perdocui.Qui aut mecum iacet ſanctus eſt ſtepbanꝰ ꝗͥ a iudeis lapida

₰ .7

tus ex ciuitatem ꝓiectus eſt. vt a feris ⁊ auibus deuoꝛaretur. Sʒ boc

oino ille pꝛohibuit: cui idem martir illeſam fidem uauit. Ego ãt ipᷣm

qui mecũ iacz eſt nichodemꝰ nepos meos.qͥ nocte im adiit: ⁊ a petro

et iohãne ſacyꝝ baptiſma uſcepit. Qua ppter idignati in eũ pᷣncipes ſa
cerdotũ euʒ occidiſſent: niſi ob nr̃i fuerentiz deſtitiſſent. Teꝝtñũ om̃em
ſbiaʒ e? diripueꝛt ⁊ a pucipatu depoſuer᷑t: miltiſqʒ eũ afficientes verbe

ribꝰ ſemiuiuũ reliqueꝛt. Hunc cũ ego ĩ domo mea duxiſſeʒ diebꝰ aliqᷣbꝰ

ſuꝑuixit:⁊ defunctũ iuẽ pedes beatiſtephãi ſepeliri feci.Lercius vero

q̊ͥ mecuz eſt. ipe ẽ abibaſ filiuſ meꝰ qͥ jno etatis ſ ue. xx. mecũ baptuma

ſuſcepit.⁊ virgo ꝑmanens cuʒ paulo diſciplo meo legez didicit. VUxoꝛ

veꝛo mea ethea. ⁊ ſelemias filius meus:qꝛ fideʒ xpᷣi nolueꝛt recipe.nꝛa
nequaq digni ſepultura fuere. ſʒ eos alibi ſepultoſ iuenies ⁊ eoꝝ tumu

los vacuos et inanes. Hoc dicto ſcũs gamaliel diſpuit/Lucianꝰ vero

euigilanſ dñũm exoꝛauit:vt ſi bec viſio i veritate fierʒ. eidem ſcdo ac ter

cio apperet. In ſeqnti igitur feria ſexta eidem ſicut pus appuit: et cur

ea q;̃ ſibi dixerat neglexerit reqͥſiuit. Mõ ĩqͥt dñe neglexi:ſʒ rogaui dñʒ

vt ſibec viſio ex deo eſſet mibi tercio apꝑeret Dixitqʒ ei gamaliel.qĩ

in mente tua cogitaſti ſi nos inuenires: quomõ reliquias ſinguloꝝ di⸗
ſcernere poſſes.ex bis que tibi ſub ſimilitudie offero ſinguloꝛum locu⸗

õ

los et reliquias edocebo. Oſtenditqʒ ei tres calatos aurcos et quartũ

argenteum quoꝛum vnus erat plenus roſis rubentibus · et alu duo ro

ſis albis. Quartum eriam oſtendit calatum argenteum plenum cro⸗
co. Birxitqʒ gamaliel. Mi calati noſtri ſunt loculi. Et he roſe noſtre
ſunt reliquie Calathus plenus roſis rubeis eſt loculus ſancti ſtepha!
ni: q ſolus ex nob martirio meruit coꝛonari. Alu duo roſis alb pleni

,
.

cum reuerentia multa collegi.et ĩ meo nouo tumulo ſe epeliui · Alius at

X„

5

—

—

mei et nichodemi ſunt loculi.qͥ ſincero coꝛde in cõfeſſione chꝛiſti pſeue
rauimꝰ. Quartus vero argente?ꝰ croco plenꝰ eſt abibe filii mei:qͥ cando
re virgitatis pollebat.et mũdꝰ de mũdo exiuit. His dictis iteꝝ diſpa
ruit. F eria aut ſex ſeqntis bebdomage eidem iratꝰ appuit:⁊ ð dulatõe
⁊ negligẽtia ſua eũ guit᷑ increpauit.Cõtinuo igit lucianꝰ hieroſolimã
adut.⁊ iobani epo cũcta p oꝛdieʒ enarrauit Pergũt igit᷑ cũ aluis epᷣis
accerſitis ad locũ pᷣdictuʒ lucião oñſum.Cũqʒ cepiſſent fodere.terra 9
cutitur et ſuauiſſimꝰ odoꝛ ſentitur. Ad cꝰ odoꝛis miraʒ fragntiã meri
tis ſanctoꝝ.lxx. hoĩes a diuerſis infirmitatibꝰ liberãtur. Gicqʒ ĩ eccle

ſiã ſyon q eſt in hierim:vbi ſcũs ſtephanꝰ archid yaconatus officio fun
ctus eſt:cũ magno gaudio ſanctoꝝ reliqͥas trãſtuleꝛt:et egs ibio hono
rifice cõdider̃t. Ea at hoꝛa pluuia maꝗ deſcendit. Hꝰ viſiõis et inuen
tõis mentõeʒ facit beda ĩ cronica ſua. B Hec iuentõ ſancti ſtephãi
facta eſt ea die q̃ eius paſſio celebꝛatur.⁊ eiꝰ paſſio in hac die fuiſſe ðꝛ.
Feſta t ab ecclia mutata ſunt duplici rõne. ꝛima eſt qm̃ xpᷣs iõ nat⸗
eſt in terris vt hõ naſceretur in ceł. Decuit igitur vt natiuitati chꝛiſti
ↄtinuaretur natale ſacti ſtephai qͥ pᷣmꝰ ꝓ xpᷣo martiriũ ſi uſtinu it: qo eſt
naſci in celo:vt ꝑ ̊ notaretur vnã ex alia ſeqͥ. Unð etiã cãtatur de ipo
Heri chꝛiſtꝰ natus eſt ĩ terris.vt hodie ſtephanꝰ naſceret in cet. Gcðda
ratõ eſt:qm̃ feſtũ de inuentõe ſolemniꝰ agebatur:qᷓ; feſtũ de paſſiõe.⁊ H
ti ꝓpter ruerentiã natiuitatis dñi.tũ ꝓpt᷑ mita miracla qᷓ in ipᷣius iuen
tione dñs oñdit.qꝛ ẽᷓ paſſio ipſiꝰ dignioꝛ eſt qᷓ; inuentõ.⁊ ob hoc ſolen⸗
nioꝛ debʒz eſſe:iõ ecclia feſtũ de paſſiõe ad illð tempꝰ trãſtulit.in q in am
plioꝛi reuerentia habeatur. Tranſſatio aũt eius vt ait aug. boc mo
fuit. NHam alexaãder ſenatoꝛ cõſtantinopolitanꝰ hierim cum vxoꝛe ſua
gdiit: et ꝓthomartiri ſtephao pulcerrimũ oꝛatoꝛũ cõſtruxit:ac poſt eiꝰ
obitũ inx eiꝰ coꝛpus ſe ſepeliri fecit. Euolutis g ſepteʒ anis.iuliana eꝰ
vxoꝛ in patriã ſuã volẽs redire.vtpote q̃ a pncipibꝰ iuiuriã patiebatur
coꝛpus viri voluit deferre. Qð cũ ab epᷣo młtis pꝛecibꝰ poſtulaſſʒ: epᷣs
duos loculos argenteos ꝓtulit dicens. Mon noui qs ſit ex his loculis
viri tui.Et illa.Ego noui.Et impetũ faciens amplexata eſt coꝛpꝰ ſan
cti ſtephani. Gic ergo dum coꝛpꝰ viri putat accipe: caſu coꝛpꝰ pꝛotho
martiris accepit. Cum ãt nauiʒ cũ coꝛpe cõſcendiſſer.bymmt audiũtur
angelici:odoꝛ effragrat.clamãt demões.ſeuã ſuſcitãt tempeſtatẽ dicẽ
tes. Ae nob:qꝛ ꝓthomartir ſtephanus trãſit diro nos verberãs igne.
Cum ergo naute naufragiũ foꝛmidarent:ſtephanus iuocatur ⁊ conti
nuo appuit dicens.Ego ſũ nolite timere. Statimqʒ tranquillitas ma
gna ſubſecuta eſt.Tuc audite ſunt voces demõuʒ clamãtiũ. Impie pᷣn
ceps nauem accende:qꝛ aduerſariꝰ nr ſtephanꝰ eſt imn ea Tunc pnceps
demõuʒ. v. demões qͥ nauem incenderẽt miſit. Sed angelꝰ dñi in pꝛo⸗
fundũ eos dimerſ it. Et cum calcedonem veniſſent. demones clamabãt

