Bixitqʒ aplis dñs. Coꝛpꝰvirgis matris in vallem ioſaphat deferte. et

in monumento nouo qð ibidem iĩuenietis illud recõdite· ⁊ me ibidem tri
duo dõec ad vos redeã expectate. Statiqʒ circũdederũt eã floꝛes roſaꝝ
ſcʒ cetꝰmartix.⁊ lilia ↄualliũ agmia ſcʒ angeloꝝ ↄfeſſoꝝ ⁊ virginũ ꝰ
eã apłi clamitãt dicentes. Uirgo pꝛudentiſſima q́ pꝓgrederis. Eſto nrĩ

memoꝛ o dña CTunc ad ↄcentũ aſcendentiũ cetꝰq̃ remaſerãt admirati cõ

cite obuiã pceſſerunt. Videnteſqʒ regẽ ſuũ femine aĩaʒ in vlnis ꝓpꝛiis
baiulãtem.illãqʒ ſupꝑ illum innixã.obſtupefacti clamare ceperũt dicẽtes
Que eſt iſta q̃ aſcendit de deſᷣto delicus affluenſ innixa ſuꝑ dilectũ ſuũ
Quibus cõcomitantes dixerũt. Iſta eſt ſpecõſa inter filias hieruſalem
ſicut vidiſtis eã plenã caritate ⁊ dilectõe. Sicqʒ in celũ gaudens ſuſci
pitur.⁊ a dextris filii in thꝛono gloꝛie collocatur. Apoſtoli ãt viderunt

eius animam tanti eſſe candoꝛis vt nulla moꝛtaliũ lingua poſſit effari.

C Tres at virgines que ibidẽ erant cum coꝛpꝰ eiꝰlauandi gtia
expoliaſſent.tanta ſtati coꝛpus eiꝰ claritate reſplenduit vt tangi quideʒ
ad lauandũ poſſet.videri at nõ poſſet. Camdiu ãt lux illa bidẽ reſplẽdu

it. donec coꝛpus a virginibꝰlotum fuit.Apli ãt coꝛpꝰ eius reuerẽter ce:
perunt. ⁊ ſuꝑ feretꝝ poſuerũt. SDixitqʒ iobanes petro. Hanc palmã añ
feretrũ petre poꝛtabig.qꝛ dñs nobis te pᷣtulit.⁊ ſuaꝝ ouiũ paſtoꝛem et

pncipem oꝛdinauit.Cui petrꝰ. Hãc potius poꝛtare te cõuenit.qꝛ virgo

a dño es electus ⁊ dignum eſt vt palmã virginis virgo ferat. Tu ſuper
pectꝰ dñi recumbere meruiſti.⁊ exinde ſapientie ac gtie plus ceteris flu
enta potaſti. Et iuſtũ videtur vt qͥ a filio recepiſti plus muneris impen⸗
das virgini plus honoꝛis. Tu igitur poꝛtare debes bãc palmã luminis
ad exeqͥas ſanctitatis. qͥ potatus es poculolucis de fonte ppetue clari
tatis. Ego at poꝛtabo cũ fcretro ſanctũ coꝛpꝰ.Ceteri ãt apłi fratres no
ſtri circũdantes feretꝝ referant laudes deo. Paulꝰ ãt dixit ei.Et ego aͤ
minimꝰ oĩm veſtꝝ ſum poꝛtabo tecũ.Eleuãtes itaqʒ petrꝰ ⁊ paulꝰ fere
trum petrus incepit cãtare ac dicere.Exiit iſrael de egipto alla. Ceteri
at apoſtoli cantũ dulciter pſequũtur. ñs ãt feretꝝ ⁊ aploſ nube pꝛote
xit.ita ꝙ ipᷣi nõ videbãtur.ſed tm̃ eoꝝ vox audiebat. Affuerũt ⁊ ange
li cum ipᷣis cõcinentes ⁊ totam terꝛam ſonitu mire ſuauitatis replentes
Excitati oẽs ad tam dulcem ſonum ⁊ melodiã de ciuitate velociꝰ exeũt.
⁊ qͥdnam hoc ſit diligenter ſcucitãtur.Tũc extitit qͥ diceret. Mariam il
lam diſcipuli ieſu efferũt moꝛtuã.circa illã hbanc quã auditis ↄcinũt me
lodiam. Tũc ad arma omnes ↄcurꝛerũt ⁊ ſe mutuo hoꝛtabatur dicẽtes.
Venite omnes diſcipulos occidamꝰ.ac coꝛpꝰillud qð ſeductoꝛem illum
poꝛtauit ignibꝰcõburamꝰ. Pꝛiceps ãt ſacerdotũ hoc videns obſtupuit
⁊ ira repletꝰait.Ecce tabernaculũ illiꝰqͥ nos ⁊ genus noſtrũ cõturbauit
q̃lem glam nunc accepit. Et hoc dicens manꝰad feretꝝ miſit volenſ ilð
euertere.ac ad terꝛam deducere. Lunc manꝰeiꝰ ſubito ambe aruerunt.
⁊ lectulo adheſerũt.ita vt ad lectulũ manibꝰ penderet ⁊ mimio cruciatu
veratus lamentabiliter eiularet. Reliquus ãt ppłus ab angelis qᷣ erãt
in nubibus cecitate ꝑcuſſus eſt. Pꝛiceps autem ſacerdotum clamabat
dicens. Sancte petre in hac tribulatõne me nõ deſpicias.ſʒ ꝓ me obſe
cro ad vñm pᷣces fundas Memoꝛ.n. debes eſſe q̃liter aliqñ tibi aſtiti et
q̃liter te accuſante aucilla hoſtiaria excuſaui.Cui petrus. In obſequiis
dñe noſtre impediti ſumus.⁊ curatõni tue intendere nõ valemꝰ. Aeruʒ
tñ ſi in dñm noſtruʒ ieſum ⁊ in hanc que ipᷣm genuit ⁊ poꝛtauit credide
ris.ſpero ꝙ cõtinuo ſanitatis bñficio potieris. Qui reſpõdit Credo do
minum ieſum xpᷣm verum eſſe filium dei.⁊ hanc ſacratiſſimam matreʒ
eius. Gtatimqʒ a feretro manus eius ſolute ſunt ſed tamen in bꝛachus
a2dhuc ariditas remanſit. ⁊ doloꝛ vebemeni nõ receſſerat. Birit ei petr⸗
Oſculare feretrũ et dic. Credo in deum ieſum criſtum queʒ iſta ĩ vtero

