ni eleuabatur in miſſa in tantũ mentis rapiebatur exceſſũ ac ſi ibidẽ chꝛi

ſtum incarnatũ pᷣſentem videret. ppter qð miſſaʒ mlto tempe cum cete

Erat aũt ſibi ĩ eccłia ꝑnoctãdi cõſuetudo creberria vt vix
cedente ſomnii inte rpellaret neceſſitas ſiue ante altare aut ſi up lapidem
capite redinato paululuʒ quieſcebat Tres ſingulis noctibus accipiebat
manu pꝛopria de quadam catena ferrea diſciplinaſ vnam videlicet pro
ſe.alteram pro peccatoꝛibus qui verſantur in mũdo.terciã vero ꝓ hiſ qͥ
in purgatoꝛio cruciantur Electꝰ aliqñ in coteroneñ. glias citauienſẽ.
epᷣm om̃ino renuit cõteſtans ſe prius terꝛã deſerere q electõi alicui de
ſe facte aliquatenꝰ cõſentire JInterrogarus aliquãdo cur ñ libẽtiꝰ tho

loſe in tholoſanaqʒ dyoceſi. in eiuſ videlicet dyoceſi.qᷓ; in carchaſonẽſi

dyoceſi moꝛaretur. reſpõdit Quia in tholoſana dyoceſi młros qͥ me bo
noꝛant inuenio.apud carchaſonã vero om̃es ecõtrario me impugnant
Interrogatus a quodam in quo libꝛo plus ſtuduiſſet.reſpondit. In li
bꝛo caritatis Quadã vice duʒ vir dei dominic? apud bononiã oſtitutꝰ

4.

in eccleſt ia pernoctaret. dyabolus in ſpecie fratris eidẽ apparuit. Queʒ

ſanctꝰ dñicus fratrem exiſtimãs ei innuebat vt cũ ceteris ad qͥeſcendũ

— — — — -—ð

— —

— — —

W””

„CLX VI —

pgeret. Ille vero quaſi deridẽdo eundẽ ſibi nutibꝰ rñdebat Tunc ſanc⸗

tꝰ dñicus quiſnaʒ eſſet qui ſuuʒ mandatũ cõtemneret ſcire volens.can/

delã ad lampad? accendit.et in faciem ei reſpiciens.ꝙ dyabol? eſſet cõ

feſtim cognouit. Quare cum eũ vchemeutiꝰ increpaſſet.mox eidem ðy

bolꝰ de fractionẽ ſilentii inſultare cepit. Ganctꝰ aũt dñicus vtpote fim
magiſtro ſibi loqui licere aſſerens.coegit ipſuʒ vt ſibi diceret de quo fra
tres in choꝛo temptaret. Qui reſpondit. Yacio eos tarde venire et cito

exire Beiude duxit eum ad doꝛmitoꝛium de quo ibidem fratres temp⸗

taret inquirẽs. Qui ait. S acio eos nimis doꝛmire.tarde ſurgere. ſicqʒ
a diumo officio remanere.et interdum immũdas cogitationes habere⸗
Deinde ad refectoꝛiũ ipᷣm duxit.et de quo ibidem fres temptaret queſi
uit. Tunc demõ ꝑ menſas ſaliens. plus et minꝰ.plus et minꝰ. ſepiꝰ repe
tẽdo oicebat. Quẽ cũ ſanctꝰ vñicꝰ qd ſibi h vellet ĩterrogaret ait Quol
dã fr̃es tempto vt plus comedãt.et ſic ex nimia cibi ſumptione deliquat
Quoſdã vt minꝰ ſumant.et ſic in dei ſuitio et ſui oꝛdinis obſeruatione
debiles fiant. Inde duxit eum ad locutoꝛiũ de quo ibidẽ fratres tempta
ret inquirens Tunc ille crebꝛo linguã reuoluens mirabilis confuſionis
ſonũ pmebat.Quẽ cum ſanctꝰ dñicus quid ſibi hoc vellet ĩquireret. ait
Hic locus totus meus eſt. Cum em̃ fratres ad loquendum conuemunt
eos temptare ſtudeo vt coufuſe loquãtur.et multis ſeſe inutilibꝰ verbiſ
cõmiſceãt.et vnus aliũ nõ expectet Poſtremo duxit eum ad capitulum.
Sed cum ante oſtiuʒ capituli fuiſſet. demõ nullatenꝰ intrare voluit ſed
ait. Huc nunqᷓ ingrediar.quia locus maledictõis et infernꝰ michi eſt et
totum ibi amito quod in alus locis lucroꝛ Nã cum aliquẽ frem ꝑ aliqm
negligentiã delinquere fecero.mox in loco hoc maledictionis de ipᷣa ne
glientia ſe purgat.et coꝛam omnibꝰ ſe ꝓclamat: Nã bic monentur.hic
cõfitent᷑. ̊ accuſantur.hic verberãtur.hic abſoluũt᷑:et ſic totuʒ amiſiſſe
me doleo qð alibi me lucratuʒ gaudebã.Et his dictis euanuit Tã
dẽ apppinquante pegrinatõis termino cõſtitutus apud bononiam gra⸗
ui cepit coꝛꝑis infirmitate languere SGui autem coꝛpoꝛis diſſolutio ſibi
in viſione monſtrata eſt. Nidit em̃ iuueneʒ pulcerrimũ his verbis ſe vo
cantẽ et dicentẽ. AUeni dilecte mi.veni ad gaudia veni.Conuocatis igit
ex fratribꝰ bononienp̃ cõueutꝰ.xii.ne eos exheredes et oꝛphanos dereli
queret.teſtamentũ ↄdidit dicens Hec ſunt q̃ vobis tanquam filiis be⸗
reditario iure poſſidẽda relinquo.Laritatẽ habete.humilitatem ſeruate
pauptatem volũtariaʒ poſſidete.Illa vero qua potuit diſtrictõne pꝛobi
buit ne quis vnquã in ſuo oꝛdine poſſeſſiones induceret tempoꝛales ma
ledictionem dei omnipotentis et ſuam terribuiter impᷣcans ei qui pᷣdica
toꝝ oꝛdineʒ terrenaꝝ diuitiarum puluere pᷣſumeret maculare Fratribꝰ
vero de eius deſtitutõne incõſolabiliter dolentibꝰ dulciter eos cõſolãs
ait. Ne vos mea filii coꝛpoꝛalis turbet diſceſſio.nullatenꝰ dubitantes

