ſpũſſancti.de conſe.di.iiij.c.j.in glo.et
c.ꝓpꝛie.c.pᷣma.ante fi.c.ſiquis pꝛeſbyt

c.multi.xix.di.ita dominꝰ.in pᷣn.xxx vj

di · §· ecce. de baptiſmate.c.debitum. c.
ſequẽ.de here.c.añpenul.in glo.

t ecce ego vobiſcum ſum omnibus

diebus vſq; ad conſummationem ſecu
li.de reliqͥ.c.vnico.in clemen.⁊c.ꝑ Jo⸗
han. An.

G Carcus — (Ca. eI.

q.j.c.non offeramus.in glo. de pe. di. ij

Enit foꝛtioꝛ poſt me cuiꝰnon
ſum dignus pꝛocumbens ſol
uere coꝛrigiam calciamento⸗
eius · Johan. c.j.ſupꝛa

¶Vement autem dies cum auferetur
ab eis ſponſus ⁊ tunc ieiunabunt.in ſi.
Et factum eſt iterum cum ſabbatis
ambularet ꝑ ſata diſcipuli eius ceperũt
pꝛegredi ⁊ vellere ſpicas ⁊c̃.vj.q.iij.c.
ſcriptum.de ↄſe.di.v.c.diſcipulos.S.

Beut.c.xxiij.⁊ at . x-iij).
Qui aũt blaſphemauerit in ſpũmſã⸗

ctum non habebit remiſſionẽ in eternũ
xxv. di. qualis.S. ¶ BHat. c. xij.
S

Et aliud cecidit in terram bonam.et
dabat frnctum ſuum aſcendenteʒ ⁊ cre
ſcentem ⁊ afferebat vnum triceſimum.
vnum ſexageſimum ⁊ aliud centeſimũ.
de ↄſe.di.iiij.c.nec quẽqᷓ;.vltra meðᷣ.S.
Mat.c.xiij. SS
¶Sic eſt regnum dei quemadmodum
liaciat homo ſementem in terraʒ ⁊ doꝛ
miat ⁊ exurgat nocte ⁊ die ⁊ ſemen ger⸗
minet ⁊ increſcat dum neſcit ille. vltro
enim terra fructificat. pmum herbam.
deinde ſpicam. deinde plenum frumen
tum in ſpica.⁊ cum ſe pꝛoduxerit fructꝰ

ſtatim mittit falcem qm adeſt meſſis.ð

pe. di. ij. c. dum ſanctam.
Xi
⁊interrogabat eum quod tibi nomẽ eſt
⁊ dicit ei.legio nomen mihi eſt.qꝛ młti

ſumus. de pe. di. iij. c. ſunt plures Lu

¶Et venit quidam de archiſinagogis
nomine Jairus.ſequitur. ⁊ non admi⸗

ſit quenq; niſi Petrum ⁊ Jocobũ⁊ Jo
hannem. ⁊ veniunt in domum archili⸗
nagogi ⁊ vidit tumultum ⁊ flentes et
eiulantes multum.ſequitur.ipᷣe vo eie
ctis omnibus aſſumit Petrum⁊ matrẽ
puelle ⁊ qui ſecum erant et ait puelle. ti
bi dico ſurge. ⁊ confeſtim ſurrexit puel

la. de pe. di. · · deniq;ʒ. in. v. moꝛtuos.
in glo.⁊·S·econtra.ij.⁊.c.quẽ penitet.

pus immunde ab homine iſto.

Ate
lget
nuitt

pii.
.
ſeſtin

ſonoſ⸗
hth

4
lens v
herus

N
(

dis
lit pl
bie
dabot
diriche
c

etidhon
unbersſe
Acanen⸗
ncſſipe

Nauferetn
buninſ.

mbbats
sccpeni⸗
ſahrios .

mhani
j.

Ubonene
lenez 1ce
Wemem.
ndcndnd.
Vranedo⸗

admochun
enaz1de
ſenenge⸗
Utl.
nbaban.
Unffumen
cerniwmch
Knchs.

honineſ.
hbinonck
ick gnttl
mrsf Lu

Münagog
non Nn
obil⸗
un erchl⸗
1 ſonnzd
unemant
upnelein
rerit uc
oros.
lipanii

MWarcus

ante fi. ⁊ di. ij. ſicut tribus.xxiiij.q.ij. c.

legatur.in v.moꝛtuos.ar.xxx.di.c.pe⸗
nultl.in fi.ſupꝛa Math̊.c.ix.infra Lu.

viij. H
Ae mulier que erat in pꝛofluuio ſan ⸗
inis annis duodecim. ſequit᷑.tetigit
veſtimentũ eius ⁊ confeſtim ſiccatus ẽ

fons ſangulnis eius.v.di.c.ad eius.s.

E ſtatim ieſus in ſemetipſuʒ cogno
ſc

ens virtutem que exierat de illo con⸗

uerſus ad turbam ait.lvj.diſt.ca.naſci.

¶ Cũq; introiſſet filia ipſius herodia⸗

dis ⁊ ſaltaſſet et placuiſſet herodi.rex
ait puelle. Pete a me quod vis ⁊ dabo
tibi.et iurauit illi quia quicqͥd petieris
dabo tibi licet dimidiũ regni mei q̃ cum

dirxiſſet matri ſue quid petam.atilla di

xit. caput Johãnis baptiſte.ſequit᷑. Et
contriſtatus eſt rex pꝛopter iuſiurandũ

ſequit᷑.Et decollauit eum.xxij.q.iiij.c.

77

vnuſquiſq;.c.ij.c.accuſatione.S.Mat
thei. xiiij. l

Honoꝛa patrẽ tuũ.lxxxvj. di. c. cete⸗
rum. xxij.q.iiij.c.inter cetera.ibi.ſacro
ſanctum euangeliũ. Exo. xx. Deut. v.

Neuit. xx.
intus de coꝛde pꝛocedũt male co
gitationes.adulteria.foꝛnicatiões.fur⸗
ta homicidia ⁊c.xv.q.vj.c.j.q.j.c.j.ſfi.
ibi. ad gratiam.ar.xiiij.q.v.ca.ſi quid.
xxij.q.v.c.qui peioꝛare.S. Math.xv.
Et adducũt ei ſurdũ ⁊ mutũ.ſequit᷑.
t ſtatim aperte ſunt aures eius ⁊ ſo⸗
lutum eſt vinculum lingue eiꝰ ⁊ loque⸗

batur recte.de pe.diſt.iij.c.ſunt plures

in pn.

Dl. iiij. c. poſtea tangunt.
Capitulu. K.

am. de pe. di. ij. c. dũ ſanctam.

Hoc genus ſcʒ demonũ in nullo põt
exire niſi in ieiunio et oꝛatione.per Jo.
an. de reli. c.vno.in ſi.in cle.S.Math.

—

Mabete in vobis ſal. ⁊ pacem habe⸗

T

Eñffeta quod eſt adaperire. de conſe.

