utis mee. de pe. di. iij. c. int hec hircũ

in glo.

— delecta.p · S opponitur.
ante fi.
14 Socrificium deo ſpiritus contribu /
latus coꝛ contritum ⁊ humiliatũ deus
non deſpicies. pꝛe.c. ponderet.de peni.

di. j. c. ſacriſiciũ.in Sn. nc. in actõne. di.

i ··opponit. in fl.

Eusin in nomine tuo.ſ. equitur.

eat medium.
„ LIIII.
Eß deus oꝛationem meam.
ene deſpexeris depꝛecationem
meam. xv. di. c.fi. ante ſfi.
diri quis dabit mihi pennas ſiẽ

columbe.⁊ volabo ⁊ requieſcam. Ecce
elongaui fugiens ⁊ manſi in ſolitudine

. Secum autem.
edimet in pace ab his qui appꝛo /

pinquant mihi quoniam inter multos
erat mecum.de de eonſe cro ol ii. .nõ in

AN. 1 erere mei deus miſetere mei
gnoniam in te. ſequitur ¶ Filij
—hominum dentes eoꝛum arma
⁊ ſagitte ⁊ lingua eoꝛũ gladius acutus.
de pe.di. j.c. piculoſe.⁊.c.noli.

Laqueum parauerunt pedibꝰ meis

m ſi voluiſſes ſacrificiuʒ dediſſem g

voluntarie ſacrificabo tibi. xXx. —

eccatoꝛis. vV .c.ij.
uerte faciem tuam a peccatl meis. Evij. q. . c. i

p. c. picu oſe. in glo.
5

vere vtiq;. b.ſequitur. Letabi⸗

manus ſuas lauabit in ſanguie

54 3 2½ 1
us repuliſti nos.ſequit᷑. Ba
nobis auxilium de tribulatõne
guia vana eſt ſalus hois xxiij.
e

Biuiti

—G

„LXI.
Bin⸗ deo mbic Eanitur. J
Nolite ſperare in iniquitate.et
rapinas nolite concupiſcere.
tie ſi affluant nolite coꝛ apponere

ꝑ GBuið. xij. q. j.c. clericus .in expoſitõ

nibus.in. v. habebunt.

S 4LXIIS-·
WVKXaudi deus oꝛationem meam
cum depꝛecoꝛ.xv. di. c. fl. añ fi.
ccedet homo ad coꝛ altum? exalta
bitur deus.de ſum.trini.c.j.in pᷣn.in.vx
incomphenſibilis. Tin expoſitionibꝰ.in
v. ſnderela.

2LXIII.
E rie deus in ſyon. de

2ſe. di. j.c. hi duo.
S. LxXV.:
. bilate deo. ſequitur. Introi⸗

bo in domum tuam in holocau
ſtis reddam tibi vota mea que

diſtin xerunt labia mea. Et locutum eſt

6

os meum in tribulatione mea.ꝑ Guið.

xvij.q.iiij.c.ſunt qui opes. de voto.c.
ꝑ as? in⸗ lo. in. v. votum.
OS LXVII.
urgat deus. ſequitur. Deus
in loco ſancto ſuo deus qui iha
bitare facit vnius moꝛis in do⸗

egken⸗ q.j. c. omnibus.

Animalia tua habitabũt in ea para⸗
in dulcedine tua pauperi deus.xxiij
eer his. In eccleſijs bñdicite do⸗
mino/rin expoſitionibus.
d8 · LXVIIN..
B uum me fac deus qm̃ intra⸗
— uerunt aque vſq; ad animat
n meam. de conſe. di. j. c. cũ omẽ.
in in. v. intelligi. =

iur iuſtus cum viderit vidictaʒ

dai

Lendt

ficicn

luglie

ui. Z:
balre

benii

ue, 4
le.
ponee
apolis

We
(Kn.
miera
npnin
b/

nde

Urci)
Mocan
men gpe
cuumc
1 bus⸗
dew

guiir
mennd⸗

eage⸗
Deus tr
ſciaredo⸗

I
gminm⸗
hning
(Aone⸗

Plalt alterium

(Mluerſum meloquebant᷑ qͥ ſedebãt
in poꝛta.xj.q.iij.c.qñ⸗j.in expoſitioni⸗
bus. in. v. poꝛtl.

Non me de mergat tempeſtas aqᷓ ne

q; abſoꝛbeat me ꝓfundum neq; vrgeat
ſuꝑ me puteus os ſuũ. de peni.di.j·S·
deniq;. in fi.
bſcurent᷑ oculi eoꝛũ ne videant et
doꝛſuz eoꝛũ i ſꝑ incurua. xxx vij. di S ſ.
¶ Beleantur de libꝛo viuentiuʒ ⁊ cum

iuſtis non ſcribant᷑.de peni.di.iiij.poſt

c.in domo.

¶ Fiat habitatio eoꝛum deſerta ⁊ in ta

bernaculis eoꝛum non ſit qui inhabitet
Xxxiij. di. c.j. in fi.
6. LXX.

Vs meuz annunciabit iuſticiã
tuam tota die ſalutare tuũ.lxxx
vis di. c. quoniam.
m non cognoui litteraturã introi⸗
bo in potentias dñi. lxxx viij.di. c. ij. c.
eijciens. ⁊ pᷣ.c.qm̃.
ESE LXXI.
us iudicium tuum. ſequitur
ꝑ Suið.xvj.q.j.c.reuertimi
in glo. in w. plunia.
(1 adoꝛabunt eum omẽs reges. om
nes gentes ſeruiẽt ei. xxiij. ·iiij. c. ſi ec⸗

cleſia.in fi.
LXXII.

6 „☚ s. bonus. ſequit. Poſuert
in

celum os ſuũ ⁊ lingua eoꝛum
ſiuit ad terrã.xxj. di.c.intantũ.
02

uia ʒelaui ſuꝑ iniquos pacẽ pec
ꝛum videns.in glo.in. v. inuidia.
n laboꝛe hoĩm non ſunt ⁊ cũ hoib⸗
In flagelabnnk. de pe. di. j. c. ſerpens

xvj. di. c.ieiuniũ.in glo.legit

in finem. xxiij.q.v.c.fi.

ꝛum ſuꝑbia eoꝛuʒ qui te oderũt aſcẽ
dit lemꝑ. de pe.di.iij.c.tał.in glo.

—,Ges, LxXxxV. ””
s in iudea dn yf. g g. vij
– c.⁊ hec diximus.in glo.
t factus eſt in pace locꝰ eius. ha⸗

bitatio eius in ſyon. de immu. ec. c. ij.li.

Aouete ⁊ reddite domino deo vr̃o.

xxxiij.q.v.c.manifeſtum.in glo.xvij.

j.in pᷣn.de voto.c.magne.c.non eſt. in

glo. xxvij.q.j.c.ſiquis ſacro.in fi.in.vᷣ.
dñi eſt. ⁊. c. fl. in glo.

XVII.

