ſcoꝛpionibꝰ cedi. Gubrigen⸗ qt laurentiꝰ gratias egit. et ꝓ aſtantibꝰ ex
oꝛauit. Eadẽ hoꝛa miles quidã noĩe romanus credidit.et beato laurẽtio
dixit Video ante te iuueneʒ pulcerrimũ ſtantem.et membꝛa tua cum lin
teo extergentem. Adiuro ergo te ꝑ deũ ne me derelinquas. ſed feſtina
me baptiſ⸗ are. Bixitqʒ deciꝰ valeriano Puto qꝛ iam P artem magicam
victi ſumus. JJuſſit ergo eum de cathaſta ſolui.et in cuſtodia Fpoliti re
dudi Romanꝰ aut afferrens vꝛceum cũ aqua.ad pedeſ laurentii pcidit
et ſacꝝ ab eo baptiſma ſuſcepit. Qð vbi deciꝰ cõpit.romanũ fuſtibꝰ ce⸗
di iuſſit Qui cũ libeꝛe ſe xpianũ ꝓfiterer iuſſu decii decollatꝰ eſt Eadem
nocte laurentiꝰ ad deciũ adducit.Cũ aũt ypolitꝰ fleret ⁊ ſe xpᷣianuʒ eſſe
vellet clamare.dixit ad eũ laurentiꝰ. In interioꝛi boĩe magiſ xpᷣ̃m abſcõ
de.et dũ clamauero qaudi et veni. Omnia igitur toꝛmentoꝝ genera affe
rũtur Nixit ergo decius laurentio.Aut diis ſacrificabis.aut nox iſtai
te cũ ſuppliciis expẽdetur. Cui laurentiꝰ. Abea nox obſcuꝝ non babet
ſed omnia in luce clareſcũt. Hixitqʒ deciꝰ. Afferatur lectꝰ ferreꝰ. vt reij
eſcat in eo cõtumax laurentiꝰ. Miniſtri ergo euʒ exuerũt et ſuꝑ cratem
ferreã extenderũt.et prunis ſuppoſ itis eũ cũ furcis ferreis ↄpreſſerunt.
Diritqʒ; laurentiꝰ valeriano. NBiſce milſer.qꝛ carbones tui ſunt michi re
frrigeri.tibi aũt eternum ſuppliciũ pᷣſant. Quia ipſe dñs nouit ꝙ; accu
ſat? nõ negaui euz. interꝛogatus xpᷣm ↄfeſſus ſum. aſſatus gratias ago
Bixitqʒ bilari vultu ad decium. Ecce miſer aſſaſti vnã ꝑtem. gira ad a⸗
liã et maduca. Et gratias agens dixit. GBratias tibi ago dñe· qꝛ ianuaſ
tuas ingredi merui.⁊ ſic ſom emiſit. Confuſus decius cũ valeriano abi
it in palatiũ tiberii relicto coꝛpe ſuꝑ ignem. Qð ypolitus mane rapuit.
⁊ cũ iuſtino pᷣſbitero in agro verano cõdituʒ aromatibus ſepeliuit. ¶hꝛi
ſtiani igitur ieiunantes triduo vigilias celebꝛarunt. mugitus dantes.⁊
lacrimas effundentes B. Vtx ant hoc veruz ſit ꝙ lanrentius ſub
iſto decio imꝑatoꝛe martiriũ ſit paſſus a multis dubitatur.cum in cro⸗
nicis ſixtus longe fuiſſe poſt deciuʒ legatur. Eutropiꝰ autẽ hoc aſſerit di
cens. Becius ꝑſecutõnem in xpᷣianos mouens inter ceteros beatiſſimũ
leuitam et martirem laurentiuz extinrit In quadai auteʒ cronica ſatis
gutentica dicit᷑ ꝙ nõ ſub decio impatoꝛe q philippo ſucceſſit.ſed ſub quo
dam decio minoꝛe qui ceſar non imꝑatoꝛ extitit. martirium paſſus fuit.

MNam inter decium impatoꝛeʒ et hũc deciũ minoꝛẽ.ſub quo laurentius
dicitur paſſus plurimi impatoꝛes et ſũmi pontifices intermedu extitert
Eteniʒ vt ibidè dicitur cum decio impatoꝛi gallꝰ? voluſianꝰ? erꝰ fllius
iimpio ſucceſſiſſent.⁊ valerianꝰ cũ galieno poſt eoſdeʒ imꝑiuʒ tenuiſſent

Dicti valerianꝰ et galienꝰ minoꝛẽ deciũ ceſareʒ nõ tñ impatoꝛez fecerũt.

Mã ontiqͥtus qnqʒ aliqͥ ab impatoꝛibꝰ fiebãt ceſares.nõ tñ auguſtt vel

impꝑatoꝛes.ſicut legit᷑ in cronicis ꝙ dyoclecianꝰ⸗ maximanũ ceſarez fe
cit. poſtmodũ ex ceſare auguſtü creaui. T e ãt boꝝ imꝑatoꝝ ſcʒ valeri
gni et galieni.ſixtꝰ romanã ſedẽ tenebat Hic igit᷑ deciꝰ ceſar appellatuſ

nõ impatoꝛ effectꝰ beatuʒ laureutiũ martireʒ fecit. VUñ nuſq; in legenda

beati laurentii vocatur decius impatoꝛ.ſed tantũ decius ceſar. Decius

em̃ impatoꝛ duobꝰ tm̃ ãnis regnauit.et beatuʒ fabianũ papã martirem
fecit Fabiano ſucceſſit corneliꝰ qͥ ſub voluſiano et gallo paſſus eſt. Coꝛ

nelio ſucceſſit luene⸗leigenne⸗ q̊ͥ ſub valeriano a galieno annis

xv.impauerũt paſſus eſt. Stephano ſucceſſit ſittus. Hec in cronica illa

leguntur Oẽs cronice tam euſebii ꝙᷓ bede ⁊ Yſidoꝛi in hoc ↄcoꝛdant ꝙ;

ſixtus papa non fuit tempe decii imꝑatoꝛis.ſed galieni Legitur tñ ĩ q ia

quadã cronica ꝙ pᷣdictus galienꝰ fuit binomiꝰ.dictus eſt enim galienꝰ

et decius.et ſub ilio paſſi ſunt ſixtus et laurentius circa annum domini
cclvii.Godofridus quoqʒ in libꝛo ſuo qui dicitur pantheon idem aſſerit

