Iniunn niſſet. tãta lux ſuꝑ eum emicuit ꝙ nullus eũ reſpicere potuit. Necedẽ
iij tte aüt lumie. mana fouea plena iuenitur. q i loco llo yſq; hocie gene ́ͦůMẽ
Nun ratur. ita vt ĩ füdo fouee iſtar minute arene ſcaturire videatur. ſictiꝭèꝭ
rr fontibus fieri cõſueuit Sãactus egamudus rex ãglie nulli petenti in
do noie ſãcti iohãnis euãgeliſte aliqᷣd vᷣnegabat. VUñ vↄtigit ꝙ qdã ꝑ egri
4do nus abſente camerario ĩ noĩe ſãcti iohànis euãgeliſte ĩpoꝛtune a rege
gen elemoſinã poſtularet.Cui rex pcioſ ñ anulũ cũ nil aliud ĩ ꝓmptu babe
oni ret dedit. Sʒ poſt plures dies qdaʒ miles anglie ĩ tranſmarinis ꝑtibꝰ⸗
ac cõſtitutꝰ.ab eodeʒ ꝑegrino anuli regi referendũ ĩ bec verba recepit.
Ille cui ⁊ ꝓ cuiꝰ amoꝛe anulũ bũc dediſti tibi remandat. Elñ liago pa
ten tuit ꝙ beatꝰ iohannes eidẽ ĩ foꝛma apparuit pegrini · Iſidoꝛꝰ de oꝛtu
ui. vita vel obitu ſanctoꝝ patꝝ. Mutauit iobannes i aux. ſilueſtres fron
rfch diñ virgas. litoꝛiaqʒ ſaxa ĩ gemmas. gemmax fragmina i ꝓpꝛioam re
cnn foꝛmauit naturaʒ. pcepto viduam ſuſcitauit. ⁊ rediuiuu luuenis coꝛp⸗
Z remeante aĩa repauit. bibens letifen bauſtũ euaſit ꝑiculum.et eodem
“ poculo ꝓſtratos in vite reꝑauit ſtatũ. Hec iſodoꝛus · WX—
d mMn nocẽteſ dicti ſũt triplici rõe.ſ.rõe vite rõe pene.rõe ĩnocc
ſan tie aſſecute. NRatõe vite dicti ſũt ĩnocẽtes.ex eo ꝙ vitaʒ ĩno
nſi cCcteʒ.i. ñ nocẽtẽ habuert. nlli eĩ vnqꝙᷓ nocuer̃t. nec vo ꝑ ĩobe
nd gistiã.nec pxio ꝑ ĩiuſticiã nec ſibi ꝑ alicꝰ peccati maliciã. ⁊ iᷣo dꝛ ĩ põ:
S Innocẽtel 2 recti acbeſeit nihi. Innocẽtel iĩ vita ⁊ recti ĩ file Rõe pe
ne qm̃ inoccter ⁊ iiuſte paſſi ſunt. Inde pſal. Effuderunt ſanauinem

inocẽtẽ. Ratõe ĩnocẽtie aſſecute. qm ĩ io martirio aſſecuti ſũt baptiſ

malẽ inocẽtiã.i.ab oꝛiginali peccato mũdiciã. De qua inocẽtia dicitur
i pſal. Cuſtodi ĩnocẽtiã et vide eqͥratẽ.i.cuſtodi ĩnocẽtiã baptiſmatis.
cet poſtmodum vide equitatem bone opatõnis. ₰
MNnocẽtes ab herode aſcolonita interfectiſſ ut. Tres eĩ hero
des ſacna ſcriptura cõmemoꝛat quos famoſos fecit coꝝ ifa
mmmis crudelitas. Primꝰ? dictꝰ eſt herodes aſcolonita ſub quo
dñs natꝰ eſt.⁊ a quo pueri occiſi ſũt. Secũdꝰ dictꝰ eſt hberodes antipas
q iohanẽ decollauit.Cerciꝰ dictꝰ ẽ herodes agrippa qͥ iacobũ occidit
et petꝝ icarcerauit. Eñ de hoc extãt verſꝰ. Aſcolonita necat pueros.

antipa iobanẽ.Agrippa iacobũ.claudeʒ ĩ carcere petv. Sʒ pmi hero

dis hiſtoꝛiã bꝛeuiter videamꝰ?. Antipater Ydum eꝰ vt ĩ hiſtoꝛia ſcolaſti
ca legit.neptẽ regis arabũ duxit vxoꝛc.ex q̃ fli habuit queʒ vocauit

herodẽ.qͥ poſtmodũ aſcolonita dictꝰ eſt Hic a ceſare auguſto regnum

iudee accepit.Et tũc pꝛimitꝰ ablatũ eſt ſceptꝝ de iuda. Huic ſex filii
nati ſũt.ſ.qantipater.alexãdeꝛ.ariſtobolꝰ.archelaus. herodes ãtipas.
et philippꝰ. Alexandꝛũ aũt ⁊ ariſtobolũ ex eadẽ matre iudea genitos

romã miſit liberabilibus artibꝰ ibuendos. Poſt hoc a ſtudio redierũt

Et erat alexãder acerrimꝰ poꝛatoꝛ.Jãqʒ liberi licentiꝰ de ſuſceptõne

regni cñ patre diſceptabãt. Ob hoc pater offenſꝰ.ãtipatreʒ illis ppo:

nere ſatagebat.Cũqʒ illi de moꝛte patris tractaſſent.⁊ ob hoc a patre
reiecti fuiſſent ceſareʒ adeũt de patris iniuria cõq̃ſturi. Interea magi
hieroſolimã veniũt. et de oꝛtu noui regis diligenti ſciſcitant. Hero
des hoc qudiens ꝑturbat:timens ne de veroꝝ regũ genere aliqs na⸗
tus eſſet.q eũ tanqꝙ; regni iuaſoꝛeʒ expellerʒ. Rogabat igit magos vt
eo iuento ſibi renucient.ſimulanſ ſe velle adoꝛare queʒ volebat occide
re. Elerũtñ magi ꝑ aliam viam reuerſi ſũt ĩ regionem ſuam. Elidens
herodes ꝙ neqᷓquã ad ſe venirent. ſtelle viſiõe eos deceptos ad ſe redi

re erubuiſſe crediit et io ab inqͥ ſtõe pueri animũ reuocauit.Cũ aũt

gucdiſſ9z qᷓ paſtoꝛes dixerãt.⁊ q̃ ſymeõ ⁊ ãna ꝓphetauerãt.vehementer
timuit ⁊ le a magis turpiter illuſũ putauit.Lũc herodes de nece pue
roꝝ q erant ĩ bethleem tractare cepit.vt cũ eis ille quẽ ignoꝛabat occi
deꝛet. Ad monitõʒ aũt ageli ioſeph cũ puero ⁊ matre ĩ egyptũ ciuit a
tem hermopolim fugit · ibiqʒ ſeptem ãnis vſqʒ ad obitũ herodis pmã
ſit. Ingrediente igit᷑ dño eg yptũ ſcvᷣm eſaie vaticiniũ vniuerſa ygola
coꝛrue rüt. Lradut quoqʒ ꝙ ſicut ĩ exitu filioꝝ iſrael de egipto nõ fuit
Ddomꝰ? ĩ egypto· ĩ q̃ ꝓcurate dño ñ iaceret moꝛtuũ pmogeitũ ita nec tũc

fuiuttẽplu ĩ qᷓ nõ coꝛruiſſz ydolux. Mefert caſſiodo.ĩẽ biſtoꝛia triptita
ꝙ i hermopoli ciuitate thebaide dicat eſſe arboꝛ q̃ vocat ꝑſidis valẽs
ſ. alutẽ młtoꝝ.ſi fructꝰ aut foliũ aut ps coꝛticiſ collo egrotãtiũ alliget

