beati martini ecckła. in qua nũc ſacrũ coꝛpꝰeꝰreqᷣeſcit. tunc de nouo facta
lapidea a pᷣfato duce:ipᷣe vir beatꝰpᷣparauit ſe ad diuia miſteria celebꝛã
da caſula indutꝰ ad modum muis alba. Qui cũ aſtaret altari tercõ ꝓduſ
iunii ⁊ miſtraret cũ vuotõne maxima.diuina manus apparuit ſuꝑ eum
vilibiliter. inter ſacroſancta miſſaꝝ ſolẽnia.ſuũq; ſacerdotem ⁊ locuʒ il
lum aſſignauit ⁊ confirmauit benedictõne ꝑpetua cum ꝓmiſſione tali.⁊
voce nurabili celitus ſubſecuta. Quia contempſiſti diuitias terꝛenas·

SS

refutaſti paterni regni culmiĩa.et elegiſti pauꝑ eſſe: ⁊ latere abiectus in
terꝛa iſta deſta. pparaui tibi coꝛonam inter agmina angeloꝝ eroqʒ loci
huiꝰin quo reſolueris defenſoꝛ ac iugis cuſtodia.vniuerſiq; hũc locum
viſitaturi unppetuum cum deuotõe ⁊ pura coꝛdis intentõne ꝓ tui noĩs

:,

memoꝛia.diuina in terris gtia non defraudabũtur:⁊ pꝰmodum ad gau⸗
dia puenient ſe empiterna. SGSequenti itaq;ʒ temꝑe beatꝰ iodocꝰin carne p⸗
ter carnem viuendo nõ homo ſʒ angelus videbatur. Idus decẽbꝛis ob⸗
doꝛmiuit in vomio ipᷣo dño pᷣſente.⁊ angeloꝛum obſequus. Bomini p̃ſẽ
tiam oſtendit intolerabilis claritas ſplendoꝛis:⁊ incompabilis dulcedo
diuini odoꝛis.Coꝛpꝰetiam eiꝰ.qꝛ virgo fuerat.⁊ immunis a carnal com
mixtionis cõtagio.ita ſanum pmanſit ⁊ integrum vſ. qʒ ad annos q̃dra/
ginta in tumulo acſi ſpũs vite foꝛet in eo.Et a cuſtodibꝰcorpis ſibi vn⸗
gues manuum ⁊ vngues pedum: ⁊ capilli capitis ⁊ baꝛbe q̃ viuerzʒ ex
creſcentes incidebantur ⁊ radebãtur omi ſabbato.quoaduſqʒ ſucceſſoꝛ
ducis heymoniſ minus reuerẽter ⁊ pᷣſumptuoſe immemoꝛ ſy cripture dicẽ
tis. nõ temptabis dñm.ſacrariũ violenter irripuit cum ſatellitibꝰſuis.
⁊ intrauit vbi repoſitum erat coꝛpꝰſanctiſſimũ. liſoqʒ miraculo ſtatim
cecitate ꝑcuſſus verſus eſt in amentiã: ⁊ exclamãs ha ha ſancte iodoce
ſurdꝰꝑmanſit et mutus quoaduſq; diem clauſi extremũ. Pꝛolixitatem
ãt miraculoꝝ q̃ ꝑ ipᷣm dñs exhibere dignatꝰeſt ſuis fidelibꝰin nris tem
poꝛibꝰ videmus.ſicut de pluribꝰa moꝛte reſuſcitaris vel ſuſpẽdio vł alio
moꝛtis genere ðfunctis.ſiue in aq̃ ſuffocatis.ſeu etiã ipᷣius bñficia quo
ad multiplicatõz bonoꝝ tꝑalium.nec calamo ſcribere nec ſᷣmone enarꝛa
re ſufficimꝰ.Cuiuſdam duoti ſibi filium in cunabul iacentem. cum eſſet
incendiũ vndiqʒ in domo circa puerũ.beatꝰiodocus miraculoſe conpßua
uit. pannis q̊bus inuolutꝰfuit ⁊ ipᷣis cunabuł cum puer leuatꝰeſſet in fa
uillam ⁊ cinereʒ penitus reſolutis.vt omibꝰpateret ꝙ edacitas flame qᷓ
lignoꝝ ac lapidum potuit duriciam conſumere tenerum infantẽ beati io
doci cuſtodie traditum nõ licuit ledere. Qui poſtmodũ filiꝰin moaſterio
ſancti iodoci monachus fact?eſt. Quot ſurdos claudos Paliticos et ali:
os infirmos curauit nõ eſt numero colligere. Unde eſt ꝙ de regio faſti⸗
gio ſibi voluit poſt moꝛtem retinere ne in loco vbi ſacrũ eiꝰcoꝛpꝰ requie
ſcit alius ardeat liquoꝛ niſi liquoꝛ cere. Quod infoꝛtunio ſuo expti ſunt
tres monachi.qͥ in eccleſia vbi coꝛpꝰeꝰfuit delatum de ſepo lucernas tẽ⸗
ptauerunt accendere nec aliqtenus potuerũt. Contigit ãt in ſi ignum te
meritatis ſue duos ipᷣoꝛum incotinenti decedere.tercium vero oꝛis con
tractõne puniri.ac ita pmanſit omibꝰdiebus vite ſue. Sunt aũt be feſti
uitates beati iodoci Pꝛĩa videlicʒ in die bri barnabe qñ infra miſſaruz
ſolẽnia manus domi ſuꝑ eum apparuit Quod etiã miraculum ſ epius p
alios ſanctos oſtenſum. virtus diuina ad veritatem illiꝰ veri ⁊ ſanctiſſi⸗
mi ſacrifici compbandã in coꝛdibuſ fragiliũ miſeꝛicoꝛditeꝛ dmõſtrauit

ANXXVI.

