Boloꝛ autẽ eternꝰ renouat᷑ vt ſeuiat.augmẽtat᷑ vt exurat inflamatur
vt puniat. In amoꝛe ergo martirii noſtros iam ſuſcitemꝰ aff⸗ ect⸗ Ibi
enim d yobol ſe vincere exiſtimat · dũ capit captꝰ eſt. dũ tenet tẽt⸗ eſt
dũ vin

cit vict? ẽ dũ toꝛquet toꝛqᷣtur.dũ iugulat occiſꝰ ẽ. ⁊ dũ ĩſultat ir⸗
riſꝰ ẽ. Igit᷑ du btũs ſebaſtiãꝰ bec ex oꝛe ꝓferrz. ſubito ꝑ vns fere hoꝛã
a ſplẽdoꝛe nimio ð celo deſcẽdẽte illuminatꝰ c. ſub ulo ſplẽdoꝛe pallio
candidiſſimo amictꝰ.⁊ ab angelis ſeptem clariſſinns circũdatꝰ. Juue
nis etiaʒ apparuit iuxta eũ dans ei pacẽ ⁊ dicẽs . Lu ſp mecũ eris. Cü
anñt beatꝰ ſcbaſtianꝰ bec ⁊ his ſilia pᷣdicarzʒ ʒoe vxoꝛ nicoſtrati. in cut?ꝰ
domo ſancti cuſtodiebant᷑.q loquelam amißat. pedibꝰ er ꝓuoluta nu
tibꝰ veniam poſtulabat.Lũc ſebaſtianꝰ ait. Si ergo xp̃i ſeruꝰ ſum. ⁊ ſi
vera ſunt omma que ex oꝛe meo hec mulier audiuit ⁊ credidit . apiat
os eius qui aperuit os zacharie ꝓphete ſui.Ad bac vocem mulier ex
damauit. Genedictus ſermo oꝛis tui.⁊ benedicti qui omnibus que lo
cutus es credunt. Elidi enim angelum libꝛuz tenenteʒ ante te. vbi oia
que tu dixiſti ſcripta erant. Vir autem eius boc audiens. pꝛocidit a
pedes ſancti ſebaſtiani ſibi poſtulans indulgeri. Statimqʒ abſoluens
martires rogabat vt liberi abirent Qui viperunt nullatenus ſe deſer

.

turos victoꝛiam quam cepiſſent. Lantam igit᷑ gratiam ⁊ virtuteʒ ver

bis ſancti ſebaſtiani dominus contulerat.ꝙ non ſolum marcellianum

et marcum in martiru conſtantia roboꝛauit. ſed etiam patrem eoꝛrum
nomine tranquulinum ⁊ matrem cum multis aliis ad fidem conuertit
Quos omnes policarpus pꝛeſbiter baptiſauit B Tranquillinus
autem moꝛbo grauiſſimo laboꝛans: motx vt baptiſatus eſt ſanitateʒ re
cepit. ꝛefectus autem vrbis rome qui⁊ ipᷣe moꝛbo grauiſſimo labo
rabat.rogauit tranquulinum vt ad ſe adduceret eum qui ſibi ſanitatẽ
dederat. Cum ergo ad eum veniſſent policarpus pꝛeſbiter ⁊ ſ. ebaſtiãaꝰ
⁊ ipſe eos rogaret vt etiam ſanitatem reciperet.dixit ei ſebaſtianus.
vt pꝛius ydola abnegaret.⁊ confringendi ea ſibi poteſtatem traderet
⁊ ſic ſanitatem reciperet.Cui cum cromacius pꝛefectus diceret.ꝙ ſer
ui ſui hoc facerent ⁊ non ipᷣe.dixit ſebaſtianus.Limidi deos ſuos con
fringere foꝛmidant.ſed ⁊ ſ idyabolus hac occaſione eos lederʒ. dicerẽt
ifideles eos eſſe ob hoc leſos ꝙ vos ſuos ↄꝓfrigerẽt. Sicq; policarpꝰ ⁊
ſebaſtianꝰ accĩcti pluſq ducẽta ydola ofregerũt. Poſt boc aũt dixert
cromatio Cũ nobᷣ ydola ↄfrigẽtibꝰ ſanitatẽ reciꝑe ð̈bu iſti nec recepſti

certum eſt qꝛ aut ĩfidelitateʒ nondũ abie ciſti. aut aliq̃ ydola reſeruaſti
Tunc indicauit ſe habere thalamum in quo erat omnis diſciplina ſtel

larum.pro quo pater ſuus pluſq; ducenta pondera auri expenderat.?
per que futura omnia preuidebat. Cui ſebaſtianus Quamdiu hboc in
ttegrum babueris.teipſum integrum nõ babebis Cumqʒ ad boc ile ai
ſentiret. tiburcius eiꝰ filius iuuenis egregius dixit. Nõ patiar opus
öſtrui tã pclaꝝ Szʒ ne paterne ſanitati videar eſſe ↄtrarius duo dibani
aæccendantur. vt ſi deſtructo ope pater meus ſanitatem non recepern

Im bo viui concrementur. Cui ſebaſtianus. Sic fiat vt locutꝰ es Bü

igitur illa confringerent. angelus pꝛefecto apparuit. et ſibi a domino
ieſu ſanitatem redditam nunciauit. Statimqʒ ſanus effectus cucurrit

poſt eum vt eius pedes oſcularetur. Qui euʒ pꝛobibuit ex eo ꝙ baptiſ

mum nondum receperat. Sicqʒ ipᷣe et tiburcius filius eius 2 muͤle qᷓ

doꝛingenti de eius familia baptiſati ſunt Zoe autem ab infidelibus tẽ

ta et diu cruciata emiſit ſpiritum. Quod cum audiſſet tranquillinus:

H Ipe autem poſt paucos dies lapidatus eſt. E· Sanctus autez ti

burcius ſuper pꝛunas allatas.iubetur aut incenſum dus ĩponere aut
ſuper ip̃as nudis plantis incedere.Qui ſibi ſignum crucis faciẽs con

ſtanter ſuper ipſas nudis ingreſſus eſt plantis dicens. Videtur mibi
ꝙ ſuper roſeos floꝛes incedam in nomine domini noſtri ieſu xpᷣi.Cui
fabianus pꝛefectus vixit. Quis ignoꝛat magicam artem chꝛiſtuʒz vos
docuiſſe.C(ui tiburcius. Obmuteſce infelix.quia non es dignus nomẽ
tam ſanctum ⁊ tam mellifluum nominare.Cũc iratus pꝛefectus iuſſit

eum decollari. Marcellianus autem et marcus ſtipiti affiguntur.

