toqʒ mei.Cui criſogonꝰ ſic rũdit Qide nõ ↄturberis in boc ꝙ tibi pie
viuẽti inferãt aduerſa. Nõ ei deciperis ſed ꝓbaris. Cito ad te placituʒ
tempꝰ xpᷣs cõuertet.et quaſi pꝰ noctis tenebꝛas floꝛiquʒ dei lumẽ aſpici
es atqʒ pꝰ glaciei frigus.aurea tibi tempa et ſerena ſuccedent. Nale in
dño et oꝛa pro me Beniqʒ cum beata anaſtaſia ſic in cuſtodia artaretur
vt vix ei panis quadꝛãs daretur. eſtimans ſe moꝛiturã ſacto criſogono
epiſtolã in hec verba ſcripſit Confeſſoꝛi xpᷣi criſogono anaſtaſia. Finis
venit coꝛporis memento mei vt egredientem animã meaʒz ipſe ſuſcipiat

marin
Mnrarns
Ruoſtac

Morlſcco⸗

h

—
S

ſiä las
fudiont
Dalt
emenane
lrtitri
s abun
Miſnul
ramſoi
1 Center
Mmeß
rabeh

ueniar

lumne
ene N
dommt
pr
ſihis
ihin

üGXGII.

p cuius amoꝛe iſta ſuſtineo que ex oꝛe huius vetule recognoueris Cui

ille reſcripſit Gupereſt vt lumen tenebꝛe antecedant.ſicut etiam poſtn

firmitatem ſalus reuertitur.et vita poſt moꝛtem promittitur. Ano fine

letis elatio.dominet᷑ Anuʒ mare eſt in quo nauicule coꝛpis noſtri veli

ficãt.et ſub vno coꝛpis gubernatoꝛe aĩe noſtre nautico fũgũtur officio

Quoꝛũdam igitur naues foꝛtifſimis carinaꝝ nexibus ſolidate crebꝛos
equoꝛis cõcitatos fluctus illeſe pᷣtereunt Quoꝛundã vero fragiles iun

cture lignoꝝ etiaʒ i tranquillo vicinũ moꝛti conficiunt curſum Tu autt
o xpᷣi famula crucis tropheum tota mente conſtringe.et teipam prepa⸗

ra ad opus dei Igitur dyoclecianus aquileie partibus poſitus ceteroo
chꝛiſtianos occidens ſanctuʒ criſogonũ ſibi preſent ari iuſſit Cui cuʒ di
ceret. accipe poteſtateʒ pᷣfecture tue ⁊ cõſolatum generis tui.⁊ ſacrifica

dus. reſpõdit criſogonus AUnum deum in celo adoꝛo. dignitates tuns
quaſi lutum cõtemno Bata igitur ſuper eum ſententia.ad quendã locũ
ducitur.et ibidẽ protinus decollatur circa anos domini. cclxxxvu. Cui⸗ H

coꝛpus cum capite ſanctus ſelus preſbiter ſepeliuit.

2

Ham in ea coꝛruit edificium ſuꝑbie ꝑ humnlitateʒ quazʒ
cupiſcẽtie ꝑ virginitatẽ quã ſeruauit.cupiditatis mun

gane. qꝛ omnia mundana deſpexit Vel lꝛatherina quaſi cathenula.ipa
em̃ ſibi ꝑ bona oꝑa quãdaʒ cathenaʒ fecit.ꝑ quam vſqʒ ad celũ aſcendit
Que quideʒ cathena ſiue ſcala quattuor gradus babet.qui ſũt innocen

tia opis. mudicia coꝛdis. deſpectio vanitatis.⁊ locutio veritatis.Quoſ
ꝓpheta ꝑ oꝛdinem ponit dicens. Quis aſcendet in mõoteʒ domini ⁊c. Et
reſpondet Innocẽs manibꝰ et mundo coꝛde.q nõ accepit in vano animã

ſuaʒ. neq; iurauit in dolo ꝓximo ſuo. qualiter aũt iſti quattuoꝛ gradus i

erina fuerunt patet ex legenda ſſua.
Atherina coſti regis filia omnibus liberalium ſtudiis erudi
t Cum aũt maxencius imꝑatoꝛ om̃es ta diuites q; pau
sO ad alexandꝛiaʒ cõuocaret vt ydolis immolarent.et xpᷣia
nolentes puniret Catherina cum eſſet annoꝛuʒ. xviti.⁊ in
diuitis et pueris pleno ſola remanſiſſet. audienſ a nimaliũ diueꝛ
mugitus et cantantiuʒ plauſus.miſſo illuc nuncio inqri iuſſit celeri
ter d hoc eſſet Qð dum didiciſſet aſſumptis aliqbus de palacio ſigno
crucis ſe muniens uluc acceſſit ibiqʒ multos xpᷣianos metu moꝛtis ad

