ta die).i.ſine intermiſſione et indeſinenter tam

in ꝓſperis quibo ↄſolaris q; in aduerſis quib⸗
coꝛrigis cantẽ magnitudinẽ tuã).i.q; magnꝰ

ſis i operib ⁊ bñſficijs tuis ſicut qñ os repletũ

aliqͥd extra redundat ita petit vt ſua laudatio

ad ꝓximũ deriuet᷑ vt exẽplo ſuo ꝓximus lau⸗
det. Et ſicut in iuuentute nõ deſeris me ſperã⸗

tem in te ſiic.

Ne ꝓijcias me in tne ſenectutis cum de
ciet virtus mea ne verelinquas me.

ſenectutis) qñ feruoꝛ viriutis decreſcitetfeſſa
viitus iuuari plus indiget vñ quid ꝑ ſenectu⸗
tem accipiat detminat.d.(cũ ðᷣficietvir mea

ne derelinquas meſubtrahẽdo mihi auxiliũ

qꝛ tunc minus potens ſum ad reſiſtenduʒ. De
fectũ &̊ virtutis nominat ſenectutẽ ſicut ſuꝑi
iuuentutis noie deſignauit virtutẽ. Ac ſidicat

ne ꝓijcias mea te non ꝑmittas me peccare ex

infirmitate ꝙ ſi ꝑ fragiliatẽ peccare cõtigerit

ne derelinquas me ex toto vt deficiens viib⸗
ꝑſeuerẽ in pctõ.Etopus eſt vt nõ derelinqs.

MNuia dixerũt inimici mei mihi: et qui
cuſtodiebant anima meã conſiliũ fece⸗/

runt in vnum.

(etqͥ cuſtodicbant animã meaʒ).i.obſeruabãt

vitam meã inſidioſe ⁊ ſtudio decipiendi nõ vt
imitarent᷑ ſed vt ꝑderent eam.i.q inſidiabant᷑
vite meeↄſiliũ).i.ↄſpirationẽ fecerũtin vnũ)
.i.in eandẽvoluntatẽ nocendi ⁊ ↄcoꝛditer cõ⸗
tra me ⁊ de me ꝑdendo. Gꝛauioꝛ eſt faſcis qui

Ae pijcias me) extra tuaʒ ptectionẽ (in tpe

¶ Quia dixerüt inimici mei mihijmala ⁊ ex⸗
pꝛobꝛantes mihi in faciẽ diſconfoꝛ:auer̃t me

Dicẽtes deus dereliquit eũ pſequimi⸗
ni et cõpꝛehẽdite eũ:qꝛ nõ ẽ qui eripiat
¶Dicentes cõi ↄſilio vł apud ſe ĩ coroe ſuo
deus).i.quẽ ſibi deũ facit dereliquit en ſub⸗
trahendo ab co ſuũ auxiliũ.queviet lann⸗
tatibo fatigatü putanta deo deſertu ? ſo auoa⸗
cterꝑſequimini eü) vt tardũ (etcomp̃ᷣhendite
cuʒ vt inualidũ ⁊ ſecure poteſtis facere cq; nõ
eſt qͥ erpiat) de manu nr̃a compᷣhenſuʒ. Quo

contra poſtulat d. Ipſi ita ſed. ).
Deus ne elongeris a me deus meus in

auxiliũ men reſpbꝛie
¶ Deus ne elongeris a me)ſubtrahendo auxi

lium defenſionis tue ſj ꝓpe eſto (deus meus in

auxiliũ meuz reſpice cohibendo hoſtes a ni⸗
mia crudelitate ne grauioꝛibo exponar qꝛ ſcio
me affligenduʒz. Ita fit nõ elongat᷑ ab eis imo

ꝓpe eſtꝗ tribulato ſunt coꝛde: ꝓpe eſt vt audiat

ꝓpe eſt vt miſericoꝛditer reſpiciat. ꝓpe eſtvt auxi

lietur. poſſuntetiaʒ hec accipi ex ꝑſona chꝛiſti

ab illo loco (ne pijcias me in tpꝑe ſenectuꝭ c.
Denectus in chꝛiſto fuit dum infirmat eſt in

cuce ⁊ ir iſus que ex vetuſtate nr̃a aſſũpſit vñ
fuit in eo vetuſtas pene nõ culpe ⁊ deficit virtꝰ

ſua ſcʒ hũanitatis qͥ inter manus inimicoꝝ fa

ctus eſt inſirm⁊ quaſi nibu poſſet compᷣhen⸗
ſus quitalia omnia habuit ex ꝑſona nr̃a.De

inge ſequit᷑oꝛatio p malis.
Conſfungankt et deficiat detrabẽtes ani

me mee:opiant᷑ ↄfuſione et pudoꝛe qui

querunt mala mioh.
CLonfundant᷑) mali.i.cogſcãt pctã ſua(⁊ de

ficiant) a ꝑuerſis virib B illis expedit vt pctã

ſua recognoſcant vñ ↄfundant᷑ ⁊ deficiantin
ſeqͥ male de ſe ⁊ ſua iuſticia ſeu viribo pᷣſume⸗
bantdetrahentes aĩe meeypꝛaua ſuadẽdo vel
vite mee aduerſandocoꝑiant᷑ multa(ↄfuſiõe)

interius q́ᷓ ad ſe de mala ↄſcia pctõꝝ(⁊ pudo⸗

reyexteri qͥ ad alios ꝓpter modeſtiaz (qͥ querũt
mala mihi) ꝓcurãdo in oꝑe ⁊ vexãdo iniurio

ſe vel qͥ querunt ſi mala ſintq̃ mibi aponãt.
Ego autem ſemp ſperabo: et adjtiã ſu

be omnẽ laudẽ tu.
Ego aut ſemꝑ ſperabo) de tuo aurilio nec
Deficiã aſſpe ↄtra hoc qd illi de me deſperant.
QuicqJd uli faciãt quantũcũq; pſequant᷑ ego
nõ frãgoꝛ vlla aduerſitate ſʒ ſemꝑ firmã ſpem
habebo in te (et adijtiã ſuꝑ omnẽ laudẽ tuaʒ)
p'teritã ⁊ ante habita ſuꝑ oẽs laudes poꝛes q̃ʒ
tbi feci ſp adijciã alias nouas ̃m auxuiũ qo
mihi pᷣſtabis.vlł (adijciã ſuꝑ oẽm laudẽ tua)te
laudãdo etad huc magis laudabilẽ ⁊ maioꝛẽ

oi laude pᷣdicãdo Et nõ im laudaboĩ me ſʒ en H

Os men annunciabit pᷣdicando alijs iu⸗
ſtitiam tua) qꝛ ſine ꝑſonaꝝ acceptõe vnicuiq;
Im opa ſim reddlis tota diexi alſiduc. Clelcro
die dicilt dies cum ſua nocte.i. in ꝓſperis
tedemptonequis mundo feſiidnec pſpera
nec aduerſa me rerahenta laude tua. Uel(iu
ſiiciã tuã) qua iuſtificat᷑ impius (et ſalutare)

aualuat᷑ damnat qꝛ bec pᷣdicare eſtlaus que ſu

perat omnẽ laudẽ. Et ꝓpter hoc annũciaui.
OAmñm nõ cognoui aturam introibo in

Ps eu anmuncigbit iuſtci tus tota

Pitentias vmi: vſie memorabosiuſicie
tue ſolus.

