſer vel tu viuere ſtude.⁊ noli cũ fratre tuo mala moꝛte perire.·
Cui ꝓphaſiuſ.Quis eſt miſer ego qui te nõ timeo.aut tu qui me time

re ꝓbaris.Cui aſtaſius. Ego te miſer homo quomõ timeo. Cui ꝓtha
ſius. In hoc me timere et te ledi ꝓbaris.ſi non ſacrificauero diis tuis

Di em̃ te ledi a me nequaqᷓ timeres.nunqꝙᷓ; ad ſacrificiũ Fdoloꝝ me ip
ſe opelleres. Luc eũ comes in eculeũ ſuſpẽdi pᷣcepit. Cui prothaſius.
Mon tibi comes iraſcoꝛ quoniã cecos oculos tut coꝛdis attẽdo.qͥn po⸗
tius tui miſereor. quia neſcis qͥd facias Age igitur quod cepiſti vt mi
hi cum fratre meo occurrere poſñt benignitas ſaluatoꝛis.Lic comes
iufit eum decollari. hilippus autẽ ſeruus xp̃ᷣi cuʒ filio ſ uo coꝛpa eo
rum rapuit.et occulte in domo ſua in archa ſaxea ſepeliuit.⁊ libellum
eoꝛum oꝛtij finẽ et vitã ↄtinentẽ ad eoꝝ caput poſi hit. Poſſi ſunt auteʒ

vite meritũ.vas ꝑ virtutũ re

ruaſius 2 pthaſi? gemini fratres. filii fuerũt ſe⸗ ancti vital.

QXXXIII.

ſub nerone qͥ cepit circa annũ dñi qͥnquageſimũſeptimuʒz. Hoꝝ coꝛꝑa
multo temꝑe latuerũt.ſed temꝑe beati ambꝛoſii hboc modo reꝑta fuert
Ambꝛoſio nauqʒ in eccleſia ſanctoꝝ naboꝛis et felicis in oꝛatõne poſi
to.ita vt nec vigilaret apte.nec doꝛmiret integꝛe.apparuerunt ei duo
pulcerrimi iuuenes veſtibꝰ candidis.id eſt.collobio ⁊ pallio induti.ca⸗
ligulis calciati.ſecũ manibꝰ extenſis oꝛantes.Oꝛauit igitur ambꝛoſu⸗
us vt ſi eſt illuſio nõ vltra appareat.ſi aũt veritas denuo reuelef᷑. Si⸗
mili igitur modo canente gallo oꝛãtes ſecũ iuuenes apparuerunt.Ter
cia vero nocte defecto iam coꝛpe ieiunis nõ doꝛmiẽti ſed ſtupenti cuʒ
tercia ſibi apparuere ꝑſona.que ſimilis paulo apoſtolo videbatur pᷣm
qð in pictura ꝓſpexerat. Illiiqʒ tacẽtibus apoſtolꝰ ſibi dixit. Iſti ſunt
qui nibil terrenũ deſiderates monita mea ſecuti ſunt. Quox coꝛpa in
eo loco reꝑies in quo ſtas.GDuodecim pedũ altitudine terra cooꝑptam
archam inuenies.⁊ ad caput eoꝝ libellũ.in quo oꝛtus eoꝝ continetur
⁊ finis.Cõuocatis igitur vicims epᷣis.ipᷣe pꝛioꝛ terre foſſoꝛ geceſſit. ⁊
omnia ꝓut dixerat ſibi paulus inuenit.Et licet iam tricẽti Ini ⁊ vltra
flu xiſſent. ita tamẽ corꝑa eoꝝ ſũt reꝑta. ac ſi ip̃a hoꝛa ibidẽ fuiſſent po
ſita. Inſuꝑ vero odoꝛ ſuauiſſimꝰ et mirabilis mde fragrabat. B
Cecus aũt quidã tangens feretꝝ illuminatꝰ eſt. Et multi alii meritis
eoꝝ curati ſunt. In hoꝝ ſolẽnitate pax interlongobardos ⁊ romanuʒ
imperiũ refoꝛmata fuit. et ideo gregoꝛiꝰ papa.loq̃tur dñs pacem ĩ ple
bem ſuã. in introitu nuſſe cãtari inſtituit. Einde et officia ꝑtim ſanctiſ
conueniũt.ꝑtim euẽtibus que ipᷣis cõtigere diebꝰ. Refert auguſtinuſ
in libꝛo.xx. de ciuitate dei.ꝙ ipᷣo pñte et imꝑa toꝛe et multa turba.qͥdã

