intitulauit Codicem Juſtiniani vt pa⸗
tet in rub ꝛica pꝛohemij huius libꝛi. Et
ſcribitur per C.magnum.que eſt pꝛima

littera huius nominis Codex.

Biuiditur autem hicliber in duode⸗
cim libꝛos partiales.quoꝛũ vltimi tres

longe poſt pꝛimos nouem cõpoſiti ſunt
⁊ iſti vltimi tres raro a doctoꝛibꝰlegun

tur.

2 . Codicis.
D odus allegandiin digeſtis. ods allegandi Codicis

n pꝛimis autem nomem libꝛis Codi⸗
cis allegatur ſuo modo ſicut in digeſtis

Pꝛimo ponendo nomen libꝛi. C. dein⸗

de titulum. poſtea legem cum ſuo pꝛin⸗
cipio vel numero. Exempla accipe ſic

allegas.C. de pᷣſcrip.xxx.vel.xl.ãnoꝝ

l.ſi quis ·S/pe.id ẽ.in libꝛo Codicis ſub

titulo de pꝛeſcriptione.xxx.vel.xl.ãno⸗

rum.in lege.ſi quis.in ·S:penł.Alia ex⸗
pla.C. de ſacro ſanc.⁊.l.ſancimus. jin ſi
ne.C.de tranſac.l.vt reſponſum.C.de
ve.iu.enu.li.ij·S·ſi qͥd in tanta ⁊c.Que
omnia ſunt extenſis rubꝛicis declaran⸗

da. In vltimis tamen tribus libꝛis hoc

refert ꝗ in fine allegationis vt pꝛemiſſũ
eſt additur numerus libꝛi.vt allegãdo.

C.de armoꝛum vſu iuxta pꝛincipem.l.
f.l. xj. C. de mamma. de murilegulis.l.

quia ſunt in his tribus libꝛis valde ra⸗

⁊c.li.xj.C. de dignita.l.Si vt ꝓponis.
li. xij. ⁊ ſic de alijs.Et eſt magis neceſſa
rium quoſdam titulos plenius ſcribere

P

ri ⁊ inuſitati tituli.quia nõ frequentan⸗
tur in ſcolis legendo.ſicut alij nouem li⸗
bꝛi codicis.Et volunt aliqui dicere qn
in Codice allegat᷑.ꝙ non ſit neceſſe ad⸗
dere.l. dicendo ſic.C. de iudicijs.l.pꝛo
perandum. Sed ſimpliciter debeat diꝛ
C. de iudicijs. ꝓperandum.ſine hoc ad
dito lege. niſi eſſet lex.j.ij.iij. vlti. penł.
vel antepenł.tunc enim opoꝛtet addi le
ge. j.ij. vlti.penł.Sʒ ſiue hoc in toto ſer

uetur ſiue non. non eſt magna vis. Iteʒ
interdum in Codice additur autentica.

que eſt antiquo iuri ſuperaddita ⁊ icoꝛ
poꝛata.vt.C. de epᷣis ⁊ cle.autẽtica.ge
neraliter. id eſt. in Codice.ſub titulo de

epiſcopis ⁊ clericis.in autentica ibi in-

coꝛꝑata que incipit. generaliter.
Tertius liber Juriſciuilis.
Tertius liber pꝛincipalis vocatur au⸗
tenticum in numero ſingulari vel autẽ⸗
ticoꝛum in numero plurali.Et ſunt au⸗
tentica quedai excerpta ⁊ quaſi ſũmu⸗
la libꝛoꝛum ſupꝛadictoꝛũ.Et diuiditur
iſte liber in nouem collationes.quaruʒ
quelibet ſubdiuiditur in titulos.Titu⸗
li autem ſubdiuiduntur non in leges.ſʒ
in paragraphos.Et qncunq; ex auten⸗
tico allegatur aliquis textus. Pꝛemit⸗
titur pꝛimo nomen libꝛi cũ pꝛepoſitione
in. Beinde ponit᷑ titulus.poſtea ſubiũ⸗
gitur · S· cum ipſius inceptione.⁊ in fine
ponitur quota collationis.Quãuis eni
collatio naturaliter pꝛecedat · S: qui i ea
continetur.tamen collatio cum ſua quo
ta conſueuit vltimo allegari.licet etiam
interdum omittatur. Exempluũ ſumat᷑
ſic allegando. In autẽtica de lenoni · S·
ſancimus.cobł.iij.id eſt.in libꝛo ſeu vo⸗
lumine autenticoꝛum ſub titulo de leno
nibus. in · S.qui incipit.ſancimꝰ.ſub col

latione tertia.Aliud in auten.de trien.
⁊ ſemiſ·S:conſideremus.coł.iij.id ẽ.in

autentico.de triente ⁊ ſemiſſe.in · S· con
ſideremus.collatione tertia. Iteʒ in au
tentica.vt diui.iuſ.ſubſcrip.ha.gloꝛio.
quel · S· j. coł. viij. id eſt. in hoc libꝛo.ſub

titulo.vt diuine iuſſiones ſubſcriptiõeʒ

habeant gloꝛioſiſſimi queſtoꝛis. ¶ E

nota differentiam inter autenticũ ⁊ au⸗

tenticam. Nam autenticum eſt liber pᷣn
cipalis vel volumen de quo iam mẽtio

facta eſt. Sed autentica eſt lex vna vel
S.incoꝛpoꝛatus in libꝛo Codicis.Et al
legatur hoc modo ſicut etiam pꝛedictuʒ
eſt in libꝛo Codicis. In autenti.multo/
magis.C. de ſacro ſanc.⁊ ſic de alijs ſi⸗
milibus.
(Niber Feudoꝛum
Liber feudoꝛum qui et alio nomine di⸗
citur collatio decima.in duos libꝛos ꝑ⸗
tiales diuiditur. Quoꝛum quilibet ſub
diuiditur in titulos.⁊ iſti in capitula et
CS· Vñ vt exemplariter dicatur.In al⸗
legatione illius libꝛi pꝛimo ponitur no⸗
men libꝛi. d einde titulus.poſtea capitu
lum ⁊ ·S· vt ſic allegando in libꝛo.alias
⁊ cominus. In vſibus feudoꝛum de ꝓ⸗
hi. feu. alie. per.fri.ca.j·S:hac edictali.

