mus ſcʒ ꝓpter noſtrã inopiã. ſanctoꝝ glam. et dei reuerentiaʒ Sancti
em̃ vota ſupplicantium ſcire poſſunt.qꝛ in illo eterno ſpeculo intelligüt
qntum vel illis ꝑtinet ad gaudiũ vel nobis ad auxilium Prima g rõ
eſt ꝓpter noſtrã inopiam. et boc vel ꝓpter inopiam quã babemꝰ in me
rendo.vt vbi noſtra nõ ſi uppetunt merita: patrocinẽtur aliena Elel pꝛo
pter inopiã quã habemus in cõtemplando. vt qui non poſſumus ſũmã
lucem reſpicere in ſe ſaltem in ſanctis aſpicere valeamus. Elel ꝓpter ĩ
Obiam qu habemus in amando.qꝛ plerumqʒ imperfectus bomo ma⸗
EIlis ſentit ſe affici circa vnum ſanctum iᷓ;ᷓ eriam circa duum. Secun
da ratio eſt pꝛopter ſanctoꝛum gloꝛiam. Vult enim deus vt ſanctos

innocemus. vt dum per eoꝛum ſuffragia quod petimus impetramus

.
dꝛͥ *

ipſos magnificemus. ⁊ gloꝛificãdo collaudemꝰ Tercia ratõ eſt. pro
pter dei reuerentiã. vt peccatoꝛ qͥ deũ offendit quaſi nõ audeat ipſum
in pꝛopꝛia pſona adire.ſʒ amicoꝝ poſſit patrocinia imploꝛare yn huiꝰ
mogdi aũñt letanus eſſet illud angelicũ canticũ frequẽtandũ. Sancte de
us.ſancte foꝛtis.ſancte ⁊ immoꝛtalis miſerere nobis. Refert enim io
bannes dam̃.libꝛo tercõ.ꝙ cũ apud ↄſtantinopolim ꝓpter qᷓndã tribu
latõem letanie fierẽt.quidã puer de medio populi in celũ eſt raptus.et
iſtud cãticũ ibidẽ edoctꝰ. Deinde ad populũ rediẽs illð angelicũ cãticũ
in cõſpectu populi decàtauit. ⁊ mox omiĩs tribulatõ ceſſauit. In calce⸗
Ddoneñ.quoqʒ ſinodo fuit iſtud canticũ appꝛobatũ. Et cõcludit ita da⸗
maſcenꝰ. Nos aũt dicimꝰ ꝙ ꝑ iſtud canticũ demones recedant Hurꝰ⸗
ergo cantici laus ⁊ autoꝛitas ex q̃ttuoꝛ colligit. RPrimo exeo ꝙ angel⸗
illud edocuit. Secũdo ex eo ꝙ ad eius ꝓlatõem illa tribulatõ acquieuit
Tercio er eo ꝙ calcedoneñ.ſinodꝰillud appꝛobauit Quarto ex eo ꝙ de

us aſcẽſionẽ ſeptẽ p

oꝛdinem ↄſiderãda ſũt. Prio vñ

tercõ qualiter aſcẽdit.q̃rto cũ qbus aſcẽdit.qnto quo
Hit. ſexto quo aſcẽdit. ſeptimo quare aſcẽdit Cicra pᷣmuʒ
tandũ qm̃ de mõte oliueti verſus bethaniã celos aſcẽdit.Qui monſ
pm aliã tranſlatõem ðꝛ mons triũ luminũ IHã de nocte ex ꝑte occiden
tis illuminabat᷑ igne tẽpli.qꝛ erat ignis iugis in altari. Mane ex ꝑte
oꝛiẽtis pᷣmo excipiebat radios ſolis anteq; iluminaret ciuitatẽ Habe
bat inſuꝑ in ſe copiã olei qð eſt fomentũ luminis.Et iõ dicit᷑ mons tri
um luminũ In hũc igit᷑ montẽ xpᷣc diſcipulos ire pᷣcepit Nã in ipᷣa die
aſcenſionis bis apparuit.ſemel.xi.aplłis comedẽtibus ĩ cenaculo Om
nes quidẽ tam apli qꝙᷓᷓ alii diſcipuli.necnõ ⁊ mulieres habitabãt in illa
pte hieruſalẽ q̃ dicebat᷑ mello.ſ.in mõte ſyon.vbi dauid oſtruxerat ſibi
palatiũ.Et erat ibi illud cenaculũ grãde ſtratuʒ in quo dñs pᷣcepit ſibi
parari paſcha.⁊ in illo cenaculo tũc.xi.aplłi habitabãt.Ceteri aũt di⸗
ſcipuli ⁊ mulieres habitabãt circũquaqʒ ꝑ diuerſa boſpitia Bũ igit ĩ
illo cenaculo comederẽt.dñs eis apparuit.⁊ incredulitatẽ eoꝝ expbꝛa
uit.Et cũ comediſſet cũ eis ⁊ pᷣce piſſet vt ĩ mõte oliueti verſus betha⸗
niam irẽt ibidẽ eis iteꝝ apparuit ac indiſcrete qᷓrentibus rñdit.Et ele
uatis manibꝰ eis bñdixit.⁊ inde coꝛã eis in celũ aſcẽdit.NDe loco auteʒ
aſcenſionis dicit ſulpitius epiſcopꝰ hieroſolimitanꝰ.⁊ habet᷑ in gloſa.
Quisa cũ ibi poſtea edificata eſſet eccłia.locus ille in quo ſteterunt ve⸗
ſtigia chꝛiſti aſcẽdentis nunqꝙᷓ potuit ſterni pauimento.imo reſiliebant

ſ₰

vo quare nõ ſtatim poſt reſurrectõem aſcẽdit. ſPy to

marmoꝛa in oꝛa collocantiũ· Calcati etiã pulueris a dño hoc dicit eſſe

documentũ ꝙ veſtigia imp̃ſſa cernuntur. ⁊ eandem adpuc ſpẽm velut
pᷣms veſtigiis terra cuſtodit BCQirca ſcvᷣm q̃re ſcʒ nõ ſtatim aſcẽ

dit vt reſurzꝛexit.ſʒ p.xl.dies expectare voluit.notandũ ꝙ hoc fecit pio

pter tres rõnes. Primo ꝓpter reſurrectõis certificatõeʒ. difficiliꝰ em̃

erat ꝓbare veritatem reſurrectõnis q; paſſionis.qꝛ a pma die vſqʒ ad
tercis vere poterat ꝓbari paſſio.ſʒ ad verã reſ urrectõz ꝓbandã plures
dies reqͥrebãtur.Et iõ maiꝰ tpꝑs reqͥrebat᷑ inter reſurrectõz ⁊ aſcenſio

nem ꝗꝙᷓ inter paſſionẽ ⁊ reſurrectõʒ. Be hoc ſic dicit leo papa ĩ ßmone
de aſcenſione. Quadaagenariꝰ hodie dieꝝ repletꝰ eſt numerꝰ. ſacratiſ

ſima oꝛdinatõe diſpoſitꝰ. ⁊ ad vtilitatẽ nr̃e eruditõis impenſus. vt dũ

9Nd△ KR dño in hoc ſpacio moꝛa pñtie coꝛpalis extenditur.fides reſurꝛectõis
dDocumentis neceſſarus muniretur. Gras agimꝰ diuĩe diſpenſatõni.⁊
ſanctoꝝ patrũ neceſſarie tarditatt. Subitatũ eſt ab ilis. ne dubitaret

