volebant eum pꝛimitus occidere. vt eius effuſione ſanguinis veus ci
tius placaretur· Gel:vt in quadam cronica dicitur: ideo ſe mutuo in⸗
terficere volebant. ne darentur in manibus romanoꝛum. At ioſephuſ

vir pꝛudens ⁊ moꝛi nolens.iudicem moꝛtis ⁊ ſacrificii ſe conſtituit.et

qu is pꝛioꝛ alio occidendus eſſet: inter binos ⁊ binos ſoꝛtem mitte re

iuſſit Muſis igitur ſoꝛtibus.ſoꝛs nunc vnum nunc alium moꝛti tradi

dit. donec ventum eſt ad vltimum cum quo ioſephus ſoꝛtem miſſurus

fuit. Tunc ioſepbꝰ homo ſtrennus ⁊ agilis gladium illi abſtulit 2 qd
magis eligeret vitam ſcʒ aut moꝛtem requiſiuit.⁊ vt ſme dilatione eli

geret pꝛecepit. Et ille timens reſpondit. Niuere non recuſo. ſi gratia

tui vitam conſeruare valeo. Lunc ioſephus vni familiari veſpaſiani
2 ſibi etiam familiari latenter locutus eſt. ⁊ vt ſibi vita donaretur pe:
tiit. Et quod petut impetrauit. Cum autem ante veſpaſianũ ioſephꝰ
eſſet adductus:dixit ei veſpaſianus. Moꝛtem meruiſſes ſi buius peti
tionibus liberatus nõ eſſes. Et ioſepbus Si quid perperam actum eſt

in melius commutari poteſt. Et veſpaſianus Qni victus eſt quid fa/
cere poteſt. Et ioſephus. Aliquid facere potero: ſi dictis meis aures
tuas demulſero. Et veſpaſianus. Concedatur vt verbis tuis inbereaſ

⁊ quicquid boni dicturus es pacifice audiatur.Et ioſeppus Impatoꝛ
romanus interiit.⁊ ſenatus imꝑatoꝛem te fecit. Et veſpaſianus. Si
pꝛopheta es:quare non es vaticinatus huic ciuitati ꝙ mee ſit ſubuciẽ

da dicioni. Et ioſephus. er quadraginta dies hoc eis pꝛedixi.Inte
rea legati romanoꝛum veniunt. veſ⸗

aſianum in imperium ſublimatuʒ
aſſerunt. eumqʒ ramam deducunt · Hoc quoqʒ euſebius in cronica te⸗

ſtatur. ꝙ ſcilicet ioſephus veſpaſiano pꝛedixit. tam de impatoꝛis moꝛ

te qᷓ; de ſua ſublimatione. Reliquit autem veſpaſianus titum filium
ſuum in obſidione hieruſalem. Litus autem: vt in eadem byſtoꝛia a⸗
pocrifa legitur. audiens patrem ſuum in imperium ſublimatum. tãto
gaudio ⁊ exultatione repletur.ꝙ neruoꝛum contractõne ex frigiditate
coꝛripitur.et altero crure debilitatus:paraliſi toꝛquetur. Joſephus
gutem audiens titum paraliſi laboꝛare:cauſam moꝛbi:⁊ tempus moꝛ
bi diligẽter inquirit. Cauſa neſcitur.moꝛbus ignoꝛatur. De tempoꝛe

gutem quoniam audita patris electione hoc ſibi acciderit aperitur.

Joſephus autem vir pꝛouidus ⁊ ſapiens ex paucis multa coniecit.et
ex tempoꝛe moꝛbum ⁊ cauſam inuenit.ſciens quia gaudio ⁊ letitia ſu
pabundanti debilitatus fuerit. Animaduertẽs itaq; qꝛ cõtraria ↄtra
riis curãtur.ſciẽs etiã qꝛ q̃d amoꝛe ↄqͥ ritur doloꝛe frequenter amittit

gquerere cepit: an aliquis eſſet:qui pꝛincipis inimiciciis obnoxiꝰ tene

rer᷑.Et erat ibi ſeruꝰ adeo tito molcſtus:vt ſme ve hemẽti cõturbatõe
mullatenꝰ in eũ poſſz reſpicere. nec etiã nomẽ erꝰ audire. Dixit itaqʒ ti
to. Si curari deſideras: oẽs qui in meo comitatu venerint ſoluos faci
as.CCuititꝰ.qͥcũq; in tuo comitatu venerit ſecuiꝰ habeat ⁊ ſaluꝰ.Tũc
ioſephꝰ cito pꝛandiũ fieri pᷣcipet:⁊ menſam ſuã menſe titi oppoſita lo
cguit. ⁊ ſeruũ a dextris ſuis ſedere fecit. Quẽ titus reſpiciẽs moleſtia
cõturbatꝰ infremuit. ⁊ qͥ pꝛiꝰ gaudio infrigidatꝰ fuerat: accenſione fu
roꝛis incaluit.neruoſqʒ diſtendẽs curatus fuit. Poſt hoc titꝰ ſer uuʒ
in ſui gram et ioſephũ in fſui amiciciaʒ recepit. Vtꝝ aũt hec hyſtoꝛia

apocrifa narrãda ſit.lcõꝛis iudicio relinj7. B Bie nnio igitur a

tito ierlm obſeſſa:inter cetera mala q obſeſſoſ guiter purgebãt tãta fa

mes oẽs tenuit: ꝙ ꝑentes filns:⁊ filu pẽtibꝰ.viri vxoꝛibꝰ:ct vxoꝛes vi
ris cibos nõ tm̃ e manibꝰ.ſʒ etiã ex ipſis dẽtibus rapiebant. Juuenes

etiq etate foꝛtioꝛes velut ſimlacra ꝑ viaſ oberrãdo: pᷣ fame exanimes

cadebãt. Qui moꝛtuos ſepeliebãt ſepe ſuꝑ ipſos moꝛtuoſ moꝛtui cade

bant. F etoꝛeʒ itaqʒ cadauerum nõ ferẽtes ex publico ſ uptu ipſa ſepeli

cbant. Ged deficiente ſumptu. vincente cadauerum multitudine de
muro cadauera pꝛecipitabant. At titus circumiens cũ vidiſſet valles
repletas cadaueribus.et totã patriã ex eoꝝ fetoꝛe coꝛruptam.m anus
ſuas cũ lacrimis ad celum leuauit dicẽs · Beus tu vides quia ego boc
nõ facio. Lãta em̃ fames ibi erat ꝙ calciamenta ſua et coꝛrigias ↄme
debãt. Matrona quedã inſupꝑ genere et diuitus nobuis. ſicut in hiſto