Credo dñe adiuua incredulitatẽ me

in

Et quicũq; voluerit inter vos eſſe pᷣ⸗
mus erit omnium ſeruus nam et filius
hominis non venit vt miniſtret᷑ ei.ſʒ vt
miniſtraret ⁊ daret animã ſuam redem

ptionem pꝛo multis.xciij.di.c.diaconi

ſunt.vltra pᷣn.⁊.ix.q.iij.c.nullꝰpꝛimas

5. Math. xx. ”ð”Mlü
Quos deus ergo coniunxit hõ non

ſeparet.S.Math.c.xix.

Quid tibi vis faciaʒ.cecus aũt dixit
oni vt videam. ⁊ confeſtim vidit.ð
pe. di. · · deniq;. v. cecus quoq;. ⁊ diſ.
iij. c adhucinſtant.
Anun tibi deeſt. vade quecũq; ha⸗
bes vende ⁊ da pauperibꝰ.xiiij.q.j·S·j

3. Math. xix. Lu. xij. ⁊.xviij.

Amen dico vobis nemo eſt qui reliã

rit domũ aut fratres aut ſoꝛoꝛes aut pa

trem aut matrẽ aut agros pꝛopter me ⁊
pꝛopter enangeliũ qui nõ accipiet centi
es tm. xx viij.q.j·S·j.⁊.c.ſi iſidelis.xlvj
di. c. fi. S. Mathᷣ.xix.Deut᷑.xxx.LCuẽ.

xviij. M
. XA. „XI
¶ Et qui pꝛeibãt et qͥ ſequebant᷑ clama
bant oſanna.de ↄſe.di.iiij.c.multi.ĩ gł.
S5,. Math.xxjꝗ. Luc.xix. Johᷣ.xjj.
Cuũq; vidiſſet ficum a longe habentẽ
olia. ſequitur. nihil inuenit pꝛeter folia

⁊ dixit.iam non amplius in eternuʒ. ex

te quiſqᷓ; fructus manducet.S. ¶ath.
S cum introiſſet in templũ cepit eij⸗
cere vendentes ⁊ ementes de templo.S
Et non ſinebat vt quiſqᷓ; tranſſerret
s per templum.de cuſto.euca.c.fi.

HGmnia quecũq; oꝛantes petitis cre⸗
dite quia accipietis.per Jo. an. de reli.

„

c. vnico.in ſi.in cle.

Adhuc ergo vnũ habens filium cha
riſſimũ miſit ilum dicens. verebuntur
filium meum.coloni aũt dixerunt.h̊ eſt
heres venite occidamus eum. ſequitur
Et occiderunt.xxiiũ.q.iij.c.de illicita.
5 Marc xj. Pebj. ̊ð
Cuius eſt imago hec ⁊ ſuperſcriptio

h

ſaluat

8

plus omnibus miſit.⁊ pᷣcedit.miſit a=ut

n minuta. ihea..codi de pe. di.
nihil obſtat. de )ſe. diſ. jc. nocte. yxxv.

Ancas

eddite ergo que ſunt ceſaris ceſari
neſunt dei deo. xxiij. q. j. c militare.

Path xxij.c.
Aen dico vobis. vidua hec pauꝑ

4 4. XIIS-
xurgent eni ipſeudo chꝛiſti? pſeu⸗
do pꝛophete ⁊ dabunt Bonol⸗ q.iij. ca.
oꝛ.in pᷣn.S. Math.xxiiij.
Celum ⁊ terra tranſibunt verba aũt
ea non trãſient. xxxv.q.x.c.fraterni⸗

3 tatis. S. ibidem. Math. xxiiij Lu. xvj.

72.)
e die aüt illa ⁊ hoꝛa nemo ſcit neqd;

angeli in celo. neq; filius niſi pater · in

glo.· in v.feſſio.ath.xxiiij.

A- XIIII.
t cum eſſet bethanie in domo ſymo

nis lepꝛoſi. ⁊ recũberet venit mulier ha
bens alabaſtrum vngenti. de pe. di. . c.

Ituſlibet. in fi.
Et iudas ſchariotis vnus de duode

Seuae ſummos ſacerdotes vt pꝛo/

deret eũ illis.Qui audientes gauiſi ſũt

2 pꝛomiſerunt pecuniam ſe daturos.et
querebat qũo opoꝛtune eum traderet.

xj.q.iij. aabot .. j.c.qui ſtudet.ibi.re
denpto:c; vẽdidit. ¶ Oath.xxvj.Lu.

t accepto calice gratias agẽs dedit
eis. ⁊ biberunt ex hoc omnes ⁊ ait illis
hic ẽ ſanguis noui teſtamẽti qui ꝓ mul
A effun et de cele.miſ.c.cum marthe
Buinlee boc eñ coꝛpus meũ.ibidem
aſſumit petrũ iacobũ ⁊ iohannez
m ⁊ cepit pauere ⁊ tedere. xj. q. iij.
lite. ij. in glo.
doleſcens aũt quidam ſ. equebatur
euz amictus ſyndone ſuꝑ nudo.lxx viij
vigehoe regulare. ibi Johannes euan
geliſta.
ummus aüt ſe acerdos ſ. cindens ve
imenta ſua ait. ij. q. vij · · Item obijci
tur. circa fi. Math.xx vj. Lu.xxij.
. 9. XV—
EPylatus aüt volens ſatiſfacere po⸗

pulo dimiſit barrabam ⁊ tradidit illis

Iheſum flagellis ceſum vt cruciſigere/⸗

5

tur. xly di. .ſ ibl. chꝛiſtus doꝛſum po⸗

nit ad flagella.xxiij.q.iiij.c.nimiuʒ.ibi.

G Pelaueunt iudei.Sð.Matth. xxvij.

u. xxiij. JYJoh.xix.
rat aũt hoꝛa tertia ⁊ crucifixerunt
eum. de pe. di. j. c. piculoſe. de v. ſig. c.

Arin glo.
Et cum impijs deputatus eſt. de pe.
Di. iij. c. inter omia.in glo.Eſa.liijj.

1 nci c Piculoſe.

9
Surrexit non eſt hic. lxxvj . nõ
güt. 5. QMath.c.fi. Lu.xxiiij.
la vadens nunciauit his qui cum
eo erant lugentibus et flentibus. de con

ſe ..iij. c. ſabbato.

Euntes in mundum vniuerſum pꝛe⸗

dicate euangeliũ omni creature.xxx vj.
3 oe Nce q.iiij ·S· his ita. xxj. di.

nnouo. Math. x.
MQui erediderit ⁊ baptiʒatꝰ fuerit ſal

uus erit.j.q.j.c.cito.ibi.per lauacri re⸗
generationem. de ſum.tri. in rubꝛica. ö

bapf.c. maioꝛes.
nomine meo demonia cijcient. de
2le.di.iiij.c.ſi nõ ſanctiſicat᷑. Lu.x.
Bugꝑ egros manus imponent bene
abebũut. j. q.j.c. manus.in glo.ð ſacra

vnctl. c. vnico. in w. auget. in glo.
Et dñs quidẽ ieſus poſtqᷓ; locutus ẽ

s aſſumptus eſt in celum ⁊ ſedet a de⸗
tris dei. de ↄſe. di.ij.c.pᷣma.in fi.ibi.ſur
ſum eſt. c. omnia. in üin glo. ⁊. c. fl. ⁊ di.
v.c.ieiuniũ.in fi.in glo.⁊.c.h.⁊ di.iij.c.
ieiuniũ. ini. Acx lec. Auẽ. xxiih. ovor.