Et hoc bꝛeuiatum ſic intelligitur.id eſt
in vſibus feudoꝛum qui liber etiam col

latio decima dicitur ſub titulo de ꝓhi⸗
bita feudi alienatione per fridericuʒ.in
c.j.⁊· S. pꝛeallegato.Et eſt neceſſe adde
re per fredericum.ad differentiam alte
rius tituli in eodem libꝛo de pꝛohibita
feudi alie.per lotharium. Moteſt etiaʒ

nomen libꝛi in vltimo ſubiungi.vt in

exemplo. Quibꝰ mo.feu.amit.c.vnico
S.rurſus.in vſu feu.id eſt.in rubꝛica.q̃
bus modis feudum amittatur.c. vnico
in · Srurſus.in vſibus feudoꝛum. Etiã
interdum allegatur.collatione decima
ſic bꝛeuiãdo.coł.x.Quia iſte liber poſt
nouem collationes autenticoꝛum editꝰ

eſt. Alia poſſunt ſumi exempla młta.vt

de feud.mar.duc.⁊ co.id eſt.de feudo
marchioducatus ⁊ comitatus. Iteʒ de
inue.in ma.fac.id eſt.de inueſtitura in
maritum facta. Item de mili.vaſal.qui
contu.eſt.id eſt.de milite vaſallo qͥ con
tumax eſt. Quia va.iu.debe.do.ſi.id ẽ
qualiter vaſallus iurare debeat dño fi⸗
delitatem. Et ita de omnibus alijs extẽ
dendo ⁊ abbꝛeuiando rubꝛicas. cũ ſub
iectiõe tñ capituli ⁊ · S· in quo continet

autoꝛitas vel textus allegatus.
¶ Quartus liber Juriſ⸗

uartus liber pncipalis leguz dicitur
Inſtituta vel inſtitutiones in numero
plurali. Et diuiditur in quatuoꝛ libꝛos
partiales.qui ſunt introductoꝛij in ali⸗
os libꝛos legales. Inmo deſeruiũt etiã

(on
liones
quimn
öbof
toitu
quaſi⸗
iurisc
dognn
t. td
ſtinian
her ere.
imnpato.
peratoen
dicat ul
tanplur
tonumd
niliumſt
re Ame
Unt. qui
aſſumant

ſiuſtinn

poluites
compoſt
dicis qn
permae
numqr
ophilo
inpꝛinc
libnipar
titulos
capitul
ſuntin
hoe
Pall
dus ol
poſte⸗
verſie
ſtiai⸗

ſubrr

ius
n
uus
pale
5 .
lliene
ſeine
1
Wan
wan
fic

m
s Ein
Pnecicng
lemuto⸗

1
nominede⸗
85 lbeos b⸗
uilibet iu
apitulae
dtur. In 4
voniturno⸗
dſtencapin
lbꝛo. alig⸗
lounde
c edictl.
girur iet
eretiamcol
lo de phi⸗
ficericuzin
neceſteaade
rentiamalte
e pꝛohcbin
Poteſt einz
ngi. vrinb
iitc. ynico
rubꝛica.
r. c. vnico
um. Etii
ne decimna
eliber poſt
oꝛum echt
glamkn.t
ſ de feuc⸗
s. Jezde
beſtturin
.aſal.ut
ſalodce
,do Kig
catdno
alis elle
1s.i ſub
cntiner

.
⸗
dictur
iumero
libꝛos
gin d⸗
giüt eid

canonibus inquãtũ declarant ſignifica

tiones terminoꝛum in iure vſitatoꝛum

qui multũ vtiles ſunt incipientibus tã⸗
qᷓ; hoſtium in domũ in ius pꝛebentes in
troitum. Quare conſultũ eſt omnibus

quaſi modo genitis pueris ⁊ adultl lac

iuris concupiſcẽtibus per inſtitutionũ
dogmata ſua pꝛimaria ſumere nutrimẽ
ta.vt doctrina pꝛeambula infoꝛmati.iu
ſtiniani mereant᷑ ſanctioni ſecurius in⸗
herere.que a chꝛiſtianiſſimo iuſtiniano
impatoꝛe regulariter deriuata.omi im⸗
peratoꝛum autoꝛitate iubet.vetat.vin⸗
dicat. punit atq; permittit. Nullꝰ ergo
tam pᷣſumptuoſus exiſtat.ꝙ ſine inſtitu
tionum doctrinis.ad iuriũ ⁊ maxime ci
uilium ſublimitates attemptet aſcende
re.Qm̃ ex alto irremediabiliter coꝛru⸗

unt.qui volare ſatagunt anteq; pẽnas

aſſumant. Fuit aũt hic liber de manda⸗
to iuſtiniani imꝑatoꝛis qui digeſtũ cõ/
poſuit editus poſt digeſtũ ⁊ poſt pᷣmaʒ
compoſitionem codicis.añ tñ ſcði Co⸗
dicis quã nunc habemus compilatiõeʒ
per magniſicum magiſtrum Tribumãaã⸗

num queſtoꝛem ſacri pallacij ſui.cũ the
ophilo ⁊ doꝛotheo viris illuſtribus vt

in pꝛincipio inſtitutoꝛum dicit᷑.Et hui

capitula. Et· S. interdum quado longi

libꝛi partiales ſubdiuiduntur vlteriꝰ in
titulos.⁊ hi iterũ in · S/nõ in leges.nec i

ſunt in verſiculos.
odus allegãdi in Inſtitutis

In allegationibus huius libꝛi talis mo

*

dus obſeruat᷑. 6 ꝛimo liber nominat.
poſtea rubꝛica ſiue titulus.deinde ·s·cũ
verſiculo.Exẽpli gratia. Inſtitu.de iu
ſti. ⁊ iure · S.j.id eſt in libꝛo inſtitutionũ
ſub rubꝛica de iuſticia ⁊ iure.in·S pᷣmo
illius rubꝛice. Aliud. Inſtitu.ð iu.na.
gen. ⁊ ciui · S· ſed quotiens.id eſt. Inſti
tutis de iure naturali gentiũ ⁊ ciuili:S·
pᷣallegato. Item.inſtitu.de here.iuſti.
Shereditas.id eſt.de hereditatibꝰ iſti
tuendis in·.S:qui incipit hereditas. Et
ſic in alijs exemplis accipiendum eſt.

t hec de nominibus. exemplis. di⸗

uiſionibus ⁊ allegationibus ipſoꝛuʒ li⸗
bꝛoꝛum legalium pꝛo nunc ſufficiant.
nitia ſinguloꝛü libꝛoꝛum Ju⸗
riſciuilis.

At tamẽ plenius noſcant᷑ hi libꝛi. No⸗

ta ꝙ digeſtüuetus ſic incipit Juri op⸗e-⸗
rã daturũ pꝛius noſſe opoꝛtet.vndeno

men iuris deſcendat. Et pꝛimus titulꝰ
eſt deiuſticia iure. Infoꝛtiatum vero
ſic incipit. Dotis cauſa ſemper ⁊ vbiq;
eſt pꝛecipua.Et pꝛimus titulus eſt.So
luto matrimonio quẽadmodũ dos pe
tatur. Sed.ff.nouũ ſic incipit.Hoc edi⸗
cto permittit᷑ vt ſiue iure ſiue iiuria opꝰ
fieret per nunciationẽ inhibet᷑. Et ẽ pi
mus titulus denoui opis nunciatione.
Codex incipit. Jinꝑatoꝛ cũctos ppłos
Et pꝛima rubꝛica eR de ſumma trinita⸗
te ⁊ fide catholica. Pꝛemittit᷑ etiam ꝓ⸗
hemiũ.ec quoq; neceſſario.Autenti⸗
cum incipit.Occupatis nobis circa to⸗

tius rei ⁊c. Et eſt pᷣma rubꝛica.Si hereſ

ſoluere legatum noluerit.HDecima col⸗
latio que etiam liber de vſibus feudoꝝ
dicitur ſic incipit.Quia de feudo tracta
turi ſumus.videamus pᷣmo qui feuduʒ
dare poſſunt.Et pꝛima rubꝛica ẽ de his
qui feudũ dare poſſunt ⁊ qualiter acqͥ⸗
ratur ⁊ retineat᷑. Inſtituta vo ſic incipi
unt. Imꝑatoꝛiam maieſtatem non ſolũ
ꝗrmis decoꝛatam.ſed etiã legibꝰ opoꝛ⸗
tet eſſe armatã. Notandum eſt etiam.
quidam liber volumen appellatus e
continens in ſe aliquos pꝛedictoꝛum li⸗
bꝛoꝛum totalium ⁊ aliquos partialium
videlicet Inſtituta autentica vſus feu⸗
doꝛum ires vltimos libꝛos Codicis.
ſcʒ.x.xj.⁊.xij.qui raro legi cõſueuerũt.

