Quibus in cauſis in integrũ reſtitutio
nõ eſt neceſſaria.li.2.
Qui ⁊ aduerſus quos in integrũ reſti
tui non poteſt.li.2.
Quibus ex cauſis maioꝛes in integruz
reſtituant᷑.lib.2.
Quieꝓ ſua iuriſdictiõe dare iudices da
riue poſſunt.li.ʒ.
Qui legitimam pſonam in iudicijs ha⸗
bent vel non. lib. ʒ.
Quãdo imꝑatoꝛ inter pupillos ⁊ vidu
as ⁊ miſerabiles ꝑſe ongas cognoſcat ne
exhibeant. li. ʒ.
Qnñ liceat Vnicuiq; ſe ſine iudice vindi⸗
care. vel publicã vtilitatem. li. ʒ.
Qnñ fiſcus vel bᷣuatus debitoꝛẽ ſui debi
toꝛis exigere poteſt.li.4.
Que ſine ſcriptura fieri poſſunt.lib...
n 3

CTituli

Quod cũ eo qui in aliena poteſtate eſt
negotiũ eſſe dicet᷑.⁊ de peculio vł iulſ⸗
ſu vel in rem verſo.li.ꝙ.
AQue res vendi non poſſunt.⁊ qͥ vende
re vel emere vetant᷑.li. .
Que res expoꝛtari non debent.i..
Qñ licet ab emptione ⁊ venditõne rece
dere. li. 4.
Qui petant tutoꝛes vel curatoꝛes. li.S.
Qui dare tutoꝛes vel curatoꝛes ⁊ qͥ da
ri poſſunt vel non. li.S.
OQnñ mulier tutele officio fũgi poſſit.li.
Qñ ex facto tutoꝛũ vel curatoꝛũ mino⸗
res agere vel ↄueniri poſſunt.li.5.
Qñ tutoꝛes vel curatoꝛes eſſe deſinant
libꝛo. 5.
Qui numero liberoꝝ ſe excuſant.lib..
Qui moꝛbo ſe excuſant a muneribus et
pᷣſtationibus.lib.S.
Qui etate ſe excuſant.lib. .

Qui numero tutelarũ ſe excuſant. li..

Qnñ decreto opus non ſit.li.S.

Qui ad bonoꝛũ poſſeſſionẽ admitti po

teſt ⁊ infra quod tꝑus.li.õ.

Qnñ non petentiũ partes petentibus ac

creſcunt.li.6.
Qui teſtamenta facere pñt vel nõ.li.6õ.
Quemadmodũ teſtamẽta aꝑiant᷑.iſpi⸗
ciant᷑ ⁊ deſcribant᷑.li.6. Sèð
Qnñ dies legati vł ſideicommiſſi cedat.
libꝛo. 6. .
Qui manumittere non pñt.⁊ ne ĩ frau/
dem creditoꝛũ manumittant᷑.li.?.
Quemadmodum munera ciuilia indu
cuntur. lib. 7. 4
Qui ad libᷣtatem ꝑuenire nõ pñt.li.⁊.
Quibus ad libᷣtatem ꝓclamare nõ licet
⁊ de rebus eoꝛum. li.7.
Qui ad libertatem ꝓclamare non pꝛo⸗
hibent᷑. li. 7.

AQuibus non obijcit᷑ longi temꝑis pꝛe⸗

ſcriptio.li.⁊.
Quadriennij pᷣſcriptione.li.⁊.
Quõ ⁊ qñ iudex ſententiã pᷣferre debe⸗
At ptibꝰ pᷣſentibꝰ vna abſente. li. 7.
Quibus reſiudicata non nocet.li.?7.
Qñ ꝓuocare non eſt neceſſe.li.?.
Qui bonis cedere poſſunt.li.⁊ꝛ.
Quoꝛꝝ appellatões non recipiunt᷑.li.⁊

Quoꝛũ bonoꝛum. li.S.
Quoꝛũ legatoꝛũ.li.S.

Qui ꝓpt᷑ metũ iudicis nõ appellat.li.SD
Que res pignoꝛi obligari pñt vel non.
libꝛo.s. .
Que ſit longa ↄſuetudo.lib.8S.
Qui potioꝛes in pignoꝛe habeant᷑. li.S
Qualiter pignus tacite ↄtrahit᷑.lib.S.
Qñ debitoꝛes venditõʒ pignoꝛis impe
dire poſſunt. li.S8.
Qui accuſare non poſſunt.li.9.
Quando ciuilis actio pᷣiudicet crimina
li. ⁊ quãdo vtraq; ab eodem exerceri
poſſit.li.y.
Queſtionibus.li..
DDe a
Reputationibus q̃ fiunt in iudicio ĩ in⸗
tegrum reſtitutõis.li.xX.
Reſtitutõe militum ⁊ eoꝛũ qͥ reipubli⸗
ce cauſa abfuerunt. li.2.
Neceptis arbitris.li.2.
Reiuendicatõne.li.ʒ.
Religioſis ⁊ ſumptibus funerũ ⁊ alee
luſu ⁊ aleatoꝛibus.libᷣ.ʒ.
Rebus creditis ⁊ iureiurãdo.li.a.ti.i
Reſcindenda venditõe.li.ꝗ.
NRebus alienis non alienandis ⁊ de ꝓ⸗
hibita rerũ alienatõe.li.4.
Rebus que vi tanq; flunt.li..
Rem alienã gerentibus nõ int᷑dicti re⸗
rum ſuarũ alienatõnem.li..
Rerum

actõne. l. 4. L
Reiuxoꝛie actõne ex ſtipulatu tranſfu⸗
ſa ⁊ de natura dotibus p̃ſtita.li.s.
NRepudijs ⁊ diuoꝛtijs ⁊ iudicio de mo/⸗/
ribus ſublato.li..
NRerum amotarum.li.ꝰõ.

Repudianda bonoꝛum poſſieſſiõe.li.õ

NRepudianda ⁊ abſtinenda hereditate.
libꝛo. .

Reiudicata. li. 7.

77

Res inter alias acta alijs non pꝛeiudi/

Relationibus. li. 7.
NReuocandis his que in fraudem cre⸗

ditoꝛum ſunt alienata.li.e.
Ratiocinijs operũ publicoꝛũ ⁊ ciuita/
tum vel depoſitionibꝰ aut deriuatiõe
ciuitatum.li.s8.
NRemiſſione pignoꝛis.li.S.
NReuocandis donationibus.li.S.
Raptoꝛibus vginum ⁊ viduarum vel

pmutatone ⁊ pᷣſcriptis verbis

ina
ei

in⸗

füt

⸗
jſe⸗
ſ⸗
.
en

Rè
M.

ndi/
Oe⸗

nn
lioe

Codicis

ſanctimonialium. li. 9.
Requirendis reis.li.9.

Ede G[5n

Summa trinitate ⁊ fidecatholica. ⁊ vt

nemo publice audeat diſputare.libᷣ.i.
ti. 1.