. ⸗ —

ibulgr6ibus. 2 tps paſſioms fuit tps tribulatois a ploꝝ 10
res debuerit eſſe dies iſti ꝙᷓ illi. Lercõ ꝓpter miſticã ſignificatõez.· v
P hoc daretur itelligi ꝙ ↄſolatões diuie opantur ad tribulate
annꝰ ad diẽ.dies ad hoꝛã.boꝛa ad momentũ. Oy em̃⸗

oſolat

nus ad diẽ patz ꝑ illud qð legit eſo.lxi.redicarẽ annu placat lẽ dño

et diem vltõis deo nro. Ecce ꝓ die tribulatõis reddit annũ ↄſolatõis
OQOy aüt pentur ſicut dies ad hoꝛã pʒ ꝑ hoc ꝙ dñs.xl.hoꝛis moꝛtuus
iacuit.qð fuit tribulatõii.⁊ p.xl.dies ſurgens diſcipulis apparuit.(

fuit oſolatoõis.: VUñ xl.hoꝛis moꝛtuꝰ fuerat. ꝓpter hoc.xl. diebus

ſe viuere oↄfirmabat. Q. vero ↄpꝑentur ſicut hoꝛa ad momentũ inſinua
tur eſa. lu. In momento indignatõis mee abſcõdi faciem meã ?c C
Circa terciũ notandũ ꝙ aſcendit pᷣmo potẽter.qꝛ ppꝛis viribꝰ. Eſaie

lxiii.Quis eſt iſte qͥ venit de edom ⁊c.gradiens ĩ multitudine virtutis

ſue. Item iohã. Nemo aſcendit in cel.ſ. ppꝛia virtute. niſi q deſ cen
Iit de celo filiꝰ homis qͥ eſt in celo. Licet em quaſi in quodaʒ globo nu
bis aſcenderit. hoc tñ nõ fecit nubis miniſterio indigerʒ. ſʒ vt ꝑ hoc

odnſtenderet᷑ ꝙ oĩs creatura pata eſt obſeqͥ creatoꝛi ſuo.ipᷣe em̃ potentia

diuitatis ſue aſcendit. Et in boc notatur dra ſᷣm qð dicitur in hiſtoꝛia
ſco. xp̃ᷣi ad enoch et helyã. Nã enoch trãſlatꝰ ẽ.helyas ſubuectꝰ c.ſʒ ie
ſus ꝓpꝛ ig virtute aſ. cendit. Primꝰ? ᷣm grego.p coitũ generatꝰ ⁊ gene
rans.ſecũdꝰ generatꝰ ſʒ nõ generãs.terciꝰ nec generatꝰ nec generãs
Secũqo aſcendit patenter.qꝛ videntibꝰ diſcipulis. vñ ðꝛ. Ewentibꝰ
ulis eleuat? eſt. Iteʒ Jo.xvi. Vado ad eũ qͥ miſit me ⁊ nemo ex vobis
iterrogat me quo vadis. Glo. Ita palaʒ. vt nemo interroget qð yiſu
Coꝛpali fieri cernat. Ideo em̃ illis videntibꝰ aſcendere voluit. vt ipᷣi te
ſtes aſcenſionis exiſterẽt. et naturã humanã in celi ferri gauderẽt.2

obis Secido ppter aplioꝝ oſolatõʒz. q; em̃ ↄſolatões diuie ſupabũ

„ 5 ⸗

,— ; — ———————N

ĩm ſeq deſiderarẽt. Tercõ leta nter. qꝛ iubilantib? angelis. Unde p̈s
Aſcendit deus in iubiulatõe. Augꝰ. Aſcẽdente xpᷣo pauet omne celuʒ

.

aſtra mirantur. plaudent agm ina. tube ſonãt. ⁊ letis ſe admiſcẽt blan.
da modulamma choꝛis. Quarto velociter.ps.Exult auit vt gigas ad
currendũ viã. Vlalde em̃ velociter aſcẽdit qũ tantũ ſpaciũ quaſi in mo
mento pcurrit. Refert em rabi mo ſes marinꝰ phᷣus ꝙ qᷣlibet circu⸗
lus ſiue qolibet celũ cuiuſlibʒ planete habʒ in ſpiſſitudine viã ngẽto
rum annoꝝ.i.ſpaciũ tm̃ qtũ poſſet aliqᷣs ire via plana in ngentis an
nis. Et diſtãtia inter celũ ⁊ celũ eſt ſ ilr vt dicit in via àngentoꝝ anno

Et 1 cñ ſint. vii. celi. erit m ipᷣm a cẽtro terre vſqʒ; ad ↄcauũ celi ſatur

—

ni. qõ eſt celũ ſ⸗ eptimũ. via ſeptẽ miliũ annoꝝ ? ſeptingẽtoꝝ annoxi.
tm̃ ſpaciũ tũ de via plana aliqᷣs iret in. vu . milibꝰ. dcc. anis ſi tm̃ vi⸗
ueret. ita ꝙ aͤlibet annꝰ oponatur ex. ccc. lxv. diebꝰ. ⁊ ier cuiuſlibz diei

ſit. xl. miliariũ ⁊ qoͤlibet miliare ſit duoꝝ miliũ paſſuũ ſiue cubitoꝛum

Hec rabi moyſes. Vtꝝ aũt boc vex ſit deꝰ ſcit. NHac em menſuratoõez
ille nouit qͥ omia fecit ĩ numero põdere ⁊ mẽſura Iſte igit fuit magnꝰ
ſaltus quẽ fecit xpᷣc de terra ſcz ĩ celũ Et de hoc ſaltu ⁊ quibuſdã alus
ſaltibus xp̃i ſic dicit ambꝛo. Saltu quodã xpᷣc venit in hüc mundum.
apud parrẽ erat.⁊ in virginẽ venit. ⁊ ex virgine in pᷣſepe tranſuut. de/
ſcendit in ioꝛdanẽ.aſcẽdit in crucẽ. deſcẽdit m tumulũ.ſurrexit e tumu
lo. ⁊ ſedet ad dexterã pr̃is Z Circa ärtũ cũ bus ſcʒ aſcẽdit.notan
dum ꝙ aſcẽdit cũ magna pᷣda hominu. ⁊ magna multitudine ggelor.
Oy em̃ cñ pᷣda hominũ al cẽderit patz ꝑ illud qð dꝛ in pſal.Aſcẽ diſti ĩ
altũ. cepiſti captiuitatẽ ⁊c. OQy oũt aſcẽderit cũ multitudine angeloꝛũ.
patz p ulas interrogatões s xpᷣo aſcẽdente minoꝛes angeli fecerunt
maioꝛ ibus. vt babet eſ a. lxui Quis eſt iſte à venit de edom tin ve. de
boſra. Vbi dicit glo. ꝙ qdã angeli nõ plene ↄgnoſcẽtes miſteriũ icar⸗
natõnis paſſionis ⁊ reſurrectõis. vidẽtes aſcẽdere ad celos dñm cum
multitudine ãgeloꝝ ⁊ ſcõꝝ hominũ ꝓpꝛia virtute. ipᷣm incarnatois et

