ſenigen
ileri
fansa
pnai
it cn/
lum
hwven
yninis
Cernibo
legtyi
et
Neradu
ſam m
garar
zareth
ſalotat
buta.
ſancnfie
amn. In
lnoca

muun

weng

RN
Nh

Ko
nacun
ſuſcen
foſtſa
bimiſte
Bidi
bin
toisri
beatg
virgo
decant
meus!

Nens
eg n

adiee
Obi
Wler
u
nn
ſaernn
tuntgl
ditcamn
pr⸗
paſ⸗
Nnr ad
nfe
wnns
Dunsd
lbr
ſisant
nburoni
inchlan

entur. LQA.

axhe
ichahlen
oer m
mentbus

nmnaus
idmnach
matte
Gnnofen
urhr
,N
ct. be
nbao 4
nobes
nautare
nſkeno⸗
iicdlicher
al

nini

QNUXX.

Bonifaciꝰ ep̃s ſeruꝰ uoꝝ dei.ad ꝑpetuam rei memoꝛiam. Suꝑni
benignitas cõditoꝛis humanã naturã ad ſimilitudinem ſuam creatam
miſericoꝛdi pietate reſpiciens. ⁊ collapſam foꝛe pᷣmi pentis lapſu ↄſide
rans.illam miro decreuit cõſilio releuare:vt ſcʒ verbũ ſupnum qð erat i
pncipio.eã a moꝛtis nexibꝰliberaret. Voluit igitur pu pr̃is q̃ nos dile⸗

xit caritas.tpe venientis plenitudis verbuʒ ipᷣin ſupnum ſub foꝛma ſer

ui carnẽ noſtre moꝛtalitatis aſſumere: vt tãdem moꝛtem noſtrã moꝛiẽdo
deſtrueret. ac damnatõnis ſententiã ſimł ⁊ maculã quam ꝑ reatuʒ pᷣmi
hominis generis humani poſteritas incurꝛiſſe noſcebat᷑.clemens verbi
eterni bonitas aboleret. Quappter de dara ſtirpe regia dauiticam pꝛe

elegit virginem. in cuius vtero miſtico ſpiramie verbũ ipᷣm carnem ſuſ

cipet: vt egredetur iutta verbum ꝓpheticũ virga de radice eſſe.⁊ flos
de radice eius aſcenderet⁊ reqᷣeſceret ſpũs dñi ſuꝑ eũ. Pꝛouectam regi

nam inclitã in mĩem eligens.q tãto regi digna fuit coꝛꝑis thalamũ pꝛe
parare.de quo tãqᷓ; ſpõſus pᷣ filiis hoim ꝓcederet ſpecõſus.locuʒ in na
ʒareth.q̃ flos ſiue ſanctitas ðꝛ ad ſuã ↄceptõʒ elegit. In quo ꝑ angelice

ſalutatõis eloqͥa ipᷣi icarnati verbi miſteria miraqʒ fuerũt ſolennia cele
bꝛata. Ibi.n.noſtre ſumpſimus exoꝛdia redemptõnis ibiq; pᷣmuʒ dies
ſanctificatõis illuxit.qͥ nobis de ſalute ſpem intulit:⁊ de eternitate letici

am.In hoc etem̃ tante fecunditatis loco virgo regia venuſtiſſima a do
mino cõſecrata.flos caſtitatis.vas celeſtis gratie mundiſſimum.omniũ
virtutum floꝛibꝰ redimita.cuiꝰpulcritudinem ſol ⁊ luna miratur redem

ptoꝛem gentiũ virgo cõcepit.datura lucem gentibꝰſub moꝛtis caligine

oſtitutis. Sane ipſa regina celoꝝ in cuſe clauſit viſcera dei filiꝰfactuſ

hõ.ex tãti honoꝛis faſtigio ſibi pꝑ angelũ nüciato nequaq elatõis aſſum
pſit ſpũm.ſed tanqᷓ ancilla humilis quis effecta mater domĩ.hũilitatiſ
ve quã reſpexit dñs exequens officium.exurgens maria abiit in mota⸗

na cum feſtinatõe.Et quemadmoduʒ ab angelo humillime ſalutatõnis

ſuſceꝑat oꝛaculũ.ſic etiam elyʒabeth humiluter ſalutauit.El vabeth ve
ro vt ſalutatõʒ audiuit virgis gloſe.repleta ſpũſancto:⁊ incarnati ver/

bi miſteriũ in vtero ſentiens virginali.voce magna exclamauit et dixit·
Bñdicta tu inter mulieres ⁊ bñdictꝰfructꝰventris tui.Et vnde hoc mi

bi vt veniat mater domini mei ad me. Ecce em̃ vt facta eſt vox ſaluta

tõis tue in auribus meis.exultauit pꝛe gaudio infans in vtero meo.Et

beata q̃ credidiſti.qm̃ ꝑficientur in te.q̃ dicta ſunt tibi a domino. Ad q̃
virgo veneranda in humilitatis ſpũ reſpondens.illud mirabile canticũ
decantauit. Magnificat anima mea dominum. Et exultauit ſpiritus
meus in deo ſalutari meo. Quia reſpexit bumilitateʒ ancille ſue.ecce eĩ
ex hoc beatam me dicent omẽs generatões. Quia fecit michi magna qͥ
potens eſt ⁊ ſanctum nomen eiꝰ.Et miſericoꝛdia eius a pꝛogenie in pꝛo
genies timentibꝰ eum. Omagnum miſterium.o qadmirabie cõmerciuʒ

