¶ Aui ſibi nequã eſt. cui alij bonꝰ erit.

de pe. di. j. chis auctoꝛitatibus.ar. iu⸗
xta illud Cõuenit nulli. ⁊c. S. in verſibꝰ

¶ Beus de terra creauit hoiem. ⁊ ſeqͥr
creauit ex ipſo adiutoꝛiũ ſile ſibi.xxvj.
di. c. deinde.ibi. deus inſtituit. „
HNHon demoꝛeris in oꝛe impioꝛum.añ

moꝛtem confitere.a moꝛtuo quaſi nihil

peribit confeſſio.de pe.di.j ·S·hoc idẽ.
v.item a moꝛtuo.⁊·S/deniq; in fine.

(EaJa. xVII.

3 Aui viuit in eternum creauit omnia

ſimul. xxxv. di. c. vj. in. ij. glo. de pe. di.

ij. c. pꝛincipium.in pᷣn. in glo.de ſum.tri

nitate. c.j.in ver.ſimul.Et vᷣm hoc in il

la diſtinctione operum que commemo⸗

ratur. Señ.j. Mon deſignatur ſucceſſio
tempoꝛis ſed oꝛdo nature ᷣm Guið.pᷣ.

c. pꝛincipium. de hoc de ſumma trinita.
ca.j.
¶ Ante iudicium para iuſticiam tibi et
anteqᷓ; loquar! diſce.xvj.q.j.c.ſic viue.

c.:ſi dericatus.in pᷣn.
¶VPoſt concupiſcentias tuas non cas

xlvij. di. c. virum.

(Ta. XN.

¶ Aui credit cito leuis coꝛde eſt et im⸗

moꝛabitur.xj.q.iiij.c. non ſolum ille

¶ Amictus coꝛpis ⁊ riſus dentium et

greſſus hominis enunciant de illo.xlj.

Di. c. fi. ante fi. ar.

¶ Exenia ⁊ dona excecant oculos iudi
cum. xj. q. iij. c. pauper.

Ca. xXxxXIIlI.

¶ Air multum iurans replebit᷑ iniqui⸗
tate ⁊ non diſcedet a domo illius plaga
de iureiurl.c.etſi chꝛiſtus.

Ca.

¶ Sicut cynamomum et balſamu aro⸗
matiſans odoꝛem dedi.de ſacra vnc.c.

o.
Et floꝛes mei fructus honoꝛis et ho⸗
neſtatis.per Jo.an.de ſtatu monacho.
c.j.in pᷣn.in cle. ”ñl
Aui edunt me adhuc eſurient.⁊ qui
bibunt me adhuc ſitient.infra in glo.in
ver.ſitis.

—

(Ca. „XXVI.

¶ Vaſa figuli pꝛobat foꝛnax. ⁊ tempta
tio tribulationis ⁊c̃.de pe.di.ij.c.ſi enĩ .

er. liberi.

Abſtine tea lite ⁊ minues peccata.

E
GRͦ

nisl

nrdo

zng

O
pe diſt
opers.

mone

fpent

10
cche
l.

W
gno⸗
eonn
fenſ
guaſ
pamm.
perise
Guinis
fnud-
diſ

mo⸗

depe⸗

tamnn.

iumtbie

ohon eas

6

G.

eeſtetin⸗
Aunileg

Nmumn 4
Nlld gi⸗

toalosni

Nhtinigui
Ausphig:
.

wwüard⸗
NW

hcisebe⸗

aron 4

nur ump

Eſaias

Johan. an. de ſepul. c.ij.in verbo.acti⸗
bus. in cle.

—

¶ Aita nequam hoft pitandi de domo

77

in domum. xxiiij.q.j.c.qui dignioꝛ.ar.

N

Fin glo.in v. hoſpita.

Miſerere anime tue placens deo. ð

pe. diſt. iij. c. qui vult de ſponſa. c. inter

opera.in glo.

(Ca.—

s —⸗

¶ Abi auditus abeſt non effundas ſer
monem.ar.vj.q.j.c.ex merito.v.nemo
libenter.

(Ta. xXXXIII

.êòẽ⁵e
ðð

Cibaria ⁊ virga ⁊ onus aſino panis

7 diſciplina ⁊ opus ſeruo.de pe. diſt. ij.
c.charitas eſt.in verbo. ſubiectum. in
gloſa.

¶ Immolantis ex iniquo oblatio ẽ ma

culata et dona iniquoꝛum non pꝛobat
altiſſimus nec reſpicit in oblationes ini
quoꝛum.nec in multitudine ſacriſficio
eoꝛum pꝛopiciabitur peccatis.qui of⸗

fert ſacriſicia ex ſubſtantia pauperum.
quaſi qui victimat filium in conſpectu

patris ſui. Panis egentium vita pau⸗
peris eſt.qui defraudat illũ.homo ſan⸗
guinis eſt.qui effundit ſanguinem.et q̊
fraudem facit mercenario.fratres ſunt
xiiij.q.v.c.immolans.c.ſcriptum.

n⸗ baptiſatur a moꝛtuo ⁊ iteꝝ tan
1

moꝛtuum quid pꝛodeſt lauatio eius
de pe.di.iij.añ.c.incaſſum.

Car· XxxV:

Drario humiliantis ſe nubes pene⸗
trabit. per Joh̊.an.de reliqͥ. c.vnico.in
fi. in cle.

M –—XNKNLN
¶ Innoua ſigna et immuta mirabilia.
per Johan. an.ibidem in pᷣn. in glo.
¶ Gmnia que de terraſt untin terra re⸗

nentcntur. xih. a. h.c in eccleſiaſtico. et

¶ Curã habe de bono nomine hoc eni
magis pꝛeualebit tibi qᷓ; mille theſauri

magni ⁊ pꝛecioſi.xj.q.j.c.volo.in pꝛin.

AQuia melius eſt nomen bonum qᷓ di
itie multe.S. Pꝛouerbᷣ.xxijc.
Be patre impio queruntur filij.ij.q.
xij c queritur. . „ dG
Filij abominationum fiunt ſilij pctõ

ruũm. lvj. di. c. fi.

(Ta
P.0d..0zzʒ3

¶ Bilectus a domino deo ſuo ſamuel
pꝛopheta xx vj.q.v.c.nec mirũ.in ver
bo a natiuitate.

Eſaias. Ca. J1.
MWne caput languidum ⁊ om⸗
ne coꝛ merẽs.a planta pedis vſ
VYVyvſq; ad verticem non eſt in eo
¶ Lauamini mundi eſtote.de pe.di.iij
c. lauamini.
Querite iudicium ſubuenite oppꝛeſ⸗
o. iudicate pupillo. defendite viduam
lxxx vij.di. c.j.c.deſolatis.als defenſio

(Knum tuũ mixtũ eſt aqua. lxxx viij
di. c. eijciens. in ſi.

(Ca⸗. v.

