et moꝛtuoꝛum dominus.Digitos domine nõ habeo vt ipᷣos ad te poꝛri
gã nec manus vt eas ad te extendam Pedes mei truncati ſunt ⁊ genua
mea demolita vt tibi genua flectere nõ valeã. et ſũ velut caſura domꝰ
ablatis quibuſ ſuſtentatur colũnis Exaudi me domine ieſu xpᷣe.educ de

carcere animã meã. H dixiſſet vnus de carnificibꝰ acceſſit. ⁊ ca
put eius amputa ii oc ceſſcrũt ⁊ coꝛpꝰ eius ra

ſtoꝛ in beremo multis annis ĩ abſtinẽtia magna ſe affligẽſ
ta ſanctitate et religione pollebat Cũ ãt mr̃ eius ipᷣm ⁊ fra
tres eius deſideraret videre ſed nõ poſſet.obſᷣuauit diem.et
iã euntibꝰ ptinꝰ ſe eſdem obtulit. At illi fugitẽes et cellam
faciem eius clauſerunt hoſtiuʒ Illa aũt ante boſtiũ ſtãs cau

nimio fletu clamabat Paſtoꝛ aũt ad hoſtiũ veniens dixit ei Quid ſic da
mas o vetula. Que audiens voceʒ eius aplius clamabat flens 7 dicens
Volo vos vigere filii mei Quid em̃ ſi videaʒ vos. † lunqᷣd nõ ego ſum
mater vrꝗ que lactaui vos.et iam canis tota ſum plena. Cui filiꝰ. Hic

nos vis videre.aut in alio ſecko Que rũdit. Bi ñ videro voſ hic. videbo

vos ülic fili. Qui ait. Di eqjnimiter ferre valeſ vt nos hic ñ videas ilic
ꝓculdubio nos videbis Que diſceſſit gaudens et dicens Bi vos viſura

ſum illic nolo vos vigere hic Judex ꝓuincie eum abbatem paſtoꝛeʒ
videre cupꝑet.ſed nequiret filium ſoꝛoꝛis ſue tanq malefactoꝛem tenuit.

et in carcere poſuit dicens Gi paſtoꝛ venerit. et ꝓ eo interceſſerit euʒ di

mittam Marer igitur pueri ad boſtiuʒ ſ. enis ploꝛãs dum ille ſibi nil re
ſpõderet ait. Et ſi viſcera feꝛrea babes.et nulla cõpaſſione moueris ſal
tem miſeratio ſanguĩs tui flectat te. et ꝙ vnigenitus michi exiſtit. Ille
aũt mãdauit ei. Paſtoꝛ filios nõ generauit.et idcirco nõ dolet Qua cũ
doloꝛe diſcedente vixit ei iudex Galtem verbo iubeat et ego eũ dimittã

Ille aut ei remandauit dicens. Etamina cauſam ſᷣm legem. et ſi idignuſ

moꝛte habetur protinꝰ moꝛiat᷑.ſin aũt fac quõ tibi placet Bocebat aũt
fratres dicens Cuſtodire et ſeipᷣm conſiderare et diſcretionez hr̃e opa
tiones ſũt anime Pauptas tribulatio et diſcretio ſüt opatões ſolitarie
vite Scriptũ eſt em. Gi fuerit bi tres viri noe iob et damiel ⁊c Noe per
ſonam habet nichil poſſidentiũ.iob tribulatoꝝ.daniel diſcretoꝝ. Gi du
as res oderit monachus poteſt ab hoc mundo liber eſſe.Et querenti fra

tri que eſſent dixit. Carnalis repauſatio et vana gloꝛia SG vis requiem

inuenire in hoc ſeculo et in futuro. in omni cauſa dic. Quis ego ſumet

non iudices quemy. Cum quidã frater de cõgregatione offendiñʒ
abbas de conſilio cuiuſdaʒ ſolitarii eũ expulit. Qui cũ quaſi flendo vᷣſpe
raret. abbas paſtoꝛ eum ad ſe adduci fecit. Queʒ benigne cõſolãs miſit
ad illum ſolitariũ dicens Audiens de te. videre te deſidero Fatiga igit
te vſqʒ ad me. Qui cuʒ veniſſet dixit paſtoꝛ Buo homines erant qui am
bo habebant moꝛtuos ſuos. Reliquit autem vnus moꝛtuum ſuuʒz et abi
it ploꝛare moꝛtuum alterius Quod ſolitarius audiens et intelligens. in
ſermone eius cõpunctus eſt Cum quidã frater paſtoꝛi dixiſſet ſe ptur

batum eſſe. et locum velle deſerere eo ꝙ quedain verba de quodã fratre
gqudiuiſſet que eam non edificauerant. dixit paſtoꝛ ne hec verba crege

re tquia vera ñ eſſent.Ille vero eſſe aſſerebat.qꝛ fr fidelis ea ſibi retulit
Cui paſtoꝛ. Mõ ẽ fidelis qͥ tibi dixit.qꝛ ſi fideł eſſet nequaq; tibi talia di
ceret.Et ille. Ego vidi oculis meis IAlle aũt interrogatꝰ de feſtuca et ð
trabe quid eſſent reſpondit de feſtuca ꝙ feſtuca eſſet et de trabe qꝛ trabs
eſʒ Et paſtoꝛ Pone in coꝛde tuo.qꝛ peccata tua ſũt ſicut hec trabs illiꝰ
aüt velut hec pua feſtuca B Fr quidam q peccatum grande fecerat
volens penitere triennio interrogauit abbatem paſtoꝛem ſi multum eſſʒ

W

„*

teb il
ſickt
gtſ
donel
Gu
Mr⸗
terten
orea
iſen
ſotden
Epnd
Evero
do
acs
hene
tes e/
ooehr
Qutau
ſdirero

Nntern
fun
Paretge
ftt

gngel
tGib
mhelun
pe

lten
widln
uſ⸗
Nbeuin

„

Rnilent

N ſosplin

ton ſon
n ſchge
tfanen,

nAſe.