Eusi in adiutoꝛium meum inten /

q.j.c.cum vo.in fi.
SPss⸗ LXX
S. te domine ſperaui.ſequitur

Beſcendet ſicut pluuia in vellꝰ

quid deus repuliſti in ſinem
Leua manus tuas in ſuꝑbias eoꝛuʒ

e obliuiſcaris voces inimicoꝛum

IX
tendite. ſequitur. Maneʒz an⸗
geloruʒ manducauit homo. de
1 coſe. di. ij. c. reuera. in pᷣn. c. om
nia. ⁊ de reliquijs.c.vnico.in cle.
Et recoꝛdatus eſt quia caro ſunt ſpi
ritus vadens ⁊ non rediens.de pe. di.
·hoc idem.in.iij. glo.

64 LXXVIII.
us venerunt gentes. ſequit.
Effunde iram tuam in gentes qᷓ
te non nouerunt ⁊ in regna que
nomen tuum non inuocauerunt.xxiij.

dSZs. LXXNX. —R
li regis iſrael. ſequitur. Incẽ
ſa igni ⁊ ſuffoſſa ab increpatiõe
vultus tui peribunt.de pe. dl. i 1
c.ſi enim. in ön. in glo.

E ultate. ſequitur Sumite pſal

5 mum ⁊1 date tympanum pſalte⸗

ium iocundum cum cythara.

xcv. di. c. ecce. in. ij. glo. 7. xiij. q. · · his
ita.

WNS .,LXXXI:
Eus ſtetit. e⸗Eaftcn Ego dixi
dij eſtis ⁊ filij excelſi omẽes. xvij
di. c. j.
¶ Eripite pauperẽ ⁊ egenuz de manu

eccatoꝝ liberate.xxiij.q.v.c fl.
ſimił erit tibi.de pe.di.j.

S LXXXNI
am dilecta. ſequitur. Beati
qui habitant in domo tua do⸗
Xmine.in ſecula ſeculoꝛuʒ lauda⸗
bunt te. xxiiij.q.j.c.omnibus.
Etenim benedictionem dabit legiſla
toꝛ.ibunt de virtute in virtuteʒ. de ve⸗

Pſalterium

„ ℳ 2 2.
di. ij. c. dum ſanctam. in pᷣn. de elect. c. te deum in expoſitionibus.in.vᷣ.ante n
cum monaſterium.in glo. examinatum.
ATaee. — se E
nedixiſti.ſequitur. Veritas Antate.pᷣmum.ſequitur.Quo
4 de terra oꝛta eſt. ⁊ iuſticia de ce . niam omnes dij gentiuz demo⸗
Mo pꝛoſpexit.de pe.di.j ·S· econ · ia. xx vj.q.ij.c.qui ſine.
tra. 2. xxxv. q.x. c.ſ. CLonfeſſio ⁊ pulchꝛitudo in cõſpectu ſ
—, W n ns dee di i c coram in ſi.
1 clina.ſequitur. Cuſtodi ani/ DS XCVII. .
.. ʒmam meam quoniam ſanctus/ minus regnauit iraſcantur.
ſum.xxxj.di.c.tenebꝛe.ar. ſequitur. Moyſes ⁊ aaron i ſa
SS. LxXxxVI. cerdotibus eius.xxij.di. c.ij. in ſia
( Endamenta eius in montibuſ fine uſi
ſanctis. de elec.c. fundamenta. 4 s xXCKSE ne
. .NVi. vj. . — ate deo omnis. ſequitur. *
/ S. LxxXxXVI. Nopulus eius ⁊ oues paſcue 142
? mine deus ſalutis mee. ſequi eius introite in poꝛtas ei⸗ in cõ 6
— tur. Nunquid moꝛtuis facies feſſione. de pe. di.·· deniq;. in . .
mirabilia aut medici ſuſcitabũt ſes 2
⁊conſfitebunt᷑ tibi.de pe.di.j:S:h̊ ideʒ. Ilericoꝛdiam ⁊ iudicium canta dan
v. hinc etiam medic. vo tibi domie. de pe. di. j. c. nul⸗ 8
ilde LXXXVIII. us debite. j. glo. 1
ricoꝛdias domini.ſequitur etrahentem ſecreto pꝛoximo ſuuGG
Siautem dereliquerint filij eiꝰ huncperſequebar. xxiij.q.iiij.c. nimiu. ðð
legem meam ⁊ in iudicijs meis c. qui peccat.in pꝛin.de accu.e. inqᷣſitio
non ambulauerint. de pe. di. iiij. c. hanc nis. in glo.
ſocierate .c. ꝙ autem. s .
NMeq; pꝛophanabo teſtamentũ meß · Dmine e audi.pᷣmum.ſequit᷑
que ꝓcedunt de labijs meis nõ faciaʒ Quia defecerunt ſicut fumus ſcne
irrita. de pactl. c.iij. dies mei ⁊ oſſa mea ſiẽ cremiuʒ “’—
— 8⸗ XCc— uia cinerem tanqᷓ; panem mandu⸗ d
AVihabitat. ſequitur. Cadent cabam ⁊ poculum meum cũ fletu miſce
alatere tuo mille ⁊ decem milia bam. l.di. c. ſiauis diaconus.

ao gñdextris tuis.xij.q.j.c.qui bo⸗
na.de peni.di.iiij.ante.c.ſi ex bono. ibi
non accedant ad latus tuuʒ. ſm guið. pꝛopiciatur omnibus iniquita⸗
SsS. XCI. Wtibus eius qui ſanat omẽs inſir
BGnum eſt confiteri domino.ſe⸗ mitates tuas.de conſe.di.ij.c.iteratuʒ.
quitur. Juſtus vt palma floꝛe⸗ ui replet in bonis deſideriũ tuum
bit. xl vij. di. c. omnes. in glo. renouabitur vt aquile iuuẽtus tuaea.

38 XCI- di. cein quibus. in glo.
.V NyVSminus regnauit.ſequit᷑ Te⸗ 8. C-.
. ſtimõia tua credibilia facta ſür ¶ Enedic.ſecunduũ.ſequit᷑. Pꝛo⸗
nimis. domum tuam decet e A duces fenum iumentis ⁊ herbã
ctitudo domine.de immu. ec. c.ij.li.vj. ſeruituti hominum. xiij. q.j·S⸗

S
nedic. pꝛimum. ſequit᷑. Qui

4 SS XCIII. his ita. 8
te exultemus.ſequitur. ꝛe⸗ At exhilaret faciem in oleo ⁊ panis
NJccupemus faciem eius in ↄfeſſio coꝛ hominis confirmet. de ſacra vnck.. len
pꝑ arch.de pᷣben. c.dudum.li.vj. c. vno.in fi. de ↄſe.di.ij.c.accipite. nee
enite adoꝛemus ⁊ pꝛocidamus an 6 Qui reſpicit terram ⁊ facit eam tre⸗ dey

