ſancti andree apoſtoli in ꝓpꝛio domate fabꝛicauit. In quo relictiſ ſe
ricis auro gẽmiſq; radiãtibꝰ vili monaſtico habitu tegebatur Ebi ad
tantꝗ pfectõʒ ĩ bꝛeui deuenit.vt in ipᷣo ſue 2uerſiõis initio poſſz iã in

pfectoꝝ numero ↄputori. Cuiꝰ qͥdeʒ pfectõ ex verbis ſuis qᷓ in ꝓlogo

ſuꝑ dyalogũ ponit.aliq̃liter ppẽdi pot.vbi ſic dicit. Infelix animꝰ meꝰ
occupatõis fue pulſatus vulnere meminit qualis aliquãdo i monaſte
rio fuit. quo ei la bẽtia cũcta ſ ubtererãt. qtũ rebꝰ oĩbꝰ qᷓ voluunt emi
nebat. ꝙ nulla niſi celeſtia cogitare oſueuerat.ꝙ etiã retentus coꝛpo:e
ipᷣa iã carnis clauſtra ↄtẽplatõe traſibat. ꝙ moꝛtẽ quoqʒ q̃ pene cũctis
pe na eſt. videlicet vt ingreſſum vite 2 p̃miũ laboꝛis ſui amabat. Laãta
demqʒ diſtrictõe coꝛpꝰ ſuũ afflixit vt ifirmato ſtomacho ſu bſiſtere vix
valeret. ⁊ iciionem vitaliũ quã greci ſincopin vocãt patiens.crebꝛis
qguſtiis ꝑ boꝛaꝝ mom̃ta aq exitũ ꝓpinq̊ꝛet. Quadã vice dũ quedam
i monaſterio ſuo vbi abbas pꝛeerati criptitaret ãgelꝰ dñi ĩ ſpecie nau
fragi ſibi affuit ibiqʒ miſereri lacrimabiliter poſtulauit cui cũ grego.
ſex argenteos dari fecifſet ⁊ abiſſet. eadem die iteꝝ rediit.ſeqʒ multa
Pdidine pauca vero recepiſſe phibuit. Quicñ ab eo totidem argẽteos
recipiſſet iteꝝ vice tercia reuerſus miſereri ſibi ĩpoꝛtunis clamoꝛibus
poſtulabat. Sʒ grego.cũ a pcuratoꝛe ſui monaſteru didiciſſet nil dau

dum pꝛeter ſ. cutellam argenteã quã mater ſua cũ leguminibꝰ m ittere
ſole bat.ĩ monoaſterio remãſiſle.illã ſtati dare pcepit. Quã ille libenter

accipies letus abſceſſit. Hic ant gelus dñi fuit. ſicut ſe ſibi poſtmodũ

reuelauit. E. Quad die beat? grego. pfoꝝ vrbis romãe traſiens
cernit quoſda pue 2
toꝛe pſpicuos eſſe venales. Interrogat igit mercatoꝛẽ ð q̃ ulos patri
attuliſet. Qui reſpodit. Oe bꝛitãnia cui icole ſinnli cãdoꝛ e refulgeẽt
Interogat iten ſi xpiani ſũt. Cui mercatoꝛ. Nõ.ſed paganicis erro
ribus iplicati tenent. Lũc grego.acriter ĩgemiſcẽs.heu ꝓchdoloꝛĩqᷣt
F iplẽdidas facies pꝛiceps tenebꝛaꝝ nũc poſſidet. Interrogat ĩſup a
cſet vocabulum gentis illius. Cui ille. Angliei vocantur. Bene in

quit anglici. quaſi angelici.quia et angelicos vultus habent. In

terrogante iterum eo quod nomen baberet illa pꝛouincia. Ait merca

toꝛ. Pꝛ oumciales illi deiri vocantur. Et gregoꝛius. Bene inquit
Deirt vocantur. quia de ira ſunt eruendi. Rurius de nomie regis i
terrogate ait mercatoꝛ ꝙ aelle diceretur. Et gregoꝛius. Bene aell⸗
qꝛ allelu ia in illis ptibꝰ decãtari optet. Qui mox ad ſũmũ põtificẽ ac·

os foꝛma pulcerrimos. vultu venuſtos. capilloꝝ ni

-4 —☛ ,— —.

retur. Cũqz iã iter artipuiſſet. romani de eius abſetia plutimũ pturba
ti .papã adeũt.et eũ taliter alloquuntur. Petꝝ offẽdiſti romã deſtru⸗

xiſti.grego.dimiſiſti. Sicqʒ papa ꝑterritꝰ.ad eũ t euocandum otinuo
nucios deſtinauit. Cũqʒ grego· iq iter triũ dieꝝ pegiſſet.⁊ in quodaʒ
loco diuertẽs quedã ceteꝛis qͥeſcẽtibꝰ lectitaret.locuſta ſuꝑueniès euʒ

coegit a legẽdo qᷣeſcere.⁊ ex ↄſideratõe ſui noĩs docuit eũ in codem lo
co ſtare debere. Qð ille ſpũ ꝓphetico diſcẽs.ſtati comites adhoꝛtatur
vt velocius debeãt ꝓficiſci.Sed ſuꝑuemiẽtibꝰ apoſtolicis nũcus redi
re ↄpellitur.licet de hoc plurimũ triſtaretur. Lũc papa ipᷣm a moaſte
rio ſuo abſtraxit ⁊ ſuũ dyaconũ cardinalẽ oꝛdinauit GB Quovã tẽ
poꝛe tiberis fluuiꝰ alueũ ſuũ egreſſus intm̃ excreuit.vt ſup muros vr
bis influeret. ⁊ plurimas domos euerteret.Lũc etiã ꝑ tiberĩ fiuuium

mult itudo ſerpentũ cũ dꝛacone magno in mare deſcẽdit. Sed a ſiucti
bus pꝛefocati et ad litus pꝛoiecti.totum aerem ſua putredine coꝛru⸗
perunt. Sicqʒ plaga peſſima quam inguinariam vocant ſecuta ẽ · ita
vt etiam coꝛpali viſu ſagitte celiius venire et ſingulos quoſqʒ ꝑcute⸗

re viderent᷑. Que pꝛimo omniũ pelagiũ papam pculit.⁊ ſine moꝛa ex⸗

tinxit. Poſtmodum vero ita i reliquum vulgus deſeuit. vt ſubtractis

habitatoꝛibꝰ. domos plurimas vacuas in vrbe reliqꝛit. Sʒ qꝛ eccleſia

Dei ſine rectoꝛe eſſe non poterat gregoꝛiũ licet totis viribꝰ renitẽtem
plebs ommis elegit Cum ergo benedici deberet. ⁊ lues populum dua
ſtaret.ſermonẽ ad populũ fecit ꝓceſſionem faciẽs letaniaſ iſtituit.⁊ vt
omnes deũ attentius exoꝛarent admonuit.Cũ igitur deum omnis cõ

gregatus populus exoꝛaret intm̃ lueſ ipᷣa deſeuit · vt in vna hoꝛa. lxx.
bhomines ſpm̃ cxalarẽt. Sed nequaqᷓᷓ ceſſauit populũ admonere.vt ab

