Qð ſi foꝛte neqͥuerit mibi et tibi vnũ hoc ↄmune erit. Reſpõdit apitꝰ
Innumerabilia palatia ſũt ĩ celo ab inicio ſeculi pꝛeparata que fidei
pcibus ſiue pᷣcio et elemoſinis ↄparant᷑. Biuitie at veſtre ad illa voſ
Itecedere poſſunt ſeqͥ vero ommino non poſſüt LB Poſt vnü autem

menſem fecit aplus paupes om̃es illiꝰ puincie ogregari.Quibus con

gregatis debiles et infirmos ſeoꝛſum ſtare iuſſit. ⁊ ſuꝑ eos oꝛauit.Cũ

qʒ qͥ docti fuerãt. reſpõdiſſe nt amẽ.coꝛuſcatõ de celo veniens tã aplm
ỹ ceteros fere ꝑ Hor vumdiam ſie ſtrauit. vt om̃es ſe putarent ictu
fulguris interiſſe. Erigẽs aũt ſe ap us dixit. Surgite qꝛ dominꝰ? meut

ſicut fulgur vẽit voſqʒ ſ⸗ anauit. Exurgẽtes aũt omes ſami deũ 7 splm
gloꝛificauerũt.Lũc aplus cepit eos docere ⁊ duodeci gradꝰ virtutuʒ

affignare. Pꝛimꝰ eſt vt ĩ deñ cregerẽt qͥ eſt vn⸗ in eſſẽtia ⁊ trinꝰ in ꝑſo

nis. deditqʒ eis triplex exẽplũ ſenſibile quomodo ſint ĩ vna eſſẽtia tres

pſone. Pꝛimũ eſt qꝛ vna cſt ĩ hoĩe ſapĩẽtia R de illa vna ꝓcedit ĩtellectꝰ
memoꝛia ⁊ igeniũ. Mã ingeniũ eſt inqᷣt vt qð ñ didiciſti iuenias. Me

moꝛia vt nõ obliuiſceris q didiceris. Intellectꝰ vt intelligas qᷓ oſtendi

poſſut vel doceri. Scoᷣm ꝙ ĩ vna vinea tria ſüt. ſcʒ lignũ folia ⁊ fructꝰ.
et hec oĩa tria vnũ ſũt et vna vinea ſũt. Lerciũ eſt.qꝛ caput vnũ q̃tuoꝛ
ſeſibꝰ ↄſtat.ĩ vno eĩ capite ſũt viſꝰ guſtꝰ auditꝰ et odoꝛatꝰ hec plura

ſut ⁊ vnü caput ſũt. Scoᷣus gradꝰ eſt vt bapeif mũ ſuſcipent. Tercius

eſt vt ſe a foꝛnicatõe ↄtinerẽt. Quartus vt ie ab auaricia tparẽt. Quiĩ

tus vt gula reſtrigerẽt. Sextꝰ vt peitentiã tenerent. Septimꝰ vt ĩ his
pſeuerarent. Octauꝰ vt boſ Pitalitateʒ amarent. Monꝰ vt volũtatem
deii faciendis qꝛerent ⁊ ea opꝑe ↄplerent.Becimꝰ vt eã ĩ nõ faciendis

Rerent ⁊ ea vitarẽt Endeciꝰ vt caritateʒ amicis ⁊ ĩimicis ĩpẽderent

☛—

in
10
V
tis
.
.
ſſ⸗
i⸗
Me

reuocare po

BZuodecimus vt in cuſtodiẽdis his vigilẽ curã baberẽt · Poſt p̃dicati

onẽ vero baptiſati ſũt nouẽ milia viroꝝ exceptis ꝑuulis ⁊ mulieribus
E Hoſt hoc aũt in ſupioꝛẽ indiam abut.in qua innumeris nuracu
loꝝ inſignis coꝛuſcauit. Sinticẽ etiã amicã migdomie vxoꝛis cariſii
cognati regis aptus illummauit. Bixitqʒ migdomia ad ſynticẽ. Pu
tas ſi potero eũ videre.Tũc migdomia de cõſilio eiꝰ habitũ mut auit

9

⁊ inter paupes mulieres vbi aplus pᷣdicabat aduenit.Aplus aũt ce⸗

pit de vite buꝝ miſeria pᷣdicare. dicẽs inter cetera. Qm̃ vita hec ẽ vr
ta miſera. caſibus ſubiecta. et adeo fugitiua vt cũ teneri credi effugi

at labefacta. Beinde cepit quatuoꝛ ratõibꝰ exhoꝛtari vt verbuz deili

benter audirẽt.ip̃ʒ verbũ dei quatuoꝛ rexꝝ generibꝰ ↄpando.ſ.collirio
ex eo ꝙ oculũ noſiri intellectꝰ illuminat.potioni ex eo ꝙ noſtrum affe

ctum ab omni carnali amoꝛe purgat et mũdat.emplaſtro ex eo ꝙ pec⸗
catoꝛũ noſtroꝛũ vulnera ſanat.cibo ex eo ꝙ nos celeſtium amoꝛe dele

ctat. Et ſicut inquit hec egroto nõ valẽt niſiea in ſe recepit.ſic nec aĩe

languẽti verbũ dei ꝓdeſt niſi illud cũ deuotõe audierit. Pꝛedicãte igi

tur aplo migdomia credidit ⁊ vicepſ viri thoꝝ abhoꝛruit Tũc caruiꝰ

1

a rege ĩpetrauit. ⁊ aplm in carcerẽ poſuit.Ad quẽ veniẽs migdomia
rogauit vt ſibi ignoiceret ꝙ ꝓpter eã in carcerẽ nuſſus eſſet. Quã ille
benigne oſolãs hec omnia ſe libenter pati aſſeruit. Cariſiꝰ aũt regem
rogauit vt reginam ſoꝛoꝛem ſue vxoꝛis ad eam mitteret ſi foꝛte eam
ſtet. Mifſa regina ↄuertit ab ea quã volebat puertere. vi
ſiſqʒ tot miraculis que aplus faciebat dixit. Maledicti ſũt a deo qui
nõ tot ſignis credũt et opibꝰ. Tunc aplus om̃es qui aderãt de tribus
bꝛeuiter inſtruxit ſcʒ vt eccleſiã diligerẽt. ſacerdotes honoꝛarẽt.⁊ affi
due ad audiendũ verbũ dei cõuenirẽt. PReuertente aut regina dixit
ei rex. Vt quid taʒ diu moꝛata es· Que reſpõdit. Putabã migdomiaʒ
ſtultã eſſe.ſed ſapiẽtiſſima eſt.et me ad aplm dei ducẽs viam veritatiſ
me cognoſcere fecit.et nimis ſtulti ſüt q in xpᷣm nõ credũt. Noluitqʒ
regina regi deinceps copulari.Stupefactꝰ aũt rex dixit coguato ſuo.

