Pꝛio qualr veꝝ ſit ꝙ tribꝰ die bꝰ ⁊ tribus noctibus in ſe

exit ſʒ vſqʒ in diẽ tercin expectauit. Tercõ qualr reſurrexit.
qu are reſurrexionẽ ſuã accelerauit.nec vſqʒ ad generalem re

2 quid ibi egit. Circa pꝛimum notandum ꝙ criſtus tribus die bus?
tribus noctibus in ſepulcro fuiſſe dicitur ᷣm auguſtinũ per ſmodochẽ
vt pꝛima dies accipiatur ſᷣm partem ſui poſtremam.ſecunda dies yjm

àS

rhoe
lcör.
huat⸗

mrns
ncorbo
Cob

fuun
ubſton
mneklun
binon

=

it pee

6,

II

rd
Non
Eenens
feſonn.
ene
tutgun
ct
ende
riruri
Gnufn
ud
L
hieſ
eſt
ſibo
ſonenn

LRRVIII.

2 reſurrectionẽ de nocte culpe redut ad diem gratie. Circa ſecundi
ſciendũ eſt ꝙ conueniens fuit vt non ſtatim qũ moꝛtuuſ fuit xpᷣs reſur

.

geret. ſed viqʒ; in diem terciũ expectaret. ꝓpter quinqʒ ratões. Pꝛio
pꝓpter ſignificatõeʒ.vt ſcʒ ex hoc ſignificaretur ꝙ lux ſue moꝛtis cura
uit noſtrã duplam moꝛtem. ⁊ ideo vna die integra ⁊ duabus noctibus
iacuit in ſepulcro. vt ꝑ diem intelligatur lux ſue moꝛtis.per duas noc
tes noſtra duplex moꝛs. Et hãc rõnem aſſignat glo.ſuꝑ illud lu.xxuii.
Opoꝛtuit xpᷣm pati ⁊c. Secũdo ꝓpter pꝛobatõem·qꝛ ſicut in oꝛe du
oꝛum vel triñ teſtiũ ſtat omne verbum. ſic in tribus diebus expitur ᷣs
omne factum. Et ideo vt moꝛtẽ bene ꝓbaret ⁊ſ. e ꝓbaſſe oſtenderet:tri
bus diebus iacere voluit in ſepulcro. Tercio pꝛopter ſue poteſta

tis oſtenſionem.qꝛ ſi ſtatim reſurrexiſſet non videret᷑ poteſtatẽ habere

ponendi animã ſuã ſicut reſurgendi.Et hec rõ videtur tangi.i.coꝛin.
xv. ſuꝑ illo. Quoniã xpᷣs moꝛtuꝰ eſt ⁊c.IJdeo inquit de moꝛte pᷣmittit
vt ſicut vera moꝛſ oſtenditur.ita vera reſurrectio oſtendatur. Quar

to ꝓpter reſtaurandoꝝ pᷣfiguratõem. Hanc rõneʒ aſſignat petrꝰ rauẽ.

dicens. Tres dies voluit eſſe ſue ſepulture.que in celo ſunt reſtauratu
rus.que in terra repaꝛaturꝰ.que apud inferos redempturꝰ. Quito
ꝓpter triplicis ſtatus iuſtoꝝ repᷣſentatõem. Hanc rõnem aſſignat gre
goꝛiꝰ ſuꝑ eʒech· dicens Dexta feria xpᷣs paſſus eſt. ſabbato quieuit in

ſepulcro.domĩco aũt die reſurrexit a moꝛte. Pꝛeſens aũt vita adhuc
nobis ſexta feria eſt.qꝛ in anguſtus ⁊ doloꝛibus cruciamur. Sed ſab

bato q̃ſi in ſepulcro quieſcimꝰ.qꝛ requiẽ aĩe poſt moꝛtẽ inuenimꝰ. Do
minico aũt die a ↄdicõe. octauo cũ corꝑe a moꝛte reſurgimꝰ.⁊ in glia
anime etiã cũ carne gaudemꝰ. Goloꝛ ergo nos in ſexta fe ria.requies
in ſeptima. ⁊ gloꝛia excipit in octaua.Hec grego. Circa tercium

ſcz qualiter reſurrexit. Notandum ꝙ pꝛimo ſurrexit potẽter.quia vir

tute pꝛopꝛia. Johan.x. Poteſt atem habeo ponendi animam meam ⁊
iterum ſumendi eam. Johan.ii. Soluite templum hoc:⁊ in tribus die
bus excitabo illud. Se cũdo feliciter. qꝛ depoſita omni miſeria. at.
xxvi. Poſtq aũt reſur.pᷣ.v.ĩ ga. Galilea interpᷣtat trãſmigratio.xpᷣs
ergo qñ ſurrexit in galileam pceſſit.quia de miſeria ad gloꝛiam.ð coꝛ
ruptione ad incoꝛruptionem tranſiuit. Leo papa. Poſt paſſionem xpᷣi

ruptis vinculis moꝛtis.infirmitas in virtutem. moꝛtalitas in eternita
tem. contumelia tranſiit in gloꝛiam.Lercio vtiliter quia capta p̃da.
Hiere.iuiii.Aſcendit leo de cubili ſuo.⁊ pꝛedo gentium ſe leuauit. Itẽ
Joh. Cum exaltatus fuero a terra omnia trabam ad meipſum. id eſt
Cum exaltatꝰ fuero a terra animã meã ſcʒ educendo de limbo.⁊ coꝛpꝰ

de ſepulcro omnia tra.⁊c. Quarto mirabiliter quia remanente clauſo
ſepuicro Sicut em̃ exiſtente clauſo matris vtero exiuit.⁊ ad diſciplos

ianuis clauſis intrauit:ſic nimiꝝ exñte clauſo ſepulcro iñ exire potuit

Vnge legit in by. ſco. ꝙ cuidam monacho ſancti laurẽcii extra muros
Anno ab incarnatõe dñi milleſimo.cxi.mirãti de cingulo ſuo q accin⸗

ctus erat.inſoluto ꝓiecto ante illi.vox in aere eſt facta. Sic potuit cri

ſtus clauſo exire ſepulcro. Quinto veraciter qꝛ in coꝛpe vero ⁊ ꝓpꝛio

Gex aut modis ſe vere reſurrexiſſe ppauit Pꝛimo ꝑ anglm qui no mẽ

titur. Secundo ꝑ frequentem appitõem.per bec duo oſtendit ſe vere
reſurrexiſſe. Lercio per ↄmeſtionem.pꝑ quod pꝛobauit ꝙ non arte ma

gica. Quarto p palpatõem.pꝓ quod pꝛobauit ꝙ in vero coꝛpoꝛe. Qum
to ꝑ cicatricum oſtenſionem.ꝑ quod pꝛobauit ꝙ in eodeʒ coꝛpe in quo
moꝛtuus fuit. Bexto ꝑ domus clauſis ianuis ingreſſionem.p q̃q oſten

dit ꝙ gloꝛificatus ſurrexit. He em̃ oẽs dubitatoes circa xpᷣireſurrecti

onem videntur fuiſſe in diſciplis. SGexto ſurrexit immoꝛtalr. qꝛ nunq;
decetero moꝛiturus. Ro.vi.Xp̃s reſurgens ex moꝛtuis iam non mo

ritur ⁊c. Dicit tñ dyoniſiꝰ in epla ad demophilũ.pm etiã poſt aſcen
ſionem cuidã ſancto viro nomine carpo:dixiſſe. Paratus ſum rurſus