ehern Secũda eſt in die ſancti iacobi apoſtoli fratris ſancti iopanis euangeli
bütan ſte. de inuentõe ſancti coꝛpoꝛis eius. Cercia eſt de moꝛte eius in die ſã
Kui cte rgiis . (LXXXIII.
en —— 8 othmaro l
ncnenm ia alemanie natus atqʒ nutritꝰeſt Duz
hninie re ſuo curiã ꝑducit᷑ ⁊ lris imbuitur. Uirtu
lledo lus vel eque vt ſciẽtia ſtuduit.iuxta illud ſa:
Nngtcem ientie · Que in iuuentute no cõgregaſti. quomõ inuenies
Nöhy ectute . ictoꝛ comiti eiuſdem regionis. factꝰ adoleſcens ſerui
ſbie, uit. Per cuiꝰpuidenti ac diectõem integram ad ipᷣm.qꝛ vidit in eo in⸗
ſdrer. dolem bonam ad ſacerdotium promouetur titulo ſancti floꝛini. Cogen
g te pᷣfato comite pᷣlatus ibi poſitus eſt ꝓpter ſuam relig ionem ſcientiaʒ
npanc ⁊ famam volantez de mundicia vite ſue. ꝛvaltramus qͥ ex uure heredita
Ubche, rio dominus fuit heremi illius in ã beatus gallus cellam ſibi conſtruxe
Alotnin rat. obtinuit a pᷣfato comite vt othmarꝰ peſſet illi celle in omibus que ad
e ipᷣam ptinere videbantur. Inſuꝑ duxit eum ad pipinũ regem vt autori
ſtiamn tate regia cõcedente ipm eiuſdem loci abbatem confirmaret. Cuius pe⸗
iͦsun ntitõni tanq iuſtus rex ↄſenſum pᷣbuit.Et ꝑ manum regis othmaro con
oKao firmato in abbatem ꝛvaltramus omia bona ſua ſeu poſſeſſiones lbere 2
ſfuugo inte graliter reſignauit. Mandauit itaqʒ rex ac ꝓpꝛio oꝛe iuſſit ibidẽ vi
““ tam inſtituere regularem. Bediens igitur othmarus.locum refoꝛma /
ancſc uit: ⁊ iufra annos paucos tam in poſſeſſionibus ï in religione valde di
* ues effectus eſt: ⁊ in edifitüs pluribꝰ ofirmatus Beat⸗ igitur othmarꝰ
heſeriti abbas cuʒ vidiſſet poſſeſſiones tꝑales ſuo monaſterio ex dei bonitate ac
n creſcere. in immẽſum. timens ſue pſone virtutu incrementa decreſcere.
naſn a ſeipo incepit: ⁊ parſimonie vehemẽetius inſiſtebot. ita vt etiam in pre
wibent cipuis ieunioꝝ diebꝰde ↄſuetudine biduo abſtinentiã cõtinuaret Pau
uſnn pratis ⁊ bumilitatis amatoꝛ pcipuus:⁊ cum his elymoſinatoꝛ magnus
tuil fuit. Pauptatem e? illud oſtendit ꝙ crebꝛiꝰ ſine tunica ſola tãtuʒ cappa
Cofi indutus ad monaſteriũ remeauit exemplo rp̃i qͥ vlimbus panis in ſus na
Prnt tiuitate obuolutus fuit. Et poſtea creuit in omibus eiꝰpauꝑtas vt nos
giſuau ſuꝑ inſtanti pecunia mime cõfidamus. In neceſſitate mõaſterii ſui aſel
Cngft lo ꝓ equo frequentivtebatur. In miſericoꝛdia ⁊ elymoſina nulli ſer fu
ignun it. Ende 2 pauꝑibus in ꝓpꝛia pſona ſeruiuit. Lepſis non longe a mõoa⸗
oneè ſterio habitaculum fecit. Capita paupeꝝ ⁊ pedes in ꝓpꝛia pſona lauit.
thri Unde ⁊ pater pauperum a pluribus eſt appellatꝰ. Nocte eos viſitauit.
NAYGD eiſdem vt dictum eſt diligẽter obſecutus eſt NHoſpitale inſuper cõ
Ien ſtruxit vbi ceci pauꝑes recipiebantur Quoꝝ curam adeo ſolicite geſſit.
ſu t etiam de nocte monaſteriũ egredieni infirmitati eoꝝ; multo obſequio

etſeruiret. Inter hec ꝛvarinus 2 ruthardus qͥ tunc tot alemanie curiã

amminiſtrabãt dyabolo ſuadente immaniſſimo moꝛbo auaricie pᷣuenti
res ecclaruʒ ſub ſua poteſtate ſitaꝝ ꝑ vim ſibi iniuſte vendicabãt. Que
mala loco ſancti galli ſi imiliter inferebat. Gup qbus iniurus beatꝰoth⸗
marus pipino regi de ipᷣis qrimoniam mouit. dicens ſe Fuiſſima incur
ſurum ſi eis diſſim ulando ↄſentiret. Quibꝰrex gtiam ſuam interdixit. ſi
illi mõaſterio nõ reſtituerẽt oĩa iniuſte ablata. Illi vero auaricia victi re
gis pᷣceptum nullaten?obuarunt. ſed inſuꝑ beatum othmanꝝ duʒ reuer
teretur ꝗ rege captiuantes.miſſis ob hoc militibus. vinctum ad ſe duci
fecerunt.⁊ lampertum falſum fratreʒ cenobu ipᷣius othmari.qͥ ab ipſiſ
inductfuit vt abbatem ſuũ falſo ⁊ mendaciter de crimie accuſaret.⁊ ne
quiter infamaret.cõduxerunt. Quam ꝓditõnem ↄtra innocentẽ neqᷓ; ll⸗
le monachus onnttere nullatenꝰ foꝛmidauit. Itaqʒ cõcilio iniquo cõuo:
cato coꝛam multis ipᷣe lampert⸗ beatum othmay de femina accuſautt.
Vnde ad penam exilii ipᷣm condemn auerũt.in inſulam reni miſerabilit
relegantes. Abi pꝰmultas quas patiẽter ſuſtinuit miſs erias in cõfefſiõe
xpᷣi.xvi.hał.decembꝛis bono fine quieuit. Huiꝰãt lamperti iniquã ma?t
chinatõnem qua ſuum pᷣlatum innocẽter inuoluit. deus iuſtus iudex ſic
puniuit. ꝙ ipm monachum febꝛis adeo Fuis arripuit vt reſoluto vigo⸗
re mẽbꝛoꝛum caput ipſi?ad terꝛam frequẽtius verteret᷑:⁊ moꝛe quadru
pedum cogeretur ambulare. Unde etiam coactus diuino iudicõ eum ꝑ⸗
urgente vt ſe peccaſſe in ſanctũ dei publice fateretur. Quieſcite inqᷣt ſa⸗ “
cta ſinodus nicena.⁊ nolite ꝑſequi eos qͥ recte deo famulãtur. ⁊ ſ incera y
voluntate ſupna dei mandata cuſtodiunt. ⁊ veſtris legibꝰ ſubiugantur.

