pe ſpiritũ meũ.⁊ iube me ad tuã miſericoꝛdiã ꝑuenire. Hec cũ oꝛaſſet
cũ ingenti voce ſpiritũ tradidit circa anũ dñi.ccliu.ſub daciano alias
decio impatoꝛe Cũ aũt fideles cũ aromatibꝰ coꝛpꝰ ciꝰ ↄdirent ⁊
ĩ ſarcofago collocarẽt.qdã iuuenis ſericis ĩdutꝰ cũ pluſqᷓ; centũ viris
pulcerrimis ⁊ oꝛnatis ac albis ĩdutis.qͥ nũqꝙᷓ in illis ꝑtibus viſi fuerãt
ad coꝛpus eiꝰ venit.⁊ tabulã marmoꝛeã ad caput eiꝰ ponẽs ab oculis
oĩm ſtatim diſparuit. Erat aũt ĩ pᷣdicta tabula ſcriptu. entẽ ſanctã
ſpõtaneã honoꝛẽ deo ⁊ patrie liberatõʒ. Qõð ſic intelligit. ¶ Dentẽ ſan.
ctã babuit.ſpontaneã ſe obtulit. honoꝛẽ deo dedit.⁊ patrie liberatõeʒ
fecit.Et hoc miraculo diuulgato etiã gẽtiles ⁊ iudei ſi epulcxꝝ erꝰ plurt
mum venerari ceperůt Quicianus aũt tũ ad er ĩ ueſtigãdaſ diuitiai
pꝑgeret.duobꝰ equis inter ſe fremitũ dãtibꝰ.calceſqʒ iactãtibꝰ.vnꝰ eũ
moꝛſu appetiit. Alter calce pcuſſum in flumine ꝓiecit.ita ꝙ coꝛpꝰ eiꝰ
nuſq potuit inueniri. Reuoluto ano circa diẽ natalis eius mõs qͥdaʒ
maximꝰ circa ciuitatẽ ruptus eructauit icendiũ.qð q̃ſi toꝛrẽs de mõte
deſcẽdẽs ⁊ ſaxa terrãq; liq̃faciẽs ad vꝛbẽ cũ magno impetu veniebat
Tũc paganoꝝ multitudo deſcẽdit de mõte.⁊ ad ſepulcꝝ eiꝰ oↄfugiens
velũ vñ coopꝑtũ erat ſepulcꝝ arripuit.⁊ ipᷣm ſtatuit ↄtra igneʒ.ſtatiqʒ
ĩ die natalis ipᷣiꝰ virginis igms ſtetit ⁊ vltra vllatenꝰ nõ ꝓceſſit. De
hac virgie dicit abꝛo.ĩ pᷣfatõe.O felix ⁊ ĩclita virgo q̃ meruit dñi pꝛo
laude fideł martiris ſãguinẽ clarificare ſuũ.O illuſtris ⁊ gloſa gemĩo
illuſtrata ðcoꝛe.q iter tot toꝛmẽra aſpa cũctis pᷣlata miraculis.⁊ miſtij
co pollẽs ſuffragio.apli meruit viſitatõe curari. Sic nuptã rpo ſuſce
Pert ethera. Sic bumãadi artus gloꝛioſa fulgẽt obſequia vbi ãgeloꝝ
22 ſactitaté mẽtis 2 patrie ĩdicat liberatõʒ· 4 è

anmcto Veoalte

ſt? qſi vere das eſtus qꝛ vere ſibi dedit eſtus afflictõnis
enitẽtie. q̃ſi ve diſtãs.qꝛ ve eternũ ab eo diſtat. MNaxʒ
ati ſp dicẽt. ve ſc qꝛ deũ offẽdi.ve qꝛ dyabolo ↄſẽſi ve qꝛ
eq moꝛi ñ valeo.ve qꝛ tã male torqᷓoꝛ.ve qꝛ nũqᷓ; liberaboꝛ.
Egaſtus a beato remigio iĩ atrabatẽſeʒ epiſcopũ oꝛdiatꝰ A
fuit. Qui cũ ad poꝛtã ciuitatis venifſz.⁊ ibidẽ duo s paupes
num cecũ ⁊ aliũ claudũ.petẽtes elemoſinã reꝑiſſʒ dixit eis
gu nõ eſt mihi qo aut habeo vobis do Et facta oꝛatõue

LRXV.

d yvtroſqʒ ſanauit. Cũqʒ aũt in quadã eccleſia derelicta. vepꝛibꝰ operta.
gei lupꝰ habitaret.eidẽ pᷣcepit vt ĩde fugeret.nec vltra illuc redire auderʒ
ffnn OQð ⁊ factũ c. Deniqʒ cũ verbo ⁊ ope multos ↄuertiſſet.xl.ãqno ſui epi
tulck ſcopatus vidit colũnã igneã. a celo vſq; ĩ domũ ſuã ðᷣſcẽdẽtẽ. Qui finc
ſfintl ſuũ adeſſe deſideras poſt modicũ in pace qeuit circa qnũ oñi qngeteſi
ſt miqnq̃geſunũ.Cũ aũt coꝛpꝰ eiꝰ traſferret᷑ audomatꝰ p ſenio cecꝰ do
lin pus epiſcopi videre nõ poterat.mox lumen recepit.ſed poſt

N votum ſuum lumen amiſtiit. rI.
fri B lis fuit. Habiut ei tria iĩ ſe qͥ faciũt hoĩe⸗
dale 6. Rrimũ eſt ſocietaſ grata. ꝛouer xviii. Elir ama
unt ſocietatẽ magis amicꝰ eſt q; frater. Scom eſt ouer⸗
Dlſcp ſic ð ð heſter.ii.q oĩm ocłis amabilis videbatur·
i itatis virtuoſitas.ii:regũ.iu.Saul ⁊ ionatas amabi
nn 9 ex nobilibuſ pentibꝰ oꝛtꝰ monaſteriũ ĩtroiuit.Qui
P onaſteriũ ãbularet.qᷓndã maximũ ſᷣpentẽ ĩuenit queʒ
tim virtute cruciſ oꝛatõe ad foueã vnde exierat redire
niͤsik nc;̈ inde exituꝝ. Eleniens ant ad ſepulcꝝ ſancti martmi.ãniſ
ödeſti ſit. cilicio indutus 1 aqua ⁊ pane oꝛdeaceo ſuſtẽtatus. Poſt
penh mãa iuiſſet. ⁊ in ecdleſia ſãcti petri ĩ oꝛatõe pnoctaret. cuſtos
ugo cccleſie ipᷣm irreuerẽter foꝛas eiecit.Qui dũ ad amonitõeʒ ſãcti petri
6ſann qui ſibi añ foꝛes eccleſie doꝛmiẽti apparuit ad galliaſ iuiſſʒ.⁊ ibiqẽ re
ſe. D gez dagobertũ ꝓ ſui criimibꝰ ĩcreparʒ.iratꝰ rex eũ ð ſuo regno eiecit
nudiin Deniqʒ cũ rex filiũ nõ haberet.et oꝛatõe facta ad dñm filiũ habuiſſet
ag cogitare cepit a quo infantem ſuũ faceret baptiſari. Elenitqʒ ĩ mẽteʒ
lieart eius vt ab amãdo eũ baptiſari faceret. Queſito igit᷑ amado ⁊ ad regẽ
iſhri⸗ gaddducto.rex ad peges eiꝰ ꝓſternitur. rogauitqʒ vt ſibi indulgeret ⁊ ſ 3
niit um fili quẽ ſibi dñs dederat baptiſaret. Ille vero pꝛima petitõʒ beni
gne ↄceſſit.ſʒ ſecularibꝰ negociis iplicari metuẽs ſcdam renuit et ab
ſceſſit.Lãdẽ victꝰ pᷣcibꝰ ãnuit voto regiſ.Quẽ cũ baptiſaret tacẽtibꝰ
cuũctis infãs reſpõdit amẽ.· Poſt hoc rex ipᷣm ĩ traiectẽſem epᷣm ſbᷣlima
“ ri fecit. Qui cũ a pleriſq; verbũ pᷣdicatõis ↄtẽm videret ĩ vaſcomam
4 unt. Abi cũ dda ioculaton verba e irwerz a omoc arripik a ppiiſ dẽ
Pe⸗ tibꝰ ſe diſcerpẽſꝙ viro di ĩiuriã fecerit ↄfitet ⁊ ſtati mipabiliter moꝛ
nkd tur B Bũ aut quadã vice manus lauaret.quidã epᷣs aquam ulã ſ
n 3 uari fecit.de qua quidã cecus poſtmodũ curatꝰ fuit Cũ in quodã lo
cn co de volutate regis monaſteriũ ↄſtruere vellet.quidã epᷣs ꝓxime ciui
an tatis moleſte hoc ſuſtinẽs.miſit famulos ſuos.vt aut ipᷣm occiderent
1 vel ige eitcerẽt. Qui yeniẽtes eidẽ doloſe dixerũt yt ſecũ ꝑgeret.⁊ ſibi