Mwnt
nchem
mdn
Kechüdani
gnalder
1 Dei
mybieg
Mriiſem
nurfede
or D
Sanntn
Ensegui
s cgoſun
oN diot
rcv
Ntcen
ofg

mrsct

un ſat
Cünl
nonitr
onifin
No
Peuſbine
zibe

Ehm

*“
nzlug
onch

Qui dixit. Multuz eſt. Et q̃ſitus ſi annũ iuberet ait Multũ eſt Aſtan
tes aũt dicebãt Aſqʒ ad.xl.dies. Et ille Mlcũ eſt Et adiecit Puto ꝙ;
ſi ex toto coꝛde hõ penituerit.et pctm̃ nõ iterauerit. etiã penitẽtiã tridu
anã ſuſcipiet dĩñũs Interrogatꝰ de illo verbo:qͥ raſcit᷑ fri ſuo ſine cauſa
⁊c.ait.Ex omni re q̃ te grauare voluerit fr tuꝰ ne iraſcaris aduerſꝰ euʒ
donec oculũ dextꝝ tibi extrabat.et ſi aliter feceris.ſine cã ſibi iraſceris
Gi aüũt aliqͥs te voluerit ſepare a deo. ꝓ hoc iraſcere ei Bixit iterum
paſtoꝛ Qui qruloſꝰ eſt. monachus nõ eſt. Qui maliciã in coꝛde ſuo te⸗
nuerit. monachꝰ nõ eſt. Qui iracundꝰ eſt.monachꝰ nõ eſt. Qui maluʒ ꝓ
malo reddit. monachꝰ nõ eſt. Qui elatꝰ et verboſꝰ eſt.monachꝰ? non eſt.
Qui vero vere eſt monachꝰ. ſemꝑ ẽ humiliſ mãũſuetꝰ. caritate plenꝰ.2 ti
moꝛẽ dei ſꝑ ⁊ vbiqʒ pᷣ oculis hbʒ vt nõ peccet Bixit iteꝝn ꝙ ſi ſunt tres
in vnu. ex qbus vnꝰ bene qᷣeſcat.alius aũt infirmet᷑.⁊ gratias agat.teꝛ
ciꝰ vero miniſter eius ſit ex ſincera volũtate.hi tres ſiles ſunt velut ſint
vniꝰ opis Cũ quidã frater ſibi ↄquereretur ꝙ młtas cogitatõnes hũůs
in ipᷣis piclitaretur.eũ ſub aere nudo eiecit dicens Expãde ſinũ et appᷣ
hende ventũ Qui ait. Mõ poſſũ. Et ille Hec cogitationes ꝓhibere po
tes ne introeant.ſed tuũ eſt reſiſtere eis Interrogatꝰ a quodam fratre
qͥd de hereditate ſibi dimiſſa faceret. dixit vt poſt tres dieſ ad ſe rediret
Qui cum rediſſet ait illi.Si dixero da eam clericis facient inde cõuiuia
ſi dixero da eã pentibꝰ nõ eſt tibi merceſ.ſi dicã da eaʒ paupeꝛibus ſecu
1 eris. quid ergo vis fac. ego cauſaʒ non habeo Hec i vitaſpatꝝ

eelbeebiree

pi ſolitariꝰ eẽ. nuũq; vidit me ſol mãducãtẽ Et ille dixit Nec
BGimue fere legitur ibidez ꝙ cũ epibaniꝰ epᷣs abbati bila
et carnes. ille ait. ꝓgnoſce michi qꝛ ex quo accepi babitũ bunc
ſi alique doꝛmire q; aduerſum me aliqᷣd bret. neqʒ doꝛmiui ba
bens aliqͥd aduerſus aliquez. Qui ille Ignoſce michi quia melioꝛ es q;
ego Golens iobãnes ad ſiſitudinem angeloꝝ nichil opari ſed deo ſi
ne intermiſſione vacare.ſeipᷣm expoliauit.et vnã hebdomodoʒ ĩ heremo
fuit. Cũ aũt fame ꝑiclitaretur.et aculeis muſcaꝝ et veſpaꝝ totus vulne
raretur. reuerſus ad hoſtiuʒ fratris ſui pulſauit:Ad que ille Quis es

₰⁊°

tu Et ille Ego ſum iobanes. rater aũt dixit ei Nequaq Johãͤnes em̃
angelus factus eſt. et inter bomines vltra nõ eſt Et ille. Nere ego ſum
Et nõ apperienſ ei.dimiſit eum affligi vſq; mane· Poſtea apperiẽs dix
it Si homo es opus babes iterum operari vt paſcaris et viuas Gi aut
ongelus es:quid queris intrare cellam Et ille dixit. Ignoſce michi fraf
quia peccaui Cũ at moꝛeretur:rogauerunt eñ fratres vt aliquod verbũ

ſalutare et cõpendioſũ loco hereditatis ſibi reliqueret Qui ingennſcẽs 737

gait. Nuũquã feci ꝓpriaʒ volũtatẽ nec aliquid docui quod prius ipſe non
fecerim Hec in vitaſ patrum. “M ſnr
de ſctõ moiſe abbate it
ſes abbas dixit fratri petenti a ſe ſermonem. Gede ĩ cel Ml
tua et docebit te vniuerſa. Cũ quidã ſ. enex iufirmat? in egi PA
tͦ ire vellet. ne fratres nimis grauaret. dixit em̃ abbas mo M
das qm̃ in foꝛnicatione caſurus es. Qui cõtriſtatꝰ dixit. 60
eſt coꝛpus meũ.et tu michi iſta dicis. Cũ ergo iuifſz. ⁊ quedaʒ (
euotione ſibi puiret. ile cõualeſcens eã violauit Que cü filiß nit
pepiſſet.ſenex pueꝝ in vlnis accipiens in die ma gne feſtiuitatis q̃ erat WN
in ſixti eccleſia coꝛã multitudiue fratꝝ intrauit Cuᷣ aut om̃es flerẽt dix⸗ tt
it Uidetis infanteʒ hũc. Filius eſt inobediẽtie Cauete ergo vobis ffes muite
q; in ſenectute hᷣ feci.et oꝛate p me.Et pgẽs ad cellã ad priſtinũ ſtatum cB
reuerſꝰ eſt. Alius q; ſenex cũ dixiſſet alteri moꝛtuꝰ ſum. ille ait Nõ .
fidas in te do nec exeas de Coꝛpe Mam ſi dicis qꝛ mortuꝰ es. ſathanas twoe
tñ moꝛtuus nõ eſt. Cum fr̃ quidã peccaſſet miſerunt ad gbbatem moy iullote
ſen. Qui accepta ſpoꝛta plena arena venit ad eos Quẽ cũ fr̃es quidnaʒ uoſtumn
boc eſſet interrogarẽt dixit. Peccata mea ſunt poſt me currentia. 2K non Mmo⸗
video ea.et veni hodie aliena iudicare peccata. Illi aũt hoc audientes Mi
fratri pepcerunt Gimile legitur de abbate prioꝛi. Nã cum fratres de flchai
quodã fratre culpabili loquerent᷑ille tacebat.Cũ ergo accepiſſet ſacceu⸗ zſed
lũ plenum arena retro.et de eadẽ arena modicũ añ ſe ferret. interrogat?ꝰ (efſie
gquid hoc eſſet dixit. Multa arena ſunt peccata mea q̃ poſt me ferens ip- 6Pboc⸗
ſa ñ cõſidero. nec pro eis doleo. Mogica vero arena ſunt peccata ftis fol
Ite me poſita.q̃ ſemꝑ ↄſidero.et ipᷣa video.cũ tñ peccata mea ãte me ſp e
poꝛtare deberẽ.et de ip̃ᷣis cogitare.et ꝓ ipᷣis deũ rogare Cum abbas e
moypſes factꝰ fuiſſet clericꝰ.et impoſuiſſent ei ſ uphumerale. dixit ei epᷣs. cwa
Abbas factꝰ eſt cãdidatꝰ Et ille Affoꝛis dñe purpura.vtinã intꝰ. Qo p
lens aüt eps eum ꝓbare. dixit clericis ſuis. vt qũ ad altare accederet. ip len⸗
ſũ cũ iniuria expellerent. deinde eñ ſeqntes qͥd loqueretur audirẽt. Rro Ne.
iicientes aũt eũ foꝛas dixerũt Exi foꝛas ethiops Qui egrediẽs dicebat ficde
Bene tibi fecerunt cinerate et caccabate.q;ꝛ cum hõ non ſis quare te in r
medio hominum dare pᷣſumpſiſti.Hec in vitaſpatrum ie
ar Dc ſacto arſenio abbate
. Pſeniꝰ cũ adpuc ĩ palatio cõſiſteret. et vt ad ſalutẽ dirigeret nise
7 maret. audiuit. Arſeni fuge bomines· et ſaluaberis Accedẽs pene
4 litur ad monachaleʒ vitã et ibidẽ oꝛanſ audiuit Arſeni fuge nn
6 egitur em ibideʒ de hac qete appetenda ꝙ tres fres cum

