dꝛupliciter cõmendando.ſcʒ ꝙ fuit a deo pᷣceptum fieri.in viſione oſtẽ
ſum.a moyſe conſũ matum et arche teſtimonii cõtentiuum. LCemplum

gutem dixit tabernaculo ſucceſſiſſe. Sic ergo beatꝰ ſtepbanꝰ de crimi
ne ſibiobiecto rationabiliter ſe purgauit Sigdentes igitur iudei
ꝙ nec iſto ſecũdo modo eum ſupare valerent.terciũ modum aſſi u munt
⁊ terciam pugnam incunt vt ſcʒ ſaltẽ toꝛmẽtis ⁊ ſuppliciis eũ ſuꝑarẽt

Quod vt vidit beatus ſtephanꝰ.volens pᷣceptum dominicuʒ de frater

na coꝛrectõne ſeruare.tribꝰ modis eos conatus eſt coꝛrigere.⁊ a tãta
malicia coercere ſcʒ pudoꝛe timoꝛe ⁊ amoꝛe MWrimna pudoꝛe eis duri
ciam coꝛdis ⁊ ſanctoꝝ necem ipꝛoperando.
circũciſi coꝛdibꝰ et auribus vos ſem p ſpirituiſancto reſtitiſtis.ſicut et

patres veſtri.ita et vos.Quem eni ꝓpbetarum patres veſtri non ſunt

ꝓſecuti ⁊ occiderũt eos qui pᷣnüciabant de aduẽtu iuſti. vbi ſicut dicit

gloſa.tres gradus malicie eoꝛũ ponit. ꝛimus eſt ꝙ ſpirituiſancto re

ſtiterunt. Secundus ꝙ ꝓphetas pſecuti ſi unt. Tercius eſt ꝙ creſcente

malicia eoꝛũ eos occiderunt.Sed qꝛ frons mulieris meretricis facta

erat eis.⁊ neſciebant erubeſcere nec ſic a cõcepta malicia deſtiterunt.
imo audientes hec diſſecabantur coꝛdibus ſi uis. ſtridebant dẽtibus
m eum Poſtmodum ergo coꝛrexit eos timoꝛe.p hoc ſcʒ ieſuʒ ſtan
tem a dextris dei ſe videre phibuit.quaſi paratũ ſe adiuuare.⸗ aduer

ſarios cõdemnare. Cum enim eſſet ſtephanus plenus ſpirituſancto in

tuens in celum vidit gloꝛiam dei ⁊ at.Ecce video celos apertos ⁊ fili
um hominis ſtantem a dextris virtutis dei. Licet igitur iam pudoꝛe et
timoꝛe coꝛrexerit eos.non tamẽ adbuc deſtiterunt. ſed vᷣterioꝛes qᷓ; pꝛi
us fuerunt. Exclamantes enim voce magna cõtinuerũt aures ſuas.

glo. ne blaſphem antẽ audirent. Et impetu fecerũt vnanimiter in eum
et ꝓiiciẽtes eum extra ciuitatem lapidabant.in hoc ſcᷣm legem ſe age

re arbitrantes:q̃ blaſphemum extra caſtra mandauerat lapidari. Et il
li duo falſi teſtes.qui in eum pꝛimum lapidem mittere debebant. ſcoõm
legẽ dicẽtẽ. pꝛima manus teſtium lapiqabit eum.depoſuerunt veſtim̃
ta ſua.ne illius tactu coinquinarentur.vel vt ad lapidandum expediti
oꝛes redderentur.ſecus pedes adoleſcentis qui vocabatur ſaul?. et po
ſtea vocatus ẽ paulus. Qui dum lapidantium veſtimẽta cuſtodirʒ. ex
eo ꝙ ad lapidandum eos expeditioꝛes redderz. quaſi manu ommium la
Pidauit. Cum autem eos nec pudoꝛe nec timoꝛe a tanta poſſ et neaͤcia
retrabere tercium moduũ adhibuit.vt ſaltẽ eos amoꝛe coercerʒ. Anñ
eximiꝰ qamoꝛ fuit quem eis oſtẽdit.qñ ꝓ ſe ⁊ ꝓ ip̃ᷣis oꝛauit ꝓ ſe qͥdẽ ora
uit ne ſua paſſio plõgaretur.⁊ſi ic ip̃i rei nora maioꝛi tenerẽtur ꝓ ipᷣis
dut oꝛauit ne eis hoc in peccatum imputaretur. Lapidabant inqͥt ſte
phanũ ĩuocãtẽ ⁊ dicentẽ:Hñe ieſu accipe ſpiritũ men. Poſitis aũt ge
mnbẽ clamauit voce magna dicẽs. Dñe ne ſtatuas illis boc peccatum.
qꝛ neſciũt qͥq faciũt. Et vide amoꝛẽ mirabilẽ.qꝛ oꝛãdo ꝓ ſe ſtetit.oꝛan
dopꝓ ſuis lapidatoꝛibꝰ⸗ genug flexit.q̃ſi plꝰ oꝛatõʒ quã ꝓ ipᷣis faciebat

ura inquit ceruice in

. „ — — — „ —

—

— ——- — —

—

ni
e
un
Nit
Ner
ting
dun

tt

ſunt
lcit
tote
nte
na
m
nbus
5ln

gon
1

et

1gs.
cumn
ge

ön

e
1
une
i
Ni
N

ſe

.

„XXK.

qᷓ illam quã ꝓ ſe effũdebat cuꝑat exaudiri.Pꝛo ipᷣis etiã poti qᷓ; ꝓ ſe
genu a flexit.qꝛ vt dicit gloſa ibidem. quoꝛuũ maioꝛ iniquitas. magis
ſupplicandi remedium poſtulabat. In hoc etiã martir rpᷣi chꝛiſtů im⸗
tatus eſt.qui in paſſione ſua ꝓ ſe oꝛauit dicens. ater in manꝰ tuas ꝰ
mẽdo ſpiritũ meũ.Et ꝓ ſuis crucifixoꝛibꝰ dicẽs Pater ignoſce ill 2d
Et cum hoc dixiſſet obdoꝛmiuit in domino. Gloſa. Pulcre dictum ẽ
obdoꝛmiuit ⁊ nõ moꝛtuus eſt.qꝛ obtulit ſacrificium dilectõis ⁊ obdor
miuit in ſpe reſurrectõis.Facta eſt aũt lapidatio ſtephani eodem ãno
quo dominꝰ aſcẽdit in ꝓxuno menſe auguſti tercia die intrante. San
ctus vero gamaliel ⁊ nicodemus qui erant ꝓ chꝛiſtianis in omnibus
conſiliis iudeoꝛum.ſepelierũt eum in agro ipᷣus gamalielis:⁊ fecerũt

