Cuius cauſe ranonem in quadam archa quaſi erario abſcon⸗

ditam cllecauit. Meq; diſſmilauerim quoſdam auſos hãc ra

cionem mqrurere dicentes qui obdurantur et repꝛobant᷑ eos
ſecundum uiſticiam obdurari ac repꝛobari: Eſſe enim nos ex
malſſa illa ob culpam pꝛinn parenns minquinatam et in luceã
nuerla · Mam ne multa tranſeamet vno argumento reſpon⸗
am cur adam tempoꝛe actus ex materia non omqumata
et ad ccanndum obdunatus eſt et vmuerſam maſſam au⸗

ream ſobolis ſue ſedauit Cii ſimiile et equale eſt illnd ſactũ

—

angeloꝛũ quoꝛum quidam obdurmn ſunt qiudam miſericꝛdi
am conſecuti cũ omnes ex eadẽ ſubſtãcia eſſent ex eadẽ maſ ſa
ex nõ poluta quos adhuc m natuna ſubſtancie ⁊ q̃litarte maſſe
vt ſic dicam auree permanere audacter dixerim neq; hos per
electionem m melioꝛem materiam conuerſos neq; per repꝛo⸗
bationem illos mdæterioꝛem et alteri quaſi vala m miniſteriũ
menſe diume electi honoꝛis gratiam acceperũt. Alteri vero exi
ſtimari poſſũt uaſa que ab occulis relegata quod contmelioſi
us eſt quam ſi lutea foꝛent omnem obſcenitatem columnẽq;
ſuſcipiunt· Ideoq; flebilioꝛ illoꝛum damnatio eſt quam honn⸗
num plus enim qtumelie aurum accepit ex quo ſacti ſunt an⸗
geli qʒ argentum ex quo facti ſunt Hnmies ſi ſeditate implea⸗
tur· Quare im adam non eſt materia argentea immutata aut ſi
mauis dicere lutea h eadem remanſit que antea eratItaq; q̃lis
m eo fuit talis m nobis eſt.An non ait paulus ex eadem maſſa
lu tea fieri aluid qteʒ vas imn honoꝛẽ· alum autẽ in contuni eliã
Meq; dicendum eſt honoꝛificum exmquinata materia eſſe ſa:
ctum. fumus igitur vaſa argentea:malo dicere q́; lutea ſumꝰ
q; diu vaſa Oontumelie dampnationis: mquam et moꝛtis nõ
obdurationis Infuderat enim in nos deus ꝗꝓpter pꝛeuaricatio⸗

nem pꝛi mi parentis in quo omnes pccaumnis penaz moꝛtis

non culpam que venit ex obdunmtione. Jit enim paulus ab a⸗
dam vſq; ad moijſen regnauit moꝛs etiam in eos qii nõ pꝑec?
cauerunt m ſimilitudmem pꝛeuaricatioms adequod ſi pter
peccatum ade obdurati:eſſenms cte ꝓ gratiã criſti liberati· non
amplius obdunaremur quod ita non ſitplurimi enim ex no
bis obdurantur· Quare onmes quũ m criſti moꝛte baptiſati ſi
ab illo peccato oꝛigmali:et ab illa moꝛte liberati fũt ſed eoꝛzum
aliqui miſeriodiam conſequnt. aliqui non. ſecus obdurantur
qᷓ; adã ⁊ anglei obdurati fũt Reſponæat igit᷑ ꝗᷓ velit cur hunc
mduret illiꝰ miſeret᷑ ⁊ ãgelũ pociꝰ q̃; hminẽ·ↄfiteboꝛ h mõ hc
angelis not ſunt quod non credo cum paulo vlde quantu illi
ibuamꝰ nota nõ ſint ·q̃ t᷑ angeli qui ſemp faciẽ dei uident lec
neſciunt que tandem noſtra temeritas eſtommo ea ſitire uelle.
ſed anteqᷓʒ ꝑeroꝛemus de boecio aliquid dicamus Knthoniꝰ⸗

