cius. MNon hec mea virtute ſed chꝛiſti adiutoꝛio toleraui.Lũc ſanctui
ignacius cepit leones ꝓpuocare.vt ad ſe deuoꝛandum accurrerent.Ac
currentes igitur duo ſeui leones ipᷣm tãtummodo pᷣfocauerunt carnꝰ
tamen eius nullatenus tetigerunt. LCrayanus autem boc videns cum
nimia admiratõe diſceſſit. pꝛecipiens vt non phiberet ſi quis vellʒ tol
lere coꝛpus eius.Qua ppter chꝛiſtiani coꝛpus eius tulerunt.⁊ ipᷣm ho
noꝛifice ſepelierunt.Cum autem trayanus quaſdam literas recepiſſet
in quibus plinius ſecũdus chꝛiſtianos quos imperatoꝛ occidi iuſſerat
plurimum cõmendabat.doluit de his que ignatio ĩtulerat⁊ pᷣcepit vt
nullus chꝛiſtianus inquireretf.ſi quis tamen incideret puniret S.
Legitur autem ꝙ beatus ignacius inter tot toꝛmentoꝝ genera nunqᷓ;
ab inuocatoe nominis ieſu chꝛiſti ceſſabat.Quẽ ciũ toꝛtoꝛes requirerẽt

⸗=ðð

Ados
Tieber
hac
Gnitni

honoꝛis immenii.

*LIX.

cur hoc nomẽ totiens replicaret.ait Hoc nomen coꝛdi meo inſcriptum

babeo.ct ideo ab eius inuocatõe ceſſare nõ valeo. Poſt moꝛteʒ igitur
eius illi qui audierãt volentes curioſius experiri.coꝛ eius ab eꝰ coꝛꝑe

auellüt.et illð ſcidẽtes ꝑ mediũ totũ coꝛ eiꝰ ĩſcriptũ hoc noĩe ieſꝰ xpᷣus

literis aureiſ iueniũt. Eñ ex hoc plurim crediderũt. Be boc ſãcto ſic

dicit berñ.ſuꝑ pſalmũ qui habitat..agnꝰ ille ignaciꝰ auditoꝛ diſci
puli quẽ diligebat ieſꝰ.martir ⁊ ipᷣe.cu pᷣcioſis reliqᷣiiſ noſtra eſt dita
ta pauꝑtas. Mariã quidem in pluribꝰ q̃s ad eã ſcripſit epiſtolis chꝛi
ſtiferam conſalutat Egregius plane tituluſ dignitatis.et cõmendatõ
XXXVII.

8 . .

5*

natiuitatem dñt faceg eſt. oͤf ueuit ant illud feſtũ tribꝰ noĩ
bus appellari.ſcʒ purificatõ ypapãti ⁊ cãgelaria. Purifi
tio autẽ ð ex eo ꝙ quadꝛageſima die a natiuitate dñi beata virgo
ria ad tẽplũ venit.vt ſᷣm legis cõſuetudinẽ mũdaretur.cũ tñ ſpᷣ illa

lege nõ teneretur. Preceperat aũt lex leuitici. xii · ꝙ mulier q̃ ſuſcepto

ſemine fil ium peperiſſz imunda eſſz ſeptem diebꝰ.immũda ſcʒ a ↄſoꝛtõ

bominũ ⁊ ab ĩgreſſu tẽpli Sed ↄpletis ſeptẽ diebꝰ munda qͥ deʒ efficie
pratur quo ad oſoꝛtium hominũ.ſʒ adhuc vſqʒ ad.xxxiii.dieʒ quo ad ĩ
greſſũ templi imũda erat.Landẽ opletis q̃dꝛagita diebꝰ q̃dꝛageſima
dDdie templum itrabat.⁊ puerũ cũ muneribus offerebat. Si vero femi⸗

nã pepiſſet duplicabant᷑ dies.⁊ quo ad ↄſortiũ hoĩm ⁊ quo ad ĩgreſſuʒ
templi. Quare aũt dñs pᷣceꝑit vt quadꝛageſima die puer in templo

offerretur triplex poteſt eſſe ratõ. VUna vt ꝑ hoc intelligat᷑ ꝙ ſicut pu

er quadꝛageſima die in materiale tẽplum inducitur.ſic ⁊ quadꝛageſia
die a ceptõe vt ſepius aia in coꝛpus tanqᷓ in ſuum remplũ ifunditur
ſicut ðꝛ in ſcolaſtica hiſtoꝛia.licet phiſici dicãt ꝙ q̃dꝛagitaſex diebus
coꝛpus ꝑficiatur. Secũda vt ſicut aĩia q̃dꝛageſima die coꝛpi infuſa
ab ipᷣo corꝑe maculatur.ſic q̃dꝛageſima die tẽplum ingrediens ꝑ ho-
ſtias ab ipᷣa macula amplius expietur. Tercia vt ꝑ hoc detur intel⸗
ligi ꝙ ĩ templũ celeſte merentur ingredi.qui decẽ pᷣcepta cũ fide quatu
oꝛ euangelioꝝ voluerint obuare. In pariẽte vero feminã duplicãtur
dies quo ad templi ingreſſionẽ.ſicut ⁊ duplicantur quo ad coꝛꝑis foꝛ
mationem. Mam ſicut in.xl.diebus coꝛpus maſculi oꝛganiſatur.⁊ pfi
citur. ⁊ in quadꝛageſima die aĩa infũditur vt ſepius.ſic coꝛpꝰ femine iĩ
lxxx.pficitur ⁊ octuageſima die aĩa vt ſepiꝰ inſpirat Quare aũt du
plo coꝛpꝰ femine tardiꝰ ꝑficit᷑ ĩ vtero qᷓ; coꝛpꝰ viri ⁊ ei aĩa ĩfüditur ob
miſſis rationibus naturalibꝰ triplex ratio aſſignart poteſt. Pꝛima

m̃ xpᷣs aſſumptur? erat carnẽ in ſexu virili:ido vt ipᷣm ſexũ honoꝛarʒ

—

⁊ amplioꝛẽ ſibi gratiã faceret voluit vt puer citiꝰ foꝛmaretur ⁊ mater
citiꝰ m̃daret.Scða vt qm̃ mulier plꝰ peccauit qᷓ; vir.⁊ ſic erũne eiꝰ ab

erũnis viri duplicate ſũt exteriꝰ ĩ mdo.ſic ⁊ duplicari vᷣbuer̃t ĩteriꝰ in

vtero.Tercia vt ꝑ hoc ĩtelligi det̃᷑ ꝙ mulier qðamodo pl⸗ fatigauit ð

um ꝙỹ vir ex eo ꝙ aplius deliqͥt.Deꝰ ei qdãmodo iĩ noſtris pꝛauis opi
bus fatigatur. VUnde ipᷣe dicit eſaic.xlui. Seruire me feciſti ĩ peccatis
tuis.Et iteꝝ dicit hieremie.vi.Laboꝛaui ſuſtins Beata igitur vir

go huic legi purificatõis nõ tenebatur.qꝛ nõ peꝑu ſuſcepto ſemie ſed
miſtico ſpiramme. VUnde moyſeſ addidit ſuſcepto ſemine.cũ tñ neceſſe

non erat q'tũ ad alias mulieres que omnes ſuicepto ſemine pariũt. ſʒ
rogare ¶ Voluit tñ in bo⸗ re leg tuo: rat .
ma ratõ eſt vt exempiũ h it beꝛñ.