ℳf

vrilioꝛem me vos moꝛtuũ habituros qᷓ; viuũ. Proinde ad extremaʒ ho

ram veniens.anno dñi.M. ccxxi.doꝛmiuit in dño. Cuius quideʒ trãſi

tus eadem die eademqʒ hoꝛa fratri guali tunc prioꝛi frm pᷣdicatoꝛuʒ de
bꝛixia et poſtmodũ eiuſdẽ ciuitatis ep̃o hoc modo mõſtratus eſt. Nã cñ
in cãpamili fri capite ad muruʒ inclinato leui ſomno doꝛmitaſſet.vidit
celum aptum ⁊ duas ſcalas candidas ad terram ſubmitti.quaꝝ ſummi

tates xpᷣs cum mr̃e tenebat.et angeli ꝑ eas iubilantes aſcẽdebant ⁊ de

ſcendebãt. In medio aũt ſcalarum ĩ imo ſedes poſita erat.⁊ ſup ſedẽ ve
lato capite frater ſedens. Jeſus auteʒ ⁊ mr̃ eius ſurſũ ſcalas trabebãt
donec ſedente in celum eleuato aptura celi clauſa eſt. Ueniens igitur p
dictus frater bononiã cõtiuuo eadem die ⁊ hoꝛa patreʒ migraſſe cogno
uit. Frater quidam nomine rabo poſitus ꝗpud tibur eadem die ⁊ ho
r2 qua pater migrauit a coꝛꝑe miſſam celebꝛaiurus acceſſcrat ad altare
cum oudiſſet eum bononie egrotaſſe. ⁊ ad locum canonis veniens ĩ quo
de viuis mentio fieri conſueuit.et vellet pro eius ſalute oꝛare.ſubito fa
ctus eſt in exceſſu mentis.viditqʒ virum dei dñicum quadaʒ coꝛona lau
rea laureatum.totũqʒ mirabili ſplendoꝛe fulgentẽ. duobus quidem reue
rendis viris comitatũ hinc inde extra bononiã in via regia procedentẽ
Diem igitur notans ⁊ hoꝛam inuenit tũc ſuum dei domimicũ a coꝛpoꝛe
mgraſſe. Lum igitur coꝛpus eius multo tempe ſub terra iacuiſet.⁊
crebꝛeſcentibꝰ indeſinẽter miraculis non poſſet vlterius eius ſanctitas
occultari.fidelium dignum duxit deuotio coꝛpꝰ eius ad altioꝛem locum
tranſferre.Cumqʒ momumentũ fuiſet. fracto vix ferreis inſtrumentis
cemento ſublatoqʒ; lapide patefactuʒ tanta ex ipᷣo ſuauiſſimi odoꝛis pro
rupit fragrantia. vt nõ tam ſepulcx ꝙᷓ cella videretur aromatũ patuiſſe

Qui quidem odoꝛ cuncta ſuperabat aromata nec alicuius rei naturalis

odoꝛ ſinnlis videbatur. Mec ſolum oſſibus aut pulueri ſactri coꝛpis ine
rat l capſe.veꝝ etiã terre circũquaqʒ congeſte.ita vt ad longinq̃̊s regio
nes poſtmodũ delata odoꝛẽ ipᷣm lõgo temꝑe retineret. Frjm vero mani
bꝰ maxie aliqͥd de reliqͥiis ſacroſanctis tangentibus ſic inheſit vt quaʒ
tũcunqʒ lote vel etiã cõfricate eſſent p plures dies cõſeruate fragrantie
teſtimomũ pᷣſentarent P In ꝓuincia vngarie vir quidam nobilis cũ
vxoꝛe ſua et filio ꝑpuulo ad reliqͥas beati dñici que in ſi ilon habebaͤtur vi
ſitandos acceſſit. At filius eius infirmatus ibideʒ ad extremũ vite moꝛi
endo peruenit. NPater autem coꝛpus filii coꝛam altari beati dñici collo
cans lamentari cepit et dicere. Beate dñice letus veni ad te.en triſtis re
deo. Cum filio veni: ⁊ oꝛbatꝰ recedo. Redde michi queſo flium meum
Redde michi leticiã coꝛdis mei Et ecce circa medium noctis puer reui
Lit ⁊ eccleſiã ãbulauit Juuenis qͥdazʒ cuiuſdã nobilis dñe mancipium
du in quodam fluuio piſcandi gratia inſiſteret. in aqua lapſuſ et ſuffocã
tus diſparuit. Magno autem ſpacio tempoꝛis interiecto. eius coꝛpus

1
de
t

1

R

——

LXXV.

de pfundo fluuii eſt eductũ. Gña auteʒ ip̃ᷣius prò eiꝰ reſuſcitatõe beatũᷣ
dñicuʒ inuocãs:pꝛomiſit ſe ad ſuas reliquiaſ nudis pedib⸗ acceſfſux re
ſuſcitatũ mancipiuz libertati datuꝝ. Statimqʒ qͥ fuerat moꝛtuꝰ in me/
diũ videntibꝰ omnibꝰ vite redditꝰ pſiliit. votũqʒ ſuuʒ pᷣdicta dñs ſicuti
promiſerat adimpleuit. In eadem prouicia vngarie dum qdain vir fi
lium ſuum defunctuʒ amare lugeret.⁊ beatũ dñicũ pro eiꝰ reſuſcitatoe
inuocaret. circa pulloꝝ cãtum qͥ moꝛtuꝰ fuerat oculos aperuit et patri
dixit. Quid eſt pater ꝙ ſic habeo faciem madefactã. Et ille. Lacrime pa

tris tui ſunt fili.quia tu moꝛtuꝰ fueras.⁊ ego ſolus remanſeram omm
gaudio deſtitutus.Cui ile. Multum fleuiſti pater. ſed beatꝰ dñicus de

ſolationi tue cõpatiens.vt tibi viu⸗ redderer ſuis meritis ipetrautt.
Lãguidꝰ qͥdam ⁊ ꝑ.xviu.ãnos cecus reliquias beati dñici viſit are de

ſiderans. tanquã temptãs ire de lecto ſurrexit:tantãqʒ ſubito ſibi ſenſit

infundi virtutẽ paſſu cõcito gradi cepit. Tantoqʒ niagis in cõugleſcẽ

tia coꝛpis et iluminatõe oculoꝝ pꝛoficiens quuto quotidie ĩ itinere ꝓce

debat.donec tandeʒ ad locũ deſtinatũ ꝑpueniens pfectuʒ recepit vtriul

; bñficiuʒ ſanitatis. In eadem pꝛouicia vngarie matrona q̃dã ad ho
noꝛeʒ beati dñici miſſaʒ diſponẽs facere celebꝛari. ſacerdotẽ hoꝛa debita