Dm nõ cognoui) appꝛobatpne.i.nõ appꝛo

baniclitteratura) de qua paulus dicit litera oc

cigdit ſpũs aũt viuificat. Quidã enĩ nõ degra
ſed de lege gloꝛiabant eo qoᷣ legez accepiſſent.
lex aut ſine gra ſola littera eſt. In ipa gfa glo⸗
rians litteraturaʒ nõ cognoui.inõ appꝛobaui

quen; ex opibo legis iuſtificani ſʒ hoies de lit

tera legis pᷣſumẽtes ⁊ a gra reſilientes toto coꝛ

de repꝛobaui. Ethi ſunt negociatoꝛes q oꝑa
ſua extollũt de actibopᷣſumẽtes ⁊ exoꝑibo ſuis

iuſticiã querentes.Etideoſcintroibo in poten⸗

tias vñi).Lad cognoſcédũ eius virules etma
gImiicẽtias ꝑ ipᷣius inſpirationẽ. ſpiritalis enĩ

bomo dum noõ adheret littere merer ꝑ intelle⸗

ctum ad interioꝛa ſpũs introire vt potentias

Dñi ſciat.i.gr̃am ⁊ virtutes quibo iam nõ infir

matus ꝑ carnẽ mandata dñi potẽter impleat
eto(dñe) tunccmemoꝛaboꝛ iuſticie tue ſolius)
nihil de mea allegabo que nulla eſt qꝛ nullaz

meã agnoſco ⁊ nihil ꝓꝛſus ſuʒ ex me ſed tu ſo

lus es qui iuſtificaſiuſticia ma ſola me liberat
mwea ſola nõ eſt niſi pctã. HNõ gloꝛiaboꝛ devi⸗
ribus meis ne in litteratura maneã ſed de tua

memoꝛaboꝛ. q; O.

Seus docuiſſi me a iuuentute men:ꝛ er

ꝓſq; nuc: ꝓnũcialo mirabilia tua.
NZDeus docuiſti me)ꝑ inſpirationẽ ⁊ gre tue
exꝑpientiã(a iuuentute mea)i.ab ipᷣo initio fi⸗
dei qua me innouaſti (etvſq; nunc .i.etiã poſt
fidẽ qꝛ nec nunc ꝑ me quicquã poſſuʒ nam et
Ante fidẽ ⁊ poſt es neceſſariꝰ.Docuiſti inquaʒ
me ꝙ tue ſoliꝰ iuſticie memoꝛari debeo qꝛ do⸗
cxuiſtiquid eram qᷣd dedenis vt memoꝛ ſim iu⸗

ſticie tue ſolius.Conſiderans em vitã meã pᷣte

—

0°*

rüã video quid mihi debebat᷑ ⁊ qͥd acceperim

Peoqð mihidebebal. dehebat pena reddita

S M

eſt gra debebat gebenna: data eſt vita eterng.

Ex quo &̊ ↄuerſus ſuʒ didicimerita mea nul⸗
la pᷣceſſiſſe. ſed gr̃am tuã mihi gratʒ veniſſe.Et

ego talit᷑ erudit nolens eſſe ingratus (ꝓnũcia

bo mirabilia tua).i.ea que tu mirabilueroꝑa

tus es circa me vel circa iotũ genus humanuz
Alijs pꝛedicabo.

Etyvſq; in ſenectã et ſenium: deus ne de

relinquess—me.
¶ Et) nunco dne ſicut cepiſti ita ꝑficiendo(vi

qꝙ; in ſenectã: ſeniũ meũ.i.vſq; advltima mea
(ne derelinquas me) ſed vſq; ad diem meũ v:
timum gr̃a tua pſeueret mecũ.Adiuuiſti foꝛtẽ

nõ deſeras debilẽ qñ maximeopus eſt.q.d.oĩ

tꝑe ſis mihi pñs ꝑ gram me ſꝑ adiuuando qꝛ
niſi vſq; ad vltimũ meũ gra tua mecũ ſit nibi
ero.ꝑe aplłoꝝ ⁊ martyꝝ erat iuuenis eccłia

foꝛtis in virtute patiens in tribulatõe Jam qꝛ

charitas refrigeſcitvirtus deficit quaſi in ſene

ctutem venire cepit poſtulat chꝛiſti eccłia vt
ſicut a iuuentute ꝑ omnipotentis dei gr̃am re
gitur ſic vſq; in finem ſeculi ꝑ eandẽ gram gu
bernet᷑. Tpe antechꝛiſti cadet in ſeniũ qñ eius

virtus adeo diminuta eſtvt ſi fieri poſſit ſedu⸗
cantur etiã electi.Et oꝛo ne derelinquas.
Donec annũcjẽ bꝛachiũ tuũ: generati⸗

oni omni que ventura eſt.

Donec annunciẽ bꝛachiũ tuũ).i. chꝛiſtũ fi

lium tuũ q ideo bꝛachiũ dñi dicit qꝛ ipe eſt vir
tus ⁊ foꝛtitudo dei ꝑ quem omnia fctã ſunt⁊ a

quo diaboli virtus ſuꝑat᷑. Vlel (bꝛachiũ tuũ)
.i.imagnitudinẽ virtutis tue (generatõi omni)

ſucceſſiones (que ventura eſt) vſq; ad finẽ ſe

culi.i.omnibo generationibo ſequentibovſq; in

finemvt credentes in dñm ieſuʒ chꝛiſtũ foꝛtes

pꝑmaneant atq; in tanta virtute ↄfidendo dia⸗
bolum ⁊ vicia potentervincant ⁊ donec annũ
ciem nõ vires aut iuſticias meas.ſeeed1d ·

Hotentia tua et iuſticia tuã deus vſq

in altiſſima (que feciſtijmagnalia: deus
quus ſimilis ſit tib.
Mortentiã tuã) liberandi qua tuos liberastet
iuſticiã tuã puniendi qua peccantes punis ex
tendens illam annunciationẽ meã (vſq; in a
tiſſima magllia qᷓ feciſti⁊ facieſ.ſ.myſteria chꝛi
ſti qᷓ ſũt alniſſima ⁊ maxia vñ admirãdo excla
mat et cũ hita ſit O (deꝰqͥs ſilis tibi)ſ.in ma⸗
gnalibo faciẽdis vel in natura ſeu potentia.q.
d. nullus. qꝛ nihil tibi ſimile. Eſt tũ alia ſimili
tudo bona qua homo iuſtus qͥ diligit inimi⸗
cos⁊ bene facit eis ſilis eſt deo ad cuius ſimi⸗
limdinẽ factꝰ eſt hec eſt ſititudo obedientie nõ
ſuꝑbie:imitatoõis nõ equiꝑationis. Mibi aut

sxͤL =

☛ ☛

dfd

(magnitficentiã) vel iuſtici

Nam et ego cõſi

volenti puerſe tibi ſimilrar.

