ſet. Conuocato igitur vniuerſo clero et ſacerdote pᷣdicto.coꝛpus et ſan⸗
gu iem domini ab epiſcopo beata maria magdalena cum multa lacri⸗
marum inundatone iuſcepit. Beinde toto coꝛpuſculo ante altaris pro⸗
ſtrato crepidinem.ſanctunma illa anima migrauit ad dvominũ. Poſt cu
ius exitum tantus odoꝛ ſuauitatis ibidẽ remanſit. vt ꝑ ſepteʒ dies fere
ab ingredientibꝰ oꝛatoꝛiũ ſentiretur Curꝰ ſanctiſſimũ coꝛpus beatꝰ ma
ximinus diuerſis conditum aromatibꝰ honoꝛifice ſepeliuit.et poſt moꝛ
tem ſuam iuxta ipᷣam ſe ſepeliri pꝛecepit G Egeſippus auteʒ vl ᷣm
quoſdam libꝛos ioſephus iatis cum pᷣdicta biſtoꝛia concoꝛdat. Ait em̃
in quodam ſuo tractatu ꝙ maria magdalena poſt domini aſcenſionem
pꝛe ardoꝛe caritatis xpᷣi et tedio quod habebat nuncq bominem videre
volebat. Sed poſtꝙᷓ ad aquenſe terruoꝛiũ venit. in deſertum abiit. ⁊ ibi
xxx.annis incognita maniit. Ubi vt ait qualibet die in ſeptẽ hoꝛis ca⸗
nonicis ab angelis in gera eleuabatur. Addidit tamen ꝙ; ſacerdos duʒ
ad eam veniſſet. reperit eam in cella clauſum. Qui ad eius petitõem ve
ſtem ſibi poꝛrexit. Quam induens ad eccleſiam ſecum iuit. Et ibi ↄmu
nione ꝑcepta.eleuatis in oꝛatõe manibus iuxta altare in pace quieuit
Tempibus aũt lꝛaroli magni ſcʒ anno domini.declxix· girardus dux
burgundie cuʒ de vxoꝛe ſua filium habere nõ poſſet.larga manu res ſu
as pauꝑibus erogabat. et eccleſias multas et monaſteria conſtruebat.
Cum ergo viceliacẽſe monaſteriũ ↄſtruxiſſet.miſit ipᷣe ⁊ abbas ipᷣiꝰ mo
naſteru monachũ quendã cũ decẽti comitatu ad aquẽſem ciuitatẽ.vt in
de ſi poſſet beate marie magdalene reliquias trãſpoꝛtaret. Eleniẽs igi
tur pᷣdictꝰ monachus ad pᷣqictã ciuitatẽ cum ipᷣam funditus a paganis

deſtructã reperiſſʒ caſu quoddã inuenit ſ. epulcꝝ.cuiꝰ ſculptura marmo
rea demonſtrabat ꝙ coꝛpus beate marie magdalene repoſitũ intus erat
In ipo aũ̃t ſepulcro hiſtoꝛia eius miro oꝑe ſculpta erat. Nocte igitur i
lud effringens.aſſumptas reliquias ad hoſpiciũ depoꝛtauit. In ipᷣa au
tem nocte beata maria magdalena eidẽ monacho apparuit dicens.ne ti
meret.ſʒ ceptũ opus pficeret. Rediens igit᷑ cũ ad mediã leugã a mona
ſterio venifſʒ.nullo mõ inde reliqͥas mouere potuerũt.donec veniẽte ab⸗
bate cu monachis cũ ꝓceſſione honoꝛifice ſunt recepte Mues qᷣdaʒ qͥ
ſingulis ãnis ad coꝛpꝰ beate marie magdalene venire ↄſueuerat.ĩ pᷣlio
occiſus eſt. Qui dũ in feretro a pentibꝰ ploꝛaret᷑. magdalene pus qreliiſ
opponebãt.cur deuotũ ſuũ moꝛi ſine ofeſſione ⁊ pnia pmiſiſſet. Tũc ſu
bito qͥ defunctꝰ fuerat ſtupentibꝰ cũctis ſurrexit.⁊ ſacerdotẽ ad ſe voca
ri pcepit.Cũqʒ deuote ↄfeſſus fuiſſet.et viaticũ recepiſſet.ꝓtinus in pa
ce quieuii. Nauis quedã viris ⁊ feminis onerata naufragium prulit
Enga aũt femina cũ eſſet pᷣgnãs.⁊ ſe in mari piclitari cõſpiceret. magda
lenam inq̃ntũ poterat acclamabat.vouẽs ꝙ ſi ſuis meritis a naufragio

euaderet ⁊ fuiũ pareret.ipᷣm eiꝰ monaſterio ↄdonaret. Otatimqʒ femia

quedã ſpecie et habitu veneraga ei apporuit.q eam ꝑ mentũ arripiens
piclitantibꝰ aliis incolumẽ ad ripã ꝑduxit. Iila aũt poſtmodũ filiuʒ pe
perit.⁊ votũ ſuũ fideliter adimpleuit. Amt quidã mariã magdalenã

ſponſam fuiſſe iohãnis euageliſte.quã duxerat tunc qñ de nuptis xp̃c

eum vocauit.Ex boc ipᷣa indignata ꝙ ſcʒ ſ põſũ ſuũ ſibi abſtulerat abiit

⁊ omni voluptati ſe dedit SGʒ qꝛ ↄogruũ nõ erat vt iohãnis vocatõ dam

natõis ſibi occaſio fieret. dominus ad penitentiaʒ ipam miſericoꝛditer

cõuertit. Et quia a ſumma delectatõe carnali eam remouit. ideo pſam

ſumma delectatõne ſpũali q̃ eſt in dei amoꝛe pᷣ ceteris eã impleuit. Qo
et de iohane qͥ dam fatent ꝙ iõ dulcedine ſue familiaritatis eũ p ceteris
decoꝛauit.qꝛ a pᷣdicta delectatõe eũ remouit. Hec aũt falſa et friuola re
putantur. Quia frater albertꝰ in phemio ſup euangeli iohãnis ponit
ꝙ hec ſponſa de cuiꝰ nuptiis vocatꝰ fuit.idẽ iobannes in virginitate p

manſit.et in ſocietate beate marie vi

lene veniret.et ſuus ei ductoꝛ diceret ſe ecdeſiam iã videre. ille magna

voce exclamauit O ſancta maria magdalena vtinam aliquando videre

merear eccleſiam tuam. SGtatimqʒ oculi eius ſunt aperti. Quidã dum

pe ccata ſua in quadam cedula ſcripſiſʒ eam ſub palla altaris beate ma

rie magdalene poſuit.rogans eam vr ſibi indulgentiã impetraret. Qui

poſtmodum cedulam accipiens. peccata ſu de ipᷣa cedula omnino de le

ra innuenit. Quidam dum ob pecunie exactõem in ↄpedibꝰ teneretur

mariam magdalenam in ſui adiuroꝛiij inuocabat. Et ecce qᷓdam nocte

inſit. te beate n rgins matrig xpᷣi poſtmoduʒ viſa
fuit. ⁊ tandẽ fine bono quieuit. Gir qͥdam oculoꝝ lumine pꝛiuatus cG
ad monaſterium viceliacenſe cauſa viſitandi coꝛpꝰ beate marie magda