Sacroſanctis eccleſijs ⁊ de rebus ⁊ pꝛi

uilegijs earũ.li.i.ti.X.
Sacrificus paganis ⁊ templis eoꝛũ.li.i.
Senatuſconſulto.liil.
Si contra ius vel vtilitatem publicam
vel ꝑ mendatium fuerit aliqͥd poſtu⸗
latum vel impetratum.li..
Statuis ⁊ imaginibus.li.i.
Si tutoꝛ vel curatoꝛ interuenerit. li.2.
Si in integrum in communi eadẽq; cã
reſtitutio poſtulet᷑.li.2.
Si aduerſus remiudicatam.li.2.

Si aduerſus venditõʒ vel vendicatiõʒ

libꝛzꝛo. 2.

Si aduerſus venditõnem pignoꝛis. li⸗

bꝛo. 2.
Si aduerſus donatõʒ.li.2.
Si aduerſus libertatem.li.2.
Si aduerſus tranſactõnem vel diuiſio⸗
nem. li. 2.
Si aduerſus ſolutionem.li.2.
Si aduerſus dotem vel donationem.li
Si aduerſus ſolutionem a debitoꝛe vel
a ſe facta.li.?.
Si aduerſus delictum ſuum. li.2.
Si aduerſus vſucapionem..lli.2.
Si aduerſus fiſcum.li.2.
Si aduerſus creditoꝛem.li.2.
Si vt ab hereditate ſe abſtineat.lib.2.
Si vt obmiſſam hereditatem vł bono⸗

rum poſſeſſionem vel aliquid aliud ac

quirat. li. 2. D
Si minoꝛ ſe maioꝛem dixerit vel pꝛoba
tus fuerit.li.2.
Si ſepius in integrum reſtitutio poſtu
letur. li. 2.
Si maioꝛ factus ratũ habuerit.li.?⁊ .
Satiſdando.li.2. M
Spoꝛtulis ⁊ ſumptibus lit in diuerſis
iudicijs faciendis ⁊ de executoꝛibꝰ li⸗
tium..li.ʒ.
Seruitutibus ⁊ aqua inducenda.li.ʒ.
Si certum petatur.li.A.

Suffragio.li. .
Si ᷣuus extero emi ſe mãdauerit. li.ꝗ.
Si ꝓpter publicas penſiones vel fun⸗
ctiones venditõ fuerit celebꝛata. li.4·
Sequeſtratõe pecunie ꝓhibita.li. .
Sine cenſu vel reliquijs fundũ compa
rari non poſſe.li. 4.
Si q;s alteri vel ſibi ſub alterius nomie
aliena pecunia emerit.li. .
Si ſeruus expoꝛtandus veniat.li..
Si mancipium ita fuerit ne ꝓſtituatur
libꝛo. 4.
Si mancipiũ ita fuerit alienatũ vt ma⸗
numittat᷑.li.4.
Sponſalibus.⁊ arris ſponſalitijs⁊ ꝓ⸗
ſenetis. li. S. ttOii.
Si rectoꝛ pꝛouincie vel ad eum ꝑtinen
tes ſponſalicia dederint vel ↄtraxerit
libꝛo. S. HW
Si quacunq; pꝛeditus poteſtate vł ad
eum pertinentes ad ſuppoſitoꝛum iu⸗
riſdictionis ſue nuptias aſpirare iem⸗
ptauerit.li.S.
Si nuptie ex reſcripto petant᷑.li..
Secundis nuptijs.li.Sõ.
Si ſecũdo mulier nupſerit cui maritus
vſufructum reliquit.li.S.
Soluto matrimonio quemadmodum
dos petat. li.S.

4

Si oſtante matrimonio dos ſe oluta fue

rit. li. S.
Si ex pluribus tutoꝛibus vel curatoꝛi⸗
bus omnes vel vnus agere vel ↄueni
ri poſſunt.li.S.
Suſpect᷑ᷣ tutoꝛibus ⁊ curatoꝛibꝰ.lbᷣ.S.
Si mater vel auus maternus indẽpni⸗
tatem ꝓmiſerit.li.S.
Si ↄtra matris voluntatem vltima tu⸗

toꝛ datus fuerit. li.F.

Si tutoꝛ non geſſit.li..

Si ex falſis allegationibꝰ quis excuſa⸗
tus ſit. li. 5.

Si tutoꝛ reipublice cauſa abierit. li.5.
Si quis ignoꝛans rem minor eſſe ſine
decreto comparauerit.li. S.

—

Si maioꝛ: factus alienatõʒz ſine decreto

factam ratam habuerit.li..
Seruis fugitiuis ⁊ liberti mancipijſq;
⁊ ciuitatum artificibus ad diũſa ope⸗
ra deputatis ⁊ ad rem pꝛiuatam vł do
minicam pꝑtinentibus.li..ti.i.
n

Tituli

Si in fraudem patroni a lipᷣtis aliena/⸗
tio facta fuerit.li.6õ.
Si qs aliquem teſtari ꝓhibuerit vel co
gerit. lib. 6.
Si omiſſa ſit cauſa teſtamẽti.li.õ.

Suis ⁊ legitimis heredibꝰ ⁊ ex filia ne⸗

potibus ab inteſtato viuẽtibꝰ. li.6.
Senatuſcõſulto oꝛphiciano.li.⁊.
Seruo cõmuni manumiſſo.li.2ꝛ.
Seruo pignoꝛi dato manumiſſo.lib.2⸗
Seruis rei publice manumittẽdis.li.2x
Senatuſoſulto claudiano tollẽdo.li.2
Si aduerſus creditoꝛem obijciat᷑ pᷣſcri⸗
ptio tempꝑpis.lib.7.
Sententijs pᷣfectoꝛũ pᷣtoꝛio.li.⁊=.
Sententijs ex ꝑiculo recitandis.lib.2.
Sententijs ⁊ interlocutionibus omniũ
iudicũ.li.7.
Sententia que ſine certa quantitate ꝓ⸗
lata eſt. lib. „F..
Sententlisq ꝓ eo quod intereſt ꝓferũ
tur. li. 7. ſ
Sia non competente iudice iudicatum
fuerit.li.2.
Sententiã reſcindi non poſſe.lib.2ꝛ.
Si plures vna ſententia ↄdemnati fue⸗
Si ex falſis inſtrumentis vłteſtimonijſ
iudicatũ fuerit.lib..

Si pẽdente appellatõe moꝛs interuene

rit.li.z.
Si vnus ex pluribus litigatoꝛibus ap
pellauerit. li.7.
Si de momentanea poſſeſſione fuerit
appellatum. li.7.
Si ꝑ vim vel alio mõ abſentis turbata
ſit poſſeſſio.li...
Si res aliena pignoꝛi data ſit.li.SD.
Si antiquioꝛ creditoꝛ pignus vẽdidit.
libꝛo. 8.
Si cõmunis res pignoꝛata fuerit.li.S.
Si pignus pignoꝛi datũ ſit.li.s.
Si in cãm iudicati pignꝰ captũ ſit.li.S.
Si vendito pignoꝛe agat᷑.li.s.
Si vnꝰ ex pluribus heredibus credito

ri vel debitoꝛi partem debiti ſoluerit

vel acceperit. li. S8.
Si pignoꝛis ↄuentionem numeratõ pe
cunie ſecuta non ſit.li.S.
Solutõnibus ⁊ liberatõibus.li.S.
Si reus vel accuſatoꝛ moꝛtuꝰ fit.li.9.
Si qͥs imꝑatoꝛi maledixerit.li.9.