4

ria eccliaſtica legitur.cũ pᷣdones in eius domũ irruentes eã omnibus

expoliaſſent. nec ſibi vltra quid comederet remãſiſſz.puulum lactentẽ

tenẽs in manibus ait. Infelicis matris:infelicioꝛ fili.in bello. in fame
in direptõe.cui te ſeruabo.veni ergo nũc o mi nate.eſto matri cibus.pᷣ
dombus furoꝛ. ſeculis fabula. Et bis dictis filium iugulauit.et corxit.
dimidium comedens.partem alteram ocultauit.Et ecce confeſtim pᷣ
dones odoꝛem carnis cocte ſentiẽtes in domum irruunt.et miſi carneʒ
pꝛodat moꝛtem minantur. Tunc illa detegens infantis mem bꝛa. ecce
inquit vobis partem optimam reſeruaui At illos tantꝰ hoꝛroꝛ inuaſit

ꝓ nec loqin potuerunt.Et illa. Meus eſt inquit filius hic.meũ eſt pec
catũ. Gecuri echte.qꝛ poꝛ ego comedi quẽ genui. Molite fieri aut mſe
religioſoꝛes.ã feĩs mollioꝛeſ ꝙ ſi vĩcit vos pietas ⁊ hoꝛretis.ego totũ

comedꝗ que dimidiũ iã comedi. Illi vero trementes et territi d iſceſſe
runt. Candem ſecundo anno imperii veſpaſianititus leruſalem cepit
et cqptam ſubuertit.templumqʒ funditus deſtruxit.Et ſicut iudei cri⸗
ſtum trigita denariis emerant. ſic et ipſe vno denario.xxx.iudeos vẽ
didit. Gicut autem narrat ioſeppus nonaginta ſeptemmilia iudeoꝛuʒ
vendita ſunt.⁊ vndecies centena milia fame et gladio perierunt.

“

— — — — .

= —

=ů
—

—
—

— ——

H UAXRII.

V Legitur qʒ ꝙ titus intrans hierm: quendã mux denſiſſimũ vi
dit. ipᷣmqʒ ꝑfoꝛari pcepit.actoqʒ foꝛamie quendã intꝰ ſenẽ aſpectu
⁊ canicie venerabilẽ inuenerũt. Qui requiſitꝰquis efſ:rñdit ſe eſſe io

ſeph ab arimathia ciuitate iudee.ſe qʒ a iudeiſ ibidẽ clauſũ ⁊ muratũ

fuiſſe eo ꝙ xpCʒ ſepeliſſʒ.addiditqʒ ꝙ ab illo tꝑe vſqʒ nũc celeſti ſit cibo

paſtꝰ.⁊ diuio lumie cõfoꝛtatꝰ. In euãgelio tñ nicodemi ðꝛ: ꝙ cũ iudei
ip̃m recluſiſſent: xp̃s reſurgẽs eũ iñ eripuit.⁊ in arimathiã duxit. põt
dici: ꝙ cũ eductꝰ a pᷣdicatõe xpᷣi ñ ceſſaret.a iudeis iteꝝ eſt recluſus.
Moꝛtuo qʒ veſpaſião imꝑatoꝛe:titus filiꝰ eiꝰ eidẽ iimpꝑio ſucceſſit.qͥ
fuit vir clemẽtiſſimꝰ: ⁊ mite liberalitatis.Lãteqʒ bonitatis fuit: ſicut
ait euſebiꝰ ceſarienſis in cronica.⁊ teſtat hiero.ꝙ dũ q̃daʒ ſero recoꝛ
datꝰ fuiſſz: ꝙ illo die nil boni egiſſz: aut nibil dediſſʒ:ait. Ooamici büc
diem perdidi. Poſt lõga tꝑa quidã iudei hierlm reediſicare volen
tes.exeũtes pᷣmo mane plimas cruces de roꝛe inuenerũt.quas territi
fugiẽtes. ⁊ ſcdo mane redetes vnuſquiſqʒ: vt ait miletꝰ in croica ſua:
cruces ſãguĩeas veſtibꝰ ſuis ĩſitas inuẽit.qͥ vehem̃t territi ĩ fugã ite
ſi ſut. ſz tercio die reuerſi vapoꝛe ignis ð terꝛa ꝓdeũtis penitus

tio ſcẽ crucis poſt annos.cc.⁊ ampliꝰ:a reſurrecti A
ſi facta eſt. Legitur em̃ in euãgelio nicodemi:ꝙ cũ adã

rmaret᷑. ſeth filiꝰ eius poꝛtas paradiſi aqut:⁊ oleum ligni
e: quo coꝛpus patris ꝑungeret ⁊ ſanitatẽ recipet: poſtula⸗

it Cui apparens michael archangel?: ait . Holi laboꝛare neqʒ flere
P ole

ligni miſcricoꝛdie obtinendo:.qꝛ nullatenꝰ illud aſſequi poteris.
niſi qñ ↄpleti fuerint.v.milia quingenti anni. Licet ab adam vſqʒ ad

paſſiõem xpᷣi anni tm̃ quĩiqʒmilia centũ nonagintanouẽ fluxiſſe creda

tur. Legitur q; alibi: o angelus eidẽ ramuſculũ quẽda obtulit. ⁊ iuſſit
ꝙ in monte libani plantaretur. In quada vero hyſtoꝛia grecoꝝ: licet
apocrifa. legitur ꝙ angelus de ligno in peccauit adam eidẽ tradidit

dicẽs: ꝙ qñ faceret fructũ pꝛ ſanaretur. Qui rediẽs ⁊ pꝛem moꝛtuum

inueniẽs:ipᷣm ramũ ſuꝑ tumulũ pꝛis plãtauit.qͥ plantatꝰ in arboꝛem
magnã creuit. ⁊ vſq; ad ſalomõis tꝑa pdurauit. vtx aüt bec vera ſmt
lectoꝛis iudicio relinq̃tur: cũ in nulla croĩca vl hiſtoꝛia autẽtica hec le
rãtur. Galomõ aũt arboꝛẽ tã pulcrã ↄſiderãs upᷣaʒ pᷣcepit incidi ⁊ i do
mo ſaltꝰ locari. Nuſqᷓᷓ tñ:vt ait iohãnes beleth:locari poterat.nec ali

cuiloco apta rꝑiri valebat.ſʒ mõ aut excedebat lõgitudie:ꝗ vficiebat.