ccecus apud mediolanũ ad coꝛpoꝛa martiꝝ geruaſii et pꝛothaſii lumẽ
recepu. Atxꝝ autẽ ſit p̃dictus cecus an aliꝰ ignoꝛatur. Idem quoqʒ re

fert ibidẽ ꝙ quidã iuuenis ĩ villa victoꝛiana que ab ꝓppoꝛegio trigita

miliaribꝰ? diſtat cũ in quodã flumine equũ lauaret. cõtinuo dyabolꝰ eũ

vexauit et in flumen tanq; moꝛtuũ pꝛoiecit. Cũ autẽ veſpere in eccłia
beatoꝝ geruaſii et ꝓthaſii que ꝓpe erat cantarẽtur.ille vocibus illis q̃
ſi pcuſſus.cũ grandi fremuu eccleſiã intrans altare tenebat.inde ãmo
ueri nõ valens. tanꝙ ſibi ibidẽ alligatus fuiſſet. Et cũ demon vt inde
exiret adiuraretur.ille ſe eius mẽbꝛa amputare cũ exiret minabat.Cũ
ergo adiuratus exiret. oculus eius ĩ maxillã fuſus tenui venula depẽ
debat ſed in locum ſuũ ſicut potuerunt oculũ reuocarũt.Et ecce intra
paucos dies meritis ſanctoꝛũ geruaſii et pꝛothaſii plene ſanatus eſt.
Ambroſius quoqʒ in pᷣfatõne ſic ait. Hi ſunt qui vexillo celeſti ſigna
ti victricia apoſtoli arma ſumpſerant.et a mũdanis nexibus abſoluti.
nequiſſimi hoſtis vicioꝝ aciẽ ꝓſternentes liberi et expediti xp̃m domi
num ſunt ſecuti. O i felix germanitas. que ſacnis inherendo elodis.
nullo potuit interpolari contagio O ꝙᷓ gloꝛioſa certaminis cauſa. ybi

vbi pariter coꝛonantur quos vnus vterus maternus effudit.
.˖. N“ LIRRNII

uguſti fueruͦt. Eo at tempe cũ gens citbica daciã ⁊ traci
in occuparet. 7 gallicanꝰ? dux romani exercitus ↄtra pᷣdictã
eberet. cõſtantiã filiã oſtantini ꝓ mercede laboꝛis ſibi in
tebat. Qð etiã romani pucipes inſtantius fieri poſtula⸗
Hater qutẽ plurimũ triſtabatur ſciens filiã ſuam poſtq a beata
ta ſanata fuerat in vi gimtatis ꝓpoſito poſitã faciliꝰ occidi poſ
2 ↄſenſum inclinani. Virgo tñ de deo oↄfidens patri cõſuluit. vt

.
4.

re defuncta ſuſcepat.idẽ gallicanꝰ ſecũ manere pmitteret.vt p eas mo

S paulũ ſibi cõcederet.in ſpe quaſi maioꝛis firmitatis.rogans deum vt
ipm 2 filias ↄuerteret. Quod vbi onmmib⸗ placuit. gallican? alſumptis
iohanne et paulo 7 copioſo exercitu ꝓficiſcitur. Seqꝗ tamẽ a cithicarũ

.

3 gente eius exercit⸗ frangit.et in vrbe traciaꝝ ab hoſtibus obſidetur.

