Ationis gentium ꝓnunciatoꝛ aptioꝛ videatur Cuiꝰ pꝛincipiũ cum augu
ſtinꝰ ñ intelligeret. totum aliud tale eſſe arbitrans diſtulit vt ilud relege

ret cum in ſcripturis ſanctis magis exercitatꝰ eſſet. Adueniente vero

paſcali tꝑe quguſtinꝰ cum eſſet annoꝝ.xxx.cum filio ſuo adeodato pue
ro valde ingenioſo:quem auguſtinꝰ in ſua adoleſcentia dum adbuc gen
tilis ⁊ phũs eſſet genuerat:necnon ⁊ cum alippio amico ſuo meritis ma

tris:⁊ pᷣdicatione ambꝛoſii:ſacrum baptiſma ſuſcepit.Tunc ſicut fertur

ambꝛoſiꝰ. Te deum laudamꝰ.inquit.⁊ auguſtinꝰ.te dñm confitemur.re

ſpondit.⁊ ſic tũc ipſi duo hbunc hymnũ alternatim cõpoſuer̃t:⁊ vſqʒ ad

finem decantauer̃t. Sicut etiã teſtatur honoꝛiꝰ in libꝛo ſuo qui dꝛ ſpecu

lum ecclie. In aliquibꝰ aũt libꝛis antiquis titulus talis pᷣponitur. Can

ticum ab ambꝛoſio auguſtino cõpilatum Pꝛotinus aũt in fide catholi
mirabilr ꝓfirmatur. ſpem omnem quã habebat in ſeculo dereliquit. et
ſcolis quas regebat abꝛenũciauit Quanta aũt dulcedine diuini amo

ris extunc frueretur:ipſe in hoc libꝛo confeſ.aperit:dicens. Sagittaue

iras tu coꝛ meum charitate tua:⁊ geſtabã verba tua tranſfixa in viſceri
bus meis: et excpla ſeruoꝝ tuoꝝ quos de nigris lucidos: ⁊ de moꝛtuis
viuos feceras congeſta in ſinuʒ cogitatõnis mee vꝛebant ⁊ conſumebãt
Erauem toꝛpoꝛem: ⁊ aſcendenti a conualle ploꝛatõnis:⁊ cãtanti canticũ
Fraduum dederas ſagittas acutas et carbones vaſtatoꝛes: nec ſatiabar.

in llis diebus dulcedine mirabili conſiderare oltitudineʒ diuini conſilii

—.ꝑ — —ũ — Tr—

MV ——

S

teſi

zan

Co⸗
Wo⸗
muit
an
ſe
t
gr
leg
eo
N.
gn
tont
nſen
N

10

4

ch

ar.

ſii⸗

NNn

ſup ſalutem generis humani.Quantum fleui in hymnis et canticis tuis
ſuaque ſonantis eccłie vocibus cõmotus acritrer voces ille infiuebat au
ribus meis ⁊ eliquabatur veritas tua in coꝛ meum:⁊ currebant lacrime:

⁊ bene michi erat cum eis.Tunc eni in eccłia mediolanenſi hec cantica

inſtituta ſunt.Et clamabam clamoꝛe alto coꝛdis mei:O in pace O im id

ipᷣm. O qui dixit:doꝛmiã et reqͥeſcã ⁊ ſomnũ capiã. Tu es em̃ in idipᷣm
qui non mutaris.⁊ in te requies obliuiſcens laboꝝ oim. Legebam totum

pſalmũ illum: ⁊ ardebam qui fuerã latratoꝛ amarus ⁊ cecus aduerſus li

teras de melle celi melleas et de lumine tuo luminoſas.⁊ ſuꝑ ſcripturas
huiõi tabeſcebã.Chꝛiſte iheſu adiutoꝛ meuſ qᷓ; ſuaue michi ſubito eſt fa
ctum carere ſuauiatibꝰ nugarum mearum:⁊ quas amittere metus fue⸗
rat:iam dimittere gaudiũ erat.Eiiciebas em̃ eas a me vera tu ⁊ ſumma
ſuauitaſ.Euciebas ⁊ intrabas pꝛo eis omni voluptate dulcioꝛ:ſed ñ car
ni ⁊ ſanguini.omi luce clarioꝛ:ſed omi ſecreto mterioꝛ.omni honoꝛe ſub
limioꝛ:ſed nõ ſublimibꝰ in ſe. · Poſt boc aſſumptis nebꝛodio ⁊ euo
dio et matre:ad africam remeabat. SGed cum eſſent apud oſtia tiberina.

pia mater eius defuncta eſt. Poſt cuiꝰ moꝛtem reuerius eſt auguſtinus
qad agros pꝛopꝛios:vbi cum his qui ſibi adherebant:ieciunus ⁊ oꝛatoib⸗

deo vacabat.libꝛos ſcribebat.⁊ indoctoſ docebat.Fama aũt eius vbiqʒ
diffundebatur.⁊ in omnibus libꝛis ſuis ⁊ actibus admirabilis habeba
tur. Refugiebat auteʒ ad aliquam ciuitatem accedere que epo careret:
ne ipᷣm in pꝛedicto officio impediri contingeret. Eodẽ tpe apud vypo

nem erat quidaʒ vir magnaꝝ opum:qui quguſtino miiſit:ꝙ ſi ad eum ac
cederet: ⁊ verbum ex oꝛe ſuo audiret:ſeculo renunciare poſſet: Quod au

guſtinus vbi comperitulluc concitus iuit. Audiens aũt valerius yponẽ
ſis epᷣus famam eius:ipſum plurimũ renitentẽ in ecclia ſua pꝛeſbiterum
oꝛdinauit.nonnullis quidem lacrimas ſuas ſuperbe interpꝛetantibus:⁊
tanqᷓ; eum conſolantibus:⁊ dicentibus.quia ⁊ locus pꝛeſbiterii licet ipſe
maioꝛi dignus eſſet:appꝛopinquaret tamen epiſcopatui.Qui ſtatim mo
naſterium clericoꝝ inſtituit:et cepit vuere ſᷣm regulam a ſanctis aplis

conſtitutam. De cuiꝰ monaſterio fere decem epiſcopi ſunt electi Et quia

pꝛedictus epiſcopus erat grecus:et minus in latina lingua et literis do

ctus.auguſtino poteſtatem tribuit:vt cõtra moꝛem oꝛientalis eccleſie co

ram ſe in eccleſia pꝛedicaret. Ande cum multi epiſcopo derogarent.ille

de boc non curabat. dummodo per eum fieret quod per ſe fieri non vale⸗

bat.Eo tempoꝛe foꝛtunatũ pꝛeſbiterũ manicheũ et alios hereticos pꝛe

cipue rebaptiſatoꝛes donatiſtas et manicheos cõuicit. abſtulit et confu
tauit.Cepit aũt valerius foꝛmidare ne ſibi auguſtinus tolleretur:et ab

glia ciuitate in epum peteretur. Naʒ ſibi aliquando ablatus fuiſſet niſi
eunm ad locum ſecretuʒ tranſmittere curaſſet: ita vt inueniri minime po
tuiſſet. Impetrauit igitur ab archiep̃o carthaginenſi:vt ipſe cederet:et

