inDcc ceteꝛis mirabilii? et ſublimius ĩ honoꝛem deoꝝ oĩm erexerunt. Ppathe
“Kf on.quod ſonat toti di.vocaueꝛũt:a pan quod totum et theos de? Pon
i tifices eĩ ꝗdoloꝝ ad maioꝛem populi deceptõnem fixerunt. ꝙ ſibia cy⸗
* bele qm oium deoꝝ matrẽ vocabant.fuerit imperatũ:vt ſið oibus gen
tibus vellent victoꝛiã obtinere.filiis ſuis templuʒ magnificũ fabꝛica:
ini rent Fundam̃tuʒ ãt ipſiꝰ templi ſpericũ iacitur vt ex ipſa foꝛma. deoꝝ

an. eternitas demõſtref᷑. Sed qꝛ latitudo teſtudis inſuſtentabil videbatur

cum ſupᷣ tena in edificio aliq;tuluʒ pceſſiſſent totũ intuſ terra replebãt

ſiml vt dicitur cũ terrꝗ denarios iacientes:⁊ ſic feceẽt quouſqʒ pᷣdictũ

templũ eſt mirabilr cõſũmatũ:Qunc data licentia vt qcunqʒ terraʒ aſ
poꝛtare vell et. tota qᷓm in ipſa terra iueniſſet pecunia ſua eſſet. feſtine
turba pꝛoperat et ipᷣm templũ cito euacuat.Beniq romãi pinnã ene
am et deauratã fabꝛicant.cet in ſum mitate collocant. Aiunt quoqʒ ꝙ; ĩ
hac o m̃s ꝓuincie mirabilr ſculpte erãt:ita vt qcunq; romã veniſſʒ. ver
ſus quo eſſet ſua prouintia ſcire poſſet. Hec ãt pꝛocedente tꝑe iñ ceci⸗
dit.vñ et in pᷣdicto templo in ſummitate aptura remanſit. Lpe igitur
foce impꝑatoꝛis cũ iam dudũ roma fidem dñi recepiſſʒ.bõifacius ppᷣ q̃r
tus a mnagno gꝛegoꝛio circa qnos dñi.dc.v.pꝛedictũ templuʒ a foca ce
ſare ipetrauit.et oĩm ydoloꝝ eliminata ſpurcicia ipᷣm templu. iui. ydꝰ
maii in honoꝛe beate marie et oĩm martiꝝ cõſecrauit.ac locum ſancte
marie ad martireſ appellauit.q̃ nunc ſcã maria rotunda a pplo appella
tur. Mõdum eiĩ cõfeſſoꝝ ſolennia ab ecclia agebãtur Ged qꝛ ad hoc fe
ſtũ multitudo naxiĩa ofluebat: et ꝓpter defectũ victualiũ celebꝛatöt va
care ñ potert.iõ quidã ppᷣ gregoꝛiꝰ hoc feſtũ ĩ liał. nouembꝛis qñ ma
ioꝛ victualium copia videtur eſſe meſſibꝰ et vindemuis celebꝛatis.fieri
inſtituit. ac per vniuerſũ mundũ hunc diẽ in honoꝛe oĩm ſcõꝝ celebꝛari

ſolenniter oꝛdiauit.Et ſic templũ qð fabꝛicatuʒ fuerat oĩbus Fdol nuc

dedicatũ eſt oibus ſcis.et vbi multitudo colebatur Vdoloꝝ.ibi deuote
laudatur multitudo ſcõox. B. Secundo inſtituta eſt ꝓpter omiſſoꝛũ
ſuppletõem. Mos eĩ multos ſcõs omiſimꝰ.de qͥbus nulla feſtiuitatem
ſiue etiã memoꝛiã fecimꝰ. Non eni poſſumꝰ oim ſcõꝝ feſta agere. tum
ꝓpter ſcõꝝ multiplicitatẽ:qꝛ multi et quaſi infiniti ſunt. tü ꝓpt᷑ nram
infirmitateʒ. qꝛ infumi et debiles ſumꝰ.nec ad B ſufficere poſſemꝰ.tuʒ
propt tꝑis bꝛeuitatẽ.qꝛ etiã tempꝰ ñ ſufficerʒ. Nam ſicut ait hieroni.
in q̃dã epla q̃ ſuo lꝛalendario pᷣponitur. Muliꝰ dies ẽ excepto die lꝛalẽ
daꝝ ianuarii qͥ nõ intra. v. milig martiꝝ numeꝝ repꝑiri poſſit aſcriptꝰ.
Ideoq; ecclia ratõabilr oꝛdinauit:vt qꝛoĩm ſ cõꝝ ſingulariter feſta fa

cere ñ poſſumꝰ.ſaltem om̃ſ generalr ⁊ inſimul bonoꝛemꝰ. Quare ãt

iſtitutum ſit vt feſtiuitates ſcõꝝ ĩ terris agamꝰ. magiſter guillermꝰ20

altiſiodoꝛenſis ĩ ſumma de officio ponit ſex rones. Pꝛima eſt pꝛo
pter honoꝛem diuine maieſtatis.Cum eĩ ſcis honoꝛem impendimus.
deum in ſcis honoꝛamꝰ.et ipᷣm in eis mirabilem pᷣdicamꝰ.qꝛ qͥ ſcis ho
noꝛem tribuit.illũ ſpaliter honoꝛat qͥ eos ſcificauit. Secundga eſt ꝓ
pter auxiliũ me infirnutatis.qꝛ eni p nos ſalutem habere ñ poſſumꝰ?.
ideo ſcõꝝ mterceſſiombꝰ indigemꝰ a qbus vt adiuuari mereamur me
rito ipſos honoꝛare debemꝰ. Legitur ei.iii. Re.i berſabee q interpᷣ
tatur puteꝰ ſaciet atis.i. eccłia trumphãs. filio ſuo.i.eccleſie militanti
regnum ſuis pᷣcibus obtinuit. Tercia eſt pꝛopter augm̃tum noſtre

