os.xj.q.j.c.ſacerdotibꝰ.x.di.c.certum

zſuſcipitios.
S ſeduxerit qͥſ vginẽ necdũ ðᷣſpõſatã

oꝛmieritq; cũ ea dotabit eã ⁊hẽbit eã ĩ

— — —GGN

. =-

—

—

AN —

Exodus

vxoꝛẽ. Si pr vᷣginis dare noluerit red
det pecuniã iuxta modũ dotis quã vir⸗
gines accipere ↄſueuerũt.de adulij.c.j
⁊.xxxvj.q.ij.c.tria. Vl

¶ Maleficos nõ patieris viuere. xxiij

q.v.:S·hinc apparet.⁊ i pᷣn.c.ſi nõ licet

—

¶ Moꝛte moꝛiat᷑liiij. di. c. multos. in
S ijs nõ detrahes. p. c. ſacerdotibꝰ.

.Cc.futurã.de hereti.c.cũ ex iiũcto.

.g.

j.c.paratꝰ.v.ſcriptũ ẽ enim.

Becimas ⁊ pꝛimitias tuas nõ tarda
bis offerre.xiij.q.j·S·his ita.in pᷣn.xvj

q. .S· de his. ð ↄſe.di.v.c.q̃drageſima
in fi.de deci.c.tua.ij.

¶ Eꝛimogenitũ filioꝛũ tuoꝝ dabis mi
hi. de voto.c.magne.ſupꝛa.c.xiij.infra

c accuſatio⸗..
HNõ accipies munera q̃ᷓ excecãt pꝛu⸗

dentes et ſi ubuertũt vba iuſtoꝝ. xj. q.

%

„

.den e. di. j. c. ois xpᷣianus:j·c.xj.in

tua.xxvij.q.j.nuptiaxꝝ.in pᷣn.i.iij.glo.
ibi. vñ maledictꝰ.xxij.q.iiij ·S·his ita.

¶ Naupis quoc; nõ milereberis inne
gocio.xxiij.q.iiij.c.ne amiſſo.q.j.c.oĩia
que dixi vobis cuſtodite.xxv.aq.j.c.di⸗

uinis.in n.
¶(¶Ca. xxXIII.
de ad me in montẽ ⁊ eſto ibi.⁊ ſequitur

Ingreſſus moyſes mediũ nebule aſcen
dit ĩ mõtẽ ⁊ fuit ibi.xl.diebꝰ ⁊.xl.nocti

be. lxxx viij.di.c.j.de renũ.c.niſi.añ fi.

ED. .qe rr.

¶ Eacies q; vectes de lignis cethim

v.qſdã:⁊ in fi.de pe.di.j.c.ꝑiculoſe in

Nincipi ppli tui ñ maledices.xxiij.

Applica quoq; ad te aaron fratrẽ tu
im cuʒ filijs ſuis vt ſacerdotio fungaf
mihi. x/ di · S. j. in pᷣn.lxxv. di.c.j.ĩ .
moyſi. MMUM B H

—

¶Mõ ſuſcipies vocẽ mẽdacij.ij.q.vij.

Mõ apparebis in ↄſpectu meo vacu

¶ Hon erit infecũda nec ſterilis in fra

Soluſq; moyſes acceſſit ad dñm. et
ſequit᷑. DLixit aũt dñs ad moyſen.Aſcẽ

qui mittent᷑ ꝑ medias tabulas a ſũmo

vſq; ad ſummũ.ipſaſq; tabulas deaura

bis ⁊ fundes in eis anulos aureos ꝑ qs
vectes tabulata ↄtineant.xxxvj. di · ·

ecce.in pᷣn .c. ſe.

(Ca. G XXVII.
cies ? vectes altaris deligno te⸗

thim ⁊ iduces ꝑ circłos.p̃ ·S·ecce.ĩ pᷣn.

Hec aũt erũt veſtimẽta que faciunt
rõnale.xl. di. c. j. v. vñ in veteri. xxx vj.

di · . ecce. in pn. xxxvj.di.c.penulł.⁊fo2ꝛ

te alia trãſlatio. habet talarem.
¶ Wones aũt rõnali iudicij doctrinã ⁊

veritatẽ que erũt in pectoꝛe aaron.p̃· S·

n pn.

Beoꝛſum vero añ pedes eiuſdẽ tuni
ceꝑ circũitũ ãſi malapunica.facies mi

7„

xtis in medio tintinnabulis vt audiat
ſonitꝰ.qñ ingredit᷑ ⁊ egredit᷑ ſanctuari
um in ↄſpectu dñi ⁊ nõ moꝛiat᷑.xliij.di.

c.j.vᷣ.hinc moyſi.⁊.v.in exodo.

Cũ tuleris de ſanguine qui ẽ ſuꝑ al⸗
tare ⁊ de oleo vnctiõis aſꝑges aaron ⁊
yveſtes eiꝰ.filios ⁊ veſtimèta eoꝝ.cõſe⸗
cratiſq; ipſis ⁊ veſtibꝰtolles adipẽ.xxj

di · · j. in pn. ar. xcyvj.di. c. ſi imꝑatoꝛ.
Odoꝛẽ ſuauiſſimũ in cõſpectu dni.de

2ſe.di. ij. c. nõ opoꝛtet.

E

7

r

(LCa⸗ XXNII

acies labꝛum eneum cũ baſi ſua et

abũt aaron ⁊ filij eiꝰ manꝰ ſuas ⁊ pe
des qñ ingreſſuri ſunt tabernaculum.

xxyj. di .S ecce. inſnnn.ẽ
ae⸗ ⁊ altare de lignis cethim. de
ſe. di. : c. altaria. in glo.

Exodus

naculum federis ⁊ arcã teſtimonij ⁊ cũ
cta vaſa tabernacłi. mẽſamq; ⁊ vaſa eiꝰ
yeſtes ſanctas oleũ vnctõis.de ſe.di.
· c. ij.ipᷣn. ð ſacra vn.c.vno videt᷑ añ ſi.

¶ Hi ſũt dij tui iſrael. de pe. di.iiij. ·ſi
lijs.in v.mendacia. in glo.

Vade deſcende.peccauit pplus tuꝰ
erno ꝙ populus iſte dure ceruid ſit. di

mitte me vt iraſcat᷑ furoꝛ meꝰ ↄtra eos.

deleam eos.faciãq; te in gentẽ magnã
⁊ ſequitur. Ite ⁊ redite ð poꝛta vſq; ad
poꝛtaʒ.⁊ occidat vnuſquiſq; fratrẽ ſuũ
⁊ ſequit᷑.aut dimitte eis hanc noxã aut
dele me delibꝛo tuo quẽ ſcripſiſti.xlv.
di. c. diſciplina. xxiij.q.iiij.c.cũ ſuꝑna.
7· S ãt.poſt. c.guiliʒariꝰ.⁊.c.qͥd cru⸗

dele. ⁊.q.v.poſt.c.reos.xxiiij.q.j.c.nõ

77

efferamꝰ. de. pe. di. j· S· qð ãt. di. ij. c. op

lijs.⁊ de h.l. di · Secõtra.c.ſiquis pᷣpo⸗
ſtera.i fi. xciij.di.ec. diaconi ſunt.in pᷣn.

