ſoris edocetur aduentus.reꝝ tempus ⁊ oꝛdinẽ tenens.ipſa poſtmodũ
ſcriptoꝛibus atqʒ pᷣdicatoꝛibus reſeret veritatem. el ideo.vt audiẽs

cognatam vetulam ⁊ grauidam cogitet iuuencula de obſequio.vt ſic

puulo ꝓphete detur locus obſequendi dño. ⁊ mirabilius miraculum
fiat de miraculo. Item bern. Ba virgo reſponſum feſtinanter. O do

mina reſponde verbum.⁊ ſuſcipe verbũ ꝓfer tuum.⁊ ſuſcipe diumuʒ
emitte tranſitoꝛium ⁊ amplectere ſempiternũ.ſurge.curre.aperi.Sur

ge ꝑ fidem.curre per deuotõem.aperi ꝑ ↄſenſionem. Tunc maria
expanſis manibus ⁊ oculis ad celum eleuatis ait.Ecce ancilla domini

fiat mihi ſecũdũ verbũ tuum. Bern.Aliis in oꝛe alis in aure alus ĩ
manu verbum dei factum fuiſſe memoꝛatur. Marie aũt factum eſt in
aure ꝑ angelicam ſalutationem.in coꝛde ꝓ fidem.in oꝛe per confeſſio
nem.in manu ꝑ contrectatõem.in ventre ꝑ incarnatõem.in gremio ꝑ
ſuſtentatõem. in bꝛachus ꝑ oblatõem. Fiat mibi ſcom ver.tu. Bern.
Molo vt fiat mibi aut declamatoꝛie pᷣdicatum.aut figuralr ſignifica
tum.aut imaginatoꝛie ſomniatũ.ſed ſilenter inſpiratũ.ꝑſonalr incar⸗

natum coꝛpalr inuiſceratum.ſtatunq; filius dei in vtero uliꝰ ↄceptus
eſt ꝑpfectus deus.pfectus hõ ⁊ in ipſa pꝛia die ↄceptõis tãte ſapientie
ac potentie extitit qte in triceſimo anno fuit. Tunc ſurgẽs maria

abiit in montana ad elizabeth.Et cũ eã ſalutaſſʒ iohãnes in eiꝰ vtero

exultauit. Gloſa:qꝛ ligua nõ poterat.aĩo exultante ſalutat.⁊ ſue p̃cur
ſionis officiũ inchoat. Fuit aũt in eius obſequio tribꝰ menſibus.do⸗
nec iohãnes naſceretur. quẽ mambus ſuis de terra leuauit.ſicut in li.
inuſtoꝝ legitur. In hac die vt dicit ꝑ multa tꝑm curricula deus multa
opatus eſt. Que quidẽ egregiis verſibꝰ ſic declarauit. SGalue feſta di
cs q vulnera noſtra coerces. Angelꝰ eſt miſſus.eſt paſſus ĩ cruce xpᷣs.
Eſt adam factus.⁊ eodem tꝑe lapſus. Ob meritũ decime cadit abel
eᷣfratriſ ab enſe. Offert melchiſedechb. ꝓſasc ſupponit aris · Eſt vcollatꝰ

xpᷣi baptiſta beatus.Eſt pettus ereptus.iacobus ſub heꝛode pẽptus.
Coꝛꝑa ſanctoꝝcũ xpᷣo multa reſurgunt.Latro dulce tñ ꝑ xpᷣm ſuſcipit
amen. E Mies quidã diues ac nobilis ſeclo abrenuciauit 2 oꝛ
diuẽ ciſtercienſiũ introiuit.Et qꝛ lras neſciebat erubeſcẽtes monachi

tam nobilẽ ꝑſonã inter laycos deputari. Bederũt ci magiſtꝝ.ſi foꝛte

modicũ addiſcere poſſet.⁊ ſub hac occaſione inter monachos pmane

la.aue maria diſcere potuiſſet.bec tam auide retinuit. vt qcũqʒ deam

ret. Sʒ cũ diu cũ magiſtro fuiſſet.⁊ nibil omnio pᷣter bec duo vocabu

bularet.quicqͥd ageret ea inceſſanter noĩaret. Landem moꝛitur. ⁊ in ci
miteꝛio cũ alus fratribus ſepelit᷑ Et ecce ſuꝑ eius tumulũ ſpecioſum
a literis aureis habebat iſcriprů

excreſcit liliᷣ.⁊ qᷓdlibʒ foliũ.aue mari
Currentes oẽs ad tam grãde ſpectaclm.terrã de tumulo effoderunt.

⁊ radicẽ lilu de oꝛe defũcti ꝓcedere reꝑerũt. Intellexerũt ergo cũ qdta

deuotõe illa duo verba dixerat.quẽ dñs tanti honoꝛe ꝓdigii iluſtrauit
Quidã miles qdam in via caſtꝝ habebat. ⁊ oẽs trãſeũtes ſme mi
ſeratõe aliqua ſpoliabat. Uirginẽ tñ matrẽ deiquotidie ſalutabat.nec

ꝓ aliq impedimẽto emergẽti ab ipᷣa ſalutatõne aliqua die ceſſare vole

bat.Accidit aũt vt qͥdam vir religioſus ⁊ ſanctus inde traſitũ faceret
T ipᷣm pᷣdictus miles cõtinuo expoliare iuberet. Vir aũt ſanctꝰ⸗ roga
uit pᷣdones.vt ipᷣm ad dñm ſuũ deducãt.qꝛ ad ipᷣm habet ſecreta que
pferat.Adductus aũt rogauit militẽ.vt oẽs de familia ſua ⁊ caſtro cõ

gregari faceret.vt eis verbũ dñi pdicaret. Cu aũt cõgregati fuiſſent.
ille ait. Nequaq hic eſtis oẽs.ſed adhuc aliqͥs deeſt.Cui cũ oẽs ſe ibi
dem eſſe aſſererẽt.aiebat. Biligẽter pquirite.⁊ aliquẽ inuenietis abeẽ.

