tum in damaſcum.cũq; peruenerl iliuc

vnge Aſahel regem ſuper ſyriam et Je
hu filium Namii vnges regem ſuꝑ iſrł
Heliſeum auteʒ filium Saphat vnges

ꝓphetam ꝓ te.de ſacra vnctl.c. vno.
Anmu ergo helyas conſurgẽs ab

Pꝛofectus ergo Helyas repperit he

lyʒzeum qui ſtatim relictis bobus cucur

rit poſt helyam. Et ſequitur. Reuer/
ſus autem tulit par boum.⁊ mactauit il

lud.⁊ in aratro bouz coxit carnes ⁊ de
dit populo.lxxx vj.di.c.nõ ſatl.v. Iteʒ

Dominus. .
(Ta. -XXI.

¶ Locutus eſt ergo Ach ab ad naboth

dicens. da mihi vineam tuam. vt faciã
mihi oꝛtum olerum. Cui reſpondit Na
both. Mon dabo hereditatem pattum
meoꝛum.Et ſequitur. Dixit ad euʒ .
ʒabel vxoꝛ ſua. Ego dabo tibi vineam

Naboth. ſcripſit ergo litteras ad maio

res natu. ſumittite duos viros ↄtra eũ
falſum teſtimonium dicant.⁊ ſequit᷑.

ſent duxit eos ad toꝛrentem ciſon.et in⸗

it quocunq; eum ferebat voluntas.vij
q. ſ.c. ſciſcitaris. ibi. ꝓphetas fugiſſe.

gli⸗

enn

r.
ſtini
ſoten
an
he
nſſe
Ntre
ſtam
us
Por
famn
cam
4
dd
lli

m

au
atur
boni
lt

ine
nneſ
fen
ſa.
nar
Mo⸗

lepꝛo/
endiſ⸗

loct ⸗
oſ.

lc.

Möſtn,

lci
dearna
Spanis.
eſar ni
beran
Aladra
alns.
e.

oninus.

poeſe⸗

en c

nerge
iy 4
moes
wo.
oan
s N

Art haci

patrunn

Aenz⸗
ivinemm
admi
snn

ſalli.

Begum

quãobꝛem eduxerunt eum extra ciuita

tur. ¶ Hec dicit dominus deus occidi⸗
ſti inſuper ⁊ poſſediſti in loco hoc in qͥ
linxerunt canes ſanguinem ⁊c̃. interſi/
ciam mingentem ad parietem. ⁊ ſequit᷑
Canes comedent Jeʒabel in agro. ⁊c.
Cõcitauit enim eum Jeʒabel vxoꝛ ſua.
⁊ abominabilis effectus eſt intantũ vt

tem erdan interfecerunt.⁊ ſequi⸗

vt ſequeretur idola. Itaq; Achab ſci /

dit veſtem ſuam ⁊ operuit cilicio carnẽ
ſuam:ieiunauit doꝛmiuitq; in ſacco.fa⸗
ctus eſt autem ſermo domini ad helyã.
Nonne vidiſti Achab humiliatum co⸗
ram me.quia humiliatus eſt non indu⸗
cam malum in diebus eius.il.di ·S· econ
tra.xxiij.q.fi.c.conuenioꝛ.de peni. di.j
¶deniq;.v.achab di.iij.c.talis.in fi.
c.ſicut achab. ⁊· S· Einiuite.

Pian ego ſum ita et tu. populꝰ meꝰ

⁊populus tuus vnum ſunt.de ſumma

trini.c. damnamus.

(uartus Begum.

tnn ———— Uð

Eſpondenſq; HHelyas dixit.

ſum deſcendat ignis de celo
deuoꝛet te ⁊ quinquaginta

tuos.delcenditq; ignis de celo ⁊ deuo⸗

rauit eos.xxiij.q.iiij.ꝙ poſt.j ·· ſʒ obij

citur. c. ea vindicta.ante fi. c.nimiũ.ibi.

boni malos.⁊.q;fi.c.lege.de conſe.di.
i. c. reuera. ante fi. ”

Ta. MI

Birerunt quoq; viri cinitatis. ſ. Je
richo ad elyʒeum Ecce habitatio hu
ius ciuitatis optima eſt. ſed aque peſſi⸗

me ſunt ⁊ terra ſterilis.Et ſequitur.Af
ferte mihi vas nouum ⁊ mittite in illud

ſal.⁊ ſequitur. Hec dicit dominus Sa⸗
naui aquas has.⁊ non erit vltra in eis
moꝛs neq; ſterilitas.de conſecra.di.iij.

quĩquagenario.ſi homo dei

c. aquam.
(Ca· .II.
¶ Aniuerſi autem moabite conuoca/
uerunt omnes qui accincti erant balteo
j.q.j.c.cito.xxv.di.c.vj.in fi.fit mentõ

de iſtis.

¶ Obſecro itaq; vt accipias benedictõ
nem a ſeruo tuo.ſ.Naaman.. at ille.ſcʒ
eliʒeus reſpondit.viuit dominus an

te quem ſto quia non accipiam. Cunq;

vim faceret penitus non acquieuit. Et
ſequitur.Et ſecutus eſt OGyeʒi poſt ter
gum NHaaman.⁊ ſequitur. Nüc igitur
accepiſti argentum ⁊ accepiſti veſtes.
ſed ⁊ lepꝛa Naaman adherebit tibi ſe
mini tuo in ſempiternum ⁊ egreſſus eſt
ab eo.ſ.elyʒeo lepꝛoſus quaſi nix.j.q
j.c.qui ſtudet.c.cito/c.quiſquis.c.eos.
in. v.quartus.c.iudices. in fi.q.iiij ··.

his ita. v. gyeʒi. ibi. delinquente. ⁊. xxij

q.j.in ſum.c.et iurabunt.de ſymo.c.cũ
in eccle.c.ſicut.

CKunc veniſſent.ſ.filij pꝛophetaruzʒ
ad ioꝛdanem cedebant ligna.accidit au
tem vt cum vnus materiam ſuccideret
caderet ferrum ſecuris in aquam· Et ſe
quitur. Pꝛecidit ergo.ſ.Helyʒeus li/
gnum ⁊ miſit illuc natauitq; ferruʒ.de
conſecra.di.ij.c.reuera.vltra medium.
j.q.j.c.iudices.in.v.helyʒeus.

((Ta. VII.
Aenit quoq; Helyʒeus damaſcum

⁊æ Benadab rex ſyrie egrotauit. et ait
rex ad Aʒael.tolle tecum munera ⁊ va

de in occurſum viri dei.⁊ conſule domi

num per eum.ſi euadere potero de infir
mitate mea. Juit ergo aʒael habens ſe⸗

cum munera ⁊ omnia bona Bamaſci.
onera.xl. cameloꝛum.j.q.j.c.iudices.