Cũq; ap ꝓpinquaſſet ſcʒ moyſes ad
Iſtra vidit vitulũ choꝛos.irat itaq;
valde ꝓiecit tabulas ⁊ cõfregit ad radi
cem montis.lxx vj.di.c.ieiuniii.
Aui peccauerit mihi delebo eũ de

Ei Pyumgiaſer cõtinuaſſem.

libꝛo meo.de pe.di.iiij.añ.c.ſi ex bono

(TCa.

Ingreſſo aüt illo ſcʒ moyſe tabnacu⸗

lum federis deſcẽdebat columna nubiſ
loqᷣbat᷑q; cũ moyſe.⁊ ſequit᷑. Cũq;ille
reuerteret᷑ ĩ caſtra miniſter eiꝰ Joſue ñ
recedebat de tabernacło.xxxvj. di. c. ſi.
xj.q.iij.c.ſũmopꝑe. v.hinc ẽ.⁊ꝑ arch;.
de reiudi. c.j.li.vj. .
Cũq; egrederet᷑ moyſes ad taberna⸗
culũ vniuerſa plebſ aſpiciebat ᷑ga moy
ſi donec ĩgrederet᷑ tẽtoꝛiũ.lxxx viij.di.

C.j. v. nonne. =
auuchar aũt dñs ad moyſen facie
99

acieʒ ſicut loqui ſolet homo ad ami

ciũ ſuũ.viij.q.j.c.moyſes.de.pe.diſ.ij.
5.opponit᷑.poſt pᷣn.vᷣ.qũo autẽ.infra.

Numeri. c.xij. Ecce inquit ẽ locus apð

2⁊ ſuauẽ odoꝛẽ dño.ð ↄſe.di.v.c.j.glo.
pce.di. ij. c.nõ opoꝛtet.de.pe. di.

ſola. v. in petra.

meã videre nõ poterl.pᷣce.c.moyſes.in

ij. glo. loquere filijs iſrael.ſupꝛa. c.xiiij.

W cũ foꝛnicati fuerint cũ dijs ſuis ⁊
adoꝛauerint ſimulacra eoꝝ vocet te qͥſ
piã vt comedas de immolatis.xxxij.q.
iiij.c.ſicut ſanctiꝰ.xx vj.q.ij.c.fi.
ec vxoꝛẽ de filiabꝰſcʒ alienigenaꝝ
accipies filijs tuis.ne poſtq; ipſe fuerit

foꝛnicate foꝛnicari faciant nlios tuos ĩ

deos ſuos.xx viij.q.j.c.ſic eni.vltra me

dium v. tu aüt cui placet.cũ.xxxv.q.j.
S.fſ. P in lge.r .
71 zumogenl aſini redimes oue.pꝛi

ogenitũ hilioꝝ tuoꝝ redimes. de voto
c.magne.ſupꝛa.c.xxij.⁊.xiijſ.
Pꝛimitias frugũ terre tue offeres in do
fi. em Guið.⁊.xxx vij.di ·S·ſed ecõtra.

reddis iniquitatẽ patrũ ĩ ſilijs.

e pe. di. iiij. c. qd ẽ qð dicit̃.

¶ Aectes qͥq; fecit de lignis cethim qͥs

veſtiuit auro ⁊ quos miſit ĩ anulos.xx⸗

er

res tabernacli ⁊ lotos aqua indues ſan
ctis veſtibus vt miniſtret mihi.pᷣ.c. ibi

in pin.

adolebit ea.ſcʒ pecoꝛa ſacer⸗
dos ſuꝑ altare ĩ holocauſtuʒ

.C.li 6
benter. ibi. in lege ſacrificiũ.

¶ Nec quicqᷓ; fermẽti aut mellis adole

Hidebis poſterioꝛa mea. faciẽ auteʒ

—

Feẽ ⁊ labꝛũ eneũ cũ baſi ſua ⁊ ſpecu
lum mulierũ.p · S· ecce.in fi.

ectũ ẽ eni ome opꝰ tabernaculi

e. di. j. c. j. in pꝛin. .
„E⸗ Ii
¶App icabiſq; aaron ⁊ filios eiꝰ ad fo

Nteſtinis ⁊ pedibꝰlot aquae

—

Leuiticus

bitur in ſacrificio dñi.hᷣmitias tm̃ eoꝛuʒ
offeretis.xxx vij.di ·S ſed ecõtra.ver.in
euitico. MUMMUNðð
Quicqͥd obtuleris ſacrificij ſale cõdi
es.nec auferes ſal de ſacriſicio tuo.ĩ om
ni oblatione ſal offeres.de ↄſe.di.iiij.c.

ſaol. —
CKa. IEL
¶Si agnũ obtulerit coꝛam dno ponet
manuz ſuꝑ caput victime.vij.di · S· his
ita.ibi.vt de agno.
Cag m.

linquere faciẽs ppłm offeret ꝓ pctõ vi⸗

tulũ.de voto.c.magne.ar.xj.q.iiij.c.pᷣ⸗

ciꝑue.ibi.ad ſubditos.
Si peccauerit pꝛinceps offeret hoſti
am coꝛã dño hircũ de capꝛis imaculatũ
de pe. di. iij. c. inter hec hircũ. in. j. glo.

Si peccauerit aia q audierit vocẽ iu⸗
rantis teſtiſq; fuerit ꝙ ipᷣe videt aut cõ
ſcius ẽ niſi indicauerit poꝛtabit inita⸗
tem ſuam.xxvij.q.ij.ante.c.hec videt᷑.

VIL.

¶ NReſtiet tunica ſacerdos ⁊ feminali⸗
.Cc.j.pꝰ pᷣn.ibi.do⸗

7

büs lineis. de 9ſe. di. j.c.
mino cũ veſtibus ſanctis.

Ignis ãt in altari ſemꝑ ardebit quez

nutriet ſacerdos ſubijciens ligna mane
p ſingulos dies.de ꝑe.di.iij.c.inter hec

le. miſ.c. fi.

PBircũ.j.in.ij.glo.in fi:ibi.terreno.de ce⸗

S (Ca. VII. –D–W=

Sanguine quoq; omnis aĩalis non
Iumetis in cibo.xxx.di.c.ſids carneʒ·

ci. l.di · : ecõtra ibi. in ſacerdotẽ ẽ cõſe⸗
cratꝰ.viij.q.j.cC.in ſcriptur ibi. ſʒ ͥ vo⸗
car᷑ ꝗ dno.⁊ ·. Nume.xvij. c.