Rocy

WuN
enſene
uuprufß

NN

Nartelee

mnint,

cent
Alri Pe⸗
Gesdicebe
ggoaent

Mee;

S
MNe
i Gn

2

D.
facti fuiſſent monachi. vnꝰ elegit diſcoꝛdãtes ad paceʒ reducere.ſcdᷣus

infirmos viſitare.tercius in ſolitudine quieſcere Priumus igit᷑ laborãs

ꝓpter lites bominũ nõ potuit ommibuſ placere.et tedio victus venit ad
ſecũduʒ Queʒ inuenit animo deficienteʒz et madatuʒ pficere non valen
tẽ Et cõcoꝛdãtes ad terciũ qͥ erat in ſolirudine venerunt Cui cũ tribu;

lationes ſuas naꝛraſſent.ille miſla aqua in cipho dixit Attendite iĩ aʒ

Et erat commota et turbulenta Et rurſus dixit. Attendite modo quo

quieta et limpida facta eſt Qui cũ intenderent.et vultus ſuos viderent
ait. Sic qͥ in medio bominum cõſiſtunt.p̃ turba non vident peccata ſua

Cum aũt quieuerint.tũc peccata ſua videre valebunt Quidã eriã cñ
inueniſſet qᷓndã in beremo velut beſtiã berbas mãducãteʒ et nudu. cur
rebat poſt ipſum fugientem dicens Expecta me qꝛ ꝓpter deum ſequoꝛ

te Et ille Et ego ppter deuʒ fugio te. Cũ autem veſtem pieciſſet. expec
tauit eum dicens Qm̃ materiã mundi proieciſti a te expectaui te Cui u

Matrona quedã et nobilis et ſenex venit vt abbateʒ arſeniũ ex deuo

tione viqeret Qui rogatꝰ a theophilo archiepo vt ſe videri pmitteret
nullatenꝰ acquieuit. Zãdem illa ad eius cellaʒ ꝓperans ipᷣm foꝛis ante

poſtium celle inuenit.et ſe ad eius pedes proſtrauit Ylle aut cum indig-

natione nimia eleuauit eam dicens. Si faciem meam videre vis.vide.
Alla ãt facieʒ etꝰ pᷣ cõfuſione et verecũdia ñ ↄſiderauit.Cui ſenex Quo

mogdo cũ muiier ſis tantaʒ nauiga tioneʒ facere pᷣſumpſiſti.Ecce em̃ ro⸗

maʒz redibis et ꝙ abbateʒ arſeniũ videris aliis mulieribꝰ enarrabis.et
ille ſimi'r venient vt videãt me. Et illa Si deo dante romã redidero.nul
laʒ huc venire pmittã Sed ſaltem obſecro vt oꝛes ꝓ me. et mei inemor
ſis ſp Cui ule. Oꝛo deuʒ vt deleat memoꝛiaʒ tuam de coꝛde meo Et illa
qudiens turbata nimiũ venit in ciuitateʒ ⁊ pre triſticia febꝛicitare cepit

Nů archiepᷣs audiens ad eaʒ cõſolandaʒ acceſſit Illa aũt dicebat Ecce

ego cõtriſtata moꝛioꝛ Cui archieps Neſcii quia mir es.et inimicus ſan
ctos ꝑ mulieres inpugnat.et ꝓpterea ſenex h̊ dixit Naʒ pro anima tua

ſe mp oꝛat: Et ſic cõſolatione recepta cũ gaudio ad propria remeauit

Be quodaʒ alio patre legitur.qꝙ cum diſcipulꝰ eius ſibi diceret ſenui⸗
ſti abba. accedamꝰ paꝝ iuxta mundũ Ille ait Abi nõ eſt mir ibi eamus
Bixrit ei diſcipulus Et vbi eſt locꝰ nõ hñs mulierẽ niſi foꝛte ſolitudo Et
ille Ergo in ſolitudinem me tolle Alius etiã frater cum matrem ſuam
vetulam trans fluuiuʒ poꝛtare deberet.ille manus ſuas pallio inuoluit.

