añt nullꝰ infra lapidis iactũ ſibi appꝛopinq̃re auſus ẽ: ſed cũ nimio vlula
tu ad venatoꝛes reuertebãt. Nocte igitur ſuꝑueniẽte: domũ tedeunt:et
ſeqnti die illuc reuertentes caſſo laboꝛe domũ iteruʒ rediert. Qð vũ rex
audiſſet. rem vt erat ſuſpicatꝰ.cũ epo et multitudine venatoꝝ iluuc ꝓpe⸗
rauit. Scd cuʒ canes vt pꝛiꝰ accedere nõ pᷣſumerent:ſed om̃es vlulando
redirent. locuʒ vepꝛium denſitate inacceſſibilẽ in girũ circũdeder̃t. VUnꝰ
auteʒ incaute ſagittã dirigens: vt inde ceruã expelleret. viro dei ꝓ cerua
oꝛãti graue vulnꝰ inflixit Sed milites ſemitã ferro aperientes ad ipᷣius
deuener̃t ſpeluncã. Et videntes ſeneʒ babitu monachali veſtitũ.canicie
qutem et etate venerabiẽ. ceruã quoqʒ ad eiꝰ genua ꝓuolutã ſolus epᷣs

et rex eum pedites adier̃t. ceteris retro ſtare iuſſis.Et interrogauer̃t eũ

quis eſſet:vel vnde veniſſet. aut cur tam denſaʒ heremi vaſtitatẽ petiſſet

ſeu quis eum vulnerare tam grauiter pꝛeſumpſiſſet. Quibꝰ cũ ad ſingla

rũñdiſſet. et illi ab eo humilłr vemã poſtulaſſent. medicos ſanando vulneri
ſpoponder̃t. et multa donaria obtulert. Sed ipᷣe nec medicinã adhibere
voluit:et munera contemnens ad ipſa etiã nõ reſpexit.qͥn potius ſciens
virtutẽ in infirmit ate perfici.dñm exoꝛauit.ne qdiu viueret ſanitati pꝛi
ſtine redderetur. Sed cum rex euʒ freqnter viſitaret. et pabulum ſalutis
ab eo reciꝑet. immẽſas diuitias obtulit:ſed eas ille recipꝑe recuſauit.ad
monẽs vt inde monaſteriũ ↄſtrueret.vbi monaſtici oꝛdinis diſciplina vi⸗
geret. Qð cum rex feciſſet:victus egidiꝰ lacrimis et pꝛecibus regis pꝰq;
plłimũ renuiſſet: illius monaſterii curaʒ ſuſcepit. B Huius ſancti fa
mam rex lꝛarolus vt audiuit eius impetrato aduentu reuerenter eum ſu
ſcepit. Inter cetera ſalutis colloquia rex eum rogauit:vt ꝓ eo dignaref
oꝛare:q; quoddã facinꝰ enoꝛme cõmiſerat:qð nulli vnq nec ipſo ſancto
confiteri auderet. Sequenti igitur dñica dum egidius celebꝛans pꝛo re

ge oꝛarz. angelus dñi eidem apparens: cequlã ſuper altare poſuit in qua

M

ſcriptũ erat ꝑ oꝛdinẽ. ⁊ regis peccatũ 2 egidii pᷣcibus dimiſſum. ſi tñ pe
mitens ⁊ ofiens ab ullo deinceps abſtineret Adiunctũqʒ erat in fine ut

„„ —

quiſqs ictm̃ egidiũ pꝛo quocũqʒ coõmiſſo inuocaret ſi tñ ab illo deſiſteret
ei egi cedula pecca

agpud neumaſenſem vꝛbem filiũ pꝛĩcipis q̊ tuc obierat ſuſcitauit. Poſt
aliquãtulũ vero tꝑs pᷣnunciãs mõaſteriũ ſuũ nõ longe ab hoſtibꝰ euertẽ
du. romd adit.⁊ puilm ecclie ſi ue.duoqʒ hoſtia cipꝛeſſina in qͥbꝰ ſculpte
eram imagnes aploꝝ a papa impetrãs dimittenſqʒ ea in tiberim: diuĩo
regimini ↄmendauit:et ad monaſteriũ rediens:cuidã vcto apud tibero⸗
nem greſſum reſtituit. Cuqʒ ad mouaſteriũ rediſſet: pᷣdicta hoſtia in poꝛ
tu inuenit. ⁊ gras agens deo ꝓ inter tot maris pericula illeſa ᷣuaſſet.ea
in liminibꝰ ecclie ſue ad decus ecclie et monimentũ pacti romane ſedis

andẽ vñs diem ſui obitus imminere ſibi ſpũm reuelauit. Qð

ſe oꝛare ſuadẽs:in dño feliciter obdgoꝛmiuit. vbi

cloꝝ eius qnimã in celũ ferentiũ plimi ſe qaudiſſe teſtati ſunt.
9 annn dñi. ddcc— AXXVI.

Ze natiuitate gloꝛioſe virginis
Atiuitas glioſe virginis marie ex tribu A mre
udaet regia ſtirpe dauid duxit oꝛiginẽ. Mat maoꝛie
beus ant ⁊ lucas nõ generatõeʒ marie:ſed loſeph deſcripſer̃t
4 roe xpᷣi peniꝰ alienꝰ fuit:qꝛ ↄſuetudo ſcripture ðꝛ fuiſſe.vt
ꝛ ſed viroꝝ generatõis ſeries texeretur. Geriſſime tñ virgo
le dauid deſcẽdit. Qð pꝛecipue patʒ ex hoc. Om̃ vt ſepe ſcri
tur xpᷣs de ſemine dauid duxit oꝛiginẽ. Cũ igitur xpᷣs de ſola
vinr gine natus ſit: mamtfeſtũ eſt ip̃am virginem ex vauid natam eſſe. et
beoc ex cathena nathan. Bauid em̃ inter ceteros habuit duos filios.ſcʒ
naeathan ⁊ ſalomonẽ. Ex cathena igitur nathan filu dauid.vt teſtatur io
hannes damaſcenꝰ.leui genuit melchi ⁊ pantber. panther genuit barpã
ther. barpanther genuit loachim. ioachim virginem mariꝗ. Ex catbena
aũt ſalomonis mathan babuit vroꝛem ex qua genuit iacob. Befuncto
duüt mathan melchi ex tribu nathan:qui fili⸗ quidem leui:frater aũt pan
theris.nupſit vxoꝛi mathaun matri autẽ iacob et genuit ex ea hely. Facti
ſunt aũt frẽs vterini iacob ⁊ heli. Jacob qͥdem ex tribu ſalomonis. hely
ex tribu nathan. Befunctus eſt autem beli ex tribu nathon ſine liberis.

et accepit iacob frater eius qui ex tribu ſalomonis vxoꝛẽ eiꝰ:⁊ ſuſcitauit
ſemen fratris ſui:et genutt ioſeph. Joſeph igitur natura eſt filius iacob
ex deſcenſione ſalomonis. pᷣm legem autem bely qui ex nathan. Tlam fi
luus qui naſcebatur:ſᷣm naturã erat quidem generantis:ſm qutem legẽ

defuncti. Hec damaſcen?. Bicut auũt in ecchiaſtica hiſtoꝛia dicitur et

V *L.