poꝛtauit. 2 poſt ꝑtum virgo pmanſit. Oð cum feciſſet ↄtinuo pſtine eſt
edditus ſanitati. Bixitq; ei petrꝰ. Accipe bãc palmã de manu fratris
nuri iohãnis. ⁊ ponẽs eã ſuꝑ pplum excecatũ.et qcunqʒ credere voluerit
recipiet viſus. ꝗᷓ ãt credere noluerit videre nõ poterit ineternũ. Mariã

aut poꝛtantes apli in monumento poſuerũt. iuxta. illud vt dñs iuſſerat

7 ℳ— * . 4

aſederunt. Lercia ãt die vemiens ieſ cum mititudine angeloꝝ ipᷣos ſalu

tauit dicens. Pax vobis. Qui reſ põderunt. Gla tibi deꝰ facis mirabi

lia mag ſolꝰ. Et dixit apliſ dñſ Quid grẽ ⁊ honoꝛis vobis videt᷑ vt mee

nunc ↄferaʒ genitrici.Et uli.Juſtũ videtur vñe fuis tuiſ vt ſicut tu de⸗
uicta moꝛte regnas in ſecula. ſic tue reſuſcites matris coꝛpuſcłm. ⁊ a de

xerig tuis colloces ineternuz. Quo annuente michael angelꝰ otinuo af⸗
Fuit æ marie aĩam coꝛã dño pᷣſentauit Tunc ſaluatoꝛ locutus eſt dicens

Gurge ꝓxima mea.colũba mea. tabernaculum gle. vaſculũ vite. tẽpluʒ

celeſte. vt ſicut ꝑ coitum labẽ nõ ſenſiſti criminis.ſic in ſepulcro ſolutoʒ

coꝛpis mime patiaris. Statĩq; aia ad marie acceſſit coꝛpuſclm.⁊ de tu⸗
mulo ꝓdiit gloꝛioſum. Sicqʒ ad ethereũ aſſumit᷑ thalamũ comitante ſe
cum multitudine angeloꝝ. Chomas ãt cuʒ abeſſet: ⁊ rediens credere re
culſaret.ſubito zonam q̃ coꝛpꝰ eiꝰ pᷣcinctũ fuerat ab gere recepit ileſam.
vt vel ſic intelligeret ꝙ totaliter fuiſſet aſſumpta.. B. NHoc ãt totũ qðᷣ
p̃dictum eſt videtur eſſe illud apocrifum de qꝗ̊ hieꝛonimꝰ in epla ſiue ſer

maone ad paulã ⁊ euſtochiuʒ ſic ait. Ille ſane libellꝰvere apocrifus eſt cẽ
ſendus niſi quo ad aliqua fide digna q̃ videntur a ſanctis appbata.que
ſunt nouem ſcʒ ꝙ ꝓmiſſa ſit ⁊ exhibita virgini omimoda ↄſolatõ aploꝝ
oĩm cõgregatõ.ſine doloꝛe cõſũmatõ. ſepulture in valle ioſaphat pᷣpa
ratioexequialis deuotõ. xpᷣi ⁊ totiꝰ curie celeſtis obuiatõ.iudeoꝝ per/
ſecutõ.miraculoꝝ in omĩ cauſa decente coꝛuſcatõ.in aĩa ſimul ⁊ coꝛpoꝛe
galſumptõ. Porro alia multa ſunt ibi poſita potiꝰ ad ſ imulatõʒ q̃ʒ ad ve

ℳ.

ritatem. vt ꝙ thomas nõ affuerit. ⁊ veniẽſ dubitauerit.⁊ his ſulia que p

ſe patent qᷓ ſunt relinquenda potiꝰ qʒ aſſerenda. Veſtimẽta ãt ipᷣiꝰ ad
ↄſolatõem fideliũ dicũtur in tumulo remãſiſſe. Vnde ⁊ de q̃dam parte

iparum veſtiũ tale miraculu ↄtigiſſe narratur. Cum dux noꝛmannoꝛuʒ
vrbem carnotenſiũ obſediſſet. epũs illius vrbis tunicã beate marie que
ibidem pᷣ̃uabatur moꝛe vexilli haſte ĩpoſuit ⁊ ſubſequẽte populo ſecuruſ
agd hoſtes exiuit. Statiqʒ omĩs hoſtilis exercitus amentia ⁊ cecitate peꝛ

cuſſus eſt. ſtabatqʒ totꝰ coꝛde tremulus.⁊ totus animo ſtupefactuſ.Oð

iulli de ciuitate videntes.diuio iudicõ ſ uꝑaddũt. ⁊ atrociter hoſtes cedũt
Quod beate marie plurimũ diſ plicuiſſe ꝓbatur.ex eo ꝙ; ꝓtinuſ tunica il
la viſparuit ⁊ viſum cõtinuo hoſtis recepit. In reuelatonibus ſancte

elylabeth legitur. ꝙ dum ipᷣa eliſabeth quadã vicc in ſ piritu rapta eſſet

vicgit in loco valde remoto quoddam ſepulcrum multo lumine circumfu
ſum. ⁊? auaſi ſpeciem mulieris in eo

—

⁊ circiſtabat multitudo angeloꝛum

et poſt puſiuluʒ de ſepulcro erepta eſt. ⁊ in ſublime cum illa aſtantiũ mul
titudine eleuata. Et ecce in eius occurſum vir quidã de celis admirabil
⁊ gloꝛioſus aduenit.poꝛtans in dextra crucis vexillum. ⁊ cum eo infini

ta milia angeloꝝ. Sicqʒ eam alacriter ſuſcipientes.cum magno concẽ

tu eam in celos deduxerunt. Poſt modicũ vero temꝑis eliſabetb ange
lum cũ quo ſepe loquebatur de pᷣdicta viſione interꝛogauit. Qui reſpon

dens ait. Oſtenſuʒ eſt tibi in hac viſione quomõ tam in carne q̃̊ʒ in ſpi

ritu domina noſtra in celum aſſumpta eſt. Dicit ãt in eiſdem reuelatõi

bus ſibi reuelatum eſſe ꝙ poſt.xl.dies ſui tranſitꝰ in coꝛpe ſit aſſumpta.
MNam beata maria ſecũ colloquẽs ait. Poſt aſcẽſionem domi anno inte
gro ⁊ tot diebꝰ quot ſunt a die aſcenſionis vſq; ad dieʒ mee aſſumptõis