CQui illa Vt quid ſic operuiſti manꝰ tuas fili:Et ule.Coꝛp⸗ mlieris ig⸗

nis eſt. ⁊ ex eo ꝙ te contingã⸗ aliaꝝ feminarum memoꝛis in meo animo
veniebat · B ;Brlſenius aũt per totum tem pꝰ vite ſue ad opus ſedẽs
manuuʒz ſuarum.pannum habebat in ſinu propter lacrimas que crebꝛo

de oculis eius currebant LCotam noctem inſomnem ducebat. Mane at

facto cum ppter nature laſſitudineʒ doꝛmire vellet. dicebat ſomno Ele Aſſit
ni ſerue male. Et ſurripiebat paxꝝ ſomni ſedendo.et ſtatim ſi urgebat Bi (ſe
cebat q; Sufficit monacho ſi doꝛmierit vna hoꝛa.ſi eſt tũ pugnatoꝛ. (li
Cũqʒ pater ſancti arſenii nobiliſſimꝰ ſ engtoꝛ vitam finiens et teſtam̃⸗ (gre
tum faciẽs magnã hereditateʒ arſenio dimiſiſſet. magiſtrianus pᷣdictüũ 6
teſtamẽtũ ad ipᷣm detulit Quod ille accipiẽs voluit illud ſcindere. Ma l
giſtrianus aũt eius pedibus prouolutus rogauit ne hoc faceret. qa ca: vyyyli⸗
put eius pᷣcideretur Cui arſenius Prius moꝛtuꝰ ſum ̈ ille Ÿe igituꝛ il
cum mõ moꝛtuꝰ ſit.quõ me fecit beredem Et remiſit teſtamentũ michil yt
gecipere volens Quadã vice facta eſt vox ad eñ dicens Eeni et oñdãꝗ (esi
tibi opa hominu Et equxit eũ in quendã locũ.oñqitqʒ ei ethiopẽ incidẽ ſolt.
tez ligna. et facienteʒ ſareinã grãdẽ quã poꝛtare nõ poterat. Beinde ite evdere
rũ ligna incidebat et ad ſarcinã addebat.et hoc faciebat diurius Oſten iizet
ditqʒ ei rurſum hominẽ haurientẽ aqquã de lacu et effũdentem aquaʒ in Pan
ciſternã. ptuſam.q̃ aquaʒ refundebat in laci. et ipam ciſternam implere Met
. 2 volentẽ:Et oñdit ei iteꝝ templũ: et duos viros ſedentes in eqs potttan rus
tes lignũ tranſuerſum Elolentes aũt introire in templũ nõ poterant.eo
ꝙ lignü in tranſuerſo poꝛtarẽt. Et expoſuit dicens Hi ſunt qͥ poꝛtat qſii (Eu
iugũ iuſticie cum ſuꝑbia.et nõ humiliatur. ppter qd remanẽt foꝛis a re tt
gno dei Qui ligna incidit.hõ eſt in peccatis multis et pro eo vt agat pe tmdo
nitentiq nõ ſubtrahit de peccatis.ſʒ addit iniqtates iniqtatibꝰ Qui ãt rkit
aqu haurit hõ eſt bona opa fociens. Sʒ qꝛ cuz eis ſunt ꝑnixta mala ꝑ dlttatt
dit bona oꝑpa ſus UVeſpe ſabbati veniẽte die dñico relinquebat poſt le H Ciemg
ſolem. et extendebat manꝰ ſuas ad celum donec mane die dñico ſol aſcẽ ſum

us illuſtrabat. et ſic reſidebat. Hec in vitaſt patrum

De ſacto agathõ abbate *

thon abbas ꝑ trienniũ lapidez in os luũ mittebat : donecc
rurnitatem diſceret. Alius quoqʒ fr cum intraſſer con
S tioneʒ.· dixit intra ſe Lu et aſinꝰ vnuʒ eſto Sicut erog

t nõ loqtur.iniuriã patit᷑ et nõ rñdit:ſic ⁊ tu Aliꝰ quo
Epulſus nichil reſpõdit. Poſt modũ ſup boc interrogat⸗
coꝛde meo ꝙ equalis ſim cani:qͥ cum ſ ectatur foꝛas egre⸗

qitur Interrogatꝰ agathon q virtus plus baberet laboꝛis reſpondit.
Puto non eſſe talem laboꝛem qualeʒ oꝛare deũ Nam inimtci eius ſem⸗ 4
per laboꝛant eius oꝛationeʒ interrumpe. Maʒ in ceteris laboꝛib⸗ homo Ulea
aliq; reqem poſſidʒ.oꝛatoꝛ aũt opus habʒ magni certamims Interro ſd
gatꝰ? gqgathon a quodã fr̃e quõ cuʒ fratribꝰ habitare deberʒ ait. Gicut Pru
ĩ prima die.et nõ aſſumas fiduciã. Mõ eſt ei peioꝛ paſſio ꝙᷓ; ſequcia. geni Dirre
trix eſt em̃ omniũ paſſionum. HBixit iteꝝ. Iracũqus ſi mortuss ſuſcittte lelhn

non placet alicui vel deo propter iracundia ſuam. Frater qͥdã tracũdꝰ

no
eh
n
Pattes,
s eiti
er. he
rchan
Keigien
drünchil
Aigoſdi
Wiigece
Muete
nmnſſen
menahn
fuoningee
neisporn
werryte
tigni
ii notte

Wom

6
or
hinehr dor
murſatvon
biare
W
iamners
insee
eſ on
nticusſ⸗
oiin
ns
ℳα
ſug
gn
nid,

ſtati

viens eum per

UGUI.

intra ſe ait. Si ſolus habitarez. ad iraʒ nõ ita cito mouerer Quadã aũt
vice cũ vꝛceolum aqua impleret.verſatus eſt. Secũdo impleuit et iteꝝ
verſatus eſt. Tercio im pleuit et verſatꝰ eſt. Qui cõmotus furoꝛe fregit

vaſculuz In ſe aũt reuerſus cõgnouit.qͥa ab eodem demone iracundie

ſit illuſus et dixit. Ecce ſolus ſum:et tñ ira me vicit. Reuertar ergo in
coõgregationeʒ.qꝛ vbiqʒ laboꝛ.et vbiqʒ patiẽtia.⁊ adiutoꝛio dei opꝰ? eſt
Ecotra erãt duo fratres q; multis anis inuiceʒ cõuerſantes nunq ad
iracundiaʒʒ poterant ꝓuocari Quadã vice dixit vnus alteri Faciamus
nos litem ſicut homines de mundo faciũt Et ille rñdit Neſcio qualiter
fiat lis Et dixit frater. Lar in medio laterculum et dico meum eſt.
Lu aiũt dic nõ.ſed meũ eſt.et inde fiet litis initiũ. voſita eſt ergo teſta
in medio Bixit vnꝰ meuʒ eſt hoc. ⁊ alter dixit.nõ.ſed meũ eſt Et ille re
ſpõdit. Etiaʒ tuũ eſt. Lolle ergo et vade. Et diſceſſerunt. nec inter ſe cõ

tendere potuerũt Erat ãt abbas agathon ſapiẽs ad intellengẽdũ. im

piger ad laboꝛduʒz. pcus in cibo atqʒ veſtimento. Bixit aut. Gecudũ
voluntateʒ meã nuc doꝛmiui retinens in coꝛde aduerſus qnqꝙ doloꝛem.