¶ Aptauit rõnali in qͥ erat doctrina et

veritas.xx vj.di.c.ecce.in wybun.
Nulit ⁊ vnctiõis oleũ qͥ liniuit taber
naculũ cũ omi ſuppellectili ſua vnxit et
illð ſcʒ altare ⁊ omia vaſa eiꝰ labiumq;
cũ baſi ſua fcificauit oleo.de 2ſe. di. · c.
((Ca.: IX⸗

Si ſacerdos qͥ vnct ẽ peccaucrit de-

¶ Tollite hircũ p pctõ ⁊ vitulum atq;
agnũ anniculũ ſine macula in holocau⸗

ſtum. vj. di. c. his ita. ibi. de agno. ⁊. xx⸗

xj. ꝗ j · S· ſʒ obi cit.ibi Pmiſit. 7 de peni.
Et ꝓ pctõ pplłi offerẽs mactauit hir⸗

m. de pe. di. .c. inter her hircum. ..in

j.glo.in pn. H

Cemnſtg gnian dfo udzani cos

c; filios aaron.⁊ ſequit᷑.Tollite ſacriſi
ciũ qð remãſit de oblatiõe dni ⁊ come⸗

dite illud abſq; fermẽto iuxta altare.qꝛ

ſanctũ ſanctoꝛũ ẽ.⁊ ſequit᷑. Int᷑ hec hir
cum qͥ oblatꝰ fuerat cum quereret moy
ſes exuſtũ repperit.⁊ ſeq. Rñdit aarõ
mihi accidit qð vides.de pe.di.iij.c.in⸗

ter hec hircũ.j.⁊.ij.⁊.j.q.j.c.ſicut eunu

:n ctiftcaboꝛin his qͥ appꝛopinq̃nt
mihi ⁊ in cõſpectu oĩs ppłi gloꝛificaboꝛ
ĩ his qͥ ap ꝓpinquat mihi.p̃ce.c. int hec
hircũ.ij.in v.legiſlatoꝛ.in glo.
Aos aũt nõ egrediemini foꝛes taber
naculi.lxxxi.di.c.ꝓpoſuiſti.poſt pꝛin.
ibi.eſt enĩi vetus. DYU

Et vinũ ⁊ ome qð inebꝛiare põt non

ibetis. xxxv. di · S. j. . c. vinolentũ.
Comedetis aũt in loco ſancto qð da
tum ẽ tibi ſcʒ aaron ⁊ filis tuis de obla⸗
tionibꝰ dñi.et ſequit᷑. Edet in loco mũ⸗
diſſimo tu et filij tui ac filie tue tecũ.tibi
enim ac liberis tuis repoſita ſunt de ho

ſtijs ſalutaribus filioꝛũ iſrael.xxxj. diſ.

c.tenere.ibi.qꝛ ex alia tribu.⁊.pᷣ.c.ꝓpo

ſuiſti. ibi.qꝛ alia tribu ẽ.⁊.c.plurimos.

ibi. generandi facultas legit᷑ attributa.

vVvr. xxvij.q.iiij · · his ita. ⁊.p. c. int hec hir
¶ Zolle aaron cũ filijs fuis.⁊ ſequitnrr unp.
ſtatuitq; aarõ ⁊ filios eiꝰ.xxj. di.c.j.iĩ pn

Muicqͥd aut ruminat ⁊ habet vngu⸗
lam ſʒ nõ diuidit eã ſiẽ camelꝰ int᷑ imun
da reputabit᷑ xxxij.q.j.c.nuptie.in.iij.

gilo

e ulier ſi ſuſcepto ſemine pepitma
ſculũ immũda erit.vij.dieb iuxta dies

2

tur ĩfantulꝰ.ipᷣa vo.xxxiij. dieb mane-
bit in ſanguie puriſicatõis ſue,oẽ ſemñ

ſeꝑatiõis mẽſtrue. die. viij circũcide⸗

Leuiticus

tanget nec ingrediet᷑ ſanctuariũ donec

impleantur dies purgatiõis ſue. Si au

tem feminam peperit immũda erit dua
bus hebdomadibus iuxta ritum fluxꝰ
menſtrui.⁊.lxvj. diebꝰ in ſanguine pu⸗
rificationis ſue.v. di· S· j. ⁊. c. cuʒ enixa.
xxv.q.j·S.his ita.v. Itẽ cũ iuge.⁊.xxx
iij.q.iiij.c.ſi cauſa.de purga.poſt partũ

c.vnico.
6 Cũq; expleti fuerint dies puriſicatio
nis ſue deferet agnum anniculum in ho
locauſtum. ⁊ pullũ columbe ſiue turtu⸗
rem.pᷣ.v. Itẽ cũ iuge.

õ

¶ Homo in cuius cute ⁊ in carne oꝛtus

fuerit coloꝛ ſiue puſtula aut lucẽs quip
piam.id eſt.plaga lepꝛe adducet᷑ ad aa⸗
ron ſacerdotem.xj.q.iij.c.qũo.de peni.
di. .· deniq;. in v. ⁊ lepꝛa. xcv.di.c.ec
ce ibi.iudices eſſe mãdati ſunt.
Et ſigurabat ſacerdotes noſtros qui
iudicant inter lepꝛã et lepꝛã.id eſt. pec⸗
catum et peccatum.ix.q.iij.c. alioꝛum.
Scom Guið.in pᷣ.c.qũo.ad idem.qͥ ſi.
ſunt le.c.ꝑ venerabilẽ.

Bfferat ſcʒ lepꝛoſus ꝑ ſe duos paſſe⸗
es viuos.ð pe.di.j.c. hec idẽ.ibi. ſacri
ficium ex lege offeret.⁊.c.quem penitet

inpn.

¶AVir qui patitur fluxum ſeminis im

lundus erit. ſequit᷑. Air de quo egre⸗
dietur ſemen coitus.lauabit aqua ome
coꝛpus ſuum et immundus erit vſq; ad
veſperam.vj.di.c.j.in.j.glo.xliij.di.c.j.
ante fi. v. vñ bñ ꝑ moyſen.
¶ Si ſanatus fuerit qui hmõi ſuſtinet
paſſionẽ.die.viij.ſumet duos turtures

gut duos pullos columbe dabitq; eos

ſacerdoti. de pe. di.iij.c. inter hec hircũ
in v. nõ relinquit᷑.in glo.ibi.ſicut eſt.
NMWulier que redeunte mẽſe patitur
fluxũ ſanguinis.vij. diebꝰ ſeꝑabit᷑ a vi⸗
ro ſuo.omis qui tetigerit eãẽ immũdus

Ddius

erit vſq; ad veſperã. v. di. c. j. . xxxihj.

i coierit cũ ea vir tꝑe ſanguinis mẽ
ati.immundns erit.vij.diebus.pᷣ.c

In odoꝛeʒ ſuauitatis dño.de conſe.

li:c. nõ opoꝛtet.
Sanguinem vniuerſe carnis non co
edetis.qꝛ anima carnis in ſang uine ẽ

xxxij.q.ij.c.moyſes.ðõ.c.vij.
nima que comederit moꝛticinũ ⁊c̃.
contaminatus erit vſq; ad veſperam ꝓ
Nu. xixc.
„ (Ea. XVIII.
Turpitucinẽ pr̃is tui ⁊ mr̃is tue nõ
diſcoopies ⁊ idem de multis alijs pſo⸗
nis ibidẽ.xxx.q.iij.pitatiũ.c.nõ opoꝛtʒ
xxxv.q.j.c.j.in fi.q.viij.c.hec ſalubꝛit᷑.
ibi.omnis hõ.⁊.xxxiij.q.ij.c.ſiqs cum
Deab dereſti. poli.c.lrᷣas.in v.diu ia
ege.
Ald mulierẽ que patitur menſtruum
nõ accedas.⁊ ſequit᷑. Ois aĩa q̃ fecerit
de abominationibꝰ his qppiã ꝑibit de
medio ppli ſui.di. v.c.ad eiꝰ.v.qͥppe.
.n d ſalubꝛiter.xxxij.q.j.c.qð au
tem. in ᷣ. mundabant.
ancti eſtote quia ego ſanctus ſum
deus veſter. xxj.di.c.tenere.lxxxj.
di. c. opoꝛtet.lxxxij.di.c.ꝓpoſuiſti.⁊.c
Nõ ꝑiurabis in noie meo necpollu⸗
es nomẽ dei tui.xxij.q.iiij.c.actiõe.ibi.
iuramẽtũ mẽdax.⁊.c.neceſſe.⁊.q.j.ca.
habemꝰ. ⁊.c.R. Zach. viij.