ſupuixi. Omẽs ãt apoſtoli doꝛnntõni mee interfuerũt.⁊ coꝛpꝰmeum re
uerẽter ſepulture dederũt. Sʒ q̃dꝛageſima die pꝰmodũ reſurrexi.Cum
qt eliſabeth eaʒ interꝛogaſſet vtꝝ hoc manifeſtare vel celare deberet di
rit. Mec carnalibꝰ ⁊ incredulis reuelãda. nec deuotis ⁊ fidelibꝰabſcon

denda. E ¶ Notãdum eſt ergo ꝙ gloꝛioſa virgo maria aſſumpta

et exaltata eſt integraliter honoꝛabiliter letãter et excellenter.U¶ Aſſũp

ta eſt em̃ integre in anima et coꝛpe ſicut pie credit eccleſia. Quod qͥdem
multi ſanctoꝝ nõ ſolũ aſſerũt ſed etiã hoc ꝓbare aꝑtis ratõibus moliũ⸗
tur Bernardi.n. ratõ eſt. Qm̃ ſãctoꝝ coꝛpa deꝰpᷣcioſe ſublimauit.vt⸗
puta petri ⁊ iacobi.tam gloꝛioſe venerabilia reddidit.⁊ honoꝛe tã miri:
fico ſublimauit.vt ⁊ ipᷣis deputetur locꝰ eoꝝ veneratõi ↄgruuſ.⁊ ad ipᷣa
mundꝰpperet vniuerſꝰ.Si igitur marie corpꝰ ſuꝑ terraʒ eſſe dicatur et
tñ nec deuota frequentetur viſitatõe fideliũ. nec eidem locꝰ deputet᷑ ho
noꝛis.nimiꝝ videbitur xpᷣc honoꝛcẽ materni coꝛꝑis ↄtempſiſſe.cum tam̃
ſupꝑ terꝛã alioꝝ ſanctoꝝ coꝛpa ſic honoꝛet Hiero.eriã di:qd.xviii.lꝛaal.
ſeptẽbꝛis maria ad celos aſcendit Quod vero dicit. de marie coꝛpali aſ⸗
ſumprõne eccła potiꝰ elegit pie dubuare qʒz aliqͥd temere diffinire· in ſei

quentibꝰ credendũ eſſe ſic ꝓpbat. Si nõ deſunt qͥ dicunt in bis q̊ cuʒ xpᷣo

reſurrexerunt ppetuã reſurrectõʒ iã eſſe completã. ⁊ nonnulli credat cu
ſtodem virgis iohãne m etiã gloꝛificata carne gaudere cũ xpᷣo cur id nõ

mag eſt credenduʒ de matre ſaluatoꝛis. Qui.n.dixit. honoꝛa patrem et

matrẽ. ⁊ non veni ſolueꝛe legem ſʒ adiplere ꝓfecto matreʒ ſuã ſuꝑ omẽs

honoꝛauit. Nec nos de beata maria modo factũ ambigimꝰ ¶¶ Augu.

ãt non ſolum hoc affirmat.ſed etiã tribꝰratõibꝰhoc pbat.Et pᷣma qdeʒ
eſt carnis xpᷣi ⁊ virgis vnitas.Ait eni ſic. Putredo nãq; ⁊ vermis bũa

tura excipitur qu
ris ihmtas E
Lypti dignum eſt ibi eſſe vbi eſt ipſe. Lã pᷣcioſum theſauꝝ digniuſ eſt celo
Ffuart q́;ᷓ terra.Cercia eſt virgialis carnis ꝑfecta integritas. Ait.n. lic.

ne eſt oppbꝛium condicõis.a quo oppbꝛio cum ieſus alienꝰ ſit marie na

—

ieſus de ea aſſumpſiſſe ꝓbatur. Secunda rõ eſt coꝛpo
nde ait. Lhꝛonum dei.thalamum dñi. tabernaculuʒ

=

— —

—w,

ZDM E2 — — — —— — —
☚ —

QLXXXNIX

Letare maria leticia inenarrabili.coꝛpe ⁊ anĩa in ꝓpꝛio filio cũ ꝓpꝛio fi
lio ꝑ ꝓpꝛium filiũ. Nec ſeqͥ debet coꝛruptõnis eruna quã nulla ſecuta
tm̃ filiũ pariẽdo integritatis coꝛruptõ vt ſit ſꝑ incoꝛrupta quã tata ꝑfu
dit gratia.ſit integre viuens q̃ oĩm integrã ꝑfectamqʒ genuit vitaz ſit

ci illo quẽ in ſuo geſſit vtero.ſit apud illu illa q genuit fouit ⁊ aluit uluʒ
maria dei genitrir dei miſtrix ⁊ Fuitrix. Ge q̊.quia aliter ſentire nõ au

deo.aliter dicere nõ pᷣſumo.Ad hoc facit qð ule egregiꝰ verſificatoꝛ ait
Scãdit ad ethera virgo puerpera virgula yeſſe. Mõ ſine coꝛꝑe ſed ſine

tpe tendit adeſſe Scðdo letãter. De hoc dicit gerardꝰepũs ⁊ martir in

ſuis omeliiſ. Hodie virginẽ beatã celi ſuſceperũt letãter. angeli gauden

go archangeli iubilãdo. thꝛoni exultãdo. dñatõnes pſallẽdo.pncipatꝰ ar

moniſando.poteſtates cytharizando.cherubin ⁊ ſeraphin bymmſaudo
atqʒ ad ſuꝑnum diuĩe maieſtatis tribunal ducendo. F· Lercio bo
noꝛabiliter qꝛ ipᷣe ieſꝰ ⁊ totꝰ militie celeſtis exercitꝰ eidem obuiaʒ venit.

AIEñßñ hiero. Quis illud cogitare ſufficiat q;ᷓ gloſa hbodie regina mundi ꝓ
ceſſit.quãto deuotõis affectu tota in erꝛoccurſum celeſtiũ legionũ ꝓdie⸗

rit multitudo. qntis ad thꝛonuʒ cãticis ſit deducta.qᷓ; placido vultu qᷓʒ
ſerena facie q̃ᷓ diuinis amplexibꝰ a filio ſit ſuſcepta ⁊ ſuꝑoẽz creatura

exaltata. Idem. Hodierna die credendum eſt militiã celoꝝ feſtiue geni
trici dei obuiã adueniſſe eãqʒ ingenti lumie circumfulſiſſe ⁊ vſqʒ ad dei
thꝛonũ cum laudibꝰ⁊ cãticis ſpualibꝰpduxiſſe.celeſtem q́; militiã hieru

