ne qᷓ indicõ ſacra coꝛpa ꝓderẽt.

pnceps aliqntulũ cepta ab ĩe

* aaoxLVIII

tenta vigiliis: que facta fuerant:viligenti ſtudio inueſtigauit. Receden
tibus q; carnificibꝰ:lintheolo mudo fuſũ ſanguinẽ ſctõꝝ collegit:c ter
re diligẽter infodit.vigilis ⁊ oꝛombꝰ vacãs:vbi ſctõx coꝛpꝑa obꝛuta no
uerat. Excolebat loca veneratõne qᷓ poterat. licet ſienter ne ſicut poſtea
factũ eſi geilane iuſſu remoueret᷑. Eadẽ nãqʒ ſceleratiſima mlĩere ſtratu
; plãtis ſtabulũ equoꝝ in loco vbi ſãcti martires hũati erãt fieri iuſſit:
erẽt. SFerunt tñ ab bis qͥ tũc fuere poſteris re
latũ: ꝙ aĩalia ibi ſtabulata ſuꝑ ſepulcra martiꝝ: nec ſtercoꝛa: nec vꝛinam
lacerent. honoꝛẽ martiribꝰ exhibẽtia:vt qð de capite ꝓpheta vaticinatꝰ
eſt. bic in eoð menbꝛis reꝑiret᷑. Cognouit maens bos poſſeſſoꝛem ſuü. 20
Iſrl ant nõ cognouit me.Caliqʒ mõ.vt dem eſt.ſcõꝝ coꝛpa hoibꝰ pene
ignota foꝛẽt:niſi pᷣfata burgũda in extremo vite poſita:qbuſdã fidelibꝰ
vbi poſita eſſent:reuelaſſet Cõtigit aũt vt dux ꝑacta nnlicia reuerteret
ad locũ vbi ſctõs viros dimiſerat: Quos cũ nõ inueniſſz:cepit ſtudioſe pꝓ

qfrere. qñ ⁊ qᷓ cã receſſerint:quo ve abierint:eiꝰvero vxoꝛ veneno m alicie
fedata. aliqñ ruboꝛe ꝑfuſa.aliqñ palloꝛe depᷣſſa.aliqñ cõfidentia roboꝛa

ta. diuerſos amfract nequicie ſue fraudibꝰ pᷣtendebat vicẽs. Nõ ſe eos

cuſtodiſſe: neqʒ cuſtodes adhibuiſſe.qũ voluerint veniſſe.qñ ſibi placuit

receſſiſſe: quo ꝑegrinatõis ſue moꝛem pᷣuarent. Quẽ feminea verba non

emolliũt: quẽ a ſtatu rectitudis nõ retrabũt Credulꝰ itaqʒ verb cõiugis

quiſirõe quieuit Sʒ qꝛ iu dñicaʒ vocẽ nihil
optũ eſt:qð nõ reuelet᷑:⁊ occultũ qð nõ ſciatur.cũ ea q̃ fcã fuerãt paulati
obliuioni traderẽtur.vnꝰ eoꝝ qui ſcõs viros gladio inuaſerãt.ſubito de
momo arripit.et ꝓpꝛiis ſe dentibꝰ laniãs a pũti miguit in eternã penaz
Alter vero in rabieʒ verſus:gladio ſemetipᷣm appetiit ECeffuſiſqʒ viſceri
bus ꝑ toꝛm̃ta pñtis tꝑis ad eterna puenit. Non mito pꝰ et ipᷣa belua de
ꝗ̃ loquimur demonibꝰ arrepta:voce magna clamabat. Juſte toꝛqueoꝛ q̃
s toꝛtoꝛes adbibui: ⁊ c magno cruciatu ad cruciatũ dya bo
Peruenit. aAaAaAaAAIXAIII

incto henrico imperatoꝛe
Ino ab incarnatõne dñi. M. i. ab vꝛbe aũt oↄdita. M. dcc. lii
Ottone tercio rome defuncto vacãte regni ſolio.cũ ð pꝛicipe
eretur ſubꝛogãdo.oĩm vota.nutu diuio ad euʒ inclinãtur:qͥ
no potiſſimꝰ heèbatur. Fuit nãqʒ eodem tꝑe quidaʒ dux baua
enricꝰ. henrici eiuſdẽ gentis ducis filtꝰ:cꝰ tꝑibꝰ ſcũs ivolfgã⸗
onenſiũ p̃fuit epᷣs tã bonitate qᷓ; nobilitate regia cõſpicuꝰ:et
oꝝ bõeſtate pᷣdarꝰ Hic iniciũ ſapiĩe tioꝛẽ dñi pleniter ẽ ſecutꝰ
lr̃aꝝ ſtudio pꝛĩcipalr imbutꝰ.⁊ totus ſana fide ⁊ actõe catho
go ab oĩbꝰ pari voto ⁊ cõi ↄſenſu oĩm aſſciſcit.diuina vtiqʒ
m̃tia: ut ꝑ tꝑal regni faſtigia ad culm̃ regni celeſtis ꝑtigerʒ

B

N.

Cunqʒ pꝛedictus rex henricus necdũ ceſaris vel impatoꝛis obtinerz di
gnitatẽ appuit ei ratiſbone btũg volfgagꝰ eps tali viſt lone. Eliſu nãqʒ
eſt ei ꝙ manẽs in eccia ſcĩi emmerãmi epᷣi ⁊ martiris accederet oꝛãdi gr̃a
ad bti ivolfgãgi ſepulcrũ.in eadẽ baſilica ſitũ. Cuũqʒ ibideʒ dñm ⁊ ſct
ivolfgangũ intimis pᷣcibꝰ conaret exoꝛare:ſubito videbatur ei:ipſe ſcũſ
ivolfgagus oſtare. euqʒ huiot verbᷣ appellare. Intuere diligẽter lr̃as in
muro qͥ eſt ſecꝰ tumuli ſcptas.Erat aũt ſicut ſibi videbatur ſcriptuʒ ſo

lũmõ pꝰ ſex.Euigilãs aũt rex retractatõe diutna ſeci reuoluit pauciſſſi

ma hui viſionis ſcpta. In pᷣmis ergo arbitratꝰ ꝙ p? ſex dies eſſet moꝛi⸗
turꝰ: multa diſpenſat pauꝑibꝰ.Cũqʒ dierũ ſex nuerꝰ pᷣteruiſſet:⁊ nibil in
ſe rex moleſtie coꝛpal ſenſi iſʒ: putauit pᷣ dictã viſionẽ ad ſex menſes ptine
re. Trãſactis vero ſex menſibꝰ⸗ cũ nichil infirmitatis in ſe pateretur:ar⸗
bitratꝰ eſt hũc nũeꝝ ad ſex ãnos ptinere.iõqʒ q ⁊ ſupᷣ cepit timere Cũqʒ
ſex anoꝝ nũerꝰ? integer ꝑtrãſiſſʒ: et ſeptimi ani dies reuolutꝰ ueiſſet: ipio

