pheta in iſto pſalmo in ꝑſona aſaph id eſt po

puli dimentionẽ facit de ſcðo aduentu chꝛiſti

ꝗad iudiciũ per quod deterret malos a perſecu
tione bonoꝝ ac depꝛecando narrat hoſtiũ ma
liciam et contra eos imploꝛat diuinã iuſticiã.
Dententia in ſpeciali: fidelis ergo aſaph pꝛe
nidens chꝛiſtũ in maieſtate iudicaturũ qui in
humilitate iudicatus eſt ait. O ( Deus) chꝛiſte
(quis ſimilis )in virtute et potentiacerit tibi)in
iudicio vbi magnus ⁊ terribilis iudex appare
bis et in claritate iudicabis:certe nullus.ac ſi
Diceret qꝛ non inuenimꝰ ſimilẽ nõ querimus
alium adiutoꝛẽ ⁊ qꝛ talis eris ideo tunc(ne ta⸗

ceas neq; compeſcaris o(deus) id eſt nõ tace

bis quin iudices neq; compeſceris quin vin

dices maloꝝ culpas. Hos taceamus tu iudi

ca:nos cõpeſcamur tuvindica. Culpas enim
quas modo aſpicit ⁊ ſilet patienterq; a vindi⸗
cta ſe cõtinet tunc diſtricte iudicabit et aſpere

Oi ecce inimici tui ſonuerunt: et din

oderunt te extulerũt caput.

NQuoniã ecce inimici tuijſcʒ ꝑſecutoꝛes no
ſtri (ſonuerunt) ſtrepitũ in ſanctos faciẽdo ac

veritati cõtradicendo ⁊ repugnãdoſet qui ode

yel vt nõ ſint gens et nõ remaneat in eis voca
bulum gentis id eſt tollamus eos de mũdoſet
non memoꝛet᷑ nomen) veri (iſrł) ſcʒ fidelis po
Puliclera i eſt ſic deleamus ꝙ, nõ remaneat
huius gentis memoꝛia. Talis eni intentio il⸗
loꝛum fuit vt eos ex omni ſocietate hoim di⸗

ſperderent ⁊ memoꝛiã nominis illoꝝ penitus
deleerrr.

Añ cogitauerũt vnanimiter: ſimul ad

nacula idumeoꝝ et iſmaelie.
m cogitauerũt vnanimiter)id eſt cõcoꝛdi

SE

—

ſum te teſtamentu).i.pactũ ⁊ placitũ firmũ in

ter ſe(diſpoſuerũt)et cuʒ ſtudio fecerũt mutu-

ſe colligates ad deſtruendũ fideles et loca cul

tus dei. Deinde incipit inimicos chꝛiſti cõme

moꝛare ſub quibuſdãvocabul gentiũ que my
ſtice eis ꝓpter interpᷣtatões cõueniũt. Vñ dicit

(tabernacula)id eſtↄgregatões(idumeoꝝ).i.

idumei deſcendentes. et dicti ab edom qui eſt
et eſau et ſeyr dictus habitantes in tabernacu

lis.idumei aũt interpꝛetant᷑ terreni vel ſangui
nei qꝛ terrena amant ⁊ ſanguinẽ ſitiũtſet iſma

*
2

uerſuz te teſtamentũ diſp oſuerüt taber

tervno animo ⁊ aſcenſu deliberauerũtſumnuly
id eſt om̃s quaſi poſſent te eſſe foꝛtioꝛesaduer

in adiutoꝛiũ filijs loth) id eſt moabitis ⁊ amſo
nitis ⁊ iſmaelitis ac ceteris nationiba pᷣdictis.
Aſſur interpꝛetat᷑ depꝛimens vl elatus ꝑ quẽ
ſignificat᷑ diabolus qui malos quoꝝ pnceps
eſt in ꝓfunduʒ peccati depꝛimit et ogꝑando in
malis venit cum eis ad oppugnandũ ꝓpłm dei
et hi oms inimici oꝑante in ſe pncipe ſuo dia
bolo (facti ſunt in adiutoꝛiũ filijs loth) qui in
terpꝛetat᷑ declinans.i.demonibo Angeli qui
pe apoſtatici bene intelligunt filij declinatõis
qꝛ a veritate declinãdo in ſatelliciũ diaboli di
ſceſſerunt. Qua/ ꝓpter ipos inuiſibiles ⁊ ſpiri-
tales inimicos adiuuant hoĩes mali in qul
oꝑant᷑ ad opugnandũ ꝑ eos ꝓplm dei qꝛ cuz
a deo declinant hoc oꝑant᷑ qð et demones.de
inde impᷣcat ũł vindictã mag pᷣdicẽs quà ma

AD elite) qui de iſmael filio abꝛahe et agar deſcen
bH erunt et interpꝛetant obediẽtes ſibi quaſi nõ
“ deo qꝛ qöcunq; coꝛ ⁊ mala cogitatio dictaue⸗
nt ſequunt᷑ ſtatim ⁊ facunt.
unun Hoabet aggareni: gebal et amõ ama
lech:aliegenigene c habitantibo tyxrůũ.
Moab )id eſt gens moabitaꝝ quea moa
deſcẽdit quem loth ebꝛius de maioꝛi filia ſua
genuit et interpꝛetat᷑ ex patre qð in malo acci⸗
piltur. bonus quidẽ fuit pater quo filia illicite
vla eſt. ꝑ moab ergo ſignificãt᷑ gentes ex leges
ſit ſeu lege abutentes que recedentes a deo patre
10. ſunt ex pꝛe diabolo (⁊ aggareni)dicti ab agar
edi qui de filijs cethure vxoꝛis abꝛahe deſcende⸗
mnerintemeerant pſclin ii eſt aduene vl alie
ni ꝑ quos ſignificant᷑ falſi fratres qui inter po E at n9
n⸗ pulonwar inorctia zminoallengecaaguchit ledicẽa.q.d.illi ita ↄtra tuos faciũt ⁊ tn o dNne.
in ciioꝛ ſolo nomine ſunt ?⁊ nocendi occaſionein Fac illis ſicut madian et ſxſare:ſicut iag
ſ uenta ſe oſtendũt (gebal)qui dicit᷑ ⁊ hebal qui bin in toꝛrente câon.
Gnce fuit filius ſobal filij ſeyr hoꝛrei et ſic eſt nomẽę
4— alicuius pꝛaue gentis que a ſeyr hoꝛreo deſcẽ
pmm dit in idumea cui poſſeſſoꝛ erat ſeyr ſen eſau?
ſei interpꝛetat᷑ gebal vallis vana ꝑ quod ſignifi⸗
inn— cantur fallaciter hũiles.i.hypocrite(etamon)
Bie. id eſt gens amonitaꝝ que ab amon deſcendit
4 gquem loth ebꝛius de filia ſua minoꝛe genuit? ſicutciabin) q fui rex chanaan cin toꝛrente c
4 interpꝛetat᷑ pplus turbidug vel ꝓpłus meroꝛis ſon)vbi deuict eſt 1 oms pierũt. Uñ ſequit.
Pper quem ſignificant iracudi ⁊ funioſi vel qu Diſperierüt in endoꝛ:facti ſunt vt ſter
ſ conſidunt in multitudine ? nõ in ſimpliciiatc cus tere.
(et amalech) quem genuit elyphat pᷣmogeni⸗ Diſpenieruͦt in endoꝛ)qͥ eſt fons vñ aqua toꝛ
e tus eſau a quo dicunt᷑ amalechite ei interpꝛe=⸗ rentiſ cyſon deſcẽdit qͥ cadauera moꝛtuoꝝ tra
tatur ꝓplus lingens terrã per quem ſignifican xitet etiã ciuitas ſeuvilla ſup toꝛrente cyion ſi
tur cupidi ⁊ auari amantes terrena qui nõ co⸗ ta(facti ſunt vt ſtercus terre) putrefacti et con⸗
medunt celeſtẽ panẽ ſed terrena ſapiunt etter culcati quia e cadauera inſepulta putrue⸗
ranm lingunt ſicut ſerpens (alienigene) ꝓ quo runt. Hec oi eomunne⸗ fac vt ſicut illi vi
1 in hebꝛeo habetur philiſtim qui interpꝛetan
tur cadentes potione per quos ſignificant illi

