¶Charitas dei diffuſa eſt in coꝛdibus
noſtris per ſpũmſanctum qui datus eſt
nobis.j.q.j.c.multi.xj.q.iij.c.illud.de

conſecra.di.iij.c.eccleſie charitas.

¶An ignoꝛatis fratres ꝙ quicunq; ba

ſati ſumus in chꝛiſto ieſu in moꝛte ip
ſius baptiſati ſumus. conſepulti enim
ſumus cum illo per baptiſmum in moꝛ⸗
tem. vt quomõ ſurrexit chꝛiſtus a moꝛ⸗
tuis per gloꝛiam patris.ita ꝑ nos in no
uitate vite ambulemus.ſi enim cõplan

tati facti ſumus ⁊c̃.ſimul ⁊ reſurrectio⸗

nis eius erimus. de conſecra. di. iij. ca.
ꝓpꝛie.in pᷣn.⁊.c ꝓoſtq; nos.c.vt oſten⸗

deret. Eph.iiij. Col. iij. M
Sanen ꝙ chꝛiſtus reſurgẽs a moꝛ

tuis iam non moꝛitur moꝛs illi vltra nõ
dominabitur. de conſecra. di. ij. c. ſemk.

j.c. iteratur.c.quid ſit ſanguis.in pꝛin.

xiij. q.ij.c. pꝛecipiẽdum.in glo.ſi.xx vij.
q.j.c.nuptiarum.· S· fi. xxxiij · q. j· · j·

in ſi. de conſe. di. j. c. hi duo.
Dãõð enim moꝛtuus eſt. peccato moꝛ
tuus eſt ſeł.xxxiij.di.c.vſq;.de ↄſe.di.

li.c. ſufficit. ibi. chꝛiſtus ſemel paſſus.· et

gitur ſicut per vnius delictum om

di.ij c.ſemel.j.⁊.xxiij.q.iiij .c.quis noſ
poteſt. in bn.iͤaar. .
¶ Ita ⁊ vos exiſtimate vos moꝛtuos
quidem eſſe peccato.viuentes aũt deo
in chꝛiſto ieſu.de conſecra.di.iiij. c. vt
oſtenderet. “ H
ns ergo regnet peccatum in veſtro
moꝛtali coꝛpoꝛe vt obediatis concupi/
ſcentijs eius.l.di.c.põderet.in fi.de cõ⸗
Humanum dico pꝛopter infirmita
tem carnis veſtre. Sicut enim exhibui
ſtis membꝛa veſtra ſeruire immũdicie
⁊ iniquitati ad iniquitatem.ita nuncex
hibete membꝛa veſtra ſeruire iuſticie in
ſanctificationem.xlvij.diſt.ca.omnes.
xxxiij.q.j.c.requiſiſti.de peni.di.j.ca.
nullus debite.in glo.⁊ di.ij·Serationes
ibi apoſtolus redargueret · S-per arch.
de hereti. c. ij.in verbo. manibus.li.vj.

E r.

¶ Munc autez ſoluti ſumusalege moꝛ
tis.in qua detinebamur. ita vt ſeruia⸗
mus in nouitate ſpiritus.de conſec. di.

77

iiij.c.non ex quo.poſt pꝛin.melius ꝗ· ij
¶ Sed peccatum non cognoui niſi per
legem.nam concupiſcentiam neſciebaʒ
niſi lex diceret.non concupiſces. de cõ⸗
enr ↄcupiſcentiam.

„

Non enim quod volo bonuʒ hocfa⸗
cio.ſed quod nolo malum hoc ago.xxx
ij.q.v.ca.ſi paulus.in pꝛin.in gloſa.de
peniten. diſt. ij. c. nihil v. ſciendum. in
glo. ⁊ diſt. iij. ca. adhuc inſtant.in vᷣbo.

conſcius.in glo.xxxiij.qiiij.c.vir cũ ꝓ

pꝛia.in glo.
lideo aliaʒ legem in membꝛis meis

repugnantem legi mentis mee.⁊ capti⸗
uantem me in lege peccati que eſt in mẽ
bꝛis meis.vj. di. c.j.in fi.xxxij.q.v.ca.
ſi paulus.in pꝛinci.⁊ de conſecra.diſti.

iiij.c.ij. de conſti. ca. nam concupiſcen⸗
tiam. in glo.

¶ Infelix ego homo quis me liberabit
de coꝛpoꝛe moꝛt huiꝰ. xliij. di. c. diſpẽ⸗
ſatio. in glo. 1.xv. q.j·S· j. ⁊ pꝛece.ca.ſi

—

Ad RBomanos

paulus. de peni. di.iij c. ſi apoſtolus eti

am peccata per baptiſmum dimiſſa plo

rat.⁊.c.ꝓductoꝛ.in glo.⁊.xxiij.q.j.ca.
ibi. Sed anime certamina.

(Ta. VIII:⸗ —

Qui autem in carne ſunt hi deo pla⸗
cere nõ poſſunt.vos autem in carne nõ

Si quis autem ſpiritum xpᷣi non ha
bet hic non eſt eius.xj.q.iij.c.nihil.
Quicunq; enim ſpiritu dei aguntur
hi filij ſunt dei.xix.q.ij.c.due. in fi.de
regula.c.licet.de renun.c.Niſi ·S· verũ
Non enim accepiſtis ſpiritum ſeruitu⸗
tis in timoꝛe iterum.ſed accepiſtis ſpiri
tum adoptionis filioꝛum in quo clama
mus abba pater. xxiij.q.iiij · Sex his oĩ
bus.in fi. ⁊.v.q.vj:Sex his.

Erxiſt

29
—

ad Gal.iiij. c. 2
timo enim ꝙ non ſunt cõdigne

6*

iij.c.ſaluatoꝛ.in ön.
(Gan expectatio creature reuelatio⸗
nem filioꝛum dei expectat.de peni.diſt.
iiij · S hanc ſocietatem.vᷣ.qui aũt. Eſa.

Zÿa creatura liberabitur a ſeruitute
coꝛruptionis in libertatem gloꝛie ſilioꝝ
dei. ibidem. RMM
Et ipi intra nos gemimus adoptio⸗
nem filioꝛum dei expectantes.ibidem.
¶NMam quid oꝛemus ſicut opoꝛtet ne⸗
ſcimus. Sed ipᷣe ſpiritus poſtulat pꝛo

Snnren⸗
Scimus autem quoniam diligenti/
bus deum omnia cooperantur in bonũ
his qui ᷣm pꝛopoſitum vocati ſunt ſan
cti.de peni.di.ij.c.talibus.⁊.c.apoſto/
lus.ſub·S.euidenter.⁊ di.iiij.c.ſi ex bo⸗
no.ꝓoſt pᷣn.⁊ circa með.

AQui etiam ꝓpꝛio filio non pepercit.

