Qualiter vaſallus iurare debeat dño fi

delitatem. li. 2.
Avaliter olim feudum alienari ſolebat
Quis dicat dux. marchio. comes. capi
taneus. valuaſoꝛ. li.x.
Que fuit pꝛima cauſa beneſicij amitten
Qui teſtes ſunt neceſſarij ad nouã inue
ſtiturã ꝓbanda. li. 2.

QAueſtione feudi inter filium defuncti.
1 ,„2 .

Qualiter vſufructus bñſicij ſit retinen

Quid iuris ſit ſi poſt alienationẽ feudi

vaſallus id recuperet.li.2.

Qualiter dñs pꝛiuet᷑ feuda ꝓpꝛietate

libꝛo. 2.

Qui debeant ſuccedere in feudo.als de
atura ſucceſſionis feudi.li..
Quihus modis feudũ conſequi poteſt.
Que ſint regalie.li...
Quibus cauſis feudũ ꝓpter culpã fide
litatis ad dũm reuertit᷑.lib.2. .
Quot teſtes ſunt neceſſarij ad ꝓbandã
feudi ingratitudinẽ.li.x.

Relictis is ex duabus matribus ad

quos feuqũ pertineat. lii.
(Ae SÜ
ucceſſione feudi. liii.
Si inter dñm er vaſalluʒ de inueſtitura
feudi lis oꝛiat᷑.li.i.
Si de feudo vaſallus ab aliqͥ interpella
tus fuerit.⁊ dñs eum defendere volu

7

erit. li. 2.
Si de feudo defuncti militis fuerit con
trou erſia inter dñm et agnatos.li.2.
Si de feudo inter dñm ⁊ vaſallũ cõtro
uerſia fuerit.li...2-.
Si vaſallus feudo pꝛiuat᷑.cui debeatð
Si vaſallus feudum negauerit excerta
ſcientia.li.2.

D

Daſallo decrepite etatis qui feudũ reſi

Jnauit vt fil ij inueſtirent᷑.li.2.
Jaſallo milite qui arma bellica depo⸗
luit.li.⁊.S.de eo qͥ ar.
Vaſallo milite qui contumax eſt.lib.2.

Daſallo qui contra conſtitutionem lo⸗
tharij feudũ alienauit.li. 2.

Incipiunt CTituli

triũ vltimoꝛũ libꝛoꝛuʒ Codicis

decimi videlicet et vndecimi et

Duodecimi.qui raro a doctoꝛi⸗
us leguntur. (A

Nnonis ⁊ tributis.li.ĩio.
Apocis publicis⁊ de pꝛeſcripti
onibus curialiũ.li.io.

Auri ⁊ plũbi ꝑſecutoꝛibus.li.to.
Auro coꝛonario.li.ꝛ.
Argenti pᷣcio qð theſauris infert᷑.li.io

= —
—

dieſ.

ſe

in
tco
d
chen
en

Libꝛoꝛum

Arenarchis.li.io.

Alnnonis ciuilibus.li. ii.

Zilexan drine ciuitatis pᷣmatibꝰ li. n.
Adminiſtranionibꝰrerüpublican. li. .
Aqueductu.li.ii.
Armoꝛũ vſu iuxta pᷣncipẽ.li.ii.
Agricolis ⁊ cenſitis.li.ii.

Agricolis ⁊ mancipijs dñicis 1ſiftali⸗

bus ſiue reipublice.li.ii.
Agentibus in rebus.li.i2.

Apparitoꝛibus pꝛefectoꝛũ pꝛetoio. a

uilegus eoꝛũ.li.12.
Apparitoꝛibus pꝛefecti vꝛbis.li.l⁊ʒ.

Apparitoꝛibus magiſtroꝛum militum.

liß. 12.

Apparitoꝛibus pꝛoconſulis et legati.li

bz0. 12.

Apparitoꝛib us pꝛefecti annone.li. 2.

e
Ponis vacantibus ⁊ incoꝛpoꝛatione.
iB. 10.

Cöuenien is a debitoꝛibus. li. 10.

Capiendis ⁊ diſtrahendis pignoꝛibus

tributoꝛũ.li.tio.
Canone largitionaliũ tituloꝝ.li.10.

Conditis in publicis hoꝛreis.li.I0.
Collatione donatoꝛũ aut reuelatoꝛum

aut trãſlatoꝛũ.li.io.
Collatione eris.li.io.
Claſſitis.li.ii.

Kollegiatio nümularijs li. 1.

Canone frumẽtario vꝛbis rhome.li.ii.

Capitatione ciuilibus cenſibus eximẽ⸗

Da. li. 11.
Colonis paleſtinis.li.ii.
Colonis circenſibus.li.u.
Colonis illiriacis.li.ii.

Cenſibus ⁊ cenſitoꝛibus⁊ equatoꝛib⸗ 7

inſpectoꝛibus.li.Ii.
Collatiõe fundoꝛũ patrimonialiũ ⁊ em
phiteoticoꝛũ.li.ii.

CLonductoꝛibꝰ⁊ ꝓcuratoꝛibꝰ ſiue acto⸗

ribus pꝛedioꝛũ ſiſcaliũ.li.ii.
Collatione fundoꝛũ fiſcaliũ.vel reipᷣua
rel dñice. vel ciuitatũ.vel temploꝝ
10.11.
Cypꝛeſſis ex luco damnẽſi vel pſidis ꝑ

egyptũ nõ 6 vendendis vel excidendis

lib. 1.
Coõſulibus ⁊ nõ 5ͤ ſpargendis ab his pe⸗
cunijs.⁊ de pfectis ⁊ magnatibꝰ. ⁊ pa

Fiſcalibus Vmrio lin,

Co dicis

tricijs militũ. li. 12.
Comitibus cõſiſtoꝛianis.li.i2.
Comitibus reimilitaris.li.12.
Comitibꝰ ⁊ archiatris ſacri palacij. u⸗ .
bꝛo. i2.
Comitibus qui ꝓuintias regunt. li.i2.
Curioſis ⁊ ſtationarijs.li.i⁊. L

Caſtrenſianis miniſteriarchib. li. 12.

Caſtrenſi oim palatinoꝛũ peculio.li.iʒ.

aſtrenſi peculio militũ⁊ perfecti⸗ anno

narum. li. 12.
Comeatu.li.i.
Eut u publico angarijs 7 pangarije 6
ib. 12.
Coartalibus pꝛincipiũ 7 coꝛnicularijs
et pꝛouincialibus ⁊ pꝛimipilarijs. li lib.
122.

e 5

Ze delate⸗l us. li. 10.

Be diſcuſſionibus.li.lo.
Be decurionibꝰ ⁊ filijs eoꝝ.⁊ qui decu
riones habent᷑.li..
De decretis decurionũ ſuꝑ immunita⸗
te quibuſdam concedenda.li.10.
Bebitoꝛibus ciuitatũ.li.n.
Biuerſis pꝛedijs vꝛbanis ⁊ ruſticanis
temploꝛuʒ ⁊ ciuitatum et omi redditu
ciuili. li.ii.
Dignitatibus. que eſt pᷣma rubꝛica e ſ eu
titulus duodecimi libꝛi.qͥ incipit.E Sʒ3
vyt ꝓponis ⁊ amodo cõſularẽ *. li. 12
titulo. 1.
Bomeſticis ⁊ ꝓtectoꝛib⸗ eoꝝ li.2.
De decanis.li.ĩi2.

