gſcenderit dñando ſpentes ⁊ beſtie ſuꝑ eius foues aſcendent:ↄculcãdo
eum. Ideo ecci. x. ð.Cũ moꝛitur bõ:bereditabit ſᷣpentes. beſtias: ⁊ ver

mes Item cũ aliqs nutrit coꝛpꝰ ſuũ diuerß delicus. diuer coloꝛibꝰ im
oꝛnãdo.voluptates carnis exercẽdo:cogitet:qꝛ vadit ad moꝛtem vbi ver
mes coꝛpꝰ ſuñ delicate nutritũ: comedent et lacerabũt. Job. xxvii. VUiſce

ra eiꝰ plena ſunt adipe ⁊ meduli oſſa ill plena irrigãtur.et tñ in puluer

doꝛmẽt: ⁊ vermes opient eos. Hugo de ſctõ vic. in li. ð clau. qnie. ſic ait
CQur carnẽ tuã pꝛecioſ rebus impingas:quã poſt paucos dies vermes

——

comeſturi ſunt in ſepulcro:et animã tuam pꝛecioſ operibꝰ nõ adoꝛnas:qᷓ

Dero et angelis eiꝰ pñtanda eſt in iudicio. Cur animam tuam vilipendis

et ei carnem pꝛeponis: ancilis dñari:et dñam ancillari magna abuſio eſt
Tercio videnduʒ eſt q̃re xpᷣc tanto honoꝛe ſibi impenſo voluit lacrias

emittere. Bicit᷑ em̃ luce.xix. Lpᷣc cũ veniſſet hirim cũ tato honoꝛe fleuit

ſupꝑ eã. In h̊ ipſe voluit oſtẽdere ꝙ gaudia ⁊ honoꝛes huiꝰ ſcli lacrĩs et
doloꝛibꝰ ſunt ꝑmixta. In celo oĩa ſunt pura.in mũdo oĩa mir̃ in inferno

oĩs ſunt feculenta Elnde augꝰ.inli·de tri.in ꝑſona xpᷣi dicit. Quid ẽ illud
Ero illoꝝ deus: niſi:ero oĩa quecũqʒ deſiderantur.i:.vita.ſalus.victꝰ.co
pia. gloꝛia. bonoꝛ. et pax. Iſta in celo oĩa ſunt pura. in mundo mixta. in
inferno feculenta. Tideamus per oꝛdinẽ. Eita in celo eſt pura qꝛ ibi eſt
ſine timoꝛe.pꝛout eſt in mundo:eſt mixta:qꝛ wi eſt vita cũ moꝛte.pꝛout ẽ

in inferno: eſt feculenta et coꝛrupta:qꝛ ibi eſt moꝛs ſine vita. Salus ꝓut

eſt in celo:eſt pura · ibi ẽ ſalꝰ ſine egritudiue. ꝓut ẽ in mũdo:ẽ mixta:qꝛ
ibi ẽ ſalus et egritudo.put ẽ in iuferno:ẽ feculẽta ⁊ coꝛrupta:qꝛ ibi c egri
tudo ſine ſaĩtate. Elictꝰ id eſt.ſacietas.ꝓut eſt in celo:eſt pura:qꝛ ibi eſt

ſacietas ſine eſurie Furcſ in mũdo:eſt mixta:qꝛ ibi eſt ſacietas ⁊ eſurieſ

inferno eſt feculenta coꝛrupta:qꝛ ibi eſt ſũma eſuries ſine ſa
cietate. Copia.i.diuitie.put ſunt in celo: ſunt pure:qꝛ ibi ſüt diuitie ſine
pauptate. ꝓut ſunt in mundo: ſunt mixte: qꝛ bi ſn unt diuitie et pauptas.

