et inuitatõnem iohãnis cauſa theophili declinauit.Et qͥdam ꝓpter epi⸗
p hanii reuerentiã damnatõi libꝛoꝝ oꝛigenis ſubſcribebãt.plurimi aũt
hoc facere recuſabant.quoꝝ vnꝰ fuit iheotinus ſichie pᷣtul vir rectitu⸗
dine vite famoſiſſimus. Qui ita reſpondit. Ego inquid o epiphani eius
qui dudũ bene requieuit.imurias non fero.neqʒ rem blaſfemã tẽptare pᷣ
ſumo.danans ea que poꝛes noſtri reſpuere noluerũt MNam neqʒ malam
doctrinã in libꝛis eiꝰ eſſe cõſpicio.Qui his ↄtumelias inferunt neſciunt

*

ſemetipſos. Athanaſiꝰ at defenſoꝛ niceni cõſilii cõtra arrianos teſtem
ſue fidei hũc viꝝ appellat.illiꝰ libꝛos ſuis ↄiungẽs et dicens irabi
lis inqᷣt et laboꝛioſiſimus oꝛigenes hoc de filio dei nobis teſtimoniũ p
hibet. aſſerens coeternũ eum patri. Johãnes aũt indignatus nõ eſt cur

abſqʒ regulis in eccia ſua epiphaniꝰ oꝛdinatõeʒ feceri Sʒ tñ rogabat
vt inter epos ci eo maneret. At ille nec ſe cu eo manere nec oꝛare reſi pGö
dit. niſi d ypoſcoꝝ euceret.⁊ damnatõi libꝛoꝝ oꝛigemis ſubſcriberʒ Jobe
hoc facere renuente. aduerſus iobannẽ ab eiꝰ inuidis epiphaniꝰ inciira

tur. Eñ epippamꝰ libꝛos oꝛigenis dãnauit. et d yoſcoꝝ adiudicauit. et
iohani tanq; hoꝝ defenſoꝛi detrahere cepit. Cui iohnes mãdauit Cõ

tra regulas multa feciſti o epiphani. Primũ qꝛ oꝛdinatõʒ feciſti ĩ eccle

ſia ſub meo iure cõſtituta.HNeinde qꝛ in ea auctoꝛitate ꝓpꝛia ſacra cele

bꝛaſti.Et rurſus qꝛ inuitat⸗ excuſaſti.et nüc denuo qꝛ in teipᷣm cõfidis.

Quappter obſerua ne ĩ populo ſeditõ oꝛiat᷑.et huiꝰ rei piculũ ipᷣe ſuſci
pias. Hoc aũt audiẽs epiphaniꝰ diſceſſit Qui cũ ad cypʒꝝ reuerſurꝰ eſſʒ

mãdaint iobani. Spero qꝛ epus no moꝛieris. At ille remãdauit. Spe
ro qꝛ ad patriã tuã nõ reqibis:Qðõ ſic euenit jã epiphantꝰ in via obiit

Et iohanes poſtmodũ de epᷣatu depoſitus in exilio vitã finiuit. E

Agd ſepulcꝝ ãt huiꝰ epiphauii viri ſanctiſſimi demones expellunt Fuit
It vir mire liberalitatis ad paupes. Qui cũ quadã vice totã ecclie pecu
niam erogaſſet. et nihil ſibi remaſiſſet.qͥdã ſubito veniens ſacculũ młta
rum pecuniaꝝ ſibi obtulit ac diſceſſt Mec vñ venerit aut qᷓ abierit ſcitũ

fuit. Paupes quidã volẽtes epiphaniũ decipe vt aliqd eis daret. vnꝰ

econꝝ ſupinũ ſe in terra ꝓſtrauit. alter ſup eũ ſtans q̃ſi moꝛtuũ flebat. et
ꝓ mhil vñ eũ ſepelire poſſet hr̃et q̃rulis vocibus clama bat. Epiphamꝰ
igitur ſupueniẽs vt in qᷣete doꝛmiret oꝛauit.⁊ ſepulture neceſſaria mint
ſtrauit.Hominẽqʒ cõſolatꝰ abiuit. Ille at ſociũ pulſans dicebat. Surge

bodie tuis laboribꝰ epulemur. Quẽ cũ crebꝛo pulſaſſet. ⁊ moꝛtuũ agno
uiſſet.ad epiphaniũ cucurrit et qͥd acciqerit nuciauit. ac vt euʒ reſuſcita
ret rogare cepit. Ile aũt bemigne eũñ cõſolatus eſt.nõ tñ euz reſuſcitare

voluit ne miſtris dei facile iludaf. Veꝝ cñ epiphant? diſceſſiſſʒ relatů

eſt iohani ꝙ eudoxia auguſta ↄtra eũ epiphaniñ incitaſſʒ. Qui ſolito ze

lo accenſus ſᷣmonẽ ad populũ fecit.qͥ cunctaꝝ mulieꝝ vitupatõz omimo
dã cõtinebat. Hic ſermo ab ommbꝰ eſt acceptꝰ.vt q̃ſi cõtra auguſta ſit
platꝰ.Qõð cũ auguſta ↄgnouiſſz impatoꝛi cõqueſta eſt: dicẽs cõtumelig
illatã vxoꝛi in eũ potiꝰ redũdare.Motꝰ ad hec impatoꝛ cõtra iohem hᷣ

cepit ſinodum celebꝛari. Lheophil⸗ igit feſtine epos cõuo cabat Omel
qʒ iohãnis inimici alacriter cõfluebãt.ſupbum etipium eum vocantes

Vmuerſi igit᷑ epi apud cõſtantinopolim cõſtituti non iã de libꝛis oꝛige

ins tractabãt ſʒ cõtra iobãnẽ ſe manifeſtiꝰ erigebãt. Mitrẽtes gitur⸗
iobone ipᷣm citauerũt qͥ eos velut inimicos yi tare cẽſuit. ac vniuerlal

teſen
ircn
Mii,
ten-
obat
teſoo
We⸗
hein
Wit,et
r Co
jecce
cce
ficis.
dſuſci
wiß
1 De
ir fun
lepee
,p⸗
.,t
n⸗
Wn.
t
uc
Urn
Rlaus
ſana

Gll

„ 7
7
NNM/RN
W3/;
447

ℳ£
47

ſinodũ fieri ꝓclamauit. IJlli vero ater eũ denuo citauerũt Qui cñ eos e
ãqnauerunt eũ.in nullo eũ culpantes.

