licos choꝛos ſoꝛoꝛis ſue ĩ celũ aiaʒ deferentes andimt. Que mox frm

et ſoroꝝ conuentu congregato ait: Mei comites ? dulciſſimi alumnin

mihi q̃io cõãẽtulamini qm̃ angelicos choꝛos ſoꝛoꝛis mee aĩiaʒ ad ſedes
politicas ferentes ouãter cerno O pulcerꝛima ⁊ midilecta ſoꝛoꝛ viuaſ
cũ magiſtro tuo ⁊ hoſpite meo ĩ ſede beat Gtatiqʒ beata martha exi
tum ſuũ vicinum pᷣſentiens ſuos ãmonnit:vt lumiaribꝰ accenſis circa
ſe vſqʒ ad obitum vigilarent. Nocte vero media añ trãſitus ſui diẽ cu

ſtodibꝰ ſõno guatis ventus vehem̃s irruit: ⁊ lumiaria cuncta extinxit
oꝝ ſpuun ns oꝛare cepit. Mi pr hely. mi
poſpes care.cogregati ſunt ad deuoꝛãdum me ſeductoꝛes mei ſeripta

tenenteſ mala ͥ gemi Hely ne elongeris a me:ſz i adiutoꝛiũ meũ intde

Et ecce ſoꝛoꝛeʒ ad ſe venienteʒ vidit q̃ manu facem tenens cereos ⁊l

pades iñ accendit.Dũqʒ alta alterã ꝓpꝛio noĩe vocarzʒ.Ecce xpᷣs adue
nit dicens. Veni dilecta hoſpita:et vbi ego ſũ illic mecũ eris. tu me ſu
ſcepiſti ĩ hoſpicio tuo.ego te recipiã in celo meo.Et muocantes te exau
diam amoꝛe tuo. Apppinqnte veꝛo hoꝛa ſui traſitus foꝛas deferri ſe

fecit: vt celum poſſet videre. Juſſitqʒ ſe in terrã ſr cinerem põt.et ſignü

cru coꝛã ſe teneri: ⁊ i hec verba oꝛauit Hoſpes mi care hac paupcula
tuam cuſtodi:⁊ ſicut mecũ dignatus es hoſpitari. ſic me ſuſcipe ĩ hoſpi

cio tuo celeſti. Juſſit qy vt paſſio ſᷣm lucã coꝛam ſe legeretur. Et cum di
ceretur.pẽ in manꝰ tuas cõmendo ſpũm meum:illa emiſit ſpũm. Seqn

ti vero die ſcʒ dñica dũ circa coꝛpus eiꝰ laudes exoluerent:circa boꝛaz
terciam apud petragoꝛicas beato frontoni m iſſaʒ celebꝛãti.⁊ ꝓꝰ epiſto

lam ĩ cathedra voꝛmitãti dñs appuit dicens ei Buecte mi frõoto ſi vis

ℳ₰ℳ

Quo iuſſa cõplente ſubito

mbo taraſconũ veneꝛt. et circa

6 5

pulcro ſuis mãibus collocaue ⁊t. Veꝝ di apud pett
tibus d yaconuſ euãgeliuʒ lectur⸗ bñdictõem petens.epᷣm exci
vix excitatus rñdit Sr̃es mei cur me excitaſtis. Gñs ihus 1pᷣ⸗
pus marthe hoſpite ſue me duxit:⁊ ipᷣam tradidimꝰ ſeplłture Dirigi
igit᷑ ülluc velociter nuncios qͥ nob anulũ noſtꝝ aureũ et ci rothecas cr
ſeas deferãt:q̃ dum ad coꝛpꝰ ſepeliendũ me aptarem ſacriſte omẽdaui

—

dixerat ĩuenientes.anulũ ſolamqʒ cirotecã attuleĩt.aliã vero ĩ huiꝰ
teſtimoniũñ ſacriſta retinuit. Addidit q; beatꝰ fronto dicens. Cuz po
ſepulturã ab ecclia exiremꝰ fr qdam illius loci litteris pitus nos inſecu
tus dñm interrogauit quo noĩe vocaretur. Cui ulle nichil reſpõdens:

oſtendit ei codicem m in manu tenebat aꝑtum:in quo nihil aliud erat

ſcriptũ niſi verſiculꝰ iſte. AIn mẽoꝛia eina erit iuſta boſpita mea. ab au

ditõne mala nõ timebit ĩ die nouiſſimo.Cũ veꝛo codiceʒ ruolueret cun
ctis folus hoc reppit ſcriptum. Cum ãt ad eius ſe epulcꝝ crebꝛa mira

cula fierent:clodoueus rex francoꝝ xpᷣianus effectus a ſancto remigio

baptizatus. cũ guem renum pateret᷑ dolorem:ad eꝰ tumulũ veniens ſa
nit atez integm repoꝛtauit. Quappteꝛ illũ locũ ditauit:⁊ triũ miliario
rum ſpacio ĩ giro ex vtraqʒ ꝑte rodani terrã villas ⁊ caſtra dedit locuʒ

dũ in ſclauoniã pgens:⁊ ibi euangeliũ chꝛiſti pꝛedicãs.poſt de
mum a voꝛmitoe marthe in pace quieuit

. . ð
4 6 —ẽ

4 4

rtirin paſſi ſunt Cuʒ ei

2

decius it na cum alus ꝓuinciis ſuꝑaſſet.quoſdam

chꝛiſtianos ibi inuemit: q́s ſecũ ad vꝛbem coꝛdubã deducens di
ſupplicus cõſũmauit.Et eos duo ſubreguli lapientes.ſ.abdon

eos duo leões et vꝛſi q̃tuor dimittũtur. Qui cũ ſãctos ñ tangerent. ſed
etiã cuſtodirent iniectis ĩ eos gladiis occidũtur: ⁊ ligatis pedibꝰ tracti
ſunt et iactati añ ſimulacꝝ ſol. Qui cum ibi triduo iacuifſent. Quirin⸗
ſubdyaconꝰ eos collegit:⁊ in domo ſua ſepeliuit. Paſi ſunt aũt circa

elauerũt. et a chꝛiſtianis trãflata ſunt in cimuteriũ ponciani: vbi do
os multa pꝛeſtat bñficia populo.

diciti urſuz: qi ſupnum ger

glis. hoꝛ nutrimtalis. ⁊ ratõ ſemimnal Beatus igitur germa
82 quaſi ſemẽ germinãs: qꝛ in ipſo fuit caloꝛ per feruoꝛeʒ dilectõ
bumoꝛ ꝑ pinguedinem deuotõnis.Et ratio ſemialis per virtutem
icatõis.per quã multos in fide et moꝛibus gnãbat.Cuiꝰ vitã con⸗
nuſ pꝛeſbiter ad ſanctũ cenſuriũ epiſcopum altiſiodoꝛeñ.ſcripſit.
rmanꝰ⸗ nobiliſſim? genere in vꝛbe altiſiodoꝛo natus: ⁊ libera
bus ſtudus plurimũ eruditus. tãdem rom ad diſcendũ iuris
ccientiã eſt ꝓfectꝰ. Abi tm̃ dignitatis accepit:vt euʒ ſenatꝰ ad
tranſmitteret. vt apicem ducatus totius burgundie obtiueret:

