et paſtoꝛes eidem ex parte ſancti iuliani phiberent.ille reſpõdit. Julia
nus non ↄmedit arietes.Et ecce poſt modicum febꝛe vehemẽtiſſima p
urgetur et inualeſcente febꝛe ꝙ a martire incendit ↄfitef. F ecitqʒ ſup
ſe iactari aquam vt refrigeraret. Sed ſtati ta ntus fumꝰ ⁊ fetoꝛ ð coꝛ
poꝛe eius exiit.vt cũcti qͥ aderãt fugerẽt ⁊ ipᷣe pꝰ modicum expirar et.

⁊ q dñm aq couiuiũ initauit. Qui

frp 9

iber

Laan

bter

Aſtocht
Wn de

ſnneni

ten

e
sl
o
e;
oi
o
t
ſite⸗
Ctce
onre
ndli
enri.
M⸗
ucle
ſepet
lla
nap
jſup
ret.

une
iſ

Nitn.

C qdã ruſticj. vt ait grego.turoneñ.ĩ die dñica arare vellet ptinꝰ cõ
tractis digitis manubꝛiũ ſecuris cũ qua vomerẽ mũdare volebat eius

dextre adbeſit. Sed poſt duos anos in eccleſia ſãcti iuuani ad ei⸗ pceſ

curatus eſt C Fuitt inſup ali iulianus frater beati iulu. Hi duo
fratres ad theodoſiũ iperatoꝛẽ xpᷣianiſſimũ venerũt.petentes vt tẽpla
Vdoloꝝ vbicũqʒ inuenirent deſtruerent ⁊ xpᷣi eccleſias edif̃icarẽt. Qð

imꝑatoꝛ libenter faciẽs.ſcripſit vt omnes eis debeãt obedire.⁊ eos in
oĩbus ſub pena capitis adiuuare. Cu igitur beati iulianus ⁊2 lulius ĩ
loco qui dꝛ gaudianũ eccleſiã fabꝛicarẽt.⁊ cũcti trãſeũtes eos ĩ oꝑe ob
impatoꝛis imꝑium adiuuarent.cõtigit vt quidã cñ curru inde trãſitũ
facerẽt. qui dixerunt adinuicem. Quõ excuſatõz pᷣtendere poterimus
vt liberi tranſeamus et in ope iſto nõ occupemur Bixerũtqʒ;.· Pꝛoiici
amus vnũ ex nobis in plauſtꝝ ſupinũ.et eum pãnis cooperiamus. di
cemuſqʒ ꝙꝙ hominẽ mortuũ in vehiculo habemus.et ſic liberi tranſire
poterimus. Arripienteſqʒ hominẽ vnũ in plauſtꝝ ꝓieccrũt eiqʒ dixe⸗
runt. Zu ſile et oculos claude.et quouſqʒ; traſierimus quaſi moꝛtuus

iace. Cunqʒ hominẽ tanq; moꝛtuũ cooperuiſſet.⁊ vſq; ad famulos dei

iulianũ et iulium veniſſent dixerũt ei ſerui dei. ilioli parũper ſubſiſti
te.et nos in hoc ope modicũ adiuuate. Qui reſpoderũt. Mõ poſſumꝰ

hic ſtare qm̃ hominẽ moꝛtuũ in plauſtro habemus. Quibus ſanctꝰ iu

lianus dixit . vt quid ita mentimini filii.Et illi.nõ mentimur dñe ſʒ ſic
eſt vt loquimur.Et ſanctus iulianus dixit. Scðʒ veritatẽ dicti veſtri

ita vobis cõtingat. Et uli boues pungentes ptrãſierũt: Cũqʒ ꝓcul ꝑ
trãſiſſent. accedẽtes ad currum ceperũt collegã ſuũ vocare ex nomine

dicentes. Surge amodo et ſtimula boues vt celeriꝰ trãſeamus. Cum

auüt nullatenꝰ ſe moueret eũ pulſare ceperũt dicẽtes.vt qͥd deliras · ſur
ge ⁊ ſtimula boues.Sʒ cũ nullatenꝰ ille reſpõderet accedentes diſcoo

peruerũt eñ ⁊ moꝛtuũ iuenerũt.Lãtuſqʒ timoꝛ ipᷣCos ⁊ ceteros iuaſit.

vt nullus decetero famulo dei mẽtiri auderet. Fuit etiã alius

iulianꝰ qͥ vtrhᷣqʒ parẽtem neſciẽs occidit.Cuũqʒ ei iulianꝰ pᷣdictꝰ iuuẽiſ

ac nobilis quadã die venatõi iſiſteret et quendã ceruũ reptũ inſeq̃ꝛei
ſubito ceruꝰ verſꝰ eũ diuino nutu ſe vertit eiqʒ dixit. Lu me inſeqꝛis
qpatris et matris tue occiſoꝛ eris. Qð ille audiẽs.vehemẽter extimu
it. et ne ſibi foꝛte ↄtigerz qð a ceruo audierat.relictis oĩbus clã diſceſ
ſit 1 ad regionem valde remotã puenit. Ibiqʒ cuidã pꝛicipi adheſit.⁊
rã ſtrenue vbiq; et ĩ bello ⁊ ĩ palatio ſe habuit.ꝙ pꝛiceps eũ militeʒ fe

cit. quandã caſtellanã viduã ĩ piugẽ ei tradidit.et caſtellũ ꝓ dote ac
cepit. Interea parẽtes iuliani ꝓ amiſſione fili nimiũ dolẽtes.vagabũ
di vbiqʒ pagebãt.⁊ filium ſuum ſolicite reqꝛebãt. Ladẽ ad caſtꝝ cui
iulianꝰ pᷣerat deuenerũt. Lũc autem iulianus a caſtro caſu receſſerat
Quos ci vxoꝛ iuliani vidiſſet.⁊ qͥ nã eſſẽt inqͥſiſſet.⁊ illi oĩa q filio ſuo

acciderãt enarraſſẽt. tellexit ꝙ vini ſui parẽtes erãt. vtpote qꝛ boca vi
ro ſuo foꝛte freqnter audierat. IJpos igit benigne ſuſ cepit. ⁊ ꝓ amoꝛc

viri ſui lectũ ſuũ cis dimiſit.⁊ ipa ſibi alibi lectulum collocauit.Facto

aũñt mãe caſtellana ad eccleſiã prexit.Et ecce iuliãꝰ mãe veniẽs ĩ thala
mũ qꝗᷓſi vxoꝛẽ ſuã excitatꝰ ĩtrauit.Et iueniẽſ duoſ piter doꝛmiẽtel. vꝛo
re cñ ggultero eſſe ſuſpicatꝰ.ſilcter ex tracto gladio ãboi piter iteremit
Exriens aũt domũ. vidit vxoꝛem erꝰ ab cccleſia reuertentem. 2 a dmij

rons interrogauit qͥ nam eſſent illi qui in ſuo lecto doꝛnnrent. At üla

ait. Parentes veſtri ſunt qui vos diutiſſime queſierũt. ⁊ cos in veſtro
thoalamo collocaui.Qð ulle audiens. pene cxammis effectus qmariſi⸗