Quncqʒ fuiſſent affixi pſallentes dicebant. Ecce qᷓ; bonum et ꝙ; iocũdũ

habitare fratres in vnum. Quibus pꝛefectꝰ. Infelices deponite amẽ

tiam et vos ipſos liberate. Cui illi. Nuquam tam bene epulati ſumus

vtinam tamdiu ſic nos eſſe permitteres q diu coꝛpis tegimur indum
to. Lic pꝛefectꝰ iuſſit eos lanceis per latera traſuerberari.et ſic mar

tiriũ conſũmauerũt. Poſt hoc pꝛefectꝰ dyocleciano imperatoꝛi de ſe

baſtião ſuggeſſit. Quez ad ſe vocãs dixit. Ego te inter pꝛimos in pala

tio meo ſemper habui.et tu contra ſalutem meam ⁊ deoꝝ iniuriã acte

nus latuiſti. Cui ſebaſtianus. Pꝛo ſalute tua tpᷣm ſemper colui:⁊ pꝛo⸗
ſtatu romani imperii deũ qui in celis eſt ſemper adoꝛaui. Tüc dyocle
cianꝰ iuſſit eñ in medium campũ ligari ⁊ a militibꝰ ſagittari.Qui ita
ci ſagittis impleuerũt. vt quaſi ericiꝰ videret᷑.⁊ eſtimantes illũ moꝛtu
unm abierũüt. Qui intra paucos dies liberatus ſtans ſuper gradũ pala
tu. impergtoꝛes venientes de malis que chꝛiſtianiſ inferebant dure re

darguit. Bixerutqʒ impatoꝛes. Iſte ne ẽ ſebaſtianꝰ quẽ diu ſagittis

terfici ijſſeromꝰ. Cui ſebaſtian?. Ad boc me dñſ reſuſcitare dignatꝰ? ẽ

XLII.
AH vt conuentam vos et redarguam vos de malis que chꝛiſti famulis ir/
rogatis. Luc imꝑatoꝛ tamdiu cum fuſtigari iuſſit doec ſpm̃ ex⸗
enu Fecitq; coꝛp? eius ĩ cloacam ꝓuci ne a xpᷣianis ꝓ martie coloꝛe

nctus autem ſebaſtianus ſequenti nocte ſancte lucie apparuit.
n cepit. Quod et factum eſt. Paſſus eſt gutem ſub d yocleciano d maxit
n miniano ĩperatoꝛibus.qͥ ceperunt circa annos dñi, cc xxxvii. FXF.
efert grego pᷣmo li.dialogoꝝ.ꝙ qdam mulier ĩ tuſcia nuper nupata
cum ad dedicatonem eccleſie ſancti ſebaſtiani ab alus iuitata eſſet. ĩ D
mi ia nocte qua ſequenti die ire debebat. carnis voluptate ſtimulata . 2
c viro ſuo ſe abſtinere nõ potuit.· Facto aut mane magis erubeſcẽs vul⸗
KnjH tum hominum qᷓ dei illuc ꝓfecta eſt. Mor autem v toꝛatoꝛiũ vbi erat
pi reliqe ſa ncti ſ⸗ ebaſtiani igreſſt. 9 eſt. d vabolus eam arripuit. et coꝛam oi
effugarent. Sed mox dum icantaretur iudicio dei legio demonũ .idẽ
ſexmilleſe xigent iſexagitaſex i eam igreſſi.ipᷣam acriui vexare ceperũt

lian Quidam autem vir nomie foꝛtunatus ſanctitate conſpicuus ſuis pꝛe
nd cibus eam ſanauit. Legitur quoqʒ i geſtis longobardoꝝ ꝙ tempo
li re gumberti regis ytalia tota tanta peſte ꝑcuſſa eſt vt vix vnuſ alterũ
R ſufficeret ſepelire. Et bec peſtis maxie rome ac papie graſſabat᷑. Cüc
none viſibiliter bonus angelus multis apparuit malo angelo ſequenti ⁊ ve
uſſi. nabulum ferenti. pꝛecipiens vt percuteret ac cedem faceret. Quotiẽs
u. Autem aliquam domum percutiebat tot inde inoꝛtui efferebãtur. Lc
Neitiiß cuidam diuinitus reuelatum eſt ꝙ nequaꝙᷓ hec peſtis ceſſaret donec
em ſancto ſebaſtiano altare papie cõſtrueretur· Quod quidem conſtructũ
unA eſt in eccleſia ſancti petri que dicitur ad vincula·Quo facto ſtati ces
Fei ſuauit illa quaſſatio.Et illuc a roma reliquie ſãcti ſebaſtiani ſunt dlate
ſenn Ambꝛoſius in pꝛefatione ſic ait. Beati martiris ſebaſtiani cõfeſſio
nne ne nominis tui domme venerabilis ſanguis effuſus ſimul tua mira
bilia manifeſtat ꝙ perficis in ĩfirmitate virtutẽ et noſtris ſtudiis das
7infirmis apud te pᷣſtas auxilium.

Bnes ggna quia mitis hun npH D
agna fuit. vel a greco quodam agnos quod eſt pium. qꝛ pia
t miſericoꝛs extitit. vel agnes ab agnoſcendo. quia viam
agnouit. Eeritas autem ſcdᷣm auguſtinum. opponitur va-⸗
aliitati et duplicitati. que tria a ſe remouit per virtutem quaʒ

£

M
M

*

es virgo pꝛudetiſſima vt teſtat ambꝛo.q ei paſſiõz con 9
(cripſit. tredecimo ano etatis ſue moꝛtẽ pdidit ⁊ vitã iuenit A
Infatia qdẽ ↄputabat᷑ ĩ anis ſed erat ſenectus mẽtis i mẽſa 4
uuẽcula ſy animo cana.pulcra facie ſʒ pulcrioꝛ fide. Que dum x
9 euertitur a pᷣfecti fuio adamatur. Cui ille gẽmas et diuitias ol
innumerabiles pmiiit ſi cõſenſũ erꝰ ↄiugio nõ negaret.Cui agnes e u
ſpondit. Biſcede a me fomes peccati.nutrimentũ facinoꝛis pabulum ter
moꝛtis.qꝛ iã ab alio amatoꝛe pᷣuenta ſum. Cepitqʒ ipᷣm ſuũ amatoꝛeʒ
et ſponſum a quinqʒ ↄmendote.q ſpõſe in ſponſis pcipue requirunt.ñſ. u
nobilitate generis. a decoꝛe pulcritudinis. a diuitiaꝝ abũdantia. a
ffoꝛtitudine ⁊ potẽtie efficacia. ⁊ ab gmoꝛis excellentia.ſic dicẽs. Jllux
„ amo quilonge te nobilioꝛ eſt.⁊ genere dignioꝛ.cuiꝰ mater virgo eſt.
Cc¹ pater feminã neſcit.cui angeli ſeruiũt.cuiꝰ pulcritudine ſol ⁊ lũa
Rmirãtur. cuiꝰ opes nunqꝙᷓ deficiut.cuiꝰ diuitie nunqᷓ; decreſcũt.cuius
‚Ooocoꝛe reuiuiſcũt moꝛtui.cuiꝰ tactu ↄfoꝛtãtur infirmi.cuiꝰ amoꝛ caſti P
, tas eſt.tactus ſãctitas.vnio virginitas.Hec aũt quinqʒ ponit i q̃dam
autoꝛitate dicens.Cuius generoſitas celſioꝛ.poſſibilitas foꝛtioꝛ.aſps h