Cum g altiſiodoꝛenſem ciuitateʒ ceteris diligentiꝰ gubernaret arboꝛẽ

qʒ; illũ libeꝝ fecit. Martilla vero eiꝰ famula vitã ipſius cõſcripſit: que

men ſepeliet. Uñ accuſati ⁊ decio pñtati romã poſt eñ vinctis ca
teunuis ducũtur. ⁊ in cõſpectu decii ⁊ ſenatus introducti aut ſacrificare:
et rex ſuaꝝ recipere libertatem: aut moꝛſibꝰ beſtiaꝝ deuoꝛari iubẽtur
Cõtemnenteſ itaqʒ ⁊ expuentes ĩ ſimlacra ad theatꝝ ptrabũtur.⁊ ad

annoſ dñti.ccliii. Cempe ãt conſtãtini ipi q̃tuoꝛ martires eoꝝ coꝛpoꝛa

Tria eni repiuntur in ſegete germinante. ſcʒ caloꝛ natu

—

☛ —,—

— —

ULXV

quandã pinũ in media ciuitate habebat.ad cui⸗ ramoſ ꝓ admiratõe ve
natõis feraꝝ capita ſuſpẽdebat. Sed cũ ſanctꝰ amatoꝛ e deʒ ciuitatis

ep̃s de tali eum vanitate ſepe redargueret.monens vt etiã illã arboꝛeʒ

incidi mãdaret. ne aliqᷓ mala occaſio ex hboc chꝛiſtiãis eueniret. ile nlla
tenus acqᷣeuit Quadã aũt vice abſente germano arboꝛez incidit:⁊ in⸗
cendio totã dedit. Qð germanꝰ audienſ xpᷣiane religiõis oblitꝰ?. vallat?

militibus illuc aduenit: ⁊ moꝛtez epo intentauit. Eps at diuina reuela

tione cmanuʒ ſibi ſucceſſuꝝ agnoſcens:furenti ceſſit.et auguſtudunuz

ℳ—

prexit Poſtmodũ altiſiodoꝝ reuerſus germanũ in eccłia caute ↄcludit
et ibið eum tonſurãs ipᷣm ſibi ſucceſſoꝛem eſſe predixit. Quod factum
eſt. Nã paulo poſt epᷣs felicit᷑ obiit:⁊ germanũ plebs oĩs ĩ antiſtiteʒ po

ſt ulauit Qui ſubia paupibꝰ erogata: vxoꝛe ĩ ſoꝛoꝛẽ cõmutata coꝛpꝰ

ſuũ p.xxx·ãnos ſic afflixit: vt nunq; panem frum̃ti nõ vinũ.ñ oleũ.nõ

ſagimen.nunqᷓ ł ſalem ꝓ ſapoꝛe comederit. Bis tñ in anno. ſ. in paſca
et natali vinũ ſumebat. ſz tñ ipᷣm vmi ſapoꝛem as nimiis extiguebat
In refectõe pᷣmo cinerẽ pꝛelibabat. deiñ paneʒ oꝛdeaceũ ſumebat Bꝑ
aũt ieiunãs nũqᷓ; niſi veſpere comedebat. In eſtate l hieme nu llã veſtez

pabuit pꝛet᷑ ciliciũ ⁊ tunicã ⁊ cucullã.qᷓ veſtiſ niſi foꝛte alicui dõaretur

4

tãdiu ferebatur. donec attritõe nimia ſolueretur. Lectus ſuꝰ cinere cili

cio et ſacdo oꝛnabatur. Nullũ puluinar caput ab humeris eiꝰ leuabat
ſed ſp gemens et ſcõx reliäͤas collo gerenſ. nunq veſtim̃tũ ſed raro cal

ciam̃tũ.⁊ raro cinglm detrahebat. Gupꝑ hoĩem ſiqdeʒ fuit oẽ qð geſſit
Talis enĩ erꝰ extitit vita:vt ſi miraculis caruiſſet incredibił videretur
Et tanta fuerũt miracula: vt niſi merita pᷣceſſi iſſent. phãtaſtica putarẽ

tur. B Noſpitatus in qdam loco cũ poſt cenã menſa iteꝝ paret

admiratus interꝛogat cui denuo pᷣparent. Cui cum dicerent ꝙ bonis

illi s mulieribꝰ q̃ ð nocte incedũt pᷣparent.illa nocte ſt anctꝰ germanꝰ? ſta

tuit viguare: Et ecce vidit multitudiem demonũ ad menſam ĩ foꝛma

poĩm et mulieꝝ venientem. Qui eis pᷣcipiens ne abirent: cunctos de fa

milia excitauit. inqrens ſi ꝑſonas agnoſcerent. Qui cum om̃s vicinos
ſuos et vicinas eſſe dicerent.miſit ad domos ſinguloꝝ demõibꝰ pᷣcipu

ens ne abirent. Et ecce om̃s in ſuis lectulis ſunt inuenti Adlurati igi

tur ſe de mones eſſe dixeꝛt . ͥ ſic homĩbꝰ illudebãt. Eo tpe beat? lupꝰ
epᷣs tracaſine florebat cꝰ vꝛbẽ cũ athila rex obſideret.ſr̃ poꝛtã beatꝰ lu
pus acclamãs qss eſſet qͥ eos ſic impeteret inqͥ ſiuit. Cui iulle ego ſũ athi
lia flagellum dei. Quo contra humilis pᷣſul dei ait gemẽs:Et ego ſum
lupꝰ heu vaſtatoꝛ greg vei: indigẽſ fla gello dei. Moxq; poꝛtas reſe
rari iuſſit. IAlli ãt diuinitus excecatiꝑ poꝛtã ad poꝛtã tran ierũt:nemieʒ
gutezʒ videntes aut ledentes. Beatus igitur germanꝰ aſſumpto pᷣdicto
epiſcopo lupo in bꝛitanias vbi heretici pullulauer̃t pfectus eſt. Bʒ dũ
in mari eſſent.⁊ tem peſtas maxima oꝛiretur.ad oꝛõnem ſancti germai