Cuntn

nfuu
nortuv⸗
Nheun
or

hriznu

icin

Pinti
Cricie

(ntotr
(pbor
MWboron
m eſſec
Aiutc
cr.
ctCi
lolouto
Pichcon
rfeli
cheei

Ceprwt
Cnrork
da
Peoer
kurnren
crürpnp

factsf
ſhist

Decunr,
Quene⸗

ſtatt
fecgtamnt

GEintcle
ocon

eNea

öeii
lraz 4
ſſtre
Mndene
oczgi
iſzeer
licea
elgitur⸗
ſora ce

nnſoncete
awpela
Mhfe
Wmridn
brocine

ants ſel

Ppcllhn
o ſchtie
lbi deuor
romiſoi
uuttaren
ere tun

pht en

Aend ,
twieron
1odie
ſtaſoig
ſterfekt

QurA
GCD

zwckp⸗
enunns⸗
rqſisn
unt
ſoit⸗

4

UALXVII
ſecuritatis. vt ſcʒ ꝑ ſcõꝝ głam que nobis in eoꝝ feſtiuitate ꝓponitur:
nr̃a ſpes ⁊ ſecuritaſ augmtetur. Si eni hoĩies moꝛtales nobᷣ ſimile s po
tuer̃t ita per ſua merita ſublimari.ↄſtat ꝙ noſ ſimilr poterimꝰ cũ man?
dñi abbꝛeuiata nõ ſit. Quarta eſt ꝓpter exemplũ nr̃e imitatõis.Cũ
eĩ eoꝝ feſtiuitaſ.recenſetur.ad eoꝝ imitatõeʒ ꝓuocamur.vt ſcʒ eoꝝ ex
emplo frena contemnamꝰ? ⁊ celeſtia deſideremꝰ Quinta eſt pꝛopt de
bituz mutue viciſſitudis Gancti ei de nobᷣ in celo feſtũ faciunt.gaudiũ
eĩ eſt ãgeł dei.⁊ aĩiabus ſcis ſuꝑ vno peccatore penitentiã agente. ESt
igitur eis viciſſitudinem rependa mꝰ. iuſtum eſt vt qꝛ ipſi ð nob feſtum
agunt ĩ celis. ⁊ nos de ipᷣis feſtũ agam? in terris Te eſt pꝛopt ꝓcu
ratõem noſtri bonoꝛis.Cum eni ſcõs honoꝛamꝰ.tunc nraʒ rem agimꝰ
et noſtꝝ honoꝛem ꝓcuramꝰ.qꝛ eoꝝ feſtiuitas eſt noſtra dignitas. Naʒ
cum honoꝛamꝰ fres noſtros. bonoꝛamus noſipſos.caritas nãqʒ fa cit
omnia eſſe cõomunia. oĩa quidem noſtra ſunt celeſtia terreſtria ⁊ erfna.
E Pꝛeter aũt has rõnes ponit alias rõnes iobannes damaſcenus
in li. iui.c.vii.q̃re.ſ. ſancti ⁊ piter eoꝝ coꝛpꝑa ſiue eoꝝ reliquie debeant
bonorari. Quaꝝ q̃dam ſumũtur q'tum ad eoꝝ dignitatẽ:qdam qtum

ad coꝛpoꝝ ipſoꝝ pꝛecioſitatẽ. Bignitas aũt eoꝝ vt ibidem dicit qdru/
plex eſt Qm̃ ipſi ſũt amici dei. filu dei: heredes dei. ⁊ duces nri. Et pPe
nit iſtaſ autoꝛitates: Be pᷣmo iohᷣ.xv. Ja ñ dicã vos puos:iʒ amicos ꝛꝛ d

BDe ſecũdo ioh̊.i.Bedit eis poteſtatẽ filios dei fieri. Be tercõ ro.viii.
Si aũt filii ⁊ beredes ꝛd.Be uii.ſic dicit:huũãtum laboꝛares vt duceʒ
inuẽires:qͥ moꝛtali te regi adduceret: et ꝓ te ad ipᷣm ſmõeʒ faceret.Du
ces igituꝛ totius generis humani qͥ ad deum ꝓ nob interpellatiões fa

ciunt. nõne bonoꝛãdi ſunt. Etiqʒ dem honoꝛãdi ſunt templa erigen

. —

tes deo ⁊ eoꝝ memoꝛiã venerates: Glie ſumũtur qtu ad coꝛꝑm ipᷣoꝝ
pꝛecioſitatẽ: Et ponit idem dama.iiii.et augꝗ.addit:qͥntaʒ ꝑ qᷓs manife
ſtatur pᷣcioſitas coꝛpoꝝ ſiue reliquiaꝝ ſcõꝝ: Ipſa eni ſcõꝝ coꝛpoꝛa fu
erũt ꝓmptuariũ dei:templũ xpᷣi.alabaſtꝝ ſpnalis vnguenti:fontes di
u ini:et oꝛganum ſpuſſancti. Pꝛimo ei fuert ꝓmptuariũ dei: ñ diẽ
Hi eĩ ꝓmptuaria dei.pura cenacula facti ſunt Secundo templũ criſti

Eñßß ſeqtur Quoniã pꝑ intellectum ĩ coꝛporibꝰ eoꝝ bhitauit deꝰ.ait apls

Meſcitis qm coꝛpa vꝛa templũ inbitãtis in vob ſpũſſancti ſunt.: SDeus
autez ſpũs eſt. Qualr igitur nõ honoꝛãda animata dei templa:⁊ aiata

dei tabernacula ꝛd. De hoc etiã chꝛiſo. Homo in ediricatõne parietum

ðlectatur: deus at in cõuerſatõe ſcõꝝ. Vñ pᷣſ.Gomiĩe dilexi deco.do.t.
Quem decoꝛẽ. Non qm diuerſitas marmoꝝ ſplendentiũ faci:ſed qᷣm

pꝛeſtat varietas viuentium gtiaꝝ Ille decoꝛ carnem delectat: iſte vuii
ficat animã. Ille ꝓ tpe deiicit:et vᷣcipit oculos.iſte ãt imppetuum edifi

cat intellectum. Lercio alabaſtꝝ ſpualis vnguenti Vñ ait. vnguentu,
bõi odoꝛis ex ſe manãs ſcõꝝ reliquie tribuentes. Et nullꝰ B̊ diſcredau.

Si eniʒ ex rupe ⁊ firma petra aqua in heremo emanauit. ⁊ ex maxilla
aſini ſamſoni ſitienti aqua venerat: mito potiꝰ ex martix reliquiis vn
guentum bñ olenſ emanare incredibile nequaqᷓ eſt ſinientibꝰ diuinã vir

tutẽ ad ipoꝝ ſcõꝝ honoꝛẽ. Quarto fõtes diumi. Eñ ait. Iſti viuentes

in veritate cũ libera pñtia deo aſſiſtunt. Yontes nobis ſalutareſ dñatoꝛ

chꝛiſtꝰ ſcõꝝ ſuoꝝ pꝛebuit reliqas multifoꝛmia bñficia irrigantes. Qui

to oꝛganum ſpũnſſancti.Hanc rõnem aſſignat aug.. in libꝛo de ciui.dei.
dicens. Mõ ſunt otemnenda ſed plurimu reuerenda ſcõꝝ coꝛpoꝛa.qͥbꝰ
dum adhuc viuerent ſpuſſanctꝰ q̃i qbuſdã oꝛganis ad omne opꝰ bonũ

vſus c. Vñ apls.An exꝑimentũ qritis eiꝰ qͥ me loqᷣtur criſtus Et de
ſtephano dicitur: ꝙ nõ poterãt reſiſtere ſapientie ⁊ ſpũi qui loqbat ꝛ6.

