Beñ. viii.edificauit noe aitare dño.et tollens de cunctis volucribꝰ ⁊ pe

coꝛibꝰ mũdis obtulit ſuꝑ altare Hoc aũt ſacramentũ eſt coꝛpꝰ? et ſang:
uis xpᷣi.qᷓ in memoꝛiã paſſionis dñice immolamꝰ: iuxta quod nobis pᷣce
pit dicens. Hoc facite in meaʒ coõmemoꝛationeʒ Habemus em̃ triplex
memoꝛiale dñice paſſionis. Unum in ſcripto ſcʒ paſſio xpᷣi imaginibus
figurata. Et hoc habet fieri quãtũ ad vſum Ypᷣa em̃ crucifixi imago 2
alie imagines in eccleſia fiũt ꝓpter rememoꝛ ationeʒ excitãdaʒ deuotio
neʒ et inſtructioneʒ: qꝛ ſunt quaſi libri la ycoꝝ Scðm in verbo ſcʒ paſnſo
xpᷣi p̃ᷣdieta Et h̊ habet fieri q̃ntũ ad auditũ.Terciũ in ſacramento.ſ. paſ
ſio in hoc ſacramento taʒ ſignãter expᷣſſa. in q̃ coꝛpꝰ et ſanguil xp̃i vera
citer cõtinetur nobis offertur. Et boc memoꝛiale hʒ fieri quãtuʒ ad gu
ſtũ Gi ergo affectuʒ nr̃jm accendit paſſio xpᷣi deſcripta ampliꝰ pᷣdicata
multo foꝛtius inflamare debʒ ĩ H ſacramento taʒ ſignãter Gcdo ad no
mẽ dñi inuocandũ EGeñ.xii.Edificauit abꝛaã altare dño qͥ apparuerat
ei et inuocauit ibi nomẽ dñi. Hec aũt inuocatio ſᷣm aplm prima ad thi⸗
moth. ii. hʒ fieri. aut p obſi. ecrationes q fiunt cuʒ adiuratione ꝓ malis re
mouẽdis. aut p oꝛatiões q̃ füt ꝓ bonis ĩpetrandis. aut p poſtulationes
q̃ fiũt ꝓ bonis cumulãdis.aut ꝑ gratiaꝝ actões que fiunt ꝓ boms habi
tis cõpuandis. Inuocatio ãt qᷓ fit ſi uꝑ altare ꝓpꝛie ðꝛ miſſa.eo ꝙ celeſtis
miſſy ſcʒ x-pᷣs a pr̃e mittitur.qͥ ipſa hoſtiã cõſecrat.et b euũdeʒ a nobis pa
tri mittitur vt ꝓ nobis intercedat. Unde hugo. JYpſa boſtia ſacra miſſa
vocari poteſt.qꝛ tranſmiſſa eſt.primo a pre nobis ꝑ incarnationeʒ. ſecũ
do a nobis pr̃i ꝑ paſſioneʒ Similiter in ſacramento primo a pr̃e nobis P
ſanctificationeʒ qua nobiſcũ eſſe incipit. poſtea a nobis pri ꝑ oblationez
qua ꝓ nobis intercedit Et nota ꝙ miſſa tribꝰ linguis canmitur:ſcz gre
ca hebꝛaica ⁊ latia ad repñtãdũ titulũ dñice paſſiõii qͥ ſcriptꝰ erat grece
hebꝛaice et latine. Itẽ ad notãduʒ q; omnis lingua debet deũ landare.qᷓ
P bac tripliceʒ linguã intelligitur Qatina aũt ſunt euangelia eplłe:oꝛati
ones et cantꝰ: Greca ſunt leyri hele ylon chꝛiſte hele yſon. q noueʒ vicibꝰ
canttur vt ad ſocietatẽ. ix.oꝛdinũ ãgeloꝝ pueniamꝰ. Hebꝛaica ſunt al
leluia: amen. ſabaoth et oſanna Cercio ad cantãdũ

amen. Eeci/ ad cantadu. Eccleſiaſtici. xivu.
Bedit illi cõtꝛa inimicoſ potentiã Et ſtare fecit cõtra ꝗ
in ſono eoꝝ fecit dulces modulos. Et los in

em̃ ſonus pulſu flatu et cantu Ad cithe
tus. ad voceʒ cantuſ. Aſſignari põt bec cõſonãtia ſono
ſi referatur ad pulſũ cithare manun opꝑatio.ad flatũ oꝛganin
tio ad cãtũ vocis ſmõis erhoꝛtatio. Et infra. Quid pdeſt dulcede
ſine dulcedie coꝛdis. Frãgis voceʒ frage et volũtateʒ Seruas cõſonan
tia vocũ. ᷣua cõcoꝛdiq moꝝ. vt p exemplũ cõcoꝛdes ꝓximo.pꝓ volũtateʒ
dño. p obedientiã magiſtro Hoc igitur triplex genuſ muſicoꝝ refertur
ad tripliceʒ differentiaʒ officii eccleſie.ſicut dicitur in mitrali de officio

fſani
un
ſ0
fpe
Pu
Wör
eſis
Pnumnft
heſloc⸗
buoc
(ſpotun
sho
et
quist
verote
ſ
plcroꝛ
ibat
Alpee
u,
imelun,
l. 1.
irite
loe
nde
nmneg
leen
Alenen
Necten
Gen
ſepr
rtan
lvo n