—

VGerus dei venit: qui ab iniqs lapidatꝰ eſt iudeis Cõſtãtinopolim igituꝛ

incolumes puenerũt.et in quadã eccleſia coꝛpꝰ ſancti ſtephani cum mag
na reuerentia cõdiderũt. Hecaug .· Coniũctio ãt coꝛpis ſancti ſtepha
ni cum coꝛpꝑe ſancti laurentu h̊ oꝛdine facta fuit. Cõtigit em̃ eudoxiam

filiam theodoſui impatoꝛis a demone grauiter cruciari. Qð cum patri

ſuo cõſtantinopolĩ cõſtituto intimatũ fuiſſet.iubet filiã cõſtantinopoliʒ
adduci· vt ſacroſanctiſ ꝓthomartiris ſtephani reliquis tãgeref᷑. Demõ
ant in ea clamabat. Niſi ſtephanꝰ romꝗ veniat non exibo. qͥniaʒ ſic eſt
apłoꝝ volũtas Qð cũ impatoꝛ audiuiſſet:a clero et populo cõſtantino/
politano obtinuit vt coꝛpuſ ſancti ſtepha ni romamis darent. et ipᷣi beati

laurentui coꝛpꝰ acciperẽt. Lunc impꝑatoꝛ pelagio pape ſuꝑ hoc ſcripſit.

Papa vero de cõſuũio cardinaliũ impatoꝛis petitioni cõſenſit Miſſ igi

tur ↄſtantinopoli cardinales coꝛpꝰ ſancti ſtephani rom deferũt.⁊ greci
pꝓaccipiẽdo coꝛpe ſanctilaurentu pſequũtur. Capue igitur coꝛpꝰ ſtepha

ni recipitur. et brachiũ eius dextruz a capuanis deuotis pcibus obtine
tur.et metropolitana ecclia eius honoꝛe fabricatur. Cũ auteʒ romam
veniſſent. et ĩ eccleſiã ſancti petri ad vincula coꝛpꝰ deferre vellẽt. vecto⸗

res ſubſiſtũt.nec vltra ꝓcedere poſſũt. Demon autẽ in puella clamabat

ruſtra laboꝛatis.qꝛ non hic ſed apud fratrẽ ſuũ laurentiuʒ ſedẽ elegit.

lluc igitur coꝛpꝰ defertur.et ad eius tactuʒ puella a demone liberatf.

At laurentiꝰ aduentui fratris ſui q̃ſi cõgratulans et arridens.in altera
ptem ſepulcri ſeceſſit et medietatẽ illius vacuã fratri reliqͥᷣt. Greci vero
dum manꝰ? ap ponũt vt laurentiuʒ ferãt.ad terraʒ velut exanimes coꝛru

erũt Ged oꝛãtibꝰ ꝓ eis papa clero et ppło.vi ad ſe ad veſperã redierũt

Oſmes tamẽ infra.x. dieſ moꝛtui ſunt. Latini etiã qͥ ſibi cõſenſerat ĩ fre

neſim verſi ſanari nõ potuert. q̃aduſqʒ ſanctoꝝ coꝛpa inſimul tumula⸗
ta fuerũt. Tũc vox de celo audita eſt. O felix᷑ roma q̃ coꝛpꝰ laurentii hiſ

pani. et ſtephani hieroſolimitani tã gloꝛioſa pignoꝛa vno daudis mau

ſoleo SFacta eſt aũt iſta cõiũctio.x.łlł.maii circa anos dñi.ccccxxv. C¶
HRefert aug.in li.xxii.ð ci.dei.vi.moꝛtuos ad inuocatõeʒ.ſancti ſtepha
ni ſuſcitatos.videlicʒ qᷓndã qͥ moꝛtuꝰ ſic iaceret vt ei iam pollices liga⸗
rẽtur.inuocato ſupꝑ eũ noĩe beati ſtephani cõtinuo ſuſcitatꝰ eſt. Iteʒ q̃n
dã puerũ a plauſtro cõtrituʒ. qm mater ad eccleſiã ſancti ſtephani vfe⸗

rẽs viuũ et ſanũ recepit. Itẽ quada ſanctimonialẽ q̃ cuʒ in extremo ſpũ

ↄſtituta ad eccłaʒ ſancti ſtephani delata fuiſſet. et ibidẽ exſpiraſſet. vidẽ
tunicã cum pr̃ ad eccleſiã ſancti ſtephani depoꝛtaſſet.eã poſtmodũ ſuper

coꝛpꝰ defuncte puelle piecit. et ula ſtatiʒ ſurrexit. Itẽ qndã iuuenẽ apud

Xponeʒ cuiꝰ coꝛpꝰ cum inunctũ fuiſſet oleo ſancti ſtephani ſtati ſurrexit
Itẽ q̃ndã puerũ q cũ ad eccleſiã ſancti ſtephani moꝛtuꝰ fuiſſʒ delatuſ ad
uocatonẽ ſcti ſtephi vite ẽ ꝓtinꝰ ſſtitutꝰ De h̊ martire ſic vicit aug⸗

Martirẽ iſtũ gamaliel ſtolatus reuelauit:ſaulus ſpoliatꝰ laudauit:chꝛi
ſtꝰ pãnis inuolutꝰ ditauit.et pᷣcioſo lapide coꝛonauit. Idẽ In ſtephano
emicuit pulcritudo coꝛpis.flos etatis.eloq̃ntia ſpᷣmocinantis. ſopientia
ſactiſſime mentis.⁊ oꝑatio diuinitatis JIdeʒ Fortis colũna dei cũ inter

lapidiferas manꝰ captatoꝛio foꝛcipe teneretur fide fudabił ignieabaf.