Et titulos habent pleroſq; rariſſimos.
ꝛefatio in abbꝛeuiaturas.

Remiſſis itaq; nominibus ⁊ di
D uuſonib vtriuſq; iuris cum
modis allegãdi ipſoꝛũ. Nũc ꝓ
bꝛeuiaturis gloſarũ legendis ſubiũgaʒ
quoddã alphabetũ.in quo cõmunioꝛeſ
ſaltem abbꝛeuiature textuũ ⁊ gloſaruʒ
iuris continebunt᷑ quod ſic incipbit.

Wncipiunt abbꝛeuiature.
A velb cd vel r ⁊c. Quecunq; aꝑꝝ al⸗
phabeti poſita ſola in textibus iur ma⸗
xime decretaliũ.ſigniſicat nomẽ ꝓpꝛiuʒ
viri vel mulieris.vt Arnoldus.Berñ.
Rudolphus.⁊c.vt de teſti.ex ꝑte a.id
eſt ade.et ſic de alijs.
Ab. id eſt.albas lapius vł de caſtiliono
pp 2

Ac. vel acur. id eſt.acurſius gloſatoꝛ in
legibꝰ. Hic duos habuit filios. vnus
vocabat᷑ franciſcus acurſij valẽs do⸗
ctcoꝛ. qui gloſis pr̃is ſui młtas fecit ad⸗
ditiões.alius noie cernotus.qui fecit
etiam additiones que dicunt᷑ cernoti⸗
ne.modicũ tñ valentes.quarum vna
ponit᷑. C. de eden.m.l.⁊ ſic filiꝰ poteſt
in iure pr̃em repꝛehendere.vt.ff.ð con

di. ob tur. cau. In moꝛibus ſecus.licʒ

poſſit dari tutoꝛ patri furioſo.
All. id eſt. albertus doctoꝛ.
Ala.id eſt. alanus. S
Ap.ſe.le.id eſt.apłice ſedis legatus.
Ap.re.id eſt.appellatione remota.
Ap.ob.re.id ẽ.appellatiõis obſtaculo
remoto.
Anth. de bu.i.anthonius de butrio.
Ar.id ẽ.argumentum.
Archi.id eſt. archidiaconus magiſter
iohãanes andree.qui gloſauitetiam ſe⸗
xtum.⁊ ſcripſit roſariũ ſuꝑ decreto.⁊
fuit cardinaliUs.
Zid.n.pꝛe.i.ad noſtrã pꝛeſentiam.
Aur.vel auten.id eſt.autenticum liber
vel autentica lex incoꝛpoꝛata.
Azʒ.id eſt.aʒo doctoꝛ bononieñ.qui fe⸗
cit ſummãa vnã in legibꝰex qua ſumũt
exanimãdi con innztloneo rubꝛicaꝝ.

Berñ.vel ber.id eſt.bernardus gloſa⸗
toꝛ decretalumm.
Bar. bꝛix.id eſt. bartholomens bꝛixen⸗
ſis qui fecit additiones gloſarũ ſuper
decreto. Quas ſi decretũ habet. ſic in⸗
cipiunt gloſe eius.Qm nouis ſupue⸗
nientibꝰ cauſis.nouis ẽ remedijs ſuc⸗
curendum.

Bart. id ẽ.bartholus de ſaxo ferrato le 1

gum interpꝛes.

Hal. id eſt balde in vtroq; iure ſeribẽs

de paruſio.
Ban.id eſt. bandinus doctoꝛ.
HBo. me. id eſt. bone memoꝛie.
Bul. id eſt. bulgarius doctoꝛ.
But.id ẽ.butrius ſcʒ anthonius de bu

.

gnat. maxime qñ apponunt᷑ hec vba
pᷣdeceſſoꝛ noſter. alias in gloſis ſümis

C. in textu ſola poſita. celeſtinum deſi⸗

vellecturis.C. magnũ ſigniſicat Codi
dicẽ cõiter in ablatiuo caſu.Sʒ.c.puũ
id eſt.capitulo vel centeſima in diſtin⸗
ctionibus.vt.c.di.c.ij.
Cy.id ẽ.cynus doctoꝛ legum.
Cel.i.clementine vel clementinis.

Car.id eſt. cardinalis doctoꝛ iohannes

monachi.
Cen.ec.id ẽ.cenſura eccleſiaſtica.
Con.t.t.r.id ẽ.conſultationi tue taliter

reſpondemus.

D. ſola vel di. id eſt. diſtinctione.
Be pe.id eſt.de penitentia.

Be con.id eſt.de ↄſecratione.

Bil. fll. id ẽ.dilectus filius.
Bam.iid eſt.damaſus doctoꝛ.alłls papa
By.id eſt.dynus doctoꝛ.
Diſ.v. id ẽ.diſcretiõe vr='e.
DSo.de ro.id ẽ.donũ de rota.
Buran.id eſt.durandus doctoꝛ.

E.ſola vłmagna nomẽ pꝛopꝛiũ.e.ꝑua
id ẽ.eodẽ vel eadẽ maxime qñ poſtea
ſequit᷑ titulo diſtinctione vel lege.
Ec.ro.id eſt.eccleſia romana.
Extra.id eſt.extrauagans.Et ẽ hic ſci⸗
endum qñ in ſumma de caſibus. in
ſũma piſani vł alibi in libꝛis iuris po⸗
nitur autoꝛitas ex decretalibus tũc al

legat᷑ extra.⁊ ſignificat extrauagantẽ

ſcʒ textum vel capitulum extra coꝛpꝰ
decretaliũ poſitũ.decretales eni pau⸗
lo ante compilationẽ coꝛrectionẽ ⁊ cõ⸗
coꝛdationem ipſarum.erant extraua⸗
gantes quia vagabantur extra illð vo
lumen.Hodie aũt per modernoſ cano
niſtas.capitula in decretalibus.in ſe⸗
xto ſimiliter in clementinis non ↄſue⸗
uerunt allegari extra.quia talia capła
modo nõ vagant᷑ extra coꝛpus Juriſ⸗

canonici. Sed legiſte pꝛedictoꝛũ libꝛo

rum textus allegant extra.eo ꝙ ſunt
extra coꝛpꝰ ſui iur ſcʒ ciuilis.veꝝ ẽ tñ
ꝙ canõiſte adhuc hodie aliqͥs text eti
am canonicijuris allegãt extra videli⸗
cet locũ.qͥ ſunt extrauagantes.nondũ
incoꝛꝑati iuricanonico.

Fa. id eſt. facit.