C

. * *

locum aptũ ad monaſteriũ oſtẽderẽt. Ille aũt maliciã coꝝ p̃ᷣcognoſcẽi
vſqʒ ad cacumẽ montis.vbi eũ occidere cupiebãt cũ eis muit.eo ꝙ mul
tum martiriũ affectaret. Sed ecce tãta pluuia et tempeſtate mõs tegi
tur.vt ſe mutuo videre nõ poſſent.et iam ſe moꝛi putateſ ꝓſtrati veniã
poſtulabãt. ⁊ vt eoſ viuos abire ꝑmitteret exoꝛabãt. Quioꝛatõʒ effu⸗
dit. ⁊ ſerenitatẽ maximã impetrauit. Illi crgo ad ꝓpꝛia redierũt. ⁊ ſan
cctus qmãdus euodẽs et multa alia miracula faciee in pace qͥeuit.Flo⸗
. a anum donnni. dcliii. tempoꝛe eraclii. XLII—

us dicit᷑ quaſi valoꝛẽ tenẽs.hoc eſt in ſanctits A
eue ras. vel dicitur valentin? quaſi valẽs tyro.id eſt mi⸗
xpᷣi. Miles dicitur valẽs qui nunq cedit.foꝛtiter ferit.

ydolatriã euacuãdo.defẽdit fidẽ ↄmuniẽdo.vicit patiendo.
Hlentinus reuerẽdus pᷣſ biter fuit.quẽ claudiꝰ imꝑatoꝛ ad
ſe adduci faciẽs interrogauit dicens. Quid eſt valẽtine cur
micicia noſtra nõ frueris.vt deos noſtros adoꝛãs ſupſtiti
biicias vanitatis.Cui valẽtinus. Si gratiã dei ſcires.iſta ne

cquidã qui claudio aſtabat dixit. Quid vis dicere valentine
de ſanctitate deoꝝ noſtroꝝ. Cui valentinus. Ego ð eis nil dico niii ꝙ
fnerut bomies miſeri.? omni immũdicia pleni. Ad quẽ claudius. Si
xpCᷣs verus deus eſt. cur mihi nõ dicis qð veꝝ eſt. Cui valentinus. Ve

ca augebitur.omniũ inimicoꝝ tibi victoꝛia ↄcedetur. Reſpondenſ au
tem claudius aſtantibuſ dixit. Eliri romani audite qᷓ; ſapienter ⁊ recte
loquitur homo iſte.Lũc dixit pᷣfectus. Seductuſ eſt imꝑpatoꝛ.Quomo
do deſeremus quod ab infantia tenuimus.Et tũc coꝛ claudii immuta
tum eſt. Craditur autem cuidam pꝛincipi in cuſtodiam. Et cum in do
mũ eius ductus fuiſſet dixit.Gñe ieſu xpᷣe verum lumen illumma do⸗
mũ iſtã vt te veꝝ deum ↄgnoſcãt.Cui pᷣfectus.Miroꝛ te dicẽtẽ ꝙ xpᷣs
eſt lumen. Equidẽ ſi filiã meã diu cecã illuminauerit.faciã q̃cũq; pᷣce
peris.Lunc valentinus oꝛans eiuſ filiam cecam iluminauit.⁊ omnes
edomo ſua conuertit.Lunc in
ca annum domini. cc. lxxx.

XLIII

iana du eulogio pfecto nicomedie deſpõſata eſſet· · A
nollet ſibi aliqᷓtenus copulari. niſi recipet fidẽ chꝛiſti. iuſſit

„

H pater ſuꝰ expoliari.⁊ grauiſſie cedi ac ipſi pꝛefecto tradi.

——

ðłedu.potenter vincit.ſic valentinus nõ ceſſit martiriũ vitã

iceres. ſed ab ydolis animũ reuocares · ⁊ deũ qͥ eſt ĩ celiſ ado

re xpᷣs ſolus eſt deus ĩ quẽ ſi credideris anima tua ſaluabitur.reſpubli

peratoꝛ valentinum decollari pꝛece⸗

hoſ
osteg
iveni
czeffin
uef⸗
l

n .
etn
nfen.
mmünci
iroc.
mntl
nc
nipfa
ſticdn
part
diconi
cis
unsd
ep
Pnen
hterte
N
Ndiittnn
Sann

LXVI.

Cui pᷣfectus ait.Dulciſſima mea iuliana cur me ita deluſiſti.vt me ſic
renueres Cui ülla. Si tu adoꝛaueris deũ meũ acqͥeſcã tibi.alioqͥn nũqᷓ
dñs meꝰ eris.Cui pᷣfectꝰ.Gña mea hoc facere nõ poſſũ.qꝛ impatoꝛ
putari faceret caput meñ · Cui iuliana. Si ita time mꝑatoꝛẽ moꝛta
decipe non valebis. Lũc pᷣfectus iuſit eꝗ

midia die p capulos appẽdi.⁊ plübum liq̃factũ in capite eiꝰ fuůdi. Qb
cũ nihil ei nocuiſſet ip̃am cathenis ligauit ⁊ ĩ carcerẽ recluſit.Ad quũs

venit dyabolus in ſpecie angeli dicens. Juliana ego ſum angelꝰ domi

q̃me ad te miſit vt te debeã ↄmonere vt diis ſacrifices.ne ta diu cru
cieris ⁊ tam mala moꝛte moꝛiariſ.Liũc iuliana flens oꝛauit dicẽs Go

mine deus me? ne pmittas me pire.ſʒ oſtẽde mihi qͥs eſt iſte qui mibi

talia pſuadet. Sactaqʒ eſt ad eam vox vt ipᷣm appᷣhenderet.⁊ qͥs eſſet

ipᷣm cogeret ↄfitcri.Que cũ eum tenuiſſʒ.⁊ qͥs eſſet interrogaſſʒ vixit
ei ꝙ demon eſſet.⁊ q ad eam decipiendã pater ſuus ipʒʒ miſiſſʒ. Cui iu

liana.Et qͥs eſt pater tuꝰ. Reſpõdit beelʒebub qͥ ad oĩa mala nos diri H

git. ⁊ facit nos grauiter verberari quotiẽs a xpᷣianis fuerimus ſuꝑati
⁊ ideo ſcio ꝙ malo meo huc veni.qꝛ te ſuꝑare nõ potui.Inter alia que