Item ambꝛo. in exameron. Hoc eſt pꝛecioſiſimũ ꝙ hõ diuine vocis fit
oꝛganũu. ⁊ coꝛpalibus labus expᷣnut celeſte oꝛacem. B Tercõ in:

ſtituta eſt pꝛopt᷑ negligentiaꝝ expiatiõeʒ Licet enĩ paucoꝝ ſanctoꝝ fe

ſta agamus.adhuc tñ illa pauca negligenter ſepe agimꝰ. multa ibidẽ
per ignoꝛantiã l negligentiã obmittimꝰ. Si igitur ĩ alus ſolenniratibꝰ
ſcõꝝ q̃ſ egimꝰ aliqͥd negleximꝰ.ĩ hac gnãli feſtiuitate ſt upplere poſſumꝰ
et de negligentia nos purgare valemꝰ. Hec ratõ videtur tangi ĩ vᷣmõe
qui hac die per eccleſias recitatur.in q̃ ſic dicitur BDecretuʒ eſt vt hac
die ſcõꝝ oĩm memoꝛia habeatur.vt quicqͥᷣd humana fragilitas ꝑ igno

rantiã vl per negligentiã ſeu ꝑ occupatõem rei ſecularis in ſolennitati

bus ſcõꝝ minꝰ bene pegiſſet.in hac ſcã obſuatõe ſoluatur. Motan
dum ãt ꝙ q̃druplex eſt dꝛia ſcõꝝ noui teſtamenti quos per ãni circulũ
colimꝰ:⁊ quoſ hodierna die inſimul rcolimꝰ:vt ea ꝗ negligenter fecimꝰ
ſuppleamꝰ ſcʒ apli.martires.ↄfeſſoꝛes.⁊ virgines.Et bi pᷣm rabanum
per quatuoꝛ mundi pꝑtes ſignificantur. Per oꝛientem apli p meridieʒ
martires.ꝑ aqlonem confeſſoꝛes.per occidentem virgines. Pꝛima
igitur daia eſt apoſtoloꝝ.quoꝝ dignitas ⁊ excellentia mamfeſtatur. ex
eo ꝙ omnes alios ſcõs in quatuoꝛ excedunt. Pꝛimo in pᷣeminentia
dignitatis. Jpſi eni ſunt ſapientes pᷣncipes ecdeſie militãtis.potentes
ꝗ ſſeſſoꝛes efni iudicis.dulces paſtoꝛeſ domici greg Bern. Lales dece
bat humani generis paſtoꝛes ⁊ doctoꝛes ↄſtitui qui ⁊ dulces eſſent et
potentes ⁊ ſapienteſ.Dulces vt me blande et mipicoꝛditer ſuſciperent
potẽtes vt foꝛtit pꝛotegerent. ſapiẽtes vt ad viã 2 p viã ducerẽt.q̃ du
cit ad ciuitatẽ ſuꝑnã. Secundo in peminentia poteſtatis. Ge quoꝝ
poteſtatis peminentia ſic dicit augꝗj. Apoſtol deus dedit poteſtateʒ ſi uꝑ
naturã vt eo curarent.ſr̃ demões vt eos euerterent. ſuꝑ elementa vt ea
mutarent.ſr animas vt ipſas a peccatis ſoluerent.ſr moꝛtem vt ipſam

cõtemnerent.ſuꝑ angelos vt coꝛpuſ domicum cõſecrarent. Lercõ

in pᷣrogatiua ſcitatis. EUnde pꝛopter eoꝝ maximã ſcitatem: et gtiaruʒ
plenitudinem vita et cõuerſatio xpᷣi in eis tanqᷓ in ſpeculo relucebat et

+☛ —
— —,
. =
S=S=
=
—
—

grego⸗
ngi
ion
cſtotec
unelas.
tonti,
Ctertop
liepert⸗
Gandon
Wlnden
hs
Cbieni
Prcoci
ylcult
L
halſn
(dyliſtn
clee
fluncn
(nſide
ſtucon
unt. He

unnnen

OAUIII

tnnd

Cisn cognoſcebatur in eis ſicut ſol in ſuo ſplendoꝛe.ſ⸗ icut roſa in ſuo odoe.
binͤpe ſicut ignis in ſuo caloꝛe. De hoc dicit criſo. ſup matheũ. Miſit criſtus
nerts aplos quaſi ſol radios ſuos.qᷓ roſa ſuauitatis ſue odoꝛẽ᷑.qi ignis ſcin⸗
n tillas ſuas diſꝑſit: vt ſicut ſol in radis ſuis apparʒ.ſicut roſa in odoꝛi
nasi bus ſuis ſentitur. ſicut ignis in ſcintillis ſuis aſpicitur. ſic in ilox vir
Necll. tutibꝰ xpᷣi potẽtia cognol catur. H ec criſo. Quarto in efficacia vti
mni litatis Ge quoꝝ efficaciq ſic dicit aug.loq̃ns ð aplis. Ex abiectiſſimis
Pn; ex imperitiſſimis ex pauciſſimis nobilitatur. illumiantur. mitiplicatur.
Cide dulciſſima eloquia. pꝛeclariſſina ingenia. copioſiſſima agmina. mirabi
cen. leſq; peritias autoꝝ facundoꝝ atz doctoꝝ ſubiugat crito. Sechda
sft dꝛia eſt martivy. Quoꝛum digmitas ⁊ excellentig manifeſtatur ex eo
Töͤn paſſi ſunt multiplicit. v tiliter 7 conſtãter. Multipliciter qm̃ pꝛeter
n . martirĩ ſ. anguil paſſi ſñ t triplex aliud martirĩ ſine ſ⸗ aguie Be 4 tripli
DR ci martirio dicit bern. Triplex eſt martiriũ ſũ ſanguĩe. ſcʒ parcit as in
lemnd vbertate quã habuu dauid.largitas i pauꝑtate qua exbibuit thobyas
Nenn et vidua. caſtitas in iuuentute · q vſus eſt ioſepb in egipto Gcom autez
Nii grego. tripler eſt martiriũ ſine ſanguie.ſcʒ patientia aduerſoꝝ. Einde
RKH dicit. Hine ferro martireſ eſſe poſſumꝰ.ſi patientiã in aio veracit cuſto
ſek dimꝰ. Compaſſio afflictoꝝ:. Elñ dicit.qui doloꝛem exhibet in aliena ne
6 ceſſitate crucem poꝛtat. in mente. Bilectõ im micoꝝ. Eñ dicit. Ferre
lgenen dtumelias. odicntem diligere: martiriũ eſt in occulta cogitate. De
. Tn cundo vtilr. Que vtilitas ex ꝑte ipſoꝝ martixꝝ eſt oĩm peccatoꝝ remiſſ
iien ſio. meritoꝝ cumulatio. ⁊ eterne glie perceptio. Illa pcio ſui ſanguinis
erfun ſibi emeft. ⁊ iõ eoꝝ ſanguis dicitur pꝛecioſus.i.pꝛecio plenꝰ. De pᷣmo
tabanun et ſecundo dicit aug. de ci dei. Quid eſt pꝛecioſiꝰ qᷓ; moꝛs pꝛop quam
n delicta dimittütur. ⁊ merita cumulatur. Icem ſir iohaͦnez. Pꝛeciol/ eſt
e ſãguis rpᷣi iine pꝛccio.fecit tñ ipᷣe ſuoꝝ ſãguĩeʒ pcioſũ ꝓ qbꝰ dedit ſan
fſda c. guinem i pꝛeciũ. Nam ſi ſuoꝝ ſianguĩem nõ feceret pcioſuʒ nõ diceret
ſonm pꝛecioſa ĩ cõſpectu dñi ꝛd. Item cypanus. Martiriu eſt delictoꝝ finis
tnn periculi terminꝰ. dux ſalutis.patientie magiſter. vomꝰ? vite: Be tercio
1N bern. Tria ſunt q̃ moꝛtem ſcõoꝝ faciũt pꝛecioſã.quies a laboꝛe .· gaudiũ
Gedhn de nouitate. ſecuritas de eternitarte. Expte nja duplex eſt vrilitas
Vn qꝛ dati ſunt nob in exemplar ad certandum: Cbꝛiſoſtomꝰ. Lu criſtiane
Mdld delicatus es miles. ſi putas te poſſe ſine pugna vincere ſine certamine
Rehe triumphare: Exerce vires foꝛtif.dimica atrociter.in pꝛelio iſto ↄcerta.
Amnt conſidera pactum. conditõʒ attende.militiã noſce.pacrũ quod ſpopon⸗
uu diſti: conditoem quã accepiſti: militia cui nomen dediſti. Hoc enĩ pacto
intfin cuncti pugnauert hac conditõe vniuerſi vicert: hac militia trinphaue:
1 M. runt. Hec chꝛiſo. Secundo dati ſunt nobis in patronos ad auxiliaduz
ufj Aadiuuant eniĩ nos et meritis ſuis.⁊ oꝛõnibus ſuis.De pᷣmo auguſti?