cii ſunt ſic et iſti RW— S
tuun cadentes pouone per quos lignificant n Pone pꝛincipes eoꝝ ſicut oꝛeb et zeb:
diſpoſuerũt teſtamentũ (cum habitantibo ty⸗

ac ilis puniendo eos (ſicut feciſti olim
(madian) qui fuit filius abꝛahe ⁊ cethure yn
de ⁊ madianite fuerũt q̃s territos dñs in fugã
cõuertit mutuaq; cede omis illa multitudo ce
label occiſus eſt voꝛmiẽs p foꝛatis clauo tpibo
ſicut (iabin) qᷓ fuit rex chanaan ein toꝛrenie cx

et zebee et ſammang.

Sone pꝛincipes con)id eſt auctoꝛes cõſili⸗

u

lin
no
me

dul

́JÿMƷMUh rum)que eſt ciuitas in mari id eſt cum omni⸗
bus impugnantibo ſanctos.tyrus enim inter⸗
pꝛetatur anguſtia vel tribulatio quod cõuenit
inimicis ꝓpli dei.iſti enim qui expugnant po

pulum dei habitant in anguſtia ⁊ tribulatio⸗
ne anime ſue ſcoᷣm illud apoſtoli tribulatio et
anguſtia in omnẽ animã hominis operantis

oꝛumb(ſicut oꝛeb et ʒeb)qui fuerunt pꝛincipes
madianitaruʒ et a ꝓpꝛia gente interfecti ſunt et

capita eoꝝ delata ad gedeonem vt ceſſaret ꝑſe
qui eos (et ʒebee et ſalmana)qui fuerunt pꝛin⸗

cipes madian ⁊ a gedeone ſüut interfecti. Hos

oñmnes pᷣdictos ſcõm hiſtoꝛiaʒ ꝓpłs iſrael qui

malũ. Et quaſi indicas cauſaʒ quare iſti ſint
inimici ppło dei adiungit oſtendens quem ha

tunc erat ꝓpłs dei et debellauit et vicit: et ſicut

illi victi ſunt in figura a populo dei ſic iſtos p
catur in veritate dei ſuperari. Unde iuxta in⸗

bent pꝛinciyhoeem.. Vei Orr Li ee
. rerrpeetatones nominũ etiam myſtice hic dici
ic Eltenim afſu venmt cum illis: facti ſunt pnñt. Madian eni interpᷣtat᷑ declinãs vel relin

a Anun filijs lothb. quẽs iudiciũ Syſar agaudij excluſio. JAAbin

.

n Eienim aſſur)id eſt nabuchodonoſoꝛ rer ſapiẽs vel intellectus. yſon vbi victi fuerũt
du Allirioꝝ (venu cum ullis) quo oꝑante (facti ſit interpꝛetat᷑ duricia. Iiti ergo qui declinantet

E.

non cogitant futurũ iudiciuʒ ſe indicãdos nõ hoc eſtoptatio ſed ꝓphetiſatio. Et q; leuitatezʒ
putantes ⁊ qui excludunt a ſe fumrũ ⁊ eternũ peccanun ſequitur grauis cruciatus ideo ſub
gaudiũ ⁊ qui ſapiẽtia carnis que inimica deo ditur. „
eſt inflati cöfidunt in ſua ſapientia ⁊ nõ in glo Sicut ignis qui cõburit ſiluaz:et ſicut
na dei quos obſtinate mentis duncia in ꝑni⸗ flama cõburens montes.
ciem trahit pugnant contra ꝓplm dei et pere⸗ ¶ Sicut ignis) qui ex magna potentia (com
unt (in endoꝛ) quod interpꝛetat᷑ fons genera⸗ burii ſuuam)cõſumendo eam (et ſicut flima)
tionis ſed carnalis cui dediti pereunt no con⸗ ex ardoꝛis vehementia (comburens montes)
ſecuti regenerationeʒ et fiunt vt (ſtercus terre) deſtruendo eos. Malos dicit ſuuam ꝓpter ſte⸗

quia de eis nihil ꝓpagatur niſi terrena fecun⸗
dlitas (oꝛeb) interpꝛetat᷑ ſiccitas (ʒeb lupus(ʒe
bee) victima lupi hoc eſt quos lupus ſuffoca⸗
uerit(ſalmana) vmbꝛa cõmotionis vel perfe⸗
ctus in malicia hec omnia cõgruũt malis qͥs
in bono vincit ꝓplus dei (Pone)inquit(pꝛin⸗
cipes eoꝝ ſicut oꝛeb)ſcʒ in gentem ſterilem vt
pote ſiccos a gratia dei(⁊: zeb )id eſt rapaces vt
pote deuoꝛatoꝛes ouium (et zebee) vſpote eos
qui iam ſunt victima lupi id eſt diaboli (et ſal

mana id eſt inſtabiles omni pꝛaue ſuggeſtio⸗
ni cedentes. Et quid ꝑ ſingua.
Omnes pꝛincipes eoxꝝ: qui dixerũt he
reditate poſſideamus ſanctuariũ dei.
¶Omnes pꝛincipes eoꝝ) id eſt płoꝝ ſupꝛa
nominatoꝝ ↄſiliarios (qui dixerũt)ſed nõ ꝑ⸗

fecerunt qꝛ dñs pugnabat ꝓ ꝓpło ſuo (heredi

tatem poſſideamꝰ ſanctuariũ dei)ſcʒ terrã ſan
ctam ⁊ ꝓmiſſionis loca ſancta et terrã chꝛiſtia
noꝛum vt nunquaʒz dimittam et reſtituamus
ipſis vel ſanctos quos vocat apłus templuʒ

dDdei dicens. Cemplu dei ſanctuz eſt quod eſtis
vos. Mali populũ dei poſſidere ⁊ ſubiugare
maoliunt vt cedat in eoꝛũ impias voluntates.

tinent ⁊ quaſi hereditario iure ſibivſurpant et
qui bona eccłiaſtica emendo vel amicis ſucce
dendo quaſi bereditatẽ poſſidere volunt. Ita
illi dixerũt. Sed.O) .

deus meus pone illosvt rotamꝛet ſi⸗

cut ſtipulã ante faciẽ venitt.