Bel⸗ ertoꝛibus et occultatoꝛibus eoꝛum

lib. 12.

BDiuerſis officijs apparitoꝛib⸗ iudici
2 ꝓbatoꝛib eoꝛijli. 2.

UDe
Exactoꝛibus tributoꝛuͦ liio.
Excuſationibus munerũ.liao.
Excuſatione artificũ.li.t.o.
Expẽſis ludoꝛũ publicoꝛũ.li.ii.
Equeſtri dignitate.li.ii.

Erogatione militaris annone. li. 12.
Excoctione ⁊ trãſlatione militariũ an⸗ B

nonarũ.li.i.
Executoꝛibus 2erachonbus. . .

Fide inſtrumẽtoꝛũ ziure haſte fiſ⸗ calis
⁊ adiectionibus.li.io.

„ 3

CTituli

Filijſfamilias 27 quẽadmodũ pater pꝛo
his teneat᷑.li..
Fabꝛicenſibus.li.ii.

Frumento vꝛbis conſtantinopolitane.

lib. i1.
Frumẽto alexandrino.li.ii.
Fundis limitoſis.terris ⁊ paludibus
paſcuis.li.ii.
Kundis patrimonialibus ⁊ ſaltuẽſibꝰ.
ib. 11.

Fugitiuis colonis patrimonialibꝰ em

phiteoticis ⁊ ↄductoꝛibꝰ eoꝛũ.li.ii.
Fundis reipꝛiuate ⁊ ſaltibꝰ diuine do⸗ ⸗
mus.li.ii.
Fundis. ⁊ ſaltibus reipublice vel dñice
1 .11.

Filijs officialiũ militariüũ aͤ in bellom mo⸗

riuntur. li.12.
Ggrege dñico. li. 1.
Sladiatoalbu penitus tolledis. li. u.
Hhis qui ex pu licis rõnibus mutuã ipe
cuniã acceperunt.li.o.
his qui ſe deferunt.li.i0.
lonoꝛibus ⁊ muneribꝰnõ tinnandis
int᷑ patrẽ ⁊ filiũ ⁊ de intuallis.li.i0.
hhis qui ſpoͤte munera publica ſuſcepe⸗
is qui apꝛincipe vocationẽ accepert
1 .10.
lhis qui numero liberoꝛũ vel pauꝑta⸗
te excuſationẽ meruerunt.li. .vo.
lhis qui nõ impletis ſtipẽdijs ſacramẽ⸗
to ſoluti ſunt.moti ſunt. li.10. 1
Hais qui in exilium dati vel oꝛdine moti
ſunt. li.to.
His que ex publica collatione lata ſi üt
nõ vſurpandis.li.io.
Honoꝛatoꝛũ vehiculis.li.ii.
lhis qui ex officio quod adminiſtraue⸗
runt cõueniunt᷑ li. .

en—
Jure fiſci. Et ẽ pꝛimus titulus decimi i
bꝛi qui ſic incipit. Si pꝛiuſq; qᷓ; fiſci rõni⸗
bus ⁊c̃.li.io.ti.i.
ndictionibꝰ vel iuriſdictionibꝰ. li.i0.
mmunitate nemini ↄcedenda.li. 10.
Indulgentijs debitoꝛũ.li.io.
gne n lucratiuoꝛũ deſcriptione.
6,10.

*

CTrium vltimoꝝ

Incolis vbi quis domicilium habere

videt᷑.⁊ de his qui cuſtodiarũ cauſa ĩ
aliã ciuitatẽ degunt. li.i0.
In quibus muneribus ⁊ pꝛeſtationibꝰ
nemini liceat ſe excuſare.li.io.
Infantibus expoſitis et libertis ⁊ vᷣuis
⁊ de his qui ſanguine nutriẽdos rece⸗
perunt. li. 10.
Infamibus.li.i0.
Jure reipublice.li.i.
Impenſis publicoꝛum ludoꝛũ li. ij.
In quibꝰcauſis coloni capite cenſiti do
minos accuſare poſſunt. u⸗n.

Be

Libertinis 7 eoꝛũ liberis Eenirul re⸗

digendis ſi ingrati fuerint.li.io.
Legationibus. li. 10.
Luſtralis auri collatione.li.ii.ti.t.

Locatione pꝛedioꝛũ ciuiliũ vel fiſcaliũ

ſiue temploꝛũ ſiue ciuitatũ ſiue rei do⸗
minice ſiue reipꝛiuate.li.ii.
Latoꝛũ ⁊ itinerũ cuſtodia.li.iꝛ2.
Lucris aduocatoꝛũ ⁊ cõcuſſionibꝰ offi⸗
cioꝛum ſeu apparitoꝛũ.li.i2.

eE

Municipibus oꝛiginarij s. li.ĩꝛ0.
Muneribꝰ ⁊ honoꝛibꝰ nõ ↄtinuandis

inter patrẽ ⁊ filium.li.ĩ. o.
Muneribus patrimonialibus. li. 10.

Mulieribus in quo loco munera ſexui

2gruentia agnoſcant ⁊ honoꝛes.li.io
QWetallarijs ⁊ metallis ⁊ ꝓcuratoꝛibꝰ
metalloꝛũ.li.ii.
Murilegulis ⁊ gynecearijs ⁊ ꝓcurato
ribꝰ gynecei.⁊ de monetarijs ⁊ baſtã⸗
garijs ⁊ de yeſtiarijs.li.ii.
MMetropoli berinto.li.ii.
ẽdicantibus validis.li.ii.
Mancipijs ⁊ colonis in fundis pr̃pimo
nialibus ⁊ emphiteoticis eoꝝ.li. ii.
Qamma. li. 1.
Magiſtris ſacroꝛũ ſ. crinioꝛũ. li. 12.
Menſoꝛibus.li.12.

Militari veſte.li.12.

MWethicis Tepithematicis.li.2.

Ne fiſc rem quã vẽdidit euincat. li. 10.
Ne opere a collatoꝛibus exigant vlex⸗

hibeant᷑. li. 10.

MNauibus nõ excuſe andis. li. u.
Ne quid oneri publico imponat᷑.liii.

bere
ulai

ih⸗

fuis
rece⸗

u.
ndo

dſe⸗

li
de

po:

s

ſen
liio

ueto
haſi:

fino
II.

11o.

Nler⸗

L.ibꝛoꝛum Codicis

MNHaufragijs. li. 11. M
Mulli licere in frenis ⁊ equeſtribus ſel⸗

lis.margaritas ⁊ſ maragdos. Jacin⸗
ctos aptare.li.ii.
Nautis tyberinis.li.ii.

Ne quis liber actũ reipublice agere co⸗

gatur. li.i. —
e ruſticani ad vllũ obſequiũ vocent᷑
1.11.