ꝙ ſcʒ galienus vocatus eſt alio nomine decius.et ꝙ ſub eo paſſi ſunt ſix

tus et laurentius. Et ſi bec vera ſunt tunc poſitio iohannis beleth vera
poſſet eſſe. Befert grego. in libꝛo dyalogoꝝ ꝙ in ſabina quedam ſanc
timonialis fuit.que carnis quidem continẽtiam habuit.ſed lingue ꝓca

citatem non declinauit. Hec dum in eccleſia ſancti laurentii fuiſſz ſepul

ta. ante altare martiris a demonibus ſecata pars illeſa pꝑmanet. altera 9

crematur.ita vt mane viſibiliter aduſtio appareret. Grego.quoqʒ tu⸗
roneñait q duʒ quidam ſacerdos quandam eccleſiam ſancti laurentii re
pararet. et trabs quedam nimium bꝛeuis eſſet. rogauit beatum lauren
tiũ vt qui paupes fouerat ſue mopie ſubueniret. Que ſubito ſicexcreuit
vt ꝑs nõ modica abũdaret Quaz ptem ſacerdos minutati ĩcidit. ⁊ mul
tas inde infirmitates ſanabat em teſtatur beatus foꝛtunatus ac

tuym eſt autem hoc apud prioꝛas caſtrum ytalie.q; quidam dum doloꝛe
Dentium premeretur. de illo ligno tangitur et protinus doloꝛ fugatur

Quidam inſuper preſbiter nomine ſanctulus vt refert grego.
logo.ſancti laurentii eccleſiam a longobardis incenſam reꝑare volens
artifices multos cõduxit. Quadã aũt die dũ quid eis apponeret ñ habe
ret.premiſſa oꝛatõe in clibanũ reſperxit.et ibidem candidiſſimum panes
inuenit. CGed cum vix ad vnius prandii eſum tribus perſonis ſufficere

vilgeretur.laurentius artifices ſuos nolens deficere.ſic predictum panẽ
multiplicari fecit ꝙ in alimentũ decem dieruʒoperariis cunctis ſuffecit

—=

AIn eccleſia ſancti urentii apud mediolanum. vt refert vincentius

in ſua cronica. calix quidaʒz criſtallinus mire pulcritudinis habebatur.

quui cum in quadam ſolennitate ad altare a dyacono portaret ur. elapſuſ

e manibus in terram cecidit. ⁊ ſtatim cõmmutus fuit At dyaconus me
rens fragmenta collegit. et ſup altare ponens beatũ laurentiñ exoꝛauit
et fractũ calicem integruʒ et ſolidatuʒ recepit E Legitur quoqʒ in
libꝛo de miraculis beate virgis ꝙ qᷣdaʒ iudex ſteppanus nomine rome
erat.qui munera libenter accipiens multoꝝ iudicia ꝑuertebat Hic tres
domos ecclie ſancti laurentii.⁊ vnũ oꝛtum ſancte agnetis violenter ab
ſtulit. ⁊ ablata iniuſte poſſedit Accidit aũr vt moreret ante dei iudici
u duceretur Quezʒ ſanctꝰ laurentiꝰ cernens ad eum cũ nimia indigna
tone acceſſit. ⁊ trib vicibꝰ bꝛachiũ elꝰ duriſſime ſtrinxit. ⁊ doloꝛe numio
cruciauit. Gancta vero agnes cũ ceteris virginib? euz videre noluit ſʒ
faciem ſuaʒ ab eo auertit. Tunc iudex ſ uꝑ eum ſententiaʒ ferens dixit.
OVnñ aliena ſubtraxit. munera accipiẽs veritatẽ vẽdidit. in loco iude p
Ouoris tradatur Danctus at piectus quem idez ſtephanuſ in vita ſu
valgde dilexerat.ad beatũ laurentiũ et ad beatã agnetem accedens p eo
veniã pcabatur. Illis vero et beata virgine ꝓ eo oꝛatibus coõceſſum, eſt
vt eius anima ad coꝛpꝰ rediret.et ibides triginta diebuſ penitentiã age
ret Accepit inſup a beata virgine in madatis vt pſalmum beati imma
culati.ſingulis diebus vite ſue diceret. Cumqʒ ad coꝛpus rediſſet. bꝛa⸗

cchiuzʒ eius ita erat liuidum et aduſtũ acſi hoc in coꝛpe paſſus eſſet Qð

ſignuz in eo extitit quoad vixit Male igitur ablata reſtituens. et pem⸗

tentiã agens die. xxx. migrauit ad dñũm Legitur in vita ſãcti beinri

ci imꝑatoꝛis ꝙ duʒz ipſe et lꝛungudis vxoꝛ eius virgines inſimm Ppma⸗
ne rent. dyabolo inſtigãte de quodã milite vxoꝛeʒ ſuſpectã hñs ipᷣaz ſu
per cadentes vomeres. xv. peduzʒ nudis pedibꝰ incedere fecit. Qua aſcẽ
dẽte dixit Gicut me ab heinrico et omnibꝰ itactã nouiſti.ita ad iuua me

rype Heinric⸗ vero verecũdia ductꝰ eã in ma xillã pcuſſit Cui vox dixit
Eilirgo maria te virgineʒ liberauit. Lotã igitur cãdenteʒ maſſam illeſa

preurnit Cu ergo ceſaꝛ obiiffet. multitudo maxiuma ömoni are cella enimſ

da beremite tranſibat. Qui apta feneſtra mterrogauit vltimũ qui nam
efſent. Et ille. Legio demonũ ſumus.qui ad moꝛtem ceſaris ꝓperamus.
ſi foꝛte aliquiq pꝓprium in eo reperire poſſimꝰ. Adiuratur igit vt ad ſe
redeat. Qui rediens dixit. Nichil ꝓfecimꝰ. quia dũ falſa vxoꝛis ſuſpicõ
et alia mala. at etiaʒ bona in ſtatera fuiſſent poſita.aduſtus ille laurẽtiꝰ
ollz aureã ĩmenſi põgeris attulit. Et dñ ſr upaſſe videbamur. ila iactata
alia ſtatere plurimũ põderauit. Lũc ego iratus vnã ptem auree olle
rupi. Vllã calicez vocabat queʒ dictꝰ ceſar in honoꝛe facti laurentii ec
cleſie ayſtetenſi fieri fecerat queʒ in ſi peciali deuotõne habuerat.Cui p⸗