Deus meus pone illos vt rotã) id eſt inſta⸗
biles ⁊ mobiles ad modũ rote vtnõ ſint ſtabi
les in eo quod cogitant vel ſicut rota quãtum
cunqꝙ eleuent er pante vna depꝛimant exalte
ra. Rota quippe in anterioꝛibo cadit⁊ ex poſte
rioꝛi ꝑte attollit ſic iniqui dum eterna quean⸗
te ſunt negligunt ⁊ tꝑalia que retro deſerenda

ſunt ſequunt in anterioꝛib coꝛruunt ⁊ ex po⸗

ſterioꝛibo eleuant᷑ (et ſicut ſtipulã) fragilẽ (ante
faciem venti) eam de loco ad locuʒ impellen⸗
tis id eſt ante pꝛeſentiã tentatõnis vt facile ce⸗
dant omni tentatõni ⁊ ſuggeſtioni. Fon autẽ

rilitatem qꝛ ſteriies ſunt a iuſticia ⁊ eoſdem di

cit montes ꝓpter elationẽ qꝛ pleni ſunt ſupbia

quos ignis ⁊ flãma ad litterã in iudicio cõcre⸗
mabit vel ignis flãmeus eſt puniens deus vel
diuina vltio et vindicta que ſteriles et ſuꝑbos
conſumit ⁊ condemnat. VUnde ſequii.

Vta pſequeris illos i

n tempeſtate tua:

et in ira tua turbabis o.
¶ Ina ꝑſequeris) id eſt ꝑfecte ſequeris miren
do in gehennã illos)ſcʒ hoſtes tuos⁊ noſtroſ

(in tempeſtate tua) id eſt in futuro iudicio tuo

graui ⁊ repentino quod ſuper eosveniet ex im
pꝛouiſoet in ira tua) id eſt in effeciu ire tue ſeʒ
iuſticia vltimevindictecturbabis eos)ſine pla
catione ⁊ mitigatone. Si quid ergo ſilua eſt ⁊
non habet fruges et ſi quid mons eſtet tume⸗

ſcit hoc tunc peribit. penis aũt ꝑtinaciũ ꝓphe

tatis Gari creditaris dicens.
IVmpie ſacies eopi⸗

04

¶Imple ) lalubꝛiter fac

ies eoꝛum id eſt ali⸗

quoꝛum inter eosſignominia) vilitatis obpso

bꝛij ⁊ abiectõis id eſt fac eos ſibi ⁊ alijs igno⸗
minioſos videri vt confundant᷑ ⁊ ſic dum cul
pabuntur ab alijs ⁊ diſplicebũt ſibi ipis (que

rent nomen tuũ)ocoñe penitendo ⁊ obedien⸗
do ac illud in ſuũ ſubſidiũ inuocando. bonũ

hoc optatur eis qꝛ obpꝛobꝛium ſepe coꝛrigit.

Nota hic ſcdᷣm remigiũ melius eſſe ruere ali

quemvt peniteat qᷓ; ſub religionis ſpecie ſuꝑ⸗
bire. Unde ꝓpheta in bab ylonez venies et ibi
ſanaberis. Qui vero ꝑunaces ſunt et nomen
tuum nõ queſierint. ÿMõ
Erubeſcant et contu

.

. liet confundant᷑ et pereant.

rubeſcant) in futuro de malis ppetratis

c(et conturbent᷑ in ſeculũ ſeculi)id eſt in eternũ
de penis duraturis. Hunquam ceſſet remoꝛ⸗

ſus conſcientie in eis et nullam requiẽ conſe⸗
quantur in toꝛmentis ſet confundant᷑) intus

in anima et foꝛis in coꝛpoꝛe (et pereant) omni

no et irreparabiliter ⁊ duplici contritione con
terant᷑ cum repꝛobis eterne deputati miſerie.

Wmontic mominia: 1 querẽet
nomen tuu diñiñfſfe.

rbent in ſeculũſe /

is
mni
⸗
ſe⸗
ns
nni
do

Vlt)tunc vel ſero (cognoſcant)i

in eoꝛuʒ oſtendiſti ↄfuſione qd modo nolunt
ſcire ſcʒ (qꝛ nomen ubi)ſoli eſt (dñs) eſſentiali
ter. tu ſolus dñaberis⁊ ideo fruſtra ſubterfu

Wn vrltcds gentovtie⸗ te ſoli

nem id eſt in chꝛiſtũ ꝓponit᷑ fiijs choꝛe.i. chꝛi
ſti crucifixi babitus pꝛo toꝛcularibo.i.agens
Dde ecckijs in quib ſunt pꝛeſſure tribulanonüu.

cularibo laboꝛantiũ deueniendi ad eternã do⸗-

rium ſanctoꝝ in hac valle miſerie degentiũ et

Alli autẽ qui querunt nomen tuũ ⁊ ſi modo pꝓ
peccatis erubeſcũtet ↄturbant᷑ non tamenin
cternũ ↄfundent. . .ò.ùẽꝰV

us altiſſimus in omni tera

experientiã pene ſibi inflicte et ꝑ potentiã quua

gerunt tuuʒ dominiũ. ceteri autẽ nec vere ꝛdOni

ſunt nec vero nomine dñni vocant quoniã ſer⸗
uiliter dominant᷑.⁊ q; (u ſolus altiſſimꝰ po
tentiſſimus es in omni terra)ſcʒ in terra mo-
tuoꝝ in inferno.in terra moꝛientiũ in mundo

in terra viuentiũ in celo Deſinat ergo ſuꝑpbire
terra.i.homo cum audit deum dnari vbiq; et
nullũ cõtra ſuos valere. Et notandũ qꝛ vnde
cim ſuꝑioꝛibo pſalmis introducius eſt aſaph

vt duricia indeoꝝ frequenti voce ipᷣius ſyna⸗
goge molleſceret. Egit autẽ de dei incarnatõe
ect de gentiũ fide ac de iudicio in quibus multi
plex iudeoꝝ redarguit᷑ tranſgreſſio vnde con⸗

grue vndecim ſunt vndenarenim numerus
eſt tranſgreſſiõis qꝛ ⁊ denariũ traſit ⁊ ad duo⸗
denariũ nõ ꝑuenit. .DOzatto.
is dñe omnẽ ſupfluitat erro
ũ qui ſuper

ucute a nobis d
imus inhabitas metuamus.

