ſcʒ hoc facis ſed potius ad ſapientiã ſcʒ vt ſa

piam quid me clamare velis: quia expedie⸗

Ht pati chꝛiſtũ etredimere genus humanũ.
Dicit Hieronymꝰ ꝙ cõſtat totum pſalmũ a
chꝛiſto in cruce decantatũ. Dicunt etiam ali
qui alij ꝙ inſuꝑ etiã ceteros pſalmos vſq; ad
illum verſum. In manus tuas dñe cõmen⸗
do ſpm̃ meũ:decantauit. VUnde ſicut Mat⸗
theus et Marcus pꝛincipiũ poſuerũt a quo
chꝛiſtus pſalmos incepit. ſic Lucas finem
pſalmoꝝ ponit cum dicit.pater in manus tu
as cõmendo ſom̃m meum.,.

Fhautin ſancto habitas: laus iſrael.

ERu autẽ)et ſi nõ audis tũ in ſcõſcʒ in me
ſcõ ſanctoꝝ (habitas)et me non deſeris. Uel
lin ſcõiin ſanctificatis a te non in coꝛpoꝛe

ſubdito peccatis (habitas)per gratiam quos
facis intelligere quare me nõ audis et ꝙ in⸗
terdum ſanctos nõ audis ad ſalutẽ tꝑalem:
malos vero qñq; audis ad damnatõem et qꝙ;
cuncta ſancte facis et oꝛdinate diſponis licʒ
aliter videatur ab ignoꝛantibs.o(laus iſrael)

id eſt videntis te nõ eius qui ſe vult a cõſpe⸗

ctu tuo abſcondere. Illi deũ laudare neſciũt
qui eum nõ vident nec intelligunt.ſʒ ab his
veraciter laudat᷑ a quibo ſpiritaliter videtur.
id eſt creditur intelligitur et amatur.

In te ſperauerunt patres noſtri:ſperaue

rünt et liberaſti eos.

In te ſperauerunt pr̃es noſtri)antiqui ne

fruſtra.ſedſperanerũt) pſeueranter (et libera
ſti eos) ſcdᷣm ſpem et ↄfidentiã eoꝝ de neceſſi

tatibus et tribulatõnibo ſuis.q.d.mirantur· ꝗat eum qm̃ vult eum.

inſfir mi me nõ ſtatim exauditũ cum audiant
gntiquos pr̃es qui minoꝛes fuerũt qᷓ; ego in
ſuis neceſſitatib exauditos.vnde ſciant oẽs
ad chꝛiſtũ venientes qñʒ ideo ſe nõ exaudiri
quia in tribulatõe chꝛiſtianus ꝓbatur ſi nõ
relinquit deum ſuum. Foꝛnax eniĩ paleas in
cinerẽ vertit:auro ſoꝛdes tollit.ita illi in qui⸗
bus habitat deus melioꝛes fiunt in tribula⸗
tione ꝓbati in ea tanq; aurum in igne. vnde
bene ſequitur. =

Ad te clamauerunt et ſalui facti ſunt: in

te ſperauerunt et nõ ſunt confuſi.

Ad te clamauerunt) in tꝑe tribulatõnis ſet
ſalui facti ſunt) ſtatim.et repetitin te ſperaue

runnec in ſe ſpem poſuerũt.cet ideo nõ ſunt
confuſi)de pꝛemio nec eos fefellit ſpes ſʒ ſt pe⸗
rata receperũt. Hinus dicitur ſcʒ nõ ſunt cõ

fun:et plus intelligitur qꝛ multũ honoꝛati.

Antiquis carnalibo ad erudiendũ ſunt con⸗
ceſſa tꝑalia:nouis aũt in chꝛiſto ſubtrabhun⸗

tur vt chꝛiſtus ſolus deſideretur. Illos ergo

ccxaudiſti et liberaſti.

Ego auüt ſum vrmis gt non homo: ob /

pꝛobꝛium hoim et abiectio plebis.

mis).i.reputatus vilis et abomĩabilis ac to
tus ↄtemptibilis in cõſpectu iudeoꝛũet non
homoyvtens röneſm eſtimationẽ eoꝛũ.q.d.
ita viliter ſum cõculcatus ac ſi eſſem vermis
et nõ homo. Vel(ego ſum vermis)qꝛ feruoꝛe

ſancti ſpũs ſine ↄcupiſcentia carnis de terra

virgine cõceptus ⁊ natus ſicut vermis virtu
te ſolis ſine ſemine de terra naſcitur (et nõ ho
mo)tm̃ ſed vltra hoies etiã deus et cum ſim

tantus factus ſumcobpꝛobꝛiũ hoĩm)ſcʒ ma⸗

ioꝛum in ſputis.alapis.colaphis et ſpinis.

go autez) qui ſum maioꝛ illis( ſum ver⸗

(et abiectio plebis)ſcʒ populi cõmunis quia
me ſpꝛeto et abiectio Barrabã elegerũt.ideo
vero de ſe abiecto hoc dicit vt vel ſic ſuꝑbia
hoĩs humilitatẽ dei imitetur.