ctus pulcrioꝛ.amoꝛ ſuauioꝛ. ⁊ omni gratia elegatioos C Beinmn
de ponit quiqʒ beneficia que ſibi ſponſus cõtulit. ⁊ aliis ſpõſis cõfent 19
ſcʒ qꝛ eas fidei anulo ſubarrat. miłtiplici virtutũ varietate eas veſtit ſe
et oꝛnat.paſſioniſ ſue ſãguine eas ſignat.vinculo amoꝛiſ eas ſibi copu ⸗
lat. et theſauris celeſtis gloꝛie eas ditat ſic dicens. Qui anulo ſuo ſub V
arrauit me. dexteram meã ⁊ collũ meũ cinxit lapidibꝰ pᷣcioſis. induit ſee
me ciclade auro texta.⁊ ĩmenſis monilibus oꝛnauit me.poſuit ſignum 1

14

in faciẽ meã. vt nullum pᷣter eum amatoꝛem aſſumam.⁊ ſanguis eiꝰ oꝛ

₰—

nauit genas meas. iam lerie erꝰ caſtis aſtricta ſum.iam coꝛpꝰ eius i
coꝛpi meo ſociatum eſt.oſtendit mibi theuſauros incõparabiles.quoſ t
mibi ſe datuꝝ ſi in eo pſeuerauero repmiſit. Audiẽs bec inſanꝰ unme e
nnts lecto pſternitur. ⁊ amoꝛe egrotet p alta ſuſpiria a medicis apit S
Cũqʒ pater iuuenis eadem virgini replicaret.⁊ illa pꝛioꝛis ſponſi fele 0
ra ſe violare nõ poſſe aſſereret.cepit pᷣfectus inqͥꝛere quis iſte ſponſus e
. eſſet de cums ſe agnes poteſtate iactaret. Cum ergo quidem aſſererz um
VY xpᷣm ſpõſum ſuum diceret.blãdis pꝛius ſermonibꝰ.demũ terroꝛibꝰ deru
pulſat. Cui agnes. Quicq vis age.qꝛ q qʒis nõ poteriſ obtine runm
re · Jpᷣm ei terrentẽ vt blandiẽtẽ ſumiliter deridebat.Cut pfectꝰ. Enũ Auu
tibi de duob elige · Aut cũ virginibꝰ dee veſte ſacrifica ſi ibi virguauii· aoe
tas placet.aut cum meretricibus ſcoꝛtaberis. Quia ei nobilis erat. vi Ppopi
ſibi ĩferre nõ poterat.⁊ ideo titulum ſibi xpᷣianitatis oppoſuit. u ofiu
Mec ſacrificabo diis tuis.nec ſoꝛdibꝰ polluar alieniſ.Mecũ ei babeo eMul
cuſtodem coꝛpis mei ãgelũ oni B.Tic ppᷣfectꝰ? iuſſt eam expolianrr. ung
et nudam ad lupanar duci. Tantam anjt denſitatem capillis eius ꝛdd9ñ1n anl
. “ . „ E.

.XLIII.

dn contulit vt melius capillis iᷓ veſtibus tegeretur· Ingreſſa autem tur
mit pitudinis locum angelum domini pᷣparatum inuenit.qui locuʒ clarita

te nimia circumfulſii.ſibi ſtolã candidiſſimã pᷣparauit.Sicqʒ lupanar
locus fit oꝛatõnis adeo vt mũdioꝛ exiret qᷓ; fuiſſet ingreſſa.que immẽ
ſo lummi dabat honoꝛẽ. Pꝛefecti aũt filius cũ alus iuuenibus ad lupa
nar venit. et eos pꝛius ad ipᷣam inuitauit. Qui ingreſſi.ſed ex miraclo
territi.cõpũcti redierũt. Quos iulle miſeros appellãs.et ad eam furans
intrans.cũ eã vellet cõtingere in ipᷣm lumẽ irruit.Qui cum deo nõ de
diſſet bonoꝛc.pᷣfocatus a dyabolo expirauit.Qõ pᷣfectus audiens cuʒ
ingenti ploꝛatu ad eam venit. ⁊ cauſam moꝛtis eius diligentius ſciſci
tat. Cui agnes. Ille cuius volũtatẽ volebat ꝑficere.poteſtatem in euʒ
accepit ⁊ occidit. Nam ſocii eius de viſo miraculo territi redierũt ulle⸗
ſi. Cui pᷣfectus: In hoc apparebit ꝙ nõ magicis artibꝰ hoc egiſti ſi im
petrare poteris vt reſuſcitet. Oꝛãte agnete iuuenis reſuſcitat.⁊ xpᷣuſ
ab eo publice p̃dicaf. Ad hec tẽploꝝ potifices ſeditõʒ excitates in po⸗
pulo exclamauerũt.Lolle maga.tolle maleficã.que mẽtes mutat ⁊ ani
mos alienat. Pꝛefectus aũt viſo tãto miraculo eam liberare voluit. ſʒ
ꝓſcriptõʒ metuẽs vicariũ dereliqui.et qꝛ eam liberare non potuit tri⸗
ſtis abſceſſit.Luc vicarius aſpaſius nomine iuſſit eam ĩ copioſũ ignẽ —
iactari. Sed in duas partes flama diuiſa ſedicioſum populũ exurebat
Tiũc aſpaſius in gutrere eius gladium imergi pᷣcepit.Et ſic xpᷣs ſpon
ſus candidus rubicundus ipᷣam ſibi ſponſam et martirem cõſecrauit·
Paſſa eſt at vt creditur tꝑe cõſtantini magni qui cepit ãno dñt.cccix.
Cuũ igit᷑ coꝛpus eius xpᷣiani ⁊ parentes ipᷣius cũ gaudio ſepelirent.vix
a paganis in eos lapides nmittentibus euaſerũt. E Emerentiana
aũt eius collectanea virgo ſanctiſſima.licʒ adhuc cathecumina dũ iux
ta ſepulcꝝ eius ſtaret.et oſtanter gentiles argueret ab eis lapidata eſ
Statimqʒ terremotus coꝛuſcatõeſ ⁊ fulgura extiterũt ado dag
nis plurimi perierũt. ita ꝙ ipᷣi de cetero veniẽtes ad ſepulc⸗

derũt choꝝ virginũ veſtibus aureis radiantẽ.inter quas
atam agnetem ſimili veſte fulgentem et a dextris eiu.
rẽ niue ſtãtẽ. Quibꝰ illa. Elidete ne me quaſi moꝛtuam lugeæ
gaudete mecum ⁊ ↄgratulamini.qꝛ cũ his oĩbus lucidas ſedes accep
Pꝛopter hãc viſionẽ celebꝛabat᷑ feſtum agnetis ſecũdo. Cõſtãtia vir
go filia cõſtantini lepꝛa grauiſſima laboꝛãs.cũ hãc viſionem audiſſet.
tumultũ eius adiit.et ibi dũ ĩ oꝛatõe ꝑſiſteret obdoꝛmiuit. Eliditqʒ b
atam agnetẽ ſibi dicentẽ. Cõſtanter age cõſtantia ſi in xpᷣm ri
cõtinuo liberaberis.Ad hanc vocem euigilans.pfecte ſe ſa
nit. Que baptiſmum recipiens.ſuper coꝛpus ſancte agnet

