is pꝑmanente.et ſpꝑ ſibi ſic eſſe eſtimãte:repente ciues ĩ e inſurgebãt.⁊p
totꝗ ciuitateʒ nudũ trabentes ĩ remotã inſulaʒ exulẽ tranſmittebãt. vbi
nec cibũ nec veſtimentũ inueniens fame et frigore vꝛgebat᷑ Cãdeʒ qͥdã
alius ſublimatus in regno:cuʒ illoꝝ ciuiũ cõſuetudineʒ didiciſſet.infini
teos theſauros ad inſulaʒ illaʒ pᷣmiſit.vbi poſt annũ in exiliũ relegatꝰ:ce
teris fame de ficientibꝰ ille imenſis deliciis abũdabat.Ciuitas bec mun
Qù iſte eſt. Ciues tenebꝛaꝝ principes.qͥ nos falſa mundi delectatone alli

cciunt.nobiſqʒ nõ ſperantibꝰ mors ſupuenit:et in locũ tenebꝛaꝝ demner
gimuꝛ. Biuitiaꝝ vero ad eternũ locũ pᷣmiſſio fit manibꝰ egenoꝝ;: F·

Igitur ci barlas ꝑfecte fiium regis docuiſſet. et ipᷣe eũ iam relicto prĩ̃e

lo

8 baptit

ſ 1
hobie
lenei
luc⸗
met
NorA
In
ſrut
ſch
ines
Olͤeo
idu
eie
beum

Gs

Da
ctuthe

nerſerie
tssterte

cg et.⸗

bieot
ttend
Nenci
chcho⸗

herſag
mopo
gbocon
lunſin
fontr⸗
linsn
cltug
cepiſt
fieut:

tur of

llent t⸗
tdeox

E
=

S
=S=

ldie
gloont
Mn
Winei
Nnüd
dliſ⸗
wi o
mnpt⸗
Gali
disſso
Menn
cen
mläti
N
ſbizir⸗
uun kl
urluzre
cnd
Kapete
imn
No
s Gel
csgt
tas
crcel
Nijtint
tßt
ſ
Ggkird
lichin
Ntut
—H
And

u

—. —.

GGR. MD

ſeqᷣ vellʒ. dixit barlaã Si hoc feceris.cuida iuueni ſimil eris.qͥ c qndaʒ

nobileʒ nollet deſpõſare vxoꝛeʒ:ipᷣe renuens aufugit.et in qndã locũ de⸗

ueniens virgineʒy qndaʒ cuiuſdã ſenis pauꝑis filiaʒ laboꝛãteʒ ⁊ oꝛe deũ

laudãtem vidit: Ad quꝗ ille Quid eſt qð agis mir.Cũ em̃ ita paupꝑ ſis.

gfas tñ agis deo ac ſi magna recepiſſes ab eo. Ad qm illa. Sicut ꝑua

medicia ſepe a magno lãguoꝛe liberat.ſic graeactio ĩ ꝑpuis doms mag⸗
noꝝ efficit auctrix donoꝝ: Hec tñ que extrinſecꝰ ſunt nr̃a nõ ſunt: ſʒ ea
q̃ in nobis ſunt et nr̃a ſunt: A deo magna accepi.qꝛ me ad ſuõ imaginẽ
fecit: intellectũ michi dedit.ad ſuã me gloꝛiã vocauit.et ianuaʒ regni ſui
iã michi aperuit. ꝛo tãtis ergo et tã magnis donis ipᷣm laudare coue
nit Elidẽs iuuenis eiꝰ prudẽtiã. eã a pr̃e ſuo in vxoꝛeʒ petut Cui ulle Fi
liã meã acciꝑe nõ vales.qꝛ diuitũ et nobiliuʒ fuiꝰ es.ego ãt pauꝑ ſũ Sʒ
cũ ille omĩno inſtaret.ait:ſenex Mõ poſſum eã dare:vt in domuʒ patris

tui ducas eam: cum vnica michi ſit: Et ille. Apud vos manebo:et vobil

me in omnibus cõfoꝛmabo: Deponens igitur pᷣcioſum ornamentuʒ. ba
bitum ſenis induit:et apud eum manens ipᷣaʒ in vxoꝛeʒ accepit: Poſtq

vero ſenex diutius eum probauit in thalamũ eum duxit:et im menſũ po⸗
dus diuitiaꝝ quantum nunqᷓ; viderat ſibi oſtendit:et ommia ſibi dedit:
Bixit autem ioſaphat. Conuenienter iſta me tangit narratio:et a te H

dictum eſſe de me exiſtimo Sed dic michi pater quot annoꝝ es:et vbiꝰ.

uerſaris:quia a te nunq; volo ſeꝑ ari. Et ille Annoꝝ ſum:xlv:in deſer/
tis terre ſennaar degens: Ad quem ioſaphat. Amplius pr nuchi appa
res.lxx.annoꝝ Et ille.Si a natiuitate mea om̃es ãnos meos q̃ris diſce

re.bñ eoſ exiſtimaſti:Sʒ nłlo mõ a me in mẽſura vite ↄputãt᷑:qtq̃t ĩ vani

tate moi expẽſi ſt: Lũc eĩ ĩ intioꝛe hoĩe moꝛtuꝰ erã:et qnos moꝛtis nũqꝙᷓ
vite noĩabo.Cũ igit᷑ ioſaphat eũ ĩ deſtũ ſeqͥ vellet:dixit barlaã. Si B fe
ceris et tuo cõſoꝛtio carebo.et pſecutõis fratribꝰ meis autoꝛ exiſtaʒ Sʒ
cum opoꝛtunuzʒ tempꝰ videris ad me venies: Barlaã igitur filiuz regis
baptiſans: et in fide optime inſtruens.eum oſculatꝰ eſt:et ad locũ ſuũ re
uerſus eſt. G Poſtꝙᷓ; aũt rex filiũ xpᷣianũ factuʒ audiuit in doloꝛe ii
mio poſitꝰ eſt. Quem quidã amicꝰ ſuꝰ nomine arachis cõſolans ait.Co
gnoſco rex ſeneʒ q̃ndaʒ heremitaʒ qͥ de noſtra ſecta eſt:qui ꝑ omnia bar
laam ſimilis eſt: Hic igitur barlaaʒ ſe ſimulans primo xpᷣianoꝝ fidẽ de
fendet:deinde ſe ſuꝑari pmittet:et omnia q docuerat reuocabit:et ſic fi
lius regis ad nos redibit: Aſſumpto igitur pᷣdicto principe magno exeꝛ
citu ad querendum barlaam iuit:et heremitaʒ illuʒ capiens ſe barlaam
cepiſſe dixit: Quem filius regis audiẽs captum ſcʒ magiſtꝝ ſuũ amare
fleuit: Sz poſtmodũ ꝑ dei reuelationẽ hũc nõ eſſe ↄgnouit: Ingreſſ? igi