virgo nõ habes cauſã nec tibi opus eſt purificatõe.Sʒ nun
tuo opus erat circũciſione. Eſto inter mulie res tanq; vna illaꝝ. Mar
et filiꝰ tuꝰ ſic eſt ĩ medio pueroꝝ.Hec aũt hũilitas nõ ſolum fuit e
te matris.ſed etiã ex pte filii qui ſimiliter voluit ſe in hoc ſubdere leg

peccatoꝛ homo.ſed bodie vt pauꝑ ⁊ peccatoꝛ ⁊ ſeruus homo. Elt puu

per in eo ꝙ oblationeʒ pauperum elegit.vt peccatoꝛ in eo ꝙ ipe cum
matre voluit expiari.vt ſeruus i eo ꝙ voluit redimi.Sic etiam volut
poſtmodũ baptiſari.nõ ꝓpter culpa purgãdã ſʒ ꝓpter eiuſ hũilitatem
maximꝗ oſtẽdendã. Nã oia remedia otra oꝛiginale peccatũ inſtituta

xpᷣs in ſe aſſumere voluit.nõ qꝛ aliq̃tenꝰ ĩdigeret.ſʒ vt humilitatẽ ſuã
maximã nobis oſtẽderet.⁊ vt illa remedia ꝓ tẽpoꝛe ſuo bona fuiſſe mõ
ſtraret B Quimqʒ eĩ remedia ↄtra ipᷣm originale peccatũ ꝑ ꝓceſſũ
tpis iſtituta ſũt.quoꝝ tria ſᷣm qð dicit hugo de ſãcto victoꝛe ĩ lege ve
teri ĩſtituta ſũt.ſcʒ oblatões decimatões/⁊ ſacrificioꝝ ĩmolatões.ꝑ q̃
maxie opus noſtre redẽptõis expꝛimebat᷑. Nam modus redimendi ex
pꝛimebatur p oblatõʒ.ipᷣm pᷣciũ ꝑ ſacrificium in quo erat ſãguis effu⸗

ſio.ipᷣin redẽptuʒ ꝑ decimatõʒ qꝛ hõ ſignificat ꝑ decimã dꝛacmã.ꝛi

mũ ergo remediñ fuit oblatio. Ande chayn obtulit deo munera ð fru
gibus. abel de gregibꝰ. Secũdũ fuit decimatõ. Elñ et abꝛaã melchi
ſedech ſacerdoti decimas obtulit. Mã ſᷣ̃m augu.ðcimabat᷑ qð curaba
tur. Teꝛciũ fuit ſacrificioꝝ noand T ei ſacrificia ᷣm qð dicit gre
goꝛius.ert ↄtra oꝛiginale peccatũ. Quia tñ exigebat vt adminus al
ter paꝛentum fidelis eſſet.⁊ aliqñ vtriq; infideles eſſe poterãt.ido ad
uenit quartũ remediũ ſcʒ circũciſio.qᷓ ſiue parẽtes fideles eſſẽt ſiue ĩfi
deles valebat. Sed quia illud remedium nõ poterat ↄuenire niſi ſolis
maribus.nec ianuã paradiſi poterat aperire.ideo ſucceſſit ei quintum
remeqium ſcʒ baptiſmus qui eſt cõmunis omnibus ⁊ ianuaʒ celi apit

— —

— –—— —

=☛

—
—
— — —

S☛

= ==
=

e
eb
u
opt
s

n

Uliten

inſtiun

tate li
ncſens
hen
ilgt
Nite
men
in
nitt

Gbef⸗
is
Mumm
ier

n

ð
èłMN½

Pꝛimũ igitur remediũ xpᷣs qdãmodo aſſumpſiſſe videt qñ i templo
29 parentibꝰ eſt oblatus Decũdũ remediũ qdᷣammodo aſſũpſit qñ.xl.di
ebus ⁊ noctibꝰ ieiunauit.qꝛ eĩ nõ habebat vnde ſolueret decimas reꝝ

ſaltẽ deo obtulit decimas dieꝝ.Lerciũ aſſũpſit qũ mater eꝰ par turtu

rum aut duos pullos colubax ꝓ eo obtulit vt inde ſacrificiũ fierʒ.vel
quando in cruce ſe ſacrificiũ obtulit. Quartum qñ ſe circũcidi ꝑmiſit.

Quintum qñ a iohane baptiſmũ ſuſcepit BSecũda ratõ eſt vt legem
impleret. Non eĩ venerat dñs legẽ ſoluere ſed adiplere. Mã ſi i hoc le⸗

gem ſoluiſſet potuiſſent ſe iudei excuſare ⁊ dicere. Quoniã doctrinam
tuã nõ recipimus ex eo ꝙ diſſimilis es patribus.nec legiſ traditiones
obßuas. Lriplici aũt legi hodie ſe xpᷣs ⁊ virgo ſbiecit. Pꝛimo legi pu

rificatõis in ſignificatõʒ virtutis vt poſtqᷓ oĩa bene fecerumuſ dicamꝰ

ꝙ ſerui mutiles ſumus. Secũdo legi redemptiõis ad exemplu humili
tatis. Tercio lege oblationis ad exemplũ pauꝑtatis Tercia rato eſt

vt legem purificatiõis terminaret. Sicut em̃ adueniẽte luce ceſſant te

nebre ⁊ aduciente ſole recedit vmbra.ſic ⁊ adueiente purificatoõe vera
ceſſquit purificatõ tipica ibi eĩ adueit vera purificatõ nra.i.xpᷣi qͥ acti
ue ðꝛ purificatõ.ex eo ꝙ nos ꝑ fidẽ purificat.ſm qð ðꝛ. fide purificas

corda coꝝ:·.Mic ei eſt ꝙ nec ð cetero patres tenent᷑ ad ſolutõʒ. nec ma
tres ad purificatõʒ vel tẽpli ingreſſioneʒ.nec filii ad illa redemptionẽ

Quarta ratio vt nos purificandos inſtrueret. Quinqʒ autẽ modis fit
purgatio ab infamia ſm iura licʒ tres inbibeant ᷣm quos ⁊ nos pur

gari debemus.ſcʒ iuram̃to quod ſignificat peccati abrenuüciatõnem
aqua que ſignificat baptiſmalẽ ablutiõeʒ . igne qui deſignat ſpiritu

alis gratie infuſionẽ. teſtibꝰ qͥ ðſignãt bonoꝝ operu multitudinẽ.bello
quod ſignificat temptatõʒ. Veniens aũt beata virgo ad tẽplũ filiũ
ſuũ obtulit ⁊ eum quinqʒ ſiclis redemit Notãdũ enĩ ꝙ q̃dã primogeni

ta redimebãatur.ſicut primogenita vndeciz tribuum. que redimebatur
quinq; ſiclis.Quedã non redimebãtur.ſicut primogemita leuitarum