“äü
„

Beda in ſua cronica teſtatur:cũ om̃s generatões hebꝛeoꝝ ⁊ alienigena

in rum in archiuis tẽpli ſecretõꝛibꝰ ſuarent.herodes om̃ es iuſſit incendu:
tere exiſtimãs ſe nobilem poſſe videri ſi deficientibus ꝓbam̃tis ꝓgenies ſus
Necu ad iſt rl ꝑtinere crederetur Fuerũt tñ qdã dicti dñici ſic dicti ob ꝓpinqta
er tem xp̃i qͥ ⁊ naʒarei fuer̃t:q oꝛdinẽ generatõis xpᷣi ꝑtim vt a ꝓauis didi
cerãt. ꝑtim vt a qbuſdã libꝛis hüerunt quos domi hẽbant qntu poterat 6
Pan pdocebãt B Joschim aũt accepit vxoꝛẽ noĩe annã:q babuit ſoꝛoꝛẽ
R noĩe hiſmeriã. Hec aũt biſmeria genuit elizabeth et eliud.eliʒabeth io
ni⸗ bannẽ baptiſtã: Be eliud natus eſt eminen.de eminen natus eſt ſanctꝰ
Nng ſeruaciꝰ:cuiꝰ coꝛpꝰ eſt in opido traiecti ſuꝑ fluuium moſan in epatulooo
ne dienſi. Anna autẽ tres viros babuiſſe ðꝛ.l ioachi.cleophaʒ.· et ſalome.
“l Be pꝛimo aũt viro. ſ. noachim vnã filiã ſ. cʒ mariã mr̃em dñi genuit: quã
5* ioſeph nuptui dedit:que xpᷣm dñm genuit et peperit. Moꝛtuo ioachim
44 gccepit cleophã fratrẽ ioſeph:⁊ genuit ex eo aliam filiam quᷣ ſulr mari
am vocanit:⁊ alpheo poſtmodũ in coniugem ſociauit Hec aũt maria ex
n alpheo viro ſuo quattuoꝛ filios genuit. ſcʒ. iacobũ minoꝛẽ. ioſeph iuſtum
int qui et barſabas.ſimonem.et iudam. Moꝛtuo ſecundo viro anne:terciũ
4 cepit nomine ſalome.ex quo aliam filiam —– rurſus mariam
9 vocauit. et zebedeo in coniugem tradidit. Hec aũt maria ex zebedeo vi
ro ſuo duos filios genuit.ſ.iacobuʒ mqioꝛem et iobannem euangeliſtã.
ſe Vnge et de hoc extant verſus.Anna ſolet dici tres concepiſſe marias
— Quas genuere viri.ioachim.cleophas.ſalomeqʒ. Has duxere viri.io⸗
e ſeph alpheus. zebedeus. Pꝛima parit chꝛiſtum.iacobũ ſecunda minoꝛẽ
t Et ioſeph iuſtum.peperit cum ſimone iudam. Tercia maioꝛem iacobũ
. volucremq; iohannem. Sed mirum videtur qũo beata maria potuit
en eſſe cognata eliʒabeth:vt ſuperius dictum eſt. Cõſtat enim eliʒabeth vx
N oꝛem fuiſſe zacharie:qui erat de tribu leui.et ſᷣm legem quilibet de ſua
dr tribu ⁊ familia ducere debebat vxoꝛem.⁊ ipſam de filiabus aaron lucaſ
ſieß fuiſſe teſtatur. Anna aũt fuit m bieronimũ de bethleem que erat ð tri
fm, bu iuda. Sed ſciendum ꝙ ipſe aaron ⁊ ioiada ſummus ſacerdos ambo
un de tribu iuda duxerunt vxoꝛes. VUnde tribus ſacerdotalis et regalis co
C gnatõne ſemper ad inuicem pꝛobantur fuiſſe coniuncte. Potuit autem
Fn vyt dicit Beda huiuſmodi coniunctio recentioꝛi tempoꝛe fieri datis nup
n tui feminis de tribu in tribum vt manifeſte beataʒ mariam que ex tribu
S regia deſcendit cum tribu ſacerdotali cognatõnem generis habuiſſe
e conſtaret. Et ita beata Maria de vtraqʒ tribu erat. Voluit enim do
lens minus vt hee tribus pꝛiuilegiate pꝛopter myſterium ad inuicem miſce
rentur: quia de eis dominus naſciturus erat:qui vere rex et ſacerdos
u pꝛo nobis ſeipſum offerret.Et fideles ſuos in milicia huius vite pug⸗
Ifi nantes regeret:et poſt victoꝛiam coꝛonaret.Quod etiã ex nomine chri
lot ſti. id eſt. nuncti innuitur:quia ſoli ſacerdotes ⁊ reges ⁊ pꝛophete ĩ lege

brus ſuis qui hoc audierãt tan

veteri vngebantur. VUnde ⁊ nos a xpᷣo xpᷣiani dicimur:⁊ genus electum
⁊ regale ſacerdotiuʒ appellamur.Sed ⁊ qð dicebat᷑ ꝙ mulieres tm̃ ſue

