e regnauerũt et nõ ex me.pᷣncipeſ
Extit

erunt et non cognoui. viij.q.j.c.au

d

Scribam eis multiplices leges me⸗
as que velut aliene computate ſunt.de

p̃ſump.c.ſcribam.

¶Hoſtias offerent. immolabũt carnes
et comedent et dñs nõ ſuſcipiet eas.iu⸗
xta illud. maledicam benedictionipus

Jodel

veſtris. lxxj. di. c. ſi qui ſunt.j.q.j.c.ma

ledicam. ⁊. c. multi. in fi.ſed clariꝰ poni

tur. Malach. ij.

Mon libabunt dño vinum ⁊ non pla
cebunt ei ſacrificia eoꝛũ.quaſi panis lu⸗

gentium. j. q. j. c. ſiquis iuquit.in fi.⁊.c.

N¶ Adhuc ſedere te faciam in taberna⸗

dominus in fl. ⁊· S· opponit᷑.in fi.⁊.xxx

iiij.q.j. didicimus. ante fi.

(Ca.

„XI:.

.

⁊ pibit fuga a veloce ⁊ foꝛtis non obti⸗
neebit virtutem ſuaʒ. de pe. di. j. c. ſi aga⸗

te vt ſeboym conuer ſuʒ eſt in me coꝛ me
um pariter. conturbata ẽ penitudo mean

non faciã furoꝛem ire mee.de

XII.

lis ſicut in diebus feſtiuitatis.de pe.di.

9

quia auerſus eſt furoꝛ meus ab eis.de

Wereat ſamaria qm ad amaritudinẽ
concitauit deũ ſuũ. ſequit᷑. Sanabo cõ⸗
tritiones eoꝝ ⁊ diligam eos ſpontanee

c.ſed continuo.xxxij.q.vij.c.flagitia.

.*

Aper tribus ſceleribus Hama
ſci ⁊ ſuper quatuoꝛ non conuer⸗

tribus.
Ego ſum qui aſcendere vos feci de
terra egypti vt poſſideretis terrã amoꝛ
rei.ſequit᷑.ecce ego ſtridebo ſubter vos

mus. in i.

Sie it malũ in ciuitate quod domi⸗
nus nõ fecerit.xxiiij.q.iij.c.quidam.in
v.coliciani.vj.q.j.c.ſunt plurimi.in v.

mittit. xx vj.q.v.c.nec mirũ.in.v.nec

ideo.S. Eſa.xl y.
(Et plui ſuꝑ vnã ciuitatem ⁊ ſuꝑ aliã

non plui.ꝑs vna cõpluta eſt ⁊ pars alte
ra ſuꝑ qua nõ plui aruit. de pe. diſt. iij.

NMercuſſi vos in vẽto vꝛente ⁊ in au⸗

rüugine multitudinem oꝛtoꝛũ veſtroꝛũ ⁊

vinearũ.xvj.q.j.c.reuertimini in ex⸗

poſitionibus.in v.erugo.

r. g .—
¶ Wirgo iſrael pꝛoiecta eſt in terrã ſuã

pe.di.ij.c.ſi agamus.c.ne foꝛſitan.ibi.

7 reſid
ſiduũ bꝛuci comedet rubigo.per Guið.
xvj.q.j.c.reuertimini:jin expoſitioni⸗
bus.in. vᷣ. bꝛucus.

1

¶ Eoõuertimini ad me in toto coꝛde ve⸗
o in ieiunio ⁊ fletu ⁊ planctu ⁊ ſcindi

te coꝛda veſtra ⁊ non veſtimẽta veſtra

⁊ conuertimini ad dñm deũ veſtruʒ. de
pe.diſt.j.c.hoc idem.in pꝛin.xxvj.q.vj

(Zmos

non eſt qui ſuſcitet eã.xxxij.q.v.p.c.ſi

lus.
oſtes iuſti accipientes munꝰ⁊ pau
peres in poꝛta depꝛimẽtes.xj.q.iij.ca.

ir caß. „ ,„ .
diui ⁊ pꝛoieci feſtiuitates veſtras

⁊nõ capiam odoꝛẽ cetuũ veſtroꝛũ.qð ſi

obtuleris mihi holocauſtomata ⁊ mu⸗

nera vr̃a nõ ſuſcipiam ⁊ vota pinguiuxʒ

vr̃oꝝ nõ reſpiciã.j.q.j.c.odit.xxiiij.q.j

c.odii.

Ecce dies veniunt dicit dns ⁊ emit⸗

tam famem in terrã non famẽ panis ne⸗

q ſitim aque.ſed audiendi verbũ domi

—E w
plantabo eos ſuꝑ humũ ſuã et nõ

ni. viij.ꝗ.j.c.audacter.

„ *

¶ In illa die deſicient virgines pulcre

elellam eos vltra de terra ſua quaʒ de
di eis. ⁊ pᷣcedit.Et ↄuertã captiuitateʒ

„

neDemg
don nler⸗

N
vos fea de
Steniano⸗
ſubter pos
onon obt⸗
ijclag⸗

dn⸗
Cqnidanin
Nunming.
mün ee

W.

miſocli
Krprerle

eK.

nmteriner⸗
mi eſwiͤ⸗

nteniſi
4, rN

mantpn
ge 4.

nes vetns
eſrni o
Ppnun M
weptan
rmuiga

W.,
Ro cht⸗
ſmimnoe,

iwcnupuce
kies

ſauct⸗
cptuin

.

ppli mei iſrl. de pe. di. ij. . ſi agamꝰ. iĩ fi. J

Tmiſerũt ſoꝛtes ⁊ cecidit ſoꝛs
ſicet nauicula Jone. xx vj. q. ij

c. j. 7.c. nõ eſhploci ſtatim.

III.

¶ Edhuc. xl. dies ⁊ Einiue ſubuertet᷑
ſequit᷑.quis ſcit ſi conuertatur ⁊ igno⸗
ſcat deus Et uidit deus oꝑa eoꝛũ qꝛ cõ
uerſi ſunt de via ſua mala ⁊ miſertus ẽ
duñs ſupꝑ maliciã quã locutus fuerat. vt
faceret eis ⁊ nõ fecit.xxij.q.iiij.c.vnuſ⸗
quiſq;. in fi. c.incõmutabilis.c.nõ ſemꝑ
der pe. di. j. c. impoꝛtuna. ⁊.c.deniq;. v.
Niniuite. ⁊ c.q;obꝛem.⁊ di.iij.c.niniui
te. viij. q.j. c. vereoꝛ.j. Macha. c. xij.
¶ Homines ⁊ iumẽta nõ guſtet quicqᷓ

nec paſcant᷑ et aquã nõ bibant ·in ver.
ieiunium. U

eius. id ẽ chꝛiſti. lvj. di. c. naſci.