7

auguſtinuz Fponenli eccleſie in ep̃um ꝓmoueret. Sed cum boc au guſti
nus omnimode recuſaret:cõpulſus tñ et coactus ſuccubuit:⁊⸗ epᷣatꝰ curãa
ſuſcepit. Quod in ſe fieri non debuiſſe:vt ſuo viuente epᷣo:oꝛdinoretur.
poſtea et dixit ⁊ ſcripſit.pꝛopter concilii vniueri al ꝓhibitõem quaz poſt
modum oꝛdinatus didicit. Nec qð ſibi factum eſſe doluit:aliis furi vo⸗
luit. Unde etiã ſategit:vt in concilis epᷣoꝝ conſtitueretur:vt omnia ſta
tuta patrum oꝛdinandis deberent ab oꝛdinatoꝛibus intimari. Ipſe autẽ
de ſe dixiſſe poſtmoð legit᷑. In illa re dñm michi ſentio ſi ic iratum ſicut in
hoc: ꝙ cum non eſſem dignus poni ad remum poſuit me ad ampluſtre in

apice regimninis ecclłie. Ueſtimenta eius ⁊ calctamenta et oꝛnam̃ta alia

nec nitida nimiũ: nec abiecta plurimuʒ. Sed ex moderato et competenti
habitu erant. Ipſe em̃ de ſe dixiſſe legitur. Fateoꝛ de pꝛecioſa veſte eru⸗
beſco. et ideo cum datur michi vendo eam: vt qd veſtis non poteſt eſſe cõ
munis:pꝛecium ſit commune. Menſa frugali et pca ſenp vſus eſt: et
inter olera ⁊ legumina pꝛopter infirmos et hoſi pites plerũqʒ carnes ba

bebat. In ipſa autem menſa magis lectionem vel diſputatõem q; epula⸗

tionem diligebat.et contra peſtem detractõis in ea ſic ſ- criptũ babebat.
Quiſquis amat dictis abſentum rodere vitam: Hanc menſam indi⸗
Inam noue rit eſſe ſibi. Nam ⁊ aliquando cum quidam ſibi familiariſſi
mi coepiſcopi ad detractõnem linguam laxaſſent. adeo dure eos redar
guit: vt diceret ꝙ niſi deſiſterent:aut verſus ipſos deleret:aut a menſla
os familiares ad pꝛandium
inuitaſet: vnus illoꝛuʒ curioſioꝛ ceteris:coquinam ingreſſus eſt.Cumqʒ
omnia frigida reperiſſet:reuerſus ad auguſtinum nterrogauit.quid ci
anſurus paterfamilias pꝛeparaſſet: Cui auguſtinꝰ: nequacy

recederet. Quadam vice cum quoſdam ſi

box ipſe pꝛ 1 u⸗
taliim epulaꝝ curioſus reſpondit. Et ego vobiſcũ neſcio. E Triaa

beato ambꝛoſio ſe didiciſſe ait. ꝛimũ eſt ꝙꝙ v xoꝛem cuiq; nunqᷓ; peteret
Secundum ꝙ militare volentem ad hoc non cõmendaret. Terciũ ꝙ ad

conuiuia inuitatus non iret. Cauſa pꝛimi cſt: ne illi inter ſc non conueni
ant:⁊ ſibi maledicant.Cauſa ſecundi eſt:ne militãtes calumniaʒ exerce
ant:et in eum alu culpam refundant. Cauſa tercii eſt:ne foꝛte temperan
tie modum perdat Tante autem puritatis ⁊ humilitatis fuit: vt ipa

etiam minima peccata que apud nos nulla vel minima reputantur. in li⸗
bꝛo confeſ. confiteatur:⁊ de hbis coꝛam deo bumilr ſe accuſet. Mam ibi

dem accuſat ſe de eo ꝙ cum puer eſſet ludebat ad pilam dũ ad ſcolas ire

deberer. Item de eo ꝙ nolebat legere vel addiſcere: miſi parentibus vl
magiſtro vꝛgeretur. Item de eo ꝙ fabulas poetaruʒ:ſicut fabulam ence-
cum adhuc eſſet puer libenter legebat. ⁊ didonem moꝛtuaʒ pꝛopter amo
rem ploꝛabat. Item de hocꝙ de cellario parentum vel menſa aliquid fu
rabatur:vt pueris ludentibus daret. Item de eo ꝙ in ludo pueroꝝ frau
dulentas victoꝛias exercebat. Itẽ de eo ꝙpiruʒ de quadã arboꝛe viciua