Pꝓ boibus ſaluandis pati. Per quod videtur ſi poſſibile eſſet adbuc ꝓ
hoibus moꝛi paratus eſſet. Retulit em̃ pꝛedictꝰ carpus vir mire ſanc
titatis beato dyoniſio.vt in eadem epiſtola continetur.ꝙ cum quidaʒ

infidelium fidelem quendam peruertiſſet. adeo carpus moleſte tulit vt

ex boc infirmitatem incurꝛeret. Tante autem ſanctitatis erat. vt nun
ï celebꝛaret quin ſibi celeſtis viſio inferꝛetur. SGed cum pꝛo vtriuſqʒ
conuerſione oꝛare deberet.deum tamen quotidie exoꝛabat: vt combu

ſtione quadam amboꝛum ſimul immiſericoꝛditer gbꝛumperet vitas.
Et ecce circa noctis mediuʒ dum euigilaret ⁊ banc oꝛationem faceret
ſubito domus in qua erat in dno diuiſa fuit.⁊ quedam foꝛnax ĩmenſa
ibidem apparuit. Reſpicienſqʒ ſurſum vidit celum apertum. ⁊ ibidẽ
iheſum circũdatum multitudine angeloꝝ. Beinde iuxta foꝛnaceʒ pꝛe
dicti duo viri tremuli ſtare cernuntur:qui a ſerpentibus de foꝛnace ꝓ

cedentibus moꝛſibus ⁊ inuolutionibus violenter in foꝛnacẽ trabebãa

tur. necnon a quibuſdam alus viris inpingebãtur. Hec videns carpꝰ
adeo in iſtoꝝ vindicta delectabat᷑: vt ſupio ⁊c quidẽ viſionem intueri

ↄtemneret ⁊ in hoꝝ vindictã totꝰ intentuſ maneret. ita ꝙ plunmũ mo
leſte ferebat ꝙ in foꝛnacẽ non cito cadebãt. Landeʒ cũ difficulter in ce
lum reſpexiſſet ⁊ pꝛedictã viſionem vt pꝛius vidiſſet.ecce ibeſus hoim

illoꝝ miſertus.ex ſuperceleſti trono ſurrexit.⁊ vſqʒ ad illos cum multi
tudine angeloꝛum deſcendens manum extendit. ⁊ ipſos eripuit.dixit
qʒ iheſus carpo.manu extẽta ꝑcute ↄtra me.decetero em̃ ꝑatꝰſum rur
ſus ꝓ hoĩbus ſaluãdis pati.⁊ hoc mihi amicũ nõ ꝙ alii peccent hoies

Hanc aũt viſionẽ quã recitat dyoniſiꝰ gratia huius verbi poſuimus.

CCirca quartũ quare non expectauit cũ aliis reſurgere. qũñ ſcʒ fiet
generalis reſurrectio.Sciẽdũ eſt ꝙ ꝓpter tres ratões noluit differre

.

nb
vss⸗
ſgcene
aen
d
ze

4

LXXXIX.

Pꝛimo pꝛopter coꝛpis dignitatẽ cũ eni ilð coꝛpus eſſet digniſſimuũ

ex eo ꝙ erat deificatũ ſiue diuinitati vnitũ.non fuit decens vt tamdiu
ſub puluere iaceret. Uñ pſał. Nõ dabis ſcm̃ tuũ.i.coꝛpꝰſcificatũ.i.dei

ficatũ. videre coꝛruptõem Item pſal. GSurge dñe in requiem tuã tu et

archa ſanctificatõis tue.Et vocat᷑ archa ſanctificatõis coꝛpꝰ illud q̃d

fuit ↄtẽtiuũ diuinitatis.Secũdo ꝓpter fidei firmitatẽ.ſi em̃ tũc nõ ſur

rexiſiet fides ꝓiſſet.nec veꝝ deũ eũ aliqͥs credidiſſet.qd patʒ ex hoc ꝙ;

in paſſiõe excepta beata virgine oẽs fidẽ amiſerũt.ſʒ cognita reſurrec
tione ipſam recupauerũt.i.coꝛin.xv.Gi xpᷣs non reſurrexiſſet vana eſt

fides noſtra. Tercõ ꝓpter noſtre reſurrectõis exẽplaritatẽ.raro enĩ
inueniretur qͥ reſurrectoeʒ futurã ſperaret.niſi eã exẽplo pᷣceſſiſſe vide
ret.Et ꝓpter hoc dicit apls.qꝛ ſi xpᷣs reſurrexit ⁊ nos reſurgemus.qꝛ
eiꝰ reſurrectio eſt cauſa exẽplaris noſtre reſurrectõis. Gꝛeg.Exemplo
dominꝰmõſtrauit qͥd ꝓmiſit in pᷣmio.vt ſicut oẽs ipᷣm reſurrexiſſe fide

les ognoſcerẽt.ita in ſeipᷣis in fine mũdi pᷣmia reſurrectõis ſ parẽt. wẽ

Nõ plus qᷓ; triduanã eſſe moꝛtẽ voluit.ne ſi in illo reſurrectõ differret
in nobis oĩo deſparet᷑. Ideo habemꝰſpem reſurrectõis noſtre ↄſidera
ta głia capitis noſtri. Circa qͥntũ ſcʒ ꝓpter quid reſurrexit.ſcienduzʒ
ꝙ. ꝓpter q̃tuoꝛ magnas vtilitates noſtras reſurrexit.Eſt eni eiꝰ reſur

rectio opans iuſtificatõem peccatoꝝ docẽs nouitatẽ moꝝgenerãs ſpẽ

de receptõe remunerandoꝝ.⁊ cauſans reſurrectõem oĩm. Se pꝛio ro.

iii.Craditꝰeſt ꝓpter delicta noſtra.⁊ reſurrexit ꝓpter iuſtificatõeʒ no

ſtrã. Ge ſecũdo ro.vi.ſicut xpᷣs reſurrexit a moꝛtuis ꝑ gliam patris.

ita ⁊ nos in nouitate vite ambulemꝰ.Be tercõ.i.pe.ii.Qui ꝓpter ma
gnam miſericoꝛdiã ſuã reſuſcitauit nos in ſpem vite ꝑ reſurrectõʒ xpᷣi

a moꝛtuis. Be qrto.i.coꝛin.xv.Lp̃s dñs reſurrexit a moꝛtuis pᷣmitie

doꝛmiẽtiũ. qm qdẽ ꝑ boĩem moꝛs⁊ ꝑ boĩem reſurrectõ moꝛtuoꝝ Et
notãdũ ꝙ ſicut patz ꝑ pᷣdicta xpᷣs in ſua reſurrectõe q̃tuoꝛ habuit ꝓpa

Pꝛimũ ẽ ꝙ noſtra reſurrectõ vſqʒ in finẽ differtur.ſua vero die tercia
celebꝛata eſt · Secũð qꝛ nos ꝑ illi reſurgimꝰ.ille vero ꝑ ſi e. Elñ ambꝛo.
Quo potuit adiutoꝛiũ ſui coꝛꝑis querere ſuſcitãdi qͥ alios ſuſcitauit.