Sra
L

Eſe ias

Peopterca captiuus ductus eſt popu⸗

us meus quia non habuit ſcientiam et
nobiles eius interierunt fame.⁊ multi⸗
tudo eius ſiti exaruit pꝛopterea dilata
uit infernus animã ⁊c.vſq; ibi.deꝰ ſan
ctus ſanctificabit᷑ in iuſticia. ꝓut ponit᷑
de verbo ad verbum.xj.q.iij.c. ve qui

s.
NYe qui dicitis bonum malum ⁊ ma⸗
lum bonum ponentes tenebꝛas lucem.
⁊ lucem tenebꝛas.amarum in dulce. et
dulce in amarum.p̃.c.ve qͥ dicitis.ea.q
c.ſi quis hoĩem.xxiij.q.iiij.c.quiſquis.

mihi quia tacui.quia vir pollu⸗
tus la

bijs ego ſum. xxiiij.q.iij.c.qui ne

gligunt.
Eer volauit vnus de medio ſeraphin
7 in
lerat de altari ⁊ tetigit os meum ⁊ dixit
ecce tetigi hoc labia tua ⁊ auferetur ini
quitas tua ⁊ peccatũ tuum mundabit᷑.
Et audiui vocem dñi dicentis.quẽ mit
tam ⁊ quis ibit pꝛo nobis.⁊ dixi.ego ſũ
mitte me. viij.q.j.c.in ſcripturis.de he⸗
retid.c.añpenl.in glo.

—

Ev. di. c. fi. in fi.
Bentium populus qui ambulauit in
tenebꝛis vidit lucem magnam. de cele.
miſ.c.conſuluiſti.et per Arch̊.de elecij.

cfundamenta. libꝛo.vj.· ¶ ath. iij.
Paruulus enĩ natus eſt nobis.ij.q.

vj · F. J tẽ cum balaam. in fi. xxxv. diſt.
ab exoꝛdio.ibi.chꝛiſtꝰ venit in fine tem

m eius.de ſacra vncij.c.vnico.

La. 4X14

Ee qui condunt leges iniquas.iiij.

1 Ad cuiꝰ confugietis auxilium ⁊ vbi

manu eius calculus quẽ foꝛfice tu-

HPꝛimo tempe alleuiata ẽ terra ʒzabu

Er factus eſt pꝛincipatus ſup hume

derelinquetis gloꝛiã veſtrã.ix.q.iij.ca.

glioꝛzum.
1 aſſur virga ſoꝛoꝛis mei.⁊ ſequit

pſe aut non ſic arbitrabit᷑.xxiij.q.v.
c.fi. in tex. ⁊ in glo.

Hunquid gloꝛiabit᷑ ſecuris cõtra eũ

i ſecat in ea. aut exaltabit᷑ ſerra cõtra
eum a quo trahit᷑.ibidem.⁊.xxj.diſt.c.
inferioꝛ.

Weauleſeet ſup eum ſpiritus dñi ſpi

ritus ſapientie ⁊ intellectus ſpiritus cõ
ſilij ⁊ foꝛtitudinis.ſpiritꝰ ſcientie ⁊ pie

tatis ⁊ replebit eum ſpiritꝰ timoꝛis dñi

xxx.q.j.c.j.ibi.ſeptẽ dona ⁊cq.in expo

ſitionibus.in ver.gratia.

Abietes quoq; letate ſunt ſuꝑ te ⁊ ce

77

dꝛ libani. de pe. di. j. c. pꝛincipium. in

*

1 Quomodo cecidiſti de celo lucifer qͥ
.

ane oꝛiebaris. xxiiij.q.iij.c. quidã. vx.
luciferiani.

¶KEomedamus et bibamus. cras enizs

moꝛiemur. de pe.diſt.ij.ſi enim.ver. pe
trus enim. =ðèð

La. XXIIII.
¶ Sicut feneratoꝛ ſicis qui mutuuʒ ac
cipit.xiiij.q.iiij.c.miniſtri.q.iij.c.pleri⸗
Ca. ⸗XXVIII.

¶ Er tantũmodo ſola vexatio intelle⸗

ſtos.xxx viij.di.c.quia ea.

(Ca. NNX.

ctum dabit auditui. ar. xx vij.q.j.c.ſi cu

pi
pe

e
Mu
s.
pien
ta
.

ian

— —
— —

5
— E-

=—.

exchni

ſii⸗
(untn

C
ſr

nnnde

1

dſegni
.).

cötr e⸗
ernacö

us diſpi
Pinims 65
nne ie
inors di
fin erpe

I.

—

uſuonte⸗
napiun. n

luaſer
ugi.x.

ans
n a.R

munlzar
cher⸗

.

atonnmle⸗
fla

Eſaias

(Claudet oculos veſtros. pphetas 7

pꝛincipes veſtros qui vident viſiones

operiet.⁊ ſequit᷑. Eo ꝙ appꝛopinquat
populus iſte oꝛe ſuo ⁊ labijs ſuis gloꝛi⸗
ficat mecoꝛ aũt eius longe eſt a me ⁊ ti
muerunt me mandato hominũ⁊ doctri
nis.ſequit᷑. Neribit enim ſapiẽtia a ſa
pientibꝰ eius.viij.di.c.f· ¶Rath.xv.

⁊.xciij.di.c.diaconi ſunt.in ver.perijt

¶ Gbſtupeſcite. ⁊ ſequit᷑. Inebꝛiami⸗
ni ⁊ nõ a vino.xxxvij.di.c.vnico.

Euperbia tm eſt quieſce.de p . di. f.

CIunt qui arbitrant᷑.ibi.peccaſti.quie⸗
ſce.de appel.c.q̃ fronte.in glo.

¶ Birit dominus culus ignis eſt inſy
on et caminus eius in hieruſalẽ. de pe.

di. ij. c. charitas nunq;. in glo.

(Stultus enĩ fatua loquit᷑.xciij di. c.

„

mus. inö=bn. .
Homus enim dimiſſa eſt. multitudo
vrbis relicta eſt.xxiij.q.v.c.fl.ibi.puni

edecreuiſſet.
Et erit opus iuſticie pax ⁊ cultus iu⸗

ſticie ſilentium.v.q.iiij.c.in loco.ar.vj.

j.cC.ex merito.ibi.nemo libenter ⁊c.

¶ Beati qui ſeminatis ſuꝑ oẽs aquas

de cele.miſ.c.cũ marthe.
¶ Aui pꝛoijcit auariciam ex calumnia

excutitq; manus ſuas ab omni munere
ſequit᷑. Iſte in excelſis habitabit.j.q.j.
c.ſunt nõnulli.xj.q.iij.ca.qui recte.de

ſymo.c.etſi qneſtiones.
¶ Konfoꝛtate manus dilſolutas et ge⸗

Ecce conſidis ſuper baculum arun⸗
dineum fractum iſtuʒ ſuꝑ egyptum cui
ſiinniſus fuerit homo intrabit manum
eius ⁊ ꝑfoꝛabit eam.ſic pharao rex egy
pti unnibus qui confidunt in eo.xxiij.
q.iij. c. j.

Egreſſus eſt aũt angelus dñi ⁊ ꝑcuſ
ſit in caſtris aſſyrioꝛum. clxxxv. milia.
xxiij.q.v.c.fi.in glo.S.iiij. Reg.xix.