Oimnes videntes me deriſer ũt me: loę-

cuti ſunt labijs et mouerũt caput.
m̃es ſz malicvidentes me) in foꝛma hu
mana(deriſerũt me)in coꝛde ſuo tanq; fatuũ
deteſtando etↄtemnẽdo et nõ tm̃ in coꝛde de
riſerunt:ſed etiã (locuti ſunt labijs)deriſoꝛia

verba me vituꝑando ⁊ blaſphemãdocet mo⸗
uerunt caput)in mei deteſtatõem et ↄtemptũ

me ſubſannãdo vel q̃ſi minando et tanq; fal

ſum ꝓphetam notando.q.d.coꝛde voce et ge
ſtu. ſubſannauerũt dicẽtes hyronice.

Sperauit in dño eripiat eum:ſaluũ faci

¶ Sperauit in dñopfe vt ait ſuo qꝛ fuium
dei ſe nominatceripiat eum) de manibo nr̃is
moꝛi nõ ꝑmittendo. vel ſi nõ eripit ſaluum
faciat eũ) a moꝛte reſuſcitando (qm̃ vult eũ)
id eſt diligit eum vt ipᷣe ait.hvronice de chꝛi⸗
ſto dicebant iudei ⁊ tũ verũ dicebant neſcien
tes. Ideo aũt hoc mihi dicũt et faciũt qꝛ bo⸗
mo factus ſum tui oꝑatione nam in verbuʒ
quod eſt deus talia nõ dicerent et hoc eſt qð
ſequitur.

Qm tu es qui

—

— .

Om tu es qui extraxiſti me de ventre) ſcʒ
virginali quia miraculoſe et ſupꝛa naturã te

opante natus ſum de vtero mr̃is et ſine vio⸗

latione de ea extractus ⁊ nõ ſolũ mr̃is ſʒ etiã
ſynagoge ⁊ eius tenebꝛis.in quibus eſt non⸗
dum in luce chiꝛſti natꝰ.et tu deus es(ſpes
mea ab vberibo mr̃is mee).i.ſᷣm humanitatẽ
ſm quã ſuxi vbera mr̃is qꝛ in te cõfiſus ſum
ſm ꝙ homo:et nõ ſolum mjis ſed etiã ſyna⸗
goge a quibo alienaſti me ne carnalẽ ↄſuetu⸗

dinem ſugerem. et (in te).i.in tuã tutelam ⁊ ꝓ

tectionempꝛoiectus ſum ex vtero).i.a nati⸗
uitate mea ex quo ex vtero ꝓceſſi vt tu ſolus
eſſes mihi ſpes et auxiliũ qui iam hõ ⁊ infir
mus ſum et nõ ſolũ ex vtero mr̃is ſed etiã ſy⸗
nago ge que me nõ ꝑtulit ſed iactauit. Et nõ
tm̃ ab vberib es ſpes mea ſʒ etiam

De vrntre matris mee deus meus estu
diſceſſerxis a me.

KAannn

extraxiſti me de ventre.
ſpes mea ab vberibus matris mee:in te
Peiettus ſum ex vtero.

De ventre mr̃is mee)et ab vberibo.i. m id
qð de matre habeo et ſcðõᷣm ꝙ ſum homode⸗
us )id eſt creatoꝛ (meus es tu) ſed ſecundum
id quod de te habeo et ſecundũ ꝙ ſum deus

1

“c
SS

—
—

1

— —– —☛n

—

— ——

. —
N na —

E —

—

—
—

nipingues obſederut me. —
¶ Circundederũt me)cõſilijs vel cũ gladijs
et fuſtiba (vituli multi).i.iudei inſolentes et

„ õ

es ante ſecula pater meus.q.ð.te ftanq; deũ et
creatoꝛem meum veneroꝛ ſᷣm meã hũanita⸗
tem qui es pater meus ſcòm diuinitateʒ. Et

vt tanq; paruulus eſſem tui oblitus. ſed (tu

es).i.fuiſti(deus meus de ventre)yeius ⁊ ideo
(ne diſceſſeris a me).i.ne deſtituas me tuo au
xilio. Terminat in oꝛõne ↄqueſtionẽ et cau⸗
ſam ſuponitt.

*

NAuoniam tribulatio ꝓxima eſt: qm nõ
eſt qui adiuuet.

vel relicto me fugerunt apoſtoli foꝛtio?a ſci⸗

licet membas.V
Factũ eſt coꝛ meũ tanq cera liqueſcens
Factum eſt coꝛ meũ tanq; cera liqueſcẽs)
id eſt mollificatũ eſt et reſolutũ pꝛe moꝛtis tri
ſticia et doloꝛe: qꝛ triſtis eſt aia mea vſq; ad
moꝛtẽ(in medio ventris mei).i.in medio in⸗
terioꝛum meoꝝ.Sicut eniĩ cera reſoluitur ex

caloꝛe ignis ſic coꝛ humanũ hoꝛroꝛe et mole
ſtia moꝛtis terribilis imminẽtis. Vel intimi

m tribulatio).i. acerbitas maxima paſ⸗

ſionis meec ꝓxima eſt et imminet coꝛꝑi meo
et item ideo (qm̃ non eſt)alius neq; angelus

neq; homocqui adiuuet) me eripiendo de ma
nibus iudeoꝝ niſi tu pr̃ ſolus. Quis eni ad
inuet ſi tu nõ adiuuas: Quiet ſi moꝛi nõ ꝓ⸗

hibeas ꝓ redemptõe hũani generis tñ moꝛ⸗

tis vinculis me detineri nõ ꝑmittis.Deinde

deſcribit paſſionnen..
Circundederunt me vituli multi: thau

laſciui ſicut vituli qͥ erãt ſine iugo dei(thau⸗

ri p ſuꝑbia (pingues) ꝓpter craſſitudinẽ ma

licie quoꝝ iniquitas ꝓdijt ex adipe.i.pꝛinci

pes ſcʒ Anna et Cayphas ceteriq; maioꝛes

qui erãt ſuꝑbi ⁊ malicia plenicobſederũt me)
tanq; indices.i.vallauerũt me vndiq; a ſimi
li caſtri ne eugderem.
Aperuerüt ſup me os ſuu