pter magnitudineʒ due aures inera

nt. Reꝑtumqʒ eſt 7 imꝑatoreʒ tunc

— — — —

yvertitur

—

rLXXNNIII-—

obiiſſe. ⁊ vnã aureʒ calicis fractam fuiſſe. Pefert grego. in regiſtro ꝙ

dũ pᷣdeceſſoꝛ ſuuſ quedã ad coꝛpꝰ ſancti laurentii cuꝑet melioꝛare. 7 vbi

nã coꝛpꝰ eſſet neſciret.ſubito coꝛpꝰ eius ignoꝛanter aperitur.omneiqʒ 4
aderãt tam monachi q; mãſion arii qui coꝛpus eius viderant infra. x · di
es moꝛtui ſunt F . Roranann ꝙ paſſio laurentii inter ceteras ſã
ctoꝝ martirum paſſiones excellentiſſima videtur eſſe in quattuoꝛ ſicut
ex dictis ſancti maximi epᷣi ⁊ beati augu.colli gitur. Primo in paſſiõis
acerbitate. Secundo in effectu ſiue vtilitate. Tercio in conſtantia ſiue
foꝛtitudine Quarto in mirabili pugna ⁊ modo victoꝛie Primo igitur

cexcellentiſſima fuit in pene acerbiate. Be cuiꝰ pene ace rbitate ſic dicit

beatus maximus ep̃s vel ſecũdum quoſdam libꝛos ambꝛoſius Non emm̃

fratres beatus laurentius bꝛ eui vl ſimplici paſſione patitur. Nlam qui
gladio pcutitur ſemel moꝛitur.qui in flamaꝝ camino mergitur vno ipe⸗

tu liberatur Hic autẽ longa ⁊ multiplici pena cruciatur. vt moꝛs ei non

deſit ad ſuppliciũ et deſit ad finẽ Negimus beatos pueros in penaꝝ ſu⸗
aꝝ deambulaſſe flamis ⁊ igneos globos pedibꝰ ↄculcaſſe. VUnde et bea
tus laurentiꝰ? nõ minoꝛi gła pᷣferendus eſt. Si qͥdẽ illi in penaruʒ flamiſ
ambulabãt. hic in ipᷣo ſupplicii ſui igne diſcubuit. Illi veſtigus pedum
ↄculcauerunt incendia.iſte lateꝝ ſuoꝝ diffuſione rclriztt. Itr ſtantes ĩ
pena eleuatiſ manibꝰ oꝛabant ad dñm.iſte ꝓſtratus in ſua pena toto coꝛ
poꝛe dominum depᷣcabatur. Et notandũ ꝙ beatꝰ laurentiꝰ poſt beatũ
ſtephanũ inter ceteros martires primatũ tenere dicitur. non qꝛ maioꝛẽ
penam ſuſtinuerit ꝙ ceteri martires.cum multi tantã penaʒ.⁊ aliqui eti
am maioꝛem ſuſtinuiſſe legantur.ſed hoc dicitur ꝓpter ſex cas ĩſimul oc
curꝛentes Pruno ꝓpter paſſionis locum.qꝛ rome que eſt caput mundi
⁊ vbi eſt ſedes apoſtolica paſſus eſt. Secũdo ꝓpter pᷣdicatioms officium
quia officium pᷣdicationis diligenter impleuit. Terc io ꝓpter laudabileʒ
diſtributionem theſauroꝛuʒ quos omnes paupibus ſapienter diſtribuir
Has tres rationes ponit magiſter guilbelmꝰ altiſiodoꝛenſis. Quarto
ꝓpter autenticatũ ⁊ approbatum e martiriũ. qa ⁊cſi de aliquibꝰ maio
ra en e legantur.tam̃ hoc autenticũ nõ habet᷑.⁊ aliqñ in dubium

⁊ multi ſancti in ſuis pmombus eius paſſionem approbant ⁊ confumãt
Quinto pꝛopter dignitatis gradum quia fuit archidyaconus ſedis apo
olice. Koſt quem vt aiunt in romana ſede archidyaconus non urrexit
Verno propter ſeuiciam toꝛmentoꝛuʒ. quia grauiſſima ſupplicia ptulir
vtpote qui ſuper cratem ferream aſſatus fuit Enge de eo dicit beatꝰ au
Gnſtlns. Aaceſatos artus ⁊ multa verbeꝝ ſectione conciſos ſubiecto pꝛe
cepit igne toꝛreri.vt ꝑ cratem ferream que iam de feruoꝛe cõtinuo vis
in ſe haberet vrendi.conuerſoꝛum alterna mutatione mẽbꝛoꝝ fieret cru
ciatꝰ vehem̃tioꝛ et pena pꝛoductios GSecũdo fuit excelletiſſima

uiꝰ qut paſſio in eccleſia valde eſt ſolennis ⁊ appꝛobata. On-“

in effectu ſiue vtilitate Zpſ a em̃ pene acerbitas ᷣm aug. et marimum.
fecit eum gloꝛificatõe ſublimẽ opinione et fama celebꝛem. deuotõne lau

dabilẽ. et imitatõne inſignẽ. Primo igitur glificatõne ſublimẽ Elñ au

gu. dicit. Jeuiſti pſecutoꝛ in martirez. Oſeuiſti et auxiſti palmã dum ag
geras pend Iteꝝ maximꝰ vel ᷣm quoſda ãbro. Quãuis in fauillaʒ mẽ
ꝛa ſoluantur.fidei tñ foꝛtitudo nõ ſ oluitur Coꝛpiſ detrimentũ ſuſtinet.

ſed lucꝝ ſ. alutis acqͥrit. Ireʒ aug. Uere beatũ⸗ oꝛpꝰ.qdð nõ a fide xpᷣi toꝛ

mentũ imutauit.ſed ad requieʒ ſancta religio coꝛonauit. Gech opt
nione et fama celebꝛeʒ Maxim⸗ vel ᷣm quoſdã libros ambꝛoſt? Beatu

martireʒ laurentiũ grano ſinapis poſſumꝰ cõpare.qͥa diuerſis attritus

paſſionibꝰ totũ oꝛbem gtia ſui meruit fragrare miſterii.Qui ãtea cõ⸗

ſtitut? in coꝛpe humil ignot⸗ et vilis. poſtea ꝙᷓ vexatus. laceratuſ.exuſt⸗

fuit. vniuerſis p totũ mundũ eccleſiis odoꝛeʒ ſue nobilitatis iufudit. Jö

Ganctũ eſt ac deo placidqũ. vt narale ſancti laurentii precipua deuotone
veneremuz. cuius radiãtibus flamig victrix in bunc quoqʒ dieʒ toto oꝛ
be chꝛiſti choꝛuſcat eccleſia. IJdgem Tanta em̃ gloꝛia martiru pꝛeclarus

extitit in paſſione ſua ꝙ mundum illummauerit vniuerſum. Tercio ð
uotione laudabiem Muare autem ſi it laudandus ⁊ cum deuotione ſuſci

piendus oſtendit.au tribꝰ ratiombus ſic dicens Beatum virum lau
rentium tota debemus deuotione ſu ſeipere Primo quia precioſum ſan
guineʒz propteꝛ deum tradidit Beinde quia ei prerogatiuam apud deũ

noſtꝝ nõ minimã cõtulit oſtendens du debet eſſe xpᷣiana fides.de cui⸗
cõſortio exiſtere martires meruerũt. ercio ꝙ idem tante et tam ſanc

te conuerſationis fuit vt coꝛonam martirit tempoꝛe Pee inueniret.

