¶ Ait aũt dominus.ſymon ecce ſatha⸗

nas expetiuit vos vt cribꝛaret ſicut tri⸗

ticum ego autem rogaui pꝛo te vtnõ de
ficiat fides tua et tu aliqñ conuerſus cõ⸗
firma fratres tuos.xxj.di · S j.et.iij. q.j·
c.nulli. in verbo.quere.de pe.diſt.ij.c.
ſienim. w.petrus.j.de bap.c.maioꝛes.

Johannes

¶ At illi dixerunt domine ecce duo gla
dij hic. de iudi.c.nouit.in glio.
Et factꝰ in agonia pꝛolixius oꝛabat
per YHohan. an. de reliqui. c. vnico.in ſi
Et factus eſt ſudoꝛ eius ſiẽ gutte ſan
guinis decurrentis in terram.de celeb
miſ.c.in quadanm.
¶ Et cum tetigiſſet auriculam ſanauit
eum.j.q.j.ante.c.iudices.⁊ poſt.c.nuu
2.xxiiij.q.j.c.ſi petrus.

Ac ille negauit euʒ dicens mulier nõ

noui illum.l.di·S/econtra.⁊.ca.ponde⸗
ret.c.quia tua.in fi.xj.q.iij.c.non ſolũ.
Et conuerſus dominus reſpexit pe⸗

trum.xxiij.q.iiij.c.ſicut non eſt.Etõ.p

ce. de be di ſrchocidan ver lepꝛoſus

¶ Et egre

5. Math. xxvvſj.

4
„

.
“
* X„
—=
Eene
4 .

1

rogauit ſi homo galileus eſſet.et vt co⸗

gnouit ꝙ de herodis poteſtate eſſet re

miſit eum ad herodem.iij.q.vj.ca.jin
gio.

Bucebant aũt et alij duo neq; cũ eo
vt interſicerentur.de reſcrip.ca.ſedes.

Pater dimitte illis non enim ſciunt

xrxiij.q.j.c.paratus.de pe. diſt.j·: po⸗
teſt etiam. in glo.et.j.q.j.poſt.c.nunqᷓ;.

ath. xx vij. Mar. xv. Jo. xix.
Amen dico tibi hodie mecum eris in
paradiſo.xx vj.q.vj.c.ſi pꝛeſbyter.ca.
agnouimus.de pe.di.j.c.impoꝛtuna.et
di. vij.c.nullus.de conſe.diſt.iiij.c.ba⸗
ptiſmi.in pᷣn. de pe.di.iij.c.iter hec hir⸗
cum.ij.ante fi. Et obſcuratus ẽ ſolꝗ.· in
glo.in x. memoꝛia paſſionlis.

dater in manus tuas cõmendo ſpm̃

meiu.de cele.miſ.c.in quadam.

us foꝛas petrus fleuit ama⸗
re.l.di.c.ponderet.c.vt conſtitueretar.
c. ſidelioꝛ. xxij. q.iiij. c. actione. ð pe, di.
Vj. c.j.de pe.di.j.c.petrus.in pꝛinci.di.

ylatue aüt audiens galileam ĩter⸗

uid faciunt.xxv.q.j·S· j.in ver. ʒelum

Biuigdentes vero veſtimenta eiꝰ mi⸗
ſerunt ſoꝛtes.xvj.q.vij.c.ſicut domini.

Ca. XxXIII.

¶Et ecce duo ex illis ibant ipſa die in
caſtellum quod erat in ſpacio ſtadioꝛuʒ
lx.ab hieruſalem nomine emaus.ſequi
tur.et ipſe ieſus appꝛopinquãs ibat cũ
illis oculi autem eoꝛum tenebantur ne
eum agnoſcerẽt.j.q.j:S·opponit᷑.xxxij
q.iiij·S· his ita.in glo.in ver.peregrina

onne opoꝛtuit pati chꝛiſtum et ita
intrare in gloꝛiam ſuam. de pe.di.iij.c.
inter hec hircũ.ij.in ver. hoſtia.ij ĩ glo.

Acil.xiij.

9E incipiens a moyſe ⁊ omnibus ꝓ⸗
2 .

detis interpꝛetabatur illis in omnib⸗
ſcripturis.que de ipſo erant.xxxvj.di.

S:ecce.v.ſic etaim.
eieſu naʒareno qui fuit vir pphe⸗

ta potens in opere et ᷣmone.de ſta.mo
na.C.cum ad monaſterium · S. pꝛioꝛ.

urreri t dñs.xiij.q.ij.c.ſoꝛoꝛ.in vᷣ.

iſita tionis.in glo.conuocatur.
Nalpate quia ſpiritus carnem et oſ⸗
. non habet. de conſe. di. ij. c. j. in glo.

tilli obtulerunt ei partem piſcis aſ

mens rejiquias dedit eis.xlj.di.c.j.

E

diſt. c. legimus. in verbo. ſilius
tonitrui.in glo.⁊ de cele.miſſa.

n nia per ipſum facta ſunt xxvj.
c. Epiſcopi. in ſi.xxij. diſt. (.f.
Et ſine ipſo factũ eſt nihil.de pe. di.

*

hoc idem. in verbo. velut.
Erat lux vera que illuminat omnem
hominem venientem in hune mundum
xxj. diſt. ca. j. in fi.de hereti.c.cum ex in
inncto. ”
Quotquot autem receperunt eü de⸗
dit eis poteſtatem filios dei fieri.de pe⸗
niten.diſtinctl.iiij·S· hanc ſocietatem.
verbo.quod autem.

*§⸗

Aui non ex ſanguinibus neq; ex vo

luntate carnis neq; ex voluntate viri ſʒ
ex deo nati ſunt. de conle. diſt. iiij . c. pꝛo

Npꝛincipio erat verbum. xciij

We

E

litas
cpine
dich
Purca
(de

ſetic.
(gont

f

un

tfInu
cNe
bbidig
ſigunn

Ws

W
ec

eune
t
(bem

mane

ſuſpi⸗

inge
(alun

fuie

ſea

ſPpladeeſt
ſhion
s.ſegui
lioſbatci
chanturne
onik ppi
parcgin

hunart
ediii
uhigo.

ndis ,⸗
nonndd⸗

irhe⸗
Neſano
hto.
ſoni,
w.
nmn r
cche.
nplasg.
aaſe it
ice.

wun pii
cho⸗us
ecdennin

ldens
annen
wundun
Cmnern⸗

ntiie
ntdehe
utm.

1zer,
mmeyn

iiß 7

rigiam calciamẽti eius.de pe.di.j.c.ſũt
qui arbitrantur.in glo.S. Math. c. iij.
NRar. c.j.Lu.c.iij.

