longũ tempꝰ cuidã recluſe apparuit.pꝛecipiens vt ſeq̃nti die a feſto vir
ginũ eius quoqʒ ſolennitas recolatur Paſſe ſunt ãt ãno dñi:.ccxxxvii
Ratio aũut tꝑis vt qbuſdã placet ñ ſuſtinʒ: ꝙ hec tali tꝑe ſint pacta
Sicilia eni tunc nõ erat regnũ nec conſtãtinopol cum hic fuiſſe dicatur
cum virgibus has reginas: Verius creditur ꝙ diu poſt conſtantinum

õ

inon
ſnm
:
nute
romt
umehn
golhe
utn
wigr
cobe
Nlnp
andp⸗
eto tm
Mltabe
Urgmmen
Aum9
Phoit
Ura
donnm⸗
o ubel
z foc⸗
lutpefin
abbos

7

4

dile

bade⸗
ſi.

ucdeſt

nos habebis. Qua diſparente i

.QAQNL-XI.
impatoꝛem cum huni ⁊ gothi ſeuiebãt. tale ſit martiriũ celebꝛatũ tpe

ſcʒ marciani imꝑatoꝛis:vt in dam crõica legitur.qͥ regnauit ãno dñnit

cccclii. Abbas qͥdaʒ ab abbatiſſa colõie coꝛpꝰ vniꝰ virgim ipetrauit

pꝛomittens ꝙ ipᷣm in capſa argentea in ſua ecclia collocaret. Sed cum
per annũ integꝝ ſuꝑ altare eaʒ in capſa lignea tenuiſſet.q̃dam nocte
dum abbas ipſiꝰ mõaſteri cum ſuo cõuentu matutinas cantaret. vir:
go illa coꝛpalr deſuꝑ altari deſcendit: et añ altare reuerenter i. clinãs
per medium cboꝝ videntibus mõachis ⁊ ſtupentibꝰ inde eni .

bas igitur ad capſam currens ⁊ vacuam ipſã inueniens coloniã ꝓ

ℳ . .

uit. et abbatiſſe rei oꝛdiem intimaui

pus ſumpſerant. illud ibidem inuenert Cum abbas veniã petene

vl aliud peteret certiſſime ꝓmittens capſã pcioſam citius ſe factu⸗

latenꝰ impetrauit. Religioſus qͥdam cum bas virgines in de e
multa haberet.qᷓdam autem die dum Euiter infirmaretur.vidit qᷓndʒ

virginem pulcerrimã ſibi apꝑentem: ⁊ ſi ſe cognoſceret inqᷣrenteʒ Qui

₰°

cum ad cius viſiõʒ miraretur.⁊ ſe nequac ipſam cognoſceret fateret.
Alla ait. Ego ſum vna virgim:erga quas tin ha bes deuotõis affectuʒ
Et vt inde mercedẽ accipias ſi amoꝛe et honoꝛe noſtri vndecies millieſ

otioe

a

—R— .
0292

dominicam oꝛõnem dixeris in hora moꝛtis in ꝓtectionem et ſolatium

.

igraſſe ad

dominum inuenerunt. AYLIIII.

vVNINNNLNNWe R

.

1t

ur obediens.ł ponens triſticia. .

n. Bictus eſt enĩ ſymon zelotes.⁊?

lex cognomer
neꝰ? a chana vi

4

lle qᷓm citius potuit hec impleuit. Sta
timqʒ vocato abbate inungi ſe fecit. Qui cũ inungeretur.ſubito excla
mauit vt fugerent.⁊ venientibꝰ ſacris virginibus locum darent. Que
cum abbas. quid boc eſſet interrogaret: ⁊ ille ꝓmiſſionem virgis ibi
per oꝛdinem enarraſſet. recedentibus cunctis ⁊ paulo poſt redeuntib⸗

ſymõ chana
co galilee vbi dñs aq̃m in vinuũ mutauit: Et i
od chananeus Ebana eĩ zelus interpᷣtatur. Habuit igi
pꝛe qptox pgr executõem. triſticiã afflictoꝝ pꝑ opaſſiõeʒ
p Saen eruoꝛem. Judas interpꝛetatur cõfuens
8. Del iudas q̃i iubilũ dãs. Jpſe ei habuit cõfeſſiõʒ fidei.glaʒ
regni. ⁊ iubilum interni gaudii. Hic multiplex babuit cognomen. Bi⸗
ctus eſt eĩ iudas iacobi ſupple frater:fuit eĩ fr iacobi mioꝛis. Secundo
dictus eſt thadeus. quod interpꝛetatur appꝛebendens pncipem Elel ðꝛ
thadeꝰ a thadea⁊ deus. Chadea dicitur eſſe veſtis regia. Ipſe enĩ fuit
veſtis regia dei ꝑ oꝛnam̃tum virtutum ꝑ quã appᷣhendit pncipem cri⸗
ſtů. Al tbadeꝰ q̃t tam deꝰ id eſt magnuſ deus.ſ.per adoptõem. Cercõ
dict? eſt ĩ byſto. ecciaſtica lebeus quod ſonat q̃i coꝛ ł coꝛculuſ.i.coꝛdis

cultoꝛ. vl lebeꝰ q̃i lebes Coꝛ per magnanimitatem. coꝛcu !ꝰ⸗ ꝓ puritateʒ
lebes per gtiaꝝ plenitudiem:qꝛ q̃ſi olla ⁊ vas virtutum gtie eſſe ꝓme
ruit. Eoꝝ paſſiõem ⁊ legendã hebꝛayce abdias epiſcopus babilõie ab
ii is epᷣs oꝛdinatꝰ ſcripſit. Quã tropeus abdie diſcipulꝰ tran
cum. affricanus in latinuʒ.
mon chanane? ⁊ iudas qͥ et thadeꝰ ffes fuerũt iacobi mioꝛis
et filii marie cleophe q alpheo nupta fuit. Judas vero ad ab⸗
garum regem ediſſe a thoma muſus fuit. pᷣ aſcenſiõem dñi
4 i in eccle. hyſto. ꝙ pꝛedictus rex abagarus dño nꝛo mu criſto
in bunc mnundũ eplam deſtinauit. Abagar⸗ rex euchanie filius. Jheſu
ſaluatoꝛi bono. qui apparuit in lod hieroſolimoꝝ ſalutem. Auditũ eſt
mihi de te ⁊ ſanitatibꝰ q̃s facis. ꝙ ſine medicam̃tis aut berᷣ fiat iſta ꝑ
te. ⁊ ꝙ verbo foq cecos videre.claudos ambulare. lepꝛoſos mundari:et
moꝛtuos reuiuiſcere. Quib⸗ oĩbus quditis de te.ſtatui in aio meo vnũ
eſſe e duobus:aut qꝛ tu ſis deꝰ et deſcenderis de celo vt hec facias. aut
us dei ſis qͥ hec faq. ꝛopterea e go ſcribens rogauerim te vt di:

gnerie fatigari vſqʒ ad me.⁊ egritudinẽ meã qua diu laboꝛaui curare.
Mam ⁊ illud cõperi.ꝙ iudei murmurãt aduerſuʒ te ⁊ volunt inſidiari
tibi. Veni ergo ad me.quia eſt mibi parua ciuitas.ſed honeſta q̃ vtriſ
qʒ ſufficiet. Goninus autem ibheſus in hec verba ſibi reſpondit. Be
atus es qui credidiſti in me cum ipſe nõ videris me. Scriptum eſt eni
de me.quia hi qui me nõ vidẽt credent.et hi qui me vident nõ credent
Be eo autem ſcripſiſti ad me: vt veniam ad te. opoꝛtet me hec omnia
cõplere ꝓpter q̃ m
Cum ergo aſſumptꝰ fuero aliqm de diſcipul meis mittã ad te vt

criſtũ videre nõ poſſet.ſᷣm quod in q̃dam atiqua byſtoꝛia inuenitur.ſi.
iohanes damaſcen? in li.iiii.teſtatur.pictoꝛem q̃ndaʒ ad imm t. vt
dñi imagiem figuraret. vr ſic ipᷣmſ. gltem ꝑ imagiem conſpicerʒ. quem
in facie videre nõ poterat. Sed cuʒ ad eũ pictoꝛ veniſſet. ppter ninium s
fulgoꝛem qͥ ab eiꝰ facie ꝓcedebat.in eiuſ faciẽ clare neqᷣbat videre vł in
tendere. nec ipſã vt ſibi iuſſum fuerat figurare. Quod cernens dñs ve
ſtim̃tum lineu ipſiꝰ pictoꝛis accipiens.⁊ ſue faciei ſi upimponens ſut ip
ſius imagicʒ eið imp̃ſſit ac deſiderã ti regi abagaro deſtinauit. Cꝰ? moi
aũt imagis dũñs fuerit ĩ eadem antiq̃ hiſtoꝛia legit ſicut idem iohbanes
damaſcenꝰ teſtatur. Fuit eĩ vt ibideʒ dicitur bñ oculatus.bũñ ſi upciliat?
longũ vltũ habuit.⁊ fuit accliuꝰ quod ſi ignũ maturitatis fut B
Illa at epła dñi iheſu criſti tante virtutis eſſe dicitur. vt in illa ciuitate
ediſſa nullus hereticꝰ ſ' paganus viuere valeat. nec tyranus aliqͥs eidẽ
nocere pᷣſumat: Mã ſi aliqñ gens aliqua armata manu cõtra illã ciui⸗

tateʒ inſurrexerit.infas aliqs ſuꝑ poꝛtã ſtans eplaz illꝗ legit. et ea die

iſſus ſum.⁊ poſtea recipi me ab eo a quo miſſus ſum
te. 7 viulficet te. Hec in hyſto. eccle. Sidens aũt abagarus:q pñtialit

. ”ð “ * *
iſit. vse

(lche

i⸗
ſillea
nit

„

n

ſtt

delorl
nri
n

S

iran
icnd
lufire
fenon
lotur
Cuftic
hotn
bo pen

icho/

(llſuui/

hone
entos
Aang
ci
ofe
Ulnt
UeeOr
oie
Mv
cheſe⸗
hitbi⸗
Ahentec

M
edcn

ſen ſe
pomte⸗

Hino⸗

purtne

Oene

lbe 0
btrann

binions
valch
bendef
nenito
Peimin

ri eſt

ſtſſap
Mdnrer
Nneddr
as aur
rinde
llchre
1 iuſcdr

ſu und

icr. Be⸗
ekkeni
ckedent
Lonnnta

ſisſn

nut

NfmneO

lczchen
eſte
ens
Nens ut
1
jipe⸗
Han
ℳ
us
die

legitur lepꝛoſus eſſet:thadeꝰ epi

GQGLXII

boſtes aut territi fugiũt. aut pacati cum eis cõponunt. ſicut ferf olun

fuiſſe adimplerũ. Sed poſtmodũ ciuitaſ a ſaracenis capta fuit et pꝛopa
nata ſublato bñficio pꝛopt᷑ abundantiã peccatoꝝ ĩ oꝛiente vndiqʒ pate
factã.

.

Poſtiꝙ vero dñs aſſumptus eſt.vt ĩ hiſto. eccleſiaſtica legiur

miſit tbomas aplm thadeũ qͥ ⁊ iudas dictus eſt ad abagaꝝ regem pm

dei pꝛomiſſiõez. Qui cũ ad eũ veniſſet. ⁊ ſe diſciplm iheſu ſibi ꝓmiſſuʒ
dixiſlet. vidit abagarꝰ in vultu thadei qndã miæ ⁊ diuinũ ſplendoꝛem
Quo viſo ſtupefactus ⁊ territus dñm adoꝛauit dicens Aere diſciplus
es ieſu filii dei qͥ michi direrat. mittam aliqm ad te de diſciplis meis
qui te curet et tibi vitã pᷣͤſtet. Cui thadeꝰ Si in dei filiũ credideris oĩa
tui coꝛdis deſideria obtinebᷣ. Cui abagarꝰ. Credo veꝛe.⁊ iudeos ꝗͥ euz
crucifixer̃t libent᷑ trucidarem ſi mibi poſſibilitas adeſſet.et nequaq ro
manoꝝ autoꝛitas impedire. Cuz igitur abagarus ut in aliqbus libꝛis

5

.

am ſaluatoꝛis accepit.⁊ de ea eiꝰ faci

coufricauit.⁊ ſtatim plenã ſanitatem recepit. Judas qt poſtea in me⸗ § A.-

ſopotamia ⁊ ponto pꝛedicauit.ſimõ vero ĩ egipto.veinde ĩ ꝑlidam am
bo veneꝛt. et ibideʒ duos maogs zaroen ⁊ arphaxat quos matheus de

—

ethiopia fugau erat inuenet. Lunc baradach dux reg babilonie cõtra
indos ad pᷣliuʒ ꝓfecturus.nullũ a diis ſuis potuit hᷣe reſponſum. Per

gentes ãt ad phanũ pꝛoxie ciuitatis:ibideʒ habuer̃t reſ ponſũ: ꝙ pꝛopft

aplos qͥ venerũt dii reſpondere nõ poſſent. Tunc dux eos inqᷣri fecit.⁊

.

inuentos quinã eſſent.vel q̃ de re vem

lix reuerſus fuero audiã vos.Cui apli:Modo mag cõgruum eſtte co
gnoſcere ilu c' ope vincere poſſis: vel certe rebelles pacatiſſimos inue
nire. Quibus dux. Bus nr̃is potentioꝛes vos video.fineʒ belli nobis

rogo pᷣdicite. Cui apli. t deos tuos mẽdaces eſſe cognoſcaſ.iubem

niſſent inqͥſiuit. Qui reſponderunt
Bi genꝰ queris bebꝛei ſumꝰ. SGi cõditõem fuos ieſu xpᷣi nos eſſe fate
mur. Si cãm. ſalutis veſtre c buc venimus. Quib? durx rñdit. Cum fe