planctum magnum ſuꝑ eum. Et facta eſt magna ꝑſecutio chꝛiſtianoꝝ

qui erant in hieruſalem.qꝛ occiſo beato ſtephano vno de pꝛincipibus
alios grauiter ꝑſeqͥ ceperũt intm̃ ꝙ om̃es chꝛiſtiai pᷣter apłos qui erat
ceteris foꝛtioꝛes ꝑ totã iudeoꝛũ ꝓuinciã diſperſi ſunt iuxta qð dominꝰ⸗
pᷣceꝑat eis.ſi vos ꝑſecuti fuerit in vna ciuitate fugite in aliim E
Pefert augꝰ doctoꝛ egregiꝰ beatũ ſtephanũ ĩ numeris mir aculis cla
ruiſſe.⁊ moꝛtuos ſex ſuis meritis ſuſcitaſſe: multoſqʒ a varus languo⸗
ribus curaſſe.·Pꝛeter bec aũt alia refert miracula digne memoꝛie con

mẽdanda. Ait enĩ ꝙ floꝛes ſuꝑ altare beati ſtephani ponebanf.⁊ inde

ablati ſuꝑ in firmos ponebantur ⁊ mirabiliter curabanf. Panm etiã
ð eiꝰ altari ſũpti ⁊ ſuper egros impoſiti:multis extiterũt ifirmantibꝰ
ĩ medelã. MNã ſicut ait ĩ libꝛo.xxii.de ci.dei.floꝛes ipᷣi de altari aſſũpti
cuiuſdam mulieriſ cece oculis impoſiti ſũt ⁊ illa cõtinuo lumen recepit
Refert quoqʒ in eodem libro ꝙ cũ qͥdam vir pꝛimariꝰ ciuitatis nomi
ne marcialis infidelis eſſet · et neq̃quam cõuerti vellet.cũ tamen pluri
mũ egrotaret. gener ſuꝰ valde fidelis ad eccleſiam ſancti ſtephani ve
nit et de ipᷣis floꝛibꝰ qͥ ſuꝑ altare erant accipiens ad caput ſoceri floꝛeſ
ipᷣos latenter poſuit· Supꝑ quos cũ ille doꝛmiſſet/ ꝓtinꝰ ante dilueuluʒ
clamauit vt ad epᷣm mitteret. Cũ aũt epᷣus abeſſʒ. ſacerdos ad eũ vẽit
et ip̃m cũñ ſe credere diceret baptiʒauit. Hic qdiu vixit boc verbũ ſem
per in oꝛe habuit.chꝛiſte accipe ſpiritũ meũ.cũ tamẽ hec beatiſtepha
ni vltima verba fuiſſe neſciret. Aliud ſimiliter in eoð refert mirachm.

Wꝙqdam matrona nomine patronia cũ diu infirmitate grauiſſima tor

qꝛetur.et multa adhibens remedia.nullũ ſentiret liberatõnis veſtigi
um. tandem qndam iudeũ conſuluit.qͥ anulũ qᷓudam cũ quodam lapꝛit
de ei tribuit.vt ipᷣo anulo cũ coꝛda ad nuda coꝛꝑis cingeret᷑.vt exN vir
tute illiꝰ beneficiũ recipet ſanitatis. Sed dũ boc ſibi nihil valere con
ſpiceret.ad eccleſiam ꝓthomartiris ꝓperauit.et ꝓ ſalute ſua inſtantiꝰ
beatum ſtephanũ exoꝛauit.Cũc ſubito inſoluta coꝛda.et illeſo anulo

remanente anulꝰ in terram ꝓſiliit. et cõtinuo ꝑfecte ſanatam ſe ſenſit.

F Aliud ſimiliter̃ in eodem ñ min⸗ mirabile refert miracłm. pud
nanqʒ ceſareã capadocie quedam nobilis matrona erat viri quidem ðᷣ
ſtituta ſolatio ſed nobili vallata multitudine filioꝛum. Mã decẽ filios
babuiſſe dicitur. quoꝝ ſeptem mares cet tres femine fuiſſe ppbibentur
Quadam igitur vice dum mater ab eis offenditur. maledictõʒ ſuã fi
lis impᷣcatur. Subito autem maledictõʒ matris diuma vindicta ſub
ſeqᷣtur.et om̃es pena ſimili et boꝛribili feriuntur. Nam omeſ tremoꝛe
mẽbꝛoꝝ omnium boꝛribiliter ſunt ꝑcuſſi.quappter nimium dolentes
et eoꝛum ciuium oculos nõ ferentes ꝑ totum oꝛbem vagari ceperunt.
ct quocũq; ibant omnium in ſe cõuertebant aſpectum. Ex bis autem
duo frater et ſoꝛoꝛ paulus et palladia yponiam venerũt ⁊ ipi auguſti
no ibidem ep̈ÿ q ſibi cõtigerant narrauerunt. Cum ergo iã. xv. diebꝰ
ante paſca eccleſiam beati ſtepham frequentaſſent et ſauitateʒ ab ipᷣo
multis pꝛecibus poſtulaſſent.in ipſo die paſce cum frequens populus
pᷣſens eſſent vnus ex eis.ſ.paulus repente cancellumſintroiuit.et ante
altare cum multa fide et reuerentia ſe ꝓſtrauit in oꝛatõne.Et cum aſtã

tes regi exitum expectarent ſubito ſurrexit ſanus:a tremoꝛe coꝛpis ö

inceps altenus.Cum aũt ad auguſtinum fuiſſet qdductus.ipᷣe eum ad
populum ꝓtulit :et ſequenti die libellum de illius curatõe eis recitan
dum ꝓmiſit. Cum aũt ſic ad populum loqueretur. et ſoroꝛ illius ibide⸗
ommibus mẽbꝛis tremẽs aſſiſteret.ſurgẽs illa e medio beati ſtephani
cancellos intrauit.et ſtatim velut obdoꝛmiens ſubito ſana ſurrexit.
Zpa ſimiliter in medium ꝓducitur.et de vtriuſqʒ ſanitate deo et bea
to ſtephano ĩmenſe gratie referuntur. Oꝛoſius nanqʒ a hieronimo ad
auguſtinum rediens.quaſdam reliqᷣas ſancti ſtephami detulit. ad quaſ

pdicta et plura miracula facta ſunt. G Motandum aũt ꝙ beatus

ſtephanus hacdie paſſus non eſt. ſed ea die vt dicitur qua eius innen
tio celebꝛatur. Eius aũt inuentio bac die dicitur extitiſe. Sʒ q̃ꝛe feſta

mut atg ſint dicetur cum de inuentõe agetur. Ad pᷣſens aũt boc dixiſſe

ſufficiat ꝙ duplici de cauſa ecdeſia hec tria feſta que ſequuntur nati
uitatem dommi ſic voluit oꝛdinare. Pꝛima eſt vt xpᷣo ſpõſo etſcapiti
omnes ſui comites adiungantur. Natus enim chꝛiſtus ſponſus ſ põſe
eccleſie in bunc modum tres ſibi comites adiunxit. Ze quibus comi
tibus dicitur in canticis. Bilectus meus candidus. et rubicundus ele
ctus ex milibus. Candidus quo ad iohãnem euangeliſtam pꝛecioſum
cofeſſoꝛem. Rubicundus quantum ad ſteppanum pꝛotbomartirem.
Electus ex milibus quantum ad turbam innocentum virginalem. Se
cunda rat io eſt vt ſic eccleſia ommum martirum genera ſcvᷣm gradus
dignitatis inſimul adunaret. Quoꝛum quidem martirii xpᷣi natiuitas
caulſa fuit. Eſt enim triplex martirium. AUnum voluntate et opere. Se
cundum voluntate et non opere. Teꝛcium opere ſed non voluntate⸗