ꝓfeſſus eſt dixit. qꝛ tũc maxime a xpᷣianis elõgabatur.qñũ miſteriũ dñi

ci coꝛꝑis agebatur.et qñ oꝛatões ⁊ pᷣdica tões fiebãt. Lũc iuliana ma
nibus retroꝛſum ipᷣm ligauit.⁊ ad terrꝗ ipᷣm deiciẽs cũ catena q̃ erat
lig gta ipᷣm duriſſime verberauit ByFabolus vero clamas rogabat eã

dicens. Oña mea iuliana niſſerere mei.Lũc iuſſit pᷣfectus vt iuliana

de carcere educeretur. Et exiẽs trahebat poſt ſe demonẽ alligatum.
Bemon aũt rogabat eã dicens.Dña mea iuliana noli ãplius de me
ridiculũ facere. Non eĩ potero vltra in quẽpiã pᷣualere.Cbꝛiſtiani di
cuntur miſericoꝛdes eſſe.⁊ tu nullã de me miſericoꝛdiã habes. Sicqʒ
totũ foꝝ ipᷣm traxit.⁊ poſtea ĩ q̃ndã latrinã ipᷣm ꝓiecit S Ci
aũt ad pᷣfectũ ꝑpueniſſet. in quadã rota adeo eſt extẽſa.ꝙ oĩa eiꝰ oſſa vi
qʒ ad medullaꝝ exiuũ ſũt ↄfracta.Angelꝰ aũt dñi rotã ↄminuẽs ipa,ʒ
in momẽto ſanauit. Qð vidẽtes qui aderant crediderunt.Et ſtatim ẽ
collati ſunt viri quĩgenti et mulieres.c.xxx.Beide cũ in quandã ollã
plũbo liq̃facto plena miſſa fuiſſet.ſed plũbũ velut tẽperatũ balneuʒ fa
ctum eſſet.maledixit pᷣfectꝰ dus ſuiſ.qͥ vnã puellam punire non potei
ront. que tantam iniuriam eis irrogabat. Lunc iuſſit eam decollari
Que dum ad decollandum duceretur. demon quem verberauerat in
ſpecie iuuenis apparens damabat dicens. Molite ei parcere quoniaʒ
deos veſtros vituperauit ⁊ me hac nocte verberauit · reddite ergo ſi⸗

bi quod meruit. Cunqʒ iuliana daululum oculos aperuiſſet vt vide⸗

ret quis eſſet qui talia loqueretur. demon aufugiens exclamauit/

Heu heu me miſerum gaͤhuc puto ꝙ me velit capere et ligare.

Cũ ergo beata iuliana ðcollata fuiſſet p̃fectꝰ nauigãs ĩ mari cũ.xxxiiii
viris ara epeſtate⸗ ſbᷣmerſꝰ ẽ. Hoꝝ aũt coꝛꝑa cũ mare iactaſſʒ a feris
et auibus ſüt on

s in cathedꝛa ac. Sacerdotalis.

. 54 alis. pꝛimo RBegum. i.
Meli ſacerdote ſedẽte ſuꝑ ſellã ⁊qᷣ. Magiſtralis. Mathei.
hpcathedꝛa moyſi ⁊c. Beatus ergo petrus ſedit in cathedꝛa

,

uqꝛ fuit pꝛiceps oĩm regum.S.cerdotali.qꝛ fuit paſtoꝛ omniuʒ
Dagiſtrali. qꝛ fuit doctoꝛ ommium chꝛiſtianoꝛum.
Athecdaa ſãcti petri ab eccleſia feſtiue colit.qꝛ tũc beatꝰ pe
trus apud anthiochiã in cathechali honoꝛe ſublimatꝰ fuiſ⸗
ſe phibetur Muiꝰ ant ſolẽnitatis inſtitutio qᷓdꝛuplicẽ cau
e videt᷑. Pꝛima cauſa eſt Cum ei beatus petrꝰ apud anthio
chiã pdicaret.theophilus pꝛinceps ciuitatis illiꝰ dixit ei. Petre q̃ ra⸗
tieone populñ men iuerris. 2i ergo petrus ſibi fidem xpᷣi pᷣdicarʒ il
le eum vinculari fecit.⁊ ſine cibo ⁊ potu eum manere pmiſu.Sed cuʒ
petrus iam pene deficeret reſũptis tamẽ viribus eleuas oculos ad ce⸗
lum ait. Jeſu xpᷣe miſeroꝝ adiutoꝛ.adiuua me in his tribulatõibꝰ vefi

cientẽ· Cui dñs reſpõdit. Petre credis te derelictũ a me.ee boĩtati

derogas.ſi talia ↄtra me dicere nõ foꝛnudas. Pꝛeſto eſt qui tue bue:
mat miſerie. Audiẽs aũt paulus de incarceratoe petri ad theophiluʒ
venit. ⁊ ſe in multis oꝑibus ⁊ artibꝰ ſũmũ opificẽ eſſe aſſeruit.Ligna
⁊ tabulas ſe ſcire ſculpere.tentoꝛia pĩgere.⁊ multa alia iduſtrie opari
dixit. Quia theophilo obnixe rogatur vt in ev curia ſecũ ↄſiſtat Euo
lutis paucis diebus.paulus ad petꝝ abſcõſe i carcerẽ intromuit.Queʒ
videns pene moꝛtuũ ⁊ ↄſũptũ amariſſime flere cepit.⁊ ĩ amplexꝰ eius
q̃ſi flendo deficiebat.⁊ ꝓrupens ſic inquit.O petre frater meꝰ. gloꝛia

mea.gaudiũ meũ.dimidiũ anime mee.meo iĩtroitu reſume vires. Lũc

petrus oculos aperiens.⁊ ipᷣm ↄgnoſcẽs.lacrimari cepit.ſʒ ſibi loqui
nõ potuit.⁊ acccurrens paulus vix os eiꝰ apuit ⁊ imponẽs cibũ ipſum
refocillauit. Cũ aũt petrus cibo ofoꝛtatus fuiſſet.accurrẽſ in oſcula
pauli ruit.⁊ ãbo plurimũ fleuerũt. Paulꝰ aũt occłte rediẽs theophilo
dixit. Obõe theophile magna eſt gloꝛia tua.⁊ curialitas tua honeſta
tis amica.Behoneſtat multa bona exiguũ malũ. Reminiſcere qͥd feci
ſti illi deicole qͥ ðꝛ petrus.velut eſſe aliqd magnũ.Pãnoſuſ.defoꝛmis
macie ↄſũptus.ꝑ oĩa vileſcit.ſolo ſᷣmone d areſcit ⁊ talẽ te decʒ ĩ carce
rem ponere.Qui potius ſi libertate ſolita frueretur.poſſi tibi ĩ aliquo
vtilioꝛ eſſe. Nam ſicut de illo homines qͥdã aiũt. infirmos ſanat. moꝛ
tuos ſuſcitat. Cui theophilꝰ. Fabuloſa ſũt iſta paule que dicis quia ſi