tur pr̃ ad filium ait: Fili mi in triſticia magna me poſuiſti:et meam cani
ciem inbonoꝛaſti:et lumẽ oculoꝝ meoꝝ abſtuliſti. Quare fili hoc feciſti

et deoꝝ meoꝝ cultuz reliquiſti Cui ule.Lenebꝛas pr fugi.et adlumen

R”ů

cucurri. erroꝛem deſ. erui:et veritateʒ agnoui: Moli aũt fruſtra laboꝛare
qm nunqꝙ a pᷣo me poteris reuocare: Sicut eĩ tib:i impoſſibile eſt altitu

dineʒz celi manu tangere: aut maximũ ſiccare pelagus:ſic et iſtud eſſe co

gnoſce.Cunc rex ait:Er qͥs hoꝝ michi autor eſt maloꝝ niſi ego qͥ tam

magnikica tibi feciꝗᷓ nunqᷓ aliqs patꝝ fecit filio Quapropter prauitas
voluntatis tue:et cõtentio effrenata aduerſus caput meuʒ te inſanire fe
cit. Merito aſtrologi i natiuitate tua dixerũt te arrogateʒ et parentibꝰ⸗
iobediẽteʒ futuꝝ: Munc vero ſi michi nõ acq eueris a mea diſcedes fi

liatione ⁊ p pfre inimicuſ effectꝰ illa tibi faciã que nec boſtibꝰ gahuc feci
Cuiioſaphat Cur rex triſtaris.q;ꝛ bonoꝛuz ꝑticeps effectus ſum. Quis

vnq; pater in filu ſui ꝓſperitate triſtis apparuit. No ergo iam parrẽ vo

cabo te. Sed ſi michi aduerſaberis ſicut a ſerpente fugiaʒ a te Rex igi

tur ab eo cum ira viſcedens arachi amico notã fecit fulii duriciã Qut ſi

bictcoſuluit vt nõ aſperis verbis cũ eo vteretur:qꝛ blãdis et lemb⸗ puer
meli? traheret. Seqnti igit die rex ad filiũ venit:et circũplectens oſcu⸗
labatur eũ dicens. Fili dulciſſme honoꝛa caniciem pr̃is tui: Elerere fit
prem tuũ An neſcis quale bonũ pr̃i obedire: et eſ letificare. ſicut econ
tra malũ eſt ipᷣm exacerbare. Quotqͥt em̃ fecerunt male pierunt Cui io
ſaphat: Cẽepꝰ amãdi et tꝑs odiẽdi ⁊ tꝑꝰ obediẽdi:tempꝰ pacis et tempꝰ
belli: Nullo ei mõ auertẽtibꝰ noſ a vo obedire debemꝰ:ſiue ſit pf ſiue ſit
mr· DH Elidens igit pr eiꝰ oſtantiã ait. Exquo video tuꝗ ptinaciam
nec michi obedire vis:ſalteʒ veni et ãbo piter veritati credamꝰ: Barla
am eiĩ q te ſeduxit a me victꝰ tenetur Mri igitur et vri cum barlaq cõue

nmiant: ⁊ preconem mittam. vt omnes galilei ſine timoꝛe veniant: Et diſ

pPutatione incepta ſi veſter barlaam obtinuerit vobis credemus.ſi auteʒ
noſtri nobis cõſ. entietis. Oõ cum regis filio placuiſſet. et illi cũ ſimula
to barlaam oꝛdinaſſent.quõ priꝰ deberet ſimulare ſe fideʒ xpᷣianoꝛuʒ de

fendere.et poſtea ſe pmittere ſupari:omnes inſ imul ↄuenerunt Couer

ſus igit᷑ ioſaphat ad nachoꝛ dixit Noſti o barlaaʒ qualiter me docuiſti.

VBi igitur fidẽ quã me docuiſti defenderis in doctrina tua vſqʒ in fineʒ

vite pmancebo. Si aüt ſi upatus fueris:ſtatim in te meã cõtumeliaʒ vindi
Ccabo:et coꝛ tuũ et linguã manibus extrabẽs dabo canibꝰ ne alii ãplius
pſumant filios regũ in erroꝛcʒ mittere His auditis nachoꝛ triſtis et pa
uidꝰ vehem̃ter factuſ eſt. videns ſeipᷣm in foueã quã fecit decidiſſe:⁊ la
queo ſuo cõp̃benſum eſſe Ammaduertens igitur ognouit melius eſſe fi

lio regis gaͤherere vt piculũ euadere poſſet. PBerx auͤt ſibi palã dixerat
yvt fideʒ ſuam ſine timoꝛe defenderet Enꝰ ergo rhetoꝝ ſurgens virit.
Lu es barlaqʒ qͥ filiũ regis ſeduxiſti Et ile Ego ſũ barlaaʒ q filiũ reg

no in erroꝛeʒ miſi:ſed ab erroꝛe liberaui:Et rhetoꝛ Cum eximii et mira

Etr ule rũdens qit.Chaldei greci et egiptii errates.creaturas deos eſſe

1

Nepen

ier,
Nita
püty
flos
herezt
tick.
lnif

icſe

icin
inta
rbi⸗
ſimmutl
trerol
Aut fur

deden

cübact
ettytn
ſopeep
Popter
gturti
kanet⸗

ſaneaah⸗
At !
Wronce
Penr
diig ger

dDecrgs

lonuenen
andertg
lee ſiax
fübein
windlo
Uſ⸗

Leneray

atislgi
lisfeg
ſogoret
Neren
ſdormin

4

ſionp

bornt
Rante

Klctn

ed 4

mrhenit
Mſonten
nr Co
woEnp
eſthfluelit
Wühhnoen
tünnd e.