1

— —, — — — ———M

— — —,,. —

ꝛimũ fuit ĩ beato ſteppão.Scom ĩ beato iohane.Terciũ ĩ ĩnocẽtib⸗
De ſancto Johanne apoſtolo
nr Obannes interpᷣtat̃ dei gratia.vel in quo eſt gratia vel cui
nes 4 donatũ eſt vel cui donatio a deo facta eſt. Per hoc eni intel
n. igunt quatuoꝛ pꝛiuilegia que fuerunt i beato iobãne· Pꝛu⸗
un mu m eſt pᷣcipua chꝛiſti dilectio.chꝛiſtus enim pᷣ ceteris aplis eum di⸗
puſ lexit et ei maioꝛa dilectõis et familiaritatis ſigna oſtendit. Et inde ðꝛ
icb⸗ derei gratia quaſi deo gratioſꝰ.Etiam plus petro ipᷣm dilexiſſe videtur
Sel eſt dilectio animi et ſignuet illa que eſt ſigni duplex eſt. Elna que
s H cõſiſtit in familiaritatis oſtenſione.et alia in beneficioꝝ exhibitione.
e Quantũ ad pꝛimam vtrũqʒ equaliter dilexit. qu antum ad ſecundam
n plus iohãnem.quantum ad terciã plus petrũ. Secũdũ eſt carnis ĩcoꝛ:
DH ruptio.qꝛ virgo a dommo eſt electus.Et inde dicit᷑.in quo eſt gratia.
Sð in po eni fuit gratia pudicicie virginalis. vnde et de nuptus volens
feorn nube re a domino vocatꝰ fuit. Lerciũ eſt ſecretoꝝ reuelatio.Et ĩde ðꝛ
bi cui donatum eſt. Eidem enim donatũ eſt multa ſecreta et ꝓfunda no
tn ſcere.ſicut de diuinitate verbi et cõſũmatõe ſeculi.Quartũ eſt matris
ntt⸗ dei recõmendatõ.Et inde dicit᷑ cui donatio a deo facta eſt· Maxima
dan enim donatõ a donnno tůc eidem facta eſt qñ mater deiĩ eiꝰ cuſtodiã
oG donata eſt Ei⸗ vit miletꝰ lgodicie ep̃us ſ. cripſit quam iſidoꝛꝰ in li.de
au oꝛtu vita et obitu ſanctoꝛum patrum abbꝛeautt. B
“ OGBPhbhänes ꝗplus ⁊ euãageliſta dilect? a domino et virgo ele⸗
iti ctus. poſt penthecoſtes diuiſis ꝗplis in aſiã eſt ꝓfectꝰ.vbi ec
kick geſias mitas füdauit. Gomicia? igit imꝑatoꝛ ei itelligẽs
dn famã accerſitũ eũ in doliũ feruẽtiſ olei ãte poꝛtã latinã mitti iuſſit Illle
un aũt inde exiit uleſꝰ.ſicut a coꝛruptõe carnis extiterat alienꝰ.Elidẽſ igi
n tur in ꝑatoꝛ ꝙ nec ſic a pᷣdicatõe deſiſteret.eũ in pathmos inſuls ĩ exx
liũ relegauit vbi ſolꝰ degẽs apocalipſim ſcripſit. Eodẽ ãno imꝑatoꝛ
Hſie pꝓpter ſui nimiã crudelitatẽ occidit᷑ et a ſenatu qᷣcqͥd fecerat reuocatr.
1 SGBicoqʒ factũ eſt vt ſanctꝰ iohaneſ qͥ cũ iniuria ĩ ĩſulã depoꝛtatꝰ fuerat
cũ honoꝛe epheſũ rediret.occurrente ei vniuerſa turba et dicẽte. Be
mh nedictꝰ qͥ venit in nomine dñi.Cũ aũt ingrederet᷑ vrbẽ.dꝛuſiana eiuſ
nen⸗ dilectrix q̃ ſuũ plurimũ deſiderabat aduentũ moꝛtua efferebat. Parẽ
1 tees igifr̃ eiꝰ vidue et oꝛphani dixerũt ei. Sancte iobãnes ecce dꝛuſianã
us eceęfferimꝰ q̃ tuis ſemp monitis obſecũdãs nos om̃e s alebat.tuũqʒ deſi
nns derobat plurimũ aduentu dicens.O ſi videã apim dei anteq; moriar

Ecce tu veniſti. ⁊ te videre nõ potuit. Lũc iuſſit feretꝝ deponi:/⁊ cor⸗
prus reſolui dicens.Bñs meꝰ ieſꝰ xpᷣus ſuſcitet te dꝛuſiana. Surge et
vade in domũ tuã et para mihi refectõs Stati illa ſurrexit et cepit ire

. Jerx ſrrm⸗ molerat
. A.
Nmta eſnn Weeen
2òðlG

ſohncita de iuſſiõe apłi it a vt ſibi viderer̃ ꝙ ñ ð moꝛte ſʒ de ſõno excitaſ
ſet aam C ¶ VBltera aũt die crathon philoſophꝰ in foꝛo populum cõ
uocauit.vt oſtẽderet quomõ hic mundus ↄtemnendꝰ eſſet. uos eni
ditiſſimos iuuenes fratres.pᷣcioſiſſimas gemmas diſtracto toto patri
monio emere fecerat. et eas in cõſpectu omniũ ↄfringi iuſſerat. Con
tingit igitur apłmalluc traſitum facere.vocãſq; ad ſe philoſophũ.hꝰ
modi mundi ↄtẽptum triplici ratõe cõdemnauit. Pꝛimo qꝛ oꝛe hoĩm
laudatur.ſʒ diuino iudicio ↄdemnatur. Scdo qꝛ ex tali otẽptu vicium
nõ curatur.et ideo vanꝰ eſt.ſicut medicina vana dicitur ex qua moꝛbꝰ

neq̃quã curatur. Tercio qꝛ ↄtẽptꝰ meritoꝛtꝰ eſt qͥ ſua paupibus elargi

tur.ſicut dñs iuueni dixit.Si vis ꝑfectꝰ eſſe vade et vendẽ omnia que
habes et da pauꝑibꝰ.Cui crathon dixit.Si vere deus magiſter tuus
eſt:et vult vt haruʒ gẽmarum pᷣcium paupibus erogetur. fac vt reinte
gerentur vt ad eius facias gloꝛiã qð ego ad bominuʒ feci famã. Lũc

beatus iobanes gẽmaꝝ fragmẽta in manum ſuam recolligens oꝛauit

et facte ſunt integre ſicut pꝛius.Statimqʒ philoſophus ⁊ illi duo iu

uenes crediderunt et gemmas vẽdentes pᷣcium paupibus erogarunt

B Buo inſupꝑ iuuenes bonoꝛati boꝝ exẽplo venditis omnibus et

pauꝑibus erogatis apim ſecuti ſunt. Quada aũt die videntes ſeruos

ſuos pᷣcioſis indumentis fulgentes .⁊ in vili pallio ſe egẽtes.cõtriſta
ri ceperũt. Qð cum ſanctus iohãnes aduertiſſz eo ꝙ facie triſtes eſſet
virgas et lapides a litoꝛe maris deferri fecit.et eos in aux ⁊ gẽmas9
uertit. Qui iuſſu apłi vniuerſos au rifices et gẽmarios ꝑ.vii.dies q̃ren
tes.reuerſi ſunt guantes Pili nunqᷓ tã puꝝ auxꝝ. et ta pcioſas gem
mas ſe vidiſſe teſtati ſunt. Qixitqʒ eis. Ite ⁊ redimite vobis terras qſ
vendidiſtis.qꝛ celoꝝ pᷣmia ꝑdidiſtis. Eſtote floꝛidi vt marceſcatis.