⸗

fecit. ibi ĩ virginitate degẽs multas exẽplo ſuo ibidẽ virgines aggre
ganit F

Quidam vir nomine paulinus in eccleſia ſancte agnetis
ſacerdotu fungens officio.mira cepit carnis tẽptatõe vexari. Sed cuʒ
deum offengere nollet. a ſũmo pontifice licentiã petut ↄtrabẽdi. Curꝰ
bonitatem ⁊ ſimplicitatẽ papa oſiderãs.anulũ ei cũ ſmaragdo dedit.⁊
iuſſit vt imagini foꝛmoſe beati agnetis que in ſua eccleſia vðᷣpicta erat
ex parte ſua pciꝑet vt ſe ꝓmitteret deſponſari.Cũqʒ boc ſi acerdos ima
gini imparet. illa cõtinuo digitũ anularem poꝛrigens et anulo ſuſcep
to digitum retrabens. omnem temptationeʒ a ſacerdote fugauit. Pꝛe
dictus autem anulus adbuc dicitur in eius digito apparere. Alibi tñ
legitur ꝙ cum eccleſia beate agnetis rueret.papa cuidam ſacerdoti di
xit ſe ſibi velle quandam ſponſam cuſtodiendam et nutriendã ſcʒ eccle
ſiam ſancte agnetis ↄmittere.danſqʒ; ei anulum iuſſit vt dictã imagieʒ
deſpõſaret. Quam illa extendente ⁊ retrahente digitum deſponſauit.
De hac virgine dicit ambꝛoſius in libꝛo de virginibus. Mãc ſeneſ hãc
muenes hanc pueri canant. Nemo eſt laudabilioꝛ q; qui ab ommibus
laudari poteſt· Quot homines tot pᷣcones qui martirem pᷣdicant dũ lo
quuntur. Stupete vniuerſi ꝙ iaʒ diuinitatis teſtis exiſteret.que adhuc
arbitra ſui ꝑ etateʒ eſſe nõ poſſet. Secit deniqʒ vt ei de deo crederetur
cui de homie adhuc ñ crederetur qꝛ qð vltra naturam eſt hoc de autoꝛe
nature eſt. Nouũ martirii genus nõdũ idonea pene. ⁊ iam matura vi
ctoꝛie. Certare difficilis habilis coꝛonari.Magiſterium virtutis iple
uit que nõdũ iudiciũ habebat etatiſ. Mõ ſic ad thalamũ nupta ꝓpera
ret.vt ad ſupplicii locum leta ſucceſſu. gradu feſtina.virgo ꝓceſſit. Iteʒ
abꝛoſius in pᷣfatõe. Beata agnes generoſitatis oblectamenta deſ pici
ens celeſtem meruit dignitatem. ſocietatis humane vota cõtemnens.
eterni regis eſt ſociata cõſoꝛtio.pꝛecioſam moꝛtem ꝓ xpᷣi cõfeſſione ſu

lens ſimul eſt ei facta cõfoꝛmis. Xxxyvy
121 ee. eEe
ncens in A

edig pel victoꝛiam tenens. zpſe ei incendit. id eſt conſũpſit
Pcarnis moꝛtificatõʒ vicit icendia ſupplicioꝝ ꝑ cõſtã
enarum ppeſſionem. victoꝛiam tenuit mundi p ipᷣius deſpectõeʒ
icit cĩ tria q erant in mũdo. ſcʒ falſos erroꝛes.iĩmundos amoꝛes. mũ
danos timoꝛes. quos vicit p ſapientiam mũdiciã et cõſtantiam. De qᷣ
us dicit augꝰ?. Vt cum omnibus erroꝛibus amoꝛibꝰ ꝛ timoꝛibꝰ vica
ur hic mundꝰ.ſqctoꝝ martiria docent ⁊ docuerunt. Eiꝰ paſſonẽ dã
catn gqugu aiſert opilaſſe. quã pꝛudẽtiꝰ verſibꝰ luculenter exequitur.
mnnetid nobiliſ genere ſed fide ac religiõe nobilioꝛ bea B
palerii epiſcopidyaconꝰ fuit. Cui epiſcopus q; ĩpeditõꝛis

-

„
äs s 4
S
4 N M 4 R R
HRWü * E 2

.XLIIII.

eg erat lingue vices ſuas cõmiſerat.⁊ ipᷣe oꝛõni ⁊ contemplatõni vacabat
Cnengs Juſſu igitur daciani pᷣſidis valentiã trahũtur ⁊ diro carceri mancipa
da fur. Cũqʒ eos fame pene defeciſſe crederet. eos ſuo aſpectui iuſſit aſta
Cis re. Quoſcũqʒ ſanos cerneret ⁊ gaudẽtes.iratus in hãc vocem ꝓrupit.
Ntt. Quid dicis tu valeri.qui ſub noĩe religionis ↄtra deereta pꝛincipum
nen facis. Cum aũt beatus valerius lenius reſpõderet.dixit ei vincentius
tomm Moli pater venerabilis quaſi mente timida ſubmurmurare.ſed libera
ſuſee voce exclama.Si ergo iubes pater ſancte rñſis iudiceʒ aggredioꝛ Cui
lt e⸗ ille. Yam dudũ tibi fili cariſſime loquẽdi curã cõmiſerã.et nũc ꝓ fide qᷓ
Abi, aſtamus reſponſa cõmitto. Lũc vincentius cõuerſus ad dacianũ acie
coti di nus inquit a te ſermo de negãda fide poꝛauit.ſed nephariũ apud xpᷣi
Gecce anoꝝ pꝛudẽtiam eſſe cognoſce. deitatis cultum abnegãdo blaſphema/⸗
mnacie; re.Tũc iratus dacianus epᷣm ĩ exilium mitti pᷣcepit.vincentiũ vero ta
Nliaut. quã cõtumacẽ ⁊ pᷣũptuoſũ iuuenem.vt eius exẽplo alii terrerent᷑.i ecu
ſenſti leo diſt᷑tum mẽbris omnibꝰ diſſipari.Cũqʒ coꝛꝑe totus diſſiparei aut
onnh dacianus.Dic mihi vincẽti.vbi nũc tuũ miſerrimũ coꝛpus conſpicis.
mndiß At ille ſubridẽs ait. Hoc eſt qð ſemꝑ optaui C Tüc iratus pᷣſes ce
neachee pit ei omnia genera toꝛmẽtoꝝ minari.niſi ei aſſeſũ pᷣberet.Cui vinccẽti
Caennn us. O felicẽ me.quo mihi iraſci te grauius putaſ.eo melius incipiſ mi
AAte ſereri. Inſurge ergo miſer toto malignitatis ſpiritu debachare. Eli⸗
R— debis me di virtute plus poſſe dũ toꝛqoꝛ q; poſſis ipᷣe qui toꝛques.Ad