Quarto fecit eum imitatione inſignẽ EUnde aug.

ec totiꝰ cã paſſio

nis ꝓpter quã moꝛti addictus eſt vir ſanctus.vt ſui ſimiles ceteros eſſe

hoꝛtaretur. In trib? aut ſe nobis initabilem exbibet. Primo in aduer
ſoꝝ foꝛti ppeſſione VUnde guguſtinꝰ. Ad erudiendum dei populum nul

loxꝝ eſt vtilior foꝛma q;; martirum. Eloquentia facilis ad exhoꝛtandum

fit ratio efficax ad ſuadendum lalidioꝛa tam̃ ſunt exempla i; verba et

plus eſt o pere docere qᷓ; voce. In quo excellentiſſimo genere doctrine be

gtus martir laurentius q; gloꝛioſa polleat dignita te.etiaʒ perſecutoꝛes
ipſius ſentire potuerunt quo illa mirabilis foꝛtitudo animi non ſolum ñ
cederet ſed etiam alios exemplo ſue tolerantie roboꝛaret GSecundo in fi
dei magnitudine et feruoꝛe.Maximus vel ambꝛoſius. Buz in fide ſua
perſecutoris flamas vicit. oſtendit nobis per ignem fidei gehenne incẽ

gia ſuperare et amoꝛe uss Mlulit non timere. Tercio in ardenti ð

uotione Igem vel ambꝛoſius. Zlluminauit mundum plane laurentius

So lumine quo ipſe ſuccenſus eſt. ⁊ fglamis quas ipſe pertulit omnium cri
ſtianoꝝ coꝛda calefecit Be bis tribuſetiaʒ ſic dicit maximꝰ vł ambꝛoſiꝰ

ſecunduʒ quoſdã libꝛos Beati laurẽtii exemplo ꝓuocamur ad matirirũ:

õo

ðèðð . — — ł- ₰½

6

ti

—. — — —

—
—w*

LRXXIIIINI

accendimur ad fidem. incaleſcimꝰ ad deuotionez p Cercio fuit er⸗
cellẽtiſſima in conſtãtia ſeu foꝛtitudine. Be cuiꝰ oſtãtia ⁊ foꝛtitudine ſic

dicit beatus auguſtinus BGeatus laurentius manſit in chꝛiſto vſqʒ ad

temptationem. vſqʒ ad tirannicam interrogationem. vſqʒ ad acerrima
comminationem. vſqʒ ad peremptionem qua longa morte quia be⸗
ne manducauerat et bene biberat tamquam illa eſca ſaginatus et illo
calice ebꝛius factus.toꝛmenta non ſ. enſit. non ceſſit. et in regnuʒ ſucceſſit
deo autem fuit conſtans et firmus.qꝙ non ſolum toꝛmentis non ſuccu
buit. ſed etiam ex ipſis toꝛmentis vt babetur ex dictis beati maximi fa
ctus eſt perfectioꝛ in timoꝛe. feruentioꝛ in amoꝛe et iocundioꝛ in ardoꝛe
primo ſic dic. Extenditur ſuper flamarum ignitos globos et ſepius
verſatur in latera.ſed quanto plus penarum patitur. tato amplius xpᷣʒ
dominum pertimeſcit. QNuantum ad ſecundum ſic ait maximus vl ſecũ
dum quoſdam libꝛos ambꝛoſius Granum ſinapis cum atteritur accen /
ditur. laurentius cum patitur iſlamatur Idem Mouo admirationis ge
nere alus illũ toꝛqt. ⁊ alii ſ euiẽteſ toꝛm̃ta pficiũt.ſed deuotioꝛẽ laurẽtiũ
ſaluatoꝛi ſupplicia attrocioꝛa fecerũt. Quantum ad tercium ſic dicit.
Coꝛ er? tanta fide in chꝛiſti magnanimitate concaluit vt deſpectis pro
prii coꝛpoꝛis —— toꝛtoꝛi ſuo et triumphans eius ig
nibꝰ? letus illuderet. Quarto fuit excellẽtiſſima ĩ mirabili pugna
et modo victoꝛie Beat nãq; laurenti ſicut ex verb beati maximi ⁊ au
guſtini colligit. qnqʒ ignes exterioꝛes qdam mõ bůit. qᷓs tñ omnes ſupa
uit foꝛtiter ⁊ ertinent. Pran⸗ fuit ignis gebẽne.ſecũdus ignis materia
lis flame. terceiꝰ carnal ↄcupiſcentie· quartꝰ ardentis auaricie. nt? furẽ
tis inſanie Ee extinctõe pꝛimi ignis ſcʒ gehẽne ſic dicit maximꝰ? Nun
quid cedere poterat momentanee coꝛpoꝛis vſtioni. cuius fides eternum
gebenne extinguebat ardoꝛem Irem Tranſüt p ignem momentaneum
atqʒ terrenũ.ſʒ flamã gebẽne ꝑpetuo exuꝛentis euaſit. Ze extinctione
ſecũdi ignis ſcʒ material flame ſic ait maximꝰ vel ambꝛoſiꝰ? 'm quoſdaʒ
libꝛos Korpalt boꝛabat icẽdio.ſed diu inꝰ ardoꝛ materialem reſtrinxit
ardoꝛeʒ Atem Quãauis rex impb⸗ ligna ſubiiceret. incendia maioꝛa ſup

poneret. tam̃ ſãct? laurẽtiꝰ? has flamas fidei caloꝛe accenſꝰ nõ ſenſit tẽ
aug · Jupari caritas xpᷣi flama nõ potuit. ⁊ ſegnioꝛ fuit igniſ qͥ foꝛis vſ
ſit ꝙᷓ; qͥ itꝰ accendit NHe extictione tercu ignis.ſ.ca rnal ↄcupiſcentie ſic

dicit maximꝰ. Ecce beatꝰ laurentiꝰ traſiit ꝑ ignẽ ñ q aduſtꝰ ĩboꝛruit ß i

luminat? effulſit.arſit ne arderet.⁊ ne vꝛeret᷑ vſtus eſt Be extinctõe q̃r

¹

ti ignis ſcʒ auaricie qualiter euanuit auaricia illoꝝ qͥ the ſauros cupie:
bant et fruſtrata eſt ſic dicit aug Armatur gemina face homo cupidus

