ar. ita vt nihil ſup eã niſi auꝝ et argent et pcioſi lapides viderẽ
r. ita vt quocũqʒ iret.aerẽ diuerſoꝝ aromatũ odoꝛe repleret. quam pᷣ
cedebat et ſequebar multitudo maxima puellaꝝ et pueroꝝ.·qᷣ et ipi p̃cla
nduti veſtimentis. Quã quidã ſanct⸗ pꝓr noie veronus epᷣus

ris erant i
el yopoleos q̃ nunc damiana vocqtur videns amariſſime flere cepit.ex
eo ꝙ maioꝛem curã babebat placere mũdo qᷓ;ᷓ ipᷣe hr̃et placere deo Pro
cidenſqʒ ſup pauimentũ.faciem ſuã cñ terra Pcutiebat.et ipam terram
lacrimis rigas dicebat. Altiſſime deꝰ ignoſce mihi peccatoꝛi.qꝛ vnius
diet meretricis oꝛnatꝰ totiꝰ vite mee inquſtriã ſupauit. Ne me dñe con
fundat vnius meretricis oꝛnatꝰ ante cõſi pectum tremende maieſtatis
tue · Illa ꝓ terrenis ſummo ſe ſtudio decoꝛauit. Ego tibi imoꝛtali dũo

sü

licee

Ilitus. Geſtimẽta at er madida fcã nõ ſunt.nec aque gutta ꝓ

zintere
aodn
inlatat
goetla
rare pe
framap
Uucta
ſt er
ſcedecn
Rare
cea
Dien
cglare
foclam⸗
r .
Delen

Wor/
mont

Qade
megn
Poch
ſitancn
rumpi
tripſun
noxob

ſttoren
durlſi
niſeſign
Mrnus

nmeſens

Nnonent
Nſona
d
cktbi

inctiün6

appechi
e defene
Wenr.,

ſin er
Lerea wid
onpt⸗
nßanbe
etuj
fn⸗ tnib⸗

llzcor

erg g
l)
Gene

dii 5

tan/
do/
n
is
hio⸗

miſſam volaret. Qui dum cathecuminos abſcedere pᷣcepiſſ et. colub

pelagia diſcipula d yaboli. Di vere xp̃ᷣi diſcipulus cõ⸗
diui ꝓ pctõꝛibus de celo deſcendit.me peccatricẽ ſʒ penite

.AL.

placere ppoſui ⁊ ꝑ meã negligentiã nõ impleui Sixitqʒ his q ſi ecũ erãt

In veritate dico vobis qꝛ deꝰ hãc ↄtra nos in iudicio ꝓducturꝰ eſt.qm̃
bec tã ſolicite ſe depingit:vt terrenis amatoꝛibus placeat.⁊ nos celeſti
ſponſo placere negligumꝰ Bũ bec ⁊ ſilia diceret.ſubito obdoꝛmiuit Ai
ſumqʒ eſt ſibi ꝙ quedã colũba nigra et fetida nimis circa eũ celebꝛantẽ
di⸗
erſa

ſparuit.⁊ poſt miſſam rediẽs.⁊ ab ipᷣo epᷣo in va ſe quodam a
munda ⁊ cãdida exiens tã alte vola uit ꝙ videri nõ potuit Eu
tur dũ quadã vice ad ecciam ꝓcedẽs pᷣdicaret.⁊ pelagia pñs
opuncta eſt ꝙ eilr̃as ꝑ nunciũ miſit dicens.Gancto

– 1☛

3

digneris. Cui ulle remiſit. Rogo vt humilitateʒ mea non
peccatoꝛ ſum. Sʒ ſi vere ſaluari deſideras ſolũ me vider
ſʒ inter alios me videbis.Cũqʒ ad eũ coꝛã pluribꝰ adueniſſj.pedes eiꝰ
appꝛehendit. ⁊ amariſſime flẽs dicere cepit. Ego ſum pelagia pelagus
iniqͥtatis.exundãs fluctibꝰ pctõꝝ.Ego ſum ꝑditõis abiſſus.ego voꝛa⸗

Lic epᷣs interrogauit eaʒ dicens. Qð tibi nomen eſt. Cui illa. AQnatit
uitate pelagia vocoꝛ. Gʒ ꝓpter veſtimentoꝝ pompa om̃es me marga

ritam appellãt. Tunc epᷣs clemẽter eã ſuſcipiens pniam ei ſalutarem in
iunxit. ⁊ in dei timoꝛe diligẽter inſtruxit.et ſacro baptiſmate regenera
uit. Byabolus at ibidẽ clamabat dicens. O violentia quã patioꝛ ab h
ſene decrepito. O violentia.o ſenectꝰ mala.Maledictus dies in qͥ con
trarius natꝰ es mihi qꝛ ſpem meã maximã abſtuliſti. Quadã inſuꝑ no
cte cũ pelagia doꝛmiret.dyabolꝰ ad eã venit.et eam excitãs dixit ſibi.
Biña margarita qͥd vnqᷓ; tibi male feci NMunqd nõ omnibus diuitiis ⁊
gla te oꝛnaui. Queſo dic mihi in quo te contriſtaui.et ꝓtinus ſibi ſatiſ
faciam. Tantũ obſecro ne me deſeras.ne oppꝛobꝛium chꝛiſtianis effi⸗
ciar. Ipſa aũt ſe ſignauit.⁊ in dyabolum inſufflauit.⁊ ſtatim cuanuit.
BDie tercio omnia que habebat congregauit.et paupibus tribuit. Pꝰ

gliquot autem dies cunctis ignoꝛantibus pelagia inde noctu aufugit.

⁊ in montem oliueti deuenit.vbi habitum heremite accipiẽs in parua
cella ibidem ſe collocauit.et deo in multa abſtinentia ſeruiuit. Maxi⸗
me autem fame ab omnibus habebatur.et frater pelagius dicebatur.
Poſt hoc quidam dyaconus ſupꝛadicti epiſcopi hieroſolimaʒ cauſa vi
ſitandi loca ſancta aduenit.Cuidixit epiſcopus vt poſt ſanctoꝛum loco
rum viſitationem quendam monachum nomine pelagium quereret.
et ipſum viſitaret.cum verus dei ſeruus eſſet. Quod cum ille feciſſet.
mox ab illa cognitus nequaquã ipſam pꝛopter nimiam maciem cogno

yvit. Cui dixit pelagia. Habes epᷣm.Et ule. Imo domine.Et illa. Oret

ꝓ me ad dñm.qꝛ vere apłus xpᷣ eſt. Recedẽs aũt inde:die tercia ad cel

lam eius redut.SGʒ cũ ad boſtiũ ꝑcuſſiſſet.⁊ nullꝰ ei aperumſet feneſtraʒ

aperuit.⁊ moꝛtuũ eum inuenit ac vidit.Currẽſqʒ ci h epo nunciaſſet.

epᷣs et clerꝰ omneſqʒ monachi ↄuenerũt.vt tã ſcõ viro exeqᷣas celebꝛa⸗
rent.Cunqʒ de cella coꝛpꝰ eiꝰ extraxiſſent:repererũt ꝙ; mulier eſſet. et
plurimũ aqmirãtes deo gr̃as reddiderũt.⁊ ſanctũ coꝛpꝰ honoꝛifice ſe⸗
tocquq die intrqte octobꝛi circa annos dñi.cclxxxx.