LXRX VI I *

tnn mortuos ſuſcitare poſſet.et ſeipᷣm de carcere liberaret.Cui paulꝰ.Si
cut xpᷣs ſuꝰ a moꝛtuis reſurrexit vt dicũt.qui tñ ð cruce deſcẽdere no⸗
luit.ſic petrꝰ vt aiũt hoc exẽplo ſe nõ liberat.⁊ patiꝓ xpᷣo nõ foꝛmidat
Cui theophilꝰ. Bic ergo ei vt filiũ meum iã ꝑ q̃tuoꝛdeci anos moꝛtu
um reſuſcitet.⁊ incolumẽ eum reddã ⁊ libeꝝ. Ingrediẽs igit᷑ paułꝰ di⸗
xit.qũo reſuſcitatõʒ filii pꝛincipis ſpopõdiſſet.Cui petrus. Rẽ grãdẽ
paule ꝓmiſiſti ſʒ dñi virtute facillima. Sʒ cũ petrus eductꝰ de carcere
monumento apto ꝓ eo oꝛaſſet ↄtinuo reſurrexit. Sed pene ꝑ oĩa veri
ſimile nõ videt᷑.vt aut paulꝰ humana aſtutia ſe talia fabꝛilia ſcire ↄpo
nere fingerzʒ. aut vt ſentẽtia iuuenis ꝑ quatuoꝛdeci ãnos ſuſpẽſa fuuſʒ
TZũc theophilus ⁊ vniuerſus populus ãatiochie ⁊ alii qplureſ. dño cre
diderũt.⁊ gloꝛioſã eccleſiã fabꝛicauerũt. In cuiꝰ medio excelſã cathe
dram collocauerũt.⁊ petꝝ vt ab oibus videri ⁊ audiri poſſet exaltaue
rũt. In qua ſeptẽ ãnis ſedit. Sed poſtmodũ veniẽs romam in romana
cathedꝛa ſedit vigitiquiqʒ ãnis.HOe pꝛimo tñ honoꝛe eccleſia celebꝛat
qꝛ tũc pꝛimo pᷣlati eccleſie ceperũt loco poteſtate ⁊ noĩe ſbᷣlimari .Lũc
ergo ipletũ eſt illud qð legit i pſalmis.Exaltẽt eũ ĩ eccleſia ⁊ Et no
tandũ ꝙ triplex eſt eccleſia in qua beatꝰ petrus fuit exalt atꝰ.ſ.eccleſia
militãtiũ.malignãtiũ.⁊ triũphãtiũ.In hãac triplicẽ eccleſiã exaltatus
eſt ſᷣm triplicẽ feſtiuitatẽ quã de ipᷣo eccleſia celebꝛat. Eſt eĩ exaltatus
in eccleſia militãtiũ eidem pᷣſidẽdo.et eam ĩ animo in fide et moꝛibus

Gpbig laudabiliter regendo ⁊ hoc ꝙᷓtũ ad ſolẽnitatẽ hodiernã q̃ vꝛ cathedꝛa.
i gꝛ tũc ſuꝑ atheocenã eccleſiã põtificatũ accepit. ⁊ eꝗ ſeptẽ ãnis lauda
4 r biliter rexit. Scðo eſt exaltatꝰ in eccleſia malignãt i. ipam ſcʒ diſſipaã
R Ddo. 7 e5 ad fidẽ ouertendo. boc ptinz ad ſcdaz feſtiuitatẽ qͥ ðꝛ ad vicu
ud la.tũc eĩ malignãtiũ eccleſia diſſipauit · ⁊ multos ad fidem conuertit.
enn Tercio eſt exaltatus in eccleſia triũphãtium in ipᷣam feliciter itroeũ⸗

do. et hoc ꝙᷓtum ad terciã ſolẽnitatem que eſt paſſionis eiꝰ q; tũc eccle
ſiã triũphantium introiuit C Motandũ etiã ꝙ pluribꝰ aliis ratõni
bus eccleſia ter in ãno de eo feſtiuitatẽ facit.ſcʒ ꝓpter pꝛiuilegium ꝓ

inah

pter officiũ. pꝓpter bñficiũ. ppter debitũ.⁊ ꝓpter exempluʒ. Pꝛopter
uin pꝛiuilegium qm̃ beatus petrꝰ ab alus aplis ĩ tribꝰ fuit pꝛiullegiatus.
tl ꝓpter q iu⸗ pꝛiuilegiq eccleſia ter ĩ ãno eũ honoꝛat. Fuit eni pᷣ ceteris
dignioꝛ in autoꝛitate.qm̃ pꝛiceps aploꝝ extitit ⁊ claues regni celoꝛuʒ
accepit.Feruentioꝛ ĩ amoꝛe.cũ maioꝛe eĩ feruoꝛe xpᷣm diexit ꝙ ceteri

n ſicutĩ mitis locis euãgelii manifeſtat.Et efficacioꝛ in virtute. Nã ad
ree vmbꝛam petri vt legitur in actibus ſanabãtur infirmi. Scdðo ꝓpter
officium. Ipᷣe eĩ officium pᷣlatõnis ſup vniuerſam eccleſiam habuit ⁊
m ideo ſicut petrus fuit pꝛiceps et pꝛelatus totius eccleſie que diffuſa ẽ ĩ
Hw tribus ꝑtibus mũdi.ſcʒ aſia.affrica.et europa.ita eccleſia ter in anno
paß celebꝛat feſtũ eius. Tercio ꝓpter beneficium.qꝛ ipſe qui poteſtatem

accepit ligãdi atqʒ ſ oluẽdi liberat noſ a tribꝰ genei ibꝰ pecca toꝝ.ſ. co

gitatõiſ locutõis ⁊ oꝑatõis.Ell ꝙ i deũ ꝙ ĩ ꝓpum ꝙ ĩ nos peccauimꝰ2

Vll iſtud bñficiũ poteſt eſſe triplex bñficiũ aliud quod virtute clauiuʒ
peccatoꝛ in eccleſia ↄſequit. ꝛimum eſt abſolutõig a reatu oſtenſio