(au.QLIIIIT
mulier qᷓdom ſpecioſa ſibi apparuit.q̃ vincula frãgens et boſtium reſei
rans.ſibi vt fugeret imꝑauit: Qui ſe abſolutũ videns.ꝓtinꝰ inde aufu⸗
git. Llericꝰ quidã de flandꝛia ſtephanꝰ noie in tanta ſceleꝝx imant atẽ
ceciderat ꝙ omia exercẽs flagicia ea q̃ ſalutis erãt nõ ſolũ no facere. ſʒ
nec audire volebat. In beatã tñ mariã magdalenã deuotõʒ magnã ha⸗
bens eius vigiliã ieiunabat et feſtũ colebat. Dũ igitur eius tumulũ vi
ſitaſſet maria magdalena nec ex toto doꝛmiẽti nec ex toto vigilanti tac
mulier foꝛmoſa lugubꝛes gerens oculos ⁊ duoꝝ angeloꝝ dextra leuaq;
ſuſtentata pᷣſidio apparuit.eiqʒ dixit.Cur q̃ſo ſtephãe indigna meis me
ritis facta rependis.cur labioꝛum meoꝝ inſtantia nulla ↄpunctone mo
ueris. Exquo em̃ deuotõem in me babere cepiſti. p te dñũm ſemꝑ inſtan
ter exoꝛaui. Surge igitur et penitere neq; em̃ ego te deſerò.donec deo
fueris reconciliatus.Ille igitur mox in ſe infundi tantã gratiam ſenſit.
yVſeculo abrenunciãs religionem introiuit.et pfectiſſime vite fuit. In
cuius moꝛte viſa eſt maria magdalena iuxta feretꝝ cum angelis aſtitiſ
ius animã ꝗᷓſi columbã candidã cũ laudibꝰ in celum ſaſluliſſe.

Re v 29ſin qo eſt viride. inge A
xedis q̃ſi pꝛaſin virẽs q; viruit ⁊ floꝛuit floꝛe virginitatis
Raxediſ virgo fuit beate potẽtiane ſoꝛoꝛ q fuerũt ſoꝛoꝛes ſan
donati ⁊ thimothei qͥ ab aplis in fide eruditi ſunt.Que cũ
ſecutõne ſeuiente multoꝝ xpᷣianoꝝ coꝛpa ſepeliſſent.⁊ facul

8 pauꝑibus erogaſſent. tandẽ in pace qeuerũt circa ãnos dñni

arco 1 anthonio ſecũdo

De ſancto

„

in⸗ 2 a pollẽs 1a eſt virtꝰ q̃ſi pollẽs virtutibꝰ
ðꝛ ab apollo qð interpᷣtat̃᷑ mirabilis et naris ꝑ quã intelli
ur diſcretõ. qᷓ̃ſi mirabilis diſcretõis vir. Vel ab aqðẽ ſine
res virtꝰ q̃ſi virtuoſus ſine pollutõe viciox A
Mollinaris petri apoſtoli diſcipulus fuit.⁊ ab eo rauennã de
ma miſſus eſt. vbi vxoꝛe tribuni ab eo ſanata ip̃am cũ viro
eius familia baptiſauit. Qð qͥdẽ iudici nüciat᷑.⁊ ab eo apol
gecerſit᷑. Ductuſqʒ ad templũ iouis vt ibi immolaret.cum
erdotibus ydoloꝝ. aurum et argentũ ydolis appenſum meliꝰ
dari qᷓ; ante demones ſic appendi.ꝓtinus capitur ⁊ fuſtibus
ſi uiuꝰ? relinqtur. Sʒ a diſcipul collectꝰ in domo cuiuſdã vidue
ſeptẽ menſibꝰ refouef. Inde aũt venit ad ciuitatẽ claſſenſſem. vt qndam

nobiem mutũ ibidem cyraret. Ci aijt vomũ ingregeret᷑ puella quedazx

8

immundũ ſy pũm babẽs exclamauit dicẽs. Recede hinc ſᷣue dei.nã faciã

te ligatis mamibꝰ et pedibꝰ ð ciuitate extrabi Quã apollinaris ĩcre pãs
ꝓtinus demonẽ exire ex ea coegit.Cũ igitur ſup mutũ nomẽ dñi iuocaſ⸗

ſet ⁊ curatus fuiſſet.pluſq; qͥngenti homies crediderũt. Pagani aũt eũ

fuſtibꝰ ceſum ꝓhibebãt ne leſt um nomiaret. Ille vero in terra iacẽs cla⸗
mabat. Qm̃ ipe ver? eſt deꝰ.Tũc nudis pedibꝰ ſupꝑ pꝛuuas eũ ſtare fece

runt. Sʒ cũ aqhuc xpᷣm ↄſtatiſſime pᷣdicaret.extra vꝛbẽ eũ piecerüt B

Eo tꝑe dũ rufus patriciꝰ rauẽne filiã infirmã haberet ⁊ ad eõ ſanãdaʒ
apollinarẽ vocaſſet.mox vt domũ ingreſſus eſt defuncta eſt. Cui rufus
Utinã domũ meã nõ introiſſes.dii em̃ magni irati ſunt.et filiã meã ſa
nare noluerũt.Tu vero quid ei facere poteris. Cui apollmaris. Moli ti
mere.tantũ mihi iura ꝙ ſi puella ſurrexerit.eam creatoꝛem ſuũ ſeq neq̃

—0

cõfitens cũ matre et magna multitudine baptiſma ſuſcepit.⁊ virgo per

monſit. Quod audiens ceſar ſcripſit ad pᷣfectum pᷣtoꝛii vt apollinarem.

gut ſacrificare faceret. aut in exiliũ mitteret. Prefectus igitur eũ ſacri

ficare nolentẽ fuſtibꝰ cedi fecit.⁊ in eculeo extẽſum toꝛqueri mandauit.