o ineffabile ſacramentũ vt matres de pignoꝛibꝰ q̃ geſtabant in vteris ĩ ve
ſpu pᷣſentarent ⁊ etiam pphetarent.Et vt ſacri euangelii pandit hiſto⸗ Mi⸗
ria. celi regina guida partu cõſecranda diuino. ꝓ humilitatis ampliori a⸗
ſignaculo pᷣcurſoꝛis ſui quẽ geſtabat filu genitrici grauide bumanitatiſ .“ ͤen⸗
umpendit obſequium. Quo impenſo cõpletoqʒ hmõi viſitatõnis q̃ſi tri ctnn
um menſium tempe in domum ſuam eſt reueria.Hec eſt. n. illa de qua ſa ael⸗
cra canunt culogia. Sole amicta lunam habẽs ſub pedibus ſtellis coꝛo. el ni
nari meruit duodems. Hec eſt illa que in ſuis caſtis viſceribꝰ celi terꝛe Nii
qʒ geſtauit opificem. Et ſola cunctas hereſes interemit. Et ꝓ criſtiano mtang
populo vt aduocata ſtrenua ⁊ exoꝛatrix puigil ad regem quem genuit I ſenoe⸗
tercedit. Igitur felic recoꝛdatõnis vrbanꝰpapa ſextus dignũ reputans ſans
et debitum vt feſtum viſitatonis ipſius beate marie virgis quãdo vt pᷣ i
fertur viſitauit eliʒabeth.in dei eccleſia celebꝛaretur. qm̃ reſtimonio ſꝗ/ nofe
cti ſuffulto euãgelii humanis neqͥt ratõnibus detractari. Ac attendenſ len
ꝙlaudes tate virginis humana lingua nõ ſufficit exomere. Nec etiam i
ſancti et iuſti eam.in cuiꝰille quẽ celi cape nõ poterãt. ſe cõtulit qula vir necht
ginali.dignis laudum pꝛeconmus ad plenũ efferꝛe potuerunt. Et cõſide-./ po
rans dictꝰpapa.qꝙ exquo dominum in ſanctis ſuis laudamus. quãtoma ymih
gis in veneratone beate marie virgis matris ipſius exultãtibꝰ qnimis (n
collaudare:et ep laudum augendo titulos grãs inferꝛe quem genuit fi⸗ We
lio debeamus Que eti exaltata ſuꝑ ſidera.ſtellato conſidet ſui ſolio ,g˖gee n
nitoꝛis. Mec etiam diuine viſus fuiſſet reſiſtere voluntati que ram ſibi AVM.
ꝙ̈ alus vinis deuotis ad hmõi ſanctam feſtiuitatẽ celebꝛãdam vt pie idẽ cſ.
papa credidit. dignata fuit mentem inſpirare. Beliberatõne etiam ſup AICa
boc matura pꝛehabita. Be fratrũ ſuoꝝ ſancte romane eccłe cardinaliuʒ frſgit
cõſilio ad exaltatõnem fidei catholice.digne ⁊ rõnabiliter. videlicʒ. vi. Aa
ydus aplis põtificatꝰſui anno.xi.ſtatuit vt feſtũ pꝛefatũ videlicʒ viſita⸗ ns
tõis beate marie virgis qñ vt pꝛefertur viſitauit eliſabeth.ſexto nonas fum
iulii annis ſingul in dei eccla cu laudu cantico.leticie iubilo.coꝛdiſqʒ tri
pudio ſub duplici officõ ꝑ oꝛbẽ vniuerſum ſolẽniter celebꝛaretur. Sua

ſit etiã et cõſuluit idem vrbanꝰſextꝰ.vt ipſius feſti vigilia vt vigilia na
tiuitatis et aſſumptõnis pꝛedicte virgis feſtiuitatũ.etiã in obᷣuatõe ie
iunui deuotiꝰ obpᷣuaretur.Et mãdauit ꝙ ſile nõ tñ duplex officiũ abſqʒ
alicuius ſancti commemoꝛatone.exceptis pmiſ veſꝑis ante octauã apo
ſtoloꝛum petri et pauli: et officõ totius diei octaue. cum commemoꝛarõ
ne tamen eiuſdem noui feſti.p ſeptem ſequentes dies in dei eccleſia cuz

Leles ad colenqum tante feſtum virgis: et etia celebꝛandũ. domis ſpiaaai Wli
bus animare. ipſoſqʒ miſticis de theſauris militãtis ecclłe bñdictõnum AYſed
muneribᷣ cupiene pꝛeuenire Oibꝰovere penitentibꝰ et ↄfeſſis. Qui ma trer
tutinali officõ feſti eiuſdẽ in eccla qua idẽ celebꝛaretur ĩtereſſent. cẽtly wn
nn
—*

Ntersi
nhito⸗
ho
dmantr
biſin
Mgu
altere
ſtono
cenuit i
wpues
Wrt⸗
Nehnn
Tecim
Ulraulant
Eciſce
quiorn
0 agginns
ngcaft
ſuiſolog
letmn ibi
prpeeice
glanſug⸗
Kamalinz
Gc. d.
cNtn
ſeronons
ohz
Nenr.
Nlone
mnre t
fci i
ana
nmmero
ccch⸗
nißi
hicnim
1,N

4

no p apoſtolica eiſ ſcripta in virtute ſancte obe

UUNRRI.

Qui vero miſſe. totidem· Qui ãt pmis ipᷣius feſti veſꝑis: ſimiliter cẽtũ

Qui aũnt ſecũdis.totidem IJllli vero qͥ pᷣme tercie ſexte none ac ↄpletoꝛii

officis intereſſent/ p qlibet hoꝛaꝝ ipaꝝ q̃draginta dies. Illis aũt 4 ρ

octauas feſti pdicti matutinalibꝰveſpoꝛum miſſe ac pᷣdictaꝝ boꝛaꝝ offi
ciis intereſſent. centũ dies ſingulis octauaꝝ ipᷣaꝝ diebꝰ. de omĩpote ntiſ

dei mipicoꝛdia et beatoꝝ petri et pauli aploꝝ eius autoꝛitate confiſus.
de iniũctis ſibi penitentus miſericoꝛditer relaxauit. Me ãt ꝓ eo ꝙ ipᷣ⸗⸗
vrbani p̃deceſſoꝛis noſtri ſupuemẽte obitu lr̃e apoſtolice ſuꝑ pᷣmiſſis cõ
fecte nõ extiterint. hmõi cõſtitutõ dicti pᷣdeceſſoꝛiſ fruſtraretur effectu

volentes et autoꝛitate aplica decernentes ꝙ hmoi cõſtitutõ a dicto die
vigelicʒ. vi.ydus aplis ꝑinde ſoꝛtiatur effectuʒ ac ſi ſuꝑ ea dicti pᷣdeceſ

ſoꝛis lre. ſub ip̃ᷣius diei data cõfecte fuiſſent ꝓut ſupius enarratur. QOQy

qʒ pᷣſentes lr̃e ad ꝓbandum plene cõſtitutõʒ hmõi vbiqʒ ſufficiãt Neqʒ

ad id ꝓbatõnis aliud adminiculũ reqͥratur. OQniuerſos igitur pria rchaſ
archiepõs ep̃os et alios eccłaꝝ pꝛelatos monemꝰet hoꝛtamur in domi⸗

„

polte bedientie diſtricte pᷣcipien
do mãdantes: et in remiſſionez peccaminũ iniungentes. Quatenus taʒ

gloſum feſtum et celebꝛe annis ſingulis ſexto nonas iulii vt pᷣfertur. de
uote ac ſolenniter celebꝛent: ac ieiuniũ hmõi vigilie ſuadeant in augmẽ

tuʒ meriti obſeruari. Et faciãt ꝑ vniuerſas ecclas ſuaꝝ ciu itatü ⁊ dyo⸗
ceſium celebꝛari ac officiũ pagi ſupᷣdictum. vt pia eiuſdem virgis inter
ceſſione. ipſi xpᷣifideles hic a noxiis ꝓtegi. et in futuro ſempiterna cõſe
qui gaudia mereutur. Nulli ergo omnino boĩm liceat hac paginam no

