tuꝰ eſt. quẽda iudeũ noĩe ioſepb medicinali arte valde pitũ quẽ vir dei

mltũ diligebat co ꝙ ſe illũ ad fidẽ ↄuerſuꝝ pᷣuidebat.ad ſe q̃ſi eꝰ oꝑa

„XLVII.
idigeret vocauit. Ille vero eiꝰ pulſũ tangẽs et ex tactu moꝛtẽ in ianuis
. elſſe ognoſcẽs dixit familie Que ad ſepulturã neceſſaria ſunt pᷣparate
L ꝛ ↄtinuo moꝛiet᷑. Qð baſiliꝰ audiẽs dixit ei. Neſcis qͥd dicis. Cui io
cH ſeph. Crede dñe qꝛ ſol cũ ſole occidet hodie.id eſt tu cũ ſole occides ho
die · Cui dixit baſilius Quid dices ſi nõ moꝛiar hodie.Cui ioſeph Mõ
in eſt poſſibile dñe . Et baſt iliꝰ. Et ſiĩ craſtinũ vſqʒ ad boꝛã ſextaʒ ſuꝑpuixe
rckH ro.qͥd facies.Et ioſeph ait.Si vſqʒ ad illam ſupuixeris boꝛam vtiqʒ
n cgo moꝛiar. Et baſilius. Etiã moꝛiaris peccato.viuas aũt xpᷣo.Et ille
hen Scio quid dicis.et ſi vſqʒ ad illam boꝛã ſuꝑuixeris faciã qd boꝛtaris
dum Tũc beatus baſilius licet ſᷣm naturã ilico moꝛiturꝰ eſſet a dño tamen
iibi moꝛtis inducias ĩpetrauit et vſq; ĩ craſtinũ in boꝛã nonam vixit. Qð
ten ioſeph vidẽs et ſtupẽs in xpᷣm credidit. Baſilius aũt virtute animi im
mumt becillitatem coꝛpis ſuꝑans de cubiculo ſuo ſurrexit et eccleſiam ingre
A Diens eũ ſuis ꝓpꝛiis maibꝰ baptiſauit. Poſtea vero ad lectuluʒ ſuũ re
S diit. Et ſtatim ſpiritum deo feliciter reddidit.loruit circa annos do
o
ſape
kt O a alerandzinus, qua A
hni dam nocte in oꝛatõne pſiſtens.vidit quandam puellam pul
e⸗ errimam ſibi aſſiſtentem. ⁊ coꝛonam oliuaꝝ in capite baiulã
ig Auam ille videns. nimiũ ſtupefactus que eſſet inquiſiuit.Et illa
Kpa ſum miſericoꝛdia que dei filium de celo adduxi · Me ſponſam ad
fie .et bene tibi erit. Intelligens ergo ꝑ oliuam miſericoꝛdiam deſig
10. nari ab illa die factus eſt ſic miſericoꝛi vt ele ymoꝛ. id eſt elemoſinariuſ
ihnn caret. Paupes autem ſemꝑ ſuos dños appellabat.Et inde hoſpita
hine laru babent etiam vt pauꝑes dños ſuos vocent. Oẽs igit᷑ ſuoſ famu
in llos cõuocauit eiſqʒ dixit. Euntes p totam ciuitatem conſcribite mihi
6 vyſqʒ ad vnu omnes domios meos. Illis veꝛo nõ intelligentibus dixit.
Quos vos egenos et mendicos voca tis. iſtos ego dominos et auxilia
n⸗ toꝛes pᷣdico. Iſti enim nobis vere auxuiari et celeſte regnu 3ͤ donore po
h texrunt. Bolens bomines ad elemoſinam inuitare. narrare conſue
nt uit. ꝙ pauperibus ſemel ſe ad ſolem calefacientibus.ceperunt inuicem
en de elemoſt inatoꝛibus conferre et bonos collaudare ⁊ malos vituperare
n; Erat autem quidam thelonearius nomine petrus.diues valde et pꝛe
ni⸗ potens. ſed nimis pauperibus immiſericoꝛs quia ad domum ſuam
lit accedentes cum indignatione nimia repellebat. Cum ergo nullus il
roe loꝛum inuent⸗ fuiſſet qui ĩi domo ſua elemoſinam recepiſſet. vnus illoꝝ
dei dixit. Quid vultis mihi dare.ſi ego hodie ab eo elemoſinã accipiã.Et

a faciẽtibus cũ eo pactum ad domũ eꝝ venit et elemoſinam poſtulauit·

At ille domũ reuertẽſ.⁊ pauꝑẽ pᷣ foꝛibꝰ vidẽs.cũ mãcipiũ ei⸗ paneſ ſui

ginis ĩ domũ deferret.ille lapidẽ nõ iueniẽs.panẽ ſiliginis arripuit. et

c furoꝛc ide eñ pcuſſit.Quẽ ꝓtinꝰ orripiẽs paupꝑ ad ſocios redut.⁊ ꝙ
de mãu ei? elemoſinꝗᷓ accepit idicauit. Poſt duos dieſ ifirmatꝰ ad moꝛ
tẽ. vidit ſe ãte iudiciũ ſtare.⁊ mauros quoſdã ſuꝑ ſtaterã eiꝰ mala ap⸗

pẽdere.Ex altera añt pte ſtatere qͥdã dealbati triſtes ſtabãt eo mibi

qð ibi apponerẽt iuenire valebãt.Lũc vnus eoꝝ dixit. VUere nihil ba
bemus. niſi vnũ panẽ ſiliginis.quẽ ãte duos dies xpᷣo dedit coactus.
Quẽ dũ ſuꝑ ſtaterã ponerẽt eq̃litas vt ſibi videbat facta ẽ. Bixer̃tqʒ
ei.Adauge ad ſiliginẽ hãc.alioqͥn te mauri appᷣbendent.Euigilãſ aũt
et libe ratꝰ dicebat. Pape.Si vna ſi iligo quã p furoꝛem iactqui ita

fuit.q;tomagis oĩa ſua idigentibus elargiri Quadã igit᷑ die cũ opti

mio veſtibus iqutus ꝑ viã pgeret.qͥdã naufragus ab eo veſtimentum
aliquod poſtulabat.Cõtinuo ille pᷣcioſo veſtimento ſe expoliauit. et illi

degdit. Qõ ulle accipiens ſtati vendidit. Cñ aũt theloneariꝰ redirʒ ⁊ ve

vellet dicens. Qm̃ ñ fui d
ce dum doꝛmiret. vidit quẽda ſi
ferentem. ⁊ habenteʒ iqueũ veſtimentũ
ſibi. Quid ploꝛaſ perre.Qui cuʒ cauſam ſue
Cognoſcis hoc.Et ille Etiã dñe. Et dñs ad eũ. IAlo ego ve
nnpi dediſti:⁊ gratias ago bõe volũtati tue.qm̃ frigoꝛe afflig
coopuiſti me. In ſe ergo reuerſus cepit egenos beatificare ac dicere .
Viuit dñs.ñ moꝛiar dõec fiã vnus ex eiſ.DLDãſ ergo paupibꝰ q̃ habebat