—

nõ inuenit. Quapꝛopter cãdelas tres ad hoc paratas manutergio mũ⸗
do inuoluit.⁊ in quodã vaſe repoſuit. Aliquãtuluʒ autem diuertens.· et
poſtea rediens cãdelas flanns patentibꝰ ardere vidit.Currentes om̃es
ad tã grãde ſpectaculũ tãdiu ibideʒ tremẽtes ⁊ oꝛãtes ſteterunt donec

ſine leſione manutergii penitꝰ exarſerunt L Apud bononiam ſcola!

ris quidam noĩe nicolaus graui renũ ac genuũ doloꝛe adeo eſt vexatus
ꝙ de lecto ſurgere non valebat. Cuius ⁊ femur leuuz emarcuit intantuʒ
qy omnis ab eo ſpes curationis abſceſſit. Beo igitur ⁊ beato dominico

ſe deuouens. cuʒ ſe filo de quo fienda erat candela totum menſus eſſet
in longum. cepit etiã coꝛpꝰ colluʒ ⁊ pectꝰ cingere.cum tandem genu fuo

ambiente cinxiſſet inuocato ad quamlibet menſt⸗ uratõem nomine ieſu
beati dñici.cõtinuo ſe alleuiatuzʒ ſentiens exclamauit Ego ſum liberatꝰ

Exurgens ⁊ p gaudio lacrimans.ſine aliquo fulcimento venit ad eccle
ſi ĩ qua coꝛpꝰ ſancti dñici quieſcebat.In eadem quoqʒ ciuitate mlta et
fere innumerabilia miracula deus ꝑ ſuũ uũ dñicum operatus eſt. In

ſicilia apud auguſtaʒ cum puella quedã que vicio lapidis laboꝛabat in/

cidi deberet. mater eius pꝛo inſtanti ꝑiculo filiam ſuam deo ⁊ beato dñi
co cõmẽdauit. Sequenti igitur nocte doꝛmienti puelle beatꝰ dñicus aſti
rit ⁊ĩ manu eius lapidem quo toꝛquebatur poſuit ⁊ abſceſſit. Quẽ puei
la euigiãs ⁊ ſe libarataʒ inueniens mĩi dedit.⁊ viſioneʒ p ordinẽ expli
cauit. Mater vero lapideʒ ad domũ frm attulit.⁊ ipᷣm ĩ memoꝛiã tauti
miraculi coꝛaʒ ymagine beati dominici ſuſpendit In auguſta ciuttate
cum in feſto tranſſatoꝛs beati dominici matrone quedã que ĩ eecłia frin

fuit. Et ait. Dec vnctio eſt va
bi cũ mulier reqͥreret ratõem dixit. Hec vnctio dilectõnis eſt ſi ignum qᷓ

miſſaꝝ ſolenniis interfuere domũ redirent et quãdã mulierẽ p̃ foꝛibꝰ do

mò ſue filatem viderent. ipſam caritatiue redarguere ceperũt. cur in fe⸗

ſto tãti pdtris a ſeruili ope non ceſſi aret. Illa vero indignata reſpondit.
Vos que eſtis biʒote fratrum feſtuʒ colite veſtri ſ. ancti. SGtatimqʒ ocu⸗
lis in tumoꝛeʒ cũ pꝛunitu conuerſs. ex ipſis ceperunt vermes pꝛotinus
ſcaturire.ita ꝙ vicina quedam decemocto vermes eduxit ex eius ocul
numeratim. Compuncta igitur ad eccleſ lam fratrum venit.ibiqʒ pecca
ta ſua confitens .et votum emittens ꝙ decetero ſãcto dei dñico nücy de
traberet et eius feſtũ deuote ageret. pꝛotinꝰ reſtituta eſt priſtine ſanita
ti M Banctimonialis quedaʒ nomine maria apud tripolim in mo
naſterio quod dicitur magdalena validiſſimis infirmitatibijs elaboꝛãs

at in tibia grauiter percuſſa qͥnqʒ mẽſib⸗ cruciatu mirabili vꝛgebat ita

vt ſingulis boꝛis exitus timeretur. Que intra ſe recolligẽs ſemetip̃ã ſic
exoꝛauit. Mi dñe ñ ſum ego digna oꝛare te.nec a te exaudiri.ſed rogo
dommů meum beatũ dominicuʒ vt ſit mediatoꝛ inter me et te. et micht ĩ

7

petret beneficiuʒ ſanitatis.Cum ergo diu cuʒ lacrimis exoꝛaret.ĩ exta

ſi facta vidit beatũ dñicuʒ cum duobus fratribꝰ apta coꝛtina que ãte le

ctũ eius Rdebat intratem ſibiqʒ dicentẽ Quare tantũ ſanari deſideras
Et ula Bñe vt deo meo deuotiꝰ ſeruire poſſim. Tunc ille de ſub cappa

vnctõnem mire fragrantie proferens tibiaz eius vnxit et ſtatim ſanata
lis. Cuius ver⸗

z

ictio eſt valde pᷣcioſa dulcis et diffici
videlicet pᷣctoſa eſt.qa nullo pcio emi poteſt.⁊ quia in doms dei nullum
eſt melius. Bulcis quia nichil dulci⸗ caritate.Bifficiliſ quia cito perdi
tur niſi caute cuſtodiat. Ipᷣa etiã nocte ſoroꝛi ſue ĩ doꝛmitoꝛio quieſcẽti

apparuit dicens. Ego ſanaui ſoꝛoꝛẽ tuam. Que currsẽ ip̃az ſanatã in.

uenit. Que cũ ſe etia ſenſibili vnctione inunctã ſentiret. ipſaʒ cum bom
bice ⁊ reuerẽtia multa exterſit Que cum qabbatiſſe confeſſoꝛi ⁊ ſoꝛoꝛi om
ma retuliſſet.⁊ vnctioneʒ in bombice preſentaſſet tanta ⁊ tam noua odo
ris fragrantia ſunt percuſſi.vt nulla eiſ poſſent aromata comparari. Ip
ſam auteʒ vnctionem cum multa reuerentia ſeruauerunt Quã grat?ꝰ
autem deo exiſtat locus in quo ſacroſanctuʒ coꝛpus beati dñici reqͥeſcit
licet ex miraculis multis claruerit.vnũ tamẽ bic poſuiſſe ſufficiat Re
fert magiſter alexander epᷣs vindonicenſis in poſtulis ſuis ſup illud veꝛ
bũ. Miſericoꝛdia ⁊ veritas obuia ſibi ⁊c.ꝙ quidam ſcolaris degẽs bo
nonie vanitatibus ſeculi deditus viſionez talem ↄſpexit UVigebatur ſi
quidẽ ſibi ꝙ in quodaʒ cãpo magno ↄſiſteret ⁊ ibidem tempeſtas ingẽs
lup ipſum deſcẽderet. Qui dum fugeret a facie tempeſtatis.ad quãdaʒ
vomum puenit Quaz cum clauſam inueniſſet ⁊ pulſans ad hoſtium ſe
ibidem recipi poſtulaſſet. que deintus erat hoſpita reſpondit. Ego ſum
iuſtici que hic habito. et bec vomus mea eſt. Quia autem tu uſt? nõ