Cu igit᷑ beata mania c filio in egiptũ fugeret hec arboꝛ vſq; ad terrã

„
4

—. –— — — —

— — ——– —

——— —— — —

Ldetl
in

inclinata eſt. et xpᷣm ſuppliciter adoꝛauit. DHec caſſiodoꝰ C¶ Cum
igitur berodes de nece pueroꝝ diſponeret.a ceſare auguſto ꝑ epłaʒ t

citatꝰ fuioꝛũ accuſatõnibꝰ reſ põſurꝰ.Qui cũ ꝑ tharſũ iter faceret. in

tellexit ꝙ magos naues tharſenſium trãſuexiſſent.et ideo om̃es naues
tharſis cõburi fecit.ſcdᷣm qð pᷣdictũ fuerat.In ſpiritu vebemẽti cõte
res naues tharſis Cũqʒ pater cũ filus coꝛã ceſare diſceptaret diffini
tũ eſt vt filii patri in omnibꝰ obedirẽt.⁊ ipᷣe cui vellet regnũ dimitterʒ
Rediẽs igit᷑ berodes.⁊ ex ↄfirmatõe factꝰ audacioꝛ.mittens oc cidit
omnes pueros qui erãt ĩ bethleẽ a bimatu ⁊ ifra ſcðᷣm tꝑꝰ qð exqᷣſiue

rat a magis.Hoc aũt duplicẽ ĩtelligẽtiã ↄtinet. Pꝛimo vt infra dicat

oꝛdinẽ tꝑis.⁊ ẽ ſeſꝰ a bimatu et ĩfra.i.ab ifãtibꝰ duoꝝ annoꝝ vſqʒ ad
pueros vniusnoctis. Bidicerat eĩ herodes a magis ea die qᷓ ſtella ap

paruit eis.dominum natũ eſſe.et qꝛ iã ãnꝰ fluxerat eo ꝙ romam ierat

et redierat:dñm ãniculũ et aliquoꝝ iſuꝑ dieꝝ eſſe credebat. Ideoqʒ ſu

pꝛa etateʒ eiꝰ vſq; ad bimoſ et ĩfra.i.viqʒ ad vnd noctis ĩfates ðſeuit
i pueros timẽs pueri moꝛphoſeon ne.ſ.puer cui ſidera famulabant ſu

pꝛa etatẽ ſuã vel infra faciẽ trãſfoꝛmaret.Et hec ſẽtẽtia vſitatioꝛ ⁊ ve
rioꝛ babef̃ ⁊ reputat᷑.Alio mõ exponit᷑ ᷣm chꝛiſo.vt ĩfra dicat oꝛdieʒ
numeri.⁊ ẽ pᷣſus.A bimatu ⁊ infra.i.a pueris duoꝝ anoꝝ vſqʒ ad pu
eros qͥnqʒ ãnoꝝ. Bicit eĩ ſtellã ꝑ ãnũ ãte oꝛtũ ſaluatoꝛis magis appa
ru iſſe.Herodes aũt poſtq hoc a magis didicit.romã vadẽs adhuc ꝑ
ãanũ diſtulit. Credebat aũt tũc dñm natũ fuiſſe qñ magis ſtella appuit
⁊ ideo dñm duoꝝ ãnoꝝ eſſe credebat. Vñ pueros bimoſ occidit ⁊ dein

ceps vſqʒ ad qͥnqʒ ãnos.ſʒ nõ minoꝛes bimis. Cui aſſertõi fidẽ facere
videtur ꝙ q̃dam oſſa ĩnocẽtium habentur adeo grãdia ꝙ bimoꝝ eſſe ñ

poſſuũt. Poteſt tñ dici ꝙ lõge maioꝛis erãt tũc hoĩes qntitatis qᷓ; mõ.

vpᷣe aũt herodes ſtati ibidem punnꝰ eſt. Mã ſicut ait macrobius.aliaſ

methodi?.⁊ in dã cronica legit᷑.vnꝰ ꝑuulꝰ filiꝰ herodis ibidẽ ad nutri
endũ caſu fuerat datꝰ qͥ cũ alis a carnificibꝰ eſt occiſꝰ.Lũc adipletũ
eſt qð dictũ eſt ꝑ ꝓphetã. Vox ploꝛatꝰ et vlulatꝰ piarũ.ſ.matꝝ.audita
eſt in rama.i.ĩ excelſo BSBe aũt iudex iuſtiſſimꝰ vt ĩ eiſ biſtoꝛiiſ
legitur ſcolaſticis nõ eſt paſſꝰ tãtã herodis neqͥciã remanere ĩpunitam
diuino eĩ iudicio factũ eſt vt qͥ multos orbauerat filiis ipᷣe ſuis miſera
biliꝰ oꝛbaretur. Mã alexander ⁊ ariſtobolꝰ iteꝝ patri habiti ſũt ſuſpe
cti. Cõfeſſꝰ eſt aũt vnꝰ de eoꝛũ ↄplicibꝰ ꝙ alexader mita ſibi donaria

pꝓßpmiſiſſʒ ſi patri venenũ ꝓpinaret.Cõfeſſꝰ eſt etiã tõſoꝛ de ꝓmiſſis ſibi

muneribꝰ. ſi dũ patris barbã raderet eũ ↄtinuo iugularet.Addiditqʒ

alexãdꝛũ dixiſſe.ñ eſſe ponẽdã ſpeʒ ĩ ſene.qͥ ſibi capilos tigerʒ vt iuue

nis appareret. Ob hoc pater iratuſ eos occidi fecit.ãtipatrem autem

futurum regem iſtituit. Sʒ ipᷣi ãtipatri herodẽ ãtipã ĩ regnũ ſbᷣſtituit

Inſup herodẽ agrippã ⁊ hberodiadẽ vxoꝛc philippi .quos ex ariſtobolo

ſuſceperat paterna dilectõe fouebat. Hac duplici de cauſa ãtipater in
tolerabile vtra patrẽ ocepit odin. intm̃ ꝙ eũ attẽptauit occidere ꝑ ve
nenn. Qõ herodes pᷣſeties cũ i carcere poſt uit. Auguſtꝰ? aüt ceſar audi
to ꝙ herodes filios occidiſſet: dixit. allẽ eſſe herodis poꝛcꝰ qᷓ; filius
„ ꝛ ci ſit ꝓſelitꝰ poꝛcis parcit et filios occidit. Jpᷣe aũt herodes cũ iã
ãanos. lxx. habere ĩ grauiſſima egritudinẽ cecidit. Mam febꝛe valida:
prurigine coꝛpis.colli cõtinuis toꝛmẽtis.pedũ ĩflatõe.vermeſcẽtibus
teſticulis.· itoler abili feroꝛe. crebꝛo abelitu.et iterruptis ſuſpirus toꝛq

