Petrus quoqʒ cluniacen.ait ꝙ; cum qͥdam ſacerdos quotidie pꝛo
moꝛtuis celebraret.ex hoc apud epᷣm accuſatus ab officio eſt ſuſpenſꝰ
Cũ ãt epᷣs in magna ſolennuate ꝑ cimiteriũ ad matutinas pgeret.cõ
tra illũ moꝛtui ſurrexeꝛt dicentes. Iſte epᷣs nullaſ miſſas nob dat:Inſu
per ſacerdotẽ nĩʒ nobii abſtulit. ſed certe miſi emendauerit moꝛietur.q
et ſacerdotem abſoluit.et libenter ꝓ moꝛtuis de cetero celebꝛauit.

AQus grate etiã ſint defüctis oꝛões viuoꝝ ptʒ ꝑ h:qm̃ qͥdã vt refert

cantoꝛ pariſienſ:dum ꝑ cimiteriũ trãſirʒ ſꝑ pſalmũ de ꝓfũdis dicebat
ꝓ defũctis. Qui cum ab inimiꝗ ꝑ cimueriũ fugiens inſeqretur.ↄtinuo

moꝛtui ſurrexer̃t.⁊ vnuſquiſqʒ inſtrumentũ ſui officu ĩ manu babebat

⁊ ſic ipᷣm viriliter defenderunt. ⁊ ininncos territos fugaueꝛ?t. Qy⸗
vero 'm genus ſuffragioruʒ.ſ.elemoſinaꝝ largitio eis ꝓſit.manifeſte
haberi põt ex eo ꝙ in li.machabeoꝝ legit᷑:quoniã vir foꝛtiſſimꝰ iudas
collatiõe fca.xii.milia dꝛagmas argẽti miſit hieroſolimã offerri ea ibi
ꝓ peccatis moꝛtuoꝝ.iuſte et religioſe de reſurrectõe cogitãs. Quãtũ
etiaʒ elemoſine defunctis valeant.colligitur per exemplũ quod narrat
gregoꝛius in.iiii ·libꝛo dyalogoꝝ. Quidam naqʒ mues ex coꝛpꝑe educt⸗

cxanimis iacuit. Sed citiꝰ rediens q̃ cum eo geſta fuer̃t enarrauit. Ai

ebat nanqʒ:ꝙ pons erat ſub q̃ niger ⁊ caliginoſus fluuius ⁊ fetidꝰ de
currebat. Cranſacto ãt põte amena erãt pꝛata odoꝛiferis berbaxꝝ flo
ribꝰ exoꝛnata.in qͥbus albatoꝝ hominũ conuenticula eſſe videbantur

find
(cn

gbiris
ſowol
oum.
nerot?
ap⸗

s noie

ſherer
acpaus
Gnct
ftndn
an
tül

ſoſon

mn

fuvatt
nipio
Colin
☛
Wadee
Ci⸗
gün
teleb
hoct
ngen
limos
heop⸗

Ci

olufg

gno
Nüffa
d

Ong

ice

☛

ufitſſit.
enpale
woren

tideno.

ngem
ngte
baunnck
adadi
ſoſenit

NvNſes

ſazlle

eipct.

Nriced
Kiuſpen
ggent i
dit u
udnri⸗
mn.
nrn
disdan
,
UNAn
h
ttde
dns
niab
6 Qun
—
i
t
ſ

OQLXNXII

quos varia ⁊ mira floꝝ ſuauitas ſaciabat. Hec veꝛo in pᷣdicto ponte ꝓ
batõ: vt quiſqͥs in iuſtoꝝ vellet traſire.ĩ tenebꝛoſum fetentemqʒ fluuiũ
laberet᷑. iuſti vero ſecuro greſſu ad amena loca puenirent. Ibiqʒ qndã
petꝝ noĩe deoꝛſum poſitũ magno ferri põgere ligatũ ſe vidiſſe aſſeruit
Qui duz reqreret cur illic eſſz. dictü eſt ei. Hec idcirco patitur.qꝛ ſi qd
ei pꝛo facienda vltione iubebatur:ad inferendas plagas plus ex crude
litatis deſiderio q; obedientia fuiebat. Ibi etiã qndam ꝑegrinum ſe
vidiſſe fatebatur.qͥ ad pᷣdictum põtẽ veniẽs taãta eũ autoꝛitate trãſiuit
qᷓ ta hic ſinceritate vixit. Alter veꝛo ſtephanus noĩe duʒ tranſire volu
iſſet eiꝰ pes lapſus eſt:⁊ ex medio coꝛpoꝛe iam ex pontẽ deiectꝰ eſt LCuc
a qbuſdã teteꝛrimis viris ex flumie ſurgentibꝰ per coxas deoꝛſum atyʒ
a qbuſdã albatis ⁊ ſpecioſiſſimis viris cepit ꝑ bꝛachia trahi ſurſuz LCuũu
qʒ bec lucta fieret.is qͥ videbat ad coꝛp⸗ redibat: ⁊ quis in illo occulti

arbitris examie obtinueꝛit.ſcire nõ valuit. In quo datur intelligi: yĩ

illo mala carnis cum elemoſinaꝝ largitõe certabãt. Qõ eni ꝑ coxas de
oꝛſum. ꝑ bꝛachia trabebatur ſurſuʒ.ptʒ nimixꝝ qʒ et elemoſinas ama
uerat ⁊ carnis viciis perfecte nõ reſtiterat. Qy at terciũ genꝰ? ſuffra
gioꝝ.ſ. ſacre hoſtie immolatio.plurimũ defũctis pꝛoſit. ex mitis exem
plis apparet. Befert eni gregꝰ: in. iiii.li.O Jalo. ꝙ cum qᷣdam moachus
ſuus noĩe iuſtꝰ ad extremuʒ veniens tres ſe occultos aureos indicaſſet
habere: ⁊ de boc ingemiſcens moꝛtuus fuiſſet. pᷣcepit greg.fratribꝰ. vt
coꝛpꝰ eius cum tribꝰ aureis in ſterquilinio ſepelirent dicẽtes Pecunia
tua tecuz ſit in pditõem Landẽ cuidã e fr̃ibꝰ gꝛegꝰ.pᷣcepit:vt vſqʒ ad
trigita dies onmi die pro eo hoſtiã ĩmolaret. Qui cñ iuſſa cõpleſſet: is
qui defunctꝰ fuerat in die triceſima cuidam fratri apparuit. Quẽ frat
reqſiuit dicens. Quõ es. Cui ille reſpondit. Nunc vſqʒ male fui.ſ⸗ ed iã
mõ bñ ſum:qꝛ hodie ↄmuniõeʒ recepi. BMec autez hoſtie ĩmolatõ
nõ ſolum moꝛtuis. ſed etiã viuis plurimũ profuiſſe inuenta eſt. Quidã
nanq; cum in quadam rupe argentum foderent. ſubito rupes cecidit:⁊
funditus cunctos extinxit. Anus aũt eoꝝ ſubtꝰ in quodꝗ ſinu ipſius

