Nucnz ſtinuit incredibili feruoꝛe mentis. vt eo tpe qſinouus aecederet ad ̃ui
nnutem der Icete ſolet remiſſus viuere. Fiebat at ei ſolbie iuncula ve fa
Nnt rina v cum mimo oleo eibo ein et votu vir nqʒ vncias appendentibus,
rnn ſeſtis nec in guiſſima inualitudie vncy ſoluit ieiuniũ. Zgit potentiſſim⸗
R in miraculis· ſanctitate incompabilis. lxxx. etatis ſue anno c abſens eſ
cij ſt eſicius. q eum ſemp familiardoileterat. qſi in teſtimonium teſtamen
*“ ti bꝛeuem cartã manu ꝓpꝛia ſcripſit literatim omẽs diuitias ei derelin
H quens q̃s habuit.videlicʒ tunicã de ſacco.cucullã ⁊ pallioluʒ.Jãqʒ mo
dicꝰ caloꝛ in pectoꝛe erat.et quaſi iam vix viuebat aꝑtis ocuł hec loqba
. tur. Egredere quid times egredere qͥd dubitas.lxxx.fere annis xpᷣo ſer
dagſat uiſti ⁊ moꝛtem times. Inter hec verba exalauit ſpũĩm.Statimqʒ coꝛpſuſ
ndade eius humatũ ⁊ obꝛutum eſt. Sicqʒ ⁊ ipᷣe omẽs qͥ ad egrotantẽ venerãt
nadins rogauit.ne qͥdem punctum hoꝛe pꝰmoꝛtem e coꝛpꝰeius ſuaretur. Pꝰ
igigni modum eſiciꝰvir ſanctꝰ cũ piculo vite poſt.x.fere menſes coꝛpꝰeiꝰfuratꝰ
ieih eſt: ⁊ in paleſtina deferens monachis crebꝛis ꝓſequentibꝰlaudibꝰmona⸗
iCöm ſterio cõdidit cũ tunica cuculla ⁊ pallio.toto coꝛpe q̃ſi adhuc viueret in
Monby tegro:⁊ multo fragrante odoꝛe quaſi optimis dlibutum eſſet vnguẽtis
nrnecho⸗ in teſtimoniũ eꝰſanctiſſime vite.ad laudem ⁊ inſuꝑabilem ipᷣius dei glo
lawuönn riam qͥ viuit ⁊ regnat ⁊c̃. eſtum ãt ipſius recolitur.xii.lꝛal.nouẽbꝛis q̃ᷓ
eril idelicz die. xi.miliũ virginũ ⁊ beate vrſule feſtũ celebꝛatur.
Nrpzſ

OLNXRVII

emenſis archieps ſocius lꝛaroli.xiiii.annis cum hiſ
n ⁊ galiciã a poteſtate paganoꝝ liberaſſet q̃ vidit ſcri-
pꝛando decano aquiſgram. Pꝛimo quõ ſanct?iacobus
it harolo rogãs vt locũ ſepulture ſue purgaret.et viam ad
i ſepulcri pᷣpararet.vt mititudo ꝑegrinoꝝ ibi peccata ðᷣlerʒ. ꝛo
miſit etiã ſe ſibi foꝛe adiutoꝛẽ in omibꝰ ⁊ cum boc vitam eternã in pᷣmio
Conuerſi.n. fuerant multi ꝑ pᷣdicatõʒ diſcipuloꝝ iacobi.ſed recidiuum
paſſi ſunt: ⁊ fides xpᷣi ibi deleta erat vſqʒ ad tempꝰlaroli. q hiſpaniaʒ ⁊
galiciã xpᷣianam fecit ꝑ xpᷣm. Pꝛima vrbs quã obſedit fuit pampilonia
tribꝰmenſibus nequit eam caꝑe.qꝛ inexpugnabiles erant muri. Oꝛauit
ergo. Dñe ieſu xpᷣe ꝓ cuius fide huc veni.da mihi hanc vrbem. ſãcte ia
cobe ſi veꝝ eſt ꝙ mibi apparuiſti da michi cope eam. Lũc muri collapſi
funditꝰceciderũt. GSaracenos qͥ baptizari voluerũt viuere ꝓmiſit alios
omẽs occidit. Quo audito.alie ciuitates miſerunt ei tributuʒ ⁊ ſe ei ſub
iecerũt. Et facta eſt tota illa terꝛa ſub triburo. Eliſitato ſarcophago bti
iacobi veĩt petronũ: ⁊ ibi infixit lanceã in mare dicenſ grãs.Et addidit

no Grat

radicibus poſtea creuit magna ſilua. Hoꝝ haſte floꝛuerũt qͥ pᷣo die oc⸗
cidendi erant ⁊ ſanctoꝝ martiꝝ numero inſerendi. Sũt aũt tunc occiia

Hucuſqʒ nunqᷓ niſi nüc venire potui.Lunc ſubiugauit ſibi ommnẽ galici
am ⁊ hiſpaniã a mari vſqʒ ad mare. Item ciuitateʒ vnã obtinuit in qua
erant.xc.turꝛes. Item lucernã ciuitatem q̃tuoꝛ menſibꝰobſedit. Quam
cape nõ valens deũ ⁊ ſanctũ iacobũ inuocauit. Lũc ceciderũt muri e
Et eſt deſta vſqʒ nunc cum aliis tribꝰciuitatibꝰq̃s ipᷣe dñs anathemati
ʒauit vt olim hiericho.Omia .dola vᷣleuit pᷣter vnũ.qdð vt dicunt ſarace
ni machometh quem ipſi colunt cũ viueret in ſuo nomie fabꝛicauit ⁊ de
monum legionẽ arte magica ibi alligauit. q̃ tanta foꝛtitudine illð pᷣuãt
ᷓ a nullo vnqꝙ frangi potuit.Cum.n.aliqͥs xpᷣianus ad illud apppinq̃t.
ſtatim piclita . Sed paganꝰcum oꝛãdi cauſa venerit.illeſus abit. Auis
ꝗ ſuꝑ ulud ſederit.ſtatim moꝛit.Eſt igitur in maris margine lapis alt⸗
q;tum poteſt coꝛuus volare ſurſum.infra latꝰ⁊ q̃dratus.ſupꝛa ſtrictus:
ſuꝑ quẽ eſt imago de auricalco optimo in effigie homis fuſa.ſuꝑ pedes
ſuos erecta. faciem babens verſus meridiem.in manu dextra bñs cla⸗
uem magnam q cadet de manu erꝰ anno quo rex in gallia natus fuerit qᷣ
totã hiſpaniam xpᷣianam faciet. Mox ᷣͥ viderint clauem lapſam. gaʒis
ſuis in terꝛa poſiis om̃es fugiẽt ¶Ex auro qð reges ⁊ pᷣncipes dabãt
larolo ſil iter quoqʒ pagani ipᷣe lꝛarolꝰfecit templuʒ ſancto iacobo.⁊ oꝛ⸗
namenta mita.⁊ canonicos inſtituit. Siliter aqᷣgrani de illo edificauit
⁊ multas alias ecclas. Meuerſo lꝛarolo paganꝰrex affricanꝰbiſpant
am ſibi ſubiugauit. xpᷣianos multos occidit quos lꝛarolꝰrex terꝛ