pꝛotinus tranquillitas magna efficitur. Honoꝛifice igitur a populis
ſuſcipitur quoꝝ aduentũ demões iã pꝛedixerat.qs ſcũs germanuſ de
obſeſſis expulerat. Eleꝝ cum hereticos cõuiciſſent ad ꝓpꝛia redierunt:
CCum in quodã loco infirmꝰ decũberet.ↄtigit vt totꝰ ille vicus re
pentino incendio cõſlagret. Qui cũ rogaretur vt iñ aſpoꝛtatꝰ ignẽ eua
geret.ille incendio ſe opponit:⁊ vltra citraqʒ oĩa cõſumente flama ho⸗
ſpiciũ eius ñ tetigit. Gum ad bꝛitanias iterato rediret:vt hereticos
cõfutaret q dam ex diſcipulis eiꝰ gdu concito eius veſtigia ſequebatur
ꝗᷓ tñ apud coꝛdomaꝝ infirmatꝰ occubuit. Rediẽs iñ beatus germanus
ſepulcꝝ eius aꝑiri fecit. ipᷣmqʒ vocans ex noĩe quid ageret. an adhuc
ſecũ militare cupet reqͥſiuit. Mox ille reſidens cuncta ſibi cõſtare ſua⸗

nia. ac ſe nolle ecõtra vlteriꝰ reuocari rñdit Lũc ſcõ anuente vt requie
ſceret. ille depoſito capite rurſum in dño obdoꝛmiuit Buz in bꝛitãnia
peedicaret et ſibi ⁊ ſociis rex bꝛitãme boſpiciũ denegaſſet.ſubulcꝰ regq
regreſſus a paſcuis.receptã pᷣbendam in palatõ ad tuguriũ pꝛopꝛium
referens.vidit beatũ germanũ cum ſociis fame et frigoꝛe laboꝛatem.
Quos ĩ domo ſua benigne recepit:⁊ vnicuzʒ vitulũ qi habebat boſpi
tibus occidi pᷣcepit. Poſt cenã ſcũs germanus oiĩa oſſa vituli ſ up pellẽ
compõi fecit.et ad eius oꝛatõem vitulꝰ ſine moꝛa ſi urrexit. Seqnti die
germanꝰ regi feſtinus occurrit:⁊ cur ei hoſpiciũ denegauit potenter in
quirit. Lũc rex vehem̃ter attoniꝰ ſibi reſpõdere ñ potuit. Et ille. egre?
gere inqᷣt ⁊ regnũ melioꝛi dimitte. Germanus igitur di mãdato ſubul
cum ci vxoꝛe venire fecit: ⁊ vniuerſis ſtupentibꝰ regem conſtituit. Et
extunc reges de ſubulci genere ꝓdeuntes dñantur genti bꝛitonũ. Cũ
ſaxones cõtra bꝛitones dimicarent. ⁊ ſe paucos viderent.ſ cõs iñ traſe
untes vocaueꝛt: ⁊ ab eis pᷣdicati certatim om̃s ad baptiſmi gtiam cõ
uolabat. Die igitur paſce ex feruoꝛe fidei piectis arm is ꝓponunt foꝛti
ter pᷣliori. Quod illi audientes audacter cõtra inermeſ ꝓperãt. Sʒ ger
manus latens cũ ſuis om̃s ãmonuit:vt cum ipſe alleluia clamaret:om̃s
ſibi vno clamoꝛe reſpondeãt. Quod cũ factum eſſet:tãtuſ hoſtes ſuper
ſe iã irruentes terroꝛ inuaſit. vt ꝓiectis armis nõ ſolum motes ſʒ celũ
ſup ſe ruere putarent.cunctiqʒ diffugerur. Quadã vice dũ p augu
ſtudunum tranſiens ad tumulũ ſãcti caſſiani ep̃i deueniſſʒ:quõ ſe habe
ret inqſiuit. Ille ſtati ex tumulo cũctis audientibꝰ ſic rñũdit:Hulci qete
pfruoꝛ.et aduentũ redemptoꝛis expecto.Et ille. Quieſce p longum in
chꝛiſto tempꝰ.et ꝓ nob attentius intercede ut obtinere ſacre reſurrectõ
nis gaudia mereamur. Bũ apud rauennã deueniſſet: 9 regina pla⸗
cida et filio ſuo valentiniano honoꝛifice ſuſceptus eſt. Hoꝛa veꝛo cene
regina miſit ei vas argenti ãpliſſimuʒ delicacioꝛibꝰ cibis pleuum. Qð
ille ſic ſuſcepit. vt cibos famulis traderet: ⁊ ſ ibi ꝓ pauꝑibus ipſuʒ vas
orgenteum ret meret. Loco vero n neris miſit regine ſcutella ligneam

ALXVI.

panem oꝛdeaceũ ↄtinentem. Quod illa libenter recepit: et vas illud ppꝰ

modũ argento texit. B Quadã aũt vice dum pᷣdicta regia euʒ ad

cõuiuiũ inuitaſſet. ilie benigne ãnuens.ab hoſpicio ſuo vſqs ad palatii

eo ꝙ ieiuniis ⁊ oꝛõnibꝰ ac laboꝛibus eſſet cõfectus:aſino deferente poꝛ
tatus eſt. Ded dum comederet.aſinus ſancti gmani moꝛtuꝰ eſt Quod
regina audiens equũ mire manſuetudis epiſcopo pñtari fecit. Quem
intuens ait. Meus mibi aſinꝰ pñtetur: qꝛ qui me huc attulit ĩpoꝛta bit
Pergenſq; ad cadauer ſurge inqͥt muſcio reuertamur hoſpicio. Stati

; ſubſiliens ſeipᷣm ↄcuſſit.⁊ quaſi nihil mali paſſus efſet:germanũ aald

poſpicium depoꝛtauit.Eed anteq;:de rauenna exiret.predixit ꝙ neqcỹ

in hoc ſeculo diutiꝰ moꝛaretur Poſt modicũ febꝛe coꝛripitur: ⁊ die.vii.

in dom ino moꝛitur.⁊ coꝛpus eius ad gallias ſicut a regia petierat traſ

poꝛtatur. Obut circa annos dñi.ccccxxx. E Gex cuʒ ſanctus ger

manus beato euſebio vercelleñ. epo pꝛomiſit:ꝙ in ſui reuerſione eccle

ſiam quã fundauerat ſibi dedicaret.cum intellexiſſet ſanctus euſebius
beatum germanũ exiſſie de coꝛpe.eccleſiam ſuaʒ dedicaturus cereos ac

cendi iuſſit. Sed qᷓ;to plus accendebãtur:tanto plus extinguebantur.