oꝛatione nequaq deſiſterent donec peſtem ipᷣam diuina ꝓpulſaret mi
ſeratio. inita ꝓceſſione fugere voluit ſed nequit · qꝛ die noctuqʒ poꝛ
tas vꝛbis ꝓpter euʒ vigiles obſeruabãt Tãdem mutato habuu. a qui

buſdã negociatoꝛibus obtinuit vt in quodaʒ doleo ſuꝑ quacꝛigam de
vyrbe educeretur. Qui mox ſiluam expetiit. cauernaꝝ latibula requiſi

uit ibiq; tribus diebus latuit. Cleruntamen dum ſolicite querere⸗

tur columna lucio pꝛefulgida a celo dependens ſuper locum in quo

latit abat apparuit. in qua columma angelos deſcendentes ⁊ aſcen
dentes quidam recluſus aſpexi. Moxqʒ ab vniuerſo populo capuur
trahitur et ſummus pontifex conſecratur. Quod vero ad hoc ho

noꝛis culmen inuitus aſcenderit.qui verba ſua legit patenter aduer-

tit · NMam in epiſtola ad narſum patricium ſic ait. Dum contempla⸗
tionis alta deſcribitis ruine mee mihi gemitum renouatis.qꝛ auviui
qͥd ĩtꝰ perdidi dum foꝛas ad culmẽ regimims immeritꝰ aſcẽdi.Zato
aũt me meroꝛe ꝑcuſi ↄgnoſcue vt vix loqᷣ ſufficia.nolite g me vocare

noemi.i.pulcꝝ.ſʒ vocate me mara qꝛ amaritudie plenꝰ ſũ. IJItem alibi

Quod me ad epᷣatus oꝛdinẽ ↄgnoſcitis ꝑueniſſe.ſi me diligitis plägi

7 1
. .

te.qꝛ ⁊ ego ĩceſſãter defleo.atqʒ vt deũ ꝓ me exoꝛetis rogo. In ꝓloge

quoqʒ ſuꝑ dð yalogũ ſic ait Ex occaſiõe cure paſtoꝛaliſ animꝰ meꝰ⸗ ſecu
lariũ hoĩm ne gocia patitur.⁊ pꝰ tã pulcrã ſue qͥetis ſpeciẽ terreni actꝰ

puluere fedatur. Perpẽdo itaqʒ qͥd tolero.ppẽdo qͥd amiſi.HNũqʒ itue⸗

oꝛ illud qð ꝑdidi fu hoc grauiꝰ cð poꝛto. Ecce eĩ nic magni maris flu

ctibꝰ qᷓtioꝛ.atqʒ ĩ naui mẽtis tẽpeſtatis valide ꝓcellis illidoꝛ.⁊ cũ prio
ris vite recolo q̃ſi poſt tergũ ductis oculis viſo litoꝛe ſuſpiro. Sed a

adhuc romã pᷣdicta peſtis vaſtabat moꝛe ſolito ꝓceſſionẽ cũ letaniis ꝑ

ciuitatis circuitũ quodã tꝑe paſcali oꝛdinauit.in q̃ imꝗginẽ beate ma
rie ſp virginis.qᷓ qabuc vt aiũt ẽ rome in eccleſia q̃ ðꝛ ſacta maria ma
ioꝛ.quã lucas arte medicꝰ ⁊ pictoꝛ egregiꝰ foꝛmaſſe ðꝛ ⁊ eidẽ virgini

ſimillima ꝑ oĩa ꝓꝑhibetur.ãte ꝓceſſiõʒ reuerenter poꝛtari fecit.Et ecce

tota aeris ĩfectio ⁊ turbulẽtia imagini cede bat. ac ſi ipſam imaginem
fugeret ⁊ eius pñtiã ferre ñ poſſet. Sicq; poſt imaginẽ mira ſeremtas

⁊ geris puritaſ remanebat.Tũc ĩ aere vt refertur iuxta imaginẽ audi

te ſũt voces ãgeloꝝ canẽtiũ. RPegimna celi letare alleluia.qꝛ quẽ merui⸗
ſti poꝛtare alleluia.reſurrexit ſicut dixit alleluia. Statiqʒ beatꝰ grego .
riꝰ qð ſequit᷑ adiũxit Ora ꝓ nob deũ rogãꝰ alleluia Tũc beatꝰ grego.
vidit ſupꝛa caſtꝝ creſcẽtii agelũ dñi.qͥ gladiũ cruentatũ detergẽſ ĩ vo
ginã remittebat. Intellexitqʒ gregoꝛiꝰ ꝙ peſtis illa ceſſaſſʒ. Et ſic fa⸗

ctũ eſt: Eñ ⁊ caſtꝝ illud caſtꝝ ageli deiceps vocatũ ẽ. Tãdẽ vt deſide

rauerat auguſtinũ mellitũ ⁊ iohanẽ cũ qbuſdã alus ĩ ãgliã miſit vx es
ſuis pꝛecibus ⁊ meritis ad fidẽ ↄuertit E Tãte etiã hũilitatis be
atus grego.extitit vt ſe laudari nullo modo ꝑmitteret. Nã ſteppano
epiſcopo qͥ eũ ĩ ſuis eplis laudauerat ita ſcripſit. ultũ mihi ⁊ vltra

ꝙ audire debui ĩidignꝰ fauoꝛẽ ĩ veſtris eplis demonſtraſtis. Et tñ ſcri

pti eſt. Ne laudes hoĩez q; diu viuit.Camẽ ⁊ ſi audire talia dignꝰ nõ
fui.oꝛõibꝰ veſtris peto vt dignꝰ efficiar.vt ſi bona iõ ĩ me dixiſtis aa

nõ ſũt.iðo ſint qꝛ dixiſtis. Itẽ ĩ epla ad narſũ patricium.q; cauſe 1 no
minis ſimilitudinẽ faciẽdo pꝑ ſcripturas clauſulas declamatõeſqʒ foꝛ

matis.certe frater cariſſie ſimeã leonẽ vocas.qð eo mõ vos agere con

ſpicimꝰ quo ſcabioſos catulos ſi epe pardos vel tigres vocamꝰ. Itemĩ

epiſtola ad anaſtaſium patriarcham anthiocenum.qꝙ vos me os do⸗

mini. ꝙ lucernam dicitis. ꝙ loquendo multis pꝛodeſſe multiſqʒ poſſe
lucere perhibetis. exiſtimatõnem meam fateoꝛ mihi in dubitationem

maximã pduxiſtis. Cõſidero nãqʒ qͥ ſum. ⁊ nihil me ex huiuſmõi bõi
ſigno depꝛehẽdo. Cõſidero aũt qͥ eſtis.⁊ vos mẽtiri poſſe nõ arbitroꝛ.
Cum ergo credere volo quod dicitis.cõtradicit mibi infirmital mea

Cum diſputare volo qð i laude mea dꝛ.ↄtradicit mibi ſctitas veſtri.