. 19 cr ificia duci conſ pexit. Que vehementt d olore coꝛdis ſ⸗ guci ata. ad

impatoꝛem ſe audacter ingeſſit. et ſic ait. Salutationez tibi ꝓpferre img
Stoꝛ ⁊ oꝛdinis dignitas et rationis via pᷣmonebat ſi creatoꝛeʒ celo 5
noſceres. et a diis animũ reuocares. SGtanſqʒ ante ianuã templi
as cocluſiones ſilogiſmoꝝ allegoꝛice et metbonomixe diſerte riniſtien d
multa cum ceſare diſputauit Beinde rediens ad cõmune colloquz di .
NHec tibi tanꝙᷓ ſapienti pferre curaui. Nunc añt quare incaſſi do . en⸗
gaſti hanc multitudinẽ ad colendaz ſtulticiã Fdoloꝝ. Miraris bor reg che
plü manu artificum opatum.miraris oꝛnamenta pcioſa q̃ velut “l
ante faciez venti erũt Mirare potius celu et terram mare et oĩa a ne⸗
ſunt Mirare oꝛnamenta celoꝝ.ſoleʒ videl icet et lunã et ſtellas Gir 1
re famulatũ eoꝝ qualiter a mundi initio vſqʒ ad finez nocte et die “ . mar⸗
riũt ad occidenteʒ.et redeũt ad oꝛientẽ. nec vnqᷓ; atigatur Et cũ bec aig *
Qduerteris iterroga et diſce qs ſit eoꝝ potentioꝛ Cum aũt ipᷣm ipſo vo mer
nate intellexeris. nec ſimileʒz illi inuenire valueris.ipſũ adoꝛa.ipᷣm gloꝛit ei
fica.· Joſe em̃ eſt deus deoꝝ et dñs dominantiũ Cũqʒ de filu incarnatio in
ne ſapienter plurima diſputaſſet. ſtupefactus ceſar nõ valuit ad hec rãde n
re Tangeʒ ad ſe reuerſus dixit ad eã. Sine o młr.ſine nos finire ſacrifii a
ciñ.et pꝰ hoc tibi reſpõſa reddemꝰ. Precepit igitur eã ad palaciũ duci RM
et cum diligentia cuſtodiri.admirãs nimiuz eius prudentiam et coꝛpis nimut
pulcritudineʒ Erat em̃ ſpecioſa valde. et incredibili pulcritudine ommiĩ utet
oculis admirabilis vigebatur et gratioſa. Geniens igitur ceſar ad pa⸗ imnde
latiũ dixit hatherine.Audiuimꝰ tuã eloqᷣntiã.⁊ mirati ſum⸗ tug pruch⸗ ct
tia.ſed in deoꝝ ſacrificiis occupati omnia plene intelligere neqmmus dnuc
Nunc aũt ab initio ꝓgeniem tuã reqᷣrimꝰ. Et ſancta hatherina ad hoc. Albi
BVeriptuʒ eſt Nec te collaudes nec te culpaueris ipe Loc faciunt ſtulti Nh
quos glia verat inanis Confiteoꝛ tũ meõ ꝓgeniem nõ tumore iactãtie nutcſun
ſed bumilitatis amoꝛe Ego enim ſum lꝛatherina coſti regis vnica filta tad
Que quauis in purpura nata.et liberalibꝰ diſciplinis nõ mediocriter Wnd
ſtructa. bec tñ oia ↄtempſi et ad dñm ieſuʒ xpᷣm cõfugi Bii aũt quoſ co tuiadn
lis nec te nec alios iuuare poſſunt. O igitur infelices taliũ nunmnnũ cul⸗ wu
toꝛes. bꝰ aquocatis.in neceſſitate nõ aſſunt. in tribulatõe nõ ſuccurrũt AMau,
in piculis nõ defendũt.Cui rex. Si ita eſt vt dicis.totꝰ mundꝰ errat.et luhlon
tu ſola veruz dicis cum tamẽ omne verbũ in oꝛe duoꝝ vel triũ teſti ſs
firmetur SGi angelus eſſes. ſi celica virtus. adbuc tibi credere nemo de dn
beret. quantominus cum fennna fragilis eſſe probaris Cui illa Ne obb nntit
ſecro ceſar a furoꝛe tuo te vinci ꝑmittas. vt in ſapientis amimo non ſtet ſiebn
turbatio dira. Gic namqz poeta ait. Cu ſianimo rexeris rex eris ſico. ugli⸗
Rsegngteen vigeo peſtifera calliditate nos illaqueare diſpo⸗ mhlif
zör ceſ. exempla philoſophoꝝ ſermonen protrahere niteris. Nidés c peſt
Dul ceſar ꝙ eius ſapientie obniare non poſſet. mãdauit occulte ꝑ literaß (pultn
vyt omnes grmatici ⁊ rhetoꝛes ad pᷣtoꝛiũ olexandꝛie feſtinauter venirẽt erpy

.

.

n
lunemo

Fubefan

ſrirſayt⸗

WöN

macnpss
Wumvenis
cthraän
mögnd
Neiumnus
madbo.
AWuutſkun
nore udin
s Mfli
Hed
ait
ununi al
Canit
amtet
mikti
etenode

n

mnal
H
e

‚UdKGüUIIII.

immenſa munera recepturi ſi cõcionatriceʒ virginẽ ſuis aſſertionibꝰ ſuꝑ
arent C Adducti ſunt igitur de diuerſis ꝓuintis qnquagita oꝛato-
res.q om̃es moꝛtales in omni mũdana ſapientia excellebãt.Quibꝰ iter
rogãtibꝰ cur tã ð remotiſ ꝑtibꝰ euocati fuiſſent.ceſar rñdit Eſt apð noſ

quedã puella ſenſu et prudẽtia incõꝑpabilis.qᷓ om̃es ſapientes cofutat.

et deos noſtros demones eſſe affirmat.Quã ſi ſuꝑaueritis.cuʒ honoꝛe
magno ad ꝓpꝛia redibitis Ad hec vnꝰ indignatus ſtom achãti voce rñ
dit. Omagnũ impatoꝛis cõſiliuzʒ.qͥ ob vniꝰ degenerez puelle cõflictum
ſapiẽtes mũdi de remotis ptibus aduocauit.cũ vnꝰ ex nr̃is clientulis eã

poterat leuiſſime cõfutare Et rex. Poterã qͥ deʒ banc vi ad ſacrificãdũ

impellere.aut penis extinguere.ſed meliꝰ iudicaui.vt vris argumentis

penit? cõfutetur Cui uli dixerunt Adducatur coꝛâ nobis puella. vt ſua
temerit ate conuicta. nunqꝙ; ſe ſapientes vidiſſe cognoſcat. Sed cuʒ vir

go certamen qo ſibi innnebat didiciſſet. totaz ſe dno cõmendauit Et ec

ce angelꝰ dñi aſtitit ſibi.et vt cõſtanter ſtaret admonuit. aſſerens ꝙ non
ſoluʒ ab his vinci nõ poterit.ſed inſuꝑ ulla ipᷣos couerſ⸗ os ad palmaʒ mar
tirui deſtinabit Cũ ergo coꝛam oꝛatoꝛibꝰ adducta fuiſlet.dixit imꝑatoꝛi

Quali iudicio cõtra vnã puellã qͥnqginta oꝛatoꝛes opponis.quos et ꝓ
victoꝛia remunerãdos ꝓmittis.et me ſine ſpe mercedis pugnare cõpel⸗
lis. Erit tam merces michi dñs ieſus xpᷣsq eſt ſpes et coꝛona pro ſe cer
tãtiuʒ Geꝝ cum oꝛatores deum fieri hominez aut pati im poſſibile dice
rẽt.virgo etiã hoc a gẽtilibꝰ pᷣdictũ eſſe oſtẽdit Nã plato aſtruit deũ cir
cũrotundũ et decurtatuʒ. Sibilla quoqʒ ſic ait. Felix ulle de? ligno qͥ pen