Nec dimiſi doꝛmire aliũ habentem aduerſum me aliquiqd. Moꝛitu

rus quoqʒ agathon tribus diebus manſit immobilis apertos tenẽs ocu
los. Qui cum pulſaretur a fratribus reſpõdit In cõſpectu diuini iudicui

aſſiſto. Bicunt ei. Et tu times.Et ille. In cuſtodiendis mãdatis dei vir
tute qua potui laboꝛaui.ſed homo ſum.et neſcio vtꝝ placuerunt opera

mea domino. Bicunt ei. Et non confidis de operibus tuis ꝙ ſm deuin
ſunt. Et ille Nõ pᷣſumo donec venero ante illum Aliter em̃ ſunt iudicia

dei:et aliter iud icia hominũ Cũ aũt eum adhuc interrogare vellẽt ait
Oſtengite carit olue mecũ loqui.qꝛ occupatus ſum Quo dicto
m ſpum cuz gaugio e miſit. Eidebãt em̃ eum colligenteʒ ſpm̃ quem
ſolutet amicos ſuos dilectos DHec in vitaſpat-·

fidem couertit Etem̃ cum vniuerſa

india xpᷣianis et mo⸗

e monachos plurimũpſequebatur Accidit aũt vt quidaʒ

regis amicus et in palatio ſuo primus diuina cõmonitus gratia regiaz
gulaz relinqret/ et monaſticũ oꝛdinẽ introiret Qð rex audiẽs pᷣ ira inſa

r queqʒ deſerta inquiri fecit.et vix inuentuʒ ad ſe adduci
denſqʒ eum vili tunica coopertum et fame maceratum qͥᷣ
veſtimentis ornabatur: et multis diuitus affluere ↄſueuerat
Birit ei:O ſtulte ac mentiſ ꝑdite cur honoꝛẽ in cõtumeliam cõmutoſtu
et te ludum pueroꝛum

☚

4 *

ſſet. ſurrexit rex quidaʒ ppotens nomine auemii qͥ xpᷣia⸗

feciſti: Lui ille. Si hums a me rationem audire

O

te rex ait. Miſi tibi in princi
mouerem nunc vtiqʒ igni tuas carnes traderem. Surge igitur et fuge

pryueꝝ ad habitanduʒz poſuit ibi

deſideras. inimicos tuos procul a te abiicias Rege aũt qui eſſent hui⸗
modi inimici querente.ait. Ira erx cõcupiſcentia.bec enun impediunt ne
veritas viatur. Aſſideãt at ad qudiẽtiã dicẽdoꝝ pꝛudẽtia ⁊ eqͥtaſ LCui
rex S iat vt loqueris.Et ille Inſipientes ea que ſunt deſpiciũt quaſi nõ
ſint.ea vero que non ſunt quaſi ſint appᷣhendere moliũtur Qui aut no
guſtauerit eoꝝ q̃ ſ unt dulcedicʒ. non poterit eoꝝ que non ſunt addiſcere
veritatem Multa auteʒ illo de miſterio incarnationis et fidei proſeqn

pio promiſiſſem ꝙ de medio cõſilii iram re⸗

ex oculis meis ne vltra te videam.et male te perdam. Elir aũt dei triſti

Abſceſſit. eo martirium ꝑpeſſus non eſſet Interea dum rex liberosñn
haberet. puer ei pulcerrimus naſcitur et ioſaphat appellatur Cõgregã

te aũt rege infinitaʒ młtitudineʒz vt diis pro oꝛtu pueri immolarent.qn

gquagintaquqʒ; aſtrologos conuocauit.a qbuſ qͥd futuꝝ eſſet filio ſuo dili

genter q̃ſiuit. Cunctis aũt reſpondentibꝰ eum magnũ in potentia et di

uitiis futuꝝ.vnus ſapientioꝛ ex ipᷣis dixit. Puer iſte qͥ natus eſt tibi o

rrerx ñ in tuo erit regno ſed in alio incõpabiliter melioꝛi. Hã iulius quaʒ
pſequeris xp̃ᷣiane religionis vt eſtimo futurus eſt cultoꝛ. Hoc auũt non

a ſemetipo ſʒ a deo inſpirante dixit. Audiens hoc rex et plurimũ expa

Veſcens.in ciuitate ſeoꝛſum palatium ſpecioſiſſimũ conſtrui fecit· et ibi

qʒ ſecum iuue nes pulcerrimoſ collocauit
pᷣcipiens illis vt nec moꝛtem nec ſi enectuteʒ. nec infirmitatez vel pauꝑ
tatem.nec aliqͥd quod poſſet ſibi afferre triſticiã ei nominarent. ſed om

nia iocũda ei ꝓponerent. quatenus mens eius leticus occupata nil de

futuris cogitare poſſet Si queʒ vero miniſtratium infirmari continge⸗
ret:hunc protinꝰ rex pcipiebat eiici.⁊ aliũ loco eiug incolumẽ ſi ubꝛogari

Precepitqʒ ne ſibi de chꝛiſto aliquazʒ facerent mentioneʒ: B Eogeʒ
tempe erat cum rege vir quida xp̃ianiſſimꝰ ſed occultus:qͥ inter nobies

regis principes primꝰ erat:hHic cum aliquãdo cum rege ad venandum
iuiſſet.hominẽ quendam pauꝑem pedem leſum a beſtia habentem et in

terra iacentem inuemit.a quo rogatur vt ſe ſuſcipere debeat.quia ſibi in

aliquo foꝛſitan prodeſſe poſſet. Cui miles dixit. Ego quidem te libenter

ſuſcipio ſed in quo vtilis inueniaris ignoꝛo:Et ille dixit. Ego ſum bo⸗

mo medicus verboꝝ. Si em̃ aliquis in verbis ledatur.cõgruam ſcio ad

hibere medelam Miles aũt quod ille dicebat p:o nihilo cõputauit.pro

pter deum tamẽ ipᷣm ſuſcipiens eius curaʒ egit: iri aũt quidaʒ inuidi

et malicioſi videntes p̃dictuʒ principem in tanta gratia eſſe regis. ipſũ
Apud regeʒ accuſauerunt ꝙ nou ſolũ ad xpᷣianoꝝ fidem declinaſſet. ſed
inſuper regnum conabatur ſibi ſurripe.turbam ſolicitans et ſibi concili
Ans. Sed ſi hec inquiunt ita eſſe o rex ſcire deſideras ipſum ſecreto ad⸗
ocgꝗ et vitam hanc cito finiendam ↄmemoꝛa.et idcirco gloꝛiã regni te

A

Al

Ax

ſüri
Nnn

Lis1
6ſifmn
ur
iteep
(e
Aybb
c⸗
icnühe
tngcre
(cmdſ

Keig

yr dc
um.

