gatuʒz in quo ſedes habebũt ppetuas.nec frigoꝛe aut eſtu aliquo afnigẽ
tur. omnibꝰ? ciboꝝ generibꝰ veſcentur.quidqͥd petierint continuo inue
mient: ſericis veſtinentis omnicoloꝛibꝰ induẽtur. et virginibꝰ ſpecioſiſ
ſimis cõiũgentur.in delici is omnibꝰ accubabũt. Quibꝰ angeli picerna
rũ moꝛe cũ vaſiſ aureiſ ⁊ argẽteiſ.ĩ aureiſ lac ĩ argẽteiſ vinũ afferẽteſ di
cxt. Comedite ⁊ bibue in leticia: Cria flumia ſcʒ lactis mell et vini opti
m aromatici eos habere dirit machomethus in padiioet angelos
pulcerrimos ſunt viluri.et adeo magnos ꝙ ab vno oculo angeli vle
alium fit ſpacium vnius diei. Non credentibus vero deo nec macho/

qʒ ad

metho erit vt aſſerunt infernalis pena ſine fine: Quibuſcũqʒ aũt pecca

ttis quilibet obligatus fuerit.ſi in die moꝛtis deo et machometho credi

derit.in die iudicii machometho interueniente vt aſſerũt ſaluꝰ erit Hũc

pleudo pphetam ſaraceni tenebꝛis inuoluti ſpiritũ ꝓphetie ſuꝑ omnes
habuiſſe affir mant. et decem angelos ſibi fauentes et euʒ cuſtodientes
eũi habuiſſe pᷣdicant. Mddunt q̃ᷓ ꝙ anteqꝙᷓ; veus celum et terraʒ creaſſet.
nomen machomethi in cõſpectu dei aſtabat.et niſi ie machom ethuſ q;

futurꝰ fuiſſet: nec celum nec terra nec ꝑadiſus fuiſſet. Mentiũtur quoqʒ

de eo ꝙ luna ad cũ acceſſit. quaʒ ille in ſinu recipiens in ptes duas diui⸗
ſiit et iteꝝ cõiunxit: Venenuʒ inſupꝑ ſibi in carne agniva oblatũ fuiſſe di
cunt: Agnus aũt ei locuſ eſt dicens. Caue ne me ſumas. quia in me ba
beo vene n Et tñ pꝰ plures ã noſ veneno ſibi dato interut Sed iã nũc
ad lõgobardoꝛum hiſtoꝛiaʒ proſeqᷓndam ſtilus ſe vertat. Lõgobardi igi
tur romano imperio plurimuʒ moleſti erant.licet fidem xpᷣi recepiſſent.
Poſt hoc aũt pipinus princeps maioꝛ regie domus francoꝝ defunctus
eſt. Cui ſucceſſit lzarolus filius eiꝰ qͥ tutmes appellabatur. Qui mitas
victoꝛias faciens.reliqᷣt duos filios eiuſdeʒ aule regie principes ſcʒ lꝛa:
roluʒ magnuʒ et pipinum. Sed learolus magnꝰ reltcta ſeculi põpa caſi
nenſis monachꝰ eſt effectus. pipinus aũt aulaʒ regiam ſtrenue guberna
bat Sed cum childericus rex eſſet mnutilis et remiſſus. cõſuluit pipinus
zachariaʒ papã. an ille deberet eſſe rex qui ſolo nomine regio erat conrẽ
1 Qui papa rñdit illum debere regem vocari:qui bene rem publicã ge

reret Qua reſponſione franci animati: childericũ in monaſteriũ recluſe
rũt.et pipinũ regem creauerũt circa anos.dñi.dccxl.leꝝ cũ arſtulpypbꝰ

rex lõgobardoꝝ eccleſiã romonã ſuis poſſemiõibꝰ ⁊ dñio ſpoliaſſet: ſte⸗
phanꝰ papa qͥ zacharie ſucceſſerat ad pipinũ regeʒ frantie ↄtra longo⸗
bardos auxiliũ petiturꝰ acceſſit. H Pipinꝰ ant copioſũ exercitũ cõ

gregans in ytaliaz venit: et arſtulphũ regeʒ obſedit. A quo qdꝛaginta

oblſides accepit.vt eccleſie romane om̃ia pᷣdia que abſtulerat redderet
et ipam ampli non inqetaret Sed recedente pipino arſtulphꝰ totũ qð

ꝓmiſerat irrituʒ fecit.Qui tñ poſt modicũ dum venatũ pgeret ſubito ex

pirauit. ⁊ deſideriꝰ eideʒ ſucceſſit: Per idez tꝑs dum theodoricus rex

gothoꝝ iuſſu imꝑatoꝛis ytaliaʒ regeret.et arriana hereſi deprauatus

eſſet. et boe.pᷣs cõſularis patriciꝰ cũ ſimacho patricio cumſ gener erat
rẽpublicã illuſtraret.et autoꝛitateʒ romani ſenatꝰ ↄtra theodoꝛicum de
fenſaret. ideʒ theodoꝛicꝰ boetiuʒ papie ĩ exiliuʒ truſit.vbi libꝝ de ↄſola
tõne cõpoſuit et tandeʒ eũ extinxit Enꝰ vxoꝛ elpes noĩe bimnũ aploꝝ pe
tri et pauli qͥ ſic incipit.felix ꝑ oẽs feſtuʒ mundi cardines.edidiſſ fertuꝛ
Epitaphĩ q; ſuuʒ ipᷣa opoſuit ita dicẽs.Elpes dvicta fui ſicilie regiõis
alũna Quã ꝓcul a patria ↄiugis egit amoꝛ. Poꝛticibꝰ ſacris iã nuc pe⸗
grina qͥ eſco. Judicis eterni teſtificata thꝛonuũ Theodoꝛicꝰ ãt ſubito de
füctus.a q̊dã ſcõ heremita viſꝰ eſt a iodᷣe papa et ſimacho qͥs ipᷣe occide
rat: nudꝰ et diſcalciatꝰ in ollã vulcani demergi. ſicut ait gregoi dyalo.
Circa ãnũ dñi.dclxxvii.dagobertꝰ rex fracoꝝ vt in qdã cronica hẽt᷑:
q̃ͥ lõge añ pipinũ regnauerat.a ſui puericia ſcm̃ dyoniſĩ ĩ magna vene
ratõe hre cepit ſſlã et qñ lothaꝛii pris ſui irã metuebat ad eccliã ſci dy
oniſu ↄfugiebat Cũ ergo fcũs iã rex moꝛtuꝰ fuiſſet.cuidã ſcõ viro in vi
ſione mõſtratuʒ eſt. ꝙ aia eius ad iudiciuʒ rapta fuit.et miti ſci ſuaꝝ ec⸗

