et vnã nõ bñtilargita eſt. Ita ⁊ vos inqt facere debetis. Multe
poteſtatis erga demões expellendos. Sepe eni ipſos demões ex homt

nibus expulit. Legitur etiã in pᷣdicto d yalogo:ꝙ q̃dam vacca a demo

ne agitata.cũ vbiqʒ ſeuiret et multos cõfoderʒ. ⁊ verius martinum et
ſocios ſuos in itinere furibunda ↄcurreret. ille manu elenata ipᷣaʒ ſiſte
re iubet. Qua imobili permanente. vidit demõem doꝛiſo illiꝰ inidentem
Quẽ increpãs diſcede inqͥt funeſte de pecude et innoxiũ anial agitare.
deſiſte. Quo ꝓtinꝰ diſcedente: vacca ad eiꝰ pedes pꝛoſternitur. ⁊ ad eiꝰ
impiũ cuʒ omni mãſuetudie ad gregẽ ſuuʒ reuertitur Multe ſubti
litatis erga eos cognoſcendos. Gemões eiĩ ſibi ita cõſpicabiles redde
bãtur. vt aperte ab ipo ſub q̃cunqʒ imagine viderentur. Nã interdum
demões in iouis ꝑſonã plurimũqʒ mercurii.aliqñ veneris vel mmerue
tranſfiguratos ſe e vlłtibus offerebãt:quos ille omes ſuis noĩbus in
crepabat. mercurium maxiĩe patiebatur infeſtũ.iouem brutũ atʒ hbebe
tem eſſe dicebat. Quadã etiã vice dyabolꝰ in foꝛma reꝗ purpura ⁊

dademate ⁊ aureis caligis oꝛnatꝰ.ſereno oꝛe letaqʒ facie ſibi appuit.

Cunqʒ diu ambo tacuiſſent.agnoſce inqͥt martine queʒ colis. Criſtus
ego ſuʒ deſcenſurꝰ ad terras.pus me manifeſtare tibi volui. Ad h̊ cũ
adhuc martinꝰ admirãs taceret.rurſꝰ ait:martie cur dubitas credere
cuʒ me videas.Chꝛiſtus ego ſuʒ Lunc ule a ſpũſancto doctus ait Go
minus ihus xpᷣs nõ ſe purpuratum: nec d ꝗyademate renitentem vẽtuꝝ
eſſe pᷣdixit Ego xpᷣm niſi ĩ eo bĩtu ⁊ foꝛma q̃ paſſus eſt niſi cruc ſtigma
ta p̃ᷣferentem. veniſſe nõ credã: Ad banc vocẽ ille diſparuit ⁊ tota cel
lam fetoꝛe cõpleutt. E- Martinus igitur obitum ſuũ longe añ
pꝛeſciuit. quem etiã fribus reuelauit. Interea candacenſem dyoceſum
cauſa ſedãde diſcoꝛdie viſitauit: Pergens ergo vidit mergulos in flu
mie piſcibus inſidiãtes et quoſqʒ capientes.Soꝛma ĩquit bec domõuʒ

eſt: inſidiãtur incautis:capiũt neſciẽtes:captos deuoꝛant.ſaturari neqᷓ

unt vðuoꝛatis: Jmꝑat igit᷑ vt relicto gurgite deſ̃tas peterent regioões

Statimqʒ grege facto. montes ſiluaſ. qʒ petierũt. In illa igitur d yo

ceſi aliq;diu ↄmoꝛatus viribꝰ coꝛpoꝛis cepit deſtitui. et diſcipulis indi

cat ſe iam reſolui.Tunc om̃s flentes:cur nos inqunt pꝛ deſeris:aut cui
nos deſolatos relinquis. Inuadent eni gregem tuũ lupi rapaces. Et

ille eoꝝ motꝰ pꝛecibus fletibuſqʒ.ſiens quoqʒ ſic oꝛauit. NLne ſiadbuc
pꝓplo tuo ſum neceſſarius.nõ recuſo laboꝛem.fiat voluntas tua. Gubi
tauit eĩi pene qͥd mallet: qꝛ nec hos deſere. nec a criſto volebat diutius
ſeꝑari.Itaqʒ cum oliq;diu moleſtia febꝛiuʒ teneretur. a diſcipul ſuis
rogaretur.vt in lectulo ſuo vbi in cilicõ et cinere decumbebat ſtramen
tum aliquod poneretur.nõ decʒ inqͥt filii criſtianũ niſi ĩ cilicio 2 cinere
moꝛi.Ego ſi vobᷣ aliud exemplũ reliquo ipᷣe peccaui. Oculis ac manibꝰ
in celum ſꝑ intentus.inuictum ab oꝛõne ſpumñ relaxabat.Et cuʒ ſupi
nus ſꝑ iaceret. ⁊ a pꝛeſbiteris rogaretur:vt coꝛpuſclm mutatoe lateris
releuaret.ſinite me inqͥt fratres.ſinite celum potius reſpicere qꝙᷓ; terrã.
vt ſpiritus ad dñm dirigatur. Et bec dicens vidit dyabolum aſſiſtere.
Quigd hic inqt aſtas cruenta beſtia ſflichil in me funeſtũ reperies.ab⸗
rae me ſinus recipiet. Et in hac voce ſub archadio ⁊ honoꝛio q ceper̃t
circa annuʒ dñi.cccc.xlviii.vite eius.lxxxi.ſpũm deo reddidit. lultuſ
ʒ eius taꝙᷓ iã glificatus reſplenduit:ac choꝛus angeloꝝ ibið ocinens
a multis auditus fuit. Ad etꝰ trãſitum pictaui ſicut turonici conue
nerũt.ibiqʒ mag altricatio oꝛta eſt. Biceba nt ei pictaui.noſter eſt moa
chus.nos reqͥrimꝰ cõmendatum. Quibꝰ illi. vobis eſt gblatus. nobis

deo donatus. NHocte igitur media pictaui omnes penitus ſopiütur.
et ſic a turoniꝗ per feneſtrã eiectus.per ligerim nauigio ad vꝛbez turo

nicã cum magno gaudio opoꝛtatur. Beatus ãt ſeuerinꝰ colonien
epus.cum die dñica loca ſancta poſt matutinas moꝛe ſolito circumiret

illa hoꝛa q̃ vir ſanctus obiit. angelos cantãtes ĩ celo audiuit. Eocãſqʒ
archid yaconem interrogat ſi aliqͥd audiret. Et cuʒ ſe inl audire diceret

et archieps:vt diligent᷑ auſcultaret moneret.cepit ſurſum collũ exten⸗
dere aures erigere.⁊ ſuꝑ ſummis articulis baculo ſuſtẽrante ſtare Sʒ

dum archiep̃s ꝓ eo oꝛaſſet.q̃ſdam in celo voces audire ſe dixit. Cui ar

chiepᷣs.Dñs meus martinus eſt. qà miguit e mundo.⁊ nunc ãgeli eum
in celum deferunt Hemões ãt affuer̃t qͥ eum retinere voluert. ſed nihil
ſuum ĩ eo reperientes cõfuſi receſſert. Arch id yaconus igitur diem et
boꝛã notauit. ⁊ tunc martinuʒ migſſe cognouit. Seuerus etiã moõachꝰ

qui vitã eius ſcripſit. cum poſt matutias leuiter obdoꝛmiſſet.ſicut ioſe
in quad epla teſtatur.ſcũs martinus albis indutus vultu igneo ſtellã

tibus oculis crine purpureo.tenens libꝝ in manu dextra queʒ de vita
eius idem ſeuerus ſcripſerat cidem apparuit.Cunqʒ poſt benedictõeʒ

in celum cõſcendere ipᷣm videret: cum eo aſcendere cupet. euigilauit.