ſtimentũ ſuſpenſũ videret ↄtriſtatus eſt valde.adeo vt nec cibũ ſumere
gn memoꝛiã

, ,₰
lae 1

et accerſito notario ſuo dixit ei. Secretum volo tibi comittere.quod ſi

pꝛopalaueris aut ſi me non audieris barbaris vendam te. Banſqʒ ei
decem libꝛas auri dixit ei. Uade in ſanctam ciuitatem et merces tibi

eñme. et me alicui chꝛiſtiano venge et pauperibus pꝛecium tribue. yl1llo
autem recuſante dixit ei. Si me ñ audieris ego barbaris vẽdaʒ te NZu

cens ergo eum vt dixerat.cuidam argentario veſtibus ſoꝛdidis ĩiqutũ

tanquam ſuum ſeruum vendidit. et triginta numiſmata inde accipienn-

pauperibus erogauit. Petrus ergo omnia officia vilia faciebat. ita ꝙ

ab omnibus contemnebatur et ab aliis ſeruis frequenter percutieba

tur. etiam iam amens appellabatur. Bominus autem frequenter ſibi
opparebat.et veſtimenta et numiſmata oſtendens ipᷣm cõſolabaf. Ele
ri iperatoꝛe ⁊ vmuerſis ð amiſſiõe tãti viri dolentibꝰ. qdã vicini eius
cõſtantinopoli ad viſitandũ loca ſãcta venerũt. ⁊ a dño ipius ĩuitati cũ
pꝛaderẽt ſibi adiuicẽ ĩ aure dixerũt. Quã ſilis ẽ puer iſte dño petro te
loneario. Et curioſe reſ piciẽtibꝰ vnꝰ dixit. Vere dñs petr⸗ c. Surgã et
tenebo eũ. Qð ille aduertẽs latẽter fugit.Erat aũt hoſtiariꝰ ſurdꝰ et

—w

mut? qͥ ꝑ ſignũ hoſtiũ apiebat.Cui petr? vt ſibi aꝑirzʒ ñ ſignis ſʒ verbᷣ

haberz egenus. Et ec

.XLVII.

inpauit. Et ille cõtinuo audiens. ⁊ loq̃lã recipiens. ſibiqʒ reſpõdens

ei apperuit.⁊ domũ ingrediens cũctis de eiꝰ loquela miratibus dixit.
Ille qui coq naʒ faciebat exut ⁊ fugit.ſʒ videte ne di ſit fuus.Cũ ei mi
bi dixit. tibi dico aꝑi.mox ex oꝛe eiꝰ flama exiit.q̃ linguã ⁊ aures mes
tetigit.⁊ cõtinuo auditum ⁊ loqlam recepi.Et exiliẽtes vniuerſi ⁊ con
currẽtes poſt eum. ipᷣm amplius inuenire non potuerũt. Cuc omnes ðᷣ
domo illa pemtẽtiam egerunt.eo ꝙ talem viꝝ ſic viliter tractauerunt.
B Monachus quidam vitalis nomine volẽs ſanctuʒ iohanẽ tẽpta
re.ſi poſſet ſibi verbis ꝑſuaderi ⁊ ad ſcandalum facile ĩclinari.xngre⸗
diẽs ergo ciuitatẽ.omnes publicas meretrices ↄſcripſit. Intrabat er⸗
go ad ulas ꝑ oꝛdinẽ dicẽs cuilibʒ.HDõa mihi noctẽ iſtaʒ ⁊ noli foꝛnicari
Ipe aũt domum eius intrans.ĩ angulo flexis genibui tota nocte ĩ oꝛa
tione ſtabat.⁊ ꝓ illa oꝛabat ⁊ poſtea mane exibat pᷣcipiẽs cuilibʒ ne alr
cui reuelaret. Una aũt vitã eiꝰ manifeſtauit.Que ſtatim oꝛante ſene a
demone vexari cepit. Cui om̃es dicebãt. Reddidit tibi deus qð mere
baris.qm̃ mẽtita es. Et foꝛnicetur eĩ ingreditur peſſimus iſte.⁊ nõ ꝓ⸗
pter aliud. Veſꝑe autẽ facto dicebat pᷣdictus vitalis cunctis audienti
bus. Volo ire.qꝛ talis domina expectat me.Multis vero illum crimi⸗
nantibus reſpõdebat. NMuũquid ego non habeo coꝛpus vt omnes aut
monachis ſolum iratus eſt deus.vere ⁊ ipᷣi homines ſunt vt ceteri.Di
cebant autem quidam Accipe tibi mulierem vnam abba.⁊ muta habi
tum. vt non ſcandaliſes alios. Ille autem fingens ſe iratum dicebat.·
Vlere non audiam vos ite a me.Qui vult ſcandaliſari ſcandaliſetur.⁊
collidet frontem in parietem. Nunquid iudices oſtituti eſtis ſupꝑ me a
deo. Ite ⁊ de vobis curam habete.vos ꝓ me ñ reddetis rationẽ Hec
aũt cum clamoꝛe dicebat.Cunq; ad beatum iohãnem querimonia de⸗
ferret᷑ coꝛ eius deus indurauit ne bis fidem adhiberet. Bepᷣcabatur
aũt deum vt poſt moꝛtem ſuam opus ſuum alicui reuelaret.vt nõ ipu⸗
taret᷑ in peccatum bis qui de eo ſcandaliſabant. Multas igit᷑ de pᷣdi:⸗
ctis mulieribus ad cõuerſionem ꝑdurxit et in monaſterio plurimas col⸗
locauit. Quodam mane dum ab vna illaꝝ egrederet obuiauit ei q laz
ingrediens ad foꝛnicandũ cũ ea dãſqʒ ei alapam dixit. Vſqʒ quo peſſi
me non emẽdas te ab bis tuis imũdicus Et ille.Crede mibi.accipies
a me talem alapam vt tota alexãdꝛia cõgreget. Et ecce poſtmodũ dya
bolus in ſpecie mauri ſibi alapã dedit dicẽs.Hec eſt alapa quã mittit
tibi abbas vitalis. Et ſtatim a demõe vexat.ita ꝙ ad voces eius om̃eſ
currebãt. Sed tamẽ penitens ꝑ eius oꝛatõʒ liberatus eſt. Dir aute dei
moꝛti appꝛopinquãs hanc ſcripturam reliquit. Nolite ante tempus iu
dicare. Mulieribꝰ aũt ↄfitẽtibꝰ q faciebat.oẽs gloꝛificabat deũ.⁊ pᷣci
pue beatus iohãnes dicẽs.Qm̃ alapam quã ule accepit accepiſẽ ⁊ ego
Quidã pauꝑ ĩ habitu ꝑegrini ad iobannem venit.⁊ ab eo elemoſmam