(Eucas (ECa.

Pparuit aüt illi angelys d domit
ni ſtans a dextris altaris incẽſi
illi ſcz zacharie coniugato. ſeqᷣt

ne xxiij. qiij · ·his ita. Actl. xi

5

Aaas; nõ erit nnpofſibile apud deuz

omne verbũ.xxxij. .ij. c. ij. in glo.
Eecce ancilla dñi flat mibi 'm verbũ

tuum. xxxij.q.iiij.c.recurrat.in pᷣn.i.gl.

Erxaudita eſt depꝛecatio tua.j.q/j.c.nõ

gane iſtud n⸗ virũ nõ nofco

ſcnte
gun

ſiuto
E
A

tse
ſen

honn
.
6
Na
94

1

Nis
ſhe⸗
tſin
88
N⸗

dorſunpe⸗

hmmnnzn.

maßtennt

geſt deye,
Enli.
ſe.
NEr
di.
1bisnian
nnbes decan

noſungr⸗
wemm.
na

Ne
ahucnr⸗
in onc,

fuchcen de
ihr.
ponenldene
nchoheen
1go.
ii ooumse
Aſedaade
ainſchicr
1AN
chnae

4 .

gnsdeonn

Aris nif
—DRL
n 4
ſchoſe
fn n
cnis

pꝛie.in fi. Geñ

TLucas

Ecce concipies in vtero paries fili⸗
um.lvj.di. c. naſci.ibi.in vtero vginis.

¶Et factum eſt vt impleti ſunt dies of
ficij eius ſcʒ zacharie abijt in domũ ſuã
xxxj. di.c.tenere.ibi.ð zacharia legimꝰ
ſcʒ ꝙ nõ diſcedebat de templo dñni. lxx⸗
.. di. c. pꝛepoſuiſti. poſt hbfn.
Soꝛte exijt ſcʒ zacharias. vt incẽſuʒ

¶Exultauit in gaudio infans in vtero

uia reſpexit humilitatẽ ancille ſue

(Aalnch, .c.vj.in fi. ibi.annũciauit.
P Jo. an.de ſum.tri.c.vnico.in ver.oꝛi

5 inali.in cle.

Illuminare his qui in tenebꝛis et in

vmbꝛa moꝛtis ſedent.de pe.di.iij.c.ad
huc inſtant. vltra med.
Per viſcera miſericoꝛdie dei noſtri i
quibus viſitauit nos oꝛiens ex alto.xx⸗
xiiij.q.j.c.qm vetus.in pᷣn.in glo.
¶Pꝛecedet aũt illum in ſpiritu et vᷣtu⸗
te Helie.xxij.q.ij ·S.fi.ibi.chꝛiſtus iohã

nem dixit helyã. 2.S. Math. xj. 7. xvij.
(Capitulũu. ..

¶Exijt edictum a ceſare auguſto vt de
ſcriberet᷑ vniuerſus oꝛbis.xj.q.j.c.ma⸗
mꝗj.in expoſitionibus.in verbo.cõ

ſtitutione.

Ecce enim euangeliſo vobis gaudiũ
magnum quod erit omni populo qꝛ na⸗
tus eſt nobis hodie ſaluatoꝛ.de ↄſe. di.
.c. nocte. xxx vij diſt. c. ſid veri. Eph.

iBloꝛia in altiſſimis deo.⁊ in fra pax

hominibus bone volũtatis.pᷣ.c.nocte.

e hymnis. c. hi duõo.
Et poſtqᷓ; conſũmati ſunt dies octo.
vt circũcideret᷑ puer.j.q.j.c.nõne.xxv
q·.j · S his ita.in pn.de ↄſe.di.iiij.c. pꝛo⸗
n. xvij. Deut᷑.xxx. liere.
Et poſtq; impleti ſunt dies purgati⸗
onis eius ᷣm legem moyſi tulerunt illũ
in hieruſalem vt ſiſterent eũ dño.ſequi
tur.Et vt darent hoſtiam vᷣm ꝙ dictuz
eſt in lege domini par turturum.aut du
os pullos columbarum.pᷣ.c.nonne.in
glo.pꝛece.c.his ita.in pꝛin.et pꝛece.ca.

ie.ufl.
erat anna pphetiſſa filia phanu⸗

prope
¶ Et factum eſt poſt triduum inuene⸗

runt illum in templo ſedenteʒ in medio

doctoꝛum audientem illos et interrogã
¶ Et vt pfecerunt omnia ᷣm legem do
mini reuerſi ſunt in galileam in ciuitatẽ
ſuam naʒzareth. puer aũt creſcebat ⁊ cõ⸗
foꝛtabatur plenus gratia.de ſepul.c.j.

(Factum eſt verbum dñi ſuper ioho⸗
nem filium ʒacharie in deſerto. ij. q. vij.
.S. Item iohannes.in fi.queſtionis.ibi

cum heremiticam vitam.
Facite ergo fructus dignos peniten
tie. de pe. di. · S. econtra.in ver.item qᷓ
domum. di. v. c. conſideret.in fi.
QAui habet duas tunicas.det nõ ha⸗
benti. 7 qui habet eſcas ſimiliter faciat.
ſequitur.nihil amplius qᷓ; conſtitutum
eſt vobis ſcʒ publicanis faciatl.lxxxvj.
di. c.nõ ſatis.in fi.in ver.omnibus.per
Hugl.⁊.c.qui clementiã.
¶ Interrogabant eum ⁊ milites dicen
tes.quid faciemus et nos.⁊ ait illis.ne⸗
minem concutiatis.neq; calumniam fa
ciatis.⁊ contenti eſtote ſtipendijs vr̃is.
lxxxvj.di. c.non ſatis.ver.in ſingulis.
xxiij q j.c.paratus.in fi.c.quid culpat᷑
c. militare.
Benimina viperarũ quis oſtẽdit vo
dis fugere a ventura ira.ij. q. vij · S. Itẽ
iohannes. in fi. queſtionis. atth. iij.
Ego quidem aqua baptiſo vos. ve⸗
nit aũt foꝛtioꝛ poſt me cuius non ſuʒ di⸗
gnus ſoluere coꝛrigiam calciamentoꝛũ
eiꝰ . Joh. c. j. ipſe vos baptiſabit in ſpi
rituſancto ⁊ igni.xix.di.c.ᷣm. Math.
iij. Mar.j.Jo.j. MM
Cuius ventilabꝛum in manu eius et
purgabit aream ſuam et cõgregabit tri
ticum in hoꝛreum ſuum. paleas autem

comburet igni inextinguibili.ij q.j. ca.

multi. ver. quia et ad hoc.xxiij.q.j.ca.
quiſquis.de conſe.diſt.iiij 1.cuzi gpin

Lucas

ſat. 5. Math. c. iij.

