maius. et valde.qꝛ de magno poteſt alius plus. alius m inus gaudere.
Elel ꝑ hoꝝ verboꝝ exaggeratoʒ voluit oſtendere euangeliſta ꝙ boĩes
plus gaudent de rebus pditis et iterum inuentis qᷓ de ſemp poſſeſſis ·

FCũqʒ domunculam intraſt. ent. et pueꝝ cum matre inueniſſent. fle

xis genibus ei ſinguli hbec munera obtulerunt. ſcʒ auꝝ. thus.et mirrã
Hic exdamat augꝰ.d.O ſtupenda infantia cui ⁊ aſtra ſubdunt. Cuiꝰ
ille magnitudinis et ſuꝑne gloꝛie. ad cuiꝰ pannos et angeli excubãt

cet ſidera obſecundant. et reges trepidant.et ſectatoꝛes ſapiẽtie geni⸗

culant O beatum tuguru; m. O ſedes dei ſecũda poſt celum.vbi nõ lu
tus. ſed deus incoꝛpatus·cui erat ꝓ mollibꝰ thoꝛis dura pᷣſepia. ꝓ laq̃a
ribus qureis fuliginea culmin is tecta.ſed ſideris obſequio decoꝛata.
Stupeo cũ video pãnos et intueoꝛ celos eſtuo cũ aſpicio in pᷣſepio mẽ

viß et ſup aſtra pclax. Item berf. Quid facitis o magi. quid facitis

W

ponis. Ergo ne deus
eſt iſte. Quid facitis qd auꝝ offertis. Ergo rex elt iſte. Et vbi aula re⸗
gia. vbi thꝛonꝰ. vbi curie regalis freqntia. Nũquid aula eſt ſtabulum.
thꝛonus pᷣſepium. curie freqͥntia ioſeph et maria. Iſti inſipiẽtes facti
ſunt vt fierẽt ſapientes. De boc etiã ſ ic dicit hilarius in libꝛo ſcoo ðtri

Lactentẽ pueꝝ adoꝛatis in tugurio vili in vilib⸗

nitate. Porit virgo: ſed partꝰ a deo eſt. Infas vagit laudantes angeli
audiuntur. Panni ſoꝛdent. deus adoꝛatur. Itaqʒ poteſtatis dignitas
non amittitur dum carnis bumilitas pꝛedicatur.Ccce quomodo ĩ xpᷣo
puero non tantum fuerunt humilia et infirma . ſed etiam diuinitatis
ſublimia et excelſa.Be hoc iterum dicit hieronimus ſ uper epiſtolam
ad bebꝛeos. Reſpicis cunas chꝛiſti.vide pariter et celum. Tagienteʒ
in pꝛeſepi intueris infantem. ſed ãgelos ſimul auſculta laudates. He:
rodes pſequitur. ſed adoꝛant magt. Ignoꝛant phariſei. ſed ſtella vðmõ
ſtrat. Baptiſatur a ſ. eruo:ſed vox dei ðſuꝑ tonantis auditur· Aquis
uumergitur. ſeg columba deſcendit. imo ſpirituſſanctus in columba.

DMugre autem magt buiuſmodi munera obtuleft mltiplex ẽ ratio

mn
n
ti
ß
iſe

le;

Pꝛima quoniã traditõ ãtiquoꝝ fuit.vt dicit remigius.vt null/ ad deũ
pvel ad regẽ vacuꝰ introiret. ꝑ ſe aũt et chaldei talia munera ↄſueuerãt
offerre. Iſti aũt vt dicit᷑ in biſtoꝛia ſcolaſtica.venerũt a finibꝰ ꝑſarum
⁊ chaldeoꝝ vbi eſt fluuiꝰ ſaba.a quo et ſabea dicit᷑ regio. Secuda q ẽ
berñ.quoniã beate virgini auꝝ obtulerũt ꝓpter iopie ſubleuatõʒ · th⸗

ꝓpter ſtabuli fetoꝛẽ. mirrã ꝓpter mẽbꝛoꝝ pueri ↄſolidatõʒ ⁊ maloꝛum

vermiũ expulſionẽ. Lercia qm̃ auꝝ ad tributũ.thus ad ſacrificiu.mir⸗
ra ad ſepulturã ꝑrinet moꝛtuoꝝ. Per hec tria ergo in chꝛiſto intimat
regia poteſtas.diuina maieſtas.? humana moꝛtalitas. Quarta quo⸗
niã auxꝝ ſignificat dilectõʒ. thus oꝛationẽ mirra carnis moꝛtificatoʒ.
Et bec tria chꝛiſto debemus offerre. Quiĩta qm̃ ꝑ hec tria ſignificant
tria que erant in xpo. ſcʒ diuinitas pᷣcioſiſſima.aia duotiſſima.⁊ caro
integra et incoꝛrupta. Hec tria ſignificabant᷑ ꝑ illa tria que erat i ar⸗
cha · Nam virga q̃ floꝛuit.caro xpᷣi ꝗᷓ reſurrexit. lſal.Et refloꝛuit ca

ro mea ꝛd. Cabule vbi erant ſcripta pᷣcepta:aĩa in ᷓ ſũt om̃es theʒau⸗/

ri ſciẽtie et ſapiẽtie dei abſcõditi.Mãna deitas ꝗ habet omnẽ ſapoꝛẽ
2 omnẽ᷑ ſuauitatẽ. Per auꝝ ergo qð eſt pᷣcioſius ommbus me tallis in
telligit diuinitas pᷣcioſiſſima. Per thus anima deuotiſſima. qꝛ thus ſi
gnificat deuotionẽ et oꝛatõʒ· ſal. Birigat oꝛatõ mea ꝛc.· Per mirra

* —

que cõſeruat a coꝛruptõe caro ĩcoꝛrupta. Adinoniti ant magi in ſoniſ
ne redirent ad berodẽ. ꝑ aliã viã reuerſi ſũt in regionẽ ſuã.Ecce quo⸗

modo magi pfeceꝛũt. Nam ſtella duce venerũt ꝑ hboĩes imo ꝑ ꝓpbeti
am edocti fuerũt.ãgelo duce redierũt ⁊ in chꝛiſto qeuert. Hoꝝ coꝛꝑa
mediolani in eccleſia q̃ nũc eſt fratꝝ oꝛdinis noſtri.ſcʒ fratꝝ pᷣdicatoꝝ
q̃eſcebãt.ſed nüc colonie reqͥeſcut. Mã eoꝝ coꝛꝑa pᷣmo ꝑ helena con
ſtãtini matrẽ rapta ĩ cõſtãtinopoli trãſlata poſtea ꝑ ſanctũ euſtoꝛgium
epᷣm mediolanũ trãſlata. Sed ꝑ heinricũ ĩpatoꝛẽ poſtqua mediolanuʒ
oſſedit.ĩ coloniã ſuꝑ renũ fluuiũ ſũt delata vbi in magna reuerentia

Mõ .—7 . . . 7 R
. “

ſcripſit feruente decu ꝑſecutõe heremũ vaſtiſſimam ac
ibiqʒ in quadã ſpelũca.lx. anis hoibus incognitis pmam
ecius dicit᷑ fuiſſe galienꝰ qͥ fuit binomi ꝗ cepit ⸗
8 ungit. 1 ſub ardoꝛe ſolis ac

us exponit. Blter vero molliſſt

2 ſcabꝛonũ ⁊ veſpaꝝ lacera

4

b imponit. ⁊ in loco ameniſſimo collocat. vbi aeris erat temperies
oꝝ ſonitus. cantus auii. floꝝ olfactꝰ. funibus tñ floꝛeis coloꝛibꝰ?