fugeret ⁊ ſinodũ fieri ꝓclamaret:d

niſi ꝙ vocatꝰ noluit obedire. Qð populꝰ audiẽs ad ſeditões marias ex

5

citatus eſt.⁊ eum trahi ab ecclia nõ ſi inebat. ſʒ vt h̊ ad maiꝰ referret coöo⸗
ciliũ ꝓclamabat. Juſſio ãt pncipis ↄpellebat eũ velociter eiicu:et in exllii
um depoꝛtari. Johes ãt timẽs ne in populo ſeditõ oꝛiret.neſciẽte popu⸗/
lo ſemetipᷣm tradiditiĩ exiliũ deferendũ. Qð cũ populꝰ ↄgnouiſſʒ impons
tabilis ſeditõ eſt exoꝛta.ita vt etiã multi inimicoꝝ eiꝰ ad miſericoꝛdilam
mouerent: dicẽtes eũ calumniã paſſum quẽ pauloañ deſider abat videre
depoſutũ F Seuerianꝰ aũt de quo ſup ſermo babit⸗ eſt. in eccia docks

iobi detrabebat dicẽs.Et ſi nullũ aliud crimẽ br̃et.eiꝰ tñ ſupbia depoſi

tionis eiꝰ cã ſufficiẽs eſſe poſſet. Oꝛta igit ↄtra impatoꝛẽ et eos immẽę
ſa ſeditõe ĩ populo.auguſta impꝑatoꝛ? rogauit vt iobem de exilio reduci
faceret. Lerremotꝰ ; maximꝰ ciuitatẽ inuaſit dicentibꝰ cũctis h̊ acci·
dere ppter iniuſtã eiectõʒ iohis. Miſſi igitur ſũt legati ad iobanneʒ ro⸗
gãtes vt cito rediret.⁊ ciuitati peunti ſuis oꝛõibꝰ ſubueniret. ⁊ ĩ popu⸗
lo ſeditõʒ excitatã ſedaret.Alii q; poſt illos.et rurſus alii deſtinati ſüt
q eñ cito redire ↄpellerẽt. Qui eũ redire nolentẽ ad ꝓpꝛia cito reduxert
eidẽ cũ cereis ⁊ lampadibꝰ vniuerſo populo occurrẽte. Ipᷣe aũt in epali

ſede reſidere nolebat.dicẽs opoꝛtere hoc fieri iudicõ ſinodali.⁊ eos qui
damnauerãat ſuã ſnĩiam reuocare Popul⸗ qt miro mõ accẽdebatur eũ in
epᷣali ſede reſidentẽ videre.et verba doctoꝛis audire. Preualuit igitur
populꝰ coactuſqʒ eſt ſermonẽ facere ad populũ.· ac ĩ ſua cathedia reſide
re.Zbeophilꝰ igitur aufugit. Qui cũ ierapolim adueniſſʒ: moꝛtuus eſt
eiuſdẽ ciuitatis ep̃s.⁊ ibi lamon ſonctiſſimꝰ monachꝰ eſt electꝰ. Ot ille
cũ crebꝛo refugeret: ei tbeophilꝰ ſuadebat vt ſue electõt ↄſenſũ pᷣberet.
Tüůc üle pmiſit dicẽs. Cras qð dño placet ĩplebitur. Craſtina gᷣ die ve
mientes ad cellã ſuã eũ vt epatum ſuſcipet inſtater rogabãat:qͥ ait. Ore:·
mus pmo ad dñm. Qui dũ oꝛaret:mox cũ ipᷣa oꝛõe terminũ vite ſuſcepit
Johãnes itaqʒ doctrine ſedule inſiſtebat.Eo ãt tpe ſtatua argẽtea cla
mide circũamictaiĩ platea iuxta eccłiam ſancte ſophie ad honoꝛeʒ eudo⸗
xie auguſte cõſtituta erat.vbi militeſ ⁊ ꝓceres luſus publicos exercebãt
Qõ quidã iohãni plurimũ diſplicebat.cũ videret hoc ad eccie ſpectare
iniuriã G CLõſueta igitur fiducia rurſus linguã ſuã armauit. Et cuʒ
opoꝛteret pᷣncipes ſi upplicatõis verbo deflectere vt a tali luſu recederet
boc nõ fecit:ſʒ impetu ſui vſus eloquii iubentes fieri talia maledicebat.
Auguſta vero rurſus ad ſuã boc trabebat imuriã.·et denuo laboꝛabat.
vt aduerſus eũ ſinodꝰ iteꝝ celebꝛaretur. Hoc ſ entiẽs iohanes:illã famo
ſiſſimã in eccĩa ꝓtulit omeliã cuiꝰ initiũ eſt. Rurſus herodias veſanit.

rurſus turbatur. denuo caput iohãnis ĩ meſſoꝛio ↄcupiſcit accipe. Qð

facti ad racundiã plꝰ incitauit auguſtꝗᷣ. Dum at jdom iobanem vellet

occidere a populo eſt ↄpᷣbenſus.⁊ ad iudicandũ troditꝰ. Sʒ a pᷣfecto ne
occideret᷑ arreptꝰ eſt. Quidã etiã ſeruꝰ cuiuſdã pᷣſbiteri in eũ impetũ fa
ciens ipᷣm occidere molitꝰ eſt. Qui dũ a quodã teneret᷑.ipᷣm qͥ tenebat.⁊
aliũ aſtantẽ ⁊ terciũ pcuſſit. Lũc clamoꝛe facto mitis cõcurrẽtibꝰ⸗ pluri
mos interfecit.Ex illo tpe populꝰ ioheʒ cuſtodiebat.eiꝰ domũ diebꝰ ac
noctibꝰ muniẽs. Duadẽte igit᷑ auguſta ep̃i oſtãtinopolim ↄuenerunt.
Accuſatoꝛes iohiis foꝛtiter inſiſtere ceperũt. Cũ ãt feſtiuiras natal dñt
ſupucniſſet. mãdauit ĩpa toꝛ iohi qꝛ niſi pus crimibꝰ exueret ñ ↄomumca
ret eidẽ. Epi ãt nihil ↄtra eũ reperũt niſi ꝙ pꝛ depoſitõʒ reſidere ĩ ſede
Epali ſine decreto cõcilu pᷣſumpſiſſet. Et ſic dãnauerũt eũ. Appꝛopin
qnte tandẽ ſolẽnitate paſchali mãdauit ei impatoꝛ ñ poſſe ſecum ĩ eccle
ſia manere.cũ eũ duo cõcilia cõdemnaſſent Hacabat igit iohanes ⁊ ne
quaq in ecciam deſcẽdebat. Illi qͥ iobani fauebãt iohanite dicebãt Pꝰ
boc qt impatoꝛ iobãnẽ de ciuitate expelli fecit. ac duci in exiliũ in qᷓndã
ciuitatẽ puũ vbi fines ſunt põti imꝑiiqʒ romani.q loca crudelibꝰ barba
ris ſunt vicina. Sʒ clemẽs dñs nõ pmiſit diu i locis talibꝰ? athletã ſuuz
fideliſſimũ cõmoꝛari. Hoc innocẽtiꝰ papa audiẽs moleſte ferebat. volẽi
qʒ cõciliũ celebꝛare ſcripſit clero oↄſtãtinopolitano ne iobãni ſi ucceſſoꝛez
aliquẽ oꝛdinarẽt. Cũ igit᷑ lõgo fuiſſʒ itinere fatigatꝰ.⁊ doloꝛe capitiſ
vebemẽtiſſime cruciatꝰ:necnõ ⁊ ardoꝛẽ ſol intolerabilez pateret.ſcã illa
gia in cuman is.xuii.die menp ſe eptẽbꝛis e carne ſoluta eſt. Quo defũcto
grado vehemens ĩ oſtãtinopolim ⁊ oia ſuburbana deſcendit dicentibꝰ
cũctis h̊ dei iracũdia geſtũ eſſe eo ꝙ iiuſte iohes fuerit cõdemnatꝰ.Qui
bus verbis fidẽ fecit moꝛs auguſte ptinꝰ⸗ ſubſecuta. Quarta nanqʒ; die
pꝰ gradinem eſt defuncta. Moꝛtuo q; ommiũ doctoꝛe terraꝝ. occidẽta
les epᷣi cũ oꝛientalibꝰ nullatenꝰ cõicare voluerũt. donec illiꝰ ſ acratiſſumi
viri nomen iter pᷣdeceſſoꝛes ep̃os poneref. Veꝝ theodoſiꝰ xpᷣianiſſimus
filiꝰ p̃dicti archadii qͥ aui ſui nomen ⁊ pietateʒ tenebat.ſacras bꝰ docto
ris reliqͥas i menſe ianuario in regiã ciuitateʒ traferri fecit. Cui fideliſ
ſimus populꝰ cñ lãpadibꝰ ⁊ cereis obuiauit. Theodoſtꝰ ãt ſuppliciter e?
adoꝛãs reliqͥas. ꝓ archadio et eudoxia genitorib⸗ ſupplicauit.vt ignoꝛã
ter delinqᷓntibꝰ vemã cõdonarʒ. Budũ eĩ pentes en moꝛtui fuerãt Hic
theodoſius clementiſſimꝰ fuit. adeo vt nullũ ſe ledentiũ moꝛti adiudica
ret dicens. AVtinã eſſz mihi poſſibile ad vitã etiã moꝛtuos reuocare Erꝰ
curia mõaſteriũ videbat᷑. matutinas laudeſ agebat. codices dnños lege
bat. Muic erat vxoꝛ noĩe eudoxia q̃ beroyco metro poemata mita cõfe
cit. Habuitʒ filiã noie eudoxiã quã valẽtiniano quẽ ĩpatoꝛẽ fecerat de

