Be ſancto arienio abbate. clxxriu.
Be ſctõ agathon abbate. clxxiuii
= Be ſcis barlaã ⁊ ioſaphat.clxxv. *
Be ſancto pelagio papa cxxvi rur

Be dedicatõne eccleſie. cxxvu.

Bequunt feſtiuitates rlegs degd
iuncte pyl

De decẽ milib⸗ martirũ. xxviii.
Be viſitatõe beate virginis ma⸗

rie ad eliʒabeth

clxxix
Be ſancto arbogaſto

clxxx.

Be ſancto Adclio

pl lum in hieruſalen

BZe ſancto Hilarione
Be biſtoꝛia lꝛaro. magni:clxxxvii
conceptione ſancte marie vir

driii
2 3e ſancta Bꝛigida

S clxviii
– Jacobo martire lcxix

diſtoꝛie lom bardice fine

e ſancto Jodoco e
e ſancto Othmaro clxxxii.
e feſto pñtatõnis marie ad tem
cclxxxuu.
clxxxv

Be ſancto Cunrado
clxxxvi

ginis xxxviii.
e ſoncta Odilio clxxxix

Be ſancto thbimothbon cxe
Be ſancto Fabiana

e ſctõ bonifacio martire: cxcii.

BZe ſancta ſ. colaſtica ſoꝛoꝛe ſanctt

cxciii.

Betegun
cxcuii

ncto lälinno. . cxcvii
bentico impꝑatoꝛe. cxcviii
Barbara cxcix
. cci.
cciii
cccv.
cccvi

cto Gangolfo
ncto Adalrico
ncta Afra
ancto Oſualdo
ſancta tecda
ncta lꝛunegunde
cta Boꝛotbea ccvii
e ſancto ꝛvolfgango ccviii.
Hiraclm de ſcã lꝛatherina.ccix.
e ſancto Ludouico rege franco
ccx

cexii.
ccctiii.

ancta ngaane

ena domini cav.

ſtrum explicit

ccurꝛũt inir
Go letu

4 N
. 6
.

8

*

. DWU .

quattuoꝛ ſeptimanas a ltae

.
4

in moꝛtẽ.⁊ ad iudiciũ. ltima aũñ

eptimana

vitx fimtur. qꝛ ſanctoꝝ gloꝛia q dabit᷑ in vltio
aduentu nũq̃m terminabit. E iã ꝙ pꝛu

2 . iapri ättuoꝛ verſꝰ ptinet. ut p
nem et ad iudici videt᷑ memoꝛiã facere.ſicut ĩ officõ ipſiꝰ tẽpoꝛis pʒ
Mhaã rõoe aduentꝰ in carnĩ dicit ieuniũ e ult atõis. rõne gduẽeti

ü reſpõſoꝛiũ hine dice auẽt oputa
aquent⸗ dei is an ueniat. pꝛudẽs lectoꝛ attẽdat.
ALCaicet ant quadruplex ſit aduẽtus.tñ eccia ſpãliter de duplici.ſcʒ ĩ car
— Hic eſt etiã ꝙ ieiuniuz aduent⸗ ptim eſt exultatõis et ptim meroꝛis.
diciũ dici ieiunium me oꝛi. Et ad bocĩnuẽdum eccla curat the qa

cãtica leticie.et hoc ꝓpter aduentũ miſcricoꝛdie et exultatõis.quedax
vero deponit. ⁊ B ꝓpter aduentũ ſeuere iuſticie ⁊ meroiis B.
Circa aduẽtum igit ĩ carnẽ tria videri pñt ſcʒ adueniẽdi opoꝛtunitas.
et aduentus neceſſitas et utilitas. Opoꝛtunitas adueniẽdi attẽditur
pꝛimo ex ꝑte hominis qͥ pꝛimo in lege nature ↄuictus fuit de defectu
et iõ coactus eſt clamare ac dicere. Alumina oculos meoſ ꝛd. Neind
venit lex iubẽs.ĩ qua ↄuictꝰ ẽ de impotẽtia.cũ pꝛius clamaret.ñ deeſt
ui impleat.ſʒ qui iubeat. Ibi em̃ eſt ſolũmõ eruditus.ſed nõa pctõ li
beratꝰ. nec p aliquã gram ad bonũ qdiutꝰ.⁊ iõ coactus eſt mutare ad
icerc. Mõ deeſt qͥ iubeat ſʒ qͥ impleat. Opoꝛtune igit᷑ fuius dei adue:.
Qmt qñ hõ ð ignoꝛatia ⁊ ĩpotẽtia ↄuictꝰ fuit.ne ſi foꝛte añ veniſſz bõ ſu
is mertit is ſalutẽ aſcriberet.⁊ iõ medicie gtus nõ eſſet. Secũdo ex pte
rIpilqm venit in plenitudine tpis ⁊c Gal.iiu. At vbi vemit plenitudo

5 ¹ —.

tpis ad/ auꝗ. Multi dicut quare non añ venit rpᷣe qꝛ nõdum venerat
lenitudo tpis moderãte illo ꝑ quem facta ſũt omia tpa. Beniqʒ vbi
venit plemtudo tpis.vemit illeqͥ noſ liberauit a tꝑe. Qiberati aũt a tpe
moꝛbi vmuer ſal. Qoum em̃ moꝛbꝰ erat vniuerſalis opoꝛtunũ fuit
exhiberi mediciaʒ. Vñ dicit aug . ꝙ tüc magnꝰ vẽit med: cꝰ

—

q⸗ totũ mun ndi magne iacebat egrot⸗. Vlñ ecci n
q catant añ natiuit atẽ dñi. oñqdl mltiplicitateʒ ſui m oꝛ 7 nancka⸗

petit remediũ megici Aß ſiqdez e duentũ fun dei
rates ſiue ceci. penis etermiobligati. 1. m
ne vĩcti. tenebꝛis · 83p ig cEpriſt. to⸗ dige
ctoꝛe. re dẽptoꝛe.l illuiatoꝛe. 7 farnore Quaig igit
ignoꝛãteſ erã⸗.iõ ab ipo docer bam ſtati i pᷣma antipho
clamam?. O Seihgder. eni aa vockgu noſ

äp⸗ 2 udetie. Sʒ pap p iern ſi do
c an 9.O Zreagecer nn dom⸗ iſra:
i br⸗ Len entro S nand, ſi eſem v. do

Ferrven⸗ aenene .