Fe. re. pꝛe.no.id ẽ. ferias recoꝛdatiõis

p̃deceſſoꝛis noſrtir.

t.id ẽ.fraternitati tue.
i. id eſt. finali.
id eſt. digeſtis.
Fre. de ſen. id ẽ. fredericus de ſenis.
Fran. de zab. i. franciſcus de zaboꝛellis
doctoꝛ.
Floꝛi.id ẽ.floꝛianus doctoꝛ.
Fri.impa.id ẽ.fridericꝰ impatoꝛ.
F.t.t.r. id ẽ.fraternitati tue taliter rñde

G. in ſi Pei nihe ovin ſpeculo.
G. de mon. lau.id ẽ guilhelmꝰ de mon⸗
te lauduno.
BGuil. id eſt.guilhelmꝰ doctoꝛ.
BGBen.id eſt.genſelmus doctoꝛ.
Gra.i.gratianꝰ cõpilatoꝛ decreti.

Ae A

Go. vel goff. id eſt.gotfridus qui cõpo

ſuit ſummã in qua recitant examinadi
in iure canonico continuationes rubꝛi
carum. vel alia plura.
BGar. id gortiſ Hoctde.
lh.vel hu.id ẽ.huguitio vel hugelinus
Ho.vel hoſ.id ẽ.hoſtienſis doctoꝛłâ.
Hen.bo.id ẽ.henricꝰ boijck.

Hon.id ẽ.honoꝛius papa.

Her.id eſt.hermannus.

A ſola vel cũ titello ſic denotat infra.
Pꝛo quo ſciendum.qñ textus allega⸗
tur qui etiam poſtea habet᷑ ſiue in eo⸗
dem libꝛo ſiue in alio.eiuſdẽ tñ iurltũc
dỹ infra.⁊ ſcribit᷑ ꝑ j lõgũ cui ſupꝛapo
ni põt titellꝰ.vt ſic / vt.jti.pꝛox.c.j.ij
vel.iij.id ẽ.infra titulo pꝛoximo capi⸗
tulo pꝛimo. ⁊c.
Fer ẽ.infra eodẽ titulo.

Ybꝛeuis ſigniſicat vnũ vłpᷣmo.vt ſic.i.
o. mo.id ẽ. iohãnes monachi gloſatoꝛ

Jo.an.id ẽ.iohãnes andree etiã gloſa⸗
toꝛ ſexti ⁊ ddementinarũ.qui et nouel⸗
las ↄſcripſit. valentiſſimꝰ doctoꝛ ſuꝑ
decretalibus nobiliter ſcribens.

Jo. vkio.glo.id ẽ.iohãnes gloſatoꝛ de

creti theutonicus.pᷣpoſit halberſtatẽ
ſis.quẽ aliqͥ nominant iohãnẽ antiqͥ.
Jo. de lig . id ẽ iohones de liguano.

La. ab. id ẽ. lapus abbas doctoꝛ.

Jo. de fant. id ẽ.iohãnes de fantaſijs.
Inno. vel innoc̃.id ẽ.innocẽtiꝰ papa.
mo.id ẽ.imola ſubaudiẽdo iohannes
doctoꝛ modernus. ðẽððẽ
ac. de liz. id ẽ᷑.iacobus de lizano.
a. de are. id eſt. iacobꝰ de arena.
a. bot. id eſt. iacobus butrigarij.
Ja.bal.id ẽ.iacobus balduini.
a. de bel. id eſt. iacobꝰ. de beluiſo.

L.ſola.id ẽ.lege.vel qͥnquaginta in n

—

mero diſtinctiorſun.

Lamp.de camp.id ẽ.lampartꝰ de cam
poꝛibus. ðJðGB

Lud.de ro.id ẽ.ludouicꝰde rhoma do⸗

ctoꝛ. H
La.vel lau.id ẽ.laurẽtiꝰ in gloſis decre
talium. .
Li. id ẽ.libꝛo.vel liber ſᷣm exigentiã cõ

MM. vel mar.id ẽ martinus doctoꝛ.
M. vel man.id ẽ.mandamꝰ.ſignanter

qñ Ĩa.q.ſequit᷑.vt.m.q.id ẽ.mãdamꝰ

Mo. ca.pꝛe.id ẽ.monitione canonica

pꝛemiſſa.

Nic. ſico.idq .nd ſicolus doctoꝛ.
qui aliter dicit᷑ panoꝛmitanus vel pa
noꝛmita moderniſſimus.
NHo.⁊ ve.tel.id eſt.noui ⁊ veteris teſta
menti. HH rM—
No.id ẽ.nota.
Nota.id eſt.nota?.

O. vel op.id ẽ.opinio.
Ob. iid eſt. obſtacula.
Odo.id eſt.odofredus doctoꝛ.
Ol.vel old.id ẽ.olradus vel oldradus
q̃ cõpoſuit ſextũ decretalium.
Oſti. vel oſtl.id eſt.oſtienſis.cõmuniꝰ

Pe.i.pnia vel petrꝰ vel penultimus.

Pekt. vel penłkt.id ẽ. penultima.

Paragraphꝰ qꝛ in oꝛdine alphabeti nõ
inuenit᷑ abbꝛeuiatꝰ.cũ non ſit vna l̃a.
ſic ſolet ſcribi · S·⁊ qñ caplłm vel lex ali
q̃ẽ longa.tũc ad citiꝰ iueniẽdũ uexgl

Pe. de bel.p.i.petrꝰ de

legatim. ponit in ca. vel lege . F. vnꝰ vel

plures. Nota tñ ꝙ paragraphus ẽ du⸗
plex. videlicet magnus ⁊ ꝑuus.Et par
uus debet eſſe niger de incauſto in tali
foꝛma · S· vel ↄſimili.Et talis debet legi

cũ ſua determinatione ſequẽte.hic auůt
cõmuniter ponit᷑ in gloſis vel in ſũmis

ſeu recollectis.Aliꝰat magnſic foꝛmat᷑
⁊ debet eẽ de alio coloꝛe ſcʒ rubeo vł
blaueo ſeu flaueo.et talis legi nõ debet
licet in legendo dũ venit᷑ ad eũ pauſari
debeat. Et in coꝛrigẽdo libꝛos debʒ no⸗
minari vt apponat ſi non ſit ibi.Nã cer
ti textus ⁊ ſũme diſtincte ſunt per tales
ita ꝙ allegat᷑ pꝛimus ſcðus tertiꝰ.Si g
nõ eſſent ibi. ↄtingeret pꝛimũ accipi ꝓ
ſecundo.⁊ ſcðᷣm ꝓ pᷣmo.qð erroꝛẽ indu
ceret. Et vnſcʒ.S puꝰ. ſignificat alium
videlicet Cmagnuin.
Pꝛeal.i.pꝛeallegatis.
Pꝛin.id ẽ.pᷣncipio.
Per to.id ẽ ꝑ totũ.
Pꝛi.id ẽ. pꝛimo.
PMꝛetex.i.pᷣtextu.h̊ ẽ occaſione.
Pau.de laq;.i.paulus de laq;arijs qui
ſcripſit bñ ſuꝑ clemẽtinis.
bella ptica do⸗
ctoꝛ legũ vltra montanꝰ.
Pe.de ſamp.id ẽ.petrus de ſampꝛona
. vel pla.i.placentius doctorꝛ.
Pꝛe.dig.i.pᷣfulgeat dignitate. vt de te
Pꝛe.id ẽ.pᷣtera.
Pa.id eſt.papa.
Pom.i.pompeiꝰ ungator vel põponiꝰ

Q. ſola.id ẽ.a ueſtione qñ ponit᷑ in cau⸗
ſis vel quatenꝰ qñ ponit᷑ in textibꝰ de
cretalium maxime poſt mandamꝰ. vt
ſicmanc.