pecunie. 7 v. ritatis mimicus. auaricia vt rapiat auꝝ· impietate vt au
ferat xpᷣm Michil obtines. nichil ꝓficis hana crudelitaſ SGubtrahitur

toꝛmentis tuis materia moꝛtal.et laurentio in celum abeüte tu deficis

ſtamis tuis. Be extinctõne quinti ignis ſcʒ furentis inl. anie.qualiter
videlicet inſania pſeqntium fruſtrata eſt et anichilara ſic dicit maximꝰ
Supatis flamaꝝ miniſtris, omne mũdane inſanie reſtrin xit incẽdium.
Ad boc vſqʒ dyabolica profecit intentõ.vt vir fidelis ad dñm ſuũ glo⸗
rioſꝰ aſcẽdat.et crudelitas pſeqᷓntium cum ſuis ignibus pfuſa toꝛpeat.
Quod e m̃ pſeq̃ntium inſ ania ignis fuerit oſtendit cum ait Furoꝛ gen⸗
tilis accenſus craticulã pparat ignitqʒ. vt indignatõis ſ ue flamas igni
by vidicaret Necmix ſi bos qnq;ʒ ignes exterioꝛes ſupauit. quoniaʒ
ex verbis pᷣdicti maximi habemtur tria refrigeria que intꝰ habuit. et treſ
ignes in coꝛde poꝛtauit.p que omneʒ igneʒ exterioꝛem. et refrigerio mi
tigauit et matori incendio! upauit. Primũ naqʒ; re frigeriuʒ fuit deſide
rin regni celeſtis. ſecundũ meditatio diuine legis. terciũ puriras coſcien
tie. Per hoc triplex refrigeriuʒ omnẽ ignem exterioꝛem extinctum fecit
⁊ frigidum reddidit Be primo refrigerio qð eſt deſid erium celeſtis
gloꝛie dicit maximus vel ambꝛoſiꝰ m quoſqaʒ libꝛos. lec em̃ beatus
laurentiꝰ igmũ ſentire toꝛmenta potera t qui in ſenſibus refrigerium pa
radiſi poſſidebat Item Jacet ante pedeſ tiranni exuſta caro. coꝛpus ex⸗

anime. nichil detrimentt tñ patitur in terris. cuiꝰ amimꝰ demoꝛat ĩ celis
Be ſecudo refrige tio qð eſt meditatio legis diuinè ſic dicit maximuſ

vel ambꝛoſiꝰ. Bum xpi cogitat precepta frigidũ eſt uli omne qð patitur
Be tercio refrigerio quod eſt puritas conſcientie ſic dicit. Ardet pro
fecto totis viſcerib⸗ foꝛtiſſimus martir et vꝛitur. ſed regnu dei pertrac/
tas refrigerio cõſcientie victoꝛ exultat Huüit nichulomin? vt idẽ maxi
mèoſtendit tres ignes interioꝛes: ꝓ quos omnes ignes exterioꝛes niaio
tiincendio ſupauit: Igrimus fuit fiei magnitudo. ſecũdus ardens dile
ctio.tereius vera dei cognitio que ipᷣm irradiauit tanquã ignus. Be
pꝛimo igne ſic dicit idem vel ambꝛoſius. Inqntum in illo fidei ardoꝛ fer
vet. intantum ſupplicii flama frige ſcit. Item Eſſe ſaluatoꝛis ignem fer
uoꝛzc fidei legimꝰ in euangelio. Jgnez veni mittere in terꝛam. Hoc igit
igne beatꝰ laurentius accenſꝰ fla maꝝ non ſenſit incendi’ Be ſecũdo
igne ſic ait igem vel ambꝛoſi? Argebat extrinſecꝰ martir laurentius ti
ruaãni ſeuientis incendiis.ſed maioꝛ illum intrinſecꝰ xpᷣi amoꝛiſ flama toꝛ
rebat Be tercio igne ſi ic dicit. Foꝛtiſſimũ martirẽ ſeuiſſima pſecuto
ris flama ſupare non potuit.quia lõge ardentiꝰ veritatis radus mẽs ei
us gecenſa feruebat. Iteʒ Odio pfidie et amoꝛe veritatis accẽſꝰ appoſi
t5 ſibi extriniec? flamã aut non ſenſit aut vicit Haobzʒ at inter ceteꝛos
ijßirires beat: laurentiꝰ tria priuilegia quatu ad officij. Trimum
eſt in vigilia. Solus em̃ inter martires vigiliã habet. g ed vigilie ſanc
tox ꝓpter multas deoꝛdinatõneſ hodie in ieiunia mutate ſunt Moſ em̃
fuit olim vt refert iohanes beleth vt in feſtiuitatibus ſanctoꝝ homines

ci vxoꝛibꝰ et filiabus ad eccleſiã venirẽt. a ibi ci luminaribꝰ ꝑnoctarẽt

QLXXRV.

Sea quia multa adulteria in bis vigiiis fiebãt. ſtatutũ fuit vt vigilie
1in ieiunia cõuerterent᷑ Nomen tñ antiquũ eſt retentũ.qꝛ non ieiuma ſʒ
vigilie adbuc appellanf Secundũ eſt in octaua. IJpᷣe nãqʒ ſolꝰ cum ſte

—

pho habet octaua inter martires.ſicut martinꝰ inter confeſſoꝛeſ Ter

monibus antiphonaꝝ qð ſolus ipᷣe et paulus habet. Sʒ
xcellentis pᷣdicatõnis.iſte ꝓpter excellẽtiaʒ paſſioms

