mus diſtribuit vniuerſam creaturã laudanteʒ
deum et tanq; hoꝛtatur vt laudet et quaſi in⸗

neniret tacentes laudem dvni exhoꝛtat vt ſur⸗
gant et laudent. Aiteiim.
Vſalmus de inuitatõne omniũ crea

S⸗

veſtre beatitudinis vbi ꝑ gratia ꝑſtitiſtis. De⸗
inde magis ſpãliter expꝛimit ⁊ ſe exponit.d.

Laudate eum omnes angeli eius: lau⸗

date eum omnes virtutes eius.
Aaudate eum omes angeli eius).i.nuncij
diuine volũtatis ad annunciandũ eam a deo
deputati.et eoſdeʒ ſub alio noĩe exhoꝛtans di
cit (laudate eum omnes virtutes)et exercitus

(eius)id eſt ipᷣi angeli ad exercendas oꝑatio⸗

nes mirabiles cõſtituti. CHirtutes qnq; ꝓ vno
oꝛdine ponitur ſed hic generale nomẽ eſt oĩim
celeſtium irituũ qui etiã angeli dicuntur dũ
in miniſteriũ mittuntur. Hucuſq; de inuiſibi

libus egit a quibotanq; a dignioꝛibus incepit
deinde tranſit ad viſibilia que minus ſunt di⸗
.„. —e

gna dicens.

uctoz pſalmi pheta dauid. Ti Taudate eum ſolet luna: laudate eum

omnes ſtelle et lumen.

audate eum ſol) ſcʒ luminare maius (et

luna)luminare minus (laudate eũ omnes ſtel
le)ſcʒ luminaria minoꝛa in apparentia. Sol⁊
luna et ſtelle deum laudant in eo ꝙa ſuo offi⸗
cio ⁊ ſeruicio nõ recedunt.ᷣ ſeruicium enĩ ipoꝝ
laus dei eſt. (et lumen).i.effectus coꝛpoꝛũ lu⸗
minoſoꝛum.q.d.illa laudent nõ ſolum in ſe ſʒ
etiã in effectu.vel per lumen generaliter acci⸗
pit omne quod lucet etomia lumen habentia
que dinumerari nõ poſſunt.

Laudate eum celi celoꝝ:et aque omnes

Pe ſun celos ſunt laudent nomẽ dñi.
Laudate eum celi celoꝝ pluraliter dicit qꝛ

plures ſunt celi ſeʒ aereum:ſidereum:criſtalli⸗

num:empirreum. Vel (celi celoꝝ.i.celuʒ em⸗
pirreum vbi eſt manſio beatoꝝ.Et qꝛ manſi⸗

ones ibi ſunt multe ideo hic dicitur celi in plu

rali et celum celoꝝ qꝛ eſt ſuꝑ omnes celos ali⸗
os (et aque que ſuꝑ celos) ſcʒ aereos(ſunt) ſcʒ
in nubib que diuiſe ſunt ab his que ſunt ſub
firmamento. Vel celum criſtallinũ quod dici

tur aqueum nõ ꝓpter naturã aque ſed ꝑſpicuũ
eſt vt aqua.ſicut celum empirreũ dicitur a pir

quod eſt ignis nõ ꝙ ſit igneum natura ſʒ quia

lucidũ eſt vt ignis.Aquag que ſuꝑ celos ſunt

ideo deus ibi creauit vteâꝝ frigidita e tempe⸗

retur feruoꝛ generatus ex motu firmamẽti ne

inferioꝛa deſtruantur. vnde dicit Beda ꝙ gla
ciali ſoliditate in moꝛe criſtalli ſup firmamen
tum aque ſunt ſuſpenſe et dicte ſunt celuʒ cri⸗
ſtallinum ꝓpter ſilitudineʒ cum aqua in dya⸗
phanitate.qꝛ (laudent nomẽ dñi rõne creatio
nis ſue.hec ꝑ ſe deum nõ laudant ſed ſunt no

bis materia laudandi deũ. pſtrinxit ⁊ cõcluſit
celeſtia deũ laudantia ⁊ ſubiungit quare illuʒ

laudent dicens.
AQuia ipſe dixit et ſacta ſunt:ipſe man⸗
uia ipſe) dñs (dixit).i.voluit.ſuũ enĩ di⸗

cere eſt velleſet facta ſunt) ꝑ verbum ſuuʒ ꝓut

voluit(ipſe mandauit) verbo ſuo.i.pᷣcepit fie⸗
ri (et creata ſunt) de nihilo.q.d.merito hec oĩa
laudant deũ qui fecit ea qꝛ ſla volũtate et pꝛe
cepio creauit omia. Nulla virtus maioꝛ nul⸗
la laus ſublimioꝛ:dei iuſſiſſe feciſſe eſt: vna na
tura iubet et facit.deus iubet:deus facit:ꝑ ver
bum.i.ꝑ chꝛiſtũ iſta creata ſunt.nemo enĩ di⸗
cit:nemo mandat niſi verbo.Et

Statuunt ea in ſeculu et in ſeculũ ſeculi:

tatuit).i.ſtabiliter oꝛdinauit ea ſcʒ ange⸗

ecevin poſuit et nõ pᷣteribit.

los virtutes omnes:omnia celeſtia: omia ſu⸗

NVontes et omnes colles:ligna fructi

ctum hec vero ꝑ magnitudinẽ munim coi

perioꝛa ciuitatem ſuꝑnam bonã ſanctam bea.
tam in locis ſuis et oꝛdinib.(in ſeculum et in

ſeculuũ ſeculi).i.ineternuʒ manſura:ſaltem ᷣm
ſubſtantiã qꝛ et ſi pꝛeterit huius mundi ſigu⸗
ra nõ tñ ſubſtantia (pᷣceptũ poſuit .i.legẽ et cõ
ditionẽac oꝛdinẽ intranſgreſſibilẽ eisampo⸗
ſuit vt ei obediat ⁊ eum laudent hoc enim erit
negociũ eoꝝ ſemꝑ laudare dñm c(et nõ pꝛeteri
bit quin fiat ſed fixũ et ꝑmanens erit laudant
enim omnia vel in ſe vel in alijs. Gandis ho
minis honoꝛ ⁊ grandis infelicitas aſtra ⁊ ele⸗
menta homini ſeruiũt ⁊ ipᷣe creatoꝛẽ ſuũ igno
rat.Lotus mundus deo obedit ⁊ pᷣceptuʒ dei
meminit ⁊ homo ſolus nõ meminit.DO infelix

hoim genus. Deinde poſtquã dixit de laudi⸗
bus celeſtiũ ↄuertit ſe ad terrena ⁊ ait. —
Aaudate dũm de terra:dracones ⁊ oms