Eſtote diuites tꝑaliter.vt ĩppetuum mendicetis. Lunc aplus contra

diuitias diutius cepit diſputare.oſtẽdens qp. vi. ſunt q debent nos ab
immoderato diuitiaꝝ appetitu retrabere. Pꝛimum eſt ſcriptura. Vñ

recitauit hiſtoꝛiã ð diuite epulõe queʒ dñs repbauit.⁊ ð laʒaro paupe

q; dñs elegit Scoʒ eſt natura qꝛ bõ nudꝰ ſũ diuitiiſ naſcitur ⁊ nudꝰ ſñ

diuitis moꝛit. Lerciũ ẽ creafa.q; ſol.luna.ſidera.pluuia.aer.omĩbꝰ
ſunt cõmunia. et cõmuniter ſua beneficia omnibus largiuntur. ſic et ĩ
ter bomines omnia cõmunia eſſe deberent. Quartum eſt foꝛtuna. Zi

xit enim ꝙ diues ſeruus efficitur num ⁊ dyaboli. Numi qꝛ nõ poſſidʒ

diuitiaſ ſed ipᷣe a diuitis poſſidetur. Oyaboli qꝛ iuxta euãgeliuʒ ama
toꝛ pe cune ſeruus eſt mamone. Quintum eſt cura.qꝛ hñt curã ⁊ ſoli
citudinẽ diurnã et nocturnã acqͥꝛendo ⁊ in cuſtodiendo. Nã ĩ acqͥꝛẽdo
abent laboꝛem ⁊ ĩ cuſtodiendo timoꝛem. Sextum eſt iactura: ⁊ oſten

dit ꝙ diuitie ſunt cauſa duplicis iacture.vnius q̃ ẽ acqͥſitõe duplicis

mali.ſ maoli in pnñti qð eſt elatio.⁊ mali in futuro qð c eterna dãnatio.

1

n⸗
ſooi
en

9

et alteri q̃ ẽ ĩ

—

KRII.

turo qo ẽ eterna gla E Cuü igit ſact? iohanes ↄtra diuitias tali⸗
ter diſputaret. ecce iuuenis quida moꝛtuꝰ efferebat qͥ trigita dies ha

bebat ꝙ vxoꝛẽ acceꝑat. Eleniẽs igit᷑ mater vidua et ceteri qͥ eu flebãt

ad pedes apli ꝓciderut. rogates ꝙ bũc quoq; ſicut dꝛuſianaʒ ĩ no mie

dñi ſuſcitaret.lẽte igit᷑ aplo diutiꝰ ⁊ oꝛate ↄtinuo reſurrexit. Pꝛece⸗
pit qʒ ei.vt illis duobus diſcipulis enarraret quantam incurriſlent pe

nam et quantam gloꝛiam perdidiſſent. Qui multa de gloꝛia padiſi et
de penis inferni q̃̊s viderat enarrauit dicẽs.O miſeri vidi agelos ve

ſtros flẽtes ⁊ demões gratulãtes: Bixitqʒ eis ꝙ ꝑdidiſſent eterna pa

latia.qᷓ ſũt gẽmis coꝛuſcãtibꝰ fabꝛicata.claritatis mirabilis otentiua

copioſis epulis refecta. deliciis plena. gaudiis gloꝛioſa ⁊ippetuũ ꝑ

ſio luct?. Luc ille

mãaſura. Be iferno ant octo penas dixit.q his verſibꝰ cõtinent᷑. Eler
mes et tenebꝛe flas

— ¹

fuerat ſuſcitatꝰ.⁊ illi duo diſcipuli ad pedes apli ſe

—
4

ꝓſternẽteſ rogabãt.vt miſericoꝛdiã ↄſeqꝛent.Quibꝰ aplus ait.Trigi

ellum frig? 2 ignis. Hemonis aſpectꝰ ſcelex ofu⸗

ta diebꝰ penitentiã agite.ĩter quos oꝛate vt virge ⁊ lapides ad nataʒ

pꝛiſtinã reuertanf. Qð cũ factũ eſſet ait eis. Ite et vnde tuliſti virgaſi

et lapides deferatis.Qõ cũ feciſſet ⁊ virge et lapides ĩ ſui naturã re

1

uocatõʒ xpᷣi teplũ dyane euerteret et ipi ĩ xpᷣm crederẽt. Huic ergo ſẽ

nerſi fuiſſent. oĩm virtutüũ gratiã quã pꝛius habuerat receperüt
Cũ aũt beatꝰ iohãnes ꝑ totã aſiã pᷣdicaſſet.cultoꝛes ydoloꝝ ſeditõem

⏑

i populo ocitãtes iohãnẽ ad templũ dꝗane trabebãt cogẽtes eũ ſacro
ficiũ offerre. Quibꝰ iohãnes hãc diſiũctõʒ ꝓpoſuit.vt aut ipᷣi ad iuo

catõʒ dyane eccleſiã xpᷣi euerterẽt ⁊ ipᷣe ydolis ſacrificaret.aut ipᷣe ad i

tẽtie cũ maior ꝑs populi ↄſẽſiſſet exeũtibꝰ cũctis de tẽplo orauit aplus
et fũditꝰ tẽplu coꝛruit. ⁊ dyane imago penitꝰ cõminuta eſt. Ariſtode⸗
mus autẽ põtifex ydoloꝝ ĩ populo ſeditõem maxima cocitauit. ita vt

vna ꝑs cõtra aliã ad pᷣiu pararet.Cui aplus.Quid tibi vis faciaʒ vt
placeris· Cui ille. Si vis vt credã ĩ deũ tuũ dabo tibi venenũ bibere.
et ſi nłlã ĩ te leſiõʒ ĩtulerit verꝰ deꝰ dñs tuꝰ apparebit.Cui apluſ.Fac

vt lotꝰ eſ. Et ille. Nolo vt alios inde moꝛiẽtes videas vt ſic ãplius ꝑti
meſcas. Pergẽs igit᷑ ariſtodemꝰ ad ꝓcõſulẽ.duos viros decapitãdos
petuit.et eis coꝛa omnibꝰ venenũ dedit. Qui mox vt venenũ biberunt
ſpiritũ exalarũt.Tũc aplus calicẽ accipiẽs et ſigno crucis ſe muniens