—ð ALVI

icta pelagiꝰ. virgo pulcerrima diues 2n1o A
it ꝓarentũ ſolicitudine cuſtodita 1 optimis moꝛi
a.tataqʒ pudicicie boneſtate vigebat. qꝙ ab hoĩ⸗
geri modis omnibꝰ? renuebat. Beniqʒ a qdã adoleſcẽte nobili in
cõiugiũ querit.et vtriuſqʒ pentis aſſenſu cũcta nuptus neceffaria cum

immẽſa diuitiaꝝ ⁊ deliciaꝝ gła pᷣparant.Cũ ꝙ nuptiaꝝ dies gdueniſſz

feſta cũ gaudio celebꝛarẽt. virgo deo inſpirãte cõſiderãs damnũ virgi

è.Md
2ð ä

nitatis t danoſis plauſibꝰ ↄpari. ꝓſtrata in terrã cũ lacrimis glaʒ vir
ginitatis ⁊ nuptiaꝝ moleſtias tata in coꝛde ſua ↄpenſatõe libꝛquit. q;

tio abſtinẽs.media nocte deo ſe recõmendãſ.tõſis crinibꝰ in virili habi
tu clam aufugit. Longe ãt ad quodda monaſteriũ veniẽs. fratrẽ pela
gium ſe appellas.ab abbate receptꝰ eſt. et diligẽter inſtructꝰ. Qui tam
ſancte ac religioſe ſe habuit.ꝙ defuncto ſanctimonialiũ ꝓuiſoꝛe de ſeni
oꝛum cõſilio ⁊ abbatis impio licet inuitus monaſterio virginũ eſt plat?
Bũ g eis nõ ſolũ coꝛpoꝝ ſʒ etiã animaꝝ pabula continue ⁊ inculpabili
ter miniſtraret. d yabolꝰ? ei inuidens ſtuduit q̃liter ꝓſpeꝝ eius curſũ ob
iectu criminis impediret. Nã vnã virginẽ q̃ p foꝛibꝰ erat in adulteriuʒ
traxit.et intumeſcẽte vtero cum iã celari nõ poſſet.tanrus pudoꝛ ⁊ do
loꝛ omnes virgines ⁊ monachos vtriuſqʒ monaſterii cõſternauit.ꝙ ſo
lus pelagiꝰ vtpote eaꝝ familiaris atqʒ pᷣpoſitus ſine iudicio ⁊ examia
tione ab omnibꝰ cõdemnaref᷑. Qui foꝛas cum ignominia pellitur. ac in
quodã rupis ſpecu recludit᷑.ſibiq; monachoꝝ ſeueriſſimus deputatur.
qͥ ſibi panẽ oꝛdeaceũ et aquã tenuiſſime mimſtraret. Quibus geſtis mo
nachi receſſerũt.et ſolum ibi pelagium reliquerũt.At ule omia patien⸗
ter ſuſtinẽs.in nullo turbatus fuit. Sʒ ſemper gras deo referẽs ꝑ ſcõꝝ
exempla ſe cõtinue cõfoꝛtabat.Landẽ cũ finem ſuũ adeſſe cognouiſſet
abbati et monachis ꝑ lr̃as ſic mãdauit. Mobili oꝛta genere margarita
in ſeculo dicta fui.qᷓ vt pelagus temptatõnum tranſirem pelagi? mibi
nomen impoſui.vir ſum nonꝓ de ceptõne mentita quod factis oſtendi.

rechon
Noer
AAIn durt
it E
Wgden
ſedei

iuuenes ⁊ puelle ⁊ cũcta ſil nobilitas añ thalamũ iã paratũ nuptiarũ

oĩa huiꝰ vite gaudia q̃ſi ſtercoꝛa reſpuebat. Añ nocte illa a viri cõſoꝛ⸗

exxnotur

Uen
tn
ſo

d

tolſttape
lunpain
Gonhon
Goo
ncv⸗
ſiq
Ger
gheca
qmhi
Coi⸗
Lus il
luleplun
inſenemn
iſtrort

Lunq;

miare de
UVn mn
s inmn

in
ſc⸗
i
y

Be crimĩe virtutẽ obtinui. penitentiã egi innocens. iam queſo vt qm
piri feminã neſciert. ſancte ſoꝛoꝛes ſepeliat:⁊ ſit expiatõ viuentis· oſtẽ

ſio moꝛientis:vt feĩe virgiem recognoſcant qᷓm caluniatoꝛes adulterũ

iudicabant. DHis auditis mõachis ⁊ ſanctimõialibus ad ſpeluncã cur⸗

rentibus. pelagius a femis femina et vir go intacta cognoſcitur. ⁊ cun
ctis penitentiam agentibꝰ in mõaſterio virginum honoꝛifice ſepilitur.
nit legenda de pᷣma femiaꝝ antiochie ciuitatis abundãtiſſima tã
gius appellata. M MXLVII

aiſie vitaſpatg legit ulcritudiſ extitit
nlti pꝛopt᷑ eã venditis ſubſtatus ſuis a vltiaʒ pauptatem
deuenirent. Sʒz amatoꝛes ſui pꝛe zelo litib? inter ſe oſertis fre
Ale limia ſanguie replebant. Quod cũ audiſſʒ abbas paufũciꝰ
o hitu ſeculari: ⁊ vno ſolido ꝓfectꝰ eſt ad eã in q̃dam egipti ciui⸗
ditqʒ; ei ſolidũ qᷓi ꝓ mercede peccãdi. Illa accepto pᷣcio ait illi. in

grediamur ĩ camerã Cunqʒ ingreſſ? eſſet. ⁊ lectũ pcioſis veſtib⸗ ſtratũ
gqſcendere muitaret᷑: dicit ad eã. Si eſt interiꝰ cubichm in ipßm eamꝰ? Et
cum duxiſſz eũ ꝑ plura loca.ile ſp dicebat. ꝙ videri timebat. Illa aüt
dixit. Eſt qodã cubicłm vbi null⸗ igreditur. Si vero deũ times: nõ eſt

locꝰ qͥ deitati eius abſa cõdatur. Quod cuʒ ſenex audiſſz dixit ei. Et ſcis
eſſe deũ. Cunqʒ illa rñdiſſʒ ſe ſcire deũ ⁊ regnuʒ futuri ſeculi.necnon ?

