epm bieroſolimitanũ. ⁊ alios paleſtine epᷣos · qͥ tunc in vrbe regia moꝛa
bãtur ꝓpter ſinodũ q̃ facta eſt calcedonie. dixit eis. Audiuimꝰ coꝛpꝰ ſan
ctiſſime virgis in pꝛedio gethſem ani tumulatum. Aolumꝰ igitur ad cu
ſtodiã hꝰ vrbis coꝛpꝰ illud cũ debita reuerenti⸗ huc trãſferre. Cui cũ iu
uenalis reſpõdiſſet coꝛpꝰ illud ſicut ex antiqͥs hiſtoꝛiis cõpit in gloꝛiam
eſſe trãſtatum ⁊ ſola veſtimẽta in monumento c ſindone remõſiſſe. ipſa
veſtimenta dict? iuuenalis cõſtãtinopoli miſit. ⁊ in dicta eccła honorifi
ce collocantur. Nec me qᷣſquam ꝓpꝛio hoc arbitretur ſenſu finxiſſe.ſʒ ea
poſui q̃ ꝑ doctrina ⁊ ſtudiũ lectõis eaꝝ didici qͥ veriſſima traditõe a pꝛi
oꝛibꝰ acceperũt. Hucuſq; ſunt verba q̃ in pᷣdicto ſmone habentur e

rum iohãnes damaſcenꝰ qͥ ⁊ ipe grecus extitit plura mirãda de bac ſa⸗

.

cratiſſima virgis aſſumptõe ꝓſecutus eſt. Ait. n. in bᷣmonibus ſuis. Ho

die ſacratiſſima virgo celeſti thalamo inuehitur. Hodie ſacra ⁊ anima:
ta archa q intra ſe ſuum tulit artificem in tẽplo ñ manu facto repoitur.
Hodie ſacratiſſima colũba ĩnocens et ſimplex euolãs ex archa.i.ex coꝛ

poꝛe qð deum ſuſcepit.pedibꝰſuis reqem adinueit. Hodie immaculata

virgo terꝛenaꝝ paſſionũ neſcia imo celeſtibꝰ intellectibꝰ erudita non in
terrã abiit ſed vere celũ animatuʒ appellata in celeſtibꝰ tabernacul habi
tat. Licet.n.naturalit ſacerria bcataqʒ anima tua a gloꝛioſo tuo coꝛpo
rt ſeparetur ⁊ ſepulture coꝛpꝰtradatur. veꝝtñ no m zet in moꝛte nec diſ
ſoluitur in coꝛruptõe.Cuũ.n.pariẽtis virgitas ĩuiolata pmanſit. huiuſ
⁊ migrãtis coꝛpꝰ irreſolutũ ꝑ omia ꝑſeuerat.⁊ ad melioꝛem ſanctõrem
q; vitam traducitur.nõ moꝛte diſſolutũ.ſed etiã in eterna ſecula ꝑmãſu
rum. Sicut. n. ſol iſte ſplẽdidꝰac lucifluus ſublunari coꝛpe latens ad bꝛe
uem boꝛã videtur quodãmõ deficere.tñ ipᷣe ſuo nõ puabitur lumie hñs
in ſe pennem fontẽ lumis. Sic ⁊ tu fons veri lumis. inconſumptus vite
theſaurꝰ. licet quodam bꝛeui interuallo tẽꝑis coꝛꝑaliter moꝛti ſis addi
cta tñ copioſe nobis infundis indeficientis lumis claritatem. Hinc ſa
cra tua obdoꝛmuõ nõ eſt moꝛs appellanda. ſ ed traſmigratõ ſiue receſſꝰ
ſeu magis ꝓpꝛie aduentus. Biſcedẽs enim qꝗ coꝛpoꝛe aduenis celo. Ti
bi obuiant angeli ⁊ archangeli.aſcenſum tuũ boꝛrẽt ſpũs immũdi. Nõ
iuiſti virgo beata in celum vt helyas. neꝗʒ vt paulus vſqʒ ad terciũ ce
lum aſcẽdiſti.ſed vſqʒ ad regaleʒ thꝛonũ filii tui attigiſti. Moꝛs alioꝛũ
ſanctoꝝ bñdicitur. eo ꝙ ipos beatos exhibet. In te at hoc locũ nõ habʒ
Moꝛs. n. tua nec beatitudo tua. nec tranſ migratõ tua. nec ꝑfectõ tua.
Sed nec receſſuſ largitur tibi beatitudis ſecuriutateʒ Oim.n.bonoꝛum
q bumanã mentem excedũt.tu pᷣncipiũ medium ⁊ finis. Tua ſecuritas

2 vera ꝑfectõ ⁊ ſine ſemie cõceptõ. diuina inhabitatõ. Uñ vere diriſti

non a moꝛte ſed ab ipᷣa conceptõe ab omi bus generatõtibꝰ te beatifica
Hincte moꝛe no braud ſedl uu montez clariflcaſttſoluis e, meſticuz
moꝛtemqʒ; cõuertens i gaudium. Gi.n. deꝰ dixit. ne forte ꝓthoplaſtus
extendat manum ſu ⁊ arripiat de ligno ⁊ viuat ineternũ.quõ q ipᷣaʒ vi
tam poꝛtauit.vita ſine pncipio.vitã ſine fine.nõ viuet in ſeculum ſempi
ternum. Olim deus parentes bumãai generis in moꝛte pctĩ doꝛmientes
de padiſo expulit. Nunc at banc q toti humano generi vitaʒ attulit dei

ac patris obedientiam exhibuit.totiꝰ paſſiõis ĩmiſſionem excuſſit.quõ
padiſus nõ ſuſcipiet.celi gaudens ianuas nõ patefaciet. Eua ſerpenti

gureʒz exhibuit.peſtifeꝝ vir?hauſit.voluptatibꝰallicit.ptus doloꝛi ſubii
citur:⁊ cũ adaz ↄdemnatur. Hanc aũt vere beatam.q̃ aurem inclinauit
deo quaʒ ſpũſſanctꝰ repleuit.q̃ paternaʒ mipᷣicoꝛdiam ĩ vtero batulauit
q ſine viri ↄtactu ↄcepit.ſine doloꝛe pepit.quõ mors abſoꝛbet.quõ cor
ruptio audet aliqᷣd in coꝛpus qꝗð ipſam vitam poꝛtauitt· O· Addit
quoqʒ idem damaſcenus in eiſdem ᷣmonibꝰ dicens. Uleꝝ aplos qͥ vbi⸗
qʒ terraꝝ diſpſi hoim piſcatõt vacabãt.ſagena verbi hoĩes de pꝛofun
Ois tenebꝛis ad celeſtẽ menſaʒ curie ſeu ſolẽnes patris nuptias educẽteſ

diuinum pᷣceptum quaſi ſagena quedã vel nubes e finibus terꝛe bieru

ſalem cõtulit vltra quaſdã aquas cõgregans ⁊ colligẽs. Tũc qͥdeʒ adã
⁊ eua pᷣmi parentes exclamauere. eni ad nos o ſacꝝ ⁊ ſalutiferũ cella
rium tu noſtꝝ impleſti deſideriuʒ. Ecõtra ſanctoꝝ caterua q̃ coꝛpoꝛalit
aderat dicebat. Mane nobiſcũ oſolatõ noſtra.ne derelinqᷓs nos oꝛpha
nos.quã habemꝰ laboꝝ ſolatiũ.ſudoꝝ refrigeriũ.tibi viuenti cõuiuere
tibi moꝛienti cõmoꝛi gloſum. Nobis.n.hec vita quõ vita.tua deſtitutii
pſentia.Hec ⁊ his ſimilia vt arbitror apoſtoli cũ reliqᷓ plenitudine eccłe
crebꝛis ſingultibus querelas interrũpentibꝰ ꝓponebat. Illa ad filiũ cõ
uerſa ait. Lu dilectis filuis quoſ fratres appellare placuit de meo diſceſ