die ꝑ aplicã bñdictõem ſuſcepit ceſaris dignitatẽ. Lũc tondẽ ſentiẽs q/

eſſet ſua viſio.gras egit deo ſctõqʒ ivolfgago ep̃o qͥ ſibi talẽ reuelare di

gnat? eſt dignitatẽ. VUnctꝰ ergo in regẽ beatiſſimꝰ dei famulus henricuſ

tꝑal regni nõ cõtentꝰ anguſtiis. ꝓ qdipiſcẽda ĩmoꝛtalitatiſ coꝛona ſũm

regis:cui fuire regnare eſt:militare diſpoſuit. Summã etem̃ diligentiã

in aplificãdo cultu religionis adqhibuit.eccias dei ditare poſſeſſionibus

2 immenſ oꝛnatibꝰ augere cepit.Sedes q́ʒ epᷣales:hildenſhim videliczʒ
vbi a puero fuerat enutritꝰ ⁊ lris edoctꝰ Magdeburg ⁊ argentinã. miſ

nam ⁊ merſenburg. que barbarica immanitate adiacentiũ ſclauoꝝ vaſta
te fuerat: reſtaurauit.⁊ tam ip qᷓ; aluis epᷣatibꝰ per vniuerſum regnũ in

poſſeſſionibꝰ oꝛnam̃tis innũera dona diſtribuit. Beniqʒ cõſummatis
huiꝰ vite la boꝛibꝰ pꝰqᷓ; bone opionis odoꝛẽ lon ge lateqʒ redolere fecerat

locũqʒ ſibi dilectũ ⁊ cetera mõaſteria ditãdo ⁊ oꝛnando et excolendo ad
ꝓfectũ adduxerat.ad pci
ab ergaſtulo carms. Qui cemens diem moꝛtis ſ ii imminere. vocatis
ad ſe parentibꝰ beatiſſime impꝑatricis lzunegũdis.necnõ etiã qͥᷣbuſdã re

gni poꝛibꝰ.manu eã appᷣbendit et oↄm̃dauit eã illis huiõi verb mẽoꝛia di

gniſſimis. Hãc ecce inqͥt michi a vob imo a xpᷣo cõſignatã:ipſi xpᷣo dño

nfo et vobis reſigno virginem immaculatã. In eius vero trãſitu terra

ploꝛãte:celũ exultauit:ſicut etiã dñs per ſuã miſcðiaʒ reuelauit In ipßa
eteni hoꝛa exitꝰ ulius cuidam pᷣuo dei in ſolitudine ↄmoꝛãti dyabolus in
hũana ſpecie fertur apparuiſſe AQuẽ vir dei per ſpm̃ ꝓtinus agnouit: et

git ad eum:Quo pergis. At ille rñdit. Ad exeqas imperatoꝛis pergo.

Cui ule ait. ade et cõpic negociũ tuu qntũ a dño tibi permittitur. Ee
rumamen ↄſũmato officio tuo adiuratus per deum viuũ ad me reuerter

vt per te rei exitũ poſſim ↄgnoſcere. Poſt modicũ vero reuerſus coꝛã ſer
no dei gemebungus oſtitit. et voce qrula cum ingenti eiulatu dixit. Hen

piend immorceſſibilẽ coꝛonã a dño vocatꝰ eſt

ddi
,
nn
ſeß

eſ

foin
l⸗
ciſi
☚
in
3Mi
rr,

tſig

ſen
isi
D
ia!
ſünt
ns
wWe
gile
hiͤni
poſes
Hün
s
N
l
enis
ire
hudi

dio⸗

tem
⸗
sn
ſoutte
eß
m
n
i
HA

—

nes relinqns:cepit diuia cogitare.Cũ em̃ ſel tẽplũ intraret videns ſimu

* UaaxLIXI=
nuanuz laboꝛauimus. quin etis ab angel dei ↄfuſi di
e in legenda ſancti laurencii martiris MIN

e maximiani imꝑatoꝛis vir quidaʒ gentil in nichome
iobilitate generis pᷣclarus ac tꝑaliũ rerũ abundantia ſum
oĩe dioſcoꝛꝰ:cui erat filia ſpecioſiſſima nomie barbara.
t && erat coꝛpe pulcerrima:eã pater plimũ diligebat:q̃ ꝓpter re
in turri altiſſima quã eidẽ edificare fecerat:ne ab aliqͥ hoie vide
at ant btã barbara ingenioſa:et a tenera etate vanas cogitatõ

lacra:parentibꝰ ſuis ait. Quid ſibi volunt he ſitudies boĩim. Rñdent
parẽteſ. Taceas:nõ hoĩm: ſed deoꝝ ſunt:⁊ volunt adoꝛari ꝑ ilud qð ne
ſcitur: ⁊ qð nõ vider᷑. Barbara dixit.uerũt quondã hoies qͥs nũc coli⸗
mus. Rñdent ita.Ex hoc btã barbara die noctuqʒ replicabat tacita:di
cens. Si hoĩes fuer̃t dii nr̃i:ergo nati ſũt vt hoĩes:moꝛtui ſunt vt hoĩes
Si dii eſſent:nec nati fuiſſent:nec moꝛtui:qꝛ deitas:vt mihi videtur:nec
cepit: nec deſinit eſſe. Hõ etiã hʒ oꝛiginẽ terre:qꝛ terra eſt materia eius.
Si ergo hõ de terra eſt:⁊ hõ deus eſt:ergo aliqͥd pceſſit eũ:qð eiꝰ oꝛigo
ðꝛ.ſic aptiꝰ diceremꝰ terram deum. Sed qꝛ nec terra a ſe eſt:nec celuʒ a
ſe nec aer a ſe nec qq̃ a ſe:ex qbus q̃ttuoꝛ elementis cõſtat hõ:ſed creatu
re ſunt:neceſſe eſt his eſſe creatoꝛcẽ.Ecce quãta ſapia in taʒ iuuenili puel
la.Tandẽ tradita ſtudus liberalibꝰ alta trãſcẽdebat:ſed defuit ei noticia
veri dei.vanos ãt deoſ occlte ſpꝛeuit Et cũ vidit diis.ſ.lignis ⁊ lapidibꝰ
flectere genua ſenſibilia inſenſibilibꝰ mutis:aĩo valde coꝛrexit. Idcirco
venit rumoꝛ laudis nichomediã clamans.ſapientiſimũ viroꝝ alexãdrie
foꝛe.ſ.Oꝛigsnẽ cꝰ facundia totã terrã ꝑfunderet qͥ veris indiciis daret
cognoſcere verã deitatẽ ⁊ ydoloꝝ ↄfunderet vanitatẽ. Hec audiens btã
barbara multũ gauiſa eſt in domo pectoꝛis ſui.⁊ cepit ſedule tractare qᷓ
genere poſſet eũ adire. Erat eni pꝛ eiꝰ nobilis ⁊ valde potẽs.ergo miſte
riũ ſuũ ei ñ reuelauit Lũ neminẽ curatoꝛẽ hꝛet recurrit ad h̊ ↄſum vt lr̃aſ
eidẽ ſapiẽtiſſimo oꝛigeni dirigeret:⁊ ſecretuʒ ei patefaceret:in hec verba
Viro alexãdrie nobilitate aĩ lõge lateqʒ cõſꝑſo oꝛigei.barbara nichome
die tua ancilla.Becꝰ ⁊ honoꝛẽ deſiderii mei accepi foꝛe te vere diuitatiſ
oñſoꝛẽ.A pꝛima em̃ ſcintilla ingenu mei cũ toto coꝛde cõcupiui vt ad ve
ri dei noticiã ꝑuenireʒ :mente ↄcepi nullã deitatẽ ineſſe lignis ⁊ lapidibꝰ
q̃ hũana arte cõpoſita ſunt:q̃ nõ recipiũt ſenſibilitatẽ.⁊ nec loqui nec au
dire pñt.vñ ſꝑ tractaui eſſe falios deos:nec hoĩes poſſe eſſe deos:qꝛ hõ
incipit ⁊ deſinit eſſe.deꝰ aũt añ tꝑa fuit.ũ ergo vnq; deos credere potui.
qs hoĩes moꝛtales cognoui.In mitis taʒ motibꝰ poſita ſo deũ nob igno
tũ ꝓculdubio eſſe putaui:qͥ ſolus cũcta fecit:q; ſʒ amaui:huic me ſemꝑ

