
q.j · S· cum autem. ibi.ꝙ deus admiſſuſ

eſt. ⁊ ibi.ad pꝛedicandum miſit.xij.q.j.
c. exemplum.de peni.di iiij.in pᷣn. vᷣ. ſi
iudas.vij.q.j.c.deniq;.⁊ pꝛe.c.aliud.i
glo. xxxiij.q.ſfi.c.legi.ibi.ſimon chana⸗
neus .·. Act. j. MM

„

c.gratia.in glo.ſfi.⁊.c.baptiſandis.c.qͥc

Gratis accepiſtis gratis date. j. q .j.

Mattheus

quid.c.placuit.vt de.ec.emendari.e.di
ctum eſt ſolere.c.quibuſdam.c.ſuntnõ
nulli. xiij.q.ij.c.in eccleſiaſtico.de ma⸗
P⸗ lite poſſidere aurum neq; argen⸗
tum neq; pecuniam in zonis veſtri non
peram in via.neq; duas tunicas.neq;
calciamenta neq; virgam. xj. q.iij.c.ira
xx.q.iij.c.pᷣſens:j.Luce.ix.et.x.Oldar
Bignus eſt operarius cibo ſuo.infra

G quãcunq; ciuitatem vel caſtellux
intraueritis interrogate quis in ea di/
gnus ſit ⁊ ibi manete. Intrantes auteʒ
in domum ſalutate dicentes Pax huic
domui. xlii.di. c. ij. .xiij.q.jS· his ita
ante. xxiij. q j.c.j. ar.
Et quicunq; non receperint vos ex⸗
eltes foꝛas de domo vel de ciuitate ex
cutite puluerem de pegibus veſtris · xx
iiij. q.j.c. que dignioꝛ Luce ix. ar

Amen dico vobis tolerabilius erit
terre ſod omoꝛum ⁊ gomoꝛreoꝛũ in die
iudicij q; illi ciuitati.j.q.j.c.nonne.
¶ Ecce ego mitto vos ſicut oues in me
io lupoꝛum. eſtote ergo pꝛudentes ſi
cut ſerpentes ⁊ ſimplices ſicut columbe
xxx vj. di · Secce.vj.q.i.c(.ex merito.x/⸗

7 c.ſi cupis. Lu.x
t

ui aut ꝑſeuerauerit vſq; in finem
aluus erit ·.c. xxiij. “?
Kui autem ꝑſequuntur vos in ciui
tate iſta fugite in aliam. vij.q.j.c.ſicut

alterius.⁊.c.hoc tunc.⁊.c.ſciſcitaris.
x.

ij. iij c.j.
¶Mon enim vos eſtis qui loquimini.
ſed ſpiritus patris veſtri qui loquitur

in vobis. ar. de conſecra. di. iij. c. cathe

cuminum. JUM
¶Auog dico vobis in tenebꝛis dicite
in lumine.⁊ quod in aure auditis pꝛedi
cate ſuper tecta.xj.q.iij.c.nolite timere
c. de here. c. cum ex imuncto. infra Cu⸗

ce xij.
EE nolite timere eos qui coꝛpus occi
dunt animam autem non poſſunt occi⸗
dere. pꝛe.c. nolite timere.a.xxiij.q.vij.
in pn. xxxj.q.ij.c.lotarius.xxij .q.ij. c.

nequis.in bᷣn Lu.xij. H
. g 2

Mattheus

BGmnis ergo qui confitebitur me co
ram hominibus. conſiteboꝛ ⁊ ego eum
coꝛam patre meo.de penitẽ.di.iij.c.ad
huc inſtant.xj.q.iij.c.exterminant.de
ſacra vnctl.c.vnico.ante fi.infra Luẽ̃.
Non veni pacem mittere in terram.

ed gladiuʒ. xxxiij q.· ij. c. inter hec. Lu

KA recipit pꝛophetam in nomie ꝓ
phete mercedem pꝛophete accipiet. et
qui recipit iuſtum in nomine iuſti mer⸗
cedem iuſti accipiet.lxxii.di.c.in noĩe

bus regum ſunt.xxj.q.iiij.c.j.
Ecce mitto angelũ meũ.S. Malach.
C. MOPar. j. Lu. vij.

ad Johannem ꝓphetauerunt.de peni.
di. ij. c. ſi enim. v. pauliſper Lu. xvj.
¶Et ſi vultis recipere ipᷣe eſt Helyas
qui venturus eſt. ipᷣe.ſ. YJohannes ba/
ptiſta. xxij.q.ij.c.fl.ibi.xpᷣus Johãneʒ
dixit hHelyam.⁊ ·c.xvij.⁊ Lu.j.
enit enim Johannes neq; mandu
cans neq; bibens. ⁊ dicunt demonium
habet. Venit filius hominis mãducan:
⁊ bibens ⁊ dicunt.ecce homo voꝛax et
potatoꝛ vini publicanoꝛum ⁊ peccato⸗
rum amicus.Et iuſtificata eſt ſapiẽtia

a filis ſuis.xxxv.di.c.ſexto.in fi.xlj.di

ſtin.c.quod dicit.in.j.glo.⁊ infra Lu.
¶Ae tibi coꝛroʒaim. ve tibi bethſaida
quia ſi in tyro ⁊ ſydone facte eſſent vir⸗
tutes que facte ſunt in vobis.olim in ci

licio ⁊ cinere penitentiam egiſſent.veꝝ

tamen dico vobis.tyro ⁊ ſidoni remii⸗

ſius erit in die iudicij q; vobis.ſequit᷑.

Terre ſodomoꝛum remiſſius erit qᷓ; ti⸗

bi. j. q. j.c. nonne. xxiij q.iiij.c. de thy /
rijs.c.nabuchodonoſoꝛ. cum glo Lu

Tollite iugum meum ſuper vos ⁊

¶ Ecce qui mollibus veſtiuntin domi

mnes enim pꝛophete 2 lex vſq;

diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ humił coꝛð.

7„7 „

¶Hugum enim meum ſuaue eſt. ⁊ onꝰ
meum leue. xx viij. diſtin. c. de his. de

ſtatu mona.c.j.c.quia non.in cle.p Jo
han. in. Z

e illo tempoꝛe. Abijt ieſus per ſata
ſabbato.diſcipuli autem eius eſuriẽtes

ceperunt vellere ſpicas ⁊ manducare.

hariſei autem dixerunt.ecce diſcipu

l tui faciunt quod non licet facere ſab⸗

batis. At ille dixit. Nonne legiſtis qͥd
fecerit Dauid quando eſurijt ⁊ qui cuʒ
eo erant quomodo intrauit in domum
dei. ⁊ panes pꝛopoſitionis comedit.qͥs
non licebat ei comedereneq; his qͥ cum
eo erant.ſed ſolum ſacerdotibus. Aut
nõ legiſtis in lege.quia ſacerdotes ſab⸗
batis in templo ſabbatum violabant ⁊
ſine crimine ſunt.vj.q.iij.c.ſcriptum.x
xv.q.j.c.his ita.in pᷣn.ibi.chꝛiſtus ex/⸗/
cuſauit apoſtolos.x.q.j.c.fi. de conſec.
di. v. c. diſcipulos.pꝛe.c.his ita.ibi. et
vos in ſabbato circũciditis.⁊ de ferl.c.

licet.infra Marci.ij. Luce.vj.⁊.j. Re

um. xxj. ””
ES autem ſciretis quid eſt miſericoꝛ
dD

am volo ⁊ non ſacriſicium.nũqᷓ; con⸗
demnaſſetis innocentes.de pe.di.j.c.li
benter. S.c.irx. UðDUWW
Ecce puer meus quem elegi.ij.q.vij
See cum balaam.in hi. ſupꝛa Eſaie

Tunc oblatus eſt ei demonium ha/
ns cecus ⁊ mutus ⁊ curauit eum ita

yt loqueretur ⁊ videret.de pe.di.iij.c.