.

obtectis. ſic iunenis cingit. vt manibus vel pedibus ſe iuuare ſi poſſy
Agdeſt quedam iuuencula coꝛpoꝛe pulcerrima et impudica.ac impudu
ce tractat iuuenem dei amoꝛe repletum. Cum autem ille ĩ carnc motꝰ

cotrarios rationi ſenſiſſet non habens arma quibus ab boſte ſe eruat

linguam ꝓpꝛiam dentibus ſuis incidit.et in faciem impudice exputt.

et ſic temptationem voloꝛ fugauit.et tropheum laude dignum ꝓme⸗

ruit. Hoꝛumj et alioꝛum penis ſanctus paulus territus heremũ petiit

B So tpe cũ anthonius pmũ ſe inter monachos heremicolaʒ co
gitaret in ſonmis alium ſe multo melioꝛem heremum incolere edocet.
Qui dum eum ꝑ ſiluas inqͥꝛeret obuium habuit ypocentauꝝ.hominẽ
equo mixtum.q ei viã dexteram demonſtrauit. Poſtmodum obuium
babuit animal ferens fructus palmaꝝ ſupꝛa magine bomimis inſigni
tum.deoꝛſum vero capꝛe foꝛmam habens.Qui dum ipᷣm ꝑdeũ coniu
raret vt ſibi diceret quis eſſet.reſpõdit ſe eſſe ſatiꝝ deu ſiluaꝝ ſcpᷣm er
roꝛẽ gẽtiliũ. Poſtremo obuiauit ei lupꝰ qͥ eũ ad cellã ſacti pauli perdu
xit. Paulus aũt ãthoniũ pᷣſẽtiens hoſtiũ ſera clauſit Anthoniꝰ vero
rogat vt ſibi apperiat.aſſerẽs ſe nüquã inde receſſuꝝ ſed ibi potiuſ mo
rituꝝ. Zlictus paulꝰ ei aperuit.ſtatimqʒ ãbo ĩ ãplexꝰ ruũt.Cũqʒ hoꝛa
pꝛãdii adeſſet.coꝛuꝰ duplicatã panis partem attulit.Cũqʒ de hoc an⸗
thomꝰ miraret᷑.reſpõdit paulꝰ ꝙ deꝰ ſibi omni die taliter miniſtrabat
et pᷣbendam ꝓpter hoſpitem duplicauerat. Pia lis oꝛitur s magiſdi
gnus eſſet panem diuidere. Gefert paulꝰ hoſpiti et ãthonius ſenioꝛi:

anthoniꝰ rediẽs:iam celle ſue appꝛopinqꝛet.vidit angelos pauli aĩiam
deferẽtes. Qui velociter rediẽs inuenit coꝛpus pauli flexis genibus ĩ

modũ oꝛutis erectum.ita vt ipᷣm viuere eſtimaret. Sed cũ ipᷣm moꝛtu

um didiciſſet ait. O ſancta anima qð gerebas ĩ vita.ĩ moꝛte mõſtraſti

Cuũ aũt nõ haberet vnde ſepulturã faceret. ecce duo leões aduenerüt
ſiluã redierut. Anthoniꝰ aut tunicaz

et foueã ꝑauerũt ſepultoqʒ; eo ad
li ex palmis ↄtextam aſſun 4

ipſit. qua poſtmodum in ſolennuati

ſi paſcẽs terrenos doctrina. Ele
aſtoꝛ et gion qð eſt luctatõ.q̃ſi paſtoꝛ ⁊ luctatoꝛ.
num gregem ſuum verbo pꝛedicationis.exemplo conuerſatio is
ragio oꝛationis. Eſt etiam triplex genus armoꝛum. ſcʒ defenſi
t ſcutum. pugnationis vt gladius. munitõis vt loꝛica ſiue galea.A

Eius vitam igmarus remẽß archiepᷣus ſcripſfit.

erqʒ muanũ apponũt: et in quas ptes panẽ diuidt. Eũ aũt

ctatuſ ẽ igit contra d yaboli ſcuto fidei. gladio verbo dei. galea 1 .

„ ₰

e g nalettamer eſtſat us. Cum enim vuandoloꝝ pſecu
too totã franciã deuaſtaſſet dã recluſuſ vir ſact? qͥ lumẽ ocu
amiſerat ꝓ pace eccleſie gallicane crebꝛis oꝛatõnibus dñm exoꝛa-
bat. Eet eece agelus vñi ĩ viſu ei aſtitit. eiq; dixit. Scito ꝙ mulier illa
nomine cilina filiñ nomine remigiũ generabit. q gente ſua a maloꝛ in
cur ſibus liberabit. Cuqʒ euigilaſſet ſtati ad vomũ ciline venit ⁊ qd vu

7

dDerat enarrauit. Cũqʒ illa nõ crederet eo ꝙᷣ anus iaʒ eſſet. ille reſpõdit

—

Scias ꝙ cũ pueꝝ ablactaueris oculos meos de lacte tuo punges. et

Stinuo mibi viſum reſtitues. Cuqz p oꝛdinẽ bec oĩa cõtigiſſent remi
guius mũdũ fugit ⁊ recluſoꝛiũ ĩtrauit. Creſcete at ei fama. cũ eſſz vi

gentilis eſſet. nec ab vxoꝛe ſua chꝛiſtianiſſima cõuerti poſſ

uit dicens.

gintiuoꝝ anoꝝ ab oĩ populo archieps remenß eſt elect? Taͤte autez
n. s fuit ꝙ etiã ad mẽſam er paſſeres veniebãt ⁊ de mau eiuſ

iqas cibon comevebãt. Quodã tpe cũ in domo cuiuſdam me

hoſpi tat? fuiſſet. illa modicũ vini

—R

—

et ſup doliũ cru cẽ feeit. Cũqʒ ibidẽ aſſer mnor vinu
ita ꝙ ꝑ mediũ cellariũ füdebat Cũ aũt clodoneꝰ rex frac

infinitus exercitus alemanoꝝ ſuꝑ ſe veniſſet. dño deo quẽ vroꝛ i
lebat votũ vouit . ꝙ ſi de alemanis ſibi victoꝛiã cõcederet mox fid
fuiſſz ad libitũ cõſecutꝰ.beatum remigiũñ adut 2 ſe ba