¶ Laudate dñm)o vos creature que eſtis(de

terra) vel in terra in quo hoꝛtat᷑ nos vt ↄſide⸗

ratione eoꝝ que ſunt in terra laudemꝰ deũ que

conſiderata aperiũt dei laudẽ ſcʒ (dꝛacones)qͥ

in cauernis terre circa aquas manent ⁊ ꝓdeũ⸗
tes de ſpeluncis in aere ferunt᷑ et aer ꝑ cos cõ⸗

citatur quibo nõ ſunt maioꝛa animantia ſuper
terrã ⁊ ideo ab eis cepit.ꝑ dꝛacones etiã cethe⸗
grandia que in abyſſis aquarũ habitant intel
ligunt᷑ et om̃es abyſſi.i.ꝓfunditates aquarũ
que latent in viſceriboterre ⁊ maria omnia ⁊ ꝑ
hoc notat elcmentũ aque.
Vgnis grando nix glacies

ſpiritus pcel

larum:que faciũt verbũ euus.
¶Wanis) et ꝑ hoc notat elcmentũ ignis.grã⸗

do qui fit in ſuꝑioꝛi parte aeris (nix) in media
(glacies)in inferioꝛi(ſpiritus ꝓcellarũ.i.ven
tus tempeſtatũ qui ꝓcellas facit in mari lau⸗

gent nomen dñi etꝑ iſta quatuoꝛ tangit᷑ elemẽę
tum aeris (que faciunt verbũ eius).i.obediũt

ſermoni ⁊ pcepto dei faciendo id ad qð ex di⸗

uina inſtitutõe oꝛdinant᷑ qꝛ vᷣbo dei omni mo
tu ſuo deſeruiũt. Quicqͥd hic acciderit nõ niſi

de voluntate dei accidit et ſi nõ intelligimꝰ qͥd
quare fiat demus hoc ꝓuidẽtie dei qꝛ nõ fitſi
ne cauſa et non blaſphemabimꝰ. Erubeſce o

homo omnia que videmꝰ in mũdo nobis ſer

uiunt ⁊ faciũt verbũ eius ⁊ tu nõ facis.

fera et omnes cedri.

—

om̃s colles) ſcʒ minoꝛes montes et eleuatiões
et ꝑ hoc notat᷑ elementũ terre (ligna fructiſera
et oms cedri)laudent nomẽ dñi hec enĩ ꝑ fru⸗

J

Hontes) ſcz maioꝛes eleuationes terre et

laudationẽ. hec omnia habent locũ et oꝛdinẽ
ſuũ et ꝓ modo ſuo implent vniuerſitatis deco
rem et ſic laudant deũ. Ipᷣa ergo.i.nos ex cõſi
deratione eoꝝ hoꝛtat᷑ laudare dĩim.

olugres pennte.
Bedie nanimalls ſilueſtria etvniuerſa pe
coꝛa)ſcʒ domeſtica vel beſtie.ſ.maioꝛeset vni
uerſa pecoꝛa)ſcʒ minoꝛaſſerpentes).i.anima⸗

lia reptantiatet volucres pẽnate)i.animata ꝑ
gerẽ ſe mouentia laudent nomen dñi. O mia

iſta inuitant᷑ ad laudeʒ dei et ipᷣm laudant in⸗
quantũ in eis relucet bonitas diuina ⁊ cũ cõ⸗
ſiderata pariũt laudẽ dei ſunt materia laudiſ
intelligibilibo creaturis ct hoꝛtant᷑ nos vt eoꝝ
conſideratiõe deũ laudemꝰ.O mnia laudant
dũm qꝛ omnia ſtant in oꝛdine ſuo et nihilnu

tat naturã ſuã abſq; ſolo hoĩe cui omnia ſunt

ſubiecta ⁊ cuiꝰ cauſa ſunt facta.Deide ad infe

rioꝛes rõales creaturas ſcʒ ad hoĩes venit.d.

Peges terre et omes ꝓpli: pꝛincipes et

Hymnus omnibe ſctis eius

omnes iudices tere.
Reges terre)icʒ maioꝛes ⁊ pᷣſidenteset om̃es

ꝓplłiſcʒ minoꝛes et ſubditi pncipes) qͥ dñant᷑

ſub regibocet om̃s iudices terre)a regibo pꝛin

cipib ad determinandũ cauſas hoc eſt omis

cõditio ei cuiuſeũq; oꝛdinis hoĩes ſcʒ laudent
nomen dñni.Attendeo homo qui tibi grandiſ
videris qꝛ poſt beſtias ⁊ vniuerſa de te dẽ et ni
hilominꝰrecole qꝛ pꝰoĩa es fac: de limo tre.
Auuenes et virgines ſenes cum iunio
ribus laudẽt non
nomen eius ſolius.

NJuuenes et virgines ſenes cum iunioꝛiby)
id eſt de omni ſexu ⁊ omni etate hoĩes (laudẽt
nomẽ dni) Ergo nec occupatio viroꝝ nec fra
gilitas feminarũ nec debilitas ſenũ nec volu⸗

ptas iuuenũ debent excuſare a laude dei? hoc

ideo (qꝛ exaltatũ eſt) ſuꝑ omnẽ creaturã (no⸗
men eius ſolius)ompᷣs eſt enim nomen eius⁊
nemo exaltat᷑ niſi ſub eo ⁊ ꝑ eum. Nemo ergo
querat exaltari nomen ſuuʒ.vis exaltari illi te
ſubde qui nõ poteſt humiliari. Et qꝛ ſupꝛa di
xit pꝛius de celo ⁊ poſtea de terra ſubdit nunc
de omnib ſimul dicens.Et vt vłr dicõ3.

Confeſſio eius ſuper celũ et terrã: et ex

uit coꝛnu ꝓpli ſui.

L

pꝛimere poſſit qꝛ omnẽ creaturaʒ tranſcendit.
AVel (confeſſio)laudis(cius)eſtſuꝑ celũ ⁊ ter⸗
ram)i.illi omnia ſuꝑioꝛa accepta per celũ et

laudẽt nomen dñi: qꝛ exaltatũ eſt

¶ Conkfeſſio eius i.laus que ſibi debet eſtęſu
per celum et terra omnia celeſtia ⁊ terrena ſu⸗
perans.i.pluſq; celeſtis ⁊ terrena creatura ex⸗

omnia inferio:a accepta ꝑ terrã confiten? vel
in ſe vel in alijs qꝛ attendentes ea laudant euʒ

et de celeſtibo et terrenis laudent ergo eum etiã
ideo qꝛ(et exaltauit coꝛnu).i.ſublimitatẽ et di⸗

Mogo enim coꝛnu ꝓpyli ſui humile eſt in tritu
ris et tribulationibo tunc vero exaltabit᷑ quan
do ad iudiciũ venerit ipᷣe e mõ ſit.