get ab alto Ci igitur virgo cũ oꝛatoꝛibꝰ ſapientiſſime diſputaret.et eoſ

aptis ratõibꝰ cõfutaret.ſtupefacti illi.qd dicerent nõ inuententes.muti
penitꝰ ſunt effecti.Lũc imꝑatoꝛ cõtra eos nimio furoꝛe repletꝰ.increpa
re eos cepit.cur ab vna puella tam turpiter ſe vinci peꝛmitterent Tunc
vnꝰ mg alioꝝ ſic ait. Noueris impatoꝛ ꝙ nullꝰ vnqꝙᷓ ante nos ſtare po

tuit.quin cõtinuo vinceretur. Hec ant puella in qua ſpũs vei loqtur.ſic

nos in qmirationeʒ cõuertit.vt cõtra xpᷣm aliqͥd dicere.aut omĩno neſci
amꝰ.aut penitꝰ foꝛnidemꝰ. Unde impatoꝛ cõſtanter fatemuꝛ.ꝙ niſi ꝓ⸗
babilioꝛez ſententiaʒ de diis quos vſq; modo coluimꝰ protuleris:ecce
om̃es ad xpᷣm cõuertimuꝛ. Audiens hectirãnꝰ.nimio furoꝛe ſuccenſus
om̃es in medio ciuitatis cõcremari iuſſit At virgo ipᷣos confortans ad
martiriũ cõſtãtes efficit.et de fide diligenter inſtruit:.Et cũ dolerent ꝙ
ſine boptiſmo decederẽt.virgo reſpõdit. Ne timeatis.qꝛ effuſio veſtri
ſanguis vobis baptiſmꝰ re putabitur et coꝛona. Cũ ergo ſigno crucis
muniti flamis fuiſſent iniecti.ita animas dño reddiderũt.vt nec capilli
nec veſtim̃ta eoꝝ ab igne in aliquo lederẽtur.Cũ aũt a xpᷣianis fuiſſent
ſepulti. tiranꝰ virgini loqtur dicẽs.O virgo generoſa:iunentuti tue cõ
ſule. et pꝰ reginã ĩ palacio meo ſecida vocaberis.et imagie tua ĩ medio

ciuitatis fabricata a cũctis velut dea adoꝛaberis. Cui virgo. Beſine t

talia dicere · ꝗ ſcelus eſt etiã cogitare.Ego me xpᷣo ſpõſaʒ tradidi. Jllæ gach
gloꝛia mea.ule amoꝛ meꝰ.ille dulcedo et dllectio mea. ab eiꝰ amoꝛe nec
blandimẽta nec toꝛmenta me poterũt reuocare.Lüũc ille furoꝛe repletus Acd
iuſſit eaʒ ſpoliata ſcoꝛpionibꝰ cedi.et ceſam in obſcuꝝ carcerem tradi. AA
ibiqʒ diebꝰ duodeciʒ fame cruciari B Bege aũñt ꝓ ͤbuſqam cauſis
inſtatibꝰ extra regionis cõfinia p cedente.regia e ius nimio amoꝛe ſuc⸗ hone
cenſa.cũ prĩcipe militũ noĩe poꝛphirio media nocte ad carcerez virgis Sbh
ꝓperauit. Quo cũ regina itroiſſet. vidit carcereʒ ineſtimabili claritate uutt
fulgentem.et angelos plagas virginis pungẽtes. Incipienſqʒ virgo Alitt
eterna ei gaudia pᷣdicauit.et ad fideʒ cõuertens martirii coꝛona eidem Man
pᷣdixit Gicqʒ vſq; ad mediã noctem ſᷣmonẽ ꝓtraxerũt. Que cũ oia por e
pbiriꝰ audiſſet. ad pedes virginis procidit. et cum ducentis militibꝰ fi ſppi
gez rp̃ᷣi recepit. Quia vero ꝑ duodecim dies ſine cibo tiranꝰ eſſe eaʒ iuſ uume
ſerat. xpᷣs ꝑ hos dieſ nuſſa ð celo cãdida colüba celeſti eã cibo refouebat Lcept
Beinde dñs cũ multitudie angeloꝝ et virginũ eidez apparuit dicẽſ Ag iuclon
noſce filia creatoꝛeʒ tuũ.p eui noie laboꝛioſũ ſubiiſti cõflictũ. conſtans lrot
eſto qꝛ tecũ ſum Rediẽs igitur imꝑatoꝛ eaʒ ſibi pᷣſentari iuſſit. et viden uos
eã ſplendidioꝛem quam tanto iemnio eſtimabat afflictam.putauit ꝙ ea och:
aliquis in carcere ſuſtentaſſet.et furoꝛe repletus cuſtodes toꝛqueri pre papt
cepit. Ala vero ait. Ego cibum ab bomine non gecepi. ſed chꝛiſtus me iD
per ſuum angelum enutriuit. Cui impatoꝛ. Reconde oꝛo quod moneo n
in coꝛde tuo.et noli dubiis reſpondere ſermonibus Mon te quaſi famu ynral
lam poſſidere cupimus. ſed regina potens ⁊ electa decoꝛe in regno meo 6ntie
triumphabis. Cui virgo. Attendge et tu obſecro.et iudicii examiue veri ien
dica ſanctione decerne quem magis eligere debeo. Au potentem eter⸗ (gf
num glorioſum ⁊ decoꝛum. vel infirmum moꝛtalem ignobilem et defoꝛ
mem . Tunc imperatoꝛ indignatus ait.E duobus tibi vnum elige. aut 6)0
ſacrificare vt viuas.aut exquiſita toꝛmẽta ſubi vt pereas Et illa Que⸗ le⸗
cunqʒ tormenta potes cogitare ne differas quia carnem et ſa nguinem Fact⸗
meum chꝛiſto offerre deſidero. ſicut et ipſe pro me ſeipſum obtulit. Alli
Joſe enim deus meus.qmatoꝛ meus.paſtoꝛ et ſponſus vnicus meus. (hran
Lunc quidam prefectus furenti regi ſuaſit vt infra triduum quattuoꝛ ſietet
rotas ſerris ferreis et clauis acutiſſimis circumſeptas prepararet.vt 9
eam tam hoꝛribile toꝛmentum diſſecaret.et ceteros chꝛiſtianos tam di gi
re moꝛtis exemplũ terreret. Oꝛdinatumqʒ eſt vt due vno oꝛdine volue⸗ ynente
rentur.due autem contrario impetu agerentur. vt ille deoꝛſum laceran guten
do contraherent alle repugnantes ſurſum deuoꝛango impingerẽt. Lüc n.ce
beata virgo dominum exoꝛauit. vt ad laudem ſui nominis et conuerſio⸗ ſfrou
nem populi circumſtantis ipſam machinam diſſiparet Et ecce angelus lamm

domini molam illam cum tanto impetu diuellendo concuſſit ꝙ quattuoꝛ Mos

reſe

tngis
lichnnore
Nhhengo
maenn
üdapor
unlthſt

fnnlt

undek
Ui oans

ſeaden

hunrrg,
Smmnge
Schihnsne⸗
gne⸗
Citane
tegno me
meden
nonenern
Dlenaden
Muneigrn
fti
ctſouguen
ſumcbult
au us,
n attno:
onra
agnostand
ainen
nlun⸗
AN
ſs

mmn

.‚UUXGUV.