¶ Factum eſt aũt cum baptiſaret̃᷑ om⸗
nis populus ⁊ ieſu baptiſato et oꝛante

apertum eſt celum ⁊ deſcendit ſpũſſan⸗

ctus coꝛpoꝛali ſpecie ſicut colũba in ip⸗
ſum. ⁊ vox de celo facta eſt. Tu es ſiliꝰ
meus dilectus. Et ipſe ieſus erat incipi
ens quaſi annoꝛum.xxx.vt putabat fili
us ioſeph qui fuit hely.de ↄſe.di. iij.c.
fl.xx viij. di. c. pꝛeſ byter. in tex.et in gł.
et in · S· ſequẽti.in pᷣn.viij.q.j.c.olim. in
pꝛima glo. “
Ca. eUII.
¶ Spůs dñi ſuper me eo ijð vnxit me.
euangelizare pauperibus miſit ne. de
ſacra vnci.c.vnico.S.Eſa.lxj.c.
dedice cura teipſum. xxv. q. j. ca.
nulli.ibi.cõminatur deus negligęẽtie ſa⸗
cerdotum.
Amen dico vobis quia nemo ꝓphe⸗
ta acceptus eſt in patria ſua.j.q.j.capᷣ.
paulianiſte.in glo.de iureiu.c.etſi chꝛi⸗
ſtus.j.q.j·Sopponitur.ver. Item dñs
S. Math.c.xiij. ¶ar. vj. Joh. iiꝗi.
¶ In veritate dico vobis multe vidue

erant in diebus helye in iſrael.pᷣ.c. etſi

chꝛiſtus.iij. Reg.xvij.⁊.x viij. Jac̃.v.
¶Socrus autem ſymonis tenebat᷑ ma
gnis febꝛibus et rogauerunt illum ꝓ ea
e pe. di. S deniq;. ver. in euangelio.
en aũt ceſſauit loqui dixit ad ſymo⸗
duc in altum ⁊ laxate retia veſtra

. 4

in capturam.xxiiij.q.j.c.non turbatur.

lxxxyji.di.c.eſau.in fi.S. Math.iiij.
Dolo mundare.⁊ confeſtim diſceſſit
lepꝛa ab illo.ſequitur.ſed vade et oſten
de te ſacerdoti.de pe.di.j⸗Shoc idem.
ver.hinc etiam lepꝛoſi.et.c.quem peni⸗
tet.in ver.pꝛecepit.di.iiij.c.adhuc in⸗
ſtant. diſt.vj.ca.j.et.j.q.j.nonne.ſupꝛa
NMEHath. viij.
Zit paralitico.ſurge tolle lectum tu⸗
um ⁊ vade.de pe.di.jS·. deniq;.ver.in
euaugelio.ibi.a paraliſi.diſt.iij.adhuc
inſtant.ibi.multos debiles.S.Math.
Abarennn publicanis et peccatoꝛi⸗
bus manducatis et bibitis.xxiij.q .iiij.
c.inſideles.ſupꝛa ¶ atth.c.ix. Mar.

B3. OPath. c. ix.

ſecundo.

Mon egent qui ſani ſunt medico.ſed
qui male habent.ij.q.j.ca.multi.de pe.
diſt. ..c. eccleſia. ⁊ diſt.iij.c. adhuciſtãt.

¶ Mon enim veni vocare iuſtos ſʒ pec

catoꝛes ad penitentiam.p̃ᷣ.ca.multi. de

pe.di. j.c.j.libenter.c.eccleſia.ibi.reſti⸗

tuta.xxiij.q.iiij ·S· ex bis omnibꝰ.ſupꝛa

Hath. c. ix.

aaum eſt aũt in ſabbato cum tran⸗
ſirent per ſata vellebant diſcipuli eiꝰſpi
cas ⁊ manducabant confricantes mani

bus. de conſe. di. v. c. diſcipulos. ſupꝛa
actum eſt autez in diebus illis exijt

in montem oꝛare et erat pernoctans in

oꝛatione.ij.q.vij·S. Item obijcitur.ibi
vult pernoctare.Matth.ᷣxiiij. Marẽ.
Et elegit. xij. ex ipᷣis quos apoſtolos
nominauit ſy monem quem cognomina
uit petrum.iij.q.vj.c.dudum.ibi.pᷣmꝰ.
iſg ſ in pꝛin. Math.x. Mar.

(E deſcendens ieſus de monte ſtetit

in loco campeſtri.ij.q. vij · S· Itẽ obijcit

ibi. de montibus frequent . c.
Beati qui nunc fletis quia ridebitis
Beati eritis cum vos oderint homi⸗
nes.ſequitur.gaudete in illa die ⁊ exulł
tate.ecce enim merces veſtra multa eſt
in celo.j.q.j.c.teneamus.xxiij.q.iiij·S·
boteſthaftc: chꝛiſt. S. Math. c. y.

¶ Biligite inimicos veſtros benefaci⸗
his qui oderunt vos.ea.q.iiij · ex his
omnib?. 2. · pꝛecepta.⁊. c. ea vindicta.
xliij . il.. xi q.ij.c.ſi qͥs ꝑ vetus
§. Sat * V „* „ .
Omni aũt petenti te tribue.xlij.diſt.

c.quieſcamus.in glo. ⁊.xvj.q.j.c.ſi cu⸗

Er ſi diligitis eos qui vos diliguntqᷓ

vobis eſt gratia. ſequit᷑.ſiquidẽ ⁊ pctõ⸗

res hoc faciunt.xxiij.q.iij.c.vj.in glo.
Nerũtñ diligite inimicos veſtros et
benefacite ⁊ mutuum date ⁊ nihil inde
ſperantes.de vſu.c.iij.⁊.iiij.c.cõſuluit.

o
diſc.
igii
oles

Hiot

ſcer
L
er

necicnn
liide

4

chri⸗

tneght
Aumnli de
nihiſch
nnbbeſine

4
daumtro⸗
Plierſpi
Mosmani
Mlas ſon

mocns
Noim hi
e,

etc
ant
un Rh.
rr.

nonte ſeti
Nobict
.
i is

ninthoni⸗
dieten
gigiig
rchr.

Gobeli
i n

ens

ſalole⸗

vNlunri
cirpao⸗

☚

.conqueſtus.in glo.⁊ per Jo. an. ca.j.

æ, c.vnico.in v.diuina.iin cle.
ſtote ergo miſericoꝛdes ſicut ⁊ pat
veſter miſericoꝛs eſt.p ·S· ex his omni⸗
bus. de regl. iur. ciih.
NMolite iudicare et nõ iudicabimini.

xxiij. ꝗ·j· 5.j. dereg. iurl. caij. in glo. j.

