ſis Oppꝛobꝛia vero fidei xpᷣiane audire nõ poterat:ſed ʒelando zelum
dei grauiter puniebat. En qndã ciuem piſienſem qͥ turpiter iurqgo xpᷣm

—

celeriter qᷓntũ poterat expediri faciebat.

regionẽ vi armoꝝ ceper̃t. Beinde inter carthag

ac ſanctos inuocãs: deuote ſuſcepit omnia .Bemuz a
tremam hoꝛam veniens:et ſup ſtratum cinereum recubans:verba pꝛofe

blaſphemauerat.in peccati penã ⁊ alioꝝ terroꝛeʒ ferro cãdenti in labus

ſuis cauteriſari pᷣcepit: dicens. Nellẽ quoad uixero in labus meis talem

indecentiã ſuſtinere.dũmõ h̊ peſſimum iuratõnis viciuzʒ de regno nro pe
nitus tolleret. Silr ſaracenis petẽtibꝰ in pactõe de ſoluẽdo pecũia pꝓie ⁊
ſuis addere: ꝙ fidem xp̃ᷣi negaret ſi pactũ nõ teneret. facere ↄſtãter dene
gauit.Et ꝑſuadẽtibꝰqͥ aderat:ꝙ h̊ ſine pctõ facere poſſit.rũdit.Cm̃ hoꝛ

reo verbũ de negãda fide etiã ſub ↄditõe audire:q ñ poſſem ulud expꝛui

mere ſono vod. Ibidẽ etiã qᷓndã nobilẽ ſaracenũ qͥ recenter ſoldanũ ocei
derat:facere militẽ recuſa uit: dicẽs.qꝙ nec pꝛo moꝛte nec ꝓ vita infidelẽ

quẽq; inſigniret baltheo militari In tãta etiã veneratõe bẽbat ſignacu

lũ ſctẽ cruq:ꝙ deſupꝑ calcare nolebat.et a plibꝰ religioß exegit:vt in clau

ſtris eoꝝ:in tũbis cruces nõ inſculperẽtur:⁊ inſculpte penuꝰ raderent᷑.

In regimie vero ita pꝛudeter ſe gerebat:ꝙ abſq; pſonaꝝ acceptõe luſti

ciã ĩddebat vnicuiqʒ.Timẽs vero ne cauſ e paupũ vix ĩgrederẽt ad iudi
ces bis in hebdõada audiendũ ↄq̃rentes in loco patẽti ſe ponebat:⁊ eos
Et qñ negociũ fidei per pᷣlatos
ſeu inqſitoꝛes deferebatur ad eum: omibus alis poſtpoſitis faciebat q

citius expediri. Buella vero tanqᷓ a iure ꝓhibita cuiuſqʒ inſtatia non qd

mittebat:ſed ꝑ aliã viã iuri ↄſonã etiã magnatũ maleficia pũᷣiebat. Sta

tuit inſuꝑ ad abolendũ vſuras ut obligatos iudeis:aut alus publiꝗ vſu
rariis nullus iudex ↄpelleret ad ſoluendũ. Et qꝛ paceʒ opatur iuſticia de
dit ſibi deꝰ pacem:et regno trãquillitateʒ Landem poſt mitoꝝ annoꝝ
ſpacia audiens deſolatõem terre ſancte: ⁊ mala xpᷣiane gentis ferre non
valens cũ filus ſuis ac regni comitibꝰ ⁊ magnatibꝰ⸗ ſcpo tranſfretare di
ſpoſuit. In q̃ trãſfretatõe diem ſuũ vltimũ appꝛopinãre videns:filios ſu
os qdmonebat:vt pꝛo eccłia dei et defenſione terre ſ ancte vti ipſe facie

bat oĩ virtute inſiſterent. Currente igitur nauigio verſus tuniciũ ⁊ exer

citu ſuo libere capiente poꝛtũ in africa.carthaginis caſtrũ? adiacenteʒ

lone vt ar. Beinde inter carthaginẽ ⁊ tuniciũ fixerãt ten
toꝛia.ibi aliq;diu moꝛaturi.llic ergo btũs ludouic⸗ poſt tot laudabilia

virtutũ opa:poſi tot laboꝛioſos agones quos pꝛo fide xpᷣi indefeſſo anio
tolerauerat:diſponente deo:qui laboꝛes ſuos voluit feliciter cõſummaĩr
et laboꝝ ſuoꝝ fructũ retribuere:lecto decubuit febꝛe cõtinua fatigatꝰ

mente:integro aſpectu:atqʒ auditu oꝛãs

Inualeſcente igit᷑ moꝛbo:ſana

rens vltima parte. In manus tuas dñe cõmendo ſpũm meũ. Anno dñi

M.cclx ix. feliciter migrauit ad chꝛiſtü. Coꝛpus vero illius dela
tum fuit ad ſepulcrũ patrũ ſuoꝝ:apud ſanctũ dyoniſiũ in francia:vbi et

etiã alibi in diuerſ mundi partibꝰ crebꝛis coꝛuſcat miraculł. In die ſepul
ture eius queda mulier ſagienſd

poceſis: viſum quem pꝛius perdiderat

mnia eccłiſtica ſacr̃a.Gemuʒ ad er

— ——— —

W —

OOGOLXII

gnimi impediret:quaʒ ſcriptura ſancta donat. Tandem vero iſte doctoꝛ
egregius floꝛens ſcientia ⁊ doctrina eminẽs vocatus ꝑ gregoꝛin papaʒ
decimũ ad generale cõciliũ qð celebꝛatũ fuit lugduni in Rlis mau.anno

dñi.m.cclxxiiii.obui in ttinere in monaſterio fonſe noue ciſtercien oꝛdis

erracinenf dyoceſ̃ nonis marcii etatis ſue anno.l.inchoãte In obitu

aũt eius ñ deruer̃t ſigna miranda:q̃ ſancti doctoꝛis indicarẽt exitũ ex B
mundo:et eterne ſue felicitatis demõſtrarẽt iniciũ. Mã ſtella q̃dã ad mo
dum comete tribus diebus ante doctoꝛis obitum ſuꝑ idem monaſteriũ
viſa fuit etiã in die:q̃ ſancto doctoꝛe migrãte diſparuit.Gñs etiã alptuſ
magnꝰ colonie in menſa exiſtens:cepit ſubito lacrimari.dixitqʒ aſſiſten:
tibus. Frater tbomas de aquino:filius meus in xpᷣo:qui fuit lumen ec
cleſie:ex bac luce hodie migrauit Suppꝛioꝛ etiã foſſe noue patiens in
oculis fere omnimodã cecitatẽ: emiſſo voto:adductꝰ ad ſepulcruʒ ſancti
coꝛpis:et oꝛans deuʒ meritis ſui ſancti:viſus bñficiũ recepit. Et clama