Terciũ eſt qꝛ nos incineramur.ſed coꝛpus eius incinerari non potuit
Quartũ eſt qꝛ ſua reſurrectio eſt noſtre reſurrectõis cauſa efficiens

exemplaris ⁊ ſacramẽtalis.Be pꝛima cauſa glo.ſuꝑ ꝑſal. Ad veſꝑm

de moꝛubit fletus c. Reſurrectio xp̃i eſt cauſa efficis reſurrectionis

aĩe in pñti.⁊ coꝛpꝑis in futuro.Be ſecũda.i.coꝛixv.Si xpᷣs reſurrexit

⁊c.Be tercia PBo.vi. At qũo xpᷣs ꝛc. BCLirca ſextũ ſcʒ quotiens

reſurgens apparuerit notandũ eſt ꝙ ipᷣa die reſurrectõis appuit qui⸗
qʒ vicibꝰ.⁊ aliis diebus ſequentibꝰetiã quinq; vicibus. Pꝛio eniap
paruit marie magdalene Johã.xx. Itẽ marci vlt. Surgẽs ieſus mane
pꝛia ſabbati apꝑuit pꝛio marie mag.⁊c.que tipum gerit penitentium

Boluit autem pꝛimo apparere marie magdalene quinqʒ de cauſis. ſen

DPꝛimo qꝛ ardentiꝰ diligebat. Luc.vu. Bimiſſa ſunt ei pec.m.q. d.
multũ. Gecũdo vt oſtẽderet ſe moꝛtuũ ꝓ peccatoꝛibus Mathei.ix. (
Non veni vo.iu.ſʒ pec.· Tercio qꝛ meretrices pꝛecedũt ſapientes in
regno cel. Mat.xxi.Amẽ dico vobis qꝛ meretrices pᷣce.v.in re.dei ⁊c. 0
Quarto vt ſicut mir fuit nuncia moꝛtis ita eſſet nücia vite.iᷣm glo. h
Quinto vt vbi abũdauit delictũ ſugꝑabundaret ⁊ grã. ſicut ðꝛ ro.v. d
Hecũdo appuit miribus redeũtibꝰ a monumẽto.qñ dixit eis. Aue be
te.Et acceſſeruũt ⁊ tenuerũt pedes eius.Math. vlt. Et tipũ gerũt bũi F
lium quibus dñs apparet.tũ rõne ſexus.tũ rõne affectus.qꝛ tenuerũt 4
pedes eius. Lercõ appuit ſimoni .ſed vbia qñ neſcitur.niſi foꝛte qñ
redibat a monumẽto cũ iohanne. Poruit eniĩ eſſe ꝙ petrus a iobanne
alicubi diuertit ⁊ ibi dñs ſibi appuit.LCu.vlt. Ael foꝛte qñ ad monum
tum ſolus intrauit.ſicut dicitur in hy.ſco. Ael foꝛte in cauea ſiue ſpe⸗
lunca.GBicitur enĩ in eacẽ hiſtoꝛia.ꝙ qñ xpᷣm negauit fugit in caueaʒ
que mõ ðꝛ gallicãtus in qua vt ðꝛ ꝑ tres dies fleuit.ex eo ꝙ xpᷣm nega
uit.⁊ ibi xpᷣs ſibi appuit.⁊ eum ↄfoꝛtauit. Petrꝰ aũt interpᷣtatur obe
diens: ⁊ gerit tipum obedientiũ.quibus dominꝰappet. Quarto ap
paruit diſciplis in emaus.q̃d interpᷣtatur deſideriũ oſilii.⁊ ſignificat
paupes xp̃ᷣi qͥ volũt illud ↄſiliũ adimplere.vade ⁊ vende oĩa q habeſ⁊
da paupibus ⁊c. Quinto apparuit diſciplis ↄgregatis in vnuʒ.
ſignificat religioſos cũ foꝛibus quinqʒ ſenſuũ clauſos. Johã.xx. Hee
quinqʒ appitoes ipᷣa die reſurrectõis facte ſunt.Et has repᷣſentat ſa/
cerdos in miſſa quinquies ſe vertẽs ad ppl'm.ſʒ tercia verſio e ſt cũ ſilẽ
cio.qꝛ ſignificat terciã appitõem factã petro q̃ neſcit᷑ vbi vel qñ facta de
fuerit Sexto appꝑuit octaua die diſciplłis ↄgregatiſ pᷣſente thoma
q dixerat ſe nõ credere niſi videret.⁊ ſignificat heſitãtes in fide. Job. n
xx. Geptio diſcipulis piſcãtibꝰ Joha.vlt. ⁊ ſignificat pᷣdicãtes qui
ſunt pᷣdicatoꝛes hoim Octauo diſciplis in mõte thaboꝛ Mat.vlt.
⁊ ſignificat ↄtẽplatiuos.qꝛ in pᷣdicto mõte trãſfiguratꝰfut Mono y:
xi.diſcipul recũbentibꝰin cenacło.vbi icredulitatẽ eoꝝ⁊ duriciã coꝛdiſ
expbꝛauit.math.vlt.p qͥs ĩtelligimꝰpeccatoꝛes in vndenario trãſgreſ
ſiõis poſitos.q́s dñs aliqñ viſitat miſericoꝛditer. Becio ⁊ vltio ap 4
paruit diſcipulis exiſtẽtibꝰ in mõte oliueti.Luce vlti.ꝑ q̊s ſignificãtur .
miſericoꝛdes⁊ miſericoꝛdie oleũ diligẽtes.Be hoc loco aſcẽditur in ce e
lũ.qꝛ pietas ad oĩa valet ꝓmiſſiõem habẽs ⁊c.ithi.iiun E Vunt
⁊ alie tres appitões q̃ referũtur in ipᷣa die reſurrectõis focte.ſed tamẽ 5
hoc ex textu nõ habetur. Pꝛima q̃ apparuit iacobo iuſto.i.iacobo ſ
alphei.de qua apparitõe inueuies in legenda ipᷣius iacobi Alia qᷓ DW’
ipſa die apparuiſſe dicitur ioſeph.ſicut legitur in euan.nicodemi.Naʒ

cum audiſſent iudei ꝙ ioſeph coꝛpus ibeſu a pilato petiſſet· et ipſum ·

„KRC.