Dati. viill. —
¶ Bimittite ⁊ dimittet vobis. de cõſe.
di. ij. c. voannen..
Nunquid poteſt cecus cecum duce⸗

re.nonne ambo in foueam cadunt. xxx
vij. di · · fi. xxx viij.di.c.que ipſis.ð pe.

di. j. c. quẽ penitet.di.v.c.in pᷣn.⁊·S· fi.
5, Math. cx.
Non eſt diſcipulus ſupꝛa magiſtruʒ.
ij.q.iiij.c.pᷣſul.vj.q.j.c.ſacerdotes.⁊.c.
oues. Math.x. Jo. xiij.⁊.xvy.
Auid aũt vides feſtucã in oculo fra⸗
tui.trabem aũt in oculo tuo non cõ

alteram. xiiij. q.j.c. ꝙ debet. xxij.q. ij. c.
ſiquis per vetꝰ.xxiij.q.j:s·j.arxlv.di.
Et ab eo qui aufert tibi veſtimentuʒ
tiam tunicam noli pꝛohibere.xiiij.q.j.

.S· j. ⁊ an. c.qð debet᷑.

(Capitulũ. .VI.

meum intres. de conſe. di: ij. c. quotidie

¶ Cum aüt appꝛopinqua ret poꝛte ciui

tatis ecce defunctus efferebat᷑ filiꝰ vni⸗
cus matris ſue.⁊ hec vidua erat.ſequi⸗
tur.Adoleſcens tibi dico ſurge.et reſe⸗

dit qui erat moꝛtuus.de pe.di.j·s·deni

q;.in ver.moꝛtuos.⁊.c.fleat.c.quẽ pe⸗
nitet.in fi.⁊ di.ij.c.ſicut tribus.di.iij.c.
adhuc inſtant.⁊ di.vj.c.j.iij. Regl.vij.
2. iin. Reg. iiij.
¶ Nenit aũt Johãnes baptiſta nõ mã⸗

ducans carnem neq; bibens vinũ et di⸗

xiſtis.demonium habet.Aenit filiꝰho⸗
minis manducans ⁊ bibens ⁊ dicitis ec
ce homo deuoꝛatoꝛ ⁊ bibens vinũ.⁊ iu
ſtificata eſt ſapientia ab omnibꝰ filijs ſu
Et ecce milier que erat in ciuitaie pec

t qui te ꝑcutit in maxillam pꝛebe ⁊

catrix vt cognouit ꝙ Jeſus accubuiſ⸗
ſet in domo phariſei.attulit alabaſtruʒ
vngenti. j.q.vij.c.ij.ibi.mariã poſt con
uerſionem.et in ver.ſcio meretrices.
¶Mropter quod tibi dico.remittunt᷑
peccata multa qm̃ dilexit multuʒ.cui
aut minus dimittit᷑ minus diligit. de

gq.ij.c.legat᷑.ibi.moꝛtuos.de bap.c.ma
ioꝛes.poſt pꝛin.

Ca.: —AI:-·

. Ludari que vocat᷑ magdalene.deã̃

d onia ſeptem exierant.de pe.di.iij.c
ſunt plures.

¶ Exijt qui ſeminat ſeminare ſemẽ ſuũ

ſequit᷑quod aũt in ſpinis cecidit hi ſũt
qui audiunt et a ſolicitudinibus ⁊ diui

tijs ⁊ voluptatibus vite euntes ſuffocã

tur ⁊ nõ referunt fructum.xlix.di.ca.j.
Sgibboſus.
Quod tibi nomen eſt.at ille dixit.le
gio.quia intrauerunt demonia multa iĩ
eum.ſequit᷑.Exierũt ergo demonia ab
homine et intrauerunt poꝛcos.pᷣ.ca.ſũt
plures.S. Mον ar..
¶ Et mulier quedam erat in fluxu ſan⸗

guinis ab annis duodecim. ſequit᷑.ac⸗

ceſſit retro et tetigit fimbꝛiaʒ veſtimenti
eius.⁊ confeſtim ſtetit fluxus ſanguiniſ
eius.v. di. c. ad eius.ð pe.di.iij.c.inter
hec hircum.j.in fi.ſupꝛa Math.c. viij.
2 2. gr. C. V. M
¶ Adhuc illo loquẽte venit quidaʒ ad
pꝛincipẽ ſynagoge dicens ei.quia moꝛ⸗
tua eſt filia tua.ſequit᷑. Ipſe aũt ſcʒ Je⸗
ſus tenens manum puelle clamauit.pu
ella ſurge.et ſurrexit cõtinuo.S.MMar.

E

Cõuocatis aũt duodecim apoſtolis
dedit illis virtutem ⁊ ptãtem ſuꝑ omia
demonia. xxj. di ˖ . j. ⁊. xciij.c.dns.ij.q.
vij.c.qualis.ibi.legatione fungentibꝰ.
c.accuſatio.j.in fi. ath̊.x.MMar.vj.
eihil tuleritis in via neq; virgã ne⸗
q; perã neq; pecuniã.xj.q.iij.c. Jra.xx
2 iij c.pñs.S. Math.c. x.
Et qᷣcũq; nõ receperit vos cxeimtes

de ciuitate illa ⁊ puluerem veſtroꝛũ pe⸗
dum excutite in teſtimoniũ ſupꝛa illos.
xxiiij.q.j.c.que dignioꝛ.S.Math̊.c.x.
QAuid eni ꝓficit homini ſi lucret᷑ vni
uerſum mũdum. de ſymo.c. matheꝰ.S.

MMath. xvj. Mar. viij.
¶ Sne vis dicimꝰ vt ignis deſcẽdat de
celo ⁊ conſumat illos ſicut helyas fecit
et cõuerſus increpauit illos ſcʒ iacobuʒ
⁊iohannẽ.⁊ dicit neſcitis cuiꝰ ſpiritus
eſtis.xxiij.q.iiij.c. ꝙ chꝛiſt. ⁊· S pᷣ.⁊ ſe
quẽti.⁊.c.ea vindicta.in fi.⁊· Secce ꝙ

Sine vt moꝛtui ſepeliãt moꝛtuos. tu

aüt vade et annũcia regnũ dei.S. ¶ at

hei. c. viij.
¶ Memo mittẽs manũ ſuã ad aratrum
⁊ aſpiciens retro aptus eſt regno dei .S
pe.di.ij.pennata.ar.di.iiij.c.ſi refugiẽ⸗
tes.de voto.c.magne.de diuoꝛ.c.quã⸗
do. de apoſtatl.c.quida.in glo.de elec.

ano aaiin lli.
WMeſſis quidẽ multa. oparij pauci.
rogate ergo dñm meſſis vt mittat oꝑa⸗

rios in meſſem ſuã.xxj.di.c.in nouo.de

here.c.cum ex iniũcto.S.Hath.c.ix.

