ribus.⁊a veritate quidẽ auditum auer

Seruũ aũt dñi nõ opoꝛtet litigare. ſſy
manſuetũ eſſe ad omes.ij.q. vij.c.ſicut

tent.ad fabulas aũt cõuertent᷑.xxvj.q.
v.c.nec mirũ. H

Aius rei grã reliqͥ te crete vt ea
ue deſunt coꝛrigas ⁊ conſtitu⸗
9p ciuitates pᷣſbyteros.ſicut
iſpoſui tibi. ſiquis ſine crimie ẽ
vniꝰ vxoꝛis vir filios habẽs fideles nõ
in accuſatione luxurie aut nõ ſubditos
opoꝛtet eni epᷣm ſine crimine eſſe ſiẽ̃ dei
diſpenſatoꝛẽ. xciij.di. c. legimꝰ. poſt n.

(CEpiſtola ad Tytum

—

⁊in ſi.xxv.di · S- nũc aũt. ⁊.c.ſfi.xx vj.di.

Sej.⁊ ꝑ to.xxxiiij.di.c. cognoſcamus.
xl vij. di · 5. j. ⁊· S. neceſſe.lxxxj. di. c. j. S.
j.ad Thimo.c. iij.
8 vinolentum ſed ſobꝛium.xxxv
At potens ſit exhoꝛtari in doctrina
na. veos qͥ ↄtradicũt arguere.xlv. di.
¶ Cretẽſes ſemꝑ mẽdaces male beſtie
ventris pigri.teſtimoniũ h̊ verũ ẽ.xxx
vij.di.c.turbãt.in glo.⁊.j.q.j.c.dñs.
mnia mũda mũdis.coinqͥnat aũt
⁊ infidelibꝰ nihil ẽ mũdũ.lxxxij.di.c.ꝓ
poſuiſti. j.q.j. c. dñs.

¶ Conſfitent᷑ ſe noſſe deũ.factis aũt ne

gant. xj.q.iij.c.extimant.ar.deinde.ca.
etſi iudeos.añ fi.
Wäaoleſeentulggt hoꝛtare. vt viros

uos ament. xxviij. q.j·5 j. in fi. xxxiij. q

v.Ccũ caput.in glo. . .
¶ Etnõ blaſphemet᷑ verbũ dei. pᷣ. ca.
cũ caput.in glo.S.j.ad Thimo.c.vj.
At doctrinã ſaluatoꝛis nr̃i dei oꝛnẽt

in omnibꝰ.xxiij.q.v.c.ſi apud.

——

At abnegãtes impietatẽ ⁊ ſecularia

deſideria. ſobꝛie 7 iuſte ⁊ pie viuamus
in h; ſeculo.de ↄſe. di. iiij. c. . xxiij di. c.

Expectãtes btãm ſpem ⁊ aduentum
gloꝛie magni dei.de ↄſe. di. v. c. ieiuniũ
— IJAJ wuuss-
¶ Admoneillos.ſeqᷣt᷑nõ litigioſos eẽ
ſʒ modeſtos.xlvj.di · · j. 2. i. q vij. c. ſi⸗

cut ſacerdotes.

ſubt

gll

ny

ſal

dii

er

4

aceſten
onſ⸗
lnos.ſan
heainiei
ſoces
ſubaſtos
cſeſt dei,
Ceſams.
nidic⸗

nun trr,

nWrin
Ne .

mae beſte
iwrn
ſcdis.
Dniutait
i dc/,

isie
dencea.

rſin
nkamn

tüdaßn⸗
hinoN.
i monet
d.
ſeoher⸗
de nmn⸗
ſtun N.

tadlennn
Aiauni
. U „17
ngnſce
ang

Vriuſtifteati gratia ipſiꝰ heredes ſi⸗
nus

hm ſpem vite eterne. de conſe.di.

iiij. c. antepent.

— 4

Hereticum hominẽ poſt vnam et ſe⸗

cundam coꝛreptionem deuita.ſciens qꝛ

ſubuerſus eſt qui eiuſmodi ẽ.xxiiij.q.j.
c.que dignioꝛ.q.iij.c.dixit apoſtolus.
xx vj.q.v.c.epiſcopi.in pᷣn.xliij.diſt.c.
c.ſcimus.in glo.

Epiſtola ad Hebꝛeos ·

(Ta. l

Vi cum ſit ſplendoꝛ gloꝛie ⁊ ſi⸗
gura ſubſtantie eius.ſequitur.
Ald dexteram maieſtatis in ex⸗

vij. Ecci. xlvij.

aut. Sapieñ.

A⸗

Quibus fenſus
nta annis.nonne illis qui peccauerũt

de pe. di.iij · S· auctoꝛitas.

lE videmus quia nõ potuerunt itro

in requiem ipſius pꝛopter increduli

tatem.p·S· qauctoꝛitas.

Mm ergo ſupeſt introiꝛe quoſdaʒ in

illam. hi quibus pꝛioꝛibus annuncia⸗

tũ eſt.⁊ nõ introierunt ꝓpter increduli

tatem.p · · auctoꝛitas ·x.c.
Feſtinemus ergo ingredi in illã reů⸗

—

1.xv. di. c.f. an fi.
¶ AKmia aũt nuda et aperta ſunt ocłis
eius.x viij.q.ij.c.ꝓnicioſam.de pe. diſ.
ij · .· j. ⁊ di. iij. c. inter hec hircũ. j. vl. me⸗
diüu. ⁊ di. iiij. c. cum ita.in fi.ij.q.j.c.deꝰ.
Ecẽi.xv.ð.xxxiij.

ptus. xv. di. c. fi. añ fi.

ſcripturis.de elec.c.qualiter.

„ ——

Auibꝰ lacte opus ſit nõ ſolido cibo.

xxxv.q/ij.c. qð ſcripſi.S.j.ad Coꝝ.c.iij

ACg⸗:

autez infenſus eſt quadra⸗

quoꝛum cadauera pꝛoſtrata ſunt in de-
ſerto. de conſe. di. ij. c. reuera. poſt pꝛin.

¶ Binnis naͤq; pontifex ex hominibuſ

Nec quiſqᷓ; ſumit ſibi honoꝛem ſedqᷓ
yocat᷑ a deo tanqᷓ; aaron.viij.q.j.cCa.in

Ad hHebꝛeos

¶ Auapꝛopter intermittentes inchoa
tionis chꝛiſti ſermonem.ad ꝑfectioneʒ
feramur.non rurſum iacientes funda⸗
mentum penitentie ab operibus moꝛtu
is.de pe.di.iiij.c.intermittẽtes.infra.x
Impoſſibile eſt eni eos qui ſemel illu
mnati ſunt. guſtauerunt etiam donum
celeſte.⁊ participes facti ſunt ſpũſſan⸗

cti guſtauerunt nihilominus bonũ dei

verbum. virtuteſq; ſeculi venturi et ꝓ⸗
lapſi ſunt.rurſus renouari ad peniten⸗
tiam. rurſum cruciſfigentes ſibimetipſis
filium dei.⁊ oſtentui habẽtes.de pe.di.
ij. c.ſi enim. ver.paulus.⁊.S·quod vo
repꝛsoill.
Tonſidimus aüt de vobis dilectiſſi⸗
i melioꝛa ⁊ vicinioꝛa ſaluti.tãetſi ita
Mon enim iniuſtus deus vt oblini⸗

ſcatur opis veſtri et dilectionis quam

oſtendiſtis in nomine ipſius.qui mini⸗
ſtraſtis ſanctis ⁊ miniſtratis. depe.di.
ij.c.nõ eſt tam iniuſtus.⁊.pᷣ.v.paulus
c.intermittentes.
Homines eni per maioꝛẽ ſui iurant.
omnis controuerſie eoꝛũ finis ad con

firmationem. eſt iuramentũ. de iure iu⸗
ran. c. etſi chꝛiſtuAs.