uit coꝛam toto cõuentu. Pñdictus deus qui meritis ſancti thome clare
me videre fecit. Et longo tꝑe poſt viuens. vmbꝛaticenp̃ ecclłie factus ẽ

ep̃ᷣs. Manife ſtũ quoqʒ nuraculũ in duabus tranſlatõnibus ſacri coꝛ
poꝛis beati thome apparuit.Ex eo em̃ ꝓdit odoꝛ ſuauiſſimꝰ et fragran
tiſſimꝰ: qd ſignum fuit ſcie ſue diffundende per totum oꝛbem.⁊ ipᷣm duʒ
viueret redoluiſſe omnibus virtutibus. Mullus em̃ ſtimulus ſuꝑbie:nec
aliquis fetoꝛ cuiuſcũq; peccati moꝛtalis:eo viente exiuit. Quartodeci
mo etiam anno ab eius felici obitu cum pᷣcioſus theʒaurus ſacri coꝛpis
patefactus eſſet: inuentũ eſt coꝛpus integrum menbꝛis et pannis ſuiba
bitus. ſolaqʒ naſi ſummitas paululũ diminuta viſa eſt. Odoꝛ quoqʒ tã⸗
tus emanauit: ut omnes monachi inde excitati ſuas cellas exirent:ad vi
dendum tantũ miraculũ Eiuſdem ſacri coꝛꝑis manũ dextrã dña theo
odoꝛa comatiſſa petiuit ab abbate monaſterii foſſe noue:quaʒ nõ potuit
auellere leuiter a coꝛꝑe:q́;uis iam annis.xiiii.iacuiſſet in terra:ſed com
pulſus eam ferro detruncauit:que mirandũ odoꝛẽ eam venerantibꝰ de
uote effundebat. Ende cum quidam vir magne fame anno ab obitu ſeti
thome.xlii.quereret pꝛecioſas reliquias ad reponendum in quadam ca
pella ſancte crucis quam edificari fecerat apud ſalernum.et veniſſet in
capella caſtri ſancti Seuerini ſalernitane dyoceſis:⁊ ſibi oſtenſa fuiſſet
manus pꝛedicta: eamqʒ deſpe xiſſet:ſtatim tre moꝛe magno totius coꝛpil
egrotari cepit.videbaturqʒ ſibi ꝙ hꝛet caput groſſum ad modũ vnius ci
ſte 1 mmis ponderoſũ.In ſe autẽ reuerſus:⁊ penitens acerrime de irre
uerentia facta: cum reuerenter illam adoꝛaſſet.a tremoꝛe illo et inflatio
ne coꝛpoꝛis liberatus eſt. Quã cũ deoſculatꝰ eſſet:odoꝛem maximũ ex ea
ꝓgredi ſenſit:qualem et quantũ nunqᷓ ſe meminerat ꝑcepiſſe.Odoꝛ aũnt
ille er tactu ſacre manus ſibi et eius capucio quod in collo gerebat mul
to tempoꝛe ſic adheſit:ꝙ ipſe et capucium adeo redolebant illis inter

quos ↄuerſabatnr:ꝙ plibus interrogantibus quid ſecũ ferret odoꝛiferũ
ↄpellebat miraclłi ſeriẽ ſepe recuare.Et extũc vt aſſeruit tant deuotõez
ad ſcm̃ thomã ⁊ cõfidentiã accepit:ꝙ quotiẽs aliq̃ tẽptatio ſi ibi aduenirʒ
vel piculũ immineret:recõmendans ſe meritis ſancti thome ⁊ inuocans
nomẽ eiꝰ:ſe ſenſit ab ipugnatione ⁊ piculo ſtatim libatũů. Aduertendũ
aũt eſt:ꝙ odoꝛ ille ꝓdiens a menbꝛis beati viri miraculoſus eſt:qꝛ ñ ſen⸗
titur quotiens adoꝛant᷑ menbꝛa.nec ab oĩbus qͥ Wpſa adoꝛãt:ſed qñ placet
⁊ pſonaꝝ deuotio ꝓmeretur.Ex quo manifeſtũ eſt ꝙ nõ ſ it odoꝛ hũano
ingenio ꝓcuratꝰ:qui diuia exiſtit virtute cõceſſus.nec vllius rei naturat᷑
odoꝛ ſilis illi repitur. t aut aplius gloꝛificetur deꝰ in ſcõ ſuo quẽ mirifi

cauit.pauca de multiſ miracul ad augmentũ deuotõis fideliũ hic ſubdi

tur. Quidã arte cirurgicꝰ:ſʒ ꝑx decenniũ infirmitate podagricꝰ:nec va
lens per ſe abulare:ſe deo ⁊ btõ thome deuouit:iuux eius tumulüũ ineum
bens:oꝛone facta: ſanus pꝛoſiliit:laudans deũ ⁊ ſcin eius. Ulter qͥdaʒ
pꝛopter hoꝛribilem fantaſmatis viſionẽ oĩ virtute deſtitutꝰ:⁊ moꝛtuo ſi

4

milis videbatur: adeo vt igne menbꝛis eius admoto nullatenꝰ ſentiret:qͥ
poꝛtatꝰ qd tumuluʒ ſancti thome:pꝰ moꝛulã liber ⁊ ſanꝰ oĩno a ſepulcro
ſurrexit. Mulier q̃daʒ cum filiũ ſuũ duoꝝ menſium in cunis decubã⸗
tem ꝑiclitari foꝛmidaret ꝓ eo pᷣſertim ꝙ ꝑ mſes q̃ttuoꝛ ex ſurditate adeo
Fuata eſſet decies exclamaret vagienteʒ etiã puerũ vix audiuit.viri ſui
inductõne qui meſtus vna cũ illa cõis filii piculo cõdolebat.pᷣdicto viro
dei vt eam ab eadem infirmitate eriperet:obnirus deuouit. emiſſoqʒ vo
to cum nocte ſecuta doꝛmiſſet:in craſtino ſe liberatã ſ. ancti meritis repit.
vt optabat.· Puella gutturis ſui fauces ſquinancie hñs infirmitatem
cõſtrictas in tantũ:vt neqʒ ſumere quicq; poſſet:neqʒ reſ pirare. Buz de
uote ſe btõ viro a mr̃e pſuaſa cõmendarʒ. ductaqʒ fuuſet in craſtinuʒ ad
pᷣdictuʒ monaſteriũ foſſe noue:ſuꝑpoſitis gutturi ſuo ſctis reliquiis cõfe
ſtim melioꝛatam ſe ſenſit.panem comedit.pfecteqʒ ſanata redut. Qui
dam pↄuerſus foſſe noue adeo grauẽ in bꝛachio dextro ⁊ ſpatulo doloꝛem
paltiebatur: vt illud deferret ſuſpenſũ ad colluũ: ⁊ penitꝰ ei inutile atqʒ do
loꝛe vehementer afflictũ:qui neqʒ medicoꝝ auxilio remediũ inueniens.
imo amplioꝛe voloꝛe grauatꝰ.dum dicto ſctõ pꝛo ſua ſanitate ſe hũilr cõ
mendaſſet:a ſomno ſurgens ſe penitꝰ liberatũ cognouit Infans quidã
IZttuoꝛ annoꝝ tumoꝛem ⁊ ruboꝛem in coſtis ⁊ crure vſqʒ ad pedem patie
batur odeo affuctiuũ:ut nec a mr̃e ſua:vel alio tagi ſine leſione ⁊ clamoꝛ
aliq̃tenꝰ potuiſſer: neqʒ ſe mouere poterat. Cũqʒ puer ꝑ menſem in tato
doloꝛe ⁊ anxietate fuiſſet. ⁊ a medicis ſ pes curatõis ſine inciſiõe pueruli
nõ inueniretur. deficiente natura:artiſqʒ ſuffragio nõ inuento:recurſuʒ
eſt ad deum et ſcm̃ ſuũ thomã.Mr̃ eni infantuli btõ thoe ipᷣm deuotiſſi⸗
me cõmendauit: ut a dicta infirmitate abſqʒ inciſiõe ſuis meritis puerũ