lo appꝛopinquanti ſlib.
vmnus).i.laus dei cum cantico (om̃ib
ſanctis eius)ſcʒ firmis ꝑ ſpemcfilijs iſrł ſcʒ vi
gentibo deũ per fidem.hi ſunt ſancti quiba de⸗
bet eſſe hymnꝰ (populo appꝛopinquanti ſibi)
per charitatẽ hi ſunt filij irł iſtis modo com⸗
petit hymnus ad tꝑs quibo et in fine erit hym
nus ꝑpetuus q iſti digni laudent deũ in pꝛe⸗
ſenti et ſempiterne laudabũt in futuro hymnꝰ
eſt laus dei cum cantico et habʒ hec tria.ſ.can
ticum et laudẽ et dei quoꝝ ſi vnum deſit hym

nus nõ eſt hunc ergo modo accipiant et dicãt

ſancti in fine eternũ hymnũ accepturi.Ande
dicit᷑ in ſecula ſeculoꝝ laudabũt te.¶(Hꝛõ0.
Excelſoꝝ edium ſuꝑeminens excelſa ptãs
deus ↄcede famulis tuis vt ſicut cũcta que cir
cuimus te iubente SWBeconua que pᷣcipiste

cuſtode ſeruent᷑. Pesdo. —

. S ſalmus e exhoꝛtatõe omniũ ſide

tellectu.i.coꝛde et in bono oꝑ.

Antate domino cã

-

iici nouũ: laus eius in ecclia ſctõx.
¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓphᷣa dauid. Zitulus allła.
poſt omnes enim creaturas quas in pceden⸗
ti pſalmo monuit laudare deuʒ hic inuitat ad
nouũ canticũ ꝓ nouitate incarnatiõis et lau⸗
dare deuʒ ꝓ ſpiritualibo beneſicijs. Materia:
inuitatio fideliũ ad nouuʒ canticũ ac iuſticia
exercenda in malos iuſto dei iudicio et ſctõꝝ
exaltatio. Intentio:monere ad laudandũ deũ
et in voce ⁊ in intelłectu ⁊ in oꝑe bono.Snĩa

in generali ꝓpha in iſto pſalmo inuitatom̃s fi

deles ad cantandũ dño canticũ nouũ ꝓ noui

tate qua ds veteribo facti funt noui ⁊ ꝓ victo⸗

nia ꝑfecia quam in ſcdᷣo aduentu chꝛiſti ad iu

diciuʒ ſunt habituri qꝛ tunc ſancti cuʒ chꝛiſto

regnabüt ineternũ ⁊ oppᷣſſoꝛes eoꝝ detrudent
in infernũ et hoc cedet in augmentũ gloꝛie ele

coꝛum. Snia in ſpeciali. Exhoꝛtans itaq; fi

deles ad cantandũ ait. (Cantate) vos fideles

nouus ꝓplusono)iad honoꝛẽ dñiſcanti⸗

cum nouũde nouitate recreatõnis:de myſte⸗

rio redemptõis de ꝓmiſſione eterne heredita⸗

tis:et cum exultatiõe pᷣdicate mandatũ nouũ.

Qui vult cantare hoc canticuʒ diligat eterna
vt fiat nouus.vetus enĩ homo canticũ vetus⁊

veteris teſtamenti cantat de terrenis.nouꝰaüt

homo canticũ nouũ et noui teſtamẽti cãtat de
ſpũalib.hoc cãticũ eſt pacis charitatis et vni

tatis ⁊ ideo declarans vbi ⁊ a quibo debetcan

tari hoc canticũ ſubiũgitlaus eius)⁊ ei grata

eſt/in eccłia ſctõ⁊).i.in ſocietate catholicoꝝ et
ↄgregatõe fideliũ.hec enĩ laus cantãda eſt in
eccĩa catholica⁊ a ſctis qͥ ſunt iſrł. Uñ ſubdit.
Tetet᷑ iirl in eo qui fecit eũ: et filie ſxon

Fltet in rege ſuo.

Letet᷑ſcʒ ſpe licet hic multa patiat᷑ ciſr ).i.
ꝓpłs h̊videns deũ ꝑ fidẽ nõ in auro neq; in ar

„

gento nec in vanitatibo huiꝰmũdi ſedin eo qͥ

fecit eum nõ ſolũ pᷣmo ſed⁊ ſcðᷣo.i.creando in
oꝑpiby boniſ vt fiat iſr! ab ipo eni eſt leticia nſa
q nos fecit felices⁊c filie ſyonidem qð iſrł.i.fi
lie ecckie ſcʒ anime fideles deũ ꝑ fidẽ ↄtemplã

tescexultẽt in rege ſuo)nõ in terreno ſed celeſti
nõ in moꝛtali ſed eterno ſcʒ dño nr̃o ieſu chꝛi

tienter oppꝛeſſiones p deo ſuſtinentes iin ſalu
tem)eternam ſed ſuꝑbos humiliabit in moꝛ⸗
tem eternam. O mnis eni qui ſe exaltat humi⸗

lia bitur et qui ſe humiliatexaltabit᷑. In futu⸗

ſto qͥ eſt creatoꝛ ⁊ recreatoꝛ ac rex noſter qꝛ ipe Hr

fecit et refecit ac regit nos.ct.

„

——

ano et pſalterio pſallent ei.

Laugent)ſcʒ fideles (nomen eius)id eſt de

um regem ſuumin choꝛo).i. in cõcoꝛdia fidei
ac moꝛum bonoꝝ ⁊ virtutum. Quia ſicut in

choꝛo cantantiũ quiſquis voce diſcrepauerit
offendit auditum et ꝑturbat choꝛum ſic quiſ⸗

quis eſt diſcoꝛs in ſocietate ſanctoꝝ ⁊ diſſonat

pturbatõne pꝛauoꝝ moꝛuʒ offendit domini⸗

cum auditum. non eni placet deo in diſcoꝛdia
laus vel ſacrificiũ.(ſin tympano)vbi coꝛiũ ex

tenditur.i.in carnis moꝛtificatõe vicijs ſe cru⸗

Laudent nomen eius in choꝛo: in tym⸗/

—

cifigendo (et pſalterio).i.impletõne celeſtium

pꝛeceptoꝝ et ſpirituali operatõne pſallent ei⸗

vt nõ ſola vox

ſonet ſʒ et manus cõſonet ⁊ ver

bis facta cõcoꝛdent.Talis enĩ modulatio eſt

deo acceptabilis vbi eſt conſonantia vocis et

opis.ideo aũt pſallant

Muia beneplacitum eſt dño in populo

ſuo:et exaltabit manſuetos in ſalaitẽ.

₰

olim dixerat penitet me feciſſe homineʒ: venit
peccata dimittere: vitam
eternam ꝓmittere:auerſum cõuertere:pugna⸗
(et)ideo ex⸗
altabit) in iudicio (manſuetos) et humiles pa

„

enĩ pꝛo impijs moꝛi

tem adiuuare:vincentẽ coꝛonare.