feriebat᷑ et pducebatur. ↄſtringebatur et angebatur.cedebatur et nõ vĩ
cebatur. Ideʒ ſuꝑ illud.Dura ceruice ⁊c. Hic nõ blanditur ſ inuehitur.
nõ palpat ſʒ ꝓuocat.nõ trepidat.ſed inſtigat Idezʒ Attẽde ſtephanũ cõ
ſeruũ tuũ.hõ erat ſicut et tu. de maſſa peccati erat ſicut et tu. eo pᷣcio re⸗
demptꝰ qᷓ tu Et cũ dyaconꝰ erat euangeliũ legebat.qð legis vel audis
et tu. IJbi iuenit ſcriptuũ. Biligite immicos vr̃os.Bidicit legendo.pfecit

obediendo . UVIII
BDe ſancto dominico

Ominicꝰ dicitur q̃ſi dñi cuſtos vel a dño cuſtoditus. vel dicit
dominicꝰ quantũ ad ethimologiã huiꝰ nomis qð eſt vñs. Bi
citur aũt cuſtos dñi tribꝰ modis ſcʒ cuſtos honoꝛis dñi qᷓ ad
deũ. cuſtos vinee dñi vel gregis dñi quo ad ꝓximũ.cuſtos volũtatiſ dñi

ſiue pᷣceptoꝝ dñi quo ad ſeipᷣm Gcdo dicit᷑ dominicꝰ q̃ſi a dño cuſtoditꝰ
Bominꝰ em̃ cuſtodiuit ipᷣm quantũ ad triplicem ſtatũ ſuũ.in quoꝝ pri/
mo fuit laicꝰ.in ſcdᷣo regularis canonicꝰ.in tercio vir apoſtolicꝰ. Naʒ in
primo euʒ cuſtodiuit faciendo euʒ laudabiliter incipe.in ſecũdo feruẽter
pficere.in tercio pfectõeʒ appᷣhendere:Tercio põt dici dominicꝰ ꝑ etbi
mologiã huiꝰ nomis dominꝰ. Nominꝰ nãqʒ dicitur q̃ſi donans minas.
donus minꝰ. vel donans munꝰ. Sic beatꝰ dominic? fuit donans.i.cõdo
nãs minas pꝑ iniuriaꝝ dimiſſionẽ.donãſ minꝰ P coꝛpꝑiſ maceratõʒ qꝛ coꝛ
ꝑi ſuo ſemper minꝰ dabat q; appetebat. donãſ mun⸗ per libertatis largi
tionem.quia non ſolum ſua pauꝑibus tribuit.ſed etiam ſeipſum pluries
vendere voluit. A
Ominicꝰ oꝛdinis pᷣdicatoꝝ dux et pater inclitus.ex hiſpanie
tibꝰ villa qᷓ dicitur calaregia oxonieñ dyoceſis patre felice.
mr̃e vero iohãna nomine ſecũduʒ carnẽ oꝛigimem duxit Cuiꝰ
mater ante ipᷣius oꝛtum vidit in ſomnis ſe catulũ geſtanteʒ in vtero. ar⸗
lenteʒ in oꝛe faculam baiulantem. Qut egreſſus ex vtero totam mundi
machinã incendebatCuidam etiam matrone que ipſum ex ſacro fonte
leuauerat videbatur ꝙ puer dominicꝰ ſtellam pᷣfulgidam haberet in frõ
te que totũ oꝛbem illuſtrabar Bum adhuc eſſet puerulus et ſub nutricis
cuſtodia conſtitutꝰ.depᷣhenſus eſt ſepe lectũ dimittere.et ſuꝑ nudam hu
mu iacere.Miſſꝰ tandeʒ palentiã ad ſtudiũ amoꝛe ſapientie addiſcende
vinu ꝑ decenniũ non guſtauit. Abi cum fames valida eſſ⸗ 3. libꝛos cũ om⸗
n ſuppellectili vendidit.et pᷣciuʒ eoꝝ pauꝑibus erogauit Creſcente iam

S —= – mWr

— — — —
. = — =

LSEN.

ei? fama ab epo oxoniñ ĩ ſua ecclia canonicꝰ regularis efficitur · et poſt
modũ factꝰ omibꝰ vite ſpeculuʒ a ↄcanonicis ſuppꝛioꝛ oꝛchatur. Jpe at

die ac nocte lectioni ⁊ oꝛatõi vacabat.aſſidue d euʒ exoꝛãs vt ſibi banc
grãʒz ifundere dignaretur qua ſe totũ aliqñ ſaluti poſſet impendere ꝓxi
moꝝ In libꝛo quoqʒ de collationibꝰ patrũ ſtudioſiſſime legẽs magnũ ꝑ

fectõis cumulũ appᷣbendit. Pergẽs aũt cum pᷣdicto epᷣo tholoſa. depbẽ

dit hoſpitez ſuũ heretica pꝛauitate coꝛruptũ. Queʒ ad fidẽ cõuertit.et qᷓ

ſi qndã primiciaꝝ manipulũ future meſſis dño pᷣſentauit Legitur ĩ ge
ſtis comitis mõtis foꝛtis ꝙ cũ beatꝰ dominicꝰ q̃daʒ vice aduerius here
ticos pᷣdicaſſet. autoꝛitates ãs in mediũ ꝓduxerat redegit in ſcriptis.⁊
cuidã heretico cedulã illaʒ tradidit.vt ſuꝑ obiectis deliberare deberet.
Illa aũt nocte ad igneʒ bereticis ↄgregatis.cedulã quã recepat ꝓduxit
in mediũ. Cui ſocu dixerũt vt in ignẽ illã piiceret.etſi cõburi ↄtingeret
eoꝝ fideſ imo ꝑfidia vera eſſet. Gi vero ↄburi ñ poſſſ.verã fidẽ romane
eccleſie p̃dicarent. Quapropter cedula in ignẽ ꝓucitur. Que cũ aliquan
tulũ moꝛã in igne feciſſet. ĩcõbuſta ab igne ꝓtinus ꝓſiliit. Stupentibus
cũctis.vnꝰ ceteris durioꝛ ait. Proiiciatur iteꝝ.et ſic experientia pleniꝰ

