¶ MAui reddent rationem ei qui para
tus eſt iudicare viuos ⁊ moꝛtuos.de cõ

ijj. Thimo. c. iij.

daritas operit multitudinem pec⸗

catoꝛum.j.q.j.c.multe.xxij.q.iiij.ca.qͥ

ſacro.xxiij.q.iiij.ca.ipᷣa pietas.ante ſi.

gq.vij.c. quemadmodum. de penitẽ. di.
ij·Scum g.di.iij.c.ille rextantus.in v⸗
bo. tegitur.c.in tantũ.poſt.c. adhucin
ſtant.de bap.ca.maioꝛes.in pꝛin. Pꝛo

uerb. x.

. Siauis loquitur quaſi ſermöes dei

ſi quis miniſtrat tanqᷓ; ex virtute quaʒ

„

.q.iij.c.non ſolum.

7

qui ⁊ eius que in futuro eſt reuelanda

gloꝛie communicatoꝛ. xciij.di. c. legimꝰ
ij.q.vij.c.in ſancta.ibi.cuius regula in

¶ Senioꝛes ergo qui in vobis ſunt.ob
ecro conſenioꝛ ⁊ teſtis chꝛiſti paſſionũ

Hetri II

.

foꝛmamur. . “
NPaſcite qui eſtin vobis gregeʒ dei.
pꝛouidentes non coacte ſed ſpontanee.

Hm deum neq; turpis lucri gratia ſʒ vo

luntarie. neq; vt dominantes in clero.
ſed foꝛma facti gregis ex animo. ⁊ cum
apparuerit pꝛinceps paſtoꝛum ꝑcipia⸗
tis immarceſſibilem gloꝛie coꝛonã.xcv
di. c. eſto. x. q.iij.c.j.in fi.xvj.q.j.c.pꝛei/

dicatoꝛ. ⁊ c. legimus.⁊.xlv.di ·· ex hil
⁊. xliiij. di. c. ſ. ””
Humiliamini ergo ſub potenti ma⸗

nu dei. vt vos exaltet in tempoꝛe viſita

xiij. Lu.xij. Ro.xij. Eph̊.iij.
Sobꝛij eſtote ⁊ vigilate quia aduer⸗

So veſter diabolus tanqᷓ; leo rugiẽi

circũit querens quem deuoꝛet. p. c. nul
li.⁊.q.vj·S·verbum.xxv.q.j.c.ij.iĩ pᷣn.
in vbo. apoſtolicis.

DOuit de pios de temptatio
Nne eripere. de peni. di. ijj. ca. ſi
(Liam ſecuti balaam ex boʒoꝛ q mer
cedem iniquitatis amauit. coꝛreptionẽ
vo habuit ſue veſanie.ſubiugale mutũ
animal hominis voce loquens. pꝛohi⸗

buit pꝛophete inſipientiam.ij .q. vij. ca.

ſecuti. ..
¶Hi ſunt fötes ſine aqua ⁊ nebuletur
binibus exagitate.quibus caligo tene⸗

bꝛarum reſeruatur. ſuperbia em̃ vani⸗

tatum loquentes pelliciũt in deſiderijs
carnis luxurie eos qui paululum effu/⸗

giũt. p. c. ſecuti. de pe. di. ij. c. ſi eniz. v.

petrus.ij. Jude.j.
Si enim refugientes coinquinatio⸗
nes mundi in cognitione domini noſtri
⁊ ſaluatoꝛis ieſu xpᷣi.his rurſus impli⸗
cati ſuꝑant᷑.facta ſunt eis poſterioꝛa de
terioꝛa pꝛioꝛibꝰ.Melius enim erat eis
nõ cognoſcere viaʒ iuſticie qᷓ; poſt agni
tionem retroꝛſum couuerti ab eo qð ilł
traditum eſt ſancto mandato.de pe.di.
itj En refugientes.
S anis ad vomitum ſuum ⁊ ſus lota

6
dih

kia
herbi

Avit

gipe
De

G

nna

won
ohoe

lln
xedii
Kur.

ge
ſzeet
Porin
ono⸗

ſerwar

danan
Verit
bumne
fegen
guidie

Ebe
he
d

ejde,
hnanee
aßzv
ceno.
Kum
dapu⸗
gi pen
. pee/
Herhi⸗

ina:
Viin
bie.

Aadrer⸗
vngi
kenu

d

nptat⸗
l
j.
kqͤner
emnuti
nhi⸗

wa.

ſchrenur
igoten⸗
eñ m⸗
eſcets
luncu/

guinnh⸗
iniroli
iml⸗
mune
nenes
Ntagii
vg
exed.

ſuslon

Epiſtola Jobanis I

WEr nob pꝓdierunt ſed nõ erãt ex no?b

in volutabꝛo luti. l. diſtin. c. hi qui. xv.

q. f. c. hi qui.xx vij.q.j.c.ij.⁊.xxxiij.q.
ij. c. de his.de pe. di.iij.c. ſunt autẽ qui

dicunt. ⁊. ca. Irriſoꝛ. ⁊· Sniniuite.⁊ di.

v. c.ſiqui. de conſecra. di. iiij. c. iudei de

eo. qui cog.c.iiij. ⁊.ij.q.vij.c.in ſancta.
ibi. cuius regula infoꝛmamur 7c. Pꝛo⸗

uerbioꝝ.xx vj.Eſa.xviij.⁊.lvj. Hiere.
xlvii.

((Ta. . II.

.

H 6 Z Aduenient autez dies domini vt fur

d. c. .poſt p̈n. in verbo.in die domi

ni. per Ouið ·in glo. in verbo. dies j.
Thells. v. Apoca.iij.

¶ Nꝛima Johannis.
6 Ta. HD ILHE

tum non habemus. ipſi nos

non eſt.ſi ↄfiteamur peccata
noſtra.fidelis ⁊ iuſtus eſt deꝰ vt remit⸗
at nobis peccata noſtra ⁊ emũdet nos
ab omni iniquitate. Si dixerimus qm̃

non peccauimus mendacem faciemus

eum ⁊ vᷣ̈bum eius non eſt in nobis. de

pe. di. ij. c. ſi em indͤt de le . di. ij .ca. ite

he c ſcri ibo vobist ñon peccetis 6

⁊ ſiquis peccauerit aduocatuʒ habemꝰ

apudpatrem ieſum chꝛiſtum iuſtum.et
iße eſt pꝛopiciatio pꝛo peccatis noſtris

non pꝛo noſtris autem tantũ.ſed etiam
ꝓ totius mundi. ⁊ in hoc ſcimus qͥniaʒ
cognouimus eum ſi mandata eius ob⸗
ſeruamus.Qui dicit ſe noſſe deũ ⁊ mã⸗
data non cuſtodit.mendax eſt ⁊ in eo
veritas non eſt.qui autem ſeruat ver⸗

bum eius vere in hoc charitas dei per⸗
fecta eſt. In hoc ſcimꝰ qm̃ in ipᷣo ſumꝰ.
qui dicit le in xpᷣo manere.debet ſicut il
le ambulauit ipᷣe ambulare.de pe.di.
cCa. ſi em in bn. ⁊ yltra pᷣ pn. ⁊ añ með. de
Ale. di. ij. c. iterat᷑ .·c. iiij.