Poſt hoc ãt. nunciis venientibus eadem nocte ſcum martinuʒz migſle

(tenen

ſteus
tincan
glust
ſeutdim
tarcatie
inisA.
ſcoe
odyvt⸗

cglaen

couol⸗

(Wo

ctsnl

Muündni
font

ranen

hane

kumfu
fobmr⸗-
Ctcbus
nturr

lae
(ſaudii

iuut

gaͤegn
ngoopen
Cktimoe

(ſionis
ge⸗

Sted o.
Msnn

aut ant
a

eſlahe
u. D

Grduns
us
Nſtumen
hrchere
Anmn
Gaßſpt
Mens
mi.
unfe,
ſcernuͤh
wdche

t Olal

bo nens

Nnic ce

reſt moa

tus nobis

Pptütur.
Nhezturo
(Nen,
dakcunmte

wane doe
mooglicr⸗
nteſtne
dirt C

=☛

nci,dln

venlotnhl
gewdene
di non
ſaaſan
Un
gnn
eri
.R

ACULRRNVIII-

audiuit· S· Eo quoqʒ die ſcũs ambꝛoſt⸗ ius mediolãenſ̃ epᷣs miſlaʒ ce

lebꝛans ſup altare inter ꝓphetiaʒ ⁊ eplam obdoꝛmiuit. Et cum nullus

eum excitare pᷣſumeret. ſubdiaconꝰ niſi ipſo innuente eplam no auge

ret legere. tranſa ctis duaꝝ l triũ hoꝛaꝝ ſpaciis excitauert en dicentes
Jam hoꝛa pꝛeteriit.et poplus valde laſſus expectat: iubeat dñs ni vt

ALericus eplam legat. Ad quos ile. Holite turbari. frater eĩ me? mar

tinus ad deũ miguit. ⁊ ego eiꝰ funeri interfui.⁊ obſequiũ pꝛebui.ſed vl
timã oꝛoem vobis excitatibus explere nõ valui.Cunc uli diem ⁊ hora
notantes: inuenert ſcũm martinu tunc nugſſe ad celum. Cappam
eius vt ait magiſter iohanes beleth reges frãcie in pᷣliis poꝛtare ↄiue
uerũt. Eñ ipſiꝰ cappe cuſtodes cappellãi dicebatur. boſt moꝛtem
aüt eius anno. lxuui. cum beat? perpetuꝰ eiꝰ eccleſiũ maguifice apliaiſ̃

.*

et in eam coꝛpus eius trãſferre vellet. ſemel et bis ⁊ tercio ie iunus et

vigiliis inſiſtentes.ſepulcxꝝ eius nullatenꝰ mouere potuert. Cunqʒ vel

lent dimittere.quidꝗ ſenex pulcerrimꝰ apparuit eis dicenſ. Vſqz quo
tardatis. Mõ videtis ſcũm martinuz paratũ iuuare vos ſi man/ appo
miis. Tunc ille cum eis manus ſuppoſuit.et cũ ſũma velocitate ſepul
cꝝ leuauer̃t. et in loco vbi nunc colitur poſuer̃t. Senex ãt ille poſt hoc
nuſq́; ↄparuit. Hec traſlatio in m enſe iulu celebꝛatur. Refert odo ab

bas cluniacenſ. ꝙ tunc omnes campãe in oibus eccleſiis nullo tãgen⸗
re pulſabãtur: ⁊ omnes lãpades diuinitꝰ accendebãtur. Fertur ;ᷓ ꝙ
tunc duo ſocii erant. quoꝝ vnuſ erat cecuſ:⁊ alter contractꝰ.Cecus at
cõtractu m ferebat:⁊ contractꝰ ceco viã demõſtrabat.Sicqʒ talit men

dicãtes multã pecuniã acquirebãt Audientes veꝛo vt ad coꝛpꝰ ſci mar
tini multi ſanabãtur infirmu cum in trãſlatõne eius coꝛpꝰ ex eccleſiam

ꝓceſſiongliter duceretur.timere ceper̃t ne pᷣdictum corpꝑus iuxta domũ
vbi manebůt duceretur. ſic ipſi foꝛſitan cura rentur. Molebant eni ſa
nitatem conſequi. ne deperiret materia queſtus ſui. Quappter de uüla

ſtrata fugientes ſe ad aliã tranſferebat. ꝑ quꝗ coꝛpus nequ aq duci pu

tabant. Bum ergo fugerent. coꝛpoꝛi eiꝰ ex im puuo pꝛotinꝰ obuiauert
et qꝛ deus multa bona pᷣſtat inuitis.ambo cotra eoꝝ voluntatẽ otinuo

ſunt curati.licet de hoc plurimũ triſtarentur. Ambꝛoſius autem de

ſcõ martino ſic ait. Beatus martinꝰ ꝓphani erꝛoꝛis templa deſtruxit.

verxilla pietatis erexit. moꝛtuos ſuſcitauit: ab obſeſſis coꝛꝑibꝰ demõia
ſeua excluſit: ac varus laboꝛantes languoꝛibus ſalutis remedio ſuble⸗

uauit. Qui ia perfectus inuent? eſt. vt criſtũ texiſſet in paupe: ⁊ veſte
quã egenns accepat mundi dñm induiſſet. O felix largieas qua duini
tas operitur. O clamidis gloſa diuiſio.q̃ militem texit et regem: O in
eęceſtimabile donũ: quod veſtire meruit diumitatem. Bigne huic dñe cõ

feſſionis tue pꝛemia contuliſti. Bigne ei arrianoꝝ ſubiacuit feritas.