repietur ⁊ pleniꝰ expiemur veritatẽ Proiicitur iteꝝ.⁊ ite ꝝ ꝓſiliit icõbu

ſta. Iteꝝ ille dixit. Cercio pronciatur.et tũc ſine dubio rei exitũ cogno

ſcemꝰ. roiicit tercio.et iteꝝ incõbuſta proſilut et illeſa.Heretici autꝭ
in ſua duricia pmanẽtes. diſtrictiſſima inter ſe iuratõe firmauerũt ne h
aliqͥs publicaret. Quidã tñ miles qͥ ibi aderat.et nr̃e fidei aliqᷓntulũ ad
herebat.iſtud miraculũ poſtmodũ publicauit. SFactũ eſt aũt q̊ apud mõ
tẽ victoꝛialeʒ SGimile qͥddã dicitur accidiſſe apud fanũ iouiſ idicta ibidẽ
in diebꝰ ilis bereticos quadã diſputatõe ſolennn B Ceteris igit
ad ꝓpria redeuntibꝰ. et epo oxonieñ. defũcto ſolꝰ ibideʒ ſãctꝰ dominicꝰ
cũ paucis remãaſit ↄ herericos cõſtanter verbũ dei ãnunciãs. Irridebãt
ant euʒ aduerſarii veritatis.ſputa lutũ et hmõi vilia pꝛoiiciẽtes in euʒ
et a tergo pro deriſu ſibi paleas alligãtes. Cũ auteʒ ſi ibi iteritũ minarẽ
tur ipterritus rñdebat.lõ ego matiri dignꝰ ſum gloꝛianõduʒ merui
iſta moꝛtẽ. Quapꝛopter locũ trãſiens ĩ quo ſibi pate ferebatur ĩſidie.nõ
ſolu intrepice veꝝ etiã cãtãs et alacer ꝓcedebat. Qõ illi admirates dixe
rũt illi. Nũqͥd nõ tu moꝛtis hoꝛroꝛe ↄcuteris.Quid acturꝰ eras ſi ↄpꝛe
bẽdiſemꝰ te. At ile Rogaſſẽ vos ne repẽtiniſ me ſubito ꝑimeretis vul/

neribꝰ. paulati et ſucceſtiue mẽbꝛa ſingla mutiltes. deide oſtẽſis coꝛã

oculis meis detrũcatis mẽbꝛoꝝ ꝑticulis·ipos etia oculos eruẽtes ad vl
iimũ ſemiuiuũ laceratũq; coꝛpꝰ ſic ꝑmittentes ĩ ſuo ſãguine volutari vł

pꝛoꝛſus ad libitũ me necaretis Cũ q̃ndã reꝑiſſʒ ppter mmi⸗ quã pati

ebatur mopiã bereticoꝝ ↄſoꝛtiis adheſiſſe. decreuit ſeipʒ venũdare qua
tenꝰ ex accepto pᷣcio de ſeipſo:et egeſtatis ſimul occaſionẽ pcideret.et 65
erroꝛe venundatum liberaret. Quod et feciſſet. niſt inopie eius diuina

miĩa aliter pꝛouidiſſʒ. Alias etiã cum q̃dã mulier fr̃em ſuũ in ſaraceno⸗
rũ captiuitate detentũ lamẽtabili ſibi ↄq̃ſtione exponeret.nullumqʒ ſibi
ad eiꝰ liperatõem fateretur cõſiliuʒ ſupeſſe.ille intima cõpaſſione cõmo
tꝰ ſeipᷣm pꝛo redẽptione captiui vẽdendu obtulit. Sed deus qͥ ipſum ne

ceſſarioꝛeʒ ad redemptionẽ ſpũaleʒ multoꝝ captiuoꝝ pᷣuiderat nõ per⸗
miſit. Hoſpitatꝰ in ꝑtibꝰ tholoſanis apud quaſdã matronas ab ber e⸗

ticis ꝑ oſtentatõem religionis deceptaſ.ꝑ totã quadꝛageſimã vt ſic cla
uũñ clauo retũderet in pane ſolũ et aqua frigida cũ adiucto ſibi ſocio ie⸗
iunauit. Nocte vero vigilans cũ neceſſitas cogebat.laſſa mẽbꝛa ſuꝑ nu
dã tabulã reclinabat.Gicqʒ factũ eſt vt ilas matronas ad agnitõnẽ ve
ritatis pduceret Poſt hoc auteʒ cepit de inſtitutõne oꝛdinis cogitare
cuiꝰ officiũ eſſet p mundũ pᷣdicãdo diſcurrere.et ↄtra hereticos fideʒ ca

tholicã cõmunire Cũ igitur in ꝑtibꝰ tholoſanis mãſiſſʒ ꝑ.x.ãnos a trãſi

tu oxonieñ:epᷣi vſq; ad tempꝰ quo lateranẽſe cõciliũ debuit celebꝛari.cũ
fulcone tholoſano ep̃o romã ad cõcilium generale adiit.aca ſũmo põti⸗
fice innocẽtio oꝛdineʒ qͥ pᷣdicatoꝝ diceretur et eſſet cõfirmari ſibi ſuiſqʒ
ſucceſſoꝛibꝰ poſtulauit. Qui cũ aliquãtulũ.ſe difficileʒ exhiberet.nocte
quadã ideʒ pontifex videbat in ſomniſ ꝙ lateranenſ eccleſia grauẽ ſubi

to ruinã minaretur. Qð dũ tremens aſpiceret ex aduerſo vir dei dñicuſ
occurrebat.humeriſqʒ ſuis ſuppoſitis totã illaʒ caſurã fabricaʒ ſuſten:

tabat. Euigilans aũñt et viſionè᷑ intelligẽs.petitõem viri dei hilariter ax
ceptauit.hoꝛtans vt ad fratres ſuos rediès regulaʒ aliquã appbataʒ ſi
bi eligeret.et ſic ad ipᷣm rediens cõfirmatõem ad libitũ impetraret RRe
greſſꝰ igitur.verbũ ſummi põtificis fratribus patefecit. Erãt aũt fres
numero circiter. xvi. Qui inuocato ſpũſancto regulã beati auguſtini do
ctoꝛis eximii.ipᷣi pariter et re et noĩe pᷣdicatoꝛes futuri vnanimiter ele⸗/
gert quaſdã artioꝛis qͥdem vite cõſuetudines.quas ſibi ꝑ foꝛmaʒ cõſti⸗
tutionũ obſeruãdaſ ſtatuerũt.ĩſuꝑ aſſumẽtes Aeꝝ interea ĩnocentio de
fũcto.et honoꝛio ĩ ſũmuʒ põtificem ſublimato.cõfirmatõeʒ oꝛdinis ãno
dñi.M.cc.xvi.a pᷣdicto honoꝛio impetrauit Bũ igitur rome in eccleſia
ſãcti petri ꝓ dilatatõe ſui oꝛdiſ exoꝛaret:gloꝛioſoſ pᷣncipes apoſtoloꝝ pe
trũ et paulũ ad ſe veniẽtes aſpexit. Quoꝝ primꝰ petrꝰ videlicʒ baculuʒ
paulus vero ſibi libꝛum tradere videbãtur. addebantqʒ dicẽtes. Aade
pᷣdica.qꝛ a deo ad hoc miniſteriũ es electꝰ.Moxqʒ ĩ momẽto tempꝑis vi
debatur ei ꝙ filios ſuos ꝑ totũ mundũ diſpſos aſpiceret incedentes bi⸗
nos et binos. Quappter tholoſaʒ rediens ffes ſuos diſperſit ⁊ quoſdaʒ
qdeʒ ĩ hiſpaniã.quoſdã vero pariſiꝰ.alios tãdẽ bonomiã deſtinauit.ipſe
vero romã reuerſꝰ efſt C Monachꝰ qͥdaʒ ante oꝛdinis pᷣdicatoꝝ ĩſti
tutõnẽ in extaſi factus. vidit beatã virgineʒ flexis genibꝰ et iunctis ma
nib? pro huano genere filiũ deprecatez. Qui dãs ſepe pie matrirepul⸗
ſam. tangeʒ inſtante ea ſic ait. Mater mea d poſſum vel debeo ampl