arrianos.de pe.di.iij.ante.c.incaſſum.
S
fru

Mon ↄſideres ꝑſonã pauꝑis necho

noꝛes vultũ potẽtis.de pe.diſt.iiij.c.ſi
ex bono.vl.pᷣn.ibi.acceptio ꝑſonaꝑ.et
ix. di. c. f. Deutl. c. j.
iliges amicũ tuũ ſicut teipſũ.xxiij
iiij. c. cũ in lege. in öpn.

eribit aia illius de populo ſuo.e.q

ea vindicta.in fl.ibi enier.
¶ Agrüũ nõ ſeres diuerſo ſemie.veſte q̃

2 *

ex duobꝰ texta ẽ.nõ iduer Deut᷑.xxij

¶ Moꝛie moꝛiat᷑. xxiij. q.iiij ·· ex his
v. quaſdam.

6WßVkh13e⁴b—

——— — —.

4

d

—

— -— —
— —-

—

—

;]R— — —

—

ee

14
bi⸗
.

ℳ

1

his

c.

Leuiticus

Aui pr̃i matriq; maledixerit ſanguiſ
eius ſit ſuꝑ eum.lxxx vj.di.c.ceterum:
Si mechat qͥs fuit cũ vxoꝛe alteriꝰ
moꝛte moꝛiat᷑.mechꝰ ⁊ adultera.xxvij
q.ij.poſt.c.omne.⁊.c.qui deſponſataʒ
⁊.c.iuxta.infi.. Deut᷑.xxij.
¶ Mulier que ſuccubuerit cuilibet iu
mento ſimul interficiat᷑ cum eo.xv.q.j.
camulier. xxiij.q.v.poſt.c.reooss.
TleA ui coierit cum vxoꝛe patrui ambo
abſq; liberis moꝛiẽt.xxxv.q.vj.c.viðꝛ

¶ Aiduam ⁊ repudiatã ⁊ ſoꝛdidã at.;

meretricẽ nõ accipiet.ſ.pontifex.xxxij
j. c.qð autem.ibi.ꝓhibitum eſt.
ſibona de ſemine tuo ꝑ familias qui
abuit maculam nõ offeret panes deo
ſuo nec accedet ad miniſteriũ eius. ſſi ce
cus fuerit.ſi claudꝰ.ſi vel paruo vł grã
di ⁊ toꝛto naſo.ſi fracto pede vł manu.
ſi gibboſus vel lippus. ſi albugineʒ ha
bens in oculo.ſi iugem ſcabiem.ſi impe
tigineʒ in coꝛꝑe vel hernioſus.xlvj.di.
. in n. xxxiij. di. c. vſq; adeo. ibi lex
diuina. xxxvj. di. c. j.et. j.q.j.c.ſacerdo
tes.xliij.di.c.fi.in fi.liiij.di.c.multos.iĩ
glo.ij.q.vij.c.teſtes.ibi.diuĩa iubet au

Se⸗ ſeptimus qui ſabbati requies
eſt.de fer.c.licet.

Bmne opus nõ facietis in eo. ſabba
tum domini eſt. xxv.q.j·S.his ita.i pᷣn.
ibi ↄtra lr̃am legis e eeff.
A veſpere vſq; in veſperũ celebꝛabi
is ſabbata veſtra.de conſe.di.ij. c. j. in

bn. de fer. c. ij.
(Ta. XXIII. “

ũq; blaſphemaſſet nomẽ dñi ⁊ ma
ledixiſſet ei adductus eſt ad moyſen. et
ſequit᷑. Educ blaſphemuʒ extra caſtra
⁊ lapidet eum pplus.xxiij.q.v.c. quid
ergo.in fi.ibi.iſraelitis maledixerat.de
e. Di. iij. c. querat. . c. pel.
Qui blaſphemauerit nomen domini

☚

moꝛte moꝛiatur xxiij.q.v. poſt. c. reos
oculũ ꝓ oculo.dentem ꝓ dente reſtitu⸗
et. ſupꝛa.Exo.xxj.et . Deutero.xix.⁊

(ECa. XXV.

⁊ vocabis remiſſionem cunctis habita
toꝛibus terre tue.Ipᷣe eſt em iubileus.

de pe.di. j.ante.c.quem penitʒ.xv. Itẽ

domum.

Pecuniam tuam non dabis ad vſu/

—

ges. xiiij. q. iij. c. putant.

ram. frugum ſupabundantiaʒ nõ exvi

2

cipiuntur.de vſur̃.c.conſuluit.⁊ ꝑ Jo.

an. e.ti.c. videt᷑.in.v.diuina.in cle.

¶ Aetera nouis ſupuenientibus pici
etis.xx viij.di.c.eijciens.in fi.ibi.no/
uo teſtimonio.

MWomo qͥ votum fecerit ⁊ vouerit et
poponderit animam ſuam ſub eſtima
tione dabit pᷣcium quinq̃ginta ſiclos ar
genti ad menſuram ſanctuarij.de peni.

tur nec redimi poterit.qᷣcqͥd ſemł fuerit
conſecratũ ſanctũ ſanctoꝛũ erit domio.
ODines decime terꝛe ſiue de frugibꝰ
ſiue de pomis dñi ſunt ⁊ illi ſacrificant

⁊ ſequit᷑. Omniũ decimarum boues et
oues ⁊ capꝛe que ſub paſtoꝛis vᷣga tran
ſeüt qcqͥd decimũ venerit ſanctificabit᷑
domino.nõ eliget᷑ bonũ nec maluʒ. nec
cũ altero cõmutabit᷑. Siqs mutauerit.

⁊ qð mutatum eſt ⁊ ꝓ quo mutatuʒ eſt
ſanctificabit᷑ dño ⁊ non redimet᷑.xvj.q

vij.c.omnes decime.de deci.c.j.c.tua.

in aliquibus.cum.c.non ſic.
Numeri (Ca⸗ II:

Sanctificabiſq; annũ qᷣnquageſimũ

Et nomine frugum eſca ⁊ ſimilia ac:

di.j. ante. c.quẽ penitet.vᷣ. Itẽ qͥ domũ
KBine quod dño conſecrat᷑ ſiue hõ
uerit ſiue animal ſiue ager non vende-

D oꝛientem iudas ſiget tẽto
ria.xj.di.c. Eccleſiaſticaruʒ

re.

Ea. III=

—

(

cõſtitui ſuꝑ cultum ſacerdotij.xxxj.di.
c.tenere.ibi.qꝛ ex alia tribu eſt.lxxxij.
di. c. ꝓpoſuiſti.⁊.c.plurimos.
Exquo percuſſi pᷣmogenitos in ter /
ra egypti ſanctificaui mihi qcquid pꝛi/
mum naſcitur in iſrael. xv.q.j.c.nec is.
.c. viij.
Tolle leuitas ꝓ pᷣmogenitis filioꝛuʒ
iſrael.de voto.c.magne ·c.vii.