ſu dolentibꝰ fias cõſolatoꝛ.⁊ impoſitõi manuum meaꝝ appone benedi

ctõnem ſuꝑ bñdictõnem eoꝝ. Beinde extendens manus. fidelium colle
gium bñdixit.⁊ addidit. In manus tuas dñe cõmendo ſpirituʒ meum.

Fiul ſuſcipe animã meã tibi dilectã.quã inculpatam ſeruaſti.Cibi ⁊ nõ

terre cõmendo coꝛpus meũ.cuſtodi illud integruʒ qð tibi inhabitare cõ
placuit. Trãſfer me ad te vt vbi tu es viſceꝝ meoꝝ pꝑtus.ſim ⁊ ego tibi
cohabitanſ. Illic itaqʒ talia ſunt audita. Surge itaqʒ veni dilecta mea
o pulcra in mulieribus.pulcra es amica mea.⁊ macula nõ eſt in te. Hec
beatiſſima virgo audiens. cõmendat in manꝰ filii ſpum ſuum. Pꝛofuſiſ
autẽ lacrimis apoſtoli figũt oſcula tabernaculo domi bñdictõne et ſan⸗
ctitate ex cõtactu ſacri coꝛpis adimpleti. Lũc moꝛbi ⁊ demones fugan
tur.aer ⁊ celũ ſanctificat.ſpũs aſcẽſiõe.terꝛa coꝛpis depoſitõe.aqᷓ vero
coꝛꝑis ablutõe.Abluitur.n.ſacꝝ coꝛpꝰaq̃ midiſſima.n ab ipᷣa mũdatũ

—

———ml — — —, —

—
—

ſed ab ipᷣo ſãctificata. Beinde ſacꝝ coꝛpꝰ munda ſindone inuolutum le⸗
cto ſupponitur. lampades choꝛuſcant.vnguẽta redolẽt. bymni angelici
reſonãt. Apoſtolis ãt aliiſqʒ ſanctis qͥ aderant diuinas odas modulan
tibus.archa vomi e mõte ſyon ſacris aploꝝ ceruicibꝰimpoſita ad ſacra
tifſimã villaʒ getbſemani adducit.angel añcedentibꝰ⁊ ſubſequentibus
aliiſqʒ ſacrũ coꝛpꝰvelantibꝰtota eccłe plenitudine comitante Affuerüt
⁊ qͥdam iudeoꝝ fermento veteris ↄſuetudinis obſtinati. Referũt etiaʒ
cum iam e mõte ſyon deſcenderẽt ſacyꝝ coꝛpꝰdei genitricis ferentes. he
bꝛeum quendaʒ oꝛganũ dyaboli.temerario actũ impetu.d Jaboliqʒ ĩpul
ſum incurſu.ad ſacx coꝛpꝰ acceſſiſſe.ad qð angeli trepidabat accedere.
ac vtraqʒ manu furibunde lectũ arripiẽs ad terram traxiſſe Fertur tam̃
manꝛ? illi tanqʒ ligna arida decidiſſe. Eratqʒ videre tanqʒ truncũ inuti⸗
lem donec fides mentẽ alterauit.ſuiqʒ ſceleris penituit ingementez. Hi
at qͥ poꝛtabãt feretꝝ ſtetere donec miſer imponẽs manũ ſacratiſſimo coꝛ
poꝛi ad tactũ eiꝰin ſtatum pᷣſtinum reuocatur Inde igitur aditur gethſe
mani.vbi oſcula.cõplexus. hymni ſacri.lacrime.ſudoꝛis gutte fluentes
⁊ ſic ſacꝝ coꝛpꝰvenerabili in ſepulcro ponitur. Sʒ non eſt derelicta ania
tua in iuferno. nec coꝛpꝰ tuuʒ vidit coꝛruptõeʒ. Bece bat qt dei ſacrariũ
fontem indefoſſum. agꝝ inaratũ.vineã nõ irrigatã. oliuam fructiferam
terꝛe gremio nõ teneri. Zecuit matrẽ a filio ſublimari vt ad ipᷣm aſcen
dat ſicut ad ipᷣaʒ deſcenderat.vt q̃ in ꝑtu ſeruauit virginitatẽ. poſt mor
tem coꝛpꝰnõ videat coꝛruptõʒ.⁊ q creatoꝛem poꝛtauit in ſinu.in diuinii
tabernaculis cõmoꝛetur.⁊ quam pater deſponſauit in ſponſam. in cele⸗
ſtibus thalamis conuetur. ⁊ a matre q̃ ſunt filii poſſideantur. Hec da

maſcenus. PP½ Banctus quoqʒ augꝰ. in qdam ſermõe eius ſacra

tiſſimaʒ aſſumptõʒ mitipliciter oſtendit dicens: Ge ſanctiſſimo coꝛpore
ppetue virginis eiuſqʒ ſacre anime aſſumptõe loqui ſuſcipientes hoc p⸗

4

mum dicimꝰ. ꝙ in ſcripturis poſtquam e am dominꝰ in cruce diſciplo cõ
mendauit nihii de ea reꝑitur. pᷣterq̃ʒ ꝙ lucas cõmemoꝛat in actibus di:
cens. Hioẽs erãt pſeuerãteſ vnanimiter in oꝛatõe cũ maria matre ieſu
Quid ergo de moꝛte qͥd de eius aſſumptõne dicendũ eſt vnde ſcriptura
nil cõmemoꝛat niſi q̃rendum ratõe qð conſentiat veritati.Fiat ergo ipᷣa

veritas autoꝛitas.ſine qua nec valet autoꝛitas. Memoꝛes igitur condi

cõis humãe moꝛtem illã ſubiſſe tꝑalem dicere nõ metuimꝰ. Sed ſi dici

mus eam reſolutã in cõmunẽ putredinem vermẽ ac cinerem. deliberãdũ
eſt ſi tante cõueniat ſanctitati.tante aule dei progatiue Scimꝰ.n.dictũ