t mundus tranſijt ⁊ xcupiſcentia
ei.j.q.iiij ·S his ita.5. Chor vij.

dixerimus quoniaʒ pecca

ſeducimus ⁊ veritas in nob

ſi fuiſſent ex nob.vtiq; ꝑmãaſiſſent
nobiſcum.xxiij.q.iiij..nabuchodono⸗

ſoꝛ. de pe. di. iiij. c. ſi ex bono. 45. ſiita⸗

q;. de ↄſe. di. iiij. c. ſolet.
Et vos vnctioneʒ quã accepiſtis ab
eo maneat in vob.⁊ non neceſſe habetii
vt aliqs doceat vos.ſed ſicut vnctõ eiꝰ

„ „ 7

Docet vos de oibus. de pe. di. iij. ca. vn
ciio.deſactn vnctlc. vnico. in bn. S

i. c. ſpẽs qua.in glo.in vbo.pᷣma.
mnis q facit peccatũ ⁊ inictatez fa
cit. ⁊ peccatũ eſt iniqᷣtas. de ↄſe.di.iſj.c
ille rex tantus. in fi.j. De. iij. Eſa. liij.

Omnis qui natus eſt ex deo pecca⸗

W

tumno facit.de pe.di.ij. c.ſi em. in pᷣn.

Slgenetnngtne Joh. viij
ui nõ diligit manet i moꝛte.pᷣ.di.

S·romanos.⁊ di.j.añShi econtra.
Omis qͥ odit fratrem ſuum homici⸗
da eſt. ⁊ ſcitis quoniam omnis homici⸗
da non habet vitam eternam. vj. q.jf.
ſumma. de peni. di. j.c homicidioꝛum.
Neui Nir.

eus Scharigas eſt.x xj. q. q. iß. c. abijt.
Auoniam ipe pꝛioꝛ dilexit nos ⁊ mi
ſit fiſium ſuum pꝛopiciationem ꝓ pecca
tis. de conſecra.di.ij.c.iteratur.in fine.
v.q.v.c.non omnis.xxiij.q. iiij.c. quis
nos poteſt.
eum nemo vidit vnqᷓ;.viij.q.j.ca.
moyſes. in glo. facit. de pe. di. ij. c. dum
ſanctam. in verbo.vir ergo. S. Johᷣ. xiij
Aui nõ diligit non habet charitate
ænon nouit deũ.xxiiij.q.vij.ca.quẽad
modum. añ ſi.
Timoꝛ non eſt in charitate ſed perfe
cta charitas foꝛas mittit timoꝛem. xxiij
arnii⸗ c.qͥs nos poteſt.q.vj.c.j.⁊··ex
his.de ↄſe. di. ij. ſicut ſeta.
ariſſimi nolite omni ſpiritui cre⸗
dere. ſed ꝓbate ſpũs ſi ex deo ſint. de pᷣ⸗
ſnlecepenbl.
Nos ex deo ſumus. de pe. di. iiij c. ſi
exbono. ibi Johes loquit᷑ ẽ. Jon vih⸗

mn eüſic cuti de co di.

Johãnis II

Ca. VvV.

Et bec eſt victoꝛia que vincit mũdũ
les noſtra. xv. q.fi.c.ſſf.
Auia tres ſunt qui teſtimoniũ dan

tres vnum ſunt.⁊ tres ſunt qui teſtimo
nium dãt in terra ſpũs aqua ⁊ ſanguis.

de ſum. trini. c. damnamus. de cele. miſ

ſac. quadam. “
¶ Eſt peccatum ad moꝛtem.non pꝛo il
lo dico vt roget quis.de pe.diſt.jSqð
Omnis iniquitas peccatũ eſt. de pe.
di iij. c. ille rex tantus.in ſi.

ex deo non peccat.ſed generatio dei cõ⸗

ſeruat eum. ⁊ malignus non tãget eum

de peni. di. ij. ca. ſi enim. in pᷣn.⁊· S-pᷣce.
Fiolt cuſtodite vos a ſimulachris.
pᷣceden. c.ſi em̃.in pᷣn.
Auia quodcunq; petierimus m vo
luntateʒ eius audiet nos.xx.di.c.fl.ar.

tate.xciij.di.c.legimus.

doctrina chꝛiſti. deum non habet.q̊ͥ ꝑp⸗
manet in doctrina hic ⁊ filium ⁊ patreʒ
habet. xxiiij.q.j.c.omnis.
iquis venit ad vos ⁊ hanc doctri
nam non affert.nolite recipe eum in do
mo.nec aue ei dixeritis.qui enim diẽc ei

aue.communicat operibus illius mali⸗

gnis.pᷣ.c.omnis.⁊.xj.q.iij.ſicut apłi.⁊

c.excommunicatos.

¶ Tertia epiſtola Johannis

A Anioꝛ gayo chariſſimo quez
ego diligo in veritate. xciij.
di. c. legimus.

Scripſiſſem foꝛſitan eccdleſie ſed is q

amat pꝛimatum gerere in eis diotrepe

non recipit nos. pꝛopter hoc ſi venero

in celo.pater vbum ⁊ ſpũſſanctus.⁊ hi

cimus quoniam omnis qͥ natꝰ eſt

eius quos ego diligo in veri

Omnis qui credit ⁊ non ꝑmanet in

III Epla Jude

commoueam eius opera.xlij.di · S hic
etiam.

Scut Zodoma ⁊ gomoꝛra ⁊
itime ciuitates. ſequitur.
facti ſunt exemplum ignis e⸗
terni penam ſuſtinentes. de
ni. diſt. j. c. ſed continuo
um michael archangelus cum dia
iſputans altercaretur de coꝛpoꝛe
Moyſi.non eſt auſus iudiciuʒ inferre

blaſphemie.ſed dixit imperet tibi dñs.

xxiiij.ꝗq.iij.c.ſi igit᷑.
Rndis qui in via cayn ambulaue⸗
runt ⁊ erroꝛe balaam mercede effuſi ſũt
⁊ contradictione choꝛe abierunt.de cõ.
di. iiij.c.ſicut.ibi.apoſtolicus.ſ.nobᷣ cõ
tra impios loquit᷑.
Te ſunt qui ſegregãt ſemetipᷣos ani⸗
males ſpiritum non habentes. xxiiij. ꝗq
j.c.ſciſma.in pꝛin.in glo.⁊.q.iij.c.de ilł

nis. (pocalypſis. Ca. .1.