Lunc accedẽtes iohãnes et paulꝰ eidẽ dixerunt. Fac votũ deo celi et

eris victoꝛ melioꝛ q; fuiſti. Quod cũ feciſſet. iuuenis in humero ferens
crucẽ ſtatim ſibi apparuit.eiqʒ dixit. Sume gladiũ tuũ ⁊ ſequere me.

Quẽ ille accipiẽs p media caſtra iuit. et ad regẽ vſqʒ deueniens.illũqʒ
occidens.ſolo timoꝛe vniuerſum exercitũ ſubiugauit.et romanis tribu

tarios fecit. Guo quoqʒ milites armati eidẽ apparentes eũ hinc inde

confirmabãt. Factus igitur tp̃ianus romã requt. et cũ multo honore
ſuſceptus rogauit auguſtũ vt ſibi indulgeret ſi filiã minime deſponſa⸗

ret. eo ꝙ decetero xpᷣo otinẽter viuere ꝓponeret. Qð cñ guguſto pluri

mũ placuiſſet. et due filie gallicani a coſtantia virgine ad xpᷣm cõuerſe
eſſent. ipe gallicanꝰ ducatui ceſſit.et omia paupibus tribuens xpᷣo cuʒ
alus ſeruis dei in pauꝑtate ſeruiuit. Oulta autẽ miracula faciebat.

ita vt ſolo viſu demones de obſeſſis coꝛpibus effugaret. Huiꝰ ſacre
opimionis fama in toto oꝛbe terraꝝ intantũ excreuit.vt ab oꝛiẽte ⁊ oc
cidente vemẽtes viderent viꝝ ex patricio cõſule lauates pedes paupe

rum.ponuentẽ menſam.aquã mamb⸗ꝰ effundentẽ. languentibus ſolicite
mimiſtrantẽ. et cetera ſancte ſeruitutis officia exhibentẽ. Conſtantino

igitur defuncto.cõſtantius oſtantini ma gni filius arriana hereſi dep

natus imperiũ tenuit. Eleꝝ cum ↄſtantius frater cõſtantini duos fili⸗

os ſcʒ gallũ et iulianũ reliquiſſet. cõſtantius impatoꝛ dictũ gallü ceſa
rem fecit. et cõtra iudea rebellantẽ miſit. Quẽ tamẽ poſtmodũ interfe
cit. Julianus vero timẽs ne exemplo fratrig ʒ cõſtan tio per imeretur.

eam ſibi ſpõdeat cũ victoꝛ rediret. Eexꝝtñ duas filias ſuas q̊s ex vxo

res et votũ patris ſcire poſſʒ. Et ipᷣa duos pᷣpoſitos ſuos iobannem ⁊

— —

eeſt. Qui ꝑ maleficiũ demonẽ cõſuluit reſpõſuʒ accipiẽs ꝙꝙ ad imperium

QxXXIIII..
monaſteriũ ingreſſus eſt. Elbi magnã religionẽ ſimulãs lectoꝛ oꝛdinatꝰ