1130MW——————

a

pideʒ. i.xpᷣm fundatꝰ.ł ab in et polis qð eſt ciuitas AVl ypoli
tus qſi valde politus. Fuit em̃ ſuꝑ lapidem xpᷣm bñ fundotus
et firmitate Fuit in ciuitate ſuꝑna ꝑ deſideriũ ⁊ auiditatem
ne politus per toꝛmentoꝛum acerbitatetꝛ· QN
wolitus poſtquaʒ coꝛpus beati laurentii ſepeliuit. venit ĩ do
mũ ſuam.et dans pacem ſuis ſeruis et ancillis.om̃es de ſacra
mento altaris quod iuſtinꝰ preſbiter obtulerat cõmunicaue
runt Et appoſita menſa pꝛiuſq; cibuʒ ſumeret venientes milites euʒ ra
uuerunt. et qd ceſarem duxerunt. Quem videns decius ceſar ſubridens
dixit ei. Munquid et tu magus effectus es.qui coꝛpus laurentii abſtu
liſi.Cui ypolitus. Hoc feci non quaſi magus ſed quaſi xpᷣianus. Lũc
decius furoꝛe repletus precepit vt habitu quo vt xpᷣianus vtebatur ex⸗
poliaretur.et os eius lapidibus tunderetur. Cui ypolitus. Mon me ex⸗
poliaſti ſed magis veſtiſti. Cui decius. Quomodo inſipiens effectus
es vt nuditatem tuam non erubeſcas. Nunc ergo ſacrifica et viues ne
cum laurentio pereas. Cui ypolitus. Exemplum merear fieri beati lau
rentii quem tu oꝛe polluto auſus es nominare. Lunc decius fecit eum
fuſtibus cedi.et pectinibus ferreis laniari. IAlle autem ſe xpᷣianum eſſe
voce clara cõfitebatur. Et cum toꝛmenta huiuſmõi derideret.veſte mili
tari qua ãtea vtebatur eũ veſtiri fecit. hoꝛtãs vt amiciciã et miliciã pri⸗
ſtinã retineret.Cui ypolitꝰ cũ diceret ſe xpᷣo militari.decius ira repletui
valeriano pᷣfecto eũ tradidit.vt omnes facultates eius accipet.et diris
toꝛmentis euzʒ interficeret Jnuento quoqʒ ꝙ eiꝰ familia xpᷣiana eſſet ad
ducti ſunt omnes ante ↄſpectuʒ eius Qui cum ad ſacrificia cogerẽtur ⸗
coꝛdia nutrix ypolitiꝓ omnibꝰ reſpõdit. Mos cuʒ dño noſtro volumus
moꝛi potius pudice q; impudice viuere· Cui valerius Benus ſeruoꝛum
non niſi cum ſupplicus emendatur Tunc pñte ypolito et gaudente.iuſ
ſit eum tam diu plbatis cedi quouſq; emiſit ſpm̃.Dixitqʒ ypolitꝰ Gra
tias tibi ago dñe quia nutricem meaʒ ante cõſpectuʒ ſanctoꝝ tuoꝝ ꝑre
miſiſti. BDeide extra poꝛtã tiburtinã valerianꝰ ypolituʒ cum familia ſua

“ ”

—

duci fecit Ipolitꝰ aũt omẽs cõfoꝛtans dixit Fratres nolite metuere.qꝛ
ego ⁊ vos vnũ deũ habemꝰ Juſſitqʒ valerianꝰ vt in cõſpectu ypoliti om
nibꝰ capita am putarent᷑. ypoliti vero pedes ad colla indomiioꝝ equoꝝ
fecit ligari:et ꝑ carduos et tribulos trahi tam diu donec ſpirituʒ exala
ret circa annos dñi.cclvi.Eoꝝ coꝛpꝑa iuſtinꝰ pᷣſ biter rapuit et iuxta coꝛ-
pꝰ ſancti laurentii ſepeliuit Coꝛpus vero ſancte cõcoꝛdie inuenire non
potuit.quia fuerat in cloacã ꝓiectum. Miles auteʒ quidã noie poꝛphi

ri. credens beataʒ concoꝛdiꝗ“ gut gemmas in veſtitis hie ad-

riñ nomine yreneum qͥ erat oculte vpiq nus acceſ rit.
ſtibꝰ ſuis baber E ni ile. Q tende niich⸗ locũ et ſecretum habeo et dd;
qͥd inuenero nuũciabo. Cũ ergo coꝛpꝰ extractuʒ fuit et nichil umneniſent
miles ule ꝓtinꝰ fugit. Et ireneus vocato quodaʒ xpᷣiano noĩe habundo
coꝛpꝰ ad ſanctũ iuſtinũ detulit. Qð ille deuote ſuſcipiens iuxta coꝛpis
ſancti ypoliti et alioꝝ ſepeliuit.Quod valerianꝰ audiens.yreneum ba
bundũ tenuit. et ambos in cloacã viuos miſit. Quoꝝ coꝛpa iuſtin⸗ rapu
aſcendit aureñ et pꝑgunt ad amphitheatꝝ vt cruciẽt xpᷣianos Vrre ptuſ

igitur decius a demonio clamabat.O ypolite catenis aſperis vinctum
me tenes. alerianꝰ ſimiliter clamabat O laurenti igneis catenis me
ligatum trahis.Et eadeʒ hoꝛa valerianꝰ expirauit.Deciꝰ ãt domum re
uerſꝰ triduo a demonio vexatꝰ clamabat. Adiuro te laurẽti modicũ cei
ſa a toꝛmtis Et ſic miſerabiliter moꝛtuꝰ eſt. Qð vxoꝛ eiꝰ triphonia cru
delis vidẽs.dimiſſis oibꝰ ad ſanctũ iuſtinũ cũ filia ſua cyrilla acceſſit et
ab eo cum mitis aliis baptiſari ſe fecit. Alia vero die cuʒ oꝛaret tripho
nia emiſit ſpm̃.Cuius coꝛpus iuſtinꝰ pᷣſbiter iuxta corpus ſancti ypoliti
ſepeliuit Audiẽteſ veꝛo.xlvii.militeſ ꝙ regina ⁊ eiꝰ filia xpᷣiane effecte
eſſent. venerũt cum vxoꝛibus ſuis ad iuſtinum pᷣſbiteꝝ vt baptiſma ſuſ
ciperẽt. Quos omnes dyoniſius qui ſãcto ſitto ſucceſſerat baptiſauit.
Claudius aũt impatoꝛ cirillã cuʒ ſacrificare nollet iugulari fecit.et cete
ros milites decollari Quoꝝ coꝛpa in agro verano cũ ceteris ſepeliütur
Et aduertendũ ꝙ expreſſe habetur hic ꝙ illi decio qͥ laurẽtiũ ⁊ ypolitũ
martiriſauit ſucceſſit claudiꝰ Claudiꝰ aũt non ſucceſſit decio impatoꝛi.
Fmo decio ſucceſſit m cronicas voluſianus.voluſiano galienꝰ.galieno
claudiꝰ. Opoꝛtet ergo dicere vt videt᷑ ꝙ aut galienꝰ fuerit binomius ⁊
qð dictus ſit galienꝰ et deciꝰ.ſicut dicit vĩcentius ĩ cronica ſua.et godo
fridus in libꝛo ſuo.qut ꝙ galtenus in ſui adiutoꝛiuʒ q̃ndaʒ nomine deci
um fecerit ceſarem nõ tñ imꝑatoꝛem ſicut dicit richardus in cronica ſua
Be boc martire ſic dicit ambꝛoſiꝰ in pfatõne Beat⸗? af eeran⸗

xpᷣm veꝝ ducem cõſiderans miles eiꝰ eſſe maluit q; vux militi cõproba
r Beatũqʒ laurentiũ ſue cuſtodie mãcipatũ nõ ẽ ꝑſecutꝰ ſed ſubſecut⸗