pᷣmo parenti.qꝛ puluis es ⁊ in puluerem ibis. Hac cõdicõnem caro xpᷣi

euaſit.q coꝛruptõem nõ ſuſtinuit. Excipitur ergo ab illa generali ſentẽ
tia de virgine ſumpta natura. Mulieri quoqʒ dñs dixit. Multiplicabo
erumnas tuas. In doloꝛe paries. Erumnam maria ſuſtinuit.cuius ani⸗

mam gladius pertranſiuit. Sed ſine dolore genuit. Maria ergo et ſi

cõmuntcat erũnis eue.nõ tñ cõmunicat ꝑturiẽdo cuʒ doloꝛe. Excipitur
ergoa qᷣbuſdã generalibꝰquã tanta attollit dignitatis pᷣrogatiua.Si eꝛ
go dicim? moꝛteʒ eã ſubiiſſe.nec tñ vinculis eꝰretineri.nũqͥd impiũ erit
ſi voluit dñs integꝝ matris virginitatis ſuare pudoꝛeʒ. cur nõ velit in
coꝛruptã a putredis uare fetoꝛe. Nunqd nõ ptinet ad benignitatẽ do
mini matris fuare honoꝛem:q legem ſoluere nõ venerat.ſed adimplere
Qui.n. in vita pᷣ ceteriſ illã tia ſui ↄceptꝰhonoꝛauit.piũ eſt credeꝛe eã
in moꝛte ſingulari ſaluatõe ⁊ ſpẽali gtia bonoꝛaſſe. Putredo ⁊ vermis
humãe eſt opꝑpbꝛium ↄdicõis. Ab boc oppbꝛio cũ ieſus ſit alienꝰ.natu⸗
ra marie excipitur.quaʒ ieſus de ea aſſumpſiſſe pbatur. Caro.n.ieſu ca
ro eſt marie.quã ſupꝑ aſtra trãſuexit:honoꝛãs oẽz humanã naturã.⁊ mł
to mag maternã.Si natura matris eſt filiꝰ. cõueniens eſt vt ſit et filii
mater. nõ qᷓntum ad vnitateʒ ꝑſone. ſed qᷓntum ad vnitateʒ coꝛpalis na
ture. Si. n. vnitatem facere põt gtia ſine pprietate ſpeãlis nature.q̃nto
mag Stie vnitas ⁊ corꝑalis ſpecialis natiuitas Anitaſ gtie eſt vt viſci
puloꝝ in xpᷣo.de qbus dicit. Vt ſiut vnũ ſicut ⁊ nos.Et pꝰea: Pat᷑ vo⸗

lo vt vbi ſum ego ⁊ illi ſint mecũ. Si igitur ſecum habere vult eos qͥ hic

ſua fide vniti vnũ cũ eo eſſe iudicãtur.qͥd exiſtimãdũ eſt de matre vbidi
gna fit haberi niſi in pᷣſentia filii.q̃ntuʒ igitur intelligo.quãtum credo
marie aia excellentõꝛi qdaʒ pᷣrogatiua a filio honoꝛatuꝛ.poſſidẽs in xpᷣo
coꝛpꝰſuũ qð genuit glorificatũ.⁊ q̃re nõ ſuũ ꝑ qð genuit. Si nõ obuia⸗
uerit necdũ ꝑſpecta autoꝛitas vere credo ⁊ px qdð genuit Quia tata ſãcti
ficatõ dignioꝛ eſt celo q; terꝛa.Chꝛonũ dei.thalamũ ſpõſi.domuʒ domi
gatʒ tabernaculũ vp̃ᷣi.dignum eſt ibi eſſe vbi ipᷣe eſt. Lã pcioſuʒ theſau
rum digni?eſt celũ qᷓ terꝛa uare. Lantaʒ integritatem merito incoꝛru
ptibilitas.nõ putredis vlla reſolutõ ſeqͥtur. Alõ ſacratiſſimũ coꝛpus in
eſcã vermibẽtraditũ.qꝛ ſentire nõ valeo.dicere ptimeſco Quã exiſtima
tõez ꝓcul pellit incõpabilis gtie munꝰ. Qð me dicere multaꝝ ſcriptura
rum cõſideratõ inuitat. Suis aliqñ miniſtris veritas ait. Ubi ego ſum
llic 2 miſter me? erit. Si hec eſt generał ſnia oĩm ꝑ fidem ⁊ opatoʒ xs⸗0
miniſtrantiũ,qᷓntomaꝗ qdðammõ ſpẽaliteꝛ marie q̃ abſqʒ dubio omi oꝑe
miniſtratrix extitit.qᷓ hunc in vtero geſſit ptuqʒ pfuſum aluit ⁊ fouit.et
iupſegiorecſtna uit. ⁊ fugiens in egiptũ abſcõdit. ⁊ oẽz infantiã etꝰ ꝓſe⸗
cuta. vſqʒ ad crucem ab ei? nõ receſſit ſectatu Mõ potuit at e diuitatiſ
n eſſe credula q ſe nouerat hic nõ virili ſemie ſed diuio ſpirane conce
piſſe. Eñ de filu poteſtate taqʒ de dei virtute nõ nutabunda deficiente
vimo dixit. Ainũ non hñt.ſciens eũ hoc potuiſſe.qð eum mox cõtigit mi
raculo cõpleuiſſe Ecce igitur maria fide ⁊ ope xpᷣi miſtratrix.ſi ibi nõ
fuerit vbi tpc miſtros ſuos vult eſſe. vbi ergo erit. ⁊ ſi ibi fuerit nunqᷣd
eqi gtia. ⁊ ſi eq̃i ãtia. vbi equa dei cẽſura qͥ reddit vnicuiq; ſ̃m merita
Gi merito pꝛe oĩbus marie viuenti tãta eſt gtia donata.⁊ gtia moꝛtue

— — — — — ———

—— — —

——

— ☛

AXOV

erit minuenda:abſit Si.n. oĩm ſanctoꝝ moꝛs eſt pᷣcioſa. marie ſane eſt
pcioſiſſima. Cõfitendum igit᷑ cẽſeo mariã ad eternitatis gaudiũ aſſũp⸗
tam benignitate xpᷣi.⁊ honoꝛabiliꝰ ſuſceptã ceteris.quã grã honoꝛauit
p̃ ceteris.Atqʒ ad cõmunem humanitatẽ nõ eſſe abductã poſt moꝛtem
putredinis videlicet vermis ⁊ pulueris:.q̃ ſuũ ⁊ oĩm genuit ſaluatoꝛem
Vi elegit diuina volũtas inter igniũ flamas pueroꝝ veſtimẽta ſeruare
illeſa. cur abnuat in matre ꝓpꝛia qð elegit in veſte aliena. Jonã ſeruare
in vẽtre ceti incoꝛruptũ voluit ſola mĩicoꝛdia.mariã incoꝛruptã nõ ſer
nabit gtia. Seruatus eſt daniel in deſperatiſſima fame leonũ.nõ uan⸗
da eſt maria tãtis donata etiã meritis dignit atũ. Hec ergo cuncta que
diximus qꝛ naturã non ſᷣuaſſe cognoſcimꝰ.in integritate q; marie plus
gratiã q̃ʒ naturã potuiſſe nõ dubitamꝰ.Criſtꝰ ergo letari facit mariam
anima ⁊ coꝛpe in ſe ꝓpꝛio filio.nec vllam ſeqͥ coruptoõis erunam quam
nulla ſecuta eſt in pariẽdo filium integritatis coꝛruptõ.vt ſit ſꝑ incoꝛru
pta quã tãta pfudit gtia. ſit integraliter viuens.q oim integrà genuit·
vita m. Gi ergo dixi vt pebui appba xpᷣe tu ⁊ tui: Si vero nõ vt debui·
ecro tu 2 ti S

