vacuum ↄſpe xerunt. Jbi itaqʒ tranſlat? qnta miracula pꝛecipue circa
incarceratos dñs ꝑ eũ faciat umm̃ſi ferri varietas ante eius tumulum

loꝝ qᷓndazʒ guiſſimã catenam fecerat:quam in cippo ſue turris affigi
mãdauerat. Qua catena qᷣcunqʒ collo cingebatur. cuilibet ageris item
periei expoſitꝰ: nõ vna ſed qᷓi mille moꝛtibꝰ angebat. Accidit aũt vt qᷣ
dam pᷣuus ſancti leonardi illa catena ſi ñ culpa ligaretur. Qui cũ fere vl⸗
timũ ſpum efflaret. intra ſe q̃ potuit toto ſcũm leonarduʒ affectu roga

de pengentis teſtis exiſtit. Dicecomes lemonicenſiũ ad terroꝛeʒ ma

uit: vt qͥ alios liberaret ſibi q;ᷓ ſuo ſuo ſubueniret. SGtatinqʒ ſanctꝰ leo

nardus in veſte candida ſibi appens dixit. Noli timere:qꝛ nõ morieris
Surge et banc catenam tecum ad eccliam meã deferas. Sequere me
quia ego pꝛecedam te· Qui cõſurgens et catenã accipiens ſcũm leonar
dum pcedẽtem vſqʒ ad eccleſ iã ſuã ſecutus eſt. Statimqʒ vt añ foꝛes

fuit. beatus leonardꝰ ipᷣm dimiſit. et eccłiam intrans q̃ ſcũs leonardus

ſibi fecerat oĩibus enarrauit. ct catena illam tam maximã ante tumulũ
eius ſuſpendit. Vir qdam in loco ſci leonardi nobiliaco hitans. ⁊ ei

—

dem ſancto valde fidel exiſtẽs.a quodã tirãno captus eſt. Qui tiranus

intra ſe cogitans dicebat. Leonardꝰ iſte oms abſoluit.et oĩs vis ferri

añ eũ velut cera añ ignez liqi cit. Si hunc igitur vincul ligauero pꝛoti
nus leonardꝰ aderit et ipᷣm liberabit Si aũt ipᷣm cuſtodire poſſeʒ mille

ſolidis ipſũ redim facerʒ Scio igit qͥd faciã in turre mea pꝓfundã foue
am faciam. ⁊ bomiem hunc ↄpedibꝰ agguatũ ibidem ſubmergaz. deiñ

ſup os fouce ligneã archã cõſtruã in q̊ͥ armatoſ muliteſ accubare faciã

Licet em leonardns ferꝝ confringat tñ nõdum ſub terra intrauit. QOõöO

cum totum vt cogitauerat compleuiſʒ. ⁊ ile homo ſanctum leonardũ
ſepius inclamaret. leonardus nocte veniens archam in qua iacebant
milites reuoluit et tanãm moꝛtuos in ſepulcro ita eos ſub ipſa ↄcluſit
Beinde cum multa luce foueam ingreſſus manum fidelis ſui tenuit.
ac dixit: Boꝛmis an vigilas. Ecce leonardus quem tu deſideras. At
ille admirans ait. Bomine adiuua me. Confeſtim confractis catenis
appꝛehenſuz pꝛopꝛiis vlnis extra turrim poꝛtauit. Beinge ſi ecuz ſicut
amicus cum amico confabulans vſqʒ ad locũ ſuũ ⁊ domũ ipſũ deduxit
B. pPeregrinus quidam cum a viſit atione ſancti leonardi re:
diſſet. et in auernia captus in cauea incluſus eſſet. eoos plurimuʒ depꝛe
cabatur. vt amoꝛe ſancti leonardi cum nichil vnqm eos offendiſſet:
eum relaxare deberent. Qui rñderunt· ꝙ niſi ſe copioſe redimeret non

ℳN ¹

exiret. Et ule. Sit inter vos ⁊ ſanctũ leonardum cui me ſciatis recomẽ

datum. Seqnti igitur nocte ſcũs leonardꝰ dño illius caſtri apparuit:et
vt pegrinum ſuũ dimitteret impauit. Ille vero m ane vigilas ⁊ viſiõez
quaſi ſomniũ paruipendens. nullatenuſ dimittere voluit. Altera nocte
eadem imperans ſibi apparuit. Sed ille iterum obedire contemplit.

hlanke
po
sttwo
ſcti de
unyt
nait
ſhlnel

ecke
nulun
zna
affigt
itenn
n
Gfaegt
tufopn
nct' eo
oriens
lteme
lconar
ſfors
mcdus
uelä
enaaei
utins
nefa
ucop
ſezni⸗
füncäte
enghid⸗
borefri
ralut.O
lonarc
ddo
Na Wi
ziitonn
Gccnn

NetoANh

elap
giam
el
ho
endhr:
Ura
ofun
Cpnnd
int M
neue

in

QULVI

Tercia vero nocte ſcũs leonardꝰ ꝑegrinũ accipiens extra opidũ dedu
xit. ſtatimqʒ turris cum media ꝑte caſtri coꝛꝛuens. oppꝛeſſis pluribus
ſolum pncipem ad ſui confuſiõem fractis cruribus reuauit. Miles
quidã in bꝛitãnia incarceratus ſcũm leonardum inuocabat.Qui ſtatiʒ
cunctis videntibꝰ ⁊ cognoſcẽtibus ⁊ ſtupentibus. in media domo appꝑ
uit: et carcerem intrans ⁊ vincula frangens. homini catenas in mãibꝰ
poſuit. ⁊ ꝑ medium iloꝝ deducens om̃s ſtupoꝛe pterruit. Fuit ⁊ alt⸗
leonardus eiuſdem pfeſſionis et virtutis:cꝰ coꝛpus apð coꝛbiacum re;
quieſcit Hic cũ in monaſterio eſſet pꝛelatus.tant⸗ ſe humilitate deiici⸗
ebat: vt oĩbus inferioꝛ videretur. Sed cũ omnis pene populus ad eum
cõſlueret.quidã muidi regi clotario ſuaſerũt ꝙ miſi pᷣuideret.ꝑ leonar
dum qͥ multos ſub obtentu religiõis colligebat. regnũ francie detrimẽ
tum nõ modicũ ſuſtineret. Quibꝰ? rex ninns credulus euʒ expelli iuſſit.
Venientes ãt muites adeo eius verb ↄpuncti ſunt: ꝙ ſe ſuos futuros
diſcipulos ſpopondert. Rex qʒ penitẽs veniã petiit.⁊ detractoꝛes re
bus et honoꝛibꝰ puauit. ⁊ ſcũm leonardum valde dilexit.⁊ vix ad pᷣces
ſancti detractoꝛes dignitati pᷣſtine reſtituit. Qui a deo ſimilr impetra⸗
uit: vt qᷣcunq; in carcere tenerentur mox inuocato ſuo nomie ſoluerent
Dum aüt q̃dam die oꝛõni incũberʒ. ſerpens qͥdam maximꝰ a pte pedũ
vſqʒ in eius ſinũ tetendit. Qui ꝓpter hoc nullatenꝰ ab oꝛõne ſurrexit .
Completa vero oꝛõne dirit ei. Scio qꝛ ab initio creatõis tue boĩes qn
tum pꝛeu. les inquietas: ſed nunc ſi in me tibi tradita eſt poteſtas. fac
. jd merui. Quo dicto ᷣpens ꝑ capuciũ exiliens ad pedes er
ꝛruit. Poſt hoc aut cum duos epos diſcoꝛdãtes ſedaſſet in
iendu pꝛedixit circa ãnos dñi.d.lxx. QLI