¶ QDui beneplaciũ eſt) et cõplacet mododo
mino in populo ſuo)ſpecialiter ab eo electo qꝗᷓ

ro itaq; exaltabit manſuetos et ideo.

Exultabunt ſancti in gloꝛia:letabiitur

S

in cubilibus ſuis.

xultabunt)hic (ſancti in gloꝛia ꝭi.in teſti

monio bone cõſcientie quia hec eſt gloꝛia no⸗

ſtra.velin gloꝛia) bonoꝝ operuʒ quia gloꝛia
eſt bonoꝛuʒ actuum frequens laudatio. Sed
gloꝛia ſtultoꝝ eſt popularis terrena et tranſito
ria quia omis gloꝛia carnis quaſi flos feni.de
qua gloꝛia(letabuntur) nõ in aplauſu ⁊ fauo
re populari nõ in diuitijs et delitijs nõ in ſpe⸗
ctaculis et fabulis ſʒ ſin cubilibo ſuis).i.in cõ
ſcienſijs et in coꝛdibus ſuis quia omis gloꝛia
filie regis ab intus.Et merito exultabũt quia
habent tam bonum dñim qui dat peccanub⸗
gram et immeruis vitam eternaʒ. Sed ne ſu⸗

perbiendo et ſibi placendo offendant oculos

dei qui iſta donauit.
Exrultationes dei in gutture eoꝝ:et gl⸗
onclgiten in mani eozum.
Ecrultatõnes dei) nõ ſui erunt (in gutture)

vel faucibo (ecoꝛum).i.in lingua et voce. Sic
enĩ letantur in cubilibo et gutture.i.in coꝛde et

voce vt nõ ſibitribuant ꝙ boni ſunt ſed deo a

quo acceperunt quod ſunt et ſperantid quod

nondum ſunt(et gladij ancipites).i.ex vtraqʒ
parte vel bis acuti.i.ſermo dei qui acutus eſt

veteri et nouo teſtamento vnde ſumunt quod
p̃icant.vel qꝛ ſermo ipſe tꝑalia et eterna pꝛo

mittit:erunt (in manibus).i.in poteſtate (coꝝ)
vt dicant vbi velint et cui velint nõ timeãt po
teſtatem:nõ cõtemnant pauꝑem ⁊ cuilibet mi
niſtrent ꝓ captu ſuo. Et ho

Ad faciendam vindictã in natõnibo:in/
crepationes in populis.

¶ Afaciendam vindictaʒ in nationibe) id eſt

ad hoc vt illo gladio bis acuto occidant pec⸗

catoꝛes vt ſic viuificentur ⁊ nobis incoꝛpen⸗
tur qui nos ſibi pꝛius incoꝛꝑabant.ſcom illö
Ego occidam et ego viuere faciã.Et ne pute
tur gladius ſanguinem fundens determinat
ſubdens id eſt ad faciendas increpationes
in populis) vel obiurgationes et coꝛrectio⸗
nes. Accipe et tu gladium bis acutum incre⸗
pa amicum tuum dicens. Qualis homo es:
qui mundum diligis et dimittis eum a quo fa

ctus es. Qui terrena concupiſcis ⁊ celeſtia nõ

amas.Qui vicijs adheres et virtutes conte⸗
mnis.Cũ ceperit erubeſcere et cõpungi feciſti

vulnus de gladio ꝑuenit ad coꝛ moꝛtu eſt vt
viuat. Et.
Ad alligandos reges eoꝝ in compedibꝰ
t nobiles eox in manicis ferreis.
Ag allegãdos reges eoꝝ in cõpedibo).i.in
pᷣcepa dei (et)ad alligandosnobiles eoꝝ in
manicis)vel vinculis(ferreis).i.dei mãdatis
que dicunt᷑ vincula ferrea qꝛ ſunt inſolubilia
His viculis ligant᷑ reges et nobiles ſeculi ab
infirmis ⁊ ↄtemptibilibo mundi qᷣs elegit de
vt ↄfunderet foꝛtia ⁊ iſti ligant nobiles et po⸗
tentes ne ꝓgrediant᷑ ad illicita. Yerrea vincu⸗
la ſunt q;din timent ament et aurea erunt qꝛ ꝑ
fecta charitas foꝛas mittit timoꝛẽ. Initiũ qui⸗
dem ſapie timoꝛ dñi. Incipit &᷑ avinculis fer⸗
reis ⁊ finit᷑ ad toꝛquẽ aureã.incipit a timoꝛe et
ↄſũmat᷑ ad ſapiam. Et ad hoc hũt gladigs.
Vlt faciant in eis iudiciũ cõſcriptũ:glia
bec eſt omnibꝰ ſanctis eius. .
At faciant in eis iudiciũ ↄſcriptũ).i.a pꝛi⸗

bus ſancitũ ⁊ decretũ hoc eſt vt ſic eos iudicẽt

quomõ in ſcpturis ſcis digeſtũ eſt vt iniũgãt
eis legẽ pnie fᷣm traditionẽ ſcpture et cõcludit
glia hec eſt omnibo ſciis eius) ita ſcʒ vt dictũ

eſt ſcʒ ꝙ ꝑ totũ mundũ hec agunt ſancti qꝛ ſic

gloꝛiant᷑.ſic exultãt in faucibo.ſic letant᷑ in cu⸗
biliby. ſic exultant in głia.ſic exaltant᷑ in ſalutẽ
ſic cantãt cãticũ nouũ.ſic dicũtalla coꝛde oꝛe
et vita. VUlgłlia hec eſt oĩb ſctis eius).i.qꝛ ita
faciũt ↄſequenter gloꝛiã eternã et ita vixiſſe eſt
cauſa gloꝛificatõis ſctõꝝ.·¶ UWel de futuro ex⸗
ponit᷑ ſic exaltabit manſuetos ettunc.Exul⸗
tabunt ſancti in glłia)eterna nõ tranſitoꝛiacle⸗
tabunt᷑ in cubilibo ſuis) in diuerſis manſõibꝰ
in celo eis iuxta diuerſitatẽ meritoꝝ aſſignatiſ
ettunc.(Exultatões dei).i.laudes deivocales
erũ:in gutture eoꝝ).i.in faucibs ⁊ oꝛe.q.d.lau
dando in deo exultabũt qꝛ in coꝛde et lingua
deũ laudabũt a quo eterna bona hũt (et gla⸗
dij ancipites).i.ſnĩa iudicij de bonis et malis

eruntlin manibo).i.in ptãte(eoꝝ) qꝛ cum dñno

iudicabũtet hoc.( Ad faciẽdã vindictã in na⸗
tionibo increpatões in ꝓplis). Ecce quãta glo
ria et gaudiũ ſctõꝝ tunc erit qñ pauꝑes qͥ hic