1 C 5

popoſcit. Cuqʒ ad fontẽ baptiſmatis adueniſſentn
iſma haberent. ecce colũba quedã apullã cũ criſmate

tulit. de quo regem põtifex liniuit. Hec aũt ãpulla ĩ remẽſi
ſeruat. ⁊ inde vſqʒ hodie reges fracie inungutur· C.
tempus cum genebaldus vir ꝓuidus neptẽ beati remigii in vx
beret. a ſe religionis cauſa mutuo abſoluiſſet. pᷣdictũ genebaldu beat
rremigiꝰ laudunẽſẽ epᷣm oꝛdinauit.At genebaldꝰ cũj vxoꝛẽ ſuã cauſa in
ſtruendi ad ſe ſepius venire pmitteret. ex freqᷓnti colloqᷣo animꝰ eius
icocupiſcẽtiã inflamatur. ⁊ vſqʒ; ĩ peccatũ ſecum ꝓlabitur. Que conci
piẽs ⁊ filium pariẽs. boc epo intimauit. Et ille cõfuſus ad eã remanda
¹ ens. Quoniam puer de latrocinio acqͥſitꝰ eſt. volo vt latro voce
tur. MNe autem ſuſpicio aliqua oꝛiretur vxoꝛem ſuam ſicut pꝛius ad ſe
venire pmiſit. Verũtamẽ poſt pꝛimi peccati fletũ ſecũ ruit iteꝝ ĩ pecca⸗
tum. Que cũñ filiã pepiſſet ⁊ hoc epᷣo retuliſſet ille reſpõdit. Ilam filiã
vulpeculam nominate Tandem ad ſe reuerſus beatum remigiũ aduit
et ad pedeſ ſuos ꝓcidens ſtolam de collo ſuo deponere voluit Qð cuʒ
ſanctus remigius ꝓhibuiſſet et ab eo quid acciderit audiuiſſet. blãde
cum conſolans ip̃m in quadam cellula parua per ſeptẽ annos recluſit
ctt ipe interim eius eceleſiam gubernauit. Septimo igitur anno cumĩ
cena domini in oꝛatõne ꝑſiſteret.angelꝰ dñi eidẽ ꝗſtitit. ⁊ peccatũ ſuũ

ſibidimiſſu phibuit. ac vt foꝛas exire debeat impauit Cui ci r⸗
ſet non poſſum quoniam dominus meus remigiuſ boſtium
et ſigilo ſuo muniuit· angelus ait. Ecce vt ſcias tibi celum apert
ſe. hoc etig hoſtiũ ſaluo ſigillo nunc aperietur. Statimqz vt din
apertum. Tunc genebaldus iactans ie in medium hoſtii in mod
cis ait. Etiam ſi dominus meus ieſus xpᷣus

ℳ

.

4 2 7 ð

ſanctus remigius ad ammonitionẽ angeli laudunu
locum ſuum reſtituit. Qui vſqʒ ad obitum ſuum in ſanctis operibuſpꝑ
ſeuerauit · et latro filius eius in epiſcopatu eidem ſucceſſit. qui etiam
ſanctus fuit. Candem ſanctus remigius multis clarus virtutibus in
pace quieuit. circa annum vomini quingenteſinum. Codem die cele⸗
bꝛatur natalis ſancti hilarii pictauoꝝ vꝛbis eßi. Hn
.— ⸗

e 1 821 . 6 AD.. Smne

de hilaris fut. Vieldicrur ilariue quaſi alanus ab
s et ares virtus quia fuit altus in ſcientia et virtuoſus ĩ
arius vꝛ ab ile qð eſt quaſi pꝛimoꝛdialis materia que ob

4

—è”cäſü S”M

s pictauoꝝ eps. regionis equitanie oꝛi

iu us quaſi lu

ens et filia in laicali babitu monaſticã vitã ducebat. Ladẽ
ia ꝓficiens in epᷣm eſt electus.Cũ igit᷑ beatꝰ bilariꝰ non
ſus ſʒ totã fracia ab bereticis defẽſaret ad ſuggeſtionem
ioꝝ epoꝝ qͥ ab bereſi fuerant vefnauar⸗ ab iperatoꝛe qͥ hereticoꝛum
oꝛ erat. cũ beato euſebio vercelleñ. lĩ releg
tu vbiqʒ arriana hereſis pullularet. ⁊ ab iperatoꝛe licẽtia vata eſſʒ. vt

2 petitõ dictoꝝ epo q ei: eloqntu ferre ñ potert pictams redire
Ppellit. Ci aũt ad inſulã gallinariã que tota erat plena ſerpẽtibꝰ ꝓpi

quaſſet ⁊ in ip̃am deſcẽdiſſet.oẽs ſᷣpẽtes ex ſui viſiõe fugierũt.⁊ in me
dio inſule palum fixit.nec aplius libertas data eſt illis occupare quod

vetuit tanqꝙ pꝑs ĩſule nõ ſit terra ſed pelagus. Cũ ergo pictauis eſſz

quẽda infatẽ ſine baptiſmo defuctũ ſuis oꝛatõibꝰ ad vita reſtituit ã
tadiu iacuit in puluere donec pariter ſurgerẽt ſenex de oꝛatõe ⁊ ifans

de moꝛte. Cuũ ai filia eius apia maritũ vellet accipe bilarius pateꝛ

eius ei pdicquit. in ſacre virgimtatis ꝓpoſito cõfirmauit. Quã dum

ille firma ↄſideras ⁊ ne aliqñ ſiecteret foꝛmidãs dñm iſtãtiuſ exoꝛauit
vt eam d ſe reciꝑet.nec vltra viuere ꝑmitteret.Quod ⁊ factuʒ ẽ. Mã

egrediar niſi dommus meꝰ reningius buc veniat au me reclufit. Tuc

i im leruitute der A

ipe in dictis ſuis magnam babet obſcuritatem et pꝛofun⸗

er refulgens inter aſtra ꝓceſſit. Hic vxoꝛem pꝛimitus ba

lleñ. epo ẽ ĩ exiliũ relegatus.Deiqʒ

oẽs epᷣi ↄuenirẽt ⁊ ð veritate fidei diſputarẽt. cũ ſactꝰ hilariꝰ adueĩſſʒ .
E

.

iſ

i

mec
en
lerſ
ſeee
ſen
ſ
ne

n
uun
ſn
gveſc
u⸗
1nte
go

teßß

ſens
ater
den
1Ait

ipetraret. Qd 2⁊ fecit ipam oꝛat ua ad
poꝛe leo papa bereticoꝝ ꝑfidia depꝛau
nit. Quibꝰ? cõuocatis hilariꝰ nõ vocatus aduenit.Quod a

ſed de gallia. id eſt nõ ſũ in gallia natꝰ ſed de gallia eps.C¶
ſi tu es hilariꝰ ð gallia ⁊ ego ſũ leo romae ſediſ apoſtolicꝰ ⁊