clłiaꝝ expoliationeʒ obiiciebãt eideʒ. Cũ ergo mali angeli iaʒ ad penas

rape eã vellent. affuit beatꝰ dyoniſiꝰ et eiꝰ interuẽtu liberatuſ ẽ ⁊ penaʒ
euaſit: Yoꝛte eĩ eiꝰ aĩa ad coꝛpꝰ rediit et ibi pniaʒ egit Clodoueus rex
coꝛpꝰ ſci dyoniſii minꝰ religioſe diſcooꝑiens :os bꝛachii eiꝰ fregit.⁊ cu

pide rapuit. Qui mox ĩ amtiaʒ verſꝰ eſt Circa anũ dñi.velxxxvii:be⸗
da venerabil pᷣſ biter et monacbꝰ in anglia claruit.q licet ĩ ſcõꝝ cathalo
go ↄputet᷑tñ ab eccłia nõ ſcũs ſᷣ venerabil appellat: Et pj duplici de cã

Prima ⁊.qꝛ cũ pᷣC nimia ſenectute eiꝰ oculi caligaſſent.hẽbat vt atũt q̃n

dã ductoꝛeʒ a quo ꝑ vullas et caſtella ſe duci faciebat.et vbiqʒ verbũ do

mimi pᷣdicabat. Quadã vice dũ ꝑ quãdã valleʒ magnis lapidibꝰ plenazʒ

trãſiret. eiꝰ diſcipulꝰ deriſionis cũ eideʒ dixit. ꝙ ibi eſſet magnꝰ ppls9
gregat? qͥ eiꝰ p̃dicatõneʒ ſilenter et auide expectaret. Lũc ille feruenter

dicare incipiens. cũ ĩ fine ꝑ oĩa ſcła ſchoꝝ ocluſiſſet:mox vt aiunt alta
voce lapides clamaueft: Am̃ venerabil pr. Q igit᷑ venerbilez euz mira
Qole lopides vocauerũt. iõ venerabil pr oppellatur. Ael vt alii aſſerunt

ei angeli rñũderũt. Gñ venerabi pr̃ dixiſti:Gcða cã eſt qꝛ pꝰ eiꝰ moꝛtem
e q̃daʒ clericus ſibi deuotꝰ qᷓndaʒ verſum edere cupiebat.q in eiꝰ tumu
onn lo facere ſculpi volebat: ita incipiens Hac ſũt in foſſa.volẽs verſũ tali
GN Gr ter termiare bede ſancti oſſa Ged q; taleʒ fineʒ veriꝰ ogruitas nõ pati
Mhinn ebatr.et ſedula mente reuolueret.nec ↄgruũ fineʒ viderʒ. dũ q̃dã nocte
n mltũ ſuꝑ hoc cogitãs mane ad tumulũ pperaſſet:manibꝰ ãgelicis verſũ
i talr ſculptuʒ repit et finitũ Hac ſũt in foſſa bede venerabil oſſa In die
Nr S6t aſcenſionis cũ moꝛti apppinquaret. ad altare poꝛtari ſe faciens an-
vone⸗ tiphonaʒ.o rex głe dñe virtutuʒ.vſqʒ ad fineʒ dixit deuote. Qua finita
umns i pace doꝛmiuit.tãtuſqʒ odoꝛ om̃es pfudit vt in padiſo ſe eſſe exiſtima
nen rent. Eiꝰ coꝛpus cũ deuotione cõgrua colitur apud ianua, Per idem
tps ſcʒ circa annũ dñi.dcc.rachoꝛdꝰ rex friʒonuʒ cuʒ baptiʒari deberet
A et iam vnũ pedeʒ in lauacro intixiſſet. alteꝝ retrabẽſ interrogauit. Ubi
Rnn nã plures maioꝝ ſuoꝝ eſſent.in inferno an ĩ ꝑadiſo Et audiens plures
ſiſen eſſe in inferno.intinctũ pedeʒ retrabens.ſãctiꝰ eſt inquit plures ꝙᷓ pau
ngos cioꝛes ſeqͥ: Et ita ludificatꝰ a demone ꝓmittente ꝙ tercia die ab hic in
ee copabilia dona ſibi daret ip̃e quaꝛta die ſubita et eterna moꝛte periit
hrnde . S cãpania ytalie frumentuʒ et oꝛdeuʒ et legumia inſtar pluuie de ce
NNk lo cecidiſſe refertur Per idem tꝑs.ſcʒ circa annũ dñi.dccxl. cum corpꝰ
. ſancti bñdicti de mõte caſſino ad monaſteriuʒ floꝛiacenſe.et coꝛpus ſcẽ
mrlre ſcolaſtice ſoꝛoꝛis eiꝰ apud ceromanas fuiſſet tranſſatũ lꝛarolꝰ monach?ꝰ
KMZ caſſinenſis coꝛpꝰ ſancti bñdictiad caſtꝝ caſſinuz trauſferre volebat H
li⸗ miracul oveo oſtenſis et fracis reſiſtentib phibit; fut⸗ A. Kots
nnn poꝛe circa annũ dñt ſepetingenteſimũqdꝛageſimũ terremot?ꝰ magnꝰ⸗ fa
W ctus eſt. quo vrbes alie ſunt ſubuerſe.alie a montanis ad ſubiecta cam
lnr peſtria cum muris et habitatoꝛibus ſuis integre et ſalue vltra ſex milia
binn ria vt dicitur tranſmigrarunt Coꝛpus ſancte petronelle perri apli fi
ueg lie tranſfertur. in cuius ſepulcro marmoꝛeo ipᷣiꝰ petri manu ſcriptum le
gie 4 gebatur. Auree petronelle dilectiſſime filie. vt ait ſigibertus Eo tẽ
poꝛe tiri armeniam infeſtant.in quoꝛum patria cum olim peſtilentia fu
men iſſet. ſuaſu xpᷣianoꝝ in modum crucis ſua capita totonderunt:et qꝛ; ꝑ B
ac ſignuʒ ſalus reddita eſt hunc tondẽdi retinuerũt ritum Pipino tan
lanuch gem poſt multos triumphos defuncto.lꝛarolus magnus eius filius eiðᷣ
amil in regnum ſucceſſit: cuius tempoꝛe in romana ſede adꝛianus pontifex pᷣ
t ſidebat. Qui ad karolum magnum legatos miſit.poſtulans ab eo auxili
N um contra deſideriũ regem longobaꝛdoꝝ.qui moꝛe patris ſui arſtulphi
N eccleſiam plurimũ infeſtabat Cui lꝛarolus obediens.magno congrega
lein, to exercitu per montem ſeniſium ytaliam intrauit:et papiam ciuitatem
ru regiam potenter obſedit:et ibi deſiderium capiens cuʒ vxoꝛe fulus ⁊ priĩ
cipibus ad gallias in exilium nuſit. et omnia iura eccleſie que longobar ⸗
NNOe Qi abſtulerant ſibi reſtituit. Erant tunc in exercitu lꝛaroli amicꝰ et ame