Auantas oſtendiſti mihi tribulatones

—

multas et malas et couerſus viuificaſti
meet de abyſſis terre iterũ reduxiſti me

uantas oſtendiſti mihi)ꝑ expientiã.i. iu⸗

ſte immiſiſti ad vtilitatẽ (tribulatòes) ⁊ paſſio

nes (multas)quãtitate ⁊ diuerſitateſet malas)

Alitateꝛ acer bitate. Quis enĩ hoĩs vl eccie mi
ſernias enumerabit: Ecce iuſticia in peccãtib
ſed hec diſciplina admonitio fuit nõ deſertio

vngde ſequit᷑ ? t poſt iram tuccõuerſus)miſe⸗

ricoꝛditer ad clemenuiã ⁊ me cõuertens (viuifi
caſti me)ꝑ tuam gram? internã ↄſolationẽ ec
ceęæ clemennia in cõuerſis vñ ſubdit(et de abyſ⸗
ſis terre).i.de pfunditate ⁊ ſubmerſione pec⸗
cati (iterũ).i.ſepecreduxiſti me)ab ullis liberã⸗
do. Oicititerũ q; nõ ſemel reducit nos deus a
peccatis ſed modo ꝑ baptiſmũ modo ꝑ pniaʒ
modo ꝑ ↄuerſionẽ et ſic multis ⁊ diuerſis mo
dis reducimur ad ſalutẽ. Nos iteramꝰculpaʒ

pius dũs iterat erga nos ſuã miam. Mihi ve

ro ſic reducto.

rſus cõſolatus es me.

2ð

Multiplicaſti magnificentiã tuã:et cõ/⸗

Multiplicaſti) qe g diuerſa ſubuenit deus

*

quibo nec ſilijs ꝑcis Uel(mulaplicaſti magni

ficentiã tuã).i.multis modis magna ⁊ mult⸗

plicia virtutũ dona ↄtuliſti(? ↄuerſus)ab ira
qua puniſti me ⁊ ab omni indignatõec(ↄſola⸗

tus es me)in omni ⁊ ab omi mibulatõe et hoc
internã dulcedinẽ ꝑ ſcripture inſpectationẽ

P pꝛemij repꝛomiſſionẽ qꝛ et ſi diſtincte caſti⸗

„

get triſtes tñ eſſe nõ ſinit.Et ꝙ ↄſolatus es me
ah effeciu ⁊ fructu oſtendenddo.

*

teboꝛ tibi in vaſis pſal

õ

thara ſanctus ifral.

am etego) ꝓpterea (ↄfiteboꝛ tibi) ofeſſio⸗

ne laudis.ilaudabo tecin vaſis pſalmi veri⸗
tatem tuã) oſ deus) hoc eſt ßm ſom ⁊ inviuifi⸗
catione ſpũs.a ſuꝑioꝛi eni ſonat pſalteriũ qð

4

eſt quaſi quoddaʒ vas ſpiritale in quo pſalmi

ↄtinent᷑ in quo etiã dñi veritas ad ipᷣius hono

rem pꝛedicat᷑ ⁊ ideo ꝑ ipᷣm ſpiritus ſignificat·
q.d. pſallã tibi ſpiritu. Et qꝛ deuotõne coꝛdis

comitari debet maceratio carnis (pſallã tibi⁊
in cythara).i.ſm coꝛpus? in moꝛtiſicatõe car
nis. cythara em ab inferioꝛi ſonitũ reddit etiã
ideo carnẽ ſignificat.q.d.ſaciã ↄſonare ſpiri-

4

cõtinue ⁊ indeſinenter meditabit i ex medi⸗
tatione coꝛdis ↄfuebit᷑ ⁊ meditatã loquit᷑ iuſti
ciam tuã) i. qualiter anima meaꝑ te redempta
ſit ⁊ iuſtificata nullis meis pᷣcedentib⸗ meritis

¶tuã) ſcʒ flagella a ſed ſola tua gratuita mia? hoc(cum ↄfuſi)eru

et regis eius cõmendatone et omni ſu?b

bic eſt ps in ſa eſt iſte ps tẽdit
rigit in ſalomonẽ et pacificũ ſcʒ chꝛiſtũ qui eſt
verus ſalomoni.pacificus qͥ fecit vtraq; vnũ

Vnge ſubdit. Etideo.

V Exultabüut labia mea cum cantauero ti

bi:et amma mea quam redimiſtt.

inerioꝛis ſcʒ labia animeccuʒ cantauero tibi)

i.cum laudabo te in pᷣdicatõe (et anima mea)

exultabiquam redemiſti)a ꝑiculis ⁊ in fumi⸗
ro redimes a penis que ippis iternis labijs ex⸗
ultat quiba tacite ad deũ clamat. Vel (exulta⸗
bunt labia mea) exterioꝛa qꝛ magna deuotlio
menus qnq; ꝑ delectationẽ redundat ad ſen⸗
8 ſus coꝛꝑisſet anima mea quam redemiſti)ſiłr
exultabit. q.d. voce labioꝛũ et mente laudabo

le. Oum dñno cantat nõ ſoluʒ exterioꝛibolabiig

.

ſed intus in anima exuſtat ſic enim deũ lauda

re decetvt mens cum voce cõcoꝛdet. Nec ſolũ

anima mea ad deum exultabit.

Beg et lingua mea tota die meditabik
iuſticiã tuam:cum cõfuſi et reueriti fue-⸗

rint qui querunt mala mihii.

ed etlingua mea) ſcʒ coꝛꝑis (tota die) i.

beſcendo ſet reueriti fuerint timendo(qui que
runt mnala mihi) me coꝛꝑaliter vel ſpũaliter
ſequendo duobo aũt modis ↄfundent᷑ ⁊ erube

ſcent aut cuʒ hic ↄuerſi fuerint ad chꝛiſtũ aut
in futuro cum veneritchꝛiſtus. Ettũclingua
meditari potius q; loqui dicit᷑qm in illa bea⸗
ta vila omniũ volũtates et cogitatões omnibo
inuicem aparebun.
¶ Ercelſi ſolij regnatoꝛ immenſe qui ſperan
tes in te damnani eternis ↄfuſionib nõ pate⸗

.

i veritatẽ tuam deus: pſallã tibi in cx

7

bleq; umlabia nra laude tua ethis nos

p meditatõibo bonoꝝ inſinuatoꝛ exerce. p.

