terre.⁊ ſequitur.hic ad vnam ſupꝛa di⸗

ctam vrbium confugiet ⁊ viuet.xv.q.

j. c. illa. ⁊.c.fi.ð. Numeri.c.xxv.⁊ Exo
¶ Siquis autem odio pꝛoximi inſfidia⸗

tus fuerit vice eius moꝛietur. nec miſe⸗

reberis eius.xxiij.q.iiij.c.eſt iniuſta.in

Non aſſumes ⁊ tranſferes terminos
pꝛoximi tui quos fixerunt pꝛioꝛes.ix.q
ij. c. j.et. xij.q.ij.c.in legibꝰ.xxiiij.q.iij.
c.tranſierunt.xx v.q.j.c.iij.vij.q.j.c.
quis epiſcopus.xvj.q.iij.c.int᷑ memo/
ratos.xiij.q.j.c.j.de ſepuli· NPꝛouerb.

cun inuenerint ſcilicet ſacerdotes
alſum teſtem dixiſſe contra fratrem

Deutronomius

ſuũ mendacium.reddent ei ſicut fratri
ſuo facere cogitauit.non miſereberl eiꝰ
ſed animam pꝛo anima. oculum ꝓ ocu⸗
lo. dentem pꝛo dente.manum pꝛo mãu
pedem pꝛo pede exiges.iij.q.ix.c.ni⸗
hilominus.in.j.glo.pꝛe.c.eſt iniuſta.in
pᷣn. ⁊ ar.ij.q.iij.c.j.xxxiij.q.v.c. hec i⸗

mago.S. Exodi.xxj.et Leuitici.xxiiij.

In oꝛe duoꝛum yel trium ſtabit omne
verbum. S.c.xvij.⁊ de ver.ſigni.c.foꝛꝰ
in glo.

(Ca. XXN—

¶ Auis eſt hnmo qui deſponſauit vx⸗
oꝛem ⁊ non accepit eam. vadat ⁊ reuer⸗
tatur domum ſuam ne foꝛte moꝛiatur i
Helo ⁊ alius accipiet eam.xxxvj.q.ij.c
ria.

¶ Mt auferatis maluʒ de medio veſtri
xlv.di. c. ſed illud.ij.q.j.c.multi.xvj.q
j. c. in canonibus. xxvij. q.j.c.ij.⁊ .·j.
Non pmanebit cadauer eius.ſ.ſuſ⸗
pẽſi in ligno.xiij.q.ij.c.fi.poſt doctoꝛeſ
⁊.xxx ij.q.iiij:S.hiſ ita.in.v.maledicta
in glo.⁊ ·· Gal. c.iiij.

Ca. xxXII.

E

on induet᷑ mulier veſte virili.xxx
di.c. ſiqua mulier.

¶ Mon ſeres vineam tuam altero ſemi
ne.nõ arabis in boue ſimul ⁊ aſino.nõ
indueris veſtimento quod ex lana lino
q; contextum eſt.vj.di ·S.his ita.i glo.
xvj.q.vij.c.in noua.de elect.c.cũ cau⸗
ſam.de apoſta.c.quidam.S.Leui.xix.
i doꝛmierit vir cum vxoꝛe alteriꝰ.
vterq; moꝛietur.id eſt adulter ⁊ adulte
ra.xxiij.q.v.poſt.c.reos.ibi.adulterij.
GPoſt cinneo S Nertixr.
Si puellam virginem deſponſauerit
vir ⁊ inuenerit eam aliquis in ciuitate.
⁊ concubuerit cum illa.educes vtrũq;
ad poꝛtam ciuitatis illius.⁊ lapidibus
obꝛuentur.puella quia nõ clamauit cũ

eſſet in ciuitate.vir quia humiliauit vx

oꝛem pꝛoximi ſui. Si autem in agro. et
ſequitur.ipᷣe moꝛietur ſolus.xxvij.q.ij
c.qui deſponſatam.c.inuenta. in glo.
xxxiiij.q.ij.c.non ſatis.in pꝛin.xxx.q.
v.c.qualis.
Si duxerit vir vxoꝛeʒ ⁊ poſtea odio

eam pavnerit aueſeritc; ocenones ᷣ
e

bus dimittat eam obijciens ei nom̃ p
ſimum ⁊ dixerit.vxoꝛem hanc accepi.
⁊ ingreſſus ad eam non inueni vᷣgineʒ.
tollent eam pater ⁊ mater eius ⁊ ferent
ſecum ſigna virginitatis eius ad ſenio⸗
res vrbis.⁊ ſequitur. Et pandẽt veſti⸗
mentum coꝛam ſenioꝛibus ciuitatis. et
verberabunt illum ⁊ non poterit dimit

tere eam omni tempoꝛe vite ſue. Sed ſi

verum eſt quod obijcit lapidibus ob⸗
ruent eam. xxvij.q.ij.c.inuenta.in glo.
iij. q. v. c. hec imago.
Minuener vir puellam virginem
enon habet ſpõſum ⁊ appꝛehendẽs
concubuerit cum illa.⁊ res ad iudiciuzʒ
venerit.dabit qui doꝛmiuit cum eapa⸗
tri puelle quinquaginta ſiclos argenti.

⁊ habebit eam vxoꝛẽ.xxxij.q.iiij.c.me⸗
retrices.in glo.

WMon ingredietur mamʒzʒer hoc eſt de

ſcoꝛto natus in eccleſiam domini vſq;

ad decimam generatõnem.de renun.c.

niſi. et pᷣce. .
Amonites ⁊ moabites etiaʒ poſt de⸗
cimam generationem non intrabunt ec

cleſiam domini in eternũ.qꝛ noluerunt
vobis occurrere cum pane ⁊ aqua ivia
quando egreſſi eſtis de egypto.⁊ qꝛ cõ
duxerunt contra te Balaam vt maledi
ceret tibi.j.q.j.c.cito.S.Exo.xxiij.
MNon erit meretrix de filiabus iſrael.
xxij.q.iiij.c.meretrices.in glo.

Nõ offeres mercedem ꝓſtibuli. xiiij

q.v.c.in ſumma.de deci.c.ex trãſmiſſa
in glo.

Mon fenerabis fratri tuo ad vſuraʒ

pecuniam.nec fruges.nec quamlibet
aliam rem.xiiij.q.iij.c.putant.j in glo.
in. vᷣ. vſura.
Si intraueris in ſegetem amici
tui.franges ſpicam et manu conteres

No.e

.
.

*

nqi
nngo.

Locdio

Nes
he

ccepi.
nez.
nent
emio⸗
8.4
den
R
18
ingo.

inen
endes
iciz
leape⸗
rhenn.
e⸗

ſtde
ſq
unc.

oKde⸗
untee
nenun
in

leui
ſas.
ti
miſſa

ſura;
hlibet

mich
ſteris

Deeuteronomius

falce autem non metes. xiij.q.j·S· his
ita. v. Itẽ pᷣcepit dominus. vj.q.iij.c.

ſcriptũ.xxv.q.j:s·his ita.de elec.c.ve⸗

nerabilem in pꝛin. Item Matthei. xij

Mar. ijI.