nsie bec pᷣſes cepit clamare⁊ carnifices virgis ⁊ fuſtibus verberare Et
Vchn ait vincẽtius. Quid facis daciane. Ecce tu ipᷣe me vindicas de toꝛtoꝛi
aſt bus meis. Luc pᷣſes amẽs factus dixit carnificibus. Miſerrimi nihil
facitis. Cur deficiunt manus veſtre. Adulteros ⁊ patricidas vincere

me potuiſtis vt nihil inter ülata ſi upplicia celare poſſent. ⁊ nũuc ſolus vicen
ſoen tius veſtra poterit ſuꝑare toꝛmẽta.Lũc carnifices pectines ferreos vſ
7 qʒ ad intima coſtaꝝ fixerũt. ita vt de toto eius coꝛpe ſanguis effluerʒ

et ſolutis coſtaꝝ cõpaginibus.viſcera interna paterent.Et ait dacia⸗
nus. BMiſereri tui vincẽti.vt poſſis tã pulcrã recupare iuuẽtutẽ
et ea q ſuꝑſunt lucrari toꝛmẽta. Et ait vincẽtius.O venenoſa dyaboli
lingua.toꝛmẽta tua non timeo.Sed hoc ſolũ valde metuo ꝙ te nmihi fĩ
gis velle miſereri. Nã quo te magis iratũ video.eo amplius ⁊ magis
exulto. Molo vt aliquid minuas de ſuppliciis.vt te victum in oibꝰ fate
aris.Lũc ex eculeo depoſitus atqʒ ad ignis craticulã raptus moꝛas
carnificũ arguẽdo ad penam alacriter ꝓperabat.Craticulam ergo ſpõ
te cõſcẽdens ibidẽ aſſat.exurit᷑ ⁊ cremat.mẽbꝛiſqʒ omnibuſ vncini fer
rei ⁊ ardẽtes lamine infiguntf.Dũqʒ ſanguine flama reſꝑgitur.vulne
ra vulneribus impꝛimũtur.Sal inſuꝑ in ignem ſpargitur.vt in coꝛpuſ
eius vndiq; vulneratũ reſiliens ſtridentibus flamis.crudeliꝰ cõburat᷑
Jaqʒ nõ ad artus ſed ad viſcera tela iaciunt.ipᷣaq; interna viſcera de

elus coꝛpoꝛe extra labuntur. Inter hec ille manet immobilis. ſurſuz
erectis lumibus dominum pꝛecabatur Cuũqʒ miniſtri hec datiano retu

liſſent. heu ait dacianus vincimur. Sed iam nũc vt ĩ pena diutiꝰ viuat

ipᷣm teterrimo carceri icludite.⁊ ibi teſtas acutiſſimas cõgerite.pedeiſ
ecius ligno affigite. ſine onnn humũo ſolatio extenſum ſic ſup teſtas re
linqᷣte.et cũ defecerit nunciate.Sauẽt quãtotius miniſtri crudeles dño

crudelioꝛi.Sed ecce rex ꝓ quo miles patitur penam cõmutat in gloꝛiã

NMam tenebꝛe carceris ab imenſa luce expellũtur. teſtaꝝ aſperitas in

omnium floꝝ ſuauitatem mutat᷑.pedes diſſoluũtur. et angeloꝝ ſolatio
venerando ꝑfruitur. Cunqʒ ſuꝑ fioꝛes cum angelis pſallens incederʒ.

*.

modulatio dulcis ⁊ mira ſuauitas floꝝ ꝓcul diffũdii. Pꝛeteriti cuno
des cum ꝑ rimas carceris quid intus erat vidiſſent.ad fidem conuerſi
ſunt. Hec audiens dacianus amens factus ait. Et quid ei amplius
faciemus.Ecce enim victi ſumus.Tranſferatur ad lectulum ⁊ ſtramẽ
tis mollioꝛibus reponatur.ne plus eum glorioſum facian us. ſi foꝛte ð
fecerit in toꝛmentis.Sed potius recreatus nouis iteꝝ ſupplicus puni
atur. Cum igit᷑ ad ſtratum mollioꝛem depoꝛtatus eſſet.et ibidem pau⸗
lulum qͥ euiſiet.ſtatim ſpiritum tradidit. circa annos dñi.cclxxxvii.ſub
dyocleciano ⁊ maxuniniano. Quo audito dacianus vehementer ſe ſic
victum dolens ait.Et ſi non potui eum ſupare viuentem puniam vel

defunctũ.⁊ ſic ſatiaboꝛ de pena et ſic poterit mibi pꝛouenire victoꝛia.
Juſſu ergo daciani coꝛpus in campum auibus et beſtus deuoꝛandum
exponitur. Sed ſtatim angeloꝝ cuſtodia pᷣmunit᷑.et in tactũ a beſtiis

cõſeruatur. ZBeniq; coꝛuus in gluuiei deditus.alias aues ſe maioꝛes
impetu alaꝝ abegit.et lupum accurrentem moꝛſibus et clamoꝛibus ef
fugauit. Qui reflexo capite in aſpectu coꝛpis ſ acri fixruſ cernitur. vtpo
te qui ibidem angeloꝝ cuſtodia mirabat Quod audiens dacianꝰ? ait.
NPuto ꝙ nec defunctum potero ſuꝑare. Jubet ergo coꝛpi eius ingentẽ
molam alligari et in pelago ꝓiici.vt qð in terra a beſtus ↄſumi nõ po
tuit ſaltem in pelago a marmnis beluis deuoꝛetur. Naute igitur coꝛpꝰ
eius in pelagus deferentes ſubmergũt.ſed ipᷣis nautis velocius litoꝛa
coꝛpus petit.Qð a q̃dã matrona ⁊ qͥbuſdã aliis ipo reuelante iuemitur
et ab eis honoꝛifice ſepelitur E Be boc martire ſic dicit auguſtiꝰ.
Beatꝰ vicentiꝰ vicit ĩ verbiſ. vicit penis.vicit ĩ ↄfeſſiõe.vicit i tribu
latõe.vicit exuſtꝰ.vicit ſubmerſus.vicit oꝛtꝰ.vicit moꝛtuꝰ. Idez. Loꝛq̃

tur vicẽtiꝰ vt exerceatur.flagellatur vt erudiatur. tũditur vt ſolidetur

exuritur vt purgetur. Ambꝛoſi? ĩ p̃fatõe de ipo ſic ait. Loꝛqtur vicen
tius. thitur. flagellatur ⁊ exuritur. ſed iuictus p ſãcto nonine animuſ
no cocutitur. plus ardens igne ʒeli ꝙᷓ ferri.plus nectitur timoꝛe dei ᷓ

ſeculi. plus voluit placere deo ꝙᷓ; foꝛo. plꝰ dilexit moꝛi mũdo ꝗ̈ domio.