Ohannes ſeptem eccleſt is que
ſunt in aſia.xxix.di.c.ſi.
ui dilexit nos ⁊ lauit nos a pec

catis np̃i
regnum ⁊ ſacerdotes deo ⁊ patri ſuo.
de peni. di. iij. c. inter hec hircum. glo/
ſa fi.⁊.xciij.di.ca.legimus.in vbo.ſan⸗

guine. Heb. ix.j. Joh... .
Ege ſum alpha ⁊ o pᷣncipiũ et finis.
D

conſe.di.iiij.c.ꝓpꝛie.in fi. vᷣbo.finis

ar c.xxj.⁊.xxij.
Et conuerſus vidi ſeptem candela/
bꝛa aurea.ſequitur.⁊ ſeptem candela/⸗
bꝛa ſeptem eccleſie ſunt.xciij.di.ca.dia⸗

coni ſunt.in pᷣn.
⸗ de oꝛe eius gladius acutꝰ ex vtra
ꝙ̃ parte exibat. de pꝛiuile.ca.ex oꝛe.in⸗
fra.c.xix.

ador ⁊ pꝛima opera fac.ſin aũt.
venio tibi mouebo candelabꝛum tuũ

s8 in ſanguine ſuo.⁊ fecit nos

Memoꝛ eſto vnde excideris et age

bico
nnin.
Naa
flamtu
bes
nonde
agech
.
1e
hoin
R
ſoe⸗
nane

liß

(Se⸗
Gulnon
oba⸗
ſn⸗
ſiore
ion
Eie
g
En
ſiati
ſo i9
Et⸗
Witrn
nnem
l
4
lor

ihie

1

meg1.

guiur.
ghise⸗
nnes, de

un dir
ore
nſen
idis.

nbobane⸗
efuſſi
nn decd.
bc;

Nin
N

„, ,
is q⸗

.
bs apel
lait nos
mlo.
miG

wolen⸗
jah⸗
ho ſns
Cndel/

mceh/
ca. di⸗

e
oee n⸗

ſse e
ſnai,

Apocalypſis

de loco ſuo.l.di.c.quia tua.c.domio.ð
pe. di. j.c.miroꝛ.c.ſunt qui arbitrantur

in ſi.⁊ di.ij.c.ſi em.v. Johannes.
Sed hochabes quia odiſti facta ni⸗
colaitarum.xxiiij.q.iij.c.quidam.v.ni
colaite.
¶ Ecce miſſurus eſt diabolus aliquos
ex vobis in carcerem vt temptemi.pᷣ.vᷣ
ohannes.
ſto fidelis vſq; ad moꝛtem et dabo
tibi coꝛonam vite jin glo.in vᷣbo. pꝛe⸗
mia.
Scio opera tua ⁊ laboꝛem ⁊ patien/⸗
tiam tuam.ſequitur. ⁊ patientiam ha/⸗/
bes ⁊ ſuſtinuiſti ꝓpter nomen meum ⁊

non defeciſti.ſed habeo aduũſum te pau

ca qꝛ charitatem tuam pᷣmam reliquiſti
p. v. Johannes. ,
tangelo epheſi eccłe ſcribe.q.iij.c
epo.in titulo.⁊·Sfi.

Et ſcient hec omnes ecclłe qꝛ ego ſuʒ
ſcrutans coꝛda ⁊ renes.de peni.diſt.j.c

nunquid.

ne. p̃ᷣ. v. Johannes.

Ca. m.

¶ Sed habes pauca nomina in ſardis
qui non inqͥnauerunt veſtimenta ſua ⁊

ambulauerunt mecuʒ in albis qꝛ digni

ſunt. pᷣ. v. Johannes.

n mente ergo habe qualiter accepe
ris ⁊ audieris ⁊ ſerua ⁊ penitentiã age.

ibidem.

6 Et collirio inunge oculos tuos vtvi

ag. xlix. di. c. j. v. lippus.

Ego quos amo arguo⁊ caſtigo. xx⸗

iij.q.iiij.c.ea vindicta.s.ebꝛeo.xij.

EEti ſtatim fui in ſpũ. xxvj. q.v. c. Epi
ſcopi.añ fi.S.c..
Et de thꝛono ꝓcedebant fulgura et

tonitrua ⁊ ſepꝑptem lampades ardentes

ante thꝛonum que ſunt ſepteʒ ſpũs dei
xciij.di.c.diaconi ſunt.in pn.

Et in medio ſedis ⁊ in circũitu ſedis
quatuoꝛ aimalia plena oculis ante ⁊ re

1
¶ Hi ſunt qui venerunt de tribulatiõe

Scio vbi habitas vbi ſedes ẽ ſatha/

tro.ſequitur. ſingula eoꝛum habebant
alas ſenas.de elec.c.ſcriptum.in pᷣn.õ.

Eʒech.c.j.

Ker id in dextera ſedentis ſuꝑ thꝛo
num libꝛum ſcriptum intus ⁊ foꝛis ſiã⸗
tum ſigillis ſeptem.ſequitur.⁊ nẽo po⸗
terat neq; in celo neq; in terra neq; ſub⸗
tus terram aperire libꝛum. ſequit᷑. Et
vnus de ſenioꝛibus dixit mihi.ne fleue
ris ecce vicit leo de tribu iuda radix da
uid aperire libꝛum.de ſum.trini.in Ru
b ꝛi.in fi.

Ex tribu iuda duodecim milia ſigna
i. de pe.di.ij.c.firmum.iin glo.

magna ⁊ lauerunt ſtolas ſuas ⁊ dealba
uerunt eas in ſanguine agni.de penitẽ.
di. iij. c. ille rex tãtus.in verbo.deletur.
in glo. H

¶ Et cum clamaſſet locuta ſunt ſeptem
tonitrua voces ſuas.xciij.di.c.diaconi
ſunt. in pᷣn.
Et angelus quem vidi ſtãtem ſupꝛa
are ⁊ ſupꝛa terram leuauit manũ ſuã

ad celnm ⁊ iurauit per viuenteʒ in ſecu⸗

la. de iureiuran.c.etſi chꝛiſtus. Danieł

x . 7 7 217 „
Pae ⁊ accipe libꝛum.xxiij.di.c.ex⸗

¶ Et pꝛoiectus eſt draco ille magnꝰ ſer
pens antiquus qui vocatur diabolus.
de de dl. cſ enim.ante fi.ibi.ad infer

¶ Aque quas vidiſti vbi meretrix ſe/
det populi ſunt. de ↄſe.di. ij. c. cũ omne
de cele.miſſa.c.cum marthe.

129:. :kXX .
¶ Poſt hec audiui quaſi vocẽ magnã
tubarũ multarũ in celo dicentiũ alła. ſe

quitur. ⁊ iterum dixerunt allła.de conſe

44 M .
ð .êòôõl

Apocalypſis

¶ Amen alleluia. de conſe. diſt. ij. c. re⸗
uera. in fi.

*

U .„C. j. „ -
(Rer regum ⁊ dominus dominãatiũ.

de re iudi.ca.ij.in fine.in cle.ſupꝛa.j.ad

Thimo. c. vj.

M

Et appꝛehendit draconem ſerpentt
antiquum qui eſt diabolus ⁊ ſathanas
⁊ ligauit ꝑ mille annos.⁊ miſit eum in

abyſſum ⁊ clauſit. xix. di. c. vm. ibi. eie⸗
ctus eſt. xxvij.q.ij·Sex his.de peni.di

ſtin.ij.ca.ſi enim. ante fi.ibi.ad inferna

deſcendit lucifer.⁊.Squod vero repꝛo

bi. ⁊.c.pncipium.xxxiij.q.j.c.quoniaʒ

verus.q.iij.c.quidam.v.luciferiani.