—,— — — — Gð —

——— —. —ꝑ =– —— £

„ —

Szʒ qſo vir ſacte nobis aliqͥd ð hoc certamine noſtro ↄueniat. vt ſi nõ
ꝗʒð dicitis ita eſt. ſit ita qꝛ dicitiſ.ocabula etiã iactanciã vel vanita
tem ſonãtia omnino reſpuebat: Elñ eulogio patriarche alexandꝛino q
eũ vniuerſalem papã vocauerat ita ſcribit. In pᷣfatõe epiſtole quaʒ ad
me dircxiſtis ſupbe appellatõis verbũ vniuerſalẽ me papã dicentes
ipꝛimere curauiſtis. Qð peto dulciſſima ſanctitas veſtra vltra nõ faci
at.qꝛ vobis ſubtrahitur qð alteri plus ꝙᷓ ratio exigat pᷣbetur. Ego eci
verbis ꝓſperari nõ qꝛo ſed moꝛibꝰ.nec honoꝛẽ eſſe reputo ĩ quo tratreſ
honoꝛẽ ſun pdere ↄgnoſco. Recedãt ergo verba q̃ vanitatẽ iſlãt.cari
tatẽ vulnerat. MHinc eſt ꝙ cũ iohãnes epᷣus coſtãtinopolitanuſ hoc vo
cabulũ vanitatis ſibi vſurparet. ⁊ ſe vniuerſalẽ papa vocari fraudulẽ

ter a nodo optinuiſſet. iter cetera ſic de eo ſcribit gregoꝛiꝰ. Quis ẽ

iſte qͥ ↄtra ſtatuta euãgelica. ↄtra canonũ vᷣcreta.nouũ ſibi nomẽ vſur
pare pᷣſumit.vt vel ſine immutione ſit vnus qͥ eſſe appetit vniuerſus.

Vlerbũ etiã iuſſionis ſibia coepᷣis dici nolebat. Eñ ait in epiſtola ad

eulogiũ epᷣm alexãdꝛinũ. Eleſtra mibi loqͥtur caritas dicẽs. Sicut iuſ
ſiſtis. Qd verbũ iuſſionis peto a meo auditu remoueri.qꝛ ſcio q́ ſum.
7 qui eſtis.Loco eĩ mihi fratres eſtis.moꝛibꝰ patres. Inſuꝑ ob nimiã
huilitatẽ qua erat pᷣditus.nolebat ꝙ matrone ſe ãcillas ſuas dicerẽt.

Vnñ ruſticane patricie ſcribẽs ait. Vnum iu tuis epiſtolis egre ſuſce⸗
pi. qꝛ quod ſemel eſſe poterat ſepius dicebatur ancilla veſtra.⁊ acilla

veſtra. Ego eĩ qui ꝑ epatus onera ommiũ ſeruꝰ ſum factꝰ·qua ratoõne
te mihi acillã dicis.cuiꝰ qte epiſcopatũ ſuſceptũ ꝓpꝛius fui.Et wo ro
go ꝑ omnipotẽtẽ deũ ne hoc verbũ aliqñ ad me in ſcriptis tuiſ iueniꝰs

Pꝛimus in ſuis epiſtolis ſe puũ ſeruoꝝ dei noĩauit.⁊ alios noĩari in
ſtituit. Libꝛos ſuos dũ adhuc viueret ob nimiã hũilitatẽ publicari no

lebat ⁊ĩ alioꝝ ↄpatõe ſuoſ nibil valere eriſtiabat Elñ ĩnocẽtio pᷣfecto
affrice ſic ſcribit. ꝙ expoſiutõʒ ſcʒ iob vobis trãſmitti voluiſtis.veſtro

ſtudio ↄgaudemus. Sed ſi delicioſo cupitis pabulo ſaginari. beati au
guſtine ↄpatriote veſtri opuſcula legite ⁊ ad ↄpationem illiꝰ ſinnlagi

nis. noſtꝝ furfurem nõ qꝛatis. Meqʒ ei volo dum ĩ bac carne ſum. ſi

qua dixiſſe me ↄtigit ea facile hoibus inoteſci. F Legitur quoqʒ in
quodã libꝛo de greco in latmũ trãſlato ꝙ qdã ſãctus pater nomme ab
bas iohãnes cũ romã ad viſitãdũ aploꝝ lumma veniſſet.⁊ beatum gre
goꝛiũ papã ꝓꝑ medi ciuitats trãſire viderʒ. voluit ei occurrere. ac vt
decebat reucrentiã cxhibere. Cernẽs vero beatuſ grego. ꝙ ſe in terrã

vellet ꝓſternere· feſtinauit ⁊ pꝛimo ſe coꝛã ipᷣo in terra ꝓſtrauit.nec in
de ſurrexit quouſqʒ abbas pꝛimo ſurrexit.in quo maxima eiꝰ hũilits

ↄmẽdat.Lãte aũt larguatis elcmoſinaxꝝ extitu vt ñ ſolũ pñtibꝰ ſʒ eti
am lõge poſitis ⁊ i mote ſinai monachis neceſſaria miniſtraret. Mã
omniũ idigentiũ noĩa ſcripta habebat.⁊ eis liberaliter ſubueniebat.

Monaſteriũ bieroſolimis inſtituit. ⁊ vei famulis illic degẽtibuſ necei
ſaria mittere ꝓcurauit. Tribus quoqʒ milibꝰ ãcillis deip quotidia

nis ſtipẽdus octogĩta libꝛas auri ãnualiter offerebat Quoridie etiã
ad ſuã mẽſã ꝑegrinos quoſſibet ĩuitabat. Inter quos die quadã vnus
acceſſit.in cꝰ manibꝰ dũ ipᷣe ex hũilitate aqquã fudere vellet. ↄuerſꝰ vr⸗
ceũ accepit.ſed repẽte eũ ĩ cuiꝰ manibꝰ qquã fudere volebat nõ iuenit
Cũq; hoc factũ ſecũ ipᷣe mir aretur.eadẽ nocte dñs p viliõcʒ ei dixit.
Ceteris diebus me i mẽbꝛis meis.heſterno aũt die me ĩ memetipo ſu
ſcepiſti. Alio quoqʒ tpe pᷣcepit cãcellario vt.xii.pegrinos ad pꝛãdi
um iuitaret. Qui ꝑgẽs iuſſa ↄpleuit. Dũ aũt ſimul ducũberẽt ĩtuẽſ pa
pa tredecĩ numerauit.Et accerſito cãcellario cur ↄtra ſuã luſſiõʒ tre de
cĩ iuitare pᷣſumpᷣat inqͥſiuit. Quos cãcellariꝰ numerans tm̃.xii.in