ſcom pene ſẽpiternalis in tꝑpalem ↄmutatio.tercium pene tpalis ſcðʒ
ptem relaxato· Et ꝓpter hoc triplex bñficium ſanctus petrus eſt tripli
citer honoꝛandus Quarto ꝓpter debitum qꝛ eniʒ ipſe tripliciter pa

uit ⁊ paſcit nos ſcʒ verbo exemplo ⁊ tpali ſubſ idio ſiue oꝛatõis ſuffra
gio. ideo obligamur vt ipᷣm triplici ter bonoꝛemuſ. Quinto ppter exẽ
plum.vt nullus peccatoꝛ deſperet etiã ſi tercio ſicut petrus deũ nega
uerit.ſi tñ eũ ſicut ipᷣe velit coꝛde oꝛe ⁊ ope ↄfiteri Secũda cau
ſa inſtitutõis eſt hec.q̃ qͥdẽ de itinerario clemẽtis eſt ſumpta. Cũ eni
petrus verbũ dei pᷣdicãs ãthiochiã ꝗppiquaret.oẽs de ciuitate illa ei
obuiauer̃t nudiſ pedibꝰ ꝓgẽtes.ciliciis ſe ĩduẽtes ⁊ caput puluere aſ

pergẽtes.agẽtes peitentiã ꝙ ↄtra eũ ſimoni mago cõſẽſiſſet. Detrus
vero coꝝ penitentiã vidẽs gratias deo egit.Zũc illi obtulerũt ei omi

vexatos laguoꝛibꝰ et demonibꝰ fatigatos. Quos dũ petrꝰ ãte ſe poi
iuſſiſſet. et ſuꝑ eos nomẽ dñi inuocaſſet.ĩmenſum lumen ibidem appa
ruit ⁊ omnes ꝓtinus ſunt ſanati currentes ⁊ oſculãtes veſtigia ſancti
petri.Lunc intra ſeptem dies pluſq; decẽmilia hominũ baptiſma ſu
ſceperũt.ita vt theophilus pꝛinceps ciuitatis illus domum ſuam in
baſilicam fecerit conſecrari. ⁊ ibidẽ petro excelſam cathedꝛam collo

cari.vt ab omnibus videretur ⁊ audiretur. Mec iſtud cõtrariũ eſt his

que ſuꝑius dicta ſunt. Potuit eĩ fieri ꝙ petrus ꝑ opatõʒ pauli a theo
philo ⁊ toto populo magmnifice ſit ſuſ. ceptus. Sed recedẽte petro ſimõ
magus populum puertit.⁊ otra petrũ grauiter ieteunt⸗ Bochmodi
vero penitentiam agens iteꝝ honoꝛabiliter eum recepit
ſtum de ĩcathedꝛatione beati petri ↄſueuit appellari feſtum epularuʒ
beati petri. ⁊ hinc tercia ratio ſũmitur inſtitutõis huius feſti. Cõſue
tudo enim fuit antiquitus gentilium vt ait magiſter iobãnes beleth.
ſingulis anis in menſe febꝛuario certo die epulas offerre ſuꝑ tumuloſ
parentum ſuoꝝ ⁊ eas de nocte demões conſumebant. Ipᷣi autem ab
animabus circa tumulos crrantibus quas vmbꝛas vocabant vaſtari
putabant.Solebant enim antiqui dicere.vt idem ait. ꝙ quando ĩ bu
manis coꝛpibus ſunt dicuntur anime.in inferis manes. ſpũs vero vo
cabant qñ ad celos aſcendebãt.vmbꝛas qñ recẽs erat ſepultura. ſiue
gquado circa tumulos errabãt. Hec aũt ↄſuetudo de ip̃is epulis vix a
Ehiamis potuit extirpari.Qð ſãcti patres attẽdentes ⁊ hoc penitui ex
tirpari volẽtes.feſtum de ĩcathedꝛatõe beati petri.tũ de illa q fuit ro⸗
ic. t de illa q̃ fuit ãthiochie.ſtatuerũt illo.ſ.eodẽ die quo talia fiebat
Eln ab ulis epulis adbuc ab aliquibus feſtũ beati petri epulaꝝ vocat

oc aüt fe

ſer⸗

o
ce
cif
nis

ni
lte⸗

dn

oſtr
loͤſc
öckr
Nrirn
golf
ae
hnec
ichan
Ciai
ula
Mra
ne
müntif
atſi
ng
tgute
pind
n ſun
van d
fückh
llattn

ſonn

1

=

4

=☛t2tͤ

NI. XVIII. C

Quarto inſtituta eſt ꝓpter reuerẽtiã coꝛone clericalis. Notandũ eni

ꝙ iuxta aliquoꝝ traditõʒ coꝛona clericoꝝ hic pꝛimo ſupſit inicin .Ma
dũ petrus anthiochie pᷣdicaret in ↄtumeliã nois xpᷣiani ſũm itatẽ eius
capitis abꝛaſerũt.Qð qͥdẽ poſtmodũ toti clero tradit᷑ in bonoꝛẽ. qð ꝓ

xpᷣo aploꝝ pꝛincipi in cõtumeliã fuerat irrogatũ Circa aũt ipᷣaʒ co

ronam clericoꝝ tria attendunt᷑.ſ.capitis abꝛaſio.capilloꝝ detrucatõ
⁊ foꝛme circulatio.Abꝛaſio aũt in ſuꝑioꝛi ꝑte capitis fit triplici ratoe
quaxꝝ duas aſſignat dyoniſtꝰ in eccleſiaſtica gerarchia dicẽs. Betoſio
capilloꝝ ſignat mudam et ñ foꝛmabilẽ vitã.Ad capilloꝝ ei detõſionẽ
ſiue capitis abꝛaſionem tria ſequũtur.ſ.mũdicie ↄſeruatõ.defoꝛmato
et denudatõ.Mũüdicie cõſeruatio.qꝛ ex capillis ſoꝛdes ĩ capite aggre
gãtur. Hefoꝛmatio.qꝛ capilli ad oꝛnatũ ſunt. Sigmificat ergo toſura
mũdam ⁊ nõ foꝛmabilẽ vitã.hoc eſt ꝙ clerici debẽt habere mũdiciam
mẽtis interiꝰ.et nõ foꝛmabilẽid eſt non exqͥſitũ habitũ exteriꝰ.HGenu⸗
datio aũt ſignificat ꝙ inter ſe et deũ mihil debz eſſe mediũ.ſʒ imediate

debent deo vniri. ⁊ reuelata facie dñi gloꝛiã ſpeculari.Capiuloꝝ dtrũ⸗
catio fit vt ex hoc detur intelligi.ꝙ clerici om̃es cogitatões ſuꝑſluas
a mẽte ſua debẽt abſcidere.⁊ ad verbũ dei ſꝑ auditũ ꝑatũ ⁊ expeditum
habere.⁊ oĩa tpalia pᷣterq; ad neceſſitatẽ a ſe penitꝰ remouere.it au⸗
tẽ circularis figura multiplici ratõe. Pꝛimo qm̃ hec figura no babet
finẽ neqʒ principiũ. Per qð datur intelligi ꝙ clerici ſũt miniſtri dei.q
nec habet pꝛincipiũ neq; finẽ. Secũdo qm̃ bec figura nullũ habet agu
lum.et ſignificat ꝙ clerici nõ debẽt habere ſoꝛdes in vita qi vbi ãgu⸗
lus ibi ſoꝛdes. vt dicit berñ. Et debẽt habere veritatẽ in doctrina. qm̃
veritas angulos nõ amat ſicut dicit hiero.Lercio qm̃ hec figura eſt
omniũ figuraꝝ pulcerrima. Añ in bac deus celeſtes creaturas fecit.
Per qð ſignificatur ꝙ clerici debent habere pulcritudinẽ interiꝰ ĩ mẽ
te ⁊ exteriꝰ ĩ ↄuerſatõe :·Quarto qm̃ hec figura eſt oim figuraꝝ ſipli⸗
ciſſia. Nulla eĩ figura vt dicit augu.ex vna linea cõſiſtit.ſola circula
ris figura eſt q̃ vna tm̃ linea cauditur. Per qð ſignificatur ꝙ clerici
habere vᷣbẽt ſiplicitatẽ colũbax.iuxta illud.Et

ſiplices ſicut colübe.