toꝛm̃ta peccaroꝝ:di xit ei · Si g noſti. cur tantas aias ꝑdidiſti. Et ñ ſo
lum ꝓ aĩia tua:ſʒ pꝛo illoꝝ redditura rõnez dãnaberis. Illa vero h au
diens ꝓuoluta ad pedes abbatis pafũcii cũ lacrimis exoꝛabat dicens.
Scio eſſe penitentiã pꝛ. ⁊ cõfido remiſſiõem te oꝛante ſoꝛtiri. Lm̃ peto
tribꝰ hoꝛis inducias: ⁊ pꝰ hoc quo iuſſeris ibo. q̃cunqʒ pᷣceꝑis faciaʒ
Cuũqʒ locũ illi abbaſ cõſtituiſſʒ vbi vẽire deberz. Illa collectiſ oĩbꝰ q̃cũ
qʒ ex peccato lucrata fuerat platiſqʒ ĩ mediã ciuitateʒ pplłoſ pectante
igne combuſſit clamãs. Elenite om̃s aᷣ peccaſtis mecũ ⁊ vivᷣte:quõ ea
q̃ mihi cõtuliſtis exurã Erat ãt pꝛeciũ auri libꝛaꝝ q̃dringentaꝝ. Que
cum oĩa incendiſſʒ ad locum q̃m abbaſ pafunci? conſtituerat perrexit:
Qusã ille repto virginũ mõaſterio in cellulã puaʒ recludens boſtiũ cel

lule plumbo ſiguit. et puam reliquit feneſtrã ꝑ quam ei victus modicꝰ

inferꝛetur Juſſitqʒ ei oibꝰ diebꝰ paꝝ panis ⁊ paululuz aque a ceteris
miſtrari. Cũ ãt ſenex diſcederet. thauis ad eum ait. Quo iubes pꝛ: vt
ex naturali meatu aquã meã effundã.Et ule. in cellam ſicut digna es.
Cunqʒ iteꝝ quõ deũ deberet adoꝛaꝛe inqreret rñdit. Nõ eſ digna no
miare deum. neqʒ in labiis tuis nom̃ trinitatis adducere.ſed nec ad ce
lum manꝰ expãdere·qm̃ labia tua plena iniqͥtate ſunt:⁊ manꝰ tue ſoꝛdi

—

bus inqnate Sed tm̃mõ incũbens cõtra oꝛientem reſpice. bũc ᷣmõem

freqnter iterans.Qui plaſmoſti me miſerere mei. Cum tribꝰ anniñ
fuiſſet incluſa:cõdoluit abbas pafucꝰ:⁊ ꝓfectꝰ eſt ad abbat? athonis
vt ab eo reaͤreret ſi remiſi iſſet uli deus peccata ſua.Et narrata cã ſcũs
anthoniꝰ cõuocatis diſcipul ſuis.pꝛecepit eis vt illa nocte vigilãteſ in
oꝛõe pſiſterẽt ſingillati:qᷓ̃tinus alicui ex his declararʒ deus caãm ꝓ qua
abbas pafunciꝰ venerat. Cũ igitur inceſſant᷑ oꝛaſſent abbas paulꝰ ma
ioꝛ diſcipulus athonii vidit ſubito ĩ celo lectũ pꝛecioſis veſtibꝰ oꝛnatũ
queʒ tres virgies clara facie cuſtodiebãt. Tres iſte virgines fuerũt ti
moꝛ pene future qͥ ipſã a malo retraxit. Pudoꝛ culpe cõmiſſe qͥ ei veniã

pꝓpmeruit. Amoꝛ iuſticie qͥ eã ad ſupna trãſuexit. Cunqʒ paulus illis di

ceret gtiam illam tm̃ eſſe anthonii.vox diuina rñdit. Non eſt pꝛis tui
anthonii ſed thaiſis meretricis. Quod cuʒ abbas paulꝰ mane retulifſz
cognita dei voluntate. abbas pafunciꝰ cum gaudio diſceſſit. Et mox p
fectus ad mõaſterium hoſtiũ celle diſſipauit. Illa vero rogabat vt ad⸗

buc maneret incluſa. Bixit aüt ei. Eg redere qm̃ remiſit tibi de⸗ pecca

ta tua.Et illa rñdit. Zeſtoꝛ deum qꝛ ex quo huc ingreſſa ſum.ex oĩbus
peccatis feci velut ſarcinã ⁊ ſtatui añ oculos meos.et ſicut nõ diſcedit
anhelitus de naribus meis. ſic non diſceſſeñt peccata mea ab ocul meis
ſed flebam ſꝑ ula conſi iderans. Cui abbas pafunciꝰ dixit. Non pꝛopt
pPenitentiam tuaʒ remiſit tibi deus peccota tua..ſed qꝛ timoꝛem ſi p ba
buiſti in animo. Et cum inde illã equxiſſj. xv. dies ſ̃ upuixit 2 pauſauit
in pace. Abbas quoqʒ ef frem aliã meretricem ſimili fere mõ ouer
tere voluit. N cuʒ illa meretrix ſanctũ effreʒ ad peccandũ allicerʒ im
pudenter dixit ei effrem. Seq̃re me: qua ſe eq̃nte cũ ad qndam locũ vbi
erat mititudo hoĩm veniſſet dixit ei. Sede huc ut cõmiſcear tecũ.⁊ illa
Auomõ poſſum hoc facere tãta multitudie hic ſtante. Et ile. Si homi
cis: nõne magꝗ tuum debes erubeſcere creatoꝛem qͥ reuelat
bꝛayꝝ. Ylla autem cõfuſa rece‚fiit.

e ſancto dioniſio
oniſius interpᷣtatur vebem̃ter fugienſ. Ell ðꝛ vyoniſiꝰ a dya
uogd eſt duo: 2 niſus qð eſt eleuatio quaſi ſᷣm duo eleuatꝰ ſcʒ
n coꝛpꝰ ⁊ m aiaʒ. Elel dicitur a dyana quod eſt venꝰ ſcʒ dea
dinis: ⁊ ſyos quod eſt deꝰ quaſi pulcer deo. Elel vt qͥdam aiũt
Foniſia q vt dicit yſidorus eſt q̃daʒ gemma nig valens otra
m. Fuit ergo vehemẽter fugiens de mũdo /ꝓpter pfectã abꝛe
unciatõem: Eleuatus p internoꝝ cõtemplatõeʒ. pulcer deo ꝑ decoꝛez
oirtutum valens peccatoꝛibꝰ cõtra ebꝛietatem vicioꝝ. Hic añ cõuer
ſiõem multa pᷣnoĩa habuit:ocatus eſt eni ariopagita a vico ĩ quo ha
bitabat. Item victꝰ theoſophꝰ id eſt deum ſapiens Itenn a grecoꝛum

dQxXLVIII

WAbvd
net
mNse
his
deigter
ſado

naturel
fere eig
lunelu
ulaei

s borg

eiteſe
erſtare

Gfuitto
oſius

uporb

he⸗

litoch

anni
lbong
cſci⸗
litef n
nocn⸗
aungth
ſieſirt
laheni
os
Gfni

Mennie

E ſor⸗

rſecN
gidns
nödclt
Mocl.
Dooi.
en.