Tunc vnus exclamãs dixit.quoniã ſolꝰ camerari illuc non veniſſet.
ille aũt dixit. Uere ipſe eſt qui ſolꝰ deeſt. Pꝛo eo igit cito mittit᷑. ⁊ in
mediũ deducitur. Cu aũt vix dei vidiſſet.re uolutis terribiliter oculis
caput inſtar inſani agitabat.nec ꝓpius accedere audebat. Vir auteʒ
ſanctus dixit ei. Adiuro te ꝑ nomẽ dñi noſtri iheſu xpᷣi.vt quis ſis.no

bis ediſſeras.⁊ ob quã cãm buc veneris palã pandas.Cui ille reſpon

dit. Heu adiuratꝰ ꝓdere cogoꝛ inuitꝰ.Ego eni nõ ſum hõ.ſʒ demon qͥ
foꝛmã hoĩs accepi.⁊.xiiii.annis cum hoc mil ite ſic ꝑmanſi. Mã noſter
pꝛinceps me huc miſit vt diẽ qua hic ſue marie ſalutatõem nõ diceret.
diligentius obſeruarẽ.vt in en ptãte accepta ipᷣm continuo ſtrangula
rem.⁊ ſic in malis oꝑibus vitã finiẽs noſter eſſet. Quacũq; eni die ilã
ſalut atõem dicebat.in eũ poteſtatẽ habere nõ poterã Ecce aũt de die
in diẽ diligẽtius obſeruauit.⁊ nullũ diẽ quin ea ſalutauerit pᷣtermiſit.
Hec miles audiens vehemẽter obſtupuit.⁊ ad pedes viri dei ſe piiciẽſ
veniã poſtulauit.⁊ in melius deinceps vitã mutauit. Uir aũt ſanctus

dixit demoni.pcipio tibi demon in noie dñi noſtri ieſu xpᷣi. vt hinc ab

ſcecas. taleʒ bactenus locũ poſſideas vbi nulli gloꝛioſã dei geĩtrieẽ·

lept
t 10
nacht
fone
ware
Netde
5den
n
Ncoſe

Fſoyi

heen,

Urut
iet
aſe
e
ſnn

ſot⸗

ſb.
wet
i0
roals
iraug
61,,
lknſn

ie

Ne .

LXXXIII.

ocanti nocere pᷣſumas. Hec vbi iuſſa dedit. demon abſcedens eua⸗
miles viꝝ ſanctum cum reuerentia ⁊ gray actõe libeꝝ abire

ꝛimo ex eo ꝙ ipᷣa paſſio fuit ignominioſa.⁊ hoc ꝓpter igno⸗
noſum ſupplicium.quia moꝛte turpiſſima condẽnatꝰeſt.Crux

unc eſt immenſe głie. Ande augꝰ.Crux que erat ſuppliciũ latronum
ctranſit ad frontes imꝑatoꝝ. Si tantũ honorem deus otulit ſup
icio ſuo.quid conferet ſeruo ſuo Propter ignominioſum conſoꝛtiuʒ
cum ſceleratis deputatus eſt. id eſt cum latronibus qui pꝛimo erat
elerati.ſed poſtea vnus conuerſus eſt ſcʒ diſmas qui erat a dextris.
icut dicitur in euangelio nicodemi.Et alius dammatus ſcʒ geſmas

utoꝛ pietatis in cruce pendens in ſmgulis negociis pietatis officia

diuidebat. pſecutõem apoſtolis. pacem diſciplłis. coꝛpus iudeis.cruci⸗

fixoꝛibus veſtimenta. patri ſpm̃.virgini paraninphũ.latroni padiſu 3
peccatoꝛibus infernum. crucem xpᷣianis penitentibus commendabat.

Ecce teſtamentum quod fecit chriſtus in moꝛte pendens in cruc.
Secundo ex eo ꝙ fuit iniuſta.qꝛ peccatum non fecit.⁊ non eſt inuẽtꝰ
dolus in oꝛe eius.Et ideo que venit indigne pena dolenda venit. Be
tribus e m̃ iniuſte pꝛecipue eum accuſabant. videlicet quia tr ibutum

reddi pꝛohibebat. quia ſe regem dicebat.⁊ quia filium dei ſe faciebat.

Contra has tres accuſatões dicimꝰ in paraſceue in ꝑſona ſaluatoꝛ is

tres excuſatões. opule meus quid feci tibi ⁊c. Abi expꝛobat criſtus

tria beneficia eiſ collata. ſcʒ liberatõem ab egipto.regimen in deſerto
plantatõem vinee in loco optimo.quaſi dicat criſtus. Accuſas me de

redditõe tributi.potius grãs agere deberes.qꝛ liberaui te a tributo.
Accuſas me qꝛ diri me regem.potius deberes grãs agere.qꝛ rega lr
paui te ĩ deſerto.Accuſas me qꝛ me fi·dei dixi.potiꝰdeberes gras age
re qꝛ te in vineam meã elegi.⁊ in loco optimo plãtaui. Tercio ex eo
ꝙ fuit ab amicis. tolerabilioꝛ em̃ eſſ doloꝛ ſi pateret᷑ ab his qui oliq̃
de cauſa deberent eſſe eius inimici:vel ab his qui eſſent alieni vel ex⸗

tranei. vel ab his quibus aliqua incõmoda intuliſſet. Sed tñ patitur
ab amicis.id eſt ab his qui deberent eſſe ſui amici Item a pꝛoximis id

eſt ab his de quoꝝ ſtirpe natus eſt. Be his duobuſ dicit᷑ in pſal.amici
mei ⁊ ꝓpx. mei. J ob.xxx. Moti mei quaſi alieni receſſerũt a me. Item ab
bis qͥbus młta bona oↄtulerat. Johã.viii. Mlta bona opatus ſum eis

—

ate multiplici fructuoſa. Boloꝛ aũt cauſabatur ex quinqʒ ·
m locum. qꝛ in caluaria vbi malefactoꝛes puniebant Propter

oplicium erat latronum Et licet crux tunc eſſet multe ignonnnie

qui erat a ſmiſtris. ni ergo dedit regnum.alteri ſuppliciũ. Ambꝛo.

