Vecũdo in opando.⁊ hoc ꝑtinet ad oꝛdinem virtutũ.qͥbus nihil eſt im go
poſſibile exequi qð imꝑatur.qꝛ eis datũ eſt poſſe ſuꝑ omĩa difficilia ad at
diuinũ mimiſterium ptientia.et ideo attribuitur eis miracula faceer. (
Tercõ in arcendo.vt ſcʒ impediẽtia et infeſtãtia arceãtur.et hoc pꝑtinzʒ lent
d oꝛdinẽ poteſtatũ.q̃ habẽt coercere ↄtrarias poteſtates.qð ſignatum ppe
eſt thobie.viii.vbi ðꝛ ꝙ raphael religauit demoniũ in deſerto ſuꝑioꝛis d
egipti.Tres vero oꝛdines vltime gerarchie accipiũtur ſᷣm qð habent Ut
regimen determinatũ ⁊ limitatũ.Quidã em̃ eoꝝ pᷣſunt vni ꝓuintie. Hi Ait
ſunt de oꝛdine pᷣncipatꝰ.ſicut erat pnceps pſaꝝ qͥ perat pſis.de qͥ habe ſock
tur dañ.x. Quidã vero deputati ſunt adregimen multitudinis. vtputa ſ
vnius ciuitatis.Et bi dicuntur archangeli. Quidã vero ad regimẽ ꝑſo in
ne ſingularis.Et bi dicũtur angeli.ñ ⁊ dicuntur minima nunciare. che
ex eo ꝙ eoꝛum mimiſteriũ ad vnũ hominẽ limitatur.archangeli vero di nbJ
cuntur maioꝛa nuciare.qꝛ bonũ vniꝰ multitudinis digniꝰ eſt ꝙ; bonum urer
vmus homis. In aſſignatõe aũt oꝛdinũ pꝛime gerarchie greg.⁊ berñ. lct
cũ dyoniſio cõcoꝛdat.qꝛ accipitur penes eoꝝ fruitõʒ q ↄoſiſtit in feruen ſon
ti dilectõe quo ad ſeraphin.pfunda cognitõe quo ad cherubin. ꝑpetua 1

eltber⸗

iche

tones

4

Nhs

lonc

obbe
repr

gee.

tppeſti,
N
cte;
miſrn
Ntns⸗
Puntt⸗

bres.

bln i
ſibe
Npimt
tade
wion
h.
l
Nch
ftellnet
afhan
thoege,
zigum
noſcen
Cöl

.(QXKRXIX.

retentõne quo ad thꝛonos. Ged in aſſignatöe medie A vlt me in duob
oꝛdinbus: ſc pꝛincipatu et virtute diſſentire vigentur. grego. enim er

berũ. aliã ↄſideratõʒ habuerũt ꝓut ſcʒ media gerarchia accipĩ penes
pᷣlatõem. vltima penes miniſtratõz. Prelatoõ ant in angelis triplex eſt.
reſunt em̃ angeli angelicis ſpiritibꝰ.et hi dñatõnes dicũtur· Pꝛeſũüt

etiã angeli bonis hominibꝰ.⁊ hi dicũtur pꝛincipatus. Oreſunt deinoni

bus. et hi dicũtur poteſtates. Et oꝛdo ⁊ gradꝰ dignitatis ĩ bis ptʒ Mi

niſteriũ añt triplex eſt. quoddã q 9ſiſtit in opando.qudã in docẽdo aut

—

maioꝛa aut minoꝛa. Primũ eſt virtutũ. ſecundu archangeloꝝ. tercium

angeloꝛum B Quinta apparitõ eſt de qua legitur in hiſtoꝛia tripti
ta. Nã iuxta cõſtantinopolim eſt qͥdã locꝰ vbi olim dea veſta colebatur·
Ged nunc eccia in bonoꝛẽ ſancti michaelis fabꝛicata eſt. ᷓ etiaʒ locꝰ mi
chaeliũ nuncupatur.Cũ igitur quendã nomie aquilinũ ardentiſſima fe
bꝛis rubeis coloꝛibꝰ mota ophendiſſet.eſtuanti poculuʒ medicidederũt

quod euomuit adeo vt poſtmodum quidquid comederet vel biberz euo

meret. Dũ aũt iam moꝛti vicinꝰ eſſet.ad locũ hũc ſe duci fecit credens
ſe illuc aut moꝛi aut languoꝛe pꝛiuari CQui michael apparẽs dixit vt co
fectöem ſibi ex melle ⁊ vino ⁊ piꝑe faceret.et omia que comederet ibi i
tingeret. et ſic plenã ſanitatẽ recipet.Qð cum feciſſet plene liberat? eſt

Cuʒz tñ ſᷣm medicine ratõʒ ↄtrariũñ eſſe videatur calida pocula colericis

cxhibere. Hec in hiſtoꝛia triptita. Secũdo ðꝛ victoꝛia.Multiplex aut
victoꝛia ipiꝰ archangeli michaelis et angeloꝝ inuenitur. Prima eſt

quã archangelus michael pᷣdictis ſypontanis boc modo pꝛeſtitit Poſt
aliquod em̃ tempus ab inuento loco.· neapolite adpuc gentues cotra ſy
pontanos et beneuentanos qui quinquaginta miltbus a ſyponto diſtãt
oꝛdinato exercitu bellare ceperunt. Qui de epiſcopi cõſilio triquo indu
cias petierunt vt ieiunio triduano vacarent et patronum ſuum michae
lem in ſui auxilium imploꝛarent. Tercia autem nocte michael epiſcopo
apparet.pꝛeces dicit exauditaſ.victoꝛiam pꝛomittit affuturam. quar
ta diei hoꝛa iubet boſtibus occurrendũ. Quibus occurrentibus mons
garganus immenſo tremoꝛe cõcutitur.fulgura q; crebꝛa volant. 2 cali
go tenebꝛoſa totum montis cacumen obduxit.ita vt. de. viri de aduer
farns tam ex ferro hoſtium ꝙᷓ ex ſagittis igneis interirent. Reliqui ve

ro virtute archangelt comperta.ydolatxrie reliquerunt erroꝛem .et cõti

nuo colla chꝛiſtiane fidei ſubmiſerunt. Gecunda victoꝛia eſt quam mi
chael archangelus obtinuit quando dꝛaconem id eſt luciferum cuʒ om
nibus ſuis ſequacibus de celo expulit. Be quo exponitur illud qð habe
tur in apocał.Factum eſt pꝛelium magnum in celo. Michael ⁊c. Lũ eiĩ
lucifer dei equalitatem appetiſſet. archangelus michael celeſtiſ exercitꝰ
ſignifer adueniens. ipſum luciferum cum ſuis ſequacibus de celo expu
lit. Et in bunc gerem caliginoſum vſqz in diem iudicii retruſit Nõem̃