ſublimãdus eſt Poſt aliqð tꝑs vꝛgentibꝰ aliqbus negociis conſtantiuſ
iulianũ ceſarẽ fecit.⁊ ipᷣm in gallia deſtinauit.Qui oia ſtrenue agebat.
Moꝛtuo aũt ↄſtantio.⁊ iuliano apoſtata in imperiũ a ↄſtantio ſublima
to.iuſſit iulianꝰ vt gallicanꝰ aut dus imolaret aut abſcederet.Lãto em̃
viro nõ audebat necẽ inferre. Ille igitur alexandꝛiã prexit.⁊ ab infideli
bus ꝑ coꝛ trãſfixus martiru coꝛonã ꝑcepit.At iulianꝰ coptus cupidita
te ſacrilega.auariciã ſuã euangelii teſtimonio coloꝛabat. Hã facultateſ
a xpᷣianis auferẽs dicebat.Chꝛiſtus veſter dicit in euãgelio.Qui nõ re⸗
nunciauerit omnibꝰ que poſſidet nõ poteſt meꝰ eſſe diſcipulus. Audiẽs
igitur ꝙ iohãnes ⁊ paulꝰ ex opibus quaſ virgo cõſtãtia reliquerat xpᷣia
nos paupes ſuſtentabãt.maãdauit eiſdẽ ꝙ ſicut oſtantino ita quoqʒ ⁊ ſi
bi adberere deberẽt. At illi dixerũt. Dũ gloꝛioſi impatoꝛesoſtantinꝰ ⁊
filius eius ↄſtantiꝰ ſe eſſe ſeruos xpᷣi gloꝛiabãtur.nos famulabamur eiſ
dem. Tu vero quia religionẽ plena virtutibus reliquiſti.a te omnino re
ceſimus.⁊ tibi obedire ↄtemnimꝰ.Quibꝰ iulianus mãdauit. Ego in ec
cleſia clericatũ obtinui.et ſi voluiſſem ad pꝛimũ eccleſie ſtatũ pueniſſem
Sed conſiderãs vanũ eſſe inertiã ſectari.et ociũ:militie animum dedi.
diuſſqʒ ſacrificãs eoꝝ ſuffragiis imꝑiuʒ obtinui. Vnde vos i aula regia
nutriti.non debetis lateri meo deeſſe.vt pꝛimos vos in palatio meo ha
beam. Qo ſi a vobis ↄtemptus fuero agam vt neceſſe eſt vt ↄtemmi non
poſſim. Qui reſpondẽtes dixerũt.Beũ tibi pᷣponentes minas tuas neqᷓ
qᷓ timemus.ne regi eterni ininicicias incurramꝰ.Ad boc iulianus.Si
infra.x.dies vltro ad me venire cõtempſeritiſ.coacti poſtmodũ facietiſ
quod ſponte facere nõ curatis.Cui ſancti reſponderüt. Jam.x.dies pꝛe
teriſſe eſtima.et hodie facito qð tunc te factuꝝ eſſe minaris. Quibꝰ iuli
anus. Putatis quia martires vos faciãt xpᷣiani. Niſi mihbi ↄſenſeritis
puniam vos.nõ vt martires.ſed vt publicos hoſtes.Lunc iohannes et
paulus ꝑ totos.x.dies elemoſinis inſiſtẽtes omnia ſua paupibus eroga
bant. Becima oaũt die miſſus eſt ad eos terrẽtianus qͥ dixit eis.Oñs nr
iulianus ſtatiunculũ aureũ iouis ad vos miſit.vt eidẽ thura incendatis
alioquin ambo ſimul ꝑibitis.Cui ſancti dixerunt.Si tuus dominus eſt
iulianus.habeto pacem cũ illo nobis alius dominꝰ nõ eſt niſi dominus
ieſus chꝛiſtus.Lunc iuſſit eos occulte decollari.et in fouea intra domũ
ſepeliri.famã faciẽs ꝙ in exili eſſent miſi BPoſt hoc filius terꝛen
tiani a demone arripitur.et intra domũ clamare cepit ꝙ a demone vre⸗
retur. Qõ videns terrẽtianus.ſcelus cõfitet᷑.et chꝛiſtianꝰ efficit᷑. paſſio
ſanctoꝝ ab eo cõſcribit᷑.et eius filiꝰ liberatur. Paſſi ſunt autẽ circa ãnũ
domini. ceclxiii. Refert grego.in omelia euãgelii ſi quis vult venire
poſt me.ꝙ quedam matrona dũ eccleſiã iſtoꝝ martiꝝ frequẽtiꝰ viſitarʒ

et die quadam inde rediret. duos

inuenit.quos pegrinos credẽs clemoſinã ſibi dari pcepit. Sʒ poſtq di⸗

ſpenſatoꝛ eis ad largiendũ elemoſinã apꝓpinquaſſet. aſtiterunt ei vicini

us et dixerũt. Lu nos modo viſitas.nos te ĩ die indicii reqremus.et qͥd

quid poterimꝰ tibi pᷣſtabimꝰ.Quo dicto ab oculis eius ablati ſüt Am

lꝰ veraciter impleuerũt qð dauitica voce dicitur. Ecce iᷓ bonũ et qᷓ
gü habitare frẽs in vni. Maſcẽdi lege ↄſoꝛtes fidei ſocietate ↄiun
equalitate ↄſiles. in vno ſꝑ dño gloſi.