*½

¶ Tolle ſummam filioꝛũ Caath de me
dio leuitarum ꝑ domos ⁊ familias vt
ſtent ⁊ miniſtrent in tabernaculo fede/⸗

ris.xciij.di.c.diaconi ſunt. v. ſufficit.

ECDir cuius vxoꝛ errauerit marituʒq;
con

ontemnẽs doꝛmierit cum alio viro ⁊c.
ꝓut ponitur de verbo ad verbum.ij.q
iiij.c. Conſuluiſti ·S·hoc autem.

„

a vino ⁊ omni quod inebꝛiare poteſt ab

Loquere aaron ⁊ filijs eius ſic bene⸗

Inuocabunt nomen meum ſuper ſi⸗
lios iſrael.⁊ ego bñdicã eis .j.q.j.c.di/⸗

ctum eſt a domino.in pᷣn.

Ca. v.

¶ Ioitur obtulerunt duces in dedica/
tionem altaris. die qua vnctum eſt ob⸗

poſt doct in glo. in. v. oꝛa⸗

Aoplica tribum Teui ⁊ fac ſtare in
pectu aaron ſacerdotis vt miniſtrẽt
ei. xxj. di. c.j.vᷣ.leuite.Aarõ ⁊ filios eiꝰ

¶ Et ſe voluerint domino conſecrare
ſtinebunt. xxxv. di ·˖ §. j. et. c. vinolentũ.

dicetis ſilijs iſrael. lxxxij.di.c. płimos.
ibi.generãdi facultas.cum.xxxij.q.iiij

Numeri

lationem ſuam añ altare. de oſe. di. .. in
pn.ibi.ꝑliniſſe nouimus.

one leuitas de medio filioꝛũ iſrael
purificabis eos iuxta hunc ritũ aqua
aſpergant᷑ luſtratõis.de conſe. di.iiij.c
nec quenq;.in pᷣn.in ter.
Ex die qua ꝑcuſſi pᷣmogenitum ĩ ter
ra egypti ſanctificaui eos mihi.xv.q.j.

c⸗nec is.ſupꝛa.c.iij.
Tuli leuitas pꝛo cunctis pᷣmogeniti
filioꝛuʒ iſrael.de voto.c.magne.S.c.iij.
Exodi. ii. .
Hec eſt lex leuitarum a.xxv. annis.
⁊ ſuꝑ ingredient᷑ vt miniſtrent in taber
naculo federis.lxxvij.c.in veteri.de cõ

ſenioꝛibus iſrael.⁊ ſequitur. Et auferã
de ſpũ tuo tradamq; eis. de pe.di.ij.c.
opponitur.vltra pᷣn.

(Ca. X.

¶Locuta eſt maria ⁊ aaron ↄtra moy
en ꝓpter vxoꝛem eius ethiopiſſam et
dixerunt. Nun ꝑ ſolum moyſen locutꝰ
eſt dominus. nöne ⁊ nobis ſimiliter eſt
locutus.et ſequitur. Et ecce maria ap⸗
paruit candens lepꝛa quaſi nix.⁊ ſequi

tur. Separet᷑ ſeptem diebus extra ca⸗/

ſtra.l. di · S· econtra. ij q.vij · S· Itezʒ ob⸗
ijcitur.xxxiij.q.ij.c.hoc ipᷣm.et.xxiij.

q. iiij.c. Guiliʒarius.ibi.pꝛo peccato

murmuratõnis. et.xx viij.q.j.c.caue.

in glo.
(Dreenim ad os loquor ei.S.Exodi

xxxiij.
(Ca· xXII.

¶ Keuerſiq; exploꝛatoꝛes terre poſt q̃ᷓ

draginta dies. omni regiõe circũita ve⸗

nerunt ad moyſen.lxx vj. di. c. Jeiuniũ
ibi. ꝓpter exploꝛatoꝛ»ꝛes.

Cogrega mihi ſeptuaginta viros de

— — — — — — —

- —

6

en

5

.

a· XIII.

Murmurati ſunt contra moyſen et
aaron cuncti fili iſrael.⁊ ſequit᷑. Locu⸗
tus eſt dñs ad moyſen vſq;quo młtitu
do hec peſſima murmurat ↄtra me.⁊ ſe
qͥtur. Igit᷑ omnes viri qͥs miſit dñs ad
ↄtemplandaʒ terrã ⁊ qͥ reuerſi murmu
rare fecerũt ↄtra eum omnẽ multitudi⸗
nem detrahẽtes terre ꝙ eſſʒ mala.moꝛ
tui ſunt atq; ꝑcuſſi in conſpectu dñi Jo
ſue aũt filius Nun ⁊ caleph filiꝰ Jepho
nevixerunt ex omibus qᷓ perrexerãt ad
ↄſiderandã terrã.xc.di.c.alienus.xxiij
gq.iiij · S ſed hic.c.diſplicet.ibi murmu⸗
rantes.j.q.iiij ·S.his ita.v.electi qͥʒ qui
in murmure eoꝛũ.⁊.v. Item peccato qͥ
qᷓ; plebis.pᷣ.c.ieiuniũ.ibi.Omẽs in ſoli
tudine cadent.xxiij.q.v.c.qͥd ergo.ibi
iſraelitarum cadauera dñs ꝓſtrauit in
heremo.de ↄſe.di.ij.c.reuera.in pᷣn.ibi
ſed panem illũ.j.Choꝛ.x.

(Ca. XVv.

¶ Cum aüt eſſent filij iſrael in ſolitudie
⁊ inueniſſent hoĩem colligentẽ ligna in
die ſabbati obtulerũt eum moyſi.⁊ ſeqͥ
tur.Cuũq; eduxiſſent eũ foꝛas obꝛuerũt
eum lapidibus.⁊ moꝛtuus eſt ſicut pᷣce

perat dñs.pᷣ.c.qͥd ergo. in ſi.de pe.di.

iij.c.q̃rat.⁊.c.pᷣ.

¶ Sepami de medioo gregatiõis hui-

vt eos repente diſpdam.⁊ ſequit᷑. ꝛe

cipe vniuerſo pplło vt ſeparet᷑ a tabna⸗

culis choꝛe Dathan ⁊ abiron.⁊ ſequit
Terra dirupta eſt ſub pedibus eoꝛũ.et

aperiens os ſuũ deuoꝛauit eos. deſcen

deruntq; viui in infernũ.j.q.j.c.ſi quis
inqᷣt. in ſi.j.q.iiij·S·his ita.v.illud idẽ.
vij.q.j.c.deniq;.xxiiij.q.j.c.nõ offera

„

mus.c.didicimus.q.iij.c.j.et.c.deus.
ibi maledicit.et de ↄſe.di.j.c.in ſancta.
de elec.c.licet deuitanda.
SForniiſime deus ſpirituuz vniuerſe
carnis nun vno peccãte ↄtra omẽs ira

deſeuiet. de pe. di. ij · · opponit᷑.in. v.
op oluit.
Receclite tabernaculis hoim ipio⸗

Numeri

rum ⁊ nolite tangereꝗᷓ ad eos ptinent.
xxiij.q.c.j.c.recedite.c.nimiũ.in ſi.