Oxoꝛtune de eo feciſti mention᷑ ꝗpe de illo mecũ anmno age⸗
bam qu ſe ſperauit hoc ſcire ⁊ alios edocere poſſe non eadem
via qua paulus led eadem tamen tendens Laurencius:
Mon modo plus quã debuit ſibi &fiſus et maioꝛa ſuis virib⸗
aggreſſus eſt.ſed nec eodem tendit nec viam cnbecit quã mie
nrat (Anthomus · cur ita Laurencuus (CKudies Hoc em
elt quod dicere volebam. Mam pꝛimo paulus ait non eſt wo⸗
lentis neq; currenus hominis ſed miſerentis· Hoeci? verom to⸗
ta diſpu tatione colligit non quidam verbis ſed re non eſt pꝛo
udvnts ſed volenus et currenns hominis. Demde nõ eſt ſatis
diſputare de pꝛoudencia dei miſi dicatur etiam de wolũtate qð
ne multa dicam ex facto tuo pꝛobari poteſt qui non contentꝰ

pꝛima queſtione explicatade pꝛoxima quoq; querendum pu-

taſti. Xnthomus. ¶ Cum penitus oꝛationes tuas conſidero
veriſſimam de boecio ſẽtenciam pꝛotuliſti·a qua ne ipſe quide

appellare deberet · ¶ Laurencius · ¶ Et quid cauſe fuiſſe putas

vt homo criſtianus a paulo deſiſteret eiuſ q; nuſq̊ʒ memmerit
cum m eadem materia quaʒ ille tractauerit verſaret atq; adeo
m toto opere de conſolanone nulla vſq; de religione noſtra muil
a de pꝛecepus ad beatam vitam perducentib nulla de criſto
mencio ac pene ſignificato repriatur. Enthonius · opioz.
8 vehemencioꝛ ad minatoꝛ philoſophie fuit · Laurencius.
e

vehemencioꝛem philoſophie ad miratoꝛem poſſe deo placere.
Ideoq; boetius aquulonem pꝛo auſtro ſequens claſſẽ vẽto non

m poꝛtum ꝗpꝛie muexit ſed in barbaras oꝛas atq; in peregria
littoꝛa impegit· ¶ Antbomus · pꝛobas michi omnia que di⸗

cis :· ¶ Laurencius : ad ꝓuocationem igitur ueniamus aljquan
do finem ſaciemus: cum nbi de pꝛeſciencia:de voluntate dei · de

boecio querenti vt reoꝛ ſans fecerim. NKoc quod rliquud exho⸗
tandi gratia dicam licet vt es animo bene cnſtituto non deñ

deres exoꝛtanonem: πιρπρus. (Ege vero nundãʒz exboꝛ⸗
tatio non opoꝛtuna aut non vnlis fuit quam libenter cuma ce⸗
teris cũ ab amicis ac Suiſſimis qualẽ te ſp putauũ accipe ſoleo.

Lau: ego qde ñ te ſolũ h cetos ꝗ h adſt a me ĩpmis adhotabo

otime opmaris ac potius intelligis· Mam ita exiſtimo nullũ

iit leo
nenat
gedin
ſtulabi
renon
tem an
ſtamu
foboꝛ⸗
altahir
valis
uſlzre⸗
dicpe
fug eſt
musne
uln 6
dſſper
fened
Kalttes
vrlſpe
inquo
ſphus
deo d
ſigare
Pren
pum

ul

Dicebam aut᷑ cauſa m dnũne voluntauſq; alterũ mdmmaret alte
rius mileret nec Hnubo nec angelis ognirã e.· OQ ñS& apt ho
rei ignoꝛationẽ C ⁊ malrarũ q; aliarum.) araritate dei an Zeli

non refrigeſcunt a miſterij oꝛd macne nõ rcedũut. btitudniemn

ſuam pᷣterea mmnĩo nõ putant nos ob hãc ipam cauſam a ſidæ.
a ſpe· a caritate.decidemꝰ et quaſi ab impetracne deſillemꝰ. Bt