ſcost
Aꝛ non decet vt carnales ſpũaleſ pſequantur. Uñ etiam grego.ait.Qui out
caluniam illatam non ꝓbat:penaʒ incurꝛere debet:quaʒ ſi ꝓbaſſet reus woeco
vtiqʒ ſi⸗ uſtineret. Cõcilium at illud neqͥter inchoatum nequiꝰeſt finitum. fomi
Bepultus at beatus othmarus in exilio vbi hodie in inſula capella oſtẽ eo
ditur annis decem ibidem coꝛpꝰſuum incoꝛruptum pmanſit. Poſt decẽ . ſugt
vero annos viſum eſt diſcipulis ipᷣius vt coꝛpoſui abbatis ad ſancti gal 22
li monaſterium.cui ſᷣm volũtatem dei pᷣfuit in ſpũalibꝰ⁊ tempoꝛalibus. Ciu
deferꝛe modis omnib? deberent. Pergentes itaqʒ ad locum coꝛpꝰtollen c
tes naui impoſuerunt. Quoꝝ deuotõem ⁊ coꝛpis ipſius ſanctitateʒ mi tin⸗
racula crebꝛa ⁊ plura cõſequuntur. Cempeſtas.n. multa ventoꝛum et ꝓ A
cellarum q̃ ꝑ totum lacum cõſtãtienſem tũc tempis viſa fuit.in omi via *“
illa nulli eoꝝ impedimento fuit. Aaſ. culum etiam modicũ vino plenum dice
quod ſecum tulerant ipᷣis monachis ad refectõz conſedentibꝰ quotiẽſci iee
qʒ exhauſtum fuit liquoꝛis vini nullum ſenſit detrimentum. Beati igit ds:
othmari coꝛpus ad monaſterium beati galli delatum. multis ibidem p un
cedentibus ? conſequentibus miraculis. feliciter ⁊ honoꝛifice reqᷣeui. ler

Mentt
e
toh
halnent
rt.

pictie

5feyer
ſeduci
hil
WnNR

nzt

noci
at.

ndii

ihum

vng
lacrn
Nonß
tinqtſ⸗
ſun
mur.
Qut
tteus
inryn.
NaR

Notdeeai

n u
Wolen
ezmi
un
oni
gemun

&
*
.

AANKNXVI.

eteſto preſentatõnis marie
dtemplũ in hieruſalezʒ

ulus epiſcopus ſeruus uoꝛum dei ad futurã rei memo⸗
riam. Ratoni cõgruit ⁊ conuenit honeſtati vt ea que de ro
ani pontificis gratia ꝓceſſerunt licet eius ſuꝑueniẽte obi
tu litere apoſtolice deſuꝑ confecte nõ fuerint.ſuũ ↄſequant
ne feli recoꝛdatõnis pio pape ſecũdo pᷣdeceſſoꝛi noſtro ꝓꝑ
nobilis viri ꝛvilhelmi ducis ſaxonie duduʒ expoſito. ꝙ ipᷣe
ſpecialis deuotõnis affectu quem ad inclitam ꝓpugnatricem no
m gloꝛioſiſſimam virginem mariam feruenti animn gerebat ab inti

mis pꝓpterea deſiderabat feſtum pᷣſentatõnis eiuſdem beatiſſime virgis

marie.quod viceſimapꝛima die menſis nouembꝛis annis ſin gulis in ter

ris ⁊ dominus ſuis de conſuetudine celebꝛatur. etiam ex ſpeciali ſedis
apoſtolice decreto ⁊ ſtatuto annis ſingulis ꝑpetuis tempoꝛibꝰ dicta die
ſolenniter venerari:idem pᷣdeceſſoꝛ ſincere deuotõnis affectum quem pᷣ⸗
fatus dux ad ipᷣm ⁊ romanaʒ eccłlam gerere compbatur attendẽs.⁊ pie
conſiderans ꝙ merita beatiſſime virgis pᷣdicte erga genus humanuz tã
tis honoꝛibus compenſari nequibant. quin illa maioꝛibus indies ⁊ illu
ſtrioꝛibus digniſſima cenſeret᷑.pᷣfati quoqʒ ducis in ea parte ſupplicatõ
nibus inclinatus videlicʒ ſub dato die noñ.inuii põtificatꝰſui anno. vi.
autoꝛitate apoſtolica ſua ꝑpetua ⁊ irrefragabili ſanctõne ſuarum ſi ſuꝑ

oc confecte fuiſſent literarum tenoꝛe ſtatuit decreuit et oꝛdinauit ꝙ fe

ſtum pᷣſentatõnis boc modo ſicuti aſſumptõnis viſitatõnis et alia feſta
beate marie memoꝛate.in terꝛis ⁊ dominis pᷣfati ducis dicta die annis
ſingulis ꝑpetuis futuris tempoꝛibus de mandato ſedis apoſtolice dein
ceps a cunctis xpᷣifidelibus ſolenniter celebꝛaretur. Mandamus mihil
ominus ſtatutum ⁊ decretum ſua hmõi de celebꝛando feſtum pꝛedictuʒ
p pᷣlatos ⁊ alias eccleſiaſticas ꝑſonas in dominiis ⁊ terꝛis pᷣdictis ſolẽ

niter publicari Ne ãt de ſtatuto decreto ⁊ mandato pꝛedictis ꝓ eo ꝙ ſu

per ulis ipſius pii pꝛedeceſſoꝛis noſtri eiuſ ſupꝑueniente obitu lr̃e apoſto
ſtolice confecte non extiterunt poſſit quomodolibet heſitari volumus et
dicta apoſtolica autoꝛitate decernimus ꝙ pꝛeſentes lr̃e ad ꝓbanduʒ ple
ne ſtatutum decretum ⁊ mandatum pu pꝛedeceſſoꝛis hmõi vbiqʒ ſuffi

ciant nec ad id pbatõnis alterius ãminiculum reqͥratur Nulli ergo om

nino hominũ liceat hanc paginam noſtre volũtatis et cõceſſionis infrin

gere vel ei auſu temerario contrane. Si qs autem hoc attemptare pre

ſumpſerit indignatõneʒ omipotentis dei et beatoꝝ petri ⁊ pauli apoſto
loꝛum erꝰ ſe nouerit incurſux. Batum rome apud ſanctuʒ petrum anno

„ *° 10

incarmatõnis dñice.m.cccclxiiii.xvi.laalł.octobꝛis põtificatus noſtri ãno
pmo Sequitur bulla indulgentiaꝝ p̃fati feſftit Paulus eps ſeruꝰ
ſeruoꝛum dei. AUniuerſis xp̃ifidelibus pᷣſentes lr̃as inſpecturis ſalutem
⁊ aplicam bñdictõnem.Ad id maxime verſatur noſtra intentõ vt xpᷣifi
deles ad maioꝛem deuotõem ⁊ frequentõꝛem veneratõem pcelſe dei ge
nitricis virgis marie que velut auroꝛa cõſurgenſ.pulcra vt luna. electa
vt ſol.terꝛibilis vr caſtroꝝ acies oꝛdinata.verum ſolem iuſticie redẽpto

rem noſtꝝ ieſum xpᷣm qͥ iluminat abſcondita tenebꝛaꝝ.in mundo pote⸗
ſtatis tenebꝛoſe ſpũſancto cooperante ꝓduxit.que nec eſt viſa hᷣmam ſi
nulem nec habere ſequẽtem.modis cõgruentibus excitemus: vt exinge

