tati noſtre vitalia pocula miniſtrarʒ. Tẽptatꝰ ẽ vt nos a tẽptatõnibus
liberarʒ. Lẽtus eſt vt nos a demonum captura redimeret. Irriſus eſt

vt nos ab irriſione demonũ erueret. Ligatus eſt vt nos a nodo maledi

ctõis abſoluerʒ. Humiliatus ẽ vt nos exaltarz. Expoliatus eſt vt nu⸗
dit atem pꝛime pᷣuaricatõnis indulgẽtie indumẽto tegerʒ. Spincaʒ co
ronam accepit vt floꝛes padiſi pditos redonarʒ. In ligno ſuſpẽſus eſt
vt concupiſcẽtiam in ligno genitam damnaret. Felle ⁊ aceto potatus
eſt vt hominem ad terrã fluentem lac ⁊ mel itroducerʒ.⁊ fontes nobis
melliſluos apiret. Moꝛtalitatẽ ſuſcepit vt ſuã nobis imoꝛralitatẽ dõa

*

.

—— —

„ —
„XXIX.

dvitã redderʒ. Aſcẽdit ĩ celũ vt celi ianuã apirʒ. Sedet a dextris dei vt
8 pces credẽtiũ exaudiat. Hec ſilueſtro ꝓſeq̃nte:vniuerſi tã imꝑatoꝛ qm

iudices ⁊ iudei ĩ laudẽ ſuueſtriꝓruperũt vnaninnter. Lücidignat⸗
1 duodecimꝰ qͥ ⁊ ʒambꝛi ĩdignatoe magna dixit.Miroꝛ vos ſapientiſſi
6 mos iudices verboꝝ ãbagibꝰ credere. ⁊ dei oĩpotẽtiaʒ eſtimare hua⸗
4 na ratoe ↄcludi.Sʒ iã ceſſent verba ⁊ veniamꝰ ad facta: Stultiſſimi
4 nanqʒ ſunt qͥ crucifixũ colunt.cũ ego nomẽ dei oĩpotẽtis ſciã.cuiꝰ vin
tutẽ nec ſufferũt ſaxa.nec audire valct q̃tibʒ creata.Et vt me vex di⸗
cere copbetis.thaurꝰ ad me ferociſſimꝰ adducat.⁊ dũ ĩ eiꝰ aure nomẽ
iſtud iſonuerit. thaurꝰ ilico moꝛietf᷑. Ad quẽ ſilueſter Et tu quõ hoc no
mẽ audiẽs didiciſti.ʒ-ambꝛi dixit.Nõ eſt tuũ hoc noſcere miſteriũ qui
1 iudeoꝝ inimic? es. Adducit᷑ aũt thaurꝰ ferociſſimꝰ vix a cẽtũ hoibus
4 foꝛtiſſimis tractꝰ. At vbi zabꝛii aure eiꝰ verbũ ꝓtulit.ↄtinuo thaurꝰ
mugiẽſoclłoſqʒ eiiciẽs expirauit. Om̃es igit᷑ iudi vebem̃ter acclamãt
66 ⁊ ſulueſtro iſultãt. Quibꝰ ſilueſter. Nõ dei nomẽ ꝓtulit.ſed nomẽ peſſi
br mi demonis nomiauit. Deꝰ eĩ meꝰ ieſꝰ xpᷣs nõ ſolũ viuẽtes moꝛtificat
ſed etiã moꝛtuos viuificat. Nã occidere poſſe ⁊ viuificare nõ poſſe eſt
n leonũ ſeꝛpentũ ⁊ feraꝝ. Si ergo vult vt credã ꝙ nomẽ demõis nõ fue
u rit. dicat iteꝝ ⁊ viuificet qð occidit. Nã de deo ſcriptũ eſt. Ego occi:
dam ⁊ ego viuere faciã.Qð ſi nõ poterit nomẽ demonis abſqʒ dubio
nomin auit.qͥ viuẽtem occidere poteſt moꝛtuũ viuificare nõ poteſt·Cũ
ho qqʒ ʒambꝛi ad ſuſcitandũ thauꝝ a iudicibꝰ vrgerer dixit. Suſcitet euʒ
e ſilueſter ĩ noie ieſu galilei.⁊ om̃es in eũ credemꝰ. Nã ⁊ ſi pẽnis poſſj
bi volare iſtud tñ nõ valeret ꝑficere. Om̃es igit᷑ iudeiſi thauꝝ ſuſcita⸗
0i⸗ uerit ſe credituros ꝓmittũt.Cũc ſilueſter oꝛatõe facta ad aurẽ thauri
d-⸗ ſe applicãs dixit. Onomẽ maledictõis ⁊ moꝛtisegredere iuſſu domĩ
, noſtri ieſu xp̃ᷣi.ĩ cuiꝰ nomine tibi dico.Thaure ſurge ⁊ ad armentũ tu
hn um mãſuetꝰ recede. Stati igit᷑ thaurꝰ ſurrexit.⁊ cũ omni mãſuetudie
abiit. Tũc regina iudei iudices ⁊ ceteri om̃es ↄuerſi ſũt ad fᷣidẽ
El Poſt aliquot vero dies ydoloꝝ põtifices ad impatoꝛẽ venerũt dicẽteſ
DH DQDacratiſſime ĩperatoꝛ ille dꝛaco qͥ eſt in fouea poſtqᷓ; fidem recepiſtis
6s pluſqᷓ; tricẽtos homies quotidie ĩterficit flatu ſuo. Cõſulente ſup hoc
cõſtantmo ſilueſtꝝ reſpõdit.Ego per xpᷣi virtutem eum ab omni leſio
ne ceſſare faciã. Pꝛomittũt pontifices ſe ſi boc faceret credi᷑fos. Oꝛã
te aũt ſilueſtro ſanctꝰ petrꝰ apparuit ei dicẽs. Securꝰ ad dꝛaconẽ ðᷣſcẽ
0 de tu et duo pꝛeſbiteri qui ſunt tecum. Cunqʒ ad eum veneris eum ta
4 liter alloquaris. Bominus noſter ieſus xpᷣus de virgine natꝰ.crucifixꝰ
93 1 ſepultꝰ.qͥ reſurrexit ⁊ ſedʒ ad dexterã patris.hic vẽturꝰ ẽ iudicare vi
9 uos ⁊ moꝛtuos. Tu ergo ſathana eũ ĩ hac fouea dũ venerit expecta.
4 Os aũt cꝰ ligabis filo ⁊ anulo crucis habẽte ſignũ ðᷣſuꝑ ſigilabo

8 ſtea ad meſani ⁊ ĩcolumeſ veietis.⁊ panẽ quẽ vob parauero ↄmedetis

Beſcẽdit itaqʒ ſilueſter cũ duobꝰ pᷣſbiteris ĩ foueã ꝑ gradꝰ.cl.duas ſe
cũ ferẽs laternas.Lũc dꝛacõi pᷣdicta verba dixit.⁊ os ipᷣiꝰ ſtridẽtis et
ſibilãtis vt iuſſꝰ fuerat alligauit.Et aſcẽdẽs ĩuenit duos magos qᷣ eoſ
ſecuti fuerãt. vt viderẽt ſi vſqʒ ad dꝛaconẽ deſcẽderẽt ex dꝛacõiſ fetoꝛe
pene moꝛtuos.⁊ eos ſecũ adquxit ĩcolumes atq; ſanos. Qui ſtatĩ cuʒ
multitudine ifinita cõuerſi ſũt.Sicqʒ romanoꝝ populꝰ? a duplici moꝛ
te eſt liberatꝰ ſcʒ a cultura ðᷣmõis ⁊ veneno dꝛacõis. Lãdẽ beatꝰ ſi ilue
ſter moꝛti apppinqns cleꝝ ð tribꝰ ãmonuit.ſ.vt ĩter ſe caritateʒ babe

ec ĩ dño feliciter obdoꝛmiuit circa ãnum dñi.cccxx.