O immenſa dei pietas.martixꝝ merita noſtra vult eſſe ſurfragia. Yllos

*

examiĩat vt nos erudiat. illos cõterit vt nos acquirat.illoꝝ cruciatꝰ no
ſtros vult eſſe ꝓfectus. Oe ſecundo hiero. contra vigilãtium. Si apli

martires adhuc in coꝛpe poſiti poſſunt orare ꝓ ceteris. qñ de ſe adhuc

debeꝛent eſſe ſoliciti· quòtomagis poſt coꝛonas victoꝛias ⁊ triumphos
Eins homo moyſes impetrauit veniã a deo ſexcentis milibꝰ armatoꝝ
Et ſtephanus paulo a multis aliis veniã obtinuit. Sed poſtq cũ xpᷣo

eſſe ceperũt multomag poſſu nt. Pouluſ apis.cclxxvi.ſibi dicit in naui

gnimas condo natas.et poſtꝙ re ſolutus cepit eſſe cũ criſto multomaꝗ
pot: c0. 1˖„O6 „ 1
ritate.acuta veritate.dei pugnatis vibꝛata virtute.q̃ bella fecit.q̃ con

Tercio conſtãter. Augꝰ. ramea eſt qgia martiris ſplẽdida ca

tradicentium caternas redarguendo ſupꝑauit. percuſſit infeſtos ꝓſtra⸗
uit qaduerſos Item criſo.Loꝛti toꝛqᷓntibus foꝛtioꝛes ſteterũt ac lanian

tes vngulas lamata membꝛa vicerüt. E Tercia dꝛia eſt ↄfeſſoꝝ
Quoxꝝ dignitas et excellentia manifeſtatur ex eo ꝙ deum cõfeſſi ſunt
tribꝰ modis.ſcʒ coꝛde oꝛe ⁊ ope.Cõfeſſio ãt coꝛdis ñ ſufficit ſñ ofeſſoõe
ooꝛis.ſicut pꝛobꝗt criſo.quatuoꝛ ratõibus ſt mathen. Quantuz ad
pymmã ſic dicit. Radix ofeſſiõis fides eſt coꝛdis.oↄfeſſio ãt fructꝰ eſt fidei.
Bicut ergo idiu radix eſt viua in terra.neceſſe eſt vt aut ramoſ produ

cat aut folia. Si aũt nõ ꝓduxerit.ſine dubio intellige:qꝛ radix in terra

ſiccata eſt. Sic qdiu fides coꝛdis integra eſt. ſp germinat ofeſſionem

in oꝛe. Si at confeſſio marcida fuerit oꝛis.intellige ſine dubio qꝛ fides

coꝛd is eiꝰ iam añ ſiccata eſt. Quãtum ad ſecundã ſic dicit. Si tibi
ppꝛodeſt co ꝛde credere.⁊ coꝛã hoĩbꝰ nõ ofiteri.ergo et infideli ypocrite
cCconfit eri xpᷣm pꝛodeſt etiã ſi coꝛde nõ credat. Si aũt ille nihil pꝛoficit
ſiine fide confitens.nec tu ꝓficis credendo ſine confeſſiõe. Quãtuʒ
Qad terciã ſic dicit. Et ſi ſufficit xpᷣo qꝛ cognoſcis eũ etiã ſi cõfeſſus euʒ
nõ fueris coꝛã hoibus. ergo ⁊ tibi ſufficiat q; cognoſcit te criſtus etiã
ſi confeſſus nõ fuerit te coꝛã deo.Si aũt tibi non ſufficit cognitõ eius
nec illi ſufficit cognitio tua. Quãtum ad qrtã ſic dicit. Si eni ſuffi

ceret tibi fides coꝛdis.coꝛ tm̃mõ tibi deus creaſſet. Munc ãt et os tibi

deus creauit vt coꝛde credas et oꝛe confitearis. Tercio cõfeſſi ſunt
deum ope. Qualr aũt qͥs deũ opere cõfiteatur. qut neget. oſtendit hie
rommꝰ in origmali ſupꝑ illud.cofitentur ſe noſſe deũ diceus. Chꝛiſtus
eſt ſapientia.iuſticia.veritas.ſcitas.foꝛtitudo. Negatur ꝑ inſipientiã
ſapientia.p iniquitatẽ iuſticia.ꝑ mendaciũ veritas.per turpitudiez ſan
cCctit ꝗs.. imbecillitatẽ aninni foꝛtitudo.et quotienſcũqʒ vincimur viciis
dOtz peccatis totiens deum negamꝰ. ⁊ ecouerſo q́tiens bñ quid agunꝰ
deü cõfitemur. Quarta diia eſt virgim. Quaꝝ dignitas 7 excellẽtia
mañnfeſtatur pᷣmo:qꝛ ipᷣe ſunt ſponſe eterni req.Ambꝛo. Pulcritudiez
quis põt maioꝛcʒ eſtimare decoꝛe eiꝰ q̃ amatur a rege. pbatura indice

dedicatur a deo.ſemꝑ ſponſa.ſp innupta Secundo qꝛ cõpantur agelis

Abr⸗
Hol/n
an
ro
crin
doab
cinon
nel
ſigtt
NAe
henur
ſjpentr
ſosge
ſcunda
ſocclun
wult
tiutm/⸗