Ray.i.raymũdus cap
tiarius Gregoꝛij.ix.de quo in pᷣncipio
decretalium. —
Re.id ẽ.remota.vt ibi.ap.re.
Roff.i.roffredus doctoꝛ.
KRog. id ẽ. roglerius legiſta.

Rel.vel rñ.id ẽ.rñſo velreſponſio.

Re. id ẽ.reqͥre vel remiſſionibus.

Sali.id eſt. ſalicetus doctoꝛ.

llanꝰ peniten

Sico. ab. id. . ſicolus abbas.

Se.ap.i.ſedes apłica.
So.id eſt.ſolutio.
Sa ap.co. lce ſaco appꝛobante conci
io.
Se.id eſt.ſequenti. .
Sequẽt.id ẽ.ſequẽtibus.
S. et S.id ẽ.ſupꝛa.vñ qñ aliqͥd allegat
in aliquo libꝛo habitũ qð pꝛius añ il⸗

lum libꝛũ ẽ in alio vłin eodẽ libꝛo eiuſ-

dDem tñ iurl videlicet aut ciuilis aut iu
ris canonici hoc allegar̃ ſupꝛa per s.
bꝛeue.ſed ſ longũ ſola.id ẽ.ſcilicet.
Spe.id ẽ.ſpeculũ liber magnuus.
Spec.id ẽ.ſpeculatoꝛ autoꝛ ſpeculi ſcili
cet guilhelmꝰ durandi.

Sub. ap.ob.id ẽ.ſubinoto appellatiõis

obſtaculo.vt de teſti. cũ olim.
Sa.auc.con.id ẽ.ſacra autoꝛitate cõci⸗
lij.vt de iure.iu.nimiis.

—

Tan.id ẽ.tancredus.

T. vel ti.id ẽ.titulo.Etiã t.ſola velt.r.
id ẽ.taliter rũdemus.

Tho. id eſt. thom

Vin.id ẽ.vincẽtius doctoꝛ.
Vincen.id eſt.vincẽtinꝰ doctoꝛ.
Aber. de bo.id ẽ.vbertus de bobio.
Alx.id ẽ.vltimo. ðU—W
A.ſola.i.qͥnq; vel qͥnta.vt.v.q.v.capi
tulo.multis.
Ail. vel wil.id.ẽ.wilhelmꝰ. qð italici

ſcribunt guilhelmꝰ. ⁊ francigene guil⸗

bermus.ẽ ð
A.duran.id ẽ.vilhelmꝰ duranti.
v.id ẽ.verſu vel verſiculo.
Ac. i. xetus. vt.f. c

2*. ſola. id ẽ.decima.xx.id ẽ.viceſimuʒ
vel viceſiioo.
Rc.id ẽ.nonaginta.qꝛ x pᷣpoſita c.ſigni
ficanti centũ.in nũero ſubtrahit ei de⸗
Zab. id ẽ. ʒaboꝛellis videlicet dñs fran
ciſteus.
ↄ.id ẽ conſecratione.etiã ↄſe.id eſt.con
ſecratioeorr.
E5 · id ẽ.paragrapho vel paragraphis.

de qua:s.dictũẽ.

—

Sunt ⁊ alie abbꝛeuiature de rubꝛid taʒ
legum qᷓ; canonũ.maxime decretalium
de quibus infra patebit. Hec autem
de bꝛeuiaturis textuum. gloſarũ ſum⸗
marũ.⁊ lecturarũ vtriuſq; iuris.nunc

ſufficiant. Que vtiq; bᷣmis iuriũ alum⸗

nis. difficiles apparent in pᷣmo aggreſ⸗
ſu. ⁊ raro colligunt᷑ ita copioſe. Quare
ſit hoc opuſculũ incipientibꝰ tãto mag

acceptum.cariuſq; reputatum quanto

ſolicitius eſt collectum.

¶Rꝛephatio in abbꝛeuiaturas.

Aia ad pꝛemiſſoꝛũ noticiam ne
ceſſariũ eſt habere rubꝛicas ſeu

titulos vtriuſq; inris abbꝛeuia⸗
tos ⁊ extenſos.pᷣponã rubꝛicas iuriſca

nonici ppt᷑ eaꝝpaucitatẽ reſpectu rubꝛi

carũ iuriſciuilis.q̃s etiã ſubiungã Etiã
quia ſupꝛa pᷣmiſi iuſcanonicũ iuriciuili
rõne dignitatis ⁊ excellentie Sequũt᷑ 8
rubꝛice decretaliũ ⁊ ꝑ ↄñs ſexti ⁊ cemẽ
tinarũ eo oꝛdine quo ponunt᷑ in decre⸗
talibus pꝛimitus abbꝛeuiate deinde ex
tenſe. Et poſtea vt eo facilius mente te
neant᷑ metrice in.liij. verſibus. Sunt ꝗ
hi tituli decretaliũ non inſpecto oꝛdine
alphabeti.

Tituli abbꝛeu iati et extenſi pꝛi⸗
mi libꝛi decretaluum.

SE ſum. tri.⁊ fide ca.id eſt. de ſũ
ma trinitate ⁊ fide catholica.
XLonſtit᷑.id ẽ.conſtitutionibus.
Reſcrip.vel rep.id ẽ reſcriptis.
Conſue.id eſt.ↄſuetudine.
VPbſtu.id ẽ.poſtulatiõe pᷣlatoꝛũ.
Elec.id ẽ.electione ⁊ electi ptãte.
Trãſia.id ẽ.trãſlatiõe epᷣoꝛũ.
Aſu pal.id ẽ.autoꝛitate ⁊ vſu pallij.
Renun.id ẽ.renunciatione.
Sup.neg.pꝛe.id ẽ.ſupplẽda negligen⸗
tia pꝛelatoꝛum.
Temp.oꝛd.id ẽ tꝑpibꝰ oꝛdinationũ ⁊ q̃li
tatibus oꝛdinandoꝛũ.
Scru.in oꝛ fa.id eſt.ſcrutinio in oꝛdine
faciendo. .RZ
Oꝛ. ab epi.qui re.id ẽ.de oꝛdinatis ab
epᷣo qui reſignauit vel renũciauit epi⸗

ſcopatui vel excõicato.
oꝛdine pꝛeficiendoꝛrũ.
Sa.vnc.id eſt ſacra vnctione.
Sacra.ite.vłnõ.id eſt.de ſacramentis
iterandis velnõ.

Eta. vel quali. id . etate vel qlitate et

Ser. nõ oꝛ.id eſt. ſeruis nõ oꝛdinandis

⁊ eoꝛũ manumiſſione. .—
Ob. ad rati.id c.obligat ad rõcinia oꝛ⸗
dinandis velnon. —R—
Coꝛp. viti.i.coꝛꝑe vitiatis ꝓmouẽdis
Biga.i.bigamis nõ oꝛdinandis.
Cle.pere.i.clericis peregrinis.
Of.arch.i.officio archidiaconſnii
Of. archipꝛe.i.officio archipᷣſ byteri.
Of.pꝛimi.id ẽ officio pꝛimicerij.
Of. ſacri.i.officio ſacriſte.
Of. cuſto.id ẽ.officio cuſtodis.
Of. vica.i.officio vicarij. 1
Gf. dele. id eſt. officio ⁊ poteſtate dele⸗
gati iudiccios
Of. le.id ẽ.officio legati.,.