Johannes

¶ Et verbum caro factum eſt habita
bit in nobis. l. di. c. quid eſt hoc. in glo.
2 deoſe. di. ij. c. in quibus.ibi.caro mea
vyereẽ. de biga. c. debitũ. de reliq.c. vni
¶ Et vidimus gloꝛiam eiꝰ gloꝛiã quaſi

*☚ .

nnigeniti apatre. de dolo. c. put. de de

„

cimis.c.parochianos.
Derp moy'. data eſt gratia autẽ ⁊
veritas per ieſuʒ chꝛiſtũ facta eſt. ⁊ pꝛe
cegit. de plenitudine eius omes nos ac
cepimus. de conſe. di. j· S. j. w. iudei. et
Ddi. ij. c. ſextam. de. pe. di. j. c. libenter. ð
Beum nemo vidit vn

rga.poſt partũ.c.vnico.

„

*

rreti. c. cum ex iniuncto.de conſe. di. iij.
c. non regenerabantur. S. Math. c. iſ. c.

Mar .j.Lu.iij.Eſa.xl.

8

Cuius non ſum dignus vt ſoluã coꝛ⸗

¶ Ecce agnus dei ecce qui tollit pecca⸗

ta mundi. xxxiij.q.j.in pᷣn. in glo.et de
conſe. diſt. iij. c. nemo. ⁊ diſt. ij. c. ſextaz
ibi. digito oſtendẽs. xxxv. di. c. vj. in fi.
ibi. annunciat. MV
¶Et teſtimoniũ perhibuit Johannes

dicens quia vidi ſpiritũ deſcendentem

quaſi columbain de celo ⁊ manſit ſuper
eum et ego neſciebam. Sʒ qui miſit me
paptizare in aqua ille mihi dixit ſuper xX
quem videris ſpiritum deſcendenteʒ et

manentem ſuꝑ eum hic eſt qui baptiſat

in ſpiritu. de pe. diſt. ij. c. querendaʒ. in
Sn. glo.ð ↄſe.di.iij.c.hi.di.iiij.c.ꝑ.aq̃m
C.aliud.c.baptiſmus.c.venit.et di.v.c.
ij.. xix. di. c.ij. de ſacra vnc.c. vnico.in
f.. Math. iij. Mar. j. Lu. i,ß.
ES ego vidi ⁊ teſtimonium perhibui

1

a hic eſt filius dei. p. cj.

II.

(lEt inuenit in templo vendẽtes oues
voues ⁊ columbas ⁊ numularios ſe⸗
Dentes ⁊ cum feciſſet quaſi flagelluʒ de
funiculis omnes eiecit de templo. xlv.
Diſt. 5. ſalomon. xxx viij. di. c. ij. ⁊. j. q.

j. c. qui ſtudet.q/ iij.c. ſaluatoꝛ.c.ex inul

qᷓ.viij.q.j.c.

H moyſes in glo. ä
¶ Ego vox clamantis in deſerto dirigi
tẽ viam dñi ſicut dixit eſa. ꝓphᷣa.de he

tis. ij. c. vij. c. accuſatio. . in pn. xxiij. q.

iiij. ca. nimium. ibi. iudeos flagellauit
chꝛiſtus. Math.xxj. MMar.xj.Lu.ix.

H Flel Maiere vij, MKD
uferte iſta hinc et nolite facere do.-

mum patris mei domũ negotiationis.
lxxx viij.di.c. penł.j.q iij.c. ex multis.
xix.ꝗ·iij.c.qm.S.¶Hath̊.xxj. c.

¶ Ipſe autẽ non credebat ſemetipſum

eis eo ꝙ ipſe noſceret omnes.de conſe.

di. iij. C. pꝛopter gloꝛiã. in glo. de pe. di.
iiij. c.ſi ex bono.ante ſi.ibi.ſciebat.

Bpoꝛtet vos naſci denuo et pᷣcedit.
men dico tibi niſi quis renatus fuerit

ex aqua ⁊ ſpirituſancto non poteſt ĩtro

ire in regnum dei.de ↄſe.di.iiij.c.exqͥ.i
glo.⁊.c.filius.⁊.c.non dubito.de bap.
gioꝛes. c. debitũ. c. ſequẽéti.
Spũs vbi vult ſpirat et neſcis vnde

veniat aut quo vadat.de renunc. c.niſi

enim deus dilexit mundum. ſeůã
tur. vt omnis qui credit in eum nõ pere

qt ſed habeat vitam eternaʒ.xxiij.q.iiij

.·S.ex his omnibus ibi.omni peccanti

per penitentiam venia.xxxij.ꝗ. j.ca. qðᷣ
autem.ibi.ſine mundatione.⁊c.j.Joh̊.

i credit in eum non iudicat᷑ qͥ aũt

non credit iam iudicatus eſt. de pe. diſ.
iiij.añ.c.in domo.

Omnis enim qui male agit odit lucẽ
xviij.q.ij.c.pnicioſam.lxxxj.di.c.cleri⸗
cus.in glo.ſi. de offi.deł.c.conſuluit.de

pe. di. j. poſt. c. reſuſcitatuus.
¶ Aui aüut facit veritatẽ venit ad luceʒ
v*

yt manifeſtent᷑ eiꝰ oꝑa qꝛ in deo ſunt fa

lum in luce aiags.
Wan chir ieſus ⁊ diſcipuli eiꝰ in
udeã terrã ⁊ illic demoꝛabat᷑ cuʒ eis et
baptiſabat. ð ↄſ.di.iiij.c.qñ a hieroſo.
enim ad menſurã dat deus ſjm.

de 2 ſe. di. iiij . c. nec quenc;.

4 Qui aũt biberit ex aã quã ego dabo

A nõ ſitiet. de pe. di. Scũ g. ·, vOoO

reꝓbi.ĩ pᷣn. ð ↄſe.di.ij.c.reuera.vl.pᷣn.

Johannes

icit ei ieſus vade voca virũ tuum.
Reſpongdit ieſus bene dixiſti nõ habeo
virum.quinq; enĩ viros habuiſti ⁊ hẽc
quem nunc habes non eſt vir tuus.di⸗
cit ei mlier dñe video quia pꝛopheta es
m Erxi.a. . aao. de v. ſig.c.intelligẽtia
AWeus cibus eſt vt faciã voluntatẽ
us qui miſit me.de pe. di.iij.c.int᷑ hec
¶ Ex ciuitate aũt illa multi crediderũt
in eum ſamaritanoꝛũ pꝛopter verbum

mulieris teſtimoniũ ꝑhibentis.quia di

xit mihi oia quecunq; feci. xxiij.q.iiij.c
Cahte iblcredigat. S
Mam ⁊ pater tales qnerit. ſequitur.

ſpuͦs eſt deus.xxiiij.q.iij.c.auidam.ᷣ.

Antromoꝛ
¶Ecce ſanus

hite .ij. Coxꝝ. c. ij.
iam noli pec⸗

4 .
actus es

care ne deterius aliquid tibi contingat
de pe. di. . S· deniq;. v. in euangelio. ibi

paraliſi ⁊c̃.di.ij·S·j.di.iij.c.adhuc iſtãt

infirmitas. c. viij.

4 ientem. de ↄſe. di. v. c. J.