. „ . „
H 2„ 3
„ 4 kHÜR ℛR S”

Mꝛimũ eſt octaua natiuitatis dñi. Scoᷣm ĩpoſitõ noͤ ⁊ ſalu
tiferi nomis.Terciũ effuſio ſanguims.Quartũ ſ ignaculum
onis Pꝛimũ ergo eſt octaua natiuitatis dñi. Si enĩ alioꝛũ
ctaue ſolẽnes ſũt qᷓntomagis octaua dies ſancti ſ. gnctoꝛum
t. Sed nõ videt᷑ ꝙ natiuitas dñi ðᷣbe at babere octauã.quia
us nat iuitꝗs tendebat ad moꝛtẽ obitus aũt ſãctoꝝ ideo octauas ha
bent.qꝛ ipi tũc naſcunt ea natiuitate q̃ eſt ad vitã eternã vt poſtea re⸗
ſurgant in coꝛꝑibus gloꝛioſis. Eadẽ ratõe videtur ꝙ nõ debeat babe
re octauam natiuitas beate virginis.nec beati iobãnis baptiſte. ſimi⸗
liter nec reſurrectõ dñi.qꝛ iam facta erat ipᷣa reſurrectõ ĩre Sʒ no⸗
tandũ ꝙ ſicut dicit pᷣpoſitiuꝰ.ſũt octaue ſuppletõnis vt eſt octaua na⸗
tuitatis dñi.in qua ſupplemꝰ qð minus in feſto factũ fuerat.ſ. cʒ offici
um de parturiẽte. Ende etiã in miſſa olim ↄſuerat cantari ad honoꝛeʒ
be ate virgims. Vultum tuũ ꝛd. Item ſũt octaue veneratõis. vt paſce
penthecoſtes. beati virginis. beati iobãnis baptiſte. Item deuotiõis
vt cuiuſ libet ſancti poſſunt fieri octaue.Figuratõnis vt ſunt octaue ĩ
ſtitute de ſactis q̃ ſignificat octauã reſurrectöis B Scðʒ ẽ ĩpoſi
tio noui et ſalutiferi nominis. hodie enim impoſitum eſt ei nomen no
uum qð os domini nominauit. NHomen pᷣter qð nõ eſt aliud ſub celo in
quo opꝑteat nos ſaluos fieri. Momen quod ſcᷣm bernarqũ eſt mel ĩ oꝛe
melos in aurc et iubilus in coꝛde. Nomen quod ſicut dicit ideʒ bernar
dus inſtar olei lucet pᷣdicatũ paſcit recogitatũ.lenit et vngit inuocatũ
Habuit autem triplex nomen ſicut ex euangelio manifeſtatur . ſcz filiꝰ
dei. chꝛiſtus et ieſus. Vocatur autem filius dei inquantum eſt de deo
deus. xpᷣs inquãtum eſt bomo a perſona diuina quantum ad humanã
naturam aſſumptus.hieſus inquantum eſt deus humanitati vnitus.
Be boc triplici nomine dicit bernardus. os qui in puluere eſtis ex
pergiſcimini et laudate.Ecce dñs venit cum ſalute. yenit cũ vnguento

₰

eſias ſuas diligẽtiꝰ gubernarẽt. ⁊ gregẽ a lupoꝝ moꝛſibꝰ cuſto

— ——— — — — ———

- — Nd—— — — „„

=,ͤ e = S

venit cum gloꝛia.Neqʒ enim ſine ſalute ieſus.neqʒ ſine vnctiõe xpᷣus
“ neqʒ ſine gloꝛia venit filius dei.Siqͥdẽ ipᷣe ſalus.ipᷣe vnctio.ipᷣe gła.
. Quantum autem ad hoc triplex nomẽ ãte paſſionẽ ꝑfecte notus non
crat. Nã quantum ad pꝛimũ ab aliqͥbꝰ ↄgnoſcebat᷑ diecturaliter.ſicut
a demonibꝰ qͥ dicebãt ipᷣm eſſe filiũ dei Quãtũ ad ſecũdũ ꝑticulariter.
e ab aliabꝰ eni paucis cognoſcebatur eſſe chꝛiſtus. Quantũ ad tercium
vocaliter qꝛ quo ad hãc vocẽ ieſus.ſʒ nõ quo ad rationẽ nominis quod
o eſt ſaucore. Poſtreſurrectoz aut hoc triplex nomen clarificatum eſt
Pꝛimum nomẽ quo ad certitudieʒ. SOcdðm quo ad diffuſiõz. Lercium
quo ad nomis ratõʒ. ꝛimũ igit᷑ nomẽ eſt filiꝰ vei.Et ꝙ boc nomẽ
ſibi recte ↄueniat.ſic dicit hilariꝰ ĩ libꝛo de trinitate Uere dei filium
vnigenitũ vñm noſtꝝ ieſũ xpᷣm eſſe multis modis ↄgnitũ eſt.oũ de o
teſtatur pater.dũ de ſe ipᷣe ꝓfitet᷑.dũ apłi pᷣdicãt.dũ religioſi credunt
dũ demões ↄfitent᷑ dũ iudei negãt.dũ gẽtiles ĩ paſſiõe ↄgnoſcũt.IJdeʒ
. Bominũ deũ noſtꝝ ieſũ chꝛiſtũ his modis cognoſcimꝰ noĩe· natiuita⸗
te.natura. poteſt ate.ꝓfeſſione Scðm nomẽ eſt xpᷣs qð iterpᷣtat᷑ vn
ctus. IJpᷣe eĩ fuit vnctus oleo leticie pᷣ ꝑticipibus ſuis. Per boc aũt qð
S dicit᷑ vnctꝰ iſinuat᷑ ꝙ ipᷣe fuit ꝓpbeta pugil ſacerdos ⁊ rex.Iſte enim
quatuoꝛ pſone olim ↄſueuerãt iungi.ꝓuit eni ꝓpheta in doctrine eru
ditione.pugil ĩ dyaboli debellatõe.ſacerdos in patris recõciliatõe.rex
in pᷣmioꝝ retributõe.Ab hoc ſecũdo nonũe denomĩamur.qꝛ a vpᷣo di
cimur tpᷣiani:Be quo nomie ſic dicit augꝰ.Chꝛiſtianꝰ iuſticie.bonita
tis.integritatis.patiẽtie.caſtitatis.pudicicie.hũanitatis.innocentie.
. pietatis.nomen eſt. Et tu iſtud quomõ tibi defendis et vendicas. cui
de tam plurimis rebus nec pauca ſubſiſtunt. Chꝛiſtianus ulle eſt qͥ nõ
3 nomine tãtũ ſed etiã oꝑe eſt. Hec augꝰ. & Terciũ nomẽ eſt ieſus.
hoc auteʒ nomẽ ieſus ᷣm bernardũ dicit᷑ cibus.fons.medicina et lux.
5 Hic aũt cibus multiplicẽ habet effectum.Eſt eni cibus confoꝛtatiuus
4 ipinguatiuꝰ roboꝛatiuꝰ et vegetatiuꝰ. Be his ſic dicit berñ. Eſt cibui
boc nomẽ ieſꝰ. An ñ totiẽs ↄfoꝛtaris quotiẽs recoꝛdaris. Quid eque
1 mẽtẽ cogitantis ĩpinguat.quid ita exercitatos reperat ſenſꝰ.virtutes
n roboꝛat.vegetat bonos moꝛes.atq; caſtas fouet affectões. Secundo
c dicif fõs. VUnde dicit idẽ berñ. Jeſꝰ eſt fõs vite ſignatus qͥ in q̃tuoꝛ ri
uuos ſe diffũdit i plateas. Elnde Qui factꝰ eſt nobis ſapiẽtia iuſticia.
. ſanctificatõ et redemptõ. Sapientia in pᷣdicatõne.iuſticia ĩ peccato
5 rũ abſol utõe.ſanctificatõ in cõuerſatõe vel in ↄuerſiõe.redẽptõ ĩ paſ-
ſione Mec berñ. Alibi quoqʒ ſic dicit.Treſ riui fluxerũt a ieſu.verbũ
4 doloꝛis in quo eſt ↄfeſſio.ſanguis aſperſionis in quo eſt afflictõ.aqua
cmũdatõnis in qua eſt ↄpũctõ. Tercio eſt medicina. VUnde ſic ait. Eſt
. etiã hoc nomẽ ieſus medicina. Nibil eni ita ire ipetũ cobibet.ſuperbie
tumoꝛẽ ſedat.ſauat liuoꝛis vulnus. reſtringit luxurie fluxuũ.extinguit