pmiſſum eſt eis in celo habitare ſiue in ſuꝑioꝛi ꝑte geris.qꝛ locus clar⸗
2 amenus eſt. nec in terra nobi cu.ne nimis nos infeſtarent.ſʒ in aere in
ter celum et terrã.vt dũ ſuꝑius reſpiciunt.et vident glam quã amiſerũt

mae doloꝛem habeãt. et dum inferi⸗ reſ piciunt.et vident homines illuc

aſcendere vñ ipſi ceciderũt.inde inuidia frequẽter toꝛqᷓantur. Freq̃nter

tñ ex diuina diſpenſatõe ad noſtꝝ exercitium ad nos deſce ndunt. Oñ ſi

cut aliquibus viris ſanctis monſtratũ eſt.frequenter circa nos volitant
ſicut muſce. Innumerabiles em̃ ſunt ⁊ velut muſce totũ aerẽ repleuer̃t
Eñ dicit baymo vt phᷣi dixerunt et doctoꝛes noſtri opinantur. aer iſte
ita plenus eſt demonibꝰ et malignis ſpiritibus.ſicut radius ſolis minu
tiſſimis puluiſculis. Licet ãt tot ſint tñ iuxta ſniam oꝛigenis eoꝝ exerci
tus minuitur cũ eos vincimus.ita vt qͥ ab aliquo ſancto viro victus fu
erit. deinceps ille de vicio de quo victus eſt ipſum nõ valeat temptare
Tercia victoꝛia eſt quã angeli quotidie de demonibꝰ obtinent duz ꝓ
nobis cõtra eos pugnantes ab eoꝛum temptatõe nos liberant.Tribus
aũt modis ab ipſoꝝ temptatõe nos liberant. Primo poteſtatẽ demoniſ
refrenãdo.a pocalip.xx.de angelo qui demonem ligauit et in abiſſum
miſit. et thobie. viii. de dyabolo in deſerto ſi upioꝛi religato Huiꝰ em̃ re

refrigerãdo. Qð ſignificatũ eſt geñ.xxxii.vbi vꝛ ꝓ angelus tetigit ner⸗
uum iacob et ſtatim emarcuit.Tercõ memoꝛiã dñice paſſionis nr̃is mẽ
tibus impꝛimendo. Hoc ſignificatum eſt apocal.vii.vbi dꝛ. HNolite no
cere terre et mari nec arboꝛibꝰ quouſqʒ ⁊c. Item eʒech.ix. Gigna thau
in frontes viroꝝ gementiũ. Thau em̃ lr̃a ad modum crucis eſt fcã. Et
qui hoc ſignati ſunt non timent angelum pcuſſoꝛem. Vñ ibidẽ ðꝛ. Su⸗
per quem videris thau nõ occides. Quarta victoꝛia eſt quã archãge
lus michael de antixpᷣo habiturus eſt qñ ipſum occidet.Tũc em̃ micba
el pnceps magnus vt ðꝛ dañ.xii.cõſi urget. ⁊ ꝓ electis tanq; adiutoꝛ 2, p
tectoꝛ.cõtra antichꝛiſtũ fortiter ſtabit.RBeinde antichꝛiſtus vt dicit glo
ſa apocal.xiii.ſuꝑ ulud.vidi vnũ de capitibꝰ eius occiſum ⁊c.moꝛtuum
ſe finget.et ꝑ triduũ latens. poſtea apparebit: dicẽs ſe ſi uſcitatũ. arteqʒ
magica ferentibus eũ demonibus in gera aſcẽdet.⁊ vniuerſis mirãtibꝰ
qdoꝛabũt eũ.Candẽ in mõte oliueti aſcendẽs.vt dicit glo. ſuꝑ illud.ii.
theß.ii.quem dñs ieſus interficiet ⁊c.dũ ſtabit in papilione ⁊ ĩ ſolio ſuo
in illo loco contra quem dñs aſcendit.michael adueniens ipſum mterfi
ciet. Be quo pꝛelio 2 victoꝛia intelligitur ᷣm grego.illud qð ðꝛ apocal.
xii. Factum eſt pꝛelium magnũ in celo mi.⁊c.Illud em̃ verbũ de triplici
pꝛelio michaelis intelligitur. ſcʒ de pꝛelio quod habuit cum lucifero cñ
ipſum de celo repulit.et de pꝛelio quod cum demomibus babet nos infe
ſtantibus. et de iſto. E Tercio hec ſolennitas dicitur dedicatõ · ex eo
boc die pꝛedictum locum in monte goargano a ſe dedicatum fuiſſe

ligatõ nihil aliud eſt ꝙᷓ poteſtatis eiꝰ refrena tõ. Secũdo cõcupiſcentiã

M

uli

(den

WAn

ſuuſt

yn
eed
o
n
nk
itgo
ſßnt
Hi
l⸗
artmo
Nut.un
mart
beo
mun
roit
Putrdi
cgen
6lon

.

ſiale

Wu
wor
cſcon
aſtos
rlen
es

doreie
Tſenm
hofntn
ſgtert
abap
tapen
ls. hol
Ceone
Nnern

s dn
lgereig
Mnſerüt

flc
fniner

un G
öfalran
lurr
aſe
Aoin
eeri
lsfu
hnnn
undn
nbs
Nidernt
kipebtſn
Nubeßt
Plci

ren

ſfis i
Pllteno
n ban

ft e

Nch

Alr
,
iihucg
nird
li 1
ihoſn
un tnen

ctüne
9

michael archangelus reuelauit. Peue rſi em̃ ſypontani a cede aduerſa⸗
rioꝛum.⁊ tã magmfica potiti victoꝛa.adhuc dubitare ceperũt.vtꝝ pᷣdi

ctum locũ ingredi vel vedicare deberẽt. Tunc epᷣus ſupꝑ his duxit papa

pelagium cõſulendum. Qut reſpõdit dicens. Si homo illam eccltam de

dicare deberet. boc maxime die quo victoꝛia data eſt fieri opoꝛterʒ · Si
vero aliter ſancto michaeli placuerit.ab ipſo eſt ſuꝑ hoc eius requiren
da voluntas. Inſtantibus igitur papa ⁊ epᷣo cum ciuibus triduano ieiu
nio.michael in hac die apparuit epiſcopo dicens. Mon eſt opus vobis
quã ego edificaui dedicare ecciam. Ipᷣe em̃ qͥ condidi dedicaui. Prece
pitqʒ vt die ſequẽti locũ cũ populo ingrediens ipᷣm pcibus frequẽtarẽt
⁊ ſe ſpẽalem ſuũ patronũ ſentirẽt. Beditqʒ ei pᷣdicte cõſecratõis ſignũ
vt ſcʒ ab oꝛiẽte ꝑ poſterulã aſcenderẽt.⁊ ibidẽ veſtigia bomis impꝛeſſa
marmoꝛi inuemirẽt. Mane igitur epᷣs ⁊ vniuerſus populꝰ ad locũ veni
unt. introgrediẽtes criptã magnã ⁊ tria altaria inuenerũt.quoꝝx duo
in auſtrali ꝑte poſita erãt.terciu vero in oꝛientali venerandũ qͥdẽ et ru⸗
beo pallio circũtectũ.Celebꝛatis igit᷑ ibidem miſſaꝝ ſolenniis.cũ ſacrã
cõmunionem ſinguli accepiſſent. omnes ad ꝓpꝛia cũ immenſo gaudio
redierunt. Epiſcopus aũt ibidẽ ſacerdotes et clericos delegauit.qui iu

