hominem reſurrectio moꝛtuoꝛuʒ. Et ſi⸗
cut in adam omnes moꝛiuntur.ita et in

chꝛiſto omnes viuiſicabuntur. de cõſe.

di. iiij.c.regenerante.ar.⁊ de ſum.tri.c.
vnico.in cle.S. Rho.c..
um autem ſubiecta ſunt ei omnia.
equitur.vt ſit deus omnia in omnibus
” in ſi.
AQuotidie moꝛioꝛ pꝛopter gloꝛiaʒ ve
tram fratres. quam habeo in chꝛiſto ie
ſu. xxij.q.j.c.ij.c.vt noueritis.de iureiu
ran.c.etſi chꝛiſtus.
Manducemus ⁊ bibamus.cras eni
loꝛiemur. ve pe.di.ij.c.ſi eni.vv.petxꝰ.
ij. xv.quis enĩ nõ libenter audiat.
Coꝛrumpunt eni moꝛes bonos collo

quia mala.xxxvij.di.c.turbant.in glo.

⁊ per Jo.an.de cele.miſ.e.j.in.vᷣ.collo
uia. in cle. .M
on omnis caro eadem caro.ſʒ alia
hominum.alia pecoꝛum.alia volucrũ.
alia piſciũ.ꝑ Guið.iiij.di.c.deniq;.
BHpoꝛtet enim coꝛruptibile hoc indu
ere incoꝛruptionẽ.⁊ moꝛtale hoc indue
re immoꝛtalitatem.de ſum.tri.c.j.in v.
nunc geſtan.

enſn ia voschz. Boſin
¶ Aeniam aũt ad vos cũ macedoniã ꝑ

iquis non amat dñm noſtrũ ieſum
chꝛiſtum. ſit anathema maranatha.·xx⸗
iij. q. iiij. c. guilizarius. xxiiij.q.iij·· ſed

Nmb
pr
ſin
tei⸗

nte
N
Pebari
vexhis
bale

tori
ors.
Kanda
.
lodſun,
it ab⸗
ni trii.
ſdere

ne⸗
o; Eit⸗
Ur. ain
r. deche
ſun. m.

ionmniz.
uims
i o.

upr
nchntbe⸗
Nimd

lscsci
lu.
onose
mminge
ℳ

narg
luunt.
hng.
Netrnn
eborindue
niczind

Ad Choꝛinthios II

Epiſtola ſecũda ad Coꝛinthios

e

El.

—

Cientes qm ſicut ſocij paſſionũ

eſtis ſic eritis ⁊ conſolationis.
de ſepul. c.j.

am gloꝛia noſtra hec eſt teſtimoni

um conſcientie noſtre. xj. q.iij. c. int ver
ba. de ſacra vnctl.c.vnico.
Esgo aũt teſtem inuoco deũ in aiam

meam ꝙ parcens vobis nõ veni vltra

coꝛinthũ.ix.q.iij ·S· ꝓbatur.ibi.recon⸗

apitulũ. —A.

Cui aũt aliquid donaſtis.⁊ ego nam

⁊ ego qð donaui ſiquid donaui ꝓpter
vos in pſona chꝛiſti.vt nõ circuuenia⸗

ra ſathana. xxiij.q.iiij·· pᷣcepta.
on enĩ ignoꝛamus cogitatiões eiꝰ.

xxvj. q.v.c.nec mirũ.vltra með.p · S· p
cepta.in fi.

tur. alijs quidem odoꝛ moꝛtis in moꝛtẽ
alüs aũt odoꝛ vite in vitã.xxiij.q.iiij.c.
nabuchodo.in pꝛinci.de ſacra vnctl.c.
vnico · S· ij.
Ta. II..
¶ Littera eni occidit ſpiritus aũt

bono. ante fi.S. Jo.c.vjJ.
ominus ſpiritus eſt.xxiij.q.iiij.c.

quidem.ver. antropomoꝛphite.S. Jo.

¶ Abi autem ſpiritus domini ibi liber
tas.xix. q.ij.c.due.in fi.de renunc. ca.
niſi.c.verum.de regula.ca.licet.et per

Jobß. an. de heretl.c.fi. in cle. v. tertio

in fi.

Mꝛopter quod non deficimus ſed li⸗

cet is qui foꝛis eſt noſter homo coꝛrum
pitur.tamen is qui intus eſt renouatur

de die in diem. de conſecra. diſt. iiij. ca.

nõ exquo.

Bmnes eni nos manifeſtari opoꝛtet
an tribunal chꝛiſti vt referat vnuſquiſ⸗
qʒ ꝓpꝛia coꝛpoꝛis ꝓut geſſit ſiue bonuʒ
ſiue malum.de pe.⁊ remiſſ.c.cum ex eo
xxiij. diſt. c. qui epiſcopus.S.ad Rho.

Auia chꝛiſti bonus odoꝛ ſumus.ſeq;

viui⸗
ficat. de conſe. di. ij. c. j. de pe. di. iiij. c. ſi

¶ Am ſi vnus pꝛo omnibus mo ꝛtuus
eſt. ergo omnes moꝛtui ſunt.et p ꝛo om⸗
nibus moꝛtuus eſt chꝛiſtus.vt ⁊ qͥ nũc
viuunt.iam non viuant ſibi.ſe d ei qͥ ꝓ
ipſis moꝛtuus eſt et reſurrexit.viij.q:·
c.in ſcripturis.xxxiij.di.c. vſc;. .

¶Eum qui non nouerat pecca tuʒ. pꝛo

bis peccatuʒ fecit. de pe. di. ij. c. ſi eni

Hre pꝛinci.ibi.qui cum peccatum non

— .
ℳ—

Agdiuuãtes aũt exhoꝛtamur ne in va
cuum gratiam dei recipiatis.ꝑ Guið.
de conſe. di. ij. ſufficit. ⁊ diſt. iiij. c. ij in
¶ Ecce nunc tempus acceptabile.ð pe
niten. diſt. j. c. ecce nũc tẽpus.Eſa.xlix
Ecce nunc dies ſalutis nemini dan⸗
tes vllam offenſionẽ.vt non vitupere⸗
tur miniſteriũ veſtrum. xliiij.di. c.quã
do. j. in fi. lxxxj.di.c.opoꝛtet.ij.q.v.ca.
ſi mala.de conſe.di.iiij.c.cũ tm.de adul
te. c.ſignificaſti.
n charitate nõ ficta.⁊·S· fi. S.j.Chi
mo.j.ibi.finis pꝛecepti eſt charitas.de

coꝛde puro et cõſcientia bona ⁊ fide nõ

fic p · S · fi. in ön. „ 2èðDGD
der gloꝛiam 7 ignobilitatem. per in
famiam ⁊ bonam famã.vt ſeductoꝛes ⁊

Banc laklihi unt plurimi.

anqᷓ; aũt nihil habentes et omnia
poſſidentes.de exceſſi.pᷣla.c.nimis.j.⁊
xxxji. di. c. lex.
MAuaſi triſtes ſemꝑ aũt gaudentes.
ꝑ Joh.an.de reliqui.c.vnico.in ver.la
chꝛymamur.in cle. õs
i Aue eni participatio iuſticie cũ iniqᷣ
tate.⁊ que ſocietas lucis ad tenebꝛas.q̃
autem conuentio chꝛiſti ad belial.ð pe.
di. j. poſt. c. reſuſcitatus.di.ij.c.ſi enim.
poſt pᷣn. xxxiiij.q.ij.c.nõ ſatis.
Cag, I. .
ſEecceiii oc m deum coöͤtri
ri vos. quantã in vobis oꝑatur ſoli⸗
citudinem ſed defenſionem.ſed ad indi
nationem ſed timoꝛem.ſed deſideriũ.
ed emulationem. ſed vindictam. In oĩ
bus exhibuiſtis vos incõtaminatos ee=

negocio.x.c aer.