fideles ipſi deuotõne ⁊ oꝛatõnibꝰ pꝓpꝛiis.ac ipſiꝰ virgis interceſſione ad
iuti noſtr iiqʒ; inducti excitationibus reddantur diuine gratie aptoꝛes.
Gane dudum felicis recoꝛdatõnis pio pape ſecundo pꝛedeceſſoꝛi nro ꝓp
parte dilecti filii nobił viri ⁊vilhelmi ducis ſaxonie expoſito. ꝙ ip̃e dux

ex ſpecialis deuotõnis affectu ab intimis deſiderabat feſtum pꝛeſenta⸗

tõnis eiuſdem virginis.quod viceſima pᷣma die menſis nouẽbꝛis anniſ

ſingulis in terris ⁊ dominiis ſuis de conſuetudine celebꝛatur. etiam ex

ſpeciali ſedis apoſtolice decreto ⁊ ſtatuto ppetuis tempoꝛibus dicta die
ſolenniter venerari.idem pꝛedeceſſoꝛ pꝛefati ducis ſupplicatõibꝰ inclina
tus. autoꝛitate apoſtolica ſtatuit decreuit ⁊ oꝛdinauit ꝙ feſtum pꝛeſen⸗

tatõnis hmõti ſicuti aſſumptõis viſitatõnis et alia feſta beate marie me

moꝛate.in terꝛis pꝛefatis pꝑpetuis futuris tempibus eadem die de man
dato ſedis aplice ab ipſis fidelibꝰſolẽniter celebꝛaretur. ꝓut in nris.cum
dictꝰpiꝰpꝛedeceſſoꝛ anteqꝙ ſue ſuꝑ his lr̃e cõficerentur.rebꝰfuerit huma
nis exemptus.inde cõfectis lr̃is pleniꝰcontinetur Nos igitur cupiẽtes
ꝙ feſtum pꝛedictũ in debita veneratõe habeatur:⁊ ad illud colendum ei
demq; virgini famulandum fideles ipſi eo libentiꝰaniment᷑ qͥ ex hoc do
no celeſtis gtie vberiꝰconſpexerint ſe refectos.de omipotentis dei miſ̃i
coꝛdia ⁊ beatoꝝ petri ⁊ pauli apoſtoloꝝ eiꝰautoꝛitate cõfiſi omibꝰ vere
penitentibꝰ ⁊ confeſſis qͥ die pꝛedicta ad laudem ⁊ honoꝛem ipſiꝰvirgis
in ſingulis eccleſiis mõaſteriis ⁊ aliis locis eccleſiaſticis infra dicta do
minia exiſtentibꝰ.in qbus officiũ eiuſdem virgis celebꝛari ↄtigerit diui

nis interfuerint.vel in vigilia eiuſdem feſti ieiunauerint annuatim cẽtũ

dies de imunctis eis penitentiis miſericoꝛditer in domio relaxamus pᷣ
ſentibus ppetuis tempibꝰvuraturis. Nolumus ãt ꝙ ſi alias in viguis
ieiunantibꝰ vel diuinis huiuſmodi intereſſentibus aliq̃ alia indulgentia
imꝑpetuum vel ad certum tempꝰ nondum elapſum duratura ꝑ nos con
ceſſa fuerit.pñtes litere nullius exiſtãt roboꝛis vel momenti.Gatum ro
me apð ſanctũ petrũ anno incarnatõis dñice.m.cccclxiiii.xii.lʒal.febꝛu
aru.põtificatus noſtri anno bpmo. Seqtur inſtitutõ huius feſti ꝑ ar
chiepiſcopũ maguntinenſem. Adolfus der gtia ſancte maguntine

QJ

(ccn

ſd
l
nrc
tie
ſen
hꝛi
et
no
ſn⸗
cot⸗
gue

on
int

E

ntu
Gri
cen
vor

ſim

fulel
Nctve⸗
Moc
hocd
Nr
cdi
age,
len
etd⸗
hre
ſnn
Na
bu
ſie

Mn

r zno
Pl⸗
ilnen
d e
ledag

regi

Gowwro⸗
namſi

kepinde

lora
ons.
nihg

ndor
hsamt
Cn a
dendie
Vncira
mWey⸗
emarene
MA
fis cuin
ſtbuma
hietes
thmci
a
vint
ibypent
ſnigis
dicta do

Ntdt

.

ninci
tambe
n
l⸗
gwig/
nn
ℳ
nnue

An

QAQNXRVIII.

ſedis archiep̃s.ſacri romani imperii ꝑ germaniã archicancellariꝰac pri

ceps electoꝛ:ad futurã rei memoꝛiã. Ex ſpẽalis duotõis affectu quã ad
inclitã ꝓpugnatricẽ noſtrã gloꝛioſiſſimã ſemꝑ virginẽ mariam dei geni
tricem feruẽti animo gerimꝰ. ab intimis ꝓpterea ᷣſiderãtes ꝙ feſtum pᷣ
ſentatõis eiuſdẽ beatiſime virgis quod viceſimapᷣma die menſis nouẽ⸗
bꝛis annis ſingulis celebꝛat᷑ de cõſuetudine.deinceps anmiſ ſingulis ꝑ
petuis temꝑibꝰ dicta die ſolenniter veneret ea ꝓpter attendentes et pie
cõſiderãtes ꝙ merita beatiſſime virgis pᷣdicte erga genꝰhumanũ tatis
honoꝛibꝰrepenſari nequeũt qͥn illa maioꝛibꝰ indies ⁊ illuſtrioribꝰ digniſ
ſima cenſeatur. hac noſtra irrefragabili ſanctõe ſtatuimus ⁊ ðcernimuſ
ac oꝛdinamus.ꝙ feſtum pᷣſentatõis hmõi ſicuti feſtuʒ cõceptõis btẽ vir
ginis marie memoꝛate ꝑ nr̃as ciuitates ⁊ dyoceſes dicta die aniſ ſingu
lis ꝑpetuis futuris temꝑibꝰdeinceps a cũctis xpᷣifidelibuſ ſolenniteꝛ ce
lebꝛetur cum ꝓpꝛia hiſtoꝛia de eodem feſto pᷣſentatõis ⁊ vbi ꝓpꝛia de il
lo nõ habetur hiſtoꝛia. tunc hiſtoꝛia de natiuitate eiuſdem gloſiſſime et
intemerate virgĩs recipiatur.ſic ꝙ vbi natiuitas habetur pᷣſentatõ inſe
ratur. Et inſuꝑ vt xp̃ifideles ad maioꝛẽ duotõnem ⁊ frequentõꝛeʒ vene
ratõnem dicte p̃celſe dei genitriq que velut auroꝛa conſurgens. pulcra

ot luna.electa vt ſol.terꝛibilis vt caſtroꝝ acies oꝛdinata.veꝝ ſolem iuſti

cie redemptoꝛem nrm ihm xpᷣm qͥ ilumiat abſcondita tenebꝛaꝝ in mun
no poteſtatis tenebꝛoſe ſpũſancto cooꝑante ꝓduxit.q̃ nec viſ a eſt hmam