Abi du dñm oſta ntiſſime pᷣdicaret:aqua feruentẽ in eius vulneribꝰ re
centibus iactari iuſſit.et ſic graui põdere ferri vinctũ in exiliuz mittere

voluit. Videntes aũt chꝛiſtiani tantã im pietatẽ accenſi aĩmo i paganoſ
irruerunt.et pluſqᷓ;.cc.viros ex ipᷣis occiderunt. Quod videns pꝛefectꝰ.
abſcondit ſe et apollinarẽ in artiſſimũ carcerem truſit. Beinde catena
tum in nauim poſuit.⁊ cũ tribus clericis eũ ſequẽtibus m exilium deſti
nauit. Abi ſolümodo cum duobꝰ clericis et duobꝰ militibus periculum
tempeſtatis euadens.ipᷣos milites baptiſauit. HNeinde rauennã rediẽs.
q paganis capitur.⁊ ad templũ apollinis ducitur. Cuiꝰ ſimulacꝝ vidẽs
maledixit et ſubito coꝛruit. Quod videntes pontifices ipᷣm tauro iudici
pᷣſentauerunt. Qui iudex cum filiũ ſuũ cecũ illuminaſſet credidit. ip̃m
annis quattuoꝛ in ſuo pᷣdio manere fecit. Poſt hoc cum põtifices apud
veſpaſianũ eũ accuſaſſent.iuſſit veſpaſianus vt qͥcunqʒ dus irrogaret ĩ
iuriam aut ſacrificet. aut vꝛbe puetur. Mõ em̃ iuſtum eſt vt deos vindi
cemus ſed ipᷣi de inimicis ſuis ſe vlciſci poterunt ſi raſcãtur. Tunc de
moſtenes patricius eũ nolentẽ ſacrificare cuidam centurioni iã xpᷣiano

tradidit. Cuiꝰ rogatu pgens in vicum lepꝛoſoꝝ vt ibidem ꝓpter furoꝛẽ

gentilium latitaret.a paganis mſecutus eſt.et vſqʒ ad moꝛtem diutiſſi
me ceſus. Abi.vii.dies ſupuiuens et diſcipulos admonenſ ſpũm tradi
dit. et ibidem a chꝛiſtiams honorifice ſepultus eſt ſub veſpaſiano qui ce
Pit circa qnos dñi.lxxt. De hoc martire ſic dicit ambꝛoſius in pfatõne

Apollinaris digniſſimus pᷣſul a pᷣncipe apoſtoloꝝ petro rauennã mitti
tur ieſu nomen incredulis nuciare. Qui dum illic mira virtutum ſigna
conferret in chꝛiſto credentibus. ſeuis verberuʒ flagellis ſepe cõterit.⁊

qᷓ ꝓbibeas.Quod cũ feciſſct. facta oꝛatõne puella ſurrexit. ⁊ nomẽ xpi

ſen

lſ
ſ⸗

QGLIIII.

ſenile iã coꝛpꝰ ab impiis hoꝛrẽdis cruciatibꝰ laniat᷑. Sʒ ne de ſuis vexa

tieonibus fideles trepident.in virtute dñi nr̃i ieſu xpᷣi ſigna aplica ꝑficit
NPoſt toꝛmẽta puellã reſuſcitat moꝛtuã.viſum ↄſpicuũ cecis reddit .et
muto reſtaurat loquelã.obſeſſam a demonio liberat.ota gionẽ mũdat le
pꝛoſi. diſſoluta moꝛbo peſtifero ſanat mẽbꝛa.poꝛtẽtũ ſimulacri ſimul cůu

templo deiecit.O digniſſunꝰ admiratõe pᷣconii põtifex.qͥ cũ pontificis

Dingnitate apoſtolicã ꝓmeruit accipe poteſtatem. O foꝛtuſimꝰ athleta

xp̃ᷣi.qͥ etatis iam frigeſcẽte caloꝛe oſtãter in penis ieſum xpᷣm mundi pꝛe
dicat redemptoꝛm K

ROIII

„ α 4¾

s in ↄuerſatõe.⁊ oleñ deuotõis in mẽte.⁊ bñdictõnis in oꝛe
riſtina nobiliſſimis pentibꝰ oꝛta.ĩ tyro ytalie a pfe A
o in quadã turri cñ.xii.pediſſeqͥs collocata eſt.deos argẽte
s ⁊ qaureos ſecũ habẽs.Et cũ pulcerrima eſſet.⁊ ꝗa multis in
peteret᷑.pentes eiꝰ nulli eꝗ volebat ↄcedere.volẽtes vt ĩ deoꝛũ

cultura maneret. Ipa aũt a ſpũſcõ docta ydoloꝝ ſacrificia abhoꝛrebat

⁊ incenſa diis immolũda in feneſtra abſcõdebat.Elemienti aũt pr̃i eius
pediſſique d ixerũt. Filia tua dña noſtra dus noſtris immolare ↄtemnit
ſed chꝛiſtianam ſe eſſe aſſerit. Rater aũt ei blandiens ad deoꝛum cultu
ram eam ꝓuocabat.Cui illa. Moli me vocare filiã tnam.ſed eius quem
ſacrificiũ laudis decet. Non enim diis moꝛtalibus ſed deo celi ſacrifi⸗
cium offero.Cui pater.Filia mea ne vni deo tantũ ſacrificium offeras
ne tibi alu iraſcãtur.Cui illa. Bene locutus es neſcies verit atẽ. Offe⸗

ro enim ſacrificiuʒ patri et filio et ſpniſancto.Cui pater. Si tres vdeos

adoꝛas.cur etiã alios non adoꝛas.Cui ula:. Tres illi vna deitas ſunt.

Poſt hoc chꝛiſtina patris ſui deos confregit.⁊ auꝝ ⁊ argentũ pauperi

bus erogauit. Rediens pr̃ vt deos adoꝛaret.ſed ipᷣos nõ inueniens.et

ab ancillis quid de illis chꝛiſtina fecerit audiens iratus eam iuſſit expo
liari. et a.xii.viris cedi adeo vt ipᷣi miniſtri deficerẽt Lunc chꝛiſtina pa
tri dixit. Sine honoꝛe et pudoꝛe ⁊ abominabilis deo.qui me cedũt defi

ciunt.pete illis a diis tuis virtutẽ ſi vales Lunc catenatã eam in carce

rem mitti iuſſit. Audiens hoc mater.veſtimenta ſua ſcidit ·et ad carcei
rem pgens filie pedibus ſe pꝛoſtrauit dicens. Y ilia mea chꝛiſtina lumẽæ

oculoꝛum meoꝝ miſerere mei.Cui ula.Quid me dicis filiam tuoaʒ e
ſeis quia nomen dei mei habeo.Cunqʒ mi ſibi ꝑpſuadere poſſet.ad virũ
rediit.et quid ſibi reſpõderit indicauit. Lunc pater iuſſit eam añ tribu

nal ſuũ duci.Cui vixit. Sacrifica diis.ſinautẽ multis afficieris ſupplici

is. ⁊ mea filia nõ diceris. Cui illa. Magnã nihi gram pᷣſtitiſti. qꝛ iam
me nõ vocas filiã dyaboli. Qð ãt de dyabolo naſcit demon eſt. Ly es