Hic enim melchiſedech rex ſalem ſa⸗

cerdos dei ſummi q̊ obuiauit abꝛae re⸗

greſſo de ſede regũ ⁊ bñdixit ei.xxj.di.
c.deniq;. Geñ.xiiij.
Alſimilatꝰ aũt filio dei manet ſacer⸗
dos in ppetuuʒ. ſeqt. tu es ſacerdos in
eternũ ᷣm oꝛdinẽ melchiſedech.lvj. di.
c.dñs in fi.de ↄſe.di.ij.c.ſacerdos.⁊.c.
Träl eni ſacerdotio neceſſe ẽ vt

⁊ legis trãſlatio fiat.de ↄſti.c.trãſlatio.
KaK⸗ rr
Cet dãdo leges meas in mẽte eoꝝ⁊ in
de eoꝝ ſuꝑſcribã eas.xix.q.ij.c.due
CEg, KE
n ſcʒ arca teſtamenti. vꝛna aurea
hñs mana.⁊ vga aaron qᷓ fronduerat.
tabule teſtamẽti.xlv.di.c.diſciplina.
CEhꝛiſt aſſiſtẽs põtifex futuroꝝ bo⸗
noꝛü.xv. di. c. j. añ fi. ð pe. di. iij. c. inter
hec hircum.j.in glo.ſi.lvj.di.c, dñs.in
fi.j.q.j.c.in eccleſia.

Actus

(Ses d per pꝛopꝛium ſanguinem intro
iuit ſemel in ſancta. eterna redemptiõe
inuenta.pᷣ.glo.fi.⁊.xij.q.ij.c.cũ redem⸗

ptoꝛ. c. auꝑ.ibi.opat᷑ languis chꝛiſti

dc Be. di. .cmiroꝛ.
i enim ſanguis hircoꝛũ
aut cinis vitule aſꝑſus iniquitates ſan
ctiſicat ad emundationẽ carnis.quanto

mnagis ſanguis chꝛiſti qui per ſpmſan-

ctum ſemet ipſum obtulit immaculatũ

deo. emundauit conſcientiã noſtraʒz ab

opibus moꝛtuis.ad ſeruiendũ deo vi⸗

uenti.de conſe.di.iij.c.aquã.di.iiij. ca.

nec quẽqᷓ;.in.ij. glo.ðpe.di.iij. c.ille rex
tatꝰ.ver.pcti.⁊.c.inter hec hircum.ij.

ibi.obtulit.de cele.miſ.c.cum marthe.

Sceterum.

eys

ceſſe eſt intercedat teſt

ℳ₰ .

fi.añ fi.⁊.pᷣ.c.cũ marthe.

bonoꝛũ.xv. di.c.fi.añ i.

¶ Boluntarie eni peccantibus nob pꝰ

acceptam noticiã veritatis iam non re⸗
linquit᷑ pꝛo peccatis hoſtia.de pe. diſt.

Fner hechirci..
Irritam quis faciens legem moyſi ſi

ne vlla miſeratioue duobus vel tribus

teſtibus moꝛit᷑.ij. q.iiij · · j. ⁊. c. placuit.
Deutl. xvij. ¶Mat. xviij.ij. Coꝝ. xij.

HGihi vindictam ⁊ ego retribuam.

77

xx ijj. Thob. iij. ⸗ “
Zam ⁊ vinctis cõpaſſi eſtis.⁊ rapi⸗

nam bonoꝛum veſtroꝛũ cum gaudio ſu
ſcepiſtis.xxij.q.iij ·s·j.ibi.rapinam bo⸗

Juſtus aüt meus ex ſfide viuit.xxiiij
q.j.c.que dignioꝛ.ver.ſana.de pe.diſt.

ſecůdldo.
Capitulũu,. x·

Eſtaũt fides ſperandarum ſubſtan⸗
tia rerũ argumentum non apparentiũ.
de ſum.tri.in rubꝛica.Fides.
ide. moyſes grandis factus nega⸗
uit ſe eſſe filium filie pharaonis.de pe.

aut taurox

bi enim teſtamentum eſt moꝛs ne⸗
atoꝛis. xv. diſt. c.

(An ibꝛa enim habens lex futuroꝛum

xxiij. q· j· . f. . ad Rhom. c. xij. Deutj.

iiij.c. in domo. S. Rhoma.j. Abacuch.

ſes commendatur.⁊ diſt.iiij.pꝛe.c.int᷑⸗

¶ EFigde qui vocat᷑ abꝛaam obediuit in

locuz exire quẽ accepturus erat in here
ditatem. de pe. di. ij. c. ſienim. v. pauliſ⸗
per.xxxij.q.iiij.c.quis ignoꝛet.S.Geñ.
Eide Raab meretrix nõ perit cũ in⸗
crequlis.xxxij.q.j:S·fl. Joſue.ij.⁊.vj.
eficiet eni me tempus enarrantem

de gedeon. barach. ſampſon.iepte. da⸗
uid.lvj. di. c. naſci. ibi. Jepte. ⁊c̃.
NHunc autem mulierem appetunt.id
eſt celeſtem.xxiij.q.iiij.c.ſi eccleſia.ibi.

celeſtem hieruſalẽ.de pe.di.iiij.poſt.c

intermittentes.

— —

Auem enim diligit domin? caſtigat

agellat autem omnem filium quem re⸗

cipit.xxiij.q.iiij.c.ea vindicta ꝓ Apoc.

iij. cv.q.v.c.nõ omis.ar.
ꝛopter hoc remiſſas manus et ge⸗
nua diſſoluta erigite et greſſus rectos

facite pedibus veſtris vt non qͥs claudi
cans erret.magis aũt ſanetur.xlix. diſ.
c.j.ver.claudꝰ.⁊ poſt.pᷣ.c.intermitten⸗
tes.

¶ Hoctrinis varijs et pegrinis nolite

„

abduci.xj. diſt. c. nolite.c.fi.xij.di.c. de

his.in pᷣn.in glo.

Ulderipſum quoq; offramus hoſtĩ
laudis ſemper deo.id eſt.fructum labi⸗

£

in ce.

Epit ieſus facere ⁊ docere. xlij.