——

17

deuoui:a quo ſum id qð ſum.:niſi me ſententia fallit.cuius ſpũ animatã
me ſentio nec deſiſtã: donec ad eũ ꝑtingã. Quappter fame tue tumultu
Pcuſſa:pꝛ venerabil:mentẽ meã bis aptiꝰ voluere cenſui. Illũ deũ ſolũ⸗
mõ veſtigare cuiꝰ cognitõem apud te eſſe cognoui. Unde ſi ua eſt vt fa
ma refert ſupplices offero pᷣces q̃tenꝰ diſcutere digneris noctẽ ignoꝛan
tie.chaos cõfuſionis ab ancilla tua.⁊ inducere ſolez iuſticie lumenqʒ di
ſcretõnis. Appeto em̃ verũ deuʒ ſcire qui fecit viſibilia ⁊ inuiſibilia. et
vtrum vere vnus ſit vt ipᷣa iam nunc dudũ mecũ argumentata ſum 7c.
Hãc eplam direxit alexandriã qd oꝛigenẽ pᷣſbiterũ q̃ eſt in ꝑtibꝰ africe.
caput regionis illiꝰ.longe diſtans a mcomedia. Ie aũt puaret᷑ legatöne
quꝗ legauerat: ad deũ qͥ; nouerat ĩ cubiclo coꝛdis ſui lacrias fudit:dicẽſ

Bñe firma pedem eius quẽ ad famulũ tuũ miſi:ne aut me aut illũ moꝛs

t. His ⁊ aliis poſtulatõibꝰ qͥbꝰ deuote po⸗
terat nunciꝰ qlexandriã ingredit᷑. Oꝛigenẽ repit in pallatõ mãamee miis
alexãdrie ceſaris.vbi occupatur in docendo xpᷣianã religionẽ. Qui leti⸗
cia magna lr̃as barbare accepit. laudãs deũ qui buioi ſemen ſuſcitabat
et talia opatur Et ſtatim oꝛigenes doctoꝛ pᷣſtantiſſimꝰ accelerat ⁊ edidit
deſideriũ barbare in hunc modũ.Oꝛigenes veri dei indignꝰ ſacerdos.

pᷣuemat vſqʒ relegatio venia

et vt poſſibile eſt oſtenſoꝛ eius adpuc etiã alexandrie nunc degens Bar

bare barbarice gentis adoptõem filioꝝ dei et iheſu xpᷣi verã ſalutẽ. Siẽ
ſcripſeras ſcire te velle veꝝ deũ qͥs ſit. Scire debes ꝙ vnus eſt verꝰ de?
in ſubſt ãtia.⁊ trinus in pſonis.ſ.pꝛ ⁊ f.⁊.ſi. qcũqʒ hec oĩa credit oĩno hʒ

quo ad deũ ꝑtingere poſit. Lu ãt hec intellige 2 intellecta crede:⁊ ſi qd

defuerit ad plenitudinẽ deſiderii in legato reqre · qui te legem ſcãm eru⸗
diet: et libꝛos quos ſecũ defert tibi leget. Mõ eẽ dubites te ꝓ noĩe xpᷣi mi
tis toꝛm̃tis tradi. Ipſe em̃ dicit voce euangelica. Qui pdiderit aniaʒ ſu
am in hoc mũdo ꝓpter me:in vitã eternã cuſtodit eam. Oꝛigenes miſit

vnũ ex plibꝰ cũ nuncio barbare ad barbarã qui modũ magno deſiderio

eius daret. Pꝛeceſſit nunciꝰ barbare ⁊ nunciauit nunciũ virũ dei adeſſe
fecit ⁊ permiſit euʒ foꝛis ſtare vtrũ ↄueniens eſſet eũ intrare. Lunc illa
hoĩem aduocari fecit. Qui ingreſſus offerens ſalutatõnem in xpᷣo: Illa
aſſurgens inclinatur. et tã dei nomen qᷓ; hoiem veneratur. Pꝛ eius gra
viſitatõis ad eã venit.videns virũ ignotũ:tremens inqͥt:quis hic ⁊ cur
bic. Rñdit. Alexandrinꝰ medendi arte peritꝰ:qui ſpondet mgrm ſe bꝛe
glexandrie:qui ↄ vſus medicoꝝ etiã anias curat. Pr audiens receſſit.et
cõceſſit fieri cum eo colloquia. Tunc valentiꝰ ſacerdos ⁊ barbara confe
runt inter ſe ſua myſteria. Ibi tunc plecta epla ⁊ bñ docta qð defuit epi
ſtole ad plenitudineʒ deſiderii a legato q̃ſiuit:⁊ ad libitũ inuemit.Cogni
to aũt qũo pr ⁊.f.⁊.ſſ.ſit ſolus deꝰ:⁊ quo filius miſſus ſit a pꝛe. ⁊ ꝑ ſuſce
Ptam humanitatẽ hoiem pditũ reuocaſſet: captiuũ redemſ̊. per ſacrũ
Huacri eius peccata lainſſet: accelerauit ad boptiſmi grãm. et ob eodem

ln
nf
nohdi
le
fie.
töne
dici⸗
nors

No n⸗

nis

ue⸗

ſatobr

1ec

os.
Per

S

ſepde
Nioh;

ſidd

meru⸗
h
icz

Pes lt

delid
lſe
nel
n
s
bieten⸗
nſh
Huſt
MoN
eft⸗
Me
in
Nn

R 6 8 5
S
. .