ſtre volũtatis cõſtitutõnis munitõnis hoꝛtatõis et mãdati infringere.

vel ei auſu temerario cõtraire· Siqs aũt hoc attemptare pᷣſumpſerit. ĩ
dignatõʒz oĩpotentis vi. ⁊ beatoꝝ petri et pauli aploꝝ eiꝰſe nouerit icur

fuͦ rome apud ſanctũ petꝝ.v.Jdus nouẽbꝛis põtificatus no⸗
o. videlicet ſub anno dñi.m. ccclxxxix ·

ſermone venerabilis bede.
ei genitrix virgo ſemper maria templum domini ſacrarium
ti. cum ab angelo ſalutata fuiſſet. ſeqʒ pꝛole grauidam co
et confeſtim in montana perꝛexit.poꝛtans a quo poꝛtabatur.Et
ſt viſionez angeli beata dei genitrix m mõtana ſubit.q̃ guſtata
e ſuꝑnoꝝ ciuiũ · humilitatis greſſibꝰ.ad alta virtutum ſe traſtu

ntrat igitur domũ ʒacharie atqʒ eliʒabeth. quã ſuum ⁊ pcurſoꝛez
omi paruurã nouerat. Salutat nõ quaſi dubia de oꝛaclo quod accepe⸗
rat.ſed vt gratulaturã de dono quod cõſeruam accepiſſe didicerat Mon

vt verbum angeli mulieris atteſtatõe pbaret.ſed mulieri ꝓuecte etatis

virgo iuuencula miſterium ſedula impenderet. Elt aut audiuit ſalutatõ

neʒ marie eliʒ abeth. exultauit infans in vtero eius. repleta eſt ſpiritu

—., ℳ

ſancto eliſabeth. Et exclamauit voce magna Recte voce magna. quia

dei dona cognouit. Recte voce magna.qꝛ illũ quem vbiqʒ pᷣſentẽ noue
rat etiã coꝛpaliter adeſſe ſẽtiebat. Masg etei voce ñ tã clamoſa q; deuo
ta intelligendũ eſt. Neqʒ. n. modice vocis deuotõe dñm laudare volu⸗
it.que ſpũſancto plena flagrabat.q̃ et ilum in vtero geſtabat.quo in na⸗
tis mulieꝝ maioꝛ nemo eſt.Eũ eteni adueniſſe gaudebat qͥ cõceptus ex
carne matris virgĩis filius altiſſimi vocaretur ⁊ eſet. Exclamauit autẽ

voce magna eliʒabeth ⁊ dixit. Benedicta tu inter mulieres. O vere bñ
dicta inter mulieres que ſine exemplo muliebris condicõnis cum decoi
re virginitatis gauiſa es honoꝛe parentis. Et bñdictus fructus vẽtris
tui. Non quia tu benedicta.ideo bãdictus fructus ventris tui. ſʒ quia
te pᷣuenit in bñdictõnibus dulcedinis ideo tu benedicta. Benedicta tu
inquit inter mulieres. que illam generalem maledictõnem euaſiſti qua
dictum eſt. In triſticia paries filios.Et nihilominus illam que ſecuta ẽ.
Maledicta ſterilis in iſrael. Ac ſingularem conſecuta es benedictõneʒ

vt nec ſterilis maneas nec cum doloꝛe parturias. Et benedictꝰ fructus

ventris tui. Mec ipᷣe generali ſanctoꝛum moꝛe benedictus: ſed ſicut ait

apoſtolus.quoꝛum patres ex quibꝰcriſtus ſᷣm carnem qui eſt ſux omntia
deus benedictus in ſecula. Be huius oꝛtu fructus pſalnnſta miſtico ſer

mone teſtatur dicens. Eteni dominꝰdabit benignitatem et terra noſtra

dabit fructum ſu. Begit qppe dominꝰbenignitatem. qꝛ genꝰhumanuʒ
a reatu pᷣuaricatõis ꝑ vnigenitũ ſuũ liberare diſpoſuit. Bedit benigni⸗

tatem qꝛ eꝰ ingreſſu virginalis vteri templũ ſanctiſpũs gtia ↄſecrauit.
Et terꝛa noſtra dedit fructũ ſuum. Quia eadem virgo que de terra cor
pus habuerat filium genuit.diuinitate quidem deo patri coequalem.ſʒ
ſibi carnis veritate conſubſtantialem Be boc ⁊ eſayas templum huma

ne redemptõnis intuens ait. In ulla die erit germen domiĩ in magnifi/
centia ⁊ gloꝛia.⁊ fructus terre ſublimis. Germen nãq; domiĩ fuit in ma
gnificentia ⁊ gloꝛia qñ ſuꝑnus dei filiꝰin carne:tempalis apparens ma

gnitudine virtutũ celeſtiũ mũdo clarus effulſit. Fructus q; terꝛe ſubli
mis effectus eſt.qñ carneʒ quã de noſtra natura moꝛtalem deꝰ ſuſceꝑpat

virtute verſatõnis immoꝛtalem iꝗ redditam ad celos ſubleuauit. Recte
dicitur. Bñdicta tu inter mulieres.⁊ benedictꝰ fructꝰventris tui.

ñndicta eſt incompabiliter. que ⁊ diuii germis gloꝛiam ſuſcepit ⁊ co

ronam integritatis ſeruauit. Benedictus fructus ventris illius.p qua

⁊ ſemen incoꝛruptõnis ſuperne hereditatis quam pdidimus in adam

froctum recepimus. Et vere ac ſingulariter benedictus. qui nõ noſtro
moꝛe poſti natus eſt gratiam benedictõis a domio pcepit. ſed et ipe ad

ſaluandum mundum benedictus venit in nomine domini. Et vnde hoc

michi vt vemat mater domini mei ad me. O quanta in ꝓphetiſſe mente

bumilitas.qᷓ verꝰ ᷣmo dei queʒ dixit. Suꝑ queʒz reqᷣͥeſcit ſpiritꝰniſi ſuꝑ

Uyole
ri

huntl
noot
auot
ate
tulr
M
tnus⸗
tons
Nle
ſoluit
racd
coen
dun
tis. he
uie
bioq⸗
Cbea
horgu
ligil

nichſee
ſclen
Cond
na
crece
tam1n
gitftt
gentt.
ler⸗
inter
autt
ult. n

nn gut
Mone⸗

Gen

Une vo
omn
eptuset
gultauti
here bi
Cndco
hsirns
ßhri
Dencerau
auctaa
Geſaani,
Cneclgix,
funs
ſarat
honne
Gaet
nnan
zPucum
bengne
Neenunt.