ſunt plures Lu.xſjj.
egnne regnuʒz contra ſe diuiſum de⸗

ſolabitur. xxv. q.ij.c.ſi ea.infra Lu.ix.

Et ſi in beelʒebub eijcio demonia. fi⸗
lij veſtri in quo eijciunt.xxj.di.c.j.et.j.
q.j.c.homicidioꝛuʒ.in ſi.in glo.⁊.c.his
peccatis.
¶ QAui non eſt mecum contra me eſt. et

qui non congregat mecum diſpergit

Qui autem dixerit contra ſpũmſan⸗

ctum blaſphemiam non remittet᷑ eine⸗
qꝙᷓ in hoc ſeculo neq; in futuro.xxv.di.
c.qualis.de penitẽ.di.j.c.poteſt etiam
J.c.peccatis.in.j.glo.infra Mar.c.iij

5
ociol
rea
rry⸗
in
ſe
dic1
ſigſe
geher⸗
epent
one.!
Re
feand
peni
minue
cve
uu.
Ker
de
ep⸗

ſ⸗
liid
inin

Pniaſe
Nec.
ſefor
mmul!⸗
Gad
meſe
lig⸗
dumn.⸗
feumng
tus ce
agſe

iceg

lsperſatz
geſunins
Gndlce,
leediſäpr
aereſcb⸗
gitiq
1rquiaz
ndomumn
ned s
Pboian
mdus. Jur
bbar
2
s er /
Neconſc.
n.
R

N

nig,
du Eiie

wund
n eunt
edc
Niinde
a.

lonche

nech
e,.

aane⸗

eſtenan
eCN

Mattheus

¶Bico autem vobis ꝙ omne verbuz
oci

ocioſum quod locuti fuerint homines
reddent rationem de eo in die iudicij.
xxv. di · · alias. in fi. xxij.q.v.c.qͥtiens
xxiij.q.iiij.c.queſitum. ini.
Er verbis enim tuis iuſtiſicaberis.
⁊ ex verbis tuis condemnaberis. xxj.
di. c.nunc aũt.vj.q.j.ca.ex merito.ibi.
ſua ſententia iudicabunt᷑.
Wii niniuite ſurgent in iudicio cuʒ

generatõne iſta condemnabunt eam.
qꝛ penitentiã egerunt i pᷣdicatõe Jone

one.ij. Lu.xj.
Regina auſtri.qꝛ venit a finibus ter
re audire ſapientiam Salomonis. de
peni.di.iij.c.niniuite.ibi.niniuitas do
minus in euangelio commendat. viij.q
ccod. r. . Paral c. ir. ⁊7. iij. Re. x
MReuertar in domum meam vnð ex⸗
iui. de peni.di.iiij.c.reuertar.infra Lu

ce.xj. c.
tdabant fructum aliud centeſimũ
aliud ſexageſimum.aliud triceſimum.
Mar. iiij. Lu. viij.

Lum autem doꝛmirent homines ve
fmit inimicus eius ⁊ ſuperſeminauit ʒi /
ʒania.ſequitur. Jnimicus homo h̊ fecẽ.
de elec.c.licet deuitanda.

meſſoꝛibus.colligite pꝛimum ʒiʒania et
alligate ea in faſciculos ad comburen/
dum. triticum autem congregate ĩ hoꝛ⸗
reum meum. xxiij.q.iij.c.j.q.iiij.c.quã
tus.c.quidam.⁊.xxiiij.q.iij.c.notãduʒ
j.q.j.c.multi.xj.q.ðiij.ante.c.nolite.⁊.j.

q·j.c. dominus.in.ij.glo.⁊.xxv.q.ij.c.

fl. in fi.
Auam cum impleta eſſet educentes
⁊ ſecus litus ſedentes.elegerunt bonos
in vaſa.malos autem foꝛas miſerũt.ſic
erit in conſummatione ſeculi.pꝛe.c.mlł⸗
ti. ibi. vel inter alia illa retia.⁊.xxiij.q.
vi j.in fi.xxiiij.q.j.c.quiſquis.Apo
xi

cak.xxij.
Wonne hic eſt fabꝛi filius.xxiiij.q.j.

VDis imus ⁊ colligimus ea.⁊ ait.nõöõ.
neé foꝛte colligentes ʒiʒania eradicet ſi⸗
mul ⁊ triticum.ſinite vtraq; creſcere vſ
q; ad meſſem.⁊ in tempoꝛe meſſis dicaz

caorlann in.v.in glo.Mar.vj.Lu.
. vj.

e eſt ꝓpheta ſine honoꝛe niſi in pa
fria

la ſua. non fecit ibi virtutes pꝛopteꝛ
incredulitatem eoꝛuʒ.j.q.j.poſt.c.pau⸗
lianiſte.⁊.ca.opponitur j.·Luce. c.iiij.
Mar. vj. Joh.iiij.

.

¶ Werodes tenuit Johannem ⁊ alliga
uit eum.dicebat enim illi Johanes.nõ
licet te habere eam.ſ.herodiadem vxo
rem fratis tui.xx vj. di·Sfi.
Bie aũt natał herodis. ſaltauit filia
herodiadis i medio. ⁊ placuit herodi.
vñ cũ iuramẽto pollicitꝰ eſt ei dare qd
cunq; poſtulaſſet ab eo.at illa pꝛemoni
ta a matre ſua.Da mihi inquit in diſco
caput Johannis baptiſte. Et contriſta

tus eſt rex pꝛopter iuſiurandum. xxij.q

iiij.c.ij.c.vnuſquiſq;.c.actione.de ho/⸗
mici.c.iiij..ar.vy.
autenla autem iactabatur in me⸗
dio maris fluctibus.j.q.iiij.c.his itaq;
circa finẽ.v.turbatur.⁊.xxiiij.q.j.c.nõ

turbat.
MAuarta autem vigilia noctis venit

ad eos ambulans ſupꝛa mare.xx vij. di
ſtin. c.ſiquid.v.j.in glo. Mar.vj. Jo⸗
han. x.
(Ca. xV.

s

* .