(Ca. xVI.
Meecipe eleaʒaro filio aarõ ſacerdo⸗
ti vt tollat thuribula q̃ iacent in incen⸗
dio ⁊ ignem huc illucq; diſpergat.qm
ſanctificata ſunt in moꝛtibus peccatoꝛũ
ꝓducatq; ea in laminas ⁊ affigat altari

⁊ ſanctificata ſunt vt ſeruet ea ꝓ ſigno.

⁊ ſequit᷑.Ne quis accedat alienigena
qui non eſt de ſemine aaron ad offeren
dum incenſum dño.de oſe.di.ij.c.⁊ di⸗
xit.xxxj.di.c.tenere.ibi.qꝛ de alia tri⸗

bu eſt. lxxxij.di. c. ꝓpoſuiſti.vij.q.j.c.

deniq;.in fi.viij.q.j.c.in ſcripturis.ibi.
ſed qui vocat᷑ a dno tanqᷓ; aaron.de ele
cti.c.qualiter.⁊.eo.ti.c.qauaricie.⁊ per
arch.quondam.in.v.vocatione.li.vj.
Tc.ſequenti.
Et ſtans inter moꝛtuos ⁊ viuẽtes ꝓ
populo depᷣcatus eſt.ſ.aaron.de peni.
di. ij · Sopponit᷑.in.v.oppoſuit.

Dirit dñs ad aaron.tu ⁊ ſilij tui mi/
ſtrabitis in tabernaculo.de pe.di.ij·S·.
opponit᷑.in.v.electus.l.di.c.econtra.
ſupꝛa.c.pᷣcedenti.et Exoð.c.iiij.⁊ Le/⸗
uiti. viijj. 2
8 Filijs aũt leui dedi oẽs decimas iſrł
in poſſeſſionem ꝓ miniſterio quo vᷣuiũt
mihi in tabernaculo.de deci.c.j.in pᷣn.
c. tua.ij.c.in aliqᷣbus.c.cum non ſit.
tecipe leuitis atq; denũcia. cuʒ ac
ceperitis decimas a filijs iſrael pꝛimiti⸗
as eaꝛũ offerte dño.id eſt. decimã ꝑteʒ
decime.de deci.c.j.poſt pᷣn.vᷣ.rurſus.
c.ij.?.c.tua.ij
rduunui aũt quas nouerint et ob
tulerint filij iſrael tibi dedi ⁊ filijs ac fili
abus tuis iure ꝑpetuo.de deci.c.j.ver.
atuero pᷣmitie in terra eoꝛil.
Hihil poſſidebitis.nec habebitl par
tem inter eos.ego pars⁊ hereditas tua
I Beut.c.xviij.

¶ Wꝛecipe ſilis iſrael vt adqucant ad
2

Numeri

te vacam rufam. tradetiſq; eam Eleaʒa
ro ſacerdoti cõburetq; eam cunctis vi⸗
dentibus tam pelle ⁊ carnibus qᷓ; ſãgui
ne.fimo.flamme traditis.de ↄſe.di.iiij.
c.nec quenq;.in.ij.glo.di.iij.c.aquam
de pe. di. iij. c. inter hec hircum. j. in. x.
meo.
Qui tetigerit cadauer homis ⁊ pꝛo⸗
pter hec ſeptem diebus fuerit immun/
dus aſperget᷑ ex hacaqua die tertio et
ſeptimo.⁊ ſicmundabit᷑. Si die tertio
aſperſus non fuerit ſeptimo nõ poterit
mundari.pᷣ.c.nec quend.
¶ Smnis qui tetigerit humane aime
moꝛticinum ⁊ aſperſus hac cõmixtiõe
non fuerit polluet tabernaculum domi
⁊ pibit ex iſrael.pᷣ.c.nec quẽq;. de peni
ten.di.iij.ante.c.incaſſum.
¶ Auicquid tetigerit immundus imũ
dum faciet. j.q.j.c.arrianos.c.ventum
5S. Leuit..xvij.

rns.
—
„

¶ At ſatiati ceſſet murmuratio eoꝛum
.c. licet heli. in ſfi.

terimus eijcere.cũq; eleuaſſet moyſes
manum pꝑcutiens virga bis ſilicẽ egrel⸗
ſe ſunt aque largiſſime ita vt ppłs bibe

ret ⁊ iumenta.dixitq; dñs ad moyſen ?⁊

aaron.qꝛ nõ credidiſtis mihi vt ſancti/
ficaretis me coꝛam filijs iſrael nõ intro⸗
ducetis hos populos in terraʒ quã da
bo eis.de pe.di.ij.c.ſi em.in fl.vᷣ.ſuper
fluum.⁊.c.opponit᷑.v.an non charita⸗
tem. xxiij.q.iiij.c.cũ ſuꝑna.de cele.miſ.
c.in quadam.

Eecit ergo moyſes ſerpentem eneuz
⁊ poſuit eum ꝓ ſigno:quem ꝑcuſſi aſpi
cientes ſanabant᷑.lxiij.di ·S.verum⸗·in
glo. in. v. memoꝛia paſſionis.
Miſit aũt iſrael nuncios ad ſeon re⸗
Fm amoꝛreoꝛũ dicens.obſecro vt trã
ire mihi liceat ꝑ terram tuam. ⁊ ſequit
Qui concedere noluit vt trãſiret iſrł ꝑ
fines ſuos.xxiiij.q.ij.c.fi.v.q.c.ſinõ li⸗
cet.ibi.bella geſſerurnt.

Nunqͥq de petra hacvobis aquã po

¶ Aperuitq; dñs os aſine ⁊ locuta eſt.

quid feci tibi. cur ꝑcutis me ecce iã ter⸗
tio. Reſpondit balaam.qꝛ cõmeruiſti⁊

illuſiſti mihi. vtinã haberem gladiũ yt
te ꝑcuterem. ⁊ ſequit. ꝛotinꝰ aperuit

dñs oculos balaam ⁊ vidit angelũ ſtan

tem i via euaginatũ in manu tenẽs gla⸗
dium. ij. q. vj. c. ſecuti. ⁊· S· Item cũ ba⸗
laam.de here.c.cũ ex iniuncto.

¶ Bixit ergo balach ad balaam. Aent

mecum in alterũ locũ vnde partem iſrł
videas ⁊ totum videre nõ poſſis.inde

maledicito ei. pᷣ.c, ſecuti; Deut᷑. xxiij.

⁊p̃ · · Item cum Balaam. inön.

¶ Et ecce vnus de filijs iſrael intrauit

coꝛam fratribus ſuis ad ſcoꝛtũ madia⸗
nitem vidente moyſe ⁊ omni turba filio

rum. qð cum vidiſſet finees ꝑfodit am⸗

bos ſimul.virũ.ſ.⁊ mulierem in locl ge

nitalibꝰceſſauitq; plaga a filijs iſrł.⁊ oc

ciſi ſunt. xxiiij.milia hoĩm. p̃ᷣ · S. itẽ cuʒ

palaam. in fi. xxiij.q.iiij. c. quod xpᷣus.

⁊· S· ſed hic.poſt.c.guiliʒarius.in glo.
et. q.v.poſt.c.reos.et.q.fi.c.occidit .et
c.legi.