lius ſtrenuiſſimi milites chꝛiſti: quoꝛum miri actus legutur. Qut apud

moꝛtariam vbi longobardos lꝛarolus ſuperauit ceciderunt. Et hic ter⸗
minatum eſt regnum longobardoꝛum Mam veinceps illum regem ba⸗
bebant quem ceſares ſibi dabant. Proficiſcente lꝛarolo romam pa
pa ſynodum.cliiii epiſcopoꝛum congregauit. In qua ſynodo papa ius
eligendi pontificem romanum et ordinandi apl icam ſedem lzarolo de⸗

dit: Archiep̃os quoqʒ et epᷣos per ſingulas prouincias ante conſecra⸗

tionem ab ipſo inueſtituram accipe diffiniuit: Filii quoqʒ eius rome re

ges vnguntur.ſcʒ pipinus ſuꝑ ytaliam:ludouicus ſuꝑ aquitaniam. Al

chuinus magiſter lzaroli tunc floꝛebat. Pipinus lꝛaroli filius de coniu
ratione cõtra patrem conuictꝰ in monachum tonſuratur. Circa annũ
domini: vcclxxx.temꝑe ſcʒ byrene impꝑatricis:et filii ſui nomine conſtã
tini.homo quidam in longis muris tracie fodiens ſicut in quadam cro
nica legitur.inuenit archam lapideam. Quam cum expurgaſſet et reue

laſſet.virum iacentem ibi reꝑit. et lr̃as taliter cõtinentes. Chꝛiſtꝰ naſce
tur ex maria virgine.et credo in eum. Sub conſtantino et Hirene ipato

ribꝰ o ſol iterũ me videbis Gefũcto adꝛiano leo in romanam ſedem
ſublimatus eſt. vir ꝑ omnia reuerendus Cuius ſublimationeʒ ppinqui

qodꝛiani egreferẽtes.cum letanias maioꝛes ageret. cõtra euʒ pplło cõcita

to ei oculos eꝛuerũt. et liguaʒ pciderunt. Sed deus miraculoſe liguã ſi
bi et viſum reſtituit. Qui dum ad lꝛarolũ cõfugiſſet: ipſe eũ in ſede ſua

collocauit:et reos puniuit: Romani igitur ſuadente papa ãno dñi.d.

cclxxxiii.relicto impio cõſtãtinopolitano. vno oĩm cõſenſi u impatoriaſ
laudes lꝛarolo acclamãt: eumqʒ p manũ leonis impatoꝛem coꝛonãt: coe
ſarẽ et auguſtum appellãt. CPoſt cõſtantinũ eſm̃ magnuʒ impialis ſedes
apð oſtantinopolim hẽbarur: p eo ꝙ pᷣdictus cõſtantinꝰ romanã ſedeʒ
vicaris beati petri reliqt.et apud pᷣdictã vrbeʒ ſedẽ ſibi oꝛdinauit: e⸗

runtñ ꝓpter dignitateʒ impatoꝛes romani nucupati ſunt vſqʒ ad ulud

tps quo impium romanũ ad reges francoꝝ tranſlatũ ẽ: Poſtea vero il
li grecoꝝ ſiue conſtantinopolitani.iſti vero romanoꝝ impatoꝛeſ vocati .
ſunt. Hoc aũt de tanto imꝑatoꝛe valde mirabile fuit:ꝙ nullã filiarũ

ſuax q;;diu vixit voluit ↄiugio copulare: Bicebat em̃ ſe eaꝝ otubernio
nõ poſſe carere.Et vt alchuiuus eiꝰ magiſter de eo ſcribit: licet alias fe

lipyx eſſet:in hoc aduerſe foꝛtune malignitateʒ exptus eſt.ſatis declarans

quid ſup hoc dicere vellet. Quod tñ ita i mꝑatoꝛ diſſimulauit ac ſi de eo

nulla ſuſpitio haberet.q;uis de H̊multꝰ p̃mo fieret. Vñ et quocũqʒ ibat

ſemp eas ſecuʒ ducebat li Hui laroli tpe officiũ ambꝛoſianũ ma⸗
xime dimiſſuz eſt. et gregorianũ ſolenniter diuulgatũu impiali autoꝛita

te ad hoc pluꝛimũ adiuuãte Ambꝛoſiꝰ nãqʒ vt teſtat augꝰ.in libꝛo con
feſſionũ.cũ a iuſtina imꝑatrice arriana pfidia deprauata pſecutionẽ pa

teret· et intra eccleſiã cũ plebe catholica inſidus vꝛgereturunſtituit hĩ
nos et pſalmos ſecũdũ moꝛem oꝛientalium decantari:ne populus mero

ris tedio contabeſceret. Quog peromnes fuit poſtmodum eccleſias de

o

1 4
is

uotu
gilte⸗

offten

Pn
chonn
n
ull

ncan
ett

lemag
ſegoe
gang
rse
popy:
unßt
oet
ſasezs
tens ſ
tons /n
fteltnn
tuzſa⸗
Nchept
elotf
deded
egpi
tuorfe
fece ſta
gumat
hbebz.
Nero
fmn
ehf
etcer
taden
cyſatu
Rio⸗
Urtryn
ſeegit
mante

4

Mrer

Neter
Nohe,
mNN
ahane
Wode⸗,
ſee
tonere

Noonin
Gannih
oſti,
Anco
fannde
he

unſexn
zolnri
hcin
Ntigtͤſt

lnſehean

0 Ni⸗
uun
nön c
s ſeces
nͤſete;
ee
ſchadhed
Nten wol
neſ wone
liflori
Ylben
edsfe

ednene.