des poſuerat.Quo audito larolus redut cum multis exerciti us 2 ves

mnmit baionam vrbem vaſcoꝛum vbi romaricus moꝛiẽs cuidam 9l
neo eius ſuum equũ. cetera ſacerdotibꝰ⁊ paupꝑibus diſtribi

raptꝰ p dietas q̃tuoꝛ ductus ab exercitu lꝛaroli eſti nuent?. harolot
ſtinum pugnaturo cum argolando qͥ hiſpaniam reace
rant ſe milites lꝛaroli vt mane ſint ad bellum ꝓmpti.⁊ haſtas ſuas

tentoꝛia in pꝛatis fixerunt in tena.quas mane inuenerũt in coꝛticib⸗

frondibꝰdecoꝛatas ⁊ in terꝛa radicatas. abciderunt eas ppe tenꝛã et de

xl.m.⁊ dux milo pater rotolandi ⁊ equus lꝛaroli.Lunc ſtetit harolus cõ
dyuob'tm̃ milibꝰ? ſpata que ðꝛ gaudioſa multos paganos occidit Inſe
ro vtriq; redeunt in caſtra. Craſtino venerũt quatuoꝛ nobiles cũ quatu A 1 .
oꝛ milibꝰpugnatoꝛum. Vñ pagani fugiunt ⁊ lꝛarolus in galliam reduuit.
Poſtea rediẽs iterum cum q̃tuoꝛ milibꝰmilitum lꝛarolus.⁊ horũ haſte
floꝛuerunt. Qui leti et pᷣmi pugnauerunt. ⁊ paganos innumerabiles oc
ciderunt: ⁊ poſt ipᷣi occiſi ſunt ⁊ equus lꝛaroli.Abi ſtans multos occidit
donec fugerent pagani. Iteꝝ mandauit argolandus lꝛarolo bellũ nd·
harolꝰvenit cum centũ.xxxiiii.nnlibus.Lunc argolãdus 2 learolꝰ młta

ecuſto

e
er.
l
genere
Ppbuit
nm
pot⸗
los
gnr

cH

innp
fgut
cutte
M
plo⸗
muit
Nean

X ſimul locuti ſunt de ca bellix fide. Inter vicit argolandus.· Pugnem
Pfide. Si vincar baptiſaboꝛ. adunt ergo. xx. xptani otra tx. paganol
nn ter. Iten nille. ſed ſp xpiani paganos occiderũt. Cũc datis treugis ve
m mnt orgolandus ad lꝛarolum baptizand dicens harolo. Lerx tua ſanctõꝛ
un eeſt. Et pcepit oib pagoĩs vt baptiʒarent Illi cõſenſerüt Tüc argolach⸗
liu vidit oꝛdines in menia ⁊ qſiuit qͥ eſſent. Reſpondit harolus.hos ec epi
iuiu· ſopos hos monachos. hos canomcos. hos paupes s dicit eſſe nũcios
du dei. Cui ille.Male tractas nucios dei tui.ppter hoc nolo baptiʒari. Et
sn⸗ abüt. Hic notandũ q; ue peccatũ ſit male tractare paupes. Pꝛopt hoc
rus lꝛarolus tãta leticia baptiʒandoꝝ eſt puatus.Craſtino lꝛarolus pugna
nhet turus habuit.c.xxxiui.milia.argolandus.c.milia. Ibi occiſus eſt argo
mch landꝰ⁊ ſua.c.m. Elictoꝛes in ſanguine ſtabant vſqʒ ad baſes ciuitatii.q
gmqg moꝛtuos larolo ignoꝛante Qui onuſtati auro ⁊ argento cũ ad laroluʒ
Cpes redire vellent:a paganis qͥ fugerant ſunt occiſi: ⁊ hoc fecit eis auaricia
tnn G PSrinceps nauarroꝝ mandat lꝛarolo bellũ. Qui oꝛauit dominuʒ vr

RKü oſtendat ſibi in illo bello moꝛituros. Craſtino armato exercitu lꝛarolus
Wölomn vigdit rubeã crucem in bumeris moꝛituroꝝ retro ſuꝑ loꝛicas. Quos oẽs
RKZ in oꝛatoꝛio ſuo retruſit ne occiderẽtur. Peracto bello ⁊ occiſis fere cẽtũ

RM M.poganoꝝ.laarolꝰquos in oꝛatoꝛio retruſerat repperit moꝛtuos vis
Nng

licet.c.l.Cunc lꝛarolꝰexpugnauit totã patriam nauarroꝝn. Peea dðꝛ
lꝛarolo ꝙ rex babiloniſ miſerat otra eum de ſyria.xx.m.curru ũ:⁊ ipᷣe de
genere goltath qͥ vulnerari nõ poterat niſi in vmbilico vires.xl.foꝛtiuʒ
habuit. Statura erꝰ cubitoꝝ/ xii.facies eiꝰlonga vmꝰ cubiti. digiti tribꝰ
palmis. Qui omnes ↄtra ſe miſſos poꝛtauit in ciuitatem otogoꝝ. Pri⸗
mo raynaldũ.ſecũdo cõſtantinum regem romanoꝝ ⁊ aliũ comitem.tres
illos omẽs ſimul leuãs q̃ſi pueros dextra ⁊ leua tulit in carcereʒ.⁊ xx.pu
gnatoꝛes. qᷓ ſimiliter depoꝛtauit. Rotholandus vero fixit eum in vm⸗
ener bilico. Eñ clamauit. Machomet iuua qꝛ moꝛioꝛ.Accurꝛut ergo paga⸗
ſiſoen ni: ⁊ poꝛtant eũñ in ciuitatem. Et ſic rpᷣiani cum eis mox intrauerũt.et pᷣ
itnnedee fatum gigantem occidunt: et ciuitatem rapiũt. Rotholandꝰgigãti pᷣdi⸗
nberolse cauit de trinitate q̃renti.Abꝛaam vidit tres ⁊q: Item in cithara cuʒ ſo
Ni NN nat tria ſunt.ars manꝰ ⁊ coꝛde. In amigdalo tria ſunt coꝛiũ teſta nucleꝰ
scnet SBGimiltter in ſole curfuſ ſplẽ doꝛ ⁊ caloꝛ. In rota plauſtri.mediũ bꝛachia
gluntt circulꝰ. In homie coꝛpꝰanima vmbꝛa. Sic vnum eſt tria. Ita in veo treſ
thoi pſone vnum ſunt. Item q̃rit gigas quomõ potuit virgo parerereſpon
Cmrto. dit rotholandꝰ.Beus qͥ fabe gurgulioni ⁊ arboꝛi facit gignere vermes
uuendt multoſqʒ piſces ex aqua ꝓducit.vultures apes ſᷣpentes ſine maſculino
rOd ſemnne facit ꝓlem gignere. potuit idem deus et virginem facere parere
Critt Be aſcenſione querenti reſpondit. Rota molendini quantum ad ima de