N

—R A⸗= rach

illos ad q̃ſita dare reſ ponſa: vt dum dixerit que ignoꝛat. ꝓbemus ooos
p oĩa eſſe mentitoſ.Tunc phãtaſtici gnde bellũ dixerũt futux.⁊ mitem

popłm hinc inde pꝛelio ruitux. Tunc apli ridere cepert: Bicit eis dux

e timoꝛ inuaſit: ⁊ vos ridetis. Cui apli. Noli timere.quia pax buc

6⁶

nobiſcũ intrauit. et cras hoꝛa diei tercia legati indoꝝ ad te venient. et

.

tue ſe poteſtati cũ pace ſbiicient. Cunc põtifices riſum etiã leuauerũt.

et duci dixeẽt. Ad h̊ iſti ſecuꝝ te reddere volũt.vt dũ incautꝰ fueris ab

oduerſaris occuperis. Cui apoſtoli: No diximꝰ tibi expecta vnũ men

ſem ſed vnũ diem. et cras in pace victoꝛ exiſtes: Luc dux vtroiqʒ cuſto
diri fecit: vt ex rei exitu veraces bonoꝛaꝛentur: et mendaces ꝓ crimine
punirentur: Cum ergo in craſtinum quod apoſtoli pꝛedixerãt eueninʒ.
et dux incendere voluiſſet pontifices: phibuer̃t apoſtoli ne hoc fierʒ cũ
ip̃i nõ viuentes occidere ſ moꝛtuos viuificare miſſi eſſ. nt..· E Tũc

S

,1%⅓

. — 2905 .

dux valde miratus:quia cos occidi nõ ꝑmitterent. et qꝛ de bonis illoꝝ
gliqᷓ recipere nollẽt.eos ad regem duxit dicens. Iſti rex ſunt dii latẽtes

in effigie hoĩm. Cunqʒ ſibi oĩa pñtibus pᷣdictis mag narraſſet.zelo in

uidie magi cõmoti dixer̃t eos malignos eſſe.⁊ contra regnum ſubtilr
cogitare. Bixit eis dux. Si audetis cũ eis ↄfligite. Cui magi. Si vis
videre quia nob pñtibus loqui non poterũt.veniãt buc viri eloqntiſſi⸗
mi:⁊ ſi coꝛam nobis auſi loqͥ fuerint.nos p omnia im Pitos pꝛobabis.
Cum aũt plurimi aduocati adducti fuiſſent.c õtinuo coꝛã mag ita mu

ti facti ſunt.vt nec nutibꝰ ꝙ loqͥ nõ poterãt indicarẽt. Bixerutqʒ ma⸗

gi ad regem.vt ſcias nos deos eſſe. pmittemꝰ eos loqui. ſed ambulare

non poſſe Itenqʒ reddemus eis greſſum.ſed faciemus eos apptis ocu

lis ni videre. Qui cũ hec oĩa feciſet.dux aduocatos ulos turpiter ↄfu
ſos ad apoſtolos duxit. Quos cum aduocati pãnoſos vidiſſent.eos in

animo cõtempſerunt.Quibꝰ ſymon. Sepe euenit vt ĩtra ſcrinea aurea

et gẽmata: vilia queq; habeantur incluſa. ⁊ intra viliſſimas ⁊ ligneas
capſas ſint gẽmaꝝ monilia pcioſa compoſita Quicunqʒ ergo alicuius

rei cupit eſſe poſſeſſoꝛ.ĩ magnope geſtatoꝛiũ.ſed ipᷣm quod geſtatur ex

pectat Pꝛonuttite igitur. vos ab ydoloꝝ cultura diſcedere:⁊ ſolü deũ
inuiſibilem adoꝛare.⁊ nos ſignum crucis in frontibus veſtris faciemꝰ
et magos cõfutare poteritis:Quod cum feciſſent.⁊ in frontibꝰ eoꝛum
conſignati eſſent. ad regem coꝛam magis iteꝝ ingreſſi ſunt.Et cũ a ma
gis ſupari non poſſent: imo ipſis coꝛã oĩbus inſultarent.irati magi mi⸗
titudinem ſpentum aduemire fecerunt. Statimqʒ ad iuſſum regis veni
entes apoſtoli pallia ſua de ſpentibus impleuerũtet in magos ꝓiecert
Dicentes. In noĩe domi ni nõ moꝛiemini. ſed a ſpentibꝰ lacerati doloꝛũ
veſtroꝝ mugitus dabitis Cum ergo ſerpentes carnes eoꝝ comederẽt
et ipſi tanqꝙᷓ lupi vlularent.rex ⁊ ceteri rogabãt apłos.vt eos a pᷣpenti⸗
bus occidi ꝑmitterent. Quibus apoſtoli rñũderunt. Nos miſ ſumꝰ re⸗
dqucere de moꝛte ad vitam.non a vita pcipitare ĩ moꝛtem. Et facta oꝛa
tione.iuſſerunt ppentibus vt omne venenũ quod infuderãt reuocarent
et poſtmodũ ad loca ſolitaria redirent. aioꝛes aũt cruciatus magi
ſenſer̃t. cũ venena pᷣpentes retraherent.qꝙ; cum añ carnes comederent.
Quibus apli dixefrt. Lribus diebꝰ doloꝛes ſentietis.tercia veꝛo die ſa
ni eritis.vt vel ſic a vꝛa malicia recedatis. Cum ergo tribus diebꝰ ſine
cibo et potu ac ſomno doloꝛibus nimiũ cruciati màſiſſent. apłi venien
tes ad eos dixer̃t. Mõ dignatur dñs habere coacta pᷣuicia.ideoqʒ ſur⸗
gite ſani:⁊ abite hñtes liberã facultatem faciendi quod vultis. Alli ãt
in malicia pdurates ab eis fugerũt.⁊ pene contra eos tota ʒ babiloniã
comouerunt. Poſt hoc filia cuiuſdã ducis ex foꝛnicatõne concepit
et filium pturiens quendã ſcũm dyaconũ infamauit: ꝙ eam violauerit
et ex ipſo conceꝑit. Cum aũt parentes dyaconeʒ occidere vellent.apli

ratr

Meri
ußn
ne
lnet
roer.
n
Gtol⸗
Tosm
tenn
odaunt
Gſſoli⸗
unt.
ſomnen
eptts
gichtn
ltices

leos
luerl⸗

Ptltas.
enoes

llde

osopen

⁷

G.N
Culd
Nsd
☚
Cnns
lcon

Asfebn
i
etch
lobaͤte⸗
ſet hie

nslloy
llores
tzeloin
hhonr
s
äni
wbrbs.
e
Uecmn,
bolare
ansocn
Hier
Raosn
nren
Aes
gonaues
gelkanta
zide
fagend
bun
Chaa
ugin
glshent
preeſt
eidn
heceri
afhen
Miſuen,
Stſece