.
2

omnẽterrã altilſi
Peroumdoo.
¶Bſalmus de feruenti eſiderio iuſio
rum in pꝛeſſuris lawꝛantiũ deueniendi
ad gaudiũ ciuiũ ſuꝑnoꝝ et de modo ve
ipſum. Ops. lxxxiij.
1Dam dilecta ta⸗/
ber nacula tua dnevirtutũ:cõcupi⸗
(ceit et deficit aia mea in atria dni.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid.Litulus eſt.
In finem ꝓ toꝛcularibo filijs choꝛe pſalmus.
Et eſt ſenſus pſalmus ille dirigens nos in fi⸗

Materia ineſtimabile deſideriũ iuſtoꝝ in toꝛ

mum ⁊ beatitudinẽ ciuiũ ſupernoꝝ. Intentio
inflãmare deſideriũ et monere ad celeſtis pꝛie
cõtemplatõʒ ⁊ eternoꝝ amoꝛẽ. Sententia in
generaliꝓpheta in iſto pſalmo expmit deſide⸗

in pᷣſſuris tribulationũ laboꝛantiũ deuenien⸗
di ad ipᷣm. Sententia in ſpeciali poſt ꝑſecu⸗=⸗

Delidero. Inde aũt exultauerũt.

MU⸗
tionem ergo fideliũ de qua in pꝛecedenti pſal⸗

homo qꝛ omnes ſunt vnum coꝛpus chꝛiſti ſu
ſpirans de toꝛcularibo in eterna tabernacula
cum admiratone ait quod ſequit Et nos quo
q; in pꝛeſſuris tribulationũ vel tentationũ coõ
ſtuuti edamus hanc vocem ⁊ pᷣmittamꝰ deſi⸗
denium noſtrũ dicentes ſinguli (Quam dile⸗

ccaa) id eſt valde dilecta ⁊ diligenda ſunt menti
bus ⁊ coꝛdibo bene diſpoſitis ꝙꝙ nõ poteſt dici

quantũ (tabernacula tuaſcʒ illa ſuꝑna ⁊ eter⸗
na ſupernoꝝ ciuiũ in quib nulla eſt pꝛeſſura.
O (dñe virtutũ)celeſtiũ ſcʒ angeloꝝ vel ꝑ hoc
oſtendit miraʒ dei potentiã qua pꝛeſtat nobis
patientie virtutẽ ne ſuccumbamꝰ.etvere dile⸗
cta qꝛ (cõcupiſcitid eſt deſiderat(et) ꝓpter in⸗

tenſum deſideriũ deficit a ſe ſcʒ a ſtatu ſuo ac
Deſiderio ctamoꝛe languet (anima mea) ten⸗

dens (in atria dni)eterna.q.d.anima mea tan
1o deſiderio in atria celeſtia ⁊ eterna igredi de⸗
ſiderat vt omnibo huius mũdi delectationib

et amoꝛe tꝑaliũ penitus deficiat quibꝛ quon⸗

dm delectabiliter inberebat.

—

anima(et caro mea).lhomo exterioꝛ ſcʒ coꝛ⸗

Coꝛ meum et caro mea: exultanerüt in

pus (exultauerũt)et ſi grauentin deum viuũ)

qui dat viuere nõ in diuitija no in delicijs nõ
in pompis et vanitatibo. Gaudetiiſte in ſpeet

ideo tolerat pꝛeſſurã toꝛcularis cupiens diſſol

uiet eſſe cum chꝛiſto. q. dice. O dñe in celeris
omibiſtis deficio eterna tabernacula et atria
cuplo te ſolũ coꝛpoꝛe et anima cunctiſq; viri⸗

bus diligo ⁊ tecũ eſſe ſedemq; aliquã ⁊ niqulũ

anime mee ⁊ coꝛpi habere toto menuis affectu

7

„

npaſſer innenit ſibi vomũ: et tr
ſibivbi reponat pullos ſuos.

m) id eſt qꝛ (paſſer)id eſtratio (inue⸗

—

nit )ibiſſibi) dum quereret cxercendo ſe in vir
tutibus (domũ)nõ manufaccã in qua ꝑmane
alt(et turtur)id eſt caro caſta inuenit ibi(niduz

ſibi)et manſioneʒ (vbi reponat pullos ſuos)
id eſt opera. duoba pꝛedictis ſcʒ coꝛdi et carni

duo reddit ſcʒ paſſereʒ ⁊ turturẽ.coꝛ nanq; eſt

volante deum cogitam et ſic quaſi paſſer vo⸗
lat ad donum.carne vero ſub multis miſerijs

gemente. opera bona agimus et ſic quaſi tur⸗
tfur ꝓducit pullos quos in nido reponat. De⸗

— .

inde autem quem nidum et domum inuenit-

Altaria tuadñe virtutũ: ter meus et de

er nen eer ne erede
Auania tua)o (dñe virtutũ celeſtiũ.i.ange?

loꝛum (rex meus)qui me regis⁊ deus meus)
qui me creaſti hoc eſt celeſtẽ patriã et diuerſas
ſanctoꝝ manſiones ſcðᷣʒ vania coꝛũ merita in

quibo ingiter ſacrificia diuine laudis offerunt

vbi anime celeſti cõuiuio epulant᷑ vbi anima
quaſi in domo gaudet ⁊ caro reponit oꝑa ſctã

hec quippe ſunt illa in quib appetitus huma⸗

*

nus quietat:. Celeſtis pꝛia di

ꝓpteranbabitationẽ.atria/ꝓpter latitudinẽ. 2

mus ꝓpter quietem. nidus ꝓpter ſecuritatẽ.alta

ria pter pſcctam oblationeybi iſte iam ſuſpi⸗

ſecula ſeculoꝝ laudabutte.

2

¶ Beati qui habitant in domo tua) celeſti nõ

„

manufacta o (dñe vbi nõ eſt timoꝛ nõ qui ha

9 „

bitant in altis turribo ⁊ pallacijs auti magnii
vyrbibo ⁊ villis qꝛ (in ſecula ſeculoꝝ laudabũt

te hoc erit totũ ibi negociũ noſtrũvt ſemꝑ lau

ſuſpiremus et ad eam toto niſu tendamꝰ. Sʒ
qni tunc ſemꝑ laudare deſiderat nunc tꝑaluer

laudet.qui enim hic nõ laudaueritibia lau⸗
de mutus erit. Deinde oſtendit quo auxilio et
cuius ope ad domũ deiveniat᷑ dicens.