½ VIII⸗:

¶ Non enim vt alijs ſit remiſſio vobis
auũt tribulatio.xvj.q.vij.c.j.in glo.⁊.x⸗
xv. q.j· Sefi. añ fi. 2, . =
Pꝛouidemus enim bona non ſolum

coꝛam deo ſed etiam coꝛam omnibꝰ ho⸗

„

ma. c. xij.

CCa. K.

Aui parce ſeminat parceet metet.et

qui ſeminat in benedictionibus.de bñ⸗
dictionibus et metet. de pe. ⁊ remiſ.ca.

minibus. xij. q.j.c.nolo.ſ. upꝛa. ad Rho

cũ ex eo. Pꝛouer.xij.j. Coꝝ.xv. Galł.
vj. Hiere.xij. ””M
nuſquiſq; pꝛout deſtinauit in coꝛ⸗

e ſuo nõ ex triſticia aut neceſſitate. hi⸗
larem eni datoꝛẽ diligit deꝰ.xxiij.q.vj.
Sex his.Ecci.xxxv.

Ta⸗ X:

Cõſilia deſtruẽtes.ſeqͥt᷑. Et in pꝛom
ptu habentes vlciſci onnem inobediẽ⸗
tiam. cum impleta fuerit veſtra obediẽ⸗
nia.xxiiij.q.iij.e.de excõicationis.xxiij.
q.vj. c.j.de dolo.c.veritatis.de poſtu.
pla. c.ſ..

nem caſtam exhibere chꝛiſto. xcvij. di.
c.j.⁊.xx vij.q/j.c.nuptiarũ.añ ſi.de bi⸗
ga.c.dehitũ.in glo.
¶Et cum eſſem apud vos etegerẽ nul
lioneroſus fui.de cenſi.c.cũ apls.
pſe enim ſathanas tranſfigurat ſeĩ
angelum lucis.xxvj.q.v.c.epiſcopi.c.
nec mirum.vltra með.xxix.q.j·S·j.ð re
gula.c.licet.ne cle.vel mo.c.ii.
¶ Libenter eni ſuffertis inſipientes.cũ
ſitis ipᷣi ſapientes.xiij.q.iiij.poſt.ca.q;
chꝛiſtus.in glo.
In laboꝛibus plurimis in carceribꝰ
abũdatiꝰ.in plagis ſupꝛa modũ in moꝛ
tibus frequenter.j.q.iij.ſaluatoꝛ.in pᷣn
cipi. ibi. cum apoſtolo.per młtas tribu⸗
latiões. ⁊c.vij.q.j.c.fi.ibi.aſcẽdit.ĩfra.

¶ Beſpondi enim vos vni viro virgi⸗

¶Cer naufragium feci. vij. ·· ca. ad⸗

Ad Choꝛinthios II

Quis infirmatur et ego nõ infirmoꝛ.

quis ſcandaltʒatur et ego non vꝛoꝛ. vij

—

q.j· · cũ vero.ij.q.vij:item obijcitur

xxiiij.q.j.c.que dignioꝛ.

tꝑ feneſtrã in ſpoꝛta demiſſus ſum

„

Scio hominẽ in chꝛiſto ante annos.

xiiij.ſiue in coꝛpoꝛe ſiue extra coꝛpꝰ ne⸗

ſcio deus ſcit raptum hmõi vſq; ad ter⸗

tium celum. xiij.q.ij.fatendum.xx vj q

i. ante i. .
7 NPꝛo hmõi gloꝛiaboꝛ.pꝛo me autẽ ni
hil niſi in infirmitatibus meis.ſequitur

LTibenter igitur gloꝛiaboꝛ in infirmitati

bus- meis.de renun.ca.niſi ·S: alia vero

Et nemagnitudo reuelationum ex⸗

lat me.datus eſt mihi ſtimulus carnis
mee angelus ſathane qui me colaphiſet
de conſe.di. ij. c. et ſancta.xxiij.q.iiij.pꝰ
c.ꝙ chꝛiſtus.in ver.multimoda.in glo.
ibi. reuelatiões ſuas.xxxij.q.v.c.ſi pau

lus.inpᷣn. „.
Rropter quod ter dñm rogaui vt di

ſcederet a me.et dixit mihi. ſufficit tibi
gratia mea. nam virtus in infirmitate ꝑ
ficitur.v.q.v.ca.non omnis.DBeutero.

Cum eni infirmoꝛ tũc potẽs ſum. pᷣ.
*§ glia vero. .—
Eec eni debent filij parentibus the⸗
ſauriʒare.ſed parẽtes filijs.xv.q.j.c.p̃ᷣ
dicatoꝛ.de cenſi.c.cũ aptltus.
¶ Timeo aũut ne foꝛte cum venero non
quales volo inueniã vos.xj.q.iij.c.an⸗
teceſſoꝛ.in ſi.

¶ Atin oꝛe duoꝛũ vel triũ teſtiũ ſtabit
ome verbum.ij.q.iiij ·S·j.⁊.ca.placuit.

rz et pꝛedico vt pᷣſens vobis ⁊
nunc abſens his qui ante peccauerunt.

de peni. di. iij. c. gadhuc inſtant. añ k. x.
reſtat in ggiillo.

per murum. vij.q.j·s·hoc tunc.⁊.c.fi. ?
c.ſciſcitaris.ibi.fuiſſe apoſtolos.Acil.

Deutl.xvij. Math.xviij. Heb.x.Jo.
X. 30⸗*

pheor
lltere⸗
Gs
zaß⸗
E.
verit

6
nani
Heh
wloj.
ſey

l⸗

nnos,
W le⸗
gum⸗
nt
e tini
ſaguinr
fmmi
u

Gn.:
ls ams
Glpnle
g
nge.
Ae

idi
fictbi
manen.
Donend.

ubiete⸗
1N

.
enend hon
icA⸗

I.
fuͤſt
aghn.
⸗
grobis

auamnt.
n

Ad Galathas

¶ Zin ex imentum querit eius qui in
me loquit᷑ chꝛiſtus.xxviij.q.j.c.ſit eni.
ante ſi.

Epiſtola ad Salathas.

Q

X. 1411

—

lo euangeliʒet vob pꝛeterqᷓ; qd
j.q.iij.c.ſi is qͥ pᷣeſt.xxiiij.q·iij.

i adhuc omnibus placerem.chꝛiſti
ſeruus non eſſem.xlvij.di.c.fi.