SH

poſt paucos dies ad dominum migr auit. quã ipᷣ

atus.oim epᷣoꝝ cõcili

pcepit ne aliquis ſibi aſſurgerer.nec aliquẽ locũ daret.Cũ ergo
ſus fuiſſet dixit ad eũ papa.Cu es hilarꝰ gallus.Et ille nõ

bilarius. Et ſi ſis leo nõ tamẽ de tribu iuda.⁊ ſi iudicãs .
in ſede maieſtatis. Tũc papa cñ indignatõe ſurrexit dicẽs. Modicinj
pꝛeſtolare donec redeã ⁊ tibi qð mereris reddam.Cui hilarꝰ.Sin

redieris quis mibi ꝓte reſponſurꝰ erit.Et ille. Cõcitus redibo ⁊ tuaʒ

ſupbiã bumiliabo. Cum ergo papa ad ſecreta ſue nature iuiſſet diſſen
teria perut. ⁊ oĩa iĩteſtina ibidẽ puciẽs miſerabiliter vitã finiuit. Inte
rea vidẽs bilarius ꝙ nullꝰ ſibi aſſurgeret.patienter ferẽs in terram ſe

poſuit dicens· Bom̃i eſt terra. Statimqʒ nutu dei terram quã inſede
rat ſurſũ ſe extulit. ⁊ vſqʒ ad equalit atẽ alioꝝ epoꝝ ſe leuauit. Cũ igit
papa miſerabiliter nüciaret defũctus.aſſurgẽs hilarius omnes epi⸗
ſcopos ĩ fide catholica confirmauit.⁊ confirmatos ad pꝛopꝛia remiſie
Hoc aũt miraculũ de moꝛte leõis pape dubitatõʒ habet tũ qꝛ biſtoꝛia
eccleſiaſtica vel triꝑtita nibil de hoc loqtur.tũ qꝛ aliquẽ papã talis no
minis tũc fuiſſe cronica nõ teſtat᷑.tũ qꝛ hiero.dicit.ꝙ ſancta romana
eccleſia ſemp ĩmaculata ꝑmãſit.⁊ in futuro manebit ſine vlla heretico
rũ inſultatõe. Poſſet tamẽ dici ꝙ tuc erat alis papa ſic vocatꝰ.nõ qͥ

dem canonice electus ſed tirãnice intruſus. Vel foꝛte liber papa qui
cõſtantino beretico fauebat alio nomine dictus eſt leo. Tandẽ mul

tis miraculis ppetratis cũ beatus bilarius infirmatus obitum ſuum

iminere cognoſceret.leonciũ pᷣſbiteꝝ quem maxime diligebat ad ſe vo
cauit.et nocte ĩminẽte vt foꝛas exeat admonuit.et ſi qͥd audiret vt re⸗

nüciet imperauit. Ille iuſſa cõplẽs. voces achuc ciuitatis tumultuãtiſ

ſe audiſſe reuertẽs expoſuit.et cũ circa eũ vigilaret fineʒ eius expectãſ

media nocte iteꝝ iubetur exire. et qͥd audiret iacenti referret. Qui cuʒ
ſe nihil audiſſe renũciaſſet. mox nimia claritas quam etiã pᷣdictuſ pᷣſbi
ter ſufferre nõ poterat ad eum intrauit.⁊ ſic paulatim recedente lumi
ne ad dominũ migrauit.F loꝛuit añt circa ãnũ dñi.cccxl.ſub cõſtãtino

Ffeſtum buius ſancti eſt in octaua epippanie. Cum duo mercatoꝛes

maſſam cere cõmuniter haberent et vnus altero renitẽte eã ad altare

ſancti hilarii obtuliſſet ſtatim ꝑ medium diuiſa pars vna ſibi remãtit.
reliqua remtenti deuemt.

dicitur a macha quod eſt percuſſio et rio magiſter.fuit enun

ugenioſus contra demomis fallaciam. virtuoſus quantuʒ ad
rcuùſſio in domatione coꝛpoꝛis.magiſter in regimine pꝛelatio
nacharius id eſt beattus Biir—

.

charius abbas deſcendit ꝑ vaſtitatem deſerti et imrauit

extraxit vnum coꝛpus ſub caput ſuum tanqꝙ; plumaciumi.
Autem volentes eum terrere.vocabant quaſi vnam mulie⸗
S dicentes. Surge veni nobiſcum ad balneum. Et alter demon ſub
ï tanqᷓ ex moꝛtuo illo dicebat. Peregrinum quendaʒ habeo ſuꝑ me
nõ poſſum venire. Ille autem non expauit.ſed tundebat coꝛpꝰ illud di

cens. Surge et vade ſi potes.Et audientes demones fugerunt voce

magna clamantes. Viciſti nos domine.Guʒ aliquando abbaſ macha
rius a palude ad cellam ſuam preteriret.occurrit ei d yabolus cum fal
ce meſſoꝛia et volens eum cum falce ꝑcutere non potuit. Et diuit ei.
Multam violentiam patioꝛ a te machari:quia non poſſum pᷣualere ad
uerſum te.Ecce enim quicqͥd tu facis et ego facio. Jeiunas tu et ego
penitus non comedo. Eligilas tu et ego omnino non doꝛmio. EUnum
ſolũmodo in quo me ſuperas.Et dixit abbas.Quod eſt illud.
Humilitas tua.p quam non pᷣualeo aduerſum te. Sum temptatio
nes ipᷣm nimium moleſtarent.ſurgens et magnum ſaccñ arene bũeris
ſuis imponens.diebus multis ſic ꝑ deſertum ibat. Quem theoſebius
inueniens dixit.Abba cur tantum onus poꝛtas.Et ille. Vexo vexan

tem me. Abbas macharius vidit ſathanam tranſeuntem ĩi babitu

hominis. et habentem veſtimentum lineum laceratuʒ.et per omnia fo

ramina dependebant ampulle.et dixit ei. Quo vadis. Cui ile. Tlado

potionare fratreſ. Cui macharius. Quare tot ampullas poꝛtas. Re
ſpondit. Guſtum fratribus poꝛto.et ſi vnuʒ alicui non placebit.offerã
aliud.vel tercium.et ſic ꝑ oꝛdinem.vt aliquod placeat.Et cum rediret
dixit ei macharius.Quid feciſti. Reſpõdit.Omnes ſanctificati ſunt
et nemo mibi acquieuit niſi vnus qui vocatur theociſtus.Surgẽs aũt
macharius illuc iuit.et fratrem temptatum inueniens ſua eum exhoꝛ
tatione conuertit. Poſt hec iterum eum macharius inueniens dixit
Quo vadis.Cui ille.Ad fratres vado. Reuertenti occurrit ſenex ct
dixit. Quid faciunt fratres illi. Cui dyabolus.Male.Et dixit. Qua
re.Quia omnes ſancti ſunt.et qð eſt maius malum.vnum quem bate
bam amiſi. et omnibus ſanctioꝛ factus eſt. Audiẽs boc ſenex gratias
egit deo. Quodã die machariꝰ caput defuncti repperitet du oꝛaſiʒ

mire in monumento vbi ſepulta erant coꝛꝑa paganoꝛuz

wan
nafe⸗

1
fi
tdd
1n
it
to:
niut
4
ua
te
ias
at;