ir terp̃tatnr ipſe conſurgens vl eleuãs. vl dicit᷑ lucas
a luce. Ipſe ei fuit cõſurgens ab amoꝛe mũdi.eleuãs ſe ĩ amo
m dei. Fuit etiã lux mundi eo ꝙ mundũ illumianit vniuer⸗
v. Voſĩ eſtis lur mundi Lux at mũdi eſt ipſe ſol: que qui
ſitu ſublimitatẽ. Eccleſiaſtici. xxvi.Sol oꝛiens mũdo in altiſi
n aſpectu delectabilitatem eccleſ iaſtes.xi.Bulce lumẽ et dele
eſt oculis videre ſolem. In motu velocitateʒ. ii. beſdre. iii. Aa
terra: ⁊ excelium eſt celũ: ⁊ velox curſus ſol. In effectu vtilitatẽ
phᷣm bõ genãt hoĩem et ſol. Sic lucas habuit ſblimitatem p cele
templatõem. delectabilitatem p dulcem conuerſatõem. veloci
feruentem pꝛedicatõezʒ. vtilitatez ꝑ doctrine ſue ↄſcriptõez.
. 4 Iſy⸗ — —,— . .ð
as ſyrus natione antiochenus. ꝗrte medicus:fuit ſᷣm quoſ

vnus de.lxxii.dñi diſcipulis. Sane cum hieronimꝰ? dicat

eum fuiſſe dilcipuluz aploꝝ non domini.⁊ glo ſuper.xxv.exodi notet:
O dño pꝛedicanti nõ adheſit:ſed pꝰ reſurrectõʒ eius ad fidem venit.

mag tenendũ eſt ꝙ nõ fuerit vnꝰ de.lxxii.licet aliq ſic fuerint opinati

Qui tate fuit pfectõis ⁊ vite: vt optie oꝛdinatꝰ fuerit qtũ ad deũ ⁊ q̃n
tum ad pꝛoxim.⁊ qᷓntum ad ſeipᷣm.⁊ q;tum ad ſuum officiũ. Et ĩ ſignũ

hꝰ q̃drupliq oꝛdinatõis quatuoꝛ facies habere deſcribitur.ſcʒ faciẽ ho
mis ⁊ leõis.bouis ⁊ aquile. Qolibet eni de glalibus habebat quatuoꝛ
facies.⁊ q̃tuoꝛ pennas: vt dicit᷑ eʒechiel.i Et vt hoc melt vigeat. ima
ginemur aliquod aial quod hẽat caput quadratũ.vt lignũ q̃dratum.et
in qualibʒ ſupficie imagiemur vnã faciem.q Pte anterioꝛi faciem hoĩis
a dextris faciem leonis.a ſiniſtris faciem vituli.a ꝑte poſterioꝛi facieʒ
aquile.Quia vero facies aqle ſup alias emineba t ꝓpter colli ꝓductõeʒ
quod ĩ ea lõgũ eſt.iõ dicitur ꝙ erat deſuꝑ Quodlibʒ etiã hoxꝝ quatuoꝛ
pennas habebat:qꝛ cũ quodlibʒ aial qᷓi quadratum limaginemur. 2 in
Aduadlrato ſint quatuoꝛ anguli: in qibet agulo erat vna penna Per iſta
quatuoꝛ aialia ſᷣm ſcõs quatuoꝛ euãgeliſte ſi ignificãtur.quoꝝ qlibʒ ha
buit quatuoꝛ facies ſcrihengo. ſcʒ de huanitate: paſſõe.reſurrectõe.et
diuinitate. Bingule tñ ſingul p qdam appꝛopꝛiatõeʒ attribuütur ßm
hiero. Matheꝰ 1 hoĩe figuratur:qꝛ pᷣncipalr circa xpᷣi huanitatẽ immo
ratur Lucas in vitulo agens de xp̃ᷣi ſacerdocio. Marcꝰ i leõe euiden
tius ſcribens de reſt urrectõe. Catuli ei leonũ vt dicũt vſ. qʒ in diem ter

ciũ.q.moꝛtui iacent.ſed rugitu leõis ĩ die tercio excitãtur Itẽ qꝛ icepit

a rugitu pꝛedicatõis. Johanes in aqla ceteris altiꝰ volãs ſcribens de
criſti diuinitate Cꝛiſtꝰ etiã de q ſcribũt oĩa iſta quatuoꝛ:fuit.ſ.hõ natꝰ
de virgie. vitulꝰ in paſſiõe.leo ĩ reſu rrectõne.aqla ĩ aſcenſi iõe. Per has
igit quatuoꝛ facies ĩ quibꝰ deſigtus eſt lucas ſicut aͤlibet alius euãgeli
ſta.oñditur qualr illis q̃tuoꝛ modis fuerit oꝛdinatꝰ. Naã pꝑ faciẽ hoiſ oñ
ditur ꝙ recte fuerit oꝛdiat⸗ qytum ad ꝓxim q̃m debʒ rõne inſtruere mã
ſuetudie attrahere.⁊ liberalitate fouere. Hõ eĩ ẽ anial rnale maſuetũ
et liberale. Per faciem aqle oñditur: ꝙ recte fuerit oꝛdinatꝰ q;tum ad
deum.qꝛ ĩ eo oculus intellectꝰ ↄtuetur deum Poↄtemplatõem. roſtꝝ af⸗
fectus ad ipſũ exacuitur p meditatõʒ. ſenectus inſupꝑ abiicitur ꝑ nouã
ↄuerſatõʒ. Aquila eĩ acuti lumis eſt:vt rotam ſolis irreuerberatis ocul
aſpiciat.et in altũ mirabilr eleuata piſciculos in medio maris videat.
Loſt?; etiã mimis aduncatũ ne impediatur in cibo capiendo petre alli
dit: et ſic vſui cibãdi habile efficit. Exuſta inſuꝑ a caloꝛe ſol:⁊ in fontẽ
magno impetu ſe pꝛoiiciens ſenectutẽ abiicit. caloꝛe ſoliſ oculoꝝ caligi
nem ↄſumente et pennas alleuiante. Per faciem leõis oñditur q recte
fuerit oꝛdiatꝰ qtũ d ſi eiqꝛ habuit generoſitatẽ ꝑ honeſtã moꝝ vuerſa
tiõem.ſagacitateʒ b inſidiaꝝ hoſtiliũ vitatõʒ ⁊ paſſibilitateʒ per affli
ctoꝝ compaſſione m. Leo enim eſt animal generoſuin: qꝛ rex anmaliũ.