ſcenderit deſ upius tãtum aſcendit eouerio. auis ve mõte vᷣſcendens re
dit in altum. Sol in oꝛiente ſurgit ⁊ tendit in occidentem.et iteꝝ redit ĩ

oꝛientem. Ita ⁊ xpᷣc vnde deſcendit iteꝝ aſcendit. Cui gigas. Mõ pu⸗

gnemus ꝓ fide. Lunc accidit qð in ꝓximo capitulo dictuʒ eſt quomõ ex

ercitus lꝛaroli facies equoꝝ linte is oꝑuit.ne viderent laruas hoſtiuʒ. 2
obſtruxerunt aures equoꝝ ne audirent timpana p que pus fugati fue⸗
rant qñ pagani fecerãt ſingulos viros ante ſ ingulos equos incedere laꝛ
uatos ⁊ timpana pcutientes. Elnde modo victoꝛiã habuerũt. Tunc ha

rolus irrũpens vexillu in curꝛu abſcidit.alias n.nunqᷓ; fugiſſent. Et tũc

occidit.viii.milia paga noꝝ.vrbem cepit: ⁊ poſtea in hiſpania nemo lea

rolum auſus eſt impugnare. Poſtea venit ad ſanctum iacobum ⁊ omia

deſtructa ibi reedificauit.ſtatu itqʒ ad honoꝛẽ ſancti iacobi oẽs reges et
pᷣncipes pᷣſentes ⁊ futuros epo ſancti iacobi obedire Tunc ego turpinꝰ
remenſiſ archiepᷣus ſancti ia
gatu lꝛalł.iuni honoꝛifice dedicaui.Et lꝛarolus tũc dedit eccle ſancti ia:
cobi in dotem totam galiciã ⁊ hiſpaniã vt qlibet poſſeſſoꝛ domꝰ annua

tim q̃tuoꝛ denarios pſolueret. ⁊ ab oĩ puitutereg ⁊ pncipi liber eſſet. ⁊

—.

vt ibi ſint cõcilia: ⁊ virge epales ⁊ coꝛone regales p manus epᷣt loci pbe

antur. Et vt beatꝰiacobꝰ iohanes cuʒ matre petierãt vt vnꝰſedeat ad

dexteram. alter ad ſiniſtrã xp̃i.iohãnes in oꝛiente patronꝰ eſt apð ephe

ſum. iacobꝰin occidente. romam aplicam ſedẽ petrꝰhabet.merito.qꝛ ipi
erant xpᷣo p̃ᷣ ceteris fannliares.pᷣncipalis ta mẽ eſt petrꝰ.qꝛ xpᷣc eum vo⸗:

luit eſſe pncipem aploꝛum Lte foꝛtitudis fuit harolus ꝙ qtuoꝛ ferꝛa

turas equi ſimul manibꝰfacile extendebat: ⁊ militem armatũ ſtantẽ ſuꝑ
poalmam ſuò a terꝛa viſqʒ ad caput ſuñ facile leuabat Lante largit atiſ &

in qtuoꝛ feſtis curiã pᷣcipue habuit in hiſ pania videlicʒ in natiuitate cri

ſti. in paſcha. penthe.⁊ iacobi PHer ſingulas noctes eum cuſtodiebãt.c.

xx.foꝛtes. Prima noctis vigilia. xl. ei aſtiterũt.x.ad caput. x. ad pedes.
x.·qd dexteram.x.ad ſiniſtram. dextra ſ patam nuda.ſiniſtra cãdelam ar:

gentem habẽtes boc mõ ſecundã vigiliam. xl.ſimilit.⁊.xl.terciam vigi
liam fecerũt. Qui plura de virtutibeiꝰſcire voluerit cernat quomõ ro⸗
me impatoꝛ fuit.ecclas multas ⁊ abbatias inſtituit.ſepulcꝝ domĩ viſi⸗

gnum crucis ſecum tulit vñ multas eccłas dotauit. Cum rediret lꝛaro⸗

lus de hiſpania. adhbuc erant duo reges pagani apud ceſareã auguſtaʒ
marſirꝰ⁊ beligandus frater eius a rege babilonie de ꝑſide in hiſpaniaʒ
miſſi.qͥ ꝛarolo ficte ſi ubiacebant. Quibꝰlꝛarolus mãdauit vt ba ptiʒaren
tur vel tributum ſibi mittant. Qui miſerunt er triginta equos oneratoſ
douro argento gaʒiſqʒ hiſpanicis.⁊. cccc. equos vino dulciſſimo onera⸗

tos pugnatoꝛibus ad potandum:⁊ mille ſaracenas feminas foꝛmoſas.

Muncio vero lꝛaroli gamaleoni viginti equos oneratos auro ⁊ argeto

iacobi ecclam ⁊ altare cum.ix.ep̃ᷣis lꝛaroli ro

nsre
uti
hono
Mig
gniſn⸗
Morle
heh
Be
Nnoh
onie
eset

Dn

Sltinn
ſenn
ann
bereſet
lauc
ſcntad
wce
mnoci⸗
Lum we
er
nteſun
Güarig
mwmaatecn

ddbe .

t.ueie
lmn
n ng
Gonoto⸗
Noniptt
rocoli
Malno
g
hbipvr
bprh
VMN
won
ml.
Neto

⁊ palliis dederunt:vt pugnatoꝛes in manꝰeoꝝ traderet. Quod ⁊ fecit.
MNunciꝰlꝛarolo munera tulit. Sʒ vinum ⁊ mulieres acceperũt pugnato
res.Bixitqʒ rex marſirus ꝙ veniret baptiʒandus:Cui occurꝛit lꝛarolꝰ.
cum qͥnquaginta qnqʒ milibus. Eenerũt ⁊ pagami:⁊ boꝝ.xx.milia oc⸗

ciderunt xpᷣiani: Similiter ⁊ criſtianoꝝ triginta. M. a paganis ſunt oc

ciſa ꝓpter ebetudinem animi ⁊ foꝛnicatõʒ eoꝝ.Ibi occiſi ſunt omẽs pu
gnatoꝛes pᷣter rotholandum ⁊ alios qͥnq;.Tunc rotholandꝰcum.c.viriſ
euaſit ⁊ occidit marſirum. IJpſe ſolꝰq̃tuoꝛ lanceis fixꝰ euaſi.CLunc mar