Ma/OQα.

pbᷣꝛo valentio quem oꝛigenes ad ipſã miſerat baptiʒata cẽ ĩ turri in qua
eũ pꝛ poſuerat.Amplius que dei erãt queſiuit: ⁊ que ſurſuʒ ſunt cupies
libꝛos quos ei oꝛigenes mifᷣat:freq̃nter legit.⁊ valde creuit in ſcia diut
noꝝ etiã ſine mgro:⁊ in ſapia diuia.Legitur etiã de ea:ꝙ qꝛ pulcra fuit:

quidã de optimatibꝰ terre iliꝰ:pꝛi eius locuti ſunt:vt virũ ſibi acciperet
Ipſe vero accedens ad eam in turrim:pſuadebat eã:dicens.Filia mea:
quidã de potentibꝰ omẽoꝛati ſunt de te:vt accipent te mn coniugio:quid
ergo vis de h̊. Ipᷣa vero intuita pꝛẽʒ:cũ ira dixit. Ne cogas me boc age
re pꝛ Ot ipe ſeceſſit ab ea.deſcendenſq; inſtituit multitudinẽ artificũ qui
facerẽt lauacrũ:cõſtituit qũo fieri debuit:tribuens ſingulis mercedẽ in
integrũ.ꝓfectuſqʒ eſt in regionẽ longinquaʒ. Beſcendenſq; famula dei
videre opus qð factũ eſt.vidit ð ſeptentrionẽ duas ſolummodo feneſtraſ
dixit artificibus:OQuare duas feneſtras inſtituiſtis.Gicũt ei.Pr tuꝰ di
ſpoſuit. Quibus illa.Facite ⁊ michi aliã feneſtrã. Qui dixer̃t. Limemꝰ
dña:ne indignetur pꝛ tuꝰ nos.Bicit eis famula dei.Facite michi fene
ſtrã:ego de hoc acqͥeſcere faciã pꝛẽm meũ.Ipſi vero fecer̃t aliã feneſtrã
Perambulans vero barbara in natatoꝛio ðↄ oꝛientẽ:inſtituit in marmoꝛi
bus eius digito pᷣcioſam crucẽ. Bepoſt aſcendens in turrim vidit ſimula
cra q̃ colebat pr eius.ſuſcipiẽs ſpmſcm̃:inſpuit in faciẽ eoꝝ:et dixit.Si
miles vri fiãt qui faciũt vos:⁊ om̃s qui ↄfidũt in vobis.Finitoqʒ opere
reuerſus ẽ pr̃ eiꝰ de ꝑegrinatõe:⁊ otẽplatus tres feneſtras:dixit artifici
bus Quare tres feneſtras inſtituiſtis:dicũt ei.ilia tua ſic nob pꝛecepit
pſe vero ait filie. Cu imꝑaſti tres feneſtras fieri.At illa: Etiã bñ feci
Mam tres feneſtre illuminãt totũ hoiem Et aſſumens eã pr̃ eius deſcen
dens in natatoꝛio:⁊ dixit ei. Qũo abundantiꝰ iluminãt tres feneſtre du
abus. Illa rũdit. Cres ſunt mundũ iluminantes ⁊ ſtellaꝝ curſum regu
lantes pr ſcʒ filiꝰ ⁊ ſpnᷣſſanctꝰ.et hi tres vnũ ſunt in eſſentia.Tunc repie
tus furoꝛe pr̃ tulit ſpatã ſuã:vt eã occideret. Ipſa aũt oꝛabat ad dñm et
abſciſſa eſt petra:⁊ ſuſcepit eam intus.⁊ eiecit eam ſuꝑ montem in qͥ duo
paſtores erant:paſcentes oues ſuas.Et illi cõſiderauer̃t ꝙ btã barbara

a facie pr̃is ex᷑ petrã fugeret. Pr aũt eius q̃ritando diſcurrens venit ad

pᷣdictos paſtoꝛes:inquirendo:vtrũ vidiſſent barbarã filiã ſuam. VUnꝰ ãt
eoꝝ cõſiderãs iram pfr̃is:iurauit ſe neſcire eam. Alter vero digito eã ꝓ⸗
didit. Beata aũt barbara ꝓditoꝛi ſuo maledixit.⁊ ſubito ipᷣe verſus eſt ĩ
ſtatuã marmoꝛeã et oues eius in locuſtas mutate ſunt.hoc apocrifum ẽ.

Ot pf eã reꝑiens flagellauit:et coma tr̃it. eam cathenis ⁊ claue recluſit.

vt nõ aꝑiret ei quiſq;.Cõſtituitqʒ cuſtodes vſqʒdũ abiens nunciaret pᷣſi
di marriciano. Audiens ergd pᷣſes:iuſſit eam pñtari. Pꝛeſes aũt vidẽs
nmirã pulcritudineʒ eius:dixit ei.Qð vis.parce tibiipſi et ſacrifica dus.
aut acerrimis toꝛmentis traderis.Cui iula.Ego habeo ſacrificare deo

”UM
41 X

meo ibeſu xpo qui fecit celum et terram et mare et omnia que in eis ſunt
DZe demonibus tuis dicit ꝓpheta pᷣs.cxiii.Os hñt et nõ loq̃ntur.oculos
bñt ⁊ nõ videbũt. Siles illis fiãt qͥ faciũt ea:⁊ om̃es qui ↄfidunt in eis.
Tunc pꝛeſes furoꝛe repletus: iuſſit eam expoliare:et carnes eius neruis
thaurinis ſine miſcia diſcerꝑe:ita ut om̃e coꝛpꝰ eius inqͥnaret᷑ ſanguie
Et iuſſit eã carcere recludi:q̃tenꝰ tractaret q̃ pena eã cõſumerz. Media
nocte circũfulſit eã lux de celo in q̃ apparuit ei xpᷣs:dicẽs.Cõfoꝛtare fi
lia:qm̃ copioſũ fit gaudiũ in celo ⁊ in terra ſuꝑ paſſione tua. Non ergo
metuas minas tiranni.ego em̃ ſum tecũ:vt eruaʒ te ab oĩbꝰ plagis que
inferũt ur tibi:et ſtatim nuſq; apparuer̃t. Gaudebat aũt ⁊ exultabat brã

barbara ſuꝑ exhoꝛtatõe dñi.ane facto iuſſit pꝛeſes afferri eaʒ.Et in
tucns qꝛ illata toꝛm̃ta nuſq́; cõparuerũt:dicit ei.Ecce qũo repꝛopiciati