giter diuinum officiũ celebꝛarent. In eadem ſpeluncs aqua lucida et mi

mium dulcis emanat.qua poſt cõmunionem populus potatur. et diuer
ſe egritudines ſanantur. Lunc ſummus pontifex his auditis huc dieʒ
in bonoꝛe ſancti michaelis ⁊ ommiũ beatoꝛum ſpirituũ per totum oꝛbe
vniuerſaliter ſtatuit celebꝛandum. Quarto bec ſolennitas dicit me
moꝛia ſancti michaelis. In qua tamen ſolẽnitate omnium angelon me
moriam agimus. ? om nes generalitcer bonoꝛamus. Becet
eiſdem laudem honoꝛem impendere multiplici ratõne. Jplien .
cuſtodes noſtri.mimiſtratoꝛes noſtri.fratres et conciues noſiri. anuin⸗
rum noſtrarum in celum poꝛtitoꝛes.oꝛatõnum noſtrarũ apud veum re
pꝛeſentatoꝛes· regis eterni nobiliſſimi milites.et tribulatoꝛum conſola
toꝛes. Primo igitur debemus eos honoꝛare.quis ſunt cuſtodes no
ſtri. Cuilibet em homimi dantur duo angeli. Anus malus ad exerciti

um. Alius bonus ad cuſtodienduũ. Cuſtodia enim boni angeli deputat

bomini et in natiuitate et in vtero.⁊ ſtatim poſt natiuitatem ex vtero.

2 ſemp eſt cum ipᷣo iam adulto. In hoc enim triplici ſtatu neceſſaria eſt

hom ini cuſtodia angelica. Nam dum puulus achuc eſt in vtero poteſt
interim et damnari. Bum eſt extra vterum ante adultam etateʒ poteſt

a baptiſmate impediri. Bum eſt in adulta etate poteſt ad diuerſa pecca

ta pertrahi.Byabolus em̃ in homine adulto ratõnem reducit ꝑ aſtuti
as.voluntatem allicit per blandicias.virtutem oppꝛimit ꝑ violentiam.
ideo neceſſe fuit vt bonus angelus eidem ad cuſtodiaʒ deputetur.vt ho

minem erudiat ⁊ dirigat cõtra fallaciã.exhoꝛtetur et incitet ad bonum

—
2

contra blandicias.et defendat ab oppꝛeſſione contra violentiã. Effe⸗
crns autem angelice cuſtodie in homine quadꝛupliciter aſſignari poteſt
Primus eſt vt ꝓficiat anima in bonum gratie.et hoc facit angelus in

anima tribus modis. Primo omne impedimentũ ad bonũ remouendo.

Hoc ſignatum eſt exo.xii.vbi angelus pcuſſit pꝛimogenita egipti. PBe⸗
cundo pigriciam excitando. Quod ſignatum eſt ʒachᷣ.iui. vbi dꝛ. Am
gelus domini excitauit me.quaſi hommem qui excitatur a ſomno Ter

cio in via penitentie ducendo ⁊ reducendo Quod ſignatum eſt tbobie.
v. in angelo qui cum duxit et reduxit Gecundus eſt vt nõ cadat in ma

lum culpe. Et boc facit angelus tribus modis. ſrimo impediendo pec

catum futuꝝ ne fiat. Hoc ſignatum eſt nũeri.xxii.in balaam.qͥ ad male
dicendum iſrael pergens ab angelo impeditus eſt. SGecundo increpãdo

pᷣt eritum vt ab eo quis recedat. Noc ſignatum eſt iud.ii.vbi cũ angel?

tilios iſrael de pꝛeuaricatõne increpaſſet.ipᷣi eleuauerunt vocem ⁊ ſieue

runt. LTercio violentiam q̃ſi inferendo vt apᷣſenti peccato eripiat. Hoc

ſignatum eſt in violenta eductõne loth et vxoꝛis eius de ſodomis.id eſt

de peccati conſuetudine. Tercius effectus eſt ſi cadat ꝙ poſtmodum
reſurgat. Et hoc facit angelus tribus modis. Orimo mouendo ad con
tritõnem. Hoc ſignatum eſt thobie.xi.vbi ad documentum angeli ð fel
le per quod intelligitur contritõ liniuit patri oculos ſcʒ coꝛdis. Secun
do purg ando labia qd confeſſionem. Quod ſignatur eſa. vi. vbi pange

lum labia eſaie purgantur. Tercio gaudendo ad ſatiffactõnem. Lu. xv.
dicitur ꝙ maius gaudium eſt in celo ſuper vno peccatoꝛe cc. Quar

tus effectus eſt ne totiens vel in tot mala cadat.quotiẽs vel ad qt vya
bolus incitat.Et hoc facit tribus modis.ſcʒ poteſtatem demonis refre
nando.concupiſcentiam debilitando.et memoꝛiam dominice paſnonis
noſtris mentibus umpꝛimendo. DBe quibus ſupꝛa dictum eſt. Se

cundo debemus eos honoꝛare.quia ſunt miniſtratoꝛes noſtri · Omnes
eñm ſicut oꝛ hebꝛe.i.ſunt adminiſtratoꝛii ſpirituſ. Omnes enim pꝛopter

nos mittũtur. quia ſupcrioꝛes ad medios.medii od infimos.infimi mit

tuntur ad nos. Mec autem miſſio competit bonitati diuine. In hoc em̃
maanifeſtatur diuina bonitas quantum noſtram ſalutem diligat. duz no

biliſſimos ſpiritus qui ei intima caritate iunguntur. dirigit et tranſnnt
tit ad ꝓcurandum ſalutem noſtrã. Gecundo caritati angelice. Cum eĩ

caritatis ardentis ſit maxime deſiderare alioꝝ ſalutẽ.ob quã etiã dixcit

eſaias.ecce ego dñe mitte me.⁊ angeli poſſunt nos iuuare ꝓ eo ꝙ vidẽt
nos ſuo auxilio indigere malos angelos nos impugnare.iõ ꝙ ad noſ
mittuntur lex exigit angelice caritatis. Tercõ humane indigẽtie. Mit
tuntur em̃ boni ãgeli ad inflamandũ affectũ ad amoꝛc. Eñ in figuram
huiꝰ legütur miſſi fuiſſe ĩ curru igneo. SGcdo ad illummandũ intellectuʒ
ad ognitõʒ. Moc ſignoti eſt apocal.x.ĩ angelo qͥ babebat libx apertu,