totũ venenũ bibit.et nullã leſiõʒ ĩcurrit.Quappter deũ omnes lauda

re ceperũt.Ariſtodemꝰ aũt dixit:Adhuc mihi ieſt dubietas.ſed ſi ve⸗
neno moꝛtuos ſuſcitaueris abſqʒ dubio vere credã Lũc aplus ei tuni
cã ſuã tribuit.Cui ile.Cur nuhi tunicã tuã vðᷣdiſti.Cui aplus. t ſic
cõfuſꝰ a tua ĩfidelitate diſcedaſ.Cui ille. Nüũqͥd tunica tua credere me

faciet. Et aplus. Vade et mitte eã ſuꝑ corꝑa defüctoꝝ dicens. Oplus

-J) „ON

xpᷣi me miſit ad vos vt ĩ tp̃i noĩe exurgatis.Qõ cũ feciſſʒ ilico ſurrete
rũt. Lũc apłus põtificẽ ⁊ ꝓcõſulẽ cꝛedẽtes cũ oĩ ꝑentela ſusa ĩ xpᷣi noĩe
baptiſauit. Qui ĩ honoꝛẽ beati iohãnis eccleſiã ↄſtruxerüůt G Pe
fert beatꝰ clemẽs ſicut ĩ qrto li.eccleſiaſtice hiſtoꝛie inenit᷑ ꝙ quodam
tpe aplus qndã iuuenẽ pulcꝝ ⁊ ferocẽ ↄuertit.⁊ eũ cuidã epo ſbᷣ depo
ſiti noĩe ↄmẽdaumt. Poſt aliqð aũt tꝑus iuuenis dereliqͥt epᷣm ⁊ fact⸗
eſt pꝛiceps latronũ.Aplus itaqʒ ad epᷣm vẽit ⁊ ſuũ de poſitũ reqͥſiui
CLũqʒ ille ðᷣ pecunia itelligerʒ.⁊ ex hoc vehem̃ter ſtuperʒ.dixit ei apl⸗
Juuenẽ illi a te repeto quẽ tibi tã ſtudioſe reomẽdaui.Cui ille. Pater
ſãcte ĩ aia moꝛtuꝰ c᷑.⁊ ĩ tali mõte cũ latronibꝰ vᷣgit quoꝝ ipᷣe pnceps ex
iſtit. Quibꝰ auditis veſtẽ ſuã ſcidit ⁊ caput ſuũ pugnis feꝛiẽs. bonũ ĩ
quit te cuſtodẽ fratris aĩe dereliqͥ. Cõfeſti igit᷑ equũ ſibi parare iuſſit.
et ad illũ mõtẽ trepidꝰ cucurrit. Quẽ cũ iuuenis inſpexillet pᷣ xudoꝛe
nimio ſtati equũ aſcẽdit ⁊ velociꝰ aufugit.Aplus aũt etatis obliꝰ.vr
get calcaribꝰ equũ.⁊ pꝰ tergũ clamitat fugiẽtis.Elt qͥd fili dulciſtime
fugis patrẽ ſenẽ ⁊ iermẽ ne timeas fili.qꝛ ꝓ te xpᷣo ratõʒ reddã ⁊ certe
ꝓ te libẽter moꝛiar.ſicut xpᷣs ꝓ nobis eſt mortuꝰ. Reuertere fili reuer
tere.qꝛ deꝰ me miſit. Qui audiẽſ ↄpũctꝰ rediit ⁊ amariſſie fleuit. Aplꝰ⸗
gũt ad pedeſ eiꝰ ꝓcidit ⁊ manũ eiꝰ tanꝙ; ꝑ penitẽtiã iã purgatã oſcłari
cepit. Jeiunũte igif ⁊ oꝛãte ꝓ eo aplo veniã ĩpetrauit.ipᷣmqʒ poſtmoð
ĩ epCʒ oꝛdiauit Legit᷑ quoqʒ ĩ eadẽ hiſtoꝛia eccleſiaſtica.⁊ habet᷑ ĩ glo.
ſupꝑ ſcdᷣaʒ canonicà iobãnis.ꝙ cũ iohãnes apð epheſũ balnea lauandi
gratia itroiſſʒ.⁊ ibidẽ cherintũ hereticũ vidiſſʒ. ꝓtinꝰ exiliit dicẽs Fu
giamꝰ hic ne balnea ſuꝑ nos coꝛruãt.in qͥbꝰ lauat᷑ cherintꝰ veritatis ĩ
»’ imicꝰ? H Ci auis q ꝑdix ðꝛ viua beato iohãni a quodã oblata fuii
3 ſet. et ille eã q̃ſi de mulcẽdo tãgeret ⁊ ↄtrectaret qͥdã adoleſcẽs hoc vi
dens qad coeuos ſuos ridẽdo dixit. idete quo ille ſenex cũ auicula ſiẽ
puer ludit. Qð beatꝰ iobãnes ꝑ ſpm̃ recognoſcẽſ.iuuenẽ ad ſe vocauit
. et qͥd ĩ manu teneret inqͥ ſiuit.Lui cũ ſe arcũ dicerʒ tenere ait.Quid in
. de facis.Et iuuenis. Nues ide ac beſtias ſagittamꝰ.Cui aplus.Qua
liter. Lũc iuuenis arcũ cepit tẽdere ⁊ tẽſũ ĩ manu tenere. Sʒ cum nil
ei apłs diceret. iuueis arcũ diſtẽdit.Cui iobãnes.Quare fili arcũ diſ
tẽdiſti.Et ille.Quia ſi diutiꝰ tẽſꝰ teneret᷑.ad iaciẽda iacła ĩfirnioꝛ red
deret. Et aplus ad hoc. Sic ⁊ huana fꝛagilitas ad ↄtẽplatoʒ minꝰ va
lida fieret.ſi ſp ĩ ſuo rigore pſiſtẽs fragilitati ſue ĩterdũ cõdeſcẽdere re
cuſaret. Mã et aqͥla cũctis auibꝰ celſiꝰ volat ⁊ ſolẽ clariꝰ ↄſpicit.et tñ
nate neceſſitate ad ima deſcendit. Sic ⁊ bũanꝰ animꝰ cũ ſe modicuʒ a
ↄtemplatõe retrabit crebꝛa iuocatõe ardentiꝰ ad celeſtia tendit. Bea
igit᷑ iohã nes vt teſtat biero.cũ ipᷣe vſqʒ ad ipᷣaz ſuã vlti
tẽ epheſi moꝛaꝛet᷑.⁊ vix ĩter diſciploꝝ manꝰ ad eccleſiã vᷣferret᷑ nec plła
verba dicere poſſz ad qmlibʒ pauſã boc dicebat. Filioli diligite alteru

ſun

ate
et
nü
lſit.
chre
Uae
aer
and
l
tatsi
tuful

boe N

laſe
A
60
ul
nun
nune
o t
gere
am
Be⸗
ct

terw

ſaOH

infirmi q̃cũq; laboꝛates egritudie:ſanitatẽ recipiũt.