. que nunquã redimebatur.ſed cum in adultã etateʒ pueniebãt ſemper
in templo domino ſeruiebãt.⁊ ſicut primogenita mũdorum animaliũ
que iteꝝ non redimebãt᷑ ſed domino offerebãtur.quedã commutaban

tur. vt primogenitum aſini quod commutabatur in ouem. Quedam
occidebãtnr vt primogemtũ canis.Cum igit᷑ chriſtꝰ fuerit de tribu iu
da que fuit vna vndeciʒ tribuũ.patet ꝙ; debuit redimi.· Obtulerunt
etiã pro eo domino par turturuʒ aut duos pullos columbaꝝ.Mec em̃

erat oblatõ paupeꝝ.ſʒ agnꝰ oblatõ diuitũ.nõ aũt dixit pullos turtuxꝝ
ſicut dixit pulloſ columbarũ.quia pulli columbaꝝ ſempꝑ inueniuntur
pulli autem turturũ non ſemper inueniunt.turtures aut ſemper in ve
niuntur. Mec dixit par columbaꝝ ſicut dixit par turtuꝛũ.quia colum

ba eſt auis libidinoſa.⁊ ideo in ſacrificio ſuo deuſ noluit eam offerri.

tulerunt cum hec in ſignificatõʒ miſticam offerren
ſitoꝛ tres oblationes de dño factas. Pꝛuma facta eſt de ipᷣo a parenti

da pauptatem.qꝛ paupeꝝ oblatõʒ elegit.

turtur añt eſt auis pudica.Sed nõne beata virgo maria paulo ante æ

magis multa põdera auri receꝑat. videtur ergo ꝙ bñ potuerit agnum

vnu emere. Sʒ dicenduũ ꝙ ſine dubio m berñ magi magna podera au
ri obtulerũt.qꝛ ñ eſt veriſile ꝙ tales reges tali puero vilia munera ob⸗
tuliſſent. Sed tñ beata virgo vt aliqbꝰ placet illud ſibi nõ retinuit ſed

ſtatim pauꝑibꝰ erogauit. Elel foꝛte pegrinatõi ĩ egiptũ ꝑ ſeptẽnium ĩ

minenti ꝓuide reſeruauit. Vel foꝛte non in magna quãtitate talia ob

—

errent Ponit güt expo

bus .· Gecunda ꝓ ipᷣo de quibus.Terciã fecit ipᷣe in cruce ꝓ hominibꝰ
Pꝛima oſtendit eius hunnlitatem qꝛ dñs legis ſe legi ſubiecit. Secũ⸗
Vercia caritatem.qꝛ ſe pꝛo

peccatoꝛibꝰ tradidit. Pꝛopꝛietates turturis habentur bis verſibus.
AUlta petit turtur.cãtando gemit. veniens ver. Mũciat.⁊ caſte viuit.
ſoluſqʒ moꝛatur. Pullos nocte fouʒ. moꝛticinũqʒ fugit. Pꝛopꝛietateſ
ver o colũbe his verſibꝰ notãtur. Grana legit.volitat ſociata. cadaue

ra vitat. Felle caret. pla ngit ſociũqʒ ꝑ oſcula tangit. Petra dat huic
nidũ.fugit hoſtem in flumine viſũ. Roſtro non ledit geminos pullos

bene nutrit Bicitur ſecũdo bec feſtiuitas Ypapãti.qð idem eſt qo pᷣ
ſentatio. ex eo ꝙ xpCᷣs eſt in templo pñtatus.Elel ꝓpapati qð ideʒ eſt qð
obuiatio:qꝛ ſimeon ⁊ qna obuiauerũt dño cũ offerret in templũ ⁊ dici
tur ab ypa qð eſt ire.⁊ ãti quod eſt ↄtra.Luc aũt accepit eum ſymeon

in vlnas ſuas.Et notandum ꝙ triplex obumbꝛatio ſiue exinamitio bic

de ſaluatoꝛi noſtro facta eſt. Pꝛima eſt exinamitio veritatis. Ille ei
eſt veritas.qqͥ omnem hominem p ſeipᷣm qͥ eſt via.ĩ eipʒ qͥ ẽ vita ducit
ocdie ab alus ſe duci ꝑmiſit Cũ iducerent inqͥt pueꝝ ieſũ ⁊c. Secũda
eſt exinanitõ bõitatis.qm̃ ille qͥ ſolus ſãctus et bonus eſt tanq; ĩmũdꝰ
voluit cũ matre expiariLercia eſt exinanitio maieſtatis.qm̃ ille qͥ eſt
poꝛtas omnia verbo virtutis ſue. hodie in vlnis ſenis ſe recipi ⁊ poꝛta
ri ꝑmiſit.qͥ tñ poꝛtabat poꝛtantem ſe ẽm illud. Senex pueꝝ poꝛtabat
puer aũt ſenem regebat. Tũc aũt ſimeon benedixit eum dicens. Nuc
dDinmittis puum tuum dñe ⁊6. Et appellat eum ſimeon tribꝰ noibus ſcʒ
ſalutqꝗre.lumen.⁊ gloꝛiam plebis iſrahel. Natio aũt huiꝰ triplicis no⸗

minis poteſt quadꝛupliciter ſumi ꝛimo penes noſtrã iuſtificatõnez

vt dicatur ſalutare remittendo culpam.qꝛ ieſus interpᷣtatur ſaluatoꝛ.
ex eo ꝙ ſaluum facit populum ſcʒ a peccatis coꝝ. Lumen dãdo gratiã

Gloꝛia plebis dãdo gloꝛiam. Secundo penes noſtrã regeneratonem.

Mã pꝛimo puer exoꝛciſatur et baptiſatur.⁊ ſic a peccato mundat᷑ quo
40 pꝛimum. Secundo candela accenſa ei datur quo ad ſecunduʒ. Ter
Llo ad altare offertur quo ad tercium. Tercio peneſ hodiernã ꝓceſliõʒ
Vã pꝛuno candele benedicuntur et exoꝛciſ. qntur. Secundo accend ũt

ſai
ſit
ſije
ſhen
guer
tuc
ane
loſt
pre
fica
ſte
lere
e
ſon
ni.

Hrt

Ne⸗
ſlatt
s
lnaf

ee
gen
nn⸗
10
bitſck
lan
Sten
eiei
minc
Oeci
lepeo
bs.

S— =

Nit.

el
atne
duhee
pütnn
ſfre⸗
ntoh
Nled
nadee
Sun
ĩͦ iin

ele

in
gen
uri
iur.
nd
un.
Mo
ler
ic,
lüͤt

LXI.

et in manibus fidelium dãtur. Tercio eccleſiã cum cãticts ĩgrediũtur
Quarto penes triplicem huiꝰ feſti denominatõʒ. Naã dicitur purifica

tio quo ad purgatõʒ culpe ꝑ hoc ꝙ dicitur ſalutare. Bicit cãdelaria q́

ad uluminatõʒ gratie. p hoc ꝙ dicit᷑ lumen. Bicitur ypapanti quo ad

collatõʒ gloꝛie.ꝑ hoc qð ðꝛ gloꝛiã plebis iſrabel. Lũc ei occurremus
obuiã xpᷣo ĩ gera. el poteſt dici ꝙ laudat xpᷣs ĩ hoc cãtico.vt pax. vt
ſalꝰ.vt lux.vt gloꝛia. ax qꝛ mediatoꝛ eſt.Salus qꝛ redẽptoꝛ.Lux qꝛ
doctoꝛ. Gloꝛia qꝛ pᷣmiatoꝛ. Bicit᷑ et tercio hoc feſtũ cãdelaria.ex eo
ꝙ cãdele accẽſe ĩ mambꝰ poꝛtãtur Quare aũt eccleſia hoc oꝛdinaue