n. in monumento ſuo p oſuiſſet. indignati aduerſi us eũ. ip̃m ceperũt. ⁊ in
clit qdam cubiculo diligenter clauſo 2 ſigulato recluſeruũt. poſt ſobbatum
aes⸗ cum occidere volentes.Et ecce iheſus in ipᷣa nocte reſurrectois ſuſpẽ
ir. ſa domo a quatuoꝛ ᷣ ngulis ad eü intrsuit. faciẽ eius exterſit.⁊ oſcu⸗
nge⸗ lum dedit. ⁊ inde ſaluis ſigillis eũ educens in domũ ſugz in artmathia
nn ipᷣm adduxit. Tercia qua ante ceteros virgin marri apparuiſſe cre
A ditur. licet hoc ab euangeliſtis tacegtur. Hoc romana eccleſia appꝛ0o
bin bare vigetur. que ſta tim ipſa die apuò ſanctam mariaʒ celcbꝛat ſtatoʒ
nenit Vr em hoc ideo non creditur q; nullus euangeliſta teſtatur. conſequẽſ
rhf eſt vt poſt reſurrectõem nunqi ſibi apparuerit. quig vbi vel quando nł
nne lus euangeliſta ediſſerit. ed obſit vt talem matrez talis filius talt ne
us gligentia dehonoꝛauerit. Ged ideo foꝛſan hoc euangeliſte ſubticuert
ſr qꝛ eoꝝ fuit officiũ ſolũmõ reſurrectõis teſtes inducere.matrem guteʒ
uu⸗ ad teſtificandum ꝓ filio inducere eos non decuit. Si em̃ verba extr ge
ie arum feminaꝝ delirimenta viſa ſunt. quomõ non magis matrem pz2 0
mnc filii amoꝛe crederent del irare. Hoc igitur eusgeliſte ſcribere nolueruͦt
Mt ſʒ ꝓ ↄſtati reliquerũt DHebuit eni matrẽ pꝛius lctificare de reſurrectoe
d quã amplius ceteris conſtat dolunſe de moꝛte. ne matrem pꝛetereat q
Pa ſic alios conſolari feſtinat. Hoc etiã ambꝛo. teſtatur in li.iu. de virgi
ul nibus dicens. Uidit mater reſurrectõem dñi.⁊ pꝛima vidit ⁊ credidit
Gidit maria magdalena quis adbuc ipſa nutaret. Gedulius q; ages
ah de criſti apitione ſic dicit. Gemper virgo manens huius ſe viſibus a
nunt ſtans. Luce palam dominꝰ pꝛuus obtulit. bona mater. Grandia diuul
fcüll gans miracula. que fuit olum. Ad uenientis iter. bec fit redeũtis. ⁊ in
in dex. F Be ſeptimo aũt ⁊ vltimo hic conſiderando qualiter ſanctos
thin patres qui erant in limbo criſtus eduxit.⁊ quid ibi egit euãgehũ apte
) non explanauit. Augꝰ. tñ in quodam ſermone. ⁊ nicodemuſ in ſuo euã
Mig gelio aliquatenꝰ hoc oſtendut. Ait eni ſanctus Augꝰ. Mox vt criſt?
NH½ ĩpum tradidit.vnita ſue deitati gmima ad inferoꝝ pꝛofunda deſt cendit
CLunqʒ tenebꝛarum terminum quaſi quidã depꝛedatoꝛ ſplendidus ac
iutl terribilis attigiſſet aſ⸗ piciẽtes eum impie ac tarta ree legiones territe
igr inquirere ceperũt dicentes. Ande eſt iſte tam foꝛtis.tam terribilis.tã
ptbup ſplendidus.tam pᷣclarus. Mundus ile qui nobis ſubditus fuit. nũq;
fiin nobis talẽ moꝛtu nmnſit.nunq; inferis talia munera deſtinaut. Quis
rnc eſt ergo iſte qui ſic intrepidus noſtros fines mgredit᷑.⁊ nõ ſolũ noſtra
Cu tluppplicia non veret. vex etiã alios de noſtris vinculis abſoluit Ecce
DNn ipt qͥ ſub noſtriſ ſolebãt ſuſpirare toꝛmẽtis inſ ultat nobis de pceptiõe
n ſalutis.⁊ non ſolũ iam nihil verent.ſʒ inſuꝑ nobis mmãotur. Nuq hic
i ſic moꝛtui ſupbierut.nec aliqñ ſic potuerunt leti eſſe captiui. t quid
puc iſtũ adducere voluiſtis. O pꝛiceps noſter periit omnis letitia tua
n in luctũ conuerſa ſunt gaudia tua dum tu criſtum ſuſpendis in ligno.

ignoꝛas ꝙᷓta damna ſuſtineas in inferno. Poſt iſtas crudeliũ voces in
fernaliũ.ad imꝑium dñi omnes ferrei cõfracti ſunt vectes. Et ecce in

numerabiles ſanctoꝝ populi ei⸗ genibus puoluti lacrimabili voce di⸗
cebãt Adueniſti deſiderabilis redemptoꝛ mũdi.aduemiſti qᷓʒ deſiderã
tes qtidie expectabamus Beſcẽdiſti pꝓ nobis ad inferos.noli nobis de
eſſe cũ reuerſus fueris ad ſupos.Aſcende dñe iheſu inferno expoliato
⁊ gutoꝛe moꝛtis ſuis vinculis irretito.redde laʒ letitiã mũdo.ſuccurre
inquiũt.iam ſeuas extingue penas.⁊ miſerãdo reſ olue captiuos.dum
hic es abſolue reos.dum aſcenderiſ defende tuos. Hec aug?. In euan
gelio aũt nicodemi legit᷑.ꝙ carinus ⁊ leucius filii ſimeonis ſemis cum
xpᷣo reſurrexcrũt.⁊ anne ⁊ cayphe ⁊ mcodemo ⁊ ioſ eph gamelieli ap

paruezũt. ab eis adiurati que criſtus apud inferoſ geſſit narrauerut

dicentes. Cũ eſſemus cũ ommbus patribus noſtris patriarchis in ca
ligine tenebꝛaꝝ.ſubito factus eſt aureus ſolis coloꝛ purpureuſqʒ. ⁊ re
galis lux illuſtrans ſuꝑ nos. SGtatimqʒ adaz humani generis pater ex
ultauit.dicens Lux iſta eſt autoꝛis luminis ſi empiterni.qui nobis ꝓmi
ſit mittere lumen coeternũ ſuum. Et exclamauit eſ ayas dicẽs. Hec eſt
lux patris.filius dei.ſicut pᷣdixi cũ eſſem viuus in terris. Populus qᷣ

abulabat in tenebꝛis vidit lucẽ magnã· Tunc ſupuenit genitoꝛ noſter

ſymeon. ⁊ exultans dixit. Gloꝛificate dñ m. qꝛ ego criſtũ infantẽ natuʒ

in mamdbus ſuſcepi in templo.⁊ ↄpulſus ſpũſancto dixi. Nunc viderüt
oculi mei ſalutare tuũ.qͥd paſti ⁊c. Poſt hoc ſupuenit quidam heremi

cultoꝛ.⁊ interrogatus a nobis quis eſſ dixit. Ego ſum iohannes qui

xpᷣm baptiʒaui ⁊ añ faciẽ eius viã parare pᷣiui ⁊ ipᷣm oſtendi digito di
cens.Ecce agnꝰdei ⁊c.Et deſcendi nũciare vobis. qꝛ in pximo eſt xpᷣʒ