ſiam dei. xxiiij.q.iiij.c.quis nos poteſt
ibi. hoꝛrendum.S. Mhilt.c.iij.

in ſum.
gpitul
Mui enĩ op
latum circũciſionis.oꝑpatus ẽ et mihi in
ter gentes.ar. xj.q.iij.c.ad menſam:jin
lo. in v. aplus fuit gentilis.

bh. I.:

—

„

Cum aüt veniſſet petrus antiochiã.
in faciẽ ei reſtiti qui repꝛehẽſibilis erat

ſequitur.cũ gentibus edebat.cum autẽ
veniſſent. ſubtrahebat et ſegregabat ſe
timens eos qui ex circũciſione erant.ſe

quitur.ſed cum vidiſſem ꝙ nõ recte am
bularent ad veritatem euãgelij.dixi ce⸗
phe coꝛã omnib ſi tu cũ iudeus ſis gen
tiliter et non iudaice viuis.qũo gentes

cogis iudaiʒare.viij.di.c.qui contem⸗
pta.ij.q.vij.c.paulus.ij.c.puto.⁊·S:ec

ce.pᷣ.c.teſtes /in expoſitionibus.in.v.

veritas ſcʒ euãgeliI.
¶ Oinſenſati galathe quis vos faſci⸗

L S rhomanos.ar.j.q.j.c.marcion.in ti⸗

tulo · v. c. Manifeſtũ ẽ quia iuſtus ex
fide viuit. xxiiij.q.j.c.vbi ſana.S. Rho

ma. C.] * G
¶ Maledictus homo qui pendet in li
gno.xxxij.q.iiij · his ita.in v.maledi⸗
cta. in glo. S.DBeut..xxj.
uid igitur lex pꝛopter tranſgreſſio

nem poſita eſt. ar.iiij.di.c.j.⁊.xxix.q.ij

c.:duo.in ön.
e4 concluſit ſcriptura oĩa ſub pec⸗
cato. de pe. di. ij. c. ſi enim. v. liberi. diſ.
iij. c.totam. —

Ed licet nos aut angelus de ce⸗

euangelizauimꝰ vobis anathe

Pm ſupꝛa modum ꝑſequebar eccle⸗
Ecce coꝛã deo qꝛ nõ mentioꝛ. xxij.q·j
atus eſt petro in apoſto⸗

nauit non obedire veritati.de pe. di. ij.

taq; lex pedagogus nr fuit.xxiij.q
iiij ·S· ex his.
Auicũq; eni in chꝛiſto baptiʒati eſt.
chꝛiſtum induiſtis. de conſe. di.iiij. ca.
MNon eſt iudeus neq; grecus.non eſt
ruus neq; liber. non eſt maſculus ne⸗

qʒ femina.omes enĩ vos vnum eſtis. in

chꝛiſto ieſu. xxix.q.ij · S.j. de ↄiugi.vᷣuo
ca..j.

—Ka.. II
ta ⁊ nos cum eſſemus ꝑuuli ſub ele

mMentis huiꝰ mundi eramus ſeruientes
ſequitur. quomodo conuertimini iterũ

ad infirma ⁊ egena elementa.quibꝰ de⸗
nuo ſeruire vultis. dies obſeruat ⁊ mẽ
ſes ⁊ tempoꝛa et annos. Timeo aũt ne

foꝛte ſine cauſa laboꝛauerim in vobis.

xxiiij.q.iiij. ca.quidam.v.hermogeni

ani. v. ebionite. xxvj.q.vij.c.nõ obue

vbi venit plenitudo tempoꝛis mi
ſit deus filium ſuũ factum ex muliere fa
ctum ſub lege.vt eos qͥ ſub lege erat re⸗
dimeret. de conſe. di. iiij. c. ꝓpꝛie. in fi. .
Thimo. j. ðM
Bicite mihi qui ſub lege vultis eẽ le⸗
gem non legiſtis. H. v. ebionite.
Am aut eſtis filij dei miſit deus ſpm̃
llij ſui in coꝛda yeſtra clamantem abba
ter. xxiij.q.iiij.ante.c.cũ in lege.
Qð ſi filius heres ꝑ deum. xxxij.q
iij c. dicat. ar. S. ad Rho. c. viij.
¶ Sed qũo tunc is qui ſᷣm carnem na
tus fuerat.perſequebat᷑ eũ qui ᷣm ſpm
ita et nunc.xxiij.q.iiij.qui vᷣm carnẽ.c.
nimiũ.in v.mali.c. ſi eccleſia.in pᷣn.ar.
iij. q.j.c.nulli.in pn.
ijce ancillam ⁊ filium eius.nõ enim
heres erit filius ancille cum filio libere.
xxij.q.ij.c. non omnis.q.iiij.c.ij. ⁊ ca.
dicat. Geñ. xj.
¶ Illa aüt que ſurſum eſt hieruſalem li
E. p. c. ſi eccleſia.in pᷣn.
Ercsese paulus dico vobis quoniã
ſi crcũdamini chꝛiſtus vobis nihil ꝓp⸗
derit. xxviij. q.j. c. ſic enim. vltra mediũ
xxxv.q.ix.c. ententiã. in glo. ⁊ de bap.
ca maioꝛes.in pᷣn. L
Nam in chꝛiſto ieſu.neq; circeuneſin

ſ

aliquid valet neq; pꝛeputium ſed ſides
queꝑ charitatem oꝑatur.de pe.di.ij.c.
circũciſio.⁊·S· cũ ergo.c.quicũq; ab il⸗
la.c.firmũ.c.apłus.di.j.S:põt.xx viij.q
j.c.vxoꝛ.j.q.j.c.non ſanant.gloſa fi.de
ſum.tri. in rubᷣ.de ſacra vn.c.vnioco.
Auis vos impediuit vitati nõ obe⸗
e. S. C. iij.
Mogdicum fermentum totam maſ⸗

fſam coꝛrumpit.xxiiij.q.iiij.c.reſecande

conſtituerũt ne facile.c.ſiquis erga.ibi.

xlv.di.c.ſed illud.in fi.ibi.ſicut ex vna
0 Cox. v.

Aenz ⁊ abſcindant᷑ qui vos contur

ant.ij.q.vij.c.accuſatio.j.ibi.apoſtoli

apoſtoloum.

Rho.xi ij.j. Pet᷑.ij.
uod eMitn ducemini. nõ eſt ſub
lege.xxiiij.q.vj · S· ex hiſ.xix.q.ij.c.due
in i. de regula. c. licet. “”
. Manitfeſta ſüt aũt opa carnis.ꝗᷓ ſũt
foꝛnicatio.immũdicia.impudicitia.lu⸗
xuria.idoloꝛũ ſeruitus.ij.q.v.c.que ve
ro lotarius.xxxij.q.iiij.c.in eo.in glo.⁊

in textu.ibi.immũdicia comes luxuria.

j.q.vij.c. poſtulatus.xxiij.q.iiij · S· pᷣce⸗

ſequitur.xxv.di ·S· Alias.v.⁊ quãuis

apoſtolus. xxiiij. q. iij.c. hereſis. xxvj.q

v·S.j.cũ omnis.ð pᷣben.c.auaricie.j.q.
f.c.ſicut vergeri.in fi ad Eph̊.e.v.
¶ Que pᷣdico vobis ſicut pꝛedixi.qm̃
qui talia agunt regnum dei nõ cõſequẽ

tur.vj.q.j.c.illi qui.de pe.di.iij.c. ſane

cauendum.xxx.ꝗ.v.c.qualis.xxj. diſt.
c.deniq;.xxv.di ·S· alias.in fi.xxiiij.q.
iij · S. illicita. de reliqͥ.j.S.j.Coꝝ.ec.v.