¶ Egrotauit Eʒechias vſq; ad moꝛtẽ
Tintroiuit ad eũ Eſaias ⁊ dixit.hec di
cit dñs.Diſpone domui tue quia moꝛi⸗
eris tu ⁊ nõ viues.de pe.di.j.c.qᷓ;obꝛẽ.
5, iiij. Reg. xx.
De mane vſq; ad veſpam finies me.

—

xj.q.iij.c.quod ergo.

AA Arns .

Audi verbum dñi ecce dies veniũt.
⁊ ſequit᷑. Bonum eſt verbũ dñi qð lo⸗
cutus eſt.xxxv.q.x.c.j.ibi.vᷣbũ dñi ſta
bit in eternum. MJJGs

¶ Conſolamini cõſolamini popule me
us.xv.di.c.fi.in fuuen.
¶ Aox cdlamantis in deſerto parate vi
am domini rectas facite in ſolitudine ſe
mitas dei noſtri.ar.xlix.di.c.j.v.clau⸗
dus. JJ
QAuis appendit tribus digitis molẽ
terre.xj.diſt.c.eccleſiaſticaꝝ.ꝑ Guið.

¶ Annunciate que ventura ſunt in fu⸗
turum ⁊ ſciemꝰ quia dij eſtis vos.xxvj
q·: v. c.ſf.· K

(Ca⸗ xXL.

3

ciani Amos.iij.

Hieremias

Ecce ſeruus meus ſuſcipiam eum.ſʒ
Math̃.xij.dicit᷑ puer meus.ij.q.vij.c.
Itẽ cum balaam. inſ.
¶ Bloꝛiã meã alteri nõ dabo.xciij.di.
c.nullus.in fi.ar. ,
Laqueus iuuenũ omnes ſimul.ij.q.

Vij.c.paulus dicit.

„ EEa. AIII.
MNarra ſiquid habes vt iuſtiſiceris.
de pe. diſt. j. c. dic tu. ⁊. c. ecce nunc tem

pus.
(Ta.

Eo dñs 7 non eſt alter foꝛmãs lucẽ

⁊creans tenebꝛas.faciens pacem ⁊ cre
ans malum. xxiiij.q.iij.c.quidã.v.coli

4

¶ Beiſ. ende.ſede in puluere virgo fllia

babilon.ſede in terra nõ eſt ſolium filie
caldeoꝛum.quia vltra nõ vocabit᷑ mol⸗
lis ⁊ tenera.tolle molã ⁊ mole farinam.
denuda turpitudinem tuam.diſcoope⸗
ri humerũ.reuela crura.tranſi flu mina
reuelabitur ignominia tua.xxxij.q.v.
c.ſi paulus. 1.

Nunaui obliuiſci hotet mulier in⸗
fantẽ ſuum.ij.q.vj.c.ad romanã.ij.

CaAa 2

cce in iniquitatibus veſtris vendi

ti eſtis.⁊ in ſceleribꝰ veſtris dimiſi ma⸗

trem veſtram. xxxv. q.j.c.hac itaq;. in
fi. de pe. di.j· S. eccleſia. ibi. pꝛius habu⸗
it. ⁊ in gloꝗ. Oſee.iiij.

ewer ebag

¶ Tonſurge conſurge induere foꝛtitu⸗
AA tuã ſyon.xv.di.c.fi.in fine.

ãO pulcri ſuꝑ montes pedes annũ

vir

ciantis ⁊ pꝛedicantis pacem annunciã

tis bonum pꝛedicantis ſalutem.j.q.j.c.

emendari. in fi.in glo.viij.q.j.c.olim.ð
ↄſe.di.iij.de penitentibus.in glo.xciij.
di. c. diaconi ſunt.in pꝛinciq; Rhoma⸗
noꝛum. x.
Mundamini qui fertis vaſa dñi. j.
4.1: c. neceſe
Recedite recedite exite inde. pollu⸗
tum nolite tangere. xxiij.q.iiij.c.j.c.ec⸗
ce.c.recedite.xlv.di.c.recedite.xxiij.q.

¶ Aere languoꝛes noſtros ipſe tulit.
doloꝛes noſtros ipᷣe poꝛtauit.de pe.di.

ij.c.ſi enim in v.peecatum.de cele.miſ.

c.cum marthe.
Sicut ouis ad occiſionem ducetur ⁊
uaſi agnus coꝛam tondente obmute⸗

cet non aꝑiet os ſuum.p.c.ſi enĩ.vl⸗

tra pᷣn.ibi.⁊ tanqᷓ; agnus.
Benerationem eius quis enarrabit.
xxiiij.q.j.non turbatur.in glo.de ſum.

ni. c. j. in v. ineffabilis.

Hꝛopter ſcelus populi mei ꝑcuſſi eũ
de pe.di. iij. c. talis.

—ꝑꝙ „

xy. Di. c.fi. in fine. .
Berelinquat impius viam ſuam et
iniquus cogitationes ſuas.de pe.
di.j. S his auctoꝛitatibus.
Et filios aduene qui adherent domi
o vt colant eum. viij.diſt. c.fi.melius.
ſupꝛa.xxix. „
Letificabo eos ĩ domo oꝛatiõis mee

ſequitur. Domus mea domus oꝛatio

nis vocabitur cũctis populis. xxxviij.
di. c. i 7. j. * ih. c.ſaluatoꝛ.in fi * xvj. qꝗ „
vli. c.⁊ hec diximus.inpᷣn.

Canes mutinõ valẽtes latrare. xliij.
di. c. j.in pᷣn.

.
——— „ . — — * P 6 8

Hmnes ſitientes venite ad aques.

hos

ſae
ſen

=
E
—
—

=
— —
— —

ſuan

=

in/

S
Nſedi

—

Ren

h

Sbpſenlt
indeped.
deccemi.

tducetur
. nme:
(Red.Re⸗

senundi
oe ſun

tigaſſici

ſuam. ⁊.xxj.di.c.omnino.in glo.lxxxix
Di. c. decenter. in glo.

niquitates veſtre diuiſerunt inter
7

Hieremias

robrer iniquitatem auaricie eius

us ſum ⁊ percuſſi eum abſcondi a te
faciem meã. ſequit᷑.Abijt vagus in via

coꝛdis ſui reduxi eum ⁊ reddidi conſo⸗
lationes ipſi.de pe.di.iij.c.talis.

C t ee Wete eSeaaiss ahmee⸗ weweAe

Clama ne ceſſes.q̃ſi tuba exalta vo⸗
ceimn tuã.xliij.di.c.j.poſt pᷣn. .
¶Eccead lites ⁊ contentiones ieiuna⸗

tis ⁊ ꝑcutitis pugno impie.xxxiij.q.iiij

c.chꝛiſtiano.in glo.
Hiſſolue colligationes impietatis.
V di. vj. . auctoꝛitatẽ.
Et carnẽ tuã ne deſpexeris.xiij.q.ij.

☛☚

c. non eſtimemus. ibi.nemo vnqᷓ; carnẽ

⸗

8 et deum. xj.q.iij.c.qui omnipoten

tem. ibi. contra pꝛophetas ẽ ſᷣm Buid.