ALVI

dareſcentibus ſignis videtur teſtificata:per xpᷣm dñm noſtrum CLbꝛi

ſtiane religioni ꝓficiens fidelis ecckie:que in euangelio:voce dñi teſtate
dei mĩ et filia ꝑ gram noiatur Mater:qꝛ ſancte opꝑatõis exemplo filios
dño generat. Filia:qꝛ virginis filio.pꝛo ſalute mundi incarnato.erudi

tõe ſctõꝝ patrũ quotidie generat᷑.ſalurẽ miſſam a dño celeſtis archiatri

effectibus medicine plenã tam coꝛpoꝛis auribꝰ anſaduertat Müdane
macbine conditoꝛ. bůano generi ꝑ inobedientiã lapſo:cõdolẽs. vt eterne
vite fructus facientẽ nouã plantatõnem.ſ.pmitiuã ecclłiam inſereret.pa
triarchas et ꝓphetas in mundũ mittere dignatus eſt.· Qui credituʒ ſibi
officiũ quinqʒ coꝛpis ſenſibus.ſexto quoqʒ qui eſt ſpũs ꝓphetie.myſteri
um incarnatõis xpᷣi. et omia q de ipſo annuncianda erant pᷣdicantes. alii
aſpitate vite. alii diuer penaꝝ moꝛtibꝰ. ipſi quem ꝓphetabat famulotů
ſuñ fidelr impleuert. Hoꝝ limes xpᷣs eterni pꝛis ↄſilio ꝓ liberaãdis homi
nibus de intemerate virginis vtero ꝓceſſit:vt iam inchoãte plantatõone
miſſis ꝑ oꝛbẽ aplis atz de ſuo coꝛpe fuſo cruoꝛe fabꝛicatã.nouellã ſuper

nitatis fide imbuta: ⁊ mũdata baptiſmi gra

—.

edificaret eccłiam:q ſctẽ tri

imartires. oↄfeſſoꝛes:et infirmi ſexꝰ virgines.anio tñ oſtãtes pᷣmitias ob⸗

tulit: inter quas beata lꝛzunegũdis flos bambergenß ecckie cũ ſancto ben
rico qui romanũ tenuit imperiũ.ſub cõiugii ſpecie.immoꝛtali ſponſo ca
ſte virgitatis hbonoꝛe deßuiuit. vnde iaʒ eius ſanctitatis merita per oꝛbẽ

manifeſta declaratõe apparẽt:qꝛ in loco vbi ſanctuʒ coꝛpus eius qᷣeſcit:

14 gtese B cipiñt. Ut autẽ ad oĩa cau
tiſſimi teſtes ſimꝰ: veritatis amatoꝛibꝰ :etati me ſuccedentibꝰ? ve his que
ſcribimꝰ curioſe indagantibꝰ.ſ.quo tꝑe curationũ opatões meritis pᷣfa

te impatricis iniciũ habuert. largiente dño ꝓut poſſumꝰ explicare volu

mus. Anno dñice incarnatõis.m.clxxxix. Inditõe.ii.Lhiemone.xiũ.

bambergenß ecclie epᷣo.quarto põtificatꝰ ſui anno.ad vincula ſancti pe

tria ne de ſanctitate pᷣdicte virginis ambigeremꝰ ſignoꝝ expientia certi

ficati ſumꝰ. Nam dum ſolito moꝛe populus ad pᷣdictũ locum oꝛationum
2 vigiliaꝝ ca cõueniſſʒ.affuit etiã qͥda demoniac?de villa q̃ ↄꝛ beirreutt
qui nec pietatem agnoſcẽs:nec ſcelus abhoꝛrens.filiũ ſuum igne crema
uerat. bic duris funibus aſtrictꝰ ad ſepulcrũ ſancte lꝛeunegundis ita mã
ſueſcere cepit:vt furiali moꝛbo abſolutꝰ.deũ oĩpotentẽ laudaret.eiqʒ cꝰ

. 4

patrocinãtis meritis hoc accidiſſe cognouit.cũ caterua q̃ pñ̃s extuerat.

debitas laudes declamaret Igitur du hec cũ ſolennitate choꝛi ⁊ populi

deuotõe agerentur.quidaʒ ↄctus in ſuburbio de hoſpitali ſancti egidii

adductꝰ: ſanitatẽ poſtl abat: et mipicoꝛditer exauditꝰ:qð pᷣcabat᷑ obtinuit
Bũů ſignoꝝ fama totũ babergenſem locũ reſpſiſſet:ↄctꝰ de domo cõꝛa
di p̃poſiti maioꝛis ecclie ſanitatẽ affectãs: q́;uis natura in menbꝛiſ erꝰ
oberraſſet. tñ ꝓut potuit velociꝰ reptãs.venerabili ſepulcro ſe igeſſit. vbi

a dño ſalutem optataʒ inuemt. Audiens boc etiam contractus de do
mo ottoms in eadem eccleſia canonici. venit quantotius ad locum ſepul

ibt ex bñficio gratie ſicut ceteris ſubueiri:cui ſine moꝛa ſub

ſctã doꝛothea
oꝛola virgo ⁊ martir Hoꝛothea.ex pꝛe doꝛo ⁊ ime tbea fuit
ꝓgemita: ex nobili ſanguine ſenatov. Illis tpib⸗ viguit pſecu
tio xpᷣianoꝝ in terra romanoꝝ. Ende ipſe doꝛus ſpernẽs ydo
derelinꝗns pᷣdia.cũ poſſeſſionibꝰ. agris.vineis.caſtris:ac do
fretauit cum vxoꝛe ſua ⁊ duabꝰ filiabꝰ:criſten ⁊ caliſten per,
b capadocie. venitqʒ in ciuitatẽ ceſare ibiqʒ babitas gem
filiã de cuiꝰ vita nuc iutendimꝰ loqͥ. Et ipſa genita ᷣm moꝛẽ xpᷣianoꝝ
cculte baptizata eſt a quodã epo ſcõ ui nomen ei impoſuit ex patre et

„

mfre cõpoſitũ. Soꝛothea aũt ipſa puella repleta eſt ſpuſctõ. virtutibus ·
omni pacis diſciplina imbuta.foꝛmoſa valde ſuꝑ oms puellas regionis
illius. Qð inu idus ſᷣpens inim icus caſtitatis dyabolus nõ ſuſtinens.fa
bacium terre p̃fectum in amoꝛem virginis doꝛothee ſtimulans vt ißam
carnali cõcupia appeteret. Qui mittens pꝛo ea ſpondens theʒauꝝ ⁊ res