Et dixit ei machariꝰ. Elbi ẽ aia tua. Reſpõit ĩ iferno. Lũqʒ redꝛeret
ſe multũ ĩ pfũdo eſſs.reſpõdit ꝙ tati ĩ pfüdo erat quati diſtaret rerra
a celo. Cui machariꝰ. Vũt ne aliq te ꝓfudioꝛes. Reſpõdit Etiã iudei
Cui iteꝝ ille. Et vltra iudeos ſũt ne aliqͥ ꝓfudioꝛes.Lui ille. Pꝛofun
dioꝛes oĩbus ſũt falſi xpᷣiani.qui xpᷣi ſãguine redẽpti tatũ pᷣciũ puipẽt
derut ¶ E? Bũ ꝑ qndã ſolitudinẽ pfuũdiſſimã ꝑpgeret ad quodiibet
tas feciſſet ⁊ i quodã loco qeſcerʒ. dyabolus oẽs arũdines collegit. et
ad caput eiꝰ poſuit. Vñ ad redeudũ plurimũ laboꝛauit. Frater qᷣdã

plurimũ cogitatõibꝰ ſuis moleſtabat. ꝙ ſcʒ i cella ſua iu tiliter eſʒ. ſed

multũ de illo ſãguinis em

5
5

meẽſes alimẽta ſuſcepit.nũquã tñ eiꝰ faciẽ vidit.CLãdẽ pao

Afflictꝰ ſolo coꝛruiſſet. felix ab agelo qd eun mittit. ⁊ cum
Haberet deſente ꝓxima pẽdẽtem vidit racemu de quo ine

tur. Qui poſt dũ pdicaret ⁊ ꝑpſecutoꝛ eũ qꝛeret iter parie

ſi ĩter hoĩes habitaret multis pdeſſe poſſzʒ. Qui cũ cogitatões ſuas ma
chario retuliſſz. ille ait. SE ili ſic ulis reſpõde. Hoc ſaltẽ facio.qꝛ ꝓpte
xpᷣm parietes iſtiꝰ celle cuſt dio⸗ Bu quẽda culicẽ puget 35

—

ſex m̃ſibꝰ i deſto mãſit. et inde a ſcabronibꝰ tot⸗

ultis clar? virtutib? ĩ pace qeuit ·

5
3 2 Q * —
Eolsfegercel

x p̃nomine ĩ pincis dꝛ. vl a loco ĩ quo reqͥᷣeſc
bulis qbꝰ paſſꝰ phibet. nã pinca ſubula ð
iſter pueroꝝ extiterit.⁊ eis nimiũ rigidꝰ⸗ fr
xpm libere ofiteret traditꝰ fuit ĩ manibuſ p
uerat. q e cũ ſtilis ⁊ ſubulis occiderũt.Eccleſia tñ tenere vide
qꝙ no martir extitit ſʒ ofeſſoꝛ. Hie ad qdcũqʒ ydolũ ducebat᷑ vt ei
ſacrificaret. in ilud exufflabat. et cõtinuo coꝛruebat. Teg it aüt i q̃ᷓ
dã alia legẽda ꝙ dũ maximꝰ nolanꝰ eps pſecutõʒ fugi

vinũ humerisqʒ ĩpoſitũ ſecũ detulit. Ipᷣo igit᷑ defũcto fel

pꝓ modicũ aditũ ſe occultauit. Statĩiqʒ nutu dei ꝑ aditũ ullũ tel
nee texuerũt. Quas dũ ꝑſ ecutoꝛes ↄſpiciũt.neminẽ illic eſſe p
abſcedũt. Inde aũt ad aliũ locũ ſãctꝰ felix pgens.a q̃dã
eccleſiã ſuã rediit. ⁊ ibi ĩ pace reqͥeuit. ſepultꝰ iuxta vꝛbẽĩl
cis. Huic ⁊a altꝰ erat frater qͥ felix ſimiliter dicebat᷑.Cũq
ydola adoꝛare cogeret᷑ dixit. Inimici eſtis deoꝝ veſtroꝝ qʒ ſin
los duxeritis.ĩ eos ſicut frater meꝰ exufflabo ⁊ coꝛru Et. B Erx
lebat aũt ſanctꝰ felix oꝛtũ. Quidã vero olera eiꝰ rape cupiẽtes.dũ fur
tũ ſe facere cogitabãt.tota nocte oꝛtũ diligẽti excolebat. Mane autẽ

a ſancto felice ſalutati.peccatũ ſuũ ↄfitẽtes ad ꝓpꝛia tedieft. Aent

entes aũt gẽtiles vt ſãctũ felicẽ tenerẽt.manꝰ eoꝝ doloꝛ nimiꝰ apphen
dit. Qui cũ vlularẽt dixit eis. Bicite.Chꝛiſtꝰ c deus.⁊ doloꝛ vos cõti
nuo dimittet. Quibꝰ dicẽtibꝰ ſanati ſut. Potifex ydoloꝝ ad cũ veĩt
dicẽs. Bñe ecce deꝰ meꝰ vt te veniẽtẽ vidit.ↄtinuo fugs arripuit.Cui
cũ dicerẽ qꝛe fugis ait. Virtutẽ huv felicis ferre nõ poſ.Si ergo de
us meꝰ ita te timʒ:qẽto magis ego timere te ðbeo.Quẽ cũ felix ĩ fide ĩ
ſtruxiſſet. baptiſari ſe fecit. Adoꝛãtibus appollinẽ dixit felix. Si vere
de appollo ẽ dicat mihi qd eſt qd in manu nüc clauſũ teneo. Mabebat

aũt ĩ mãu cedulã ĩ qua oꝛatio dominica erat ſcripta.Quo nibil reſpõ⸗
dente. gẽtiles ouerſi ſũt.Lãdẽ miſſa celebꝛata.⁊ populo data pace.in
pauimẽtũ in oꝛatõe ſe ꝓuciẽs migrauit ad vñm. -XX
ct? ẽ qſi arcẽs malũ a ſe. El ðꝛ marcellꝰ q=ſi A
maria pcellẽs. id ẽ midanas aduerſitates pcutiens ⁊ cõcul
8. Aſſimilat᷑ eĩ midus mari.qꝛ ſicut dicit chꝛiſo.ſuꝑ mia
Iri eſt ſonus ofu oꝛ cõtinuꝰ. imago moꝛtis⸗ um
tigabilis. incõſtantia
Brcellus cũ rome ſ ifex eſet. ⁊ maximianũ im
. m de nimia ĩ xpᷣiãos ſeuicia icreparʒ. ⁊ i quadã domo ci

dam matrone ĩ eccleſiaʒ ↄſecrata nuſſã agerʒ.iratꝰ impꝑ
llam fecit ſtabulũ iumentoꝝ. ⁊ eundem marcellũ ibidẽ ad ſer
cuſtodia animalium deputauit. In quo ſeruitio poſt mul:
nos in domino requieuit circa annos domini.cclxxxvii
oeo ſan⸗ ommeoe XXI