ſut tui dii tibi:et diligũt te:qꝛ plagas tuas ſanauer᷑̃t.rñdit barbara.Si
mues ſũt tibi dii tui ſurdi.ceci.⁊ muti:Et qũo plagaſ meas curar̃ poterft
qui ſibiipſᷣ remediũ.ↄferre nõ pñt.iꝑe ãt qui curauit eſt xpᷣs filius dei
viui:quẽ tu nõ vides:qꝛ induratũ eſt coꝛ tuũ a dyabolo.Lũc pᷣſes ut leo
fremens:iuſſit ei lampades ardentes applicari ad latera:⁊ malleo caput

eis cedi. Ipᷣa ant intuita in celũ:dixit.Lu noſti cognitoꝛ dñe:qꝛ amoꝛis
tui occaſione patioꝛ:me ergo ne derelinq̊s.TZũc iuſſit impiꝰ pᷣſes gladio

abſcidi mamillos etꝰ:que aſpiciẽs in celũ:ait. Ne ꝓiicias me a facie tua
dñe:et ſpm̃ſctm̃ tuũ ne auferas a me.Cũ aũt hãc plagã foꝛtiter ſuſtine⸗

ret: iuſſt eam nudam circũire regionẽ illam:⁊ plagis inferentibꝰ flagel
lari. At martir xp̃i videns in celum:ait. Oñe deꝰ:qͥ oꝑis celũ nubibꝰ ad
iutoꝛ et ꝓtectoꝛ meꝰ eſto.et tege nudatuʒ coꝛpꝰ meũ:ne videatur ab oculł

impioꝝ viroꝝ. Hec dicens. Geſcendit angelꝰ dñi:opiens eam ſtola cã⸗

dida. Hoc cũ videret impiꝰ pᷣſes:pᷣcepit eã gladio trucidari.Lũc furoꝛe

repletus pꝛ eiꝰ:ſuſcepit eã a pᷣſide.et pduxit eaʒ in montẽ.At vero ipſa

gaudens ſuꝑ h̊ feſtinabat.vt ꝑfectũ vite cterne bꝛauiuʒ accipet? addu
cta in montẽ:oꝛabat ad dñm dicens.Dũñe iu xpᷣe cui oĩa obediũt:pꝛeſta

michi hanc petitõennvt ſi qs mẽoꝛ fuerit noĩs tui ⁊ famule tue faciens
mẽoꝛiã paſſionis mee.Bũñe ne memineris pcõꝝ eiꝰ in die iudicii:ſed pꝛo

pitius eſto ei.Lu em̃ ſcis:qꝛ caro ſumꝰ.Et facta eſt vox de celo ad eũ:di
cens. Veni pulcerrima mea.reqᷣeſce in cubilibꝰ pꝛis mei qui eſt in celis
qð poſtulaſti:donatũ eſt tibi.Quo facto martir xpᷣi ad locũ ſupᷣdictũ ve
nit:et ibi martiriũ ſuũ finiuit.A ꝓpꝛio em̃ pꝛe decollata eſt. Prfe eiꝰ de
monte deſcendẽte:ignis de celo deſcendit:⁊ obuſſit en:ita ut nec puluis

eius inueniretur. Fuit vir nobilis comes ſaxome qui inimicũ ſuũ ca

pt mquit quẽ ſtati in turrim recludi fecit:⁊ familie ſue ſub pena magna

mãdauit: ne ſibi aliqᷣs cibũ vel potuʒ miſtraret:vt ſic eo citiꝰ moꝛeret fa
me. Ciqʒ ꝑ aliqð tꝑs ſine cibo et potu maſiſſet:cuſtodẽ turris voce lugu

QQQGIH
bꝛi ⁊ lam̃tabilłr rogauit:vt ei modicũ daret de pane: ob reuerentiã gloꝛi
oſe virgnis barbare: ne ſic fame moꝛeret᷑. Cuſtos nec clamoꝛem nec pꝛe
ces aduertebat:⁊ ſic ꝑ aliqð tꝑus iacebat: ⁊ nemĩ rñũſum dabat.Cuſtos
vero eſtimabat illum iam moꝛtuũ. Rogauit ergo dñm: vt ulũ exhi pmit
teret:pᷣuſq; coꝛpꝰ moꝛtuũ exalaret fetoꝛem. Iniecer̃t igit funem in collũ
detenti:⁊ ad ſummitatem deducentes ſic eum de alto pꝛoiecer̃t:qui cum
ad terrã ꝑpueniſſet:ſtatim ſe erexit: ⁊ om̃s qͥ aderãt hoc videntes:in fugã
cõuerſi ſunt: quos ille dulciter monuit:ac ꝓpter deũ rogauit ne fugerent
ſed ut ꝓpius accederent.Et cũ acceſſiſſent ad eũ: interrogauer̃t eu qũo hᷣ
fieret: aut qũo viuere poſſet. Quibꝰ ule rñdit. Btrã virgo barbara me in
oĩbꝰ anguſtiis meis cuſtodiuit:et in eiectiõe turris.ſuis ſanctiſimis ma
nibus me ſuſtentauit: ⁊ moꝛi nõ poſſum: niſi cõfeſſus: ⁊ ſacra cõione mu
nitus: ⁊ inunctꝰ. Interrogatus vnde hanc gram bhꝛet: dixit. Jeiunis et
oꝛonibꝰ oĩ die.oĩ anno honoꝛauteam.? hanc gram michi apud deuʒ ob
tinuit:ut moꝛi nõ poſſũ abſqʒ ſacr̃is:quibꝰ ꝑceptis:ſtatim ſpm̃ exalabat
Aliuud exemplũ legimꝰ. Zpe ſerenſſimi adolfi regis rõanoꝝ accidit.
vt aͤdã comes ex mãdato regis in ptibꝰ oꝛientalibꝰ? pᷣſt ideret Labente ve
ro tꝑe:famulꝰ qͥdã de ꝓſapia muitari ꝙ virginem violauerat:incuſatur.
qͥ captꝰ vincul incluſus:quouſq; cogitaret de coſilio nobiliũ:ac ciuitatiꝭ/
q̃õ eũ eſſet ſententia facienda.⁊ the ſtatuto om̃s cõuener̃t:⁊ iuuenis ad
ductus eſt qui intime rogauit ut cõfiteret᷑. Nocat ↄfeſſoꝛ:audiens eum
innocentẽ ipſuʒ inuenit. vnde cõfeſſoꝛ eũ induxit: ut btẽ barbare ppetuũ
puiciũ voueret:nec ad domũ veniret ⁊ rediret:mſi pᷣus locũ antiquũ cul
men in pꝛuſſia viſ itaret:qð ⁊ iuuenis fecit. Interea mulier clamãs iudi:
ciũ imploꝛat. iuuenis ille ad iudiciũ ducit᷑:iudex q̃rit de ſmia.iuuenis iaq
de vita ſua deſperãs.qᷣdã ignotꝰ acceſſit qm nemo nouit:exhoꝛtans iuuue
nem vt iudicem rogaret ipᷣm ſuũ verbũ looͤ: qð fcm̃ eſt. Lũc tota vniuer
ſitas cucurrit: qᷓ qer ule deſpect? vellet fari. Et rõnabiłr oñdens ꝓlatã
ſniam ) tuuenẽ eſſe nullã: 2 oſtãter ꝓbans:ꝙ om̃s tã nobiles qᷓᷓ ciues et
oſ̃s qͥ aderãt illud veꝝ eſſe dicebãt: ⁊ ſic ſniam reuocauer̃t:qꝛ vltra hũa
num ſenſum ꝓtulit qͥ nullus Idicere potuit. Et cuʒ pᷣdictꝰ iuuenis añ tri
bunal cxiſtebat:pᷣ nimio gaudio ꝓſternere ſe volens:caſu accidit vt collũ
iudicis amplecteret: qd videntes ui iudicis hoſtilr irruerũt in eũ.Hoc
pr̃ et amici videntes deſpati flentes et lamentãtes:q̃ſi moꝛtuũ eum reliqᷓ
runt: q intelligens ofeſſoꝛ ſuus ofidenter amicis ſuis ait. Nequaqᷓ ſic
de bñficus beate barbare diffidetis:qꝛ veraciter ſcio ꝙ ſanꝰ eſt:et nullã

patitur coꝛꝑis moleſtiã. Accedentes pr̃ et amici eiꝰ cũ feſtinatõe.nullu

veſtigiuz vulneris inue ner̃t in eo:gratulabantur illi et meritiſ et bñficiiſ

beate barbare ei pꝛeſtitis. et magnifice eaz laudauert. et ſic inuenis tan
gem in vᷣuicio beate barbare vuam ſuam finunt. “.