ℳ—

abſqʒ compoti determinatõne pꝛo dote pꝛodere ipſam legitimo tboꝛo x

ducendam. Audiens hoc dulcis doꝛothea quaſi lutum terre deſpiciens

terrengs diuitias. ⁊ intrepida ſe xp̃o deſponſatã fatebatur. Qo audiens
fabꝛicius furoꝛe ſuccenſus:mox eam in dolium plenũ feruentis olei mit
ti iuſſit. Jaqʒ adiutoꝛio rpᷣi ileſa manẽs:ac ſi balſamo vngeretur. ME
ti aũt poganoꝝ videntes hoc miraculũ intra ſe ad xpᷣm cõuertuntur. Fa
bꝛicius vero credens hoc magicis artibus fieri:ipſam in carcereʒ reclu
ſit:nouem diebus abſe qʒ ciboꝝ alimentis q̃ nutrita a ſanctis augelis. dũ
pꝛoducitur ad tribunal pulcrioꝛ qᷓ; nunqᷓ viſa fuerit apparuit.cũctiqʒ mi
radãtur ꝙ tot diebus abſq; cibo tam foꝛmoſa videretur. Fabꝛici vero
dixit. Niſi deos in pñti adoꝛes:eculei penas non enades. Hoꝛotbea re
ſpondit.HBeum adoꝛo:non demonẽ. HBii em̃ tui demones ſunt.⁊ pꝛoſtra
ta in terram.elcuatiſqʒ in celum oculis.oꝛauit ad dñm vt oñderet omni
potentiã ſuam:et ꝓ ipſe ſit ſolus deus:et nõ alius pꝛeter eum. Erexerat
nanqʒ fabꝛicius columnã et deſuꝑ ydolum Et ecce multitudo angeloꝛuʒ
cum impetu veniens cõterit ydolñ:q; nec particula columne inuemiretur
Et audita eſt vox demonũ per gera clamantiũ. Doꝛothea:cur nos ſic ðᷣ
uaſtas: ⁊ multa mulia paganoꝝ ad rp̃ᷣm manifeſte cõuertebãtur qͥ etiaʒ
martiri palmam ingremi ſunt. Ipſa aũt doꝛothea eculeo eſt ſuſpenſa.pe
dibus eleuatis. vncis laceratur coꝛpus eius.virgis caſtigatur.ſlagellis
flagellatur. deinge ag mammillas virgineas facule ardentes applicate

— — —

— 422 — —

—. e — — =
+

AadaLXI

recupauit oĩno meritis ⁊ pꝛecibus pii regis.Quidã iuuenis de burgun
dia: ſurdus ⁊ mutus a natiuitate: cum alus veniens ad ſepulcrũ eiꝰ ꝓput
videbat alios facere nutibꝰ exterioꝛibꝰ:ſcti ſuffragiũ imploꝛabat.Et cũ
ibi aliq;diu ꝑmanſiſſet: apꝑte ſunt aures eius:et ſolutũ vinculũ lingue erꝰ
Et a nunq; gallicũ audierat:pure gallicũ loqᷓbatur.Et cuʒ qaudiuit pꝛio
cãpanas pulſari.maxio terroꝛe ꝑterritꝰ.putabat totã eccłliam ſuꝑ ſe rui
turã. Anno quo btũs ludouicꝰ fuit aſcriptꝰ ſcõꝝ cathalogo in diuerb
partibꝰ ad inuocatõem ipſiꝰ multa cõtiger̃t miracula Ebꝛoicis nãqʒ pu
erũ qᷓndã ꝓpe quoddã molendinũ ſubmerſũ:pentes multis ſctõꝝ ſurffra
giis ↄmendauer̃t. VUerũ oĩpotenti deo miſicoꝛditer diſponẽte mirificaꝛ
ſctm̃ ſuum vox intonuit:vt puer pᷣdictꝰ btõ ludouico deuoueretur. Quo
“ d eccłiam fratrũ p̃dicatoꝝ nuꝑ in honoꝛẽ bti ludouici fundatazʒ
is oblatõnihbꝰ delato:confeſtim viuꝰ opparut. I

a ſancti Chome de aquino

Domas interp̃tatur abyſſus vel geminꝰ: vel diuiſus: vl ſigna
:ſiue cõſummatꝰ. Fuit ſiquidẽ hic ſcũs doctoꝛ thomas ve-
ut abſſus pfundiſſima. Sci entia eni ⁊ ſapia ꝓfundiſſimꝰ exti
nõ immerito aquinas ex noie patrie dictꝰ eſt:qm̃ doctrine co

e eo dici põt. Aqua ſapie ſalutaris potauit illum deꝰ. Et apocalł.xxii.
Oñdit angelꝰ fluui aque viue:ſplendidũ tanqꝙᷓ criſtallũ:pcedẽs de ſede
ei ⁊ agmi.Et ꝓucr̃.xx.Aqua ꝓfunda ↄſiliũ in coꝛde viri.Aut certe aq
nas ex eo dici põt:ꝙ ex aqs mũdane vaitatis ⁊ ppᷣe natiuitatis eductꝰ ꝑ
religioſã vitã reſtitutꝰ ẽ mri eccie:movyſi figura. uit etiã geminꝰ deuo
tiõtis decoꝛe:⁊ itelligẽtie claritate Inſuꝑ diuiſꝰ fuit a mũdãis cupiditati
bus et pompis.religionis vitã ſacerrimã ducens.Deniqʒ fuit ſignatu/
ut cõſummatꝰ oĩm virtutũ ſplendoꝛe:q̃ ꝓpter bñ nuncupatꝰ eſt thõas:
ð põt interpᷣtari q̃ſi thau meũ.id ẽ. ſignũ meũ:vł cõſummatio mea.Ge
S em̃ tãtis eũ illuſtrauit:atqʒ ꝑpfudit gr̃e donis:vt veꝝ dei ſignũ:atqʒ
bſummatio. id eſt. pfecra dei opatio eſſet: Cuiꝰ hyſtoꝛiã ⁊ vita qͥdã epᷣs
oſcripſit. Feſtiitas aũt eiꝰ celebꝛat᷑ nonis marcii:q die mig
mundo ad perpetuò glosꝛiiaam
Ctüs thõas de aqͥno oꝛdis pᷣdicatoꝝ doctoꝛ egregiꝰ. nobilibꝰ
ꝛt ꝓgenitoꝛibꝰ lãdolfo pꝛe de domo ac illuſtri ꝓſapia comituz
aqͥnoꝝ ↄfinibꝰ cãpanie. ⁊ regni cecilie:mr̃e theodoꝛa de neapo

rpe exñte duxit oꝛiginẽ. Qui ꝑ ſcm̃ heremitã bonũ noiĩe:mr̃i ſue
ciat? ex noĩe naſciturꝰ magnꝰ ĩ oꝛbe. Natuſqʒ fuit ãno vñi.m.cc
. 8 ifatulꝰcũ a cũis ꝓ balneo ſoluet: nutu diuio cartulã qdã hui
q̃ ſalutatõ agelica ↄtiebat᷑:bꝛachiũ nemie iuuãte extẽdẽſ accepit