(Ca. . N.

c 4

Heliʒeus autem vocauit vnum deſi
lus pꝛophetarum.⸗ ait illi.accinge lum
bos tuos.⁊ tolle lenticulam olei.⁊ fun⸗
dens ſuper caput Jehu.⁊ ſequitur.
Inrxi te in regem ſuper populuʒ domi⸗
ni iſrael ⁊ percuties domum achab.per
damq; domum achab. ⁊ interficiam de
domo achab mingentem ad parietem.
⁊ ſequitur Cunq; vidiſſet Joꝛam iehu
dixit pax eſt Jehu. at ille reſpõdit.que
pax.adhuc foꝛnicationes Jezabel ma⸗
tris tue.⁊ veneficia multa vigẽt.poꝛro
Jehu tetendit arcum manu ⁊ percuſſit
Joꝛam inter ſcapulas. ⁊ egreſſa eſt ſa⸗
gitta per coꝛ eius.⁊ ait Jehu.tolle ⁊ ꝓ
hjce eum in agro naboth. Et ſequitur.
Que eſt iſta pꝛecipitate eam deoꝛſum.
⁊ pꝛecipitauerunt eam. ⁊ ſequitur. In
agro Jeʒzrael comedent canes carnes
Jeʒabel. lxx v.di.c.j.in.v.exemplo.in
glo.j.q.iiij · S.his ita.in fi.ibi.peccante
Achab ⁊ poſteri eius.⁊.xxiij.q.iiij ·S·
ſed obijcitur.c.ea vindicta.ante ſi. ibi.
quod ⁊ alij młti.⁊.xxiiij.q.iij.c.j.in pᷣn
cipio. de peni. di. iij. c. achab. in glo. ſi.

Krongregant ergo Jehu omnez po⸗
rum. ego autem amplius colam eum.
Nullus ſit qui non veniat.ſacriſicium
enim grande eſt mihi Baal. Poꝛro ie⸗
hu faciebat hoc inſidioſe vt diſperderʒ
cultoꝛes baal.⁊ ſequitur. NPercuſſerũt
eos in oꝛe gladij.⁊ ſequitur ĩ ſine.Doꝛ⸗
miuit Jehu cum patribus ſuis.⁊ ſepe⸗
lierunt eum in ſamaria. xxij.q.ij.c. vti⸗
lem.xiij.q.ij.c.ſoꝛoꝛ.ibi.appoſitꝰeſt ad
patres ſuos.

ECa: AI.—-

Et epelierunt eum. ſ. Joas cum pa

tribus ſuis.pᷣ.v.appoſitus eſt ad pr̃es
ſuos ·S·:moꝛient᷑ patres pꝓp.

aer we A GREE.

VNon moꝛientur patres pꝛo filijs ne⸗

um ⁊ dixit. Achab coluit Baal pa⸗

IIII

q; filij pꝛo patribus ſed vnuſquiſq; ꝓ

peccato ſuo moꝛietur.j.q.vij.c.conue/⸗

nientibus.ibi.non moꝛiuntur filij ⁊c.et
ſequitur.doꝛmiuitq; Joas cum patri⸗
bus ſuis ⁊ ſepultus eſt.in pᷣ.v.appoſi⸗
tus eſt ad patres ſuos.

¶ Tranſſatuſq; eſt iſrael de terra ſua ĩ
aſſyrios vſq; in diem hanc.adduxit au
tem rex aſſyrioꝛum de babylone ⁊ col⸗
locauit eos in ciuitatibus ſamarie ꝓ fi⸗
lijs iſrael.xxiij.q.iij ·S· Item ab aliquo
ibi.captiuitatem imminentem.

Anno tertio Oʒee regnauit Ezechi
as.ipᷣe diſſipauit excelſa.⁊ cõfregit ſta⸗

—

tuas ⁊ ſuccidit lucos.coufregitq; vᷣpen
tem eneum quem fecerat Moyſes.ſid

dem vſq; ad illud tempus filij iſrł ado⸗
r aatrenbaantd arungineo⸗ L

An ſperas in baculo arundineo atʒ
confracto egypto ſuper quem ſi incubu
erit homo cõminutus ingredietur ma⸗
num eius ⁊ perfoꝛabit eazʒ.ſic eſt Pha
rao rex egypti omnibus qui confidunt
in eo.xxiij.q.iij.c.j.v.baculus.

WWiſit autem Eſaias ad Eʒechiam
dicens.hec dicit dominus.⁊ ſequitur.
Inſaniſti in me ⁊ ſuperbia tua aſcendit
in aures meas.⁊ ſequitur. Factum eſt
igitur in nocte illa venit angelus domi
ni ⁊ percuſſit in caſtris aſſyrioꝛum.cen
tum.lxxxv.milia. depeni.di.j.c.quam
obꝛem.in. v.moꝛtuum.in glo.xxiij.q.

n diebus illis egrotauit Ezechias
vſq; ad moꝛtem ⁊ venit ad eum Eſaias
dixitq; ei.hec dicit dominus. pcipe do
mui tue.moꝛieris enim tu ⁊ non viues
qui conuertit faciem ſuam ad parieteʒ.

—

p.c.quãobꝛem.⁊.xlvj.di.c.ij ar.

lono⸗
ſu
genbie
ſonnne⸗
Cptiui
babſio
ſtan
Jen

G

ne
ſoni⸗
domn
llen.
detn
Pollenn
gheern
funtchal
biyfon
lomom.
aede
menſen
gepi
nanis
pexin

nihp
li t
1parri⸗
appoſt⸗

mile!
ia
etcr
diga
n.

Schi
ftegtſta⸗
agßhen
Nles ſ
Hirado⸗
werun.
Gineoet,
ſincubu
wr ma⸗
Phe
6fdun

Paralipomenon I

Auia fecit Manaſſes rex abomina

tiones iſtas peſſimas j.q.vij.c.ij.

¶ Nenitq; nabuchodonoſoꝛ rex baby
lonis ad ciuitatẽ.⁊ ꝓtulit inð oẽs the/⸗
ſauros domus domini.⁊ tranſtulit om
nem hieruſalem ⁊ vniuerſos pꝛincipes
⁊ omnes foꝛtes exercitus decẽ milia in
captiuitatem. duxitq; eos captiuos in
babylonem. xxiij.q.v.C.fi.in.ij.glo.et
xij.q.ij.c.auruʒ.in.v.aſſyrij.j.q.iiij · S·
Item peccato.v. Item peccato qͥʒ ple.
bis. ⁊ c.ſequenti.

¶ Menſe quinto venit Mabuʒardan
pꝛinceps exercitus ſeruus regis baby⸗
lonis in hieruſalem ⁊ ſuccendit domuʒ
domini ⁊ domum regis⁊ domos hieru
ſalem. ⁊ muros in circuitu hieruſalem
deſtruxit. reliquam autem partem po⸗
puli tranſtulit.columnas autem ereas
que erant in templo domini confrege⸗

runt chaldei ⁊ tranſtulerunt es omnein

babylonem. xliiij. di. c. j. lxx vj. di. c. ie⸗
iunium.ibi.muri pᷣmo rupti. ⁊ ibi reli⸗
quie hieruſalem diſſipate ſunt. ⁊ ibi.G̊
menſea nabuchodonoſoꝛ rege. ⁊. xvj.
q.vij.c.et hoc diximus.in pᷣn.ibi.a ro⸗
manis. ⁊ de pe.di. iij. c. in ſalicibus. in
v.exinanite.S.c.pᷣcedent.