ueniẽs ait.Crede mihi pater ñ ſũt niſi.xii. Aniaduertit gregoꝛiꝰ virũ

ꝓpius diſcũbentem vultũ crebꝛo mutare ⁊ nüc adoleſcentem nũc vero
ſibi vetulu venerãda qᷓdã canicie ſimulare. Sinito igitur ↄuiuio.illum
ĩcubiculo duxit.vehementer adiurãs vt ei ſe nomẽqʒ ſuũ ꝓdere digna
retur. Qui reſpõdens ait. Et cur ĩterrogas de ncĩe meo qð eſt mirabi
le. Eeꝝtñ ſcito qꝛ ego ſũ naufragꝰ ille cui ſcutellã argenteã tribuiſti.
quã tibi mifat cũ leguminibꝰ mater tua Et hoc tibi ꝓ certo ſit ↄgnitũ
q; ab illo die quo nuhi dediſti deſtinauit te dñs fieri eccleſie ſue pᷣtuleʒ
⁊ petri apli ſucceſſoꝛem Cui grego.Et tu qũo hoc noſti ꝙ tũc me dñs
peſſe ſue eccleſie deſtinauerit. At ille. Qm̃ angelꝰ eiꝰ ſũ.⁊ me tibi dñs
nüc remiſit vt te ſꝑ debeã ꝓtegere.⁊ om̃e qð petieris ꝑ me apð ip̃ʒ va
leas ĩpetrare.Statĩqʒ ab eo dipuit. G Eo tpe fuit qͥdã beremita
vir magne virtutis.qͥ oĩa ꝓpter deũ reliqꝛat.⁊ nihil pᷣter vnaʒ cattam
poſſidebat.Quã blãdiens crebꝛo q̃ſi cohabitatricẽ i ſuis gremiiſ refo
uebat. Oꝛauit igitur ad deũ vt ſibi oſtendeꝛe dignaretur cũ quo futu
re remuneratõiſ mãſiõʒ ſperare debuiſſz.qͥ iliꝰ amoꝛe nil ex diuituiſ b⸗
ſeculi poſſideret. Quadã igitur nocte ſibi reuelatur ꝙ cũ gregoꝛio ro⸗
mano põtifice mãſiõʒ ſibi ſperare deberʒ. At ille foꝛtiter ĩigemiſcens
paxꝝ ſibi volũtariã pauꝑtatem ꝓfuiſſe putabat.ſi cũ eo remuneratoez
reciꝑet qͥ tãtis mũdialibꝰ diuitiis abũdarʒ·Cũ ergo gregoꝛii diuitial
ſue paupertati die noctuqʒ ſuſpirando conferret. alia nocte audiuit
dominum ſibi dicentem. Cum diuitem non poſſeſſio diuitiarum.ſed
cupido faciat cur audes paupertatem tuam gregoꝛii diuitiis compa
rare.qui magis illam cattam quam habes quotidie palpando dilige⸗
re compꝛobaris.qᷓ ille tantas diuitias.quas non amando ſed contem
nendo. cunctiſq; liberaliter largiendo diſpergit. Itaqʒ ſolitarius deo
gratias retulit. ⁊ qui meritũ ſuum decreuimſe putauerat ſi gregoꝛio cõ
ferretur. oꝛare cepit vt cũ eo mãſionem qnqʒ pcipe mereretur. H
Cum apud mauriciũ impatoꝛẽ ⁊ filios eiꝰ ſ upꝑ moꝛte cuiuſdã ep̃i falſo

1
b
lt
dic
ſet

ine

die

ie⸗
ſich
ſher
ot
lho
llui
lere
ng
ſns

1

ice

e
dii
nus
r
ent
hnn
hon

qꝛ ci eſſet ſũmus põtifex iperatoꝛis ſe ſeruũ vocabat.⁊ dñm ſuũ eum

oecuſaretur.ſic ait in epiſtola quam apocrifario mittit. Anum eſt d
bꝛeuiter ſuggeras dñis meis.qꝛ ſi ego ſeruꝰ eoꝝ in moꝛtẽ lõgobardo
rũ vel dãnũ me miſcere voluiſeʒ.hodie lõgobardoꝝ gens nec regem
nec ducẽ nec comites haberʒ. atqʒ i ſua ↄfuſiõe eſſʒ. Sʒ qꝛ deũ tinieo ĩ

mortẽ c?libet hoĩs me miſcere foꝛmido.Ecce quãte builitatis extitit.

appellabat. Ecce qte inocẽtie.qꝛ ĩ moꝛtẽ inimicoꝝ ſuoꝝ ↄſentire nole

bat Cũ mauriciꝰ imꝑatoꝛ gregoꝛiũ ⁊ eccleſiã dei ꝑſeqꝛetur.inter ce

tera ſic ei ſcripſit grego.Quia ei peccatoꝛ ſũ credo ꝙ oipotẽtẽ deũ tã

to vobis apliꝰ placatis q;to me ei male ſuiẽtẽ affligitis. Quadã igi

vice qͥdã monaſtico habitu i dutꝰ.ſpatã euagmata dextra tenẽs coꝛia
impatoꝛe ĩtrepidꝰ aſtitit.⁊ ↄtra eũ vibꝛãs illa gladio moꝛituꝝ pᷣdixit.
Territꝰ mauriciꝰ a ꝑpſecutõe gregoꝛu ceſſauit ⁊ vt ꝓſe oꝛare deberet i

ſtater petut qᷓ̃tenꝰ ipᷣm ĩ hac vita de malis ſuis deꝰ punirʒ.⁊ nõ puniẽ
dũ extremo examii reᷣuarʒ. Quadã igitur vice vidit ſe mauriciꝰ ate
tribunal iudicis ſtare.⁊ iudicẽ ꝓclamare.Gate mauriciũ. Et capiẽtes
eũ miniſtri.ipᷣj ãte iudicẽ poſuerũt.Cui ille.bi vis vt reddã tibi ma
la q̃ ĩ hoc ſeclo ꝑpetraſti.Ille reſpõdit.Hic potiꝰ ea dñe nibi.⁊ ñ ĩ ſe
culo futuro retribue.Statiqʒ diuina vox iuſſit tradi mauriciũ vxoꝛeʒ
filios ⁊ filias foce militi occidẽdos.Qð ⁊ factũ eſt. Mõ poſt multũ ei
tpis focas qͥdã miles eiꝰ ipᷣm cũ tota familia ſua gladio occidit.⁊ ei ĩ
imꝑio ſucceſſit. Cũ apud ſacrã mariã maioꝛẽ in die paſce miſſã cele:
bꝛaret.⁊ pax dñi ꝓnũciaret.ãgelus dñi alta voce reſpõdit.Et cũ ſpi⸗
ritu tuo. Vñ papa apud illã eccleſiã ĩ die paſce ſtatõʒ facit.nec ſibi cũ
dicit.pax dñi.in hꝰ miraculi teſtimoniũ reſpodet. Je Quodãa tẽpo
re traianus impatoꝛ romanꝰ ad qddã bellũ vebem̃tiſſime feſtinabat.
Cui vidua q̃da flebiliter occurrit dicẽs.Obſecro vt ſõguinẽ fiuu mei
inocẽter pẽpti vidicare digneriſ.Cũqʒ traianꝰ ſi ſanꝰ reuerteret ſe vi
dicare teſtaret.vidua dixit. Et qͥs mihi hoc pᷣſtabit ſi tu ĩ pᷣlio moꝛtu
us fueris.LTraianꝰ dixit.Ille qͥ poſt me impabit.Cui vidua. Et tibi
qͥd ꝓderit ſi alter mihi iuiſtciã fecerit. Lraianꝰ dixit. Eltiqʒ nibil.¶ t
vidua. Mõne inquit meliꝰ eſt tibi vt mibi iuſticiam facias.⁊ pꝛio boc
mercedẽ accipias.qꝙᷓ vt alteri hac trãſmittas.Lũc traianꝰ pietate cõ
motus.ð equo deſcẽdit.et ibidẽ ĩnocẽtis ſãguinẽ vindicauit. Fertur
quoqʒ ꝙ cũ qͥdã filiꝰ traiani ꝑ vꝛbẽ eqtãdo nimis laſcie diſcurreret.
filiũ cuiuſdã vidue ĩteremit.Qð cũ vidua traião lacrimabiliter expo