liberaret:qͥ velatꝰ ad mõaſteriũ ⁊ poſitꝰ ſuper tumulũ pꝰ aliqᷓm moꝛulaʒ

noll
ſerg
—
H
Ko
dlr⸗
y
ot.
Ntem
Nyde
nnz
igcit
QL
oꝛen
cdo
lns.
ltc⸗
Sduic
n
ꝛchn
gnt
nen
Nteng
dun,
Dü

ſ;

OGGLXIII.

ſanus inde ſurretit zopter bec ⁊ alia teſtimonia multa que de hoc vi
ro iuſto moꝛtalibꝰ credibilia per deũ facta ſunt nimis.dñs nobannes pa
pa.xxii.apud aumionem pontificatꝰ ſui anno ſeptimo.xv.lalas auguſti
Anno verbi incarnati. M. cccxxuii.a felici vero tranſitu buius viri be
gti ex boc mundo.anno.il.decurrente.illuʒ ſanctoꝝ confeſſoꝝ cathalogo
adiunvxit ad laudem et gloꝛiã dñi nr̃ i iheſu xpᷣi qui hunc ſanctũ adhuc in
terris viuentẽ: ⁊ iam ad celos tranſlatũ multis fecit choꝛuſcare miracu

vt fideles ipᷣm inuenirent apud deum benigniſſimũ patronũ: ⁊ eius veſti

gia imitantes: regna celeſtia cõſequi poſſen. ‚QUAXII.

De ſctõ mar cello parſienſi Epõ

Eatiſſimus marcellus antiſtes natus pariſii:ſed ciuis paradi
ſ. in terris humilis. erectus in celis.mediocris parentibꝰ:ſed
G meritis celſus. Cui hoc fuit nobilitatis lumẽ inſigne.xpᷣo ſine
culpa puire. Mon de generis intumeſcens ſupbia:ſed bñs de moꝛibꝰ oꝛ

namenta. NHec ſumens de parentele laude iactantiã:ſed grãm poſſidẽs

in virtutũ exemplis Intra ſe ſuos theʒauros retinensdeum mundo coꝛ

de cõplectens. Sed cum xpᷣo pauper iſte regnauit: qui in bumilitatis cõ
uerſatõe.in charitatis vbertate.in caſtitatis lumine.in ieiunioꝝ pingue

dine.ita ſe totum tradidit diſcipline:vt ab ipſa mfantia maturꝰ aſcende
ret.⁊ poſitus in coꝛꝑe quaſi nichil de carne poꝛtaret. Hic itaqʒ beatiſſi
ma inſtitutõe ſuccinctꝰ:⁊ venerandis operibꝰpene pꝛius ſacerdos extitit
q' clericus. Jam dudum dignus qui ſuſciperet dignitatẽ.antea pꝛepara
tus ad id quod erat ſine moꝛa futurus.Calcata mundi pompa vel crimi

nibus. cum diuinis armis iniciatꝰ accingeretur ad ſpem. felicem palmã
de hoſte publico relaturꝰ.in militia chꝛiſti exercitando lectoꝛ effectꝰ eſt.

ac ſeipſum templo chꝛiſti pꝛo pꝛimitus offerenſ:velut a bellis ſacrificiũ
boſtia victe carnis et pure mentis effectꝰ eſt. Qui clarioꝛ mercede ꝙ; no
mine.et merito maioꝛ q; gradu.ſine offendiculo ſuum gerens officium:

cepit in milite creſcere:qð accepit a rege. Beinde dum adhuc clerica

li tjrocinio celaret᷑.miraculis pꝛoditur.et ſignis celeſtibus illuſtatur.

Elnde quadaʒ vice ad officinũ acceſſit fabꝛicalem:qui deſpectꝰ ab artifi

ce cogitur:vt extracta de ardenti camino ferri maſſa candens mauu ſua
ferrũ accenſum attolleret:et quanti ponderis eſſet enarraret. Lc vir be
atiſſimꝰ nõ ignarꝰ totũ de xpᷣo pᷣſumere:et q̃nte virtutis cauſa ſit in rebꝰ

nõ turpibus obedire.mox ſuppoſita manu ferrum altius eleuauit:dicẽs

Be caloꝛe calet: ſed nouem pondera habet. Quod poſtea tm̃ ad ſtateraʒ
inuentũ eſt. quantũ eius vox libꝛare pᷣdixerat Itaqʒ cum ſubdiaconali
miniſterio fungeretur in die epiphanioꝝ haurienſ aquã de fluuio ſecane
dum beato pꝛudentio epᷣo monibꝰ abluendus aquã offerret. mututis ele
mentis vini ſapoꝛ inuentus eſt. Quo viſo:obſtupeſcens põtifex:iuſſit ex