Elghecrteo leoneooog

a ſancte marie maioꝛis in die reſurrectõis miſſam celebꝛa

dei in ſemetipᷣm ſeuiſſimus vltoꝛ inſu 1git. ⁊ eadeʒ die ma⸗

.

nur oꝛiebatur in populo cur ſummꝰ põtifex diuina moꝛe ſolito non

manibus illi reſtituit ⁊ refoꝛinauit iubẽs vt ꝓcederet. filio ſuo ſacrifi

ium imolaret.CLeo igit᷑ omni populo qͥd ſibi cõtigerit pᷣdicauit.⁊ manũ

reſtitutãẽ omnibꝰ euidẽter oñdit.NHic calcedoñ.cociliñ celebꝛauit.ſolas
virgines ibidẽ velari inſtituit. Ibi etiã ſtatutũ fi uit. vt virgo maria ma⸗
ter dei appellaref Eo quoqʒ tpe attila ytaliã deuaſtabat. Igit ſanctus
leo in eccia aploꝝ tribꝰ diebꝰ et tribꝰ noctibꝰ oꝛatõni vacãs poſt hoc di

xit ad ſuos. Qui vult me ſeqͥ ſequatur. Cũ igitur ad attiuã ꝓpinquaſſet

ille vt beatũ leonẽ vidit de equo deſcẽdit.eiuſqʒ pedibus ꝓuolutꝰ roga⸗

uit vt peteret quidquid vellet Qui petiit vt ab ytalia diſcederet et ca⸗

ptiuos relaxaret. Et dũ argueret a ſuis ꝙ triumphatoꝛ oꝛbis a ſacerdo

te victus eſſet reſpõdit. rouidi mibi et vobis. Vlidi em̃ a dextris eiꝰ

foꝛtiſſimũ militẽ euaginato gladio ſtantẽ nubiqʒ dicentẽ. Miſi huic pa⸗
rueris cũ omnibꝰ ruis interibis Cũ beatus leo eplam ad fabianuz epi
ſcopũ ↄſtantinopolitanũ aduerſum euthiciũ ⁊ neſtoꝛiũ ſcripſiſſet. ſuper
ſepulcꝝ beati petri ip̃am poſuit.⁊ ieiuniis et oꝛatõibus ini iſtens dixit.
Quidad in hac epla vt hbomo erraui tu cui eccie cura cõmiſſa ẽ coꝛrige

et emenda. Et poſt dies.xl. oꝛanti illi petrus apparuit dicẽs Legi ⁊ emẽ

daui. Accipienſq; leo eplam inuenit eam manib⸗ apoſtoli coꝛrectam et

emendatã. Alias etiã ſepulcro beati petri.xl.diebꝰ ieiuniis ⁊ oꝛatõibꝰ

vacans leo aſtitit obſ. ecrans vt ſuoꝝ ſibi peccatoꝝ veniam impetraret.
Cui petrus appor ens dixit. Bepcatus ſum ꝓ te dñm et omnia peccata

ſtãtes monachos ſub pegrino babitu

bꝛoſius de biſ martiribꝰ in pfatõe ſic dicit. Beati martires iobãnes et
LXXNXIII

te virgmis legitur in cc A

⁊ dũ fideles ꝑ oꝛdinẽ ↄmunicaret.et quedã matrona ma
lata fuiſſet ex hoc in eũ vebemens carnis temptatõ inſur

candaliʒantẽ occulte penitus amputauit. ⁊ ſe reiecit. Interea

ele bꝛaret. Lunc leo ad beatã virginẽ ſe cõuertit.. eiꝰ ꝓuidentie totali
ter ſe cõmiſit. Lũc illa cõtinuo ſibi aſtitit 7 manũ ſuaʒ ſuis ſanctiſſimis

— —.—2* —

‚QRXRXNRV.