Alo. xxiiij.q.j. c. omnis. in glo.
ic⸗ Eſdre.vij. Matth.v. et. vij. Jaco.j.
7 ſi

oma. ij.
oneſt veſtrum noſſe temꝑa vł mo
menta.ar.xx vij.q.v·S.j.Luc.vl.
Et eritis mihi teſtes in hieruſalem ⁊
in oĩ iudea ⁊ ſamaria ⁊ vſq; ad vltimũ

di · S· j. xliij.diſt.c.ſacroꝛum.in

tere⸗

7 4
Et
leuet

cioli

igi
ilme
e.
(En
ſoſticca
ſeguiu
ſd⸗
rin.
1
dis/⸗
lcern
ſerom

plen
rutlo
lern.di.
ecane
wliaf
dir depe
ſeca di
1cagece
di..ce
lufldee
han. A
Een
We⸗
ſunran
Coe
ſinc⸗
Ee
nendor
Ahoe
anen
nhe
ui
Pogtte
boptſe

Wo⸗
e. int⸗
giitin
tinhee

5.Beß,

nmtcäin⸗
l.a.y..
ronten

mnis
Gaci.

ſtiga
Genne
M.

moctge⸗
z uns
gcuudi
l.di.
miner⸗

.

1 Mite
Rde

shofi
un hbe

Cer.l.
ſoumn..
ing.
zip

aymo⸗
l.
ſlen⸗
ylune

Actus

terre. xj. q.iij.c. extimant. Lu. xxiiij ·x

¶ Et cum hec dixiſſet videntibus illis
eleuatus eſt. de conſe. di.iij.c.fi.⁊ di.v.
c.ieiuniũ.in fi.⁊.c.penul.in ſi.lxxvj.di.

Sic veniet quemadmodum vidiſtis
eum euntem in celum ·-in glo.in.v.oꝛa

Aun rdiſer eeitae .

¶ Et oꝛantes dixerunt.tu domine qui

noſti coꝛda oim oſtende quem elegeris
ſequitur. ⁊ cecidit ſoꝛs ſuper Mathiã
xxj. di. c.j.in pᷣn. xxvj. q·. ij · S. j. .ca.nõ
ſtatim. ⁊.c.non exemplo:j·c.iiij.
Et ſuſpenſus crepuit medius.ſ. Ju/
das. j.q.j.c.qui ſtudet.xiij.q.v.c.ſi nõ
licet.in pn.c.tu dixiſti.de pe.di.iij.c.in⸗
ter omnia.S. Mat.xx vij.

(Ca. ·

Et factus eſt repente de celo ſonꝰ tã⸗
q́; aduenientis ſpũs vehementis. ⁊ re⸗
pleuit toram domum vbi erant ſedẽtes
⁊ apparuerunt illis diſpertite lingue tã
qᷓ́; ignis.ſeditq; ſupꝛa ſingulos eoꝛum
⁊ repleti ſunt omnes ſpũſancto et cepe⸗
runt loqui varijs linguis.xiij.di.c.j.et
lxxvj. di. c. Igitur.j.q.j.c.multi.ca. vt
euidenter.xxuij.q.iiij.c.ea vindicta.i fl.
xxiiij.q.j ·S:ſi autem.poſt pᷣn.ibi deſcen
dit. de pe. di. j. c. quantuſlibet. in. iij. glo
ſa.⁊ di.ij.c.dum ſanctam.añ fi.de con⸗
ſecra.di.iij.c.fi.⁊ di.iiij.c.ꝓpꝛie.c.veit.
⁊.c.accepiſti.in glo.⁊.c.multi.in glo.⁊
di. v. c.nouiſſime.in glo.fi.c.ieiunium.
in fi. de cele.miſſa.c.in quadam.⁊ ꝑ Jo
han. An.de magilſ.c.j.in cle.lxxv.diſt.
cj. in gloꝗ. c.iiiß6l. “
ns enim ſicut vos eſtimatis hi ebꝛij
ſunt cum ſit hoꝛa diei tertia.de ↄſe. di.
c. nocte.lxxv. di. c. j. in glo. ⁊ ar. xliiij. di

t omnis quicunq; inuocauerit no⸗

men domini h̊ ſaluus erit.de pe.di. iij.

c.adhuc inſtãt.vltra með.xxxiij.q.j.c.
ꝙ autem.ibi. lege noui teſtamenti. ſu/
pꝛa. Roma. x. l
Quid faciemus viri fratres.petrus
vo ait ad illos.penitentiã inqͥt agite ⁊
baptiʒet᷑ vnuſquiſq; veſtrũ in noie ihu

xpᷣi.⁊ accipietis donũ ſpũſſancti.xxiij.
g.iiij · Sex his oĩbus.de pe.di.j ·S/ecõ⸗
tra.j.de cõſe.di.ij.c.tunc eis.⁊ di.iiij.c.
agunt.c.a quodam.in glo.ibi.apoſtoł
Autee noĩe hin c Phe. Ela x
¶ AQui ergo acceperunt ſermones eius
petri baptiſati ſunt ⁊ appoſite ſunti
die illa anime circiter tria milia.p̃.c. ꝓ⸗
pꝛie.⁊.xxj.di.c.in nouo.xlv.di.c.licet.
j. ⁊.l.di.c.fidelioꝛ.in ſi.
(Car MII.

ü

¶ Beus abꝛaam. deus Iſaac ⁊ de Ja
cob.xxxij.q.iiij. ca.recurrat.poſt pᷣn.S.
Exoð.iijc. vij.
WPenitemini ⁊ cõuertimini vt deleã⸗
tur peccata veſtra.p̃ᷣ.ca.agunt.S.ca.ij.
Eccle.x vij. Eʒech.xviij. Matthei. iiij
Mar.j.Lu.xiij.Apoca.ij. UMUDẽ

Multitudinis credentium erat coꝛ

vnum ⁊ aima vna.nec quiſqᷓ; eoꝛũ que

poſſidebat aliqͥd ſuũ eſſe dicebat ſʒ erãt
ilłoia cõmunia. viij. di · S. . j. q. ij · -j.
⁊.xij.q.j.c.ij.⁊.c.ſcimus.c.qꝛ tua.⁊ ⸗
de rebus. de ſum. tri. c. damnam⸗. Hie⸗
re.xxxij.Eʒech.vj.j. Netri.iij. Eſa.vij
Amos.v. Ps.cxvj. Nꝛouerbio.xvij.

Roma.xij. .
¶ Neq; em quiſqᷓ; egens erat int᷑ illos
quotq̃t enim poſſeſſoꝛes agroꝛũ aut do
moꝛum erant vendentes offerebãt pꝛe⸗
cia eoꝛũ q̃ vendebant ⁊ ponebãt añ pe /
des aploꝛum.xij.q.j.c.ij.⁊.c.videntes
j. q.ij · S⸗ verum. Deut᷑.xvy.
Biuidebant auteʒ ſingula ꝓut cuicq;
opus erat.xxxij.di.c.ſiqui.xij.q.j.c.qͥ.
c.quia tua.Thob.j.
—„ (CE: VS

Anania cur temptauit ſathanas coꝛ
tuum mentiri te ſpũiſancto.ſequit᷑. au //
diens Ananias hec verba.cecidit ⁊ ex⸗
pirauit. ſequitur. Dic mihi mulier.ſi tã
ti pꝛecij agrum vendidiſti. At illa dixit
Etiam tanti.ſequitur. Ner manꝰ auteʒ
apoſtoloꝛũ fiebant ſigna ⁊ pꝛodigia mł
ta in plebe.xx vij.di.c.quod interroga⸗
ſti. ⁊. j. q. i · · j. . xij. q.j.c.ij.⁊.xvij..j
c.ananias.xxiij.q.iiij.poſt.c.ꝙ chiiſtt

eeeeeee

⁊. c. ea vindicta.in fi.⁊.q.fi.c.legi. ⁊.c.
occidit.de conſe.di.v.c.penul.infi.