—

ipſo vꝛceolo in calicem ſaerum defundi. Unde vniuerſus populus miſſa
celebꝛata ⁊ ↄmunionẽ accepit:⁊ ipᷣm vas cũ ad plebᷣ miltitudinẽ ſuffeciſſj

ac ſi non tactũ ⁊ integrũ ſic plenũ pmanſit.Cuiꝰ vini myſtico bñficio po
ſtea multi ſanati ſunt.Cũ vir ſanctiſſimꝰ quadã vice ex ſui officii ſuitute
aquã manibꝰ pᷣfato venerabili epᷣo poꝛrexiſſet: mox inde balſama ceper̃t
fragrare Et dum vnda curreret:viſa ſunt criſmata reſpirare:vt pene põ
tifex crederet ſe manus magis vngere qᷓ lauare:⁊ alteras aquas qreret 1.
vt poꝛes vngas ablueret. Quo viſo ſacerdos venerabil obſtupeſcẽs:deo “
gras de oↄpto munere retulit:et beato marcello reuerentiaʒz de religione

fuouit.dum eũ non talem qui ᷣuiret:ſed potius cui fuiretur agnouit
Matrona queda ꝓſapia nobilis:ſed opinione vilis maculans crimine
qõ fulgebat ex genere poſtꝙ dies fugitiue vite rapta luce concluſit: ad
tumuluʒ pompa comitante: ſed nõ ꝓfutura ꝓceſſit. Quo cõdita hoꝛreſco
referens h; cõtigiſſe poſt funera:qꝛ duplex naſcitur lamentatio de defun
cta. Ergo ad ſumendũ eꝰ cadauer cepit ſᷣpens imaniſſimꝰ frequẽtare Et
vt dicam clarius mulieri cuiꝰ menbꝛa beſtia deuoꝛabat. ipſe dꝛaco factꝰ
ſepultura:quo viſo pterriti hoĩes de ſi uis ſedibꝰ migrauert. Btũs igit
marcellus intelligens ſe de cruento hoſte triumphum acquirere.collecta
plebe de ciuitate ꝓgreditur. relictis ciuibꝰ in ꝓſpectu populi ſolus xpᷣo
duce ad locũ pugturꝰ qacceſſit.Et cũ colub de ſ llua redirz ad tumul. ob
ulantes ſibi inuicẽ dante oꝛoõnem btõ marcello.ille capite ſupplici cepit
veniã blandiente cauda pꝛecari. Tunc pᷣcedente pontifice beſtiã fere tri “
bus milibus om̃s ꝑſecuti ſunt.reqdentes dño gras:et ſoluentes exqas
inimico. HBeinde increpãs eũ beatꝰ marcellus:vixit.Ab hac die aut deß
ta tene: aut in mare te demerge.Mox dimiſſa beſtia: nulla eius vlteriꝰ
indicia ſunt inuenta. Ecce ꝓpugnaculũ patrie in vno conſiſtere ſacerdo
te:qui fragili baculo foꝛtius hoſtem edomuit:ꝙᷓ ſi baliſte tranſfixiſſent.
Si igitur ſanctoꝝ viroꝝ ex factis merita oferant miretur marcellü gal
lia dũ roma ſilueſtrũ. niſi boc diſtet in ope ꝙ dꝛaconem ſigillautt ille:iſte
iactauit. His itaqʒ opibꝰ ſanctus marcellus ſemꝑ intentus:cõuerſatiõe
ummatõe pᷣcipuus:beatitudine gloꝛioſus:remuneratõne di
petuo dño regnaturꝰ:vincens mundi ↄtagiũ.mũdus migra
e klaꝝx nouembꝛiñ regnante dño nfo ieſu xpᷣo cui eſt honoꝛ
pts. . AAALXIII,
ſcta genoꝛpem
noivefa dꝛ a genos qð eſt natura:⁊ efa qð eſt menſura qua
ñs naturalia ad menſurã ſeu plenitudinem. Ipſa em̃ ex bo
is naturalibus que habuit.faciliter dei gra comitãte ſupna
ecuta. Ael dꝛ a genos gqo eſt barbo ſeu virilitas.et efa effu
tugo.q̃ſi effuſa ⁊ plena oꝑatõibꝰ virilibꝰ 2 foꝛtibꝰ. Ipſa emñ̃

1

— =

£ — T*

S = S=S—

GGA„. nn..

eſtis colligitur: 2 de ea in eccłia canitur.ipſis etiam viris ali
nda: atq; equiparanda eſt. ”äl
ata virgo genoꝛvefa:honeſtis parentibus.pꝛe ſeuero nomĩe
re vero geroncia oꝛta.apud nametodoꝝ opidum haud lõge
pariſienſi vꝛbe extitit pgenita. HLDum autẽ ſanct⸗ germanus
ꝛenß ep̃s. quadã die apud baſilicaʒ in ipſo opido ſitam. oꝛandi
uliſſet. occurrente eiuidem loci populi multitudine ſimul geno
Qusã intuitꝰ in ſpũ.ſcũs germanꝰ⸗ magnanimẽ genoꝛvefam
ad ſe deduci pᷣcipiens.circũſtanti populo electã a deo ſi ponſam pᷣdixit.in
natiuitate angelos ceciniſſe denunciauit. ac felices tante ſobolis
ꝓgenitoꝛes pᷣdicauit. multoſqʒ eius exemplis a via ſua mala cõuertẽdos
affirmauit. Que dum ab eo accerſitur.⁊ de virginitate celeſti ſponſo cõ
fuanda ammonetur.id ſe votis ommbꝰſi empꝑ deſideraſſe:rñdit.Cui ule.
Confide filia.viriliter age:⁊ qd coꝛde credis ⁊ oꝛe ꝓfiteris:opibus com
pꝛobare ſtude. Dabit em̃ dñs foꝛtitudinẽ ⁊ virtutẽ decoꝛi tuo. Cunqʒ ſe
quenti die genoꝛvefam iterũ ſibi pãtari feciſſet:dixit ei. Aue filia geno
ꝛvefa. Remiſceris quid heſterna die de coꝛpis tui integritate michi ſis
pollicita. Cui illa. Reminiſcoꝛ pꝛ Tunc ille numũ ereum dei nutu allatũ
hñtem ſignuz crucis a terra colligens in quit ad eam. Hunc tranſfoꝛatũ
pꝛo memoꝛia mei ad collũ ſuſpenſum ſemp babeto nulliuſqʒ metalli aut
margaritaꝝ oꝛnamento:collum:digitoſqʒ tuos oꝛnari patiariſ.Et vale
dicens.caputq; eius deoſculans abut. Cum mĩ eius die ſolenni ad eccle