rupis moꝛtem euaſit.inde tñ exire nõ valuit. Oxoꝛ ãt ilnꝰ eũ defunctuʒ

exiſtimas. omni die pꝛo ipᷣo miſſam celebꝛari faciebat.⁊ panem vnuʒ et
vꝛceum vini cũ candela quottidie offerebat Cui dyabolus inuidens.p
tres dies cõtinuos eidem ĩ foꝛma bũana apꝑuit.⁊ quo tenderzʒ reqͥſiuit
Cui cũ illa ſui itineꝛis cauſã expõeret. ille aiebat. Noli fruſtra vexari
qꝛ iã miſſa celebꝛata eſt.⁊ ſic illa tribꝰ diebꝰ miſſam intermiſ it. nec ipᷣaʒ
celebꝛari fecit. Quidã aũt pꝰ hoc in pᷣdicta rupe argentũ fodiens.qdã
vocẽ audiuit de ſubtꝰ dicentem. Plane ꝑcutias: q; capiti meo ĩminet
magnus lapis Cum aũt ille tremeret. ad hanc vocem audiendaʒ plu
rimos conuocaſſet. iterum fodit et ſimilem vocem audiuit. Lunc om

nes pꝛopius accedentes dixerũt. Quis eni es tu. Qui rñdens dixit.

Plane faciatis:qiꝛ magnus lapis qi ſuꝑ me cadit. Qui a lateꝛe fodien
tes: ⁊ ad eũ vſq; puenientes.eum ſanũ et incolumẽ extraxer̃t.Et ſciſci
tantes quõ ibi tamdiu vixiſſet dixit. ꝙ qualibet die panis vnꝰ et vrceꝰ

vini ⁊ candela accenſ a.niſi tantũ tribꝰ diebꝰ.ſibioblatꝰ⸗ fuit. Qð vxoꝛ
eius audiens: ⁊ vehementer exultans.agnouit ꝙ de oblatõe ſua fuerit

ſuſtentatꝰ:⁊ ꝙ dyabolus eã deceperit.ne illis tribꝰ diebꝰ miſſaʒ cãtari

fecerit.Illud vt teſtatur petrꝰ cluniacenũᷣ.accidit in villa noĩe ferraria
gracionopolitane dyocepᷣ. Gꝛegoꝛiꝰ etiã refert: dum qdam nauta ĩ
mari naufragium perpeſſus fuiſſet.⁊ qͥdam ſacerdos ꝓ eo hoſtiã iimmo
laſſet:ipᷣe tandem de mari ſanꝰ exiuit. Cũ ãt qualr euaſiſſet. in kroga⸗
retur:dixit ꝙ dũ in medio maris exiſteret:⁊ iã pene fatigatꝰ deficeret.
qdam ad eũ vemt:⁊ panem q̃ndã ſibi obtulit. Quem ci ule comediſet
ſtotim cõfoꝛtatꝰ vires recepit:et in quadã na ui inde tranſeunte recep⸗

tus fuit. Inuentũqʒ eſt ꝙ illa hoꝛa panem hũit q̃ pꝛo eo ſacerdos hoſti

am imolauit. Q) veꝛo qrtum ſi uffragioꝝ gen? ſcʒ ieiunioꝝ obſua
tio defunctis ꝓſit.teſtatur grego.agens tã de iſto ÿ de alus tribꝰ dicẽſ

Anime defunctoꝝ q̃tuoꝛ mõis ſoluuntur. aut oblatõibus ſacerdotum

aut pᷣcibus ſcõꝝ:aut caroꝝ elemoſinis:aut ieiunio cognatoruzʒz. Dalet
nichilominꝰp eis penitentia facta ab amid. Eñ retulit qdam ſole nnis
doctoꝛ.ꝙ cum q̃dam mir viro moꝛtuo de pauptate deſperarʒ appuit ei
dyabolꝰ? dicens:ꝙ eã ditaret ſi ſuã faceret voluntatem. Cui ꝓmittendo

pᷣmo iiunxit:vt viros eccleſiaſticos in ſuo hoſi picio receptoſ facerʒ foꝛni

cari Secundo:ꝙ pauperes ĩ die reciperet:⁊ in nocte vacuos expelleret
Lercio: ꝙoꝛatoes ĩ eccleſia garriendo imped iret. Quarto ꝙ nulli hoc
confiteri deberet.tandem cũ moꝛti appꝛopinquaſſet.⁊ a filio ad confeſ
ſionem admoneretur. illa eni factum apiens dixit ſe confiteri nõ poſſe
nec ſibi aliqͥq cõfeſſio valeret. Sed cũ ille lacrimis inſtaret.⸗. penitẽtiã
ſe ꝓ ea factuꝝ pꝛomitteret:illa cõpuncta pꝛo ſacerdote filium deſtiauit
Sed anteqᷓ;ᷓ ſacerdos veniret. demões ad eam irrueꝛ?t. quoꝝ hoꝛroꝛe ac
timoꝛe moꝛtua eſt. Filius ſuus pꝛo ea peccatũ ſuum cõfitens.⁊ peniten
tiam ſeptennẽ faciens.ipᷣa cõpleta vidit mr̃em ei de ſua liberatoe gꝛas
refcrentẽ. Valent etiam eiſ indulgentie eccleſie. EUnde cum qdam apo
ſtolice ſedis legatꝰ qᷓndã ſtrenuũ militem rogaret.vt in terra albienſi
in fuiciũ eccleſie miitaret. facta indulgentia pꝛi ſuo defuncto.p vnam
lbidem q̃dragenã moꝛatꝰ eſt. Qua opleta pr̃ luce clarioꝛ ei appuit.et ð
ſug liberatõe gras et egit. E⸗Circa ſecundũ bꝰ⸗ ptis.ſ.illos ꝓ qͥbus
fiũt.etiaʒ q̃tuoꝛ videnda ſunt. Sꝛimo q ſunt illi q bus pñt pꝛodeſſc. Se
cundo q̃re debẽt eis pꝛodeſſe. Tercio ſi oibꝰ equalit᷑ pꝛoſunt. Quarto
qualr ſuffragia q̃ pro ipſis fit ſcire pñt. Be pmo. ſ. qui ſunt illi qbꝰ
pꝛodeſſe poſſunt. Sciendũ eſt: ꝙ ſicut dicit auguſtinus: omnes qͥ ð hac
vita decegut: aut ſunt valde boni:qut valde mali:aut miediocriter bõi.

Olfu
tisſ
in,
gKon
oetttes
1lopide⸗

hion

r j.
iolnts
ſwat
ſitaceret
ſeGve⸗
taet⸗tu⸗
rautis
generiby⸗

ſnemſe

ſt Voer

prumc

iltſie ſin

lnvoci⸗
ortolletn
lae cco⸗
nutabert.
ſtciafalee

PNsher
Naſtzaeß
Huguin
Cds
guibſd
mquoc
oeo 4
Dbirath
beratoe
penaiel

pla
aaltoler⸗
ſeempt
Gligni

renmen

, quin

Efoli

.*

Etſaici

nutſet
eſtgp
winbot
nrccen
lndd
endn
i hi
n ſolina
zappord
Pmnmenen
eyfnnt
upelent

ulihor
AAcod

anopoſe
1donti
ndhann
zbower
onpenen

n

nimg
tbent
Nn
Mran
1s Pin
veeſeb⸗
Grena
.