A bo gbloluti. vi. uſo; 3 ſue du Bgegeiben eſer 2 libere n vellet ire
FFoofſet: igit lno rumn, 5 7 berel ſtt tñ apue ricrolte re

⸗ toꝛ ꝛ vat r getnr ar 5 5790

ne ccipe I iam et dare he vonoꝛe ⸗ 83, t eʒ
4 et dare vitam. kaure ignomim et vare egioꝛii. Bre autem ponit

8 qu attuoꝛ vtilitates ſiue cãs ſui aduẽtus dicẽs. Studebãt oẽs ſuꝑbið
adam ſtirpe ꝓgeniti:pſpera vite pñtis appetere.aduerſa deuitare.op
pꝛobꝛia fugere.glaʒ appetere· Venit inter eos ĩcarnatꝰ dñs aduerſa
appetẽs pſpera ſpernẽs.oppbꝛia ãplectẽs.gloꝛiã fugiẽs.J de. Criſt?
expectatꝰ veĩt.veniẽs noua docuit.docens noua.mirabilia exercuit.
mira faciẽs. pꝛaua tolerauit. Berñ.q; alias poĩt dicẽſ.Triplici moꝛ
bo miſerabilit᷑ laboꝛãꝰ nã ⁊ faciles ſũꝰ ad ſeducẽdũ.ðbiles ad oꝑandũ
et fragiles ad reſiſtẽdũ. Si diſcernere volumꝰ ĩter bonũ et malũ vᷣcipi
mur.ſi tẽptamꝰ facere bonũ ðᷣficiꝰ.ſi conamur reſ iſtere malo ſupamuꝛ
Meceſſariꝰ ẽ ꝓinð ſaluatoꝛiſ aduẽtꝰ vt ĩ nob pfidẽ bĩtãs illuminet ceci
tatẽ nr̃az. ⁊ nobiſcũ manẽs adiuuʒ ifirmitatẽ nraʒ ⁊ ꝓnobii ſtãs fragi
litatẽ nr̃aʒ ꝓptegat ⁊ ꝓpugnet. Hec berj. B. Lirca ſcõʒ aduẽtũ ſcʒ
ad iudiciũ duo vidẽda ſũt ſcʒ.Añ cedẽtia iudiciũ.⁊ ↄcomitãtia.Añce
dẽtia ſũt tria. ſeʒ ſigna tꝛibilia.ãtixpᷣi fallacia.⁊ ignis vebem̃tia.Sig
na ãt tꝛibilia pᷣcedẽtia iudiciũ ponũt.v.Lu.xxi.Erũt ſigna ĩ ſole ⁊ lui
na ⁊ ſtelliſ.⁊ ĩ fris pᷣſura gẽtiũ pᷣ ↄfuſione ſoĩtꝰ mariſ ⁊ fluctuũ Tria
ſigna pꝛima vᷣterminãt᷑ apoc.vi.Sol factꝰ ẽ niger tãq; ſaccꝰ cilicinus
et luna facta ẽ ſicut ſanguis ⁊ ſtelle celi cecider̃t ſuꝑ terꝛã.Sol igit ðꝛ
obſcurari vł quãtũ ad ſui lumims pꝛiuatõʒ.vt pꝛefamilias.id eſt hoĩe
moꝛiẽte q̃ſilugere videat.ł q̃ntũ ad maioꝛis lud.id ẽ.claritatiſ xpᷣi ſuꝑ
uẽtõʒz vl qᷓntũ ad metaphoꝛicã locutõʒ.qꝛ ſᷣm qug.tꝗ ſeuera erit vĩdic
ta diuina ꝙ etiã ſol ipᷣaz reſpicere nõ audebit.łq̃ntũ ad miſticã ſigni⸗
V ficatõʒ.qꝛ ſol iuſticie xpᷣꝰ tũc obſcuratꝰ erit qꝛ nullꝰ ipᷣm ↄfiteri aude
bit. Celũ aũt dꝛ bic aeriũ.⁊ ſtelle vocãt aſſub que habẽt ſil itudinẽ ſtel
laꝝ.⁊ dicũt᷑ ſtelle cadere ðᷣ celo ᷣm vulgi opinioneʒ qñ afſub vᷣſcendit.
Vñ et ſcriptura ↄfoꝛmat ſe ↄmuni mõ loquẽdi.Tũc em̃ maxĩe fiet ta
lis imp̃ſſio qꝛ ignea qualitas abũdabit: et hec faciet dñs ad terꝛoꝛem
peccatoꝝ. Vel ſtelle vicũt cadere qꝛ igneas comas emittẽt. vl qꝛ miti
qui vivᷣbant ſtelle ðᷣ eccłia cadẽt.vl qꝛ retrahẽtlumẽ ſuũ vt miniĩe vide
ant᷑. Be qrto ſigno quod eꝛit pᷣſſura in terꝛis.legit math.xxiiii.Erit
tũc tribulatõ qt nunq; fuit ab inicio mi ⁊q Quintum ſignum ſcʒ con
fuſionem maris quidam exiſtimãt eſſe ꝙ mare eum magno fragoꝛe ꝑ
ibit a pꝛiſtiana qualitate ſecundum illud apocalipᷣ.xxi. Et mare iã no
eſt. Vel ſecundum alios ille ſonitus erit qm nõ ſine murmure magno
xl.cubitis ſuꝑ montes eleuabitur et poſtea ppꝛimef. Vl ad literaʒ ßᷣm
gregoꝛium tunc fiet noua⁊ inaudita maris et fluctuum perturbatio
Hieronimus autẽ in annalibus bebꝛeoꝝ inuenit. xv. ſigna pꝛecedẽé⸗
tia iudicium. Sʒ vtꝝ cõtinue futura ſint an interpolatim non expᷣſit.
Oria die erigz ſe mare.xl. cubitis ſup altitudie y mõtiũñ ſtanſĩ loco ſuo
qſi murꝰ. Scda die tm̃ dᷣſcẽdet vt vix videri poſſit. Cercia die marine
belue apparẽteſ ſuꝑ mare dabunt mugitꝰ vſqʒ ad celuʒ ⁊ ea mugitꝰ

*

c

ſolus deus intelliget. Quarta die ardebit mare et aqua. Quinta arbo

res et herbe vabũt roꝛem ſanguinen. In hac etiã quinta die vt alii aſ

ſerũt omnia volatilia celi cogregabunt in campis. vnnqoqʒ genus in
orqdie ſuo.n guſtaria nec bibẽtia:ſʒ vicinñ gduentũ iudicis foꝛmidãtia

Sexta ruent edificia. In bac et

iq ſexta die vt dicit fulmina ignea ſur

gent ab occaſu ſolis cotra faciem firmamẽti vſqʒ ad oꝛtũ cõcurrentia

ra firmare ſe eſſe meſ

Septimg petre gginuicem collident et in quatuoꝛ partes ſcindentur⸗
et vnaqueq; pars vt dicit᷑ collidet alterã:neſcietqʒ homo ſonũ illũ ſed
tantũ deus. Ortaua fiet generalis terremotus qui adeo erit magnꝰ·
vt dicif ꝙ nullus homo nullü animal ſtare poterit. ſed ad ſolũ ommia/p
ſternẽt. Nona equabit terra. et omnes montes et colles in puluerẽ re

digen t. Becima exibüt homines de cauernis et ibut velut amentes .
nec mutuo ſibi loqui poterũt. Endecia ſurgẽt oſſa moꝛtuoꝝ.et ſtabũt