milia gentilium interemit E Pegins autem que deſuper hoc al

piciebat. et vſq; tunc ſe celauerat.ſtatim deſcendens imꝑatoꝛem de tan

ta ſeuicia durius increpauit. Rex autem furoꝛe replerus cum regina ſa

crificare contemneret iuſſit eã extractis prius mãmillis decollari. Que
cum ad martirium duceretur. katherinam rogauit vt pro ſe dominum
precaretur. Que reſpondit. Ne timeas a deo dilecta regina. quia tibi
hodie pro tranſitoꝛio regno commutabitur erxernum.et pro moꝛtali ſpõ
ſo tibi immoꝛtalem acquires. Tunc ula conſtans effecta toꝛtoꝛes extra

poꝛtabatur. ne qð iuſſi fuerant facere moꝛarentur Miniſtri igitur exk
ciuitatem eam ducentes.ferreis haſtilibus mommillas eius euellunt. 2

poſt caput eius precidunt. Cuius coꝛpus porphirius rapiens ſe peliuit
Sequente die cum de coꝛpoꝛe regine queſtio fieret.et multos ex hoc ad
ſupplicium tiraunnus protrahi iuberet.poꝛphirius prorumpens in me⸗
dqium exclamauit.Ego ſum qui chꝛiſti famulam ſepiliui.et chꝛiſti fidem
recepi.Tunc maxencius amens effectus.rugitum terribilem emittens
exclamauit. O me miſerum et omnibus miſerandum ecce poꝛphirius qͥ
erat vnicus anime mee cuſtos et totius laboꝛis ſolatium deceptus eſt.
Quod cum ſuis commilitibus referret.illi protinus reſponderunt.Et
nos chꝛiſtiani ſumus. et moꝛi parati ſumus.Tunc ceſar furoꝛe ebꝛius
precepit omnes cum poꝛphirio decollari. et coꝛpoꝛa eoꝛum canibus di⸗
mitti. Beinde lꝛatherinam aduocans ait. Quamuis arte magica regi
nam moꝛi feceris.ſi tamen reſipueris prima in palatio meo eris Hodie
igitur aut diis ſacrificia offeres aut caput amittes Cui illa. ac quecũ
q; animo concepiſti · paratam enim me videbis ad ommia ſuſtinẽda.Da
ta igitur ſuper eam ſententia. decollari iubetur. Que cum ad locum de⸗

dqucta fuiſſet. erectis in celum oculis oꝛauit dicens O ſpes et ſalus cre

ʒ ——

dentium.o decus et gloꝛia virginum ieſn rex bone.obſecro te vt quicin

qʒ neceſſitate me inuocauenit.tue propitiationis conſequatur effectum
Factaqʒ eſt vox ad eam dicens. eni dilecta mea.ſponſa mea.ecce tibi

celi ianua eſt apta Iam et bis qui paſſonez tuam deuotis mentibe ce⸗

lebrauerint. optata preſidia promitto de celis. Deinde cuz decollata fu

iſſet. et de eius coꝛpore pro ſanguine lac emanauit Angeli autem coꝛpꝰ

eius accipientes.ab illo loco ad montem ſinai itinere pluſqᷓ dierum vi

ginti deduxerunt.⁊ ibidẽ honoꝛifice ſepelierũt. Ex cuius oſſibus indeſi
nenter oleum emanat.quod cũctoꝛum debiliuʒ membꝛa ſanat Paſſa eſt
gqutem ſub maxencio ſiue maximino tiranno.qui cepit circa annos domi
ni.cccx. Qualiter autem maxentius pro boc ſcelere et aliis que commi⸗
ſit punitꝰ fuit. in hyſtoꝛia de inuentione crucis habetur Bicitur ꝙ
dam monachus rothomagenſis ad montem ſinai prexit. ibiqʒ pꝑ ſeptem
annos in ſeruicio beate hatherine deuotus ꝑmonſit Quã cũ mſtautius

qʒ paſſionis mee memoꝛiam egerit.ſeu in exitu amime ſue vel inquacun

cognoſcere non videris.coꝛam te ſic velata fac ie tane
tranſiuit. F NMotandum ꝙ beata lꝛathberina mirabilis
quinqʒ Pruno in ſapientia. ſecundo in eloquentia.tercio

exoꝛarʒ vt aliquid de corpe ſuo hr̃e mereretur.ſubito irrupit de monu l
liꝰ vnꝰ articulꝰ digitoꝝ. Qui donuz dei letus recepit. et ad ſuu monaſte
riũ depoꝛtauit. Fertur quoqʒ dũ q dam heate hathe rine deuotꝰ exiſte
ret.et eã crebꝛo in ſui adiutoꝛiũ inuocaret. P proceſſũ tempis mentis in

curia reſolutꝰ.et deuotõeʒ mẽtis pdidit. et ab ipſiꝰ inuocacõne ceſſauit

Qui in oratione poſitꝰ vidit multitudineʒ virginũ ante ſe tra nieuntiuz

Inteꝛ quas vna erat q ceteris ſi plendidioꝛ videbatur Que ci ſibi appro
piquaſſet. facieʒ ſuã operuit. et ante ipm facie velata tranſiuit Cui⸗ ſplẽö⸗
doꝛeʒ cũ ille nimiuʒ miraretur.et que eſſet interrogar

3 mir gretur. et que eſſe rogaret.vna ex eis ei rñ
dit. DHec eſt lꝛaatherina quã olim cognoſcere ſolitꝰ eras.nunc aũt quia eãẽ

q te incognita p

in cõſtãtia. qᷓꝛ

to in mũdicia caſtitatis.quinto in priuilegio dignitatis. Prumo admi
rabilis apparet in ſapientia In ipa enim fuit omnis ſpecieſ philoſ. ophie

Pbiloſophia emim ſiue ſapientia diuiditur in theoꝛicaʒ practicã et logi
cam Thbeoꝛica diuiditur ſᷣm quoſ daʒ ĩ tres.ſ. in ĩtellectualem. natur