——
R

nimia bꝛeuitate. Si qñ vero ̃m loci exigentiam ipᷣam ratõnabilr vᷣcur
taſſent. adeo bꝛeuis videbat᷑ ꝙ omio incogrua babebat. Ob boc indi⸗
gnati artiſices: ipſa repꝛobauert. ⁊ ſup quẽdã lacũ vt eſſy pos trãſeũ
tibus: piecerũt. Regina aũt ſoba cũ vemiſſz audire ſapienriã ſolomõis

⁊ pᷣdictũ lacũ trãſire vellet.vidit in
dendus fuerat.⁊ ideo ſuꝑ ulud lignũ trãſire noluit. ſʒ ipᷣm ꝓtinus ado

—

rauit In hiſtoꝛia tñ ſcola. legit. ꝙ pᷣdictum lignñ regina ſaba in domo

ſaltus viditCunq; ad domũ ſuam rediſſet: intimauit ſalomoni ꝙ i ulo

ligno quidã ſuſpendẽdus eſſet.pꝑ cuius moꝛtẽ iudeoꝝ regnũ deleri de

— .

berer Walomon igirun Parum lignum inge ſuſtulit.⁊ in pfudiſſimis
terꝛe viſceribus illuq dimergi fecit. Poſtea pꝛobatica pucina ibidem
facta eſt. vbi nathinei hoſtias abluebant.⁊ non ſolum ex dei cenſu an⸗

geli. ſʒ etiã ex virtute ipſius ligni traditur ibi fieri.. gque ↄmotioneʒ

⁊ infirmoꝝ curatõem.A ppꝛopinquate vero paſſiõe xpᷣi: pᷣdictũ lignũ
ſupenataſſe ꝑhibetur Cu aũt ilið iudei vidiſſent:ipᷣm acceꝑũt ⁊ cruceʒ
vño pauerũt · Ipſa aüt crux xpᷣi ex quattuoꝛ generibꝰ⸗ lignoꝝ fuiſſe
phbibetur.ſcʒ palme cipꝛeſſi oliue ⁊ cedri. Uñ verſuſ. Ligna crucis pal
ma cedrus cipꝛeſſus olma. In cruce em̃ fuit .
lignox. ſcz li Snum erectü. lignü tranſuerſum
cus cui crux erat infixa. el ᷣm grego.turoñ. Ta ſuerſe
fuit ſub pedibus xpᷣi. Ande quodlibet box potuit eſſe alicuius pᷣch ct
rum lignoꝝ.Hanc differentiaʒ lignoꝝ videt apls ĩnuere cũ dicit. At
poſſitis ophẽdere cũ oĩbꝰ ſcis:qͥ ſit lõgitudo:latitudo:ſu blin
füdũ. Que verba augꝰ.ibidẽ doctoꝛ egregiꝰ ſic exponit.Cru
dñi:cuiꝰ latitudo ðꝛ in trãſuerſo ligno qͥ extendũtur man?ꝰ: lõgitu
terra vſq; ad ipſaʒ latitudinẽ q a manibus infra totũ coꝛp? affigt

altitudo a latitudie vſqʒ ſurſũ:cui adperet caput. pfundũ vero qd ter

bec quadruplex differetia

.„C

re infixũ abſcõditur. Quo ſigno crucis oĩs actõ huana ⁊ xpᷣiana vſcri :

bitur. bene opari in xpᷣo:et ei pſeuerãteꝛ ĩhe
menta nõ ꝓphanaꝛe. Iſtudlignũ crucis pᷣcioſũ ꝑ annos.cc.et
vltra ſub teꝛra latuit.ſʒ ab helena matre cõſtãtini impꝑatoꝛie hoc mõ

reꝑtum fuit. In tpe illo cõgregata eſt iuxta danubiũ fluuiũ multitudo

mnume rabilis barbaroꝝ:volenſ fluuiũ trãſ ire. et oẽs regiões vſqʒ ad
occidentẽ ſuo dño ſubiugare. Quod vbi conſtãtinꝰimpatoꝛ cõperit ca
ſtra mouit·⁊ cõtra danubiũ ſe cũ ſuo exercitu collocauiAt barbaroꝝ

creſcẽte multitudine.et iã fluuiũ tranſeũte:cõſtantinus nimio terroꝛe

cocutit.vidẽs qꝛ eſſent die craſtina cñ eo pᷣliũ cõmiſſuri. SGeqñte igitur
nocte ab anglo excitat.⁊ vt ſurſũ reſpiciat admonef. Qui in celũ aſpi
cies vidit ſignũ crucis ex clariſſimo lumine factũ.literis aureis hũc ti
tulũ hñs ſcriptũ In hoc ſigno vices.qͥ celeſti viſiõe ↄfoꝛtatꝰ ſilitud:inẽ
crucis fecit/ ⁊ ipam ãte ſuum exercitum ferri iuſſt. ꝗrruẽſq; in boſites

ſpü ꝙ ſaluatoꝛ mũdi ilign 0 ſuſpẽ .

rere.ſperare celeſtia.ſacra 4

— — —.—,— —

—

—
—,—

;]RWA—]———,.̃ ——,.—

N
60
no

de

ipſos in fugam vertit. 1 multitudinein maximã interfecit. Tunc oſtan

ininus omnes temploꝝ pontifices conuocauit. cuius dei hoc ſignum

eſſet diigentius inquiſiuir. Quibus ſe neſcir- dicent ibus . quida xpᷣia

ni aduenerũt. ⁊ ei ſancte crucis miſteriũ: ⁊ f. dem trinitatis: plemꝰ nar

rauerũt. Qui in xpᷣm ꝑfecte tunc credidit.⁊ ab euſebio papa: vel ſcðʒ

qquoſdã libꝛos a ceſarienſi epo: ſacy baptiſma ſuſcepit. Sed in hac by

ſioꝛia multa ponuntur: quibuſ cõtradicit biſtoꝛia triꝑtita ⁊ ecclłiaſtica
⁊ vita ſancti ſilueſtri.⁊ geſta põtificũ romanoꝝ. Scoðm quoſdã ñ fuit

iſte cõſtantinus impatoꝛ. qui a beato ſilueſtro papa fuit baptiʒatus.et
ad fidẽ conuerſus.ſicut aliq̃ biſtoꝛie videntur innuere.ſʒ fuit cõſtaãtinꝰ
pater ipſius cõſtantini · ſicut in aliquibꝰ hiſtoꝛiiſ inuenit᷑ Ille em̃ cõſtã
tinus alio mõ ad fidem venit. ſicut in hiſtoꝛia ſancti ſilueſtri legit. nec

alb euſebio:ſʒ a ſilueſtro baptiʒatus fuiſſe narratur. Moꝛtuo tñ ipo cõ

ſtantino. cõſtãtinus memoꝛ victoꝛie patris: quã virtute ſancte crucis

habuerat helenã matrẽ ſuã bieroſolimã ipſa cruce inuenienda tranſ
miſit. ſicut inferius eſt notatůũ. C Hiſtoꝛia tñ eccł.hãc victoꝛia ali
ter factã narrat. Ait em̃ ꝙ cũ maxentiꝰ romanũ imꝑiũ inuaſiſſet:con⸗