rit. vt ſcʒ ĩ hac die cãdele accẽſe in manibꝰ poꝛtẽtur poſſũt aſſignari qᷓ

tuoꝛ ratõeſ. Pꝛimo ꝓpter remouẽdã erroneã ↄſuetudieʒ. Romãi em̃
oli ĩ laalenð.febꝛuarii ad honoꝛẽ febꝛue matriſ martis.q erat deꝰ belli
vꝛbẽ de qnto ĩ qͥntũ ãnũ cũ cereis ⁊ facibꝰ tota nocte luſtrabãt.vt filiꝰ
ſuꝰ ſcʒ mars eis victoꝛiã de inimicis ↄcederet cuiꝰ matrẽ tã ſolẽniter
bonoꝛarẽt.Et illud ſpaciũ dicebatur luſtꝝ. Romãi etiã ĩ febꝛuario ſa
crificabãt febꝛuo.id eſt plutoni et ceteriſ diis ifernalibꝰ ⁊ hoc ꝓ aĩabꝰ
ãteceſſoꝝ ſuoꝝ. t ergo ppiciarẽtur eoꝝ ideo ⁊ eis ſolẽnes hoſtiaſ of
ferebãt ⁊ tota nocte eoꝝ laudibꝰ iſiſtẽtes cũ cereis ⁊ accẽſis facibꝰ vi⸗
gilabãt. Mulieres etiã romãoꝝ vt ait inocentiꝰ papa bis diebꝰ feſtũ

luminariũ exercebãt.qð a qbuſdã fabuliſ poetaꝝ oꝛiginẽ traxit.Aiũt

em̃ ꝙ ꝓſerpina fuit adeo ſpecioſa:ꝙ pluto deus infernalis eam ocupi
ſcẽs ipam rapuit/⁊ deã eã fecit. Parẽteſ aũt ſui ꝑ ſiluas ⁊ ne moꝛa cũ
facibꝰ et luminaribꝰ eã multo tꝑe q̃ſierũt.Et iſtud mulieres romãoꝛũ
repᷣſentantes cũ facibꝰ ⁊ luminaribꝰ circũibãt.Et qm̃ difficile eſt con

ſueta relinqꝛe.xpᷣiani de gentibꝰ ad fidem ↄuerſi difficile poterãt reli

quere huiuſmõi ↄſuetudines paganoꝝ.ideoqʒ ſ ergiuſ papa hãc oſue
tudinem ĩ meli ↄmutauit.vt ſcʒ xpᷣiani ad honoꝛẽ ſãcte matris dñi oĩ

Ino in hac die totũ mundũ cũ accenſis cãdelis et benedictis cereis il⸗

luſtrarent.vt ſolẽnitas qͥdem ſtaret ſed alia intentõe fieret. Scoõo ꝓ

pter oſtendendã virginis puritatem. Aliqͥ eĩ audienteſ virginem puri

ficatã poſſent credere ipᷣam purificatõe indiguiſſe. Ut ergo oſtendat᷑.

ꝙ tota fuit puriſſima et ſpleudida.ideo oꝛdinauit eccleſia vt lumioſoſ

cereos baiulemꝰ.ac ſi ipᷣo facto dicat eccleſia. Virgo beata purificati⸗
one non indiges.ſed tota rutilas.tota ſplendes.ere eĩ purificatõne
nõ indigebat.q̃ ⁊ ñ ſuſcepto ſemine ↄceꝑat.⁊ ĩ matris vtero pfectiſſie
mũdata ⁊ ſanctificata erat.Adeo aũt fuit in matris vtero ⁊ ĩ aduẽtu
ſpirituſſancti ſanctificata ⁊ mundata.qꝙ nõ ſolũ aliqð ĩclinamentũ ad
peccatum ĩ ea penitus nõ remãſit.ſed etiã virtus ſãctitatis eiuſ vſqʒ
ad alios extendebatur ⁊ trãſfũdebatur.ita ꝙ in aliis om̃es motꝰ car⸗
nalis ↄcupiſcentie extiguebat.Elnde dicunt iudei ꝙ cuʒ maria pulcer

rima fuerit.a nullo tñ vnqᷓ potuit ↄcupiſci.⁊ rõ ẽᷣ.qꝛ virtꝰ ſue caſtitatii

cunctos aſpicientes penetrabat.⁊ o mnẽ in eiſ cõcupiſcẽtiã repellebat
Vnde cõparat᷑ cedꝛo.qꝛ ſicut cedꝛꝰ ſᷣpẽtes odoꝛe ſuo iĩterficit.ita eius
ſãctificatõ in alis radiabat ⁊ omnes motꝰ i carne ſᷣpẽtinoſ occidebat

Cõparatur etiã mirre:qꝛ ſicut mirra ĩterficit vermes.ſic eiꝰ ſanctitas

cõcupiſcentias carnales.Et hãc pᷣꝛogat iuã habuit p ceteris ſãctifica
tis in vtero ⁊ virginibꝰ.qꝛ eoꝝ ſactitas ⁊ caſtitas in alios nõ trãſfun
debat. nec carnales motus in alis extinguebat. Virtꝰ aũt caſtitatis
virginis etiã ipudicoꝝ coꝛda medullitꝰ penetrabat.⁊ ea quo ad apᷣaʒ
ꝓtinus caſta reddebat. Tercio ꝓpter repñtandã hodiernã ꝓceſſiõeʒ
Mã maria et ioſeph ⁊ ſimeõ ⁊ ana hodie honoꝛabilem ꝓceſſiõʒ fecert
⁊ pueꝝ ieſũ ĩ tẽplum pꝛeſẽtauerũt· Sic et nos ꝓceſſiõʒ facimꝰ.⁊ cereuʒ
accenſũ ꝑ quẽ ſignificat ieſꝰ ĩ manibus baiulamꝰ.⁊ vſqʒ ĩ ecdeſias ð

ferimꝰ. Tria em̃ ſüt ĩ cereo ſcʒ cera lichinius ⁊ ignis.⁊ ꝑ hec tria ſigni

ficant᷑ tria qͥ fuerũt ĩ xpo. MNã cera ſignificat carnẽ xpᷣi.q̃ nata eſt de
maria virgine ſine coꝛruptõe carnis.ſicut apes ceram gignüůt ſine alte
rutꝝ omixtione.Lichiniꝰ i cera latẽs ſignificat animã càdidiſſimam ĩ
carne latentẽ. Ignis vero ſiue lumẽ ſignificat diuinitatẽ qꝛ deꝰ noſter

ignis ↄſumens eſt. Eñ quidã ſic ait.Hãc in honore pie candelã poꝛto

marie · Accipe ꝑ cerã carnẽ de virgine verã. Per lumen numen maie
ſtatiſqʒ cacumẽ. Lichinius ⁊ eſt aia ſub carne latẽs popima Quarto
ꝓpter inſtructõʒ noſtrã. In hoc eĩ inſtruimur ꝙ ſi volumꝰ ãte deũ eſſe
purificati ⁊ mũdi.tria in nobis habere debemꝰ.ſ.fidem verã actõem
bonã.intentõʒ rectã. Nã cãdela in manu accenſa eſt fides cũ opatõe
bona. ⁊ ſicut cadela ſine lumine ðꝛ eſſe moꝛtua.⁊ lumen p ſe ſine cãde
la nõ lucet.ſed moꝛtuum eſſe videt.ſic et oꝑatio ſine fide ⁊ fides ſũ bo
no ope moꝛtua eſſe dicit᷑.Lichinius aũt intus ĩ cera occultatꝰ eſt inten
tio recta. Elñ grego.Sic ſit opꝰ in publico vt tamẽ intentio maneat in