—
virgo religioſa vigens ſibi inſtare tꝑs deſpon

rogauit ut aliquã defoꝛmitatẽ ſ ibi immitteret: ut
mo ꝓcerü inſtantiã vitaret. Tunc vnꝰ ocul⸗ eius cre
p n capite ſuo. AHccepto ergo ſacro velamie bꝛigida cũ
aglils virginibꝰ ſacris velatis et deo deuotis in oppido medi extitit: vbi
ñs eius oꝛone plima dignat? eſt facere miracula. Hoſpitẽ quendam
marcũ noie:ſanauit. Becem ⁊ octo eccliis de vno modio ceruiſiã a cena
dñi vſqʒ in finẽ paſche ſufficienter miſtrauit. Lepꝛoſo cuidã petenti lac:
cum nõ hꝛẽt:aquam frigidam poꝛrexit:ſed in lac gqua cõuerſa eſt.eoqʒ

hauſto: puella quedã ſanata eſt. Beinde lepꝛoſum curauit. duos cecos il
luminauit Cõtigit ut cã cogente iter faciens in vadum fluuu laberer

etrt fracto copite:ſanguis emanauit:quo nulieres due mute linite: vocez
recepert. Poſt hoc vas pcioſi um regis a manu ruſtici lapſi⸗ um: diſſiluit:et
ne ruſticus damnaretur:q bꝛigiga integrum reſtitutũ eſt Cunqʒ milier
qᷓdã lepꝛoſo poma negaret: Bꝛigide p̃cibus:pomeriü funditus exaruit.
et poma nouiter intus relicta penitus euanuer̃t. Hinc iter faciens in cur
ru:vidit pauperẽ quendã cum fa milia ſua multo ſudoꝛe ligna ferentẽ:et
miſerta:dedit illi equos ſuos. Et illa cum puellis ſuis iũ viam oſedit
et ait.fodite ſub ceſpite ꝓpinquo:vt aqua pꝛoꝛũpat ꝓpter pegrinantes.
morx ceſpite eiecto:fons pſiliens emanauit. Hoc facto dux inde tranſiẽs

bꝛigide duos equos dedit. Appꝛopinãnte die paſche: dixit bꝛigida

puellis ſuis:que la uabit infirmas nr̃as ſ. oꝛoꝛes.Luqʒ ille: vtpote iuuẽcu
le omnes recul. arent:bꝛigida intrauit manibus illas lauãs et ab infirmi

tate ſanauit q̃rũ vna erat ꝑpalitica. alia demoniaca. alia lepſa In vomo
qdaz aliena ſctã bꝛigida manente: caſu cotigit ut oẽs exirẽt:⁊ vener̃t qͥdã

petẽteſ panẽ:⁊ bꝛigiqa circũſ piciẽs dixit puero ꝓpe cubãti talitico ⁊ mu
to qð tñ ipſa ignoꝛabat: puer ſcis vbi ſit clauiſet ile rñdit. Scio. dixit ei

bꝛigida. Gurge 2 miniſtra illis. Et factũ eſt itra In domo vna. xii. in

firmos curauit. In concilio magno:mulier quedã vni ep̃o crimen ſui

para impoſuit. cui c bti bꝛigidaos ſigno crucis ſignaſiz ula inummin
vertice capitis vſqʒ ad plantã pedis.nec tñ veritatẽ cõfeſſ. a eſt. Bixit.
Dic infantule:qͥs ẽ pꝛ tuꝰ. Et ule rmdit. Epus pater meus non eſt: ſi qui
dam in extrema parte concilii vltimus ⁊turpis ⁊ vilis. In diebus ill ve

nit ad ſanctã bꝛigidaʒ qᷓ daz virgo qrens elemoſinã ab illa. Cui bꝛigida

dirit. Accipe vaccam meã et abduc. Cui illa rñdit. Facca michi nichil
ꝓdeſt. venient ergo latrones auferent eaʒ michi. Bꝛigida dixit. Acci
pe cingulũ meũ ⁊ eo aq̃ intincto ſi pargens:et ſanab infirmos.Quo arre⸗

pto leta abuit:et ab infirmis ſanatis lucra multa cõtraxit:et pauperibuſ

* Q WQGQGLII

xpᷣi diſtribuit. In tpe famis bꝛigida ꝑꝛexit ad epᷣm iboꝝ:vt ab eo pe
teret fruges. Ille tꝑe qdrageſime cũ aliũ nõ hꝛet.panẽ durũ cũ lardo ꝓ
poſuit.⁊ illa cũ epo comedit. Due aũt illus puelle nolentes carneʒ come
gere abſconder̃t:ſz ule verſe ſunt in duos ppentes vñ grauiter a bꝛigida
coꝛã epo increpate ſũt.Lũc eis penitentibꝰ illis oꝛãtibꝰ pentes muta
oſt multa talia admirada bꝛigida mirgauit ad dñũm

01

Angolfus ex nobili genere burgundie oꝛiundus fuit. Qui qᷓ
gam vice in campania ad fontem veniens ⁊ de aqua bibens.
it dñs loci vbi fons emanauit:⁊ ei fontẽ venalem exhibuit
nemoꝛ illius verbi dñici. Si dixeritis buic monti:tolle te.
entũ ſolidis. Cum aũt hoc vxoꝛi domũ veniens narra

7„
☛
C

re ruus. baculũ quem manu tenebat: ſolo infixit. quo retrac
to ſtatim fons erupit:ſicut ille quẽ emerat.⁊ in loco vbi in campania fue
rat nunq plus emanauit. roꝛ aũt eius a quodã clerico nephario pol
luitur. ita ꝙ de h̊ eã ſuꝑ bis interpellaret.⁊ ipſa inſtãter negaret Imnit
te inquit manũ in fontem:vt deus qui cuncta videt veritatem oſtendat.
Illa impterrita immiſit:ſtatim carnes vſqʒ ad oſſa dependebant. Tunc
iUle. oꝛte quidẽ digna es:ſed ei qui cuncta iudicat reuo te Qleric? ve
ro mulieri adherens qᷓdam nocte ceruicẽ gangolfi abſoindere volens.ip