Si qs eam cuius tutoꝛ fuerit coꝛrupꝑit.

libꝛo. 9.
Sepulchꝛo violato.li.9.
Sedicioſis ⁊ his qͥ plebem cõtra rẽpu⸗
blicam auderit colligere.li.9.
Sententiam paſſis ⁊ reſtitutis.li.ↄ.
SEece
Tranſactionibus.li...
Temꝑibus in integrum reſtitutiõis cã

minoꝛis aliarũq; ꝑſonarum que reſti⸗

tui poſſunt qᷓ; heredum earũ.lib.2.
Teſtibus.li. .
Teſtamentaria tutela.li.5.

Tutoꝛibus vel curatoꝛibus illuſtrium

vel clariſſimarũ ꝑſonarum. li.S.

Tutoꝛe vel curatoꝛe qui nonduʒ ſatiſ⸗

dedit.li.S.
Teſtamentis ⁊ quemadmodũ teſtamẽ
ta oꝛdinent᷑.li.õ.
Teſtamento militari. li. .
Teſtamentaria manumiſſione.li.2.
Temꝑibus ⁊ reparationibus appella⸗
tionum. li.z.
Teſtamentarijs victoꝛibus.li.2.

Tabulis exhibendis.lib.S.

—

Aeteri iure enucleando⁊ de autoꝛitate

luri⸗ pꝛudentium qͥ in digeſtis reꝑiun
At lite pendente vel poſt puocatõneʒ
aut diffinitiuam ſententia nulli liceat
imꝑatoꝛi ſupplicare.li.i.

AIt omnes iudices tam ciuiles qᷓ; mili⸗

tares poſt adminiſtratõʒ depoſiti per
qnquaginta dies in ciuitatibus vł cer
tis locis pꝑmaneant.li.i.
Vt que deſunt aduocatis partium iu⸗
dex ſuppleat. li. 2.

It nemo pᷣuatos titulos pᷣdijs ſuis vł

alienis imponat vel vela regis ſuſpen
oat. lib. 2.
Vt nemini liceat ſine iudicis autoꝛitate
ſigna rebus impꝛimere quas alius de
tinet.li. 2. .
Abi ⁊ apud quos in integrũ reſtitutio
agenda ſit. li. 2. 1
Axoꝛibus militũ ⁊ eoꝛũ qui reipublice
cauſa abſunt.li. 2.
Vt nemo inuitus agere vel accuſare co
gatur. li. ʒ. .
Abi de criminibus agi opoꝛtet.li.ʒ.

Mide
Cpiſe
ſerto.
Mo
iltl
Obiinn
Cbide
ſcript
ſtular
Vlide
c(gog
Obiaa
Gian
Nide
Vbiſe
terve
Gic⸗
inui
Gu

ſotiſh
deben
Vaai
an
Ue
A
Au
A
Nin
eren
Alir
T⸗
Gip
Ee
hin

nhp.

fip

9.

s d̃
er eſti⸗

F§.
45

rium

ſan

itate
piun

one

en
nil⸗
per
eer
i⸗

N
ſpen

itte
0

tio
blice

nec

Abi de poſſeſſione agi opoꝛtet. li..

Abi ſideicommiſſum peti opoꝛtet.lib.
tertio.
Abi conueniat᷑ qui certo loco dare pꝛo
miſit. lib. 3ʒ. ”MU:
Vbi in rem actõ exerceri opoꝛtʒ.li.ʒ.
Abi de hereditate agi opoꝛtet. Et vbi
ſcripti heredes in poſſeſſionẽ mitti po
ſtulari debent. li. 3. ðMUDND
Abi de ratiocinijs tam pᷣuatis qᷓ; pub
cis agi opoꝛtet.li..
Abi cauſa ſtatus agi debeat.li.ʒ.
Abi quis de curiali vel coartali alia ve
ↄditione ↄueniat᷑.lib.3. ·
Abi ſenatoꝛes vel viri clariſſimi ciuili⸗
ter vel criminalit᷑ ↄueniant᷑ li.ʒ.
Abi cauſe ſiſcales vel diuine domꝰ ho
minũq; eiꝰ ↄueniant᷑ vel agant᷑.li.ʒ.

Aſufructu ⁊ habitatõe ⁊ miſterio Puo

rum. li. 3.
Vt actiones ab herede vel contra here
des incipiant.li.Xc.
Aſuris.li. I. H
Vectigalibus ⁊ cõmiſſis.li. .
Abi petant᷑ tutoꝛes vłcuratoꝛes. li.s.
AVt cauſe poſt pubertatẽ aſſit tutoꝛ.li.ʒ
Abi pupillus educet᷑.lib.S.
Aſuris pupillaribus.li..
Vngeliberi.li.õ.
Vnge legitimi ⁊ vñ cognati.li.õ.
Vnde vir ⁊ vxoꝛ.li.õ.
VAerboꝛũ ⁊ rerũ ſigniſicatõe.li.õ.

Aluris ⁊ fructibus legatoꝛũ vel fidei/⸗

cõmiſſoꝛum.li.6.

At in poſſeſſiõe legatoꝛũ vł fideicom⸗

miſſoꝛũ cauſa cõmittat᷑ ⁊ quõ ⁊ q̊ndo

ſatiſfacere neceſſe eſt.vel qui ſatiſdare

debent. lib. .
Vindicta ⁊ libertate ⁊ apud concilium
manumiſſione.li.7.ti..D.
Aſucapione ꝓ emptoꝛe.lib.ꝛ.
Aſucapione ꝓ donato.li.?.
Aſucapione ꝓ dote. li.2.
Aſucapione ꝓ herede.li.?.

Aſucapione trãſfoꝛmãda ⁊ ſublata dif

ferentia rerũ ⁊ mancipioꝝ.li.2.
Aſuris reijudicate.li.7.
Ande vi.li.S.
Vti poſſidetis.li.S.
At criminalis q̃ſtio intra certũ tꝑs ter
minetur. li. 9.

Capitis di li. 14 JMUM
Curatoꝛibus dandis firmandis. li.t.

HSonationibus li. 2. ti. 7.

6
lans ucnenae⸗ 1.
il

Attiliano tutoꝛe vel eo qͥ ex le/
Igeiulia ⁊ ticia tutoꝛ datur.lib.

Alutoꝛitate tutoꝛum..li.i.ti.21.

Acqͥſitione ⁊ ꝑ quas ꝑſonas nobis ac/
quirit᷑ dominiũ.lipᷣ.⁊.ti.ß“«“)«
Adeptõe legatoꝝ ⁊ trãſlatõe.li.⁊.ti.21I
Aſſignatõe libertoꝛũ.li.ʒ. ti..
Acqͥſitõe ꝑ arrogantiam.libᷣ.ʒ.ti.ii.

E

Deeer 5
HPonoꝛũ poſſeſſionibus.lib.ʒ.di.io.

minutoée. li. 1.ti. 16.

ti. 23.