moꝛeum lapidem trino ictu in duas ptes diuiſit a ſummo vſqʒ deoꝛſuʒ

gladio ſuo.quẽ voluit frangere qñ vidit ſe moꝛituꝝ.ne pagani eundem
gladiũ acciperẽt.Coꝛnu ſuũ ſufflando fregit:⁊ ceruicem colli ſui leſit ſo
cios vocando.Lum ſufflatõeʒ lzarolꝰaudinit venire voluit.ſʒ pꝛefatus
traditoꝛ eum auertit dicens eum in venatõe eſſe Adhuc lꝛarolus necem
⁊ traditõʒ ſuoꝝ ignoꝛauit.Ad obitum rotholandi venit theodoꝛicꝰ qui
vidit compunctõeʒ ⁊ oꝛatõeʒ eꝛꝰ .Cribꝰvicibus carnem ſuam tetigit di
cens:Et in carne mea videbo deum ſaluatoꝛem meũ Similiter tetigit ⁊
oculos dicens. Quem viſurus ſum egoipᷣe ⁊d.⁊ ait.Memẽto mei domn

5

ne qꝛ ꝓ honoꝛe tuo exul moꝛioꝛ.Memoꝛ eſto ſocioꝝ meoꝝ ſiliter occiſo

rum ꝓte.Cunc ſignãs ſe cruce ait. Nunc videbo qð oculꝰnon vidit ⁊d.
Et ſic expirauit ſanctiſſimꝰmartir criſti rotholanduſ.Ego turpinꝰ neſci

ens rotholãdum vᷣfunctum.ipᷣo die obitꝰ eius miſſam dfunctoꝛum pᷣſen⸗
te lꝛarolo celebꝛaui.xvi.laal.iulii.⁊ raptꝰin extaſi audiui choꝛos in cele⸗
ſtibus cantãtes.ignoꝛans qͥd hoc eſſet. Poſt hoc ðᷣmones audiui quaſi
pᷣdam ducentes. Quibꝰdixi. Quid fertis. Reſpõderunt.Marſiꝝ ad in
rerna ſicut michael rortbolãdum ad celeſtia Miſſa celebꝛata dixi h̊ lꝛaro
lo.Cum boc dicerem venit baldeꝛvinꝰſuꝑ equum rotholandi dicens ro
tholandum ſe reliquiſſe in agonia:Cito exercitus venit ad funus ſed lꝛa

rolus pmus inuenit eum exanimatu. bꝛachia ſuꝑ pectꝰ?poſuerat i foꝛmã

crucis.Lũc lꝛarolus irꝛuit iuꝑ eum. Quis plãctum illius explicet. Bal

ſamo mirꝛa ⁊ oleo cõditus eſt.Et cuʒ eo ibi ꝑnoctauit exercitus. Trigi
taocto annoꝝ obiit Craſtino armati vadunt ad locum certamis vbi cuʒ

alis amicum ſuum ſemiuiuũ repperit.aliqᷣs moꝛtuum.oliuerium dfun.
ctum inueniunt q̃tuoꝛ palis in terꝛam fixis extenſuʒ teſtibꝰretoꝛtis liga

tum.a collo vſqʒ ad vngues pedum ⁊ manuũ excoꝛiatum.ſagittis.lãce

is ſpatis pfoꝛatum.Totũ nemus cla moꝛibꝰ impletuꝛ: qͥlibet ſun amicuz
eiulando.Tunc lꝛarolus iurauit ꝑ omĩpotentem ꝙ currere non ceſſaret
donec hoſtes inueniret: Et inuenit eos cenãates.iiii.m.q occidit. Stetit
ſol immobilis ⁊ plongata eſt dies illa ſpacõ trium dieꝝ.· Et inuẽto tradi
toꝛe gamaleone pᷣcepit eum lꝛarolus q̃tuoꝛ eqͥs foꝛtiſſimis totiꝰ exercuꝰ
alligari: ⁊ ſuꝑ eos aſſeſſoꝛes agitantes cõtra q̃tuoꝛ plagas oꝛbis.Et ſic
digna moꝛte interiit diſcerptus exemplo iude ꝓditoꝛis.Buodeciʒ milia

—

“

vnciax argenti:⁊.xx.milia talentoꝝ auri. veſtes ⁊ cibaria data ſ. unt pꝛo
animabꝰdefunctoꝝ. Rotholandꝰin eccła romana ſe pelitur. gladius eiꝰ
ad caput ſuſpenditur. Omnẽ terꝛaʒ circa opidum blauieñ. vi. dieꝝ ſpa

clio vbi rotholandꝰſepultus eſt canonicis regularibꝰ quos ipe lꝛarolꝰ re

ſtaurauerat iuſſit dari.vt annuati in anniueꝛſario ſancti rotbolãdi Cxx.
paupes omnib? neceſſarus veſtibus induerẽt. cibis reficerẽt. xxx. pſalte
ria ⁊ tot miſſas p omniũ ðfunctoꝝ animabꝰocciſ. oꝝ dicerent. de reliquo
ipᷣi viuerent. Poſt hoc lꝛarolꝰſanctum dyoniſium honoꝛauit. oẽm franci
am eccle eius in pᷣdio dedit:⁊ pᷣcepit vt ommes fraci pᷣſentes ⁊ futuri eti
am reges paſtoꝛi eccle obedirent. ⁊ quelibʒ domus annuatim q̃tuoꝛ de

narios daret ipſi eccleſie.Et ſtans apud coꝛpꝰ beati d yoniſii oꝛauit pro

animabꝰocciſoꝝ in biſpania.⁊ ꝓ bis qͥ libenter pᷣfatos denarios ſolue ⸗

rent. Nocte ꝓxima regi doꝛmienti dponiſ apparuit eumqʒ excitauit di
cens. Qui tuo exemplo in hiſpania occiſi ſunt vel occidẽtur oĩm delicto

rum veniam impetraui.Similiter de q̃tuoꝛ denarus guioꝛis ſui vulne⸗

plus appendef̃t eiꝰbona q; mala:⁊ ideo animã erꝰa nobis abſtulit. Quo

ris medicinam impetraui. Hoc lꝛarolꝰdixit omĩibus.Tunc karol? aaͤſg
ni mira matri dei opatus eſt.vnð ꝓuocati ſunt etiam ad bona facienda

multi alii.Lunc mihi turpino moꝛs lꝛaroli reuelata eſt boc moõ. Cũ apð

viennã die q̃dam in extaſi raptꝰoꝛatõni vacarem.pſalmum ded in adiu⸗
toꝛium dicerem.demonũ agmia pᷣcedebant verſus lothaꝛingiã.Cũ oẽs

tranſiſſent. vidi vnũ q̃ſi ethiopez greſſu tardo ſequẽtem: Cui dixi. Quo

itis Reſpondit.Aquiſt. grani tollere animã lꝛaroli. Cui dixi. Adiuro te
Prpᷣm vt redeas ad me dicens qͥd actum ſit. Tunc paꝝ moꝛati redeũt
vt pus oꝛdimati.Hixi ergo ei cui pus dixeram. Quid egiſtis. Reſpõdit