ſed pꝛonobis omnibus tradidit illum.
TAns omnis.ibi.qui vos põt.ar.

uis ergo nos ſeꝑabit a charitate

tlo ſea in ſpiritu.lxxxij.diſt.c.pꝛopo⸗

Si autem filij ⁊ heredes.xxxij.q.iiij

paſſiones huius tempoꝛis ad futuram
gloꝛiam que reuelabitur in nobis.j.q.

in

nobis gemitibus inenarrabilibꝰ.xxiiij.

chꝛiſti tribulatio. an anguſtia. an famel

ſequitur.certus ſuʒ quia neq; moꝛs ne
q;vita.ſequitur.poterit nos ſeparare a

charitate xp̃ᷣi.ij.q.vij.ca.paulus.ij. in
glo. 1 de pe. di. iij. c. adhuc inſtant.ĩ fi.

„

⁊, C. ſi.in textu. “
¶Ham ꝙ impoſſibile erat legi.ſequit᷑

Beus ſilium ſuum mittens in ſimilitu⸗

dinem carnis peccati.xxij.q.ij.c.vtilẽ.

de 9ſe. di. iiij. c. flius.

(Ta. .NX.

Aeritatem dico in xpᷣo ⁊ nõ mẽtioꝛ
teſtimoniũ phibente mihi conſcia mea
xrij g.in ſumma.
Gptabam ego enim ipᷣe anathema
ſe⸗ xp̃o 4 fratribus meis.xiiij.di.ca.
en enim omnes qui ex circũciſiõe
unt iſrael iſraelite ſunt.neq; qui ſemen
ſunt abꝛae omnes filij ſunt abꝛahe.ſeqͥ⸗
tur.id eſt non qui filij carnis hi fili dei.
Sed qui filij ſunt pꝛomiſſionis eſtiman
tur in ſemine.j.q.j.c.cito turpeʒ.añ.ſfi.
Jacob dilexi eſau autem odio habui
xlvij.di.c.quantumlibet.ſupꝛa Makt.
ca. j.
gitur nõ eſt volentis neq; curreni
ſed dei miſerentis. de pe. di. ij. c. ſi enim
v.libꝛi.⁊ arch.hoc exponit de ſum.tri.
c.vnico.in pᷣn.li.vj.
Ergo cuius vult miſeret᷑ ⁊ quẽ vult
urat.xlv.di.c. de iudeis.
ocabo non plebem meam.plebem

7

* .
2

¶ Si fuerit numerus filioꝛum iſrk tãq;

arena maris reliquie ſalue fiant. xx viij

.j. c. iudeoꝛum.in glo.

¶ Teſtimonium phibeo illis qꝛ emula

tionem dei habent.ſed non ᷣm ſciẽtiaʒ

TFinis enim legis chꝛiſtus ad iuſticiã
omni credenti.de conſecra.di.iiij.c.ꝓ⸗

eſſio fit ad ſalutẽ. xj.q.iiij.ca.nolite
timere.de conſecra.diſt.iiij.c.baptiſini

tur.de

cel
gay

nome
dl

munic
I.

Men.

Ea
nus

&G
vocat
lig de
(R
iey

1
hea
peni.d

deſiun

ſbbiliss.

E

a
inbn.
Lia
buyhe
chen
c(opls
glerin

Matrin

hoſpi

honn

N
chag

uanfng
ehnos e
sſepnne,
Uſkant i,

leäſanf

nſmün
he.

no eic⸗

lc n

öeangthenn

9

tüi din

tchciciſi
Zaniſenen
heſaſ⸗
nenan.
Ponischnn.
ezai..
noohebi
non M.

Ntm
iic ann

ie
.
neungltn
vuniiei
eimn an

Uisgreni
uf ſenn
Eniſi
hiliſ c

vicem. de conſe di. iiij. c. pſalmiſta. ð ſa

cra vnct.c.vnico. .
mnis enim quicunq; inuocauerit
nomen domini ſaluus erit.de pe. di.iij.
c.adhuc inſtant.circa meðᷣ.⁊.di.j.c. qͥa
diuinitas.ar · Acij.c.ij. Johel. ij.
¶ QAuomõ vo pꝛedicabunt niſi mittan

tur. de here.c.cum ex iniũcto.⁊.c.excõ⸗

municamus.j:S.qꝛ nonnulli. .
Auz ſpecioſi pedes euangeliʒantiũ
pacem. S. Eſaie. c. liij. .—
¶ Et quidem in omnem terram exiuit

ſonus eoꝛũ.xxj.di.c. In nouo.

( (Ta. XI.

Sine penitentia enim ſunt dona et

vocatio dei. de ↄſe. di. iiij. c. ſine penitẽ⸗
tia.de pe.di.jSecontra.j.

n. V. liberi. ⁊ di. iij. c. totam.

entie dei q; incompꝛehenſibilia ſunt iu⸗
dicia eius ⁊ inueſtigabiles vie eius.de
peni.di.iiij.c.ſi ex bono.in glo.⁊ in tex.

de ſumma trini.c.j.in. v. incompꝛehen

ſibils.

Hon plus ſapere qᷓ; opoꝛtet ſapere.

ſed ſapere ad ſobꝛietatem. xliij. di. ca.j.
yltra með.de pe.di.iij.c.adhuc inſtant
in pᷣn. de renũ. c. j. li. vj.
¶ Siẽ enim in vno coꝛpoꝛe młta mem⸗
bꝛa habemus. omia autem membꝛa nõ
eundem actum habent.ita multi vnum
coꝛpus ſumus in xpo.ſinguli auteʒ al᷑
alterius membꝛa.lxxxix.di.c.j.de ſum⸗
ma trini.c.damnamus.vij.q.j.c.nihil.
Hoſpitalitatem ſectantes.lxxiij.di.ca.
in nomine.j. Chorl.xij. Eph̊.iii.
¶Mulli malum ꝓ malo reddentes.xx

iij.ꝗ. ij. c. ſex. D
6 ñdicite pſequentibus vos bñdici
te ⁊ nolite maledicere.xxiiij.q.iij·5S· illi
cita.⁊· Sſed qͥ.⁊.c.cum ſancti.in fi.⁊.c.
deus. SJ
¶ Pꝛouidentes bona non tm coꝛam
deo ſed etiam coꝛam oibꝰhomibus.xij.

q· j.noloij. Chorl. viij.

¶ Concluſit deus omnia in increduli⸗
tate vt miſereat᷑ omniũ.de pe.di.ij.c.ſi

DO altitudo diuitiarum ſapiẽtie ⁊ ſci

Romanos

Si⸗ fieri poteſt qð ex vobis eſt cũ om
ni us homibus pacem habentes. xj. q.
iij. c. inter verboz.
Kon voſmetip̃os defendentes cha⸗
riſſimi date locum ire.xj.q.iij.c.ira.xx
G ⁊.q.ij.in fi.bella.qſi · S.j.

ihi vindictã ⁊ ego retribuã dicit
dns. xxiij.q.ij.ic.ſiquis ꝑ vetus. xxiij.

„

q.j· S.leb.x.S.Deut᷑.xxxij.
¶ Sed ſi eſurierit inimicus tuus ciba
euʒ.ſi ſitit potũ da illi.xxiij.q.ij.ij · S· ex
his omnibus.⁊.c.pᷣcepta.

—.