gt XVY
28 Fhcddx
eer Nam ipᷣm officiũ eccle conſiſtit in pſalmis in cantu ⁊ in lectõnibꝰ.Pri
Glhe mum igituꝛ gen? muſicoꝝ eſt qð fit pulſu digitoꝝ vt in pſalterio ⁊ ſilibꝰ
II Ert ad illud ptinet pſalmodia. ſalmiſta. Laudate cũ in pſalterio et ci⸗
d thara. Scm eſt quod fit cantu ſicut m voce. Et ad iſtud ptinẽt lect»ees
6 Plal. Oſallite ei in vociferatõne· Lercium quod fit flatu.ſicut in tuba X „ —
w Et ad iſtud ꝑtinet cãtꝰ ſał.Laudate cũ in ſono tube . Tem mfn Mrrenf 5 zanee
iwrrn plum at ſeu eccła ↄſecratur ntuplici rõn e. Pꝛio vt inde oyabol? « eiui
Bana poteſta s expellatur vt refert grego.in dyalogo ꝙ cũ qᷓdam eccła arria⸗
tenm noꝛum fidelib? reddita cõſecraretur ⁊ reliqͥe ſancti ſebaſtiani ⁊ btẽ aga
aon the illuc delate fuiſſent. pplus ibidẽ ogregatꝰpoꝛcũ ſubito intꝛa ſuoſ pe
Prt des buc ilucqʒ diſcurrere ſenſert. Qui foꝛes eccle repetẽs a nullo vide
mnt ri potuit. ocſqʒ in admiratõʒ cõmouit. Quod ideirco dñs oſtendit.vt cũ
tonle ctis patefieret ꝙ de loco eodem imundꝰhabitatoꝛ exiret. Sequenti aut
llrrs nocte magnꝰ in eiuſdem eccłe tectis ſtrepitus factus eſt ac ſi in boc ali
DW quis errando diſcurreret. Secũda nocte iteꝝ guioꝛ ſan? increuit. LCãto
D vero terꝛoꝛe tercia inſonuit. acſi oĩs illa eccla a fundamentis fumnʒ eueꝛ⸗
VD ſa. ſtatimqʒ receſſit· nec ampliꝰilla antiqͥ boſtis iquietudo apparuit. Bʒ
K P terꝛoꝛis ſonitũ quẽ fecit innotuit.a loco quem diu tenuerat ꝙ cogctus
f exibat. Hec grego. Becũdo ↄſecrat᷑ vt ad eã fugites ſalueut. En
Fente alique eccłe pꝰ? dedicatõʒ a bncipibꝰpuilegiatur. vt qͥ ad eam ofugerint
“ ſaluẽtur. Vnde dicit canõ. Reos ſanguis defendit eccla ne vita pdant
N—KHẽrxd ⁊ mẽbꝛa. Et ob hoc ioab in tabernaculũ fugit ⁊ coꝛnu altaris appꝛ ehen
naguun dit. Cercõ ↄſecratur vt ibidem oꝛones exaudiatur. Qõ ſignatü eſt 2
lantin, tercõ reg.vuii. vbi ſalomõ dedicato templo ait. Quicũqʒ rogauerit in è
B loco iſto exaudies in loco habitaculi tui in celo. cum eraudieris ppicx
n eris. OPadoꝛamus at in tpᷣis eccleſus ad oꝛientẽ quod fit triplic i rõe
eſ, Fßm damalcenũ li . iii. ca · v. Pꝛio vt patriain noſtrã nos reqrere oſtenda
nin⸗ mus. Secundo vt ad xpᷣm crucifixum reſ piciamꝰ. Tercõ vt venientem
it iudicem nos expectare mõſtremꝰ. Mit ei ſic. Deus ꝑadiſum in eden ad

oꝛientem plãtauit: vñ hboĩem tranſgreſſum exulem fecit. ⁊ añ ꝑadiſuʒ ex
occidente habitare fecit. Antiquã igitur patriam ex qrentcs. t ad ißam
reſpiciebat. ita adoꝛamꝰ ad ipm reſpiciẽtes.Et aſſumpt? ad oꝛientem
ſurſum ferebatur. ⁊ ita ipm apli adoꝛauerũt. Et ita vemiet quomõ vide
runt eum euntem in celum SBn igitur expectantes ad oꝛientem adoꝛa⸗
mus. Hec damaſcen? Quarto ↄ ſecratur vt ibidem lauges veo ſol⸗
uãtur. Qð qdem fit in ſeptem boꝛis canonicis.ſ.matutinis pma tercia
ſexta nona veſpa ⁊ cõpletoꝛio. Et licet in q̃ibet hoꝛa dieide eſſet lauda
dus. tñ qꝛ ad hoc infirmitas noſtra nõ ſufficit oꝛdinatũ eſt.vt his hoꝛis
ſpẽaliter deũ laudemꝰ:eo ꝙ be hoꝛe ab aliis puilegiate ſunt in alibus.
Mam in nocte media q̊ matutine celebꝛtur xpc natus eſt.capt?⁊ illuſ⸗

“

a iudeis fuit. In hac iteꝝ hoꝛa infernũ ſpoliauit. Bicit᷑.n. in mitrali ꝙ; uuine
in medu nocte infernũ ſpoliauit large accipiendo.ſ.añ lucem mane ſur z
rexit.hoꝛa pᷣma apparuit marie magdalene. In media etiã nocte ad iu⸗ don
dicium venturus aſſeritur. Elñ hiero. Reoꝛ inqͥt traditõʒ gpoſtolicam ij
ꝑpmãſiſſe vt die vigiliaꝝ paſche añ noctis mediũ dimittere nõ liceat po ol
pulos expectates aduentũ xpᷣi.Et poſtqᷓ; aduenerit illud tꝑus ſecurita⸗ Oun
te pᷣſumpta feſtum cunctos agere diem. In bac igitur hoꝛa laudes deo Gi
coantamꝰ: vt ci de eius natiuitate.captõne: ⁊ patru liberatoõne grãs aga ien
mus ⁊ eiꝰ qaduẽtum ſoliciti expectemꝰ. Agdduntur etiã matutinales lau os.
des.qꝛ in mane egiptios in mare ſubmerſi it. mundũ creauit.⁊ ſurrexit. uzt
In hac ergo hoꝛa laudes deo reddimꝰne in mari huiꝰmundi cũ egiptiis Axcde
demergamur.vt ꝓ noſtra creatõe ⁊ eius reſurꝛectõe Gtias deo reddamꝰ
In hoꝛa pᷣma xpᷣc ad templũ maxie cõueniebat.et pplus ibidẽ ad eũ ma AWui
nicabat.i.ad eum mane feſtinabat.vt dicitur luce.xxi. Pilato pᷣſentatꝰ coꝛd
fuit. In hac etiã hoꝛa reſurgens mulieribꝰpᷣmo apparuit. Hec eſt etiaʒ ſ
pᷣma boꝛa diei. Ideo ergo in bac hoꝛa in eccła deo laudes exoluimꝰ. vt fan
xpᷣm imitemur ⁊ ſibi reſurgenti ⁊ apparenti gras agamꝰ. ⁊ vt deo tãqᷓ; iiiſſſo
ʒ omniuʒ pᷣncipio ipᷣius diei pmitias ſoluamꝰ. In hoꝛa tercia xpᷣc linguis
iudeoꝝ crucifixus eſt. a pilato ad columnãꝗ flagellatus eſt. ⁊ adbuc vt di en
citur in hiſtoꝛiis colũna vbi ligatuſ fuit veſtigia cruoꝛis oſtendit:⁊ hac on
adem boꝛa ſpuſſanctꝰ miſſus eſtitenebꝛe p vniuerſü mundũ facte ſ unt. ar
vt in moꝛte domi ſui ſol lugẽs ſe veſtibus nigris contegeret. ⁊ ne domi d
num crucifigentibꝰ lumen pᷣberet. ⁊ in bac hoꝛa in die aſcenſionis cum gafan
Diſcipulis diſcubuit. In nona hoꝛa xpᷣc ſpũm emiſit.nules latus eiꝰ ape lus⸗
ruit.cetꝰapoſtoloꝝ ad oꝛadum cõuenmire cõſueuit. ⁊ xpᷣc in celum aſcẽdit icr
Pꝛopter has pᷣrogatiuas deum in his hoꝛis laudamꝰ. In veſ. pa criſtꝰ S
in cena ſacramentum coꝛpis ⁊ ſanguĩs inſtituit. pedes diſcipuloꝝ lauit
de cruce depoſit? in ſepulcro collocatus fuit. diſcipul in habitu pegrini un
ſe mamfeſtauit. Pꝛo bis oĩbus eccla in bac hoꝛa xpᷣo gtias agit. In coõ ein
pletoꝛio criſtus ſanguineas guttas ſudauit.monumento eius cuſtodia in⸗
deputata fuit.⁊ ibidem qeuit. reſurgens pacem diſcipul nunciauit. Et (cc
ꝓ bis grãs deo reddimus. Has aũt laudes q̃liter deo exoluere öbeaꝰꝰ ſei
bicit bernardꝰ. F res mei immolãtes hoſtiã laudis iungamꝰ verbis ſen i
ſum.ſenſui affectũ.affectui exultatonem.exultatõni maturitatẽ. matu⸗ fon
ritati humilitatẽ. humilitati liberratem Qumto cõfecratur vt ibidẽ ci
ſacramẽta eccleſiaſtica miſtrentur. Eñ ipᷣa eccła efficitur quaſi taberna
dei. in qᷓ ſacramẽta ↄtinentur ⁊ miſtratur. Quedam em̃ miſtrantur ⁊ vã Eã*
tur intratibus vt baptimus.q̃dam exeuntibꝰ.ſ.extrema vnctõ.quedaʒ S
comoꝛantibꝰ.⁊ hoꝝ qͥdam ſunt m iniſtrantes. his vatur oꝛdo. Quidam S e
Pugntes. hoꝝ qͥdam pugne ſuccũbunt. his datur penitẽtia. Quidaʒ ”