Secundã fecerũt ipi maioꝛes tpo aſcẽdenti.Terciaʒ fecerũt minores
maioꝛibꝰ. Querũt igit᷑ inter ſe maioꝛes dicẽtes. Quis ẽ iſte qꝗ
edom tin. ve. c. Edom ſanguinea interptaf. boſra munita. Quaſi di⸗
cãt. Quis ? iſte qͥ venit de mũdo ſanguineo ꝑ pctũm. ⁊ munito ꝑ mali⸗
ciã ↄtra deũ. vl qͥ venit de mũdo ſanguĩeo ⁊ inferno munito Pũdit do
minꝰ. Ego qͥ loquoꝛ uuſticiꝗ ⁊c. Byoniſu ponit talẽ lĩam. Ego em̃ di⸗
cit diſputo iuſticiã ⁊ iudiciũ ſalutariſ. In redẽptõe huani generis fuit
iuſticia mëti .·ſ. factoꝛ creaturã ſuã a dño alieno reduxit.⁊ fui indiciũ

△☛ 42°„U

paſſt onis miſteriũ admirant᷑. 2 agelis comitaãtibꝰ dñm dicũt. Quis ẽ „ H gers. Q22
iſte ͦ venit ꝛc. Et in ps· Quis e iſte rex gle. yoniſt aut in luangel
ce gerarchie ca. vii. inſinuare viget᷑ ꝙ dũ xpᷣc aſcenderet tres q̃ſtiones ”
ab angelis facte ſunt. RPrimã fecerũt maioꝛes ãgeli adinuicẽ ſibiißſbis.

.

inq̃ntũ dyabolũ inuaſoꝛẽ alieni luris ab eo quẽ poſſidebat hominẽ po
teter eiecit. Dʒ ſm hoc facit d yomiſis qſtionẽ hic. Cu ip̃i ſupioꝛes an
geli ſint deo ꝓximi ⁊ imediate dño uluminent. q̃re abinuiceè querunt.
quaſi abinuicẽ diſcere cupiẽtes. Sʒ ſic ipe ſoluit 7 ↄmẽtatoꝛ exponit. iĩ
co ꝙ inte rrogãt ſignificãt ſe ſclam appetere. in eo autẽ ꝙ pmo inter ſe

4

—

cõferũt.demonſtrt ꝙ diumã in ſe t ceſſionẽ nõ audẽt pᷣuenire Apud

ſe ergo pmo interrogare deliberat ne foꝛte illu minatõem qᷓ ipᷣis a deo
fit ninns feſtina mertogatoe pᷣueniãt. Hec igitur q̃ſtio nõ eſt doctru
ne indqſitio.ſʒ ignoꝛãtie pfeſſio. Secũda q̃ſtio eſt quã fecerũt ipᷣi ſupꝛe

mi angeli ad xpᷣm dicẽtes. Quare ergo rubx eſt indumentũ tuñ et ve⸗
ſtimentũ tuũñ ſicut calcantiñ in toꝛculari. Bñs dꝛ habuuſe indumentũ
id eſt. coꝛpꝰ ſuũ. rubꝝ.i. ſanguine cruentatum ex eo dũ aſcẽderet in
coꝛꝑe ſuo cicatrices habebat. loluit em̃ cicatrices in coꝛpe ſuo ſerua
re. km qö dicit beda. v. de cauſis. Ait em̃ſ ic. Cicatrices dñs ſeruauit
2 in iudicõ puoturus eſt. vt fidem reſutrectõis aſtruat. vt ꝓ homimib⸗
ſupplicando eas patri repᷣſentet. vt boni qꝙ; miſericoꝛditer ſint redẽpti
videant. vt repꝛobi q; iuſte ſint damnati recognoſcãt. vt Ppetue victo
rie ſue certũ triumpbũ de ferat. Huic ergo q̃ſtioni dũs ſi ic ridet. Toꝛ⸗
cular calcaui ſolus. ⁊ de getibus nõ eſt vir mecũ. Et poteſt vocari toꝛ
cular crux.in q̃ tanqᷓ; in plo ſic pſſus eſt. vt etiã ſanguis effunderetur.
Eel toꝛcular vocat dyabolũ. q humanũ genꝰ ſic funibus pctõx inuol
uit ⁊ ſtrinxit.vt quidqͥd in eis ſ pũᷣale erat expꝛimeret.⁊ ſolũ vinacia re
manerẽt. Sʒ noſter bellatoꝛ toꝛcular calcauit.vincula pctõꝝ dirupit.
⁊ in celü aſcendẽs poſtmodũ tabernã celi aperuit ⁊ vinũ ſanctiſpiritꝰ
effudit. Tercia q̃ſtio eſt quꝗ fecerũt minoꝛes augeli maioꝛibꝰ dicẽtes
Quis eſt iſte rex gle. Quibuſ illi reſpõderunt.ñs virtutũ ipᷣe eſt rex
gle. Be hac angeloꝝ qſtione ⁊ alioꝛum ↄuemẽti rñſione ſic dicit aug⸗
Sanctificat diuino comitatu immẽſus ger. omis illa volitãs ꝑ aera

demonũ turba xpo aſcẽdente tranſfugit. Cui accurrẽtes angeli quis

eſlet ſciſcitãtur dicẽtes. Quis eſt iſte rex głe. Quibus alii rñ dentes di
xerunt Hic eſt ille valde candidꝰ roſeus.hic eſt ille qui nõ habuit ſpe
ciem neqʒ; decoꝛẽ. Infirmus in ligno.foꝛtis in ſpolio. vilis in coꝛpuſcu
lo. armatus in pᷣlio. Fedus in moꝛte. pulcer in reſurrectõe. Candidꝰ ex
virgine. rubicudus in cruce. fu ſcus in oppꝛobꝛio.clar⸗ in celo. Cir⸗
eo qntum quo ſcʒ merito aſcẽdit.notandũ . triplici merito aſcẽdit.de
guo ſic dicit hiero. ropter veritatẽ.qꝛ illa que ꝑ ꝓphetas ꝓmiſeras
aditmpleſti. ⁊ manſt. uetudinẽ. qꝛ ſicut ouis ꝓ vita populi imolaris.et iu
ſticiam. qꝛ nõ poteſtate ſʒ iuſticia eripuiſti bonnnẽ.⁊ deducʒ te mirabi
liter dextera tua. potẽtia ſi iue virtꝰ deducet te. hoc eſt in celũ E CLir
co ſextũ quo ſcz aſcẽdit notandũ ꝙ ſup omẽs celos aſcendit. m qð dðꝛ
eph.iin. Qui deſ. cẽdit ip̃e eſt ⁊ qui aſcẽdit ſup omẽs celos yt gdiniple

,QIN.

o Z ð . . . . . ð ððM ðM — .
ret omnia. Sup omẽs celos dicit . qꝛ plures ſunt celi ſuꝑ quos ipᷣe aſcẽ
dit. Eſt em̃ celũ materiale. ratõnale. intellectuale.⁊ ſupſubſtantiale