CToꝛpoꝛalibus ⁊ incoꝛpoꝛalibus rebus

li. 2. ti. 2.
Codicillis.lib.2.ti.25.
Cognatione ſeruili. lib.ʒ. ti. .
Cõſenſu ⁊ obligatõne.li.ʒ.ti.⁊3.
De —
Buobus reis ſtipulandi ⁊ ꝓmittendi.
li. 3. ti. 1.7.
Diuiſione t pulationum. li. . ti. 19.
d EE
Ex quibus cauſis manumittere licʒ vł
non. li.i.ti...õ6. —
Excuſationibus tutoꝛum vł curatoꝛu.
Exheredatõne libertoꝛũ.lib.⁊.ti.l.

Ego cui libertatis cauſa bona adijciunt᷑

Emptione ⁊ venditõe.li.ʒ.ti.⁊ 4.
Exceptionibus.libᷣ.a.ti.izʒ.

(4 De F
Fiduciaria tutela.li.i.ti.t.i9.
Fideicommiſſarijs hereditatibus.libᷣ.
Fideiuſſoꝛibus.li.ʒ.

(De GS
Gradibus Stnfofffik .1. ti. ?.
ecece 29

His qui ſui vk alieni iunj ſunt. li. . ti.
lhis qui in teſtamento tutoꝛes dari pol
ſunt. lib. 1. ti. 14.
Hhabitatõne ⁊ vſu.li.2. ti.S.
Heredibus inſtituendis.li.2.ti.i⸗..
Heredũ q̃litate ⁊ differentia.li.2.ti.i9.
Heregitaribus que ab inteſtato deferũ
Pispqᷣs agere poſſumus.lib. 4.ti. 4.

(De T

Juſticia ⁊iure.li.i. ti..
Jure naturali gentiũ ⁊ ciuili .li. 1. ti. 2.
———
ngenuig. i ti. .
uſtis nuptijs.li.i.ti.tlo.
ncoꝛpoꝛalibus rebus.li.2.ti.2.
nofficioſo teſtamenſo.li.2.ti.i8.

nutilibus ſinulatbibus b.zen 20.

Zataiu
Beikaa, .
Libertinis. li.i. ti. .
Xerel fuſia canina tollenda vel ſublata
1.1 ti. 7.
Legitima agnatoꝛũ t tutela.lib.i.ti.15.

Legitima patronoꝛũ tutela. li.i.ti.i.

Legitima parentum tutela.lipᷣ.i.ti.18.
Legatis ⁊ iure legatoꝛũ.li.2.ti.20.
Lege falcidia.li.2.ti.? 2.

Legitima agnatoꝛũ ſucceſſiõe.li.ʒ.ti.2.

Litterarũ obligatõe.li.ʒ.ti.22·.
Locatione ⁊ ↄductiõe.li.ʒ.ti.25.
Lege aquilia.li..ti.ʒ.

6e
Militari teſtamento. lib.2.ti. 1.
Mandato.li. .ti. 2 7.

d

Nuptijs iuſtis. li. 1. ti. 10.
Noxalibus Netionlvuͦs. .4. ti.8.

Obligationibus. li⸗
Obligatõibꝰ q̃ ex ↄſenſu vel q̃ſi naſcuk
vel ↄtrahunt᷑.li.ʒ.ti.23.

Obligatõibus q ex delicto naſcunt᷑ vel

ex maleficio veniunt.lib. .ti..ã.d.
Officio tudicte lib. 4. ti. 2.

Patria pareefe Ki. i. ti. 9.

Ner quas ꝑſonas nobᷣ acquirit domi⸗

hiiunp. lib. Aeti.9.

Pupillari ſubſtitutoe. l. 2. ti. 16.
Mer quas pꝑſonas nobis obligatio ac
ritur. li. . ti.29.

NPerpetuis ⁊ tꝑalibꝰ actõibꝰ ⁊ q̃ ab he
redibꝰ ⁊ in heredes trãſeũt.li. .ti.i⁊
NPena temere litigantiũ.li..ti.iS.
Publicis iudicijs.lib..ti.ĩis.

2
Qui ⁊ quibus cauſis manumittere nõ

poſſunt. li.i. ti. 6.
Quibus modis ius patrie poteſtatj ſol
uitur.lihᷣ.i.ti.ĩt.

Qui dare tutoꝛes poſſunti in teſtamẽto

lib. 1. ti. 1. 4.
Quibꝰ modis tutela finik .li. i. ti. 22.
Quibus alienare licet vel nõ.li.2.ti.SD.
Quibus nõ eſt ꝑmiſſum facere teſtamẽ
tum.lib.2. ti.ĩvK2.

Quibus modis teſtamenta infrmanf.

li. 2. ti. 17.
Quibus modis re contrahit obligatio
li. ʒ.ti. 15.

Quibꝰ modis tollit᷑ obligatõ.li.ʒ.ti.ʒ
Qð cũ eo qͥ in aliena poteſtate eñ nego⸗

cium geſtu eſſ. dicet Ai. tl 7.

—

Rerũ diut lone En. .ti. 1.

Rebꝰ coꝛꝑalibꝰ ł incoꝛꝑalibꝰ.li.2.ti.2·
Replicationibus.li.. ti. 14.

e
Satiſdatõe tutoꝝ Lcuratoꝝ 2. li. 1. ti. 24.
Sul⸗ ſpectis tutoꝛibꝰ curatoꝛibus. lib.

Sermutibus ruſticanoꝛũ 7 vrbanox

p̃ᷣdioꝛum.li.2.ti.ʒD.
Singułrebus ꝑ fideicõmiſſum relictis
li. 2. ti. 2 4.

Senatuſconſulto terculiano.li.ʒ. ti..
Senatuſcõſulto oꝛphiciano.li.ʒ.ti.ꝗ.

Succeſſione cognatoꝝ.lib.ʒ.ti. .
Seruili cognatiõe.li.ʒ.ti.2ꝛ.

Succeſſione libertoꝛũ li. 3. ti. 8.

Succeſſionibꝰq̃ fiebãt ꝑ bonoꝝ vẽditõ⸗

nem ex ſenatuſcõſulto claudiano.li.ʒ.

ti. 13.
Stipulatõe uoꝛum. li.ʒ.ti. S.
Societate.li.ʒ.ti.22.

ESi q̃drupes pauperem feciſſe dicatur. .

li. 4. ti. 9.
Satiſdatio ibus. li. 4. ti. u.
bec T

Tuttl
Zar
Lkn
Llan

Gr
OUua
Ouca
bus.
Oulg
Verbe
Vibon

H

liln

zn
Aan
Nppe
Rlien
pothe
ſnn

0
oſ
too
At
Mon
bͤa⸗
Uoint
lagt
Lonc
epiſe
flü
Lonſa
U

De⸗
Den
col
Der
Par

4

lioges

d
4 9
a.

iziz
etnco⸗

,
262
na
8.h.
bme
fdiais
ziz.

tie
5

ili⸗
noli,⸗

icatur.

Autenticoꝛum

Teſtamentis oꝛdinandis.li. 2. ti. .o.
Teſtamento militari.li.2.ti.ii.
Tollendis obligationibus.li.2. ti.I4.
Aſufructu.lib.2⁊.ti.ꝗ.
Vſu ⁊ habitatiõe.li.2⁊.ti.5.