Bimnis anima poteſtatibus ſublimi
oꝛibus ſubdita ſit.xj.q.j.c.magnũ.xxi⸗
ij.q/ v. c. ꝓdeſt.q.fi.c.j.de maio.c.ſoli⸗
te. de ſen. ex. c. omnis
¶ Non eſt em poteſtas niſi a deo.xxij.

q.j .S·hic etiam.xxiij.q.j.quid culpat᷑.

iuc. aſtum. ꝑ arch. de homi. ca. j.
Baq qui reſiſtit poteſtati dei oꝛdia⸗
tioni reſiſtit.xj.q.iij.c.qͥ reſiſtit.
HMon enim gladiuʒ ſine cauſa poꝛtat
xxiij.q.fi ·S·j.⁊.q.v.c.non ſolũ.ca.ſunt
¶ Meddite & omnibus debita cui tri⸗
butum tributũ.⁊ cui vectigal vectigal.
xxiij.·ſi añ.c. ouenioꝛ. dat. xxij. .
Diliges ꝓximũ tuum ſicut teipᷣm.S.
at. xxij. Gał. v. Leui.xix. Jaco.j.
¶ Elenitudo & legis ẽ dilectò.xxiij.q.
v,C.lex eterna.ibi.deus.
Mox pceſſit dies aũt appꝛopinq̃uit.

in glo.in vbo.miſſa.

E 6 in comeſationibus ⁊ ebꝛietatibꝰ
xliiij.di · S. j. H .
Et carnis curam ne feceritis in deſi⸗
derüjs. de ↄſe.di.v.c.nõ mediocrit᷑.i fi.

BGBal.v. je Petri. jj.

Ec XI.

Tu qs es qͥ iudicas alienum ſeruuʒ.

dnoſuo ſtat aut cadit.ij.q.j.c.multi.in

fi. ca. deus. in fi. xxiij , j· §. j. 7 q.iiij §
bꝛeuiter. xxx.q.v.c.nullum.de iur̃iur.

c.nimis. Jaco.iiij.

¶ Vnuſquiſq; in ſuo ſenſu abundet lx
xvj. di. c. vtinam.

Ad Choꝛintbios I

¶ Smnes enim ſtabimus añ tribunal

xp̃i.de pe.⁊ re.c.cum ex eoij. Chorl.

. .
¶ Itaq; vnuſquiſq; noſtrum ꝓ ſe ratõ
nem reddet deo.xxiij.q.iiij.c.foꝛte.c.ſi

quis a catholica.xiij.q.ij.c.in pꝛeſenti.

.ij. Chorl.v. Eʒech.xiiij.

¶ Siue ergo viuimꝰ ſiue moꝛimur do

£

onum eſt non manducare carnem

⁊ non bibere vinum.xxxv.di.c.ab ex/ P

0
F eatus qͥ non iudicat ſemetipᷣm i eo

l. ar. de ↄſe.di. v.c.ne tales.
ꝓb

peccatum eſt.j.q.j.c.non ſanat. xxviij.
q.jS.:j.⁊.c.ſic enim.in pᷣn.⁊.c.ex his.ð
ſpo.c.lfſas.

pe.di.iij.c.illud.de pᷣſcrip.c.fi.de reſti.

a vt ab hierlm ꝑ circũituʒ vſq; ad
illiricum repleuerim euangeliuʒ chꝛiſti

ſpero ꝙ pꝛeteriens iudeam vos ⁊ a vo

bis deducar illuc.xxij.q.ij.c.beatus.·

Lo⸗ l: 8

—

vo cephe. ego autem chꝛiſti.

⁊ dei ſapientiam.xxx viij.di.c.ſi iuxta.
Di. c.naſci.xj.q.iij.c.extimant.

tres quia non multi ſapientes ſᷣm car⸗

nem.non multi potentes non młti nobi
les.ſed que ſtulta ſunt mnũdi elegit deꝰ.

de pben. c penul.

Non ergo amplius inuicem iudice⸗

mini ſumus.xxvj.q.vij.c.non obſᷣuetl

nne qutem quod non eſt ex ſfide

Cum in hiſpaniam pꝛoſiciſci cepero

Epiſtola pꝛima ad Choꝛin.

Oc autem dico ꝙ vnuſaſq;
veſtrum dicit. ego qdem ſuʒ
pauli ego auteʒ appollo. ego

tem pꝛedicamus chꝛiſtũ cru
cifixum.iudeis quidem ſcandalũ.gen⸗
tibus autem ſtulticiam.ipᷣis autẽ voca
tis iudeis atq; grecis xpᷣm dei virtuteʒ

idete enim vocationem veſtrã fra

¶ Si em. ſ.iudei cognouiſſent nũqᷓ; do

minum glłe crucifixiſſent.xxx vij.di. c. ſi
uid veri. in glo.xxij.q.ij. c. vtilem.
Animalis autem homo non percipi⸗
et ea que ſpũs dei ſunt.de ↄſe.di.iiij.c.
ſicut in ſacramentis.
Spũalis autem iudicat omnia ⁊ ipᷣe
a nemine iudicat᷑.xxij.q.iiij.c.innocẽs
in glo.

(TCa. MNMI.
(Kanch paruulis in xpo lac dedi vobᷣ
um nõ eſcam.xxxv.q.ij.c.qdð ſcrip.
de peni. ⁊ re.c.deus.Heb.v.

Ego plantaui.appollo rigauit.ſʒ deꝰ

incrementum dedit.itaq; neq; qͥ plãtat
eſt aliquid neq; qui rigat.ſed qui incre⸗
mentum dat deus.qui plantat autem ⁊
]qrigat vnum ſunt.xix.di.ca.ᷣm j. q.j.
poſt.c.nunqᷓ;.c.ſi iuſtus.c.ſicut chꝛiſtꝰ.
c.multi.xxiij.q.iiij.c.ipᷣa pietas.anteſi
nem.de cõſecra.di.iiij.c.baptiſmus.c.
aliud. in fi.di.ij.c.vtrum.circa mediuʒ.
de ti. c. cum non ſit.de ſumma trini. ca.
damnamus.
Onuſquiſq; autem ꝓpꝛiam merce⸗
dez accipiet ſᷣm fuũ laboꝛẽ.xx.q.iij.c.pᷣ
ſens.in fi. ar.lxxx viij.di.c.quoniam.in

pn..xij.q.ij.c.quicũq; ſuffragio.xxj.q.

„

j. c.relatio.de ſepul.c.j.
Fundamentuʒ enim aliud nemo po⸗
teſt ponere pꝛeter id quod poſitum eſt
chꝛiſtus ieſus.j.q.j.ca.cum paulus.de

pꝛeſbytero non bapti.c.ſi. de elec.c.fun

damenta.in pᷣn.li.vj.de ſum.tri.c.vni⸗

co.in cle.⁊.ij. Thimo.ij. .
Diani⸗ auteʒ ſuperediſicat ſupꝛa fũ
damentum hoc aurum argentum.lapi⸗
des pᷣcioſos ligna fenũ ſtipulam vniuſ
cuiuſq; opꝰ manifeſtũ erit Dies ei dni
declarabit.qꝛ in igne reuelabit᷑ ſequit᷑
ipᷣe aũt ſaluus erit ſic t ãſi ꝑ ignem.de

i quis autem templuʒ dei violaue⸗

rit diſperdet illũ deus.xxxij.q.iiij.c.in

Eala derſanen fi.

vos. xx viij. di. c. decernim. pᷣ.c. ſciẽdũ
iij. Chorj. vj. Coll. jj.
BOñmia aũt veſtra ſunt. vos aũt xpᷣi.

rxps aut dei. xxiij.q.vij.qð aũt.in f..·

emplũ em dei ſanctũ eſt quod eſt

boin
n
6
nin
paulus

fureit
tan di

Auſa

bitobie

bitcont

cxj.