adueniũt. ⁊ quando puer natꝰ ſit requirunt. Qui reſponderunt Hodie
boꝛa pma diei.Bixeruntqʒ apoſtoli. Infantem huc adducite: ?⁊ Oyaco
num quem accuſatis huc etiam ꝓducite. Quod cum factũ eſſet apoſto
li infanti dixerunt. ZDic infans in nonnne oñi ſi iſte d ypaconus hec pꝛe
ſumpſit. Ad boc infans. Iſte inquit d yaconus caſtus et ſactus eſt.nec
vnqᷓ carnem ſuaʒ coinquinauit. Cum auũt parentes puelle inſtarent vt
apoſtoli qrerent. quii autoꝛ hums ſceleris fuiſſet.re ponderũt apoſtoli
Mos innocentes abſoluere decet.nocentesg pꝛoderę non gecz. Tunc
etiaʒ tempoꝛis contigit.vt due tigrides fAben me quein ſingulis ca
ueis clauſe erant fugerent: ⁊ om̃s qui ſibi occurrerent ðuoꝛarent. Lüc

apoſtoli ad eas vener̃t. et m noie domini eas velut oues manſuetas fe

cerunt. Volentibꝰ? aũt apłis ab inde diſcedere: rogati ꝑ annum ⁊
tres menſes ibidem pmanſeruut. In quo ſpacio pluſꝙp.lx. milia hboim
exceptis puulis cum rege ⁊ pncipibuſ baptiſati ſunt. B Pꝛedi
cti aũt magi ad q̃ndam ciuitatem noĩe ſamir vbi erant.lxx.ydoloꝝ põ
tifices venerũt.et eos cõtra apoſtolos cõcitauer̃t. vt cũ uluc venirent.
aut eos ſacrificare ↄpellerent: aut penitꝰ necarent. Perluſtrata igitur
vniuerſa ꝓuincia.cũ apoſtoli ad pꝛedictã ciuitatẽ veniſſent. ecce pᷣdicti
põtifices cũ vniuerſo populo eos capiunt.et ad templuʒ ſolis dedgucũt
Hemões aũt p energuminos clamare ceperunt. Quiq nobiſ ⁊ vobis
apoſtoli dei viui.Ecce in ingreſſu vꝛo flãnis exurimur. Lunc angeluſ
dei eis apparens dixit. Enũ e duobꝰ eligue. aut hoꝝ repentinũ interi
tuũ: aut vꝛin martiriũ. Cui apli.Adoꝛanda eſt dei mipicoꝛdia:vt 7 1ſtoſ
cõuertat.⁊ nos ad palmã martirii ꝑducat.F acto ãt ſilentio apoſtoli di
xerũt vt ſciatis ꝙ hec ydola demonibꝰ plena ſunt:ecce eis impamꝰ vt
exeãt. ⁊ ſinguli ſimulacra ſua cõfringat. Statiqʒ duo ethiopes nigri
et nudi cũctis ſtupentibus de ſimulacris exierunt.⁊ confractis illis cũ
diris vocibus abſceſſerunt.quod videntes põtificeſ in apoſtolos irrue
runt. ⁊ eos protinus trucidarunt In ipſa aut hoꝛa cum nimia eſſet celi
ſerenitas tata fulgura extiter̃t: vt templuʒ ipᷣm tripharie ſcinderetur.
⁊ illi duo magi in carbões ictu fulguris verterẽtur. NRex ãt coꝛpa apo
ſtoloꝝ ad vꝛbem ſuã tranſtulit: ⁊ in honoꝛẽ eoꝝ eccleſiaʒ mire magnitu
dinis fabꝛicauit. Be beato autez ſymõe in pluribꝰ locis inuenitur
ꝙ cruẽ patibulo ſit affixꝰ. Quod etiã yſidoꝛus in libꝛo de obitu aploꝝ.
et euſebius ĩ hyſtoꝛia eccleſiaſtica. et beda ſuꝑ actus aploꝝ. ⁊ magiſter
iobanes beleth ĩ ſumma ſua teſtãtur. Cum ei vt aiunt in egipto p̃dicai
ſet.hieroſolimã rediit. ⁊ poſt moꝛtẽ iacobi mioꝛis in epᷣm hie roſolimi⸗
tanũ ab apoſtolis vnanimiter eſt electꝰ. ⁊ añ moꝛtẽ ſuã.xxx.moꝛtuos ſu
ſcitaſſe narratur. VUñ cãtatur de eo. Ter denos moꝛtuos fluctibꝰ mer⸗
ſos hũ ane vite reddidit Cũ ãt eccleſiã hieroſolim itanã ꝑp ãnos multos

te xiſſet. et. cxxx. ãnum ageret temꝑe traiani imperatoꝛis cum atticus

Alſularis hieroſolimis hr̃etur:ab eo capitur.et iniuriis intis africitur.
Ad vltĩm in cruce ipCᷣj affigi iuſſit oibꝰ qͥ aderãt et ipſo iudice mirãtibꝰ
vt.c.xx.ãnoꝝ ſenex crucis ſuppliciũ ꝑtuliſſet. Mõnulli veꝛo dicũt ſ cut
eſt rei veritag.ꝙ ñ fuit iſte ſymõ qͥ cru martiriũ pertulit.⁊ qͥ epns hie

roſolinntanꝰ fuit.ſed fuit aliꝰ ſymõ filiꝰ cleophe fr̃is ioſeph.quod etiã

euſebiꝰ ceſarienſᷣ epũs in ſua crõica teſtatur. Idẽ dicũt yſidoꝛꝰ ⁊ beda
in ſuis crõiq. Na yſidoꝛꝰ et euſebiꝰ quod pus dixeꝛt poſtmodũ ĩ crõiq

ret. quod ptʒ ꝑ bedã qͥ ſe boc ſenſiſſe redarguit ĩ retractiõibꝰ

ardus qz in ſuo martirilogio idem teſtatur. LV.
Aintinus genere nobil ⁊ ciuis romanꝰ.ad vrbem ambianum
veniẽs ⁊ multa miracula faciẽs.iuſſu maximiãai a pꝛefecto vꝛb
capitur. et vſqʒ ad defectũ cedentium verberatꝰ carceri man⸗
Sed ſoluente eum angelo in mediaʒ vꝛbeʒz iuit.⁊ ibi poplo pꝛe
Eñ iteꝝ captus ⁊ in eculeo vſqʒ ad ruptiõem venaꝝ diſtentꝰ
leruis quoqʒ crudis duriſſime ceſus.oleũ picem ⁊ adipẽ feruentiſimũ
auit. Et cum pꝛeſidem derideret.iratꝰ calcem acetũ ⁊ ſinapium

adductꝰ fuiſſʒ.duos clauoſ a capite viqʒ ad crura.⁊ decem int vnglas
et carnem pꝛeſes infigens tdem eũ decollari fecit.Cuiꝰ coꝛpꝰ i fumẽ
pꝛoiectũ:cum ꝑ anos.lv.latuiſſet.a q̃dam matrona nobili romana talr

reptum eſt. Nam cũ aſſidue oꝛõni vacaret.nocte ab angelo monita adacd
caſtꝝ veromandũ ꝓperare iubetur.vt ĩ tali loco coꝛpꝰ incoꝛruptũ ſãcti

quint ini reZͤreret ⁊ honoꝛifice ſepeliret. Cũ igitur ad pꝛedictũ locũ cũ
multo comitatu veniſſet.⁊ oꝛõem ibidem funderet.coꝛpꝰ ſcĩ quintini in
uptum ⁊ redolens ſuꝑ fluuiũ ꝓtinus enatauit: Quod ſepeliens pꝛo
beneficio lumen oculoꝝ recepit. ⁊ ibideʒ edificata eccleſia ad
emeauit. LVI

de ſancto Euſtachio 2„.