Aerũtñ repletus ſum ego foꝛtitudie
ſpũuũs dñi in iudicio et virtute vt ennun⸗
ciem Jacob ſcelus ſuũ ⁊ iſrael peccata

ſua.l.di. c. cũ exaudiero.vbi ym Guið.
if litteralis interptatio.
eincibe⸗ eius in muneribus iudi⸗

ãt et ſacerdotes eius in mercede do

cebant.et pꝛophete eius in pecunia di⸗

uinabant et ſuꝑ dñũm requieſcebant di⸗
centes. Nundqᷣd nõ dñs in medio noſtꝝ

nõ venient ſuꝑ nos mala.pꝛopter h̊ cau
ſa veſtri ſyon qſi ager arabit᷑.⁊ hieruſa

lem quaſi aceruus lapidũ erit.et mons

templi in excelſa ſiluarũ.j.q.j.c.iudiceſ

in bn. xxxv. di. c. ecclie pncipes.xxv.q.
ſ. c. nulli. c. ome. ibi. ꝓpheticũ eſt.

mihi qꝛ factꝰ ſum ſicut qᷣ colligit
in autũno racemos vindemie nõ eſt bo⸗

trus ad comedendũ ꝑijt ſanctꝰ de terra

x vj.q.ſi.c.et hec diximus.
—– Raum (To⸗ bL
minꝰemulatòꝛ ⁊ vlciſcẽs deꝰ
de pe. di. iiij. c. Raum.
Auid cogitatis cõtra dnim con
ſummationẽ ipſe faciet.xxiiij q:v.c.qͥd
ergo.in pn.

LTcalumniabant᷑ virũ ⁊ domũ

Jgonas Micheas Naum

Hon olurget duplex tribulatio ibi⸗
dem. de pe. di. iij .S· auctoꝛitas. Ex qſu
mit᷑ illud vel eſt alia tranſlatio nõ iudi⸗

cabit deus bis inidipſum.lxxxj.di. j.P⸗

ſbyter.xij.q.ij.c.j.pᷣ.c.quid g.pꝛe:Sau

ctoꝛitas.in pᷣn.⁊.c.querat.et.c.his aũt

auctoꝛitatibꝰ.xxiij.q.v.c.relegẽtes.ar.
⁊. xvij.q.iiij.c.attendendũ.⁊ ꝑ Arch.ð
here. c. ſuꝑ eo.de eo qui mit. in poſ.ca.
vnico. de penis.c.felicis.in.vᷣ.tales.de
re iudi. c.j.in glo.fi.li.vj.⁊ ꝑ Jo.an.de
ſequeſtra.c. vnico.in le.

ſur. pᷣ.c.Naum.ibi.aduentum regis aſ
ſyrioꝛum. n

— 7. .

Aſtus aũt in lide ſua viuet. xx⸗
iij.q.j.c.que dignioꝛ.de pe.di⸗
iiij.c.in domo. de ſacra vnctiõe
W. in pectore Rho. xj .

HD — rr IIIE „
Boꝛmgitauerunt paſtoꝛes tui rexAſ⸗
Ur.

„Lapitulum MI.
Acerdotes eius polluerunt ſan
R ctum iniuſte egerũt cõtra legẽ.
lxxxj. diſt. c. opoꝛtet. ibi. ſacerdotes nf̃i
contaminant. et. j. q.j.c.ſacerdotes.in

titulo.

Et derelinquã in medio tui populũ
⁊ pauperem et egenum ⁊ ſperabunt in
nomine dñi.reliquie iſrael⁊c̃.xxviij.·
ſj.c. iudeoꝛũ. in gll.
gens La. j
Taqui mercedes congregauit
has miſit eas in ſaccum pertu⸗

—
4
. 1
1,

5

Et intuliſtis in domum et exufflaui
illud. ſequitur. quia domus mea deler⸗
ta eſt. j. q. j.c. pꝛopheta. HZ
Er ingreſſi ſunt et faciebant opus in

domo dñni. et pꝛecedit. In anno ſecũdo

darij. de 2ſe. di. j.c. ſolẽnitates. ij iglo.
Aagna erit gloid domus iſtiꝰ no⸗
uiſſime pluſqᷓ; pꝛime.et pꝛecedit. In an
anno ſcðo Barij regis.⁊c.p.c.ſolenni⸗
tates.ij. in glo. 4

—

Zacharias

Sic vopulus iſte ſic et gens iſta ante
lacdiem meam dicit dominus. ⁊ ſic ome
opus manuum eoꝛum et omnia que ob
tulerunt ibi contaminata erunt.j.q.j.c.

Acharias. (Ca. el.

Voss. de pe. di. j. c. hoc idem. v.
rtimini.xxvj.q.vj · S·ectce.
Nui eni tetigerit vos tangit pupillã
culi mei.ij. q. vij. c. accuſatio.j. in fi. et
viij.q.j.c.qui vos ſpernit.xcvj.diſ.c.ſi
imꝑatoꝛ.in fi. ibi. recipiet.vj.q.j.c.oueſ
ibi. oculos elegit .Lu.c.x. =

m magnũ ſtantem coꝛam angelo dñi
et ſathan ſtabat a dextris eius.ſequit᷑.
Et ieſus erat indutꝰ veſtibus ſoꝛdidis.
ſequit᷑.Auferte ſoꝛdida veſtimenta ab
eo.et poſuerũt cydarim ſuper caput ei⸗
mundam et induerunt eum veſtibus.l.
di. c. Jeſus. de pe. diſt. ij. c. ſi enim. ver.
Jeſus.
Ecte vir oꝛiens nomen eius. xj. di. c

eccleſiaſticarũ.ꝑ docto in glo. in ver.

oarer.—

FJeiun
ſeiunium ſeptimi.et ieiunium decimi
erit domui Jude in gaudium et leticiã
et in ſolennitates pꝛeclaras veritatẽ tmn
et pacem diligite.et pꝛecedit.ſicut cogi⸗
taui vt affligerem vos cũ ad iracundiã

pꝛouocaſſent me patres veſtri dicit do⸗

minus et non ſum miſertus.ſic conuer⸗
ſus cogitaui in diebus iſtis vt beneface
rem hieruſalem et domui Juda.lxx vj.

„—

vi. cieiunium in expoſitiõibus.in x.

Et iuramentum mendax ne diligat.
xXxij.q.iiij.c. actione.
(d(EAg XI..
¶ WMercute Paſtoꝛem et dil pergentur
oues iuxta illð. Omnia membꝛa caput
ſequent᷑.xij.di. c.j.et illud. Capite lan⸗

Onuertimini ad me dicit domi

Et oſtendit mihi dñs Jeſuʒ ſacerdo

ium quarti et ieiunium quinti

Malachias

gueſ⸗ cente. ⁊c.vj.q.j c.verũ.⁊.c.ex me⸗
ruo. de conſe. diſt.iij.ca.celebꝛitatem .
Math. xxvj.

S

Halachias (Ta. i1bũ

Onne frater erat Eſau Jacob
dicit dñs.⁊ dilexi Jacob. Eſau
2 au odio habui. xl vij.di. c. quã⸗
tiperf. Kpo ir.
¶Auod ſi dixerit idumea deſtructi ſu
mus ſed reuertentes ediſicabimus que

deſtructa ſunt.hec dicit dñs.iſti ediſica

buntet ego deſtruam . iih bis ira.