Quare diſcipuli tranſgrediunt᷑ tra⸗
ditiones ſenioꝛum.non enim lauãt ma⸗
nus ſuas cum panem manducant. Ipᷣe
autem reſpondẽs ait.quare ⁊ vos trãſ⸗
gredimini mandatum dei pꝛopter tra⸗
ditionẽ vraʒ. ſequitur. NPpls hic labijs

me honoꝛat.coꝛ autem eoꝛum longe eſt

a me.ſine cauſa autem colunt me.docẽ

tes mandata hominum. viij. di. c. fina

li.xij.di.c. omnia.ꝑ doct.S.Eſa.xxix.

Mar. vij. S. ix.

Non quod intrat in os coinqͥnat ho
minem.ſed quod pꝛocedit ex oꝛe h̊ co/
inquinat hominem. Tunc accedentes
diſcipuli eius dixerunt.Scis qꝛ phari⸗
ſei audito hoc verbo ſcandaliʒati ſunt.

ſequitur. Sinite illos. ceci ſunt ⁊ duces

eoꝛum.cecus autem ſi ceco ducatũ pꝛe⸗
ſtet ambo in foueam cadunt.ſequitur.

3

Mattheus

q̊ aũt pꝛocedunt de oꝛe ſeq̃t᷑.de coꝛde
exeunt cogitatões male.adulteria.foꝛ⸗
nicationes.furta.falſa teſtimonia. blaſ
phemie.hec ſunt que coinquinãt homi
nem. Mon lotis autem manibus mãdu

care non coinquinat hominem.xj.q.iij

c. inter verba. cum glo. de renun.c. niſi
CS:pꝛo graui.de voto.c.magne.xxxviʒ
di · S· fi. xxx viij.diſt.c.que ipᷣis.j.q.j:S·
opponitur.ante fi.de peni.di.vj.c.j.in
pᷣn. de renun.c.poſt tranſlationeʒ.poſt

Sceterum. xxxv.q x.c.j.⁊.xxxij.q.v.

CS.j.in fi.c.finge.de homici.c.ſic dignũ

„

unheln.n glo . Marci. vij.c.⁊ Lu.vj.

on ſum miſſus niſi ad oues q̃ per⸗
lerunt domus iſrael. ij. q. vij · ecce. pꝰ
c. teſtes. de pe.di. j.c.impoꝛtuna. Luce

xix. S
Won eſt bonum ſumere panem filio⸗
rum ⁊ mittere canibus.xvj.q.j.c.ſi cu⸗
pis.in fi.Et de chananea.pᷣ.c.impoꝛtu
t aſcendens in montem ſedebat ibi
⁊acceſſerunt ad eum turbe multe habẽ
tes ſecum mutos ⁊ claudos.cecos. de/⸗
biles.⁊ alios multos.⁊ curauit eos.ij.
vij · S.· Item obiicitur.ibi.⁊ libere poſ
et docere. de peni. di. j· S deniq;. v. in

euangelio. ⁊2. di. iij. c. adhuc inſtant.

¶ Auem dicunt homines eſſe filiũ ho⸗
minis.de bap.c.maioꝛes in pᷣn. Reſpo

dens autem Simon petrus dixit. Tu
es chꝛiſtus filius dei viui.xxiiij.q.j.c.
non turbãtur.in glo.⁊.c.memoꝛ.⁊.c.ſi
petrus.in fi.pꝛecedenti.c.maioꝛes.ĩ pᷣn

7

Et ego dico tibi quia tu es petrus.⁊

uper hanc petram ediſicabo eccleſiam

meam.⁊ poꝛte inferi non pᷣualebunt ad

uerſus eam.⁊ tibi dabo claues regni ce

loꝛum.⁊ quodcunq; ligaueris ſuꝑ ter/⸗
ram erit ligatum ⁊ in celis.⁊ quodcũq;
ſolueris ſuper terram erit ſolutum ⁊ in
celis.xix.di.c.ita dominus.xxj.di · ·j.
c.in nouo.⁊. c.qᷓ;uis.xxij.diſti.c.j.et.l.
di. c. ſidelioꝛ.c.ponderet.c.vt cõſtitue⸗
retur.ix.q.iij.c.alioꝛum.c.cuncta.c.ſe.
ij.q.vij.c.in ſancta.ibi.vite fungimur.
c.qualis.⁊ ante.c.quãqᷓ;.iij.q.vj.c.du⸗

dum. ibi. domino inſtituente. xj. diſt. c.
nolite.in fi.xij.di.c.ij.et.xj.q.j.ca.rela⸗
tum.xxiiij.q.j:Sſi autem.⁊.c.memoꝛ.
⁊.c.rogamus.c.ſi petrus.c.loquitur.ĩ
pᷣn.c.omnibus.c.quia ex ſola.c.didici⸗
mus.in verbo.euangelica.c.quodcun⸗

q;.q.ij ·S.j.⁊.c.ij.c.ſi autem.ante meẽ.

de peni. di. j.c. agite.c.quem penitet.c.
multiplex.di.iij.c.penitentes.di.x.ca.
ſuſcipit xciij.di.c.iij.⁊.xcvj.di.c.j.ĩfi.

2. c.quis dubitet.⁊. j.q.iij.c.ſaluatoꝛ.ĩ

pꝛin.lxxiij.di.c.in nomine.in fi.⁊.xj.q.
iij.c.abſit.c.audi.c.nemo contemnat.c.
cepiſti.xxiij.q .iiij.ca.ipᷣa.poſt pꝛin.ibi.

accepit eccleſia.xxxiij.q ij.c. admouere

in fi. de maio.c.ſolite.qui filij ſunt leg .
c.per venerabilem. de ſenten.excõ.c.a
nobis.ij.de re iudi.c.ij.li.vj.⁊.e.ti.c.ij
Si quis vult venire poſt me abne⸗
get ſemetipᷣm. de pe.di.j.c.ſunt qͥ arbi⸗
trãtur.de exceſ.pꝛela.c.nimis.j.in pCᷣn.
¶ Auid enim pꝛodeſt homini ſi vniu⸗
ſum mundum lucretur. anime autẽ ſue
detrimentum patiatur. de ſymo.c.mat

Et tunc reddet vnicuiq; ᷣm oꝑa ei⸗
ij. di. c. quieſcamus. in fi.

(Ta. XVII.

CAlnnnnii Jeſus etrum ⁊ Jaco/
im 2 Johannem ⁊ duxit illos in mon
tem excelſum ſeoꝛſum.ij.q.vij ·· Item
obijcitur ibi.in quos aſcẽdebat.ar

FErkntdie uaugime

ci ix. Lu. ix.
4 Et tranſfiguratus eſt ante eos etre/

plenduit facies eius ſicut ſol.j.q.jS
opponit᷑.circa med. M
t ecce vox de nube dicens. hic eſt
filius meus dilectus.xciij.di.c.legimꝰ.
in. v.filius.de conſe.di.iij.c.finali.S.iij

c. Mar. j. Eſa.xtij.
ico aũt vobis ꝙ Helyas iam veit

Seix. c.
hoc autem genus.ſ.demonioꝛũ nõ

eijcitur.niſi ꝑ oꝛationem ⁊ ieiuniũ. per

Jo. an.de rebus eccle.nõ alie.c.vnico.
in fi.in cle. QHar.ix.
¶ At autem non ſcandalizemus eos.
vade ad mare ⁊ mitte hamum. ⁊ euʒ pi

bitisn

ſen
tooꝛ
dape
ſ.l.·
guude

ſcla

ſio te

humni
tma⸗
(i
cetg
litate

pult
cytt
us
der

ſe
*

7

ſen

*

e

N

ſaeh⸗

monnat.
Rpind.
calmonee
giung.
nerci, la

tmethre⸗
imird⸗
nezc.
niniſt wi⸗
ine a
Mo.
r.vii.
znopac⸗

—

1
hosinman
iygen
cn. M

S
,465

no lc
ichkelt,
nalsd

uun ſei

nieti nů
unii.
.ci.