Neliceat habitatoꝛibꝰ metrocomie lo⸗
Q ſua ad extraneũ traſferre.li.ii.
NMe militent negociatoꝛes.li.i2.

Numerarijs ⁊ actuarijs chartularijs.
adiutoꝛibus ſeu ſcriniarijs ⁊ excepto⸗

ribus ſedis excelſe ceteroꝛũq; iudicuʒ

tã ciuiliũ 6 matrimonialiũ.li.i2.

DHmni agro delerto ⁊ qñ ſteriles cũ fer⸗

tilibus imponunt. li.ii.
Obligatione votoꝛis.li.i⁊.

5.

Penis fiſcalibꝰcreditores pferri.li.io.
Petitis bonoꝛũ ſublatis.li..

Pꝛedijs curialiũ ſine decreto non glie⸗

nandis.li.00.
Pꝛebendo ſalario.li.io.
Mꝛofeſſoꝛibus ⁊ medicis.li.io.
Periculo ſucceſſoꝛũ parẽtis.li.io-

Potionibus ad mũera noĩandis.li.io.

Pongderatoꝛibus ⁊ auri illatione.li.io

NPꝛedijs ⁊ omnibus rebus nauiculari
oꝛum. li..ll1.
NPoteſtate veteris numiſmatis.li.ii.
Pꝛiuilegijs cooꝑatoꝛũ vꝛbis rhome.li
bꝛzo. 11.
Piſtoꝛibus.li.ii.

Pꝛiuilegio vꝛbis oſtãtinopolitã e. li. i1

Periculo noĩatoꝛũ.liiil.
Periculo eoꝛũ qui ꝓ magiſtratibus in
terueniunt. li. u.

Paſcuis publicis ⁊ pꝛiuatis.li.ii.

ꝛedijs channatis.⁊ de his qui ex co⸗

lonis dominicis.alijſq; libere conditi
onis ꝓcreant᷑.li.ii.

21

NPꝛiuilegijs domus auguſte vel reipꝛi⸗

uate.li. 11.

Pꝛetoꝛibus ⁊ honoꝛe pᷣfecture.lib .12.
PPꝛefectis pꝛetoꝛio vꝛbis ⁊ magiſtrl pe

ditũ ⁊ militũ ⁊ dignitatibus cõſequẽ⸗

Pꝛefectis ſacri cubiculi ⁊ de omnibꝰcu

bicularijs ⁊ pꝛiuilegijs eoꝛũ.li.i⁊2.

Pꝛimicerio ⁊ ſecundario.li.iꝛD.

ꝛepoſitis ⁊ tribunis ſcholarum.li.i⁊
NPꝛofeſſoꝛibus qui in vꝛbe cõſtantino⸗
politana docẽtes ex lege meruerũt co⸗

mitiam dignitatẽ. li.12.

Pꝛepoſitis laboꝛiũ.li.i⁊.

Pꝛoximis ſacroꝛũ ſcrinioꝝ.li.i⁊.

Pꝛepoſitis agentiũ in rebꝰ.li.i⁊.
Pꝛincipalibꝰ in rebus agẽdis.li.i⁊.
Palatinis ſacrarũ largitionũ ⁊ reꝑ pꝛi
uatarũ. li. 12.
ꝛiuilegijs eoꝛum qui in ſacro palatio
militant.li.iʒ.
Pꝛiuilegijs ſcolarum.li.i2.
Pꝛimipilo. liai2?ꝛ?.
NPublice leticie vel conſulũ nũciatoꝛes
vel aliarũ ſacrarũ cõſtitutionũ inſinu⸗
atoꝛes vel ſacrarũ aut iudicialiũ lr̃aꝝ
ex hac deſcriptione ab inuitis ne quid
inmodũ accipiant.li.i2.

rM Ec R
QAñ ⁊ quibus quarta pars debet᷑ de bo

nis decurionũ.⁊ de modo diſtributio
nis eoꝝ.li.ĩvo.
QAueadinoi ciuilia munera iudicant᷑.
15. 10. H .
Quibꝰ pꝛeſtationibꝰ vel muneribus ne
mini liceat ſe excuſare.li.io. H
Qui etate ſe excuſant.li.ĩio.
Qui moꝛbo ſe excuſant.li.io.
Quibꝰ muneribꝰ excuſant᷑ hi qui poſt
impletã militiã vel aduocationẽ ꝑ ꝓ⸗
uincias ſuis comodis vacates cõmo⸗
rant᷑.⁊ de pᷣuilegijs eoꝝ.li.I0. D
Qui in exiliũ dati vel oꝛdine moti ſunt
Quo oꝛdine quis cõueniat᷑.li.ii.
AQAuibus ad cõductionẽ pꝛedioꝛũ fiſcali
um accedere nõ licet.li.ii. Hr
Queſtoꝛibꝰ ⁊ magiſtris officioꝛũ.li.i⁊.
Qui militare poſſunt vel nõ.⁊ de vᷣuis
ad militiã vel dignitatẽ aſpirãtibꝰ. et
vt nemo vel duplici milicia. vel digni
tate ⁊ militia ſimul vtat᷑.li.in.
Reconditis in publicis hoꝛreis.li.io.

.

Reis poſtulatis.li.I0.
Re militari. li. 12.

Sententijs aduerſus fiſcũ latis non re⸗

tractandis. li. 10.

Siliberalitatis imꝑialis ſociꝰ ſinehere it

de diſceſſerit. li. i0.
Superindicto.li.io. .
Suꝑactionibus tributoũ.li.i0.

Si ſeruus aut libertus ad decurionatũ

aſpirauerit.li.ĩi0.

Si curialis relicta ciuitate rus habita⸗

re maluerit.li.10.

Si ꝓpt inimicicias creatio fcã ſit.li.lo.

Sumptuũ recuꝑatione.li.ĩ .
Si poſt creationẽ qͥs deceſſerit.li.io.

Suſceptoꝛibꝰ pᷣpoſitj ⁊ archarijs li.io
BGuarijs ⁊ ſuſceptoꝛibus vini ⁊ ceteris

Studijs liberalibus vꝛbis rh ome 7cõ

ſtantinopolitane. li. ii.

Sumptus iniuncti muneris ad oẽs col

legas ptinere. li.i.
Solutionibus ⁊ liberationibus debito
rum ciuitatis. li..
Spectaculis ⁊ ſcenicis ⁊ lenõibus.li.ii
Silenciarijs ⁊ decurionibus.li.i2.
Stratoꝛibus.li.i2.
Salgamo hoſpitibꝰ nõ pᷣbẽdo.li.iꝛ.
De “”Ʒ”M
Theſquris. Ii..i Dl10.
Tabularijs ſcribis ꝛlogographis.li.io
Tyronibus. li. 12.
Tractatoꝛijs ⁊ ſtatuis.li.i2.

(Be

—ℳ

Benditione rerũ iſcaliũ. li.r O2
Aſuris fiſcalibus.li.10.