*

it gloſa ſuꝑ cãtica herba eſt humilis ⁊ calide nature et
goꝛifer a. Fuit. n. calidus in feruenti amoꝛe.humilis in cõ
uerſatoe. fons in doctrine emanatoe. puteus in ſcientie ꝓfũ
ers in fame ſuanitate. Eius vitã guillbelmꝰ abbas ſancti
beati bernardi.⁊ hernaldꝰ abbas bone vallis ſcripſert
nt rdꝰò in burgũdia caſtro fontanis ex nobilibus valde
eligioſis parentibꝰ oꝛtus eſt. Cuiꝰpater decelinꝰ miles
ſeculo ſtrenuuſ. nec minꝰ deo religioſus.mater vero aaleth
mnuũcupata eſt. Hec ſeptem filios genuit.ſex mares ⁊ feminã
. Mares at oẽs monachos futuros. femina aũt ſanctimonialeʒ ꝓ

t. Mor at vt filium ꝑtu ediderat. manibꝰ ꝓpꝛiis ipᷣm deo offere⸗
lienis vberibꝰ ipos nutriri refugiebat.q̃ſi cũ lacte materno. ma
terni quovammõ boni infundẽs ei naturã.Cũ aũt creuiſſent q̃;diu ſub
manu eiꝰ erãt.heremo magis qᷓ curie nutriebat.cibis groſſioꝛibꝰ ⁊ cõo⸗
munibꝰ paſcens eos q̃ſi ↄtinuo ad heremũ tranſmittendos.Cũ igit᷑ ter
cium filium ſcʒ bernardum adbuc geſtaret in vtero.vidit ſomniũ preſa
gium futuroꝝ.catellũ ſcʒ totum candidum.totũ in doꝛſo ſubrufum.⁊ la
trantem in vtero ſe habere. Quod cum cuidam viro dei expoſuiſſet ille
pꝓphetica voce reſpõdit. Optimi catelli mater eris:qͥ domus dei cuſtos
futurus magnos cõtra inimicos dabit latratus. Erit enim pꝛedicator

egregius ⁊ multos medicinalis lingue grtia curaturus. Cũ aũt beatꝰ
bernardus adhuc puerulꝰ eſſet.⁊ graui doloꝛe capitis egrotaret. veniẽ
tem ad ſe mulierculã vt doloꝛem ſuis carmibus mitigaret. cũ indiẽtõe
nimia exclamãs repulit ⁊ abiecit. Pueruli ãt bono ʒelo miſicoꝛdia dei
nõ defuit.ſed tũc ↄtinuo ſurgens liberatũ ſe eſſe cognouit In ſacra
tiſſima domice natiuitatis nocte cũ puer bernardus matutinale officiũ
in eccla expectaret. ⁊ qua hoꝛa noctis xpᷣc natus fuiſſet ſcire cuꝑet. ap:
paruit ei puerulus ieſus q̃ſi ite ꝝ ante oculos ſuos naſcẽs ex vtero ma⸗
tris. Unde q̃diu vixit bãc fuiſſe boꝛam natiuitatis domice ſemꝑ puta
uit. Ab ila ergo boꝛa in his q̃ ad illud ptinent ſacramẽtum. ⁊ ſeni⸗ ei ꝓ
fundioꝛ ⁊ mo copioſioꝛ datus eſt. Ande ⁊ poſtmodũ in laudẽ genitriqꝗᷣ
⁊ geniti.inter ipᷣa ſuoꝝ tractatuũ initia inſigne opuſculũ edidit. in q̃ i⸗
lam lectõʒ euangelicã.miſſus eſt gabꝛiel angelꝰ.explanauit. Uidẽs an⸗
tiquus hoſtis ꝓpoſitũ pueri tã ſalubꝛe.eius caſtitatis ꝓpoſito inuidit.
multoſq; ſibi laqueos temptatõis appoſuit.Cum.n.aliqũ in quandam
feminã oculos defiuos aliqʒdiu tenuiſſet. ↄtinuo de ſeipᷣo erubeſcens in
ſemetipᷣm ſeueriſſimꝰ vltoꝛ inſurgit. ac in ſtagnũ gelidaꝝ aquaꝝ inſilr
ens.tamdiu ibidẽ ꝑmanſit.donec pene exanimis effectus ꝑ gtiaʒ dei a
caloꝛe carnal cõcupiſcentie totꝰ refriguit E Cica idem tempuſ
inſtinctu demonis puella q̃daʒ in lectu doꝛmientis ſe nudã iniecit. Quã
iulle ſentiens cũ omi pace ⁊ ſilencõ ꝑtem lectuli quã occupauerat dereli:
quẽs ei ceſſit ⁊ in latus alteꝝ ſe ↄuertens doꝛmiuit.Miſera vero illa ali
quãdiu ſuſtinens ⁊ expectãs.deinde palpãs ⁊ ſtimulans.nouiſſime cuʒ
immobilis ipe pſiſteret.illa licet impudẽtiſſima eſſet erubuit.et boꝛrotꝛ
ingenti atqʒ admiratõne ꝑpfuſa ſurgens aufugit. Cum iteꝝ in domò
cuiuſdam matrone hoſpitaretur. illa adoleſcentẽ aſpectu decoꝝ cõſide⸗
rans.vehementer in ↄcupiſcentiã eius exarſit:Cũ ãt ſeoꝛſum lectũ ſibi
ſterni feciſſet. ip̃a impudẽter ⁊ ſilenter de nocte ſurgens ad eum acceſſit
Qus ille ſentiens ꝓtinus exclamauit. Latrones latrones. Ad quaʒ vo
cem mulier fugit· familia ſurgit.lucerna accenditur.latro q̃ritur.ſed mi
mnime ĩuenitur. Ad lectulos ſinguli redeũt. Quieſcũt ceteri ſʒ nõ ula mi
ſera reqͥ eſcit. Nam denuo exurgit. bernardi lectulũ petit. Sed ille latro
nes latrones denuo exclamauit. Latro iteꝝ q̃ritur. ſʒ nequaq̃m ab eoqͥ
ſolus nouerat publicatur. Aſqʒ tercõ ĩ pba mulier ſic repulſa vix tandẽ
metu vel deſperatõne victa ceſſauit. Cum ãt ſequenti die iter ageret.aꝛ
guentes eum ſocii ꝙ totiens latrones ſomniauerit pquirebãt. Quibus
ille ait. Neraciter hac nocte inſidias ppeſſus ſum latronis. quia hoſpi⸗

— —— —ʒ—

— S —.

ta mihi nitebatur auferre theſauꝝ irrecupabilem caſtitatis Perpẽ

dens igitur nõ eſſe tutum cobabitare ſpenti.fugam meditari cepit.⁊ oꝛ

mem ciſtercienſiũ extunc ingredi deliberauit. Quod cum fratres eiuſ
cognoſ. cerent. ⁊ eum ab hoc ꝓpoſito modis omnibꝰ ꝓhiberent. tanta ei

— –—

—

x/.