In quãcũq; domũ intraueritis. pꝛi⸗
mum dicite.pax huic domui.xiij.q.j:S
his ita. Math.x. Mar. vyv.P
In cadem aut domo manete edẽtes
⁊ bibẽtes que apud illos ſunt.ibidem.
ie crheod hoc. ·x q.iij.c.ad menſaʒ
Dignus ẽ oꝑparius mercede ſua.xij.
q.j.c.quicunq; ſuffragio.lxxx viij.di.e
qm. de ſepul.c.j.S. Dath.c. x. ⁊.xx · j
hbimo.v. YòMW
Sͤ
D8.xxj ·.§. j. 7. c. in nouo. ⁊. lxviij. diſt. c.
coꝛ epi.xciij.di.c.dñs.x vj.diſt.c.ſeptu
gginta.
Ae tibi coꝛroʒaim. ve tibi bethſaida
qꝛ ſi in tyro et ſydone facte fuiſſent vir⸗
tutes que in vobis facte ſunt in cilicio
⁊ cinere ſedentes peniterent.verũtũ ty⸗
ro ⁊ ſydoni remiſſiꝰ erit in iudicio qᷓ; vo
bis. xxiij.q.iiij.c.nabuchodonoſoꝛ.cuʒ

Et qui vos ſpernit me ſpernit.q̃ aüut

*

q.j.c. qui vos ſpernit. xxj. di c. in nono

ij. q.v. c. habet.q.vij.c.accuſatio.j.⁊.j.
q.j.c.nulli.in fi.de pe.c.ij.in glo.et per

„ 7

¶ Baugete autẽ quia nomina vr̃a ſcri⸗
pta ſunt in celo.j.q.j.teneamus.ð.c.vj
Eidebã ſathanam ſicut fulgur de ce

5
Maaaryid vo fui.

lo cadentẽ. de pe.di.ij.c.ſi enim.ante fi.

⁊.c.qð nõ repꝛobi.c.pᷣncipiuʒ.xl.di.c.

qualibet. xxvij. i· ·ex his. in ſi. Eſa.

¶ Biliges dñm deũ tuum ex toto coꝛð
tuo.ſequit᷑.Et ꝓximũ tuũ ſicut teipſuʒ
xxiij.q.iiij.c.ea vindicta.añ fi.⁊.c.ſfi.Sẽ.

Math.c. xix. ⁊.c.xxij. Mar.xij. Rho

ma. xiij. Deutl. v.
Samaritanus aũt quidaʒ iter faciẽs
yvenit ſecus euʒ ⁊ vidẽs eũ miſericoꝛdia
motus eſt ⁊ appꝛopiãs alligauit vulne⸗
ra eius fundẽs oleũ ⁊ vinũ.xl v.di.c.di

ſciplina.de pe.c.ols.
Kurz illius habe.⁊ qdᷣcũq; ſuꝑ ero⸗
gaueris ego cũ rediero reddam tibi.xlij
dic.parſimonniaaa.
Et mulier quedã martha noiĩie exce⸗
pit illum in domũ ſuã.de regula.c,licet

ris erga plurima.ſequit᷑.maria optimã
ꝑtem elegit que nõ auferet᷑ ab ea.de re⸗
nunc.c.niſi. ante fi. W
Amice accomoda mihi tres panes.
qm amicus meus venit de via ad me ?
nõ habeo qð ponaʒ añ illũ.⁊ ille deint⸗
rñdens dicat. noli mihi moleſtꝰ eẽ iam
hoſtiũ meũ clauſum ẽ.ſequit᷑.ꝓpter im
pꝛobitatẽ tñ eiꝰ ſurget ⁊ dabit illi quot⸗
quot habet neceſſarios.de pe.di.j.c.im
poꝛtuna. ððð
¶ Et ego dico vobis petite ⁊ dabit᷑ vo

Et erat eijciens demoniũ⁊ illud erat
mutũ.S. Mat.ix.⁊.xij.de pe.di.iij.ca.

ſunt plures.

xxv. q.ij.e.ſi ea.ꝑ arch.de re iudi.c.ab⸗

ÜR

„ 272

arch. de cenſi. c. penł. li. vj. S. Zacha. c.

dartha martha ſolicita es 1 turba

bis. querite ⁊ inuenietis.s.Mat.c. vij

me regnũ in ſe diuiſum deſolabit᷑

bate. in Pᷣn. li. vj. S Math.c. xij. Mar⸗

ſiod
n

— –

V
Pi
pil
ona
Aula

nan

N

e
g

ia

P gah
hu

Si
ſe

eius
Hon
u

ſnio 1.
goe der
Lchze,

myfnſen
scy
ardete
nmanef.

rtobend
uttupſi
ſncſi.
Aeho

Hglerfigi;
iniend⸗
yllr⸗
ArAc

igſn⸗
Wn

haoreehe⸗
Glr C

es tuumn
naoptini
bendel⸗

E
es enes⸗
viaadne:
,Ailen
ocän
it F
büligur
e

1dbiͦ
RnN

len
Nedci⸗

dl
gchr

Lucas

¶ Si aũt ego in beelʒebub eijcio demo
nia.filij veſtri in quo eijciunt.xxj.di · · .
S. Math. c. xvxij.
¶Aui non eſt mecũ cõtra me eſt.⁊ qui
nõ colligit mecũ diſpergit. xxiiij.q.j.ca.
qm vetus.in fi.xij.q.ij.c.quiſquis.in ſi

7

egina auſtri ſurget in iudicio cum

illos quia venit a finibꝰ terre audire ſa⸗
pientiã ſalomonis.⁊ ecce plꝰqᷓ; ſalomõ
hic Viri niniuite ſurgent in iudicio cuʒ
generatione hac ⁊ condemnabunt eam
quia penitentiam egerunt ad pꝛedicati⸗
onem Jone.⁊ ecce plus qᷓ; Jonas h.vij

gq/j.c.vereoꝛ.S. Jone.c.iij. ⁊ Math. c.

¶ Aerütñ quod ſuꝑeſt date elemoſy⸗

nam ⁊ ecce omnia mũda ſunt vobis.xij
q.j.c.qꝛ tua.xvj.q j.c.decimas. de pe.
di.j.c.medicamentum.

—

Bico aut vobis amicis meis ne ter⸗
reamini ab his qui occidunt coꝛpus.xj
q.iij.c.nolite timere.xxxiij.q.ij.c.lotari
Qm que in tenebꝛis dixiſtis in lumi⸗
ne dicent᷑.et qð in aure locuti eſtis in cu
biculis pꝛedicabitur in tectis.S. at
thei.c. xiij. H
Bñmnis quicũq; confeſſus fuerit me
coꝛã hominibꝰ.⁊ filius hominis conſfite
bitur illum coꝛã angelis dei. de pe. diſt.
iij.c.adhuc inſtant.S.ibidem.
Hominis cuiuſdã diuitis vberes fru
ctus ager attulit.xlvij.diſt.c.ſicut hi.in
titulo. ßMM
Sint lumbi veſtri pꝛecincti⁊ lucerne ar
dentes in manibꝰ vris.de pe.di.j.c.q̃s
MQuiſputas eſt fidelis diſpenſatoꝛ et

Ille aũt ſeruus qui cognouit volun⸗
tatem dñi ſui ⁊ non fecit ᷣm voluntatẽ
eius vapulabit multis.qui aũt non co⸗
gnouit et fecit digna plagis vapulabit
paucis.xxx vij. di. 5· fi. xxiij.q. iiij.c. ea

— „ .