Bern. O bone iheſu q; dulciter cũ hoĩbus cõuerſatus es.qᷓ; magna hen

abundantiſſima eis largitus es.qꝙᷓ dura ⁊ aſꝑa ꝓ eis paſſus es. dvura
verba. durioꝛa verbera. duriſſima crucis toꝛmẽta. Quart t
teneritudinis coꝛꝑis. AUnde in figura vauw dicit de eo ii. Regi
Ipſe eſt q̃ſi tenerrimꝰ ligni vermiculꝰ.Bern. O iudeilapides eſ i
pidem ꝑcutitis mollioꝛcde ꝗᷓ reſonat tinmnitus pietatis.⁊ ebullit oleu. ſe
caritatis. Item hiero.LTraditus eſt ibeſus nulitibus verberãdꝰ.⁊ ilo ſen
ſacratiſſimũ coꝛpus pectuſq; dei capax.flagella ſecuerüt. Quinto e
ex eo ꝙ fuit vmuerſalis.qꝛ ꝑ oẽs ꝑtes ⁊ omnes ſenſus. Pꝛim n
fuit hic doloꝛ in oculis.qꝛ lacrimatus eſt.ſicut dicit᷑ hebꝛeo.v. Bern. ta
Aſcendit in altum vt longiꝰaudiretur.foꝛtiter clamabat vt nullꝰexcu e
ſaret᷑.clamoꝛi lacrimaſ addidit vt homo ↄpateretur. Alias etiã bis la
crimas fudit ſcʒ in reſuꝛrectõe laʒari.⁊ ſuꝑ hieruſalem. Itaqʒ pꝛime
lacrime fuerũt qamoꝛis. AUnde ⁊ quidã:cũ vidiſſent eũ lacrimantem di
xerũt:Ecce quomõ amabat eum.Secũde fuerũt ↄpaſſionis.Sed bee
tercie fuerũt doloꝛis. Secũdo fuit in auditu cũ ei ſcʒ oppbꝛia ⁊ blaſ
femie irrogate ſunt.Criſtus eni ſpẽalr quatuoꝛ habuit in quibus op
probꝛia ⁊ blaſfemias audiuit. Habuit eniĩ excellentiſſimã nobilitatem
qꝛ qtum ad diuinam naturã fuit eterni regis filius.⁊ q;tum ad hũa⸗ 4
nam de regia ſtirpe genitꝰ. ita ꝙ etiã inqtũ homo.fuit rex regũ ⁊ do .
minus dominantiũ. Habuit ine ffabilẽ veritatẽ.quia ipſe eſt via veri⸗ 1
tas ⁊ vita. Unde de ſe iteꝝ dicit. Germo tuus veritas eſt. Filius eniʒ
eſt ſermo ſiue verbũ patris.Habuit inſupabilem poteſtatem.qꝛ onna
P ipᷣm facta ſunt.⁊ ſme ipᷣo factũ eſt nihil.Habuit inſuꝑ ſmgłarem bo
nitatem.qꝛ nemo bonus niſi ſolus deus. In bis criſtus audiuu opp⸗/
bꝛia ⁊ blaſfſemias. Pꝛimo quidẽ qͥ ad nobiuitatẽ. Math. xiu. Nõne u
hic eſt fil? fabꝛi. Nõne matereius dicit᷑ maria c. Secũdo quo ad N
ptätem. Pab rn Vr non elicit demonia niſi in beelʒebub pꝛincipe
demonioꝝ. Item Math. xxvii. Alios ſaluos fecit. ſeipᷣm non poteſt .
ſaluũ facere.Ecce dicunt ipᷣm impotentẽ.cũ tñ adeo potens extitit ꝙ .
pꝓſecutoꝛes ſuos ſola voce pꝛoſtrauit. Nam cũ interrogaſſet quẽ q̃ritiſ
⁊ illi reſpõdiſſent.iheſum naʒarenũ.⁊ ipſe dixiſſet.ego ſum .continuo l
ceciderũt in terrã. Augꝰ. Ana vox turbã odiis ferocem armis terri⸗ i⸗
bilem ſme vllo telo pcuſſit.repulit.ſtrauit virtute latentis diuinitatis· .
Quigd iudicaturus faciet.qui iudicandus boc fecit. quid regnaturus h.
poterit qui moꝛiturꝰ hoc potuit. Tercio qͥ ad veritatẽ. Johan.vili. Ae⸗
Lu de teipſo teſtimoniũ phibes.teſtimoniũ tuũ non eſt veꝝ. Ecce qꝛ nſc
dicũt eum mendacẽ.cũ tñ ipſe ſit via.veritas.⁊ vita.Hanc veritatten bu
pilarus ſcire vel audire non meruit.qꝛ ipᷣm ſᷣm veritateʒ nõ iudicauit ne
Inchoauit quippe iudiciũ a veritate.ſʒ in veritate nõ ꝑmanſit.⁊ ideo im
de veritate queſtõem meruit inchoare.ſʒ non meruit ſolutõeʒ audire hi

tien
Hiaſ
liuscs
goni
Kond
utt
iſe⸗
orl
bſer
onpt
)
iſt
mem

Se

.
Nunhe
u
Meten
au
Ziche

ucne

—

AW. XNXNIIII.

Alia ratio eſt 'm augꝰ.quare ſolutõem non audiuit.qꝛ cum illã q̃ſtio
nem feciſſet ſubito venit illi in mentẽ ↄſuetudo iudeoꝝ q̃ ſolebat vn? di
mitti in paſca.⁊ ideo ſtatim exiit ⁊ ſolutõnem non expectauit· Tercia
ratio eſt ſm criſo.qꝛ ſciebat ꝙ queſtio tam difficilis indigebat multo
tpe ⁊ ur diſcuſſione/ ehe 3 liberatõem xpᷣi ꝓperabat. ⁊ ideo ſtatiĩ
exiuit. Legit᷑ tñ in euangl:nico emi.ꝙ cũ pilatus ibeſum interrogaſh
quid eſt veritas.iheſus ei reſpondit. eritas de celo eſt. Et plars In
terris nõ eſt veritas. Bicit ei iheſus. Quo poteſt veritas eſſe in terris
que iudicat ab his qui poteſtatẽ habent in terris. Quarto ad boni
tatem. Bicebant em̃ ipᷣm eſſe peccatoꝛem in coꝛde. Johan. ix. Nos ſci
mus qꝛ hic homo peccatoꝛ eſt. Seductoꝛẽ in ſeꝛmõe.Luce.xiii .Coõmo
uit pplm docens ꝑ vniuerſam mdeã incipiens a gallea vſqʒ huc. Le⸗

gis puaricatoꝛem in ope. Joban. ix. Non eſt hic homo a deo qui ſab⸗

batuʒ non cuſtodit. Tercõ fuit in odoꝛatu. qꝛ magnũ fetoꝛẽ ſentire
potuit in loco calu arie.vbi erant coꝛpoꝛa fetida moꝛtuoꝝ. Unge dicit
in ſcolaſtica hy.ꝙ caluaries ꝓpꝛie eſt os capitis humani nudũ. Ende
⁊ qꝛ ibi decollabantur rei.⁊ multa oſſa capitũ ibi aſperſa erãt. dicebaf
caluarie locus.vel caluarium. Quarto fuit in guſtu. vnde cũ clama
ret ſi itio. dederũt ei acetum cum mirra ⁊ felle mixtũ.vt ex aceto citius
moꝛetur. ⁊ ipſi cuſtodes a cuſtodia citius liberarẽtur. Bicitur em̃ cru
cifixos citius moꝛi ſi acetum bibant. Et ex mirra pateretur olfactus.
⁊ ex felle guſtus.Augꝰ· Pꝛo mero repletur ſmceritas aceto. inebꝛiat
felle dulcedo.adiicitur innocentia reo.moritur vita ꝓ moꝛtuo. Qui
to fuit in tactu.qꝛ in omnibus partibus coꝛpoꝛis.a planta pedis vſqʒ
ad verticem non fuit in eo ſanitas Be hoc aut qualr in omnibus ſenſi
bus doloꝛem habuit dicit Bern. Caput angelicis tremendũ ſpiritib⸗
denſitate ſpinarũ pungitur.facies pulcra pᷣ fuus hoĩm ſputis iudeoꝝ
deturbatur.oculi lucidioꝛes ſole caligant in moꝛte.aures que audiunt
angelicos cantus audiunt peccatoꝝ inſultus.os quod docet angelos
felle ⁊ aceto potatur.pedes quoꝝ ſ. cabellũ adoꝛatur: qm̃ ſanctũ eſt:cru
ci clauo affigũtur. manus que foꝛmauerũt celos ſunt in cruce extenſe.
⁊ clauis affixe.coꝛpus verberatur.latus lancea pfoꝛatur. Et quid pla