ſalmus de chꝛiſti regno ac iudicia
ate et iudicio nec nõ de ipſiꝰ regni

rrr. (UpBs. xx.
regi da: ⁊ iuſticiã tuq filio regis.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpha do. Zitulus
lomonẽ hoc eſt iſte pᷣs tẽdit ⁊ di

—

et bacem poſuit inter deum et genns humanũ

tum? carnẽ. ubi inq; qui es deusſanctus)ibi

us(iſrł).i.qui ſanctificas eos qͥ ſunt ſpiriiuali

ler iſihin videntes deũ. Et hoc faciã exultãdo.

Materia chꝛiſtus ſcm vtranq; naturã diui⸗

nam ſcʒ ⁊ huanã ⁊ aduẽtus eius ad regnũ ec⸗

cleſie. Intẽno: monerevt chꝛiſtũ verũ rege cre

damus ⁊ ip bumiliter ſubijciamur. Senten
tia in generali ꝓpheta in iſto pſalmo chꝛiſtũ de
cuius tribulatõe ſupꝛa dictũ eſt mvtrãq; na⸗

turam cõmendans loquit᷑ de eius regno iudi

ciaria poteſtate et iudicio de ipius regni etre⸗
gis eius magnificentia et pꝛeconio dicens ab

omnibo regib eum adoꝛandũ ⁊ humanũ ge⸗

nus ꝑ eum redimendũ ipᷣmq; ab omnibo be⸗
nedicendũ. Que cõmendatio ad hoc intendit
vt intellecta regni eius eminentia demoniace
dominatoõi colla ſubtrahentes ſub titulũ chꝛi
ſti fugiamus quatenus in pñti conſequi iuſti⸗
ciam ĩ futurovero iudicari mereamur ad glo⸗
riam. Sentẽtia in ſpeciali ꝓpheta ergo ad pa⸗
trem loquens de chꝛiſto:oꝛando ꝓphat ⁊ ait.o
Deus )pater (da iudiciũ tuũ.i.iudiciariã po
teſtatem ſuꝑ hominesregi).i.chꝛiſto filio tuo
qui eſt rex regumvt ſicuttu habes iudicare ita
babeat et ille. Petitur dari chꝛiſto homini qð
ſempꝑ habuit ipᷣe dñs.q.d.fac qð pꝛeuideo fu⸗

turuʒ. Pater enĩ nõ iudicat quenq; ſed omne

iudiciũ dedit filio nõ quin tota trinuas ſimul
iudicet ſed qꝛ ſolius filij ꝑſona ſᷣm humanita
tem ab omnibo in iudicio videbit᷑ (et iuſticiaʒ
tuam).i.ptãtis pꝛedicte executionẽ eideʒ (filio
regis).i.tui qui es rex ⁊ veritate tuos regis.da
inquam iudicin.

Audicare ꝓpm

Jugdicabit paupe

tuum in iuſticia:et pan

peres tuos in iudicio.
¶Judicare).i.ad iudicandũ ⁊ vt actu iudicẽt
plm tuumſcʒ chꝛiſtianũ qui ⁊ eius eſt(in iu⸗
ſticia)et iuſte ſcʒ vt diſcernateum a non ſuis et
reddat vnicuicq; ſᷣm merita ſua (et pauꝑes tu⸗
os)ſpiritu qui ſunt ppłs dei ſcʒ humiles (in iu
dicio) iuſto vt ꝓ abiectõe quã ſuſtinẽt in pñti
recipiãt exaltationẽ ⁊ honoꝛẽ in futuro.Et be
neaddit᷑ tuos pauꝑ eni ſi ſuꝑbiat nõ eſt pauꝑ
dei diues ſi pauꝑtatẽ diligit nõ eſt diues ſecu⸗
li. Nec ſolũ da ei iudiciũ ſed ⁊ pꝛius fac illũ ꝑ
pꝛedicatoꝛes tuos diuulgari ꝑ totũ mundũ vt
pꝛeſciat᷑ iudicaiurus ⁊ hoc eſt qð ſubdit.
Buſcipiant montes pacem pplo et col

S iuſticiam.
Buſcipiant montes).i.maioꝛes eminentes
cxcellenti ſanctitate qui idonei ſunt ⁊ alios do
cere(paceʒ)pꝛedicandã ⁊ nunciandã.i.verbũ
reconciliatoònis ſcʒ verbũ euangelij ad hoc vt
nuncient (ꝓpło ⁊ colles).i.minoꝛes ſuſcipiant
(iuſticiã).i obedientiã vt obediãt doctrineve⸗
ritatis:que obedientia eſt in hoĩb ⁊ in omira
tionali creatura omnis iuſticie oꝛigo atq; ꝑfe⸗
ctio.pꝛimũ poſtulat: deinde affirmat qꝛ reue⸗
ra iudiciũ chꝛiſtus habebit. Unde poſt opta⸗

tionẽ virtute phetie dicit ea que aduentu dñt
ſunt pꝛeſtanda. Ham.

filios pauperũ:et bumiliabit calumnia
toꝛem S
Judicabit)filius rex (pauꝑes ppłi).i.veros
id eſt ſpiritales pauꝑes quiꝓ acqrenda beati

tudine pauꝑes fiunt in ꝓpko diſcernet ⁊ ſegre⸗

gabit ab altjs ſicut ipſe diſcipulis ſuis ait ego

vos elegi de mundo (et ſaluos faciet) et ̊ dan

do gram ⁊ in futuro dando gloꝛiã (filios pau
perum,.i.eos qui ſub illis ꝓficiunt vel imua⸗
toꝛes chꝛiſti ⁊ diſcipuloꝝ eius qui pauꝑes fue
runt quos om̃s ſic iudicabit dñs vt ſaluos ſa

ciat (et humiliabit calumniatoꝛẽ) ſcʒ diabolũ

qui eſt iniuſtus accuſatoꝛ fratrũ noſtroꝝ ⁊ in⸗
nocentes nititur trahere in culpaʒ humiliauit
eum dñns in cruce humiliat quotidie in mem⸗
bꝛis ſuis ꝑ penitentiã ipoꝝ humiliabit in iu⸗

dicio futuro.

Et pmanebit cum ſole et ante lunã: in
generatione et generatione.
obumillato calũniatoꝛe (pmanebit) ipſe
ſplendoꝛ ⁊ radius ſcʒ filius (cum ſole).icũ pa
tre ⁊ claritate paterna ſedens ad dextrã patris
et regnans cum o ineternũcet ante lunam)ex

iſtens.i.ante omnẽ decurſum moꝛtaliũ que ſi-

cut luna deceſſione ⁊ acceſſone tranſeunt hoc
Dicit. ne ex tꝑe videat᷑ cepiſſecin generationẽ et
generatõʒ).i.ſꝑ. Velꝑmanebit)in eccia cũ ſo
le.i. quãdiu tꝑa voluunt᷑ que iuxta curſum ſo
lis diſtinguunt᷑ cõtra illos qui dicunt eccliam
aliquando deſiturãcet ante lũnam yexiſtens.i.
anteq; eſſet eccłia cõſtituta que ꝑ lunã ſignifi⸗
catur ꝓpter creſcendi ⁊ decreſcendi viciſſitudi⸗
nes.et hoc (in generatõe ⁊ generationẽ).i.per
omnes generatõnes ſibi ſuccedentes. Deinde
incarnationẽ diuinitatis annücians oſtendit

quomodo hoc regnuʒ incipiet.chꝛiſtus enim

rex iudicaturus pᷣus in hũilitate veniet.qiꝛ

Deſcenget ſicut pluuia in vellus:et ſi⸗
cut ſtillicidia ſtillantia ſuper terrã.