(ſcen

LAui
ſictide
Poſo⸗
SA

N
ſan

ni,
Ytut

Gn
ſtneri
paum.

B

EB
ſcnſ
ſacpe
ſcht,
Lon
urtae
homin

nniid
ilen.

mariße
,ignocis

Nlivob
Cclc.
5

Cait gde⸗
egqplint
iguinnor⸗
Amen
mige
cuchic.
s M
ptünns.
manedi
weinia.

ummnen.
Nginc
Monimnin

oſ⸗

Abenoo⸗
oſtunck
nonhe
deckeen

,

In ie N⸗

D n.
. ui
Disi di
cpi i

intun
tmnoe
c ſi

wotitſßi
tni⸗

dis iudicer aut ab humano die. vj. q. j.

X.

ihil autem mihi conſcius ſum. ſed
non in hoc iuſtificatus ſum.ij.q. vij. c.
paulus.ij.in glo.de pe.di.ij·· opponi⸗

tur.in: v.iudica me domine vᷣm innocẽ

tiam. diſt. iij. ca. adhuc inſtant. ante fi.

„Seillucd.
Itaq; nolite ante tempus iudicare q̃
aduſq; veniat dominus qui ⁊ illumina
bit abſcondita tenebꝛarum ⁊ manifeſta

bit conſilia coꝛdium.ij.q.j.c.multi.ĩ pᷣn

ci.xj.q.j.c.ſacerdotibus.in fi.xxx.q.v.

gjii. c. nullum.

¶ Auid autem habes quod non acce⸗
piſti. de pe.di.iiij.c.ſi ex bono.in vbo.
apoſtolicam.in glo.⁊ di.ij.c.apoſtolus
CS·An adhuc.c.euident᷑.de ↄſe.di.ij.c.
qꝛ paſſus.in fn. .
Won vt confundam vos hec ſcribo.
ſed vt filios meos chariſſimos moneo.
xxviij.q.j.c.ſicem.vltra með.
Pon em̃ in ᷣmone eſt regnũ dei.ſed
n vtute.xxx vij di. c. omnil.
¶ In virga veniam ad vos. an in cha⸗
ritate ⁊ ſpũ manſuetudinis.de pe.c.im

4

Ca · V.
Ego quidem abſens coꝛpoꝛe pñs au

rem ſpuũ.iam iudicaui vt pᷣſens euʒ qui

ſic operatus eſt in nomine dñi noſtri ie⸗
ſu chꝛiſti.xxiiij.q.j.:Sſi autẽ.ix.q.ij.c.
iſcopum.in.j.glo.de dolo.c. vitas.
Congregatis vobis ⁊ meo ſpiritu cũ
birtute domini ieſu tradere huiuſmodi

hominem ſathane in interitum carnis.

yt ſpũs ſaluus ſit in die domi noſtri ie/⸗

p.c. de manifeſta.ix.q.iij·S· pꝛobatur.

⁊· S· fl. ⁊. xj.q.iij.c.audi.c.omnis.xxiiij
q.ii · S.ſed qui.c.apoſtolice.c.notãduʒ
in ſi. xxvij.q.j.c.ij..⁊.xvj.q.j.c.alia .

maſſam coꝛrumpit.xxiiij.q.iij.c.reſecã

de. c.pᷣ.ſed illud.in fi.ibi.vna oue moꝛ⸗

bida.ar.xxiiij.q.iij ·S·j.ver.in nouo.·

eſcitis qꝛ modicum fermenti totaʒ

MV .

Hal. v.
¶ Exvpurgate igitur vetus fermentum
vt ſitis noua conſperſio ſicut eſtis aʒi/

mi.ſequitur.itaq; epulemur non in fer⸗
mento veteri neq; in fermento malicie
nequicie.ſed in aʒimis ſinceritatl ⁊ ve⸗

ritatis.de cele.miſſa.c.fi.

Scripſi vobis in epiſtola ne commi⸗
ſceamini foꝛnicarijs.non vtiq; foꝛnica
ris huius mundi aut auaris aut rapa⸗
cibus aut idoloꝛum ſeruientibus. alio⸗
quin debueratis de hoc muudo exiſſe.
nunc autem ſcripſi vobis non cõmiſce⸗

ri. ſed is qui frater nominatur inter voſ

eſt foꝛnicatoꝛ aut auarus aut idolis

puiens aut maledicus aut ebꝛioſus aut

rapax. cum huiuſmodi nec cibum ſume
re.quid enim mihi de his qui forl ſunt
iudicare.xlvij.di.iS.j.⁊.j.q.j.c.ſiquis.

inquit.in pᷣn.ij.q.j.c.multi.x vij.q.iiij.c
quiſquis.xj.q.iij.ante.c.nolite.j.et.ca.
ad menſam. c.Tegualdum..c.ſicut apo
ſtoli. c. excõmunicatos.c.qui.in glo. et
xxiiij.q.j·S·ſi autem.in fi.⁊.q.iij·S·j.in
fi. xxvj.q.v·S·j.in fi.⁊.vj.q.j.c.illi qui.
⁊.c.omnes.xxv.di ·S· Alias.vᷣ.Et qᷓ;
uis apoſtolus.xxxv.q.ij.ca.de his. de

diuoꝛ.c.gaudeamus.de iude.c.v.c.po

ſtulaſti. de vſur.c.poſt miſerabilem. de

puił.c.qᷓ;to.in glo. l
Auerte malum ex vobiſipᷣis. xlv. di
in. c.ſed illud.pꝛecedẽti.c.młti.ſupꝛa

Deu V

¶ Meſcitis quoniam angelos iudicabi
mus q́;tomagis ſecularia.de iureiuxr. c
ui filij ſunt legl.c. ꝑ venerabilem in ſi.
ecularia igitur iudicia ſi habueri⸗
tis contemptibiles qui ſunt in eccleſia

illos conſtituite ad iudicandum.ſequi⸗

tur. Jam quidem omnino delictum eſt

in vobis ꝙ iudicia habetis inter vos.

xj. q.j· S:cx his.ij.c.placuit.ij.ibi.pᷣua⸗
toꝛum cauſe deferuntur ad eccłaʒ. xlvj

„

Auare non magis iniuriam accipi⸗
tis. quare non magis fraudem patimi.
Pot errare neq; foꝛnicarij neq; idoł
uiẽtes.peq; adulteri neq; molles neq;

i

Ad Choꝛinthios I

maſculoꝛum concubitoꝛes neq; fures.
neq; auari.neq; ebꝛioſi.neq; maledici.
neq; rapaces regnum dei poſſidebunt.

xxx.q.v.c.qualis.xxj.di.c.deniq;. xx⸗.

v. di · · Alias.in fi. xxiiij.q.iij · Sillicitũ
Kanae aliquis veſtrum habens ne/
cium aduerſus alterum iudicari apð
iniquos ⁊ non apud ſanctos.xj.q.j.ca.
ſilueſter.ibi.contra leges diuinas.⁊.c.
rearum . vi.cum magis aplos.⁊.c. pla
Bmnia mihi licent ſed nõ omnia ex⸗
pediunt.omnia mihi licent.ſed ego ſub

nullius poteſtate redigar.xj.q.j.c.alið

*

Aen citis quoniam coꝛpoꝛa veſtra
b

9 51 it. xxxij . .iiij .c.in eo.

plum eſt ſpũſſancti.S.c.iij.