Quod videns euſebius intellexit dedicatõeʒ aut alio tempe fieri opoꝛ

tere.aut alteri ep̃o reuari Cum igitur beati germani coꝛpꝰ vercellas

delatum fuiſſet. mox in pꝛedictã ecclłliam ducitur: ⁊ ſtatim ceret ommes
Diuinitus inflãmantur.Cunc ſanctus euſebius ꝓmiſſiõis beati germa·

ni meminit ⁊ quod viuens ſe facturum pꝛomiſerat moꝛtuũ feciſſe cog:

nouit PHoc itaq; opoꝛtzʒ accipi: vt ñ intelligatur de magno euſebio ver
cellenſi.ꝙ tempoꝛe ipſius factum ſit boc. Nam ipſe ſub valente imꝑpa⸗
toꝛe moꝛtuus fuit: ⁊ a moꝛte ipſius vſqʒ ad moꝛtem ſancti germam

vVltra qnos.l.effluxerant. Fuit ergo alius enſebius ſub quo iſtud quod

.

ſtatio. vl euſebiꝰ ſonat bonus cultus. Ipſe nanqʒ habuit bo

ntia martirii. bonuʒ cultum in reuerentia dei.

1„ — *

1

Adam e ins pulcritudie capta: cũ ipſiꝰ cubiclm vellet adire. cuſtodibus
Ingelis puenue nõ potuit. Unde facto mane ad eius pedes ꝓcidit·et
aoob eo vemꝗ petiit. Oꝛdinatus pꝛeſbiter tanta ſanctitate emicuit:vt in

miſſarum ſolenniis inter manus erꝰ miniſteriũ angelicum appareret.

qo eſt bonum: et ſebe qd dicitur eloquẽtia

Hoſt hoc cuz arriana bereſis totã ytaliã iuficerct. impatoꝛe cõſtantio

tatem in ſanctificatõe ſui. eloq̃ntiã in defenſiõe fidei. ſtatöez
Aſebius ſempꝑ virgo exiſtens:dũ adhuc cathecuminꝰ eſſet. ab

gelice viſe ſunt q̃ ipʒ de ſacrofonte leuauert Matrona que

OrH
P

dominũ ſuum:nec filiꝰ ſup pꝛeni Qua uli rõne cõmoti ſtatim

Cui dyoniſiꝰ ⁊ alii.xxxiii.epᷣi ſſcripſerant. Rurſumq; arriani aliñ

eidem hereſi fauente.iulianus papa euſebium in vercellñ. epiſcodum
conſecrauit:que tunc obtinebat inter alias vꝛ bes ytalie pꝛincipatum.
Quod beretici audientes:om̃s foꝛes eccleſie claudi fecerunt.At euſe
bius vꝛbem ingreſſus:ante hoſtium maioꝛis eccleſie que eſt beate ma⸗
rie genua flexit.et omnia hoſtia ſua mox oꝛatione aperuit Maxenciuʒ
mediolanẽſem epiſcopuʒ heretica pꝛauitate coꝛruptum de epiſcopatu

eiecit: ⁊ pꝛo eo virum ca tholicũ d yoniſium oꝛdinauit. Sicqʒ euſebius
totam eccleſiam occidentis: ⁊ athanaſius totam ecclłiam oꝛientis ab ar

rianoꝛum peſte purgabant. Arrius nanqʒ pꝛeibiter alexandrinus fuit
qui chꝛiſtum puram creaturam eſſe dicebat.aſſerenſ ꝙ erat quãdo non

erat.⁊ ꝙ pꝛopter nos factus eſt:vt nos per eum tanq; ꝑ inſtrum̃tum de

us crearet. Et ideo magnus conſtantinus celebꝛari fecit nicenum coõci
lium:vbi erroꝛ comdemnatus eſt. Ipſe autem poſtmodum miſerabili
moꝛte interiit: quia omnia viſcera ⁊ inteſtina ꝑ ſeceſſum emiſit. Conſtã

tius autem conſtatini filius ipᷣa hereſi coꝛruptus fuit. Quocirca cõſtã
tius imperatoꝛ contra euſebium plurimum indignatus multoꝝ epiſco

poꝛum conciliũ conuocauit.⁊ dyoniſium accerſiuit multaſqʒ epiſtolas

ad euſebiũ deſtinauit:qui ſciens maliciã in mltitudie pꝛeualere venire
contempſit:et ſuam ſenectutem oppoſuit. Unde impꝑatoꝛ ſtatuit cõtra

eius excuſationem in mediolanenſi vꝛbe que pꝛope erat concilium cele
bꝛari. Abi cum euſebium deeſſe viderʒ. iuſſit arrianus fidem ſuam de
ſcribere:⁊ d yoniſium epiſcopũ mediolanenſem:ac.xxxuii.epiſcopos ei
dem fidei ſubſcribere. Quod audiens euſebius de vꝛbe ſua mediolanũ

pꝛofecturus exiit.⁊ multa ſe paſſurum pꝛedixit. B Cum igitur
Qd quendam fluuiuʒ veniſſet vt mediolanum pgeret. nauis pꝛocul ex
glia pte fluminis exiſtens eo iubente ad eum venit:⁊ ipᷣm cum ſociis ſñ
gubernatoꝛe alio tranſpoꝛtauit. Lunc ei pꝛedictus dioniſius obuieæ
et ad pedes eius pꝛoci enn or

ab imperatoꝛe nec mi⸗
xit. Vos dicitis fiium minoꝛe
et diſcipulũ pꝛetuliſtis. Mõ eſt

enim diſcipulꝰ ſup magiſtꝝ

quẽ ſcripſerãt:⁊ cui dyoniſius ſubſcripſerat ei obtulerũt.At ulle.

.

poſt filium ſcribã cui autoꝛitate pᷣſum:ſed iſtũ ſuccendite.n ouumqʒ

cui ſubſcribã ſi vultis ↄſcribite.ſicq; nutu dei ſuccenſus eſt cirogepł

rographũ ↄſcripſer̃t: ⁊ euſebio et aliis epᷣis vt ſubſcriberent tradi dert.
Sed cum ab euſebio animati nullatenus ↄſentirent.ceperunt plurimũ

gr atulari: ꝙ cyrographuʒ cui coacti ſubſcripſerũt penitus combuſtũ
videbant. Cunc iratus conſtantiꝰ euſebiũ voluntati arrianoꝝ tradidit

Qui ꝓtcinus ipᷣm de medio alioꝛum epiſcopoꝝ rapientes:et durius fla

WN— — — — — .