—
—

.

—

=
— —

=
EE =—

——
—

AALXXII

Suffragia igitur facta ꝓ valde bonis ſunt gratiaꝝ actiones. ꝓ valde
malis ſunt viuoꝝ qleſcunqʒ cõſolatões.pꝛo mediocrit᷑ bõis ſunt expia⸗

tönes. Valde aũt bonmi dicũtur qͥ ſtatim euolant.⁊ ab vtroqʒ igne tam
purgatoꝛii ꝙᷓ inferni liberi ſunt.Coꝝ ãt ſunt tria genera. ſcy baptizatt
martires.⁊ viri pfecti.qͥ ſcʒ tam perfecte edificauerũt aux ⁊ argentuʒ
⁊ lapides pᷣcioſos.i.dei dilectõem. ꝓxinn amoꝛem ⁊ bonã opatõem:vt

nõ cogitent placere mũdo:ſed tm̃ deo. Qui et ſi qñqʒ venialr peccant:
feruoꝛe tñ caritatis: ita in eis peccatũ ↄſunntur ſicut gutta aque a ca⸗

mino ignis penitꝰ abſoꝛbetur. ⁊ iõ ſe ecum cremabilia nunq ferut. Qui
igit᷑ pꝛo aliq iſtoꝝ triũ geneꝝ oꝛaret.vel aliqᷓ ſuffragia faceret. eiſ iniu
riꝗ faceret. Quia ſicut dicit augꝰ.iniuriã facit mortiri qͥ oꝛat pꝛo mar

tire. Si veꝛo aliqs pꝛo aliquo valde bono oꝛaret.de qᷓ tñ an euolaſſzʒ du

bitaret: tunc ile oꝛõnes eſſent gtiaꝝ actiones.et ad meritum cederent
exoꝛantis ſᷣm ulud. oꝛatio mea in ſinũ meuz cõuertetur. His eni tribꝰ
generibus celũ pꝛotinꝰ aperitur cum decedunt.nec aliqueʒ purgatoꝛii
ignem ſentient. Quod ſignificatũ eſt per illos tres abus celum aꝑtum
eſt: Apertũ eſt eni chꝛiſto baptizato.Luce.iii.Jheſu baptiʒato ⁊ oꝛate
aꝑtum eſt celum. Per quod ſignificatur ꝙ celu aperitur oĩbus baptiʒa

.

tis: ſiue ſint ꝑuuli ſiue adulti. ita ꝙ ſi cederent pꝛotinꝰ euolarent. Da

ptiſmus ei virtute paſſiõis chꝛiſti mũdat ab ommi peccato: ⁊ oꝛiginali

moꝛtali et veniali.Secundo aptum eſt ſtephano lapidato Actun.viui.
Ecce video celos apertos 2. Per quod ſignificatur ꝙ apitur ommib?
martiribꝰ: ita ꝙ ſtatim euolant cum decedunt.⁊ ſi aliq̃ cremabilia habe
ant oia falce martirii reſecãtur. Lercio apertum eſt ichani pfectiſſimo
Apocal.iuii. idi et ecce hoſtium aptum mn celo:er quod ſignificat
ꝓ viris perfectis qͥ totalr penitentia ↄpleuerunt nec venialia admiſert

vel ſi aliqñ admittutur a feruoꝛe caritatis pꝛotinus cõſumũtur., celum

ipm ↄtinuo apitur et mox in illud perpetuo regnaturi ingrediuntur:

Ealde ãt mali ſunt q cõtinuo in inferni baratꝝ demerguntur. Pꝛ o
quibꝰ ſi de coꝝ dãnatõne cõſtaret nulla ſuffragia aliqtenꝰ eſſent fiẽda
ſᷣm quod dicit augꝗ.Si ſcirem pꝛem meũ eſſe in iferno.nõ plus oꝛarem
pꝛo eo qᷓ; pꝛo dyabolo. Si ãt pꝛo alibus dãnatis: de quoꝝ danatione

vubitatur aliqᷓ ſuffragia fierent. nibil tñ eis pꝛodeſſent.nec ꝗtuʒ ad li

beratõeʒ: vt ſcʒ ab ipᷣis penis liberentur.nec qtuʒ ad mitigatõz: vt ſcz
pena ĩ eis mitigetur vł diminuatur.nec qtum ad ſuſpenſiõʒ:vt ſcʒ ad

tpꝰ lad hoꝛã eoꝝ dãnatõ ſuſpendatur.nec quãtũ ad foꝛtificatõʒ: vt.ſ:·
ad tolerãduʒ leui roboꝛentur Quãtũ eĩ ad aliqð hoꝝ ĩ inferno nulla
redemptõ eſt Mediocriter ãt boni dicuntur:qui cremabilia aliqua

ſcʒ lignũ fenum ſtipulã ſecum ferunt.vl qui pemtentiã iniunctam? ſuf
ficientem moꝛte pꝛeoccupati complere non poſſunt · qui nec adeo bonin
ſunt. quin ſuffragiis egeant: nec adeo mali quin eis pꝛodeſſe valeant.

Guffragia igitur facta ꝓ bis ſunt eoꝝ expiatões. VUnde iſti ſunt illi 4*

bus ipſa ſuffragia ſolu pꝛodeſſe poſſunt. In buiõi aut ſuffragus faci

dis eccleſia conſueuit tripliceʒ numeꝝ dieꝝ maxie obpuare. ſ. cʒ ſeptena

rium tricenarii.⁊ muerſariaʒ. Et ratio hoꝝ aſſigtur in libꝛo mitrali

de officio. Obÿuatur ſeptenarius vt aie ad eternum quietis ſabbatum
pueniãt.vl vt eis omnia peccata remittatur que in vita egerũt q̃ p.vii.
dies ducitur.vel vt remutãtur eis peccata q̃ egeꝛt cũ coꝛpe:quod conſi