X. C — è
Aui adheret deo vnus ſpüs eſt. de
ſumma trini.c.damnamus. de biga.c.

mne enim peccatum quodcũqᷓ; fe⸗

cerit homo.eęxtra coꝛpus eſt.qui auteʒ

foꝛnicatur in coꝛpus ſuum peccat.xxvj

77

Enen une tos Adon ↄiugio.
1

Empti enim eſtis pꝛecio magno.ar.
di. c ieſus.⁊ ꝑ Jo.An.de reliqͥ.c.vni
co. in fi. in cle.in vbo.in pᷣcium.j. NPe.j.

Fc.vij

58 C 34:2 eeVII. „ „
¶ Bonum eſt homini mulierem nõ tã⸗
gere. xxxij.di.c.hoſpiciolum.
MMꝛopter foꝛnicationem auteʒ habe⸗
at vnuſquiſq; vxoꝛem ſuam ⁊ vnaque
q; virum ſuum habeat.xiij.di.c. veruʒ
in fi. xxxij.q.ij.i·his ita.xx viij.di.ca.
de his. in fi. ”””MẽUü
Arxoꝛi vir debitum reddat.ſimiliter

autem ⁊ vxoꝛ viro.xxxj.di.c.qm.i glo.

de Ziugi.lepꝛoſoꝛum.c.ij.
Mulier poteſtatem ſui coꝛpoꝛis nõ
habet. ſed vir.ſimiliter aũt ⁊ vir ſui coꝛ

poꝛis poteſtatem non habet ſed mulier

ꝛa ſunt chꝛiſti.tollens ergo mem
bꝛa chꝛiſti.faciam membꝛa meretricis.

An neſcitis qm membꝛa veſtra tem⸗

Et erunt inquit duo in carne vna.S.
en.c.ij. Eph̊.v.MMatth.xix. Mar.

xxvij.q.ij.ca.ſunt qui dicunt.in ſi.xxx.

q.j.c.noſce.de conuer.con.c.quidam.
de ↄſang.c.nõ debet.de rapto.c.penł.

olite fraudare inuiceʒ niſi foꝛte ex
conſenſu ad tempus vt vacetis oꝛatõni
xxxj. di.c.pꝛoꝑoſuiſti.xx vij.q.ij.pe.c.

cum ſocietas.pᷣ.c.noſce.xxxiij.q.iiij.c.

chꝛiſtiano.ca.apoſtolus.xxxij.q.ij · J

his ita.

Reuertimini in idipſum ne temptet
vos ſathanas ppter incontinentiã ve⸗

V. c. m.

oc autem dico m indulgentiam.

—.

non m imperiũ.p.c.verum.in fi.⁊.xx

xij.ꝗ.ij.c.quicqͥd.

Melius eſt nubere qᷓ; vri rxx vij q.

c.nuptiarũ.in pᷣn. in glo.
His autem qui matrimonio iuncti

ſunt pᷣcipio non ego ſed dominus.vxo

rem a viro non diſcedere. ꝙ ſi diſceſſe /
rit manere in nuptam aut viro ſuo recõ
ciliari.⁊ vir vxoꝛẽ non dimittat.xx viij

*

q.j.c.iam nunc.in pᷣn.in glo.⁊.x.di.c.j.
in fl.⁊.c.ij.⁊.xxv.q.j.c.omne.xxxj.q.ij
c.de neptis.xxxij.q.v.ante.c.hoꝛren /
dus. ⁊.q.vij.c.apoſtolus.xxxiij.q.j·S·

„

v, cqualis.S. at.xix.

iĩquis frater vxoꝛem habet infidelem.
⁊T hec conſentit habitare cum illo non
dimittat illam.⁊ ſiqua mulier habet vi

rum infidelem ⁊ hic conſentit habitare

cum illa.non dimittat virum. xxviij.q

j· S· j. ⁊.c.iam nunc.in pꝛin.⁊.c.ſic enim

circa með. ⁊.c.idolatria.de diuoꝛ.ca.
qudeamus. H
¶Sanctificatus eſt enim vir infidelis
pꝛopter mulierem fidelem. ⁊ ſanctifica:
ta eſt mulier infidelis ppter viruʒ fide⸗
lem.alioquin filij veſtri immũdi eſſent.
nunc autem ſancti ſunt.pꝛe.c.iam nunc

.

(E ſi inſidelis diſcedit. diſcedat. non

enim eſt ſeruituti ſubiectus frater aut
ſoꝛoꝛ in huiuſmodi.xx viij.q.j.ca.ſimili
modo.c.ſi inſidelis.⁊.q.ij ·S·j.⁊.c.ij.de
diuoꝛ.c.qᷓ;to.c.gaudeamus.

Inde enim ſcis mulier ſi virũ ſaluũ

thoſa.in vᷣbo ↄuerſio.in glo.⁊.xxx.q.

Ham ceteris ego dico non dominus

fucies
namf
(M
nsent
ſgo⸗
c
.

dbec
doone
non
xrtii
En
ſanten
niſcen
ſbinoe
U
tionem
ig
7linur
lones
cd
lg
ͤno⸗
ſene
les 79
1uin
nuryry
V.l. ſ
Pee
ſlizeh
ad

Po⸗

Wi
Untqi
keeſtſe
Plcen
dyerg
.
yt
ui.
t
ginenſ
neiue
Aup⸗
1
u
Myir
len

de pian

tinfier.
dauin.
4
ſ iee
toontoni
giic,
ai

netenpne
nencii ye⸗
nenti

Agmnian,
nniap

Cmio iunen
nins. dr
ge!
ohnored
minn wrri⸗
betdicj
netm
Aboten/
mi aſe⸗
lia r
r

domins
tinhdden.
monen
Clierbaen
nithwire
14crann

riſtdis
1lncihen
erVinzfi⸗
nnu en.
xcun ue

sfhler al
ſaaſinl
1

innilnn

Ad Coꝛinthios I

facies aut vnde ſcis vir ſi mulierem ſal
uam facies.pᷣ.c.iam nunc.
¶ Znuſquiſq; in qua vocatione voca⸗
tus eſt in ea ꝑmaneat.xix.q.ij.c.nullus

i glo.⁊.xxj.q.j.c.j.⁊.vij.q.j.c.epᷣm.ð re
gula. c. licet.in pᷣn. Eph̊.iiij. 2
Be virginibus aũt pꝛeceptuʒ dñinõ
abeo. conſilium aũt do tanqᷓ; mivicoꝛ⸗
diam conſecutus a deo xxviij.q.j.c. ſic
enĩ.vltra pᷣn. xxxv.q.j.in fi queſtionis.
lx rriiij. di. . ch in pꝛeterito.