GGVhu

—

vinee ſue cum adbuc eſſet annoꝛuʒ.xvi furatus fuit. In eodem quoqʒ li

bꝛo accuſat ſe de ipſa modica delectatione quam aliquando in comeden
do ſentiebat:dicens. Gic me docuiſti:vt quemadmodum medicamenta M
ſic alimenta ſumpturus accedam. Sed dum ad quietem ſatietatis ex nis
digentie moleſtia tranſeo.in ipſo tranſitu inſidiatur michi laqueus con
cupiſcentie. ipſe enim tranſitus voluptas eſt. et non eſt alius quo tranſe
atur. quo tranſire cogit neceſſitas.Et cum ſalus ſit cauſa edendi 2 bibẽz
di. adiungit ſe tanqᷓ pediſſequa periculoſa iocunditaſ plerũqʒ pꝛeire co
natur: vt eius cauſa fiat quod ſalutis cauſa me facere vel dico vel volo.
Ebꝛietas longe eſt a me:miſereberis ne appꝛopinquet michi. Crapula
autem nonnunq ſubꝛepit ſᷣuo tuo.miſereberis ut longe fiat a me.Et qs
eſt domine qui non aliquando rapiatur aliquantulũ extra metas neceſſi
tatis. Quiſquis ille eſt:magnus pꝛofecto eſt. Magnificet nomen tuum.
Ego non lum:qui bomo peccatoꝛ ſum. Habebat etiam ſe ſuſpectum de
olfactu: dicens. De ulecebꝛa odoꝛum non ſatago nimis.cum abſunt non
requiro.cum aſſunt non reſpuo. Poaratus etiam eis ſemper carere ita mi
chi videoꝛ: ⁊ foꝛſitan falloꝛ. Nemo enim ſecurus eſſe debet in iſta vita:
que tota temptatio nominatur. Ange qui fieri potuit ex deterioꝛi meli-
oꝛ.ñ fiat ex melioꝛi deterioꝛ. Iterum de auditu confitetur:dicens Golup
tates aurium tenacius me implicauerant. ſubiugauerant:ſed reſoluiſti
et liberaſti me. Cum michi accidit vt me amplius cantus qᷓᷓ res que cani
tur moueat. penaliter me peccare confiteoꝛ.et tunc mallem non audire
cantantem. Accuſat etiam ſe de viſu: ſicut de eo quod aliquando nimis
libenter vidit canem currentezs: et de eo qð per agrum caſu tranſiens ve
natõnem libenter pꝛoſpexit.et de eo qð domi exiſtens.araueas muſcas
ſuis rbetibus capientes: nimis attente conſpexit. Ideo autem de his co
ram domino confitetur. vt ibidem dicit. quia aliquando hec a bonis me⸗
ditationibus auertunt: et oꝛationes interrumpunt. Accuſat etiam ſe de
appetitu loudis: ⁊ motu inanis gloꝛie:dicens. Qui laudari ab bhominibꝰ
yult vituperante te:non defendetur ab hominibus iudicante te. nec eri
pietur damnante te. Laudatur homo pꝛopter aliquod donum quod dedi

ſtii ei.et tamen plus gaudet ſe landari q; donum Temptamur his temp

tatõnibus quotidie ſine ceſſatione. quotidiana foꝛnax noſtra eſt bumana

lingua Deruntamẽ nollem: vt vel augeret michi gaudium cuiuſſibet bo

ni mei ſuffragatio oꝛis alieni. Ged auget fateoꝛ non ſolum ſed vitupera

tio minuit. Contriſtoꝛ autem aliquando laudibus meis cum ea laudant

in me in quibus michi ipſe diſpliceo:vel etiam bona minoꝛa vel leuta plu
ris exiſtimantur qᷓ; exiſtimanda ſunt. Hereticos vir iſte ſ anct?
validiſſime confutabat.ita vt ipſi inter ſe publice pꝛedicarent peccatum
non eſſe interficere auguſtinũ: quem tanq lupum occidendũ dicebant.et

cciſoꝛibꝰ omĩa peccata ſua a deo dimittenda aſſerebãt. Multas ob eis

inſidias ꝑtulit. ita vt ſibi aliquo ꝑgenti in via inſt⸗ idias ponerent:ſed dei
Pꝓuidentia itineris erroꝛe ſeducuntur: vt inuenire eũ nõ poſſent. Com⸗
paupeꝝ ſꝑ mẽoꝛ erat.eiſq; ex his q bꝛe poterat liberalr exhibebat. Maʒ
⁊ de vaſis dñicis ꝓpter pauꝑes et captiuos aliqñ iubebat frangi ⁊ con
flari.⁊ indigentibꝰ diſpenſari. Domũ vl agruʒ ſiue vulam nunc emere
voluit. Multas etiam hereditates ſibi dimiſſas reſpuit:eo qÿ moꝛtuoꝛũ
fuus vel pꝛopinqͥs potiꝰ ipſa deberi dicebat. In his quoqʒ que in eccłia
poſſidebat:intentus qmoꝛe vel implicatꝰ nõ erat:ſed die qc nocte de ſcri
pturis et rebus diuinis cogitabat.Jabꝛicaꝝ quoqʒ nouaxꝝ nunqᷓ ſtudi
um habuit.deuitãs in eis implicatõem ſui animi quem ſempꝑ liberũ ha
bere volebat ab omi moleſtia coꝛpali.vt libere vacare poſſet cõtinue me
ditatõni et aſſidue lectioni. NHon tñ illa edificare volentes ꝓhibebat: ni
ſi foꝛte immoderate fieri cõſpexiſet. Laudabat quoq; plurimũ illos qͥ
bus moꝛiẽdi deſideriũ mnerat.et ſuꝑ hoc trium ep̃oꝝ exempla ſepius re⸗
citabat. Ambꝛoſiꝰ eni cum in extremis eſſet: rogaretur vt ꝓplongatõeʒ
vite ſibi pᷣcibus obtineret:rñdit. Non ſic vixi vt me pudeat inter vos vꝛ
uere:nec moꝛi timeo:qm̃ bonũ habemꝰ dũm.Quod reſponſum auguſti
nus mirabilr extollebat.Addebat quoqʒ de alio epo:cui dum viceretur
eum eccleſie multũ neceſſariũ foꝛe:⁊ ꝙꝙ ideo adhuc euʒ dñs liberaret:qit
SDi nunq:bene. ſi aliquãdo.quare non modo. Be alio quoqʒ ep̃o aiebat
cipꝛianum referre ꝙ cum infirmitate graui laboꝛaret adhuc ſibi ſanita⸗
tem reſtitui exoꝛabat.Cui iuuenis ſ pecioſus apparens cum indignatõ
ne infremuit ⁊ ait. Pati timetis.exire non vultis.quid faciam vobis.
Feminaꝝ nullam vnqᷓ:nec etiã germanã ſoꝛoꝛem.aut fratris ſui fili
as que deo pariter ſuie bant: ſecum hobitare pmiſit. NLicebat eni ꝙ ⁊ ſi
de ſoꝛoꝛe vl nepotibꝰ nulla mali poſſet oꝛiri ſuſ picio.tñ qꝛ tales pſone ſi
ne alus ſibi neceſſariis eſſe non poſſent:⁊ ad eas etiam alie aduentarent
ex illis poſſent infirmioꝛes aut humanis temptatõnibus cõmoueri.aut
certe malis hoĩm ſuſpitionibus infamari. Numq; cum muliere ſolus lo
qui volebat:niſi ſecretum aliquod intereſſet. Conſangumeis ſic bene
fecit:non vt diuitias hẽent:ſed vt aut nõ aut minus egerent. Raro pꝛo
aliquo aut literis aut verbis intercedere volebat. recolens quendaʒ phi
loſophum contemplatõne fame amicis non multa pꝛeſtitiſſe. Et ſepe di⸗
cebat. Nlerũqʒ poreſtas que patitur pꝛemit.Cum autem id faciebat ſic
nilum tẽperabat:ut oneroſus non eſſet:ſed mereretur vꝛbanitate dicta⸗
minis exaudiri G Volebat potius inter ignotos qᷓ; inter amicos cau
ſas audire:dicens:Quia inter illos poterat libere iniquum cognoſcere.
⁊ vnum ex his amicũ eſſe facturꝰ pꝛo quo ſcʒ iuſticia mediãte ſententiã
daret. Ex amicis vero eſſet vnuʒ ꝑditurus:ſcʒ contra quem ꝓferret ſen
tentiam. A multis eccleſiis inuitabatur:et ibi verbum dũñi pᷣdicabat
et multos ob erroꝛe conuertebat. Aliquando pꝛopoſito digreſſionẽ fa