Eſtachiꝰ añ placidus vocabatur. Hic erat magiſter militum
travyani impatoꝛis. Erat aũt opibꝰ mipicoꝛdie valde aſſiduus
ſed tamen ydoloꝛum cultui deditus. Habebat autem cõmgeʒ
m eitus et miſericoꝛdie exiſtentem. Buoſq; filios pcreauit quos
m magnificentiam magnifice educari fecit. Et quia operibuſ
ꝛdie ſedulꝰ inſiſtebat.ad viam veritatiſ meruit illuſtrari Qua
m eni die cum venatõi inſiſteret.gregem ceruoꝝ reperit.inter quos
vnuʒ ceteris ſpecioſioꝛem ⁊ maioꝛem conſperit:qui ab alioꝝ ſocietate
diſcegens in ſiluã vaſtioꝛem ꝓſiliit. Ueꝝ alus militibꝰ circa ceruos re
liquos occupatis.placidꝰ hunc toto niſu inſequitur.⁊ ipᷣm cape nitebat

in os eiꝰ ꝓiecit. Ged cũ adhuc imobil permaneret ⁊ apud veromadum

ip
bolrn
cesn
P O
0ptzten
bsdire

kabbar

mciadie

od
cumndon/

Duph

lptee
ſlraentur.
fuſoe
ſorenune
Wwae
ebnne
eüero
Malnken
Pbeein
nes⸗
gean
dur

Epten
fueng
hio gee
ſobace
lnset

fiatzr.
nrib
cut
Nshie
ldi
Nae
fiigi
et
A.

4
banumn
donb
Gnnan
Woyn
Wer
wentilrih
1umen
Nroniͤcon
mmas

iſ

Nanotan
onit,
prüſi
tulochcl
Gpwnrinttt
Nlerec
utſ
*
Ttn
cus
cog
untcs
Gt
ſrnn
uetr
et
Muint

QAOLXIIII.

Quezʒ cũ totis viribꝰ inſeq̃ref.ceruꝰ tandẽ ſuꝑ q;dam rupis altitudinẽ
ↄſcendit:⁊ placidꝰ apppiãs q̃ir capi poſſz anio ſedulꝰ iuoluebat.qui cũ
ceruũ diligent᷑ cõſideraret.vidit inter coꝛnua eiꝰ foꝛmã ſacte crud ſup̃
ſot caritateʒ fulgentẽ.⁊ im agieʒ ihu xpᷣi qͥ ꝑ os cerui ſicut oliʒ ꝑ aſinã
balaã ſic et locutꝰ eſt dicens. O placide qͥd me inſeq̃ris. Ego tui gtia ĩ
boc aĩali tibi appui.Ego ſum xpᷣc q̃m tu ignoꝛãs colis.Elemoſine tue
coꝛam me aſcendeꝛt. ⁊ ob h̊ veni vt ꝑ hũc qm venabaris ceruũ.ego q;ᷓ
te ipſe venarer. Alii tñ dicũt ꝙ ipſa imago xp̃i qͥ inter coꝛnua cerui a
ꝑuit bec verba ꝓtulit Hec audienſ placidꝰ nimio timoꝛe correptꝰ ð eq̃ᷓ
in terrã ꝓcidit.⁊ pꝰ vnã hoꝛã ad ſe redienſ de tra ſurrexit.⁊ ait. Reue
la mibi qͥd loq̃ris:⁊ ſic credã in te.Et ait xpᷣc. Ego placide ſũ xpᷣc qͥ ce
lum et terrã creaui qui lucem oꝛiri feci:⁊ a tenebꝛis diuiſi.qͥ temꝑa et
dies ⁊ annos cõſtituiqͥ hoĩem de limo terre foꝛmaui.qui pꝛopter ſalu
tem bnᷣani generis in terris in carne apparui.qui crucifixus ⁊ ſepult⸗
tercia die reſurrexi Hec audiens placidus iteꝝ in terrã decidens ait.
Credo dñe:qꝛ tu es qui oĩa feciſti:et qͥ eꝛrantes conuertis.Et dixit ad
eum dominus. Si credis vade ad epᷣm ciuitatis.⁊ te baptiſari facias.

CQut placidꝰ. Eis dñe vt hec eadem vxoꝛi mee ⁊ filus meis nuncieʒ. vt

et ipſi ꝑiter in te credant. Cui dñs. Renuncia ulis vt ⁊ ipſi ꝑiter tecũ
mundentur. Tu q́; die craſtina huc venias vt tibi rurſus appareã.⁊ qᷓ
futura ſint plenius tibi pãdam. Cũ ergo domũ veniſſet.et hec vxoꝛi in
lecto renunciaſſet. exclamauit vxoꝛ eius dicens.Dũñe mi.et ego eũ trãſ
acta nocte vidi dicentẽ michi.Cras tu ⁊ vir tuꝰ ⁊ filu tui ad me venie
tis.Et nunc cognoui:qm̃ ipſe eſt ihᷣs xpᷣc. errexer̃t igit᷑ ad epʒ rome
media nocte qͥ os cũ magno gaudio baptizauit· et placidũ euſtachiuzʒ
vocauit. eius vxoꝛem theoſpitem. ⁊ filios eiꝰ agapitum ⁊ theoſpitum.
Mane facto euſtachius ſicut pus ad venatõnem ꝓceſſit.⁊ pꝛope locuz
veniens milites ſuos quaſi ſub obtentu inueſtigande venatõis diſpſit
Stanſqʒ;ꝛ in loco foꝛmã pꝛime viſionis aſpexit: cadenſq; in faciem ſuaʒ
dixit. Supplico tibi domie: vt manifeſtes que ꝓmiſeras ſeruo tuo Cui
dominꝰ. Beatus es euſtachi qui accepiſti lauacꝝ gratie mee:quia mõ
dyabolum ſuꝑaſti.modo eum qui te deceperat.conculcaſti mõ appare
bit fides tua. Oyabolus eni eo ꝙ ipſum dereliqueris contra te ſeue ar
matur. Oportz igitur te multa ſuſtinere vt accipias coꝛonaʒ victoꝛie.
opꝑtʒ te młta pati vt de alta ſeculi vanitate hũilieris.⁊ rurſus in ſpnali