ſtit ex ůtuoꝛ humoꝛibꝰ.et cum aĩma in qua ſunt tres vires. Obbuatur

—

trice narius qui conſtot ex tribus dnarus: vt purgetur in eis quicquic
in fide trinitatis. ⁊ in tranſgreſſione decalogi deliquerunt. Obbᷣuatur
aniuerſarius:vt de anms calamitatis pueniant ad annos eternitatts
Sicut eni aniuerſariũ ſanctoꝝ celebꝛam⸗ ad ipſoꝝ honoꝛem ⁊ ad nraʒ
vtilitat em: ſic et ãmuerſarium defunctoꝝ ad ipſoꝝ vtilitatem ⁊ nram
deuotoõnem. Be lecundo queritur quare ſcʒ eis debent ſuffragia

pꝛodeſſe. Sciendũ ꝙ triplici rõne debent eis ꝓdeſſe. Pꝛimo rõne vnita

tis.Sunt eni coꝛpus vnũ cuʒ ulis de eccłia militãti.⁊ ideo bona ſua de
bent eis eſſe cõmunia.Secundo rõne dignitatis:qm dum adhuc viue
rent merueꝛt vt hec ſibi ꝓdgeſſent. Er iteꝝ Bignü eſt: vt qui alios iuue
runt.:et ipſi ab alus iuuentur. Cercio rõe neceſſitatis:qꝛ ſq; ſunt ĩ ſtatu
in quo tuuare ſe ñ poſſunt. Be tercio.ſcʒ vtx equalr omnibꝰ ꝓſint:
Sciendũ ꝙ ſi ipᷣa ſuffragia in ſpeciali fiũt:magis pꝓſunt ilis ꝓ quibus
ſpecialr fiũt q; alus.Oiaũt in cõmuni fiunt:magis ꝓſunt eis qui plus
meruerũt in hac vita vt ſibi pꝛodeſſent.ſi in equali vel maioꝛi neceſſica
te exiſtunt. Be quarto qlit ſcʒ ſuffragia q̃ pꝛo eis fiũt ſcire poſſunt
Sciendũ ꝙ ſm auguſt.ſcire poſſunt tribꝰ modis Pꝛimo per diuinã re
uelationem: quando ſcʒ deus hoc eis reuelat. Secundo ꝑp bonoꝝ ange
loꝛum manifeſtatõnem. Angeli eniz qͥ hic ſemper nobiſcũ ſunt.⁊ om̃s
octus noſtros conſiderãt.in inſtanti quaſi ad eos poſſunt deſcend ere. 7
eis ꝓtinus nunciare. Crecio per animaruʒ hinc exeuntiũ intimatoneʒ.
Anime eni que de hoc mundo tranſeunt:bec et alia eis nũciare poſſnt.
Quarto uichilominus ſcire poſſunt per expientiam et releuatõem.Cũ
enim 9 penis ſe releuari ſentiunt. ſuffragia pro ſe fieri cognoſcunt.

F. CLirca tercium buius ſecunde partis: ſc illos ꝑ quos fiunt.
Sciendũ ꝙ ipᷣa ſuffragia ſi ꝓdeſſe debẽt.optʒ ꝙ fiat ab bis qͥ ſunt ĩ ca
ritate. NHã ſi ꝑ malos fit ꝓdeſſe nõ poſſunt. Eñ legitur dum qͥda m
mies in lecto cuʒ vxoꝛe eſſet: ⁊ luna valde luceus per rimas intraret.

mirabatur quomõ homo rationalis creatoꝛi ſuo nõ pareret:cuʒ eidem
creature irrationales parerent. Et dum cuidã militi defuncto qui ſibi

fuerat famnliaris dtraberʒ. ſubito ille qui moꝛtuus fuerat in thalamũ
int roiuit: ct dixit uli:Amice noli male ſuſpicari de aliquo:et condona
m ichi ſi qͥd in te peccaui:Cunqʒ ſi uper ſtatu ſuo interrogaretur:dixit.

—

.

Oor
netſzeie
ſun
rteletg
Chltpce
totupt
vrnzl
onnss
PNludt
i ſ⸗
Mltto v
bus et
Whent. ne

on
Nnr

ii⸗ Variis penis affligoꝛ. pᷣcipue q; tale cimiteriũ violaui:⁊ ibidndã vul⸗
4 6 nerãs eũ cappa ſua expoliaui.qᷓ mihi ſuꝑpponitur.⁊ vno mote mag me
Vann pꝛemit. Rogauitqʒ vt ꝓ ſe oꝛõnes fieri fa ceret. Cum ãt ille ſibi dicerʒ
ſtinn an vellet ꝙ a tali ⁊ tali ſacerdote ipſas oꝛõnes faceret fieri.ille ad hoc
i n nihil rñũdens caput moꝛe renuentis ↄcuſſit.Deiñ dixit.ſi vellʒ ꝙ tal be
Ab. remita ꝓ ſe oꝛaret.Cui ille.vtinã pꝛo me oraret Qð cum ſe factuꝝ pꝛo
– miutterzʒ. ule ait. Et ego dico tibi: qꝛ ab hac die vſqʒ ad duoſ ãnos.tu ecc
An moꝛieris.Sicqʒ ille diſpuit.⁊ miles vita ſua ĩ meliꝰ mutata in ono ob⸗
auicguid doꝛmiuit Qy at dictũ eſt ſufrragia facta ꝑ malos ꝓdeſſe nõ poſſe. itel
Mhfuunr ligendũ eſt: niſi ſint opera ſacram̃talia:vt eſt celebꝛatõ miſſe q̃ͥ a m glo
kntales miniſtro violari nõ põt. Elel niſi ipſe defunctꝰ.vel aliquis eiꝰ amicus.
ungz aliqbus etiã malis aliq̃ diſpenſãda reliquiſz. Que tñ ↄtinuo diſpéſare
mintam debent. ne ſibi ↄtingat quod cuidã ↄtigiſſe legi᷑. Mues ei q̃dã in bello
fngn lꝛaroli magni:vt ait turpinꝰ cũ mauris pugnaturꝰ.rogauit cognatum
Niumntn ſuũ vt ſi ĩ bello moꝛeretur equũ ſuũ vẽderzʒ:⁊ pauꝑibꝰ pᷣciũ darz. Quo
ngiude tuo. cũ equꝰ ſibi mmis placeret. eum ſibi retinuit. Et poſt modicuʒ
nachrront functꝰ ei tanq; ſol ſfulgens apꝑuit dicens.Cognate bõe ꝑocto
Nalogl ne feciſti pati penas ĩ purgatoꝛio pꝛopt equuʒ cuiꝰ pꝛecium vt di
ſunriſtan n pauperibꝰ nõ dediſti. Sj impune nõ feres. hodie eni ferent aiaʒ
nlbyin: ufernũ dyaboli. ⁊ ego purgatus vado in regnũ dei.Et ecce ſub
bus re auditus eſt clamoꝛ velut leõum.vꝛſoꝝ ⁊ lupoꝝ.⁊ ipſü de me
un lerunt. ALISXN.
rcumate Vatuoꝛ coꝛonati fuer̃t ſeuerus.ſ cuerianꝰ: coꝛpoſoꝛus.victoꝛi
Nor Ng. nus. qui iubente dyocleciano vſqʒ ad moꝛtem ictibꝰ plũbatoxꝝ
ſoreoſt ceſ i ſunt: Hoꝝ nom ina cum reperiri non poſſent.q̃ tamen poſt .—r
icendcr os domino reuelate repta ſunt ·ſtatutũ fuit vt eoꝝ memoꝛia
timeron; us alioꝝ qᷣnqʒ martiꝝ ſcʒ claudi.caſtoꝛii.ſimphoꝛiani. nicho
cane ol⸗ implicii recoleretur. qui poſt duos annos martirio pꝛedicto
uruenſ paſſi ſunt. Iſti enĩ martires cũ omnez ſculpture artem hient.⁊ dyt
CNe cleciano Fdolũ quoddã ſculpere nollent.nec ſacrificare aliqu ten? cõ
Nofut. te ntirent. iuſſu ipſiꝰ dFocleciani in loculos plumbeos viui mimn ſunt: et