poſtulauit. At ille vocato diſpẽſatoꝛe dixit. Da ei ſex nummſmata. Que
ille accipiẽs ⁊ abiẽs habitũ mutauit.⁊ iteꝝ ad parriarchã rediẽs ab eo
elemoſinam poſtulauit. Ille aũt dupẽſatoꝛe vocato dixit.Da ei ſex au
reos. Quos cum ſibi dediſſz ⁊ ille abinʒ.dixit ei diſpẽſatoꝛ. Per oꝛatõ
nes tuas pater.iſte idẽ hodie mutato habitu bis accepit. Beatus aũt
iohãnes q̃ſi hoc ſe neſcire diſſimulauit. Iteꝝ ule tercio habitũ mutãs
ad beatũ iobãnẽ venit.⁊ elemoſinã poſtulauit.Lũc dii pẽſatoꝛ beatũ io
hãnẽ tetigit.innuẽs ꝙ ille eſſʒ.Cui beatꝰ iobaneſ reſpodit. lade ⁊ da
ei duodeci numiſmata.ne foꝛte ſit dñs meꝰ ieſꝰ xpᷣs.qͥ teptare me velit
vtx poterit hbic plꝰ accipe q; ego dare. Quadã vice cũ patriciꝰ q̃ndã
pecuniã eccleſie ĩ mercatõibꝰ ponere veliʒ. ⁊ patriarcha nullatenꝰ oſen
tiret.ſʒ pauꝑibus cã diſpẽſare vellet.ãbo plurimũ cõtẽdentes irati ab
mnuicẽ receſſerüt. Aduẽiente boꝛa.xi.madat patriarcha p archip̃ſbite
rũ patricio dicẽs.Gñe ſol ad occaſum eſt. Qð ule audiẽs.lacrimis in
fuſus ad eũ vẽit ⁊ veniꝗ poſtulauitt Cũ quidã ſuus nepos a quo
dam tabernario grauẽ iniuriã audiuiſſet ⁊ ex hoc patriarche lamenta
biliter cõquerens nullatenꝰ oſolari poſſz. patriarcha reſpõdit.Et quũo
eſt auſ? tibi aliqs ↄtradicere ⁊ os ſuũ ð te apire. Crede fili mee puita

ti. qm̃ faciã ĩ eo hodię talẽ rẽ.vt tota alexandꝛia miret. Qð audiẽs ilile

ↄſolatõʒ recepit putas q; eũ faceret grauiter verberari. Eligẽs ioban
nes oſolatoz recepiſſz. pectus eius oſculatus eſt dicẽſ. Fili ſi vere ne

pos mee humilitatis exiſtis.ppara te ⁊ flagellari ⁊ ↄuicia pati ab oĩibꝰ

Vera eĩ ↄgnatio nõ ex carne ⁊ ſanguine.ſʒ ex virtute m̃tis agnoſcitur
Cõfeſti igit᷑ ꝓ illo hoie nuſit.⁊ ab oĩ pẽſiõe ⁊ tributo libeꝝ eũñ fecit Et
om̃es audiẽtes mirati ſũt.Et itellexerũt hoc eſſe qð dixerat.faciã ĩ eo
talẽ rẽ vt tota alexãdꝛia miret Audiẽs patriarcha ↄſuetudinẽ eſſe ꝙ
mox vt ĩꝑatoꝛ coꝛonatꝰ ẽ cõfeſti monumẽtoꝝ edificatoꝛeſ ſumũt q̃tuoꝛ
vel qnqʒ minutias marmoꝝ puſiulas diuerſi coloꝛis.⸗ igredientes adĩ
peratoꝛẽ dicunt. Be qli marmoꝛe vel metallo iubʒ iperiũ tuũ ſibi fieri

monumẽtũ. Imitatꝰ hoc.monumẽtũ ſibi fieri pᷣcepit.ſʒ tamẽ vſqʒ a

obitũ ſuñ illud impfectũ manere fecit. Oꝛdinauitqʒ aliquos q ad eum
cũ ĩ celebꝛi feſtiuitate cũ clero cõſiſteret accederẽt ſibiqʒ dicerẽt. Bñe
monumentũ tuũ impfectũ ẽ pcipe vt cõſũmet eo ꝙ neſcias q̃ hoꝛa fur
venigt. E Biues qᷣdaâ cum vidiſſz beatum iobannem in ſtratu ſuo
viles panos habere eoꝙ ceteros pauꝑibꝰ erogaſſʒ.qðdã valde pᷣcioſũ
cooperimentum emit ⁊ beato iohani tradidit. Qui cũ iſtud nocte ſuꝑ
ſe haberet.tota nocte doꝛmire nõ potuit · cogitãs ꝙ trecẽti domini ſui
de tonto pcio cooperiri poſſent. Lota inſuꝑ nocte lam̃tabat᷑ ⁊ dicebat
Quanti incenati. quanti in foꝛo pluuiis madefacti.quanti pꝛe frigoꝛe
dẽtib? ſtridẽtes hodie doꝛmierũt. Lu vero grãdes piſces deuoꝛãs ⁊ in
thalamo requieſcens cum omnibus malis tuis.ᷣ inſuper te coopertoꝛio

eo

.,A LIX.

xxxvi numiſmatum calefacis. Hunnlis iobunes alia vice hoc non ve⸗

ſtictur. Statiqʒ facto mãe illud vẽdi fecit ⁊ pᷣcium pauperibꝰ erogauit
Quod audiens ille diues ipᷣm coopertoꝛium ſecundo emit.⁊ beato io⸗
hãni tradidit. rogans vt ipm de cetero non venderet · ſed ſuꝑ ſeipᷣm te
neret. At ulle iſtud accipiens iuſſit iterum vendi.⁊ dominis ſuis pciu,ʒ
erogari. Quod ulle diues audiens.iterum abut ⁊ ipᷣm redemit ac beato
ioham detulit.eiq; gratulabũdus dixit.Elidebimus quis veficiet. aut
tu vendendo aut ego redimendo.Et ſic ſuauuer quaſi diuutem vinde?⸗
miabat dicens.ꝙ poſſit aliquis intentione dandi paupibus diuites ta

liter expoliare.nec peccat.Duo enim lucratur talis. Elnum qꝛ aimas

illoꝝ ſaluat. Alteruʒ qm̃ ipᷣe ex hoc mercedem non modicam accipiet.
Volens beatus iohãnes homines ad elemoſinam ꝓuocare.narrare cõ
ſueuit de ſancto ſerapione.ꝙ cum amictum ſuũ pauꝑi tribuiſſet.⁊ alte
ri obuians qui frigus patiebatur tunicam ſimiliter tribuiſſet. ⁊ euige
lium tenens nudus ſederet.interrogauit eum quidam dicẽs. Abba qs
te expoliauit. Et demonſtrans euangelium dixit. Ille me expoliauit.
Alias autem alium pauperem videns euangelium ipſum vendidit· et
pauperi pꝛecium dedit. Qui cum interrogaretur vbi ipſum euangiliũ