ſimilem nec habere ſequentem. modis cõgruentibꝰexcitemus vt exinde

fideles ip̃i duotõnibus ⁊ oꝛatõnibꝰppꝛus ac ipᷣvirgis interceſſionibꝰ
adiuti.noſtriſqʒ inducti excitatõibus reddantur diuie gtie aptiores nec
nõ ad pᷣfatum colendũ feſtum virgis intacte eo libent animentur q ex
hoc dono celeſtis gtie vberius conſpexerint ſe refectos.de omipotentis
dei mißicoꝛdia ac beatoꝝ petri ⁊ pauli apłoꝝ eius.necnõ ſancti martini
cõfeſſoꝛis patroni nr̃i autoꝛitate ⁊ meritis ↄfiſi omibꝰvere penitentibui

ac ↄfeſſis qͥ die pᷣdicta ad laudem ⁊ honoꝛem ipᷣius virgĩs in ſingulisec

cleſus monaſteriis et alus locis eccleſiaſticis pfataꝝ noſtraꝝ ciuitatuʒ
et dyoceſium in qbus officiũ eiuſdem virginis celebꝛari ↄtigerit.diuis
interfuerit. vel in vigiliq eiuſdem feſti ieiunauerit annuatim.xl.dies de
iniunctis eis pemtentiis mipicoꝛditer in dño relaxamus.pᷣſentibus per
petuis tꝑibus duraturis In cuius rei teſtimoniũ ſecretuʒ noſtrũ pᷣſenti
bus eſt appenſum. Datũ in ciuitate noſtra maguntina die penultia mẽ
ſis auguſti. anno dñi.m.ccclxviii.

. EOue eſt illa puella mater et virgo ſemp maria fratres cariſſim i.que
nunc mundo oſtenſa eſt. qndecim gradus aſcendens hodie in templo a

parentibꝰ?deo pᷣſentat. Añ ꝓceſſit.quo aſcendit: ⁊ quãte virtutiſ exiſtat
videamꝰ.Quid ãt putas q̃lis olim fuerat vel nunc ſit iſta pſona. que ſã
ctis omibꝰſpectanda ꝓponitur:⁊ imitãda. Hoc ãt in pmis iſtruere phaſ

eſt: ꝙ aimꝗ ei?⁊ caro quã elegit ⁊ habitaculũ ſibi fecit ſapientis dei pa⸗
tris.ab omi malicia ⁊ immũdicia fuerit puriſſima quando in ea ⁊ de ea
verbu extitit caro factum. dicente ſcriptura In maliuolã aiam nõ iĩtroi
bit ſapiẽtia.nec habitabit ĩ coꝛpoꝛe ſubdito peccatis. Inter oẽs itaq; ſã

ctos huiꝰbeatiſſime virgis memoꝛia eo frequentiꝰagitur.q̃ maioꝛẽ apð

deum griaʒ inueniſſe credit. Hec qdeʒ virgo maria puſ. q; naſceretur di
uimis eſt oꝛacul denunciata:⁊ miraculis deſignata. Lãdem vero nata a

ꝓgemie diuinit? oꝛdinata. Mata ſiqͥdem eſt vt legimꝰ naʒareno pr̃e betb
leemita matre.q̃s vrbes ipᷣius natiuitati vel ↄuerſatoi deſtinatas eẽ ñ

tacuerunt ꝓphete. Deſcendit ãt de radice illiꝰfide pᷣclara abrae. cui ſu⸗

perne ꝓnnſſa fuerat omnis benedictõ gentium in ſuo ſemie. Beſcendit

a ſtirpe dauid. quem deus ꝓpter notam ſibi ꝓbitatem ſublimauit dicẽs

Inueni virum ̃m coꝛ meum. HBe regali nanqʒ tribu ſimia ſacerdotali
Duxit oꝛiginem que ſummum erat paritura legem atqʒ pontificeʒ. QO

dom itaqʒ ſiderium micat in marie generatone vigelicet ꝙ longe añ pa
tribus diuerſimode celitus eſt re pmiſſa.qꝙ ex abꝛae ſeinine ⁊ ex regibus
oꝛta etiã illi generatõni ob ſ ingulare puilegium ſanctitas diumitus
agnolcitur conceſſa. Hanc em inter figuras vt dictuz eſt miſicas ſacer
dotalis virga.dum ſine radice floꝛuit.hãc gedeonis vellꝰ dum in medio

gree ſicce maduit.hanc in viſione eʒzechiel oꝛientalis poꝛta que nulli vn

quã patuit.pᷣſignabat.Hanc etiam inter ꝓphetas pᷣ ceteris eſayas nũc
ex radice yeſſe virgam oꝛiturã.nũc euidenti⸗ virgã pariturã pꝓmittebat
BDe his at de qᷣbus certi ſumꝰmeritoꝛum pᷣrogatiuiſ pauliſp loquamur
ad edificatõnem noſtram. ac diuini nonis laudem vt pꝛo famulatu reli:
gio cõpuetur:et ꝓ affectu vuotõ au geatur. Quis igitur niſi hec virgo
que ſola vniuerſam pꝛauitatem hereticam interemit. ſola pᷣter deum ſit
que nos in omm virtute confirmet ſu iſqʒ meritis commendet ⁊ auxilie⸗
tur pᷣcibus:vt et ipᷣi digni inueniamur in eiꝰlaudibus.a quib⸗ ſiquidem
bumana moꝛtalitai non deber ceſſare.ſed de illius gloꝛia nec ſilere pati
tur deuotõ.nec dignum aliquid põt cõcipere cogitatõ.vlł inerudita par
tur ire locutõ. Hec eſt que totiꝰmundi reparatõnem obtinuit. ſalutẽ om⸗
nium impetrauit. Quis tandemo benedicta miſ ericoꝛdie longitudineʒ
⁊ latitudinem.ſublimitatem ⁊ pfunditatem inueſtigare poſſit. Longitu
do enim ip̃ius vſqʒ in diem nouiſſimũ ſubuenit vniuerſis eam inuocan
tibus. latitudo eius repler oꝛbem terrarum vt quoqʒ ſua miſericoꝛdia
plena ſit omis terra: Gublimitas eius ciu itatis ſuperne ruinas reſtau
rauit. Pꝛofunditas quoqʒ ſedentibus in tenebꝛis et vmbꝛa moꝛtis re⸗