4

OOLAXIIII

ic in mare pꝛecipitati circa annos dñi.cclxxxvii. Sub noibus igitur
iſtoꝝ qumqʒ ſtaruit melchiades papa pꝛedictos qtuoꝛ bonoꝛari:⁊ quat
tuoꝛ coꝛonatos vocari añ ſcʒ q́; eoꝝ nomia repirentur Et licʒ p?modũ
noia repta fuerint. vſus tamẽ obtinuit. vt quatuoꝛ coꝛonati deimceps

vocarentur. OLN.
*½

De B. Lbeogoro 2

eodoꝛus in vꝛbe marmanitanoꝝ ſub deoclecião ⁊1 maximia
o martiriũ paſſus eſt. Cui cũ pꝛeſes dicerʒ ꝙ ſacrificaret.⁊ p
inꝗ militiã recipet rñdit theodorꝰ. CEgo miiito ðo meo:⁊ filio
u o. Cui pꝛeſes Ergo deus tuꝰ filiũ bʒ. Cni theodoꝛꝰ. Etiaz

ere et ad euʒ accedere. Batis igit induciis ſcõ theodoro vt ſa⸗
t. templũ matriſ deoꝝ noctu ſanctus introiuit. igne ſuppoſi
to totum illud ſuccendit. Qui a quodã qͥ hoc vidit accuſatꝰ i carcerem
vt fame ibi moꝛeretur recluſus eſt. Cui dñs apparẽs dixit Cõfide pᷣue
meꝰ theodoꝛe:qꝛ ego tecũ ſum. Tũc turba młta dealbatoꝝ viroꝝ clau

fugert.Cum ũt inde eductꝰ fuiſſet.⁊ ad ſacrificia iuitaretur ait Si car

nes meas igne cremaueris.⁊ varus cõſumas ſuppliciis:donec fuerit
ſpus in naribꝰ meis.ñ denegabo deum men. Tunc ad pꝛeceptũ pᷣſidis

ci criſto tuo Cui ille. Cũ criſto meo ⁊ fui ⁊ ſũ ⁊ ero.Tunc iuſſꝰ eſt igne

circa anos dñi.cclxxxvii. Odoꝛe vero ſuauiſſimo om̃s repleti
dita eſt vox dicens: Eleni vilecte ni:intra in gaudiuʒ dñi tui

apertum multi viderunt:

e B⸗martino

vennadius inf illuſtres viros cõnumerat ſcriplit. b⸗y

militauit.nõ tñ ſponte.qꝛ ab infatia diuinitꝰ inſpiratꝰ. cũ
ii. inuitis parentibꝰ ad eccłiam fugit. ⁊ cathecuminũ ſe fi
. t. 2 ex tunc heremuʒ intraſſʒ:niſi carnis ifirmitas obſtetiſ
“ eſares decreuiſſent. vt veteranoꝝ filii ꝓ pꝛibus militarent.
m eſſet annoꝝ.xv. ad militãdum vꝛgetur. vno tm̃ cõtentus
5 martinus ſᷣuiens ſepiꝰ miſtrabat 7 calciamenta detrahebat
atz tergebat., quodam hie mali tꝑe per poꝛtam ambianenſiũ tranſiens.

pꝛeſes. poſſemꝰ eũ cognoſcere. Et theodoꝛꝰ.Eũ vtiqʒ poteſtis

ſo hoſtio ad eũ venis cũ eo pſallere cepit. Qð vidẽtes cuſtodes territi

in ligno ſuſpenditur.⁊ vngul ferreis tam crudelit latera ev raduntur
vt etiꝗ eiꝰ coſte nudarẽtur. Ad qm pꝛeſes. Elis theodoꝛe nobiſcũ eſſe

ari: In qꝗᷓ quideʒ igne ſpm̃ emiſit.ſed tñ coꝛpꝰ eius ab igne illeſu,

nn rtin? q martiꝝ vnꝰ. Fuit ei martir ſaltem voluntate: car
uis moꝛtificatõe. Elel martinꝰ intpꝛetatur q̃i irritans vł puo
u nans. Jpſe naqʒ p meritũ ſue ſanctitatis irritauit dyaboluz
. puocauit dñm ad mißicoꝛdiã. dñatuſ eſt carni ſuc ꝑ macera
..ui.ſ.carmi ratõ ſiue animꝰ dñari dʒ. vt dicit dioniſiꝰ in
emophilũ.ſicut domiatur dñs pᷣuo aut pꝛ filio.a ſenioꝛ laſciuo
.Eiꝰ vitã ſeuerus coguom̃to ſulpicius diſcipulꝰ ſci martini

oſoit
e iie
(d

rtinꝰ? ſabarie panonioꝝ opido oriũdꝰ.ſed intra ytaliã papie
tus.cum pꝛe ſuo tribuno militum ſub cõſtãtio ⁊ iuliano ceſa

Nleen⸗
m

We
Cafign
AY
oue

Nrecetee

ſttati
(uKegr

oogauit
tſede
(atust

ſerenun
Geriuor
o Cheo
ſooiniun
ſunbuſ
loſnutt
o ti⸗

(6ſtohetut

Puſaens
einlorreo
ſo derre

(ſohnnd

Linfuce
hon
nunn
ittet

oto

lore he⸗

Poblee
füſta
Peſbitn
bunnſun
Nönsf
lonei
bocca

eog LSSD9.