Peſcencer, ſcʒ chꝛiſtus in vterũvirginisiſi
cut pluuia in vellus).i.ſicut pluuia leuiter et ſi
ne ſtrepitu abundanter deſcendit in lanaʒ ſic
deus occulta virtute ſuauiter ⁊ imꝑceptibili⸗
ter ſed totaliter deſcendet in virginẽ.lana etiax⸗
accipiendo⁊ꝛ reddendo aquam nõ rumpit᷑ ſed
integra manet ſic ⁊ virgo dum cõcepit ⁊ peꝑit
integra ꝑmanſit. Et qꝛ de plenitudine eiꝰnos
om̃s accepimus apte ſubiunctũ eſtcet ſicut ſtil

licidia ſtillantia ſuꝑ terrã.i.ſicut gutte ꝑticula
riter ſtilantes in modũ roꝛis ſũma leuitate ca

—

— — — —
5 =r☛ = —

— — —
S=ẽ = —

=ãaBãaee

gnificat 2 immoꝛtalis ⁊ impaſi
bilis efficiat᷑. Donec nõ neat terminũ vel de⸗
ſinentiaz pacis: ſed ↄtinuationẽ pacis que cũ

dunt ſuper terrã z eam fecundant ſic deus le⸗

uiter in aridaʒ terrã coꝛdis noſtri deſcendens

eam gratiarũ ſuaruʒ ſtillicidijs fecundauitet
eccłiam diuiſionib gratiarũ ꝑfudit vbi allu⸗

dit fctõ gedeonis. Gꝛa em̃ chꝛiſti deſcẽdit pᷣus

ſuꝑ płm iudeoꝝ ſicca area totius oꝛbis ſicut
Riunn pus deſcendit in vellus gedeonis po⸗
tea deſcendit ſuꝑ terrã.i.ſuꝑ gentes ſicco vel
lere iudeoꝝ. Deinde oſtedit quevtilitas in ad⸗
uentu chꝛiſti eritdicen.
Oꝛietur in diebus eius iuſticia et abun
dantia pacis: vonec auferat᷑ lung.
Oꝛietur in dieb eius) ſcʒ regis ſcʒ tpe gre
(iuſticia) que eſt ex fide(et) qua iuſtus ex fide
viuit.i.gra fidei qua iuſtificant᷑ electi qꝛ pctõ⸗
res facti ſunt iuſti (et abũdantia pacis) qꝛ pax
inter deuʒ ⁊ hominẽ facta eſt ⁊ diſcoꝛdes facti
ſunt pacifici.bene aũt dicit᷑ ⁊ abundantia pa
cis qꝛ ꝑ totũ mundũ enit abundans recõcilia

nio ⁊ de omni pante erunt bomines recociliati

Deo et inter ſe intantũ vt nõ ſolũ diligant᷑ ini⸗

mici in deo ſed etiã inimici ꝓpter deũ. hec aüt

pax ꝑſeuerabit in ſanctis (donec auferat᷑ lu⸗

na)et efficiatvt nõ ſit.i.donec moꝛte deſtructa

õ ſit defectus moꝛtalitatis que ꝑ lunã ſi

cat᷑ 1 pᷣſens eccłia immoꝛtalis ⁊ impaſſi⸗

ante eſſet ſemiplena poſtea erit omnino plena
Deinde oſtendit amplitudinẽ regni cum ſub⸗

.„

iangaiuaus. eo
Et dñabit᷑ a mari vſq; ad mare:et a flu
minevſq; ad terminos oꝛbis terrax.

Et dñabit᷑ a mani vſq; ad mare).i.a quoli⸗
bet fine ⁊ termino terre vſq; ad quẽlibet fineʒ
xt terminũ eiuſdẽ ⁊ circũquaq; ſuꝑ omnẽ ter⸗

ram a mari circundatã qꝛ in omnibo terris ali

ne in quo baptiſabit᷑ incipiẽs extendet᷑ et dña

bitur (vſq; ad terminos oꝛbis terrarũ) circũ⸗
quaq; in circuitu totius oꝛbis cum euãgeliuzʒ
in oms ꝑtes mundi pꝛedicabit᷑ ⁊ eccłlia vbiq;
diffundet᷑. ꝑ flumen ioꝛdanẽ in quo chꝛiſtꝰba
ptiſatus eſt accipimus baptiſmũ qui inde per

tiotum mundũ manauitt ꝑ quem ꝑ totũ mun
dum dilatat᷑ ⁊ ybiq; dñatur.paucis vᷣbis ma

gna bic docet ſacramenta. Deinde qð vniuer

ſaliter dixerat ꝑ ꝑtes explicat dicens.

„—

Coꝛam illo ꝓcident) fidem eius deuote reci

piendo⁊ eum humiliter adoꝛando (ethiopes)

ideſt peccatis denigrati ⁊ tenebꝛoſi ſcʒ gentes

rem eius lingerent.

Et adoꝛabũut eum oẽs reges terre: oẽs
gentes ſeruient ei.

Coꝛam illo ꝓcident ethiopes:et inimi

que dealbabunt᷑ candoꝛe virtutũ. ꝑ ethiopes

ſigniſicauit omes gentes tanquãa parte totũ
eam eligens gentẽ quam potiſſimũ nomina⸗

ret que in finibus ⁊ invltimis terre⁊ teterrima
eſt (et inimici eius)veritati pꝛius reſiſtentes ac

ei ⁊ diuinis eloquijs cõtradicentes terrã lin⸗

gent).i.homines amabunt⁊: ſuaues habebũt

quibus auctoꝛibo ad deũ conuertent᷑ vtquan
go iudei heretici ⁊ pagani in apłoꝝ doctrina

delectant. Sunt enim apli ſal terre vel ad lit⸗

teram terrã lingent.i. adoꝛabũt eum ꝓſternen

tes ſe ad terrã ⁊ oſculantes eam tanquã pulue

Beges tharſis et inſule munera offerẽt
reges arabũ et ſaba dona adducent.

ges tharſis).i.qui mundi gaudia abijci

unt tharſis enim interpꝛetat᷑ exploꝛatio gau⸗

dij que plurimuʒ nocet humane menti et ideo
qui hãc abijciunt bene reges tharſis dici pñt.