me flere cepit ac dicere. Heu nuſer quid faciã qꝛ dulciſſimos meos pez

4

rentes occidi.Ecce impletum eſt verbum cerui.qð du vitare volui m

ſerrumus adipleui. Jam nunc vale ſoꝛoꝛ dulciſſima. qꝛ vcetero ane

ſcam. donec ſciam ꝙ dus penttenriã meaʒ accepit. Cui ula. Abſu dul
ciſſune frater vt te ðſeram ⁊ ſine me abeas.ſʒ q̃ fui tecum pticeps gau
du ero particeps ⁊ doloꝛis· Luc inſimul recedẽtes iuxta qddã magnuũ

flumẽ vbi multi piclitabant᷑ quoddã hoſpitale magnũ ſtatuer̃t: vt ibi

penitẽtiam focerẽt et omnes qui vellent trãſire fluuiũ iccſſanter trãſue
berẽt.et hoſpicio vniuerſos pauperes recipent. Poſt multũ vero tpiſ
media nocte dum iulianus feſſus qeſcerz. ⁊ gelu graue eſſz. audiuit vo
cẽ ſe miſe erabiliter lamentantẽ.ac iulianũ vt ſe traſferret voce lugubꝛi
inuocantem.Qð ille audiens cõcitus ſurrexit.et iã gelu ipᷣm deficien
tem inueniens:in domũ ſuã poꝛtauit.⁊ ignẽ accendens ipᷣm caleface⸗
re ſtuduit. Sed cũ calefieri nõ poſſet.⁊ ne ibi de ficeret ipᷣm in lectuluʒ
ſuũñ poꝛtauit. ⁊ diligenter coopuit. Poſt paululũ ille qui ſic infirmus
et quaſi lepſus apparuerat.ſplendidꝰ ſcãdit ad etberq. et hoſpiti ſuo
dixit. Juliane dñs miſit me ad te mãdans tibi ꝙ tug penitẽtiã accepta
uit. et abo poſt modicũ in domino qeſ. citis. Sicqʒ ille diſparuit.⁊ iulia
nus cũ vxoꝛe ſua poſt modicũ plenus bonis opibꝰ ⁊ elemoſinis ĩ dño
reqeuit. E Fuit æ alius iulianus nõ quidẽ ſãctꝰ ſed ſcelera tiſſimꝰ
ſcʒ iulianus apoſt ata.Hic iulianus pꝛius fuit monachꝰ ⁊ magne reli
gionis ſimulatoꝛ. Quedam autem mulier vt refen magiſter iohanes
beleth in ſũma de officio eccleſie habẽs tres ollas plenas auri.aux il
lud in oꝛificiis ollaꝝ cinere ne a ppareret operuit.⁊ pᷣdictas ollas iulia
no quem ſactiſſimũ hominẽ eſtimabat coꝛam quibuſda monachis ſer⸗

uandas tradidit.ꝙ autẽ auꝝ ibidẽ eſſet nulli alii idicauit. Julianꝰ igi

p̃dictas ollas accipiens ⁊ tam copioſũ auꝝ ibidem inueniens.totuʒ I
lud aux furatꝰ eſt. et ollas ĩpleuit cinere. Poſt aliqð tꝑs cũ mulier ðᷣ⸗
poſitũ ſuũ reqͥꝛeret.ille ollas cum cinere ſibi reddidit.Cũ vero aurum
reqꝛeret. ↄuincere illum nõ potuit.qꝛ de auro teſtes non babuerat. qm̃
monachi coꝛã quibꝰ hoc ſ ibutradiderat.nil ĩ eis niſi cinereʒ viderant

cri

nr

Focn
lbala
o
Wont
Rann
K
Preh
nurgn
e
nöctte
erut
en
nnt
rnir
eſont
Cuntd
lgdi
cficten
fre⸗
chir;
firms
Uliſee
catht
tan
ic
Nutt
Norl

LIIII.

Et ſic auꝝ obtinuit. cũ quo roma fugit. Et pillo aux ſeqnti tpe rome

obtinuit oſulatũ.deĩde in impiũ ſublimat⸗ eſt. Qui cum iſtruct? eſſet a
puericia in arte magica ⁊ multũ ſibi placeret.magiſtros ide plures ſe
triptita babet cum puer ad

cũ habebat. Bie aut quada ſicut ĩ biſtoꝛia

puc eſſet et recedẽte magiſtro ſuo ſolꝰ remãſiſſet.⁊ qdiuratões vðmonũ

legere incepiſſz. ante eum maxima multitudo demonum iſtar ethiopũ
nigroꝝ aduenit. Lũc iulianus hoc vidẽs. et metuens.ſignuʒ crucis ꝓ
tinus fecit ⁊ omnis illa multitudo demonuʒz cuanuit. Qui cum magi
ſtro reuertenti quid ſibi acciderit retuliſſet. dixit ei magiſter ſuꝰ? . Hoc
ſignum crucis maxime demones odiunt et timent. Sublimatus igit

in imperium huius rei memoꝛas cũ ꝑ artẽ magicã opari vellʒ apoſta

tauit ⁊ ſignuʒ crucis vbiqʒ deſtruxit. ac chriſtianos inquãtũ potuit ꝑ
ſecutꝰ? eſt. putãs ꝙ aliter demones ſibi minime obechret Beſcengẽs
iulianus in perſidam ſicut legit᷑ in vitas pa trum.miſit demonẽ in oc

cidentẽ · vt ſibi inde depoꝛtaret reſponſum: Cum autẽdemon ad quẽ
dam locũ veniſſet. p decẽ dies ibidẽ ĩmobilis ſtetit.qꝛ quidã monachꝰ

ibidem die ac nocte oꝛabat.et ei ſine effectu regreſio dixit iulianus
Quare tm̃ tordaſti.Qui reſpõdit. Suſtinui ꝑ decẽ dies publicũ mona
chum. ſi foꝛte ab oꝛatõe ceſſaret et trãſire poſſem.·Cũqʒ nõ ceſſaret. ꝓ

bibitus ſum trãſire ⁊ redii nibil agens. Lic indignat⸗ iulianuſ dixit.
ꝙꝙ cũ uluc veniret vĩdictã de illo monacho faceret.Ciñ ergo de perſis

victoꝛiã ſibi demones ꝓmitterent.ſophiſta ſuus dixit cuidaʒ xpiano.
Quid putas nũc facit fabꝛi filius Et ille.Sepulcꝝ parat iuliao. DBũ
igit᷑ vt i hiſtoꝛia ſãcti baſilii legitur ⁊ vt fulbert? carnotẽß eps teſtat
ceſareã capadocie deueniſſet. ſanctus baſilius eideʒ occurrit.⁊ q̃tuoꝛ
panes oꝛdeaceos ꝓ munere ei miſit At iulianꝰ idignatꝰ eos reciꝑe cõ

tẽpſit.et ꝓ panibꝰ ſibi fe nñ miſit dicens. Pabulũ nobis irratõnabiiũ
anim alium obtuliſti. recipe qð nuſiſti. Peſpõdit baſ⸗ liꝰ. Mos qᷣgez qd
ↄmedimus tibi miſimꝰ.tu vero dediſti nobis vnde beſtias tuas nutrii