*

libidinis flamam.ſitim tꝑat quaritie:ac totiꝰ ð decoꝛis fugat puurigi
nem. Quarto eſt lux. VUnde ait. VUnde putas in toto oꝛbe tanta ⁊ taʒ
ſubita fidei lux.niſi de predicato ieſu.Hoc eſt nomen qð paulus poꝛta
bat coꝛam gentibus et regibus tanquam lucernam ſuper candelabꝛuʒ
Hoc iterũ nomen hieſus eſt multe ſuauitatis. Vnde berñ. Si ſcribas
nõ ſapit mihi niſi legero ibi ieſuʒ. Si diſputes ac cõferas nõ ſapit mi
bi niſi ſonuerit ibi ieſus. Item richardus de ſãcto victoꝛe. Jeſuſ nomẽ
dulce.nomẽ delectabile.nomẽ cõfoꝛtãſ peccatoꝛẽ ⁊ beate ſpei.Ergo ie
ſu eſto mibi ieſꝰ. Scðo eſt multe virtuoſitatis. Anð pe.rauen. ocab
nomẽ eius ieſus. Hoc eſt nomen qð dedit cecis viſum.ſurdis auditũ.

claudis greſſum.ſermonẽ mutis.vitã moꝛtuis.totãqʒ dyaboli poteſta⸗

tem de obſeſſis coꝛpibus virtus huiꝰ nomĩſ effug auit.Zercio eſt mul
te excellẽtie et ſublimitatis. VUnde berñ. Nomẽ ſaluatoꝛis noſtri.fra⸗
tris mei carnis mcæ.ſanguĩs mei:nomẽ a ſeculis abſcõditũ · ſed in fine
ſeculoꝝ reualatum.nomen mirabile.nomen ĩeffabile.nomen ineſtima
bile. imo eo mirabiliꝰ quo ieſtima bilius.eo magis gratũ quo gratuu⸗
tum. Hoc aũt nomẽ ieſuſ impoſitum eſt ei ab etemo.ab angelo ⁊ a pa
tre putatiuo.ſ.a ioſeph.Jeſus eni ſaluator interpᷣta. Bicitur aũt ſali
uatoꝛ tripliciter. Tlel a potẽtia ſaluandi vel ab habitu vel ab actu Se
cũdũ qð dicitur a potẽtia ſaluãdi cõuemt ei hoc nomen ab eterno.Se
cũgñ qð dicitur ab habitu ſaluãdi ſic fuit impoſitũ ab ãgelo ⁊ cõueit
ei a pꝛicipio cõceptõnis. Scðʒ qð dicitur ab actu ſaluandi dicitur im
poſitũ a ioſeph ratõe future paſſionis. VUnde gloſa ſuꝑ illud. vocabis
nomen eius ieſus. dicit. Nomen impones qð ab ãgelo vel ab eterno ĩ

poſitũ eſt. Et tagit hbic gloſa hãc pᷣdictã triplicem denoĩatõʒ. Cum eni

dicitur nomẽ ĩpones tangitur dᷣnonnnatõ a ioſeph.cũ dicitur qð ab ã
gelo vel ab eterno ĩpoſitũ eſt tangũtur alie due. Recte igitur ĩ die ca
pitis ãni.cõſt ituta a roma capiti mũdi.et inſignita capitali litera al⸗
phabeti.xpᷣs caput eccleſie circũciditur.nomẽ ei ĩponitur.et eiꝰ natiui
tat is octauꝰ dies colitur. DTerciũ eſt effuſio ſanguĩs xpᷣi. Hodie
eni ſanguinẽ ſuũ ꝑꝛimo ꝓ nobis füdere cepit.qͥ ipᷣm poſtmodu pluries

effũdere voluit. Quinqʒ ei vicibus ſanguinẽ ſuũ ꝓ nobis effudit.Pꝛi

mo in circiciſione. et hec effuſio fuit noſtre redẽptõis inici’: Secudo
in oꝛatõe· et hec oſtẽdit noſtre redẽptõiſ deſideriũ.Lercio ĩ flagellatõe
et hec fuit noſtre redẽptõis meritũ.qꝛ liuoꝛe erꝰ ſanati ſumꝰ. Quarto

ĩcrucifixiõe.et hec fuit noſtre redẽptõis pᷣciũ.tũc ei q̃ ñ rapuit exoluit

Quito lateris aptõe.⁊ bec fuit noſtre redẽptõis ſacramẽtum.inde ei

exiuit i ãqguis ⁊ aqua.qð figurauit nos p aquã baptiſmi debere mũda
ri.q qdẽ baptiſmꝰ habiturꝰ erat efficaciã a ſãguine xpᷣi Quartũ ⁊ vl
timũ eſt ſignaculũ circũciſiõis.qð qͥdẽ xpᷣs bodie acciꝑe dignatus eſt.
Voluit ont donnnꝰ circũcidi ꝓpter multas ratões. Pꝛimo ratõe ſui.