R

e on
les Me
ſue:
laichan
igneſcn
fansce
cprri
Pobne
Peten.
pogte
hecnne
Cnugnn
olisſinu

fendd

Nbete⸗
GOe
Nlionei
Lumner

uctci
lriec

loumt
Prghte

neind

Rapli⸗

Rtachee

nDos

enun

ſhit

crmnnn
Monag
Nictdgca
Gtqcon
e Rra⸗
Nlanian
Eeiſeſop
ckſon
Aſefce
Aummn
Udtſice

Noſ n

Orunten
Neſoven
be files
Oitbi
wpocrae
lpolicr
Qnʒ
Rieſusen
aiusni
olöcn⸗
Gicnib
citctoeſ
cäfeſihn
. cſovrb

AVmbꝛoſius.Ylirginitas cõditõem hũane nature ſupgreditur.ꝑ quaʒ
boĩes angelis ſociãtur. maioꝛ tñ eſt victoꝛia virgim ꝙ; angeloꝝ.An⸗
geli enĩ ſine carue viuũt.virgines vero in carne triumphãt.Tercio qͥa
illuſtrioꝛes ſunt fidelibus vniuerſis. Uñ cypꝛianꝰ. Nirginitas eſt flos
eccleſiaſtici germis.decus atʒ oꝛnam̃tuʒ gtie ſpualis.leta indoles lau

dis et honoꝛis. opus integꝝ atʒ incorruptũ dei imago.rurſus ad ſan⸗
ctimoniã dei illuſtrioꝛ. poꝛtio gregis criſti. Quarto qꝛ pᷣferuntur con

iugatis. Hec ãt excellentia quã hʒ virgitas reſpectu copule cõiugalis
ptʒ ex multiplici comꝑatõe ad illam.lla ei impᷣgnat ventreʒ.iſta men
tem. Aug. Generoſius elegit in carne vitã iam imitari angeloꝝ ꝙᷓ ex
carne numeꝝ augere moꝛtalium.Eſt aũt vberioꝛ felicioꝛqʒ fecũditas
nõ ventre gueſcere.ſʒ mente gndeſcere. Illa pturit filios doloꝛis.iſta
filios gaudii et exultatõis.Nugꝰ. Ipſa cõtinẽtia nequaqᷓ ſteril eſt.ied
fecunda mr filioꝝ gaudioꝝ de marito te dñe. Illa filus replet terram
iſta celum ura. Nupcie terrã implent. virginitas paradiſuʒ. Illa at
eſt multe ſolicitudis.iſta quietis.Gilbertus. Nirgitas eſt curaꝝ ſilen:
tium.pax carnis.redemptõ vicioꝝ. pᷣncipatꝰ virtutũ Illa eſt bonũ.iſta
meliꝰ.Hiero.ad pammachiũ.Tm̃ eſt inter nuptiaſ ⁊ virgitatem:qtũ
inter nõ peccare ⁊ bñfacere. Imo vt leuiꝰ dicã.q̃ntum inter bonũ ⁊ me
lius. Illa cõparatur ſpinis:iſta roſis. Hiero.ad euſtochiuʒ.Laudo nu
ptias: ſed qꝛ mihi virgies generãt.lego de ſpinis roſam:de terra auꝝ

de cõcha margaritã.Quinto qꝛ multis gaudent pᷣuilegus. Ipſe naqʒ

virgineſ coꝛonã qaureolã habebũt.canticum nouum ſole cãtabunt veſti
mentis eiſdem cum xpᷣo gaudebũt.poſt ipᷣm agnuʒ ſemper ambulabũt

H mo. Quarto et vltio inſtituta eſt pꝛopt᷑ facilioꝛem oꝛõum noſtraꝝ

impet ratõem:vt ſicut omnes ſcõs vniuerſalr hac die honoꝛamꝰ. ſic et
ipſi omnes pro nob inſimul intercedãt. vt ſic dei mivicoꝛdiã faciliꝰ im
petremꝰ. Si ei impoſſibile eſt multoꝝ pꝛeces nõ exaudiri:conſtat quia
impoſſibile valde erit oĩm ſcõꝝ pꝛo nob oꝛan:iũ pꝛeces non exaudiri.

HNec ratio ĩ oꝛõne tangitur cũ dicit᷑: Beſideratã nobᷣ tue pꝛopiciatõis

abundantiã multiplicatis interceſſoꝛibꝰ largiaris. Intercedunt enij ꝓ
nobis ſancti merito ⁊ affectu Merito.dũ nob eoꝝ merita ſuffragatur
Affectu. dum vota noſtra cupiunt adimpleri.quod tñ non faciunt niſi
voluntate dei adimplenda didicerit. Q autem in hac die omnes ſci
ad intercedendũ vniuerſaliter pro nobis cõueniant.oſtenditur in qdã

viſione q̃ ſeqᷓnti anno ab huiꝰ ſolennitatis inſtitutõe contigiſſe narraf

Cum eni in hac die cuſtos eccleſie ſancti petri ex deuotiõe omnia alta

ria circũiſſet:⁊ oim ſcõꝝ ſurfragia imploꝛaſſet.et demũ ad altare ſãcti

petri rediſet.ibi paululũ cõquieſcens ex ſe rapitur. Et ecce vidit regẽ
regum in ſublimi ſolio cõſiſtentem ⁊ om̃s angeloſ in eius circũitu com

moꝛantes. Cunc virgo virginũ in dyademate pᷣfulgenti aduenit.quã

innumerabilis młtitudo virgim ⁊ cõtinentiũ ſeq̃batur Huic rex ꝓtinꝰ
aſſurrexit: ⁊ poſito ſolio iut̃ ſe ſedere fecit. Poſt hoc aduenit qͥdam ve
ſtitus pilis cameloꝝ.qᷓm ſeqbatur multitudo venerabiliũ ſ enioꝝ Beiñ
aduenit ⁊ alius pontificali hĩtu decoꝛatus qm aliquoꝝ choꝛus in hitu
cõſimili ſeqbatur. Poſtea vero ꝓceſſit innumerabil multitudo milituʒ
Poſt quos aduenit turba diuerſaꝝ gentiũ infinita. Om̃s igitur ante

regꝗ ſolium aduener̃t.⁊ ipᷣm flexis genibꝰ adoꝛauert. Js aũt qui in pon

tificali hĩtu erat. matutinas ceteris pꝛoſeqᷓntibus inchoauit.A ngeluſ

qũt qͥ pᷣdictũ cuſtodem ducebat.eidem viſiõʒ expoſuit.aſſerens virgieʒ

in pᷣma gcie mĩem dei eſſe. veſtitum de pil cameloꝝ:iohãnem baptiſta.
cum pꝛiarchis ſimul ⁊ pꝛophetis:pontificali oꝛnatum bhitu.petꝝ cum

ceteris aplis.milites martires.turbã reliquã cõfeſſores. Qui iõ omẽes
añ regez veneꝛt: vt pꝛo honoꝛe ſibi hac die a moꝛtalibꝰ exhibito Etias

agerent. ⁊ pꝛo oꝛbe vniuerſo oꝛarent. Dem ad locum aliũ ipᷣm duxit.⁊

vtriuſqʒ ſexꝰ hoĩes alios in ſtratis aureis. alios in menſis gaudentes
diuerſis deliciis.alios nudos et inopes auxilium mendicãtes oſtendit
Bixit at hũc locũ purgatoꝛiũ eſſe. abundãtes vero aĩas illas eſſe qbꝰ

ab aunl P e ſuffragia copioſe ſubuenibat. egentes veꝛo eſſe quoꝝ
ra nliten

—

1 diem ſtatue ret aiaꝝ.vt ſaltem gnalia ſuffragia ꝓ illii
q ſpecialia habere nequirent. ULVIII