Lerr et

Wordon
inmuguc
oniforint
Pymmufn
een ſ
lcepe

nl Het

enmt
icepte
zllus
nno in
id
hol
inente
rniiſu

QANUXNRII

bumilem ⁊ qetuz ac trementem verba mea. Mr̃em qᷣdeʒ dñi.q̃ ad ſe ve

nerat mox vt vidit eſſe cognouit. Sed nihil in ſe talis meriti reperiens
quo digna fieret a tãta hoſpite viſitari.vnde hoc michi inqt. vt veniat
mater domi mei ad me. Qui nimiꝝ ſpuᷣſſanctus.qͥ ei donũ ꝓphetie con

tulit.munus piter bumilitatis pᷣ̃ſtitit. Oꝛophetico repleta ſpũ genitricẽ
ad ſe aduentaſſe ſaluatoꝛis iuntelligir. Sed humilitatis ſpũ circumſepta

minus dignã ſe eius aduentu depᷣhendit. Ecce em̃ vt facta eſt vox ſalu
tatonis tue in auribus meis exultauit in gaudio infans in vtero meo.
Intellexit eliſabeth eodem quo impleta erat ſpũᷣ reuelante qͥd exultatio

ulla ſui ſignificaſſet infantis.boc eſt illiꝰ vemiſſee mr̃em cuius ipſe pꝛecur
ſor ac demonſtratoꝛ eſſet futurꝰ.Et qᷓ; miranda qᷓ; cita ſanctiſpũs oꝑatõ

Mulla qppe in diſcendo moꝛa eſt vbi ſpũſſanctus doctoꝛ adeſt. En vno
eodemqʒ momento cum voce ſalutantis.gaudium naſcit᷑ infantis.quia
dum vox ad aures ꝑuenit coꝛꝑales.virtus ſpiritalis coꝛ intrauit audiẽ

tis. nec ſolum genitricem.ſʒ ⁊ ſobolem amoꝛe domi aduenientiſ accẽdit

EVnde mox eadeʒ pᷣcurſoꝛis domi genitrix ea q̃ in occulro cognouerat.

his qͥ ſim aderant ⁊ audiebãt palam euãgeliʒare curauit. Nam ſubdit

Et beata ꝗ credidit.qm̃ ꝓficientur ea q̃ dicta ſunt ei a domio. Nam ex
hoc quoqʒ ꝑ ſpũm didicit eliʒabeth.q̃ angelus ad mariam verba pꝛotu
lit.ꝙ illa mox euangeliʒãti credidit.ꝙ hec diuina oꝑante potẽtia abſqʒ
vlla eſſent dubeitate ↄplenda.Miꝝqʒ in modũ idem ſpũs eam cum im⸗

pleuit p̃ſentium ſimł pᷣteritoꝝ ⁊ futuroꝝ ſcientia inſtruxit.Ge pᷣſentibꝰ
nq; ſe edoctam mõſtrauit. cum beatã mariã mr̃em domi ſui vocãs qᷣa

redemptoꝛem humani generis in vtero geſtaret.indicauit.ñ etiã fru

ctum ventris epſingulariter bñdictum eſſe pfeſſa eſt. Preteritoꝝ ſe no
ticiam accepiſſe ſignauit.qꝗᷓ ⁊ verba angeli ad mariam ⁊ ↄſenſum marie
credentis ſibi innotuiſſe pdidit.Sed ⁊ futuroꝝ ſcientiam ſibi non nega
tam intimauit.cum pficienda a domino q̃ ei dicta eſſent aperuit. Quis

aut fratres mei dicere qͥs exiſtimare ſufficiat que tunc gratia ſpũs dei
genitricem repleuit.cũ tãta in matre pᷣcurſoꝛis lux doni celeſtis emicuit
eꝝ audiamꝰverba que vixit.ſi foꝛte ex his aliq̃ ntulũ valeamꝰdinoſce
re qͥd intus habuerit. Audita ergo reſpõſione eliʒabeth/q̃ eam beatam
inter mulieres pᷣdicauit.mr̃em domĩ ſui cognomiĩauit.fidem foꝛteʒ lau⸗
dauit.ad cuius ingreſſum ſeipᷣam cum filio ſpũſancto repletam eſſe ſig
uit.non ampliꝰ tacere potuit dona q ꝑceperat.ſed que ſemꝑ animo ge⸗
rebat vbi aptum tempus inuenit. etiã deuota oꝛis ꝓfeſſione patefecit.
Manqʒ vt virginalẽ decebat pudoꝛem.acceptũ diuinitus oꝛaculum ali
quãdiu ſilencõ tegebat archanũ. miſterii celeſtis in ſui pectoꝛis abdito
vene rabatur occultũ.expectabat reuerenter donec ipſe donoꝛum diſtri
butoꝛ qͥd ſibi doni ſpecialis tribuiſſet.quid ſecreti reuelaſſet.quãdocũqʒ
vellet oſtenderet. At poſtq; eadem q̃ ſibi erant cariſmata pᷣſtita ꝑ alios