NNicn

Mnr r
nns Kan
tichn
hranmnn
Cennlir
ermetunt
nn Nph
Sn iihtnn
tonkocten
Aoweſern
Anlnotſf
ngens

die denuo tractaturꝰ. Bixitqʒ ioſap

uJJYYad¶QNNv.

dixerũt. Mã chaldei elemẽta deos eſſe arbitrati ſunt.cum creata ſint ad
vtilitateʒ bominũ vt eoꝝ dñationi ſubiaceũt.et multis paſſionibꝰ coꝛrũ
pãtur. Greciq;ᷓ nephõdos hoĩes deos putant. ſicut ſaturnũ.quem aiũt
filios ſuos comediſſe.et virilia ſibi abſcidiſſe.et in mare proieciſſe. et ve
nerez inde nataʒ fuiſſe. a filio q́; ſuo ioue alligatuʒ ⁊ in tartaꝝ proiec
tũ eſſe. Jupiter quoqʒ rex alioꝝ deoꝝ eſſe deſcribitur. Quẽ tñ ĩ anima,
lia trãſfoꝛmatũ ſepe dicũt vt adulteria ↄmitreret. enereʒ q̃; deã adul
terã eſſe dicũt Ma aliqñ habuit mechũ martez. aliqñ adonidez. Egiptii
qt aialia coluerũt.ſ.oueʒ.vituluũ.poꝛcũ.et hꝰᷣmõi.Chꝛiſtiani aũt filiũ al⸗
tiſſimi colũt qͥ de celo deſcendit et carneʒ aſſũpſit Cepit igitur nachoꝛ fi
des xpᷣianoꝝ euidenter defendere.et rationibꝰ ↄmunire.ita ꝙ rhetoꝛes
illi muti effecti nichil omniuo rñdere ſciucrũt Joſaphat igitur vchem̃
ter exultabat eo ꝙ dñs ꝑ inimicuʒ veritatis veritateʒ defendiſſet. Rex
aũt furoꝛe nimio repletꝰ eſt Juſſit igit᷑ oſiliũ diſſolui quaſi de hiſ ſeqnti
PDat pr̃i Aut mgrjm meũ pmitte met
cũ hac nocte manere.vt ſimul de reſpõſiõibꝰ fiendis craſtino cõferamus
et tu tuos tecum aſſumas:et cum eis conferas Aut tuis mecum permiſ
ſis accipe meũ.Alioquin non iuſticiam ſed violentiam exercebis. Qua
propter nachoꝛ ſibi conceſſit ſpem adhuc habeng ꝙ eum ſeduceret.Cuʒ
igitur filius regis cum nachoꝛ domum rediſiet.dixit ei ioſaphat Ne pu
tes me ignorare quis ſis Scio te non eſſe barlaam ſed nachoꝛ aſtrologũ
Incipienſq; ioſaphat viam ſalutis ei predicauit.et ad fidem conuertẽs
mane ad heremum miſit. Ubi baptiſmum ſuſcipiens heꝛe miticam vitã

durxit Magus auteʒz quidaʒ nomine theodas hec que gerebã

tur audiẽs ad regeʒ venit.⁊ ꝙ filiũ ſuuʒ ad leges patrias redire faceret

promiſit Cui rex Si hoc feceris.ſtatuã auream tibi erigam. et ipᷣi ſicut

diis ſacrificiuʒ offeram. Et ille.A filio tuo cunctos remoue.⁊ mulieres
decoꝛas et oꝛnatas introduci pᷣcipe.vt ſemꝑ cum eo ſint et miniſtrent ei
conuerſentur et moꝛentur cum eo Ego aũt vnum de ſpiritibus meis ad
eum dirigã.qͥ euʒ ad libidineʒ inflamabit. Incha em̃ muenes ſic põt ſe
ducere ſicut facies mulieꝝ Rex em̃ quidaʒ cum fuli vix habuiſſet. dixe

rũt pitiſſimi medici ꝙ ſi infra decem annos ſolem vel lumen viderit.lu⸗/

mine oculoꝝ priuabitur. Rex igitur in quadã petra ſpelunca exciſa fili

uz ibi vſq; ad qnos.x.manere fecit.Quibꝰ finitis iuſſit rex vtonnũ reꝝ
genera ante eũ adducerent᷑.vt omniũ nomia et noticia poſiz hĩe Addu

ctis igitur ãte eũ auro et argento.lapidibꝰ pᷣcioſis veſtibus ſplendidis.

eqͥs regalibꝰ.et omniũ reꝝ generibꝰ.cũ ð vnꝰ cuiuſqʒ rei nomine inter

rogaret.miniſtri omniũ ſibi nomina indicabãt. Cu aũt nomen mulierũ
diſcere anxie quereret.ſpatarius regis ludendo dixit. demones cas eſſe

qᷓbomines ſeducunt. Rege autem interrogante fuium qͥd o omibꝰ que
viderat plus amaret.quid inqᷣt pater aliud niſi demones ulos qͥ ſeducũt

—

homines In nullo em̃ ſicut in his ſic exarſit anima mea. Nõ igit aliter

putes te filiũ tuũ ſuꝑare niſi ̊ mõ Rex igit᷑ omnibꝰ miſtris eiectis. puel
las decoꝛas ei ſociauit.q̃ euʒ ſemꝑ ad libidinem ꝓuocabãt. nec habebat
aliũ ad qm reſpiceret aut cum quo loqretur vel cu quo veſceretur Mali
gnus vero ſpus a mago miſſus in iuueneʒ irruit.et magnũ intꝰ caminũ
ignis accendit Molignꝰ igitur ſpũs intꝰ inflamabat. puelle aũt exteri

us dirum excitabãt ardorez. Qui ſe tã foꝛtiter vexari ſentiens turbabat

et deo ſe totum recõmendaus diuinã cõſolationeʒ recepit. et om̃is tem
ptatõ abſceſſit. Beinde quandã puellaʒ pulcerrima cuiuſda regis filiã ſ

pfe oꝛbatã ad eã miſit. Cui cũ vir dei pᷣdicaret. illa rñdit. Si me ab ydo

loꝝ cultura ſaluare deſt ideras. coiungere michi nuptiaꝝ copula. NMa et
xpᷣiani coiugia non abhoꝛrent ſ̃ laudãt q; priarche eoꝝ ⁊. ppbete et pe
trus eoꝝ apoſtolꝰ coõiuges habuerut Ad quã ille. Ynaniter multer iſta

michi proſequeris Permittitur quidem xpᷣianis vxoꝛes ducere.ſed nõ

his qui promiſerunt xpo virginitatẽ ſeruare. Et illa Git ita vt vis: Sʒ
ſi animam meam ſaluare dei ideras.vnaʒ minimam petitionem michi p
fice Concumbe mecum tantum hac nocte. et promitto tibi ꝙ ſummo di
luculo cfficlar chꝛiſtiana Nam ſi vt bicitis gaudiũ eſt angus in celo ſu
per vno peccatoꝛe penitentiam agente. ipſi autoꝛi conuerſionis non

ne magna merces debetur. Demel tantum michi acquieſce et ſic meipã
l. aluabis Illa igitur turrem anime illius foꝛtiter concutere cepit. Quod
demon videns ſocus ſuis ait. Videtis quomodo puella iſta concuffit

uẽ nos ñ potuimus concutere. Vemite ergo et in eü foꝛtiter irruamus
Ex quo congruum tempus inuenimus Cernens igitur ſanctus iuuenis