— ——

—
—

ot verů carnem bumanam ſe aſſumpſiſſe oſtenderet. Sciebat enim ali
quos futuros qui dicerent ipᷣm non coꝛpus verum.ſed fant aſticum aſ
ſumpſiſſe.Et ideo vt eoꝛum erroꝛem confutaret voluit circũcidi.et ſat

guinem ibi emnttere. coꝛpus enim fant aſticum ſanguineʒ non emittit

Secundo ratõne noſtri: vt nos ſi piritualiter debere circũcidi monſtra⸗
ret. Duplex eſt enim circũciſio ſcõm bernardum que debet fieri a nob
ſcʒ exterioꝛ in carne.et interioꝛ in mente.Circũciſio exterioꝛ cõſiſtit in

tribus.ſcʒ in habitu ne ſit notabilis.in actione ne ſit repꝛehenſibilis.

et in ſermone ne ſ it contemptibilis. Interioꝛ autem ſimiliter cõſ iſtit ĩ
tribus.ſcʒ in cogitatõne vt ſit ſancta.in affectõne vt ſit pura· in inten

tione vt ſit recta. Hec bernardus. Iterum ratõne noſtri vt nos ſalua

ret. Quemadmodũ enim fit cauterium in vno membꝛo vt totũ coꝛpuſ
ſanetur.ſic chꝛiſtus voluit poꝛtare cauterium circumciſionis.vt ſic to

tum coꝛpus miſticum ſaluaret Coloceñ.ii · Circũciſi enim eſtis circũ⸗

ciſione non manufacta in expoliatõne coꝛꝑiſ carnis ſed circumciſione
xp̃ᷣi. gloſa a viciis tanqᷓ petra acutiſſima. petra enim erat chriſtus. i·
coꝝ.iiii.c. Et exo. TZulit ilico ſephoꝛa acutiſſimãꝗ petram. et circũcidit
carnem pꝛepucii filii ſui circumciſione ꝛd. Bupliciter expomitur ſcoᷣm
gloſam. Pꝛimo modo ſic. Circũciſi inquam eſtiſ circumciſione nõ ma
nufacta.id eſt bumano oꝑe.ſed diuino.id eſt circumciſione ſpirituali.
que quidem circũciſio fit in expoliatõne coꝛꝑis carnis.hoc eſt depoſu
tione carnalis bominis. id eſt vicioꝝ et deſiderioꝝ carnalium. 'm qdðᷣ
caro accipitur.i.coꝝ.viii. Caro et ſanguis regnum ce.poſ.nõ.poſ.ꝛd.
Eſtis inquam circumciſi circumciſione non manufacta ſed circũciſiõe
ſpirituali. Scðo modo ſic.Circũciſi inquaʒ eſtis in xpᷣo ⁊ hoc circũcii
one nõ manufacta. id eſt circũciſione legali q̃ qͥdẽ manufacta ſiue lega
lis fit ĩ expoliatõe coꝛꝑis carnis.id eſt coꝛꝑis qð eſt caro ſcʒ cutis car
nis q̃ in circũciſione legali aufertur. Mon eſtis inquã circũciſi iſta cir
cũciſione.ſed circũciſione xpᷣi.id eſt ſpirituali in qua omnia vicia apu
tata ſunt. Vnde ro.ii. Mõ eĩ qͥ ĩ manifeſto iudeꝰ ẽ neqʒ; q in manifeſto
carne ẽ circũciſio.ſʒ qͥ i abſcõdito iudeꝰ ẽ ⁊ circũciſio coꝛdis ĩ ſpiritu
nõ litera cuiꝰ laus eſt nõ ex hoĩbꝰ ſʒ ex deo. Circũciſi eſtis circuũciſiõe
nõ manufacta ĩ expoliatõe coꝛpis carnis ſʒ circũciſiõe xpᷣi. Lercio ra
tione iudeoꝝ vt ĩexcuſabiles efſẽt. Si eniĩ circũciſ⸗ nõ fuiſſʒ potuiſſſent
ſe iudei excuſare et dicere.ideo te nõ recipimꝰ qͥa diſſimilis es patribꝰ
Quarto ratõe demonũ.ne ſcʒ icarnatõis miſteriũ ↄgnoſ. cerẽt. LCũ eniʒ
circũciſio fieret ↄtra oꝛiginale peccatũ.credidit d yabolꝰ ⁊ huc qͥ circũ
cidebat ſimiliter peccatoꝛem eſſe qͥ circũciſiõis remedio idigerʒ · Pꝛo
pter eãdẽ cauſam voluit vt mater ſua virgo perpetua efſz dſponſata.
Quinto ratione perfecte iuſticie adimplende. Sicut enim bapti
ſari voluit vt perfectam iuſticiam: id eſt perfectam bumilitatem.

que eſt ſubdere ſe minoꝛi impleret ſic etiã voluit circũcidi vt eãdẽ hũi

litatem nobis oſtẽderet dum autoꝛ ⁊ dñs legis voluit ſe ſubdere legi

Sexto ratõe legis moyſaice appbade q̃ erat b

ona et ſãcta et oplenda
qꝛ nõ venerat legem ſoluere ſed adimplere. Rom̃.xv

ico eni ieſum

xpᷣm miniſtꝝ fuiſſe circũciſionis ꝓpter veritatẽ di ꝛq. Quare autem
eircumciſio octaua dei fiebat multiplex poteſt ratio aſſignari. Pꝛi
ma ſumit᷑ penes intellectum hiſtoricũ ſiue literalẽ. Nam ſicut dicit ra⸗
bi moyſes maximꝰ philoſophꝰ et theologꝰ licet iudeꝰ.puer in ſeptẽ di

cbꝰ tãte adhuc teneritudis ẽ quãte ẽ adhuc in vtero matris exiſtens.iĩ

octaua aũt die foꝛtificat et ſolidat᷑ et ideo vt dicit noluit vñs puulos
añ octauũ diẽ circũcidi ne ob nimiã teneritudinẽ nimiũ lederẽt Altra
octauũ vero diẽ ipᷣaʒ circũciſionẽ noluit ꝓlõgari ꝓpter tres cauſas q̃ſ

philoſophꝰ idẽ aſſignat. Pꝛima vt piculũ euitet᷑.ne ſcʒ ſi nimiũ differ

retur ſine circũciſione eos moꝛi cõtingeret. Secũda vt doloꝛi puuloꝛũ

ꝓuideatur.cũ eni in circũciſione maximus voloꝛ ſit.voluit eos dñs cir
cũcidi dũ puam adhuc imaginatõʒ haberent.vt minoꝛẽ ibi doloꝛẽ ſen

tirent. Lercio vt pentũ triſticie ↄſolat. Nam cũ ex circũciſiõe pleriqʒ

puuli moꝛerent᷑.ſi circũciſi fuiſſent iam magni et ex hboc moꝛtui maioꝛ

doloꝛ fuiſſet parẽtibꝰ ꝙᷓ ſi moꝛerẽtur octo tm̃ dies habẽteſ. Scða ratõ
ſumitur penes intellectũ anagogicũ ſiue celeſtẽ. Jðo ei octaua die fie
bat. vt daretur ĩtelligi ꝙ ĩ octaua reſurrectõiſ ab omni pena miſeria

arcũcidenwur. Et ſcom bos octo dies erũt octo etates. Pꝛima ab adã
vſqʒ ad noe. Secũda a noe vſqʒ ad abꝛaã. Terci⸗