— 4

ſiones in coꝛde ſuo viſpoſuit in valle la
chꝛymarũ:in loco quem poſuit.
Beatus vir)ſcʒ nũc in ſpe ⁊ tande in re (ou
tus eſt auxiliũ abs tei.a te hoc eſt q te bic ha
bet adiutoꝛẽ qꝛ ad hoc nemo ſuis viribovxł me
ritis ſufficit ?⁊ modus ſubdit᷑ qꝛ (aſcenſiones)
id eſt gradus quibo aſcendat(in coꝛde ſuo di⸗

ſpoſuitillevir deo inſpirãte ſcʒ appetẽdo ſemꝑ

PFPficere.· Vlel qꝛ (aſcẽſiones in coꝛde ſuo diſpo
ſuit veus.facit enim illi gradus quibo aſcen⸗

dat pᷣſtando ei gratiã vt ſempꝑ conet ꝑ gradus
virtutũ ꝓficere et hoc (in valle lachꝛymaꝝ)

tuti pficere ct hoc (in vallelach:ymaꝝ) D5
eſt in ſtatu pntis miſerie ſcʒ in loco quem po⸗
ſuit) ipſe deus hominib ad deflendũ ibi pctã

ad pugnandũ contra hoſtes ⁊ vicia ⁊ ad me⸗
rendũ pꝛemia eterna. Vel (quem poſuit) Si⸗
bi ipſi homo quando peccauit. quamdiu ſu⸗
mus invalle lacheymarũ nõ debemus ridere

ſed flere non eſſe ſecuni ſed pauidi quoniã hoc
ſeculũ ⁊ hoc tempus eſtlachꝛymaꝝ ⁊ certami
nis ſed aliud gaudij ⁊ pacis. Nota ſex gradi⸗

bus aſcendebat᷑ ad thꝛonuʒ ſalomonis ſic ſex
gradibo aſcendit᷑ ad cognitionẽ trinitatis.pꝛi⸗
mus gradus eſt cõtemplani ca que ſunt tmn vt

4

cit᷑ tabernaculũ

Beati qui habitant in vomo tua dñe:in

Beatus vir cuius eſt auxiliũ abs te:aſcẽ

lapides.ſcõᷣs qne viuunt vt plantas.terciusd
ſentiuntvt bꝛuta.quartus que diſcernũt vtbo
mines.quintus que compᷣhendũt vt angelos
et ſanctos.ſextus humanitatẽ chꝛiſti et quec ꝓ

nobis fecit et ſic venit᷑ ad cognitionẽ deita

X .

felix eſtqͥ ſemꝑ ↄſiderat quid faciat ⁊ quom

do ꝓficiat ⁊ vt quotidie pficiẽdo ꝑ gradus vir
tutum aſcendat. Auxiliabit aũt ei vOmns.
Etenim benedictionẽ dabit legiſlatoꝛ:
iunt veyirtute in virtutẽ: videbit teauuu

deov in ſyon.

¶Etenim benedictionẽ).i.gf̃e infuſionẽ (da
bit legiſlatoꝛ ſcz chꝛiſt vtriuſq; teſtamenti au
cioꝛ qꝛ poſt legem venit gratia hoc auteʒ piez-z
ſtat gratie benedictio qð per eamcibunt)fide⸗
les(de virtute in virtutẽi.de oꝑe vnius virtu
tis in opus alterius nõ enim omniũ oꝑa ſim
exercent᷑ licet ipᷣe ſimul habeant᷑ et ſic tandem
(videbit deus deo).i. ſanctoꝝ ſcʒ chꝛiſtus ſi
cuti eſt deus apud deum verbũ apud parrem
qui eſt deus deoꝛũ.i.chꝛiſtianoꝛũ quibus dez

dit ptãtem filios dei fieri (in ſyon).i.in celeſti

ſpeculatione ⁊ ↄtemplatõis plenitudine.ſꝑon
enim ſpeculatio dicit. ꝑ gratiã enĩ multe dant
virtutes de quibovenit᷑ in chꝛiſtũ dei virtutẽ ẽv
dei ſapientiã. Et vt ego videã ⁊ ad tanta pᷣmia

elecioꝛum ꝑpueniam. .
Dñe deus virtutũ exaudi oꝛatõeʒ n
uribo pcipe deus iacob.

5 4

Dñe a quo regimur (deus a

bus me ſociari cupio et humanarũ infuſoꝛ qꝛ

datoꝛ es omniũ virtutũ ꝑ quas aſcendit᷑ ad te

videndũcexaudi oꝛationẽ meã) vt ad beatitu⸗

dinem me ꝑducas ⁊ virtutibo angelicis ſocies
(aunba ꝑcipe eam oſtendendo ꝑ miſcdie effe
ctum ⁊ complendo deſideriũ meũ O (deusia
cob).i.luc:antiũ vł ſupplãtantiũvt ĩ luctamie
me iuues ⁊ iſrł me faciasvt videã te ſicutvidit
iacob quem iuuiſti ⁊ ſeciſti iſrt apparens ei.
Deotectoꝛ noſter aſpice deus:
ce in faciem chꝛiſti ti.

——— rH

cex reſpice in nos in nobis enim reſpicis filiũ

tuum qui habitat in nobis. q.d. ſi nõ pꝛopter

nos ſaltem quia ſumus ↄſoꝛmes filij tui non

ſolum ꝓpter imaginẽ ſed et ꝓpter nature noſtre
ſuſceptionẽ.reſpice nos intuitu meruoꝛũ eius
ct ſi non noſtroꝛuʒ cuius meritis petimus ex⸗
gudiri et non meritis noſtris. Ad hoc autem

5
0— —

Düñe a quo regimur (deus quo creati ſu⸗
mus (virtutũ)celeſtiũ.i.angeloꝝ cõditoꝛ qui⸗

¶ Pꝛotectoꝛ noſter in pugna ſaſpiceynos et
agonẽ noſtrũ ⁊ ptege o (deus)pater ⁊ hoc per
chꝛiſtũ. Unde ſubdit(et reſpice.i.attende (in
faciem chꝛiſti tui)hoc eſt per ipſum nos aſpi⸗

—

8
Ni

93

e⸗
ke⸗

=. =

N

KE-=

i
i⸗
leg
de
n⸗
es
ffe:
b
mi⸗

N

4

7

N
n
ſre

Derueiunmenmralehirke ⸗

erxaudiri cupio ad hoc intendit mea oꝛatio vt

habitare merear in tua domo.