ſalem tunc ĩeffabili leticia exultaſſe ⁊ iocundã tam ineffabil caritate ⁊
omĩ gtulatõne iubilaſſe qm feſtiuitas hec qͥ nobis hodie reuoluit anua.
illis omĩbꝰfacta eſt ↄtinua.Credit᷑ q;; ꝙ ipᷣe ſaluatoꝛ ꝑ ſe tot?feſtiuꝰ oc⸗

currerit ⁊ cum gaudio eã ſecum in thꝛono collocauerit.alias q; non im⸗

pleſſet qð in lege ipᷣe mãdauit honoꝛa pr̃em tuum ⁊ matrem tuam. Hec

piero. Quarto excellenter. Hiero. Hec eſt dies in q̃ vſqʒ ad throni
celſitudinem intemerata mater ⁊ virgo ꝓceſſit arqʒ in regni ſolio ſubli/

mata poſt xpC gloꝛioſa reſedit:Qualiter at in celeſti gloꝛia ſublimata et

honoꝛificata ſit oſtendit beatꝰgerardꝰin ſuis omelus dicens · Solꝰ dñs
ieſus xpᷣc poteſt hac magnificare quẽadmoduʒ fecit vt ab ipᷣa maieſtate

laudem ↄtinue accipiat ⁊ bonoꝛẽ.angelicis ſtipata choꝛis · archangeli⸗
cis vallata turmis.thꝛonoꝝ hinc inde poſſeſſa iubilatõibꝰ.dñatõnuʒ cir
cumcincta tripudis. pncipatuũ circũſepta obſequiis. poteſtatũ ãplexa⸗
ta plauſibꝰ.virtutum girata bonoꝛibꝰ.cherubin circũſtantiata hymni⸗
ficatõnibus.ſeraphin vndiq; poſſeſſa ineffabilibꝰ cantatõnibꝰ Ypᷣa q;

ineffabiliſſima trinitaſ ꝑenni tripudio ſibi applaudit atqʒ ſua gratia in
ea tota redundante omnes eidem attendere facit. Apoſtoloꝝ ſplẽdidiſ

ſimus oꝛdo inceſſabili laude eam extollit. Martirum multitudo omni⸗

moge ſupplicat tante domine. Confeſſoꝛum exercitus innumerabilis cõ

tinuum ſibi ꝑſonat cantum. Virginum candidiſſima contõ iugẽ choꝛeã

ad ſuam celebꝛat gł⸗
demones cõclamant Quidam clericus virgini marie deuotus. do
loꝛẽ qͥnqʒ vulneꝝ xpᷣi eã quotidie ꝑ hec verba q̃ſi ↄſolari ſtudebat dicẽs
BGaude dei genitrix virgo immaculata. gaude q ab ãgelo gaudiũ ſuſce⸗
piſti.gaude q̃ genuiſti eterni lumis claritatem. gaude mater. gauge ſan
cta dei genitrix virgo.Tu ſola mater innupta.te laudat omis creatura

⁊ factura.genitrix lucis.ſis ꝓ nobis queſumꝰppetua interuentrix.Hic

ci nimio languoꝛe coꝛreptꝰ ad extrema veniſſet.pauoꝛe ꝑturbari cepit.
CQui virgo apparens dixit. Cur fili tãto timore trepidas qͥ totiens nubi
gaudii nunciaſti. Gaude etiã tu ⁊ vt eternaliteꝛ gaudeas veni mecum.
B Mies qᷣͥdam potens valde ⁊ diues dũ omĩa bona ſua ĩdiſcre
ta liberalitate diſpgeret.ad tantã deuenit ĩopiã vt qͥ ↄſueuerat maꝗ tri
buere iã incipet mimis indigere. Habebat ãt quãdam vxoꝛem pudiciſſi
mam ⁊ beate marie valde deuotã. Apppinq̃nte autem q̃dam ſolẽnitate
in q̃ pᷣdictus miles multa donaria cõſueuerat elargiri. cum iam qͥd tribu

eret nõ haberet.nimia ↄfuſiõe ⁊ verecundia ductꝰ quouſq; pᷣdicta tran

ſiſſet ſolẽnitas deſtum locum meroꝛis amicũ expetiit. vt foꝛtune ſue in⸗
cõmoda plãgeret ⁊ verecundiã euitaret.Et ecce ſubito qͥ dam equꝰval⸗
ge terribilis. terꝛibilioꝛem bñs ſeſſoꝛem ad eũ acceſſit. Cuiꝰſeſſoꝛ euz al
loquitur. ⁊ cauſam tate triſticie ſciſcitat. Cui cũ omia qᷓ ſibi ↄtigerãt ꝑ
oꝛdinem enarꝛaſſet. ille ait. Gi mihi in modico obtꝑare volueris magis
ʒ antea gla ⁊ diuitus abundabis. Spondet ille pncipi tenebꝛaꝝ ſe qͥd
qͥd iuſſerit libenter factuꝝ dummõ ipᷣe ſibi ĩpleat q̃ ꝓmittit.Et ille. Ec
ce ꝑgens in domum tuã in talt loco reqͥras.⁊ ibidem tot auri ⁊ argenti
põdera:tot lapides pᷣcioſos ĩuenies. Mibi ãt boc facias vt tali die vxo

rem tuã buc ad me adqucas. Sub tali ꝓmiſſiõe miles ad domũ reuertit

⁊ in loco de quo ſibi dixerat q̃rens omia repperit q̃ pᷣdirit. Que ĩueniẽs
mox emit palatia. largitur dona.redimit fundos. ↄparat ſuos. Apppi
quãte vero die ſtatuta.vxoꝛem ſuã vocauit ⁊ dixit.Equũ cõſcendite.qͥa
aliquo lõgiꝰ mecum ꝑgere vos opoꝛtet.At illa tremens ac pauẽs.⁊ vi
ri imꝑio ↄtradicere nõ pᷣſumenſ beate marie ſe deuote ↄmendauit.⁊ pꝰ
vix abire cepit. Cum auteʒ longius ꝓceſſiſſent.⁊ in via quandam eccle⸗
ſiam inueniſſent.illa de equo deſcendens eccleſiam intrauit. viro exteri
us expectante. Bum vero beate marie ſe deuote cõmendaret.illa ſubito

obdoꝛmiuit. ⁊ virgo gloꝛioſa. pᷣdicte matrone in habitu ⁊ qualitate per

omnia ſimilis de altari ꝓceſſit.⁊ foꝛas exiens equum conſcendit.matro
na illa in eccleſia doꝛmiente ⁊ remanente. Air autem ſuam eſſe vxoꝛem
arbitrans ꝓfectus eſt. Cum autem ad locum ſtatutũ veniſſet. ecce pꝛin
ceps tenebꝛarum cum nimio impetu vemiebat.⁊ ad locuʒ feſtinabat.Et
cum apppinquaſſet ſtatim ille infremuit. ⁊ tremens ac pauens accedere

—

von pᷣſumpfſt 1t. Dixitqʒ militi. Infideliſſime bominũ cur me talit illuſiſti

am. Inuite etiam infernus ſibi vlulat et pcaciſſimi

-

— 5ℳ. *1 — —

—— f 1 2 .