cerem mitti fecit. ⁊ facta nocte iuſſit pueris ſui

-

pater ipᷣius ſathane.Tũc ille iuſſit carnes eiꝰ vnguł radi.⁊ mẽbꝛa eius

tenera diſrũpi.Chꝛiſtina ãt de carnibꝰ ſuis accipiens.iu vultũ pfris pie
cit dicẽs. Accipe tirãne et carnẽ a te genitã comede Tũc pr ſup rotaͤeã
poſuit.⁊ ignẽ cũ oleo ſuppoſuit Sʒ flama exiliẽs milleqngẽtos viros oc
cidit. Pr aut eius omia bec magicis artibꝰ aſcribens ip̃am iteꝝ in car
1 ris ſuis vt lapidẽ grãdeʒ ad col
lum er? ligarent. et ĩ mare ꝓiicerent. Qð cũ feciſſent. ꝓtinꝰ angeli eã af
ſumunt.Chꝛiſtꝰ ant ad eã deſcendit.⁊ eã in mari baptiſauit dicẽs. Ba
ptiſo te in deo pfe meo et in me ieſu xpᷣo fuio eiuſ.et in ſpũſancto. Et cõ

miſit eã michaeli archangelo.qͥ eꝗ ad terrã adduxit OQð audiens pater

frontem ſuã ꝑcutiens dixit.Quibꝰ maleficiis hec facis.vt ĩ mari male

ficia tua exercess.Cui illa. Stulte et infelix a xpᷣo hãc accepi gratiam

Lũc in corcerem eã miſit.iubẽs vt in craſtino debeat decollarr. B

pᷣa aũt nocte pr̃ ſuꝰ moꝛtuꝰ eſt inuentꝰ.Huic quidã iu dex iniquus ſuc

ceſſit noie dius.qͥͥ cunã ferreã ſuccenſam cũ oleo reſina et pice pari fecit
chꝛiſtinã ibidẽ iactari cunãqʒ a viris q̃ttuoꝛ agitari.vt citius cõſume
retur. Lũc chꝛiſtina deũ laudauit.qꝙ eãꝗ nuꝑ renatã denuo volebat. vt in
fantulo in cunabilis agitari.Cũc iudex irat⸗ fecit radi caput eiꝰ.et nu
dam ꝑcmitatẽ vſq; ad apollinẽ duci. bi Fdolo impauit.⁊ coꝛruens in
puluerẽ eſt redactuʒ. Qdð audiens iudex expauit. ſpũm tradidit. Huic

ſucceſſit iuliqnꝰ.qͥ foꝛnacẽ ſuccendi fecit ⁊ chꝛiſtinã intꝰ iactari. Ubi p

qnqʒ dies cũ angelis cantas ⁊ deambulãs uleſa ꝑmãſ it. Qð audiẽs iu
lianus ⁊ magicis artibꝰ B aſcribens. duas aſpides duas vipas duoſqʒ

colubꝛos ad ea dimitti fecit.ſʒ ſerpentes eiꝰ pedeſ lingüt aſpides nil no
centes ad vbera pendẽt.colubꝛi collo ſe voluente s ſudoꝛẽ lingunt. Julia

nus at incãtatoꝛi dixit. Nunqͥd et tu mag⸗ es.irrita beſtias. Qð cuʒ fa
ceret ſerpentes in cũ impetũ fecerũt et en ꝓtinꝰ occiderũt.Z ic ſerpenti

bus impauit chꝛiſtina. ⁊ ad deſerti locũ ire fecit.⁊ moꝛtuũ hominem ſu

ſcitauit. Cüc iulianꝰ mamillas eiꝰ pcidi mãdauit. de qbus lac ꝓ ſangui

.

ne fluxit. Beinde linguã eiꝰ pᷣcidi fecit. Chꝛiſtina vero nequaq loquelã

amittens.pciſurã lingue accipiens ĩ facie iuliani piecit.⁊ oculũ erꝰ inde

peutiens eũ excecauit. Jratuſq; iulianꝰ duas ſagitras circa coꝛ eius et
vVnã in latꝰ eius dimiſi E .

ſit Et illa ꝑcuſſa ſpũm deo tradidit circa ãnos dñi

cclxxxvii.ſub dyocle Heqᷣeſcit aut coꝛpꝰ e in quodã caſtro quod
bulſenñ vornt inter rem ⁊ viterbi ſito TLyrꝰ em̃ q iurta caſtꝝ

angeres. i. filiꝰ tomtrui. ⁊ iacobꝰ maioꝛ Bi
ege ſfun⸗ n tin carne ſʒ etiã noĩs ĩterpᷣtatõe

„

tt
die

nh

ſn

ſe

N

aLVI.

ʒebedeus interpꝛetatur donans ſiue donatꝰ. ⁊ beatus Jacobus ſeißm

chꝛiſto dõauit ꝓp moꝛtis martiriũ.⁊ a deo nobᷣ donatꝰ eſt in ſpũaleʒ pa:

tronnᷣ. Bicitur iacobꝰ fr̃ iohams:qꝛ fuit er fr̃ ñ tm̃ carne: ſʒ etiãs moꝝꝛ
ſilitudie. Ambo ei fuer̃t eiuſdeʒ zcli.eiꝰdem ſtudu.eiuſo voti. Eiuſdẽ
ʒeli ad dñm vlciſcenduʒ Cum eni ſamaritani xpᷣm ñ reciperent iacobꝰ
et iobanes dixer̃t. Uis dicimus deſcendat ignis de celo ⁊ ↄſumat ilos
Eiuſdem ſtudii ad diſcendum. Eñ iſti pᷣcipue fuer̃t qͥ xpᷣʒ de die iudicii
in aliis venturis iterrogauert. Eiuſdem voti ad obtinendũ:qꝛ ſeſſiõem

ad dexteram et ſiniſtra chꝛiſti ambo babere voluerunt. Bicitur filtꝰ to
nitrui rõne ſonoꝛe pᷣdicatõis:qꝛ malos terrebat.pigros excitabat oẽs
ſua altitudie in ãmiratõe cõuertebat. Unde dicit beda de iobãne:ꝙ ta

alte intonuit:vt ſi aliqtulum altius intonuiſſʒ totus mũdus eum caꝑe.
non potuiſſet. Bicitur iacobus maioꝛ ſicut alter minoꝛ. Pꝛimo ratõne
vocationis:qm̃ pꝛius vocatus eſt a chꝛiſto. Secundo rõne familiarita
tis.quomiã maioꝛem familiaritatem videtur xpᷣus habuiſſe cum iſto

cum t patet: quia ipſum ad ſecreta ſua admittebat.ſicut fuit ad

mus inter ceteros apoſtolos paſſus eſt. Sicut ergo di

—

io ex eo ꝙ, pꝛius vocatus eſt ad aplatus gram: ita pt dici

pus vocatus eſt ad eternitatis gloꝛiam.