Buũ tuam vxoꝛem recupare vellem meã pꝑdidi.et peioꝛ mibi mea effe

cta eſt qᷓ; tua tibi. E Tüc rex iuſſit apim ligatis manibus ad ſe ad
duci.p̃cipiẽs ei vt ad ſuos viros cõiuges reuocaret Aplus aůt tripli
ci exẽplo oſtendit qdiu in erroꝛe pſiſterẽt.hoc facere nõ deberẽt. v ide
licet exemplo regis. exemplo turris.et exemplo fontis. Unde dixit.
Tu cũ ſis rex nõ vis habere coinqnata ſeruitia ſed mũdos ſeruos pa
riter et ancillas. Quãto magis credere debes deum amare caſtiſſima
et mũda ſeruitia. Quid ergo culpoꝛ ſi deum amare pᷣdico ĩ ſeruis ſuis
qõ diligis et in tuis. Fabꝛicaui turrim excelſam.et dicis mihbi.vt ego
qui fabꝛicaui eã deſtruam. Yodi terrã ꝓfundã et eduxi fõtẽ de abiſſo ⁊
dicis mibi vt obſtruã illũ. Lũc iratꝰ rex afferri iuſſit ardẽtes lamĩas

ferreas.⁊ apłm ſtare nudis pedibꝰ ſuꝑ eas. Pꝛot inꝰ aũt nutu dei fõs
iibi erupit. ⁊ cas extixit. Luc rex ↄſilio ↄgnati ſui euʒ i foꝛnacẽ ardẽtẽ
mitti fecit. Que tñ ſic refrigerata eſt. vt die altera ſanus inde exiret.·
2 illeſꝰ: Bixitq; regi cariſiꝰ:Gac illũ offerre ſacrificiũ deo ſolis vt ſic
dei ſui irã icurrat qͥ ab his eũ liberat. Cũqʒ ad boc vrgeret dixit regi
Pꝛeſtũtioꝛ es tu ꝙᷓ factura tua. Ex quo tu modo verũ deũ negligis.
⁊ picturã colis.tu.putas ꝙ ſicut dicit cariſiꝰ deꝰ meꝰ mihbi iraſcetur
poſtqᷓ adoꝛauero deũ tuũ:magis aut iraſcet᷑ deo tuo.eũqʒ cõminnet
Adoꝛo igit eiũ. Si ergo me adoꝛãte deuʒ tuuʒ deꝰ meꝰ nõ euertz illü.
ſacrificabo illi: Si autẽ ſic. tu credes deo meo.Cui rex. Adhbuc mecuʒ
de pari loqꝛis. Pꝛecepit igit᷑ apłus hebꝛaice demoni qui ĩ eo erat.vt
ꝙᷓ cito coꝛam ydolo genua flecterʒ ſtati ydolum comminuerʒ. Flectẽs
igif aplus genua dixit. Ecce adoꝛo ſed nõ ydoluʒ. Ecce adoꝛo ſed non
metalluzʒ. Ecce adoꝛo ſed nõ ſimulacꝝ.Adoꝛo autẽ dñm meuʒz hieſum
chhꝛiſtum. ĩ cuiꝰ nomine pᷣcipio tibi demon qͥ in eo latitas vt ſi imulacrũ
iſtud ↄminuas.Statiqʒ; ſicut cera liqfactũ c. Lũcom̃s ſacerdoteſ mu
gitü dederũt. Põtifex aũt tẽpli eleuãs gladiũ apłm trãſuerberauit di
cẽs. Ego vidicabo iĩiurias dei mei. Rex aũt et cariſiꝰ aufugerüũt vidẽ
tes ꝙ populꝰ vellʒ apim vidicare.⁊ põtificẽ viuũ ĩcẽdere Chꝛiſtiãi aũt
coꝛpꝰ apli tulerũt ⁊ honoꝛifice ſepelierüt. Poſt logũ tpꝰ.ſcʒ circa an
nos dñi.cc.et.xxx.coꝛpꝰ apli ĩ ediſſã ciuitatẽ q oli dicebat᷑ rageſ medo
rũ trãſlatũ eſt alexãdꝛo ĩpatoꝛe ad ſiroꝝ pᷣces hoc faciẽte. In illa autẽ
ciuitate nullꝰ hereticꝰ.nullꝰ iudeꝰ.nullꝰ paganꝰ poteſt viuere.nec tirã
nus aliqs ibi nocere.poſtq; abagarꝰ rex illꝰ ciuitatis eplam manu ſal
uatoꝛis ſcriptã accipe meruit. Nã ſi qñ gens aliq̃ ↄtra ciuitatẽ illã in
ſurrexerit.ĩfãs baptiſatꝰ ſup poꝛtã ſtãs eplam illã legit. ⁊ ea die tã ſal
uatoꝛis ſeriptis ꝙ; apłi thõe meritis hoſtes aut fugiũt aut pacantur.
Iſidoꝛꝰ ĩ libro de uita ⁊ obitu ſ actoꝝ ſic de iſto aplo dicit.Zhõas di⸗
ſcipulꝰ xp̃i ac ſilis ſaluatoꝛi audiẽdo ĩcredulꝰ.vidẽdo fidelis fuit. Hic

euageliũ p̃dicauit parthis medis pſis hircãis ⁊ bꝛachiãis. Et ĩtraus
oꝛiẽtalẽ plagã ⁊ ĩterna gẽtiũ penetrãs.ibi pdicatõʒ ſuã vſqʒ ad tituluʒ
ſue paſſiõis pquxit. Hic lãceis traſfixꝰ occubuit. Hec iſidoꝛꝰ.Criſoſto
m quoqʒ ait ꝙᷓ dum thomas ad regionem magoꝛum qͥ ad x:ᷣm adoꝛã

nerat deueniſſʒ. eos baptiſauit ⁊ facti ſũt adiutoꝛes fivi xpiane.
ut j eueniũt infra tpꝰ qð ꝑti ↄtinet᷑ ſub tꝑe
liatonis et partim ſub tempoꝛe peregꝛinacionis.
ccto de feſtiuitat ibꝰ q occurrut ĩfra tpꝑꝰ renouatõis qð ince
pit a moyſe ⁊ ꝓphetis: ⁊ durauit vſqʒ ad aduẽtũ xpᷣi carnẽ
q tp⸗ repñtat eccleſia ab aduẽtu vſq; ad natiuttatẽ domini

e. ſequit᷑ de feſtiuitatibꝰ qᷓ eueniunt infra tempꝰ qð ꝑtim ↄtine
erecociliatõis.parti ſub tpe ꝑegrinatõis.qð tꝑꝰ r epntat ec⸗
tiuitate vſqʒ ad ſeptuageſimã.ſicut ſupꝛa ĩ ꝓlogo dictü eſt.

C.. . ðð
nitas dñi noſtri hieſu xp̃i ſcõʒ carnẽ vt qͥdã aiut.opletis
b adã qͥnqʒ milibꝰ ducẽtis.xxvui.ãnis.vel ſcᷣm alios.vi.
mn lbꝰ. vl m euſebiũ ceſariẽſẽ ĩ cron icis ſuis aqnqʒ milibus
eoct auiãi ĩpatoꝛis facta ẽ. Cõputatõ aũt ſex miliũ ãnoꝝ ĩ
nit a methodio potiꝰ miſtice q; cronice. Teniẽte aũt ipo filio dei
tãta pace vniuerſꝰ mũdꝰ gaudebat.vt toti oꝛbi vnicꝰ romaoꝝ i
peratoꝛ pacifice p̃ſiderʒ Hic dictꝰ ẽ octauiaꝰ pma ipoſnõe. ceſar a iu
lio ceſare cꝰ fuit nepos auguſtꝰ ab augm̃to reipublice.ĩꝑatoꝛ a digni