inſiſtunt. ⁊ his cõfertur audacia animi vt roboꝛentf.⁊ boc ꝑ ↄfumatõe,z iu

—

irig
humeſe
wakegle
hlan
luerg
ſantn
cesdeo
Nisage
leslan
Uunr.
npeus
UWndlan

Wwöerd
Nrckes
in.
otij
eligus
cund
Mdrnbe⸗
rehun.
Meonm
nis cun
sch ape
n cddt
o

gr
alodl
liult. E
. aund
govisſe
i Nr
iute
r
m
Adaj
atoe

or bu
ipe

QAQRNI

datur cibus vt ſuſtententur ⁊ hoc ꝑ eucariſtie ſumptõʒ.fit remotõ impe

dimenti ne deiiciãtur.⁊ hoc ꝑ matrimonii ↄiunctõs Secũdo vidẽduʒ
eſt äliter ↄſecratur. Sʒ pᷣmo de altari.ſcdᷣo de ecca.· C.· Aacõſe
cratõʒ ãt altaris plura cõcurrũt. Pꝛimo.n.q̃tuoꝛ cruces de aq̃ bñdicta
in q̃tuoꝛ coꝛnibꝰaltaris ↄfigurãtur. SGecũdo ipᷣm ſepties circuitur. Ceꝛ
cio aq̃ bñdicta cũ yſopo ſepties aſpgitur: Quarto inccſuʒ in ipo cremat

Quinto criſmate mungitur. Sexto mũudis panis oꝑitur. Dec ãt repre/
ſentãt ea q̃ öbent habere illi qͥ ad altare accedũt. Gebent.n.pᷣmo hĩr̃e ca

ritatem qᷓdrupliceʒ ꝑ crucẽ acqͥſ itã. vt.ſ.diligat deũ ſeipos aĩcos et ini⸗
micos.Et hec ſignãt q̃tuoꝛ cruces in ãtuoꝛ coꝛnibꝰaltaris facte. Et de

his q̃tuoꝛ coꝛnibꝰcaritatis ðꝛ in geñ.xxviii. Gilataberis ad oꝛientem ⁊

occidentem.ſeptentrioneʒ ⁊ meridiem. Elel ideo q̃tuoꝛ cruces in qᷓtuor

coꝛnibꝰfiunt.ad ſignificandũ ꝙ xpᷣc ꝑ crucem q̃tuoꝛ mũdi ꝑteſ ſaluauit

vel iõ ad ſignificandũ ꝙ crucem donũ q̃tuoꝛ modis ðbemꝰ poꝛtare.ſ. in
coꝛde ꝑ meditatõʒ. in oꝛe ꝑ ofeſſioneʒ. in coꝛpe ꝑ moꝛtificatõʒiin facie ꝑ
aſſiduã impꝛeſſionez Secũdo ðbent bĩr̃e curaʒ ⁊ vigiantig. qo ſigni

ficatur ꝑ circũitus. Cñ tũc cãtatur. Inuenerunt me vigiles ac. Bebent
em̃ ſolicite vigilare ſup gregem ſuũ. VUnde negligentiã prelati poĩt gu

4

bertus inter riduculoſa dicens. Ridiculoſa an magis pericule ſa res eſt

ſpeculatoꝛ cecus.pꝛecurſoꝛ claudus.negligens pꝛelatus.doctoꝛ neſcius

pᷣco mutus. Elel ꝑ ſeptem circũitꝰ circa altare ſignificatur ſi eptẽ medita

tões ⁊ ↄſideratões q̊s circa ſeptemplicem virtuteʒ bumilitatis xpᷣi ha⸗

bere vᷣbemꝰ. ⁊ ꝑ ipᷣas frequenter circũie. Pꝛima virt? eſt ꝙ cum diues

eſſet fact? eſt pauꝑ. Secũda ꝙ in pᷣſepio poiitꝰ. Cercia ꝙ parentibꝰ ſub⸗

ditus. Quarta ꝙ ſub manu pui capur inclinauit. Quinta ꝙ diſcipulum
furem ⁊ ꝓditoꝛem ſuſtinuit Sexta ꝙ añ iniquũ iudicem mãſuetus tacu

it. Septima ꝙ ꝓ crucifixoꝛibꝰclementer oꝛauit. Vel ꝑ ſeptẽ illos circũi⸗/

tus ſignificantur ſeptem vie xpᷣi. Pꝛima fuit de celo in vteꝝ: ſecũda de

vtero in pᷣſepiũ.tercia de pᷣſepio in mundũ.q̃rta de mũdo in patibulum
aͤnta de patibulo in ſepulcꝝ. ſexta de ſepulcro in limbuz. ſeptia de limbo
reſurgẽs in celiʒ Tercõ obent hr̃e dñice paſſionis memoꝛiã.· quod ſi

gnificatur p aſpſionem aq̃ͥ. Geptem em̃ aq aſpſiones ſunt ſ eptẽ ſanguin
nis xp̃i effuſiones. Quaꝝ pᷣma fluxit in circuciſione.ſecũda in oratõne.
tercia in coꝛpis flagellatõe. qrta in capitis coꝛonatoe qͥnta in manuũ ꝑ
foꝛatõne.ſexta in pedum affixione.ſeptima in lateris aꝑtoe. He ãt ſan⸗

guinis aſpſiones facte fuerũt cuʒ ꝗſopo humilitatis ⁊ ineſtimabilis ca⸗

ritatis. Iopus.n. eſt herba humil ⁊ calida. Uel ideo ſepties aſpgitur.

ad ſignificandũ ꝙꝙ in baptiſmo ſeptẽ vona ſ pũſſancti dvůtur Quarto
ðbent habere oꝛatõeʒ feruentẽ ⁊ deuota quod ſignificatur ꝑ cocrematõ
nem thuris. Chus em̃ hʒ virtutẽ aſcendendi ex fumi leuitate cõſoliãdi

ex ſua qlitate.ↄſtringendi ex cõglutinitate.ↄfoꝛtandi ex aromaticitate.