ſpũ reuelãte eſſe patefacta cernebat. mox etiã ip̃a theſaux celi quẽ i H
de uabat apuit.Mit ergo. Magnificat aĩima mea dene quem coꝛ ise
. „ Be e n. 7 exultauit ſpi N
ritus meꝰin deo ſalutari meo ⁊c. Quibꝰpᷣmo dona ſibi ſpꝛaliter conceſſa
9firetur. Beinde generalia dei bñficia abus generibumano ineternum in
cõſulere nõ deſiſtit enumerat.Eiaãt anima dñm magnificat qͥ omnes ⸗ E
terioꝛis homis ſui affectꝰdiuinis laudibꝰ ac ſeruiciis mãcipat.qͥ obſer· ie
uantia pceptoꝝ dei ſꝑ eius potentiã maieſtatis ſe cogitare demõſtrat. 4
Eius ſpũs in deo ſalutari ſuo exultat.quem nihil in terꝛenis libet.nulla n
caducax reꝝ affluentia emollit. nulla aduerſitas frãgit. ſed ſola illi?2 q ſe
ſalus ſperatur etermi ſui cõditoꝛis memoꝛia delectat. Que cũ omĩbꝰ pfe le⸗
ctis verba recte ↄueniãt.maxume tñ ea beatã dei genitricem pferꝛe de-
cebat qᷓ meriti puilegio ſingulꝗris ſpiritali ipius dilectõe flagrabat. cꝰ ine
coꝛpali cõceptõe gaudebat. Que iure in ieſu.i.in ſalutari ſuoſ peciali 5 iie
ceteris ſ. Rucdio poruit erultare. q: quem ppetuum ſalutis auu. ce
pali oꝛtu de ſua carne naſcitur eſſe ſciebat. tenꝰ? n
raciter ſuus filtꝰ eſſet ?; tñfffü—? H
cuſts
4 2Arbog el conuerſatio Kno
meius pu fectõnem vſqʒ pontificatꝰ. ſeu antiqͥ (
as obliterauerit vel ſcriptoꝝ raritas nõ declarauerit. duag in
riptõ no docet incertü habetur. At vero tati pris ĩſignia untl
s miracul choꝛuſcatibꝰclaruit nõ ex toto ſunt ſilencoop⸗/ u
s fideliũ traſeũdo.poſteris narꝛãtibꝰ auribꝰnr̃is ſunt ifu Po⸗
. 30 eũ in tpibꝰ dagoberti reꝗ.. cũ ſancta eccła longe lateqʒ
floꝛes doctrine catholice ſuaue redolenteſ diffunderet. ⁊ verbũ dei vſqʒ E
zaz plpere curꝛeret.de aqͥtania ꝓgreſſum.diuino nutu argentinenſis ec un
Aeeſie cathedram ↄſediſſe ſuſceptũqʒ culmen regimis felici gubernatoe ni⸗
dinu rexiſſe. HNic beatꝰ xpᷣi ſacerdos pᷣfato regi amica familiaritate adeo ſul
eſt innexus vt eo intra regalem aulã aſcito illius alloquio delectaretur api
Alilio vteretur. Qua iocunditate cũ vterqʒ ſuo.rex in regno.epiſcopus
in epatu ꝓſpere ſe agerent. hoſtis humani generis iuidia res leta ver⸗ kei
titur in cõtraria. Na cum qdam die venatoꝛes regis moꝛe ſolito apꝛuʒ Gon
inſequerentur in ſaltu.regis etiã filius qͥ erat ei vnicus pariter cum ein egt
ii eodeʒ diſcurſu feſtinauit.Bũ at illi ꝑx deuia queqʒ ⁊ diuerſos amfra: Ar⸗
ctus cũ canibus oberrarent.ſolus relictus ſingulari occurꝛit incautus. tisn
Quo viſo ſonipes in quo ſedit pauefactus.curſum retoꝛquens in fugaʒ llpen
enent Puer vero cũ eũ freno retinere conaretur.⁊ in alterã ꝑtem ba oe
BPenſtrictens traheret. ben nimiuz ꝓnus a ſella eſt ꝓlapſus. Adbuc nexy
ur Habena quàâ in manu tenebat inberens ꝑ terꝛam tractus. calcibus ffu

Anco
Uenthn
ganh
Iwtenen
gonntes,

goee

tncfr,
berzula
Elor
nipyyfe
er d
ir9
gli
irem
ther i⸗

D
ſcanri
en l
siſgn
lorcoop

ſeluctifa

N,
fpödatic
Mienis
“B
R
Marmen.
N
Glen
uo er
cran,
fosmn
ite

Mh⸗

GudxX

equi miſerabilitet eſt ꝓtritꝰ.Quẽ ſui pediſſequi diu q̃ſitũ:⁊ itò mnuenien
tes attrituz. nõ ſinẽ maxio meꝛoꝛe tollentes.⁊ in eqͥs lcuãtes.funere lu⸗
gubꝛi domũ ſunt reuerſi.Cu ãt in palatõ reg quod factũ fuit pſonaret.
qᷓntus vndiqʒ cõcurſus viroꝝ ac mulieꝝ.quarus plãctus.q̃ntꝰeiulatus
regales edes.vicos cãpos.vbicũq; auditũ eſt impleuerit nemo valʒ ex
plicare. JInterea puer in lecto collocatus.altera die vita pᷣſenti eſt exutꝰ
Quid igitur hmoi cõcuſſionis facto opꝰſit: ⁊ quomõ reg doloꝛẽ mitiga
rent.cũ ſecũ q̃rerent.tãdem ↄſilio inuento.vt epᷣs muitet᷑.regi ſugger̃t
Quod ille deuotiſſime amplectẽs. mox ſine dilatõe legatis directis. vt
ad ſe epᷣs omi feſtinantia fatigare ſe dignetur expoſcit. Nec moꝛa ·iuſſa
faciũt.epᷣm adeunt.cãm inuitatõis nõ ſine luctu exponũt. Ille vero au
dito caſu amici.totꝰſpiritu ↄturbatꝰ.flens mſtumq; gemens.ſtati ꝓpe⸗
rare non diſtulit. Nec minꝰ interea rex ad aduẽtum pontifiq impatiens

egreſſus.ſenem eminꝰfeſtinãtem cõſpicatus:fuſis lacrimis.velato capi

te. multis comitãtibꝰ atqʒ lacrimãtibꝰ ſtipatus occurꝛit. Qui cum ſe in
uicem ſolito ſalutare pararẽt. p̃ nimio coꝛdiſvoloꝛe vox beſit in gutture
Quãtum lacrimaꝝ ex vtraqʒ pte fluxerit.nulli cognitũ eſſe poterit.CLã
dem luetu ſauciatiicũ nox adueniſſz:⁊ omẽs ſopoꝛ Euiſim? oppᷣſſiſſʒ. ad
oꝛatõʒ pceſſit epũs: Quõ aut qbus verbis oꝛauerit nõ patet.qͥd ãt pe⸗
trauerit nölarek inita ãt oꝛoe acceſſit ad feretꝝ.eiectiſqʒ omibꝰ ad ex
eqͥas vigilãtibꝰ.flexis genibꝰcõmittit ſe beate marie patrociniis: vt il⸗
la q̃ vitã mundo genuit.vitã puero impetraret a filio.Inter oꝛãdũ puer
ſurrexit. exutũq; funebribꝰindumẽtis· qͥbus añ vſus eſt epᷣs iuſſit indui
regalibꝰ. Igitur qͥ huic officõ aderãt clamoꝛem gaudii diuti cohibere
nõ poterãt· qͥn libere eruptũ atriũ oẽmqʒ aulam reg vociferato maxio
implebãt. Quo omnes a ſomno excuſſi buc illucqʒ diſcurꝛebãt.cãm tãti
ſonitꝰ ignoꝛãtes. Necnõ rex ipſe q tune pmũ paꝝ ſomni carpebat exter⸗
ritus. nam nimiũ triſtis tota nocte iacebat inſom nis. vubiculu vbi tatuſ
fragoꝛ exoꝛtꝰeſt feſtinꝰerupit. Quara leticia coꝛ eꝰpulſauerit.fuſe pᷣ gau
dio lacrime teſtãtur: cũ reuiuiſcere vidit.ꝓ quo ſi eũ reciꝑet ipᷣe moꝛi cõ

cupiuit. Vocata mater ad ſancti viri pedes feſtinat. qꝛ coꝛ e triſte fiai?