Itẽ augꝰ. Ante oclos noſtros mirandũ ſpectaculi conſtitutu ẽ. Judex

n
len
ſia
ſon

niſe
Airn
ſupe
eni⸗
bic⸗
foꝛ

Et
ſpir
ytn
ſt
bere⸗
xpe
feur.
i

ufn

r3
Non
ſtat

ltrin
tofeng
nluat
ee
R e
udio
nge
nn
ſro
actß.
taato
eri
mmus
W
ind
er
onen
w!
erſeſ

„

no d
lctot

mndunm
bettus
alons
orhuel
nr o
a .
güp
Unttin
n

AAn

tiumt
vtß.
a
Lorq
gerur
ſicen
ginuf
Ade
donio⸗

e

iniquꝰ toꝛtoꝛ cruentus.martir inuictꝰ.crudelitatis pietatiſq; certamẽę/KKẽ
Pꝛudentius quoqʒ qui claruit tꝑe theodoſii ſenioꝛis qui cepit ãno dñi
ccclxxxvii.ſic ipᷣm daciano reſpõdiſſe ait.Loꝛmenta.carceres. vngule
ſtride nſqʒ flamis lamina.atqʒ ipᷣa penaꝝ vltima moꝛs.xpᷣianis ludus
eſt. Lũc dacianus. inctũ retoꝛtis bꝛachiis ſurſũ ac deoꝛſũ extendite
donec cõpage oſſium diuulſa mẽbꝛatim crepet.vt per lacunas vulneꝝ
iecur detectum palpitet. Ridebat hic miles dei.manus cruentaſ incre
pans ꝙ fixa non ꝓfundius intraret artus vngula Cũ eſſet in carcere ã

gelus dixit ad eum. Exurge martir inclite. exurge ſecurus.exurge ⁊ al

mis cetibus noſter ſodalis addere · O miles inuictiſſime. foꝛtiſſimoꝛuʒ
foꝛtioꝛ.iam teipᷣa ſeua ⁊ aſpa toꝛmẽta victoreʒ tremũt.Exclamat pꝛu
us. Tu ſolus inſignite. ſolus bꝛaui. duplicis palmam tuliſti.tu

ul paraſti laureas.

ipſit amphilotius ycoꝛnii ep̃ᷣs.quãte ſanctitatis extiterit
am beremite nomine effrem in viſu monſtratum eſt.Lũ
tus effrem in extaſi poſitus eſſet vidit colüůnam ignis.cuius ca⸗
qʒ ad celum ꝑtingebat. ⁊ vocem deſuꝑ audiuit dicentem. Lalis
agnus baſilius qualis bec columna ignis quam cernis. Veniens

igitur ad ciuitatem in die epiphanie.vt tantũ viꝝ videre poſſet. cũ vi

diſſet eum ſtola can dida indutum cum clericis venerabiliter ꝓcedentẽ
git intra ſe. Vt video inuacuũ laboꝛaui. Iſte eĩ cum in tali honoꝛe ⁊ cõ
ſtipatõne ſit poſitus.nequaq talis poteſt eſſe quẽadmoduʒ vidi. NMos
enim qui poꝛtauimus põdus diei ⁊ eſtus.nihil tale cõſecuti ſumus Et
hic cum in tali honoꝛe ⁊ cõſtipatõe poſſtus ſit columna ignis eſt · Mi
roꝛ iſta. Baſilius igit in ſpiritu hoc videns.fecit eum ad ſe introduci.
Qui cum introductus eſſet.vidit linguam igneã ꝑ os eius loquentem
Et ait effrem. Vere magnus baſilius.vere coluna ignis ba ſiliuſ.vere
ſpirituſſanctus loquit̃᷑ ꝑ os eius.Bixitqʒ illi effrem. Obſecro domine
vt mihi impetres ꝙ grece loquar. Cui baſilius. Rem difficilem poſtu
laſti. Pꝛo eo tamen oꝛauit. Et cõtinuo grece loqui cepit. Quidã alius
hberemita videns baſilium alias in pontificali habitu pcedentem. eum
deſpexit.iudicãs eum in coꝛde ſuo ꝙ in tali pompa plurimum delecta
retur.Et ecce vox facta eſt ad eum dicens. Lu amplius delectaris in
palpãdo catte tue caudã ꝙᷓ; delectef baſiliꝰ ĩ apparatu ſuo Ualẽs ipa
toꝛ fautoꝛ arrianoꝝ eccleſiã quãdã a catholicis abſtulit.⁊ arrianis de⸗
dit. Ad quẽ accedẽs baſilius ait. Imꝑatoꝛ ſcriptũ eſt.Honoꝛ regiſ iu
dicium diligit. Et iteꝝ. Judiciũ regis iuſticia.Et coꝛ tuum impauit
vt catholici eiicerenti de eccleſia.⁊ daret᷑ arrianis.Cui ĩꝑatoꝛ.Iteruʒ

ed cõtumelias reuerteris o baſili nõ decet te. Et ille. Decet me ꝓ iuſti
cia ctiã moꝛi.Lũc demoſcenus pᷣfectꝰ epulaꝝ iperatoris.fautoꝛ arri
anoꝝ et loquẽs ꝓ eis fecit baſ bariſ mum. CCui ait baſilꝰ.Luũ ẽ de pul
mentarus regis cogitare.nõ dogmata diuina decoquere Qui mox cõ
fuſꝰ tacuit.BDicit imꝑatoꝛ baſilio.ade ⁊ iudica ĩter cos ſʒ ñ ſcõᷣm im
moderatũ amoꝛẽ populi.Abiens ergo dixit coꝛã catholicis ⁊ arrianis
vt foꝛes eccleſie clauderentur.⁊ vtriuſqʒ ptis ſigillo mumrentur. ⁊ ad
quoꝝ oꝛatões apirentur.ſua efſʒ.Qð cũ oibꝰ placuiſſet oꝛãtib⸗ arriãiſ
trib? dieb? ⁊ noctibꝰ et vemẽtibꝰ ad foꝛeſ eccleſie ñ fũt apte.Lũc baſi
liꝰ ꝓceſſõc oꝛdiata venit ad eccleſiã.⁊ facta oꝛõe leui ictu baculo paſto
rali foꝛes tetigit dicens.Lollite poꝛtas pꝛinci.ve.⸗ eleua.poꝛ.eter.ꝛq.