2
„ „

. —

nilis ſiue puus. Mã dõatꝰ a dño fuit qñ ipᷣm ð mm̃do
elegit. ⁊ iter. lxxii. diſcipulos deſignauit. Donatio dñi fuit
ectꝰ ĩter aplos nominari ꝓmeruit. Paruus fuit.qꝛ verã ſp
militatẽ pᷣuauit. Eſt aũt triplex humilitas ſicut dicit ãbꝛoſiꝰ. Pꝛia
afflictõis.q̃ q ðꝛ hbumiliatꝰ.Secũda ↄſideratõis.q̃ pꝛocedit ex oſi
ratõe ſui.Lercia deuotõis.q̃ ꝓcedit ex ↄgnitõe creatoꝛis. ꝛimam

babuit beat? mathias. martiriũ patiẽdo.Secũdã ſeipᷣm deſpiciendo.

iã maieſtatẽ dei admirando. Elel dicitur a ſmanu quod eſt bonum

cdleſias legitur beda ſcripſiſſe creditur B

gam hiſtoꝛia licet apocrifa ꝙ fuit qͥdam vir in bieruſ a:
uben. quialio noie dictus eſt ſimõ de tribu dan. vel ſcðʒ
tribu iſachar qui habuit vxoꝛẽ̃ que ciboꝛea nũcupata ẽ.

um vidit qð ꝑterrita cũñ gemitibus ⁊ ſuſpiriiſ viro ſuo retu
ees. Elidebatur mibi ꝙ fum ſlogicioſů parerem. qui totiꝰ gentis
noſtre ea
latu dignã ꝓfaris ⁊ ſpiritu ceu puto phitonico rapis.Cui illa. Si me
Pcepiſſe ſenſero ⁊ filiũ peꝑero abſqʒ dubio nõ ſpus phitonicꝰ extitit.
ſed reuelatõ certa fuit. Pꝛocedẽte igitur tꝑe cum filiũ pepiſſet paren
tes plurimũ timuerũt.⁊ qͥd de eo facerẽt cogitare ceperũt.Cuqʒ fuiũ
abhoꝛerẽt occidere.nec vellẽt deſtructoꝛẽ ſui generis enutrire 1p̃ᷣm i
fiſcella poſitũ mari exponũt.Quẽ marini fluctꝰ ad inſulã ꝓpulerunt.
que ſcarioth dðꝛ.Ab illa igitur ĩſula iudas ſcariothis appellatus eſt.
Pegina aũt illius loci carẽs liberis ad litus maris cauſa ſpaciãdi ꝓ/⸗

ceſſit et fiſcellã a marinis fluctibꝰ iactari vicẽs ipᷣam apiri pᷣcepit.ĩue

niẽſqʒ; ibi pueꝝ eligantis foꝛme ſuſi pirãs ait. O ſi ſolatiiſ tãte ſubleua

rer ſoboliſ ne regni mei pꝛiuarer ſucceſſoꝛe Pueꝝ igitur ſecreto nutri

ri fecit.⁊ ſe grauidam ſimulauit. Ladem ſe filiũ peꝑiſſe mentitur et ꝑ

totum regnum fama hec celebꝛis diuulgatf. Pricipes ꝓ ſuſcepta ſobo

le vehementer exultãt ⁊ ĩgenti gaudio plebs letatur. Jp̃ᷣm igit ᷣm ma
gnificentiã regiã regina educari fecit. Nõ poſt multũ vero tꝑiſ regia
de rege cõcepit.⁊ ſuo tpe filiũ pturiuit. Cũ aũt pueri aliqntulũ iã cre
uiſſent adiuicem ſepiꝰ colludebãt. pueꝝ regiũ iudas crebꝛiſ moleſtiiſ
Tiniuriis moleſtabat.et ad fletũ ſepi, puocabat. Hegina aũt boc mo
leſte ferẽs. ⁊ iudã ad ſe nõ ꝑtinere ſci E. ipᷣm crebꝛiꝰ verberabat. ſʒ nec
ſic a moleſtia pueri deſi iſtebat. Lãdẽ res pãditur. ⁊ iudaſ nõ verꝰ regi
ne filiꝰ ſed inuẽtꝰ fuiſſe apit. Qð iudas vt cõperit vehbemẽter erubuit
⁊ fratrẽ ſuũ putatiuũ filiũ regis latẽter occidit. Ob hoc capitalẽ ſentẽ
tiꝗ timẽs cũ tributariis iĩ hieruſ alẽ aufugit. ſeqʒ curie pilati tũc pᷣſidiiſ
mãacipauit ·Et qm̃ res ſimiles ſibi ſunt habiles. pilatus iudã ſuis mo
ribus iuenit ogruere ⁊ ideo ce pit ipʒʒ valde caꝝ hbabere. Uniuerſe igi
tur curie pilati iudas p̃ᷣficitur. ⁊ ad eiꝰ nutũ oĩa diſponunf. Quadam
igitur die pilatꝰ de palatio ſuo in qodam pomeriũ aſpiciens.illoꝝ Po
moꝝ tato deſiderio captꝰ eſt vt pene deficere videretur. Erat aũt illð

nomeriũ ruben patris iude. Ged nec iudas patrem neq ruben fuium

itio. inde mathias. bonum poſitum ꝓ malo ſcʒ ꝓ iuda Eiꝰ⸗

as aplus in locũ iude ſub ſtitutꝰ eſt. Sed pꝛimo oꝛtuʒ
ginem ipiuſ iude ꝓditoꝛiſ bꝛeuiter videamꝰ. LCegitur ei

itur nocte cũ ſibi mutuo debitum exoluiſſẽt. ciboꝛea obdoꝛ

uſa pditõis exiſteret. Cui ruben. Mefariam iquit rem nec re

—. — —

———,]— — —

bonee
nate

orn
gture
bente
ſch
chntge
chc
otein
genti⸗
lec te
Ane
Pet.
aen
ili
ihn
Plnr.
tns
idi
p ie
lbeua
townt
eg
aſ

üfoouou

wlrg⸗
ü
ſto
ſtban
r
Von
ltti
n
600
iö
lu

agnoſcebat.qꝛ ⁊ ruben ipᷣm ĩ marinis fluctibuſ piſſe putabat. ⁊ iudas

quis pater aut q̃ patria ſua fuerit penitus ignoꝛabat. Pulatus itaqʒ
accerſito iuda ait.Lato illoꝝ frucruũ captus ſü ðſiderio.ꝙ ſi his fru
ſtratꝰ fuero ſpm̃ exalabo.Coõcitꝰ igit᷑ iudas ĩ pomeriũ ĩſiliit. velociꝰ
mala carpit. Interea ruben vẽit.⁊ iudã mala ſua carpẽtẽ iuenit. F oꝛ·

titer igitur ãbo ↄtendũt.⁊ iurgia ſupaddunt. Poſt iurgia ſurgunt 94
verbera. ⁊ mutuis ſe miurus affecerũt.Ladẽ iudas rubeni ea ꝑte q
ceruix collo cõnectitur lapide ꝑcuſſit ꝑiter ⁊ occidit. Poina igit ſuſtu

lit. ⁊ pilato qͥd acciderit enarrauit.Ja die iclinãte.⁊ nocte ſuꝑueniẽt ẽę
ruben moꝛtuꝰ iuenif. ⁊ ſubitanea moꝛte pᷣuẽtꝰ eſſe putat. Luc pilatuſ