4*

viſitare vos. Tunc ſeth dixit. Cum iuiſſem ad poꝛtas paradiſi rogare

dñm. vt traſmitteret mihi angłm ſuũ.vt daret mihi de oleo miſericoꝛ
die. vt inungerẽ coꝛpus patris mei ade cum eſſet infirmꝰ. appuit m iba
hel angelꝰ dei dicens. Noli laboꝛare lacrimis oꝛando ꝓpter oleũ ligni

miſericoꝛdie.qꝛ nullo mõ poteriſ ð illo accipe.niſi qñ opleti fuerint qͥn

quemilia ducenti anni. Hec audientes oẽs patriarche pPphete. exul⸗
tauerũt magna exultatõe. Tunc ſatban pꝛinceps dur moꝛtie dixit
30 infernũ. pꝛepa te ſuſciꝑe iheſũ qͥ ſe gliat xpᷣm fuiũ dei eſſe ⁊ hõ eſtti

mens moꝛtẽ dicẽs.Lriſtis eſt aia mea vſqʒ ad moꝛtẽ ⁊c.Et mult os q̊ſ

feci curuos ſanauit. ⁊ claudos erexit. Reſ põdẽs infernus dixit. Si po

tens es tu.q̃lis eſt ille bõ ieſus qͥ timens moꝛtẽ potẽtie tue aduerſatur

Nã ſi dicit ſe timere moꝛtẽ cape te vult.⁊ ve tibi erit in ſempiterna ſe

cula. Cui ſathan. Ego illũ temptaui.⁊ pplm aduerſũ illũ excitaui. iam
lanceam exacui.fel ⁊ acetum miſcui.lignum crucis pᷣparaui. in ꝓximo
eſt moꝛs eius vt ꝑducam eũ ad te Cui infernꝰ. Ipſe ne eſt qui ſuſcit a⸗

uit laʒaꝝ quem tenebã. Cui ſatha n. Ipſe eſt. Cui infernus.Cõiuro te

eeg

en

Ne dr
lideri
bisde

voli

chrre

Dun
nenen

idig
nacit
dong

e.

hure
Woeßrt

berennt
sau
dd
dci
itoet
giione
Uefthn
ſhl
rcn
.erul
drt
höcn
ltef

rbo
mnat
mſe
Ma

Tic rex glie ſupuenit: ⁊ eternas tenebꝛas illuſtrauit. Et extẽdẽs dns

nas meas ne pducas eũ ad me. Ego em̃ cũ
um verbi eius contremui. nec ipᷣm laʒaꝝ ↄtinere potui.ſʒ
vt aquila ſuꝑ omnẽ agilitatẽ ſaliens exiuit a nobis.Et cũ
facta eſt vox vt tonitruũ dicens.Lollite poꝛtas pꝛincipes

4

demones.⁊ hoſtia enea cũ vectibus ferreis clauſerũt Tũe
Moͤne ego ꝓphetaui dicẽs.Cõfiteãtur dño ⁊c.qꝛ cõtriui
as ⁊c.Facta eſt iteꝝ vox magna dicẽs Lollitc poꝛ.pꝛin.
fernꝰꝙ duabꝰ vicibus clamauerat.q̃ſi ignoꝛãs dixit. Quis
głie Cui dauid. dñs foꝛtis ⁊ potens.dñs potẽs in pᷣlio.ipſe eſt

nanũ: tenens dexteraʒ ade dixit. ax tibi cũ oibus filus tuis iuſtis
meis. Et aſcendit dñs ab inferis. ⁊ 0oes ſaneti ſunt eũ ſecuti. Dñs aht
tenẽs manũ ade: tradidit michaeli archangio. introduxit eoſ in padi
ſum. Quibꝰ occurrerũt duo viri vetuſti dieꝝ: ⁊ interrogati ſunt a ſctieis
Qui eſtis vos qͥ nobiſcũ in ifernis moꝛtui nõqum fuũtis.⁊ in padiſo
coꝛpe collocati eſtis Et rñũdit vnꝰex eis.Ego ſum enoch qͥ hbuc traſla⸗
tus ſum. Mic aut eſt helias qͥ huc curru igneo aſſumptus eſt. ⁊ adbuc
moꝛtẽ non guſtauimꝰ.ſʒ vſq; in aduentũ anticriſti reſerua ti ſumꝰ cum
eo p̃liaturi.⁊ ab eo occidendi.⁊ poſt triduũ ⁊ dimidiũ diẽ in nubibus
aſſumendi.Et cũ hec diceret:ecce ſuꝑuenit alius vir: poꝛtãs in hũeris
crucis ſignũ Qui interrogatus quis eſſz. dixit. Ego latro fui: cu ieſu
crucifixus fui. ⁊ credidi ipᷣm eẽ creatoꝛẽc. ⁊ oꝛaui dicens. Memoꝛ eſto
mei dñe qñ veneris in regnũ tuum. Tunc dixit mihi. Amen dico tibi.
Hodie mecũ eris in paradiſo.Et dedit mihi iſtud crucis ſignũ.dicens
Hoc poꝛtans ambula in padiſum Et ſi non dimiſerit te ingredi angis
cuſtos paradiſi. oſtende illi ſignũ crucis:⁊ dices ad illũ. Quia xpo qui
nũc crucifixus eſt tranſmiſit me. Et cum hoc feciſſem: ⁊ dixiſſem ange
lo.ſtatim aperiens introduxit me. ⁊ ad dexteraʒ paradiſi collocauit me
Cũ bec carinus ⁊ le ucius locuti fuiſſent ſubito tranſfigurati ſunt. et
amplius viſi non ſunt. Gꝛego.q; nicenus.vel ᷣm quoſdam libꝛos
augꝰ. de hoc eodem ſic ait. Confeſtim eterna nox inferoꝝ xpᷣo deſcen
dente reſplenduit. mox ferruginei ianitoꝛes talia inter ſe vmbꝛoſa ſilẽ
mio ſplendoꝛe coꝛuſcus. Nunqᷓ talem noſter excepit tartarus. Nunqᷓ
in noſtram cauernã talem euomuit mundus. Inuaſoꝛ eſt iſte: non debi
toꝛ eſt ⁊ deſtructoꝛ non peccatoꝛ:ſed pꝛedatoꝛ.iudicẽ videmꝰ
Nlicem. venit pugnare: non ſuccumbere. eriperemon manere.