—... —

MMUMU
äl

RA

et ꝓ tantis beneficiis mihi talia cõtuliſti. Ego enim tibi dixeram vt ad
me deduceres tuam coniugẽ.⁊ tu adduxiſti domi genitricem. Nolebam
vxoꝛem tuã.⁊ tu adduxiſti mibi mariã. Nã cũ vxoꝛ tua mibi multas ĩfe
rat iniurias de ea volebam expeteꝛe vltõnem.Et tu ad me iſtam adduxi
ſti vt me toꝛqueat et ad infernũ mittat. Audiens hoc vir vebemẽter ſtu
pebat.et pᷣ timoꝛe et admiratõe nimia loqui nõ poterat. Beata autem
maria dixit. Qua temeritate nequã ſpus deuote mee nocere pᷣſumpſiſti
Mon boc tibi impune cedet.Et nunc te bac plectoꝛ ſententia vt in ifer
num deſcendas. ⁊ alicui me cum deuotone inuocãti nocere de cetero ñ
pᷣſumas. Ille aũt cum multo eiulato receſſit· Et vir de equo exiliens ſe

ad eius pedes pſtrauit. Quẽ virgo increpãs. ad ſuam vxoꝛem q̃ adbuc

in eccleſia doꝛmiuit iubet redire.⁊ oẽs diuitias demonis abiicere. Re:·
diens igitur cum adhuc vxoꝛem ſuam doꝛmientẽ inueniret eam excita
uit. ⁊ ſibi q̃ acciderãt enarrauit. um ãt domum rediſſent.⁊ omnes de·
monis diuitias abieciſſẽt.in laude virgis duotiſime ꝑmãſeruũt. ⁊ mitaſ/
pꝰmoduũ diuitias ipᷣa largiẽte virgie receperut Bad iudiciũ dei
qdam in viſione rapit᷑.qͥ peccatoꝝ ſarcina guabatur. Et ecce ſathan af
fuit ⁊ dixit. Nihil in huiꝰ anima habetis ꝓpꝛii.ſed mei potiꝰextat domi
nu. Habeo.n.inde publicum inſtrumentũ.Cui dixit dñs. Vbi eſt tuuʒ
inſtrumẽtum. Et ille. Inſtrumentũ habeo qð oꝛe ꝓpꝛio ipᷣe dictaſti.⁊ pH⸗
petuo duraturum ſanxiſti Bixiſti n. Quacuũqʒ hoꝛa comederitis moꝛte
moꝛiemĩ Cum igit᷑ iſte ſit de ꝓgenie illoꝝ qͥ cibum vetidum comederũt
iure inſtrumẽti publici mecum in iudicõ debet moꝛi. Bixit autem dñs.
Permittit᷑ tibio homo ꝓ te loqui.Ille autem obmutuit. Bixit iterũ de⸗
mon. Mea eſt iteꝝ pᷣſcriptõne.quia eam iam.xxx.annis poſſedi.⁊ mibi
tanq̃ʒ ſeruus ppꝛius obediuit. Et adhuc ile obmutuit.Gemon iterũ di
xit. Mea eſt etiam.quia ⁊ ſi aliqua bona fecerit.eius tamen mala incõ:

pabiliter vincunt bona. Bominus autem nolens contra eum cito ꝓfer⸗

re ſententiam eidem terminum cõceſſit octo dieꝝ. vt ocrauo die coꝛam
ſe cõpareret.⁊ de his omnibus ratõem redderet.Cum igitur a facie do
mini timens ac merens abiret.quidam ei obuiauit.et cauſam tante tri

ſticie requiſiuit.Cui cum ille omnia ꝑ oꝛdinem retuliſſet.ait ille. Ne ti

meas. nec foꝛmides.quia de pꝛimo viriliter te iuuabo. Cum autem ab

eo interꝛogaretur quo nomine vocaretur ait. Veritas eſt nomen meuʒ

Inuenit quoqʒ ſecundum qui ꝓmiſit eum iuuare efficaciter de ſecundo
Interꝛogatus autem quo nomine vocaretur reſpondit. Juſticia vocoꝛ.
Bie autem octauo ante iudicium venit. ⁊ demon ei pmum obiecit. Ad
quod reſpondens veritas ait. Buplicem moꝛtem eſſe nouimus coꝛpoꝛii
ſcilicet et gehenne. Illud ergo inſtrumentum quod ꝓ te demon allegas
non loquitur de moꝛte gehenne ſ 3 coꝛpoꝛis. Quod quidem ex hoc m ani⸗
feſtum eſt · quia cum omnes in illa ſententia includantur ſcʒ ꝙ coꝛpore

RK
M

moꝛiantur.non tamen omnes gehenne ignibꝰ moꝛiuntur.q̃̊ntum enim
ad moꝛtem coꝛpoꝛis eſt ſemꝑ duraturum. quãtum vero ad moꝛteʒ aĩe
eſt ꝑ xpᷣi ſanguinem reuocatum. Lũc demon videns quia in pᷣmo ſuccu
buit.ſecũduʒ ſibi obiicere cepit.Sed iuſticia affuit.⁊ ꝓ eo taliter reſpõ
dit. Licet eum multis annis ſeruum poſſederis.tamẽ ratõ ſemp contra

dixit.ſemp enim ratõ murmurabat ꝙ tam crudeli domio ſeruiebat.Ad
tercium obiectum neminẽ habuit adiutoꝛem. Bixitqʒ dominus.Affe

ratur ſtatera ⁊ bona ⁊ mala omnia ponderẽtur. Ueritas autem ⁊ iuſti
cia peccatoꝛi dixerunt. Ad matrem miſericoꝛdie que iuxta dominum ſe

det tota mente recurre. ⁊ eam in tui adiutoꝛium inuocare ſtude. Quod

cum ille feciſſet. beata maria in eius adiutoꝛium venit. ⁊ ſup ſtateraʒ ex
illa parte vbi erant pauca bona manum appoſuit. Gyabolus autem ex
alia parte trabere conabatur. SGed mater miſericoꝛdie pᷣualuit. ⁊ pecca

toꝛem liberauit.Ille igitur ad ſe rediens in melius vitam mutauit

In ciuitate bituricenſi circa annos domini.d.xvii.cum criſtiani
in die paſche communicarent cum pueris xpᷣianoꝛum quidam puer iude

oꝛum ad altare accedens coꝛpus domini cum eiſdem percepit. Re⸗
uerſus domuz cum a patre vnde veniſſet interꝛogaretur reſpondit ſe cũ

pueris xpᷣianis cum quibus ad ſcolas ibat ad eccleſiam iume ⁊ cum eis
communicaſſe. Lunc pater eius furoꝛe repletus puerum apprebendit.
⁊ continuo in foꝛnacem ardentem que ibidem erat piecit. SGtatim autẽ
dei genitrix in ſpecie imagis quã puer ſupꝑ altare viderat eideʒ affuit x