neret ipᷣm filiũ ſuũ qͥ hoc fecerat vidue loco filii ſui defũcti tradidit. et

magnifice eã dotauit. Bũ igitur qdã vice diu iã defũcto traião gre
goꝛiꝰ ꝑ foꝝ traiani trãſiret et huiꝰ mãſutudiĩeʒ iudicis recoꝛdatꝰ fuiſſʒ
ad ſãcti petri baſilicã ꝑuẽit ⁊ ibið ꝓ eꝰ erroꝛe amaꝛiſſie fieuit Tũc ſibi
diuit? ẽ rñſũ ecce petitõʒ tuã ↄpleui ⁊ traião penã eternã peꝑci ð ceto

aũt diligẽtiſſime caueas ne ꝓ dãnato aliquo pᷣces fũdaſ Bamaſcẽus
añt in quodãꝗ ſuo ſermõe narrat/ ꝙ gregoꝛiꝰ ꝓ traiano oꝛatõʒ füdens.
audiuit vocẽ ſibi diuinitꝰ illatã. Elocẽ tuã audiui veniã traiano do.

Cuiꝰ rei vt ibidẽ dicit teſtis eſt oꝛiẽs oĩs ⁊ occidẽs.Suꝑ boc dixerunt

q̃dam ꝙ traianus reuocatus fuit ad vitam. vbi gratiã ↄſecutus veni

am meruit.⁊ ſic gloꝛiã obtinuit. NMec erat in inferno finaliter deputa
tus.nec ſẽtentia diffinitiua danatus. Alii dixerũt ꝙ aĩa traiani nõ fu

it ſimpliciter a reatu pene eterne abſ. oluta ſed eius pena vſqʒ ad tpus
ſcʒ vſq; ad diem iudicii fuit ſuſpẽſa.Aluii pena quo ad locum vl mo
dũ aliquẽ toꝛmenti ſub ↄditõe fuit tatxata donec oꝛãte gregoꝛio p ꝛpᷣi
gratiã locus vel modus aliquis mutaret. Alii vt iohãnes dyaconus

qui hãc legendã ↄpilauit ꝙ nõ legit oꝛaſſe ſed fleuiſſe.et freqnter dñs

miptus ↄcedit ꝙ hõ q;uis deſideras petere nõ pᷣſumit.⁊ ꝙ eiꝰ aia non
eſt ab inferno liberata et in paradiſo repoſita.ſed ſimpliciter ab iferni
cruciatibus libeꝛata Elalet eĩ vt dicit aia ⁊ in inferno exiſtere ⁊ ifermi
cruciatus ꝑ dei miſericoꝛdiã nõ ſentire. Alii ꝙ pena eterna cõſiſtit in
duobꝰ ſcʒ in pena ſenſus· ⁊ in pena dãni q; eſt carentia viſionis diume
Hena igitur eterna qtum ad pꝛimũ eſt ſibi dimiſſa. ſed q;tum ad ſecũ:⸗
du retenta. Fertur quoqʒ ꝙ; ⁊ ãqgelus iſtud adiecerit.Quia eĩ ꝓ dãna
to rogaſti.duoꝝ tibi datur optio. Aut eĩ ĩ purgatoꝛio duobꝰ diebꝰ cru
ciaberis.aut certe toto tpe vite tue ifirmitatibus ⁊ doloꝛib⸗ fatigabe
ris. Qui pᷣelegit toto tpe vite ſue doloꝛibus ocutiq; duobꝰ diebus in
purgatoꝛio cruciari. Unde factũ eſt ꝙ ſ. empꝑ deiceps aut febꝛibus la
boꝛauit aut podagꝛe moleſtia pᷣſſus fuit.aut valiqis doloꝛibꝰ ↄquaſſa⸗
tus. aut doloꝛe ſtomachi mirabiliter cruciatuſ. Eñ in q̃dã epla ſic loqͥ
tur dicẽs.Lãtis podagre.tãtis moleſtiaꝝ doloꝛibꝰ pᷣmoꝛ.vt vita mea

mihi grauiſſima pena ſit. quotidie eiĩ ĩ doloꝛe deficio. moꝛtis remedi⸗

um expectando ſuſpiro. Item alibi.Doloꝛ meus interdũ mihi lentus
eſt. interdum nimius.ſʒ neqʒ ita lentus vt recedat.neqʒ ita nimius vt
interficiat. vnde fit vt qui quotidie ĩ moꝛte ſum repellar a moꝛte Sic
aut me ĩfectõ noxii humoꝛis ĩbibit vt viuere mihi pena ſit.⁊ moꝛtẽ de
ſideranter expectem.quã gemitibus meis ſolã credo eſſe remedium.
Mat rona q̃dam ſingulis diebus dñicis beato gregoꝛio paes of
ferebat. Cui cum poſt miſſaꝝ ſolẽnia coꝛpus dñi offerret ⁊ dicerʒ.coꝛ
pus dñi noſtri ieſu xpᷣi cuſtodiat te in uitã eternã laſciua ſubꝛiſ it. YJlle 2
tinuo dexteram ab ei⸗ oꝛe ↄuertẽs.partem illam dominici coꝛpoꝛis ſu
per altare depoſuit. Poſtmoduʒ coꝛam populo interrogauit quam ob
cauſam ridere preſumpſerit. At illa. Quia panem quem pꝛopꝛiis ma
nibus feceram tu coꝛpus dominicum appellabas. Tunc gregoꝛius
ꝛo incrudelitate mulieris ſe in oꝛatione pꝛoſtrauit.et ſurgẽs particu
lꝗ illã pãis iſtar digiti carnẽ factã reꝑit.⁊ ſic matronã ad fidẽ reduxit

Oꝛauit iteꝝ ⁊ catnẽ illã ĩi panẽ ↄuerſã vidit ⁊ matrone ſum̃dũ tradidit
Quibuſdã pꝛincipibus aliquas pꝛecioſas reliquias petentibus. aliqn
tulũ de ſancti iobãnis euangeliſte dalmatica tribuit.Qõ illi ſuſcipien

tes tanq; viles reliquias cum indignatõe nimia eidẽ reddiderũt. Lũc

beatus gregoꝛius oꝛatõe facta cultellum petiit.⁊ pãnum illum pupu⸗/

git. ex cuius punctõibus ſcẽ guis ꝓtinus emanauit. Sicq; i pꝛecioſe
eſſent reliquie diuinitus eſ oſtenſũ Quidã diuitũ romanoꝝ relicta