Ad hoc iratus iulianus reſpõdit. Cum pſas ſubegero. hac vꝛbem de
ſtruã ⁊ arabo.vt farrifera magis q; homifera nominet. Seq uẽti autẽ

nocte vidit baſuius in eccleſia ſãcte marie in viſu multitudinẽ ãgeloꝝ

et in medio eoꝝ ndã feminã in thꝛono ſtatem. et aſtantibus dicenteʒ

Vocate mihi cito mercuriũ qui iulianũ apoſtatã occidat.qͥ me ⁊ filiũ

meum ſupbe blaſphemat. Erat ant mercuriꝰ miles qͥdã.qͥ ab ipᷣo iulia
no ꝓ fide xpᷣi fuerat interfectꝰ.et ĩ eadẽ eccleſia erat ſepultus. Statiqʒ
ſactus mercurius cũ armis ſuis q̃ ibi fuabant᷑ affuit. ⁊ iuſſe ab ea ſe ĩ
pliũ pparauit. Expgefactus itaqʒ baſiliꝰ ad locũ vbi mercuriꝰ cum ar

mis ſuis qeſcebat iuit. ⁊ monumẽtũ ſuũ a piẽs nec coꝛpꝰ ibið reꝑit nec

arma ĩuenit.Lũc cuſtodẽ qs arma aſpoꝛtauerit iquiſiuit. Ille vero cũ
iuram̃to affirmabat eadẽ arma veſpe ibidẽ fuiſſe. vybi ꝑpetuo fuabat

Inde igit baſiliꝰ recedẽs.⁊ mãe illuc rediẽs ĩuenit ibidẽ coꝛpꝰ eius ct

arma:⁊? lanceã ſanguine cruentatã. Et ecce qᷣdam de exercitu redicns
dixit · Cum iulianus imperatoꝛ in exercitu moꝛaretur. ecce quidaʒ mi
les ignotus cum armis ſuis ⁊ lancea veniens et calcaribus vrgens e⸗
quum audaci mente iulianum unpergtoꝛem impetut. lanceam foꝛti
ter vibꝛans ipᷣm valide ꝑ medium perforauit ⁊ ſubiro abſcedẽs nuſq
ↄparuit. Ipie vero iulianus dum adbuci piraret. ſanguine ſ uo ſicut
dicitur in biſtoꝛia tripartita manum ſ ugam impleuit ⁊ ĩ gera ꝓiccit di
cens. Eliciſti galilee viciſti. Sicqʒ in bis vocibꝰ miſera biliter erpira
uit. Abommnibus aũt ſuis inſ epultus relinqͥtur. 29 perſis excoꝛiatur.
oꝛio ſuo regi pſaꝝ ſubſtratoꝛium efficitr. M

ſtiuitatibus que eneniunt infra tẽpꝰdematöis.

to de feſtiuitatibus q̃ occurrũt ĩfra tẽpus qð ꝑtim ↄtinet
be recõciliatõis.parti ſub tẽpoꝛe pegrinatõis.qð tpus
ſentat eccleſia a nat uitate rpᷣi vſqʒ ad ſeptuageſimã.ſe
Ir videre de feſtiuitatibus qᷓ eueniũt infra tꝑus deuiati
pit ab adã 1 durauit vſqʒ ad moyſen.quod tpus repñtat
tuageſima vſqʒ ad paſca. 2=

19

gen geſimg ſignat thus deniatois. ſckageſima tps A
duatois. qnquageſima tps remiſſionis.q̃dꝛageſima tpꝑs
nenitétie ſpualis. Inchoatur aüt ſ. eptuggeſima a dñica ĩ
rcircudeqerut me. ?⁊ erminatur in ſabbato poſt paſca In
ðð
rut vt ppter veneratõʒ diei aſccſtõis. in qua natura noſtra
lit. ⁊ ſup choꝛos angeloꝝ ſublimata eſt. ſp ipᷣa qnta dies

*

elo . . „—
ſolẽnis ⁊ celebꝛis haberetur. ⁊ in ea ieiunium non obfuaretur. quia ĩ

primitiua eccleſia eque ſolẽnis erat ſicut pꝛima feria. vnde ⁊ tũc ſolẽ⸗

ms ꝓceſſio fiebat ad repꝛeſentandum ꝓceſſionem diſcipuloꝝ vel ißoꝝ

angeloxꝝ. Ideo in vulgare ꝓuerbium verſuʒ eſt. vt diei dominice dica
tur cognata dies iouis quia atiquitꝰ fuit eque ſolẽnis. Sz feſta ſacto
rum ſupuenerunt. celebꝛaꝛe tot feſta erat quaſi on eroſum. ideo ſolẽ

nitas illa ceſſauit. In redemptõʒ ergo illoꝝ dieꝝ ſancti patres vnazʒ
ſeptimanam quadꝛageſime in abſtinentia addiderũt ⁊ ſeptuageſimã
vocauerunt. B Alia eſt, ppter ſignificatõʒ. qm̃ ꝓ boc tꝑus ſigni⸗

ficatur deuiatio exilium ⁊ tribulatio totius humani generis ab adaʒ
vſq; ad finem mũdi.qð quiqẽ exiliũ ſub reuolutõe ſeptem dieꝝ ꝑagit

„R
XNIE „ℳ

.
lun
ul.
ſſt
1
ine

lie

1s
ens
Omi
hse⸗
ſon
nuſ
ſiant
d
lon
r.

.

dne
deniin.
tgin

.
0S

DSici

nlun
n
Nnoſn

i

Sn

n
nig
ni

⁊ ſub reuolutõe ſeptem muũium anoꝝ includitur. Per ſeptuaginta ei

dies.ſeptuaginta centenas anoꝝ intelligimus.Ab inicio aũt mundi

vſq; ad aſcenſioneʒ ſex milia ãnoꝝ ↄputamus.⁊ tũc vero qcquid tꝑis
ſequitur vſq; ad finem mũdi ſub ſeptimo millenario ↄpꝛehendimus.
cuius terminũ ſolus deꝰ nouit. Mos igitur chꝛiſtus in ſexta etate mũ

di ab hoc exilio in ſpe eterne retributõnis.reddita innocentie ſtola per

baptiſmum eripuit. Sed cõſũmato tempoꝛe noſtri exilu · vtraqʒ ſtola

nos perfecte decoꝛabit. Hinc eſt ꝙ in hoc tempoꝛe deuiationis et exi

lii cantica leticie deponimus.ſed tamen in ſabbato paſche vnum alle⸗
luia decantamus tanqꝙᷓ in ſpe eterne patrie gratulanteſ.⁊ ſtolã innocẽ

tie in ſexta mundi etate per chꝛiſtum recuperantes.Cuietiam tractuſ

ſubiicitur. per quem ſignificatur laboꝛ quem adhuc ad impletionẽ ma

datoꝛum dei habere debemus. In ſabbato poſt paſcha in quo vt di⸗
ctum eſt terminatur ſeptuageſima.duo alleluia cantamus. quia com/

pleto huius mundi termino duplicem ſtolam gloꝛie conſequemur.