(et) ipſe (inſule)ſcʒ maris.i.qvicia mundi cir⸗

cũfluentia a ſe excludunt ⁊ multijtempeſtatib⸗
nequacq; demergunt᷑ licʒ ꝓcellis eius circöõ⸗

quaq; tundant᷑.munera).i.ſeip̃ᷣos ſofferent)
qꝛ ſe bene regendo deuote dñno ſeruiunt et bo⸗

na que oꝑantur ei aſcribũt (reges arabũ ⁊ ſia⸗

ba).i.qui terrenas delectatõnes repꝛimũt. he

eni patrie diuerſis odoꝛibus aromatũ nares

mulcent et ſignificat eos qui ten ena delectati
one molliter ſe tractãt ſz iam ſunt reges arabũ
et ſaba qui hic blandimenta ꝑ diſciplinã ſub

ijciuntdona adducẽt).i.alios in ſocietatẽ ec⸗

pᷣt exponi de magis qui venerũt adoꝛare chꝛi

cum quibo venerunt inſule.i.etiam extremi ſcʒ

4.

D

Et(vt nõ ꝑ ſingula ſed vniuerſaliter dicaz.

(adoꝛabũt eum om̃es reges) qui pꝛius ſolebãt
agdoꝛari.i.aliqui de omnibo regib ſeu omi ge⸗
nere regũ et qui nõ modo:ſaltẽ adoꝛabũtin iu
dicio. et (oẽs gentes) que pꝛius ſolebãat ſeruire
terrenis dñis⁊ rebi.i.alique de oĩbo gẽtboui
ent) fide et oꝑecei) nro vicʒ celeſti regi qꝛ nõ eſt

gens que in ꝑte ppłi ſui nõ adoꝛet auctoꝛẽ.de⸗

inde agit de oꝑibo eius oñdendo cur ei tantus
hbonoꝛ.q.d.et merito venerabũt᷑ chꝛiſtũ regẽ.

Auia liberabit pauperem a potente: et

pauperem cui nõ erat adiuto.
Mun liberabit pauꝑem)ſpũ (a potente) de
Zna

ſe pᷣſumente. i. pplm fidelẽ de ſe nõ pᷣſumenteʒ

a ptãate diaboli quẽ nõ ſua vᷣtus hpeig hoim

potentem et foꝛtẽ fecerunt. Triplex quidẽ eſt

potẽtia diaboli ſcʒ nature et hãc habet a deo.
exercij et hãc habeta ſe. effectus et hac habet
a nobis. Etdeterminat quẽ pauꝑem dicens.
et pauperẽ)tã deſolatũ et miſerũ (cui nõ crat
agliutoꝛ) qꝛ nec hõ iuſtus:nec angelus: nec lex
nec liberũ arbitriũ poterat eũ liberare niſi im

dit quomodo liberabit.quia

leo de tribu iuda ſcʒ chꝛiſtus. Deinde oſten⸗
Parcet pauperi et inopi:et aias paupe

rum ſaluas faciet.

¶ Parcet paupi etinopi i nõ de ſe ſz de gẽa

ↄfidenti.pauꝑ eſt qui nibhil habet: inops qui
alterius ope indiget.hũc pauꝑem et inopem
virtutibo et bonis oꝑib vacuũ et gra dei indi
gentẽ nõ damnabit rex pius iuxia ꝓpꝛiũ men
tum ſʒ parcet relaxando penã dimittendo cul
pam(et)ſic (aias pauperũ).i.hũilium (ſaluas
faciet) dando eis gratiã declinandi a malo et
faciendi bonũ. Velſanimas pauperũ ſaluas
faciet)in futuro ⁊ nõ tm parcet eis in pñti.De
inde oſtendit quomodo ſaluas faciet.d.

Ex vſuris ⁊ iniquitate redimet animas

eO
. Exväümszletermis penis futuris (ct iniq⸗
tate).i.ipo pctõ ꝓ quo ⁊ pene debebant᷑credi⸗
met)pꝛecio ſanguinis ſui(animas coꝝ).ſ.pau
perum. Oꝛdo eſt iniquitate ⁊ vſuris ſcʒ a cul⸗

pa ⁊ pena.pecunia quideʒ diaboli eſt iniqtas

quam nos ab ipᷣo ſuſcepimꝰ:ſuꝑ hanc pecu⸗
niam exigit a nobis vſuras.i.penas quas nõ
ſuſcepimꝰ⁊ ſoluimꝰ. Ab his vſuris ⁊ iniqui⸗

tate redimunt᷑ anime paupeꝝ ſanguinc illo qͥ

effuſus eſtin remntiſote pctoper Ponorahile
eſt et erit nomen eoꝝ) quo a chꝛiſto
ſtia nicoꝛã illo ſi coꝛã malis habeat᷑ deſpi⸗

cabile. Sequit᷑ cõmendatio ipᷣiꝰregis. Quia

et ſi moꝛte ſua redimat pauꝑem tñ.

* ⸗ . „

Et viuet et dabitur ei de

et honoꝛabile nomẽ eoꝝ coꝛ illo.

ꝛiſto dicũk chꝛi

Qdoꝛabut de ipſo ſemꝑ: tota die beneci re:omnes gentes magnificabũt eu.

ces puritate tanquã auruʒ arabicũ ſplendoꝛe

pulchemimo rutiantescctadoꝛabũt etſůma

veneratiõe colent eum ſemꝑ ⁊ quotidie ⁊ hoc
(de ipſo) habentes vt adoꝛent qꝛ hoc qð eum
adoꝛabunt de eius munere ꝓcedet.de ipᷣo ha
bent ſi qui bene oꝛant ab ipᷣo trahunt quicqͥd
boni poſſident ⁊ ideo merito (tota die).i.toto
tpe et aſſidue(benedicent ei)bona vita et lau⸗
dabunt eum gras de ſuis beneficijs referẽdo

Et poſt moꝛtẽviuet eternaliter ſine ſineet
dabit ei de auro arabie).i. ſapientes gentiũ et
mungdi in chꝛiſtũ credent vel offerent ei men⸗-

et bona ſua nõ ſibi ſed dño aſcnibendo. Etſa
quitur alia cauſa vt benedici debeat qꝛ iße.