.
ſ

ALXVII.

gellantes eum ꝑ graduſ palatii a ſummo vſqʒ ad imũ.⁊ rurſus ab imo
vſqʒ ad ſũmũ traxer̃t.Cum g capite ↄquaſſato mitm ſanguiem fudiſʒ
et adpuc nõ aſſentiret. vinctis poſt tergũ manibꝰ.p collũ cum fune ip̃ʒ
trabebant. Ipſe aũt gras agens dicebat ſe ꝓ confeſſiõe fidei catholice
moꝛi eſſe patum. Cunc cõſtantiꝰ liberiũ papã.dyoniſ iũ: paulinũ ⁊ om̃s
alios epol qͥ eius exemplo fuerãt animati in exiliũ nitti fecit. Euſebiñ
veꝛo apud ſcytopolim vꝛbem paleſtine arriani duxer̃t: ⁊ ipᷣm in quoda
loco ſic artiſſimo recluſerũt. vt eſſet illo longitudine bꝛeuioꝛ:latitudine
anguſtioꝛ. ita vt curuatus nec pedes extendere.nec e ĩ latus alteꝝ

Aerunutñ conſtãtio defuncto iulisnus endens: 1omn
et deoꝝ templa apiri:

cere volens.iubʒ e xulatos ep̃os reuocari
frui ſub lege qua quiſq; vellet. Et ſic euſebius inde exiens ad at
ſium venit: ⁊ qᷓnta paſſus fuerat.eidem expoſuit. Gefuncto aũt iulio
et iouiniano regnante ſopitis arrianis euſebius vercellas rediit: ⁊ e“n·
populus cuʒ magna exultatõe ſuſcepit Gʒ iteꝝ valente regnate arriai

repullulãt ⁊. euſebii domũ vallãtes ⁊2 extra domũ ſupinũ ipſum trabẽ

tes:lapidibus eum obruerũt: ⁊ ſic ad dñm feliciter migrans in eccleſia
quam ipᷣe conſtruxerat ſepultus eſt Fertur quoqʒ hanc gtiam ſue ciui
tati euſebius a deo ſuis pᷣcibus impetraſſe:vt nullus arrianus ibidem
viuere poſſit. ixit aũt ᷣm cronicã ad minꝰ.lxxxviii.annis. loꝛuit cir

Achabei fuerunt ſeptez fratres cum matre reuerenda: elea⸗
aro ſacerdote: qui pꝛo obſeruatiõe legis cum caruem poꝛcind
uollent comedere. inaudita ſupplicioꝛuz genera pertulerũt ſm
n ſecundo machabeoꝝ plenius ↄtinetur. Et notandũ ꝙ ecclia oꝛiẽ
facit feſta de ſanctis vtriuſqʒ teſtam̃ti. occidental auteʒ non facit

.

e ſanctis veteris teſtamti eo ꝙ ad inferos deſcenderũt.pᷣterq de
innnnocentib? ex eo ꝙ in ipſis ſingulis occiſus eſt chꝛiſtus.⁊ de in acha⸗

beis. Sunt autem quatuoꝛ ratones quare eccleſia de iſtis machabeis
licʒ ad inferos deſcẽderint ſi olennizat. Pꝛima eſt pꝛopi pꝛerogatiuam
martirii. Quia enĩ inaudita ſupplicia inter ſanctos ve.teſta. paſſi ſunt
1ido pꝛiuilegiati ſunt vt eoꝝ paſſio merito celebꝛetur Hec ratio põitur
in hy. ſco. Gcda eſt pꝛopt repñtatõem miſterii. Septenarius enĩ nume
rus: eſt num erꝰ vniuerſitatis Gigmificãtur & in iſtis om̃ſ pꝛes veteris

teſta mti celebꝛitate digni. Mã licʒ de ipis nõ ſolenniʒet ecclia.tum qꝛ

ad limbũ deſe cenderũt.tum qꝛ; multitudo multoꝝ nouoꝛuʒ ſubintranit.

untur. Has tres vltimas rationes aſſignat magiſter iohanes beletbi

dicuur in byſtoꝛia ſcolaſtica:

ritus in augurus dixit ei. Moli timere quia cito liberaberis: ⁊ inta

geris.vltra quintum die re non bis. Hoſt a quodq mpnus
tiberius moꝛitur.⁊ gaius in imperium ſublimatur: qui quidem bero⸗

rauit ⁊ qd miſteriũ pꝛedicatõnis liberum ire iuſſit. Facinus autem reꝗ

us eſt facere ne ſolutõ petri alicui nocerz. Nã concitus ĩ ceſaream de

robiliter contexta indutus incipiente die pꝛocedit ad theatrum.

6

In hiſ tñ ſepteʒ impẽdit oĩbuſ reuerentiã. qꝛ p ſeptẽ vt dictũ eſt vniuer
ſitas deſigtur. Zercia eſt pꝛopi exemplũ paciendi pponũtur eni exem

plum fidelibus vt ᷣm hoꝝ conſtãtiam ad ʒelum fidei animentur. et ad

paciendun ꝓ lege euãgelii ſicut illi ꝓ lege moyſt foꝛtius accingantur.
Quarta eſt ꝓpter cauſam ſupplicii. Nam p defenſiõe leg ſue talia ſup
plicia paſſi iunt.ſicut et chꝛiſtiani pꝛo defenſiõe legis euangelice pati

.

n de officus. c. v.

Eſtum ancti petri apoſtoliqo a vincula dicitur quac ruplici
de cauſa inſtitutũ fuiſſe putatur: ſcilicʒ in memoꝛiã liberatõis
petri. in memoꝛiam liberatiõis ale xandri.pꝛo deſtruendo ritu
tum m. et pꝛo impetrãda abſolutione ſpiritualium vinculoꝛuz.
Nꝛima er go cauſa eſt in memoriamli beratiõis petri. Nam ſicut

ca:heꝛodes agrippa romam adiit:⁊ ibi gaio
nepoti tiberii ceſaris familiariſſimꝰ exritit Quadam aũt die cum eſſet
herodes in curru cu gaio leuatis in celum mãibus a it. Atinã viderem
moꝛtem ſenis.et te dominuʒ totius oꝛbis. Ged hoc gauriga herodis au
qiuit et tiberio continuo intimauit. Quapꝛopter ind ignatus tiberius
ceſar herodem recluſit in carcerem.vbi dum quadam die iuxta arboꝛẽ

inmxus eſſet cuius frondibus inſidebat bubo. vnus de anoepenae

ſublimaberis: amicos tuos in t
ſperitate moꝛieꝛis.Quamcito s

ui imnuicnam conctabier inbaepꝛoo

7 †

4

dem de vinculis liberauit: ⁊ magnikfice ſi ublimatum regem in iude
miſit. Cunqʒ veniſſet: miſit manus vt affliger quoſdam de eccłia Hc
ciſio autem iacobo fratre iobannis gladio ab eodem ante dies aʒzin *
videns quia hoc gtum eſſʒ iudeis. in diebus aʒimoꝛum petꝝ appᷣben⸗
dit: in carcerem miſit. volens poſt paſca pꝛoducere eum poplo Ange
lus autem noctu eidem aſſiſtens mirabiliter euz vinculoꝝ nexibus libe “””ðƷD

dilatõnem non patitur vltionis. Seqnti vero die cuſtodes ag ſe ven
re fecit. vt pꝛo fuga petri diris eos penis afficerʒ Hoc tamen impedi:

ſcẽgit:⁊ ibi Pcuſſus ab augelo exſ⸗ pirauit. Etem ſi icut ifert ioſephus
im. xix. antiquitatũ libꝛo.cum ceſareãũ aduemſſʒ:⁊ ad eũ totius pumcie
viri vngnimiter conueniſſent. ille fulgenti veſte ex auro argentoqʒ mi

LXVIII.