— *

cobus apoſtolus filius zebedei poſt aſcenſionem dñi dum

u am ⁊ ſamariã pꝛedicaret.in hyſpaniaʒ tandem iuit:vt ibi
verbum domini ſemiaret. Sed dum ibi ſe ꝓficere nil viderʒ 2
ſo bidem. ix. diſcipulos acquiſiuiſſet. duoſ ex ulis cauſa pᷣdicã
it et alios ſeptem fecũ aſſumens iteꝝ in iudeam redut Magi
t iobannes beleth dicit: ꝙ tm̃ vnum ibi conuertit: Cum ergoin

letus coꝛam iudeis conuinceret ꝙ ſua pᷣdicatio falſa eſſet.Sed cũ apo⸗
ſtolus coꝛam omnibꝰ? rationabiliter euʒ conuiciſſet: et multa coꝛam eo
miracula feciſſet. rediit philetꝰ ad hermogenem: doctrinã iacobi app⸗
bans et miracula recitãs ac eius diſcipulũ ſe velle fieri conteſtãe: ⁊ vt

ipſe ſimiliter efficeretur diſcipulus ꝑſuadens.Tũc hermogenes iratꝰ

arte ſua magica ita eum ĩmobilem fecit:vt ſe nullatenus mouere poſſz

dicens: Uidebimꝰ ſi icobus tuus te ſoluat.Quod cum philetus iaco
bo ꝑ pueꝝ ſuum nunciaſſet.miſit ad eum ſudarium ſuuʒ dicens: Acci ⸗

piat ſudarium et dicat:Dñs erigit eliſos:ipſe ſoluit compeditos.Gta
timqʒ; vt de ſudario tactus eſt ſolutuſ a vinculis magicis artibꝰ bermo

genis inſultauit ⁊ ad iacobuʒ ꝓperauit. Iratus hermogenes demões

qduocauit.pᷣcipiens vt ipᷣm iacobũ vinctum cñũ phileto adducãt:vt de
ipſis ſe vindicet:ne diſcipuli eius de cetero ſibi audeũt talr inſultare.

atõnem et ad gloꝛioſam tranſfiguratõem. Lercio ratõe

iudea verbum dñi pꝛedicaret. magus qͥdam nomine hermogenes cum
phariſeis diſcipulum ſuuʒ nonne philetum ad iacobũ miſit.vt ipᷣim ppi

Venientes aũt demões ad iacobũ in aere vlulare ceper̃t dicentes. Ja⸗
cobe apoſtole dei miſerere nob:qꝛ anteq; tempꝰ noſtꝝ adueniat iã arde
mꝰ. Quibꝰ iacobꝰ ait: It qͥd veniſtis ad me. Qui dixr̃et. bermogenes
miſit nos vt te ⁊ philetũ ad ipſum duceremꝰ: Sʒ mox vt ad te venimꝰ
angelꝰ? dei nos catenis igneis religauit:et plurimũ cruciauit. Quibꝰ
iacobꝰ.Exoluat vos ãgelus dñi:⁊ ad ipſum redite:et eũ ad me vinctuʒ
adducite ſed ileſum. Qui cum abiſſent apprebendentes hbermogenem
manꝰ ei a tergo ligauer̃t:⁊ ipſuʒ ſic vinctũ ad iacobuʒ adduxer̃t dicen
tes. Miſiſti nos vbi incenſi ſumꝰ et guiter cruciati Bixer̃tq; demões
ad iacobum. DBa nob in eum poteſtatem vt poſſimꝰ tuas iiurias ⁊ nr̃a
incendia vindicare. Quibꝰ ait iacobꝰ: Ecce philetꝰ añ vos eſt: cur eum
nõ tenetis.Cui illi. Noi ñ poſſumꝰ nec foꝛmicã q̃ in cubiclo tuo eſt ma
nu contingere Bixitqʒ iacobꝰ ad philetum.vt bõa ꝓ malis ſᷣm qð xpᷣs
nos docuit iegdamꝰ.permogenes te ligauit tu eum ſolue. Solut? ber⸗
mogenes ↄfuſus ſtetit.et iacobꝰ apls ei dixit. Tade liber quocũqʒ vo⸗
lueris. Mõ eni diſciplie noſtre eſt vt inuitꝰ aliqᷣs ouertatur. Bixitqʒ ei

bermogenes: Ego noui iras demonũ: niſi michi aliqͥd dederis qð me⸗

cum habeo:occident me.Cui iacobꝰ bacim ſuum dedit. Ille autem p⸗
rexit.et om̃s libꝛos artis ſue magice ad apm cremãdos attulit. Jaco
bus ãt ne foꝛte odoꝛ incendi vexaret incautos:eos in mare piici fecit
Pꝛoiectis ergo libꝛis ad apłm redut.et plantas eiꝰ tenens dixit.Ani⸗
marum liberatoꝛ accipe penitenteʒ quem imnuidentem et detrabentem
actenus ſuſtinuiſti. Lepit igitur i dei timoꝛe pfectuſ eſſe adeo vt virtu
tes plime ꝑ eũ fierent. Aidentes ãt iuði hermogenem cõuerſum. ʒelo
cõmoti iacobum adierunt.et cur iheſum crucifixum pꝛedicarz increpa:
uerunt.Ille vero cum eis ꝑ ſcripturas aduentuʒ chꝛiſti paſſiõem eut
qenter ꝓbaſſz. plimi crediderüt. BAbiatar vero põtifex ãni illi?
ſeditõem ĩ poplo excitauit:⁊ miſſo fune ĩ collo apoſtoli ipſuʒ ad herogẽ
agrippa odduci fecit.Cunqʒ iuſſu eiꝰ ad decollãdum duceretur.qͥdam
Paliticus in via iacens ad eum clamauit vt ſibi ſanitatem oferret.Cui
iacobus ait. In noĩe iheſu chꝛiſti: p cuius fide ducoꝛ ad decollandum.
exurge ſanus ⁊ bñdic creatoꝛem tuuʒ. Et ſtati ſanatus ſurrexit:⁊ dũm
bñdixit. Scriba ãt qͥ funem ĩ collo ſuo miſerat:et trabebat noĩe ioſyas
boc videns:ad pedes eius ſe piecit.⁊ veniã petens ſe chꝛiſtianum fieri
poſtulauit. Quod videns abiathar:eum teneri fecit ſi lbiqʒ dixit: Miſi

nom chꝛiſti maledixeris cũ ipſo iacobo decollaberis. Cui ioſias Male

dictꝰ tu ⁊ maledicti oms dies tui. Nomen ãt dñi ihe ſu chꝛiſti ſit bñdi⸗
ctum ſecula. Tunc abiathar os eius pugnis cedi iuſſit: ⁊ miſſa de eo
legatõne ad herodem.ipetrauit vt cum iacobo decollaretur. Eum aut

ambo dcollari deberent.iacobus a ſpiculatoꝛẽ lagenam aque petit: ⁊

ibidem ioſt iam ꝓtinus baptiʒauit:⁊ ſtatim capitis obtruncatõe vterqʒ

EEEEEE10 2 —

ULVI.