MNon remanſit in eo niſi lingua vt ꝓ peccatoꝛibus exoꝛaret ⁊ matrem

5

diſcipulo mendaret B Secundo eius paſſio fuit ex illuſiõe deſpe
cta. Quatuoꝛ em̃ vicibꝰ fuit ſibi iluſum. Pꝛimo in domo anne vbi
recepit ſputa:alapas:velatõem oculoꝝ. Bern· Aultũ tuum bone ieſu
deſiderabilẽ in quẽ deſiderãt angeli ꝓſpicere ſputis inquinauerũt.ma
nibus pcuſſerũt.velo ꝓ deriſione oꝑpuerunt.nec amaris vulneribus pe

percerũt. Secundo in domo herodis qui eum fatuũ ⁊ nõ ſane mẽtis

eſtimãſ ex eo ꝙ niłm ab eo rñſum habere potuerat ꝓ deriſiõe eũ veſte

alba idut. Dern. Tu hõ eſ ⁊ habes ſertũ de floꝛibꝰ,ꝛego deꝰ⁊ habeo

coꝛonã ð ſpinis. Lu habes cyrothecaſ in manibꝰ.⸗ ego habeo clauos
defixos · Tu in albis veſtibꝰ tripudias.⁊ ego pꝛo te deriſus fui ab he⸗
roð ĩ veſte alba.tu tripudiaſ cũ pedibꝰ⁊ ego laboꝛaui ci meis pedibꝰ
Tu in choꝛeis bꝛachia extẽdis in modũ crucis in gaudiũ.⁊ ego ea in
cruce extẽſa habui in oppbꝛiũ.ego in cruce dolui.⁊ tu in cruce exultai
Lu habes latꝰ aꝑtũ⁊ pectꝰ in ſignũ vane glie. ⁊ ego latꝰeffoſſũ habui
P te. Lñ reuertere ad me ⁊ ſuſcipiã te. Sʒ q̃re dñs tꝑe ſue paſſiõis co
ram herode pilato ⁊ iudeis ſic tacebat.hui⸗ triplex eſt rõ· Pꝛia rõ eſt.
qꝛ nõ erãt digni audire ſuã rũſionẽ. Secũda qꝛ eua peccauerat ꝑ loqᷓ
citatẽ.⁊ ideo xpᷣs voluit ſatiſfacere ꝑ taciturnitatẽ. Tercia qꝛ quicqͥd

reſpondebat totũ calüniabant᷑ ⁊ depꝛauabãt. Tercoõ m domo puati
vbi milites clamidẽ coccineã circũdederũt ei.arũdinem in manu dede
rut.⁊ coꝛonꝗ ſpineã ſup caput eiꝰpoſuerũt.⁊ genu flexo dicebãt. Aue

rex iudeoꝝ. Illa auũt ſpinea coꝛona dꝛ fuiſſe de iuncis marinis.quoꝛuʒ
acies nõ minus ſpina eſt dura penetratiua. Inde ⁊ ſangumẽ de ca⸗
pite credit illa coꝛona ſpinea extraxiſſe. Oñ Bern. Caput illud diuinũ
multiplici ſpinaꝝ denſitate vſqʒ ad cerebꝝ ↄfixũ eſt. De aĩa ſunt tres
opiniões.vbi ſcʒ aia pꝛincipalẽ babeat ſedẽ.ſ. cʒ vel in coꝛde ꝓpter illo
De coꝛde exeũt cogitatões male ⁊c. Vel in ſanguie pꝓpter illud leuiti
ci.Amma ois carnis in ſanguie eſt. Ael in ca pite ꝓpter illud. Et incli
nato capite tradidit ſpm̃ ⁊c.Hãc triplicẽ opinionẽ iudei lp̃o facto vi⸗
dẽtur ſciuiſſe Nam vt er animã a coꝛpe euellerẽt queſierũt ipᷣam in ca
pite. cũ ſpinas vſq; ad cerebꝝ inf xerũt. Queſierũt in ſ anguie. cũ erꝰ
venas in manibꝰ⁊ pedibus apuerũt. Queſierũt in coꝛde: eũ eius latꝰ
ꝑforauerũt.Cõtra has tres iluſioneſ in paraſceue pmittimꝰante reue
latõem crucis tres adoꝛatões dicẽtes. Agyos ⁊c.q̃ſi ter adoꝛãtes ter
illuſum ꝓpter nos. Quarto in cruce. Math. xxvii. Pꝛincipes ſacer
dotum illudẽtes eũ cũ ſenioꝛibꝰ⁊ ſcribis dicebãt. Si rex iſrahel eſt de
ſcendat nũc de cruce ⁊ credimꝰei. Bern. ſt uꝑ hũc locũ interim patiẽtiã
magis exhibet. huilitatem ↄmẽdat. obedientiã implet.caritatẽ ꝑficit.
In his nempe virtutũ gẽmis quatuoꝛ cruciſ coꝛnua oꝛnant.⁊ ſi upemi
nẽtioꝛ caritas.a dextris obedientia. a ſmiſtris patiẽtia.radix oĩm vir⸗
tutũ hũilitas in ꝓfundo. Hec oĩa q̃ xpᷣs paſſus eſt bern.bꝛeuiter recol
ligit dicens Memoꝛ ero q;diu vixero laboꝝ. q̃s ꝑtulit in pᷣdicãdo.fati
gatonum in diſcurrẽdo. vigiliaꝝ in oꝛando.temptationũ in ieiunando
lacrimaꝝ in ↄpatiẽdo.inſidiaꝝ in colloquẽdo poſtremo conuicioꝝſpu
toꝝ.collaphoꝝ:ſubſannationũ:clauoꝝ:expbꝛationũ. E Tercõ paſ
ſio eius fuit vtilitate multiplici fructuoſa.Cuiꝰ vtilitas pᷣt eſſe triplex
ſcʒ peccatoꝝ remiſſi io.grẽ collatio.⁊ glie exhibitõ.Et bec tria notant
in titulo crucis.qꝛ ieſus q̃ ad pꝛimũ.naʒarenꝰq̃ ad ſecũdũ. rex iudeoꝛũ
ad terciũ.qꝛ ibi erimꝰoẽs reges. Be erꝰ vtilitate dicit augꝰ. Culpam

ſe

lu
l
4

—

S

tn
lui⸗
zin
aug

ui
ites
-
t

ne
tr⸗

er
ut

ſoc

u

66
n
n.

ppet
oloun
Ktuuc

Gncan

cht
sl
etu
itss
poeſt
Peche

NPrdd

Nier
lun
noit
tarto
Coin
tumd
ucorhe
Laig
Eniun
ℳnt
Koꝛn
an

LXRNV.