Dderiſui erant ptãtem vindicãdi in ſuꝑbos ha⸗

bebunt. Et qꝛ ab üla pena liberari nõ pñt iõ
ſubdit᷑.Ad allegãdos reges eoꝝ in cõpedibꝰ
et nobiles eoꝝ in manicis ferreis).i.invincu⸗
lis pedũ et manuũ tunc enĩ tyranni ligabunt
mambo ⁊ pedibo in vinculis de qͥbs nõ erit eis
hberũ exire ampliꝰ. Vt faciant in eis iudiciũ
cõſcriptũ).i.ab angelis ⁊ oibo ſctis aꝑpꝛobatũ
vel in pluribo ſcripture locis memoꝛatũ.Etne

putes hanc ptãtem cſſe ſolis aplis addit⁊ (glo
ria hec)ſcʒ ptãs iudicijceſt) nõ ſolũ apłis ſed ?⁊
(omnibo ſctis eius ſcʒ oĩbo ꝑfectis quiꝓ chꝛi⸗
ſto omnia reliquerũt vcl talis executio iuſticie
diuine cedet in augmentũ glie electoꝝ qꝛvin⸗
dicta maloꝝ erit gloꝛia ſctõꝝ letabit᷑ enim iu
ſtus cum viderit vindictã. Oꝛatio.
Auctoꝛ totius bonitatis deus q omnẽ man

uetudinẽ te humiliter ↄfitentẽ exaltas pꝛeſta

vt ſicut ſctõs exultare facis in glia ita pntem
eccliam cuſtodire digneris ab huiui ſeculi de
Pſalmus de inuitatõe omniũ btõgxꝝ

ad laudandũu deũ in ſeipſis iam gloꝛiſi⸗

EEEE

catis ꝓ gloꝛia beatitudinis miſericoꝛ di
ter collata eis.

Q¶ Ip̈s. Cl.
Andate dommũ

i,in ſanctis eius: laudate eum in fir⸗
amento virtutis eius.

—

Anco⸗ pſalmi ꝓpha dauid. Titulus huiꝰ
plalmi ſicut ſuperioꝝ eſt alla.i. laudate onjm.
Inde eni incipit. ateria laus dei in ſanctis
iam gloꝛiſicatis et beneficiũ gloꝛificatõis tan
quã cauſa laudis. Intentio:monere fideles vt
vehemẽti deſiderio anhelent ꝑuenire ad locũ
gloꝛie ſcʒ btitudinid eterne vbi iugiter ſine fi⸗

ne valeant coꝛde ⁊ oꝛe deũ laudare. Snia in
generali ꝓpha quibo in pꝛincipio libꝛi hurꝰ re⸗

cie ↄuerſatiõis foꝛmã oſtẽdit iam in illa celeſti
hierłm receptis dicit in illis laudãdũ eſſe deũ
qꝛ om̃ia eis dedit. Snia in ſpeciali ꝓpha &̊ in
ſanctis iam gloꝛiſicatis monet laudare deũ.dð
Laudate) vos om̃s beati et felices (dñm) ſcʒ
deũ trinũ et vnũ (in ſctis eius)quos iam glo⸗
rificauit.i.ꝓ his que ſanctis ſuis ſcʒ vobis de
dit(laudate eum in firmamento virtutis eius)
qꝛ firmauit eos virtute impaſſibilitatis et im⸗
moꝛtalitatis.i.ꝓ eo ꝙ omni infirmitate ſubla⸗
ta firmamẽtũ his eterne virtutis inuexit ⁊ eos
Eünne ſua ita firmauit vt amplius moꝛi non
poſfſiin.
Laudate eũ in virtutib eius:laudate eũ
eanurei linẽ magnitudinis eius.
P

Laudate eum in virtutib eius)qꝛ eos du⸗
ici virtute decoꝛauit id eſt ꝓ eo qð moꝛtẽ cõ⸗
ſumens lmmutabilis vite gloꝛiã bis tribuitet
ſecũ ineternũ regnare fecit laudate eum ſcõm
multitudinẽ magnitudinis eius).i.aſſidue ⁊ ſi
ne fine ſicut non eſt finis magnitudinis eius.
vel qꝛ multos numero ⁊ magnos meritis eos
fecit ſeu qꝛ młtiphario honoꝛe diſtinctas mã

ſiones eis deputauit.

———— g

pſalterio et cythara.

Laudate eum in ſono tube: laudate euʒ

Laudate eum in ſono tube).i.laudate eum

vt regem qui vos in bello veſtro cõtra diabo⸗
lum foꝛtiter pugnare⁊ vincere fecit.tuba eniʒ

terribilisvel in bello ſumit᷑ vel in aduentu re⸗

gum apparat᷑ laudate in pſalterio.i.vt deum

ſummũ qui vobis de celo legis mandata im⸗
plere pꝛeſtitit et vos ſũmos fecit.pſalteriũ eni

in laudibo dei ſonat ⁊ a ſũmo ſonũ reddit⁊ in

cythara).i.vt ſponſum qui vos moꝛtificatos
carne viuificauit et ab imis liberauũ.cythara
enim ſponſo cantat ⁊ neruis extẽſis ab imo ſo
nat ¶Añ in tuba rex eſſe ſignificat.in pſaltenio
deus. in cythara ſponſus. H

TLaudate eum in tympano et choꝛo:lau

ee eum in coꝛdis et oꝛgano.

n

Laudate eum in tympano).i.in carne mu

tata ⁊ incoꝛruptibili nullã terrene coꝛruptõis

infirmitatẽ habẽte hoc eſt de incoꝛruptõe car
nis et ꝓ eo ꝙ moꝛtificatũ coꝛpus ſit immoꝛta⸗
litate donatũ. tympauũ eni fit de cꝛio exten⸗
ſo ſiccato et firmato (et)in (cqmis).i.in vocis
coꝛdiſq; ↄcoꝛdia vel in ſocielate ↄcoꝛdi ⁊ pa⸗
cata. choꝛus enim eſt tꝑata ⁊ vnanimis vocũ
collatio ⁊ qꝛvos choꝛis angelicis ſociauũ(lau
date eum in coꝛdis etoꝛgqno).i.in carne iam
a coꝛruptõe libera cuʒ cõcòꝛdi diuerſitate hoc

eſt de collata abſtinentia ? ꝓpter cõſonãtes lau

dum differentias ac ꝓ eo ꝙ ꝑ ciboꝝ abſtinen

tiam retoꝛtis viſcerib ↄcupiſcentijſq; euictis

carnalibo digni inuenti eſtis regno dei ad cõ⸗
cinnendas laudes diuinas. Coꝛde quippe ca
ro ſunt ſed iam a coꝛruptõe liberate quibo ad⸗
dit oꝛganũ nõ vt ſingule ꝑ ſe ſonent ſed vt di⸗
uerſitate cõſonent ſicut in oꝛgano fieri ſolet ha
bebunt enim etiã tunc ſancti differentias ſuaſ
cõſonantes et cõſentientes ſicut fit ſuauiſſimꝰ
cantus ex diuerſis quidẽ ſed nõ inter ſe aduer