Etiam dñs cõtulit. vt non ſol ipſe a ↄuerſatõe nõ phiberetuꝛ. ſz omnes
fratres ſuos t multos alios ad religiõʒ dño lucraretur. Gerardus tam
frater eiꝰ miles ſtrennuus bec fratris verba vana putabat ? e omnino

monita repellebat.Lunc bernardꝰ fide iã igneꝰ.⁊ fraterno caritatis ʒe᷑
lo miꝝ in modũ exaſpatus.ſcio inqᷣt frater mi ſcio.ſola vexato ĩtellectũ

dabit auditui. Bigitumqz lateri e apponens. veniet imaͤt dies ⁊ cito ve
niet qñ lacea latus B̊ ꝑfoꝛabit ⁊ ad coꝛ tuum ↄſilio qð abiicis viã dabit.
Poſt paucos dies gerardus ab inimicis capitur ⁊ in loco cui frater di/

gitum impoſuerat infixã lanceã geſtas.trabitur ⁊ in cuſtodia vinculat
Ad quem bernardus veniens cum ſibi loqͥ nõ pmitteretur ad euʒ excla
mauit. Scito frater gerarde. qꝛ in pꝛoxio ituri ſumꝰ ⁊ monaſterium in
traturi. Eadem nocte cõpedes de eꝰ pedibꝰcecider̃t.⁊ hoſtio ꝑ ſe aꝑto le
tus aufugit. Indicauitqʒ fratri ſe mutaſſe pꝛopoſitũ.⁊ fieri velle mona
chum ⸗BAnndo ab incarnatõe dñi.m.c.xii.a cõſtitutõne domus

ciſtercienſiũ. xv. ſeruus dei bernardns annos nactus circiter vigintidu

os cũ ſociis ampliꝰ qᷓ;.xxx.oꝛdineʒ ciſtercieñ.ingreſſus eſt Cum at beꝛn

arqdus cũ fratribꝰſuis domũ paternã egrederet.guido pᷣmogenitus vi

dens niuardũ fratrẽ ſuum minimũ pueꝝ ludentẽ in platea cum pueris.
eya inqͥt frater niuarde.ad te ſolum reſpicit omis terꝛa poſſeſſionis nre ·
Cui nõ pueriliter puer reſpõdit. Uos ergo celum habebitis.⁊ mihi ſo⸗
lum terꝛam relinqᷣtis. Non ex equo diuiſio facta eſt hec. Modico igituꝛ

tempe cum patre remãſit. ſed fratres poſtmodũ ſecutus eſt. Ingreſſus
igitur oꝛdinẽ ſeruus dei bernardus ita totꝰin ſpum abſoꝛptus eſt ⁊ deo
totaliter occupatꝰ.vt iam nullis ſenſibꝰ coꝛpis vteretur. Jam qᷣppe an⸗

num in cella nouicõꝛum exegerat.⁊ adhuc an domꝰ haberet teſtudineʒ
ignoꝛabat.Multo tempe eccleſiam intrans ⁊ exiens in capite vbi tres

erant vnã tãtum putabat eſſe feneſtrꝗ. Abbas ãut ciſtercienſis fra-
tres ad edificadum domũ clareuallenſem miſit. ⁊ eis ſanctũ bernarduʒ
in abbatem pᷣfecit. Qui multo ibidem temꝑe in nimia pauptate dege⸗
bant. ⁊ pulmenta ſepius ex foliis fagi conficiebãt. Gigilabat at ſeruus

dei vltra poſſibilitateʒ bumanã Nullũ enĩ tempꝰ ſe mag ꝑdere cõqueri

ſolebat ꝙ; quo doꝛmiuit.ydoneã ſatis feputans ↄpatõnem ſomni ⁊ mor
tis vt ſic doꝛmiẽtes videãtur moꝛtui apud homies. quomõ gpud deum
moꝛtui doꝛmiẽtes. Unde etiam ſi quẽ foꝛte duriꝰ ſtertẽtem auduet. ſeu

minus compoſite videret iacẽtem. patienter ferꝛe vix potuit ⁊ carnalit᷑
ſeu ſeculariter eũ doꝛmire cauſabatur.Ad comedendũ vix aliqᷓ volupta
te trahebatur appetitus.ſed ſolo timoꝛe defectuſ ſic accedebat ad ſumẽ
dum cibum q̃ſi ad toꝛmẽtum. Poſt cibũ quãtum comederit ſemꝑ cogi⸗
tare ſolitus erat. Si quãdo vel ad modicam mẽſuram ſolitam exceſſiſſe
ſe depᷣhendit impune abire ne patiebatur. Gic gule illecebꝛas edomue⸗
rat. vt ipam quoq; ſapoꝝ diſcretõnem ex magna ꝑte perdiderit. Nam

et oleũ ſibi ꝑerꝛoꝛem aliqñ ꝓpinatum bibit. et penitus ignoꝛauit.nec .
us id eſt cognitum donec dem labia eius miraretur inuncta. BGagimẽ

inſuꝑ crudum ꝑ erꝛoꝛem ſibi oblatum ꝓ butiro multis diebus noſcitur

comediſſe. Solam aũt aquã ſibi ſape dicebat. eo ꝙ dum ſumeret fauceſ
⁊ guttur ei refrigeraret. Quidd in ſcripturis didicerat.maxie in ſuuis
⁊ in agris meditando ⁊ oꝛando ſe ↄfitebatur accepiſſe.⁊ nullos ſe aliqñ

maiuiſtros habuiſſe. niſi quercꝰet fagos.inter amicos dicere ſolebat. De
niqʒ cõfeſſus eſt aliqũ meditanti vel oꝛanti ſacram oẽʒ velut ſuppoſitã
vel expoſitã ſibi apparuiſſe ſcripturâ. Quodã tpe ſicut ipᷣe in canti⸗

cis refert.cum interloquẽdum ex his que ſuggerebat ſpũs.⁊ ſi non infi
deli minus tamẽ fidenti animo refuaret vt baberet quid diceret denuo
tractaturus.ecce vox ad eum venit dicens. Donec iſtud tenueris aliud

noõ accipies E In veſtib? ei ſemp pauꝑtas placuit. ſoꝛdes nunqᷓ;

nimixꝝ animi foꝛe indices aiebat aut negligentis aut apud ſe inanit᷑ glo

riantis. aut foꝛis humanã glam affectatis. Pꝛouerbiũ illud in oꝛe etus

frequenter: ſemꝑ in coꝛde erat. Qui hoc facit qð nemo.mirantur omẽs

Enge ⁊ ciliciũ pluribꝰannis poꝛtauit.qꝙdiu occultũ eſſe potuit. Sʒ vbi

hoc cogmitũ eſſe ſenſit:cõtinuo illud abiiciens ad cõmunia ſe conuertit.