Meq; pater iudicat quẽqᷓ; ſed ome iu

dicium dedit filio.ſequit᷑ ſicut enim pa
ter habet vitam in ſemetipᷣo ſic dedit in
filio vitam habere in ſemetipſo et pote⸗

ſtatem dedit ei facere iudicium. de pe.
di. ij .· S cũ ergo.ibi.iudicium omne de

Dit pater filio. . ᷓS
Non poſſum egoa meipſo facere qͥc⸗
leg ſic

ed ſicut audio iudico. de ↄſe. diſt. v.

Quia non quero voluntatem meam

ſed eius qui me miſit patris. xij. diſtin.

Si enim crederetis moyſi crederetis
oꝛſan et mihi. de pe. di. j. c. q;obꝛem. ſu
per verbo.foꝛte. èôGMU
¶ Et ſequebat eum multitudo magna

quia videbant ſigna que faciebat ſuper
his qui infirmabant᷑xxxix. diſt · · ibi

hee ſequẽtes dñs ſanabat.

coebit er go ieſus panes ꝛ cu grati⸗
as egiſſet diſtribuit diſcũbẽtibꝰ.xxxvj.

ibi multos debiles.⁊ de pe.⁊ re.c cum

Amen amen dico vobis non põt filiꝰ
quicqᷓ; facere niſi quod viderit patrem

paſcebat. Mar.vj. ⁊.viij.

di · ecce. ⁊. ̃· S· ij. q. vij. poſt. c. teſtes
Amen amen dico vobis non moyſes

dedgit vobis panem de celo ſʒ pater me⸗

us dat vobis panẽ verum de celo. ð cõ

ſe. di. ö. c. nec moyſes.

¶ Muia deſcendi de celo non vt faciaʒ
voluntatem meam ſed voluntatem eiꝰ

qui miſit me.xij.q.j.
Zec eſt enim voluntas eius qui mi⸗

ſit me patris vt omne quod dedit mihi

non perdam ex eo. de pe. di. iiij. ca. ſi ex
bono.vltra með.ibi.vt omne quod de

diDdi. ne andd de
EScriptũ eſt in pꝛophetis ⁊ erũt oẽs
doabiles dei. xxiij. diſt. . i. in gloſa. in

verbo.docibilis.

Eon quia patreʒ vidit quiſqᷓ; niſi is

qui eſta deo.viij.q.j.c.moyſes.ſupꝛa
¶ Ainen amen dico vobis qui creditin
me habet vitam eternam. de pe. di.iiij.
Ess domo. ⁊ di. ij · · cũ ergo.

deſcendi. Si quis manducauerit e
hoc pane viuet in eternum. xxxj. q.j. c.

qũo.in fi.⁊.pᷣ·S:cum ergo.⁊·S:. ꝙ nõre

pꝛobi.xxxiij.q.iiij.c.j.de conſe. di.ij.c.
ſpecies.in glo.⁊.c.foꝛte.c.reuera.in vᷣn
ci.⁊.c.omnia.c.ſicut verus.de reliqͥ.c.
vnico.in cle.
Patres veſtri mauducauerũt man⸗

Et panis quem ego dabo caro meaẽ
pꝛo mũdi vita.de ↄſe.di.ij.c.chriſtus.
⁊.C. ytrũ.in pᷣn.⁊.c.omnia.

¶ Amen dico vobis niſimanducaueri

tis carnem filij hominis ⁊ biberitis eiuſ

ſanguinem non habebitis vitam in vo⸗

bis.ſequitur.hec in ſynagoga do cẽs in

capharnaum. ſequit᷑.durus eſt hic ſer⸗
mo quis poteſt euʒ audire vriil. ſ.
ſi autem.c.qui dignioꝛ.in glo.de conſe.

di. ij. c. dupliciter.c.vtrũ. in fi.di.iiij.c.
in eccleſia. “́ùUD
Qui manducat meam carnẽet bibit
meum ſanguinem habet vitam eternã.
⁊ ipſe in me manet ⁊ ego in illo.de ↄſe.
di. ij. c. quid eſt chꝛiſtum manducare.c.
gegenec,in chꝛiſto pater.in pᷣn.⁊ vltra

go ſum panis viuus qui de celo

na in deſerto ⁊ moꝛtui ſunt.pᷣ.c.reuera

nel
mr

lie
ſe
6d
detel
mo⸗
dicen
le
denten
Viuf
bagtt
viti
clern
S
potel
ahar
ſoſon
ſter

ſerun
lin/
ſerbe
di
Rei
donine
nedee
W

ſou

bota⸗

95*
1

he oꝛſ
ſcbae
Mnin
fair
nd
cſe

oſtencken
vi.
onmofſe
Pparerne
deccodz

n Nfreig
unnten e⸗

nsni ni⸗
mecgod de

teltei

uſg i
rls. ſy⸗

Sgücrhti
NRd⸗
chag.
1 gui det

ucuent d
1 A

1gloͤrt

wnſe. diſe⸗

tuen in
6de telicee

aerin en⸗
Ritn

Nboamat
icUrti⸗

Johannes

mediũ.c.panis eſt.in fi. de cele. miſ. cuʒ

marthe.

¶ Caro enim mea vere eſt cibus ⁊ ſan
uis meus vere eſt potus.de conſe. di.
j.c.quia coꝛpus.poſt pᷣn.c.in quibus:·
c. dupliciter. c. vtrũ.in pn.c.in xpᷣo pat

de reli. c. veſter. in cle.

¶Sicut miſit me viuens pater ⁊ ego
viuo pꝛopter patrem ⁊ qui manducat
me ⁊ ipᷣe viuit ꝓpt᷑ me.pᷣ.c.ĩ xpᷣo pr.e.

di. c. inuitat.c.qͥ manducat.

¶ Si ergo videritis filium homis aſcẽ
dentem vbi erat pꝛius.ſpiritus eſt qui

viuificat caro non pꝛodeſt quicq;.ver⸗

ba que ego locutus ſum vobis. ſpiritꝰ*
⁊ vita ſunt.pꝛecedenti.c.pꝛima.⁊ pꝛe.

c.ſi ex bono.ante fi-j.Chor..iij.

potelt

noſoꝛ. in fi. in glo.⁊.c.dethyrijs·⁊.pᷣ.c.
ſi ex bono. ante fi.

x hoc multi diſcipuloꝛum eius ab

ierunt retro.dixit ergo ieſus ad duode
cim.nunquid ⁊ vos vultis abire.xxiiij

q.iiij.c.diſplicet.de peniten.di.iiij.ca.

ſi ex bono.⁊·S/pꝛecedenti.⁊ de conſec̃.
di. ij. c. foꝛte.
Reſpondit ergo ei Simon Petrus
domine ad quem ibimus verba vite et

ne habes. xxij.q.j.c.que dignioꝛ.⁊ pꝛe

Wereed⸗
Möõne ego vos duodeci elegi. lxxv⸗

iij. di · hoc regulare.ibi. Johs in apo

ſtolum eſt electus.