Ceelum materiale multiplex eſt.ſ.celũ aereũ:ethereũ.olimpiũ.igneũ
l. ſiiderium. criſtallinũ. ⁊ empirenũ. Celũ aut ratõnale eſt homo iuſtus.
. qui dꝛ celu ratone inhabitatõis diuine.qꝛ ſicut celũ eſt ſedes ⁊ habita
0 no dei m q vꝛ in eſa. lxv i· celü mihi ſedes eſt. ſic aima iuſti.m qð de
in libꝛo ſapᷣ. Anuma iuſti ſedes eſt ſapie. Ratõne ↄuerſatonis ſancte.
e. q ſancti ꝑ ↄuerſatõem 2 deſideriũ ſꝑ habitãt ĩ celo.ſicut dicebat opo
ſtolus. Mra ↄuerſatõ in celis eſt. Ratõe oꝑatõonis otinue.q: ſicut celü
. cotinue mouetur. ſic ⁊ ſancti ꝑ bona oꝑa ↄtinue mouẽtur Celũ untel
1 lectuale eſt angelꝰ. Angeli em̃ dicũtur celũ.qꝛ inſtar celi ſunt altiſſim.
rratone dignitatis ⁊ excellẽtie. Ge quoꝝ dignitate ⁊ excellẽtia dicit O
onmiſius in libꝛo de diuis nominibꝰ ca.iiii. Diuine metes ſunt ſup reli
6 qua exiſtentia.⁊ viuũt ſuꝑ reliqua viuẽtia.⁊ intelligũt et cognoſ cunt
ſup ſenſum ⁊ rõem.⁊ pluſ ꝙᷓ; omia exiſtẽtia pulcꝝ ⁊ bonũ deſiderant et
“ eo pticipant. Secũdo ſunt pulcerrimi ratoe nature ? gle. Be quoꝛum
4 pulcritudine dicit dyomiſiꝰ in eodẽ libꝛo. Augelus eſt mamifeſtatio ooc
Sſ culti luminis ſpeculũ puꝝ.clariſſimũ.incontaminatũ.incoinquinatuʒ
2 inmmaculatũ. ſuſcipiẽs ſi fas eſt dicere pulcritudinẽ bonifoꝛmiſ deifoꝛ
mitatis. Lercõ ſunt foꝛtiſſimi ratõne virtutis ⁊ potentie.De quoꝛum
foꝛtitudine dicit dam̃̃.li.ii.ca.iii. Foꝛtes ſunt et pati ad dei volũtatis
crxpletõem.⁊ vbiqʒ ↄfeſtim inueniunt᷑ vbicũqʒ diuin iuſſerit nutꝰ?. Ce
lum em̃ habet altitudinẽ. pulcritudinẽ. foꝛtitudinẽ. De duobus pmis
ccci · xliii. Altitudinis firmamẽtũ ⁊c. De tercõ iob.xxvii.Tu foꝛſitan
cum illo fabꝛicatꝰ es ?c. Celũ aũñt ſupſubſtantialc eſt equaluas di
unine excellẽtie.de quo xp̃ᷣc vemt.⁊ vſqʒ ad illud poſtmodũ aſcẽdit.De
quo ðꝛ in pſal. Aſummo celo egreſſio eiꝰ.⁊ oc.e.vſqʒ; ad ſ.e. Suꝑ oẽs
49 igitur hos celos vſqʒ ad ipᷣm celũ ſupſubſtantiale xpᷣc aſcẽdit. OQO em̃
gꝗicenderit ſuꝑ omnes celos materiales · habetur ꝑ illud qð dicitur in
14 plalmo. Eleuata eſt magnificentia tua ſuꝑ celos deus Sup omẽs em̃
4 celos materiales vſqʒ in ipſum celũ empireũ aſcendit.nõ ſicut helyas
1 qꝓui in curru igneo aſcendit vſqʒ ad ſublunarẽ regionẽ. nec eã tranſcen
Dit. ſʒ in padiſuʒ terreſtrẽ traſſatꝰ eſt.q adeo emmet vt ꝑtingat ad ſub
1 lunarẽ regionẽ. nec eam tranſcendit. In hoc ergo celo empireo xpᷣc re

ſiget.et eſt ſpalis ⁊ ꝓpꝛia eiꝰ manſio ⁊ angeloꝝ ⁊ alioꝝ ſanctoꝛuz. Et
ogrue ↄuenit hec habitatõ habitatoꝛibus. Illud enim celũ ceteros ce
los exce llit dignitate. pꝛioꝛitate.ſitu.et ambitu.et ideo eſt ↄouemẽs ba
bitatõ xpᷣi qui omnes celos ratõnales et intellectuales tranſ cendit di
gniate.eternitate.ſitu immutabilitatis.et ambitu poteſtatis. Silr ẽ
cõgrua habit atõ ſanctoꝝ. Illud em̃ celũ eſt vnifoꝛme.ĩmobile.lunno
ſitatis ꝑfecte.⁊ capacitatis immẽſe. Et recte ↄgruit angel ⁊ ſanctis.q