¶ Rꝛimus daralipomenon.
IKX. B

—

Aper exedras ⁊ theſauros

nibus.in vbo exedra.

(Ta. „XVIL.

¶ Heman quoq; ⁊ ydithum canentes

in tuba ⁊ quatientes tympana ⁊ omnia
muſicoꝛum oꝛgana ad canendum domi
no.fſilios autem ydithum fecit eſſe poꝛ⸗

domus domini· in expoſitõ

tarios.ſ.dauid.xxj.di.c.j.ibi.dauid ia
nitoꝛes ⁊ cantoꝛes inſtituit.⁊. c.ij.in ſi.
de conſec.di.j.c.j.in.v.ampliauerat.et
de hoc. c. vlij.

(Ta. xVIII.

¶ Saluauitq; dominus hauid in cun

ctis ad que perrexerat. de pe.di.ij. ſi ei.

in. v.pauliſper.ibi.dauid eſt.

(Ca. xXxXI.

Bixitq; Bauid ad Joab. Ite et nu⸗
erate iſrael a berſabee vſq; ad Ban.
⁊ afferte mihi numerum.⁊ ſequit᷑. i
ſit ergo dominus peſtilentiam in iſrael
⁊ cceciderũt de iſrael ſeptuaginta milia
viroꝛum.j.q.iiij·S.his ita.v. Item da:.

uid·c.xxv. et S.iij. Re.xxiiij

E. wn.

Biritcs Bauid ad Salomonem. Fi
imi.voluntatis mee fuit vt ediſicaren
domum nomini domini mei. Sʒ factuſ

eſt ſermo domini ad me dicens. multuʒ
ſanguinem effudiſti plurima bella bel

laſti non poteris ediſicare domum no⸗
mini meo.tanto effuſo ſanguine coꝛam
me.⁊ pᷣcedit.⁊ ob hãc cauſam añ moꝛtẽ
ſuam omnes pꝛeparauit expenſas.j.q.

yij. c.ij.ibi.non edificabis.⁊ de conſec̃.

di. j. c. j.in. v. pꝛohibitus.⁊ ibi. Dauid
collegerat expenſas. ⁊ J· c.xxvj. ⁊. ij.
Naral.c.vij S..iij. Regl.vij.

(Ca. XVIIII·

¶Et diuiſit eos Bauid.i. Sadoch de
ijs Eleaʒari pꝛincipes per familias
xvj.⁊ filijs ythamar. viij. Erant enim
pꝛincipes ſanctuarij.de conſe.di.j.c.j.
in.v. ampliauerat. Sð,

(Ca. . NV

——————.0(e

Aoluit autem dauid numerare eos
3 viginti annis et ſupꝛa. quia dixerat

Daralipomenon II

dominus vt muliplicaretur iſrael qua⸗
ſiſtelle celi. S.xx.e⁊.c.ij. Regl.c.hñ.

ominus autem dixit mihi. ſ. Da/
uid.non edificabis domum nomĩ meo.

eo ꝙ ſis vir bellatoꝛ ⁊ fuderis ſanguieʒ

de conſecra.di. j.c.j.ibi.pꝛohibitus eſt
ediſicare templum.⁊.S.c.xxij.

Secnndus Paralipomenõ.

A mihi ſapientiam ⁊ intelli⸗
gentiam. Bixit autẽ domin?

⁊ ſcientia data ſunt tibi. S.iij. Re.iij ·
Sapientie. vij. 2

¶ Sicq; completum eſt omne opus qð
fecit Salomon in domo domini. de cõ⸗
ſe.di.j.c.j.vᷣ.ſalomon quoq; filius eius
⁊.v.in die. xvj.q.vij.c.⁊ hec diximus.

ibi. a ſalomone templum conſtructum

eſt. 2. xxxij. q.iiij.c.ſalomon.

(Ca. V.

Mihilq; erat aliud in arca niſi due ta
bule quas poſuerat Moyſes in Oꝛeb
quãdo legem dedit filijs iſrael.xlv. di.
c.diſciplina.ibi.in arca tabernaculi.

Kuncq̃ fuiſſet voluntas dauid patriſ
ei vt ediſicaret domũ nomi dñi dixit
dominus ad eum. non edificabis mihi
domum.,ſed filius qui egredietur de lũ
bis tuis.de conſe.di.j.c.j.ibi.templum

7. ij. Re. c. vij.

¶ Et dedicauit ibi domum dei rex et
vniuerſus populus.et ſequitur. Fecit

ad Salomonem. quia nõ po

dñi ediſicare voluit.⁊.S.j.NMara.c.xxij

ergo ſolennita tem ſalomon in tempoꝛe

illo ſeptem diebus. ⁊ omnis iſrael cum
eo.⁊ pꝛecedit. Sanctificauitq; ſalomõ

medium atrij ante templuʒ domini. ob

tulerat enim ibi holocauſta. de conſec̃.
di.j.c.j.v.fecit quoq; Salomon. ⁊.v.
iudei ergo.⁊.c.ſolennitates.ij.in fi.S.
iij. Regl. viij.

e na quoc; ſaba cum audiſſet fa

nam ſalomonis venit vt temptaret euʒ

in enigmatibus.viij.q.j.c.vereoꝛ.S.iij

NRe.x. c.

Reſponditq; rex. ſ. Roboam dura
derelicto conſilio ſenioꝛum. locutuſq;
eſt iuxta iuuenum voluntatem.⁊ ſequi
tur.receſſitq; iſrael a domo dauid. vij.
q.j.c.deniq;.S.iij. Re.c.xiijj.

nec perſonarum acceptio. nec cupido
munerum. xj. q.iij.c.pauper.S. Deut᷑.

Fratuſq; eſt Oʒias ⁊ tenens in ma/
u thuribuluʒ vt adoleret incenſuʒ mi⸗

nabatur ſacerdotibus.ſtatimq; oꝛta eſt
lepꝛa in fronte eius.ij.q.vij ·S· Itẽ cum

balaam. vltra medium.

(Ta. xxVII.

¶ Auferte omnem immundiciã de ſan
ctnario.xxiij.q.iiij.c.recedite.ibi.eʒe/⸗
chiel. ⁊ ibi.debet eſſe eʒechias.

Wegnault Aldananſes fecit aũt ma/
lum

coꝛam domino iuxta abominatio⸗

nes gentium. ⁊ ſequitur. Idcirco ſuꝑ/
indu xit ſcilicet deus pꝛincipes et exerci

on eſt apud deum vlla iniquitas.

he
ere
gl

m
naſe
icj
ht
lpe
peent
ſhen
ſehin
pe

cchilea

in
ge

E
n

S

G

nenpo⸗
fn
ſc ſalonz
oſnini.
deconſeẽ.