Vt nemini liceat in comꝑatione ſpecie

rũ ſe excuſare.⁊ ð munere ſyntomie ſi
ue aderatoꝛũ.li.i0.
acatione publici muneris.li.io.
Veſtibus olobꝛijs ⁊ deauratis.⁊ de in⸗
tinctione muricis.li.ii. “
Veteris numiſmatis ptãte.li.n.
AVendendis rebus ciuitatis.li.iij.
Venatione ferarum.li. 1.
t nemo in ſuũ patrociniũ ſuſcipiat c
lonos ⁊ ruſticos eoꝛũ.li.i.
At nullus ex vicarijs ꝓ alienis vicario
debitis moleſtet᷑.li.iil.
Atr dignitatũ oꝛdo ſeruet᷑.li.ꝛ⁊.
UVeteranis.li.i2.

¶itulox decretalium 2 totuus

coꝛꝑis Juriſciuilis Felix finiss

Introductio inle

ctionem libꝛoꝛum Juris tã Ca⸗
nonici q; Ciuillis.
¶ Mumerus libꝛoꝛũ
Vuriſcanonici.

AVs canonum in quatuoꝛ libꝛis
pncipalibus ẽ nobis traditum.
pPaiꝛimꝰ liber ẽ decretũ. Scdðus
decretalis.Tertius ſextus liber.Et q̃r⸗
tus clementine ſcʒ ↄſtitutiones.
Hꝛõ quo ſciendũ ꝙ differẽtia ẽ inter
decretũ.canonẽ ⁊ decretalẽ. Eã canon
Pppꝛie dr ſtatutũ in cõcilio generali vel
pꝓuinciali. factũ autoꝛitate epᷣoꝛũ.vt de
ↄſti.c.j.Oecretũ vo ẽ ſtatutũ qð papa
de cõcilio cardinaliũ ad nullius tñ con
ſultationẽ ſtatuit.⁊ in ſcriptis redegit.
yt de reſcrip.c pñti.ic aũt decretum
ſumit᷑ ꝓ noie libꝛi.in qͥ decreta ſcõꝝ pa⸗
trũ ſcripta ſunt.Capit᷑ etiã aliter decre⸗
tum de re.⁊ nõ alit᷑.c.j.li.vj.in glo.ma⸗

gna.in fine.vbi ponit᷑ differẽtia ĩter de⸗

cretũ. autoꝛitatẽ.⁊ ↄſenſũ vel collauda
tionẽ iudicis. Sed decretalis dicit᷑ epi⸗

ſtola quã papa ſolus vł de concilio car

dinaliũ ad conſultationẽ alicuiꝰ reſcri⸗
bit ⁊ rñdet.vt de reſcrip.c.j.in glo.ij·S.
oẽs he ſpẽs.di.iij.Etia inuenit᷑ hoc de⸗
cretale.vt.xxv.q.j.omia ðcretalia. In
differenter tñ decreta canones.⁊ decre⸗
tales iuſcanonicũ nuncupant᷑ vel cano
nes.⁊ vnũ ſepe ꝓ reliqͥ ſumit᷑. Hic etiã
decretales in plurali numero vtimur ꝓ
libꝛo.quo dicta capła que etiam decre⸗
tales dicuntur. continentur. .
Pꝛimus liber Juriſcanonici.
NPꝛimũ libꝛũ iuriſcanonici qͥ decretũ di
cit᷑ cõpoſuit magiſter gratianꝰ.Nõ qui
dem inueniendo.ſed dicta ſanctoꝛũ pa⸗
trum in diuerſis diſperſa voluminibꝰ.
in vnum volumẽ debite et oꝛdinate col
ligendo.Et hoc circa annum dñi Mi⸗
leſimũ centeſimum nonageſimũtertium
Fuit etiam iſte gratianus vnus detri⸗
bus fratribus.cuius alter frater Petrꝰ
lombardus libꝛum ſententiarum ↄſcri⸗
pſit.Et tertius Metrus comeſtoꝛis vel
manducatoꝛis ſcolaſticã hiſtoꝛiã fecit.

tinet in ſe. xxx vj. cauſas in quas diuidi

Biuidit᷑ aũt hic pꝛimus liber decre⸗
tum in tres ꝑtes pᷣncipales. Quarũ pꝛi
ma vocat᷑ diſtinctiões.que vlterius di⸗
uidit᷑ in ptes centũ ⁊ vnã.quarũ qlibet

diſtinctiõ dicit. Habʒ eni hec pꝛima ꝑs

decreti iſtinctiões cẽtũ ⁊ vnã.a qbeip⸗
ſa tota nomen eſt ſoꝛtita. Iſte aũt diſti⸗
ctiones vlterius ſubdiuidunt᷑ in cano⸗
nes vel capitula.Qui canones interdũ
ꝓpter aliquoꝛũ ipſoꝛũ ꝓlixitatẽ ſubdi⸗
uidi pñt in ca.⁊·· Ipliq; ſi longi fue⸗
rint.in verſiculos. .
S cda ꝑs decreti nomĩat᷑ cauſe.⁊ cõ⸗

tur. a quibus et nomẽ accepit. Que cau
ſe vlterius ſubdiuidunt᷑ in queſtiones.
Et he queſtiones in canones vel capla
que vltra in · S.⁊.vᷣ.ſubdiuidi pñt.vt.S
eninbti canonibus pᷣmiſſum eſt

Eſt tñ hic aduertendũ ꝙ cauſa trice⸗
imatertia habet.v.queſtiones.quarũ
queſtionũ tertia nõ diuidit᷑ imediate in
canones vel capitula ⁊· S..vt ſupꝛa di/⸗
cebat᷑. Sed in ea continet᷑ tractatus de
penitẽtia.qui diuidit᷑ in ſeptẽ diſtincti⸗

ones. Et he vlterius ſubdiuiduntur in

canones vel capitula.qui vltra in·S· et
v.vt ſupꝛa oſtenſum eſt.Et interdũ di⸗
uidit᷑ diſtinctio in · S· abſq; cãpitulis.

¶ Zertia ⁊ vltima ꝑs decreti nũcupat᷑

de ↄſecratiõe. Et habet ſub ſe. v. diſtin
ctiones in quas diuidit᷑.Quarũ queli⸗
bet in plures ſubdiuidit᷑ canones vł ca
pitula. vel qñq; in · S· ⁊ paragraphiĩ v⸗
ſiculos.vt ſupꝛa dictũ eſt.vnde verſus

Becretũ centũ dat diſtinctiones ⁊ vnã

Trigita cauſas ⁊ ſex addit tibi mixtas
Biſtinguit ſeptẽ penitẽtia.ↄſecra qͥnq;
Autoꝛẽ quarũ tibi declaro gratianum.
vel ſic ⁊ bꝛeuiꝰ.Cdiſtinguit et i cauſas
dat x tria cũ ſex. Nenitet v verſũ. vult
ↄſecrare reuerſum. A:V
¶Abdodus allegaht in
pꝛima parte decreti.