OCLXRXVIII.

es.in ea babitare nõ vales Ad cuiꝰ verba ille plurimũ merẽs abſceſſit.
et aliaʒ domuz vltra ilam conſpiciens ad eã venit. et puliſ ãs ad hoſtiuʒ
ſe ibidem recipi poſtulabat. Sed q̃ deintus erat hoſpita reſpondit Ego
ſum veritas que bic habito et hec domus mea eſt Te autem boſpitio n
recipiam. quia veritas eum non liberat qui eam non amat. Indeqʒ abſ⸗
cedens terciã domuzʒ vltra illam ꝓſpicit.ad quã veniens ſe ſimuiter cõ
tra impetũ tempeſtatis recipi flagitauit. Cui que deintus erat domina
reſpõdit. Ego ſum pax qᷓ bic habito.nõ eſt aũt pax impus ſed hoĩbꝰ bo⸗

ne voluntatis Veꝝ quia ego cogito cogitationes pacis ⁊ nõ afflictõniſ
vtile conſilium tibi do. AUltra me ſoꝛoꝛ mea habitat que miſeris ſemper
auxilium preſtat. ad hanc accede ⁊ cius momta comple. Cum ergo ac⸗
ceſſiſſet. que deintꝰ erat reſpondit.Ego ſum m iſericoꝛdia que hic habito
Gi igitur abĩminente tempeſtate ſaluari deſideras vade ad domũ in ᷓ
fratres pᷣdicatoꝛes de bononia habitãt. ibiqʒ inuenies ſtabulum penitẽ
tie. et pꝛeſepe cõtinentie et pabulum doctrine.aſinum ſimplicitatis cum
boue diſcretionis. mariã illuminãtem ⁊ ioſeph ꝓficienteʒ.et puerũ ieſuʒ
te ſaluãtem. Cum igitur pᷣdictꝰ ſcolaris euigilaſſet.ad domũ fratrũ ve⸗

nit et viſionem ꝑ oꝛdinem recitans habitum oꝛdinis petiit et accepit

UIX.
De ſancto B

nh

Ixtus dicitur a ſios quod eſt deꝰ.⁊ ſtatꝰ quaſi diuinꝰ ſtatus
Del ſixtus a ſiſto ſiſtis quaſi firmꝰ ⁊ fixus ĩ fide paſſione et
onã operatione. M r
MIrr papa athenief. natõe. primo dez phe ſed poſtea diſet⸗
. —☛ pulꝰ xpᷣi⁊ põtifex ſũmꝰ electꝰ. decio ⁊ valc riano cum duobuſ
dyyaconibuſ ſuis feliciſſimo et agapito pñtatꝰ Queʒ cũ deciꝰ
nłlis poſſʒ ꝑſuaſionibꝰ ĩclinare.fecit eũ duci ad templũ martis vt aut ſa:
crificaret: aut ĩ cuſtodia mamertini recipetur. Sed cũ ſacrificare renu
ens ĩ cuſtodiã duceretur. beatꝰ laurentiꝰ pꝰ eum clamãs ibat ⁊ dicebat.
Quopgrederis ſine filio pater. quo ſacerdos ſacte ſine miniſtro pꝛope⸗
ras.cui ſixtus. Mõ ego te deſero fili neqʒ derelinquo ſed maioꝛa tibi
debentur pꝛo fide xpᷣi certamina Poſt triduũ me ſequeris ſacerdoteʒ le
uita. Interim ergo theſauros eccleſie accipe.⁊ qͥbꝰ tibi videtur diuide.
Quos cũ ille chꝛiſtianis pauꝑibꝰ diſtribuiſſet.valerianꝰ pᷣfectus decre⸗
uit vt ſi⸗ ixt? ad templũ martis ſacrificaturꝰ duceretur. Qð ſi renueret ibi
deʒ capite truncaretur Quicũ duceret beatꝰ laurentiꝰ poſt eũ clamare
cepit: ac dicere· Noli me derelinquere pater ſancte.qͥa theſauros tuos
iam expendi.Tunc milites audientes theſauros nominare laurentium
tenuerunt.ſixtum vero cum feliciſſimo et agapito ibidem decollauerũt

In bac die eſt feſtũ tranſfiguratõnis dñi. et ſanguis cp̃i de nouo vino ſi

fieri põt et inuemiri in aliqbus eccleſus ↄficitur. vel ſaltem de matura
vua aliquãtulũ in calice eliquatur. In hac etiã die racemi benedicũtur

et populꝰ inde cõmũicat. Rõ autem huꝛ eſt ex eo ꝙ dñs diſcipulis ſu⸗

iſ dixit ĩ die cene. Nõ bibã amõ ð h genimie vitiſ donec bibã illð nouũ ĩ
regno patris mei Illa vero trãſfiguratio dñi ⁊ ꝙ dirit nouũ vinum. rep

ſentat gloꝛioſa innouationẽ quã xpꝰ poſt reſurrectõem babuit et ideo in

hac die tranſfigurationis q̃ reſurrectõem dñi repᷣſentat vinuʒ nouũ inqͥ

ritur. non ꝙ in hac die vt quidꝗ aiũt tranſfiguratio ſit facta.ſed in bac
die ab aplis manifeſtata Trãſfiguratõ em̃ facta ðꝛ fuiſſe circa principi

um veris. Biſcipuli gutez ꝓppter ꝓhibitionẽ eis factã ipᷣam tamdiu cela

uerunt et in hac die manifeſtauerut. Gic legitur in libꝛo qͥ dicit mitrale

De ſancto donato
t. S

„QAX

uſionẽ et glificationeʒ q eſt triplex generatio ſpũalis a deo.
aʒ cum ſancti moꝛiũtur tunc naſci dicũtur. Uñ obitus ſãc⸗
toꝝ nõ moꝛs ſed natale vocatur. Puer em̃ appetit naſci vt recipiat am
plioꝛẽ locuʒ ad manendũ.vberioꝛẽ cibũ ad veicendũ.liberioꝛẽ acrem ad
reſpiraduʒ. et lucem ad vidẽduz. et qͥa ſancti cũ de vtero matris eccle ſie
p moꝛteʒ exeunt.illa q̃ttuoꝛ ᷣm moduʒz ſuũ recipiunt.ideo naſci dicũtur

Seldicuur donatus quaſi dono dei datus.