QQNVII

cere conſueuerat in pᷣdicatione.et tunc dicebat deum boc ad pfectum ſa
lutis alicuiꝰ oꝛdinaſſe:ſicut in quodam negociatoꝛe patuit:qui in pꝛedi
catione quadam auguſtini vbi ipᷣe digreſſionem faciens contra hunc er

roꝛem pꝛedicauerat conuerſus fuit. Eo tempoꝛe dum gothi romam

cepiſſent:ydolatre et infideles chꝛiſtianis plurimum inſultabant. Pꝛo⸗
pter quod auguſtinus libꝛum de ciuitate dei compoſuit:in quo iuſtos in
hac vita debere pꝛemi.impios autem floꝛere oſtendit. Vbi de duplici ci
uitate ſcilicet hieruſalem et babilone ⁊ eoꝛum regibus agit:qꝛ rex hieru
ſalem chꝛiſtus. rex babilonis dyabolus. Quas duas ciuitates:vt ibi
dem dicit:duo amoꝛes ſibi fabꝛicant:quia ciuitatem dyaboli conſtru⸗
xit amoꝛ ſui creſcens vſq; ad contemptum dei.ciuitatem dei:amoꝛ dei:
creſcens vſqʒ ad contemptum ſu In diebus autem eius anno ſcilicʒ
domini.ccccxl.ivandali totam africe ꝓuinciaʒ occupauernnt voaſtantes
omnia:nec parcentes ſexui oꝛdini vel etati. Poſt hoc autem ad yponen
ſem ciuitatem puener᷑̃t:et ipam manu valida obſeder̃t. SGub hac tribula
tione auguſtinus pꝛe ceteris ſue ſenectutis amariſſimaʒ ⁊ lugubꝛem du
xit vitam. Fueruntqʒ ſibi lacrime eius panes die ac nocte.cum alios vi
deret occiſos.alios effugatos.eccłias ſacerdotibuſ viduatas.ciuitates
cum accolis diſſipatas. Inter tot tamen mala cuiuſdam ſapientis ſenten
tia ſe conſolabatur dicentis. Non erit magnus magnũ putans ꝙ cadũt
ligna l lapides:et moꝛiũtur moꝛtales.Conuocatis aũt fratribꝰ dixit eis
Ecce rogaui dominũ:vt aut nos ab his ꝑiculis eruat.aut patientiã tri
buat. aut me de hac vita ſuſcipiat:ne tot calamitates videre compellar.
Et ecce tercium quod petiuit obtinuit.⁊ tercio obſidionis menſe febꝛibꝰ
luboꝛans lecto decubuit. Intelligens aũt diſſolutõem ſui coꝛpis immine
re.ſeptẽ pſalł.penitentionales ſibi ſcribi fecit.ipſoſq; in loco contra pari
etem poſitos lecto decubans legebat.⁊ vbertim ac iuguer lacrimas fun
debat.Et vt deo vacaret liberius ⁊ eius intentio a nullo impediri poſſj-
ante decem dies ſui exitus nullum ad ſe ingredi pꝛecepit:niſi cum medi
cus ingrederetur.vel cum ſibi refectio poꝛtaretur Quidã auteʒ
eger ad eum venit:⁊ vt ſibi manum imponeret:⁊ ab infirmitate curaret
ipſuʒ inſtanter rogauit.Cui auguſtinꝰ reſpondit.Quid eſt hoc fili quod
loqueris. Putas ꝙ ſi tale quid facere poſſeʒ.nmichi hoc ipſum non cõfer
rem. Ille aũt inſtabat aſſerens ſibi in viſione pᷣceptum eſſe:vt ad eum ac

cederet: ⁊ ſanitatem reciperet. Eidens aũt fidem eius pꝛo ipſo oꝛauit:

⁊ ſanitatem recepit.Energuminos multos curauit:⁊ plura alia miracu
la fecit. In libꝛo xxii.de ciuitate dei duo miracula de ſe tãq; de quo.da
alio refert:dicens. Ipgonenſem quandam virginem ſcio que cum ſe oleo
perunxiſſet: ⁊ pꝛo illa oꝛans phꝛ lacrimas ſuas inſtillauerat mox a demo
ne fuiſſe ſanatam. In eodem etiam libꝛo ſic ait. Scio etiam epᷣum ſemel
pꝛo adoleſcente quem non yiqit oꝛaſſe · ilumqʒ ilico demonio caruiſſe.

Nullũ añt dubiũ videtur quin de ſe loqtur:ſed humilitatis cauſa ſeipᷣm
noluit noĩare. In eodem qʒ libꝛo de ciuitate dei ſic ait.ꝙ cũ quidã infir
mus incidi deberet: ⁊ de eiꝰ moꝛte ob inciſi lonẽ pl imn timeret: ⁊ infirmꝰ

młtis latrimis deũ exoꝛaret: cũ eo ⁊ p eo auguſtinꝰ oꝛanit: ⁊ ſine inciſiõe

aliq̃ integrã ſanitatẽ recepit Deniqʒ diſſolutõe coꝛꝑis appꝛopiqnte H̊

mẽoꝛiale docuit:nullũ videlʒ hoĩem qᷓntũcunqʒ excellẽtis meriti ſine cõ

feſſione ⁊ eulꝛariſtia debere trãſire· Ad extremã aũt hoꝛã veniẽs m̃bꝛis

oĩbꝰ ſui coꝛꝑis incolũis integro aſpectu atʒ auditu.ãno etatis ſue.lxxvii

epᷣatꝰ vero ſui.xl.coꝛã poſitis fribꝰ ⁊ oꝛãtibꝰ migrauit ad dñm.Teſtam̃

tum nullũ fecit:qꝛ vñ facerz paup xpᷣi nõ habuit.· Floꝛuit circa ãnos dñũi
cccc. J Itaqʒ augꝰ.ſapie lumẽ pᷣfulgidũ ꝓpugnacłm veritatis.⁊ fi-