ſtantinus impatoꝛ iuxta pontẽ albinũ cũ maxentio conflicturꝰ aduemit
Lui igitur anxiꝰ multũ eſſet:⁊ ꝓ ſibi mittendo auxilio ad celuʒ oculos

crebꝛo leuaret. vidit ꝑ ſopoꝛem ad oꝛientis ptem in celo ſignuʒ crucis

fulgoꝛe igneo rutilare. angeloſq; aſtare: ⁊ ſ lbi dicere. Conſtantine in

boc vinces. Et vt ðꝛ in biſtoꝛia triptita:dũ cõſtãtinꝰ quid hoc eſſʒ mi
raretur. xpᷣs nocte ſupueniente eidem appuit cũ ſigno q̃d vidit in celo
iuſſitqʒ vt fieret eius ſigni figuratio.q̃ foꝛet auxilium in congreſſibus
pᷣlioꝝ. Tũc conſtantinꝰ letus redditꝰ:⁊ de victoꝛia iam ſecur?:ſignum
crucis quod in celo viderat:in ſua fronte deſignat.vexilla militaria in
ſignaculum crucis trãſfoꝛmat.⁊ in manu dextra aureũ cruceʒ poꝛtat
Poſt hoc dñm exoꝛauit:ne dexterã ſuã quaʒ ſigno crucis munierat ſa

lut ari cruoꝛe romani ſanguinis maculari pmitteret.ſed ſiue ſanguis
effuſione victoꝛiam ſibi de tiranno pᷣſtaret. Maxenti? aut iuſſit naui
bus ad decipulã ↄpoſitis fluuiũ ſterni.⁊ ſuppoſitis pontibꝰ exequari.

Cũ aũt cõſtãtinus iã ad fluuiũ appꝛopinqu aret:maxẽtius in occurſuʒ
cũ paucis velotiꝰ ei ꝑgit. iubens vt ceteri ſe ſequãtur.ſuiqʒ opis põtẽ

cũ paucis cõſcendit.⁊ decipula q̃ cõſtãtinũ deciꝑe voluit:eſt deceptus

et in fluuii ꝓfundũ demerſus. Conſtantinus vero ab omnibus vnani/
miter eſt ſuſceptus. Et ſicut legitur ĩ quadã cronica ſatis autẽtica.cõ
ſtantinus tũc pfecte nõ credidit. nec tũc ſacꝝ baptiſma ſuſcepit.ſʒ ali
quãto tꝑis interiecto.viſionem illã petriet pauli vidit.et ſacro baptiſ
mate ꝑ ſilueſtꝝ papã renatus.et a lepꝛa mũdatus.in xpᷣm deinceps p
fecte credidit. Et ſic matrẽ ſuam helenã hieroſolimã miſit: vt crucem
domini requireret. Ambꝛoſi tñ in epla de obitu theodoſii:et hiſtoꝛia

4

triptita dicũt ꝙ in vltimis conſtitutus baptiſma ſuſcepit:baptiſmum
differens vt poſſet in ioꝛdanis flumine baptiʒzari. Hoc idem dicit hie
ro.in cronica.Certũ eſt aũt ꝙ ſub ſi llueſtro papa xpᷣianus effectus eſt
vtꝝ aũt baptiſmũ diſtulit in dubiũ vertitur. AUnde de ila legenda ſci
ſilueſtri quo ad pla ſimiir dubitatur. Mec igit byſtoꝛia de inuentione
ſancte crucis que in eccliaſticis hy. inuenitur. cui etiã conſonãt croni
ce:videtur eſſe magis autentica qᷓ; illa que ꝑ ecclłias recitatur. Cõſtat
em̃ multa ibidem eſſe que non conſonãt veritati.niſi foꝛte quis vellet
dicere vt ſuꝑius victũ eſt:ꝙ nõ fuit cõſtantinus ille:ſ. ed cõſtãtinus pa

ter eius.quod tñ multũ autenticũ nõ videtur. licet in quibuſdã vltra⸗

marinis hyſtoꝛus ſic legatur. B Cũ aut helena hierlm adueniſſz
omnes iudeoꝝ ſapientes qui ꝑ totã regionem repꝑti ſunt: ad ſe congre

gari pᷣcepit.Hec añt helena pꝛius ſtabularia fuerat.ſed ꝓpter eiꝰ pul⸗
critudinẽ conſtãtinus ſibi eam coniũxit.ſcoᷣm quod dicit ambꝛo.i hec

verba. Stabulariã banc fuiſſe afferũt. Sed cõmcta eſt cõſtantino ſeni
oꝛi:qui poſtea regnum adeptus eſt. Bona ſtabularia:que tã diligẽter
pᷣſepe dñi requiſiuit: Bona ſtabularia:q̃ illũ ſtabulariũ nõ ignoꝛauit.
qui vulnera curauit a latronibus vulnerati. Bona ſtabularia que ma

lunt oĩa eſtima re ſtercoꝛa:vt xpᷣm lucrifaceret.ideo illa xpᷣs de ſtercoꝛe
leuauit ad regnüũ. Hec ambꝛo.Alu vero aſſerũt et in qᷓdã cronica ſati
gutentica legitur ꝙ ipᷣa helena fuit filia choelis regis bzꝛitonũ Quam

cõſtantinus in britanniã veniens: cũ eſſet vmica patri ſuo: duxit vxoꝛẽ

Vnge inſula poſt moꝛtẽ choelis ſibi deuenit. Hoc ipſi bꝛitones atte
ſtantur. Licet alibi legatur ꝙ fuerit treuerẽſ is. Judei igitur nimiũ foꝛ

midãtes dicebãt adinuicem Quare putatis ꝙ regina nos ad ſe faciat
Ecio em̃ qꝛ vult a no
bis diſcere vbi nam ſit lignũ crucis in quo xpᷣs crucifixus fuit. videte
ergo ne aliquis ſibi cõfiteri pᷣſumat. SGinaũt certiſime ſciatis ꝙ lex no
ſtra euacuabitur. ⁊ paterne traditões funditus deſtruen tur. Jacheus
em̃ quus meuſ pᷣnunciauit patri meo ſimoni. ⁊ pater meus moꝛiens di
xit mihi. vide fili quin inquiretur crux xpᷣi. illam manifeſta anteqᷓ; aliã

cõgregari. vnus aut ex eis nomine ludas dixit.

patiaris toꝛmenta: Nuſq; em̃ ex tunc gens iudeoꝝ regnabit. ſed illi qͥ

crucifixum adoꝛant.qꝛ ipſe criſtus filius dei erat. Cui ego dixater

mi ſi vere patres noſtri ipſum eſſe dei filium cognouerüt. cur ipᷣm cru

cis patibulo affixerunt. Et reſpondit. nouit dñs qꝛ nunqᷓ in cõſilio eo
rum extiti.ſʒ eis ſepius ↄtrodixi. Quia vero ipſi phareſeoꝝ vicia exp

bꝛabat.ipᷣm crucifigi fecer̃t. Ipſe vero tercia die reſurrexit. ⁊ celos di

ſciplis vidẽtibꝰ penetrauit.in quẽ ſtephanꝰ frater meꝰ credidit quẽ in

deoꝶ veſania lapidauit. vide ꝗ fili ne ipᷣm vel diſciplos eius audeas
blaſfemare. Mõ videt᷑ aũt multũ ꝓbabile ꝙ pꝛ iſtiꝰiude tꝑe paſſionis

pᷣi eſſe potuerit. cũ a paſſione xp̃ᷣi vſqʒ ad belenam ſub qua iudas fuit

— mm. — — —, — —

AXIIII:.