ſuꝑ ſepulcra. omnia eni ſepulcra ab oꝛtu ſolis vſqʒ ad occaſum ſolis a⸗

perient᷑ vt inde mo:tui exire valeant. Buodecima cadent ſtelle. omñia
eni ſider errantis et ſtationari ſpargent ex ſe igneas comas ·et iteꝝ
tüc valde generabunt aſſub. In bac etiã die dicit᷑ omĩa gnimalia ve
ment ad campos mugientia nec guſtantia nec bibetia. Tre decima mo

rientur vluẽtes vt c moꝛtuis reſurgant. Quartadecima ardebit celũ
et terra. Quintadecima fiet celũ nouũ et terra noua et reſ urget om̃es

E Secundum qo pᷣcedet iudicium erit anthicriſti fallacia. Ipᷣe enĩ

omnes decipe conabit quatuoꝛ modis. ꝛimo pꝑ callidã ſuaſionz ſiue
ſcripturarum falſam expoſitionẽ. Mittetur emz pſuadere ⁊ exſ criptu

am in lege ꝓmiſſum. Ende 2 legẽ chꝛiſti vðſtruet

et ſuam ſtatuet Pſal. Conſtitue lominel egiſlatoꝛem ſuꝑ eos ꝛq.glo⸗

ſaw eſt anthicriſtu legis pꝛaue latoꝛem. Dan xi. Et dabut obonina⸗

tionem et deſolationem tẽpli. Gloſa. Anticriſtus in tẽplo dei ſedebit

quaſi deus vt legem dei auferat. Secundo per miraculorum operatio⸗
nem. ii. theſſ.ii. Cuiꝰ gduentꝰ erit ſecundum operationẽ ſatbane in om

nibus verbis et ſignis et ꝓpdigis et mendacus.Apo.xiu. Fecit ſi igna
vt etiã ignem faceret de celo in terrã deſcẽdere. Glo. Elt apoſtolis da⸗
tus ẽ ſpirituſſanctus in ſpecie ignis et illi dabunt ſpiritum malignum
in ſpᷣe ignis. Tercio p donorum largitionem. Bañn. xiii. Babit eis po
teſtatem in multis et terrã diuidet gratuito. Blo. Anthicriſt⸗ ðceptis
dõa multa dabit et terrã ſuo exercituidiuidet. Quos eĩ ſuo terroꝛe ſub
iugare ñ poterit.auaricia ſi ubiugabit. Quarto ꝑ toꝛm̃toꝝ illatõʒ. Bañ
viu. Sup̃ quã credi poteſt vniuerſa vaſtabit. Itẽ grego. loquẽs ð athi
criſto. Robuſtos quippe ĩterfecit cum eos qui m̃te muicti ſunt coꝛpa
liter vincit. Tercium quod pꝛecedet iudicium erit ignis vehementia
qui quidem pꝛecedet faciem iudicis · Illum enim ignem ennttet deus
Nꝛimo ꝓpter mdi inouatõ; purgabit ei et renoua bit omnia clementa

.

*
5 6 *£

Vnge et adinſtar aque diluuii.xv. cubitis mõtibꝰ altioꝛ erit. ſicut di⸗

cit᷑ in hiſtoꝛia ſcolaſtica.qꝛ opa hominũ tm̃ aſcẽdere parctait.· Decudo
erit loco purga⸗

ꝓpter bominũ purgatõʒ.qꝛ illis qͥ tũc viui reperien
toꝛii.Tercio ꝓpter maioꝛeʒ dãnatoꝝ cruciatoʒ. Quarto ꝓpter maio
rem ſãctoꝝ illuminatõz. Nam ſcom baſiliũ deꝰ facta mũdi purgatõe
diuidet caloꝛẽ a ſplẽdoꝛe et totũ caloꝛeʒ mittet ad regionem damnato
rũ vt ampliꝰ crucient.et totuʒ ſplendoꝛẽ ad regionẽ beatoꝝ. vt ãpliꝰ
iocũdent. Cõcomitãtia aũt iudicium erũt plura. Pꝛimum eſt
diſceptatõ iudicis. Judex enĩ in valleʒ ioſaphat deſcẽdet.et bonos et
malos iudicabit.bonos a dextris ⁊ malos a ſiniſtris ſtatuet.Et cre⸗
dendũ eſt in loco eminẽti eũ eſſe futuꝝ vnde ceteri poterũt eũ videre.
Nec intelligendũ eſt ꝙ om̃es intra iliam valliculã ↄcludant᷑ qꝛ boc eſ
ſet puerile.vt dicit hieronimꝰ.ſed ꝙ erũt ibi ⁊ ĩ locis circũiacẽtibꝰ. In
parua aũt terra ĩnumerabilia milia hominũ eſſe poſſũt.maxime quan
do ↄſtringuntur.Et ſi neceſſe fuerit electi erũt ĩ aere coꝛpoꝛum agili⸗
tate. dãnati vero etiã eſſe poterũt diuina ſuſpendẽte virtute. Et tunc
iudex cũ malis diſceptabit.et eos ꝓoꝑibꝰ miſericordie que nõ habu⸗
erũt obiurgabit.et tũc om̃es ſuꝑſe plãgent.ſcõm qð oſtendit chriſo.
ſuꝑ matheũ dicens. Plangent ſe iudei videntes viuentẽ et viuificãtẽ
quem q̃ſi bominẽ moꝛtuũ exiſtimabãt.et ↄuincẽtes ſe de coꝛꝑe vulne
rato ſcelꝰ ſuũ denegare nõ poterũt. Plangẽt ſe et gẽtiles qͥ varuis diſ
put atõibus philoſophoꝝ decepti irratõnabiłẽ ſtulticiã putauerũt eſſe
deum colere crucifixcũ. Plangẽt ſe xpᷣiãi peccatoꝛes.qui magis dilexe
runt mũdum q; deũ vel xpᷣm. Plangent ſe heretici qͥ puꝝ hominẽ cru
cifixũ dixerũt.cũ videãt ipᷣm eſſe iudicẽ in quẽ ↄpnxeꝛũt iudei.Plãgẽt
ſe om̃es tribꝰ terre.qꝛ nec reſiſtendi virtꝰ eſt ↄtra eũ.nec fugiendi fa
cultas ante faciẽ eiꝰ eſt.nec penitẽtie locꝰ.nec ſatiſfactõnis tpus.ex ã
guſtia enĩ ommiũ rerũ nil eis remanet pᷣter lutctů. B Secũdũ ẽ dif
ferentia oꝛdinis.nã ſicut dicit gꝛegoꝛiꝰ in iuditio q̃tuoꝛ erũt oꝛdines.
duo ex ꝑte repboꝛũ.et duo ex pte electoꝛũ.Alii eni iudicant᷑ ⁊ pereũt
ſicut hi q bꝰdicet᷑. Eſuriui et nõ dediſtis mibi manducare ꝛd. Alii ve
ro nõ iudicant᷑ et pereũt.ſicut hi de quibꝰ dicit᷑. Qui nõ crediderit iaʒ
iudicatꝰ eſt.qꝛ nec iudiciſ verba pcipiũt.qͥ eiꝰ fidẽ nec verbotenꝰ ſerua
re voluer̃t. AVlii iudicantur et regnant ſicut hi qbꝰ dicet᷑.Eſuriui ⁊ de
diſtis mibi mãducare ꝛ. Alii non iudicant᷑ ⁊ regnãt ſicut viri pfecti qͥ
alios iudicabũt.nõ ꝙ ſententiam ferãt.qꝛ hoc ſolius iudicis eſt.ſed di
cuntur iudicare.id eſt iudicanti aſſiſtere. Et illa aſſiſtentia erit pꝛimo
ad ſanctoꝛum honoꝛẽ.Magnꝰ enĩ honoꝛ erit cum iudice ſeſſionem ha
bere. Juxta qð ꝓmiſit dominꝰ mathei.xix.dicẽs.Sedebitis ſuꝑ ſedes
et cetera. Scðo ad ſñe ↄfirmatõzʒ.ſñaʒ eĩ iudicis appbabũt ſicut aliqũ
uli qͥ indicanti aſſiſtũt e ſũiam appbant.et ad ipᷣam appꝛobandam