Dam
dicler⸗

ute
todet
Altan⸗
plurin
monae
omte⸗

enthu⸗
lunr
nCn
duliro
lein
lete
Proſein
llramte⸗
afuge
Wateſt
Wodes
niht
mrenen
tfioſodtt
Mened
nsckthe
Ullusen
raüirpvn
ninüc
ſut abt
Pſcoloene
Hydpang⸗
n Aonn
ntal de
Coringe⸗
ahogan
D bs
ter Mbles
Ayenunden
wbentonatn⸗
cuuſbitt

ontelbeer

punbo⸗
un Co

.

GGGII.

velle derelinqre et monachoꝝ habitũ aſſumere aſſeras:quos tñ ignorã
ter actenꝰ fueras pſecutꝰ t tũc videbis quid rñderit: Que cuʒ rex oĩa
ot illi ſuaſerant feciſſet ille doli ignarꝰ pfuſus lacrimis ꝓpoſitũ regis
laudauit. et vanitateʒ mũdi rememorãs quãtotius hoc adimplendũ co⸗

ſuluit. Quod rex audiẽs: ⁊ veꝝ eſſe qð illi dixerãt credẽs:furoꝛe repletꝰ

7

eſt: nichil tñ ſibi rñdit Eir aũt ꝑpendens ꝙ rex gꝛauiter verba ſua acce
perat tremens abſceſſit. ⁊ medicũ ſe hr̃e verboꝝ recolens ola ſibi narra

uit. Cui ille Motũ ſit tibi ꝙ rex ſuſpicatur vt ꝓpter hoc dixeris ꝙ eius

„
.
14

ta abiiciens ciliciũ indue.et ſummo diluculo ad regeʒ ingredere.Cũqʒ

rex qd ſibi hoc velit interrogauerit.rñdebis. Ecce rex paratꝰ ſi ſeqͥ te

4
.
11

Mam et ſi via ꝑ quã cupis ire difficilis ſit.tecũ tñ exiſtenti facilis mibi

erit. Sicut eiĩ ſociiĩ

Mc igit᷑ pᷣſto ſum.qͥd moꝛaris. Quod cñ ille p oꝛdinem feciſſet.rex ob

* .-
„ *

7

Probibuit P

.
.
.

. .

ſtupuit et falſarios arguens viruʒ ampliori honoꝛe dotauit 5 li? aut
eius in palatio educatus ad etatez adultaz puenit: et in omni ſapientia
plene edoctꝰ fuit: Admirãs aũt cur pater ſi ic eũ recluſiſſet.vnuʒ de bᷣuis
ſibi familiarioꝛez ſecreto de hac re interrogauit. dicens ſe in multa me⸗
ſticia poſitũ pro eo ꝙ foꝛʒs egredi nõ liceret. adeo vt nec cib ſibi ſape
ret nec potꝰ Quod pr̃ audiens et dolens:equos ydoneos parari fecit:⁊
choꝛos plaudẽtes ãte euʒ mittens.ne qͥd ſibi feduʒ occurreret diligẽter
redicto igitur iuuene taliter procedẽte. quadã vice vnus
leproſo et vn cecus ſibi obuiquerũt. Quos ille videns et ſtupens q ſint
2 qͥdnã habeãũt in inne⸗ E. miniſtri dixerũt Paſſiones iſte ſunt q hoib⸗
cötingere ſolent. Et ile Hmmb' hominib' cõtingere poſſunt huiuſmo
di Negantibꝰ illis reſpondit.
ſic indiffinite prouenint: Et illi. Et quis bominũ futura ſcire valʒ Bal
de igitur anxius eſſe cepit pro incõſuetudine rei Alia autem vice quẽ

dam valde ſenem rugoſam babentem faciem.et doꝛſum incuruatum: et

cagentibus dentibus b albutiendo loquentem inuenit: Stupefactus igi

tur diſcere cupit viſionis niraculuʒ: Cumqʒ didiciſſet ꝙ propter onno

rum multitudinem ad talem ſtatum veniſſert. ait. Et quis eſt huius finis
Bicunt ei Moꝛs Et ille Eſt ne moꝛs omnium vel aliquoꝛum Cunqʒ di

.

diciſiet omnes moꝛi debere. interrogauit. In quot annis hec ſuperueni

uunt. Et illi. In octoginta vel centum annis ſenectus inducitur: deinde

moꝛs ipſa ſubſequitur Hec igitur iuuenis frequenter in coꝛde ſuo reco

gitans ĩ mita deſolatione erat.ſed coꝛam patre leticiam protendebat.

plurimum deſider ans in huiuſmodi dirigi et voceri · C· Igitur quidã

monachus vita et opinione perfectus habitans in deſerto terre ſennaar

nomine barlaam. bic que circa filium regis agebantur per ſpititum )g

1 7*

nouit et mercatoꝛis habitum ſ⸗ umens ac ciuitatem illã deuenit Vccedẽſ

regnũ velis inuadere. Surge igitur cito:et comaʒ tua tonde.et veſtimẽ

me babuiſti in pſperis.ſic habebis Piter in aduerſii

oti ſunt igitur qui hec pati debeant.an

s

qʒ pedagogo filii regis locut eſt dicens Ego cũ negociatoꝛ ſim lapidẽ
pᷣcioſuʒ venaleʒ bhabeo:qͥ cecis lumen tribuit: ſi urdis aures aperit.mu:
tos loqͥ facit:inſipientibꝰ ſapientiã infüdit. Muc igitur duc me ad filiũ
regis et hic ſibi trada.Cui ille. Elideris hõ mature prudẽtie:ſed verba
tua prudentie nõ cõcoꝛdãt: Eleꝝtam̃ cum lapidũ noticiaʒ habeã ipm la
pideʒ michi oñde:et ſi talis vt aſſeris fuerit ↄprobatꝰ.a filio regiſ hono
res maximos ↄſeq̃ris Ad q̃m ulle. Lapis meus ĩſupꝑ hac habʒ virtutez
Quia qui non habet ſanam oculoꝛum aciem:et qui non ſeruat integrã
caſtitateʒ:.ſi foꝛte illũ aſpexerit.ipᷣaʒ virtutez quã bʒ viſibileʒ pdit. Ego
aũt medicinal artis nõ expers:video te ſanos oculos nõ bĩe: Filiũ aut
regis audiui pudicum eſſe.et oculos pulcerrimos et ſanos hr̃e Cui ille
Si ſic eſt noli michi oñdere.qꝛ et oculos ſanos nõ habeo et in peccatis