pleti:ad ãmiratõʒ reſurgentis pueri.qᷣqʒ ꝓ alus ire feſtinabant. Rex er
go ne moꝛã faceret.epo domũ ne laudaretur a pplo feſtinãti.ↄſiliũ cum

regina duxit quõ ſanctũ remuneraret.qͥ eis tãta bñficia a deo pᷣſtitiſſet
Aux argentũ q̃cũqʒ ocupiſcibilia ⁊ regio dono bonoꝛabiliora ĩ theſau

ris muenire poterant. Stiſſime pᷣcepit offerri.humiliter depᷣcans.vt ac

cipere dignaretur. Que ſanctꝰvir acciꝑe deuitãs dit Bi aliqd p graruz
actõe deo offerꝛe te delectat.ad augendu dei puicium in eccla beate mai
tris xpᷣi cumeritis filiũ viuum recepiſti:termios eiꝰ qꝛ anguſti ſunt ad
tĩ ſuiciũ dilatare aliq̃ ꝑte regni tui.vt ſit in vſufructuario.ibi fuiẽtibꝰ

deo. Si ita regie maieſtati placet poteris.qꝛ boc firmius ac ſtabiliꝰ eſt n

ad beatitudinem tuã.tuoꝝq; ⁊ pᷣcedentium patruʒ: ⁊ ſequentiũ poſtero ectt
rum ꝓmerendã.qᷓ; auꝝ qð oculos cum videtur delectat:⁊ coꝛ cũ pdituʒ s
fuerit cõtriſtat.Quãa ꝓpoſitõʒ põtifid rex ẽtulanter amplectens.vbi in uvm
quit inuenire poterimꝰlocuzʒ talem qͥ cõgruat ad ſᷣuienduʒ matri celeſtii l
regis.cuiꝰſunt vniuerſa in celis ⁊ in terris. Cunqʒ bec ſecum volueret leſe⸗
mentemqʒ ꝑ omnem alſaciaʒ ſpargeret ſic vbi foꝛte talis locꝰ inueniret hi.
q̃ tãte domiatõni aptꝰ haberetur occurrit animo rubiachã opidum cun Me
ctis vſibus.iagris vineis cãpis ac ſiluis.aquis edificus popul opulen ((ckta
tiſſimum ſumme regine in dotem ↄuenire. Nõ diſtulit rex.voto tandens
inuento. coꝛã optimatibus ſuis aſſenſum t bono ↄſilio pᷣbentibꝰ. teſta ſperit
mẽtum facit.vt rubiacha euʒ omĩbus appendiciis cõfinibuſqʒ ad ſe ꝑti Nownn
nentibus. etiaʒ et cum vullis totũ ⁊ integꝝ amodo ⁊ deinceps ſit ſub do Oimh
minio ſancte argentinenſis eccłe. ſuiẽtis genitrici dei marie.ſtabili eti Rehon
extricabili ſtipulatõe ſubnxũ:Hoc nobili donatiuo ditatus.valediceni Mo
regi:ad ꝓpꝛia remeauit epũs:cõuocatoq; clero.militumqʒ cetu.populi poſee
q; ↄouentu.cunctis aſtantibꝰ ⁊ aſpicientibꝰ teſtamentũ acceptum poſuit iiri
ſuꝑ altare cõſecratum in hbonoꝛe ſancte marie. Pꝰea vero multis annii ſoxet
vixit. pollens virtutibꝰſanctis E qbus vnũ miraculũ fidelibꝰ valð ꝓficu Pultſt
um. huic oꝑi dignũ duximꝰinſerendũ. Ferunt nãqʒ eũ circa flumẽ quod O
de ſaltu voſagi.noĩe bꝛiuſcha mixtũ cum alſa fluuio.qͥ alueo ꝓ alſaciaʒ onor
eo vſq; decurrit.oratoꝛiuʒ ligneũ paruũ ſibi fieri iuſſiſſe. quo nocturno nbula
ſile ncio fluuiũ trãſiens veniret:vt ibi ſecretiꝰin oꝛatõe noctaret. mentẽ icunb
; in diuina cõtemplatõne latiꝰextenderet. Subinde vero cũ nauigium Auria

menit ſiccis pedibꝰfluuiũ traſiuit: cõpletaqʒ oꝛõe. rurſus ſuꝑ vnda ſineg
las repedauit. Ita ergo religioſam vitã ducẽs. diuerſis moꝛp op n
curauit. omones ab obſeſſis coꝛpibus fugauit.diſcoꝛdãtes cõcoꝛ“ ed
it: qbꝰ? ᷣm moduʒ neceſſit atis cõmodus extitit moderatoꝛ Cuʒ Mli
minere ſibi diẽ extremũ in mõticulo vrbi vicino extra ciuita vppꝑ
ſancti michaelis eſt eccla cõſtituta. ſepulturꝗ ſibi fieri pꝛecepzlit ſmi
ferꝛi ac ſepeliri.imitãs ſaluatoꝛem xpᷣm.qͥ extra poꝛtã elegit ſibi unm
De Bagelfo
Eati adelfi metenſis epiſcopi celebꝛatur natalis.qͥ decimus
a beato clemente qͥ pᷣmꝰeandeʒ ſedeʒ regendã a beato petro
ſceꝑat.gubernauit.Huius pater felix noĩe de aqͥtania or
tus extiłit.mater beatrix ð nobili burgundioꝝ genere oꝛigi
uxit. Huic in ſomno angelus dei apparens ꝙ filiuz paritura eſſet
unciauit: ⁊ cuius nomis qnteqʒ virtutis ⁊ meriti ſuccedente tẽpe fo
t. Natus ergo beat? adelfus ⁊ ablactatꝰ.eccleſie diſcipliniſ

—

Neſtſichd

ſeſei

aletiot
etn, opt
un poſur
ltgayntl
Maöpfin
tunicgoc
a,
onocunno

ret mente

mauigiunn
ſub vnd
Sbop

sen
GerN
erudun

in guch
idegtb⸗

zideeinf
bentd
aitn
neng
m
,ind

AAARXIIII

imbuendꝰ traditur: in bus ita pfecit vt nulli videret eſſe ſecuũdus. Ad
pfectuʒ igitur eruditꝰbeato rufo auunculo ſuo metenſi epo traditur vt
eius bonis actibꝰ pbiſqʒ moꝛibus ad bñ viuendũ infoꝛmaretur. DPeato
ãt rufo viceſimooctauo epᷣatue