Of.oꝛ.id ẽ.officio oꝛdinarij.

Of. iud.i.officio iudicis.
Ma.⁊ ob.i.maioꝛitate ⁊ obedientia.
Treu.⁊ pa.id ẽ.treuga ⁊ pace.
Pac.id eſt.pactis.
Tranſac.id ẽ.tranſactionibus.
Poſtul.id ẽ.poſtulando.
Pꝛocur.id ẽ.ꝓcuratoꝛibus.
Syn.id ẽ.ſyndico.
Hhis que vi met.id eſt.de his que vi me
tuſue cauſa fiunt.
In inte.reſti.id ẽ.in integrũ reſtitutiõe
Alie.mu.iu.cau.id eſt.alienatiõe mutã
di iudicij cauſa facta.
Arbi. id eſt. arbitris.
Secundi libꝛi-·
Judi.id ẽ.iudicijs.
Fo. con.id ẽ.foꝛo competenti.
Li.ob.id ẽ.libelli oblatione.
Mu.pet.id eſt.mutuis petionibus.
Lit. conte.id eſt.litiſconteſtatione.
At li.nõ conte.i.lite nõ ↄteſtata non p
cedat᷑ ad teſtiũ receptionẽ vel ad diffi
nitiuã ſententiis.
Jura.calũ.id ẽ iuramẽto calüũnie.
Bila.id ẽ.dilationibus.
Fer..id ẽ.ferijs.
DOꝛdi.cognii.oꝛdine cognitionũ. 4

Plus peti.i.plus petitionibus.

Cau.poſ.⁊ ppꝛi.id eſt cauſa poſſeſſiõis

7 pꝛopꝛietatis.

Reſti.ſpoli.id ẽ.reſtitutiõe ſpoliatoꝛũ.

Do. ⁊ ↄtu.i.dolo ⁊ contumatia.
Eo ꝗ mit.in poſ.id ẽ.eo qͥ mittit᷑ in poſ⸗
ſeſſionẽ cauſa rei ſeruande.

Vt li.pen.i.vt lite pendẽte nihil inno⸗

Uetur.

Seque.poſ.i.ſequeſtratiõe poſſeſſionũ .

⁊ fructuum.
Confel.id eſt.confeſſis.
ꝛobat᷑.id ẽ.ꝓbationibus.

i. id eſt. teſtibus ⁊ atteſtationibus

Teſti. co.i.teſtibꝰ cogendis vyel non.
Fi. inſtru.i.fide inſtrumẽtoꝛũ.
Pren ump.id ẽ pᷣſumptionibus.
nteriu.id ẽ.interiurando.
Excep.id ẽ.exceptionibus.
Pꝛelſcrip.i.pᷣſcriptionibus.

Re iu.id eſt.ſententia ⁊ re iudicata.
Ap.idẽ.appellationibꝰ.recuſationibꝰ.

et reſtrictionibus.
Eggriid ẽ.pegrinantibus.
on. vti id E. ↄfirmatione vtili vł in
utili.

(Certijlibꝛi.

Aita ⁊ hone. cle.i. vita ⁊ͤ honeſtate cle⸗

ricoꝛum.

Coha. cle.⁊ mu.i.cohabitatione cleri⸗

coꝛũ ⁊ mulierum.
Cle. ↄiu.id ẽ.clericis cõiugatis.

Cle.nõ reſi.i.clericis nõ reſidẽtibus in

eccleſia vel pöbenda.
Pꝛeben.i.pᷣbendis ⁊ dignitatibus.

Cle.egro.i.clerico egrotante vel debili

taaaoar.
Inſtit᷑.i.inſtitutionibus.

Tonceſ.pꝛe.i.ↄceſſione pᷣbende vel ec⸗

cleſie vacantis.

Ne ſe.va.i.ne ſede vacãte aliqd inouet
lhis que ſi. a pꝛe.id ẽ.his q̃ flunt a pꝛela

to ſine ↄſenſu capituii.
lhis que fi. a ma.par.ca.id ẽ.his que ſi⸗
unt a maioꝛi ꝑte capituli.

At ec. bñ.id ẽ.vt eccleſiaſtica bñſicia ſi

ne diminutione cõferant᷑.

Re.ec.nõ alie.id ẽ.rebꝰ eccleſiaſtid alie

nandis vel non.
Precarl.i.pᷣcario vel pᷣcarijs.

Cõmo.id ẽ.cõmodato.
Bepo.id eſt.depoſito.

Emp.⁊ ven.i.emptione ⁊ venditione.

Lo. ⁊ ↄduc.id ẽ.locato ⁊ conducto.
Re.ꝑmu.id ẽ.rerũ ꝑmutatione.

Nigno.id ẽ.pignoꝛibus et alijs cautio

nibus.
Fideiuſ.i.fideiuſſoꝛibus.
Solut. id ẽ.ſolutionibꝰ.
Bona.i.donationibus.
Pecu.cle.id ẽ.peculio clericoꝛũ.

Teſta.i.teſtamẽtis ⁊ vltimis volunta⸗

tib us. ——
Suc.ab inte.i.ſucceſſiõibꝰ ab inteſtato
Sepul.id ẽ.ſepulturis.

Parroch.i.parrochijs ⁊ alienis parro

chianis.

Deci.id ẽ.decimis pᷣmitijs et oblationi

bus.

Regula.i.regularibꝰ ⁊ tranſeuntibꝰad

religionem.

Cõuer.iu.id c.ↄuerſione cõiugatoꝛũ.

Cõuer.infi.id ẽ ↄuerſione inſideliũ.
AVoto.id ẽ.voto ⁊ voti redemptione.

Sta.mo.i.ſtatu monachoꝛuʒ ⁊ canoni-⸗

coꝛum regularium.

Reli. do.i.religioſis domibꝰ vt epiſco⸗

o ſint ſubiecte.
Capel.mo.i.capellis monachoꝛum et
alioꝛum religioſoꝛum. MM
Jure pa.id eſt.iurepatronatus.
Cenſi.id ẽ.cenſibꝰ exactionibꝰ ⁊ ꝓcura
tionibus. =ðDòUGWUW
Conſe.ec.i.ↄſecratione ecclie vel altari
Cele.miſ.id ẽ.celebꝛatiõe miſſarũ et ſa⸗
cramẽto eucariſtie ⁊ diuinis officijs.

Baptil.i. baptiſmo ⁊ eiꝰ effectu.

Pꝛeſ.nõ bap.i.pᷣſbytero nõ baptiſato.

uſto. euca.i.cuſtodia eucariſtie criſ⸗

matis ⁊ alioꝛũ ſacramentorũ.

Reli.⁊ ve.ſan.i.reliquijs ⁊ veneratiõe

ſanctoꝛum. JMòMU
Ob.ieiu.i.obſeruatione ieiunioꝛĩũ.
NPur. poſt par.i.purgatione poſt ꝑtũ.