Onatꝰ cum iuliano imꝑatoꝛe eruditꝰ et nutritꝰ eſt. ta q; pᷣdi⸗
ctus iulianꝰ fuit tunc in ſubd yaconũ oꝛdinatꝰ. Sed cũ ĩ impe
riũ ſublimatꝰ fuiſſet. patreʒ et matrẽ beati donati occidit.do

2

nat? vero in aretinã ciuitatẽ aufugit et spud hilariũ monachuʒ manẽs

mlta ibideʒ miracula fecit. Nã cum pᷣfectꝰ ciuitatis bñs filiuʒ demonia

cũ ei ad donatũ adduxiſſet ſpns imũdꝰ clamare cepit ac dicere. In noie
dñi ieſu tp̃i noli michi eſſe moleſtꝰ.vt de domo mea egrediar. O donate
q̃re me exire coartas cum toꝛmẽtis.Sed oꝛãte donato fuit ptinꝰ libera

tꝰ ir quidã euſtaſius noĩe. exactoꝛ fiſci in tuſcia publicã pecuniã in

cuſtodia vxoꝛis noĩe eufroſine dereliquit. Sed cuʒ ꝓuintia ab hoſtibus
vrgeretur.pecuniam abſcõdit et doloꝛe pᷣuenta vitam finiuit Air autẽ
eius rediens cum pecuniaʒ inuenire non poſſet et iam cum filus ſuis ad
ſupplicium tradi deberet ad ſanctum donatuʒ cõfugit. Donatus autem
ad ſepulcrum vxoꝛis cum eo ꝑgens oꝛatione facta clara voce dixit. Eu
froſina ꝑp ſpmſanctuʒ te adiuro.vt dicas nobis vbi talem pecuniam po⸗
ſuiſti. Et facta eſt vox de ſ. epulcro dicens. In ingreſſu domꝰ mee ibi eaʒ
ſuofodi. Et euntes eam ibi vt dixerat inuenerunt. Poſt aliquot autẽ
dus ſatirus epᷣs in domino obdoꝛmiiuit.et omnis derus donatũ ĩ epᷣm

Onat? dicitur q̃ſi a deo natus.et H Pregenerationẽ et gre in

— -— — —

— — mummm. —

☛

— — — — —

— —
— ——

—— —

1
.

.

LXXIX.

4

elegit. Tum autez vt tefert greg. in d yal. quadam die miſſa cclebꝛatapo

pub ↄmunicaret·⁊ dyaconꝰ cõmunicãs chꝛiſti ſanguine⸗ pꝓpinaret ſubi

to paganoꝝ impulſu ð ꝗaconus cecidit.et caliceʒ ſanctũ fregit. Be quo

cum ipᷣe et omnis populꝰ plurimũ meſtus eſſet. donatus fragmenta col
ligens calicis.oꝛõe facta ipſum in pꝛiſtinam foꝛmom reſraurauit. Ena

aut pticula a dyabolo abſcõſa fuit.q in calice pᷣdicto defecit. que tam̃ eſt

ad teſtimoniũ miraculi huius. Pagaui auteʒ hᷣ viſo miraculo ſunt con⸗
uerſi · et. lxxx. baptiſma ſuſceperunt. Fons quidã adeo erat infectuſ vt
quicũqʒ de illo biberet ꝓtinus moꝛeretur. Gum igitur ſact? donat⸗ ſuꝑ
aſinuz ſuuz iluc iret vt oꝛõne ſua aquã ſanaret.dꝛaco terribil inde eru⸗
pit. ⁊ pedes aſini cauda inuoluẽs contra donatuʒ ſe ꝓtinus crexit. Quèẽ
donatus flagello quodam pcutiens. vel ſm quod alibi legitur in os eiu⸗
expuens· ↄtmuo interfecit.orauitq; ad dominũ et omne venenũ a fonte
fugauit. Aliuʒ quoqʒ fonteʒ dum ippe cum ſociis ſuis valde ſitiret qᷣdaʒ
vice ſuaoꝛatõne ibideʒ pdurit C¶ Cü filia theodoſu inpatoꝛis 9 de⸗
mone vexaretur. ⁊ ad ſanctuʒ donatuʒ adducta fuiſſet. dixit donatꝰ Exi
imunde ſpiritus ⁊ noli in plaſmate dei habitare.Cui demon. Ba michi
tranſitum quo exeam aut quo vadam. Cuidonatus. Elñ huc veniſti.
t bemo⸗ Be heremo. Et ſanctꝰ. Illuc reuertere. Et demon. Video

ſignuz crucis in te de quo ignis exit ↄtra me.⁊ pᷣ timoꝛe ignoꝛo quo vꝗ
daʒz.ſed da michi locum ęxeundi et exeo. Cui donatꝰ. Ecce habes tranſt

tuʒ. redi ad locum tuũ. Et vniuerſam domũ ↄcutiens exiuit Qum qᷣdã
moꝛtuꝰ efferretur. aquenit quidaʒ cum cyrographo aſſerens deberi ſibi
ab ipſo.cc. i. olidos. Ejnde nullatenus ipſum ſepeliri ſinebat. Auod cum

7

vxoꝛ eius vidua beato donato cum lacrimis indicaſſet. adiungenſ q bõ

ille pecuniam totaliter recipiſſet. aſſurgens ad loculum iuit.⁊ manu de⸗
functum tangens ait. Audi me Aut reſpondit. Ego ſum. Et ſanctus

donatus ad eum ait: Burge ⁊ vide quid agas cum homine iſto qui te ſe
peliri non ſinit.Qui reſidens eum de ſolutione debiti coꝛam omnibusꝰ

m

uicit. ⁊ cyrographum accipiens manuſ
to Jube me iten pr̃ doꝛmire Et ille. Tlade amodo fili quieſc. Eo tem
pore cũ fere ãnis tribꝰ non pluiſſet. et ſterilitas magna eſſet. ĩfideles ad

„

iperatoꝛeʒ theodoſiuʒ cõueniunt.petentes vt ſibi donatuʒ traderet.qͥ ꝓ
artẽ magicã hoc feciſſet Ad impatoriſ igitur inſtati donatꝰ egreſſꝰ do
minũ exoꝛauit. ⁊ pluuiã copioſa dedit.ſicciſqʒ veſtibꝰ ceteris pluuia in
fuſis domũ rediit Cũ aũt gothi eo tpe It aliã deuaſtarent.⁊ miti a fide

xp̃i recede rent. euadꝛatianꝰ p̃fect? a ſancto donato 2 hilarino ð apoſta⸗
ſia rephenſus ſanctos ipſos cepit cõpellens eos vt ioui immolarẽt. QdGO
cuz renuerent bilarinũ expoliatũ tã diu cedi fecit.quouſq; ſpm̃ exalaret
Nonatũ vero in carcereʒ reciuſit. et poſtmodum eum decollari fecit. cir

ca annum domini.ccc·lxxxx. RI.

cidit. Deinde virit ſancto dona.