Vbi cum pꝛimũ ſolis radios veſtiſ argentea ſu ſcepit. repcuſſo ſplẽdo
re duplicatã ſpectãtibꝰ lucẽ fulgoꝛ meralli vibꝛãtiſ effudit.vt ĩtuentibꝰ
pſtringeret aciem terroꝛ aſpectus:⁊ ꝑ boc plus aliqd de eo qm humde
naturè eſt artifer arrogãtia mentiretur. Jlico adulãtis vulgi cõcrepat
voceſ dicentis: Hucuſqʒ ⁊ hoĩeʒ te tenuimꝰ:ſed ex hoc iã ſup bůanam
naturã te eſſe fatemur. Et dũ adulatoꝛis demulceretur honoꝛibꝰ ⁊ ob
latos ſibi diuinos honoꝛes ñ reſpueret:re ſpiciens vidit iſidentem ſuꝑ
funiculũ capiti ſuo ãgelum.i.bubonem moꝛtis eiꝰ ꝓxime nunciũ:reſpi
cienſqʒ ad populũ dixit. En ego deus vꝛ morioꝛ Ociebat eni iu pꝛedi
ctönem auguris ſe infra qͥnqʒ dies moꝛituꝝ. Et cõtinuo ꝑcuſſus ꝑ qͥn
q; dies veꝛnibꝰ eũ coꝛrodentibꝰ expirauit. Hec ioſephꝰ In mẽoꝛiaʒ
igitur tam mire liberatõis pncipis aploꝝ a vinculł. ⁊ tam dire vindicte
in tyrãnum ꝓtinus ſubſecute. ecclia feſtũ ſcĩ petri ad vincula ſolẽnizat
Vñ et epla in miſſa canitur:in q̃ hec liberatio facta fuiſſe phibetur. et
ſm hoc videtur ꝙ boc feſtũ deberet vocari petri a vinclis B Be

cunda cã inſtitutõis extitit Qm alexader ppᷣ q ſextus poſt bim petruʒ
rexit ecckiam et hermes pᷣfectus vꝛbis rome quiꝑ alexandꝝ ad fidez 9

uerſus fuerat a quirino tribuno in diuerſis lociſ ĩ cuſtodia tenebãtur
Zixitqʒ tribunus ad hermem pꝛefectum. Miroꝛ te viꝝ pꝛudentez ho
noꝛem dimittere pfecture: ⁊ vitam aliaʒ ſomniare.Cui hermes dixit.
Et ego añ hos ãnos hec oĩa deridebã ⁊ hanc vit am ſolã eſſe putabam.

PRñdit quirinꝰ.Fac ẽᷣ ꝓbare me ꝙ aliã vitam noueris eſſe et continuo

fidei tue diſciplm me babeb. Cui hermes dixit Scũs alerxander quem

tenes in vicul:ipſe hoc meliꝰ te docebit Lunc quininꝰ maledicens her

mem ait. Ego tibi dixi vt me ꝓbare faceres hoc: ⁊ nunc me mittis ad

glexandy quẽ ꝓ ſuis ſceleribꝰ teneo vinculatũ Deꝝtñ ſupꝑ te ⁊ alexãdꝝ

cuſtodiaʒ duplicabo.⁊ ſi ipᷣm tecũ vl te cum ipſo mnuenire potero. vere
fidem tuis ⁊ eius dictis ł ſᷣmonibꝰ adbibeo. Fecit q dixit Et alexan
dro boc hermes ꝓtinꝰ indicauit. Oꝛante igitur ſcõ alexandro angelus
ad eum venit.⁊ ipſum ad hermem in carcerem duxit Et inueniens eos
quirinus inſimul plurimũ admiratus eſt. Et cum hermes quirino nar
raret: quõ alexander filium ſuum moꝛtuuz ſuſcitaſſet. Bixit alexandro
quirinus. Habeo filiã gutturoſaʒ nomine balbinam. ꝛomitto igitur

me tuã reciꝑe fidem: ſi filie mee impetrare potens ſalutem Cuialexan

der. Elade citiꝰ et ipſam ad carcerem meñ adducito. Cui dixit quirin⸗
Cũ h̊ ſis quõ in carcere tuo te potero muenire.Ad qᷣm alexãder. Ead
cito:qꝛ qui me buc adduxit. ille me illuc cito rduc⸗ Pergenſ igit qrinꝰ
filiam ſuã ad carcerem alexandri adduxit: ⁊ ibidem ipſum mueniẽs ad
pedes ſuos ſe pſtrauit.Lunc filia eiꝰ cepit vincula ſancti alexandri de
uote oſculari vt ſanitatem reciperet. Cui alexander dixit. Moli filia

bas meas oſculari catenas:ſed boias ſanc ti petri diligenter inquire.

quas deuote oſculaus recipies ſanitateʒ Quirinus igit᷑ in carcere vbi

petrꝰ detentus fuerat diligenter boias inqͥri fecit.eaſq; cũ inueniſſʒ fi
lie ſue oſculãdas dedit

traxit. ⁊ ipſe cuʒ familia ⁊ aluis qpluribꝰ baptiſma ſuſcepit. Cũc ſcũs
alexãder hoc feſtũ in Rl.auguſti celebꝛandũ inſtituit.⁊ ĩ honoꝛem apli
petri eccleſiã fabꝛicauit: vbi vicula repoſuit: et ad vincula noĩauit. In
hac ſolennitate ad pꝛedictã eccleſia magnꝰ fit cõcurſus ppli: ⁊ ibidem
ppls vicula oſculaf C Tercia cã inſtitutõis pᷣm bedã bec eſt Occta
uianꝰ ipatoꝛ ⁊ ãthoniꝰ ſibiinuiceʒ affinitate cõiuncti.ſic iter ſe mundi
totiꝰ impiũ diuiſer̃t:vt octauianꝰ ĩ occidente.italiã.galliã.⁊ byſpaniã
anthoniꝰ vero in oꝛiente.aſiam.pontuʒ ⁊ affricã poſſideret. Anthoniꝰ
aũt laſciuus et lubꝛicꝰ:cũ ſoꝛoꝛẽ octauiãiĩ vxoꝛeʒ baberʒ.ipſã repudia

ult. cleopatꝛã regina egipti in vxoꝛem accepit. Ob h̊ indign atꝰ octa
utanꝰ mau armata in aſiã ð anthoniũ ꝓcedit et ipᷣm in oibus ſuꝑauit.