Erit firmamentũ in terra in ſümis mo
tiuʒ:ſup exto let᷑ ſup libanũ fluct/ eius:

et floꝛebũt de ciuitaie ſicut fenũ terre.
rit firmamentũ in ſůmis montiũ).i.in au

ctoꝛibo ſcpturarũ ſcʒꝓphetis ⁊ aplis quos fir⸗
mat implendo pᷣdicta ab cis qꝛ omnia in illo
ſunt fir nata ⁊ in illo ſuntvel erunt adimpleta
et hoc (in terra) qꝛ ꝓpter eos qͥ in terra ſunt oĩa

ſcripta ſuntet ĩpleta. Velerit firmamentũ in

ſũmis montiũ).i.in apłis ⁊ alijs ſanctis qꝛ ꝑ

eum erunt firmi ⁊ hoccin terra)iſta ⁊ in hacvi
ta que tentationibo eſt plena(ſuꝑ exaltet᷑ ſuꝑ li
banũ⸗.i.ſuꝑ omnẽ altitudinẽ⁊ candoꝛẽ ſeu di
gnitatẽ ſeculicfructus eius).i.boni ⁊ dilecio⸗

res chꝛiſti qꝛ omnia ſecularia ↄtemnũt(et) ipᷣi

ſancti exñtes de ciuitate) ſcʒ dei.i.de eccia que
bñ dicit᷑ ciuitas qꝛ eſt chꝛiſtianoꝝ vnitas(flo⸗

rebunt) virtutiboac bonis oꝑib et exeplis in
pnᷣti. Vel(floꝛebũt) gratiſſime in futuro (ſicut
fenuʒ).i.herba (terre) viret ⁊ floꝛet ac grata eſt
in eſtate.nõ em etas feni ſed viriditas ſanctis

compꝑpatur. Et ꝓpter hec omnia beneficia.

Sit nomen eius bñdictũ in ſecula:an⸗

——

te ſolem pꝑmanęt nomen eus.

Sit nomen euls bñdicti in ſecula i fama

et gloꝛia nominis cius quantũ ad hoies acci⸗

piat incremẽtũ ⁊ ſemꝑ magis ac magis diuul

bñdicendũu eſt:qm etiãcañ ſolẽ.i.añ oia tꝑa ꝑ

ctũ qꝛ ab eterno eſt nomẽ chꝛi ſ̃ᷣm diuinitateʒ.
H dicit ne putes tꝑaleʒ dei filiũ nõ dicit nomẽ
illã vocẽ q trãſit ſʒ res noĩs et ſuba diuina hic
intelligit᷑ qͥ ꝑ nomẽ ſignificat᷑ Et eſt ↄſeqũs vt

Keu ucenigicn a deo: vñ rceẽ ſubiũgi?.
Et benedicent᷑ in ipſo omnes trib ter⸗

geltur ⁊ magnificet᷑ hic ⁊ ineternũ. Merito ãät

ſolẽ cuiꝰ motu mẽſurant᷑ ſignificata etan oz
creaturã.i.ineternũ (gmanet nomẽ eiꝰ bñdi⸗

Et bñdicent᷑ in ipo oẽs tribo).i.oẽs gentes

dicti(magnificabũt eũ)nõ ipᷣi faciendo vt ma
gnus ſit qͥ pꝑ ſe iᷣm magnus eſt ſʒ laudando et

magnũ ↄfitendo.diuerſe triba in eccia electas
aĩas m diuerſa merita deſignant: ꝓpter qð et
in domo pfis manſiones multe ſunt. ac ſi di⸗

cat nõ ſolũ ipᷣe bñdictus erit ſʒ oẽs ſui ꝑ eum.

vñ merito oẽs magnificabũt eũ tanq; ſalua⸗
toꝛẽ et dñm oĩm. ꝓpter qð ipᷣe ꝓpha ex ꝑte ſua
deuũ bñdicit: vt qð alios facere hoꝛtat᷑ ipᷣe faci
gt. q.d.qꝛ in eo oĩs bñdicet᷑ ilo.

ſicut abꝛabe ꝓmiſſum eſt. vñ ne duodecim tri
bus tm accipias additoẽs gẽtes) ſcʒ oẽs bñ⸗

rr — – — — rv f f ö ö ö fhh f

=☛

— —

2ðòð

—

m ᷑.f ᷑sqsl

—.

☛☚nr26m

— ☛ N —

et iuſti ecouerſo multiplic

Benedictus dũs deus iſtł: qui facit mi

2

ndictus ſit dũs deus iſrael vvidentiũ ſe ꝑ
ſidẽ et a creatura ſua exaltatus.i.quẽ ſpeciali⸗

ter ꝓ deo colit pꝑlłs iſirl.i.ꝓpłs chꝛiſtianus ſpi-

* 2

ritualiter videns deũqͥ facit mirabilia ſolus)

auctoꝛitate et ptãte qꝛ quicũq; alius facit non
ipſe ꝑ ſe ſed dñs in illo ſeu ꝑ ülũ facit. liceteni

ſancii dicant᷑ facere merito vł miniſterio tñ H
facit deus ad inuocationẽ ipſoꝝ: vñ nemo de
his cũ facit gloꝛiet᷑ quia nõ ipſe ſed dominus
bec operatur.

Et bñũdictũ nomẽ maieſtatis eius ine⸗

ternum:et replebit᷑ maieſtate eius ois
terra: fiat ſittt. . „ .
¶Et bñdictũ)ſit nomẽ maieſtatis eꝰ .iglo

ꝗq diuinitatis om̃i noĩe maioꝛ(ineternũ).ſ.in
hoc ſclo et in futuro qꝛ angeli et hoĩcs ſancti
eternalit᷑ laudabũt eũ.ſet replebit) hac (maie
ſtate eius).i.ipᷣius clarificatõne (omnis terra)

ettota eccłia qð fuit in miſſione ſpũs ſctĩ im⸗
pletũ q tũc repleuit oꝛbẽ terraꝝ et etiã in mi⸗

raculis ꝑ ſctõs factis q̃ ſunt declaratiua diui⸗

ne maieſtatis. Et ex his oĩbo bñdictus ſit de⸗

us (fiat fiat).q.d.qð iuſſiſti dñe ita fiat fiat.qꝛ
valde deſiderat ideo ingeminat.optantis eni
eſt ſemel dicere ſʒ nimiũ deſoleratis eit repete⸗
re.duplicat᷑ etiã ad oſtendendũ huius ꝓphetie
de chꝛiſto certitudinẽ vel vt cõpleat᷑ in iudeis
et in gentibus. ꝛatio.

lomẽ tuũ omipotẽs ante ola ſecula bñ⸗

dictũ inuocantes oꝛamus vt hũiliato caluůni

atoꝛe pacẽ populo tuo
Blſalmus d inſtructõne quare mali
et iniqui tꝑaliter hic ꝓſperat᷑ boni vero

„

H
.

xe

Ham bonus iſra
el deus:his qui recto ſunt coꝛde.
— Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Ti⸗
tulus talis eſt defecerũt laudes vel hymni da
uid filij ieſſe pſalmus aſaph Et eſt ſenſus hic
agit᷑ de hoc ꝙ defecerũt laudes vel hymni nõ
filij dei ſed filij ieſſe.i.carnalis ꝓpłi iudaici per
dauid qui ei pᷣerat ſignificatiꝛ attribnit᷑ h pſal
mus aſaph.i.ſynagoge ⁊ ↄgregatõni fideli.in