martirium ↄſũmauit. C Becollatus eſt aũt beatus iacobus.viii.
Ral. apl.in ãnunciatõe dñica:⁊.viu.Ral.auguſti compoſtellã traſlatꝰ
eſt. et.lii.lꝛal.ianuarii ſepultꝰ:qꝛ ſepulcri eius fabꝛica fuit ab auguſto
vſqʒ ad ianuariũ ꝓtelata Gtatuit igit eccłia vt feſtũ eiꝰ viii.lal.augu
ſti in tpe ſcʒ mag congruo deberet vniuerſalr celebꝛari. Becollato aüt

iacobo vt iohãnes beleth ait.qͥ hanc trãſlatõem diligenter exeaͤtur. di

ſcipli eius coꝛpꝰ nocte timoꝛe iudeoꝝ rapientes naui ulud impoſuerũt
et ſepulturã diume ꝓuidentie cõmittenteſ.naui ſñ regimie cõſcendert
et ãgelo dñi duce ĩ galliciã ĩ regno lupe applicauerũt. Erat ei in hbyſpa
nia regia qᷓdam ſic dicta noĩe ⁊ meruo vite. Beponentes igitur coꝛpꝰ
de naui.ſup qᷓndaʒ magnũ lapidem illud depoſuer̃t.Qui lapis mox vt
cera coꝛpi ceſſt:et ĩ ſarcofagũ coꝛꝑi ſe mirabur coaptauit. Ingredien
tes igitur diſcipli ad lupã dixeĩt. Gñs ihs chꝛiſtꝰ mittit ad te coꝛp? di
ſcipuli ſui:vt qm noluiſti ſuſciꝑe viuũ:ſuſcipias defunctũ Et narrates
ei miracłm qualiter illud ſñ regimie illuc aduexiſſent.locũ ad eiꝰ ſepul
turam cõgruum petierunt. Quod dum regina audiſſet: vt dicit idem

iohannes beleth.eos in dolo ad qᷓndam viꝝ crudeliſſimũ: vel ſᷣm alios

ad regem hyſpanie deſtinauit: vt eius ſuper boc conſenſum haberent·
Qui eos cepit ⁊ in carcerem recluſit.Cum aũt ille diſcumberet.angel⸗
dñi carcere aꝑuit.⁊ eos libere abire ꝑmiſit Qð cũ ille cognouiſſet. ve
lociter poſt eos milites qui eos caperent deſtinauit. Cum aũt milites
illi pontem tranſirent. frocto ponte om̃s in flumie ſubmerſi ſunt. Qð
ille audiens. penitentia ductus ſibi ⁊ ſuis metuens miſit pꝰ illos rogãſ
vt ad ſe redirent.⁊ quicqͥd vellent ad libitum impetrarent. Illi autem

redierunt.et poplm ciuitatis ad fidem dñi conuerter̃t. Quodlupa au⸗

diens vehemter doluit: ⁊ redeuntibus ad ſe diſcipul:et aſſenſum regis
aperientibꝰ? ula rñdit. Accipite boues quos habeo ĩ tali loco vl monte
et plauſty iungite. ac coꝛpꝰ dñi vꝛi deferte: ⁊ locum ſicut volueritis edi
ficate. Hec at lupina cogitatõne dicebat. Sciebat.n. boues thauros
eſſe indomitos ⁊ ſilueſtres et iõ putauit:q ñ poſſent iungi nec applica
riil ſi iſgerentur.huc illucqʒ diſicurrerent. et ſic currũ diſſiparẽt.⁊ coꝛ

pus deiicerent: ⁊ipſos necarent. Ged nõ eſt ſapientia contra deũñ. Illi
aũt dolum eiꝰ nõ cogitãtes mõtem aſcendũt:et dꝛaconem q̃ͥndaʒ ſpira

tem et ĩ eos irruentem cruce oppoſita ꝑ mediũ ventreʒ ſcindũt. Facto
etiã ſigno cruꝗ ſuꝑ tauros.velut agni ſubito mãſueſcunt:⁊ eos iũgen⸗
tes coꝛpꝰ ſancti iacobi cũ lapide ſr qm poſuũ fuerat ĩ curru poſuerunt
Boues ãt ſine alicꝰ regimie coꝛpꝰ i mediũ palatiuʒ lupe detulert.Qð
ulla audiens ⁊ ſtupẽs credidit.⁊ chꝛiſtiana effecta oĩa q̃ petier̃t tribuit
et palatiũ ĩ eccłliam ſancto iacobo dedicãs magnifice ipſam dotauu: et
in bõis opibꝰ vitã finiuit. Wir quidã noie bernardus de epiſcopatu
mutinenſi: vt ait calixtꝰ papa.dũ captus et catenatus in ꝓfudo turris