ſubſcribunt. Pſal. At faciant in eis iudicium conſcriptum. et ceteta
Tercio ad maloꝝ ↄdemnatõʒ.quos qͥdeʒ ↄdẽn abũt ex vite ſue ↄpatoe
H Cerciñ eſt iſignia paſſionis.ſcʒ crux claui et cicatrices ĩ coꝛpoꝛe

Hec eĩ erunt pꝛimo ĩ oſtenſionẽ ſue gloꝛioſe victoꝛie et ido in excellen⸗

tia gloꝛie apparebũt. EIñ criſo.ſuꝑ matheũ.Crux et cicatrices radiis

ſolis erũt lucidiores. Idem.Cõſidera quãta ſit virtꝰ crucis.ſol obſcu

rabit᷑.⁊ luna nõ dahit lumẽ ſuũ.vt diſcas qᷓntũ crux luna lucidioꝛ et ſo
le pᷣclarioꝛ eſt. Secũdo ĩ oſtenſionẽ ſue miſericoꝛdie:vt ex hoc oſtenda
tur qᷓᷓ miſericoꝛditer boni ſũt ſaluati.Tercio ĩ oſtenſionem ſue iuſticie
vt ex hoc oſtẽdatur ꝙᷓᷓ iuſtiſſime repbi ſint dãnati.qꝛ ſcʒ tm̃ pciũ ſui ſã⸗

guiis ↄtempſerũt.Elñ in hec verba eis expbabit. vt dicit criſo. ſuper
matheũ dicẽs.Ego ꝓpter vos homo factꝰ ſum ꝓpter vos alligatꝰ ſuʒ

et deluſꝰ et ceſus ⁊ crucifixꝰ.vbi eſt tantaꝝ iiuriaꝝ meaꝝ fructꝰ.Ecce

pciũ ſanguinis mei qð dedi ꝓ redẽptõe animaꝝ veſtraꝝ. vbi eſt ſeruitꝰ

veſtra quã mibi ꝓ pᷣcio ſanguinis mei dediſtis.Ego ſuꝑ gloꝛiã meam
vos habui cum eſſem deus apparens homo. et vilioꝛẽ me omnibꝰ? rebꝰ
veſtris feciſtis. Nam omnem rem viliſſimam terre amplius dilexiſtis
iᷓ iuſticiam meam et fidem· Hec criſ. J Quartum eſt ſeueritas iu

dicãtis. MNon enim flectetur timoꝛe q; ommpotens eſt. Criſ. Mõ reſi

ſtendi virtus eſt cõt ra eñ nec fugiẽdi facultas 2. Nec munere poterit

coꝛrũpi.qꝛ ditiſſimus eſt. Bernardꝰ. Eleniens veniet dies illa in qua
plus valebũt pura coꝛda ꝙ; aſtuta verba.et cõſcientia bõa qꝙ; marſupia
plena. Ille enim eſt qui nõ falle verbis nec flectet᷑ donis. Item augu

ſtinꝰ.Expectat dies iudicii.et aderit ile equiſſimus iudex qͥ nullus po

tentis ꝑſonam accppit. cuiꝰ palaciũ auro et argento nulliuſ epiſcopus
vel abbas vel comes coꝛrũpe poterit. Nec odio qꝛ optimus eſt. In eũ
eĩ qꝛ optimꝰ eſt oqiũ cadere nõ põt. Sapᷣ.xi. Nibil odiſti eoꝝ q̃ feciſti.

Mec amore ꝗꝛ iuſtiſſimꝰ . Eñ etiã fratres ſuos.id eſt falſos xpᷣiãoſ nõ
liberabit. Pſal. Frater ñ redimet. Iec erroꝛe qꝛ ſapiẽtiſſimꝰ eſt.Leo

papa. Iſta eſt ſciẽtia ſũmi iudicis.iſte eſt tremendꝰ aſpectꝰ· cui puium
om̃e ſolidũ.⁊ aꝑtũ om̃e ſecretũ.cui obſcura cla rẽt.muta reſpõdẽt ſiẽ

ciũ ↄfitet᷑.⁊ ſñ voce mẽs loqᷣtur. Et ivo cũ eiꝰ ſapiẽtia ſit taliſ ⁊ tãta 5

ipſiꝰ ſapiẽtiã nil valebũt allegatõeſ aduocatoꝝ.nec ſophiſmata phoꝛü
nec pᷣdariſſima eloqͥa oꝛatoꝝ. nec aſtucie verſutoꝝ. He hiſ q̃tuoꝛ ſic di
it hiero. Quãti illic eligueſ ⁊ muti felicioꝛeſ loq̃cibꝰ erũt quo ad bmũ
qnti paſtoꝛeſ phᷣis.qͥ ad ſcðʒ.q̃nti ruſtici oꝛatoꝛibꝰ.quo ad terciũ.q̃nti

ebetes argutus pᷣferẽdi ſũt ciceronis. qͥ ad q̃ꝛtũ R Quitũ ẽ accuſa⸗.

toꝛ hoꝛribil. tres ei tic accuſatoꝛes ↄtra peccatorẽ ſtabũt. ꝛiꝰ ẽ dya
bolꝰ qͥ tic accuſabit Augu.pſto tũc erit dyabolꝰ ſcitãſ verba ꝓfeſſiõis
nie. ⁊ obiiciẽſ nob qᷣcũqʒ feciꝰ ĩ qͥ loco ⁊ ĩ q̃ boꝛa peccauiꝰ.⁊ qͥd bõi face
re tjc öbnim? vctur⸗ eĩ ule adnſariꝰ. eqͥſſie iudex indica iſũ meñ eẽ ob

— — — —— ——,, —ũ ä.