ſtantem neceſſitatẽ.qm̃ bonũ eſt homi⸗

ni ſic eſſe.xxxiij.q.v.c.tunc ſaluabitur.

ibi.nõ expedit nubere.⁊c.S. Mat.xix.
Alligatus es vxoꝛi noli querere ſolu

A
tionem.de tranſla.c.quãto.
Bant acceperis vxoꝛẽ nõ peccaſti.
⁊ ſi nupſerit virgo nõ peccauit.tribula⸗
tiones tñ carnis habebunt hmõi.xx vij
q.j.c.de viduis.ij.ibi.de eoꝛum moꝛi⸗
bus ꝛc.
Reliquũ eſt.vt qui habẽt vxoꝛes tã
qᷓ; nõ habentes ſint.⁊ qui flent tanqᷓ; nõ
flentes.⁊ qui gaudent tanqᷓ; nõ gaudẽ⸗
tes.⁊ qui emunt tanqᷓ; non poſſidẽtes.
⁊ qui vtunt᷑ hoc mundo tanqᷓ; nõ vtan⸗
tur.xxxj.di.c.lex.xxxij.di.c.j.⁊.xxxiij.
.v. c.ſci.
ꝛeterit enim figura huiꝰ mundi. j.

xxv.q.x.ca.j.in ver.tranſibunt. infra.

gohß.

MAui ſine vxoꝛe eſt ſolicitus eſt q̃ dñi
unt qũo placeat deo.qui aũt cum vxo⸗
re eſt ſolicitus eſt que mundi ſunt.qũo
placeat vxoꝛi ⁊ diuiſus eſt.de cle.ↄiu.c
diuerſis. ä
Worro hec ad vtilitatẽ veſtraʒ dico

Igitur ⁊ qui matrimonio iungit vir
ginem ſuam benefacit.⁊ qui non iungit
melius facit.xxviij.q.j.c.ſiceni.ibi.qui
dat nuptui bñfacit.xxxv.q.j/S:hac ita

in fi.
ulier alligata eſt legi quãto tem⸗
poꝛe vir eiꝰ viuit.ꝙ ſi doꝛmierit vir eiꝰ
liberata eſt a lege.cui vult nubat.tm in

de viduis.ij.q.ij.c.addit᷑.pᷣ.c.ſicenim.

Eſtimo hoc bonum eſſe pꝛopter in⸗

q.iiij · his ita.ibi.mundus interibit.x

non vt laqueum vobis inijciam.pᷣ.c.de

vltra medium.⁊.xxxj.q.j.c.hac ratiõe

c.qũo.in pᷣn.c.deus.⁊.c.hi.⁊.q.ijS·j.et

vij.q.j.c.ſicut alterius.xxxiij.q.j·S.j.ð
ſepul.c.de vxoꝛe.de ſcðis nup.c.penł.
⁊ fi.de his qui.ſfi.occi.c.j.Roma.vij.
Nam qui ſtatuit in coꝛde ſuo.ſequit

Et hoc iudicabit in coꝛde ſuo ſᷣuare vir
ginem ſuam benefacit. Igit᷑ ⁊ qui ma⸗

trimonio iungit virgineʒ ſuã benefacit.
xxxii.q.ij.c.merito.
Beatioꝛ tñ erit ſi ſic permanſerit m
conſilium meum.pꝛe.c.ſic enim. pꝰ pᷣn.

xxxj. q.j.c.ſ. .
uto aũt ꝙ ⁊ ego ſpm̃ dei habeam.
c. ſic enim.

VI.

Scientia aũt inflat.charitas vo edi⸗
leat. de renund. c. niſi ˖ S- ꝓ defectu.

¶ Be eſcis autem que idolis immolan

tur.ſcimus quia nihil eſt idolum in mũ
do. ſequitur. quidam autem cũ ſcientia
vſq; nũc idoli.quaſi idoloticũ mãducãt
V⸗a h.c.ſ. de arca.de iude.ca.qᷓ; ſit.
in glo.
QAuapꝛopter ſi eſca ſcandalizat frẽm

meũ.nõ manducabo carnẽ in eternum.

xxiij.q.iij · S· j.de renun.c.niſi ·S· ꝓ gra⸗
ui.de no.ope.nun.c.j. “ZU
¶Sic aũt peccantes in frates ⁊ pcutiẽ
tes conſcientiã eoꝛuʒ infirmã.in chꝛiſtũ
peccatis.ij.q.v.c.ſi mala.de adultl.c.ſi
gnificaſti.

—RRUBBWMèr õõz

Munquid nõ habemus ptãtem muli
erem ſoꝛoꝛem circũducendi ſicut ceteri
apłi ⁊ fratres dñi ⁊ cephas.xxxj.di.c.
omino.xxviij.q.j.c.iam nũc.in fi.hxvyj.
di. c. poꝛro.ibi Jacobꝰ frater dñi. ⁊c.ð

Aui militat ſuis ſtipẽdijs vnq;.q̃s
P

ntat vineam ⁊ defructu eius nõ edit
quis paſcit gregem ⁊ de lacte gregis nõ
manducat. xiij.q.j.S·his ita.xx viij.q.j
c.iam nũc.in fi.de pᷣſcrip.c.cũ ex officij.
on alligabis os boui triturantis.
xiij.q.j:S·his ita.de pᷣben.c.extirpãde.

3. Beut. xxv j. ad Thimo. c. v.

¶ Hunquid de bobus cura eſt deo. xv

Ald Choꝛinthios I

Si nos vobis ſpiritualia ſeminamꝰ

magnũ eſt ſi nos carnalia veſtra meta⸗

mus.p · S· his ita.de conſe.di.v.c.nũqᷓ;ᷓ
dep̃ſcriptl.c.cum ex officij de paroch.c
fi. de offi.oꝛdi.c.ſiepᷣus.li.vi.

7

BSi alij ptãtis veſtre participes ſunt

viij. q.j.c. iam nunc. in ſi.

¶ Sed non vſi ſumus hac ptãte.ſʒ om

nia ſuſtinemus.ne quod offendiculum

demus euangelio chꝛiſti. ̊. c. iam nunc

Meſcitis quia qui in ſacrario opanf᷑.

que de ſacrario ſunt edũt.⁊ qui altario

deſeruiũt cũ altario participat.xiij.q.j.

c.his ita.de pᷣben.c.cũ ᷣm.⁊.c.extirpã⸗
de.j.q.ij.c.ſacerdos.xij.q.jS ex his.

xyxji.q.j. doctoss.
ta et dñs oꝛdinauit his qui euãge⸗
lium annunciant de euangelio viuere.

ego aũt nullo hoꝛũ vſus ſum.j.q.ij.ca.