Et diabolus qui ſeducebat eos miſ/⸗
ſus eſt in ſtagnum ignis.ſequitur.⁊ vi

di thꝛonum magnum candidum ⁊ ſedẽ

tem ſuper eũ.ſequit᷑.⁊ locus non eſt in⸗

uentus ab eis.de conſe.di.j.ca.hi duo.
ibi angelicum numerum minuit.⁊ di.ij

us neq; luctus neq; clamoꝛ.xxiiij.q.j.c
non turbatur.in glo.ſupꝛa.c.vij. Eſaie
xxv. Biere. xxijj.
¶ Eso ſum alpha ⁊ o initium et fini
upꝛa. c. j.

ca.ab exoꝛdio. Eia. xliij.

uabitur. v. qui ſitit.
Fundamentum pᷣmum iaſpis.ſecũ⸗
um Zaphirus.tertiuʒ Calcedonius.

quartuʒ ſmaragdus.quintũ ſardonix.
ſextuʒ ſardius.ſeptimuʒ criſolitꝰ.octa⸗

uum berillus.nonũ topaſius. decimuʒ
chꝛiſopaſſus.vndecimuʒ iacinctꝰ. duo
decimuʒ amathiſtus.de peni.di.ij. ca.
ſi enim. ante fi.ibi.inter duodeci nutri⸗
tus eſt lapides.

Et de oꝛe ip̃ius pꝛocedebat gladius
vtraq; parte acutus.de pꝛiuił.c.ex oꝛe.

MAbſterget deus omnem lachꝛymam
ab oculis eoꝛum ⁊ moꝛs non erit ampli

Ecce noua facio omnia.ar. xxxv. di.

go ſitienti dabo de fonte aque vi /
ue gratis.ꝑ Guið.xxxiij.q.v. tunc ſal⸗

eſt ſoꝛdeſcat adhuc.⁊ qui iuſtus eſt iu/

ſtiſicetur adhuc.xlvij.di.c.quãtũlibet.

4 iiij. c.. in glo. Job. vij.j. Joh. iij.

mus.S. cj.
ecce.de ſacra vncij..c.vnico · S ij.

ſaluabitur.

¶ Memo mundus a crimine nec infãs

⁊æ ſi vnius diei quidem fuerit vita eius.

ſathane.xxvj.q.v.ca.nec mirum.vltra
medium. Apoca. ij.
n apoſtolo.ſi aũt chꝛiſti ergo abꝛa⸗
heſemen eſtis. xxij. q. ij. ctl.
¶ Juxta ſcripture teſtimoniũ oĩa mẽ/⸗
bꝛa caput ſequunt᷑.xij.di.c.j.
Beſudet elemoſyna in manu tua.xlij
di.c.quieſcamus.in glo.⁊.xvj.q.j.c.ſi.

c.pᷣ.in glo.ſed quidam dicũt qð eſt glo.

ſupꝛa Matth.

at xxxv.di.c. ab exoꝛdio.in glo.
n Beut. licet habere concubinã et

dare pᷣcium pudicicie ſue.xxxij.q.iiij.c
meretrices:.in glo.

¶ Merecũdos vel verẽtes facite filios

iſrael.e.q.ca.in eo.ſed vᷣm arch;.de ſta.
regula.c.v.li.vj.non eſt littera.iux no⸗
ſtram tranſlationem. Sr
In veteri lege reddes domino iura-
menta. xxij.q.j.c.ſi peccatum.xxvj.q.j
ca.fi.in glo.de iureiurã.c.etſi chꝛiſtus.

Matth. c. v.

(Mui nocet noceat ⁊ qui in ſoꝛdibus

Ego ſum alpha ⁊ o pꝛimus ⁊ nouiſſi
¶Et qui audit dicat veni. xxx vj. di · S·

t qui ſitit veniat. xxxiij..v.ca. tũc

de pe.di. ij. c. ſi enim. vltra bn.
n apoſtolo.an ignoꝛas altitudineʒ

Holite occidere paruulos vros.d
conſe.di.iiij.c.queris.
Mon deeſt q impleat ſʒ deeſt qʒ iube⸗

obes
eſtin/
ktülbet,
deii.
1honiſi
jdig⸗
.
Cti

—

„

ifis
man.

uclie
N.niy⸗
ahn⸗

ia e/

mdi
giche
5 go.

ffos de
fgibe
bind
ie
ſte ios
,deſt.
iuro⸗
volura⸗

igj
niiſtus,

Quote

ars veſtem talarem habebat. xxiij
di. c. penul.Exo.xxviij.⁊.xxxix.
¶ In oſee. In peccatis dimiſi matrem
veſtram.de peni.di.j.c.eccleſia.in.glo
ſa.⁊.xxxv.q.j:S hac itaq;.Oʒee.ij.
Lex dicit neq; vſuram eſcarum acci
pies.xiiij.q.iij.c.pluriq;. .
S lomon quendam modum exoꝛci
andi inuenit. xxj. di ˖ . j.
(Walomon ait veritas melius elici/
tur a pueris qᷓ; a ſenibus.q. iij.ca.j.in
glo. ⁊ ponit᷑ ꝗ·in poetis ſicut ⁊ alia mul
ta que beatus petrus dixit ⁊ fecit.
In pꝛophetis erunt omnes docibi
les dei.xxiij.di.c.ij.in glo.S. Joh̊.c.vj.
Lamech fuit venatoꝛ ⁊ cecus.xxxv.di

ſtin. c. cum ab exoꝛdio.in.j.glo.⁊.xv.q

· S· e. ſed obijcitur ⁊ foꝛte ſunt in hiſto⸗
rijs Geñ. c.iij.
Scm beatum petrum apoſtolum
pᷣcauendum eſt ne fides ⁊ diſciplina do
mini blaſphemetur.liiij.di.c.generał.iĩ
fi.⁊ ponit᷑ in poettis.
Aerbo dei ad eruditionem noſtram

huius. .
¶ Abi ſunt ſepulti filij adam. Item yſ⸗
mael ⁊ madaym ⁊ ceteri geniti de cethu
Item Eſau. Item filij Jacob. xiij.q
.econtra iam non inuenio vbi.

omnia elementa ſeruire. lxxvj. diſtin. c.

dubie
ſraelite captiuitatem ſibi imminen
tem egyptioꝛum ſuſfragio putabant ſe
goe⸗ euadere.xxiij.q.iij ·S· Iteʒ ab ali⸗
¶ Mon omnis qui parcit amicus. non
omnis qui verberat inimicus.xxiij.q.
iiij.ca.nimium.in pꝛincipio.v.q.v.ca.
non omnis.⁊ foꝛte ſunt verba Auguſti
¶ Moelius eſt cum ſeueritate diligere
cum lenitate decipere.ibidem.
Thezauriſant iuſtis diuitie impioꝛũ
xxiij.q.vij.c.quemadmodum. in fi. v.
dicitur.quod legitur in pꝛouerbijs.
n libꝛo numeroꝛum tribus ad bene
dicendum ponuntur.xxiiij.q.iij·S· ſed

1.
uia aledictus qui non reliquerit ſe⸗
men ſuum ſuper terram. xxvij.q.j.ca.
nuptiarum.in pᷣn. in glo.⁊.xxxij.q.iiij.
Sehis ita.⁊.q.ij·S.j.in glo.ſi.
lpoſtoli delectabantur in doctrina
: ariij Frobeje atur.
¶ In exodo virginitas vitam redolet
Sr rnonucllgamer mn fi.

n Eſaia. non acquiras mercedem
retricis.nec pꝛecium ſanguinis.de
deci. c.extranſmiſſa.in glo.
¶ In ſacra ſcriptura. Iniuriamfacit
martyri ⁊ qui oꝛat pꝛo martyre. de cele

bꝛa. miſſa.c.cum marthe.in ſine.