tribus hoĩbus iungerentur dictũ fuiſſe conſtat:ne diſtributio ſoꝛtiũ con

funderetur: qa vero leuitica tribus ſoꝛtem inter ceteras non babebat.
mulieres de illa tribu nubere poterant cui volebant. C MHiſtoꝛiã
autẽ natiuitatis beate marie virginis beatus hieronimꝰ:vt in pꝛologo
refert adoleſcentulus in quodam libello legit. Sed poſt multum tempo
ris vt ſe ibidem legiſſe recoluit:pꝛimo rogatus tranſcripſit. Joachim
nanqʒ; ex galuea ⁊ ciuitate naʒareth:ſanctã annam ex bethleem duxit
vxoꝛem. Ambo aũt iuſti erant:⁊ ambo ſine repᷣhenſione in omnibꝰ man
datis dñi incedebant.omnẽq; ſuã ſubſtantiã tripharie diuidebãt. Vnaʒ
partem templo et templi ſeruitoꝛibꝰ impendebant. Aliam peregrinis ⁊
pauperibus erogabant.Terciam ſibi ⁊ fomilie ſue vſibus reſeruabant
Et ita per annos viginti pꝛolem ex coniugio non habentes. vouerunt
dño:ꝙ ſi eis ſobolem concederet:eam ſeruitio dñi manciparent. Cuius
rei gra cum ſingulis annis in tribus feſtis pᷣcipuis hieruſalem frequen
tarent.in feſto encenioꝝ ioachim cum contribulibꝰ ſuis hieruſalem aſcẽ
dit.et cum ceteris ad altare accedens oblatõem ſuam offerre voluit
Quem videns ſacerdos:cum indignatõne nimia repulit. Et cur ad alta
re dei accedere pᷣſumeret increpauit:aſſerens non eſſe cõöueniens maledi
cto legis obnoxium oblatõnem dño legis offerre:nec inter fecundos in
fecundum:⁊ qui populuʒ dei non auxit aſtare. Joachim igitur ſic confu
ſum ſe videns pꝛe pudoꝛe domum redire nolui::ne ſimiliter a contribuli
tum oppꝛobꝛium ſuſtineret. Secedens igi
tur ad paſtoꝛes ſuos cum ibi aliquadiu fuiſſet. quadam die ei ſoli ange
lus cum magna claritate apparuit:et de eius viſione turbatũ ne timerʒ
odmonuit:dicens.Ego ſum angelus dñi miſſus ad te:vt annuncieʒ tibi

pꝛeces tuas exauditas eſſe: et elemoſinas tuas in conſpectu dñi aſcendii

ſe. Vidi eni pudoꝛem tuuʒ. ⁊ qaudiui ſterilitatis oppꝛobꝛiũ non recte tibi
obiectum. Peccati quippe non nature vltoꝛ eſt deus.Et ideo cum alicu⸗
1ius vterum claudit:ad hoc facit:vt mirabilius denuo aperiat.⁊ non libi
dinis eſſe quod naſcitur:ſed diuine foꝛe muneris cognoſcatur. Pꝛima
gentis veſtre mater ſara nonne vſqʒ ad nonageſimũ annum ſterilitatis
oppꝛobꝛiũ pertulit:et tamen yſaac cui repꝛonuſſa erat omniũ gentiuʒ be
nedictio generauit. Rachel etiã nonne diu ſterilis fuit.⁊ tamen ioſeph
genuit qui totius egipti dñium habuit. Quis foꝛtioꝛ ſamſone.vl ſancti
oꝛ ſamuele. et tamen hi ambo matres ſteriles habuere. Ratõe igitur et
exemplis crede dilatos diu conceptus ⁊ ſteriles partus mirabilioꝛes eẽ
ſolere· ꝛoinde anna vxoꝛ tua pariet tibi filiam. Et vocabis nomen eiꝰ
mariaʒ.Mec vt vouiſtis erit ab infantia dño conſecrata.⁊ adbuc ex vte
ro matris ſue ſpirituſoncto plena.nec foꝛinſecus inter populares:ſed in

—

MUÿe

m GXVI

con templo dñi ſemꝑ moꝛabitur:ne quid ſiniſtrum de ea aliquis ſuſpicetur·
t. Et ſicut ipſa ex ſterili mre naſcetur:ita mirabilr ex ea altiſſimi filius ge
N nerabitur: cuiꝰ nomen erit iheſus: ⁊ p eñ oĩbꝰ gentibꝰ erit ſalus. Et boc
o tibi ſignũ.Cũ ꝑueneris hieroſolimis ad aureã poꝛtã.annã vxoꝛẽ tuam
W obuiã habebis:q̃ de tua tardatõe modo ſolicita.tunc in ↄſpectu tuo gau
bn debit: His dictis angelꝰ ab eo diſceſſit. Anna autẽ cum amare fleret:et
dunt quonã vir ſuus iuiſſet ignoꝛaret.idem angelus eidem apparuit:⁊ ſibi ea
non dem q̃ viro annuciauerat patefecit. addens vt ꝓ ſigno hierlin ad aureaʒ
u; poꝛtã pergeret:et ibidem viro ſuo redeũti obuiaret. Igitur iux aãgeli pᷣce
662 ptũ ambo ſibimuicem obuiãtes:de mutua viſione letati.⁊ de pꝛole pꝛo
unt miſſa ſecuri.adoꝛato dño domũ redier̃t.diuimũ ꝓmiſſũ hilariter expectꝰ
tunt tes. Anna igitur ↄcepit:⁊ filiã peperit:⁊ nomen eius mariã vocauit CLCõ
is pleto igitur ꝑ trienniũ ablactatõnis tꝑe.ad templũ dvñi virginẽ cũ obla
len tõnibꝰ adduxerunt. Erãt aũt circa templũ iu.xv.graduũ pſalmos.xv.
nicd aſcenſionis gradus. Nam qꝛ templũ in monte erat cõſtitutũ.altare olo
cauſti qð foꝛinſecꝰ erat adiri niſi per gradus non poterat.In hoꝝ itaqʒ
dale nouiſſimo virgo conſtituta.cunctos ſine alicuiꝰ adiutoꝛio ita conſcendit
zhecl gac ſi iam etatis perfecte eſſet. Perfecta igitur oblatõne:filiã cum alis
bi virginibꝰ in templo dimittentes:ad ꝓpꝛia redier̃t. Elirgo aũt quotidie
fi in oĩ ſanctitate ꝓficiẽs:⁊ ab angel quotidie viſitabat:⁊ viſione diuina qᷓ
bui tidie fruebatur. Ait em̃ biero.in quadã epla ad cromaciũ heliodoꝝ
igt btã virgo bãc regulã ſibi ſtatuerat.vt a mane vſqʒ ad terciã oꝛonibꝰ im
ſiſteret · a tercia vſqʒ ad nonaz textrino operi vacaret.a nona ab oꝛonibꝰ
Naz nõ recedebat quouſqʒ angelus apparens ſibi eſca daret. B Quar J
Gehi to autem decuno etatis ſue anno pontifex publice denunciauit:vt virgi
ſenel nes q̃ in tẽplo inſtruebãtur:⁊ etatis tꝑꝰ impleſſent:domũ reuerterẽtur.