TLic qthoniꝰ ⁊ clxeopatra victi fugeꝛt. ac ſemetipoſ pᷣ doloꝛe mimio occi
derũt.Egipti igitur regnũ octauianꝰ deſtruxit:⁊ romanã ꝓuinciã fecit

Iñ in alexandriã ꝑrexit.et oibus eã diuitis ſpoliãs romã ipſas trãſue

xit. vñ rempublicã auut.ita ꝙ ꝓ vno denario daretur quod pꝰ ꝑ q̃tuoꝛ
vendebatur.Et qꝛ ciuilia bella valde vꝛbem vaſtauerat:ita eã renoua

uit vt dixerit. Inueni latericiã reliquo marmoꝛeã.quia igitur intm̃ rẽ:
publicã auxit. auguſtus pᷣmooĩim vocatuſ eſt. Uñ ⁊ ab eo auguſti dicti
ſunt qͥ ſibi ĩ imꝑio ſucceſſeꝛt:ſicut a iulio ceſare eiꝰ auunculo ceſareſ ap

pellantur. Uñ ⁊ hunc m̃ſem auguſtũ q pus ſextilis dicebatur:qꝛ a mar
cio ſextuſ erat.pplłs ſuo noie intitulauit eũ auguſtnʒ vocans In memo

riã ſtaqʒ et honoꝛeʒ victoꝛie illiꝰ qm pᷣma die auguſti octauianꝰ habuit

om̃s romani hac die ſolenniʒabant vſqʒ ad tempꝰ theodoſii impatoꝛiſ

qui cepit regnare anno dñi.ccccxxvi. Eudoxia igitur filia pꝛedicti the

odoſu imperatoꝛis vxoꝛ valentiniani hieroſolimã ex voto prexit. Abi

quidã iudeus ꝓ magno munere duas ei catenaſ obtulit qbus ſub heꝛo

de petrꝰ apls vinctus fuit. Cũ igitur romã rediſſz in l:ł. auguſti.⁊ ho

noꝛem impatoꝛis gentilis romãos ſolennizare videret. dolens ꝙ vam⸗

nato homini tantus honoꝛ exbiberetur. cogitaſqʒ ꝙ ñ eos de facili a
tali cultura et cõſuetudine reuocare poſſet. cogitando.tractauit vt ob⸗
ſeruantia quidem ſic ſtaret:ſed in honoꝛem ſancti petri ſic fieret ⁊ lũ
diem vmuerſus populuſ ad vincula nominaret. Habita igitur collatõ
ne cum beato pelagio papa populum blandis exhoꝛtatõnibus induxe
runt: vt obliuiom rraderetur memoꝛia pᷣncipis paganoꝝ et celebꝛis fi
eret.memoꝛia pꝛincipis apoſtoloꝛum. Quod dum cũctis placuiſſet illa

calenas quas de hieruſale ʒ attulerat ꝓtulit:⁊ poplo oſtendit. Papa ve

ro et ilam catenam pꝛotulit qua ſub nerone idem apls vinctus fuit.

Illa mox vt oſculata eſt vincla:ſamtatis eſt ĩte
gre bñficiũ aſſecuta Tunc qͥrinus veniã petens glexandꝝ ð carcere ex

——— 2 ——— —

= — ☛ n
=

babetur: in creta dyabolus

numeros enecauit· Uñ creditur ꝙ dyabol? idignat?: q;

cere vellent: ⁊ de poꝛibus qͥd eis acciderit ignoꝛarent.qᷣdam piſcatoꝛes
inde trãſeuntes malum qð acciderat narrauer̃t eiſdem: et ſie ili ↄuerri

LXIX.

Hac ergo illis ſociata ita miraculoſe vna catena facta eſt: ac ſi ſemper
vna et eadem extitiſſʒ. EUñ ppᷣ et regia ꝓtinꝰ ſtatuert: vt qð hoĩim indi⸗

ſcreta religio faciebat gentili dãnato.in meliꝰ mutata faceret aploꝛuʒ
pncipi petro. Ipſa igitur vincula ppᷣ cũ regina in eccłia ſãcti petri ad

vincula poſuit:et ipſum muneribꝰ mitis ⁊ puilegis magnis dotauit⸗
ac pᷣdictã diem vbiqʒ celebꝛem foꝛe inſtitu it. Hec beda. Idem dicit ſy

—

gib ertus. Quante aũt virtutis bec catena fuit ãno dñi.cccclxiiii.ap

4

paruit.qᷓndã eĩ comiteʒ imꝑpatoꝛis ottonis ꝓpinquũ dyabolꝰ? añ oculoſ

oĩm tã crudelr arripuit: vt ſeipᷣm dentibꝰ lacerarʒ.· Cunc iuſſu impato

ris ad iohãnem papã ducitur:vt catena ſãcti petri eiꝰ collo circũdaret

Sʒ cũ q̃dam alia catena furentis collo fuiſſet impoſita. ⁊ nichil er hac
ꝓueniſſet ſalutis.nimixꝝ vbi nil latebat virtutis.tãdem vera petri cate
na ꝓducitur et furentis collo ĩpo nitur. Tãte ãt virtutis pondꝰ dyabo
lus ferre nõ potuit.ſʒ mox coꝛã oĩbus exclamãs abſ. ceſſit. Tüc theodo⸗
ricus metben epᷣs ip̃am catenaʒ arripuit: ⁊ eã ſe nullaten⸗ dimiſſuruz
niſi manꝰ ſibi pᷣcideretur aſſeruit. Cũ igit᷑ ſr̃ h̊ͥ inter epᷣm ⁊ papã alios
qʒ clericos cuis oꝛiretur cõtentio:imꝑatoꝛ tandem ipᷣm litigiũ ſedauit
⁊ epo ex ipſa catena a ppᷣ anuluʒ iĩpetrauit. Narrat miletꝰ in cronica
et ideʒ habetur ĩ hyſtoꝛia tripꝑtita:ꝙ his diebꝰ apud epꝰ dꝛaco ingẽs

appuit: in cꝰ oꝛe donatus epᷣs virtute inſignis expuens mox eum oc⸗

cidit. pus tñ añ eius facieʒ digitis crucem deſ ignas: et eidem oñdens
Quez vix octo iuga boum ne eius putredine aer inficeretur ad locum
incẽdu trabere potuer̃t. Jdem q; ait ibidem: ⁊ in eadem tripar: Hyſto .