VBiblie autoꝛitatum ⁊ ſententiarũ que in decretoꝛum
⁊ decretalium totiuſq; iuriſcanonici libꝛis reperiuntur
concoꝛdantie.per egregium magiſtrum Johannem Ni
uicelleñ. abbatem decretoꝛũ doctoꝛem famatiſſimũ ſtu⸗
dioſe collecte. Et ꝑ Nicolaum Reſler Baſilee exactiſſi
me emendate ⁊ impꝛeſſe. Anno domi. M. cccc. lxxx vij
decimo vo kat.menſis Iun⸗ feliciter expliciunt.

.

“
4

.
2ð
E 4

=

„
.
S
.
=ð

.
7

Tituli dec

totiuſq; iuriſciuilis.ſᷣm oꝛdinẽ
alphabeti diligenter collecti. cũ
annotatiõe libꝛoꝛum in quibus

continentur.

Eituli decretaliumde A

en

g
—

. titulo. 8. „G
Alienatione iudicij mutã⸗
. A euß 9 ere en⸗ ke⸗
. 2 rbitris.li.i.ti. .3
Appellationibus recuſationibus ⁊ re⸗
Accuſationibus.inquiſitionibus ⁊ de⸗
nnunciationibus.li.ð.ti.I.

I Alppoſtatis ⁊ reuertentibus ad baptiſ⸗

ma.li..ti.9.
Adulterio ⁊ ſtupꝛo.li. .ti.1t.

—

Bigamis nõ oꝛdinãdis ⁊ viduarũ ma⸗

ritis.li.i.ti.21. M
Baptiſmo ⁊ eius effectu.li.7.ti.2.

C

Conſtitutionibus ⁊ earum interpꝛeta⸗

tionibus.li.i.ti..
Conſuetudine.li.i.ti.æ.
Coꝛpoꝛe vitiatis nõ oꝛdinandis.li.i.ti⸗
tulo. 20.

Clericis ꝑegrinis ⁊ eis nõ ſine lr̃is reci⸗

piendis.li.i.ti.22.

Be cauſa poſſeſſionis ⁊ pꝛopꝛietatis.li

De confeſſis.li.2.ti.i8.

BSe confſirmatione vtili ⁊ inutili.li.⁊.ti

tulo. ʒ0.
Be cohabitatione clericoꝛũ ⁊ mulierũ.
Be clericis coniugatis.li.ʒ.ti.ꝭ.

Be dericis non reſidentibus in eccleſia

vel pꝛebenda.li.ʒ.ti..

De derico egrotante vel debilitato.li.

econceſſione pᷣbende vel eccleſie non
vacantis.li.ʒ.ti.d.
Se cõmodato.li.ʒ.ti.i5.
De cõuerſione coniugatoꝛũ.li.ʒ.ti.ʒ2.
De cõuerſione infideliũ.li.ʒ.ti.ʒʒ.

Atoꝛitate ⁊ vſu palij.li.i.

Be clericis pugnã

Tituli decretalium

Be capellis monachoꝛũ vel alioꝛũ reli⸗
gioſoꝛum. li. 3. ti. 37. JðGMUUĩ
Becenſibus.exactionibꝰ ⁊ alijs ꝓcura
tionibus.li.ʒ.ti.ʒ9.
Be conſecratione eccleſie vel altaris.li
bꝛo. ʒ. ti. gco. .
Be celebꝛatione miſſarũ ⁊ de ſacramen
to euchariſtie. ⁊ de diuinis officijs.li.

ʒ.titulo. 41.

Becuſtodia euchariſtie criſmatis ⁊ ali
oꝛum ſacramentoꝛũ.li.ʒ.ti. ₰O

Ne derici vel monachi ſecularibus ne⸗

gocijs ſe imiſceant.li.ʒ.ti.:.
Be bamnqeſtind deſponſatione.li..ti
De conditionibus oppoſitis in deſpon
ſationibus vel alijs cõtractibus.li..
Qui clerici vel vouentes matrimoniuʒ
contrahere poſſunt.li..ti.⸗

Be cõiugio lepꝛoſoꝛũ.li..ti.ðS.

De cõiugio ſeruoꝛũ.li.ꝗ.ti.9.
De cognatione ſpũali.li..ti.ii.
Be cognatione legali.li..ti.i⁊.
Be cõſanguinitate ⁊ affinitate.li..ti⸗
tulo.i 4.

—

tibus in duello. li. .

Be colluſione detegenda.li..ti.22.
De clerico venatoꝛe.li..ti.⁊ 4.

Be derico percuſſoꝛe.li..ti.⁊ 55
Be clerico maledico.li..ti.26.
Be derico excõicato vel depoſito vl in
terdicto miniſtrante. li. .ti.2 7.
Clerico non oꝛdinato miniſtrante.li.S.
titulo. 24 8.
Clerico per ſaltũ pꝛomctel. ti.a).
e *enne

Be dilationibus.li.2 ti.s.
Be dolo ⁊ contumatia.li.2.ti.l.·
Be depoſito. li. ʒ.ti.ĩõ.
De donationibus.li.ʒ.ti.2 .·
Be decimis pꝛimitijs ⁊ oblationibꝰ. li.
ʒ. titulo. 30. —
Be deſponſatione impuberũ.li..ti.2
Be diuoꝛtijs.li.A.ti.lꝰ.
Be donationibus inter virum ⁊ vxo⸗
rem. ⁊ dote poſt diuoꝛtiũ reſtituenda.

li.ꝗ..ti. 2,00.
m

CTituli

De SE—
Beelectione et electi Hpolchate, bꝛor. .
titulo. 6.

Be etate ⁊ qualitate in oꝛdine pꝛeficien

doꝛum. li.i.ti.i. .
De eo qui mittitur in poſſeſſi ionẽ cauſa
rei ſeruande.li. 2. ti. 15.
Be exceptionibus.li.2.ti 25.