pliꝰ eis nõ parcam Quidã frater mi
ciſci extiterat pluribꝰ fratribꝰ de
dñicꝰ rome ꝓ cõfirmatione ſui oꝛdims apud papaʒ inſtaret.nocte oꝛans
vigdit in ſpũ chꝛiſtuʒ in aere exiſtentẽ.et tres lanceas in manu tenentem-
et cõtra mundũ eas vibꝛantẽ. Cui velociter mr occurrẽs qd nam vellet
facere inqͥ ſiuit. Et ile. Ecce totꝰ mudus tribꝰ viciis plenus eſt.ſcʒ ſuꝑ⸗
bia. cõcupiſcẽtia. ⁊ auaricia. ⁊ ivo hiſ tribꝰ lãceis ipᷣm volo ꝑimere.Cuc
virgo ad eiꝰ genua
mia tempꝑato. Cui

LXXIII.

ecis facere. Miſi patriarchas ⁊ pphetas.⁊ paꝝ ſe emendauerũt. eni
ego ad cos.de ĩde miſi aplos.⁊ me ⁊ illos occiderũt Hiſi martires et

⁊cõfeſſoꝛes ⁊ doctoꝛes.nec illis acqͥeuerũt. Sed qꝛ nõ eſt fas vt tibi ali⸗

àd denegez. vabo eis meos pᷣdicatoꝛes ꝑ quos voleãt illuminari? mu⸗

dari.ſinaũt veniã ↄtra ilos. Gimuez viſioneʒ alius vidit eodẽ temꝑe

quo.xii.abbates ciſtercieñ.oꝛdinis tholoſa cõtra hereticos ſunt trani⸗

miſſi. Nã cũ fuius mr̃i oranti rñdiſſet vt ſupᷣ.dixit mater. Bone fili non

Fm eoꝝ maliciã. ſed ſm tuam miſericordia agere debes. Lüc filius vic
1¼ä cibꝰ ait. Ad votuʒ tuũ adhuc cum eis hãc miam faciam. ꝙ pᷣdicato
res meos eis mittã.qui eos moneãt et infoꝛmẽt.et ſi ſe nõ coꝛrexerit.ꝗ/

r minoꝛ qͥ multo temꝑe ſociꝰ ſancti frã
oꝛdine pᷣdicatoꝝ narrauit. cum beatꝰ

. .

ꝓcidens ait. Fili cariſſime miſerere et tuã iuſticiam
chꝛiſtꝰ. Mõnue vides quãte michi iniurie irrogantur.

Qui illa Tempa fili fuꝛoꝛez. et pauliſt⸗ expecta. Hahbeo em̃ fidelem ſier
uũ et pugilẽ ſtrenuũ.qui vbiqʒ diſcurrens mũdum expugnabit.⁊ tuo do

minio ſubiugabit. Aliũ quoqʒ fuũ in adiutoꝛiũ ſibi dabo.qͥ ſecum fide
liter decertabit.Cui filiꝰ.Ecce placatꝰ faciem tuã ſuſcepi. ſed vellẽ ego

videre quos vis ad tantũ officiũ deſtinare.Tũc illa chꝛiſto ſanctũ dñicũ

pñtauit.Cui chꝛiſtꝰ Vere bonꝰ ⁊ ſtrenuus pugil iſte.⁊ ſtudioſe faciet q̃

dixiſti Obtulit etiã ſãctũ fraſciſcũ Et huc cꝛiſt ſicut et pᷣmũ pit ↄmẽda
uit. Sãctus aũt dñicꝰ ſocium ſuũ in viſione ſua diligẽter cõſiderans qͥʒ

ante nõ nouerat.in craſtino in eccłia inuentũ ex his que nocte viderat ſi

ne indice recognouit. et in eiuſ amplexꝰ et oſcula pia ruens ait. Tu es ſo
ciꝰ meus.tu piter curres mecuʒ. ſtemꝰ ſimul.⁊ nullꝰ aduerſarius pᷣuale

bit. Viſionẽ quoqʒ pᷣdictam ſibi ꝑ oꝛdineʒ enarrauit.Et extũc factuʒ eſt

cis coꝛ vnũ et anima vna in dño.quod et ĩ poſteris madauerunt ꝑpetuo
obßuari B Cuü qndam nouiciũ apuluz ad oꝛdinẽ recepiſct. qdam
qͥ pᷣdicti nouicii ſoci fuerãt eum adeo ꝑuerterũt ꝙ ad ſeculũ iam redire
deliberãs veſtes ſuas modis omnibꝰ expetebat Quod beatꝰ dominicꝰ

audiẽs cõtinuo oꝛõni ſe dedit Igitur cũ dictum iuuenem iam religioſis
veſtibus expoliaſſent. et iam ſua camiſia induiſſent.ille magnis vocibus

clamare cepit ac dicere. En eſtuo.en ardeo.en totus exuroꝛ. Extrabite.
extrahite banc camiſiã maledictã que me totũ exurit. Nullo ergo mõ qͥ
eſcere potuit. quoſqʒ exutus camiſia religioſis veſtibus denuo eſt idutꝰ
ct ad clauſtrũ reductꝰ. Exiſtente beato dominico bonome cum fratres