haberet reſpõdit. Euangelium pꝛecipit dicens. Vade ⁊ vende omnia

que habes ⁊ da pauperibus.Seipᷣm ergo babebam et ſeipᷣm vendidi
et tradidi vt mandabat. F Cum cuidam ele moſinam petenti dari
pᷣcepiſſet beatus iohãnes quiqʒ numos indignatus ille ꝙ maioꝛẽ ſibi
elemoſinã non feciſſet. cõtinuo ad cõtumelias ipᷣius ꝓrupit.ac in etꝰ fa
ciem cõuiciari cepit. Qð eius famuli audientes in eũ voluerũt ruere
ac ipᷣm grauiter cedere. Qð beatus iohãnes omnino ꝓhibuit dicens.
Sinite fratres.ſinite vt mihi maledicat.Ecce enim babeo ſexaginta
anos blaſphemãs p oꝑa mea xpᷣm.et vnum cõuicium non poꝛtabo ab

iſto. Juſſitqʒ ſacculum a coꝛam ipo apponi.vt inge tollerʒ qu
tum vellet. Cum popul o eugt geli ſiam exiret. et foꝛis

ocioſus verbis vacaret.quadam vice poſt e
eis exiit ⁊ ĩ medio eoꝝ ſedere cepit. Oibꝰ vero ð boc mirt
eos. Filu vbi oueſ ibi paſtoꝛ.Aut igit᷑ itrate ⁊ ego vobiſcũ
manete hic ⁊ ego pariter manebo. Semel igit᷑ ⁊ bis hoc fect
pulũ ſtare ĩ eccleſia erudiuit Cũ qͥdã iuuenis ſãctimonialẽ
puiſſʒ.⁊ clerici talẽ iuuenẽ coꝛã beato iohãne exꝓbꝛarẽt ⁊ ipʒʒ excoic⸗

eſſe dicerẽt. vtputa qͥ duas aĩas pdiderat.ſ.ſuã ⁊ illiꝰ ↄpeſcuit eos be
atꝰ iohãnes dicẽs ·Mõ ſic filu ñ ſic. Oſtẽdo vob qꝛ vos duo peccata
ↄmittitis. ꝛimo qꝛ ↄtra pᷣceptũ dñi facitis qͥ ait Molite iudicare vt
ſi iudicemi. Scdo qꝛ neſcitii ꝓcerto ſi vſqʒ hodie peccẽt ⁊ ſe nõ peiteãt
Freq̃nter aũt exiſtẽte beato iohãne ĩ oꝛõi ⁊ ĩ extaſi mtii poſito talibꝰ

triarcha cum

Die

et tu miniſtrãdo videamꝰ qͥs vĩicat. Gᷓ Cuiũ febꝛe correptꝰ ſe moꝛti
appꝛopinqꝛe cernerʒ dixit. Gratias tibi ago deus. qm̃ exaudiſti miſeri
am meã rogãtẽ bonitatẽ tuã ne inueniret᷑ moꝛiẽti mihi niſi vnũ tremiſ
ſe. hoc igit pauꝑibus dari iubeo Poſitũ eſt igitur venerabile coꝛp⸗
eiꝰ ĩ ſepulcro.vbi coꝛpa duoꝝ epᷣoꝝ fuerãt tumulata.Et coꝛpa illa mi
rabiliter ſancto iohãni ceſſerũt.⁊ locũ mediũ vacuũ dimiſerüt Ante
aũt paucos dies ꝙ; moꝛeretur.cum qͥdam mulier quoddã flagicioſiſi⸗
mum peccatum ↄmiſiſſet.⁊ nulli vnq; ↄfiteri auderet.dixit ei ſanctꝰ io
hãnes vt ſaltẽ illud ſcriberet.eo ꝙ ſcribere ſciebat ⁊ ſigillatũ ei offerrʒ
⁊ ipᷣe ꝓ ea oꝛaret.Cui illa aſſenſit.⁊ peccatũ ſcribens diligenter ſigilla
uit. ⁊ beato iohani tradidit.Sʒ poſt paucos dieſ beatꝰ iobãnes ĩfirma
tus in dño requieuit. Illa vt audiuit illum defũctũ.ſe vitu patam et cõ
fuſam putauit.credens ꝙ ſcriptum alicui omiſiſſet.et ad manus alteri
us deueniſſet. Ad tumulum igitur ſancti iohannis acceſſit et ibi vber
rime flens clamabat dicens.Heu heu putans cõfuſionem vitare cõfu
ſio ommibus facta ſum. Cũqʒ amariſſime fleret.⁊ beatũ iobãneʒ roga

ret vt ſibi oſtenderet vbi nam ſcriptũ ſuum dimiſiſſet. ecce beatus iobã

nes in babitu põtificali de tumulo ꝓceſſit.duobus ep̃ᷣis qui ſecum qui
eſcebant hincinde vallatus.ditxitqʒ mulieri.Cur nos tantum iufeſtas
et me et ſanctos iſtos qui mecũ ſunt qᷣeſcere nõ ꝑmittis. Ecce ſtole no⸗
ſtre lacrimis tuis omnes madefacte ſunt. Poꝛrexitqʒ ſibi ſcriptum ſu

um ſigillatum vt pꝛius fuerat dicens ei. Elide ſigillũ hoc. et aperi ſcri

ptũ tuũ ⁊ lege.Quod illa aperiens peccatũ ſuũ omnino deletũ iuenit.
Et ibi taliter ſcriptum reppit. Pꝛopter iobãnem ſeruũ meũ deletuʒ eſt
peccatũ tuũ.Sicqʒ illa imenſas deo gratias retulit.Et beatus ioban
nes cũ aliis duobꝰ epiſcopis in monumentũ rediit.Claruit circa ãnuʒ
domini ſexigenteſinumquintũ tpe foce impatoꝛis. XxVIII

Onuerſio ſancti pauli apoſtoli facta eſt codẽ ãno quo A
rxps paſſus eſt.et ſtephanus lapidatus.ãno non naturali ſed
emergenti. Nam chꝛiſtus. viii.lꝛalen. apꝛilis paſſus eſt.
s eodem anno tercia die auguſti lapidatus eſt. Paulus
ver . halen. febꝛuarii cõuerſus eſt Quare autem eius conuerſio
potius q;ᷓ alioꝛum ſanctoꝛum celebꝛatur.triplex ratio ſolet aſſignari.
Pꝛumo ꝓpter exemplũ.vt nullus quãtumcũqʒ peccatoꝛ deſperet de ve
ma quando tantũ in culpa talem poſtmodum conſpicit fuiſſe in gratia.

Secundo ꝓpter gaudium. Sicut enim eccleſia magnã triſticiaʒ habu

it in eius perſecutione ita maximam leticiam babuit i eius cõuerſiõe

1
8
r

14

ei
ſul

ube

ahe⸗
rat

fſgtmn

vt!

nal

diſt
Ilte

lim
fact.

ſer

ſtce⸗
yt
ns.