occulto. E Quedã matrona nobilis in beatã virginem maximaʒ ð

uotõʒ habebat. Hec quandam capellam iuxta domũ ſuam conſtruxe
rat.et ꝓpꝛium capellanum habens omni die miſſam de beata vigine
qudire volebat.Appꝛopinquãte aũt feſto purificatõnis beate virgis
ſacerdos ob quoddam ſuum negocium longius ſeceſſit. ⁊ domina die
illo miſſam habere non potuit. Ael vt alibi legitur omnia que habere

poterat etiam veſtimenta ꝓ amoꝛe virginis dabat. Elnde cum clami
dem dediſſet.⁊ ad eccleſiam ire non poſſet.ſine miſſa illaʒ ea die mane

re opoꝛtebat.Be quo cum plurimum doleret.eccleſiam ꝓpꝛiaʒ ſeu ca

meram intrauit et ante altare beate marie virginis ſe ꝓſtrauit. Lun

ſubito in exceſſu mentis facta.videbat ſibi ſe in quadam eccleſia pul
cerrima et ſpecioſa collocatam eſſe.Et reſpiciens vidit turbam maxi

mam virginum in eccleſiam venientem quas quedam virgo pulcerria
dyagemate coꝛonata pᷣibat.Cũqʒ omnes ꝑ oꝛdiem conſediſſent ecce

.

„ — —

LXII.
e tuꝛba alia iuuenũ.qͥ ⁊ ip̃i iuxta oꝛdinẽ ↄſederũt.Et ecce qͥda maximuʒ
deb cereoꝝ faſcẽ deferẽs.ccreũ pꝛimo virgini q̃ ceteras anteibat dedtit. et
cts poſtea alus virginibus ⁊ iuuenibꝰ tribuit. Beide ad illa matronã ve
af mit. ⁊ cereũ ei obtulit. quẽ illa libẽter accepit.Lũc ꝑ choꝝ reſpiciẽs.vi
fiffne dit duos ceroferarios.ſpᷣd yaconũ dyaconũ.⁊ ſacerdotẽ ſacris idutos
huns veſtibꝰ ad altare ꝓcedẽtes tanqᷓ miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛare volẽtes. I
g· debat aũt ſibi ꝙ acoliti eſſent vincẽtiꝰ ⁊ laurẽti.dyaconꝰ ⁊ ſdyacoꝰ
aſſi duo angeli ſacerdos aũt xpᷣs. Sacta aũt ↄfeſſiõe duo pulcerrimi iuue
ſue nes ĩ mediũ choꝛi ierũt.⁊ officiũ miſſe alta voce ⁊ duotiſſie iceperunt.
ann ⁊ ceteri qͥ ĩ cpoꝛo erãt ꝓſequunt.Cũ aũt ad oblatõʒ vẽtũ fuiſſʒ. regia
ſas virginũ ⁊ cetere virgĩies cũ aliis q erãt ĩchoꝛo· cereos ſuos ſacerdoti
aſcgt vt moꝛis ẽ flexis genibꝰ obtulerũt.Cũ aũt ſacerdoſ illa matrona expe
RWN ctarʒ vt ſibi cereũ ſuũ offerrz. ⁊ illa ire nollʒ. miſit ad eã regia vuginu
tingt nũciñ ꝙ ruſticitatẽ facerʒ ꝙ ſacdotẽ tã diu expectare ꝑmitterʒ. ylla
ſinn gũt reſpodit ꝙ ſacerdos ĩ mifſa ſua ꝓcederʒ.qꝛ cereu ſun ſibi nõ ofter
dorte ret. Lüuc iteꝝ regina aliũ nüciũ miſit. Cui ſimiliter illa reſpõdit. ꝙ ce
ün reũ ſibi datu penits nulli daret ſz ilĩ erveuotõe tenerʒ Negia aüt vir
cenne ginũ pᷣcepit nũcio dicẽs. ade ⁊ iteꝝ eã roga vt cereun offerat.ſin aut

On iym de mãibꝰ eiꝰ violẽter auferas.Cũqʒ nuciꝰ iuiſſet.⁊ illa rogãtẽ au
dire recuſaret. dixit ſe in mandatis habere vt ipᷣm ab ea violenter au

ſri ferret. Lunc ille cum magna violentia cereum cepit ipᷣm auferre co
ici nabat. Illa aut foꝛti tenebat 7 ſe viriliter defeẽgebat Cuũqʒ lõga fierʒ
ſch altercatõ ⁊ hic ide cereus violenti⸗ traheretur.ſbito cereus fract⸗ eſt
Lsfn 2 medietas in mau nũcii ⁊ alia medietas in mau ipi dñe remoſit Ad
* bãc igit᷑ vehem̃tẽ fractõʒ illa ſubito ad ſe rediit et ſ⸗ e iuxta altare vbi
AAE ſe poſuerat iueniẽs cereũ fractũ in mãu ſua repit.De quo valde admi
nanht rãs imenſas gratias beate virgini reddidit q̃ eã ſine miſſa illa dic re⸗
nuun manere nõ ꝑnuſit ſʒ tali officio ĩtereſſe fecit Jlla aũt cereñ diligẽter re
onh⸗ poſuit ⁊ ꝓ maximis reliqͥis reßuauit. Sʒ ⁊ oẽs vt ðꝛ qͥ tic tangebant
Nulle de eo a qᷓcñũqʒ detinebãtur infirmitate ꝓtinus liberabãtur Quedam
eAH galia matrona dũ eſſet grauida q̃dã nocte ĩ ſõnis vidit ſe poꝛtare qdðᷣdã
domi vexillũ. qdð coloꝛe ſãguineo erat tinctũ.Euigilãs aũt ↄtinuo ſᷣi ami⸗
ein ſit. Quã dyabolꝰ adeo ludificabat vt videret ſibi ꝙ xpᷣianã fidẽ quam
n actenꝰ habuerat inter mamulas haberet. ⁊ inde ↄtinuo exirʒ. Que cũ
Ne. nullatenus curari poſſet. in q̃dã eccleſia beate virginis ĩ feſto purifica
tois pnoctauit.et integram ſanitatem recepit. III
Ai ν ſanrta lacg+
t aſiꝰ qſi belaſiꝰ.a bela qð eſt habitꝰ:
dunu ſyoꝛ paruulus. Fuit enim blanduſ ꝑ dulcedinem ſermonũ
abitus ꝑ habitus virtutu.ꝑuulꝰ ꝑ hilitatem moꝝ

ſius cũ oĩ mãſuetudie ⁊ ſ ſctitate polleret. Si eum in
aſte ciuitate capadocie in ep̃ᷣm elegerunt. Aui epiſcopa
ſuſcepto ob dyoclecianam pſecutoõʒ ſpelücã petut. ⁊ ilii

ca vitaz duxit. Cui aues pabulũ afferebãt. ac fere ad cũ vna
confluebant. vſqʒ dum imponeret manum eius benedicẽs

recedebant ab eo. Deniqʒ ſi q iſirmabant᷑ ad eü gtinuo veieböt 4
ſanitatẽ ad integꝝ repoꝛtabat. Pꝛeſes igit illiꝰ regiõis dũ milites
ſuos ad venadũ miſiſſz. ⁊ illi iuanum alibi laboꝛãtes ad antꝝ ſacti bia 4