fuerũt vnifoꝛmes in oꝑatõe.ĩmobiles in dilectõe.luminoſi in fide ſiue
cognitõe.capaces in ſpuſſancti receptõe Qʒ qũt ſuꝑ oẽs celos ratõna
les.i.oẽs ſanctos aſcenderit.patʒ ꝑ illud qð dꝛ canti.ii.Ecce iſte venit
ſaliẽs in mõtibus rrãſ.col.Et vocant᷑ mõtes ãgeli.colles vero viri ſan
cti. Q, vero ſuꝑ oẽs celos intellectuales.i.ãgelos aſcẽderit pʒ ꝑ illud
quodq ðꝛ in pſal.Qui poms nubẽ aſcẽſum tuũ q am.ſ p. ven. Itẽ aſcen
dit ſuꝑ cherubin ⁊ volauit ſuꝑ pẽ.ven.Q, aũt vſqʒ ad celũ ſupſubſtã
tiale.i.dei equalitatẽ aſcẽderit pʒ ꝑ illud qð dðꝛ marci vl.Et dñs dem
ieſus poſtq locutꝰ eſt eig aſſumptꝰ eſt in celũ ⁊ ſedet a dext ris dei. De
xtra em̃ dei eſt equalitas dei. Berñ. Nño meo ſingulariter a dño ⁊ di
ctum et datũ eſt ſedere a dextris gle ipᷣꝰ vtpote in gla coequali.ĩ eſſen
tia cõſubſtantiali:ꝓ generatõe ↄſili.maieſtate nõ diſ pari.eternitate ñ
poſterioꝛi. Vel poteſt dici ꝙ xpᷣc in aſcẽſione ſublimis fint q̃dꝛuplici
ſublimitate.iſ.locali.remuneratone pᷣmu.oↄgnitõnali.⁊. virtuali. De pꝛi
mo ephe.iui. Qui deſcẽdit ipe eſt ⁊ qͥ aſcendit ſup oẽs celos.HBe ſcõo
pbil.ii. actꝰ obediẽs ⁊c. Vbi dicit augꝰ.umilitas claritatis eſt me
ritũ.claritas humilitatis ẽ pᷣmiũ.Be tercõ pᷣs.Aſcẽdit ſi up cherubin.
id eſt.ſup omnẽ ſcie plenitudinẽ. Be q̃rto pʒ.qꝛ aſcẽdit etiam ſup ſera
phin Ephe.iii.Scire etiã ſupeminentẽ caritatẽ xpᷣi Circa ſeptimũ q̃
re ſcʒ aſcẽdit notãdũ ꝙ aſcẽſionis ſue.ix.ſũt fructꝰ ſiue vtilitateſ Pꝛi
ma vtilitas eſt cõſecutõ amoꝛis diuini.Jo.xvi.Niſi ego abiero pacli
tus nõ veniet. Abi dicit augꝰ. Si carnaliter mibt adheſeritis capaceſ
ſpũs nõ eritis Scða eſt maioꝛ cognitõ vi. Jo.xiiii. Si diligeretis me
gauderetis vtiqʒ qꝛ vado ad patrem. bi dicit augꝰ.Joõ ſubtrabo foꝛ
mã iſtã ſerui in q̃ p̃ maioꝛ me ⁊.vt deũ ſpnjaliter videre poſſitis Ter
cia eſt meritũ fidei.Be bac ſic dicit leo ĩ pmone de aſcentſione. Tuc ad
equalẽ pr̃i filiñ eruditioꝛ fides gꝛeſſu mẽtis cepit accedere.⁊ cõtrectati
one coꝛpoꝛee in xpᷣo ſube in qᷓ prfe minoꝛ ẽ nõegere. Magnax em̃ bic
vigoꝛ eſt mentiũ.incũctãter credere q̃ coꝛpoꝛco ñ vident᷑ intuitu.⁊ ibi
figere deſideriũ qͥ neqas ĩferre cõſpectuʒ. Augꝰ.li.cõfeſſionũ.Exulta
uit vt gigas ad cur.vi.ſ. Mõ em̃ tardauit ſʒ cucurrit clamãs dictis.fa
ctis.moꝛte.vita.deſcẽſu.aſcẽſu:.Clamãs vt redeamus ad eũñ ⁊ diſceſſi
ab oculis vt redeamꝰ ad coꝛ ⁊ inueniamꝰ eũ Quarta ẽ nr̃a ſecuritas
Joõ em̃ aſcẽdit vt nr aduocatꝰ ſit apud patrẽ. Valde em̃ ſecuri eſſe poſ
ſumꝰ qñ talẽ aduocatũ apud patrẽ nos hĩr̃e cõſideramꝰ⸗ Jo.ii.Aduoca
tů habemꝰ? apud patrẽ ieſũ xpᷣm iuſtũ. ⁊ ipᷣe eſt ꝓpiciatõ ꝓ pcrĩs nĩięæ.
De hac ſecuritate dicit berñ. Secuꝝ acceſſũ habes o hö apð deů. vbi
mater añ filiũ ⁊ filiꝰ añ patrẽ.mater oñdit filio pectꝰ ⁊ vbera: filiꝰ oñ
dit patri latꝰ et vulnera. Nulla & poterit eſſe repulſa vbi tot ſüt cari
tatis inſignia Quimta eſt nr̃a dignitas.Maxia quidẽ nr a dignitas
eſt qũ nata nr̃a vſqʒ ad dextrã dei exaltata ẽ. Vñ ⁊ ãgeli hãc digtatẽ

—
— — — —

powminib? oſiderãtes deinceps phibuerũt ſe adoꝛari ab hominibus. ſi
cut dẽ apocal.xix.Cecidi inqͥt añ pedes eiꝰ vt adoꝛarẽ eũ.⁊ dixit mibi
Alide ne feceris· ↄſeruꝰ tuꝰ ſum ⁊ fratxꝝ tuon. bi dicit glo. In vere⸗/
ri lege nõ ꝓbibuit ſe adoꝛari.ſʒ pꝰ aſcẽſionẽ videns ſuꝑ ſe exaltari ho⸗
mine timuit adoꝛari· Leo papa in mone de aſcẽſiõe.· Hodie natura no
ſtre buanitatis vltra cũctaꝝ altitudinẽ poteſtatũ ad dei pris ẽ ꝓuecta
oſeſſum. vt mirabilioꝛ fieret grã der: cñ remotis a oſpectu hominuz
merito reuerentiã ſui ſentiebãt indicere. fides nõ diffigeret. ſpes ñ fiu
ctuaret. caritas nõ teperet Sexta ſpei nĩe ſoliditas Heb· iiii. Ma
beẽtes põtificẽ magnũ ᷣ penetrauit celos ieſuz filiũ dei teneam? ſpei
nĩe ↄfeſſionẽ Itẽ heb. vi. Qui ofugim? ad tenendã ppoſitã ſpem. qua
ſicut anchoꝛã babem? aie tutã ac firmã incedentẽ vſqʒ ad interiora
velaminis. vbi pᷣcurſoꝛ ꝓ nobis introiuit ieſus Be hac itex leo. Chꝛi⸗
ſti aſcẽlio nrã eſt ꝓuecto ⁊ qͥ pceſſit gla capitis.eo ſpes tẽdit ⁊ coꝛpis ·
Septima ẽ vie oñſio. Mich. ii. Aſcẽdit pãdens iter añ eos Aug'.
Via tibi factꝰ eſt ipᷣe ſaluatoꝛ.ſurge 2 ãbula habes q̊ · noli pigreſcere
Octaua ianue celeſtis aptio. Sicut em̃ pm? adã aperuit ianuas in
ferni. ſic ſecũdꝰ ꝑadiſi. Elñ eccia cãtat.Lu deuicto moꝛtis aculeo c.
Mona loci pparatõ.Jo rxiiii. Uado pare vobis locuz. Aug? . Bñe pa
ra quod paras.nos em̃ tibi paras ⁊ te nobis pas· qñ locum pqras ?tt .

rrfmes bodierua oie ot ocra actuu teſtatino
in aplos in linguis igneis miſſus eſt. Circa cuiꝰ miſſiõʒ
ne aduentu octo oſideranda ſunt. Primo aꝗ miſſus S. ſcðoo

ittit ſiue mifſus ẽ. tercõ qtpe miſſus .q̃rto quotiẽs miſſuſ
qliter miſſus . ſexto in qs miſſus eſt. ſeptimo ꝓpter qͥd miſſuſ
eſt. octauo p qd miſſus eſt Circa pᷣmũ.ſ.a quo miſſus eſt. not andum
22 ipᷣm ſpũm pr̃ milit . ⁊ filius miſit. ipᷣe ſpuſſcũs ſeipᷣm dedit ⁊ milit.
Be p̈mo iob. xiiii. Paraclit⸗ at ſpuſſanct⸗? quẽ mittet pĩ in noĩe meo
⁊c. Be ſcdᷣo iobã. xvi. Si aũt abiero mittã eũ ad vos. iio enum in
iſtis inferioꝛibꝰ bʒ ↄpatõz ad ſuũ mittentẽ ſub triplici habitudine · ſcʒ
oyt ad dantẽ eſſe. ſic mittit᷑ radiꝰ a ſole.vt ad dantẽ virtutẽ. ⁊ ſic mit⸗
titur ꝛaculũ a piectoꝛe· vt ad vãtẽ iuriſdicõnẽ ſiue autoꝛitatẽ. ⁊ ſic mit
titur nũcius a pceptoꝛe. Scom huc triplicẽ modu miſſio pᷣt conuenire
ſpuiſancto Mittitur em̃ a pre ⁊ flio tac ab eis bñs eſſe ⁊ virtutem ?
autoꝛitatẽ in opando. Nibilomin⸗ ⁊ ipe ſpũſſcũs ſeipᷣm dedit et miſit
qð videtur inſinu ari Jo xvi.cũ ðꝛ · Li qt venerit ile ſpus veritatiſ ⁊c
Mã ſ icut dicit leo papa in mõe de pẽte btã trinitas incõmutabil dei
tas vna ẽ in ſuba.idiuiſa ĩ ope.ↄſoꝛs in volũtate.par in omnipotentia