ſca

cen
lan

non
llen
cnnf
p
lum
M
aoſch⸗
net
Pfton,
ſgla
frma
nac
len
Necift
Hion
noſhi
nar
ſfeſt
New'
mmtu
fiſan
lent.
mick
ſhen
öͤng

UI

hieruſalem. et ideo eius iter peſſimũ erat.ipᷣm tamẽ niiſ
na cõuertit. Secũdo ſuit miraculoſa ratione diſponẽti
ipᷣm ad cõnerſionem diſpoſuit. Ipᷣa eni lux vꝛ fuiſſe ſubita

babebat. Pꝛ imũ erat audacia qð notat᷑ in hoc ꝙ dicif.acceſſit ad pꝛi⸗,⸗
cipes ſacerdotũ.gloſa.nõ vocatus ſed ſpõte zelo cõcitãte eũ.Secũdu,zʒ

L.

ercio ꝓpter miraculũ qð ſcʒ dominꝰ in eo oſtẽdit.dũ de ſeuiſſimo pꝑſe
cutoꝛe fecit fideliſſimũ pᷣdicatoꝛẽ. Eius eni cõuerſio fuit miraculola.
ratione efficiẽtis diſponentis ⁊ patiẽtis. Ratõe efficiẽtis.id eſt xpᷣi qͥ
ecvuqm cõuertit. Jbi eni pꝛimo oſtẽdit ſuam mirabilem potentiã ĩ boc ꝙ
ei dixit. Duꝝ eſt tibi cõtra ſtimulum calcitrare.Et in hoc ꝙ ipᷣm tam
ſubuo immutauit. Elnde cõtinuo immutatus reſpondit. Somine aͤd
vis me facere Auguſtinus ſuꝑ boc verbo. Occiſus agnus a lupis · fe

cit agnos de lupis. Jam parat ſe ad obediẽdum.qui pꝛius ſeuiebat ad

plequẽdum. Scdᷣo ibi oſtendit eius mirabilem ſapientiam. Mirabiliſ
enim ſapientia fuit in hoc qꝛ ipᷣm a tumoꝛe ſuꝑbie deiecit offerẽdo ĩfi
ma bumilitatis nõ ſublimia maieſtatis.Ego inquit ſũ ieſus naʒarẽuſ
quẽ tu pſe.ꝛd.gloſa.Mõ deũ vel dei filium ſe vocat · ſed humilitatis in

quit mee ſuſcipe ĩfima.⁊ ſupbie tue ſquamas depone.Tercio oſtendit
bi ſuam mir⸗ bue m clemẽtiã. qð notat᷑ in hoc ꝙ ipᷣm exiſtentem in actu
et voluntate pſequendi cõuertit. Licet eni haberet defoꝛmẽ a
quia ſpirans minaꝝ et cedis.puerſum conatũ quia acceſſit a

2c.quaſi ſe ingerens.pnicioſum act

ca.Et ſubito inquit circũfulſit eũ lux de celo. Paulus ei tria vicia in ſe

„

erat ſuꝑbia qð notat in boc ꝙ dicit᷑ ſpirs minaꝰꝝ ꝛ. Terciuʒ erat car
nalis itelligentia quã ſcʒ in lege habebat. Ende gloſa ſuper ulud.Ego
ſum ieſus ꝛc. Ego deus celeſtis loquoꝛ.quem moꝛtuũ putas ſᷣſu iudai
co. Jpa igitur lux diumna fuit ſubita vt audacem terreret. fuit ĩmenſa

vt ſublimem et ſuꝑbũ in ima bumilitatis ꝓſterneret.fuit celica vt car⸗

nalem eius mtelligẽtiam in celeſtem mutaret. el poteſt dici ꝙ illud
diſponens fuit in tribus ſcʒ in voce acclamante· in luce fulgente.in vir
tute potente. Tercio fuit miraculoſa ratõe patientis.id eſt ipᷣiꝰ pau
li in quo facta eſt conuerſio ip̃a. In eo enim hec tria miraculoſe exteriꝰ
facta ſũt ſcʒ ꝓſtratio obcecatio et triduana ieiunatio.Eſt enim ꝓſtratꝰ
vt erigat᷑ quantũ ad depᷣſſum affectum. Augꝰ. Proſtratus eſt paulus

vt cecaret᷑.cecatus eſt vt mutaretur.mutatus eſt vt mitteret᷑. miſſus

eſt vt ꝓ veritate pateret. Item augꝰ.Eliſus eſt ſeuiens ⁊ factus ẽ cre⸗

dens. eliſus eſt lupus et factus eſt agnus.eliſus eſt ꝑſecutoꝛ et factꝰ eſt

ÿpdicatoꝛ. eliſus eſt filius ꝑditõnis et factus eſt vas electõnis.Eſt ob⸗

cecatus vt illuſtraret ꝙtum ad tenebꝛoſum intellectum. Vnde et in il⸗
lo tridquo quo mãſit cecatus dicitur.ꝙ doctus fuerit euangeliũ. Mõ ei
accepit ulud ab boie neq; ꝑ hoĩeʒ vt ipᷣe teſtat ſʒ ꝑ reuelatõʒ ieſu xpᷣi·

Augꝰ. Paulũ dico veꝝ athletã xpᷣi.doxtum ab illo.vnctum de ilo cruu
cifixum cum illo.et gloꝛioſum in illo.Eſt in carne maceratus.vt ipᷣa ca
ro diſponatur ad bone oꝑatõnis effectũ.optime eni deiceps coꝛpꝰ etꝰ
ad omne opꝰ bonũ diſpoſitũ eſt. Nam eſurire ⁊ abũdare ſciebat.⁊ vbi
qʒ in oibus inſtitutus erat.et omnia aduerſa libẽter ſufferebat.Criſo.
Lirãnos ac populos ſpirantes furoꝛem velut quoſdã eſſe culices eſti⸗
mabat.MMoꝛtem vero atq; cruciatus et mille ſupplicia quaſi ludũ pu
tabat eſſe pueroꝛum HMec amplectabatur libenter ⁊ magis decoꝛaba
tur cathena vinctus ꝙ; dyademate coꝛonatus.ac libentius recipiebat
vulnera ꝙᷓ alii munera. Elel iſta tria dicũtur fuiſſe in eo cõtra tria que
fuerũt in pꝛimo parente. In ipo eni fuit ↄtra deũ erectõ ⁊ ecõtra ĩ pau
lo ad terram ꝓſtratio. In ipſo oculoꝝ apertio ⁊ ecõtra in paulo oculoꝝ
obcecatio. In ipſo fuit manducatio cibi vetiti.⁊ ecõtro in paulo abſtu⸗
nentia cibi liciti. .