☛

Lum votũ voueris domino deotuo
non tardabis reddere. xxvij.q.j.c.fi.in

glo.ibi. reddes domino iuramenta.
Si fuerit inter vos homo q̊ noctur⸗

no pollutus ſit ſomnio egrediet᷑ extra

caſtra ⁊ non reuertetur pᷣuſqᷓ; ad ueſpe⸗

ram.lauetur aqua ⁊ poſt ſolis occaſum
reuertetur in caſtra. vj.di.c.j.in.j.glo.
Auod auteʒ ſemel eſt egreſſum de la
bijs tuis obſeruab.xxij.q.v.c.iuramẽ⸗
ti ibi.⁊ loquelam. ðMUU

Ca. xN.

¶ Si habuerit homo vxoꝛem ⁊ non in
uenerit gratiam ante oculos eius ꝓpt᷑
aliquam feditatem.ſcribet ei libellũ re⸗

pudij ⁊ dabit in manum illius ⁊ dimit⸗

ret eam de domo ſua. .
¶ Cũq; egreſſa alterum maritũ duxe⸗

rit ⁊ ille quoq; oderit eam. dederitq; ei

libellum repudij ⁊ dimiſerit eam de do

maoſua vel foꝛte moꝛtuus fuerit.nõ po⸗
teſt pᷣoꝛ maritus recipe eam in vxoꝛem

qꝛ polluta eſt ⁊ abominabilis facta eſt
coꝛam domio ne peccare facias terram
tuam quam dñs deus tuus dederit ti⸗
bi poſſidendã.xxxj.q.j.v.ſed obijcitur
ibi. pmittebat᷑ dare libelluʒ.⁊.c.hac ra
tione.in.j.glo.xxxv.di.c.ab exoꝛdio.
xxxiiij.q.ij.c.non ſatis.

rem ⁊ ſuꝑioꝛem molam.de pe.di.j.ſer⸗

pens. in gllo.

CECa. XxvV.
8C— õ .

¶ Mon ligabis os bouis triturantis i
atea fruges tuas.xiij.q.j·· his ita j.

„

Chorl.c.ix.

¶ Quando habitauerint fratres ſimł
⁊ vnus ex eis abſq; liberis moꝛtuus fu

erit.vxoꝛ defuncti non nubet alteri.ſed

Accpiet eam frater eius ⁊ ſuſcitabit ſe/
men fratris ſui.⁊ ſequitur. Si autẽ no⸗

luerit.accedet mulier ad eum coꝛam ſe⸗

5

Non accipies loco pignoꝛis inferio⸗

(NJolue. (Ca. ..

nioꝛibus ⁊ tollet calciamentum de pe⸗
de eius ſpuetq; in faciem eius.viij.q. j.
c.olim.xx vij.q.j.c.nuptiarum.in pꝛin.
in glo. xxxv.q.j·S· j.de pe.di.j.c.j.ſunt
qui arbitrantur.in glo.xxxij.q.ij ·S·. j.
glo.ij.ibi.maledictus.de reſti.ſpo.c.lit
teras.in.v.diuina lege.de diuoꝛ.c.fij
Luce. xx.

¶ Wi ſtabunt ad benedicendum domi⸗
num deum tuũ ſuꝑ montes garizin ioꝛ⸗
dane trãſmiſſo Symeon.Leui.Judas
Iſachar. Joſeph ⁊ Beniamin. ⁊ e regi
one ſtabunt ad maledicendum in mõte

Ebal. Ruben. Gad. Aʒer. Zabulon.

Dan ⁊ Neptalim.xxiij.q.iij.c.ſi igitur
c.cum ergo.⁊ ·S:ſed qui.

(Ta. xxXII:

Audite celi que loquoꝛ.de pe.di.ii.
Srguctoꝛitas. ðU
onſtituit terminos populoꝛum iu⸗
xta numerum filioꝛum iſrael. de conſe.

di. j. c. hi duo.

e gnis ſuccenſus eſt in furoꝛe meo et

ꝗrdebit vſq; ad inferni nouiſſima. p·S·
auctoꝛitas.⁊.ij.q.vij.c.accuſatio.ibi.⁊
vindicãtibus flammis.

(Ta.

¶Aui dixit patri ſuo vel matri ſuene⸗
ſcio vos ⁊ fratribus iguoꝛo illos et ne⸗
ſcierunt filios ſuos hi cuſtodierũt elo/
quium tuum.xciij.di.c.diaconi ſunt.in

(Ca. XXXIIIl.

—
—

2

eueruntq; eum. ſ. moyſen filij iſra⸗
xxx. diebus.xiij. q.ij.c. quia ali.

e

—ꝑ

4 Iſitq; rex Jericho ad¶Ra/

ab meretricem dicens. educ
vyiros qui venerunt ad te.et

ingreſſi ſunt domum tuam. exploꝛato⸗

Zoſue

res quippe ſunt.⁊ ſequitur. Demiſit er
go eos ꝑ funem de feneſtra. xxxij.q.j·
Scum ergoj·c.vj.et in glo.in.v.męeo⸗
ria paſſionis. “M

Joꝛdanis aũt ripas aluei ſui temꝑe
leſſis impleuerat ſteteruntq; aque de⸗
ſcendentes in loco ⁊ ad inſtar mont in
tumeſcentes apparuerunt. de ↄſe. di. ij

c.reuera. v.ioꝛdanis.

(Ca. v.
Woſtq; aũt omnes cicũciſi ſunt dix⸗
it dñs ad Joſue.hodie abſtuli ob ꝓbꝛi
um egypti a vob.xxvj.q.ij.c.ſʒ ⁊ illud.

(Ta. ArVIIE

Ecce dedi in manus tuas Jericho ?

regem eius omneſq; foꝛtes viros. xxiij

q.v..S.fi.ibi.ꝑ filios iſrael voluit deus
4 Sitq; ciuitas hec.ſ.Jericho anathe
na ⁊ omnia que in ea ſunt dño. ſola ra⸗
ab meretrix viuat cum vniuerſis qͥ cuʒ

„

ea in domo ſunt. j. q. iiij · · Item pecca⸗

to.ibi. vt theſauri Jericho. S. c. ij.

LC4- VI:
NMam achan tulit aliquid de anathe
mate. Jratuſq; eſt dñs coutra filios iſrł
xlv.di.c.ſed illð.ibi.vno peccãte.l.di.
c.ſi quis diaconus.in fi.xxiij.q.iiij.c.ſi
ea. de ↄſe. di. j. c. in ſacta. j. q. iiij · S· Itẽ
peccato ciuiũ.⁊·S:item peccato achan.

⁊ ꝑ aꝗrch.de iniurl.c.vno.li.v-p.
cenderunt ergo tria milia pugna⸗

toꝛum q ſtatim terga vertentes ꝑcuſſi
ſunt a viris vrbis Hay.⁊ coꝛruerũt ex
aig.Ir vj Hoies. 5. Itẽ peccato ach

an plebs vc.
Auzcunan tribum ſoꝛs inuenerit ac⸗
cedet ꝑ cognationes ſuas.⁊ ſequit᷑ In
uenit achan ⁊ ait Joſue. cõfitere ⁊ indi
ca mihi qͥd feceris.pᷣ·S. Item peccato.

v. Item ppls.xx vj.q.ij·S.j. ibi. Soꝛs

v. alij dicunt.