ↄiuge.fuerat a põtifice ↄmunione puatꝰ.Qð ille moleſtiſſime ferens
ſed autoꝛitatem tãti põtificis euacuare nõ valẽs. magoꝛuʒ ſuffragia
reqͥ ſiuit. Qui ſe ſuis carminibus agere ꝓmiſerũt.vt imiſſo demõe tã
diu caballus põtificiſ vexaret.quouſq; cũ ſeſſoꝛe ſuo piclitaret.Cũq;

gregoꝛius aliqñ ſuꝑ caballũ ſuũ tꝛãſiret.ĩmiſſo demõe magi eiꝰ equũ

tã foꝛtiter vexari fecerũt.vt nequaqᷓ ab aliquo teneri valerʒ. Lüc gre

goꝛius reuelante ſpiritu d yabolicã im iſſionẽ ↄgnoſcẽs.facto crucis ſi

gnaculo.tã caballũ a pñte rabie liberauit.q; maleficos ꝑpetua cecita
te militauit. Qui reatũ ſuũ cõfitẽtes.ad ſacri baptumi gratiam poſt
modũ puenerũt. Quibus lumẽ ne artẽ magicã relegerent reddi noluit
eos tñ eccleſiaſtico ſubſidio nutriri pᷣcepit.Legit᷑ quoqʒ in libꝛo qui a

grecis lymon dꝛ. ꝙ abbas qͥ pᷣerat monaſterio ſacti gregoꝛii.eidẽ nũci

auit ꝙ qͥdam monachꝰ penes ſe numiſmata tria haberet. Quẽ grego

rius ad alioꝝ terroꝛẽ excõmunicauit. Poſt modicũ tꝑis frater moꝛit

ſãcto gregoꝛio neſciẽte. Qui iratus ꝙ ſine abſolutõe moꝛtuus fuerat.
oꝛatõʒ ĩ pictatõ ſcripſit.qua eũ ab excõmunicatõiſ vĩculo abſoluebat
deditqʒ eam vni dyaconoꝝ pᷣcipiẽs vt eã ſuꝑ foueã fratris defũcti le⸗
geret. Quo iuſſa coplente ſeqnti nocte qui defuctus fuerat abbati ap/
paruit.⁊ ſe vſqʒ modo in cuſtodia detẽtum ſed heri abſolutũ fuiſſe ꝑhi
buit L Ofrficium ⁊ cãtum eccleſiaſticum necnõ ⁊ ſcolã cãtoꝝ ĩſtitu

it. ⁊ ꝓ hoc duo habitacula.vnũ iuxta baſilicã ſancti petri.et alterum

iuxta laterañſem eccleſiam fabꝛicauit. Vbi vſqʒ hodie lectus eiꝰ quo
recũbens modulabatur.⁊ flagellũ eius quo pueris minabat᷑ cum an:
thiphonario autẽtico.veneratõe ↄgrua reuant.In canone appoſuit
Dieſqʒ noſtros ĩ tua pace diſpõas.atq; ab eterna dãnatõe nos eripi

et in electoꝝ tuoꝝ iubeas grege numerari Tãdem beatꝰ gregoꝛiꝰ.

cũ ſediſſet anis.xiii.menſibus.vr⁊ diebꝰ.x.plenus oꝑibꝰ bõis migra⸗

uit a coꝛpe. In cuiꝰ tũba hi verſus ſcripti ſunt.Suſcipe terra tuo coꝛ

pus de coꝛpe ſumptum. Reddere qð valeas viuificãte deo. Spirituſ
aſtra petit. leti nil iura nocebũt.Cui vite alteriꝰ moꝛs magis ipᷣa via
eſt. otiricis ſũmi hoc claudunt᷑ mẽbꝛa ſepulcro. Qui i numerii ſeꝑ
viuit vbiqʒ bõis.Fluxer̃t ãt ãni ab icarnatõe dñi.dc.vi.ſb foca ĩpato

re. ? moꝛtẽ beati grego. regiõʒ totã maxia fames iuaſit. Uñ pauꝑ

es ꝗs liberalit᷑ grego.paſcere ſolebat ad ſucceſſoꝛẽ ſuũ veiẽteſ dicebat

*

—

de

Bomine quos pater noſter grego.ſolebat paſcere tua ſanctitas fame ſie
nõ ſinat ꝑire. Quibus verbis papa indignatus.ſꝑ taliter reſpõdebat. fin
Si grego.ad famã ſue laudis cunctos populos curauit ſuſcipe.noſ au ſ
tem nõ poſſumus paſcere. Et ſic eos ſp vacuos remittebat. VUnde ſan ”ZDU
ctus gregoꝛius ter ei apparuit.⁊ tũc blande de ſua tenacia ⁊ detractõ tu
ne redarguit.ſed ille ſe de nullo emendare curauit. Ende illi quarto ſe
apparens terribiliter ulum coꝛripuit.⁊ in capite letaliter pcuſfit.Cuiꝰ ſot
doloꝛe vexatus in bꝛeui vitam finiuit. Buʒ at adhuc pꝛedicta fames lee
inſtaret.quidam inuidi gregoꝛio ceperũt detrabere. afferẽtes ꝙ totuz ſloc
theſaux eccleſie tanq; vir ꝓdigus ↄſumpſiſſet. Vnde ob hui⸗ vidictazʒ fo
ad ↄburendos libꝛos ſuos ceteroꝝ animos inclinarũt. Quoꝝ dũ quaſ
dam iam cobuſſiſſent. et ceteros oburere vellent. petrus dyaconꝰ eius o
familiariſſimus cum quo quatuoꝛ libꝛos dyalogoꝝ diſputauerat. tra⸗ t
ditur vehem̃tiſſie reſtitiſſe. aſſerẽs hoc ad eius delendã memoꝛiam nil
valere.cũ in diuerſis mundi ptibus exemplaria tenerent᷑.adiũgẽſ ĩma .
ne ſacrilegium eſſe.tati patris tot et tales libꝛos exurere.ſuꝑ cuiuſ a J
put ipſe ſpmſanctũ in ſ imilitudine colũbe frequẽtiſſime ꝓſpexiſſet.Lã
dem eos in hanc ſẽ tentiã adquxit.vt ſi illud quod dix erat iure iurãdo
cCcoöfirmans moꝛi ↄtinuo meruiſſz. ipſi libꝛoꝝ exuſtiõe deſiſterent. Si 4
vero moꝛi nõ meruiſſet.ſed ſuꝑſtes ſui teſtimonui extitiſſet.ipſe quoqʒzʒ n
cobuſtoꝛibus manus daret. Fertur enim gregoꝛiuʒ ſibi dixiſſe. ꝙ ſi mi
raculum de viſione colübe publicaret. poſt hoc viuere non valerʒ. yrta· ſn
qʒ cũ apparatu dyaconatꝰ euangelioꝝ libꝝ baiulãs.venerabilis leui⸗
ta petrus aduenies mox vt tactis ſacroſa nctis euangeliis.gꝛegoꝛu ſã e
ctitati teſtimoniũ phibuit. a doloꝛe moꝛtis extraneui.ſpiritũ inter ver er
ba vere cõfeſſionis efflauit. Quidam monachus monaſterii ſã S
cti gregoꝛii qddam peneſ ſe peculium cõgregauit. Beatus añt grego
rius alteri monacho apparens dixit.vt ſibi denũciaret ꝙ peculiũ diſp 3
geret ⁊ penitentiã ageret.qꝛ die tercia eſſet moꝛiturꝰ. Qõ ille audie nfr
vehementer expauit.penitentiã egit ⁊ peculium reddidit. Moxqʒ fe .
bꝛibꝰ adeo coꝛreptus eſt.vt a diluculo diei tercie vſqʒ ad hoꝛã terciam
pꝛe nimio incendio linguã ab oꝛe ꝓuciẽs vltimum flatum emi ttere vi⸗ 4
deret. Sed cum circũſtautes monachi coꝛaʒ ipſo pſallerẽt.pſalmodiã 2“”
tãdẽ interũpentes ei detrabere cepunt Ille autem ↄtinuo reuiuificens
et oculos ſubꝛidendo concutis ait. Parcat vobis dñs fratreſ. Quare .
mihi detrahere voluiſtis. Nã impedimẽtum mihi nõ modicum gene⸗ “
raſtis.qꝛ tã a vobis qᷓ a dyabolo ſub vno tꝑe accuſatus.neſ. ciebã cui 6
calunie pꝛimitus reſponderem. Sed ſi qñ quẽlibet migrantem videri⸗
tis eidem non detractõem.ſʒ compaſſionem impendatis.vtpote qͥ ad
tam diſtricti iudicis cuʒ criminatoꝛe ſuo iudiciũ vadit. Nã ad iudiciũ M