„ .

bat autem de iuda.j.q.j.c.chꝛiſtus. vij

g.j·S·cum autem.ibi.quos deus admi

(Ta. VII.«
Erar autem in pꝛoximo dies feſtus
udeoꝛum ſcenophegia.de peni. di. j. c.
ne foꝛſitan. S
Si circũciſionem accipit homo in
ſabbato vt non ſoluatur lex moyſi indi
gnamini quia totum hominem ſaluum
feci in ſabbato.xxv.q.j·S.his ita.poſt

p̃hn. de pe. di. iij. c. ſunt plures.de bap.c.

. .

Mmaioꝛes.

Nolite iudicare ᷣm faciem ſʒ iuſtum

iudicium iudicate. ar. ij. q.j.c. deus.

Nꝛopterea dixi vobis quia nemo
venire ad me niſi fueritei datuʒ
a patre meo.xxiij.q.iiij.c nabuchodo/

Et ex vobis vnus diabolus eſt. dice

¶ Sichs ſitit veniat ad me ⁊ bibat. xxi⸗
tunc ſaluabitor.

eſus autem inclinans ſe deoꝛſum
diglto ſcribebat in terram.vij.q.vij ·S·
Item obijcitur.iij.q.vij.c.poſtulatus.
Mui ſine peccato eſt veſtrum pᷣmum
in illam lapidem mittat.iij.q.vij.c.qui
ſine.c.poſtulatus.in fi.xxxij.q.vj ·S·j.
de Rni.di Pieen⸗ j.et.vj.q.j.beatus.in
j. gto. MU
Hulier vbi ſunt qui te accuſabant
ſequitur.nec ego te condemnabo.vade
⁊ amplius noli peccare.l.di.ca.ponde⸗
ret.in ſi.xxxiij.q.j.c.qð autem.de peni
ten. di. j. c. libenter. ibi. in euãgelio miſe
ricoꝛdia.cum ·Salij econtra.in gloſa.et
di. ij · S. j.⁊ di. iij. c. ſi apuſtolus.⁊.c.ad⸗
huc inſtant.⁊ · S·hac auctoꝛitate. xj.q.
iij c.ſummo.ibi.diuina.S.c..
¶ Et in lege veſtra ſcriptum eſt qꝛ duo
rum hominum teſtimonium veruʒ eſt.
ij. q. iiij · . j. ⁊. xxxv.q.vj·S·fi.xxxiij.q.
ij.c.admonere.de teſti c.in omni.c. licʒ
j.de teſta.c.cum eſſes.c.ſequenti.ſupꝛa
DBeut. x vij. et.xix. MMat.xviij. HHeb. x

Ego ſum qui teſtimonium phibeo
meipᷣo. ⁊ teſtimonium perhibet de
pater.de teſti.ca.in omin.
Si me ſciretis foꝛſitan ⁊ patreʒ meũ
ſciretis.de pe.di.j.ca.q;obꝛem.in glo.
de teſta. c.ij.in glo.
ixi ergo vobis quia moꝛiemini in
peccatis veſtris.de pe.di.j.c. Is pote⸗
ſtatis. in gllll0o.
i filij abꝛae eſtis opera abꝛae facite
nunc autem queritis me interficere ho⸗
minem qͥ veritatem locutus ſum vobis
hoc abꝛaam non fecit. xxij.q.ij·S· fi. de
pe. di. j. poſt. c. reſuſcitatus.lvj.di.c.do
¶ Aos ex patre diabolo eſtis. j.q. j.c.
cito turpem.in fi.pᷣ·S·fi.⁊ poſt.pᷣ.ca.re⸗
ſuſcitatus.j: Joh.ii.
Quis ex vobis arguet me de pecca⸗
to.ij.q.vij ·S/ecce.poſt.c.teſtes.de her.
c.cum ex iniuncto.
onne bene dicimus quia ſamarita
nus es tu ⁊ demonium habes. Reſpõ/⸗
i

de

Johannes

dit ieſus. ego demoniuz non habeo. de

Hſump.c.nonne.
Si vos manſeritis in ſermone meo
veri diſcipuli mei eritis.de pe.di.iiij.c.
ſiex bono. ante ſi. “

¶ Amen amen dico vobis quia omniſ
qui facit peccatum ſeruus eſt peccati.ij
q. vij. ante.c.fi.vᷣ.qui nec.ar.xv.q.j.c.

nõ eſt. per arch.de vſu. c.j.li.vj.

¶ Jeſus autem abſcondit ſe ⁊ exiuit ð

templo. 2 pcedit.tulerunt ergo lapides
vt iacerent in eum.vij.q.j/Shoc tunc.

IXNS-

Wi quis peccauit hic aut parẽtes
eius vt cecus naſceret᷑.xxiiij.q.iij ·S·j.
de peni. di.iij. c. pꝛoductoꝛum. in vbo
Peua in glo. de conſe. di. ll.c. añ bapti

Hoc cum dixiſſet expuit in terram 2
ecit lutum ex ſputo ⁊ liniuit lutum ſuꝑ
oculos eius ⁊ dixit.vade ⁊ lauarei na⸗

tatoꝛia ſiloe quod interpᷣtat᷑ miſſus.pᷣ.

c. ante baptiſt mum.

di. c. paſtoꝛalis.ſᷣm Huid.
¶ Jam em conſpirauerant iudei vt ſi

quis eum cõſiteretur chꝛiſtum extra ſy⸗

nagoam fieret. xv. q.j · S· ·c. xvj.

„AN4 X.

Ainen amen dico vobis qᷣ nõ intrat
poſtium in ouile ouium ſed aſcẽdit ali⸗
unde ille fur eſt ⁊ latro.j.q.joꝛdina/⸗/

ure patro.c.relatum. “ðD
ui autem intrat per oſtium paſtoꝛ
eſt ouium huic oſtiarius aperit.j.q.j.c.
teuidenter.
Ego ſum oſtium.j.q.j.c.vt euidẽter
in glo.⁊.c.oꝛdinationes.

dicatoꝛ.in vᷣbo pꝛinceps paſtoꝛuʒ. per
Huglꝗ·in expoſitionibus.in vbo pa/
ſtoꝛum. de dolo.c.cuʒ dilecti.ij. Chorj.
ix.j·· Joh.iij. =
Honus paſtoꝛ animaʒ ſuam dat pꝛo
ouibus ſuis. mercennarius autem et q̃
non eſt paſtoꝛ cuius non ſunt oues ppᷣe

—

Etatem habet. ipe de ſe loquat. de
conſe.di.iiij.c.cum paruulus.ar.de iu⸗

Ego ſum paſtoꝛ bonus.xvj.q.j.c.pᷣ ⸗

videt lupum veniẽtem ⁊ dimittit oues

⁊ fugit.xxiij.q.iiij.c.tres perſonas.⁊.c

quis nos poteſt. ⁊.q.iij.ante.c.maximi

anus.vij.q.j·S.hoc tunc.⁊.S.cum vero

2£

in pᷣn. xliij.di. ca.j.in pᷣn.ij.q.vij.S.ecce

poſt. c. teſtes.v.q.v.c.non omnis.ð re⸗
nun. c. Niſi · S·pꝛopter maliciam. viij.q

j. c.ſunt in eccda. “
¶ Et alias oues habeo que nõ ſunt ex
hoc ouili.de peniten.di.iiij·Shanc ſo⸗

cietatem.
¶ Et illas opoꝛtet me adducẽ ⁊ fiet vnũ
ouile ⁊ vnus paſtoꝛ.de bap.c.fi.
Opera que ego facio in nomine pa /
is mei hec teſtimoniũ phibent deme.