goreaf

Mrö

gahen

nopem
iis oaa

Herijri

Chiin
Efmrch
ocen
ſice
ſeblcgpe
proſwoie

ſchzfot
ſczodl
hotatyr
lum cir.
loluumg
poſtolca
Rhöͤre⸗
Keandei
Ragne
ltiamnge
n oge
pellenn
Coluit

es

koclron
endent.
optunr,
Liſgni
init
Cnannn
nikerin
hichnumne
denbos
nnufri,
lacngr,
Waurto
Merur d
T
r ib⸗
Cunecd
nbäneſ
Ulatittn
lorelide
ln dlemntr
liicpr
llbens de
(honad⸗
erbos

etgi

bol
Mruerete

gle mäͤden

Nαιονπ
Eſt ſagax qꝛ veſtigia cauda delet cum fugit ne inueniat. Paſſibile ge

quartanã patitur.pꝑ facieʒ vituli ſiue bouis onñditur ꝙ recte fuerit oꝛdi

natus qtum ad ſuum officiũ:qð fuit ſcribere euãgeliũ. Ibi eĩ moꝛoſe

pꝓceſſit.qꝛ incepit a natiu itate pᷣcurſoꝛiſ:⁊ natiuitate ⁊ infatia xpᷣi:⁊ ſic
paulati ꝓceſſit vſq; ad vltiaʒ ↄſũmatoõeʒ Biſcrete ĩcepit:qꝛ pꝰ alios du
os euãgeliſtas.vt qð iulli onuſiſſent iſte ſupplerʒ.⁊ qð ſufficient᷑ dixiſſẽt

omitteret.Circa tẽplũ et ſacrificiũ imoꝛatꝰ fuit:quod ptʒ in pncipio ?

in medio ⁊ i fine. Bos eni eſt aial moꝛoſũ.in vngul fiſſum.p quod ĩtel

ligit viſcretio imolantiũ. C Elexꝝ qliter bis lucas in pᷣdictis q̃tuoꝛ

modis oꝛdiatus fuerit. meliꝰ oñdirur ſi vite eiꝰ ſeries meliꝰ indagetur

Pꝛimo igitur oꝛdinatꝰ fuit q;tum ad deũ.Tripliciter ãt oꝛdiatur hõ

itum ad deũ ſᷣm bim berñ.ſ.affectiõe.cogitatõe ⁊ intentõe.Affectõ
Ddebz eſſe ſacta.cogitatõ munda.⁊ intento recta.Affectõem igit᷑ ſcam

habuit:qꝛ ſpũſcõ plenꝰ fuit.Hiero.i ꝓlogo ſr lucã.Obut inqͥt in bithi

nia plenus ſpũſcõ. Sechdo habuit cogitatõeʒ munda:qꝛ fuit virgo coꝛ

pore ⁊ m̃te.in q́ notatur mundicia cogitatõis ipſꝰ.Tercio habuit ĩten

tionem recta.qꝛ in oibus q̃ faciebat honoꝛeʒ dñi q̃rebat Ze his duobꝰ

vltis dicitur ĩ ꝓlogo ſſ actus aploꝝ: Sine crimie in virgitate pꝑmanẽs
Hoc q;tũ ad mundiciã cogitatõis.Dño maluit ſᷣuire.id eſt ad honoꝛẽ

ovñi.Hoc q̃ntũ ad rectitudieʒ intentõis. Secũdo fuit oꝛdiatus q̃ntũ

ad ꝓxim. Ad ꝓxim aũt oꝛdiamur cũ ei impendimꝰ quod debemꝰ.Lria
aüt ᷣm richardũ de ſcõ victoꝛe ſunt q̃ pxio debemꝰ.ſcʒ noſtꝝ poſſe no

ſtꝝ noſſe. noſtꝝ velle:⁊ vt qᷓrtum addatur noſtꝝ agere. Moſtꝝ poſſe in

ſubſidiis.noſtꝝ noſſe in conſilis.noſtꝝ velle in deſideriis.noſtꝝ agere
in obſequus Quãatum ad bec q̃tuoꝛ oꝛdinatꝰ fuit beat⸗ lucas. Bed it eĩ
pᷣmo pꝛoxio poſſe ſuum ĩ ſubſidiis:quod ptʒ ex hoc:ꝙ paulo in oibns tri

22

bulatoõibus ſꝑ adheſit.⁊ ab eo nunqꝙᷓ diſcedens eidem in pᷣdicatõis ſub

ſidiũ fuit.ii.thi.iui.Lucas eſt mecũ ſolus.In hoc ꝙ dicit mecum tanqᷓ

ſcʒ adiutoꝛ et defẽſoꝛ.notatur q̃lit᷑ ſibi ſubſidia pᷣſtitit. In hoc ꝙ ðꝛ ſolꝰ

notatur ꝙ ↄſtãter eidem adheſit.Iteꝝ.ii.coꝝ.viii.dicit de luca Mõ ſo
lum aũt:ſʒ ⁊ oꝛdiatus eſt ab eccleſiis ſociꝰ peregrinatõis nr̃e ꝛc.Secũ⸗

do ſuum noſſe in ↄſilis. Lunc enĩ ſuũ noſſe ꝓxio tribuit: cum doctriam

apoſtolicã et euãgelicã quã ipᷣe nouerat:ad vtilitatẽ ꝓximoꝝ cõſcripſit
Be h ipe teſtimomũ ſibi perhibʒ in ꝓlogo ſuo dicens. Viſũ eſt et mihi
aſſecuto oĩa a pncipio diligenter ex oꝛdie tibi ſcribere optie theophile
vt agnoſcas eoꝝ verboꝛum de qᷣbus eruditus es veritatem.Qualiter
etiam pꝛebuit ſuum noſſe in cõſiliis:ptʒ ex illo verbo quod dicit hiero.
in ꝓlogo:qꝛ eius verba anime languentis ſunt medicina.Lercio eius
velle in deſiderus: qð patet ex hoc ꝙ eis ſalutem eternaʒ deſiderauit.
Col.iiu.Salutat vos lucas medicus.i.ſalutem eternã exoptat.Quar
to eius qgere in obſequiis:quod ptʒ ex hoc ꝙ dñm quẽ aliqm ꝑegrinũ