xldee⸗
ſunits
Aa
nine

NeO

sde

oinn

riuatum. Elerum gregoꝛius poſtmodum ſuperueniẽs plura mutauit.ad
didit: et detruncauit. Sancti enim patres non ſtatim omnia ad decoꝛeʒ
officii pertinentia videre potuerunt. ſed diuerſi diuerſa oꝛdinauerunt.
Mam et miſſe inceptio tres varietates habuit.Olim enim a lectione in
choabatur.ſicut adhuc in ſabbato ſancto fit. Poſtmodum celeſtinus pa
pa pſalmos ad introitum miſſe cantari inſtituit: Gregoꝛius vero intro

itum miſſe cum cantu oꝛdinauit.et vnum verſum de illo pſalmo qui to

tus cantabatur retinuit. Pſalmos olim circa aram in moduʒ coꝛone cir
cumſtantes concoꝛditer concinebant et inde choꝛus dicitur. Sʒ flauia

anus et theodoꝛus ꝙ alternatim cantarent᷑ inſtiruerũt:ab ignacio h̊ ha

bẽtes qͥ ſuꝑ hoc diuinitus fuit edoctꝰ Hieroꝰ quoqʒ eplas euangelia et
ex magna pte officia diurna et nocturna pᷣter cantũ oꝛdinauit. Ambꝛo

ſi gelaſius et gregoꝛius oꝛõnes et cantus addiderunt:et lectionibꝰ et

euangeliis coaptauerunt Gradualia tractꝰ et alleluia gelaſiꝰ et grego
rius ad miſſaʒ cantari inſtituerunt: Hilarius.vel pᷣm quoſdam ſimachꝰ
papa:vel ſᷣm alios theleſphoꝛus papa:addidit ad gloꝛia in excelſis.lau
damꝰ te:et ceteta que ſequuntur Mocherus abbas ſancti galli ſeq̃n
tias ꝓ neumis ipſius alleluia primꝰ cõpoſuit.ſed nicolaus papa ad miſ
ſas eas cantari cõceſſit. Hermannꝰ cõtractus theutonicꝰ fecit.rex oĩpo
tens.ſanctiſpũs aſſit nobis gratia.et aue maria. antiphonã:alma redẽp
toꝛis mater et ſymon bariona. Petrus vero de compoſtella epiſcopus
fecit: ſalue regina Sygibertus tñ dicit ꝙ robertus rex francoꝝ fecit ſe
intiaʒ.ſanctiſpũs aſſit nobis gratia c. laarolus.vt refert turpinus
archiepiſcopus.erat coꝛpe decoꝛus.ſed viſu ferus: ſtatura eius pedum
octo.et facies eius palmum et dimidium in longitudine poſſidebat.bar

ba vero eius palmũ vnum.frons erat vnius pedis Militẽ armatũ ſuꝑp
equũ ſedẽteʒ a vertice ſimul cũ equo vno ictu cũ ſpata.ſcindebat Quat

tuoꝛ ferraturas equoꝝ ſimul facile maibꝰ extẽdebat: Militeʒ armatuʒ

recte ſtãtem ſuꝑ manũ ſuã ſola manu velociter eleuabat: Lepoꝛem inte

grum aut duas gallinas. vel anſerẽ edebat. Modicum vinũ et liphatũ

bibebat. Lam parcus in bibendo erat ꝙ ſemꝑ in cena raro pluſq ter
bibere ſolebat: Cenobia multa ↄſtruxit:et laudabiliter vitã finiuit.⁊ i

fine:reꝝ ſuaꝝ chꝛiſtum heredem fecit Cui in imꝑium ſucceſſit ludoui⸗

cꝰ eiꝰ filius vir clementiſſimꝰ circa annos dñi.deccxv.Cuius tempꝑe epi
et clerici cingula auro texta.et exqͥ ſitas veſtes et alia oꝛnamenta ſecula
ria depoſuert: Theodolphꝰ aurelianenſis epᷣs falſo apð ĩpatoꝛem ac
cuſatus ad eodem eſt cuſtodie andegauis mancipatꝰ. Cũ aũt vt in qua
dã cronica habetur in die palmaꝝ ꝓceſſio iuxta domũ in qua cuſtodieba
tur tranſiret.ille apta feneſtra.factoqʒ ſilentio pulcerrimos illos verſuſ
a ſe editos ſcilicʒ. Gloria lauſ et honoꝛ tibi ſit rex chꝛiſte redemptoꝛ ac.
preſente imperatore cantauit. Qui intantum imperatori placuerunt ꝙ;
ipſum a vinculis mox abſoluit:et in ſuam ſedem reſtituit. Legati

michaelis imperatoꝛis conſtantinopolitani inter cetera munera detule
runt ludouico filio haroli magni libros dyoniſu ð gerarchia de greco in
latinum tranſlatos. Qui cum gaudio ſunt recepti et.xix.infirmi in ipſa
nocte in eccleſia eiꝰ ſunt curati·.·Moꝛtuo ludouico lotharius im
rium tenuit: (ui fratres eius ſcilicet lꝛarolus et ludouicus belluʒ indicẽ
tes.tanta vtrimqʒ facta eſt ſtrages: vt nulla etas meminerit tantam

aliquaudo f uiſſe in regno francoꝛum Tandem pacto imto lꝛarolus reg
nat in francia: ludouicꝰ in germanta. lotharius in ytalia et parte frãcie

que ab ipſo lotharingia dicta eſt: Qui poſtmodum ludouico eius filio ĩ

perium derelinquens habitum monachalem accepit Huius tempo

re vt in alia quadaʒ cronica dicitur erat papa ſergius natione romanuſ

qui primo os poꝛci dictꝰ eſt.ſed mutato nomine vocatꝰ eſt ſergius. Ab

illo temꝑe oꝛdinatum eſt vt omnes pape nomina mutent. tuʒ qꝛ domin?ꝰ
his quos in apoſtolatum elegit nomen mutauit. tum qꝛ ſicut murantur
in noie.ſic mutari debent in vite pfectione. tum ne ulle qui ad tam decoꝝ

officiũ eligitur aliquo noĩe indecoꝛo turpertur Hurꝰ ludouici tempe
ſ. anno dñi. d. ccc. lvi.vt in cromca quadaʒ babetur in parochia magun
tina malignꝰ ſpus parietes domoꝝ quaſi malleis puliando et manifeſte

loqndo.et diſcoꝛdias ſeminando.adeo homines infeſtabat. vt quocũqʒ
intraſſet ſtatim illa domus exuꝛebatur. Preſbiteris aũt letanias agen⸗
tibꝰ. et aquꝗ benedictã ſpaꝛgentibꝰ:inimicus lapides iactabat.et nitos
cruentabat: Ladeʒ aliquãdo conqᷣeſcens cõfeſſus eſt ſe qñ aqua ſparge
batur ſub cappa talis ſacerdotis quaſi familiaris ſi ui lotuiſſe. accuſãs eũ