.

demptonem obtinuit. Gic ergo tue pietatis o maria ipᷣam quã apð deũ

gttt
Nonta
bs
Kart
broſt
ex⸗
goen
gilnu
nt
mone⸗
Nerele
Aund
Nhlen
ſaldis
ſoato
etſig
upe
busd
potitt,
ari
Pon
mnde
cnbor⸗

boe

Ehage
ede
hv
6068
tamn
diutn
flicat

Uteg
bant
Fifi
riſſt
pvolt
eſtſ⸗
gird
Cpr

ſenſtat

eſi
egn
dale
11dee
nöin
gzſi
i aos
Raurde
d
ohebet
ws li⸗
Lalſe
ſce
naunds
ſeertonn
ln

Neni 2n

gdbus
Dumts

dsſae n
Enen

Nllpe
ſob nüc
netebar
uarur
annrdi⸗

berynn

eumtt
tucli⸗
muiden
lerpri
eluper
toeng
ztuan,
lonn/
iw
ſ
6
/

17

Ni

—

gratiã inueuiſti.notam facis mũdo.ſanctis pᷣcibus tuis obtinendo reis

veniã. egris medelam.puſilliis coꝛde robur. afflictis cõſolatõz. piclitäti RN.

bus adiutoꝛium ⁊ liberatõneʒ. Qualis nanqʒ fuerit vita hu virginis

marie expectantis in templo redemptionem generis humani dicat am⸗

broſius. Sit itaqʒ vobis tanqꝙᷓ in imagine deſcripta virginitas marie.
ex qua velut in ſpeculo refulget ſpecies caſtitatis ⁊ foꝛma virtutis. Niꝛ
go erat mente ⁊ coꝛꝑe.coꝛde humilis.verbis grauis.animo pꝛudens lo
quendi peritioꝛ. legendi ſtudioſioꝛ: intenta operi: verecunda.ſermone:
non in incerto diuitiarum.ſed in pꝛece pauperis ſpem reponens. arbi⸗
trum mentis deum non bominem querens. Nullum ledere.cunctis be
ne velle. maioꝛibus aſſurgere.cqlibus non inuidere.iactantiam fugere.
Quando ula leſit parẽtes. Quado faſtidiuit bumilem. Quãdo deriſit
debilem. Quãdo vitauit inopẽ. Nichil toruuz in oculis. Nichil ꝓcax in
verbis. Nibil in actu inuerecundum. Mõ geſtus fractõꝛ. Non iuceſſuſ
ſolutõꝛ. Non vox petulantõꝛ:vt ipᷣa ſpẽs corpis fieret ſimulacrũ mẽtis:
et figura ꝓbitatis. Ipᷣa nanqʒ eſt illa que celis gloꝛiam dedit. terꝛis de
um pacemqʒ refudit.gentibus fidem:vicis finem.vite oꝛdinem.mori
bus dilciplinam. O plena grãrum.nõ ſolum puero abꝛae:ſed ⁊ camelii
potũ tribuẽs de ſuꝑaffluenti ydria tua.qꝛ tu es vera puella pelecta: al
tiſſimi filio pparata. Offerẽtur inqͥt ꝓpheta virgies regi. ſed poſt eam.
Nam pmatũ ipᷣa ſola vẽdicat ſibi.Et licʒ ad dei genitricẽ digne collau
dandam nemo inueniat᷑ ydoneus. tñ votis omibꝰ non debʒ ceſſare qlibʒ
etiã peccatoꝛ a laudibꝰ.qꝛ in laudibus ſaluatoꝛis eſt iter ſalutis noſtre.
In honoꝛe igiur ſancte genitricis eiꝰa laudibꝰnolite ceſſare. IJpa naqʒ
eſt virgo maria q̃ͥ a nullo virtutum genere vacabat:cui gtie plenitudieʒ
meſie dei nunct? aſſerebat. Quis.n. cum ammiratõe iocunda non ſpecu
letur ipᷣius adoleſcentis nature foꝛtitudinem pꝛudentiam ac fidem in
angelico colloquio.vbi tam cõſtanter loqtur.tazʒ pꝛudenter interꝛogat
tam facile credit. Quis non iuſticiam miretur. qm ſic vniuerſa pᷣcepta
diuine legis adimplere ſatagebat. vt nec ad ſe ptinentia q̃daʒ velut pu
rif̃icatõem legalẽ inexpleta relinqueret. IJpᷣiuſ qʒ tempꝑantia ſatis emi
cuit.q̃ virgitatis liliũ in valle hunnlitatis ꝓduxit. Be pmebãat itaq; vir
tutes in cogitatõe et affectu coꝛdis e ineffabilem armoniam. quaʒ ipᷣa
creatrix et inbabitatrix eiꝰ dei ſapientia delectabatur audire. choꝛuſca
bant foꝛis quoqʒ in ſupficie mones et actus vnde poſſent hbomies glo
rificare deum:⁊ ſalutis exempla accipe. Altius igitur intuemĩ fr̃es ca
riſſim 2 cõſiderate quãto deuotõnis affectu mariam a nobis honoꝛari
poluit.qͥ totius boni plenitudinem in ea poſuit· vt ꝓinde ſiquid in nobiſ
eſt ſpei.ſiquid eſt gratie vel ſalutis.ab ea nouerimus redundare q̃ aſcen
dit veliciis affluens. oꝛtus plenꝰdeliciarum. quem non ſolum afflauerit
ſed ꝑflauerit.ſuperuemiens ille auſter diuinus vt vndiqʒ ſluat aromata

ſic eſt voluntas eius.q totũ nos hr̃e voluit p ula. Ipa eſt apud deuʒz ad:
uocata nra.qᷓ non pot ſuſtinere repulſam.q; apud deũ inueit gtiaʒ. Pꝛo
uidens ꝗppe erat.nõ ſapiam vt ſalomõ. nõ diuitias.nõ honoꝛes quere⸗

illius. Totis ergo medullis coꝛdiñ ⁊ votis omibꝰveneremur mariã: qa

gemus. Quid aliud cõcupii. cim?. Queramdigitur gram. ſed p iuentricẽ
Gtie mariã.qꝛ qͥ querit inueit:⁊. fruſtrari nõ valet. Ceteꝝ qͥdqͥd illud eſt
quod offerꝛe paras deo. marie cõmendare memẽto:⁊ quod offerꝛe deſi⸗
deras. griſſimis illis ⁊ omi acceptõe digniſſimis marie maniboofferen⸗
dum trade.ſinõ vis repulſam ſuſtinere. Mec foꝛmideſ ad mariã accede
re.ꝛ tata gtia eſt repleta: ⁊ ſpſancto pfuſa: vt fieret celiſ ſublimioꝛ. fa
ſtiguis pulcrioꝛ.· ſanctitate tioſioꝛ. Beniqʒ ſi diligeter imendas in ma⸗
risa ſingulas virtutes. in ea prſus inuenies ſingulares q videbatur eſſe