omnes facultates ruben iude tradidit. ⁊ cyboꝛeã vxoꝛẽ ruben i diugẽ

iude dedit. Quadã igit᷑ die dũ cyboꝛea grauiter ſuſpirarʒ. ⁊ iudaſ vir

er qͥd haberet diligeter interrogaret . illa reſpõdit.Heu infeliciſſima

ſum oĩm feminaꝝ.qꝛ ifãtulũ men marinis fluctibꝰ immerſi . ⁊ vix me
um moꝛti pᷣuentũ ĩueni.ſed ⁊ doloꝛi miſere pilatus addidit doloꝛc.qui
me meſtiſſimã nuptui tradidit.et iuitiſſimã tibii ↄiugiũ copulauit.Cũ
qʒ ula oĩa de illo fãtulo enarraſſet.⁊ iudaſ illa qͥ ſibi acciderãt retulifſ
inuentũ eſt ꝙ iudas matrẽ ſuã in vxoꝛẽ duxerit ·⁊ ꝙ patrẽ ſuũ occide
rit.Penitẽtia igitur ductus ſuadẽte cyboꝛea dñm noſtꝝ ieſũ xpᷣʒ adiit
⁊ ſuoꝝ delictoꝝ veniã iploꝛauit. Hucuſq; in pᷣdicta hiſtoꝛia ꝗpocrifa
legitur.que vtꝝ recitãda ſit lectoꝛis arbitrio reliq̃tur. licet ſit potius
reliqᷓnda qᷓ; aſſeréda. Bñs aũt ſuũ eñ fecit diſcipulũ ⁊ de diſcipulo in
ſuũ elegit ap'm. Qui adeo ſibi familiaris extitit ⁊ dilectus vt eũ face
ret ſuũ ꝓcuratoꝛẽ quẽ poſtmodũ ꝑtulit ſuũ ꝓditoꝛẽ. Poꝛtabat eni locu
los ⁊ ea qͥ xpᷣo dabãtur furabatur. Dolẽs vero tꝑe dñice paſſioĩſ ꝙ vn
guentũ qo tricẽtos denarios valebat nõ fuerat vẽditũ vt illos etiã de
narios furaretur. abiit ⁊ dñm.xxx.denariis vẽdidit.quoꝝ vnuſquiſqʒ
valebat. x. denarios vſuales. ⁊ ita dãnũ trecentoꝝ denarioꝝ recõpẽſa
uit. Vel vt qdã aiũt oĩm qͥ xᷣo dabantur decimã ꝑtẽ furabatur ideo
ꝓ decima pꝑte quã in vnguẽto amiſerat ſcʒ ꝓ.xxx. denarus dñm vendi⸗
dit. Quos tñ penitẽtia ductus retulit.⁊ abiens laqo ſe ſuſpendit.⁊ ſu⸗
ſpenſus crepuit mediꝰ. ⁊ diffuſa ſũt viſcera eiꝰ. In hoc aut delatuz eſt
oꝛi ne ꝑ os effũderetur. Mõ ei dignũ erat vt os tã viliter inqᷣͥnaretur.
qð tã gloꝛioſũ os.ſcʒ xpᷣi ↄtigerat.Dignũ etiã erat vt viſcera q̃ ꝓditõ
nem ↄceꝑant.rupta caderent.⁊ guttur a quo vox ꝓditõnis exierat la⸗
queo artaretur. In aere etiã interiit vt qui angelos ĩ celo⁊ hoĩes ĩ ter
ra offẽderat.ab ageloꝝ ⁊ hoĩm regiõe ſeꝑaretur.⁊ in aere cũ demoni
bus ſociaretur. CECũ igitur inter aſcẽſiõʒ ⁊ pẽthecoſten apli ĩ cẽa
culo ſimul eſſent. vidẽs petrꝰ ꝙ numerꝰ.xii:apłoꝝ erat minutꝰ.quoſ tñ
dñs ĩ hoc numeꝛo elegerat.vt fidẽ trinitatis ĩ q̃tuoꝛ mũdi ptibꝰ pdica
rẽt. ſurrexit ĩ medio fratꝝ dicẽs Aliri fratres oꝑtʒ vt aliquẽ loco iude

ſubſtituamꝰ. qui teſtetur nobiſcũ reſi urrectõem xp̃i. qꝛ dñs dixit no bis

Eritis mihi teſtes ĩ hieruſalem ⁊ in oĩ iudea ⁊ ſamartia. ⁊ vſqʒ ad vlti
mũ terre. Et qʒ teſtis nõ niſi de his q vidit debet te ſtimoniuz ferr e eli
gendus eſt vnus ex his viris qͥ nobiſcũ ſꝑ fuerũt.⁊ dñi miracula vide

3 7

rüt. ⁊ eius doctrinã audierut. Et ſtatuerũt duos de ſeptuagitaduobꝰ
diſcipulis ſcʒ ioſeph qui ↄgnominatus eſt iuſtus ꝓ ſanctitate ſua. qui

fuit frater iacobi alphei.⁊ mathiã de cuiꝰ laude ſu bticetur.qꝛ ſufficit

ei ꝓ laude ꝙ in aplm eſt electus oꝛãteſ dixerũt. Lu dñe qͥ noſti coꝛda

ommü oſtẽde quẽ elegeris ex bis duobꝰ accipe locũ miniſteru huiuſ
apoſtolatus quẽ iudas amiſ it. Et datis illis ſoꝛtibꝰ cecidit ſoꝛs ſi per
mathiã. ⁊ ãnumeratus eſt cũ.xi.apłis. Et notandũ ꝙ exẽplo hoc vt

ait hiero.nõ eſt ſoꝛtibꝰ vtendũ.qꝛ pꝛiuilegia paucoꝝ ↄmunẽ legem ñ

faciũt. Rurſus etiã ſicut ait beda.donec veniret veritas figurãa licuit

obſeruare. era ei hoſtia in paſſione fuit ĩmolata · ſed in penthecoſtẽ
ↄſümata.Et ideo in electõe mathie ſoꝛtibus vſi ſunt ne 9 lege dilcre⸗
parẽt.in q̃ ũmus ſacerdos ſoꝛte qꝛebatur. Poſt pẽthecoſtẽ vero iã ve

9

ritate ꝓpalata.vii.dyacões nõ ſoꝛte ſed diſcipuloꝝ electõe ⁊ aploꝛum
oꝛatoe ⁊ manuũ impoſitõe oꝛdinati ſũt. Cuiꝰmodi aũt he ſoꝛteſ fuerit
due ſactoꝝ patꝝ extãt ſẽtentie.Hiero.eĩ ⁊ beda volunt ꝙ he ſoꝛteſta

les fuerũt q̃les ille q̃rũ in veteri lege creberrimus vſus erat. Byoniſi

uſ aut qͥ fuit pauli diſcipulꝰ irreligioſũ exiſtimat boc arbitrari. aſerẽſ
ſibi videri ꝙ illa ſoꝛs nihil aliug fuerit. niſi qͥdã ſplẽdoꝛ ⁊ radiꝰ diuini