cqualis in gła. Diuiſit aũt ſibi opꝰ noſtre redẽptõnis miſericoꝛdia tri⸗
nitatis vt pater ꝓpiciaret᷑.fuiꝰ ꝓpiciaret.ſi puſſcũs igniret. Quia ennmn
ſpũſſcũs deꝰ eſt. iõ recte ðꝛ ſeipᷣm dare.oc aüt ꝙ ſpũſſcus des ſit oñ⸗
dit ambꝛo. in li. de ſpuſcõ ſic dicens. Ex quattuoꝛ iſtis mauifeſte diui
iutatis eius gla opꝛobatur Be⸗ em̃ eſſe oↄgnoſcitur.aut qͥ ſine peccato
on hdoꝛat ſʒ adoꝛat. Et in hoc oñditur qliter brã triuitas ſe totaliter
cit augꝰ?. miſit nobis filiũ ſuũ in pᷣciũ nrẽ redẽptõis.ſp‚mſcũm in pꝛiui
legiũñ nrẽ adoptõis.⁊ ſeipᷣm totũ reſeruat in bereditatẽ adoptõis. Si
muiliter fuiꝰ totaliter ſe nobis exhibuit · qꝛ ſicut dicit b erñ. iple paſtoꝛ.
potũ:a carnẽ in bů · a deitatẽ in pmũ. Sur ſpnſſtcus totalter omia
ſus dona nobis exhibuit exbibʒ. qꝛ ſ icut dꝛ. i. coꝝ.xii.Alii ꝑ ſpᷣmſan
ctum dat᷑ ᷣmo ſcie.alii ſermo ſapie ſᷣm eundẽ ſpm̃. alterni fides in eodẽ

4

ſpnᷣ. Leo papa. Spũſſanctꝰ⸗ inſpiratoꝛ eſt fidei. doctoꝛ ſcie.fons dilecti⸗

onis.ſignaculũ caſtitatis.⁊ totiꝰ cauſa ſalutis. B Circa ſecunduʒ
quot ſcʒ modis mittitur ſiue miſſus ẽ. notandũ q ſpuſſcũs duobus nio
is mittirur. ſviſibiliter v muiſtbiliter Inurſibilter ci mẽtibꝰ ſanctiſ
ullabitur. iſibiliter cij in aliqᷓ ſigno viſibili demo ſat. Ge ninone
iſibilt d: ioha. iu. Spũs vbi vult ſpirat. vocẽ eiꝰ audis ſed neſcis
ſʒ neqʒ p nares qꝛ aeri nõ miſcet᷑ ſ

vero ꝑ fauces qꝛ nõ ẽ mãſum vl hauſtũ.nec ꝑ tactũ coꝛpis q;
pabile nõ eſt. Queris igit cũ ita ſint inu eſtigabiles vie ei vnde
nouerim. Mẽpe ex motu coꝛdis intellexi pñtiam erꝰ.⁊ ex ſuga zu.
aqduerti potentiã virtutis eiꝰ.⁊ ex diſ cuſſione ſiue redargutõn LocculIto
rum meoꝝ admiratus ſum pfunditatẽ ſapiẽtie eius a ex qᷓntulacunqʒ =
emendatõe moꝝ meoꝝ exptuſſum bonitatẽ mãſuetudinis eius.⁊ ex re ““
foꝛmatõne ⁊ renouatoõne ſpũs mẽtis mee pꝑcepi vtcũq; ſpẽm decoꝛis
eius.⁊ ex ↄtuitu boꝝ omniũ ſil expaui multitudinẽ magnitudinis eiꝰ.
Hec berñã. Miſſio aũt viſibilis ẽ cũ ĩ aliq̃ ſigno viſibiii oñdit Et no 7
tandũ.ꝙ in qntuplici ſpẽ viſibili ſpüſſcũs mõſtratꝰ⸗ Primo in ſpẽ co
lũbe ſuꝑ xpᷣm baptiſatũ. Lu.iii. Beſcẽdit ſi pũſſcũs coꝛpꝑali ſpẽ ſicut co
lüba ĩ ipᷣm. Scdo in ſpẽ nubis lucide ſi uꝑ xpᷣm trãſfiguratũ Mat.xvii.
Adhuc eo loqᷓnte ecce nubes lucida obũ bꝛauit eos Abi ſic dicit gloſa
Sicut baptiſato dño ſic ⁊ gloꝛificato.miſteriũ ſcẽ trinitatis oñdit.ſpi
rituſſcũs ibi in colũba.hic in nube luctda.Tercõ in ſ pẽ flatꝰ. Johã.xx
Inſufflauit ⁊ dixit eis.A ccipite ſpm̃ſanctũ ⁊c. Quarto in ſpẽ ignis.
Quinto in ſpẽ lingue Et in hac duplici ſpẽ apparuit bodierna die JOõ

„

n

RRIA.

aũt in hac qͥntuplici ſpẽ reꝝ mõſtratus eſt. vt detur intelligi ꝙ barũ re

rum pꝓpꝛietates opꝑpatur in coꝛdibꝰ qͥbꝰ illabitur. Pꝛimo moſtrar? eſt

in ſpẽ colũbe.Colũba gemitũ ꝓ cãtu hʒ.felle caret.in foꝛaminibꝰ petre

manet. Sic ſpnſſcũs illos q́s reptet facit p ſuis peccatis gemere. Eſaie
lix. Rugiemꝰ q̃ſi vrſi om̃es.⁊ q̃ſi colübe meditates gemem? Mox. viui
Iyvple ſpus poſtulat ꝓ nobis gemitibꝰ inenarrabilibꝰ. i.nos poſtulantei
eæt gemẽtes facit. Scdo ſine felle amaritudinis eſſe Sap̃.xii.O qᷓ bonꝰ
et ſuauis eſt dñe ſpũs tuꝰ in nobis. Item eodem.vii.Elocatur ſuauis.

benignus. human. ex eo ꝙ ſuaues benignos ⁊ bumanos faciat. Sua⸗

ues in ſermone.benignos in coꝛde.⁊ humanos in oꝑe Tercõ in petre
foꝛaminibus.i.in xpᷣi vulneribꝰ habitare.Cañ.ii. Surge amica mea.
ſponſa mea.et veni colüba mea. Glo. fouens nuhi pullos meos infuſ i
one ſpũſſancti. In foꝛaminibus petre.glo.i.in xpᷣi vulneribꝰ Treñ.vl.