. 2 ab ana qd rſuũ et tenens.quaſi ſuppna A
nẽs ⁊ müdana deſpiciẽs.Beſpexit aũt mũdũ qꝛ ĩmũdus ĩ
etꝰ traſitoꝛiꝰ deceptiuꝰ ⁊ amarꝰ. He his dicit augꝰ. O
nde. qd ꝑpſtrepis. qͥd auertere nos conaris. tenere nos viſ fu

2 .

faceres ſi maneres.quẽ nõ decipes dulcis qͥ amarꝰ dulcia ali⸗
ntiris. Eius vita manaſtaſius ſcripꝛiit. B
rboniꝰ cũ vigiti eſſet ãnoꝝ ⁊ audiret legi ĩ eccleſia.ſi vis
pfectꝰ eſſe vade ⁊ vẽde oĩa q̃ habeſ ⁊ da paupibꝰ.oĩa ſua vẽ
dens pauꝑibꝰ erogauit ⁊ heremiticã vitã duxit Hic inume
monũ tẽptamẽta ſuſtinuit. Quadã vice dũ ſpiritũ foꝛnica
ionis virtute dei ſuꝑaſſet d yabolus in ſpecie pueri nigri ãte eũ ꝓſtra⸗
ttuus apporuit. ⁊ ſe ab eo ↄuictũ ↄfeſſo ẽ. à 2 hoc pᷣcibꝰ ipetrauit vt vi
dDeret foꝛnicatõnis demonẽ iuuenibꝰ iſt idiãtẽ. Quẽ cũ in pᷣdicta foꝛma
vicgliſſet dixit. Viliſſima mihi apparuiſti ſpecie.te vltra ñ timebo Alia
vilce dij ĩ quodã tunmlo latitaret multitydo demonũ eũ adeo lace rauit

put

1
ic

Den

cor
veit
Cu
gode
fiej
lyere
bebar
ſo⸗
cein

XIX.

ꝙ miſter eꝰ qſi moꝛtuũ eũ ꝓpiſ hũeris aſpoꝛtarʒ. Cñqʒ eñ oẽſ qͥ ꝛuene
rãt q̃ſi moꝛtuũ ploꝛaſſẽt.dolẽtibꝰ cũctis ſbito athoõiꝰ reuiuiciſcit.⁊ a mi

niſtro ad pᷣdictũ tumulũ ſe iteꝝ poꝛtari fecit Qui cũ ibi ex doloꝛe vulne
rum pꝛoſtratus iaceret.ex virtute animi ad cõflictů ðmoes excitabat

Tũc illi i foꝛmis varis feraꝝ apparuerũt.⁊ eũ iteꝝ dẽtibus coꝛnibꝰ⸗

et vnguibꝰ crudeliſſime laceraueruũt. Lũc ſubito ſplẽdoꝛ mirabilis ibi
apparuit.⁊ demones cũctos fugauit Anthoniꝰ aut ↄtinuo ſanatꝰ eſt.
ibiqʒ xpᷣm adeſſe itelligẽs ait. VUbi eras bone ie ſu vbi eraſ.quare a pᷣn
cipio nõ fuiſti bic vt me adiuuares ⁊ vulnera mea ſanares. Cui domiꝰ
Anthom bic erã.ſʒ expectabã videre certamẽ tuũ. Nũc aũt qꝛ virilit

dimicaſti.ĩ toto oꝛbe te faciã noĩari Tãti ant feruoꝛis erat ꝙ cũ ma
ximanꝰ ĩpatoꝛ xpᷣianos occideret.ipᷣe martires ſeqbat᷑ vt cuʒ eis mar
tir fieri mereret. ⁊ vehem̃ter triſtabat eo ꝙ ſibi martiriũ nõ daretur.
ECum autẽ ĩ alterã beremũ pgeret.argẽteũ diſcũ repit ⁊ itra ſe ſic
dicere cepit. AUñ bic argẽteꝰ dic?. vbi hoim veſtigia nulla vident. Si
eĩ viatoꝛi cecidiſſz vtiqʒ pᷣ ſui magnitudie latere nõ poſſet. Hoc d yabo

le artificium tuum ẽ. voluntatẽ tñ meã nũquã poteris ĩmutare.Et hoc

dicens diſcus vt fumꝰ euanuit. Poſtmodũ igenteʒ maſſã veri auri re⸗

perit. ſz vt icendiũ auxꝝ fugit. Sicqʒ ad mõteʒ fugiens.xx·ãnis ibi ꝑ⸗

mãſit inumeris coꝛuſcãs miracłis. Quadã vice dũ ĩ ſpiritu raptꝰ eſſʒ

totũ mũdum laq̃is ſe iuicem cõnectentibꝰ plenũ vidit. Qui exclams
ait. O qs iſtos euadet laqos.Et audiuit hũilitas.Aliqñ dũ ab agelii
igere eleuare f.aſſũt demões.⁊ eiꝰ trãſitũ ꝓhibent.peccata eiꝰ ab exoꝛ

dio natiuitatis eiꝰ obiicientes. Quibꝰ ãgeli. Mõ debetis illa narrare

q; xpᷣi iã pietate ſunt deleta. Si qua qt ſcitis ex quo factꝰ eſt monachꝰ

ula pferte.Et cũ ĩ ꝓbatõe deficerent. liber atboniꝰ ĩ ibᷣlime tollif. ⁊ li
ber ponit HBDMarrat ãthoniꝰ ð ſe dicẽs. Vidi aliqñ d yabolũ cel
ſũ coꝛpe qͥ ſe dei virtutẽ ⁊ ꝓuidentiã auſꝰ eſt dicere ⁊ ait Quid viſ vta
me tibi det ãthoni. At ego ſputa ios eðꝰ cõgeminãs totũ me ĩ eũ xpᷣi
noĩe armatꝰ igeſſi ⁊ ſtati euanuit.Huic dyabolꝰ aliqñ i tata ꝓceritate

apparuit ꝙ celũ capite tãgere videret᷑. Queʒ cũ ãthoniꝰ qͥs eſſ̊i ĩterro
gaſſz ⁊ ipe ſe ſathanam eſſe dixiſſet addidit ſathanas.Cur me ſic ipu

gnãt mõachi ⁊ maledicũt xpᷣiãi.Cui ãthoni⸗ Juſte hoc faciũt.q; tuis
iepe ĩſidiis moleſtant. Et ile. Ego eos neqquã moleſto ſʒ ipᷣi iuiceʒ ſe

coturbãt. Ego ei ad nibuũ ſũ redactꝰ.qꝛ iã ĩ cũctis ꝑtibꝰ regnat xpᷣs.
Quidã ſagutarius beatũ ãtboniũ gaudenteʒ cuʒ fratribꝰ qdã vice cõ

ſpexit ⁊ ei diſplicuit. cui ãthõtꝰ. Põe ſagittã ĩ arcũ ⁊ trabe Qð ⁊ fecit
Cũqʒ ſcvᷣo ⁊ tercio hoc fieri madaſſet dixit ſagittarꝰ.Tantũ trabere
potero ꝙ de eiꝰ fractõe dolebo. Cuin ãthoni. Sic ẽ ĩ ope dei.quoniam
ſi ſupꝛa mẽſnrã tẽdere vellemꝰ ciciꝰ frãgeremur. Expedit ergo rigoꝛẽ
aliqñ relaxari · Hoc audiẽs ille edificatꝰ receſſit. E Interrogauit
q̃dã atbomiũ dicẽs. Quid cuſtodiẽs placebo deo.Et reſpõdens dixit.