dei munimentũ.om̃s eccłe doctoꝛes taʒ ingenio ꝙ ſcia vicit. incõpabilr

floꝛẽs tã exẽplis virtutũ qᷓ affluentia doctrinaꝝ. Unde ⁊ beatꝰ remigi?ꝰ

hieronimũ ⁊ quoſdã alios doctoꝛes cõmemoꝛãs ſic ↄcludit. Hos oẽs do
ctoꝛes auguſtinꝰ ingenio ⁊ ſcia ſua vicit. Nam licʒ bieronimꝰ.vinmilia

volumia oꝛigenis ſe legiſſe fateatur.ipᷣe tñ tanta ſcpᷣſit:vt nõ ſolũ diebꝰ

ac noctibꝰ ſcribere libꝛos eiꝰ quis nõ poſſit:ſed nec legere qͥͥdeʒ occurrat

in libꝛo de . xii. doctoꝛibus:ſic de eo ſcribit. Auguſtin? epᷣus volans per

montiũ cacumina q̃ſiaquila.⁊ ea que ſunt in montiũ radicibꝰ non conſi⸗

derans multa celoꝝ ſpacia terrarũqʒ ſitus:⁊ aquaꝝ circuluʒ claro mo

ne ꝓnunciat. Deniqʒ in quata en reuerentia ⁊ dilectõe hiero.babuit. pa

tet in epłis quas eidem miſit: In quaꝝ vna ſic dicit. Bño ſancto ac bea

tiſſimo pape auguſtino hieronimꝰ. Omni qdem tpe beatitudinẽ tuaʒ eo

quo decet honoꝛe veneratꝰ ſum. ⁊ habitantẽ in te diexi dñũm ſaluatoꝛem
Beld nunc ſi fieri põt cumulo aliqͥd addimus.⁊ plena cõplemꝰ.vt abſqʒ

nomis tui mentõe ne vnã hoꝛam quideʒ pᷣterire patiamur. Idem in alia
epla ad eund. Abſit aũt vt quicq; de libꝛis beatitudis tue attigere aude
am. Gufficit em̃ mea ꝓpbare: ⁊ aliena non rape. Gꝛego.quoqʒ in epla ad
innocentiũ africe pꝛefectum: de eius libꝛis ſic ait. Oʒ expoſitõem ſoncti
Zob vobis trãſmitti voluiſtis vꝛo ſtudio congaudemꝰ. Sed ſi delicioſo

cupitis pabulo ſaginari. beati auguſtini cõpatriote vii opuſcula legite.

⁊ad cõpꝑatõem illiꝰ ſimilaginis noſtrum furfurem non queritis. Idem
quoq; in regiſtro ſic ait. Legitur ꝙ beatus auguſtinꝰ nec cuʒ ſoꝛoꝛe ſua
habitare ↄſenſit:dicẽs: Que cuʒ ſoꝛoꝛe mea ſunt:ſoꝛoꝛes mee non ſunt.
Bocti ergo viri cautela.magua nobis debet eſſe inſtructio. Jn pᷣfatione

Goluſianꝰ qit cui augꝰ.eplam ſcripſit.ſic de eo dicit.Cegi dei deeſt qc⸗
quid auguſtino ↄtigerit ignoꝛare.Hiero.q̃ʒ in quadã epla ſcribens au
guſtino ait. Guobus libellis tuis eruditiſſimis.⁊ omni eloqntie ſplendo
re fulgentibꝰ rñdere non potui.certe quicquid dici potuit ⁊ aſſumi inge
nio.et de ſcripturaꝝ hauriri fontibus.a te poſitum atqʒ diptum eſt. Sʒz
qſo reuerẽttã tuã parũper patiaris me tu laudare ingemũ. Hiero.etiã

QQNVIII

quoqʒ ambꝛoſiana ſic legitur. Magnificentiã tuam in moꝛtificatõne au

guſtini adoꝛamꝰ:tua in omnibus oꝑante virtute.vt nullis ꝓmiſſis blan
dimentoꝝ fallaciũ vir tuo ignitus ſpũ vinceretur:qꝛ eum itq omni gene
re pietatis imbueras:vt ipſe tibi ara ⁊ ſacrificiũ ⁊ ſacerdos eſſet 1 tem/
plum. Beatus igitur pꝛoſper in tercio libꝛo de vita cõtemplatiua ſic de
eo dicit. Scũs augꝰ. eps acer ingenio.ſuauis eloquio.ſcłaris lr̃ature pe
ritus.in ecclłiaſticis laboꝛibꝰ opoſus.in quotidianis diſputatõmbus cla
rus.in omni ſua actõne compoſitꝰ.in q̃ſtionibꝰ ſoluendis acutus.in con/
uincendis hereticis circũſpectꝰ.in expoſitõe fidei nr̃e catholicꝰ.in expla
nandis ſcpturis canonicis cautꝰ. Berñ.quoqʒ ſic de eo ſcribit. Auguſti
nus bic eſt validiſſimꝰ malleus hereticoꝝ. R Poſt hoc aũt cũ barba
ra gens terram illam occupaſſet.⁊ ſancta loca ꝓphanaret fideles coꝛpꝰ
auguſtini ceper̃t: ⁊ ipᷣm in ſardiniã tranſtulert. Lrãſactis aüt ab eiꝰ obi⸗
tu annis.cclxxx.circa ãnos dũi.dccxviii.Lipꝛandus deuotꝰ longobardo
rum rex:audiens ſardiniã a ſaracenis depopulatã.ſolennes illuc nuũcios

miſit. vt doctoꝛis ſancti reliqͥas papiaz deferrent. Qui magno pꝛecio da

to coꝛpꝰ ſancti auguſtini tulert: ⁊ iᷣm vſq; ianuʒ depoꝛtauert Quod de

uotus rex audieus:vſq; ad pᷣdictaʒ ciuitatẽ cũ magno gaudio eidem ob

uiauit: et reuerenter excepit. Cũ aũt mane vellent coꝛpus deducere.nul⸗

lo modo de loco moueri potuit:donec rex votũ emiſit:ꝙ ſi ſe inde duci ꝑ R
mitteret.ibidem in ſuo noĩe eccłiam fabꝛicaret. Cũ aũt votũ feciſſet.ſta

tim ſine difficultate inde deductum eſt. Rex aũt qð vouerat impleuit.