CAlia eſt ratio pꝛopter repꝛeſentationem quoniam ſeptuageſima
repꝛeſentat ſeprtuaginta annos quibus filii iſrahel ſub captiuitate ba
bilonica fuerunt:Et quemadmoduʒ illi depoſuerunt oꝛgana ſua dicẽ
tes. Quomodo cãtabimus canticũ domini ⁊d.ſic et nos cãtica laudis

deponimus. Poſtea vero illis data licentia redeũdi a ciro ſexageſimo
Inno ceperunt letari. et nos quoqʒ in ſabbato paſce tanqᷓ in ſexageſi
mo anno alleluia cantamus eoꝛum repꝛeſentando leticiam. Sed tamẽ
uli in apparatu reditus et in colligendo ſarcinulas multum laboꝛaue⸗
runt.et nos poſt alleluia tractum ſtatim ſubiungimuſ qui laboꝛẽ ſigni

ficat. Sabbato autem quo ſeptuageſima terminatur.duo alleluia cã⸗
tamus.eoꝛum plenam leticiam per quam peruenerũt in patriam figu

rantes.Moc etiam tempus captiuitatis ⁊ exilu filioꝛum iſra hel rep⸗

ſentat tempus noſtre peregrinationis.quia ſicut ipſi in ſexageſimo ã

no ſunt liberati.ſic nos in ſexra mundi etate.Et ſicut adhuc ĩ colligẽ

do ſarcinulas laboꝛauerunt.ſic et nos etiam liberati in complecione

mandatoꝛum laboꝛamus: Sed cum ad patriam peruentum fuerit la

boꝛ omnis ceſſabit.et gloꝛia perfecta erit.et duplex alleluia in coꝛpo
re et anima cantabimus · In hboc igiturtempoꝛe exilu eccleſia
multis tribulationibus pꝛeſſa. et fere in baratro deſperationis poſi
ta. ab alto trahens ſuſpiria. clamat in officio et dicit.Circundede

runt me gemitus moꝛtis et cetera. et oſtendit multiplicem ſui tri

bulationem quam habet et pꝛo miſeria contracta et pꝛo duplici pena
inflicta. et pꝛo culpa quo ad aliquos commiſſa. Sed tamen ne deſpe
ret pꝛoponitur ei in euangelio et in epiſtola triplex ſalubꝛe remedi
um et triplex pꝛemium. Remedium eſt vt ſi ab illis vult perfecte
liberari.in vinea anime ſue laboret abſcidendo vicia et peccata.

tta feria ĩ quav tura
feergo ſabbatoꝝ illi tꝑis vnã ſeptimanã q̃dꝛageſime addiderũt.? ſexas

poſtea in ſtadio pꝛeſentis vite ſue currat per penitentie opera. deinde
viriliter m agone pugnet contra omnia dyaboli temptamenta. Et ſi
boc fecerit triplex pꝛemium babebit.quia laboꝛanti dabunur denariuſ
currentibꝛauiũ.pugnãti coꝛona Quia etiã ſeptuageſima ſignificat
tempus noſtre captiuitatis. ꝓponitur nobii remediũñ ꝑ quod a captiui
ſumus liberari.ſcʒ ꝑ curſum fugiẽqo.ꝑ pug nam pzelianco. p
um redimendo.

ðèð

dnica ĩ qͥ catatur.exurge qᷓꝛ e obdoꝛ A
e;& terminat i qꝛta feria poſt paſca. Inſtituta ẽ autt
4 edẽptõʒ. ꝓpter ſignificatõʒ. ⁊ ꝓpter tepñtatõʒ ꝛ0
deptoz. qm melchiades papa ⁊ beatꝰ ſilueſter ſtatuerut vt bis ĩ
o ↄmederetur ne ꝓpter abſtiñtiã quã hoies ſuſtinuerũt ĩ ſex⸗
qua oĩ tpe ieiunadũ eſt. natura debilitaretur. In redẽptõem

geſimã vocauerũt. Alia ratõ eſt ꝓpter ſignificotõʒ qm̃ ſexageſima ſi
gnificat tpus viduitatis eccleſie ⁊ meroꝛc illiꝰ ꝓ abſẽtia ſpõſi.quoniã

fructꝰ ſexageſimus debetur viduis. In cõſolatõʒ añt ulliꝰ p abſentia
ſpõſi qͥ ad celos raptus eſt.dãtur eccleſie due ale.ſcʒ ſex opum miſeri⸗

coꝛdie exercitatõ.⁊ decalogi ipletio.Eñ ſexageſima ſonat ſexies decc
vt ꝑ ſex itelligantur ſex opa miſericoꝛdie.p decẽ itelligatur decalogus
Tercia ratõ eſt ꝓpter repñtatõʒ. Mã ſexageſima ñ ſolũ ſignificat tpuſ
viduitatis.ſʒ etiã miſteriũ noſtre redẽptõis repñtat. Nã ꝑ decẽ ĩtelli,
gitur hõ qui eſt decia dꝛagma.eo ꝙ factus ſit vt ruinã nouẽ oꝛdinũ re
pararet.vel intelligitur ꝑ decẽ eo ꝙ ↄſtar ex qtuoꝛ humoꝛibꝰ q;tuʒ ad

coꝛpꝰ. ⁊ habet tres potentias ĩ anima ſcʒ memoꝛiã itelligentiã ⁊ volu=⸗

tatẽ qᷓ facte ſunt vt uiant beatiſſime trinitati.vt in ipᷣam fideliter cre:
damus. ipſam feruenter diligamus. ⁊ ſemper in memoꝛia tenegmus.
Per ſex intelliguntur ſex miſteria per que homo decimus eſt redemp

—

tus que ſunt incarnatio.natiuitas.paſſio.deſcenſio ad inferos.reſun

rectio. et in celum aſcenſio. Et pꝛotenditur ſexageſima vſqʒ; ad quar
tam feriam poſt paſca. in qua cantatur. venite benedicti patris mei.
quia uli qui in operibus miſericoꝛdie ſe exercent. audient iſtud. venite

benedicti. vt ipſe chꝛiſtus teſtatur. vbi tunc ſponſe ianua apenietur.

et amplexu ſponſi fruetur. In epiſtola admonetur vt inſtar pauli tri
bulatõʒ de abſentia ſpõſi patienter tolerʒ. In euangelio vt ſeminatio
ni bonoꝛum oꝑum ſempꝑ inſiſtat. Et que quaſi deſperãi clamauerat cir
cundederut me gemitꝰ moꝛtis.nũc quoqʒ ad ſe rediẽs petit in officio
in tribulationibus adiuuari.⁊ ab ipᷣis eripi dicenſ Exurge dũe ⁊d.Et

ponit ibi triplexexuꝛge.Quidã eĩ ſunt ĩ eccleſia qͥ aduerſis pᷣmuntur.

ide.