Alſer ,
Venray
gecr di

Wormm r
n. bonſg
en ttii
1. Nuid. ⸗
n.

—

ſiguitu.
rapie⸗

6
nens inm
zincenuzni⸗
tingonc

an

Il⸗

cideſn
ze.b./

E.

itütnn/
vominano⸗
ianoſu⸗
geselerli

Eſddre I et II

tus regis aſſirioꝛum. ceperuntq; a⸗
naſſen ⁊ vinctum cathenis manibus

atq; pedibus duxerunt in babiloneʒ.q
poſtqᷓ; coanguſtatus eſt oꝛauit dñũm et

egit penitentiam valde coꝛam dño.de⸗
pꝛecatuſq; eſt eum. ⁊ exaudiuit depᷣca⸗

tiionem eius. reduxitq; euʒ in hierim in
regnũ ſuũ.j.q.vij.c.ij.v.ſcio manaſſen

.ẽD
—

Octo annoꝛũ erat Joſias qñ regre

cepiſſet.fecitq; qð erat rectũ in ↄſpectu

dñi. c. ſi em. v. Joſias vir ſanctus.

Moluit Joſias reuerti. verũtũ ꝑrex

it vt dimicaret in campo maggedo.ibi⸗
q vulneratus a lagittarijs moꝛtuꝰ eſt.
Dꝛatio manaſſe ·K

Et nunc flecto genua coꝛdis mei.per

Mꝛimus Eſdre. ¶(Ca. .I.

Vis eſt in vobis de vniuer⸗
ſo populo eius.ſit dñs illius
cũ eo.aſcendat hierłm ⁊ edi⸗

fficet domũ dñi. ⁊ pᷣceditlhec
Fyrus rex ꝑſaꝝꝑ.j.q.j.c.ꝓpheta.
in glo.

—

(Etr ſurrexit Jeſus ftli⸗ Foſeeeh l.

be dicit rex perſarũ Cyrus.ſi quis
eſt ex genere veſtro ⁊ ſit dñs ipᷣius cum
eo.aſcendat in hierłm.pᷣ.c.ꝓpheta.

NAcabant ab edificatioe tepli
1in hierlm vſq; ſecundo anno
regni Darij regis ꝑſarũ.xvj
q. vij.c. ⁊ hec diximꝰ. ibi. tẽ⸗

(Becundus Eſdre. (Ta.m.

Thobias

plum reꝑatum fuit ab Eſdra. ⁊ p̃.c.ꝓ⸗
pheta. in ggio.
¶ AVAnus ſcripſit.foꝛte eſt vinũ. Secũ⸗
dus ſcripſit.foꝛtioꝛ eſt rex. Tertiꝰ ſcri⸗
pſit foꝛtioꝛes ſunt mulieres ſuꝑ omnia
vincit veritas.viij.di.c.conſuetudo.in

glo.
¶ Veritas manet ⁊ inualeſcit in eł᷑nuʒ
⁊ viuit ⁊ obtinet.pᷣ.c.conſuetudo.

MNunc ergo ſi iudicatura teo rex per
quiratur in regalibus bibliothecis Cy
ri regis que ſunt in babilonia.pꝛe.c.cõ⸗
ſuetudo.in glo.

Ca. VvNI.

¶obie auteʒ dicitur vt omnibus ſa⸗
cerdotibus ⁊ leuitis ⁊ ſacris cantoꝛibꝰ
ſeruis templi ⁊ ſcribis templi huius
nullum tributum neq;ʒ vlla alia indictõ
irrogetur. Haldus de cenſi.quanqᷓ;.in

α α

vbo. diuino.li.vj.S.glo.xlvij.

(Ta⸗.

K
¶ Exurgẽs Eſdras dixit. vos inique
feciſtis collocando vobis in matrimo⸗
nium vxoꝛes alienas.⁊ ſequitur. Diſce
dite a gentibus terre ⁊ vxoꝛibus alieĩis
viij.di.c.conſuetudo.in glo.xx viij.q.j
¶ð·j.et.c.ſic enim.v.tu autem.⁊.c.caue
⁊.xxxv.qj ·Shac itaq;.l.di.c.habens.

de pe. di. ij. . ſi em. v. ſalomõ. ibi. a dei
amoꝛe diſceſſit ⁊c̃.

2

Thobias. (Ca. III.

Anq acceperit deus aĩmaʒ
meam.coꝛpus meum ſepeli⁊
honoꝛem exhibebis mỹi tue
d omnibus diebus vite eius.
xiiee oſoror rec ebꝛon. J
¶ Elemoſina ab omni peccato ⁊ amoꝛ
te liberat.de pe.di.j.c.miroꝛ.c.medici⸗
na Arch.di. xlj.parſimonia.

Job

¶ Auod ab alio oder tibi fieri vide ne

tu alij facias.j.di.in pᷣn.xlv.di.c.licet.i

fi.l.di.c. ponderat.in pᷣn. ij. q.j.c.pᷣmo.
xxxij.q.iiij.c.ſara.in.ij.glo Mat.vij

Ir erat in terra hus nomine
Job. ⁊ fuit poſſeſſio eiꝰ ſeptẽ
ilia ouium ⁊ tria milia Tr

° meloꝛum. 2? ſequitur.
ibant filij eius ⁊ faciebant conuiuiap
domos vnuſquiſq; in die ſuo.⁊ mit/

tentes vocabant tres ſoꝛoꝛes ſuas.⁊ ſe⸗

quitur Conſurgens diluculo offerebat
holocauſta ꝑ ſingulos.j.q.iij.c.totum.
xlvij.di ˖ Seneceſſe. 2”
ixit ergo dominus ad ſathan. Ec⸗

ce vniuerſa que habet.ſ. Job in manu
tua ſunt. ⁊ ſequitur. Nudus egreſſus

ſum de vtero matris mee. nudus reuer
tar illuc Dominus dedit dominꝰ abſtu

lit.ſit nomen domini benedictuʒ.vij.q.

j. ſciſcitaris. in glo. xl vij. di. c. ſicut hi.

ri. in. v. debilitandum.

i J.“

¶ Bixit autem illi. ſ. vxoꝛ Job Bñdic
deo ⁊ moꝛere. qͥ ait ad eam. quaſi vna
de ſtultis mulieribus locuta es.xxiij.q
viij.c.conuenioꝛ.

7

(Ca. eI .

Eunquid homo dei comparatõe iu
cabit᷑.ecce in angełſuiſ repperit pꝛa

v,

domus luteas.de pe.di.ij.c.ſi em̃.añ ſi.

Ca⸗. VI.

ceſſarij quoq; mei receſſerunt a me.xiij
q.ij.c.non eſtimemus.in tex.xxxv.q.j.
c.cum igit᷑.in tex.ar. =GU

(E. wW.