☛=

Aperuerũt ſuꝑ me

faciens in ↄpᷣhenſione (et ru giens)in clamo⸗
re. Sicut eni leo rapit pꝛedam ita ipᷣi ex ma⸗

licia et crudelitate rapuerũt me ad paſſioneʒ

rugientes ex crudelitatis magnitudine atq;

irrönabilifremitu et clamoꝛe ſonantes tolle

tolle cruciſige eum reus eſt moꝛtis.

Sicut aqua effuſus ſum: et diſpſa ſunt

os ſuum) palam ⁊ alta
voce me blaſphemantes et crucifigi poſtulã⸗
tes ipᷣi dico exiſtẽtes (ſicut leo rapiẽs) et vim

— l

Sicut aqua effuſus ſum).i.occiſus ſum
ab eis ita viliter vt aqua effunditur qꝛ ſicut

aque effufio ꝓ nihilo reputat᷑ ita moꝛs mea

ꝓ nibilo eſt reputata. Vel ſicut aq̃ ꝑfectius
effunditur de vaſe qᷓ; liquoꝛes alij de quib
ſapoꝛ et odoꝛ remanet ita iudei intendebant
eum delere vt de eo nulla memoꝛia remane⸗

ret (et diſperſa ſunt oĩa oſſa mea).i.ſepata eta

iuncturis diſſoluta.ſ.ꝑ diſtenſionẽ in cruce.

õ

mei ſicut cera admoto igne liquefacti ſuntin

mollioꝛes in coꝛꝑe ecclelie.
Aruit tanch teſta virtus mea et lingua
mea advſit faucibus meis:et in pulue⸗

cõſpectu infirmoꝝ meoꝛũ qui ſunt venter.i.

moꝛtis deduxiſti me.

tus mea).i.foꝛtitudo qꝛ ꝓpter totalẽ extractio

—

nem ſanguinis et oĩis humoꝛis coꝛpus ſuuʒ

remanſit quaſi arefactuʒ.et deficiente hũoꝛe
naturali deficit foꝛtitudo.(et lingua mea ad
heſit faucibo meis)pꝛe ſiti ⁊ defectu humoꝛis

et in puluerẽ moꝛtis)ſcʒ in locum ſepulture
moꝛtuoꝝ (deduxiſti me).i.deduci ꝑmiſiſti.vł
virtus hũanitatis ab igne paſſionis ſicut te
ſta firmioꝛ facta eſt qꝛ ex hoc ad virtutem in⸗
coꝛruptõnis creuit.let lingua adheſit fauci⸗
bus)quia nõ reſpondit eis ad vllum verbũ.
(et in puluerẽ moꝛtis deduxiſti me).i.in ha⸗
bitum eoꝛũ quoꝝ coꝛꝑa putreſcũt in ſepul⸗
chꝛo. Nec mirum ſi hoc paſſus ſui
m̃ circũdederũt me canes multi: cõci
m malignantiũ obſedit me.
m circũdederunt me) ſcʒ vndiq; ⁊ circũ
q̃q; canes multi).i.iudei habentes ſe ad me
nõ ſicut hoĩes ſed ſicut rabidi canes nõ ꝓ ve

ritate ſed ꝓ cõſuetudine cõtra veritatem la⸗
tirzantes ac moꝛdentes et detrahentes( cõciliũ*

malignantiũ)ſcʒ pontiſicũ ſcribaꝝ et phari⸗
ſeoꝛum mala cogitantiũ qui conſuiũ fecerãt

in vnũ vt me moꝛti traderent (obſedit) et val
lauitme) in paſſinne.
Fogerunt manus meas et pedes
dinumerauerũt oĩa oſſa mea:

. 4
Vr⸗dnꝝ.

Foderũt manꝰ meas et pedes meos).i.cla
uis ꝑfoꝛauerũt ⁊ ↄfixerũt ſcʒ milites gẽtiles.
Non ait tranſfixerunt vel vulnerauerũt ſed
foderunt.quia ſicut terra foſſa fructum fa⸗
cit ſic chꝛiſtus vulneratus fructum vite de⸗
dit.(dinumerauerũt).i.dinumerabilia fece⸗

runt et oſtenderũt (oĩa oſſa mea)extendendo
me in cruce.qꝛ ex violenta coꝛꝑis cxtenſione

Aruit tanq teſta) olle in igne poſita( vira⸗

RO

dinumerarrr.
Vpſi vero Aacrzueratn inſpererũt me:
diuiſerũt ſibi veſtimenta mea:et ſuꝑ ve⸗
ſtem meã miſerunt ſoꝛsten.
¶ Ipſi vero)ſcʒ iudei a ſua nequicia nõ mu
tati(ↄſiderauerũt et inſpexerũt me).i.ſtudio⸗
ſe cum diligentia et delectatõe ac ſine cõpaſ⸗
ſione inſpexerũt me talia ꝑferentẽ cum tñ a re
crudeli ſoleãt oculi auerti. Tãto aũt cuiq; pe
na ⁊ ignominia guioꝛ eſt q;to a pluribo atten
dit᷑ nõ ↄpatiẽtibo ſʒ expꝛobrãtibo ⁊ illudtieb.
(diuiſerũt ſibi)ipᷣi milltes qui erant quatuoꝛ
(veſtimenta mea) in quattuoꝛ ꝑtes vt vnuſ⸗
quiſqʒ partẽ ſuam haberet(et ſuꝑ veſtem me
amſcʒ tunicã incõſutilem (miſerũt ſoꝛtẽ)cu⸗
ius cſſet. Ipſi ita ſeniunt