(EFrarres et ſi poccupatus fuerit hõ i

Aliquo delicto. vos qui ſpirituales eſt

hmõi inſtruite in ſpiritu lenitatis.ſeqͥt
alter alterius onera poꝛtate ⁊ ſic adim⸗
plebitis legem chꝛiſti. l.di.c.ponderet.

pta.de pᷣſump.c.mandata.in glo.et de
xceſſi.pᷣla.c.dilecta.in glo.
¶ Anuſquiſq; eni onus ſuũ portabit.
xxiij.q.iiij.c.ſiquis a catholica.c.foꝛte
xiij.q.ij.c.in pñti.S.Eʒech.ca.xiiij.ad

oummunicet aut is ꝗͥ catheʒiʒat᷑ ver⸗

¶ ECaro enim concupiſcit aduerſus ſpi
ritum.de pe.diſt.j.c.ꝑfecta.in gloſa.ij.

ld Galathas

bo ei qͥ ſe catheʒiʒat in omnibus bonis.
xiij. q.j·Sehis ita.
Que eni ſeminauerit hõ hecet metet
de pe. ⁊ re.c.cum exeo.ar. Pꝛouer.xxij
j. Coxꝝ.xv. Hiere.xij.ij. Coꝝ.ix.
¶ Ergo du tempus habemus opemur
bonum ad oẽs.maxime aũt ad domeſti
cos ſidei.de ſacra vn.c.vnico.

C Epiſtola ad Epheſ ios

(Ta. 1I:

——

ni noſtri ieſu chꝛiſti qui benedi⸗

rituali in celeſtibus in chꝛiſto.ſicut ele⸗

git nos in ipſo ante mundi conſtitutio⸗

nem vt eſſemus ſancti et immaculati in
conſpectu eius in charitate qui pꝛede⸗
ſtinauit nos in adoptionẽ filioꝛum ꝑ ie⸗
ſum chꝛiſtum in ipſum ᷣm pꝛopoſitum
voluntatis ſue in laudem gloꝛie gratie
ſue.in qua gratiſicauit nos in dilecto ſi⸗
lio ſuo. de pe. di. iiij. c. benedictꝰ ⁊.S· ſie
itaq;. ⁊.c.in domo.

(Ca. „I.

Et eramus natura filij ire ſicut ⁊ cete
ri.de pe.di.iiij ·S.hanc ſocietatẽ.xx vij.
q.j.c.ſciendũ.in ſi.de pe.di.ij.c.ſi enim.
v.xelegit.ibi.nec infans.
Supedificati ſupꝛa firmamentũ apo
ſtoloꝛum et pꝛophetarum. de pe. di.iij.
c. ſi apłus.

(Ca. m.

pꝛudentiam meam in miniſterio chꝛiſti

d cõſe.di.iiij C. cũ tm.
charitate radicati ⁊ fundati vt
poſſitis compꝛehẽdere que ſit latitudo
et longitudo.et ſublimitas ⁊ pꝛofundũ
xj. di. c. eccleſiaſticaruʒ.ꝑ Guið.Apoc̃.
Xxj. Job. xj. YUW

Enedictus deus ⁊ pater domi⸗

xit nos in omni benedictiõe ſpi⸗

dece

hen
Cine

olnn
nno
dethe
Cmni⸗
Ree

tbons,

camenet
Cnerg
Sopenur

Adaneſt
.

3

—

rdon⸗
Uuibenelſ⸗
liiieſi⸗
ſatee⸗
nſtimne⸗
Malinin
nipocc⸗
mmnpee
N
Segee
ndiegor
l§5ùK—

I

n

e .
cherin.

mann

ſtelige
cio chiti,

fundn
ſtunndo
40po.

⸗

Ad Epheſios

ptiſma vnus deus:et pꝛecedit.vnũ coꝛ
pus et vnus ſpiritus.ſicut vocati eſtis
in vna ſpe vocationis.xcv.di.c.eſto.j.
q. j.c.hi qui.c.hãc regulam.xxiiij.q.j.c
loquitur.c.ſciſma.in fi.de pe.di.iij.c.ij.
de conſe. di. iiij. c. ci itaq;. de ſum. tri. c.
vnico.in fi.in cle.de exceſſibus pᷣla.ca.

2£

pnico iclee ſen. excõi.c.j.in cle.Rho
a. xij.j.Coꝝ.xuiij.
Et ipſe dedit quoſdã quidẽ apoſto⸗
los.quoſdam aũt pꝛophetas.alios ve⸗
ro euangeliſtas.alios aũt paſtoꝛes⁊ do
ctoꝛes.de here.c.cũ ex iniuncto.c.ſicut

iam nõ ſimus ꝑuuli fluctuantes

di. c. de his.
¶ Beponite vos m pꝛiſtinã cõuerſa⸗
tionem veterẽ homineʒ qui coꝛrũpitur
Hm deſideria erroꝛis.de conſe. diſt.iiij.

RKenouamini aũut ſpiritu mentis ve⸗
re.⁊ induite nouuʒ hominem qui ſᷣm
deum creatus eſt in iuſticia ⁊ ſanctita⸗
te veritatis.e.di.c.quiſquis.c.non exqͥ
poſt b̈n. de pe. di. ij. c. quõ. renouari. de
apoſta.c.quidã.j.Net᷑.ij.Col.iij. Rho
MAuoniam ſumus inuicem membꝛa.
Hm BGuið.xj.q.iiij.c.ſiquis hoĩem.

¶ Eſtote ergo imitatoꝛes dei. de conſe

cra.di. iiij. c.poſtqᷓ; nos.in fi.j.Cox.iiij
Vhilip.iij.j. YO.iuij. Joh. x-in.
oꝛnicatio aũt et omnis immũdicia
4

t auaricia nec nominet᷑ in vobiſ ſicut
decet ſanctos.aut turpitudo.aut ſtulti⸗
loquium.aut ſcurrilitas que ad rem nõ
pertinet. xlvj.di.c.clericum.xxxij.q.iij

¶ Moc enim ſcitote intelligentes quod

omnis foꝛnicatoꝛ aut immundꝰaut aua
rus quod eſt idoloꝛum ſeruitus non ha
bet hereditatẽ i regno chꝛiſti.j.q.j.c.cũ
omnis.c.ſicut vꝛgeri. in fi.q.iij.c.ſalua⸗
toꝛ.xx vj.q.v·S· j.⁊.xxx.q.v.Cc.q̃lis ð pᷣ
bẽ. cauaricie.S. an Gał c.vj.Colo.iij.
¶Memo vos ſedueat inanibus verb.