—

per

uitatem. qᷓ;to magis hi qui inhabitant

¶ Ecce non eſt auxiliuʒ mihi in me. ne⸗

Militia eſt vita hominis ſup terrã.
xxxij.q.iiij · Shis ita.in.j.glo.de pe.di.
ij. c. ſi em. ante ſfi. di. iiij. c. ſi ex bono. cir
capn. .

*

Sirepente interroget quis reſpõde⸗
bit ei. vel quis dicere poteſt. cur ita fac

de pe. di. ij. c. q;uis.ſub. c.⁊ perſona
Eccieſiaſtes.viij.

condemnabit me.ſi innocentẽ oſtẽdero
pꝛauum me compꝛobabit.de pe.di.ij.c
ſi em. ante medluum.
Etiam ſi ſimplex fuero h̊ ipᷣm igno/
rabit anima mea.de purga.ca. c.ſi.

unquid paucitas dieꝝ meoꝝ finie
tur bꝛeui.xj.q.iij.c.qd ergo.

1

d

.ij. c.ſi enim. in. v.veſtimentũ.ar.

(Ta. XI.

Bimirũ interroga iumenta ⁊ doce⸗

bunt te.xx.di.c.fi.ar.

Ca. xXI.

--- — — M .

ugit velut vmbꝛa. ⁊ nunqᷓ; in e.dem
ſtatu ꝑmanet. de ↄſe. di. v. c. ne tales. i
tex.ar.lxxxix.di.c.hi.in glo.

(Ta. XIIII:

Els

=

Ecee inter ſanctos eius nemo immu
tabis ⁊ celi non ſunt mundi in cõſpectu
eius. de pe. di. ij. c. ſ.

LCoõgregatio hypocrite ſterił ⁊ ignis
deuoꝛabit tabernacula eoꝛũ qͥ munera
libẽt᷑ accipiũt.ꝑ guið.xj.q.iij.c.qͥ recte

¶Siiuſtiſicare me voluero os meum

ene carnibus veſtiſti me. de pe.

Aui auaſ lo⸗ egreditur ⁊ conterit᷑

Bꝛeues dies hominis. xj. q. iij.c. qd

Tonſtituiſti terminos eius qͥ pᷣteriri

ſsn

D

32
orl

ig.

yln

(o,

ude
donis
Wee
⸗

N
Pfan
nunge⸗
ſtentan

ſee⸗
nen

hepe
ln fen

feſolu

funncd
ELca
1necd
ſecu

ip ten
bono, cr

W

Uritafae
erſona;,

osmeumm
ſtder⸗
Redih

önir⸗
lch

rttie

ndee⸗
ain.

11 ⸗

munde in conſpectu eius.de pe.di.ij.c.

(Ca. xVI.

¶ Ecce enim in celo eſt teſtis meꝰ ⁊ con
ſcius meus in excelſis.xj.q.iij.c.inter
verba.

(Ca. XxVII

—

—

Si ſuſtinuero infernus domus mea
eſt.⁊ in tenebꝛis ſtraui lectulum meum
putredini dixi pater meus es.ꝑ Guið.
xxiij.q.iiij.c.hec autem vita.in.iij.glo.
in.v.limbus.⁊ ꝑ eun.de pe.di.i.c.ecõ⸗
tra.ij·in glo.in.iv.in reſurrectõe a pec
cato. H

NTenent tympanum ⁊ citha ram et

gaudent ad ſonitum oꝛgani. ducunt in

bonis dies ſuos ⁊ in puncto ad inferna

deſcendunt.per Guið.xiij.q.ij.c.tem/

pus ꝓ·in glo.in.iᷣ.non oꝛatur.

— bbGrv.r

raunui iuſtifcari poteſt homo cõ

paratus deo.⁊ſequitur. ſtelle nõ ſunt

7*

ſi em.ante fi.⁊.e.di.c.fi.

¶ Abſit a me vt iuſtos vos iudiceʒ do
nec deſiciam non recedam ab innocẽtia

mea.xl vj.di.c.ij.in fi.

laber argentum venarum ſuarum
pᷣncipia ⁊ auro locus eſt in quo confla⸗
tur.fenum de terra tollitur ⁊ lapis calo

re ſolutus in es conuertitur.l.di.c.fer⸗

rum. cũ glo. S .
Ecce timoꝛ domini ipᷣa eſt ſapientia

⁊ recedere a malo intelligentia.xxvj.q

ij. c. qui ſine. in pᷣn.

DBZuſticia indutus ſi um ⁊ veſtiui meſi

veſtimto ⁊ dyademate iudicõ meo.

de pe.di. ij. c. ſapitens.
Cunq; ſederem quaſi rex circũſtan⸗
te exercitu.eram tamen merentium cõ⸗
ſolatoꝛ.xlv.di.c.diſciplina.in fi.

(Ca· xXXNN
Auia ab infantia creuit mecum mi⸗

ſeratio ⁊ de vtero matris mee egreſſa ẽ
mecum·j· in glo.in.ver.elemoſina.per

¶ Si abſcondi quaſi homo peccatum
meum ſi expaui ad multitudinem nimi
am. de pe. di. j. c. agite. ibi. ſi erubui ⁊c.
Mer ſingulos gradus meos pꝛonun
ciabo illum.ſ.omnipotentem. de pe.di.
ij.c.cim ſanctam.in pᷣn.

xxXXIIII.

Et ſuper gentem ⁊ ſuper omnes ho

mines qui regnare facit hypocritam ꝓ
pter peccata populi.viij.q.j.c.audacx.

ar in glo.in. v. poteſtas.

(Ca xxXV.

¶ Homini qui ſimiłtui eſt nocebit im/

pietas tua.⁊ filiuʒ hominis adiuuabit
iuſticia tua.j.q.iiij.c.homini.

(Ta. .xxXVI.

Deus potentes non abijcit. ſed non
ſaluat impios ⁊ iudicium pauperibus
tribuit.in.iij.glo.v.pᷣmia.

Ec behemoth quem feci tecum fe /
num quaſi bos comedet.foꝛtitudo eiꝰ
in lumbis eius ⁊ virtus eius in vmbili
co ventris eius.nerui teſticuloꝛuʒ eius
perplexi ſunt. Et ſequitur. 4 Ipſe eſt
pꝛincipium viarum dei ſub vmbꝛa doꝛ
mit.in ſecreto calami.in locis humenti
bus. pꝛotegunt vmbꝛe vmbꝛam eiꝰ. cir
cũdabunt euʒ ſalices toꝛrentis.xiij.di.
c.nerui.in pꝛin.de pe.di.ij.c.ſi enim.in