. 4

ſoꝛdeſco: Nücians igitur bec filio regis ipᷣm ad euz ꝙtotius introdux⸗

it: Cuʒ ergo introductꝰ fuiſſet:et rex euz reuerenter ſuſcepiſſet:ait bar

laam In hoc rex bñ feciſti qꝛ defoꝛis paruitati apparenti non attendiſti
Marex qdã magnꝰ in curru deaurato pcedens c qbuſdaʒ attritas ve
ſtes indutis et macie attenuatis obutaſſet. continuo de curru exiliẽs ad
pedes eoꝝ ꝓcidens ipᷣos adorauit.et ſurgens in oſcula eoꝝ ruit: roce
res ant eiꝰ indigne hoc ferentes:ſed regez ſi up hoc arguere foꝛmidates
ffi eius retulerũt quõ rex magmificentie regali indigna feciſſet. Frater

at regeʒ ſuꝑ boc redargu it. Erat aut regi cõſi uetudo ꝙ qñ alis mortt

tradendꝰ erat.rex ante eiꝰ ianuãꝗ pᷣconeʒ cũ tuba ad hoc deputata mitte

2.

bat Veſpe igitur veniente ate ffis ianus tubaʒ ſonari fecit. Qð ille au
diens.et de ſua ſaluatione deſ perãs:totã nocteʒ inſomneʒ duxit. ⁊ teſta
mentũ fecit.Mane aũt facto indut⸗ nigris veſtibꝰ: cũ vxoꝛe et fuiis ad
foꝛes palati lugens acceſſit. Quẽ rex ad ſe ingredi facienſ dixit: O ſtul
te ſi pconeʒ fris tui cui nichil te del iqᷣſſe cognoſcis adeo timuiſti. quõ pᷣ
cones dñi mei in qm adeo peccaui timere nõ debeã.qͥ ſonabilius michi

tuba moꝛteʒ ſignificãt. et terribileʒ iud icis aduentũ michi denunciant.

einde q̃ttuoꝛ capſas fiert iuſſit:et duas earuʒ extriſecus auro vndiqʒ

operiri.et oſſibus moꝛtuoꝝ putridis impleri.duas vero pice liniri. gẽ

mis et margaritis pᷣcioſis impleri fecit. ocanſqʒ illos magnates qs

ſciebat qrimoniaʒ apud frem depoſi uiſſe. qᷓttuoꝛ illas capſas àte eos po
ſuit:⁊ q pcioſioꝛeſ eſſet inqͥſiuit IAlli vero duaſ deaurataſi magni eſſe pcii
reliq̃s vero vilii pᷣcii eẽ iudicauer̃t Precepit igit᷑ rex deauratas apiri:et
cõtinuo ide fetoꝛ intolerabit emanauit. Quibẽ rex He uül ſimileſ ſunt. qͥ
gloſis veſtibꝰ ſũt amicti.intꝰ vero ĩmũdicia vicioꝝ pleni. Beinde alias
apiri feẽ: ⁊ ecce odoꝛ mirabil ide exalaut. Quib⸗ rex Iſte il pauprimii
qs honoꝛaui ſimiles ſũt. q et ſi vilibꝰ veſtim̃tis opiant᷑. intꝰ tñ om̃i virtu

tũ odoꝛe reſt plendẽt: Elos ãt ſolũ q̃ defoꝛis ſunt attenditis ꝛet que deint⸗
ſunt nõ cõſigeratis Scom igitur illũ regem tu q; feciſti bñ ſuſcipiẽs me

õ

7

ſich
ſen
ſ
tun
gn
tp
hinn
ſeten
ſthe
geg⸗
hper
ſoct
mig
bob⸗
pſſee
llan
ſecon
lenert
ogt

Hubui

cpareo
Gingen
Ubiſruc
ganrw
wo
N

Qun

code
t.
in-
Gidn
ſtule
ſaae

ignen

deoes
aus
hns
lion

lp
te
ufii
Gerd
Winh

6

Rolbo

Phung
Plurgri
hlt c
Cile
Wats
nncp
Kntert
onmndel
Arrüne
Verliisgs
lt Nor
enlgites
Frucr
esnorn
Mtata tnute
Olen
t. 1telta
uflsn
NerO

wuche

lins ic

ſdenmgc.

un mmi
Elmmne
ugnns⸗
ircsho
neſeſo
Iwapin
pleſſon
Beicen
M.

GüQGIIX.

Incipiens igitur barlaamcepit ei de mundi creatione et bominis p̃ua⸗

ricatione. ac filii dei incarnatione paſſione et reſurrectione.longũ vᷣmo

nem retexere. necnon de die iudicii.et de retributione bonoꝝ et maloꝝ
multa proferre:et ſeruienteſ ydolis plurimuʒ exprobꝛare:ac de eoꝛuʒ fa

tulitate tale exempluʒ ponere dicens B Sagittarius quidam auicu⸗

lam paruam noinine philomenaʒ capienſ cũ vellet eã occidere.vox data
eſt phulomene et ait: Quid tibi proderit o homo ſi me occideris. Neqʒ
em̃ ventrem tuũ de me implere valebis Sed ſi me dimittere velles tria
tibi mandata darem.que ſi diligentius conſeruares:magnam inde vti⸗
litatem conſequi poſſes. Ille vero ad eius loquelam ſtupefactus promi
ſit ꝙ eam dimitteret:ſi hec ſibi mandata pꝛoferret.Et illa. Nunq rem

que apprehendi non poteſt. apprehendere ſtudeas.Ge re perdita irre:
cuperabili nunqꝙᷓ doleas lerbum incredibile nunqᷓ credas. Hec tria cu