culpã qui tuus eſſe noluit ꝑ grãm tuus ẽ ꝑ naturam. meus ꝑ miſeriã
tuus ob paſſionez. meus ob ſuaſionem.iCtibi iobediẽs.michi obediẽs.a
te accepit immoꝛt alitatiſ ſtolã.a me accepit hãc pãnoſam q̃ indutus
eſt tunicã.tuã veſtem dimiſit.cũ mea huc venit.Equiſſime iudex iudi
ca ulũ meũ eſſe ⁊ mecũ dãnandum eſſe. Heu heu poterit ne talł aperi
re os q̊ talis ĩuenit᷑ vt iuſte cũ dyabolo deputetur Mec aug. Secũd⸗
accuſatoꝛ erit ꝓpꝛium ſcelꝰ.peccata em̃ ꝓpꝛia vnũquenqʒ accuſabũt.
BGap.iiii. Veniẽt ĩ cogitatõe peccatoꝝ ſuoꝝ timidi.et traſducẽt ulos
ex aduerſo iniquitates eoꝝ. Bernh̊. Tunc loquẽtia ſu eiꝰ oꝑa dicẽt
Lu nos egiſti.opa tua ſumꝰ.nõ te deſeremꝰ.ſʒ ſemꝑ tecũ erimꝰ.et te
cũ ad iudiciũ pꝑgemus.Multiſqʒ ⁊ multiplicibꝰ criminibꝰ eũ accuſa⸗
büt. Terciꝰ accuſatoꝛ erit totus mũdꝰ.Gregoꝛius. Si queriſ quis te
accuſabit.dico totꝰ mũdus.Offenſo em̃ creatoꝛe offendit᷑ totꝰ mun
dus. Criſ.ſuꝑ maf᷑. In illo die nichil ẽ quod reſpõdeamꝰ.vbi celuʒ et
terꝛa aqua ſol et luna dies et noctes et totꝰ mũoꝰ ſtabũt ante deũ ad
uerſus nos in teſtimoniũ peccatoꝝ noſtroꝝ.et ſi oĩa tacerẽt ipᷣe tũ co⸗
git atones niĩ̃e et opa ſpecialiter ſtabũt aduerſũ nos añ deũ nos foꝛti⸗
fer accuſãtes LSextũ eſt teſtis infallibi.tres em̃ teſtes tũc aduer
ſum ſe babe bit peccatoꝛ. Vnũ ſupᷣ ſe habebit peccator.ſcʒ deum qui
erit iudex et teſtis. Hiere.xxix.Ego ſũ iudex et teſtis dicit dominus.
Aliũ ĩtra ſe ſcʒ ↄſtiẽtiã. Aug. Quuqs futuꝝ iudicẽ times.pñtẽ ↄſciẽ
tiã corrige. Sermo em̃ tue cauſe teſtimoniũ ẽ ↄſcie tue.Tertiũ iuxta
ſe ſcʒ ꝓpꝛiũ angelum ad cuſtodiam deputatũ qui tanq; ↄſcius omniũ
que fecit.cõtra eũ teſtimoniũ ꝓhibebit. Job. xx. Reuelabũt celi id eſt
ungeli iniquitatẽ eius Septimũ c artatõ peccatoris.ð hoc ſic dicit
Grego.O qᷓ;ᷓ anguſte erũt tunc vie repbis.ſuperiꝰ erit iudex iratus.
inferius hoꝛrẽdũ chaos.a dextris peccata accuſãtia.a ſiniſtris infini
ta demonia ad ſuppliciũ trabẽtia. intꝰ ↄſciẽtia vrens.foꝛiſ mũdꝰ ardẽſ
Miſer pctõꝛ ſic depᷣhenſus quo fugiet.latere erit impoſſibile.appare
re intolerabile. Octauũ eſt ſñia irreuocabilis Illa em̃ ſentẽtia nũqᷓ;
poterit ruocari.nec ab illa poterit appellari.Triplici em̃ ð cauſa apel
latõ in cauſis iudicialibꝰ nõ recipit᷑. Primo ꝓpteꝛ iudicis excellẽtiaʒ
Vññ a rege ferẽte ſententiã appellari in regno ſuo nõ poteſt.qꝛ in reg
no ſuo nulluʒ ſup ſe habʒ Sinuliter nec ab impatoꝛe vel papa poteſt
appellari. Secũdo ꝓpter criminis euidẽtiã.qꝛ qñ crimẽ notoriũ ẽ non
poteſt appellari. Tercio ꝓpter rem nõ differẽdam.qꝛ res non recipit
dilatõem.qꝛ foꝛte ex dilatõne detrim̃tũ pateret᷑. Similiter ꝓpter hãc
triplicẽ rõem ab illa ſentẽtia nõ poterit appellari. Primo ꝓpter iudi⸗
cis excellẽtiã.quia iudex ille nullũ ſupᷣ ſe habet.ſʒ ipᷣe oẽs excedit eter
nitate.dignitate ⁊ poteſtate VUnde ab impatoꝛe vł papa poſſet aliquo
mõ appellari ad deũ.a deo aũt ad nullũ licʒ.qꝛ ſupᷣ ſe nlim hʒ. Secũdo

pꝓpter criminis euidẽtiaʒ. ommta em̃ ſcelera et crimina repborum ibi
Vꝗz nota erũt ⁊ manifeſta. Hiero. Aderit illa dies in qua facta noſtra
rendã. nihil em̃ quod ibi agit dilationẽ patit᷑ ſʒ om̃ia ĩ momẽto ĩ ictu
oculi peraguntuꝛz. SSS T.

vir. vl dicit᷑ andreas q̃ſi antropos.id cẽ. homo.ab ana quod ẽ

et aaj ſu

ri ⁊ dyacones achaye ſeu aſie ſicut oculł ſuiſ viderat ↄſcripſeft. B.

ti. Primo em̃ vocauit eos ad ſui noticiã.ſicut qñ ſtãte
angrea die quadam cum iohanne magiſtro ſuo et alio cõ
AAAiiſcipulo audiuit a iohanne. Ecce agnus dei ecce qui to.
26 Et ſtatt
ſerũt apud illum die illo. Inuenienſq; andreas fratꝛem ſuũ ſimonẽ ad

Poſtmodum ſ⸗ ecũdo vocauit eos ad ſui familiaritatẽ.ſicut cum die qᷓ
dam turbis irꝛuentibꝰ ad ieſum iuxta ſtagnuʒ geneſareth qð dicitur

magna piſciũ vocatiſqʒ iacobo et iobane qui erant in alia naui ſecuti
ſunt eñ et iterũ ad ꝓpꝛia redierunt.Sed poſtea tercio et vltimo voca

vocauit eos de piſcatõe dicens. Elenite poſt me faciam vos ⁊c. Qui
relictis onmibꝰ ſecuti ſunt eum eiqʒ ſemꝑ poſtmodum adheſerũt.nec
vltra ad ꝓpꝛia redierunt. NMibuominus tamẽ vocauit andreaʒ ⁊ quoſ

dam de ſuis diſcipulis ad apoſtolatum.de qua vocatõne dicit᷑ mar.iii

Vlocauit ad ſe quoſ voluit ipᷣe ⁊ venerunt ad eum et fecit vt eſſẽt duo
ecim cũ eo C Poſt aſcenſionẽ dñi diuiſis apoſtol andreas apud
ſcithiam. matheus vero apud murgundiã pᷣqicauit. Viri aũt illi pᷣdi⸗
catõʒ mathei peniꝰ reſpuẽtes ei oculos eruerunt et vinctũ incarcera
uerunt.poſt paucos dies occidere eũ diſponẽtes. Interea angelꝰ dũi
ſancto andree apparuit. et murgũdiam ad ſanctũ matheũ ire pcepit.
Quo reſpondente ſe viam neſcire.iuſſit vt ad ripam maris iret.et ad
pꝛima nauẽ quã inueniret intraret.Qui velocius iuſſa oplẽſ ad vrbeʒ
pᷣdictam venit angelo duce ⁊ ꝓſpero vento flante.⁊ inuento aꝑto car
cere ſancti mathei eoqʒ viſo fleuit plurimũ et orauit. Lunc dominus
matheo reddidit beneficium duorum luminum quibꝰ euʒ pꝛiuauerat
nequicia peccatoꝛum. Matheus autem abinge receſſit. et anthiochiã