ſi lpientibus viris eti ſine ranone ꝗpter auctoꝛitats ſidem ha

bemus·criſto qui eſt dei virtus ⁊ tei lapiencianon halvmꝰ. qui
ait ſe omis laluos vileę moꝛto nolle pccatoꝛis h̊ magis vt cc
uertat ⁊ viuat.Et h honis hhmimbo pꝑeccuniaʒ ſine cirograplo
credimꝰ a criſto in quo dolus nõ eſt mventꝰ cirog raphum po⸗
ſtulabimus· St ſi anicis vitam conmittimus: criſſo nmitte⸗
re non delemus.bui pꝛo noſtra ſalute et uitam carnis et moꝛ⸗
tem crucis accepit neſcimus huius rei cauſam. Quod reſert ſide
ſtamus non pꝛobalitate ranonum.Scire·hoc nuiltum ad oꝛ⸗
roboꝛationem fſidei faceret:plus hunuilitas. Nit apoſtolusnon
alta ſlapientes ſed humilbus onſencientes ſciencia diuinoꝛum
vtilis eſt · vnljoꝛ caritas · dicit enim idem apoſtolus. ſciencia
inflat. caritas autem ediſicat. &t ne de ſciencia humanoꝛum tmm
dici putes aijt. &r ne magnitudo reuelationum extollat me da
tus eſt michi ſtimulus carnis: Molimus altum ſapere ſed timea
mus ne ſimus phioſophis ſimiles qii dicentes ſe lpientes
ſtulu facti ſunt:qui ne aliqiid ignoꝛare viderentur.de omniba
diſputabant opponentes os ſuum mn celum arq; illum ſcande
re ne dicam reſemdere volentesquaſi ſuꝑerbiam et temeraʒ gi⸗
gantes a potenti bꝛachio dei mterram pꝛecipitati atq; ĩ mferno
vt · liperbeus in ſicilia ſepuln.quoꝛum m pꝛimis fint ariſtotil es
in quo deus opnimus maximis ſuperbiam ac temeritatem tuʒ
iphus ariſtolis tum ceeroꝛum philoſophoꝛum parefecit · atq;
adeo dampnaut.· Mam cum non poſſet eurupi naturam m ve⸗
ſtigare ſe m pꝛofundum illuis pꝛecipitans dimerſus at. Tam
pᷣ teſtatꝰ elogio. Moc eſt quomam ariſtoſtiles non cepit curi⸗
pum.Suripus capiet ariſtonlem quo quid ſuperbuis ac furio:
ſius aut quomodo potit deus mgenium ceteroꝛumq; ſmili
um magis apꝛeto ind no condempnaxre q; vt permitteret illuʒ

ℳ

ex ſciencie immoderata cupiditate im labiem verti et moꝛtom
ipaʒ ſibi onſiſtere moꝛtẽ in quã vel ſedoꝛem ſceleranſſimi iu⸗
de. fugiamus igit cupiditatem alta ſapienda · humilibus pociꝰ
onſoncientes criſtiani namq; homims miqhil magis tereſt qᷣʒ

hunnliter ſentre. Noc en

n modo magmſicecius de deo ſentinꝰ.