2

oꝝ. cuius vitam A

4 cũcta coꝛꝑis mei mẽ
bꝛa verterent in linguas omnes artus humana voce reſo ”D
ignum ſancte ac vencrabilis paule virtutibus dicerẽ. No 4
bilis g ſed multo nobilioꝛ ſanctitate.potẽs quõdã diuitiis ſʒ nũc 3
rypi pauptate inſignioꝛ· Leſtoꝛ ⁊ ieſum ⁊ ſanctos angelos eius ipᷣmqʒ Al
ppꝛiũ ãgelũ qͥ cuſtos fuit ⁊ comes admirabilis femine.me mbil in gra kA
ti. nil dicere moꝛe laudantiũ. ſʒ qð dicturꝰ ſũ ꝓ teſtimonio minus ciuſ Xx
eſſe meritis. Ault lectoꝛ bꝛeuiter eiꝰ ſcire virtutes. om̃es ſuos paupss Nl
paupioꝛ ipᷣa dimiſit. Et ſicut inter mItas gẽmas pcioſiſſma gẽma ni
cat.⁊ ſicut iubar ſolis ꝑuos igniculos ſtellaꝝ obꝛuit ⁊ obſcurat.ita cun
ctoꝝ virtutes ſua humilitate ſupauit. imaqʒ fuit inter omnes. vt ,
omniũñ maioꝛ eſſet. Et qᷓ;to plus ſe deiiciebat tãto magis a xpᷣo ſubleuas ſi
bat. Latebat ⁊ nõ latebat.Fugiẽdo vanã gloꝛiã. gloꝛiã merebat᷑.q̃ vir e
tutẽ q̃ſi vmbꝛa ſeqͥtur. ⁊ appetitoꝛes ſuos deſerẽs.appetit ↄtẽptoꝛes. (6
Hec cũ qͥnqʒ liberos edidiſſet. bleſillã ſuꝑ cuiꝰ moꝛtẽ eã rome cõſolatꝰ m.
ſũ.Paulinã q̃ ſãctũ ⁊ admirabiẽ viꝝ pamachiũ ⁊ ꝓpoſiti ⁊ reꝝ ſuaꝝ ſol
reliquit heredem. Ad quem ſuper eius obitu paruum libellum edidi dH
mus . Euſtochium que nunc in ſanctis locis et virginitatis et eccleſie ii
monile pꝛecioſiſſimum eſt. Rufinam que immaturo funere pium ma 4”
tris animum conſternauit. et toxocium poſt quem parere deſii vt in ſb
tell geres eam non diu ſeruire voluiſſe officio cõiugali·ſed mariti de No
ſiderio qui mares optabat liberos edidiſſe. Poſtquom vir eius moꝛ
tuus eſt. ita eum planxit vt pꝛope ipſa moꝛeref. ita etiam ſe conuer
tit ad dei ſeruitutem vt moꝛtem eius quaſi videretur optaſe GB 4

fent
warn
/

ſ

Pn
ug

zusa

gnge

ina.

Usan
me
iu

Ni
.

r
i
i
e
609
in
de
ſoꝛ
her

8

C

LI.

Qutd ergo vefeꝛam ample et nobilis domus et quondam opulẽtiſſime
omnes pene diuitias in pauꝑes erogatas· HMec paulini epiiſ copi anthi
oceni et epiphanii qui romam venerãt accenſa virtutibꝰ.ꝑ mom̃ta pa
triã deſerere cogitabat. Quid vltra differo. HDeſcẽdit ad poꝛtũ.fratre

ognatis. affinibo et quod his ma eſt liberis pſequẽtib et cemetiſſi

ma matrem vincere cupiẽtibꝰ.iam carbaſa tẽdebatur.⁊ remoꝝ ductu
naquis in altũ ꝓtr abebatur . ſuppliceſ! eeb
in litore. Rufina iam nubilis vt ſuaſ expectaret nupcias. tacẽſ fletibꝰ

ebatur. paruus toxocius ſuppliceſ manꝰ tendebot

obſecrabat ⁊ tanſẽ illa ſiccos oculos tendebat ad celũ. pietatẽ in filios
pietate in deum ſuperãs. eſciebat ſe matrem vt xpᷣi ſe ꝓbaret acilla

Toꝛquebãtar viſcera ⁊ quaſi a ſuis mẽbꝛis diſtraberent᷑.cũ doloꝛe pu
gnabat. Moc otra iura nature plena fides patiebat.imo gaudẽs aniuſ

appetebat et amoꝛẽ filioꝝ maioꝛe in deũ amoꝛe cõtemnẽs.iĩ ſola euſto⸗

chio que ⁊ pᷣpoſiti et nauigatõis eius comes erat acquieſcebat. Sul/
cabat interi nauis mare et cũctis qͥ cũ ea vehebanti litoꝛa reſ piciẽtibꝰ
illa verſos tenebat oculos ne videret qð ſine toꝛmẽto videre ñ poterat
Cũqʒ ad loca terre ſãcta veniſſet et pꝛocõſul paleſtine qui familiã eiuſ
optime nouerat pᷣmiſſiſ apparitoꝛibꝰ uſſiſſz ei parare pᷣtoꝛiũ.elegit hu
milẽ cellulã que cũcta loca xpᷣi veſtigioꝛuʒ ttão ardoꝛe ac ſtudio circui
bat. vt niſi ad reliqua feſtinaret a pꝛimis nõ poſſet abduci.ꝛoſtrata
qʒ ante crucem quaſi pendentẽ dñm cerneret.adoꝛabat Ingreſſaqʒ ſe
pulcꝝ reſurrectõnis oſculabat lapidem queʒ ab hoſtio monum̃ti amo

uerat angelus. et ipᷣm coꝛpis locũ in quo vñs iacuerat quaſi ſitiẽs deſi
deratas aquas fidei oꝛe lãbebat. Quid ibi lacrimaꝝ q'tũ gemituũ qͥd

doloꝛis effuderit.teſtis eſt cũcta hieroſolima.teſtis eſt ipe dñs quẽ ro
gabat. Beide prexit betleẽ· atqʒ ĩ ſpecũ ſaluatoꝛis ingrediẽs.vidit ſa
crũ virginis diuerſoꝛiũ.et me audiẽte iur abat ſe cernere fidei oculis ĩ
fantẽ pãnis iuolutũ.vagientẽ ĩ pᷣſepio.dñm magos adoꝛãtes. ſtellam

₰

fulgẽtem deſuꝑ.matrem virginẽ. nutriciũ ſedulũ.paſtoꝛes nocte veni
entes vt viderent verbũ qð factũ erat.quaſi etiã tũc euãgeliſte iohan
nis pꝛincipiũ dedicarẽt. In pꝛincipio erat verbũ.⁊ verbũ erat apð de
um. et verbũ caro factũ eſt Paruulos interfectos.berodẽ ſeuienteʒ io
ſeph ⁊ mariã fugiẽtes in egiptũ·mixtiſq; gaudio lacrimis loquebat᷑.
Salue betleẽ domus panis in qua natus eſt ille paniſ qui de celo ðᷣſcẽ
dit. Salue effrata regio vberrima. cuiꝰ fertilitas deus eſt. Bauid loqͥ
tur cõfidenter. Introibimus ĩ tabernaculũ eius adoꝛabimus in loco
vbi ſteterũt pedes eius.Et ego miſera et peccatrix digna ſũ iudicata
deoſculari pᷣſepe in quo domiꝰ puulus vagiit.oꝛare in ſpelũca in qua
virgo puerꝑa deũ fudit infãtem. Hec rees mea.qꝛ dñi mei patria ẽ.
bic babitabo qm̃ ſaluatoꝛ elegit e’ẽ C Tanta ſe bumilitate deiecit
vt qui eam vidiſſet et pꝛo celebꝛitate nominis videre geſtiſſet ipſam

eſſe nõ crederet ſed ancillaꝝ vltimã. Et cũ freq̃ntibꝰ choꝛis virnbz

cingeretur ⁊ veſte ⁊ voce ac habuu ⁊ inceſſu minima omniũ erat. Mũ

qua poſt viri moꝛtẽ vſq; ad diem doꝛmitõnis ſue cũ vllo ↄmedit vuo.