bat. A medicis vero ĩ oleo poſitꝰ ide q̃ſi moꝛtuꝰ eſt allatꝰ E Audi
ens ant iudeos moꝛtẽ ſuã cũ gaudio expectare.nobilioꝛes iuuenes ex
omni iudea collectoſ ĩ carcere poſuit.dixitqʒ ſalome ſoꝛoꝛi ſue Scio iu
deos de moꝛte mea gauiſuros. Sed potero habere multos lugẽtes et
nobiles exeqas funeris.ſi meis volueris parere mãdatis vt cũ ſpiritũ

emiſero cictos occidatis quos ĩ cuſtodia ſeruo.vt ſic om̃is iudea me
defleat licet iuita. Habebat aũt ĩ ↄſuetudie vt poſt ommẽ cibũ pomũ p

ſe gladio purgaret et ↄmederʒ. Cũqʒ gladiũ ĩ mqu tenerʒ tuſſiqʒ violẽ
ta diſtẽderet. circũſpiciẽs ne ſe aliqͥs ipediret.ſeipᷣm ꝑcuſſurꝰ manum
dextrã ſuſtulit.ſed oſobꝛinꝰ eiꝰ ſuſtinẽdo dextrã ipediuit. Pꝛotinꝰ aũt
Iſi rex moꝛtuꝰ eſſet ĩ aula regia vlulatꝰ iſonuit. Quo qudito exultat an

tipater multaqʒ ſi ſolueret cuſtodibꝰ pollicef. Qð cũ ↄgnouiſſet bero
des. grauiꝰ filii exultatõʒ q; ꝓpꝛiã tulit moꝛtẽ. Mittẽſqʒ ſatellites euʒ
occidi fecit.et archelaũ poſt ſe regnaturũ iſtituit. Sicqʒ poſt quinqʒ di
es moꝛtuꝰ eſt.iĩ aliis foꝛtunatiſſimꝰ.ĩ rebꝰ domeſticis ĩfeliciſſimꝰ. Sa⸗
lome aũᷣt ſoꝛoꝛ eiꝰ om̃es abſoluit quos rex occidi mãdauerat. Remigi
us qũt ĩ otiginali ſup math. dicit ꝙ herodes gladio quo pomũ purga
bat ſe pemit. ⁊ ꝙ ſalome ſoꝛor eiꝰ om̃es viĩctos ꝓut cum fratre oꝛdina

Deſq ncto thoma cãtuaricſi
NHõas ĩterpptat abiſſꝰ geminꝰ vel ſectꝰ. Abiſſꝰ.i. pfüd? A
ĩ hũiliatõe ·qð patzʒ ĩ cilicio ⁊ pedũ paupeꝝ lotõne. Geminꝰ
ĩ pᷣlatõe.qꝛ gemiate pᷣfuit.ſ.verbo ⁊ exẽplo Sectꝰ ĩ paſſione
Omas cãtuarẽſis archiep̃us dũ ĩ curia regis anglie B
cõſiſterʒ ⁊ qdã ibið fieri cõtraria religiõi viderʒ curiã ipᷣaʒ
deſeruit ⁊ cãtuariẽſi archiepo ſe ↄmiſit.a qᷓͥ archidyacõꝰ fa
ctus ad pces tñ ipᷣiꝰ archiep̃i.regis cacellariã ſuſcepit.vt pꝛudentia qᷓ
erat pᷣditꝰ malignoꝝ ĩ eccleſiã phiberʒ inſultꝰ.Quẽ ado rex dilexit vt
Ppᷣ oceſſũ archiepᷣi en in cathedꝛalẽ honoꝛẽ ꝓcurauerit ſublimari. Qui
licz plurimũ ĩiſiſterʒ. tãqẽ ad obediẽtie pᷣceptũ hũeroſ ſuppoſuit ad poꝛ
taduũ. Gbito aut ĩ viꝝ pfectũ alteꝝ pmutat ⁊ caro eꝰ cilicio ⁊ ieiuniis

macat. ñ ſolu ei eaan ia ðferebat.ſʒ ⁊ femoꝛalia cilicina vſqʒ
ad poplicẽ baiulabat. Sactitatẽ aũt ſuã tta ſbtiliter occltabat vt ſaluo

—.— — — — UGW =

erin
Ne
faudt
flus
chi
Alda
ibes
ni
Duck
neser
oi
tese
Pinri
ne
hmni
zon
monn

tiNen.

Uleren
t beo
sz
nczd
9.O
Leng
uſn
clne

—
☛ ==
SSe
—

ſemp boneſtatis rigoꝛe ſub decentis veſtiũ et apparatu vtẽſiliũ cõcoꝛ

daret moꝛibꝰ ſinguloꝝ.Tredeci pauperũ pedes quotidic curnatis ge

nibꝰ abluebat. ⁊ refectos datis cuilibet.iiii.argẽteis remittebat. Rex

ant ad volũtatẽ ſuã ĩ detrimẽtũ ecdłeſie.ipᷣm ĩflectere nitebat᷑.volẽs vt

ↄſuetudiecs qᷓs ↄtra libertatẽ eccleſie pᷣdeceſſoꝛes ſui habuerãt.ab eoð
ſimiliter firmarent. Qui dñ omnino aſſẽtire noluit· ↄtra ſe irã regiſ ⁊

pncipũ ꝓuocauit.Quadʒ at vice ſic ipᷣe cũ aliis epᷣis a rege artatus
vt etiã ſibi moꝛtis ſẽtẽtiã minaret.magnoꝛũ viroꝛũ deceptus cõſilũs

verbotenꝰ? aſſeẽſũ pᷣbuit voto regis. Verũ ex boc vides aiarum piculũ
iminere.ſeipᷣm poſtmodũ ĩ penuẽtia grauiꝰ cruciauit.⁊ ab altaris of⸗

ficio ſe ſuſpẽdit. quouſqʒ a ſũmo põtifice reſtirmn mereref. Reqᷣꝛit ðni
qʒ rex vt qð verbo dixerat ſcripto ↄfirmaret.Cui viriliter otradixit ⁊

2 curia erectã ſibi baiulãs crucẽ diſceſſit excamtibꝰ ipiis cõtra eum.
Capite furẽ ſuſpẽdite ꝓditoꝛc. Et ecce duo magni ꝓceres ⁊ fideles ad
cum fuſis lacrimis vemiẽtes ſub iuramẽto aſſerũt ꝙ ĩ eiꝰ moꝛtẽ multi

ꝓceres cõiurarũt. Elir igit dei eccleſie magis ꝙᷓ ſibi metuẽs fugã inut

⁊ ſenonis a papa alexãdꝛo ſuſceptꝰ.a in monaſterio põtiniacẽſi omen
datꝰ poſtmodu in fraãciã vſqʒ deuenit. Rex vero du romã miſiſſet . vt

legati venirẽt qui hoc negociũ diffinirẽt. omnino repulſa patit. Et ob

boc in irã ↄtra archiepᷣm ãpliꝰ ↄcitat. Vñ oĩa que erat archiepi ⁊ ſuo

ℳ

rũ diripuit· et totã eiꝰ ꝓgeniẽ exilio ↄdẽnauit nequaq; deferẽs ↄditõni
vel ſexui oꝛdini vl etati. Ipᷣe at ꝓ rege ⁊ regno ãglie quotidie exoꝛa

bat. Reuelat añt archiepo ꝙ ad ſi uã eſſet eccleſiã rediturꝰ.ad ⁊ xpᷣʒ cũ
palma martirii migraturꝰ. Septio igit ano ſui exuii redire cõceditur.