Beſancto andꝛea apoſtolo. +nm
dreas interpᷣtat coꝛꝰ vl rñdens vl virił ab ando: quod

ſurſum et tropoſ quodẽ cõuerſio.q̃ſi ſurſũ ad celeſtia ↄuerſus
i creatoꝛẽ ercctus.uit ergo decoꝛꝰ in vita.reſpõdẽs in ſapi⸗
enti doctrina.viri in pena.et antropoſ ĩ gloꝛia.Eiuſ paſſionẽ pᷣſbite

Ugdreas et quidã alii diſcipuli tribꝰ vicibꝰ a dño ſunt vo
m cu alio diſcipulo venit ⁊ vidit vbi manebat ieſus ⁊ man
duxit illum ad ieſum. Scquẽti aũt die ad piſcatõnis opera redierunt.
mare galilee. nauim intrauit ſimonis et andree.et capta multitudine

uit eos ad ſui diſcipulatum.ſicut quãdo ambulante ieſu iuxta idẽ litꝰ

— — — —————

V.

venit Anchea vero murgũdia remanẽte irati illi de euaſiõe ſãcti ma⸗
thei andꝛeã appᷣhendũt et ꝑ plateas ligatis manibꝰ ptrabũt. Cunqʒ
eiꝰ ſanguis efflueret ꝓ eis oꝛauit.⁊ ad xpᷣm cos ſua oꝛõe couertit. inde
in achayam ꝓficiſcẽs. Hoc aũt qð dicitur de huiſmodi oꝛbatone ma
thei et reſtitutõe duoꝝ luminuʒ p andꝛeã non puto dignũ fidei.ne ĩ tã
to euãgeliſta minoꝛatio infima denotet.q̃ſi ſibi non potuerit obtinere
qdð ancheas ei tã facile impetrauit. Quidã iuuenis nobilis dũ iuu
tis parẽtibus apoſtolo adheſiſſet parentes eius domũ in qua moꝛaba
tur cum apoſtolo ſuccẽderũt.Cuqʒ iam in altũ flama ſuccreſ. ceret. pu⸗
er accepta apulla ſuꝑ ignem ſparſit et ſtati ignem extixit. Illis aũt di
centibus filius noſter maguſ effectꝰ eſt. dũ P ſcalas vellent aſcẽdere.
adeo ſũt excecati vt ipᷣas ſcalas penitꝰ nõ viderẽèt.Tũc qͥdã exdamãs
att. Elt qd vos ſtulto laboꝛe cõſumitis. deus pugnat ꝓ eis.et vos non
videtis.Ceſſate iam ne ĩ vos ira dei deſcendat. Multi ergo videntes
domino crediderüt. Parẽtes vero eius poſt qͥnquaginta dies moꝛtii
in vno monumento ſuũt poſiti Quedã mulier cuida honncide coniun
cta cñ parere nõ poſſet ſoꝛoꝛi ſue dixit. Dade et ꝓ me d yanã dominam

noſtram inuoca. Cui iuocanti ait dyabolꝰ. Cur me iuocas. cũ tibi ꝓ
deſſe nõ poſſim. Sed vade ad andꝛeã apoſtolũ qui ſoꝛoꝛẽ tuam poterit
adiuuare.Ad quẽ cum iuiſſet et aꝗpoſtoluʒ ad ſoꝛoꝛẽ piclitanteʒ duxi

ſet. dicit ei apluſ. Recte hoc pateris qꝛ male nupſiſti.doloſe cõcepiſti

et demões cõſuluiſti. Sed tñ penitere ⁊ in xpᷣm crede ⁊ puerum ꝓuce.
Qua credẽte aboꝛtiuuʒ ꝓtulit et doloꝛ ceſſauit. B. Genex quidam
nomine nicolaus adit aplm dicẽs. Bomine ecce. lxx.ãni vite mee ſunt
ĩ quibus ſemꝑ luxurie deſeruiui.Accepi autem aliquando euangeliuʒ
oꝛans deum vt mihi amodo continẽtia largiret. Sed in ipſo peccato
inueteratus.et a mala concupiſcentia illectus ſtatim ad opus ſolitum
reuertebar. Quadam igit vice cõcupiſcentia inflamatꝰ oblitus euãge
lium qð ſi vp me poſuerã ad lupanar iui. ſtatimqʒ meretrix dixit mibi.
Egredere ſenex.egredere.quia angelus dei es tu ne me cõtingas.ne
qʒ huc accedere pᷣſumas.video enim ſ up te mirabilia. Stupefact? ad
verba meretricis recolui ꝙ mecum euangelium detuliſſem. NMunc igi
tur ſancte dei.ꝓ ſalute mea tua pia oꝛatõ intercedat.Aud:ẽs hoc bea
tus andꝛeas flere cepit. et a tercia vſqʒ ad nonã oꝛauit.et ſurgens no
luit comedere ſed ait. Non comedam donec ſciam ſi dominꝰ miſerebit
buius ſenis.unqʒ diebus quinqʒ ieiunaſſet.venit vox ad andꝛeã di
cens.obtines andꝛea ꝓ ſene.ſed ſicut ꝑ ieiunium maceraſti te.ſic ſe et
ipſe affligat ieiuniis vt ſaluef᷑. Sicqʒ fecit ſex menſibus in pane et
aqua ieiunauit.et poſtmodũ plenus bonis opibus ĩ pace reqͥ euit. c᷑le
nit igitur vox ad ꝗandꝛeam dicens. Per oꝛatoem tuã nicolaũ quẽ pdi
derů acquiſini Quidã inuenis chriſtianus ſ. ecretiꝰ ſãcto ãdꝛee dixit