⁊ viris legitime iungerent᷑:Cuiꝰ mãdato cum cctere paruiſſent ſola brã
i maria virgo h̊ ſe facere nõ poſſe rñdit.tum qꝛ parentes ſui e dñi ſᷣuicõ
mãcipaſſent.tum qꝛ virginitatẽ ſuã dño ipᷣa vouiſſet.Cunc anxiatꝰ pon

1 tifex eo ꝙ neqʒ ᷣm ſcripturã q̃ dicit. Nouete et reddite.votum infringẽ
. dum putaret: nec moꝛem genti inſuetum introducere auderet.ad immi
nentem feſtiuitatem iudeoꝝ ſenioꝛibꝰ conuocatis.omnium hec vna fu
n, it ſententia:vt in re tam dubia conſiliũ dñi q̃reretur.Cum aũt oꝛoni inſi
N ſterent:⁊ pontifex ad conſulendũ dñm acceſſiſſet.mox de loco oꝛatoꝛii cũ
Fin ctis audientibꝰ vox inſonuit:dicens.vt quicũqʒ de domo dauid nuptiis
Gini habiles ↄiugati nõ eſſent.ſinguli virgas ſingulas ad altare deferrẽt.et
cuiuſcũq; virgula germiaſſet: ⁊ in cacumie eius:ſᷣm eſaie vaticiniũ ſpiri
tuſſanctus in columbe ſpecie cõſediſſet:ipſe ꝓculdubio eſſet cui virgo de
te ſponſari deberet. Erat inter ceteros ioſeph de domo dauid:Cui cum in
Gin cõgruũ videretur ſi vir tam ꝓuecte etatis tam tenerã virginem duceret

in vxoꝛem.ceteris virgas ſuas afferẽtibꝰ ſolus ipᷣe virga ſuam ſubtẽit

Vnge cum nil diume voci conſonum appareret.pontifex iterato dñũm cõ
ſulendum putauit. Qui rñdit ꝙ ſolus ille virga ſuam non attulit:cui vir
go deſponſari deberet. Pꝛoditus itaqʒ ioſeph cũ virgã ſuã attuliſſet: et
ipſa ilico floꝛem germinaſſet:et in eius cacumie columba de celo veniẽs
conſediſſet.liquido oĩbꝰ patuit ipᷣi virginẽ deſpõſandã foꝛe.Geſponſata
igitur virgine ioſeph ipſe qdeʒ in ſuã ciuitatẽ bethleẽ recedit domũ ſlua⸗
diſpoſiturꝰ:et nuptiis neceſſaria ꝓuiſurꝰ. Virgo aũt maria cũ.vii.virgi
nibus coeuis et collactaneis ſuis quas ob oſtenſionẽ miraculi a ſacero
te acceꝑat ad domũ parentũ in naʒareth reuerſa eſt. In diebus aũt illis
ongelus gabꝛiel ei oꝛanti apparuit:et de ea naſcituꝝ dei filiuʒ nüciauit
E BSDies qũt natiuitatis virginis aliq̃nto tꝑe fideles latuit. Cõtigit
igitur:ſicut refert iohannes beleth:vt qͥdã vir icũs ſedule ↄtemplatoni
inſ iſtens ſingulis annis.vi.ydus ſeptembais in oꝛõne poſitꝰ iocundiſſi⸗
mam angeloꝝ ſocietatẽ ſolenniſantẽ audiret. Cuũqʒ dcuotiſſime ſibi reue
ir quolibet anno illo tm̃ die ⁊ no alio hoc sudiret.diuinum
Põſum: ꝙ virgo glioſa maria tali die fuerit mundo nata.⁊10
hoc manifeſtaret filiis ſancte eccłie:vt cõcoꝛdes fierent in hac celebꝛita
te celeſti curie Cum aũt boc ſummo pontifici ⁊ aliis intunaſſet:⁊ illi oꝛa
tionibꝰ ⁊ ieiunis.ſcpᷣturis ⁊ antiqͥtatũ teſtioniis veritatẽ comperiſſent.
bunc diem in honoꝛe natiuitatis virginis celebꝛandũ vnuerſalr ſtatue
runt. Octaua aũt natiuitatis beate marie olim nõ celebꝛabatur:ſed
dñs innocentiꝰ q̃rtꝰ natõe ianuen ipᷣam inſtituit celebꝛandã:Cuiꝰ hec
cã fuit Gꝛegoꝛio eni nono ꝑ moꝛtẽ ſublatode medio:romaui om̃s cardi
nales in quodã conclaui incluſer̃t:vt citiꝰ ecclłlie ꝓuideretur. Sed cum ꝑ
ples dies cõcoꝛdare nõ potuiſſent.⁊ ipſi a romanis multas moleſtias iu
ſtinuiſſent: vouer̃t regme celi ꝙ ſi eius meritis cõcoꝛdarent:⁊ liberi abi
re poſſent.octauas ſue natiuitatis diu neglectas de cetero ſtatuerent ce

lebꝛandas. Sicqʒ in dñm celeſtinũ cõuener̃t:et liberati ꝑ dñm innocenti

um votum adimpleuer̃t.Celeſtinꝰ enĩ modico tꝑe ſuꝑuixit:⁊ iõ ꝑ eũ iple
ri nõ potuit. Et nota ꝙ tres natiuitates ecclia ſolenniʒat.ſ.natiuita

tem xpᷣi.marie.⁊ iohannis bap.Que tres deſignãt tres ſpũales natiuita
tes Cum iohanne nanqʒ in aqua.cum maria in penitẽtia.cũ xpᷣo renaſci
mur in glia.Cũ igitur natiuitatẽ baptiſmi in adultis opoꝛteat pᷣcedere
cont ritõem ⁊ glie ſilr.iõ ille due merito vigilias hñt.Sed cũ penitentia
tota ſit ꝓ vigilia nõ opoꝛtuit:vt vigiliam bꝛet.Octauas vero om̃s hñt.
qꝛ om̃s ad octauã reſurrectõis anhelãt Miles qdaʒ valde ſtre
nuus:⁊ beate marie valde deuotꝰ ad toꝛneamentũ vadens.pꝛimo quod/
dam monaſteriũ ad honoꝛẽ beate marie cõſtructũ in itinere reptũ miſſaʒ
auditurus intrauit.Cũ aũt miſſa miſſe ſuccederet.⁊ ulle ob honoꝛem vir
ginis nullam pꝛetermittere vellet. tandem monaſteriũ exiens ad locum
concitus ꝓperabat.Et ecce redeuntes eidð occurrer̃t:⁊ ipᷣm ſtrenuiſſime

1
ln
iun
lu
ſunm
674
feol
abl⸗
dian
Eer
ſomm
oli

it.
lidt
matt
Pr⸗

lete

(can
6

lumm.
nnqn
ra⸗
W

nc6
1pir
et
niS
i

1n

ls
lant
ngit
ſtont
c,
Unee
Uinun
a
Lebe
Uor

ſenr.