“

9

ac die in ecclia fieri inſtituta eſt: vt ge

a reuelatõe mõſtratum eſt. Ait q; petrus damiani: ꝙ ſanctꝰ
ens: ꝙ apud vulcanũ ſicilie crebꝛo voces:⁊ vlulatꝰ demõuzʒ
ur. plagentiũ ꝙ aĩe defunctoꝝ ꝑ elemoſinas ⁊ oꝛõnes de eoꝝ
anibus eripiebãtur.in ſuis mõaſterus oꝛdinauit: vt poſt feſtum oĩm
ſcõꝝ fieret omemoꝛatõ defunctoꝝ.qð fuit poſt ab omni eccleſia appꝛo
batum. Be duobꝰ? ãt hic ſpecialit videri põt. Pꝛimo de ip̃ᷣis purgãdis

Becundo de eoꝝ ſuffragus. Circa pmuʒz tria videnda ſ unt. Primo

qui ſunt illi qͥ purgãtur. ſecundo ꝑ quos purgãtur.tercõ vbi purgatur
ZIBllon aut qͥ purgãtur tria ſunt genera. Pꝛimi qͥ ſatiſfactõe ſibi iniũ
cta nõdum ↄpleta decedunt. Neꝝtũ ſi tantã hẽent coꝛdis cõtritiõem q̃

ſufficeret ad delendũ peccatuʒ.liberi ad vitã tranſirent.etiã ſi ſatifac

tõem mime cõpleſſent.qꝛ contritio eſt maxia pꝛo peccato ſatiſfactio et
maxima peccati deletio. Hiero.Apud deũ nõ tam valet menſ ura tois
ꝙꝓ doloꝛis. nec tam abſtinentia ciboꝝ qᷓ; moꝛtificatio vicioꝝ. Ged ͤ no
ggeo cõteruntur.⁊ aoñ ↄpletõem penitentie moriũtur.igne purgatoꝛu

ten? hẽbatur. Juſſit ergo vt oĩa iſta ſũmo põtifici intimarz: vr

memoꝛatio oĩm fidelium defunctoꝝ fi nei 0 UZ

eralibꝰ bñficiis adiuuentur.qͥ ſpecialia habere ñ p̃ualent. ſiẽ

ſoborn

M
mn
iii
ts
ch⸗
lN
ciu⸗
onn
N
nnn
(huar
X.
Abecc
gc⸗
Al nic
geſu
ſam:
norn
nt
o o⸗
felinne
ſee. 2
Mirn
ſthels
ünpun
Glichod
a
Kwa
eio
Gim
he ſe

tentta

ceme
potiue
regee.
pula
lenent
bͤigi
ſantn

erpein
damye
den
ubin
Ol;
Nnr te
Ulinpor.
Augelu’
plrgie,
Morti

pan

honmes
moͤus
Mrta
uwwtes
nte
luscſei
eſenon
imumann
fiagol
III

W

uclent ſ
nngin
lon den,
nesen
Ktfekunn
Lccelttn
Uſurpen⸗
obiche
mir ſn

7

cöntien

1
7

ni M

Q⅓„π..

grauiſſime puniũtur.niſi foꝛte eoꝝ ſatiſt factio ab aliqᷣbus caris ſuis ꝑ

ficienda aſſumatur. Ad boc tñ ꝙ pᷣdicta cõmutatio valeat quatuoꝛ re

quirũtur. Pꝛimũ eſt ex ꝑte cõmutantis ſcʒ eius autoꝛitas.q; de ſocer
dotis autoꝛitate dz fieri. Sciendũ eſt ex parte illiꝰ pꝛo q fit cõmutatõ
ſcʒ eiꝰ neceſſitas.qꝛ in tali ſtatu debet eſſe ꝙ ꝑ ſe ſatiſfacere nõ valeatꝰ
ſed adiuuari indigeat.Terciũ eſt ex parte illius ĩ quẽ fit cõmutatõ ſc-ʒ
caritas:qꝛ neceſſe eſt ipᷣm eſſe in caritate q̃ faciat ipſã ſatiſfactõem eſe
mertioꝛiã ⁊ ſatiſfactoꝛiã. Quartũ eſt ex ꝑte pene ſcʒ debita ꝓpoꝛtõabi
litas.vt vicʒ minoꝛ pena comutetur in maioꝛem.qꝛ plus ſatiſfacit deo
pena pꝛopa ꝙᷓ aliena: Eſt enim triplex pena ſcʒ ꝓpꝛia et voluntaria. et
hec maxie ſatiſfacit. Secunda eſt pꝛopa ⁊ nõ volũtaria:q eſt ĩi purgato
rio. Tercia eſt voluntaria:ſed nõ pꝛopa.ſicut eſt in pᷣdicta cõmutatõe
et hec minꝰ ſatiſfacit qᷓ; pma: ex eo ꝙ nõ eſt pꝛopa.⁊ mag qᷓ ſecunda ex

co ꝙ eſt voluntaria. Eleꝝtñ ſi iſte pꝛo quo ſatiſfactõ eſt aſſumpta dece

dit nichilominus tñ in purgatoꝛio cruciatur. ſed tamen ꝑ penã quam
ipſe ſuſtinet.⁊ quã alii ꝓ eo ſoluũt.citi⸗ liberatur.quonia dñs et pena
ſuam:⁊ penã illoꝝ in ſoꝛtem cõputat: VUñ ſi debuit in purgatoꝛio penãa

duoꝝ menſiũ ſuſtinere.talis ſic poterit iuuari ꝙ liberabitur vno mẽie.