iſater mea pulcrũ me vidẽs de oꝑe me illicito tempt auit.cuidũ nux
latenꝰ afſentirẽ iudicem adiit.volens in me crimen tante neqͥcie retoꝛ
quere. Sʒ oꝛa ꝓ me ne moꝛiar tã iniuſte.nã ⁊ accuſatꝰ penitꝰ reticebo
malens vitã ꝑdere qꝙ; matrem meaʒ ita turpiter ĩfamare. Juuenis igi
tur ad iudiciũ vocaturæ illuc eñ aucꝛeas ꝓſeqͥtur. Accuſat conſtanter
mater fuiũ ꝙ ſe voluerit violare. Interrogatꝰ pluries iuuenis an res
taliter ſe baberer ndr penitꝰ reſpõdebat.Lunc andꝛeas matri dixit
Crudeliſſia feinaꝝ qͥ ꝑ tuã libidinẽ vnicũ filiñ tuũ vis ꝑimere.Lũc illa
pᷣpoſito dixit. Bñe huic hõi filiꝰ meꝰ adheſit poſtqꝙᷓ hoc agere voluit
ſed neqͥuit. Jratus itaq; iudex iuſſit puerũ in ſaccum linitum pice ⁊ bi
tumine mitti et in flumine pꝛoici.andream vero i carcere reſeruari do
nec excogitaret ſupplicum quo periret. Sed oꝛante andꝛea tonitruum
hoꝛribile omnes terꝛuu et terre motus ingens cunctos pꝛoſtrauit.et
mulier a fulmine percuſſa et arefacta coꝛruit.Oꝛant ibus autem cete-
ris apoſtolum ne perirent.oꝛauit pꝛo eis et omnia ceſſaueruut. Cunc
pꝛepoſitus credidit et domus eius tota.Cum autem eſſet apoſtolus in
ciuitate nicea dixerunt ei ciues ꝙ extra ciuitatem ſecus viam ſeptem
demones erant qui pretereuntes homines occidebant. Quibus ad iuſ
ſum nPoſtoliante Populum in ſpecie canum venientibus. pᷣcepit vt i è
luc irent vbi nulli bominum nocere poſſent.Qui ſtatiʒ euanuerunt.Jl
li autem homines boc viſo fidem xpᷣi receperunt.Et cũ veniſſʒ ad poꝛ
tam alterius ciuitatis ecce quidã iuuenis moꝛtuus ferebat. Querẽte
apoſtolo quid ei accidiſſet. dictum eſt ei ꝙ ſeptem canes venerunt ⁊ ee
in cubiculo necauerunt.Et lacrimans apoſtolus ait. Scio domie ꝙ fu
erunt demones quos a nicea vrbe repuli. DNixitqʒ patri. Quid dabis
mibi ſi ſuſcitauero filium tuum.Cui ille. Mil carius ego poſſidebam
ipſum ergo tibi dabo.Et facta oꝛatõe ſurrexit et populo adheſit. Cũ
quidam viri numero quadꝛaginta ad apoſtolum nauigio venirent. vt
ab eo fidei doctrinam reciperent.ecce a d yabolo mare concitatur.et
omnes pariter ſubmerguntur. Cum autem eoꝛum coꝛpoꝛa ad litus de
lata fuiſſent ante apoſtolum depoꝛtantur.et ab eo cont inuo ſuſcitanf.
Qui omnia que ſibi acciderant narrauerunt. Vnde in quodaʒ himno
mſius legitur. Quaterdenos iuuenes ſubmerſos maris fluctibus.vi
te reddidit vſibns. Item magiſter iobãnes beleth ait de feſto ſancti
andꝛee. Sciendum eſt iquit.ꝙ niger fuit coloꝛe.barba pꝛolixa ſtatura
mediocris. E Beatus igitur andꝛeas in achaya conſiſtens totam
cam eccleſis impleuit ac plurimos ad fidem xpᷣi conuertit. Exoꝛem
quoqʒ egee pꝛo conſulis fidem xpᷣi docuit.et ſacro baptiſmatis fonte
ipſam regenerauit. Audieus boc egeas patras ciuitatem ingreditur
compellens chꝛiſtianos ad ſacrificia ydoloꝛum Cui occurrens adeas
dirit. Opoꝛtebat vt tu qui iudex bominũ eſſe meruiſti intem is iudice,ʒ

—

VI:
mum qui in celis eſt agnoſceĩes et agnitu coleres. et colẽdo animiũ

—

4

a falſis diis penitus reuocares. Cui egeas. Lu es ancheas alugſkiie
ſam pꝛedicas ſectam quam romani pꝛincipes nuper exterminare iuſ⸗
ſerunt. Ad quem anckeas. Romani pꝛincipes nondum cognouerunt
quomodo filius dei vemens docuerit ydola eſſe demonia.que hbec do⸗
cent vnde offendatur deus. vt offenſus ab eis auertatur.et auerſus
non exaudiat.et non exaudiendo ipſi a dyabolo captiuentur.et captt⸗
uati tam diu deludantur donec nudi de coꝛpoꝛe excant. nibil ſecum
pꝛeter peccata poꝛtantes. Cuiegeas. Iſ a vana bieſus veſter pꝛedi
cans crucis patibulo eſt affixus.

Cui ancheas: Pꝛo reſtauratione no
ſtra non pꝛo culps ſua crucis patibulum ſponte ſuſcepit Ad quem ege
as dixit. Cum a ſuo diſcipulo fuerit traditus et a iudeis tentus. et
militibus crucifixus. quomodo tu dicis eum ſponte crucis ſ ubiſſe ſup

plicium. Tunc andꝛeas quinqʒ ratiombus cepit o oſtendere chꝛiſtum
voluntarie paſſum fuiſſe. ſcilicet ex eo ꝙ paſſionem ſuam pꝛeuidit . et
diſcipulis ſuis futuram pꝛed ixit. Ecce inquiens aſcendimus hieroſo

limam et cetera. Et ex eo ꝙ petro eum ab hoc auertere cupiente dure

indignatus fuit dicens. Elade poſt me ſathana et cetera. Et ex eo
vtriuſqʒ. ſ. patiendi et reſurgendiſe poteſtatem babere manifeſtauit
dicens. Poteſtatem babeo ponendi animam meam et iterum ſumen
di eam.· Et ex eo ꝙ pꝛoditoꝛem pꝛecognouit cum panem intinctum ei
Deldit. nec tamen vitauit. Et ex eo ꝙ locum in quo pꝛoditoꝛem ventu-ꝰ
CLiebat elegit. Et his ommbus ſe interfuiſſe afſeruut. Oddiditqʒ an
dxꝛcas ꝙ miſterium crucis magnum eſſet. Cui egeas: Miſterium dici
non poteſt. ſed ſupplicium · Veruntamen niſi mihi obtemperaueris
ipſum miſterium in te faciam experiri. Cui andꝛeas. Si crucis pati
bulum erpaueſcerem. crucis gloꝛiam non pꝛedicarem. Audire autem
te volo miſterium crucis ſi foꝛte credas ipſum agnitum colas vt ſalue
ris. FF Tunc cepit ei miſterum redemptionis pandere: et qÿ con
gruum et neceſſarium fuerit quinqʒ rationibus perſuadere. Rrimara

tio eſt ꝙ quia pꝛimus homo per lignum moꝛtem intulerat pꝛeuarican
do congruum fuit vt ſecunduſ homo per lignum moꝛtem repelleret pa
tiendo. Secunda ꝙ quia de immae terra factus fuerat pꝛeuarica
toꝛ. congruum fuit vt de immaculata naſceretur virgine reconciliatoꝛ
Tercia ꝙ quia adam ad cibum vetitum incontinenter manus exten
derat. congruum fuit vt ſecundus adam in cruce mmaculatas manꝰ
extenderet Quarta ꝙ quia adam cibum ſuauem vetitum guſtauerat
congruum fuit ad bocꝙ contranium repelleretur contrario. vt chriſtꝰ
eſca fellea cibaretur. Quinta quia ad boc ꝙ chꝛiſtus nobis ſuam im⸗

moꝛtalitatẽ con ferret ↄgruũ fuit vt noſtrã ſibi moꝛtalitatẽ aſſumeret.
Hilienim deus factus fuiſſet moꝛtalis.homo non fieret immoꝛtalis.