fluxerũt pluſqᷓ; ducẽtiſeptuaginta anni. niſi foꝛte diceret:ꝙ tũc hoĩies

pluſqᷓ; modo viuebũt. Bixcrũt g iuder ad iudã. Nos talia nunq; audi⸗

uimꝰ. Veꝝ tñ ſi de hoc regina queſierit vide ne hoc ſibi aliquatenuſ cõ
fitearis. Cũ & illi añ reginã ſtetiſſent.⁊ illa eos interrogaſſet de loco
vbi fuerat dñs crucifixꝰ. ⁊ ipᷣi locũ nullatenꝰ indicare vellẽt. iuſſit eos
oẽs igne cremari. At illi omnes timenteſ tradiderũt iudã dicẽtes.hic
dña iuſti ⁊ ꝓphete filius optime nouit legem. ⁊ tibi omnia que queſie
ris ab eo:indicabit. Lunc illa omnes dimittens: tenuit iudaʒ ſolũ.cui
dixit. Moꝛs ⁊ vita tibi ꝓpoſita ſunt. qð malueris elige. Oſtende igit
mihi locum qui golgatha dꝛ. vbi fuit dñs crucifirus. vt crucem eius ĩ
uenire poſſim

eſpondit iudas. quo locũ ſcire valcam cũ ducenti ani
iam ⁊ amplius fluxerint.et nequaq illo tꝑe natus eſſem. Cui regina. ꝓ

crucifixum fame te perimã niſi mibi dixeris veritatem. Ipſum igi i

puteũ ſiccum iuſſit ꝓuici.et ibidẽ famis moleſtia cruciari. Cũ ergo ibi

den ſex diebus ſine cibo manſiſſz. die ſ eptimo extrabi petut. et crucẽ
ſe indicatuꝝ pꝛomiſit. Cum eꝛgo extractus ad locum veniſſz et ibideʒ

—☛

oꝛaſſ. locꝰ ſubito ↄmouet᷑.et fumꝰ aromatũ nure odoꝛis ſentit. ita vt
miratꝰ iudas ambabꝰmanibus plauderet 7 diceret. in veritate xpᷣe tu
es ſaluatoꝛ mũdi Erat aũt in loco illo ſicut in eceliaſticis hy. legitur tẽ

plum veneris quod adrianus impꝑatoꝛ ibidem conſtruxerat.vt ſi quis

criſtianoꝝ in loco illo adoꝛare voluiſſet: videretur venerem adoꝛare 2

ob boc infrequens: pene obliuioni datus fuerat locus. Regina auteʒ

templum funditus fecit deſtrui:et locum inarari. Poſt hoc iudas pꝛe

cingens ſe viriliter fodere cepit.et.xx.paſſus fodiens tres cruces ab⸗

ſconditas reꝑit. quas ad reginam pꝛotinus depoꝛtauit. Cum aũt cru
cem xp̃i ab aliis latronuʒ neſcirent diſcernere.eas in medio ciuitatis

poſuerũt.ibidem gloꝛiam dñt p̃ſtolãtes. Et ecce cum circa hoꝛã nonã
quidam iuuenis moꝛtuus deferret᷑:iudas feretꝝ tenuit. ⁊ pᷣmaʒ 2 ſe

₰

cũdã crucẽ ſuꝑ coꝛpus defũcti appoſuit.ſʒ nequaq ille ſurrexit.Appo

nẽs aũt terciã crucẽ ꝓtinꝰ redut defũctus ad vitã. EIn hyſtoꝛiis

ait ecckłiaſticis legitur ꝙ cũ quedax mulier pmaria ciuitatis ſemiuiua
iaceret. macharius ep̃s hieroſolimitanus pꝛimʒ? ſecundam crucem
achibuit. ſʒ nihil pfecit. terciã vero appoſuit. ⁊ mulier aptis oculis ꝓ
tinus ſanata ſurrexit. Ambꝛo. vero dicit. ꝙ diſcreuit ip̃am cruceʒ vñi
titulũ quẽ poſuerat pilatus.quẽ titulũ ibidem inuenit: ælegit. DZia
bolus aũt in gere vociferabat dicẽſ. O iuda quid boc feciſti.iude meo

coõtraria opatus es. Mã ille me ſuadente fecit ꝓditõem.et tu me renu
ente ieſu mueniſti crucẽ. Ser illũ multoꝝ lucratus ſum aĩas ꝑ te pde
re videoꝛ iam lucratas. Per illũ regnabã in populo.p te iam expellar
a regno. Neꝝtñ tibi vicem rependam.et contra te regeʒ alium ſuſcita
bo.qui fidem deſerens crucifixi:cũ toꝛm̃tis te negare faciet crucifixũ

Quod quidem de iuliano apoſtata dictũ videtur:qui iudã epᷣm hiero
ſolimis factũ multis toꝛmentis affecit. ⁊ martirẽ xpᷣi fecit. Audiẽs iu
das vociferantẽ d yaboluʒ nihil extimuit: ſʒ ↄſtãter diabolo maledixit
dicens. Xp̃s te damnet in abyſſum ignis e terni. Poſt hoc iudas bap
tiʒatur.quiriacuſ appellatur.⁊ hieroſolimoꝝ defucto epᷣo ibidẽ ĩ epᷣm
oꝛdinat. Uex cũ beata helena clauos dñi ñ haberet. rogauit epᷣm
quiriacũ vt ad locuʒ ꝑgeret.⁊ clauos dñi quereret. Qui cũ veniſſet et
ad dñm pᷣces fudiſſet. cõtinuo velur auꝝ claui fulgentes in terra appu
erut. Quos ille accipiens regine detulit. Illa aũt genua figens in ter
rao:⁊ caput inclinãs:eos cũ multa reuerentia adoꝛauit.Crucis ergo ꝑ
tem helena detulit filio. ptem vero thecis argenteis cõditã reliqu it in
loco Clauos vero quibus dnicum coꝛpus fuerat affix poꝛtat ad fili
ex quibus:vt euſebius ceſariẽſis refert:frena quibus vteret᷑ ad belluʒ
cõpoſuit.⁊ ex aliis galeã ſuã armauit. NMoõnulli aũt aſſerũt:vt gre
goꝛiꝰturonẽſis: clquos qᷓ̃ttuoꝛ in dñico coꝛpe fuiſſe.ex quibꝰ helena du
os in freno impatoꝛis poſuit. terciũ in imagine cõſtãtini qui rome ſu⸗
peminet vꝛbi locauit.⁊ q̃rtũ ĩ mare adriaticũ.quod vſqʒ tũc fuerat na
uigantiũ voꝛago ꝓiecit Pꝛecipiẽs hoc feſtuʒ de inuẽtoe ſancte crucis
ſmgulis anms ſolenniter celebꝛaꝛi. Ambꝛo. vero ſic ait. Queſiuit be⸗
lerna clauos dm̃ ⁊ inuenit. Et de vno frena fieri p̃cepit. de altero dia
dDema intexuit. Recte clauꝰ in capite coꝛõa in vertice. ⁊ in manu habe