tatis honoꝛe.qͥ ad differẽtiã alioꝝ regũ fuit pᷣmo h̊ noie iſignitꝰ. Naʒ

ſicut naſci voluit vt nobis pacẽ pectoris vl tꝑis ⁊ pacẽ eternitatiſ tri
buerz. ſic voluit vt nihilomiꝰ oꝛtũ ſun pax tꝑu illuſtrarz. Ceſar igit au

guſt? vniuerſo pᷣſidẽs oꝛbi ſcire voluit q̃t ꝓuicie. qt ciuitates.qt caſtra
ᷣt ville. q̃t hoĩes ĩ toto oꝛbe eſſet.iuſſtqʒ vt ðꝛ in hiſtoꝛia ſcolaſtica vt
ofm̃s hoĩes ad vrbẽ vñ trabebãt oꝛiginẽ ꝑgerẽt.⁊ qͥlibʒ denariũ argen

teũ qͥ valebat ðᷣcẽ numos vſuales.vñ ⁊ denari dicebat.pᷣſidi ꝓuincie
tradẽſ ſe ſubditũ romao pliete⸗ Mã ⁊ numꝰ imagieʒ pᷣferebat ce
ſaris ⁊ ſupſcriptõʒ nois. Dicebat᷑ aũt ꝓfeſſio ⁊ ðᷣſcriptõ ſʒ diuerſa oſi

deratõe. Pꝛofeſſio eĩ dicebat qꝛ aͤlibʒ qñ reddebat pᷣſidi ꝓuicie cẽſũ ca

pitis.i. denariũ illũ qͥ ſic vocabat᷑.põebat ſuꝑ caput ſuũ. ⁊ ꝓpꝛio oꝛe ꝓ

fitebat ſe eſſe ſubditũ romão ipio.vñ dicebat᷑ ꝓfeſſio.i.ppꝛio oꝛe faſſio

₰

2 fiebat ̊ coꝛã om̃i poplo.HBeſcriptõ aũt dicebat᷑ qꝛ numerꝰ eoꝝ qᷣ cen

ſü capitiſ ferebãt. certo ðᷣtermiabat numero ⁊ ĩdigebat ĩ ſcriptiſ Hec
aüt vᷣſcriptõ pᷣma facta ẽ a pᷣſide ſirie cirino Pꝛima ðꝛ vt ĩ eiſdẽ hiſto

riis ſcolaſticis habet᷑ qᷓtũ ad cirinũ qꝛ ei iudea ĩ vmblilico terre noſtre

habitabilis eſſe dicit. ꝓuiſũ ẽ vt ĩ ea ichoaret᷑.⁊ deĩde ꝑ circũſtãtes re⸗
giões ⁊ alii pᷣſides ꝓſeq̃ꝛent᷑. Vl pᷣma ðꝛ.i.vniuerſal.qꝛ alie pceſſerunt

pticulares. Ul foꝛie pma capitũ iĩ ciuitate fiebat a pᷣſide· ſcda ciuit atũ

Tregiõe a legato ceſaris.tercia regionũ ĩ oꝛbe coꝛã ceſare:J oſeph añt

cũ eſſzʒ ð genere dauid a naʒarethĩ bethleẽ ꝓfectꝰ ẽ. Cũ aut beate ma
rie tpꝰ ꝑiẽ di ĩſtarʒ. ⁊ ipᷣe ð ſuo reditu neſcirzʒ.eã ſecũ aſſũpſit. ⁊ ĩ betleẽ

ſecũ duxit. nolẽs theſauxꝝ ſibi a ðo ↄmiſſũ ĩ aliẽa mau dimittere .ſʒ ipe
p ſe voluit illũ cura ꝑuigili cuſtodire.Cũ ergo betleẽ appinqſſʒ.vt fra

ter bartholomeꝰ ĩ ſua ↄpilatõe teſtat.⁊ ð libꝛo ifãtie ſaluatoꝛis ẽ ſũp

tũ vidit beata virgo ꝑtẽ ppli gaudẽtẽ ⁊ ꝑtẽ gemtẽ Qõ ſibi Igelus ex

ponẽs ait. RPars populi gaudẽs eſt pplꝰ gẽtik.qͥ ĩ ſemine abꝛae eternã

beneditõem accipiet. pars aũt gemẽs eſt plebs iudaica a deo ſuis me
ritis repbata.Cum igit᷑ ambo bethleem veniſſent · et qꝛ pauꝑes erat

1 Z W S ðU —MW ⸗

et qꝛ omnia boſpitia alii qui ꝓpter hoc ipᷣm venerant occnpauerant·
nullum boſpitin babere potuerũt.diuerterũt in ↄmuni tranſituqui
vt dicit᷑ in hiſtoꝛia ſcolaſtica.erat inter duas domos operimentum ba
bens.qui diuerſoꝛiũ dicit᷑.ſub quo ciues ad colloqᷓndũ vel ad cõuiſſẽdũ
in diebus ocii vel ꝓ aeris intemperie diuertebant.vbi foꝛte ioſephb pᷣſe
pe boui ⁊ aſino fecerat. Vel ſcom quoſdam ruſtici cum ad foꝛum veni
ebant animalia ſua ibidem ligabant et ideo pᷣſepe ibi cõſtrrntum erat
Iyßpa igit᷑ nocte media diei dominice beata viꝛgo filium ſuum pe perit
et in pᷣſepio ſuꝑ fenũ reclinauit. Quod fenũ vt habet᷑ in hiſtoꝛia ſcola
ſtica beata belena poſtmodũ romam detulit.Acuiꝰ feni ↄmeſtiõe bot
et aſinus vt dicit abſtinebant B. Morandum autem ꝙ natiuits
chꝛiſti fuit mirabiliter facta.multipliciter oſtenſa.et vtiliter expibita.
Fuit autem mirabiliter facta.tũ ex parte generantis.tum ex parte ge
niti.tũ ex parte modi generandi. Ex parte gencrantis.quia ipᷣa fuit
virgo ante partum.et virgo poſt partum et hoc ſcʒ ꝙ virgo manens
peperit quinqʒ modis oſtenſum eſt. zno pꝑ pꝛophetiam eſaie. vii.
Ecce virgo concipiet ꝛd. Secundo ꝑ figuram.hoc enim figuratum
fuit per virgam aaron que ſine omni bumano ſtudiõ floꝛuit.et ꝑ poꝛtãa
ezechielis que ſemper clauſa ꝑmanſit· Tercio ꝑ cuſtodiam.ioſeph eni
ex eo ꝙ ipᷣam cuſtodiuit teſtis ſue virgmitatis extitit. Quarto ꝑ expe
riẽtiã.cũ eĩ vt ĩ cõpilatõe bartholomei habet᷑ ⁊ de libꝛo ſaluatoꝛis in
fãtie ſumptũ fuiſſe videſ.beate marie pariendi tempus ĩſtaret.ioſeph
licet deum de virgine naſcituꝝ non dubitaret.moꝛem tamẽ gerens pa
trie obſtetrices vocauit.q̃ꝛũ vna vocabat᷑ ʒebel.⁊ altera ſalome.ʒebel
igit᷑ ↄſiderãs ⁊ inqͥꝛens ⁊ ipᷣam virginem inuemens exclamauit virgi
nem peperiſſe. Salome aũt dũ nõ crederʒ ſed hoc ꝓbare ſimiliter vel
let.cõtinuo aruit manus eiꝰ.Juſſu tñ ãgeli ſibi apparẽtis pueꝝ tete⸗
git ⁊ cõtinuo ſanitatẽ accepit.Quito ꝑ miraculi euidẽtiã. Rome enĩ
vt teſtat᷑ inocẽtius papa terciꝰ duodeci anis pax fuit. Igit᷑ romanitẽi
plum pacis pulcerrimũ ↄſtruxerũt.⁊ ibi ſtatuã romuli poſuerũt.Con
ſulentes aũt appollinẽ qᷓntũ duraret.acceperũt reſpõſũ quouſqʒ virgo
parerʒ Moc ant audiẽtes dixerũt. Ergo ĩeternũ durabit. Impoſſibu
le eĩ credebãt ꝙ vnq; pareret virgo. VUñ in foꝛibus tẽpli titulum hunc
ſcripſerunt.Lẽplũ pacis eternũ. Sʒ ĩ ipᷣa nocte q̊ virgo pepit.tẽplum
fũditꝰ coꝛruit.Et ibi ẽ modo ecdeſia ſacte marie noue Secũdo fuit
mirabiliter facta ex ꝑte geniti. Nã ſicut dicit berñ.ĩ eað ꝑſõa eternuʒ
atiquũ ⁊ nouũ mirabiliter ↄuenerũt.Eternũ.i.diuinitas.ãtiquũ.i.ca
ro ab adam traducta.nouum.id eſt.anima de nouo creata.Iterum ſi
cut idem dicit hodie tres mixturas. vel tria opera fecit deus ita
mirabiliter ſingularia vt talia nec facta ſit. nec ãplius facienda ſint
Coiũcta qppe ſũt adiuicẽ.deꝰ ⁊ hõ.mater ⁊ virgo.fides ⁊ coꝛ buanũ