veleuit xpᷣs pñtem pᷣteritã ⁊ futurã. Preterita peccata tulit ea remit
tendo.pñtia hoĩes ab eis retrabẽdo.futura gram q̃ vitarẽtur oferẽdo
De eiꝰetiã vtilitate dicit augꝰ. Admiremur: gratulemur: amemꝰ: lau
demꝰ: adoꝛemꝰ:qm ꝑ redẽptoꝛis noſtri moꝛtẽ de tenebꝛis ad lucem de
moꝛte ad vitã. de coꝛruptoe ad incoꝛruptõem.de exilio ad patriam.de
luctu ad gaudiũ vocati ſumus. Quã vtilis aũt modus noſtre redẽ⸗
tionis fuerit patʒ ex q̃tuoꝛ rõnibuſ videlicʒ.qꝛ fuit acceptiſſimꝰad pla
cãdũ deũ.oↄgruẽtiſſimꝰad curandũ moꝛbũ.efficaciſſim⸗ ad attrabẽduzʒ
genꝰ humanũ.prudentiſſimꝰ ad expugnandũ hũani generis ininncuz
Pꝛio ergo fuit acceptiſſimꝰ ad placandũ ⁊ recõciliandũ deũ. qꝛ ſi⸗
cut dicit anſelmꝰ in li.Cur deꝰ hõ. Nihil aſpius ⁊ difficiliꝰ poteſt ho
pati ad honoꝛẽ dei ſponte:⁊ nõ ex debito qᷓ moꝛtẽ. Et nequaq; magis

bhõ poteſt ſe dare deo qᷓ; cũ ſe moꝛti tradit aq honoꝛẽ ip i Et boc eſt qd

ðꝛ ephe.v. Tradidit ſemetipᷣm oblatõem ⁊ hoſtiã veo in odoꝛem ſua⸗
uitatis. Qualr aũt fuit ſacrificiũ nos deo placãs ⁊ recocilids dicit au
guſtinꝰ de trini. Quid tam grate ſuſcipi poſſet qᷓ; caro ſacrifici noſtri
coꝛpꝰ effectũ ſacerdotis noſtri. At qm̃ q̃tuor ↄſiderãtur in omni ſ acri
ficio.cui offeratur.quid offeratur. ꝓ quibus offeratur. ⁊ quis offerat.

idem ipſe vnꝰ vtriuſq; mediatoꝛ ꝑ ſacrificiũ pacis recõciliãs nos deo
vnum cum ipſo maneret cui offerebat.vnum in ſe faceret pꝛo quibus
offerebat. vnus ipſe eſſet qui offerebat ⁊ quod offerebatur. De
hoc antem etiam qualiter ꝑ criſtum ſumus reconciliati dicit idẽ augꝰ.
ꝙꝙ xp̃s eſt ſace rdos ⁊ ſacrificiũ deꝰ ⁊ templũ. SGacerdos ꝑ quem ſumꝰ?

recõciliati.ſacrificiũ qͥ ſumꝰrecõciliati.deꝰcui ſumꝰrecõciliati.tẽplũ in
qᷓ ſumꝰ recõciliati. Unde quibuſdã hanc recõciliatõeʒ ꝑuipendentibꝰ
augꝰ in ꝑſona xpᷣi expbꝛat dicens.Cũ eſſes inimicꝰ patri meo recõcili
aui te ꝑ me. Cũ eſſes longe ego vem vt redimerẽ te.Cũ inter oẽs mon
tes ⁊ ſũuas errares queſiui te. inter lapides ⁊ ligna inueni te.⁊ ne lu
poꝝ feraꝝqʒ rapido oꝛe laniareris collegi te. humeriſ meis poꝛtaui te
patri meo reddidi te:laboꝛaui:ſ udaui: caput meũ ſpiniſ oppoſui.manꝰ
meas clauis obieci. lancea latus aperui.tot non dicã iniurus.ſed aſꝑi
tat ibꝰ laniatꝰ ſum.ſanguinẽ men fudi.animã meã poſui vt cõiungereʒ
te mihi. ⁊ tu diuideris a me. Secũdo fuit ↄgruẽtiſſimꝰ ad curã

dum moꝛbuũ. Congruitas aũñt attẽditur ex ꝑte tꝑis. ex ꝑte loci. ex pꝑte

modi.Ex pꝑte tꝑiſ:qꝛ adã factꝰfuit ⁊ peccauit ĩ mẽſe marcõ.feria.vi.⁊

poꝛa ſexta. ⁊ ideo xpᷣs pati voluit in marcio.qꝛ in die q̃ fuit annũciat⸗

fuit ⁊ paſſus. Itẽ in feria ſexta.⁊ hoꝛa ſexta.Gecũdo ex pte loci.qm̃ lo
cus ſue paſſionis triplir ↄſideratur ſcʒ. aut ↄmuniſ. aut ſpẽalis.aut ſm
gularis. Locꝰ cõmunis fuit terra ꝓmiſſionis.ſpẽalis caluarie.ſmglris
crux. In loco aũt cõmuni pꝛimꝰ hõ fuit foꝛmatꝰ.q; in ꝑtibus illis iu
xta damaſcũ in agro damaſceno ðꝛ fuiſſe foꝛmatꝰ. In loco ſpeciali fuit

ſepultuſ. qꝛ iidẽ vbi fp paſſus eſt adam dicitur fuiſſe ſepult? licet an
tenticũ non ſit. cũ m hiero.adã in ebꝛon monte ſepultus fuerit. ſicut
etiaʒ ioſue. xuii. expᷣſſe habet. In loco ſmglri fuit deceptꝰ.nõ ꝙ in illo
ligno in q̃ xpᷣs paſſus eſt adã fuit deceptꝰ.ſʒ ꝓ tanto ðꝛ.q; ſicut adã de
ceptus fuit in ligno:ita tpᷣs fuit paſſus in ligno. In quadã tñ hſtoꝛia
grecoꝝ dicitur ꝙ in eodẽ. Tercõ ex pte modi curandi. qui quidẽ modꝰ
fuit ꝑ ſilia.⁊ per otraria. er ſilia qm̃ ſicut dicit augꝰ in li.de doc.cri.
moꝛte moꝛtuos liberauit. Ambꝛo. Ex terra virgie adam. xpᷣs ex vir⸗

gine. Ille ad imaginẽ dei. bic imago dei. Per mirem ſtulticia. p mlreʒ

ſapientia. Nudus adam.nudus xpCᷣs.Moꝛs p arboꝛem. vita pꝑ cruceʒ
In deſerto adã. in deſerto xps. Oer contraria:qm pꝛimꝰbõ ᷣm greg.
peccauerat ꝑ ſuꝑbiã: inobeqientiã: ⁊ gulam Voluit em̃ aſſinulari deo
P ſcientie ſublimitatem.tranſgredi pᷣcepti deilinitem.⁊ guſtare pomi
ſuauitatẽ. Et qm curatio habet fieri ꝑ contrariũ.ideo iſte modus ſati
faciẽdi ↄgruẽtiſſimꝰ fuit.qꝛ fuit x humiliarõem.diuine volũtatis iple
tionẽ ⁊ afflictõem.Be his tribꝰ ad phil.ii.Humiiliauit ſemetipᷣm q ad

pꝛimũ.factus obediens quo ad ſecundũ.vſqʒ ad moꝛtẽ qͥ ad tercium.