⁊a cũctis cũ bonoꝛe ſuſcipnur E Per aliquot dies ãte er? martiri

um muenis quidã de coꝛpe exiẽs ⁊ poſtmodum miraculoſe rediẽs aie⸗

bat. ꝙ vſqʒ ad ſupᷣmũ ſãctoꝛũ oꝛdinẽ ductꝰ fuit.⁊ inter aplos ſedẽ q̃n

dã vacuã vidit. Percũctãti aũt cuiꝰ eſſet bec ſeges ãgelꝰ reſpondit ꝙ

cuidã magno ſacerdoti ãglicoꝛũ a dño ſeruaretur Sacerdos quidaʒ
miſſã ð beata virgie celebꝛabat quotidie.q archiep̃o accnſatꝰ ab eo ac
cerſit᷑. ⁊ tãq ideota ⁊ ĩſcꝰ ab ofſicio ſuſpẽditur. Cũ aũt beatꝰ thõas ci
liciũ ſuũ ſuere deberz ⁊ ſub lecto ipʒʒ abſcõdiſſʒ.vt ad cõſuendũ boꝛam
captaret.beata maria ſacerdoti apparuit dicẽs. ade ad archiepᷣʒ ei
qʒ dicas ꝙ ula ob cuiꝰ amoꝛẽ miſſas dicebas.eiꝰ ciliciũ qð ẽ ĩ tali loco
cõſuit. ⁊ ſetam rubeam de qua illud conſuit ibidem reliquit Yhlla igitur

ſibi mandat ꝙ interdictum quod tibi fecerat debeat relaxare. Quod

ille audiẽs et ita inuenines ſiupuit. et interdictum relaxans ſacerdo
tẽ hoc ſecretũ habere pᷣcepit Befẽdit vt pꝛiꝰ iura eccleſie.nec a rege

flectit᷑ vi vel p̃ce.Cũ ergo nullatenꝰ flecti poſſet. ecce milites regis ar

mati veniñ̃t. et vbi archiepᷣus ſic vociferãdo inqꝛũt. Quibꝰ ille occur

rrens dixit. Ecce ego. Quid vultis.Et illi. Venimus vt occidaris.et

vVltra vmere ñ valebis. Quibꝰ ille dixit. Ego ꝓdeo moꝛi paratꝰ ſũ 1

defẽſiõe iuſticie et eccdeſie libert ate.Si igit᷑ me qꝛitis ex ꝑpte dei omni

potentis et ſub anathemate ꝓhibeo ne hoꝝ cuiq; alitenus noccatis.
Beo⸗ aũt et beate marie et ſanctis omnibus et beato d yoniſio cauſaʒ
eccleſie ⁊ meipᷣm cõmẽdo. Quibꝰ dictis.venerandũ caput gladus im
pioꝛũ impeditſacra capitis coꝛona pᷣcidit᷑ cerebꝛũ ꝑ ecdeſie pauimen
tũ diſpergit.et ſicen artir domino cõſecrat᷑.ãno dñi muleſimo.lxxiiii

B Bum igitur clerici requiem eternam incipent.et ꝓ eo miſſa age

rent defunctoꝛum.ſubito vt aiunt angeloꝛum choꝛi aſtantes.voces cã
tantium interrumpũt.martiris miſſa ĩcipiũt.letabit᷑ iuſtꝰ cõcinunt.et
ceteri derici ꝓſequuntur. Hec eſt reuera mutatio dextre excelſi.dũ cã
tus meroꝛis vertitur ĩ canticum laudis.cum illum cui vᷣfunctoꝛum ſuf
fragia inchoauerant martirum poſtmodum himnis laudãt. Reuera
ceximia cõpbatur ſanctitate pᷣditus et martir domini gloꝛioſus.quem

tãto honoꝛe ãgeli puenerunt.⁊ ſanctoꝛum martirum cathalogo afſeri
pſerunt. Paſſꝰ eſt autem ſanctus iſte ꝓ eccleſia. in eccleſia.in loco ſan

cto et in tꝑe ſacro inter manꝰ ſacerdotum et religioſoꝛum.vt patiẽtis

pietas.et pſequẽtium crudelitas oſtendatur ¶ Oulta inſuꝑ et alia mi

racula ꝑſaãctum ſuum dominꝰ oꝑari dignatꝰ eſt. Meritis enim ev ce
cis viſꝰ.ſurdis auditꝰ.claudis greſſꝰ.vita moꝛtuis reſtituta ſunt. NPoꝛ
ro aqua qua pãni cõſpſi eius ſangume lauabantur multis extitit ĩ me
delam Quedã domina de anglia varios oculos habere ob laſciuiaʒ
et maioꝛẽ pulcritudiem affectabat.ſuꝑ boc vouẽs votum nudis pedi
bꝰᷣ ſepulcrum beati thome viſitauit. Que cuʒ in oꝛatõe pſtrata iacerʒ
ſurgẽs ĩuenit ſe penitus excecatã.ſtatimq; penitens cepit rogare bea
tum thomam vt iã nõ varios ſed ſaltẽ ſuos ſibi redderet oculos.quod
tãdẽ cũ magna difficłtate vix valuit obtiuere E Quidã aũt illuſor
aquã ſiplicẽ ꝓ aq̃ ſãcti thõe dño ſuo ĩ pixide obtulit ↄuiuãti.Cui dñs
ait. Si nil mihi vnq; furatꝰ fuiſti ſãctꝰ thõas aquã ſuã huc te vᷣferre ꝑ
mittat.ſi aũt reꝰ furti es aq̃ ipᷣa ꝓtinꝰ cuaneſcat.Huic igit᷑ dicto ille ꝰ
ſẽſit:iſciẽs ꝙ pixidẽ aq̃ nuꝑ ipleſſy.ira reſ pixidẽ ↄtinuo apperuerũt
⁊ vacuã ĩuenerũt.Sicq; vᷣuiẽs i mẽdacio vᷣᷣbẽdit᷑.⁊ furti reꝰ euidẽtꝰ
pbat᷑ Auiſ qͥdã ſciẽs loqͥ cũ niſꝰ eũ ĩſeq̃ꝛet᷑ ſicut didicerat cepit clama
re.Sãcte thõa adiua me ⁊ ſtatĩ niſꝰ moꝛtuꝰ cecidit.⁊ illa euaſit. Qui
da quẽ ſãctꝰ thõas valde dilexerat.cũ grauiter ĩfirmarer.iuit ad eꝰ tũ

bã ⁊ p ſanitate ſua rogauit. ⁊ ad libitũ ĩpetrauit. Sʒ cũ ſanatꝰ redirʒ

cepit cogitare ꝙ illa ſaitas aĩe ſue foꝛſitã ñ expedirʒ. Eñ iterũ rediẽs
ad ſepulcrũ oꝛauit. vt ſi ñ eſſʒ vtile aĩe ſue ↄtinuo ĩfirmitas ipᷣa rediret
SDtatiqʒ ifirmitas rediit ſicut pꝰ.In eꝰ aũt iterfe ctoꝛes ĩtãtũ vltio di
hina ðᷣſeuit. vt alii digitoſ dẽtibꝰ ſuisfruſtrati diſcerpẽtes.alii ſanie