De ſancto cirico ꝗà

Iriacus a marcello papa dyaconꝰ oꝛdinatus.cõp̃hẽſus et ad
maximianũ deductꝰ iuſſus eſt cũ ſociis ſuis vt terrã foderet ⁊
RAad locum ſcʒ termas qui ibidez cõſtruebatur ſuis eam bume
ris depoꝛtaret. Abi erat ſanctꝰ ſaturniꝰ ſenex. quem cyriacus ⁊ ſiſinniꝰ G
ad poꝛtandũ iuuabãt.Tandem in carcerem recluſum pᷣfectus iuſſit ciria
cũ pᷣſentari.Et cum euʒ apꝛonianꝰ educeret.ſubito vox cum luce de cod
veniens dixit. Venite benedicti pr̃is mei.⁊c. Et tunc ꝗqpnianꝰ credidit.
et baptiſart ſe fecit. et ad p̃ᷣfectum cõfitens xpᷣm venit. Cui p̃fectꝰ. Nũ „
q tu chꝛiſtianꝰ factus es. Qui reſpõdit. Ue michi qꝛ pdidi dies meos.

EBeſpodit pfectus. lere modo pdes dies tuos.Et miſit eum decollari
Gaturniꝰ vero ⁊ ſiſinniꝰ cũ ſacrificare nollent diuerſis ſuppliciis affe

cti tãde ʒ decollati ſunt. Fuia aut d yocleciani noĩe arthemia cũ a demo
0 exeã niſi cyriacꝰ dyaco

mo vexaretur clamabat in ea demõ dicens. Mõ exe
nꝰ veniat. Ende ad eam adductꝰ cyriacꝰ cuʒ demoni imparet rñdit. Si

vis vt exeã da michi vas aliqð qð intrẽ. Rñditqʒ cyriacus. Ecce coꝛpꝰ
meũ ſi potes ingredere. Cur demg In vas tuũ intrare nõ poſſum. quia
vndiq; eſt ſignatum et clauſum. Ged ſi eiicis me.ſcito ꝙ in babiloniam

faciam te venire. Et cũ coactus exiſſet. arthemia clamauit dicens ÿ deñn
quem cyriacꝰ pᷣdicat videret.Cum igitur illã cyrtacus baptiſaſſet.⁊ ex
tia d yocleciani et ſerene vxoꝛis eiꝰ in domo quã dederãt ei ſecurus viue
ret venit nüciꝰ a rege ꝑſarum ad dyoclecianũ. rogans vt ad ſe cyriacus
mitteretur.qͥa filia ſua a demone vexaretur. Ad pᷣces igitur diocleciãi

ciriacus cũ largo ⁊ ſmaragdo naui impoſitis neceſſariis in babiloniã le
tiuit.Cũqʒ ad puellaʒ pueniſſet. mõ ꝑ os eiꝰ clamauit. dicẽs PAigs
tꝰ es ciriace.Cui ciriacuę rñdit. Mõ ſum fatigatꝰ ſed vbiqʒ dei auxiio
gubernat? Ait demon Tamen ego ad qð volui te perduxi.Tunc ciria
cuſ vixit demoni. Imperet tibi ieſus vt exeas Et ſtati exiens demõ dix
it O nomen terribile quod me coartat exire Et ſic ſanatam puellam cũ DSZ
patre et matre et multis alus baptiſauit Et cum multa ſibi munera of,
ferrentur recipe noluit. ſed quadꝛagintaquinqʒ diebus in pane et aqua
ieiunans tandem romam rediit Poſt duos autem menſes ð yoclecianꝰ
defunctus eſt. Cui maximianꝰ ſuccedens iratꝰ de ſoꝛoꝛe ſua arthemia ci
riaci cõprehendit.et nudum et catenis ligatuʒ ante currꝝ ſuũ trabi iuſ
ſit Iſte maximianꝰ ꝓ tanto poteſt dici fuius dioclecian iꝙ ſibi ſucceſſit P
et e n habuit i vxoꝛem.qᷓ valeriana nücupata ẽ. Z einde iuſſit car
ario vt ipᷣm cum ſocus ſacrificare cõpelleret. aut diuerſis ſup ho
plicuis occideret. Et cum ipᷣe picem ſuꝑ caput eius liquaſſet. et in eculeo n
ſuſ endiſſet. fecit ciriacuʒ cum om̃ib⸗ ſocus decollari rpaſi? qt cum
domũ ſancti ciriaci ĩpetraſſet.et ad deriſion: xpᷣianoꝝ in loco vbi ciriacꝰ

LRXR..

baptiſabat ſe lauaret. epulaſq; cum decemmouẽ ſociis celebꝛaret. ſubi⸗/
7 nerari ceperunt äcl QAXII

ctolanrencioa. 2
HBDeſactolaurencio =
ANuurẽtiꝰ dicitur q̃ſt laureã tenens. Que eſt coꝛona de lguro
t. facta. qꝛ olim de bumſmoi ramis victoꝛeſ coꝛonabãtur Hec
i I t arboꝛ eſt victoꝛie oſtenſiua. ↄtinua viriditate amena. odo
re grata.et efficacia virtuoſa cat? igit᷑ laurentꝰ dꝛ a lauro qꝛ; victo
i ria obtinuit ĩ ſui paſſione. Unde et ofuſ 9 deciꝰ. dixit. Puto qꝛ iam victi
f̃ ſumꝰ. viriditatem babuit ĩ coꝛdis mundicia et puritate. Ende et dixit.