ꝙuis eum ſanctum ⁊ in pontificali culmine poſituzʒ ſciret. Balneas ni
ſi periclitans nõ aquit. Mollia etiã niſiĩ grauiſſima febꝛe leaul ſtra⸗

ta non habuit.ſed ſuꝑ duriſſimã humũ ſtratis ciii iolis qeſcebat . ſi
illa qes dicẽda eſt que iugibus pene oꝛatõibus dit
Ita leuia peccata plangebat vt illaʒ grauiſſimoꝝ crimmũ crederes eſ
ſe ream. Cũqʒ a nobis crebꝛius moneretur vt parceret oculis et eos
ſeruaret euangelici lectõi aichat.Lurpãda eſt facieſ quam ↄtra dei p̃
ceptũ purpurino et ceruſa ⁊ ſtibio ſepe depixi.affligendũ eſt coꝛpꝰ.qð
multis vacauit delicus.Longus riſus ppetuo cõpenſandus eſt fletu.

Mollia linteamina ⁊ ſerica pᷣcioſiſſima.aſperitate cilien ↄmutãda ſũt

Que viro et ſeculo placui nuc xpᷣo placere deſidero.Si inter tales tã
taſq; virtutes caſtitateʒ in illa voluero pꝛedicare.ſupfluꝰ videar.in q̃
etiã cuʒ ſecularis eſſet omniũ rome ma tronaꝝ exemplũ fuit.que ſe ita
geſſit. vt nuniᷓ de illa etiã maledicoꝝ quiſqᷓ auderet famam cõfingere
Fateoꝛ erroꝛem meũ.cur ĩ largiẽdo eſſet ꝓfuſioꝛ arguebã.illud pferẽſ
ð aplo. Mõ vt aliis refrigeriũ ſit. vobis aũt tribulatõ.ſed ex eq̃litate ĩ
hoc tpe.vt veſtra abũdãatia ſit ad iloꝝ inopiã. illoꝝ abũdãtia ſit ad
veſtrã iopiã. Et ꝓuidendũ eſſe ne qð libẽter faceret ſꝑ facere nõ poſſet
mltaqʒ hmoi.Que illa mira verecũdia et ſermoe pciſſimo pitiſſimoqʒ
diſſoluebat. teſtem iuocãs dñm ſe ꝓ illiꝰ noĩe cũcta facere et hoc habe
re voti.vt mẽdicãs ipᷣa moꝛeret᷑ vt vnũ numũ filie nõ dimitteret. et in
funere ſuo aliena ſindõe iuolueref᷑.Ad extremũ ĩiferebat. Ego ſi petie
ro.multas iueniã qͥ mihi tribuãt. Iſte mẽdicãs ſi a me nõ accepit q̃ ei
poſſũ etiã ð alieno tribuere ſi moꝛtuꝰ fuerit ꝗ quo eiꝰ aia reqͥꝛeret NHo
lebat ĩ his lapidibꝰ effũdere pecumã.qͥ cũ terra ⁊ſ. eculo trãſituri ſunt
ſed ĩ viuis lapidibꝰ qͥ voluunt᷑ ſup terrã. de quibꝰ ĩ apocalipſi.iohãnis
ciuitas magni regis extruit Exceptis feſtis diebꝰ vix oleũ ĩ cibo acci
piebat.vt ex hoc vno extimaretur qͥd ð vino ⁊ ð liquamĩe ⁊ piſcibus ⁊
lacte ⁊ melle ⁊ ouis ⁊ reliqͥs q guſtui ſuauia ſũt iudicarit. In qͥbꝰ ſumẽ
dis qͥdã ſe abſtinẽtiſſimos putat.⁊ ſi bis vẽtrẽ ĩgurgitauerit tutã pudi
ciciꝗ ſuſpicãtur. Moui ſuſurꝛonẽ quẽdã qð genꝰ? holm vie eſt. q̃ſi beni
uolũ nuciaſſe ꝙ pᷣ nimio feruoꝛe virtutũ qbuſdã videretur ĩſana. ce
rebꝛꝝ illius diceret ↄfouendũ. Cui illa reſt põdit Theatꝝ facti ſumꝰ m
do ⁊ qgelis ⁊ hoĩbꝰ. Nos ſtulti ppter xpᷣm.ſed ſtultũ dei ſapiẽtiꝰ ẽ hoĩ
b? Poſt viroꝝ monaſteriũ qð viris tradiderat gubernanduz plures
vugines qs ex diuerſis ꝓuĩciis ↄgregauerat tã nobilis ꝙᷓ mediocris
et infimi generis ĩ tres turmas ⁊ mõaſteria diuiſit. ita dutaxat vt oꝑe
et cibo ſeꝑpate. pſalmis et oratõe iũgerẽtur. Jurgãtes inter ſe ſermone

* 2

in
Ti
tyno.
lasti
hlſne

igeb

LII.
lenifſimo federabat. laſciuiẽtẽ adoleſcẽtulaꝝ carnẽ crebꝛis ⁊ duplicatiſ

frãgebat ieiunus malẽs eas ſtomachũ dolere ꝙᷓ; mẽtẽ.dicẽs mũdiciaʒ
coꝛpis atqʒ veſtiũ.aĩe eſſe imũdiciam.Et qð iter ſeculi hoies vel leauue

putat᷑ vel nihil.hoc i monaſteriis grauiſſimũ eſſe delictũ dicebat.Cũ
qʒ aliis lãguẽtibꝰ large pᷣberet oĩa ⁊ eſũ quoqʒ; exhiberet carniũ.ſi qũ
ipᷣa egrotarʒ ſibi nõ indulgebat. et in eo ineq̃lis videbatur ꝙ in alis
clementiã in ſe duriciã cõmutabat. Peferã qð exꝑtus ſum. Menſe
iulio feruẽtiſſimis eſtibꝰ inſcidit in ardoꝛeʒ febꝛis et poſt deſperatõnẽ
cũ dei miſericoꝛdia reſpiraſſʒ.et medici ſuaderẽt ob refectõem coꝛpis