H⸗

extimabat boſpicio recepit. ei õe obſeqͥum caritatis exbibuit Fuit

eni ſocius cleophe dũ ibat in emaus ſicut aliqͥ dixeit pꝛout refert greꝗj..
in moꝛalibꝰ.licʒ ambꝛo.dicat aliũ fuiſſe cuiꝰ etiaʒ nomen ponit. B
Tercio fuit bñ oꝛdinatꝰ ꝙᷓtum ad ſeipſum. Cria ãt ſunt ym berũñ.q̃ op
time oꝛdinãt boĩem ad ſeipᷣm et ſanctũ faciunt ſcʒ victꝰ ſobꝛius:actus
iuſtus: ſenſus pius Et qdᷣlibet hoꝝ ſᷣm ipᷣm berũ.in tria diuiditur VUi
ctus inqͥt ſobꝛius erit:ſi continenter: ſi ſocialiter: ſi bumur vixerimus.
Actus iuſtꝰ erit:ſi fuerit rectus:diſcretus:fructuoſi us: Rectuſ ꝑ bonã
intentõem:diſcretus ꝑ moderatõem:fructuoſus ꝑ edificatõem. Senſꝰ

pius erit ſi fides nr̃a ſentit deum ſũme potentem: ſũme ſapientem:ſum

me bonũ:vt p eius potentiã nr̃am credamꝰ iuuari ifirmitatem. p eius

ſapientia nram credamus coꝛrigi ignoꝛantiã.ꝑ eius bõitatem noſtraʒ
credamꝰ dilui iniquitatem. Hec berñ. In his oĩbus beatus lucas fuit

optie oꝛdinatꝰ:Pꝛio eĩ hũit victũ ſobꝛiuzʒ:et hoc tripliciter:qꝛ vixitↄ

tinentur. Nã vt teſtatur hiero.de eo in ꝓplogo ſuꝑ lucã:ipſe nec vxoꝛeʒ
vnq habuit:nec filios. Gecundo ſocialiter hoc notatur:in boc ꝙ dicit
de ipſo:et de cleopha:ſuppoſita opiõe predicta luce vltimo.Buo cxdi
ſcipul iheſu ibant ipᷣa die 24. Socialitas enĩ notatur in hoc ꝙ dicitur

duo:⁊ ĩ h̊ ꝙ dicitur diſcipuli.q.diſciplinati.i.bene moꝛigerati.CTercõ

hunnliter: cuius hũilitas inſinuatur in hoc ꝙ nomen ſocui ſui: ſcilicet
cleophe expꝛeſſit et ſuum tacuit: Nam ſᷣm opioe m quoꝛundã lucas ex

humilitate nomen ſuum ſiluit. Secundo habuit actum iuſtũ:qui quið
actus fuit rectus per intentõem.hoc notatur in oꝛatione cum dicitur.

Qui cruq moꝛtificatõem iugiter in ſuo coꝛpe ꝓ tui noĩs amoꝛe poꝛta
uit. Biſcretꝰ ꝑ moderatõem. Elñ in foꝛma bouis mõſtratꝰ eſt qͥ vngu
lam findit.p qð viatus diſcretõis expᷣmitur. Eructuoſus ꝑ edificatõeʒ
ageo qppe fuit ꝓximis fructuoſus ꝙ ab omibus cariſſimꝰ habeb atur
VVññ col.iiu.vocatur ab aplo cariſſimuſ. Salutat iquit vos lucas medi

cus cariſſimꝰ.Tercio habuit ſenſum piũ:qꝛ credidit et in ſuo euãgelio

pPfeſſus eſt deum eſſe ſũme potentez: ſũme ſapientem: ſumme bonũ. De
duobus pmis dicit in. iiii.c. Gtupebat ĩ doctrina eius: qꝛ in poteſtate

erat ſmo ipſiꝰ. Be tercio patʒ. xviii. c. Nemo bonus niiſi ſolus veus.
Quarto et vltimo fuit optime oꝛdinatus qtum ad ſuũ officiũ: qð
fuit ſcribere euãgelium. In boc ãt ptʒ q̃liter fuerit ibi oꝛdinatꝰ:qm̃ ip

ſum ſuũ euangelium fulcitur multa veritate: repletur multa vtilitate.

decoratur multa venuſtate.et autenticatur multoꝛum autoꝛitate.
Pꝛimo nãqʒ fulcitur multa veritate. Eſt aũt triplex veritas ſcʒ vi
te iuſticie et doctrine. AVeritas vite eſt adequatio manus ad linguam.
Veritas iuſticie:eſt adequatio ſententie ad cauſam Aeritas doctrine
eſt adequatio rei ad intellectum. Hac triplici veritate ipᷣm euangeliuʒ
fulcitur.quia in ipſo euangelio hec veritas edocetur. Oſtendit enim

eit we

Air.
ltet
lſe
E
lyne
nuſehh

tobop
ſtann
Fen

Cenna

cen
(
Mokd

Ntatio
cunn .

Al l
(efep

Detanub
cid
tiſſewe
lunzt
tremun
nbug
tiſna
ulitg

ifi
e⸗ ge.
8
n
atus
enr

Nonimn.

ſobyri
n Go;
gtennſuen
nheus
Knnra,
Elnagfut

ern.

ict
di
Du
egden
nnn
allle
Gi lvepe
liquigud
n Ran.
oretortn
Rtavngr
diinoe
Pcheoet
lucft
ſoctict⸗
nebond⸗
por
Cran
ific
urſ

UALVIII.

lucas et chꝛiſtum hanc triplicem veritatem habuiſſe et alios docuiſſe.
Oñdit at xpᷣm hãc triplicẽ veritatem ĩ ſe habuiſſe ꝑ teſtimõiuʒ aduer
ſarioꝝ ſiẽ ptz luce.xx Magiſter ſcimꝰ qꝛ recte diq ⁊ doceſ. Ecce veri
tas doct᷑ne Et ñ accipis ꝑſonã Ecce veritas iuſticie Sʒ ĩ veritate viã

dei doces. Ecce veritaſ vite. Bõa eni vita dicit᷑ via dei. Secũdo oñdit

in ipſo ſuo euãgelio criſtũ hanc triplicem veritatẽ docuiſſe. OPꝛimo eniĩ
ibidem docetur veritas vite qᷓ ↄſiſtit in ob̃uatõe madatoꝝ dei:ElIñ ðdꝛ
x.c. Biliges dñm deũ tuũñ ꝛd. Hoc fac et viueſ. Iteʒ. xviii.interrogauit

eũ qͥdaʒ. Magiſter qͥd faciẽdo vitã eternã poſſidebo: et ſeqͥr madata

noſti Mõ occides:ꝛc. Scðo veritaſ doctrine.vñ qbuſdã hanc veritateʒ
doctrine puertentibꝰ dicebat.xi.c.le vob phariſeis qͥ ðᷣcimatis id eſt

decimãdo pᷣdicatis.mentã rutam et omne olus et pᷣteritis iudiciũ ⁊ ca

ritatem dei.2cd. Item ibidem.ve vobᷣ legiſpitis qͥ tuliſtis clauem ſciẽtie
⁊c.Tercõ veritaſ iuſticie: Elñ dicitur xx.c. Reddite ergo qͥ ceſaris ſũt
ceſari:⁊ q̃ dei ſunt deo. Item.xix.c.verumtñ inimicos meos illos qͥ no⸗
lueꝛt me regnare ſuꝑ ſe adducite huc:⁊ interficite añ me Item xiuii.vbi