4

Pſalter ium

Nane mere in glo. in. v. memoꝛia paſſi ionis. legitl. c. ꝑ venerabilem.
s :CII-. 7 CX.
— — nfiteboꝛ. ſequitur. Mdemo/
.Qo Onfitemini. pꝛimum. ſequitur. iam fecit mirabilium ſuoꝛum.
zdene⸗ Sixit ⁊ venit locuſta ⁊ bꝛucus

cuius non erat numerus. per

coſen Guið.xvj. q.j·c. reuertiminiꝗin expo⸗ atus vir. ſequirur. Biperlit; de

ſonibuz.in. v bꝛucus. it pauperibus. Ixxx vj. diſtin ·
üͤ CNV: inip qJqd.
Uan., . A ieſe Aquitur. Et ſte⸗ s: CXII.
moniſh * tit phinees ⁊ placauit et ceſſa/ 14 date pueri. ſeâtur. Sit no/
Nciir uit quaſſatio reputatum eſt ei ĩ Amen domini benedictum.xxvj.
iuſticiam. ij. q. vij · · Item cum balaam ·vj.c ninl re.in glo.
in fi.xxxiij.q.iiij.c. ꝙ chꝛiſtus. ⁊. c. ſed CxIII:=
Nin. hec. . c. guiliʒarius. in glo. ⁊.q.v. c. re⸗ NR D iſrael de egypto. ſequi
se oos. ⁊.q.ſi.c.occidit. tur. Mare vidit ⁊ fugit.ioꝛda
e nc⸗ S 5. CVI. nis conuerſus eſt retroꝛſum.de
ni. Ahntemmini. tertium. ſequitur. ne. i. ij.c.reuera.vltra medium.
Qui ſatiauit animam inanem Super miſericoꝛdia tua⁊ vitate tua
Uncnn AX animam eſurientem fatiauit ne Bunee dicant gentes vbi eſt deus
Vien. bonis. Sedentem in tenebꝛis ⁊ vmbꝛa coꝛum.x) B v·c. fi. de voto.c.magne
moꝛtis. de peni. di.ih .c achuc inſtant. Rs- CXV
wrino io vltra medium.
iclinii V 8. CvVII. Redidi.ſequitur. Quid retri/
ciniſt⸗ 5 us laudem. ſequitur. Fiant fi buam domino pꝛo omnibus q̃
lij eius oꝛphani ⁊ vxoꝛ eius vi⸗ retribuit mihi. Calicem ſaluta/⸗
dua. ris acclpiam. de conſe. di. ij.c. iteratur.
uut Hutantes traniferantur filij eius et loſa.
. genencent ⁊ eijciantur de habitationi⸗ dixi in exceſſu meo omis homo
tnums bus ſuis. endax. de pe.di. ic.ſ. em̃.in bn. iglo.
rni Scrutetur feneratoꝛ omnem ſubam ⁊ea.di.c.fi.
n. 1u eius ⁊ diripiant alieni laboꝛes eiꝰ. xxiij S. CxVII. M
nut di. j. in fi. nñtemini. ſequitur. Gonum
feumic⸗ um iudicatur exeat condemnatus eſt confidere in domino qᷓ; con⸗
. oꝛatio eius fiat in peccatum.de peni. idere in homine de expoſitio
l. di. iij. c. nihil inde. nibus. in. v. q;.
Mi A ¶ Fiant dies eius pauci ⁊ epiſe copatuʒ A domino factum eſt illud ⁊ eſt mi⸗
Gihliß eius accipiat alter.lx vj.di.c.poꝛro.in ile in oculis noſtris. de conſec̃.di.ij.
niſff lo. duidſit hnguio in. v.viminita vbi.
ſerauz. n memoꝛiam redeat iniquitas pa⸗ — Eds. CxVII.
üton trum ng in conſpectu domini. de pe. 2 ati immaculati in via.de pe.
non. Dii. lij · 5. finis. di. iij. c. pꝛima cõſolatio. in titl.
ds. CX. n n iuſtificatioibus tuis meditaboꝛ nõ
le. — Irxit dominus. ſequitur. Dõec obliui car ſermones tuos.xxx viij. di. c
hn ponam inimicos tuos ſcabellũ
pedum tuoꝛum· xxx.ꝗ.v·S·his Egem pone. ſequitur. Auerte
15 ita.in glo.de.vᷣ.ſigni.c.quod dicitur. oculos meos ne videant vani⸗
E dominus ⁊ nõ penitebit eũ xxij.q.v.c.nec ſolo.in glo.
r tiu es ſacerdos in eternum ᷣm oꝛdinem· Emoꝛeſto. ſequitur. Media
mi melchiſedech. de iureiur. c.etſi chꝛiſtuſ nocte ſurgebam ad confitendũ
dn de ꝛↄſe. di ij. c. ſacerdos. ⁊.c.p. ſi. ſunt tibi ſuper iudicia iuſtificatõnis

Pſalterium

tue. xcj. di. c. pꝛeſbyter. de celebꝛa. miſ.

.„N—
4

Onitatem.ſequitur. Honũ mi
Hhi lex oꝛis tui ſuꝑ milia auri et
enti. xl vij. di. omẽs. in glo.
IAcerna pedibus meis.ſequit᷑
QAoluntaria oꝛis mei bñplacita
xx.q.iij.c.pᷣſens.

ſum. xxvj.q.vij.c.affectum.
Septies in die laudem dixi tibi ſupꝑ
iudicia iuſticie tue.xcj.di.pꝛeſbyter.⁊

A dominuʒ cum tribularer cla

zn maui.pꝛece.c.pꝛima conſolatio
itulo ecce

s. CXXI:
tatus ſum in his q dicta ſunt
mihi. in domum domini ibimꝰ.
xxiiij.q.j.c.omnibus.

S CXXIIIL⸗

() aqueus contritus eſt ⁊ nos li
berati ſumus.ꝑ Jo.an.de elec.
c.in pleriſq;.in lle..
CXXXKINA

E pꝛofundis clamaui ad te do⸗
mine.de peni. di.j·S· deniq;. an
te eqnem.

E S CXXXNN.
Emento domine dauid.ſequi
Sacerdotes tui induantur iu/
Eſſticia. xliij. di. c. j. v. veſtimen⸗
N Jurauit dominus dauid veritatem
⁊ non fruſtrabitur eum.de iureiur̃.c. et·
ſi chꝛiſtus.
Sacerdotes eius induam ſalutari.

um ⁊ q; iocundum.
habitare fratres in vnum.iij.q
Sicut vngentum in capite quod de⸗/
ſcẽdit in barbam. barbam aaron.de pe
ni.di.j.c.quantus licet.in glo.de ſacra
vnctl.c.videt᷑.

NPõ.