ꝛout eſt ĩ inferno e

pꝛout ſuut in inferno ſunt feculente et coꝛrupte:qꝛ ibi eſt ſima pauptas
ſine diuitiis.Glia.i.pulcritudo:pꝛout eſt in celo eſt pulcra:qꝛ ibi eſt pul
critudo ſine defoꝛmitate:pꝛout eſt in mundo: eſt mixta:qꝛ ibi eſt pulcritu
do cum defoꝛmitate:pꝛout eſt in inferno eſt feculenta 2 coꝛrupta:qꝛ ibi
eſt defoꝛmitas ſine pulcritudine Honoꝛ: pꝛout eſt in celo eſt purus: ques
ibi eſt hoꝛnoꝛ ſine idignitate:ſed pꝛout eſt in mundo eſt mixtuſ:qꝛ ibi eſt 4
honoꝛ cum indignitate: pꝛout eſt in inferno eſt feculentꝰ coꝛruptus:1gs·
ibi eſt dedecus ſine honoꝛe. MParx:pꝛout eſt in celo eſt pura:qꝛ ibi eſt pox
ſine perturbatõe: pꝛout eſt in mũdo eſt mixta:qꝛ ibi eſt pax cu pturbare
pꝛout eſt in inferno eſt feculenta et coꝛrupta:qꝛ ibi eſt ↄtinua pturbatio
ſine pace. Omnia bona pꝛout ſunt in celo ſunt puriſſima:qꝛ ibi ſunt oĩa
bona ſine mn alo:ſed ut ſunt in mundo ſi unt mixta: qꝛ ibi ſunt multa bona
permixta malis:pꝛout vero ſunt in inferno:ſunt feculenta ⁊ coꝛrupta:u
ibi ſunt omnia mala ſine cõnixtione alicuiꝰ boni. Iſta oninia dicit pppe
ta dauid.Calix in manu dñi vini meri.p enus mixto: ⁊ inclinauit ex boo
in hoc. Verũutamen fex erꝰ non eſt exinanita. bibent ex eo om̃s peccars “
res terre. Ex his verbis babetur ꝙ deus habet tres calices: vnꝰ eſt lle
nus vino mero. In illo bibunt om̃s in celo. Iſte em̃ calix plenus eſt viaga 4
ſanitate.· copia. diuitiis. honoꝛ?. ꝛq. Alius calix eſt plen? mixto: ⁊ de it
bibunt hoĩes in mũdo: qꝛ calix iſte plenꝰ eſt ſanitate cum egritudine. ſa

cietate cum eſurie.diuitiis cum pauptate. ꝛ. Terciꝰ calix eſt plenꝰ fecre
2 de iſto bibuut damnatt in inferno: et iſte eſt plenus egritudine. moꝛte
pauptate: ⁊ omnib alus Quarto videndũ quare xpc noluit ſedere ſux-
equum: ſed ſuper aſinam. boc ideo feet: qꝛ nõ ſedet in coꝛdibo ſuphbox:
ſed humilium et manſuetoꝝ.Chꝛiſoſtomꝰ. Mon ſedit xpᷣus in curru au
reo purpurs fulgens. nec aſcendit ſuper feruidum equuz diſcoꝛdie ama
toꝛem: ſed ſuper aſinam tranquillitatis: et pacis amicam. er equũ ſu⸗

trat. aſinus vero manſuetudine moꝛatur. Sic ſuperbi ſi re pꝛebendütur.
impatienter ferunt. manſueti patienter audiunt. Quedã anialia ſunt ᷓ
non hinittt ſe tangi. vel qꝛ arrogantia ſunt: ſicut leo.vel qꝛ nunis ſiune 2
ſtria: domeſticari nõ poſunt: ſicut lupus.vel q; ſunt pungitiua: ſicut eri
cius. Sic ſilr ſunt tria genera hoim qui nolunt repꝛebendi. ꝛimi ſunt
ſupbi. de quibꝰ ꝓpheta dicit. Lage montes. it eſt. ſupboꝝ mentes: ⁊ fu
migabũt p impatientiꝗ ⁊c. Et ecci.xii.Giues iniuſte aget:⁊ fremebit
baup aut leſus tacebit. Alii ſunt in malis induratuqui ad inſtar lupi nõ5
pñt domeſticari: nec od bonũ iuduci:de quibꝰ eccs.i. Gifficile tale coꝛri
guntur. nolunt coꝛripi. geo ecci. xxxii. Peſtifer bõ vitabit coꝛectõnem
Teroii ſunt hoies aſtuũ:qͥ ſi tangutur.id eſt. coꝛripiantur: ſicut ericiꝰ ſta
tim etcuſatõmibꝰ multis ſe abſcondũt. ꝛouer. xxviii. Qui abſcõdit ſce