Anus dominus vna ſides vnum ba

et circũferamur omi vẽto doctrine.xij.

pꝛopter hocenĩ venit ira dei ĩ filios dif⸗
ſidentie.xx vij.q.j.c.ſciendum.in fi.de
vita et ho. c. vt clericoꝛum. de exceſſi.pᷣ
la. c. clerici.de rapto.c. In archiepatu.

in ogelgicli,

Eratis enim aliquando tenebꝛe nũc
autẽ lux in domino. de pe. di. iiij · S hãc
vnatem. Jo. xij.

urge qui doꝛmis et exurge a moꝛ⸗

tuis et illuminabit te chꝛiſtus.de pe.di

ſtin.·S· hoc idem.in.iij.glo. de ſymo.c

dilectus.j. in glo.

¶ Et nolite inebꝛiari vino in quo eſt lu

xuria. xxxv. di. c. vinolentum. de cõſc.

diſt. ij. ca. in calice.de iureiuran.ca. etſi
chꝛiſtus.
Sʒ impleamini ſpirituſancto loquẽ⸗
tes vobiſmetipfis in pſalmis et hym⸗
nis et canticis ſpiritualibus.de conſe.

di. .c. de hymnis.
¶ Lantantes et pſallentes in coꝛdibus

veſtris domino.xcij.di.ca.j.et per Jo.
an. de reliqui.ca.vnico.ante fi.in cle.in
¶ WUEulieres viris ſuis ſubdite ſint ſi⸗
cut domino.quoniam vir eſt caput mu
lieris.ſicut caput chꝛiſtus eſt eccleſie.x

xxij.q.vj.c.fl.xxxiij.q.v.c.cum caput.j

q.j.c.vt euidenter.xxxiij.q.j.c.ſiqᷣs.de
ſacra vnctj.c.vnico.j.ad Coxꝝ.c.xj.Co

lo. ilj.j. Oet.ieeiil.
texhiberet ipſe ſibi gloꝛioſam ec⸗
cleſiam non habentem maculam aut ru

gam.aut aliquid hmõi.xxj.di.c.qᷓ;uis.
de pe. diſt. j.C. eccleſia. et per Jo. an. de

ſum. trini. c. vnico.in verbo. immacula

ta.in cle.
ta et viri debẽt diligere vxoꝛes ſu⸗
as vt coꝛpoꝛa ſua.xlvij.diſt·S· neceſſe.
Nemo eni vnqᷓ; carnem ſuã odio ha⸗
buit. xxxj.di.c.omino.in gloſa.lxxxix.
diſt. ca. decenter. in glo.xiij.q.ij.c. non
eſtimemus. “dDv
Eꝛohter hoc relinquet homo patrẽ
et matrem et adherebit vxoꝛi ſue ⁊ erũt
duo in carne vna ſacramentum hoc ma
gnuz eſt. ego autem dico in chꝛiſto ⁊ ĩ ec
cleſia. de pe. di. ij · Sadam. in glo. de bi⸗
ga. c. debitum. S. Geñ.c.ij. Math.xix.

Mar. x.j. Coꝝ. vj.

tatem chꝛiſtũ pᷣdicant.quidã ex charita

7
. . „ 7 „ „ „ „ 77 „
epiſcopis et diaconibus.xciij. diſt. c. le⸗

Pbhilippenſes Toloſſenſes

Fili obedite parentibꝰ veſtris in do
mino. hoc eni iuſtum eſt. Honoꝛa prem
tuum ⁊ matrem tuam. xxx.di.c.j.Exo.

xx.Math.xix. Lu.xiij. Mar.x.Ecci.

St vos patres nolite pꝛouocare ad

iracundiaʒ filios veſtros ſed educate il⸗

los in diſciplina et coꝛrectiõe dñi.xl vij

di Eneceſe xxxvi vic lecni.
Et perſonarũ acceptio nõ ẽ apud de
um. S. Deut..c.j. Leuitl.xix. Rhom.ij.
Cobł.iij.Actl.x. Jaco.ij.

are aduerſus infidias diaboli. xiij. q.j.

n omnibus ſumentes ſcutum ſidei

in quo poſſitis omnia tela nequiſſimiig
nea extinguere.xj.di.c.nolite.xj.q.iij.

qui reſiſtit. Eſa.lix.j.Theſſal.v.

pꝛo quo legatiõe fungoꝛ in cathena iſta
de pe. di. i. c. penitentes. .

Aulus⁊ thimotheus ſerui ieſu

ſto ieſu.qui ſunt philippis cum

imus.

voerria. j. in uumma.—
Luidam pꝛopter inuidiam ⁊ contẽ⸗
tionẽ.quidam autem et bonam volun⸗

te.xxiij.q.iiij.c.q;magnũ.in fi.
Quid eni.dũmodo ſiueꝑ occaſionẽ

iue per veritatem chꝛiſtus annunciet.
⁊ in hoc gaudeo ⁊ gaudebo.xix.di.c.ij.

xvj.q.j.c.adijcimus.in glo.vtriuſq;.et

*

per Johan. an. de regula.c.j.in v.offi⸗

cig. in cle. .

Mihi autem viuere chꝛiſtus eſt. et

moꝛi lucrum.vij.q.j.c.fi.de pe.diſ.ij.c.
ſiquis tm. “
Beſiderium habens diſſolui et eẽ cũ

nuite vos armatura dei vt poſſit

Notum facere myſterium euangelij

chꝛiſti.omnibus ſanctis in chꝛi

eſtis eſt mihi deus quo cupiã oẽs

chꝛiſto multo magis melius. ꝑmanere
aut in carne neceſſarium pꝛopter vos.

vij.q.j ·S:cũ autem.⁊.c.fi.de renun.ca.
niſi ˖ S· poꝛro.
MHumiliauit ſ. emetipſuʒ factus ẽ obe⸗
diens vſq; ad moꝛtem moꝛtem aũt cru⸗
cis.de conſe.di.ij.c.timoꝛẽ.xxiij.q.iiij.
c.quis nos põt.in pᷣn. ar.
t in nomine ieſu omne genu flecta
tur celeſtium terreſtriũ ⁊ infernoꝛuʒ.de
immu.ec.c.decet.li.vj. Rho.xiiij.
¶ In medio nationis pꝛaue ⁊ peruerſe

deelec. c. ofriGccl.
Inter quos lucetis ſicut luminaria ĩ
mũdo.j.q.vij.c.ij.vᷣ.ſcio.

EBmnes eni que ſua ſunt querũt.nõ
que ſunt ieſu chꝛiſti.xlv.di.c.licet non⸗

nunqᷓ;. lxiij.di. c.noſſe.viij.q.j.c.ſunt in

eccleſia.de renun.c.quidam. de cenſi.c.

cum apoſtolus.c.pꝛocurationes.et eo.

Scõom emulationem ꝑſequens eccle
n dei. xxiij.q.iiij.ca.quis nos põt.õ.

C. 9⁹
Snd aũt que quidẽ retro ſunt obliui

ſcens ad ea vero que pꝛioꝛa ſunt exten⸗
dens meipſum.ad deſtinatum ꝑſequoꝛ
ad bꝛauiũ ſuꝑne vocationis dei in chꝛi
amus. xyj. q.j·ð·hoc idem.
Scio ⁊ huũiliari ſcio ⁊ abundare. vbi
q; et in omnibus inſtitutus ſum.⁊ ſatia

ri et eſurire ⁊ abundare ⁊ penuris pati
omnia poſſum in eo qui me cõfoꝛtat.xlj

di. c. qð dicit.in fi. xcj.di.c.dlericus.j.in

glo.