7

vſqʒ ad dauid.

a moyſe

2

ſurgẽti

—

5. Uel ꝑ octo dies ĩtelligunt octo q̃ ĩ eterna vita poſſidebimꝰ.

q enumerat augꝰ. dicẽs. Quid aliud eſt. ego ero illoꝝ deus.niſi ero cis
vnde ſatientur.Ero q̃cunqʒ honeſte deſiderãtur.ſcʒ vita:ſalus:victꝰ:

copia:gloꝛia:honoꝛ:pax:et omne bonu. Vel aliter. Per ſeptẽ dies itel
ligitur homo cõſtãs ex coꝛpe et aĩa. Quatuoꝛ eĩ dies ſunt q̃tuoꝛ elem̃
ta ex qbus coꝛpus cõſiſtit.et tres dies ſunt tres potentie q̃ ſũt in aia.
ſcʒ cõcupiſcibilis.iraſcibilis.⁊ rationalis.Homo igitur qͥ nunc babet
ſeptẽ dies.qñ vnitati eterne ĩcomutabilitatis cõiunget᷑.tũc octo dies
habebit. ⁊ ĩ illooctauo die ab omni pena et etiã culpa circũcidet. Ter

cia ratio ſumitur penes itellectũ tropologicũ ſiue moꝛalẽ .⁊ ſcᷣm boc
octo dieſ diuerſimode poſſũt accipi. Pꝛimꝰ poteſt eſſe peccati cognitẽõ

l. Quomã iniqͥtatẽ meã ego cognoſco ꝛ4. Secũdus ꝓpoſitũ vᷣſerẽ

di malũ ⁊ faciẽdi bonũ.qdð notatur ĩ filio ꝓdigo qͥ dixit. Surgaʒ ⁊ ibo
ad patrẽ men.Terciꝰ pudoꝛ ð peccato. Vñ aplus.Quẽ fructuʒ habui

ſtis tũc in quibus nunc erubeſcitis. Quartus timoꝛ de futuro iudicio.

Joab. Quaſi tumentes ſupꝑ me fluctꝰ timui deũ ꝛq.Hiero. Siue ↄmedã

Quarta g moyſe vſq id. Quinta a dauid vſqʒ ad xpᷣum.
a chꝛiſto vſq ad finem mũdi. Geptima moꝛiẽtiũ. Octaua re⸗

ſera
tn⸗

z
do
ſie

mn.

*

.
606

i
liß

.

NN. . .

fiue bibam, ſiue aliud aliquid faciam.ſemꝑ videt mibi illa vox in auni
bus meis ſonare. Surgite mortui ⁊ venite ad iudicum. Quintus con
tritio. EUnde hiere.Luctũ vnigeniti fac tibi 24. Sextꝰ confeſſio. Pſal.
Bixi confiteboꝛ aduerſuʒ me ĩiuſticiam ꝛd. Septimꝰ ſpes venie. E
et ſi iudas peccatum ſuum confeſſus fuerit. tamen non i ſpe venie· et
ideo non eſt miſericoꝛdiam conſecutus. Octauꝰ ſatiſfactõ.⁊ ĩ hac die
bomo ſpiritualiter circũciditur non ſolum a culpa:ſed etiam ab omni
pena. Vel duo pᷣmi dies ſunt doloꝛ de perpetra tõne peccati.⁊ deſideri

um emendandi. Alii duo confiteri mala que fecimꝰ ⁊ bona que obmi⸗

ſimus.Alii quatuoꝛ ſunt oꝛatõ lacrimarum effuſio. coꝛpis afflictõ.
elemoſinaꝝ largitio.Elel octo dies poſſunt eſſe octo quoꝝ diligẽs con
ſideratõ omnem voluntatem peccandi a nobis circũcidit.ita ꝙ q̃ vnuz
diligenter conſiderauerit vnam magnam dietam faciet. Quoꝝ ſeptẽ
enumerat berñ dicens. Septem ſunt de eſſentia homiĩs.que ſi hõ conſi
deraret ĩieternum non peccaret.ſcʒ materia vilis.opꝑatõ turpis exitus
flebilis.ſtatus inſtabilis.moꝛs triſtabilis.diſſolutio miſerabilis. ⁊
natio deteſtabilis. Et octauũ poteſt eſſe cõſideratõ gloꝛie ineffabilis
Quarta ratõ ſumitur penes intellectum allegoꝛicũ ſiue ſi piritualeʒ. et
ſcðᷣm boc qͥnqʒ dies erũt qͥnqʒ libꝛi moyſi. in quibus continetur lex.
duo erũt ꝓphete et pſalmi.octauus dies erit doctrina euãgelica. Sʒ
in ſeptem pꝛimis diebꝰ nõ fiebat ꝑfecta circũciſio. In octauo aũt pꝑfe⸗
cta circũciſio fit ab omni culpa et ab omni pena. nũc in ſpe ſed tandeʒ
in re E Quare aũt data fuerit circũciſio ſex ſunt cauſe. qᷓ notãtur
in his verſibꝰ. Cauterium ſignũ meritũ medicina figura. Exemplum
fuit olim circũciſio dura.De carne aũt circũciſionis dñi dicitur ꝙ an
gelus eam carolo magno attulit. et ipe eam aquiſgrani in eccleſia ſaͤ⸗

cte marie bonoꝛifice collocauit. carolus vero illam poſtea fertur caro⸗
ſium trãſtuliſſe. Muc aũt ðꝛ eſſe rome in eccleſia que dicitur ſancta ſã
ctoꝝ. Vnde et ibidẽ ſcriptũ legitur.Circũciſa caro xpᷣi.ſãdalia cla ra
Ac vmblici viget hic pꝛeciſio cara. VUnde et ea die fit ſtatio ad ſãcta
ſanctoꝝ. Sed ſi hoc veꝝ eſt valde vtiq; mirabile eſt. Cum enim caro
ipſa ſit de veritate bumane nature.credimus ꝙ reſurgente xpᷣo rediit
ad locũ ſuũ gloꝛificatũ.Aliqͥ dixerunt ꝙ hoc veꝝ ſit.iuxta opinionem
illoꝝ qui dicũt illud ſolum eſſe ð veritate humane nature qð ab adam