Eif ſz nõ ðiiciuntur. Quidã 4 pᷣmuntur ⁊ vᷣiiciuntur. Quidã qͥ nec pᷣmun
D tur nec diiciuntur.tñ qꝛ aduerſa nõ tolerãt ꝑiculuzʒ eſt ne pꝛoſꝑa ipᷣos
ſn frangant. Clamat ergo eccleſia vt exurgat qtum ad pꝛimos ipoſ con
Ni foꝛtado. cuʒ doꝛmire videatur ipᷣos no crip iendo. Qamat vt exurgat
un Ijtum a ſcdos ipos conuertendo a quibꝰ videtur faciẽ auertiſſe ipos
ua . odo repellẽdo. Clamat vt exurgat quantũ ad tercios ipᷣos in
“ adiuuando ⁊ liberando: „AXAXXIII.
3 dñica in qua cantatur. eſto mihi
aut 5 ⁊ terminatur in ipᷣo die paſce. Inſti
ſo⸗ a eſt aut ꝓpter ſuppletõʒ. ⁊ ꝓpter ſignificatõʒ. ⁊ ꝓpter re
doi Pꝛopter ſuppletõzʒ.qm̃ cũ debeamꝰ.xl.diebꝰ ieiunare ad ſi
iſ miitudinẽ xpi. ⁊ non ſunt ibi niſi.xxxvi.dies ieiunabiles.qꝛ in domini
hün cis non ieiunatur. tum pꝛopter leticiam ⁊ reuerentiam reſurrectõnis
nſe . ti exẽplo xpᷣi qui ipᷣa die reſurrect õnis bis ↄmedit.ſcʒ qñ intrauit ad
imnſ diſcipulos ianuis clauſis.⁊ illi obtulerunt ei partez piſcis aſſi ⁊ fauũ
ign mellis.⁊ iteꝝ cũ diſcipulis euntibus in emaus ſᷣm quoſqam. ideo pꝛo
enmn ſuppletõe dominicaꝝ additi ſunt quatuoꝛ dieſ.Et iteꝝ clerici vidẽtes
vnmſe ꝙ ſicut pᷣcedebãt populũ oꝛdine ita pᷣcedere deberẽt ſactitate ꝓ ouos
odel iteꝝ dies ante illos quatuoꝛ abſtinere ⁊ ieiunare incipiunt.Et ſic vna
Nogus ſeptimang addita ẽ qᷓ ⁊ quinquageſima nommatur.⁊ hoc papa theleſ
Ntipul pphboꝛus oBinantt. pt ait ambꝛo. Alia ratõ eſt ꝓpter ſignificatiõʒ.
ic, O quoniam c uinquageſuna ſignificat tpus remiſſionis.id eſt tꝑs peĩtẽ⸗
ndnir e in ang Omm remittuntur quinquageſumus ei anus erat iubileus
änt qui erat ãnus remiſſionis.qꝛ tũc debita dimittebantur.fᷣui liberaban
Gnn tur. et omnes ad ſuas poſſeſſiones reuertebantur. Per quod ſigmifi
Gitcran cabatur ꝙ ꝑ penitẽtiã dimittuntur debita peccatoꝝ.liberãtur omnes
Meen a fᷣuitute demonũ.⁊ reuertuntur ad poſſeſſiones celeſtiũ mãſionum.
eter Tercia ratio eſt ꝓpter repñtatõʒ. Nã qͥnq̃geſia nõ ſolũ tꝑs remiſſio⸗
Nn nis ſigmificat. ſʒ etiã ſtatũ beatitudinis repñtat. Nã in qnquageſimo
Sr. gnno fut efficiebantur liberi. in quiquageſimo die a die agin imolati
sd. lex data eſt. in quiquageſimo die a paſca datus eſt ſpirituſſanctuſ. Et
Gmmr ideo hic numerus beatitudinem repñtat.vbi erit adeptõ libertatis.co
nur. gnito veritatis. ⁊ pfectõ caritatis.Tria aũt ſunt neceſſaria q ꝓponiu⸗
mm tur nobis in epla ⁊ ĩ eugelio ad hoc ꝙ opa penitentie ſint ꝑfecta.ſcʒ
uro caritas q pponitur in epla. memoꝛia dñice paſſionis ⁊ fides q itelligit
rar ꝑ uluminatõʒ ceci. ⁊ hec ponũtur in euãgelio. Mã fides ipᷣa oꝑa facit
ffo acceptabilia.qꝛ ſine fide impoſſibile eſt placere deo. Memoꝛia doĩce
iEt paſſionis facit eſſe facilia. Ende grego.Si paſſio xpᷣi ad memoꝛiã re

c. ducitur nibil eſt qð nõ equo aĩmo toleret. Caritas facit eſſe ↄtinua qꝛ

ſicut dicit grego · Amoꝛ dei ñ poteſt eſſe ocioſus opaturenĩ magna ſi hi
eſt. ſi aũt oꝑari negligit amoꝛ nõ eſt. Et ſicut ĩ pꝛicipio eccleſia quaſi ſ
deſperans clamauerat.circũdedeĩt me ꝛd.⁊ poſtm odũ ad ſe rediẽs ad evtl
iuuari petebat.ita hic iã ↄcepta fiducia ⁊ ſpe venie ꝓpter penitẽtiam aq
oꝛat ⁊ dicit.Eſto mihi ĩ den ꝓtectoꝛẽ ꝛc. Ebi q̃tuoꝛ petit.ſ.ptectõʒ fir didiͤ
mamẽtũ·refugiũ.⁊ ducatũ.QOm̃es ei filii ſui aut ſũt ĩ gra.aut ſũt ĩ cul dio
pa.aut ĩ aduerſis.aut ĩ ꝓſperis.llis qͥ ſũt i gratia petit frmamẽtum ii
vt ſcʒ ĩ ipſa gratia ↄfirment᷑.Illis qͥ ſũt ĩ culpa petit vt deꝰ ſit eoꝝ re g
. fugium. Illis qͥ ſũt ĩ aduerſis petit ꝓtectõʒ vt ĩ ipᷣis tribulatõibꝰ ꝓte⸗ HWW
= ganft.Illis qͥ ſũt ĩ ꝓſperis petit ducatũ vt ſcʒ ĩ ipᷣis a deo inocenter du
cant. Zermiat aũt qnq̃geſima vt dictũ ẽ ĩ die paſce.qꝛ peĩtẽtia ad no
uitatẽ vite facit reſurgere. In hoc tpe pſalmꝰ qnqgeſimꝰ ſcʒ niſerrr D
mei deꝰ.q ẽ pſalmꝰ peitẽtie ⁊ remiſſiõis plur imũ freq̃ntatur e
. ot tribulatõnibꝰ pᷣſſa clamauerat.circũdede
rut me ꝛd.Et poſtmodũ reſpirauerat ĩuocando adiutoꝛium “
ge ⁊.⁊ eſto mihi in deum ꝓtecto.aq nüc oſtendit ſe exaudi
és. Inuocauit me 20. Morãdu auteʒ ꝙ; quadꝛageſima cõtinet
bpuntur remanent. xxxvi. dies in abſtinetia qui ſunt decima totiꝰ anni
AUAnnus ei habet trecẽtos ſexagitaqᷣnqʒ dies quon trigitaſex ſũt decia
Szʒʒ qtuoꝛ dies pᷣcedẽtes addutur.vt ſacer numerꝰ q̃dꝛagita dieꝝ ĩple
gtur. quẽ ſaluatoꝛ ſuo ieiunio ↄſecrauit. Quaꝛe aut i boc numero d