Balicianus ſine capite tot lapides ⁊ ligna eccleſiaruʒ tulit in ſtatera.q;

dicto euanuit.Et ego cognoui illa hoꝛa lꝛarolum eſſe ðᷣfunctuʒ. Ipᷣe eti
am mihi quado ab inuicem receſſimus me rogante pmiſit: mibi ſi fieri
poſſet nuncium moꝛtis ſue mitteret. Similiter ego ſibi de mea morte
ꝓmiſi. Ende egrotans ad moꝛtem pᷣcepit cuidam militi alumno ſuo vt

onno dñi octingenteſimo decimoqrto.
AQL+KuLXXNVIIIIII
ceptõe beate marie virginis
Ehelmus cantuarienſis archiep̃us et paſtoꝛ angloꝝ. co

s ſuis cũctiſqʒ oꝛthodoxis ſalutẽ ⁊ ppetuã in dño bñdi⸗

moꝛtem eius mihi nunciaret. Quod ⁊ fecit. Quinto lꝛal.febꝛuarui obiit

ingrie. dilectiſſimi fres quẽadmodũ ꝑ multoꝝ ſignoꝝ expi⸗
glig et francia ceteriſqʒ cõclimatibꝰ celebꝛanda ſit. olim de⸗

tonem. Cõceptõ veneranda dei genitriq 2 ppetue virginiſ

. Neo
dei
n
Rre
e
Licgo
frnne
et
de
tpro
dlet
undi
Wao
nt
Wais
fuclenci
Ciag
u
Cidis
Qo⸗
cior
receit
ot
tergeg
⸗Quo

en

ſdiſfert

Ned Nhn.

wſft
miotir

1
inis
ngor
Not
rnn

ℳ w

vGGINNRIIII

clarata me narrante audiat dilectõ veſtra. Tpe nanqʒ illo qͥ diuine pla

cuit pietati angloꝝ gentem de malis ſuis coꝛrigere.ſueqʒ pᷣuitutis offi

ciis artius aſtringere. gloſiſſimo noꝛmanoꝝ duci guilbbelmo eandem pa

triam debellando ſubegit.Et regi eoꝝ eraldo nomie impio ⁊ tyrano cle
riqʒ pſecutoꝛi et bonoꝛis eccleſiaſtiei ſubuerſoꝛi.reddidit in bello ꝓ me
ritis talionem. Quo ceſo guilbelmꝰ factꝰ dei virtute et induſtria ſua an
gloꝝ rex totius eccleſiaſtice dignitatis honoꝛes in melius refoꝛmauit.
Cuiꝰpie intentõnis oꝑibus inuidens ille bonoꝛum omniũ inimicuſ dya
bolus.tum familiariũ fraudibus.tum extraneoꝝ incurſibus młtotiens
conatus eſt eius obſiſtere ſucceſſibus. Sed dno pregente ad nichilũ de
ductus eſt malignus. Audiẽtes ãt daci angliam ſubiectã eſſe noꝛmãniſ
SFuiter indignati ſe ſuo q̃ſi hereditario iure puati.arma pᷣparant. claſſeʒ

aptant vt eos adeuntes a data ſibi diuinitus patria erpellãt. Moc com

ꝑto guibelmus rex pꝛudentiſſimus helſinũ qᷓndam religioſum abbateʒ
rameſienſ cenobii ad daciam dirigit vt inqrat veritatem huiꝰ rei. Ht il

le vir ad modum ſagacis ingenii ſtrenue negociuʒ regis exeqtur. Quo

fideliter pacto ad anglia reuerti cupienſ mare ingreditur ⁊ iam maxiaʒ

ptem maris pſpero curſu traſierat.cum ſubito denſiſ ſurgentibus vndi

qʒ ventis hoꝛrida tempeſtas.celum cõmouit ⁊ vndas.Fatigatis igitur
nautis nec vltra valentibꝰobniti fractis remis.funibus ruptis.cadenti
bus velis.ſpes ſalutis amittitur:⁊ mhil niſi ſubmerſionis indiciũ miſe⸗
rabiliter expectatur. Cunqʒ de ſalute coꝛpoꝝ deſperati animaꝝ curam

ſolũmõ creatoꝛi ſuo magnis clamoꝛibꝰcõmendarent. ⁊ beatiſſimam dei
genitricem mariã miſeroꝝ ſcʒ refugiũ ⁊ deſperatoꝝ ſpem. deuote inuo
carent.ſubito qndam venerande habitudinis viꝝ pontificali infula de⸗
coꝛatum qſi inter vndas naui ꝓximuʒz viderunt: Qui aduocãs ad ſe bel

ſinum abbatem his verbis cepit compellari eum: is inqͥt piculuʒ eua
dere.vis ad.patriam ſanꝰ ire. Cundqʒ ille cum fletu in toto coꝛde vᷣſidera⸗

re id ſolum expetere reſpõderet.tunc ille. SGcias inqᷣt me ad te a dña no⸗

ſtra dei genitrice maria.ad quam dulciter reclamaſti directũ.⁊ ſi dictis

meis obtempare volueris. ſanus cũ comitib? imminẽs euades piculum

maris. Gpondet ille ilico ſe ei in omibꝰobtemꝑatuꝝ.ſihoc euaderet ꝑi⸗
culum. Pꝛomitte inqͥt mihi ⁊ deo ꝙ diem conceptõis ⁊ creatõnis mris
xpᷣi celebꝛabis.⁊ celebꝛandũ pᷣdicabis.At ille vt vir pꝛudentiſſimꝰet qͥs
inqͥt mihi dies hoc feſto erit celebꝛandus.Sexto ait ydus decẽbꝛis hoc
feſtum tenebis.Et quo inqͥt abbas officio vtemur in eccleſiaſtico obſe⸗
quio. Om̃e inqͥt officiũ quod ðꝛ in natiuitate eiꝰ.dicetur in conceptõne:
excepto ꝙ nomen natiuitatis mutabitur in nomen ↄceptõnis. His di⸗
ctis ille diſparuit ⁊ citiꝰdictu ſedata tempeſtate.abbas cũ ſuis ĩcolumiſ
concito flatu applicuit anglicis litoꝛibꝰ⁊ que viderat ⁊ qudierat.quibuſ
potuit notificauit. Statuit aũt idem feſtu in rameſienſi cenobio ſolẽnit

celebꝛari. 2 ipe quoad uixit denotis obſequiis ſolenniter celebꝛauit. Et

nos ergo fratres cariſſimi ſi poꝛtum ſalutis volumuſ appꝛehendere.dei

genitricis creatõnem et conceptõnem dignis officiis celebꝛemus. vt ab

eius filio digna mercede remuneremur.qui cum patre et ſpũſ ancto vi⸗

uit et regnat in ſecula ſeculoꝛum amen Murſum bec ſolennitas alio
inodo alibi declaratur. Lempoꝛibꝰnanqʒ lꝛaroli regis francoꝛum cleri
cus quidam oꝛdine leuita vngarie regis germanus.beatam dei genitii
cem mariam toto coꝛde diligere.eiuſqʒ hoꝛas cantare ſolitus. parentiü