ſiti caſu pueniſſẽt magnã ibidẽ beſtiaꝝ multitudieʒ ãte ipᷣm ſtãtiũ rexe
rũt. Quas dũ nullatenꝰ cape poſſent. attoniti dño ſuo nüciauerunt .
Qui ſtati milites plures miſit.⁊ vt ipᷣm cũ oĩbꝰ xpᷣiamis ad ſe adduce
rent pcepit. In ipᷣa aũt nocte ter xpᷣs ei apparuit dicẽſ. Surge ⁊ offer
mihi ſacrificium. Ecce aũt aduenerũt milites dicẽtes. Egredere vo
cat te pᷣſes.Quibꝰ reſpõdit ſactus blaſiꝰ. Beneuemiſtis filu. Nuc vi
deo qꝛ deus non eſt oblitus mei. Pergẽs vero cũ eis nũqᷓ a pᷣdicatõe
ceſſauit. ⁊ coꝛã eis miracula multa fecit. Tũc mulier q̃dam filiũ ſuũ
moꝛientẽ in cuiꝰ gutture os piſcis trãſuerſum erqt.ad pedes eiꝰ gttnu⸗
lit.⁊ vt ſanaretur cũ lacrimis poſtulabat. Sãctus vero blaſiꝰ ſup eum
manꝰ iĩponẽs oꝛauit vt puer ille ⁊ om̃es qͥ in eiꝰ noĩe aliqͥd peterẽt ſãita
tis bñficiũ obtinerẽt.et ſtati ſanatꝰ B Mulier paupcła q̃dã vnũ
ſolũ poꝛcũ habẽs.quẽ tñ violenter lupꝰ rapuerat ſãctũ blaſiũ vpᷣcaba
tur. vt ſibi reddi faceret ſuũ poꝛcũ.Qui ſbꝛidẽs dixit. ulier noli cõ
triſtari. reddet tibi poꝛcꝰ tu.otinuo lupꝰ venit et poꝛcum vidue reddi
dit. Ingrediẽs vero blaſt⸗ ciuitatẽ iuſſu pꝛincipis carceri mãcipat
YBlia vero die iuſſit pᷣſes ipᷣm ſibi pñtari.quẽ vidẽs blãdis pmonibꝰ ſa
lutauit dicẽs. Gaude blaſi amice deoꝝ. Cui blaſius. Gaude tu optie
pᷣſes.ſed ne dicas eos deos ſed demões. qꝛ eterno igni cũ his q eoſ ho
noꝛat tradunt᷑. Iratus pᷣſes eũ fuſtibꝰ cedi iuſſit.⁊ĩ· carcerẽ retrudi fe
cit.Cui blaſius dixit. Inſenſate ſperas ꝑ penas tuas dei mei a me au
ferre amoꝛẽ qͥ ipᷣm in me habeo coꝛroboꝛatoꝛem. Audiẽs hoc vidua il
la cui poꝛcum reddiderat.poꝛcũ ipᷣm occidit ⁊ caput cũ pedibꝰ cãdela
⁊ pane ad ſanctũ blaſiũ depoꝛtauit. Ille gratias agens ↄmedit ſibiqʒ
dixit. Sigulis ãnis candelã in eccleſia noĩs mei offeraſ.⁊ tibi q cuũqʒ
boc fecerit bene erit. Qð ſp egit ⁊ ſibi ꝓſperitaſ mita fuit Poſt boc
cũ eductũ a carcere pᷣſes ad deos ĩclinare nõ poſſz iuſſit eũ ĩ ligno ſuſpb ⸗
di. carneſ eꝰ? cũ ferreiſ pectinibꝰ laniari.⁊ ſic iteꝝ ĩ carcerẽ repoꝛ tarit
CSeptẽ ergo mulieres ſeq̃ntes guttas ſaguinis collige gt. Q
mor tenẽtur ⁊ ad deoꝝ ſacrificiũ ↄpellũt. Que terut. Si vis vt de
os tuos adoꝛemuſ cũ reuerẽtia.mitte eoſ ad ſtagnũ vt ibi facia gblu
tis mũdi? gdoꝛare poſſimꝰ. Lets pᷣſes efficit᷑ citiꝰ qʒ dixerat agipler
Ille vero vos arripuerũt.⁊ eos i ſtagmi mediũ piecerũt dicẽteſ. St du

ſut videbi. Qd p̃ſes audiẽs ⁊ p ira ĩſaniẽs ⁊ ſeipʒ pcutiẽs dixit mint
ſtris. Cur nõ tenuiſtis dos noſtros vt nõ mitterentur i ꝓfundum laci.
Qui dixerũt. Boloſe tecũ locuti ſũt mulieres.⁊ eos ĩ ſtagnũ ꝓiecerũt
i Cui mulieres. Deꝰ verꝰ dolos nõ patit᷑. Sʒ ⁊ ſi di fuiſſent pᷣſciuiſſẽt

vtiqʒ qͥq eis facere volebamꝰ. Et iratꝰ pᷣſes iuſſit plübũ liqfactũ ⁊ pe⸗
ctines ferreos.⁊ ſeptẽ loꝛicas igne cadẽtes ex vna ꝑte ꝑari.⁊ ex alia.
N vii. camiſcas afferri lineas. Quo dicẽte vt ex bis qð mallẽt eligerent.