lero ſua nõ diriget: qui ot ↄfeſſus fuerit: viuet et nõ moꝛietur. Circa

—

QNULXVIII

ſcdᷣaʒ pceſſionem notanda ſunt duo. Pꝛimũ ꝙ in iſta pꝛoceſſione fuerůt

varietates perſonaꝝ. Quidã eni fuerunt boni:quifuerunt facti mali:et

„
☛G

nũqᷓ fcupauer̃t bonitatẽ: ſicut iudaſ.Quidã boni qͥ ſemꝑ pſeuerauert: ſi

cut beata virgo maria. Ali vero bomi et poſtea mali.poſtea tũ ſuam re
cupauerũt bonitatẽ:ſicut apli qui fideʒ in paſſione pdider̃t: ſedĩ reſurre

ctione recupauerũt.aloꝝ due ſunt differentie.Quidã em̃ fuerĩt mali
qui poſtea facti ſunt boni:ſicut latro a dextris pendens ⁊ longinꝰ. Blu
fuerunt mali qui ſemꝑ in malicia pſeuerauerũñt:ſicut latro aſ iniſtris.
iudei qui crucifixert. Ab iſta pceſſione quidã fugerũt coꝛpe ⁊ mente:ſi

cut apli qui fuger̃t coꝛpalr ⁊ fidem ꝑdider̃t. Item alii fugerũt nõ coꝛꝑe

ſed coꝛde:ſicut maria magdalena:et cetere mulieres que iuxta crucẽ coꝛꝛ
palr ſteterũt: ſed tñ fidem amiſer̃t. Alii fugerũt coꝛpe:ſed non coꝛde:ſic
creditur dę iacobo fratre dñi Be quo hiero.in libꝛo de viris illuſtribus
ꝙ in paſſione votum vouit non ſe comeſturũ:donec videret xpᷣm reſurgz
tem. Alii ſunt:qui nec coꝛde nec coꝛpe fugerũt:ſicut btã virgo que iu

cruce m ſtetit:et fidem integliter ſfuauit. Scðm qð i iſta ꝓceſſione oñ
ditur. eſt magna in iudeis voluntatis multiplicitas. In pma em̃,pceſſio

ne iudei fecert xpᷣo ſex magnos honoꝛes. In ſecũda vero ſex magna vi

tuperia. In pꝛima cũ magna ipᷣm reuerẽtia ſuꝑ alellum poſuer̃t: ⁊ ĩ via

A4

veſtimẽta ſtrauer̃t. In ſecuda cũ magna ignominia ipᷣm in patibulo po
ſuerũt:⁊ eũ ſuis veſtibꝰ ſpoliauer̃t. In pꝛima ramos palmaꝝ ⁊ oliuaꝝ ſi
bi poꝛtauer̃t: in ſcda ſpinas acutiſſimas capiti ſuo affixerũt. In pᷣma re
gem eum appellauer̃t: in ſecũda ipᷣm negauer̃t. In pꝛima appellaueft eũ

faluatoꝛẽ dicẽtes.oſanna.id eſt.ſalua obſecro.in ſcdᷣa negauerf̃t ipᷣm ſalun
toꝛem: dicentes. Saluos alios fecit:ſeipſum ſaluũ facere nõ põt. In pꝛi

ma dixerũt eum bñdictuz in noĩe dñi.in ſecüda maledictũ ⁊ malefa ctoꝛẽ
eſſe:et crucis patibulo eũ figendum: dicentes.Tolle tolle ⁊ crucifige ⁊6.

GGRV

ſ△
—Decena domin
gEna facta cñ dyabolꝰ miſiſſet in coꝛ vt traderet eũ iudas ſcari
dõooth. ſurrerit a cena ⁊ poſuit veſtimenta ſua.Johã.xiii.videmꝰ
ecfm̃ ꝙ qñ amici ſepant᷑ ab inuicẽ ſolent pmo inuicẽ epulari:ſic
p ſcito a ſuis aplis ſe pari deberet:pꝛius cũ ipſ̃ cenare voluit.
Vnde Luce.xxii.NHLeſiderio deſideraui:hoc paſcha mãducare vobiſcuʒ
anteqᷓ; patiar. In hac ergo cena chꝛiſtus aſſumpſit perſonam amici:pſo
nam fᷣui: perſonam epiſcopi Perſonam ſiquidem amici accepit in hoc
ꝙ tam familiariter comedit. In hac cena ↄmedit agnũ paſchalẽ. Et tr