₰

Bicit dñs exercituũ ad vos o ſacer⸗

xiſtis.in quo deſpeximus nomen tuuʒ.
offertis ſuper altare meum pollutuʒ pa
nem. ſi offeratis cecum ad immolanduʒ
nonne malum eſt. ſi offeratis caudum

T languidum nonne malum eſt. ſequit᷑.

non eſt mihi voluntas in vobis diẽ do⸗

minus exercituum. munus non ſuſci⸗
piam de manu veſtra.lxxxj. di. c. opoꝛ⸗

tet.xlix. di. c. fi. . v. ſequẽti.
⁊ incendit altare meum gratuito.nõ eſt
mihi voluntas in vobis j.q.iij.c.j.S.v.

E.

pꝛece.

¶ EMRittam in vos egeſtatem. male⸗
dicam benedictionibus veſtris.lxxxj.

di. c. pꝛeſbyter.j.q.j.c.maledicam. ⁊.c.

multi. in fi. ð. Oʒee. viij.
Labia enim ſacerdotis cuſtodiũt ſci

quia angelus dñi exercituũ eſt.xxxvj.
di. c. ecce. xliij. di. c. j. . xj.q.j.c.ſacerdo
tibus.de here.c.cũ ex iniuncto.

è

poſitionibꝰ. in v. angelꝰ. Math. xi.
Ecce venit dicit dominus ⁊ ze po
terit cogitare diẽ aduẽtus eiꝰ ⁊ qͥs ſta⸗
bit ad vidẽdũ eũ. IJßpᷣeeni qſi ignis con

EE. I
SE ego mittã angelũ meum⸗j·in ex

ſãs et quaſi herba fullonũ ⁊ ſedebit cõ

flans et emundans argentum. et purx⸗

otes qui deſpicitis nomen meum.⁊ di

Quis ẽ in vobis qui claudat hoſtia

entiam et legem requirent ex oꝛe eius.

ghbit

fene
ſnino
cutdr

6
adv.
ſts
deuin
Ha
puimit
lſtis
ferteot
ſctab⸗
hocdi
taract
nemw
Peoy⸗
tinin
rnm
dun

6

coni

ud
ſtan
.
fuen
bato⸗
chabe
nuni

Et
lude⸗
chte
regen
Etee
WeN
R⸗

.
He⸗

l

1l c⸗
Eſn

ſmai
muoque
kc
WMin.

woluer
nam a
menanz.
nze
nohnd,
Guudun
Kleni.
NsNN.
snonſic⸗
dicopo⸗

utheſt
no noͤcſt
c5,

R
amde⸗
lcnn.10

⁊ quaſi argentum ⁊ erunt domino offe⸗ q.ij.c.ſ.

Machabeoꝛum I et I

gabit filios Leui.⁊ colabit eos ãſi aꝝ in ſcandalum inſidiantes ei in via. xxiij/

2

rentes ſacrificia in iuſticia⁊ placebit do 2 vTMnun-.—
mino ſacrificium Juda ⁊ hieruſalem ſi⸗ Et hoc reſcriptum quod ſcripſerũti
cut dies ſeculi ⁊ ſicut anni antiqui.l.di. tabulis ereis ⁊ miſerunt in hieruſalem
c.⁊ purgabit.cũ glo. vt eſſet apud eos ibi in memoꝛiale paciſ
Reukrnmni ad me et ego reuertar ⁊ ſocietat:.bene ſit rhomanis ⁊ genti iu

ad vos dicit dominus exercituũ.⁊ dixi deoꝛum in mari ⁊ in terra ⁊ in eternum

ſtis.ĩ quo reuertemur.ſſi affliget homo xxij.q.j.c.hinc.⁊c.

deum. quia vos configitis me ⁊ dixiſt. Ta. NXx.
In quo configimus te.In decimis ꝛwin -

pꝛimitijs. Et in penuria vos maledicii (Et congregauit rex alexander exer⸗
eſtis me vos configitis gens tota. In cſtum magnũ ⁊ admouit caſtra contra
ferte omnẽ decimõ in hoꝛreuʒ meum et emetriũ ⁊ cõmiſerunt pꝛelium duo re

ſit cibus in domo mea⁊ ꝓbateme ſuper ges.⁊ fugit exercitus demetrij.xxiij.q.
hoc dicit dñs Si nõ aperuero vobis ca
taractas celi ⁊ efudero vobis bñdictio libꝛi.v7c.
nem vſq; ad abundantiam ⁊ increpabo .

timini.q.vij.c.j.c.omnes.ibi.ᷣm pꝛece

pꝛo vobis deuoꝛãtem.x vj.q.j.c.reuer⸗ Secundus achabeoꝛum.
ptum. 2. vij. q.j.c. omnes. ibi. quantuzʒ (Ta. 1.

*) Am cum in perſidem duceren⸗

dñm. de deci. c. tua. ij.

.

t oꝛiet᷑ vobis timentibus nomẽ me/

conſe. di.iij. c. nec quenq;ᷓ. circa mediũ. ignem de altari occulte abſconderũt in

L L,„ yVolle vbi erat puteus altus et ſiccus. et H
0 P s Afoachabeoꝛũ.· in eo contutati ſunt eum. ita vt omnibꝰ

(Cg⸗ ignotus eſſet locus.cuʒ aũt pꝛeteriſſent

acceſſit quidã iudeus in omniũ ſed aquam craſſam. iuſſit eos haurire

vidit mathathias ⁊ doluit.⁊ inſiliẽs eſt ignis magnus.j.q.j.c.ſicut eunuch?

trucidauit eum ſuper aram. xxiij.q. v. de cele. miſ. (flll.
ſi audieris. WWAppellauit aut Neemias hunc locũ

tuerunt aduerſum eos pꝛeliũ in die ſab ce. c.ficut eunuchus.in glo.
batoꝛũ.xxiij.q.fi.c.ſi nulla ĩ glo.ibim (Ca Itt

nun. iu. c. iij.

lud quod fuit pꝛius.⁊ edificauerũt ſan⸗ ta. trecentaſexaginta. pꝛece.c.ſicut eu⸗
cta ⁊ que intra domum ſunt intrinſecꝰ nuchus.
⁊ edem ⁊ atria ſanctificauerunt.ſequit

Et fecerunt dedicationem altaris die (Ca. v.—
bus octo. de ↄſe. di. j. c. ſolennitas. .· in
kggo. Secd cum falſus rumoꝛ exiſſet tanq;

vita exceſſiſſet antiochꝰ.aſſũptis iaʒon

ean qui erant populo in laqueum et te⸗ ciuibꝰad muꝝↄuolãtib ad vltimũ

I.c. niſi bella. ibi. iudaicarum hoſtiaruʒ

ier vobis minen dusgnomne m tur patres noſtri. ſacerdotes ᷓ
ſol iuſticie. xxiiij.q.j.c. qm ver. de Ntunc cultoꝛes dei erant acceptuͦ

Tyt ceſſauit loqui verba hec. ganni multi. ſequit᷑non inuenerũt igneʒ

Et ſtatim ꝑrexerunt ad eos ⁊ conſti⸗ neptar. quod interpᷣtatur purificatio.p

—(Ca. I. Zazon frater Onie ſummü ſacerdotiũ
Et edificauerunt altare nouuʒz vᷣm il⸗ adito rege pꝛomittens ei argenti talen⸗