*.

deſta · mo.c.qͥ dei.in pᷣn -.c.xviij.

¶ Woteſtatem habeo ponendi animaʒ

meam ⁊ poteſtatem habeo ſumendi eã.
de cele. miſſa.c.in quadam.
Fhei ſunt encenia in hieroſolymis
⁊ hyems erat ⁊ ambulabat ieſus in tem
plo in poꝛticu ſalomonis.de ↄſe.di.j.c.

ſolennitates. j.
ater meus quod dedit mihi omni
bus maius eſt.de ſumma trini.c.dam⸗
namus.
ES ⁊ pater vnum ſumus.xxiiij.q.
iij.ca.quidam.v.Arriani.de conſe.di.
ij. c. in x er in . lo.

XI-

t lachꝛymatus eſt ieſus. ⁊ pꝛecedit
Jeſus ergo vt vidit eam ploꝛantem ⁊
iudeos qui cum ea venerant ploꝛantes
infremuit.xiij.q.ij.c.qui diuina.de pe.

di. vj. c. j.
Zeiite lapidem dicit ei martha.do⸗
ine iam fetet quadriduanus enim eſt
de pe.di.j.c.q;tuſlibet.in.ij.glo.de ſen.
ex. Ca vobis.ij. . .
geſus autem eleuatis ſurſum oculis
dixit pater gratias ago tibi quoniaʒ au
diſti me. de cele.miſſa.c.cum marthe.
¶ Hec cum dixiſſet voce magna clama
uit.laʒare veni foꝛas.⁊ ſtatim pꝛodijt
ligatus manus ⁊ pedes inſtitis.⁊ faci⸗
es eius ſudario erat ligata.⁊ pᷣcedit.ec⸗
ce quomodo amabat eum.xj.q.iij.ca:
tunc vera.c.plerũq;.xxiiij.q.ij.c.legat᷑
de pe. di. j. c. ↄuertimi.v.hinc etiã La

3arus.c.qᷓ;tuſlibet.⁊·S deniq;.in verbo

ſon
ſicut

e⸗

fuerit
nno.
inen
lit qui

cont

gern
N
hoſtf
pedi.
auten

wdos
G
do
e
er/
Ohr
.
ſelent
diritari
batade
bense⸗
ſcde
hi

fume

atiß
fent
dlije
clumn

panis.

fani:

/

ſc
Mohuu

hef

lel

anen
nhen
Wisre.

nöſuner
vhane ſo⸗

lſami
.
wninene/
wendene,
anlimninz
ſunmntei
tnſohnis
Gteden
Net

enbion
ini cn⸗

us. triij.

8.19
Rorannen:
pbes
diuin

dmamde
us
chdee.

nſonoal⸗
inonizen
un uthe.
mugutn
n
u t⸗
felte⸗
. 4 i.
ag
hncen
iqgiuwn⸗

Johannes

moꝛtuos.c. quem penitet. in fi. di. ij. c

ſicut tribus.⁊ di.iij.c.adhuc inſtãt.di.

tuſlibet.⁊ pꝛece.c.quem penitet.⁊ pᷣ.c.
a nobis. ij.
¶AQui credit in me etiam ſi moꝛtuus
fuerit viuet.de pe.di.iiij.ante.c.in do⸗
Hoc autem a ſemetipᷣo non dixit. ſʒ
cum eſſet pontifex anni illius pꝛopheta
uit.quia ieſus moꝛiturus erat ꝓ gente.
⁊ non tantum ꝓ gente.ſed vt filios dei

q̊ erant diſperſi congregaret in vnum.

j.q.j.c.dictum eſt a domino.c.dominꝰ.
poſt pᷣn. q.vij.c.ij.in verbo. cayphe.de
pe. di. iiij · S hanc ſocietatem.in pᷣn.c. ꝙ
auten.
Ca. XII

¶Lazaru

1s vo vnus erat ex diſcũben⸗

tibus. Maria ergo accepit libꝛam vn/⸗/
guẽti.ſequitur.⁊ domus impleta eſt ex
odoꝛe vnguẽti.ſequitur. Cogitauerũt
autem pᷣncipes ſacerdotum vt ⁊ laʒarũ

interficerent.de pe.di.j.c.quantuſlibet

ORat. xx vj. Mar. xiiij. Lu. vy.
Auare hoc vnguẽtum non vendit᷑
trecentis denarijs ⁊ datum eſt egenis.
Dixit autẽ hocnon qꝛ de egenis ꝑtine/⸗

bat ad eum.ſed qꝛ fur erat ⁊ loculos ha
bens ea que mittebant᷑ poꝛtabat.ſ.iu/
das. j.q·j.c.habebat.c.exemplum.ij.q
j.c.de manifeſta.vij.q.jS: cum autem.
ibi.q;uis ſciret eum furem.xxiij.q.iiij.

fuerit multum fructum affert.de conſe.

di.ij. c. in ſacramento in glo. de deci. c.
cum nõ ſit in homine jin gloſa.in ver.

panis.

¶ Nenit ergo vox de celo dicens. clari
ficaui ⁊ iterum clarificabo.de cõſec̃.di.

277

v.pacificata.in pᷣn.in glo.
— Ca. xIIJ
¶ Et cum accepiſſet lintheum pᷣcinxit

vi· Cej. de ſen. ex. c. a nobis.ij.
Soluite eum ⁊ ſinite abire.pᷣ.c.quã⸗

ear rig dei,

c.iij.⁊.c.ij.iſta·j.c.xcii.
Amen amen dico vobis niſi granuʒz
rumenti cadens in terram moꝛtuũ fu⸗

erit ipᷣm ſolum maner.ſi auteʒ moꝛtuũ

Nunc iudicium eſt mundi nunc pꝛi⸗
eps huius mundi eijcietur foꝛas.xxxij
in glo. de ↄſe. di. ij. c. in calice. in

c.in domo. x:· pcee.
Ego ſum via ⁊ veritas ⁊ vita. viij.·

ſe demum miſit aquam in peluim ⁊ ce⸗
pit lauare pedes diſcipuloꝛum. xcv. di.
c.ecce.in fi.xxiiij.q.j.c.que dignioꝛ. de
pe. di. iij. c. adhuc inſtant.in fi. de cõſe.

di. iij. c. non liceat. in glo. c. de penitenti

pus: in oliloo.
Dicit ei petrus non lauabis mihi pe
des in eternũ.xxij.q.ij.c.beatus.