NNunq ſic riſit vt non potius ad ridendũ qᷓ; ad reᷣmendum vim ſibi fa⸗

cere opoꝛteret et riſui ſuo mag ſtimulũ adhbibere qꝙ; frenum. Cum ãt pa⸗
tientie genꝰ ſolitus erat dicere triptitum. videlicz ad verboꝝ iniurias.

ad dãna reꝝ.ad coꝛpoꝛis leſionẽ.hãc ipᷣe bis exempliſ ſe habere pbauit

Cum. n. cuidam epo amicabiliteꝛ eum admonẽſ q̃ndam ſcripſiſſet eplaʒ
ille vehementer exacerbatꝰ amariſſimaʒ ei ſcripſit epłam in pꝛicipio ita

dicens. Salutem ⁊ non ſpũm blaſphemie.tãqᷓ; ex ſpũ blaſfemie ita ſcri⸗

pſiſſet.Ad quod ille.Ego ſpũm blaſfemie me babere non credo.nec ma
ledixiſſe cuiq;. aut maledicere me velle ſcio.pᷣſertim pncipi populi mei.

AQuigda abbas ꝓ vno cenobio cõſtruendo ſexcentas marcas eidem
miſit argenti. Sed tota pecunia dum deferretur a pᷣdonibus ſublata eſt

Quo audito nihil aliud dixit niſi benedictus deꝰ qͥ nobis pepcit ab one

re. Ged ⁊ ullis inqt qͥ tulerunt leuius eſt ferendũ.tum qꝛ boc bũana cu⸗

piditas ſuſtulit.tum qꝛ magna pecunia magnam eis temptatõnis occa⸗
ſionem ingeſſitt. Quidam inſuꝑ canonicꝰ regularis ad eum venit. et
vt in monachum recipetur inſtãter rogauit.Cui cum ille nõ acqᷣeiceret

ſed ad ſuam eccłam redire ꝑſuaderet. ait ille. Vt qᷣd ergo in libꝛis tuis ꝑ

fectõnem tantoꝑe cõmendaſti.ſi cam nõ exhibes cupienti.vtinam ulos
tuos haberem libꝛos vt eos penitꝰ lacerarẽ. Cui ulle. In nullo eoꝛum le
giſti nõ poſſe te in tuo clauſtro eſſe pfectũ. Mox coꝛrectõʒ nõ locoꝛum
mutatõʒ in libꝛis omibꝰ cõmend aui. Ille vero inſanꝰ in eũ impetum fa⸗
ciens. tã guiter maxilã eiꝰpcuſſit.vt ſuccederet ruboꝛ ictui ⁊ tumor
boꝛi. Jam qͥ aderãt in ſacrilegu inſurgebant. BGed pᷣuenit eos fuus dei

— — Dm

— S — —D =☛ o wD—–

axGVII.

clamãs et adiurãs ꝑ nomen xpᷣi vt nullaten tangeretur nec ſibi quicqᷓ
iniurie inferretur. Mouicuis ãt intrare volentibꝰdicere cõſueuerat.

GSi ad ea q intus ſunt feſtinatis.hic foꝛis dimittite coꝛpa que de ſeculo
attuliſtis. Soli ſpũs ingrediãtur. caro aũt nõ ꝓdeſt quicq;ʒ. Pater erꝰ
qui ſolus domi remãſerat ad monaſterium iuit. ⁊ ibidem poſt aliqð tps
in ſenectute bona decefſſit. ꝓSoꝛoꝛ at eꝰ ſeculo nupta.cũ in diui
tiis a deliciis ſeculi piclitaretur. dam vice fratres ſuos ad monaſteriũ

viſitatura acceſſit. Cuũqʒ veniſſet cũ comitatu ⁊ apparatu ſupꝑbo. Ule e’än

tanqᷓᷓ rete dyaboli ad animas capiẽdas abhoꝛruit. nec ad videndum eãũ
exire aliqtenus acqeuit. Vidẽs illa ꝙ nullus fratꝝ ſuoꝝ occurreret. ſed
ab vno eoꝝ q tunc poꝛtaꝛius erat ſtercus inuolutum diceretur. tota in
lacrimis reſoluta.⁊ ſi peccatrix ſum inqͥ t ꝓ talibus criſtus moꝛtuus eſt.
Quia eĩ peccatricẽ me ſentio. idcirco ↄſili et colloquiũ bonoꝝ requiro
Et ſi deſpicit frater meꝰ carnẽ meã.nẽ deſpiciat ſeruꝰ dei animã meam
Veniat ⁊ pcipiat.et qdquid pᷣceperit adimplebo. Hac ergo ꝓmiſſioneʒ
tenens exut ad eam cuᷣ fratribꝰ.⁊ qꝛ eam a viro ſepare n0 poterat. pᷣmo
ei omnẽ mũdi glłam interdixit.⁊ foꝛmam matris imitanda eideʒ indicẽs

ulaz dimiſtt. Ila vero rediens. ira repente mutata eſt. vt in medio ſeculi

vitã duceret heremiticã ⁊ omm ſeculo ꝓrſus ſe faceret alienam. Lãdeʒ
pcibꝰmultis viꝝ ſuũ vicit.⁊ ab ipᷣo abſolutsa monaſteriũ intrauit In
firmatus aliqũñ vir dei cũ extremũ iam ſpũm trahere videretur i exceſ⸗