Erüũüt ex hoc quinq; in vna domo di⸗
uiſi. tres in duo ⁊ duo in tres diuident

U ä

viris generationis huiꝰ ⁊ cõdemnabit

xxviij.q.j· ·j. M
—CEa:

(Arboꝛem fici habebat quidẽ planta⸗

tam in vinea ſua.ſequitur Ecce tres an
ni ſunt ex quo venio querens fructũ in

ficulnea hac ⁊ nõ inuenio. Succide er⸗

go illam vt quid etiam terram occupat
lin glo in v.annus.S.Matth.c.xxj.
MHar.xj. Dani.iiij .
¶ Hanc aũt filiam abꝛae quã alligauit
athanas ecce decẽ ⁊ octo anis nõ opoꝛ
tuit ſolui a vinculo iſto die ſabbati.de
pe.di.iiij.c.adhuc ĩſtant.ibi.filiã abꝛae
bis.⁊ꝑ Guið.xxiij.q.iiij.c.duo iſta.ibi
liberabis hominen..
Meſcio vos vnde ſitis.de pe.di.j. c.
j.in v. cognouit.ſupꝛa Mat.vij.⁊.xxv
Ibi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ.xxxv

di. c. eccleſie.ſupꝛa.ibidẽ.

Exi cito in plateas ⁊ vicos ciuitatis
⁊ paupes ac debiles cecos ⁊ claudos i⸗
troduc huc.⁊ ait ſeruus dñe factum eſt
vt impaſti.⁊ adhuc locus eſt.⁊ ait dñs
ſeruo. exi in vias ⁊ ſepes ⁊ cõpelle ĩtra⸗
re.xxiij.q.iiij.c.ipſa pietas.poſt pᷣn.⁊ ĩ
H c niini. 7.c. diſplicet. in fi.⁊.q.vj.
Si quis venit ad me ⁊ nõ odit patrẽ
ſuũ ⁊ matrẽ ⁊ vxoꝛẽ ⁊ filios ⁊ fratres ⁊
ſoꝛoꝛes adhuc aũt ⁊ animam ſuam non
poteſt eſſe meus diſcipulꝰ.xxviij.q.j·S⸗·
j. en And odit. ä
uis eni ex vobis volẽs turrim edi
care. non pꝛius ſedens computat ſum
ptus qui neceſſarij ſunt ſi habeat ad ꝑſi
ciendũ.ne poſtea qᷓ; poſuerit fundamẽ⸗
tum ⁊ nõ potuerit perſicere oẽs qui vi⸗

dent incipiant illudere ei dicentes.qꝛ H̊

homo cepit ediſicare ⁊ nõ potuit cõſum
mare. de pe.di.ij. c. aplis. in ſi.
Auis ex vobis hõ qͥ habʒ cẽtũ oues
⁊ſi ꝑdiderit vnã ex illis nonne dimittit
nonagintanouem in deſerto ⁊ vaditad
illam que perierat donec inueniat

Lucas

cum inuenerit eaʒ imponit in humeros
ſuos gaudens.ſequit᷑.congratulamini
mihi quia inueni ouem qua ꝑdideram.
dico aüt vobis ꝙ ita gaudium erit in ce
lo ſuper vno peccatoꝛe agente peniten⸗
tiam qᷓ; ſuꝑnonagintanouẽ iuſtis qͥ nõ
indigent penitentia. depe.di.j.c.vpẽs.
c.impoꝛtuna.xx vj.q.vij.c.penitentem
l. di. c. quia tua.xxiij.q.iiij ··ex his oi⸗
(Sd mercenarij in domo pr̃is mei
abundant panibus.ꝑ Guið.x.q.iij.ca.
nec numerus:·j· in expoſitionibus.in v.
uanti.

e ſiliquis quas poꝛci mãducabant. xx
xyii.di · S-hinc etiam.
Cũ aũt adhuc longe eſſet vidit illuʒ
pater ipſius ⁊ miſericoꝛdia motus eſt ⁊
accurrens cecidit ſuꝑ collum eiꝰ ⁊ oſcu

latus eſt eum. de pe.di.j.c. impoꝛtuna.
di. iij. c. adhuc inſtant. ibi. non filiuʒ diſ

Cito pꝛoferte ſtolã pꝛimã ⁊ induite il
lum. de pe.di.ij.c.qũo renouari.
rater tuus hic moꝛtuus fuerat ⁊ re
vixit.perierat ⁊ inuẽtus eſt.xxiij.q. vij

—

c.quẽadmodũ..

omo quidam erat diues qui habe⸗
bat villicum ⁊ hic defamatus eſt apud
illum quaſi diſſipaſſet bona illius ⁊ vo
cauit illum et ait illi.quid hoc audio de
te.redde rationẽ villicationis tue iã enĩ
non poteris villicare.de accu.c.qualit᷑

j. in ön.

EFacite vobis amicos de mammona

iniquitatis.j.q.j.c.non eſt putanda.in
glo. xiiij.q.v. poſt.c.qui habetis. xxxij
q.iiij.c.ſic nõ ſunt.de deci.c.ex trãſmiſ⸗

ſa,/ in glo. ?BV =èðGMU
homo quidam erat diues qui indue

batur purpu ra.⁊ byſſo.ſequit᷑ Fili re⸗

coꝛdare quia recepiſti bona in vitatua.
xxj.q.iiij.in ſum.de pe di.j:S·BG̊ ideʒ. in

yer. vult. ⁊ di.iij.c. cauenduũ.
Memo ſeruus põt duobus dñis ſer⸗
uire.S. Math. c. vYv. O

Eex ⁊ pꝛophete vſq; ad iohannem.

tcupiebat implere ventrem ſuumm

5. Math. c.
z· XVI.
Impoſſibile ẽvtnõ veniant ſcanda⸗
la.ve aũt illi ꝑ quẽ veniunt in expoſi⸗

tionibus. in v.ve.
S peccauerit frater tuus in te.⁊c.S
MWMath. c. xviij. Leuit.xix. Ecci. xix.
Si ſepties in die peccauerit in te dimit⸗
te i lli de pe. vi iß. cſepties. OCat. xpiij
Et dixerunt apli dño. adauge nobis
E.de pe.di.iij.c.dũ ſanccis.
Sic ⁊ vos cũ feceritis om̃nia q̃ pꝛece
pta ſunt vobis.dicite ᷣui inutiles ſumꝰ
de pe. di. ij. c. ſi enĩ.in pn.in glo.
UEt cũ ingrederet̃᷑ quoddã caſtellum
occurrerũt illi decẽ viri lepꝛoſi qͥs vt vi
dit dixit. Ite oñdite vos ſacerdotibus
⁊ factũ ẽ dũ irẽt mũdati ſunt.de pe. di.
·S·hoc idem.als.c.ↄuertimini.v.hinc
etiam lepꝛoſi.⁊·S· deniq;.vᷣ.in euange⸗
lio.⁊.c.quẽ penitet.in pᷣn.⁊ vltra með.

—

(Ca⸗ XxVII.