—

— —. — —. ..

.ãxVI..

ꝛima mixta valde nurabilis · quia ↄiũcta ſũt limꝰ 2 deꝰ.mateſtas
et ĩfirmitas.tãta vilitas ⁊ tãta ſublimitas: Nichil eĩ ðo ſublimius et

nichil limo viliꝰ. Secũda nibilominꝰ valde mirabilis.a ſeculo eĩ nõ ẽ
auditũ ꝙ virgo eſſet q̃ peꝑit.⁊ ꝙ mater eſſʒ q̃ virgo ꝑmãſit. Tercia ?
pꝛima ⁊ ſecũda ĩferioꝛ.ſʒ nõ minꝰ foꝛtiſ.νe quomodo coꝛ buma
nũ fidẽ his duobꝰ accõmodauit.quomodo credi potuit ꝙ deꝰ hõ eſſet.
et ꝙ virgo ꝑmãſerit q peꝑifſzʒ. Hec berñ.Tercio tuit mirabiliter facta
ex parte modi generãdi.eius enim ꝑtus fuit ſupꝛa naturã ex eo ꝙ vir
go cõcepit.ſupꝛa ratõʒ.ex eo ꝙ deũ genuit ·ſupꝛa humanã cõditõem

cx co ꝙ ſine doloꝛe pepit.ſupꝛa ↄſuetudinem ex eo ꝙ de ſpirituſãctocõ
cepit. Mon ei genuit virgo ex bũano ſemine ſed ex miſtico ſpiramine.

NHam ſpirituſſãctus de caſtiſſimis et puriſſimis ſanguinibꝰ virginis
accepit.et inde coꝛpus illud foꝛmauit.et ſic quartũ modũ mirabiẽ fa⸗

ciẽdi bominem deus oſtendit. Nam ſicut dicit anſbelm deus poteſt qᷓ
tuoꝛ modis bominẽ facere.ſcʒ ſine bomine et femina.ſ icut fecit adam
de homine ſine femina ſicut fecit euã.de hbomine et femina.ſicut ↄmu

nis ꝓbat vſus.de femina ſine viro ſicut hodie mirabiliter factum eft.
CSecũdo eius natiuitas fuit multipliciter oſtenſa. Oſtẽſa eſt eni
ꝑomms gradꝰ creaturaꝝ. Eſt eni qdam creatura que tm̃ babet eſſe ſi
cut pure coꝛpoꝛea vt lapides.q̃dã q̃ habet eſſe et viuere.ſicut vegetabi
lia vt arboꝛes.queda qꝗ habet eſſe viuere et ſetire ·ſicut ſunt animalia
bꝛuta:.quedã que habet eſſe viuere ſẽtire et diſcernere.ſicut homo.que

dam que babet eſſe viuere ſentire viſcernere et intelligere. ſicut angel?ꝰ
Per bas omnes creaturas hodie chꝛiſti natiuitas eſt oſtteſa Pꝛima

qut creatura ſcʒ pure coꝛꝑea triplex eſt:ſcʒ opaca trãſparẽs ſiue ꝑuia.
et lucida. Pꝛimo ergo oſtenſa eſt ꝑ pure coꝛpoꝛeã opacã.ſicut ꝑ deſtru
ctionẽ pli romanoꝝ.vt ſupꝛa dictũ eſt.et ꝑ ruinã ſtatue romuli dei ro
manoꝝ que tũc cecidit et cõminuta eſt.⁊ ꝑ ruinã etiã aliaꝝ ſtatuarum
que tũc ĩ alus locis plurimis ceciderũt. Legit᷑ eni in biſtoꝛia ſcolaſtica
bieremias pphet in egiptũ deſcẽdens poſt moꝛtẽ godolye· regibus
egipti ſignũ dedit ꝙ eoꝝ ydola coꝛruerẽt cũ virgo filium parturiret.
Quappter ſeercates jcoloan unagine virginis puerũ in gremio ba
iulãtis ſecreto loco tẽpli ſtatuerũt et eã ibi adoꝛabat. Sʒ a ptholomeo
rege poſtea ĩterrogati quid hoc ſibi vellet.dixerũt paterne traditõis
boc eſſe miſterium.qð a ſancto viro et ꝓpheta eoꝛũ maioꝛes accepant
et ſic in rebꝰ venturũ credebant. Secũdo ꝑ pure corpoꝛeã trãſparẽteʒ
et puiam. Mam in ipſa nocte natiuitatis dominice obſcuritas noctis
ĩ claritatẽ diei verſa eſt. Rome etiã vt atteſtat oꝛoſi et innocẽtiꝰ papa
terciꝰ.fõs aque ĩ liquoꝛẽ olei verſꝰ eſt.et erũpẽs vſqʒ ĩ tiberi ꝓfluxit.⁊
tota die illa largiſſime emanauit.et ibi modo eſt ſãcta maria trãs tibe
rim ꝓphetauerat eĩ ſibilla ꝙ qñ erumpet fonſ olei naſceretur ſaluatoꝛ