ſnh
Gene
hin
en
lcͤi
fate
Ni
ſibet
ma
ſrütt
hisy
no
fotrd
inſen
pocet
donm
un/t

ubu⸗
lidet

ndee
Cote
eone
tenen
dentg
cho
e
Qun
horfee
itde
ntoen
cuſto
celoc
turat
ſunte
noſtr.
lebae
leg⸗
syt
ltſen

Efe
hoteſt
s in

MNt.

Ko
L
tinnmg
ohee
iwole.
chic

7

ngc.
miſce
Nnteitd
Nkndrn
had e
ſceloͤf
,Kan
igong
Luxr
Cuar

de
s te.

in manu ſua. Cercio ad coꝛroboꝛandũ in nobis omm impfectũ vſqʒ ĩ fi

nem. Hoc ſignatũ eſt.ii. Regũ.xix.vbi angelꝰ poꝛtauit helie panẽ ſub⸗

cinericiũ ⁊ vas aque ⁊ comedit.⁊ ambulauit in foꝛtitudine cibi illiꝰ vſe⸗
qʒ ad montẽ dei oꝛeb. Tercõ honoꝛãdi ſunt.qꝛ ipᷣi ſunt fratres ⁊ cõci
ues nr̃i.Om̃es em̃ electi affſumunt᷑ ad oꝛdines angeloꝝ. qͥ dã ad ſuꝑio⸗

res.qͥdam ad inferioꝛes.qͥda ad medios ꝓ diuerſitate ſuoꝝ meritoꝛum
licet beata virgo ſup om̃es ſi Qõ beatꝰ greg. in omelia inſinuare vi⸗

det. Nã vt ait ſunt nõnulli qͥ ꝑua capiũt.ſʒ tñ hoc annüciare fratribui
nõ deſiſtũt. Iſti in angeloꝝ numero currũt.Et ſunt qͥ ſecretoꝝ celeſtiũ

ſumma et cape pᷣualent ⁊ nüciare. Hi cũ archangelis Et ſunt qui mira
faciũt ſigna ⁊ valẽter opantur.Et hi cũ virtutibꝰ.Et ſunt qͥ malignos

ſpus virtute oꝛatõis ⁊ vi accepte poteſtatis fugant. Et hi c; poteſtati
bus. Et ſunt ꝗͥ acceptis virtutibꝰ electoꝝ merita tranſ. cendũt. ⁊ electiſ
fratribꝰ pncipant᷑.Et hi cũ pᷣncipatibꝰ meritũ ſoꝛtiũtur.Et ſunt qui ſic

in ſemetipᷣis omnib⸗ viciis dñantur. vt ipo iure mũdicie du inter hoieſ
vocentur. Elñ ad moyſen ðꝛ.Ecce cõſtitui te deñ pharaonis. Et hi cuʒ
dommatõibus.Et ſunt in qbus velut in thꝛono ſuo dominꝰ pᷣſidẽs alu⸗

oꝛum facta examinat.p quos dum ſancta eccia regitur plerũq; de ſuis

quibuſdã infirmis actibꝰ alu electi iudicant᷑.Et hi cũ thꝛonis.Et ſunt

qui dei ⁊ ꝓximi caritate amplius ceteris pleni ſuut.Et hi meritoꝝ ſuo⸗
rum ſoꝛte inter cherubin numeꝝ acceperunt .quia cherubin plenitudo
ſcientie ðꝛ.et iuxta paulum plemitudo legis eſt caritas.Et ſunt qui ſuꝑ
ne contemplatõis amoꝛe accenſi in ſolo conditoꝛis ſui deſiderio anbe
lant. Mihil iam in hoc mũdo cupiunt.ſolo eternitatis amoꝛe paſcuntur
terrena qqʒ abiiciunt.cuncta tempalia mente tranſcendũt amant et ar

dent atqʒ ipᷣo ſuo ardoꝛere qͥeſcũt.amando ardent. loquendo accendunt
2 quoſcũqʒ verbo tangũt.ardoꝛe ꝓtinus in dei amoꝛe faciũt. Quo iſti
niſi inter ſeraphin numeꝝ ſoꝛtẽ ſue vocatõis acceperũt. Nec gregoꝛꝰ.

AQuarto honoꝛãdi ſunt.qꝛ ipᷣi ſunt aiaꝝ noſtraꝝ in celu poꝛtitoꝛes Et
hotc faciunt triplici modo. Primo viã pᷣparãdo.Malach.iii.Ecce ego
mitto angelum meũ.qͥ pᷣparabit viã añ faciẽ meã.Secũdo ꝑ viã pꝛepa
ratam in celũ baiulãdo.Exo.xxiii.Ecce ego mitto angelum meũ qui te
cuſtodiet in via ⁊ indncat te in terrã quã ꝓmiſi patribus tuiſ.ercõ in
celo collocando.Aucexvi.ꝙ actum eſt vt moꝛeretur mẽdicus ⁊ poꝛtare

tur ab angelis in ſinum abꝛahe G Quinto bonoꝛãdi ſunt.qꝛ ipſi

ſunt oꝛatònum noſtraꝝ apud deũ repᷣſentatoꝛes. Ipᷣi nãqʒ pᷣmo oꝛões
noſtras deo repñtant· Thobie xu.Quãdo oꝛabas cum lacrimis ⁊ ſepe
liebas moꝛtuos ego obtuli oꝛõem tuã domino.Secundo ibidẽ ꝓ nobis
allegant. Job.xxxii. Si fuerit pꝛo eo angelus loquens vnum de ſimili
bus vt annunciet hominis equitatem. miſerebitur eius ⁊c. Itẽ zach.i.
Et reſpondit angelus domini et dixit. Bomine exercituũ vſqʒ quo non

— mnnus eſt. Cercõ dei ſniam nobis renuncit. Doñ.ix.vbi dꝛ e gabꝛiel ad
cũ volũs dixit.Ab exoꝛdio pᷣcum tuaꝝ egreſſus eſt ſermo. gloſa.i. lnia a
deo. Et ſeqtur. Ego aũt veni vt indicarẽ tibi. qꝛ vir deſiderion es Ze
his tribus dicit berñ.ſupꝑ cañ.Giuſcurrit angelꝰ medis inter dilectũ ⁊ di
lectam. vota offerens.referẽs dona. Excitat iſtam. placat illj Sexto
4 honoꝛãdt ſunt. qꝛ ip̃t ſunt reg is eterni nobilum 1 i milites . ßmq 39: e .