¶ Monite inſidias poſt ciuitateʒ. xxiiij
NX.

Bixerunt.ſ.gabaonite.de terra lon
ginqua venimus pacem vobiſcum fa⸗
cere cupientes.⁊ ſequitur. Fecit ̊ Jo⸗
ſue vt dixerat ⁊ liberauit eõos vt non oc
ciderentur.decreuitq; eos eſſe in mini⸗
ſterium cuncti populi ⁊ altaris domini
cedentes ligna ⁊ aquas compoꝛtantes
xxij.q.iiij.c.innocens.et.c.pꝛe.⁊·5· ſe.
xxiij.q.vij.c.ij.ibi. diuina poteſtate. q̃

ante fi.
(Ca. :xIII.
Hoc eſt quod poſſederunt filij iſrael

xxxij.q.iiij.c.recurrat.v.in omnibus.
bienun cum fratribus tenerent.

Nomen ebꝛon antea vocabatur Ca
riatharbe Adam maximus ibi int ena⸗
in ſitus eſt. id eſt ſepultus.xiij.q.ij.c
ebꝛon.

((»xũTa. xXx.

. pate vrbes fugitiuoꝛum. xv. q j.
c.illa.in glo.et.c.fi.S.Numeri.xxxv.

a quoq; Joſeph que tulerant ſi⸗
lij iſrael de egypto ſepelierunt in ſichẽ.
xiij.q.ij.c.ſoꝛoꝛ.poſt.c.ebꝛon.⁊·S/ecõ⸗

ra.
Judicum. (Ca·. ...
Ebuſ eum habitatoꝛem hie/
ruſalem non deleueruut filij
beniamin habitauitq; Jebu
ſeeus cü filijs beniamin in hie
ruſalem vſq; in pᷣſentem diem.xj.q.iij.
c.nolite.j.

littera intelligitur de gabaonitis hm
Guið.ad hec.de elect.c.venerabilem

—— — — — — ———

ſ
Utei
hſel⸗

iap
lenn
i.
Un

inn

Doni

gf

ſ
hen
hen
To

oer,

E
di
te⸗
Ae

AV
guiſ⸗
depe

nonoe
mnmini⸗
domini
onantes
7. ſ.
leſte,;
ins n
bien

flliind
nnibus.
nent
ur
ntene

wn
N.

nitß
ſche.

—
Cäa. .JI.

Sacq filij irael habitauerunt in me

dio chananei ethei amoꝛrei euei et ie⸗
buſei.et ſequitur. Feceruntq; maluʒ in

conſpectu domini. xxiij.q.v.·S·ſfi.v. p

rann eſt domin? otra iſrael.⁊ tra⸗
didit eos in manus Chuſanraſathaim

regis meſopotamie.ſeruierũtq; ei.viij.
annis clamauerunt ad dñm q ſuſcita⸗
uit eis ſaluatoꝛem ⁊ liberauit eos otho⸗

niel. de pe. di. j. c. viiaal.

Cs-. 1III:

oth que iudicabat populuʒ in illo

reinpꝑe ⁊ ſedebat ſub palma. xv. q.iij··

j.in. vᷣ.iudicium.in glo.xxiij.q.v·Sſi.

in hi.
Humiliauit ergo deus in die illa ia⸗

—w

bin regem chanaan coꝛam ſilijs iſfrahel

43 VI:

. ——

¶ Aſcenditq; ignis de petra ⁊ carnes

gʒimoſq; panes conſumpſit.angelꝰ aũt
domini euanuit ex oculis eius.ſ.gedeõ
j. q.j.c.cum ſcriptura.

(Ta. vI.

Et dedit dñs victoꝛiam populo iſrł
in die illo.miſitq; gedeon nuncios ĩi om
nem montem effraym.⁊ ſequit᷑. Appꝛe
henſoſq; duos viros madian Oꝛeb et
Zeb. interfecit. xxiij.q.v ·s·fi.in fi.ibi.

moꝛti tradidit.

Eilij aũt iſrael fecerũt mala in cõſpe
ctu dni.ↄtra quos iratꝰ eſt dñs ⁊ tradi
dit eos in manus philiſtijm.⁊ ſequitur

Alffflictuſq; eſt iſrael nimis.⁊ clamãtes

ad dñm dixerũt.peccauimꝰ tibi.⁊ ſeq̃t

qui.ſ.dñs doluit ſuꝑ miſerijs eoꝛũdem
HM de pe. di. ·· deniq;.

—=

Wi autem delboꝛa pphetes vxo: ¶ To
api

Judicum

¶Fuit itaq; in illo tpe Jepte galaadi
tes vir foꝛtiſſimus ⁊ pugnatoꝛ ſiliꝰmu⸗
lieris meretricis.⁊ ſequit᷑. votuʒ vouit

dñſo dicenſ.ſi tradideris filios amon in

manus meas:qcũq; egreſſus fuerit de
foꝛibus domus mee mihiq; occurrerit
reuertenti cũ pace holocauſtũ offeram
deo. ⁊ ſeqͥ᷑. Humiliatiq; ſunt filij amõ
a filijs iſrael.⁊ reuertenti Jepte occur⸗
rit ei vnigenita filia ſua.⁊ ſequit᷑. Et fe
cit ſicut vouerat.lvj.di.c.naſci.xxij.q.

„

in fi.

iiij.c.vnuſquiſq; xxiij.q.v.c.ſi nõ licʒ.

Ca. xVI.

Concuſſiſq; ſ. Sampſon foꝛtit᷑ colũ

nis domus cecidit ſuper oẽs pᷣncipes ⁊

ceteram multitudinem.multoq; plureſ
interfecit moꝛiens qᷓ; antea viuus.p.c.
ſi non licet.in fi.et.c.reos.ibi.malos
trucidaſſe.⁊ de diuoꝛ.c. gaudemꝰ.

4. ⸗XIX:

Neſðſ

Vencrunt filij ciuitatis illius belial.
i eſt abſq; iugo.de pe.di.j.poſt.c.recu

ſatus.in. v. belial.

nterrogatus leuites maritus muli
eris interfecte.quomõ tantũ ſcelus per

petratũ eſſʒ. q reſpondit. veni in gabaa

beniamĩ cũ vxoꝛe.⁊ ecce hoiĩes ciuitat
illius incredibili furoꝛe libidis vxoꝛem
meã vexãtes. deniq; moꝛtua eſt.quaʒ
arreptã in fruſta cõſcidi ⁊ miſi partes ĩ

oẽs termios poſſeſſiõis nr̃e.⁊ ſequitur
Egreſſiq; filij beniamin de gabaa occi⸗
derüũt de filijs iſrł ⁊ dixerũt. debemꝰ vl

tra ꝓcedere an nõ.qᷣbus ille rñdit.aſcẽ⸗

dite ⁊ inite certamen.⁊ ſequit᷑. Benia⸗

min occurrentes tanta cede in illos de⸗
bachati ſunt.vt.x viij.milia viroꝛum ꝓ
ſternerẽt.⁊ ſeqͥt᷑. Cõſuluerũt igit᷑ dũm
atq; dixerũt.exire vltra debemꝰ ad pu
gnam.qbꝰ ait.aſcendite.cras em tradã
eos in manus vr̃as.⁊ ſeqͥt᷑ . Percuſſit

eos dominus in conſpectu filioꝛuʒ iſra
el et interfecerunt ⁊c̃.iij.q.vij.c.qͥ ſine.