ſiam pergeret. et genoꝛ vefam reclamantẽ domi remanere p̃ciperet: con

feſtim vt ſibi mr alapaʒ in faciem dedit:lumen amiſ it. Sicqʒ fere per bi

enniũ diuinã iram ppeſſa:pꝛecibus filie tandem pꝛiſtine ſanitati eſt reſti
tuta. Alia vice dum genoꝛvefa cuz duabus ſ. acratis virginibus etate

puectioꝛibꝰ loco nouiſſimo incederet:obuiãte carnotẽſ lepo vilico:ſtatim

incedendi euerſus eſt oꝛdo. NMam illa que ſequitur: ait epᷣs:anteponatur

qm ipſa celitus iam eſt ſanctificatõem adepta. Parentibus eius ſubla
ne de medio cuʒ in pariſiũ vꝛbem tranſiſſt. tanta paralip: vt videbatur
infirmitate detenta eſt:vt coꝛpꝰ eius laxatis vndiqʒ artubus ac diſſolu⸗
tis cõpagibꝰ triquo exanime crederetur. Que cum denuo eſſet ſ⸗ anitatez
aſſecuta.aiebat ſe in ſpũ ab angelo in gloꝛiã ſctõꝝ:⁊ ſuppliciũ impioꝝ fu
iſſe deductã.ac extunc ſecreta conſcientiaꝝ in nõ modicã admiratiõem ce
pit reuelare ac manifeſtare. Sancto aũt germano redeunte. cum pari
ſiũ intraſſet:ofeſti genoꝛvefa vbinã cet ⁊ q̃d ageret inqrens. in eiꝰ hoſi pi
tiũ deſcengit ac male de ea colloq̃ntibꝰ.deridebat᷑ em̃ tunc vt plerũqʒ fit
iuſti ſimplicitas.terrã ſuis lacris irrigatq oñdit.ſicqʒ eã aſtanti populo
ↄmendans diſceſſit.et ad tpꝰ os loquentiũ iniqua obſtruxit. erum poſt

obitũ btĩ germani:cũ attilia hunoꝝ rex:gallias ac pcipue vꝛbem pariſi

oꝝ inuadere:ac ſue ditioni minaretur ſubiicere.ſ ingul pene ad tutioees

X

ot ſibi videbatur vꝛbes facult ates deferentibus. genoꝛ vefa oꝛõnibus ?

vigilis inſiſtebat. Hiſqʒ cum quibus degebat ita facere expoꝛtans.non
eſſe ptimeſcendos hoſtes dicebat.quinimo ciuitatem illeſam foꝛe pᷣdica
bat. Quũobꝛez nonnulli ciues inſurgentes: dice bant pſeudo ꝓphetiſam
ſuis tꝑibꝰ adueniſſe: ac in eius moꝛtẽ ceperũtoſpirare. Eodem tꝑe veit
ab antiſiodoꝛenſe vꝛbe archidyaconꝰ:qui hec audiens:ita ciues adoꝛſuſ
eſt. Molite o ciues hoc admittere facinꝰ:qꝛ hanc de cuiꝰ interitu tracta
tis didicimꝰ. narrante ſctõ germano antiſtite noſtro ex vtero mr̃is a dee
ſponſam electam. Et ecce eulogias ab eo ſibi derelictas exhibeo.Quas
ilico perlegentes ab inceptis deſtiterũt. Huni aũt ꝓtinus abierunt.
A bituricenſe vꝛbe venit mulier queda pariſius:q̃ pꝰ ↄſecratõem vio
lata fuerat:vt genoꝛvefam alloqueretur. Que mor interrogata a geno
ꝛvefa: an ſanctimonialis aut vidua eſſet. cõfeſtim vt ſe virginẽ aſſerut:
virum qui eam violauerat:⁊ locum:et tempꝰ expoſuit. EUnde ad verecun
diam ꝓuocata: ſupplex genoꝛvefe veniã poſtulauit Matrone cumſdã
filius etatis annoꝝ qttuoꝛ:cum in puteum cecidiſſet:ac poſt tres hoꝛas
moꝛtuus inde ſubtractꝰ. mr̃e in lacrias ꝓꝛumpente: ac crines dilacerãte
genoꝛvefe oblatus fuiſſet.ad oꝛõnem recurrens:pallio ſuo ſuꝑ coꝛpꝰ eiꝰ
appoſito:puerũ viuũ ↄfeſtim mr̃i reddidit. Cũ ob diutinã obſidonen
ciuitas piſienſ̃ inedia affligeretur. genoꝛvefa paupꝑibꝰ ↄdolens. naum
ſup ſecanam ad emendam annonã ingreditur. dum aũt ad qndaʒ locum
in quo erat arboꝛ iu quẽ naues ſepius periclitarentur adueniſſet.confe
ſtim arboꝛem incidi pcipiens:ad oꝛõnem ↄuerſa:duo boꝛribilia mõſtra
ex illo loco egredi ſunt viſa.Ab illo aũt die illic nauis nõ periit:ſed pꝛo
ſpero curſu ceptum iter tranſfretauit. Rediens aũt virgo panes paupe
ribus iux neceſſitates ſuas diſtribuit.Gum quadã vice ciuitatem treca
ſium adiiſſet. ptinus occurrens ei multitudo populi.innũeros vtriuſqʒ
ſexus diuerp infirnut atibꝰ afflictos obtulit. Inter quos etiã oblat? eſt
ei bomo quidã: quem dñico die oꝑante vltio diuina excecauerat:necno
puella ab onms fere.xii· ceca quos illa bñdicens:ſine dilatõne incolues
reddidit. In ciuirate meldenſi: puella quedã adoleſcenti cuidaʒ ꝓmiſſa
vt genoꝛvefe virtutes comperit. veſtem ſibi immutari ac in contubᷣno
virginum annuerari a genoꝛvefa expetit. Vnde indignatꝰ adoleſcens
ſponſam cum furoꝛe ꝓſequit᷑. Quod genoꝛvefa audiens:eam ad eccłiaʒ
que ꝓxima erat ſecum duxit.et foꝛes ecclie q clauſe erant:diuĩa virt mi
rabiir reſerauit: ⁊ puellam a furoꝛe adoleſcentis liberauit Aurelianiſ
dum cuidam patrifamilias pꝛo ſuo qui aduerſus eum deliquerat geno
vefa veniã expeteret.ille vero omnino renu eret: cõfeſtim ut domum in
greditur: vebementi febꝛe coꝛreptꝰ non pꝛius ſamtati reſtituitur: ge
noꝛ vefe veniam poſtulans famulo miicoꝛdiã elargitur. Eccleſia ſan
cti martini turonenſ virgo ſancta ingreſſa ꝗᷓ plimos a demone obſeſſok