Tercio ꝑ pure coꝛpeã lucidã ſicut ꝑ coꝛpa ſuꝑceleſtia. Nã ipᷣa die na
tiuitatis ſᷣm atiquoꝛũ relatõʒ vt ait criſ o. magis ſuꝑ qudã mõtẽ oꝛai⸗
tibꝰ. ſtella qᷓdã iuxta eos abuira foꝛmã pueri pulcerrimi babebat. et
ĩ eiꝰ capite crux ſplẽdebat. Que magos alloqns dixit vt in iudeã ꝑge
rẽt ⁊ ibi natũ puerũ iuenirẽt In ipᷣa etiã die trei ſoleſ ĩ oꝛiẽte appuerut
qͥ paulatim ĩ vnũ coꝛpꝰ ſolare rdacti ſi it. Per qð ſigbat᷑ ꝙ trini ⁊ vniꝰ
dei noticia toti oꝛbi ĩminebat. Ael qꝛ natꝰ erat ille ĩ quo tria ſcʒ aima
caro et ditas ĩ vnã pſonã ↄuenerũt. In hiſtoꝛia tñ ſcolaſtica dicitur &
ñ ipᷣa die natiuit atis tres ſoles apparuerũt.ſ 3 ate ꝑ aliquod tꝑꝰ ſcʒ pꝰ
moꝛtẽ iulii ceſaris.qð etiã euſebiꝰ ĩ cronica aſſerit. Octauianꝰ ĩſuꝑ im
patoꝛ vt ait ĩnocẽtiꝰ papa terciꝰ.vniuerſo oꝛbe dicõi romãe ſubiuga⸗
to.ĩtatũ ſenatui placuit.vt en ꝓ do colere vellẽt. Pꝛudẽs aũt iĩpatoꝛ ſe
moꝛtalẽ ĩtelligẽs. ĩmoꝛtalitatis nom̃ ſibi noluit vſurpare Ad illoꝝ ve
ro opoꝛtunã iſtãtiã ſibillã pphetiſſã aquocat.ſcire volẽs P eiꝰ oꝛaclła ſi
i mudo maioꝛ eo aliqñ naſceretur.Cũ ergo ĩ die natiuitatis dñi ↄſiliũ
ſuꝑ hac re ouocaſſet.⁊ ſibilla ſola ĩ camera ĩpatoꝛis oꝛaculis ĩſiſterʒ in

die medi a circulꝰ aureꝰ appuit circa ſ olẽ. ⁊ G medio circuli virgo plcer

8

rima puerũ geſtas ĩ gremio. Cũc ſibilla hoc ceſari oſtẽdit. Cñ aür ĩpa
toꝛ ad pᷣdicta viſiõʒ plłim aqmiretur. audiuit vocẽ dicentẽ ſibi Hec eſt
ara celi. Bixitqʒ ei ſibilla. Hic puer maioꝛ te eſt. ⁊ io ip̃ʒʒ adoꝛa. Eadᷣ
at camera ĩ honoꝛe ſacte marie dedicata ẽ Vñ vſqʒ bodie dicit᷑ ſacta
maria ara celi.Intelligẽſ igit ĩpatoꝛ bic uer maioꝛ ſe erat ei thura
obtulit ⁊ deꝰ de cetero vocari recuſauit Be h ant oꝛoſiꝰ ita dicit. Oc
tauiãi tꝑe boꝛa circiter tercia.celo repẽte liqdo ac puro ⁊ ſereno circu
lꝰ ad ſpeciẽ celeſtis arcꝰ oꝛbẽ ſolis ãbiuit q̃ſi vẽturꝰ efʒ q ipʒ ſolẽ ſolus
mũdum qʒ totũ et feciſſet et regeret. DHec oꝛoſius. Idem git eutropiꝰ.
KRefert quoqʒ thimotheus hiſtoꝛiograpbus ſe in antiquis romanoꝛũ
hiſtoꝛiis inueniſſe ꝙ octauianus triceſimoquinto regni ſui anno capi
tolium aſcendit.et quis poſt ſe rempublicam gubernaret a diis ſolicu
te requiſiuit.et audiuit vocem ſibi dicentem . Puer ethbereus ex deo
viuente ſine tempoꝛe genitus non multum poſt ex intemerata virgine
deus homo ſine macula naſciturꝰ.bhoc audito ibi aram edificauit.cui
hunc titulum inſcripſit. Hec eſt ara filii dei viuentis Secundo oſtẽ
ſa eſt natiuitas et manifeſtata per creaturam que habet eſſe et viuere
ſicut ſunt plante et arboꝛes. In hac enim nocte vt bartholomeus in
ſua compilatione teſtatur vinee engadi que pꝛoferunt balſamum floꝛu
erunt. fructum pꝛotulerunt. et liquoꝛem dederunt. Tercio per crea
turam que habet eſſe viuere et ſentire. ſicut ſunt animalia. Pꝛoficii
ſcens enim ioſeph in betbleem cum maria pꝛegnante. vuxit ſecum bo
uem foꝛte vt ipſum venderet et cenſum pꝛo ſe et pꝛo virgine ſolueret.

et de reſiguo viuerẽt. et vnum aſinym foꝛte vt virgo ſupꝑ eũ veberetur

.

“
2

XVII.
Bos igit᷑ et aſmus nuraculoſe dominũ cognoſ. cetes. flexis genibus

tp̃m adoꝛauerũt. Ante etiã rpᷣi natiuitatẽ ꝑ aliquos dieſ vt ait euſebi
in cronica. cũ quidam ararent. boues ad aratoꝛes dixerũt · Homines
deficient. ſegetes ꝓficiẽèt Quarto ꝑ creaturã que habet eſſe viuere ſẽ
tire et diſcernere. vt eſt bomo.ſicut ꝑ paſtoꝛes. Maʒ in ipᷣa hoꝛa paſto
res ſuꝑ gregẽ ſuũ vigilabãt.ſicut bis i ãno in lõgioꝛibꝰ et bꝛeuioꝛibuf
noctibꝰ am ↄiucuerãt.Mos eiĩ fuit ãtiqᷣtus gẽtilibꝰ in vtroqʒ ſolſticõ
ſcʒ eſtiuali circa feſtũ iobanis baptiſte:et hiemali circa natiuitatẽ dñi
vigilias noctis cuſtodire ob ſolis veneratõʒ.qͥ foꝛte mos etiã apud iu
deos ex vſu cohabitãtiũ inoleuerat. Ipᷣis igit᷑ ãgelus dñi apparens.

et ſaluatoꝛẽ natũ nũciauit.et quomodo inueniret᷑ ſignũ dedit. Factaq;
eſt cuũ angelo multitudo ãgeloꝝ dicentiũ. Gloꝛia ĩ excelſis deo ꝛq. Pa

ſtoꝛes ergo veniẽtes.totũ ſicut angelus dixerat inuenerũt. Sic iteruʒ
mamffeſtata eſt ꝑ ceſarẽ auguſtũ .qͥ tũc pᷣceptũ dedit ne eñ aliqs deum
vocare auderet.ſicut oꝛoſiꝰ teſtat. Soꝛte eĩ cũ viſionẽ ill circa ſolẽ vi
diſſet. recolẽs ſimul de ruina tẽpli ct de fõte olei.et intelligẽs ꝙ in mun
do natꝰ eſſet q maioꝛ ſe erat.nec deꝰ nec vñs vocari voluit.In qᷣbuſds
quoqʒ cronicis legit᷑ ꝙ appꝛopinquãte die natiuitatis dñn octauianuſ
p mundũ vias publicas fieri pcepit. et omnia debita romanis dimtſit
Sic etiã manifeſtata eſt ꝑ ſodomitas qͥ om̃es in toto mũdo in ula no
cte extincti ſunt.ſicut dicit hiero.ſuꝑ ulud.lux vꝛta eſt eis.tanta ſcʒ ꝓ
om̃es laboꝛãtes in illo vicio extixit. Et boc fecit xpᷣus vt om̃es eradi