Dbſalterium

1

.. x ,XLI. deus. de pe. di. j. c. nunqͥd.in fi.glo.ex/ dey
¶ Sub ipo.lſ. leuiathan erunt radij ſo MDs. VIII.
T ſternet aurum quaſi lutum.de pe.di. BDmine dominus noſter. ſequi
ij. c. citius.in.j.glo. tur.Omnia ſubieciſti ſub pedi⸗
bus eius.per Jo.An.de reliqͥ.
(Mſalmus. II: c.vno. in cle. —⸗ te⸗
M y GOnfiteboꝛ tibi domine in toto
Vare fremuerunt gentes. et coꝛde meo narrabo. ſequitur. uic⸗
populi meditati ſunt inania. —VIn laqueo iſto quem abſconde ta.
Aſtiterunt reges terre ⁊ pꝛi-⸗ runt compꝛehenſus eſt pes eoꝛũ.depe. 6
ſ. cipes conuenerunt in vnum di. j. c. ſunt qui arbitrant᷑.in.vᷣ.pedes.iĩ Letu
aduerſus dominum ⁊ aduerſus chꝛiſtũ Al⸗ . ſori
eius.xc vij.di.c.victoꝛ.in.j.glo.xxiij.q m laudatur peccatoꝛ in deſiderijs
iiij.c. non inuenitur.c.ſi eccła. gnime ſue ⁊ iniquus benedicitur.lxxx⸗ ſen
¶ Et nunc reges intelligite. erudimini vj.di.c.donare. rige
. qui iudicatis terram. Seruite domino Sedet in inſidijs cum diuitibꝰ in oc⸗ dirin
in timoꝛe ⁊ exultate ei cum tremoꝛe.pᷣ̊. cultis vt interficiat innocentem.de pe. Di⸗

di. lj. c.ſi em̃. v.liberi.

c.ſi eccła.⁊.q.vj.c.j.de pe.di.iij.c.ſicut c.—
CTibi derelictus eſt pauper oꝛphano

aochab. in glo.

SS, V. tu eris adiutoꝛ.lxxx vij.di.c. deſolatis.
Erba mea.ſequitur. Odiſti omẽs als.defenſionis.in glo.
ui operantur iniquitatem et eer Pſeoes. X.
des omnes qui loquuntur mendacium domino conſido.ſequit᷑ Do ten

xxij.q 46. minus interrogat iuſtum et im

Ms. VI. . pium.aqui autem diligit iniqui⸗
Binine nein furoꝛe tuo arguas tatem odit animam ſuam. de pe. di. iij. e
me. de pe. di. j. c. cõuertimini · S gqui vult. in glo.xlv. di. c. et qui emẽdat
vnde.ver.hinc etiam medici. in H. ar. .
Conuertere domine ⁊ eripe animaz ¶Mluit ſuper peccatoꝛes laqueos ig/ E
meam ſaluum me fac ꝓpter mipicoꝛdiãs nis ſulphur ⁊ ſpiritus pꝛocellarũ pars dn
tuam. Quoniam non eſt in moꝛte qͥ me ( alicis eoꝛuʒ.xvj.q.j.c.reuertimini.ar. 1
moꝛ ſit tui in inferno autem quis confi⸗ Fin glo.in. v.pluuia.
tebitur tibi.Laboꝛaui ĩ gemitu meolla-⸗ yMDsS. XI. e
uabo per ſingulas noctes lectum meuʒ — luum me fac deus.ſequitur.
lachꝛymis meis ſtratum meum rigabo In circuitu impij ambulant. ꝑ .
l. di. c. ſiquis dyaconus.de pe.di.j.c. ZJohan. An. de celebꝛa. miſſa. c
fecta.in ſi in glo. ſj. in cle S
ds⸗ VII: 4 . PesS. . XIII.
„Bimine deus meuns in te ſpera/ Sxit inſipiens.⁊ ſequit᷑. Deuʒ 2“
” Jui. ſequitur. Si reddidi retribu non inuocauerunt illic trepida⸗ feer
agentibus mihi mala decidaʒ me⸗ uerunt timoꝛe vbi non erat ti/ herp⸗
rito ab inimicis meis inanis.de pe.di. moꝛ.de offi.dele.c. paſtoꝛalis.in.v.eã⸗ nenta
HBG.:Sopponit᷑.vltra medium. dem. in glo. Nu
¶ Iugdica me domine m iuſticiã meaʒ s. XIIII. ⸗
⁊ ̃m innocentiam meam ſuper me.ibi⸗ HOP0Homine quis habitabit. ſequit᷑ E
dem. = Aui iurat pꝛoximo ſuo ⁊ nõ de en
EConſumetur nequitia peccatoꝛis et ₰☚ cipit qui pecuniam ſuam nõ de 8
ges iuſtum ſcrutans coꝛda ærenes ditad vſnram.xlvij.di.quoniam.xiiij. ſe

glen

r ſenn

derelc.

einto⸗
luitu.
bſeonde
depe.
Nei

daſcen⸗
inno⸗

beno.
ndehe.

ropdd
Ndans.

nur o
m alm
lnigui⸗
di ig
enear

bedsig/
larüpan⸗

ſcr.
ulnt.
ilae

den
ienenun⸗
anti,
gi

. .
lſequ⸗
ooe
un nohe
ſan t.

Sſalterium

q.iiij.c.ſi quis oblitus.⁊.c.quoniam.

de vſu.c.iij.⁊.iiij.⁊ eo.ti.c.j.per archi.

— nſerua me domine. ſequitur
Sominus pars hereditat mee

ij.q.j.c. clericus.xxiij.q.fi.et

ßm. —
Funes ceciderunt mihi in pꝛeclaris.
pᷣce.c.clericus.in glo.de elect᷑.c.cũ ter⸗
ꝛopter hoc letatum eſt coꝛ meum.
⁊exultauit lingua mea.ꝑ Jo.an.de re⸗
liqui.c.vnico.in fi.in cle.
Quoniam non derelinques animaʒ
meam in inferno nec dabis ſanctũ tuuʒ
videre coꝛruptioneʒ.xvj.q.vij.c.⁊ hec
diximus. in. v. vtilitas.in glo.de ↄſec̃.
di. ij. c. reuera.iu.v.coꝛruptõe.

Taudi domine iuſticiam meaʒ
C.a ſequitur. De vultu tuo iudiciũ

in pꝛin.in ver.ex diabolo.in glo.c.illð·
CEaudiat te dominus. ſequitur
Hi in curribus ⁊ hi ĩ equis nos
vut in nomine dñi deinri inuo⸗
cabimus.xxiij.q.iiij.poſt.c.ſex.
XXA

589

Deſiderium coꝛdis eius tribui
ſti ei ⁊ voluntate labioꝛuʒ eius
non fraudaſti eum. xxiiij.q.j.c.achaciꝰ
in glo.ſ.xpᷣm oꝛantem pꝛo ipᷣa eccleſia.
hſm Guið.

ecce · ante. c. conuenioꝛ. de pꝛeben.c.cuʒ 4 Bmine in virrute tua. ſequit᷑.