ſciẽs xpᷣ

debeat comedi habet.Exoð.xii. on comedetis ex eo crudum quid:nec
coctum aqua:ſed tm̃ aſſum igni.Hic aliqua ꝓhibentur.ſ.ut nõ comeda
tur crudus:nec aqua coctus:et ꝙ ſit igne aſſatus. Laro enim cruda non

f

eſt igne cocta. caro vero elixa licet ſit cocta: non tñ eſt adeo ſapida. Illi
ergo comedunt cruda: qui hñt coꝛ crudum.id eſt. non coctu igne gmoꝛis
Illi comedunt elixum: qui non habent in coꝛde ſapoꝛem deuotõis. JIlli
comedunt aſſatum igne: qui habet coꝛ coctum igne amoꝛis ſ 9pigum
Secuũdo debet comedi eius caput cum pedibus 2 inteſtinis. Caput iſtiꝰ
agni eſt eius diuinitas. Elnde.i. Cox. xi.Caput cius deus. pes eiꝰ bu
. manitas que eſt infirma in natura Inteſtina ſunt eius anima. Iſta om
mnig debemus comedere. Fuerunt quidaʒ beretici qui dixerunt xpᷣm non
eſſe verum deum:iſti caput non comedebat. Alii dixerunt enñ no eſſe ve
rum honninẽ: nec hꝛe veram carnem: ſed fantaſticaʒ:iſti pedes non come
gebant. Alu? icebat eum non babuiſſe animã ra tionalem:ſed loco anĩe

ſolum diuimitatem: iſti inteſtina nõ comedebãt. Ios ergo fideles caput
2 pees cum inteſtims comedamꝰ: vt de eius duuimtate amia T carne fi
geliter ſentian. Zercio debet comedi cum lactucis agreſtibo.id eſt cn
gajmaritudine dolendo de pecca tis onmibꝰ?. TMot andum ꝙ quidaz ſunt
qui comedunt iſtas lactucas integras. quidam contritas. quidã ſuccum
iplaꝝ. Sunt em quidam qui habent de ſuis peccatis ſuperficialem do
lonem que attritio poteſt dici:iſti ſumunt illas lactucas integras.Lalis
gttritio non iuſtificat peccatoꝛem Plene. Hiere. v. Percuſſiſti eos:⁊ non

doluerunt attriuiſtt eos: ? renuebt acatpere diſciplinã. lii ſunt maltio
tis perfectõnis qui ſc non ſolum peccata ↄterunt: ſed etti lacrias emit “
tunt. Iſti ſumunt agnum cum ſucco lactucaꝝ.id eſt. cum abundantia la
ccriinap. Oꝛego. in moꝛał. Carnes cui lactucis agreſtibus ſunt edende
vr cum coꝛpus reqemptoꝛis accipimuſ: nos pꝛo peccatis noſtris in fleti
bus affligumꝰ: quare ipſa amaritudo penitentie abſtergit a mentis ſto
macho peruerſe humoꝛem vicioꝝ. Quarto debet comedi cum panibꝰ
azʒimi·ideſt. cum pambus non fermentatis. panes comedit cum fermen

to ſᷣm Gꝛegoꝛlũ qui bona ſua cum coꝛruptõne vane gloꝛie facit:quibꝰ “
domin? dicit. Sacrificate de fermento lqaudem Be fermento nomqʒ im
molat qui deo de rapina parat. Sed ille ſine fermento comedit:qui ſe a
mala ſocietate cuſtodit.pꝛima Cox.v.odicũ fermentũ totam maſſaʒ “
corumpit. Decundo chꝛiſtus aſſumpſit perſonam ſerui in eo ꝙ pedes 1
ſuoꝛum diſ cipuloꝝ lauit. Lauit autem pedes coꝛpoꝛales et ſpirituales.
Pꝛimo lauit coꝛpoꝛales in exemplum ⁊ documentum.in exemplum qui
gem humilitatis: vt ipſ. e dicit. Excmplum dedi vobis vt vos ita faciatiſ
Iſtam tamen humilitatem Petrus abhoꝛruit:dicens. Non lauabis mi

cchhi pedes ineternum. Cui reſpondit chꝛiſtus.Si non lauero te.non ba·
bebis partem mecum. LTunc Petrus timoꝛe et amoꝛe percuſſus obtu
ilit lquandos pedes. manus: et caput. Sed Chꝛiſtus coꝛripuit eum:
gAſſerens ꝙ non indigebat lotione capitis: nec manuum: ſed tantum
pedum.per caput intelligitur intentio.per manus operatio. per pedes