nii pauperem qndam nudum obuiũ habuit. qͥ cuʒ a nullo elemoſinaz acce
0NES piſſet. martinꝰ hunc ſibi uatum intelligens. arrepto enſe clamidem dq
a ſibi t̃ ſuperat diuidit. ⁊ partẽ pauperi tribueni reliq rurſus induitur
ns Vcqntuigiur nocte rom ciamico iue vane dnmberem erer veſtt
delh tum vidit. ipmq; ad circunſtates angelos ſic loqntem audiuit. Marti
ienin nus adhuc cathecumin⸗ bac me veſte cõterit Elñ vir ſa nct? nõ mn glaz
ſie 6 elatꝰ:ſeꝗ dei bõitatem cognoſcens. cum eſſet annoꝝ. xvni. baptizari ſe
*R le fecit. ⁊ adpuc ad inſtãtiã tribuni ſui.q tꝑe ſui tribunatꝰ expleto ſe ſecko
cn Abꝛenunclatu pꝛomittebat.per bienmũ muitauit. Interea irruentibꝰ
umnin intra galliaſ barbaris. iulian ceſar ↄtra eos pugnaturꝰ pecunia militi
b bꝰ erogauit. At martinꝰ nolens deinceps militare:donatiuũñ rectpere
ufiat noluit: ſed ceſari dixit. Chꝛiſti ego nnles ſum. pugnare mihi nõ licz. In
iftis dignatus iultanꝰ dixit. nõ religiõ is gra. ſe ed metu belli iminentis mi
hniun licie renunciaret. Cui martinꝰ intrepidꝰ rñũdit. Si hoc ignauie no fidei „—
waͤi aſcribitur. craſtia die añ aciem tnermis aſtabo. ⁊ ĩ noĩe criſti ſigno cruò r, -H. g H
är nõ clipeo pꝛotectꝰ aut galea.boſtium cune 8 penetrabo ſecurꝰ. Eñ eu —
phn iſ ſtodiri iubetur. ut inermis vt dixerat barbaris obuceretur. Sed die ſe
niſli qnti hoſtes legatõz niſert. ſua oĩa ſeq; dantes Elñ nõ dubiñ eſt mer D
ßdifan tis ſancti viri talẽ victoꝛiã ſine ſanguie datazʒ eſſe/ Exinde relicta mi p* e r n F Rrg,
litia ad ſcũm hylariuʒ pictauẽ em epm perrexit. ab eo accolu⸗ oꝛdiaa
tus monetur a dño ꝑ ſopoꝛem vt pemes ſuos adhuc gentiles viſitaret
DH0HPꝛofectus igitur multa aguerſa paſſux ſe eſſe pᷣdixit. Mã inter alpes ĩ
um cictt in latrones. Cunqʒ; vnus ſecurim i coput eiꝰ vibꝛaſſer. ictum feri⸗
gtett entis dextre ſuſtinuit alt. Tlinctis tñ pꝰ tergum mambꝰ vni eoꝝ cuſto
nmns diendꝰ? traditur: Oercunctanti veꝛo latroni an timuiſſet: reſpõdit nucỹ
ni dn ſe ita fuiſſe ſecun: qꝛ ſcirʒ mißicoꝛdiã dei maxie ĩ tempratoibꝰ affutura
ſepwen Incipienſqʒ latroni pdicauit: ⁊ im ad fidem xpᷣi couertit. Qu marti
adu num ad via reducens: laudabilem pomodũ vitam duxit. B· LCum
glium quo tenderet ĩquiſiuit. Cui cum reſpõdiſſet ſe qͥ euʒ donnnꝰ vocaret tẽ
9 gere. ille ait Quocunqʒ leris:dvyabolꝰ tibi aduerſabitur Cum ãt marti
iec nus ſibi reſpõdiſſ: vñs mibi adiutoꝛ nõ tumebo qd faciat mibt bö.
ad atun lc enanun No ien c e ealc pene ſoint ob Sed e
ſk.d, um hereß arriana b totum oꝛbem pullularet. ille pene ſoluſ obſiſterz WcN C
UtnnH publice ceſus ⁊ de ciuitate eiect? ad mediolann rediit. tbi ſibi moõaſic Pp, . e
n rin ſtatut: Sʒ iñ ab arrianis eiec us ad inſulã gallingrid cuz vno ſolo ☛ R 2.
ltn⸗ H pꝛeſbitero prexit: vbi elleboꝛ gramen venenatu inter glias berbasici 24½ – L. N , .
6O bußm ſumpfu. vicinã moꝛtẽ ſent iens omne piclm et doloꝛem virtute = —„
ut oꝛonis fugauit. Budiens vero beat? hFarius de exiio rediret:ob
n. uiam ei pfectus eſt.⁊ iuẽ pictauũ mõaſteriũ oꝛdiauit Ebi cum ́ndam

adhuc catbecuminum bůet: paurumper a mõaſtenio diſcedens rediei

R

repperit eum ſine baptiſmo defunctü. Quẽ in cellam ducens: ⁊ ſup ei⸗
coꝛpꝰ ſe pꝛoſternens.ipᷣm ſua oꝛõe ad vitam pᷣſtinã reuocauit. Ideʒ ve
ro bõ referre cõſueuit.ꝙ dum uꝑ eũ data ſ. entètia obſcuris loc deputa

tus fuiſſet.per duos angelos ludici eſt ſuggeſtũ hunc eſſe pꝛo q́ martt⸗
nus oꝛaret. Juſſuʒ eſt igitur vt Per ipſos duos reduceretur.et martino

viuꝰ redderetur. Alium inſupꝑ q̊ laqueo vitã finierat vite reſtituit.

Elexꝝ cum plebs turonica epᷣo careret.ipᷣm plurimũ renitentem ſibi
oꝛdinari erut Qutaz at ex epᷣis qͥ cõuenerãt eo ꝙ defoꝛmis eſſz hitu
icabil reſiſtebant. Inter quos pᷣcipuus fuitqͥdaʒ noĩe de⸗/
fenſoꝛ:Sʒ cũ lectoꝛ tũc deeſſet. qdam accepto pſalterio pᷣmũ qᷓm iuenit

et vultu deſp

pſalmum legit. vbi verſus hic erst. Ex ore infantium ⁊ lactentiũ pfeci
ſtilaudem:vt deſtruas unimicũ et defenſoꝛeʒ. Et ſic ille defenſoꝛ eſt ab

olbus cõfutat?. Oꝛdinat? itaqʒ eps: cuʒ ppli tumltum ñ ferret. duobꝰ
fere milibꝰ er̃᷑ vꝛbem mõaſterium cõſtituit.vbi cum.lxxx. diſcipulis in

multa abſtinentia vixit Mã ibi vinũ nemo biberat:niſi quẽ infirmitas

coegiſſʒ.mollioꝛ hitus ibi ꝓ crimie erat. Plurie ciuitates de his epos

eligebant. Cum qͥdam ſub noĩe martinis coleretur. et a martio nil
de eius vita vl merito iueniri poſſet.quadam die ſup ſepulcx ſtus oꝛa
uit dñm vt quis eſſet vel cuiꝰ meriti indicaret.Conuerſus aq leuã vi⸗

dit vmbꝛam nigerrimã ſtore.Qui martino adiuratuſ dixit ſe latronẽ

fuiſſe. ⁊ ob ſcelꝰ percuſſi ñ eſſe. ↄtinuo igitur martinꝰ altare ðᷣſtrui pꝛece
pit. C Legitur qʒ i dyalogo ſeueri ⁊ galli diſcipuloꝝ ſcĩ marti

ni vbi multa ſuppleta ſunt.q̃ in eius vita ſeuerus dimiſerat.ꝙ martinꝰ
quodã tpe valentinianũ imꝑatoꝛem pꝛo quadã neceſſitate adiit.Sʒ ille
ſciens euʒ velle petere quod ipſe nolebat dare:foꝛes palatu ſibi claudi
fecit. At martinus ſel et iteꝝ paſſus repulſam. cilicio obuolutus et ci

nere cõſperſus.ꝑ vnã ebdomadã cibi et potus abſtinentia maceratur.