ſe tam fortiter captiuatum.quia et concupiſcentia incitabat.et ſalꝰ vniꝰ

pyuelle d yabolo ſuggerente ipſum commouebat. lacrinus infuſus oꝛatõ

ni ſe dedit. In qua oꝛatione obdormiens. vidit ſe duci in quoddã pꝛatũ

decoꝛis floꝛibus exoꝛnatum. vbi folia arboꝛum dulcem ſonum reddebãt
Qura quoda grata agitata:et odoꝛeʒ mirificũ emanabãt Ebi fructꝰ viiu

pecioſiſſimi:et guſtu deſiderabiles. AUbi ſedes poſite erãt quro ⁊ gẽmis

fabꝛicate.lecti lucidi cum pᷣcioſiſſimis oꝛnamentis.aque limpidiſime pᷣ
teer fluentes. Be hinc in ciuitatem ipᷣm introduxerunt. cuius murt ex au
obꝛiʒo erant. q claritate mirabili refulgebat. Abi etberei quidam ex
Ercituſ cantantes canticũ quod auris moꝛtaliũ nunq; audiuit. Bictũqʒ
kei a ſte eſt locus beatoꝛũ Cũ aũt vmi vellent euʒ reducere. rogabat vt
eũ ibi manere pmitterent Qui dixerũt Cũ laboꝛe mlto venies buc.ſi tũ

tibi vim inferre poteris Beinde ad loca teterrima ipᷣm duxerüt omni fe

Attate plena Bictũqʒ eſt ei Iſte eſt locus iniuſtoꝛũ Cum aũt euigllaſſet
pulcritudo ulius puelle et ceteraꝝ ſtercoꝛe fetidioꝛ ei videbatur. Neruʒ
Ciu maligni ſpus ad theodam rediſſent.et ipᷣe eos exprobꝛaret dixtrunt.

Priuſch ſigno crucis ſignaret᷑:ſuꝑ ipᷣm irruẽtes foꝛtit ipᷣm ↄturbauim⸗

Mb

beo
nag
eth⸗
annt
ſ
ſht
ſti
api
Pbl⸗
Miee
ſtun
ſeten
cuag

eme
diaeb⸗
ctllit.
gebant
en
lont
odiebe
glirin
lbonem

gilte
shgel

Net
runrch

imemti
leaiteh
gotutnhe

Koſeen
un rfi

Gun nct,
umro
Nloncc
lonss ton
ole ſec

apt D

n cond

terfruom
cns uuet
Klabſr
zfoſuen
ncpoticn

Crucg tetut

DS

eluprintf
Musunet
wenlunt
ut Dor

UQUQVI.

Ut autem ſeipᷣm ſigno crucis muniuit.nos perſecutꝰ eſt cuʒ ira. Tunc

theodas cum rege ad eũ intrauit.ſperãs ꝙ ei ꝑſuadere poſſʒ Sʒ pᷣdictꝰ
magꝰ captꝰ eſt ab eo quẽ caꝑe voluit.et ab eo cõuerſꝰ baptiſma ſuſcepit
et laudabileʒ vitã duxit. R Rer igit᷑ deſperãs dimiſit ei de conſilio
amicoꝝ mediũ regni ſui.Ille aũt licet deſertuʒ tota mente deſideraret.

tñ ꝓpter fidei dilatationeʒ ad tẽpꝰ ipᷣm regnuʒ ſuſcepit:ac ĩ ſuis ciuita⸗

tibꝰ tẽpla et cruces erexit.et om̃es ad xpᷣm ↄuertit. Pr aũt tandem filii

rõnibus et pᷣdicatõibꝰ aſſenſuʒ pᷣbens. fidem xpᷣi recepit.et baptiſmum

ſuſcipiens.et totuʒ regnũ filio ſuo dimittens.ipſe mie opibꝰ vacabat.et

pꝰ B laudabiliter vitaʒ finiuit Joſaphat autẽ barachiaʒ regẽ pᷣnunciãs

pluries fugere voluit. ſed ſp a ppło captus vix tandeʒ euaſit:Cũ g̊ ꝑðᷣ
ſᷣtum ꝑgeret.cuidã pauꝑi regaleʒ babituʒ dedit.et ipᷣe in pauꝑrima ve
ſte remanſit.Dyabolus aũt multas ei inſidias pabat Aliqñ em̃ gladio
euaginato in eũ irruebat.et eum pcutere minabat᷑ mii deſiſteret Aliqũ
in foꝛma feraꝝ ſibi appaꝛebat frendens et diꝝ mugitum emittens. Ille
qt dicebat.Dñs michi adiutoꝛ eſt:nõ timebo qͥd faciat michi hõ. Duo⸗
bꝰ igit᷑ annis in heremo ioſaphat vagabundꝰ manſit. nec barlaam in⸗
uenire potuit: Landem autem ſpelũcam inuenit. ct ante hoſtium ſtans
dicebat Benedic pater benedic. Cuius vocem barlaam audiens foꝛas

exiliit et oſculantes ſe feruentiſſime ſeſe alterutrum amplexibus conſtri

gebant. nec ſatiari poterant. Retulit autem ioſaphat barlaam om̃ia qᷓ
acciderant.et ille immenſas gratias egit deo. Manſit autem ioſaphat
ibidem multis annis in abſtinentia mirabili et virtute Tandeʒ comple⸗
tis diebus barlaaʒ in pace quieuit circa ãnos domini:ccclxxx. Jopſahat
igitur in anno.xxv. regnuʒ deſerens trigintaquinqʒ annis heremiticuʒ
laboꝛem ſubiit Et ſic multis clarus virtutibus in pace quieuit.⁊ cũ coꝛ
poꝛe barlaam poſitus fuit Quod audis rex barachias illuc cum multo

quoꝛum tumulum miracula multa fiunt.

De ſcõ pelago 2
agius papa mite ſanctitatis fuit ac in põtificatu laudabili
er ſe gerens. tãdeʒ plenꝰ bonis oꝑibꝰ in pace quicuit. Nõ fu
t aut iſte pelagius pᷣdeceſſoꝛ ſancti gregoꝛii.ſed alius ãte ipſũ
ic em̃ pelagio ſucceſſt iohãnes tercius:iohãni tercio ſucceſſit bene⸗
s. bdicto pelagi?. pelagio gregoꝛtꝰ: Leinpe igitur primi pelagii
di in ytaliã venerũt Et qꝛ multi huius hiſtoꝛiaʒ ignoꝛare pban
o eã hic inſerendã decreui: prout ĩ hiſtoꝛia lõgobardoꝝ quã pau⸗

exercitu venit:et coꝛpoꝛa reuerenter aſſumens in ciuitatem ſuam tran:

lus longobardoꝝ hiſtoꝛiographꝰ compilauit:et in diuerſis cronicis ex:

planata habetur Gens etem̃ quedam erat germanica plurimuʒ popu

loſa:que de littoꝛibus occeavi parte ſeptentrionali egreſſa cum de inſula

ſcandinaria ꝑ belloꝝ multa certamina diuerſ. vqꝗʒ terraꝝ circuitꝰ tãde⸗
pãnoniã deueniſſz. vltra nõ audens pcedere. ſedẽ ſibi in ea perpetue ba
bitationis inſtituit Hi primo ꝛvinuli poſtea longobardi ſunt appellati
Bũõ auteʒ qdhbuc in germania reſiderẽt.agumundꝰ rex logobardoꝝ ſep
tem pueros in piſcina a meretrice ad necãduʒ piectoſ inuenit quoſ vno
ptu dicta meretrix ediderat. Quos dũ rex cãu reptos cũ haſta ãqmirans
reuolueret. vnꝰ eoꝝ haſtã regis mann tenuit Quẽ rex vidẽs et ſtupens

nutriri fecit.et lamiſſioneʒ vocauit. magnũ eñ futurum eſſe prenuncias

Qui tante ꝓbitatis extitit ꝙ moꝛtuo rege en lõgobardi regeʒ feceruut

Per idẽ fere tẽpꝰ ſcʒ ãno ab incarnatione dñi.cccclxxx.dũ qda eps arria

nꝰ vt git eutropiꝰ qndã noie barbaʒ baptiʒare volens diceret. baptiſo te

barba in nomie pr̃is ꝑ filiũ in ſpũſancto.filiuʒ et ſpũi aucti minoꝛeʒ pfe

P Bᷓ oñdere volẽs ſubito aq̃ diſ paruit. et baptiſandꝰ ad eccleſia confugit

Per ideʒ fere tempꝰ floꝛuerut ſancti meda rd et gildardꝰ ffes vteri⸗
ni vno die nati.vno die epᷣi cõſecrati.vno die moꝛtui.vno die a xpᷣo aſſup
ti. Ante vero hoc tempꝰ vt in quadaʒ cronica dicitur. ſcʒ circa qnũ dñi.
cccci.dum intra gallias arriana hereſis pullularz. vnitas ſubſtatie triũ
perſonaꝝ euidenti miraculo demoſtratur. vt ait ſt igibertus Bum enim
in vebe vaſacenſi miſſam epᷣs celebꝛaret.vidit tres guttas clariſſimas e⸗
quealis magmitudinis ſup altare emiſſas· que ſimul defluentes in vnum
cõiuncte gemmaʒ pulcerrimã effecerant. Quã cum in medio cumuſdam
crucis auree poſuiſſet. alie gemme que ibi erat de ipᷣa pꝛotinꝰ ceciderũt.
Addidit quoqʒ ꝙ impis obſcura:et mundis clara videbatur: ⁊ ꝙ infir

mis dabat ſanitatez. et adoꝛantibus crucem augebat deuotionę B

Poſt hoc autem longobardis his quidꝗ rex perat nomine aibuinꝰ vir qᷣ
dem foꝛtis et ſtrenuꝰ Qui cum rege gebidanioꝝ pꝛelium gerens. eiꝰ ex
ercitum cotriuit.et regem interfecit:Quapꝛopter filius pᷣdicti regis oc

ciſuqui ſibi in regnuʒ ſi ucceſſerat. in vltioneʒ pris ſui cõtra albuinũ ma⸗
nu armata foꝛtiter pceſſit.C¶ otra queʒ albuinꝰ e xercitum ſuuʒ mouit. et
ipᷣm ſupans interfecit Siliamqʒ ſi uaʒ nomie roſimundã captiuaʒ ducẽs

in vxoꝛc accepit SGʒ et de capite ipſiꝰ regis ſibi cupã pauit.qm argento
circunducens inde bibebat In illis autem diebus iuſtinus iumoꝛ impe
riũ gubernabat.qͥquẽdaʒ principẽ eunuchũ habeba t.qui dicebatur naꝛ
ſes: viruin quideʒ nobileʒ ⁊ ſtrenuum.qui cõtra gothos qui totam yta

liam inuaſerant ꝓcedens ipᷣos ſupauit. et regem eoꝝ attil occidit.⁊ vni
uerſam ytaliã pacatam reddidit. Qui pꝛo magnis beneficus magnã in

uidiã ꝑtulit a romanis. Quapꝛopter apud impatoꝛẽ fali. o accuſatꝰ. a pꝛe
fato imperatore depoſitus eſt. Vroꝛ quoqʒ impatoꝛis nomine ſaphina
hãc cõtumeliã ſibi miſit. ꝙ eü cũ ancillis ſuis filare facerz et lanaꝝ pẽſa

diuidere Ad bec verba narſes rñdit. Et ego talem telam tibi odiri pcu

rabo. qua vonec vixeris deponere non valebis Neapolim igit narles

—T 2„

nosoe⸗
nis gen
zd n
agob
ſugarit

D

ere
algruft
lbarfee
tugni⸗
ſiegene

odi
czocte:

cleſein
nniczz ſu
Maſ
lbogy
bifnes
cenſ gen
hensſ
ſter co⸗
nrare
nrobe
mime
lahhet⸗

ſecedens.lõgobardis mãdauit vt paupꝑrima pãnonie rura deſererẽt et
qd ytalie fertile ſoluʒ poſſidendũ cõſluerent. Qð albuinꝰ audiẽs panoni
Ar am deſeruit ⁊ ãno ab incarnatione dñi.d.lxviii:cũ lon gobardis ytaliã