dit vxoꝛem. Hec oĩa de biſtoꝛia triꝑtita extracta ſũt. Moꝛtuus eſt aũt

circa annos dñi. ccc. ðòèùꝗẽU MWRSNII

ſead ſe
perüf
nebat⸗
Ngo
db ge

hgtal de
Ounc
reiſcee
pwpin

niecde.

oe
d
nca
hatde
Utiſan
e N
icarſor,
vecapet
Käl

efügo

entib?
Qui
ipdie
cs
Knt
nus
Wdor
n
Nrigen
äh⸗
cca
R
Mise
girche
u
ekuit
N

4

SSZLZ
S
N *
S

lius interptatur intelligens circũciſionẽ. Ip̈e em intelle
et intelligẽdo ſeruauit circũciſionẽ a ſuꝑfluis licitis t etia
eceſſariis. Vel coꝛneliꝰ dꝛ a coꝛnu. et leos q eſt boput an
dꝛtitudo populi. Cypꝛianus z a cypꝛo q eſt nuxtura. ⁊ ana
um. Elel dz a cypꝛo q eſt meſticia vel hereditas. Jpſe em̃ ba
m nuxturã gre ⁊ virtutum. meſticiã peccatonct pereditor

pa ſucceſſoꝛ ſancti fabiani a decio ceſare cuz ſuis
liũ relegat . Jbiqʒ aſ. ancto cypano carthaginẽſ 1
foꝛtatõis accepit. Zandẽ de exilio reductꝰ decio p⸗
7 obil pmanerz. iuſſit eũ decꝰ plubatis cedi · pcepitqʒ
d templũ martis duceret.et ibi aut ſacrificaret. aut ſniam capitale
iret. Cũ g iluc duceretur: miles qͥdã rogauit eũ vt ad domũ ſua di⸗
teret. ⁊ ꝓ vxoꝛe ſua ſaluſtia.q̃ ꝑ.v.ãnos ꝑalitica iacebat oꝛarʒ Que
ad oꝛõeʒ eius ſanata eſſet. xx.milites cũ ipᷣa ⁊ viro ſuo dño credideft
Qui ofm̃es iubẽte decio ad templũ martis deducti.⁊ in illud expuentes
cũ ſancto coꝛnelio martirizati ſunt. Paſſus eſt aũt circa ãnos dñi.cclui.
CLSypanus aũt carthaginenſis ep̃s in eadẽ ciuitate patrono ꝓconſuli pᷣ
ſentatur. Qui cũ a fide nullatenꝰ mutari poſſet:in exiliũ mittitur. Indge⸗
qʒ reuocatꝰ ab anglirico ꝓcõſule.qͥ patrono ſucceſſerat: ſnĩiam capitalẽ
accepit. Qua ſnia lata dixit cypꝛianus.Deo grĩas. Cum aũt ad locũ cuʒ
ſpiculatoꝛe veniſſet. p̃cepit ſuis vt eidem ſpiculatoꝛiꝓ mercede.xv. aure
os darent. Accipienſqʒ linteũ.manu ſua oculos texit. et ſic coꝛonam ſu
nnos domini.ccloli. LAAXRR

17 ℳ *
6

s aliis p ouerſatõz boneſta ſbip moꝝ ↄpoſitoz delectabiiis
é ↄtemplatõz lel eufemia ö qſi eufonia q eſt ſuauis ſono
uis at ſon? fit tribꝰ mõis.i. voce vt in catu. pulſu vt in cytha
a. flatu. vt i oꝛgano. ſic beata eufemia fecit deo dulcẽ ſonum cũ voce pᷣ
tõis, c pulſu bone opatõis. ⁊ cũ flatu interne deuotõoſsñss 3

7

Afemia filia ſenatoꝛis vidẽs vxpᷣianos tꝑe dFocleciani tã die

rſis penis laniari. ad pꝛiſcũ iudicẽ ꝓperauit.⁊ 1pᷣm publice
cõfitens exẽplo ſue ↄſtãtie etiã vroxꝝ aĩios cõfoꝛt abat.Cum
iudex xp̃ianos ſucceſſiue occideret. alios pñtes eſſe iubebat vt ſal
tem territi immolarent. dum cõſtantes tam crudeliter laniari viderent.

.