tue⸗
ſed⸗
bec
W
c
nc
Ccend
cii
tuen
int
entd

militaſſe referunt. OQð dũ omnes qᷣ aderãt aſſererent. ⁊ vniuerſi eü ſtre⸗
muiſſime militaſſe vnanimiter acclamarẽt. necnõ ⁊ qͥdam quiſe ab eo ca
ptos dicebãt ſe eidẽ offerrent. ppendens vir viſcret? vrbana regina vt
bano modo ſe honoꝛaſſe·quid acciderit mamfeſtauit. ⁊ ad monaſteriuz

rediens filio virginis decetero militauit. Epiſcopus quidâ qui beatã
mariã in ſumma reuerentia ⁊ deuotõne habebat. qᷓndam eccliam beate
marie in nocte media ex deuotõe adibat.Et ecce virgo virginũ comita

ta vniuerſo virginũ choꝛo venienti viro occurrit.et cuʒ ſummo honoꝛe

ſuſceptum ad eccłiam ad quã tendebat duccre cepit. peinentibꝰ duabuſ
de choꝛo puellis atq; dicentibꝰ. Cantemus domino ſocie.cantemus ho

noꝛem. Bulcis amoꝛ xpᷣi reſonet oꝛe pio. Quos verſus totus aliꝰ choꝛꝰ
virginum reſumendo pcantat. Predicteqʒ bine cantatrices binos ſ er
quuntur in oꝛdine verſus ſubſecute ſunt. Primus. Ad ima ruit magna

de luce ſuꝑbus. Sic bomo cũ tumuit pᷣmus.ad ima ruit.Sicqʒ virũ dei

cum tali ꝓceſſione vſqʒ ad eccłiam ꝑduxerunt. duabus ſemꝑ incipiẽtibꝰ

⁊ ceteris reſpondentibꝰ. Quedã mulier ſolatõ viri ſui deſtituta vmcũ
filium habebat quẽ tenerrime diligebat. Quadam aũt vice fuius etꝰ ab

inlmicis capitur. ⁊ in cuſtodia vinculatur. Quod illa audiens incõſola
biliter flebat. ⁊ beatã virginẽ cui multũ deuota erat ꝓ liberatõe fin im
poꝛtums pᷣcibus exoꝛabat.Tandẽ videns ꝙ ſic nihil ꝓficeret.eccliaʒ in

qua erat ſculꝑta imago beate marie ſola intrauit.⁊ coꝛã imagine ſtans
ipᷣam ſic alloquit᷑ dicenſ. Virgo beata ꝓ liberatõe filu mei te ſepe roga
ui.⁊ adbuc nequaq;ᷓ matri miſere ſubueniſti. Patrociniũ tuum pro fiio
meo imploꝛo.⁊ nullum adhbuc ſentõ fructũ. Igitur ſicut filiꝰ meus mibi
ablatus eſt. ſic et ego filium tuũ tibi auferã.⁊ obſidẽ ꝓ filio meo in cuſto
diam ponã.Et bec dicens ꝓpius acceſſit ⁊ imaginẽ pueri quã virgo in
gremio baiulabat auferens domũ abiit. Accipienſqʒ imaginẽ pueri ip
ſam in lintbeo mũdiſſimo inuoluit.et in archa recõdens ipᷣam cuʒ claue
diligentius obfirmauit. bonũ obſidẽ ꝓ filio ſuo pabere gaudens.et ipᷣm

diligenter cuſtodiens. Et ecce ſequẽti nocte beata virgo iuueni apparu

it.⁊ ianuã carceris apiens inde vt excat pᷣcepit.eiq; dixit. Matri tue fi

li dices.vt meũ mihi reddat filiũ.exquo reddidi ſibi ſuũ Qui exiens od
matrem venit.⁊ qualiter beata virgo eũ liberauerit enarrauit. Illa aũt

plurimũ exultans imaginẽ pueri accepit.et ad eccłiaʒ vadens beate ma
rie reddidit dicẽs Gratias vobis dña refero.quia mihi meũ vmcũ filiiũn

reddidiſtis. ⁊ nunc vobis filiũ veſtꝝ reddo:.qꝛ meũ me recepiſſe ꝓfiteoꝛ.
G Erat qᷣdam fur qͥ ſepe latrocinia exercebat.ſʒ beatã mariaʒ pluri
mum in deuotõe habebat ⁊ eã crebꝛius ſalutabat. Quadã igit᷑ vice fur

tim quedã rapiens capitur.⁊ ſuſpendio adiudicatur Cum aũt ſuſpende
retur cõtinuo beata virgo ei affuit.⁊ ſuſpenſum tribus diebꝰ vt ſibi vi
debatur ſuis manibꝰ ſuſtentauit.ita ꝙ nullã leſionẽ ꝑſenſit. Illi vero qͥ

eum ſuſpenderũt. caſu inde tranſeũtes eum viuentẽ ⁊ vultu bilari repe
rerunt. ⁊ arbitrãtes ꝙꝙ nõ bene fuiſſet laqueo aſtrictꝰ gladio ipᷣm iugu⸗

lare volebant. Sʒ beata maria ferientiũ gladio manũ opponebat.⁊ illi

ſibi nil nocere poterant. Cognoſcẽtes ergo illo referente ꝙ beata ma⸗

berum dimiſerunt. Qui abienſ monaſteriũ intrauit 7 quo aduixit in ſer

ria ſic eum muabat.mirãtes eum depoſ uerũt.et amoꝛe virginis abire li

uitio dei genitricis pmanſit. Fuit qdam clericus q; beatã mariaʒ val

de diligens hoꝛas eius ſedule decantabat.Cum añt pentes eius moꝛe
rentur.aliũ nõ habẽtes heredẽ.eidẽ hereditatẽ dimiſerũt. Cõpulſus eſt
igitur ab amicis vt vxoꝛẽ accipet.⁊ hereditatẽ ꝓpꝛiã gubernaret· Qua
dam aũt die cũ ad celebꝛãdas nuptias tenderet.in itinere qndam eccle
ſiam reꝑit.⁊ recoꝛdatꝰ ſeruicii beate marie in ip̃am ingrediens hoꝛas
eius dicere cepit.Et ecce beata maria eidẽ apparuit ⁊ quaſi ſeueriꝰ ei
dixit. O ſtulte et infidelis cur me amicã ⁊ ſponſam tuã relinquis. et mi
hbi aliam feminã anteponis.Ad hoc ille cõpunctus ad ſocios rediit. et
totum diſſimulans celebꝛatis nuptus media nocte omnibus relictis de
domo aufugit. ⁊ monaſteriũ intrans beate marie deuote ſeruiuit. Sa
cerdos cuiuſdã parochie ⁊ honeſte vite nullã miſſam niſi m iſſam beate

marie ſciebat.quã in e?ꝰ honoꝛẽ ſedule decãtabat. Apud epᷣm igitur ac

cuſatur.⁊ ab eo citius accerſit. Cum vero coꝛam epo ſe aliã miſſaʒ neſci
re diceret.epᷣs ipᷣm quaſi ſeductoꝛẽ dure redarguit.et ab officõ eũ ſuſpẽ
dens ne decetero eã miſſam cantare audeat interdixit. Sequenti aũt no
cte beata maria ep̃o apparens eñ plurimũ increpauit.⁊ cur ſuũ male ſic

tractaſiet famulũ requiſ luit Addidit quoqʒ ꝙ die trigeſima moꝛeretur
niſi ille ad ↄſuetũ officiũ reſtitueref᷑. Tremefact? ep̃s pᷣſbiterũ accerſi⸗