Spũs oꝛis nr̃i xpᷣc dñs captꝰ eſt in pctis ir̃is.cui diximꝰ? in vmbꝛa tua
viuemus in gẽtibus Quaſi dicat. Gpũſſanctus qᷣ eſt oꝛis nr̃i qð os no

ſtrum eſt xp̃c dñs.qꝛ eſt os noſtꝝ et caro noſtra:facit nos dicere chꝛiſto
In vmbꝛa tua. 1i. in paſſione tua.in qua xpc fuit tenebꝛoſus et deſpect⸗

viuemus ꝑ iugẽ memoꝛiã Secũdo monſtratꝰ eſt in ſpẽ nubis Nlubeſ
a terra eleuatur. refrigeriũ p̃ſtat.et pluuiam generat.Sic ſpũſſanctus

quos replet a terra eleuat ꝑ cõtemptũ terrenoꝝ. Ezechᷣ. viii · Eleuauit
me ſpũs inter celũ ⁊ terrã ⁊c. Itẽ eʒechᷣ.i.Quocũqʒ ibat ſpũs uluc eü⸗

te ſpũ ⁊ rote piter eleuabãtur ſequentes eũ.ſpũs em̃ vite erat in rotis.
Item grego. Buſtato ſpũ deſipit omis caro. Scvo refrigerium pꝛeſtat
cõtra incentiua vicioꝝ. Eñ et marie dictũ eſt. ſpũſſanctus ſuꝑueniet ĩ

te. et virtꝰ al. ob. ti. i.te ab ommi eſtu vicioꝝ refrigerabit. Elñ ⁊ ſpuſſan

ctus vocatur aqua que habet vim regeneratiuazʒ. Jo. vii. Flumina de
ventre eius fluent aque viue.hoc aũt dixit de ſpũſancto quẽ erant acce
pturi credentes in eum. Lercõ generat pluuiã lacrimaꝝ. Pſal.Flauit
ſpũs eius et fiu. aque ſcʒ lacrimaꝝ Tercõ monſtratus eſt in ſpẽ flatꝰ
Flatus eſt mobilis.calidus.lenis.et ad reſ pirandum neceſſarius. Sic
ſpirituſſanctus mobilis.id eſt velox eſt ad ſe diffundendũ. omnibꝰ em̃
mobilibus mobilioꝛ eſt. Glo. ſupꝑ illud. Sactꝰ eſt repente de celo ſonus

⁊c. Neſcit tarda molimina ſanctiſpiritus gratia Secũdo calidus ẽ ad

. —

mflamandũ. Luce.xii. Ignẽ veni mittere in terrã:et qͥq volo niſi vt ar⸗

deat. Elñ et auſtro vento calido ↄpat.Cañ.iiii. Surge adlo.⁊ veni au

ſter pfla ⁊c. Tercõ lenis eſt ad demulcendũ vñ et ad eiꝰ lenitatẽ inſinu
andã vocat᷑ noĩe. VUnctõis.i.ioh.i.vnctõ eius docet vos de omnibuſ

Momie roꝛis.vñ cantat eccia.Et ſui roꝛis intima aſperſione fecundet
ac. Nomine aure tenuis.iii. Regũ.xix.Et poſt ignẽ ſibilus aure tenu

is et ibi dñs Quarto neceſſarius eſt ad reſpirãdũ Adeo qppe flatꝰ ne⸗

ceſſariꝰ eſt ꝙ ſi ad boꝛã ſubtraberet᷑ bõ ↄtinuo moꝛeret᷑.ſic ⁊ de ſpũſcõ

tntelligendũ eſt. Oſal. Auferes ſpuũm eoꝝ ⁊ deficient. ⁊ in pul. ſ. reuer.
Emitte ſpũm tuũ ⁊c. Johᷣ.vi. Spũs eſt qͥ viuifirsi Quarto mõſtratꝰ
eſt in ſpẽ ignis. Quinto in ſpẽ lingue.Quare aut in hac die duplici ſpe
cie apparuit:vicetur infra E Lirca terciũ ſcʒ quo rpe muſus eſt no⸗
tandqu ip miſſus eſt in nquageſimo die 9 paſcha. J0 qaᷣt in die qͥnqua⸗

geſimo miſſus eſt. vt detur intelligi:qm̃ a ſpuſcõ eſt legis pfectõ. eterna

remuneratõ.⁊ pctõꝝ remiſſio Legis pfectõ:qm̃ pᷣm glo.a die agni im

molati qͥnquageſimo die data ẽ lex in igne. In nouo ctiã teſtameto qan
quageſimo die a paſcha xpᷣi deſcendit ſpu‚ſſanctꝰ in igne. Lex in mote
ſinay.ſpũs in mõte ſion.Lex in ſublimis mõtis loco.ſpũs dat᷑ in cenas
culo. Elñ P hoc inſinuatur 32 ip̃e ſpuſſcus eſt pfectõ rotiꝰ legis .qꝛ ple⸗

nitudo legis eſt diectõ Secũdo eterna remuneratõ. Elñ glo. ſicut. xl.

dies aͤbus poſt reſurrectõeʒ xpᷣc cũ diſcipul ouerſat⸗ eſt. pñtem ecciam
deſignãt. lta dququageſimꝰ dies qͥ ſpũſſanctꝰ datur denarium eterne re
muneratois expmit Tercõ pctõꝝ remiſio. Elñ glo.ibidẽ. Jõ ĩ qͥnqua

geſimo.q; indulgentia fiebat in iubileo.et ꝑ ſpũmſanctũ petã remittũ
tur.et ſequitur in gloſa. In ſpũ ali iubileo rei moꝛtis ſoluuntur. debita
dimittuntur.exules in patnià reuocantur.bereditas amiſſa reddit᷑.ſer⸗
ui.i.homincs peccato venundati a iugo ſeruitutis liberantur. hucuſqʒ
glo. Rei moꝛtis ſoluuntur ⁊ liberãtur.vñ ro.viii.Lex ſpus vite in xpᷣo

liberauit me a lege peccati et moꝛtis. Bebita pctõꝝ dimittunt᷑.qꝛ cari
tas oꝑit multitudinẽ pctõx. exules in patriã reuocantur.pſal Spiri?
tuꝰ bonꝰ deducet me in terrã rectã Hereditas amiſſa reddirur Ro.viui

Ipe ſpũs teſt imoniũ reddit ſpũi noſtro.ꝙ ſumꝰ filii dei.ſi aũt filu er he

redes. Serui a pctõ liberãtur.ii.coꝝ.iiii. Abi ſpũs dñi ibi libertas.

Circa quartũ ſcʒ quotiens aplis miſſus eſt:ſciendũ eſt vᷣm glo

ſam tribus vicibus eis datꝰ eſt.ſ. qñ paſſionẽ.poſt reſurrectõeʒ. et poſt

aſcenſionem. Orimo ad faciendñ miracula.ſecũdo ad re laxanduʒ pctaãa
terco ad cõfirmandũ coꝛda. Primo qñ eos ad pᷣdicandum miiſit ⁊ ſu

per ommia demonia.⁊ vt languores curarẽt eis poteſtatẽ dedit Hec em̃

miracula ꝑ ſpũmſanctũ fiũt.ᷣm qð ðꝛ math· xu. Si aũt in ſpũ dei eucio
demonia ⁊c. Non tñ ↄſequẽs eſt vt qᷣcunqʒ babz ſpumſanctũ faciat mi
rocula.qm̃ ſicut grego.ait.miracula hominẽ ſanctũ nõ faciũt:ſʒ oſten:
dunt. Mec quicũqʒ; facit miracula habet ſpumſanctũ.qm̃ et mali aſſeft
ſe fec iſſe miracula dicẽtes.NHñe dñe nõne in nomine tuo ꝓpbetauimus
⁊c. Deus em̃ facit miracula ꝑ autoritatẽ angeli:ꝑ materie habilitato,ʒ

demones ꝑ virtutes naturales rebus inſitas. magi p ocultos otractuſ
ch demombus.bom xpᷣiani ꝑ publicam iuſticiaʒ. mali xpᷣiani per ſigna

publice iuſticit. Secundo dedit eis ſpumſanctũ qñ in eos inſufflauit
dicens Accipite ſpumſanctũ quoꝝ re.pec.⁊c. Nõ iñ poteſt qͥs peccatũ

remittere ꝙᷓtum od maculã qͥ eſt in 9ia.aut ꝙᷓtü aq reatũ.i.obligatõem,

5 *½ 3

—. — — — — „—— —

— — —

acd penã ctern. aut qtũ ad dei offfſ: ſolũ ex infuſione gẽe T virtute

ↄtritõis rennttũtur. Bicitur tñ ſacerdos abſoluere:tũ oꝛ culpa ab:⸗

⁶ .