Et recoꝛdatus eſt maliciam filioum ñ̃ minmille vir aggreſſeẽ ciuitate repe

culis ſacrificare idolis ſup arã z ſacrificia aſpergi aqua ipſa ⁊ acceſus

ſuſcepiſſet regnuʒ antiochus ambiebart

appꝛehenſa ciuitate enelaus

. fugit
in arcem.ſequitur. Et ſceleſtis manibꝰ

ſumens ſancta vaſa contrectabat indi⸗

gne. xxiij.ꝗ.v.c..ibi.p antiochum
Ca. WVI. in fi.

tkue penas exolues.de pe.diſt.iij.c.au⸗
ctoꝛitas.in fi.in v.antiochus.
Atuero foꝛtiſſimus iudas.ſequitur.
Facta collatione.xij.milia dꝛagmas ar
genti miſit hieruſalem offerri pꝛo pecca

tis moꝛtuoꝛum ſacrificium bene et reli

gioſe de reſurrectione cogitans.niſi eni
eos qui ceciderant reſurrecturos ſpera
ret.ſuꝑfluum et vanum videretur oꝛa⸗
re pꝛo mortuis. xiij.q.ij.c.nõ eſtimemꝰ.

£△

tingit moꝛi ſcʒ menelaum. xxiij.q.v. ca.
fiibi.nõ ſuntimmunes.

6 achzbeus aüt cõfidebat ſemper
um omni ſpe auxilium ſibi a dño affu⸗
turum.ſequitur. Singulos aũt illoꝛum

armauit non clipei et haſte munitione.

ſeg ſermonibꝰ optimis expoſito digno
fide ſomnio per quos vniuerſos letiſica
uit. Oniam qui fuerat ſummſacerdos

manus pꝛotendentem oꝛare ꝓ omni po

pulo iudeoꝛum.poſt hec apparuiſſe et
alium virum etate et gloꝛia mirabilem.
reſpondentem vero Oniam dixiſſe. hic
eſt fratrum amatoꝛ⁊ populi iſrael.hic ẽ
qqui multũ oꝛat ꝓ populo ⁊ vniuerſa ci
uitate ſancta. extendiſſe aũt Hieremiaʒ
Dexterã ⁊ dediſſe inde gladiũ dicentem
Accipe ſanctũ gladiuʒ munus a deo in
q; deijicies aduerſarios populi mei iſra⸗
el. de pe. di. j. c. deus quis. in glo.

9

— rõl

((¶MWattheus,. (Ta. I.

¶ TZu vero iudicio dei iuſtas ſuperbie

¶ Et tali lege pꝛeuaricatoꝛem legis cõ⸗

Almon aũt genuit Boos

⁊ vidᷣ.viij.q.j.c.oli.i.j.gł.
Boos ãt genuit obeth ex
ruth. Obeth auteʒz genuit

uid regem. Dauid aũt rex genuit ſalo⸗
ex ea q̃ fuit vꝛie.lvj.di.c.dñs.

in h.
Judas ãt genuit phares ⁊ ſarã ð tha
mar. p̃.c.dñs.de ↄſe.di.iij.c.aquã.iĩ gł.
AJacob aũt genuit ioſeph virũ marie
xxvij.q.ij.c.genuit.⁊.c.cũ .ibi.filiũ ge
leerdahn paulꝰ.in v. thalamũ

Cu eẽt deſponſata mater ieſu maria

ſoſeph anteqᷓ; cõuenirẽt inuẽta ẽ in vte⸗

ro hñs de ſpũſcõ.xx vij.q.ij.c.iuxta.ĩ ſi.
c.pꝛiuſq;.c.inuenta.c.genuit.de v.ſig.
NJoſeph aũt vir eius cum eſſet iuſtus
et nollet eam traducere.occulte voluit
dimittere eã.ij.q.j.c.ſi peccauerit.
¶ Ecce angelus dñi in ſomnis apparu
it ei dicens. Joſeph fili dauid noli time
re accipe mariã coniugẽ tuã.xxvij.q.ij.

c.qui deſponſatam.⁊.c.iuxta.in fi.et.c.

genuit. ⁊.c.pꝛiuſd.
Et accepit coniugẽ ſuam ⁊ nõ cogno
ſcebat eã donec peꝑit filiũ ſuũ pᷣmogeni
tũ.p̃.c.genuit.in glo.⁊ de v.ſig.c.v.

Kum natus elſet ieſus in bethleẽ Ju

de in diebus herodis regis. ecce magi
ab oꝛiente venerunt hieruſalẽ dicentes

yvbieſt qui natus eſt rex iudeoꝛi.
idimꝰ ſtellã eius in oꝛiente ⁊ veni

us adoꝛare eũ.ſeqͥt᷑.⁊ aptis theſaur
ſuis obtulerunt ei munera aurũ thus æ
mirrã. de ↄſe.di.ij.c/reuera.añ fi.c.in q̃
bus. in i.di.iij.c.fi.cũ glo.⁊.c.j.cũ glo.

T⁊. xxxv.q.x.c.j.de ſepul.c.j.ĩ glo.⁊.xx⸗

⁶$

cce angelus dñi apparuitin ſom⸗
ns ioſeph dicens.ſurge ⁊ accipe puerũ
⁊ matrẽ eius ⁊ fuge in egyptum.futurũ

eis ecõtra.xxvj.q.ij.c.igit᷑.iſi.

eſt enim vt herodes querat puerum ad
perdendum eũ.vij.q.j·Shec tunc.⁊. c.
ſciſcitaris.xxiij.q.iij.c.j.et ar.de pe.ði.
iij. ca. auctoꝛitas.in fi. vbi fit mentio de

de Raab. xxxiij. q. j. c. cũ

Jeſſe. Yeſſe aũt genuit da

Joꝛã ãt genuit oſiã.j.q.iiij ·S· his ita

1

bi⸗
mink

deigſcci
gccliſg,
bangmn
eatgenlitd
lndicti⸗
cüehein

meorſpißr
1 ih.cacliic
ſeb
Lzibili
binp.teri
muerieülnen
nmwinin⸗
gicitmi
itdeſig

mneſainkus
uGU MWoit
nieeu.
nſonnsipen
Niduniir
cünate

ſuum thoͤconn
üſuimogt
den ſigen
NP.
ninbehti,
regis aule⸗
ieruſginene
Crindnd.
inonmel
1 huhtini
mauiths

oatlc
Acjigon⸗
ſaic
pen n
Yuma
6Drm,49

N
ſande⸗
punend

Matheus

Aox in rama audita ẽ ploꝛatꝰ ⁊ vlu⸗
latus Rachel ploꝛans filios ſuos et no
luit cõſolari.qꝛ non ſunt ſupꝛa.liere.

iij. ⁊.xxxj.

ptiſta pꝛedicans in deſerto.lxx vij.diſt.
boc regulare. Qu.iij. .
Menitentiam agite appꝛopinquabit
em regnum celoꝛũ.xxiij.q.iiijSex his
omnibus.xxxiij.q.ij.c.audiuimus.de
pe. di. j. c. agite. in glo. ꝛ. c. deniq;. in fi.
de ↄſe. di iiij. c. nõ regenerabunt᷑. in. ij.
glo. de cele. miſ. c. cum marthe · · ceteꝝ

ibi. ꝓ mittit ⁊c. Ecci.xvij.