☛

1poblant
1Mour
rzin
glociybi,
cd ade
Oot
arand

MI

Gonlde
oclundt,

ſapientibꝰ vſqʒ hodie dꝛ pꝛerigion tuarami.quod latie dicitur ala celi
qꝛ in celũ ala ſpnalis intelligentie mirabilr volauit. Item dict? eſt ma

charius.i.beatus. Iteʒ a patria dictus eſt ionicꝰ. Jonica aũt vt ait pa

pias vna eſt ex linguis grecoꝝ: vl ionice ſunt genera rotundaꝝ colum
nar: vl ionicũ vt idem dicit eſt pes qͥ bʒ duas coꝛreptas et duas lõgaſ
Per qð oñditur ꝙ ipᷣe fuit ſapiens dñiꝑ occultoꝝ iueſtigatõeʒ: ala ce
li ꝑ celeſtiñ cõtemplatõem.beatꝰ ꝑ eternoꝝ poſſeſſiõem Per alia oſten
ditur ꝙ ipᷣe fuit mirabil rethoꝛ ꝑ eloqntia leccleſie ſuſtentatoꝛ ꝑ doctri

nã:bꝛeuis ſibi ꝑ hũilitatẽ.lõgus aliis ꝑ caritatezʒ. BAugꝗ.ãt in li.viii.O

ci.dei dicit ꝙ ionicum eſt genus phuoſophoꝝ. Biſt inguit eniĩ ibidem

vuo genera philoſophox. ſcʒ Ytalicũ quod eſt ex parte ytalie.⁊ ionicuʒ
quoc eſt ex parte grecie. Quia ergo dyoniſe ſũmꝰ erat phůus. ideo an
thonomaſice dicebatur ionicus.eius paſſiõeʒ ⁊ vitã grece dictauit me
thodiuſ conſtatinopolitanus. latine vero anaſtaſius apoſtolice ſedis bi
us remoꝝ epiſcouus
qriopagita a beato paulo. aplo ad fideʒ vpᷣi conuer
Qui ariopagita a vico ciuitatis in q hitabat dict⸗
ur. Ariopagus eĩ erat vicus martis in qᷣ ſcʒ erat
artis. Athenienſes enim ſingulos vicos denoĩabant a diis
ebãt vt vicũ in quo colebatur mars vocabat ariopagũ:qꝛ ario
nars. Elicum ĩ quo colebãt pan vocabant panopaguz. Et ita
ſingul dus ſingulos vicos denoĩabant. Ariopag? aũt erat vicus ex
cellentioꝛ: qꝛ ibi erat curia nobiliũ et ſcole liberaliũ artiũ In Hh g vico
moꝛabat᷑ dyoniſiꝰ maximꝰ phᷣuſ:qͥ ob plenitudiem diuinoꝝ num nũ ⁊
ſapientie theoſophꝰ: id eſt deũ ſapiens dicebatur. Erat et ſecũ appollo
phanus e cõphiloſophꝰ. ibi etiã erant epycuri qͥ ponebant felicitatẽ
homis in ſola coꝛꝑis voluptate:⁊ ſtoici qᷣ in ſola animi virtute. In

4

die igitur dñice paſſionis cum tenebꝛe facte fuiſſent ſuꝑ vniuerſaʒ ter

ram:phuoſophi qui erant ꝗathenis:nõ potuerũt hu cauſam in cauſis

naturalibꝰ inuenire. Mõ fuit eĩ uaturał eclipſis ſolis. Cum quia luna
fere erat eregione ad ſolem: eclipſis autem fieri ſolet i ſinodo ſolis et
lune Luna ãt tunc erat ntadecima: ⁊ ita in pfecta diſtãtia a ſole Tuz
quia eclipſis non aufert lumen vniuerſis ptibus terre. Cum quia per
tres hoꝛas durare non põt. OQy autem illa eclipſis in vniueꝛſis ꝑtibus
terre lum̃ abſtulerit: patʒ ex eo ꝙ lucaſ euãgeliſta B dicit.⁊ ex eo ꝙ vni
uerſitatis dñs patiebatur: et ex eo ꝙ fuit apud eleopoliʒ egipti: ⁊ ex eo
ꝙfuit rome et in grecia ſiue aſia mioꝛi.Oy auteʒ fuerit rome:teſtatur
oꝛoſius dicens. Cum dominus patibulo affixus eſt: maximo terremo
tu ꝑ oꝛbem facto.ſaxa in montibꝰ ſciſſa.maximaꝝq; vꝛbium plurime
tes plꝰ ſolita cõcuſſione ceciderunt. Eodemqʒ die ab hora diei ſexta
ol ĩ totũ obſcuratꝰ eſt tetra nox ſbᷣito obducta terris eſt adeo.vt ſtellai

tunc diurnis hoꝛis:vł potiꝰ in hoꝛenda nocte toto celo viſas fuiſſe refe

ratur. Hec oꝛoſtꝰ*. Fuit etiã apud egiptüũ. Et huiꝰ meminit dyoni
ſius in epla aq appollophanũ dicensObfuſi nanqʒ oꝛbeſ vnifoꝛmiter
tenebꝛaꝝ caligine tabeſcente.vt purgatum rediit ſolis dyametꝝ regu
lam philippi aridei aſſumpſimꝰ Cunqʒ; repimꝰ quod et erat notiſſimũ
ſolem pati moleſtias nõ debere.aio ad te vaſte pitie ſacrariũ adhuc ne
ſcimus tãte rei miſteriũ. Quid inquã ſ peclm doctrine appollophãi hiſ
ſecretis aſcribis ad q̃ tu mihi oꝛe diuino ⁊ nõ humãai ſenſus ᷣmoe.o bo
ne dyoniſi diuinaꝝ pmutatões ſunt reꝝ Beniqʒ notatũ ferie dieʒ ⁊ an
mnũ qnunciatõis qua paulꝰ nris auribꝰ⸗ ſu ſpenſis intonuir. ſi ignis accla
mantibus recoꝛdari exptus.dedi veritati manꝰ ⁊ falſitatis ſum nexibꝰ⸗
abſolutus. Hec d yoniſius. B Muu etiaʒ memit idem in epla ad
policarpuʒ loqns de ſe ⁊ appollophano dicens. Ambo apud eliopoliʒ
eni erat cõueniens tempꝰ.Et rurſus ipſã a nona hoꝛa vſqʒ aò veſpam
ag ſolis dyametꝝ ſi uꝑnaturalit᷑ reſtitutam. Eclipſim ãt illa vigimuſ in
oꝛiente inchoatã: ⁊ vſqʒ ad ſolarem terminũ venientem: poſtea regredi