Gcrddas.
Bonum ẽ mihi magiamoꝛic; vt lo
riam meam quis euacuet.pᷣ.c.ſacerdoſ

hi. de ↄſe. di. iiij. c. cũ tm.
X zni c. iſpenſatio. 2
E ſi euangeliʒauero non ẽ mihi glo
ria.neceſſitas eni mihi incumbit. xxiij.
ASer his. .
Si eni volens hoc ago mercede; ha
beo.ſi aũt inuitus diſpenſatio mihi cre⸗
d eſt. que eſt ergo nerces mea. p·S·
exhis.

.

¶ Ham cum liber eſſem ex omnibꝰ om
unium me ſeruũ feci vt plures lucriface⸗

3 ¶acug⸗ ſum inſi
Ddi, c. recedite.

Mis qui ſub lege ſunt qualiſi ub lege
eliem.cum ipſe nõ eſſem ſub lege.de cõ⸗

quare nõ potius nos.pᷣ·S his ula.⁊.xx

enim mihi ſi nõ euangeliʒauero.

irmus infirmis. xlv.

tres noſtri omnes ſub nube fuerunt. et
omnes mare tranſierunt.⁊ oẽs in moy⸗

ſe baptiʒati ſunt in nube ⁊ in mari.ð cõ⸗
iij.c.nec quẽqᷓ;.in fi.

ſe. di.i ”M
Aregzescand⸗ eſcaʒ ſpiritualẽ mã

ducauerunt. ⁊ omes eundẽ potuʒ bibe⸗
t de Pſe. di. ij. c. inquit. . c. in illo.
PHibebant aut de ſpirituali cõſequẽ⸗

te eos petra. petra aũt erat chꝛiſtus. de

ↄſe.di.j.c.altaria.j.in glo.di.ij.c.reue⸗
ra.vltra pᷣn.⁊.c.ĩ calice.xix.di.c.ita do
minus xxj di · F. j. in fi. .
Sed nõ in pluribus eoꝛum bñplaci⸗
tuùm eſt deo.nam pꝛoſtrati ſunt in deſer

to. de pe. di. iiij. ante. c.ſi ex bono.pꝛe.c

reuera. vltra pᷣn. S
Hec aũt in figura omnia cõtingebãt.
illis.ſcripta ſunt aũt ad coꝛreptionẽ no
ſtram. in quos ſines ſeculi deuenerũt.

xxxv. q.j·S:hac itaq;. añ fi. ibi. omia fi⸗

guralia.xij.q.ij.c.głia.xxxij.q.iiij.c.qͥs

ignoꝛet. de pe. di. ij. c. ſi enim. v. pauliſ⸗
per. de conſe.di.iiij.c.nec quenqᷓ;. in fi.

Eſa.xxx vij.⁊.xxxviij.

Aac qui exiſtimat ſe ſtare videatne
cadat.l.di. c. ponderet. in fi.
Teptatio vos non appꝛehendat niſi

bumana xlix. di. c. j. v. iugẽ. ð pe di 1 *
c.inter hec ſcienduũu. .
6 eq; murmuraueritis ſicut quidam

cou murmurauerunt ⁊ pierunt ab ex⸗

ter migtoe ke di ceallenns. Nume.
Ponneut edunt hoſtias participeſ

72

ſunt altaris. de conſecra. diſtin.ij. ca. re

. m. . —— „ —-
(Auia non poteſtis calicẽ domini bi⸗
bere ⁊ calicẽ demonioꝛũ.xxxiiij.q. ij.c.
no ſatis.in pᷣn. =

Omnia mih

ilieent ſʒ nõ om̃ia expe⸗

diunt. S. c. vY..

Siquis auũt infidelium vocat vos ad

cenam ⁊ vultis ire. ome qð apponitur

ſe. di.iiij.c. ppꝛie.ante fi.ꝛir. vobis manducate nihil interrogantes dec
6² ed caſtigo coꝛpus meum ⁊ in ſeru pꝛopter conſ. cientiam. xxx. di. c. li quis cti
tutem redigo. ne foꝛte cum alijs p̃dica⸗ carnem.in glo.⁊.j.q.iiij··fi.⁊.xj.qiij. En
uerim ipſe repꝛobꝰ efficiar.xxxij.q.v.c c.ad menſam.xx viij.q.j.c.om̃es.de iu⸗ mn
Siaus dixerit hoc immolatum eſt
a. XK.· lidolis. nolite mãducare. p. c. ſiquis car ſic
Molo vog igno es. qm pa-⸗ nẽ. xxxij.q.iiij.c.ſicut ſanctius.et.in·S

ennt e
esinn⸗

rinnlin
1Cl.
ncſt
l e⸗
icita d

nhüplai⸗
indeſer
ordt

cötngebi
ptioni
biofiſ⸗
Wchuk.
Eneycane
wmlni
Kend
ſtqudmn
aber⸗
65 Mure.

nspanicht
ditn iar

lcidnui⸗
nrcan⸗
ewponin
nnenogms
dichals

S

ohnmnd

cguisen

Ad Choꝛinthios I

fi.⁊. xxiij.q.iijS· j.ante finẽ.⁊.j.e.qᷓ; ſit

molant et non deo. ſequit᷑.ſiue & mã⸗

ducatis ſiue bibitis vel aliud quid faci

atis omnia in gloꝛiam dei facite.xxvj.
q.yij.c.nõ obſeruetis.in fi.

¶ Aolo aũt vos ſcire ꝙ omnis viri ca⸗
put chꝛiſtus eſt.caput aũt mulieris vir
caput vero chꝛiſti deus.xxxiij.q.v.ca.
cum caput.de ſacra vncil.c.vnico.ð he
c.vergentis ad Eph̊.c.v.
NAVir quidẽ nõ debet velare caput ſu⸗
um qm imago ⁊ gloꝛia dñi ẽ.mulier au

tem gloꝛia viri eſt.xxxiij.q.v.c.hec ima

Igeo mulier debet velamen habere

o. ⁊.c.mulier.de ↄſe.di.j.c.nullꝰ epᷣs.
caput ſuum pꝛopter angelos.⁊ pᷣ

cedit. Omnis aũt młier oꝛãs aut ꝓphe

tans non velato capite deturpat caput
ſuum. xv. q.iij · S· j.⁊.xxj.q.iiij.c.epᷣi.et
Pce cmulier. .
HMon eni vir ex muliere ẽ ſed mulier

ex viro.xxxiij.q.v.c.lll.
vir quidem ſi comã nutriat igno⸗
linia eſt illi. mulier vero ſi comã nutri⸗

loꝛia eſt illi. xxiij.di.c. ꝓhibete.

at glo⸗
Mam opoꝛtet hereſes eſſe. vt et qui
pꝛobati ſunt manifeſti fiant in vobis.j.
q.iij.c.ſaluatoꝛ.in pꝛinci.xxiiij.q.iij.ca.

ali.
Aonuenientibus ergo vobis in vnũ
iam non eſt dominicam cenam mandu⸗
care.xv. di. c. . ante fi. xliiij. diſt. c. quã⸗
Do. ij. ibi. inconuenienter cenaʒ dñi. ar.