—

Alſucapionibꝰ ⁊ longi tꝑis pᷣſcriptõni

Aulgari ſubſtitutõe.li.2.ti.i5.
Verboꝛũ obligationibꝰ.lib.ʒ.di.t.töõ.
Vi bonoꝛũ raptoꝛum.li..ti.2.

Bequuntur titu⸗

lilibꝛi autenticoꝛũ ſeu nouẽ co

ationum. e

cris appellatõnibus. collatõne
3. ti. 95.
Armenijs. colla. 3. ti. 7.
ppellationibus ⁊ infra que tꝑa debe
at appellari.colł. .ti.2.
Apud qͥs opoꝛteat dicere cauſas mona
chas ⁊ aſſiſtrias ⁊ clulas.colł.b.ti.7
Armis.colł..ti.izʒ.
Adminiſtrationibus.colla.⁊.ti.?.
Appellationibus.colł.S.ti.iʒ.
Alienatõe ⁊ emphiteoſi ⁊ locatõe ⁊ hy
pothecis ⁊ alijs diuſis ↄtractibꝰ vniũ

rum rerũ ſacrataꝝ.colł.9.ti. .
Be Bnihil. BHe CE—

onſulibus ciuitatũ. colł.4.ti..
Cõſtitutio qᷓ ex aſcripticio eſt liba.na⸗
tos liberos eſſe vult non his qͥbus añ
ↄſtitutõz ꝓdeſt.⁊ vt venerables ico⸗

nomi cõmutatões faciant ad iudicem
als ad inuicẽ.iĩmobiliũ reꝝ decreto pᷣ⸗
us int᷑poſito excepta maioꝛe eccła.col

la. 5. ti. 7.

Conſtitutio que de dignitatibꝰ alijs ab

epiſcopatu liberat a patria poteſtate
filiũ.colł.6. ti..

Conſanguineis ⁊ vterinis fratribꝰ.col

Collatoꝛihꝰ

Befenſoꝛibus ciuitatum.colla.ʒ.ti.? ·

Depoſito ⁊ denunciati inquilinoꝛum.
colla.é.ti 14.

Bẽ non ſuſpendenda adminiſtratione . .
Inceſtis ⁊ nepharijs nuptijs.col.ʒ.ti.6⸗

partium.collł.7. ti.i.

Hminiſtrãtibus officijs in ſa /

z alijs capituł.colł. 9. ti. i5.

Buobꝰ reis ꝓmittendi.colla.2.ti.I0

Eccłaſticarũ rerũ immobiliũ alienatõe
⁊ ſolutõe.colla.ð.ti.i.
Evxrhibẽdis ⁊ introducẽdis reis.⁊ vthi

qͥ ↄueniũt᷑ pꝰ.xx.diẽ pᷣſentent᷑ iudici⸗
bus. ⁊ de his qͥ an iuratoꝛiam cautõeʒ
exponũt᷑.vel an litiſconteſtatõʒ abſen
tes fuerint.⁊ de hypotecis q̃ appellãt᷑

ex caſu.⁊ q̃ pſone ⁊ qñ hoc ius habẽt.

⁊ de indotatis vxoꝛibꝰ vt habeãt quã
dam pteʒ in ſuba viri. ipe vir in ſba
vxoꝛis.qñ inops eſt qͥ vel que relind⸗

Erecutoꝛibus ⁊ de his qui conueniun

tur. colla.7. ti. S.
Eãlitate dotis ⁊ ꝓpter nuptias dona⸗
tionibꝰ ⁊ augmento dot ⁊ añ nuptias
donatõe ⁊ de puilegio dotis ꝙ alijs pᷣ
ponat᷑ builegijs.⁊ vt excipiant᷑ h̊ pᷣui⸗
legio creditoꝛes in emptõne militie.et
de dote remeante ad pr̃eʒ.coll.2.ti.9
Eccleſiaſticis titulis.colł. .ti.õ.

Fideiuſſoꝛibus ⁊ madatoꝛibꝰ ⁊ ſolutio

nibus.colla.ʒ.ti..
Filijs añ dotalia inſtrumenta natl.col⸗
la. ʒ. ti. 5.

₰

Figde inſtrumentoꝛũ ⁊ cautela. colla. 6.

ti. ʒ.vide inſtrumentoꝛũ ⁊c̃.
Heredibus ⁊ falcidia.coll.i.ti.i. .
His qͥ ingrediunt᷑ ad appellandũ.⁊ qñ
ꝑ ſcripturã manꝰ ꝓpe fiat collatõ l̃aꝝ
7 de iureiurãdo dilatõne.⁊ vt ↄiũgat
iureiurãdo calũnie.colla.S.ti.i.

His q obligatas ſe habere phibent res
minoꝛuʒ. ⁊ vt hi qͥ eis obligati ſuntad

eoꝝ gubnatões penitꝰnõ accedãat.col.
6. ti. 2. videqᷓ de V. VUt hi qͥ ⁊c̃.

ec cõſtitutio int᷑pᷣtat᷑ pᷣoꝛc̃.col.õ.ti.9

Hec aↄſtitutio innouat ↄſtitutõʒ q̃ pᷣſcri
ptionẽ centum annoꝛũ locis venerabi
libus dederat.colla.S.ti.ʒ.
His qͥ ingrediunt᷑ mõaſteriũ ⁊ de ſbijs
eoꝝ ⁊ ex qͥ tꝑe oꝑtʒ eã valẽ.col.d.ti.A.
Hereditatibꝰ ab inteſtato veniẽtibꝰ. et
de rnce ſunlerezzolid⸗ ti. 1.
E
Juſiurandũ qð pᷣſtat᷑ ab his qͥ admini⸗
ſtratõnem ſuſcipiũt.colla.ʒ.ti.ʒ.

Tituli

Jureiurãdoa moꝛiẽte pᷣſtito ꝓpt᷑ men

ſuram ſue ſube.colla.S.ti.2.

Inſtrumentoꝛũ cautela⁊ eoꝛũ fide ⁊ pᷣ⸗

mum de depoſito ⁊ de mutuo ⁊ alijs
documentis pᷣuate ↄſcriptis habẽtibꝰ
vel non habentibus.⁊ de inſtrumẽtis
publice confectis.⁊ de collatõibꝰ ſcri⸗
pture manus ꝓpꝛie ⁊ de expenſis. et
de inſtrumentis ab illiteratis aut pau
cas litteras ſcientibus ⁊ de nõ ex ſcri⸗
pto contractibus.⁊ de ↄtractibꝰ vſq;

ad vnam libꝛam auri.⁊ de ↄtractibus

qui in agris ſunt.⁊ vt in documentis
⁊ in cõtractibus futuris locuʒ habeat
hec lex.colł.6. ti. . .
Judicibus oꝛdinandis.⁊ vt nullatenꝰ
aliquis iudex cum iureiurãdo eligat
quo ꝑmanet.⁊ vt appellatões accipi⸗
ant omnibus modis iudices.⁊ vt ĩ me
dio litis ſacre foꝛme non debeant dici
⁊ vt cognationem nõ attendant iudi⸗
ces.col.6. ti. 10.
Immenſis donationibꝰ in filios factos
In medio litis non fieri ſacras foꝛmas

vł ſacras iuſſiones ſed ſᷣm leges gene

rales dici negotia. colł. S. ti. 2 7.
Interdictis collegijs hereticoꝛum.col⸗

GSe X
Lenonibus tollendis.colł.ʒ.ti...
Litigioſis ⁊ de decima ꝑte litis ab acto
re ⁊ tutela vel cautela pꝛeſtanda.colł.
Monachis ⁊ aſſiſtrijs.colł.i.ti·5.
Menſura oꝛdinandoꝛum clericoꝛum.
colla.ʒ. ti. x.
e