— — — — — ———U

⸗ð

Quicñ theſauros eccleſie diſcuteret. inuenit theſauꝛũ quẽ non tirãnuſ

eripet.ſed quẽ pietas poſſderet. inuenit theſaurum vnde vere diuitie pe
terẽtur.ſpꝛeuit fauoꝛeʒ tiranni vt cum regis ꝑpetui gra oↄpꝛobaret.me⸗

bꝛis diuidi nõ refugit ne nexibꝰ diuelleretur eternis Bubulcꝰ quida,

nomie petruſ.cum in feſto marie magdalene plauſtꝝ iunxiſſet.et boues

ſeq̃ns ipos maledictis vꝛgeret. ꝓtinꝰ boues et aratꝝ a fulmie abſumũt

⁊ ipe petrꝰ qͥ ̊ ipcatuſ fuerat ſupplicio atrocioꝛi toꝛquebatur Nã ignis

eum arripuit adeo ꝙ carnibꝰ et neruis tibie et cruris cõſi umptis oſſa pa
terẽt. et ip̃a tandẽ tibia a ſua cõpage penitus ſolueretur. Lũc ille ad qn

dã eccłiaʒ beate virginis accedẽs.tibiã ip̃am in quodam foꝛamine ipitꝰ?

eccleſie abſcõdit.et dbeatam virginem lacrimis et pᷣcibus ꝓ ſua liberatio

ne rogauit. Et ecce nocte quadam beata virgo cum beato ypol ito ei in

viſione affuit. et eidem ypolito vt petrũ priſtine ſamitati reſtitueret imꝑ
auit. Statimqʒ ſanctꝰ ypolitus tibiã de foꝛamine accipiẽs.loco ſuo qug
ſi ſurculũ arboꝛi in momẽto inſeruit. In qua inſitione tantos doloꝛes ſẽ

ſit. vt ſuis clamoꝛibus totã familiaʒ excitaret. Qui ſurgentes et lumen

accẽdentes.petrũ duo crura et duas tibias hr̃e conſt picit Sed ſe delu⸗
di putãtes.ipᷣm iteꝝ atqʒ iteꝝ cõtrectabãt.et mẽbꝛa vera ipᷣm he ↄſpi⸗
ciebãt. Qui vix eũ excitãtes vñ hoc ſibi acciderit ſciſcitãtur.Sʒ ille eoſ

ludere exiſtimãs tãdeʒ victꝰ rẽ vidit et extupuit. Sʒ tñ coxa noua mol

lioꝛ q́; vetuſta. ad ſuſtinẽtiã coꝛpis nõ poterat exeq̃ri. Oñ ad publicatio

nẽ miraculi ꝑ annũ claudicauit.Et tũc iteꝝ beata virgo eideʒ apparenſ

igit᷑ ⁊ ſe plene ſanatũ iueniẽs recluſoꝛiũ introiuit. Cui dyabolꝰ ĩ ſpẽ nu

de mulieris freq̃ntiſſime apparebat. et nudã ei ſe igercus qnto ille foꝛti

—

us reſiſtebat tãto illa impudenti incũbebat.Cũ ꝗ illa eum plurimũ vex

„

lboa

bſcede⸗ Ee tadauer putriduʒ ibideʒ remaſit. Latuſqʒ fetoꝛ ĩde exala

9* NE. WP . HS

.*

bFabolus aſſumpſiſſeet.

2ðẽ „

S. 2 6 —
”””ñ
„ .
„

ſãcto ypolito dixit vt qͥdqᷣd curatõi deeſſet ſupplere deberet.Euigilans

aret.tadeʒ ille ſtolã ſacerdotaleʒ accipiens collũ eiꝰ cinxit.⁊ mox d yabo

qᷓ boc vidit ambigeret q́;n coꝛpus alicuius mulieris moꝛtue

ſu ptio beate marie virgin iſ q̃titer facta ſit ex quodã libel

apocrifo qui iobãm euãgeliſte aſcribit᷑ edocetur Aplis nãa

o iuxta mõtẽ ſiõ poſita ðꝛ remãſiſſe. Oiaqʒ loca fuii ſui

s. qᷓad virit deuotione ſedula viſitauit Et ᷣm qð ait epyboniꝰ.xxi⸗
iii. qnis poſt aſcenſionẽ fili ſui ſupuixit. Hefert ergo ꝙ beata virgo qũ
rypm ocepit erat aunoꝝ.xiiii:et ĩ qndecimo ipᷣm peꝑit.⁊ vixit cũ eo anis

bp̃dicatõis graʒ diuerſas mũdi ſubeũtib⸗ regiones vir⸗

ptiſmi ieiunii· oꝛõis. paſſionis. ſepulture. reſurrectõis. et aſcẽ

xxxiii:et poſt moꝛtem xp̃i ſupnixit xxiiii.annis.Et ſᷣm hoc quãdo obutt
erat annoꝝ.lxxii. Probabiliꝰ tamẽ videtur quod alibi legitur.vt.xii. in
ms filio ſupuixerit.et ſic ſexagenaria ſit aſſumpta.cũ apli totidẽ ãnis ß
dicauerit in iudeꝗ et circa ptes illas.ſicut eccleſiaſtica tradit byſtoꝛia.
Die igit᷑ qdã duʒ in filu deſideriũ coꝛ virgis vehem̃ter accẽdit᷑ eſtuũs
anim? omouet et in exterioꝛẽ lacrimaꝝ abudãtiã excitat. Cũqʒ ad te9
ſubtracti fili: eqᷓnimiter nõ ferret ſubtracta ſolacia.ecce ãgelus ci mul
to lumie eidẽ aſtitit et reuerẽter vtpote ſui dñi mrem ſalutauit. Auc in⸗
quit bñdicta maria ſuſcipiens benedictõeʒ iliꝰ qui mãdauit ſalutem ia

cob Ecce aũt ramuʒ palme de padiſo ad te dñam attuli quem ante fere
tꝝ poꝛtare iubeas.cũ die tercia de coꝛpoꝛe aſſumeris Mam filiꝰ tuus te
mĩem reuerendã expectat. Cui maria rñdit. SGi inueni graʒ ĩi oculis tu
is. obſecro vt nomẽ tuũ michi reuelare digneris. Ged hoc peto inſtatiꝰ
vt fili et fres mei apoſtoli ad me puer ↄgregentur.vt eos ateq́; moꝛiar
coꝛpalibꝰ oculis videã.et ab cis ſepeliri valeaʒ.et ipᷣis pñtibus ſpm̃ deo
redda.Hoc iteꝝ peto et obſecro vt aia mea de coꝛpe exiẽs nullum ſpm̃
teterrimũ videat.nullaqʒ michi ſatbane poteſtas occurrat. Cui angelꝰ