eum illeſum ab igne ſeruauit.Mater vero pueri multos iudeoꝛũ ⁊ xpᷣi:
anoꝛum ſuis clamoꝛibns congregauit.Qui videntes puerum in foꝛna⸗

ce nil leſionis habentem.ipſum inde extraxerunt. et quomodo potuiſſet
euadere interꝛogauerunt. Qui reſpondit. Quoniam illa reuerenda dña
que ſuper altare ſtabat mihi auxilium pꝛebuit. ⁊ omme a me incendium

pꝛopulſauit. Cunc rpᷣiani intelligentes eſſe imaginem beate marie.pa⸗
trem pueri acceperunt. ⁊ ipᷣm in foꝛn acem ꝓiecerunt. Qui continuo cõ
buſtus ⁊ penitus conſumptus eſt Quidam monachi ante diem iuxta
fluuium ſtabant ⁊ ibidem ſe fabulis ⁊ ocioſis ſermonibus exoluebant.

Et ecce audiunt remiges ꝑ flumen impetu nimio nauigantes. Quibus

monachi dixerunt.Qui eſtis vos Et illi.Bemones ſumus qui ammam

ebꝛoini pᷣpoſiti domuſ regis francoꝛuʒ qui a monaſterio ſt ancti galli apo
ſtatauit in infernum deferimꝰ. Quod audientes monachi vehementiſt
me timuerunt ⁊ foꝛtiter exclamanerunt. Gancta maria oꝛa pꝛo nobis.

Quibus demones dixerunt. Bene mariaʒ inuocaſtis.vos enim viſcer
pere ⁊ ſubmergere volebamus.quia vos diſſolute ⁊ extra hoꝛam confa
bulantes inuenimus. Cunc monachi redeunt ad cenobium. ⁊ demones
ꝓperant ad infernum. Erat aàdam monachus valde lubꝛicus.ſed in
beatam mariam valde deuotus. Quadam nocte ad ſcelus aſſnuetum per

ANI.

gens acoꝛam altari tranſiens. beatam virginem ſalutauit. ⁊ ſic ve ecele

ſia exiens dum quendam fluuium vellet tranſire in aquam decidens ex⸗
pirauit. Cuius animam cum demones rapuiſſent. affuerunt angeli vt
eam liberarent. Quibus demones dixerunt. Ar quid huc adueniſtis.
nihil in bac anima habetis. Statimqʒ beata maria affuit.⁊ cur anima
eius rapere pᷣſumpſerant increpauit. Alli autem dixerunt. quia eum fi
niſſe vitam in malis operibus inuenerunt. At ila. Falſa ſunt que ꝓfer

tis. Gcio enim ꝙ aliquo pergens me pꝛimo ſalutabat.⁊ rediens ſimilii

faciebat. Quod ſi dicitis vobis vim fieri ponamus in iudicõ ſummi re
gis. Cuʒ de hoc coꝛam domino diſceptarent.placuit ei vt anima ad cor
pus rediret. ⁊ de ſuis actibuſ paniteret Interea fratres videntes matu
tinas differri ſacriſtã qrunt.⁊ vſqʒ ad fluuiũ ꝑgẽtes ſubmerſum i aqua
reperiunt.Cumq; extracto coꝛpoꝛe ſecum quid factum fuerat mirarent

ille repente ad vitam rediit. ⁊ rem geſtam referens.vitam in bonis ope

ribus conſummauit. Queda mulier a demone ſibi viſibiliter in foꝛ

ma bominis apparente multas moleſtias ſuſtinebat. multaqʒ remedia
nunc aque benedicte aſperſionem. nunc boc.nunc illud adhibebat.ſed
nec ſic ille ceſſabat. Quidam autem vir ſanctus ſibi conſuluit: vt cuʒ ad
eã accederet. illa eleuatis manibus.ſancta maria adiuua me.pꝛotinꝰ ex
clamaret. Quod cum illa feciſſet.dyabolus quaſi lapide percuſſus terri

tus ſtetit. ⁊ poſtmodum dixit. Malus dyabolus intret in buccam ulius

d vocuit: Et ſtatim euanuit.nec ad eam poſtmodum acceſſit
22
us ſacratiſſime aſſumptõnis marie traditur in quodam
ſermone ex diuerſis dictis ſanctoꝛum compilato qui in plu
ribus eccleſiis ſolenniter legitur. Abi ſic habetur. Que in
ſanctoꝛum patrum narratõnibus in toto oꝛbe de veneranda
ne dei genitricis inuenire potui ad ipſius laudem commemo
ui. Sanctus coſmas cognomento veſtitoꝛ ea que ab eoꝛuʒ po
1 interfuerunt ſe didiciſſe certa relatõne commemoꝛat obmittẽ
eſt. Ait enim. Quoniam enim criſtus ad ſe vite genitriceʒ diſ
t adducere. per angelum conſuetum ei pꝛenunciat dormitõnis exi
tum ne moꝛs inopinate veniens turbationem ipſi afferret. Obſecraue
rat illa facie ad faciem cum adbuc in terra conuerſaretur filium: ne vi
deret quenq̊z ſpirituum malignoꝛum . Premittit igitur angelum ad
eam cum humſmodi verbis. Tempus eſt te aſſumendi ad me matrem
meam. Sicut enim terram gaudio repleuiſti.ita fac celeſtia gratulari⸗
Patris mei manſiones iocundas redde: ſanctorum meoꝛum ſpiri⸗
tus conſolare. Ne turberis deſerens coꝛrumpendum cum ſuis va⸗
nis concupiſcentus mundum. adeptura celeſte palatium. Nec o mater

4 *

7

terreat te carnis ſequeſtratõ.que ad vitam vocaris ꝑpetuã.ad gaudiuz
indeficiens.ad pacis requiem. ad conuerſatõnem ſecuraʒ. ad refectõeʒ
interminabilem. ad lucem inacceſſibilem. ad diem non veſperaſcentem.
ad gloꝛiam inenarꝛabilem. ad meipſum tuum filiuʒ vniuerſitatis facto

rem. Ego enim ſum vita eterna. dilectõ incomparabilis. babitatõ inef
fabilis.lumen neſciens tenebꝛas. ineſtimabilis bonitas.Ba ſine trepi⸗

datõne terre quod ſuum eſt. Non te quiſq; de manu mea rapiet quoniã
in manu mea ſunt omnes fines terre. Depone mihi coꝛpus tuum.quia

in vtero tuo poſui diumitatem meam. Mon gloꝛiabitur ſuper te moꝛs.