agis autem augebat᷑ in dño cre⸗

entium multitudo ita vt in plareis eij⸗
cerent infirmos. ⁊ ponerent in lectulis

T grabatis vt veniente petro ſaltẽ vm⸗
bꝛa illius obumbꝛaret quenqᷓ; illoꝛuʒ ⁊

liberarent᷑ ab infirmitatibus ſuis.lxxix
di.c.ſi tranſitus.in glo.
Obedire opoꝛtet deo magis qᷓ; hoiĩ⸗
xv.q.vj.c.iuratos.de ſentẽ.ex.ca. rela

ectu conſilij quoniã digni habiti ſunt

ꝓ nomine Jeſu contumeliaʒ pati.xxiij

nimium.ibi.ſepe mali ꝑſecuti ſunt bo/

“

Ca. VI..

Non eſt equum derelinquere nos

verbum dei miniſtrare menſis. xciij.
di. elegimus. in fl.

ſtoloꝛum ⁊ oꝛantes impoſuerũt eis ma

e

nus.xxj.di ·S:j.in fi.xciij.di.c.diaconi.

vij.c.dominus.

Et elegerunt ſtepyhanum ⁊ philippũ

ſequitur. Nicolaũ aduenam anthio/

cenum. xxiiij. q.iij. c. quidam. v. Nico⸗
laite.ij. q. vij.c.non omnes.xiij.q.ij.ca.
ſoꝛoꝛ.ibi philippus. =

(Ta VI.

Eodem tempoꝛe natus eſt moyſes ⁊
gratus deo ⁊ nutritus eſt tribꝰ mẽ⸗
ſibus in domo patris ſui.expoſito autẽ
illo ſuſtulit eũ ſilia pharaõis ⁊ nutriuit

eũ ſibi filium. de pe.di.ij·· opponit᷑. in

Et eruditus eſt moyſes in oĩ ſapien⸗

ꝗegyptioꝛũ.xxxvij.di · Sſed econtra.

7.·. q de menſa.⁊.c.turbat.

¶ Ego ſum dñs deus tuus patrũ vr̃o⸗

rum de' abꝛaam. deus Jſlaac ⁊ de Ja
cob.xxxij.q.iiij.c.recurrat.in pᷣn. S. iij.

¶ Solue calciamẽta pedũ tuoꝛũ.locus
em iu qͥ ſtas terra ſancta eſt. depe.di. j.

4.

Et illi quidam ibant gaudentes a cõ

os ſtatuerunt ante conſpectũ apo⸗

Actus

ca. ſunt qui arbitrantur. in glo. S. Exo⸗

¶Aið ⁊ induxerunt ſuſcipiẽtes patres
veſtri cum Jeſu.id eſt Joſue in poſſeſſi
onem gentium quas expulit deus a fa⸗
cie patrum veſtroꝛum vſq; in diebꝰ da⸗
uid.xx viij.q.viij.ca.ſi de rebus.ibi.vi
dete ablatum eſt reglaum.
Etteſtes depoſuerunt veſtimenta
ſua ſecus pedes adoleſcentis qui voca
batur Saulus.il.di · /econtra.lxxviij.

di ˖5 hoc regulare.

K VIIH

⁊ cum baptiſatus eſſet adherebat phi⸗
lippo.j.q.j.c.multe.ver.ſacramentum
ſymon.q.iij.c.ſaluatoꝛ.ibi.ad fidem ac⸗
6 um audiſſent apoſtoli q̃ erant hie /
roſolymis.quia recepit ſamaria vᷣbum
dei. ſequitur. tunc imponebant manus

ſuper illos ⁊ accipiebant ſpũmſanctuʒ.
xxſ. di. c.j. vᷣ.pꝛeſbyter.de conſecra.di.
y. c.manus.⁊ di.iiij.hi de quibus.iĩ glo
ſ.q.j.c.dedit.de ſacra vnctl.ca. vnico.

Cum autem vidiſſet ſymon quia per

impoſitionem manus apoſtoloꝛum da
retur ſpũſſanctus obtulit eis pecuniaʒ
dicens. date mihi hanc poteſtateʒ vt
cuicũq; impoſuero manus accipiat ſpi⸗
ritumſanctum. Petrus autem dixit ad
eum.pecunia tua tecum ſit in perditio⸗
nem.quia donum dei exiſtimaſti pecu⸗
nia poſſideri.non eſt enim tibi pars ne⸗

q; ſoꝛs in ſermone iſto.coꝛ em tuum nõ

eſt rectum coꝛam deo. penitentiam ita⸗
qꝙ; age ab hac nequitia tua ⁊ roga deuʒ

„

foꝛte remittatur tibi hec cogitatio coꝛ⸗

dis tui in felle enim amaritudinis ⁊ ob

ligatiõe iniquitatis video te eſſe.xxvij.
di. ca.quod interrogaſti.j.q.j.c.petrꝰ.
ca.qſquis.c.eos.c.placuit.ij.c.nullus
epiſcopus.c.quos conſtiterit.in glo.et
c.reperiuntur.c.qui ſtudet.c.cuʒlique⸗
at.c.iudices.c.fertur.q.iij.c.ij.ſaluatoꝛ
poſt pꝛin.xxiiij.q.iij.c.quidam.in pꝛi.
⁊ · ꝓſed qui.de conſecra.diſt.iiij.c.non

dubito,. de ſymo. ca. non ſatis. ca. con⸗

Tunc ſymon. ſ.magus ⁊ ipe credidit

le.

bil

iſic

cſt
ic

1
1e
ſen ſib
ſeguin
donn
d
iſhe
Mhe
lſtiſee,

(bus⸗

Kcon
wzt
apn
itin
ℳ.
Hiniun
penid
nprd

io
MWd

eſtaur
turae
it the
losy

Mo

Gr
omine
Aiinen

(ensel

Atenil
Wine⸗
Gend
ſonde
Ee⸗

egedide
MenuE
enee⸗

mie
mn

Nanns

nlnag.

a N,

nsigo
vic,

visper
um de
wunia;
ne N
chiatſp⸗
hdirtad
heliv⸗
ipean⸗
molr
Munn to
umnian⸗
aade,
no ⸗
nione⸗
ce.
uluis
1go.
zique⸗
ſauato
1,M
/Cl⸗

Actus
ſule.c.ſicut pꝛo.⁊·S·his ita.q.vij.ca.ij.

trus. hic dicet tibi.quid te opoꝛteat fa⸗
cere.ſequitur. Confeſtim igitur miſi ad

ibi.ſequens ſanctos apoſtolos.⁊ in. v⸗

beo.ſimonis.⁊.c.requiritis.
Aanz ouis ad occiſionem ducteſt.
⁊ſicut agnus coꝛam tondente ſe ſineuo
ce.ſic non aperuit os ſuum.de peni.di.

ij. c. ſi enim. vltra pᷣn. S.Eſaie.liij.