tunc pñtes ⁊ coaſtantes inopiabilr ſoli lunã incedentẽ Niaen. 0

entem. Et rurſus nõ ex eodẽ ⁊ defectũ ⁊ purgatõem ſed econuerio nm

vyametꝝ factã.Tunc ei dyoniſiꝰ cum appollophano voto aſtrologice
diſcipline apud elyopolim egipti prexerat:⁊ poſtea inde reuerſus eſt.
Quod aũt fuerit in aſia teſtatur euſebius in cronica aſſerens ſe ĩ dictiſ
ethnicoꝝ legiſſe.ꝙ tunc in bithinia qᷓ eſt puincia aſie mioꝛis fuit terre
motus magnꝰ:⁊ maioꝛ ſol obſcuratio qᷓ vnq fuerit. ⁊ ꝙ dies hoꝛa ſer
ita in tenebꝛoſam noctẽ verſus ſit. vt ſtelle in celo viſe ſ int:et ꝙ in nice
na q vꝛbs eſt bithinie multas edes terremotus ſ buertit. Tandem
vt in hyſto.ſco. legitur philoſophi ad hoc adducti ſunt: vt dicerent ꝙ
deus nature patitur. Alibi tñ legit᷑.ꝙ dixert aut oꝛdo nature puertit
gut elemta mentiũtur: aut deus nature patitur: et elementa ſibi cõpa⸗
ciuntur. Alibi quoqʒ dicitur ꝙ dyoniſiꝰ dixit. Hec nox quã nouaʒ mi
ramur totius mundi verã lucem aduenturã ſi igt. Tunc athenienſes illi
deo aram cõſtruxer̃t. ⁊ ſuppoſitus eſt titulus.ignoto deo. Singulis ei
gris ſupponebatur titulꝰ indicãs cui eſſent degicate. Et cuʒ vellent illi
offerri olocauſta ⁊ victimas:dixerunt phᷣi. Bonoꝝ noſtroꝝ non eget.
ſʒ facietis genuflexiões añ aram eiꝰ ⁊ ſi upplicabitis ei:qꝛ nõ querit ob⸗
latões pecoꝝ:ſed deuotõem animoꝝ.Cũ ergo paulꝰ veniſſet atbenas
epicuri et ſtoici phᷣi cum eo diſputabãt.Quidam aüt dicebãt. Quig ſe
miatoꝛ verboꝝ hic vlt dicere. Alii dicebãt: Mouoꝝ demõioꝝ videtur
AInnũciatoꝛ eſſe. Adducentes ergo eũ ad vicum ppᷣoꝝ:vt noua doct᷑na
ibidem examen reciperet dixert. Houo qdam infers auribus nr̃is. Elo
lumus ergo ſcire qdnam velint bec eſſe. Athenienſes autem ad nichil
aliud vacabãt:niſi aut dicere: aut qaudire aliquid nom. Cũ ergo paul⸗

ſucul
Nri
ſ⸗
olre⸗
deus

us

ußh
lpffi
lenet

ont
gics.
Atuv
ſerbal
m In
UIde

rhorus⸗

i oncin⸗

iuun rnd
Aumclut.

Uenerey
affi
Wode
äge
oban
loung
ded⸗
uhnoe
☛☚

ſale
Uulbſetn
eune
ſociun

Pacua

geſigs⸗

uté in

m ſeg
oncurre

S

fuſtfe
dnlt deni
eſont
aſin
fneronn
. dlej 7
s gece
nner⸗
neglg
copol,
hmn. o⸗
lechen

nihnnn

ane
ngkofe
toaſnen
erſst.

hsſei

s untten
koborſe
lni

Luncen

Nclentg
mutean
taſbican/
tutorh
henenen
Hugtei

lidb
nct
Gbeb

‚QUQNLIII.

ſingula deoꝝ altaria ꝑluſtraſſʒ:⁊ inter cetera ignoti dei altare vidiſſet
dixit ill phᷣis. Quẽ ignoꝛates colitis hũc ego qnuncio vob veꝝ deum
qui fecit celum ⁊ terrã.Beiñ dixit dyoniſio qm pꝛe ceteris maꝗ doct’

.

in diuinis videbat Quis eſt dyoniſi ille deus ignotꝰ.Cui dyonuꝰ.Ipᷣe

eſt deus verꝰ qͥ inter ccteros deos nõ eſt demoſtratus. Sed nob̃ eſt ig

notus et ſeculo venturo futurꝰ:⁊ in ppetuũ regnaturꝰ.Et paulꝰ.homo

an tm̃ ſpũs eſt. Et dyoniſiꝰ.Beus et hõ eſt. Sed iõ incognitus eſt: qͥa
eius tm̃ in cel cõuerſatio eſt..Cui paulus. Ille eſt qm pꝛedico:qͥ de ceł
deſcendit.carnem ſuſcepit.moꝛtẽ ſuſtinuit.⁊ die tercia reſurrexit. Cũ
aut dyoniſiꝰ adhuc cum paulo diſputaret foꝛtuitu trãſut per viã cecus
coꝛã eis. Statimqʒ dixit dyoniſiꝰ paulo. Si dixeris huic ceco.in noie

dei tui vide.⁊ viderit.ſtatim creda. Sʒ vitatis verb magiq:qꝛ forte no

ſti verba que habent huiuſmõi efficaciã.ego foꝛmã verboꝛum pꝛeſcri⸗
bam: In bac igitur foꝛma verboꝛum dices ei. In nomine iheſu chꝛiſti
nati de virgine.crucifixi.moꝛtui.qͥ reſurrexit:⁊ ad celum aſcendit vide