9.
emnoch
n.¹

Mattheus

ſcem quipᷣmus aſcenderit tolle.⁊ aper⸗
to oꝛe inue nies ſtaterem.illum ſumens
da pꝛo me et pꝛo te.xj.q.j.ca.magnum.
q.iij.c.inter verba.cum glo.xxiij.q.j.c
quid culpatur.q.fi.c.tributum.xxiiij.q

j.c.iam nunc.ante ſi.

Amen dico vobis niſi conuerſi fueri
tis ⁊ efficiamini ſicut paruuli non intra

bitis in regnum celoꝛuʒ. quicunq; ergo

humiliauerit ſe ſicut paruulus iſte. hic
eſt maioꝛ in regno celoꝛum.de ſaẽ̃ vnc.
c.vnico.in fi.in glo.xxiij.q.iiij.c.diſpli⸗
cet.ante finem.ibi.commendare humi⸗
litatem. DYDWMW
Qui autem ſcandaliʒauerit vnuʒ de
puſillis his qui in me credunt. expedit
eivt ſuſpendatur mola aſinaria in collo
eius ⁊ demergatur in pꝛofundũ maris.
de renũ. c. niſi · S: ꝓ graui.ð no.ope.nũ⸗
ci.c.ij. ar.ix.Lu.xvij.
Meceſſe eſt vt veniant ſcandala.ve⸗
rũtamen ve homini illi ꝑ quem ſcanda
lum venit.pᷣ.c.ij.⁊ de regu.c.ſi.in glo.
Si autem manus tua vel pes tuus

ſcandaliʒat te abſcide eum ⁊ pꝛoijce abſ
te.ꝑ Guið.xxiij.q.v.c.dicat.xx viij.q.

s vpor iſta. in expoſitionibus.in.ver.

¶ Amen dico vobis quia gaudet ſuꝑ

eam.ſ.ouem inuentam. magis qᷓ; ſuper

nonagintanouem ꝗᷓ non errauerũt.l.di

in. c. qꝛ; tua. Lu. xvv.
Si autem peccauerit in te frater tuꝰ.
vade ⁊ coꝛripe eum inter te ⁊ tpᷣm ſoluʒ
ſi te audierit lucratus eris fratrem tuũ
ſi autem te non audierit. adhibe tecum
vnum aut duos vt in oꝛe duoꝝ vłtriuʒ
teſtium ſtet omne verbum.quod ſi uon
audierit eos dic ecceſie.ſi autem eccle⸗
ſiam non audierit.ſit tibi ſicut ethnicus

⁊ publicanus.xlv.di.ſed illud·ij.q.j.c.

ſi peccauerit.xj.q.iij.c.pꝛecipue.⁊ ante
c. nolite.j.⁊.x vij.q.iiij.c.de pꝛeſbytero

rum. xxiiij.q.j.c omnibus.q.iiij.c.illici
ta.in fi.c.notandum.xxvj.q.vij.c.erga

xxxv. q. viij.ca.fi.q.iij.c. ex multis.in
v.coꝛripiendi.in glo.de iudi.ca.nouit.
de teſti. c.in omni.de iureiur̃.c.quẽad//
modum. de hereti.c.cum ex iniũcto. in

f Lu.xvij. Gał.vj.Ecci. xix.j. Cho⸗
rin. viij. Deut. xvij. Joh. viij. ij. Choꝛ

xiij. Heb.x.
=W dico vobis quia ſi duo ex vo
is conſenſerint ſuper terram de omni
re quacunq; petierint. flet illis a patre
meo qui in celis eſt Abi enim ſunt duo
vel tres congregati in nomine meo. ibi
ego ſum in medio eoꝛum.xx.di.c.de qͥ⸗
bus.j.q.j.c.cum ſcriptum.xxiiij.q.ij.j.

s · ſi autem. ⁊. c.alienus.xc.di.ca.neq;.

¶ NMon dico tibi vſq; ſepties ſed vſq;
ſeptuagies ſepties.de pe.di.iij.c.ſepti⸗

es.c.adhuc inſtant.ante fi.j.q.vij.c.ij.ĩ

glo.vij.de iureiur̃.c. quemadmodum.
de adultl.c.iij.in glo.Lu.xvij.
Serue nequã omne debitum dimiſi
tibi quoniam rogaſti me. nonne g̊Q opoꝛ
tuit ⁊ te miſereri conſerui tui ſicut ⁊ ego
tui miſertus ſum. Et iratus dominꝰ eiꝰ
tradidit euʒ toꝛtoꝛibus quoad vſq; red
deret vniuerſum debitum. ſic ⁊ pr̃ meꝰ
celeſtis faciet vobis ſinon remiſeritis
vnuſquiſq; fratri ſuo de coꝛdibus ve/

ſtris. de peni. di. iij · Sillud. poſt pᷣn. di.

iiij · S.j.cum glo.⁊.c.tradidit.de conſe.
di. ilij. c. quõ.ante fi.S.v.Lu.xiij.
A XIX
(Si licet homini dimittere vxoꝛem.q̃
reſpondens ait. Non legiſtis quia qͥ fe⸗
cit hominem ab inicio.maſculum et fe⸗
minam fecit eos.Et dixit.pꝛopter h̊ re

linquet homo patrem ⁊ matreʒ ⁊ adhe

rebit vxoꝛi ſue.⁊ erũt duo in carne vna

quia quos deus coniunxit homo nõ ſe⸗

paret.ſequitur. Quoniam moyſes ad
duriciam coꝛdis veſtri ꝑmiſit vobis di
mittere vxoꝛes veſtras. SDico autẽ vo⸗
bis quicunq; dimiſerit vxoꝛem ſuã niſi
pꝛopter foꝛnicationem ⁊ aliam duxerit
mechatur.⁊ qui dimiſſam duxerit me⸗
chatur.xxxi.q.v.c.hoꝛrendus.x.di.c.
j.⁊.c.ij.et.xj.di.c.eccleſiaſticaruʒ.ĩ pᷣn.
xx vj. diſt. c. deinde. xx viij.q.j.c.nũqᷣd.
xxix.q.ij.c.fi.xxx.q.j.c.ad limina.xxxj
q.j.ca.ſiquis viuente.xxxiij.q.ij.ca.an
quod.c.quos debet.xxxiiij.q.ij.c.cum
p bellicam.xiij.q.ij.c.ebꝛon.xxvij.q.ij
c.ſunt qui dicũt.⁊.c.ſcripſit.c.agatho⸗

ſa. de tranſla. c. ij. c. licet. de ſponſa. c. j.