5

na. vt ſenſus pᷣmineat:fides luceat:poteſtas regat:· Sanctuʒ aüt qᷣ
riacũ epᷣm iulianꝰ apoſtata poſtmodũ interfecit.ex eo ꝙ ſanctã cruce,ʒ
imuenit. cũ vbiqʒ ſignũ crucis deſtruere niteref. Cũ em̃ cõtꝛa perſas
pꝓgeret. cepit quiriacũ inuitare ad ſacrificia ydoloꝝ Quod cũ ille renu
eret. dextrã ſibi abſcidi fecit:dicens Hac manu multas eplas ſcripſit
quius multos a deoꝝ ſacrificus reuocauit.Cui dixit quiriacus.mul
tum mihi canis inſenſate ꝓfuiſti.qꝛ pꝛiuſ qᷓ; in xpᷣm crederem.ſepiuſ ad
ſinagogas iudoꝝ ſcribeba eplłas:vt nullꝰin xpᷣm crederet.Et ecce nũc
ſcandalum mei coꝛpis abſcidiſti. Cunc iulianus plũbum fecit liquari.
2 in os eius infundi.Beinde lectum ferreum iuſſit afferri.⁊ in eo qui
riacum extendi.et de ſuper carbones ſalem et qdipem ſpargi. Sed cũ
quiriacus immobilis pmaneret:dixit ei lulianus. Si non vis ſacrifica
re dus:ſaltem dic te criſtianum non eſſe.Qui cum execra ns recuſaret:
iuſſit altam foueam fieri.et ſerpentes venenatos ibidem poni.et quiri
acum in eandem iactari.ſed tñ ſerpentes continuo moꝛturſt unt. Juſſit
qʒ iulianus quiriacum in calqariam oleo feruentiſſimo plenam mitti.
Qui dum ſe ſignans ſponte intrare vellet: rogans dñm vt eum iteruz
in martiru lauacro baptiʒaret.iratus iulianꝰ mſſit pectus eius gladio
pfoꝛari. Et ſic in domino conſummari pꝛomeruit. F Quãta aut
ſit virtus ſancte crucis.in illo fideli notario patet. quem quidã mag⸗

do
in
irt
,
P
et

mi

uete

4fli
ſge

un

e

nun
d
enn
muo
zi
jann
ſpene
t

ſ .

cen

.

ſe!

n

n
li
ſofe
Cn
m
li⸗
düt

decepit.⁊ ad quendã locũ in quẽ demones aduocauerat duxit. pmittẽs

ei ꝙ multis diuitiis abundaret.Et ecce vidit quendã magnũ ethiopꝛ

ſup excelſum thꝛonũ ſedentẽ.⁊ in circũitu eius alios cthiopeſ circa eũ
cũ lãceis ⁊ fuſtibꝰ ſtãtes. Tunc ille magũ pᷣdictũ interrogauit dicens.

Quis eſt iſte puer.Et ille.Dñe ſeruꝰ nr̃ eſt. Cuidemõ. Si vis me ad
oꝛare: ⁊ ſeruꝰmeꝰ eſſe.⁊ xpᷣm tuũ negare.faciã te ſedere in dextra mea

Ille aũt ſignũ crucis mox edidit.⁊ ſe xpᷣi ſaluatoꝛiſ ſeruũ libere eſſe ex
clamauit. Statimq; vt edidit ſignũ crucis:oĩs illa demonũ multitudo
euanuit. Poſt hoc cũ quadã vice templũ ſcẽ ſophie pᷣdictꝰ notariꝰ cũ

vño ſuo intraſſʒ.⁊ añ ſaluatoꝛis imaginẽ ambo ſtarẽt. vidit dñs ſuꝰ ꝙ

p̃dicta imago ſuꝑ notariũ oculos fixos hbꝛet.⁊ ipᷣm attẽte reſpiceret.

Qõ vidẽs dictꝰ dñs ⁊ admirãs.iuuenẽ ex pte dextra ſtare fecit Didit
qʒ ꝙ imago in illã iteꝝ ꝑtem oculos voluiſſʒ:⁊ ſuꝑ notariũ fixos hꝛet

Rurſũqʒ fecit ipᷣm ire ex ꝑte ſmiſtra.⁊ ecce iteꝝ imago oculos voluit

⁊ notariũ vt pᷣus reſpicere cepit. Lũc adiuratꝰa dño vt ſibi diceret d
apud deũ meruiſſʒ ꝓpter quod ſic eum imago reſpiceret.dixit ſe nullt?

boni ↄſciũ eſſe.niſi ꝙ eũ coꝛã dyabolo negare noluiſſet. LXV

De ſancto iohãne apoſtolo ante

pitur. ⁊ vt diis ĩmolet inuitatur. Qui dũ renueret in carcereʒ
mittitur.⁊ qad domicianũ ĩpatoꝛẽ epla nuttitur. in qua magnus ſacrile
gus: ⁊ deoꝝ ↄtemptoꝛ:⁊ crucifixi cultoꝛ noĩatur. Juſſu igitur domicia
ni romã deducitur.⁊ deducto oẽs capilli ꝓ deriſioe a capite pᷣcidũtur:
ac añ poꝛtã vꝛbis:q̃ latia ðꝛ.in doliũ feruẽtis olei igne de ſubter cãden
te mitti iubetur. Nullũ tñ ibidẽ doloꝛẽ ſenſit:ſʒ penitꝰ.illeſus exiuit In

illo igitur loco eccłia a xpᷣianis fabꝛicat᷑.⁊ dies illa tanq; dies ſui mar

tirii ſolẽniʒatur.Cũ & nec ſic a pᷣdicatiõe xpᷣi ceſſaret.iuſſu domiciani
in pathmos inſulã relegatꝰ eſt. Nec tñ imꝑatoꝛes romani aplos pſeqᷓ
bãtur.qꝛ xpᷣm pᷣdicabãt.cũ ipᷣi nullũ deũ reſpuerẽt.ſʒ qꝛ ipʒʒ ſine ſenatꝰ
autoꝛitate deificatũ aiebãt.qͥd ipſi de nemie fieri phibuerãt. Enñ legi
tur in hyſtoꝛia eccł.ꝙ cũ pilatꝰ quadã vice ad tiberiũ eplas de vxpᷣo mi
ſifſz. ⁊ ipſe tiberiꝰ eiꝰ fidẽ a romãis recipi aſſentiret.ſenatꝰ oĩo reſpuit
ex eo ꝙ nõ ſui autoꝛirate deꝰ vocatꝰ fuit. Alia cã eſt q legit᷑ in quadam
cronica.ex eo ꝙ romãis pꝛiꝰ nõ apꝑuerat.Alia cã eſt:ex eo ꝙ oĩm de

oꝝ cultũ cui romai inſeruiebãt:euacuabat. Alia cã eſt:ex eo ꝙ mundi
deſpectũ pᷣdicabat.⁊ romãi auari ⁊ ãbicioſi erãt Xpᷣs etiã hoc fieriñ

pmiſit. ne hoc hüane potentie aſcriberet. Alia cã ÿm mgrm iohanem
beleth. q̃re impatoꝛes ⁊ ſenatꝰ xpᷣm ⁊ aplos pſeqbãtur erat.qꝛ videba
tur eis deus nimis ſuꝑbus ⁊ inuidꝰ.eo ꝙ ↄſoꝛtem hꝛe nõ dignaretur