Ged vt ois ſuſpicio tolleretur dixit paulus dyoniſio:vt hec ipſe verba

ꝓferret. Cum ergo in eað foꝛma dyoniſiꝰ ceco vt videret dixiſʒ: ꝓtinꝰ
viſum recepit. Stati dyoniſiꝰ cum damari vxoꝛe ſua ⁊ tota familia ba
ptiʒatus eſt:⁊ fidel effectꝰ. Sicqʒ a paulo p trienniũ inſtructꝰ athenis
epᷣs oꝛdinatus eſt. bi ille pꝛedicatõi inſiſtens ipſã ciuitatẽ:⁊ maxiaʒ
ptem regiõis illiꝰ ad fidem chꝛiſti adduxit. C Huic paulꝰ? ea q̃ ĩ ter

cium celũ raptus vidit reuelaſſe dꝛ.ſicut ⁊ ipſe dyomiſiꝰ in pleriſqʒ lociſ

inſinuare videtur. VUñ ⁊ ð gerarchiis ipſoꝝ ãgeloꝝ oꝛdibus diſpoſitõ
nibꝰ et officus taʒ luculenter ⁊ clare diſſe ruit.vt non putares ipᷣm hoc
ab alio didiciſſe:ſed ipſũ potiꝰ etiã vſqʒ in terciũ celũ raptum eſſe.⁊ ibi
hec oĩa cõſpexiſſe.ſpꝛophetie ſpũ claruit:ſicut patʒ in epla quam miſit

ad iohãnem euangeliſta in pathmos inſulã in exilio relegatũ vbi ꝓphe

tauit ꝙ iñ rediturus eſſet ſic dicens Baude vere dilecte.vere amabilis
et deſiderabilis ⁊ diligibil valde dilecte.Et infra.Ex cuſtodia q eſt in
pathmos dimitteris.et ad terraʒ aſie reuerteris: ⁊ facies ibi boni dei
imitatões:⁊ his qͥ erunt poſt te trades Boꝛmitõm beate marie inter
fuit ſicut ipſe ĩ libꝛo de diuinis noĩibus inſinuare videtur. Cuʒ ergo
a ud iſſet petꝝ et paulum rome a nerõe in carceribus detineri epᷣm ſibi
ſuſtituit et ad eos viſitãdoſ acceſſit. Eeꝝ cuʒ illi ad dñm feliciter migſ
ſent. ⁊ poſtmoduʒ clemens pꝛeſideret.ab ipſo beato clemente pꝰ aliqð
ſpacium tpis in frãciã deſtinatur.⁊ ſibi ruſticꝰ ⁊ eleuterius ſociantur.
Miſſus igitur pariſius venit.⁊ multos ibidem ad fidem cõuertit:⁊ ec
cleſias plurimas fabꝛicauit.et clericos diuerſi oꝛdis collocauit. Tata
autẽ in ea gtia celitus emicuit.ꝙ cum ſepius põtifices ydoloꝝ contra
eum ſeditõem populi cõcitarent.et pplłs ad eum ꝑdendũ ſepe cũ armis
concurreret.mox illo viſo aut omni feritate depoſita ſe eius pedibus

pꝛouoluebãt. aut nimio timoꝛe ſoluti ab eius pñtia fugiebant Sʒ dya⸗

bolꝰ videns et inuidens:ꝙ qtidie ſui cultura decreſceret.⁊ mitiplicatis

fidelibus eccłia triũpharet.domicianũ imꝑatoꝛem in tantã cõmouit ſe

uiciam vt pᷣceptuʒ daret.ꝙ qcunqʒ criſtianum aliq̃m reꝑiret:aut ipſuʒ
ſacrificare cogeret. aut diueriis ſuppliciis cruciarʒ. Pꝛeſectus igitur
ſeſcenninus ↄtra xpᷣianos pariſius a roma directus.beatũ dyoniſium
populo pᷣdicãtem inuenit.ſtatimqʒ captũ collaphiʒatum cõſputum de⸗

riſum ⁊ loꝛis ouriſſimis alligat ũ.cũ ſanctis ruſtico ⁊ eleuterio ſibi pꝛe;

ſentari pᷣcepit.Cũ ergo ſancti coꝛam illo in cõfeſſõe dei cõſtantes aſta
rent.ecce qdam matrona nobilis aduenit.⁊ viꝝ ſuũ lubꝛiũ turpiter ab
his magꝗ deceptũ aſſeruit. Pꝛo eius vtiqʒ viro citius mittitur: ⁊ in dei
confeſſiõe ꝑſeuerans iniuſte necatur. Sancti veꝛo a duodecim militibꝰ
flagellatur. Geinde magno pondere catenaꝝ conſtricti carceri manci⸗
patur. Seqnti die dyoniſius ſuꝑ cratem ferreã ſuppoſitis flãmis nudꝰ
extenditur.vbi dño decantabat dicens Ignituʒ eloqui tuũ vehemter
et ſuus tuꝰ dilexit illud. Jñ aũt erigitur et ad beſtias ferociſſimas mł
to ieiunio excitatas ꝓncitur. Sed c in eum impetuoſe currerẽt.ſi ignũ
crucis oppoſuit.et mãſuetiſſimaſ eas fecit.SGeinde in clibanũ iactatur
ſed extincto igne nil leditur. Cruci affigitur et diutius ibidem toꝛqᷓtur
Iñ depoſitus cũ ſuis ſociis et mitis alius fidelibꝰ carceri mancipatur.
Elbi dum miſſam celebꝛaret:⁊ pplim cõmunicaret.dñs iheſus eideʒ cũ
immenſio lumie apparnit. ⁊ panem accipiens ei dixit. Accipe h̊ care
meus· qꝛ mecũ eſt maxima merces tua. Poſt hoc iudici pñtati iteꝝ no⸗
uis ſupplictis mactãtur.et iũ ydolum mercuru cum ſecuribus.trium
copita in ↄfeſſione trinitatis pᷣcidũtur. Statimqʒ coꝛpꝰ ſancti dyoniſii
ſe erexit. ⁊ caput ſuũ inter bꝛachia.angelo duce.⁊ celeſtilumie pceden
te.ꝑ duo miliaria depoꝛtauit.a loco qͥ dicitur mons martiꝝ vſqʒ ad lo⸗
cuʒ vbi nunc ſua electiõe et dei ꝓuidentia requieſcit Lanta aũt ibideʒ

ungelox melod ya inſonuit. vt inter multos qui audierĩt ⁊ crediderunt
etiã larcia vxoꝛ pᷣfati lubꝛii criſtianã ſe eſſe clamauit. Et mox ab ipiis

decollata et in ſuo ſanguĩe baptiʒata occubuit. Filius aüt eiug nomie
virbius rome ſub tribus imꝑatoꝛibus milit auit.Beiñ pariſiꝰ rediens
baptiʒatur.⁊ religioſoꝝ numero ſociatur.Dum ãat infideles metuerẽt
ne ſcõꝝ ruſtici ⁊ eleuterii coꝛpa xpᷣiam ſepelirent.iuſſerũt vt in ſecana
mergerentur. B Matrona aut q̃daʒ nobił vectoꝛes ad pᷣndium in
uitauit:et illis epulãtibꝰ ſcõꝝ coꝛpꝑa furtiue ſurripuit.et in agꝛo ſuooc
culte ſepeliri fecit. Que poſtea pſecutõe ceſſante inð ſuſtulit. ⁊ coꝛpoꝛi
beati dyoniſii honoꝛifice ſociauit. Paſſi ſunt ſub domiciano anno vñi
xcvi.etatis veꝛo beati d yoniſu.xc. Circa ãnos dñi.decc.xo.tempe
ludouici legati michaelis impatoꝛis oſtatinopolitani inter cetera mu⸗
nera vᷣtulerũt ludouico filio Raroli magni libꝛos d yoniſii ð gerarcbia