Cum ergo coꝛam eufemia ſanctos crudeliter detruncaret. ipᷣa eoꝝ oſtã
tia amplius ꝓuocata iniuriã a iudice ſe pati clamabat Tunc iudex ga:
ulſus eſt. putans eã ſacrificiis velle cõſentire. Eñ cum ab ea quam ſibi

neſta.-1 delectabilis. qꝛ hoc triplici mo vꝛ bonũ Fuit emm vii

inturiã faceret reqͥ ſiſet: illa ait. Cũ ſim genere nobił. cur nuhi ignotos
⁊ aduenas añ ponis et poꝛes facis ad xpᷣm ptingere. ad ꝓmiſſaʒ glam
peruenire. Cui iudex. Putabã te ad mẽtem rediſſe. et gaudebaz te tue
nobilitatis vl ſer? meminiſe Recluſa igit in cartere. et ſequenti die cõ
vinctis ſine vinculis adducta. iteꝝ grauiſſime eſt conqueſta. cur Otra le
gem imperatoꝝ ſibi ſoli a vinculis pceref.Tũc alapis duriſſime cedit
et in carcere recludit᷑ Quã iudex ſecutꝰ ex libidine oppmere voluit. Gz
illa viriliter reluctãte.manũ eiꝰ virtꝰ diuina cõtraxit. Tũc putãs ſe in
cantatũ.pᷣpoſitum domꝰ ſue ad ipam direxit multa ꝓmittẽs ſi eã facerz
cõſentire. Sed ille carcerẽ clauſuʒ nec clauibꝰ apire potuit nec ſecuribꝰ
fragere.donec a demone arreptꝰ.clamãs et ſeipᷣm dilanians vix euaſit
Beinde educta poſita eſt ſuper rotã.cuiꝰ vectes carbonibꝰ pleni erãt.et
artifex intra rotã tale ſignũ trabentibns dedit.vt qñ ſonũ faceret ſimul
trahberent. et ſic exeunte igne vectes coꝛpꝰ eius diſſiporẽt. Sʒ nutu dei
ferramentũ quo rota tꝑabat᷑ de manu eius decidẽs ſonum fecit. et cõti
nuo ills trabẽtibus rota artificẽ cõminuit.et eufemiꝗ ſtantẽ ſuper eam
ille ſam ſeruauit. Tũc parẽtes artificis lamẽtantes ſuppoſito igne ip̃am
cum rota cõburere voluerũt. Sed rota cõbuſta. eufemia ab angelo ſolu
ta in quoda loco excelſo incolumis ſtare cõſpicit᷑. Appellianꝰ iudici ait
EVirtus xpᷣianoꝝ nõ niſi in ferro vincitur. Unde cõſt ulo vt eã facias de
collaꝛi.Erectis igitur ſcalis.cũ qͥdam ad eã capiendã manũ mittere vel
let. mox totꝰ paraliſi ſolutus vix inde ſemiuiuꝰ equctꝰ eſt. C= Bli au
tem nomie ſeſtenes aſcendẽs cõtinuo mutatꝰ ab ea veniam petut. ⁊ eua
ginato. gladio ad iudicẽ clamauit q ſeipᷣm libentiꝰ occ ideret q; eã quaʒ⸗
angeli defendebãt cõtingeret.Beniqʒ inde educta.iudex cãcellario ſuo
dixit vt ad eũ omẽs petulãtes iuuenes cõuocaret. Qui tã diu eã illude
rent donec fatigata deficeret. Sed ille ad eã ingrediens. et multas vir
gines ſplendidiſſimas circa eã oꝛantem videns.monitis ei⸗ ꝓtinus xp̃ᷣi
anus effectus eſt. Preſes vero per capillos virginẽ ſuſpendit Bʒ imo
biẽ permanentẽ negato cibo in carcerẽ recludi fecit. vt. vu. die inter qᷣt
tuoꝛ magnos lapides ſicut oliua conſtringeretur. Illa vero quotidie ab
angelo ſatiata.dum.vii.die intra lapides duriſſimos poſita eſſet. ad e⸗
oꝛõem ipᷣi lapides in cinerẽ tenuiſſimũ ſunt redacti. Eñ pᷣſes ſe victuʒ a
puella erubeſcens eã in foueã ꝓuci iuſſit. vbi tres tate ĩmanitatis beſtie
crãt.qᷓ omnẽ hominẽ deglutirent. Que ſtatim blandiendo ad virginem
cõcurrentes et iunctis ad inuicem caudis ei quaſi cathedꝛã ad ſedẽduz
pꝛebentes iudicem hoc videntẽ vehementius cõfuderunt. Ende cũ pꝛe
ſes fere pꝛe anguſtia moreretur. ingreſſus carmifex vt dñi ſui miuriam
vindicaret.gladiũ in latus ſuũ fixit.et xpᷣi martirem fecit. Quẽ iudex ꝓ
mercede veſte ſerica induit.et toꝛquea aurea circũdedit. Sʒ egrediẽs a
lcone orripitur.⁊ ab eo penuꝰ deuoꝛatur. Vnde ſui eum diuti? ꝑqᷣrẽtes

hotos
gla
lethe
dech
Wole
tececi
rG
blein
lren
aunb⸗
laſt
Ultet
kſünn

Nddan

W
wum
nepan

o

a
e
ce
an
as
rs t
Gin

„

in

nNen

o
N
goleft
pen
⸗
ki⸗
,
lte

QQAXRXR.
vr pauca ei oſſa cuʒ veſte ſerica ⁊ toꝛqᷣ aurea repierunt. Priſcus q iu
dex ſeipſum comedens moꝛtuꝰ ẽ inuentꝰ. Dancta at eufemia in ca lcedo
nia cũ honoꝛe ſepulta eſt. eruis cui om̃s iudei et gẽtiles calcedonie
in xpᷣm crediderut. Paſſa eſt aũt circa ãnos dñi.cclxxx. Lmbꝛe ſuꝰ de
bac virgine in pᷣfatõe ſic ait. Uirgo alma triũphatrix eufemia virgini
tatis retinẽs mitra.paſſionis meruit veſtin coꝛona. Cun pᷣcibus bol tiſ
inimicꝰ euincii. pſcus aduerſari ſuꝑat᷑.a foꝛnaciſ igne virgo loſpes eri
des in puluerẽ ↄuertutur. Fere mãſueſcunt · collaqʒ ſub⸗
nax ſupplicia er? oꝛõne ſupantur. NMouiſſime gladu
rnea relinqᷓns clauſtra. celeſti choꝛo mgit lets Hec
ſie ecci am tuã cõmendet. bec ꝓ nobis peccatoꝛibus in
vota nr̃a vt virgo vernula illibata ribi pᷣſtert