Nüc ponenda ſunt exempla allegatio

nũ.Et de pꝛima ꝑte decreti nota ꝙ iſta
ſyllaba di. vł etiam ſola lr̃a d.ſignificat
diſtinctionẽ. ⁊ numerus ſequẽs imme⸗
diate d. notat quotã diſtinctionis.vlti⸗

mo ponit᷑ pꝛincipium canonis vel capi
tuli in quo autoꝛitas vel allegatio con⸗

tinet᷑. Exemplum accipe in pᷣma ꝑte de
creti. vbi ſic allegat᷑.viij.di.qᷓ iure. et hᷣ
ſicbꝛeuit᷑.viij.di.quo iure.id ẽ.in pᷣma
pte decreti in di.viij illiꝰ ꝑtis.in cano⸗
ne qui incipit. quo iure.Aliud exemplũ
di. xxx vij.nõne.⁊.c.legimꝰ.id ẽ.in pina
pte decreti in diſtinctione triceſimaſep⸗
tima eiuſdẽ ꝑtis.in canonibꝰq incipiũt
nonne ⁊ legimꝰ. Itẽ aliud di. xl.multi.
7.c.nõ loca.⁊ di.l.ponderet.declara vt
pꝛi aatum eſt. H

¶ AWodus allegandi in

ſecundaparte decreti.
In ſecũda ꝑte decreti nota x per nüe⸗
rũ poſitũ an lram q.dat᷑ intelligi quota
cauſe.Et ſic oĩa talia adiectiua numera
lia ſcʒ pᷣma ſcdðᷣa tertia q̃rta.⁊c.vſq; ad
triceſimã ſextã.añ lr̃am q.poſita.ſꝑ in⸗
cludunt h̊ ſubſtãtiuũ cauſa.Nec illenu
merꝰexcedere debet.xxx vj.qꝛ cẽ ſũt tmn
xxxvj.in ſcðᷣa ꝑte decreti.Et ꝑ lr̃am q.
intelligit᷑ queſtio in ntõ vel in alijs caſi⸗
bus vᷣm exigentiam ↄgruita tis. Cõiter
tñ in abltõ allegat᷑.ſ. queſtione. Sʒ per
numerũ ſequẽtẽ iſtã lram q.deſignatur
quota queſtionis illius cauſe pᷣmiſſe. et
ſic numerus ſequens erit adiectiuũ illiꝰ
ſubſtãtiui. queſtione.ꝑ q.deſignati.qð
nunq; ſubintelligit᷑ ſʒ ſemꝑ expꝛeſſe po
nit᷑. Altimo ſubiungit᷑ canon vel capi⸗
tulũ illius queſtiouis.in quo autoꝛitas
allegata queri debet. Exẽpla ſume in ſe
cunda pte decreti. vbi ſic allegat᷑. ꝛia
q.pᷣma.pncipatꝰ.⁊.c.cũ paulꝰ. Et ſolet
iſta bꝛeuiari.j.q.j.pncipatꝰ.⁊ valet tm.
i ſcðᷣa ꝑte decreti.in pᷣma cauſa illiꝰ ꝑtis
⁊in pꝛima queſtione pꝛime cauſe.in ca⸗
nonibus incipientibus.pᷣncipatꝰ.⁊ cuʒ
paulus. Iſto obſeruato ꝙ in toto iure
nõ bꝛeuiat᷑ pꝛincipiũ canonis.vel capi⸗
tuli.vel legis.ſed ſemꝑ integre ponitur
pꝛout in libꝛo continet᷑. Aliud exemplũ
xj. q.iij.inter verba. xvij .ꝗq. iiij.ſi ꝗq uis
ſuadente. Item. xxiiij.q.j.noli exiſtima
re.⁊.c.militante.xxvj.q.v.nõ licet.⁊ c
augurijs. v. nec ideo. Declara iſta exe⸗
pla ſicut pꝛecedentia ⁊ ſignãter vltimũ
ſic ſcʒ in ſecunda ꝑte decreti in cauſa vi
ceſimaſexta. in queſtione qͥnta eiuſdem
cauſe in canonibus qui incipiunt.non
licet. et augurijs.verſiculo.necideo.

Quia tñ tractatus de penitentia inter⸗
ſerit᷑ in queſtione tertia ipſiꝰ cauſe trice
ſimetertie vt ſupꝛa dictũ ẽ.ideo ſumat
exemplũ.vbi ſic allegat᷑.de penitentia
diſtinctiõe pꝛima. homicidioꝛũ.⁊.c.ho
micidiũ.oc ſicbꝛeuiat᷑.de pe.di.j.ho
micidioꝛũ.id ẽ.in ſcða ꝑte decreti ĩ cau⸗
ſa triceſimatertia.in queſtiõe tertia illi⸗
triceſime tertie cauſe.in diſtinctione pꝛi
ma illiꝰ queſtionis in tractatu de peni⸗
tentia in canonibus qui incipiũt.homi
cidioꝛũ ⁊c.Aliud exemplũ de pe.di.v.
opoꝛtet eni. de pe. di. vij. c.j. Intellige

vt pꝛius et ſpecialiter vltimũ.id ẽ in tra
ctatu de pe.di.vij.⁊ vltima iſtiꝰ tracta⸗

tus.in capitulo pᷣmo huiꝰ diſtinctionis

Et ſic qn allegat᷑ capitulũ.j.ij.vł.iij.nõ

ponit᷑ pꝛtncipiũ capituli.vel canonis.
¶ Modus allegandi in tertia par

.

e Ddecreti.

⁊.c.omis chꝛiſtianus.Qð bꝛeuiatũ ſic

intelligit᷑.id ẽ. in vltima ꝑte decreti.q i⸗

titulat᷑.de ↄſecratione.in bᷣma diſtincti
one ipſiꝰ ꝑtis.in canonibus qui incipi⸗

unt. nocte facta.⁊c. Itẽ aliud exemplũ

de conſc. di. ij. in cena. ⁊. c. liquido.ð cõ
ſecratione diſt.v.nõ mediocriter.ca.ne

tales.c.iniquã.id ẽ.de ↄſecratione diſ.

ij. .v. in capitulis incipientibus.in ce⸗
na.⁊ nõ mediocriter ⁊c. Non debet au⸗

tem in tertia ꝑte decreti vltra quintã di

ſtinctionẽ allegari. ſicut nec in ſcða vl⸗
tra ſeptim.⁊ in pꝛima pte vltra centeſi
mam pꝛimã. quia nulla ꝑtiũ plures ha⸗
bet diſtinctiones. Ideo vltra allegans
notaret᷑ tanqᷓ; imperitus errare. Et qͥa
in qualibet pte decreti ſunt diſtinctões
Nota differentiã in allegando. Naʒ qũ
allegat᷑ diſtinctio abſolute cuʒ numero
ſine addito determinationis.vt dicẽdo
diſtinctione.j.ij.iij.iiij.⁊c.tunc queren⸗
dum eſt in pꝛima pte decreti.vbiſũt cẽ⸗
tum ⁊ vna diſtinctiones.QAñ ãt allegat
diſtinctio cũ addito de penitẽtia. vt ſic
de pe. diſt. j.ij. iij. ⁊c. tũc queri debet in
ſecunda ꝑte decreti in cauſ⸗ a. xxxiij. et q̃
ſtione.iij.illius cauſe.vbi ponit᷑ tracta⸗
tus de penitẽtia.qui habet.vij.diſtin⸗

ctiones.vltra quas nõ allegabis ibi.ſi

Be tertia parte exemplũ. vbi allegat 6
modo.de ↄſe.di.j.nocte facta.c.miſſas

vis iuriſta videri.Sed ſi alleget᷑ diſtin
ctio cũ addito de ↄſecratione.vt ſic.de
ↄſecratione di.j.ij.iij.⁊c.tũc querat᷑ in
tertia ꝑte decreti.vbi ſunt tm quinq; di
ſtinctiones.nec etiã ibi plures allegabᷣ.