ti vna allaꝝ duos puulos habẽs audacter cucurrit.a lineas ca miſcaſ ac
n cipiẽs ĩ caminũ ꝓiecit. Pueri vero matri dixerũt. Nõ nos marer dul
nun ciſſima poſt te reliqs.ſʒ ſicut nos repleſti dulcedie lactis.ſic nos reple
tr dulcedine regni celeſtis.Lũc pᷣſes iuſſit eas ſuſpẽdi.⁊ carnes eaꝝ pe
Ufe ctinibꝰ ferreis laniari.Quaxꝝ cornes vt nix albiſſime erãt ⁊ p ſoguĩe
lac fluebat.i aũt ſupplicia iuite ferrent.ãgelus dñi ad eas vemit et
ien/ eas viriliter cõfoꝛtauit dicẽs. Molite timerc.bonꝰ eĩ opariꝰ qͥ bñ inci⸗
gſ Pit ⁊ bñ ꝑficit.⁊ a cõducẽte ſe bñdictõʒ meretur ꝓ ↄpleto oꝑe.⁊ merce
tifi dẽ accipit ꝓ laboꝛe ⁊ gaudiũ poſſidet ꝓ mercede.Lũc pᷣſes iuſſit eas ð
Wemn poni ⁊ in caminũ mitti.Que diuinitꝰ igne exticto exierũt uleſe.Qui⸗
pan bus ſpᷣſes. Jã nüc magicã arteʒ dimittite ⁊ vos noſtros adoꝛate Que
ſitſint reſpoder̃t. Perfice qð cepiſti.qꝛ iã ad regnũ celeſte vocati ſumꝰ. Lũc
ini ille data ſentẽtia eas decollari mãdauit.Que dũ decollari deberẽt. fle
en xis genibus adoꝛauerũt dicentes. Qeꝰ qͥ nos a tenebꝛiſ ſepaſti.⁊ ĩ hãc
ollci lucem dulciſſimã adduxiſti.qͥ nos ſacrificiũ tuũ feciſti.aĩas noſtras ſu
tecci ſcipe.⁊ ad vitã eternam facias ꝑuenire.⁊ ſic trücatiſ capitibꝰ ad dñm
zahet migrauerut.· B Poſt hoc iuſſit pᷣſes blaſiũ ſibi pñtari.⁊ dixitei.
bf Vl nũc adoꝛas deos vł ñ.Cui blaſius. Impie ñ timeo minas tuas a — 2·
o ge vt vis.coꝛpus eĩ meũ penitus tibi trado. Lüc ruſſit eü mitti in ſta K
cor gnũ. Ypᷣe vero aquã ſignauit.⁊ mox ſicut terra arida fixa Pmãſit. Bi
fanuit xitqʒ; eis. Si veri ſũt dii veſtri.oſtendite virtutẽ eoꝝ.et igredimi huc.
D Ingreſſiqʒ. lxv.viri ſtagnũ ↄtinuo ſũt ſ bmerſi. Angelus aut dñi vſcẽ
N dens dixit ei. Egredere blaſi.et coꝛonã tibi a deo patã ſuſcipe. Cunqʒ
Prat exiſſʒ dixit ad eü pᷣſeẽ es · Omnino vecreuiſti ñ adoꝛare deos.Cui blaſſ
Gtbe Cognoſce miſer qꝛ xpᷣi fu⸗ ſu nec demoes adoꝛo.Et ſtati iuſſit euʒ de
tiöß, collari. Jp̃e auteʒ oꝛauit ad dñm vt qͥcunqʒ ꝓ ĩfirmitate gutturis vel

lia q̃cuqʒ ĩfirmitate eꝰ patrocinia poſtularʒ exaudiri ↄtinuo mereret

9
Et ecce vox de cele d euʒ veit. ꝙ ſic fierʒ vt oꝛauit Dicqʒ pnoĩiatꝰ ſan
12 ue rul decollat Ecirca ãnos dñi. cclxxxui. A Xää

arbpea Pirane

„7/

wif⸗

icta vi· Cria eni ſunt ſicut dicit cbzꝛiſo. que ſanctuin facs
t et illa pfecte fuer̃t i ea.ſ. coꝛdis mdicia.ſpũſſãcti pñtia ⁊
ffluẽtia.Al dꝛ ab a qð eſt ſñ et geos terra.⁊ theoſ deus

qſi dea ſũ terra. id eſt. ſine amoꝛe terrenoꝝ .Vel ab aga qð eſt loq̃ns ⁊

tau ↄſũmatõ.q̃ſi ↄoſũmate ⁊ ꝑfecte loquſ qð patʒ in ſuiſ reſpoõſiſ. VUl ab

agad qð ẽ ſuitꝰ ⁊ thaaſ ſu ꝑioꝛ. q̃ſi vᷣuitus ſuꝑioꝛ ⁊ boc ꝓpter il qð
dixit. Sũma ĩgenuitas ẽ iſta ⁊. Vł ab aga qðẽ ſolẽnis ⁊ thau conſũ
matio.qſi ſolẽniter cõſũmata.i.ſepłta qð patʒ ĩ ãgelii q̊l eã ſepelierunt
Gatha virgo ĩgenua m̃te ⁊ coꝛpe pulcerrima i vrbe ca B
añſiũ deũ ſpꝑ ĩ oĩ ſãctitate colebat.Quicianꝰ aut oſular is
ſilicie cũ eſſʒ ignobilis libidioſꝰ auarꝰ ⁊ ydolis deditꝰ.beatã

rencek d libidinoſꝰ eiꝰ pulcritudie frueret:iqꝛ auarꝰ eꝰ diuitias rape
ret.qꝛ ydolatra diis eã faceret imolare. F ecitqʒ eã ad ſe adduci. Que
cũ adducta eſſʒ.⁊ eiꝰ ĩmobile ppoſitũ ↄgnouiſſzʒ.tradidit eã cuidã me⸗
retrici noĩe affrodiſie.⁊ nouẽ filiabꝰ eiꝰ eiuſdẽ turpitudis.vt ꝑ.xxx .di
es ſuaderent ei qũo eiꝰ aĩim imutarẽt. Et modo ꝓmittendo leta.modo
terrẽdo ꝑaſpera.ſperabãt eã a bono ꝓpoſito reuocare.Quibus beata
agatha ditit Mẽs mea ſupꝛa petrã ſolidata eſt.⁊ in xpᷣo füdata. Ver
ba veſtra vẽti ſũt. ꝓmiſſiões veſtre pluuie ſũt.terroꝛes veſtri flumma
ſũt. Que qᷓ;tumuis ipugnãt füdamẽtũ domꝰ mee.cadere non valebit.

Hec aũt dicẽs flebat quotidie ⁊ oꝛabat.ſitiẽſ ad martirii palmã ꝑueni
re. Vidẽs igit᷑ affrodiſia ipaʒ ĩimobilẽ pmaneꝛe.dixit qͥncião.Faciliꝰ

poſſũt ſaxa molliri.⁊ ferrũ in plübi molliciem couerti.qᷓ ab intentione
xpᷣiana mẽſ iſtiꝰ puelle ↄouerti ſeu reuocari.Lunc qͥncianꝰ fecit eã ad
ſe duci. ⁊ ait illi. Cuiꝰ ↄditõis es.Cui illa.Mõ ſolũ igenua ſʒ ⁊ ſpecta
bilis genere.vt oĩs pentela mea teſtatur. Cui qͥncianꝰ. Si ingenua es
cur moꝛibꝰ te uilẽ pſonã habere oſtẽdis. Illa reſpõdit. Quia ancilla
xpᷣi ſũ mo ſᷣuilẽ me exhibeo ꝑſonã.Quicianꝰ dixit.Si te ingenuam di
cis.qũo ãcillã aſſeriſ. Illa reſpõdit. Sũma ĩgenuitaſ iſta eſt ĩ q̃ ᷣuitus
xpᷣi ↄpꝛobatur. Quiĩcianꝰ dixit. Elige qð volueris.aut.ſ.diiſ ſacrifica
re.aut diuerſa ſupplicia ſuſtinere. Cui agatha. Sit taliſ vxoꝛ tua.q̃lis
fuit venus dea tua.⁊tu talis ſis qualis fuit deꝰ tuꝰ iupiter. Tũc ]n
ciãꝰ iuſſit eã alapiſ cedi dicẽſ In iniuriã iudicis noli te merario oꝛe gar
rire. Agatha reſpõdit.iroꝛ te viꝝ pꝛudentẽ ad tãtã ſtulticiã deuo⸗
lutũ.vt illos dicas deos tuos eſſe.quoꝝ vitã ñ cupias tuã ↄiugẽ vl te
imitari. vt dicas tibi iniuriã fieri ſi eoꝝ viuaſ exẽplo. Nã ſi dii tui ſüt
bonũ tibi optaui.Si aũt execrariſ eoꝝ ↄſoꝛtia mecũ ſẽtiſ. Quiciãꝰ di

xit.qͥd mibi verboꝝ ſuꝑfluꝰ curſꝰ.aut ſacfica diis aut te faciã diuer⸗
ſis ſuppliciiſ ĩterire. Agatha rñdit. Si feraſ mibi ꝓmittaſ we .