caret. ne ĩ1 humana natura quã affũpſerat tãta de cetero immũdicia in

ueniret᷑. Mã vt dicit augꝰ.vidẽs deꝰ viciũ cõtra naturã ĩ bumana na

tura ficri. fere deſiit incarnari Quinto ꝓ creaturã q̃ habʒ eſſe viuere
ſentire diſcernere et intelligere. ſicut angelꝰ. Angeli eni ipᷣaʒ xpᷣi nati
uitatẽ paſtoꝛibus ãnũciauerũt.vt ſuꝑiꝰ dictũ eſt B Tercio erꝰ na
tiuu as nobis eſt vtiliter exhibita. Pꝛimo ad demonũ cõfuſionẽ· NHaʒ
hoſtis iã nobis vt ãte pᷣualere nõ poteſt. Vñ legit᷑ ꝙ ſanctꝰ hugo ab
bas cluniacẽſiſ ĩ vigiũia na tiuitatis dom vidit beatã virginẽ in vlnis
tenentẽ filiũ ⁊ dicentẽ. Adeſt dies ĩ qua ꝓphetaꝝ oꝛacula renouantur.·
Abi nüc eſt boſtis qͥ ãte hũc diẽ hominibꝰ pᷣualebat. Ad bãc vocẽ dy
abolꝰ ð humo ꝓꝛupu verbis domine ĩſultaret. ſed mẽtita eſt iniqt as ſi
bi . qm dũ officinas fratꝝ circũiret ipᷣm ab oꝛatoꝛio deuotio a re fecto

In libꝛo quoqʒ petri cluniacenſis leg
mini ſancto bugoni abbati clumacen
gremio tenens et cum eo luden
natalis mei eccleſta cum magno
eſt nunc dyaboli virtus.vel quid dicere poteſt vel facere.
bolus videbatur quaſi de bumo ſurgere ac dicere. Et ſi in e celen

8 quidi 591 .„oſtumate

laudum tribudio celebꝛq

vbi laudes tue fiunt intrare non poſſum ſed tamẽ capitulũ doꝛmitoꝛiũ
et refectoꝛiũ introtbo. Quod ulle atteptans iuenit hoſtium capituli ni
mis artũ ſibi groſſo.hoſtiũ doꝛmitoꝛii nimis depᷣſſũ ſibi elato.hoſtiuʒ
refectoꝛii repagulatum ĩpedimẽtis.caritate ſcʒ ieruientiuʒ. auiditate
audiendi lectões ⁊ ſobꝛietate cibi et potꝰ.et ſic ↄfuſus euanuit. Se
cũdo ad venie ipetratõʒ. EUnde legit ĩ quodã libꝛo exẽploꝝ.ꝙ cũ q̃daʒ
mulier lubꝛica ad cꝛ tandẽ reduſſet de venia deſperabat.nã cogitani
de iudicio reputabat ſe eſſe ream de iferno reputabat ſe ibi eſſe cruciã
dam cogitãs de paradiio reputabat ſe eſſe imundã de paſſione repu
tabat ſe eſſe ĩgratã.cogitãs vero de pueri inafntia ⁊ q; pueri de faciii
placant.chꝛiſtũ ꝑ ſuã infantiã adiurauit.et vocẽ de ſua venia qaudire
meruit. Tercio ad ifirmitatis curatõʒ. Be bac natiuitatis vtilita⸗
te dicit berñ. CTriplici moꝛbo laboꝛabat genus humanũ.in pꝛincipio.
medio ⁊ fine.i.natiuitate vita ⁊ moꝛte. Matiuitas erat imunda. vita
ꝑuerſa.moꝛs periculola. Elenit xpᷣus et cõtra bũc triplicẽ moꝛbũ attu.
lit triplex remediũ. Nats eſt ei vixit et obit. Eiꝰ natiuitas purgauit
noſtrã. eius vita ĩſtruxit noſtrã. moꝛs illiꝰ deſtruxit noſtrã H ec berñũ.
Quarto ad ſupbie bumiliatõʒ. Ende dicit augꝰ. ꝙ bumuitas flu
dei quꝗ nobis imcarnatõc exhibuit fuit nobis ĩ exẽplũ ſacramentum
eEet megicamenti. In excmplũ ↄueniẽtiſſimũ qð bõ imitaret altũ ſacra
. mentũ quo peccati noſtri vinculũ ſolueref.⁊ ſůmum medicamentum
quo tumoꝛ noſtre ſupbie ſanaret᷑. Hec augꝰ. Gupbia eĩ pmi bomis ſa
nta eſt phumilitatem rpi. Et notandũ quã ↄueniẽter humilitas ſal⸗
uqtoꝛis reſpõdeat ſupbie pditoꝛis. Suꝑbia ei pꝛimi bois fuit ↄtra de
um. vſqʒ ad ven et ſupꝛa den. F uit ↄtra deũ.q; fuit ↄtra eiꝰ pceptum
quo pcepat ne de ligno ſciẽtie boni ⁊ mali ↄmederet Fuit etiã vſqʒ ad
deum. q vſq; ad appetitum deitatis. credẽſ qdð dyabolꝰ dixerat. eritis
ſicut dii. Fuit etiã ſupꝛa deũ.ſicut dicit anſelmus volẽdo qð deꝰ alum
yelle nolebat. Cunc etiam ſuã voluntatẽ poſuit ſupꝛa voluntatem dei
At filiꝰ dei ſcoᷣm iohãnẽ dam̃.humiliauit ſe ꝓpter hoĩes.nõ cõtra ho
mines. vſqʒ ad hoĩes.⁊ ſupꝛa hoĩes. ꝛopter hoĩes qꝛ ppter eoꝝ vti
litatẽ ⁊ ſalutẽ vſqʒ ad boĩes p naſcẽdi modũ ↄſimilẽ. ſupꝛa boĩeſp na
ſcẽdi moduʒ diſſinulẽ. Mã eiꝰ natiuitas ⁊ ſcõʒ aliqͥd nobis ſimilis fuit
gꝛ ſcz nat? eſt ex muliere ⁊ p eãdeʒ poꝛtam ꝓpagatꝰ.et ſcᷣm aliqᷣd diſſ

.

O ſpirituſancto ex maria virgine natus eſt I-

„

„ .

ſia dicif ab ana q ẽ ſurſu ⁊ ſtaſis qð ẽ ſtõs ſue *⅓
tatus. q; ſurſum ſtetit a viciis ad virtuues.
Moſtaſia nobiliſſia romanoꝝ. filia pᷣtaxati illuſtris ſed pa
i:.a matre ſua fauſta xp̃iana.⁊ a beato criſogono fidẽ xpᷣi

— —,. — 66 — —

— — —, — — — — —ð

—— —— ————

— — ——

d

H

u

—

XVIII.
cta eſt· Zradita at publio i vxroꝛẽ lãguoꝛẽ ſimulãs ſp ſe ab eiꝰ con

ſoꝛtio abſtincbat. Qui audiẽs eã cũ vna tm̃ ãcilla ĩ vili habitu xpiãso x

carceres circũire. ⁊ eis neceſſaria niſtrare.fecit eaʒ artiſſie cuſtodiri.

ita vt etiã eidẽ alimoniã denegar). Volebat aũt eã ſic ꝑimere vt poſſet

ĩ eiꝰ larguſimis poſſeſſionibꝰ laſciuire Putãs igit ſe moꝛi.doloꝛoſas
literas criſogono mittebat ⁊ ille ↄſolatoꝛiaſ remittebat. Interea vir en

moꝛit᷑ ⁊ ulla a carceribꝰ liberatur.Hec habebat tres qcillas pulcerrias

q̃ ſoꝛores erãt.q̃ꝝ vna dicebatur agapẽ.altera thiomia.⁊ tercia 5 renẽ

q̃ cũ xpᷣiãe eſſẽt. ⁊ p̃fecti vrbis munitis nullatẽꝰ obedirẽt.ĩ cubiculũ eaſ
recluſit vbi coqͥ ne vtẽſilia pᷣuabatur. ꝛefectꝰ aũt ĩ eaꝝ ardẽs ꝗmoꝛeʒ

ad eas iuit vt ſuã libidieʒ exerceret. Qui i amtiã veriꝰ putãs ſe tracta

re virgines cacabos patellas caldaria ⁊ ſimilia aplectẽs oſculabatur.