¶Reſpondit ei ieſus. ſi non lauero te

non habebis partẽ mecũ. de pe.di.j.c.
põt fieri. in tex.⁊ in gol.
Aui lotus eſt non indiget niſi vt pe⸗
des lauet. ſed eſt mundus totus.de pe.
di. ij. c. ſi em.ante með.j.q.j.c.emenda⸗
ri. in fine.de conſecra.diſt.iiij.c.quãdo
ij.. c. ſieos. M.
¶ MAos vocatis me magiſter ⁊ dne. et
bñ dicitis. ſum etem.per Johã. An. de
¶Amen amen dico vobis qꝛ vnus ex

vobis me tradet.ij.q·j.c.vnus. Mat.

7

rat ergo recumbens vnus ex diſci
pulis eius in ſinu ieſu quez diligebat ie
ſus.xciij.di.ca.legimus.ibi.de pectoꝛe

ſaluatoꝛisꝗ· vlti.c.

Ille eſt cui intinctum paneʒ ego poꝛ⸗
rexero ⁊ cum intinxiſſet panem dedit
Jude Simonis ſcariothis ⁊ poſt buc
cellam introiuit in eum ſathanas. de cõ
ſe. di. ij. cccum omne.⁊.c.⁊.ſancta.c.ſic
iudas.j.q.j.c.xpᷣs.⁊·S:opponit᷑.
MAuidam enim putabant qꝛ loculos

*

habebat iudas ꝙ dixiſſz ei ieſus. ſt upꝛa

Viioli adhuc modicum vobiſcũ ſuʒ
de peni. di. iiij. c. hanc ſocietatem. v. ꝙ
guen. H”MẽñK
Animam meam pꝛo te ponam. de pe
m. di. ij. c vuullt.

S domo patris mei mãſiones mxte
unt. ſi quo minus dixiſſem vobis quia
vado parare vobis locum.de pe.di.iiij

di.c.ſi conſuetudinem.⁊.c.ſe.xj.q.iij. c
abijt. c. extimant.in vobo veritas.de pe
ni. di. ij. c. ſi enim. vltra pᷣn..xxxv.q.x.
c.j. in pn. de conſe. di. v. c. penul. ⁊. j. q. .
i 2

Johannes

Si cognouiſſetis me vtiq; ⁊ patrem
meum cognouiſſetis.de pe.di.j.c.qᷓ;ob

¶ Bam vos mundi eſtis ppter ᷣmonẽ

quem locutus ſum vobis.de conſe.di.

Non em loquet᷑ a ſemetipᷣo.ſʒ q̃cun⸗

q audiet loquet᷑.de ↄſe.di.v.c.fi.cum

erer ſaucte ſerua eos in nomie tuo

nos. de cele. miſſa.c.cũ marthe.añ fi.de

luos dediſti mihi vt ſint vnum ſicut ?

ſeer
c.·j. ⁊.vij.q.j.c.omnis.xxij.q.ij.ca.ſidqs et ⁊ annunciabit vob.de conſe. di. v.c. M
ꝑ vetus.de cele.miſſa.c.in quadam. penul.⁊ ibidem in titulo. der

dee

rem. in glo. . glo. an penul. = ſin
Aos autem videbitis qꝛ ego vViuo? AUVos autem contriſtabimini ſʒ triſti⸗
võs viuetis in illo die vos cognoſcetis cia veſtra vertet᷑ in gaudiũ.de coſe. di. 4
quia ego ſum in patre meo ⁊ vos in me j.c.hi duo. in fi.xx vj.di. c. ieiuniũ.in ſi. n
⁊ego in vobis.de conſe.di.ij.c.in xpᷣo xvj.q.j.c.placuit.ij.⁊ ecõtra.lxxx vj.di los,
pater. ſtin. c.cuʒ multa Hiere.xxxj. Jaco.iiij. nn⸗
¶ Qui autem diligit me diliget a pfe .
meo ⁊ ego diligam eum. ⁊ manifeſtabo (Ta. XVII. deden
im. de con. di. ij. c. ſpecies. A nenr
Nenit em.pnceps mundl huius ⁊ in Eicut dediſti ei poteſtatem omnis .
me non habet quicqᷓ. xxiij.q.fl. ante. c. carnſis. vt omne quod dediſti ei det eis deon
conuenioꝛ.de pe.di.ij.ca.ſi enim. vltra. in vitam eternam.de peni.di.iiij.c.ſi ex Veru
pn. 3 bono.yvltra mediuʒ.ibi.vt omne qð de tbe
Nacem relinquo vob paceʒ meã do diſti ⁊c. ni.
obis.xxiij.q.j.c.niſi bella.

(Ca. xXxV. HNon peis rogo tantum. ſed pꝛo eis ni
– qui credituri ſunt ꝑ verbum eoꝛũ in me cl
¶ aioꝛem hac dilectionem nẽo ha⸗ vr omnes vnum ſint ſicur tu pater ĩ me i
bet vt animam ſuam ponat qs ꝓ amicd ⁊z ego in te vr ⁊ ipᷣ in nobis vnum ſint.
ſuis. de pe. di. i. c. qui vult. v. q. v. c.uõ vt mundus credat quia tu me miliſti.
omnis.de renũ.c.niſi ·S.verũ. xrxxv. eq.x.c.j.de ↄſe.di.ij.c.in xpᷣo pat᷑ ſlen
NMon vos me elegiſtis ſed ego vos in pᷣn. ⁊ pce.c.cum marthe. “ (Er
elegi ⁊ poſui vos vt eatis ⁊ fructũ affe⸗ ſer
ratis.⁊ fructus veſter maneat. de cẽſi. (Ca. XvVII. Qd
c.ꝓcurationes.in fi. . . —S P
Sn autem venerit paraclitus quẽ ¶ Sic reſpondes pontiſici.reſpondit de
go mittam a patre ſpũm veritatis qͥ a eiieſus. ſi male locutus ſum teſtimoniũ
patre ꝓcedit.de conſe.di.v.c. penultio perhibe de malo. ſi autem bene qd me
glo. penul. ⁊ in titulo.j.q.j.c.j·c.ſequ?z cedis.xciij.di.c.dominus.ij.q.vij.c.pᷣ det
ti. ſuumunt. 2. 5· ecce. poſt. ca. teſtes. ⁊ poſt
(Ca. ꝛXVI: c. Siquis nos.xxiij.q.j.c.paratus.vij. n
= g.j. c.ſuggeſtum.in verbo ꝓtulerit. de wd
¶Abſq; ſynagogis facient vos.ſed ve ſymo.c.iij. ſun
nit hoꝛa vt omnis qui interficit vos ar cmmon ergo petrus habens gladiuʒ ai.
bitretur obſequiũ ſe pᷣſtare deo.xv. q.j eqduxit eum ⁊ ꝑcuſſit pontificis ſeruum
S.j. Mat.x. Mar. xiij. Lu. xij. ⁊ abſcidit auriculam eius dexteram.xx In
Adhuc multa habeo vobis dicere ſʒ iiij. q.j.c.ſi petrus.xxiij.q.iij.c.pꝛo mẽ⸗ deli
non poteſtis poꝛtare modo.xxvij.q.ij. bꝛi MDat. xx vj. Mar. xiiij. Lu. xxij. ſia⸗
c: inuenta.in glo. ? Aire gladium in vaginam Tupꝛa hin
LCum autem venerit ille ſpũs verita⸗ Alat. xxvj. “?́èc P
tis docebit vos omnem veritatem. de HNHobis non licet interficere quenqᷓ;. W
conſe.di.v.c.penul.⁊.c.fi.de renũ.c.ni de peniten. diſt. j.c. periculoſe.in tex.et 3