ꝙ tum filia procuratoꝛis in peccatum lapius fuerit Per ideʒ tempꝰ

rex bulgaroꝛum cum gente ſua ad fidem conuerſus tante pfectionis fu
it: vt maioꝛe filio in regnum oꝛdinato ipᷣe babitum monachalem accepit
Sed cum eius filius iuueniliter agens ad gentilitatis cultũ redire vellʒ
reſumpta militia pſecutus eũ cepit.effoſſiſqʒ oculis in carcereʒ truſit.⁊
m regnum ſtatuto filio iunioꝛe habitum ſacrum reſumpſit In ytalia
apud bꝛixiam tribus diebus et tribus noctibus ſanguis de celo pluiſſe
narꝛat: Per idez tempꝰ locuſte innumerabiles in gallus apparuerũt. ſe
nas hñtes alas.ſex pedes duos dentes lapidibꝰ duriores.vt caſtroꝛuʒ
acies turmati volãtes ſpaciũ diuꝛni itineris q̃ttuoꝛ aut qnqʒ milibuſ ex
tendentes. oia viridia ĩ herbis et arboꝛibꝰ vaſtãtes.q vſqʒ ad mare bꝛi
tqnicũ pueniemes tãdeʒ flatu ventoꝝ in ꝓpfundo maris demerſe ſüt Sʒ

,„⸗ ———

eſtu occeani ad littꝰ reiecte.ex putredie ſua aereʒ coꝛruper̃t.vñ moꝛtali
128 maxima ⁊ fames pᷣualida eſt ſecuta. vt fere tercia ps boĩm interiret
Bemqʒ primus orto impauit ſcʒ anno dñi d.cccc xxxviu.Bũ auteʒz in

ℳ

Paſchali ſolennitate dict⸗ otto pꝛincipibꝰ cõniuium pꝛeparaſſet. anteqᷓ;

ſederent cuiuſdam pꝛincipis filius moꝛe puerili ferculum de menſa
ccpitquem dapifer fuſte proſtrauit. Quod cernens pedagogus pueri.
iplum dapiferũ mox ꝑemit.Queʒ cuʒ ſine audientia ceſar cõdemnare

Napre

lnlg

nund⸗
ſobonea
anot
napen
leciui
10,

tumne
.

gontak
nnede
en⸗
Noinfa

ſdec⸗

lenewr

msſe
ſuls po

nlhui
feret i⸗
Nonst
cadenie

ſoNn
(Mes

eine

lcohe
bicden
ſunpen
gai
Nertr.
gonad⸗

ſcceſt
N
lemig

eosd

ſuburt
ecleſi
zfuen
ſroer
ledir

dee.

Nonn
nge
uns e
lhin

EtrIn

ls ſe
fͤe
goflloj
nenpo
omanng

Bb

na
wue
Ctmde.
uatlen

bun

L nonlfee
Roch⸗
nns en
Weenli
uſong
Nalſis ei
Gezten
ſCrsft
Aenaen

üſeaee

ymii
ſtnn
aobin

poleſit
Preſtrou,

nldeſg⸗

1d manen
nenſeiin
in

vellet: ille ceſarez ad terram deiecit. et ſuffocare cepit: Qui cum de eius
manibꝰ vix erutus fuiſſet. ipᷣm repuari iuſſit.ſe culpabileʒ clamãs ꝙ fe⸗
ſto bonoꝛeʒ nõ detulit. EUnde ipᷣm libere abire piniſit. M°ι Ottoni
primo ſucceſſit otto ſecundꝰ. Hic dum ytalici pacem ſepiꝰ violarent ro
mã venit: et omnibꝰ ꝓceribꝰ magnatibꝰ et põtificibꝰ apud gradũ eccle
ſie cõuiuiũ grãde fecit: Quibꝰ epilantibꝰ latenter oẽs cingi fecit arma⸗
tis. Beide de violata pace qᷓrimonia mouẽs iubet in ſcriptis culpabilei
recitari: Quos ſtatim ibidem decollari fecit:alios vero epulari ſatage
bat. Huic ſucceſſit otto tercius circa annũ dñi.dcccc.lxxxiiii: Iſte co
gnominabat mirabilia mundi. Hic vt in quadã cronica dicitur quãdaʒ
vxoreʒz babuit. que cuidaʒ comiti ſe ꝓſtituere voluit Sed cum ille nollet
tm̃ facinꝰ ppetrare:ula indignata pꝛedictum comiteʒ apud impatoꝛem
adeo infamauit ꝙ eum inꝑatoꝛ ſine audientia decollari fecit. Qui an
teq; decollaretur. rogauit vxoꝛeʒ ſuaʒ vt iudicio candentis ferri pꝰ moꝛ

tem eum comprobet innocentem Adeſt dies in quo ceſar pupillis et vi

duis ſe aſſerit iudicium facturuʒ. Affuit et vidua mariti ſui caput ſecũ

ſuis portans in vlnis Luc queſiuit ab impatoꝛe qua moꝛte dignus eſſʒ

qui imiuſte aliquem occidiſſet: Qui cũ priuatõne capitis dignuʒ euʒ aſſe
reret ulla intulit dicens: Lu es ule vir qui marituʒ men ad ſuggeſtioneʒ
vxoꝛis tue innocenter occidi mãdaſti.Et vt me veꝝ dicere ↄpꝛobes hoc
cãdentis ferꝛi iudicio cõpꝛobabo: Quod ceſar videns obſtupuit:et i ma
nu femine puniendũ ſe dedit. Interuentu tñ pontificuʒ et pꝛocerũ indu
cias decem dieruʒ. deinde octo: tercio ſ. eptem:q̃rto ſex a vidua accepit.
Tũc imꝑator cã examinata et veritate cognita:vxoꝛeʒ viuam cõcrema
uit:et ꝓ redemptõne ſui quattuor caſtra vidue dedit: Que caſtra ſunt in
epiſcopatu liuienſi.⁊ vocantur ab induciis die x.x.viii.vũ. vi. Poſt
bũc beatꝰ heinricꝰ q fuit dux bauarie anno dñi milleſimoſcðo impium
ſumpſit: Qui ſtephano regi vng arie achuc gentili ſoꝛoꝛeʒ ſuam nomie
galaʒ in vxoꝛeʒ dedtit:et tam ipᷣm regeʒ qᷓ totã eiꝰ gentem ad fidem xpᷣi
ↄuertit. Qui ſtephanus tante religionis fuit vt multoꝝ miraculoꝛum
gloꝛia deus ipᷣm ill uſtrem redderet. Hic heinricus et vxoꝛ cius leune gũ