⁊ cũ ex hoc ſatiatꝰ fuiſſſet foꝛas exiit nigerrimꝰ ⁊ deformis ⁊ veſtim̃tiſ
ↄciſis.Quẽ ſᷣui qͥ eũ pᷣ foꝛibꝰ expectabat ſic aptatũ vidẽtes.cogitãtes
ꝙ ĩ demonẽ verſ eſ. eũ verberibꝰ affecerůt. ⁊ fugiẽtes ſolũ reliqꝛüt.
Cũqʒ ĩpatoꝛẽ adiret.vt ð hoc ↄqꝛeretur.alii virgis eũ pcutiebãt.aluĩ
faciẽ eiꝰ expuebãt.alui lutũ ⁊ puluerẽ ĩ eñ ꝓiicicbãt.ſuſ picãtes ꝙ i furi
am verſus eſſz. Oculi añt eiꝰ tenebãtur ne ſic ſe defoꝛmẽ viderʒ . Qua
ppter nurabatur plurimũñ.ᷣ cur ſic eũ om̃es vᷣridebãt quẽ i tãto honoꝛe
Fhbere ↄſueuerãt. Elidebat᷑ eĩ eiꝙ ipᷣe ⁊ om̃s albis veſtibꝰ eſſet ĩvuti
Putãs vero cũ ſic ſe vᷣfoꝛmẽ ab alui didiciſſʒ ꝙ puelle ſibi p artẽ magi
cã h̊ feciſſẽt iuſſit eas coꝛã ſe expoliari.vt eas ſaltẽ nudas aſpicerʒ.Vʒ
ſtatĩ es e veſtimta ſic coꝛꝑibꝰ adheſerũt.vt nullo modo exui valerent.
Pꝛefectꝰ aũt p admiratoe ita obdoꝛmiuit ſtertẽs· ꝙ etiã a pulſ ãtibꝰ? ſnñ̃

poterat excitari Cãdẽ virgies martirio coꝛonãtur. ⁊ anaſtaſia ab ĩpa

toꝛe cuidã pᷣfecto traditur.vt ſi eã ſacrificare facerʒ poſtmodũ i vxoꝛeyʒ
eã haberʒ. Cũqʒ eã i thalamũ duxiſſʒ.⁊ eã ãplexari vellʒ. ſtatĩ cec? effe
ctꝰ c. Zeos adiit qꝛẽs ſi euadere poſi. Rñderũt dicẽtes. Quia ſactaʒ
anaſtaſiã ↄtriſtaſti nobis traditꝰ es.⁊ ãmõ ſꝑ nobiſcũ ĩ ĩferno toꝛqbe⸗
riſ. Cũqʒ domũ reduceretur.ĩter mãꝰ pueroꝝ vitã finiuit. Luc anaſta

ſia alii pfecto tradit᷑ vt eã ĩ cuſtodia dᷣtinerz. Audiẽſ vero idẽ ꝙ ifinitaſ

poſſeſſiões baberzʒ puaiĩ dixit ei. Anaſtaſia ſi vis eſſe rpiana fac qð pᷣ

cepit deꝰ tuꝰ. Ille eĩ pcepit qͥ ñ renũciaũit oĩbꝰ q̃ poſſidʒ ꝛc. Oia igit qͥ

pabes mibi da ⁊ vade libera qͥ volueris ⁊ vere xpᷣiana eris.Cui illa re

ſpõdit.Deꝰ meꝰ pcepit.vẽde oĩa q habes ⁊ da paupibꝰ Iñ diuitibus
Cñ ergo diues ſis. ↄtra pᷣceptũ di facerẽ ſi aliqᷣd tibi darẽ. Cuc anaſta
ſia diro carceri fame cruciãda tradit᷑. Sʒ a ſãcta theodoꝛa q̃ iã ꝑ mar⸗
tiriũ coꝛonata fuerat ꝑ duos m̃ſes eſca celeſti paſcitur. Landem cum
ducentis virginibus ad inſulas palmarias ducta eſt· vbi multi ꝓpter.
nomen chꝛiſti fuerant relegati. Poſt aliquos vero dies prefectus o

*

mymwes ad ſe vocauit. et anaſtaſiam ad palos ligataz ignib? cõcremauit

=rS

Alios vero diuerſis ſe upplictis ĩteremit. In ter quos vnꝰ erat qͥ pluri

es ꝓpter xpᷣm multis diuitis ſpoliatꝰ ſempꝑ dicebat.xpᷣm ſaltem mibi

nõ auferetis. QRppollonia añt coꝛpus ſancte anaſtaſie in viridario fa
cta ibi eccleſia honoꝛifice ſepeliuit. Paſſa eſt autẽ ſub d yocleciano cir

cea annos domini.cclxxxvu. vuI—r
Tephanus grece latine dicit coꝛona.ſed hebꝛaice noꝛma.

Jabel ĩ veteri teſtam̃to. uit etiã noꝛma. i. exemplar ⁊ reglła

aliis atiendi ꝓ xpᷣo.ſiue bene agendi et viuendi.vel ꝓ inimicis oꝛãdi

el ſtephanꝰ dicit q̃ſi ſtrenue fans qð patet ĩ ſuo ſermõe et ĩ luculẽta

diuini verbip̃dicatõe. Uel dicit᷑ ſtephanꝰ q̃ſi ſtrenue fãs anus. id eſt
ſtrenue ſiue laudabiliter fans id eſt iſtruẽs et regẽs.anus. i. viduas 4
by ab aplis fuerat p̃fectꝰ q̃ ad literã anus erãt. Eſt ergo coꝛona ppter
pꝛcipiũ martirii.noꝛma ꝓpter exẽplũ patiendi et bene vmẽdi.ſirenue

fans ꝓpter luc létã p̃dicatõʒ et ſtrenue fans anus ꝓpter viduarum
laudabilem inſtructiongen..
Eepbanꝰ fuit vn? o ſeptẽ dyaconib⸗ ab apliſ ĩ miniſteriũ oꝛ

*

uerſꝰ ↄuerſos ex iudeis murmurare ceperũt ex eo ꝙ vidue

cor

tiꝰ pᷣdicatõt ĩſiſterẽt viduis miniſtratõʒ ↄmiſerãt. Vidẽtes itaq; apli

murmuratõem oꝛtaʒ ꝓ adminiſtratõe viduaꝝ.volentes boc murmur

ſedare ↄgregata omni multitudie dixerut. Nõ eſt equũ nos dereliqꝛe
verbũ dei et miniſtrare mẽſis.gloſa.qꝛ melioꝛa ſüt fercula mẽtis qᷓ; da

pes coꝛpis.oſiderate ergo fratres ex vobis viros boni teſtimonii.vii.