ox clamantis in deſerto parate vi
m dñi. p. c. nõ regenerabunt᷑ Joh. c.
f. Mar. j. Eſa. xl.
¶Eunc exibat ad eum hieroſolyma et
oĩs iudea ⁊ baptiſabant᷑ ab eo in ioꝛda
ne confitentes pctã.de pe.di.j.c.deniq;
v in euangelio V q. j. c. dedit. de conſe.

di. iiij. c. alud. Lu.iij. Yoh.iij.
Qui aũt poſt me venturus eſt foꝛti⸗
oꝛ me eſt cuiꝰnon ſum dignus calciame

ta poꝛtare Joh..
¶ Ipe vos baptiſabit in ſpirituſancto

⁊ igni. xix. di. c. ſcoõm. .
uiꝰ ventilabꝛũ in manu ſua ⁊ ꝑmũ

bit aream ſuã ↄgregabit triticũ ſu⸗
um in hoꝛreũ.paleas autẽ cõburet igni
inextinguibiliꝗ. Lu.iij.

¶ Tüc venit ieſus a galilea in ioꝛdanẽ

ad iohãnẽ vt baptiſaret᷑ ab eo.lxxx viij
di. c. pꝛeſ biter.xcv.di.c.ecce.in fi.j.q.j.
c.dedit. Mar.j. J
Johannes aũt pꝛohibebat eũ dicẽs
cgoa te debeo baptiſari et tu venis ad
me. Rñdens aũt ieſus dixit.Sine mõ.
Sic enim decet nos implere omnẽ iuſti

ciam. deoſe. di. iiij. c. p aquam. de ſum.

tri.c.damnamꝰ.in pᷣn.de cele.miſ.ca.in
quadam. in glo.de bap.c.debitum.
Baptiſatus auũt ieſus confeſtim aſ. cẽ
dit de aqua.⁊ ecce aperti ſunt celi et vi⸗
dit ſpiritum dei deſcendentẽ ſicut colũ

bam ⁊ venientẽ ſuper ſe.⁊ ecce vox de

celo dicens. hic eſt filius meus dilectus
p.c.per aquã.de pe.di.ij.c.querenduʒ.

in glo. j. de ↄſe. di. iij. c. fi. xix. di. c. ſcõᷣm

—

p.c. damnamus.in pꝛin.⁊ pᷣ.c.in q̃dam

cc
n diebus illis venit Johannes ba⸗

in glo.
Tunc ieſus ductẽ in deſertũ a ſpiri
tu vt temptaret᷑ a diabolo.⁊ cũ ieiunaſ
ſet. xl. diebus ⁊.xl.noctibus poſtea eſu
rijt. de ↄſe. di.v.c.qdrageſima.xxxvij.
di. c. ſiquid.in glo.fi.in fi. ¶ Oar.j.LCu.
non in ſolo pane viuit homo ſed in
omni verbo qð ꝓcedit ab oꝛe dei.de of
fi.oꝛ. c. inter cetera.S. Deut᷑. vii.
5 temptabis dũm deum tuü. ij. q.
v.in ſũ.⁊.c.monomachiã.xxij.q.ij.ca.
querit᷑.xxiij.q.ſi.c.ſi nulla. ð pur. ca. c.

„

fi.S. Deut. vj. U
Bñm deũ tuũ adoꝛabis ⁊c̃.xxvj.q.
v.c.nec mirũ.añ fi.in tex.S.Exodi.xx.
Beut. vj. 2.x. Apoc.xy.
¶ CTüc reliquit euʒ diabolus ⁊ acceſſe⸗
runt angeli ⁊ miniſtrabant ei.xij.q j. c.

Vuar tepniei HJoh. iij. ⁊. iij.

Exinde cepit ieſus pꝛedicare. lxx viij
di. c. pꝛeſbyter.⁊.c.ſequẽti.in bbſn.
enitentiã agite. S. c. iij.
Aenite poſt me faciã vos fieri piſca⸗
toꝛes hoim.xxiij.q.iiij.c.q̊s vos poteſt
ibi. ſolo verbo vocaſſes.⁊.q.vj.c.j.⁊.q
fi. c. ſepe.ibi.electi ſunt.⁊.xxiiij.q.j.a.
qm̃.in v. inuidia. in glo.xxxv. q·j. c. ſic
itaq;.ibi. de plebe iudaica apłos elegit.
lxxxvj. di..c. eſau. in fi. Mar.j. Luc.v

uu ſcʒ petrus ⁊ andreas cõtinuo

relictis retibus ſecuti ſunt eum.j.q.j.c.

☛ℳ

Gentiũ populꝰ qui ambulabat in te⸗
nebꝛis vidit lucem magnã habitantibꝰ
in regione vmbꝛe moꝛtis lux oꝛta e eis.
de pe. di. iij. c. adhuc inſtãt. S. Eſa.ix.

.
Aidẽs ãt ieſus turbas aſcẽdit in mõ

tem ⁊ apiens os ſuũ docebat. xxxix.di.

c.ſ. 1.. . vij. · Ne obüjcit᷑. in v. doce⸗
ret.xx viij.ꝗ.j.c.ſic eni. circa mediũ.ibi.
onens lamon? dñi. Lu. vj. nüce
Pti pauꝑes ſpũ qm̃ ipᷣoꝝ ẽ regnũ ce
loxꝝ. Bii mkes qm ipi poſſebuͦt terrã
Bii mißicoꝛdes qm ipᷣi miaʒ ↄſequẽt᷑.
xxiiij q. u zeer his oibus.⁊.c.pᷣcepta
ibi. miſericoꝛdes eſſe monemur.⁊.q.vi

S· exhis . in v. pauꝑi. ꝑ Guið.

Matheus

¶ Beati qui lugent qm ipſi ↄſolabunt᷑
de pe. di. j. c. fltalt.
I Beati qui eſuriunt⁊ ſitiunt iuſticiã.
de pe. di. ij. c. querendũ.de cõſe.di.ij.c.
acceſſerunt.inl.
¶ Beati paciſici qm filij dei vocabunt
xxiij.q.j.c.noli.
Beati qui ꝑſecutionẽ patiunt᷑ ppter
iuſticiam.xliij.di.c.ſcimus.xxiij.q.iiij.

c.ſi eccleſia.q.v.c.ad fidem.xxiiij.q j.c

aꝗ recta.de pe.di.ij.c.querẽdũ.de renũ.

asmen cont haledi

Beati eſtis cum maledixerint vobis

5

omines.xciij.di.c.ſacerdotes.xxiij.q.

„5

iiij. . c. quia chꝛiſtus.
Baugete ⁊ exultate quia merces ve
ra copioſa ẽ in celis.j.q.j.c.teneamus
⁊. xxiij.q.iiij.pᷣ.c.quia chꝛiſtus.

rxiiij. q. j.c. qm. Marẽ.ix. Lu. xiiij.

Hilum valet vltra niſi vt mittat᷑ foꝛas ⁊
coõculcet᷑ ab hominibus.ij.q.vij.c.non
omnis.iij.q.vij.c.ll.
AUos eſtis lux mundi.pᷣ.c.quoniam.
Mar. iii. Lu. viij. . xj.

vyt videant oꝑa veſtra bona ⁊ gloꝛificẽt
patrẽ veſtrũ qui in celis eſt.xij.q.ij.ca.
quatuoꝛ. Rhoma.xij.