dis virgines ꝑmanſerũt et celibeʒ vitam ducẽtes ĩ pace quieueft Hu

ic ſucceſſit cõradus quidã dux francoꝝ qui neptem ſcti beinrici duxit ĩ
vxoꝛeʒ Mur tpe viſa ẽ in celo trabs ignea m ire magnitudinis ſuꝑ ſo
lem iaʒ ad occaſum vergenteʒ curꝛere:et ad terꝛam cadere Hic quoſdã
epᷣ̃os de vtalia ĩ vicula ↄiecit. Et qꝛ mediolanẽp̃ archiepᷣs ð vicul fugit
ſuburbia mediolani incendit. Die vero peutecoſtes cum imꝑatoꝛ ĩ pua
eccleſia ſecꝰ vrbeʒ coꝛonaretur ad miſſam tam grauia tonitrua fulgura
qʒ fuerunt vt aliqui mente excidexent.aliqui ipirituʒ exalarent. Bruno
vero epiſcopus qui miſſam cantabat et ſecretarius imperatoꝛis cum a⸗
lus dixerunt ſe inter miſſarum ſolennia vidiſſe ſanctũ ambꝛoſiũ iꝑatoꝛi

ominãtez. Huiꝰ cõradi tempe ſcʒ anno dñi. M. xxv. comes lupoldꝰ vt ĩ u
qua laʒ cronica dicitur. iraʒ regis meruens cũ vxoꝛe ſuq in inſulaz fugi 1
ens in quodaim tugurio latitabat In qua ſilua dum ceſar venaretur.⸗ nne
ccte ſupꝑueniente in codeʒ tugurio ipᷣm opoꝛtuit boſpitari Cui boſpit eiOo06 ai
Aguuas vicindq; prui decenter vt potuit ſtrauit. et neceſſaria maiſtra . .
Caodeʒ nocte mulier filium peperit. et vocem tercio ad ſe venientẽ e ar ne
audiuit Conrade hic puer modo pgenitus gener tuꝰ erij Mane ile * kn⸗
gens buos armigeros ſibi ſecretarios ad ſe vocauit dicens Ite et nin
ruluʒ illuz de manib? matris violenter auferte. et im mediss ſcm den lecn
tes coꝛ eius michi poꝛtate Conciti ili ceũtes de gremio matrig Berum hhe
rapuerit: Queʒ videntes elegantiſſime foꝛme. mia cõmoti in iu . h
dam arboꝛem ne a feris deuoꝛaret repoſuerunt et lepoꝛeʒ leiggenrclcor ini
cius ceſari detulerut. Eodeʒ die dum qdam dux iude traniuetet D ie
vaglientem qudiret.euʒ ad ſe duci fecit. Et dum filiuʒ non babere⸗ 5 l.m.
ri attulit et nutrin cum faciens a ſe de vxoꝛe ſua genitum eſſe furu er Kahe
heinricuʒ vocauit ¶um igitur iam creuiſſet. erat coꝛpe pulcerr ot ſien
facundꝰ. et omnibꝰ gratioſus. Queʒz ceſar tam decoxꝝ eepen dentem n boc tp⸗
dens a patre ipᷣm petut. ⁊ in curia ſua manere fecit. Sed cũ vigeret pue iinul
rũ omnibꝰ gratioſũ. et ab ommbꝰ ↄmendari. dubitare cepit: ne poſt 3 een
Fnaret: Tne iſte ſu ile queʒ occidi mandauerat Dlolens igit eſſe ſecurui uUlnt
lias manib ſuis ſcriptas p eu vxoꝛi dirigit in bunc mod Inqu ãtuz eſt unnarl
tibi cara vita tua mox vt Iir̃as iſtas acceperis pueꝝ bũc nbebin Bum Fuüeſt

igit pꝑgens in quadã eccleſia hoſpitatuſ fuinſet. et feſſis ſup bancuz qᷣes luuun
ceret. 7 burſa in qua erant litere dependeret.ſacerdos curioſi itate duct? c
buꝛſ uit.⁊ lĩas ſigillo regis munitas viqẽs: ipſas ſaluo ſigillo apuit lt
⁊ legens ſcelus abhorꝛuit. Et radens ſubtiliter qð dicebat atu b ii
ſeripſu filiaʒ noſtraʒ. iſti in vxoꝛeʒ dabis. Cunqʒ regina lras ſguo im Mutt
dparoꝛis munits viqeret. ⁊ de manu impatoꝛiſ ſcnptas eſſe cognolſcer Wrl
2Zuocatis pꝛincipibꝰ. celebꝛauit nuptias. et filiã ſuã eigeʒz ĩ vroꝛeʒ vdit gis
Quen uptie aqſgram celebꝛate ſunt. Cuʒ aũt ceſaria dicentibꝰ narrare ,
tur EF ſolenmiter fuiſſent filie ſue nuptie celebrate. ille obſtupefact? adu nnsſ
ob⸗ꝰ? armigeris et duce 2 ſacerdote veritate cõpta dei oꝛdinatõi nõ reſi ſerl
ſtendum eſſe vidit. et ideo pro puero mittens eum eſſe ſuum generum npeer
appꝛobauit et poſt ſe in imperio regnare inſtituit. In loco auteʒ vbi pu Aiud
er heinricus natus fuit nobile monaſterium edificatum eſt. quod viqʒ il

bodie vꝛſania nominatum eſt M· Aſte heinricus omnei ioculato

es ꝗ curia remouit.⁊ que his dari conſueuerant pauperibuſ erogabaoat Pudln
Huus we tantũ̃ ſciſma in eccleſia fuit. ve tres in ſũmos põtificcs cdecii lnd
einet quodã todeʒ pᷣ bitero noĩe griano magna ulis data pecunia ei ocoſe
aze rur eripſe papatü obtinuit: At heiricꝰ duʒ pro ſedãdo ſciſinate Negt⸗
omg pꝑpgerʒ. gtia⸗ ei obuiãſ aures coꝛonã ſibi obtulit vt ppiciũ ſibi hr̃et nenr

ochyrj

zfn.
menr do

atz
muſru,
gleni le
ne leſi
Nape
ölanorn
Eperun
Dnſop
ulin
napue
nm
itte
emme
Nuchnnn
ontge
etlee
ichorn
Mingc⸗
bog Gn
nuztes

ſare duch

Glo apun
ſürechbl
inſklon

KKoen

giſmuzin
Ne
tmirtan
inti
nemun
Satod
enei on
Ll
1 .l
lunn.
biet

loꝝ canentiũ Bicit dñs Ego cogito cogi

ʒQGXIII.