plenos ſpirituſãcto ⁊ ſapientia.quos cõſtituamꝰ ſuꝑ boc opꝰ· gloſa. vr
miniſtrẽt vlł vt miniſtrãtibꝰ pᷣſint. NHos vero oꝛatõi pᷣdicatõi ĩſtãtes

erimꝰ. Et placuit ſermo omni populo et multitudini Et elegerũt ſep

tem. quoꝝ beatꝰ? ſtephãꝰ pꝛimꝰ et pꝛimiceriꝰ extitit. Et adquxerũt eos

ad aplos. ⁊ ipoſuerũt ſup eos manꝰ. Stephãꝰ añt plenꝰ gratia ⁊ foꝛti
tudie faciebat pdigia ⁊ ſigna ĩ populo. Inuidẽtes igit᷑ iudei ⁊ eñ ſupe
rare ⁊ ↄuĩcere cupiẽtes.triplici modo eñ vicere aggreſſiſ it. ſcʒ diſpu
tatõe. teſtiũ pductõe. ⁊ toꝛmtoꝝ illatõe. Ged tñ ipᷣe diſputãtes ſupera
uit. teſtes falſos ↄuicit.⁊ ð ſuis toꝛtoꝛibꝰ triũphauit.Et ĩ q̃libʒ pugna
adiutoꝛiũ ſibi de celo datũ ẽ. In pꝛima eĩ ei datꝰ ẽ ſpiriuſſãctꝰ qͥ ſapiẽ
tia miniſtraret. In ſecũda vult⸗ ãgelicꝰ qͥ falſos teſtes terreret.Et in
tercia viſus eſt chꝛiſtus adiuuare paratus qui martirem confoꝛtaret

Fuit eĩ coꝛona.id eſt pꝛicipiũ martirũ i nouo teſtam̃to ſicut

dinatiſ. Creſcẽte eiĩ numero diſcipuloꝝ ↄuerſi ex gentibꝰ ad

toꝝ ĩ miniſterio quotidião ↄtẽnebant. Hui⸗ ant murmuris cauſ⸗ 9 du
pliciter poteſt ĩtelligi. Aut qꝛ vidue eoꝝ ĩ miniſterio nõ adnuttebant᷑

aut qꝛ p ceteris ĩ quotidião miniſterio grauabant.Apli eĩ vt expedi

— — — —

— =☛
—

n

ui
nb
oſg
vodr

ma.
ſian
negla
ruat

lign

eſt
nasq
er
kene
ann

b
nihe
ſotu
thant
pect

Badi

Umur
rle
de
id⸗
lohe
nih
ins
i

XIX.

In qlibʒ igitur pugna põit biſtoꝛia tria.ſ.aggreſſũ pliu. collatũ adiu
toꝛin: et adeptũ triphu. Hiſtoꝛiã igitur bꝛeuiter pcurrẽtes hec oia vi
dere poter?. C CLuũ igit᷑ beat? ſtephaꝰ mita ſigna facers ⁊ frentiꝰ
. P plo pdicaret iudei ſibi muidẽtes P mu pliũ cũ eo inierũt. vt cũ p diſ/
putatoem vincerent. Surrexerũt eni quida de ſinagoga libertinoꝛum
a regione ſic dictoꝝ.vel libertinoꝛũ.i.filioꝛũ libertgꝛũ. libertini enim

dicuntur filii libertoꝛũ .i.eoꝛũ qui de ſeruitute manumiiſ ſunt ⁊ liber
tati donati.et ſic de ſtirpe ſeruili fuerũt aᷣt pꝛimo fidei reſtiterũt et cire
nenſiũ a cyrene ciuitate et alexãdꝛinorũ.⁊ eoꝛũ qui erãt a cilicia ⁊ aſia

diſputantes cũ ſtephano.Ecce pꝛimũ pᷣiũ. Beide ſubiungit triũphũ.
Et non poterãt reſiſteꝛe ſapiẽtie. Poſtremo ponit adiutoꝛium. Et ſpi
ritui qui loqbatur Elidẽtes igit ꝙ ꝑ hũc modũ pugnãdi eũ non poſ

„

ſent ſupare.ad ſcᷣm modũ callide ſe ↄuertunt.vt ſcʒ eum falſis teſtibꝰ

ſuparent. Submiſerunt eĩ duos falſos teſtes qͥ eundem de qdꝛuplici

blaſphemia accuſarent. Adducentes itaqʒ eum in cõſilium falſi teſtei

cum de q̃tuoꝛ accuſabãt.ſ.de bleſphemia in deum.in moyſem in legeʒ

et in tabernaculũ ſiue templum. Ecce pᷣlium. Et intuẽtes eũ om̃es qͥ
ſedebant in cõcilio viderunt faciẽ eus tanqꝙ faciẽ angeli.Ecce auxili

um. Beinde ponitur buiꝰ ſecude pugne victoꝛia.cũ falſi teſtes de his

omnibus cõfutant᷑ Dixit enim pꝛincepð ſacerdotũ ſi hoc ita ſe bhaberz
Tüc beatus ſtephanus ð illis quatuoꝛ que ſibi falſi teſtes impoſuerũt
ſe ꝑ oꝛdinem excuſauit. Et pꝛimo excuſauit ſe de blaſphemia in deum

dicens deum qui locutus fuit patribꝰ et ꝓphetis deum gloꝛie fuiſſe.

id eſt datoꝛem vel poſſeſſoꝛẽ gloꝛie.vel cui a creafa debet᷑ gloꝛia. Abi
deũ tripliciter mendauit.ſcõʒ qð hoc verbũ tripliciter poteſt exponi
Eſt eĩ deꝰ gloꝛie.id ẽ collatiuꝰ gieten.renhe l u honoꝛificauerit
me gloꝛificabo eũ. Ael deus gloꝛie.i.cõtentiuꝰ gloꝛie.Pꝛouerbi.viii.
Mecũ ſũt diuitie et gloꝛia. lel deꝰ gloꝛie.i.deꝰ cui a creatura debet
gloꝛia. pma.thi.pꝛimo Regi ſeculoꝝ ĩmoꝛtaliꝛcd. Cõmẽdauit igit᷑ de⸗
um tripliciter. ſcʒ ꝙ ſit gloꝛioſꝰ gloꝛificãs ⁊ gloꝛificandꝰ Beinde ex
cuſat ſe de ſecunda blaſphemia ĩ moyſen ipᷣm moyſen multipliciter cõ
mẽdãdo.Cõmendat enĩ eũ pᷣcipue a tribꝰ.ſcʒ a ʒeli feruoꝛe qꝛ ꝑcutiẽtẽ
hebꝛeum egiptium interfecit.a miraculoꝛum opatõe que in egipto et
deſerto fecit.et ad dei familiaritate.quia pluries cum deo familiari
ter locutꝰ fuit Poſtmodum excuſat ſe de tercia blaſphemia q̃ erat ĩ
legem ipᷣam tripliciter cõ me ndãdo.ſcʒ ex ratõe dantis qui fuit deus.
ex ratõe miniſtrantis qui fuit moyſes talis et tantus.et ex ratõe finis
qꝛ dat vitam eternam. Poſtremo cepit ſe purgare de quarta blaſ/
phemia que erat in tabernaculum et in templum.ipᷣm tabernaculum q