dꝛagenario ieiuniũ obſuamꝰ triplex ratõ aſſignari põt. Pꝛima eſt auſ
guſtim . qm̃ matheꝰ.xl.generatões xpᷣi poſuit. Ad boc igit᷑ dñs ſuo qGdʒ
dꝛagenario numero ad nos ðᷣſcẽdit.vt nos ad euʒ noſtro q̃dꝛagenario
aſcẽdamꝰ. Aliã afſignat idez dicẽs.ad hoc vt habeamꝰ qͥnquagenari
um quadꝛagenario addẽdꝰ eſt denariꝰ.qꝛ ad hoc vt veniamꝰ ad beatã
reqͥem opꝑtʒ nos toto pᷣſentis vite tpe laboꝛare.Vñ ⁊ dñs.xl. diebꝰ cũ
diſciplis maſit.⁊ poſt decima die ſpm̃ſanctũ paclitũ miſit. Lerciã aſſi
gnat magiſter pᷣpoſitinus in ſũma de officio dicẽs. unduſ in q̃tuoꝛ
ptes.⁊ anꝰ in quatuoꝛ tpa diuidit᷑.⁊ hõ ex quatuoꝛ elemẽtis ⁊ q̃tuoꝛ ↄ
plexionibꝰ oſtituit᷑.⁊ nouã legẽ q in quatuoꝛ euãgeliis ↄſiſtit.⁊ veterẽ
q in decem mãdatis traſgreſſi ſumꝰ. Optʒ igit᷑ vt vdnariꝰ p quaternari
um multiplicetur.vt ſic quadꝛagenarium faciamꝰ.id eſt mãdata vete
ris ⁊ noue legis toto tꝑe vite hurꝰ ipleamus. Cõſiſtit quidem coꝛpus
noſtꝝ ſicut diximꝰ ex q̃tuoꝛ elementis.q̃ etiã q̃ſi tuoꝛ ſedes ĩ nob hñt
Mã ignis ĩ oclis.aer in lingua ⁊ auribꝰ.qqua in genitalibus terra in
manibꝰ? ⁊ alus mẽbꝛis dominatur.In oclis igitur curioſitas .ĩ ligua

.

Pnaſ
abal
tarn
ffr

nterdu

7

lanre

Nun
H

adto

Unn
NCon
csn
rn
itdead
ſerie

„ .

LVII.

cet auribꝰ ſcurrilitas .ĩ genitalibus voluptas/ in manibus ⁊ aliis mem

bꝛis eſt crudelitas. Hec quatuoꝛ ↄfitetur publicanus.Quia eĩ a lõge

ſtat ↄfitetur luxuriam q eſt fetida q̃ſi dicat. Nõ audeo appiquare dñe

ne in naribus tuis fetea. ꝙ nõ audet oculos ad celum leuare. ↄfitetur
curioſitatẽ.ꝙ manu ꝑcutit pectus.ↄfitetut crudelitatem.ꝙ dicit pꝛo

picius eſto mihbi peccatoꝛi cõfitetur ſcurrilitatem. Mã ſcurre oſueuer̃t

vocari peccatoꝛes vl potiꝰ leccatoꝛes. Hec pᷣpoſitinuus B Brego
rius quoqʒ ĩ omel.tres ponit ratões dicens.Curi abſtinentia quadꝛa

genarius numer? cuſtoditur.niſi qꝛ virtꝰ vᷣcalogi ꝑ libꝛos quatuoꝛ ſã
cti euãgelu impletur. In hoc etiã moꝛtali coꝛꝑe ex quatuoꝛ elementis

ſubſiſtimus.et ꝑ voluptates eiuſdem coꝛꝑis pᷣceptis dñicis contraria

mur. Quia ergo ꝑ carnis deſideria decalogi mandata cõtempſimꝰ di
gnum eſt vt eàdem carnẽ qᷓterdecies affligamus. Apñti quoqʒ; die vſ
qʒ ad paſca ſex ebdomode.id eſt ꝗdꝛagita duo dies veniũt ex bus dů

ſex dies dñici de abſtiñtia abſtrabũtur trigitaſex in abſtinẽtia rema⸗
nẽt. Dũ vero ꝑ tricẽtoſſexagitaqnq; dies anꝰ ducit᷑ q̃ſi ãm nri decias

deo damus. Hec grego. Quare aũt nõ obfuamus noſtꝝ ieiumiũ eo⸗

dẽ tpe q xrpᷣs ieiunauit.qͥ ſtatĩ poſt baptumũ iſtud inchoauit.ſʒ cum pa
ſca potius iſtud cõtinuamꝰ.quadꝛuplex ratõ aſſignat.in ſũma de offi
cio magiſtri iohãnis beleib Pꝛima eſt vt ſi volumuſ cũ xpᷣo reſurge
re qꝛ ꝓ nobis ipᷣe paſſus eſt. et nos cũ eo pati debemꝰ. Scða cauſa ẽ
vt filios iſrabel imitemur qͥ pꝛimo eo tpꝑe exierũt de egypto. poſtea eo

tꝑe de babilonia qð inde ꝓbat᷑.qm̃ tã iſti ꝙᷓ illi ſtatĩ qñ egreſſi ſũt cele

bꝛauerũt paſca. Sic et nos imitãtes eos hoc tꝑe ieiunamꝰ.vt de egy
pto et babilonia.i.hoc mũdo ĩ terrã eterne hereditatis ingredi merea
mur. Tercia cauſa eſt qm̃ feruoꝛ libidis in tꝑe veris magis ſolet noſ
accẽdere.vt ergo refrenemꝰ coꝛpis eſtũ ĩ hoc tꝑe maxie ieunamus
Quarta eſt.qꝛ ſtati poſt ieiuniũ debemꝰ coꝛpꝰ dñi acciꝑe.Sicut ergo
filii iſrabel pꝛiuſq; ↄmederẽt agnũ affligebãt ſe ⁊ ↄmedebãt agreſtes
lact ucas ⁊ amaras.ita et nos debemus ꝑ penitẽtiã pꝛiꝰ affligi.vt dig
X