xxv. Nunquid eſt numerus militum eius. Sicut gut videmus in milii⸗

bus alicuiꝰ regis. ꝙ quidam eoꝝ ſemp in aula regia cõmoꝛantur. et re
gem aſſociant. ⁊ ad eius honoꝛem et ſolatium cantãt. qdq aur ciuitates
2 caſtello regni cuſtodiunt.qͥdam vero regis inimicos expugnant. yta
2 hoꝛum militum chꝛiſti. qͥdam in aula regia ſcz in celo empireo endte
gem regum alſociant. ⁊ ad eius bonoꝛem cantica leticic et gloꝛie ſemꝑ
cantant dicentes. Ganctus ſanctus ſanctus ⁊c. Itẽ. Benedictio et cla
ritas et ſapientia ⁊c apocal. vii. Alii at cuſtodmnt ciutates ſuburba
no vulas et caſtra.illi ſcʒ qͥ nobis ſunt ad cuſtodiam deputati. cuſtodien
xii. Gupꝑ muros tuos bieruſalẽ cõſtitui cuſiodes ⁊c. Alii vero dei ĩimp
ea vemones erpugnant. Apocal xui Cactñ eſt Plium magnü in celo
id eſt. m vna expoſitõem in eccleſia militanti. Michael et angeli eius
p̃ᷣliabantur cũ dꝛacone. Septimo ⁊ vltimo bonoꝛandi ſunt. qꝛ ip̃i ſunt
⁊ cõſolatoꝛia. Itẽ thobie.v.Foꝛti animo eſto ⁊c. Et boc faciunt tribus

modis. rimo cõfoꝛtando er roboꝛãdo. Hañ x. vbi cum damel coꝛruii
ſet tetigit eum angelus dicens. Moi timere.pax tibi.et cõfoꝛtare eſto
robuſtus. Gecũdo ab impatiẽtia cõſeruando. Pſal. Angelis ſuis mada
minuendo.Et h ſignat dan.iii vbi angelus dñi cum tribuſ pueris ĩ foꝛ
dtt. et fecit medium foꝛnacis quaſi ventum roꝛis fanen
nLI

onim? 8 9 gera qð eſt ſanctũ.⁊ nemꝰ.q̃ſi ſanctũ ne A
vel noma qo eſt lex. Uñ ðꝛ in legẽda ſua ꝙ biero.· interpᷣ
r ſacra lex. uit em ſanctꝰ i.firmꝰ vel mudus.vl ſanguie
ſui ſacro deputatꝰ. ſicut vaſa tempii dicebantur ſancta.qꝛ
deput ata. Fuit em̃ ſanctꝰ.i.firmus in bono ope ꝓpter pſeue
aninntatẽ. ⁊ mũdus in mẽte ꝑ puritatẽ et ſangume tinctus p
udice paſſioms medit atõz. ſacro vſui deputat? pꝑ ſcripture ſacre erpoſt
tionem et interpᷣtatõem. Bicitur et nemꝰ a nemoꝛe. vbi aliqñ duer ſat⸗
fuit.⁊ lex ꝓpter regularẽ diſciplinã quã monachos ſuos docuit.vl quia

uſio pulcruuimts ocloidicans locutoncs E er d aani
i do. Prima eſt ſpualis que eſt in anima. Secunda moꝛalis que coſiſtit i
n oneſtare mon Terct) iurclectuaicAuc et hulireud angelica Quar
lcind ta ſupſubſtant ialis que eſt diuina. Quinta celeſtis que eſt anctoꝝ ĩ pa
gan tria. Hac dntuplicem pulcritudinem hiero.in ſe vidit babuit. Nã ba
Gtrih buit ſpualem in virtutu varietate. Moꝛalem in vite honeſtate. Intelle
ir nlitn ctualem in excellenti puritate. Supꝑſubſta ntialem in argemti caritate
uan LCeleſtem in eterna vel in excellentt daritate. Biiudicauit etiã locutõeſ
autns ſiue verbg te us alioꝝ.ſua examinate ꝓferẽdo.alioꝝ vera cõfirman
dn do0. lg cotutg. ndo.dubia vero erponenog B
in vrronimue euſebii vitt nobilis filius ab opido ſtridonis qðᷣ
chgt ovooalmacie et pãnonie cõfinia tenetextitit oꝛiundꝰ iHic aahbuc
p muuenis romam adtiit. lris grecis ⁊ latinis ⁊ hebꝛaicis ple⸗
wig eruditus eſt. In arte grammatica vonatũ habuit pceptoꝛez. In rhe
n nocte. 1 inde bauſit auide q poſimocu effudit abunde. Quodaim ve
Nd trao tpe ſicut ip̃e in epła ad euſtochiũ ꝑhbibz cum de die tullĩ 17 de nocte
“ platonem auide legeret. eo ꝙ ſer mo incultus ſibi in libꝛis ꝓpheticis nõ
prüd placeret. circa mediã quadꝛageſunã tam ſubita et ardenti fe bꝛe coꝛripi
hel tur. vt toto frigeſcente iam coꝛpe vitalis caloꝛ in ſolo pectoꝛe palpitarʒ
1cptln Bum ergo exequie funeris pararẽtur.ſubito ad tribunal iudicis trabi
nbu bon tnr. et interrogatus cuius cõdicionis eſſe. xpᷣianum ſe eſſe libere ꝓfitet
untnbi⸗ AVgd quẽ iudex. entiris inquid. Ciceronianus es: nõ rp̃ianus. Abi ei
ndchmn iiſt tbez aurus tuꝰ tbi eſt et coꝛ tuũ. At bieronimus obmutuit. ⁊ cõtinuo
Nn ipm iudex du riſſime cedi iuſſit. Zunc exclamaint ⁊ vixit Miſerere mei
8ſuent domine. miſerere mei.Zunc ᷣ aſtabant pᷣcabantur iudicẽ vt veniaz tris
fngnütt bueret adoteſcenti. Ipſe em̃ iurare cepit ac dicere. Bñe ſi vni babue⸗
ſwoneit rro codices ſeculares ſi legero te negabo In bec igitur iuramẽti verba
goſen dimiſſus ſubito reuiuiſcit. Lunc lacrimis totum ſe inuenit pfuſuz. 7 ex
'OH verberibus que ante tribunal ſuſceperat.ſcapulas terribiliter repit liui
entes. Lanto añt ſtudio libꝛos diumos legit extunc · qnto libꝛos genti⸗
lium vncj legerat. Bum aüt eſſet annoꝝ.xxix. in romana ecclia cardina
e !· us pꝛelbiter oꝛdinatus eſt. Moꝛtuo aut liberio papa hieronimꝰ dignꝰ
boot ſummo ſacerdotõ ab ommbus acclamatur Sʒz dum quoꝛundã clericoꝝ
NNH et monachoꝝ laſciuiã increparet.ili nimiũ indignati ei inſidias Paue
rte runt. Sʒ ⁊2 P veſtem muliebꝛẽ vt ait iobannes beleth ab eis turpiter eſt
n deriſus. Nam cũ biero gd matutinas ſolito moꝛe ſurgeret. veſteẽ multe
r ecciam ſic pceſſit. Hoc aut emuli faciebãt. vt mulierẽ bĩe ĩ thalamo cre
uus N deret. Qõ ule vides. tãte eoꝝ veſamie locũ dedit· ad greg.naʒãʒenum
Knn⸗ rte
.