Bigne amoꝛe martirii ꝑſecutoꝛis toꝛmenta nõ timun. Quid erit pꝛo

atõne integti coꝛpoꝛis recepturus: qui pꝛo quãtitate veſtis exigue
ire meruit. et videre. Sic ſperatibus contulit me dicinam: vt
licatiõibus. alios viſu ſaluaret. QLXII

De ſancto bꝛiccio „
Hiccius ſancti martini dyaconus.eiuſqʒ plurimũ emulꝰ mita
eidem ſãcto cõuicia inferebat. Mã cum qͥdam pauper martinũ
guirerz dixit ei bꝛicciꝰ. Si illü delixꝝ qris.pꝛoſpice emmnꝰ:ille eſt eĩ qͥ
1amens celum reſpicit. Cum igit᷑ pauꝑ a martio q̃ petierat accepifſz
r ſcus bꝛicciuʒ ad ſe vocãũs dixit An ego tibi delirꝰ videoꝛ bꝛicci Qð
ille pꝛe verecundia ſe dixiſſe negaret. ait martinꝰ. Mõne aures mee

4 os tuum erãt.qũ h̊ eminꝰ loq̃baris. Amẽ dico tibi qꝛ a dño obtinui
vt mihi ĩ epatu ſuccedas.ſʒ ſcias mita te in ep̃atu aduerſa paſſuꝝ Qð
bꝛicciꝰ audiẽs irridebat dicens. nõne veꝝ dixi iſtũ deli eſſe. ꝰ moꝛ

teʒ igitur ſcĩ martini bꝛiccius ĩ epᷣm eſt electꝰ.Qui deinceps oꝛõi vaca

bat. licet adhuc ſuꝑpbus tñ coꝛpe caſtꝰ erat. Anno ãt epᷣatus ſ ui . xxx.
mulier qdam religioſe veſtita q̃ eius veſtim̃ta lauabat cõcepit ⁊ rilium
peperit.Cunc oĩs pplus cuʒ lapidibꝰ ad eius ianuã ogregatꝰ eſt dicẽs

Diu pietate ſcĩ martini luxuriã tuaʒ diſſimulauimꝰ.ſed i neq̃qᷓ pollu⸗

tas manꝰ oſculari valemus. Illo ãt virilr hoc negãte ait. Adducite ad
me infãtem. Quo allato.cuʒ.xxx.eſſet dieꝝ dixit ad euʒ bꝛicciꝰAdiuro
te ꝑ filiũ dei vt dicas coꝛã oibus ſi ego te genui. Et ille.nõ tu inqᷣt es
pater meꝰ. Mopulo at vrgente vt qͥs eſſʒ eius pf̃ reqͥreret.ille ait. Mõ
eſt hoc men.feci quod ad me ptinuit. plus auteʒ hoc totũ magiꝗ arti
bus attribuebat dicens. equaq nobᷣ falſo paſtoꝛis nomie dñaberis.

Lic ille pꝛo ſui purgatõe pꝛunas ardentes vſqʒ ad tumbã ſcĩ martini
cunctis videntibꝰ depoꝛtauit. Pꝛoiectiſqʒ pꝛunis veſtis eius illeſa ap⸗
paruit.Et ait. Sicut hoc meũ veſtim̃tum a pꝛunis mãſit ileſum:ſic coꝛ
pus meum a ↄtactu mleris eſt mundũ. Pplo ãt adhuc ñ credente ſcũʒ

bꝛicciuʒ cõtumeliis ⁊ iiuriis afficiũt:⁊ a ſua digtate eiciũt:vt verbuʒ

qð ſanctꝰ martinus dixerat ipleretur. Lũc bꝛiccius flens papã adut: ⁊?

ſeptẽ annis ibi pmanens qͥcqͥd in ſcũm martinum deliqrat penitendo
deleuit. Ppls ãt iuſtinianum pᷣ̃fecit.⁊ romã ↄ bꝛicciuʒ miſit.vt epᷣatuʒ
ſibi cõtra bꝛicciuʒ defenſarʒ. Quo cum tenderet.in ciuitate vercellenſi

vitã finiuit.⁊ armenium loco eius ppls ois pꝛefecit Septio igitur ãno

bꝛiccius cũ autoꝛitate pape redicns ſexto ab vꝛbe miliario hoſpiciũ ac

cepit.⁊ armenius eadeʒ nocte ſpũm exalauit. Qð bꝛicciꝰ per reuelatõʒ

ↄgnoſcens.ait ſuis vt ſurgerent.⁊ ſecum ad tumulandum turonenſem

epiſcopũ ꝓperarent Cum ꝗ bꝛicciuſ ꝑ vnã poꝛtã ciuitateʒ ingredreet᷑

ille ãt ꝑ aliaʒ moꝛtuꝰ efferebatur. Quo ſepulto.ſcũs bꝛiccius ſedẽ ſuã

accepit ⁊.vii.poſtmoduʒ annis pᷣſidens ⁊ vitã laudabilẽ ducenſ.xlvuit

(ren
velan
fuars
yter
nuof
Pertt
Com
cum
ſoone⸗
lotq,
pecun
gs pt

LeH

berin
Gnamneyt

CRH

lemnent
Nr tuyngi
leckei⸗
Nacoß
nas

ntse.

ninchi
nginc
Sch Pnn

gerden

sſuig
Npeflun
Cois
neqiy wolut
Nailte ad
Adiuro
ominqtes
leaiteo
nagdan
däſätmart
eus dele
tleiumies
jackhnti
ciüryptein

pint

irtnunn
nit ſtthn
creherl
Gi G
n ohi
Nrnw
munmmn
g
miſud

—
—

—
—.

CQCXXIXI

anno epiſcopatus ſui in pace quienit

De B. Elizabetb „

Liʒabeth intpꝛetatur deus meus cognouit.vel dei mei ſepꝑtia
iI.dodei mei ſaturitas. Bicitur ergo pmo eliʒabetb deus me? co
outt. q deus eã cognouit. i.ſuo bũñũplacito appbauit.vel cognouit · i.
noticiã ſue cognitõil ſibi infudit Scðo ðꝛ eliʒabeth.i.dei mei ſeptima
Zolſa ei babuit ſeptiaʒ dei.łq;ꝛ ſepteʒoperibꝰ nuicoꝛdie ſe exercuit. vel
z nunc eſt in ſeptia etate quieſcentiũ.puentura tandem in octauam re
ſurgentiũ: vel pꝛopt᷑ ſeptem ſtatus in qbus fuit. Ipſa nãqʒ fuit ĩ ſtatu
virgiali. ſcðo ĩ ſtatu ↄiugali.tcio in ſtatu viduali.q̃rto in ſtatu actiuo.
quito in ſtatu cõtemplatiuo.ſexto ĩ ſtatu religioſo. et nunc ſeptimo eſti
ſtatu gloꝛioſo. Et iſti ſeptem ſtatus manifeſte cõtinentur ĩ legenda ſus

₰

vt poſſet dici de ea qð dicitur in daniele de nabuchodoſoꝛ ſeptem tpa

“
„△D

.
* .