Sic oꝛatõ aſcendit in dei memoꝛiã.aĩaʒ cõſolidat qntum ad culpã p̃te⸗ n
ritam impetrãdo medelã.cõſtringit qᷓntum ad futurã ĩpetrãdo cautelã. m
ↄfoꝛtat qᷓntuʒ ad pᷣſentem impetrãdo tutelã. Vel põt dici deuota oꝛa ena
tio ꝑ thus ſignificat qꝛ habet ad deũ aſcendere. Ecclepᷣ. xxxv. Oꝛatio ncͤ
humiliantis ſe nubes penetrat. Odoꝛẽ veo reddere. Apoc.v. Habentel vete
ſinguli citharas ⁊ phialas ſuas plenas odoꝛamentoꝝ ⁊c. Ex coꝛde in⸗ mn
flamato pꝓcedere.Apoca.vni.Bata ſunt illi incenſa multa ⁊c. Et ifra. in
Accepit angelus thuribulũ ⁊ impleuit illud de igne al. v. Quinto S
obent habere nitoꝛẽ cõſcientie ⁊ odoꝛẽ bone fame.quod ſignificat᷑ ꝑ cri de
ſma: quod ↄficitur ex oleo ⁊ balſamo. Bebent em̃ hr̃e purà cõſcientiam N 1o
vävt poſſint dicere cũ aplo. Gla noſtra hec eſt teſtimoniũ ↄſcientie noſtre .
Bonã famam.Eñ pᷣma thi.iii.Opoꝛtʒ illũ teſtimomũ hr̃e bonũ ab his Ren
q̃ foꝛis ſunt. Chꝛiſ. Clerici nullã ðbent habere maculã nec ĩ verbo nec 4
in cogitatu.nec in facto nec in opinione.qua ipᷣi ſunt pulcritudo et vir: Rn
tus eccleſie.⁊ ſi mali fuerint totam deturpãt eccleſii Sexto debent KW
hr̃e mundiciã oꝑatõnis bone:quod ſignificatur p pannos albos ⁊ m⸗ ſg
dos qᷣbus altare oꝑitur. ſus em̃ veſtimentoꝝ inuentꝰeſt ad tegenduʒ n
calefaciendũ ⁊ oꝛnadum. Sic bona opa tegunt anie nuditatem. Apo. p
tercõ. Veſtimẽtis albis induaris:vt nõ appareat cõfuſio nuditatis tue. Me
Oꝛnut aimaʒ ad boneſtatem. Ro. xiii. Ynduamur orma lud 2c. Calefa u
ciunt inflamdo ad caritatem. Job.xxxvii.ca. Mõne veſtimenta tua ca Litimn
ligd ſunt ⁊c. Aodicũ em valeret accedenti ad altare ſi bret digitatem 0
NR ſumm 2 vita infima. Bern. Moſtruoſa res eſt ſedes pma 7 vita ima. a
SFgus ſupmus ⁊ ſtatus infimꝰ.vultus guis. actus leuis.ſermo multus. le
fructus nullꝰ.ingens autoꝛitas.⁊ animi inſtabilitas G Secũdo nuccl
.. vigendũ eſt qliter eccla oſecrat᷑.⁊ ad hoc plura cõcurꝛũt. Eps em̃ ipam RWR
QAQAQr. d. ca t ) ecclłam ter circuit.⁊ q̃tibet vice veniẽs ad ianuã ꝑcutit baculo paſtoꝛali
4 Ddicens. Apite poꝛtas pᷣncipes vr̃as ⁊4. Interiꝰ 2 exterius aq̃ bñdicta S
ipa eccla irrigatur. In pauimẽto fit crux de cinere ⁊ ſabulo ex traſuerſo
Aungulo oꝛientis vſq; ad angulum occidentis: ⁊ ibi lr̃is grecis ⁊ latinis Mna
fſcribitur alphabetũ. In parietibꝰeccłe cruces depingũtur: ⁊ ipſe cruces Apl
iluminãtur ⁊ criſmate inungutur. Primũ ergo ſcz triplex circũitꝰ lNc
ſignat triplicem circũitũ quem fecit xpᷣc ꝓpter ipᷣius eccłe ſanctificato, fßo
Pꝛimꝰfuit ꝙ de celo venit in mundu.ſecũdus ꝙ de mũdo deſcẽdit ad ſi u
bum.. terciꝰꝙ de libo rediens ⁊ reſurgens aſcendit in celum. Al triplex i
circũitus fit ad oſtendendũ ꝙ illa eccla cõſecratur ad honoꝛeʒ trinitatiſ feert
Vel triplex circũitus ſignat triplicem ſtatuʒ ſaluandoꝝ de eccla.qͥ ſunt Yne
virgines otinentes ⁊ coiugati.Hec etiã deſignãtur in diſpoſitõe mate⸗ teſtar
rialis ecclłe ſicut oſtendit richardꝰde ſancto victoꝛe. Nam ſanctuarium Urtic⸗
ſignat oꝛdinem virginũ.choꝛus oꝛdinem ↄtinentiũ.coꝛpus ↄiugatoꝛuʒ ſen
SGBtrictius eſt ſanctuarium iᷓ choꝛus:et choꝛus ꝙ;ᷓ coꝛpus.q;ꝛ paucõꝛes ⸗

ſßte⸗
Geg.
Wn
Ount

Nben

rein
Etift,
uto
iet
Cenrann
e poth
icbhis
hit
Mcot
vdeben
o ni
roen,
Ae.
mo.
Natuud
rtenn
Mamm.
wulrs⸗
Sc̃ch
Seßtinn
nd
hitin
d
lrins
Acuces
archec
niicno
r
Anp
minin
lii
ur
;

ANGNXYII.