bus diuitis exalteris. Lu & ne deficias:nec ad glam pᷣſtinam rſpicias
ꝑ temptatões opoꝛtz te alteꝝ iob demonſtrari: Sed cũ humiliatus

fueris veniã ad te: ⁊ ĩ glam ppſtinã reſtituã te.Bic ̊ ſi mõ temptatões
vis accipe:aut ĩ fine vite. Bicit ei euſtachiꝰ:dñe ſi ita fieri opoꝛtʒ.mõ
nob accidere temptatões iube.ſʒ virtutẽ patientie tribue: Cui dñs. cõ
ſtans eſto:quia gratia mea cuſtodiet animas veſtras,. Sicqʒ dominus

in celum aſcendit.⁊ euſtachiꝰ domum rediens hec vxoꝛi ſue nunciauit:
H · Poſt paucos igitur dies mors peſtifera cunctos puos ⁊ an⸗

cillas ipſiꝰ inuaſit.⁊ vniuerſos occidit.Beiñ poſt aliquod tempꝰ om̃s

equi ⁊ oĩa eius pecoꝛa ſubito interierũt. Quidaã autem ſceleſti ei⸗ depᷣ⸗
dationem videntes.⁊ ꝑ noctem in domũ eius irruentes.cuncta q̃ repe
rerunt aſpoꝛtarũt:⁊ domũ totã auro ⁊ argento et rebꝰ aliis ſi poliarunt.
Et ipſe cum vxoꝛe ſua ⁊ filiis gtias agens nocte nudꝰ affugit Qui ru
boꝛem verentes egiptũ ꝑgebant.Cotaqʒ eiꝰ poſſeſſio p rapinã maloꝝ
ad nichilũ eſt redacta. Rex ãt totuſqʒ ſenatꝰ ꝓ magiſtro militũ tã ſtre
nuo mltm dolebant. eo ꝙ de eo nullũ indicium reꝑire poterant.Cuʒ ãt
iter agerent appꝛopinq̃uer̃t mari.et inuenientes nauem ſi up eã nauiga
re ceperunt idens ãt dñs nauis vxoꝛẽ euſtachii pulcra eſſet nimis
ipſã plimũ habere deſiderauit.Cum vero trãſfretaſſet naulũ ab eo exi
gebat. Mõ hñtibus veꝛo illis vñ ſoluerent.iuſſit pro naulo detineri vx

oꝛem. volens illã ſecuʒ hꝛe. Quod vt euſtachiꝰ qaudiuit.nullatenꝰ aſſen

tire voluit. Biu veꝛo eo cõtradicente. innuit dñs nautis ſuis:vt euʒ in
mare pꝛecipitarent.vt ſic vxoꝛem ſuã hꝛe poſſet. Quod cũ euſtachtꝰ cõ
periſſet.vxoꝛem eis triſtis reliqͥt.⁊ duos infãtes accipiens ingemiſcẽs

ibat ac dicebat. Ele mihi ⁊ vob.qꝛ mr̃ vꝛa alienigene marito tradita ẽ.

Peruenienſqʒ ad q̃ndam fluuiũ ꝓpf᷑ qquaꝝ abundãtiã nõ eſt auſus cũ

duobꝰ filiis fluuiũ ptranſire. Sed vno circa ripaʒ flumis relicto agltey

trãſpoꝛtabat Qui cum fluuiũ trãſi uadaſſet.illum infatem qᷓm baiulaue
rat ſup terrã poſuit.⁊ ad accipiendũ alium feſtiauit Cum aũt circa me
dium flumis pueniſſet.ecce lupus cõcitꝰ venit.⁊ infãtem qm depoſue

rat rapiens in ſiluã aufugit. Qui de eo deſperans ad alium feſtinauit.

Sed cum abiret.leo venit ⁊ alium filiũ rapiens abiit. EUñ eum cõſequi
nõ valens. ci eſſet in medio flumiĩs cepit plangere. ⁊ capillos ſuoſ euel
lere.volens ſe in aquã pꝛoucere.niſi eum diuina ꝓuidentia cõtinuiſſet

Hoſtoꝛee ãt videntes leõem pueꝝ viuũ poꝛtare euʒ cũ canibꝰ inſecuti

unt. Per diuinã aũt diſpenſatõʒ leo pueꝝ illeſum abiiciens receſſit.
Quidã inſup aratoꝛes pꝰ lupũ inclamantes.aliũ pueꝝ de eiꝰ faucibꝰ i
columẽ liberafr̃t. Etriqʒ veꝛo.ſ.paſtoꝛes ⁊ aratoꝛes de vno vico fueft.
⁊ penes ſe pueros nutrier̃t. Hoc veꝛo euſtachiꝰ neſciebat:ſʒ merẽs ac
ploꝛãs ibat dicenſ Heu mihi qꝛ añ vt arboꝛ pollebã ſed mõ penitꝰ ſuʒ
nudatꝰ.Heu me qꝛ multitudie militũ circundari ſolebã.ſed nunc ſolus
remanens.nec filios cõceſſꝰ ſuʒ hꝛe. Memini dñe te mibi dixiſſe. qꝛ op
tet te temptari ſicut iob. Sed ecce plꝰ aliqͥd in me fieri video.Ille eniʒ
et ſi poſſeſnõibꝰ nudatꝰ fuerit. tam̃ ſtercꝰ habuit ſr̃ quod ſedere potuit
Meihi ãt ni hoꝝ remanſit Ale amicos ſibi ↄpacientes habuit. ego im
mites feras habui qͥ meos filios rapuerũt. Illi vxoꝛ eſt relicta a me ve

ro ablata. Ba requiem domine tribulationibus meis.et pone cuſtodiã

09 M.
Ichunt4

(ptor⸗

4

oth cuus
vi
ſibou-
NccirO
Kiſente
wibe
Pndi
Mcat
Dclena
tie
Poputt
nr⸗;
hens
acſceri
tere
Ra
igten
ent d
äma
henes
cu
ſectus

ode

Bneiguis
1067 ,
mwoßs
ihde⸗
mime
halgrur.
Aun
nimop
itäſtee
Cyza
mgliga
lenints
cheoerit
Nmiyr
enhſten
onmin
alktrhel,
Eltoml
otmdtis
kauſci
le e
iy atolue
ſtanzne
cpole
ſebinaut,
n Cſect
dsſvoſcn
cötul
cge
cnoa⸗
chiut
poriotun
ß wi
noen⸗
Annele⸗
rlien
o
nns
uranN
ſe
ℳ

ALRXV.