mutabüutur ſuꝑ eã.Tercio dicitur dei mei ſaturitas.deꝰ eĩ eam mo ſa⸗
autt: 2 repleuit ſplendoꝛe veritatis.dulcedie ſuauitatis.⁊ vigoꝛe eter
atis. Eiñ aug. in libꝛo de ciuitate dei. agens de ciuitate celeſti dicit.·
nitate dei viget. in veritate dei lucet. in bonitate dei gaudet.
iʒabeth illuſtris vngarie regis filia: genere nobilis. ſed fide
religione nobilioꝛ. ſtirpem tam nobilẽ nobilitauit exemplis
lluſtrauit mir aculis et decoꝛauit gtia ſanctitatis.Quã autoꝛ
̃ naturã quodãmõ extulit. dum puella regalibus nutrita de?⸗
mma puerilia aut omnino ↄtemneret. aut eadem in dei obſequi
m manciparet. vt liquido clareat tenera eius infantia quant ſimplici
ate viguit. quãta dulci deuotione incepit. Extunc ſiquidem cepit bo
nis aſſueſcere ſtuduis.ludos ſpernere vanitatis.ſucceſſus pꝛoſperos fu
gere mudh. pꝛoficere ſemꝑ in reuerentia dei.Cuʒz eni adbuc eſſet quin⸗

qcuennis in eccla oꝛandi gra tam ſedula pmanebat. vt eã eius ſodales
vel ancille auellere vix valerent: Quam cu ancille vel coetanee eius ob
fuarẽt: aliquax de illis cauſa ludi verſus cappellam inſequi videbatur
vt ex boc mintrãdi eccleſiã opoꝛtunitatem capt arz. Quã ingrediens ge
nua flectebat. aut pauimento totaliter incumbebat. Et licʒ litterarum
perit iã nõ haberet. tñ coꝛã ſe ĩ eccliis ſepe pi alteriũ expãdebat.vt quo
dammõ ſe legere fingeret. ne velut occupatã quis impediret. Se qqʒ
cum puellis ad terrã ꝓſtratam ludi ſpecie menſurabat: vt ſub talt occa
ſieone deo reuerentiã exhiberet. In ludo etiã anuloꝝ et aliis ludis ſpem
totã in deum ponebat. Et ex bis q̃ puella paruula lucrabatur: vel aliaſ
peculiarit᷑ poſſidebat. puellis pauperclis decimas exhibebat. inducẽs
eas vt ſepe oꝛõnem dominicã dicerent:et crebꝛo virginem ſalutarent.
Creſcens vero ꝑ etatem tꝑis: creſcebat ampli? ꝑ atfectuͦ deuotoõms.

S

Nam beatã virginem dei genitricẽ in ſui patronã et aduocatã: bẽm
iohãneʒ euũgeliſtã in ſue eaſtitatis cuſtodẽ elegit.Cuũ eĩ ſingule cedule

I,ʒpuellaꝝ caſu ſibi cedulã cõtingentẽ accipet:iſta oꝛõe fuſa tribꝰ vicibuſ
.- n/ cedulã vbi nom ſci petri erat iſcriptũ vt deſiderabat accepit. Ad quẽ
rʒ. Ne ve:0 mũi ſucceſſus ſibi nimiũ blaitetur. quotidie ĩ rebꝰ pſpe:
inss ſibi zliqd detrahebat. cum eni in aliq ludo ſibi pꝛoſpe ſuccederʒ· re
liquũ intermittens dicebat. NHolo ꝓcedere.ſʒ ppter deu reliquũ inter

.

mitto. D Bd choꝛeas quoqʒ cu puell ceteris aduocata cũ vnuz cir

cuitum pegiſſet oicebat. Dufficiat nob vns circuitꝰ i ppter deũ alios
doiumitrams. et ſic talẽ mnodũ puellas a vanitatibꝰ tpabat. Aeſtimmtor⸗
4Prs, lalciuos vlus ſp abboꝛruit. et omnez iĩ bis honeſtate oilexit. Certum
ta nõ potuiſſet pficere.⁊ ab acill lectũ ingredi cogeretur.cũ celeſti ſpõ
Gww vigilias vigilater ſoluebat. Bies quoqʒ ſolennei puella nobilis tata
*² — dcuoto colebat. vt etiã manicas ſibi cõſui nulla rone pateretur. añq;
miſſaꝝ ſolennia cõplerentur. Cirothecaꝝ etiã vſus añ meridiem ĩ die
ſuatiſfacere deuotõi: Pꝛopter quod ſolita erat ad hec et ſilia ſe ꝑ votũ
Aſtringer e.ne quis eam poſſet aliqͥbus ſuaſiõibus a ſuo pꝛopoſito ruo
legerentur euãgelia. vel ſacra hoſtia cõficeretur. manicas ſi foꝛte con
ſute eſſcnt ſolueret. monilia deponeret. ⁊ cetera capitis oꝛnam̃ta ĩ imo
locaret. ABt vbi gdum vir gialem pꝛudenter rexit: ⁊ imnocenter per
currit.· cõiugaleʒ gduũ intrare ↄpellitur. vtpote q̃ͥ ad hoc paterno umpe
rio vꝛgebatur.fructũ ꝑceptura triceſimũ q̃ fidem trinitatis vuauit cũ

*s ſſu decalogo pceptoꝝ Conſenſit igit᷑:licet inuita in copulã cõiugalem nõ

e. dos ad dei pᷣuiciũ pcrearz. Quauis eni fuerit legi thoꝛi cõiugal abſtri

ccxao.nulli tñ culpãde delectatõi fuit ſubiecta. Qð iñ marfeſte cõſtat:qm̃
in manibꝰ magiſtri cõradi votũ emiſit.ꝙ ſi viro ſuo eam ſupuiuere cõ⸗
„ unngeret. cötinenti ppetus obuarct. ( E& Futt igitur langio tu⸗
C ringie ſociats coniugio: put regal exhibebat magnificentia: ⁊ diſpoſi
tõ oꝛdiauit diuia:vt ſcʒ ibidem multos ad dei amoꝛẽ adducerʒ.⁊ incul
tteos hoies edocerʒ. Licʒ aũt mutauerit ſtatum. nõ tñ mutauit mẽtis af
4 6 r fectum. Quante aut fuerit deuotionis ⁊ humiliatõis ad deuʒ:quante
. auſteritatis et abſtinentie ad ſeipſaʒ: quate largitatis ⁊ mipicoꝛdie ad
— οι paupes. Ex his qᷓ ſubiecta ſunt aptiꝰ declarat̃ Nã iu oꝛõe tati extitit
.. V. fferuoꝛis: vt etiã ancillas ad eccłlaʒ gqu concito pꝛeuenirʒ: vt quaſi qui
buſdam clamdeſtinis oꝛationibus aliquam dei gtiam impetraret.