ð E
Non eligendo ſcðo nubentes muliereſ
⁊ alienatõe ⁊ lucro antenuptiałdona⸗

tionis ⁊ ſucceſſionibꝰ ſuis ⁊ filijs earũ

Nõ alienandis aut ꝑmutãdis rebꝰ ec⸗
cleſiaſticis immobilibꝰ in ſpecialẽ hy⸗
pothecam dandis creditoꝛibꝰ ſʒ ſuffi⸗
cere generales hypothecas.col.2. ti. .
Nuptijs.colł..ti.i.
Nullũ credentẽ agricole tenere illiꝰ ter
ram licet ⁊ q;tam debeat vſuraʒ dare

colla..ti. .
Neq; virũ qð ex dote eſt.neq; mulierẽ

ex ſponſalicia largitate lucrũ pꝛopꝛiũ

habere.col.S.ti. 12.

Priuilegijs dotis hereticis mulieribꝰ

non pꝛeſtandis.colla.S.

NPꝛiuilegio dotis ꝙ alijs pꝛeponatur.

colla. 8.

MPꝛiuilegijs vt excipiant᷑ hoc pꝛeiudi⸗

cio creditoꝛes in emptõe milicie. ⁊ de
dote remeante ad pr̃ᷣꝛem ⁊ rurſus data
ꝓ eadẽ filia ſecũdo viro.⁊ de dot col⸗
latione inope marito moꝛtuo. colla. S
Pꝛiuilegijs epᷣoꝛum ⁊ clericoꝛum. col⸗
la. 9. di. 73.

Quõ opoꝛt

eat ep̃os ⁊ reliquos clericoſ

ad oꝛdinationẽ deduci.⁊ de eccleſiaz

expenſis.colla.i.ti.õ.
Quibus modis naturales efficiunt᷑ le/
gitimi ⁊ ſui.ſupꝛa illos modos qͥ ſu/
perioꝛibus ↄſtitutionibus continent
colł. 6. ti...
Queſtoꝛe ⁊ qͥd agẽ debeat.colł..ti.S.
Que de dignitatibus alijs ab epᷣatu li⸗
berat filiũ a patria ptãte.colla.d.ti.9.

Quibꝰ modis naturales efficiũt᷑ ſui iu⸗

ris ⁊ de eoꝝ teſtamento ſeu ab inteſta
to ſucceſſiõe.colł.ꝛ.ti.2.

Referẽdarijs ſacri pallatij.colł.2. ti..
Reſtitutionibus ⁊ ea q̃ parit in vndeci
mo menſe poſt moꝛtẽ viri. colł..ti.⸗
Reſtitutõibꝰ pꝰ moꝛtẽ viri.colł.S.ti.i
Reſtitutõe fideicõmiſſi noĩe familie.et
vſq; ad quotũ lacũ habeat.⁊ ꝙ fami⸗
lie noĩe nurus ↄtinet᷑.coll.9.ti.ꝛ.
Raptis mulieribus que raptoꝛibꝰ nu⸗
bunt.colla..ti.i⁊.
Si heres ſoluere legatũ voluerit. Et ẽ
pᷣma rubꝛica autenticoꝛũ vbi textꝰ in⸗
cipit. Occupatis nobis circa totiꝰ rei
⁊c̃.colł.i.ti.i.
Scenicas młieres nõ ſolũ ſi fideiuſſoꝛẽ
pᷣſtent ſed etiã ſi iuſiurandũ dederunt

ſine periculo diſcedere.collatio..ti⸗

tulo. 4. 2
Sanctiſſimis epᷣis ⁊ deo amabilibꝰ et

Nauticis vſuris.colł.S.⁊ colł.9.ti.io.

dog
peti
oehte
lupei
keoſis
tae
dei⸗
Alte

Autenticoꝛum

reuerẽdiſſimis cleric ⁊ monachis. col

Tabularijs. co???.
Triente ⁊ ſemiſſe ⁊ ſucceſſionibus filio
rum ⁊ nepotum naturalium vel colla⸗
tionibus aut diſtributionibus necno
litterarũ annunciationũ atq; reruʒ ex
quibus detinentur inficiationibꝰ.coł.
2. titulo. 4.
Tabellionibus ⁊? vt pꝛothocolla dimit
tant in arcis.colł.. ti...
Teſtibus cuiuſmodi ſint de ſolutiõe in
ſcriptis ꝓpducẽdis.coł.v.ti..
Tempoꝛe non ſolute pecunie ſuꝑ dote
col. 7. ti. ii.
Teſtamentis imꝑfectis a parẽtibus in
filios factis.⁊ diuiſione rerum filijs a
parente facta. ⁊ de eius facultatibꝰ fa⸗
At determinatus et certus ſit numerꝰ
clericoꝛũ ſanctiſſime maioꝛis eccleſie.
et aliarũ ecdleſiarũ conſtantinopolita⸗
neñ.col.i.ti.ʒy. Y
At iudices ſine quoquo ſuffragio fiant
colł.2.ti. 2.

.

At eccleſia rhomana centũ annoꝛũ pꝛe

ſcriptione gaudeat.coł.2.ti..

Vt nullus mutuãs agricole terrã eius
teneat. coł...ti. .S.nullũ credentẽ.

Vt pꝛeponatur nomẽ imꝑatoꝛis in om
nibus inſtrumentis ⁊ latinis lr̃is aper
e tempoꝛa pꝛeſcribantur.colla.ð. ti⸗
At nõ fiant impignoꝛationes pꝛo alijs
ꝑſonis.⁊ vt pꝛincipũ donatiões egẽt
nõ geſt munimentoꝝ.ſic neq; in pꝛiua
tos ab imꝑatoꝛibus ſacroſancte dona
tiones indigeant.coł.ðs.ti..·
Vt decetero cõmutationes rerũ eccleſi

aſticaruʒ non fiant.⁊ hoc modo vt ad

alias ꝑſonas nõ trãſeat res ſed tmmo
do ad inꝑialem domũ.⁊ vt liceat per
petue emphiteoſis agi ab oꝛatoꝛijs in
oꝛatoꝛia.excepta eccleſia maioꝛe.ne tñ
in pꝛiuatam perſonam trãſeat emphi⸗
teoſis. col. S. ti. 8.
Vt ea que vocantur inſinuatiua ſuper
cleericis in maioꝛi eccleſia dent᷑.in alijs
aut eccdleſijs penitus non dentur. coł.