cu dyabolo ſteti ⁊ adiuuãte ſancto gregoꝛio cũctis ſuiſ obiectionibus nl

n dene reſpõdi. Tantum de vna obiectõe ↄuictus erubui. pꝓ qua vt vidi

NR, ſtis taliter ſum vexatus.⁊ adhuc me non porui liberare. Cunqʒ de ea
fratres reqrerẽt.ait. Nõ audeo dicere.qꝛ cũ ad vos a beato gregoꝛio
ſn iuſſus ſum venire. dyabolus de boc plurimũ eſt cõqueſtus.putans ꝙ
c me od penuẽtiam agendã ꝓ cauſa illa deus remitteret. Qua ꝓpter be
rtp atum gregoꝛiũ vadem dedi.ne cõmotam calumniã cuilibet reuelarẽ.
ue Morxqʒ; clamans dixit.O andrea andrea.hoc anno ꝑeas qui me pꝛa⸗
nes uo conſilio ad hoc pꝑicłm cõpuliſti.Et ſtatim reuolutis teꝛribiliter ocu
iz lis expirauit. Erat aũt in vꝛbe quida nomie andꝛeas qui codẽ momen
e to quo ei monachus moꝛiens piclm fuerat impᷣcatus in tam gꝛauem
dol moꝛbum decidit. vt defluentibus carnibus cõſunn poſſet.moꝛi aut nõ
us pofſſz. Cuũc mõachis mõaſterii ſci gre.cõuocatis ↄfeſſus eſt ꝙ cũ pᷣdcõ
9 monacho quaſdã monaſterii cartulas rapuiſſet. ac ſuſceptis pꝛeciis ex
n traneis tradidiſſet.Moxqʒ is qui duduʒ moꝛi no poterat. inter verba
Enn ſue cõfeſſionis ſpiritũ exalaut. Q[Eo tpe vt in vita ſancti eu
la genii legit dũ adhuc ambꝛoſianũ officiũ magis ꝙ gregoꝛlanum ab ec
vO4 cleſis ſeruaret. Romanus pontifex nomie adꝛianus cociliũ conuoca

uit. vbi ſtatutũ eſt vt grego. offm̃ deberet vniuerſaliter obſeruari.Cu

.8 ius rei larolus imꝑatoꝛ executoꝛ exiſtens ꝑ diuerſas diſcuꝛrens pꝛo⸗
nen uincias.minis et ſupplicus oẽs clericos ad hoc ipᷣm cogebat. et libꝛos
ini ambꝛoſiani officii vbiqʒ cõburebat.multoſqʒ clericos rebelles incanr⸗

I cerabat. Pꝛoficiſcens aũt beatus eugemus epᷣus ad cõcilium. inueit.
ipᷣm cõcilium ꝑ triduũ iam ſolutũ/ſuaqʒ pꝛudentia dñm papam ſic in

duxit ꝙ oẽs platos qui concilio interfuerũt. et iam ꝑ tres dietas recei
i ſerant reuocauit. Concilio igit cõuocato. oũm patrũ hec ſnia vna futt
* ät miſſale ambꝛoſianũ et gregoꝛianũ ſuꝑ altare beati petri opii pone
rentur.et foꝛes eccłie optie clauderentur.ac plimoꝝ epᷣoꝝ ſigillis diii
gentiſſime munirẽtur. ⁊ ipᷣi tota nocte oꝛõni inſiſterẽt vt vominꝰ ꝑ ſig
din num aliqd reuelaret qð boꝝ ab ecclis magis ſeruari vellet. Gicqʒ per
in oĩa vt oꝛdinauerãt faciẽtes.mane ianuas ecclłie apuerũt.⁊ vtrũqʒ miiſ
. ſale ſuꝑ altare aptum inuenerũt. Ael vt alu aſſerũt miſſale gregoꝛia.
Hd penitus diſſolutum. ⁊ huc illucq; diſpſum inuenerũt.ambꝛoſianũ aũt
nl ſolũmõ aptum ſupꝑ altare in eodẽ loco in q́ poſuerãt reꝑerunt. Quo ſi
n⸗ gno diuinitus ſunt edocti vt grego.offm̃ deberet ꝑ mundum totum di
in ſpergi.ambꝛo.aũt tm̃ in ſua eccłia obſeruari. Sicqʒ ſancti patres vwt
N. diuinitus edocti fuerãt ſtatuerũt.⁊ ſic vſqʒ hbodie obſeruatunr. Nar
e1 rat iohanes daconꝰ qui vitã beati grego.cõpilauit.ꝙ dũ vitam eius
cõſcriberet ⁊ cõpilaret.quidã vir ſacerdotalr inſignitus ei doꝛmenti
l ⁊ ad laternã vt ſibi videbatur ſcribẽti aſtitit. Cuideſuꝑ candidiſſima
⁊ adeo tenuiſſima veſtis erat.vt eius raritate nigredo ſubterioꝛis tu