Buth

(Buth. (Ca⸗ .I.

. . Ominus vobiſcum. de con⸗

ſe. di. j. c. hoc quoq;. in textu

7in glo.

. ꝛimus Begum.
Aiunc vyhheli ait.ſ.anne. vade in
Ppace. deus iſrael det tibi peti
tionem quam rogaſti eum. ⁊
ſequit᷑. Concepit anna et pe⸗
perit filium. vocauitq; nomen eius Sa
muel.⁊ ſequit᷑. Et adduxit eum poſtq;
ablactauerat in vitulis tribꝰ et modijs
farine ⁊ amphoꝛa vini ad domum dñi
xxvj.q.v.c.nec mirum.in.v.a natiuita
te.xxxiij.q.v.quod deo.in fi.

Ea. JI.

Eedes ſanctoꝛũ ſuoꝛum ſeruabit. et

ij in tenebꝛis cõticeſcent.xlix.di.c.
j. v. cecus.
Si autem in domino peccauerit vir qs

deli grande coꝛaʒ domino qꝛ detrahe⸗
bant homies a ſacrifitio.l.di.c.de his
vyero.
Magis honoꝛaſti filios tuos qᷓ; me
xlvij.di ·S· neceſſe.de ſymo.c.licet.iĩpᷣn.

(CTa. .MnII.

E n

ugnauerunt ergo philiſtijm et ce/

ſus eſt iſrael.⁊ ſequit᷑. Inſuꝑ ⁊ duo ſi/⸗
li tui.ſ.heli.moꝛtui ſunt ophni ⁊ phine
es.⁊ ꝗarca dei capta eſt.heli autem ceci⸗

v. Item peccato iſraelitarũ.⁊.iv. Item

peccato filioꝛũ heli.xxx vij.di.c.legant

xlvij.di · S neceſſe pᷣ.c. licet heli. xxiij.
iij · S· j. ibi. iudei capti ducti ſunt ⁊c̃.et

. v. c. remittũt.et · S· ſequẽti. in pn. ibi.
⁊ꝑ nonnullos reges ⁊c.et.q.iij ·S· Itẽ

ab aliquo.ibi putabant poſſe euadere.

Buið.

Prat autem peccatũ pueroꝛũ filioꝛrũ

Fegum I

Eonſtitue nobis regẽ vt iudicet nos
xxxv. di. c. ab exoꝛdio.in glo.ibi.ſʒ de /
eſt qui iubeat.

Ca. N.

—

¶Ecce inuenta eſt in manu mea quar⸗
ta ꝑs ſtaterl argenti.demꝰ homi dei vt

indicet nobis viam noſtram. ⁊ ſequiX᷑.

Neq; comeſſurus eſt populus donec il

le veniat.qꝛ ipᷣe benedicet hoſtie.dein/

ceps comedant qui vocati ſunt.⁊ ſequi
tur.Aſſumens itaq; Samuel Saulem
⁊ puerum eius.dedit eis locum in capi
te eoꝛũ qͥ fuerant inuitati.⁊ ſequitur.le
uauit autem cocus armum.⁊ poſuit añ
Saul.j.q.j.c.iudices.xliiij.di.c.quan⸗
do. j.ar.de ſacra vnctl.c.vno.

(Ca. „X.

—

ulitaute Samuel lenticulam olei

effudit ſuper caput eius.iſ.ſaul et ait.

Ecce vnxit te dñs ſuꝑ hereditatẽ ſuazx
in pncipem.⁊ ſequit᷑.Et inſiliet in te ſpi
ritus domini ⁊ ꝓphetabis cum eisſ.ꝓ

phetis ⁊ mutaberis in virum alterum.

lxxv. di. c. j.in. v. exemplo.in glo.et.ij.
q. vij · S· Item obijcitur.ibi.a äG3amue /
le vnctus in regem ⁊c.et ·S· Item cũ ba
laam.ibi.a ſacerdotibus vngebantur.j
q.j.c.ſacram.c.dominus.c.teneamus.
c.ꝓphetauit:·xx.et.c.xv.

Muis eſt iſte qui dixit ſaul nõ regna
bit ſuper nos.iij.q. vij · S· vlti. ibi. Saul

cum eſſet a dño repꝛobatus c.xv.
dit de ſella retroꝛſum. ⁊ fractis ceruici⸗
bus ⁊c.j.q.iiij ·S· Item peccato ciuiuʒ.

maledictus vir qui comederit panem

vſq; ad veſperam.⁊ ſequit᷑. Coꝛro Jo

nathas non audierat cum adiuraret pa
ter eius populum extenditq; ſummita⸗
tem vᷣgule ⁊ intinxit in fauum melł ⁊ cõ
uertit manum ſuam ad os eius ⁊ illumi

diurauit autem ſaul ppł'm dicens.

e
lel

ln
lſg
ue
Gol
1da
iudi

cenos

—

moen
iut.
donerg
dein/
tſei
Dulen
nbc
guinn
voliti
Cguen⸗

lanole
U tait⸗
i ſaz
nehi
51
un,
ai.
nne/
cd
cas⸗

ſöregnia
bi Saul

ndicens⸗
panen
orro

raretpe
ummi,
mnell

1ilom

Regum

nati ſunt oculi eius.⁊ ſequitur. Mitti
te ſoꝛtem inter me ⁊ Jonathã.⁊ ſequi⸗

tur. ec faciat mihi deus ⁊ hec addat.

qꝛ moꝛte moꝛieris.dixitq; ppłs ad ſaul
ergo ne Jonathas moꝛietur. qͥ fecit ſa/
lutem hanc magnam in iſrł. h̊ nefas eſt
viuit dominus.liberauit ergo populuſ
Jonatham vt non moꝛeretur.xxij.q.ij
S:fi.q.j.in ſum.de iureiur̃.c.⁊ ſi xpᷣus.
xxvj.q.ij ·S/de maio.c.ij.ibi.moꝛte⸗j·in

glo.in. v. ieiuniũꝗc.xxry.
Et dixit ſaul ad dñm.dñe deus iſra⸗
el da iudicium ⁊c.iij.q.vij ·S·fi.ibi.ſaul
iudicauit populum. M