At eccleſiaſtica beneficia ſine diminuti

one ↄferant᷑.li.ʒ.ti.i⁊ʒ.
BDe emptione ⁊ venditione.li.ʒ.ti.i⁊.
De eccleſijs ediſicandis vel reparadis
li. 5. ti. 4·8.
Be emunitate eccleſiarũ. cimiterij re⸗
rum ad eas pertinentiũ.li.ʒ.ti. 9.
Be eo qui duxit in matrimoniũ quam

pꝛius polluit per adulterium. libꝛo. 4.

titulo. 7.
Be eo qui cognouit conſanguineã vxo
ris ſue vel ſponſe.li.. ti.iʒ.
Be eis qui pꝛopꝛios filios occidunt. li⸗
bꝛo. S. ti. . oD.
De eo qui furtiue oꝛdinem ſuſe cepit. li.
5. ti. ,8o0D.
Be exceſſibus pꝛelatoꝛum ⁊ ſi ubditoi
li. 5. niulo. 31

Beflijs prel byteroꝛuin tdinandis vr

non.li.i.ti.i2.
Be foꝛo competenti. li.2. ti.2.
De ferijs.li.2. ti.9.

Be fide inſtrumentoꝛũ. li. 2.ti 22.

Be feudis.li.ʒ.ti.20.

Be ſideiuſſionibus.li.ʒ.ti.22.

Be frigidis ⁊ male ciatis.li.A.ti.l5.
Qui filij ſunt legitimi.li..ti.iʒ.
Be furtis. li..ti.iS8.

Be falſarijs.li..ti.? 0.

¶De

Be his que vi metuſue cauſa fiunt. liö.

Be e. que fiunt a pꝛelato ſine conſen⸗
ſu capituli.li.ʒ.ti.io.
De his que fiunt a maioꝛi parte copitu
li. li. y. ti. 1.
Be hereticis.li.s.ti.?ꝰ.

Be pomicicio voluͤrario vel eaſuall li.

Bei in inime eefe immione li, 1 i. ti. 41,
De iudicijs.li. 2.ti. 1.

Deiurame nio calũnie.li.2.ti.?.
Be iureiurando.li.2.ti.2 4.
BDe inſtitutionibus.li.ʒ.ti.2.
Be iure patronatus.li.ʒ.ti.ʒS.
DBe iudeis.ſaracenis ⁊ eoꝛũ ſeruis.li. 5.
titulo. 6.
Pei in fantibus vel languidis expoſitis
i. 5. ti. 11.

Deinimiͤ et damno o dardi⸗ li. 5. ti. 36.

Be libelli oblatione.li.2. ti. 3.
De litiſconteſtatione.li.2.ti.ꝗ.
Vt lite non cõteſtata non pꝛocedat᷑ ad
teſtium receptionem vel ad diffiniti⸗
uam ſententiam..li.2.ti.õ.
At lite pendente nihil innouet᷑.libꝛo.2
titulo.16.
BDe locato ⁊ conducto de iure emphite
otico. li J. ti. 18.

De Oρ

Be maioꝛitate ⁊ obedientia.li.i.ti. 33.

Be mutuis petitionibus.li.2.ti.s.

Be matrimonio contracto contra int᷑⸗

dictum eccleſie.li..ti. 16.
Qui matrimoniũ accuſare poſſunt vel
teſtificari.li. .ti.i8S.
De magiſtris ne aliquid exigant pꝛo li⸗
centia vel ſcientia docendi.li.5.ti. .

Be maledicis.li..ti.26.

4 De
Natis 8ex libero ventre. li. .ti. io.

De nõ oꝛdinato miniſtrante.li.s.ti.28
De noui nüciatione. li. 5. ti. 32.

Be oꝛdinatis ab epiſe copo qui renunci⸗
auit epiſcopatui vel excommunicato

li.1. ti. l3.
Be obligatis ad ratiocinia oꝛdinandis
vel non.li.i.ti.i9.

Be officio archidiaconi.li.i. ti. 23.

Be officio archipꝛeſbyteri. li.i. ti.2 4.
De officio pꝛimicerij.li.i.ti.25.

BDe officio ſacriſte.li.i.ti.26.

De officio cuſtodis.li.i.ti.27.

De officio vicarij.li.i.ti.28. G
Be officio poteſtate iudicis delegati

li.i.ti. 2 9.
De officio legati.li.i.ti.ʒo.
Be officio iudicis oꝛdinarij. libꝛo. 1. ti⸗
tulo.ʒi.
Beofficio iudicis.li. 1.ti. 32.

2—

☚

—,— —

ennEE

oſins

1z6.

ln
hniti⸗

o

hie

gai

.le

Decretalium

Be oꝛdine cognitionum.li..ti.Io.
Be obſeruatione ieiunioꝛũ.li.ʒ.ti.A6õ.
Be poſtulatione.li.i.ti..
Be pactis.li.i.ti...
Be poſtulando.li i.ti.ʒ2.
DBe ꝓcuratoꝛibus .li.i.ti. 38.
BDe plus petitionibus.li.2.ti.ii.
Be pꝓbationibus.li.2.ti.t.9.
Be pꝛeſumptionibus.li.2. ti.23.
Be pꝛeſcriptionibus.li.2.ti.2⁊6.
Bepegrinantibus.li.2.ti.?2 2.
Be pꝛebendis ⁊ dignitatibus.libꝛo.ʒ.
titulo.ſ5.
De pꝛecarijs.li.ʒ.ti...
Be pignoꝛibus et alijs cautionibus.li.
titulo. 21.
e peculio clericoꝛũ.li.ʒ.ti.2 5.
Be parrochijs et alienis parrochianis
li.ʒ. ti.29.
Be pꝛeſ bytero nõ baptiʒato.li.ʒ ti. 3
Be purificatione poſt partũ.libꝛo.ʒ.ti⸗
tulo. 47.

PHe pꝛelati vices ſuas alis concedãt et

ſub annuo cenſu.li.S.ti. .

Be pꝛiuilegijs et exceſſibus pꝛiuilegia⸗

toꝛum.li..ti. 3.
DBe purgatione canonica. li. . ti. 3 4.
Be purgatione vulgari. li. 5. ti. 35.·
De penis.li S.ti.ʒ 2.

Be penitentijs ⁊ remiſſionibus.lib.5.

titulo.ʒ388.
Be reſcriptis.li.i.ti.ʒ.
Renunciatione li.i.ti.9.
De rebus eccleſie alienandis vel nõ.li⸗
pꝛo 3 ti. 13.
De reſtitutione ſpoliatoꝛũ.li.2.ti.iʒ.
Rerũ permutatione.li. ʒ. ti.19.
Regularibus ⁊ tranſeuntibus ad reli⸗
gionem. li. ʒ. ti. 531.
Religioſis domibus vt epiſcopis ſub⸗
iecte ſint.li. .ti. 835.
Reliquijs ⁊ veneratione ſanctoꝛum.ili.
ʒ.titulo. 45.
Raptoꝛibus ⁊ incendiarijs ⁊ violatoꝛi
bus eccleſiarũ.li..ti.i2.
Regulis iuris.li..ti.i.

an.

(Summg trini

fifulo. 1·

itate ⁊ fide catholica li..

Supplenda negligentia pꝛelatoꝛum li.
Scrutinio in oꝛdinatione faciendo.li.

1.titulo. 12.