e intrauit Erat ant cõſuetudo eis lõgas valde barbas poꝛtare Uñ cum qᷓ
8 dã vice vt aiunt erploꝛatoꝛes ad eos venire deberent pᷣcepit albuinꝰ vt
um om̃es mulieres ſolutos crines circa mẽtũ circũducerent vt barbarti ho
Kiur mines ab exploꝛatoꝛibꝰ crederent. Et inde lögobardi a longis barbis
Nuni pꝰmodũ ſũt vocati.Barda ei in eoꝝ ligua bharbã ſonabat Alii dicũt q;
fnt cũ ꝛvinuli cũ ꝛvãdal pugnaturi eẽnt ⁊ ad q̃ndã qͥ hẽbat ſpm̃ ꝓphetie ac⸗
entn ceſſiſſẽt: vt ꝓ eoꝝ victoꝛia exoꝛaret et bñdiceret.de cõſilio vxoꝛis iux fe
nhot neſtrã in qua mane ad oꝛienteʒ oꝛabat ſe poſuerũt et mlires circa mẽtũ
jſe coaplllos circũducere de eiuſdeʒ cõſilio pceperũt: Cũ ergo ille feneſtram.
nnct Apiens eos vidiſſet exclamauit Qui ſunt iſti lõgobardi: Et vxoꝛ ſua ad
fent iunxit.vt qbꝰ nomẽ dederat:victoꝛiaʒ cõdonaret. Ingreſſi igit ꝗytaliam
ihun oẽs pene ciuitates ceperũt cũctiſ habitatoꝛibꝰ interfectis Papiã aũt tri
glun bꝰᷣ ãanis obſeſſã tandeʒ ceperuũt. Rex aũt albuinꝰ iurauerat ſe om̃es xpᷣia
kineni nos occiſuꝝ. nde cũ papiã intrare deberzʒ.equꝰ eiꝰ ante poꝛtaʒ ciuita
Denn tis genua figens qᷓntũcunqʒ calcaribꝰ vꝛgeret᷑ ſurgere nõ valebat:quſ
ſimee qʒ ad monitioneʒ cuiuſdã xpᷣiani rex iuramentũ mutauit. Mediolanuʒ
DM ergo lõgobardi ingreſſi.totaʒ pene ytaliã intra bꝛeue ſpaciuʒ tẽpis ſub
Naain iugarũt pᷣter romã et romaniliã Que romanilia eſt vocata q̃ſi altera ro
teaace ma. ex eo ſcʒ ꝙ rome ſemꝑ adheſiſſet C Cũ igit᷑ rex albuinꝰ verone eſ
Uuige ſet. et quoddã magnũ ↄuiuiũ pᷣparaſſet.ciphum ſuũ qm de capite regis
Ction 6 fecerat afferri faciens ex eo bibit:et vxoꝛeʒ ſuã noĩe roſimundam de eo
bribere fecit dicens. Bibe cũ pr̃e tuo. Qõ cũ roſimunda didiciſſet.odi-
ngruet uʒ magnũ cõtra regeʒ cõcepit Erat aũt regi dux qͥdã qͥ quãdaʒ domicel
etat lã regine carnalr cognoſcebat. At regina abſẽte rege.q̃dã nocte ancille
fſuue cubiculũ intrãs pᷣdicto duci ex ꝑſona ipᷣꝰ ancille madauit vt ad ſe il
ztnzn la nocte deberet accedere: Qui cum veniſſet. regina pᷣdicto duci vice an
ußni cille ſe ſuppoſt⸗ uit: et poſtmodũ dixit ei. Scis que ſu m Cui cũ ille eſſe talẽ
1inton amicaʒ ſuã diceret et illa ait. Neq̃ Sed ſum roſimũda:Certe taleʒ reʒ
unm ppetraſti hodie ꝙ aut albuinũ occideſ.aut albuini gladio interibis. Ao
ntmtn lo igitur vt de ipſo viro meo q pr̃em meũñ occidit:et de eiꝰ capite cupũ ſi
Bang bi faciens me in ea bibere fecit· me debes vindicare Cui ille non aceſ
“ cenſ.aliũ ſe inuemire ꝓmiſit/qͥ hͥ negociũ ꝑpetraret Vlñ illa aꝛma ſubtꝛa
ucn hens ſpatã ulius qͥ erat ad lectuli caput ne tolli aut euaginari poſſet foꝛ
üged titer colligauit.Bũ ergo rex in ſtratu doꝛmiret.homicida eiꝰ cubiculſuu-
uac⸗ intrare conatur: Qð rex ſentiens de ſtratu exiliit:et ſpataʒ arripiens.ſz
v extrahere nõ valens: cũ ſcabello ſe viriliter defendere cepit Sʒ ulle cum

optime eſſet armatꝰ.in regeʒ inualuitet occidit. Accipiẽs igitur vniuer

ſos theſautos palatii cu roſimũda rauẽnã vt dicitur aufugit. Sed cum

roſimunda q̃ndaʒ iuueneʒ pulcerrimũ p̃fectuʒ ſeʒ rauenne vidiſſet: iym i
in virũ hr̃e deſiderans venenũ viro in calice ꝓpinauit: Cuiꝰ amaritudi M
neʒ ille pſentiens: iubet vxoꝛi vt reſiduũ bibat. Qd cũ recuſaret ille eua
ginato gladio eaʒ bibere coegit :et ſic ãbo ibideʒ perierũt: Tãdeʒ rex we⸗
qdam longobardoꝝ nomie adalaoth bapriſatꝰ eſt. et fidez xpᷣi ſuſcepit i
Sed et theudelina longobardoꝛum regina xpᷣianiſſima et deuota apud M
modoeciam pulcerrimũ oꝛatoꝛium conſtituit Ad quam reginam grego 421
niꝰ libꝛos d yalogoꝝ tranſmiſit Que virum ſuu m noĩe agiſulphum pri⸗ Y
mo ducez thaurinenſez: poſtmoduʒ longobardoꝝ regeʒ ad fidem con M
uertit: et cum romano imperio et eccleſia eum pacem bje fecit. Sicqʒ in ⸗
feſto ſanctoꝝ geruaſu et prothaſii facta eſt pax inter romanos et longo lin
bardos Et ideo gregoꝛiꝰ.in eodeʒ feſto cantari inſtituit in officio miſſe lpe
LCoqdtur dñs pacem ⁊c.In natiuitate q; ſancti iohanis bap.predictoꝛũ nmtt
pax et cõuerſio ampliꝰ cõfirmata fuit. Lbeudelina vero in beatuʒ iohã homt
nẽ ſpecialeʒ deuotioneʒ habebat. Cuius meritis gentis ſue cõuerſioneʒ gütn
aſcribens.pᷣdictum oꝛatoꝛium apud modoeciã fabricauit eiuſqʒ gentis UJJ
iohaãnez pronũ et defenſoꝛeʒ eſſe cuidã viro ſancto reuelatũ fuit. B m⸗
Moꝛtuo gregorio ſucceſſit ei ſabinus et ſabino bonifaciꝰ terciuſ et bo⸗ lñn
nifacio tercio bonifacius quartus Ad cuius preces focas impatoꝛ do (gin
nauit eccleſie xpᷣi pantheon circa ãnos dñi.dcx. Et ad preccs tercii bo⸗ Mmit
mfacii prius ſtatuit ſedeʒ romanã eſſe caput omniũ eccleſiaꝝ. NMã ecckia h.
coſtantinopolis ſe primam omniũ eccleſiaꝝ ſcribebat Huius boni⸗ lini
facii tempe moꝛtuo foca et regnante eradio circa annũ dñi.dcx.macho lehla
meth pſeudo propheta et etiaʒ magꝰ.agarenos ſiue iſmaelitas id eſt ſaa Nhan
racenos hoc modo decepit.ſicut legitur in quadã hiſtoꝛia ipſius et in q̃ e
dã cronica Qlericus quidã valde famoſus cũ in romana curia honoꝛem A
Im cupiebat aſſequi nõ potuiſſet: indignatꝰ ad partes vltramarinaso ſege
fugiens: ſua ſimulatione innuerabiles ad ſe attraxit. Inueniẽſqʒ mach cggbi
ometh dixit ei. ꝙ lpſum illi pplo pᷣficere vellet: Mutrienſqʒ columbam
grana et alia hmoi in auribꝰ machometh ponebat. Columba añt ſi uper lti
eius humeros ſtans:de auribus eius cibum ſibi ſumebat Sicqʒ iã adeo erdey
aſſuefacta erat ꝙ qñcũqʒ machometh videbat protmus ſuper humeros icht
eius proſiliens roſtrum in eius aure ponebat. Predictus igitur vir po (ht
pulũ conuocans dixit ſe illum ſibi velle preficere queʒ ſpũfanctus ĩ ſpe Plence
cie columbe mõſtrarz. Statimqʒ colũbãa ſecrete emiſit.et ila ſup hume ze
ros machometh qͥ cum alus aſtabat euolans:roſtꝝ in eius aure appoſu Orn
iit Qð pplꝰ videns: ſpm̃ſanctũ eſſe credidit qui ſup eũ deſcenderet ac in *
eiꝰ qaure verba dei inferret: Et ſic machometh ſaracenos decepit. Qui metb
ſibi adherentes regnũ pſidis: ac oꝛientalis imperu fines vſq; ad alexã⸗ lenoſ
dcdꝛiã inuaſerũt. Hoc quidẽ vulgariter dicit᷑ Sed veri eſt qd inferiuſ ha ͤtan
betur Machometh igitur propꝛias leges cõfingens ipᷣas a ſpũſãctoi l