cõſtantinopolitane vꝛbis epᷣm ꝑuenit. Poſte añt ab ißo ſacras lĩas di
dicit in heremũ ꝓperauit.vbi ꝓ xpᷣo q̃nta ſuſtinuerit ipe eq euſtochium
narrat dicẽs. Quotis in beremo cõſtitutus.⁊ in illa vaſta ſolitudine ꝗᷓ
exuſta ſolis ardoꝛibꝰ hoꝛridũ monachis pᷣſtat habitaculũ. putaui me ro

manis deliciis intereſſe. DHoꝛrebãt ſacco mẽbꝛa defoꝛmia.ſqualida cutis
ſitũ ethiopice carnis adduxerat. qᷓtidie lacrime.quotidie gemitꝰ .⁊ ſi qñ
repugnantẽ ſomnus iminẽs oppᷣſſiſet. nuda humo vix oſſa berẽtia colli

—

debant. Be cibis ⁊ potu taceo cũ etiã languentes aq̃ frigida vtãtur et

coctũ aliqͥd accepiſſe luxuria ſit.⁊ dũ ſcoꝛpionũ tm̃ eſſem ſocius et feraꝝ
ſepe choꝛeis intererã puellaꝝ.⁊ in frigido coꝛꝑe ⁊ carne pᷣmoꝛtua libidi
num incendia pullulabãt. Itaqʒ cõtinuo flebã. et repugnantẽ carnẽ he
badomodaꝝ inedia ſubigebã. Biẽ crebꝛo ↄiunxi cũ nocte.nec pꝛius a pe
ctoꝛis ceſſabã verberibꝰ q; a dño trãquillitas redderet᷑. ꝓpᷣam q; cellulã
meã q̃ſi cogitatõnũ ↄſcientiã ptimeſ cebã. et mibi iratus ⁊ rigidus ſolꝰ⸗
deſerta penetrabã.Et vt mihi teſtis eſt dñs.poſt multas lacrimas ⁊ nõ

nunq videbar intereſſe agminibꝰ angeloꝝ. Per qdꝛienniũ igit᷑ ibidem

penitentia ſic pacta ad bethleẽ opidũ remeauit. ᷓbi q̃ſi domeſticũ aial
apud pᷣſepe vñi ſeſe obtulit pmanſuꝝ. Bibliotbecã at ſuã quã ſummo

ſtudio ſibi cõdiderat clauſam.alioſqʒ libꝛos ite? relegens diẽ ieiunꝰ du

ccbatr ad veſperuʒ Multos aũt ibidẽ diſcipulos coadunãs in ſcõ ꝓpoſi
to et trãſlatõe ſcripturaꝝ qnquagintaqnqʒ anis ⁊ ſex menſibꝰ deſuda⸗
ut. et vſqʒ ad finem vite virgo ꝑmanſit Licet aũt in bac legenda dica

tur ꝙ ſp virgo fuerit ipſe tñ de ſe ita ſcribit ad pammachiũ. Nirgintta

tem in celo pꝛefero.nõ qꝛ babeo.Tãta deniqʒ laſſitudine fatigatus eſt.

vt in ſtratu ſuo iacens funiculo ad trabẽ ſuſpẽſo ſupinus mambus ie le

uaret. vt ſcʒ officiũ monaſterii ꝓ vt poterat exbiberet Quadã ve⸗
ro die aqueſperaſcente cũ hieronimꝰ cũ fratribꝰ ad ſacrã lectõem audi⸗

£

endum ſederet ſubito leo qͥdã claudicãs monaſteriũ ingreſſus eſt Quo
viſo cũ ceteri frẽs fuge rent. hieronimꝰ ei q̃ſi hoſpiti obuiauit Leo igit

du pedem ſibi leſum oñderet.vocatis fratribus pedes ſibi pꝛecepit ab⸗

lui.et diligenter eius plagã inqͥri. Qð cũ factũ fu iſſet inuenerũt leonis
plantã a ſentibus vulneratã. Adbibita igitur diligenti cura leo conua
luit.⁊ omnmi feritate depoſita inter eos q̃ſi domeſticũ animal babitauit

Tñc biero.videns ꝙ non tã ꝓ ſanitate ſui pedis qᷓ; ꝓ eoꝝ vtilitate dñs
leonem miſiſſet. de fratꝝ cõſilio eidẽ hoc iniũxit officiũ.vt aſinũ quẽ ba
bebant qͥ ligna de nemoꝛe deferebat.ipſe leo ad paſcua duceret ⁊ ductũ
ibidẽ cuſtodiret. Qð factũ eſt. Mã iniuncta leoni aſini cura moꝛc paſto⸗
ris induſtrii eũdo ad paſtũ ſocius inceſſanter itineris rure paſcendo vn:

gecũq; defenſoꝛ tutiſſimus erat. Nerũtñ vt ſe cibaret. et aſinus ſolituʒ
pficeret opus.cõſuetis ſp hoꝛiſ cũ eo domũ redibat. Quadã igitur vice
paſcente aſino.et leone grauiter ſopoꝛato.mercotoꝛes cuʒ camelis inde

u

fugema

(,funt

nes ar
Gcne
Grfen
Clncnck
Atfrand⸗
edh
ri
lnenr⸗
ſatten
Gtntenn
Capen
Gionn
alifn

boo

chnchen

ugl
ölt

7

ſtirunt,e

Mo.
lſite

fuit p.

bligd
ſbehn
tuchri
ſne
iatg,
Winnc
m
Mocktmnn
Mulbei
Kemtibe
egiee
Nhcdhi
ls ſe⸗
Nnstro
füähien
Mrchii
icriſtnn
Niſeur
lrſcöyt
Ny deſac⸗

da acl

Grginea
aansct.