8 †

Mattheus

de conſan. c.iiij. de his qui fili.occi.c.ij.

in glo. xxxj.q.j.c.hac ratione.cum glo.
xrx viij.q.j.cidolatria.xxx.q.v.c.quał

xxj.q.j·S:ſed obijcitur.xxxij.q.j.c.ij.q
v.c.pꝛecepit.c.pꝛeceptum.q.vij.c.apo
ſtolus.c.dominus.c.placui t.c.omnes
xxxiij.q.j/S·j.⁊.xxxv.q/ix ·S· quia er/⸗
go. ⁊.q.x.c.j.⁊.xx vij.q.j.c.nuptiarum

circa medium.vij.q.j.c.ſi alterius.xxxij
q.ij.c.neptis.c.lotarius.de conuer.cõo⸗

iuga.c.ex publico.de eo qui cogno.cõ⸗
ſan. c. diſcretiõi.de diuoꝛ.c. gaudeamꝰ
S.Geñ.ij. Marci.x.⁊ .j.Chorl.vij.
Bicuũt ei diſcipuli.ſi ita eſt cauſa ho⸗
minis cum vxoꝛe.non expedit nubeer.
qui dicit illis.non omnes capiunt ver⸗

bum iſtud ſed quibus datum eſt. Sũt

enim eunuchi qui caſtrauerunt ſeipᷣos
pꝛopter regnum celoꝛum.qui poteſt ca
pere capiat.xxxiij.q.v.c.tunc ſaluabit
in fi. xx vij.q.j.c.nuptiarum.xxviij.q.j
c.ſic em.ante með.ibi.quicunq; põt ca⸗
perej.Chorl. vy. 3
Si autem vis ad vitam ingredi ua
mandata.de conſe.di.ij.c.credẽ.Mar

XAu. xvinn..
Honoꝛa patrem tuum ⁊ mr̃em tuam
E vl. di.c ccterumn. . Exo. xx. Alar
cic vj.

Biliges pꝛoximum tuum ſicut teip⸗

ritas.de ſac vnctl.c.vnico.de rapto.c.
Si vispfectus eſſe vade ⁊ vẽde om⸗
nia que habes ⁊ da pauperibus.xiiij.q

·S.j.de eta.c.ad aures.in glo. ¶Oar.

ti ſumus te qͥd ergo erit nobis·j.q.j.oꝛ⸗
dinationes.in glo.
Amen dieo vobis ꝙ vos qui ſecuti
eſtis me in regeneratõne ſedebitis ſuꝑ
ſedes duodecim iudicantes duodecim
tribus iſraelꝗ:in glo.in.v.pᷣmia. Luce

Et omnis qui reliquerit domum vł
fratres aut ſoꝛoꝛes aut patrem autma⸗
trem.ſequitur.centuplum accipiet.xxx

£

di. c. j.in glo. xxx viij.q.j. S·j ¶Mar. x.

——

um. xxiij.q.iiij.c. ea vindicta.in fi.⁊.c.

¶Ecce nos reliquimus omnia ⁊ ſecu-

Lu. xviij. Deut᷑.xxxiij.

—

narien. de conſe.di. v. c. ieiuniũ.de ma⸗
¶ Multi enim ſunt vocati pauci vero
electi. de peni. di.iiij.c.ſi ex bono.vltra
medium.
Ecce aſcendimus hieroſolymam. et
filius hominis tradetur.ſequitur.⁊ tra
dent eum gentibus ad illudenduʒ ⁊ fla
gellandum ⁊ crucifigendum. de pe.di.

j.c.piculoſe.in glo.Mar.x. Lu. xviij.

Sed quicunq; voluerit int᷑ vos ma/
ioꝛ fieri ſit veſter miniſter. xciij.diſti.c.
diaconi ſunt.poſt pᷣnci.xxxiij.q.v.c.eſt

oꝛdo. in glo.⁊.ix.q.iij.c.nullus pᷣmas.
7 MMar. x. Lu. xxij.

icut filius hominis non veit mini⸗
ſtrari.ſed miniſtrare.pᷣ.c.nullꝰ pmas.
Turbe autem que pꝛecedebant et q̃
ſeq uebantur clamabant dicentes.Oſã
na filio dauid. de conſecra.di.iiij.c.mł⸗
ti. in glo. xxiij.q.iij ·S·j.ibi.turba obuiã
de ſum. tri.in rubꝛica .Har.xj. Luẽc̃.
x. Joh. xij.
t eijciebat omnes vendẽtes ⁊ emẽ

tes in templo menſas numularioꝛum

⁊ cathedras vendentium colũbas eueꝛ
tit.xlv.di · S·ſalomon.lxxx viij.di. ij. c.
eijciens.c.quoniam.in fi..⁊.c.penł.j.q
j.c.iudices.c.qui ſtudet.c.quibuſdam.
q.iij.c.ſaluatoꝛ.ante fi.⁊.c.ex multl.ij.

q.vij.c.accuſatõ.j.⁊.x vj.q.vij.c.⁊ hec

diximus.ante fi.xxxiij.q.iiij.c.nimiũ.c
qui peccat.q.v.c.ſi audieritl.in fine.ibi
hoꝛtatus eſt factis ⁊c̃.de ſymo.ca.ſicut
Mar. xj. Lu. xix. Joh. ij.
omus mea domus oꝛatõnis voca
bitur. vos aũt feciſtis eam ſpeluncam
latronũ.j.q.iij.c.ex młtis.⁊.pᷣ.c.⁊ hec

diximꝰ.de immu.ec.c.cũ ecclła.Eſa.lvj
ere. vij. Lu. xix. „.
Et videns fici arboꝛẽ ſecus viã veit
9

eã ⁊ nihil inuenit in ea niſi folia tm̃.⁊

ait illi. Nunqᷓ; ex te naſcat᷑ fructꝰ i ſem⸗
piternũ.⁊ arefacta eſt ↄtinuo ſiculnea.

xxiiij.q.iij·S· ſed qͥ.de ſciſma.c. vnico.
li.vj·OHar.xj.⁊.Lu.xiij.c.

ſumn

Acceperunt autem ⁊ibi ſingulos de

ſeunn
eee

i
r
ge
fegnur
ause⸗
ne

ſti

ſeruos
gotn
osſer
neucn
ſaſum
96.J
Aius
tonn
nos
funr
Nt
lcge

y.cſ.
ls e
dusen
Nüe

ne
depe
pele

1
Daun
lyſine
que⸗
0l,75
Mur.

D

nlbooe

Me

n. n

ltin ern
di
Mvoong
idie⸗
as
lgzn

niimii⸗
Wir.

Achena⸗
men l.
AA.
rmchri
r W.

ns teni
lunorumn
ihasene
ih.diihe.
(henli9
ucn.
nuli9.
WeN
cmiͦ
aechi
aſu

Gnis vo⸗
ſodunenn
cAh

Nlutn.1
Gilen⸗
Calnen.
4 vnico.

ss

Mattheus

meum.ſequitur.Et appꝛehenſum eum
eiecerunt extra vineam ⁊ occiderunt.

xxiiij.q.iij.c.de illicita.in fi.ĩ glo. infra

Mar. xij. Lu. xx.

hieruſalem.⁊.xxiij.q.vij.c.ij.