EE

Da: EeI

une ergo vade ⁊ ꝑcute amalech et
nterfice a viro vſq; ad mulierem ⁊ par
uulum atq; lactantem bouem ⁊ ouem.j
q.iiij ·S· Item peccato ciuium. v. Item
peccato amalechitarum.ij.q.vij · · Itẽ
cum balaam. jin fi.xxiiij.q.iijS.j.in pᷣn.
¶ MWMelioꝛ eſt em obedientia qᷓ; victia.
⁊ auſcultare magis qᷓ; offerre adipẽ ari
etum.qm quaſi peccatum ariolandi eſt
repugnare ⁊ quaſi ſcelus idolatrie nol⸗
le acquieſcere.viij.q.j.c.ſciendũ.xxxij.
S: Item peccato ciuiuʒ.xvij.q.vij.c. ſi
quis deinceps.de maio.c.illud.⁊ ꝑ ar⸗
chy. de offi. oꝛð. c. q;uis.in.v.inhibẽꝰ.
eſepul.c.j.li.vj.. Ecẽs.c.iiij.
Pꝛo eo ergo abieciſti moneʒ dñi

abiecit te dominus ne ſis rex.ſ.tu ſaul.

iij. q. vij· S· fi.ibi.ſaul cum eſſet a dño re

Bixitq; ſamuel adducite ad meagag

egem amalech. ⁊ oblatus eſt ei Agag
pinguiſſimus.⁊ in fruſta conſcidit euʒ
ſamucl.xxiij.q.v.poſt.c.reos.ij.q.vij.
Cs· Item cum balaam.ante fi.j.q.iiij ·S·
tem peccato.

lem.⁊ adoꝛauit ſaul dominũ ⁊ pᷣcepit ei
reuertere mecum vt adoꝛem dominum
deum tuum. xx vj.q.v.c.necmirum.añ

fi. ibi. pꝛedicauerat deum ſolum adoꝛã⸗

Et dixit Samuel ad Saul.me miſit
minus vt vngerem te in regem ſuꝑ

euerſus ergo ſamuel ſecutꝰ eſt ſau

5*
.
.
. *

ppłm iſrl.j.q.j.c.dñs.viij.q.j.c.auda⸗
cter.S.eo.x.
Nercuſt it ſaul amalech.⁊ appꝛehen
dit agag regem amalech viuũ ⁊ peper⸗
cit.xxiij.q.iiij.c.eſt iniuſta.ibi.ſaul con
traxit offenſam.

. (Eag. XxI.
Bixitq; dñs ad ſamuel. vſq;qͥ tu lu/⸗

es ſaul cum ego ꝓiecerim eum. de pe.
di. · c dixerrear.
Tulit ergo ſamuel coꝛnu olei⁊ vnxit
im. ſ.dauid. ⁊ directus eſt ſpũs domi
a die illa in dauid.lxx v. di. c. j.in. v. ex⸗
emplo.lxx viij.di ·· hec regulare.ð pe.
di. i · opponit᷑.in.v. ꝓphetandi.ij.q
vij · S· Item cũ dauid.ibi.a ſacerdotibꝰ
Bait᷑ qñcunq; ſpũs domĩ malꝰ arri /
piebat ſaul.dauid tollebat cytharam ⁊
peutiebat manu ſua ⁊ refocillabat᷑ſaul
⁊leuius habebat. recedebat em̃ ab eo
ſpũs malignꝰ.de pe.di.j ·S·deniq;.ibi.
ſaul vexatus eſt.

enalnirch dauid aduerſus phili/⸗
euũ ⁊ interfecit.ij.q.v.c.monomachiã
xxiiij.q.j.c.noli.ibi.in his erat ſanctus
dauid.de purga.vulgl.c.j.in glo.

Nercuſt it ſaul mille ⁊ dauid decem
iſia. de conſe. di. j. c. j. in. v. pꝛohibito

N

in fi. glo.
2 Bedititach ſaul ei.ſ.dauid michol ſi
liam ſuã vxoꝛem.xxxij.q. · c. qð autem

(Ca. XXN..

F⸗

¶ Aude exiuit puerbiuʒ Num ⁊ ſaul
inter ꝓphetas.j.q.j.c.multe.c. ꝓphe/

tauit. S.c.x.
(Ta⸗ XXN,.

¶Fugit aut danid de naioth. vij. q. . c
ſciſcitaris.ibi.ꝓphetas fugiſſe.de pe.
.

Regum

di. h. c. fugerat aüt. c. ſi enim c. ſe. .c.

poſt ſequenti.

((CTa. xXI.
Etreſpõdens ſacerdos ad dauid ait
non habeo panes laicos ad manum. ſʒ
tm̃ panem ſanctum.ſi mũdi ſunt pueri
maxime a mulieribus manducent. ⁊ re
ſpondit dauid. ↄtinuimus nos heri et
nudiuſtertius. dedit eis ſacerdos pa⸗
nem. neq; em ibi erat panis niſi panes
ppoſitionis. x.q.j.c.fi.xxv.q.j·ꝭ his
ita. xxxiij.q.iiij.c.j.de ↄſe.di.ij.c.tribꝰ
gradibus.in fi.⁊ di.v.c.diſcipulos.in

lo. ..
Burrerit itac; Dauid fugit in die il⸗

laa facie Saul.c. ppe.
oſuit autẽ dauid mones iſtos in

coꝛde ſuo.⁊ timuit valde a facie Achis

regis geth.⁊ mutauit os ſuum coꝛã eis

⁊ collabebat᷑ inter manus eoꝛũ.deflue⸗
bantq; ſaliue eius in barbã.⁊ ſequitur.
vidiſtis hoiĩem inſanum.dimittite illuʒ

hinc ne ingrediat᷑ domũ meam.xxij.q.

97

ij. c. vtilem. de oſe. di. ij. c. acceſſerũt. de
unerlc ſin in. v. ſacrificiũ.in glo.
ſcʒz Dauid. =WW

(CaA. XXII.

—

lam. S. c. xx.

D t ergo dauid ⁊ fugit in ſpelũcaʒ
0 Sè
Et conuenerunt ad eum oẽs q̊ erant

in anguſtia ↄſtituti ⁊ oppꝛeſſi ere aliẽo
⁊ amaro aĩmo ⁊ factus eſt pᷣnceps eoꝛũ
Vyjij.q.j.c.omnis qui.

Erar ibi ſpelunca quã ingreſſus eſt
Saul vt purgaret ventrẽ.poꝛro dauid
⁊ viri eius in interioꝛi parte ſpelunce la
tebant. ſurrexit dauid ⁊ pᷣcidit oꝛaʒ cla⸗
midis ſilent᷑. Poſt hec ꝑcuſſit coꝛ ſuuʒ
Dauid eo ꝙ abſcidiſſet oꝛam clamidis
ij. q⸗ vij · S. Itẽ obijcit.j. q. j. c. dñs
Ne faciam hanc rem xpᷣo dñi vt mit
tam manum meã in eum. de pe.di. ij · S·

opponit᷑ibi.querenti aiam ſuã peꝑcit.

ca mediũ.