ſis ſonis. Stella enim ab ſtella differt in cla⸗

ritate ſic ⁊ reſurrectio moꝛtuoꝝ.
Laudate eum in cymbalis bene ſonanti
bus:laudate eum in cymbalis iubilatio
nis: omnis ſpũs laudet vOm.
Zaudate eum in cymballs bene ſonãtibo)
eſt in his qui ſe inuicẽ honoꝛantes laudant
deũ ⁊ delectant eo ꝙ ſe inuicẽ honoꝛe Fenene
runt. Cymbala enim inuicẽ ſe tangulit vt ſo⸗
nent et ideo in cymbalis laudare deũ eſt dum
quiſq; honoꝛat᷑ a ꝓximo nõa ſeipᷣo ⁊ inuicẽ ſe
honoꝛantꝙ dant laudẽ deo vñ ne putes cym
bala ſine anuma hic intelligi ſubdit (laudate
eum in cymbalis iubilatõis) Jubilatio enim

S D èMVW
. —“=
* R

eſt laus dei ineffabilis que non niſi ab anima

ſpirat laudet dñm) qꝛ nihil habet vocem niſi

dʒð ſpirat ⁊ ideo idem eſt ac ſi diceret omne qð

poteſt foꝛmare vocem laudet dñm.i.in laudẽ

dei vocem ſuã ꝓferat vel ex intentiõe laudent

dñm ſi rationẽ ꝑticipant vel dent mate ã lau

dis alijs ſi rationẽ nõ participãt. Quia enim

omnia ſpũaliter intelligi vult apto fine con⸗
cludit omnis ſpũs laudet dñm. In hoc ergo

regno nõ caro nõ ſanguis nõ coꝛruptio ſʒ ho
mo iam ſpiritalis totus effectus deũ qui ipũs

eſt ſpiritualiter laudare nõ deſinat. Vel etiam
ꝓpheta in iſto pſalmo inuitat ciues celeſtes ad

laudem dei ꝑpetuã ꝓ gloꝛia beatitudinis ipᷣis

collata.Pꝛimo in generali ↄſequenter in ſpe⸗

ciali et pꝛimo /ꝓ gloꝛia exhibita chꝛiſto et eius

matr Scðo ommniby ſpiritiby angelicis. Ter
cio hominibo electis in diuerſis ſtatibo poſitis
ſic incipiens.

—

in firmamento virtutis eius.

mesdñm)qui vos in eterna beatitudine col⸗
locauit in ſanctis eius)i.p gloꝛia ſanctis ſuis
ſcʒvobis ipᷣis iam ſanctis⁊ beatis collataclau
date eum in firmamẽto).i.ꝓ gloꝛia collata fir

mamentocvirtutis eius) ſcʒ ieſu chꝛiſto capiti
qui eſt firmamentũ ⁊ virtus dei in exequendo
et ꝑficiendo om̃ia ⁊ matri eius virgini gloꝛio⸗

ſe que etiã firmamentü vᷣtutis eius dicit᷑ qꝛ oĩ⸗

bus titubantiby in paſſiõe ipᷣa ſola ꝑſtitit in fi⸗

Taudate eumin virtutib eius: laudate

Mm multitndin? magnitudis eiꝰ.

quo ad naturã ⁊ ↄfirmatõe quo ad gramllau

date eum ſᷣm multitudinẽ magnitudinis eiꝰ)
id eſt/ꝓ głia multa ⁊ magna collata pꝛiarchis
etꝓphis in quibo relucet młtitudo magnitudi
nis diuine bonitatis qꝛ eis ſecreta ſua reuela⸗

nit ꝓmiſſiones fecit ⁊ eas adimpleuit.

Laudate eum in ſono tube: laudate euʒ

in pſalterio et cythara.

„.

collata q fuerũttube ſonãtes fidẽ.ſ.pP munduʒ

pᷣdicantes (laudate eum in pſalterio).i.ꝓ głia

euangeliſtis collata qͥ de ſuꝑna ſcripſerũt głia
ſicut pſalteriũ a ſuꝑioꝛi reddit ſonũ et cythara
id eſt ꝓ glia innocentibo collata. cythara eniʒ
dulciter ſonatet nil dulcius ſonat qᷓ; vt inno⸗

center quis viuat.

Laudate oñm in ſctis eius:laudate euʒ

udate) vos om̃s gloꝛie dei iam confoꝛ⸗

audate eum in virtutibo eius).i. p gloꝛia
angelicis ſpiritibo data qͥ ſunt eius ⁊ creatöõne

Laudate eum in tympano et choꝛo: lau

—

.gate eum in coꝛdis et oꝛgano.

tyriba collata qͥ ſicut tympanũ in martyrio ſũt
extenſi ⁊ pelliba ꝑcuſſi refona batlaudẽe chꝛiſti
(cetchoꝛo). i. ꝓ gloꝛia choꝛo ſacrarũ virginuʒ
collaꝶ.ipaꝝ eni eſt ꝓpꝛiũ ducere choꝛos poſt
agnũ laudate cum in coꝛdis).i.p gloꝛia ſan⸗
ctiſↄfeſſoꝛibo collata ipᷣi eni fuerũt coꝛde ꝑ cõ

oꝛgano diuerſi ſoni ꝑ diuerſas fiſtulas emittũ

tur ⁊ melodia efficit ac ↄcoꝛdia ſic a docioꝛib⸗
multe ſnie libꝛoꝝ veteris ⁊ noui teſtamentip⸗

ferunt᷑ vnam facientes ↄcoꝛdiã vᷣitatis.