Xu aut vñe ne eiongaueris auxiliũ tui Qui timetis dũm laudatee
a me:ad defenſionẽ meã conſpice. ſum ſemen iacob gloꝛificate eum.
ui timetis dñm) timoꝛe ſeruili laudate

Xu aüt dñe ne elongaueris auxiliuʒ tuũꝭ

ſcʒ(a me).i.ne differas reſurrectõeʒ meã vl-⸗

tra triduũ qð et factum eſt.et interimſad de⸗
fenſionem meã cõſpice) ne noceant mihi ca⸗
nes et ne quid reſurrectõeʒ meã valeat impe⸗
dire. Attende in bis verbis bũilitatem et pa

tientiam chꝛiſti vt cũ poſitus fueris in tribu⸗
lationibo vel tentatõnibo ſuo exemplo humi

liter et patienter ſuſtineas et diuinũ auxiliuʒ

poſtules et reqͥras. NHe inquã elongaueris.ſʒ
Eruea framea deus aiam med: et dema

apparebant oſſium iuncture ita poterant

ent.

¶Narrabo nomẽ tuũ fratribo meis).i.hu⸗

„

moꝛtẽ.i. me bumilẽ. Et ne p audita paſſione
figdeles turbent᷑ et deſperẽt oſtẽdit paſſionis
ſue fructũ.q.d. Salua meet

.

Narralv nomẽ tuũ fratribo meis:in me⸗

dio eccleſie laudatote.

milibus inuicèẽ ſe diligentibo et regni tui co⸗
heredibus ſcʒ aplis alijaq; diſcipulis quibꝰ

manifeſtauit ſuã reſurrectõʒ factã virtute dei

patris et alia quedã ad manifeſtatõʒ ſui noĩs
et ꝑ eos fratres (laudabo) et gaudens pᷣdica

bocte)o pater nõ occulte et in ꝑte ſed palã (et

in medio eccleſie) p qua paſſus ſum.i.cõgre⸗

gationis fideliũ. Narrat not
tur:pᷣdicat laudẽ vt timeat᷑ qᷓ̃tenus ꝑ fide et

Dilectõeʒ deus colat᷑. Deinde ad ipᷣius laudẽ

osẽs de quocũq; ſtatu inuitat.d.

Qui timetis dñm laudate eum: vni

arrat nomẽ vt cognoſca⸗

uer

eum)coꝛde voce et moꝛiba: eius bñficia ⁊ ma
gnificentiã recolendo quẽ antea blaſphema
ſtis pꝛaue viuendo.et ꝑ hoc tangit ſtatũ in⸗

choantiũ qui plus timoꝛe pene q; amoꝛe iu⸗

ſticie ad deũ redeũt et ci ſeruiũt vniuerſum ſe
men iacob)ſcʒ veri imitatoꝛes fidei et operũ
eius (gloꝛificate eum)de vr̃is ꝓfectibo.nõ in
vobis ſʒ in dño gloꝛiando et ꝑ h̊ tangit ſtatũ
pꝓficientiũ qui iã ſtudent ſe in ſpiritalibo exer
cere et vicia virtutibo ſupplantar.

—+ — . —

nu canis vnicam meam.

dius eſt ꝑ quẽ moꝛtẽ intelligit quã inferre cõ⸗
ſueuit.ocdeus aiam meã) non faciendo ꝙ nõ
moꝛiar ſʒ ꝙ in moꝛte nõ detinear.nõ ait coꝛ⸗

pus meũ ſed aĩiam:qꝛ magis debemus oꝛare
v vita aie qᷓ; coꝛꝑis.(et de manu canis).i.de
poteſtate ꝓpli latrantis et iraſcentis ( vnicam
meam). i. eccleſiam.q.d.libera caput et coꝛ⸗

pus. Ael (de manu cani=.i.de pᷣtãte infni
qui auide deuoꝛat vt canis (vnicam meã)id
eſt animã meã.qnue ſola vnice immu nis eſta
peccato ne remaneat in infenno.
Salua me ex oꝛe leonis: et a coꝛnibus

ꝓnicoꝛniũ humilitatẽ meam.

„ „

¶ Salua me ex oꝛe leonis).i.diaboli qͥ tan⸗
q;mm leo rugiens circũit querens quẽ deuoꝛet.