Surge illuminare hieruſalẽ. xv. di.

Spũůs dñi ſi uper me eo ꝙ vnxerit me
de ſacra vn.c.vnicoꝗ Lu.iii.
HBaugdens gaudebo in domino. xv.
Aui ego dñs diligens iudicium et
odio habens rapinã in holocauſto. de

ↄpſe.di.v.c.nõ mediocriter.

4* LXIII⸗

.ùð

Bies eni vltiõis in coꝛdemeo. xxiiij

—

7

u rnin darn noſter. ⁊ abꝛaã neſci⸗
it nos ⁊ iſrael ignoꝛauit nos.xiij.q.ij
. de moꝛtuis. “ N.

ECa. IXV:

f. .

Mon erit ibi amplius infans.et ſeqͥ⸗
tur.qm puer centum annoꝛum meꝛiet᷑.
⁊ peccatoꝛ centum annoꝛum maledict
erit.ij.q.vij.c.paulus dicit.⁊.ca.quibꝰ

ecrgo.

(Ta⸗ R . LXVL

(Aui immolat bouem quaſi qui inter
ciat virum. qui mactat pecus quaſi qͥ
excerebrat canem. qui offert oblationẽ
quaſi qui ſanguinem ſuum offerat.qui
recoꝛdat᷑ thuris quaſi qͥ benedicat ido⸗
lofleg .c.per Eſaiam. HM
¶ NDermis eoꝛum non moꝛiet᷑ et ignis

eoꝛum non extinguetur.xix.q.iij.oqm

Kiuſqᷓ; foꝛmarẽ te in vtero no⸗
ui te. ⁊ anteqᷓ; exires de vulua
ſanctificaui te. et pꝛophetam in

gẽtibus dedi te.lxx viij.di · S· hoc regu

lare.de renũc.c.niſi.in yſn.
¶ Et dixi A. a. a.dñe deus neſcio loqᷓ
quia puer ego ſum.viij.q.j.c.in ſcriptu

ris.p.c. niſi. in pᷣn.
Ecce dedi verba mea in oꝛe tuo ecce

odie conſtitui te ſuper gentes et ſuper
regna vt euellas et deſtruas et diſper⸗
das et diſſipes ⁊ ediſices et plantes.xx
xvj. di. c. ecce. x. di. c. certum. c. ſuſcipi⸗
tis.de maio.c.ſolite.de his que fiunt a

p̃bla.c.quata. xcvj. di. c. ſi imperatoꝛ. ij.

q.vij.c.in ſancta. vj.q.j.c.beatus.ibi.
pꝛecipiebat.cum ar.c.ſacerdotes.⁊.ca.
oues.de offi.delega.c.ij.li.vj. D

ilij quoq; empheos ⁊ daphne
os conſtupꝛauerunt te vſq; ad verticẽ.

Aiuit dominus in virtute et iudicio
⁊ luſticia ⁊ benedicent eum gentes ip⸗

ſumq; laudabunt.xxij.q.j.c.⁊ iurabũt.

c.conſidera.⁊.c.fl.ibi. ⁊ in pꝛophetis.
⁊ ibi.per creaturas iurare pꝛohibentur
eiureiurl.c.etſi chꝛiſtus. .
NMouate vobis nouale ⁊ nolite ſere⸗
re ſuper ſpinas.de ver.ſigni.c.j. .
(A ſtultus populus meus me nõ
cognouit filij inſipientes ſunt.⁊ vecoꝛ⸗
des. ſapientes ſunt vt faciant mala.bñ
autem facere neſciunt.xvj.q.fi.c.⁊ hec
diximus. „

Rae M

Survire ⁊ aſcẽdamus in nocte ⁊ di/

ipemus domos eius ſcilicet hieruſalẽ

ibidem in pꝛincipio.ibi.a romanis de⸗

Aaͤuene ⁊ pupillo ⁊ vidue non fece⸗
ritis calumniam nec ſanguinem innocẽ
tem effuderitis in loco hoc.xxiij.q.v.c
regum.

„XIeE

AQuid eſt ꝙ dilectus meus in domo
ea facit ſcelera.de ↄſe.di.ij.c.qui ſce⸗
erate.

Mou oꝛare ꝓ populo in bonum cuʒ
unauerint non exaudiam pꝛeces eo⸗
rum. de pe.di.j.c.pꝛedixerat. .

CEgg, xvV.
————

pleuiſti me.xj.q.iij.c.qñ.

Sed vos peius opati eſtis qᷓ; patres
Sveſtri.xxiij.q.iiij.c.recedite.ibi. vehe⸗
menter increpauit Hieremias pctõꝛes
Jc:mimium. in ſi.

Solus ſedebam qm amaritudine re

Hieremias

(Ca. XVII.

Maledictus homo qui confidit in
homine.xxiij.q.iij.c.j.ibi.non in ſolo.
deo ſed in homine poſuerunt.⁊ ·S· Itẽ
ab aliq̊.ibi.in hominẽ tranſferre.⁊ ᷣm

uið.
Ca. xVII.

Repente loquar aduerſum gentem et
aduerſus regnum. vt eradicẽ ⁊ diſper⸗

dam ⁊ deſtruam illud.ſi penitentiã ege

rit gens illa a malo ſuo quod locutꝰ ſuʒ
aduerſus eam. agam ⁊ ego penitentiaʒ
ſuꝑ malo quod cogitaui vt facerem ei.
xh. ge iic .c.incõmutabilis.de pe. diſt.
j.cſi agamus.⁊.c.q;obꝛem.

Non enim peribit lex a ſacerdote ne

q; conſilium a ſapiente.nec ſermo a pꝛo
pheta. xciij. di. c. diaconi ſunt.ibi.nunc
autem.ü

(Ca. xXXII.

Ae paſtoꝛibus qui diſpergunt di⸗
lacerant gregem.xxiiij.q.iij.c.tranſſfe⸗

Eunq; ceperint in babilone impleri.

„₰△

lxx.anni viſitabo vos.de pe.di.j.pꝛedi

xerat.⁊.c.deniq;. vᷣ.deniq; plebs.⁊c.

Ca.

Salua dñe populuz tuum reliquias
rrrnalod Kc.iudeoꝛũ.in glo.

XXXI.

1

n excelſo audita eſt vox lamentati⸗
omis ⁊ fletus ⁊ luctus rachel ploꝛantis
filios ſuos ⁊ nolentis conſolari ſuꝑ eis
qꝛ non ſunt.xv.di.c.pᷣcepta.j.· Math̃.
Patres comederunt vuam acerbaʒ
7 dentes eoꝛum obſtupuerũt.xxxvij.
di. c. vino. infi.

Ca. XxxXIII.

6 Quia hec dicit dominus deus iſtae

oniti
dſtcie
tati
Te

—
onfnin
ninſob.
d
ere rfn

.

enten er
nentäiege
Maapſin
ennenn;
tiagena

lecorene
moape⸗
bi nunc⸗

penc

2
neinpe.
eNond

W
uunntls
nch.
anſop
ihs

un utg;

Treni Baruch Ezechiel

ad domos vrbᷣ hꝰ ⁊ ad domos Juda.?