S hariſeus ſtans hec apo ſe oꝛabat.
deusg

ratias ago tibi quia non ſum ſiẽ
ceteri hominũ raptoꝛes.iniuſti.adulte⸗
ri. velut etiam hic publicauus. Et pu⸗
blicanus a longe ſtans nolebat oculos
ad celum leuare ſed ꝑcutiebat pectſuũ
dicẽs Deꝰ ꝓpitiꝰeſto mihi pctõꝛi. Amẽ
dico yobis. deſcendit hic iuſtiſicat in
domũ ſuã ab illo.de pe.di.j.c.ĩpoꝛtũa.
⁊·Secontra.in v.quecũq;.in fi.⁊.c.ꝑfe

„

v. humilitas. in glo.
¶Adhuc vnũ tibi deeſt. omnia quecũ⸗
;ᷓ

abes vende et da pauperibus · xiiij
.. S. j. ſupꝛa Math. xix. Mar. x.
Memo eſt qui reliquerit domuʒ aut
parentes aut fratres.ſequit᷑ et non reci
piat multo plura in hoc tempoꝛe et in ſe
culo futuro vitam eternam. xxviij.q.j·
¶ð · j.⁊.xlvj.di.c.fi.ſupꝛa Math.c.xix.
Tragetur enim gentibus et illudet
et flagellabitur et conſpuetur.et poſtq;
flagellauerint occident euʒ. et tertia die

—bP

reſurget. de peni. diſt. .c. periculoſe. in

gloſa.

1

fſenir
n epoſe

dinteti z3
Keäkr.

nintedini⸗
kugnns
mmaqprre
unlesſun⸗
1
Gaßdhn
nolsr
ſeewotbue
nrdeed
nin pr
nannge
nnd.

W
Geerte⸗

iminſ
nunhaie
us, Bpn⸗
ſortaules
Mtpeelul
on An
kcr n
ciponn
nſiteht
..
nnusgnen⸗
Nerbis
r:
Pume.
ancnted
praſ
ꝗR
Prfi .

aumde

yij. c.

Lucas

actum eſt aũt cuʒ appꝛopinquaret
hiericho cecus quidam ſedebat ſecꝰ vi⸗
am mendicans.ſequitur.et clamauit di
cens. Jeſu fili dauid miſerere mei.ſeqͥt

et confeſtim vidit.de pe.di.j·S· deniq;.
ver.in euangelio.di.iij.c.adhuc inſtat. r

ibi, illuminauit cecum.⁊c̃.S.Math.ix
m opoꝛtet ſemper oꝛare et non de⸗

ficere.per Joh̊.an.de reliqui.c. vnico.
in ſi. in cle.

(uchcheiltans deſcende.quia ho

die in domo tua opoꝛtet me manere. et

feſtinans deſcendit ⁊ excepit illum gau
dens. de conſe. di. ij. c. quotidie.j.q. vij

C.ij.in v. telonarios.id eſt publicanos

Matheum ⁊? Zacheum. vᷣm Hugl.
Stans autem ʒacheus dixit ad dñm
ecce dimidium bonoꝛum meoꝛum dñe
do pauperibus.j.q.ij·S: verum.ibi.ʒa⸗
¶Et ſi quid aliquem defraudaui. red⸗
do quadruplum.xij.q.ij.c.in antiquis.
c.cum deuotiſſimaʒ.xiiij.q.v.c.fi.in.ſi.

£

Et cum appꝛopinquaret iam ad de⸗
cenſum montis oliueti ceperunt omes
turbe deſcendentium gaudentes lauda
re deuʒ. benedictus rex qui venit in no
Rieamini . Wath:exrj⸗ YUMUĩ
t cum appꝛopinquaret ieſus vidẽſ

ciuitatem ſcʒ hieruſalem fleuit ſuꝑ illã

dicens.quia ſi cognouiſſes ⁊ tu.xvj.q.
he Diximus. HM
—Ea XxXN
Bixit aüt dñs vinee vnicum filiũ me
um foꝛſitan cum hunc viderint verebũ
tur.quem cum vidiſſent coloni cogita⸗

uerunt inter ſe dicẽtes.hic eſt heres oc⸗

cidamus eum vt noſtra ſiat hereditas.
⁊ eiectum eum extra vineam occiderũt

„ 2 77

xxiiij.q.iij.c.de illicita.in fi.in gloſa.S.

Reddite ergo que ſunt ceſaris ceſari ⁊
que ſunt dei deo. S. Math. xxrij.
AWagiſter moyſes ſcripſit nobis. ſi
ater alicuius moꝛtuus fuerit habens

vxoꝛem.et ſuſcitet ſemen fratri ſuo.S.

eeKRI..
¶ Reſpexit aũt vidit eos qui mittebãt

gq.v. c.eſt oꝛdo.iĩ glo.xciij.di.c.diaconi

munera ſua in gaſophilatiũ diuites vi

dit aũt ⁊ quandam viduam paupercu⸗
lam mittens duo era minuta ⁊ dixit. ve
re dico vobis ꝙ vidua hec pauper plꝰ

qᷓ; omnes miſit.xxiiij.q.j.ca.odi.ſupꝛa
n patientia veſtra poſſidebitis ani
mas veſtras.xvj.q.iij.c.poꝛro.in ver.

pacientis.ar.de conſe.di.ij.c.⁊ ſancta.

lum ⁊ terra tranſibunt.verba aũt

Mar. xv(i. HMUMU
Alttendite aũt vobis ne foꝛte grauen
tur coꝛda veſtra in crapula ⁊ ebꝛietate.

NHoc ẽ coꝛpꝰ meü qð ꝓ vobis tradet
oc facite in meã cõmemoꝛationẽ.ſeqͥt

mea non tranſient.S. Matth.c. xxiiij.

hic ẽ calix noui teſtamẽti in meo ſangui

ne qui ꝓ vobis fundet᷑.xj.di.c.eccleſia
ſticarũ.in pᷣn.xcv.di.c.j.in glo.de ↄſe.
di. ij. c. j.in fi.in glo.penł.⁊.c.ſcriptura.
c.in ſacro.c.cũ ome.in pᷣn.c.in chꝛiſto ſe
mel. c. iterat.de cele.miſ.c.cuʒ marthe.
Math.xxvj·j.ad Coꝝ.c xj.Marci.
xiiij. H

Timebãt vo plebẽ.xxiij.qliij.c.fi.
t gauiſi ſunt ⁊ pacti ſunt pecuniam
illi dare.j.q/j.c.qui ſtudet.ibi.redẽpto

Facta autem eſt ⁊ contentio int᷑ eos

— *

quis eoꝛum videretur eſſe maioꝛ. dixit

autem eis reges gentium dominant᷑ eo
rum.ſequit᷑.vos autem non ſicſed qui

maioꝛ ẽ in vobis fiat ſicut minoꝛ.⁊ qͥ p⸗

ceſſoꝛ ſit ſicut miniſtratoꝛ.naʒ quis ma⸗
ioꝛ eſt qui recumbit.xvj.ꝗq.vj.c.j.ibi.ni
hil ꝑ contentionem. ᷣm Guið.⁊.xxxiij

ſunt.poſt pᷣn.ix.q.iij.c.nullus pꝛimas.
8 Suide conſe. diſ. v. in omnibus.
innnd.