E ercio fuit efficaciſſimꝰ ad attrabendũ genus bumanũ. nunq

eñm̃ ſaluo libertatis arbitrio magis ad amoꝛem ſuũ ⁊ fiduciã genꝰ bu

manum attrabere potuit. Qualr aũt ꝑ hoc ad amoꝛẽ nos attrahat di⸗
cit bern. Supꝑ oĩa reddit te amabilẽ bone ibeſu calix quẽ bibiſti opus
redemptõis noſtre. Hoc oĩo amoꝛẽ noſtꝝ facile vendicat totũ tibi.hoc
eſt quod noſtꝝ amoꝛẽ ⁊ blandtꝰ allicit. ⁊ iuſtius erigit.⁊ citius ſtringit
⁊ vehementius afficit Etem̃ vbi te exinaniſti.vbi te naturalibuſ radi
is exuiſti · ibi pietas magis emicuit.ibi caritas plꝰ euulſit.ibi grã am
plius radiauit. Qualr aũt ad fiduciã:dꝛ ro.viii. Qui etiã ꝓpꝛio filio
ſuo nõ pepcit ſʒ ꝓ nobis oĩbus tradidit illũ.qũo non etiã oĩa cũ illo no
bis donauit. Be hoc etiã bern. Quis non rapiatur ad ſpem impetran
di figuciam qui eiꝰ attẽdit coꝛpis diſpoſitõem.videlʒ caput inclinatuʒ
ad oſculũ.bꝛachia extenſa ad amplexũ.manus pfoꝛatas ad largiendũ
latus apertũ ad diligendũ.pedũ affixioneʒ ad nobiſcũ ↄmanendũ.coꝛ
poꝛis extenſionẽ ad ſe totum nobis impendendũ. Fꝓ Quarto fuit
pꝛudentiſſimꝰ ad expugnãdũ hũani generis inimicũ. Job.xxvi.Pꝛu⸗
dentia eiꝰpcuſſit ſupbũ.Et vltimo. Nuũquid poteris cape leuiatha ba
mo Criſtus em̃ hamũ ſue diuinitatis abſconderat ſub eſca hůaitatis
Et dyabolus cape volens eſcam caruis:captus eſt ab bamo diuinita
tis. De hac pꝛudenti captõe dicit augꝰ. Venit redemptoꝛ ⁊ victus eſt
deceptoꝛ.Et quid fecit redemptoꝛ captiuatoꝛi noſtro Letendit muſci
pulam crucem ſuã poſuit in ea eſcam ſanguinẽ ſuum. Ipſe at voluit
fundere ſanguinem non debitoꝛis ꝓpter quod receſſit a debitoꝛibus.

LXXXRVI.
H Huiuſmodi debitum apls vocat cꝗrographũ.quod quidẽ xpᷣs tulit ?·
n cruct affirit. Be quo cqrographo vicit augꝰ. Cua peccatũ ad rabolo
tacin mutuauit. cyrographi ſcripſit. fideiuſſoꝛem dedit.⁊ vſura poſteritatit
bſton cteui Tune em̃ a diabolo peccat mutuauit. qñ otra pccptum dei ſuc
e pꝛaue iuſſioni vel ſuggeſtioni conſenſit. cyrographũ ſcripſit: qũ manu
NNʒg4g Panin detien poꝛrexit. fideiuſſoꝛem dedit: qũ adam peccato conſen/
rnt ie ecit. a ſic vſura pcti poſteritati creuit Coõtra igit᷑ ↄtẽnẽtes hüc
en redemptõem qua nos de inimici poteſtate reduxit Bern. expꝛobꝛãdo
eni eit ꝑſona xpi. Popule meus au dñs quid tibi facere potui ⁊ non
Rcncg. ſcci. Quis uſe eſt inimuo meo magis libet ſeruire qᷓ; mibi. nec ille
ſn⸗ etchnit vos: ſed nec paſcit. Bi parua hec vidẽtur: ingratis non ille: ſy
dinn WM ego redem vos. Quo pꝛecio. Non vtiqʒ auro coꝛru ptibili vel argẽto
1 4 non ſole aut luna.non ſaltem angeloꝝ aliquo.ſed ꝓpꝛio vos cruoꝛe re
* demi Eeteꝝ ii neqʒ tam multiplici iure debitum eſt a vobis elicere ſa
D mulatũ. omiſſis omnibus mecũ ſaltẽ ex denario diurno couennz. Et
nf qꝛ in mortem xpm tradiderũt.iudas p auariciã.iudei ꝑ inuidiã.pilatꝰ
ftl p timoꝛẽ. Jdo videndũ eſſet de pena a deo his inflicta merito huꝰ? pec
ummm ca ti. Ged de pena ⁊ oꝛigine iude inuenies in legẽda ſancti mathie· de
P.A pena ⁊ excidio uudeoꝝ in legenda ſancti iacobi m inoꝛis.Be pena autẽ
jyt ⁊ oꝛigie pilati in quadã byſtoꝛia:licet apocrifa:legitur. G Fuit qᷣ
ntn dam rerx nomine tiruſ qui quandã puella nomiĩe pilã filiã cuiuſda molẽ
Kioprs dinarii noĩe atꝰ carnaliter cognouit.⁊ de ea filiũ generauit. P ila aut
tbiho⸗ ex nomine ſuo ⁊ nomie patris ſui qͥ dicebatur atus.vnũ nomẽ cõpoſu
ſtingt it. ⁊ nato puero impoſuit nomen pilatus. Cũ aũt pilatus tres annos
walmt paberet. ipm pila ad regem tranſmiſit. Habebat aũt rex filiũ de regia
bigein coniuge ſua.qui fere pilato coetaneus videbatur. Iſti dum annos di⸗
Poft ſcretõis attigiſſent.ſepius luctamĩe:pugna:⁊ fũda ad inuiceʒ collude
gaͤle bãt. Ged regis legitim⸗ filius vt genere erat nobilioꝛ ſic in omni loco
Ninen pilato inueniebatur ſtrenuioꝛ. ⁊ omni genere certaminis aptioꝛ. Ob
tiuus hoc pilatus inuidie liuoꝛe ↄmotus. ⁊ felleo doloꝛe ſtimulatus:fratrem
Epri ſuñ latenter occidit. Quod rex audiens vehementer doluit. ⁊ cõtione
R conuocata:quid de ſcelerato ⁊ hbomicida faciendũ ſit filio requiſiui t.
AWꝛgg Qui euz omnes reum moꝛtis eſſe vnanimiter acclamauerũt RBex auũt
rte ad ſe reuerſus. iniquitatẽ iniquitate noluit duplicare. ſed ipᷣm ꝓ tribu
to qᷣd annuatim debebat romanis obſidẽ miſit. tũ volens innoxi⸗ eſſe
Senn ab occiſione filii. tũ a tributo romanoꝝ cupiens liberari. Lũc em̃ tꝑis
ntt erat rome filiꝰ regis francie. quẽ ſilr rex mĩat romã ꝓ tributis. Huic
s pilatus aſſociatus. cum ſe ab eo moꝛibus induſtria pᷣcelli videret:eũ
Nuſc inuidie ſtimulis agitatus occiqit· Ded cũ romani quid de eo faciendũ
potur. eſſet inquirerẽt. direrut. Hic ſi ſupuixerit qui fratrẽ necauit obſidem
. ingul auit. reipublice plurimũ vtilis erit.⁊ colla ferociü hoſtium ferox .