ſeqt Ecce dies veniüt dicit dñs ⁊ ſuſci
tabo verbum meum quod locutus ſum

ad domũ iſrael ⁊ ad domũ Juda.xxxij

q. iiij · · his ita. ibi. dic domui iſrael vel

domui Juda.
Da ſe vir iuda.xxxij.q.iiij ·S

his ita. ibi.dic domui iuda.⁊c.
Cũq; legiſſet.ſequit. ꝛoiecit ĩ ignẽ
donec conſumeret᷑ omne volumen igni
xxiiij.q.j.c.nõ aſferamus.
Surrexerit aũt iſmael ⁊ viri
qui cum eo erant ⁊ ꝑcuſſerunt godolyã
gladio ⁊ interfecerunt eum.lxxvj diſt.
c.ieiuniun.
XLI-

¶ Mullus remanebit de eis nec effugi⸗
et a facie mali quod ego afferã ſuꝑ eos
ſequit᷑.verbũ ſuꝑ vos reliquie Jude.

¶ Annüciate egypto ⁊ reſonet in mem
P 1is. S c. ij.
Lo: XLVII.
Maledictꝰ qui agit opus dñi frau⸗

hrrib inat diſſipate ſunt.
*

dulenter. ar. de cele. miſ. c. in cle.

— AKgaz [ „
Bicite capta eſt babylon confuſusẽ

omnia ſculptilia eoꝛum.xxvj.q.iiij.ca.

ſciendum in fi.ibi.euerſionem temploꝝ

⁊ ſimulacroꝛũ pꝓphete p ꝛedixerunt.
¶ In mẽſe aũt quinto.ſequit᷑.venit na
buſardan pᷣnceps milicie ⁊ incendit do
mũ dñi et domũ cegis ⁊ omnes domos
hieruſalem ⁊ omnẽ domũ magnaʒ igne
combuſſit.⁊ totum murũ hieruſi alẽ per
circũitũ deſtruxit.xliiij.di. c.j.⁊.lxxvj.
diſt. c. ieiuniũ. ibi.muri pꝛimũ rupti ſũt
ciuitatis c.
(Kreni (TCEa. 11.

WAomodo ſedet ſola ciuitas ple
a populo.xv. di.c.fi. ante fi.ij.
q.j.c. ſi peccauerit. in glo.j.
nceps ꝓuinciarũ facta eſt ſub tri

„*

„△

el. victus eſt marodach. confuſa ſũt

buto. de immu. ec. c.nõ minus.
¶Capitulu. M.

Pꝛophete tui viderunt tibi falſa et

ad penitentiam pꝛouocarent.xliij.di.c.
j. v. hinc rurſus. ä
Loncluſit vias meas lapidibus qua

dꝛig. xxiij. q.iiij.c.de thyrsss.
Honũ eſt viro cum poꝛtauerit iuguũ
ab adoleſcentia ſuaꝗ· in poeticis.in vᷣ.

Seneca.
Bboluit nubem tibi ne tranſeat
oꝛãtio.de peni.diſt.j.quantumlibet.in
gloſa.

Recedite polluti clamauerunt eis re
dite. abite.nolite tangere.S.Eſa.lij.

¶ Baruch (Ca. II.

GBſt hec ſup terram viſus eſt et
cum hominibus cõuerſatus eſt
lxx vj. di. c. nõ aũt.xij.q.j.c.exẽ
plum. de ↄſe.di. v. c. ieiuniũ. .
Eʒechiel
8 aperti ſunt celi ⁊ vidi viſiones
dei. lx vij. di · S hoc regulare.
ibi. Eʒechiel ꝓphetaſſe.⁊.xxv.q.v.c.
A be c em cus
Juncteq; erant penne eoꝛum alteri⸗
ad alterum.non reuertebant᷑ cum ince⸗
derent ſed vnũ quodq; ante faciem ſuã
gradiebat᷑.ſequit᷑ quocũq; ibat ſpũs il
luc ⁊ rote pariter leuabant᷑.de pe.di.ij.
c.pennata. c.nõ reuertebant᷑.c.põt diſ⸗

curſus.ꝑ Johᷣ.an.de ſum.tri.c.vnico.
in v. Johes in ce.ꝗ·c.x.⁊ Apoc̃.iiij.

4

en eit A N EH

T factum eſt in triceſimo anno

—EEet EL
t vidi ⁊ cecidi in faciem meã et au⸗
diui vocem loquentis filij hoĩs.ſta ſuꝑ
pegdes tuos ⁊ loquar tecum.ſequitur.⁊
ſtatuit me ſuꝑ pedes meos ⁊ audiui lo⸗
quẽtem ad me:Fili hominis mitto ego
te ad filios iſrael.l.di.c.quid eſt hoc.
Fili hominis vade ad domũ iſrael⁊

lodquerl verba mea ad eos. xxxij.q iij.

llta nec apiebant iniquitatẽ tuã vt te

Gechiel

Spũus quoq; leuauit ⁊ aſſumpſit me
Xx

Ig v c chl. ver cñ ezechiel. 2. S. c.
Et linguã tuã adherere faciã palato
tuo.qꝛ domus exaſperans eſt.de renũ.
c.niſi ·S·pꝛopter maliciam.

Et tu doꝛmies ſuꝑ latus tuũ ſiniſtrũ
vones iniquitates domus iſrael ſuꝑ
eo numero dierũ quibus doꝛmies ſuꝑ
illud. ⁊ aſſumes iniqͥtates eoꝝ.j.q.j.c.
p Eſaiã.ibi.ſunt qui gemunt ⁊ merent

peccata.ſed melius:j·c.ix.
Tranſi ꝑ mediã ciuitatem in medio

hieruſalem ſigna thau ſuꝑ frontes vi⸗
roꝛũ gementiũ ⁊ dolentiũ ſuꝑ cũciũ abo
minationibus que fiunt in medio eiꝰ.xj
di. c. eccleſiaſticarũ.in glo.xxiü.q.iiij.
¶Omnẽ aũt ſuꝑ quem videritis thau
nõ occidatis ⁊ a ſanctuario meo incipi

ILugs xNEs
ũq; ambularent nõ reuertebantur
ambulantes. S.c.j.
rzon aſcendiſtis ex aduerſo neq; op
P
in pᷣlio in die dñi.xliij.di.c.j.vltra pᷣn.j.
q.iij.c.ſaluatoꝛ.in pᷣn.vij.q.j.c.cũ ſciſci
taris.ne cle. vel mo.c..
Er ipſe edificabat parietẽ illi aũt lini
ebant eum luto abſq; paleis.xlvj. diſt.

7

EC. *
ie his qui cõſuunt puluillos ſub oi
cubito manus ⁊ faciunt ceruicalia ſub
capite vniuerſe etatl.⁊ ſequitur. At in⸗
terficerent animas que non moꝛiunt᷑ et

viuificarent animas que nõ viuunt.xj.

ic peertc.