Vel(leonis).i.regni ſecularis qð tũc dñaba⸗
tur alijs hoibus ſicut leo dñatur ceteris ani⸗
malibus (et a coꝛnibo vnicoꝛniũ).i.a ſubli⸗
mitatibus iudeoꝝ et quoꝛũlibet ſuꝑboꝝ ſin
ulariter ſe erigentiũ et ↄſoꝛtes nõ ferentiuʒ.
humilitatẽ meam) qua hũ iliaui me vſq; ad

rue a framea) a moꝛte. framea eni gla⸗

nit nech deſt

Timeat eũ ) indeſinẽter nõ iã ſeruili timo⸗
re ne puniant᷑ ſʒ timoꝛe caſto ne deſerantur.
(om̃e ſemẽ iſrael).i.quicũq; ſunt imitatoꝛes
iſrael mẽte deũ videndo.et ꝑ h̊ tangit ſtatum
pfectoꝝ qui cũcta terrena alo tranſcendũt:ſo
lis celeſtib ↄmoꝛant᷑ et mẽtis oculis deũ cõ
templant᷑. Quare aũt timendus ⁊ gloꝛificã⸗
dus ſit dũs oñditur cũ ſubdit᷑ (qm̃ licet eſſet
altus tñ(nõ ſpꝛeuit).i.nõ ſpe pꝛiuauit vt re⸗
pelleret(neq; deſpexit)vt vilipenderet(dep̃ca
tionẽ).i.hũilem pcempauꝑis).i.hũilis de ſe
nõ pᷣſumẽtis nec de pompis ſeculi tumẽtis.

ſrael: qm̃ nõ ſpꝛe
xit depꝛecatione paupis.

Nec auertit faciẽ ſuam a me:et cum cla⸗

marem ad eum exaudiuit me.
HPec auertit faciẽ ſuam a me) depᷣcanteſczʒ
nð exaudiẽs meã oꝛõnem et in nullo mihi fu
it auerſus.moꝛe hũano loquit᷑: ſolent enĩ ho
mines auertere faciẽ ſuam ab eis quoꝝ pᷣces
nolũt audire. VUñ h̊ exponendo ſubiũ git.(et
cũ clamarẽ ad eũ exaudiuit me) ſcʒ ſuſcitãdo
me a moꝛtuis. huius ↄtrarinz dixit ſuꝑius:

,
05

e

N

ſ⸗

da eoꝛum in ſeculum ſecuil.
E gent credendo (pauperes) ſpũ.i.vere hu⸗

Memini

deus meus clamabo ꝑ diem et nõ exaudies.
Et cauſa huius diuerſitatis pᷣt eſſe vt ꝑ hec
capiamus ↄſolationẽ et exemplũ ꝙ ſicut ipe
in quib expediebat fuit exauditꝰ nõ in alis

ſic et nos. Et ideo
Apud te laus mea in eccleſia magna:vo

ta mea reddã in cõſpectu timentiũ eum.

¶ Apug te)o dñe pater erit(laus mea).i.lau

labo te.i. laudari faciã nõ laudem meã que⸗

ram.et hoc (in eccleſia magna),.i.in vniuerſa

li eccleſia totius oꝛbis terraꝝ in qua quoti⸗
die laudes dno referunt᷑.(vota mea).i.voti⸗
ua ſacriñicia redemptõnis humane que a me
voluntarie facta eſt ſcʒ ſacrificiũ coꝛpoꝛis et
ſanguinis mei.qð ideo votũ vocat quia vo⸗
luntarie factũ eſt qð ipᷣm ſignificatc reddaʒ)
id eſt reddi et offerri faciã in maniteſto ſcʒſin

cõſpectu timentiũ eum).i.fideliũ et credenti⸗

um vt intelligãt ꝑ illud ſe ſaluari. Et hec ſa⸗

criñcia coꝛꝑis et ſanguinis.
Egent paunges et ſaturabũtur:et lauda⸗

bunt dnim qui requirũt eum:viuent coꝛ

huius tanti ſacrificij (et cõnertantur) tanto
pignoꝛe ſubarrati (ad dñm).i.ad amoꝛẽ eius
cum guſtauerint q́; ſuauis eſt dñs ( vniuerſi
fines terre.non tm iudaea
Et adoꝛabunt in cõſpectu eius: vniuer/

ſe familie gentuum.
tado:abunt)eum qui idola adoꝛare cõo⸗

ſueuerantin ↄſpectu eius.i.in coꝛde vbi de
us videt et in cõſcientijs ſuis vbi veri adoꝛa⸗

toꝛes adoꝛant pf̃eʒ nõ in ↄſpectu hoĩm. Uel

cadoꝛabũt in ↄſpectu eius).i.humiliabũtur

in ↄſpiciendo eum (vniuerſe familie gentiũ)

X

id eſt aliqui de omnibo familijs de omi etate

et ſexu. In hoc enĩ ꝙ ait vniuerſi fines terre:

et vniuerſe familie gentiũ) inſinuat in om̃i ꝑ⸗

te mundi et in omni gente coli et adoꝛari de⸗
um. Et merito.

Auoniam domini eſt regnum: et ie dd

* .

ninabitur gentium.