¶ Tolle Joſue filium Mun in quo eſt

ſpũs dei.⁊ pone manum tuam ſuꝑ euʒ
qui ſtabit coꝛam Eleaʒaro ſacerdote et
omni multitudine ⁊ dabis ei pꝛecepta
cunctis videntibus ⁊ audiet eũ omnis

ſynagoga filioꝛũ iſrael.viij.q.j.c.moy/

õcä

¶ Uncenſum odoꝛis ſuauiſſimi offerte
de ↄſe. di. . c. non opoꝛtet.

(Ca. xXXXN

,— — ——ð

2

—
—

it
4/
io
n⸗
e

— —

6

3
5

4

Deutronomius

Wulier ſi quippiam vouerit ⁊ ſe cõ
ſtrinx erit iuramẽto que eſt in domo pa

tris ſui ⁊ in etate puellari ſi cognouerit

pater ⁊ tacuerit voti rea erit.ſi aũt con⸗
tradixerit.vota ⁊ iuramẽta irrita erũt.
ſi maritum habuerit ⁊ vouerit aliquid

⁊ vir non contradixerit.voti rea erit.ſi
autem cõtradixerit ⁊ irritas fecerit pol

licitationes eius ꝓpitius erit ei deus.
xxxiij.q.v.c.manifeſtum.c.noluit.

eip̃is autem vrbibus que ad fu/
tiuoꝛum ſubſidia ſepantur.tres erũt
trans ioꝛdanem ⁊ tres in terra chanaã
tam filijs iſrael qᷓ; aduenis. xxv. q.j.c.

illa.in glo.⁊.c.f.j.Deut᷑.c.xix.S. Exo.
xxjꝗ· Joſue xx.

Beuteronomius. (Ca. .I.

——
—

Ta paruum audietis vt ma⸗
gnum.nec accipietis cuiuſq;
perſonam.j.q.vij.poſt.c.ta⸗
i.de iudi.c.nouit.ð pᷣſump.
c.mandata.xj.q.iij.c.ſummo.ij.q.v.c.
ij. ⁊.xxvj.q.vij.c.ſacerdos.iiij.q.iiij.c
j.de pe.di.iiij.c.ſi ex bono.vltra pᷣn.de
pꝛeben. c. pe.de accu.c. qualiter ꝗ. ij.
WMaral.c.xix. S.Leuitl.xix c.ij. Eph.
vj. ⁊ Coll. c.iij.
Uon videbit quiſpiam de homibus
generatõnis huius peſſime terrã bonã
pᷣter caleph.nec tu ingredieris illuc.ſcʒ
moyſes.ſed Joſue.xxiij.q.j.c.cum ſu⸗
perna.de pe.di.ij.ſi enim.ante fi.v.ſu⸗
perfluum.et di.iij ·S/auctoꝛitas.de con
e.di. ij. c. reuera.in pᷣn.in.v.moꝛtui.
Nolite aſcendere neq; pugnetis.nõ
em̃ ſum vobiſcum ne cadatis coꝛam ini
micis veſtris.lxx vj.di.c.ieiuniũ.ij.ibi
iuſſi ſunt non aſcendere. J

Sufficit vobis circũire monteʒ. pꝛe.
uniu. ij. ibi. iuſſi ſunt non aſcendere

Dmnes tradidit dñs deus nr nobis

Noluitq; Seon rex dare tranſitũno

⁊ pᷣcedit non fuit vicus ⁊ ciuitas q̃ no⸗
ſtras effugeret manꝰ. de ↄſe. di. ij. c. re⸗
uera.in pᷣn. ibi moꝛtui ſunt. de pe.di.iſj.
Squctoꝛitas.in pᷣn.

(Ta. II.

Eradidit ergo dñs deus noſter etiã
in manibus noſtris Og regeʒ baſan ⁊

vyniuerſum ppim eius ꝑcuſſimus.no

fuit oppidum quod nos effugeret.ſeqͥr
Tulimuſq; in illo tempoꝛe terrã de ma⸗
nu duoꝛũ regum amoꝛreoꝛũ.xxiij.q.v.

¶ð ·fi.v.ꝑ ſcientes.

Ca. v.

Mon adoꝛabis ea.ſ.ſculptilia. xxvj.
q.v.c.nec mirum.ante fi · ¶Mat.c.iiij.

ſupꝛa Exoð.xx. c.
Won occides.xxiij.q.v.c.ſi nõ libet.
⁊poſt.c.reos.vj.di ·S·his ita.
Meq; mechaberis. Furtumq; nõ
cies.xiiij.q.v.c.penale.

Non loqueris ↄtra ꝓximum tuũ fal
um teſtimoniũ.p̃.c.ſi non licet.
Ego dñs de tuus qͥ eduxi te de ter⸗

rà egypti.de domo ᷣuitutis.S. Exodi.

xiiij.
Eo enim ſum dñs deus tuus emu⸗
latoꝛ reddens iniquitatem patrum ſuꝑ
filios.S.Exodi.xx.c.
11 on vſurpabis nomen dñi dei tui
ruſtra. qꝛ non erit impunitus qui ſuꝑ
re vana nomen eius aſſumpſerit. xxij.
q.j.c.habemus.c.ſi peccatum.⁊.c.fi.et
de iſtis pᷣceptis.viij.q.j.c.ſiergo.in.v.
pᷣcepta ꝑ Guið.S.Exoð.xx.

M—

Audi iſrael ⁊ obſerua.vt facias ea q̃

fa⸗

pꝛecepit tibi dominus vt bene ſit tibi
multipliceris amplius ſicut pollicitus
eſt dominus deus patrum tuoꝛum tibi
terram lacte ⁊ melle manantem. de con
ſti. c.tranſla.in glo.
Biliges dominũ deum tuum. iij. di.
c.fi.j.q.iiij ·S· his ita.in glo . Matth.

Mon temptabis dominũ deum —
3

Deutronomius

ij. q. v. in ſumma. xxij. q.ij. c. queritur.
xxiij.q.fi.c.ſi nulla · Matth.iiij. c.

Ca. vVI.

Anand introduxit te dominꝰ de
s in terram quam poſſeſſurus ingre
dieris ⁊ diluerit multas gentes coꝛam

te etheum amoꝛreum. xxiij.q. v · · fi. .

ſcientes. —
Nec inibis cum eis fedus nec miſere
eris eoꝛum neq; ſociabis cum eis con⸗
iugia.ſ.cum alienis.xx viij.q.j.c.ſic em
vltra medium.v.tu autem.xxxv.q.j·.
Shac itaq;.v.hinc etiam.

¶ Mon in ſolo pane viuit homo
Mat. iiij c.
ſEdurit riuos de petra duriſſima. et
auit te manna in ſolitudine.de cõſe.
di. ij. c. reuera.in pᷣn.

¶ Mꝛoieci tabulas de manibus meis
confregiq; eas in conſpectu veſtro.lxx
vij.di.c. Jeiunium.ibi.moyſes de mõ⸗
te deſcendens.

¶Circücidite igitur pꝛepucium coꝛdiſ
Peſri. xxi. al c.ſi.in.v.pꝛepucium.ĩ
Factetdh ſcʒ deus iudiciuʒ pupillo 7
vV

due. amat peregrinum. lxxxvij. di. c.
deſolatis. .

G J.

X:

veſter. veſter erit.
Ddoctor. .