Rincipes.ſequitur. Iniquita⸗ biduo.
tem odio habui ⁊ abominatus ¶ In ſalicibus in medio eius ſuſpendi
mus oꝛgana noſtra de pe. di. iij. c. in ſa⸗

¶¶Augdate nomen domini. ſequit
BHnmnia quecunq; voluit domi
nus fecit ĩ celo ⁊ in terra.de cõ⸗

ſe. di. ij xc

ASs. ⸗CXXXVI:
Aper flumina babylonis illic
ſedimus ⁊ fleuimus dum recoꝛ
daremur ſyon. de conſe. di. j. c.

licibus.
¶ Auõ cantabimus canticum domi in

terra aliena. ibidem.
Qui dicunt exinanite exinanitevſq;

ad fundamentum in ea.ibidem.⁊.xxxij

V.c.ſi paulus.in fi.
Filia babylonis miſera.pꝛe.c.in ſali

cibus.
HBeatus qui tenebit ⁊ allidet paruu⸗
s ſuos ad petrã.ibidem.⁊.j.q.iiij ·S·

ecoutra.in glo.
RsSs. CxXXVIII.
28S8141 2 K2 6 mine pꝛobaſti me. ſequitur.
i quia dominus erat.ſequif (

Si aſcẽdero in celum tu illic es
i deſcendero ad infernũ ades.
de pe. di. j. c. ⁊ venit.in glo.
mperfectum meum viderunt ocu⸗
li tui ⁊ in libꝛo tuo omnes ſcribent᷑.de
ↄſe. di. iiij. c. ſicut in ſacramentis.
, Omine clamaui.ſequitur. Nõ
declines coꝛ meuʒ in verba ma⸗
licie ad excuſandas excuſatio/
nes in peccatis.xvj.q.j.c.pꝛedicatoꝛ.ð

cõſue.c.q;to.de vſu.c.cuʒ tu.de exceſ.

ꝛela.c.inter.

J Oce mea ad dominuʒ clamaui

voce mea ad dominum depꝛe⸗
atus ſum. per Jo. An. de reli.
vnico. in fi. in cle.
RS. CxXIII.

Omine exaudi oꝛationem meã
auribus percipe obſecratõem.
ſequitur.Et non intres in iudi⸗

cium cum ſeruo tuo quia non iuſtifica⸗
bitur in conſpectu tuo omnis viuens.

de pe. di. ij. c. fi.

eutt
diii⸗
ed
G

7

niſegni
Mitdonn
mdeci⸗

dumreco⸗

ſuhenci
.cin ſa⸗

doniin

nminſc
map

W.
.legniur.
nuilices
mi wes.

unt oa⸗
benl de
1s.

nn. N
verama⸗
etcuſaio/
eliame
Neent.

„
camam

nnn
N Reie .

I.

ichen nei
ſenten.
esiniua⸗
giuſtincu⸗
. viens⸗

factus eſt. ibidem.
88. :CXLIDII.
Zealtabo te deus meus rex. ſeq̊ᷣ
tur. Confiteantur tibi domine

dmnia opera tua ⁊ ſ ancti tui be

nedicant tibi. xliiij. di. c. qñ. j. ar.
culi omnium in te ſperant domie.
7 tu vas illis eſcam in tempoꝛe opoꝛtu⸗
y. q. .c. lirmiſſime. in glo.
5. CXLV.

quitur. Qui cuſtodit veritateʒ
n ſeculum facit iudiciũ iniuriã

patientibus. xxiij.q.iiij. poſt.c inlie⸗

lezs.
S. CxXLVI +—
date dominum quoniaʒ bo

eIn titulo.
SS. :CXLVIIUI.—
Audate dominum de celis.xxxv
q.x. c.j.in glo.
iße dixit ⁊ facta ſunt ipᷣe man⸗
dauit ⁊ creata ſunt. ibidem. de conſec.
di. panie eſt in altari. poſt p̃ᷣ bn.c. re/
ante fi.
n eternum ⁊ in ſeculum ſeculi pꝛe/

ceptum oſuit ⁊ non pꝛeteribit 5.c.
SsS — CXLK
— ultationes dei in gutture

oen l.di. c.ſiquis dyaconus
— ver. dicturi. xcij. di. c. j. in glo
r.
Ad alligandos reges eoꝛum in com⸗
pedibus nobiles eoꝛum in manid fer
per Johan. An. de berclicis .c. in

Audate dominum in ſanctis eius
de reli. c. vnico.in pᷣn.in de.

( ſꝛouerbia · ECgag.

Ruſtra auteʒ iacitur rete añ
oculos pennatoꝛum.ꝑ guið.
iij. q.iiij. c. cum in ege. in
e.

uda anima mea dominum. ſe

nus eſt pſalmus.xxxiij c· v. c.

ꝛouerbia

87 Ss. .CXLIM.
nedictus dominus deus me⸗
ſequitur. Homo vanitati ſimik

(Ca. JM.

Me ſis ſapiens apud temetipſum et

pꝛecedit.HHabe fiduciam in dommo ex

toto coꝛde tuo ⁊ ne innitaris pꝛudentie
tue.de ↄſe.c.ne innitaris.
¶ Monoꝛa deum de tua ſubſtantia.j. q
j.c.non eſt.xx.q.v.in ſumma.xvj.q.j.c
— glo. de decimis. c. ex traſmil⸗

1en enim diligit deus coꝛripit. x⸗
xiij.q.iiij.c.ea vindicta.de purga· ca.c,
cum in inuentute: yc. iſj.

(TCa⸗. TI.

¶ NMam ⁊ ego filius fui patris mei te/
nellus ⁊ vnigenitus coꝛam matre mea.

n capiatur ſomnus ab eis. ſcʒ im⸗
pis niſi ſupplantauerint .gr. iij.q.j.c.
nulli⸗i inp̃n.
IZuſtoꝛum autem ſemita quaſi lux
ſplendens pꝛocedit ⁊ creſcit vſq; ad ꝑ⸗
eetain⸗ diem. de peni. di. ij. c. non reuer
tebantur.

des alienis honoꝛem tuũ ne foꝛ⸗
te inpleantur extranei viribus et labo
res tui ſint in domo alieua. xxx vij di. c
nonne. in. ſ.

E li mi ſi ſpoponderis ꝓ amico tuo
xiſti apud extraneum manum tuaʒ
de renun.c.niſi cum·S verum.
Aade ad apem ⁊ dices.quomõ ope
ratrix es ⁊ caſtum opus facias ᷣm lr̃aʒ

ſeptuaginta interpꝛetum. de ſe. di. v.

c.nunqᷓ;.in glo.

Ca. VI.

S ſapientie Soꝛoꝛ mea es ⁊ pꝛu⸗
ſtiam voca amicam tuam. de peni.

Secharitae eſt. in. v. germana.
Nõ eſt vir in domo ſua ſcilicet vᷣgis

Idꝛouerbia

marle.ſed chꝛiſtus.lvj.di.c.naſci.ar.

ECa. NX-

Da ſapienti occaſionem ⁊ addetur
ogpientia. xxiij.q.vj.c.vides.in fi.

(TCa. x.

Filius ſapiens letiſicat patrem. xcv.