——

ſer IN

Martun

Ut
tlicnt
Nnn

hhungn
Pftenn

1ece

„

co te.

Mucdn
nambi

„»
,

Nechſor,
enſchons
i, D
N
Einpororde
wwalo
Mupinn
oeron
lnpelac
Wer
comuwmt
Krummue)
nonigrn
outm
mirlurr
dhünm
rhurens
lurpen
ſmaeiſ⸗
Auſbhe
ann ,
Grktnn
unL
haln
enuibe

6

Nen

Wlon

ſpecie colũbe que ſepe vidente pplło ſuꝑ eum volabat. ſe recepiſſe mẽtie .

batur. In qͥbꝰ quedã de vtroqʒ teſtamento inſeruit. Mã cũ in primeuas

etate mercimonia exerceret.et apud egiptuʒ et paleſtinã cũ cameł pge⸗

ret. cũ xpᷣianis et iudeis ſepe cõuerſabatur.a qbꝰ tam nouũ qᷓ; vetus di
dicit teſtam̃tũ Elnde ᷣm ritũ iudeoꝝ circũcidutur ſaraceni.carnes poꝛ
cinas nõ comedũt.Cuius ratõeʒ cuʒ vellet machometh aſſignare dirit
ꝙ ex fimo cameli poꝛcus poſt duuuiũ fuerit ꝓcreatꝰ. et ideo tanqᷓ; imun

da mũdo pplło ẽ vitãdꝰ Cũ xpᷣiais ãt ↄueniũt qꝛ credũt vnũ ſolũ den‚ o⸗
potẽtẽ oĩm creatoꝛc. Aſſeruit etiã pſeudo ꝓpheta vera q̃dã fal imiſccas

ꝙ moyſes fuit magnꝰ ꝓpheta.ſed xpᷣs maioꝛ et ſummꝰ ꝓphetaꝝ:natꝰ ex 1

maria virgine virtute dei.abſqʒ ſemine hoĩs: Mit quoq; ĩ ſuo alcoꝛano

ꝙ xpᷣs du adbuc puer eſſet.ð limo terre volucres ꝓcreauit. Sed venenũ
immiſcuit.qꝛ xp[ʒ nõ vere paſſũ nec vere reſurrexiſſe dixi.ſed aliũ qnda

—

hominez ſibi ſimilez huiuſmõi egiſſe. vel paſſü eſſe docuit. E Quedaã .

aũt matrona noĩe cadigan que pᷣerat cuidaʒ ꝓuincie noĩe coꝛocanica vNi

dens homineʒ iudeoꝝ et ſaraceno ꝝ cõtubernio vallari.extimabat ĩ ilo
maieſtateʒ diuinã latere.Et cum eſſet vidua ipᷣm in marituʒ accepit.Et
ſic machometh totius illiꝰ ꝓuincie obtinuit principatũ Ille aũt ſuis pᷣſi
gus nõ ſolũ pᷣdictaʒ dñaʒ ſed etiaʒ iudeos et ſaracenos demũ adeo dem̃
tauit.vt ſe meſſiaʒ in lege ꝓmiſſũ publice fateret Poſt hoc vero macho
meth cepit freq̃nter cadere epiẽtica paſſione. Qd cadigan cernens plu
rimũ triſtabatur.eo ꝙ impuriſſimo homim et epilentico nupſiſſet: Qugz⸗

ulle placare deſiderans. talibꝰ eãũ pmonibꝰ demulcebat dicens Gabꝛielẽ

archangelũ freqnter mecuʒ loq̃nteʒ cõtemploꝛ et nõ ferens ſplendoꝛem
vultꝰ eius.in me veficio et tabeſco Qð ſic eſſe mulier et ceteri credider̃t

Alibi tñ legitur ꝙ fuit quidã monachꝰ q machomethũ inſtruxit noĩe .
ſerg Qui in erroꝛeʒ neſtoꝛii incidens dũ a monachis fuiſſet expulſꝰ in

arabiã venit et machometo adheſit: Licet alibi legatur ꝙ fuit archid ja

conꝰ in ꝑtibꝰ antiochie degẽs.et fuit vt aſſerũt iacobita.qͥ circũciſioneʒ
p̃ᷣdicãt.xpᷣmqʒ nõ deũ ſed hoĩeʒ tãtũ iuſtuʒ ⁊ ſanctũ de ſpũſãcto ↄceptũ
et de virgĩe natũ affirmãt. Que om̃ia ſaraceni affirmat et credũt. Pꝛe

dictꝰ igit᷑ ſergiꝰ(achomethũ ð nouo ⁊ veteri teſtam̃to vt tradũt plura
edocuit:achomethꝰ em̃ vtroqʒ parente oꝛbatus ſub patrui ſui cura
puericie ãnos agebat. multoqʒ tꝑe cũ vniuerſa gente ſua arabuʒ ydolo
ꝛũ cultui deſeruiuit.qmadmodũ in alcoꝛano ſuo teſtatur deũ ſibi dixiſſe
Oꝛpbanꝰ fuiſti.et ſuſcepi te:in erroꝛe ydolatrie diu mũſiſti ⁊ inde eduxi
te.pauꝑ eras et ego locupletauite: Uniuerſa em̃ gens arabũ cũ macho
metho venereʒ ꝓ dea colebat.et inde eſt ꝙ adhuc ſexta feria apud ſara⸗
cenoſ in magna veneratione habetur.ſicut apud iudeoſ ſabbatũ.et apᷣ
xpᷣianos dies dominica colitur. Machomethus igitur predicte cadigãa
locupletatus diuitus.in tantam prorupit mentis audaciam vt regnum