5

traductũ eſt. et ilud ſolum reſurgere. Motandum ꝙ olim a paganis

et gẽtilibꝰ iĩ bis calendis multe ſupſtitões obſeruebant᷑ quas ſãcti etiã
a xp̃iãis vix extirpare potuer̃t.qs augꝰ.in qdã ſᷣmõe ↄmemorat.Cre

ẽtes eĩ vt dicit ianũ ducẽ quẽdã deũ eſſe.eũ ĩ his lꝛalẽdis plurimũ ve

nerabãt. ⁊ ei duas facies figurabãt.vnã pꝰ ſe ⁊ aliã añ ſe.qꝛ erat ter⸗
minꝰ? ani pᷣ̃teriti ⁊ pncipiũ ſeq̃ntis. Rurſꝰ ĩ his kalẽdis foꝛmas mon

—

ſtruoſas aſſumebãt. alii veſtiẽtes ſe pellibꝰ pecudũ alii aſ um̃teſ capita

beſtiarum. ex q̃idicabant. nõ tã babitũ ſe beluinum babere iᷓ ſenſum
Ali tunicis muliebꝛibꝰ veſtiebant᷑ non erubeſcentes ĩſerere tunicis
muliebꝛibꝰ milit ares lacertos. Alii ita auguria obᷣuabat vt focũ de
dDoypmo ſua vel aliud qocũqʒ beneficium cuilibet petenti nõ tribuerent.
BByzabolicas etiã ſtrenas: ⁊ ab alus accipiũt:⁊ aliis tradũt.Alii in no
ccte menſas laute pᷣparant et ſic tota nocte manere ſinũt credentes ꝙ .
p totũ ãnũ ↄuiuia ĩ tali ſibi abũdãtia pſeuerent.Et ſubdit augꝰ.Qui
de paganoꝝ oſuetudie aliqͥd obſeruare voluerit tinendũ eſt ne nomen .
xrbianũ ei ꝓdeſſe nõ poſſit. Qui etiã ſtultis boĩbꝰ ludẽtibꝰ aliquã hũa⸗ .
nitatẽ ipẽderit.peccatis eoꝝ ꝑticipẽ ſe eſſe ñ dubitet. Vobis aũt fra⸗
tres ñ ſufficiat ꝙ hoc malũ nõ facitis.ſʒ vbicũqʒ fieri viveritis argui
te. coꝛripite. ⁊ caſtigate.· HMHec augꝰ· XIIII.
BBeecpiphonia vomini
. Piphania domini q̃dꝛuplici decoꝛat miraculo.⁊ iddeo
gquadꝛuplici vocubulo nucupa f. Modie eĩ magi xpᷣm adoꝛãt
iohanes xpᷣn baptiſat.aqua in vinũ xpᷣs mutat.⁊ quinqʒ mi
lia hominũ de quinqʒ panibus ſaciat.Cũ eni ieſus eſſet tredecim die
rum. magi ad eũ ſtella duce venerunt. Et inde dicit epiphania ab epi
ð eſt ſupꝛa.⁊ phanos qð eſt apparitio.qꝛ tũc deſuꝑ ſteila apparuit.ſi
ue ſpe xpᷣus pꝑ ſtellam qᷓ deſupꝑ viſa eſt magis vero deus demõſtratꝰ eſt
Cagem die reuolutis vigintinouem ãnis.cũ iã ãnũ triceſimũ attigiſſʒ 4
qqꝛ haobebat vigintinouẽ qnos ⁊ tredeci dies.erat eĩ icipiẽs q̃ſi ãnoꝛuʒ ðU
trigita vt dicit lucas.vel ſcõm bedã habebat trigĩta plenos.qð et ro
manã eccleſiã tenere aſſerit.tũc inquã i ioꝛdane baptilatus eſt. Et ob
hoc vocatr᷑ theophania.a theos qð eſt deus ⁊ phanos qð eſt apparitö
Aꝛ tunc deus trinitas apparuit.pater in voce.filius in caꝛne. ſpirituſ
ſanetꝰ i colũbe ſpecie. Ipᷣo iteꝝ die.reuoluto vno anno.cũ eſſet trigĩta
vel trigitaunius qnoꝝ ⁊ tredeci dieꝝ.aquã in vinum mut auit.Et ob
hoc vocat᷑ bethamia.a beth qð eſtdomus qꝛ ĩ miraculo facto in domo
verus deus apparuit. Jpᷣo ſimiliter die reuoluto ãno.cũ eſſet ãnoꝛum v
trigitaunius vel trigitaduoꝝ.quinqʒ milia hominũ de quinqʒ panibꝰ
ſatiauit. ſicut dicit beda. ⁊ ſicut ðꝛ ĩ illo himno.qͥ ĩ multis eccleſus cã ks
tar 2 ſic ĩcipit. Illuminãs altiſſimꝰ ꝛd. Et ob hoc vocat᷑ ppagiphania. ti
phage qð eſt bucca ſiue mãducare. Be boc aũt q̃ꝛto miraculo vtruʒ
hac die vtigerit dubitat.tũ qꝛ ĩ oꝛiginali bede ñ ſic expᷣſſe legit᷑.tũ qͥa
iohbams. vi. vbi de hoc miraculo agif dꝛ. Erat aũt ꝓximũ paſcha 2ꝛd. 68
Iſta ergo q̃dꝛuplex apparitio iſta die facta eſt. Oꝛima facta eſt ꝑ ſtel
lam in pꝛeſepio. Secunda ꝑ vocem patris in ioꝛdanis fluuio.Lertia ꝑ e
mutationem qq̃ ĩ vinũ ĩ ↄuiuio.Quarta p młtiplicatõʒ panũ ĩ vᷣſerto. R
Pꝛima aũᷣt apparitõ pᷣcipue hodie celebꝛat᷑.⁊ wo eꝰ hiſtoꝛiã ꝓpſeq̃mur

RXRIII.

Vngde ⁊ dicitur de herode.Aidens ꝙ illuſus eſſet a magis ꝛc. Magꝰ

iteꝝ dicitur maleficus. Vnde malefici pparaonis dicuntur magi. Et
inde dicit criſoſtomus hos magos vocatos· Bicit enim iſtos fuiſſe ma
leficos.ſed poſtea cõuerſos. Quibus dominus voluit natiuitatem ſu
am reuelare.et eos ad ſe reducere· vt ꝑ hoc peccatoꝛibus venie ſpem
p̃beret. Iterum magus idem eſt quod ſapiens. Nam perſice magus.
bebꝛaicè ſcriba.grece philoſophus.latine ſapiens dicitur. Dicuntur

ergo magi. id eſt ſapientes. Vnde et magi quaſi in ſapientia magni.