ſu mentis ſue ante tribunal dei viſus eſt pᷣſentari. Affuit ãt ⁊ ſathan ex

aduerſo im pbis eum accuſatõibꝰpulſans. Abi vero ille omia fuerat p⸗
ſecutus. ⁊ viro dei ꝓ ſua fuit ꝑte dicẽdum.nihil terꝛitus aut turbat? ait
Fateoꝛ nõ ſum dignus ego. nec ꝓpꝛiis poſſum meritis regnũ obtinere

celoꝝ. Ceteꝝ duplici iure ilud obtinens dñs meus.hereditate.ſ.patris

⁊ merito paſſionis.altero ipᷣe ↄtentꝰ.alteꝝ niihi donat:Ex cuiꝰdono iu
re ulud mihi vendicãs nõ ↄfundoꝛ.Confuſus in hoc verbo inmicꝰ. cõ⸗
uentꝰ? ille ſolutꝰ eſt. ⁊ vir dei in ſe reuerſus eſt. Lãta ãt abſtinentia labo⸗:
re ⁊ viguus coꝛpꝰ ſuũ attriuit. ⁊ Guiſſima et fere continua egritudi⸗
ne lãguens ↄuentum vix ſeqͥ poſſet. Qugdã vice dum Fuiſſime infir
maretur.fratribꝰp eo inſtanter oꝛantibꝰaliq̃ntulum cõualuiſſe ſe ſenſit.
Cõgregatis at fratribꝰdixit. Quid tenetis miſeꝝ bominem Fortõꝛes

eſtis inualuiſtis Parcite queſo ꝑcite ⁊ ſinite me abire. A multis

ãt ciuitatibꝰvir der in epᷣm electus.pᷣcipue a ciuitate ianuenſi ciuitate
mediolanẽſi.petentibꝰ ſe nec annuens nec impbe renuens vicebat ſe nõ
eſſe ſun.ſʒ alioꝝ ſuicio deputatũ.ratres ãt ex ↄſilio viri dei ſibi puide
rant ⁊ ſũmi põtific autoꝛitate mumti erãt ne qs gaudiũ ſuũ ab eis tolle

re poſſet Quodã tpe cum fres cartuſienſes viſitaſſet. ⁊ ipᷣi ab eo in
omibꝰplimuʒ edificati fuiſſent. vnũ fuit qð pᷣdicti loci poꝛem aliqntuluz
moutt · l. ꝙ ſella cui eqᷣtãdo inſidebat minꝰ? neglecta erat ⁊ paꝝ pᷣferens

—

pauptatem. Qõ cum dictꝰ poꝛ vni ex fratribus.⁊ ille viro dei retuliſſet.
non minꝰ ip̃ᷣe miratꝰ q̃lis eſſet ſella qᷓrebat. Mã a clara valle vſqʒ cartu
ſiam venerat.et tñ q̃lis eſſet ſella penitꝰ ignoꝛabat Juxta lacũ lauſa
nenſem totiꝰdiei itinere ꝑgenſ.penitꝰeum nõ vidit.aut ſe videre non vi

dit. Cuũ.n.ſero facto de eodem lacu ſocii loquerent᷑.interꝛogauit eoſ vbi

nam lac? ille eſſet. Qð illi audiẽtes plimum admirati ſunt G Gis⸗
cebat ſane ĩ eo ſublimitatẽ noĩs hũilitas coꝛdis. Nec tã poterat vniuer

ſus eũ erigere mũdꝰ q; ſeipᷣe deiicere ſol. Gũmus reputabatf᷑ ab oĩbꝰifi
muʒ ipᷣe ſe reputãſ.⁊ quẽ ſibi oẽs:ipᷣe ſe nemĩ pᷣferebat Beniqʒ ſicut ſe
pius fatebatur inter ſummos quoq; honoꝛes ⁊ fauoꝛes ppłoꝝ alterũ ſi

bi mutuatus hoĩem videbatr᷑.ſeq; potiꝰreputabat abſentem velut quod
dam ſomniũ ſuſpicatus. Abi vero inter ſimplicõꝛes fr̃es erat.⁊ amica
ſempꝑ licebat humilitate frui.ibi ſe inuemſſe gaudebat.⁊ in ppꝛiaʒ rediſ
ſe ꝑpſonam. Semꝑ at inueniebatur aut oꝛãs aut legens aut ſcribẽs

aut meditans aut fratres verbo edifics. Quadã vice cum populo

pᷣdicaret.⁊ omnes verba eiꝰattente ac deuote ſuſciperẽt:er animo q̃dazʒ
talis irrepſit temptatõ. Aere nunc optime pᷣdicas.et ab omibꝰlibenter
audiris.et ſapiens ab omibꝰ reputaris.At vir dei tali temptatõe pulſa
ri ſe ſentiẽs.paꝝper ſubſtitit.⁊ an ꝓcederet vel fineʒ faceret cogitare ce
pit. Statimqʒ diuino cõfoꝛtatus auxilio temptatoꝛi ſilenter reſpondit.

Mec pꝑ te ince pi.nec ꝑ te dimittam. Sicqʒ ſecurꝰ pᷣdicatõnem vſqʒ;ʒ ad fi
nem ꝓſecut? eſt Monach? qͥdam qͥ in ſeculo ribaldꝰfuerat atqʒ luſoꝛ
maligno ſtimulatꝰſpũ ad ſeculũ redire voluit. Cum ãt beatꝰ bernardus
eũ retinere nõ poſſet. interꝛogauit eũ vñ victurꝰ eſſet. Qui reſpõdit ad
taxilos ludere ſcio.⁊ inde viuere potero.Et ille. Si tibi capitale ↄmiſe

ro vis ſingul annis ad me redire ⁊ lucꝝ mecũ diuidere.Qõð ille audiens

gauiſus eſt. ⁊ ſe libenter ſic actuꝝ ꝓmiſit. Uiginti igitur ſolidos ei da⸗
ri pcepit.Et ille cum illis abiit. Hoc ãt faciebat vir ſanctus vt eũ iterũ
rreuocare poſſet.ſicut ⁊ poſtmodũ factum eſt. Ille igitur abiẽs totuʒ ꝑdi
dit.⁊ ad poꝛtaʒ ↄfuſus rediit. Quo audito.vir dei ad eũ letus exiit.extẽ⸗
ditq; gremiũ vt ſimi diuiderent lucꝝ.Cui ille. Nihil pater lucratꝰſum.
ſed etiã capitali noſtro nudatꝰ ſum. Si vultis ꝓ noſtro capitali recipite
me.Cui benardꝰbenigne reſpõdit.Si ita inqͥt eſt melius eſt vt hoc reci
piam qᷓ;ᷓ ſimul vtyqʒ pdaz Quada vice dum beatꝰbern. iumento in
ſidens aliquo pgeret.cuidã ruſtico materia ſic ſe offerẽte de coꝛdis iſta

bilitate in oꝛatõe eſt cõqueſtus. Quod ille audiens mox eum deſpexit.