ſinguloꝝ aploꝝ noibus inſcripte altari imponerentur.⁊ q̃tibet aliaruʒ

— ¹— tanto deuotõis ferebatur afſectu. vt nihil ĩ eius noie petentib⸗ vnega

Velen
MUlſnet
voſy⸗

Me!
id
Cens
nattoch
eien
eriſfe
ſegce 4
sfu

ävoh
(horns

W
uunſtat
ficgtep
is tegeh
Povol
unm ren

clensrpet

oltnbueb

meßeelene
hnacrß
ſetemort⸗

(Letercta
erthEd

Gor
MWN
inode
buſcg
Oibl

lſcplir
Ducebqgr
(Aeſten
dozꝛmmi⸗
voctab.
verrber⸗

laſciuig

in me
ſchetca

ſiqnnc⸗

ſebem
dcequie
Alarz
Poche

Mad

hre
id g
lg
Uiner

imyan

deittos

Uetin
lonn
tiriuen
dchhſ
wwblsi
nr fi
Menide
nm. rle
Neprori

Vlto ſuo.

cumnſacr
forte con
taitmo

nerſe⸗

wrohe

7

Efmotch
uglenn
tflolotii
S
kciſeryn
ouirreh
lnuw
u: 1opon
en
Uuemint
denſgn
fintel
S

GLXXX
In nocte ad oꝛõnem ſepe ſi urgebat. rogante eam marito vt ſibi peeret

— 8 . ——

cEt qᷣeti alicui coꝛpus dõaret. Oꝛdiauit ãt cum qdam domicella ſibi int
ceteras mag familiari. vt ſi foꝛte ſõno depꝛeſſa nõ ſurgeret. eam pede

tangens excitaret. Quadã vero vice pedem dũe tangere voluit. caſu
in pede mariti impegit. Qui ſubito excitatus rem vt erat didicit. ⁊ pa

tient ſufferens prudenter diſſimulauit Et vt oꝛõum ſuaꝝ deo pingue
redderet ſacrificiũ.ſepe ipᷣm irrigabat abundãtia lacrimaꝝ.qᷣs qdem
lacrimas fundebat iocunde: ⁊ ſine aliqua indecenti vultus ꝑmutatõne
ita vt ſꝑ cuʒ voloꝛe fleret. ⁊ de doloꝛe gaunderet: ⁊ hoc q̃dã vult leticia

ve nuſtaret. tante ſe hũilitati ſubiecit: vt pꝛopt dei amoꝛem vilia ⁊ ab⸗

iecta nõ ſperneret.⁊ bec cum deuotõne nimia exerceret. Nã infirmum

q̃ndã vultu defoꝛmem. capitis fetoꝛe hoꝛꝛibileʒ ĩ ſinu ꝓpꝛio reclinauit
⁊ hoꝛidũ crinem tondens.eius caput ancill ridentibꝰ lauit. In rogato
nibꝰ ſp ꝓceſſiõem nudis pedibus ĩduta laneis ſeqbatur.Et in pᷣdicatio

num ſtatõibus int᷑ pauperclas tanqᷓ pauper ⁊ bumil rſidebat. In puri

ficatõe poſt partũ neqq; ſe vt cetere gẽmis oꝛnabat.vl veſtib? de aura
tis tegebat.iʒ exemplo intemerate puerpe filium ꝓpꝛus geſtãs ĩ vlnis

ipᷣm ad altare cu agno ⁊ cãdela humilr offerebat:vt ex his ⁊ ſeculi põ

—— 4

pam ↄtemnendã oñderet.⁊ ſe illibate puerꝑe ↄfoꝛmaret: Beiñ domuʒz

rediens: veſtim̃ta ipſa cum qͥbus ad eccłaʒ ꝓceſſerat alicui pauperi mu

lieri tribuebat· Accidit q́; ad ſue humilitatis pᷣconium ꝙ ipſa liber
tate pᷣcellens ⁊ dignitate ſblimis:cdam viri ſcʒ mgꝗr̃i cõradi pauperiſ

⁊ mendici: ſʒ tñ ſcientia ⁊ religiõe pꝛecipui ſaluo iure mrimonii ⁊ 9ſen

tiente marito.obedientie adeo ſe ſubiecit:vt qᷣcqͥd ille pꝛeciperʒ:ipſa cũ
reuerentia et multo gaudio adimpleret:vt ex hoc ⁊ obedientie ꝑciperʒ

meritũ.et dñi ſaluatoꝛis qͥ factꝰ eſt obediens vſqʒ ad moꝛteʒ imitaret

exemplũ Quadã qt vice ad qᷓndã pꝛedicatõʒ ab ipſo vocata. ſupueni
ente marchioniſſa miſſenenſe ĩpedita nõ venit Qð ule egreferens tata

eiꝰ inobedientiã rlaxare noluit: donec vſq; ad camiſiã expoliatã cũ qui

buſdã ancillis ſuis q culpabiles fuerãt: foꝛtiter verberari fecit B
Sibi q; tantã abſtinentiã ⁊ rigoꝛem ĩponebat:vt coꝛpus ſuũ.vigilus

viſciplinis ⁊ ieiuniis maceraret. Mã ſepe a viri thoꝛo abſtinens nocteſ

ducebat iĩſomnes: vt oꝛõnibus poſſet inſiſtere:⁊ in abcſondito patrem

celeſtem oꝛare.Cunq; ſomni interpellaret neceſſitas.ſupꝑ ſtrata tapetia
doꝛmiebat: Sed cum maritus abeſſet:cum ſpõſo celeſti in oꝛpibus per

noctabat: Sepe etiã per manus ancillaꝝ fociebat ſe in cubiculo foꝛtit

verberari:vt ſaluatoꝛi flagellato vicem rependeret.⁊ carnem ab omni

laſciuia coerceret. Tantã ũt in cibo ⁊ potu temperantiam exhibebat
vt in menſa mariti inter diuerſa ferculoꝝ genera interduʒ pane ſimpli

ci eſſet contenta. Magiſter eni conradus ſibi interdixit:ne de cibis ma

riti quicquaʒ contingeret.de quibus ſanam conſcientiam nõ haberet.

ſe ſr X.

Ta

4eE. NRr-

A.. „l. J. 5. ⸗

MD

S.