ipſe domabit. Bixerunt ergo. Cum reus moꝛtis habeatur in pontos
inſulã gentibus illis que nullũ patiũtur iudicem:iudex pꝛeficiat.ſi foꝛ
te er nequicia ipoꝝ contum acia edometur.ſi nõ:qd meruit patiatur: u
Miſſus igitur pilatꝰad gentẽ ferocẽ.⁊ ſuoꝝiudicũ ꝑemptricem.nõ in n
ſcius ad qͥs miſſus ſit.⁊ q; pendula vite ſue ſententia.tacite rem conſi n
derans vitam ſeruare voluit. ⁊ gẽtem nequã ipſe minis ⁊ ꝓmiſſis ſup igi
plicio ⁊ pᷣcio penitus ſubiugauit. Qui igitur tam dure gentis victoꝛ hin
extitit.a pontos inſula pontipilatus nomen accepit. HNerodes aũt bo eb
minis illius induſtriã vt audiuit.verſutiis eius ↄgaudens.ipſe verſu ns
tus eũ ad ſe muneribꝰ ⁊ internũciis inuitauit.⁊ ſup iudeã ⁊ hieruſaleʒ ſtof
poteſtatẽ ⁊ vicem ſuã ei tradidit Qui cũ pecuniam innumerabilem cõ au
gregaſſet.neſciente herode romã adiit.⁊ infinitam pecuniam tiberio e
imperatoꝛi obtulit.Et ab eo ſibi dari qͥd ab berode tenebat muneribꝰ
impetrauit. Huiuſcemodi cauſa facti ſunt inimici pilatus ⁊ berodes. n
quoaduſqʒ tpꝑe paſſionis dñi eũ ſibi recõciliauit.eo ꝙ dñm ad ſe miſit. ſzel
Alia cauſa inimicicie aſſignatur in by.ſco. Quidam em̃ ſe filium dei Uiu
faciens multos de galileis ſeduxerat.quos cum in garizim deduxiſſet can
vbi dixerat ſe aſcenſurum in celum.ſuꝑueniens pilatus ipᷣm cũ oĩbus B
occidit.timens ne ſimilr iudeos ſeduceret. Ob boc facti ſunt inimici. ſh.
quia herodes pᷣſidehat galileis.Et vtraqʒ cauſa potuit eſſe vera. Cũ en⸗
aũt pilatus dñ̃m iudeis crucifigendum tradidiſſet timens tñ offenſaʒ ah
riberii ceſaris eo ꝙ condẽnaſſet ſanguinem innocentem quendaz ſibi Lie
familiarem ꝓ ſui excuſatõe ad ceſarẽ deſtinauit · Interea cum tiberuus ffea
moꝛbo graui teneretur.nunciatur eidẽ ꝙ iheroſolimis quidã medicus
eſſet:qui omnes moꝛbos ſolo verbo curaret:neſciens ꝙÿ eum pilatꝰ? et ao
iudei occidiſſent. Bixitqʒ voluſiano ſibi pꝛiuato. lade citius tras dee
partes marinas.diceſq; pilato vt hũc medicum michi mittat: qui me re
priiſtine ſanitati reſtituat. Cum aũt ille ad platum veniſſet.⁊ mãdatũ finn
inmꝑatoꝛis expoſuiſſet eidem.territus pilatus.xiiii.dieꝝ indutias po⸗ ſunt
ſtulauit. Infra quod ſpaciũ dũ voluſianꝰ quandã matronã que fuerat er
familiaris iheſu:noĩe veronicã:vbi nam xpᷣs iheſus inueniri poſſet:in o
terrogaſſet.ait leu dñs meus ⁊ deus meus erat.quem pilatus per in lle
uicham traditum: condemnauit. ⁊ crucifigi pꝛecepit. Znnc ille nimis igt
dolens ait. Eehementer doleo.quia quod mihi dominus meus iuſſe⸗ en
rat explere:non valeo.Cui veromca. HDominus mens cum pꝛedicando ſon
circuiret.⁊ ego eius pñtia nimis inuite carerem.volui mibi ipſius de Unt.
pingi imagineʒ.vt dum eius pꝛiuarer pꝛeſentia: mibi ſaltem pꝛeſtaret t
ſolatium imaginis ſue figura. Cunqʒ linteum pictoꝛi deferrem pinge lne
dum dvñs mihi obuiauit. ⁊ quo tenderem requiſiuit. cui cum vie cauſã oi
aperuiſſem.a me petiit pannũ. Et ipᷣm mihi venerabili ſua facie reddi ⸗

dit inſignitũ. ꝓmaginis ergo buiꝰ aſpectũ ſi dñs tuꝰ deuote intuebit li

08
lfon
ltut⸗

n

Cn
ſͤſ
ſe

itd

eſeni
nc
berio
ces.
lt,
lnnde
nſs
dͤche
nnd.
Nleig
nſh
bben⸗
cas
nme

ſr.

müri

Nesn
gefet

ſin⸗

mun
wen⸗
d
fün
uc
ℳ
ui

ebif

phas ſut eũ viucre ſuꝑ ter
nem anim ferocitatẽ abieci

LRRXVII.