Et cõtinuo ſit apte ⁊ itrãtes deo gratias reddiderũt.Et reddita eſt ec
cleſia catholicis ecit aũt impatoꝛ ꝓmitti multa baſilio.vt in hiſtoꝛia
uinis ſagu coꝛruge de diuinis dogmatibꝰ nec v

ſcribere.pꝛimꝰ.ſcdus.terciꝰ calamꝰ fractꝰ eſt. Beinde tre
eiꝰ manũ iuaſit. Vnde indignatus cartã fregit B Sir
rabilis nomine eradius vnicã filiã habebar quõ ↄiecrare dño diſpone
bat. Sʒ vyabolus bumai generis immicus bhoc aquertẽs vnũ de ſeruiſ
pᷣdicti eradii in amoꝛẽ puelle plurimn iſtamauit. Eleꝝ cũ iĩpoſſibile cer
neret vt ĩe qͥ ſeruus erati ãplexus tã nobilis puelle accedere poſſz ad
vnũ de maleficis accefſir ꝓmittes ei muitã pecume quantitatem ſi ad
hoc eũ muare vellet.Cui dixit maleficus. Ego hoc ggere nõ poſſũ. ſʒ ſi
vis mittõ te ad dñm meũñ dyabolũ ⁊ ſi feceris q ſpᷣe tibi dixerit tuũ vðᷣſi
deri obtinebis Et du i iuuenis Queciq; dixerit mihi faciã. Ille er
go maleficus eplam ad d abolũ fecit.⁊ eã p dictũ iuuenẽ ĩ hec verba
tramiſit. Qm̃ qͥdẽ mi dñe optet me feſtinamer 2 ſolicite quoſqʒ a xpᷣia
noꝝ religiõe abſtrabere ? tue adducere volũtati.vt pars tua quotidie
multiplicetur. miſi tibi hũc iuuenem cupiditate in talem puellaʒ exarſũ
roſtulo vt ſun vſiqeriũ aſſeq̃tur vt ⁊ ĩ iſto gloꝛier ⁊ alios tibi vcetero
valeã aggregare. Et dãs ei eplaʒ dixu. lade a tali hoꝛa noctis ſta ſu
ſaa monumẽtũ gẽtilis. ⁊ ibidẽ ᷣmones acclama.⁊ hãc cartã ĩ aere exal
ta ⁊ ſtati aderũt tibi. Qui vadẽs vᷣmones ĩuocabat ⁊ cartã ꝑ aerẽ eucie
bat. Et ecce adeſt pnceps tenebꝛaꝝ vallatꝰ multitudie vmonioꝝ Qui
cñ eplam plegiſſʒ ait ad iuue em. Credis ĩ me vt tuã opleã volũtatem
Quiait. Credo dñe Cui dyabołꝰ. Et abnegas xp̃ tuũ Qui ait. Abne
go. Bicit d yabolꝰ. Perfidi eſtis vos xpᷣiani.qꝛ qñ qͥdẽ me opꝰ babetis
ad me venitis.qñ aut vᷣſideriũ veſtꝝ aſſecuti eſtis.ſtati me negatis. et
ad xpᷣm veſtꝝ acceditis. Ille aũt qꝛ clemẽtiſſimꝰ eſt ſuſcipit vos. Sʒ ſi
vis yt tua copleã volitatẽ.fac mibi mau tua ſcriptũ ĩ quo confitearis

*WR

—

G
lloi

.XLVI.

te abrenũciare xpᷣo tuo ⁊ baptiſmati ⁊ xpᷣiane ꝓfeſſiõi ⁊ meus ſis ſᷣu⸗
et mecũ i iudicio ↄdẽnandꝰ.Qui ſtati manu ꝓpꝛia ſcriptuʒ fecit.q̃liter

ppᷣo abrenũciarʒ ⁊ ſe puituti dyaboli maciparz. Cõtinuo igii dyabolꝰ

accerſiuit ſpiritus qͥ erãt ſuꝑ foꝛnicatõʒ.iubẽs eis vt ad pᷣdictã puellã
accederent.⁊ coꝛ eius in amoꝛem iuuenis iflamarẽt. Qui accedentes

coꝛ eiꝰ qdo accẽderũt.vt puella ſe ĩ terrã ꝓucerʒ.⁊ ad patrẽ lamẽtabilio

ter exclamaret. Miſerere mibi pater muerere mibi.qꝛ dire toꝛqoꝛ pꝛo
pter amoꝛẽ talis pueri noſtri.Miſerere viſceribꝰ tuis.⁊ paternũ amo
rẽ mibi oſtẽde.⁊ puero quẽ amo ⁊ ꝓ quo crucioꝛ me ↄiũge. Sinautezʒ
poſt modicũ me moꝛitura videbis.⁊ ꝓ me i die iudicio ratõneʒ reddes
Parer aũt eiulãs dicebat.Heu me miſeꝝ.Quid contigit ninſere filie
mee. Quis meũ theſauꝝ furatꝰ eſt. Quis dulce lumẽ oculoꝝ meoꝝ ex
tintit.Ego te volebã celeſti ſpõſo cõiũgere ⁊ ꝑ te ſaluari putabaʒ et

tu ĩ amoꝛẽ laſciuie ĩſaniſti. Sine filia vt ſicut diſpoſui te dño cõgam
ne ducas ſenectutẽ meã cũ doloꝛe ad iferos. Illa aut clamabat dicens
Pater mi.aut cito deſideriũ meũ ↄple.aut moꝛiturã poſt modicũ me
videbis.Cũ igit᷑ illa amariſſime fleret ⁊ quaſi ĩſaniret.pater eiꝰ ĩ ma⸗/

gna deſolatoe poſitꝰ ⁊ amicoꝝ cõſilus deceptꝰ.ſuã volũtatẽ ↄpleuit ⁊

eã puero ĩ vxoꝛẽ dedit ac vniuerſã ſubſtãtiam tribuit ſibi dicẽs.Vade
filia mea vere miſera.Cũ ergo ĩſimul ꝑmanerent iuuenis ille eccleſiiã
nõ ĩtroibat.nec ſibi crucis ſignaculũ faciebat:nec deo ſe recõmẽdebat
Elnde de hoc notatus eſt a nõnullis.qͥ vxoꝛi ſue dixerũt. Scis qꝛ vir