iam ad doꝛmiendũ iuiſſent.qͥdam fr̃ conuerſus a dyabolo verxari cepit.
Quod cum frater reyneriꝰ lauſanẽſis magiſter cius audiſſet. beato do⸗
minico hoc ſtuduit indica re. Sanctꝰ autem dñicus ad ecclłliaʒ onte alta
re eũ poꝛtari fecit. Qui cũ vix a fratribꝰ.x.fuiſſet depoꝛtatꝰ.dixit beatꝰ
dñicus. Adiuro te miſer.vt dicas michi quare vexas creaturã dei.et ꝗ
re ⁊ quõ huc intraſti. Qui rñdit. Aexo eũ quia meruit. Bibit em̃ heri ĩ
ciuitate ſine licentia pꝛioꝛis nõ adhibito ſigno crucis Ande tũcĩtraui ĩ
eũ in ſpecie bibionis.qͥnpotius ipᷣe bibit me ſimul cuʒ vino. Hoc autem
tũc eum bibiſſe veruz cõpertuʒ eſt. Inter bec factũ eſt primũ ſignum ad
matutinas. Quo audito dyabolꝰ qui m eo loquebatur dixit.A mogdo hic
plus ſtare nõ poſſum.exquo capuciati ſurgũt Et ſic ad oꝛõneʒ bti dñici
exire cõpulſus eſt Cũ in ꝑtibus tholoſanis quoddã flumen tranſiſſetii
bꝛi eius nullũ habentes cõſeruatoriũ in flnuium ceciderunt. BDie autem
tercia quidã piſcatoꝛ ibi hamũ piiciens.eum magnũ pilſcẽ ſe pꝛendidiſſe
putaret libꝛos ipᷣos extraxit penitꝰ ſic illeſos ac ſi in aliquo armario fu⸗
iſſent cum ommi diligentia cuſtoditi Cũ ad quoddam monaſteriuz ve
niſſet.et fratres qeſcerent.nolens eos inquietare.oꝛõe fuſa clauſis iaau
is monaſteꝛiũ cum ſocio introiuit Idem etiam cõptuʒ eſt cũ in cõflicta
hereticoꝝ cũ quodã cõuerſo ciſtercieñ.fuiſſet Nam cuʒ ſero aq quandã
ecckiã deueniſſent.et clauſam inueniſſent.oꝛõe fuſa a beato dñico intra
eccleſiam ſe ſubito inuenerunt.et noctem illã totam in oꝛõe duxerunt
Poſt laboꝛem itineris anteqꝙᷓ; ad hoſpitium deueniſſet ſitim ad fonteʒ
gliquẽ extinguere cõſueuit.ne in domo hoſpitis plus bibendo aliquam
notam incurreret E SGcolaris qͥdam lubꝛicũ carnis patiens venit
in quodam feſto ad domũ fratrum de bononia vt ibi miſſaʒ audiret.Cõ
tigit autẽ tunc miſſã beatum dominicũ celebꝛare Cum autẽ ad oblatõʒ
ventũ fuiſſet.dictus ſcolaris acceſſit.et manuʒ eius cum multa deuotio
ne oſculatus eſt Quam cum oſculatꝰ fuiſſet tantã ex illa prodire ſenſito⸗
doꝛis fragrãtiam quãtam in vita ſua nunqᷓ aliquãdo exptus eſt. Erex
tũc eſtus libidis in eo mirabiliter refriguit.adeo vt qͥ ante erat vanuſ⁊
lubꝛicus.efficeretur poſtmodũ cõtinenſ atq; caſtꝰ O q̃nta mundicie pu
ritate evᷣ caro pollebat.cuiꝰ odoꝛ tam mirabiliter ſoꝛdes mentis purga
bat. Sacerdos qͥdaʒ videns aliquãdo beatũ dñicum cũ ſuis fratribuſ
pᷣdicationi tam feruẽter inſiſtere veliberauit eis aduerere dummodo no
uum teſtamẽtuʒ ſibi ad pᷣdicandũ neceſſarium habere poſſet. Hec eo co⸗
gitante quidam iuuenisalvenale teſtamentum ſub veſte baiulans affuit.
Quod ſtatim ſacerdos cum magno gaudio emit Ged dum adhuc aliq̃n
tulum dubitaret.fuſa ad deum prece. impꝛeſſaqʒ ſuper libꝛum exterius
cruce.libꝛum aperuit.et oculos ad capituluʒ quod pꝛimo ſe obtulit mox
coniecit.et illud quod in actibus petro dictum eſt eide m occurrit. Sur⸗
ge deſcende et vade cum eis nichil dubitans. quia ego miſi illos. Vtatĩ

ALXXIINI

qʒ ſurgens eiiſdem adheſit Cuʒ apud tholoſam in theologia regeret
magiſter qͥdã ſciẽtia et fama pᷣclarꝰ.qdaʒ mane ante diẽ du ſuas puide⸗
ret lectões oppꝛeſſꝰ ſomno caput ſuũ in cathedꝛa paululũ reclinauit.vi
ſuqʒ eſt ſibi ꝙ. vii.ſtelle ei pñtarẽtur. Qui cũ de nouitate tal exemii pluri
mũ miraretur.ſubito in lumie et quãtitate pᷣdicte ſtelle intãtũ creuerũt
ptotũ mũdũ illuminauer̃t. Qui euigilãs qdunaʒ ſibi hoc vellet plurimũ
mirabatuꝛ.Et ecce dũ ſcolas intraſſet et legeret. beatꝰ dñicꝰ et cũ eo ſex
ffes eiuſdẽ habitꝰ ad pᷣdictũ magiſtꝝ humiliter acceſſer̃t.et ſuũ ſibi po
poſitũ intimãtes dixerũt.ꝙ ſcolas ſuas cupent freqntare. Qui recolenn
viſioneʒ. ipos eſſe ſeptẽ ſtellas quas viderat nõ dubitauit. Rome viro
dei dñico poſito. vir dã magiſter reginaldꝰ ſacti.amiani aureliañ. de⸗
canꝰ qͥ etiã pariſiꝰ ĩ iure canonico rexerat anis qͥnqʒ.romã cũ aurelianẽ
ſʒ epo mare tranſiturꝰ aduenerat Budũ auteʒ in ꝓpoſito habebat relic⸗
tis oĩbus pᷣdicatõni ĩſiſtere.ſ quonã mõ id cõplere poſſet nec dũ aduer⸗
terat. Cũ aũt a quodã cardinali cui bmõi votuʒ expᷣſſerat de inſtitutõne
pᷣdicatoꝝ didiciſſet.et h̊ beato dñico accerſito eidẽ ſuũ ꝓpoſ itũ reuelaſ⸗
ſet. extuc ip̃ius oꝛdis deliberauit ingreſſũ. Nec moꝛa graui febꝛiũ infir
mitate coꝛripitur. et de erꝰ ſalute penitꝰ deſperatur. Perſeuerate qt in
oꝛõe beato dñico.ac beatã virginẽ cui tanqꝙᷓ ſpãli patrone curã oꝛdis to
tã cõmiſerat exoꝛãte.vt ł ſaltẽ modico tꝑe euʒ ſibi cõcedere vignaretur.
ecce ſubito reginã mie duabꝰ admodũ ſpecioſis comitatã puellis regi⸗
naldꝰ vigilãſ et moꝛtẽ expectãſ ad ſe viſibiliter venientẽ aſpexit blanda
qʒ facie ſibi dicenteʒ Pete a me qð vis et dabo tibi. Beliberãti qi pete
ret.vna ex pᷣdictis puellis ſuggeſſit ne qͥd peteret.ſed ſe totũ regine mĩe
volũtati cõmitteret. Qð duʒ feciſſet.ila manũ extendẽs virgineam. au
res ep et nares.manꝰ eius et pedes ſalutari quã tulerat vnctõe punxit
foꝛmulas verboꝝ ꝓprias ad ſinglas vnctões ſubinferẽs. Ad renes ait.
Stringãtur renes tuicĩgulo caſtitatis.Ad pedes aũt ait. Engo pedes
tuos in pᷣparatõnẽ euãgelii pacis Addiditqʒ. Bie tercia mittã tibi am
pullã reſtitutõis plenarie ſanitatis. Lũc ei habituʒ oꝛdis oſtendẽs.en ĩ
qt iſte eſt habitꝰ oꝛdis tui Hãc aũt viſionez ſimliter beat dñicꝰ in 0206
ne poſitꝰ vidit. Mane aũt facto ad euz veniẽs ſanctꝰ dñicꝰ.et ſanuʒ rep
perit.et ab eodeʒ totiꝰ viſionis ſeriem audiuit. et habitũ qm virgo mõ
ſtrauerat aſſumpſit. Nã ãtea fres ſuppelliciis vtebãtur. Bie aũt tercia
dei mĩ affuit.et coꝛpꝰ reginaldi adeo punxit·ꝙ nõ ſoluʒ eſtũ febꝛiũ. ſed
etiã ardoꝛẽ cõcupiſcentie ſic extinxit. vt ſicut ipᷣe poſtmodũ eſt ↄfeſſꝰ nec
primꝰ in eo motus libidis decetero pullulauit Hanc viſioneʒ iterato ex