agitur de iudicio vbi repbis dicturus eſt Biſcedite a me omnes oꝑarii

iniqᷣtatis. E Secũdo enp euũgeliũ repletur mita vtilitate. Elnde ⁊

ille qͥ ſcripſit medicꝰ fuit ad deſigndũ ꝙ nob medicinã vtiliſſimã ꝓpina

uit. Eſt ãt triplex medicina:curatiua:pᷣſuatiua: ⁊ melioꝛatiĩ a.Hac tri

plicem medicinã noõ lucas in ſuo euãgelio celeſtem medicũ oñdit pꝛo:
pinaſſe Medicia aũt curatia ẽ q̃ curat a moꝛbo⁊ hec ẽ penitẽtia q̃ om̃i

moꝛbos ſpũales curat.Hanc medicinã dicit medicuʒ celeſtẽ nob exhibu

*

iſſe: cum ait.iiii.c. Sanare cõtritos coꝛde:pᷣdicare captiuis remiſſiõem
10. Item v. c. Mõ veni vocare iuſtos ꝛd. Medicia melioꝛatiua eſt q̃ ſa⸗

nitatem auget:⁊ hec eſt obᷣuatõ ↄſilioꝝ Cõſuia eĩ hoĩem melioꝛem ⁊

pfectõꝛem faciũt:Hanc medicinã oñdit nob medicũ ꝓpmaſſe .xviii.c.

cuʒ ait: Omnia q̃cũqʒ hẽs vende ⁊ da paupꝑibꝰ ⁊c. Item.vi.c.Ab eo qͥ
qufert veſtim̃tuʒ ⁊c. Medicina ãt pꝛeſᷣuatia ẽ q̃ pᷣſeruat a caſu:⁊ hec ẽ
vitatio occaſiõum peccãdi ⁊ malaꝝ ſocietatũ Hãc medicinã oñt medi
cum tradidiſſe cũ ait xii.c. Attendite a fermẽto phariſeoꝝ ⁊d.vbi edo
cet maloꝝ cõſoꝛcia euitare.vel poteſt dici:ꝙ ipᷣm euãgelium multa vti

litxate repletur quoniã in ipᷣo virtꝰ oĩs ſapientie continetur De hoc ſic

dicit ambꝛoſius Lucaſ omnes ſapientie virtutes euangelii ſui comple
ctit᷑ hiſtoꝛia: Gocuit eĩ naturalia cũ de ſpũſãcto dñicã icarnatõeʒ exxi
tiſſe reſerauit: Uñ ⁊ dauid naturalẽ docens ſapientiã ait:Emitte ſpũʒ
tuuʒ ⁊ creabũtur: Item cũ docuit tenebꝛas in paſſiõe xpᷣi factas:terrã

tremuiſſe: ſolem radios extraxiſſe Gocuit moꝛalia cũ in ipᷣis beatitudi
nibus moꝛes docuit. Rõnalia docuit cum ait Qui fidelis eſt in minĩo
et ĩ magno fidel eſt. Sine bac triplici ſapientia ipſa fides ipʒʒ miſteriũ

truntatis eſſe nõ põt.h̊ eſt naturali.rõnali.⁊ moꝛali. Hec ambꝛoſius.

—

Tercio eius euangeliũ decoꝛatur multa venuſtate: Eius eni ſtilꝰ

4 modꝰ loqndi valde venuſtus 7 decor? eſt. Ad hoc ãt ꝙ aliqͥs in dictiſ
ſuis venuſtatem et decoꝛem teneat.tria ſunt neceſſaria q̃ tradit augſt.
ſcʒ vt placeat.vt pateat.⁊ vt moueat.t placeat debet loqͥ oꝛnate.vt

pateat dʒ loqͥ aꝑte.vt moueat debʒ loqͥ cũ feruoꝛe Hunc triplicẽ modũ
ha buit lucas in ſcribendo et i pꝛedicando ·. Be duobus pᷣmis.ii.coꝝ.
viii. Miſimꝰ ãt cum illo frem gloſa:barnabã ł lucam: cuiꝰ laus eſt in
eſt oꝛnate. In hoc ꝙ dicitur ꝑ om̃s eccleſias:notatur ꝙ locutuſ eſt apte

O aũt cum feruoꝛe locutꝰ ſit.patʒ ex hoc ꝙ coꝛ ardens habuit dicẽs:

Nõne coꝛ noſtꝝ ardens erat in nob.ꝛq F Quarto eius euãgeliũ au⸗

tenticatur multoꝝ autoritate. Multoꝝ ppe autoꝛitate autenticatuʒ
fuit.qm̃ a pꝛe fuit poꝛdinatuʒ. Hiere.xxxi.Ecce dies veniũt dicit dñs

et feriaʒ domui iſrael et vomui iuda fedus nouum.nõ ſᷣm pactum qð
pepigi cum pribus eoꝝ.⁊ꝛd. Sed hoc erit pactuʒ quod feriã cum domo

iſrael:poſt dies illos dicit dñs dabo legeʒ meã in viſceribꝰ eoꝝ.ꝛc.Ad

littera loqtur de doctrina euãgelica. Secundo a filio coꝛroboꝛatum

Eiñ dicitur in eodem euãgelio.xxi.c Celum et terra traſibũt.verba qt
mea nõ trãſibut. Tercio a ſpũſancto inſpiratum. Enñ dicit hiero.
in ꝓlogo ſr lucã.Scõ inſtigante ſpnᷣ ĩ achaie ptibus hoc ſcripſit euãge

liuʒ. Quarto ab angel pᷣfiguratũ.Fuit eĩ pꝛefiguratũ ab illo ãgelo

de qᷓ dicitur in apoc.xiiu.Aidi angelũ dei volãtem ꝑ mediũ celi hñtem

euãgelium et᷑ num. Iſtud at euãgelium dicitur eternũ:ꝙ ab eterno effi

cienter.i.q xpo qͥ eſt eternꝰ.de eterniſ materialr ad eterna finalr:ineter

num ppetualr. Quinto a ꝓphetis pꝛenunciatũ Nã eʒechiel ꝓpha
iſtud euãgelium pᷣnunciauit:cum vnũ de aĩalibꝰ faciẽ vituli habere di

xit:pꝑ quod euãgelium luce ſignatum eſt vt ſupᷣ dictum eſt. Item qñ di

xit eʒechiel.ii.ſe vidiſſe libꝝ qͥ erat ſcriptus intꝰ ⁊ foris:⁊ in qᷓ erãt ſcri
pta lamtum carmẽ ⁊ ve. Per hunc ei libꝝ intelligitur euãgelium luce