I

ra.ibi.ſuꝑ epłam coloſenꝰ.
ẽ caput coꝛꝑis eccłie.per Jo.

Et ipᷣe

gn. de iureiur.c.vnico.in bᷣn.in dle.

Et adiplebo ea ꝗqᷓ deſũt paſſionũ xpᷣi

in carne mea ꝓ coꝛꝑe eiꝰ qð ẽ eccłia.ð ſa

cra yn.c. vnico v. ſed vbi.
T: I.

uicũq; ergo ꝑfecti ſumꝰ hoc ſenti⸗

¶ Baudiũ meũ ⁊ coꝛona mea ꝑ Jo.an.
de reli. c.vnico · S.licʒ.ĩ v.coꝛona.i cle.

Epiſtola ad Coloſſenſes ·
NNNomi ope bono fructificantes
xcreſcẽtes in ſciẽtia dei.xxx vij
di · S· ec

M.

„ 1

Caui

8

tzi obe⸗

Nn fean
nonz de
denere

rii

nei
a nor⸗
ſchntr
decenſi
ſes eteo⸗

ase
wd.

ſmrobli,
enen
pſegvoꝛ
Knchi
h⸗

e i
mahn
auni
Gieut
nasfn
ſes⸗

P.
afums

da N

n.
N
c

A U

R quo ſunt omnes thezauri ſapien⸗
B ſcientie abſconditi.xxx vij.di · S· ſʒ

ecõtra.in fi.

oc aũt dico vt nemo vos decipiat

in ſublimitate ſermonum.vij.q.j.c.ſug
geſtum.

¶Belens qð aduerſus nos erat cyro⸗
graphum decreti.de pe.di.iij.c.ille tan

tus. in v. deletur.
¶ Expoliantes vos veterẽ hominẽ cũ

actibus ſuis et induentes nouũ euʒ qui

renouatur in agnitione dei vᷣm imaginẽ
eius qui creauit eum.de pe.di.ij.c.quo
renouari.de conſe.di.iiij.c.pꝛimum.c.

non exquo.in pᷣn.de apoſta.c.quidam.

58. Eph̊.iiij. Rho. vJ. H
Moꝛtij cate ergo mẽbꝛa veſtra. ſeq

tur.et auariciã que eſt idoloꝛũ ſeruitus
ad Eph.c.v.
Omne quodcũq; facitis in vᷣbo aut
in oꝑpe omnia facite in nomine dni nri ie

ſu chꝛiſti. xxvj. q. .c. non licet. q. vij. c.

Qui eni iiuriã facit recipiet id qð ini

que geſſit.xj.q.iij.c.ij.c.illð.xxij.q.iiij.

c.inter cetera.in fi.
Ron eſt ꝑſonarum acceptio apð de⸗

um.Leuit.xix. Rho.ij.Eph̊.vj.Actl.
x. Jaco. ij.

¶ Mꝛopter que venit ira dei in filios in
credulitatis.S.ad Eph.c.v.
¶ Bermo veſter ſemp in gratia ſale ſit
conditus.de ↄſe.di.iiij.c.ſal.

iris noſtri et fatigationis. nocte
⁊ die oꝑpantes.ne quẽ vrm gra

¶ Sciat vnuſquiſq; vas ſuum poſſide

re in ſanctificatiõe et honoꝛe.xxij.q. iiij

7

Et ne quis ſuꝑgrediatur neq; circũ⸗

ueniat in negocio fratrem ſuum ·in glo

ſymo. c. audiuimus.

Emoꝛes facti eſtis fratres labo

uaremijs pꝛedicauimus in vobis euan
geliũ dei. xcj. di · S·.j.

heſſalonicenſes I et I

Z adolae⸗ l
Molumus aũt vos ignoꝛare fratres
de doꝛmientibus vt non contriſtemini
ſicut et ceteri qui ſpem non habent.xiij.
q·ij.c.qui diuina.c.habent.⁊·S.pᷣce.
lite extinguere. de ↄſe. diſt.

xv.di.c.fi.vᷣ. Itẽ ſcripta de inuentione
crucis.xxij.q.v.c.de foꝛma.ibi.non ſuf
ficit abſtinere.j.q.j.c.emendari.in glo.
lxiij.di. c. agatho. de vita ⁊ hone. c. cum
ab omni. de eo qui cõiug.c.veniẽs.ij. ð

Theſſalo.
Aoniam niſi venerit diſceſſio
WVpꝛimũ ⁊ reuelatus fuerit homo
peccati filius perditionis.xxvij
q.j.c. ſciendum.
amus aũt vobis. vt ſubtra

Epiſtola ſecunda ad Th

enunci

dinate. xx vj.q.vij.c.erga.
dam ⁊ cum eſſemꝰ apud vos hec de
nunciabamꝰ vobis.qm ſiquis nõ vult

opari. nõ mãducet.ar.xvj.q.j.c.genera

lit.de pe.di.iij.c.ſi apłus.in v.defſicit.ij
Aludiuimus eni inter vos quoſdam
ambulãtes inique nihil opantes.ſed cu
rioſe agẽtes.ſequit᷑.vt cũ ſilẽtio operao⸗
tes ſuũ panẽ mãducẽt.xiij.q.j.c.his ita
in fi. ibi. videte qͥd faciat ociũ ⁊ alienꝰ ci
bus ẽ. ar. qꝛ dictũ ẽ cherẽcij.

la pꝛima ad Thimo·

x iuſto nõ eſt poſita. xix. q· ij.
c.due.in fi. xj.q.iij.c.q oiĩpoten⸗
tem. ibi. contra apoſtolos.⁊ ꝑ Guið.
ui blaſphemꝰ fui ⁊ ꝑſecutoꝛ ⁊ cõ⸗
tumelioſus ſed miſericoꝛdiam dei cõſe⸗
cutus ſũ.qꝛ ignoꝛãs ſeci.viij.di.c. ↄſue
tudo.ð pe di.j.c.ſerpẽs.in.ij.glo 7 di.
iiij · S hac ſocietatẽ.j.q.vij.c.ij.in v.pec
cauit.in glo.de immu.ec.c.non miuus.
in pᷣn. in glo.S.j.Coꝝ.c.xv.

atis vos ab omi fratre ambulante in-

AAd CThimotheum I

Muos tradidi ſathane vt diſcantnõ

quid crudele.

AI-

limitate conſtituti ſunt.de ↄſe.di.j.c.ðᷣ
hymnis. in ii.

vult ſaluos fieri.xxiiij.q.iij.c.coꝛripiã⸗

tur. de bap.c.maioꝛes.v.abſit.⁊ ꝑ Jo.

an · de ſum. tri. c. vnico · · f. in cle. xciij.
di. c. diaconi ſunt.inſi.
AMediatoꝛ dei ⁊ hominũ hõ chꝛiſt?

us. x. di. c. qm. xcvj. di. c. cum ad ve⸗

rum. xj.q.iij.c.quid ergo.de pe.di.j.c.

multiplex. de conſe.di.iiij.c.firmiſſime.
BHBocere aũt mulierem non permitto
xxiij.di.c.mulier.xxxiij.q.v.c.mulierẽ

⁊. Cmulier.S.j.Coꝝ.xiiij.