ſuoꝛum conſilio nubere volens cum quadam adoleſcentula valde. acce

ptaa pᷣſbitero nuptiali benedictõne die quadam miſſa etiaʒ iam celebꝛaꝛ
ta recoꝛdatꝰqꝛ eiuſdem beate marie virginis hoꝛas die illa iuxta moꝛezʒ
ſuum non cantauerat. omnes ab eccleſia exire coegit. ſponſam domum

mittens.et ipſe iuxta altare ſol?remanſit. Cunq; ſolus dominice mr̃is
boꝛas decantando hanc antiphonaʒ.ſ.pulcra es ⁊ decoꝛacantarʒ. ſubi
to apparuit ei domia noſtra ⁊ ꝑpetua dei genitrix virgo maria cũ duo⸗

bus angelis dexteram eiꝰ leuam tenentibꝰdicens ei St ego ſuz pulcra

⁊ decoꝛa quid eſt ꝙ me dimittis. ⁊ aliam ſponſam accipis. Tunqͥd non

ego ſum pulcrioꝛ ila. nunqͥd non ego ſum optime foꝛmoſa. nunquid nõ

ego ſum valde decoꝛa:vbi vidiſti tam pulcram. Cut ille. Gomina mea

inquit claritudo tua omnem pulcritudinem mundi excellit. Tu es ſupeꝛ
thꝛonos ⁊ choꝛos angeloꝛum eleuata.tu es ſup celos celoꝛum exaltata.
Quid ergo vis vt faciam. At illa. Si ſponſam inqͥt carnalem cui adbe⸗
rere vis amore mei dimiſeris me ſpõſam in celeſti regno habebis. Et ſi
cõceptõis mee feſta annuatim ſexto ydus decembꝛis ſolenniter celebꝛa
ueris.⁊ colenda pᷣdicaueris mecum in regno vnigeniti mei laureatꝰ crii
His itaqʒ dictis.domina noſtra ab oculis ſe videntis diſparuit.Cleri
cus vero domum redire nolens abſqʒ parentum ſuoꝝ cõſuio ilico abba
tiam quandam ingreſſus.monachi habitu vᷣcoꝛatur. bi poſtexiguumm
tempꝰmeritis beate marie ſemꝑ virginis.que diligentes ſe ſemp remu
nerat.decoꝛat:⁊ beatificat. aquileie epiſcopꝰpatriarcha factus.feſtunn
ciuſdem conceptõnis die pᷣfato ꝙᷓdiu vixit annuatim cum ꝓpꝛiis etiam
octauis diligenter celebꝛauit.⁊ celebꝛandum pᷣdicauit. Iteꝝ bec feſti
uitas aliter alibi declaratur. In pago gallico canonicus qdam oꝛdine

ſacerdos: ſolicitus cantare beate marie virginis boꝛas nocturnales a

villa quadam vbi cum vxoꝛe cuiuſdam adulteratꝰ fuerat redienſ ad opi

dqum vbi moꝛabatur tendere curans:fluuium ſecane tranſmeare cupiẽs

ſolus nauim ingreſſus: dominice matris matutinas nauigando canere
cepit.Cunq; inuitatoꝛium.aue maria gratia plena dominꝰtecum.dice:

ret:⁊ iam in medio fluminis eſſet.ecce demonum turba vna cuʒ eius na⸗

ulcula eum pꝛecipitauerunt. ⁊ eius animam ſicut pꝛomeruerat rapuerñt
ad toꝛmenta. Bie autem tercõ ad locum quo demones eam toꝛmẽtis af

dei
NN
Gi
nen
nt
renti
ece
ebn
e
nunn
ſiis
ſi
i
uen
d
idhi
M/
.
66l
hya⸗
orl
Oew
e⸗
pgu
Poremm
ut
etin
efchi
NMipe
4es4
Loi
apli
NN
mN
us

HðM daXRRXV
ficiebant.venit beata virgo maria cum ſanctoꝛum turba dicens eis Vt
quid mei familtaris animam iniuſte afficitis. Nos inquiunt eam debe
mus habere.quoniam capta eſt in noſtro oꝑe.Si illius inquit virgo eſſe
debet. cuius oꝑa faciebat.ergo noſtra eſſe debet. quoniam matutias no
ſtras dum vos eum peremiſtis decantabat. Unde magis rei facti eſtis

quia erga me inique egiſtis.His itaqʒ dictis ðᷣmonibus huc ⁊ illuc fu
gientibus.ſanctiſſima virgo animam reduxit ad coꝛpus: ⁊ ꝑ bꝛachium

hominem ab vtroqʒ funere reſuſcitatum arripiens.aquam a dextris et
ſiniſtris quaſi muꝝ ſtare iubens.de ꝓfundo fluuii ad poꝛtuʒ incolumẽ
adduxit.At ipᷣe gauiſus pedibꝰeꝰpꝛoſtratꝰ ait eit Cariſſima domia mea
⁊ virgo gratiſſima.quid tibi retribuam ꝓ tantis beneficiis que mihi fe
ciſti. Precoꝛ inquit dei genitrix ne ampliꝰin adulterii peccata cadẽs cõ⸗
ceptõnis mee feſta ſexto ydus decembꝛis ſolenniter celebꝛes ⁊ celebꝛan
da denuncies..Mox vt ipᷣa locuta eſt.celos eo vidente aſcendit.At ipſe
heremiticam vitam ducens.quod ſibi acciderat.cunctis audire cupien
tibus enarꝛauit:⁊ q;diu vixit eadem feſta celebꝛauit: ⁊ celebꝛãda pᷣdica
uit.Et nos ergo fratres cariſſimi hoc idem noſtra autoꝛitate epiſcopa⸗
li coꝛroboꝛamꝰ: ⁊ pᷣcipimus.vt nullꝰveſtrum ita ſit rebꝰtempoꝛalibꝰaut
ꝓpꝛiis delictis occupatus:quin beate marie virginis venerandam con
ceptõnem annuatim celebꝛet:⁊ eius hoꝛas ꝑ vnumquẽqʒ diem excepto
die dominico vel die nouem lectõnum decantet. Unde etiam notandũ
ꝙ ſialiqͥs ꝓpter peccatoꝝ ſuoꝝ deſperatõʒ dei officiũ facere noluerit
dupliciter coꝛam deo reꝰ erit. Eno modo quia peccatum fecit.altero qꝛ
ꝓ peccato ſuo deo ſeruire noluit.Hinc ad petrum dominꝰ ait. Si te pec
catoꝛem conſideras.opoꝛtet vt a te deum tuum non repellas.Heuzʒ a ſe
repellit.qͥ ppter peccata bonum opus facere renu:t. Si nos peccatoꝛes