S. XXI.
usdeus meus reſpice in me.
ſequitur. Jpᷣi vo conſideraue⸗
runt ⁊ inſpexerunt me. diuiſe/
runt ſibi veſtimenta mea. ⁊ ſuꝑ veſteʒ
meam miſerunt ſoꝛtem.xvj.q.vij.c.ſicẽ

dñi veſtimentũ.
Eder pauperes ⁊ ſaturabunt᷑.decõ⸗
e. di. j. c.chymnis. in glo.
m

meum pꝛodeat oculi tui vide-·t inus regit me ⁊ nihil mihi
eqͥtatem.de appel.c.vt noſtrũ vt eccłia deoeerit. in loco paſcue ibi me col

benefi. c. vt noſtrum.
Iligam te domie.ſequitur. In
clinauit celos ⁊ deſcendit.ij.q.
vij · 5 item obijcit̃.
Et poſuit tenebꝛas latibulum ſuum
in circũitu eius tabernaculum eiꝰ tene⸗
bꝛoſa aqua in nubibus aeris.xxx.di.c.
xxxvj. di. c.non ſatis.in pᷣn.in glo.
erſequar inimicos meos ⁊ compᷣ⸗

ciant.xxiij.q.iiij.c.ſi eccła.
V. —– Eli enarrant gloꝛiam dei. ſequi
tur. In omnem terraz exiuit ſo⸗
—— s eoꝛum.⁊ in fines oꝛbis ter⸗
re verba eoꝛum.xix.di.c.ita dominus.
xxx vij.di.c.fi.in glo.de electl.c.funda⸗
menta. li.vj.⁊ Roma. x.
n ſole poſuit tabernaculum ſuum.
de pe.di. ij. c. vnctio. in glo.
¶ Exultauit vt gigas ad currendam

77

viam.de conſecra.di.ij.c.quia coꝛpus.

„

in pꝛzxin.
Belicta quis intelligit ab occulti
neis munda me. de peni. di. ij. c. ſi enim

** 1
iner eos ⁊ non ↄuertar donec defi ·

locauit.de ↄſe.di.ij.c.in calice.
irga tua ⁊ baculus tuꝰ ipᷣa me con
olata ſunt.xlv.di.c.diſciplina.pꝛe.c.i
calice.
Varaſti in cõſpectu meo menſam ad
uerſus eos qͥ tribulant me.
IZmpinguaſti in oleo caput meum
calix meus inebꝛians qᷓ; pꝛeclarus eſt.
p.c. in calice.
Smini eſt terra ⁊ plenitudo eiꝰ
viij.di. c. j.et.xiij.q.ij.c.in eccle
ſiaſtico.c.vbicunq;.ij. de deci⸗
c.tu.
HEs. :XXIIN-
— †38 Ste domine leuaui aiam meaʒ

ſequitur ¶ Belicta iuuentutis
mee. ⁊ ignoꝛantias meas ne me

Z

mineris.xxx.q.j.c.de his.de pe.di.j.c.

ſi peccatum.in glo.
Bire manſuetos in iudicio doce⸗
t mites vias ſuas.xvj.q.j.c.nos aũt.
¶ Aniuerſe vie domini miſericoꝛdia⁊
veritas.xxij.q.ij.c.ſane.in.fi.in gloſa.
xxxiij.q.ij.c.admonere.in fi.in glo.de
reſcrip.c.ſedes.in pᷣn.

d 2

Sbſalterium

Judica me domie quoniã ego
in innocentia mea ingreſſus ſuʒz
de pe. di. ij ˖ opponitur. vltra
dium. ⁊. c.ſi em. v.dauid.
Proba me domine ⁊ tempta me vre
eneg⸗ meos ⁊ coꝛ meum. pꝛecedente.vᷣ
õ ſedi cum concilio vanitatis ⁊ cũ
iniqua gerentibus non introibo.xxiiij.

72

q:iij. c. cum qbus.
omine dilexi decoꝛem domus tue
7

7

5

q.j.c.omnibus.
¶ In quoꝛum manibus iniqtates ſunt
dextra eoꝛũ repleta eſt muneribus.j.ꝗq
ſ.c.ſunt nõnulli.xj.q.iij.c.qͥ recte.de ſy
mo. c.etſi queſtiones.ar.

Sminusilluminatio mea. et ſe
5 quitur. Credo videre bona do⸗

ſecra.di.iiij.c.iiij.ſicut in ſacramentis.
Ps- XXNI
Xaltabo te domine. ⁊ ſequitur

Ego autẽ dixi in abũdãtia mea
non moueboꝛ in eternum. vj. q.

—,.

j. c. inuitare.
Auari faciem tuam a me ⁊ factus
n conturbatus. ibidem.
Que vtilitas in ſanguine meo dum
deſcendo in coꝛruptionem.xvj.q.vij.c
⁊ hec diximus.
ES. XXX.
te domine ſperaui. ſequitur
NPiſerere mei quoniam tribu⸗
lo.ꝛ conturbatus eſt in ira oculꝰ
meus anima mea ⁊ venter meus. Quo
niam defecit in doloꝛe vita mea ⁊ anni
mei in gemitibus.vij.q.j·s hoc tunc.iᷣ
cum yero

5

Eati quoꝛum remiſſe ſunt iniqͥ⸗
tates ⁊ quoꝛum tecta ſunt pec⸗
catla.de pe.di.iij.c.ille rex tan/
tus. in ſi. in glo.⁊. c.illud.in tex.
Quoniam tacui inueterauerunt oſſa
lea.dum clamareʒ tota die. de. pe. di.

de peni. di.

2

ocum habitationis gloꝛie tue.xxiiij.

mini in terra viuentium. de co⸗

iiuit intelligere yt bene ageret.

· S. denic;. añ fi. .
¶ Belictum meum cognitum tibi feci.

⁊ iniuſticiam meã a te non abſcondi.de
pe. di j .cC. fi.

ixi confiteboꝛ aduerſum me iniu/

„

.Cc.dixi.et.c.fi.et diitin.iij.c

illud.
erũtamen in diluuio aquarũ mul⸗
tarum ad eum non appꝛoximabunt.j.
q.j.c.non ſanat.
eses XXXIII.
Enedicam dominum. ſequitur
Guſtate ⁊ videte quoniam ſua

uuis eſt domin?.iij. q. ix. c. teſtes

lo.
iuerte a malo ⁊ fac bonum.ꝑ Jo.

in

Aln. de penis. c. fi. in cle.

ultus autem domini ſuꝑ faciẽtes
mala.de peni.di.iiij.c.heretici.alias.c.

Adica domine nocentes me.ſe
quitur.Fiat via illoꝛuʒ tenebꝛe

alilubꝛicuʒ ⁊ angelus dominiꝑ⸗
lequens eos.xxiij.q.iiij.c.de thyrijs.