ſunt virgines q; cõtinentes.⁊ cõtinẽtes q; cõugati.Sanctioꝛ eſt etiam

locus ſanctuarii qᷓ; choꝛus: ⁊ choꝛus q; coꝛpꝰ: qꝛ dignioꝛ eſt oꝛdo virgi
num qᷓ;ᷓ ↄtinentiũ.⁊ cõtinentiũ q; cõiugatoꝝ.Hec richar Secũdũ.ſ.
trina ad oſtiũ ꝑcuſſio ſignat triplex ius quod habʒ xpc in eccła quare ſi
bi ðbet aꝑiri.Eſt enim ſua creatoe.redemptõe ⁊ gloꝛificatõis ꝓpmmiõe
Be hoc triplici iure di.anpᷣbel. Certe dñe qꝛ me feciſti öbeo amoꝛi tuo
meipᷣm totum:qꝛ me redemiſti debeo amoꝛi tuo meipᷣm totũ:qꝛ tanta ꝓ⸗
mittis debeo meipᷣm totũ.imo tm̃ vᷣbeo amoꝛi tuo pluſqꝙ; meipᷣm.q̃ntum
tu es maioꝛ meipᷣo.ꝓ quo dediſti teipᷣm:⁊ cui ꝓmittis teipᷣm. Crina aut
ꝓclamatõ.attollite poꝛ.pn.ve.ſignit᷑icat trinã eiꝰpotẽtiam ſcʒ in celo.in
mũdo ⁊ in inferno Terrcõ interi⁊ exterius aq̃ bñdicta aſpgitur. qðd
fit triplici de cauſa. Prio ꝓpter demonis expulſionem. Oq̃ ein bñdicta
habet ꝓpꝛiã virtutẽ cxpellendi ipᷣm dꝗabolũ. Ende in exoꝛciſmo oq̃ ꝛ.
Vlt ſis aqua exoꝛciſata ad effuganda omnẽ poteſtatem inumici et ipᷣm
inimicũ eradicare ⁊d. Iſta ãt aqua bñdicta fit ex quatuoꝛ rebꝰ ſcʒ ex aqᷣ
vino ſale ⁊ cinere.qꝛ videlicʒ quatuoꝛ ſunt q̃ maxime inimicũ expellunt
ſcʒ lacrimaꝝ efſuſio q̃ ꝑ aquã.ſpnalis exultatõ q̃ ꝑ vinuʒ.matura diſcre
tio qᷓ p ſal: ⁊ pfunda bumiliatõ qͥ ꝑ cinerem deſignãtur. Secũdo ꝓpter
ipᷣius eccłe expiatõnem. Omia em terꝛena bec ꝓpter peccatuʒ coꝛrupta
ſunt ⁊ fedata:⁊ ideo locus ipᷣe aqua bũdicta aſꝑgitur:vt ab omi fedira
te ⁊ immũdicia liberetur purgetur ⁊ expietur. Hinc eſt etiam ꝙ in lege
omia pene ꝑ aquã mundabãtur: Cercõ ꝓpter omnẽ remouendã maledi
ctõnem.Terꝛa.u.a pucipio cũ fructu ſuo maledictõem accepit.ex eo ꝙ;
ex eius fructu deceptõ facta fuit.aqua vero nulli maledictõni ſubiacuit
hinc eſt ꝙ dñs comedit piſcẽ ſed nõ legitur comediſſe carnem nomiatun
nili foꝛte de agno paſcali ꝓpter pᷣceptum leg in exemplum.ſ.abſtinendi
aliqñ a licitis.⁊ aliquãdo eadem comedendi. Ut ergo omis maledictio
remoueatur.⁊ bñdictõ introducatur. ideo aqua benedicta aſpergitur.
Quarto in pauimẽto alphabetum ſcribitur.quod qͥdem repᷣſentat
ↄiunctõʒ vtriuſqʒ ppli ſcʒ gentilis ⁊ iudei.vel paginã vtriuſq; teſtamẽ/
ti: vel articulos noſtre fidei. Illud eni alphabetũ ex lr̃is grecis ⁊ latinis
in cruce factis repᷣſentat vnionẽ in fide populi gentuis ⁊ iudei ꝑ crucem
xpᷣi factam. Ende ⁊ ula crux ex trãſuerſo angulo oꝛientis vſqʒ ad ãgu⸗/
lum occidentis ducitur:ad ſignificãdum ꝙ ille qͥ pus erat dexter factuſ
eſt ſiniſter.⁊ qͥ erat in capite factus eſt in cauda.⁊ ecõuerſo Gecundo re
pᷣſentat paginam vtriuſqʒ teſtamẽti.quod ꝑ crucem xpᷣi adimpletuʒ eſt.
Vnde moꝛiẽs dixit cõſummatũ eſt Et crux ex traſuerio ducitur:qꝛ vnũ
teſtamentũ in alio continetur. Quia rota erat in rota. Lercõ repᷣſentat
articulos figei.Eccleſie enĩ pauimentũ eſt noſtre fidei fundamentũ.ele
menta que inſcribuntur ſunt articuli fidei.quibus rudes ⁊ neophici de
vtroqʒ populo in eccleſia erudiuntur.qͥ ſe puluerem ⁊ cinerem reputare

R

iuriſdictõ eius ꝑ
eps inde cum clericis terꝛitus fugeret.dyabolus ↄtinuo ip̃am eccleſiaz
cum grandi ſtrepitu deſtrurit ¶ Mabuzʒardan ſicut legitur qrto regũ
xxv. vomũ dei combuſſit. Nabuʒardan aũt pᷣnceps coquoꝝ ſignificat il
los qͥ gule et luxurie dediti ſunt. qͥ de ventre ſuo deum ſuũ fecerunt m
quod dicit aplus. Quoꝝ deus venter eſt ⁊c. Qualiter aũt venter de? di

debent. iuxta illud quod dixit abꝛaam geñ. xviii.Loquar ad dñm meuz

cũ ſim puluis ⁊ cinis Quito cruces in eccla depingunk. quod ſiqui
dem fit triplici rõne. Pꝛio ppter demonũ terꝛoꝛem vt ſcʒ ðᷣmones in⸗

de expulſi ſunt vidẽtes ſignum cruqꝗ terreãtur.⁊ illuc ingredi nõ pꝛeſu:

mant. Cimẽt em̃ valde ſignum crucis Unde crip. Abicunqʒ ðmones ſi
gnuʒ dominicũ viderint.fugiũt.timentes baculũ quo plagã acceperũt

Secũdo ꝓpter triumphi oſtenſionẽ. Cruces em̃ ſunt vexilla xpᷣi ⁊ſ igna
eiᷣtriumphi. Eñ vt oſtendat᷑ ꝙ locꝰille xpᷣi dominio ſubiugat?ꝰeſt iõ ibi⸗
dem cruces depingũtur. Mam ⁊ apud impialem magnificentiam obß⸗

uatur vt qñ aliqᷓ ciuitas ei traditur. impiale vexillum in ea erigitur. In
huiꝰfiguratõe ðꝛ geñ.xxviii.ꝙ iacob lapidem quem ſuppoſuerat capiti

ſuo ere xit in titulũ.videlicet in titulum pᷣconialeʒ memoꝛialẽ ⁊ trũpha
lem.ZLercõ ꝓpter aploꝛum repᷣſentatõem. Nam illa xii.luminaria ante

cruces poſita ſignificãt.xii.aplos qͥ ꝑ fidem crucifixi totum mundũ illu
minauerunt. He igitur cruces illuminantur criſmate inungutur qm̃

⁊ apoſtoli fide paſſionis xpᷣi totuʒ mundũ illuminauerunt ad cognitõʒ.
inflamauerunt ad amoꝛem.vnxerũt ad ↄſcientie nitoꝛem quod per oleũ