Uit. ⁊ veniꝗ poſtulas vt nullã miſſam pᷣter ulã quã ſciebat de beata ma⸗

ria cele bꝛare debeat im pauit Quida clericꝰ vanus a lubꝛicꝰ erat. ſʒ tñ

1.

dei genitricẽ plurimũ dili ſe et alac.
ter decqtabat.quadã igitur nocte in viſione vidit ſe añ tribunal dei aſta

re.⁊ dñm circũſtantibꝰ dicere. Be ulo qͥ vos aſ picit quo iudicõ dignus

ſit vos ipᷣi decernatis quẽ tãdiu toleraui ⁊ nullũ qdhuc in eo emendatõ

nis ſignũ inueni. Tũc dñs omnibꝰ appꝛobãtibus ſuꝑ eũ damnatõis tu

lit ſniam. Et ecce virgo beata ſurrexit.⁊ filio ſuo dixit. Pro iſto pie fili

clementiã tuã rogo vt ſuꝑ eũ damna tõis ſniam mitiges. iuat ergo H
ob grm mei.qui ob ꝓpꝛia merita addicit moꝛti.Cui dñs. Tuis em̃ pe
titõnibus eũ tribuo ſi vel ſaltẽ nunc etꝰ correctõz inſpexero.Et cõuerſa
virgo ad hominẽ dixit. Aade ⁊ amplius noli peccare ne deterꝰ nibicõ⸗

tingat. Ille igitur excitatus vitã mutauit.et religionẽ petuit.et ibiĩ bo-

nis opibus vitã finiuit EApud ſiciliam anno dñt. dxxxvii·fuit qui
dam vir nomie theophilꝰ cuiuſdã epᷣi vicedominꝰ. vt ait fulbertus car
notenſis ep̃s.qͥ tam pꝛudenter ſub epo res eccleſiaſticas diſpenſobat.ꝙ

— — —,—

gebat. ⁊ eius hoꝛas ſonctas deuote et alacriꝰ o

— ——

gtt
let
n
ſe⸗
1
all

in
rit

lot
ſis
cere
dote
ci
bus

irg

moꝛtuo epo eũ dignũ epiſcopatu oĩs populꝰ acclamabat At ille vicedo
it⸗ minatu ↄtentꝰ aꝗliũ in epᷣm maluit oꝛdinari. Tandè ab ipo officõ inuite
nuge Aab epo depoſitꝰ in tantã impatientiã eſt delapſus.vt ad ſuã recupanda
1, dignitatẽ cuiuſdã iudei malefici ↄſum expeteret. Ille igit᷑ dyaboluʒ ad⸗
Nm uocauit.⁊ aduocatꝰ ↄcitus venit.Lheopbilꝰ g iuſu demonis chꝛiſtů et
chrel matrẽ eiꝰ abnegauit.xpᷣiani ꝓfeſſiom abrenũciauit.⁊ ipᷣꝰ abrenũciato⸗
rtn. nis ⁊ abnegatois cyrographũ ſuo ſanguine ꝓpꝛio ſcripſit. ⁊ ſcriptum
niz anulo ſigillauit.⁊ ſigillatũ demoni tradidit.⁊ ſic e ſeruitõ ſe addixit.
tee In craſtinũ igitur ꝓcuratõe demonis theophilꝰ in gram epi recipit · et
Rltl in ſui dignit atẽ officu reſtituitur. Tandẽ ad ſe reuerſus de eo qð fece⸗
n rat.valde ingemuit.⁊ ad virginẽ gloſam vt ſibi in adiutoꝛiũ fieret tota
Vnee mẽtis deuotoe cõfugit. Quadã igitur vice beata mariag i viſione illi ap
H porens de impietate ipᷣm redarguit.⁊ dyabolo abrenuciare precepit · ac
drd xpᷣm dei filiũ ⁊ om̃e xpianitatis ꝓpoſitũ ↄfiteri fecit.⁊ ſic ipᷣm in ſui et
Nect filii gram recuꝑauit.⁊ ad indiciũ indulte veme iten ſ ibi apparens cyro
SN d graphũ qð dyabolo dederat ſibi reddidit.⁊ ſuꝑ pectꝰ poſuit.vt iã nõ ſe
kligen vzaboli ſeruü timeret. ſ. 3 virginẽ ſe libeꝝ factuʒ gauderet. Quo theo⸗
i. H philus recepto vehemẽter exultãs coꝛꝗ epo omiqʒ populo qdð ſibi acci

derat retulit.⁊ cũctis admirãtibus ⁊ virginẽ gloſam laudãtibꝰ ipᷣe poſt

rriduu in pace qeui. Quida viret vxoꝛ ſua ppe lugdunũ cirea anu
rri dñi. M. c.filiã vnicã habẽetes.eã cuidã iuueni nuptui tradiderunt.Ob
6 ſc amoꝛẽ oũt filie geneꝝ ſuũ ſecũ in domo tenebãt Mater aũt puelle iuue
1 M nem amoꝛe filie ſue tã diligenter colebat.vt ñ maioꝛ eſſʒ amoꝛ puelle ad
lantto pueꝝ qᷓᷓ ſocrus ad geneꝝ. Inter hec malicioſi dicere ceperũt. ꝙ h̊ nõ fi
nneſe lie cã faceret.ſʒ vt eidẽ ꝓ filia ſeſe ingereret.Cũ igit᷑ mulieris animũ tã
n ta falſitas cõcuſſiſſet.timens ne in vulgi fobulã verteret duos ruſticos
i uun alloqt᷑ vt ſi occulte geneꝝ ſtrãgulare vellẽt.cuilibet. xx. ſolidos pollicer
ann Quadã igitur die eos ĩ cellario recludẽs maritũ ſuũ ex induſtria aliquo
ußi ire cõſuluit.⁊ filiã alio trãſmiſit. Lũc adoleſcẽs iuſſu dñe ſue cellariũ vt
et vinũ afferret ingredit. ⁊ mox a latronibꝰ ſtrãgulatur. Mox ſocrꝰ ipᷣm
ulut in lectũ filie detulit.⁊ q̃ſi doꝛmientẽ veſtibꝰ circũtexit. Redeũtibꝰ ma
tiingn rito ⁊ filia ⁊ ad mẽſam poſitis.iubet mater filie vt maritũ debeat᷑ exci
vmnnn tare ⁊ ad menſam vocare.Quẽ cũ defunctũ reperiſſʒ.⁊ h̊ ocita nũciaſſʒ
ntitn tota familia in lamentũ vertit᷑. Et illa mulier homicida q̃ſi dolẽs cũ cete
D ris lamẽtatur. Landẽ mulier de ꝑppetrato ſcelere valde ingemuit. et ſa
up⸗ cerdoti omia ꝑ oꝛdinẽ ↄfeſſa fuit. Poſt aliqð tps inter mulierem ⁊ ſacer
Leir dotem litigiũ oꝛitur ⁊a ſacerdote ſibi generi homicidiũ irrogatur.Qð
Binn cyũ ad ꝑentũ iuuenis noticiã deueniſſet.adducitur ad iudicẽ.⁊ ab eo igni
Gti bus cocremãda danatur. Finẽ ergo ſuũ imminere ↄſiderãs. ad beatam
Ntie virginem ſe ↄuertit.⁊ eius intrãs eccleſiã in oꝛatõe cũ lacrimis ſe pſtra
au uit Poſt modicũ exire cõpellitur.et in magnü piectã ignem oẽs ibidem
c
ſat