ſy,
as

gt
i
6

OQCQNQLXIxX—

affectio. Duo pꝛima. ſcilicet intentio ⁊ operatio in petro munda erant.
Et ideo lotione capitis et manuum non indigebat. Habebat autem in?

tentõem in omnibꝰ? bon am. opatiõem mundam. Secundo lauit pedes
i docum̃tũ:ad oñdendum ꝙ pᷣlati dñt lauare ſubditos. Lunc autẽ nõ bñ

lauatur:aut qꝛ manus eſt miqua:aut q; eſt turbida:⁊ immunda.Eccleſi.
xxxiiu.Ab ummundo quid mudabitur. Gꝛegoꝛiꝰ.·ꝛius opoꝛtet te m̃
dari ſi alium vis mũdare. ſapientem pꝛius fieri: ⁊ ſic alios facere ſapien
tes.Lumen fieri: ⁊ ſic alios iluiare. Accedere ad deum: ⁊ ſic alios addu

cere. ſanctificari: ⁊ ſic alios ſanctifacere. Item manus habere rectas et

ſic eſſe recti conſilii. vtpura rectum dare conſilium. Secundo qñ aqua
immunda aqua immũda eſt qamoꝛ mundi. Miere. i. Quid tibi in via egt
pti:vt bibas aqua turbidam. Talis em̃ aqua non lauat:ſed coinquinat·

4

Augꝰ. Quiſquis es in mun oad te venit qui fecit mundu: vt eripiat te

de mundo:qꝛ ſi aliqua delectatio te delectet in mundo.ſempꝑ vis eſſe um /
mundus: ſi tñ aliqua neceſſitas te retinet. mundus.ſcʒ deus habitat ĩte.
qui mundat mundos ⁊ eris mundus. Tercio quãdo ipſa macula pedum
ex nimia frequentatõne efficitur mimis tenax ⁊ inueterata.Ecci. xxxuii.
Qui baptizatur a moꝛtuo id eſt.qui lauatur a moꝛtali peccato.⁊ iterum

tangit moꝛtuũ: quid pꝛofuit lauatio eiꝰ Ende.ii.petriii. Facta ſunt po

ſtarioꝛa deterioꝛa pꝛioꝛibꝰ.cõuenit illis illud. Camis reuerſus eſt od vo⸗
mitum ſuum et ſus lota iterum in volutatõnem luti. Tercio lauit pedes
ſpiritualiter aqua ſui ſanguims. BDe quo dicitur Apocalipſ is.ſecundo.
Lauerunt ſtolas ſuas in ſanguine agni:et dealbauerũt eas. Ex quo ma
gis ſanguis xpᷣi dealbare dicitur: videtur q babet virtutem lactis et nõ
ſanguĩs Lac enim eſt ſanguis in vberibus excoctus. ſanguis autem chꝛi
ſti fuit excoctus in coꝛpoꝛe ſuo:et in coꝛde noſtro.In coꝛpoꝛe ſuo fuit ex
coctus igne amoꝛis ſui:tam vebementer in coꝛpoꝛe ſuo ebulliuit:qꝛ aꝑ
to latere cum im petu emanauit. In coꝛde autem noſtro ſunt duo vbera.

ſcilicet intellectus et affectus. Dicitur nutem excoqui in vbere intellec

tus per meditationem. et vbere affectus per deuotionem. et ſic ſanguis
chꝛiſti in ſuo coꝛpoꝛe et noſtro coꝛdeper meditatõnem et affectonem ver

titur in albedinem. et animas noſtras dealbat et mundat. Apocalipſis
pꝛimo caplo.Lauit nos a peccatis noſtris in ſanguine ſuo..·. Tercio

accepit chꝛiſtus perſonam epiſcopi. quando. ſcilicet panem ⁊? vinum in
coꝛpus ſuum tranſmutauu: apoſtolis poteſtatem conficiendi dedit· Et

iſta eſt maioꝛ poteſtas que vnq homi data fuit. Eſt em̃ poteſtas dei ma

gna actr aliquid de aliquo:ſicut qñ fecit hoĩem de terra:et euam de co

a ade. Eſt ⁊ alia ptãs dei maioꝛ: ſicut de nichilo aliaͤd facere: ſicut fecit
celũ ⁊ terrã. Eſt ⁊ tercia maxia:ſicut de creatura creatoꝛc Iſtam ptatem
ñ dedit angelis: ſed ſolis ſ acerdotibus:qꝛ diuina vutute in coꝛpus ⁊ ſau