. 2.

arabum ſibi vſurpare cogitarʒ Sed cum videret ſe per violentiam boc
aſſequi nõ valere.maxime cum a contribulibꝰ ſuis qui eo maiores fue⸗
rant deſpicererur. ꝓphetam ſe fingere voluit. vt quos no poterat ſubiu

gare ꝑ potentiaʒ ſaltem ꝑ ſanctitateʒ attraheret ſimulatã Predictiqʒ
ſergii viri valde prudentis cõſiliis adperebat ꝓpᷣm em̃ abſcodite mane
rre faciebat:et ab eo omnia requirebat.et pplo referebat.ac gabꝛielẽ ar
cchangelũ eũ nomiabat Et ſic machomethꝰ totiꝰ gẽtis illiꝰ pphetã ſe ſi

mulando obtinuit principatũ.ofeſqʒ ſibi ſponte vel timore gladii cre⸗

igerunt Et iſtud verius eſt q; ilud quod ſ upꝛa dictuʒ eſt de columba.
Et ſic eſt tenenduʒ. FPredictꝰ igitur ſi ergius cũ monachus eſſet
voluit vt ſaraceni monachailt habitu vterentur. ſcʒ cucula ſine capucio.
ett vt inſtar monachoꝝ multas et oꝛdmatas genuſlectõnes facerẽt et oꝛ
dlinuate valde oꝛarent. Et qꝛ iudei verſus occidentem et xpᷣiani verſus
dꝛienteʒ oꝛabãt. voluit vt ſui verſus meridieʒ oꝛarent: Que om̃ia adbuc
ſaraceni obᷣuant. Multas aũt leges machomerbꝰ promulgauit quas

f5gictus ſergius eũ docuit. quaꝝ multas ð moſayca lege accepit. Sepe
nanqʒʒ ſaraceni ſe lauãt et maxime cum oꝛare debent. Ferenda ſua ma⸗
nj: bꝛachla:faciem et os et oia menbꝛa coꝛpis abluũt.vt mundius oꝛare
poſſint. Oꝛãtes aũt vnuʒ cõfitent deũ qᷣ nullũ equalem vel ſimilem ha⸗
bet eiuſgezqʒ machomethũ pphetã. In anno qᷓʒ integrũ menſeʒ ieiunãt
Zeiunãtes aut nocturno tꝑe comedũt. diurno vero ieiunãt. ita vt ab ea
hoꝛa diei qua nigrũ ab albo diſtinguere pñt vſqʒ ad ſolis occaſi uz come
gere vel bibere aut ſe vxoꝛiſ ↄmixtõe fedare nemo audeat Poſt ſol ocu
bitũ vſq; ad ſeqͥntis diei crepuſculũ ſemp licet eis cibo potu et propriiſ
vtcoꝛibus vti Infirmi aũt ad hoc nõ obligatur Semel aũt ꝑ ſinglos an
nos cã recognitionis ad domũ dei que eſt in mecha ire pᷣcipiuntur:⁊ ibi
agdoꝛare.eamqʒ ĩcõſutilibus tegumentis circuire.et la pideſ ꝑ media fo
raqmina pro dyabolo lapidando iactare. Quã domũ dicunt adaʒ cõſtrux
iſſe.omnibuſqʒ filiis eius.et abꝛaaʒ et yſmaheli locũ oꝛatiomiſ funſe. de

Oẽs carnes pᷣter poꝛcinas:ſ ãguineʒ. et moꝛticinũ comedere pñt. Quat

mũ mabomethũ eã domũ ſibi cũctiſqʒ gentibꝰ ſuis tradidiſſe affirmãt

tuor legittimas vxoꝛes inſimul hr̃e eis licet.⁊ quãlibʒ vſqʒ tercio repu
diare:⁊ rurſuſ reciꝑe.ita tñ vt quaternariũ numeꝝ nõ tranſcẽdãt.Emp

ticias vero atq; captiuas quot volũt hr̃e licitum eſt. et eas vendere pñt

cuʒ velit niſi eaꝝ aliquã imp̃gnaſſent. Cõceditur eis de ꝓpria cognatio
ne hĩe vxoꝛes vt ſanguĩs ples accreſcat.et foꝛtiꝰ inter eos amicicie vin
culum aſtringat᷑: Circa poſſeſſiones repetendas obſᷣuant.vt actoꝛ teſti
bus probet et reꝰ iuramento ſe cõpbet innocenteʒ Cũ adultera dep̃ben
ſus cum ea piter lapidatur Cum alia aũt foꝛnicatuſ octoginta verberi
Plectitur. achomethꝰ tñ dixit ſibi a dño angelo gabꝛiele nüciãte fu⸗

iſe cõceſſum. ꝙ d alioꝝ vxoꝛes accedere poſſet vt viros virtutis et pꝛo

G
tur
nie
ſn
(A
l

(lu

ſhetb

1

lrit⸗

auh
bul

bed
oe
for
de

ſee

Mor

uero
Ho
t
vich
ſeſs
S
zchn

boe⸗

fle⸗
hin

agz
nun

llie.

iſef
igge
gnba.
eſet
co.
taor
Wws

c

am
nSon
um

60e

flenbe⸗

Gienit

1Naben
ſhzcont
oc
Nohril
NGos
morab
onmedu⸗
pzcöln

Nnuft
ſegffnmat

ie O
ſep

hereſit
vco
macen
Ntvums
lnnn
Umm
tninin
Mu

—

d.

phetas generaret Quidaʒ aũñt ſeꝛuꝰ eius cum pulcram vxoꝛem bjret et
ſibi ne cum dño ſuo loqretur interdi xiſſet. quadaʒ die ipᷣaʒ cum eo loq̃n
tem inuenit et protinus eam a ſe reiecit. Quã machomethꝰ recipiens ĩ

er alias ſuas vxoꝛes cõnumerauit. Limens vero ex hoc murmur popu
ll. cartam de celo ſibi delatam cõfinxit.in qua cõtinebatur: ſi aliquis

vtvoꝛem repudiaret.eius eſſet vxoꝛ qui eam ſuſcepiſſet. Quod ſaraceni

vſqʒ hodie pro lege obuant Fur prima et ſecũda vice verberibꝰ plec
titur.tercia manus ei pciditur:quaꝛta pedis truncatione punitur A vi

no ſemp abſtinere iubentur. G: Geruantibꝰ bec et alia mandata ꝓmi

ſit deꝰ.vt aſſerunt ꝑadiſum.i.oꝛtuʒ deliciaꝝ aquis pᷣterfluentibus irri