Simile eſt regnum celoꝛum homini

regi qui fecit nuptias filio ſuo.et miſit
ſeruos ſuos vocare inuitatos ad nupti

as ⁊ nolebant venire. Iterum miſit ali⸗
os ſeruos.dicite inuitatis Ecce pꝛãdiũ
meum paraui.thauri mei ⁊ altilia occi⸗

ſa ſunt ⁊ omnia parata venite ad nupti

as. Illi autem neglexerunt ⁊ abierunt.
alius in villam ſuam.alius ad negocia⸗

tionem ſuam. reliqui vo tenuerunt ſer⸗

uos eius ⁊ contumelijs afflictos occide

runt. Rex vo miſſis exercitibus ⁊ per⸗

didit homicidas illos.xxiij.q.iiij.c.cuʒ
in lege ˖ · pꝛecedẽti. in fi.⁊.q.j:· j.⁊.q

Vvj.c.j.ante finem. Lu.xitij. Mar. xix.

unc dixit rex miniſtris.ligatis pe⸗
8 eius ⁊ manibus mittite in tene⸗
bꝛas exterioꝛes ibi erit fletus et ſtridoꝛ
dentium. xxxv.di.c.eccleſie.S.xiij.iĩfra
rxiiigt. xxv.
Tunc abeuntes phariſei conſilium
inierunt vt caperent Jeſum in ſermone
de peniten. di. vj. c. j.circa mediuʒ. ð ap
pel.c.dilectis.in.j.glo.in fine.Carci.

Cuius eſt imago hec ⁊ ſuperſcriptio

dicunt ei ceſaris.lxxx viij.di.c.eijciẽs.
are ergo ea que ſunt ceſaris ceſari
⁊ que ſunt dei deo.xxiij.q.hñi.c.conueni

oꝛ.⁊ · S· p̃ce.⁊.q.j.c.militare.c.quid cul

patur.de cleri.coniuga.c.penł¶Har

tem vxoꝛ. ſequitur. In reſi urrectõne
enim neq; nubent neq; nubentur.ſʒ ſũt
ſicut angeli dei in celo. xxxj. q.j. c.fi. xx⸗

6* 7

xv.q.j.c.cum igitur.glo.ſi.xx vij.q.j.c.

nuptiarũ.in.v.celeſtia.xxxij.q.j.c.nu⸗

Zouiſſime autem miſit ad eos filiuzʒ
ſuum dicens. Foꝛſitan verebunt᷑ filiuʒ

Igeo dico vobis auferetur a vobis
regnum dei. ⁊ dabitur genti faciẽti fru⸗
ctus eiꝰ.xj.q.iij.c.nolite.j.ibi.habitẽt ĩ

Cci. ij. u. xx. o. xiij. ””õ
In reſurrectione ergo cuius erit de
ep

iliges dominum deum tuum ex to
to coꝛde tuo ⁊ in tota anima tua ⁊ in to
ta mente tua.de peni.di.ij.c.charitas ẽ
de ſacra vnctl.c.vnico.iij. di. c.ſfi.et.vj.
di · Sehis ita.in glo.S.Deut᷑. v.
Secundum autem ſimile eſt huic.
Biliges pꝛoximum tuum ſicut teipſum
pꝛece.c.charitas eſt.in.iᷣ.quantum in
ſe. in glo. S.c.xix. Roma.xiij.Marci

„

xij. Leuit. xix.

In illo die acceſſerunt ad eum ſadu⸗

cei qui dicunt reſurrectionem non eſſe.
xiij.q.ij.c.non exiſtimemus.ibi.q reſur
rectionem non credunt.Alct᷑.xiij.

(Ta⸗ XxXIII.

Super cathedram moyſi ſederunt
ſcribe ⁊ phariſei.omnia ergo quecunq;
dixerint vobis ſeruate ⁊ facite. em vo
opera eoꝛum nolite facere.dicunt enim
⁊ non faciunt.alligant enim onera gra⸗
uia ⁊ impoꝛtabilia ⁊ imponunt i hume⸗
ros hominum. digito autem ſuo nolũt
ea mouere.xix.di.c. ſecũdũ.j.q.j.c.oĩa
c.ſignificaſtis.c.nõ quales.iij.q.vij⸗S·
fi.⁊.xvij.q.vij.c.⁊ hec diximus.in fine
xxvj.q.vij.c.alligant. de conſe. di.iiij.
c.baptiſmus.xxv.q.j.c.nulli.ibi.com⸗

minatur deus negligentie ſacerdotũ vc

Mar. xij. Lu. xj.

¶ Et aui iurat in celo iurat in thꝛono
dei ⁊ in eo qui ſedet ſuper eum.ſequit᷑.

Amẽ dico vobis.de iureiurl.c.etſi xꝰs

E⸗ ulti pleudo pꝛophete ſurgent

educent multos.ſequitur. ſurgent em
pſeudo xp̃i ⁊ pſeudo ꝓphete . ¶ar.

xijij. c.j.q.iij.c.ſaluatoꝛ.in pᷣn.de ↄſec̃ .

di iij. c. puenit.
Et quoniꝗ abundabit iniquitas re
ge⸗ cet charitas multoꝛum. de rebus
ec.c.fi.

„

¶ Aui autem ꝑſeuerauerit vſq; in finẽ

hic ſaluus erit.vij.q.j.c.ſuggeſtuʒ.de
peni. di. h. c. non reuertebantur.c.apo⸗

ſtolus.in ſi.⁊ di.iiij ·S·ſi itaq;.in fi.xiij.

q.iiijſi eccła.v.deniq;.per Ouið.õ.c.

x. Dar.xiij. Ro.x.Acx᷑.ij. V
Sicut enim fulgur erit ab oꝛiente

⁊ gpparet vſq; in occidentem. ita erit

Mattheus

aduentus filij hominis.xj.di.c.eccleſia
ſticarum.per docto.ꝗ·in glo.in.vᷣ.oꝛa⸗

re. Eſa.v. et. xiij. Job. xxvj. Danie. vij

e. xvij. . .
bicunq; fuerit coꝛpus illic congre
abuntur ⁊ aquile.xxiiij.q.j.c.qm ve⸗

9
tus. Johel. ij. .—
Celum ⁊ terra tranſibunt vba auteʒ
mea non pᷣteribunt.xxxv.q.x.c.j lpn.
TQar. xiij.⁊ Lu. xxj.
Be die autem illa ⁊ hoꝛa nemo ſcit.
neq; angeli celoꝛum niſi pater ſolus.xx
vj. q.v · S· j in glo.in.v.cõfeſſio.Lu.
xyiij:ij. Petri.iij.

di.j.c. ſerpens.in glo. Lu. xvij.
QAuiſputas eſt fidelis ſeruus et pꝛu/⸗
Vs. de peniten . dl. .5.quod autem ·