Obãnes apls ⁊ euãgeliſta A α O ρHε % 1ειiα&α
dũ epheſi pᷣdicaret:a ꝓcõſule ca Po 2 C9 latinam

= „

Alia cã eſt quã oꝛoſius refert.qꝛ ſenatus indigne tulit ꝙ pilatus ad
tiberiũ ⁊ nõ ad ſenatũ de xpᷣi miracłis l̃as deſtinauit.. ideo ei oſecra
tõem inter deos fieri noluit. Elñ iratus tiberi mitos de ſenatoꝛibus
occidit.⁊ quoſdã exilio damnauit. Mater autẽ ipᷣꝰ iohanis audiẽs
filiũ rome detineri:materna ↄpaſſiõe pmota:romã ad eũ viſitãdum ac
ceſſit. Sed dum veniſʒ:et ipᷣm in exiliñ relegatũ audiſſz:ĩdeqʒ rediret
in cupania ciuitate vetulana migrauit ad xpᷣm. Cuiꝰcoꝛpus in quodã
ſpecu ſepultum multo tpe iacuit. Ded poſtmodũ a filio ſuo iacobo re⸗
uelatum fuit. Quod quidẽ multo odoꝛe redolens. ac miraculis młtis
refulgens.ad pꝛedictã ciuitatem cum multo honoꝛe tranſlatum eſt.

A 41H LXVI
De lergoniss
. Etanie in anno bis fiunt. ſcʒ in feſto ſcĩ marci q ðꝛ letania ma
ribus diebus ante aſcenſiõem vñi:que dðꝛ minoꝛ.Et interpᷣtaf

letama ſuppylicatio yel rogatio. Pꝛima igitur letania tripliciter voca
tur eiff lce; e9r ſerhcn dðdꝛ ꝓceſſio ſeptifoꝛms. tercio ðꝛ cru
ces nigre. Bicitur ãt letania maioꝛ ꝓpter tres cãs.ſcʒ rõne illꝰ a quo
inſtituta eſt. ſcʒ a magno gregoꝛio papa. Mone loci in quo inſtituta ẽ.
ꝛ rome q eſt dña ⁊ caput mundi.ex eo ꝙ ibi eſt coꝛp⸗ pꝛincipis aploꝝ
⁊ apoſtolica ſedes. Ratõe cauſe ꝓ q̃ inſtituta eſt. qꝛ ꝓ magno ⁊ grauiſ
ſimo moꝛbo. RPomani em̃ cũ in qdrageſima otinenter vixiſſent. ⁊ i pa
ſca coꝛpus dñi recipent.poſtmodũ comeſſatõibus:ludis:⁊ luxurie fre⸗
na laxabant. Ideoqʒ deus ꝓuocatꝰ⸗ peſtem maximã in eos miſit. quaʒ
inguinariã vocãt.id eſt apoſtema ſiue inflaturam in inguine.Lã ſeua
gaut illa peſtis fuit. vt homines in via.in mẽſi. a.in ludis.in colloquiis ſu
bito moꝛerentur. ita ꝙ cum aliqͥs vt dicit᷑ ſternutabat ſ epe cũ ipᷣa ſter
nutatõe ſpm̃ exalabat. Uñ cũ aliquis aliquẽ ſternutateʒ audiebat:ſta
tim accurrẽs:deus te adiuuet: acclamabat. Et abinde vt dicũt aghuc
bec ↄſuetudo ſeruatur.vt cũ aliquẽ ſternutãtem audimꝰ:deus te adiu⸗
uet: accla mamꝰ. Rurſus vt fert cũ aliqͥs oſi citabat frequẽter:otinuo
ſubito ſpᷣm emittebat. Eñ cũ aliqͥs ſe velle oſcitare ſ entiebat. cõtinuo
ſignum crucis ſibi impmere feſtinabat. Et hec oↄſuetudo ſilr vſqʒ mõ

P Pn . P ſeruatur. Hec aũt peſtis qliter oꝛtum habuerit. in vita ſancti gregoꝛii
Pr= en , e r ee , repitur. Secundo ðꝛ ꝓceſſio ſeptifoꝛmis.ex eo beatꝰ grego. pceſ⸗

ſiones quas tunc faciebat ꝑ ſepteʒ oꝛdines diſ ponebat. Nã in pᷣmo oꝛ
dine erat oĩs clerus. In ſecundo oẽs monachi ⁊ religioſi. In tercõ ſci⸗

—

Ag moniales. In quarto omnes infates. In quinto oẽs laxci. In ſexto oẽſ
”èẽƷM vidue ⁊ ↄtinentes. In ſeptimo omnes coõiugati. ſʒ qd mõ nõ poſſumꝰ
2⸗ mn. — in numero pſonaꝝ ſupplemus in numero letaniax. W ties dici de⸗
v. * r, bent anteqᷓ; inſignia deponãtur. Tercio vicitur ru nigre. gin in
re eO r um meroꝛis ex tanta ſtrage hominũ. in ſignum penitẽtie hoies