continuo ſanitatis beneficio potietur. Cui ille Eſt ne huiuſmõi imagoa
auro vel argento ↄpabilis.Cui ila. Mon.ſed pio affectu deuotionis
Tecũ igitur ꝓficucar. ⁊ videndã ceſari imaginẽ deferam. ⁊ reuertar ·
Venit igitur voluſian⸗ cũ veronica romã.dixitq; tiberio imꝑatoꝛi Je
ſum a te diu deſideratũ:pilatꝰ ⁊ iudei iniuſte moꝛti tradiderunt.⁊ ꝑ in
uidiã crucis patibulo afrfixerũt. Eenit igitur matrona quedã: mecum
ipſius ieſu imaginem deferẽs.quã ſi deuote ꝓſpexeris.mox ſanitatis
tue beneficiũ obtinebis.Ceſar igitur pannis ſericis viã ſterni fecit:⁊
imaginẽ ſibi pñtari pᷣcepit. Qui mox vt eã fuit intuit?ſanitatẽ pſtinaz
eſt aſſecutꝰ. Pontius igitur pilatꝰ inꝑio ceſaris capitur.⁊ romã pou
citur. Mudies ceſar pilatũ adueniſſe.nimio furoꝛe cõtra eũ repletꝰ.eũ
ad ſe adduci fecit. Rilatꝰ oũt tunicã dñi incõſutilẽ ſecũ detulit.quã in
dutã coꝛã impatoꝛe poꝛtauit. Mox vt imꝑatoꝛ eñ vidit· omnẽ iram de
poſuit. ⁊ ei ꝓtinus aſſurrexit.nec ſibi dure in aliq̃ loqui pᷣualuit.⁊ qui
in eius abſentia videbatur tã terribilis et ferus.nũc in eius pñtia inue
nitur quodãmõ mãſuetꝰ Cũqʒ eũ licenciaſſz. mox cõtra eũ terribur ex
candeſcit ſe miſerũ clamas ei furoꝛẽ ſui pectoꝛis minime oſtendiſſ.
Statimqʒ en reuocari fecit.iurans ⁊ cõteſtãs ꝙ filiꝰ moꝛtis eſſet. nec
errã Qui vt eũ vidit. ↄtinuo eũ ſalutauit.⁊
t. Miratur oẽs· mirabat᷑ ⁊ ipᷣe ꝙ ſic cꝛ=rra
pilatũ dũ abeſſz excãdeſceret.et dũ pñs eſſet nil ei aſpere loqui poſſet. S

LZãdẽ diuino nutu.vl foꝛte alicuꝰ xpᷣiani ſuaſu ipᷣm illa tunica expoliꝰs
ri fecit. et ↄtra eũ pᷣſtinã ammi ferocitate? mox reſũpſit. Cũq; ð hoc in
patoꝛ plurimũ miraret ·dictũ eſt ſibi ꝙ illa tunica fuiſſz dñi ieſu. Zunc

ĩpatoꝛ ipᷣm in carcerẽ recipi iuſſit. donec ſa

uſſit. donec ſapiẽtũ oſilio deliberaret qdd
de eo fieri opꝑteret. Bata eſt igit᷑ in pilatũ ſnia vt pima vg9

naretur. Audiẽs boc pilatꝰ: cutello ꝓpꝛio ſe necauit. ⁊ tali moꝛte vitã

finiuit. Cognita ceſar moꝛte pilatidixit. Uere moꝛtuꝰ eſt moꝛte turpil

ſima. cui manus ꝓpꝛia non peꝑcit. Mole igit᷑ ingẽti alligatur: 7 inty

berim fluuiũ immergitur. Spiritꝰ vero maligni et ſordidi corpi mali
gno et ſoꝛdido ↄgaudẽtes.et nũc in aquis.nũc in aere rapientes mira H
biles inundatões in aquis mouebãt. et fulgura tempeſtates tonitrua
et grandines in aere terriblr generabant. ita vt cũcti timoꝛe hoꝛribili
tenerentur. Quappter romani eum a tyberis fluuio extrabentes deri
ſionis cauſa ipᷣm vigennam depoꝛtauerunt.et rodano fluuio ummerſe
runt. Eligenna em̃ ðꝛ quaſi via gebenne.qꝛ erat tũc locuſ maledictõis
Vel potius dicitur bienna.eco ꝙ vt dicitur biennio ſit conſtructa. Sʒ
ibi nequam ſpiritus non defuerunt. ibidem eadem oꝑpantes. Homies

ergo illi tantam infeſtatõezʒ demonũ non ferentes.vas illud maledicti

oms a ſe remouerunt ⁊ ulud ſepeliendũ loſanne ciuitatis territoꝛio cõ
muſerũt. Qui cũ mimis pꝛefatis infeſtationibus grauaretur ipma ſe

——

remouerũt. ⁊ in quodã puteo mõtibꝰ circũſepto imerſerũt vbi adhuc
relatõe quoꝛũdã quedã diabolice machinatões ebullire vidẽtur.pbuc.·
uſqʒ in pᷣdicta hv.apocrifa legit᷑.q vtꝝ recitãda ſit lectoꝛis iudicõ re

linqt. Nota tñ ꝙ in hy.ſco.legit᷑.ꝙ pilatꝰ a iudeis accuſatꝰ apud t⸗

beriũ de violenta innocentũ interfectione.⁊ qꝛ iudeis redamantihbus
imagines gentiliũ in templo ponebat.⁊ qꝛ pecuniã repoſitã in coꝛbo
nã in ſuos redigerat vſus.iñ faciens aqueductũ in domũ ſuã Et ꝓ bi½
ommbus depoꝛtatus eſt lugdunũ in exilium vnde oꝛiundus fuerat vt
ibi in oppꝛobꝛium gentis ſue moꝛeretur. Potuit eſſe ſi tñ illa hyſtoꝛia
cõtinet veritatem.qꝛ pꝛimo iam edictũ dederat vt lugdunũ in exilium
depoꝛtare f. ⁊ ꝙ ante reuerſionẽ voluſiani ad impatoꝛem ibi fuerit de
poꝛtatus. Sed poſtmodũ tiberius audiens qualiter xpᷣm occidiſſʒ:ißym
de exilio educi ⁊ ad ſe romã adduci fecit. Euſebius aur ⁊ beda in ſuis
. s non vicũt ipſum in exilium relegatum ſed tantum ꝙ in m ul⸗

pen

6

a aũt ipᷣam reſurrectõem

. in tercia die reſurrexit. Secũdo quare nõ ſtati vt moꝛtuꝰ

iſtulit. Quinto ꝓpter quid reſurrexit. SGexto qtiens appuit
ptio qualr ſanctos patres qui erãt in limbo inde eduxit.

ſe totam ⁊ integram.tercia ſᷣm partem ſui pꝛimam. ⁊ ſic erunt tres di
es.Et quilibet hoꝛum dierum ſuam noctem habuit pꝛecedẽtem. Lũc

em ſm bedã mutatus eſt oꝛdo ⁊ curſus dieꝝac noctiũ. Antea em̃ dief/
pᷣcedebãt ⁊ noctes ſequebãtur.poſt paſſionẽ aũt hic oꝛdo mutatus eſt
ita ꝙ noctes pᷣcedũt ⁊ dies ſequũtur.Et hoc miſterio ↄgruit.qm̃m hbo

mo pꝛimo de die gracie cecidit in noctem culpe.pꝑ xpᷣi auteʒ paſſionem

icepit ab adam durat uod temp)
5ſentat ecclia a ſeptuageſima vſq; ad paſca.ſequi f videre
tatibus que eueniunt infra tempus reconciliationis.qu od tt
2e tecoſtes. LI.

L ctöem dñicã. vii.p oꝛdinẽ ſunt ↄſidera