5 eſt ſcriptuʒ intus ꝑ ꝓfundi miſterii occultatõʒ ⁊ foꝛis p hiſtoꝛie aꝑ
tõem. In q̃ etiã ↄtinet᷑ lam̃tum paſſiõis carmẽ ĩſurrectois ⁊ ve eterne

dãnatoiſ.ſicut ptʒ.xi.c.vbi mita ve ponũtur. Gexto a virgie reſeratũ
Virgo eni beata oĩa in coꝛde ſuo cõſᷣu abat:⁊ diligenter cõferebat: vt

d ꝛ luce.ii.vt hec poſtmodũ ſcriptoꝛibꝰ reſerarʒ vt dicit gloſa ibidem.
Hia q de dño vl a dño facta l dicta cognouit in mẽoꝛia recõdebat:vt
cum tempꝰ pᷣdicãde vlł ſcribẽde incarnatõis adueniret ſufficienter vni
uerſa ꝓut eſſent geſta poſſz explicare qrentibꝰ Iñ etiã bern.aſſignanſ
rõnem q̃re augelus bre virgini nunciauit cõceptum eliʒabeth ait Jo
conceptꝰ eliʒabet nunciatur marie.vt dum nunc ſaluatoꝛis.nunc pcur

ſoꝛis edocetur aduẽtusreꝝ tempꝰ et oꝛdinem tenens:ipſa pꝰmodũ me

lius ſcriptoꝛibꝰ ac pꝛedicatoꝛibꝰ euãgelii reſeraret veritatem q̃ plene

nh

uſn
Mdhro

Vlli⸗

Nireni
et
aetuot
il
Hornmn
Maid
ſenan⸗

Nosde

hſont

rmmed
binehßf
ice
Celang
ſh
Ne e ſi
nnbecot
run
oste
ligft
hrruire
ocadid
Cndde

nsciſh

Bin de

dt Uugt
Angte, pt
limde
Pniit,
blschi
Noha
mnſckepe

burdcis:

nillian
Mentcng,
ünderdis
ftpnncs
nüandon,
wen B
cnchunn
ſbündebl
ierben

rtnien

vblbigeb
ſcdlibitem
veterno effi
finatripere⸗
ch
lnbebo

Snni
S
Greime

17
vilene

*

cam qͥ de a

ULIX.

de omnibꝰ a pᷣncipio celitus fuit inſtructa miſteriiſ. Creditur igitur ꝙ

euãgeliſte eã de multis indrebãt. et ipſa eos certificabat. Et ſpecialit
creditur de beato luca.ꝙ; ad eã tãqᷓ ad archã teſtam̃ti recurrit· ⁊ ab ea
de multis certificatꝰ fuit. pcipue de his q iibi ſoli cõſtabat: ſicut de an
gelica ãnunciatõe.et xpᷣi natiuitate:et huiõi de qbus ſolꝰ lucas agit.
Geptio ab aplis intimatũ.Cum veꝛo lucaſ ñ fuerit cum criſto ĩ oĩbꝰ
actibus ⁊ miracul criſti.iõ ſuũ euãgeliũ ſcripſit ſjm quod apli qͥ pnñtes
fuerãt ſibi intimauert et rtulerut: ſicut ipſe in ꝓlogo ſuo iſinuat vicenſ
Sicut tradider̃t nob qͥ ab initõ ipſi videꝛũt:et miſtri fuerunt ſmõis ⁊ꝛ

CTum eni dupliciter ↄlueuerit ferri teſtimoiuz ſcz de viſis et auditis.iõ

dñs vt ait auꝗ.duos teſtes voluit habere de viſis.ſ. matheũ ⁊ iohãnezʒ

7 duos de auditis.ſ. marcũ ⁊ lucã.Et qm̃ teſtimoniũ quod eſt de viſis

—

firnnꝰ 2certius eſt ꝙᷓ illud qð eſt de auditis 1iõ vt dicit aug.duo euãge
lia q̃ ſunt de viſis ponũtur extrema:et alia duo q̃ ſunt de auditis ponũ
tur media: vt hec media tãqᷓ; ifirnnoꝛa ab illis extremiſ q̃ ſunt certioꝛa

hinc iñ fulciãtur et roboꝛẽtur. Octauo a paulo m irabur appꝛobatũ.

Mã eiꝰ euãgeliũ mirabilĩ appbabat qũ ad oↄfirmatõʒ dictoꝝ ſuoꝝ lu
ce euangeliũ adqucebat. VUñ dicit hiero. in li. de viris illuſtrib?. Qur
daʒ ſuſpicãtur q̃tienſcũqʒ; paulus ĩ epłis ſuis dicit:ſᷣm euãgeliũ meuʒ
de luce ſignificare volumine. Eiꝰ etiã euãgeliuʒ mirabilit᷑ appꝛobauit
cum de eo ſcribit.ii.coꝝ. viii.cꝰ laus eſt in euãgelio per om̃s eccleſias ·
Legitur ĩ hiſto.antiochena:q dum criſtii q̃ erãt in antiochia mitis
flagicus ſe dediſſent.obſeſſi a młtitudie turcoꝝ: fame ac miſeria mul
tiplici affligebãtur Sʒ cum plene ad dñm ꝑ penitentiã fuiſſent ouerſi
apparuit cuidã in ecclia ſacte marie de tripoli vigilanti.vir qdaʒ luci
dus cãdidis veſtim̃tis indutꝰ.et cum qreret qſnam eſſet.dixit ſe eſſe lu
ntiochia venerat vbi dñs miliciã celi et aplos ⁊ martireſ cõ
vt pꝛo ſuis pegrinis pugnarent· Cbꝛiſtiani igitur a nimati

exercitum cõfregerunt. ALII.

f luſtriſſimi dũ fideʒ criſti edoctꝰ
eſſz ⁊ a pꝛe ad ydola reuocari ñ poſſz iuſſit eũ pĩ in conclaui re
cludi: et. v. puellas eidem vt eaꝝ ſeducatur blãdiciis ſociari.
oꝛaſſet deũ.ne a fera peſſima carnali.ſ.ↄcupiſcentia ſupareĩ
pꝛedicte puelle ſõno oppreſſe nec potũ nec cibum ſumere pote

3

ſſed educte exteriꝰ cõtinuo hec ſumebãt. Lunc daria virgo pꝛudẽ

tiſſima dee veſte dicata rogatur vt ad criſantũ introeat:a c du ⁊ pꝛi
reſtituat. Qua ingreſſa ⁊ a criſanto de pompa veſtiũ repbenſa rñdit ſe

nõ propt᷑ pompã ſʒ vt diis ⁊ pꝛi eum lucrifaceret ſic indutã. Cuʒ criſã

tus iteꝝ eã appꝛebenderʒ· cur pꝛo diis illos coleret quos qutoꝛes ipᷣoꝝ

flagicioſos ſp viros ⁊ impudicas femĩaſ affirinaret. rñdit daria phos
p.noĩa hoĩm elementa anxiſſe. Cui criſantus. Si vnd terrã vt deaz ve
neretur.⁊ alter vt ruſticuſ aret.plꝰ ruſtico qꝙᷓ; venerãti exhibere ꝓbatur

et de mari ⁊ alus ſimilr. Lunc criſantꝰ ⁊ daria ab eo ↄuerſa ſciſpũs co

pula vniti.⁊ carnale matrimoniũ ſimulãtes ad criſtũ piurimos ouerte⸗
bant. Mã et claudiũ tribunũ qͥ pus eius toꝛtoꝛ fuerat.cuʒ vxoꝛe eius ⁊
filis et plibus aliis militibꝰ ad fidem cõuerter̃t. Criſantus igit iuſſu