eſie recognoſcimus. opoꝛtet vt dei genitricem apud filium ſuum exora

tricem et auxiliatricem habeamus. Si.n.aduerſum nos ſummus iuder
ꝓ noſtris facinoꝛibus iratus fuerit.ipᷣa nobis poteſt facere filium placa

tum que eum genuit: Mullus erit tantus peccatoꝛ in hoc ſeculo ſi ip̃a ii

lium ſuum exoꝛauerit ꝓ eo.quin recipiat veniam in futuro. Quidquid
enim a pio filio ſuo petierit.totũ veraciter obrinebit. Quid de theo:
philo dicamus. Cheophilus vicedominus cuiuſdam epiſcopi cilicioꝛũ
extitit.Hic poſtquam accuſatus apud dominum fuit:⁊ a pꝛopꝛio officõ
expulſus.paupertate contritus cuiuſdam iudei conſilio qui cum dyabo
lo per artem magicam vſu loquebatur.chriſtianitatem ſuam abnegãs
eidem dyabolo ſemetipſum in ſeruum commendauit. Unde valde poſt
exiguum tempus penitens.in quadam beate marie virginis baſilica ꝑp
quadraginta dies ante eius imaginem ploꝛans vigilauit. Cui pre ni
mio laboꝛe et laſſitudine pꝛecum doꝛmienti apparuit beata et immacu
lata mater dei virgo maria. Et corripiens eum reddidit ei cxrographũ

qð dyabolo pᷣfati iudei dederat.qð ipᷣa dei genitrix ab ipᷣo vi abſtulerat
LTunc theophilꝰeuigilãs ſuꝑ pectꝰ ſuum cyrographum poſitum inueit.
⁊ mox craſtino die hec epo cunctiſqʒ ciuibꝰenarꝛauit.Et ſtatim idẽ es
data ſibi penitẽtia ſalutari ⁊ abſolutõe facta.duxit illum ante altare ad
coõmunicandũ.Cum ãt coꝛpꝰxpᷣi de manu epᷣi accipet deſcendit ſuꝑ uluʒ
ſpũſſanctꝰin ſpecie ſolis.⁊ refulſit facies eius vt ſol Beniqʒ in pᷣfata ba
ſilica tribꝰdiebꝰtotidemqʒ noctibꝰagens deo ⁊ beate marie virgini gra
tes. inſiſtens pᷣcibꝰet conſiliis vt dies conceptõnis beate virgis marie
vt pᷣdictum eſt ſolenniter celebꝛetur.ſpũm deo reddidit Ecce quia beata
dei genitrix theophilum ðſperatum ad veniam reduxit: et pfatum pᷣſbi
terum triduanũ moꝛtuũ etiã a demonibꝰeripuit.et ad vitan reuocauit.
quũto ergo magis ffes cariſſimi beatos faciet illos.qͥ eam aſſidue inuo

cabunt.ſi eos qͥ ſolo momento eam interpellauerunt miſerẽs iuuit. San
ctionenſes nanqʒ ⁊ romani eiꝰmatutinas cum nouẽ lectõnibꝰ die ſabba

toꝛum bono moꝛe decantãtes grãm erꝰadqͥrunt. Nulli ergo ſi pigrum

nulli oneroſum celebꝛare eiꝰfeſta. SGOcienduʒ ꝙ ſicut in ſancta eccła colit

natiuitas eiꝰ.ſic debet excoli ↄceptõ eiꝰ. Sicut.n.qd ſaluandum genus

humanum olim fuit neceſſaria natiuitas.ſic fuit ↄceptõ ipᷣius. Niii oci

peretur mime naſceretur. Juſſu dei cõcipitur ⁊ naſcitur:Que niſi naſce
retur mudi redemptoꝛ ex ea nõ naſceretur: Imo ſi diuina generatõ peꝛ
ſpiciatur.ſpẽalis conceptõnis eꝰfoꝛma maioꝛ eſſe appbatur q; natiuita

tis. Sic cõceptõ beate virgis maioꝛ eſſe cõcluditur ꝙᷓ natiuitas. Mag

em̃ eſt ſanctiſſimũ coꝛpꝰvirgis cum beatiſſima ſui anima quã de nichilo

creauit deꝰconcipi ⁊ coniungi.ꝙᷓ p natiuitatẽ in eſe cõtinuari Dicut rei⸗

maioꝛ eſt adam a deo creari q; filios ade de matre naturalit᷑ naſci Cuiꝰ
ergo natiuitas ſancta eſt.ei conceptõ nõ immerito ſancta erit. Quiſqͥs
igitur pᷣſul abbas et pᷣlatus es.recole diligenter eð ſolennia et cunctos
iube eam colere quia ſi eam toto coꝛde amaueris nunqᷓ; a gradu tuo de⸗
poſit⸗ fueris. In memetipᷣo pꝛobaui quod aio.Erubeſcant omnino inſẽ

ſanti qui tantum diem tantaqʒ ſacramenta ac miſteria tenebꝛis ignorã

tie excecati reſpuunt celebꝛare.eo ꝙ viri et mulieris copulatio in conce
ptione virginis extitit. Si eius conceptõnem idcirco ꝙ carnalis extitit
ſtultis non placeat hodie celebꝛare. tamen diem illam et noctem qᷓmuis
ſit multis incognita.et tempꝰet hoꝛam ſpũalis conceptõnis eius ſcʒ ho
die celebꝛare delectet.qua ipᷣe animarum creatoꝛ animam ſue mris di

gnam ſanctiſſimo coꝛpoꝛi virginali e angelis mimiſtrantib⸗ copulauit.
Quam etiam diem pꝛimam noſtre reparatõnis et ſalutis. viſpoſitoꝛ no

ſtre ſaluatõnis inter ceteros dies fecit:pꝛeelegit et ſanctificauit. Nam
ꝙ ſunt due conceptõnes hominis omnibus notum eſt peritis. Ona ſpi
ritual.alia carnalł na qͥdẽ q̃ carnal copulatõ viri et mulieris agit᷑.alia
q̃ ſpal aĩia noua ⁊ pura do opãte coꝛꝑi diuitꝰdat ⁊ adunatf. Si n placʒ