/
7

. . o
s

olleo pꝛius inunctos libauit. Dum autẽ vellet ſemel quoſdam inungere.
ac oleum min ampulla.pontifex etiã qui oleuʒ bñdiceret deeſſet.mox terre
recubans in oꝛone poſita:ampulla in manibus eius oleo quo poſtmoduʒ
ſanati ſunt egroti eſt implera. De ems abſtinentia ac etiã virtutibꝰ
inter alia mita:ſic dicit vincentiꝰ in ſpeculo.A.xv.etatis ſue anno vſqʒ
quinquageſimũ.eſca erat ei panis oꝛdeaceus et faba. Quam poſt duas
Adut tres hebdomadas in olla recommiſcens edebat. A die dñico vſqʒ in
quuinta feria ieiunabat:et a quinta feria vſqʒ in die dñico. Umũ autẽ et
quodlibʒ inebꝛians nunq; potauit. Poſt qumquageſimũ vero annũ ſua⸗
gentibus ep̃is ꝓpter obedientiã piſcem ⁊ lac cuʒ pane oꝛdeaceo edere ce
pit. Multa ant veneratõe catulacenſem vicum in quo beatus dyoniſiꝰ
paſſus eſt dilexit:cui etiã deuotio erat in honoꝛe illiꝰ baſilicam cõſtruere
BSuadebat pꝛeſbiteros vt faceret vnuſquiſqʒ collatõem ad boc edificiũ

Qui rñderũt.Erunt foꝛſitan paruitati noſtre vires edificandi:ſed coq̃n

ge calcis copia deeſt. At illa ſpũſancto repleta vaticinãs ait. Egredimi
queſo ad ponteʒ ciuitatis: et que audieritis nunciate michi. Qui egreſſi
in platea ſtabant attoniti.Et ecce duos cuſtodes poꝛcoꝝ ſᷣmocinates:q
rum vnus ad alterum ait. Gum ſuis.id eſt. poꝛce veſtigiũ ob ptus vaga
tis legerem: inueni furnũ calcis mire magnitudiniſ: Alter rñdit.Et ego
inueni in ſilua ſub radicibus arboꝛis a vento euulſe furnum calcis:de q̊ᷓ
nichil ſublatum credo vnqᷓ fuiſſe. Quod audientes pꝛeſbiteri:gras agẽ
tes.: reuerſi ſunt. Audiens etiã bec ſctã: lacrumis pꝛe gaudio ſinũ imple⸗

uit. Laceſſiuit itaqʒ geneſium pꝛeſbiterũ:vt in honoꝛe pꝛedicti martiris

balſilicam cõſtrueret.ſicqʒ omnibꝰ ciuibus illa imploꝛante cõſtructa eſt.
In cuiꝰ opere collectis carpentarus:cum potus deficeret:accipiens ſan
cta cupam ſeoꝛſum ꝓſtrata cum lacrimis oꝛauit. Beinde ſurgeus facto
ſigno crucis ſuꝑ vas vſqʒ ad ſummũ poculo impletũ eſt:ex quo operaru
vſoʒ ad cõſummatiõem baſilice vberrime potãtes:gras egerut. Qua
gdam nocte ſabbati circa gallicantũ egreſſa eſt btã genoꝛvefa ad baſilicã
ſancti Byoniſu. Cereus vero qui anteferebatur extinctus eſt. Quo tur
batis virginibus que cum ea erãt pꝛe boꝛroꝛe noctis:cereum ſibi dari p
cepit. Quem ut tenuit:ſtatim illuminat? eſt. Silr eodem tpꝑe cũ in eccia
dDilu pꝛoſtrata in orone ſurgeret:cereus nõdum igne cõtactus:diuino nu
tu accenſus eſt in manu eius.Ge quo ⁊ plures infirmi paululum in fide
guferentes: ſanoti ſunł Quedã mulier furota eſt calciamenta eius q̃ᷓ
vt domũ venit:excecata eſt.deinde pꝛoſtrata ad pedes eius:veniã petẽs
ſignatis ab ea oculis:viſum recepit Mildericus etiã francoꝝ rex val
gde diligens eã: timens ne vinctos quos interimere cogitabat ſetã eripet
ingrediens vꝛbem pariſioꝝ:poꝛtam claudi pꝛecepit Qð audiens ſancta
ſtatim ad liberadas anias pꝛexit. Inter cuiꝰmanus populo poꝛta ſe ſine

claue repauit.⁊ ſic regeʒ cõſecuta:ne vinctoꝝ capita aputarent᷑ obtinuit

Fuit etiam eo tꝑe btũs ſimeon in columna:quem negociatoꝛes eũtes
et redeuntes ferunt de illa interrogaſſe:⁊ eam veneratione pꝛofuſa ſalu⸗
taſſe: ⁊ ie in oꝛonibus eius mẽoꝛem eſſe popoſciſſe. Pariſiꝰ etiã oblati
ſunt ei energumini:ꝓ qbus in baſilica beati dioniſii ipᷣa oꝛãte vocifera
bãtur clamares ꝓpe iam eſſe quos ſibi in ſolatio venire brã genoꝛvefa 5
cabatur. foꝛſitan angeli vel martires. Que ſurgẽs ⁊ ſignãs vnũquenqʒ
curauit a ſp immũdo: vt fetoꝛ guiſſimꝰ aſtantiũ nares attingeret. A
die etiã epiphame vſqʒ ad cenã dñi btã genoꝛvefa in cella recluſa:ſoli Oo
vacabat in oronibꝰ ⁊ vigius.Audiens aũt puella quedam religioſa ad
foꝛes eius magis curioſitate q́; fide pmota:quid ſancta in cella ſua age
bat ſcire volens:ſtatim lumen anuſit. Quã ſctã ↄſummata q̃drageſima
egrediens: oꝛone et ſigno crucis illuiauit. In eccłia etiã bti martini tu
ronen cũ in angulo quodã oꝛaret:vnuiſ de pi. allentibꝰ arreptꝰ a demõio
ꝓpꝛios artus lacerabat.Cũq; btã genoꝛvefa ſpm̃ immunduʒ cxire iube
ret:⁊ ille per oculũ ꝓgredi ſe minaret᷑:impꝑante illa fluxu ventris ciectꝰ D
eſt. feda relinqᷓns veſtigia. Per idem tps ſtans in aditu domꝰ ſue vi
dit puell in manu ampullã geſtantẽ quã pauloante emerat: interroga
ta quid eſſzo vidit demonẽ ſedentẽ in oꝛe ampulle:⁊ minãũſ inſ ufflauit in ea’“a
ſtatimqʒ pars de oꝛe ipſius ampulle cecidit. In territoꝛio meldenſi cũ
ꝓpꝛiam meſſem meteret: valde turbati ſunt oꝑaru: ꝓpter imbꝛẽ immin
tem. At illa ingreſſa tentoꝛiũ:qð ſine intermiſſione facere ↄſueuerat cũ
lacrimis pꝛoſtrata:oꝛõne obtinuit.vt cũ in circũitu om̃s ſegetes pluuia
rigaret:nec meſſem:nec eius meſſoꝛes gutta aliq̃ attingeret Tãta etiã
ſanctitate pollebat:ꝙ etiã ſpũ ꝓphetie plena:om̃s quoqʒ moꝛbos ab hbu
moms coꝛꝑibus cxpellebat. Egentibus panes integros dabat: adeo vt
eius puelle ſepe partem pams quã in clibano poſuerãt nõ muenirent
Eixit autẽ pluſq.lxxx.annis.Huiꝰ ant natale celebꝛatur tercio nonas
ianuaru.Hec vincentiꝰ. Reliqua aũt q bic inſ eruntur:ex ceriiſſimis:ac
ꝓbatiſſimis eccleſie in qua beata virgo pꝛeſidet codicibus:quoꝝ etiaam
nonnulla ipſe TUincenti? teſtatur: extracta ſunt. Poſt tranſitũ vero
beatiſſime virginis lampas eius ſepulcro appoſita eſt:in qua pꝛeter olei
conſumptõeʒ ignis permanebat:cuiꝰ cõtactu infirmi ſanabãtur.lãpade
videlʒ mutata in fontem.oleo in medicinaz. Homo quidã:lingue:et
oculoꝝ pꝛiuatus officio:ad ſepulcrũ virginis accedens:⁊ viſum:⁊ loq̃n
di vſum recuperautt. Mulier queda in viſione admonita:fuiũ a na
tiuitate cecum:ad pꝛefate virginis locum detulit: Cunqʒ in eccleſia mi
raculum recitaretur:qũo dñs ibeſus xpᷣc oculos ceci nati aꝑuit:cõtinuo
aperti ſunt eius oculi. Reuclatur cuidam a natiuitate muto:vt ad ſe
pulcrũ virginis ſe tranſferat:vocis illic beneficiũ ꝑcepturus.Cũqʒ in fi
de reuelatõnis die dũico illuc pꝑueniſſet:ſtatim lingue illius viculũ eſt ſo
lutũ:et loquebatur. magmificans deum. Interrogatus ergo ab abbate