Et ſubito circũfulſit eum lux de celo
⁊ cadens interram audiuit vocem dicẽ
tem ſibi. Saule ſaule quid me ꝑſequerl!

ſequitur. Et tremens ac ſtupens dixit.

domine quid me vis facere.ſequitur.

Surrexit autem Saulus de terra aper

tiſq; oculis nihil videbat. ſequitur.
Nade.quoniam vas electionis michi

eſt iſte.vt poꝛtet nomen meum coꝛã re⸗
gibus ⁊ gentibus ⁊ filis iſrael.ſequit᷑.
Et confeſtim ceciderunt ab oculis eius
tanqᷓ; ſquame ⁊ viſum recepit ⁊ ſurge
tutus eſt a deo iudex viuoꝛũ ⁊ moꝛtuo⸗

baptizatus eſt.j.q.vij.c.ij.in.v.pecca⸗

uit in glo. ⁊.q.ij ·S· verum.ibi.paulus.

xxj. di.c.quãuis.xxij.di.c.ij.in pᷣn.xxiij
di. c. diſpenſatio. xxiij.q.iiij.c.ecce.⁊.c.
nimium.ibi.paulum ⁊c.c.diſplicet.de
peni. di. ij. c. ſi enim. v. paulus. diſt. iij.
ca.pꝛoductioꝛ.in ver.pena.de conſec̃.

gielg1. eos. .—
IAn ioppe autem fuit quedam diſci⸗

ꝗ nomine tabita.ſequitur. Factum

tur.⁊ conuerſus.ſ.petrus ad coꝛpus di

xit.thabita ſurge. At illa aperuit ocu/

los ⁊ viſo petro reſedit.j.q.j.ca.tenea/

mus.xxiiij.q.fi.c.petrus.

Ca⸗ X:

— ..

MWir autem quidam erat in ceſaria
nomine Coꝛnelius centurio religioſus

⁊ timens deum cuʒ omni domo ſua. la⸗

ciens elemoſinas multas.ſequit᷑ Dixit
autem illi.ſ.angelus.oꝛatõnes tue ⁊ ele
moſyne aſcenderunt in memoꝛiaʒ in cõ

ſpectu domini.xx vj.diſt. deinde.in fi.ij
q.vij.c.non omnes.de conſe.di.iiij.ca.
non dubito. Thob. xij. ll
Ecre nunc mitte viros in Joppen.⁊

P .
eſt autem vt infirmata moꝛeretur.ſequi

accerſi ſimonem qui cognominat᷑ e/

te ⁊ tu bene feciſti veniendo ad nos.ij.
Wc vetrus .g Pec inſt.
7 Aperiens autem os ſuum dixit. In
veritate comperi quoniam non eſt per⸗
ſonarum acceptoꝛ deus.j.q.vij.poſt.c.
tali.de pe.di.iiij.c.ſi ex bono.poſt pᷣn.
ſupꝛa ad Roma.c.ij.Leui.xix.Galla.
j. Eph. vj. Col.iij. Jaco.ij.j. Me. j.
BSegc in omni gente qui timet eum et
operatur iuſticiam acceptus eſt illi.xx⸗
xij.ꝗ·iiij · S· his.de inſti.c.ad decoꝛem.
los ſcitis quod factum eſt per vni⸗
uerſam iudeam verbum incipiens a ga

lilea poſt baptiſmmum quod pꝛedicauit
Zohannes Jeſum a naʒareth quomõ
vn xit eum deus ſpũſancto⁊ virtute.de

ſacra vncij.c.vnico.
Et pꝛecepit nobis pꝛedicare populo

⁊ teſtificari quoniam ipᷣe eſt qui conſti⸗

rum. xxiij.q.j ·S· j.in fi.qui filij ſunt legi

timi. c.ꝑ venerabilem.ante ſi.S.ij. Thi
mo. iiij
E iuſſit eos baptiſari in nomine Je
Ar

xp̃i. de conſec̃.di. iiij.c.a quodam.l.
diſt. c. fidelioꝛ.in fi.de baptl.c.e..

—

Lum aſcẽdiſſet petrus hieroſolymã
diſceptabant aduerſus illum qui erant
ex circũciſione dicentes.quare introiſti
ad viros pꝛepucium habentes ⁊ mãdu
caſti cum illis.ſequitur. Si ergo eandẽ
gratiam dedit illi deus ſicut ⁊ nobis q́ᷓ

credimus in dominum ieſum chꝛiſtum

ego quis eram qui poſſem pꝛohibẽ deũ
ij.q.vij.c.petrus poteſtatem.⁊ · S· pꝛe.
Burge petre occide⁊ mãduca.xxxiij
ra vt cognominarent᷑ pꝛimum an/
thlochie diſcipuli chꝛiſtiani.xxiiij.ꝗ.j.

c.rogamus.ibi.pᷣmitus apud nos.

ere. quia milit dominus
2

ca.noli. de pe

Actus

anngelum ſuum. de peni. di. ij. ca. dũ ſan

ctam. in fi.in. v.pꝛedicaret. Gene. viij.

Banieł.iij. Lu.xv.
Eerurauten iratus.ſ.herodes thy/⸗
rijs ⁊ ſydonis.ſequitur.populus autẽ

acclamabat dei voces.nõ hominis.cõ⸗

feſtim autem percuſſit eum angelus do
mini. ⁊ conſumptus vermibus expira
uit. xxiij.q.iiij.c.de thyrijs.de peni.di.

iij · auctoꝛitas.in fi.ca.pꝛoductioꝛ.in
glo. 2. xxiij. q.v.c.quid ergo.

Erzt autem in eccleſia que erat An/
thiochie pꝛophete ⁊ doctoꝛes in quibꝰ

barnabas⁊ ſimon.ſequitur.Miniſtrã

tibus illis domino⁊ ieiunantibus dixit
illis ſpũſſanctus.ſegregate mihi barna
bam ⁊ ſaulum in opus ad quod aſſum⸗

pſi eos.tunc ieiunantes ⁊ oꝛantes im/
ponenteſq; eis manus dimiſerunt illos
xj.di.c.fi.in glo.⁊.lxxv.di.c.j.in gloſa.

⁊. c. ꝙ die. lxx viij.di ·˖ S hoc regulare. lx

querens auertere pꝛoconſulem a fide.
Saulus autem qui ⁊ Paulus. dixit.
ænunc ecce manus domini ſuper te.et
eris cecus ⁊ non videns ſolem vſq; ad
tem pus.⁊ confeſtim cecidit in eum cali
go ⁊ tenebꝛe.xlv.di · Sſalomon.xxiij.q

iiij. poſt.c.quod chꝛiſtꝰ.c.quid crudele
c.qui peccat.ibi.vt diſcant nõ blaſphe

mare.
Vnuan dauid filium Jeſſe et virum
m coꝛ Veum ja i a xigaiſ.
1. diſt. ij ˖ Sopponitur. cir

ca mediũ.⁊.c.ſi enim. v.dauid.