quia vitam genuiſti. Non obfuſcabit te caliginis vmbꝛa. quia lumẽ pe
periſti. Mon conciſionis ↄtritõ te attinget que meum vas fieri meruiſti
Ueni iam ad eum q ex te natꝰ eſt receptura materni vteri pignoꝛa. edu⸗

catònis mercedem.lactis ⁊ eſce viciſſitudinem. habita cum vnigenito.
feſtina adherere faio. Noui enim ꝙ alterius affectu fuu non anguſtie⸗

ris Qui te virginem matrem exhibui.totius mũdi exhibeo te murum.

archam ſaluandoꝛum. pontem ſinctuantium. baculum imbecillium. ſca

lam ad celos aſcendentium. ꝓpiciatricem peccantium. Adducam autẽ

apoſtolos ad te quoꝛum ac ſi meis ſepeliaris mamibus.
ſpiritualis mee lucis filii quibus ſanctum tradidi ſpirituʒ tuum coꝛpus
ſepeliãt.⁊ ipᷣi in tuo admirabili funere meã ꝑſonã impleãt. Poſt hoꝛum

narratonem dat angelꝰ virgini bꝛauiũ palme miſum ex padiſi ꝓpagie

ad certitudinem aduerſus coꝛruptõem moꝛtis victoꝛie et veſtimẽta fu
nebꝛia. Ac celum quo venerat repetit · L. Beata maria ↄuocans

amicos ⁊ cognatos dixit. Notũ vobis facõ me a tẽpoꝛali vita foꝛe trã

ſituram. Opoꝛtet ergo vigilare.quia vnoquoq; tranſeunte diuina vir
tus angeloꝛũ ⁊ maligni ſpus ad moꝛiẽtis lectum veniüt. His dictis om
nes flere ceperũt ac dicere. Tu times facies ſpirituum que autoꝛis oim
mater effici meruiſti:quẽ pᷣdonem inferni genuiſt.q̃ ſup cherubin et ſe
raphin pᷣparatum habere ſolium meruiſti. Quid igitur nos faciemus.

aut qualiter fugiemus.Aderat multitudo mulieꝝ flentium ⁊ dicentiuʒ
ne ſe oꝛphanas derclinqueret. Beata autem virgo eas ↄſolans ait. St

vos coꝛruptibiliũ natoꝛũ matres nõ toleratis ab eis modicum ſeparari
quomo ego mater et virgo deſt idgerare non debeo ad meum pgere fiuz
dei patris vnigenitu. Ei quelibʒ veſtꝝ aliquo oꝛbabit filio cõſolabituꝛ

ſuꝑſtite vel naſcituro. Ego autem que vnicuʒ poſſideo ⁊ incoꝛrupta ma

neo.quomõ ad eum nõ ꝓperem anxia qͥ omniũ eſt vita. Bum autez bec
ageretur beatus iohãnes adueniẽs quomodo res ſe habeat pcuuctatuꝛ

Cui cum virgo ſuam celeſtem Grorgn annũciaſſet. ille in terra pꝛo
ſtratus cum lacrimis clamabat. Quid ſumus nos domiĩe quoniam ſup
nos tatas tribulatõnes inducis. t quid potiꝰ de coꝛpe me nõ edutiſti

vt magts ſepultus fuiſſem a domi mei matre q̃ʒ eius funeri intereſſem.

manibus. Becet naãqʒ vt

ARANII.

Quem virgo flentẽ in thalamũ introducens palmã ⁊ veſtimẽta oſtẽdit.
⁊ poſt hoc in lecto ſibi ad ſepulturã ſtrato reqeuit.Et ecce validiſſimus
tonitrui ſonus auditur. turbo quaſi nubes candida generatur apoſto
li qñ ianuam domus virginis inſtar imbrium collocantur. Qui cum de
hboc plurimũ mirarentur.iohannes ad eos ꝓgrediens reuelat que beate
virgini ꝑ angelum nunciata erant. Qui cum omẽs flerent iohanes eos
coniolatꝰ eſt. Geterſis igitu᷑ lacrinns introierũt.⁊ beatã virginẽ reue
renter ſalutãtes eam adoꝛauerũt.Et illa.Auete filii vnigeniti mei.Et
dũ modum aduẽtus eoꝝ ab eis audiuiſſet.illa eis omia manifeſtat.Cui

apoſtoli. In te celeberꝛima virgo q̃ſi ip̃ᷣm dñm ⁊ mauſtꝝ noſtrum aſpici

entes cõſolabamur.Hoc ſolũ refrigeriũ habemꝰ ꝙ te mediatricem apð
deũ nos habere ſperamus Que cũ paulũ nomĩatim ſalutaſſet.ille ait
Aue imperatrix mei ſolamis.licet.n.in carne xpᷣm non viderim:cum tn
te in carne video.ac ſi ipᷣm videã conſoloꝛ. Aſqʒ ad hunc diem deum te
genuiſſe gentibꝰ p̃dicabam. ammodo te ad ipᷣm tranſlatam eſſe docebo.
Poſt hoc ea q̃ angelꝰ attulit ei.virgo oſtendit.⁊ de lucernis vſqʒ ad obi
tum nõ extinguendis admonuit.Aderãt.c.xx.virgines in eiꝰ obſequm
occupate.Deinde veſtimenta funebꝛia induens.⁊ ommbꝰ valedicens.
coꝛpꝰ ad exitum in lecto componit. petro ad caput poſito.iohanne ad pe
des locato.ceteris aplis lectũ ambientibꝰ ⁊ dei genitricem laudantibus
Petrus igitur inchoãs dixit. Gaude celeſtiũ thalamoꝛũ ſponſa et trifi
dum ardui lumis candelabꝛum.pꝑ quam eſt eterna claritas manifeſtata
¶ NHoc ãat ſcʒ aplłos ad doꝛnutõʒ ſacratiſſime virgis cõueniſſe teſtatur
beatus germanꝰ cõſtantinopolitanꝰ archiepũs dicens. Licet ineuit abi
lem moꝛtẽ o dei genitrix humane nature ſuſcepis. non tamen doꝛmita
bit neqʒ doꝛmiet qͥ nos cuſtodit oculus tuus. Nõ enim ſine teſtimonio