. ie iunia o ſcðᷣʒ q̃tuoꝛ tꝑa ipᷣiꝰ ãni ⁊ hꝰ ẽ młtiplex
atõ. ꝛima ẽ qm̃ ver ẽ calidũ ⁊ huidũ.eſtas calida ⁊ ſicca
frigidus ⁊ ſiccs:hiẽs frigida ⁊ buũida. Jeiunamꝰ igit᷑ in ve
hũoꝛẽ.i.luxuriã ĩ nob tꝑemꝰ ĩ eſtate vt noxiũ caloꝛẽ.i.qua
ciam in nobis caſti gemus. in autumno vt caſtigemus ariditatem ſu
bie. in hieme. vt caſtigemus frigus infidelitatis et malicie.
cha ratõ eſt qᷓꝛe ſcʒ ĩ ãno qter ieiunamꝰ.qm̃ pᷣma hmõi ieiunia fiunt

ĩ martio ſcʒ ĩ pma ſeptimana q̃qꝛageſime vt ĩ nobis marceſcãt vicia:

nõ eĩ omnino pñt extigui. Vel potiꝰ vtĩ noh̊ virtutũ germina oꝛiãtur

In eſtate fit ſcða vt ĩ ſeptimana pẽthecoſtes.qꝛ tũc veĩt ſpujſſanctus

et nos debemꝰ eſſe feruẽtes ĩ ſpuſacto. In ſeptẽbꝛi fint ãte feſtũ ſancti

michahelis tercia ieiunia qm fructꝰ tũc colligũtur.⁊ nos debemꝰ deo

reddere fructꝰ bonoꝝ oꝑpuʒ In decẽbꝛi fiũt qᷓꝛta.qm̃ tũc moꝛiũtur her
be ⁊ nos debemꝰ moꝛtificari mũdo. Tercia ratõ eſt.vt iudeos imi⸗
temur. Judei qͥdẽ qter ĩ ãno ieiunabãt ſcʒ ate paſca.ãte penthecoſtes.
ꝗte ſcenophegiũ.i.ãte ĩfixiõʒ tabernacli ĩ ſeptẽbꝛi.⁊ ãte encenia.i.añ
ðdicatõʒ i ðcẽbꝛi.Quarta ratõ eſt.qm̃ hõ oſtat ex q̃tuoꝛ elem̃tis qtũ
ad coꝛpꝰ.⁊ tribꝰ potẽtiis ſcʒ rõali.ocupiſcibili.⁊ iraſ cibili q;tũ ad aiaʒ
Vt ergo hec moderẽtur ĩ nobis.qter ĩ ãno p tres dies ieiunamꝰ.vt qᷓ⸗
ternariꝰ referat ad coꝛpꝰ.ternariꝰ vero ad aiam. Et be ratões ſũt ma

giſtri iohanis beleth Quita ratõ eſt. qm vt dicit iobãnes damaſceꝰ

ĩ vere augm̃tat᷑ ſãguis.i eſtate colera.ĩ autũno melãcolia.iĩ hieme fle⸗
gma. Jeiunamꝰ igit ĩ vere vt i nobis debilitet ſãguis ↄcupiſcẽtie et ĩ
epte leticie. Sãguineꝰ ei eſt libiqinoſꝰ ⁊ letꝰ. In eſtate vt debilitet᷑ co
lera iracũdie a fallacie Colericꝰ eĩ eſt naturaliter iracũdꝰ ⁊ verſutꝰ In
qutũno vt debilitetur melãcolia cupiditatis ⁊ triſticie. elãcolicꝰ ei
eſt naturaliter cupidꝰ ⁊ triſtis. In hieme vt debilitet flegma hebetu⸗
dinis ⁊ pigricie. Nã flegmaticꝰ naturaliter eſt hebes ⁊ piger. Sexta
ratõ eſt. qm ver ↄpatur aeri.cſtas igni.autũnus terre.hiems aqꝗ. Jeiu
namè igitur i vere vt ĩ nobis edometur aer elatõnis ⁊ ſupbie. In eſta

te vt ĩ nobis edometur igniſ cupiditatis ⁊ auaricie. In autũno vt edo
metur terra frigiditatis ſpiritualis ⁊ tenebꝛoſe ignoꝛõtie. In hieme

vt edometur i nobis aqᷓ leuitatiſ ⁊ ĩcõſtãtie. Septima ratõ eſt quoniã
ver refertur ad puericiã. eſtas ad adoleſcentiã. autũnus ad maturita
tem ſiue virilẽ etatẽ.hiems ad ſenectutẽ. Je iunamus igitur in vere vt
ſimus pueri ꝑ inocentiam.i eſtate vt efficisamur iuuenes ꝑ ↄſtãtiaz et
foꝛteſ vitãdo incõtinẽtiã.ĩ autũno vt efficiamur maturi pꝑ modeſtiam
in hieme vt efficiamur ſenes ꝑ pꝛudẽtiã et honeſtã vitam.vel potius ĩ
hieme vt ſatiſfaciamus quicqͥd p illas quatuoꝛ etates offendimus

Octaua ratõ eſt magiſtri guill.altiſt lodoꝛẽſis. Ideo eĩ in quatuoꝛ anni

tempoꝛibus ieiunamus.vt emẽdemus que in ulis quatuoꝛ ãni tpibuſ
Deliquimus. Et fit ꝑ tres dies. vt ſatiſfaciamus in die qð deliqmus
in mẽſe. Et fiũt in feria quarta.qꝛ tũc dñs a iuda traditꝰ fuit. in ſexta
a qꝛ ĩ ea crucifixꝰ fuit.ĩ ſabbato qꝛ ĩ ſepulcro iacuit.⁊ quia triſtes
ſtoli de nece ſui domin. Xx X VVI

erig eſ ignepatts

„

cite
dunt
Pbe⸗
ipo⸗
füre
anur
cetro
Cöe
exr
ri
ſt. &
eerx⸗⸗
cyeß
uta

ſe

ntb
lpti
yi
hbien
Uniu

ic

Nötur

Neus
ſanct
Pdeo
nuber
Mini

NeNtn

vin
Nlaiß
i
ſite
nnc
ſenſ
ſtj
ltti
o

ol

heben

Oern
Jeu

gucle
Rtdo
nbiene
kponn
aturt:
orn
lin,
L
lgns
nnme
Normn

.LVIII.

diuini amoꝛis. Ignacius fuit diſcipuluſ beati iobannis ⁊ epiſcopꝰ an

thiocenus. Hic epiſtolam a d beatam virginem dir exiſſe legitur in
bec verba.Chꝛiſtifere marie ſuꝰ ignaci. Ne neophicũ iohãniiqʒ tui
diſcipulũ cõfoꝛtare ⁊ cõſolari debueras.De ieſu eĩ tuo ꝑcepi mira du
cta.⁊ ſtupefactꝰ ſũ ex auditu.A te aũt q̃ ſꝑ fuiſti ei familiariter ↄiũcta
et ſecretoꝝ eiꝰ ↄſcia.deſiderio ex animo fieri certioꝛ exauditis. Elale⸗
as ⁊ neophici qui mecum ſunt ex te ⁊ ꝑ te ⁊ in te cõfoꝛtẽtur. Beata au
tẽ virgo dei genitrix maria in hec verba ſibi reſpõdit Ignatio dilecto
cõdiſcipulo. Pumilis ancilla pᷣi ieſu. De ieſu q̃ a iobãne audiſti ⁊ didi

ciſti vera ſunt.illa credas ulis eelerenene Piaminctle votum firmiter
teneas.⁊ moꝛes ⁊ vitam voto cõfoꝛmes.