D

Ecũd;ꝛ q̃ſi ſe ↄdens.i‚ſe bõeſtate moꝝoponẽ
lſecũdꝰðꝛ q̃ſi ſecũdãs.i.obſecũdãs.i.mãdatis dñi obtpq
el ſecũdꝰ?quaſi ſecũ dux · fuit em̃ ſi uꝰ? dux. qꝛ rõne ſenſualitati
.⁊ ipᷣam ad om̃e opꝰbonũ pduxit. Vel ſecũdꝰdicit reſpectu
em̃ ſunt vie endi ad vita. Pꝛima p pmie lam̃tũ Gecuda p M
ſte, aut martir pᷣcioſus nõ ſoli iuit Epꝛimã.ſʒ etiã ꝑ ſecũdã
ndus miles ſtrenuus: athleta xp̃ᷣi: egregius martir A
dñi gloꝛioſus. in ciuitate aſtenſi marririo coꝛonatus eſt. cu
s glioſa pñtia pᷣdicta ciuitas illuſtratur. 2 eo velut ſmglari
etatur. Hic a beato colocero:qui a ſambꝛicio pᷣfecto in ciuita
in carcere tenebatur.fidẽ xp̃ᷣi edoctus eſt. Cũ igitur beatus
narcianꝰ in terdonenſi ciuitate detmeretur in carcere.ſ. ambꝛiciꝰ illuc
pPriciici voluit:vt eũ faceret ĩmolare. EGecũdus añt tãqᷓ cã ſolatii ſecũ
eſt ꝓfectus:beatũ marcianũ videre deſiderãs. Cũ ergo extra ciuitatẽ
Oſtenſem fuiſſent. colũba ſup ſecũdum deſcendit.⁊ capiti erinſedit.cui
dirxit ſambꝛiciꝰ. Uide ſecũde:ꝙ dii noſtri te amãt. vt etiã aues celeſtes
g90 te viſitandũ trãſmittant.Cũ aũt ad tanagꝝ fluuiũ perueniſſent:vi
dit ſecundus anglm dñi ſuꝑ aqquã ambulantẽ: 1 ſibi dicentem. Secun
de fidẽ habeas. ⁊ ſic ſuꝑ ydoloꝝ cultoꝛes ambulabis. Cui ſambꝛicius
Frater ſecũde deos audio ad te loquẽtes.Cui ſecundꝰ ꝗm bulemus ad 4
Deſigderia coꝛdis noſtri. Cum vero ad burimꝗ flumẽ pueniſſent:angls “
ſilr ibidem ſibi apparuit. eiqʒ dixit. Secũde credis in deũ:an foꝛte du
bitas. Cui ſecunduſ. Credo veritatẽ paſſionis ⁊ reſurrectõis eius. cui
ſambꝛicius. Quid eſt quod audio de te. Cum aut terdonã ingrederet WD
marcianus ad pᷣceptum angeli de carcere exiens:ſecundo ⸗ pparuit. ei .
qʒ dixit. Intra ſecunde viam veritatis. ⁊ perge vt accipias poamam
fidei.Sambꝛicius dixit. Quis eſt hic qui nobis quaſi ſomnians loqui “
tur.Cui ſecundus.Tibi ſomniũ.ſed mihi ammonitio ⁊ cõfoꝛtatio eſt
Poſt hoc ſecũdus mediolanum iuit.⁊ fauſtinũ ⁊ ionitã qui in carce re
detinebantur.angls dñt ad ſe extra ciuitatẽ adduxit.Et ab eis baptiſ
ma quadã nube aquã pᷣbente ſuſcepit. Et ecce ſubito colum ba de celo
venit. ⁊ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ dñi deferens: ea fauſtino ionite tribuit.
Becit añt fauſtinus coꝛpus ⁊ ſanguinẽ dñrſ ecundo vt ad marcianuʒ
deferret. Rediens igitur ſecundus cñ iam nox eſſet:⁊ ad ripã padi ve
niſſet angelus dñi frenũ accipiẽs equi:ſi uꝑ padũ ip̃ᷣm trãſuexit.⁊ vſqʒ
ter donã in carcerẽ ad marcianuʒ eum introduxit. Beditqʒ ſecundus
marciano munus fauſtini.⁊ ipſe illud ſumẽs dixit. Coꝛpus ⁊ ſanguis
dñi mecũ ſit in vitũ eternẽ. Lũc ad mandatũ angli ſecundꝰ de c⸗
tad ſuũ bolt. pitalem ſet

— =
—— ——

exiuit. pitiü iutt. Poſt hoc marcianus cat
— JN. ä
E dus 0. P 1s.

PO

.XTꝭQw-
pꝛofiteris. Cui ſecundꝰ. Aere criſtianũ ꝓfiteoꝛ me eſt. e. Cui ſambꝛici
H Quantũ video malã moꝛtem deſideras.Cui ſecundus.lla tibi potiꝰ
debet᷑. Cunqʒ ſacrificare nollet.iuſſit eũ expoliari.Statimqʒ angelus

n
9 droiii affuit. ⁊ veſtem ſibi parauit Tũc ſambꝛicius eũ in eculeũ ſuſ penſũ
i tam diu toꝛqueri fecit.donec eius bꝛachia ſuis cõpaginibus ſoluerẽt
3 Sed cũ fuiſſet ſanitati pꝛiſtine a dño reſtitutus.iuſſit eum in carcerẽ
reduci. Abi dũ eſſet angelus dñi ad eum venit: eiqʒ dixit. Surge ſecũ .
n de ſequere me.⁊ ducaʒ te ad creatoꝛem tuum. Cunc ipᷣm vſq; in ciuita
. tem aſtenſem ꝑduxit.⁊ eum in cuſtodia vbi erat colocerus ⁊ ſaluatoꝛ
cũ eo:poſuit.Quẽ videns ſecũdꝰ:ad eiꝰ pedes ſe ꝓiecit. Cui ſaluatoꝛ.
ne Holi timere ſecũde:qꝛ ego ſum dñs deuſ tuus qͥ te de oibus malis eri

—

pi.· Bñdicenſqʒ eis aſcendit in cel. Mane igit ſambꝛici ad carcerẽ
4 miſit. Qui carcerẽ qͥdeʒ ſignatũ inuener̃t. ſecundũ vero nõ inuenerũt.
öi PBHerges au ſambꝛicide terdona ad ciuitorẽ oſtenſeʒ: vt ſaltẽ colocer⸗
s puniret.iuſſit vt pᷣdictꝰ colocerꝰ ſibi pñtaretur. Et ecce nuciaueĩt ſibi
ni ꝙ ſecũdꝰcũ colocero eſſet. Quo audito eos ad ſe adduci fecit. eiſqʒ di
im xit. Qm̃ dii noſtri ſciut vos eſſe ↄotemptoꝛes ſuos.vos inſiml moꝛi vo
in lũt Cũ aũñt ſacrificare nollẽt.picem cũ reſina liqfieri fecit. ſup eop ca
u prita fundi. ⁊ in oꝛa eoꝝiactari. Illi aũt boc tanqꝙᷓ aquã ſuauifſima cuʒ
. magno veſiderio bibebãt. ⁊ voce clara dicebãat.ꝙ dulcis faucibꝰ meis
eloquia tua dñe.Tũc ſambꝛicius ſup eos dedit ſmam:vt ſecundꝰ in ci
uitate aſtenſi decollaretur. colocerꝰvero albiganũ mitteretur.⁊ ibide,
punire tur. Cũ aũt beatus ſecundus decollatus fuiſſj.Ecce angeli dñi
coꝛpus eius tulerũt. ⁊ ipim cũ multis laudibus ⁊ cantu ſepulture dede

lus eſt autem,iii. Raleñ apilio.