¶ Hum iliabam in ieiunio anima meaʒ
7 oꝛaio mea in ſinu meo conuertetur.
ea.q.c.ſicut non eſt in glo.
(SS. -XXXV.:

„Ixit iniuſtus ſe equitur. Verba
oꝛis eius iniquitas ⁊ dolus no

xxxvij.di.c.penuli.in fi. xj.q.iij.excel⸗
teniſimus. ocpeniten.. queſitum. in
019.
Bunian ſicut mõtes dei iudicia tua
Fſſus multa. xxxij.q.iiij.c.qᷣs igno /
ret. in glo. ar. .
ſebomn⸗ ⁊ iumenta ſaluabis.xv.q
.c.exeo.in glo. S

„

Bliemulari in malignantibus
F.in glo.in.v.inuidia.ſequitur
RKeuela domino viam tuã. de
pe.di.j.c.non tibi dico.
eclinaa malo ⁊ fac bonum.de pe.
di. j.c. his auctoꝛitatibus.⁊.c.ſi pecca⸗

ſr meaʒ domino.⁊ tu remiſiſti im
pietatem peccati mei.xvij.q.j⸗S.ſi ergo

un
le
ſuffr
ſne.
.

ſ
*
⸗
tnt

1di⸗

wai

ſeun
ſcond

difec,
Lonc.de

ne inin/
niiſtiin⸗

ſergo
Nin mnige

ipul
hur/,

kgue
nanſnn
cleſes

noN

gfiües
aclas.

.
Mesſele
tmmehe
oninip⸗
hyns.
minenz
entetur.

t Geb
1dols o
ne Nl L
in aul

une in

diia tu
do

bis
.
ſealint
n i.

umn. de
.ſpa⸗

Vſalterium

tum.in glo.iuxta illud. diuertea malo.
⁊c.õ.in pſał. Benedicam.⁊ illud non
ſufficit abſtinere a malo.xxij.q.v.c.de

foꝛma.xx viij.q.·j.c.ſic enim.in.v.illici⸗

tum. de penis. c. fi. in cle.

n manibus eius nec damnabit eum cũ
iudicabitur illi.xxiiij.q.iij.c.non in per
petuum. de re e iudi.c.iij.li.vj.
ESS. XXXVII.
Gmine ne. ſequitur. Putrue/
unt ⁊ coꝛrupte ſunt cicatrices
mee. de peni. di. iij. c. totã. in ſi.
ꝛdi. iiij . S· fi.

VIq in finem.xlix.di.c.j.vᷣ. gibboſus.
Bowmine ante te omne deſiderium

meum ⁊ gemitus meus a te non eſt ab/⸗

ſconditus.de peni.di.j.c.in actione.

xi cuſtodiam.ſequitur. The
aurizat ⁊ ignoꝛat cui congre⸗
cxvij. di. c. nonne.
Es.
XRpectans expectaui. ſequitur.
MWultiplicati ſunt ſuper capil⸗
os capitis mei ⁊ coꝛ meum de⸗
reliquit e. p Fvo. An. de relicc. viuco
in fi. cle.

s: eaeaexL-.
tus qui intelligit. ſequitur.
Gerbum iniquuʒz conſtt tuerũt

aduerſum me nũqͥd q doꝛmit
non ſdeſeien⸗ alingatl diee ponde⸗

Aicn me deus 7 c cerne cau⸗

di. ij. c. credere.in fi. ar.
MWES. AXLIIII:

NRuctauit. ſequitur. Bilexiſti

—

iuſticiam ⁊ odiſti iniquitatem.
ꝛopterea vnxit te deus deus
mnus oleo leticie pᷣ conſoꝛtibus tuis. de
ſacra vnctl.c.vno.
ſtitit regina a dextris tuis in veſti
deaurato. xxxij.q.v.c.ſi paulus.
ODmnis gloꝛia eius filie regis ab in/
tus in fimbꝛijs aureis.pᷣ.c.yvnico.

Bominus autem nõ derelinquet eũ

Miſer factus ſum ⁊ curuatus ſum

(Res⸗ „XXXVIII·

ſam meaz de gente non ſancta.

8

Pꝛo patribus tuis nati ſunt tibi fllij
nſtitues eos pᷣncipes ſuꝑ omnem ter
ram. xl viij ,di. c. quoꝛum vices.
Ss- XLVI.
Enes gentes plau ite mani /
bus. iubilate deo in voce exul⸗

tionls. rcl di. c. j. in glo. R
gnus dominus 2 Ns gabilis

nimis.de conſe.di.ij.acceſſerũt
Beus in domibus eius cogno⸗

ſceture m ſuſcipiet eam. de pe di. ij . c.

dum ſa pern. in nüibien gradibus.
—XLVIII⸗ D

dite bec omnes gees ſequ⸗
tur. Frater non redimet. redi⸗
met homo ⁊ non dabit compla

Ncationemſuam. Et pꝛecium redemptio

nis anime ſue ⁊ laboꝛabit in eternum et
adhuc in finem. xiij.q.ij c· in pꝛe⸗ ⸗

8. 2XLKK.
OStoum: dalint. Jmola
deo ſacriſicium laudis ⁊ redde
altiſſimo vota tua.de voto.c.

O

Cwatiche⸗
R Peccatoꝛi autem dixit deus. quare
arias iuſticias meas ⁊ aſſumis te⸗
ſtamentum meum per os tuum. Tuvo
odiſti diſci plinam. iij. q. vij · S idem te⸗
ſtatur. ⁊ ꝑ Suið.xj.q.iij.c.eſtimant.
Sedens aduerſus fratrem tuum lo⸗
quebaris ⁊ aduerſus filium matris tue
ponebas ſcandalum. vj.q. c. ex meri⸗
to.

5. 4L.
IYlerere mei deus ᷣm magnam
miſericoꝛdiam tuam de pe. di.
iij.c. totam. di. ij. c. ſi enim .ver.

Amplius laua me ab iniquitate mea
7 a peccato meo munda me.p.c. totaʒ.
uoniam iniquitatem meam ego
cognoſco ⁊ peccatum meum contra me
eſt ſemper. pꝛe.c.totam.⁊.c.illud. ⁊ di.
· Se econtra.
ibi ſoli peccaui malum coꝛam te
feci vt iuſtificeris in ſermonibus tuis.⁊
vincas cum iudicaris. pꝛe. c c.totam. et

di. j. c. ⁊ venit
. 5 z

–

Idſalterium

Ecce enim in iniquitatibus ↄceptus
ſum ⁊ in peccatis concepit me mar᷑ mea
de pe. di. ij. c. ſi em. vltra bᷣn.di.iiij. c.fi.
in ſi. , xxiij.q.iiij.c.vir cum ꝓpꝛia.
perges me domine iſopo ⁊ mũda
boꝛ.l.di.c.cum exaudiero.

⁊ omnes iniquitates meas dele.de be .
di. ij · Sopponit᷑.in ſi.
a edde mihi leticiam ſalutaris tui.
ſpiritu pꝛincipali confirma me.l. di. c.
ponderet. cecum exaudiero.pꝛe.c.ſi em
vyltra pᷣn.
— iniquos vias tuas ⁊ impij
d te conuertentur. pᷣ.c. ponderet.⁊ p̃̊.
c.cum exaudiero.de pe.di.iij.c.totam.
Abera me de ſanguinibus de deus
ſa