.

f.q.j.c.ſacramenta.in fi.c.dñs.⁊ p̃ce · ·

Item obijcit.⁊.c.xxvj.
Auẽ pſequeris rex iſrłcanem moꝛ/

tuum ⁊ pulicem vnũ.de pe.di.ij:S/ op⸗

„2 5

ponitur.vltra medium.xxiij.q.iiij.c.ni

Hecfacat dñs inimicis dauid. ⁊ hec
addat ſi reliquero de omibus q̃ ad eum

ad parietem.⁊ ſeqt᷑. Nunc g̊ dñe mi vi⸗
uit dñs ⁊ viuit aĩia tua.⁊ ſequit᷑. Et ait
dauid ad abigail.bñdictus dñs de iſrł
⁊ bñdicta tuꝗᷓ ꝓhibuiſti me ne irem ad
ſanguinẽ.xxij.qiiij.c.ꝙ dauid.c.iura⸗
uit. c.ſi aliqᷣd.q.j.in ſum.de iureiut᷑.c.⁊
6* aul aũt dedit michol filiã ſuaʒ vxo

ſe 3 Nabal ꝑtinent vſq; mane mingentẽ

rem dauid. phalti filio Lais.xxxij. q.j.
c.quod autem. .

¶ Auis em extẽdit manũ ſuã ad xpᷣm

Dſi ⁊ innocens erit.ꝓpiciꝰ ſit mihi do⸗

minus ne extendam manũ meã in xpᷣm
dñi. j.q.j.c.dñs.ibi.qͥd in eo dauid ve⸗

ni. .g
nerabat᷑. S.c.xxiiij.

NA9 — 2824 2

WSit mihi ſamuelẽ.⁊ ſeqͥ᷑. Intel
exit ſaul ꝙ ſamuel eſſet ⁊ inclinauit ſe
ſuꝑ faciem ſuam in terra.⁊ adoꝛauit.et
ſequit᷑.Cras aũt tu ⁊ filij tui mecũ eriti
xx vj. q.ij. c.illud.⁊.v.q.c.nec miꝝ. cir⸗

„

(Secundus Begum.

Aare nõ timuiſti manũ tuaʒ
mittere nec occidere chꝛiſtuʒ
dñi. vocanſq; dauid vnũ de
pueris ſuis ait.Accedens ir⸗
rue in eũ qͥ ꝑcuſſit illũ ⁊ moꝛtuus eſt.de

pee. di. i . · Oppõit᷑.circa mediũ.ibi.moꝛ
tem inimici Suiſſime tulit.j.q.j.c.dñs.

ibi. vindicauit occiſum.
(a· V.

— 2 —2 — — —æñG

— —— —

—
—

Imo:,
Hod⸗
ici

uthe
eun
ngem
nip⸗
Kin
Niſ
nend
Ciure
c:

zn

d tn
hib⸗
nten
Ae⸗

Fd
nauit ſe
aultd
ſcd en

H —

nmüm;
echiſt)
mü de
edensi⸗
geſt de
(. dins⸗

Regum

oſtq; aſt venerunt ad areeam Na
choꝛ extendit manum ſuam oʒa ad ar/

cam dñi ⁊ tenuit eam. qm calcitrabant
boues ⁊ declinauerunt eã. Iratuſq; eſt

dñs indignatiõe ↄtra Oʒam ⁊ ꝑcuſſit

eum ſuꝑ temeritate. qui moꝛtuꝰ eſt ibi
iuxta arcam.ij.q.vij ·S· Item obijcit.
1

Dixitq; dauid ad michol.viuit dñs
udam ante dñm ⁊ vilioꝛ fiam pluſqᷓ;
factus ſum ⁊ ero humilis in ocuł meis.
de pe. di.ij · S· opponit᷑. circa medium.

¶ Cũq; completi fuerit dies tui ⁊ doꝛ⸗

mieris cum patribus tuis. ſuſcitabo ſe⸗
men tuum poſt te quod egrediet᷑ de vte
ro tuo.ipᷣe ediſficabit d
J.ij. NParał.vj.

—

uo fecit ſalomon omnia vaſa erea ĩ tẽ⸗

muig val
plo. de conſe. di. j. c. j. ibi. ⁊ ipe college/

rat expenſas. Fecitq; dauid ſibi nomẽ
cum reuerteret᷑ capta ſyria ceſis.xij.mi

libus p̃.c.j.ibi.ꝓpter ſanguinem queʒ
fuderat.

—

Aue. ſ.berſabe cum ingreſſa eſſet ad
illũ.ſ.dauid.doꝛmiuit cum ea.mittẽſq;
ad dauid nunciauit ei ⁊ ait.cõcepi.⁊ ſe
quitur. Et dixit dauid ad vriam. vade
in domum tuã.⁊ laua pedes tuos. doꝛ⸗
miuit aũt vrias añ poꝛtas domꝰ regie

cum alijs ᷣuis dñi ſui.⁊ ſequit᷑. Factũ

eſt ergo mane ⁊ ſcripſit dauid epiſtolaʒ
ad Joab miſitq; ꝑ manum vrie.ponite
vriam ex aduerſo belli vbi foꝛtiſſimum
pᷣlium eſt ⁊ derelinte eum vt ꝑcuſſus
intereat.⁊ ſequitur. Et moꝛtu eſt etiã
vrias etheus.⁊ ſequitur.Audiuit autẽ
vxoꝛ vrie ꝙ moꝛtuus eſſet planxit eum
Tranſactoq; luctu miſit dauid et itro⸗
duxit eam in domum ſuam. ⁊ facta eſt
ei vxoꝛ.de pe.di.j·S· Item cuʒ dauid.
⁊.c.ſi peccatum di.ij·s:opponitur.i ſi.

di. iij.c.totam.di.iiij ·S· fi.in ſi.lvj.di.c.

omuʒ nomi meo

¶ Culit rex dauid es multuʒ nimis.de

dominus. in pᷣn. ibi. adulterinis.j.q.vij
c.ij· Sfi. in pᷣn. de offi. dele.c.cum olim.
xxxj.q.j·s: ſed obij cttur.

(Ca. xn.

Niuit dominus. qm filius moꝛt eſt

vir qui fecit hec.ouem reddet in q̃dru/

plum.iudicium vo huiceſt moꝛtis.iij.

LTu enim feciſti abſcondite. ego vo

iciam verbum iſtud in conſpectu ſoliſ
⁊ in conſpectu omnis iſrael.de pe di.j.
c.nunc autem.ibi.tu in ſecreto feciſti.ij
q.vij ·S· Item cum balaam iam.v. Itẽ
cum dauid.
¶ Et dixit Dauid ad nathan. peccaui
dno.dixitq; nathan ad dauid. dominꝰ
quoq; tranſtulit peccatum tuum.de pe

ni. di. j· S. deniq;.c.ſi peccatum.c.ſicut

pmi. di.ij ·S opponitur.in fi. di.iij. c.to⸗
tam.c.ille tantus.⁊.c.illud.j.q.vij.c.jj
in pn.v.nomen ef.
Percuſſitq; dominus paruulũ queʒ
peperit vxoꝛ vrie dauid ⁊ deſperaiꝰ eſt
depꝛecatuſq; eſt dominũ dauid ꝓ par⸗
uulo ⁊ ieiunauit Dauid ieiunio nec co⸗
medit cibum. Accidit autem die ſeptia
vt moꝛeretur infans.⁊ ſequitur. Et cõ
ſolatus eſt dauid berſabe vxoꝛem ſuaʒ
ingreſſuſq; ad eam ⁊ doꝛmiuit cum ea.
que genuit filium quem vocauit Salo⸗

moneʒz.xxxiij.q.ij.poſt.c.hoc ipᷣm. ibi.

v.ſigni.c.iij.in glo.