glias oſtendes te iuris ignarũ.Et ſic in

omnibus his tribus ꝑtibus decreti al⸗

legat᷑ diſtinctio cuʒ quota ſequente ſub

ea differentia ꝙ interdum nulla detmi⸗
natio pꝛecedit.vt in pꝛima ꝑte.interdũ
pꝛecedit.⁊ hoc dupliciter. aut pꝛecedit
de penitentia.vt in ſcdᷣa ꝑte.aut de con
ſecra.vt in tertia ꝑte decreti Itẽ in ſecũ

da pte allegat᷑ quota cauſe.tacẽdo illð

nomen cauſa ſed ſubintelligendo.vt ſic

etiam in feminino genere adiectiuũ nu⸗

merale ſubſtantiuet᷑ includendo ſuum

ſubſtantiuũ.vt pᷣma ſcða tertia ⁊c̃.ſub⸗

audi cauſa.deinde hoc ſubſtatiuũ que⸗

)ſtio cum ſuo adiectiuo expꝛeſſe ponitur

ſcʒ q̃ſtione pᷣma ſcða tertia. ⁊c̃. Poſtea
initiũ canonis ſcʒ quod omis.põderet.
legimus. ⁊c. Etiã ncg. Srlece amiſ⸗
ſo nomine capituli.⁊ ſub
pium paragraphi.vt.ij.q.vj·S:biduũ.
Et frequenter quãdo allegatur capitu⸗
lum.non eſt opꝰallegare·S·⁊ ecõuerſo.

Si vo capłm ẽ longũ.tũc ðꝛ in pᷣncipio.

medio vel fine.aut circa pᷣnci.medium.
vel finẽ.vbi autoꝛitas vel textꝰallegatꝰ
habet᷑. Finaliter nota hos verſus. Di⸗
lige decretũ ſi gliſcis canonicari. Diſti⸗
guit cauſat penitet ⁊ cõſecrat inde. Et
tm de pꝛimo libꝛo iuriſcanonici⸗·

Eecundus liber ꝗuriſcanonici
Secũdus liber iuriſcanonici qui decre⸗

tales nominat᷑ a Gregoꝛio papa nono

compofitus eſt. Qui in vnam cõpilatio

nem redigi pcurauit ꝑ magiſtrũ Ray⸗
mundũ ſuũ capellanũ diuerſas decreta
les epłas pᷣdeceſſoꝛũ.coꝛrigens ⁊ cõcoꝛ

dans. Et hoc circa annum dñi. M. cc.
xxxj. Et ſic penes annos.xxxviij.pꝰ cõ

pilatiões decreti.decretales in hanc re⸗
dacte fuere.Nã poſt hoc ſub anno dñi.
M. cc.xlvj.concilium lugdunenſe fuit
celebꝛatum ab Innocentio papa quar⸗

to.anno ſui pontiſicatus ſecundo. in qͥ

multas edidit conſtitutiones.quas eti⸗
am ſuo tẽpoꝛe ſuꝑ decretales ↄſcripſit.

iungit᷑ pꝛinci⸗

nn

wur
ken
nu.
mi⸗
iinc⸗
ci.
n⸗
ſo.
io.
un.
r
Di⸗
⸗

ge
ono
tio
⸗
gens
oco
⸗

ge⸗
i.
fun
ar⸗
nn

Et iſte liber decretales vocatus diuidi

tur in quinq; libꝛos ꝑtiales. Quoꝛũ qᷣli
bet vlterius ſubdiuidit᷑ in multos titu/⸗
los vel rubꝛicas.⁊ tituli in capitula Ca
pitula in para raphos. ⁊ hi interdũ in
verſiculos ¶ Mꝛimus aüt liber ꝑtialiſ

Decretaliũ tractat de perſonis eccleſia⸗

ſticis ⁊ eccleſie miniſtris.⁊ de eoꝛũ offi⸗

cijs. ⁊ qũo tales creandi ⁊ oꝛdinãdi ſint

Et continet titulos.xliij. ¶ Scõs liber
Decretalium ẽ de iudicijs ⁊ de requiſit
ĩiudicio.Et habet titulos.xxx. r.
tius liber ẽ de vita ⁊ honeſtate clericoꝝ
7 de rebus eoꝛum ⁊ de rebus eccleſiarũ
Et habet titulos.l. uartus de ſpõ⸗
ſalibus ⁊ matrimonijs ⁊ de ceteris his
annexis. Et cõtinet titulos.xxj. ui
tus ⁊ vltimus liber ꝑtialis decretalium
eſt de accuſationibus ⁊ de criminibꝰ et
de diuerſis penis pꝛo ipſis infligendis
⁊ cõtinet titulos.xlj. Omnibus ergo ti
tulis cõputatis.totalis liber decretaliũ
habet titulos vel rubꝛicas ducẽtas mi⸗
nus quindecim. hoc ẽ centũ ⁊ octuagin
taquinq;. De quibus pᷣdictis nota hos
verſus. Dars pꝛioꝛ officia creat eccleſie
q; miniſtros.Altera dat teſtes ⁊ cetera
iudicioꝛũ. Tertia de rebꝰ ⁊ vita pꝛeſby

teroꝛũ. Quarta docet quales ſint ritus

coniugatoꝛum. Quinta de vitijs et he⸗
nis tractat eoꝛum. Ael ſic et bꝛeuiꝰ. Ju
dex iudiciũ clerus ſpõſalia crimẽ. Hec
tibi deſignant quid quinq; volumina ſi
anãt. De numero tituloꝛũ verſus. Bis

₰

ſeptẽ dempt ſimul vno.ferto ducẽtos.

NHunc ſumant᷑ exempla ex decretalibꝰ.

vbi ſic allegat᷑.de electione ⁊ electi po⸗

teſtate. Cu in cunctis. hocita bꝛeuiari
ſolet. ⁊ de elec.cũ in cunctis·id eſt.in li⸗

bꝛo decretalium ſub titulo de electione
cc. in capitulo quod incipit.cum in cn

ctis. Aliud exemplum.de foꝛo compe.
Si diligenti. Aliud de vita ⁊ ho.cle.vt
dericoꝛũ.Aliud.Qui cle.vł vo.ma. cõ
tra. poſ. Conſuluit. Aliud depe.ære.

Himes vtriuſq;. Iſta exẽpla ſic abbꝛe⸗

uiata. ſuo modo ſunt explicanda vt pꝛi
mum exemplum. ? ſic dealijs. =WM
Tertius liber Juriſcanonici ·

Gdus allegandi in decretali⸗

7.