H

Tüc ege as ditit Hec vana tuis na rra. ⁊ mihi obtꝑa diiſqʒ omipot?
tibꝰ ſacrifica. Cui ãdꝛeas.O mipotẽti deo agnũ ĩmaculatũ quotidie

offero. Qui poſtq; a toto populo omeſt? fuenit viu⸗ ⁊ iteger ꝑſeuerat
Egea quõ boc ficret reqͥcte dixi ãdꝛeas vt foꝛmã diſcipuli aſſumerzʒ
Cui egeas.Ego cũ toꝛmtis a te exigs rei noticiã. Jratuſqʒ iuſſit euz
ĩ carcere recludi. Mãe facto tribunali ſiſtif. 1 ad ſacrificia ydoloꝝ e
geas e iteꝝ iuitate cepit dicẽs. Niſi mibi obtpaueris in ipᷣaʒ quam
laudaſti crucẽ facia te ſuſpẽdi.Cũqʒ ei mira ſupplicia miaretur reſpõ
dit Ouicqͥd tibi videtur ĩ ſupplicus marꝰ? excogita. Tato ei regi meo
ero acceptioꝛ.q̃nto fuero ꝓ nomie eiꝰ ĩ toꝛmtis oſtãtioꝛ. Tũc iumit eũ
a vigitiuno hoĩbꝰ cedi.⁊ ceſũ maĩbꝰ ⁊ pedibꝰ cruci alligari.vt ſic lon
gioꝛẽ recipet cruciatũ.Cuũqʒ d uceretur ad crucẽ factꝰ curſ⸗ pploꝛũ
dicẽtiũ. Innocẽs ſãguis erꝰ ſñ cauſa danatur Quos tñ rogauit apluſ
ne ſuũ martiriũ ipedirẽt. Vidẽs aũt ãdꝛeas gloge crucẽ. ſalutauit eaz
dicẽs. Salue crux q̃ ĩ coꝛpe xpᷣi dedicata es. ⁊ ex mẽbꝛis eiꝰ tãquãn. ar
garitis oꝛnata: ãteq; ĩ te aſcẽderʒ domiuſ timoꝛẽ terrenuũ habuiſti. mo
dDdo vero amoꝛẽ celeſtẽ obtinens ꝓ voto ſuſcipis.s ecur? igitur 2 gau
= dens venio ad te vt tu exultãs ſuſcipias me diſcipulũ erꝰ qͥ pepẽdit in
—. te:q;ꝛ amatoꝛ tuꝰ ſemp fui.⁊ deſidera ui aplecti te. O bõa crux qᷓ deco

rẽ ⁊ pulcritudieʒ de mbꝛis dñi ſuſ. cepiſti. viu deſiderata ſolicite amata

—

ſine itermiſſiõe qſita.⁊ iã ↄcupiſcẽti aĩmo pᷣp arata. accipe me aob ho⸗
bus. me magiſtro meo: vt ꝑ te me recipiat q pte me redenit.
GB6 Et hec dicẽs ſe exuit et veſtimta carnificibꝰ tradidit. Sicqʒaz
eũñ ĩ cruce vt iuſſũ fuerat ſuſpẽderũt. In q̃ biduo viuẽs vigitinnlibus
bominũ aſtatiũ pᷣdicauit. Tuc minãte turba egee moꝛtẽ. et dicente vi
rũ ſanctũ manſuetũ et piũ nõ debere ita pati.venit vt ip̃ᷣm deponeret
Quẽ vidẽs andꝛeas dirit. Quig tu ad nos veniſti egea.ſi ꝓ penitẽtia
ipam oſeqꝛis.ſi aũt vt me depõas.ſcias qꝛ ego viuꝰ de cruce nõ deſck
dam. Jaz enĩ video regeʒ meũ qͥ me expectat.Et cũ vellent eũ ſoluere
nullo moqo poterant ad eũ ptigere.qꝛ ſtatĩ eoꝝ bꝛachia ſtupida redde
bantur. Elidens at andꝛeas ꝙ plebs volebat en deponere bancoꝛõʒ
uce fecit. vt dicit auguſti? iĩ libꝛo de penitẽtia. INe me ꝑmittas dñe
deſcengere viuum ſed tempus eſt vt cõmendas terre coꝛpus meum
— tamdiu enim iam poꝛtaui.iam tam diu ſuper cõmendatum vigilaui et
laboꝛaui ꝙ vellem iam ab ipſa obedientia liberari. et iſto grauiſſimo
indumento ſpoliari. Recoꝛdoꝛ quantum in poꝛtando oneroſum. in
Domango ſuperbum. in fouendo infirmum. in coercendo laſciuum la⸗
boꝛaui · Scis domine quotiens a puritate contemplationis retrabe⸗
re me contenqebat. quotiens a dulciſſimo quietis tue ſomno me exci
tore obtendebat. quantum et quotiens laboꝛem ingerebat Qui igit
ig diu yt potni pater benigniſſie pugnãti reſtiti et tua ope ſuperaut.

*

a te iuſto remuneratoꝛe ⁊ pio poſco.ne mihi id vltra ↄmẽdes ſʒ ðᷣpoſi
trtfi reddo. Cõmenda alu nec me illo vltra ĩpedias 2 reſurrecturũ ſᷣuet
et reddat.vt ⁊ ipᷣm quoqʒ meritũ ſui laboꝛis recipiat.Lerre id ↄmẽ⸗
da vt me ãapliꝰ vigilare nõ opoꝛte at.⁊ libere ad te fonteʒ indeficiẽtis
gaudiitendere anxiãtem iã ñ retrabat nec impediat. Hec aug. His
dictis ſplẽdoꝛ nimius de celo veniẽs dimidia hoꝛa eũ circũdedit.ita
vt nullꝰ eũ videre poſſet. Et abſcedẽte lumine ſil cũ ipᷣo lumine ſpum
tradidit. Maximilla vero vxoꝛ egee tulit coꝛpꝰ apli ſancti ⁊ hono
rifice ſepeliuit. Egeas vero anteqᷓ; domũ ſuã rediſſet arꝛeptꝰ qꝗ demo