Sronſe diſliii c hrohe. in fine ·. xij.
xvj.
Jota vnũ aut vnus apex nõ pꝛeteri
dit a lege donec omnia fiant. xv. diſt. c.
fi.v. Itẽ eplła beati leonis.xl.di.c.jin
glo in v. apex.
Mico aut vobis ꝙ niſi abundauerit
icia veſtra plus q; ſcribarũ vel pha
riſeoꝛum non intrabitis in regnum celo
rum. de ↄſe.di.iiij.c.non dubito.in.ſi.

Amen quippe dico vobis. de iureiu

ran.c.etſi chꝛiſtus.
¶ Qui aũt dixerit fratri ſuo racha reꝰ
erit concilio.lv. diſt. c.fi.de pe. diſt. j.c.
homicidioꝛum.in fi.in glo.⁊.c.homici⸗
Qiluuan.
Mui aũt dixerit fatue reus erit gehẽ

iuncto.in fi.
vade pꝛius recõciliari fratri tuo.

AVos eſtis ſal terre.pᷣ.c.ſacerdotes.

ſi ſal euanuerit in quo ſaliet᷑ ad ni

Sic luceat lux veſtra coꝛã hominibꝰ

on veni ſoluere legem ſed implere

ne ignis.ibidem. de heretic..c.cũ ex in

⁊tunc veniẽs offeres munꝰ tuũ.lxxxvj/
di. c. quando in glo. Leuii.xxij. Ecci.
Auchni⸗ quia dictũ eſt antiquis nõ
nechaberis. ego aũt dico vobis quoni
am omnis qui viderit mulierẽ ad cõcu⸗
piſcendum eam. iam mechatus eſt eam
in coꝛde ſuo.xxxij.q.v.c.ſicut enim.ca.
ſi paulus.c.qui viderit.⁊.ij.q.vij.c.nõ
ſolum. S
ſi oculus tuus dexter ſcandaliſat
te erue eum ⁊ ꝓijce abs te.xxiiij.q.iij.c

illud. xx viij. q.j.c. vxoꝛ. in fi. infra.capᷣ.

Hon ꝑiurabis.xxij.q.j.c. habemus

⁊ C ibi. in euangelio ꝓhibet᷑ vẽ7.
Meddes aũt dño iuramẽta tua. xxij.
q.j.c.ſi peccatũ.q.iiij.c.neceſſe.⁊.xx vij
q. j. c. fi. in glo. de iureiur..c. etſi chꝛiſtꝰ.
c aut vᷣmo veſter. eſt eſt. nõ nõ. qð
t his abundantius eſt a malo eſt.ij . q
v.c.ij. ⁊.xxij.q.j.c.j.⁊.c.ita ergo.⁊.c.et
iurabunt.c.ſi peccatũ.q.v.cC.fi.de elec.
c.fignificaſti.⁊ in.c.etſi chꝛiſtus.
o aut dico vobis nõ reſiſtere ma⸗
lo. xxiij.q.iiij.qui peccat.⁊.c.his.j.q.v
c.de occidendis.
Beunum pꝛo oculo.dentem pꝛo den
te.ſupꝛa.Leui.xxiiij. Exo.xxj.Deut᷑.
Ego aüt dico vobis non iurare neq;
per celum.quia thꝛonus dei eſt. neq; ꝑp
terram quia ſcabellum pedum eſt.neq;
per hieruſalem quia ciuitas regis ma⸗
gni eſt.neq; per caput tuũ iuraueris qꝛ
non potes vnum capillum album face⸗
re vel nigrum.xxij.q.j.c.cõſidera.⁊ ·S·
hinced.⁊.p̃.c.etſi chꝛiſtus.
Si quis te ꝑcuſſerit in dextrã maxil⸗
lam pꝛebe ei et alteram Lu. vy.
¶Eteni qui vult tecũ in iudicio cõten⸗
dere ⁊ tunicam tollere.dimitte ei ⁊ pal⸗

Et quicũq; te angariauerit mille paſ

ſus ire vade cum illo alia duo.xxiij. q.j
¶ Audiſtis quia dictũ eſt. Diliges pꝛo

ximum tuũ ⁊ odio habebis inimicũ tu⸗
um.ego autem dico vobis diligite ini⸗

micos veſtros.benefacite his.qui ode⸗

runt vos.oꝛate pꝛo ꝑſequentibus ⁊ ca⸗

opp
1. Led.
Uu⸗
niquis ns
bisuni
iad col
nseſtenm
tenim a.

mnchliet
ae
ina.

enne
ſernm
ſchnie.
looͤc
lcki
N

cMNNK.

ſtus.
ilerem
o/,4,Y

npoden
1,⸗Daut

meneq;
Knech
nc veq
ſogom⸗
mers
Wunka⸗
ſden. 75

,
1o re⸗
raͤre,

unden
vni.9

ſese⸗
miätu⸗
lgem⸗
abioce
bus

)
4
1

Mattheus

lumniantibus vos vt ſitis filij pr̃is ve⸗
ſtri qui in celis eſt.qui ſolem ſuum oꝛi⸗

ri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos.⁊ pluit ſuꝑ
iuſtos ⁊ iniuſtos.ſi autem diligitis eos
qͥ vos diligunt quam mercedem habe⸗
bitis.nonne ⁊ publicani ⁊ ethnici h̊ fa⸗
ciunt.xxiij.q.iiij.c.cum in lege.⁊·S. pᷣ.
c.pꝛecepta.⁊.c.ea vindicta.q.v.c.ſi au
dieris.in fi.ibi.verbis hoꝛtatꝰeſt.xxv.
q.j ·Sehis ita.ibi.commutans eſt.xxiiij.
q.iij.poſt.c.tecum.⁊.c.ſed qui.in pꝛin.
xx viij.di.c.fi.de pe.di.iij. c. intantum.
de conſecra.di.iiij.c.ne quijqᷓ;.circa me
dium. xxiij.q.iij.c.ſex. de reſcrip.c.ſe⸗
des. in pꝛin in gloꝗ. Luce.c.vj.Leuit᷑.

i et. .

◻

Eſtote ꝑfecti ſicut ⁊ pr̃ vr̃ celeſtis

ꝑfectus eſt.de ſum.tri.c.damnamus.
¶ Amen dico vobis receperunt merce
dem ſuam. de peni. di. iij. c. cauenduʒ.
Tu autem cum oꝛaueris intra in cu⸗
biculu tuum ⁊ clauſo oſtio oꝛa patrem
tuum in abſcondito.xlj.di.c.parſimo/
niam.in glo.⁊ ꝑ Jo.An.de reli.c.vni⸗
co.in fi.in cle.
¶ Et pater tuus qͥ viderit in abſcõdito
redget tibi.xj.q.iij.c.audi.
Sic ergo oꝛabitis. NPater noſter qui
gin celis.xj.q.iij.c.cum aliquis.xij.q
ij.c.qui abſtulerit.de penitẽ.di.iij.c.de
quotidianis.xxix.q.ij.c.j.c.ſi femina.
Lu.xj. Ro.viijj·xx vj.
Sanctificet᷑ nomẽ tuũ.xj.q.iij.c. ve

1dicitis. in glo.
AAuenla⸗ regnum tuum. ar. xxiij.q.

v. c. omniũ. vij.q.j.c.ſciſcitaris.xxiiij.