trãſmigratõ tua. nec mendax doꝛmitõ. Celum enarrat gloꝛiam eoꝛuʒ qͥ

ſup te cecinerunt terra de iliis exhibet veritatem. nubes vociferant ho
noꝛem qui ex eis tibi admiſtratus eſt. angeli factum in te obſequiũ pᷣdi
cant.quo videlicet apoſtoli ad te in hieruſaleʒ cõuenerunt. ¶ Magnꝰ
quoq; dyoniſius ariopagita hoc idem teſtatur dicens. Nos vt noſti et
ipᷣe ⁊ multi ex fratribꝰ noſtris ad viſionez coꝛpis qð deũ ſuſcepit ↄueni
mus. Pꝛeſto ãt erat iacobꝰfrater dei ⁊ petrꝰeximia ⁊ maxia theologoꝝ
ſummitas. Deinde placuit ꝙ poſt viſionẽ ⁊ vniuerſi ſummi ſacerdotes
bymniſarent ꝓut vnuſquiſqʒ eſſet immenſe virtutis bonitatis vnufice
12 infirmitatis M ¶ SGubſecutꝰ aũt ſanctꝰ coſmas ſuam narratõ
nem ait. Poſt boc aũt tonitruũ magnũ totã domum cõcuſſit.⁊ ſpirituſ
fragrãs domũ tãta ſuauitate repleuit vt cũctos qͥ aderãt exceptis apo
ſtolis ⁊ tribꝰ virginibꝰ lucernas geſtantibꝰ.ingens ſopoꝛ opprimeret.
BDiñs enim cum multitudine angeloꝝ deſcendẽs animam matris ſue aſ
ſumpſit. Cata ant etꝰ anima elaritate reſplenduit.vt nullꝰ apoſtoloꝛum

in eã reſpicere poſſet.Bixitqʒ dñs petro.Coꝛpꝰ matris mee cũ omni re
uerẽtia ſepelite.⁊ tribꝰdiebꝰ illud cũ diligentia cuſtodite. Ego quippe
tũc veniã.⁊ illud ad incoꝛruptõʒ tranſferã. ⁊ ſili mecũ claritate induam
vt id qð acceptũ eſt:⁊ id qð accepit piter cõueniant ⁊ ↄcoꝛdent Re
fert quoq; et idem ſanctꝰ coſmas terribile ⁊ mirabile miſteriũ quod nõ
indiget naturali diſcuſſione. nec curioſa inueſtigatõe cũ onia q̃ de dei
genitrice dicunt᷑ ſint ſupnaturalia.et admiranda et tremẽda potiꝰ qᷓʒ in:
ueſtigãda.Egreſſa vt ait de coꝛpe eiꝰ ania bec verba ꝓtulit coꝛpꝰ. Gra
tias tibi ago vñie q̃ tua ſuʒ digna gla. Memẽto mei.qm tuũ ſum figmẽ
tum et tuum ᷣuaui depoſitum. Expgefacti igitur vt ait ceteri videntes
virgis coꝛpꝰ exanime cõtriſtari plurimũ ac gemere ceperunt. Tollentes

igitur aplłi coꝛpꝰ ad monumentũ ferebãat. incipiente petro pſalmum. In

exitu iſrł de egypto. Choꝛi quoqʒ angeloꝝ virgineʒ laudãt. ita ꝙ hieru
ſalem ad tatam gloꝛiã eſt cõcuſſa. Luc ſummi ſacerdotes cum gladiis
et fuſtibꝰ multitudinem mittũt.VUnꝰ ãt impetum faciens ad grabatum
acceſſit. cupiens ad terrã trabere coꝛpꝰ genitricis dei marie. Qui quia
indigne tãgere nitit᷑.eiꝰ tactu manibꝰ merito puatur. Vtraqʒ nãqʒ ma:
nus a cubitis euulſa abſcidit᷑. Aliſqʒ ad gbatuʒ pendẽtibus doloꝛe hoꝛ
ribili cruciatur. YImploꝛat at veniã ⁊ ꝓmittit emendã. Cui petrus. Nui
latenus veniã oↄſequi poteris.niſi coꝛpus ꝑpetue virgis oſculeris.⁊ cni
ſtum ex ea ꝓpagatũ dei filiũ eſſe cõfitearis. Qð cum feciſſet manꝰ vnde
guulſe fuerãt cubitis ſunt adiũcte.Accipienſqʒ petrꝰ vnuʒ dactilum ex
palma dedit illi dicens. Tade ingredere ciuitatẽ ⁊ pone ſuꝑ infirmos.
7 oms q crediderit recipient ſanitatẽ. Peruenientes igitur aplłi ad pꝛe
dium gethſemani.inuenerũt ibi ſepulcruʒ ſimile xpᷣi ſepulcro mirifico.
vbi coꝛpꝰ cũ multa reuerentia poſuerũt.illud ſublimiſſimũ dei vas tãge
re nõ audentes.ſed hinc inde appᷣhenſa ſindone deponentes. Quo mu
mntito dum apli ⁊ diſcipuli dñi iuxta mandatũ domi circa ſepulcꝝ ſtarẽt.
tercõ die nubes ſplẽdidiſſima ſepulcꝝ circũdedit. voces ãgelice reſonãt
ineffabilis odoꝛ ſentit᷑. Git omibꝰ ſtupoꝛ imenſus.dũ dñm iulluc cernerẽt
deſcendiſſe.⁊ coꝛpꝰ virgis cũ gla tã ĩmenſa trãſferꝛe. Oſculãtes igitur
aopli ſepulcꝝ.in domũ euageliſte ⁊ theologi ſancti iobanis reuerſi ſunt.
tãte virgis cuſtodeʒ laudates. Vnꝰãt ex aplis tãtiſ ſolẽniis defuii Qui

tata mirabilia audiens ⁊ admirãs.ſepulcꝝ ſibi apiri inſtãtiꝰpoſtulabat

vt hoꝝ oĩm cognoſceret veritateʒ. Qõð cũ apli renuerẽt.ſufficere ſibi tã
toꝝ teſtimonia aſſerẽtes.ne foꝛte ſi hoc ĩfideles ĩtelligerent.coꝛpꝰfurto

ſublatũ eſſe pᷣdicarent.ille ↄtriſtatus dicebat Cur me ſileʒ vobis ↄmũis

mi theſauri poꝛtõe fraudatis. Tandẽ ſepulcꝝ apientes. coꝛpꝰ mime in
uenerũt.ſʒ tm̃ veſtimẽta ⁊ ſindoneʒ repererüt. NSIn euthimiata
quoqʒ hiſtoꝛia libꝛo.iii.capᷣ.xl.ſanctus germanus ↄſtãtinopolitanus ar
chiep̃s ſe reperiſſe dicit.qð ⁊ magnus damaſcenus ſilr atteſtat ꝙ ſãcte

ð — — —,—

☛Mq

memoꝛie pulcerꝛima auguſta ců apud ↄſtãtinopolĩ multas ecckas erexiſ

ſet. ĩter ceteras apud balthernas gdmirabilem ecctam tpe martinian i
patoꝛis ad honoꝛẽ ſacre virgĩs ed ificauit. Et cõuocãs iuuenaleʒ archi

ℳ—-