„

lem mathematicam. Habuit igitur beata lꝛatheringꝗ ſapientiaʒ intelle

ctualeʒ in cognitione diuinoꝝ.qua maxime vſa eſt in diſputatione ↄtra

retoꝛes qͥbꝰ vnuʒ ſ. olum deñ ver eſſe probauit. et deos oẽs falſos eſſe ⸗
uicit. Gecũdo naturaleʒ in cognitio ne omniuʒ inferioꝝ. qua maxie vio

eſt in diſputatõne contra impatoꝛeʒ ſicut patet ibideʒ Tercio mathema
tica in contemptu terrenoꝝ.hec em̃ ſcientia hm boetiuʒ ſpeculat foꝛmaſ

ſiue materia in abſtractione. Hanc beata lꝛatherina habuit qñ animuʒ
ſuũ ab omni materiali amoꝛe abſtraxit. Hãc em̃ ſe babere oñdit cum im
patoꝛi ĩteꝛrogati reſpõdit.Ego em̃ ſũ lꝛatherina coſti regis filia q qᷓ;uis
in purpura nata ⁊c. Hac maxime vſa eſt cum reginã ad cõtemptuʒ mũ
di·et deſpectum ſui.et deſideriuʒ regni eterni animauit Practica aũt
Diuiditur in tres.ſ. in ethicam. yconomicam. et publicam ſiue politicam
Prima docet moꝛes infoꝛmare.et ſe virtutibus exoꝛnare.et pertinet ad
omnes Tecunda docet familiam bene oponere. 7 ptinet ad patreſfami
lias Tercia docet vꝛbes et pplos et rempublicaz bñ regere. ? ptinet ad

rectoꝛes vꝛbiũ. Hãc etiã triplicẽ ſcientiã bũit.beata lꝛatherina Primã

eniz habuit. cum ſe omni moꝝ honeſtate cõpoſuit. ſecũdam cũ familiam
ſuam que ſibi magna relicta fuit laudabiliter rexit. terciam cum impꝑa
toꝛem ſapienter inſtrntit Logica diuiditur in tres ꝑtes ſcʒ in demoõſtra
tiuam: pbabilem et ſophiſticaz Pꝛima pertinet ad phos.ſecunda ad re

thoꝛes et dyaleticos.tercia qd ſophiſtas: DHanc etiam triplicẽ ſcientiã

babuiſſe videtur.cũ de ea ſcribitur: Per varias cõcluſiones ſilogiſmo
ru alle goꝛice:et methonomice diſerte et miſtice mlta cũ ceſare diſputa
uit Becundo fuit adnurabilis in eloquentia.Habuit eniʒ eloqntiam

ebas

ſi
ſne
nfcn
ſscos
ſtzitp
tſſima
ſropon
Netfe 4

Ao

ſindon

ßih⸗
icogt

eaumnt

fatis.
Qutmn
tunttae
.
niaſtu

orwunt

Putt
fpfenat
inros

Giöran
ircves
leaſoe⸗

ſſtiior
ͤſt
fitoni

ſhemo
,
ſoftoet
lccefio

gee⸗
n N

Anenut
Amptſſt
nhenſte
tengin
ncchnit
hneunn
Cubh
ess eiri
ſrqnlgei

Mta

taz
pewui
Ahhpe

iN

nznt
Mututee

onnben.

lfuml
gfanmz
ttaunim
floaius
onctrzni
Percradin
uepolrun
Cenm
omſen,
Grti
Hn, end
aifmlun
mani
Gudmnit
hicice⸗
ts e
ur

= —
☛ne —

‚GGXQVI.

facũdiſſimã in pᷣdicando.ſicut patet in ſuis pred icationibꝰ Ziſertiſſmã iĩ

rationem reddendo.ſicut ptʒ cuʒ dictbat ipatoꝛi Miraris h̊ tẽplũ manu

artificũ fabꝛicatũ Suauiſſimã ĩ attrabẽdo.ſicut ptʒ ĩ poꝛphirio ⁊ i regia
qs eloq; i ſui ſuauitate ad fideʒ attraxit Efficaciſſimã ĩ ↄuincendo.ſicut
ptʒ ĩ rhetoꝛibꝰ q́s tã potẽter cõuicit Tercio in ↄſtãtia uit em̃ cõſtan
tiſſima in minis illatis.quia ipᷣas contempſit. Ande impatoꝛi ſibi minã
ti reſpondit. Quecunqʒ toꝛmenta potes cogitare ne differas.quia car⸗
nem et ſanguinem meum chꝛiſto offerꝛe deſidero. Item Fac quecumqʒ
animo concepiſti.paratam enim me videbis ad omnia ſuſtinenda SGecũ
do in donis oblatis.quia ea reſpuit. Unde cum imꝑatoꝛ ſibi ꝓmitteret
ꝙ eaʒ ĩ palatio ſecundã br̃et reſpondit Beſine talia dicere que ſcelus eſt
etiã cogitare ⁊c. Tercio in ſuppliciis irrogatis.qͥa ea ſuꝑauit.Sicut pa

tet cum fuit poſita in carcere et ſuper roram. Quarto in mundicia ca
ſtitatis. Geruauit em̃ caſtitatẽ inter ea ĩter que caſtitas periclitari ſolet

Quinqʒ em̃ ſunt in quibus caſtitas ꝑiclitatur.ſ.affluentia reſoluẽſ.oꝑ⸗

tunit as inducens. iuuentus laſciuiens.libertas effrenãs.pulcritudo alli
ciens Inter hec beata lꝛatherina caſtitateʒ ſeruaut. Habuit em̃ maxi⸗
maã affluentiaʒ reꝝ. vtpote q̃ tam ditiſſimis pentibus ſucceſſit. Habuit

opoꝛtunitatem vtpote q̃ ſicut dña tota die inter ſuos famulos verſabat
Habuit iteꝝ etateʒ iuuenileʒ. Iteʒ ſui libertateʒ.qꝛ ſola et libera ĩ pala

tio remanſit. De his q̃ttuoꝛ dicitur ſupꝛa.laatherina cũ eſſet ãnoꝝ.xviii

ĩ palatio diuitiis et pueris pleno ſola remãſit. Habuit etiã pulcritudinẽ
Vñ ðꝛ qʒ erat ſpecioſa valde ⁊ incredibili pulcritudine omniũ oculis ad
mirabilis videbatur Quinto ĩ priuiegio dignitatis. Quedã em̃ priui
legia ſpecialia fuerũt in aliquibꝰ ſanctis dũ decederẽt.vt vxpᷣi viſitatio q̃