*

ce ant om̃es ad te hodie cõgregabũtur apli.qui nobiles tibi exbibebũt

Cur ſcire deſideras dña nomẽ meum.qð ammirabile eſt et magnũ. Ec

exequias funeris.et in eoꝝ ↄſpectu ſpm̃ exalabis. Nam qui olim ꝓphe

tã de iudea in babilonem in crine attulit ſubito. ip̃e ꝓculdubio ad te apo
ſtolos adducere poterit in momẽto. Malignũ aũt ſpm̃ videre cur metu
is.cum caput eius om̃ino cõtriueris.et ſpoliaueris ipſum ſue poteſtatis
impꝑio.fiat tñ voluntas tua vt ipᷣos nõ vigegs. His dictis angelus cum
multo lumie celos aſcendit. Ralma aũt illa nimia claritate ſplendebat.
et erat qdem virge viriditate cõſimilis. ſed folia ip̃ius vt ſtella matutia

fulgebat. Factuʒ eſt aute dum iohãnes in epheſo pᷣdicaret. celũ repẽte

intonuit. et nubes candida ipᷣm ſuſtulit ac raptũ ante marie ianuã collo
cauit.pcutienſqʒ hoſtiũ interius introiuit.et reuerẽter virgo virginem

ſalutouit. Quẽ felix maria cõſt piciẽs. vehem̃ter obſtupuit et pre gaudio
lacrimas cõtinere nequit. Bixitqʒ S ili iohãnes memoꝛ eſto verboum
magiſtri tui.quibꝰ me tibi matrẽ.et te michi in fuium ↄmẽdauit.Eccea

dño euocata debitũ hane cõdicõis exoluo.ac coꝛpꝰ meũ tibi cura ſolici
ta recõmẽdo.Audiui em̃ iudeos inuiſſe conſ iliũ dicẽtes Expectemꝰ viri
fr̃es quoaduſqʒ illa q ieſũ poꝛtauit ſi ubeat moꝛtẽ. et coꝛpꝰ eiuſ cõtinuo ra
piemus. ac inectũ ignibꝰ cõburemꝰ. Tu igitur hanc palmam deferri fa
cles ante feretꝝ.cum coꝛpꝰ men duxeritis ad ſepulcꝝ.RBixitq; iobãnes
O vtinã hic eſſent omẽs apli fratres mei vt decẽter tibi parare poſſemꝰ
etedas. ac exoluere laudes dignas. Hec illo dicente. oes apli de locis

.

in quibus predicabant a nubibus rapiuntur.et ante marie hoſtiũ collo
cantur. Qui videntes ſe ibidem inſimui congregatos mirabant dicetes

e

—

OQue nam cã eſt ꝓpter quã nos hic dñs inſil ↄgregauit. Johanes igitur
ad eos exiit. ⁊ dñazx de coꝛpe receſſurã pᷣdixit.Et addidit dicẽs· Nidete
fratres ne cũ obierit aliqͥs e am defleat.ne hoc videns pplus ↄturbetur

dicat.Ecce quõ iſti timent moꝛtẽ qͥ tñ alus pᷣdicant reſurrectõ,? B·.

Byyoniſiꝰpauli apli diſcipulus in li.de diuis nomibus hoc idem aſſerit
aplos ſcʒ in doꝛmitõe virginis ↄueniſſe.⁊ ſe ſiliter interfuiſſe.ac vnam⸗

quẽqʒ in laudem xpᷣi ⁊ virginis ſᷣmonem feciſſe. NBit eĩ ſic loqns ad iero

theuʒ. Nos vt noſti ⁊ ipᷣe.⁊ multi ſanctoꝝ noſtroꝝ fratꝝ ↄuenimꝰ ad vi
ſionem coꝛpis vite pᷣncipis ⁊ qð deũ ſuſcepit. Aderat at ⁊ frater domi
iacobꝰ ⁊ petrus ⁊ ſũma ⁊ ꝓuectiſſima theologoꝝ ſũmitas paulꝰ. Pꝰea
viſum eſt pꝰ viſiõʒ vt vniuerſi gerarche laudarẽt.ſicut vnꝰqͥſqʒ erat ſuf
ficiens.infinite virtutis bonitatẽ teartice infirmitatis. Hec dyoniſius.
Cũ at beata maria oẽs aplos ↄgregatos vidiſſet.dñm bñdixit.⁊ ĩ me
dio coꝝ ardentibꝰlãpadibus ⁊ lucernis ↄſedit. Circa vero hoꝛã noctis
terciã ieſus adueĩt cũ angeloꝝ oꝛdinibꝰ.patriarchaꝝ cetibꝰ. martirum
agmibꝰ. ↄfeſſoꝝ acie. virginũqʒ choꝛis.⁊ añ thoꝝ virgis acies oꝛdinãa⸗
tur ⁊ dulcia cãtica frequentãtur Quales ũt exeqͥe ibidẽ celebꝛate ſint.
ex pᷣdicto libello qͥ iopani aſcribit᷑ edocetur. Naʒ poꝛ ipᷣe ieſꝰichoauit ⁊
dixit. Eeni electa mea ⁊ ponã in te thꝛonũ meũ.qꝛ ↄcupiui ſpẽm tuam.

Et ula. Paratũ coꝛ meũ dñe paratũ coꝛ meũ.Cũc oẽs qͥ cum ieſu vene⸗

rant dulcit᷑ intonauerũt dicentes Mec eſt q neſciuit thoꝝ in delictis.ha
bebit fructũ in refectõe aiaꝝ ſanctaꝝ. Ipᷣa ãt de ſemetipᷣa cecinit dicẽs

Beatã me dicent oẽs generatões Qꝛ fecit mihi mag qͥ potens eſt. ⁊ ſa
ctuʒ nomen eiꝰ. Cunc cãtoꝛ cõtoꝝ oĩbus intonauit excellentiꝰ. Veni de
libano ſpõſa.veni coꝛonaberis.Et illa. Ecce venio. qꝛ ĩ capite libꝛi ſcri

ptum eſt de me vt facereʒ volut atem tuã deꝰ.q; exultauit ſpũs meꝰ in te
ſalutari meo. Bicqʒ marie aĩa de coꝛpe egredit᷑.⁊ in vlnas filii. aguola⸗
uit. Fuitqʒ tꝗ a doloꝛe carnis extranea qʒz a coꝛruptõe extiterat aliena.