putãtes.ad ſarmenta cõcurrunt et in ignem ꝓiiciunt. Videntes autem
ꝙ nec ſic in aliquo lederetur.lãceis et baſtis eam impugnare ceperunt.

copeſcuit. Eam aũt diligẽter oſiderãs nul nũ incendi pter
vulnera lanceaꝝ inuenit. Cũ añt pentes eius domũ eam reduxiſſent.

de ſancto adꝛiang

s eſt. Cũ em̃ pᷣdict

pmiſſe pecunie. vicini vicinos. propinqui domeſticos ad

ahebat. Inter quos. xxrriii. a pquirẽtibus ↄpᷣpenſi añ regem
unt. Quib? rex. Mon audiſtis qualis pena aduerſus xpᷣianos
PpPolit9 ſit. Lui illi. Audiuimꝰ et ſtulticie tue iuſſionẽ irriſimꝰ. Tunc rex

neruis crudis eos cedi iuſſit.et lapidibꝰ oꝛa eoꝝ cõtundi manda
uit. ac annotata vniuſcuiuſqʒ ↄfeſſione.ferro vinctos in carcere recludi
pᷣcepit. Quoꝝ adꝛianꝰ ↄſtantiã pꝛioꝛ officu militaris cõſiderans dixit
eis. Adiuro vos ꝑ deũ veſtx vt nui dicatis.que eſt remuneratõ quaʒ
expectatis ꝑ iſta toꝛmẽta.Ad h̊ dixerunt ſancti Oculꝰ nõ vidit. nec au
ris audiuit. nec in coꝛ bomis aſcẽdit q pꝛepauit dñs diligentibꝰ ſe pfe⸗

cte. Tunc adꝛianꝰ in mediũ ꝓſiliens ait. Annotate me cũ iſtis.qꝛ ⁊ ego

xpᷣianus ſum. Qð cum impatoꝛ audiſſet. nolentẽ ſacrificare vinctũ fer⸗
ro in carcerẽ poſuit. Natalia vero vxoꝛ eius audiens viꝝ ſuũ incarcera

tum. ſcidit veſtimẽta ſua.flens plurimũ et eiulans. Bʒ cũ audiſſet. ꝙ p⸗

pter fidem xp̃ᷣi incarceratꝰ fuiſſet. gaudio repleta ad carcerẽ cucurrit: et
vincula viri ſui ⁊ alioꝝ oſ culari cepit Erat em̃ xpᷣiana.ſʒ ꝓpter perſecu
tionem ſe nõ publicauerat. Et dixit ad vixꝝ ſun. Beatus es dñe mi acki

ane.qꝛ inueniſti diuitias q̊s nõ d

q̃ multa poſſidẽt qñ nõ erit fenerãdi tẽpus.nec mutuo accipiẽdi.dũ nul

lus de pena alium liberabit. nec pr filiũ.nec mr filiã.nec ſeruꝰ dominu.

nec amicus amicũ.nec diuitie poſſeſſoꝛem. Cũqʒ eũ admonuiſſet vt om

nem glam terrena otemneret. et anucos et parentes ſpernerʒ. et ſemper

ad celeſtia coꝛ haberet. dixit ad eã adꝛianus. ade ſoꝛoꝛ mea. tempoꝛe
paſſionis nr̃e accerſiã te vt videas finem noſtꝝ Gicqʒ vix ſuũ aliis ſan
ctis recõmendans.vt eũ ſcʒ cõfoꝛtarent.rediit in domũſi us B. PHoſt
modum audiens adeianꝰ diem paſſionis ſue aceſſe. dãs munera cuſtodi

bus et ſanctos qꝗᷣ ſecü erant in figeiuſſoꝛes. obiit domũ vocare nataliam 8

ſtare uleſam et incolumẽ contuentur. At pentes pueri ignem puuz eſſe

Tunc iudex qͥ aderat vehementer obſtupuit. ⁊ eos ab ip̃iꝰ impugnatoe
gẽter oſideras nullũ in ea ſignũ incendii pᷣter ſo

et balneis recrearent. nolens cam deus vlterius h uma .
ari. poſt triduũ in hude virginis ꝑſeueranteʒ ex bac vi
QXxXVII .

rianus a maoximiano inpatore regnate martirium A
eſt. us maximianꝰ i mehomedia vꝛbe ydok
olaret.iuſſu eiꝰ cuncti xpᷣianos ꝑquirẽtes.alii timoꝛe pe⸗

imiſerũt parẽtes tui.qbus egebunt bi

co
ble

ilt

due
doc
or

AINX XII.