ibidem in honoꝛem ſancti augꝰ.eccliam conſtruxit. Idem miraculum
die ſeqnti in qᷓdam villa epᷣatus terdonenp qͥ dꝛ caſſelle contigit: 2 eodem
modo ibidem in honoꝛe ſancti auguſtini eccłiam fabꝛicauit. Inſup villã
ipſam cum omnibꝰ ſuis appenditiis conceſſit puientibꝰ ecclłie ſancti au⸗
guſtini perpetuo poſſidendã. Quia vero rex viderat ſancto cõplacere vt
in ſuo noĩe ecckłia fieret vbicũqʒ manſiſſet.⁊ timens ne in alio loco qÿ vbi
deſideraret locum ſibi eligeret.in omni loco vbi de nocte cum coꝛpe ho
ſpitabatur. in honoꝛem ipſius eccliam cõſtruebat. Sicqʒ cũ magno gau
dio papiam deducitur. ⁊ in eccłia ſanci petri q̃ celuʒ aureum 82 honoꝛi
fice collocatur. Molendinariꝰ quidã in beatũ auguſtinũ ſpalem deuo
tõem bñs.cum qᷓndaʒ infirmitatẽ que dꝛ flegma ſalſum in tibia pateret
beatũ auguſtinũ deuote in ſui adiutoꝛiũñ inuocabat.Cuiꝑ viſum ſanct?
auguſtinꝰ? apparuit.⁊ tibiam manu palpans: integre reſtituit ſanitati·
Qui excitatus ſe liberatũ inuenit.⁊ deo ⁊ btõ auguſtino gr̃as reddidit.
Quidam puer cum vicio lapidis pᷣmeretur:⁊ de conſilio medicoꝛum
incidi deberet. mater pueri moꝛtis ſibi timens periculum. beatũ guguſti
num deuote in ſui filii ſubſidium inuocauit. Statimqʒ fuſa oꝛatione pu
er lapidem cum vꝛina emiſit: ⁊ plenam ſanitatem recepit. L In mo⸗
naſterio quod elemoſina dicitur monachꝰ qͥdazʒ vigilia ĩ ſancti auguſtini

raptus in ſpiritu vidit nubem ſplendidam celitus elapſam. et ſup nubeʒ
guguſtinum ſedentem pontificalib? inſ⸗ ignitũ:cuiꝰ oculi quaſi duo ſolis
radii totam illam eccleſiam iluminabant: ⁊ odoꝛ inde nimius exalabat.

Banctus quoqʒ bernhardus:dum quadam vice in matutinis exñs:
aliqntuluʒ obdoꝛmiſſet: ⁊ de quodã tractatu auguſtini lectões legerenf.
vidit quendaʒ pulcerrimũ iuuenem ibi ſtautem:de cuiꝰ oꝛe tantus inun⸗
dantiũ aquaꝝ impetus exibat:q; totam illam eccliam videretur replere.

Quiauuſtini adeſſe non dubitauit: gdutfonte docrtiue totam ecclcſiam
rrrigauit. Quidam ſanctũ quguſtinũ valde diligens: monacho cuſto

di coꝛꝑis ſancti auguſtini pecuniã magnã dedit:vt ſibi ſancti auguſtini

digitum vnum varet. Sed ule accepta pecunia digitum cuuſdã moꝛtui

ſericis inuolutũ ſibi tribuit: ſimulans eſſe digitum auguſtini: Quem ille

reuerenter accipiens ſemꝑ deuotiſſime adoꝛabat:⁊ oꝛi oculiſqʒ apponẽi
crebꝛo pectoꝛi aſtringebat: Curꝰ fidem deus intuens: digito illo piecto

mnnum digitü ſancti auguſtimi ram mirabilr iᷓ milencoꝛ lirer ſibi ded
Qui cum repatriaſſet. ⁊ multa ibi miracula fierent: fama viqʒ papiã de⸗

lata eſt. Ged cum pᷣdictus monachꝰ alſereret:ꝙ cuuiſdam moꝛtui digitꝰ

lule eſſet. ſepulcrũ aperueft: ⁊ vnuʒ deeſſe de eius digitis inuenerũt. An
ge ubbas re cognita monochum ab officio depoſuit: 1 dire afflirit.
QAbpud burgundia in monaſterio quod ðꝛ Fontanetũ: erat quidaʒ mo
nachus Hugo nomine: ſancto auguß. valde deuotus: qui in eius ſcptis
nIlito deſiderio paſcebatur: quez etiũ crebꝛa ſupplicotione rogauerat: vt

ißm et hac luc migrare nõ ſineret: uiſi in die ſue ſacratiſſime ſolennita⸗
iis. Ippe igitur. xv. die ante feſtuʒ eiuſdem ſic cepit duris febꝛibꝰ eſtuare
vtt in vigilia ipſius ſuꝑ humũ tanq moꝛiens poneretur. Et ccce ples de⸗
Coꝛi ac fulgentes virt amicti albis ecclłiaʒ dicti monaſteru ꝓceſſionalr in
trauer̃t:quos ſequebatur qu idã reuerendus pontificalibꝰ inſt ignit?. Qui
ganm aũt monachꝰ? m ecckia oſiſtens hoc videns obſtupuit:a qui nã eẽnt:
vel quo pgerem: inqſiuit: Cui vnꝰ coꝝ dixit: ſcũs augꝰ. eſſet cum ſuis
canoniciſ qͥ ad deuotũ ſuũ moꝛientẽ pgeret:vt er? aniaʒ ad regnũ glie de
poꝛtarʒ. Poſt hoc illa referenda ꝓceſſio ad infirmariã ingredit: Abi cũ
gliqndiu mãſiſſet: ſancta il la ania a carne ſoluta eſt: qm dulq amicꝰ 2 ab

hoſtiũ mnſidiis ſecurã reddidit:⁊ ad celi gaudia introduxit. Legitur q;

WVYdum adbuc qugꝰ.in carne viueret:et qdam relegeret ante ſe tranſire
vicgtit demonẽ᷑ libꝛum bumeris baiulanteʒ: Qui ab eo ꝓtinus adiuratur.
yt que ibi ſepta lateat: ſibi pandat: Qui peccata boim ibidem eſſe aſſerit
ſ. cpta q̃ vndecũqʒ collegit:⁊ in co repoſuit. Morqʒ ei pcepit:vt ſi aliad