2 –

–

—
—

QCOGLxVI
quidpꝰ indultum ſibi vocis benefiauʒ agere velit. reſpondet ꝙ a loco ů

lo recedere nolit.nolit ad ppꝛia redire.nolit oĩbꝰ diebus vite ſue ſine pr
tia virginis viuere.Cuiꝰ votũ leto aio amplectẽs abbas:vite ſibi necei

ſaria iubʒ miſtrari Cũ latro qͥda carceri mãcipatꝰ cuſtodis negligentia

de carcere exiſſet: fugientẽqʒ ad ſepulcrũ virginis pᷣſes inſequeret᷑.virgi
nemq; latro i auxiliũ imploꝛãdo acclamaret.pꝛeſes vero ĩ eꝰ blaſphemi
am ꝓꝛũꝑet:ſubito caſu lapſus pᷣſes:latrone liberato:miſabilr expirauit
CLum alio tꝑe fluuiꝰ ſecane vltra modũ intumeſceret:⁊ ad capellã vir

ginũ quã pꝛope eccliam ſancti iohãnis baptiſte virgo ↄſtruxerat.ad me⸗

diũ vſq; edificii ꝑtingeret.lectulꝰ in quo deceſſerat qui ibideʒ ſpuabatur
fluie infuſus:aquis ↄtinue deſcendẽtibꝰ atqʒ diſcedẽtibꝰ ab ullis intactꝰ
eſt nuentꝰ. Poſt aliquot vero dies:cũ cenobio a noꝛmannis incendio
cõſumpto:coꝛpꝰ virginis a fratribꝰ ad ategias villam ſuã depoꝛtaretur
multis etiã ibidem claruiſſe miracul cõpꝛobatur Si quidem altare eccie

cui aſſeſſura erat virgo.ſctã cruce.ſctõꝝqʒ reliquus vt moꝛis eſt adoꝛna

tum.tanq; eius aduentui ↄgratulãs mouebat᷑:cui ſuꝑpoſita qð cupierat
ſe adeptum demonſtrãs.firmũ nec ampliꝰ moueri ↄpꝛobatũ eſt. In cuiꝰ
quidẽ depoꝛtatõe cereus vti dũ viueret iterũ atqʒ iterũ miraculoſe eſt acd
cenſus.Cum aũt abbas qui tunc pꝛeerat.dentẽ a coꝛpe virginis paucis
conſciis echens apud ſe ad ſui tuitõem fuare vellet:cõtinuo ſumma egri
tudine coꝛreptꝰ:dentem teca criſtallina incluſum:qᷓcito potuit reſtituere
curauit. Audita vero inter pariſios et noꝛmãnos ↄcoꝛdia:coꝛpꝰ virgi
nis ad eccłiam ſuã deferẽtes:nõ eo loco vñ educta fuerat in cripta:ſʒ ſug
maiꝰ altare vbi nũc cernitur:fratres honoꝛifice collocauer̃t. Coꝛpꝰ aut
virginis cũ ſuo capite integrũ in capſa ↄſiſtere.pñtibꝰ nõnull huiꝰ regni
ep̃is poſtmodũ inuentũ eſt atqʒ ↄpꝛobati Tpe Ludouici foꝛtiſſimi

regis frãcoꝝ illuſtriſſimi. diuina vltõe mẽbꝛa que miſeri hoies expibue

rat fuire iiuſticie ⁊ iniquitati ad iniquitatẽ.cepit moꝛbꝰ igneus quẽ ppi
ſici ſacrum ignem appellãt cõſumere.Multoꝝ iguur ſctõꝝ egrorte ſuf
fragia depoſcẽtibꝰ.nec impetrãtibꝰ.recoꝛdatꝰ eſt religioſiſſimꝰpariſioꝝ
ont iſtes ſtephanꝰ:qualr btã virgo genoꝛvefa pᷣfatam vꝛbem a mitis oli
ꝑiculis liberauit.ac exinde ſolennes ꝓceſſiones in quibus ↄſulto abbate

atq; cõuentu pᷣfata virgo ad eccłiam beate virginis marie depoꝛtaret:

inſtituit. Oꝛdinata itaqʒ ᷣm moꝛẽ canonicũ ꝓceſſione.ingrediẽteqʒ ſctã
virgine ecctiam beate marie. cõtinuo ad tactũ feretri.om̃es male hñtes
tribus exceptis:ſunt ſanati.Cum vero ſequẽti ãno felicis recoꝛdatõnis