Tunc ſimile eſt regnum celoꝛum de⸗
cem virginibus.ſequitur.quinq; aute
ex eis erant fatue ⁊ quinq; pꝛudentes.
jq.j·S:opponitur.ante fi.xxxij.q.v.c.
i paulus.de ſacra vnctl.c.vnico · S. j.
¶Amen dico vobis neſcio vos. j. q. j.
c.ꝓphetauit.in glo.xciij.di .c.diaconi
ſunt. in pᷣn. xj.q.iij.c.extimant.de peni.
di. iij. c.j.in. vᷣ.non cognouit jin expo/⸗

ſitionibus.in.v.negandos.infra Cu.
ler inutilem ſeruũ eijcite in tenebꝛas

xterioꝛes. illic erit fletus ⁊ ſtridoꝛ den
Cum autem venerit filius homis in
maieſtate ſua.ſequitur.Et ſeꝑabit eos
ab inuiceʒ ſicut paſtoꝛ ſegregat oues ab
hedis.j.q.j.c.dominus.in.ij.glo.xxiij.
q.vij.c.j.in fi.xxiiij.q.j.c.qniſquis.xx⸗
vij.q.j.c.nec aliqua.ibi.venturuʒ iudi⸗
cij diem. xliij.di. c.j.ibi.ante aduentum
iudicis.l.di.c.ſiquis diaconus.anteſi.
ix.q.iij.c.alioꝛu.ibi.deceptõe ⁊c̃.x.q.

j.c.quecunq;.ibi.iudicat.xj.q.j.c.ſacer

dotibus.in fi.ibi.veniat. c.
Et congregabuntur ante eum omẽs
Entes. . tam boni qᷓ; mali.lvj.di.c.ſpõ

te paratum vobis regnuʒ a conſtitutõe

Bue erunt molentes in mola. de pe.

Aenite benedicti patris mei poſſide

mundi. de peni.di.iij.c.adhuc inſtant.

in. vw. conſiteboꝛ. in glo. vij.q.j.c.paſto⸗

ralis.ibi.future retributionem.xij.q.j.
c.duo.ibi.expeciat᷑.Apoca.xix.
Biſcedite a me maledicti in ignẽ et⸗
num. lxxx vj. di. c. vident.
Hoſpes eram ⁊ non collegiſtis me.
xlij.di · S. j. in pn. xvj.q.j.c.reuertimini
ibi. pauperibꝰ.xxxij.q.vij.c.offerebat.
Hlo. rija. .c.aurumn. in pꝛin. et. c. et

Ta. .NxXXVI.

õ

νWα

in domo ſimonis lepꝛoſi acceſſit ad euʒ
mulier habens alabaſtrum vngenti pᷣ⸗
cioſi ⁊ effudit ſuper caput ipius recum
bentis.de peni.di.j.c.qᷓ;tuſlibet.in glo.
t quid perditio hec. potuit ei iſtðᷣ

vłenundari multo⁊ dari pauperibꝰ.xiij

q.j·S/ ad hec.ibi.damnum effuſi vngẽ⸗
Vij. q.j. c. ſi foꝛte.
ARuid vultis m
bis tradam. at illi conſtituerunt ei. xxx
argẽteos.j.q.j.c.qui ſtudet.ibi.iudas
redemptoꝛem.c.eos.c.xpᷣs.de ↄſec̃.di.

„ 17

ieiunia.ibi.cogitauit.⁊c.

Bicebant aũt.non in die feſto. de pe

ni. i.j. c. piculoſe. in glo. H

Amen dico vobis ꝙ vnus veſtrum
me Aatlun eſt. ij. q. j. c. vnus.

Qui intingit mecum manum in pa⸗

rabᷣſide hic me tradet.de conſe.di.ij.c.

cum omne.in.v.pꝛoditoꝛem.in glo.j.q
j. c. chꝛiſt*. in gloſer. g. l. ſͤ pereaue⸗
rit.: i . poſt pn.

in. ij. glo. xxiiij.q.ij. c.
2 vixiſii in pꝛecedenti . pꝛodito
Nenanubusautemle accepit Je⸗
ſus panem ⁊ benedixit ⁊ fregit.deditq;
diſcipulis ſuis ⁊ ait.accipite ⁊ comedi⸗
te. hoc eſt coꝛpus meum. de conſecra.
diſt. ij. c. liquido.c.cum omne.in pꝛin.
c.timoꝛem.c.ſcripture.c.quia coꝛpus.

c.panis eſt in altari. c. reuera.in fi. c.ac⸗

cipite. c. acceſſerunt. de celebꝛa. mil. c.
cum marthe.j.q.j.c. chꝛiſtus.in glo.⁊ i
tex. ibi. ſicut ceterl.c.ſigniſicaſtis.xxiij.
q.iiij. c.ij.c.q;magnũ.c.ſiqͥs poteſtateʒ
ibi. chꝛiſtus nec iudam abiecit.xxviij.

di. c. ſ. ij. q. j. c. ð manifeſta.c.młti.ĩ pᷣn.·

um autem eſſet Jeſus in bethania

ihi dare 1 ego eũ vo

lngen
(deht
Eten
ſpcht

ie
deof
00.
3
dedit
hicel
nqor
pelcat
guiaca
narde
Eh
Cliueti.
ſcden
(
oles
nerate

ebs
gonu
ſgre.
E
6
fſteax
yl.
hoclare
(or
eo⸗
lo ſee
goo⸗
ſin
.

decee
AUI

npur
(pom
ru

einſta.
ſch⸗
.
linignict:
ggiſisne.
reuennmini
Loferhe,

ndehmi

ct day,
mmß⸗
Pnofeun
luch⸗
uteiſcs
Gerbrp
⸗

ricüͤy
na n
bian
de ld.
7.
ſeſſtn r

SNirum
s.
md
ſedic
ning
cſar
npoſt.
hen

nt de⸗
gr delitg
en
decoline
mnen n
nan⸗
nniſcd⸗
n ll,,
ingot

oliueti.xliiij.di.c.quando.j.de ↄſe.di.

. ¶ Gmnes enim qui acceperint gladiũ

Mattheus

vij· q.j· S· cũ autẽ.ibi euchariſtiã dedit.

3 offi. oꝛ. c. i ONar. xiiij. Luce.xxij.
Et accipiens calicem gratias egit et
dedit illis dicens.bibite ex hoc omnes.
hic eſt enim ſanguis meꝰ noui teſtamen
ti ᷣ pꝛo multis effundetur in remiſſiõeʒ
peccatoꝛum.pᷣ.c.cum marthe.⁊.pꝛe.c.
quia coꝛqus.⁊ pꝛece.c.panis eſt in alta
ri. ⁊ de reliqͥ.c.vnico.in cle.j.Chor..xj.