6

ſe
verũ.

eeÜS- „inglo. 1
lle me clarificabit qꝛ de meo accipi⸗ Negnum meum non eſt de hoc möo w

ſediy .

deccſed,
lmmniü ig,
lnrnei

en omnis
kadae
mece

mieno
nſar

1ſeipes
neweinpe
aterinne
nunſin.
ne niſſt.
ntpope

rchon
iehmmni
bergtn
anch
ſes i
ms.
uent. de

nscadiu
os ſeruun
ueand
icpon⸗
. ſpen

ecerqů
eiuter.

ehoench

NMMar. xv. Lu. xxiij.

Zohannes

ſiex hocmundoeſſet regnum meuʒ mi
niſtri mei decertarent vtiq; vt non tra⸗
Dderer iudeis.xxii

.S.ecce.poſt.c.teſtes.in glo.
Ego in hocnatus ſum ⁊ ad hoc ve/
ni in mundum vt teſtimoniũ perhibeã

veritati. de ſta.mo.c.ꝙ dei.in pᷣn.S.c.x

SGmnis qui eſt ex veritate audit vo⸗
cem meam. DOicit ei pilatus.qͥd eſt veri
tas.xj.q.iij.c.quiſqs.in glo.de dolo.c.
veritas.in pᷣn.

Erat autem cayphas qui conſilium
dederat iudeis ꝙ expedit vnum homi⸗

nem moꝛi ꝓ populo.j.q.j.c.młto.ĩ glo.
¶ Cohoꝛs ergo ⁊ tribunus ⁊ miſtri iu⸗
deoꝛuz compꝛehenderunt ieſum ⁊ liga⸗
uerunt eum.de conſe.di.iij.c.de penitẽ
tibus. Mat.xxvj.Marci.xiiij. Luce

xxjj.

on haberes poteſtatem aduerſum
mẽ vllam niſi tibi eſſet datum deſuper.
xxij.q.j·S·hinc etiam.xxiij.q.j.c.qui
culpatur.⁊ per Arch.de homi. c. j. lib.

M
Anoe legem habemus ⁊ m legẽ de⸗

in ſum.
Erat autem paraſceue paſce hoꝛa q̃⸗
ſi ſexta.de pe.di.j.c.piculoſe.de vᷣ.ſig.
ca.nihil obſtat.
E⸗ rex veſter illi auteʒ clamabant.
tolle tolle crucifige eum.pᷣ.ca.ꝑiculoſe.
¶ Mꝛopterea qui me tradidit tibi maiꝰ
peccatum habet.ibidem. DW
Exiuit in euʒ qui dicitur caluarie lo⸗
cum vbi crucifixerunt eum ⁊ cum eo ali
os duos hinc ⁊ hinc medium autem ie
ſum.xx vj.di.c.deinde.in pᷣn.in glo.vij
q.j.c.ſuggeſtum.in verbo ꝓtulerit. de

pſe.di. iij. c. ieiunia.

Mon ſcindamus eam ſed ſoꝛtiamur
de illa cuius ſit.⁊ pꝛecedit.erat autẽ tu⸗

nica inconſutilis deſuper contexta ꝑ to

tum.xvj.q.vij.ſicut domin.
Mulier ecce filius tuus.xxxij.q.ij.c
lier. in glo.

Beingde dicit diſcipulo ecce mat tua

xxvij.q.ij ·Secce impoſſibilitas.⁊.c.pᷣ⸗

et moꝛi quia filium dei ſe fecit.xiij.di.

uſqᷓ;.⁊.c.ſi enim.
Conſummatum eſt ⁊ inclinato capi⸗

te tradidit ſpiritum.de cele.miſſa.c. In

cs. datthz rxvij-ar. xv. u
Ad ieſum autem cum veniſſet vt vi/

derunt eum iam moꝛtuum nõ fregerũt

eius crura.de peni.di.iij.c.inter omnia

„

Se vnus militum lancea latus ei
aperuit ⁊ continuo exiuit ſanguis ⁊ aqᷓ
ibidem.xxxiij.q.v.c.hec imago. in glo

ſa. de ſum. trini.c. vnico.in cle.de cõſe.

di. ij. c.j.c.non opoꝛtet.ca.reuera.poſt
pꝛin. c.in calice.di.iiij.c.pꝛopꝛie.in fine
de cele.miſſa.c.cum marthe ·S· q̃ſiuiſti.
c. in quadam. SWM ð
¶ Et qui vidit teſtimonium perhibuit

⁊ verum eſt teſtimonium eius.pꝛece.c.
in quadam.

um ſero eſſet die illa vna ſabbato .

d rum ⁊ foꝛes eſſent clauſe.ſequitur. Ve⸗
nit ieſus ⁊ ſtetit in medio diſcipuloꝛum
⁊ dicit eis pax vobis.xx vij.q.ij.ca.ſic
quippe.als.ca.hic quippe.in titulo.de

de conſe. di. j. ca. hic quoq;.in glo.di.ij.

ij. in glo. Lu.xxiiij.
Scn⸗ miſit me pat᷑ ⁊ ego mitto vos.
hec cum dixiſſet inſufflauit ⁊ dixit.acci
pite ſpiritumſanctum quoꝛum remiſe/
ritis peccata remittuntur eis.⁊ quoꝛuʒ
retinueritis retenta erunt.j.q.j.c.remiſ
ſioneʒ.c.Etiã.c.vt euidenter.xj.q.iij.c
nihil.xxiiij.q.j:S-ſi autem.⁊.c.loquit᷑.
de peni. di. j. c.multiplex.⁊ diſt.iij.c.ad
huc inſtant.ante fi.⁊.c.inter hec hircũ.
ij.ibi.vicarios conſtituit.de conſe.diſt.
ij.quomodo.in pᷣn.⁊.c.eccleſie charitaſ
in glo.⁊ diſt.v.c.nouiſſime.glo.fi.⁊.j.
q. vj.c.j.ibi diuinum verbuʒ. Matth.
xvij. ⁊.x viij. B
iſi videro eius fixuram clauoꝛum
ſequitur.non credam.pꝛecedenti.c.ſic
quippe.