¶ Et hec dixit dominus anteqᷓ; dauid
peccaret.ſ.cum repꝛobato Saule mitte
ret Samuelem ad vngendum euʒ in re

8

de peniten.diſt.j.ca.ſunt qui arbitran⸗

xvj.di. vtinam.ar.xxx.di.c.ſ.de ſac
Reſiſtebat autem illis elymas magꝰ

tre gentili.ſequitur. hunc voluit paulꝰ

em. j. Re.xvj. pᷣ.c.ij. in. v. dixit.
Quem me arbitramini eſſe non ſum
ego ſed ecce venit poſt me cuiꝰnon ſum
dignus ſoluere calciamenta pedũ eius.

Bauid in ſua generatõne. ſequitur.

doꝛmiuit ⁊ appoſitus eſt ad pr̃es ſuos

xiij.q.ij.c.ſoꝛoꝛ.
obis autem opoꝛtebat pꝛimum lo
qui verbum dei.ſed quoniam expelliti
illud ⁊ indignos vos iudicat eterne vi⸗
te.ecce conuertimur ad gentes.xxxij.q

77

itaq;.in verbo.tranſlata.in tex.xij.q.j.

c.futuram.in pᷣn.in tex.de renun.c.Ni⸗
ſi · .· ꝓpter maliciam. Eſa.xlix.

Wuonian per multas tribulatõnes
opoꝛtet nos intrare in regnum celoꝛum

j.q.iij.c.ſaluatoꝛ.in pꝛin.S.ij.Choꝛin.

Cag KV-—

Et nihil diſcreuit inter nos ⁊ illos ſiĩ

de puriſicans coꝛda eoꝛum. de conſeẽ.

ec perus. .
¶ Eotuma ſeculo eſt.ſequitur.abſti/
neant ſe a contaminationibus ſimula /
croꝛum ⁊ foꝛnicatione ⁊ ſuffocatis ⁊ ſã⸗

guine.xxx.di.c.ſiquis carnem.

¶Et ecce diſcipulus nomine Thimo⸗
s filius mulieris vidue fidelis.pa⸗

ſecum pꝛoſiciſci ⁊ aſſumẽs circũcidit eũ
ꝓpter iudeos qui erãt in illis lod.xxxv

eix. c. ſententiam. in glo.

Factum eſt autem euntibus nob ad

ſpũm phitonem obuiare nobis.q̃ que/

ſtum magnum pꝛeſtabat dominis ſuis
diuinando. hec ſubſecuta paulũ ⁊ nos

clamabat dicens. Iſti homines bui dei
excelſi ſunt qui annunciant vobis viaʒ

ſalutis. oc autem faciebat młtis die⸗
bus. dolens autem paulus ⁊ cõuerſus
dixit ſpiritui pᷣcipio tibi in nomine ieſu

chꝛiſti exire ab ea. ⁊ exijt eadem hoꝛa.

xx vj. q.ij.c.illud.in fi.cum glo.de cõſe.

di. iiij. c. nullus autem.in fi.ca.ſi nõ ſan

GC Ven os nos publice indemnatos ho/

ij.in verbo.ſocietate.xxxv.q.j·· hac

oꝛationem puellam quandam habẽteyʒ

erat
lt
uit
ſeguil
nur⸗
goo.

Ver

S
ſaf
Rd.

G
fn
omnie
lt,
lloyen

Nri⸗
nte⸗

Pi
Cllen
feſſpe
loonon
ovos
ndee
Kino⸗
(Won
Gdece
ae
N
in

ſios

humlo
Npellg

her
ngj.
nc Hi⸗

hnes
Dhoin.

llos i
conlce.

. W/
sſimnh/
anstli⸗

ino⸗
ls A⸗
ahe⸗
cdi
o. kn

snched
hewbat
,/
nns iss
ios
fuide
de
1s .
ſis
neſein
hecoſe.
ſnöſen

cosbo/

mines romanos miſerunt in carcerem.
⁊ nunc occulte nos eijciunt.x.di.c.ſi in
adiutoꝛiumxxij.c.
(Ta. xVNI.

.— —õ

xliij.di.c.j.in vᷣbo ſemiuerbius.

veſtra inueni aram in qua ſcriptum
erat ignoto deo.quod ergo ignoꝛanteſ
colitis hec ego annuncio vobis. Deus

qui fecit mundum ⁊ omia que in eo ſũt

ſequitur.in ipᷣo enim viuimus moue/
mur ⁊ ſumus.xxx vij.di.c.turbat. cum
glo.⁊.xx vj.q.ſi.c.non obſeruetis.in ſi.
⁊. xxiij.q.jS·j.in ſſi. ”ßMUD

¶ Ded necqʒ ſi ſpũſſanctꝰ eſt audiuimꝰ.

j.q.j.c.dedit.in glo.de conſe.di.iiij.ca.
hi de quibus.in glo.
¶ In quo ergo baptilati eſtis q̃ dixe⸗
runt in iohannis baptiſmate.de conſe.
di. iiij.c. aliud.in glo. .
Chi⸗ auditis baptiſati ſunt in nomĩe
domi ieſu.e.di.c.a quodam.⁊.j.ca.de⸗
dit. S. c. viij.⁊.x. MM
¶Et cum impoſuiſſet manus ilł? Pau⸗

de guibus. in glo.
ant credentiũ veniebant confi
tent

q;. in fi. Mat. iif. D
Tentauerunt autem quidam de cir⸗
cuũuenientibus iudeis exoꝛciſtis inuoca
re ſuper eos qui habebant ſpiritus ma

los nomen domini ieſu dicentes. adiu⸗
ro vos per Jeſum quem paulus pꝛedi⸗
cat.de conſe.di.iiij.c.nullus aſit.in fi.⁊

c.ſi non ſanctificatur.

olite turbari anima enim ipiꝰ i eo
eſt. de conſe. di. v. c. penul.in fi. ibi. mi⸗
racula.iij. Re. xvij. ⁊.iiij. Re. iiijj.
Bummõ conſummem curſum meuʒz

ca. cum tim.

Auid vult ſeminiuerbiꝰ hic dicere.

Sꝛeteriens enim videns ſinulac

lus venit ſpũſſanctus ſuꝑ eos.pᷣ.ca.hi.

es actus ſuos.de peni.di.j/S. deni⸗

Tminiſterium vbi.de conſecra. di.iiij.

eundus ſum a ſanguine oim. non
em̃ ſubterfugi quominus annunciareʒ
omne ↄſilium dei vob.xliij.di. ca. ephe
ſijg.de regu.iur.c.penul.
ttendite vobis ⁊ vniuerſo gregi iĩ

quo ſpũſſanctus poſuit epos regere ec⸗

cleſiam dei. quam acquiſiuit ſanguine
ſt uo. xxiiij. di ·S. iij. c. legimus. xcv. di. c.
ecce.vij.q.j.c.ſuggeſtum.xxxiij.q.ij.c.
agmonere. in fi.
rgentũ ⁊ aurum ⁊ veſtẽ nulliꝰ con
cupiui ſicut ipi ſcitis.qm̃ ad ea q̃ michi
opus erant ⁊ his qͥ mecum ſunt miſtra
uerunt manus iſte. omnia oſtendi vobᷣ
qm ſic laboꝛantes opoꝛtet ſuſcipꝑe inſfir⸗
mos.xvj.q.j.c.pᷣdicatoꝛ.xcj.di:s:j.⁊.x
q.iij.c.cauendum.xxj.q.j.c.et.j.q.ij.c.
ſacerdos.ante fi.de reſcrip.c.penul. in

glo dDe con. di. v. c. nunqᷓ;.poſt pᷣn. de cẽ

ſi.c.cum aplus ne cleri.vel mo.ca.j.Sj.
Theſſa. c. ij.
Ac meminiſſe vbi domi ieſu quoniã
ipᷣe dixit. beatius eſt magis dare qᷓ; ac⸗
cipere.pᷣ c.pᷣdicatoꝛ.de cele.miſſa.c.cũ
marthe.de ſymo.c.⁊ ſi qſtiones.in glo.