⁊ad bone vite odoꝛem quod ꝑ balſamũ intelligitur. E Be tercõ

ſcʒ ꝑ quos ꝓpbanatur.ſciendũ ꝙ ipam domum dei p tres pphanataʒ le

gimus.ſ.ꝑ ieroboam ꝑ nabuʒardan ⁊ p anthiochum. Jeroboam em̃ ſiẽ

legif.iii.regꝗ.xii.uos vitulos fecit ponẽs vnuʒ in dan: ⁊ aliũ in bethel

que vꝛ domus dei:⁊ hoc ꝓpter auariciam fecit.ne ſcʒ regnum ad roboã

rediret. NPer hoc ſignificatur ꝙ auaricia clericoꝝ multũ eccliam dei cõ
tamimnat. q in ipᷣis dericiſ mitum regnat.Hiere.viii.A minimo vſqʒ ad

maximum omẽs auariciã ſequũtur. Dern. Quem dabis mihi de nume
ro pᷣlatorum.q non magis inuigilet ſubditoꝝ euacuandis marſupus qᷓ;
viciis extirpandis. Elituli ſunt nepotuli.quos in bethel.i.domo dei po⸗
nunt. Eccleſia etiã ꝑ ieroboam ꝓphanatur ſi ex auaricia vſurarioꝛũ vel

raptoꝝ edificatur. nde legitur q cum dam vſurarius ecclam quan
dam de rapinis ⁊ vſuris cõſtruxiſſet. epũm ad eius dedicatõnem młtis
pᷣcibus inuitauit.Cum igit᷑ epᷣs cum ſuo clero officiuʒ cõſecratõis age
ret. vidit poſt altare dyabolum ſtantem in cathedra in babitu epiſcopa⸗
li. Qui dixit epiſcopo. Quare ecclam meam ↄſecras.ceſſa iam. qꝛ ad me

*

t. quia de vſuris ⁊ rapinis edificata eſt. Cum ergo

catur.oſtendit hugo de ſancto victoꝛe in ſuo clauſtrali dicens. Solent
dus templa conſtrui.altaria erigi.miniſtri ad ſᷣuienquʒ oꝛdiari.imolari

e

ee
ſu
gun
fic
nut
Po
gehn
M
ruf

ſas
hoberea
KR
Fln
ſon
ſolat
tunmc⸗
oNo
ait⸗
Cerinal
on⸗
Utaris.
auti

ſupal

lußpli

ſunco
Pwwem
arnen
o⸗
terde
gelli

ogni
dele

tnnx

Aleni
wn

orezt
cki
lelen
köthbie⸗
mobß⸗
. d
aht
ünba
maunte
mäl
winrc̃
Cpnit;

rAf

Renni
matne
me
jübeh
obo
mdeico
Nda
ewune
Mrſagtsg
onodaß
Urrni
AR
Nen mirs
mös gt
eNlopr.
roa
Cneg
cei⸗
rioe
ginn
mnoi
arr

oh

ad memoꝛiã eiꝰreducit.Be boc triplici circuitu dꝛ eſaie.

pecudes.thura cõcremari: Beo ſiqͥdem ventri templũ eſt coquina: alta
re menſa: miniſtri coqui. immolate pecudes carnes cocte: fumus incen
ſoꝛum odoꝛ ſapoꝝ Rex anthiochus fuit ſupbiſſimꝰ⁊ ambitõſus do
mum dei polluit ⁊ ꝓphanauit ſicut legitur pᷣmo machii. Per quẽ ſigni
ficatur ꝙ ſupbia ⁊ ambitõ q vigent in cleriq qͥ nõ appetũt ꝓdeſſe:ſʒ peẽ
multũ ecclam dei ↄtaminãt.Be quoꝝ ſupba ambitone dicit bernardus

Honoꝛati incedunt de bonis domĩ cui tñ dño honoꝛem nõ dferunt.In⸗

de bis quem quotidie vides meretriciꝰnitoꝛ. hiſtriomcus habitꝰ. regiꝰ
apparatꝰ: Inde auxꝝ in frenis ⁊ ſellis ⁊ calcaribus.⁊ plus calcaria qy al
taria fulgent Et ſicut ꝑ tres ꝓphanata extitit:ita ꝑ alios tres dedicata
⁊ cõſecrata fuit.Bedicatõʒ.n. pᷣmo fecit moiſes.ſecundo ſalomon.tercõ
iudas machabeꝰ. Per quod inſinuatur quod in dedicatõe eccłe ðbemꝰ⸗

habere humilitatem q̃ fuit in moyſe.ſapiam et diſcretõʒ q̃ fuerunt in ſa

lomone. vere fidei ↄfeſſionem q̃ fuit in iula. E· Secũdo videndu
eſt de cõſecratõe ſiue ðᷣdicatõe templi ſpũalis.quod templiũ ſumus nos
ſeʒ ↄgregatõ oĩm fideliũ.quod cõſtruitur ex lapidibꝰ viuis.i.pe.ii.Can
ꝙᷓ; lapides viui ſupedificati cX Ex lapidibꝰpolitis.Elnde cãtatur. Lun
ſionibꝰpᷣſturis expoliti lapides ⁊c.Ex lapidibus qᷓdris. Quatuoꝛ.n.late
ralapidis ſpnalis ſunt fides ſpes caritas ⁊ opatõ.qᷓ equalia ſunt.qͥa vt
di·grego.q̃ᷓntum credis t̃ ſperas.qntum credis et ſperas.tm̃ dilig.q̃n
tum credis ſperas ⁊ diligis tm̃ oparis. In hoc qͥdem templo altare eſt
coꝛ noſtrũ.ſuꝑ quod altare tria vᷣbent deo offerꝛi. Pꝛimũ eſt ignis dile⸗
ctõnis ꝑpetue Neuit᷑.vi. Ignis ſcʒ dilectõis erit ꝓpetuus:⁊ nunqꝙᷓ defi⸗
ciet in altari ſeʒ coꝛdis. Secundũ eſt incenſum oꝛõis odoꝛifere.i.ꝑal.vi.
Aaron ⁊ fili eiꝰadolebunt incenſum ſuꝑ altare olocauſtomatis ⁊ thimi
amatis.Terciũ eſt ſacrificiũ iuſticie.quod ſacrificiũ cõſiſtit in oblarõne
penitẽtie ⁊ in olocauſto dilectõis pfecte:⁊ in vitulo carnis moꝛtificate.
Be bia pſał.Cunc acceptabis ſacrificiũ iuſticie ob.⁊ olo.tũc imponent
ſupꝑ al. tu.vi· Templum ãt ſpale quod ſumus nos ad ſinulitudinezʒ
templi materialis cõſecratur. Pꝛimo.n· ſuminꝰ pontifex ſcʒ xpᷣc ho
ſtium coꝛdis clauſuʒ inueniens ter circuit.dũ peccatũ oꝛis coꝛdis ⁊ oꝑiſ
241 82 eſaie. xxin. Dume ci⸗
tharam quo ad pmuʒ. circui ciuitateʒ coꝛdis.ſ.quo ad ſecundũ. meret᷑x
obliuioni tradita quo ad terci Secundo ipᷣm hoſtiũ coꝛdis clauſuʒ
ter pcutit vt ſibi apperiatur. Percutit.n.ipᷣm coꝛ ictu bñficii ↄſilii ⁊ fla
gelli. Be qua triplici pcuſſione ðꝛ puer.i.qntum ad malos Extendi ma
num meã ⁊c. hoc q̃ntum ad collata bñficia. Beſpexiſtis om̃e ↄſiiũ men
boc qntum ad inſpirata cõſilia. Et increpatões meas neglexitis.ᷣ quã
ſum ad illata flagella. Vel ter ꝑcutit dum ratõnalem mouet ad peccati
cognitõnem. cõcupiſcibilem ad doloꝛem. iraſcibilẽ ad peccati vindictazʒ
et deteſtatõe,ʒ Tercõ ipᷣm templũ ſpũale ter aqua intꝰ ⁊ extra debet