—† Q

— —

—

Se ſancto ſilue ſtro xJ. z

Aklueſter dicitur a ſile quod eſt lux ⁊ terra quaſi lux terre.i ·
ecccleſie q inſtar bone terre habet pinguedmẽ bõe oꝑationis
·ʒᷣʒImmngredinẽ humiliatõis. ⁊ dulcedinẽ deuotõis. ꝑ iſta enĩ tria
agnoſcitur bona terra vt ait palladius. Vel ſilueſter dicitur a ſilua et
tbeos.qꝛ bomines ſilueſtres.i.incultos et duros ad fidem xpᷣi traxit.
nr e Bel ſicut dicitur in gloſario:ſ llueſter dicitur viridis agreſtis vmbꝛolꝰ
ic nemoꝛoſus. Airidis celeſtia cõtemplando. Agreſtis ſeipᷣm excolendo
nif Vmbaoſus ab omni cõcupiſcẽtia refrigeratus. Nemeroſus iter arbo
gena res celi plantatꝰ?. Eius legendã opilauit euſebiꝰ ceſariẽſis quã beatuſ
en gelaſius in cõſilio ſeptuaginta epiſcopoꝛum a catholicis legendam cO
memoꝛat.ſicut in decreto habertdur JJUMMVB5
AUAlueſter a matre re ⁊ nomine iuſta genituſ.⁊ a cirino pᷣſbite
ro eruditꝰ . boſpitalitatẽ ſũmopꝑe exercebat.Lhimotheus
dut quid xpᷣianiſſimus ab eo ĩ boſpiciũ ſuſcipit.qui tamen
ob pſecutõʒ ab alis vitabat᷑. Hic thimoteus per vnum ãnum et.iii.
mmenſes pᷣdicauit et poſtea coꝛons aſſecutꝰ eſt martirii. dum pᷣdicaret
he coõſtãtiſſime fidem xpᷣi. Putans aũt tarquimꝰ pᷣfectus tbimotheũ mul
e tis abũdaſſe diuitiis.eas a ſilueſtro expetut. inferens ei minas moꝛ⸗
j tis.Sed cum vere thimotheũ huiuſmodi diuitias non babuiſſe cõpit
e ſilueſtrũ ydolis ĩmolare pᷣcepit. alioquin ĩ craſtinũ diuerſa recipet ge⸗
dq nera toꝛmentoꝛũ. Cui ſilueſter. Stulte hac nocte moꝛieris et ſempiter
tu nmn toꝛmenta recipies. et velis nolis verũ deũ eſſe quẽ colimus recog
lo noſces. Silueſter igitur carceri traditur. ⁊ tarquiniꝰ ad pꝛãdiũ inuita
ig trtur. Bum ergo omegeret os piſcis in eius gutture ſic verſatur vt nul
dGS la ratõe reiicere potuerit vel glutire.Sicq; media nocte defunctus ad
uu· tumulum cũ luctu ducit᷑ ⁊ ſilueſter cũ gaudio a carcere liberat᷑. Qui ñ
w/ ſolũ a xpᷣianis.ſed etiã a paganis miro diligebat᷑ affectu. Erat enim
ni. aſpectu agelicus.ſermone nitidus.iteger coꝛꝑe.ſanctus ope.ↄſilio ma
c gnus. fide catholicus.ſpe patientiſſimus caritate diffuſus. Moꝛtuo
tcn igit melchiage epiſcopo vrbis rome ſilueſter ab omni plebe plurimuʒ
4, renitens in ſũmum põtificẽ eſt electus. Hic omniñ oꝛphanoꝛũ vidua
M rum ⁊ pauperũ nomina in matricula ſcripta habebat. et omnibꝰ neceſ G
uun ſaria ꝓuidebat. Mic quartum et ſextum diem et ſabbatũ ieiunis ĩſtitu
cies it obſeruandũ.quintũ vero quaſi dominicũ celebꝛandũ. Grecisvero
Grer chhꝛiſtianis dicentibus ſabbatum diem poti⸗ ꝙ quintũ celebꝛandum.
vot reſpodit boc fieri no debere. et qꝛ hoc eſt traditõis apoſtolice. et quia
ne dominice debet cõpaſſio ſepulture. Cui illi. Nnñ eſt ſabbatũ ſepulture
itt⸗ in quo ſemel in ano ie iuniũ eſt exbibendum. Quibus ſuueſter. Dicut
n⸗ omiſ dies dñicꝰ reſurrectõis gla ſic om̃e ſabbatij dcoꝛat᷑ dñica ſepulfa

R

Igit᷑ de ſabbato acquieſcunt.ſed de quinta feria vebementer cõtẽdũt
aſferentes nõ debere xpᷣianoꝝ ſolemnitatibus ſociari.Siulueſter auteʒ
eius dignitatem pᷣcipue in tribus oſtendit. Qm̃ hac die dominus ad
celos aſcendit.et coꝛpꝑis et ſanguims ſacramentum inſtituit.⁊ ſacrum
criſma eccleſia cõficit Omnes igit᷑ ratõibus erꝰ acqͥ eſcũůt. C Per
ſequente autem eõſtantino chriſtianoſ.ſilueſter de vrbe exiit.ac ĩ quo
dam monte cum ſuis clericis manſit: Ipᷣe autem conſtantinus meri

to perſecutionis tirannice in incurabilem cecidit plagam lepꝛe. Lan

dem ad conſilium pontificum ydoloꝛum adducta ſunt tria milia pue
roꝛum.vt eos occidi faceret.et ſe in eoꝛum ſanguine recenti et cali
do balnearet. Egrediente autem eo ad locum vbi balneum parari de
bebat. matres pueroꝛum eidem occurrunt que reſolutis crinibus mi
ſerabiliter vlulabant. Et lacrimaus cõſtantinus iuſſit ſtare currum.et
erigens ſe dixit. Audite me comites et cõnnlitones et omnes populi
qui aſtatis.Gignitas romãi imperii de fonte naſcitur pietatis q̃ bãc
etiam legem dedit vt capitali ſententia ſubderetur quicũqʒ ĩ bello ali
quem occidiſſeet infantem. Quantꝗ ergo erit crudelitas vt hec noſtris

faciamus filus qð fieri ꝓpibuimus alienis. Quid iuuat barbaros ſu:

peraſſe ſi a crudelitate vincamur. NHam viciſſe extraneas nationeſ ra
tione virium eſt bellantium populoꝛum.vincere autem vicia et pecca⸗
ta virtus eſt morum. In illis ergo pᷣlis foꝛtioꝛes nos exiſtimus illis.
In his vero nobiſmetipᷣis foꝛtioꝛes ſumus.Qui eni fuerit in iſto cer
tamine ſupatus victoꝛiã obtinet victus Victoꝛ enĩ poſt triumphum
vicitur ſi pietas ab impietate ſupatur. Vincat ergo pietas in iſto cõ
greſſu. Bene enim ommium aduerſantium poterimus eſſe victoꝛes ſi
ſola pietate vincamur · Ommum eni ſe eſſe dominum cõpbat qͥ ſeruũ
ſe monſtrauerit pietatis.Melius eſt ergo me moꝛi ſalua vita ĩnocent
tium.qᷓ; ꝑ eoꝛum interitũ vitam recuꝑare crudelem. Quam tamẽ recu
perare incertum eſt.cum tamẽ certum ſit ꝙ ſic recuꝑata crudelis eſt.
Juſſit igitur vt matribꝰ ſuis pueri redderent et dona plurima et infi
nmta vehicula pᷣberentur. Sicqʒ matres que flendo venerant.ad loca
ſua cum gaudio redierunt. Ipᷣe autem imperatoꝛ ad palatium ſuum re
uerſus eft B. Sequẽti vero nocte petrus et paulꝰ apparuerũt ei di
centes.Qm̃ exhorruiſti effuſionem ſanguinis inocentis.miſit nos do
minus hieſus xpᷣus dare tibi recuꝑande cõſilium ſanitatis. Stlueſty·
igitur epᷣm qui apud montem ſiraptiʒ latitat accerſire hic tibi piſcnã
oſtendet in qua immerſus tercio ab omni curaberis lepꝛe moꝛbo. Zu
vero xpᷣo hanc viciſſitudinem reddas vt ydolorum templa diruas.xpᷣi
reſtaures eccleſias.⁊ eius deiceps cultoꝛ fias.Euigilãs igitur cõſtan
tinus.ſtatim milites nuſit ad ſilueſtrum. Eidens autẽ ſilueſter milites
ſtatim ad palm martirii credidit ſe vocari.GDeo aũt ſe recõmẽdãs et

— — —

bhi

Ne.

tore
Tu
Bllis.
ſoc
obom
ſ⸗
torsſi
ſni
oen
mta
ds.
toctf
Abe
ſune⸗
idN
rd
etn
ſcns
p
n
lites
jot

qui eſſent ilii duo dii qui ſibi apparuerũt.
cbꝛiſti aplos et nõ deos.Cunc ad pᷣces imꝑatoꝛis ſilueſter aploꝝ ima
gines iuſſit ſibi afferri. Quas vt imꝑatoꝛ aſpexit tales eſſe qui ſibi ap

ſocios ſecũ adhortans. cõſtantino ĩtrepidus pᷣſentat᷑.Cui cõſtantinuſ
asoſſurgens ait. Bene te veniſſe gratulamur. Qui a ſilueſtro reſalutatꝰ

narrauit ei ꝑ oꝛdinẽ ſui ſomnu viſionem. Percuctati vero cõſtautino
ſilueſter reſpondit illos eſſe

paruerũt declamauit. Silueſter igit eũ cathecuminuʒ fecit. et vnius
hebdomode ſibi ieiuniũ indixit.⁊ carceres apire monuit.Cũqʒ ĩ qquã
deſcendiſſet baptiſmatis.mirabilis ibi emicuit ſplendoꝛ lucis.ſicqʒ in
de mundus exiuit et xpᷣm ſe vidiſſe aſſeruit. Pꝛima aũt die ſui baptiſ⸗
matis hanc legem dedit vt xpᷣus ab vꝛbe romana tanqᷓ verus deus co
leret. Secũda vt ſi quis xpᷣm blaſphemarzʒ puniretur Lercia vt quicũ
qᷓ; chꝛiſtiano feciſſet iniuriã bonoꝝ ſuoꝝ ꝑte dimidia pꝛiuaret᷑.Quar
ta vt ſicut imꝑatoꝛ rome.ſic romanꝰ põtifex caput ab vniuerſis epᷣis
habeatur. Quinta vt quicũqʒ; in eccleſias cõfugerit ab omnibꝰ ſeruer
iniurus ĩmunis · Sexta vt nullus niſi de licentia ſui antiſtitis eccleſiã
edificet intra muros alicuiꝰ ciuitatis. Septima vt ad edir᷑icatõem ec
cleſiaꝝ vᷣcime poſſeſſionũ regaliũ tribuant᷑. Octaua impatoꝛ ad eccle
ſiam ſãcti petri venit.et de ſuis culpis ſe lam̃tabiliter accuſauit. Poſt
modũ arrepto bidente ad fundamentũ baſilice eccleſie cõſtruenduʒ ter
ram pꝛimus aperuit.et duodeci cophinos in ſuis ſcapulis foꝛas eiecit
E hec vbi belena mater cõſtantini auguſti in bethania conſiſtens
ꝗudiuit.pꝑ literas laudat filium ꝙ abrenũciaſſʒ ſimulacris ydoloꝝ.ſed
dine increpat ꝙ relicto deo iudeoꝝ crucif̃ixc᷑t hominem deũ colat. Re⸗
ſcribit aut auguſtus vt iudeoꝝ magiſtros ſecũ adducat.⁊ ipᷣe xpᷣiano
rũ doctoꝛes ꝓferret.vt ſic ex diſputatõe mutua appareat fides vera.
Adduxit igitur ſancta helena centũ quadꝛagitaunũ doctiſſimos iude

oꝛum. Inter quos duodecim erant qui ſapiẽtia ⁊ eloquentia pᷣ ceteris
rutilabant. Cum igit ſilueſter cũ clericis ſuis et pᷣdicti iudei ad diſpu
tondũ coꝛam impatoꝛe inſimul cõueniſſent.de ↄmuni cõſenſu duos iu

dices gentiles ſapientiſſimos et ꝓbatos nomine craton et ʒenophiluʒ
ſtatuerũt.ad quos ptineret ſentẽtia dicendoꝝ Qui licet gentiles erãt.
tamẽ iuſtiſſimi ⁊ fideles.Laliq; inter eos ſententia eſt firmatũ vt vno
ſtante et loquẽte alius nõ loquatur. Incipiẽs igitur pꝛimus de illis
duodecim nomine abiathar ait. Cum iſti tres deos dicant patrem et

filium et ſpiritũſanctũ.manifeſtũ eſt eos cõtra legem agere. que dicit

Vigete qꝛ ego ſum ſolus deus.⁊ nõ eſt alius deus pᷣter me.Beniqʒ ſi

dicunt xpᷣm deum eſſe. qꝛ multa fecit ſigna.in noſtra etiam lege multi
fuere qui miracula plurima fecerũt.et tamẽ nunqꝙᷓ ex hoc deitatis no⸗
men ſibi vſurpare auſi ſunt.ſicut iſte ieſus quem iſti adoꝛant.Ad queʒ
ſiueſter. Nos vnum deũ colimus.ſed nõ in tanta ſolitudine eũ dicimꝰ