Tertium libꝛũ qui ſextus appellat᷑ cõ⸗
poſuit Bonifacius papa.viij. In qͥ de⸗
cretales epłas ſuoꝛũ pꝛedeceſſoꝛum vi⸗
delicet Gregoꝛij decimi. Innoceñ. iij.
Clementis.iiij.et alioꝛũ cuʒ ſuis ꝓpꝛijs
epiſtolis recolegit in vnũ libꝛũ quem ſe
xtum appellauit. Mon ſic ꝙ ille cũ alus
quinq; ꝑ tialibꝰ libꝛis decretalis in vnũ
volumẽ ſextus cõnumeret᷑. Sed quia li
ber eſt ſpecialis poſt dictos quinq; edi
tus. ſupplens defectũ diuerſoꝛuʒ caſuu
emergentiũ.in alis nõ compꝛehenſoꝝ
Et ſunt pꝛomulgate conſtitutiões libꝛi
ſexti. Anno a natiuitate vel incarnatio⸗

ne dñi. MM. cc. xc. octauo nonas marchj

pontificatus Douifacij pape octaui an
no.iiij. ¶ Diuidit᷑ aũt ſextus eodẽ mo⸗
do in quinq; libꝛos ꝑtiales ſicut decre⸗
tales. Et quilibet hoꝛum libꝛoꝛum in ti
tulos ꝑtiales.Et hi per capitula. et · S·
vt ſupꝛa. Quãuis in ſexto nõ ſint tot ti⸗
tuli ſicut in decretalibus.nec tot capitu
la in titulis. Sed vbi deſicit aliquid no
plene deciſum in decretalibus. id poni⸗
tur in ſexto. ð
Pogdus allegandiin ſexto:
J mſumenda ſunt exempla oe

xto.vbi ſic allegatur.de cõſtitutionibꝰ.

vt animarũ libꝛo.vj. Et de reſe crip. ſta⸗

tutũ · S. cũ vero.vᷣ.nullus.lib.vj. hoc

ſic intelligitur.id ẽ.in ſexto ſub titulo ð

reſcrip.in capitulo qð incipit.ſtatutum
in · · illius capituli qui incipit.cum vo
in verſiculo. nullus. Sic etiam de pᷣina
allegatione. de conſtitu.in.c.yt giaruz.
in li. vj. Et eſt ſciendum ꝙ in ſexto alle⸗
gatur eodem modo ſicut in decretalibꝰ
hoc ſolo mutato ꝙ in ſexto allegado ſp
in fine addit. li. vj. ppter differentiaz li⸗
bꝛoꝛum. Quia omes rubꝛice ſexti ſunt
etiã indecretalibꝰ. DHebet g ad rubꝛicaʒ
pꝰcapłm addi lib.vj.vt ſe ciat̃ eẽ in ſexto

OQõ ſinõ addit᷑.q̃rit᷑.c.allegatũ ĩ decre⸗
talibꝰ.⁊ ſic errare ↄtingeret ex omiſſiõe
headditiõis li. vj. qꝛ.c.in.vj allegatũn
iueniret᷑ in decretalibꝰ. Alia plura exe⸗

pla pñt ſumi. vt de iudi.młieres·S. cete
rüũ.c. c. vj.li.vj. ð cle. 2 iu. c. vnico· S ice
ter ãt. e. li. ðcl. b öteſtãda. li. vj. c

ſi. mq;. e. li. Que ſũt declaraãda ſuo mo
do vt ſupꝛa. Et im de ſexto libs.

Quartus liber Juriſcanoniei.
Quartũ libꝛũ iuriſcanonici qui demen
tine dicit᷑ ſubaudiendo cõſtitutiões cõ⸗
cepit ac edidit Clemens papa quintus.
ſub anno dñi. M. ccc. xj. in cõcilio vie⸗
nen.quod ſex mẽſibus im durauit. Sʒ
ipſe clemens moꝛte pꝛeuentus ad publi

cum nõ ꝑduxit. Sed iohes papa.xxij.

poſtea cõpleuit.coꝛrexit.in quibuſdam
mutauit et executioni demãdauit.Que
conſtitutiões ita collecte dicunt᷑ clemẽ⸗
tine a clemente.v. Et fuerunt pꝛomul⸗
gate anno dñi. M.ccc.xx vj.q̃rto lꝛał.
nouembꝛis.de quo vide in gloſa in pꝛo
hemio clementinarũ in verbo nouẽbꝛis
in verbo pontiſicatus. Et ſᷣm iohãnẽ
andree in ꝓhemio huiꝰ libꝛi male dicũt
iſti qui allegant libꝛum ſeptimum.qꝛ di
cte conſtitutiones non ſunt cõnumera⸗
teſub nominelibꝛi. Sed debent intitu⸗
lari Clementine.vt ſupꝛa dictum eſt.
U diuidunt᷑ clementine eodẽ modo
in quinq; libꝛos iuxta materiam iſtius
verſus. Judex iudiciũ.clerus. ſponſa⸗
lia crimen. de quo tractant ſicut decre⸗
tales ⁊ ſextus.licʒ paucioꝛes contineãt
titulos.et tituli paucioꝛa capitula.in q̃ſ
in que rurſus ſubdiuiduntur.
Oſdogus allegãdi in clemẽtinis
Sũt aũt exemplà in his ſimiliter ſumẽ⸗
da. vbi ſicallegat᷑.de hereticis.ad nrjm
in clementinis.Hoc ſic bꝛeuiat᷑ ð here.

ad noſtrũ in cle.id ẽ.in conſtitutionibꝰ

demẽtinis ſub titulo de hereticis ⁊ ma
nicheis.in capitulo.qð incipit ad nr̃m.
Aliud exemplũ de reli.⁊ ve.ſanc.Sed
dñm. in cle.id ẽ.de reliquijs ⁊ venerati
one ſanctoꝛum.in capitulo.ſed dñm.in
clementinis.⁊ ſic de alijs. Nam hical⸗
legatur per omnia ſicut in decretali⸗
bus.ſolum eo emto quod additur h
in clementinis.ſicut in ſexto additur.li.
VI. ꝓpter rationẽ ibi dictam. Et poteſt
hec additio pᷣmitti. vt ſic allegãdo.cle.
paſtoꝛalis/·rurſus.in fine.id eſt.in cle
mentinis. in. c. paſtoꝛalis.in· rurſus.
in fine illius · S. ybi dicit.qui falcem mit
nit in meſſem alterius perperã agit.
¶ Et hec de allegationibus ⁊ exempliſ
ſuriſcanonici qͥ a
ſufficiant.

hos quatuoꝛ libꝛos

¶ Initia ſinguloꝛũ libꝛoꝛũ iuriſ
canonici. .
Et vt dicti libꝛi cognoſcantur ſcienduʒ
ꝙ decretum ſic incipit.humanũ genus
duobus regit᷑ naturali videlicet iure et
moꝛibus Decretales incipiunt.Grego
rius epᷣus ſeruus ſeruoꝛũ dei.Sextꝰ in
cipit. Honifacius epᷣus ſeruus pᷣuoꝛuʒ
dei ⁊c. Clementine diuerſimode ſolenit
incipi.qñq; ſic.ꝗJohes epᷣus ſeruus ſer⸗
uoꝛũ dei.Qm nulla iuris ſanctio. Qñ⸗
q; ſic.Clemens epᷣus ſeruus ſeruoꝛum
dei ⁊c̃. Fidei catholice fundamento.