guinem ſpeciem panis vini cõuertunt. Vñ euſebiꝰ Inuiſibil ſacerdos

iq eſt. xpc ꝑ miniſtros ſuos viſibiles creaturas in coꝛpus 2 ſanguinem ſu
um ſacrata ptãte couertit verbo ſuo. ſ illo. Hoc eſt em̃ coꝛ. ⁊q. VUnde nõ
debet aliquis attendere ad viſum ſuũ:qꝛ viſus putaret ſe videre coloꝛeʒ

panis.nec ad guſtum:qꝛ putaret ſe ſentire guſtu panis.nec qdolfactum·

qe putaret ſe ſentire odoꝛem pams ⁊ vini: ſed attendere debet ad audiitu

*

v̈ gugit conſccratönmis verba: tta eſt per omnia ſicut audit boc eſt eii

coꝛ. 2c Q ſi ig nifica tuz; eſt Beñ xxvui.in Va ac: qui cũ bñd ixit lacob fuit
deceptò eius viſus: q; oculi eius caligaueft: 7 ipᷣm non agnouit. Fuit et

deceptus olfactus:qꝛ credidit ſe ſentire odoꝛem veſtimentoꝝ eſau. Fuit

etia deceptꝰ guſtus:qꝛ credidit ſe comegere de venatõne eſau: ⁊ comedit

de venatoe tacob. Fuit deceptus in tactu:qꝛ putabat ſe tangerc mon)?

Muis tongebat manus iqcob. Seq auditus qui vocem lacob audiuit: ñ

fuit deceptus.imo dixrit: Nox quidem iacob eſt. Sic etia in iſto ſacramẽ· “
to oes olii ſenſus decipiunt᷑ pꝛeter augitü. Et ideo oẽs fideles qui audi

unt verba conſ⸗ ecrationis:firmuter ⁊ veraciter crede re debent ꝙ coꝛpus
chꝛiſti eſt: er ſanguis eius.

8 8. — 1. 2.1„

—.
B

— 5
= s ð

— .
S2 ⸗ —*„ .AR „*„ 2
2 I

e e

.

N
6g. Wre — 7 r C

X. õ

7

RA „ 2 Cao „ ,

..
4 “ð

. . *
„ . *

ber, r.

e⸗

Frs: 7 v A
EEE S 322

S.

er bpseE

—JYDG

.

ESE 4 õ . 2 SS —
„ ſRℳr —

1 ”
S =

—–„

*

NL D

= a . 1. . —r’rr
E 4 ——— zr 2

S. ⸗

N
3 Gor — . PoRNE-£ο — Se ef fen 2
1e —
2 2 2 — l

O2 N-

e 2 2ð „

4

1

1
—
2

/
HZ

/,

A es K
* N .

ſ
. DE

e

*

4 2 —
üä * E . 44 — f mc — — — — — —
õ 8 mum — ——
W „ — —☚ *
+ R ☛ S
. säl .
* 4
N
.
.
. *.
4
„
.
, .
.
.
. .
1 .
.
. 1
*
S
—
4
—
„
.
1
1
7
.
4
5
.
. –
„
.
.
. .
. „ 4 – 5
. „ * „
— 2. . ℳ₰ .
- — 2 5 = 4 5„ 5 4. 5
* – r . . 2 4 5 3 4 2
ae 4 2* —Kr 5 5 * R “ 2£W „ *

VII.

te iuſto remuneratoꝛe ⁊ pio poſco.ne mihi id vltra ↄmẽdes ſz vᷣpoſi
tũ reddo.Cõmenda alii nec me illo vltra ipedias ⁊ reſurrecturũ ſᷣuet

et reddat.vt ⁊ iᷣm quoqʒ meritũ ſui laboꝛis recipiat.Terre id ↄmẽ⸗

da vt me ãpliꝰ vigilare nõ opoꝛte at.⁊ libere ad te fonteʒ indeficiẽtis

gaudii tendere anxiãtem iã ñ retrahat nec impediat. Hec aug.His
dictis ſplẽdoꝛ nimius de celo veniẽs dimidia hoʒa eũ circũdedit.ita
vt nullꝰ eũ videre poſſet. Et abſcedẽte lumine ſil cũ ipᷣo lumine ſpům
tradidit. Maximilla vero vxoꝛ egee tulit coꝛpꝰ apli ſancti ⁊ hono