noĩe mãſueſcũt. Si ignẽ adbibeas ð celo mibi roꝛẽ ſaluificũ ageli ni⸗
ſtrabũt. ſi plagaſ vł toꝛm̃ta ĩigeraſ habeo ſpm̃ſãctũ ꝑ qᷓ; ſpicio vn ſa
Æ. Tüc iuſſit eã tradi ad carcerẽ.qꝛ voce eũ publica ↄfüpbat.Ad qᷓ;

letiſſie ⁊ gloꝛiãter ibat.⁊ q̃ſi ad epłas ĩuitata agonẽ ſuũ dño ↄm̃mdabat

agathã ↄpꝛchẽdere nitebat.vt qꝛ erat ignobilis ↄpꝛebẽdendo nobileʒ

e SBequenti die dixit ei quincianus.Abnega xpᷣm ⁊ adoꝛa dos. Que
cũ renueret iuſſit eã ĩ eculeo ſuſpendi ⁊ toꝛq̃ꝛi.Gixitqʒ agatha.Ego ĩ
a bis penis ita delectoꝛ ſicut qͥ bonũ nunciũ audit.aut qͥ videt queʒ diu
nſt Deljliderauit.aut qͥ multos theſauros iuenit.Mõ eĩ poteſt triticũ i hoꝛ⸗
ln reum poni niſi teca eiꝰ fueru foꝛtiter ↄculcata ⁊ ĩ paleas redacta.Sic
a aia mea nõ poteſt itrare ĩ ꝑadiſũ cũ palma martirii niſi diligenter fece
r ris coꝛp⸗ meum a carnificibꝰ attrectari.Lunc rrat⸗ qncianꝰ iuſſit eiꝰ
beti mamilla toꝛqᷓꝛi.⁊ toꝛtã diutiſſie iuſſit abſcidi.Cui agatha.Jmpie cru
cbt⸗ delis ⁊ dire tyrane.non es ↄfuſꝰ ãputare ĩ femina qð ipᷣe ĩ matre ſuxi
Et ſti. Ego babeo mamillas ĩtegras intus in aia mea·ex quibꝰ nutrio oẽſ
igu ſenſus meos.qᷓs ab ĩfaãtia dño ↄſecraui. GTunc iuſſit eã ĩ carce⸗
ie⸗ rem recipi. ꝓhibens ingreſſum medicoꝝ:⁊ panem vel aquã ſibi ab ali
d quo miniſtrari.Et ecce circa mediã noctem venit ad eam quidã ſenex
* quem atecedebat puer luminis poꝛtitoꝛ. diuerſa ſecum ferens medica⸗
Nn menta ⁊ dixit ei.Licet cõſularis inſanus toꝛmentis te afflixerit.tu eũ

ud tuis reſpõſiſ ãpliꝰ afflixiſti.Et licet vbera tua toꝛit.ſed illiꝰ vbertas
in amaritudiem cõuertet᷑.Et qm̃ ibi erã q̃ndo hec patiebaris. vidi qꝛ

rr mamũilla tua põt curã ſalutis ſuſcipe.Cui agatha.MMedicinã carnalẽ
acn coꝛpi meo nũqꝙᷓ; exhibui ⁊ turpe eſt vt qð tã diu ᷣuaui nũc ꝓꝑdam.Di⸗
wie xrit ei ſenex. Filia ego xpᷣianus ſũ ne verecũderis.Cui agatha.Et vnð
Fun verecũdari poſſum.cũ tu ſis ſenex ⁊ grãdeuꝰ. ego vero ita crudeliter
Uehmme lacerata ꝙ nemo de me poſſit ↄciꝑe voluptatẽ. Sed ago tibi gratias.
keit dñe pater qꝛ ſolicitudieʒ tuã nuhi ipendere dignatꝰ es Cui ille. Et q̃ᷓ
1ſen re nõ ꝑmittis vt curẽ te.Agatha reſpõdit.Quia habeo dñm ieſũ xpᷣʒ
Gennse q ſolo verbo curat oia. et ſmone reſtaurat vniuerſa.hic ſi vult. poteſt
nanh me ↄtinuo curare.Et ſubridẽs ſenioꝛ dixit.Et ego apłus eius ſũ.⁊ ipᷣe
enumnd me miſit ad te.et ĩ noĩe erꝰ ſcias te eſſe ſanatã.Et ↄtinuo petrꝰ aplus
jfunn Diſparuit.et ꝓcidẽs beata agatha gratias agẽs ĩuenit ſe vndiqʒ ſana
unan tꝗ. ⁊ mamillã ſuo pectoꝛi reſtitutã.Cũ ergo ex ĩmenſo lumiĩe cuſtodeſ
mui⸗ territi aufugiſſẽt ⁊ aꝑtũ carcerẽ reliqſſẽt rogabãt eũ qͥdam vt abiret.
D Abſit ĩquit vt fugiã.⁊ coꝛonã patiẽtie ꝑdã.⁊ cuſtodes meos tribula⸗
ot tionibꝰ? tradaã. E Poſt dies quatuoꝛ dixit ei qͥncianꝰ vt deos ado⸗

nl . raret ne grauioꝛa ſupplicia ſuſtineret.Cui agatha. Verba tua fatua

Nic ſunt ⁊ vana.aerẽ maculatia ⁊ iniq̃ · Miſer ſine ĩtellectu qũo vis vt la⸗
zylt pides adoꝛc̃.⁊ deũ celi qͥ me ſanauit dinnttã. Quincianꝰ dixit.Et quiſ
te ſanauit.Cui agatha.Cchꝛiſtꝰ filiꝰ dei.Quĩciãꝰ dixit. Ieeꝝ tu xpᷣʒ
Hhvens qudes noĩare.quẽ ego nolo audire Agatha dixit. Quamdiu vixero
h. chꝛiſtum coꝛde et labiis inuocabo ·. Quincianus dixit. Nunc vide⸗
I bo ſi chꝛiſtus te curabit.⁊ iuſſt teſtas fractas ſpargi. et ſub teſtas
naH carbões ignitos mitti ⁊ ipᷣaʒ deſuꝑ nudo coꝛꝑe volutari.QOð cũ fierʒ

q ecce terremotꝰ nimiꝰ factꝰ S.q totã ciuitatẽ ita ↄcuſſit vt ꝑs coꝛruens

R

duos cõſiliarios quinciani oppꝛimeret.⁊ oĩs populꝰ ad eũ ↄcurreret
oclamãſ.ꝙ ꝓpter niuſtũ agathe cruciatũ talia paterent.Luũc qͥncianus
ex vna ꝑte terremotũ ex alia ſeditõʒ populi metuẽſ.ipᷣaʒ iteꝝ ĩ carcerẽ
recipi iuſſit.vbi ſic oꝛauit dicẽs.Bũñe ieſu xpᷣe qͥ me creaſti.⁊ ab iſãtia
cuſtodiſti.qͥ coꝛpꝰ meũ a pollutõe fuaſti.⁊ a me amoꝛẽ ſeculi abſtuliſti.
et qͥ toꝛmẽta me vincere viciſti.⁊ in eis virtutẽ patientie tribuiſti acci