Innocentius papa gallias trãſmearet. de tto inſtructꝰ mmaculo. gras
agens deo:ac ſancte virgini:annis ppetuis ſolenni mẽoꝛia celebꝛãdũ mi

raculum cõdonauit. Elerũ cuz per ſingulos annos pᷣdicti miraculi mẽo
ria ſolenniter. vt dictũ eſt venerarer᷑.cotigit ſemel per abſentiã capicerii
expenſas foꝛmidãatis·ſine oꝛnamẽtis ac luiaribꝰ que babebat miniſtrare

—

. X

celebꝛari.Vñ accidit vt ſequenti die eccie ſctũariũ aſcendens diuinaʒ ex
pertꝰ virtutẽ: ſubito lapſus ſine voce miſabiłr expiraret.Exꝑti ſunt igit
atqʒ indies exꝑiũtur qpłimi:qᷓnto cum tremoꝛe vxpᷣi virginẽ opoꝛteat ve
nerari:vbi cuʒ hũilitate recipit cecitas viſum.debilitas greſſum.ac e di.
uerſo obſtructe infidelitate mentes ꝑcipiunt interitũ. NHr̃is igitur qua.
libuſcũqʒ laudibꝰ genoꝛvefam veneremur: ſed cum tremoꝛe:venerũtes
eius ſuffragia imploꝛemꝰ:ſed cum fide.Et reuera dignũ eſt genoꝛuefaʒ
laudibus honoꝛari:que ꝑiſioꝝ inclitaʒ vꝛbem regni xpᷣianiſſimi pᷣcipuã.
ſtabiliſſimũqʒ columen.totiꝰqʒ xpᷣianitatiſ in fide ⁊ doctrina mgr̃aʒ eru

5

ditiſſimaʒ totiens a tatiſqʒ ꝑiculis liauit. ab inimieis boſtili cede dimi
cant ibus eripuit.inundantiũ fluctus aquaꝝ reſtrinxit.ignis boꝛrendi in
menbꝛis hũanis incendiuʒ cõſumpſit. cecis viſum.claudis greſſum.ſur
diſqʒ auditũ reddidit. ab obſeſſis demoniũ pꝛecibus effugauit. Et non

polum pꝛecibus:veruʒ etiã maxima dñs per fimbꝛias veſtimẽti genoꝛve

fe ſibi dilecte virgims ſuꝑ egrotos ac variis detẽtos languoꝛibꝰ oñdere
ſepius dignatus eſt ſanitatũ remedia. Elnde merito in piſii celſi mõtis
vertice extitit collocata: vbi honoꝛifice ſublimata:ac mirifice adoꝛnata:
nõ ceſſat iugiter ſamtatũ et graꝝ emittere fluia: bis qͥ in fide depoſcunt
eiꝰ largitões Elñ et opoꝛtet illi nos tota mentis veuotõe cõmittere:qñn
ipᷣa eſt qᷓ afſidue oꝛat ꝓ poplo ſibi deuoto:et ꝓ tota xpᷣianitate. Mos igit
ſuoꝝ mirabiliũ hãc Pcrnucn la mẽoꝛantes:ac etiã venerãtes cũ celeber
rimo illo venerabiliũ teligioſoꝝ cetu ſuo glłioſaʒ rpᷣi ſpoõſam nobileʒ vir
ginem debuis gloꝛificemꝰ genoꝛvefam laudibus.poſtulantes:vt eadem
iupplicãte perfrui paradiſi mereamur gloꝛia per ſecula Amen.·

Dominica in ramis palmaruz
QOie ſancta mr ecclłia duas ꝓceſſiones ſolennite? recolit. ꝛi
na fuit qᷓ iudei a mõte oliueti vſqʒ in bierim cũ ramis dalma⸗
Qum et oliuaꝝ et cũ magnis canticis ipᷣm aſſociauerũt.Et iſta
ꝓceſſio fuit magne reuerẽtie ⁊ honoꝛis.Et bãc repꝛeſentat eccłia in ho
dierno euãgelio.Scðᷣa ꝓceſſio fuit qua iudei xpᷣm hierim in montem cal
uarie cũ magnis oppꝛobꝛiis et irriſionibꝰ deduxer̃t Et iſta fuit ignomi
nie magne ⁊ doloꝛis.Et hãc repñtat ecclłia in euãgelio paſſionis bodier
uno Circa pꝛimã pꝛoceſſionẽ qᷓttuoꝛ ſunt videnda.ꝛimo a quibus iſta
pꝛoceſſio ſit fcã:qꝛ nõ eſt facta a magnis aut diuitibꝰ:ſed a pueriſ ⁊ pau
peribus. VUñ ðꝛ in euãgelio bodierno. Plima aũt turba ſtrauer̃t veſtimẽ
ta ſua in via.Qñ em̃ pueri ⁊ paupes xpᷣm ꝓceſſionalr deducebãt.phari
ſei ⁊ pncipes xpᷣi moꝛtẽ tractabãt.Simplices em̃ ⁊ paupes xpᷣo adbere
bant. Elñ xpᷣc de oĩbꝰ diuitibꝰ vnũ ſolũ.ſ.ↄacheũ habuit amicum:vñ luẽ.
vix. pc de oĩibꝰ potentibus vnum ſolum.ſ.centurionẽ babuit:vñ math.

UCLXVII.

viii. Be omnibus ſapientibus vnum ſolum. ſ. Nicodemũ babuit. Johj.
iii. Vñ.i.coꝝ.i.lidete vocatõem vꝛam frẽs:qꝛ non multi ſapiẽtes vᷣm

carnem. nõ multi potentes. nõ multi no biles: ſed que ſtulta ſunt mundi

elegit dñs:vt cõfundat ſapientes Scðo videndũ eſt: quare xpᷣc vadẽs

ad moꝛtem tantũ honoꝛẽ recipe voluit cũ alias bonoꝛes ⁊ regnũ reſpuit
vt ðꝛ Johãanis.vi. Hic dicendũ:qꝙ xpᷣc hoc ideo fecit: qꝛ ille ꝗͥ cõſtitutus
eſt in bonoꝛibus magnis:debet hẽe moꝛtis mẽoꝛiam:ut non ſupbiat. Si

dcüt quis habet magnas diuitias: cogitet qꝛvadit ad moꝛtẽ:⁊ ꝙ de oĩbꝰ
ſuis diuitiis michil niſi vile ſudariũ ſecum poꝛtabit. AUnde dicebat Job
xvii. Qui fui magnus:ſaccũ conſui ſuꝑ cutem meam ⁊ operui cinere car
neum meã. Item eiuſdem. i. Nudus egreſſus ſum de vte.ma.m.nu.re.il.

Si quis eſt in magnis honoꝛib⸗ cõſtitutꝰ:cogitet:qꝛ vadit ad moꝛtẽ vbi
ſi erat in gradu ſupᷣmo:ponetur in loco infimo:qꝛ ſub terra. Si ſuꝑ alioſ