⁊ in oꝛatõnibꝰſuis coꝛ firmũ ⁊ ſtabile habere ſe dixit. Nolens aũt bern.
eum ↄuincere ⁊ a ſua temeritate coercere dixit. Seq̃ſtrare pauliſp a no
breies .⁊ tota q̃ poteris intentõe oꝛatõeʒ dñicam inchoato.Quam ſi abſqʒ
gAliqᷓ coꝛdis digreſſiõe ⁊ vagatõe fmire poteris.iumẽtum cui in ſideo tuũ
cul dubio mox habebis. Cu at mihi in fide tua ſpodeaſ.ꝙ ſi ali ibidẽ

—. — — — 5———

GXGüVII

cogitaueris.hoc mihi aliquatenꝰ nõ celabis.Cetatur ille.et tanqᷓ iumẽ
tum iam lucratũ ſe reputãs audacter ſecedit.et ſeipᷣm recolligẽs oꝛatõʒ
domicam dicere inchoauit. Uix oꝛatõis expleuit dimidiũ.et ecce impoꝛ
tuna cogitatõ de ſella coꝛdi ſuo ſe ingerit vtꝝ eam babere debeat cũ iu⸗
mento. Quod ille aduertens. ↄcitus ad bern. redut. ⁊ qd in ipa oꝛatõne
ſolicite cogitauerit indicauit.et de ſe poſtea temere non pꝛeſumpſit
H EFrrater robertus eius monachus et ᷣm ſeculũ ꝓpinquus.in ado⸗
leſcentia ſua quoꝛũdam pſuaſione deceptꝰ cluniacũ ſe cõtulerat. Uene
rabilis aũt pater poſtqᷓ aliq;diu diſſimulauit.eundẽ ſtatuit p eplam re⸗
unocare. Quã cum ſub diuo dictaret.et alius monachus eam ex oꝛe ſuo
cõſcriberet.ſubito inopinatus imber erupit.⁊ hic qͥ ſcribebat carta ↄpli
care voluit.Cui bern. Opus dei eſt. ſcribere ne ſoꝛmides Scripſit ergo
epłam in medio imbꝛe ſine inbꝛe.Cum em̃ vndiqʒ plueret: ibidẽ tñ mo
leſtiam imbꝛis virtus expulit caritatis. Cum quoddam mona ſteriũ qð
vir dei ↄſtruxerat occupaſſet muſcaꝝ incredibilis multitudo:ita vt omi

bus Guem moleſtiã generarent. ille dixit. Ego excõmunico eas. Mane

ſt omnes piter moꝛtuas inuenerüt. Cũ a ſimo põtifice mediolanũ
miſſus fuiſſet vt ipos cũ eccleſia recõciliaret:⁊ iam papiã rediſſet.qdaxʒ
vxoꝛẽ ſuã demoniacã ad eũ adduxit.Hoxqʒ ꝑ os miſere mulieris dya:
bolus in cõtumelias eiꝰ prupit dicens. Non me de anicula mea hic por
rulos edens ⁊ bꝛaſicas deuoꝛũs pellet. At vir dei ipᷣam ad ecclam bea⸗
ti ſyri renuſit. Beatus aũt ſyrus hoſpiti ſuo deferꝛe voluit.nec eidẽ ali⸗
qͥd curatõis impendit. Sicq; iteꝝ ad beatũ bern.adducta eſt.Lũc dja⸗

bolus ꝑ os eiꝰ garrire cepit ac dicere. Nõ me expellet ſyrulus nec eiici⸗

et bernardinꝰ. Ad hec ſeruꝰdei reſpõdit. Mec ſyrus nec bernardꝰte eu⸗
ciet.ſed dñs ieſus xpᷣc.ox vt ille oꝛatoeʒ effudit.ſpũs nequam dixit.
Quẽã libenter egrederer ab hac anicula guiter moleſtat? in ea. Quam li

penter egrederer. ſʒ non poſſum.qꝛ nõ vult magnus dñs.Cui ſanctus.

Et s eſt magnꝰ vñs.Cui ille.Jeſus naʒarenus.Ad quẽ vir dei. VUidi
ſti ne vncyp eum. Quo reſpondente etiam. ait. Vbi eũ vidiſti.Et ile. In
gloꝛia.Et ſanctus.Et tu in gla fuiſti. Quo reſpõdente vtiqʒ air. Quõ

inde exiſti. Et ille. Cum lucifero multi cecidimꝰ DHec aũt oĩa voce lugu

bꝛi p os vetule omĩbꝰaudientibꝰloquebat᷑. Dixitqʒ ei vir dei. Nũquid
in illam glam redire velles: At ille miro mõ cachinnãs qit. Mõ tarda:
tum eſt. Tũc oꝛante viro dei demõ de muliere exiuit. Sed cũ vir dei re⸗
ceſſiſſet. dyabolꝰiteꝝ ipᷣam inuaſit. Dir ãt eius pꝰ eum accurꝛens qð ac:
ciderat indicauit. Ille ãt collo eiꝰ alligari cartulã ↄtinentẽ hec verba pᷣ⸗
cepit. In nomie dñi nri ieſu xpᷣi pcipio tibi demõ· ne banc mulierẽ amo
do ↄtingere pᷣlumas.Qõð cum factũ fuiſſet ad eã poſtea nõ eſt auſꝰ acce
dere Abpud aqtaniam qdaʒ mulier nuſerabil erat.qͥ a qdaʒ demone
petulante ⁊ incubo vexabat. Sex em̃ annis abuſus eſt ea. et incredibuli

vexauit libidine. Adueniente aũt illuc viro dei.demõ mulieri ne ad eum

accederet vehementer minatur: qꝛ mil eiꝓdeſſe poſſet: ⁊ recedente eo ipᷣe
qͥ eius fuerat amatoꝛ crudeliſſimꝰfieret ꝑſecutoꝛ. At illa ſecure ad virũ
dei acceſſit.⁊ que pateretur cũ multo gemitu enarꝛauit:Cui ille.Colle
buc meum baculum. et in tuo lectulo pone.et ſi qͥd agere põt agat. Qð
cum feciſſet.et in lectulo ſuo recũberet.adeſt ile continuo Sʒ nec ad cõ
ſuetũ opus.nec ad ipᷣm cubile pᷣſumit accedere. Gʒ acerꝛĩe minatur ꝙ il
lo recedente ſe de ea atrociter vindicabit. Qð cum illa bernardo retuliſ
ſet. ille pplum cõuocauit. omẽs cadelas in manu accenſas habere pce
pit· demonemqʒ cum vniuerſo qͥ aderat cetu excõmumcauit.ac ne ad il⸗
lam vel alia deinceps acceſſuʒ babeat interdixit. Gicqʒ illa a tali iluſio
ne penitus liberata efft Cuũü in eadem ꝓuintia vir ſanctꝰlegatõe
fungeretur.vt ducem aqͥᷣtanie eccleſie reconciliaret.⁊ ille modis omnibꝰ
recõciliari renueret.vir dei ad altare celebꝛaturꝰ acceſſit:ipᷣo duce tanq/
excõmunicato pᷣ foꝛibꝰexpectante.Cũ aũt pax domi dixit. coꝛpꝰ dñicuʒ
ſuꝑ patenã ponit:⁊ ſecum tollit.atqʒ ignea facie ⁊ flameis oculis foꝛaſ
egreditur.⁊ verbis terꝛibilibꝰcomitẽ aggreditur. Rogauimꝰ te inquit
⁊ ſpꝛeuiſti nos.Ecce ad te ꝓceſſit virgĩs filiꝰqͥJ eſt dñs eccleſie quaʒ tu ꝑ
ſequeris.Adeſt iudex tuus in cuiꝰ nomie om̃e genu curuatur.Adeſt iu