.j. c.fl.in pᷣn.
iat voluntas tua ſicut in celo et in
terra.xiij.q.ij.c.qᷓ; pꝛepoſterum.de cõ⸗
ſecra.di.ij.c.in calice.de renũ.c.niſi ·S·
poꝛro. HMVVä
¶Panem noſtrum quotidianum da

nobis hodie. p. c. in calice. in fi. 1 ꝑ Jo.

An. p̃̊.c.vnico.in fi.
t dimitte nobis debita noſtra.p̃̊.c.
in calice.⁊ de peni.di.j.c.tres ſunt.⁊.ij.
c.ſi em.vv.petrus.⁊ di.iij.c.de quotidi
anis.⁊.c.adhuc inſtant.in ſi.de ↄſe.di.

.

i. citerat. ¶ Par. xj.

Sicut ꝛnos dimittimus debitoꝛibꝰ

noſtris.de oſe. di. ij. c. panem. de pe. di.

iiij. c. dicit dñs. ⁊ p.c.de quotidianis.⁊

—

Ernenbo inaze calice.

Et ne nos inducas in temptationem
ꝑ Arch.de pᷣben.c.ſi pauꝑ.li.vj.ar. de

pe.di.iij.c.in ſalicibus.in ſi.
Syʒ libera nos a malo.xxij.q.j.c. ita

ergo. ⁊ facit ad omnia pꝛecedẽtia.xxiij.

: v. c. ſi audieris.ibi. verbis hoꝛtatꝰeſt
Oꝛantes aũt nolite multum loqͥ. per

No. an. p. c. vnico. in i.
Eum autem ieiunatis nolite fieri ſiẽ

erri triſtes in glo.in.v.ieiuniũ.

LQu autem cum ieiunas vnge caput
tuum ⁊ faciem tuam laua. de ſac̃ vnct᷑.
c. vnico.

¶ Memo poteſt duobuſ domis ſeruire

xxvj. di. c. acutius.xxj. q.j.c. j. de peni.

di. j.p.c.reſuſcitatus.di.ij.c.romanos.

7 di. v. c.j. ante mediuz. de regula.c.añ

penulti.in glo.de apoſtl.c.quidam.in

gloꝗ· Luce. xvſj.
Querite ergo pꝛimum regnum dei ⁊

iuſticiam eius.per Jo.An.p.c.vnico.i
fi. Luce.xij.

rain ergo ſoliciti eſſe in craſtinum

xij.q.j.c.c.habebat.
CTa. WWVII.

olite iudicare ⁊ nõ iudicabimĩ Ig

quo enim iudicio iudicaueritis iudica⸗

bimini.ij.q.j.c.deus J.Lu.vj.Marci.
iiij. Ro. xiiij.j. Chorl.iiij. Jaco.iiij.
tin qua menſura menſi fueritis re

metiet᷑ vobis.de accuſa.c.qualiter
MAuid autem vides feſtucam in ocło
ratris tui ⁊ trabem in oculo tuo nõ vi⸗
des. ſequitur. Eijce pᷣmum trabem de
oculo tuo.j.q.j.c.multi.in pᷣn.iij.q.vij.
CS:idẽ teſtatur.xxxij.q.vj.in pᷣn.de ſta.

mo. cc. fi. in glo. pᷣmo n. eſt.ð vſu.c.quia

fu a:in loj.Lu. vj.

olite ſanctum dare canibus. neq;

mittatis margaritas veſtras ante poꝛ⸗

cos.xliij.di.c.ij.⁊.xj.q.iij.c.nolite.j.et
c.quando.xxiij.q.iiij.c.quidam.xxiiij.

q.j.c.quia ex ſola.de pe.di.j.c.nõnulł.

l.di. c.ſiquis pꝛepoſtera.ibi domi pꝛece

arch.de pꝛaba.vj.li.in pꝛin·Luce.xj.
S

Petite ⁊ dabitur vobis.querite ⁊ in
uenietis.pulſate ⁊ aperietur vobis. ꝑ

Mattheus

¶ Alius aũt diſcipulus eiꝰ ait illi. dũñe·
pꝑpmitte me pᷣmo ire ⁊ ſepelire pr̃eʒ meuʒ
Jeſus aũt ait illi.ſequere me ⁊ dimitte
moꝛtuos ſepelire moꝛtuos ſuos.de pe.
di.j · · deniq;. v. in euangelio. xxiij. q.

Roma.x.

Hmnia ergo quecunq; vultis vt vo
bis faciant homines ita ⁊ vos facite ilł
Hec enim eſt lex ⁊ pꝛophete.j.di.in pᷣn.
xij. di. c. omnia. xlv. di. c. licet. j. 7. l· di.
c. ponderet. in pᷣn.ij.q.j.c.j.q. vj.c.de⸗
creto.in fi.vj.q.j.c.oues.x.q.j.c.ꝓlacu
it. xiij.q.j·S·his ita.in fi.xxxij.q.iiij.c.
dixit ſara. in. ij. glo.S. Thob.iiij. Luce
vj Gak.v. Lu. xiij.

*
— —

Quam anguſta poꝛta ⁊ arta via que

ðducit ad vitam. ⁊ pauci ſunt qui inueni

unt eam.de pe.di.ij.c.cuius.in.vbo an
uſtam. in glo.
de regu. iur. ceijjj..
Binnis arboꝛ que non facit fructuʒ
e⸗ .
iij · S ſed qͥ.ibi.non inueniens fructũ in

ficu · S· de deci. c. q;dbuis.
rs omnis qui dicit mihi domie do⸗

ine intrabit in regnum celoꝝ.ꝑ guið.
xj.q.iij.c.qui omnipotentem.in.v.cõ⸗
tra euangelium.iiij. Eſdre.vij. Lu.vj.
Multi dicent mihi in illa die domie
domine nonne in nomine tuo pꝛopheta
uimus.ſequitur.⁊ tunc confiteboꝛ illis
quia nunq; noui vos.j.q.j.c.ꝓpheta⸗

6 Erat em docens eos ſicut poteſtatẽ
hHha bens. xxv. q.j·S· his ita.in pᷣn.
¶ Et ecce lepꝛoſus veniens adoꝛabat
eum dicens. dñje ſi vis potes me mũda
re.⁊ extendens ieſus manũ tetigit eum
dicens. volo mũdare.⁊ confeſtim mun
data eſt lepꝛa eius.⁊ ait illi ieſus. vade
⁊? oſtende te ſacerdotibꝰ ⁊ offer munus
tuum qð pᷣcepit moyſes in teſtimoniuʒ
illis.xciij.di.dñs.de pe.di.j.S·G̊ idem.
v·hinc etiam dñs.⁊.c.quẽ penitet ĩ.v.
pcepit.⁊.c.deniq;.v.lepꝛoſus.di.iij.c.

fructibus eoꝛum cognoſcetis eos

adhuc inſtant.⁊.di.vj.c.j pꝰ pᷣn. ⁊.j.q.

j.c.nõne.xxv.q.j.c.his ita.in pᷣnꝗ.Lu.
ce. v. Har. j. .
¶Et reſpondẽs centurio ait illi. Dſe
nõ ſum dignꝰ vt intres ſbᷣ tectũ meũ.xrx
iiij. q. j.c.noli.de ↄſe.di.ij.c.qͥtidie lu⸗
ilij aut regni eijcient᷑ in te- (ce. vij.
nebꝛas exterioꝛes ibi erit fletꝰ ⁊ ſtridoꝛ
dẽtiũ. xxx v.di·Seccłe.c·xxij⁊.c. xxv

Ecidetur. xvj. q.j.c. alia. ar. xxxiiij.q.