6 1
di. c. eſto ·c. xv.
EA multiloquio non deerit peccatuʒ
xliij.di.c.j.ante fi.ar.

atera doloſa abominatio eſt apð
deum. xl v. di c. omnis.
¶ Abi fuerit ſuperbia ibi erit ⁊ contu⸗
melia. vbi autem humilitas ibi ⁊ ſapiẽ⸗

tia. de peniten.di.j.ante.c.quem peni⸗
tet. ar.

„

¶ Aui ambulat fraudulenter reuelat
archana.qui auteʒ fidelis eſt celat ami
ci cõmiſſum.v.q.v.c.qui ambulat.

erba impioꝛum inſidiãtur ſangui⸗
ni.os iuſtoꝛum liberabit eos.c.pᷣ ·S:ſed
ud.de peni.di.j.ibi.quod iuſtoꝛum
Aui quod nouit loquitur iudex iu/
icie eſt.qui autem mentitur teſtis eſt
fraudulentus.pᷣ.c.fi. ⁊.xxij.q.v.c.iura

72 ibi. teſtis fidelis.
¶ Labium veritatis firmum erit in ꝑ⸗
petuum.qui autem teſtis eſt repentinꝰ
concinnat linguam mendacij.pᷣ.c.fi.

„

EFilius ſapiens doctrina patris.v.
Aui cuſtodit os ſuum cuſtodit aiam
ſuam.qui aũt inconſideratus eſt ad lo⸗

ndum ſentiet mala. p. c.fi.
Aerbum mendax iuſtus deteſtabi⸗

tur. impius autem confundit ⁊ confun⸗
detur. pꝛe. c.fi.

¶ Qu parcit virge odit filium ſuum.

qui autem diligit ſilium inſtanter eru⸗
dit. xxxiij.q.iiij.c.nimium.c.diſplicet.

c. ea vindicta. v.q.v.c. non omnis. in
pn.xlv.di.c.ſalomon.de maio.et obe.

c.ſolite.in.ij.glo.de reſcrip.c.ſi quãdo.
in glo. xxiij.q.j.c.paratus.q.v.c.nõ te

putes.c.non vos .·c.xxiij.ð.c.iij.

————DZD

tis fidelis non mentietur. pfert

mendacium doloſus teſtis. xxij. q· v. c.

iuramenti.
Riſus doloꝛe miſcebitur et extrema
gaudij luctus occupat.ar.lxxx vij. di. c
cum multa.
¶ Innocens credit omni verbo. aſtu⸗
tus conſiderat vias ſuas ⁊ greſſus ſuoſ

77

xxij. q. iiij. c.innocens.
Liberat animas teſtis fidelis.⁊ pꝛo⸗

ert mẽdacia verſipellis. ar.iij.q.j.nul⸗

li.in verbo.liberet.
¶ In multitudine populi dignitas re⸗
gis ⁊ in paucitate plebis ignominia pᷣn
cipis.j.q.iiij ·S·his ita.v. Item dauid.

¶ Aictime impioꝛuʒ abominables do
mino. vota iuſtoꝛum placabilia.j.q.j.c
non eſt putanda.iij.q.vij.c.in glo.xiiij
y.c.ſcriptum. S
Filius ſapiens letiſicat patrem. ſu/
Bomuz ſuperboꝛum demolietur do
minus.de ueni.di.ij.c.pꝛincipium. in ſi

ne gr.

onturbat domum ſuam qui ſectat
auariciam.xlvij.di.c.bonoꝛum.ar.

VLonge eſt dominus ab impijs ⁊ oꝛa
tiones iuſtoꝛum exaudiet.pᷣ.c.ſcriptuʒ

⁊ pꝛe.c.in grauibus.

Eo⸗ hominis diſponit viam ſuam.
ſed dei eſt dirigere greſſus eius.xlvij.
di · 5·neceſſe. in fic. xx.

Ca. xVI.

—

ocun
eſtche

ſnino
ſones

np
ccaro
lt del
i
tunee
ſed

hte
diſple
Imnis

2
4
4

iqnico,

—

r
e.

Achen
Ne

eho Mr⸗
neſsl

sad⸗

dhinsr⸗
noninin
oeud,

Pꝛouerbia

uid pꝛodeſt habere diuitias ſtul⸗
to cum ſapientiam emere non poſſit.id
eſt chꝛiſtum. lvj. di. c. naſci.
¶Soꝛtes mittuntur in ſinu ſed a do⸗
mino temperantur.infra in glo.verbo
ſoꝛtes.

AImpius cum in pꝛofundum venerit
peccatoꝛum contemnit.xvij di. c. nec li
cuit. de pe. di. j. c. deniq;. in fi. in glo.
Aui pꝛius reſpondet qᷓ; audiat ſtul⸗
tum ſe eſſe demonſtrat.xxix.di.c.j. ar.
Juſtus pꝛioꝛ eſt accuſatoꝛ ſui. de cõ
ſe. di.ij. c. credere in ſfi.

Aui expellit mulierem bonaʒ expel

lit bonum.qui autem tenet adulteram

ſtultus et inſipiens eſt. xxxij.q.j.c.ij.

Somus diuitie dant a parentib“.
ꝗ domino aũt vxoꝛ pꝛudens.xxvj.di.c
deinde. vltra pᷣn. xxiiij.q.j.c.cum ꝑ bel
licam.xxx.q.j.c.ad limina. S. glo. j.
¶Fenerat᷑ dño qui miſeret᷑ pauperi⸗
bus. xl vj. di. c. i.

5äl

¶MNururioſa res vinuʒ tumultuoſa

ebꝛietas. quicũq; his delectat᷑ nõ erit
ſapiens.xxxv.di.c.luxurioſa.⁊.c.luxu
riam.
Quis poteſt dicere mundum eſt coꝛ
eum. purus ſum a peccato.de pe.di.
ij. ſi eni.vltra pᷣn. ibi.nemo mundus a
peccato eſt.
Ex ſtudijs ſuis intelligit᷑ puer de pᷣ⸗

ſump.c.ex ſtudijs.
dño Virigunt greſſus viri qͥs aũt
hominũ pote

E
xultatio iuuenũ foꝛtitudo eoꝛum.
7

G.

ignitas ſenum canicies.xxvij.di. c.

poꝛro.
(Ta. XXIL

¶ Poſtie impioꝛũ abominabiles qᷓ fe⸗

gr.

intelligere viam ſuã.S.

runtur ex ſcelere.j.q.j.c.non eſt.

SDiues ⁊ pauꝑ obuiauerũt ſibi vtri⸗
uſq; oꝑatoꝛ eſt dominus. viij. diſt. c.j.

Eeliꝰ eſt nomen bonum ⁊c · Ecci.

. „„ .
Eijce deriſoꝛem ⁊ exibit cum eo iur⸗

gium. v.q.iiij. c.in loco.in ſi.
trãſgrediarlterminos antiqs qͥs
voſuerunt patres tui. xij.q.ij. c. iij. legi
bus. vij. q.j.c. ſiquis epus.j.q. ij· c. j. et
xiij. q.j.c.j.⁊.xxiiij.q.iij.c.tranſterunt.