vino eſſe opus tenui et ꝑpuo ne aquã bibẽſ in ydropiſim vertef Et ego

dã beatum epiſcopũ epiphaniũ rogaꝛẽ vt eã moneret imo cõpelleret
vinũ bibere vt erat pꝛudens et ſolertis ingenii.ſtatim ſenſit inſidiaſ ⁊
ſubꝛidens meũ eẽ qð ille diceret. intimauit. Quid plura. Cũ beatꝰ pon
tifex poſt multa hoꝛtam̃ta exiſſet foꝛas.querẽti mibi qͥd egiſʒ reſpodit
Tantũ ꝓfici vt ipſa mihi ſeni homini pene ꝑſuaſerit vt vinũ nõ bibaã
In luctu mitis erat et ſuox moꝛtibꝰ fragebatur maxime liberoꝛu,ʒ
Mam et viri ⁊ filioꝝ doꝛmitõe ſepe ꝑicitata ẽ. Et cũ os ſtomachũqʒ
ſignaret et matricis doloꝛeʒ crucis niteret᷑ ipᷣſſiõe lenire ſuꝑabatur
effectu et credulã mẽte mparentis viſcera cõſternabãt.animoqʒ vicẽs
fragilitate coꝛpis vincebatur. Scripturas ſãctas tenebat memoꝛiter
et cũ amarat hiſtoꝛiã ⁊ illa verit atis diceret fũdam̃tuʒ magis ſeq̃bat
intelligẽtiã ſpũñaleʒ et hoc culmie edificatõʒ anie ꝓtegebat. Loquar
et aliud foꝛſitan emulis videtur incredulũ.Hebꝛeã liguã.quã ego ab
adoleſcẽtia multo laboꝛe ⁊ ſudoꝛe ex ꝑte didici.et infatigabili medita
tõe nõ deſero.ne ipſa ab ea deſerat᷑.diſcere voluit et conſecuta eſt.ita
vt pſalmos hebꝛaice caneret.et ſermonem abſqʒ; vlla latie lĩigue ꝓpꝛie
tate pſonarʒ. Quod quidẽ vſqʒ hodie in ſãcta filia eiꝰ euſtochio cerni
mꝰ Hucuſq; nauigauimꝰ ꝓſperis vẽtis ⁊ criſpãtia maris equoꝛa labẽſ
carina ſulcauit.nũc in ſcopulos incurꝛit oꝛatio. Quis em̃ poſſʒ ſiccis
oculis paulã narꝛare moꝛiẽteʒ. Incidit in grauiſſimã valitudineʒ imo
qð optabat inuenit.vt nos deſererʒ ⁊ dño pleniꝰ iũgeretur.Quid diu
differo ⁊ doloꝛeʒ meũ in aliis immoꝛãdo facio lõgioꝛeʒ· Sẽtiebat pꝛu
dentiſſima feminaꝝ adeſſe moꝛtẽ.⁊ frigeſcẽte iã parte coꝛꝑis atqʒ mẽ
bꝛoꝝ.ſolũ anie tepoꝛeʒ in ſacro ⁊ ſancto pectoꝛe palpitare.⁊ nihilomi
nus q̃ſi ad ſuos pgerʒ.alienoſqʒ ðᷣſpiceret.illos verſiculos ſuſurrabat
Bũñe dilexi decoꝛem domꝰ tue ⁊ locũ habitatõis gloꝛie tue. et q; dile

cta tabernacula tua dñe.Elegi abiectꝰ eſſe in domo dei mei.Cumq; a

me interꝛogaretur cur taceret.cur nollet reſpõdere inclamanti.an do
leret aliquid.greco ſermone reſpõdit. Nihil ſe habere moleſtie ſed om
nia quieta et tranquilla pſpicere. Poſt hoc obmutuit ⁊ clauſis oculis.
q̃ſibumana ðᷣſpicerʒ vſq; ad expiratõnẽ anie eoſdẽ repetebat verſicłoſ

vitx vt aure appoſita quod diccbat audire poſſemus. Cota ad funꝰ eꝰ

paleſtinaꝝ vrbiũ turba conuenit.Quem eĩ monachoꝝ latentiũ i here

mo cellula ſua tenuit. Quã virginũ cubicloꝝ tenuerũt ſecreta. Eacri

legiũ put abat qui ñ tali femine vltimũ reddidifſz officiũ. vonec ibᷣter
cccleliã ⁊ iuxta ſpecũ dñi cõderet᷑. Tlenerabilis filia eꝰ virgo euſtochi
um. quaſi ablactata ſuꝑ matreʒ ſua abſtrabia parente nõ poterat. de
oſculari oclos.herere vultui. totũ coꝛpus amplexari.⁊ ſe cũ matre vel
le ſepeliri. Zeſtis eſt ieſꝰ nec vnũ quidẽ numũ ab ea filie d crelictũ⸗ ſed
magis tribuens egenis.⁊ qð his difficiliꝰ eſt fratꝝ ⁊ ſoꝛoꝝ immenſã
uam ⁊ ſuſtentare arduum eſt. ⁊ abiuce j eſt. Fa⸗
ultoꝛis tui vltimã ſenectutem oꝛõibꝰ i

„

cenſioõz dñt ab aplis cenomañnſ epus oꝛdinatꝰ eſt. Hic
us (larus tres ctiam moꝛtuos ſuſcitauit ⁊ poſtmoduʒ
ieuit. Iſte dicitur eſſe ille iulianus qui ab itinerantibus ꝓ ĩ
no hoſpicio inuocatur.eo ꝙ in domo eiuſ dũs fuerit hoſpi

tatus. Sed veriuſ videtur eſſe alius iulianus qui ſcʒ vtrũqʒ parentez

ignoꝛanter occidit cuius hiſtoꝛia infra ponetur B Fuit 2 alius iu
lianus de aluernia genere nobilis ſed fide nobilioꝛ. qui deſiderio mar
tirii ſe vltro ꝑſecutoꝛibus offerebat.Laãdem criſ pinus ↄſularis miſit
miniſtꝝ et e occidi mãdauit. Qð ſẽtiẽs iuliãus ſponte foꝛas ꝓſiliit.et

querenti intrepidus ſe opponẽs ꝓtinus ictum ferientis excepit. Cuiꝰ

caput leuãtes ad ſanctum ferreolũ ſocium iuliani detulerunt.et eideʒ
moꝛtem ſimilem minant niſi ꝓtinus immolaret. Quibus cũ aſſentire
nollet. eum occiderunt.et caput ſancti iuliani cũ coꝛpe ſancti ferreoli ĩ
vno tumulo poſuerũt.Et poſt multos anos ſãctꝰ mamertus vienneñ.
epᷣs inuenit caput ſãcti iuliani inter manus ſancti ferreoli ita illeſuʒ ⁊
integꝝ ac ſi eadez die fuiſſet ſepultum. Inter cetera hun ſcti miracla
ſolet referri. ꝙ cum qͥdam dyaconus oues eccleſie ſancti iuliani raꝑet