Quia melioꝛ eſt dies vna in atrijs tuis

per milia dierũ in terris qui finem habent. et
ponit finitũ ſcʒ milia ꝓ infinito. qð dicit᷑ dies

vna ſpectat ad illam vnam de qua alibi dicit
vnã petij a deo hãc reqͥraʒ. Milia dieꝝ hoies
deſtgerant? multu; hic viuere volunt. Con//
temnant milia dierũ deſiderent vnum diemj/

non habetoꝛtum ⁊ occaſuʒ. diem ſempiternũ
cui nõ cedit heſternꝰquem nõ vrget craſtinus
Huius diei amoꝛe iſte abnegãs ſemetipᷣʒ ſub

iungit ꝓpter qdõü.

Eiegl abiect, eſſe in vomo dei mei ma/

temptibilis haberi ⁊ in humilitateviuere deo

q; ſeruire(in domo dei mei).i.in ſancta eccłkia
militante ⁊ ſociate bonoꝝ in quibo habitat de
us tanquaʒ in domo ſuamagiſq; habitare in
tabernaculis pctõꝝ)vbi ſunt qui honoꝛiba tu
ment. i magis q; eſſe in gloꝛia ſeculi ⁊ excellen
tia inter pctõꝛes potentes ⁊ ſuꝑbos. Ideo aũ=t
volo eſſe abiectus magis q; vloꝛioſus et in do

mo dei magis q; alibi.

ä 8

Muia miſcdiam ⁊ veritatẽ diligit deus) que
in eccłia pꝛeſtat humilibo⁊ abiectis. Miſcdia

A

eſt qua pꝛius ſubuenit ac donat pctã ⁊ iuſtifi⸗

cat. vᷣitas qua poſtea reddit ꝓmiſſa ⁊ coꝛonat
Et ne hoc ex meritis dari putes adiunctuʒ eſt
(gratiã) hic in pꝛeſenti (et gloꝛiã)ibi in futuro
(dabit dñs) vere humilibo. Eſto ergo abiectꝰ
et humilisvt de loco infimo vocari ſuꝑius ac

gratiã ⁊ gloꝛiã conſequi merearis. VUnde be⸗

ne ſubditur.
Non pꝛiuabit

☛G

¶ Quia melioꝛ eſt dies vna) ĩmutabilis que
eſt (in atrijs tuis).i.in celeſtibꝛ manſionibo ſu

ne ficijs ind

Elegi)et ſi poſſem regnare diucabiectus)jet
deſpectus (eſſe)opinione hominũ.i.vilis ⁊ cõ

miſcviam 2 veritatẽ diligit deus

tẽ diligit deus que

onis eos qui ambulant

offenſa dei 2 ꝓximi cauendo ⁊ mũdos ſe ipos

cuſtodiendo. Innocẽtia enimvera eſt que nec

ſibi nec alteri nocet. Cur ergo ꝓ bonis terre⸗
nis deſerit᷑ innocentia.Acquirit᷑ aurũ ⁊ perdi
tur celũ. Et cõuertens ſermonẽ ad deum ſub⸗
dit.Et qꝛ nõ pꝛiuabis ergo o(dñne virtutũ)da

oꝛ ?ſeruator deus miſcviax ettotius oſola

in innocẽtia: dñe virtutũ beatus homo

Hon pꝛiuabit bonis ſpiritualiby ſcz gratie
? gloꝛieeos qᷓ ambulantin innocentia ſcz ab

tõnis qui tanta facis nobis beatus homoin

pꝛeſenti ꝑ ſpem ⁊ in futuro ꝑ rem (qui ſpera)
et ſpem ponit (in te)et in eternis nõ in tranſitd

rijs ⁊ caducis. paucis verbis omia ↄcludit d
reſtant nobis facienda in pꝛeſſung. 9

Kabernaculo celeſtiü fundatoꝛ eterne di

ne queſumꝰaſcenſiones in coꝛdibo noſtris

quibo ad tua tabernacula mereamur ſinela—⸗

oſcendere. Per dim.

—

ſalmus cæ aduentu chꝛiſti pꝛimo

arnatõis myſterio ac de plurib be

e human generi miſericoꝛ
8. xxriiſ.

Enedixiſti domi

ne terram tuam: auertiſti captiui⸗
„ ltem iacdoM.
Aucio: pſalmiꝓpheta dauid. Titulus eſt.

In finem pſalmus filijs choꝛe. Et eſt ſenſus

pſalmus iſte dirigens nos in finem.i.in chꝛi⸗

ſtum ꝑ quem fit benedictio:cantat᷑ filijs choꝛe

id eſt nobis agens de noua benedictõe data ꝑ

gratiã chꝛiſti incarnati.Eſt enim de pmo ad

uentu ꝑ quem fit bñdictio omniũ gentiũ qua
ad ſupꝛadicta eterna tabernacula et atria pue
nmicur que per pctm ade maledictõni ſubiace⸗
bantꝛ ab illis excludebant Matenia aduen⸗
tus chꝛiſti ⁊ incarnatio ac bñficia ex hoc col⸗
lata generi humano. Intentio monere nos vt
per fidem ad chꝛiſtũ accedamꝰ ⁊ ſic eius bene
dictionẽ habeamꝰ. Snia in generali ꝓphᷣa in

„

iſto pſalmo hiſtoꝛialiter agit pꝛimo de reuer⸗

ſione iudeoꝛũ a captiuitate babylonica facta
EP tyrũ ſed myſtice ⁊ ↄſequenter agit de pꝛtimo
aduentu ⁊ incarnatõis myſterio ac liberatiõe

que fienda erat ꝑ chꝛiſtũ et ſic figure reſpödet
figuratũ. Dicit autẽ futura tanquã pᷣterita p⸗
pter certitudinẽ et que apud deũ iam erant fa⸗
BDnia in ſpeciali. Maledictioni ergo ade

opponens benedictionẽ chꝛiſti ait.( Benedixi
ſti/o (One).i.miicdᷣiter reſpexiſti (terrã tuazʒ)ſco
iudea reducendo ꝓpłm tuuʒ de babylonia ad
eam (auertiſti capuuitatẽ iacobi.ꝓpłi deſcen

dentis ab iacob. Ael (benedixiſtio (oñe) per
chꝛiſtũ (terrã tuã).i.carnẽ noſtrã ⁊ eccłiaʒ tuẽõ
dediteni fructũ ſuuʒ t natus eſt ſaluatoꝛ ſuuz
et per eum (auertiſti captinitatẽ iacob).i.noni
ꝓplłi liberando nos a pctis noſtris in quiba ca

ptiui a diabolo tenebamur qui ꝑtinemꝰ ag ia
cob imitando abꝛabe fidem et iuamus minoꝛ
pplus cui ſeruiat maioꝛ.Et ſubiũgit quomo⸗

do auert.