7

xxv. q.j.c.iij.⁊.xciij.di.c.diaconiſunt

ver. etenim. de ſepul.c.j ſupꝛa. Deut.

(Tapitulũꝗu. ⸗XXII.

9

oli ſubtrahere a puero diſciplinã

tenim percutis eum virga non moꝛit
zanimam eius de inferno liberabis.
xlv. di. c. ſalomon.xxiij.q.iiij c. diſpli⸗
cet. c.ea vindicta. v.q.v.c.non omnis.

WMoli eſſe in cõuiuijs potatoꝛum nec
in cõeſationibus eoꝛum qui carnes ⸗
veſcendum conferunt.de conſe.diſ.v.
c.ne tales.in pᷣn.ar.⁊.xliiij.diſt.c.ante

penultj.

Erue eos qui ducuntur ad moꝛtem.
xxiiij.q.iij.c.non inferenda. Ecci.iiij.
Septies enim in die cadit iuſtus et
r urger. de pe. di. iij. c. ſepties.
Tune dñm fili mi regem. ⁊ cum de
tractoꝛibus non commiſcearis quoniã

repente conſurget perditio eoꝛum.iij.

iiij. c. det ractoꝛes.
Mue viderunt oculi tui ne pꝛoferas
in iurgio cito.ne poſtea emendare non

poſſis cum dehonoſtaueris amicũ tuũ
v. ꝗ. V. c. qui ambulat.

AA

Eccleſiaſtes

¶ Mam ſicut auis ad alta tranſuolans
⁊paſſer quolibet vadẽs.ſic maledictũ
fruſtra pꝛolatũ in quẽpiam ſuꝑueniat.
xj.q.iij.c.illud.
BSicut noxius ẽ qui mittit lanceas et
ſagittas in moꝛtem.ita vir qui fraudu⸗
lenter nocet amico ⁊ cum fuerit depꝛe⸗

henſus dicit ludens feci.de pꝛeſump.e.

(Ca⸗.— xXxXVI.

K Melioꝛa ſunt vulnera diligentis qᷓ;
raudulenta oſcula odientis.v.q.v.ca.
non ois.c.non oſculatur.xxiij.q.iiij.c.
nimium.
¶ Biligenter agnoſce vultum pecoꝛis
tui. Arch. de penis C. ij .li. vj.
¶ Laudet te alienus ⁊ non os tuum ex
traneus et non labia tua.xj.q.iij.c.ſiqs

Aui coaceruat diuitias vſuris ⁊ fe⸗
noꝛe liberali.in pauꝑes eas congregat
⁊ ſequit᷑.Qui decipit iuſtos in via ma⸗

—

la. in iteritu ſuo coꝛruet.⁊ ſimplices poſ

ſigdebunt bona eius.xxiij.q.vij. c.quẽ⸗
oadmodũ.in fl. ͤrr.
Qui abſcondit ſcelera ſua nõ dirige
tur.qui aũt confeſſus fuerit⁊ reliquerit
ea miſericoꝛdiam conſequet᷑.de pe.di.
Ccagitc. in glo.qui cleri. vel.vo.c.j.in

0.

(T N XXXN—
e Ar Nf a LAssAeee: s enee Ne SsAH a õ
„

¶Mendicitatẽ ⁊ diuitias ne dederis
mihi. tribue tm victui meo neceſſaria
ne foꝛte ſatiatus illiciar ad negandum.
dicã quis eſt dominus.⁊ egeſtate cõ⸗
pulſus furer ⁊ periurem nomẽ dei mei.
i ii iij. 5. e teſtium. in glo.
Regem locuſta nõ habet.xvj.q.j.c.
,Qui vere. in g1oo.
Ana ſunt difficilia mihi ⁊ quartũ pe
nitus ignoꝛo viam aquile in celo.viam
colubꝛi ſuꝑ terram. viam nauis in me⸗
dio maris.viam viri in adoleſcẽtia.xij
qj.c.j.de pᷣſump.c.ex ſtudijs.in glo.et

nachoꝛum. c. ij.

facit. de ↄſe. di. iiij. c. queris. — —
Qui aũt foꝛtiter pꝛemit vbera ad eli
ciendum lac expꝛimit butirum. ⁊ qͥ ve⸗
hementer emungit elicit ſanguineʒ.iiij.
di. c. deniq;. de pe. di. j. c. ſerpens.in fi.
in glo. de renũd.c.niſi ·S:pꝛopter mali⸗
am.

Eccleſiaſtes. Ca. N.

„ Alnitas vanitatum ⁊ omnia va
itas.xiij.q.ij.c.in eccleſiaſtico
glo. de pe. di. ij. c. fi. in tex.
Quid eſt quod fuit. ipſum quod fu⸗
turũ eſt. de pe. di.iiij. c.in domo. ibi. fe⸗
cit deus. —

ſtigare ſapienter de omnibus que fiunt

ſub ſole. xxx vij. di · 5· ſed ecõtra.ibi. in

daniele ⁊ ſalomone.

Ca. NE
Biri ergo in coꝛde meo vadam et ef⸗
fluam delitijs ⁊ fruar bonis.de pe.diſ.
iij.c.in tm.in fi. M

Sapientis oculi in capite eius.de cõ
e. di. iiij c. accepiſti.de ſacra vnctl.ca.

Ca. 4ran, auss Ae BnANArAn-MAAEtAaNae Aesgi SNscis:aAdh

uni ſubiacent vanitati ⁊ oĩa per
gunt ad vnum locum de terra facta ſũt
⁊ in terrã iterum reuertunt᷑.xiij.q.ij.c.
in eccleſiaſtico. .

(Ca. rII.

Anus eſt ⁊ ſecundum nõ habet non
H ium non fratrem.vij.q.j.ca.factꝰ.in
fine.

Ae ſoli ſi ccciderit non habet ſub⸗
leuantem ſe.et pꝛecedit. Melius eſt er
go duos eſſe ſimul qᷓ; vnum.lxxxj.diſt.

in omnibus.vij.q.j.c.illud.de ſtatu mo

¶Ego ecdleſiaſtes fui rex in hieruſalẽ
⁊ pꝛopoſui in animo meo querere ⁊ iue

¶ Tempus tacendi ⁊ tempus loquen⸗
d

—

—

ſig⸗
che

ſaci
ſone
(
huen
dobon
nzſel
6

.

eſ

Wer⸗
No⸗

gad i
nad ye⸗
ineziig,
aon

14

onnia
leſuſtic⸗
nter.
MR

in hienſal
verere tiue
ognefunt
Gtra bi,in

nadane
depe d.

eius. dec
ai. a.

aad,

niitou

,4. .

dcheen
aſn 9

bwa ſib⸗
Nlusckter
err .
deſtaune

LCantica

Funiculus triplex difficile rumpit᷑.
treuga. c. i. 4“
VUEtto eni melioꝛ ẽ obediẽtia qᷓ; ſtul
toꝛũ victime. viij.q.i.c.ſciendum.S.j.
Regum. c.xy.