ſuoꝝ peccatoꝝ ibi ſcriptũ retineret: ſibi legendum continuo manifeſtet.
Oſtenſo ant loco:nichil augꝰ.ibi ſcriptũ repperit:niſi ꝙ q̃dam vice com⸗

pletoꝛiũ ex obliuione dimiſit. Pꝛecipienſqʒ d yabolo:vt ſuuʒ pᷣſtolaretur
aduentũ.ecclłiaʒ eſt ingreſſus:⁊ ↄpletoꝛiũ deuote dixit:⁊ ſolitas oꝛatõneſ

QCIX

complete peget. Reuerſuſqʒ dixit ei vt pꝛedictum locum ſibi oſtenderet

iterum relegendum. Qui dum crebꝛo reuolueret: ⁊ tandem locum vacuñ
reꝑiſſet:iratus dixit.Lurpiter me decepiſti.penitet me ꝙ libꝛum meum
tibi oſtendi:qꝛ peccatũ tuum oꝛonum tuaꝝ virtute deleſti. Et his dictis
confuſus euanuit. CQum quedam mulier a quibuſ⸗ dã maliciop in⸗
iuriã pateretur.illa ad beatum auguſtinũ acceſſit:vt ſuper hoc eius con
ſilium imploꝛaret: Que cum ipſum ſtudentẽ inueniſſet:⁊ eum reuerenter
ſalutaſſet: ille nec ad eã reſpexit:nec qͥcq;ᷓ ſibi rñdit. Cogitãs illa ne foꝛte
ob nimiã ſanctitatẽ in faciem młieris nollet intendere. ꝓpius acceſſit. et
negociũ diligenter expoſuit. Sed ille nec ſe ad eã cõuertit:nec rũſum ali
quod ſibi dedit. Ideoqʒ ulla cum triſticia magna receſſit. Altera aũt die

cum auguſtinꝰ miſſam celebꝛaret. ⁊ dicta młier intereſſet. poſt eleuatez,

coꝛpoꝛis rapta in ſpiritu vidit ſe poſitam ante tribunal ſa nctiſſime trini

tatis. Vbi vidit auguſtinũ facie inclinata de trinitatis gloꝛia attentiſſi
me ⁊ ſublimiſſime diſputãtem. Facta eſt vox ad es dicens.Cuʒ ad oaugu
ſtinũ iuiſti. ille ſic de trinitatis gla attentiſſime diſputabat. et ideo ꝙ ibi
fueris penitus non aduertit. Sed ad euʒ ſecure redeas:qꝛ ⁊ eum demen
tem inuenies:⁊ conſiliũ ſalubꝛe reꝑies. Qð cũ feciſſʒ:augꝰ.benigne eaʒ
audiuit: ⁊ cõſiliũ ſalubꝛe donauit Fertur q; ꝙ dü q̃ͥdã vir ſctũs in ſpũ
raptus ſctõs in glłia conſpexiſſet:et beatũ augꝰ.minime vidiſſet.qᷓndam
de ſanctis vbi nam augꝰ.eſſʒ pcũctatꝰ eſt. Qui rũdit.A ugꝰ reſidet in ex
cel. vbi diſputat de glia excellentiſſime trinitaris. Cum quidã papi
enſes a marchione malaſpine in carcere detinerentur. ab eis oĩs potꝰ pe
nitus eſt interdictꝰ.vt poſſet ab eis magna pecunia extoꝛqueri Vnde ple
riq; iam ſpũm exalabant. quidam vero vꝛinã bibebant. At quidaʒ iuue
nis inter eos qui in beatum augꝰ.magnã deuotõnem habebat:ipſum in

ſui adiutoꝛiũ inuocauit. Lunc circa noctis medium ſanctꝰ augꝰ.pᷣdicto

adoleſcenti apparuit.et quaſi manũ eius dextrã appꝛehendens vſq; ad

flumen graueloni ipſum deduxit.ibiqʒ cũ folio vitis in aqua madefacto

ſic eiꝰ linguã refrigerauit: vt qui iam vꝛinã bibere cupierat.de potu ne
ctaris non curaret· Pꝛepoſitus cuiuſdaʒ eccłie in beatũ augꝰ. magnã
deuotõem babens. cum ꝑ tres annos grauem infirmitatẽ incurriſſz:ita
vt de lecto ſurgere non valeret. adueniente ſolenmtate ſancti qugꝰ. cũñ iñ
in vigilia ad veſperas puliaret᷑.ad rogandũ ſanctũ augꝰ. tota deuotõne
ſe contulit. Cui in albis augꝰ.apparens eidẽ ter citato ꝓpꝛio noie dixit.
Ecce aſſum totiens a te inuocatus: Surge cito ⁊ celebꝛa michi officium
veſpertinũ: Qui ſanus ſurgens:cunctis ſtupentibꝰ ecclam intrauit:⁊ of
ficium deuote pegit. Cum cuidam paſtoꝛi ſeuum vlcus inter ſcaplas
oꝛtum eſſet adeo moꝛbus inualuit: vt iam totis eſſet viribus deſtitutus.

5 * 4

Qui dum ad ſanctum auguſtinuz p. eces emitteret:eidem augꝰ. in viſ⸗ u
apparuit.⁊ ſup locum infirmu manus imponens perfecte eum ſanauit.

Idem quoqʒ vir ꝓcedente tꝑe oclox lumine eſt pꝛiuatus. Qui cuni ſan
ctum auguſtinũ ſedule inuocaret.quadam die circa meridiem cidem ap

paruit: ⁊ oculos manibꝰ ſuis tergens pꝛiſtinã ſibi ſanitate reſttuit 1

Circa annũ dñi.dccccxii.viri quida grauiter infirmi nůero pluſq; xl.

de germania t gallia roma ibant ad limina aploꝝ viſitada Quon qdaz
ſcamnis in terra curui ſe vehentes. alii cũ bacut ſe ſuſtentãtes. alti puati
ocul pꝰ alios ſe trahentes.alii ↄctas manꝰ et pee es hñtes:pgebãr. Qui

cum qͥ cana ðᷣꝛ adueniſſent: qui tribꝰ milibꝰ a papia diſtat. ſctũs gugꝰ. põᷣ
tficalibꝰ indutꝰ de qdaʒ ecclia ĩ honoꝛe ſctõꝝ coſme ⁊ damiani oↄſtrt cta
exiẽs: eiſdẽ apparuit.eoſqʒ ſalutãs:quo tenderèt: requiſiuit. Qui cũ eii,
te nderent rñdiſſent: adiecit. Ite papiaʒ: ⁊ de cenobio ſancti petri qð dꝛ

lum aureũ interrogate. ꝛ tbi micvtaz bebitis qu optatis: Qui ci eñ.