ↄmunes. Que etem̃ vel angelica puritas illi audeat virginitati compa
t.q digna fuit fien ſacrarin ſpuͦſſancti ? babitaculũ filii dei. Gi rerum
pela penſam de ranitate. ſup omẽs eſt ila. ꝗᷓ pma ppoſuit angelicam in
rennis vitaͦ ducere: 2 ppoſitum virginitatiſ imobile vuare. qꝛ nec aliqua
tenus titubauit angelo filũ pmitrẽte. Aſcẽſiones nãqʒ in coꝛde ſuo dif
poſuit cõuerſatõe piter ⁊ oꝛatõe. Aſcendit deniqʒ in mõtana cũ̃ feſtina
tõne. Bicamꝰ pie aſcendit bpus in templũ vt ibi pᷣſentaretur: ⁊ p redem
ptõne generis humani pr̃em ſuũ in abſcõdito ⁊ cubiculo coꝛdis oꝛaret.
Feruebat ſiddem in qrenda grã caritas. ſplẽdebat in carne virginitas.
in obſeqo eminebat hũilitas. Merito pinde cãtoꝛ ille diuinꝰin e⸗ amira
rꝛroõne pcinebat. Que eſt iſta qͥ alcendit plane ſup bomiĩes. ipos etiã an
gelos tranſcendit. Nimirũ ſup angelos aquã viuam neceſſe eſt hauriat
quaz homib'refundat. O benedicta inuentrix grẽ. genitrix vite. mater
ſalutis fac vt ꝑ te ſuſcipiat nos.qͥ p te datus eſt nobis. Yac bñdicta per
gram quam inueniſti: vt qͥ mediamte te fieri dignatus eſt pticeps infir
mitatis ⁊ milſerie noſtre. te quoqʒ intercedente pticipes nos faciat gio
nme e beatitudinis ſue. xpc flitu ds noſter. q eſt ſup omia benedict' de
in ſecula ammen.

LXNXNNV

De B cunrado
nrad?de nobilibꝰ?parentibus in almania genitꝰ26
ſt. Hic qꝛ vir multe boneſtatis ⁊ bonoꝛum moruz
catꝰa nothingo eccleſie conſtantienſiſ epiſcopo to
tliepiſcopatui auditoꝛ pricitur cauſaꝝ. Guccedẽte at tempe
ſitum maioꝛis eccle eligit. Mothingo aüt epo viam vniuerſe car
nis ingreſſo. vocat ſanctꝰvdalricoeccle auguſtenp epiſcopꝰ et ab ipo cor
pus defuncti ep̃i ſepelitur. Qui clero pplo triduauũ indixit ieiunium

*

bat. ſed griam reqͥrebat. Gola nimix eſt gtia qᷓ ſalusmur. Sola grã ĩdi⸗

tbe
ne
ſanct
ſcht
ſs
lenti
bene⸗
ſr̃
t
Unba
epen
dei
gauſe
ſoben
ſin

(cut.

de ii⸗
lataeu
iger
iytta

falrao
oloen
Geruun
Neſen
woos
ſeprl
ul./
merg
liel.
Pulti
nicor
dus
ſpec
pere

Leuin

gebit.
a

hiig
Nhzoc
do⸗

gi

Bentneg
llude
ne del⸗
fieren
uede
Nnwi

ittu,

reſe
Enchnn
Ain
elcynts

eA

hoo
üfeſtn
1onen
s urt.
ts
öncs
6en
weoret
Ne, nare
diacre
tugs u
Slrg

nnn
tüm
ſutn
gor

6

hfi

enm

adkRgg

—

ot benignitas dei illi eccle daret placentẽ ſibi antiſtitem. Statuto igit

die quo ad electõʒ vel potiꝰ cõmuneʒ inſpiratõʒ de ep̃o ꝓcedenduʒ fuit.
ſanctus vdalricus deſcribit ipſum p̃poſitum beatum cunraduʒ tłem eẽ

ſicut ait apis ad thi.⁊ tytuʒ. Opoꝛtet epᷣm eſſe irrep̃henſiblem. vni?d vvo
ris viꝝ. ſobꝛiuzʒ. oꝛnatũ.pꝛudentẽ. pudicũ.poſpitalem:doctoꝛem :ñ vino

lentum. nõ pcuſſoꝛem ſʒ modeſtum.nõ litigoſuʒ. nõ cupiduʒ.ſue domui
bene pꝛepoſitum. filios habenteʒ ſubditos cuʒ oĩ caſtitate. Gias domui
ſue peſſe neſcit.quomõ eccłe dei diligentiã habebit. MNõ neophici.non

. .

17

in ſupbiam elatũ.ne in iudiciũ decidat dyaboli.Opoꝛtet ãt ⁊ teſtimoni

um babere bonum ab his qͥ foꝛis ſunt:vt in oppbꝛium non incidat et in

laqueum dyaboli. Item ad thi.ſic ait. Opoꝛtet.n. epᷣm ſine crimie eſſe ſi
cut dei diſpenſatoꝛem. non ſupbum.non iracũdum.non vinolentum n0
pcuſſoꝛem.nõ turpis lucri cupidum.ſed hoſ pitalem. benignuz. pꝛudẽteʒ
ſobꝛium.iuſtũ.ſanctum: ↄtinentem: amplectentem eum qͥ ᷣm doctrinam
eſt fidelem monem vt potens ſit exboꝛtatõne in doctrina ſana:⁊ eos 4
contradicunt arguere. His omibꝰcoram multitudine a ſancto vdalrico
de ipo recitatis.omẽs ibidem cõſenſerunt. Uñ ibidem rapitur trahitur
2 quãuis plurimũ renitens epũs inſtituitur. Cathedrali ergo ifula ſub⸗
limatus ſanctus cunradus pncipalem ſancte dei matris eccłam ditauit
reliquiis pᷣcioſis ⁊ oꝛnatu maximo. Inſup tres cõſtruxit ecclas: vnã in
ciuitate cõſtantienſi.duas extra. In quaruʒ vna ſcʒ in eccla beati mau