rifice ſepeliuit. Egeas vero anteqᷓ; domũ ſuã rediſſet arꝛeptꝰ a demo

ne in via coꝛã oĩbꝰ expirauit. Auũt quoqʒ ð ſepulcro ſãcti andree mã
na ĩ modũ farine ⁊ oleuũ cũ odoꝛe ſuauſſimo emanare.a qͥ que ſit anni
futuri fertilitas incolis regionis oſtẽdit᷑. Mã ſi exiguũ ꝓfluit exiguũ
terꝛa exhibet fructũ.ſi copioſe copioſuʒ. Noc foꝛte antiqͥtꝰ verũ fuit.
ſed mõ eiꝰ coꝛpꝰ apud ↄſtatinopolim trãſlatũ eſſe ppibef. HH Epii

copus quidã religioſã hñs vitã beatũ andreã inter ceteros ſanctos ĩ

veneratõe habebat ita ꝙ in cũctis ſuis opibꝰ hũc ſp titulũ pᷣponebat

ad honoꝛẽ dei ⁊ beate andree. Inuidẽs igitur viro ſancto hoſtis anti

quus.ad eũ decipiẽdũ tota calliditate ſe ↄtulit.ſeqʒ i foꝛmã mulicris
pulcerꝛime trãſfoꝛmauit. Venit igit᷑ ad palatiũ epiſcopi aſſerẽs ſe

velle ↄfiteri eidẽ. Mãdat epᷣus vt ſuo penitẽciali ↄfiteat᷑ cui plenitu⸗

ð inẽ tradigerat poteſtatis. Renũciat illa ꝙ nulli hominũ niſi ſibi ſe⸗
creta ſue oſciẽtie reuelabit.Sicq; ↄuictꝰ epiſcopꝰ eã ad ſe venire pᷣce

pit.Cui illa.obſecro dñe miſerere mei.Ego em̃ i annis puellaribꝰ vt

cernitis oſtituta.⁊ a pueric ia ðᷣlicate nutrita.necnõ et regia ſtirpe p
genita.huc in pegrino habitu ſola veni. Mam pater meus rex vtiqʒ
valde potẽs cuidam magno pꝛincipi me volebat in coniugiũ ſociare.

Cui reſpõdi.ꝙ omnẽ thorũ abonnnarer maritalẽ. quia virginitateʒ
meã chriſto in ꝑpetuũ dedicaui.⁊ ivðᷣo nunq̃m poſſem ĩ carnalẽ copula
ↄſentire. HDeniqʒ ſic artata ꝙ opoꝛtebat me aut eiꝰ volũtati duriſſie

bedire.aut certe diuerſa ſubire ſupplicia.latẽter fugã inii.magiſ eli

gẽs exulare qꝙᷓ; ſpõſo meo fidem infringere.Audiẽs vero veſtre ſanc⸗
titatiſ pᷣconiũ.ſub alas veſtre ꝓtectõis cõfugi.ſperans me apud vos
locũ reperire quietis.vbi poſſim cõtemplatõnis carpere ſecreta ſilen
tia.pꝛeſentiſq; vite vitare naufragia et pturbatõnem mundi fugere
ꝓſtrepentis. Admirãs in ea epiſcopꝰ nobilitatẽ generis.pulcritudi⸗
nem coꝛpoꝛis.tã immenſum feꝛuoꝛc.⁊ tãte eloquẽtie venuſtatem.pla
cita et benigna voce reſpondit.Eſto ſecura filia.ne foꝛmides. qꝛ ille
ob cuius amoꝛem te et tuos.et tua tam viriliter ↄtẽpſiſti.tibi ob h̊ ⁊ i
pꝛeſenti cumulum gratie ⁊ in futuro plenitudinẽ gloꝛie largiet. Sed
et ego ſeruus eius me et mea tibi offero. Eligaſq; vbi tibi placuerit
manſionem. Volo autem vt hodie mecum pꝛandere debeas.Cuiilla

25

20

15

10

5

m

—

S T 0 V

BR

Balance Q

N Focus O

H J K 1

G

5

E

X

W

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

18 19

17

10

Copyright 4/71999 VXVMaster GmbH WwwwW.yXyVmaster. Com