fuit ĩ iobãne euãgeliſta. olei emanatio q̃ fuit ĩ beato nicolao.lactis effu⸗

ſio.q̃ fuit in beato paulo.ſepulcri pᷣparatio.que fuit in beato clemẽte.pe

titionũ exauditio.ꝗqᷓ fuit in beata margaretha qñ oꝛauit ꝓ agentibus ſui

memoꝛiam Hec ant ommia fuerũt in beata lꝛatherina. ſicut ptʒ in legẽ
da Gubitationez aut habʒ apud aliquos vtꝝ a maxencõ vł a maximi
no martiriʒata ſit Tũc em̃ tres imꝑiũ tenebãt.ſ.cõſtãtinꝰ.qͥ ex paterna
ſucceſſione imꝑiuʒ ſumpſit.et maxencius maximiani filius a pᷣtoꝛianis

militibus rome auguſtꝰ appellatꝰ.⁊ maximinus in oꝛientis partibus ce

ſar effectus. Secundũ auteʒ cronicas maxencius rome.maximinꝰ vero

in oꝛiente contra xpᷣianos tirãnidem exercebat. Nidetur ergo vt aliqui

ꝙ vicio ſcriptoꝛis ſit factuʒ. vt ꝓ maximino maxenci poneret

. Be ſacto ſaturnino .
Alturninꝰ ab aploꝝ diſciplłis epᷣs oꝛdinatꝰ ĩ vꝛbeʒ tholoſanã
rectus eſt. Cum autem ipᷣo ingrediente demones a reſpon
nus gentilium dixit. ꝙ niſi ſaturnmum occiderent a diis

ſuis nil penitus obtineret Appᷣbendentes igitur ſauturninũ nolẽtem ſa
crificare ad pedes tauri ligauerũt.eũqʒ ſtimuli⸗ ggitaͤtes a fũma arce

p gradus capitolii pcipitauerunt Dicqʒ capite cõfracto cerebꝛo excuſ

ſo martirium feliciter conſummauit. Cuius coꝛpus due femine rapien
tes in profundo loco propter metum gentiliuʒ condiderunt Quogd poſt

ea ſucceſſoꝛes eius ad locum reuerentioꝛem tranſtulerunt. Fuiret

alius ſaturninꝰ quem rome prefectus diu in carcere maceratum in ecu

leum leuart et neruis fuſtibus et ſ. coꝛpionibus cedi fecit. Beinde lateri

ducentoſoctuagintaſeptem. ſub maximiano. Fuit et alius ſaturninꝰ

bus aduſtis depoſitum de eculeo decollari precepit circa annos donuni

apud africam frater ſancti ſatiri.qui cum predicto fratre ſuo er reuoca
to.et felicitate ſoꝛoꝛe dicti reuocati:necnon et cum perpetua genere no

bili martirium paſſus eſt. Quoꝛum paſſio alio tempoꝛe potiſſimum ꝛeco

litur Cum ergo preconſul eis dixiſſet vt ydolis immolarẽt.et ulli nulla

tenꝰ aſſentirent. in carcerez miſſi ſ⸗ unt. Qod videns pater ppetue. ad ca
cerem flens cucurrit dicens. Filia qͥd feciſti.dehoneſtaſti genus tuum.8

MNunqꝙ aliquis de genere tuo in carcerem miſſus fuit. Cum aut audiſſ-

ꝓ rpᷣiana eſſet.in eam unpetu cum digitis ad oculos irruit. et ei oculos
eruere voluit.et exclamans egreſſus eſt. Elidit aũt beata Pppetua huius
modi viſioneʒ. quã in craſtino ſocus enarrauit dicens. Sa ſcalam au
reã mirabili altitudine vſqʒ ad celum erectam q̃ adeo anguſta erat vt ñ

niſi vnus et puus aſcendere poterat In dextra vero et leua erat fixi cul

tri et gladii ferrei limati et exacuti. itq vt aſcendens circa vl infra ſe

nullatenꝰ? reſpicere poterat. ſed ſp ad celum eũ erectum ſtare opoꝛtebat

Vub ea dꝛaco teteꝛrumnus et ingentis foꝛme iacebat. et p timoꝛe qlibet
aſcendere foꝛmidabat Aidi etiã ſatix per eam aſcendentẽ vſqʒ ſurſũ et
reſpiciẽtè ad noſ et dicitẽ Ne timeatis huc dꝛaconẽ ſ̃ ſecuri alcẽdite vt
meci eẽ poſſitis DHec audiẽtes oẽs gfaſ egeft. qꝛ ſe vocatoſ ad martiri
um cognouert G Pntati igit᷑ iudici cũ ſacrificare nollẽt fecit ſaturni
nuʒ cum aliis viris a mulieribꝰ ſepari.et dixit felicitati Habes virum.

Et illa Habeo.ſed contẽno Cui ille Miſerere tui puella vt viuas.maxi

me cum infantem in vtero babeas Ad quem ait Fac de me quidquid
vis.qa ad voluntateʒ tuam nunq me trahere valebis Parentes ãt be
ate ꝑpetue cũ viro accuꝛrentes.infateʒ puulũ beate ppetue qͥ adhuc lac
tabatur addurerũt Et videns eã pater ſtanteʒ ante pfectũ cadẽs ĩ faciẽ
dixit Filia mea vulciſſima miſerere mei.et hui⸗ meſtiſſime matris tue. et
buiꝰ miſerremi virt tui.qͥ poſt te viuere non valebit. Perpetua vero ĩ
mobil ſtabat. Lüc pr filium ad collum eius iactauit. et ipe et mi et mari
t eius manꝰ tenentes et flentes oſculabatur eã dicentes. Miſerere nr̃i
filia et viue nobiſcũ At illa piicẽs puulũ.et illos repellẽs ait. Biſcedite
a me inimici dei meiqꝛ nõ noui vos Gidens vero pᷣfectus eoꝝ cõſtantiã

ented
nsait
Erle
tah
ren

ſhlon
Neheen
agne
Ran
Ator
flere.
terne
excla
ſerlcx
Gem

nhhlen
ffinmane
ünta
nnei

ruine
flte
Nn 1 4
etge ton
Mosdoen
ſturnin;
wa roen
Agenreno
münmm No
Mualltala
en dcn
Hgnum
Unoitcun
N doal
enubous
Alchman
annargi
Ngcrirfip
,Mn
Ncopontebt

—

tün it
Ntit

unn ide,
cvolanen
eKarſon
Htesnuni
r us n
phe ohhe
encsitb⸗
ti achucl
unatron
openunn
ni

i

UaXGVII.