OQuoniã dñi)non hoim ſuperboꝝ (eſt re
gnum).i.totius eccleſie vniuerſalis imꝑiuʒ
qꝛ ſolus chꝛiſtus rex noſter eſt (et ipᷣe dnabi⸗
tur gentium)ad ſuam fidẽ cõuerſaꝝ:non tm̃

miles et ↄtemptoꝛes ſeculi(et ſaturabuntur)
imitando.qꝛ ꝓſicit eis ſpũaliter hoc ſacrifi⸗

cium vel ſacramentũ vt etiã imitentur pati⸗

endo. Diuites nõ ſaturantur qꝛ nõ eſuriunt
cenam.i.duũi paſſionẽ.(et laudabũt dũm)de
hoc bnñcio.Laus eni dei eſt cibi illius eru⸗
ctuatio.(qui requirũt eum) ꝑ fidem et opera:
vt eo coꝛda ipoꝝ impleantur cognoſcentes
ꝙ ipſe eſt diuitie pauperũ ⁊ panis viuus qui
de celo deſcendit.et ideo et ſi moꝛiunt᷑ coꝛꝑa.
(viuent coꝛda).i.anime(eoꝛum) quia cibus
ille coꝛdis et anime eſtꝛet viuificat ſpũaliter

et etiã eternaliter. vnde ſequit᷑.(in ſeculũ ſe⸗-

culix.i.ſine fine. Qui enĩ manducauerit ex h.
pane viuet ineternuʒ. aũt eccleſia magna
lit oſtendiiur cum dicitur. MUU

Reminiſcentur).i.recoꝛdabuntur dñi cu⸗

ius obliti erant et qui eis a memoꝛia excide⸗
ratet cõuertant᷑ ad dñm)a quo auerſi erant

cum terrena appeterẽt eterna nõ intelligerẽét.
qꝛ eum cognouerãt quidã ꝑ viſibilia exterio⸗
ra.quidã ꝑ ſcripturas.quidam ꝑ pᷣdicationẽ.
(vniuerſi nines terre).i.eccleſia de omnibo fi⸗

nibus et de toto oꝛbe verbũ eſt chꝛiſti vel da⸗

uid pᷣuidentis ↄuerſionẽ oĩm gentium ad ni⸗

dem ante mundi finẽ et eſt hic expᷣſſa ꝓphetia
de cõnerſione gencium. Vel (reminiſcentur)

gues terre:

centur et cõuertantur ad dim:

—

iudeoꝝ qꝛ omes gentes ſeruient ei. Regnuʒ
quidẽ diaboli cecidit ⁊ regnũ chꝛiſti aduenit
Erpulſus eſt diabolus recuꝑauit heredita⸗

tem ſuã chꝛiſtus. Regit ſpiritaliter ꝓpłm ſuũ

poſſidet eum tanq; regnũ ſuũ. dñatur in gen
tibus dominatõne ppetua et ineternũ. Et qꝛ

ſupꝛa egit de ſpũali ꝑticipatõne ſacramenti.

nunc agit de ſacramentali:et vult ſacramen⸗
tum altaris eſſe cõmune etiã malis.d.
OVanducauerũt et adoꝛauerũt oẽs pin/
in cõſpectu eius cadent oes
qui deſcendunt in teram.
emaneaneru ſcʒ cõicando ſaccẽm coꝛ:
poꝛis et ſanguinis chꝛiſti nõ tm̃ paupes ſe cz
humiles et boni.ſed etiã (om̃es pingues ter
re) .diuites terreni ſcʒ ſuꝑbi et mali.i.de oĩ⸗
bus aliquit tm̃ doꝛauerunt)ſpecietenus.
aliter enĩ nõ daretur eis niſi venerarent᷑ nec

ſicut pauꝑes ſaturati ſunt vſq; qd imitatöe,z
qꝛ non imitant᷑ nec laudant dñm. Sic ergo

boni et mali ſacramento vite cõicant.ſʒ(oẽs
qui deſcendũt in terram).i.in cupiditatẽ ter
renoꝛum ſcʒ repꝛobi qui celeſtia deſerentes et
ſtatum mentis ad terrena ↄcupiſcenda infle⸗

ctentes amãt inoꝛdinate terrena et eligũtbea

ti fieri in terra cadent pꝛius in tentatõeʒ ⁊ la⸗

queũ et poſt in damnatõʒ et interitũ qꝛ indi⸗

gne ſumut ſacrm (in ↄſpectu eiꝰ)ſcz dei q ſo⸗
lus videt quõ cadant ⁊ diſcernit qui ſumant

ad vitam et qui ad moꝛtem.

Et anima meaülli viuet: et ſemẽ meum
ſeruiet io.
Et)ecòtra (anima mea) que in contemptu
huius ſeculi hoĩbo quaſi moꝛi videt᷑ illi) nõ
ſibi (viuet).i.ad eius obſequiũ et laudẽ vt po
ſtea cũ eo viuat ineternũ ideo ſancti viri ab⸗
negant ſemetipos et quaſi ꝑdunt in boc mũ
do aĩas vt in vita eterna cuſtodiãt eas.(et ſe⸗
men meũ).i.ꝑ me cõuerſi et credentes acimi⸗
tatoꝛ es: vel etiã bona opera mead(ſeruiet ipſi)
laudando deũ et oĩa referendo ad ipᷣm. qꝛ
Annunciabit᷑ dño generatio ventura: et
annunciabunt celi iuſticiã eius pplo qui
mſcetur quẽ fecit vòñ’s.