Eenerunt ergo hi tres ſapientes et reges cum magno comitatu hiero
ſolimam. Sed queritur quare magi hieruſalem venerunt cuʒ ibi do

B. Mato ei dño tres magi hieroſolimã venerũt quoꝝ noĩa ĩ hebꝛeo
ſũt. appellius.amerius.damaſcꝰ.grece galgalath magalat.ſarachin.
latine caſpar balthaſar melchioꝛ Cuiuſmoi aũt magi fuerit hi.triplex
extat ſẽtẽtia ſcõm qð magꝰ tripliciter dicitur. Magꝰ eni dicitur illu⸗
ſoꝛ maleficꝰ ⁊ ſapiẽs. Dicũt ergo qͥdam hos reges ab effectu dictos
fuiſſe magoſ.id ẽ iluſoꝛes.ex eo.ſ.ꝙ herodẽ illuſerũt.qꝛ ad eũ ñ rediert

minus natus non ſit. Super hoc aſſignat remigius quatuoꝛ rationes

POPꝛima quoniam magi tempus natiuitatis xpᷣi agnouerunt. ſed locuʒ
ignoꝛauerũt. Quia autem hieruſalem erat ciuitas regalis:et ibi erat

—

ſummum ſacerdotiũ.ſuſpicati ſunt ꝙ tam egregiꝰ puer non niſi in re⸗

gia ciuitate naſci deberet Secunda vt citius natiuitatis locuʒ diſcere

potuiſſent. cum ibi ſapientes legis et ſcribe reſiderent. Lercia vt iuði

inexcuſabiles manerent. potuiſſent enim dicere. NMos quidem natiui⸗

tatis locum cognouimꝰ.tempus autem ignoꝛauimus.et ideo nõ credi

mus. magi ergo oſtenderunt iudeis tempꝰ et iudei magis locũ. Quar
ta vt ſic ſiudio magoꝝ cõdemnaretur pigricia iudeoꝝ. MNam illi vni ꝓ

phete crediderũt.iſti pluribꝰ credere noluerũt.lli querũt regẽ alienũ

iſn non querunt ppꝛin. Illi venerunt de longiuquo:iſti manſerunt ĩ vi

cino. Iſti reges fuerunt ſucceſſoꝛes balaam et ad viſionem ſtelle vene
rũt.ꝓpter ilam ꝓphetiam patris ſui.oꝛietur ſtella ex iacob et exurget

ergo ꝑ ſingulos annos poſt menſem aſcendebant ſuꝑ montem victoꝛu

homo de iſrabel ꝛq. C YBliam cauſam vnde iſti moti ſunt ad veni
endũ ponit chꝛiſo.in oꝛiginali ſupꝑ matheum.aſſerens quoſdam dice ⸗
re.ꝙ quidam ſecretoꝛum inſpectoꝛes elegerũt de ſeipᷣis.xii.et ſi qͥſ mno
riebatur filius eius aut aliqͥs ꝓpinquoꝝ in e loco ſubſtituebat᷑. LDi

alem: ⁊ tribꝰ diebus ibidem moꝛãtes ſe lauabant.et oꝛabant deum vt

eis illam ſtellam quam balaã pᷣdixerat oſtẽderet. Quadã igit᷑ vice ſcʒ

in die natalis dñi dũ ſic ibidẽ manerẽt. ſtella qdam ad eos ſuꝑ monteʒ
venit q̃ babebat foꝛmã pulcerrimi pueri:ſuper cuius capite crux ſplẽ⸗

debat. q̃ magos allocuta ẽ dicẽs. Ite velociꝰ ĩ terrã iuda. ibi regem
quem queritis natum inuenietis. Lunc illi continuo venire ceperunt.

rum regem cum aiunt. Rex iudeoꝝ. Eleꝝ deum cum ſubiungũt. Fle⸗

„„

Sed quomõ in tam puo tpe ſcʒ in tredeci diebus ꝑ tanta terraꝝ ſpa⸗

cia venire potuerũt.ſcʒ ab oꝛiente vſqʒ in hieruſalem que ĩ meditulio
mundti dicit eſſe ſita. Bicendum eſt ſcᷣm remigium. quoniaʒ talis pu
er ad quẽ ꝓperabãt eos in taʒ bꝛeui ſpacio ꝑducere potuit. Elel poterit

dici ſcᷣm hiero.ꝙ ſup dꝛomedarioſ venerũt qui ſunt animalia velocii
ſima.qui tantum currunt vna die quantum equus in tribus. VUnde di
citur dꝛomedarius a dꝛomos qð eſt curſus et ares quod eſt virtuſ.Ccũ
ergo hieroſolima veniſſent interrogauerunt dicentes. Abi eſt qui na
tus eſt rex iudeoꝝ. Mõ interrogauerũt an natus ſit.qꝛ boc credebant
ſed querunt vbi natus ſit. Et quaſi aliquis interrogaſſet eoſ. Unde ſci
tis bunc regem natum eſſe. reſponderunt. Tlidimus ſtellam eius ĩ oꝛi

ente.et venimus adoꝛare eum. Hoc eſt. nos exiſtentes in oꝛiente vidi
mus ſtellam eius.id eſt eius natiuitatis oſtenſiuam. vidimus inquam
ſup iudeam poſitam. Ael nos exiſtentes in noſtra regione vidimꝰ ſtel
lam eius in oꝛiente.id eſt in oꝛiẽtali parte. His verbis ſicut dicit remi
gius in oꝛiginali verum bominem et verum regem et verum deum cõ
feſſi ſunt. Nerum hominem cum dixerunt. Elbi eſt qui natus eſt. Ele⸗

mimus adoꝛare eum. Preceptum enim fuit. vt nullus niſi ſolus deus
adoꝛaretur. Sed herodes hoc audiens turbatus eſt et omnis hieroſo⸗
lima cum illo. Triplici de cauſa rex turbatuſ eſt. Pꝛimo ne iudei regẽ
natum tanq ſuum reciperent et ſe tanqᷓ; alienigenam expellerent. En
de criſo. Sicut ramum arboꝛis in excelſo poſituʒ leuis etiom aura mo
uet ſic et ſublimes homines in culmine digmitatuʒ exiſtentes leuis eti
am fama conturbat. Secũdo ne a romanis culpar poſſet ſi gliquiſ ibi
rex vocaret quem auguſtus non cõſtituiſſet. Sic eñ oꝛdinauerant ro
mani vt nullus deus vel rex ſine ſui licentia et imperio diceret Tercõ
quoniam ſicut dicit gꝛegoꝛius celi regi nato rex terre turbatus eſt. qꝛ
mmix altitudo terrena cõfunditur dum celſitudo celeſtis aperit. Ois

eriam hieroſolima cum ilo turbata eſt tnplici de cauſa. Paimo qꝛ im⸗

larentur ꝑ boc ꝙ ſe ſimiliter turbatoſ oſtenderent. Tercio qꝛ ſicut ſeſe

ventis cõcutientibus vnda concutitur.ſic et regibus adinuicem certã

tibus populus conturbatur. et ideo ex boc timuerunt ne ſcʒ pñti et vẽ
turo rege adinuicem certantibus ip̃i ꝑ turbatõnibus inuoluerentur.

vt iuẽto puero ei renuciarẽt ſimulãſ ſe velle adoꝛare qᷓᷓ volebat occide

re. Et nota c magi bieroſolimã igreſſi fuiſſet. ſtelle ducatü amiſert

ec atio eſt crio. B. Liuc berodes om̃es ſacerdotes ⁊ ſcribas
Ccouocꝗs. ſciſcitabat ab eis vbi xpᷣus naſceref.Cũ aũt ab eis didiciſſj
Yi bethleẽ iude.vocatis ad ſe cla magis diligenter ab eis didicit t
ſtelle. vt vielicz ſciret qͥd facerz ſi ad ſe maginõ redirẽt. Bixitqʒ eis

— —

— ,—. — — — —

—. — — — ——„ —

—

—- — — — — — —

— 3——

XXXIIII.