oꝛi meo: ne declinet coꝛ meum in verba malicie. ⁊ eiiciar a facie tua.
Et bec dicens cum lacrimis ad qndaʒvicũ abiit.⁊ data ſibi mercede
agroſ illoꝝ hoiz ꝑ ãnoſ.xv.cuſtodiuit. Filii ãt eiꝰ in alto vico educati
ſut nec ſe eẽ fres ſciebãt Oñs aũt vxoꝛẽ euſtachii ↄpᷣuauit nec illaʒ ille
alienigena cognouit. ſed potiꝰ eam intactam dim ittẽs vitam finiuit.
CSImnpatoꝛ auᷣt ⁊ ppls romanꝰ płimũ ab boſtibꝰ moleſtabãtur!. Et
recoꝛdatꝰ placidi q; ſtrenue ↄ ipſos hoſtes ſepiꝰ dimicaſſet. de eiꝰ ſbita
muratõe plimũ triſtabatur. Girexitqʒ multos miites p diuerſas mu⸗
di ptes ꝓmittens oĩbꝰ qͥ e iueniſſent multas diuicias honoꝛes Buo
aüt ex militibꝰ q aliqũ placido mĩſtrauerãt ad ipᷣm vicũ i quo degebat
veneꝛt Quos placidꝰ de agro vemire ↄſiderãs.eoſ ex inceſſu ꝓtinꝰ reco
gnouit. et veniens in memoꝛiã dignitatis ſue.pturbari cepit ac dicere
Djñe ſicut iſtoſ qͥ aliqñ mnecũ fuer̃t pᷣter ſpeʒ vidi.ſic da vt aliqñ diugez
meã videre poſſim. Nam de filus ſcio ꝙ a feris comeſti ſunt Uenit at
ad eũñ vox dicens. Cõfide euſtachi: qꝛ cito honoꝛẽ tuũ recupabis ⁊ fili
os 2 vxoꝛem ĩcipies: Cũ igit᷑ miitibꝰ obuiaſſet. ipi euʒ mime cogno
uerunt.Cunqʒ eũ ſalutaſſent.queſiert ſi aliq̃m pegrinũ noĩe placidum
cũ vxoꝛe ⁊ duobꝰ fuiis cognoſceret. Ille aũñt ſe neſcire ꝓfeſſ⸗ eſt. Ad pᷣ⸗
ces tñ eius ĩ hoſpicõ ſuo diuerteꝛt.⁊ euſtachiꝰ eis puiebat. Et recolenſ
pᷣſtinũ ſtatum ſuñ lacꝛimas ↄtinere nõ poterat. Egreſſus aũt foꝛas ſuã
Faciẽ lauit.⁊ itex rediens eis ſᷣuiebat. YJlli veꝛo cõſiderãtes ad inuicem
dicebãt. Quã ſilis eſt hõ hic uli qᷓm q̃rimꝰ.Et rñdens alter dixit. Val
de qͥdem ſimil eſt. Cõſiderem? igitur 2 ſi habet ſignũ cicatrid in capite
qð ſibi ĩ bello accidit.⁊ ſi hoc hʒ ipᷣe eſt: Et reſpiciẽtes.⁊ ſignũ vidẽtes
ipᷣm eſſe qm qrebant ꝓtinꝰ cognoueꝛt. Et inſ iliẽtes ⁊ oſculantes eũ de
vroꝛe et filus eꝰ ſciſcitati ſũt. Qui dixit eiſ:ꝙ filii moꝛtui eſſent: ⁊ vxoꝛ
detenta Elicini aũt om̃s q̃i ad ſpectacim cõcurrebant.dum milites vir
tutẽ eiꝰ ⁊ pmã glam pᷣdicabant Cunc milites pꝛeceptum ĩpatoꝛis ei ex
ponunt ⁊ optis indum̃tis ipᷣm induunt. Poſt vero iter. xv. dieꝝ ad im
patoꝛeʒ deueneẽt. Qui eius aduentũ audiens ꝓtinꝰ eidẽ occurrit:⁊ ipʒʒ
videns ĩ oſcula eiꝰ ruit. Narrauit quoqʒ oĩbꝰ cuncta qͥ ſibi ꝑ oꝛdinem
acciderant. ſtatiqʒ ad magiſterium mulicie trabitur. ⁊ idẽ qð pꝰ officiũ
exercere ↄpellit᷑. Qui numeratis militibus ⁊ paucos contra tot boſtes
eſſe cognoſcẽs iuſſit tirones colligere per om̃s ciuitates ⁊ vicos. Cõ
tigit autem ilam terram in qua filii eius educati ſunt deſcribi. vt da⸗

—

rent duos tyrones. Eniuerſi at eiꝰ loci incole illos duos iuuenes tan
m ceteris aptioꝛes magiſtro militum conſ ignarunt. Elidens vero iu
uenes elegantes. ⁊ moꝛum bhoneſtate compoſitos· cum ſibi plurimum
placuiſſent inter pꝛimos conuiuas ſuos oꝛdinauit eoſdem. Et ſic pꝛo
fectus ad bellum. ſubiectis hoſtibus exercitum ſuum tribꝰ diebus in
quodam loco vbi vxoꝛ ſua pauper hoſpita manebat requieſcere fecit.

Illi veꝛo adoleſcentes in tabernaculo mr̃is ſue nutu dei hoſpitati ſunt
neſcientes tñ ꝙ mater ſua eſſet. Et ſedentes circa meridiẽ mutuo cõ
fabulantes exponebant ſibi inuicem de infãtia ſua. Mater veꝛo eoꝛuʒ
contra ſedens q ipſi referebant attentius audiebat. Bicebat eniĩ maioꝛ
minoꝛi. Ego dum infans eſſem.mihil aliud recolo niſi ꝙ, pr meꝰ magi⸗
ſter militum erat. et mater mea ſpecioſa valde Buoſqʒ filios habueꝛt
ſo me et aliñ mioꝛem me. q et iple ſpecioſus valde erat. ccipienteſq
nos egreſſi ſunt de domo nocte. Ingreſñqʒ ſunt nauem neſcio q̃ͥ eunteſ

Cum aũt de naui egrederemur.mater noſtra neſcio quomõ ĩ naui relt

cta eſt. Pater veꝛo noſter poꝛtans nos duos flens aetar Poerueniẽ
q; ad qndam fluuium. tranſiuit cũ fratre me iunioꝛe. ⁊ me ſup ripam
flumis dereliquit. Cum aũt reuerteretur. vent
illum infantem rapuit.et anteqᷓ; ad me appropinqret.leo de ſilua exiẽs
me rapuit et in ſiluã deduxit. Paſtoꝛes vero eruerũt me de oꝛe leonis.
et nutritus ſum in illa poſſeſſioe in qua ⁊ ipſe ſcis ⁊ nõ potui ſcire quid
factum ſit de pꝛe meo neqʒ de infante. Hec audiens minoꝛ cepit flere
ac dicere. Per deum vt audio frater tuꝰ ſi um ego.qm̃ etiã qͥ me educa⸗
uerant hoc dicebant:qm de lupo eruimus te.Et in amplexus ruentes
oſculabãtur ſe inuicem ⁊ fleuerũt. B A udiens hec mater eoꝛum
et conſideros ꝙ euentũ ſuũ ita ſeriatt m dixiſſent. diu apud ſe tractauit