ſum in coxa vlnerauit. Qui poſt aliquos dies ſumpta ↄmuniõe ad dñm
migu it.qͥ mirac 1 nultis claruit. Clericꝰ vero vt iudas moꝛtuꝰ crepuit
medius. Axoꝛ aũt gangolfi cum audiuit ꝙ maritus eius egros ſanaret
Reſpondit. Sic facit virtutes gangolfus.ſicut anus meus.ſtatim a pꝑte
ila turpis ſonus pdiit. Laliqʒ deinceps ſubiacuit oppꝛobꝛio.vt om vi⸗
ta ſua eodeʒ die.i.ſexta feria.quot verba ꝓtulit. tot turpes ſonos ab illa

alricus ex nobili alemanoꝝ genere oꝛtus in monaſterio ſan
cti galli enutritur: vbi dum habitũ vellet acciꝑe: ab incluſa ꝑ⸗
ibetur: dicente ſibi:ꝙ futurus eſſet epᷣs in auguſta. Quod ꝓ
factum eſt. Quadam vero die cum ſancto Courado con-
ſi epo ad menſam conſedit: a qua conſurgens ter miſſam celebꝛa
vod dum conrado innotuit: dixit. Hemo illi hodie ſaturioꝛ ad miſ
ſam acceſſit:credenſ eum comediſſe Per oleum in cena domini ab eo
conſecratum multi ſunt ſanati: et oculi plurimi illiminati. Quodam
tempoꝛe in die ſancti iohãnis baptiſte graui infirmitate oppꝛeſſus.duo
iuuenes aſtiterũt ci:quoꝝ vnus ait Quare nõ ſurgis.debes em̃ ad ſan
ctum Jobannem milſam hodie celebꝛare. Qui ſurgens. bis eodem die

.

GMWÜι
S . SS l D

8 4 4

celebꝛauit Pot mita miracula anno dñi nõgenteſimo.etaris iue.lxxxiii
oꝛdinatõis Iue.l.migrauit ad dñm.Cui coꝛpuſ cũ ad lauandũ fuit denu
ath:tara fragracia de eo emanauit: vt cũcta pectoꝛa aſtatia replerẽtur
doꝛtat igit ad ecciazʒ: ſupuenit ivolfgagꝰ ratiſboneß eps: Pm i eccia
e bonoꝛifice a f ꝗ”ꝗMc AUII.
ta filia bilarie cꝰ ꝓgemitoꝛes a cipꝛo veneĩt: cũ eſſent cultui
vyeneris dediti: ipſa cum ancill ſuis meretricio ſe dedicauerat
NHaxꝝ ꝓſtibuluʒ narciſſus eps cũ felice dyacono pſecutõez dio

itas: ignoꝛus igreſſus eſt. Et pᷣmo ꝓ turpi amatoꝛe ſuſe
pianoꝝ eps cognitꝰ. Affra pecib⸗ epᷣi aduoluit: ⁊ ſt
Be mane vpiani qrunt.ſed affra ſub lin faſcicul eos ⸗

fra epm ad hilariã mr̃em ſuã ducit:qᷓ etiã aduoluta pedibꝰerꝰ ef

recuſat abſe cedere: niſi aliqᷓ ania ſibi in ptãtem detur. Batur ergo ei dꝛa⸗
to magn, ab epo in faucibus alpiũ quem ſtatim demon occidebat. Cũc
nareiſſus vomũ hilarie ĩ ecciaʒ oſecrauit:⁊ dyoniſiũ auuculũ affre epᷣm
oꝛdinauit in auguſta. Affra vero cũ ſolita exercere negligit: gaio iudici
Cui dum ludex paganus diceret deum xpᷣianoꝝ meretrices
idem compꝛehenſe in igne cremãtur AIIII.
olngldo

ualdus rex angloꝝ: filius achie: ſoꝛoꝛis ſãcti. admũdi regis
e ab aydano lindifranenſ diuia audiẽs. ⁊ cuʒ linguã igno

t diſtributa:diſcũ argẽteũ fecit cõfringi. ⁊ dari egenis. Cui
tulas:manũ eiꝰ oſe culabatur: dicẽs. nunq inueteraſcat hec ma

Hiana. Luc clãat demõ ſr ep̃m ſe iniuſte ſuis hitatõibꝰ expelli:et

bim bitare in tulb non poſſe. Affra rndit. Xpᷣm p pctõr
ubetur in inſula lici flumis cremari. mr̃ aũt ⁊ ancille dũ eã

qui ⁊ ꝓ xpo occubuit. fuit vi¶ magnaxꝝ elemoſ ina p. In die pa⸗

pulo interpᷣtabat᷑.Et die di‚ aupꝑes cõfluerent:⁊ iam oĩa vi

nus. ? factuz eſt ita. Permanet em̃ vſq bodie. Qui etiã die oc nocte va
cabat diuis.⁊ aut ſupinis aut flexis genibꝰ? gras agebat Ffe ſuo camfri

do ab impiis perempto. ducem bꝛitonü cum multis ſup ſe venienteʒ iße
erecto crucis verillo et flexis genibꝰ ſupauit. Nono aũt regni ſui qanno

etatis vero.xxxviii.rex mericioꝝ qui anteceſſoꝛem ſuum pemerat.ipſuʒ
in pꝛelio occidit.et caput cum mamb et bꝛochiis ignominioſe ſtipiti ſu
ſpendi. qui poſtea multis claruit miraculis. Seolaſtic⸗ quidã bona di
cens.et mala faciens ad extrẽa ꝑductꝰ. vidit ſe ad inferos duci.inuocat

bur iu oſualch. et allata ſibi pticulo pali m quo caput oſualdi cum mant

bus pependit.et in aq̃ bdicta poſi ita et eo potato vitã obtinuit et ſalutt

a

Lie
tnn
die
ws
n
ici
.