Mun tñ inde eripitur quouſqʒ debitũ ſit ſolutum. Quo ſoluto.illud
quod ſoluitur deinceps eſt ipſiꝰ qui facit et in ſinum eiꝰ cõuertitur:⁊ ſi
ipe nõ indiget cõuertitur in ſinũ eccleſie.vl valʒ alis qͥ in purgatoꝛio
ſunt· Secundi qui in purgatoꝛiũ deſcendunt.ſunt.qui ſatiſfactiõe,

quidẽ ininnctz cõpleueit:ſed ti ad ili pen ignosantia wrnegligentia
ſacerdotis nõ fuit ſufficienſ Hi eniĩ niſi magnitudo cõtritõis ſuppleeat

totũ in purgatoꝛio ↄplebunt quod minꝰ in hac vita fecert. Beus enʒ
qui modos et menſurã peccatoꝝ ⁊ penaꝝ nouit: addit penãꝗ ſufficientẽ

ne aliquod peccatum impunuũ remaneat Elñ pemitentia iniuncta aut

eſt maioꝛ aut eq̃lis aut mĩoꝛ. Si maioꝛ:tunc illud quod plꝰ fecerit cedit
ei ad augm̃tum gloꝛie. Si equat tunc ſufficit ad dimiſſioeʒ totiꝰ culpe
Si minoꝛ tunc illud qð reſtat ſuppletur ex virtute diume iuſticie. Be
his vero qͥ in fine penitẽt audi quid auguſtinꝰ ſentiat. Baptizatus ad

poꝛam ſecurꝰ hinc exit.fidel bñ viuens ſecurus hinc exit.agens peni⸗

tentiã et reconciliatꝰ cum ſanꝰ eſt ſecurꝰ hinc exit: agens penitẽtiaʒ a

vltim ⁊ recõciliatus ſi ſecurus hinc exit:ego nõ ſum ſecurꝰ Ergo tene

certũ et dimitte incertum. NHec ãt iõ·dicit augꝰ.q;ꝛ tales conſueuerũit
potius penitere ex neceſſitate qᷓ; ex voluntate.potiꝰ timoꝛe pene q; amo

re gle. Tercii qͥ in purgatoꝛium deſcendunt: ſunt qui lignum fenũ ⁊ ſti
pulã ſecum ferunt. qui ſcʒ circa ſuas diuicias infra tamem deũ carnali

tenentur affectu. Affectiones eni carnales qbus dediti ſunt domibus

cõiugibus poſſeſſionibꝰ.ita tamen vt nil deo pᷣponãt.illis tribus ſigni

ficantur. Qui m ſuos amandi modos vel diutius vt lignũ.vel minus

Vt fenum vl minimũ vt ſtipula cremabũtur. Qui ignis ſ⸗ icut dicit aug

pena. licet mirabilia martites paſſi ſint toꝛmenta. B Circa ſe
cũdum per quos ſcʒ purgãtur.ſciendum ꝙ ülla purgatio et punitio fit
malos angelos et non per bonos. Bonmi eni ãgeli non vexant bonos.

ſed bõi malos/⁊ mali bonos.⁊ mali malos. Pie tamen credenqum eſt

boni angeli fres et conciues ſuos freq̃nter viſitãt ⁊ cõſ. olantur. et vt

patienter ſufferant exhoꝛtatur. Dñt etiam aliud cõſolatõnis remediũ.

er eo ſcʒ ꝙ certi glam futurã expectant. Hñt enim certitudineʒ de gla
maioꝛem tamen e illi qͥ ſunt in patria.ſed maioꝛem qᷓ illi qui ſunt ĩ via.
Certitudo eni illoꝝ qͥ ſunt in patria eſt ſine expectatõe ⁊ timoꝛe:qꝛ nec
illam futurã expectãt.cum pñtem habeũt.nec illam de cetero amittere
foꝛnndat.Certitudo aũt illox qui ſunt ĩ via econtrario eſt. Sʒ certitu⸗
do illoꝝ q ſunt in purgatoꝛio medio modo eſt: Eſt eni cum expectatõne
qꝛ ipᷣam futuram expectãt. ſed eſt ſine timoꝛe:qꝛ cum habeant liberum
arbitriũ confirmatũ de cetero ſe peccare non poſſe cognoſcunt. Habẽt
etiã aliam conſolatõem quãdo ꝓ ſe ſuffragia fieri credunt. Foꝛte tamẽ
verius credendum eſt:ꝙ illa punitio nõ fit ꝑ malos angelos:ſed diuĩa
iuſticia iubente. ⁊ flatu eius ſuccendente. Circa terciũ vbi ſeʒ pur.
gantur.ſciendũ ẽ: purgatur in quodã loco iuxta infernum poſito: q̃
purgatoꝛiũ dicitur ſᷣm poſitõem pluꝛimoꝝ ſapientum.licʒ alus videat
ꝓ ſit in gere vl in toꝛrida ʒona.Ged tamen ꝑ diuinã diſpenſatõʒ diuer
ſa loca diuerſis animabꝰ aliquãdo deputatur. Et hoc multiplici de cã.

ſcʒ aut pꝛopter eoꝝ leuem punitõnem.aut pꝛopter eoꝝ celerioꝛem libe

rationem.aut pꝛopt noſtram inſtructõnem. aut pꝛopter culpe in loco ꝑ
petrationem.aut ꝓpter alicuius ſancti oꝛationem.

quaſdam in vmbꝛa punitas eſſe. Gecundo pꝛopter eoꝝ celerioꝛeʒ

liberat ionem. vt ſcʒ poſſint alus ſuam indigentiã renelare: ⁊ ab eis ſuſ

fragia petere.⁊ ſic celerius de pena exire: Gticut legitur ꝙ quidã piſca

toꝛes beati theobaldi in autumno fruſtum magnũ glaciei pro piſce prẽ

diderũt.ð quo magis qᷓ; de piſce gauiſi:maxie qꝛ epiſcopꝰ doloꝛe pedũ
laboꝛabat.ipſam glaciem eius pedibus ſuppoſuerũt.⁊ magnum refri⸗
gerium er pᷣſtabat. Quadã veꝛo vice de glacie vocem hoĩs audiuit.
ab epiſcopo adiuratus quis eſſet dixit. SOum quedam anima:q in hoc
gelicidio ꝓ peccatis meis affligoꝛ. ⁊ liberari poſſem.ſi.xxx. miſſas ſine
interuallo.xxx.diebus cõtinuis diceres. Qui cum miſſaꝝ medietatem
Diriſſet: 2 ſe iam ad miſſaʒ aliã pꝛepaſſet. dyabolica ſit uggeſtioe otigit ꝙ
fere omnes hoiĩes illius ciuitatis inter ſe bella mouerent. Uñ vocatus
epᷣs ad ſedanqq diſcoꝛdiam ſacras deponens veſtes miſſam illa die p⸗

et ſi eternus nõ ſit.miro tamen mõ eſt guis. excellit eni omnem penaz
quã vnꝙᷓ paſſus eſt aliquis in hac vita Nunq in carne inuenta eſt tãia

rare neen . 98 lanctt oz . Pꝛimo pꝛopter
eonꝝ leuem punitõem.ſicut aliquibus ſᷣm gregoꝛiũ reuelatum eſt. qias