EsAs. wV.

¶Eulto melius eſt nõ vouere qᷓ; poſt

„

votuʒ pmiſſa non reddere.xi.q.i.c.ſci⸗

Auarus non implebit᷑ pecunia. xiiij
q. iiij. c. quid dicam. ar. xl vij. di. ſicut hi

(ECa. V.
¶ Notieſſe iuſtus multum æ pꝛecedit.
Juſtus perit in iuſticia ſua.iiij. di. c. de
ni;.ij .q.vij · S· Itẽ obijcit. xxiij.q. iiij.
c.pᷣcepta.de pe.di.j.c.ſerpens.

¶ Mec dicere ei quiſqᷓ; poteſt quare ita
facis.de pe.di.iij.c.qᷓ;uis.ſub.c.ex per⸗
ſona. S. Job.ir.
Didĩ impios ſepultos qui etiã cũ ad
huc viuerent in loco ſancto erant ⁊ lau
dabantur in ciuitate quaſi iuſtoꝛũ ope⸗
ruʒ ſed hec vanitas eſt.xj.q.iij.c.nemo

„

inn 8 ·eccleſiaſtici. x.

malos ſententia abſq; timoꝛe vllo filij

Per erpetrant mala. xj. q.iij. ca. pauper.in

M eoc e en

EEr tamen neſcit homo vtrum amoꝛe

vel odio dignꝰ ſit.xj.q.j.c.ſacerdotibꝰ.

antef. 3

Ca ͤ

—TW ee

¶ Bulce lumen et delectabile ẽ oculis

doctojꝗj·in glo.in v.oꝛare.

üsassnAheAeAaen ra H
* —RWRr’L 2ð „
. „- - —

toꝛum.ar. —
Etenim quia non ꝓfertur cito cõtra

videre ſolem.xj.di.c.eccleſiaſticaꝝ.per

¶ Faciendi plures libꝛos nullus eſtfi⸗
nis. per Johᷣ.an.in pꝛohᷣ.cle. in glo. e
ſciendum.

e *
R

Beum time ? mandata eius obſerua
oceſt omnis homo.ij.di. in pᷣn. in glo.

xij. di. c. omnia.

Leum effuſum nomen tuum . et
ſequitur. Curremſimul in odo
re vngentoꝛum tuoꝛum.de ſa⸗
Vnct. c. vnico. añ ii.
Ensuicre ſunt gene tue ſicut turturis.

rli di. . pulcritudinis.

Erroduxit me rex in cellam vinari⸗

*

am. oꝛdinauit in me. xxx. di. c. j. in glo. ⁊
xlij. di. c. quieſcamus. in glo.

C erculum fecit ſibi rex ſalomon deli

gnis libani. de ↄſe. di. .c. altaria. id eſt

(Ca⸗ III.
Sicut fragmen mali punici. ita gene
tue abſq; eo ꝙ intrinſecus latet.⁊ pꝛece
dit. oculi tui columbaruʒ abſq; eo ꝙ in⸗
trinſecus latet.xxxiij.q.v.c.non eſt no⸗
ſtrum. in glo.
Oꝛtus concluſus ſoꝛoꝛ mea ſponſa.
oꝛtus concluſus.fons ſignatus.emiſſio
nes tue paradiſus maloꝛum punicoꝛuʒ
cum pomoꝛũ fructibus.⁊ ſequit᷑. Fons
oꝛtoꝛum puteus aquaꝝ viuentiũ.xxiiij
q.j.c.omnibus.

(Ta. V:

go doꝛmio ⁊ coꝛ meum vigilat.vj.
mnan..
anus mee ſtillauerunt mirram.
acra vn. c. vnico. vltra hfun.
Oculi eius ſicut columbe ſuꝑ riuos
aquarum que lacte ſunt lote ⁊ reſident

iuxta fluẽta plemiſſima. xxx vj.di.c. ecce
e 2

Bapientia

Ina eſt columba mea perfecta mea
vna ẽ mĩ̃i ſue electa genitrici ſue.xxiiij.

ſe. di. iiij. c aliull.

Maſus tuus ſicut turris libani.xlix.

(Ca .
. —õ 7
* . — sl ——T “

Pr vt moꝛs dilectio. de pe. diſ.
c. valida.

Eruerſe enim cogitationes ſe⸗

„£☚

–Mribus. r.
„ ¶Spus enim ſanctus diſcipline effugi

uatoꝛ. xxiiij.q.iij.c.de illis.de pe.di.iij.
c. inter hoc hircum. ij. de ↄſe. di. üij. ca.
rar calo ate fi. “
¶ GBs aüt qð mentit᷑ occidit animam.
xxij.q.ij. e.nec artificioſo.c.ſiquis ad te
confugerit. ⁊.q.v.c.iuramenti.

RW n

¶ Aenite ergo ⁊ fruamur bonis qᷓ ſũt.

de pe. di. ij. c. ſi eni. vltra me ð.ibi.man
. ⁊ bibamus.⁊ di.iij.c.in tantũ.

5*°

EjAK. r..

Ful ebunt iuſti 1 tanz ſcj li in
1 3 tanq; ſcintille in a

ineto diſcurrent . in glo. in v. do⸗
tes coꝛpoꝛis. .
Filij adulteroꝛum in conſummatiõe
erunt ⁊ ab iniquo thoꝛo exterminabit᷑

.„
S

parant a deo.de pe.di.j.ca.ſuꝑ

ſictu.j.q.j.c.per Eſaiam.q.iij.c.ſal⸗

ſenectutj vita immaculata. lxxxiiij. di.
c.poꝛro. =
Rapius eſt ne malicia mutaret intel
lectum eius. aut ne fictio decipet animã
eius.de pe.di.iiij.c.ſi ex bono. in bn.et
c.ſequenti.

¶ Exiguo eni comedit mißicoꝛdia po⸗
tentes autem potenter toꝛmẽta patient

.

viij.q.j.c.pᷣcipue.ar.

nuocaui ⁊ venit ſup me ſpüs ſapiẽ
tie ⁊ pꝛopoſui illam regnis ⁊ ſedibus ⁊

diuitias nihil eſſe dixi in comꝑatione il
lius. xxx vj. di. c. ecce. v. ſalomon. xxvf.

¶ Candoꝛ eſt eniʒ lucis eterne.⁊ ſequi
tur. Imago bonitatis illius. de celeb.

q.ij. c. qui ſine. in pᷣn. ð.j. Naralipꝑ.c.j.

mil. c. ſane. de pe. di. j.c. quod autem.