noie ſuo interrogaſſent:ait.Ego ſi u augꝰ. quond yponen ciutatis ep⸗.
Statumgʒ ab ocul eoꝝ euanuit. allt aut papia pgentes. cũ ad dictů mo
naſteriũ pueniſſent: ⁊ ibi coꝛpo ſqcn auguſtim reqeſcere didicuſent. cepe
runt omẽs voces leuare:ac vnanimiter 9e amare. Boncte auguſtine ad
imua nos. Ad quoꝝ clamoꝛes ciues et monachi excitati: ad t grade ſpe
ctaculũ ↄfluebt. Et ecce ex neruoꝝ diſtenſiõe ſanguis mult⸗ cepit efflu
ere:tta vt ab introitu venobn vſqʒ ad tumba ſaueti auguſtini tota terra
ſanguine videretur reſpſa. C aut ad ſepulcrũ ſancti augꝰ. vemſſent om
nes ſanitati ſũt integre reſtitutt:ac ſi nulla in coꝝ coꝛpibꝰ leſio extitiſſet:
Cepit extunc fama ſancti augꝰ,crebꝛeſcere:⁊ multitudo languentiu ad
eius tumnlũ aquentare. Qm om̃es ſanitatis bũficia repoꝛtãtes:ſue ſalu
tis hignoꝛa relinquebot. F actũq; eſt vt tãta ptctop pignoꝝ fuerit nuin
titudo: vt inde totij oꝛatoꝛiũ ſancti auguſtini ⁊ poꝛticꝰ plena eẽnt:ita vt
eundi ⁊ redeundi impedimentü non modicũ generaret. Quapꝛopter mo

.

nachi neceſſitate cõpulſi: ea mde remoueri fecerunt. NMorandũ cuin
tria ſint q a mundanis hoĩbus appetũtur.ſ.diuitie.delicie:⁊ bonoꝛeſ. vi HH
iſte ſonctꝰ tãte pfectõii extitit: ꝙ ipſe diuicias ↄtempſit. honoꝛeſreſt
voluptates abhoꝛrutt. Q, em diuitias cõtemneret: ipſe teſtatur in libꝛo
ſoliloquioꝝ: vbi ratio interrogat eum: dicens. Biuitias nullas cupis Et 4

rñdet augꝰ. Hoc quidẽ nec nune pꝛimũ. Naʒ cum.xxx.ãnos agũ xitii. fe S

re anni ſunt exquo iſta eupe deſtiti:nee aliud in his p̃ter neceffariũ victũ
oo itaui. Pꝛoꝛſus vnus ciceroms liber michi focile pſuaſit: nullo modo
appetendas eſſe diuitias. Q, aũt bonoꝛes reſpuerit:in eodeʒ libꝛo teſta
tur vbi ratio ei interrogat wicẽs. Quid honoꝛcſ Et rũdet aug F ateo
os mo:ae pene his dieby cupe deſtiti. Soluptates q; 2 delicias otepſit:
Anti ad deubituʒ ⁊ qntũ ad guſtu. Quãtũ ad pmuz iterrogat euz ruts
dieens in eoð libꝛo. Quid vxoꝛ. Mne te deiectar puicra. pudica. monige
lq · diues. pꝛeſertim ſi certus ſis: nichil cr ea te moleſtie eſſe paſſimmm.

n

QOX
Et reſpondet auguſtinus. Quantulibet velis eam depingere atqʒ cumu
lare bonis omnibus.nil michi tam fugiendũ eſſe concubitũ decreui.·
Cui ratio. Non ego quero quid decreueris:ſed vtrũ ad hoc alliceris. Et

reſpondet auguſtinus. Pꝛoꝛſus nichil in huiõi qro.nichil deſidero.etiã HD
cum onere hoꝛroꝛe:⁊ aſpernatõne talia recoꝛdoꝛ. Quantũ ad ſecundũ in

at eum ratio:dicens.Quid de cibis:Et reſpõdet Auguſtinꝰ. Si

ibo ⁊ potu ſiue de balneis ceteraqʒ coꝛpoꝛis voluptate nichil iu⸗

tu ob ea peto quantum in valitudims opem conferri poteſt

decollatione ſãcti iohanis ba
collatio ſancti iobamis baptiſe %u. P tiſte

uattuoꝛ de cauſis inſtituta fuiſſe videtur:ſicut
in libꝛo de mitrali officõ inuemtur. Pꝛimo ꝓpter eius decolla
do ꝓpter oſſiũ ipſius cõcrematõem ⁊ collectõem. Tercio pꝛo
is ipſius inuentoem. Quarto ꝓpter digiti ipſi⸗ tranſlatõez et
icatõem. Et m boc feſtũ iſtud a quibuſdã diuerſimode nomi
llatio collectio inuentio. ⁊ dedicatõ. Pꝛimo igitur cele
tum pꝛopter ipſiꝰ decollatõnem:que quið hoc mõ facta eſt
t hẽtur in hiſtoꝛ.ſcol.herodes antipas filiꝰ magni herodis romã
ꝓp s: et ꝑ frẽm ſuũ philippũ trãſitũ faciens:cũ herodiade vxoꝛe phi
lippi. et ſᷣm ioſephũ ſoꝛoꝛe herodis agrippe.ſecreto pepigit:qꝙ in reditu
ſuo vxoꝛem repudiaret: ⁊ ipſam in coniugem duceret. Qð vxoꝛem ſuaʒ
ſcʒ fuiã arethe regis damaſcenoꝝ miuime latuit:⁊ iõ non expectato viri
reditu ad pꝛem quãtot:ꝰ feſtinauit. Rediens aũt herodes bherodiadem
philippo abſtulit: et arethã regem: ⁊ berodem agrippã:⁊ philippũ in ſui
inimiciciã ↄcitauit. Johãnes aũt eũ de hoc arguebat:qm̃ ſm legez quã
recepat fratris ſui vxoꝛem ipſo viuente ſibi minime hꝛe licebat. Elidẽés
berodes ꝙ iohanneſ tã dire eum ſuꝑ boc redargueret:⁊ qꝛ ob pᷣdicatõeʒ
⁊ baptiſmũ ᷣm ioſephũ magnũ populũ cõgregaret ipſuʒ in carcere vin
culauit:vxoꝛi placere cupiẽs:⁊ populi ſubſeq̃ntis iohannẽ diſpendiũ pti
meſcens. Jpſuʒ aut occidere voluit:ſed populũ timuit. Deſiderates aũt
herodias piter ⁊ herodes occaſionẽ aliquã euenire:vt iobannẽ occidere