⁊ boc ꝓpter tres ratões. Pꝛima vt de loco natiuitatis xpᷣi querere co⸗
gerẽtur. vt ſic ð ipᷣius oꝛtu certificaorẽtur.tã ꝑ ſtelle apparitõʒ ꝙᷓ ꝑ pꝛo
phecie aſſertõʒ.ſicut ⁊ factũ cẽ. Scda quoniã auxiliũ qꝛẽtes bumanum
iuſte pdere meruerunt diuinn. Lercia quoniã ſigna in fmolibꝰ data ſüt
ſcvᷣm aplm.ſʒ pphetia fidelibus.⁊ ido ſignum datum iſtis dũ adhuci
fideles eſſet. non debuit apparere dum eſſet inter iudeos fideles. Hec
triplex ratio tangit in gloſa Cum aũt hieruſalẽ egreſſi funſent.ſtella
antecedebat eos vſqʒ dum veniẽs ſtarʒ ſupꝛa vbi puer erat· De hac
ſtella cuiuſmodi fuerit tres ſunt opiniones.quas ponit remigius ĩ oꝛi
ginali. Quidã dicunt fuiſſe ſpirituſanctum vt uüle qui poſtmodum ðſcẽ

dit ſup dominum baptiſatum in ſpecie columbe.apparuerit etiam ma

gis in ſpecie ſtelle. Alii vt cruoſto.dicũt ꝙ fuerit angelus. vt ipᷣe a ap
paruit paſtoꝛibus. apparuerit etiam ⁊ magis.Sʒ ipᷣis paſtoꝛibus iu⸗
deis tanq; ratõne vtẽtibus apparuit ĩ foꝛma ratõnali. gentilibus ve
ro tanqᷓ; irratõnalibus in ſpecie irrationali. Alii quod verius credi
tur ꝙ fuerit ſtella de noua creata.que peracto ſuo miniſterio rediit in

piacẽtẽ materiam. Iſta autẽ ſtella.ſcm qð dicit fulgẽtius differebat

ab alis ĩ tribus.ſcʒ ĩ ſitu.qꝛ non erat localiter ſita ĩ firmamẽto ſʒ pẽ⸗
debat ĩ meditullio geris.pꝛoximo terre. In fulgoꝛe qʒꝛ ceteris erat ſplẽ
didioꝛ.quod ide patʒ.qꝛ ſplẽdoꝛẽ eius non poterat ſplẽdoꝛ ſolis obfu
ſcare.imo ĩ meridie lucidiſſima apparebat. In motu qꝛ pᷣcedebat ma⸗
gos moꝛe viatoꝛis.non enĩ mouebatur motu circulari.ſʒ quaſi motu
animali ⁊ pceſſiuo. Alie tres differẽtie tanguntur ĩ gloſa math.ii.
q̃ icipit ſic. Hec ſtella dominice natiuitatis ꝛd. Pꝛima ĩ oꝛigine qꝛ ali
i mundi pꝛicipio ſunt facte:hec modo.Secunda ĩ officio: qꝛ alie facte
ſunt vt ſit i ſigna ⁊ tẽpoꝛa:vt dicitur genep.pꝛimo.hec autẽ vt magis
viam pᷣberet· Zercia ĩ duratõne · qꝛ alie ſunt ppetue.hec completo of⸗
ficio ſuo rediit in materiã pᷣiacentem. E Cum autẽ ſtellaʒ vidiſſẽt
gauiſi ſunt gaudio magno valde. Notandũ ꝙ quituplex eſt ſtella quã
iſti magi viderũt.ſcʒ ſtella materialis. ſtella ſpiritualis.ſtella intelle⸗
ctualis. ſtella rationalis.et ſtella ſupſubſtãtialis. Pꝛimã ſcʒ materia⸗
lem viderũt in oꝛiente.Secũdã ſcʒ ſpiritualem que eſt fides viderunt
in coꝛde. Niſi enim hec ſtella.ſ.fides in eoꝝ coꝛde radiaſſj.nequaquãa

ad viſionem pꝛime ſtelle veniſſent. Habuerũt enim fidem de eius bu

manitate cum dixerunt. Abi eſt qui natus eſt. Et de eius regali dig⸗
nitate.cũ dixerũt. Rex iudeoꝝ.Et de cius deitate.cum dixeꝛũt. Veni
mus adoꝛare eum. Terciã.ſ.intellectualem que eſt angelus viderunt
in ſomno quãdo ꝑ angelum ſunt moniti ne redirent ad herodẽ. Licet
ſcõm quandam gloſam.non ãgelus ſed ipᷣe dominus eos admonuerit.
Quartam ſcilicet rationalem que fuit beata virgo viderunt in diuer⸗/
ſoꝛio.Quint am.ſ.ſuꝑſubſtantialem q̃ fuit xpᷣus viderunt in pꝛeſepio·

Et de hac duplici dicitur. Iitrãtes domũ inuenerũt pueꝝ cuʒ maria

matre eius. Quelibet aũt iſtaꝝ dicit ſtella. Be pꝛima pial. Lunam et
ſtellas que tu fũdaſti.Be ſecunda eccleſiaſtici.xi ui. Species celi.id eſt

celeſtis hominis.gloꝛia ſtellarũ.id eſt virtutum. Ge terciq baruth. iii.

Stelle aũt dederunt lumẽ in cuſtodus ſuis.vocate ſuntꝛ. Be quarta
Aue maris ſtella. Be quinta apocal.vltimo Ego ſum radix et genus

dauid. ſtella ſplendida et matutina. Pꝛopter viſionẽ pꝛime et ſcve ſtel

le magi gauiſi ſũt. ꝓpter viſiõeʒ tercie ſtelle gauiſi ſunt gaudio. ppter
viſionem quarte gauiſi ſunt gaudio magno.ꝓpter viiioõʒ quinte ſtelle

gauiſi ſũt gaudio magno valde. Tlel ſicut dicit glola. Ille gaudʒ gau

dio qui de deo gaudet qui eſt veꝝ gaudiũ. addit maguo.qꝛ eo mhil ẽ