De ſancto lamperto

mpertus nobilis genere ſz nobilioꝛ ſanctitate vite.⁊ pmt
etatis ſue l̃is eruditꝰ adeo ꝓ ſui ſanctitate ab omibꝰ ama
atur. 1 pꝰ theodardũ mgrm ſun trecenſ eccĩie in eᷣm meruit
QOuẽ childericus rex plurimũ diligebat.⁊ p ommbꝰ? epis caꝝ
ebat. Sz creſcente inuidoꝝ malicia.eũ ſine cã impii expellẽteſ
ebito pꝛiuauerũt. et feramundũ in eius cathecaa ſtatuerunt.
9 monaſteriũ ingreſſus p.vii.ãnos ibidẽ optime cõuerſatuſ
q vero nocte ad oꝛõz ſurgens in pauimento ꝑ ignoꝛantiaʒ ſo
OQõð audiens abbas dixi. Quiſquis hũc fecit ſonũ ſtatim va
ucẽ. Lũc lampertꝰ ilico nudis pedibꝰ ĩ cilicio ad crucẽ cucurrit
iu ⁊ in niue ⁊ gelu ac glacie firus ſtetit donec fratribus pꝰ ma
e calefaciẽtibus abbas eñ decſſe cognouit.⁊ qudiẽs a quodaʒ
re ꝙ ille eſſet qͥ ad crucẽ iuiſſz :eũ introduci fecit:ct ab eo cũ monach
niã poſtulauit Ille vero nõ ſolũ clemẽter indulſit:ſʒ ⁊ de bono pati
e eis ſublimiter pᷣdicauit. ꝰ. vii. ãnos feramundus expulſus eſt.·
ſanctꝰ lamptus iubente pipino ad ſedẽ ꝓpꝛiã eſt reductꝰ.Cũ aũt ſicut pᷣ
us verbo ⁊ exemplo polleret.inſurgenteſ in eũ duo maligni:cũ gꝛauiter
inſectare ceperũt.Quos amici põtificis eos ſicut meruerãt occiderunt
Eo tꝑe lampꝑtus pipinũ de quadã meretrice quã tenebat plurimũ incre⸗
pauit. Dodo ãt cõſanguineꝰ eoꝝ qͥ occiſi fuerant. et frater ipᷣi⸗ meretri
cis domeſticꝰ aule regie cõgregato exercitu domũ ep̃i circũquaqʒ obſe:
dit:volens occiſoꝛuʒ necẽ in ſanctũ vindicare lampertũ.Et cũ puer lam
pto ĩ oꝛõe poſito nüciaſſet. ule cõfiſus in dño vt eos expugnaret mucro
nem arripuit. Sʒ ad ſe rediens gladiũ de manu piecit:melius iudicãs:
vt ꝑpſiſtendo ⁊ moꝛiendo vinceret. qꝙᷓ; vt ſacratas manus de inpioꝝ ſan⸗
guine macularet.Lunc vir dei ſuos ammonuit.vt prtã ſua ofiterentur

t la
dat a

*

Statimq; impii irruetes ſan tüin oꝛe
umbtum pſtratu pemerunt. circa annos dmi dexrx. QOuib⸗ dilcegenb⸗ a n
anc ,anoluulis euadetes. conps eius occulte ad cathechal ecciam in
nauigio pꝑquxerũt. ⁊ cñ multa ciuitatis meſticia ſepulture dederat

2
*

et moꝛtem patienter ſi uſtinerẽt.

„
toeus binonnus ertitit ſcʒ matheus ꝛ leui. Mathe⸗ at in A
rptatur donũ feſtinatõis.vel donatoꝛ cõſilii.vel ðꝛ matheꝰ EV

Na gn? theos qð eſt de⸗ q̃ſ⸗ i magnus deo. vel o manꝰ? 2 the u
nus dei Fuit em̃ donũ feſtinatõis P feſtinã ouerſionem. do P

p ſalubꝛem pᷣdicatõem. magnꝰ deo P vite ꝑfectõem. manuſ i

5 oſcriptõem Leui interpᷣtatur aſſumptus vel applicatus ſi KH

s aut oppoſitus. Fuit em aſſumptus ab exactõe vectigalium u
mmero apoſtoloꝝ. additus cõſoꝛtõ eusgeliſta?. et appoſi⸗
o martirim— A

DWDWDUG E theus aplus in ethiopia p̃dieans in ciuitate qᷓ ðꝛ nadaber. S
oS magos noĩe zaꝛoen ⁊ arpharat repit. qᷓ ira hbomies ſuuis N

rtib? demẽetabat vt quoſcũq; vellẽt mẽbꝛoꝝ officõ ⁊ ſanita⸗ V
lerent. Qui in tantã ſupbiã eruperũt vt ſe q̃ſi deos ab homi
c eret adoꝛari. Mathe⸗ ant aplus pᷣdictã ciuitatẽ ingreſſus. e bech
nuchu cadacis regine quẽ philppꝰ baptiſauerat hoſpitatꝰ ita ſic
ſtigia vetege bat. ,q ip̃i faciebãt hominibꝰ in pniciẽ. hoc uxt
teret in ſalutẽ. Eunucho ãt ſanctũ matheũ interrogante quõ u
28 loqretur et intelligeret. expoſuit ei mathe⸗ ꝙ ſpuſancto de⸗ ie
en e onmmiũ linguaꝝ ſciam recepiſſet. vt ſicut illi qͥ p ſupbiã turrin ht
uerin celiͦ ecficare volebãũt. pᷣ ↄfuſione linguaꝝ ab edificatõne ceſſa ue
ribug 110 aplip ommum linguoꝝ ſciam turrim ñ de lapidibꝰ ſʒ ð virtu ter
der coſimaͤt p qua om̃es qͥ crediderint in celũ aſcendãt. Tũc venit q l
0 eet magos illos cũ duobꝰ aqueniſſe dꝛaconibꝰ.qͥ ignẽ ſulphureũ ex
. et ne euomentes cuctos homies occiderẽt. Apls ãt ſi igno crucis A
bedeo. ens ad eos ſecure exiuit. Quẽ mox vt dꝛacones viderũt añ eius lon
potek⸗ mus doꝛmiert. Bixitqʒ magis. Abi eſt ars vr̃a. Excitate eoſ h
in vos is. Ego aüt niſt dñm rogaſſem. qo in me cogitaueratis inferre. celu
us vr ahene,, retoꝛſ iſſem. Cü qt pplus ↄueniſſet.in noĩe teſu dꝛaconi⸗ co
denl⸗ irent pcepit. ⁊ nullũ ledentes pꝓtinꝰ abierunt. Cepit popu, on
bu 35 a padiſi terreſtris magnũ ſe ermonem coõtexere. aſſerẽs iᷣm ommi doa
lilia v otibus eminere. ⁊ ꝓximũ celo eſſe.ſpinas vel tribulos ibi nõ eſſe. in
ibrel oſas ibi nõ marceſcere. ſenectutẽ ibi nõ euemire.ſed bominem uma
i uuenẽ ſp manere angeloꝝ oꝛgana ibidem ſonare aues vocatas cõ

mo obedire. Be boc at padiſo terreſtri dixit hbominẽ eiectü eſſe. ſʒ p .

4
4

1oᷣ⸗

t
eigmn

—

itin

Ntbe?
ithe
ndo
maret
Geſi
ne
n

dcobe⸗

suss
uno.
bommi
1s, et
6, ka
he
ro⸗
nctode
zturrin
rcc
dſen
enni
Ponin
WN
ſtijan
dtnel
slnn/
1
See

xpᷣi natiuitatẽ in padiſum cclcſtẽ reuocatũ fuiſſe. Et cuz bec populolod

retur. ecce ſubito tumult? exoꝛtus eſt. in q regis filꝰ moꝛtu⸗ plagebat.