ſperent in dei miſericoꝛdia:et ſi quid boni in
cis cõpletuʒ eſt vel ↄplendum diuine gratie
nõ ſuis meritis ſtudeant imputare. Sniĩa in
generali: ꝓpheta in iſto pſalmo loquit᷑ in ꝑſo
na eccleſie poſt baptiſmũ et fidelis ꝓpli traſe⸗
untis de babilone huius ſeculi ꝑ chꝛiſtũ ad
domũ dei vel etiã in ꝑſona hoĩs denoti trãſe
untis de ſeculo ad deſertũ et pauꝑtatem reli⸗
gionis ac plene ↄfidentis ꝙ ibi diuinitꝰ coꝛ
poꝛaliter et ſpũaliter ſuſtentabit᷑ ⁊ ab boſtib⸗

mentis ⁊ coꝛꝑis defendet᷑ Agens ergo de mi

ſericoꝛdia dei diuidit eam in decẽ gratias ꝑ
quas in hac vita homo quaſiꝑ quaſdã die⸗
tas de babilone reducit᷑ ad domũ dei que eſt

ttterna beatitudo de quibs gratijs ⁊ donis ſu
atöez ↄnertek. . guid gratho 1 don

Annunciabit᷑).i.ꝑ annuncia
(dño).i.in laudẽ et honoꝛẽ dñi ( generatio vẽ
tura).i.generatio chꝛiſtiana et noui teſtamen
ti que ex aqua et ſpũ ſancto generabit᷑ q nos
ſumus.(et annunciabũt celi).i.apłi alijq; di
ſcipuli et doctoꝛes (iuſticiã eius) dei ſcʒ iuſtũ
eius chꝛiſtũ vel mandata eius iuſtaꝓplło)ſcJ
chꝛiſtiano (qui naſcet) dño ſpiritaliter ex fi⸗
de ꝑ verbũ pꝛedicatõisquẽ)ſcõᷣo(fecit).i.re⸗
foꝛmauit(dñs)ſpeciali et nouo genere factio
nis ſcʒ ꝑ regeneratõeʒ qꝛ creauit eum in boæz-
nis oꝑibb. Pꝛimo eni nos fecit vt eſſemus. ſe
cundo fecit vt iuſti eſſemus.pꝛima factio fu⸗
it de nihilo. ſcðᷣa de ſanguine pꝛio et ideo eſt
magis appꝛecianda ⁊ amanda qᷓ; pꝛima. No
ta pſalmos de paſſione in magna ſpe chꝛiſti⸗
anoꝛum terminari vt ſciatur ex paſſione ſa⸗
Xaput miſcðᷣie deus qui ꝓpter nos deſcen
dens in vterũ.addictus ligno.pfoſſus cla⸗
uo. veſtimentis inſuꝑ ſoꝛte diuiſis.ſurrexiſti
libere ab inferia Pcamur vt buius cõmerci
non immemoꝛ in te ſperantibo ſis liberatoꝛ.
onwomihaim

—

is ꝑ oꝛdinẽ gras agit cbꝛiſto. Eccleſia ergo
de qua ſup multa dixi et quilibet fidelis gau
dens et gras agens ꝓ impenſis ſibi celitus

bñſficijs ꝑ totũ hunc pſalmũ gras deo refert
et diuinã gr̃am cõmendat.Snia in ſpeciali:

qꝛ ꝑ chꝛiſtũ fit ſpũalis reuerſio ideo cccleſia
loquit᷑ de ipᷣo ſic incipiens.(Dñs)ſcʒ chꝛi⸗
ſtus cregit) vel paſcitme) ad ſe vocatũ ꝑ ba⸗

ptiſmuʒ vel religionis ingreſſum.i.cbꝛiſtus

dñs eſt dux vel paſtoꝛ mens quiregit me et
paſcit coꝛꝑaliter. doctrinaliter ſacramentali⸗
ter et eternaliter.ſub quo ſum tutus et ſuffi⸗

ciens.vnde et ſubditcet nihil mibi)ſibi milio

tanti(deerit) in futuro de neceſſarijs ad ſalu⸗
tem vel ad vitã qꝛ ſpũalem et coꝛꝑalem ſub⸗
ſtantiam credo mihi a deo ↄferendã.iam enĩ
in pñti(in loco paſcue).i.in ſtam fidei et in
vnitate eccleſie vel in vberrimis paſcuis ⁊ in
telligentia ſacre ſcripture vbi eſt dulcis aĩaꝝ
refectiocibi me collocauit) nutriendũ et ro⸗
boꝛandũ.Ecce pꝛima gr̃a locus paſcue.Se
cunda eſt educatio de qua ſubditur.

eccleſie vel cuiuſlibet ſigelis dei dois
et impenſis ſibi celitus kenencis. —

Ominuſregit me

ibi me collocauit.

lis eſt Pſalmus dauid. Hoc eſt põ iſte attri
buitur Dauid.i.eccleſie vel cuilibet fideli in
cuius ꝑſona loquit᷑ hic ꝓpheta. Materia:ple
na cõfidentia de miſcdia dei ꝑ quã homo ad
deũ reuertitur. Intentio: monere et hoꝛtari
hboĩes vt babeant hmõi ↄfidentiam et om̃es

ſalmus de gaudio et gratia actöe

et nibil mihi deerit: in loco paſeune

animam meam conuertit.

Sup)ct poſt aquã retectõie) ibaptiſini

vel ſapientie ſalutaris qua reſiciunt᷑ qui vi⸗
res amiſerant et aĩa ariditate peccatoꝝ ſteri⸗

lis fecundaturcſeducauit me) paulatim vt pu

erum. q.d.pꝛimo inſtruxit me ad fidẽ et poſt
enutriuit ad ꝑfectõem. Sequitur tercia gr̃a
(aiam meam)auerſam(cõuertit) vt de cõtra⸗

uctoꝛ pſalmi ꝓpheta danid. Titulus ta⸗ cca ſit ſine ruga et de peccatrice iuſta et ſca: ꝑ
augmentũ virtutis et bone oꝑationis. Dein

de tangit᷑ quarta gra cum dicitur.