numeriani in fetidiſſimũ carcerem recluditur. Sed fetoꝛ in odoꝛeʒ ſua

uiſſimũ ↄmutatur. Baria ãt lupanari traditur. Sʒ leo ab amphiteatro
fugiens.hoſtiariꝰ lupanaris efficitur Mittitur igit᷑ qͥdam vt virgiez
coꝛrumpat.ſed a leõe capitur ⁊ q̃ innuens a ſancta qͥd de captiuo fieri
iubeat ſciſcitatur. Que pᷣcepit ne eũ lederet ſed ad ſe venire pꝑpmitteret.
Qui mor couerſus ꝑ vꝛbem cucurrit.et dariã deam eſſe clamare cepit
Mittũtur igitur venatoꝛes vt leonem capiãt:ſed om̃s a leõe capiũtur
et añ pedes virgis ponuntur. ⁊ ab ea cõuertuütur. Cunc pfect⸗ copioſũ
ignem iuſſit in introitu celle mitti.vt leo cum daria cõburatur. Qð leo
coõſiderans timuit ⁊ rugiens a virgie licentiã accepit: vt nulli ſedens
quo vellet abiret.Cum g criſanto pꝛefectꝰ et darie diuerſa penax ſup⸗
plicia irrogaret.et nequaqꝙᷓ; ledi valerent. tandem inuiolati coniuges ĩ
foueam veponuntur. et terra et lapidibus obruti chꝛiſto martires con
1 erempoꝛe cari narbonenſ epiſcopi qͥ cepit anno domini.ccxi.

ennitas hic celebꝛius recolitur. QLIII.

Ideciʒ miliũ virgim paſſio boc oꝛdie celebꝛata fuit. In bꝛitã
nia naqʒ rex xpᷣiamiſſimꝰ qdam fuit noie nothus vł maurus.qͥ
uanda filiã noĩe vꝛſulam generaui. Hec mirabili honeſtate

lentia et pulcritudine pollebat:ita ꝙ eiꝰ fama vbiqʒ volabat.

garet.audita hꝰ virgis fama. beatũ ſe ꝑ oĩa fatebatur.ſi pꝛedicta
o ſuo vnigẽito copularetur Juuenis etiã ad hoc plurimũ eſtuabat
Hittunt igit ſolennes nuncios ad pꝛem virgis.magnis pmiſſiõibus
⁊ blandiciis.magnas adiicienteſ minas ſi ad dñm ſuũ vacui reuertan
tur. Rex ãt cepit plurimũ anxiari.tum qꝛ criſti fide inſignitam cultori
Igoloꝝ tradere indignũ duceret.tum qꝛ ipſã nullatenꝰ cõſentire cogno
ſceret.tum q; ipſã regꝗ ferocitatem plłimũ foꝛmidaret Ipſa ãt diuinitꝰ
inſpirata pꝛi ſuaſit vt pꝛedicto regi aſſenſum pᷣberet.ea tã conditõe pꝛo
poſita.vt ipſe rex cum pꝛe.x.virgines electiſſimas ſibi ad ſolatiũ trade
ret. et tam ſibi q̃m alus mille virgies aſſignaret.⁊ compatis trieribus
indqucias triennii ſibi daret ad dedicatõʒ ſue virgitatis:et ipſe iuuẽis
baptiʒatus.in his tribꝰ qnis in fide inſtrueretur. Sapienti ſiqͥdem vſa

De xi. milibus virginum *.

ãat anglie cum nimis pᷣpotens eſſet.et multas natõnes ſuo impꝛio

unh

Mo
eucy

ct
ſebnan
Gelba
g
ſerr⸗
C⸗

Mnqua

ſelpoie

ſen

mmäſtud
ſoodran
gno n
Noes

is tonc

Ctlunpr,
nu mnla
hödlan
cerataten
ſegto⸗
Aecnet
Conmnes
ſorodene
Oivrek
ſoneter⸗
Mnrone
iisant
degnuil

coſatou

iphe
ortirit

Pzetene

10 pnde⸗

nentuo⸗
ſignaut
hutabat
le vele⸗

oſu
wenen

gri de

Nrdeazn⸗

Gepbeon

s Adte

ese

noſgii
lochhrjic
Mnpbitene,
NN Nrce
Gnoſten
pmttetet.
nn r
Achünr
mepos
Nern Wn
eulületeee

Gpruuſn

Cniiri
rures
Mhigtai⸗
OllII.
“Z

n Jubrt
Kmanrus
bluboncke

bigß An

nes ſvonmn
eurſipeln

rinücKae

ſſitn
l elcnn
miunalm
Nnnerr
tünm,

Ontritn

trint
ems
inis
CNNi⸗

1

ANLX.

oↄſilio. vt aut difficultate ꝓpoſite ↄditõis animũ eius ab hoc auerteret

aut hac opoꝛtunitate pꝛedictas virgies ſecũ deo dedicarʒ. At iuueniſ
libenter hac cõditõe accepta apð preʒ inſtitit: ⁊ ꝓtinꝰ baptiʒatꝰ accele
rari cũcta q̃ bra virgo pᷣceꝑat imꝑauit. Pater at puelle oꝛdiauit ꝙ fi
lia ſua quã valde diligebat.viros quoꝝ ſolatõ tã ipſa qᷓ; eius exercituſ

indigebat in comitatu ſuo baberet. Undiqʒ igitur vigies cõfluunt.
vndiqʒ viri ad tam gnde ſpectac'm currunt. Nam multi ep̃ᷣi ad eas ↄ

fluxert vt ſecũ ꝑgerent. Inter quos fuit pantulꝰ baſilieñ ep̃us.qͥ eas
vſqʒ romã ꝑduxit. et inde reuerſus cũ eis martiriũ ſuſcepit.· B
Gancta quoqʒ geraſina regina ſicilie.qᷓ vi ſuum regem crudeliſſimũ
q̃i de lupo fecerat agnũ ſoꝛoꝛ matriſii ep̃i et darie mr̃is ſãcte vꝛſule.cuʒ

eideʒ pꝛ ſancte vꝛſule ſecretũ ꝑ lĩas intimaſſet. cõtinuo inſpirante deo

cum q̃ttuoꝛ filiabus ſuis babilla.iuliana.victoꝛia et aurea.et paruulo
ſuo adriano: q amoꝛe ſoꝛoꝝ ſuaꝝ vltro ſe pegrinatõni ingeſſit.relicto
regno in manu vniꝰ filii ſui.vſq; in bꝛitãniaʒ nauigauit.Cui conſilio
virgines de diuerſis reguis colligebãtur.et eaꝝ ſꝑ ductrix exñs cum
eis tandem martiriũ paſſo eſt Jur ↄdictum igitur virgibus trieribꝰ

et ſumptibꝰ pꝛeꝑatis cõmilitonibꝰ ſuis regina ſecreta reuelat.⁊ in no

uã miliciã om̃s cõiurãt. Nam mõ belli pꝛeludia inchoãt.mõ currunt
mõ diſcurrũt. Interdũ belli cã pleꝝqʒ fugã ſimular.oiqʒ genere ludoꝝ