AVirum cuius eſt ʒona hec ſic alliga⸗
bunt in ieruſalem iudei.⁊ tradẽt in ma⸗
nus gentiũ.xxiij.q.iiij.c.nimiũ.ibi.tra
diti ſunt ab homibus humane ptãti.
¶ QAuerentibus aũt eum occidere nun
ciatum eſt tribuno cohoꝛtis qꝛ tota con

fundit᷑ hierlm.qui ſtatim aſſumptis mi

litibus ⁊ centurionibꝰ decurrit ad illos
xxiij.q.iij.c.maximianus.⁊·S·pᷣcedẽti.

Ego ſum vir iudeus natꝰ tharſo cili

cdéc. nutritus in ciuitate iſta ſecus pedeſ
ganalielis. eruditus iuxta veritatẽ pa⸗

terne legis.xxiij.q.j.c.paratus.ibi.i le⸗
ge eruditus eſft.
Er cum funderet᷑ ſanguis ſtephani
teſtis tui ego aſtabam ⁊ ↄſentiebã ⁊ cu⸗
ſtodiebam veſtimenta interficientium

illum. l. di. S econtra. .
¶Mci anrinriſleteum ſpaulumnlof

””

Epiſtola Jacobi

Ddixit ſibi aſtanti centurioni. Si hoiem

romanum indemnatum licet vobis
gellare. x. diſt. c. ſi in adiutoꝛium.ſupꝛa
c.xvj.
(TCa. ⸗XXIII.

Percutiet te deus paries dealbate
⁊ tũ ſedens iudicas me ᷣm legem. ⁊ cõ⸗
tra legem iubes me percuti.⁊ qui aſta⸗
bant dixerunt.ſummum ſacerdotẽ ma⸗
ledicis.dixit autem paulus.neſciebam
fratres qꝛ pꝛinceps eſt ſacerdotum.ſcri
ptum eſt em.pᷣncipem.S.Exoð.xxij.et

2

ꝓducas paulum in concilium.tu vone
credideris.inſidiantur enim ei ex eis vi
ri amplius q; xl.xxiij.q.iij.c.maximia⸗

nus.Spᷣcedenti.in fi.q.v.c.de occidẽ⸗

dis. ij. q.j.c.ſi peccauerit.in.ij.glo.

ppello. lxxx. di. c. j. in glo.
Jq.vij.c.catholicus.in glo.
d quos reſpondi quia non eſt con⸗
uetudo romanis donare aliquem ho⸗
minem pꝛius qᷓ; is qui accuſatur pꝛeſen
tes habeat excuſatoꝛes locumq; defen⸗
dendi accipiat ad abluenda crimina.xx
q.ix.c.omnia.c.ſe.c.abſens.⁊.cC.ſi.

¶ Et multos ſanctoꝛum ego in carceri⸗
bus incluſi.a pꝛincipibus ſacerdotum
poteſtate accepta.xxiij.q.iiij.c.nimiũ.
ibi.traditi ſunt apoſtoli ab hominibus
humane poteſtati.

¶ Arautem iudicatum eſt nauigare

eum in italiam ⁊ tradi paulum cum re⸗
liquis cuſtodijs centurioni Julio. ſeqͥ⸗
tur.⁊ cum multis diebus tarde nauiga
remus.⁊ vix veniſſemus cõtra gnyduʒ
pꝛohibente nos vento adnauigauimꝰ
crete.vij.q.j.c.aduerſitas.

Epiſtola Jacobi. (Ca. N1.

1 · j.c.paratus.
udeis conuenit rogare te vt cras
u.

Eatus vir qui ſuffert tempta
tionem quoniam cum pꝛeba
tus fuerit accipiet coꝛonã vi
IVKte quam repꝛomiſit deus di⸗
ligentibus ſe.de renũ.c.Niſi ·S· verum
Dinne datum optimum ⁊ omne do⸗
num pfectum deſurſum eſt deſcendens
ꝗapatre luminum.j.q.ij.c.qᷓ; pio.de pe.

Di. iiij. c. ſi ex bono.in vbo.apoſtolicaʒ.

in glo. de deci. c. tua.iij.
ra em viri iuſticiam dei nõ operat᷑

ie ote autem factoꝛes verbi non au

ditoꝛes tm̃ fallentes voſmetipᷣos.qꝛ ſi
quis auditoꝛ eſt verbi ⁊ non factoꝛ hic
compꝑatur viro conſideranti vultuʒ na
tiuitatis ſue in ſpeculo.de peni.di.ij.c.
ſi enim. v.liberi. Roma.ij. Mat.vij.j.

Elſdre.vij.Act.j.

Siquis autem putat ſe religioſuʒ eſ⸗
ſe.non refrenans linguam ſuam ſed ſe/
ducens coꝛ ſuuʒ huius vana eſt religio
v.q/iiij.c.in loco.j.Pe.iij.

uicunq; autem totam legem ᷣua⸗
uerit.offendat autẽ in vno factꝰ eſt oim
reus.pᷣ.v.liberi.⁊.de pe.di.v.ca.j. vl⸗
trapᷣn. ⁊.c.fi.⁊ de conſecra.di.ij.c.ego.
in.j.glo.de regu.iut.c.defleat. .
¶ Judiciũ em ſine miſericoꝛdia illi qui
non facit miſericoꝛdiã.xxiij.q.iiij · S p⸗
cepta.ij.q.vij·S· Item obhjcit᷑.
Sic ⁊ ſides ſinon habet oꝑa moꝛtua
eſt. j.q. j.c.fertur.c.ſicut vrgeri.⁊.S/op
ponitur.de pe.di.ij.c.ſi em.vltra pᷣn.et
di iij · · illud.de ſacra vuctl.c.vnico.
Et demones credunt ⁊ ↄtremiſcunt

pce c. ſi em. vltra pᷣn.
onne diuites ꝑ potentiam oppꝛi /

munt vos.⁊ ipᷣi trahunt ad iudiciũ.xj.
BSimilit aũt ⁊ raab meretrix nõne ex
opibus iuſtificata eſt.xxxij.q.j·S·ſi.

KCaa m.
n multis em̃ offendimꝰ oẽs.pᷣ.ca.ſi
em.vltra pᷣn.⁊ in fi.⁊ in vbo.excepto.⁊
de pe. di. iij. c. adhuc inſtant.añ fi.

np
lype
.

e
A
ſter/

M

la

c
Rf

ene
on
ſedi

4
X
10n
diſ
1d
nin⸗
ie

bilis

perte
ſsſe
lian.

npen
od
näyvi
di⸗

ſens

afna/
toin
1.
(/.

iai
heoh⸗

nor
nco
nin
mio.
nichnt

ooi/
ſc

hoetr

—,,iVͥ
=

leplo⸗⸗
fi

¶ Siquis in verbo non offendit hicꝑ⸗

fectus eſt vir.pᷣ.c.ſi em.in vᷣbo.impia.
in glo. Ecci.xix.⁊.xxv.