poſitus eſſj:⁊ ſemꝑ beatũ iacobũ inuocaret:aparuit ei ſanctꝰ iacobus
dicens: Veni ſeq̃re me in galiciã Et cõfractis catenis cũ diſpuiſſet ille
vincul ad collum ſuſpenſis ad ſũmitatem turris conſcendit: ⁊ inde ſine
aliqua leſiõe vnicũ ſaltum fecit.cuʒ tñ turris ſexaginta cubitoꝝ altitu
diem poſſideret. Quidã vt ait beda cum enoꝛme peccatũ plurimũ cõ
miſiſſet: et es confitentem abſoluere timuiſſet. hoĩem ulũ cum cedula ĩ
qua illud peccatuʒ ſcriptũ erat ad ſactum iacobuʒ miſit. Cum g ĩ feſto
eiꝰdem cedulã ſr̃ altare poſuiſſet.⁊ ſãctum iacobũ ut illud peccatũ dele?
ret ſuis meritis exoꝛaret.cedulã poſtmodum apꝑuit:et pe nitꝰ deletuʒ in
ueniens deo et ſancto iacobo gtias reddidit:⁊ factum oĩbꝰ publicauit
Trigita viri ð lotharĩgia:vt ait vbertꝰ ſiluntinꝰ circa ãnũ dñi.m lxx.
ad ſãctum iacobum ꝓperãtes:om̃s vno excepto fidem ſibi mutui ſerui
tii ꝓmiſer̃t. Unꝰ igitur illoꝝ ĩfirmatꝰ.xv.diebꝰ a ſocus expectatur. ſʒ
tandem a cũctis relinqͥtur: et a ſolo illo qͥ fidem ñ ꝓmiſerat ad pedẽ mõ
tis ſãcti michael cuſtoditur:ſed ad veſpaſcente die moritur Giuus ãt
ꝓpter illius loci ſolitudiem et defuncti pñtiã et iminenteʒ noctis caligi
nem ⁊ gentis barbare feritatem valde timuit. Sed ſtati beatuſiacobꝰ
in ſpecie equitis ſibi apens et eum ↄſolãs ait:Lrade mihbi huũc moꝛtuũ
et tu aſcende poſt me ſi equum.Sicqʒ; illa nocte añ ſol oꝛtuʒ dietas xv.
pagentes ad mõtem gaudii qͥ eſt dimidia leuga circa ſãctum iacobum
pueneꝛt.ibiqʒ ſanctꝰ iacobus vtꝝqʒ depoſuit.pᷣcipiens vt canõicos ſã
cti iacobi ad ſepeliendũ pegrinum moꝛtuũ cõuocaret ⁊ ſuis ſociis dice
ret: ꝙ ꝓpter fidem fractò eoꝝ pegrinatio nil valeret Qui iuſſa opleuit
et ſtupentibꝰ ſociis de eius itinere:ea q̃ ſãctus iacobꝰ dixerat ĩtimauit
E CThbeutõicꝰ⸗ qͥdam vt ait calixtus ppᷣ.cum filio ſuo circa ãnuʒ dñt
M.xx.ad ſãctum iacobũ ꝑgens:et ĩ vꝛbe tholoſa gtia hoſpitãdi diuer
tens.ab hoſpite inebꝛiatur:et ab eo ĩ malba argenteus ciphbꝰ abſcondi
tur. Mane igitur exeuntes q̃i latrones inſeq̃ns reuocauit.et ꝙ ciphũ
argenteum furati fuerit eiſdem obiecit. Cui cuʒ dicerent ꝙ punire eos
faceret ſi apud eos ciphum iuenire poſſet ⁊ cum apꝑta malba iuentꝰ fuiſ
ſet. ꝓtinus ad iudicem rapiuntur. Bata ergo ſententia oĩa q̃ habebãt
hoſpiti traduntur.⁊ vnus eoꝝ ad ſuſpendiũ iudicatur. Sʒ cũ pꝛ ꝓ filio
et filius ꝓ pꝛe moꝛi vellet.tãdem filius ſuſpenditur:et pꝛ ad ſanctuʒ ia
cobum merens ꝓgreditur. Igitur pꝰ. xxxvi. dies redicens a ad coꝛpus
filii diuertens ſuꝑ eum lam̃tabiles voceſ ꝓmebat.Et ecce filiꝰ ſuſpenſ⸗
cõſolari cepit ip̃ᷣm dicens. Bulciſſime pꝛ ne fleueris:qꝛ nunqᷓ mibi ſic
bñ fuit qm̃ hucuſqʒ ſanctus iacobus me ſuſtentat.et celeſti dulcedie re
focillat. Quod pꝛ audiens ad vꝛbem cucurrit:et venientes popli filiuʒ
peregrini ĩcolumem depoſueꝛt:et hoſpiteʒ ſuſpendeꝛt. Refert hugo
dDde ſancto victoꝛe:ꝙ cuidã pegrino ad ſanctum iacobum pgenti dyabo
lus ĩ ſpecie ſãcti iacobi aꝑuit:⁊ de nuſeria pñtis vite plura vmemoꝛãs

—
—

—— ,. —

QLVII.

felicem ſe eſſe ſi ob honoꝛem ſuũ ſe necaret aſſeruit. Qui mox gladium
arripuit et pꝛotinꝰ ſeipᷣʒ occidit.Et cũ ille in domo cꝰ hoſpitatꝰ fuerat
ſuſpectus haberetur. ⁊ moꝛi plimũ foꝛmidaret. cõtinuo qͥ moꝛtuus fue
rat re uixit.aſſerens.ꝙ dum demõ qͥ moꝛtem ſuaſerat ad ſupplicia ipſũ

duxiſſet. beatus iacobus mox occurrit.et ereptum ad thꝛonũ iudiq de⸗
duxit:et accuſ ãtibꝰ demoõibus vt vite reſtitueretur obtinuit. Quidꝗꝭ
iuuenis ð territoꝛio lugduneñ.vt narrat hugo abbaſ cluniaceñ:qͥ ad ſa

ctum iacobũ freqᷓnter cuʒ deuotõe magna ie ſolebat.qᷓdã vice dũ illuc
tendere vellet:nocte illa in foꝛnicatõeʒ lapſus eſt Pergente igitur qda

nocte: dyabolꝰ ĩ ſpecie ſancti iacobi apꝑuit dicens. Noſti qͥ ſum. Negã
ti illi dixit d yabolus.ego ſum iacobus apls qm ſingul amis viſitare cõ
ſueuiſti. Scias ꝙꝙ; młitm de deuotõe tua gaudebã:ſed nuꝑ de domo tua
egrediens ĩ foꝛnicatõeʒ incidiſti.⁊ ñ ↄfeſſus ad me accedere pꝛeſumpſi
ſti.qᷓi tua pegrinatõ deo et nuhi placere poſſit Mõ ſic expedit.ſʒ q cũqʒ

ad me pegrinãdo venire deſiderat: pus peccata ſua ꝑ cõfeſſiõem debʒ

pãdere ⁊ pꝰ pegrinãdo eadẽ cõmiſſa punire Et his dictiſ demõ euanu
it. LZunc iuuenis anxiatꝰ:domũ ſuã redire:⁊ peccata ſua cõfiteri. deiñ
iter reincipe diſponebat Et ecce dyabolus apꝑenſ iteꝝ in ſpecie apłi h̊
oino diſſuaſit. aſſerens ꝙ peccat uʒ illud nullo mõ ſibi remitteretur.niſi

penitus genitalia ſibi membꝛa ſecaret.beatior ãt foꝛet ſi ſe vellet occi⸗

dere: 2 ꝓ eiꝰ noĩe martir eſſe. Juuenis igitur nocte.ſociis doꝛmientibꝰ
gladium accipiens genitalia ſibi pᷣcidit.Deiñ eodez cultro ſe ꝑ ventrẽ
traſfixit Expergefci ſocii hoc videntes:⁊ płimũ foꝛmidãtes:ptinus au
fuger̃t:ne ſuſpecti de homicidio haberentur. Veꝝ cum fouea ei paret

qui fuerat defunctus reuixit:et cunctis fugientibꝰ ⁊ ſtupentibus q̃ ſibi
acciderãt enarrauit dicens. Cum me ad ſuggeſtiõem domõis occidiſſẽ

demões me capientes verſus romã deducebãt.Et ecce poſt nos beatꝰ

iacobus pꝛotinus cucurrit.et demões de fallacia plurimũ increpauit.
Cunq; ad inuiceʒ diutiꝰ diſceptarent.cogente beato iacobo ad qddaʒ
pꝛatuʒz venimus.vbi virgo beata cum multis ſanctis colloq̃ns reſide⸗

bat.Cui cũ beatus iacobꝰ pꝛo me cõqueſtus fuiſſet.illa plimũ demões

increpauit:⁊ me vite reſtitui pᷣcepit. Beatꝰ igitur iacobꝰ me ſuſcipiẽs
vite reddidit vt videtis.Poſt triduũ g ſolis ĩ illo cicatricibꝰ rĩmanenti
bus iter arripuit.⁊ inuentis ſocis oĩa ꝑ oꝛdiem enarrauit. F Fran
cus qͥdam:vt ait calixius ppᷣ circa annũ dñi.M:c.cuʒ vxoꝛe ⁊ filus ad