irrigari Hec ãt trina irrigatõ eſt trina lacrimaꝝ interioꝝ vk aliqñ exte

rioꝝ effuſio.Mens em̃ ſancti viri vt dicit grego. doloꝛe afficitur cõſi

derando vbi fuit. vbi erit: vbi eſt: ⁊ vbi nõ eſt. Abi fuit inqͥt in peccato
vbi erit in iudicõ.vbi eſt in miſeria: vbi nõ eſt in gla: Quãdo ergo inte
rioꝛes vel exterioꝛes lacrimas fundit conſiderando ſcʒ qa fuit ĩ peccato

et de ipo ratõem reddet in iudicio tunc iſtud tẽplum iam ſemel aq̃ᷓ aſpgi
tur: uaco qt ꝓ miſeria in qua eſt ad fletum cõpungitur tunc ſecundo
aqᷓ irrigatur. Quãdo ꝓ gloꝛia in q̃ non eſt lacrimas fundit.tunc terciaʒ
aquã aſpgit.Huic ãt aque admiſcentur vmũ ſal ⁊ cinereſ qꝛ cuʒ his la
crimis dbemus babere vinũ ſpũalis exultatõis.ſal mature dii cretõnis
⁊ cineres ꝓfunde humiliatõis: Elel ꝑ vinum limphatũ intelligitur hũil i
tas xp̃ᷣi quò habuit in carnis ſuſceptõe. Elinum.n. lim phatum eſt verbũ

humanatũ. Per ſal intelligitur i. anctitas ſue vite.q eſt omibꝰcõdimẽtũ
religionis. Per cinerem intelligitur erpaſſio.His igitur tribꝰ coꝛ nmm

vbemus aſpgere ſcz bũñficio incarnatõis ꝑ quod puocemur ad humllita
tem. exemplo ſue duerſa tois ꝑ quod informemur ad ſanctitatẽ: ⁊ memo
ria paſſionis ꝑ quod incitemur ad caritatem Quarto ſcribit᷑ in hoc

templo coꝛdis ſpũale alphabetũ ſiue ſi pũalis ſcriptura. Hec ãt ſcriptu⸗

ra ꝗ ibi ſcribitur triplex eſt.ſ.victamia faciendoꝝ. teſtimonia diuinoꝛũ

bñficõꝛum.accuſatõ ꝓpꝛioꝝ delictoꝝ Be his tribꝰro.ii. Cum n. gẽtes

ℳ

q̃ legem nõ habent naturaliter ea qᷓ legis ſunt faciũt eiuſmodi legeʒ nõ
babentes.ipᷣi ſibi ſunt lex.qͥ oſtendunt opꝰlegis ſcriptum in coꝛdibꝰ ſuiſ
Ecce pᷣmum.Teſtimoniũ reddente illis cõſcientia ipᷣoꝝ.Ecce ſecundũ.
Et inter ſe inuicem cogitatõnuʒ accuſantiũ vel etiã defendentiũ. Ecce
terci’. Quinto ðᷣbent pingi cruces.i.aſſ umi penitentie auſteritates
q qͥdem obent inungi ⁊ igne üᷣluſtrari q; nõ ſolũ ferende ſunt patienter
ſed etiã libenter. quod ſignificatur ꝑ vnctõnem:⁊ ardenter quod ſigmfu
catur ꝑ ignem. Inde bern. Qui moꝛatur in timoꝛe. crucẽ xpᷣi poꝛtat pa
tienter. Qui ꝓficit in ſpe poꝛtat libenter Sed qͥ ↄſummatur in caritate
amplectitur iam aanter Yen Multi vident cruces noſtras ſed non
vident vnctõnes noſtras. Qui ergo in ſe bec habebit vere templum ad
honoꝛem dei dedicatum erit:dignus plane in q xpᷣ( habitet ꝑ gratiã vt
tandem in eo habitare dignetur ꝑ glam. Quod ipᷣe nobis pᷣſtare digne:
tur. qͥ viuit ⁊ regnat deꝰ pomnia ſecula ſeculoꝝ. amen

Erplicit legenda lombardica iacobi de voß·u:
ragine oꝛdinis predicatorũ epiſcopi ianuenſis.

loter⸗

tönen
morie
gtee
men
e E
ſcles⸗
GNhn
ſdas
N
leig.
buse

ete
nr coſt

NNo

hite
1letete
di
cſecindn
lerag,

bisla

gonis
gonli
nchtei
Pücrui
Weryfn
Aomnlti
nmen
mhkude
ihnn
ubiulzi
ngits
ger
cful
lai.
ni ue
Kenuares
tienter
ligafd

Gnn

wur
Ote tn

und dn

hytin
zngn

mnen⸗

D
E
S

UNQNXIX.
r quedam legende a quibuſdam aliis ſupad
umo de decem milibus martirum.
W GLXXVIIII M
ſſio ⁊ memoꝛia. x.miliũ martiꝝ veneratur ⁊ colitur.x. kł.
iulii.qͥ oẽs vna die ꝓ xpᷣi noĩe paſſi ſunt ſub adꝛiano ĩpatoꝛe
aliiſqʒ ſex regibꝰqͥ ei vener̃t in adiutoꝛiũ Hi ſancti martireſ
cum ab impatoꝛe ad ſacrificandũ ydol ↄpellerent dixerunt.
iũ viuũ ⁊ imaculatũ offerimꝰnoſmetipᷣos dño noſtro hieſu xpo
, o genere naſci dignatꝰeſt: ⁊ deſcendere de celis multis malis
aff ad vltimũ voluit etiã ꝓ nobis crucifigi.quem tu miſer ignoꝛas
Tunc iratꝰ impꝑatoꝛ iuſſit eos diu toꝛqueri ⁊ ad vltimũ crucifigi. Et om
nia toꝛmẽta q̃ paſſus eſt dñs noſter ieſus xpᷣc foꝛti aio ⁊ fide firmiſſima
ꝓ dño ſuſtinuerũt. Locus igitur vbi paſſi ſunt beati martires mous eſt
magnꝰ:et vocatur ararat: ⁊ diſtat ab alexandria ciuitate qngentis qua
ſi ſtadus. qͥbus ãt paſſi ſunt fuerũt exercitꝰ regũ qͥ illi venerãt i adiu⸗
toꝛium triginta milia.Hoꝛa vero ſexta illius diei terꝛemotꝰ factꝰeſt ma⸗
anus. petre ſciſſe ſunt.ſol obſcuratꝰ eſt:⁊ omĩa ſigna q in paſſione domi
viſa fuer̃t etiã ibi viſa ſunt. LZunc ſancti martires fundentes oꝛatõeʒ ad

dñm dixer̃t. DBñe deꝰ memẽto noſtri in hoc patibulo crud.⁊ ſuſcipe petiꝰ
tõnem nr̃am:⁊ ea q̃ a te expoſcimꝰ nobis ocedere digneris:vt qͥcũqʒ me

moꝛiam noſtri coꝛde et oꝛe cũ ieiunio ⁊ deuotõe celebꝛauerit.mereantur
a te aſſequi fructuoſam mercedem tribuendo eis ſanitateʒ coꝛpoꝝ medi
camen anime.⁊ in domibꝰ eoꝝ intus ⁊ foꝛis bonoꝝ oim vbertatem con
cede.Et ſi in pᷣlio fuerint.nõ eis nocere pᷣualeãt inimici viſibiles ⁊ inui