7

cunqʒ ↄgregans ſuꝑ maguin ze

OQuos du ad terrã ꝓmiſſiõis ſicco pede

ſe pꝛeeñ te duce re
qui regie catens derat plauſus octauiãi ceſſauit.de bij
cauit. Multi ãt ex bis qui euaſert ad baptiſmi gtiam c
eĩ monſ ipᷣe decliuis incüberet et illi ſeſe euoluerent: P
rupibus lacerati q;ᷓ in mari pꝛefocati moꝛtui ſunt Cunqʒ

ſunt. Hec in hyſtoria triptita. B Quarta cauſa inſtitutõis bic
gnari põt. Dũñs eni a vinculł petꝝ miraculoſe abſoluit. et eidem ligat

nemur et abſolui indigemꝰ. Jöo igitur ipſum in ſolenitate q ðꝛ ad vin .

.

Hanc vltiam inſtitutõis cam ñ nullã extitiſſe qs defacili ꝑpendere põt
ſi videat ꝙ abſolutõem a vinculis i apim facta) eplq come moꝛ a: gb/

—

di ⁊ abſoluendi poteſtateʒ didit. Nos aũt vinclłis peccatoꝝ obligati te

cula bonoꝛamꝰ: vt ſicut ipſe a vincul abſolm ꝓmeruit· et ſicut abſoluen
di a dño poteſtatem acce pit:ſic ⁊ ipſe a peccatoꝝ vincul nos abſolutt.

ſoluendi poteſtatẽ ſibi ↄceſſam euangeliſta recitat abſolutiõem ab ipſo
nob fiendã hodierna oꝛõ poſtulat. Q, ãt ꝓ claues q̊s accepit iniduʒ
etiã danandos abſoluat:in quodã miraculo qð legitur in libꝛo miracu
loꝝ bte virgis ſatis claret.Apð nãqʒ coloniã vꝛbẽ in mõaſterio ſancti
petri erat qdã mõachus leuis lubꝛicꝰ ⁊ laſciuus. Hic dũ ſubita moꝛte
fuiſſet pᷣquentus:demoes ipᷣma ccuſabãt :et q̃libet peccatoꝝ gnã ð ipᷣm
clamabãt. Anũ dicebat:ego ſum cupid

upiditaſ tua: ᷓ ↄtro dei pcepta tã fre
nter cupiſti.Aliud clamabat:ego ſum vana glia.q̃ te apud homiĩes ia

ctanter exaltaſti. Aliud ait. Ego ſum mendacium: in quo menciendo

peccaſti. Et cetera ſimilr. Econtra q̃dã bõa opa q fecerat ipᷣm excuſa⸗
bant dicentia. Ego ſum ohedientia qᷓm ſenioꝛibus ſpũ alibꝰ exhibuiſti.
Ego ſum pſalmoꝝ cantꝰ:q̃m freq̃nter deo conciniſti. Sanctꝰ ãt petrus
cuiꝰ erat mõachꝰ ꝓ ipſo depᷣcaturus deũ aduit.Cui rñdit dñs: Nũqͥd ñ
pPꝓpheta me inſpirate dixit.Dñe qͥs habitabit ĩ tabernacło tuo.aut qͥs
re.ĩ mõ.⁊d.Qui ĩgreditur ſine macła ꝛd. Quõ h̊t ſaluuſ eſſe cum nec
ſñ macła ſit ingrenꝰ nec ſit iuſticiã opatꝰ. Rogante igitur ꝓ eo petro
cũ virgie mr̃e dei.hac dñs ſententiã ꝓtulit.vt ad coꝛpꝰ redirʒ:⁊ ibi pe
nitentiã ageret. Luc ↄfeſtim petrꝰ claui qm mau tenebat dyabolũ ter
ruit:et in fugã cõuertit. Animã vero eius in manu cꝰdam qͥ in pᷣdicto

mõaſterio mõachꝰ fuerat tradidit: ⁊ vt ad coꝛpus ipᷣam reduceret p̃ce
pit. Qui ab eo pꝛo mercede reductõis popoſcit.vt ſingul diebus pſal⸗

mum. niiſer ere mei deꝰ. dicerʒ. ſepulturã eiꝰ ſepe ſcobis mũdaret. Ip

— .

Ephanus ppᷣ cum multos gentiliũ verbo et exemplo cõuertifß
inlta coꝛ ꝑpa ſanctoꝝ martirũ ſepeliſſz. a valeriano ⁊ galieno
mo dñi. cclx. ſũmo ſtudio pqritur:vt eum et clericos aut ſacri
gerent aut ſuppliciis diuerſis punirent Bederuutq; edictum
q; eos ꝓderet totã eoꝝ ſbᷣam poſſideret. Qua ppr.x.de eiꝰ clerid
ſtatim copꝛebenſi ſunt ⁊ ſine audientia decollati: Geqnti die ſtephanꝰ
pp̈ ↄpᷣbhenditur ⁊ ad templũ martis ducitur:vt ibi aut ydoluʒ adoꝛarʒ
ut capit alem ſententiã ſubiret Gʒ cũ templũ ingreſſus fuiſſet ⁊ deum
t ipᷣm templũ deſtrueret exoraſſet.ſtati mag pꝑs templi coꝛruit.⁊ om̃iſ
multitudo nimio timoꝛe aufugit. Ipſe vero ad cimiteriũ ſancte lu
cie prexit. Qð audiens valerianꝰ⸗ milites plures poꝛibus ad eũ miſit.
Qui venientes euʒ miſſam celebꝛãtem inuenerunt:⁊ ſtãtem intrepidũ
ac incepta deuote pficicientem in ſua ſede decollauerunt. QvII. A

H &

—— —.

QLXX.

uentio coꝛpis ptbomartiriſ ſtephani.ãno dñiccccxvii.ho
grii pncipis ano. vii. facta fuiſſe narratur. Repitur aũt eius
uentio: troſlatio et cõiunctio. Inuentõ ipſiꝰ hoc oꝛdie facta
um quidã pꝛeſbiter noĩe lucianus in territorio hieroſolimita
diꝰ int illuſtres viros cõmemoꝛat: et hec ſcripſit.feria ſex
qeſcerʒ ⁊ pene euigilaret.qͥdã vix ſ enex. ſtatura pcerꝰ? vltu
rba plixa:pallio cadido amictꝰ.cui gẽmule auree et cruces
e. calciatꝰ caligꝗ in ſuꝑficie deauratis. eideʒ apparuit. Qui
virga tenens tetigit eü dicens. Suüma cum diligentia nroſ
acito tumulos. q; indecenter deſpecto loco reconditi ſumꝰ Gade
gitur et dic iohãni epiſcopo hieroſolimitão: vt nos in honoꝛabili loco

K eponat. q; cum ſiccitas et tribulatõ mũduʒ cõcuſſerit:nr̃oꝝ ſuffragiii

deꝰ mũdo ꝓpiciari decreuit. Cui lucianus pꝛeſbiter dixit. Bñe quil es
Ego ſuʒ inqt gamaliel:ͥ paulum apł'm enutriui: ⁊ ad pedes meos legẽ

ℳ