ricii ſepulcꝝ domi noſtri ieſu xpᷣi ſimilimum illi quod eſt in hierlm cum

4

multa duligentia conſtrui ꝓcurauit Ubi etiam. xii.pbendas clerid ibidẽ
ppᷣo famulantibꝰin ppetuum inſtituit.Auxit nibilominꝰ canonicoꝝ nu⸗
merum maioꝛis eccłe cum allodio ꝓpꝛii patrimonii.Cupiens etiã idem
vir ſanctus cum apoſtolo coꝛpꝰſuũ efficaciter caſtigare.tribus vicibus
tranifretans hierim ciuitatem ſanctam adiit.in q̃ locum paſſionis xpᷣi ⁊
ſepulture ⁊ reſurꝛectõis ſimul ⁊ aſcenſionis in deuotõne maxuna viſita
uit. Poſtmodũ ãt apud caſtꝝ laufen cum ſancto vdalrico exñs.cũ vidiſ⸗
let in ipſa turbine aque ꝓcellis hinc inde ſpumãtibus aues introeũtes
mergi ⁊ exeuntes intellexit vi ſanctus in ſpũ duas animaſ foꝛe ſub ſpe
cie ſlarum auium que ibidem ob ſceleꝝ ſuoꝛum aliquãdo commiſſoꝛum
multitudinem ſuũ purgatoꝛiũ ſuſtinerent. Itaqʒ ambo viſceribus miſe⸗
ricoꝛdie moti vdalricꝰpm miſſã ꝓ defunctis celebꝛare ñ diſtulit Cunra
dus aũt ipſa die ſcdam miſſam ſimiliter ꝓ defunctis complere nõ pigri
tatus eſt: Et ſic in eoꝝ deuotõne ⁊ ſolenni altaris oblatõe illarum aum̃
ſpecies amplius non viderunt. Gebhardo optimo adoleſcenti ͥ caſu ſu
per epiſcopi ſedem cõſederat ꝓphetat cunradus dicens. Premature ſe
dem meã gebharde occupaſti.mihi ſuccedet qͥ poꝛ te in hac cathedra ſe
qebit. videlicʒ gamelonus.Sanctꝰetiã cunradus infra miſſaꝝ ſolennia
poſt cõſecrotoeʒ coꝛꝑis ⁊ ſanguinis domi noſtri ieſu criſti in die ſancto

2 .
4 Pen J. J) W XNLA 8

paſche araneã.lapſaʒ in calicem cũ ſanguiĩe dñi fiducialiter ſumpft. it Cũ

qʒ termiatis rite miſaꝝ ſolẽniis put digniſſimũ eſt. ip̃a die ad pꝛandiuʒ

ↄſediſſet. attenuatꝰcoꝛpe p ſanctã q̃drageſimã non comedit. Interꝛoga
tus a ſuis cur nõ comederet ait· Expecto hoſ pitẽ in primo venientem.

Et inclinato capite ſuꝑ menſaʒ exitu aranee pᷣbet apto oꝛe Quãta ðᷣ ta

plenꝰ? die- CLxXXV.

eſancto hilarione

4

pinis floꝛuit. Alexandriã miſſus ⁊ ibi grammaticã diſcens

tim habitů mutauit: duobꝰ menſibꝰ vix ců eo mãſit. Cõtem⸗
eſt em̃ oꝛdiem vite ſue. guitatem morũ. qᷓ creber in oꝛatõnibꝰ ᷓ

eiu

ãt ãnoꝝ. xv.⁊ ad ſolitudinẽ egreſſus eſt.ſacco tm̃ cooptus: ⁊ ſagũ ruſti
cum qo beatus anthomius ei dit cum ab eo diſceſſit ſeeum tulit: Laãtũ
xv·caricas poſt ſol ocaſum comedenſ hoc cibo ↄtentꝰfuit a. xv vſqʒ ad
xx.etatis ſue annũ.Eſtus ⁊ pluuias bꝛeui tugurio quod iunco ⁊ caricii

texerat vᷣclinauit. Beinde bꝛeuem cellã parauit latitudine pedũ.iiii.ſlon

gitudine vero pedum.v.vt ſepulcꝝ potiꝰ q; domum crederes. Capillos

ſemel in anno videlicʒ die paſ. che totondit. ſuꝑ nudam terꝛã in ſtratu iũn
ceo vſq; ad moꝛtẽ cubauit Gaccũ quo ſemel fuit indutꝰnunqᷓ; lauas nec

mutans altero.niſi cũ pᷣmꝰ ſciſſus eſſet. Gcripturas ſanctas q̃ſi memo⸗

riter tenens poſt oꝛõnem pſalmos q̃ſi deo pᷣſente cecinit A.xxiãno vſq ʒ

d/xxvi.tribus annis pᷣmis dimidiũ lentis ſextariũ madefactũ aqua fri
gida comedit.aliis tribus ſequentibꝰpaneʒ aridũ cum ſale et aqua ſum
pſit.A.xxvii.vſqʒ ad.xxx.herbis agreſtibuſ ⁊ virgultoꝝ radicibus cru
dis ſuſtentatꝰeſt. A.xxx.vnciã pams ⁊ coctũ modicũ oluſ abſqʒ oleo co
medit.Sentiens ãt caligare oculos et totũ corpꝰ in impetiginem verti
et pumcea ſcabedine cõtrahi.ad ſupioꝛem cibu adiecit paꝝ olei. et hoc
viq; ad.lxuu:annũ vite ſue tali cucurrit gradu. nibil guſtãs pomoꝛum
aurleguminum aut cuiuſe⸗ q alteriꝰ velectabilis rei. Hic dum ſe videret

li aduentu qͥnpotius miraculo inter cũctos ibidem erñtes fuerit leticia.
nullus ſane mentis ignoꝛat. Obiit at beatꝰ cunradepũs po multax ex
tutuz. vi. lꝛat. decembꝛis anno domĩ nõgenteſimo.lxvi.epatꝰ

Narion ſanctmonachus fuit cuiꝰ vitã virtutibꝰplenaʒ: ſcrũ
ſit hieronimꝰ. Huiꝰ ꝑentes ydolis dediti ipᷣe vt ðꝛ roſa de

bidẽ ec baptiſat?eſt. Cotaqʒ illi volũtas in eccle ↄgregatõi
diés nomen anthomii in egiptũ prexit ad videndũ eñ Quẽ

umilis in ſuſcipiendis fratribꝰ.qꝙ; ſeuerꝰin coꝛripiẽdis. alacer in exbor
indis. Lalem etiã habuit ↄtinentiam vt cibi er aſpitatem nulla vnãm
s ifirmitas frãgeret. His virtutibꝰ h larion inſtructus rediit ad p⸗
triam cũ qbuſdam monachis. Parentibꝰſuis iain defunctiſ ptez ſubſtã
tie ratnib. ptem etia paupibus dit. ſibi nibi ommno reſeruans. Erat

umnä

rpe

ſtuut
en
lina
ſkis
iutmt
ſetelu
tith
giene
Mα
nttr
liat
usbun
ſogewir
nodun
ſtenoca
go,
inteſtun

icelc⸗

„AddXRXL.