4 . KM — 4 * „ 1

¶ Et reddidit iuſtis mercedem laboꝛſõ

ſuoꝛum ⁊ eduxit eos in via mirabili.de

renunc. c. niſi. Squippe.
Ideo iuſti tulerunt ſpolia impioꝛũ.

xxiij.q.vij.c.j.c.ij. .quẽadmodũ.in ſi.
ne cle. vel mo.c.relatum.

¶ Mam ⁊ ſine his vno ſpiritu poterãt
occidi.perſecutionem paſſi ab ipſis fa⸗
ctis ſuis.xxiij.q.iiij.c.qui peccat.ibi.ꝑ
ſecutionem patimini ab ipſis factis ve⸗
is.
Biüligis enim omnia que ſunt ⁊ nihil
odiſti eoꝛum que feciſti. xxiiij.q.iij.c.fi.
in glo.in fi.de conſe.di.ij.c.⁊ dixit.⁊.c.
iteratur. in fi.

Johan. an. de reliqui. c. vnico. in verbᷣ.
uauitas.in cle in expoſitionibus. in
ver,queom.

Tennnee ſuauis eſt ſpiritus prr

Fi
U
ſiüſt
tumni
glitat
ſauiu
batco⸗
die in
derei
e.
W
gabe
liote
cccel

E⸗

Mie
feuerti
(aterun

ES
inlun
tuane
Ptiorun
di
louiten

9.0
deapo⸗

Uetinel

hanmi
inön⸗er

N.

cocpe
dinn

hösſe
1ſcche
nprünei
mmncpf

oc,

1erſeui
Recelh.
uum.

D.

Umnircblde

liwu,
mmui

.
upo
iabipſo⸗
ern b
ſsor

renih
glah

zuni
iu⸗

(Erclel iaſticus Ca. 1I.

Eli aecegeno ad ſeruitutem del ſta

(CTa 4. XVI:
¶Eta quodam tempoꝛe in aqua ſ upꝛa
virtutem ignis exardebat vndiq;.j. q.
j.c.ſicut eunuchus.
Angeloꝛum eſca nutriuiſti populuʒ
um.⁊ pꝛeparatum de celo panem pꝛe
ſtitiſti illis ſine laboꝛe omne delectamẽ
tum in ſe habentem ⁊ omnis ſapoꝛis ſu

guitatem. ⁊ ſequit᷑. Et deſeruiens vni⸗

uſcuiuſq; voluntati.ad que quiſq; vole

bat conuertebat᷑.de 2. e. di. ij. ca. Auotl⸗

die. in fi. c.reuera.in bᷣn.⁊ per Joh̊.an:.

e reliqui.c. vnico. in ver. ſ uauitas. in

Auoniam opoꝛtet pꝛeuenire ſolem
ad benedictionem tuam et ad oꝛtum lu

cis te adoꝛare ſcilicet opoꝛtet.xj.diſt.c.

eccleſiaſticarũ.

Mnis ſapientia a domino deo
eſt. xiij.q.ij.c.in eccleſiaſtico.in
glo. xvj. di. c. in glo.ñ.de peni.
di. iij. c. qui vult. ver. de iſto. xyj. ꝗq. j. c.
reuertimini.ibi.ſcientiam dei ſibi vendi
cauerunt.
¶ Execratio aũt pctõꝛ ꝛi cultura dei. xxj
q:.iiij.c. omnis iactantia.

—

in iuſticia ⁊ timoꝛe ⁊ pꝛepara animam
tuam ad temptationem.xx vij.q.j.c.nu
ptiarum.in ver.ſubtrahatur.in glo. de
i..c.ſi eni.v.liberi.
. duplici coꝛde.ſequit᷑. Et pecca⸗ ⸗
toꝛi terrs ingredienti duabus vijs. xij.

q·ij.c.quiſquis.de regular c. aſpenul.
de apoſtatl.c.quidam.

(Ta. II.

Coꝛ durum habebit male in nouiſſi⸗
de pe. di. iij. c. ſunt plures.in fi.

elemn oſyna reſiſtit peccati. ea. di. c. qui

gnem ardentem extinguit aqua et

7

vult.in glo.⁊ diſt.j.c.medicina.

(Ta⸗. II.

ibera eum qui iniuriaz patitur de
manu ſuperbi. xxiij.q.iij.c.non inferen
da. ibi. eripe.⁊.S.ꝓuerbᷣ.xxiiij.

9.‧ V.
WVon targesca conuerti ad dominuʒ ⁊
ifferas de die in diem · in glo. in v. H
confeſſio.
Eſto ſirmus in via domini. ð pe. di.
iiij. c. ſi reſugi entes. v. mMeilue ar. . Ec
cleſiaſtes.v.

VII.

¶ Et moꝛtuo non pꝛohibeas gratian.
xiij.. i·c. in eccleſiaſtico.

(Ca. *VIII.

Multos eni perdidit aurum 7 arge
tum.xj.q.iij.c.pauꝑ. .
Moli de moꝛtuo inimico tuo gaude⸗ .⸗
r ſciens quia omnes moꝛiemur.xiij. a.
hj. c. in eccleſaſtico.

de gente in Centem tranſ⸗ ⸗
retur pꝛopter iniuſticias. xxiij. vij.
c.ſi de rebus.
QAuid ſuꝑbis terra T cinis. .c. in. ec⸗ B
cleſiaſtico.
DHmnis potentatus vita bꝛeuis. lan⸗
guoꝛ pꝛolixioꝛ grauat medicũ ſicet rex
hodie eſt ⁊ cras moꝛiet᷑.ar.xi.q.iij.c.pᷣ⸗
cipue.
Quoniam initiũ peccati eſt oĩs ſuꝑ⸗
bia. de pe. di. j. ante. c. quẽ penitet q. in
Sio in . geccunn ſuperbit.

Sꝛiuſch ſq; ierroges ne vituperes quẽ
q́;. pe ꝛiuſq; audias ne reſpondeas ver-
bum. xj.q.iij.ca.eoꝛum.xv.q.fina.c.fi.

e 3

in fine.

Eccleſiaſticus

¶ Bona enim in mala conuertens inſi⸗
diatur. ⁊ in electis imponit maculam.ij
„PI C. ]. .
Alttende tibi a peſtifero.fabꝛicat enĩ
mala ne foꝛte inducat ſuꝑ te ſubſannati
onem. xj.q.iij.c.in cũctis.ibi.ſacri elo⸗
quij teſtimonio.

Si benefeceris ſcito cui benefeceris

iuxta illud. deſudet elemoſyna.xlij.diſ.

ieſcam in glo. xvj.q.j.c.ſi cupis.
Quis miſerebit᷑ incãtatoꝛi a ſerpẽte
pcuſſo.de pe.di.j.c.ꝙ aũt.

4* 4XIII⸗
2 .ẽ

Aui tetigerit piceʒ inquinabitur ab
eꝗ.j.q.j.c.arrianos.ar. .
Die animal diligit ſile ſibi. lxxiiij.
iſt.c. honoꝛatus.de elect.c.tranſmilſ⸗

.TxIIII.