¶ Et cum veniſſet ieſus trans fretũ oc⸗
currerunt ei duo habentes demonium

⁊ clamauerunt dicentes.qͥd nobis et ti⸗
bi Jeſu fili dei veniſtihuc añ tempꝰ toꝛ
quere nos.xxx vij.di.c.ſiqᷣd.v.j.iĩ glo.

Mar.v.Lu.viij. =
(Ta. 4IX:.

Zunc ait paralitico. Surge tolle le⸗

ctum tuum ⁊ vade in domũ tus. et ſur⸗

rexit ⁊ abit in domum ſuam.pᷣce.v.in

euangelio.⁊ de peni.di.iij.c. pꝓductoꝝ.
in.v.emendationem.⁊.c. adhuc inſtat

.Luce.v.
Et cum tranſiſſet inde ieſus vidit ho
minem ſedentem in teloneo Mattheũ
nomine ⁊ ait.ſequere me.⁊ ſurgens ſe⸗
cutus eſt eum.j.q.j.c.verũ.q.vij.c.ij.ĩ
v.raro.⁊ ĩ tex.in.v.telonarios.Mar

ci.ij. Cuc..v.
Ee videntes phariſei dicebant diſci
pulis eius.quare cum publicanis pec

catoꝛibus manducat męr veſter. At ie⸗
ſus audiens ait.non eſt opus valentibꝰ

medicus ſed male habentibus. Eunteſ

aüut diſcite.qͥd eſt miſericoꝛdiam volo ⁊
non ſacrificium. nõ em veni vocare iu⸗

ſtos ſed peccatoꝛes.ij.q.j.c.młtiꝗ Lu.
1A Quare nos et phariſei ieiunamꝰ.di⸗
cipul

i aũt tui non ieiunant. Et ait illis

JZelus.nunqᷣd poſſunt filij ſpõſi lugere

q;diu cum illis eſt ſpõſus.venient autẽ
dies cum auferet᷑ ab eis ſponſus ⁊ tunc
ieiunabunt.lxx vj.di.c.ieiunium.in fi·
xv. Har. ij. ⁊. vij. Lu. v.

Et ecce mulier q fluxum ſanguis pa⸗
tiebatur duodecim annis acceſſit retro

⁊ tetigit fimbꝛiam veſtimenti eius. ſeq̃
quitur. Et ſalua facta eſt mulier ex illa

hoꝛa.v. di. c. ad eius. de pe.di.iij.c. int᷑
hec hircum.j. in fi. Mar. v. Lu. viij.

Et cum veniſſet geſus in domũ pꝛin
cipis dicebat. non eſt moꝛtua puella ſʒ
doꝛmit. ſequitur.Et dixit puelle.Sur⸗

ge. ⁊ ſurrexit puella.de peniten.di.·S

A

dcnich
laſer

t

Muo cel

fgenol
igtocl
unge
liſc.
G
ahonn
ſen
depen
demt
Gee
fanio
noſ⸗

ſ
us
M
ui:
ſtich
ſentis
inrau⸗a
ſerund
ea
g
alin
er
66

ede

xre
daic⸗
55
t.
cere
llln
on
en
(6
69

tenpin

ſi ge.

i aſr⸗
roor,
wcinci

fitho
Wrhei
nea
ahdi
os r

ehan di
mnist pee
ſter. Aie
valennb’
6 Euntel
mvolo
vocnreiu/
mu.

iunam,
EKutils
ihn
Nina⸗
islun
ninſi⸗

ngisr⸗
ceſt tero
lians
reri
Lu.rih.
omüpen
Pneluß
dleSn⸗
. diſg⸗

deniq;. v. in euangelio. ibi. legit ſuſci⸗
taſſe ⁊c̃.ar.xxx.di.c.penł.in fiq· ¶ ar.
v. Act. ix. “”
¶Et tranſeunte inde ſecuti ſunt eum
duo ceci clamantes ⁊ dicentes. Mile⸗
rere noſtri fili dauid. ſequitur. Tuncte
tigit oculos eoꝛum ⁊ aperti ſunt.pᷣ.v.ĩ
euangelio.ibi.alios illuminaſſe.depe.
di. iij. c. adhuc inſtant.poſt pᷣn·j· Luce.
xviij.⁊ j·. Mat. xx.

7„

¶ Egreſſis autem illis ecce obtulerũt
ei hominem mutum demonium haben
tem. ⁊ eiecto demonio locutus eſt mut⸗
de peni. di. iij. c. ſunt plures ·.. Lu. xj.
Tunc dicit diſcipulis ſuis. melſis q⸗
dem multa. operarij autem pauci. Ro⸗
gate ergo dominũ meſſt is vt mittat ope
rarios in meſſem ſuam. xxj.di.c.in no/⸗
no· LCu. x.
LCa X.

uodecim diſcipuloꝛũ nomina ſũt

pec. Cetrꝰ Andreas frater eiꝰ. hi⸗

lippus ⁊ Bartholomeus ? Qaitheꝰ
publicanus. Jacob alphei ⁊ Thadeꝰ
Simõ chananeus ⁊ Judas ſcariothes
qui ⁊ tradidit eum. Hos duodecim mi
ſit ieſus dicens. In viam gentiũ ne ab⸗
ieritis ⁊ in ciuitates ſamaritanoꝛum ne
intraueritis.ſed potius ite ad oues qͥ ꝑ
ierunt domus iſrael. Euntes aüt pꝛedi
cate qꝛ appꝛopinquauit regnum celoꝝ
xxj. di ˖ S.. lxx viij. di. c. coꝛ epiſcopi. ij.
q.vij.c.qualis.c.accuſatio.ij.in fi.viij.
q.v. c.vnico.ibi.oꝛdinate.de ↄſe.di.iiij
aliud.ibi.inter diſcipulos erat Judas.
lxx viij.di ·S·hoc regulare.ibi.⁊ cũ aliji
⁊.j.q.j.c.dedit.in pᷣn.⁊.c.dominus. in
ij. glo. c. ſignificaſti.c.xpᷣs.ij.q.j.c.nihil
c. de manifeſta. xxiij.q.iiij.c.ij. ⁊.iij.c.
qᷓ;magnum. ante.c. ſiquis.⁊ ibidem. et
xxxv.q.j ·S· hac itaq;. ibi. de plebe iu/
daica dominus apoſtolos elegit. ⁊. vij.