5. ti..·;· H
4 clerici qui recedunt alijs pꝛo eis ſux

rogatis.pꝛebeant emolimẽta ſurroga

tis recedentes autem remeare volen⸗
tes non ſuſcipiant᷑.coł..ti..o.
AVt ſi quis ediſicans eccleſiã aut alijs in
ea ſeruientibus miniſtrans emolimen
ta voluerit aliquos clericos inſtituere
non foꝛtuito eos.ſed vᷣm pꝛobationem
ſanctiſſimi patriarche ſuſcipiat.coł. 5

At in pꝛiuatis domibus ſacra miniſte⸗

ria non fiant.coł.S.ti.i⁊.
AVt defuncti ſeu funera eoꝛum nõ iniu⸗
rientur a creditoꝛibus.⁊ vt conſiliarij
nõ ſuſcipiant conuitiones abſq; iudici
pus. coł.5. ti.eͤ7J7..e
At immobilia ante donationis nuptia
lis neq; hypotece dentur. neq; omino
glienent᷑ a viro.etiam conſentiẽte vxo
re.niſi poſtea ſatiſfacere poſſit vxo:i.
hec non valere etiam in dote.coł.S. ti⸗
Vt facte noue conſtitutiones poſt inſi⸗
nuationem earũ poſt duos menſes va
leant.parcit aũt nõ cuſtodiẽtibus ſub
tilitatem conſtitutionis in relinquẽdo
quadrante.aut nõ ſcribendo nomẽ he
redis. aut non dicendo.colł.S. ti.i5⸗.
At nullus fabꝛicet oꝛatoꝛium vel oꝛati
onis domũ ſine voluntate epiſcopi. et
vt ipſi nõ deſint ſuis eccleſijs.et de nõ
glienatione eccleſiaſticarũ rerũ imobi
Vt ab illuſtribus et qui ſuꝑ eã ſunt di⸗
gnitatẽ nõ modo ſuꝑ pecuniarijs cau⸗
is ſed etiam iniuriarũ criminalium ꝑ
ꝓcuratoꝛẽ dicat᷑.clariſſimis aũt in pe
cuniarijs licere eis ⁊ ꝑ pꝛocuratoꝛeʒ ⁊
ꝓ ſe litigare.coł.ð.ti.i7. s
At oꝛdinarie pᷣfecture vꝛbane.due eti⸗
am pꝛetoꝛiane pꝛefecture que in ſingu
lis ⁊ in actu ſunt ſole ⁊ nõ honoꝛarie li
berent᷑ a ciuili foꝛma vel a curiali foꝛ
tuna.colł.S.ti..ii8.
At omnes obediant iudicibus pꝛouin⸗
ciarum ⁊ in criminalibus ⁊ in pecunia
rijs cauſis ⁊ vt vbi ſũt negocia exami
nentur.nullo excepto ꝑ pꝛiuilegium.
nec huc cõuenti deducantur niſi ſacra
pꝛagmatica foꝛma exhiberi quẽpiã iuſ⸗
ſerit. coł.S.ti. 19.—

Tituii

At hi qui obligatas ſe habere ꝑhibent
res minoꝛis aut obligati ſũt eis.ad eo
rum gubernationes penitus nõ acce⸗
dant. ⁊ vt nullo modo ſuſcipiãt curati
ones aduerſus eos quoꝛuʒ curatoꝛes
agunt aut egerũt.hec aũt generalt᷑ va
lebunt in omni curatione in quibusꝑ
ſonis leges curatoꝛes pꝛebent.⁊ de gu
bernatiõe pecuniarũ competentiũ eis
quoꝛũ negocia miniſtrant᷑.⁊ qñ eas re
condi aut imutari opoꝛtet. aut ex eis
redditus comꝑari. coł.6. ti. 2.
Vrt nõ luxurient᷑ contra naturã.neq; iun

rent per capillos aut aliq̃d huiuſmmo⸗

di ne; blaſphement deum. col. b. ti.
At liberti decetero aureo nõ egeant an
nulo.⁊ vt pꝛiſtinis reſtituãt᷑ natalibꝰ.
⁊ de celebꝛatione natalium inſtrumen
toꝛum in libertis mulieribus facta ex
hoc ipſo iam etiã legitimas nuptias fi
eri ⁊ filios ſuos.ſi nuꝑ etiaʒ ancilla fu
erit.⁊ ipſam liberã eſſe celebꝛationem

dotis. ⁊ nuptias legitimas fieri ⁊ ex

ea ꝓceſſerunt filij.coł.6.ti. 6.
Vt clerici apud ꝓpꝛios epiſcopos con⸗

ueniant᷑ ⁊ poſt hoc apud ciuiles iudi⸗

ces. coł.6.ti.ii.5 U
Vt ſine phibitiõe matres ⁊ debitrices
⁊ creditrices tutelã minoꝛis gerãt.ne⸗
q; iuſiurandũ pꝛebeant ꝙ nõ veniant
Ad ſcõa vota. cokł. 7. ti. .
AVt ex actione inſtãte dotis pᷣme ⁊ ſcðᷣe
viro ad ſcdᷣa vota migrante pꝛeponat᷑
vxoꝛ pꝛima vel ex pꝛioꝛe matre filij et
vt noluerit vxoꝛ aut is qui ꝓ ea doteʒ

ſcripſerit dare viro que ſcripta ſũt di⸗
ſtulerit.aut vir ſoluto matrimonio eri

gi eum ab ea etiam conſcriptum añ nu
ptialem donationẽ. col. . ti. 6·

At neq; miles neq; federatus obſtruet

domi puate aut poſſeſſiõe alicuiꝰ.coł.

8. ti. l9 9.ʒñ

At diuine iuſſiones ſubſ. criptionẽ ha⸗
beãt gloꝛioſiſſimi queſtoꝛis vel imꝑa⸗

toꝛis.col.S.ti.?d o.
At cum de appellatione cognoſcit᷑. vᷣm
illas leges debeãt iudicari quas tem⸗
poꝛe date ſententie obtinebant.nõ vᷣm
eas que poſtea pꝛomulgate ſunt.et de
alijs capitulis.coł.S.ti.?2 ꝛ2.

Vt liceat matri ⁊ auie ⁊ alijs parẽtibuſ

poſt legitimaz partem liberis derelictã
quo voluerint reſiduã ſuaʒ ꝑtem diſpo
nere facultatẽ.⁊ alia plura capitula.col
latio.S.ti.2. R
Vt ſponſalitia largitas ſpecialis cõtra⸗
ctus ſit. ⁊ de diuerſis capitulis.cołl.9.
titulo.-.õ.
At iudices nõ expectent ſacras iuſſio⸗
nes ſed que vident᷑ eis diſcernãt. coł.
9.ti. 5.
At litigatoꝛes in exoꝛdio litis iurent ꝙ
non pꝛomiſerunt dare iudicibus neq;
dabunt ⁊ de ſpoꝛtulis vt que iubẽtur
referendarij compleant ⁊ nõ immiſce⸗
ant ſemetipſos cauſe.⁊ ꝑ ſe exequant
col. 9. ti. 4.
At fratrũ filij ſuccedant patruo ad imi
tationem fratrum. etiam aſcendẽtibꝰ
extantibus. et vt mulieres nõ inſinua⸗
te ante nuptialem donationem non le
dant᷑. non inſinuans aut vir vel ſi cõ⸗
petat lucrale lucrũ eo non fruet᷑.⁊ rur
ſus mulieres non ſcðo nubentes dñe
ſint partis ſponſalicie largitatis quaʒ

pars facit vnius filij. Et ꝙ ſimiles ſint

pene vtriuſq; ſexus.duʒ ſine cauſa ra
tionabili in repudium mittitur. colla.
2.titulo. .