Aten ſicut ei iuamẽto ꝓnuſerat.vt eoꝝ paſſionibus pñs eſſet. Quidã aũt euz
cn. videns pᷣcucurrit ⁊ nüciauit natalie dicẽs.Abſolutꝰ eſt adꝛianꝰ.et ecæoe
natöe venit. Qõ illa audiẽs nõ credebat dicens.Et qͥs potuit euʒ abioluere a
ſtero vinculis. Nõ mihi ↄtingat vt ſoluat᷑ a vincul.et ſeꝑetur a ſanctis. Hu
lut. B loq̃retur puer domeſticꝰ venit dicẽs.En dñs meꝰ dimiſſus eſt. Illa at
Ebone putans ꝙ martiriũ refugiſſet. amariſſime flebat Et cũ vidiſſet euzʒ. ſur:
abeen gens veloci hoſtiũ domꝰ ↄtra eũ clauſit ⁊ dixit.Lõge a me efficiatur.d
IE a deo coꝛruit. Nõ mihi ↄtingat loqͥ oꝛi illiꝰ.pꝑ qð dñm ſuum abnegauit.
S Et cõuerſa ad eũ dixit. O tu miſer ſine deo. qͥs te coegit appᷣbendere·
qð nõ potuiſti ꝑficere. Quis te ſeꝑauit a ſanctis.aut qͥs te ſeduxit vt re
cederes a ouentu pacis. Bic mihi cur fugiſti añq; pugna fieret. antecy
Ne repugnantẽ videres. Quõ vulneratꝰ es nõdũ emiſſa ſagitta.Et ego mi
+ rabar ſi ex gente ſine deo ⁊ de genere impioꝝ aliqᷣs offeretur deo. Meu
* me infelicẽ ⁊ miſerã.qͥd faciã q ↄiuncta ſum buic ex genere impioꝛum.
iim NMNo ſt cõceſſum mihi vt vmꝰ hoꝛe ſpacio vocarer vxoꝛ martitis . ſʒ vt
hns Dicerer vxoꝛ traſgreſſoꝛis. Ad modicũ qͥdem exultatõ mea fuit.⁊ ecce
t ſecula oppꝛobꝛiũ meũ erit. Hec aũt beatꝰ adꝛianus audiẽs vehementer
— gaudebat. admiras de femina ruuene pulcerrima nobii añ. xiiii. mnẽ
“ V ſes nupta.quõ talia loqͥ poſſet. Uñ ex boc ad martiriũ ardẽtioꝛ effectuſ
* verba ei⸗ libẽtiſſime audiebat. VBʒ cũ eam nimis affligi videret.dixit ei.
Aperi mihidña mea natalia. Nõ em̃ vt putas martiriũ fugi.ſʒ te vtpꝓp
miſi vocare veni. Que nõ credens ait. Vide quõ me ſeducit traſgreſſoꝛ.
quõ mẽtitur alter iudas.Fuge a me miſer meipᷣam iã interficiã vt ſatie
ris. Et dũ moꝛaret᷑ ad apiendũ ei dixit.Api citiꝰ Nã vadã ⁊ vltra non
G videbis me ⁊ poſt h lugebis ꝙ me añ exuũ men nõ videbis . Fideiuſſo⸗
di res dedi ſcõs martires.et ſi miſtri me reqͥrentes nõ inuenerint. ſuſtine⸗
cAdH bunt ſancti ſimul toꝛmẽta ſua ⁊ mea. Hec audiẽs natalia aꝑuit.⁊ ſibun⸗
1g uicem ꝓſtrati ad carcerẽ ſimul abierũt. Abi natalia ꝑ.vii.dies ſcõꝝ vl-
Unte cera cũ linteis pᷣcioſis extergebat. C Statuta aũt die imꝑatoꝛ eos
an pñtari iuſſit. Qui reſoluti penis.qꝛ ambulare nõ poterãt velut aiĩmalia
fi poꝛtabãtur.Adꝛianꝰ vero retro vinctis manibꝰ ſeqbatur.Beinde adꝛi
m gnus poꝛtãs ſibi eculeũ ceſari pñtatur. Natalia vero adiungens ſe er di
inin cebat. Uide dñe meꝰ.ne foꝛte tre pides cũ toꝛmẽta videbis. Modicũ q
Nn dem nuc patieris.ſʒ otinuo cũ angel exultabiſ.Adꝛianꝰ igit᷑ ſacrificare
Er nolẽs grauiſſime ceſus eſt. Currẽſq; natalia cũ gaudio ad ſcõs qͥ erãt ĩ
gn carcere ait. Ecce dñs meꝰ inchoauit martiriũ.Cũ aũt rex ne deos ſuos
mnmn bbrlaſfemaret moneret ille ait Si ego toꝛqᷓoꝛ qꝛ eos qͥ nõ ſũt dii blaſfemo
lun Aliter ipe toꝛqberis qꝗᷓ veꝝ deũ blaſfemas. Cuirex. Hec verba te illi ſe
ductores docuerũt.Ad quẽ adꝛianꝰ.Quare ſeductoꝛes eos dicis qͥ ſüt
ℳ doctoꝛes vite eterne.Currẽs natalia hec reſpõſa vmi ſui aliis cuʒ gau

n dio referebat. Tunc rex a q̃ttuoꝛ validiſſimiſ viris fecit eñ grauiter cedi

Omẽs añt penas ⁊ ĩterrogatões ⁊ reſpõſiões: natalia aliis martiribꝰ
qᷓ erãt ĩ carcere ↄtinuo reſerc bat. Int m̃ ãt ceſus eſt. vt ei viſcera effun
derent. Lunc ferro vinctꝰ cũ alus mai tiribꝰ in carcerẽ recludit Erat ãt
gadꝛianꝰ iuuenis.delicatꝰ valde. decoꝛꝰ.qnoꝝ.xxviii. Natalis vero vi
rum ſuñ ſupinũ iacentẽ ⁊ totũ laceratũ oſiderãs.mittens manũ ſub ver
tice erꝰ dicebat. Beatꝰ es dñe meꝰ.q; dignꝰ effectus es de numero eſſe
ſcõꝝ. Beatꝰ es lumẽ meũ.vt patiaris ꝓ eo qͥ ꝓ te paſſus eſt. Perge nũc
dulcis me? vt videas glam eiꝰ Audiẽs ãt imꝑatoꝛ ꝙ mlte matrone ſan
ctis in carcere miſtrarent pᷣcepit ne vltenꝰ ad eos ingredi pmittãt Qoð
ↄudiens natalia ſeip̃am tonſoꝛauit.et habitũ virilem aſſumens ſanctii
in carcere miſtrabat. alias q́ʒ exemplo ſuo ad h̊ induxit. Rogauitqʒ vi
rum yvt cum eſſz in gla hãc pꝛecẽ ꝓ ſe faceret.vt ſe intactã cuſtodiens ab
poc ſeculo citiꝰ euocaret. Audiens aũt rex qꝗᷓ matrone feciſſent. iuſſit in
cudeʒ afferri vt fractis ſuꝑ eũ cruribꝰ ſancti martires interirẽt Timẽs
aüt natalia ne vir ſuꝰ ex alioꝝ ſuppliciis terreref.rogauit miſtroſ vt ab
co inciperẽt. Abſciſis i
natalia vt manũ ſibi abſcidi ꝑmitteret.q̃tinus aliis ſanctis q̃ plura paſ
ſi fuerãt opar eſſʒ. Quo facto adꝛianꝰ ſpũm reddidit. Ceteriq; vltro pe
des ꝓtendentes ad dñm nigrauerũt. Rex qt eoꝝ coꝛpa cremari mãda
uit. Natalia vero manũ odꝛiani in ſinu ſuo abſcõdit.Cum ãt coꝛpa ſan
ctoꝝ in ignem pcipitarenf. voluit ⁊ natalia ſe cñ eis in ignẽ pᷣ̃cipitare.