Eua. ea. q. v. c. nec illdcd.
Eiain nõ eſt ſeduetus.mulier aũt
ſeducta in pᷣuaricatione fuit.xxxiij.q.v

aluabit aũt per filioꝛum generati⸗
onem ſi ꝑmanſerit in fide ⁊ dilectione ⁊

ſanctificatione.xxxiij.q.v.c.tunc ſe alua

bitur. in ön.

1..

Siquis epiſc 4
num opus deliderat. viij.q.j.c.qui epi⸗
Byonckaggladtonuninennbe

Bpoꝛtet ergo epiſcopum irrepꝛehẽ⸗
ſibilem eſſe.vnius vxoꝛis virum ſobꝛiũ
oꝛnatum pꝛudentem.pudicũ.hoſpitalẽ

doctoꝛem non vinolentum.non percuſ

ſoꝛem.ſed modeſtum.non litigioſũ.nõ
cupidum. ſed domui bene pꝛepoſitum.
habentem filios ſubditos cum omni ca
ſtitate. xxv.di · Snunc aũt.cum gloſa.⁊
c.f.⁊.xx vj.di· .j. ⁊ per to.xxxv. di · ·
xlvij.di · S· j⁊· S.neceſſe.lxxxij.di.c.pꝛo⸗
poſuiſti.j.q.vij.c.ij.ibi.ſequẽs ſanctos
apoſtolos.⁊ ver.epiſcopum.⁊.ij.q.vij

blaſphemare. xxiij.q.tiij.c.qͥ peccat.ca.
Finis aut pꝛecepti ẽ charitas. depe.
di. ij. c. charitas c.in bᷣn.ibi.finis celeſti

bſecro ergo pꝛimũ omniũ fieri ob⸗
ſecrationes. oꝛationes.poſtulationes.
gratiarũactiones pꝛo omnibus homi⸗
nibus.ꝓ regibus et omnibus qͥ in ſub⸗

Hoc enim bonũ eſt et acceptum coꝛã
ſaluatoꝛe noſtro deo qui omes homies

Adam eni pꝛimũ foꝛmatus eſt deinð

copatum deſiderat. bo .

c.ſicut ſacerdotes.⁊.c.fi.xxxiiij.di.c.co
gnoſcamus.xlij.di ·S· j.in bᷣn.xlv. di · S·
j.lxxiij.di.c.in nomine.xciij.diſt.c.legi⸗
mus.iĩ fi.viij.q.j.c.qui vos ſpernit.ibi.
apli lege.iij.q.v.c.ſuſpectos.in glo.et

xxxiiij.q.j.c.didicimus.ibi.apłica.ð re

nunc.c.niſi ·S· pſone.ad Titũ.j.
iquis aũt domui ſue pꝛeeſſe neſcit.
quomodo eccleſie dei diligentiaʒ habe
bit. pꝛe · S-neceſſe.in fi.⁊.xv.q.j.c.ij.ibi
apoſtolic eſt. xlij.di · S. j. in pn. ibi.a do⸗
meſtica.
Mon neophitum.ne in ſuperbiaʒ ela
tus in iudicium incidat diaboli. xlviij.
di ˖ ef. J. c. j. . Sð
Opoꝛtet aũt illum habere et teſtimo
nium ab his qui foꝛis ſunt.viij.q.f.c.li
cet. de ſe. di. j. c. iubemꝰ.de ſacra vnc.
ceyr ico · S· ij. .

Mulieres ſimilit᷑ pudicas ⁊c.opoꝛ⸗

tet eſſe.xx vij.q.j.c.diaconiſſam.in glo.

conuerſari.xxiij. di.c.hoſtiariꝰ.de elec.
c. cũ in cũctig. in fn.

¶ Cauteriatam habentium ſuã ↄſcien⸗

Poꝛalis exercitatio ad modicum vtilis
eſt.pietas autem ad omnia vtilis eſt. ꝓ

miſſionem habens vite que nunc eſt et

future. xlij. di ˖ fff.
Bum venio attende lectioni.exhoꝛ⸗
ioni ⁊ doctrine.ſequit᷑.attẽde tibi et
doctrine.inſta in illis.xxx vj.di ·S·ecce.
in ſi. xxx viij. di. c.c.f.
Moli negligere gratiam que in te
que data eſt tibi per pꝛophetiam cũ im⸗

poſitione manuum pꝛeſ byteri.xciij.di.

c. legimus.xcv. di. c. ecce.

ar. xliiij.diſt.ca.ſfi. . “”
¶ Niduas honoꝛa que vere vidue ſũt
ſ. q.ij· S auctoꝛitate.

—

is aũt ſuoꝝ maxie domeſticoꝝcu

rã nõ hʒ.fidẽ negauit ⁊ ẽ iſideli deterioꝛ

xlvij.di · S· ncce. ar. ð pe.di.iij.c.qͥ vult.

tſcias qũo opoꝛteat te in domo ði

tiam.j.q.vij.c.didicc. .
Exerce teipſum ad pietatẽ.nam coꝛ⸗

am que in te eſt

Genioꝛẽ ne increpaueris.ij.q.vij. c.
Sanctificat᷑ enĩ ꝑ verbũ dei ſcʒ cibꝰ.

iſdicg
lb des
ſteleg⸗
emmi d..
ngo.a
Nlate
.
cſeneſet.
niß hebe
cibi
biade⸗

gbigele

/

unrſino
ig,l
ſ m.

ecpo⸗
minge.
nddi
Ret.

W.
li ſaen⸗

hamncr
un mus
liseſt.p
aceke

oniehe⸗
nietbia
digege.

wenre⸗

na di.

pelgeh

Ad Thimotheum II

Aidua eligatur non minus.lx.anno
rum que fuerit vnius viri vxoꝛ in ope⸗
ribus bonis teſtimonium habens.ſi fili
os educauit.ſi hoſpitio recepit.ſi ſcõꝛũ
pedes lauit.xx.q.j.c.iuuenculas.xxxj.
q.j.c.qũo.lxxiij.di.c.in nomine.xlij.di.
9*ſ.
Agdoleſcentioꝛes viduas deuita.cuzʒ
enim luxuriate fuerint in chꝛiſto nube⸗

re volunt. habentes damnationẽ. quia
pꝛimam fidem irritã fecerunt.xx vij. di.
c.ſi nupſerit.xxvij.q.j.c.j.⁊.ij.⁊.ca.hec

vero.c.nuptiarum.in pꝛinci.⁊.c.de vi⸗

o⸗ ergo iunioꝛes nubere.ſequit᷑.

nullam occaſioneʒ dare aduerſario ma
ledicti gratia.xx.q.ij.c.opoꝛtet.pᷣ.c.nu

ptiarũ.poſt bn.

¶ Jam enim quedam conuerſe ſunt re

trõ poſt ſathanam. xxvj. q.v. c. epiſt. co⸗

i. poſt pᷣn.

QAui bene pꝛeſunt pꝛel byteri. dupli⸗

honoꝛe digni habeant᷑. maxime qͥ la⸗
boꝛant in verbo ⁊ doctrina.xcj.diſt.c.

ecgke.