bibitã qdam religioſus de oꝛdine hoſpitalarioꝛuz pñte quoqʒ beato dñi

co ꝓpriis oculis vidit et ſtupuit Hane viſionem multis fratribus maxi
me poſt illius obitum. beatus dominicus publicauit. Miſſus igitur re

5 „

ginaldus bononiam predicationi ardenter inſtabat. et fratrum numer?

excreſcebat. Poſt hoc autẽ miſſus pariſius non poſt multos dies in dño
obdoꝛmiuit. Juuenis quidam nepos domini ſtephani cardinalis
de foſſa noua.cũ equo in foueam precipitõ lapſus inde moꝛtuꝰ eſt educ
tus Qui beato dominico oblatus.oꝛatione fuſa vite priſtine eſt reſtitutꝰ
In eccleſia ſancti ſixti architectum quendam conductum a fratribus
ſub cripta quedam ruina deſuper reſoluta contriui deniqʒ ſub cumulo
cadentis macerie iacentem extinxit. Sed vir dei dominicus coꝛpus de
cauerna ſubductum ad ſe deferri iuſſit. oꝛationumqʒ ſuarum ſuffragio
ſtatim vite ſimul et ſanitati reſtituit In eadem eccleſia apud romã dũ
fratres circiter.xl.manerent.et quadam vice panis valde modicum ĩue
niſſent. beatus dominicus id modicum quod habebatur panis in paꝛtes
diuidi ſuꝑ menſam mãdauit.Dumqʒ vnuſquiſqʒ bucellaʒ panis cũ gau
dio frangeret.ecce vuo iuuenes eiuſdem habitus foꝛmeqʒ conſimiliſ re
fectoꝛiuʒ intrauerũt.pallioꝝ ſinus quia collo pendebant plenos panibꝰ
deferentes. Quibꝰ ecapite mſe ſerui dei dominici ſilenter oblatis ita
ſubito diſceſſerunt. ↄt nullus decetero vel vnde venerint vel quo abie⸗
rint ſcire poſſet. Cunc ſanctuſ dominicus manu ad fratres circunquaqʒ
ptenſa.modo inquit fratres mi comedite Cũqʒ beatus dominicus ali
quãdo in itinere poſitus eſſet. et grauis pluuiaꝝ inundatõ facta eſſet. il⸗
le ſignũ crucis edidit.Eet a ſe et a ſocio omneʒ pluuiam adeo ꝓpulſauit.
vt quaſi facto papilione de cruce.cum tota terra denſ. a imbꝛiũ iundatõe
madeſceret.nec vna gutta ad ſpaciuʒ trium cubitoꝝ eos contingeret
AQuadã vice dum in partibꝰ tholoſanis tranſiſſet nauigio quadã aqᷓ;
nauta ab eo denariũ pꝛo mercede tranſitus exigebat Cuicũ vir dei pꝛo
huicio ſibi impẽſo celoꝝ regnum ꝓmitteret.addens ꝙ diiſ cipulus chꝛu⸗
ſti eſſet.nec auꝝ vel pecuniam depoꝛtaret.ille eum ꝑ cappam trabẽs.mi
hi inquit qaut cappam aut denariũ dimittes. Tunc vir dei erectis ad ce
lü oculis paululum intra ſe oꝛans moxqʒ in terram reſpiciens et diuino
nec dubiuʒ procuratũ nutu denarium iacẽtem vidẽs.ecce inqͥt fr quod
poſtulas tolle et me libꝛũ in pace dimitte. Cõtigit aliquando viro dei
iter agente aſſociari ſibi religioſum quendã ↄuerſatõis qͥdem ſanctita⸗
te domeſticũ ſed loqla et lingua penitus alienũ Bolenſ itaqʒ ꝙ diuinis
eloqᷣis vna cum illo mutua ſe collatõne refouere nõ poſſet.tadeʒ a domi
no vt vnus lingua loqueretur alteriꝰ verbiſqʒ ſic alterurꝝ variatis ſeſe
p triduum quo videlicet ſimul ituri erãt intelligerẽt impetrauit. Qua
dam vice cum quidam multis obſeſſus demoniis ſibi fuiſſet oblatus. l⸗
le ſtolam accipiens prius ſupꝑ ꝓpriũ collũ poſuit. deinde demoniaci collũ
cinxit. mandans illis vt decetero illum hominez nõ vexarent. Jpᷣi vero
in eiuſdem obſeſſi coꝛpe torqueri ſtatun foꝛtiter ceperũt ⁊ clamare Per
mitte nos exire quare nos cruciari hic cõpellis At ille Nõ dimittã vol
indt niſi michi fideiuſſoꝛẽ dederitis ꝙ vltra nequaq; decetero redatis.

,GLXXV

Quos inqunt illi fideiuſſoꝛes poterimꝰ tibi vare Et ille. Gactos marti
res quoꝝ coꝛpa in ecclłia hac reqᷣeſcunt Et illi NMõ poſſumꝰ⸗ quia noſtra
merita cõtradicũt. Quibꝰ ule dixit. Opoꝛtet vos dare.alioqͥn a crucia⸗
tu boc nequaqᷓ liberos vos dimittã.Lũc rũderunt ad hoc operaʒ ſe da
turos.Et poſt modicuʒ dixerũt.Ecce impetrauumꝰ.licet immeriti. ꝙÿ ſa
cti martires fideiuſſerũt pro nobis Reqrente aũt eo huiꝰ rei ſignũ dixe
rñt Eatis ad capſã in qua ſunt recõdita capita martiꝝ et eã inuenietis i
uerſaʒ. Queſitũ eſt. et ita inuẽtũ eſt ſicut illi fuerãt pꝛoteſtatt Pꝛe
dicãte ãt eo aliqñ quedã matrone ab hereticiſ depꝛauate eiꝰ pedibꝰ pꝛo
uolute dixerũt. Serue dei adiuua nos.ſi vera ſũt q hodie pᷣdicaſti.iã diu