Eeniã añt vna cũ iohãne te
et qui tecum ſunt viſere. Sta ⁊ viriliter age in fide nec te ↄmoueat ꝑſe
cutionis auſteritas.ſʒ valeat ⁊ exultet ſpiritus tuꝰ in veo ſalutari tuo

amen Tante aũt autoꝛitatis beatus ignaciꝰ extitit ꝙ etiã dyoniſiuſ

pauli apłi diſcipulꝰ.qui fuit in philoſophia tã ſimus.⁊ in diuina ſcia
tam pfectus.verbũ beati ignacii ad cõfirmatõʒ dictoꝝ ſuoꝝ tanq ꝓ
autoꝛitate adduxerit.Cum enim vt ipe in libꝛo de diuinis noibꝰ atte/
ſtat.qͥ dam nomẽ amoꝛis in diuinis rephẽderẽt dicẽtes in diuinis non

tã eſſe nomen amoꝛis ꝙᷓ dilectõis.volẽs oſtẽdere hoc noie amoꝛis per
omnia in diuinis eſſe vtendum ait. Scribit ei diumus ignaciuſ amoꝛ

meꝰ crucifixꝰ eſt. Legitur in hiſtoꝛia tripꝑtita ꝙ ignaciꝰ audiuit ãgeloſ

cãtãtes anthiphõas ſuꝑp montem quẽdam.⁊ exide ſtatuit antip honaſ

cãtari in eccleſia ⁊ pſalmos ſcᷣm anthiphõas intonari. B Cũi er
go beatꝰ ignacius diu ꝓ pace eccleſie dñm exoꝛaſſet.nõ ſuũ ſed ifirmo
rũ periculũ metuẽs trayano imperatoꝛi qui cepit anno dñi.c.de victo
ria redeunti.et xpᷣanis oĩibus moꝛtem minãti occurrit.⁊ libere ſe x pᷣi⸗
anum eſſe aſſeruit. Quem trayanuſ ferro vinctũ decẽ militibꝰ tradidit

et romã adduci pᷣcepit.minãs eidem ꝙ traderet᷑ ibidẽ beſtiis duoꝛãdꝰ
Ci ergo romã duceret ad oẽs eccleſias epiſtolas deſtinabat ⁊ eas ĩ fi
de xpᷣi ↄfirmabat.Inter qᷓs vnã ſcripſit ad romanã eccleſiã.ſicut legi
tur ĩ hiſtoꝛiis eccleſiaſticis rogans ne ſuũ martiriũ ipediat.vbi ſic di
cit. Aſiria vſqʒ romã cũ beſtus terra mari q; depugno.die ac nocte

nexꝰ ⁊ collegatus decẽ leopꝑdis militibꝰ ducoꝛ ad cuſtodiã datis.qͥ ex
beneficus noſtris ſeuioꝛes fiũt.ſʒ ego eoꝝ neqͥcuis magis erudioꝛ.O

ſalutares beſtie q̃ pparant mibi.qñ veniẽt.qñ emittent.qñ eis lice bit

carnibꝰ meis frui. Inuitabo eaſ ad duoꝛatõʒ meã.⁊ vᷣpꝛecaboꝛ ne foꝛ
te vt ĩ nõnullis fecerũt timeãt ↄtigere coꝛpꝰ meũ.qͥnimo ⁊ ſi cũctabũt
ego vim faciam.ego me ingeram. Bate queſo vemam ego nouiquid
mihi expediat. Ignes cruces.beſtie diſperſiones oſſium diſcerptõnes
omniuʒ mẽbꝛoꝝ ⁊ totius coꝛꝑis.et omnia pene in me vnum ſupplicia

dyJaboli arte queſita conflentur dummodo ieſum xpᷣm merear adipiſci

6

CCunn ergo romam veniſſet ⁊ ad trayanũ ductꝰ? fuiſſet. dixit ei tra
Fanus. Ignati cur athiochiam rebellare facis.⁊ gentem meã ad cbꝛ
itianit atẽ cõuertis.Cui ignacius. Atinã et te poſſem cõuertere.vt ſꝑ
obtineres foꝛtiſſimũ pꝛincipatum:Cui trayanus: Sacrifica diſ men
et ſacerdotũ omnium pꝛinceps eris.Cui ignaciꝰ. Nec diis tuis ſaci
ficabo.nec tuam affecto dignitatem. De me qͥcqͥd vis facere poteris.
ſed nullatenus me mutabis.Lravyanus vixit. Plumbatis ſe capulaſ eꝰ
cõtundite:et vngulis latera laniate.et duris lapidibus eius vulnera
cõfricate. Cunq; hec omnia in eum feciſſent.⁊ ipᷣe imobilis pmanerʒ
vixit tra vanus. Carbones viuos afferte.et ipᷣm nudis plantis deſup
ambulare facite.Cui ignacius. Nec ignis ardens.nec aqqua bulliens
poterit in me tp̃ᷣi ieſu caritatem extinguere.Cui trayanus.laleficia
ſunt bec ꝙ tanta patiens nõ cõſentis.Cui ignacius. Nos xpᷣiani ma
lefici nõ ſumus.ſed in lege noſtra maleficos viuere ꝓhibemꝰ Sʒ vos
malefici eſtis qui ydola adoꝛatis.Lraynus dixit. Soꝛium eius vngu
lis laniate ⁊ plagas ſale pfudite.Cui ignacius. Non ſunt cõdigne pai
ſiones buius tꝑis ad futurã gloꝛiam. Crayanus dixit. Jam nũc eum
tollite.vinculis ferreis alligate.in cippo ĩ imo carceris cuſtodite. ſine
cibo ⁊ potu eum eſſe ꝑmittite.et poſt tridquum deuoꝛandum beſtiis da
te.Tercia igit᷑ die imperatoꝛ et ſenatus omniſqʒ populus cõuenerũt
vt viderent epᷣm anthiocenum qui erat cum beſtis pugnarurꝰ. Hixit
qʒ; trayanus.Qm ignacius ſupbus ⁊ cõtumax eſt ipʒʒ alligate.⁊ duos
leones ad ipᷣm laxate.vt nec vllas reliquias ex eo relinquant.Lũc ſan
ctus ignacius dixit ad populum qui aſtabat. Eliri romani qui hoc cer
tamen aſpicitis.non ſine mercede laboꝛaui:.qꝛ non ꝓpter pꝛauitatẽ.ſʒ
ppter pietatem hec patioꝛ. Beinde cepit dicere ſicut legitur ĩ hiſtoꝛia
. eccleſiaſtica. Orumentum xpᷣi ſum. beſtiaꝝ dentibus molar vt pãis mũ
dus efſiciar. Hoc audiens imperatoꝛ dixi Grandis eſt tolerantia
chꝛiſtianoꝛum. Quis grecoꝝ tata toleraret ꝓ ſuo. Reſpõdit igna