Caue ne offeras holocauſta tua in

¶ HGmnis locus quem calcauerit pes

omni loco quem videris.ſed in eo queʒ
elegerit dominus. de conſe. di. j. c. ſicut
. ecimam frumenti vini ⁊ olei tui p⸗
ogenita armentoꝛum ⁊ pecoꝛũ ⁊ om⸗
nia que voueris ⁊ ſponte offerre volue
ris ⁊ pᷣmitias manuum tuarum come/
des in loco quem elegerit tibi dominꝰ
deus tuus tu ⁊ filius tuus ac filij. uus
ac familia atq; leuites qui manet in vr⸗
bibus tuis.Et pꝛecedit. In loco quem
elegerit dominus illuc omnia que pꝛe/
cipio offeretis holocauſta ⁊ hoſtias ac
decimas ⁊ pᷣmitias manuum veſtraruʒ
⁊ quicquid pᷣcipuum eſt in muneribus
que vouiſtis deo. Ibi epulabimi coꝛã
domino deo veſtro vos ⁊ filij veſtri ac
filie famuli ac famule atq; leuites qui iĩ
veſtris vrbibus commoꝛant᷑.neq; eniʒ
habet aliam partem ⁊ poſſeſſionem in⸗
ter vos j.c.xiiij.xiij.q.j:S· his ita.xvj.
q. j·.5· de his. ⁊. c. fi.ibi.dominus.de de
ci.c.j.v.erant quoq;.

t qui ſomnium vidiſſe ſe dicat et pꝛe⸗

“ ſurrexerit in medio tui ꝓphetes

diyxerit ſignum atq; poꝛtentum ⁊ euene

rit quod locutus eſt ⁊ dixerit tibi eamꝰ
⁊ ſequamur eos.non audies verba pꝛo
phete illius aut fomniatoꝛis quia tem/

prtat vos dominus deus veſter vt palã

fiat vtrum diligatis eum an non in toto
coꝛde veſtro ⁊ in tota aima veſtra. Do
minum deũ veſtrũ ſequimini ⁊ ipſuʒ ti
mete.xxvj.q.v.c.nec mirum.in fl.q.ij.
= fi.

Si tibi voluerit pſuadere frat᷑ tuus
ius matris tue.aut filius tuus aut ſfi/
lia ſiue vxoꝛ que eſt in ſinu tuo aut ami
cus quem diligis vt animam tuaʒ clam

dicens. eamus? ſeruiamus dijs alieniſ

non acquieſcas ei neq; audias neq; par
cat ei oculus tuus vt miſerearis.ſed ſta
tim interficies.xxiij.q.fi.c.legi.q.iiij.c.

eſt iniuſta.in.ij.glo. .
Bi augieris in vna vrbium tuarum

aliquos dicentes.eamus ⁊ ſeruiamus
diüs alienis ſtatim percuties habitato⸗
res vrbis illius in oꝛe gladuij.⁊ delebis

un

5
lir
Ann

her.

ij⸗

us
ſicut
nu⸗

olue
mne/
nin⸗
funs
inye⸗
guen
pie/
1oe
;
bus
C

i

ui
n
nin

hetes
tpee⸗

n⸗
on
n
Pa
toto
De
izn
4,1.

muus
u/
ani
dam
Nienil
t

runn
amus
iato⸗
deebis

Deutronomius

eam ⁊ omnia que in illa ſunt vſq; ad pe
coꝛa.quicquid etiam ſuppellectilis fue
rit cum ipᷣa ciuitate ſuccendas.xxiiij.q
v.c.ſi audieris.

(Ca. XIII.

Becimam partem ſeparabis de cun
tis fructibus tuis qui naſcuntur in ter
ra vt comedes in conſpectu domini tui
in loco quem elegerit.decimam frumẽ⸗
ti ⁊ vini ⁊ olei ⁊ pꝛimogenita de armen
tis ⁊ ouibus tuis offeres.⁊ ſequitur.vt
comedes coꝛam domino deo tuo ⁊ epu
laberis tu ⁊ domus tua.⁊ leuita qui in⸗
tra poꝛtas tuas eſt. Caue ne derelinqs
eum. quia non habet aliam partem in
poſſeſſione tua.xiij.q.j·S·.his ita in pꝛi.
⁊2. v. nam moyſes. xvj.q.j·· de his.c.
in ſacris.c.decime.ibi.ex debito requi⸗
runtur. ⁊ ibi.delegatam.q.iij ·Sſic eti⸗
am. q.vij.c.omnes decime.de conſeẽ̃.
di. v. c.quadrageſima.in fi.de decimis
c.j.ver.erant quoq;.⁊.c. tua.ij.ſupꝛa.c

Xx
UAnno tertio ſeparabis aliaʒ decimã
⁊ reponas intra ianuas tuas.venietq;
leuites qui aliaʒ non habet partem nec
poſſeſſionem tecum.⁊ peregrinus ⁊ pu
pillus ac vidua qui intra poꝛtas tuas
ſunt ⁊ comedent.pꝛecedenti.c.j.de de⸗

ci. v.erant autem.et.c.tua.ij.c.in aliq/

bus. c. cum non ſit.

¶ Non apparebis ante dominum va ⸗
cuus de conſe.di. c. omnis xpᷣianus.S.

EBanarpi
¶ Nnn accipies perſonaʒ necmunera.
quia munera excecant oculos ſapiẽtuʒ

⁊ mutãt verba iuſtoꝛum.xj.q.iij.c.pau

per.

(Ca. XVN.

¶ In oꝛe duoꝛum aut trium teſtiũ per⸗
ibit qui interficietur.ij.q.iiij ·S·j.et.xxx
iij. q. ij. c. admonere. xxxv. q.vj·ſic.

Di difficile et ambiguum apud te iu
dicium eſſe pꝛoſpexeris inter ſanguinẽ
⁊ ſanguinem.cauſam ⁊ cauſam. lepꝛaʒ
⁊ non lepꝛam.⁊ iudicum intra poꝛtas
tuas videris verba variari.ſurge et a⸗
ſcende ad locum quem elegerit domiꝰ
deus tuus.venieſq; ad ſacerdotes leui
tici generis ⁊ ad iudicem qui fuerit illo
tempoꝛe.quereſq; ab eis qui iudicabũt
tibi iudicij veritatem. ⁊ facies quodcũ
q; dixerint qui pꝛeſunt loco queʒ elege

rit dominus.⁊ docuerint te iuxta legeʒ

eius.ſequeriſq; ſententiam eoꝛum. nec
declinabis ad dextram vel ad ſiniſtraʒ
qui autem ſuperbierit nolens obedire
moꝛietur homo ille.qui fi.ſunt legiti.c.
per venerabilem. xj.q.iiij.c.abſit.iiij.q
· in ſumma.xxv.q.j.c.ij.ibi.diuinis p⸗

¶ Mon habebunt ſacerdotes et leuite
partem ⁊ hereditatem cum reliquo po⸗
pulo iſrael.dominus enim ipᷣe eſt here⸗

ditas eoꝛum. xij.q.j.c.clericus. ſupꝛa
Numeri. xviij.⁊.xxiij.q.fi.ante.c.con⸗

uenioꝛ.

. .
. 5 .
Ca. XKRK⸗.
nnamie ..Hõ

— ..J

¶ Tres ciuitates ſeperabis in medio