Et poꝛtabit iiquitatẽ ſu.xiiij.q.iiij.
2 oꝛte. xiij.q.ij.c.iĩ pñti ad Rho.xiiij

* £△

terCEar XVI.
Et qñ nata es in die oꝛtus tui non eſt
pꝛeciſus vmbilicus tuus.de pe.di.ij.c.

ſi enim.in fi.in glo.

a

uiſtis murũ ꝓ domo iſrael vt ſtaret

id omne caput vie ediſicaſti ſignuz

ꝓſtitutionis tue ⁊ diuiſiſti pedes tuos
omni tranſeunti ⁊ multiplicaſti foꝛnica
tiones tuas.de ↄſe.di.v.c.nunqᷓ;.in fi.
Et ſamaria dimidium peccatoꝛũ tuo
rum nõ peccauit ſʒ viciſti eas ſceleribꝰ
tuis ⁊ iuſtificaſti ſoꝛoꝛes tuas ſcʒ ʒodo⸗

mam ⁊ ſamariã.j.q.j.c.nonne.
Ergo ⁊ tu confundere ⁊ poꝛta igno⸗
miniaʒ tuã.ſequit᷑.⁊ ſoꝛoꝛ tua ʒodoma
⁊ filie eius reuertant᷑ ad antiquitatẽ ſu
am.⁊ ſamaria ⁊ filie eius ⁊ tu ⁊ filie tue
reuertimini ad antiquitatem veſtraʒ.l.
ACLCx-„ XVIII-
ares noſtri comcderũt vuã acer⸗
ain ⁊ dentes ſilioꝛũ obſtupeſcunt.ar.
FBiannta aad nn tanm

tanima patr ita ⁊ anima filij mea
eſt. de conſe. di. iiij. c. quere.in pᷣn.xxiiij
cſ habes. B
nima que peccauerit ipſa moꝛiet᷑.j

q.iiij.c. Jam itaq;.xxiiij.q.iij.c.pꝛimo.

⁊: c ſi habes.pᷣceõ.c.queris.in bpbn.
ilius nõ poꝛtabit iniquitatẽ patris

neq; pater poꝛtab t iniquitatẽ filij.iuſti

cia enim iuſti ſuꝑ eum erit.⁊ impietas

impij erit ſuꝑ eum.j.q.iiij.c.iudei.⁊.pᷣ.
c.de pe.di.iiij.c.quid eſt hoc qð dicitur

in glo. ⁊.j.q.vij c.conuenientibus ibi.

non moꝛiuntur ſilij ꝓ patribus.
SBi aüũt impius egerit penitentiaʒ ab
om nibus peccatis ſuis que oꝑatus eſt
vita viuet ⁊ non moꝛiet᷑.omniũ iniqui
tatum eius quas oꝑatus eſt non recoꝛ⸗

l. di. c. ponderet. G
Si aũt auerterit ſe iuſtꝰa iuſticia ſua
fecerit iniquitatem m omnes abomi
nationes ſuas quas oꝑari ſolet impiꝰ.
omnes iuſticie eius quas fecerat nõ re⸗
coꝛdabunt᷑.de pe.di.iiij.c.hanc ſocieta
tem.⁊.c.ſi auerterit.
¶ Ad vſurã nõ cõmodauerit ⁊ ampliꝰ
non acceperit.xiiij.q.iij.c.pleriq;.c.pu
tant. de vſu. c. conſuluit.
Auia nolo moꝛtem peccatoꝛis ſʒ vt
conuertatur et viuat.iij.q.iiij.c.hi qui.
xxiij.q.fi.c.his a quibus.xxvj.q.vj.c.

penk.⁊.c.antepenult.de pe.diſt.j.⁊ di.

iij. c. adhuc iuſtant.xxxiij.q.ij.c.admo⸗
nere. de heretl. c. ad abolenð.in glo. de

daboꝛ. de pe. di. iiij. P. c. inter mittentes

hio
de⸗

edes do
akifnie
nunczinß.
tori wo
8 ſccerb⸗
panj :
r
Nquitareſ
eflene
nyeſyz,

I.
müe:
hdnn.
vpp.
m iinn
inin miy

umoiek
ichuno.
si.
annmpe
untiſli iuſi
1,1i
cida.15,
NöNde
nennrsh
bes,
nimmtize
ohmmoͤ
nm wiri
Gnonreen
erminz

Hiuſaui
onnhes olt
niuimt.
ſamoſe
hancſocen

cit
erq
aamh
elſed
gicadn
ngo

nu ⁊ 2fractus es. xxiij.q.iij.c.j.
¶Fili hois nabuchodonoſoꝛ rex baby
lonis ſeruire fecit exercitum ſuuʒ ſerui
tute magna aduerſus tyrum et merces

Ezechiel

his qui fi. occi. c. j. p Arch. de immu. ec⸗
cle.c.ij.de heret.c.iiij.li.vj.
9. „XXI.:

„

duarum viarũ diuinatione querens
cõmiſcens ſagittas interrogauit idola.
Tin glo.in v.ſoꝛs.
— EaAD. XXxI:
Aſuram ⁊ ſupabundantiã accepiſti.
xiiij.q.iij c.putant.c.pleriq;.de vſu.c.
iij.⁊.iiij.⁊.c.cõſului..
Ecce ego ſuꝑ te tyre ⁊ aſcẽdere ad te

7

aciam gentes multas.xxiij.q.iiij.c. de

thyrijs. in yſbn.
XXVIIN
KTu ſignacnlũ ſimilitudinis plenꝰ ſa⸗

pientia pfectus decoꝛe.in delicijs para
diſi dei fuiſti. omis lapis pꝛecioſus ope
rimentum tuũ.ſardius topaſius.iaſpis
criſolitus.onix.berillus.ſaphirus.car⸗
bunculus.ſmaragdus.aurũ quoq; opꝰ

dDecoꝛis tui ⁊ foꝛamina tua in die q̃ con⸗

ditus es pꝛeparata ſunt.tu cherub extẽ
tus ⁊ pꝛotegens. et poſui te in nõte ſan⸗
cto dei.in medio lapidũ ignitoꝛum am⸗
bulaſti. ſequit. Nihili factus es et non
eris in ꝑpetuũ.de pe.di.ij.c.pꝛincipiũ.
c.ſi enim.in fi.in v. inter.xij.⁊· S q vo

repꝛobi. ibi. excellentioꝛ ceteris.⁊ de cõ

ſe. di. j. c. hi duo. ibi. decimus oꝛdo ꝑ ſu
perbiam. ⁊.xxvj.q.v.c.nec mirum.vl⸗
tra með. ibi. pꝛophetica oꝛacula fuiſſe
teſtant᷑.⁊.xx vij.q.ij.c.ex his.in fi.ð pe.

diſt. j c. deniq;. in pPn. ibi.non reuocaba
tur ad vitam c.

„ ECa⸗ xXXIxA
Sro eo ꝙ fuiſti baculus arundine

e

omui iſrael qñ appꝛehenderunt te ma

eſt reddita ei.