ſolutũ eſſe inimuat.tũ qꝛ penã purgatoꝛis in tpalem ↄmutat tũ 9? de

ipᷣa tꝑali ꝑtem relaxat. Tercõ dedit eis hodierna die qnñ corũ coꝛ
da ſic ſolidata ſũt vt nil toꝛm̃ta timerẽt. Pfſal. Spũs oꝛis ei/ oĩs vii/

tus eop. Augꝰ. Talis eit gra ſpuſſancti ꝙ ſitriſticiã inuemt diſſolutt

ſi deſ ideriñ pnicioſũ: oſ umit. ſi trepidatõeʒ: abiicit.Leo papa. Spera
bat᷑ ab apłis ſpũſſanctꝰ. no vt tũc pmũ ſctõꝝ hitatoꝛ eſſe incipet · ſy vt
ſacrata ſibi pectoꝛa a feruenti? accẽderet:⁊ copioſiꝰmũdaret.ↄmulas

ſua dona.ñ inchoũs:nec ideo nouꝰ ope · qꝛ ditioꝛ largitate E Circa
qͥntum:q̃ir ſcʒ miſſus eſt. Morãdum ꝙ miſſus eſt cũ ſono in liguis ig

neis. 7 lple lingue appuert ſ edendo. Son? at fuit repẽtinꝰ:celeſtis: H

vchemens: replẽs. Repentin?: qꝛ ſpᷣuſſanctꝰ tarda molimina neſcit.
Celeſtis:qꝛ celeſtes efficit. Elebemẽs: qꝛ timoꝛẽ filialẽ inducit. vel qꝛ
cternũ ve adimit. VUnde vehemẽs qſi ve adimens. Vel qꝛ mentem ab
omni carnali amoꝛe vebit. Unde vchemens qſi vehens mentez· Fuit
⁊ replens:qꝛ ſpũſſanctꝰ oẽs aplos repleuit. vñ repleti ſunt omnes c.
Triplex eſt aũt ſignum plenitudis q̃d fuit in apłis. Oꝛimũ eſt nõ reſo
nare. vt patet in doleo d dũ plenũ eſt nõ reſonat. Job. vi. Nunqᷣt mu
giet bos cũ añ pᷣſepe plenũ ſteterit. qſi diceret:cũ pᷣſepe coꝛdis plenitu
dinem babet gre:locum nõ bʒ mugitus impatientie. Hoc ſignum ha
buer̃t apli.qꝛ in trib ulatõibus ꝑ impatientiã nõ reſonabãt. ymo bat
gaudentes a ↄſpectu ↄſuu ⁊c.· Secũdũ ſignũ ẽ ñ plꝰ recipe:ſiue ſatieta

rem bẽe. Qñ em̃ vas aliꝗ liq uoꝛe plenũ eſt:aliud recipe non pt. ſilr ho D

ſatur non appetit am pliꝰ. Sic ſancti qui hñt plenitudinem gre nõ pũnt
recipe alium liquoꝛem dilectoõi⸗ terrene. Eſa.i.lenus ſum:ideo olo⸗

cauſta ⁊c. Similr qꝛ guſtauert celeſtem ſuauitatem: ideo nõ ſitiũt ter
renã voluptatez. Augꝰ?. Qui biberit de fluuio paradiſi:cuiꝰvna gutta

maioꝛ eſt occeano.reſtat vt in eo ſitis huiꝰ mundi extincta ſit. Hoc ſi
gnũ habebãat apli qui nihil ꝓpꝛiuʒ voluer̃t bꝛe.iʒ in ↄmuni oĩa diuide
re. Zerciũ ſignuʒ eſt ſupeftiuere. vt patz in fluuio iund ate. Ecci. xxiui
Qui implet qſi phiſon ſ apiam. Ad literã: ill? fluuu ꝓppum eſt effluere
rrigare. ſic apli cepunt effluere.qꝛ ceꝑunt loqui va

*

⁊ circũadiacentia i

riis linguis. Vñ dicit glo. Ecce ſignum plenitudis.plenum vas erum
pit. ignis in ſinu ñ pᷣt occultari.cepert ueꝝ circũadiacẽtia irrigare· vñ

ſtatim petrꝰ p̃dicare cepit.⁊ tria milia zuertit. Secundo miſſus eſti
liguis igncis. Circa q tria vidẽds ſunt. ꝛimo quare ↄiunctim in li
guis igneis. Secũdo quare m igne potiꝰ ꝙ in alio elemento. Lercio qᷓ
re in lingua pott? ᷓᷓ in alio membꝛo · Be pmo ſcienduni ꝙ triplici
röne appuit in linguis igneis. Paimo vt verba ignea pferrent Hodo

—

vt legem ignea pᷣdicarent.ſ⸗ q legẽ amoꝛis. Be his duob? bern. Uenit

ſpũſanctus in linguis igneis.vt linguis oĩm gentiu. verba ignea lojq

—

rent᷑. ⁊ legẽ igneã lingue ignee pᷣdicarẽt.Tercio vt ſpm̃ſcm̃ qui ignis

eſt ꝑ eos loqui ↄgnoſcerẽt.⁊ hoc ne diffiderẽt. ne alioꝝ ouerſiõʒ ſibi

attribuerent. ⁊ vt oẽs eoꝝ verba tanqᷓ dei audirent. F Be ſecũdo

ſciendũ ꝙ miſſus eſt in ſpẽ ignis multiplici rõne. Pꝛima ſumit penes
eiꝰ ſeptẽplicem gram. Spũs em̃ ad modũ ignis alta hũiliat ꝑp donum

timoꝛis.emollit dura ꝑ donũ pietatiſ.illiiat obſcura P ſciam. reſtrigit

fluida ꝑ ↄſiliũ.ↄſolidat mollia p foꝛtitudinẽ.clarificat metalla tollẽdo

rubuginẽ ꝑ donũ intellectꝰ.ſurſum tendit ꝑ donũ ſapiĩe. Secũda ſumi
tur penes ciꝰ dignitatẽ ⁊ excellentiã. Ignis em̃ excellit oĩa elem̃ta:ſpẽ

oꝛdie:⁊ virtute.Spẽ rõe pulcritudis in luce. Oꝛdie rõe ſublimitatis ĩ

ſituatõe. Virtute rõne vigoꝛoſitatis in actõe. Sic ⁊ ſpũſſanctꝰ in his

oĩa excedit. Pꝛopter pᷣmũ dꝛ ſ pũſſanctꝰ incoinqͥnatꝰ. ꝓpter ſ. com: qꝛ co