Tunc monente agelo ad palatium venit.⁊ nullo ſibi pꝛobibente ad im

ꝑatorem vſqʒ peruenit. Quem cũ Nenentem videret.iratus qꝛ fuiſſet
admiſſus:·ei aſſurgere nolutt: donec ſellꝗ regiaz ignis operiret. ⁊ ipſuʒ

impatoꝛeʒ ꝗ parte poſterioꝛi ignis ſuccenderet. Tunc ſcõ martio iratꝰ

aſſurgens virtutem diuinã ſe ſenſiſſe cõfeſſus eſt. mltuniqʒ ipᷣm cõplec
tens ſibi oia aſjquã rogaret cõceſſit.multaqʒ munera obtulit. ſed mar
tinꝰ ñ accepit. In eoð quoqʒ d yalogo legitur.q̃liter terciũ moꝛtuũ
ſuſcitauit Cum enĩ qͥdam iuuenis defunctus fuiſſet:⁊ mr̃ pꝛo reſuſcita
tõe fuu beatum martinũ lacrimis exoꝛaret.iſte ĩ medio campi vbi erat

innumerabil multitudo gentiliũ genua flexit.⁊ cunctis videntibꝰ puer
ſie ur rexit. Quappter omnes illt gentiles ad fidem chꝛiſti cõuerſi ſunt.

Eigdeim quoqʒ viro ſcõ obedicbãt etiã inſenſibilia vegetabilig 2 irra⸗

tionabilia. Inßſibilia ſ⸗ icut ignis et aqua. Mã cũ ĩ quodaʒ phano ignẽ

miſiſſet. in domo pꝛoxia adperente agente vento flma fe rcbatur. Luc

riue
ent 4
unün
ſcul

NI

ni
ſivend
ſibtge
Ntnen
an
oppr
qpoc
ſimde
ecut
ſervnt.
Mormm
ſi femili
erpeme⸗
Gitonne
farttntiut

Nuin ae

eN
mlio

onm

unſe

Upatn⸗
Cbine
öleenn.
re.
hlret⸗

de

Rmarn
Wio
tekttht
tenonſt
bcſſin
Gtoiede
dmivent

wigfn

heſteb
mdo
Mlsn
Khimins

edmen

oninl

n

rlizn

leuig

ſelhnone

nigee
limani

Pwartin)

it Gzile
hicaudi

Nurmsetae

warc
enrend

nsf

NGLXRVI

martinus ſr tectum domꝰ aſcendens obuiuz ad ſe venientibus flãmis
inſeruit. mox cõtra vim venti flãma retoꝛq̃tur.vt cõflictus qͥdam oou
gnantiũ inter ſe elem̃toꝝ videretur. Nauis etiã qdam cum piclita⸗
retur: vt in pdicto dyalogo legitur.qͥdã negociatoꝛ necdũ xpᷣianꝰ excla
mauit. Beuſ martini eripe nos.⁊ ſtati tranquillitas mag ſucceſſit.
BSimilr vegetabilia. Nam cũ in quodã loco templũ antiqſſimũ diru
iſſet: ⁊ arboꝛem pini dyabolo dedicatã vellet excidere.obſiſtentibꝰ ru⸗
ſticis ⁊1 gentibus. vnus eoꝝ dixit. Si ð veo tuo fiduciã habes.nos hãc
arboꝛem ſuccidemꝰ:⁊ tu eam ſuſcipe:⁊ ſi tecũ eſt deus tuꝰ:vt dicis eua
des. Quo anuente.ſucciſe arbori.⁊ iam verſus eũ ibið ligatum cadenti
ſignũ cruꝗ oppoſuit. et in aliã ꝑteʒ rediens ruſticoſ qͥ in tuto loco erat

fere oppꝛeſſit. Qui viſo miraculo ad fidem cõuerſiſunt. Irratõnabi

lia quoqʒ aĩalia ſibi ꝓluries obedier̃t.ſicut legitur in pꝛedicto dyalogo
j P. mſogᷓ giſſenr. retit bꝰ? vr animal
Cum eiĩ canes lepuſcłm inſeqᷓntes vidiſſent.impauit canib? vr animal
inſequi deſiſterent. mox illi ↄſtitert.⁊ q̃i vincti in ſuis veſtigus fixi ma
ſerunt. Derpens etiaʒ qͥdam cum fluuiũ qᷓndã natando tranſiret·

WMWartinꝰ ait ad pentem. In noĩe dñi iubeo te redire.mox ſe ad verbũ

ſci retoꝛſit.⁊ in ripã aliam trãſmeauit.Et ingemiſcens martinus git:
Serpentes me audiunt.⁊ hoĩes nõ audiunt. Canis ſimilit qda cũ
in qᷓndam ex martini diſcipuł latraret.ille ad eum ↄuerſus ait. In noie

martini iubeo te obmuteſcere Canis cõtinuo obmutuit:ac ſi linguam
habuiſſet abſciſam. B⸗

Fuit ãt beatꝰ martinus młte huiluatis
Mam le pſum q̃ndã cunctis hoꝛribilẽ pariſiꝰ obuiũ hñs ipᷣm oſculatus
eſt atʒ bñdixit.ſtatimqʒ mundatꝰ eſt. In ſacrario quoq; reſidens nũqꝙᷓ
cathedra vſus eſt. Nam i eccła nemo vnq; eum ſedere cõſpexit. Sede
bat auteʒ ĩ ſellula ruſticana.q̃s tripodes vocant. Multe dignitatis
Quia par aplis dictuſ eſt:⁊ hoc pꝛopt gr̃am ſpũſſancti q̃ in eum in ſp-
ignis ad robur deſcendit.ſicut fuit in apłis: IVnde ⁊ apli freqnter eum
tani compem viſitabãt. Legitur eni in pᷣdicto dyalogo:ꝙ q̃dam vice
dum martinꝰ ĩ cella ſolus ſederet:⁊ ſeuerus et gallus erꝰ diſcipuli p fo⸗
ribus expectarent.ſubito mirabili ↄcuſſi hoꝛꝛoꝛe:plures ĩ cella audiũt

inſimul colloqntes. Be q̃ cum pꝰmoduz martinum requiſiſſent.ille ait.

Bicam vob. Ged vos q̃ſo nulli dicatiſ.Agnes tecla et maria ad me ve
nerunt. Mec tm̃ illa die: ſed ſepiꝰ ſe ab eis cõfeſſus eſt viſitari. Et petꝝ
et pauluʒ aplos a ſe ſepe videri ꝑpibutut. Multe iuſticie.Lum eni
ab imꝑatoꝛe noie maximo inuitatus fuiſſet.⁊ martio pocłm pᷣmo fuiſſʒ
oblatum.ſperantibꝰ cunctis vt poſt ſe regi tribueret.pꝛeſbitero ſuo de
dit. nullum eſtimãs dignioꝛem qͥ poſt ſe deberʒ bibere.⁊ indignuʒ iudi
cans.ſi aut regem aut reꝗ pꝛoxios pꝛeſbitero pᷣtuliſet. Muilte pati
entie. Canta eni in oibus patientiã ſuabat:ꝙ cũ eſſet ſummꝰ ſacerdos

impu ne ſepe a cleridq ledebatur nec q ſua eoſ ꝓpt Hᷣ caritate repellebat

NMemo illum vnq vidit iratum. nemo merentem nemo ridentem. Mun
in illiꝰ ore niſi xpᷣs.nunꝙ in illiꝰ coꝛde niſi pietas.niſi pax.niſi miſe⸗
ricoꝛdia inerat.Legitur quoqʒ ĩ pꝛedicto dyalogo: ꝙ dũ martinꝰ q̃daʒ
vice ĩ veſte hiſpida: nigro ⁊ pendulo pallio circũtectus ſup aſellum pꝛo

cederet.equis de cõtraueniẽtibꝰ expauefactis.milites ĩ terrã ſaltu pci

piti ſe deder̃t: ⁊ martinũ arripientes Guiter verberauerft. Ille ãt qi mu
tus cedentibꝰ terga pᷣbebat. Sʒ mag ſli furebant.co ille q̃ſi nõ ſenti
ens verbera illata cõtemnere videretur. Pꝛotinꝰ qt gĩalia ageo humo

fixa ꝑmanebãat.vt qtumcunqʒ flagellata velut ſaxea moueri ñ poſſent.