Ec.edi.i.eccleſijs ediſicãdis ⁊ reꝑadis
Immu.i.immunitate eccleſiarũ cimite

rioꝛum ⁊ terrarũ ad eas ꝑtinentii’ũ.
Ne de.vel mo.i.ne clerici vel monachi
ſecularibꝰ negocijs ſe immiſceant.

=ð

Spon.i.ſponſalibꝰ⁊ matrimonio.
Beſpon.impu.i.deſponſatione impu/⸗
perun.
Clam. deſpon.i.clãdeſtina deſponſati⸗
one.S/ ”M
Spon. du.id ẽ.ſponſa duoꝛũ.

Condi. ap.i. ↄditionibus appoſitis in

diſpenſatione vel alijs ↄtractibus.
Quiqcle.vel vo.i.q clerici vel vouenteſ
matrimoniũ cõtrahere poſſunt.

Eo qͥ dux.idẽ.eo qͥ duxit in matrimoni

um quã polluit ꝑ adulteriũ.
Con. lepꝛo.i.ↄiugio lepꝛoſoꝛũ.
Cõiu.ſer.i.cõiugio ſeruoꝛum.
Na.ex li.ven.i.nato ex libero yentre.
Cogna.ſpi.id ẽ.cognatione ſpũali.
Cog.le.i.cognatiõe legali.

Eo qͥ co.ↄſa.vx.id ẽ.eo qͥ cognouit con

ſanguineam vxoꝛis ſue. W
Conĩia. ⁊ affi.i.conſanguinitate ⁊ affini⸗
tate.
Fri. ⁊ mał.id ẽ.frigidis ⁊ maleſiciat: et
impotentia coeundi.

MWa. ↄtra inter. ec. cõtra:.i.mr̃inonio
tra interdictũ eccleſie cõtracto.

ui fil. ſũt le.id eſt. qui ſilij ſunt iegiti⸗

Qui ma.ac.poſ.i.q mr̃imoniũ accuſa⸗
re poſſunt vel ↄtra iſtud teſtari.
Siuoꝛ.id ẽ.diuoꝛtijs.
Bona. inter vi.⁊ vx.⁊ de dote.i.dona⸗

tionibeint᷑ virũ ⁊ vxoꝛẽ ⁊ de dote poſt

diuoꝛtiũ reſtituengaa.
Se.nup.id eſt.ſcðᷣis nuptijs.

¶ Libꝛi quinti.

Accu. id eſt. accuſationibus.inquiſitio

nibus. 7 denuciationibus. .
Calum.iid ẽ.calũniatoꝛibus.

Symo.i.ſymonia ⁊ ne aliquid ꝓ ſpũali

bus exigat̃ vel ꝓmittat᷑.

„

Ne pꝛela.vi.ſu.i.ne pᷣlati vices ſuas vł

ecclłias ſuas ſub annuo cenſu Ferdat⸗
Be mag..i.magiſtris ⁊ ne aliqͥ
pꝓlicentia docendi.
Jugeis.id ẽ.de iude
rum filiis.
hereti.i.hereticis ⁊ manicheis.
Sciſma.id eſt.ſciſmaticis.

is ſaracenis ⁊ eo

Apoſta. id ẽ. apoſtatis et reiterantibus

exigat

Hhꝛies qui fi. oc.id ẽ.his qͥ filios occidũt.

.

Infan. ⁊ lan.i.infantibꝰ ⁊ languentibꝰ
expoſitſtiis.

Homici.id eſt.homicidio volütario vr

caſuaail.
Toꝛnea.i.toꝛneamẽtis.

duello.

Qe.pug.in du.i.clericis pugnantibein

⁰£

Bali ⁊ ſagi.i.baliſtarijs ⁊ ſi. agittarijs .
Aldulte.i adulterijs ? ſtup.

D

Rapto.id ẽ.raptoꝛibꝰ incẽdiarijs ⁊ vi⸗

olatoꝛibns eccleſiarum.
Furt. id eſt.furtis.
Aſur.id eſt.vſuris.
Cri.fal.id ẽ.crimie fali.
Soꝛtil.i.ſoꝛtilegiis.
Collu. dete. id ẽ. colluſione detegenda.
Belic.pu.i.delicto puerouum.
Cle.vena.id ẽ cerico venatoꝛe.
Qle.pꝑcuſ.i.cdlerico ꝑcuſſoꝛe.
Maledi.id eſt.maledicis. H

Qe.ex.inter.id eſt.clerico excõicato in
terdicto miniſtrate.
Qle.nõ oꝛ.i.clerico non oꝛdinato mini⸗

ſtrante.

Cle.per.ſal.i.clerico ꝑ ſaltum ꝓpmoto.

dines ſuſcepit.

Excel.pᷣ.i.exceſſibus pᷣlatoꝛũ in ſubdi⸗

No.oꝑ.nun.i.noui oꝑis nunciatione.

Pꝛiuil.id ẽ pꝛiuilegijs ⁊ exceſſibus pꝛi

uilegiatozum. “
Pur. cano.i.purgatione canonica.

Pur. vul.id ẽ.purgatione vulgari.
Iniurijs.id ẽ.iniurijs ⁊ damno dato.

Pen. id eſt penis.

Pe. ⁊ re.i.penitentijs ⁊ remiſſionibus

Gen. ex. i. ſentẽtia excõicationis.
Ver.id ẽ.verboꝛũ ſigniſicatione.
Re.inris.id eſt.regulis iuris.

Finis abbꝛeuiaturaum
tituloꝛum decretalium.

Vnc pꝛemiſſis rubꝛicis decreta
lium abbꝛeuiatis et extenſis vyt
eo melius mente teneantur: ſe⸗

quuntur verſus de eiſdem ᷣm oꝛdinem

—

3

NPꝛima ſũma fides:ſtatuit:ſcribit quo⸗
q; ſueſcitt. ðð
Polt uarꝛe lecrꝛtra atꝰ:qutoꝛ ⁊ vſus.
nde renuncio: ſuppleo: tempoꝛibus
quoq; ſcrutoꝛ.

Oꝛdo:reſignatus:etas.vngitq;:ſacra⸗

men. tc:lacta⸗
Filius: ſeruus: obnoxius: ⁊ vitiatus

lincbigamus: clerus ꝑegrinꝰ: ⁊ archi
leuiiaaaag.
Archi ſacer:pꝛimas:ſacris:cuſtos: vi⸗
cefungernnn.
2 elegans: legans: iudex ex oꝛdine di⸗
Judicis officium:maioꝛ: pax:pacta ſe⸗
Tranſigo:poſtulo.pꝛocuro:vel ſyndi⸗
Hinc metus:integrat:alienat:et arbi⸗
(HSecundi libꝛi.
udiciũ: foꝛuſq;: libellꝰ:mutua poſcẽs
Litẽ conteſtans: ſine quo non ſuſcipe
teſteb
Juro:dilatis:ferijs:ex oꝛdine noſco.
Plus peto:cauſa: ſpoliatis reſtituen⸗
ddis.
Eſt dolus: eſt miſſus:lis pendens.atq;
ſequeſter. “
Cõfeſſuſq;: ꝓbo:teſtis:teſtes:qͥʒ ro o.
Inſtruo:pᷣſumo:ius iurãs: excipiẽdo.
NMꝛeſcribo:ſententio:ꝓuoco:pergoq;:
firro.
Eertij libi·

Biuus honoꝛ:clerus habitans: clerus
Quoq; iuncuaes.
Nõ reſidẽs:dignꝰ:eger:vel debilitatꝰ.
Inſtituo:ↄcedẽdo:ne ſede vacante.
Et ſine ↄſenſu maioꝛ ꝑs:nõ minuatur.
Ecclie res:atq; pᷣcaria: cõmodo pono.
Vendo:loco:muto:feudũ:pignuſq; ca
uendo. S

—4.