ſanctum iacobũ ibat.tum volens moꝛtalitatem q̃ erat in fracia fugere

tum ſãctum iacobum cupiens viſitare.Qui cũ ad vꝛbeʒ pãpilonam ve
nifſet.vxoꝛ eius ibidem obiit et hoſpes totaʒ illius pecuniã ſibi cuʒ iu
mento quo vehebãtur pueri vſurpauit ile aũt deſolatus incedens: pu
eros quoſdã in humeris poꝛtauit:quoſdã ad manum trahebat.Cui vir

cum aʒino cõpaſſiõe cõmotus occurrens ſibi aʒinum commodauit: vt

ſup illum pueri veherentur Qui cum ad ſanctum iacobum pueniſſet ei
dem vigilati:et oꝛanti ſanctus iacobꝰ apuit:et an ſe cognoſceret reaͤſi⸗

nuit. Cui negati ait: ego ſum iacobꝰ apls q tibi meum aſinũ cõmodaui:
et iteꝝ accomodo reuertenti. Sed ſcito pᷣnoſcens ꝙ hoſpes tuus de ſo

lario coꝛruens moꝛietur. et oĩa q tibi abſtulerat rebabeb. Que cum oĩa

coõt igiſlent · ille domũ letus redii.⁊ pueris de aſino depoſitis: aſin? ſta
tim diſpuit. Quidã mercatoꝛ a quodã tiranno iniuſte ſpoliatus ĩ cu⸗
ſtodia tenebatur: qᷣ deuote ſanctu iacobum in ſui auxiliuʒ inuocabat ·
Cui ſoctuſ iacobꝰ vigilanti 9 cuſtodibꝰ? apuit: vſqʒ ad turris ſũmita
tem ipᷣm perduxit. Statimqʒ turris adeo ſe incliauit: ꝙ ipſo ſümitas
terre equal fuit:v q̃ ſñ ſaltu deſcendens ſolitus receſſit Quem cuſtodes
inſeqntes licz iux eum pergerent. tñ ipᷣm videre nõ poterät. Bum
tres miltes: vt ait vbertus byſuntin⸗ lugduñſ dyoceſ̃ ad ſanctũ iaco⸗
bum pgerent:vnus eoꝝ a q̃dam mulierca rogatus ſackm ipſius amo

re ſancti iacobi ſr equũ ſi uuz poꝛtabat. Beinde q̃ndaʒ infirmũ in via de

ficientem inueniens:ipᷣm ſr equum poſuitet infirmi burdonem cum ſa

culo młieris accipiens equum piter ſeqᷓbatur. Sed feruoꝛe ſol a laboꝛe
itineris fractus cum galiciã ad ueniſſet infirmitate Fuiſſima laboꝛauit
Cunqʒ a ſocis de ſalute aie rogaretur:ule tribus diebꝰ? extitit mutus:
ſeg qrto die ſocus eius morteʒ expectãtibus guiter ſpirans ait: Gras
eo et ſacto iacobo:qꝛ eius ſum meritis liberatꝰ.Cum eniĩ quod mone
batis facere vellem: vemões ad me venerunt me tam Fuiter oſtringen
tes: vt michil quod ad ſalutem anie pertineret aliquatenus loqᷣ poſſem.
AVoos q;ppe audiebã:ſ. ed pꝛſus rñdere nõ poteram. Nunc ãt ſanctus ia
cobus huc itrauit:ferens in ſiniſtra manu ſacłm mulieris: in dextra ba
culũ paupis:quos ĩ via gdiuuerã:ita vt burdonem ꝓ lancea et ſaculuz
pꝛo ſcuto baberet. 1 demoes quaſi iratꝰ aggred iens eleuato baclo ter!

ruit :et in fugã ↄuertit. Nuc ergo ecce beati iacobi gra me liberauit: ⁊

loquelã reſtituit. Eocate ergo ſacerdotez ad me: qꝛ diu in hac vita eſſe

ℳ

non poſſum: Et couerſus vni eox dirit. Amice nolit amodo dño tuo mi

litare. q; veraciter eſt danatus: 1 mala moꝛte in pꝛoxio moꝛiturꝰ. Gepl

to aũt ſocio cum uüle dño ſuo hoc dixiſſet: ulle nichilo hoc ducens: et ſe

emendare cõtemnens. poſt modicũ lancea in bello confoſſus interiitt.

B Cum cuidã viro de vizilaco vt ait calixtus ppᷣ ad ſanctũ iacobũ
ꝓperanti pecunia defe cifſzʒ: ⁊ ule mendicare erubeſcerz. ſub quadã reqᷣ
eſcens arboꝛe ſ. oniabat: ꝙ; ſanctus iacobꝰ eũ paſcebat Euiglas igitur
ſubcinericiũ paneʒ ad caput reperit. de quo· xv. diebus vixit:quouſqʒ
ſeũnti die ipᷣm in ſaclo integꝰ= inueniebat. 1 efert calixtus papa ꝙ
ciuis q dam barchinone vꝛbᷣ circa ãnum dñi. M. c.ad ſanctu igcobum

veniene boc ſolũ poſtulaſſe vicitur. ne de inceps ab aliqbus hoſtibus

aad ꝓpꝛia remeauit. Dingul ei diebus ſufficienter bis de eo comedens

caperetur Rediens igit᷑ ꝑ ſiciliã ĩ mari a ſaracenis capitur: ⁊ pluries

ab eis ꝑ nundinas venditur. ſed tñ ſemꝑ catene quibꝰ ligatus fuerat
ſoluebatur. Cum aũt iam.xiii.vicibus venditus fuiſſet.et duplicibus
catenis aſtrictus eſſet:et ille beatum iacobum inuocaret.ſanctꝰ iacobꝰ
eidem apꝑuit dicens.qm̃ ĩ eccłia mea cõſiſtens. poſtpoſita ſalute aime
liberatõem tm̃ coꝛpis poſtulaſti.iõ in hec picula incidiſti. Sed qꝛ dñs