Ille añt cuncta diſſimulãs ſynodo cõuocato gratianũ de ſyinonia cõui:
CLit ⁊ aliũ ſubrogauit. In libꝛo tñ boniʒi qm miſit ad comitiſſaʒ mechtil
din dicit᷑ ꝙ cuʒ pᷣdictus pᷣſbiter ſimplicitate ductꝰ põtificatuz ſibi ꝑ pe
cuniã acq ſierit vt ſciſmati obuiaret ipᷣe poſtmodũ erroꝛeʒ ſuuʒ cogno⸗
ſcens ſeipᷣm ſuadente imꝑatoꝛe depoſuit.· Poſt hüc heinricuʒ tercius

beinricꝰ imꝑat:Huiꝰ temꝑe bꝛuno in papaʒ eligit et leo vocatur. Qui
dũ ad capeſc endã ſedeʒ apoſtolicã roma ꝑgereret audiuit voces ange
Sicit ons EgoEc tationes pacis ⁊c. Hic de mł
tis ſanctis cantꝰ cõpoſuit. Hoc tẽꝑe ꝑ berengariũ türbata fuit eccłia qͥ

glſſerebat coꝛpus et ſanguineʒ xpᷣi nõ vere ſed figuratiue eſſe in oltari.
Coõtra q̃m ſcripſit egregie laufrancꝰ prioꝛ betenſis.natione papieñ qui

fuit mgr anſelmi cantuarienñ. Beinde quart⸗ heinricꝰ impat anno do

mini. m. lvii. Cuiꝰ tꝑe marime floruit laufrancꝰ Ad cuiꝰ eximiã doctri
na cõuolauit de burgundia anſelmꝰ vir poſtmodum multa virtute et ſa
pientia adoꝛnatꝰ.et ei in prioꝛatu monaſteru betenſis ſucceſſit. Gub

boc tpꝑe hieruſaleʒ a ſaracenis capta a fidelibꝰ recupata eſt: Oſſa bea
ti nicolai apud barenſeʒ vꝛbeʒz tranſlata ſunt.De quo inter cetera legit
ꝙ dũ in quadã eccleſia q̃ dicit᷑ ſancta crux ſubiecta ſcẽ marie ð caritate

noõdum beati nicolai noua biſtoꝛia cantaretur. fres prioꝛeʒ vt eam ſibi
cantare liceret inſtanti? exoꝛabãt. Qui nullatenꝰ acqeſcens dixit incon
gruñ eſſe moꝛeʒ priſtinuʒ de nouitatibꝰ imutare Cũ adhuc fres inſtarẽt
Ule indignatꝰ rñdit. Recedite fres.nunqꝙ; a me licentia cõcedetur vt no

ua cantica imo ioculatoria q̃dã ĩ mea eccleſia decãtent᷑ Adueniẽte vero

feſtitiuit ate eiuſdezs: fres cuʒ qdaʒ triſticia matutinaꝝ vigilias perege
ryũt Cuũqʒ omnes ſe in lectis recepiſſent:ecce nicolaꝰ viſibiliter prioꝛi ap
pgruit terribilis. Queʒ ꝑ capillos a lecto abſtrobẽs doꝛmitoꝛii pauimẽ
to colliſit Incipiẽſqʒ antiphonaʒ. o paſtoꝛ eterne.ꝑ ſinglas vocuʒ dr̃as

virgis q̃s in manu tenebat grauiſſimos ictus ſuꝑ doꝛſũ pꝛioꝛis ingemi

nzãs p oꝛdinez moꝛoſe canendo antiphonã ad fineʒ vſqʒ pduxit: Qui cũ

omnes ſuis clamoꝛibꝰ excitaſſet ſemiuiuꝰ ad lecrtuʒ depoꝛtatur Lãdem
ad ſe rediens ait. Ite et hiſtoꝛiã nouã ſci nicolai amodo decãtate. Hoc

tempe ex molinenſi cenobio.xxi. monachi cuʒ abbate ſuo roberto ciſter
cil ſolitudineʒ adeũtes vt ibi regule ſue ꝓfeſſioneʒ diſtricti obſuarent.
nouũ oꝛdineʒ ex veteri inſtituerũét Hiuldebꝛãdꝰ pꝛioꝛ cluniacẽſis factꝰ

papa. grego.eſt vocatꝰ. Hic duʒ in minoꝛibꝰ cõſtitutꝰ legatõne fügeret

gapud lugdunuʒ archiepᷣm ebꝛonenſem de ſymonia conuicit miraculoſe·
Mam dum idem archiepᷣs omnes accuſatores ſuos coꝛrũꝑet.et cõuici
nõ poſſet. legatus vt gloꝛia pr̃i et filio et ſpirituiſancto diceret imꝑauit.

Ille gloꝛia pri et filio expedite dicebat.ſpirituiſãcto vero dicere ñ pote
rat.quippe quia in ſpiritumſanctũ peccauerat: Qui peccatuʒ ſuũ confi
tens mox yt depoſitus eſt clara voce ſpiritumſanctum nominauit. Hoc

tuo heinrico.iiii.ſpire.et cũ alus regibꝰ ſepulto. in eiꝰ epitaphio veſſus a
iſte fuit inſcriptꝰ. Filius bic:pr bic:auus hic. pauus iacʒ iſtic. Huic ſuu i
ceſſit heinricꝰ qntus anno dñi/milleſimocentiſ. imoſeptimo: Qui papez ig
cũ cardinalibꝰ cepit et eos dimittens inueſtiturã epoꝝ et abbatũ pann i
lu et baculuʒ paſtoꝛaleʒ accepit Gub hoc temꝑe bernardꝰ cuʒ fribꝰ ſu W
is ciſtercium ingreditur. In parochbia legienſi poꝛca poꝛcelliũ faciem N
hoĩs habenteʒ enixa eſt. Pullus galline q̃dꝛupes natꝰ eſt: Lothariꝰs uj
ſucceſſit heinrico. Cuiꝰ tempe mir qdam in biſpania mõſtꝝ bis geminn ijt
coꝛꝑis enixa eſt. auerſis vultibꝰ et coꝛpibꝰ ſibi coberẽs. Añ qͥdeʒ effigi Cne
es erat hõĩs integro coꝛꝑis mẽbꝛoꝝqʒ oꝛdie diſtincta. retro vero facieſ M
canis coꝛpis et mẽbꝛoꝝ ꝓprietate integra FP büͤc regnauit cõꝛaddꝰ ed
ano dñi.m.c.xxxvii. Eo tẽpꝑe bugo de ſancto victoꝛe doctoꝛ excellẽ E
tifſimꝰ et in oĩ ſciẽtia ſumm.et religione deuotꝰ obut Be quo referunt uim
cũ infirmitate vltia laboꝛaret. et nullũ cibuʒ retinere poſſet. coꝛ puſ tñ fon
dñicũ ſibi dari cũ młta inſtantia poſtulabat. Tuc fres eꝰ turbatione ʒ ſe⸗ AQAu
dare volentes ſimpliceʒ hoſtiã inſtar coꝛpis dñici ſibi detulerũt: QOd ille HH
ꝑ ſpm̃ recognoſcẽs ait Miſereatur vri dñs fres Cuꝛ me vᷣludere volumua rt