ſui anno defuncto. ſanctus adelfus con

coꝛdi voto cleri ⁊ populi eps eligitur: ⁊ licet reluctante paſtoꝛ metenſi ec

cdleſie ↄſecratur. Adepto at epatu:qᷓ largus in elemoſinis.q; ꝑnox iĩ oꝛa
tõnibus ⁊ vigilus.q; aſſiduus in ieiunus fuerit.nulliuſ lingua ad liqui

dum enarꝛare poterit. Cũ ãt eãdem ſedem decem ⁊ ſeptem anos in omĩ

ſanctitate rexiſſet.de hoc ſeculo ad celeſtia regna miguit: ⁊ iuxta beatuʒ

rufum auunculuʒ ſuuʒ in eccła ſancti felid martiris ſepultus eſt: Et qqn
ti meriti apud deum vterq; fuerit miracula oſtendunt. Poſt multa ve:
ro annoꝝ curricula anno videlicʒ dñice incarnatõis.decc.xl.ſub ludui:
co impatoꝛe.drugone venerabili epo metẽſem regentem ſ edem. petitõ

ne lantfridi coep̃i ipſius eccłe:⁊ totius cõgregatonis monaſterii qð ðꝛ

nouũ ꝛvilere. clero q; ⁊ populo alſatie ꝓuintie id ſumma deuotõne fieri

poſcentibus.ad ſupꝛanominatũ cenobiũ venerabile coꝛpus ſancti adel

fi trãſlatum eſt.eo ꝙ idem locus metenſi eccleſie ſubieetus ſit. Cum at
ſacratiſſimũ coꝛpꝰde tumulo leuaretur.odoꝛe imenſe ſuauitatis aſtãtes
pfuſi ſunt:⁊ hic odoꝛ vſqʒquo ad deſtinatũ locum ꝑuentuʒ eſt a naribus

comitãtium nõ receſſit. Gilua etiã voſagi vie q̃ ferebatur cõtigua:ſe ob
honoꝛẽ ſacri coꝛpis q̃ſi ſalutãdo inclinauit.Cum at ð villis ⁊ agris om

nibuſqʒ; locis. ad dei viri coꝛpꝰdeducendum multitudo ppłi cõcurreret.

qͥdam bõ in agro occupatꝰcũ ceteris occurꝛere noluit.inſuꝑ etiã ſancto

dei ↄuicia ingeſſit dicens.ꝙ nõ vere dei ſanetꝰeſſet ſed ꝓpter pe cuniam

cõgregandã erꝰcoꝛpꝰin feretro ðᷣduceretur Stati ergo vt blaſfemie veꝛ

ba oꝛe ꝓtulit ita febꝛibꝰcolligat? eſt. vt ad ꝓpriã domum niſi alioꝝ mai⸗
bus ðᷣpoꝛtatus redire nõ poſſet. Atxꝝ at ab hac infirmitate conualuerit
vel in ſua infidelitate dfecerit.nobis manet incognitũ.Aliꝰquoqʒ mul⸗

to tpe in mag infirmitate depᷣſſus acceſſit ad feretꝝ: ⁊ ſe ad ðpoꝛtadum
ſubmiſit: ⁊ ſtatim ſanitatem quã ðᷣſiderabat accepit · At at ad locum ſe⸗
pe iam nominatũ puenit.maxima cleri ⁊ populi turba excipitur: et cum
magna gla in eccla ſancti iohanis baptiſte collocatur.ibiqʒ ꝙ cum xpᷣo
regnet manifeſtis ſignoꝝ indiciis compbatur. HMM

iodoco
dabeli reg bꝛitonũ fiꝰ Habuitqʒ fra
matoꝛẽ natu beatũ videlicet iudabelum. qᷣ ſucceſſit pa
ponaneè fuerut regis francoꝝ dagoberti cum quo poſt gra
cias ad inuicem pacificatus eſt ipe rex bꝛitonum iudahelus

Elapſo ſeptennio.ad vitã ſolitariã trãſiens in loco alʒei flumis riuulis
vndiqʒ circũdato ibidem ecclam ⁊ domunculã edifica uit. Preter plura

ſces diuerſi generis ad ſacrã eimanũ palpabiles receptis ab eo alimen
tis veniebãt ⁊ recedebant q̃ſi domeſtici. Quadã vero die dum ad victũ
quotidianũ nõ haberet niſi panem modicũ. ſibi ⁊ diſcipulo ſuo dominꝰ ĩ
ſpecie paupis aduenit elymoſin petẽs. Air dei iodocus panem diuidi
iſſit in qtuoꝛ ꝑtes: ⁊ paupi petenti vna ptem de q̃tuoꝛ erogari. Aix e⸗

⁊2 magnis ab ipo muneribꝰhonoꝛatꝰ. Regreſſus itaqʒ; in bꝛitãniã.cogi⸗

tauit regnũ tenenũ p celeſti regno relinquere: ⁊ vitã monachicam duce
re.frem ſuũ iodocũ iunioꝛẽ coꝛam ſe cõueniri fecit de ſuſcipiendo regni

gubernaculo vt ſuũ poſſet adimplere ppoſitum:⁊ frui cohabitatõne mo

nachov. Beat? at iodocus nõ minꝰ?feruens in dei dilectõe deliberãdi in-
ducias.vlii.vieꝝ. vix a fratre impetrauit. Interim die noctuqʒ anxiꝰ co
gitare cepit· quõ poſſet effugere regnũ ſimul ⁊ patriã:⁊ fratris ſui circa

ſe ſtudium declinare. Jpo igitur in monaſterio qdam vbi lr̃as didicerat

commoꝛũte.⁊ oꝛõni frequentiꝰ incũbente. contigit vndecim illuc pegri
nos venire. qͥ cauſa deuotõis limina aploꝝ petri pauli viſitare deſide
rabant. His ſecreto aſſociatꝰpariſiꝰvenit cũ eis.ac vtꝝ vlteriꝰcũ eiſ dez
ꝓcederet dubitauit Conſiliũ tãdem a ſpũſancto ↄſecutꝰqͥ greſſus eiꝰ in
omĩb dirigebat. ab hoc itinere ⁊ a ſociis itineris declinauit.Et ad põti
nii cõfinia q̃ antiqͥs plena nemoꝛibus erãt:⁊ feris ac animalibꝰ? ſolũ ha⸗
bitabilia feſtinauit. Delectatus itaqʒ loci illiꝰvaſta ſolitudine. diſi poſu
it habitatõʒ ibi facere ſuꝑ fluuiũ alʒeiã. Ged a duce he ymone illtꝰ terꝛe
dño ꝑ.vii.annos ab hoc ꝓpoſito retardatus eſt. inter qᷓs annos lIr̃as ma

gis didicit: ⁊ ſacros oꝛdines ſuſcepit.Laãdem ſacerdos effectꝰ.ia 3 dicti

ducis filĩ qͥ eum in maxia veneratõne habebat de ſacro fonte ſuſ cepit.