—

cuius ꝑſona dauid hic loquit᷑ poſtquã em ve

nit qð pᷣcedens pſalmus pᷣdixit.ſ.in aduentu
chꝛiſti defecerũt laudes iudaici ppłli deficienti
bus tpalibo bonis ꝓ quib deũ laudare ↄſue⸗
uit que ideo defecerũt vt vera bona quereren

uſticiamq; largin di⸗
ſuſi ſunt greſſus mei.
Kepbrbniag
cipitati (gr

eelſſem coꝛrectus et coꝛ rectũ baberẽ cadere ce⸗
pi ⁊ pene receſſi a deo et̃m voluntatẽ et ſcom
actũ ſʒ nondũ cecidi qꝛ cito redij ceperã erra⸗
re dubitando nõ negando. Ideo eni dicit pe⸗
ne et nõ oĩno qꝛ reſipuit nã ſi non reſipuiſſeta
deo penitus receſſiſſet. Sed quare hoc
Auia zelaui ſup iniquos: pacẽ peccꝗ⸗

Hateria: inſtructio nr̃a quare pſpera frequẽꝭ

tius bonis nõ eueniũt in hoc mũdo ſed ma⸗
lis. Intentio: monere vt nõ terrena ſed eterna
pꝛe oculis habeamꝰ⁊ nõ de ꝓſperitate malo⸗
rum aut aduerſitate bonoꝝ ↄtra deũ murmu
remus qͥ in omnibo bonus eſt ⁊ iuſtus. Sen⸗
tentia in generali ꝓpheta in iſto pſalmo niti
oſtendere ꝙ dei ꝓuidentia ſuauiter et rationa
biliter diſponit omnia licet infirmis ⁊ adhuc
carnalibo aliqũ ↄtrariũvideat᷑ eo q; vident fre

bonos ⁊ iuſtos multipliciter tribulari. Inta⸗
lium ergo infirmoꝝ coꝛdibo hymni deficiunt
ſed poſtquã intelligũt cauſazʒ cur hoc fiat ſubi
to ſe coꝛrigũt ⁊ caſtigantvnde eſt hicvox ſyna
goge coꝛrecte et alios ſilr nitentis coꝛrigere et
ad hoc ponunt᷑ hic vndecim pſalmi ꝑ oꝛdinẽ
vt iudei miteſceret ꝑ frequentẽ ãmonitõeʒ ꝓut

melius poſt finẽ hoꝝ pſalmoꝝ dicit᷑.vñ rõ oꝛ

dinis coꝛundẽ habet᷑. Sniĩa in ſpẽali:Aſaph
ergo erroꝛis ſui recoꝛdans et inde penitẽs ⁊ ſe
caſtigans cũ ãmiratõne dicit. Quam bonus/
id eſt valde bonus ſuauis et iocũdus eſt(iſra⸗
el)ſcʒ fideliũ(deus et hoc (hisqͥ recio ſunt coꝛ
de)qui nõ habent coꝛ ad terrena curuatũ ſʒ re

cie tendũt in deũ nõ ad finẽ aliũ vt ꝑ oĩa pla⸗

ceat eis deus qui in oĩbo eſt iuſtus. Mire qui⸗

dem et ineffabiliter bonus eſt deus ſʒ m̃ ſum⸗

ma eius bonitas nõ oĩbo nota eſt niſi tmmo⸗

do rectis coꝛde.i.qͥ nec extollunt᷑ pſperis nec

frangunt᷑ aduerſis et in vtroq; bonũ et rectuzʒ
intelligũt deũ. Sed ecõtra videt᷑ ꝓſperis qui
nõ ſentiunt dulcedinẽ diuine bonitatis.

Oei aũt pene moti ſunt pedes: pene eſ

*

ſuntet ad errandũ inclinaticpedes mei).iani

mi alecrbea pene effuſi ſunt) et ad lapſum pᷣ⸗

us mei.i. oꝑa et actus. Ac ſi di⸗
cat vere bonus eſt deus vt nũc ꝑcipio ſʒ añnq;

toꝛum videaen.
uia zelaui).i.inuidiã et indignatõeʒ ha⸗

bui(ſuꝑ).i.cõtra (iniquos.)vel(ſuꝑ iniquos)

intendens (ʒelaui).i.inuidi eis ⁊ grauiter tuli

ac doluipacẽ) et ꝓſperitatẽ tꝑalem (pctõ) et

iniquoꝝ (videns et cãm nõ intelliges vidi u⸗

los pacẽ habere diuitijs foꝛere qui deñ cote⸗
mnebãt:ego vero qui cultoꝛ dei eram his oĩ⸗

tranſierüt in affectũ coꝛdis.

bus carebã. hec pax videt᷑ ſʒ ocłos eludit ⁊ nõ

intelligit᷑:eſt enim fluxa et caduca: eſt pax tꝑis

nõ pectoꝛis nec eternitatis. Sed ecce iam vi⸗
deo quare hanc pacẽ habent peccatoꝛes
Auia nõ eſt reſpectus moꝛti eoꝝ: et fir
mamentum in plagaeooeoz.
Quia non eſt reſpecius milcdie dei( moꝛti
coꝝ)eterne ꝗᷓ circa eos manet.i.nõ eſt in eis re
ſpectus diuine miſcdie vt liberent᷑ a peccatis
eæteterna moꝛte:ideo hac tꝑali pace hic fruun
tur q̃tenus in futuro damnatõe ꝑpetua puni
antur. Vel in eis(nõ eſt reſpectus moꝛti coꝛu)
qꝛ ipᷣi nõ recogitãt de moꝛte ſua(et)nõ eſt(fir⸗
mamentü).i.aliqð penitentie et ſalutis medi⸗
camentum vel ↄſolidatio (in plaga).i.in cul⸗
pa(eoꝝ)qꝛ nõ reſpicit deus nec miſeret᷑ vt ſa⸗
net ⁊ ↄſolidet plagas et pctã eoꝝ.vel (et fima

— .

¶·Pꝛodijt) et exijt (quaſi ex adipei.ex abun

dantia et ſuꝑfluitate ſcʒ ex copia diuitiarũ: ex
tumoꝛe ſuꝑbie:ex voluntate et delectatõne nõ

ex macie.i.ex coactõne ⁊ neceſſitateciniquitas

coꝝ.)ſunt enĩ mali ex voluntate nõ neceſſitate

(tranſierũt) de vicio in viciũ ruentes (in affe⸗

ctum)et deſideriumccoꝛdis) implendũ.i.vſq;
ad pꝛauas voluntates ſuas nõ dñi adimplen
das.vel(tranſierunt) meias natureet viam re
ctam tendentes et euntes (in affectũ coꝛdis).i.
in deſideria ſua facientes qð placetet quicqᷣd
ↄcupiſcentia ſuggerit ethoc nõ impꝛemedita

ic fecerunt quuuaggg
Cogitauerüt et locuti ſunt nequiciam

iniquitatẽ in excelſo locuti ſunt.
¶ Logitauerũt) pus deinde intra ſe ⁊ ex mo⸗

rga deliberauerũt qd eſt grauius qᷓ; ſi peccaſ⸗