Quẽ cũ magi ſuſcitare nõ poſſent. ſ uadebãt regi ꝙ in deo conſ oꝛtium
raptus fuiſſet. ⁊ iõ ſ imulacꝝ ⁊ templi ſibi ↄſtrui opoxteret. Prediucſus H
aut eunuch? magos cuſt dire faciens: apłum aduocauit. Qutl oꝛõne fu

ſa eum ꝓtinns ſuſ citauit. Qua ppter rex nomie egippus hoc vio p vni
uerſas ſuas ꝓuintias mi it dicens. Venite et videte deü in effigie hois
latentem. Uencrut igit cũ coꝛoms qureis 7 diuerſis ſ acrificiox generi
bus volẽtes ſacrificare ei. Quos mathe? cõpeſcuit dicẽs. Viri qd faci
tis. Ego deꝰ non ſum .· ſʒ ſeruꝰ dñi ieſu xpᷣi· Illi igit de auro et argento
qð ſibi attulerãt ipo iubente ecciam magnã fabꝛicauerũt. qu itraxxE.
dien ſ paciũ pſummauerũt. Jn qua aplus.xxxiii· ãnis ſedit ⁊ toram egi
ptum ad fidem cõuertit. Rex ãt egippus cũ vxoꝛe ſua et omni pplo ba
ptiſatus eſt. Ephigeniã filiã regis a plus deo dicatã pluſip ducentis
virgiuibus pfect.. D Poſt hoc hirtacus regi ſucceſt. et virgin
pᷣdictam cõcupiſ. cens: dimidiũ regni ſui aplo ꝓnni it: ſi es in cõiugiũ ſu

um ſibi faceret cõſentire Cui aplus ait vt in xta moꝛem pᷣdeceſſoꝛis die

dñica ad ecciam ↄueniret ⁊ pñte ephigenia cũ cereris virginibus q̈ bo

7 .

na ſint. iuſta cõiugis audiret. Quo rex cum gaudio feſtinauit putans

epbigenie vellet cõiugiũ ſuadere. Mathe? igit virginib? et omĩ popu

.

lo cõgregatis de bono matrimonii diu locutꝰ.a rege plurimũ eſt lauda

tus. credens ꝙ hoc ideo diceret vt virginis animũ ad matrimonium ꝓ

uocaret. Beinde impato ſt ilentõ ſermonẽ repetit dicens. Cũ bonũ ſiit
matrimoniũ. ſi ſaluo fegere teneat. bñ ſcitis aſtates e ſi regis ſponſam
alqᷣs ſeruoꝝ vſurpare pſumeret. nõ ſolum regis offenſam ſi moa ⸗ in
ſup mereret. nõ q; vxoꝛem duxiſſe ꝓbatſz qr ſpoſam dñi ſui accipiens
eius matrimonium violaſſe cõuincit᷑. Ita ⁊ tu rex ſciẽs ephigemã regis

. —

eterni ſpõſam effectã. et ſacro velamine cõſecratã.quõ poteris ſpõſam
potentioꝛis te tollere et tuo matrimonio copulare. Quo auduo rex pꝛe
ira inſaniens furibund? abſceſſit. Aplus at intrepidus et ↄſtãs omnes
ad patientiã et cõſtant iã ↄfoꝛtauit· et ephigemã coꝛã ſe ex timoꝛe ꝓſtra
tam cum ceteris virgimb? bñdixit. Poſt miſſaꝝ autez ſolẽnia rex ſpicu
latoꝛem miſit qui iuxta altare matbeum ſtantem. et expãſis manibus in

celum oꝛãtem miſſo a tergo gladio interfecit ⁊ martirẽ fecit. Qð pplus

audiens ad palatium regis oĩaĩcenſur⸗ ꝓperebat · Sʒ a pᷣſbiteris 2 dy
aconibus vix detenti apli mart irin cum gaudio celebꝛ auerũt Bex ve

ro cum nec p matronas ad eã directas.nec ꝑ magos ephigenia m poſſet

„ . .

gliquatenus immutare.totam eius domum igne copioſo vallauit. vt ip
ſam cũ ceteris virginibꝰ? coõcremaret Apls ãt eiſdem apparens omneʒ
ignez ab eax domo excu ſſit. Qui eruũpens regis palatin iuaſit.⁊ ſolo re

ge euadente vix cũ vnico filio cũcta cõſumpſit · Statimqʒ fu grrept?

a demonio patris crimiĩa ↄfitẽs ad ſepulcꝝ apłi pperauit. Piĩ vero tur⸗

piſſimus lepſus effect?. cũ curari nõ poſſʒ. manu ppꝛia gladi o ſe pemi

Populus at fratrẽ ephigenie ab aplo baptiʒatũ regeʒ cõſtit uit. Qui ꝑ
anos.lxx.regnauit.⁊ filiũ ſuũ ſibi ſubſtituens xpᷣianũ cultuʒ magnifice
ampliauit. ⁊ totã ethiopie puintiã eccłiis xpᷣi repleuit. Jaroe s aũt er ar
phaxat ab es die q̃ regis filiũ aplus ſuſ. citauit in pſidem fugerũt. Sʒ ſy
mon ⁊ iudas ibidẽ eos vicerunt C¶ Motandũ ꝙ in beato marbeo q̃t:
tuoꝛ pꝛincipaliter cõſiderãtur. Primũ eſt obedientie velo citas.qꝛ mox
vt xpᷣc en vocauit:cõtinuo teloneũ reliqᷣt. nec dños ſuos timens ratõneſ
vectigaliũ imꝑfectas reliqt.et xpᷣo ꝑfecte adheſit. Pro bac velocitate
obedientie qdam occaſionẽ erroꝛis ſibi aſſum pſerũt.ſicut re citat hiero
nmimꝰ in oꝛiginali ſuꝑ pᷣdictũ locũ dicens. Arguit in hoc loco poꝛphiri⸗
⁊ iulianꝰ auguſtus vl impitiam biſtoꝛici mentiẽtiſ vl ſtulticiã eoꝝ qͥ ſta
tim ſecuti ſunt ſaluatoꝛẽ.q̃ſi irratõnabiliter quẽlibet vocantẽ hominem

rent vidiſſe nõ dubiũ eſt. Certe fulgoꝛ ipᷣe ⁊ maieſtas diuinitatis occul⸗
ta.q̃ etiã in humana facie relucebat.ex pꝛimo ad ſe vidẽtes trabere po/
terat aſpectu. Si em̃ in magnete lapide bec eſſe virtus ðꝛ.vt anuloſ ⁊ fe
ſtucas ſibi copulet.qᷓntomagis dñs omniũ creaturarũ ad ſe poterat tra
here q̃s volebat.Hec hiero. Scom eſt eius largitas ſiue liberalitas.
qꝛ ſtat im fecit ei cõuiuiũ magnũ in domo ſua. Qð qͥdem cõumiuʒ ñ tm̃
fuit magnũ ratoe laute pᷣparatõis.ſʒ etiã fuit magnũ pꝛimo rõe voti.qꝛ