cĩ nice appareret. Hic ꝓpius acceſſit.⁊ inflatis buccis riſum continere.
s

non potuit. Cunqʒ iobãnes eũ interrogaret.cur vir grauioꝛis oſficii
ſic diſſolute rideret.ait.q; tu ſcribis de moꝛtuis q́ͥs viuẽtes nũqᷓ; vidi
ſti. Cui iohãnes. Et ſi ilũ nõ nouerim facic.tñ de illo ſcribo q didici
lectõne. at ille.tu inquit vt video ſicut voluiſti feciſti.Et ego q̃ facere
potero nõ ceſſabo. Moxqʒ uli lumen laterne cxtinxit.⁊ odeo ipᷣm per/
terꝛuit.vt vchemẽter exclamas putaret ſe ab illo gladio iugulatum.
Moxq; gregoriꝰ affuit.comitante ſecũ dextroꝛſum beato nicolco.ſi⸗
nſtroꝛſum vero petro d yacono.eiqʒ dixit: Modice fidei.quare dubi
taſti.cu nqʒ poſt coꝛtin⸗ lect 1aduerſariu s latitaret gregoꝛiꝰ ex mauu
petri dyaconi magnã facẽ qua tenere vide bat᷑ arripiẽs.eiuſqʒ flamis
os faciemqʒ ipſiꝰ aduerſarii exurens.ad inſtar ethiopis denigraut.
Quedã aũt ſcintula puiſſima cadẽs in eius veſtẽ candidam ipſam deõ
citius ↄflagrauit.⁊ ſic nigerrimꝰ totꝰ ꝓpparuit. Biriqʒ petrꝰ beato
greg . Batis demgrauim? en. Cui gregoꝛiꝰ.nos illũ nõ denigrauimꝰ
moſtrauimꝰ. Gicqʒ ibidẽ mito relicto lumie abierunt.

inus fuit q dam centurio.qͥ cũ aliis militibꝰ cruci domi

ns. iuſſu pilati latus dñi lancea ꝑfoꝛauit. Et videns ſigna 1
lem ſcʒ obſcuratũ ⁊ terremotũ ĩ xpᷣm credidit. maxiĩe ex eo 4
cit. ꝙ cũ ex infirmitate vel ſenectute erꝰ oculi caligaſſent. ntn
eſanguie xpᷣi ꝑ lanceã decurrente foꝛtuitu oculos ſuos tetigit.et ꝓ⸗
tinus clare vidit. AUnde renũciãs milicie.⁊ ab apoſtolis inſtructꝰ in gep
ceſaria capadocie vigintiocto annis monaſticã vitã duxit.⁊ verbo 2 (cl
exemplo ad fidẽ multos ↄuertit.Cũ aũt a pᷣſide tentus fuiſſet.⁊ ſacri⸗ n
ficare nollet. iuſſit pꝛeſes oẽs dentes eiꝰ excuti.⁊ linguã abſcidi.Con ſunrm
ginus tñ ex hoc loquelã nõ pꝑdidit.ſʒ accepta ſecuri oĩa ydola ↄminuit gue
⁊ fregit dicens.Si dii ſunt videbimꝰ. GBemones aũt de Fdolis execun 0
tes in pꝛeſidẽ ⁊ in oẽs ſocios eius intrauerũt. ⁊ inſaniẽtes ⁊ latrãtes 1
ſe longini pedibꝰ ꝓſtrauerũt. Et ait longinus demonibus . Cur habi en
tatis in yvolis.qui reſponderũt. Abi nõ noĩat᷑ xpᷣs.⁊ eius ſignũ nõ ẽ n
poſitum.ibi eſt habitatõ noſtra:cũ ergo pꝛeſes inſaniret ⁊ oculos amt aſ
ſiſſet. dixit ei longinꝰ. SGcito qꝛ ſanari nõ poteris niſi qñ me occideris Lxe
Spcito enim a te moꝛtuus fuero / ꝓ te oꝛabo.⁊ ſanitatem tibi coꝛpis et ſt
onime impetrabo. Et ſtatim eum decoliari iuſſt. Poſt boc abut ad Pn
coꝛpus cius ⁊ pꝛoſtratꝰ cum lacrimis penitentiam egit.⁊ continuo vi ieb
um 2 ſanitatem recepit. ⁊ in bonis oꝑpibus vitam finiuutt. upli
PANX PBoes Te cfe S ſ .

“
ℳ&

den
m.
06
N
Inn
ns
lt.
deo
to
is
m.

on
40
it.
1
W

1.⅓

te
a

lnte

it
Um
s
, t
1d

Nyi

UI.

Hictus dict? eſt. vel qꝛ mita benedixit. vel qꝛ in hac vita
nultas. bñdictões habuit. vel qꝛ oẽs benedicebãt de co. vl aꝛ.
ternã meruit benedictõem habere. Eius vitam ſanctus Se
dictuſex nurſia puincia oꝛtus.cũ rome liberalibuſ ſtuduiſ
ditus eſſet. in ipſa ſui infantia lrãs deſeruit.⁊ deſertũ pe⸗
e decreuit. quem nutrix ſua q̃ eũ tenerrime diligebat vſc i
cũ qui dicit eſide ſecuta eſt.vbi ad purgandũ triticũ mutuo
ñ petiit. Sed ſuꝑ menſam incaute ponens cũ coꝛruiſſet. in du
ptibus fractũ vidit. Quam benedictus flere ↄſpiciẽs. ptes cᷣ pi
ſterui accepit. ⁊ ab oꝛatõe ſurgẽs integre ſolidatũ inuenit. Poſtmociuʒ
nutricẽ oculte fugiens in quendã locũ venit.vbi tribus annis holbus
incognitꝰ? manſit. excepto qdam monacho romano noie.qui ſibi ſedle
neceſſaria miſtrabat.Cũ vero ad ſpecũ a romani mõaſterio iter nõ eẽt
panem in longiſſimo fune ligabat.⁊ ſic eũ deponere ↄſueuerat. Linti
nabulũ etiã ipi coꝛde inſeruit.vt ad eiꝰ ſonitũ vir dei cognoſceret.qñ
ſibi romanꝰ panẽ pᷣberet.quẽ exiens accipet.Sed antiqu⸗ hoſtis vni⸗ꝰ
caritati alterius inuidẽs refectõilapidẽ iactauit.⁊ tintinnabulũ fre
git. Sed tñ romanus ei miſtrare nõ deſiit.· Poſt hoc cuidã pᷣſbuero
refectõem ſibi in paſcali ſolennitate parãti dñs ꝑ viſum appuit.dicẽs
Tu tibi delicias pparas.⁊ ſeruꝰ meus illo in loco fame cruciat Aui
ꝓtinus ſurrexit.⁊cũ difficultate magna eũ inuemẽs.dixit. Gur ge et
ſumamꝰ cibũ.qꝛ hodie paſca dñi eſt. Cui benedictꝰ. Scio qꝛ paſca eſt.
qꝛ videre te merui. Longe quippe ab hoibus poſitus:qꝛ die eadeʒ pa
ſcalis eſſe ſolennitas ignoꝛabat· Cui pᷣſbiter Neraciter hodie reſurrec
tõnis dominice dies eſt. abſtinere te nõ cõuenit.qꝛ ob hoc ad te miſſuſ
ſum. Sicqʒ deũ benedicẽtes ſumpſerũt cibßñ. HQuadã dic auis