OQNA1

De ſancta TCecla o
Ecla ſponſa thamiri: ſedens in feneſtra ſua audiuit paulum:
lui ꝓconiũ venerat de virginitate pᷣdicantẽ. illi adeſit Zytꝰ
mbi pꝛeceſſerat ⁊ paulum ſe deſcripſit. Statura bꝛeuis.capi
Jupciliis iunctis. naſo aquilmo. gra plenuſ. Lunc mi tecle.fili
aplo accuſauerat. vnde ambo ad ꝓconſulem trabũtur. mr̃e õ fi
nte:qꝛ ſponſum ſuũ ↄtemnit:⁊ huic agheret. Lũc paulus ex
. 1⁊ tecla igni iniecta illeſa exiuit:et inuenit paulum pꝛo ſe oꝛantẽ
1 ſtatim ſequit᷑ anthiochiam. Ibiqʒ a quodã cõcupiſcitur:ſed videns ſe
cõtemni pꝛo ſacrilega iudici traditur. Seqnti die tecla inter leones et
leenas ⁊ vꝛſos ꝓiicitur:ſed om̃s ſe inuicẽ interficiũt.⁊ virgo illeſa pꝑmã
ſit. Lunc in aquã inter feras ꝓucitur:et dixit. In no.p.⁊ f.⁊ ſſ.ſit michi
bec aqua fons bapriſnn.et omnes fere ſtatim moꝛiebãtur. Iteruʒ in
Imphiteatro inter feras piici crudelioꝛes iubetur:ſed pie mrone cõfluũt
T odoꝛifera quedam aptant ut fere doꝛmiant ⁊ mitigentur:quibꝰ ſtatim
opoꝛatis: thauri foꝛtiſſimi adducuntur: quibꝰ ignita ferramẽta ad geni
ia ligantur: ut magis ſeuiant.⁊ virgo ligata inter ilos ꝓiicitur:ſed il
eſa ⁊ cõbuſtis vinculis abſoluituꝛ. Heinde iterum cũ aplo ſuironã ꝑgit
andẽ a paulo recta bñdictõne ſumpta:yconiũ rediit.⁊ ſponſũ moꝛtuũ re
erit. Mr eius in ſua nequitia permanſit.ipſa vero multa ꝝ virginũ mr
ns ad dominum migrauit. UMD QOQGVI

ſancta ꝛunegunge

nobiliſſimo pentũ magnoꝝ videlʒ auguſtoꝝ ſanguĩe duo
mmarceſſibuis głe floꝛes emicuer̃t.ſcdᷣs videlʒ henricꝰ roma
ii fmꝑii gloſiſſimu decus.eiuſqʒ digniſſima collectal pie mẽo:
indis impatrix. Eadeʒz vero btã ⁊ deo dilecta leunegũdis ter
patoꝛi coꝛpalr nõ carnalr ↄiuncta.celeſti regi virginitatẽ ſuam
t: quã vſqʒ in finẽ caſti ↄiugis ↄſenſu teſte deo opuauit. Quod
ſ diuimtatis teſtimoniũ ne lumen in tenebꝛis lateret:oñdit.dũ
onfundendũ virginitatis hoſtem et obſtruendũ os mendaciũ.
virginem xpᷣi loqntiũ.ſuꝑ ignitos vomeres incedere:⁊ illeſã pcedere de
dit. In faſtibus itaqʒ cõſtituta cõtinentie ſue gliam ſub terreni clamide
imperii ſatagebat abſcõdere:vt tãto ꝓpenſius q̃nto efficaciꝰ poterat:p
moueret.ꝗᷓ deo inſtigãte illo qᷓ; adiuuãte ad laudẽ ipᷣꝰ cogitabat pficer
BHBeniqʒ pꝰmoð nouellã fecũdiſſime plãtatõis ſue ecclłiaʒ quã cũ illo ſuo
ſtudioſiſſimo coopatoꝛe henrico in loco bãbᷣgenſi venuſtiſſime ſiẽ hactẽꝰ
cernit᷑:fabꝛicauit.ſub pꝛocimio pꝛicipis aploꝝ beati petri ⁊ ſctĩ geoꝛgii
martiris. mõaſteriũ ſub regula bti bñdicti ad aqͥlõareʒ plagã in bonoꝛe
ſaucti michael archãgeli extrunt.nõ mioꝛi ſtudio pᷣdioꝝ q́; oc diuerſoꝝ

dvonariis oꝛnamentoꝝ. Terciam demũ verſus meridieʒ ſub oꝛdine cano
nicoꝝ ſub titulo beati ꝓthomartiris ſtephani paru o quideʒ ſcemate ſed
maioꝛi opera de ſuo mrimonio eccleſiã dedicauit:ad quã dedicandaʒ be
nedictũ papam quem pꝛiuatꝰ deo dignus impatoꝛ henricus ad cõfirmã
dum bambergenſem pontificatũ aduocauerat:venire rogauit.ipſa qʒz i⸗
lud pſalmigraphi ſecum decantãs.Bñe dilexi decoꝛem domus tue.Bi
uerſa eidem ecclłie iur̃ impialeʒ magnificentiã mũera cotulit:in diuerſis
ecclłie oꝛnam̃tis:q̃ oĩ ipſe dñs aplicꝰ:vt ſp mẽoꝛia fundatricis ipᷣꝰ illie
floꝛeat.ne qñ ꝑ fraudẽ aut violentiaʒ vel furto ſubtraberent᷑ inde.dura
bãni ſui innodatõe.lxx.qʒ duoꝝ epoꝝ qui illic aderãt gutoꝛitate ip̃o die
cõfirmauit · Item monaſteriũ ad honoꝛẽ ſancti ſaluatoꝛis nri iheſu xpᷣi:
et eius victoꝛioſiſſime crucis.in loco qui confugia ðꝛ.magmfice conſtru
xit. ⁊ ancillaꝝ dei ibidem deo ſm regulã beati benedicti puientiũ cõgre
gatõem decentiſſime declinauit. Poꝛro cooꝑante ei in omnibꝰ imperiali
maieſtate. idem monaſteriũ omni oꝛnatu decoꝛauit. ante pꝛincipale alta
re yconã de auro et lapidibꝰ pᷣcioſiſſimis ſtatuit.caliceſ aureos ⁊ argen⸗
teos.catinos qureos.aureos vꝛceos.pallas ⁊ caſulas. vela et coꝛtinas.
cappas auro et gemmis pꝛecioſis intextas.⁊ cetera vtenſilia ſiue vaſa.
ad miniſteria tanto ſtudio ⁊ tam ſumptuoſ expenſ eidem eccłie contulit
vt quicũqʒ ea intuentur regiã munificentiã ⁊ mirã vtriuſqʒ impꝑatoꝛis:
videlʒ ⁊ unpatricis deuotõem in deum magnopꝑe mirari nõ ceſſent. Pꝛe
ter has pꝛincipales ſue opatõnis ⁊ pꝛimarias ecclias:que cõuentual ec
cleſia: que monaſteria.illoꝝ donatiuo non gloꝛtãtur ſe:aut in pꝛedus di B
latatas:aut decoꝛatas oꝛnamentis.Alias eniʒ antiquitate eollapſas re
edificauert.quaſdã etiã deſtructas ⁊ ad nichilũ redactas in pꝛiſtinũ vel
etiã in melioꝛẽ ſtatum inſtaurauer̃t.Et ſicuti pꝛudentes virgines oleum
ſue miſc die in diuerſos fuderunt.vt merito dicere poſſintæxpᷣi bonꝰ odoꝛ
ſumus in omni loco.O cõiugiuʒ nõ voluptate:ſed bona voluntate copu
latum. O ſanctũ mr̃imoniũ vbi vna fides inuiolate caſtitatis. vbi vnus
ſpũs miſcðie ⁊ veritatis.vbi idem velle in virtutibuſ.idemqʒ nolle in vi
ciis.vbi nec pᷣmꝰ nec alter diſcerni potuit:dũ alt᷑ qð pꝛimꝰ voluit.ubi par