cum magno affectu et deſiderio ipᷣm recepit.Secũdo rõe miſterii. quia

illud fuit indicatiuũ magm miſterii. Qð miſteriũ exponit glo.ſup lucaʒ

dicens· Qui donncilio chꝛiſtũ recipit interno. maximis exuberantiũ pa
ſcitur delectatõibus voluptatum. Tercõ rõne documentoꝝ. qꝛ ibi mag

documenta exhbibuit. ſicut miſericoꝛdiã volo: et nõ ſ. acrificium. ⁊ ñ egẽt

q ſam ſunt medico ⁊c. Quarto rõe inuitatoꝛiũ.qꝛ magni diſcumbẽtes:

etiq inuitati fuerunt.ſ. xpᷣc et diſcipuli eius. Terci eius humilitas. qᷓ

opparuit in duobꝰ. Primo in hoc ꝙ ſe publicanũ mamfeſtauit. Ceteri

euangeliſte vt dicit gloſa verecundie cauſa et euangeliſte honoꝛe nomẽ

vulgatum non ponunt. Jpᷣe ſm qð ſcriptum eſt iuſtus in pꝛimis accuſa

toꝛ eſt ſui.matheum ſe ⁊ publicanũ nomiat.vt oñdat nullum cõuerſũ de

bere de ſalute diffidere. cũ aoplus ⁊ euãgeliſta de publicano repente ſit

factus. Scðo in hoc ꝙ ad ſuas iniurias patiẽs fuit.Qñ ei phariſei mur
murabãt ꝙ chꝛiſtus ad hominem peccatoꝛẽ diuertiſſet.potuiſſet eis ma⸗
theus rñdiſſe ac dixiſſe. Eos potius miſeri ac pctõꝛes eſtis qͥ vos iuſtoſ
arbitrantes medicum refugitis. Ego aũt iam peccatoꝛ dici nõ valeo.qͥ

od medicum ſalutis cõfugio.⁊ eidẽ vulnꝰ meũ nõ abſcõgo. B Quar
tum eſt euangelu ipius in eccia magna ſolẽmtas Eiꝰ em̃ euangeliũñ pꝛe
ceteris euangeliis magis in eccleſia frequentat᷑ ſicut ⁊ pſalmi do nid et

ſint ſecuti.cum tãte virtutes tãtoqʒ ſigna pceſſerint q̃ apłlos añqᷓ; crede

len

S

c
Non

l
pe⸗

oneet
ſerast

tirt

ctusd

atias
on
fumß
huane
wois
gitin
atur
ſyfit
erun
luet⸗
tonm
imepe
ſgcls

Mpoe

Ale

Tine
lam
leui.
fugeo
ſecun
guſti
bꝛoſti
iömn
perſo

fFccr ieſ
Pgtun
jemat
umma

ſecyn,

Mone⸗

verotun
ſepem
Quip

agrtfce

ürerer
it G.
they ,
nor
raronel
leltate
biero
worr⸗
aͤſt⸗
Dpicen
note
rs decl
mmerp
nulott
Neror tl
Nrolitzs.
zñtñ̃
ehotl:
nirqut
luplucn
Nantün
Nhm
n. Aſtgi
Ccurrbits

ummles

u, Hn
Mortrt
madeni
cünin
ent
PenO
ſeten
en
El
niter

epke pauli ceteris ſcripturis ampli? in eccia recitant Cui bec eſt rj5.
qm̃ teſte iacobo tria ſũt genera pctõꝝ.ſ.petũm ſuꝑbie.luxurie.⁊ auaru
cie. Pctõ ſuꝑbie peccauit ſaulꝰ a ſaule ſupbiſiimo rege dictꝰ.qͥ ecciam

ſupꝛa modũ pſecutus eſt. Pctõ luxurie peccauit dauid.qͥ et adulterium

cõmiſit. ⁊ ꝓpter ipᷣm adulteriũ fideliſſimũ militẽ vꝛiã occidit Pctõ aua
ricie peccauit matheꝰ.qͥ ꝑ auariciã lucris turpibus inhiabat. uit eimß
telonearius. Eſt aũt theloneũ:vt dicit Yſidoꝛꝰ.locꝰ in poꝛtu maris.vbi
merces nauiũ et nautaꝝ emolumenta reddunt᷑.Lelos aũt grece vt di⸗
cit beda latine ðꝛ vectigal. Licet igit᷑ iſti pctõꝛes extiterint.eo p tñ pem
tentia adeo placuit vt nõ ſolũ dñs eoꝝ culpis ignoſceret. ſʒ etiam ĩ eis
dona ſua multiplici? cumularet. Ma ſeuiſſimũ pſecutoꝛem fecit fideliſſi

4

mum pᷣdicatoꝛẽc. adulteꝝ homicidã fecit ꝓphetã ⁊ pſalmiſta. lucris in
hiantem ⁊ cupidũ fecit aplum ⁊ euãgeliſta. Jõ igitur boꝝ trium dicta

—

nobis tã frequẽtius recitant᷑.vt nullꝰ qͥ ↄuerti voluerit deſpet de venita

qñ tãtos in culpa tales cõſpicit fuiſſe in gra Notandũ inſuꝑ ꝙ ſᷣm be
atum ambꝛo.circa ↄuerſionẽ beati mathet qᷓdã ex ꝑte medici.q̃dã ex pꝑte
infirmi ſanati.qᷓ̃dam ex ꝑte modi ſanãdi cõſiderãtur In medico tria fu
erunt.ſ.ſapia qua radicẽ moꝛbi cognouit.bonitas q̃ medicamẽta adbis
buit. potẽtia qua ipᷣm tã ſubito mutare potuit Be his tribus ſic idem dNi
cit ambꝛo.in pſona ipᷣiꝰ mathei. Hic poteſt auferre coꝛdis mei doloꝛẽ
aĩme palloꝛem qͥ nouit occulta.Et hoc qᷓntũ ad pᷣñ. Inueni medicuʒ H
in celis babitat ⁊ in terris ſpargit medicamenta. Hoc qᷓntũ ad ſecundũ
Hic poteſt ſolꝰ ſanare vulnera mea qͥ neſcit ſua · Hoc qᷓntũ ad tercium
ip̃o aũt infirmo ſanato.ſ.in beato matheo tria ↄſiderant᷑ ᷣm qð di
ctus ambꝛo.oñdit. Ipᷣe nãqʒ moꝛbũ perfecte exuit.curãti gratꝰ extiti
⁊ in ſanitate recepta ſꝑ mundũ ſe ſfuauit. VUñ ait · Seqbatur mathbeus
iam letꝰ et alacer ⁊ exultabat dicẽs. Jã nõ publicanũ gero.iã non poꝛto
leui. Exui leui poſtqᷓ xpᷣm indui. Et boc q ad pmum.· Odio genꝰ meum
fugio vitã meã.ſolu te ſequoꝛ dñe ieſu qͥ ſanas vulnera mea. Hoc qͥ ad