1
“

V .QRVI.
nigris veſtibus induebãtur. foꝛte ꝓpter eandem cãm cruces ⁊ altaria

ſaccis cilicinis velabãt. Hoĩeg etia fideles veſtes pm̃ales debẽt aſſume
re B Blia aut dꝛ letania minoꝛ 4 fit tribus diebꝰ añ aſceunſionem. vume = J

quã beat⸗ mamert? cpᷣs viẽnenſ is tꝑe leonis ĩꝑatoꝛis.4 cepit anno do
4 mini. cccclviii. añ inſtitutõʒ pme inſtituit. Que dꝛ letania minoꝛ.rogati D
6 ones. 7 pꝛoceſſio.Bicitur aüt letania minoꝛ ad diffe rentiam pꝛimę · q2 ( — — — FParr
6 ſcz inſtituta eſt a minoꝛ epo. in minoꝛn loco.⁊ pꝛo minoꝛi moꝛbo Lauiuaa ũ
. aut inſtitutõis buũ bec fuit· Luc em̃ apu vuyn freanee et maximi
. terremotꝰ fiebãt.q̃ᷓ domos et eccias plurimas ſubuertebãt. nocturui
ſonitus ⁊ clamoꝛes ſepe audiebant. Luc eriꝗ aliud terribie accidit qꝛ
3 in die paſche ignis de celo cecidit.⁊ regis palatiũ ↄcrem auit. Aliud i⸗
ſuꝑ mirabiliꝰ fiebat. Sicut em̃ demones poꝛcos dei emiſſione olim in
trauerũt.ſic ꝑmiſſione dñi ꝓpter pcta hominũ lupos ⁊ alias feras ĩtra/
bat. et nullos verẽtes.nõ ſolũ ꝑ vias ſʒ p ciuitatẽ publice diſcurrebant
2 paſſim pueros ſenes: viros ⁊ femias veuoꝛabat cum igik ta volon⸗
. ſi caſ us quotidie fierẽt pᷣdictus epᷣs triduanũ ieiuniũ indixit. leranias
inſtituit. Et ſic pᷣdicta tribula tõ quieuit. Deinde ſtatutũ eſt ab ecckia
1 ⁊ firmatũ vt hec letania vmuerſaliter obſeruet Bicitur eti rogatito
3 nes.qꝛ tuc omniũ ſcõꝝ ſuffragia imploꝛamꝰ. Et merito talis oblerus: —
2 tia bis tribꝰ diebꝰ ſeruãda eſt.et rogatõnibus ſcõꝝ ⁊ ieiuniis hil diebꝰ 8
inſiſten dũ multiplici rõe. Primo vt de? bella pacificet.qᷓ in vere fredn ”
k tius cõcitãtur. Secũdo vt teneros adbuc fructus cõſerudo milcipliez
Tercio vt motꝰ carnales qͥ hoc tꝑe magis feruent in ſe quiſqʒ magis
moꝛtificet. In fere em̃ ſanguis magis feruet. ⁊ illiciti mot magis pul
u lulant. Quarto vt ad receptõeʒ ſanctiſpũs ſe quiqʒ magis habiluet.
MNam p ieium bõ magis babilitatur. ⁊ p rogatões dignioꝛ redditur.
Buas alias rõnes aſſignat magiſter guilhelmꝰ altiſiodoꝛeñ. Prima
vr ſcz xpo aicendẽte et dicẽte.petite et accipietis.oↄfidenti petat eccia
Secũdo qꝛ eccłia ieiunat ⁊ oꝛat:vt paꝝ habeat de carne.p ipſiꝰ carnis
N maceratõem.et acquirat ſibi alas ꝑ oꝛõem.qꝛ oꝛatõ eſt ala aĩe q̃ volat
4 in celum vt ſic xpᷣm aſcendentẽ libere poſſit aſſequi.q aſcendit pandens
1 añ nos iter. et volauit ſup pennas ventoꝝ. QAuis em̃ ꝗ multũ abundat
4 in carne ⁊ paꝝ in plumis bñ volare nõ poteſt. ſicut patʒ in ſtrucione⸗
6 CBicitur eriã ꝓceſſio.qꝛ tũc eccłia generalẽ facit ꝓccſſionem · In
4 bac aũt ꝓceſſione crux defertur.cãpane puiſant᷑ vexillũ poꝛtat. dꝛaco qᷣ
D diam cũ ingenti cauda in quibuſdã eccłlis baiulatur. et onmiũ ſanctoꝝ
6 finger patrocinia imploꝛanf. Jõ aũt ibidẽ crucẽ deferimꝰ et campanas
pulſamus. vt demones territi fugiant. Mã ſicut rex in ſuo exercitu ba
. bet inſignia regalia ſcʒ tubas ⁊ vexilla ſic xpe rex eternus in ſua eccia
, R militant i babet campanas ꝓ tubis. et cruces ꝓ vexillis.Et ſicut aliqᷣs
6 tirannus valde timerer qui alicuiꝰ regis potentis.et ſibi inimici tubas

in ſua te rra audiret. et vexilla vigeret. ſic demones qui ſunt in iſto aere
caliginoſo vehemẽter metuũt.qñ tubas xp̃i ſcʒ campanas pulſari ſenti
unt et vexilla id eſt cruces ↄſpiciũt Et iſta ðꝛ eſſe ratõ quare cccłia cam
panas cõſueuit pulſare qñ tempeſtateſ ocitari videt. vt ſcʒ demones qᷣ
hoc faciunt:tubas eterni regis audiãt: et ſic etrritt fugiant. ⁊ a tempe
ſtatis ↄcitatõe qͥeſcãt Licet alia rõ ſi it q; campane tunc fideles admo⸗
nent et ꝓuoca nt. vt ꝓ inſtanti ꝑiculo oꝛoõni miiſtant ABliud etiã vexiliũ
eterni regis eſt ipᷣa crux.ſᷣm illud Dexula regis ꝓdeunt ⁊c Qõ qͥdem
vexillum demones valge timent. m qö dicit chꝛiſo. Vbicunqʒ inquit

—

demones ſignu dommicũ vigerint fugiunt: timentes baculũ ; plag
acceperunt Et hec eſt rõ quare in quibuſdã eccłus tpe tẽpeſtatis crux
de eccleſia extr ahitur.et tempeſtati opponit᷑. vt ſcʒ demones vexillum
ſummi regis videãt:et territi fugiãt Jdeo igitur crux in ꝓceſſione de⸗
fertur.et compane pulſantur. vt demões in ipo gere exiſtetes territi fu

— —

—,—,

Cantus autẽ qui ibi fiunt ſignificãt catus ⁊ laudes angeloꝝ qᷣ chꝛiſto
alſcendenti obuiauerunt. et ipᷣm cum ſua ſocietate vſqʒ in celũ cum m
tis laudibus pduxerunt In quibuſda autẽ eccleſuis: et maxime in ec⸗
cleſiis gallicanis:cõſuetudo babetur ꝙ dꝛaco qͥdam cum longa cauda
J inſiata.plena ſcʒ palea vel aliquo tali. duobꝰ diebꝰ pᷣmis ante crucez
terco cum cauda vacua poſt crucẽ defertur. p qð ſignificatur ꝙ in p
mo die ante legẽ.et in ſecũdo ſub lege dyabolꝰ in hoc mundo regnauit
in tercio ãt die ſcʒ gr̃e ꝑ paſſionẽ rp̃i ð ſuo regno expulſus fuit.rurſus ĩ
ipᷣa ꝓceſſione omniũñ ſanctoꝝ piter patrocinia poſtulamus BB Qua
re autẽ tunc ſanctos rogamuſ plures cauſe ſunt ſi uꝑius afſignate Süt
autem et alie cauſe generales ppter quas deus oꝛdmauit vt ſcõs oꝛe⸗