exercitate nibi quod anĩo occurrebat relinqbant intactum. Aliqñ me
ridie aliqñ vix veſpe redibant.Cõfluebãt pꝛoceres et pᷣmates ad tã gn
de ſpectaclm. et omnes admiratõe ⁊ gaudio replebãtur. Taãdem cũ vꝛ
ſula omnes ad fidem virgĩes cõuertiſſet. ſub vniꝰ diei ſpacio flãte pꝛo⸗
ſpero vento ad poꝛtũ gallie qͥ tiella dicitur.et inde coloniã deuenerũt.
Vbi vꝛſule ãgelus dñi apparuit.et pꝛedixit eas illuc integro numero
reuerſuras. ⁊ coꝛonas ibideʒ martirii ꝑcepturas Inde igitur ad ãgeli

admonitõem romã tendentes. ad vrbeʒ baſileã applicuert. et ibi relic
tis nauibus romã pedeſtres venerũt.Ad q̃ꝝ aduentũ pp ciriacus val

de gauiſus cũ ipſe de bꝛitãnia oꝛiundꝰ eſſet.et multas ibidem inter eas

cõſanguineaſ baberet.cum omiĩ clero ipſas ſummo cũ honore ſuſcepit
In ipſa ãt nocte pape diuinitꝰ reuelatur eum cũ ipſis virgibꝰ palmam

martirii perceptuꝝ. Quod apud ſe celans multas ex ipſis q̃ adhuc ba

ptiʒ ate nõ fuerãt baptiʒauit Heꝝ cuʒ opoꝛtunũ tempus videret.⁊ an
no vno et.xi.bebdomadibꝰ p petꝝ eccleſia decimuſ nonꝰ re xiſſet. in cõ
uentu oĩm ꝓpoſitũ ſuuʒ indicauit.et coꝛã oĩbus ⁊ dignitati et officõ re

ſignauit Sed cũ om̃s reclamarent et maxie cardinales qͥ eum delirare

putabãt:eo ꝙ relicta pontificatꝰ gla poſt quaſdaʒ mulierculas fatuas
ire vellet. ille nullatenꝰ acqͥeſcens. qndam vixꝝ ſcũm qͥ ametos dictꝰ eſt
loco ſui in põtificem oꝛdiauit.Et qꝛ ſedẽ apoſtolicã inuito clero reliᷣt
nomen eius de cathalogo pontificũ idem clerus abraſit.omnẽqʒ gtiaʒ

quã ſacer ille virgim chorus in curia romana habuerat a tꝑe ilo ami
ſit. Suo aũt iniqͥ pꝛicipes romane milicie ſcʒ maximꝰ ⁊ affricanus vi
dentes magnã virgim multitudiem:et ꝙ; multi miteqʒ ad eaſ cõſluerẽt
timuert ne p eas nimis creſceret religio criſtiana. Qua ppter iter eaꝝ
diligentiꝰ exploꝛates nũcios miſer̃t ad iuliũ cognatũ ſuuʒ pncipeʒ gen
tis hunoꝝ.⁊ edu cto cõtra eas exercitu ipſas cũ xpᷣiane eſſent.cuʒ veni
rent coloniã trucidarent. Beatꝰ igitur ciriacꝰ cũ illa nobili virgim mł

titudine de vꝛbe egreſſꝰ eſt. Secutus eſt ãt ipʒ vincenciꝰ pᷣſbiter cardi

nalis. ⁊ iacobꝰ qͥ de bꝛitãnia patria ſua in antiochiã ꝓfectus.archiepa
tus dignitatem.vii.ãnis ibidem tenuit. Qui cum papã tunc tpis viſi⸗
taſſet.et iaʒ vꝛbem egreſſus de virgim aduentu audiſſet.cõcitꝰ rediit.et
itineris ac paſſiõis ſe eis ſociũ fecit auꝛiſiꝰ quoqʒ leuicane vꝛb epᷣs
gquunculꝰ babile et iuliane.nec nõ ⁊ follariꝰ lucenp̃ epᷣs ⁊ ſulpiciꝰ rauẽ
nens epũs qͥ tũc romã aduenerãt pꝛedictis virgibus adheſert Ethereꝰ
quoqʒ ſpõſus beate vrſule manens i bꝛitãnia.p viſiõʒ angelicã a dño
admonetur:vt mr̃eʒ ſuã hoꝛtaretur fieri criſtianã. Maã pꝛ eius pᷣmo an
no quo xp̃ianꝰ factꝰ fuerat moꝛtuus eſt. ⁊ filiꝰ eius ethereus eidem in
regno ſucceſſit. Cü aũt ſacre virgines cum pᷣdictis ep̃is a roma redirẽt
ethereꝰ a dño admonetur.vt ꝓtinꝰ ſurgens ſponſe ſue occurrat:vt cuʒ
ea in colonia martirii palmã accipiat. Qui diuinis monitis acqͥeſcens
mrem ſuã baptiʒari fecit.et cũ ipſa ⁊ ſoꝛoꝛe ſua puula floꝛentina iã cri
ſtiana necnõ ⁊ clemente epᷣo ipſis virgibus obuians ſe ad martiriũ ſo

ciauit eiſdeʒ. Marculus quoqʒ ep̃s grecie ⁊ neptis ſua ↄſtãtia filia do

rothei regꝗ conſtatinopolitani.q̃ nubens cuidã adoleſcenti filio cuiꝰdaʒ
reg..ſed añ nupcias moꝛte pᷣuento.virgitatem ſuã dño vouit.pᷣ viſiõeʒ
admoniti romã venerũt.⁊ pꝛedictis virgibus ad martiriũ ſe iunxerunt
Oims igitur virgines cuʒ pꝛedictis epᷣis coloniã redieꝛt.⁊ ipſã iam ab

hunis obſeſſã inueneẽt. Quas barbari videntes ſuꝑ eos.cũ clamoꝛe ni

mio irruerũt.⁊ q̃t lupi ſeuientes ĩ oues totã illã multitudiem occider̃t.
Cum ãt ad bram vꝛſulã ceteris iugulatis veniſſent. videns pꝛinceps
eius mirã pulcritudiem obſtupuit.⁊ cõſolãs eũ ſup necem virgim ꝓmi
ſit: ꝙ eã ſibi ĩ ↄiugem copularet.Sed cuʒ hoc illa penitꝰ reſpuiſſet.ille
cõtemptũ ſe vidẽs directa ſagitta eã traſfixit:et ſic martiriũ ↄſũmauit
CQuedã aũt virgo noĩe coꝛdula timoꝛe perterrita ĩ naui nocte illa
ſe abſcondit: Sed in craſtinũ ſponte moꝛti ſe offerens martirii coꝛonã
ſuſcepit. Sed cũ eius feſtũ nõ fieret. eo ꝙ cum aliis paſſa ñ eſſʒ. ipſa pꝰ