ſtis. Iſte eĩ nõ eſt dñs meus q̃m

miraculũ recitat boniʒo in libꝛo ad comitiſſaʒ mechtildim. O. MWo: u

beportaſtis. Mox illi ſtupef acti cůcdur c
rerũt er ſibi coꝛp? vñicũ detulerũt. Sed ſlle videns ꝙ reciꝑe nõ valeret. b
eleuatis in celũ maibꝰs ſic oꝛauit. Aſcendat filiꝰ ad pr̃eʒ : ct ſpns ad deß ml
ſuũ qᷣ fecit lum: Et inter hec verba ſpm̃ eralauit et corpꝰ dñi bidẽ dii iil
paruit Eugenius abbas ſancti anaſtaſii papa cõſtituſtur. Qui ab vr vyl
be expulſus eo ꝙ ſenatoꝛes alium creauerunt gallias venit:et bernardũ aa
Inte ſe miſit.qui viam domini predicadat et multa miracula faciebat. esd
Bilbertꝰ poꝛretanuſ floꝛebat Fridericus nepos cõꝛadi imꝑauit ãno E
dñt. nnc. liu. Ko tpe floꝛuit magiſter petrus lõbardus eps panſtern
ſis ꝗͥ librum ſententiarum. gloſas pſalterii et epiſtolarum pauli vtliter
compilautt · PCo tempoꝛe treſ lune in celo viſe ſunt. et in medio
pam canonice eſt electus. Contra quem octauianus. iohannes cremen
ſis tituli ſancti calixti.et iobannes ſtrumenſis ſucceſſiue in papam eligũ
tur: et fauoꝛe imperatoꝛs fulciuntur. Burauit boc ſciſma annis: xviii.
Infra quod tempus theutonici qui apud tuſculanũ pro imperatoꝛe mo
rabantur romanos apud montem poꝛtum inuadunt. et tot a nona vſq1;
ad veſperas occiderunt.vt nunqꝙ; ex romanis tot milia ſint occiſa.Licet
tempoꝛe hanibalis tot occiſi ſint vt tres coppinos anuloꝛum quos ð di
gitis procerum ociſoꝛum idem banibal extrahi fecit cartaginem deſti
nauerit. Quoꝝ miti apud ſanctũ ſtephanũ ⁊ ſcm̃ laurentiũ ſepulti ſüt
Et habent boc epitaphium. Mlile decem decies lex decies qnoqʒ ſeni
Imperatoꝛ fridericus di terram ſanctam vrſitaſſet etĩ fumie qdã

„
—

2

GGGXIIII.

lauaretur ibideʒ necatus periit. Alel vt alii aſſerunt equo ſuo impigẽte
in aquam cecidit.ibiqʒ interiit. Huic ſucceſſit heinricꝰ filiꝰ eius aãno
vñi. M. cxc. Eo tpe tante pluuie cũ tomitruis.et fulmimbus et tempe⸗
ſtatibꝰ facte ſunt.qᷓntas nulla meminit hoĩm antiqtas.Lapideſ em̃ ĩ q̃n
titate ouoꝝ quadꝛanguli nuxti cum pluuia de celo cadẽtes: arboꝛes: vi
neas.et ſegetes deſt ruxerunt et multos homines occiderunt. Corui
quoqʒ et ꝙᷓ plures aues ꝑ gera in hac tempeſtate volates viſi ſut carbo
nes viuos in roſtris portare et domos incendere Cõtra romanã eccle
ſiaʒ ſemꝑ tyrannideʒ beinricꝰ exercuit.et ideo eo moꝛtuo innocenti? ter
ciꝰ ne ff erꝰ philippus promoueret ſe oppoſuit et ottoni filio ducis ſat
onie adbeſit et eũ aquiſgrani in regeʒ alemanie coꝛonari fecit: Eo tẽ
poꝛe dum plures baꝛones francie pꝛo liberatione terre ſancte vltra ma⸗
re pgerent. cõſtantinopoliʒ ceperũt: Mis tꝑibus oꝛdines pᷣdicatoꝛuʒ
et minoꝝ frm oꝛti ſunt: Innocẽtiꝰ quartus legatos ad philippuz regeʒ
francoꝛuʒ miſit vt terram albigenſium inuaderet et hereticos deleret.
Qui omes capiens cõcremari fecit Beniqʒ innocentiꝰ ottoneʒ imꝑpato
reʒ coꝛonauit.et vt iura eccleſie ſaluaret ab eo iuramentuzʒ exegit. Qui
ſtatim ipſo die cõtra iuramentũ fecit et romipetas expoliari iuſſit. EUnð
papa eñ excõicauit:et ab imꝑio depoſuit Eo tempoꝛce fuit ſancta eliʒa
innumera miracula plureſ.i.xvi. moꝛtuoſ vt ſcribit᷑ ſuſcitauit.et cecũ na
tũ illuminauit. e cuius coꝛpe vſqʒ; bodie oleuʒ fluere ppbibet Ottone
depoſito fridericꝰ heiurici filius elegitur et ab honoꝛio coꝛonatur. Le⸗

ges optimas pro libertate ecclie et contra hereticos edidit Hic ſup om
nes diuicus et gloꝛia abundauit.ſed eis in ſuperbia abuſus fuit. Mam
tyrannideʒ cõtra eccleſiꝗ exercuit. duos cardinales viculauit platos qs
grego.i.ad cõcilium cõuocauerat capi fecit. et ideo ab ipſo excõicatur
Beniq; gregoꝛiꝰ multis tribulationibꝰ preſſus moꝛitur et innocentius
Irtus natione ianuenſis cõcilium apud lugdunum cõuocans ipᷣm unꝑa
toꝛez depoſuit

acio eccleſie inter alias feſtiuitateſ ab eccleſia cclebꝛatur
qm̃ duplex eſt eccleſia ſiue templũ:ſcʒ materiale et ſpnale-
de hun templi duplicis dedicatione hic breuiter eſt agen
irca dedicationez aũt templi materialis tria videnda ſunt Pri
uare dedicatur ſiue cõſecratur. ſecundo qualiter cõſecratur.tercio
tur: Et qꝛ in templo duo ſunt q̃ cõſecrãtur ſcʒ altare.ct ip

fſfſũ teplũ ideo pr imo videndum eſt q̃re oſecrat᷑ altare.ſcdo qᷓre templuin

Alta re at cõſecratur ad tria. Crimo ad ſacramemũ dñ offerendum.