Quod ipᷣa tanta diligentia obſuauit. vt aliis diuerſis deliciis abundã onie

ðUJ
tibꝰ ipſa cũ ancilł ſuis cibᷣ gꝛoſſioribꝰ vteretur. Sepe tñ ad menſã ſede nl
bat. ⁊ cibos manibꝰ cõtrectabat ⁊ diuidebat:vt ex hoc comedere vide⸗ nj⸗
retur.ne ſupꝑſtitõis notã incurreret.ſed vꝛbanitate tali cunctos cõumit h
as letificaret. Quadã vice cum lõgi itineris fuiſſet laboꝛis depſſa. ceo⸗
et marito ⁊ ſibi fuiſſent cibi diuerſi oblati qui nõ credebãtur de iuſtis Gtatons
laboribꝰ acqͥſiti oĩno abſtinuit.⁊ nigꝝ panem et duxꝝ i qqua calida ma igtſn
ſen. ſ —**) cfactũ cum ſuis ancilł patient comedit. Ob hoc quoſdã redditꝰ iuſtoſ ono⸗
̃/ -1 vir ſuꝰ ſibi aſſignauerat:de qbus cũ qᷣbuſt daʒ ancullis ſuis q̃ ſibi ad hec nts/
16. — S oĩa cõſentiebant viuebat. Sepe ãt cibos curie reſi puit.⁊ aliquoꝝ bono och
. rũ viroꝝ cibaria reqͥ ſiuit. Hec aũt oia vir ſuus cũ patientia ſuppoꝛta ſſced⸗
“ bat.aſlerens ꝙ bec ⁊ ipſe libenter faceret.ſi turbatiõem ſue familie nõ temy
.. Br.. —: . timeret. Statũ qͥqʒ pauptatis in ſũma gla conſtitura ſi umoge affe ſcerem
= B ctabat:vt et criſto pauperi vicẽ rependeret.et mundꝰ in ea nu ꝓpꝛium Pl
m haberet. Quapꝛopf interdum cũ ſola eſſet cum ancillis.veſtimentis vi N
libus induens ſe ⁊ deſpecto velo caput ſi uũ operiẽs dicebat. Taliter ĩ lopwope
cedam cum ad ſtatum venero paupꝑtatis. Licet aũt ſibi abſtinentie fre⸗ uut
num impoſuerit.tanta tñ liberalitate ſe ad pauꝑes effundebat: vt nilʒ pi
Aliqua pꝛemi inedia pateretur. ſed oĩbus adeo largiſſime ſubueniebat. gonr⸗
“ vt omnes eã mr̃em paupeꝝ acclamarent: Sex eni mip̃icoꝛdie operibus ſontrunt.
de Je— —ſxx. tota vigilãtia inſudabat:vt regnũ perpetuũ ꝑpetuo regnatura pciꝑet. plencbe
et paternã bñdictõneʒ cũ benedictis ad dextera poſſideret. Ipia nãqʒ Uintupt
? nudos veſtiebat. Siqdem veſtimenta impendebat. pauꝑibus nudis pe ſͤnsetr
o S regrinoꝝ ⁊ paupeꝝ.coꝛpoꝛibꝰ ſepeliẽdis:⁊ pueris bapttzandtſ. Quos Eaglrgt
quidem pueros ſepe de fonte ſacro leuabat.et ꝓpꝛus manibꝰ eoꝝ veſti Unazden
4 ₰æ menta ſuebat. vt cõpaternitate cõtracta eis liberiꝰ ſubueniret. E-⸗ sftcen⸗
X Pre Accidit ãt vt cuidã paupercule quoddã ſatis bonũ tribueret veſtim̃tũ nagwen
did— S & L. Illa aut videns donũ tam magnificũ:tã ingenti gaudio eſt pfuſa: vt Cohe
Ern ſe e terrã cadens moꝛtua crederef. Qð beata eliʒabeth videnſ. doluit ſe Lotam
L.A- ſibi tãta dediſſe. timẽs ne ſibi fieret cã moꝛtis.jed tñ ꝓ ea oꝛauit.⁊ ipᷣa eſetu
ſanata ſurrexit. Sepe ãt ipᷣa cũ ancill ſuis lanã ppꝛus mãibꝰ filabat et gerdnal
iñ veſtim̃ta fieri faciebat. vt ex boc bonoꝛuʒ laboꝝ gloſuʒ recipet fru nnia
ctũ ⁊ exẽplũ fere humilitatis pᷣberet:⁊ de ꝓpꝛii coꝛpis laboꝛibꝰ elemo e
ſinã daret deo Ipᷣa eſurientes paſcebat. paupibꝰ eni alimẽta pᷣbebat Me⸗
adeo vt lantguio viro ſuo ꝓfecto ad curiã friderici impatoꝛis: qͥ tunc tnn
erat cremone.ipᷣa oẽʒ annonã de ſuis Engus collegit. ogregatis vn fdelisd
decũqʒ pauperibꝰ. quotidie eiſ neceſſaria miſtrabat.eo ÿ tüc cariſtia fitlum ſn
2. un. „cAο et fames valida iminebat Bepe ãt cũ pecunia ei deficeret. oꝛnamenta onnſtzr
ð vẽdebat. vt paupibꝰ ſubueniret. Multa etiã ſibi et ſuis ancill oſueuit fuder
ſuubtrahere.⁊ paupibꝰ reßuare Ip̃a ſitientes potabat. q̃dã aüt vice Mero
ceruiſiam pauperibꝰ⸗ diſtribuens cum vnicuiqʒ ſufficienter dediſſet. e ton

scbunce
lenſäſeſe
tne⸗
Wchlnn
sdfn
rdeluts
Achin
Crdopſor
blagbee
r bono
pprtn
lumlieno
eaffe
lggun
Anonsd
.Ui
binengefte
ebnn ſrnt
ſubrenthe⸗
Ceopenbis
turapape

uspe
. Qeos
N
. .
a Wcn
Gpfuna
Genidcr
1cutaß⸗
i ſbee
iznagefu
bortCeno
nin
rcns: d
SD
goumm
ul
ue

UNLXXXI.

inuentũ eſt ꝙ vas niim habuit diminutõem:ſed eandem quã pᷣus men
ſuram ſeruauit. ſu
Zomuz eĩ maximam ſub altuſimo caſtro ſuo ↄſtruxit.in qua infirmoꝝ

magm multitudieʒ refouebat.q́s diebus ſinguł nõ obſtãte difficultate

aſcenſus l deſcenſus viſitans. et eis oĩa neceſſaria miſtrabat: ⁊ verbᷣ in⸗
citatoꝛus ad pacientiã inducebat. Et licet omneʒ corruptõem aeris ſꝑ
egre poꝛtauerit.infirmoꝝ tũ coꝛruptões pꝛopter dei amoꝛem:etia tpe
eſtiuo nõ abhoꝛruit.ſed remedia adhibuit.velo pꝛopꝛii capitis terſit.⁊
manibus ꝓpꝛiis cõtrectauit.licet ancille talia guiter tolerarent. In ea

dem quoqʒ domo puerulos paupeꝝ femĩaꝝ nutriri cum ſũma diligen

tia faciebat. qbus ſe tam dulcem ⁊ humileʒ exhbibebat. vt eam omnes
matrem vocarent: et intrantem domum cuncti tanquam matrem filui
ſequerentur.et ante eam cateruatim cũ ſummo ſtudio collocarentur.