tuus quem tibi elegiſti xpᷣianus nõ eſt.nec eccleſiã igredit᷑.QOð illa au

diẽs vebementer extimuit.⁊ bumo ſe ꝓſternẽs vngulis ſeipam dicer⸗
pere cepit.ac pectus ſuũ ↄtũdere ⁊ dicere.Heu mihi miſere cur nata
ſum. ⁊ nata cõtinuo rapta nõ ſuʒ. Cũ ergo viro ſuo q̃ audierat retuliſ
ſet ⁊ ile nequaq; rem ſic eſſe aſſererʒ.ſed omnino falſũ qð ipᷣa audierat
affirmaret.illa ait.Si vis vt credã tibi.ego ⁊ tu cras eccleſiã ingredi
amur. Elidens ille ꝙ latere nõ poſſet.na rrauit ei totũ oꝛdineʒ geſte rei
Qõð ula audiens vebementer ĩigemuit.⁊ ad beatũ baſiliũ ꝓpperauit. ei
qʒ omnia q̃ viro ſuo ⁊ ſibi ↄtigerãt enarrauit.Baſiliꝰ at pueꝝ vocãs
et oĩa ab eo audiẽs dixit ei.Eis fili reuerti ad dñm. Qui ait.Eltiq; do
mine.ſed nõ valeo qꝛ dyabolo ſũ ꝓfeſſus.⁊ xpᷣm abnegaui ⁊ abnegatõ
nis mee ſcriptũ feci.⁊ dyabolo ipᷣm dedi.Cui baſilius. Non ſit tibi cu
re benignꝰ ẽ eĩ dñe:⁊ te peĩtẽtẽ ſuſcipiet Et cõtinuo appᷣhẽdẽs pueruʒ
ſignũ crucis ĩ eiꝰ frõte fecit.⁊ ꝑ tres dies eũ recluſit. Poſtea eũ viſita
uit ⁊ dixit. Qũo habes fili.Qui ait. In magna ſũ dñe ðfectõe nec ſuf
fero clamoꝛes eoꝝ ⁊ terroꝛes ſeu dilapidatões.Lenẽtes eĩ manuſcri
tum meũ cauſant᷑ me dicẽtes.Zu veniſti ad nos ⁊ noſ ñ ad te.Et dilit
ſactꝰ. Moli timere fili tãtũmodo crede.Et dãs ei modicã eſcã faciẽſqʒ
ſignũ crucis.iteꝝ eũ recluſit.⁊ ꝓ eo oꝛauit. Coſt aliquot dies iteꝝ euʒ

.

viſitauit et ait. Quamodo habes fili. Qui ait. Pater a lõge clamoꝛes
eoꝝ et minas audio.ſed eos non video.Et dans ei iteꝝ eſcãet ſignãs
et claudens hoſtium abiit.⁊ ꝓ eo oꝛauit.et poſt aliquot dies redis di
xit. Quõ habes. Reſpõdit Bene habeo ſacte dei vidi eĩ te in viſu pu
gnantẽ ꝓ me et dyabolũ vincentẽ. Poſt hoc eum educẽs.omnẽ cleꝝ et
religioſos ⁊ populum cõuocauit.⁊ om̃es ꝓ co oꝛare admonuit.tenẽſq;
manum pueri ducebat cum ad eccleſiã Et ecce dyabolus cũ multitudi
ne demonũ ad eum venit.et inuiſibiliter appꝛebendens pueꝝ conaba
tur eum rapere de manu eius.Et cepit clamare puer. Sãcte dei adiu
ua me.Et tanta eum ipꝛobus inſtantia aggreſſus eſt.vt etiã ſanctum
impelleret trabens pueꝝ.Qui ait ad eum Impbiſſime nõ ſufficit tibi
ꝑditio tua niſi et dei mei temptes plaſma. Gyabolus aũt dixit ad euʒ
multis audiẽtibus. Pꝛeiudicas mibio baſili.Lũc omnes clamauerũt
lirieleyſon. Bixitqʒ ad eum baſilius. Increpet te dñs dyabole. Qui
ait.Pꝛeiudicas mihi o baſili. Mõ abii ego ad eum ſed ipᷣe veit ad me

abnegauit xpᷣm ſuñ.⁊ ꝓfeſſus eſt mihi.ecce ſcriptũ eius ĩi manu habeo

Qui ait. Non ceſſabimꝰ oꝛare doncc ſcriptũ reddas.Et oꝛãte baſilio
et tenẽte in celũ manus ecce carta ꝑ aerẽ delata ⁊ ab omnibus viſa ve
nit et impoſita eſt in manus baſilii.Quã ille ſuſ. cipiẽs dixit puero. Co⸗

gnoſcis has literas frater.Et le Fia dñe mãau mea ſcripte ſunt. Et

frangẽs baſiliꝰ ſcriptu ꝑduxit eũ ad eccdleſiã ⁊ dignũ eũ fecit ſancto mi
niſterio. et bene iſtruẽs. et regulã ſibi dãs reddidit mulieri C. Mu
lier q̃dã peccata multa babens et ea ĩ carta cõſcribẽs in fine qdᷣdã gra⸗

uius cõſcripſit.et ſcriptum ipᷣm beato baſilio tradidit.rogans vt ꝓ ea

oꝛaret.et ſuis oꝛatõibꝰ peccata ipᷣa deleret. Qui cũ oꝛaſſet.et mulier
cartã aperuiſſet. omnia peccata pᷣter iſtud grau deleta inuenit. Que

git ad baſiliũ.Miſerere mei ſerue dei.et ꝓ hoc mibi idulgẽtiã ĩpetra.
ſicut ꝓ aliis ipetraſti. Qui ait ad illã. Recede a me mulier.qꝛ bõ pec.
catoꝛ ego ſũ idigẽs idulgẽtia ſicut et tu. Cũ aũt illa ĩſtaret dixit ei. Na
de ad ſãctũ viꝝ effrẽ ⁊ ille q̃ poſtulas tibi poterit ĩpetrare.Que cũ ab⸗/

iſſet ad ſãctũ viꝝ effrẽ.et cur ad eũ a ſãcto baſilio muiſſa ſit ĩtimaſſz ille

ait. Recede qꝛ hõ peccatoꝛ ego ſũ. Sʒ redi filia ad baſiliũ et qͥ tibi pꝛo
ceteris veniã ipetrauit ꝓ iſto quoqʒ ipetrare valebit.feſtina cito vt eũ

viuũ ĩuenias.Que cũ ĩ ciuitatẽ veniſſet.ecce baſiliꝰ ad tumulũ ferebat

Illa aũt poſt eũ clamare cepit et dicere. Eideat deꝰ ⁊ iudicet iter me ⁊

te.qꝛ valẽs placare deũ ꝓ me ad alm trãſmiſiſti me · Lũc ꝓiecit cartaʒ
ſuꝑ feretꝝ.Et poſt modicũ illã recipiẽs et apiens.ilud peccatũ peĩtꝰ
deletũ iuenit. Dicqʒ ipᷣa ⁊ oẽs qͥ adeꝛãt deo ĩmenſas gratias reddider̃t
Anteq aũt vir dei migraret a coꝛpe poſitꝰ ĩ ifirmitate qᷓ ⁊ moꝛ