.

Mon infrenabis os boui triturãti..

Cox. c. ix.
et dignus eſt oparius mercede ſua.

lvxxx viij di. c. qm. xij. q. ij.c. quicũq; ſuf

fragio.de ſepul.c.j.S.Lu.x. .
Agquerſus pᷣſbyterũ accuſationẽ no⸗

li recipere.niſi ſub duobus vel tribꝰ te⸗

ſtituerũt.ar.iij.q.iiij.c.hi qui.in pn. viij
T vnico.ibi.a ſanctis apłis.

Peccantes coꝛaʒ omnibus argue vt
ce
xxiij.q.iiij.c.ita.ij.q.j.c.ſi peccauerit.
Manus cito nemini impoſueris ne⸗
q; municaueris peccatis alienis. xlj
di. c.miramur.xxiiij.diſt · S· j.⁊.xx viij.

di. c. quid ẽ de elect..c.cũ nobis olim.et

Noli adhuc aquam bibere ſed modi
cò vino vtere pꝛopter ſtomachũ.de cõ⸗
ſe. di. v. c. ſicut tibi. de iureiuran. ca. etſi
chꝛiſtus.
Sine pᷣiudicio nihil faciẽs in aliã ꝑ⸗
tem declinãdo.xxiiij di · S. j.

ſumus. xl vij di. c. ſicut hi.

S.ad hec.añ fi.⁊ ꝑ arch.de pᷣben.c.j.in

ſtibus. ij. q.vij.c.accuſatio.j.ibi.apłi cõ

teri timoꝛẽ habeãt.xlv.di.c.ſed illꝰ

ad veruũ.· xvj.q.j.c.ſunt nõnulli.xxj. q.

¶ Simul aüt et ocioſeſcʒ yidue diſcũt
circũire domos. xiij.q.j·S his ita. in fi.

ar.ibi.videte quid faciat ociũ.

(Ca N.
MAuicũq; ſunt ſub iugo ſerui dños ſiu
os omni honoꝛe dignos arbitrent᷑. liiij

hene tũc.in glo.

* „

Ne nomen dñi et doctrina blaſphe⸗
etur. xlv. di. c. de iudeis.in fi.liiij.diſt
c. generalis. de bap:.c. maioꝛes.in fi
ad Titũ.ij.c. ”MN

¶ Ex quibus oꝛiuntur inuidie. conten
tiones.blaſphemie.xvj.q.vj.ct.f.
Conflictationes hominũ mente coꝛ⸗
ptoꝛuʒ et qui veritate pꝛiuati ſunt ex
iſtimantiũ queſtũ eſſe pietatem.iij.q.iij
c. accuſatoꝛes.iij.⁊.xvj.q.vij.c.et hec

diximus.
Hihil enim intulimus in huc mũdũ.

aud dubium quia nec auferre qͥd poſ⸗

Habentes aũt alimenta et quibus te
mur. his contẽti ſimus. x. q.ij.c. es

c. clericus.in fi.c. duo.xvj.q.j.c.ſi cupiſ

xxxj. di. c.omino.xlij. diſt · .j. ibi. vltra
neceſſaria.⁊ de teſta.c.qꝛ nos.xiij.q.j.

aair eni omnium maloꝛum eſt cu⸗
piditas.xlix.di.c.j.x impetiginẽ.xl vij
di. c. bonoꝝ. de pe. diſt. ij. c. quia radix.

ſub · 5· ex pꝛemiſſis.Ecci.x.⁊.xxv.

Rterregumer dominus dominanti⸗
um. de re iudi.in cle. ca.ij. in fine. infra.
Apoc.c.xvir.

Secundaad Thimotheum .

Emo militans deo ĩplicat ſe ne
gocijs ſecularibus.ix.di.c.qm.
lxxx viij.di. c.ij.⁊.xcvj.di.c. cũ

iij.c. credo.c.placuit.c.cipꝛianꝰ.xxiij.q
fi. c. qcũq; ex clero.c. irrephenſibile. de
e, di. v. c. ↄtrariũ. ne cle.vłmo.c.ſʒ nec
Laboꝛantẽ agricolã opoꝛtet de fru⸗
ttii accipe. xiij.q.j ·S· bis ita.j. Coꝝ. ix
Scõom euãgeliũ meũ in q̊ͥ laboꝛo.de
oſe. di. iiij. c. cũ tm̃.
S3 vbũ dei nõ ẽ alligatũ. p Johᷣ. an.
de regula. c.j. in cle. in. v. officia.

Ad TCitum

Sed firmũ fundamentũ dei ſtat. ha⸗
ens ſignaculum hoc. cognouit domi⸗
nus qui ſunt eius.de pe.di.ij.c.firmum
Di. iiij. ante. c.in domo. æ. ca. ſi ex bono.
In magna autem domo non ſolum
ſunt vaſa aurea ⁊ argentea.ſed lignea

⁊ fictilia.xxiij.q.iiij.c.qui ᷣm carneʒ.q.

Vij. c.j. et.xxiiij.q.j.c.quoniam.c.quiſ⸗
quis.

ſacerdotes.xlvj di ˖ j.
aaa
¶ MHabentes ſpeciem quidem pietatis
virtutem autem eius abnegãtes.de cõ⸗
ſecra.diſt.iiij.c. quãuis.de heret:.c. ex⸗
ninnicamus S·credentes.ver.qꝛ

Ex his eni ſunt qui penetrãt domos
⁊ captiuas ducunt mulierculas onera⸗

tas peccatis.que ducuntur varijs deſi

derijs. ſemper diſcentes ⁊ nunq; ad ſci
entiam veritatis peruenientes.quẽad⸗
modum autem Jamnes ⁊ Mainbꝛes
reſtiterunt moyſi.ita ⁊ hi reſiſtunt veri
tati. homines coꝛrupti mente. repꝛobi
circa fidem.ſed vltra non pꝛoſiciẽt. In⸗
ſipientia enim eoꝛum manifeſta erit om
nibus.ſicutilloꝛuʒ fuit.xx vj.q.v.c.nec
mirusdin. .
¶Etomnes qui pie volunt viuere in
chꝛiſto Jeſu. perſecutionem patientur
. fi. xliij.diſt. c. ſcimus.i.xxiij.q.iiij.ca.ſi

¶ Teſtificoꝛ

coꝛam deo et chꝛiſto Jeſu

qui iudicaturus eſt viuos ⁊ moꝛtuos.

⁊ aduentum ipſius ⁊ regnum eius.pꝛe⸗

dica verbum. inſta opoꝛtune.impoꝛtu⸗

ne.xliij. di. c.j.ĩ fi.vij.q.j.c.ſicut vir.xx
uij.q.ij.c.legatur.in vᷣ.moꝛtuos.xxiij.
di. cqui epᷣus. Aci.x j.j. Metri. c.iiij.
MArgue. obſecra.increpa.in omni pa
tientia ⁊ doctrina. xl v. di. c. j. c. cũ bea⸗
tus. de here. c.cũ ex iniuncto.in glo.
Erit eni tempus cum ſanaʒ doctrinã
non ſuſtinebũt. ſed ad ſua deñideria co⸗
aceruabũt ſibi magiſtros pꝛuriẽtes au⸗