sſe

Qgäe

Köonand
ſusc 6
Gunoer
biguug⸗
encnitn
rdoer

‚QAdxLII

Ranſeütes aſinũ ſ⸗ olũ viderunt. eũ qcitius rapuerũt. Expgefact? ita
q; leo cũ ſociũ nõ inueniret rugiẽdo huc illucq; ibat. Quẽ tandẽ nõ iue

niens ad poꝛtas monaſterii triſtis adiit.⁊ intus vt ſolitꝰ erat pᷣ verecuũ⸗

dia ingredi nõ pᷣſumpſit.Et vidẽtes fratres ꝙ tardiꝰ moꝛe ſolito et ſi

ne aſino veniſſet. putauerũt ꝙ fame ↄpulſus aſinũ comediſſet.· nolenteſ

qʒ ei annonã tribuere ↄſueta dicebãt. Wade et reliquã ꝑtem aſelli que

tibi remanſit mãde ⁊ tuã ingluuiẽ reple. Heſitãtes tñ vtꝝ hoc malum
pꝑpetraſſet.exierũt ad paſcua ſi foꝛte aliquod moꝛtis indiciũ inue nirent
Et nibil inueniẽtes hoc hieronimo retulerũt.Lunc monitis eius offi⸗
cium aſini leoni iniungũt.⁊ ligna cedentes leoni imponũt.Qõ cum leo
patienter ferret.quada die expleto oꝑe a gnꝝ exiit.hac illacqʒ diſcurrit.
ſcire deſiderãs qͥd de ſuo fuiſſet ſocio factum.Et ecce vidit a longe ne
gociatoꝛes cum omuſtis camelis pᷣcedente aſino venientes Mos emm
illi regioni eſt vt qũ cum camelis longiꝰ gradiunf.cameli vt directius
vadãt.pᷣcedentẽ ⁊ collo funiculũ geſtãtem aſinũ ſubſi equunt᷑. Recogni

to igitur leo aſino· cum ingenti rugitu ſupꝑ eos irruit. et oẽs bomiĩes in
fugam cõuertit.Et leo terribiliter rugiẽs ꝑcutiebat cauda foꝛtiter ter

ram.pterritoſqʒ camelos ſicut etãt onuſti añ ſe ad cellã ire coegit. Qo
cum fratres vidiſſent ⁊ hieronimo nunciaſſent ille ait. Hoſpitibꝰ niis
fratres cariſſimi pedes abluite.eſcas pᷣbete.⁊ ſuꝑ hoc volumatem dñi

expectate.Lunc leo ꝑ monaſteriũ cepit vt ſolebat letus diſcurrere. ſin

guloꝝ fratꝝ veſtigus ſe ꝓſternens. et q̃ſi de pꝑpetrataquaʒ n 6 fecerat
culpa cauda alludens venia poſtulabat. Nieronimꝰ aũt futuroꝛũ pᷣſciꝰ
ait fratribꝰ. Ite frẽs et venientibꝰ hoſpitibus neceſſaria pparate
huc eo loquẽte nunciꝰ ad eũ venit. annũcians añ foꝛes boſpites adeſſe
q abbatẽ vellẽt videre. Ad qͥs cũ ille iuiſſet. ptinꝰ illi eius pedibꝰ pꝓuol
uuntur. ꝓ culpa veniã poſtulãtes. Quos ille benigne eleuss.pcepit vt
ſua recipent.⁊ aliena nõ vſurparẽt Rogabãt igit᷑ illi beatũ hieronimũ

vt medietatẽ olei ꝓ bñdictõe accipiat. Quibꝰ vix aſſentiẽs.tãdẽ coactꝰ
ſuſcipi iubet. Promiſerũt aũt ſe ãẽnuatim eandẽ olei menſurã fratrib⸗
ipᷣis daturos.⁊ a ſuis dare heredibꝰ pᷣcepturos. S Cũ aũt olim in
eccia vnuſquiſqʒ caneret qð volebat.theodoſiꝰ impatoꝛ vt ait iohaneſ
beletb. damaſum papã rogauit vt alicui viro docto officiuʒ eccle ſiaſti⸗
cum cõmitteret oꝛdinandu. Ipᷣe igitur ſciens hieronimũ in lingua lati
na greca et hebꝛaica pfectu.⁊ in omi ſapia ſummũ.eidẽ officiũ pᷣdictũ
cõmiſit. Hiero.igit᷑ pſalteriũ ꝑ ferias diſtinxit.⁊ vnicuiqʒ ſ ctu

num ꝓpꝛiũ aſſignauit.ac gla patri in fine cuiſlibet pſalmi dicene n in

ſtituit. vt ait ſigibertus. Beinde epłas ⁊ euãgelia ꝑ ani circuli
das. ceteraqʒ ad officiũ ptinentia pᷣter contum ratõnabiliter oꝛdi

Miſiuqʒ illud de bethleẽ ad ſummũ pontificẽ.et ab eo ⁊ cardinal
is fuit valde appꝛobatũ ppetuo autenticatũ Poſt hoc autem in oꝛ

D D
2

S

ſpelunce in qua dñs iacuit monumẽtũ ſibi cõſtruxit. vbi expletts nonæ

gintaocto anis ⁊ ſex mẽſibus ſepultꝰ fuit In quãta reuerẽtia eũ gugu

ſtinus habuerit.patʒ ꝑ eplłas quas ſibi mii it. In quarũ vnaei tali mõ

ſcripſit. Hño dilectifſimo ⁊ cultu ſincerifſimo caritatis obſeruãdo ate

omplectẽ do bieronimo a uguſtinꝰ d. Alibi qͥʒ de eo ſic ſcribit. Sanctꝰ
biero.pᷣſbiter greco latino ⁊ hebꝛeo eloqo eruditꝰ in locis ſanctis atqʒ

g

lr̃is ſacris vſqʒ ad vecrepitã virxit etatẽ. Cuiꝰ nobilitas eloquii ab oꝛi
ente in occidentẽ inſtar ſolis lãpas reſplẽduit. Beatus ãt ꝓſper ĩ ſuis

cronicis de eo ſic ait. Hieronim⸗ pᷣſ biter in bethleẽ toto iã mũdo clarꝰ
habitabat. egregio ingenio et ſtudio vniuerſe eccie ſeruiens. Iße qʒ ð
ſe ſic ait ad albigenſem MNibil a puericia ita vitare conatꝰ ſũ vt animũ
tumentẽ ⁊ erecta ceruicẽ: dei otra ſe odiũ ꝓuocantẽ. Idẽ. Ego etiam tu

ta omia timeo. Idem. In monaſterio hoſ pitalitati ex coꝛde intẽdimꝰ. ?=

ofſes ad nos venientes p̃ter hereticos leta frõte ſuſ cipimꝰ. ac veniẽti
um pedes abluimꝰ. Iſidoꝛꝰ vero in li. ethymo. ait. Hiero. triũñ linguarũ
extitit ꝑitus. Cuiꝰ interpᷣtatõ ceteris añfert.qm et verboꝝ tenacioꝛ ẽᷣ.
et ꝑſpicuitate ſnie cla rioꝛ.taqʒ vtpote a xpᷣiano in terpᷣte verioꝛ. In dy

alogo q; ſeueri diſcipuli ſancti martiui eiꝰ tpe fuit ſic de hieronimo
ſcriptum ha bef. Hiero. pᷣter fidei meritũ dotemqʒ virtutũ nõ ſolum la
tims atqʒ grecis ſʒ etiã hebꝛeis ita lris inſtructus eſt. vt ſe illi in omni