At nulli iudicũ liceat habere loci ↄſer⸗

uatoꝛẽ niſi ex certis cauſis diuia ↄcel⸗
ſerit iuſſio.coł.⸗9.ti.S.
At differentes iudices audire interpeł
lantium allegationes compellẽtur ab
epiſcopis hoc agere.Et vt quando in
ſuſpitione habuerit iudicem. pariter
audiat cauſam ⁊ ciuitatis epiſcopus.
Et de cautela alia.quam opoꝛtet om⸗
nino epᷣm agere.coł.a.ti.ꝰ.
Aſuris nauticis.coł.SD.⁊.9.ti.io.

Beguütur Titu⸗
lilibꝛi YFeudoꝛum ſiue collatio⸗
ms decime: .

Lienatione feudi.li.j.
An maritus ſuccedat vxoꝛi ĩ be
heficio. li7(d.
m vel quos controuerſia feu

cok.

enn
Sneqg
betur
niſce⸗
lanf

Kini
Gab⸗
ſinn⸗
nonle
ſics⸗
Aur
8Re
Sbe;
esſr
(alara
I. l..

N e⸗
li ⸗

nerpel
tur ab
moin.
Paraer
ſcopes.
ouet on⸗

S Feudo

di diffiniri poſſit li. .

—

An feudum datũ in dotẽ ꝑtineat ad vi

rum vxoꝛe decedente.li. xX.

An remoueri debeant teſtes qui pares

eſſe deſiderant. li.2.
Z mutꝰ⸗ vkaliꝰ ipfectꝰ feudũ retineat.
An ille qui interficit fratreʒ dñi ſui feu⸗

Allienatione feudi paterni.li.2.

Amiſſione feudi.li.2.

Arn agnatus vel filius defuncti repudi

hereditate poſſit feuduʒ retinere.

An apud iudicẽ vel dñm queſtio feudi

terminari debeat. li. 2.

4 e Bb
Beneficio fratrl.⁊ qualiter frater fr̃i in
feudo ſuccedit.li.i.

Beneficio feudi femine.li.2.

Controuerſiã inueſtiture feudi apð pa

res terminanda. li. 1.

Contentione inter dñũm ⁊ vaſallum ð in

ueſtitura feudi.li. i.
Contentione inter me ⁊ dñm de poꝛtio⸗
ne feudi fratris mei. lii.
Conſtitutiones feudales lotharij impe
ratoꝛis.li.i.
Cõtrouerſia feudi apð pares curie ter⸗
minanda. li. x. B
Eqntrouerſis inter vaſallũ et epiſcopũ
ib. TD.
Cõſuetudine recti feudi.li.2.
Clerico qui inueſtituram facit.li.?.
Capitulis conradi.li.2.
Controuerſia inter maſculum ⁊ feminã
Controuerſia inter dñm et emptoꝛẽ feu
Controuerſia inter vaſallum ⁊ aliũ de
bñficio.li.2.
Capitaneo qui curiã vendidit.an intel
ligat᷑ bñficiũ vendidiſſe.li.⁊.
Be duobus fratribus a capitaneo iue⸗
ſtitis de nouo bñficio.li.2.

Epm vel abbatem vel abbatiſſam vel

dñm plebis feudum dare non poſſe.

lib. 1.

Gradibus ſucced-

ꝛzum

Eo qui ſibi vel hereäibꝰ ſuis malſculis

⁊ feminis inueſtituram accepit.lib..
Eo qͥ arma bellica depoſuit.li.2.

Eo q finem fecit agnato ð feudo pat᷑no

libö.D.. —
Feudo guardie ⁊ caſtaldie.li.i...
Feudo paterno.li.i.

Feudi alienatione.li.i.

Feudo marchioducatus et comittatus
Iendis datis minimis valuaſoꝛibus.
Feudo ſine culpa non amittendo.li.i.

„

Feudo dato in vicem legiſcomiſſoꝛie re

pꝛobando. liil.
Feudi cognitione.li.2.ti.l.
Zaan fidelitatis.li.2.

Be fratribus de nouo beneficio inueſti

tis. li. 2. ́VMU
Filijs natis de matrimonio ad marga⸗
naticam ↄtracto.li.2.

Feudo non habente pꝛopꝛiam feudi na

turam. li. 2.

Feudo mediolano. li.2.

entium in feudo. lib.
lhis qui feudum darepoſſunt.et quali
ter acquirat᷑ ⁊ retineat᷑.li.i.ti.i.

Hic finitur ius diuinum. deinde cõſue⸗
tudines regni incipiũt.Et põt hoc po⸗

icoof.

ni ꝓ titulo.li.X.
Inueſtitura quid ſit. li. 2. ii. -.

nueſtitura de re aliena facta. li. x.
Inueſtitura quã ticiꝰ accepit a ſempꝛo
nueſtitura in maritũ facta.li.2.
n quibꝰ cauſis feudũ amittat᷑li.x-.
nueſtitura feudi apud pares termina
da. lib. 2.

. E

Lege conradł

Milite vaſallo qui contumax eſt. li. 2.
Minimis valuaſoꝛibus. li. 2.
e dd4
Natura feudi.li.i.
NHoua foꝛma fidelitatis.li.2.

3 2

Cituli Trium vltimox

Notis feudoꝛũ.lib.ꝭ.

12

ecece
NMer quos fiat iueſtitura ⁊ per quos re

ſtituat᷑.lib.2.
Naccto feudi.lih.2. . .
Mace tuenda ⁊ eius violatoꝛibus. li.2
NPꝛohibita feudi alienatiõe per lotha⸗
Nace iuramẽto firmanda.ſeruãda.mã
danda. vindicanda.⁊ pena iudicibus
aAppoſita qui eã vindicare ⁊ iuſticiam
facere neglexerint.li.2.
Pꝛohibita feudi alienatiõe per frederi

Qui feudum dare poſſunt. Et eſt pᷣma
rubꝛica ſeu pꝛimus titulus illiꝰ collati
onis decime.que ſic incipit. Quia de
feudis tractaturi ſumus.li. i.ti.1.
Zui ſucceſſoꝛes teneant᷑ feudum dare.
Quibus modis feudũ amittat᷑.li.i.
Qui ſucceſſoꝛes teneant᷑ feudum conſfir
Quo tempoꝛe miles inueſtiturã petere
debeat. li. i.. òôMẽ
Quẽadmodum feudum ad filiam perti
neat. li. i.
Quibus modis feuduũaſtitui põt.li.i.
Quid ſit inueſtitura.li.2.

Quid pꝛecedere debeat.an inueſtitura