(CCa.

vnius ebdomade ieiuniũ obtulit. et de

s
Sirit amon ad thamar. Veni cuba

mecum ſoꝛoꝛ mea.⁊ ſequitur.noluit au

tem acquieſcere pꝛecibus eius. ſed pꝛe⸗
ualens viribus oppꝛeſſit eaʒ ⁊ cubauit
cum illa.⁊ ſequitur. pꝛeceperat abſalõ
pueris ſuis dicens.obſeruate cuʒ temu
lentus fuerit amon vino. percutite euʒ
⁊ interficite. Fecerunt ergo pueri ſicut
pᷣceperat eis abſalõ.xlvij.di ·S:neceſſe.
XV—

(CTa
l „* E W

Et ait dauid ſeruis ſuis.ſurgite fugi
H c 2

*
“

Regum

amus.neq; enim erit nobis effugium a
facie abſalon.⁊ abſalon patrẽ de regno

expulit.xxiij.q.v.c.qͥd em̃.de pe.di.j.

c.ſi peccatum.c.ſicut pᷣmi.

((TCa. XVI.

tdedit dominus regnum in man⸗
abſalon filij tui.⁊ ecce pꝛemunt te mala

tua.qm vir ſanguinum es.de ↄſe.di.j.

c.j.in.v.effuderat.

lum in ſolario.ingreſſuſq; eſt ad concu⸗
binas patris ſui coꝛam vniuerſo iſrael.
xlvij.di · S neceſſe.

(ECa. XVII.

¶ Et pꝛecepit rex dicens. Suate mihi =

erum abſalon.pᷣ.c.qͥd enim.
ccidit autem vt occurreret abſalõ

ſeruis dauid ſedens mulo. cũq; ingreſ⸗
ſus fuiſſet ſubter condenſam quercum

⁊ magnam.adheſit caput eius quercui
⁊ illo ſuſpenſo inter celum ⁊ terram mu
lus cui inſederat ꝑtranſijt.⁊ ſequit Tu
lit ergo Joab tres lanceas ⁊ infixit i coꝛ
de abſalon. pꝛe · S·neceſſe.⁊ pᷣ.c.q̃d em.

Ca. XXII.

Gpüs domini locut' ẽ ꝑ me. ſ. Ba⸗
uid ⁊ ſermo eius per linguã meã.xxvj.

di · S ecce. ibi. dauid donum ſcientie ꝑ/

cepit.

Beſiderauit ergo dauid aquã dela⸗

cu.⁊ ſequit᷑.hauſerunt aquam de ciſter
na bethleem.⁊ obtulerunt ad Bauid
at ille noluit bibere.ſed libauit eam do

tur. vltra mediũ.

(TCa· XXIII.

eees

P

tem dauid.
Et moꝛtui ſunt ex populoa dan vſ/
q; berſabee.lxx.milia viroꝛũ. de conſe.

di. j. c. j· in. v. ꝓpheticus.in glo.de pe.

Tetenderunt igit᷑ abſalon tabnacu⸗

Beair ergo numerum deſcriptõͤnis
puli regi.ſ.dauid.j.q.ðiiij·S· his ita.

di.ij. c. fugerat autem.ante.c.ſi enim·

j. Larak. xrr.
ixitq; dauid ad dominũ cuʒ vidiſ
et angelum cedentem populũ. ego ſuʒ
qui peccaui.ego inique egi. iſti qͥ oues
ſunt quid fecerunt. vertat᷑ obſecro ira
tua contra me ⁊ contra domum patris
mei. ⁊ ſequitur.⁊ edificauit ibi Bauid
altare domio.⁊ obtulit holocauſta.de
pe.di.iij.c.illud.

Tertius Begum. Ea. „ Ie

. Bonias aũt eleuabat᷑ dicẽs.
CCsgo regnabo. nec coꝛripuit
eum aliquãdo pater ſuus.ſ.
Dauid dicens. quare hoc feci
ſti. xl vij. di ˖ S neceſſe.
treſpondit rex dicens. vocate ad

tuus regnabit poſt me.viij.q.j.c.moy⸗
E ſalomonem inſtituit.in glo.

Sumpſitq; ſadoch ſacerdos coꝛnu
olei de tabernaculo ⁊ vnxit ſalomoneʒ
lxxviij.di · Shoc regulare.

(Soꝛmiuit igitur dauid cũ patribus

ſuis ⁊ ſepultꝰ eſt in ciuitate dauid. xiij.
q.ij.c.ſoꝛoꝛ.ibi.appoſitus eſt ad patreſ
ſuos ⁊c.

(Ta. II.

Apparuit autem dominus ſalomo/
niꝑ ſomnium nocte dicens.poſtula qᷣd
vis vt dem tibi. ⁊ ſequi᷑. Dabis ergo

puo tuo coꝛ docile vt poſſit iudicare po

pulum tuum. ⁊ dixit dominus ad ſalo⸗
monem.quia poſtulaſti verbum hͥ ⁊ nõ
petiſti dies multos nec diuitias.ſed po

ſtulaſti tibi ſapientiam ad diſcernendDuũun

iudicium.ecce feci tibi ᷣm ᷣmones tu/
os.⁊ dedi tibi coꝛ ſapiens.xxxvj.di · S·
ccce.ibi.ſalomon non diuitias ⁊c.xxx
vij.di · ſed econtra.ibi.in daniele ⁊ ſa
lomone ⁊c̃c.ix.⁊.c.v.⁊ .ij. NParał.j.

¶ Bixit autem Salomon ad dominũ.

de peni. di.ij. c. ſi enim. v.ſalomõ ama⸗

me bethſabe.⁊ ait rex. Salomon filius

htt
6
f⸗
n
d

luus
kuun
der

il

loſol
dau

bus.
nod

ing

vidiſ
doſi;
loues
o ia
Nris
Danid
lnde

3

bus
.
nd

1
1

eyo
lio⸗
905
ſche
Gendi
nes/
s⸗
l.tr
ela
nili.
mini.
⸗

Pegum

bilis domino.
eere mihi gladium ⁊ diuidite in/
intem viuum. 7 ſequitur. Sate huic
infantem viuum ⁊ non occidatur.de pᷣ
ſum.c.afferte.iij.q.vij ·S·fi.ibi.ad eiꝰ iu

dicium ↄfluebat ⁊c.

8 .

Auamobꝛem cogito ediſicare nomi⸗
ni domini dei mei templum ſicut locutꝰ

eſt dominus deus dauid patri meo. fi-

lius tuus quem dabo pꝛo te ſuꝑ ſolium

tuum ipe edificabit nomini meo domũ.

de conſecra. di. j.c.j.v.ſalomon. Dedit
q; dominus ſapientiam Salomoni.S.

Fecitq Salomon omnia vaſai do⸗
mod

omini. altare aureum. ⁊æ menſaʒ et
candelabꝛa.pꝛe.c.v.ſalomon.,de conſe

cra.di.j.altaria in glo.xij.q.ij.c.głia.

v. diues in iudea templum.