vt gaudium filii nõ haberet. Ex veſtris auteʒ libꝛis vobis trinitatem

pſonaꝝ demõſtrare valemꝰ. Ma patrẽ dicimꝰ de quo ꝓpheta ait. Ipᷣe

inuocauit me pater meꝰ es tu ꝛc. SFiliũ de quo idẽ. F ulius meus es tu
ego bhodie genui te. Spiritũſanctũ de quo idẽ. Spiritu oꝛis eiꝰ omnis

virtus eoꝝ. In hoc etiã qð dixit.faciamꝰ hominẽ ad imaginem ⁊ ſimi
litudinẽ noſtrã.euidenter ⁊ pſonaꝝ pluralitatẽ et diuinitatis vnitateʒ
demõſtrat. Licet aũt ſint tres pſone.vnꝰ tamẽ deꝰ eſt. Qð exẽplo viſi:
bili aliquatenꝰ demonſtrare valemꝰ.Et accipiẽs purpuraʒ imꝑatoꝛis
tres ibi plicas fecit dicẽs. Ecce videtis tres plicas.et explicãs eas ait

Ecce q; tres plice ſunt vnꝰ pãnꝰ.ita tres ꝑſone ſunt vnꝰ deꝰ. Ge boc
aũt qð dicit᷑ ꝙ ex miraculis deꝰ credi nõ debet.cũ alu plures ſãcti mi

racula fecerũt.nec tñ ſe deos dixerũt ſicut xpᷣs deũ ꝑ boc ſe aſſerere vo
luit.Certe deus ſupbiẽtes cõtra ſe niquã paſſꝰ eſt ſine pena acerrima
pᷣterire.ſicut patet in dathan ⁊ abyron.aliiſq; qpluribꝰ.Quomodo er
go mẽtiri potuit et ſe deũ dicere qð nõ erat.cũ eũ ſe deũ dicẽtẽ nłla pe
na ſecuta fuerit.ſed virtutũ efficacia comitabat.Lũc iudices dixerũt.
Cõſtat abiathar a ſilueſtro ſupatũ.nã ⁊ ratio hoc docet.qꝛ ſideus nõ
eſſet et ſe deũ dixiſſʒ.cõferre vitã moꝛtuis nõ valeret.Lũc illo amoto
ſecũdꝰ qui et ionas dicebat᷑ ad cõflictũ accedẽs ait.Abꝛaã a deo circũ
ciſionẽ accipiẽs iuſtificatꝰ fuit.et etiã omnes filii abꝛae ꝑ circũciſiõeʒ
iuſtificabãtur.igit᷑ qͥ nõ fuerit circũciſꝰ nõ erit iuſtificatꝰ. Ad quem
ſilueſter.Cõſtat abꝛaã ãte circũciſiõʒ deo placuiſſe ⁊ amicũ dei appel
latũ eſſe.igit᷑ nõ circũciſio ipᷣm ſãctificauit.ſʒ fides ⁊ iuſticia ipᷣm deo
placere fecit. Mõ igit᷑ accepit circũciſiõʒ ĩ ſignificatõʒ ſʒ ĩ diſtinctõʒ.
Iſto ſupato terciꝰ qͥ et godolias accedẽs ait.Quomodo xpᷣs veſter po
teſt eſſe deꝰ.cũ aſſeratis eum eſſe natũ.tẽptatum.traditũ.nudatũ. felle
potatũ.ligatũ.ſepultũ.cũ hec omnia in deo eſſe nõ poſſint.A d boc ſil
ueſter. De veſtris libꝛis hec omnia ꝓbamꝰ ð chꝛiſto fuiſſe pᷣdicta. Mã
de eiꝰ natiuitate dixit eſaias.Ecce virgo cõcipiet ꝛq. De eiuſ tẽptatõe
ʒacharias. Vidi ieſum ſacerdotẽ magnũ ſtantem coꝛã ãgelo.⁊ ſathã
ſtabat a dextris eiꝰ ꝛ2d. De eiꝰ traditõne pſal.Qui edebat panes meos
magnificauit ſup me ſupplãtatõʒ ꝛd. De eꝰ nudatõe idẽ. DBiuiſert ſibi
veſtimẽta mea ꝛd.Be eiꝰ potatõe idẽ. Lederũt ĩ eſcã meã felꝛ᷑.· De eꝰ
ligatõe heſdras. Elinxiſtis me nõ ſicut patrẽ qui liberaui vos de terra
egipti. clamantes ãte tribunal iudicis humiliaſtis me.ſuſpẽdẽtes in li

gno tradidiſtis me. Be er ſepulta hieremias. In ſepultura eiꝰ reuiui

ſcẽt moꝛtui.Cũ ergo godolias quid reſpõderet nõ haberet.data ſentẽ
tia remotus eſt FQuartꝰ qͥ ⁊ ãnas accedẽs ait. ea q de aliis dicta
ſunt ſilueſter iſte de ſuo xpᷣo pᷣdicta fuiſſe firmat. Unde ſupeſt vt ꝓbet
bec de ſuo xpᷣo dicta fuiſſe. Ad quẽ ſilueſter. Dabis ergo alium quem
virgo cõcepit.qui felle ſit cibatꝰ.ſpinis coꝛonatus.crucifixꝰ. moꝛtuus

ſt
ſu

= =

—
—

taten
. e
es en
ts
Alimi
Mne;
oi

MWetts

csat
Veloe
ſinimnt
nepo
nina
Dlocr
ino
6doie
desti
ooner
deocri

ticſl
en

lchpel

ön do

kunctöz
Neſerwo
i fel
oborl
itn
ſſee
icnſ
Had
MN
inl
euwi
ſoi
ida
gben
guem
nwe

et ſepultus. qui ſurrerit a moꝛtuis.et ad celog aſcendit. Tuc cõſttinꝰ
ait · Si alium no degertt ſciat ſe eſſe ſupotũ. Qui cũ hoc facere nõ poſ
ſet amouel. Quint? qͥ et doeth ꝓducit.4 git. Si ex ſemie dauid xps

iſte natꝰ eſſet ⁊ ſanctificatus.vt dicitis.ergo baptiſariñ dbuit vt itex
ſanctificaret᷑. Ad quẽ ſilueſter. Dicut circuciſio ĩ chꝛiſti circũciſione fi
nem accepit.ita noſter baptiſmus ĩ xpᷣi baptiſmate iitium ſanctificatõ
nis habuit.non ergo baptiſatꝰ eſt vt ſanctificaret.ſed vt ſanctificaret

2

Qui cum taceret ait cõſtantinus. Nõ taceret doeth ſi baberet contra

ria que ꝓferret.Cunc ſextus qui ⁊ chuſi ait. Uellemus vt ſilueſter ille

cauſas huius virginalis partus nobis exponeret. Ad quem ſilueſter.