mentes noſtras erroꝛis ſpũs excecauit Quibꝰ? ille Lõſtantes eſtote.⁊ ex

pectate pauliſper. vt videatis q̃ti dño adheſiſtis. SGtatunqʒ vider̃t ð me
dio ſui cattuʒ vnuʒ teterrimũ ꝓſilire qͥ magni canis quãtitateʒ pᷣferens
habebat groſſos oculos et flamãtes.linguã longã latamqʒ atqʒ ſangui
nolẽtã et pꝛotractaʒ vſqʒ ad vmbilicũ Caudã vero habẽs curta ſurſum
qʒ pꝛotenſã.poſterioꝝ turpitudineʒ quocũqʒ ſe veteret oſtendedat.de 4
bo fetoꝛ intolerabilis exalabat. Cumqʒ circa illas matronas ſe aliqdiu
huc illucqʒ vertiſſet.tãdeʒ ꝑ coꝛdã campane in cãpanile cõſcẽdẽs diſpa
ruit. feda poſt ſe veſtigia dereliqᷓns. Ille ergo matrone deo gratias agẽ
tes ad catholicã fidem ſunt cõuerſe· Cũ ĩ ptibꝰ tholoſanis quoſdã heę
reticos cõuiciſſet. et uli eſſent incendio deputati.aſpiciẽs inter eos qnda
raymundũ nomime ait miniſtris. Iſtuʒ uate.ne aliquo modo cũ ceteris
cõburatur. Cõuerſuſqʒ; ad euʒ blandeqʒ alloq̃ns.ſcio inqͥt fili mi ſcio ꝙ;
adbuc licet tarde bonus homo eris et ſãctus. Bimiſſus itaq; ꝑ annos
viginti ĩ heretica pꝛauitate pmãſit Tãdem cõuerſus. et frater redica
toꝝ effectus in eodeʒ oꝛdine vitam ſuam laudabiliter duxit ⁊ feliciter ꝰ
ſummauit Cuũ eſſet in hiſpania quibuſdaʒz ſibi fratribꝰ ſociatis appatu
it ei ꝑ viſuʒ immaniſſimꝰ draco qui fratres illos qui ſecum erant abſoꝛ

bere aptis faucibus nitebatur. Quod vir dei intelligẽs fratres foꝛtite
reſiſtere boꝛtabatur. Et poſt modicum omnes illi excepto fre adam et

duobꝰ cõuerſis ab eo receſſerũt Interrogatuſ autem quidam ex illis ab
eo an ſimiliter vellet abire ait. Abſit pater vt relicto capite ſequar pe

des.et cõtinuo oꝛatõni ſe dedit. Et fere omnes poſt modicum ſua oꝛõne
cõuertit Apud ſanctũ ſixtum in vꝛbe romana cum fratribus exiſtens

ſubito facto ſup eũ ſpũ domini ad capitulũ fratribꝰ cõuocatiſ palã omni

bꝰ nũciauit. quatuoꝛ fratres ex ipſis in bꝛeui.duos videlicet in coꝛpoꝛe

duos vero in anima moꝛituros Poſt modicum duo fratres ad domi⸗
num migrauerunt duo vero de oꝛdine receſſerut Exiſtente eo bono⸗
nie erat quidam magiſter cunradus theutonicus cuius ingreſſum ad oꝛ
dinem fratres mirabiliter affectabant Cum aũt beatus dñicus cũ pꝛio

re mõoaſteru caſſamarie de oꝛdine ciſtercieñ.in vigilia aſſumptõis beate

ris ñ audiuit. Erat at ſibi ĩ eccłia ꝑnoctadi cõſ
gaut raro certũ ad qeſcenduʒ locum videretur bre Et cuʒ laſſitudine ſuc

marie ſmocinaretur. familiari quadã ↄfidẽtia exigẽte materia iter alia
dixit ei. Sateoꝛ tmi pꝛioꝛ qd tamẽ adpuc nulli expoſui vnqᷓ nec tu alteri
qdiu vixero reuelab ꝙ nũꝙᷓ a deo in hac vita aliqᷣd petu qdð ñ aſſeq̃rer

iuxta votũ.Cui cũ pᷣdictꝰ prioꝛ diceret ỹ foꝛſitan ante eũ vitã finiret. be

atꝰ dñ icꝰ ſpũ ꝓphetico.ꝙ ipᷣe pꝛioꝛ poſt ie diu viueret.ſicut et factũ fuiſſe

cõſtat. pdixit. Cic ille pꝛioꝛ adiecit. Pete & pr̃ vt det tibi magiſtꝝ cun
radũ ad oꝛdinc.cuiꝰ ffes ĩtroituʒ tm̃ ſlagitare vident᷑ At ipᷣe rẽ inqͥt bo
ne frĩ difficileʒ poſtulaſti. Sinito cõpletoꝛio ceteris fribus ad qͥeſcenduzʒ

pꝑgentibꝰ ipᷣe in ecclia remaſit.et in oꝛõe moꝛeſ olito pnoctauit Cõueniẽ

tib? igitur fribus ad prima cũ cãtoꝛ incepiſſet. iaʒ lucis oꝛto ſidere.ecce

lucis noue ſid/ nouũ futurꝰ mgr ciradus ſubito veniẽs ad pedes beati
vñici ſe ꝓſternens habitũ oꝛdis inſtãter petiit.⁊ pſeuerãter accepit Hic
fuit in oꝛdie valde religioſꝰ. ⁊ lectoꝛ in oꝛdie plurimũ gloꝛioſꝰ. Qui tan
dẽ moꝛiẽs cũ iam oculos clauſiſſet.⁊ frfes eũ migraſſe crederent. ille ap
tis oculis ffes circũſpiciẽs ait. Sñs vobiſcũ. Quibꝰo reſpõdẽtibꝰ. ⁊ cu
ſpũ tuo. adiunxit. Sideliũ anime p nnã dei reqeſcãt in pace. Et ſic ptinꝰ
ille in pace qeuit HEInerat qutẽ puo dei dñico firma valde mentis
eqlitas.nmiſi cũ ad cõpaſſionẽ ⁊ miaʒ turbaret᷑.Et qꝛ coꝛ gaudens echila
rat faciẽ ꝓlacidã interioꝛis boĩs cõpoſitõeʒ manifeſta defoꝛis bemigm
tate ꝓdebat Lempe diurno cñ friba ſuis ſocus ve ſaluo qͥdeʒ boneſta

tis tenoꝛe nemo ↄmumoꝛ.nocturnis hoꝛis vigiliis et oꝛatõibꝰ nemo in

ſtãtioꝛ. Biem impartiebatur ꝓximis.noctem deo. Be oculig ſi uis quaſi

quẽdam fontem effecerat lacrimaꝝ Frequenter quando coꝛpus domi