Sacra vnctione.li.i.ti.lꝰ.
Sacramentis iterandis vel non. lib.i.
titulo.16. r
Seruis nõ oꝛdinandis ⁊ eoꝛum manu⸗
miſſione.li.i.ti.ꝛs.
Syndico.li.i.ti.ʒ9. ”MU
Sequeſtratione poſſeſſionis et fructuũ
lib. 2. ti. 17.
Sententia ⁊ reiudicata.li. 2.ti.? 7.
Ne ſede vacante aliquid innouetur. li.
ʒ. titulo.9.
Solutionibus.li.ʒ.ti.23. .
Succeſſionibus ab inteſtato.li.ʒ.ti.2 2
Sepulturis.li.ʒ.ti.?.8. ·
Statu monachoꝛũ ⁊ canonicoꝛũ regu⸗
lariu. li. ʒ. ti.y07.. .
Sponſalibus ⁊ matrimonio li. 4. ti. 1.
Sponſa duoꝛũ.li.⁊ ti..
Secundis nuptijs.li.A.ti.21.
Symonia et ne aliquid p ſpũalibus ex
igatur vel pꝛomittat᷑.li..ti. J.
Sciſmaticis ⁊ oꝛdinat ab eis.li. ti.S.
Sagittarijs ⁊ baliſtarijs.li. .ti.i5.
Soꝛtilegijs.li.S.ti.21.

—

Sententia excõicationis.li..ti.9.

Tranſlatione ep̃ᷣi vel electi.li.i.ti.).
Tempoꝛibus oꝛdinationum ⁊ qualita⸗
te oꝛdinandoꝛũ.li.i.ti.ii.
Treuga ⁊ pace.li.i.ti.ʒ .
Tranſactionibus.li.i.ti.ʒd. L
Teſtibus ⁊ atteſtationibus.li.2. ti.20.
Teſtibus cogendis.li.2. ti.ꝛ.
Teſtamentis et vltimis voluntatibus.
liö.. ti. .³ .
Toꝛneamentis.li.ð.ti.iʒ.

Aita ⁊ honeſtate clericoꝛu.li.ʒ.ti.i.
Aoto ⁊ voti redemptione.li.ʒ.ti.ʒ .
Aſuris.li.S.tiii.9..
Aerboꝛũ ſignificatiõibus.li.5.ti.¶o.

ai

decretalium.

Einis Tituloꝛum

n

ipiũt Rubꝛi⸗

eſiue Qbiu totius coꝛpoꝛis iu
riſciuilis ᷣm oꝛdinem alphabeti
cum annotatione libꝛoꝛũ in qui
bus habentur. Et pꝛimo digeſti
leteris.

„ & A

Boptionibus 2 eman⸗
QLipationibus ⁊ alijs mo
dis quibꝰ ius patrie po

titulo. 7.

titulo.S.
Ad legem aquiliam.li.9.ti.2.
Ad exhibendum ius.li.io.ti.4.
Aleatoꝛibus ⁊ vſu alee.li.ii.ti.io.
Ad legem rodiam de iactu.li.i 4.ti.2.

Ad ſenatuſconſultũ macedonianum. li

bꝛo. 14. ti. 6.
Ad ſenatuſconſi ultum velleyanum lib.
16. titulo. 1.

Artionibns empti ⁊ venditi.libꝛo.i9.

titu
Bigeſti infoꝛt ati. A

Actione rerũ amotarũ.li.i.ti.ʒ.

Agnoſcendis vel alendis liberis a pa-

rentibus vel patronis vel libertis.li.
1.titulo. 4.

Adminiſtratione et periculo tutoꝝ vel

curatoꝛum. li. 2. ti. 7.
Autoꝛitate et conſenſu tutoꝛum vel cu⸗
ratoꝛum..li.2.ti.8S.

Acquirenda vel amittenda heredͤitate

Ad ſenatul⸗ conſultumſ. ylleianũ ⁊ cdau⸗

diani. li. 5. ti. 9.
Annuis legatis ⁊ fideicommiſſis.lib.⸗9
titulo.i.
Alimentis et cibarijs legatis. libꝛo.io.
titulo. 1.
Auro ⁊ argento mũdo ⁊ eramentis vel
oꝛnamentis. vnguentis veſtimẽtis et
ſtatuis legatis.li.io.ti.?X-D.

Adimendis vel tranſferendis legatis ⁊

fideicõmiſſis.li.io.ti..

teſtatis ſ. oluitur. libꝛo. 1

N Alienatione iudicij mu
. tandi canſa facta.li..ti..
Arbitris vel arbitroꝛũ reptione. lib. 4.

Ad legem falcidiam.li.ii.ui.2.

Ad ſenatuſconſultum trebellianũ 1 pa⸗
gaſianum. li.12. ti. 7.
Aſſignandis libertis.li.i .ti..

Ad ſenatuſconſultũ terculianũ et oꝛfici

anum. li. ti. 18.
igeſtinoui. A
Aqua pluuiali arcenda.li.i.ti.ʒ.
Adeptione libertatis.li. 1. ti.6.
Acquirendo rerũ dominio.li.ʒ. ti.i.
Aequirenda? 7 amittenda poſſeſſi ione.
i. 5. ti. 2.
Adoptione libertoꝛũ.li.ʒ.

Aqua quotidiana ⁊ eſtiua.li..ti. 9.

Arboꝛibus cedendis.li..ti.⁊6.
Actionibus ⁊ obligationibus.li.õ.
Acceptionibus.li.S.ti. .

Arboꝛum furtim chrimn bꝛo.g tin⸗

lo. 7J7.

Abigeis. li. 9. ti. . 4.
Accuſationibus et inſcriptlonibus. li.

10. titulo. 2.

Ad legem iuliam leſe maieſtatis. libꝛo.

10. titulo. 4.
Ad legem iuliam de adulterijs coercen
dis ⁊ ſtupꝛo.li.io.ti..
Ad legem iuliam de vi publica. lib. 10.
titulo. 6.

Ae legem iuliam de vi pꝛiuata. li. 10.

titulo.7.

Agd legem coꝛneliam de ſiccarijs et ve⸗

neficis.li.ĩo.ti.SD.

Ad legem pompeiam de parricidis. vt

patricidis.li.io.ti.9.

Ad legem coꝛneliam de falſis. libꝛo.io
titulo. 10.

Ad legem iuliam repetendarum li.10.
titulo.ii.
Ad legem iuliam de annona.libꝛo.io.
titulo.iz.
Ad legem iuliam peculatus de ſacrile⸗
gijs. li.10. ti. 13.

Ad legem iuliam de ambitu. lib. 10 cti⸗

tulo. 4.
Ad legem fauiam de plagiarijs. lib.i0
titulo.15.
Ad ſenatuſconſultuʒ turpilianũ ⁊ abo⸗
litionibus criminum. libꝛo.i0.ti.16.
Oopylationibus et relationibus.li.ii.
titulo.1.

Aquibus appellare nõ licet. t.luult dl..

i9.

10,
en⸗

ln.
erten
R,
n.
an⸗
sR
lbo⸗
nliuo.
bono.
ſacile⸗
5o⸗
M⸗
cho:
iab.

dͤ

Digeſtoꝛum

A quo appellet quis.li.ii.
Enponationibus recipiendis vel non.
li. Ii. ti. 5.

Appellatione pendẽte nil innouari de⸗

bet. li.ii.ti..