—————

is:omnis ſpus laudet oſm. =
augate eum in cymbalis bene ſonãtibo)
id eſt ꝓ gloꝛia pᷣdicatoꝝ ſcʒ oꝛe ⁊ oꝑe benepᷣdi

cantiũ et ad cõuiuiũ ecernũ vocantuiũ (laudate

eum in cymbalis iubilatõisxi.ꝓ gloꝛia ſiłrpᷣ⸗
dicatoꝝ in leticia et deuotione coꝛdis aduerſa
pacientiũ ⁊ pᷣdicantiũ (omnis ſpũs)ſcʒ ange⸗
Kus ⁊ humanꝰ llaudet dñm)qui nõ niſi ſpũa
liter eſt laudandꝰ et hoc vtiq; faciũt qꝛ ibi pↄti⸗
nue deü laudant.

vſus cõmunis erat in templo ſcʒ tubã pſalte⸗
rium cycharã tympanũ choꝛũ oꝛganũ et cym
bala. autẽ addit in coꝛdis nõ refert ad ſpe⸗
ſtrumenta queꝑ coꝛdas ſonant.fuerunt enim
pꝛeter pſalteriũ et cytharã alia quedã inſtru⸗

menta ꝑ coꝛdas ſonantia quoꝛũ vſus comu

nis nõ erat ⁊ hec ſub coꝛdis compᷣhendit.pᷣᷣ

cioꝛum autẽ ſeptem inſtrumentoꝝ ſufficienti

ſic patet. Quia ſᷣm boeciũ in pꝛincipio muſi⸗

re ſue.muſica inſtrumẽtalis aut fit neruoꝝ ten
ſione aut ſpũs inſufflatiõe aut rei cõcaue ꝑcui
ſione. Si neruoꝝ tenſione vel reddit᷑ſonus a

ſu ꝑioꝛi et ſic eſt pſalteriũ vel ab inferioꝛi et ſic

eſt cxthara. Si ſpiritus inſufflatõe aut huma

no aut aliunde collecto. Si humano vel ↄti⸗
nno ⁊ ſic eſt tuba vel interpolato et ſic eſt cho⸗

rus qui eſt pellis habens duas cicutasynam

per quam inſufſlat᷑ etaliam ꝑ q; ſonũ emittit.

Si aliũde collecto ꝑ folles ⁊ ſic ſuntoꝛgana.
Hue antẽ ſonant ꝑcuſſione vel ſonãt ꝑcuſſio⸗
ne pellis extenſe ⁊ ſic eſttympanũ vel eris ca⸗

uati et ſic ſuntcymbala que inuicẽ ꝑcuſſa acu

tum ſonũ qᷓ etia tinnitus dẽ reddut. ¶ DHꝛõ

audate cum in tmpano).i.p gloꝛia mar

temptũ tꝑaliũ graciles. ꝑ carnis moꝛtificatõʒ
extenſe et ab humoꝛe culparũ deſiccate (etoꝛæ=⸗
gano).i.ꝓ gloꝛia doctoꝛibo collata ſicut enĩab

Laudate eum in cymbalis bene ſonanti

nue deü laudant. ¶ Scom ſenſimm literaleꝗq
planus eſt ponit hic ſeptẽ inſtrumenta quoꝛũ

ciale inſtrumentũ ſed generaliter ad omnia in

¶ Armonie noſtre ſuauiſſimũ melos:quino

ſtri pectoꝛis modulamina nunc fletib:nũc ge
mitibo pꝛecipis exerceri: pꝛeſta queſumꝰ dne
vt dum illa ſpiritali affectu cõcinimꝰ ꝑpetuali

bus choꝛis inſerti te cum ſanctis omnibo col⸗

laudemus crdĩã mno.

Ter quinqgenos dð canitoꝛdine pſalmos.
¶ Uerſus bis mille ſex centos ſex canit ille.

Menerab ili paria Tudalli carthuſie7.

arata finit feluciter.

.

r” 46

octoꝝ placido ſuſcipiare ſinun.

Augrediare domos arcas penerralia cellat.
bus: laudate eum in cymbalis iubilatio Multa det hoſpicii bybliotheca ibi.

₰—

—2

Expoſit o in pſalteniũ diligenti caſtigatõe ex

Perge ludolfe foꝛas: variaſq; feraris ĩ vrrboo.

—

ſionũ tuax eripe me ð fancibyiferni.Glo.

9*

eche neiſeipenarepeoet laureati Pſal

enitentiales elegantes et deuo0oll.
Eu mihi miſero: qꝛ iratũ aduerſuʒ
me cõſtitui redemptoꝛẽ meũ:et legẽ
ſuã cõtumaciter neglexi. Iter reetũ

—

penetraui:et vbiq; laboꝛ ⁊ anguſtie. VUnꝰ aut

alter ex gregibo bꝛuthoꝝ: etinter luſtra ferarũ

habitatio mea. In an xietatibꝰ cumvoluptate
vᷣſatꝰ ſuʒ:et in ſentibo cubile meũ ſtraui. Etob/
doꝛmiui in interitu:⁊ ſꝑaui requiẽ in toꝛmẽtis
Nũc & qͥd agã: q̊ͥ mei tãtis ꝑicuł vertã: ſpes
adoleſcẽtie mee coꝛruer̃t oẽs Et fact?ſum nau
frago ſilimꝰ:qqͥ mercibo amiſſis nudꝰ enatat ia-
ctatus ventis ⁊ pelago. Elongatſum a poꝛtu
et viã ſalutis nõ appᷣhendo:ſj rapioꝛ ſiniſtroꝛ
ſum. Video tenuiter quidẽ: ſed hinc mihi gra
uius duellũ qꝛ iraſcoꝛ mihimet: et anime mee
ſum infeſtus. Iraſcoꝛ pctis meis:ſed ingente
miſeriarũ mole depᷣſſus ſum:nec eſt reſpiran⸗
di locus. Sepe fugã tentaui ⁊ vetuſtũ iugũ ex
cutere meditatus ſum: ſed inheret oſſib.O ſi
tandem excidat a collo meo:excidet ↄfeſtim ſi
tu iuſſeris altiſſime.Oſi mihi ſic iraſcar: vt te

Diligã vel ſero. Sed multũ timeo: qꝛ libertas

mea meis manibslabefactaæſt. Juſte crucioꝛ:
cõſenſilaboꝛe toꝛqueoꝛ digniſſimo.Quid mi⸗
hi ꝓcuraui demens:catenã meã ipᷣe cõtexui:et
incidi volẽs inſidias moꝛtis. Rhetia mihi di
ſpoſuit hoſtis quocunq; ibam:et pedibo meis
laqueos tetendit. Ego aũt deſpexi ⁊ inceſſi ſe⸗
curus inter lubꝛica ⁊ in pctis meis mihi blan
ditus ſum. Credidi iuuentutis decus oberra⸗
re:et ſecutus ſum quo me tulit impetꝰ.Et dixi

mecũ qͥd ante mediũ de extremis cogitas: ba

bet enĩ etas quelibʒ ſuos fines. Videtiſta deꝰ
ſed irridet facilius erit adveniã:ↄuerti poteris
cũ voles. Nũc ↄſuetudo peſſima ſuũ vẽdicat
mancipiũ ⁊ inicibmanꝰfruſtra reluctãti.Quo
fugiã nõ habeo:nã ⁊ egovinctſum:⁊ refugiũ
meũ lõge eſt Woꝛiar i pctis meiſ:niſi auxuiũ
mihiveniat ex alto. Nõ merui fateoꝛſʒ tu dñe
miſerere⁊ extẽde manũ ꝑeũti Et memoꝛ ꝓmii