——

actꝰ? eſt abũdantiſſimas: ꝓpter qð illud Eccłiaſtici.xv.ſcriptrti

cui vix mater eriꝑe potuit. Hic puer quinqʒ annoꝝ exiſtens miſſus fui
a parentibus ad monaſteriuʒ montis caſſini.erudiendus in pꝛimis lrfaꝝ=

elementis ⁊ moꝛibus imbuendis.Cũ aũt ſeptẽ annoꝝ eſſet miſſus eſt ne⸗

apolim ad ſtudiũ artium liberaliũ. Qui tanta celeritate natural ingenit
om̃s artes didicit in ſeptẽ annoꝝ ſpacio:⁊ pᷣcellens om̃s ingenio ⁊ labo

re cunctis erat admrabii. Ců out eſſet. xiuii.annoꝝ virgo electꝰ a dño
intrauit oꝛdinẽ ſacratiſſimũ fratrũ pᷣdicatoꝝ. Hic etiaʒ eodem anno quo

intrauit oꝛdinẽ.cũ per frẽs oꝛdinis pᷣdicti fuiſʒ romã ꝑductꝰ:⁊ de roma
per tuſciam pariſius duceretur: vt a ſuis elongaretur parẽtibꝰ.raptꝰ et

captus fuit in itinere per germãos ſuos carnales ⁊ vi ablatus fratribꝰ:

et miſſus ad mr̃em ſuã in caſtro montis ſancti Jobannis: vbi detentꝰ et

cuſtoditus ⁊ clauſus in carcere ſtetit quaſi biennio in habitu oꝛdinis:qq

aſſumptuzʒ nunq; deſeruit.nec ad deſerendũ aliquatenꝰ flecti potuit. Be

dirus vero ibidem oꝛoni ⁊ cõtemplatõni:ac ſtudio ſcpturaꝝ:tanq; in ſco

la ſummi mgr̃i plimũ ꝓfecit Et vebementis libidinis ſuggeſtriceʒ a car
cere cum ſtipite ignito fugauit. VUnde ex hac victoꝛia tale donũ a deo cõ
lecutus eſt vt nullũ ſtimulũ voluptatis veneree poſtea ſenſerit. Poſtqm
aũt redditus eſt oꝛdini:miſſus eſt coloniam:vbi docebat philoſophiaʒ ⁊

theologiã doctoꝛ albertus magnꝰ eiuſdem oꝛdinis ꝓfeſſoꝛ.A quo pluri
mũ eruditus eſt ſpacio annoꝝ.xi.Cum vero attigiſſet.xxvu. annum eta
tis ſue pariſius miſſus gradũ baccalariatꝰ in theologia ſuſcepit Qui cũ

5

laudabilr legiſiʒ ſniqs:et oĩbꝰ eſſet venerabil ꝓpter adnurabiles qõnun

ſolutões aſſumptꝰ eſt in magiſteriũ ſacre theologie anno ſue etatis.xxx.
Qui viuẽs dũtaxat poſtea annos.xx.maxĩos ⁊ pulcerrimos libꝛos cõpo
ſuit: Qui libꝛi fere cõplent centenariũ nüeruʒ. Habuit autẽ tantã a deo

gram vr dubia alus occlta per reuelatõem dei apparẽtibꝰ ei btis petro
paulo cognoſceret. Incendebat᷑ em̃ dei amoꝛe:⁊ ita rapiebat in contẽ

platõe myſterioꝝ diuinoꝝ: vt etiã comedendo circa illa cogitaret.et exi
ſtens in menſa ſancti ludouici regis putaret ſe eſſe in ſtudio ⁊ cella ſua.

Specialr etiã qadiutoꝛio diuino fretus qõnem difficillimã de ſocramẽto

coꝛꝑis chꝛiſti omnibus magiſtris pariſienſibus ignotam: declarauit.

Hic doctoꝛ egregius in extaſi ⁊ alienatõe viriũ ſenſitiuaꝝ mente freq̃n
ter apparuit in deum eleuatus:coꝛpe etiaʒ viſus eſt in oꝛatõne exiſtens

vno cubito et aliquando duobus a terra ſurſum leuari. Quotiẽs autẽ

vir ſanctꝰ:diſputare:legere:ſcribere:vel dictare aliquid vellet.pꝛius ad
oꝛõem accedens:inueniebat ſic in ꝓmptu qð q̃rebat:ac ſi in libꝛo legeret
Fuit inſuꝑ tantus amoꝛ vere ſapie:vt archiepiſcopatum neopolitanuʒ
ad quem eum volebat pꝛomouere dominꝰ clemens papa quartus recu
ſauerit:⁊ omelias chꝛiſoſtomi ſuꝑ mattheum pꝛeelegerit ciuitati pariſiẽ

ſi: et ratiõem reddens dixit fratribus.Ciuitas hec:ſi eſſet mea ꝓpter cu

ram regimis:michi eriperet contemplatõnem diuinoꝝ:⁊ conſolatõnem

“” XXIII.
rtrü. Tadeʒ fratres ̊cñ eo erãt admirãtes ꝙ ſp ead dicetz. dixerůt et.

G AVAAagiſter qꝛe ſp eað loqis.Qui reſpõdit. Quia pᷣceptũ dñ eſt.· et ſi
nn ſoluiũ boc fiat ſufficit. Refert quoqʒ helinãdꝰ ꝙ cũ iohanes cuãgeliſta
do eecuãgeliuz ſcribere deberz p? ĩidxuᷣ ieiunium vt oꝛarent ſe digna ſcrip
No tux. ert᷑ auteʒ ipʒʒ ꝓ ulo loco ſecretiſſimo ĩ qᷓ diuia ſcripturꝰ ſecepᷣat
n oꝛaſſe.vt nullas huic iſiſtens opi ventoꝝ ibi aut ĩibꝛium imurias pate
e ret᷑.Hãcqʒ eið loco vſqʒ hodie reuerentiã elem̃ta ſuare dicũtur. Hec
n helinãd? J Cum igitur eſſz nonagitanouez inoꝝ. ⁊ a paſſiõe dñi
h ſm iſidoꝝ.· ãno. xvii. appuit ei dñs cuʒ diſciplis ſuis dicens. Uem di
e lecte mi ad me qꝛ tpꝑꝰ eſt vt ĩ m̃ſa mea cum tuis fratribꝰ epuleris. Sur
G gens autez iobanes cepit ire. Cui dñs. Bñica die ad me venies. Ele
Be niente igitur dñica. vniueriꝰ populꝰ cõuemit iĩ eccleſiã q̃ fuerat ipᷣꝰ no
no mine fabꝛicata. Qui a pꝛimo pulloꝝ cãtu pᷣdicauit eiſdez. hoꝛtans cog
er vt ĩ fide eſſent ſtabiles. ⁊ in mãdatis dei feruentes. Poſt boc foueã qᷓ
dol⸗ dꝛatã iuxta altare fecit fieri.⁊ terrã extra eccleſiã iactari. Deſcẽdeſq;
Gfna in foucã expãſis ad deum manmibꝰ dixit. JImntat? ad cõuiium tuum
dig dñe ieſu xpᷣe.ecce venio gratias agens. qꝛ dignꝰ es me ad tuas epulaſ
opn inuitare.ſciens ꝙ ex toto coꝛde meo deſiderarem te Cunqʒ oꝛatõʒ fi