Ipſa veꝛo et olliculas ⁊ anulos vitreos et q̃daʒ alia vitrea emi fece
rat: vt pueri ludos pueriles in talibus exercerent. Que dum in pal ꝭ

lio pꝛopo eqͥtans in caſtꝝ deferret.de rupe altiſſima ſuꝑ lapideſ cecide
runt. ſed nulla in eis leſio eſt inuenta. Ipſa infirmos viſitabat. Mi⸗
ſeroꝝ enĩ cõpaſſio adeo animũ eius vendicabat.ꝙ eoꝝ hoſpicia diligẽ

ter pquirens eos ſolicite viſitabat eoꝝ camerulas familiarit ⁊ deuote

ſubintranſ. nec difficultate vie pertenta. nec longitudie laceſſitaquibꝰ

ſubueni ebat in neceſſarus.⁊ verba exhibebat cõſolatõis. Pꝛopt᷑ quod

ex quintuplici conſideratõe remuneratõem accepit. ſcʒ ex dignatõe vi
ſitatõnis· ex laboꝛe itineris:ex affectu cõpaſſiomis. ex affatu ↄſolatois
et ex largitõe muneris. Ipſa ſepulturas paupeꝝ freqntabat.mente

nanqʒ deuota paupeꝝ currebat ad funera. ⁊ veſtes quas ꝓpꝛiis mani

bus fecerat.eoꝝ coꝛpoꝛibꝰ coaptabat.adeo vt ſemel velum ſuũ lineuʒ

magnum in partes cõcideret: ⁊ cuiuſdã pauperis coꝛpus inuolueret.

Eoꝝ etiã funera ꝓpꝛiis manibus cõtrectabat.⁊ in ipſoꝝ obſequiis de

uota manebat Inter hec laudãda eſt deuotio viri ſui.qͥ licet negociis
eſſet multis implicitꝰ.in dei tñ obſequio erat deuotus.Et qꝛ ipſe talibꝰ

perſonalr intendere nõ valebat. vxoꝛi ſue poteſtatem cõceſſerat agendi

omnia q̃ dei honoꝛem reſpicerent.⁊ anime ſue ſalutem afferrent.

F Cupiens vero beata elizabeth:vt vir ſuus in fidei defenſiõe,ʒ

—

potentie ſue arma cõuerteret. ipᷣm ſalubꝛi exhoꝛtatõne induxit: vt ad
terram ſanctã pergeret viſitãdaʒ. Abi dũ eſſet ipſe lantgrauis pnceps
fidelis deuotus et inclitꝰ fide intecᷓ ⁊ deuotõe ſincera deo reddidit ſpi-

ritum ſuoꝛum operum fructum recipiens gloꝛioſum. Et ſic ipſa vidua⸗
lem ſtatum cum deuotõne amplectitur.ne vidualis continentie pꝛemio

fraudaretur. ſed fructum ſexageſimũ perciperet: vtpote que ðcalogũ

pꝛeceptoꝛum cum ſex operibus miſericoꝛdie obſeruaret. EVlerum

cum moꝛs viri ſui per totam fuiſſet turingiam diuulgata:ipſa tanqua

*

Ipſa boſpicio peregrinos et pauperes ſuſcipiebat

WI

4

4 —

4

errs F

„

—Nℳ .

d n lAnn b Fuguſ obedientiq ꝑfectã cuſtodiens:⁊ voluntariã pauꝑtatẽ amplectẽs

2 dos trãſmiſit.Sũ veꝛo pꝑ q;dam viã ſtrictã luto ꝓfundo plenaʒ ſuꝑ qͥſ⸗
dam lapides ibidem poſitos pergeret.⁊ verula qdam cui iam multa bñ
ficia cõtulerat.ſup eoſcſem lapides trãſiens eidem cedere recuſarʒ..ipᷣa
ĩ lutuʒ ꝓfundũ cecidit.⁊ ſurgẽs veſtim̃ta ſua gaudẽs ⁊ ridẽs abſteriit.
r 2 Pꝛ h ãt abbatiſſa ei⸗ matertera ipᷣꝰ pauꝑtati nimiũ oↄpatiẽſ ad epᷣʒ
babẽbergenſem ipſiꝰ auũculü eam duxit. Qui eã hoeſte ſuſcipiens cau

cT⸗ ſrrr ſV.

5

6

diſſipatrit ⁊ ꝓdiga a buſdã vaſallis viri ſui turpit᷑ ⁊ totalr eſt eiecta
vt ex hoc eius patientia clareſceret.et pauptatis diu cõceptum deſide
rium obtineret. Adueniente igitur nocte ĩ domo cꝰdaʒ tabernarii inlo
co vbi poꝛci iacuerãt ſe recepitdo gras multas agens. Hoꝛa veꝛo ma

tutiali ad domũ frm mioꝝ pergens:rogauit vt pꝛo ſua tribulatõe deo

gras agerent.⁊ te den laudamꝰ cãtarent Seq̃nti die domũ cuiꝰdã ſut
emuli cum ſuis puulis iuſſa eſt ingredi arto ſibi loco ibidem admodum
aſſignato. Que dum ab hoſpite ⁊ hoſpita pluririmũ Fuaretur parieti
bus valefecit dicens. Libenter hoĩbus valefacerẽ.ſi beneficos iuenirẽ
Cõpulſa igitur ad locũ poꝛem rediit. ⁊ ꝑuulos ſuos ad loca diuerſa alẽ

te retinuit.intendens ipſam ſecundis nuptus copulare.Qð cuʒ ancille

que ſecũ cõtinentiã vouerant didiciſſent.⁊ ex hoc ſe multis lacrimis af

fligerent.beate eliʒabeth cum gemitu hoc retulert. Que eas cõfoꝛtanſ

ait. Cõfido in dño p cuiꝰ amoꝛe cõtinentiã voui ppetuã. ꝙ meũ ꝓpoſi

tum firmũ cuſtodiet:⁊ oẽm violentiã cõteret.⁊ coſilium humanũ diſſol

uet: Et ſi foꝛte auunculꝰ meus voluerit me alicui copulare aĩmo diſſen

tiam. ⁊ verᷣ pariter cõtradicam. Et ſi nullũ aliud michi euadendi ſuꝑ
efl remediũ naſũ mihi ꝓpriũ detrũcarẽ:vt me ſic defoꝛmẽ qlibet abhoꝛ
reret. Cum igitur de mãdato ipſiꝰ ep̃i ad quoddã caſtꝝ inuita fuiſſet
dequcta.moꝛatura ibidem donec traderetur in cõiugium. ⁊ ipſa ſuam
caſtitatem dño cuʒ lacrimis ↄmendaſſʒ. ecce dño diſponẽte oſſa virt ſui
de vltramarinis ꝑtibꝰ deferũtur. Juſſa eſt igit᷑ ab epᷣo reduci:vt oſſibꝰ⸗
viri ſui deuota occurreret. Ipſa & oſſa ab epo cum bonoꝛabili pcefſiõe
et ab ipſa cũ multa deuotõe ⁊ lacrimaꝝ effuſiõe ſuſcepta ſunt. Que cõ
uerſa ad dñm dixit. Gr̃as ago tibi dñe:qꝛ in ſuſ. ceptõe oſſium viri mei
dilecti tui me miſerã cõſolari dignatꝰ es. Tu ſcis dñe qꝛlʒ ip̃ʒ te amã
tem multum amauerim.tñ ob tui amoꝛem eius pñtia carui.⁊ in ſancte
terre tue ſubſidiũ deſtinaui.Et q;uis delectabile mihbi eſſet adhuc cum
eo viuere tali cõditõe:vt cuʒ ipo per totũ mundũ pauꝑcula mendicareʒ
tñ te teſte cõtra tuã voluntatẽ vno crine ipᷣm nõ redimerẽ.nec ad vitaʒ