¶ An. cendit ſimon petrus ⁊ traxit rete
in terram plenum magnis piſcibus. Et

pꝛecedit.exierunt ⁊ aſcenderunt in na⸗
i

Ad Romanos

uim. xxiiij.q.j.c.non turbatur.Supꝛa
Luce ca..y.
dl Simon Johannis diligis me plus
his. dicit ei. domie tu ſcis quia amote.
dicit ei.paſce oues meas.dicit eiiterũ.
Simon Johannis diligis me. ait ille.
etiam domine tu ſcis quia amo te. dicit
ei.paſce agnos meos. Dicit ei tertõ Si
mon Johannis amas me. contriſtatus
eſt petrus quia dixit ei tertio amas me
⁊ dicit ei.domine tu omnia noſti. tu ſciſ
quia amo te. dicit ei paſce oues meas.
xxj. di. c. in nouo.in glo.ij.q.vij.ante.c
quãqᷓ;.vj.q.j.c.imitare.viij.q.j.ca.In
ſcripturis.xvj.q.j.c.nuili.xxv.q.j.c.ij
de pe.di.· Schis auctoꝛitatibus.in pᷣn.
7. c.verbum.in glo.⁊ di.vj. c.j.ante ſi.
l. di · Secontra. ⁊.c.fidelioꝛ.⁊·Sipᷣcedẽ.
c.conſiderandum. de conſti. ca.tranſla⸗
to.de elec.c.ſignificaſti.de maio.c.ſoli⸗
te. ⁊ per Johan. An. de re iudi.ca.ij.in
pn. in lle. .
LConuerſus petrus vidit illum diſci⸗
pulum quem diligebat ieſus ſequentẽ.
xciij. diſt. ca. legimus.ibi.amauit pluri

mum.
Bommne hie autem quid.dicit ei Je
us.ſic eum volo manere donec veniaʒ
quid ad te.tu me ſequere.xxiij.q.j.c.ſi.

Eſtis eſt mihi deus cui ſᷣuio
in ſpiritu meo in euangelio ſi
lij eius quod ſine intermiſſio
ne memoꝛiam veſtri faciam
in oꝛationibus meis.xxij.q.j.in ſum.⁊

Thimo.j. “”YMVMUW
Juſtus autem ex ſide viuit.de peni.
di. lij. c.in domo. xxiiij.q.j.ca. Que di⸗
gnioꝛ.de ſacra vncil.ca.vnico.v.in pe

ctoꝛe.S.Abacuc.ijj Gal.iij.c.⁊ Heb.

E icentes enim ſe eſſe ſapientes ſtul⸗

ti facti ſunt. xlix. di. ca. j. v. albuginem.
ſ.Chon..iij. Ephᷣ.iiij.

c.ſi peccatum.de iureiurã.c.etſi chꝛiſtꝰ

donoſoꝛ. ibi. traditos deſiderijs. xj.q.

iij. c.pᷣcipue in expoſitionibus.in ver⸗
bo.paſſionis.

(Mam femine eoꝛum mutauerunt na-

turalem vſum in eum vſum qui eſt con⸗
tra naturam. ſimiliter autem ⁊ maſculi
relicto naturali vſu femine.exarſerunt
in deſiderijs ſuis in inuiceʒ.xxxij.q.vij
c.vſus.ibi.apoſtolus arguebat.

eplero⸗ omni iniquitate malicia.
0

ꝛnicatione.auaricia.nequitia.plenoſ

inuidia.homicidijs.contentõne.dolo.

xxy. di · S· als. v. ⁊ q;uis apoſtolus.
uoniaz qui talia agunt digni ſunt
moꝛte.non ſolum qui faciunt ea ſʒ etiaʒ

qũui ↄſentiunt facientibus.ij.q.j.ca.no⸗

*

(Ta. „ͤͤwvᷣNI.

¶ In quo enim iudicas alterum teipᷣm
lennas. xxxij · vi. ca. nihilxl.di.

on enim eſt acceptio perſonarum
apud deum. de peniten.di.iiij.nec quẽ
q́ᷓ;.in verbo. non demenſuratur.⁊ ſeq̃n.

in glo. fi. j. q. vij. poſt. c. tali. S. Beut. c.

j. de delen ehennl. j. NPe.j. Col. iij. c.
Cum enim gentes que legem nõ ha/
bent naturaliter ea que legis ſunt faci/
neeis ſibi ſunt lex.xix.q.ij.c.due.

Circũciſio quidem pꝛodeſt ſilegẽ ob
erues. ſi autem pꝛeuaricatoꝛ legis ſis.
cir cũciſio tua pꝛeputium facta eſt.xxij.
q.ij · S·fl. in fi. deus verax.

¶ Eſt autem omnis homo mendax.de

NSfidan rein ⸗
¶ Juſtiſicati gratis ꝑ gratiam ipſius.
de nſe.di. iiij.c. ante penul.

(Ta. m.

Kraditus eſt pꝛopter delicta noſtra
æreſurrexit pꝛopter iuſtiſicationem no

Pꝛopterea tradidit illos deus i paſ.
lões ignominie.xxiij.q.iiij.c.nabucho

ſrn
mese

uan
Herpe
mies
peccan
ſßnf
n
ſeshon
hiusd
cheece
tionis
di i.
ico
(Le
ſetdel
o
non
hobi
(e

ſusd
ſume
ien.
tuis
litan
nuif
ſisen
ppaie
dere.
(SoH
llsiS
domi
cſte
nia⸗

Asitt
nabucho

hs/j.
Ginde⸗

untna⸗

lieſtco⸗

Tmaſculi

uſenmn

Ahenf
.No.
ſws.
Nniſune
aſzei
a

Nbl

cnmm
füna gi⸗
n ſch.
Gat⸗
Cijc.

nröh
3ſunnfa/
ede
ckſlgic⸗

Ad RBomanos

ſtraʒ. de cele. miſſa. c. cum marthe · . ſg

tales ex eo.
((Ca V.

¶ Pꝛopterea ſicut per vnum homiem
peccatum in hunc mundum intrauit. et
per peccatum moꝛs.ita ⁊ in omnes ho⸗
mines moꝛs pertranſijt in quo omnes

peccauerunt.de conſecra.di.iiij.c.que⸗

ris. in fi. ⁊.c placuit vt qcunq;.
nes homines in condemnationem.ſicꝑ
vnius iuſticiam in iuſtificationem vite
æ pꝛecedit. in ſimilirudinem pꝛeuarica⸗
tionis ade qui eſt foꝛma futuri.de cõſe.
di.iiij.c. regenerante.⁊ de ſum. trini. c.
vnico.in cdle.
¶ Lex autem ſubintrauit vt abunda⸗

ret delictum. j. q. j. benedictio.in glo.
Scientes quia tribulatio patientiaʒ
opatur.de peni.di.ij.c.vnctio. in gloſa