Ecce ego dabo nabuchodonoſoꝛre⸗

gem babylonis in terram egypti ⁊ acce

pimultitudinem eius.ꝗq.v.c.fi.

diſo dei abietes non adequauerunt

cedri non fuerunt altioꝛes illo in pa

ſummitates eius et platani non fuerũt

Stetit rex babylonis in biuio in capi

eque frondibus eius.omne lignum pa⸗
radiſi dei non eſt aſſimilatum ei ⁊ pul⸗

critudini eius.ꝗm ſpecioſum feci euʒ in

multis condenſiſq; frondibꝰ. de pe.di.

ij. c. pncipium · S. ꝙ vero repꝛobi. ibi. ex

cellentioꝛ ceteris.⁊.S.c.xx viij.

(Ea⸗ xxXXIII.
Ru vero ſili hominis dic ad domuʒ
iſrael.xxiij.q.iiij.c.his.
Nolo moꝛtem impij ſed vt conuerta
tur impius a via ſua et viuat.ſupꝛa.ca.

In quacunq; die cõuerſus fuerit ab
impietate ſua. ſequitur. Si autem dixe
ro impio moꝛte moꝛieris.et egerit peni⸗
tentiam a peccato ſuo vita viuet et non
moꝛietur. omnia peccata eius que fecit

72

non imputabuntur ei. xxvj q. vj. c. bis

qui.et.c.cognouimus:et.c.ecce.et.c ſt
pꝛeſbyter.xx vj.q.j.c.fi.in.ſi.et.c.q chꝛi
ſto. in glo de pe. di. j. c. hoc idem. in bᷣn.
et. c. verbũ.in glo.⁊.c.poſt fi.in fi.in.v.
mandatum. ⁊. c. deus.⁊ di. vij.in ſum.
et c. fi.j.q.vij.c.ij. in vi.glo.xxiiij.q/j.c.
ſi petrus.ibi.ſᷣm pꝛophetica dicta ⁊c.

(Ca. XXXIII.
¶ QAuod infirmũ fuit non conſolidaſtj

et quod egrotum nõ ſanaſtis.⁊ qð fra⸗
ctum eſt non alligaſtis.et quod abiectũ

eſt non reduxiſtis.⁊ quod perierat non

queſiuiſtis.ſed cum auſteritate impera
batis eis.et cum potentia.xxiij.q.ilij. c.
dit licet q. l.c. uo errauerat. xl vj.

Tollam quippe vos de gentibꝰ ⁊ cõ
gregabo vos de vniuerſis terris et ad⸗
ducam vos in terram veſtram. effun⸗
dam ſuper vos aquam mundam ⁊ mũ⸗
dabimini ab omnibus inquinamentis
veſtris. et ab vniuerſis idolis veſtris
mundabo vos. et dabo vobis coꝛ no⸗
uum. et ſpiritum nouum ponam in me⸗
dio veſtri et auferam coꝛ lapideũ de car
ne veſtra ⁊ dabo vobis coꝛ carneum et
ſpiritum meum ponam in medio veſtri
de conſecra. diſt.iiij. ca. nec quenq;. in
f 2

prictemt gftes dm in iniquitmte ſua

capta ſit domus iſrael.lxxvj.di.c.ieiu⸗
nium.ij.ibi.eʒechiel in captiuitate.et·

c. ſequenti.

„
Ta . XLZ
. (Ca. E E EEEEEEõõ AK —
. * „ * .

Ju. xxv. anno tranſ migrationis vr̃e

poſtqᷓ; percuſſa eſt ciuitas.c.pᷣ. Et ecce
vir.ſequitur. Et venit ad poꝛtam que
reſpiciebat ad viam oꝛientalem ⁊ aſcen
dit per gradus eius.de pe.di.ij.c.dum
ſanctam. iin pᷣn.et in fi.⁊ etiam.j.glo.

Baniel. (Ta. r

Tait rex pꝛepoſito eunuchoꝛũ

linguam caldeoꝛũ.ſequit᷑. Fuerunt er⸗
go inter eos de filijs iude Baniel Ana⸗

nias Miſael ⁊ Aʒarias.ſequit᷑. Pꝛo⸗

poſuit aũt daniel in coꝛde ſuo ne pollue
retur de menſa regis neq; de vino potꝰ

eius.xxx vij.di·Sſed econtra.⁊.c.q de

menlſa.

— . 5 . .
4* III⸗
.
* 2 „

¶ In hoꝛa qua audieritis ſonitũ tube.

conſtituit nabuchodonoſoꝛ rex.ſequit᷑

Benedictus deꝰ Sidrach videlʒ Mi⸗

ſach ⁊ abdenago.ſequit᷑ A me ergo po

ſitum eſt hoc decretum vt quicunq; lo
cutus fuerit blaſphemia contra deũ ſi-

dꝛach miſach ⁊ abdenago diſpereat et
domꝰ eius tota vaſtetur.ix.di.c.j.⁊.xj.
q.iij.c.imꝑatoꝛes.xxiij.q.iiij.c.quãdo
vult.c.non inuenit᷑.c.nabuchoð. poſt

gSes. t.

*

e

¶ Aidebam ⁊ ecce arboꝛ in medio ter⸗
re ⁊ altitudo eius nimia.ſequitur.qᷓ;ob
rem rex conſiliuʒ meũ tibi placeat ⁊ pec
cata tua elemoſynis redime et iniquita⸗

tes tuas miſericoꝛdijs pauperum, foꝛli

vt itroduceret de filijs iſrael pu
eros ⁊c. vt doceret eos lĩ̃as et

ſequit᷑. Adoꝛate ſtatuam auream quaʒ

Daniel
KLa. XxXxXIXN,. tan ignofſcet delictis tuis. ſequitur. Re
—— ſponditq; rex ⁊ ait Nonne hec eſttbaby
lon ciuitas magna quã ego edificaui in

roboꝛe foꝛtitudinis mee et in gloꝛia de⸗
coꝛis mei.Cuʒ adhuc ſermo eſſet in oꝛe
eius vox de celo. Nũc regnum tranſita

te. ſequit᷑. Eadem hoꝛa ex hominibus
abiectus et fenum vt bos comedit.⁊ ro

re celi coꝛpus eius infectum eſt. donec

capilli eius in ſimilitudinem aquilaruzʒ
creſcerẽt et yngues eius quaſi vngues
guiũ.ſequit᷑. In ipſo tempe ſenſus me⸗

us reuerſus eſt ad me ⁊ ad honoꝛem re

gni mei decoꝛemq; perueni.xvij.q.iij.
c.miroꝛ.xxiij.q.v.c.fi.xxvj.q.v.c.j.ibi.

£

reuelata.⁊ de pe.di.j.c.deniq;.vᷣ.nabu
chodo.⁊.c.qᷓ;ᷓobꝛem.in.j.glo. et in tex.

xxiiij.q.iiij.c.nabuchoð.in pᷣn.ibi.peui

tentiam meruit fructuoſam.

. . ⁶
(Ta. .
„ .

Balthazʒar rex fecit grande conuiui⸗
uim.pꝛecepit ergo vt afferentur vaſa au
rea et argentea que aſpoꝛtauerat nabu⸗
chodonoſoꝛ pater eiuſ de templo quod
fuit in hieruſaleʒ vt biberent in eis. tüd
allata ſunt.ſequit᷑.lhec aũt eſt ſcriptu
ra que digeſta ẽ. Mane thetel ppHaͤres
xij.q.ij.c.aurum.in pꝛin. de vv.ſig.c.j.