emiſiſti iniquitats plebis tue: opuiſti

captiuã fecerat ettenebat (oꝑuiſti omnia pcta
eoꝛũ)ipſa nõ amplius videndo ad puniendũ
Velcremiſiſti iniquitatẽ plebis tue ꝓpter qua

bomo captiuar erat ⁊ captiuꝰ tenebat᷑ qua re

miſſa liberat eſt(oꝑuiſti baptiſmo com̃ia pec
cata eoꝝ)ne videres ⁊ punires.O ꝑuit nos ꝓ
fecto ſua gr̃a et noluit videre pctã nr̃a:operuit
pctã virtutibo.ſuꝑbiã ꝑ humilitatẽ.luxuria ꝑ
caſtitatẽ. auariciã ꝑ charitatẽ.et vbi abũdauit
petm ſuꝑabundauit gratia.Etſi.
OVitigaſii omnẽ iram tuaʒ: auertiſti ab

ira indignatônis te. àW
Mitigaſti)i.tꝑaſti ꝑ manſuetudinẽ(omnẽ
iram tuam).i.vindictã ⁊ penaʒ in pñti ꝓ pctõ
inferendã (auertiſti (te ⁊ deſtitiſti)ab ira indi⸗

gnatõnis tue) recipiendo eos ad gratiaʒ. Uel
¶ Mitigaſti omnẽ iram tuam) vt nõ inecternũ
punires licet tꝑaliter exerceres.Erat eni val-⸗
de iratus ꝓpter pctm pꝛimi hoĩs ſed poſtqua,z

i le homo fctũs eſt omnẽ iram mitigauitauer

tiſtinos penitus (ab ira indignatõis tue).i.A
pena que veniens ex indignatõe tua erit inſu
turo iudicio vt ibi nõ punias nos.Etqꝛ tanz⸗

Remiliſti iniquitatem plebis tue que eam

que eſt ſub gratia baptiſmi tꝑe filij.q.d.nõö.ꝛn0
ue enim generatõni reſeratus eſt aditus regni
qͥ fuit clauſus generatõi veteri. pma fuit moꝛ
talis de tua ira.erit altera immoꝛtalis tuas mia
ſericoꝛdia. Sed nec hanc miam meremur cõ
nerſi ꝑ nos ad deum. ipſe enim nos cõuertit.

Vnde ſubdit.

7

Heus tu cõͤuerſus vi

ebs tua letabit᷑ inte.

tare tuũ da nobtis.

eſt nobis (et ſalutare tuuz .i. ſaluatoꝛẽ noſtruʒ

¶ Deus tu cõuerſus)ab ira tua in aduentu fi
lij tuicviuificabis nos tuam gr̃am ſpe tanto
tꝑe antequã res habeat᷑ et) tuncplebs tua ni
hil pꝛeſumens de ſe bono ſuo(letabit᷑ in tecO
de benekficijs tuis gratulãdo ac letanter ac de⸗
uote tibi ſeruiendo que pꝛius malo ſuo letaba
tur in ſe.male enim letat᷑ quis in alia re qᷓ; in te
peunt eni alia ⁊ leticia de eis habita.Quivult
ergo ſecurus gaudere in illo gaudeat qͥ nõ pA
teſt ꝑire.Et vt hec oĩa fiant tanquã clemẽes.·

Oſtende nobis dñe miſcoiam tuã:et ſa

Hſtende nobis dñe) pater (miam tuam).i.
chꝛiſtũ coꝛꝑaliter et ſpũaliter vt ⁊ bumanitatẽ
videamꝰoculis coꝛpis ⁊ diuinitatẽ oculis coꝛ
dis. qui dicit᷑ miſcðia qꝛ ꝑ eum deus miſertuſ

— —— ——

= — =—

2222

S=
—

tIt feciſti pplo illi ideo eteis.
Conuerte nos deus ſalutaris noſter: et
guerte iram tuam a nobhbiois.

eundẽ chꝛiſtũ(da sobis)in futuro amplecten
dum poſſidendũ vt nõ tollat᷑ amplius a no⸗
bies. DHec eſt tota noſtra beatitudo viſio chꝛiſti
Similes eni ei erimus quando videbimꝰeuʒ
ſicuti eſt. Iſta aũt que pꝛecoꝛ ſcio et cõfido nõ
ber meſed qꝛ auerſus a ſtrepitu mundi quiin

Conuerte nos ⁊c.)vel. Et qꝛ de futuro iſa

cit(Conuerte nos)avicijs ⁊ a malis culpead perme
Bran quietat ſoꝛis.

te bonũ incõmutabile nos adtuã gram reci⸗ qu ́MUä
Audiam quid loquat᷑ in me dũs deus:

piendo ñü
b creationẽcſalutaris ſaluatoꝛ(noſter p reæ⸗ qm̃ loquet᷑ pacem in plebem ſuam.
anobio eam relarando. Acli dicerer Illa b⸗ 4Augia )attente in coꝛde loquat᷑ in me)
a nobis eam relaxando. AMci diceret. ll⸗ P interius ꝓ inſpirationẽ ⁊ internã reuelatione?
dicta dico quaſi facta ſint qꝛ veriſſume vidco mihji ſpiret dñs deus ſcʒ ſpũſſctũs et quid
ſutura. q vem nodum facta ſuntoꝛo vt fint M i inſpiret dñs deus) ſcʒ ſpũſſctũs et quid
ne iam vidi ventura ꝓphetice enim dixitſuß ſitillud ſubqit gin louet haem ac de .N,
que iam vidi ventura. ꝓpheucè enim dixit lup ximũ ꝑ chꝛiſtũcini.ſuꝑ (plebẽ ſuã)⁊ ſibi ſub
xt pꝛeterita. Hic aũt petit vt vere fuura. Aſitam ieccłiam ſuaz. Viñ chꝛiſto nato angeli
Nunquid ineternũ iraſceris nobis: aut iram. acd um ſinz Cin cheigo nawo angell
extendes iram tuam a generatõe in ge/ cem eternitatis que babet᷑ſuꝑ paceʒ pectoꝛis.
neratinnenm. AUnnge dicit pacem relinquo vobis pacẽ meẽ
Nunq)enim (ineternũ yvſq; in ſinem mũ do v bis. hbic eſt ſciendũ ſcᷣm quoſdazʒ q illa
di(iraſceris nobis).q.d.nõ.cum parcere ⁊ mi hoꝛa qua gabꝛiel archangelus ad beatã virgi
ſereri pꝛiũ ſittibi. Ira dei eſtomis pena quaʒ nem fuit ingreſſus ad annuncianduʒ ſibi fillij
patimur. dena enim moꝛtales ſumus ⁊ paſſi-⸗ dei incarnatõnẽ cum magna mentis deuotů⸗
bues ſed innouatis in chꝛiſto pᷣuidetiſte häẽc legebat hunc pſalmũ ⁊ actualiter huncverſuzʒ
penam tranſicurã. Dicut enim in adam om̃s audiam quid loquat᷑ ⁊c. Unde de ea benepo
moꝛiunt᷑ ua ⁊ in chꝛiſto omnes viuificabunt᷑ teſt ſic exponi (Audiã)attentecquid loquat᷑ in
(aut extendes iram tuaʒ a generatõe) que fuitt me dñs deus) per gabꝛielẽ angelũ ſuũ ab iſſo