*

——
”

Quocunqʒ vadis ſemꝑ deũ pᷣ oculis tuis habeas.In his q̃ agis teſti
moniũ ſacraꝝ ſcripturaꝝ adhibeas. In quocũqʒ loco ſederis nõ inde
cito recedas. Hec tria cuſtode ⁊ ſaluꝰ eris.Abbas qͥdã interrogauit h
anthoniũ dicẽs. Quid faciã Cui athonꝰ.Mõ confidas ĩ tua iuſticia

Vẽtris ⁊ ligue ſit tibi ↄtinẽtia.Et ne penitearis ð re trãſacta.Bixit
iteꝝ ãthoniꝰ. Sicut piſces ſi ĩ ſicco tardauerit moꝛiũtur.ita ⁊ moachi
extra cellã tardãtes.aut cũ viris ſecularibꝰ ĩmoꝛates.a qͥetis ꝓpoſito
reſoluunt᷑.Iteꝝ dixit ãthoniꝰ. Qui ſedʒ ĩ ſolitudĩe ⁊ qᷣeſcit.a tribꝰ bel
lis eripit᷑.ſ.auditꝰ.locutõis ⁊ viꝰ.⁊ ↄtra vnũ tãtũmodo pugnaʒ habe
bit. ſ. coꝛdis. Quidã fratres cũ quodã ſene ad abbatẽ athoniuz
viſitandũ iuerũt: Bixitqʒ ãthoniꝰ fratribꝰ. BPonũ comitẽ habuiſtis ſe
nẽ hũc. Beide dixit ſeni. Bonos fratres inueniſti tecũ abba. Cuiille.
Bonos qͥdẽ iueni ſed habiratõ eoꝝ nõ babʒ ianuã.Quicũqʒ eĩ vult ĩ
trat ĩ ſtabuli.⁊ ſoluit aſinũ Hoc aũt dicebat.qm̃ oĩa qͥ erãt ĩ coꝛde eo.
rũ ſtatĩ erãt ĩ oꝛe. Bixit abbas ãthomꝰ. Gcire ↄuenit qm̃ ſũt tres mo⸗
tus coꝛpales. Unꝰ qͥdẽ nature.aliꝰ ex ciboꝝ plenitudĩe.terciꝰ ex ðᷣmo⸗
ne. Frater qdã renuciauerat ſeculo.ſed nõ plene qꝛ q̃dã adhuc ſibi reti
nebat. Cui ãthoniꝰ. Vade ⁊ eme carnes. Qui vadẽs emit carnes. et
poꝛtans eas dum vemiret lacerabãt eũ canes.Cui ãthoniꝰ. Qui renũ
ciqt ſeculo ⁊ volũt habere pecunias.ita ĩpugnati a vᷣmombꝰ diſcerpũ
tur. Anthoniꝰ dũ ĩ heremo tedio afficeret dixit. Bñe volo ſaluꝰ fieri
et nõ ꝑmittũt me cogitatões mee.Et ſurgẽs exiuit fſoꝛas ⁊ vidit quẽ
dã ſedẽtẽ atq; opãtẽ.⁊ deide ſurgẽtẽ ⁊ oꝛatẽ.Erat aũt ãgelꝰ dñi. et di
xit ci. Sic fac ⁊ ſaluꝰ eris. Cum qdã vice fratres de ſtatu animaꝝ ab
athonio q̃ſiſſet.ſeqᷓnti nocte vox vocauit eum dicẽs.SEurge exi ⁊ vide.
Et ecce vidit quẽdã lõgũ ⁊ terribilẽ caput vſqʒ ad nubeſ tollẽtẽ.qͥ quoſ
dam pẽnatos ad celũ volare cupiẽtes extẽſis maibꝰ ꝓhibebat.⁊ alios
libere ꝑuolãtes retinere ñ poterat.⁊ maximũ gaudiũ mixtũ cũ nimio
doloꝛe audiebat Et itellexit aĩaꝝ illũ eſſe aſcẽſũ ⁊ dyabolũ ꝓhibẽtẽ.a
q̃ſdã obnoxias retinerʒ. ⁊ ð ſãctoꝝ volatu q́s retinere ñ poterat ſic do
leret Aliquando dũ cũ fratribus operaretur anthonius.ſuſpiciẽs
in celum cum triſtem viſionem vidiſſet. pꝛouolutus ante deum roga
uit vt futurum ſcelus auerteret. Fratribus vero ſuper hoc eum in⸗
terrogantibus. cum lacrimis et ſingultibus dixit ꝙ inauditum ſce⸗
lus ſeculis immineret. Uidi inquit altare dei a multitudine equoꝛuʒ
circundatum qui calcibus omnia diſcerpebant. Magno enim turbi
ne fides catholica ſubuertetur. et hbomines iumentis ſinnles chꝛiſti
ſacramenta diripient. Sactaqʒ eſt vox domini dicens.A bomin abũ
tur altare meum. Poſt duos autem annos erumpentibus arrianis
ccceſie vnitatem ſciderunt. Baptiſterium et eccleſias polluerunt.
et ſuper altaria chꝛiſtianos inſtar ouium mactauerunt. G Bur

de
uit
ci
Nch
Mto
Ph
bobe
Nnu;
doſe
glle.
Mi
Lo
Ni
ſhite
es
Uteni
ſani
fen
taud
adi

Nd

wic.
cof
1dios
ninmi
bei⸗
ſui
nla
NN

,/

urbi
huſti
ihbü
inis
nt.