.

de pſe. diſt. .c. veſtimẽéta.

. „ —R——— * .
44 N— 4 T
. — „

Ego daniel intel lexi in libꝛis nume
rum annoꝛũ vt complerent̃ deſolatio⸗

nis hieruſalem anni.lxx.⁊ poſui facieʒ

meam ad dñm roga re ⁊ depꝛecari in ie
iunijs ſacco ⁊ cinere.ſequit᷑.exaudi do⸗
mine placare dñe.attende ⁊ fac.xj.diſt.
c. eccleſiaſticarũ.in glo.ibi.oʒabat ver⸗
ſus templũ.de pe.di.j.c.pᷣdixc.
pᷣn.ibi.poſt innumeras.et ibi.ambore. ”MV

Mui aũt docti fuerint fulgebunt qſi
ſplendoꝛ firmamenti ⁊ qui ad iuſticiam
erndiunt multos. quaſi ſtelle in perpe⸗
tuas eternitates:jin glo.in.v.pꝛemia.
de magiſ. c.efi.

(E
Höme
nom
lnfn
gin
44 4
ſtide
dſisſp
uul
nba
e
ſuuicen
tur.E
grwbore
git.ſul
inpni
(oo
ngo.
pllos
er

the

Mant.
yerpun
gllipen
mitink

cpaht⸗

(Eitdi

fſenses
ſenre
bivoeat

Mos.
2
Lemel
ien

tur. Re⸗
ſtipf
dcnniin
inor

unſita

minitbus
Ait,
donee
ulang
ngyes
ſusmne⸗

wenn e

ndi.
cji.
Pcace
.amte.

.

—

de⸗

nurn
leratnahr⸗
Nploquod
neis tie
ſanpn⸗
Aphares

7

R.

—ͥę/ẽꝗ

drisnune⸗

deſobne⸗

Aifui
mmin'⸗

dd⸗

n We⸗
A.

Niin

qui perditionis eius cauſa

Vſee

noͤmen eius J oachim et accepit vxoꝛeʒ
nomine Suſannã. xxxiij.q.v.c.ꝙ deo.

Beus eterne qui abſconditoꝛũ es co
gnitoꝛ.qui noſti omnia anteqᷓ; fiant.ij.

q.j.c.deus.q.v.c.epiſcopus.c.conſulu

iſti. de pe. di. ij c. j. et di. iij. c. iter hec hir
j. et. xxvj.q.vj.c.cognouimꝰ.in fi.
unq; duceret᷑ ad moꝛteʒ ſuſcitauit

daniel ante. xxx.annos.ij.q.vij·S· Iteʒ
cum balaam. v. daniel.
Et dixit ad eos daniel.ſeꝑate eos ab
inuicem pꝛocul ⁊ dijudicabo eos.ſequi
tur. Nunc ergo ſi vidiſti eam dic ſub qᷓ

arboꝛe vidiſti eos colloquẽtes ſibi.qui
ait.ſub cino et alter ſub pꝛuno.ij.q.j.c.

in pᷣmis.in v.ſi eo pꝛeſente.in glo.q.vij
c.nõ omnis.iij.q.ix.c.nihilominus.in
in glo. xxiiij.q.iij.c.tranſferunt.ibi.po⸗
pulos ſeduxiſſe.et de teſti.c.ij.in glo.c.

venerabili.cũ v.de loco.

Si auteʒ oſtenderitis ꝙ Bel come⸗

dat hec.moꝛietur daniel.quia blaſphe⸗

manit bel.et dixit daniel regi.fiat iuxta
verbum tuum.ſequit inſ. Koo illos
uerant itro
miſit in lacum ⁊ deuoꝛati ſunt in momẽ

to.xxii.q.ij.c.vtilem.ibi.qᷓ;uis iuſtos.
⁊.xxiij.q.v.c.ſi pꝛopterea.

Tdixit dñs ad Oſee. vade ſu⸗
me tibi vxoꝛem foꝛnicariã et ac⸗

c. penł. 2, cfl.
ꝛopter hec ecce ego ſepiam viã tu⸗

ile rrid rin boſte derdnie
Et dicam non populo meo.populuſ

meuses tu.xxxij.q.iiij.c.recurrat.ĩ vᷣ⸗

ſocietate.in glo.xxxv.q.j·S.hac itaq;.
ibi vocabo non plebẽ meã.⁊ ad Rho

manos. ix.

Er dixit dñs ad me adhuc vade ⁊ di
lige mulierem adulteram. ſequitur. Et
ſodi eam mihi.xv. argẽteis ⁊ choꝛo oꝛ⸗

Etert vir habitans in babylone et

dñs ſpiritum pueri iunioꝛis cui nomen

Lepit Gomer vxoꝛem. xxxij.q.j

dei et dimidio choꝛo oꝛdei.xxxij.q.j.c.
— ad u
Banguis ſanguinẽ tetigit. xxxiij.q ·
hj.admonere.in fi.in glo.de pe.di.iij.c.
inter hec hircũ.ij. in glo. ð
¶ Mocte ergo tacere feci matrẽ tuam.
xxxv.q.j:S.hac itaq;.ibi.in peccatis di
miſimatrẽ veſtrã. ⁊.S. Eſaie.ll.
Quia tu ſcientiam repuliſti repellazʒ
tẽ et ego ne ſacerdotio fungaris mihi.
xxx viij.di. c. om̃es de renũ.c.niſi.c.pꝛo
defectu. JD
Peccata populi mei comedent.j.q.j
c.ipſi.q.ij.c.paſtoꝛ.ij.q.vij ·S. Itẽ cum
balaam. ibi.peccata regum expiabãtur

*

Igeo foꝛnicabunt᷑ filie veſtre ⁊ ſpon
veſtre adulterent᷑. xxvij.q.ij.c.qua⸗
pꝛopter.

Augite hec ſacerdotes qm laqueus

facti eſtis ſpeculatiõi.ar.ij.q.vij.c.pau

lus dicit.
(a. V.
Quia miſericoꝛdiam volui ⁊ non ſa⸗
crificium et ſcientiam dei plus qᷓ; holo⸗
cauſtum. l.di. c. ponderet.in ſi.
Et ne foꝛte dicant in coꝛdibꝰſuis om
nem maliciã eoꝛum me recoꝛdatuʒ.nũc
circũdederunt eos adinuentiões ſue co
ram facie mea facte ſunt.de pe.di.iiij.c.

foꝛte. ðð S
eis qui receſſerunt a me.vaſtabũ
r. qm̃ pꝛeuaricati ſunt in me vſq; ibi.
a furoꝛe lingue ſue.pꝛout ſunt de verbo
ad verbum.·j ·· filijs. JMM
(A

Pe inuocabunt deus meus cogno⸗
uimus te iſrael.j.q.j.c.ꝓphetauit.ibi.
in noĩe tuo ꝓphetauimus.