.

que ꝑ eum dñs opatus eſt miracula hic eſt oↄſiderandũ ꝙ volucres ⁊ pi

greſſus erat:⁊ ecce oñs reuertit in foꝛma egeni ðficientis inedia:⁊ ſecũ

do panis q̃drante ſatiſfactũ eſt eius petitõni Nec moꝛa regreſſus tercõ
qſi eſuriens ⁊ ᷣficiens fame.donata eſt etiam ei ꝑs panis tercia.Cõſe⸗
quenter viſus eſt dñs in altera paupis effigie rogaturus elymoſinam ſt
cut iam terco fecerat añ.nec erat vnde reficeretur niſi de reſiduo panis
qdrante. Eliro itaqʒ dñi iodoco ⁊ hunc erogare iubente ait eiꝰminiſter.

Dis ne aliqͥ nobis remaneat. Aolo inqͥt ſanctꝰ totum tribui eſurienti

qꝛ potens eſt dñs etiam hodie noſtre ꝓuidere neceſſitati. Aix receſſit do

minus:⁊ interi dum ↄſolaretur verꝰdei amicꝰdiſcipulũ de panis eroga
tone comotum ecce ꝑ feneſtrã viſe ſunt ⁊ inuente in alueo flumis quaru
oꝛ nauicule onuſte victualibus. Se qbus qͥs eas adduxrerit: vel quo ille
duenerint poſtꝙ fuerunt victualibꝰexonerate. vſqʒ in hbodiernum diem
ignoꝛatur. Hec ⁊ alia que ꝑ eum dominꝰibidem miracula demonſtrare
dignat? eſt. lõge lateqʒ patriam ad eius viſitatõneʒ ad impetrãda eius

r⸗

. 8 4

ſun

to⸗

gntig
coſ
ſaumm
ſon
uut
Nto
loa
tucn
urg
ſcart
cus
Mür⸗
um
ls m
b
tie
fomnan
ehcol
em⸗
obxre
Ucptu
Uchetme
1to
coi
tins
qoe
ſipu
wbloau
orte⸗
nere
mes
beaei
lapia
da ca

iumt⸗
ylſibi

in 9/
een,

g
dice
Ghni
neſ⸗
ralie
t
ainee
Ucerat
begti

e
de

ſiscpin
uscor
Pübr
dihn
lbere
ſist
olctt
ilcot.
tls
napor⸗
s19

en

ds
i
undincl
n R 6
duſei
ſusten
iCoè
Ninamtt
oons
anlter.
urenti
cceſitd⸗
nis ency
rigun
dat
e⸗
s

ANNNRXVY

ſuffragia cõmouerũt. Cũqʒ ibidẽ.viii.annis elapſis.populi frequentiã
nequiret ſuſtinere.ad alteriꝰdeſtum dño duce ꝓceſſit. Conſtructoqʒ ibi
oꝛatoꝛio in honoꝛe beati martini ⁊ maſiuncula. ibidem plłimas ab hoſte
antiquo paſſus eſt inſidias p.xiiii.ãnos qbus illic eſt comoꝛatꝰ.Eo ĩ lo
co ſigno crucis facto ꝓpꝛia manu adlam de ſublimi pſtrauit.que galluʒ
ſuum abſtulit: ⁊.xi.gallinas ſingulati.gallũq; ſuum incolumẽ ſuſcepit.
Hõ lõge poſt dyabolus in hoꝛribilem mutatꝰcolubꝛum guiter ipᷣm mo
moꝛdit in bede. Qua leſione ꝑ ſpumſanctũ edoctꝰ vt ad aliũ locũ trãſirʒ
adiũcto ſibi duce he ymone vaſtã circũibat heremuʒ vt inueniret habita
tõis locum. Inqᷣrendo aũt cũ ibideʒ Gui dux toꝛqueret ſitis inopia.pꝛe
laſſitudine et ſiti obdoꝛmiuit. Interim ᷣuus dei iodocus oꝛatõni icubu
it:ſurgẽſqʒ baculo quo innitebatur terre infio ſicut alter moyſes aqus
pꝓduxit ⁊ fontem inde largiter effluentem: Quo exbilarati dux ⁊ eiuſ fa
milia ſue ſitis extinxerũt ardoꝛem: ⁊ trãſeuntibꝰ ibidem adhuc aquã ad
miſtrat ſufficienteʒ. Pꝛogreſſus inde verſus mare in vinbꝛoſa valle cli
uum aſcendit paruũ. Quo ðᷣlectatus.hec eſt inqͥt cathedra.hec eſt requi
es mea in ſecłuͥ. Duce itaqʒ reuerſo ad ꝓpꝛia/vir dei ꝓpꝛia mau duo ibi
dẽ cõſtru xit oꝛatoꝛia Anũ petro aploꝝ pncipi.alteꝝ paulo gẽtiũ docto
ri: Pꝛofectꝰeſt etiã poſtmodũ romam vocatꝰa beatiſſimo martino tunc
romane ſedis antiſtite.qͥ a młto tꝑe ↄcupierat videre eũ:⁊ a ſanctiſimo
ercolloquio ſatiari. Receptus eſt ab eo cũ honoꝛe ðᷣbito et tractatꝰ Ibi
dem a ſpũſancto doctus eſt quem in omibꝰ? cuſtodeʒ ⁊ matiſtꝝ habuit vt
ad heremũ ſuã reuerteretr᷑.quã in terꝛiſ ſibi elegit habitatõʒ.inde in bꝛe
ui exiturꝰ a coꝛpe:⁊ trãſmigraturꝰad conſoꝛtium angeloꝝ:⁊ ꝑpetuã di
uine maieſtatis cõtemplatõʒ. Poſt ſacra ⁊ multa de eternitate colloqᷣa
⁊ mutua oꝛatõnum ſuffragia inter ipᷣm ⁊ ſummũ põtificem habita.pre
cioſiſſimis a dño papa ſibi collatis ſanctoꝝ reliquiisreuerſus eſt cũ to
rius patrie gaudio ad pontinii cõfinia. Abi in mõte bhabitatõnis ſue in
q̃ modo reqeſcit coꝛpꝰ ſancti iodoci.ppoſito parentũ cõſilio.adducta eſt
ſibi puella abſqʒ oculł nata.qᷓ ſicut docta fuerat in viſione facieʒ et loca
vbi oculi ðbebant eſſe lauit de aq illa qua vir ſanctꝰmanus abluerat Et
mox receptis ocuł clare cepit videre. Buce itaqʒ heymone pᷣſente cũ in

numera dei plebiſqʒ turba in occurſum beati iodoci cõgregata ſanctiſſi⸗

mis qs attulerat reliquus cum omi q̃ decuit veneratõe repoſitis ĩ noua