tus ſuꝑ mathiã emiſſꝰ.pꝑ quẽ ipᷣe oſtẽdebat ĩ gplm aſſumẽdꝰ. Ait eni
ſic ĩ libꝛo eccleſiaſtice gerarchie. De diuing aüt ſoꝛte q ſup mathiã di
uinitꝰ cecidit.alii qͥdẽ alia dixerũt nõ religioſe ſ icut arbitroꝛ. meã aũt
ipe itentõʒ dicã Elidentur ei mibi eloqͥa ſoꝛtẽ noĩare theartici qodã

domũ demſtrãas illi theartico choꝛo a diuina electõe ſ uſceptũ Hic igi

tur mathias aplus iudeã in ſoꝛtẽ accepit ⁊ pᷣdicatõi ibidẽ ĩſiſtẽs ⁊ mł

ta miracula faciẽs ĩ pace qᷣeuit. In nõnullis vero codicibꝰ legit ꝙ pa⸗
tibulũ crucis ptulit.⁊ tali martirio coꝛonatus celos aſcẽdit Huiꝰ coꝛ
pus rome ĩ eccleſia ſãcre marie maioꝛis ſub lapide poꝛfiretico ſepultũ
eſſe ðꝛ. ⁊ ibidẽ caput eꝰ populo demõſtraf In qdã vero legẽda
q̃ treueris iuenit᷑ ſic inter cetera legitur. Mathias de tribu iuda ⁊ ci
uitate bethleẽ illuſtri ꝓſapia oꝛiũdus fuit. Qui literis traditꝰ. omnez
ĩ bꝛeui legis ⁊ ꝓphetaꝝ ſ ẽtẽtiã appᷣhbẽdit. Laſciuiã quoqʒ abhoꝛrens
pueꝛiles ãꝗnos moꝝ maturitate viceba t. Infoꝛmabat quoqʒ eiꝰ qimꝰ⸗
ad virtutẽ. vt eſſet ad itelligẽtiã abilis.qd miſericoꝛdiã faciliſ.ĩ ꝓſpis
nõ elatꝰ.i aduerſis cõſtãs. itrepidus · Datagebat vt qð iuſſu pᷣcepat
opꝑe opleret.⁊ oꝛis doctrinã manuũ opatõe mõſtraret. Hic cũ ꝑ iude
am pᷣdicaret.cecos illuminabat. le pſos mũdabat.demões expellebat
cloudis greſſi.ſurdis auditũ.moꝛtuis vitã reſtituebat. Qui cum coꝛã

ds
e
ee
gide
gut
ft
uſ
ſer
ſ

f
ut
Ne
e⸗
e
fui
un
ſl
ſort
luint
tcni
ſͤdi
zut
i
Ni

=
=

. LXX.

põtifice accuſaret᷑ in multis. reſpõdit. Be obiectis q̃ crimina dicitiſ ñ

optet me multa dicere.qm̃ xpᷣianũ eſſe nõ eſt criminis ſed gloꝛie. Cui

ntifex. Si tibi dant iducie vis penitere. Et ille.Abſit vt a veritate

quã ſemel inueni ꝑ apoſtaſiã digrediar. Jgitur mathias in lege erat
doctiſſimus.corde mũdꝰ.animo prudẽs.i ſoluẽdiſ q̃ſtioibꝰ ſacre ſcrip

ture acutus in cõſilio ꝓuidꝰ . in ßmocinatõe expeditꝰ. Qui cũ verbum

dei ꝑ iude am pᷣdicaret.młtos ſignis et ꝓdigiis ↄuertebat Enð indeii

uidẽtes ipᷣm in cõcilio ſtatuerũt. Duo ergo falſi teſtes qͥ ip̃ᷣʒ accuſaue⸗
rãt. pᷣmo in ipᷣm lapides miſerũt.quos la 5 ſec
petuũt ſe epeliri. Qui dum lapidaretur ſecuri moꝛe romano pcutit. ⁊ ex
teſis in celũ manibꝰ ſpm̃ dño reddidit. Et ſubditur ibidẽ. Cud coꝛpuſ

pides ĩ teſtimoniũ ulis ſecuʒ

de iudea romã ainde treueri eſt traſlatů E In qdã vero alia legen

da legitur ꝙ vũ mathias

ĩ macedoniã adueniſſet.⁊ fidẽ xpᷣi pᷣdicarʒ. qn

dã potõʒ toxicatã qᷓ viſu cũctos pꝛiuabat ſ ibi dederũt. qu ĩ noie xpi
bibit ⁊ nullã leſiõʒ ĩcurrit.Et cũ illa potoe pluſq. ccl. excecaſſẽt. ile ſin

gulis manũ iponẽs.om̃s illumiaui · OFabol/ JHul⸗ eifa
eis apparẽs ſuaſit vt mathia occiderẽt.qͥ eoꝝ cultũ euacuaret.Et cuʒ

ℳ

llu miauit. Byabolꝰ? aut in ſimilitudie ĩf ãtiſ

ipᷣe ĩ medio eoꝝ ↄſiſterʒ.trib tñ dieb? eũ qꝛentes mime iuenerüt Ter
cia aut die ſe eis mamfeſtãs dixit. Ego ſũ.Quẽ manib? poſt tergů li.

gatis. ⁊ fune collo ipoſito crudeliter afflixerũt.⁊ ſic in carcere recluſe /

rũt. Elbi demões apparẽtes. dẽtibus in eũ fremebat ſed appinqꝛe nõ
poterãt. Dñs aũt cũ multo lumĩe ad eũ veniẽs ipᷣm de terra leuauit. et
vincula ſoluẽs ⁊ vulciter ↄfoꝛtas hoſtiũ apuit. Qui egreſſꝰ verbũ dñni
it qda obſtinati pſiſterẽt. dixit eis. Denuncio vobis

dicauit. Büu aüt qdã
ifernũ deſcẽdetis. Moxqʒ; terra ſe aꝑuit ⁊ cuctos ulos de
vero ad dũñm ſunt conueri FLV

8

„ RK—rðZ

regoꝛiꝰ q̃ſi gregi

„₰—

iuit. bñ ſtudz. bñ oꝛat. Eu vitã ſcripſit paulꝰ lõgobar
9, quã iohanes dyacõ⸗ diligẽti? poſtmodu opulauit
oꝛi ſenatoꝛia ſtirpe ꝓgenitus. c pater goꝛdia? 7 B
attigiſſet. ac reꝝ diuitiaꝝ copia plurimu abũdarz. cogi
oĩa deſerere ⁊ ĩ religiõʒ ſe trãſferre · Sʒ dũ lõgi ↄuerſioʒ

pdicatoꝛ. Vel ðꝛ gregoꝛv q̃ſi egregoꝛiꝰ
ab egregi et goꝛe. qſi egregius p̃dicatoꝛ ⁊ doctoꝛ. l gre
gua noſtra vigilos ſonat. qꝛ ipe vigilauit ſibi. deo ⁊ gregi
dicie ↄſeruatôz. deo ꝑ internꝗ otẽplatõz. gregipꝑ aſſidus ö

erz,t tutrᷣ ſe xpo famulatuꝝ putarz: ſi ſub ptoꝛis vꝛbam habun

mũdo ſpecietenꝰ⸗ deßuirʒ. ceperũt multa ↄtra eũ ex ſecult cura ſi ucreſce

re. ita vt nõ tm̃ ſpecie ſʒ ĩ eo retineretur ⁊ mẽte. Zãdẽ patre oꝛbatus
ſex monaſteria iĩ ſicilia ↄſtruxit. ſeptimũ itra menia vꝛbis ſub honoꝛe