Et ait dominus ad Dauid. verũta⸗
men tu non ediſicabis mihi domum. ſʒ
filius tuus qui egredietur de renibus
tuis ipᷣe edifſicabit domum nomini meo
j.q.vij.c.ij.ibi.non edificabis.
Si quis cognouerit plagam coꝛdis
ſui.⁊ ſequitur. Facies vt des vnicuiq;
hm om nes vias ſuas ſicut videris coꝛ
eius.quia tu noſti ſolus coꝛ omnium fi⸗
lioꝛum hominum.xviij.q.ij.c.pernicio
ſam. ibi.deus omnia videt.⁊ de conſe.

di. j. c. f.ij.q.v.c.ↄſuluiſti.
Feanr igitur Salomon in tempoꝛe il
lo ſolennitatem celebꝛem.⁊ omnis iſra⸗
el cum eo ſeptem diebus ⁊ ſeptem die /

bus.id eſt.quatuoꝛdecim.⁊ in die octa

uo dimiſit populos. de conſeera.di.j.c.
ſ. v. ſalomon. et. c. ſolennitates .ij. cum
gloꝗij Maral. vij.

Factum eſt autem cum perfeciſſet Sa⸗

III

lomon ediſicium domus dei. apparuit
ei dominus ſecundo ſicut apparuerat
ei in gabaon.de peni.di.ij.c ſi enim. v.
ſalomon. ibi.circũibis ter.S.c.iij.et.ij.
Paral.ix.

Ca. x

¶ Sed ⁊ regina Saba audita fama ſa⸗
lomonis in nomine domini venit tem⸗
ptare eum in enigmatibus. viij.q.j.c.
vereoꝛ.

Merx autem Salomõ adamauit mu⸗
lieres alienigenas.⁊ ſequitur.¶ Cunq;
iam eſſet ſenex depꝛauatum eſt coꝛ eius
per mulieres vt ſequeretur deos alie/
nos.tunc edificauit ppanum chamos
idolo moab.iij.q.vij·S·fi.xxxij.q.iiij.c
ſalomon.

asnaanB ehen eeeeen ee ees

Nenit ergo Jeroboam ⁊ omnis po⸗
pulus ad Roboam. reſponditq; rex po
pulo dura derelicto conſilio ſenioꝛum.
⁊ locutus eſt eis pᷣm conſilium iuuenuʒ

⁊ ſequitur.nec ſecutus eſt quiſqᷓ; domũ
dauid pꝛeter tribum iuda ſoluʒ. Venit

Jeroboam in hieruſalem ⁊ cõgregauit
vniuerſam domum Juda ⁊ tribum be
niamin. vij.q.j.c.deniq;.xvj.q.j.c.ec/
cleſia .ij. MParal.c.x.
Bixitq; Jeroboam in coꝛde ſuo.
NHunc reuertetur regnum ad domum
Bauid.⁊ ſequitur.Excogitatoq; conſi
lio fecit duos vitulos aureos.poſuitq;
vnum in bethel. alterum in dan. j. q. j. c
ſiquis inquit.in.v.ad ieroboam.c.cuʒ
ſcriptura.

Kon comedes panẽ nec bibes aqua
reuerteris per viam qua ieris.⁊ ſe⸗
quitur. Comedit ergo Fe, domo

eius ⁊ bibit.Et ſequitur. ¶ NMon infe⸗
retur cadauer tuum in ſepulcrũ patruʒ

tuoꝛum. Et ſequitur. Qui cum abijſſet

c 3

Kegum

inu enit eum leo in via ⁊ occidit.j.q.j.c
ſiquis inquit.in pꝛin.vij.q.j.c.deniq;.
xiij.q.ij · S·ſoꝛoꝛ.
ucunc⸗ volebat implebat manuʒ
am ⁊ fiebat ſacerdos excelſoꝛũ.j.q.j.
c.eos.in.v.tertius.in glo.

(Ta: „XIIII.
¶Birirch Jeroboam vxoꝛi ſue.Tol⸗
e quoq; in manu tua decẽ panes et cru
ſtulam ⁊ vas mellis ⁊ vade ad illuʒ ſcʒ
pꝛophetam.ipᷣe enim indicabit tibi qᷣd
euenturum ſit puero huic.j.q.j.c.iudi⸗
ces.⁊· S pꝛe.

(Niuit dominus deus iſrael in cuius
conſpectu ſto.ſi erit his annis ros⁊ plu
uia niſi iuxta oꝛis mei verba.⁊ factum

eſt verbum domini ad eum.ſ.helyã di⸗

cens. Recede hinc ⁊ vade contra oꝛien
tem ⁊ abſcondere in toꝛrente carith. et
ibi bibes de toꝛrente. coꝛuiſq; pꝛecepi
vt paſcãt te ibi.Abijt ergo ⁊ fecit iuxta
verbum domini. coꝛui qͥʒ deferebant ei
panem a carnes.xlj.di.c.delicie.ibi.he
lyas carnem comedit. ⁊ per Jo.an. de
reli.c.vno.in pꝛin.in cle.xxiij.q.iiij ·S·
obijcitur. vij.q.j.ſciſcitarl.ibi.pꝛophe⸗

tas fugiſſe.de iureiut.c.etſi xpᷣus.in.vx

að “
Ca xVII.

Crran cum interficeret Jeſabel pphe

as domini ⁊c.xxiij.q.iiij.c.nimiũ.ibi.

occiderunt impij ꝓphetas.de iſta ieʒa⸗

bel. e.q · S.· ſed obijcit᷑.

ſed tu. ſ. Achab⁊ domus patris tui qui
dereliquiſtis mandata domini ⁊ ſecuti
eſtis baalim.iij.q.vij·S.fi.ibi.achab qᷓ;
uis coleret Baal.xxiij.q.iiij.c.qui pec⸗

lx. di.ci de regula.c.antepenulti. in
.

¶ Eecidit autem ignis domini ⁊ deuo⸗

rauit holocauſtum.j.q.j.c.cum ſcriptu

¶ Non ego. ſ. Helyas turbaui iſrabel.

cat.in.v.a rege.
Aſq;quo claudicatis in duas parteſ
X

III

etas Baal. quos cum appꝛehendiſ⸗

P

terfecit eos.ibi.pꝛe.c.nimium.ibi.occi⸗
derũt impij pꝛophetas. ⁊. q.v. poſt. c.
reos.ibi.malos trucidaſſe.⁊.q.iiij.c.qͥ

peccat.⁊ ·s· ſʒ obijci.in verbo mõſtra/

re. ⁊.c.ea vindicta.

¶ Et ecce angelus tetigit eum.ſ.helyã
dixit illi.ſurge comede. Reſpexit⁊ ec
ce ad caput ſuum ſubcinericius panis.
⁊ ſequitur. Graãdis enim tibi reſtat via
qui cuʒ ſurrexiſſet comedit ⁊ bibit⁊ am

bulauit in foꝛtitudie cibi illius quadra

ginta diebus ⁊ quadraginta noctibus.

vſq; ad montem dei oꝛeb.ꝑ Jo.An.oe

reliqᷣ.c.vno.in pᷣn.in cle.

¶ Et ait ad eum.ſ.Helyam dominus.
vade ⁊ reuertere in viam tuam ꝑ deſer⸗