t „ ceatri I ati 4
D q duxit.quã circa annos dñi.cclxx.tꝑe clau
intrauit. Quidã aũt abbas noĩe ʒoʒimas:dũ ioꝛdanẽ trãſ⸗
emũu magnũ pcurreret.ſi foꝛte gliquẽ ſct̃ pꝛem inueniret. vi
quãdã ambulantẽ nudo:nigroqʒ coꝛpe.⁊ ex incendio ſolis exuſto:
Hec aũt erat maria egiptiaca.ſtatiq; hec fugã arripuit.⁊ ʒoʒimaſ pꝰ
eã velotiꝰcurrere cepit.Lũc ait illa.Abba ʒoʒima:qͥd me ꝑſeq̃ris Jg
noſce mihi.nõ poſſũ faciẽ meã ad te ↄuertere.eoꝙ mir ſim:⁊ nuda.ſʒ
palliũ tuũ mihi poꝛrige.vt poſſim ſme verecũdia te videre.Qui ſe no⸗
minari audiẽs:ſtupefactꝰ palliũ tribuit.⁊ in terrã ꝓſtratꝰ:vt ſe bñdice
ret:rogauit.Cui illa.A te pater benedictio magis ſpectat.quẽ ſacer⸗
docii dignitas oꝛnat.Ille vt audiuit ꝙ nomẽ ⁊ offm̃ eſciret:amplius
mirabatur.⁊ ſe bñdici obnixiꝰ pᷣcabatur. Cũc illa bñdictꝰ deus redem
ptoꝛ aiaꝝ nr̃aꝝ.Cuqʒ illa extenſis manibus oꝛaꝛet.vidit eã q̃ſi vnius

—2-

cubiti menſura eleuaria tera. Tunc ſenex dubitare cepit: ne foꝛte
ſpũs eſſet ⁊ fingendo oꝛoem faceret. Cui illa. Satiſfaciat tibi deus ᷣ
me peccatricẽ mirem ĩmundũ ſpũm exiſtimaſti.CTunc ʒzoʒimas illa per
dñm ↄiurauit vt cõdicõem ſuã ei narrare deberet.cui ula. Ignoſce mi
bi pater.qꝛ ſi tibi ſtatũ meum narrauero.velut a ſerpẽte terru⸗ fugies
⁊ qures tue a ſermõibus meis cõtaminabũtur. aer a ſoꝛdib⸗ polluet
Cũqʒ; ille vehemẽter inſtaret.dixit. Ego frater in egipto nata ium du
odecimo etatis mee anno alexandriã veni.ibiqʒ.xvii.annis publice li

bidini me ſubieci. ⁊ nlli vllatenꝰ me negaui.Lũ aũt hoies regiõis illiꝰ

pꝓ adoꝛũãda ſoncta cruce hieroſolima aſcenderẽt. rogaui nautas vt me
ſecu dimitterẽt ꝓficiſci. Cum vero me de naulo requirerent dixi. Non
habeo fratres aliud nauli.ſʒ ꝓnaulo coꝛpꝰ habeatis men. Sicqʒ ſum
plſerüt me ⁊ coꝛpus men nauli gra habuerũt. Cũ aũt bieroſolimã p⸗

ueniſſem.⁊ ꝑ ↄdoꝛãda cruce vſqʒ ad foꝛes eccłie cũ aliis deueniſſem

ſubito ⁊ inuiſibir repulſam patioꝛ.nec intus itrare pmittoꝛ. Iteꝝ aũt

atqʒ iteꝝx pueni vſqʒ ad limè ianue.⁊ ſubito iniuriã patiebar repulſe.

cũ tñ oẽs libeꝝ hẽrent aditũ.nec aliqd inuenirẽt impedimentũ. Redi⸗

ens igitur ad me ⁊ cogitãs ꝙ hoc mihiob ſceleꝝ meoꝝ ĩmanitatẽ ac

cideret. pectus meum cepi manibus tũdere. lacrimas amariſfſimas fü/

dere. 9 coꝛdis intimo grauiter ſuſi pirare. Reſpicienſqʒ vidi ibi ima
ginẽ beate virgis marie. Tunc ipam lacrimablr exoꝛare cepi. vt pec⸗
catoꝝ meoꝝ veniã impetraret. ⁊ ad adoꝛãdũ crucẽ ſanctã me intrare
Emitteret ꝓmittens me ſeculo abrenũciaturã.⁊ decetero caſtã mãſu
ram.Cũqʒ hoc oꝛaſſem.⁊ ĩ noĩe btẽ virginis fiduciã recepiſem.foꝛes
ite ecclie adii.⁊ ſme aliquo umpedimẽto eccłiam intraui Cũ aut ſan⸗
ctam crucẽ deuotiſſime adoꝛaſſem.quid

gmhi tres numos tt

α

anms nullü penitus hoĩem vidẽs: manſi. Illi aũt tres pan s
detuli inſtar lapidis ꝑ tpa duraucrũt.⁊.xlvii.annis mibi ex his
dendo ſuffecerũt. Veſtimẽta aũt mea iã dudũ putrefacta ſunt
pꝛimis annis in hoc deſerto a tẽptatõibus carnalibus moleſt a fui.
Sed nic p dei gram oẽs vici.Ecce oĩa opa mea tibi narraui. rogo

ſua dñm bñũdixit. Cui illa. Obſecro te vt in die dñice cene ad ioꝛdaneʒ
redeas:⁊ coꝛpus dñicum tecũ feras.Ego añt ibidẽ tibi occurraʒ. ⁊ de
manu tua coꝛpus ſacꝝ ſuſcipiã. Nam adie q̃ huc veni ↄmunionẽ dñi
no accepi. Rediẽs igit᷑ ſenex ad monaſteriũ:euoluto anno:du dies ce⸗
ne appinqret.tulit coꝛpus dñicum.⁊ vſqʒ ad ripã ioꝛdani veniens ex
alia ripa młrem ſtatẽ ꝓſpexit. Que ſi upꝑ aquas facto crucis ſignaculo
iuit· ⁊ ad ſenẽ vſqʒ ꝑuenit. Quã vidẽs ſenex obſtupuit.⁊ ad pedes eiꝰ

ytꝙ me ad denj pꝛeces füdas. Lunc ſenex ad terrã ꝓſtratus. in famla

XQIII.