o Mea nox obſcuꝝ non babet ⁊c. Odoꝛeʒ babuit ꝑ memoꝛie ꝑpetuitateʒ
Vñ.diſpſit dedit pauꝑibꝰ.⁊ ideo iuſticia eiꝰ manet in ſeculũ ſeculi Be
8 aty marim Quoõ non ineternu bur manebit iuſticia qua et ſacto uuple
uit ope.et gloꝛioſiſſimo martirio cõſecrauit. Efficaciaʒ habuit p virtuo
ſaz pᷣdicatõez. quã lucilluʒ ypolitum et romanũ couertit. uiuſmodi
auteʒ arboꝛis efficacia eſt. q; calculuʒ frangit. ſurditati ſubuenit.fulm̃

nö metuit Gic laurẽtiꝰ frãgit coꝛ durũ. ſpualez reddit audituz, ptegita
ulmine ſententie reproboum B⸗
Auluurenti? martir et leuita · genere hiſpanus.a beato ſixto ro
mã deductꝰ c. Nam ſicut dicit mgr iohãnes beleth. cũ idẽ bea
ſixt? i biſpania puect⸗ eſſet. duos iuuenes ibidẽ reperiẽs·. ſ.
laurentih et vicentiũ eiꝰ ↄgnatũ. mon honeſtate cõpoſitos. et omini gc⸗
tõe pᷣclaros. ipos ſecũ romã adduxit.qꝝ alteꝛ. ſ. laure ntiꝰ ſecñ rome mã

ſit. vicenti vero iĩ biſpaniã rediit. et bi gloꝛioſo martirio vitam finiuit ⸗·
Huic aut opinioni mgri iohanis beleth repugnat tempꝰ martirii vtri⸗
i⸗ uſqʒ Mã laurenti ſub decio. vĩcenti? aüt in iuuenilt etate ſub d yoclecia
no et daciano paſſ⸗ eſt. Sʒ inter deciũ et dyoclecianũ fluxerũt anni circi
O ter qdꝛaginta· et impatores ſeptẽ medii fuert. vt tunc beatꝰ vicentiꝰ nõ

1 din auit Eodez tꝑe philippꝰ imꝑatoꝛ et filius eiuſ noĩe philippus fidem
chꝛiſti receperãt et xpiami effecti eccłiaʒ ſublimare plurimu nitebantur
- Iſte philipp? primꝰ unpatoꝛ fuit qͥ fideʒ xpᷣi recepit.qm oꝛigenes vt ðꝛ
ad fidez xpᷣi cõuertit.licet alibi legatur ꝙ beat? põrius eũ cõuertit. Be
. gnauit añt anno milleſimo ab vꝛbe cõdita. vt muleſimꝰ annꝰ rome xꝰo
Potiꝰ q Ydolis dedicaret. Quidez ann muleſim fuit a romanis cum
ingẽti ludoꝝ et ſpectaculoꝝ apparatu celebꝛatꝰ Erat aũt philippo inp
1 Cũ aũt iiſqez tpibus gallia rebellaret. uluc impatoꝛ deciũ miſit. vt rebel
lantẽ galliã romano impio ſi ubiugaret. Miſſꝰ decius ꝓſpere cũcta geſſit

et ad libitũ potitꝰ victoꝛia romã rediuit Audiẽs imꝑatoꝛ eiuſ aduentum
eñ altiꝰ honoꝛificare voluit.et eideʒ a roma vſqʒ ad veronã obuius iuit
3; qꝛ maloꝝ mentes quo mag ſe honoꝛari ſentiũt. eo qplius ꝑ ſupbiaʒ
intumeſcũt. deciꝰ in ſuꝑbiã elatus umpium cepit am̃bire. et de moꝛte ſui
dñi ꝑtractare.Cũ igitur ĩꝑatoꝛ in ſtratu ſuo ſub papilione qᷣeſceret. deci
us papilionẽ latẽter introiuit et dornnẽteʒ dñʒ iugulauit Exercitü autẽ
q̃ cum impatore venerat ad ſe pꝛece et pᷣcio muneribꝰ et ꝓmiſſis attrax⸗
it. et ad vꝛbeʒ regiaʒ gradu cõcito pperauit Audiens hoc philippꝰ mi
noꝛ vehementer extimuit.et totũ theſaurũ patris et ſuuz vt ait ſicarduſ
in cronica ſua beato ſixto et ſacto laurentio comẽdauit vt ſi ipᷣm q decio
interfici ↄtingeret theſaurũ ipᷣm ecckłiis et pauꝑibus erogaret. Pe⸗ te

maoueat ꝙ theſauri quos beats laurent diſpẽſauit nõ dichtur ibelaurt

imꝑatoꝛis ſed ecctie. qͥa potuit eſſe ꝙ cñ ip̃ᷣis theſauris philippi impato
ris aliquẽ etiaʒ theſaurũ eccleſie diſ pẽſauit Uel foꝛte iõ dicũtur theſau
ri eccleſie.quia philippꝰ eos reliqrat eccleſie paupibus diſpenſãdos. 1i
cet habeat dubitatõͤnez vehem̃teʒ vtxꝝ ſixtus tũc temꝑis fuerit ſicut in
. fra dicetur Poſtea philipp⸗ aufugit. et ſe a facie decii occultauit. Bena
tꝰ igitur obuiã decio ꝓceſſit.et ipſũ in imperiũ cõfirmauit vero pro
ditoꝛie.ſed ʒelo ꝓdolatrie dũm ſuũ occidiſſe videretur chꝛiſtianos cepit

crudeliſſime pſeqͥ pcipiẽs illos ſine vlla miſericoꝛdia trucidari. In hae
pꝓſecutõne multa milia martirũ coꝛruerunt. Inter quos etia elade