diutiſſime verberatos in carcere poſuit Sancti vero dũ plurimuʒ meſti
eſſent de felicitate q̃ octo iaʒ menſibꝰ pᷣgnans erat .pro ea oꝛauer̃t et do
loꝛes ꝑtus ſubito in eã irruer̃t.peitq; filiuʒ viuũ Quidã vero de cuſto
dibꝰ dixit ad eãũ Quid facies cuʒ ante pᷣfectuʒ veneris.ſi nüc tam guit
uciaris Rñdit felicitas Hic ego pro me patioꝛ:ibi pro me deus pa⸗
tur. Extracti igitur de carcere.ligatis poſt tergũ manibꝰ.⁊ nudatiſ
bꝰ ꝑ plateas ducũtur.Et dimiſſis beſtiis.ſatirꝰ et ꝑpetua a leonibꝰ
reuocatꝰ et felicitas a leopdis ↄmedũtur Beatꝰ vero ſatur
apite trũcat circa ãnos dñi.cclvi.ſub valeriano et gaiien
De B. Jacobo ĩiterciſo tot,
cobꝰ martir cognomento interciſus nobilis genere ſed fide
nobilioꝛ. ex regione pſarum et ciuitate elape oꝛiũdꝰ fuit Hic
ex xpᷣianiſſimis ꝑpentibus oꝛtus eſt.et vxoꝛem xpᷣianiſſimã ha
q; notiſſimꝰ regi pſaꝝ. ⁊ inter optimates primꝰ. Accidit ãt
a principe nimio amoꝛe ſeduceretur.⁊ ad colẽdum vdola flecteretur.
ec aũt mater ⁊ vxoꝛ audientes.protinꝰ ſibi ſcripſerũt dicentes. Obe
endo moꝛtali deſeruiſti euʒ qͥ vita eſt. placendo future ciro putredini
ruiſti ſempiternũ odoꝛeʒ. veritateʒ in mendaciũ ↄmutaſti.⁊ moꝛta:⸗
obtempꝑpans viuoꝝ ac moꝛtuoꝝ iudicez reliquiſti. Noueris igitur nos
amogo a te futuras extraneas.nec tecuʒ decetero aliquatenꝰ moꝛaturaſ

Cũ aũt has lr̃as iacobus legiſſet. amare flens ait. Gi mater mea q me
genuit. ⁊ vxoꝛ mea a me extranee facte ſunt:quãto magis a me extrane
us factus eſt deꝰ meꝰ.Cũ ergo ꝓ eꝛroꝛe ſuo ſe plurimũ afflixiſſet.nũci⸗
venit ad principẽ qͥ diceret iacobum xp̃ᷣianũ eſſe. Quem princeps aduo
cans ait. Dic michi ſi naʒarenus es.Cui iacobus Etiam naʒarenꝰ ſum
Et ille Ergo magꝰ es.Cui iacobꝰ.· Abſit a me magum eſſe Cũ ergo ei
młta ſupplicia minaretur.dixit iacobus Mõ me cõturbãt mine tue qꝛ tã
qᷓ;ᷓ ventꝰ flãs ſuꝑ petrã furoꝛ tuus aures meas cito ꝑtranſit Cui pricepi
NMoli imprudenter agere.ne graui moꝛte peas.Cui iacobꝰ Hoc ñ moꝛi
ſed ſomnꝰ potiꝰ eſt dicendũ.cum poſt modicũ reſurrectio tribuatur. Cui
princeps Non te ſeducant naʒareni dicentes moꝛteʒ eſſe ſomnum.quia
magni impꝑatoꝛes timent eã.Cui iacobus. Nos moꝛtẽ nõ timemꝰ.quia
de moꝛte ad vitaʒ tranſire ſperamꝰ.Lunc princeps de cõſilio amicoꝛuʒ
hãc ſuꝑ iacobuʒ tulit ſentẽtiã. vt ad terroꝛẽ alioꝝ mẽbꝛatim iacobꝰ puni
atur. Cum aũt quidã ex cõpaſſione ſup ei flerẽt. ille ait. Molite ſup me
terna debent᷑ Lic carnifices polliceʒ manꝰ eius dextre abſciderunt.Et
exclamans iacobus ait: Liberatoꝛ naʒarene ſuſcipe ramuʒ arboꝛis mi⸗
ſericordie tue. Naʒ a cultoꝛe vinee ſarmentũ abſciditur vitis.vt potiꝰ
germinet et yberꝰ coꝛonetur Cui carnifex Gi aſſentire vis. adhuc tibi

parco.at medicamentum adhibeo⸗Cui iacobus. Nonne proſperxiſti ſti
pitem vitis.quia cum amputantur ſarmenta. ille nodus qui remanet. in
ſuo tem poꝛe cum terra caleſcere incipit per ſingula abſciſionis loca pro
ducit germina. Si ergo vitis putatur viciſſitudine tempoꝛis vt germi
net.quãto magis fidelis homo qͥ in vera vite xpᷣo compactꝰ eſt··Tuũc a
cedens carnifex ſcom abſcidit digituʒ Beatꝰ añt iacobꝰ dixit Guſcipe 14
duoſ ramos q̃s plãtauit der tua dñe Abſcidit et terciũ Et dixit iacob?ꝰ
SDe triplici temptatione liberatꝰ benedicã patri et filio et ſpuiſſancto.
Et cũ tribuſ ere ptis de camino pueris cõfiteboꝛ tibi dñe. et i choꝛo mar
tiruz pſallã nomini tuo xpᷣe Abſciſus eſt et q̃rtꝰ Et iacobus dixit. ro
tectoꝛ filioꝝ iſrael qui in quarta benedictione ꝓnunciatꝰ e
uo tuo cõfeſſioneʒ quarti digiti taniꝙᷓᷓ in iuda benedicti.Abſciſo quinto
digito. dixit Cõpletuʒ eſt gaudium meum. Tunc carnifices dixerunt ei.
Paorce iam nunc anime tue ne peas.nec cõtriſteris ſi vnã manũ amiſe