ſcientia nemo audeat ↄpare. Cui iugis aduerſus malos pugna. ppetu
umqʒz certamẽ. Ogerũt euʒ heretici qꝛ eos impugnare non deſut. Ode
runt clerici.qꝛ vitã eoꝝ inſectat

lectoõe.totꝰ in libꝛis eſt. nõ die.nõ nocte reqͥeſcit.aut legit aliqͥd.aut ſcri

bit. Hecꝭ ſeuerꝰ. Et ſicut ex his verbis patʒ.et ſicut etiã ipᷣe ſepe teſtat.
multos pſecutoꝛes multos detractoꝛes ppeſſus eſt. Quas tñ pſecutõ

nes ſÿ libẽter ſuſtinuerit. patʒ ex eo ſic dicit in epka ad aſellã Bratias
290 deo qꝛ dignꝰ ſum habit? quẽ oderit müdus. ⁊ maleficũ me garnũt
Vzʒz ſcio ad regnũ puenire p infamiã et bonã famã. Itẽ. Utinaʒ ob dñi

oppꝛobꝛiñ meũ ſolidi? exurgat hic mũdus.tm̃ vt merear a xpᷣo laudart
⁊ iue pollicitatõis ſperare mercedẽ. Grata vtiqʒ ⁊ deſiderata tempta

S

De ſancto remigio

e

migius dꝛ a re mige qͥ eſt nauis ductoꝛ vel rectoꝛ. VUl
icitur a remis. qᷓ ſunt inſtrumenta qbus nauis ducitur. ⁊ gy
on qð eſt luctatio. Ipie em̃ ecciam gubernauit a piculo nau

ilicit - ⁊ crimia. Gʒ plane boni om̃es ⁊ mirã
tur et diligut. Nã qͥ eũ hereticũ eſſe arbitrãtur inſaniũt. Totꝰ ſemp in

mei nomẽ atqʒ iuſticis vniuerſa me infideliũ turba pſeq̃tur. VUtinaʒ in

pmiü a xpᷣo ſperatur in celo. Nec maledictõ grauis eſt qᷓ di
mutat. Obut circa ãnos dñi.cccxcvii. ASLII.

du tit ) porth ꝑaciſi. ꝓ ea lyctatꝰ eſt cõtra dya boli inſidias·

2

onate
Neris
un,
otmutt
N/
ulin
Irdunn
Nunnoee
ndune
Mölttoͤ
ſgwwror
renigu
Pecut
flut.
mulose
poſuer
ſe calete
rütami
foſe eri
dußtny ai
de felſci
eñ coꝛp
lo ci fe
xeroreg
ſoered⸗
irop
lömtbt
hunpl

nüirnni
monh
n
ehepnrn
Noune
Uiy onti
etn
t Hee
164 ni
ſorhin
amſcn

ſcece

Stideus
Cüben

GQNXLIIII.

gius regem gentem francoꝝ ad chꝛiſtum cõuertiſſe di
itur Habebat em̃ rex vxoꝛẽ nomine clotildim xpᷣianiſſimam
ue viꝝ ſuũ nitebatur ad fidẽ cõuertere.ſed nequibat. Que
m genuſſſet ipſum baptiſare voluit.ſʒ rex omĩno ꝓhibuit Illa
newere non valens. tandem vix boc a rege obtinuit.⁊ filiũ ba
Qui dum baptiſatus eſſet:ſubito eſt defunctus. Cui rex ait.
pparet qꝛ xpᷣc vilis eſt deus.qͥ eum ꝑ quẽ fides eiꝰ poterat ſub

limari in vita cõſeruare nõ potuit. Cui illa. Imo in boc a deo meo val

de me diligi ſentio ꝙ pꝛimũ fructũ ventris mei ipſum recepiſſe cogno⸗
ſco.qͥ regnũ in infinitũ tuo melius filio meo largitus eſt. Cõcepit igit
iteꝝ et filiũ aliũ pepit.quẽ ſicut pꝛimũ cũ multa inſtantia baptiſari fe⸗
cit. Sʒ ecce ſubito infirmat᷑.ita ꝙ de eius vita deſperat. Bixitqʒ rex
vxoꝛi. Gere debilis eſt deꝰ tuus.qͥ nullũ in ſuo noĩe baptiʒatũ ĩ vita cõ

—

ſeruare poteſt. Mã ſi mille genueris ⁊ cũctos baptiʒaueris omẽs ſ imk
peribũt. Sʒ tñ puer cõu aluit ⁊ ſanitatẽ recepit:ita ꝙ poſt patrẽ regna

uit. At fidelis mulier viꝝ ſuũ ad fidem reducere conabat.ſʒ ille modiſ

ommbus reſiſtebat. Qualiter aũt ad fidẽ cõuerſus eſt. in alio feſto qð
eſt poſt epiphaniã dictũ eſt Nolens aũt pᷣdictus rex clodoueus factus
chꝛiſtianus remẽſem ecciam dotare.beato remigio dixit vt qntũ circũ⸗
iret dum ipᷣe in meridie doꝛmiret ſibi daret.Qð et factũ eſt. Sʒ cũ qui
dam molendinũ ſuũ habebat intra fines beati remigii.molendinarius
ipᷣm dum circũiret cũ indignatõe repulit. Cui dixit remigius. Amice
nõ ſit tibi duꝝ vt hoc molendinũ ſimul habeamꝰ At ule vt eum reiecit
ſtatim rota molendini in cõtrariũ verti cepit.clamauitqʒ poſt ſanctum
remigiũ dicẽs. Serue dei veni ⁊ habeamꝰ ꝑiter molendinum Cui ulle.

Mec mihi nec tibi. Statimqʒ ſe terra apuit.⁊ molendinũ penitꝰ deglu

tiuit. Preuidens renungius famẽ futurã.cum in villa quadã bladi cu