Terra de qua adam foꝛmatus eſt incoꝛrupta erat et virgo.qꝛ necdum
ſe ad bibendũ bumanum ſanguinem apperuerat.nec maledictõʒ ſpia
rum acceꝑat.nec hominis moꝛtui ſepulturã habebat.nec ſerpẽti data

fuerat ad edendum. Opoꝛtuit ergo ex maria virgine nouũ adam fieri
vt ſicut ſerpens natum ex virgine vicerat.ſic a nato ex virgine vincere

tur.Et qui ade victoꝛ extitit in paradiſo.ipᷣe temptatoꝛ factus eſt dnt
in deſerto.vt qͥ adã vicerat mãducantẽ vinceret᷑ a dño ieiunãte. Hoc
ſupato ſeptimꝰ qͥ ⁊ beniami ait. Quomodo xpᷣus veſter filiꝰ dei poteſt
eſſe qͥ a oyabolo temptari potuit.vt modo fame panẽ ex lapidibus fa
cere vrgeret᷑ modo in templi celſitudinem leuare f.modo ad adoꝛãdũ

ipᷣm d gabolü induceret᷑. Ad qð ſiueſter. Sidyabolꝰ wo vicit quia ab

ada maducãte eſt auditus.cõſtat ideo eũ fuiſſe ſupatũ qꝛ eſt a xpo ieiu
nãte cõtemptus. Nos aũt eum nõ inqꝙtu deus ſed inqrũ homo tẽpta
tum eſſe fatemur. Ideo aũt tripliciter eſt temptatꝰ.vt a nobis omnes
tẽptatõnes excluderet.⁊ foꝛma vincendi daret. Sepe nãqʒ in bomine
victoꝛiã abſtinẽtie ſequit᷑ temptatõ humane gloꝛie.et temptatõʒ hũa⸗
ne gloꝛie appetitus dominu et excellẽtie ↄmitat᷑.ipe igit᷑ a xpo in his
vincit᷑ vt vincẽdi nobis foꝛma donet᷑ Iſto ſupato octauꝰ qui ⁊ aroel
ait. Cõſtat qꝛ deus ſũme pfectus eſt et nullius indiget.quid ergo ei
opus fuit vt naſceret in chriſto. Quomodo iteꝝ xpᷣm verbũ appellas.
SGed et hoc cõſtat qꝛ deus anteq haberet filium pater dici nõ potuit.
ergo ſi pater xpᷣi poſtea dictus eſt mutabilis factꝰ eſt. Ad hoc ſilueſter
Filiꝰ ante tpa ex patre eſt genitꝰ:vt faceret que nõ erant.et in tpe eſt
natus:vt reficeret que ꝑierãt. Que ⁊ ſi ſolo verbo reficere poterat.tñ
pꝑ paſſionẽ niſi homo fieret redimere nõ valebat.qꝛ ĩ ſua deitate ad pa
tiendum aptus non erat. Nec hoc erat impfectõis ſed pfectõnis ſi in
ſua nõ erat deitate paſſibilis. Poꝛro filium verbuʒ dei dici ex eo patʒ

qꝛ ꝓpheta ait. Eructauit coꝛ meũ verbu bonum. Geus quoq; ſemper
pater fuit. q; ſo ep filo extitit. Fili eni ei eſt verbũ eiꝰ ſapietia etus.

virtus eius. In patre autẽ ſemꝑ fuit verbum iuxta illud. Eructauit
coꝛ meũ verbũ. Sempꝑ ſapiẽtia iuxta ilud. Ego ex oꝛe altiſſimi ꝓdiui

ret. Sepult⸗ ? vt ſãctoꝛum ſepulturas bñdicerz. Surrexit vt moꝛtuis

pꝛimogenita ante omnem creaturã. Semper virtꝰ. iuxta illud. Ante

nũquã fuerit ſine verbo ſapiẽtia et virtute.quomodo putas boc nomẽ

ſibi ex tpe adueniſſe Hoc ergo amoto nonuſ qͥ ⁊ iubal dixit. Conſtat
qꝛ deus coiugia no danat.nec eis maledixit.q̃ꝛe ergo de ↄiugio natiü

oᷣnegatis hũc eſſe quẽ colitis.niſi vt obfuſcare ↄiugia ſtudeatis. Rur
ſũ quomodo temptatur q potẽs eſt. patitur qͥ virtꝰ eſt. moꝛitur q̃ vita ẽ
Deniqʒ ad boc cogeris vt duos filioſ eſſe dicas vnũ quẽ pater genuit
alteꝝ quẽ virgo generauit. Rurſ⸗ quomõ fieri poteſt vt patiatur hõ qͥ
aſſũptꝰ ẽ ſine leſione erꝰ ꝗ quo affũptꝰ ẽ. Ad boc ſ il. Mos xpᷣm nõ ideo

natü de virgine dicimꝰ vt ↄiugia cõdẽnemꝰ.ſed cauſas virginei ptus

rationabiliter acceptamꝰ. nec hac aſſertõe obfuſcãtur.ſ. ed oꝛnãtur oiu
gia. qm̃ hec virgo q xpᷣm pepit ð piugio nata ẽ.Tẽptatur aũt xpᷣus vt
om̃es tẽptatões dyaboli vincerʒ. patitur vt vniuerſas paſſioneſ ſbuice
ret.moꝛitur vt moꝛtii ĩperiũ ſubiugarzʒ. Dei quoqʒ fun vnꝰ ĩ xpᷣo eſt. q
ſicut ẽ vere dei filiꝰ iuiſibilis ita viſibilis ẽ xpᷣs.Eſt ergo ĩuiſibile hoc
quod eſt deus.⁊ eſt viſibile hoc qð eſt homo. Pati vero poſſe bomineʒ

aſſumptũ ſine paſſione eiꝰ qui aſſumpſit exẽpio doceri poteſt. Mã pur

pure regis vtamur exemplo.Lana eni fuit et huic lane ſanguis acce⸗

dens coloꝛem purpureum pᷣbuit. Cum ergo teneretur digitis ⁊ toꝛq̃ꝛe
tur in filo.quid toꝛquebatur. hoc qð regie dignitatis coloꝛ eſt. an boc

quod lana extiterat ãtequã purpura fieret. Lane ergo aſſimulatur hõ

coloꝛi purpure deus. qui ſimul in paſſione fuit dum pateretur in cruce
ſeqd paſſioni in nullo ſubiacuit. ZBecimus qui ⁊ thara dixit. MNõ mibt

placet iſtud exemplum.quia ſimul coloꝛ toꝛquetur cum lana.cui cũ oẽi

Otradicerent:ſilueſter dixit. Accipe ergo aliud exemplum. Arboꝛ ha⸗
bẽs ĩ ſe ſolis ſplẽdoꝛẽ:cũ inciditur ictum qdem ſuſcipit. ſplendoꝛ auteʒ
ab inciſione immunis exiſtit. Sic homine patiente diuinitas nulli paſ
ſioni ſubiacuit. G. Vndecimus qui⁊ ſ Fleõ ait. Si de xpᷣo tuo pꝛo
phete iſta vaticinati ſunt.tãte irriſionis paſſionis ⁊ moꝛtis cauſas ſci

re vellemꝰ. Et ſilueſter. Eſuriuit xpᷣs vt nos reficeret. Sitiuit vt aridi