Huocabo quẽ offendi nec timebon re⸗
uocabo quẽ abieci nec erubeſcã Spẽ
pditã reſtituã audebo rurſuʒ e his te

nebꝛis in celũ oclos attollere. Illic inhabitat

redeptoꝛ meus:qͥ potẽs eſt ab inferis euellere.
Et gelidis ꝗrtubo ſpm̃ infundere:⁊ extrahere
iacentẽ Peſepnlcbo Ego in me perij:ſʒz in il⸗
lo mihi vita ꝑmanet:et ſalus ineternũ. Ille im

perat moꝛti:ille vitã pᷣſtat ⁊ reſtaurat quis phi/⸗

bet ſperare melioꝛa.Auolentqͥ me terrificant:

— ——

ſponte deſerui: et ꝑ inuia longe late
q; circũactus ſuʒ. Aſpera quelibʒ ⁊ inacceſſa

MMoꝛs
ma ſepulchꝝ⁊ ſtridoꝛ ac gemitgehẽne. Quã

pẽtm meũ grande nimis ſed miſeratio di im
menſa eſt. Peecaui infelix mala peioꝛilp qccu⸗
mulans ⁊ mihimet fui hoſtis acerrimꝰ.Merũ

enimuero om̃s ſoꝛdes meas vna gutta vel te
nuis ſacri ſanguinis abſterget. Attñ vñ mihi

gemitus: frange ſaxũ hoc dñe: et fontes pruãt

ex adamante duniſſimo. Yontes limpidi ſeatu

riant:et detẽdãt in volutabꝛũ vbi aſſidue trux

aper immergit᷑. Et diluant᷑ macule vetuſte et
Piacele tibi poſſit habitaculü in me dum mi⸗
idiſplicʒ. Fiat mihi ꝑ nottẽ miſeriaꝝ meaꝝ

recoꝛdatio ⁊ ꝑ diẽ ſpes ſalutis apparcat. Tem/
perem leta cũ triſtibo:ſʒ miſerationũ tuaꝝ ni⸗
quuã obliuiſcar. Ex quãtis me malis erueris?

vt animã meã nõ deſerueris in piculis młtis.
Tugeã penies de ↄmiſſis ad felicioꝛa ſuſpirẽ
de memetipo metuã ſꝑ:de te nunquã deſpere.
Fiat mihi talamꝰ meus purgatoꝛiũ meũ:etle
ctulus meus lachꝛymaꝛꝝ. ↄſcius meaꝝ. Etin

coꝛꝑe meo doleã puſquã pᷣceps coꝛruã in tar⸗

tara. Milerere dne miſerere: opus tuũ ne de

ſtituas liberatoꝛ meꝰ⁊ ſpes mea vltima. Glo.
Miſerere dolon meoꝝ dñe ſat ſuꝑq;
olutatꝰ ſum: et in ſceno pctõꝝ meoꝝ
narcui miſer. Et qͥ reſtat ampliꝰ: af
es iutilit᷑ abijt: ⁊ vitã in ↄſilijs expẽédi.
ãte oculos meos adeſt:⁊ domꝰnouiſſi

ictio.

diu me deludet dies hodiernꝰ ſub expectatiõc
craſtini: q incipiã ad te reuerti. Siſte iaʒ flu
ctac pcellas animi:illuina ↄſiliũ coꝛdis mei
et meihã laboꝛibo impone. Qui intellectü de⸗
deras vt bñ agerẽ: tribuevolũtatẽ ⁊ i actũ diri
ge:ne expꝛobꝛatõe tui muner ↄfundar Eripe
me fuicio hoſtis tui:etne iſultet ĩ opꝰ mannũ
tuarũ ꝓhibe:qm alt᷑q; phibeat nõ eſt: Libera
me de ſupplicijs eternis ſit mihi ꝑs purgatõois

laboꝛ me quo h ꝑſinglos dies exerceoꝛ. Reli

quũ in hac vita ⁊ in his mebꝛis exige puſqu’ã
veniat tꝑs egeſtat. Reduc me ivias tuas ante
ſolis occaſũ:adueſꝑaſcit eĩ ⁊ nox ẽ amica pᷣdo
nibo. Coge me ad te ſi vocare parũ ẽ deniq; vt

libet: mõ ne pereã. Reſpice dne vide miſerere

ſuccurre qm tu ſolꝰoẽs miſeriaſmeaſ noſti. G
Ecoꝛdari libet muncrũ tuoꝝ devt ſit
mihi ↄfuſio ante oculos ⁊ ruboꝛ in ge

nis meis. Hic ci foꝛte miſereberis vbi

nõ ꝓeſus oblitũ videris oĩm q mibi tribuiſti

largitoꝛ opume.Qu mihi celũ: ſtellas (qͥd eni
hoꝝ indigebas /tiu inihiviciſſidincs ꝑm crea

ſti. Tu ſolẽ ⁊ lunã: in dies nocteſq;: tu lucẽ ac

tenebꝛas diſcreuiſti. Aer eſtopus digitoꝝ tu
rum ſerenitatẽ ⁊ nubes tu feciſti ⁊ vetos ⁊ plu
uias.Cerraʒ aquis inuoluiſti: feciſti montes
et maria valles planiciẽ fontes lacus et flu⸗

mina. Hec intus varijs ſeminibo fecundaſti:

circũquaq; multiplici ſpecie decoꝛaſti. Her⸗
bis virentibo veſtiſti campos:diſtinxiſti colles

floꝛib:⁊ ſiluas ramoꝝ. ſolijs. Yatigato requiẽ
pꝛeꝑaſti:eſtuanti vmb:as arboꝝ et ad ocium
receſſus ameniſſimos. Sitiẽti fontes lucidos
eſuaenti baccas:omnis generis ⁊ refectionis
quã multiplicis alimenta.Quã miltifoꝛmibo

animantibo terrã ⁊ pelagus impleſti:et circũ⸗

fuſos tractus acris:qͥs cũcta dinumeret. Hec

omnia pedibo hominis ſubieciſti vſq; ad oble

ciationes varias amaſti homint᷑. NHec me mi
nus:ideo qꝛ cũ multis: quin et ſingularia que

dam tribuiſti mihi.Tu coꝛpus hoĩs pꝛe cun⸗

ctis creaturis tuis adoꝛnaſti:iu membꝛa miriſ
oꝛdinibo collocaſti.O s illi imperioſum ac ſe⸗

renum ſpiritũq; tui capacẽ ⁊ ↄtemplatoꝛẽ cele

ſtium ſtatuiſti. Addidiſti artes innumeras:qᷣ

bus hec vita foꝛet oꝛnatioꝛ: eterne quoqʒ vite

Pen dediſti.O ſtendiſtiviam qua gradiendũ
0

ꝛet:aperuiſti aduus in tabernacula tua:mo⸗
nuiſti quid cauendũ atq; vnde declinandũ ſit
Deputaſti comitẽ ꝑpetuuʒ ac ducem: greſſus