VInde ſeriptum eſt. ſupbis deus rehßſtit · et humilibus autẽ dat
granam. Manc vt adipiſci poſſim de iſta queſtione quo ad me

atnnet ampluis curioſus nõ ero ne maieſtatẽ dei weſtigiãs ob⸗

ſuret a lumme quod item ſpero tu facies · Nec habiũ ꝓ exhoꝛta

—

cione que dicerem que feci non tã vt te atq; iſtos animarem qʒ

ut meam pſuaſionem oſtenderẽ Kn.· Iſta vo exhoꝛtatio et

animum tuũ opume pſuaſum õſtendit et noſtris pꝛo alijs re⸗

ſpondeam velmenti ſime ammauit Ceterum hanc diſputaci

onem quã init nos habuimꝰ nonne mandabis lĩ̃is in mmen
tarium idiges vt hꝰ bom alios pti cipes ſciẽcias · Lau./ pꝛo⸗
be admones faciamꝰ hiiꝰ rei ceteros iudices hᷣ ona eſt partici
rea. &t ante omnia ad epiſcopum lerdenſem diſputachnẽ hãc
ſcriptam et vt apys in onmentariũ redu ctam mittanꝰ ciius
iudic nullum noui qð antepone audeam et quo vnd pꝛo ban
te alioꝛum repꝛobacnem non refoꝛmidem plus em huic ego
q́; antimachꝰ platoni au t· Mtuliꝰ. catho· tribuno · En nichil
rechus dicere aut facere potes et hoc queſo q́; pꝛimũ efficias ·

—

—

Aaus deo.

-Euroskala Offset

MLNXNGSMCHE VIIEMSIS OAWTOSIS CLKBʒ1882
DSLIEEGO NGBETRIOBT OGOVIOS 1CINW O01.

Oꝛologus:

Xxime vellem garſia epiſcopoꝝ doctiſſime ½
nme ac ſũmo pe optarem vt tim ceteri criſtians
xero hij qui tologi vocant᷑ non ita mulnii
buerent philoſophie · NMec im im eo ope coonſu
rent · et e parem et ſoꝛoꝛem ne dicam patt
theologie facerent· Male em ſentire michi vident de noltra
gione quã putant philoſophie pꝛendio mdigere· quod mi
illi fecerunt quoꝛũ muluis jam ſeculis opa exſtant apoſto
imitatoꝛes· et vere m templo dei olumpne. At quidẽ ſi p
aiaduertamus quitquit illis mmpoꝛibo hreſũ fuit quaſ nõ
multas fuiſſe accepimꝰ. Id omne vẽé ex philoſophoꝝ dogn
Snte naſcebatur.vt non modo non pꝛodeſſet philoſophiꝗ?
ctiſſime religioni ſed etiã vemennſſime obeſſet:ac etiã iſ
S quibus loquar natam eſſe ad extirpandas hoſtes. ITctant
rum pontius ſemmatrix eſt nec melligunt ſe impæricie aca
pijſſimam antiquitatẽ que m expungnandis hereſibus pl-
ſophie arma non habuit ac ſeꝑ cnt᷑ ipſam philoſophian
pungnauit acerrime et tãquã tarquunũ im exiliũ diecit ne
Dire paſſa eſt. Ita ne imperiti fuerunt illi ⁊ mermes.&t que
do tm oꝛbis terrarũ mditionem fuam redegerunt · Mos au
armatura muniti ne tueri qiud poteſtis. C pꝛoch rem mdj·
et flebilem.) qð ipſi vob quaſi patrimoniũ renquerunt·
igit᷑ cauſe eſt vt maioꝛũ veſtigijs nolitis mũñſtere· Si minu
no·certe autoꝛitas illoꝛũ efectusq; mducere debuit vt in⸗
re mmi ſe ponius q̊ʒ nouam viam mgrederemmi . Odioſů p

VierFarbSelector Standard“

Balance Q

et execrabilem medicũ qui egrotum pꝛobatis iam vſu m
camentis curare non uult .ſed nouis et exgerimentis non

tis · t nautam quũ mauult inſuetum iter tenere· quaʒ id

=
—
S
—
ceteri ſalua nauiet mertibo nauigarũt: Itaq; mſolencie pceſi Ui

10

— C —

Copyright 4/7/1999 VxVMaster GmbhHi wwww.yXVmaster. Com