¶ Adulteri neſcitis quia amicicia hui⸗
mundi inimica eſt deo.quicunq; g vo/
luerit amicus eſſe huius ſeculi. cõſtitui

tur inimicus dei.xxiiij.q.iiij ·S· ex his

omnibuPuu. H
Ece nunc qui dicitis hodie aut cra⸗
ſtino ibimus.ſequitur.qui ignoꝛatl qͥd
erit in craſtinũ.xxiiij.q.iij.c.coꝛripiãt᷑.
Si dominus voluerit aut ſi vixeri⸗
mus faciemus hoc vel illud.xvj.q.j.c.
in narrochia .
ti peccatum eſt illi.pᷣ.c.ſi em. vltra pꝛi.
£ : „VI

Ante omnia fratres mei nolite iura/
re ꝑ celum.neq; ꝑ terram.neq; per alið
quodcunq; iuramentum.ſit autem ve⸗
ſter ſermo eſt eſt.non non.ij.q.v. c.j.et
ij.⁊.xxij.q.i:S.j.⁊.c.in nouo.de iureiu⸗

ran.c.etſi chꝛiſtus. Mat. v.
nfirmatur aliqs in vobis. inducat
pᷣſbyteros eccleſie ⁊ oꝛent ſuper eũ vn⸗

gentes eum oleo in nomine domiĩ.⁊ oꝛa
tio fidei ſaluabit infirmum. xcv.di.S·
ſed iſtud.⁊.c.illð.de ſacra vnctl.c.vni⸗
co.in pᷣn. de ver.ſig.c.queſiuit.in glo.
Konfitemini alterutruʒ peccata vr̃a
⁊ oꝛate ꝓ inuicem vt ſaluemini. de pe.
di. j. c. agite.in glo.⁊·S/ecõtra.j.in tex.
⁊ di. fi. ⁊ di. v. in ſumma.xxv.diſt · S· cri
minis.de tranſac.c.veniens.in glo.⁊.x
q.j.c.quia ar j/in expoſitionibus.in v.

non debeant.
helyas homo erat ſimilis nobᷣ paſſi
bilis.⁊ oꝛatione oꝛauit vt nõ plueret ſu
per terraʒ.⁊ non pluit annos tres ⁊ mẽ
ſes ſex. ⁊ rurſuʒ oꝛauit.⁊ celũ dedit plu
uiam.⁊ terra dedit fructum ſuum.xxiij
g · iii · · ſed obijcit᷑.iij. Re.xvij.⁊.x viij
CC901

Scienti ergo bonũ facere ⁊ nõ faciẽ⸗

ſpicere · in expoſitionibꝰ. in
vbo. angeloꝛum.

gq A1I.

¶ Aos autem genus electum regale ſa
cerdotium.gens ſancta.populus acqͥſi
tionis.vt virtutes annuncietis.eiꝰ qui

de tenebꝛis vos vocauit i admirabłe lu
mẽ ſuũ.de ſacra vnc.c.vnico.de elec.c.

fundamẽtuʒ.li.vj.ar.xc vj.di.c.j.in ſi.
Ec. fi.vj.q.j.c.beatus.ibi.pꝛecipiebat.
¶ Subiecti eſtote omni humane crea/
ture ꝓpter deum.ſiue regi q̃ſi pcellenti
ſiue ducibus tanqᷓ; ab eo miſſis ad vin⸗

dictam malefactoꝛũ laudem vo bonoꝛ

xj.q.j.c.magnuʒ.q.iij.c.imꝑatoꝛes. in
verbo.iuſſit.xxiiij.q.iiij. c.queſitam.ij.
q.vij·S· Item cum balaam. ante ſineʒ.
de maio.⁊ obe.c.ſolite.de homici.c.po
ſtulaſti. xx v.q.j.c.ſatagẽdum. Ro.xiij
eũ timete regem honoꝛate. viij. di

ſtin.c.j.ibi.regem veremini. Rom.xij.

Eph. vj.

2
„

¶ Serui ſubditi eſtote omni tpe domi⸗

nis.liiij.di · S hoc tamen.in glo.⁊.xj.q.
¶ Chꝛiſtus paſſus eſt ꝓ nobis vob̃ re/
linquens exemplũ vt ſequamini veſti⸗
gia eius.ſequit᷑.vt peccato moꝛtui iuſti
cie viuamus.il.di.c.ieſus.xvj.q.iij.ca.

poꝛro.in fi.de cele.miſſa.c.cuʒ marthe.

Sex eo.viij.q.j.c.olim.de pe.di.j.ca.

poteſt fieri. in ſi. xxiij. di. c. ij.

—à

Aui peccatũ non fecit nec eſtinuen⸗-

tus dolus in oꝛe eius. de pe.di.ij. ca.ſi
em.vltra pᷣn.de conſe.di.iiij.c.ꝑ aquaʒ

c.ſilius.ij.q.viij.poſt.c.teſtes.ibi.inno
cõdemnare.j. Joh̊.iij.Eſa.liij.

Aui cuʒ malediceret᷑ non maledixit.

cum pateret᷑ non cõminabat᷑.xlv.di.c.

epᷣm.p.c.ſi em.vltra pᷣn.
RAn peccata noſtra ipᷣe ꝑtulit in coꝛ⸗

poꝛe ſuo ſuꝑ lignum.p.c.ſi em.iᷣ. JZeRe

ſus. Eſa.liij.

9 I:

BSñm aüt xp̃um ſanctificate tn coꝛdi

Nauem deſiderãt angeli p⸗

Agdminiſtrat deus.j
Bloꝛiſficet autem deum in iſto nomi-
ne quoniam tempus eſt vt incipiat iudi
cium a domo dei. l. di. c. ⁊ purgabit.

Epiſtola

bus veſtris parati ſemper ad ſatiſfactõ
nem omni poſcenti vos ratõem de ea qᷓ
in vobis eſt ſpe. xxx vj.di.c.ecce.añ ſi.

deſacra vnct.c.vnico.
uia et chꝛiſtus ſemel ꝓ peccat no⸗

kris moꝛtuus eſt iuſtus ꝓ iniuſtis. de
cõſecra.di.ij.c.ſemel.j.⁊.c.iteratur.in

Hn. di .c. ſuſſicit cxxii. di ca vlh. h.

gq.j.c.ſuggeſtum.in vᷣbo.ꝑtulit.S.c.pᷣ.

Kwando expectabant dei patientiã
in diebus noe quando fabꝛicaretur ar⸗

ca in qua pauci.id eſt. octo anime ſalue

facte ſunt per aquam. vj. diſt · · fi. in v/

bo.extinctum.xlvij.di.ca.qᷓ;tumlibet.

MOMat. xxiiij. Lu.xvij.

¶ Auod ⁊ vos nunc ſimilis foꝛme ſal⸗
uos baptiſma facit. non carnis depoſi/
tio ſoꝛdium.ſed conſcientie bone inter/⸗
rogatio in deum.de conſecra.di.iiij.c.
verus.