quouſq; ad martinũ redeuntes.⁊ peccatũ ſuum quod ignoꝛãter ĩ eum
cõmiſerant cõfitentes.ille eis licentiam dedit.⸗ Sdu cocito aĩalia pꝛo⸗

ceſſeft. Multe aſſiduitatis ĩ oꝛando.Quia vtĩ legenda ſua dicitur

Munq vlli hoꝛaꝝ momẽtum pᷣteriit. quo nõ aut oꝛoi aut lectõi incum

beret. Int᷑ legendũ tñ ⁊ opandũ nunqᷓ; animũ ab oꝛõe laxabat. Maʒ vt
fabꝛis ferrarus moris eſt.qͥ inter operandũ ꝓ quodã laboꝛis leuanine
incudem feriunt.ita martinꝰ dum aliqͥd aggeret ſp orabat. Multe
auſteritatis ĩ ſeipſo. Refert eĩ ſeuerus ĩ epla ad euſebiũ:qꝙ cuʒ martinꝰ

in qᷓnd villã ſue dioceſ̃ veniſſet. ⁊ clerici lectum ſibi plurimo ſtramine
pꝛepaſſent.ille ibigem reqͥeſcens.inſuetã molliciem phoꝛreſcit. qppe q
nuda humo vno tm̃ cilicio ſupiecto cubare cõſueuerat. Itaqʒ permotꝰ
iniuria ſurgens ſtramtum omne piecit.⁊ ſe ſi upꝑ nudã humũ collocauit.

Circa mediã veꝛo noctem tota illa palea igne accenditur. ⁊ martinus
excitatus dum exire temptarʒ:ſed nequiret ab igue capitur.⁊ eius iaʒ

veſtimenta vruntur. Rediens vero ad ſolitum oꝛõ is cõfugium ⁊ crud

emittens ſigculum.in medio ignis intactus pmanſit: ⁊ flamas ſenſit

rorantes q̃s male expertus erat vꝛentes.Monachi igitur excicati con

carrũt: ⁊ martinuʒ qͥm iã cõſumptum putabant de medio flãmaxꝝ illeſũ

educunt. Multe ↄpaſſiõis erga delinqntes. Quia om̃ſ volẽtes peni

tere cõpaſſionis ſinu recipiebat. Mã ⁊ cũ dyabolꝰ martinũ rep̃ᷣhẽderʒ

cur ſeł lapſos ad penitentiã reciperet.eidem rñdit. Si tu ipᷣe o mibabił

ab boĩm infeſtatõe deſiſteres.⁊ te factoꝝ tuoꝝ peniteret.ego tibi cõfi

ſus in dño xpᷣi mipicoꝛdiã pollicerer. Multe pietatis erga pauperes
Legitur ĩ pꝛedicto dyalogo:ꝙ martinum ĩ quadã feſtiitate ad ecclam

tendenteʒ. pauper qͥdaʒ nudus ſecutꝰ eſt. Martinus ãt archid yacono
precepit:vt egentem veſtiret. Sed cum hoc ille facere diſtuligʒ. ingreſ
ſus martinus ſecretar ium tunicã ſuã illi tribuit. ⁊ continuo abſcedere
iufſt. Cum go rcr
ret. ille de ſe loqns rñdit ſe ire nõ poſſe.donec pauꝑ veſteʒ accipiat.Ar
chidyaconus veꝛo nõ intelligens.qꝛ cuʒ extrinſecus cappa tectus eſſet
ip̃m nudum ĩterius nõ videbat.pauperem nõ adeſſe cauſatur At ille
inqᷣt. michi veſtis defeꝛatur:⁊ pauper nõ derit veſtiendus. Cõpulſus

aconꝰ moneret:vt ad ſolennia pagenda pcede

Mrrun
NAde

Cenbn

ene

Mͦn
eſore
use

Nazita
ſocosſ

(clbett

inan
ce Qu
hiaße
nsega
Unrpre
Ntisist
Uuſign
Ghn
dered
dwaen
Cuuq
olz
cbuen.

ozmeyt
umsi

laßſen
lan ſon
eſcug

aſl
ſiepilc

inſic
rduo⸗

en Mhu
ſimu⸗

iſz

Aunpo
auß
ätm
lhöſen

cobuno

poſent.
rieumn
apeo⸗
ndtur
Whineuns
cheo
öbnntte
n
;notne
o ſram

4 4

t ipye
5 pernno⸗
locaut⸗
morrius
keus i;
ntN
1s ſ

CRen

zmanti
Mrspen
Konft
oth
aens
Aladden
cboao
lgz np/
h⸗

NHe

RK

ius

itcin

QAALSRVII

ille ad foꝝ vadit. 1 qnqʒ argenteis tumcã vilem ⁊ curtã que ðꝛ penula

quaſi pene nulla.rapiens.añ pedes martini iratꝰ piecit Quã ille ſecre⸗
to induit.Cuiꝰ manice vſqʒ ad cubitũ.⁊ lõgitudo vſq; ad genua ꝓten⸗
debantur.Et ſic miſſam celebꝛaturꝰ pꝛocedit Bum aũt miſſam celebꝛa
ret. globus igneꝰ ſuꝑ caput eiꝰ apparuit.⁊ a multis ibidem viſus fuit.
ob hoc par apłis dicitur. Huic ãt miraculo addit magiſter iohanes be
leth. ꝙ cum in miſſa manꝰ ad deũ vt moꝛis leuaret.ma nicis lineis re⸗
tro labentibꝰ cuʒ nec bꝛachia eius eſſent groſſa nec multũ carnoſa. nec

pꝛefata tunica ꝓtenderetur. niſi vſqʒ ad cubitũ. remanſer̃t eadem bꝛa

chia nuda. Tunc miraculoſe toꝛques aurei et gẽmati deferütur ab an
gelis: ⁊ bꝛachia decenter operiũtur. Ouẽ eẽ tõſam q̃dã vice conſpi
ciens euãgelicũ inqt madatum iſta ↄpleui. Buas tunicas iſta habuit