ſuſcipe a

5

nu amilſe
ris. qm multi ſunt vnã manuʒ tm̃ habentes.et multis diuitus et honoꝛi
by abundates Beatꝰ iacobus dixit. Quãdo paſtoꝛes incipiunt pecoꝛa
tondere. nunquid vextꝝ tantum vellus auferũt et ſ iniſty dimittüt Si
pec? qdᷣ animal bꝛutuz eſi totuz vult vellus amittere.qᷓntomagis ⁊ e
homo ratõnalis nõ dedignaboꝛ ꝓ deo occidi Accedẽtes igit᷑ ipii ad ſini
ſtram manũ. digitũ minimũ inciderũt Et iacobꝰ⸗ dixit Tu dñe cuʒ mnag
nꝰ eſſes. minimꝰ et guꝰ ꝓ nobis fieri voluiſti. et idcirco reddo tibi coꝛpui
et anima quaʒ creaſti.et proprio ſanguine tuo redemiſti Abſciditur ſep
timꝰ digitus.et ait. Gepties in die laudeʒz dixi domino. Abſciditur oc
tauus et dixit Octauo die circumciſus eſt ieſus.⁊ hebꝛeuſ circunciditur
octauo die vt tranſeat ad legales ceriminonias. et mens ſerui tui domi
ne tranſeat ab his incircũciſis. et coinqͥnatũ babentibꝰ ppuciũ. vt vem
am et cõſpiciã facieʒ tuaʒ dñe Inciditur etiam nonꝰ digitꝰ. 2 git. Hoꝛa
nona tradidit xpᷣs in cruce ſpum Ande et ego dñe in doloꝛe noni digiti
tibi cõfiteoꝛ.et gr̃as ago. Inciditur decimꝰ et ait Rec imꝰ numer⸗ eſt in
preceptis. ⁊ iota prima lr̃a ẽ nominis ieſu xpᷣi Lunc quiqam de aſtũtibꝰ
dixerũt O dilectiſſime quondã noſter. ꝓfitere tantũ coꝛam conſule vt vi
uere valeas Licet em̃ abſciſe ſunt manus tue.ſunt tamen pitiſſm medici
q̃ tuis voloꝛibus valeant ſubuenire Quibus iacobus dixit Abſit a me
buiuſmõi nephanda ſimulatio. Nemo em̃ mittens manum ſuam ad ara
trum.et reſpiciens retro.aptus eſt regno dei Tunc indignati carnificeſ
acceſſerũt. et pollicem pedis dextri abſciderũt Et iacobꝰ dixit. Ses xpᷣi
pfoꝛatuſ eſt et ſauguis exiuit Abſciditur ſecũdꝰ pedis digitꝰ. ⁊ ait Ma
gna michi dies hec ẽp̃ omnibꝰ diebꝰ.hodie qͥppe ad deũ foꝛtem ouerſ⸗
ibo. bſciderũt et terciũ.et ante ipᷣm ꝓiecerunt. Et ſubꝛidens iacobus
dixit ade tercie digite ad ſocios tuos.et qmadmodum granum tritici
multum fructum affert. ita et tu in nouiſſimis diebus cum ſociis tuis

„

17
ℳℳ—
4

fapri⸗

ewtut
wonetta

20do

cedeuties
alepee
Lylu
hifn
Noſmut
taqi
En n⸗
nobſcid
nanbe
GGatacl

ſoclom

luchvt
büſint
Nicac

etes
inmnp
ſtake

faolloren
Nad

autisſ
AN

et mor

nen
fes den
btis.
(cre

Mes
piend

Petig
opete

Kͤr

itde .

tdtinn
ſiſim
gſtnve

igttf
henn
mn.⸗
rüm
nneri
dnmitct
nit
Nrſpivl
Meaumg
rhapr
Mmnſ
Adint

Cuncidke

uttuie
Nwcii Kn
anths
ewirt
Pmnd

Mewe
UunAnn

genil
“
Cang
tonr

nmn
nos

pientes hono

UNXQGVII.

requieſces. Abſciditur quartus et ait Quare triſtis es anima mea.et qᷓ
re conturbaſ me Spero in deo quoniaʒ adhuc cõfiteboꝛ illi ſalutare vul

tus mei et deus meus. Abſciditur quintus et ait. Nunc incipiam dice

re ad domnnuz quoniam dignum me fecit ſocium ſeruis ſuis TCunc ac⸗
cedentes ad pedem ſmiſtꝝ diguũ puũ abiciderunt Et dixit iacobuſ.DBi
gite pue confoꝛtare.qͥa magnus et puus vnam habent reſurrectionem
Capillus capitis nõ pibit.qto minus a ſocus tuis minime ſepaberis.
Abſciditur ſecũdus Et iacobus ait.BDeſtruite vetereʒ domũ.qꝛ ſplẽdi.
dioꝛ parat.Abſciditur terciꝰ.et ait.iacobꝰ.Lũſionibꝰ firmat᷑ incꝰ Ab
ſcidit et q̃rtꝰ.et ait.Cõfoꝛta me deus veritatis.qm̃ in te ↄfidit aia mea
et in vmbꝛa alaꝝ tuaꝝ ſperabo donec tranſeat iniqtas Abſciditur ⁊ qͥn
ta. ⁊ ait icobus Ecce me tibi vñe ĩmolo vicies Tũc accedẽtes pedẽ dex
ty abſciderũt Et dixit iacobus. Nũc offeraʒ munꝰ celeſti regi ꝓ cuiuus
amoꝛe bec patioꝛ Abſciderũt et pedeʒ ſiniſtꝝ Et beatꝰ iacobꝰ dixit Tu
es qͥ facis mirabilia. exaudi me dñe et ſalua me. Abſciderũt dextrã ma
nũ.⁊ ait Miſericoꝛdie tue dñe adiuuẽt me.Ad ſiniſtrã ait.Lu es deꝰ qͥ
facis mirabilia Abſciderũt dextꝝ brachiuz. ⁊ ait Lauda aia mea dñm.
laudabo dñm in vita mea.pſallaʒ deo meo ꝙ; diu fuero Abſciderũt ⁊ bꝛa
chiũ ſiniſtꝝ et ait. Cicrcũdederunt me doloꝛes moꝛtis.⁊ in nomine dni
vindicacor in eis Tunc accedentes abſciderunt ſurã dextri cruris ſcin
dentes vſq; ad femur Tunc beatꝰ iacobꝰ ineffabili doloꝛe grauatus ex
clamans ait. Oñe ieſu xpᷣe adiuua me.qꝛ circũdederunt me gemituſ moꝛ
tis Et ait carnificibus Carne noua me dñs induet.quã veſtra vulnera
maculare nequibunt Jam carnifices defecerant.eo ꝙ a prima hoꝛa diei
vſqʒ; ad nouã in eius inciſione ſudaſſent. Cunc iteꝝ accedentes ſiniſtri

cruris ſuram abſcindendo vſqʒ femuꝛ extraxerunt. Lunc exclamans be

atus iacobus dixit.Oominatoꝛ domine exaudi me ſemiuiuum.viuoꝛuʒ