An per alium cauſa appellationis agi

el reſtringi poſſit.li.ii.ti.9.
pud eum a quo appellatur aliam cau
ſam agere cõpellat᷑.li.ii.ti.i2.
d municipiales ⁊ de incolis.li.i⁊.ti.i
Albo ſcribendo.li.i⁊.ti.ʒ.

Adminiſtratione rerũ ad ciuitatẽ per⸗

tinentiũ.li.i⁊.ti.8S.

¶De B Infoꝛtiati.

HBõnoꝛũ poſſeſſionñibus.li.iʒ.ti.i.
Bonoꝛũ poſſeſſione furioſo infanti.ſur

do. muto.ceco.competẽti.li.iʒ.ti.ʒ

Bonoꝛũ poſſeſſione contra tabulas.li.

13. ti. 4.

Bonoꝛum poſſeſſione m tabulas. lib.

13. ti. 11.

Bonoꝛũ poſſeſſione ex teſtamento mili .

li. 13. ki. 13.
VBonis libertoꝛum. li. 4. ti. .
Bigeſtinoui. B
Bonis autoꝛitate iudicis poſſidendis
ſeu venundandis.li.4.
Bonis damnatoꝛum li. 10. ti. F.
onis eoꝛum qui ante ſententiã moꝛtẽ
ſibi conſtituerunt.li.10. ti. 21.

Digeſtinete

Cõmodati li. . ti. 6.
Compenſationibus.li.16. ti.2.
Contrahẽda emptione ⁊ venditione ⁊
de pactis inter emptoꝛẽ ⁊ venditoꝛem
coõpoſitis ⁊ que res venire poſſe unt vel

non. li. 18. ti. 1.

(In nfoꝛniati. C&
Concubinis.li.i.ti.S.
Connirtnando tutoꝛe vel curatoꝛe m5 .
Eontigria 7 vtili actione tutele. lib. . t
tulo. 4.
Curatoꝛibus furioſ. o. pꝛodigo vłalijs
extraneis dandis.li.ʒ.ti.io.
Conditionibus inſtitutionũ.li.ꝗ.ti.2.
Conditionibus ⁊ demonſtrationibus.

et cauſis ⁊ modis eaꝝ que in teſtamẽ⸗

to ſcribunt᷑.li.ii.ti.i.
Conditionibus cõtra tabulas.li.iʒ.
Collatione bonoꝛũ.li.iʒ.ti.õ.
Collatione dotis.li.iʒ.ti.?.
Coniungendis cum emancipato liber
eius.li.iʒ. ti.9.
Carboniano edicto. li. 13. ti. 10.
ſtinoui. C
Colluſione detegenda. li.2. ti. 16.
Confeſſis.li..ti.2.
Ceſſione bonoꝛũ.li..ti.ʒ.
Curatoꝛe bonis dando. li. .ti. 8
Cloacis.li..ti.22. ð
Concuſſione.li.9.ti.i.
Crimine expilate hereditat li. 9 ti. 19.

Conſtitũtionibus pꝛincipũ. li.nti. i. ꝓ. Crimine ſtellionatus.li.9.ti.20.

Calũniatoꝛibus.li.ʒ.ti.õ.

Fayie diminutione vel capite minutl.
i. 4.ti. 5.
Cõmunia pꝛedioꝛũ tã ruſticanoꝛũ qᷓ; vꝛ
banoꝛum. li. S.ti. 4. S
Cõmuni diuidendo.li.io.ti.ʒ.

CLongditione cauſa data ⁊ eauſa non ſe⸗

cuta. li. 12.ti. 4.

Conditione obturpẽ. vel iniuſtaʒ cau⸗

ſam. li.12. ti. S.
Conditione indebiti.li.i⁊.ti.õ.
Conditione ſine cauſa vel ex iiuſta cau
ſa. li.12. ti. 2.

CLongditione furtiua.li.izʒ. ti. i.
ongditione ex lege.li.iʒ.ti..
Conditione triticaria vel mercaria lib.

Conſuruta pecunia linz t. 5.

Lollegijs ⁊ coꝛꝑibus illicitis.li.9.ti.22.
Cuſtodia ⁊ exhibitiõe reoꝛũ.li.io.ti.ʒ.
Cadaueribus punitoꝛum moꝛtuoꝛum.
li. i0. fi. 2 -. H
Captiuis poſtliminio reuerſis 7 redẽ⸗
n ab hoſtibus.li.ii ti.i5.
ſtrenſi peculio.li.ii.ti.i.
Bigeitiine

igeſtiuete.

iſſione reruʒ ⁊ qualitate. libꝛo. i.

Zer diui
titulo.8.
De dolo malo.li.ꝗ.ti.ʒ.
Bepoſiti vel cõtra.li.i.ti.ʒ.
Be diſtractione pignoꝛum vel bypote
carum. li.I0. ti.S.
De donationibus inter virũ 7 vxoꝛem
h&. ii..
in 3

CTituli

nfoꝛtiati. B
Dore vrle gata. li. 9. H.
Bigeſtinoui.
Bamnonn ene is ptectio
nibus.li. 1. ti.2.
BDe donationibus.li.i.ti..
Bonationibus cauſa moꝛtis. libꝛo.i.ti
titulo. 6.
Diuerſis tempoꝛibus pꝛeſcriptionum.
⁊ acceſſione poſſeſſionum. Alłs de tem
poꝛalibus pꝛeſcriptionibus.lib.õ.

Be ⁊ repudijs. lia 4.ti. vltio

Boli mali ⁊ metus cauſa exceptione.li⸗

bꝛo. 6. ti. 4.

Be duobus reis ſtipulsdi pmittedi. .

li. 7. ti. 2.

DBe decurionibus ⁊ filijs eoꝛum. lib. 12.
titulo. 2.

De decretis ab oꝛdine faciẽdis. li. 12.
ti. 9.

diuerſis regulis iuriſantiqui. li. 12.

DHigeſtiuneteris E

Eo per quem factum eſt quo minus s

in iudicio ſiſtat.li.⁊.ti.io.
Edendo.li.2.ti.ĩvʒ3.

Eo quod metus cauſa geſtum eſt. 1.4.
i.2.

Ex quibus cauſis maioꝛes.xxv anno⸗

rum in integrum reſtituuntur.lib. . V

titulo. 6.
Be effuſis ⁊ eiectis.li.9 9.ti. 3.
Eo qð certo loco dari opoꝛtet. libꝛo.13.
titulo. 4.
Exercitoꝛia actione. li. 14. ti. .
Expoꝛtandis ſeruis.li.iS.ti.?.
Extimatoꝛia actione li. 19. ti. 3.
Edilicio edicto ⁊ redibitoꝛia actione. li
bꝛo. 21. ti. I.

Euictionibus et dupli ſtipulatione. li.
21. titulo. 2.

Exceptione rei vendite 2 tradite libꝛo

21. tl. .
Infoꝛtiati. CE

Excuſationibus tutoꝛum vel curatoũ
Eoρρs eoꝛum. i. .ti. .⸗

o quod falſo tutoꝛe vel curatoꝛe ge⸗

ſtum eſſe dicet. li. ʒ.