ſimme
uinott
Neg
usle
Apoln

(en
uros⸗
lerin
KAo
ſaen
fuſſe
Ptde
ſupl
ula
ut

QG.I.

de greco in latinũ trãſlatos.Qui cuʒ gaudio ſunt recepti.et. xix· infir⸗

3
mi ipſa nocte in eccleſia erꝰ curatt. Cum apud arelatem ſcũs regulus
intt eps miſſaxꝝ ſolenni⸗ celebꝛarz. aploꝝ noibꝰ in canõe recitatis adiunxit
tſe et beatis martirib? tuis d yoniſio ruſtico ⁊ eleuterio· Quo dicto c ad
igez puc dei famuloſ viuere crederʒ. plurimũ mirart cepit. cur eoꝝ noĩa ge
uert

ohn neſciens in canoe pꝛotuliſſz. Et ecce eidem mirãti tres colube apłꝑ

H ſup crucem altaris reſidentes qͥſ cõꝝ martix noi⸗ habebze uis decke
wwi. rib? ſanguie inſignita. Quas diligenten mruens cõs miglſe crpen
“ N. inntellexit Circa anu dñi vcxliui. dagobert rex fracoꝝ ve r 2
aſ pet croica qͥ loõge añ pipinu regnauerat. 3 ſ u puericta . cuʒ dioni in in
mluh maß veeratõe br̃e cepit. Nã ⁊ oñ cdlotarii pꝛi ſui raʒ metuebat: ad ec
In cleſiam ſcĩ d yoniiũ cõtinuo fugiebat. Cum Gfactus iam rex moꝛtuus
nieh fuiſſet. cuidã ſcõ viro in viſiõe monſtratum eſt. ꝙ aia eius ad iudicium
hmnmn, rapta fuit et multi ſancti ſuaꝝ ecckiax expoliatõem obuciebant eidem.
Nmd Cum ergo mali angelt iam ad penas raꝑe ea vellent. affuit beatꝰ dyo
nſtin mnſius ⁊ eiꝰ interuentu liberata eſt penã euaſit. Foꝛte eni eius anumd
Ninart dea coꝛpꝰ rediit. et ibi penitentiã egit · Llodophe?ꝰ rex coꝛpꝰ ſci deont
niſei. ſii minus religioſe diſcoopiens os bꝛachii eius fregit cupide rapuit
ulachn qui mox ĩ amentiã verſus eſt. Et nota ꝙ ignarus eßs remenſis dicit
emtmjn in eplła quã miſit ad harolum. ꝙ iſte d yoniſi⸗ miſſus in galliã fuit dyo:
Niſpnur. niſtus ariopagita. vt 5 dictus eſt. YJdem teſtatur iohanes ſcotus i epla
tlſec aag lꝛaroluz. Hec foꝛte ratio ex computo tempoꝛis contradicit. ſicut ali
bane re voluerunt. SðèðW *
iſep to⸗ W alite
.miun E D. E
dfoni tus ppᷣ anno dñi. ccxxii.ſub glexandro impatoꝛe martirinzʒ
in ele aſus eſt. Cuius tpibus ꝑs eminentõꝛ vꝛb rome diuind en in
Nzede Erndjio ocremata. ſiniſtra manꝰ? iouis aure⸗ liquefacta. Tůc
znüt h om̃ſ ſacerdotes ad alexãdꝝ impꝑatoꝛẽ veneĩt petenteſ: vt di irati ſacri
cedtn 8placarentur. Bu ergo offerrem ſubito celo ſereno mane die 10
ſorti nis diuino fulmie quatuoꝛ ſacerdotes ydoloꝝ moꝛtun ſunt. et ara iouis
tels wi concremata eſt. ſol obſcuratus eſt. ita vt ppls romanus fugerz extra
löroim mmuros. Audiens auͦt palmatius cõſul ꝙ calixt⸗ cum ſund clericis traſ
lotrnat tiberim latitaret. rogauit vt criſtiani per quos hoc malum cont igerat
ttean ad purgatõnem ciuitatis penitus delerentur Palmatius itadʒ rote
Vkun ſtate accepta. cum üuͦluc cuʒ militib? pꝛoperaſſet ſſed illi ꝓtinus exreegt
win fuiſſent. terruus alexandro hoc ꝓtimuſ nunciauit. Tunc umpa toꝛ iuſſit
.on vt die mercurii omnis pols conueniret. et mercurio imolaret: vt ab eo
omi ſup bis reſponſa acciperet. Quod dum fierʒ. virgo qdam deinbit noi5
iultana arrepta a vemone excla maut. Beus calirxti eſt ver? viu de
NN? qui noſtris eſt pollutõib⸗ indignatus. Qð audiens palmacius trans

hi

venit ad eum quidã miles ꝓmittens ꝙ ſi vxoꝛem ſuã P

beſtiã figere facit gdum. Sic leonardus multos moꝛtuos in peccatis
ſuſcitauit. ⁊ mi tos beſtialiter viuentes in operibꝰ bonis fixit. Quarto
habz timoꝛem in coꝛde:qꝛ ᷣm yſidoꝝ duo timet.ſ. cʒ
ignem acce

alis baptiʒauit. Quod qudiẽs umpatoꝛ iu
ri. Calixtũ vero. v. diebus ſine cibo et potu manere

nardus hb
tionem. 2 in capite per infatigabilem i upernoꝝ contemplatõnem. Se
cundo habet ſagacitatem et hoc in duobꝰ.
doꝛmit. et in deletõe veſtigioꝝ cũ fugit. Sic leonardus
boꝛem actõis.⁊ vigilando doꝛmiuit E quietẽ contempla
leuit veſtigia totius mundane affectõnis.Tercio hʒ vi
voce:qꝛ eius vox tercia die ſuſcitat leunculũ natuʒ moꝛ

.
e, S

ðèð

tiberim ad vꝛbẽ rauennãtiũ ad ſcũm calixtũ acceſſt.⁊ cum vxoꝛe ſua et
familia ſe ab eo baptizari fecit Quod audienſ impꝑatoꝛ accerſi itũ ſimpli
cio ſenatoꝛi tradidit. vt verbis blandis eum mon

a oneret ex eo ꝙ reipublice
plurimũ neceſſarius eſſet. Palmacio veꝛo leiuniis ⁊ oꝛõnibꝰ⸗ pſeuerãtę

aliticam ſanarʒ
ad palmacium L
tenuit manũ meã ⁊ alleua⸗ R
ro ſuo ⁊ ſimplicio ⁊ mitis
ſſit om̃s baptizatos decolla