moꝛtalem iteꝝ reuocarẽ.ipᷣʒʒ ãt ⁊ me tua gre recomendo. G Eeru,ʒ

ne fructũ centeſimũ ꝑderʒ:qͥ pfectõeʒ euangelicã ſᷣuantibꝰ datur.q de

ſiniſtra miſerie ad dexterã gle tranſferuntur.religioſum hitum induit

veſtes.ſ.griſeas humiles ⁊ abiectaſ ↄotinentiã pꝰ moꝛtẽ viri ppetuum

pomcei
Näteui
pog
otencars
deletekein
Oeere n
Mholruti
Iſgtun
opfuar
ſnstnß
woeius
ſtumbi

yolcee

ſonlargt
Koꝛdwe
FKſtercoꝛ⸗
lötenpti⸗.
ri magt
Noliusl
Cesanclle
aenovertt
ſiorteus
Gigetetane
e. dbo⸗
Ntienräͤ
Nhrared⸗
eravon
peklane
becalizt
ſtp qruna
Celtiaa ſn
os ner 9

(hner.
ſehosci
(nteode

deprnebe
glariting
Clostnie
s tunc
ſaunn tnan

Uundſt
Permigo
Nonſe
Wbiride
mabcſ
octnodan
enr pereen
fsiengi
aſgae
unſibi
anwag b
nimgi
Mstiae.
inich;
een
Cöahznla
sorinis
ociſoran

Tneiproe

Unonüdiſol
linodiſen
dend u
baavoe
na fuce
Wſn
Garmin
tncoſt
wubii ect
ulen A
ofiumtm

7

on

CUNLXXXII

Aendicão iz ire hoſtiatim voluit. ſed magiſter cõradus nõ permiſit
Fuit at eius hitus tã deſpectꝰ vt deferret palliũ griſeum pãno coloꝛis

alteriꝰ ꝓlõgatum.manicas etiã tunice ruptas alteriꝰ coloꝛis pano hütt

emendatas. Poter vero ſuꝰ rex vngarie audiens filiã ſuã ad tantam
deueniſſe mopiã. comitẽ q̃ndã ad eã miiit:vt ipſã ad paterna limina re
ducere ꝓcuraret. Qui videns eam tali hitu oꝛnatã.cernenſq; ſedentẽ

humilr et filantẽ pꝛe ofuſiõe et admiratõe exclamans dixit. Nunqᷓ fi

lia reg tam vili bitu induta appuit.nec lanã aliqñ filare viſa fuit. Cũ
vero ꝓ ſua rductõe vehem̃ter inſtitiſſet nullatenuſ acqͥeuit.cũ paupibꝰ
malens in pauptate degere qꝙ; diuitus multis cũ diuitibꝰ abũdare: Elt
vero eius animꝰ i deum totus trãſiret.⁊ itenta eius deuotõ nilm impe
dim̃tum bꝛet. rogauit dũm vt oĩm tpalium otemptũ ſibi infunderz. ⁊ fi

lioꝝ dilectõʒ a ſuo coꝛde euelleret:et ð oẽs cõtumelias cõtemptũ ⁊ ↄſtãa

tiam largiretur. Fuſa vero oꝛõe audiuit dñm ſibi dicentem. Exoudita
eſt oꝛõ tua. Que dixit ancillis exaudiuit dñs vocẽ meã.qꝛ ⁊ oĩa tpalia

vt ſtercoꝛa reputo.et de filus meis nõ plus q; de aliis ꝓxis curo.⁊ mei

cõtemptũ ⁊ oppbꝛia paruipendo:nihilqʒ aliud iã diligere videoꝛ: niſi
deũ. magiſter q;ᷓ cõradus ſepe ſibi moleſta ⁊ cõtroria ĩponebat.⁊ quoſ
amplius diligere videbatur ab eius cõſoꝛtõ ſeparabat adeo vt duas fi
deles ancillas et p̃dilectas q̃ a iuuentute ſua ſecum fuerant enutrite ab
ea remouerit.multis effuſis lacrimis hinc ⁊ inð.Hec aũt faciebat vir
ſcũs vt eius voluntatem frangeret.⁊ vt ipſa ſuuʒ affectũ ad deũ totalr
erigeret:⁊ ne aliqua de ancillis pᷣſtinam głlam ad eius memoꝛiã ruoca
ret. In his aũt oĩbus ĩueniebatur ⁊ velox ad obedientiã et cõſtans ad
patientiã:vt ꝑ patientiam aiaʒ ſuã poſſiderz. ⁊ per obedientiã victoꝛia
decoꝛaretur. Bicebat quoqʒ Si pꝛopt veum tm̃ timeo hoiem moꝛtalẽ?
qtum timere debeo iudicem celeſteʒ. Ideo auteʒ magiſtro cõrado pauau
peri et mendico et nõ alicui diuiti ep̃o obedientiã facere volui: vt oẽm
occaſiõz tꝑal cõſolatõis a me penitꝰ abdicareʒD. Quadã vice dũ claau
ſtꝝ q̃rundã ſãctimonialiuʒ ab eis obnixe rogata intraſſet.nõ habita li
centia a ſuo magiſtro.fecit eã tam guit᷑ verberari: vt pꝰ tres ebdoma⸗
das in es veſtigia verbeꝝ apꝑerent Bicebat ãt ſuis ancullis ſe et ulaſ
cõſolans:Sicut gmen fluuio inundãte depᷣmitur.⁊ decreſcente erigi
ſic nos aliq̃ afflictõe adueniente debemꝰ per humilitatem ſubmitti.ceſ⸗
ſante veꝛo ad deum per ſpũalem leticiã eleuari. Tanta ſe humuitate
depmebat:vt nullatenꝰ pateretur:ꝙ ancille eã dñam appellarent ſʒ ſin
glari tm̃ ad eã numero loqren.eo mõ.ſ.quo ĩferioꝛibꝰ loqͥ ſolemꝰ.ſcu
tellas inſuꝑ aliaqʒ coqͥne vtenſilia lauabat:⁊ ne ab ancillis ꝓpiberef.·