Our

„KXL.

gquidam egipti arrianus nomine ballachius. cum ita eccleſiam dei in
feſtaret. ⁊ virgines et monachos nudatos publice verberaret. ſic ei
ſcripſit antbonius. Elideo iram dei ſuper te vementem. Jam deſine
pſeq̊; chꝛiſtianos ne ira dei te occupet.qu eꝓximum tibi minat iterituʒ
Infelix legit epiſtolam ⁊ irriſit ⁊ in eam expuens ad terram ꝓiecit.ac
poꝛtitoꝛes verberibus multis afficiẽs ãthonio talia remãdauit · Qiñ̃
tibi eſt tanta cura ð monachis ad te quoq; pueniet noſtri diſciplina ri⸗
goꝛis. Poſt quinqʒ aũt dies equum ſuum manſuetiſſimũ inſides mo⸗
ſu ipſius equi ad terram ꝓucit ⁊ coꝛroſis atqʒ laceratis crurihus ifra
triduũ expirauit. Cum quidã fratres verbu ſalutis ab anthonio q⸗
ſiuiſſent ait ille. Audiſtis dominum dicentem. Si quis te ꝑcuſſerit in
vnam maxillam p̈be ei alteram. Bicũt ei. HMoc implere nõ poſſumus.
Et ille. Saltẽ de vna patiẽter ferte Et illi. Mec etiã hoc oſſemus ·
Quibus anthonius . Daltẽ ne velitis pcutere magis q per ti. Et illi.
Mec boc poſſemus.Tũc anthonius dixit viſcipulo ſuo.ſuccos pᷣpara
fratribꝰ iſtis. qꝛ mimis delicati ſũt.Sola oꝛatõ neceſſaria eſt vobis.
Hec in vitaſpatrum legũtur.Ca ndẽ beatus ãthoniꝰ.cv.ãno vite ſue
fratres deoſclans in pace qeuit ſub conſtantino. à cepit circa annum

ꝛicãs beatitudinem ſupernam

Vrieanus quaſi fabꝛicanꝰ fabꝛi
eſt eam ſibi acquirens triplici iure. ſcilicet iure adoptõis
emptonis 2 debellatönis. 4
bianus ciuis roman? fuit. cum papa vfuncto pꝛso E
lio eligendo populus conueniſſet. inter eos et ipe venit ·
rei exitum ſcire volens . Et ecce columba candida deſcendit
er caput eiꝰ. Qð cũ oẽs mirarent. ab eis in papã eligit. Hic vt ait
damaſus papa p oẽs regiones ſeptem dacones miſit. et eiſdem ſepte
ſubd yacones tradidit. qui omnium geſta martixꝝ collegerunt. Hic vt
ait ha ymo imperatoꝛi philippo volẽti ĩtereſſe paſce vigiliis et cõmuni
care mi ſterus reſtitit. nec quouſqʒ peccata cõfiteretur ⁊ inter peniten
tes ſtaret. intereſſe ꝑmiſit. Landeʒ pontificatus ſui anno.xiii.iuſſu de
ui capitiſ obtruncatione martirio coꝛonatur. Paſſus ẽ aũt circa annũ

baſtianus dictus eſtaſ et beati aͤ S
taſ. ana q ẽ ſurſů. qſi ſeqᷓns beatitudieʒ ciuitatis ſupne
ceſt eã poſſidẽs ⁊ ac ꝛens ⁊ B qntuplici vnario m augu.

4*

Pauptate regnum. doloꝛe gaudium.laboꝛe fequiem.ignominia gloꝛ
am.moꝛte vitam. Vel dicit ſebaſtianus a baſto. Nam miles chꝛiſtus
equus eccleſia· baſtum ſiue ſella ſebaſtianus.quo mediate chꝛiſtus ĩ ec
cleſia militauit. et de multis martiribus victoꝛiã obtinuit. Uel ſebaſti
ganus interp̃tat vallatus vel circũiens. Aallatus qꝛ ſagittis tanqᷓ eri⸗
cius fuit circũdatus.circuiens qꝛ omneſ martires circuibat et omnes
ECbaſtianus vir chꝛiſtianiſſimꝰ narboñſis genere. ciuis me
diolanenſis. dyocleciano ⁊ maximiniano imperatoꝛibꝰ ado
carus erat vt paincipatum ei pꝛime cohoꝛtis traderet ⁊ ſuo
aſpectui iuberent ſemper aſtare. Mic militarem clamidem ad boc tãtũ

„

ferebat vt chꝛiſtianoꝝ animas quas in toꝛmentis videbat deficere:
foꝛtaret Bum autem p̃dariſſimi viri marcellianus et marcus gemi⸗
ni fratres ꝓ fide xp̃ᷣi decollari deberent.ad eos parentes aduenit. vt
poꝝ animos a ſuo ꝓppoſuo reuocarent. Aduenit ergo mater et ſoluto
capite ſciſſiſq; veſtibus vberibuſqʒ oſtenſis aiebat. O pᷣdulces filii cir
cuũdat me inaudita miſeria. et intolerabilis luctus.heu me miſeram a⸗
mitto filios meos ad moꝛtem vltro tẽdentes. Quos ſi mibi hoſtes au
ferrent.pꝑ media ſequerer bella rap õclude⸗
in quo carnifex rogatur vt feriat.
n. vt veniat. NHouus bic luctus.noua na
ſponte amittitur.ct parentum miſcranda cogit᷑ ſenectꝰ vt vi
Dicente matre. parer ſenior manibus adducitur ſeruuloꝝ.⁊.
ſo puluere huiuſmodi voces dabat ad celum. Ad moꝛtem
in filioꝝ ſepulturis infelix expendã.O filie mee bacculũ ſenectutis
geminũ meoꝝ viſœx lumẽ. cur ſic moꝛtẽ diligitis. Vẽite buc inune
ſiete ſupꝑ iuuenes ſpõte pereũteſ. Nẽite buc ſenes ⁊ mecũ ſuꝑ filioſ
os plangite. Accedite buc patres ⁊ ꝓhibete ne talia patiamini. Defi ·
cite ploꝛando oculi mei ne videam filios meos gladio cedi.Hec dicte
patre adueniunt coniuges aſpectibus eoꝛum pꝛopꝛios filios offerẽtef
otq; eiulando clamantes quibus nos dimittitis.qui erunt hoꝛum infã
tium vomini. Quis veſtras largas diuidʒ poſſeſſiones. Heu qᷓ; ferrea
Pectoꝛa.quia parentes deſpicitis. amicos reſpuitis.vxoꝛes abiicitis
nilios abdicatis. ⁊ vos carnificibus ſpontaneos exbibetis. Iunte
aut ceperũt viroꝛum coꝛda molleſcer e. CCLuüc ſanctus i.

lite per nuſera blandimenta coꝛonam deponere ſempiterne
parentibus dirit. Nolite timere.nõ ſepabunt a vobis.ſedv

celum vobis parare ſidereas manſiones. Nam ab micio mundi

ſtus
ie
haſi
er
nes

loe
S
1lio

e.
enn
1N
n
lict

vene

vita ĩ ſe ſperãtes fefellit. ſe expectantes decepit. de ſe pᷣſumẽtes irriſit
et ita nulum omnino certum reddidit vt omnib⸗ ꝓbetur eſſe mentita
Vita bec admonet furem vt rapiat.iracundum vt ſeuiat.mendacẽ vt
fallat. Ipſa imperat crimina.iubet facinoꝛa.ſ uadet mniuſta. Hec autẽ
perſecutõ quaz bic patimur hodie excãdeſcit ? cras euaneſcit. hodie
exardeſcit ⁊ craſ refrigeſcit.ſbᷣ vna hoꝛa iducit᷑ ⁊ ſ vna hoꝛa excludi