ſibiles.te ꝓ eis pugnãte.ſed ſicut placet tibi armis tuis eos ptege.Dieſ

qʒ vnus ieiunii nr̃e paſſionis vnũ penitentialem annũ cõpleat obſeruan
tibus ſe deuoto coꝛde. Et hoc domĩatoꝛ dñe a te poſcimꝰ.diſſipa omneʒ
occupatõʒ:et omnem immundũ ſpũm omnemq; ĩfirmitatem eoꝝ expel⸗

le.qꝛ głoſum et laudabile eſt nomen tuuʒ ꝑ oĩa.ſ.ſ.Et reſpõdentibꝰomĩ

bus amen.facta eſt vox de celo dicens. Que petiſtis dilectiſſimi mei ſci

tote vos impetraſſe. Gaudete quoqʒ et letami. qꝛ oꝛatões veſtre coꝛaʒ

po et immoꝛtali rege veraciter ſunt exaudite Et his dictis in cõfeſſiõe
veraciter ꝑcepturi pᷣmia regni celoꝝ amen LXRIX

pViſitatõne brẽ uirginis marie

SEatiſſima virgo dei a ſuis pmoꝛ⸗
diis deo go dei aans honn⸗ d eluabeth
filcia eius inaudita exhibita populo inuocanti. omnes in ne:
ccceſſitate conſtituti ad eam confugiũt.tanꝙᷓ ad ſingulare reme
humanuʒ ſubſidiuzʒ nõ ſufficit reqͥ ſitum. Diſpoſuit nãqʒ oĩa
ꝛa. ſua ſapientia pꝛouidentia induſtria et gratia pꝛopulſata. Ubi

gubernatrix ſeculi ⁊ terꝛene potẽtie.in maria: Vbi mater miicoꝛdie ⁊
impetratrix venie.in maria. Abi mater militantis eccł. in maria Abi
aduocata ſeculi.in maria. Hurꝰrei cõſideratõe.vrbanꝰ romanꝰpontifex
ſextus. dure ferens materiã ſciſmatis occurꝛentẽ.ꝑpendenſqʒ aĩmo per
ſpicaci ꝙ beata virgo ſit peritiſſima aduocata delinqntiũ viatoꝝ: reꝑa
trix ſagaciſſima diſcrepantiũ animoꝝ: ⁊ viſitatrix diligentiſſima erran

₰

tiuʒ ſinguloꝝ. Pro Gtia extinctõis ſciſmatis ĩpetranda pie ſtatuit.ꝙ li

cet feſtum viſitatõis marie ad eliʒabeth.illo tpe pꝰ annũciatõʒ dñicam

debuerit celebꝛari.quo ipᷣam eliſabeth viſitauit. ꝓpter maximas virtu⸗

tes inbi oꝑatas:qꝛ tñ eccla illo tꝑe circa officiũ q̃qrageſimale.aut paſ-⸗

ſioneʒ xp̃i ſpẽaliter occupatur.ne tãta officii ſolẽnitas pᷣtermittatur.ad
laudẽ et glam virgis gloſe idem vrbanꝰſextꝰpie ſtatuit viſitatõnis pᷣfa
ti feſti memoꝛiã.in craſtinũ octauaꝝ beati iohãnis baptiſte cũ octauis

ſequentibꝰ de feſto viſitatõis marie a cũctis fidelibꝰcelebꝛari. Vt autẽ

ois fideliũ multitudo ad memoꝛiã pᷣfate viſitatõnis marie ad eliſ abeth
artiet deuotexcitetur.voluit idẽ vrbanꝰ vt omĩbꝰ vere ↄfeſſis et ↄtri

tis dictũ feſtũ viſitatõis marie celebꝛãtibꝰcũ octauis.loco diſtributõnũ

materiali.in eccliis fieri cõſuetis.de theſauro ſpiritali.vere indulgen

tie: ſicut in feſto coꝛꝑis xp̃ᷣi futuriſ tpibus effectualiter largirentur. Cũ

igitur angelꝰnunciauit marie Ä inueit gtiã apud dñm: ⁊ ꝙ de ea vcipe
retur filiꝰ dei ad ſalutẽ oĩm populorũ.qᷓᷓ cito ipᷣa credidit ſtatĩ cõcepit in
vtero verbũ vei.Et poſt grãs exhibitas de tãto bñficio ſibi facto ex ma

gna caritate ⁊ pietate ſtuduit ſuã cognatã elyſabeth.iam ſex menſibus

Guidatã in hierłm ſalutare:⁊ ſibi cõpati ac puire.Añ ðꝛ de eadẽ.Exur

gens maria abut in mõtana cum feſtinatõne in ciuitatẽ iuda.⁊ intrauit

domũ ʒacharie ⁊ ſalutauit el abeth. Hbiit igitur maria in mõtana cũ
feſtinatõe.qꝛ ab angelo in itinere faciliter ductata fuit ſpũſſancti inſla

matõe ꝑ obrupta mõtiuʒ ducebatur q eiuſdẽ ſpũs motõne ſuauiter fuit
ogitata Beata igitur maria in dño cõfidẽs hilariter trãſmiguit ſuper
cacumina montiũ ſicut paſſer. In aſpitate itineris cõgaudebat.ꝑ viam

ſuauitatẽ colloòoꝝ aſꝑnabatur. bona mẽtiũ in hierim collaudabat. bie
ruſalẽ in mõtanis celerꝛime cupiebat. Noluit ibi inueniri in publico vl

videri ſed abuit feſtinãter.Abiit cũ feſtinatõe in ciuitatẽ iuda vt iohᷣes

pᷣcurſoꝛ domi ſtati ſanctificaretur in vtero. vt xpᷣi incarnatõ in ciuitate

magꝗ publica pãderetur:et vt de illo loco ad fines terꝛe tatoꝝ miſterioꝝ
vᷣclaratõ vlteriꝰpãderet Et ĩtrauit domũ zacharie:⁊ ſalutauit eliſabetb
Ecce quomõ intrauit ſuꝑioꝛ ad minoꝛc.dña ad ſᷣuam regina celi ⁊ terꝛe

ad famulam ⁊ ãcill:vt ſic laudãdo laudibꝰ elyſabeth viſitaret:⁊ lauſ eiꝰ
laudes recpcas reſonaret ä

DOL 13 PaDaLLkraſn Ade ſe Fe rIoS

LTC
* . . £ẽ „ . „ . .
11 L 8 2 OOS Die marie vaisad ellsagbetb.
— * 5 .

cbhoc!