ſtodi:et bene tibi erit. Ile autem vt pꝛomii erat eam dimiſit. Philome
na igitur per aera volitans dixit ei. Ve tibi bomo.qᷓ; malum conſilium

habuiſti:et q; magnum theſaurum hodie perdidiſti: Eſt enim in meis

viſceribus margarita.que ſtrucionis ouũ ſua vincit magnitudine. Qð

ille audiens: valde contriſtatus eſt ꝙ eam dimiſerit:et eom apprebende

re conabatur dicens: Veni in domum meam.et omnem tibi humanita
tem exhibebo. et honoꝛifice te dimitta m.Cui philomena MNunc pro ceꝛ

to cognoui te fatuum eſſe. Mam ex his que tibi dixi nullum profectum
habuiſti.quia et de me perdita ſed irrecuperabili doleg.et me temptaſti

capere cum nequeas meo itinere pergere . et inſuper margaritam tam
grandem in meis viſceribus credidiſti eẽ. cũ ego tota ad magnitudinem

oui ſtrucionis non valeam pertingere. Sic ergo ſtulti ſunt illi qui confi

dunt in dolis.quia plaſmatos a ſe adoꝛant.et cuſtoditos a ſe cuſtodes
ſuos gppellant. Cepitqʒ contra fallacem mundi delectacionem et
vanitatem multa diſputare et plura ad hoc exempla adducere dicens.

Qui coꝛporales delectationes deſiderant.et amimas ſuas fame moꝛi p
mittunt.ſimiles ſunt cuidam homini:qui duin a facie vnicoꝛnis.ne ab

eo deuoꝛaretur.velocius fugeret.in quoddam baratrum magnum ceci
dit. Dum autem caderet manibus arbuſtulam quandam apprehendit.
et in baſe quadam lubꝛica et inſtabiui pedes fixit Reſt piciens vero vi⸗

dit duos mures vnum album et glium nigrum inceſſanter radiceʒ arbu

ſtule quam appꝛehenderat coꝛrodentes.et iam pꝛope erat vt ipſam ab/

ſciderent. In fundo auteʒ baratri vidit dꝛaconem terribilem ſpirantem

ignem.et aperto oꝛe ipſum deuoꝛare cupientem. Super baſem vero vbi
pedes tenebat vidit quattuoꝛ aſpidum capita inde prodeuntia. Ele⸗
uaus autem oculos.vidit exiguum mellis de ramis illius arbuſtule ſtil

lans. Oblituſqʒ periculi in quo vndiqʒ poſitus erat.ſeipſum dulcedimi

illius modici mellis fotum dedit. Anicoꝛnis qutem moꝛtis tenet figurã

qᷓ bominem ſemp pſeqtur et apphendere cupit. Barat vero mundꝰ eſt
omnib malis plenꝰ. Grbuſtula vero vni cuiuſqʒ vtta eſt q; p boꝛaſ diei

ęt noctis quaſi ꝓp mureʒ albuʒ et nigꝝ inceſſanter cõſumitur.et inciſioni

appinq̃t Baſis vero q̃ttuoꝛ aſpidũ coꝛpꝰ ex qttuoꝛ elementis cõpoſituzʒ.
q́bꝰ inoꝛdmatis coꝛpis cõpago diſſoluitur. GBraco terribilis os inferni
cüctos deuoꝛare cupiens. Bulcedo ramuſculi delectatõ fallax mũdi.p
quã hõ ſeducit᷑ vt ꝑiculũ ſuũ minime intueat E. Addidit q̊ʒ dicẽſ Si

miules ſunt iteꝝ mudi amatoꝛes hoĩ qͥ tres amicos buit: quoꝝ vnũ plus
y le. ym tm̃ qtũ ſe. terciuʒ minus ꝙᷓ ſe et quaſi nichil dilexi. In magno
itaqʒ piculo poſitꝰ:et a rege cit atus.cucurrit ad primũ amici etꝰ auxili
uum qrẽs:et qliter eũ dilexeꝛit ſemꝑ cõmemoꝛãs (ui ille Neſcio qͥs ſis o
ho6õ.habeo alios amicos cũ qbꝰ me hodie letari opoꝛtet.qs et amicoſ am
mõ poſſidebo.pᷣbeo tibi tñ duo ciliciola vt habeas quibus valeas operi

n.. Cõfuſꝰ igit᷑ ad ᷣm venit.et ſiir eius auxili poſtulauit. Cui ule. Non

vacat michi tecũ ſubire agoneʒ.curis etem̃ multis circũdoꝛ:modicũ tñ
vſqʒ ad hoſtiũ palatii te ſociabo.et ſtati domũ reuertar ꝓprus vacans
mnnegociis. CTriſtis igitur et deſperãs ad terciũ amicũ prexit:ſibiqʒ facie
demiſſa dixit. Mõ habeo os loqndi ad te qm̃ vt debui nõ amaui te. Sed

ĩ tribulatione circũdatꝰ:et ab amicis deſtirutꝰ.rogo vt michi auxiliuʒ fe

ras. et michi veniã pᷣbeas. Et ille bilari vultu dixit. Certe amicũ cariſſi
S mũ fateoꝛ te eẽ. ⁊ tui licʒ modici bñficii no imemoꝛ: pcedò te et apud re
gezʒz interuemap te: ne in manibꝰ tradet te inimicoꝝ Primꝰ igit᷑ amicuſ

:F diuitiaꝝ poſſeſſio. p qͥbꝰ hõ mitis picul ſubiacet. Eleniẽte vero moꝛtiſ
termio: nichil ex oĩbꝰ niſi viles accipit ad ſepeliẽdũ pãniculos. Scous

anmicꝰ ẽ vxoꝛ. filii et pentes.qͥ tm̃ vſqʒ ad monum̃tuʒ ſecũ ꝑgẽtes ꝓtinꝰ

H reuertuut᷑:ſuis vacãtes curis.Lerciꝰ amicꝰ ẽ fides ſpes et caritas.⁊ ele

molina. ⁊ cetera bona oꝑa q nos cũ eximꝰ de coꝛpe pñt pcedere.⁊ p nob

apõ deũ ĩteruenire ⁊ ab inimicis demonibus nos liberare Hoc iſuper

Qaggdidit dicẽs. In qdã magna ciuitare ↄſuetudo fuit.ꝙ hoieʒ exneuʒ et

ignotũ oĩ qno iĩ pncipeʒ eligebãt Cui oĩ poteſtate accepta qͥdqq volebat
facere licitũ erat ⁊ ſine oĩ ↄſtitutõe terrã regebat. Alo igit᷑ iĩ oĩbꝰ delici