humilr ſe pſtrauit. Cui illa. Uide ne feceris:cum ſacramenta dñica
penes te habeas:⁊ ſacerdotii dignitate refulgeas.Sed obſecro vt ſe

quẽti anno ad me pater redire digneris.Lũc ula fcõ ſigno crucis ſuxg-

ioꝛdanis aquas iuit.⁊ heremi ſolitudinẽ petiuit. Senex vero ad ſuum
mõaſteriũ rediẽs.ſeqñti anno ad locũ in quo pꝛimo ſecũ locutꝰ fuer at
venit. ⁊ eã ibidẽ expiraſſe reꝑit.Qui lacrimari cepit.⁊ ipᷣ̃am tangere
nõ pᷣſumpſit. Bixitqʒ intra ſe Ego quidẽ coꝛpuſculũ ſancte ſepelire vo
lebã. ſʒ timeo ne hoc ſibi diſpliceat Hec eo cogitãte.vidit iuxta caput
ſuũ literas in terra deſcriptas ita ↄtinẽtes. Sepeli ʒoʒima marie coꝛ⸗
puſculũ. redde terre puluerẽ ſuũ.⁊ oꝛa ꝓ me ad dñm.ad c? p̃ceptũ ſecũ
da die apꝛilis reliqui hoc ſchm. Tuc ſenex ꝓ certo cognouit ꝙ mox vt
dñi ſacr̃a accepit.⁊ ad deſertum rediit:vitã fimuit. Illudqʒ deſertũ qͥd
ʒoʒimas p.xxx.dieꝝ ſpaciũ vix ambulauit.illa in vna hoꝛa pcurrit.⁊
ad deũ migrauit.Luũqʒ ſenex terrã foderet:ſʒ nequiret. vidit leonẽ ad
ſe venientẽ mãſuete.dixitqʒ illi. Sancta hec miłr pᷣcepit ſepeliri coꝛpꝰ
ſuñ. ⁊ ego cũ ſim ſenex fodere nõ poſſum.nec etiã aptũ habeo ferram̃
LTu ergo terrã fode vt poſſumꝰ ei⸗ coꝛpus ſanctiſſimum ſepelire.·
it fodere: ⁊ aptã foueã pᷣparauit.quo ꝑacto leo vt agn?ma
ſenex ad ſuũ mõaſteriũ gloꝛificãs denũ venit. Lv

20ʃ0

MMbꝛoſdr d que eſt ſt 18 ½ A
pꝛecioſa. Ipſe em̃ eccle valde pᷣcioſus extitit.⁊ in dictis ⁊ ĩ fa
valde redoluit Uel ðꝛ ambꝛoſius ab ambꝛa ⁊ ſyos qᷣd ẽ de⸗
ſi amb⸗ dei. Be? nanqʒ p eũ quaſi ꝑ ambꝛã vbiq; redolet.fuit em̃ ⁊
eſt bonus odoꝛ xp̃i in omni loco. el dz ab amboꝛ quod eſt pater lumi
ms. ⁊ ſioꝛ quod eſt ꝑuulus.qꝛ pater in multoꝝ filioꝝ ſpũali generatoõe
N ujminoſus in ſacre ſcripture expoſitõe.⁊ ꝑuulus in ſua humili cõuer
ſatõe. Ael ſicut dẽ in gloſ aꝛio:ambꝛoſius odoꝛ vel ſapoꝛ xpᷣi celeſtis.
ambꝛoſia eſca angeloꝝ. ambꝛoſium celeſte.mellis fauuʒ · Fuit em̃ cele
ſtis odoꝛ per odoꝛiferam famã. ſapoꝛ ꝑ cõtemplatõem internã. celeſte
mellis fauũ:ꝑ dulcẽ ſcripturaꝝ expoſitõʒ. eſca angelica ꝑ gloꝛioſã fru

ius vitã ſcripſit paulinꝰ nolanꝰ epᷣs ad auguſtinum.
Obꝛoſr?: abꝛoſii fiiꝰp̃fecti rome cũ in cunabul in atrio pᷣtoꝛii
ſet poſitus ⁊ doꝛmiret.examẽ apũ ſubito veniẽs faciẽ eius ⁊
8. ita cõpleuit. vt q̃ſi in alueolũ ſuũ intrarent piter ⁊ exirent.
ſtea euolantes in tantã geris altitudinẽ ſubleuate ſunt. vt hu
culis minime viderentur. Quo peracto territus pater ait · Di
fantulus iſte: aliquid magni erit. Poſtea cũ adoleuiſſet ⁊ við
reʒ ⁊ ſoꝛoꝛem ſacram virginẽ manus ſacerdotibꝰoſculari.ipſe

sO ſoꝛoꝛi dextram offerebat. aſſerens ⁊ ſibi id ab ea fieri oꝑtere

s R
„ WM

. . l 1 , 7 S== “ Oòl .
2 4

*

Illa veꝛo vt adoleſcẽtẽ ⁊ neſcientẽ qͥd diceret reſpuebat. Rome igitur

literis eruditus:cũ cauſas pᷣtoꝛii ſplendide poꝛaret a valẽtiniano ipa
toꝛe:ad regendũ liguriã emiliãqʒ ꝓuincias directus eſt. Cũqʒ me dio
lanũ venulet. ⁊ ibidem epᷣs tũc deeſſet. conuenit ppls vt ſibi de epo ꝓ
uigderet. Sed cũ inter arrianos ⁊ catholicos de eligẽdo epᷣo ſeditio no
modica oꝛiretur.illuc ambꝛoſius cã ſedãde ſeditõis perrexit.⁊ ſtatim
vorx infantis inſonuit dicens ambꝛoſiũ epᷣm. Cuiꝰ voci oẽs vnanimes

conſenſerũt.ambꝛoſiũ epᷣm acclamãtes.Quo ulle cognito. vt eos a ſe

terroꝛibus remoueret ecclłiam exiens tribunal cõſcendit.⁊ cõtra ↄſue
tudinem ſuãᷓ toꝛmenta ꝑſonis adbiberi iuſſit. Quod cũ faceret populꝰ
mihilominꝰ acclamabat. Peccatum tuũ ſuꝑ nos. Cunc ule turbatus:

domm̃ redut.⁊ philoſophiã ꝓfiteri voluit.quod vt ne faceret reuocatꝰ

eſt. Publicas mires publice ad ſe ingredi fecit. vt his viſis ab eiꝰ elec

tione pplłm reuocaret SGed cum nec ſic ꝓficeret.ſed ſemꝑ pplm pecca

tum tuũ ſuꝑ nos acclamere videret.fugam media nocte petut.Cũqʒ
ticinũ pergere ſe putaret: mane ad poꝛtã ciuitatis mediolanenſis que
romana dicit᷑:inuenitur. Qui inuentus:cũ cuſtodiretur a pplo:miſa ẽ
relatio ad clementiſſimũ imꝑatoꝛc valentinianüũ.Quiſummo gaudio

accepit.ꝙ iudices a ſe directi ad ſacerdotium peterẽtur. Letabat᷑ em
pꝛobus pᷣfectus ꝙ verbũ ſuũ fuerat in eo adimpletũ.Bixerat em̃ cũ ꝓ
ficiſcenti mandata donaret.Nade age non vt iudex:ſed vt epiſcopus

Peunugente relatione: iteꝝ abſ. cõditur.ſed inuentꝰ:cu adhuc eſſet cathe
cuminꝰ baptiʒat᷑.⁊ octauo die in ẽalem cathedrã ſublimatur Cũ aũt

poſt annos quatuoꝛ romã iuiſſet.⁊ ſoꝛoꝛ ſua ſacra virgo eius dexterã

oſcularetur: ſubridẽs ait. Ecce vt dicebam tibi.ſacerdotis manũ oſcue
laris C Cum aüũt in quandã ciuitatem ꝓ quodam epᷣo ordinando