Numeruslibꝛox

uriſciuilis ſiuei.

eimperatoꝛij.

As ciuile vel imꝑatoꝛiũ quod
leges appellat᷑ traditũ ẽ nobis

wdDDvdÿn mltis. Et generaliter in qua⸗
tuoꝛ voluminibus que dicuntur libꝛi le

gales. vt ſunt digeſtum. Codex. Inſti⸗
tuta ⁊ qautenticũ.quibus additur liber

feuqoꝛun. . .
Wuriſciuilis liber pꝛimus-

Pꝛiumus ergo liber iuriſciuilis eſt dige
ſtum. ⁊ cõtinet leges ⁊ ſtatuta romano⸗
rum.Et continet in ſe quinquaginta li⸗
bꝛos ꝑtiales qui tribus voluminibꝰ cõ
pꝛehendunt᷑. ꝛimũ volumen eſt dige
ſtumuetus quod habet.xxiiij.libꝛos ꝑp⸗
tiales. Scdᷣm Infoꝛtiatũ ⁊habet. xiiij.
libꝛos ꝑtiales. Ettertiũ digeſtũnouũ.

od duodecim habet libꝛos ꝑtiales.

uibus cõnumeratis erunt quinqua⸗
ginta libꝛi ꝑtiales. Et vocat᷑ digeſium
alio nomine pandecta vel liber pande⸗
ctarũ.a pan.grece.quod eſt totum lati⸗
ne.⁊ decta doctrina quaſi ibi ſit tota do
ctrina omniũ iuriſcõſultoꝛũ.omnes di⸗
ſputationes et deciſiones legis in ſe cõ⸗
tinens.vt dicit᷑ in li.ij. C. de veteri iure
enucle·s · cũ omia.Et eſt iſte liber dige⸗
ſtum collectꝰ ex veteri iure quod ab vꝛ⸗
be rhomana conditũ.⁊ a temꝑe romuli
vſq; ad tempus Juſtiniani imꝑatoꝛis.
fere ꝑ mille ⁊ tricentos annos conſule
ſtatutũ fuit ⁊ extendebant᷑ in duo pene
milia libꝛoꝛũ ⁊ octies centua milia ver⸗
ſuum.id ẽ.paragraphoꝛũ vel reſponſo

. — ð

l
ns
e

Re

4
no⸗
l⸗

G.
es,
qus⸗
ſtum
de⸗
lon⸗
tado
adi⸗
eci⸗
iune
⸗
l
le
e
er⸗
nſo

–m y N–

rum.vt habet᷑ in ·S·cũ omia pꝛeallega⸗
to. Vocat᷑ aũt hoc nomine digeſtũ. qͥa
oĩa decidenda in eo digeruntur ⁊ ſoluũ
tur. Scribitur etiam per duplex ff. ↄtra
moꝛem omniũ libꝛoꝛum legalium. cum
nulla littera f.ponat᷑ in hoc nomine di⸗

geſtum. ideo vt aiunt quidã quia ꝑ du⸗

os impatoꝛes quoꝛum quiuis fredericꝰ
nuncupabatur poſtea maturius ẽ rumi
natum ⁊ digeſtum.a quoꝛum impatoꝝ
quolibet nomine ſumpta eſt pꝛima litte
ra f. Alij dicunt eſſe arbitriũ.nec omni⸗
um rõnem eſſe reddendã.vt in.l.nõ om
ni.ff.de lege ⁊ ſenatuſconſultis.
nfoꝛtiatũ autem dicit᷑ ab in. id eſt.
valde ⁊ foꝛte.quia multũ foꝛtes leges ĩ

eo ſunt vel quia diſpoſitiones vltimaꝝ

voluntatum in illo ſunt. vnde verſus.
Sum liber en foꝛtis diſponens ſpolia
moꝛt.Et clauſis poꝛtis me diſcat lectoꝛ
in oꝛtis.vt habetur in pꝛincipio infoꝛti
ati in glo vbi etiã dicitur ꝙ de nomi⸗
nibus diſputare relinquitur ꝑtinacibꝰ
VHm tulliũ.Et nomina magiſtralia ſunt
ideo de eis non eſt diſputandum. ſuffi⸗

cit ſaltem ꝙ attendatur quid ĩ libꝛis di⸗

catur m ſenecam. Vnde.Qui vult ſer
uare ſanctoꝛũ ſingula feſta.Mõ poterit
clare cum codice ſcire digeſta.

t nota qni digeſtoueteri. Infoꝛtiato
vł digeſtonouo allegatur aliquis textꝰ
tunc pꝛimum ponitur nomen libꝛi non
partialis.nec veteris noui vel infoꝛtia⸗
ti.ſed digeſti in genere per duplex ff.po
ſtea titulus vel rubꝛica.deinde apponi
tur lex illius tituli cum ſua determinati
one vel numero ſequente.Et ſi lex ẽ lon
ga.ponitur ·S·pꝛimus vel ſecundu svel
reſponſum pꝛimum vłſcðᷣm. Exemplũ
in digeſto ſic allegat᷑.ff.de dam.infec.l.
ſi ita · S· Si qͥs aũt.Qð ita bꝛeuiatuʒ
tm valet.id eſt.in libꝛo digeſtoꝛum ſub
titulo de damno infecto.in lege que in⸗
cipit.ſi finita.in ·s·ſi quis aũt.illiꝰ legis
Aliud exẽplũ.ff.ad.l.ro.ð iac.l.nauis.
Scũ aũt.id eſt.digeſtis ad legeʒ rodiã
de iactu.in lege.nauis/s:cũ aũt.Aliud
exemplum.ſff.ſi quadru.pau.fe. di.l.j.
S:cum arietes.id eſt.digeſtis in rubꝛi⸗
ca. Si quadrupes pauperiem feciſſe di

catur.in lege pꝛima.in·S· cum arietes.
Itẽ. ff. de vi ⁊ vi.ar.l.j.vim.vi.i.dige/
ſtis ſbᷣ titulo de vi ⁊ vi armata.in lege pᷣ
ma.⁊ ſic de alijs.

Miber ſecundus Juriſciuilis.

SGcdus pꝛincipalis liber iuriſciuilis di⸗
citur. Codex qui continet ſtatuta.ſanci
ones ⁊ diuerſa pꝛecepta inperatoꝛum.
Quãuis cõmuniter loquendo. Codex
dicatur quilibet liber habẽs in ſe diuer
ſos libꝛos partiales. Fuerunt tamẽ añ

tempus Juſtiniani unporo iotree codi

ces videlicet Codex Gregoꝛianus.her

mogenianus ⁊ theodoſianus. Ergo di

uus iuſtinianus volens circa hoc adhi
bere remediũ.direxit animuʒ ſuum ad
conſtitutiones imperiales.Et de iſtl tri

bus codicibus extra vagantibus fecit

fieri vnum codicem queʒ ſuo felici noĩe