9
iumoꝛ martirio eſt coꝛonatns Poſt boc decius de theſauro dñi⸗ inqſi
tõeʒ faciẽs oblatus eſt ei beatus ſixtus tanq; qui xpᷣm coleret et ipato⸗
ris theſauros haberet. unc decius iuſſit eum in carcerem recipi. vt p
Ulata toꝛm̃ta xpᷣm negaret. et theſauros ꝓderet Beat⸗ at laurentiꝰ ipᷣm
ſeqns. poſt eũ clam abat. Quo pgrederis ſine filio pater.quo ſacerdoſ ſã
cte ſine dyacono properas.Cu nunqᷓ ſine miniſtro ſ acrificium offerre
ſueueras. Quidq ergo in me diſplicuit paternitati tue unquid degene
rem me pꝛobaſti Experire certe vtrum ydoneum miniſtruʒ elegeris cui
ↄmiſiſti dominici ſanguinis diſ penſatõeʒ. Lui beatus ſixtuſ vixit. Non
ego te deſero fili.neq; derelinquo.ſed maioꝛa tibi debẽtur pꝛo fide chꝛl⸗
ſti cerramina. Nos quaſi ſenes leuioꝛis pugne curſuz recipimꝰ.Le aũt
quaſi iuueneʒ manet de tirãno gloꝛioſioꝛ triumphus. Poſi triduũ ine ſe
gqueris ſacerdoteʒ leuita. Beditqʒ ei omnes theſauros pᷣcipiens vt eccle
ſiis et paupibus erogaret.Bearu igitur laurentius chbꝛiſtianos die ac
nocte diligenter q̃ſiuit.et vnicuiqʒ prout opus fuerat miniſtrauit. Ele
nitqʒ ad domũ cuiuſdaʒ vidue que multos xp̃ianos in domo ſua abſcõ
derat.quã longus doloꝛ capitis detinebat. Ganctus autem laurentius
ber impoſitionem manus eaz a doloꝛe capitis liberauit.et paupum pe
des lauãs omnibꝰ ele moſinã dedit. Eadeʒ nocte in domo cuiuſdã xpᷣiãi

venẽs quẽdam cecũ ibidem reperit.et facto ſigno crucis eũ illuminauit

2

⸗ —— —— ——8—————

cognouimus eſſe recõditos Qui cum ſibi ñ reſponderet.tradidit valeri
gno pꝛefectò. vt aut theſauros pꝛodat et ydolis ſacrificet. qaut diuerſis
cum interire faciat ſuppliciis et toꝛmentis. Talerianus añt cuidos pꝛe⸗
fecto nomine ypolito in cuſtodiam euʒ tradidit AQus ille cũ mltis alus in
carcere recluſit. Erat aũt in cuſtodia mi quidaʒ gentilis nomine luculꝰ

CCum aũt bedtus ſixtus decio nollʒ cõſentire. nec ydolis ĩmo

lare. ip̃m ad dcollãdũ duci pcepit. Accurrens aũt beatꝰ laurentius poſt

ip̃m clamauit Moli me derelinqre pater ſancte. quia theſauꝛos tuos ia
erpendi quos tradidiſti mipi. Cuc milites audites theſauros. laurẽtiũ
fennrrugtet varſpen io ttibuno tradiderunt. Ipᷣe autem eum decio pꝛe

ui decius ceſar ait. Abi ſunt theſauri eccleſie. quos apud te

.
„ R

qui ploꝛando lumen oculoꝝ amiſerat. Cui cum laurentiꝰ lumẽ ſe reſtau

rare ꝓmitteret ſi in xpᷣm crederet et baptiſma ſuſ ciperet. ille ſe inſtanti?

baptiſari poſtulauit. Accipiens ergo aquã laurentius dixit ei. Omm⸗
in ofeſſione lauantur. Cunqʒ ipſum de articulis fidei diligenter interro
galſet · et ille omnia ſe credere confeſſus fuiſſet. ꝗ quam ſuper caput eius
effudit. et ipſum in chꝛiſti nomine baptiſauit. Qua propter multi ad eñ
ceci veniebant: et ab eo illuminati redibant Hoc videns ypolitus dixit

ei. Oſtende michi theſauros.Cui laurentius. O ypolite ſi in dominum

ieſt n elſtmn credideris. et theſauros tibi oſtendo. ⁊ vitam eternam ꝓ
mitto. Cui ypolitus. SGi dicta factis compenſes faciam quod boꝛtaris.

Eadem boꝛa ypolitus credidit. et ſacrum baptiſma cum famnlia ſua ſuſ⸗
Ccapit. Daptiſatus autem ait. Eidi animas innocentium letas gnuderé
Poſt hoc mandauit valerianus qd ypolitum vt laurentium preſentaret

Cui laurentius ait. Ambulemus ambo pariter. quia michi ⁊ tibi gloꝛia

preparatur. Ad tribunal ergo ambo veniunt. et fit irerum inquiſitio ö

theſauro. Naurentius autem triduo inducias petiit. quas valerianus ei
dem ſub ypoliti cuſtodia cõceſſit. In boc triquo laurentius pqupes clau
dos eèt cecos collegit.⁊ eos in palatio ſaluſtiano coꝛa⸗ vecio pᷣſentauit di

ccẽs. Ecceè iſti ſunt theſauri eterni qͥ nuncᷓ minuuntur ſed creſct qi ſin
gulis diſpguntur et in omnib? inuenitur. Hoꝝ em̃ manꝰ theſauros in

celum depoꝛtauerũt. Ylalerianꝰ pᷣſente decio dixit. Quid variaris ꝑ mi

ta Jam nunc ſacrifica et magicã artem depone. Cui laurentꝰ. Quis de

bet adoꝛari qui factus eſt an qui fecit. Jratus decius iuſſit eum ſcoꝛpio⸗
nibꝰ cedi.et omne genus toꝛmentoꝝ ante ipᷣm deferri. Quẽ cum ſacrifi⸗

care iuberet. vt hec tormenta euaderet. reſpõdit Infelix bas epulas ſẽꝑ
opt aui Cui decius. Si ul iſta ſunt.tibi ſimies pande ꝓphanos.vt
tecum pariter epulentur.
eoꝝ aſpectibꝰ nõ es dignus. Tune iubente decio nudꝰ fuſtibus ceditur

ui laurentiꝰ. Iã celis nomina ſua dederũt.et

et ardẽtes lamĩe ad latera apponut᷑. Bixitqʒ laurẽtiꝰ Gñe ieſu criſte de

vys ve deo miſerere mei ſerui tui: Quis aceuſatus non negsui nomen

“

ſanctũ tuum. interrogatus te dñm ↄfeſſus ſum. Bixit ei deciuſ. Scio qꝛ
p artem magicã toꝛmenta deludis.me tñ deludere diu nõ valebis. Te⸗
ſtoꝛ deos deaſq;. qꝛ niſi ſacrificaueris diueꝛſis ſuppliciis punieriſ Lüc
iuſſit eũ plũbatis diutiſſime cedi.Laurẽtiꝰ ãt oꝛauit dicẽs Bñe ieſu xpᷣ
accipe ſpm̃ meũ. Tũc audiente decio vox de celo inſonuit Adbuc tibi
multa certamina debẽtur Tůc decius furoꝛe repletꝰ dixit Giri roma⸗
ni audiſtis demones iſtũ ſacrilegum conſolãtes.qui nec deos colit.nec
toꝛmenta metuit.nec iratos principes expaueſcit. Juſſitqʒ eum iterum