— — — — — ————

—

— – –6T

nn

ch

ufi
u
e
m
intr
m

ſ

l
ê
S

ſmm ſcõs ſuosi.pfectos qui ſunt plebs
na ſed ne pctõꝛibo ianuã pacis clauſiſſevide⸗

2

ſceſſerint cõpũcti ad coꝛ redeũt ⁊ ab erroꝛe ad
rationẽ ac deinceps coꝛ ad deũ nõ ad aliõ cõ

uertunt.vox itaq; dñi pax eſt ⁊ gaudiũ noſtri
ct pax et requies nr̃a ⁊ finis omniũ moleſtiaꝝ

noſtraꝝ nõ eſt niſi deus. Etlicet generalis ſit

miſcðdia ſuꝑ om̃s⁊ pacem ſuꝑ oms loquat tñ

Pipᷣm eſt eri ꝓpe timentes eum).i.his tm qui

.i.immoꝛtalitas (in terra nr̃a i.in coꝛꝑe moꝛ⸗

aliud ſpeciale iudeis fecit. Uñ ſubdit.

Vleruntñ ppe timentes eũ ſalutare ipiꝰ

Tinbabitet gloꝛia in terranta.
iudeos qui eum timebãt ⁊ colebant licet ꝓ ter
renis erit coꝛꝑaliter (ſalutare ipᷣiꝰ dei ſcʒchꝛi⸗
ſtus(vt inhabitet gloꝛia) ſcʒ maioꝛvł gloꝛia.i.

chꝛiſtus qui eſt gloꝛia pꝛis ci terra nra)in qua
natus ſum dicic ꝓpha ſcʒ iudea. Ibi enichꝛi⸗
ſtus de eis natus eſt inde elegit mr̃em ⁊ duſci⸗

pulos. Ibi apꝑuit ibi ↄuerſatus eſt ibi innu⸗
mera fecit miracla. Vel licet ſuꝑ om̃s loquat᷑
pacem ( AUeruniñ ſalutare ipᷣius).i.ſaluatio qᷓ

dum ſtant vident ne cadantvt inhabitʒ głia)

tali qð erit in futuro. deinde Zndit quomõ ap
puit hic glłia ⁊ q̃ ije chꝛiſtus ſit pᷣſtiturꝰ.d.

Oiſc dia et veritas obuiauerũt ſibi:iu/

t pax oſculata ſunt.

–a

miſertus eſt nri (etveritas).i.impletio ꝓmiſſio

num veteris teſtamẽtiobuiauerũt ſibi)i.ſim
cõuenerũt in ꝑſona chꝛiſti qꝛ chꝛiſtus ex mia
carnem ꝓ nobis aſſumpſit et ꝑ hoc veritatẽ p

miſſionis facte patribo adimpleuit: ſic iuſti⸗
cia) qua fatiſfecit ꝓ culpa pmi ꝑentis (et pax)

qua recõciliauit deo genus humanũcoſcula⸗

ta ſunt).i.ſimul iuncte i riſto lcaaſncia⸗
in oꝑe(et pax) cum deocoſculata ſunt). i. cuue

niuntin hoiby. amant enim ſe bec duo vtqͥ fa

turo. Deinde oſt

nas babet qð ꝓ iuſtificidis offeret. Ael(ve

cit iuſticiã inueniat pacẽ ad deũ ⁊ hic et in fu⸗

retur adiecit(⁊ in).i.ſuꝑ (eoos qui de omi gen⸗
te (ouertunt᷑ ad coꝛ).i.ſuper imꝑfecios ⁊ p⸗
nitentes qui cum ꝑ flagitia pꝛius a ratõne di⸗

Ueruntũ)ſpecialiter ꝓpe timenteseum).i.

–☚

dit et implet᷑in eo qð ſequi.
JYuſticia ante eum ambulapit: et ponet

Miſcdia) exhibita in nouo teſtamẽto qua

cis iuſticia pꝛecedente pducat. er.d.
Dꝛatio chꝛiſti inſtante paſſione vel
lelis poſiti in coꝛpoꝛali vel ſpirituali

nomodo ⁊? ꝑ quid hec

Aleritas de terra oꝛta eſt: A iuſticia dece
PPopſperitt.

Veritas deterra oꝛta eſt)ichꝛiſtus de car⸗

ne pꝓceſſitq;ꝛ de humili ⁊ fecunda virgine maa
ria natus eſt (⁊ iuſticia de celo celoꝝ ꝓſpexit)
qfꝛ ꝑ hoc iuſtificati ſunt a deo hoĩes ad H̊ᷣ emnz

oꝛta eſt veritas vt iuſtiſicarent᷑ hoĩes ſic eni ve

*

homine pctõꝛe nata eſt vt ſe accuſet. terrã ⁊ ci⸗

nerem ſe eſſe cognoſcensꝛ ſici iuſticia de celo)
celoꝝ. (pſpexit) ? ꝓuenit ac data eſt a oño deoꝰ
remiſſio pctõꝝ ? iuſtificatio penitenti qꝛ talemn
iuſtificat deus ſicut publicanꝰↄfitens ⁊ ſe c⸗
cuſans redijt iuſtificat.q.d. deus parcamus
Sgei cit ignoſcam huic qꝛ iße
peum ſuum agnoſcit ↄuerſus eſt ad punienduiu
pctm ſuũ ↄuertar ⁊ ego ad liberandũ eum.
Etenim oñs vabit benignitatẽ:et tera

huic qꝛ ipᷣe ſibi nõ ꝑcitignoſcamꝰ

noſtra dabit fructu ſuñn.

riendo filiũ ſcʒ ieſuʒ chꝛiſtũ. Ael etenim dño

dabit benignitate Laffectü bonüvt beneagge
re delectet quem nõ poſſum aliter habere ni⸗
ſi det (et) ſic(terra nr̃a) facta fecunda que pus

git huiꝰ pculdubio terra fructu ſpiritualẽ recd

——

WGuſticia) hominis qͥ eſtin ↄfeſſione ⁊ puni