ſi illi filu ſui eſſent. Altera aüt die ad magiſtꝝ militũ adiit. ⁊ interpella

uit eum dicẽs. Bepcoꝛ te dñe:vt me ad patriã meã pduci iubeas.Ego
en de terra romãoꝝ ſum. begrina hic ſum.Et hec dicens vidit in eo
ſigna mariti ſui Et eü cognoſcens cij m ſe iam cõtinere nõ poſz pcidit
ad pedes ſuos ⁊ ait. Pꝛccoꝛ te dñe vt exponas mihi pſtinam vita tua.
Puto eni ꝙ tu ſis placidus magiſter militum qͥ alio noĩe diceris euſta

chius:quem placidum ſ. aluatoꝛ cõuertit.qui talem ⁊ talẽ temptatiõem

ſuſtinuit.⁊ cui vxoꝛ q̃ ego ſuʒ in mari ablata fuit.q̃ tñ ab oĩ coꝛꝛuptõe
Ffuata ſum.qͥ et duos filios ſcʒ agapitum ⁊ theoſpitũ habuit. Hec au
ieus euſtach?.et ipſam diligenter cõſiderãs vxoꝛem ſuã recognouit
cet lacrimatus p̃ᷣ gaudio ipſã oſculatus eſt glificans deũ qͥ cõſolatur af
flictos.Cũc dicit ei vxoꝛ ſua:Bñe vbi ſi unt filii nr̃i. Et ait: A feris ca
pti ſunt. Et expoſuit ei quoõ ꝑdidit illos Et ila. Gꝛas agamꝰ deo Pu
to eni ꝙ q;admodũ deus doõauit nob vt inueniremꝰ nos inuicem. dõa
bit etigʒ recognoſcere filios noſtros. Et ille: Bixi tibi ꝙ a feris capti
ſunt. Et illa. Heſterna die ſedens in oꝛto. audiui duos iuuenes ſic ⁊ ſic
ſuã infantiã exponentes.⁊ credo ÿ filu noſtri ſint. Interroga igit ab
eis ⁊ dicent tibi.Et conuocãs eos euſtachiꝰ ⁊ qudienſ aob eis infantiã
ſuã recognouit ꝙ filii ſui eſſent. Et qplectentes eos ipſe et mr̃ ſuꝑ eoꝝ
colla plimũ fleuerunt. et crebꝛi eos oſculabãtur. Omnis igituꝛ exerci
tus plimum gaudebat.⁊ de inuentõne eoꝝ et de victoꝛia barbaroꝛum.

me accipet lupus venit et

7
,
Me.
ſr
heenn

er
hru
Meit
enive

Nirvo⸗
ſterine
lotnan⸗
ſohin
belgbr
ocaitn
Pchnbi
eigr
00 s
iifices
belen
tbusy
unt n
Wltq

QULXVI.

uin Cũ igitur redirʒ ↄtigit iam tra ꝗanũ obiiſſe ⁊ ſucceſſiſſe ei peioꝛ? in ſce
den d lerxrib' aqrianũ. QAui pꝛo victoꝛia obtenta ⁊ iuentõe vxoꝛis ⁊ filioꝝ ma
hi ion gnifice eos ſuſcepit.⁊ magnũ cõniuiuʒ ppauit. Blta at die ad templũ
nonnte Fdoloꝝ ꝓceſſit. vt ibi ſacrificaret pꝛo victoꝛia barbaꝛoꝝ· lidens veꝛo
KM imperatoꝛ. ꝙ; euſtachi? nec ꝓ victoꝛia nec pꝛo iuentoe ſuoꝝ ſacrificare
ö vellʒ. hoꝛtabatur vt ſacrificium ĩmolaret.Cui euſtachꝰ.ego vpᷣm deuʒ
lentih t illi ſoli ſacrifico. Lunc impꝑatoꝛ ira repletꝰ ipᷣm cũ vxoꝛe ⁊ filiis
bientf na ſtatuit et leõem ferocem ad eos dimitti fecit.Accurrenſ veꝛo
nallrtn dimiſſo capite qᷓt eos adoꝛãs ab eis humur receſſit Cunc impatoꝛ
tuenif em eneũ incendi fecit. ⁊ eos ibidem viuos immitti mãdauit. Oꝛan
Mnham tes igitur ſci ⁊ ſe dño ↄmendãtes bouem intrauer̃t.⁊ ibidem dño ſpũʒ
nenlt et reddidert. Lercia aũt die de boue coꝛam imꝑatoꝛe extracti.ita penit⸗
lueris intacti ĩuenti ſunt.ꝙ nec capillos nec quicqͥd eoꝝ vapoꝛes incendii ali
Whons. uatin? cõtigeĩrt. Criſtiãi vero eoꝝ coꝛpꝑa tuler̃t.⁊ in loco celeb errimo
Nngui econdentes ibidem oꝛatoꝛium cõſtruxert. Oaſſi ſunt ãt ſub adriano qͥ
NaNie epit circa annum dñi.c.xx.lꝛal. nouembꝛis vel m quoſdam.xii .lꝛat.
jnett M CLVII.
unm De omĩbus ſanctis
Hemane nium ſcõꝝ feſtiuitas q̃tuoꝛ de cauſis inſtituta fuiſſe vide
lvreſn ur. Pꝛimo ꝓpter cꝰdam templi dedicatõeʒ. Secundo ꝓpter
brns g omiſioꝝ ſuppletõem. Lercõ pꝛopt negligentiaꝝ expiatõneʒ
gatr no⸗ ppter facilioꝛem oꝛatõuʒ nraꝝ impetratõem. Pꝛimo igitur
ſpeit eſt pꝛopt cꝰdã templi dedicatoem. Romani eni cum vnerſo
1ät ꝛbi domiarentur. quoddã templũ maxim cõſtruxeꝛt.in cuiꝰ medio ſuũ
cnstlt vdolum collocãtes. oĩm ꝓuinciaꝝ ſimulacra ꝑ circumitũ ſtatuer̃t. reſpi
nhrarun cientia rectis vultibꝰ ydolũ romaoꝝ· Si qñ ãt aliqᷓ pꝛouĩcia rebellaret
icouge ↄtinuo vt aiũt arte dyabolica illiꝰ ꝓuincie ſimulacꝝ dolo romaoꝝ po
. ben ſterioꝛa voluebat:tanqꝙᷓ innuenſ ꝙ ab eiꝰ dñio receſſiſſ. 3 Concitiigitur
eeogni romani ad illam pꝛouincia copioſum exercitũ deſtinabãt ⁊ ipſam oñio
cNHn ſuo ſbᷣiugabãt. Eeꝝ ñ ſuffecit romais.ꝙ oim ꝓuinciqxꝝ ſimulacra ĩ vꝛ
ind be ſua haberẽt: qͥn potiꝰ fere ſingul dus ſingula tepla oſtruxeit tacy à
ð eos ccũtaꝝ pꝛouiciaꝝ victoꝛes ⁊ dños effeciſſet Sʒ qꝛ oig Fdola tẽplũ
Lundi ibidem hĩe nõ poterãt. ad maioꝛem ſue veſanie oſtentatõeʒ vnũ tẽpluzʒ