Pritto

cenae

Utonnt,
fuore
ewnant
ginoin
zweylan
Huglere
ito
unchare
Ptotad
Gittus
liOn
Kpvom
porremp
lnchcelei
Ceturtr. G.
naniexre

ettenon

eltinan
lrerat.
legtemme
Melcoord

(bis dane

ſe
Nemideof

inbus
Ftodſal
pince
iltrabe

unoanenn

Dasſter
expindigf
meumde
eccatis
MAlanane

ſemmne
Uncys

AALXNXNI
termiſ it. Iteꝝ reincipiens:⁊ iã duas partes oplens. exercitus magn⸗
ii vtr vigebatur ciuitatem obſedit. et cõpulſus miſſe officium inimuit.
agr Et deinde reincipiens.cum om̃s miſſas vltia excepta dixiſſet. 7 vltima
Inn inchoare vellet. tota villa et domꝰ epiſcopi vt videbat accenſa eſt. Cui
.. cyu ſin dicerent vt miſſam int mitteret. ille dixrit. Gi tota villa cremari
une deberet. miſſam nõ dimittereʒ:q celebꝛata glacies ꝓtinus reſoluta eſt.
R et ignis qm ſe vidiſſe credebat tanꝙ; fantaſma receſſit et nullũ damnuʒ
nii intulit. Tercio pꝛopt noſtram inſtructõem:vt ſcʒ magnã penaʒ pe
8 1 hanc vitã infligi peccãtibus cognoſcamꝰ.icut pariſi cõtigiſſe legit
. . Magiſter eni ſilo vt ait cantoꝛ pariſienſ.qᷓndam ſuũ ſcolarem ſociuʒ
e⸗ egrotãtẽ obnixe rogauit.vt poſt mo:tem ad ſe rediret.⁊ ſtatum ſuũ ſibi
A renunciaret. Poſt aliquot igitur dies ſibi appuit cũ cappa de ꝑgame⸗
nue no totað ſophiſmatibꝰ deſcripta ⁊ intus flama ignis cõtecta. Qui re⸗
ian quiſitus a magiſtro quiſnã eſiet. ait. Ille vtiqʒ ſuʒ:qui ad te redire pꝛo
inr miſi Qui de ſtatu ſuo requiſitus ait Hec cappa plus ſuꝑ me ponde rat
et plus me pᷣmit q̃ʒ ſi vnã turrim ſuꝑ me hꝛem. ⁊ eſt michi data vt eaʒ
pt poꝛtem pꝛo gla quã in ſophiſmatibꝰ habui. Poꝛꝛo flãma ignis q̃ cooꝑ
tIga eſt: pelles ſunt delicate.et varie quas ferebam q̃ flamma me cruciat:
laſ eętt exurit. Sed cũ magiſter illã penam facilẽ iudicaret Bixit ei defuctꝰ
Gnn vyt manũ extenderet. ⁊ ſic facilitatem ſue pene ſentire poſſʒ Cunqʒ ma
W num extendiſſet.ille guttam vnam ſui ſudoꝛis dimiſit ? quem pꝛedicti
ENdr magiſtri manum quaſi ſagitta citius pforauit.ita ꝙ cruciatũ mirabilẽ
ſeenſit:et ait. Lalis ſum totus.Ille igitur magiſter ex illiꝰ pene acerbi
ic, tate ꝑterritus.ſeculum deliberauit deſerere:⁊ religionem intrare.eñnñ
kKk mane ſcolarib? ogregatis hos verſus cõpoſuit. Liquo coax ranis cra
no coꝛuis vanaqʒ vanis Ad logicam pergo:que moꝛtis non timet ergo.
wwe et ſic ſeculum deſerens:ad religionem confugit Quarto pꝛopt cul -
t. eoH pe in loco ppetratõem.Sic aliquãdo ſᷣm augꝰ.anime pumũtur in locis
; in qbus deliq̃runt.ſicut patet ꝑ ilud exemplum.quod recitat gregꝰ.in
heA AIrto dyalogoꝝ. Quidã nanqʒ pᷣſ biter dum balneũ frequtaret. qᷓndam
lia viꝝ incognitum ad ſuũ obſequiũ pꝛeꝑatum ĩuenit.qui ſemꝑ ſibi ſedule
ſoNn miniſtrabat. Qui dum idam die ꝓ benedictõe et laboꝛis mercede qͥn:
fii dam panem benedictũ ſibi exbiberet.ille merens rñdit: Michi iſta q̃re
mn dDoas pgter. Iſte panis ſanctꝰ eſt. ego autem maducare nõ poſſum. Ego
ut eernim aliqñ huius loci dominus fui.ſed pꝛo culpis meis hic poſt moꝛtẽ
nnr meam deputatus ſum Sed queſo vt ommipotenti deo hc panem pꝛo
ſhuir peccatis meis offeras. Lunc auteʒ te exauditum cognoſce. cum huc
Hoc ad lauandu veneris. ⁊ me minime inueneris. Pꝛeſbiter ãt ꝑ vnã ebdo
n madam ſalutarem ꝓ eo quotidie obtulit hoſtiam Et reuerſus eum iãa

us mime inuenit. Quinto propter alicuiꝰ ſancti oꝛõnem. Sicut legi
% ꝙ ſanctus patricius in quodam loco in terra qu ibuſdam purgatoꝛij/

4

impetrauit. Cuiꝰ hiſtoꝛiã poſt feſtũ ſcĩ benedicti reperies C· Circa
ſecundũ quod eſt de ſuffragiis tria ſunt vidẽda. Pꝛimo oe ipſis ſufra

gus que fiunt. Secundo de his ꝓ qᷣbus fint. Terci ode bis per quos

fiunt. Circa ſuffragia q̃ fiunt.notanduʒ ꝙ tuoꝛ ſunt genera ſuffra

gioꝝ qᷓ maxime defunctis pꝛoſunt:ſcʒ fidelium ⁊ amicoꝝ oꝛatõ.elemo
ſinaꝝ largitio.ſalutariſ hoſtie imolatõ.⁊ ieiunioꝝ obſuatõ.Q pmuʒ
genus ſuffragioꝝ.ſcʒ amicoꝝ oꝛõ eis proſit.ptʒ ꝑ exemplũ de paſca

ſio.de quo grego.in.iiii.libꝛo dyalogoꝝ narrat.qꝙ cum vir mire ſancti

tatis et virtutis extiterit.⁊ duo tunc in ſũmos pontifices electi fuiſſẽt.
ſed tamen poſtmodũ in vnuʒ iloꝝ eccleſia cõuenifſ. ipſe tamen paſca

ſius q̃i ex erꝛoꝛe alium ſempꝑ pᷣtulit.et in hac ſententia viqʒ ad moꝛtem

pmanſit. Quicum eſſet defuctus.⁊ dalmaticã feretro ſuꝑpoſitã demo

.

macus tetigiſſet.ſtatim ſanatus eſt. Poſt mltm veꝛo tpis cum germa

nus capuanꝰ epᷣs balneum ob gtiam ſamtatis petiſſet. pᷣdictum paſca
ſium dyaconem ſtãtem ⁊ obſeqntem inuenit Quo viſo vehementer ex
tinuit:⁊ quid illic tantus vir faceret inqͥ ſiuit. Qui pro nulla alia cã ſe ĩ

llo loco penali deputatũ aſſeruit.niſiqꝛ in illa tali cã plus iuſto ſenſit.
Et addidit dicens.queſo te pꝛo me dñm depᷣcare.Atʒ ĩ hoc cognoſces

exanditꝰ ſis ſi huc redienſ me ñ inueneriſ.Qui cũ ꝓ eo oꝛaſſeʒ ⁊ illuc

poſt paucos dies rediſſet. pᷣdictũ paſcaſium loco eodem mime iuenit.