Et hymno dicto exierunt in monteʒ

j.c. de hymnis.
¶ Wercutiam paſtoꝛem ⁊ diſpergent᷑
oues gregis.j.q.j.c.fertur.ver. vul⸗
nerato.xxxiij.q.v.c.ij.⁊.xliij.diſtin.c.
plebs. S. Zacha.c. x-iꝗd.
Et ſi omnes ſcandaliʒati fuerint ĩ te
ego nunqᷓ; ſcandaliʒaboꝛ.vj.q.j.c.imi⸗
tare.Mar.xiiij. Lu.xxu.
Emen dico tibi qꝛ in hac nocte ante⸗

Ait illi petrus. et ſi opoꝛtuerit me mo

ri tecum.non te negabo.de pe.di.ij.c.q;

Sedete hic donec vadam illuc ⁊ oꝛẽ
ij.q.vij·S· Item obijcitur.ibi. vel per/⸗
noctaret in oꝛatione. Joh̊ᷣ.viij.

¶ eꝛocidit in faciem ſuam oꝛans.vij.

q.j.S.hoc tunc.ibi.in dextris oꝛans.

¶ Pater mi ſi poſſibile eſt tranſeat a

me calix iſte.verũtamen non ſic egovo

lo. ſed ſicut tu. xj. q.iij.c.nolite timere.i

glo. ⁊.xxiij.q.j.is·j.in fl.ĩ glo.⁊.xvj.di

enee libꝛum.in glo.

riſtis eſt anima mea vſq; ad moꝛtẽ

de cele.milſ.c.in quadam.
. Lunc acceſſerunt manus iniecerũt

n Jeſum ⁊ tenuerunt eũ.de ↄſe.di.iij.

c.de penitentibus.in glo.

Et ecce vnus ex eis qͥ erant cum ieſu

extendens manum exemit gladiũ ſuuʒ
pcutiens ſeruum pᷣncipis ſacerdotuʒ
amputauit auriculam eius.xxiij.q.iij.
c.pꝛo membꝛis.q.fi.c.ij.⁊.xxiiij.q.j.c.

ſi petrus.
unc ait illi Jeſus. Conuerte gla⸗
dium tuum in locum ſuum.xxiij.q.j·S·

qᷓ; gallus cantet ter me negabis.l.di.c.

gladio peribũt. xxiij. q. iii · · ecce ma
li. ⁊. c. ille gladium 4. 7· S pꝛe. q. v. S·j ⸗
¶ An putas ꝙ non poſſt um rogare pa/ .
trem meum.⁊ exhibebit michi plus q;
duodecim legiones ang eloꝛum.xxiij.q

Tani ad latronem exiſtis cum gla⸗
dijs ⁊ fuſtibus compꝛehendere me. de
bigans. c.iiij. de maioꝛit.c. ſolite.in
unc expuerunt in faciem eiꝰ et co⸗
laphis eum ceciderunt. alij autem pal⸗
mas dederunt in facieʒ eius.xxv. di · ·
j.ibi.doꝛſum ponit ad flagella.xxiij.q ·
lkrlerumnezaal weru
r9

Et iterum negauit.ſ. Petrus cuʒ iu⸗
amento. ſequitur. Tunc cepit deteſta⸗
ri ⁊ iurare quia non nouiſſet hominem
⁊ continuo gallus cantauit.ſequitur .
Et egreffus foꝛas fleuit amare.xxij.ꝗ.
iiij.c.actione.xxiij.q.iiij.c.ſicut non eſt
⁊· S· pꝛece.de peni.di.ij.c.dum ſanctã.
ante fi.⁊ qui vult.c.ſi enim. ante með.
di. vj. c. j. in fi.et.xxiij.q.iiij.c.ipſa pie⸗
tas.in fi.xlv.di.c.licet.j.⁊.l.di::econ
tra.c.põderet.c.qꝛ tua.i fi.c.ↄſideradũ
⁊· S p̃ce.⁊.c. fidelioꝛ.ij.q.j .c.młti.i pᷣn⸗
ci. vj.q.j.c.imitare.xj.q.iiij.c.nõ ſoluʒ.
ij. Luce.xxij.c. M’MM

((Ta. XXVII.

1 vinctum adduxerunt ⁊ tradide/
runt poncio pilato pꝛeſidi de conſe.di.
iij. c. fi. ibi.ſub poncio pilato cruciſixuʒ.
QNar. xv. Lu. xxiij. Jo. x viij.
Meccaui tradens ſanguinẽ iuſtum.
at illi dixerunt. quid ad nos. tu viderl.
de peni. di. vj. c. j. et di. iij. c. inter hec

hircum.j. ante fi. ⁊.c.iudas. ⁊. c.nichil

Jude.c.inter omnia.de peniten. diſt. ſj.
c. Is poteſtatis. et di. iii · S· j. ibi elegit.
¶ Et abiens laqueo ſe ſuſpendit.j.q.j.
c.qui ſtudet.xxiij.q.v.c.ſi non licet.in
pn. et. c.tu dixiſti.de pe.di.iij.c.iudas.
c. inter omnia.c.nihil Jude. WDR
Pꝛincipes autem ſacerdotum acce/⸗
ptis argenteis dixerunt. non licet eos

mittere in corbonaʒ . qꝛ pᷣcium ſanguĩs
eſt. xxx vij.di. c. legant.

¶ Sanguis eius ſuper nos⁊ ſuꝑ filios
noſtros.j.q.iiij ·S.his ita.circa finem.
Ereuntes autem inuenerunt hoiem
cꝓreneum nomine ſimonem.hũc anga⸗
riauerunt vt tolleret crucem eius. xxiij
ag· j· S·j.in.v.angariauerit.ꝑ Guidonẽ
r.xv. Lu. xxiij. Joh. xix.
Et cum guſtaſſet noluit bibere.xxiiij

£

.õᷣ'’c vo repꝛobi.in on.

☚½

Et terra mota eſt ⁊ petre ſciſſe ſunt.

⁊ monumenta aꝑerta ſunt.⁊ multa coꝛ
poꝛa ſanctoꝛum qͥ doꝛmierunt ſurrexe⸗
runtꝗ-in glo.in. v.memoꝛia paſſionis.
xiij.q.ij.c.ſoꝛoꝛ.in.v.viſitationis.ĩ glo

Abocal. .
Et accepto coꝛpoꝛe ioſeph inuoluit
illud in ſindone munda.de conie.di.j.
c.conſultu.
Et erit erroꝛ nouiſſimus peioꝛ pꝛioꝛe
de pe. di.iij. c.inter hec hircum.j.
Aeſpere autem ſabbati que luceſcit
in ᷣma ſabbati. lxx v. di. c. ꝙ a patribꝰ.
in ſi. in glo. Mar. xvj. Luce. xxiiij. Jo
Et ecce terremotus fact eſt magnꝰ.
ꝓin glo.in.v.memoꝛia paſſionis.
Reſpondens autẽ angelus dixit mu
lieribus.nolite timere vos.ſcio enim ꝙ;
Jeſum qͥ cruciſixus eſt queritis.nõ eſt
hic.ſurrexit em̃ ſicut dixit.de conſe.di.
iij.c.fi. ibi. tertia die ſurrexit.lxx vj. di. c
igitur.⁊· Snon autem.de conſe.di.j.c.
hi duo.ante finem.de peni.di.ij.c.dum

ſanctam.ante ſi.ibi.nunciante angelo.

Mar. xvj. Lu. xxiij.
untes ergo docete omnes gentes
baptiʒantes in nomine patris ⁊ filij et