Atq; fideiuſſoꝛ:ſoluit:dat peculioꝛum.
Deteſtamẽtis etiã:ſuccedo:ſepultis.
Narrochijs: decimis: vult reglła religi
oſis.
Cõiũx ↄuerſus:infidꝰ:vota redemit.

Inge ſtat monachi:domꝰ:atq; capel⸗

la locoꝛum.
Jure patronat de cenſibꝰ:ara ſacrata.
Miſſaq;:baptiſmꝰ:qͥ nõ ẽ pᷣſbyt᷑ vſus.
Eucariſtia:reliquie:ieiunia:pura.

Edes imunes:ſecłi fuge clerice merces

Sponſus:⁊ impubes:clãdeſtina ſ põſa

Cõditio:vouẽſ:qͥ polluit:atq; lepꝛoſus

Seruꝰ:de natis:ſeqͥt᷑ cognatio duplex

Poſt ↄſanguineã:ↄſanguinei:gelidiq;
Cõiugiũ vetitũ:ſequit᷑ qͥ legitimi ſunt.
Accuſare queũt:diuoꝛtia:dona:ſcða.

Accuſatio:ſiue calũnia:ſymonialis.
NPꝛelati:rabi:iudeus:hereticuſq;.
Sciſmaticꝰ:apoſtaticꝰ:natos pimẽtes
nfãs expoſitꝰ:homicida toꝛneamẽta.
Hinc clerꝰpugnãs poſt hocq; ſagittat:
adulrer.
Ecclłie raptoꝛ:ſequit᷑ fur:hinc et vſura
Falſariꝰ: ſoꝛs:colludẽs crimẽ pueroꝛũ

Llerꝰ venatoꝛ:pꝑcuſſoꝛ:maledicuſq;.

Clericꝰ depoſitꝰ:qͥ nõ ẽ oꝛdo miniſter.
Saltꝰ:furtiuꝰ:exceſſus:opꝰq; nouellũ.
Lex pᷣuata ſubit:ſeqͥt᷑ purgatõ duplex
Furie peneq;:rmiſſio:poſt anathẽa
erboꝝ ſigni:ſequit᷑ poſt regula iuris

lhi ſunt ſpẽales vᷣſus de rubꝛic decreta

liũ ᷣm oꝛdinẽ ſuũ vt ſupꝛa tactuʒ ẽ. vbi
dicebat de decretilibus.clxxxv. ſũt ru
bꝛice ſeu tituli. Sũt aũt capitula in de⸗
cretalibus tria milia minꝰdecẽocto.vñ
verſus.
PBis cẽtũ tituli ſʒ qndenos remouebis.
Süt ðcretales termille ſʒ abſq; nouẽbiſ
In ſexto aũt ſũt rubꝛice pautioꝛes vide
licet circa.lxxvij.Et in clementinis ad⸗
huc pautioꝛes ſcʒ.lij. Capitula ſcire cu⸗
piens in his duobus mox numerabit.

MNWag pfecto qͥd ↄtineãt attẽdendũ q

quot ſint. vt aũt faciliter ſciat in verſibꝰ
pᷣmiſſis q rubꝛice decretaliũ ſint ĩ ſexto.
⁊q̃ in clemẽtinis.deſuꝑ deſignate ſunt
in rubꝛo.d.in ſexto.⁊.2.in clementinis

vvbi aut hoꝝ nũeroꝝ nullꝰ inuenit᷑.ſcire

debet ꝙ ſunt rubꝛice dũtaxat decretali
um. licet taliũ plurime ponant᷑ in leguʒ
codicibus.

Sed qꝛ decreti rubꝛicas ponere nimis

eſſet tedioſum ppter maximaʒ multitu
dinem. Ne tñ virtutẽ eiꝰ pᷣteres verſus
ſubiũgã totam materiam decreti ſigniſi
cantes in genere de qualibet diſtinctio⸗
ne ⁊ queſtionibus cunctarũ cauſarum.

Seguũtur diſtinctiões metrice

Findit᷑ in ꝑtes h̊ vaſta potentia iuris.
Diuidit in ſpẽs varias ſacra iura qᷣritũ
Eccłie docet hec qͥ noie iura vocent.
Illa refert cauſas q̃ iur oꝛigo fuerunt.
Hõ ſinit hec quẽqᷓ; ius naturale mouẽ.
Somnia qñ ſcies nõ dẽt tibi ſũere ſacra
Ex hac cognoſces qͥ leges cõpoſuerũt.
Nature quo ius a ↄſuetudine diſfert.
At naturali cedant que conſtituuntur
Et legi regum ius pꝛeualet eccleſiarũ.
Mandato iuris ⁊ legum vincit᷑ vſus.
Hmia iuſticie diſcretio ꝓuida penſet.
Nõ diſpenſat᷑ vbi naturale patet ius.
Mec leue qͥd pecceſ vt ꝗ̃ ſũt ardua viteſ
Ts in hac diſce qͥ canon ceꝑit eſſe.
Accipies qͥt erãt ⁊ eos qui ↄſtituerunt
Auctoꝛ ſit papa ſi cõciliũ celebꝛandum
Coꝛrigit hoꝛtat᷑.ſi nõ diffinit ⁊ edit.

Hhec mõſtrat qͥd decretalis epła poſſit.
Lanõis an pr̃es ſint ſacra docẽte pᷣoꝛes

Oꝛdinis vñ oꝛtꝰ ⁊ eoꝝ qͥ ſacra tractant
Eccleſiã qͥ quãq; ſuo decet oꝛdine poni

Hꝛdinat hec oẽs maioꝛes ſiue mioꝛes.

Biſcutit hec gẽtẽ vitã patriãq; ſ⸗ acrãdi
Officiũ ꝓpꝛiũ dat cuiq; ⁊ crimia cernit

Bigam'ecclłie nõ gaudeat oꝛdine ſacro

Si vouit:liceat ↄtracta vt federa Fuet.
Cõtineat clerꝰ:laicus nõ iudicet illum.

CLanone cauſa locꝰ tꝑs ꝑſona notentur

AElia manicheis ↄtraria dicta videb.

Kötineat qͥ grata do vult munera ferre
His eni caſt cupiẽs dare ſacra mãebit⸗

Cõcubitũ petis alteriꝰ ſacer eẽ nequiv.
Femina pontifici pſona domeſtica ñ ſit
ſta docet pᷣſul ꝙ debet ſobꝛius eſſe.

I
ſiruit vt pudicꝰ ſit qͥ pᷣſul velit eſſe.

Hec vetat vt relegãt gẽtilia carmia ſac
Scripta btõꝛũ ſacrãdus ſcire iubef.
Pellit᷑ hic ſecli ſolertia cui data nõ eſt.