— — — —

li

lenn.

eit,
is
lenn
ihin
Mnb
Nllg
nire
nbi
Nau.,
Lino
Ban

Nn

thon

ngens
Hix
ale
or
wo⸗

Pa⸗

ruhio
Nut rᷓ
a
Quls
Ns
node
mmvn
nes
iuis
ſbo
ſisd
P
oſtotn
1
l
ℳ

cdlccl

QANANXXNRXVI

illis celebꝛare ſolennia conceptõnis carnalis dñice matris. placeat eis
colere anime eiꝰſpnalem creatõʒ ⁊ coꝛpis aĩmeqʒ copulatõʒ.O quanta
eſt dies ula q̃ noſtre repatricis aima digna creatur.⁊ cõſecratur.⁊ ſan:
ctiſſimo coꝛꝑi vnitur. Mõ eſt verus amatoꝛ virgis qͥ deſpicit colere diẽ
eius ↄceptõnis.Erubeſcant iteꝝ inſani qͥ hanc viem colere nolunt.idcir
co ꝙ alioꝝ ſanctoꝝ cõceptões mĩme colere ↄſueuit eccłla. Maxia ppe
ruſticitas eſt eã aliis ſanctis in hoc compare.in q̃ deꝰcarnem aſſumpſit
quam etiã ſuꝑ omnes ſanctos ⁊ archangelos in celis ſublimauit. Quã
uis em̃ ceteris ſanctis dies ↄceptõnis eoꝝ nõ ſit ↄceſſum vt celebꝛẽtur.
illi tamen a ſpũſancto ↄceſſuʒ eſt q̃ maioꝛ ⁊ excellentõꝛ cunctis eſt. Pul
cre ⁊ digne hanc dominatõʒ ſuꝑ ceteros ſauctos illa ðbet habere pꝑ quã

omnes ſancti ſanctificãtur ⁊ beatificãtur.Bicit᷑.n.xpᷣc ſanctꝰſanctoꝛuʒ

⁊2 hec ſancta ſanctoꝝ. Et ſicut ſine moꝛe ſummꝰreꝝ diſpoſitoꝛ ſuper

oẽs ſanctos ⁊ ſanctas illã dignitateʒ ei tribuit vt verbum caro factum
virgo ↄciꝑet ⁊ virgo pareret.⁊ pꝰpartũ virgo ꝑmaneret. ſic ipᷣe p omi⸗

bus abſqʒ moꝛe hanc dignitatem illi iuſte contulit.vt conceptõis ⁊ nati
uitatis eiꝰ ſolennia ſacroſancta in ſancta celebꝛentur eccla. Quid lõgiꝰ.
Conceptõnem dñice matris colere eſt xpᷣi generatõʒ cõmemoꝛare.nam
virginis marie conceptõ.criſti generatõnis eſt linea.Quappter euãge:⸗
gelium liber generatõnis hac die ſicut in natiuitate domi añ matutias
laudes bono moꝛe ðdcantamus:⁊ ad miſſam legimꝰ. Merito igitur coli
tur et filii generatõ.⁊ mr̃is conceptõ.quoniã conceptõ et natiuitas ma
tris generatõ eſt fulu. Celebꝛemus ergo dignis officiis alacriter vtrãqʒ
cõceptõnem ſpiritalem ſcʒ ⁊ humanã.vt ipſius meritis ⁊ pꝛecibꝰ a ſecu
laribus curis ⁊ a cunctis vicus mereamur eripi.et ad gaudia padiſi per
duci.pꝛeſtante domino noſtꝛo ieſu xpᷣo filio eius.qͥ cum patre ⁊ ſpũſan⸗
natre ſua maria virgine viuit et regnat deus ꝑ infinita ſecula ſe
um Amen
. Er ſermone anſhelmi.

Pꝛincipiũ quo ſalus mũdi ꝓceſſit michi cõſiderare volenti occurrit
erna ſolẽnitas que de conceptõe beatiſſime matris dei marie mul⸗
in locis recolitur. Mec magni ponderis eſt om̃e quod dignitati aut
noꝛi eius humana laude defertur. ſi meritis illius et inſignibus com

Patur. Tantoꝝ nanqʒ bonoꝝ ↄſummatõ q per ipam domi matrem toti
creature puenerũt videtur admonere omnẽ menteʒ humanam pietatis

affectu exoꝛdiũ ſuũ cõſiderare.qᷓ; ſublime q; diuinũ.qᷓᷓ ineffabile fuerit.
Mec miꝝ fundamentũ ſiqͥdem et quaſi quoddã ſacrariuʒ ciuitatis ⁊ ba
itaculi ſumm boni in ea ponebatur. et manſio lucis eterne et incoꝛpo
ralis quã coꝛꝑaliter inhabitaret ule incoꝛpoꝛeus et incircumſcriptus ⁊
creãs ſiml et viuificãs oĩa ſpũs.parabatur Btã igit᷑ virgo maria veꝛa

mater dei futura ſicut eũ qͥ ſupꝛa omia eſt incompᷣhenſibilis verum erat
hominẽ et ineffabili mõ de ſui ſubſtãtia virgo paritura.ac ꝑ boc in dei⸗
tatem illiꝰtrãſitura.ita nõ abſurde credi põt pᷣmoꝛdia ↄceptõis eiꝰ tante
dignitatis ſublimitate pᷣſignata vt humanaꝝ cõceptõ mentiũ ea plene
penetrare nõ valeret.Et ideo eiuſdẽ ↄceptõis dies feſtiuis laudibꝰa cũ⸗
ctis fidelibus merito celebꝛetur. Be ipᷣa qppe multis ſeculis añ oꝛtũ eiꝰ
eſa yam ſpũſancto afflatũ dixiſſe cõſtat. Egredietur virga de radice ieſ.
ſe: ⁊ flos de radice eꝰaſcendet:⁊ reqͥeſcet ſuꝑ eum ſpũs domi.Hec itaqʒ
virga qᷓ talem ex ſe ꝓtulit floꝛem nullo diſſentiente virgo mania fuit. Et
flos qͥ de radice eraſcendit bñdictꝰfilius eiꝰ.ſuꝑ quo ⁊ in quem ois ple⸗
nitudo diuitatis eſſentialiter reqͥeuit. Hec igitur virgo tãti filu digniſ
ſuna parens cũ in aluo ſue parentis naturalilege concipetur.qs nõ con

cedat dei ſapientiã a fine vſq; ad finem ꝑtingentem. cũcta implentẽ.cũ
cta regentem nono qdam et ineffabili gaudio celũ et terꝛã et omia que i
eis ſunt ꝓfundiſſima ac ineffabili iubilatõe ꝓ ſua reintegratõe quam ꝑ .