Et alius quidem eſurit. alius ebꝛius
xvj. q. vij. c.j. in g1lo.
Similiter ⁊ calicẽ poſtq; cenauit.xv

di. c. fi. ante fi. . D
¶Hoc facite in meam cõmemoꝛationẽ
de conſe. diſt. ij. c. ſcriptura.ſupꝛa Lu.

uotienſcũq; enim mãducabitis pa
nem hunc ⁊ calicem bibetis moꝛtem do

mini annũciabitis donec veniat. de cõ⸗
ſe. diſt. ij. c. iteratur.in fi.de reli.c.vnico

ꝛobet aũt ſeipſum homo ſic ð pa

2

in glo. . .
4 Sed que immolant gẽtes.demonijs
i

ne illo edat et de calice bibat. de conſe.
di. ij. c. cuʒ omne.poſt pᷣn.in ver.apoſto

lice.c.qui ſcelerate.c.ſpecies in glo.⁊.j.

g.j. c. ſacroſancta. ar. ⁊ de pe.di.j.c.qui

ſanctus.in gooo.
Mui⸗ enim mãducat et bibit indigne
iudicium ſibi manducat et bibit.j.q.j.c

ante. c. dictum eſt. c. p Eſaiã. q.ij.c.dleri
cos.xj.q.iij ·S:euidenter.xxiij.q:.iii.ca.
foꝛte. de conſe.di.ij. ca.quid ẽ chꝛiſtum
manducare.c.timoꝛem. c.⁊ ſancta.c.ſi⸗
cut iudas.di.iiij.c.nõ in vo bis.xxxj.q.

ſi noſmetipſos dijudicaremus nõ
vtiq; iudicaremur.de pe.diſt.j.c.tres.
taq; fratres mei cum conuenit ad
manducandum inuicem expectate. Si
quis eſurit domi manducet vt nõ in iu⸗
dicium conueniatis. Cetera autem cuʒ
venero diſponam. de conſe. diſt. ij. ca. li

quido.

EaA xXI.

¶ Biuiſiones vero gratiarum ſunt.ſe⸗

quitur.hec autem omnia operatur vnꝰ
atq; idem ſpũs diuidẽs ſingulis pꝛout
vult.j.q.j.c.multe.
¶ Et nemo poteſt dicere dñs ieſus niſi
in ſpirituſancto.xxiiij.q.j·S·ſi aũt.
lij ſcʒ dat̃ diſcretio ſpirituũ.de pe.
di. ij. c. ſi eni. in v. demones.
¶ Sicut eni coꝛpus vnum eſt ⁊ habet

2.

multa membꝛa. omnia aũt mẽbꝛa coꝛpo

ris cum ſint multa vnum coꝛpus ſunt.
ita et chꝛiſtus.lxxxix. di.c.j.de here.c.

cum ex iniuncto. de conſe. diſt. ij. c. ij. in

Rho. xij. —
Si totum coꝛpus oculus.vbi auditꝰ
eſt. pᷣce. c.j.

NAos auteʒ eſtis coꝛpus chꝛiſti ⁊ mẽ

bꝛa de mẽbꝛo. de electl. c. ſignificaſti. in

„

er quoſdam quidem poſuit deus in
eccleſia.pꝛimũ apoſtolos.ſcðo pꝛophe⸗

tas. tertio doctoꝛes.de here.c.cũ ex in⸗
iuncto.c.ſicut in vno · Eph̊.iiij·

¶ Be ſpualibus nolo vos ignoꝛare fra

tres. xv. di. c. j. ante fi.

vnum coꝛpus baptiʒati ſumus.xj. q·iij
c.ſiquis hominem. k

Etenim in vno ſpiritu omnes nos in

Ad Choꝛinthios I

uið. xxiij.q.iiij.c.qᷓ; magnũ.in glo.
Et adhuc excellentioꝛem viã vobis
demonſtro. de pe.di.ij. c. charitas ẽ. vl⸗
trabpn. “
SBilinguis hominum loquar ⁊ ange

loꝛum charitatẽ aũt non habeam. fact
ſum velut es ſonans ⁊ cymbalum tinni

ens.j.q.j·s/opponit᷑.an fi.
Et ſi habuero omnẽ ſcientiam ⁊ om⸗

nem ſidem ita vt montes tranfferã. cha

ritatem aũt non habeam nihil ſum. ⁊ ſi
diſtribuero omnes facultates meas in

abos pauperũ ⁊c. nihil mihi pꝛodeſt.
de cõſe. di. iiij. c. ſolet. de pe. di. ij · S⸗ eui

denter. ⁊· Sfi.ibi apud aplł'm.⁊ diſt.vij.

c. Mullus.

Et ſi tradidero coꝛpus meũ ita vt ar
deam charitatem autem non habeã ni⸗
hil mihi pꝛodeſt.de pe.di.f.c.põt fieri.
in glo.⁊ di.iij.c.fi.de renuncl.c.niſi.ca.
quippe.de here.c.firmiſſime.in glo.ar.

f. j. c. vide. 2 L
haritas nõ emulatur. charitas nõ

Cc. Ybi. ſana. Srrrx.
Charitas nunqᷓ; excidit.de pe. di. ij.
aritas nuncd.

BSiue ꝓphetie euacuabunt. ſiue lin⸗
ne ceſſabunt.l.di.c.ſiquis diaconus.

in v. dicturiteſtes. in glo.

Mic aũt manet ſpes.ſides.charitas
tria hec. maioꝛ aũt hoꝛũ charitas.ð pe.
di. ij.c. charitas ẽ. v. Iteʒ hec charitas
gar.

Eratres nolite pueri effici ſenſibus.
Yr.ij.q.vij.c.paulus dicit.

E ſi alij reuelatum fuerit ſedenti.pꝛi
taeeat.xcv.di.c.eſto.
WMWulieres in eccleſijs taceant. xxiij.

„

fj. Job. xix.

Sinnia autem honeſte et moꝛdinẽ
nant in vobis. ar. xxvij q. vij,c. erga.

8 „„„ . . 2
* *
——T 2 5 .

Emulamini aũt cariſmata melioꝛa ꝑ

agit perperam.xj.q.iij.c.illud.xxiiij.q

Si qs aũt ignoꝛat ignoꝛabit᷑.xxx vij.

tranſiero. xxij. q.ij· Seiſß.
di.: S fi. ⁊.xxx viij di.c.qui ea.xv.q;jp/S 781 ſ

PHeinde viſus eſt pluſq; quingentis
ratribus ſimul.deinde viſus eſt Jaco⸗
bo.nouiſſime aũt omnium tanqᷓ; aboꝛti
uo viſus eſt ⁊ mihi.xxiij.q.vj·· ex his

de cele.miſſa.c.cum marthe.ad Gall.j.

Acl. xxij. =
Eso enim ſi um minimus apoſtoloꝛũ
qui non ſum dignus vocari apoſtolus.

quoniam perſecutus ſum eccleſiam dei
rtatan ifſanihee .

¶ BGratia autem dei ſum id quod ſum.

⁊ gratia eius in me vacua nõ fuit.ſg ab⸗

undantius illis omnibꝰ laboꝛaui.xxiij.

q.iiij.c.quis nos poteſt.q.vj.c.j.de re⸗

nun. c.niſi·S·quippe.

Amquidem per homineʒ moꝛs. 7