—

ſecundũ. Quis eſt qͥ me ſepat a caritate dei q in me eſt tribulatõ an anꝰ

guſtia.an fames. Hoc quo ad terciũ Modꝰ aũt ſanãdi ſᷣm beatũ am
bꝛoſiũ triplex fuit. Primo em̃ xpᷣc ipᷣm vinculis ligauit. Scðo cauterüũn
ipᷣm imp̃ᷣſſit.LCercõ omnẽ putre dinẽ emũdauit. ñ ait ambꝛo.loquẽs in
perſona mathei · Ligatꝰ ſũ fidei clauis et bonis cõpedibꝰ caritatis. Au
fer ieſu meoꝛum putredines peccatoꝝ dum habes vinculis caritatis li:
gatum. Seca quodcũqʒ; inueneris vicioſ um. Hoc q̃ntuʒ ad pꝛimũ Om
ne mandatum tuũ ſicut cauterium impꝛeſſum tenebo.et ſi vrit cauteri
um mandati. tamen putrefacta carnis exurit.ne ad virus ſerpat conta⸗
gio. Et ſi moꝛdet medicamentum ta men vlceris tollit vicium. Quantũ
ad ſecundum. Veni cito domine incidens occultas et latentes varias
paſſiones. Aperi cito vulnus. ne noxius ſerpat humoꝛ . emunda omne

anmo dñt. d. qd manibꝰ ſuis ſcripſerat cũ oſſibꝰ beati barnabe reptũ eſt.

qð fetigũ eſt pegrino lauacro. Hoc q̃ntũ ad terciũ. Eius aũt euangeliũ

angeliũ beat? barnabas ſecũ ferebat. et ſup infirmos ulo
ies tam fide barnabe. qᷓ; merito mathei continuo liberabat

——

”cä amaritudinẽ p incolaru miſe

H H E W E ₰△ 1

atrie. Fuit vomẽs ꝑ ſupfluoꝝ abiectõʒ. durꝰ ⁊ firmus per
opeſſionẽ. cõſiliatoꝛ ꝑ ↄm ilitonũ exhoꝛtatõeʒ. feſtinãs P fer⸗
* opeꝝ multiplicatoõez. miger p ſui deſpectõʒ Hurꝰ paſſio
t cõpilauit beatꝰ euchari⸗ lugdaunẽ ſis archießus A
Buricius in ſacratiſſima legione qᷓ thebea dꝛ dux extitiſſe per

a eſt. Eſt at ipᷣa regio in pribꝰ oꝛiẽtis vltra fines arabie habi
ructibꝰ fertilis. arboꝛibꝰ delectabil. Habitatoꝛes vero illius
is dicun f eſſe magni coꝛꝑibus.armis ſtrenui.in bello foꝛtiſſimi.
ingemo.ſapia locupletiſſuni. Ipᷣa ãt ciuitas centũ poꝛtas habuit
ſupꝑ nilũ fluuiũ q de padiſo egredii et gyou dꝛ ſita fuit. De qua dꝛ.Ec
ce vetus thebea centu iacet obꝛuta poꝛtis. HMis iacobꝰ frater dñi verbũ
ſalut is pᷣdicauit. et fidẽ chꝛiſti pfecte eos docuit. yyoclecian⸗ aũt ⁊ ma
vimianus qͥ ceperũt anno dñi. cclxxvii.volẽtes fidẽ chꝛiſti penitus extir

pore.tales eplas p omnes ꝓuintias in qbus chꝛiſtiani moꝛabãtur trãſ
miſerunt. Si aliqd determinari opoꝛteret aut ſciriet totꝰ mũdꝰ ex vna
pte cõgregatus eſſet. et ſola roma ex alia ꝑte cõſiſteret.mũdus totus vi
ctus fugeret.et ſola roma in culmine ſcientie remaneret. Cur ergo vos
parua plebecula eiꝰ pceptis reſiſtitis.⁊ cõtra ipſius ſtatuta tã ſtolide ſu
perbitis. Aut igitur deoꝝ ummoꝛtaliũ fidẽ ſuſcipite.aut immutabil de
vobis ſentẽtia ꝓferetur dãnatõis. Chꝛiſtiani aũt huiuſmõi lr̃as ſuſcipi

entes.nuncios omẽs vacuos remiſerunt.Tunc dyoclecianꝰ ⁊ maximia

uus in irq comoti.p om̃es puimias miſerũt. vt om̃es bellicis armis ap
ti ad rom venirẽt. et om̃es rebelles romano impio ſubiugarẽt. Lĩe autẽ
augi ſtoꝝ ad populũ thebeoꝝ delate ſu nt. Qui populꝰ yjm dei pᷣceptũ q̃
dei erant deo: ⁊ q erant ceſaris ceſari redgebãt. Congregantes igif ele

ctam militũ legionem.ſ. qᷓ. vi.nilia. dclxvi. eos ad imperatoꝛẽ mii: erunt.

vt in bellis iuſtis imperatoꝛẽ iuuarent.nõ vt ↄtra xpᷣianos arma moue
rem. ſʒ eos potiꝰ defenſarent. Huic aut ſacratiime legioni dux erat in
ditus vir mauricius. ſigniferi git cãdidus innocentiꝰ:exupius. victor.

r coſtantius. yoclecian? igit maximianũ qu ſibi in collegaz unperii

QxRNVI

auron qo m ylidoyp

hibetur. Bicti ãt ſunt thebei a ciuitate ſua q̃ thebea nucupa⸗

==
—

ſctt
an⸗
agn
ltes
aich
Ge
ut
Munt
tnt
0

—
=

—
—

s

i

g

lie

M

a
NMar
Ne⸗
deſen
ſorncd
dica⸗
ſery
noſte
pert
lcie
plae
ber⸗
pen
ſcip

ſor

dere
pho
pcio

tu
ſeht.

1ſſico,
umie
tus per
1s pfert
bpaſto

Wſeper
Gtüan
tobeber
ſeroüs
Cncſin.
Ebobuit
ie Ee
tſerbü
itama
1s etr
N

D NW

Stotrsn
etgoe
ſtoncn

nutebtn

iis ſin

heri

affumpſerat cõtra gallias cũ infinito exercitu miſ it. T eilegionem thebe

am ſociauit. Hia ſancto marcellino papa exhoꝛtati ſunt vt añ gladius iĩ
terirent ꝙᷓ; fidẽ xpᷣiqua acceperant violarent B· Lũ igitur vniuerſuſ

exercitus mõtes alpium trãſmeaſſent:⁊ ottodoꝝ adueuiſſet. iubet imnpe

ratoꝛ vt om̃es qͥ ſecũ erant ydolis immolarẽt.⁊ otra rebelles imperio ⁊
maxime cõtra rpᷣianos vnammiter cõiurarent. Qð ſancti milites audi