2 mne cibo et potu manere fecit. YJlle auteʒ vi
gens eum ampliꝰ cõfoꝛtari iuſſit eũ dieb⸗ ſingulis fuſti⸗

otinuo crederet. Cum ergo palmaci⸗ oꝛarʒ. illa ſanata
cucurrit dicens Baptiza me ĩ noie xpᷣiqui
uit me.Tunc calixtus veniens ipam cum vi

ipſum in cimiterio calipoqii

B. Aeonardo .

tardus dicitur odoꝛ ppli. a leos qð eſt ppls et nardus qð
t herba redolens:quia odoꝛe bõe fame pplm ad ſe trabebat
elleonard' dicit quaſi legens ardua. vſ leonardus dicitur
9eni quatuoꝛ habet in ſe. ꝛimo hʒ foꝛtitudiem quam foꝛ
vt dicit yſigoꝛus:habet in pectoꝛe et in capite. Sic beatꝰ leo
abuit foꝛtitudiem in pectoꝛe pꝑ malarum cogitatõum refrena

cʒ in apertõne oculoꝝ cum
vigilauit ꝑ la⸗
tõis. ⁊ in ſe de
rtuoſitatem in
tuũ. et omnem

ſtrepitum rorarum
nſum. Sic leonardꝰ timuit et timendo vitauit ſtrepitum
icitudis:et ideo in deptum fugit. et ignem terrene cupidi
mnes theſauros ſibi oblatos contempſit.

irdus fuiſſe dicitur circa annum domini.d. Hic a ſancto
emigio remẽſi archiepiſ. copo de ſacro fonte leuatus.⸗ gb iöo
lutaribus diſciplinis inſtructuſeſt. Cui⸗ parentes pᷣmi in pa
rancie habebatur. Hic tantam Stiam a rege obtinuit: ꝓ

“
ð

owe
ſmm
nmuue
rſiu

N

ſ

cory
n
Centno
Mlcg
ipena
oner
rons
ſornst
ſge in
fa er
iſtim
Perote⸗
M⸗
genoſo
ledlcens
hlus ni⸗
Mepn⸗
Poecitme
elbene

cben

Cwon
wsſo⸗
lacume
rgeulis
plncukn
Pyeſeyta
glczf,
buhſing
lerunc
topene
llugee

Gnare
wetoꝛ
mai

Nkon lle⸗
iri
tepytte.
2geeri,
n ſuan
Mmeelu
tes
g er
k ancgzi

knndloge
ehrbe⸗
1sline
glamn fo⸗
berplo

Ifekrena

nen. Oe
on cunn

— *

lautol

ineNe

Ulirenrt
ONNn

neten

enD ND

tß
zmin
ℳ.

QOCULV

omneſ incarcerati quos ipſe viſitabat ꝓtinus abſoluebãtur. Cum igit᷑

fama ſanctitatis eius excreſceret.rex multo tꝑe eũ ſecũ manere coegit
donec opoꝛtuno temꝑe ei ẽatum donaret. Quod ulle renuit ⁊ ſolitudi
nẽ deſiderãs rlictis oibus aurelianũ pꝛedicudo cũ fr̃e ſuo lifardo deue
nit. VUbi poſtqʒ in quodam cenobio aliqdiu vixerunt dum lifardꝰ ſuꝑ

npam ligeris. ſolitarius manere vellet. ⁊ leonardus per ſanctiſpiritus

admonitiõem in aquitania diſponeret pꝛedicare.oſculantes ſe ab inui
cem diſceſſerunt. Leonardus igitur vbiqʒ pꝛedicans. multa miracula
exercens: in quadam ſilua ciuitati lemonice vicina habitauit.vbi erat
aula regia cauſa venatõnis cõſtructa. Accidit añt vt quadam die rex

ibi venaretur. ⁊ regina illuc cauſa delectatõis egreſſa partu ꝑpiclitarer

Cum ergo rex et familia pꝛopter regine periclitatõem lugerent.et leo⸗
nardus per nemus tranſiret. ⁊ gementium voces audiret.pietate com
motus illuc ꝓperauit.⁊ a rege vocatus ꝓtinus introiuit. Cuʒ igitur a
rege interrogatus quis eſſʒ.et ſe ſancti remigii diſcipuluʒ fuiſſe narra

ret.rex ſpem bonaʒ concipiens.et a bono magiſtro ipᷣm bene inſtructũ

exiſt imans.ipᷣm ad reginam induxit: rogans vt ſuis pꝛecibus de recu⸗
perata coniuge ⁊ edita pꝛole dupiex gaudiũ obtineret. Cunc ille oꝛoõne

fuſa quod petebat ptinus impetrauit.Cum aũt rex multa in auro et ar

₰

gento ſibi offerret ille ptinus recuſauit.admouens vt hec paupibꝰ da⸗
ret dicens.Ego nullis hoꝝ indigeo.ſed tm̃ in aliqua ſiluaꝝ cõtemptis
buius mũdi diuiciis ſoli chꝛiſto famulari deſ idero. Cum aũt rex totuʒ
illud nemus ſibi tradere vellet. ille ait Mon totũ illuq accipio: ſed q;tũ
nocte cũ meo aſello circumire potero. tantuʒ mibi concedi exopto. Qð

rex libentiſſime adimpleuit. Conſtructo itaq; ibidem monaſterio. ibi

diu cum adiunctis ſibi duobus monachis in abſtinẽtia multa degebat
Cum auteʒ aqua vno ab eis miliario diſtaret. puteum ibidem ſiccũ pe
nitus fodi iuſſit q aqua oꝛõnibus ſuis impleuit Locum aũt illũ nobi
liacum appellauit.eo ꝙ a rege nobili traditus ſibi fuifſʒ. IJbi tantis mi
raculis choꝛuſcauit.ꝙ qͥcũqʒ eiꝰ nomẽ in carcere ĩuocaſſet mox ruptis
vincul nllo ↄtradicente liber abiret. et ſuas eidẽ catenas vł compedes

pꝛeſentaret. Hoꝝ plures ſecũ manebãt.⁊ ibidem dño ſuiebant. Septẽ

quoqʒ familie de eiꝰ nobili ſtirpe venditis oĩibus ad eũ vener̃t: ⁊ diſtri
buto ſingul nemoꝛe ibi cũ ipſo manentes exemplo ſuo plurimos attra
xerunt.Geniqʒ ſanctꝰ vir leonardus multis clarus virt utibꝰ.vui.ydꝰ

nouembꝛis ad dñm miguit. Abi poſtq; multa feciſſet miracula. clerid
illius eccleſie eſt reuelatum: vt quia locus ille pꝛopter multitudinis

frequentiã artus erat.alibi eccleſiam fabꝛicarẽt. et illuc coꝛpus ſancti
leonardi honoꝛifice tranſpoꝛtarent. At illi cum populo triduano ieiu⸗
no et oꝛõni inſiſtentes.reſpicientes vider̃t totam ꝓuinciã niue cooptã
locum aũt illum in quo ſanctus leonardus quieſcere volebat omnino

2