Peduxit me ſuper ſemitas iuſticie pꝛo⸗

Super aquam refectõnis educauit meꝛ

pter nomen ſuum.

Deduxit me)et ambulare fecit (ſuꝑ ſemi⸗
tas iuſticie) id eſt artioꝛa pᷣcepta et ꝑfectõnis

uerſus eos qui tribulant me.

conſilia hoĩem iuſtificantia.que ſunt quedã
ſemite arte reſpectu cõmunis mandatoꝝ vie
cctt hoc de gr̃a ſua.vñ ſequitur(pꝛopter nomẽ
ſuũ )gloꝛiticandũ et vulgandũ.i.ꝓpter gr̃am
ſuam nõ ꝓpter meritũ meũ:iſta clauſula repe⸗

tenda eſt cum om̃ibo ſupꝛadictis gratijs. De
d. Et vere deduxiime
Nam et ſiambulauero in medio vmbꝛe

inde mutans ꝑſonam ponit quintã gram.q.

mMoxtis:nõ timelv mala qm tu mecu es.

4 MHam et ſi. 1 ambulauero) ſit ub tãto duce (in
medio vmbꝛe moꝛtis).i:grauiũ tentationũ:

caſti ſpũali iocunditate mentẽ meã et infuſio

ne ſancti ſpũs inunxiſti. et ſubdit᷑ nona gra

et calix) benedictõis.i.chꝛiſti ſanguinis vel

ipᷣa ſcriptura ſacra(meus) qꝛ accipio ſʒ tuus

Nꝛ das (inebꝛiãs) feruoꝛe diuine dulcedinis

et dans obliuionẽ vanaꝝ delectationũ et co⸗
itationũ ſopienaq; ab appetitu tpalium. ſic

eni inebꝛiat vt ſobꝛios reddatcq; pclarus eſt)

effectiue.i.valde et multuʒ qꝛ ducit ad clari⸗
tatẽ patrie et dat claritatẽ vite eterne.Deinde
ſubinfertur decima gratia.

Et miſericoꝛcla tua ſubſequet me: oi

vel huius mũdi ꝑiculis et aduerſis. Pñs qͥʒ bus diebus vite me.

tribulatio pᷣt dici vmbꝛa moꝛtis qꝛ ſicut vm

bꝛa ꝓtegimur a caloꝛe ſolis ſic ꝑ pñtes tribu
lationes liberamur a futuris. Aut in medio

natõnis pꝛaue ⁊ ꝑuerſe que eſt quedã vmbꝛa
moꝛtis (nõ timebo mala)occulta vel manite⸗

ſta actus vel cõſenſus (qm̃ tu mecũ esin coꝛ

de ꝑ fidem tanq; deſenſoꝛ foꝛtis contra oẽm
aduerſitatẽ et tentationẽ.Et ſequit᷑ ſexta gra
tia que eſt coꝛrectio.nõ inquã timebo qꝛ
Vlirga tua e

—

Virga tua).i.leuis coꝛrectio (et baculus

tuus).i.grauioꝛ (ipᷣa me cõſolata ſunt).i.nõ
ſunt mibi timoꝛi ſʒ ↄſolatõi. Vel( virga tua)

id eſt diſciplina qꝛ virga ꝑcutimur (et bacu⸗
lus tuus).i.ſuſtentamentũ qꝛ baculo ſuſten⸗
tamur(ipᷣa me cõſolata ſunt).i.erudierũt me

oſolando qꝛ in his te eſſe memoꝛẽ mei intel⸗

ligo. AUtroq; modo ↄſolatur nos deus fla⸗
gellis videlicet qꝛ quẽ diligit coꝛripit et do⸗
nis ne deſiciamus in aduerſis. Deinde ſub⸗

iungitur ſeptima gra que eſt menſa dñi.nã. ge ſubditur (in longitudine dieꝝ).i.in diebꝰ
PBeraſti in conſtectin meo menſam:ad non finiendis:hoc eſt eternaliter et ſine fine.

baculus tuus: ipa me con⸗

Paraſti in ↄſpectu meo menſam ſcʒ cõio⸗
nem coꝛꝑis et ſanguinis chꝛiſti vt intelligã

rata eſt et expoſita que pñtat nobis diuerſaꝝ
ſententiaꝝ fercula vt eis reficiamur et ↄſole⸗

mur tanq; cibis ſpiritaliba ne inter mũdi hu

ius deficiamus aduerſa ( aduerſus eos qͥ tri⸗

bulant meyſcʒ demones et malos boĩes qui
impugnãt fidẽ meam vel alio modo ꝑſequũ⸗
tur qꝛ ſcã euchariſtia et ſacra ſcriptura cõtra

om̃es tribulatõnes nos iuuant et conſolan⸗
tur. Sequitur octaua gratia.

¶ Et poſt h oĩa (miſcðᷣia tua) que pᷣceſſit ad
gratiã ↄferendã (ſubſequetur meyxi.nõ deerit

mihi ad cuſtodiã. hoc tangitur de gra ſubſe

quente que videtur eſſe neceſſaria ad ↄſeruan
dum ſicut pᷣueniens ad inchoandũ. Mileri⸗

coꝛdia enĩ dñi nolentẽ pᷣuenit vt bene velit.

volentẽ adiuuat vt ꝑficiat. oꝑantem ſubſeqͥ⸗
tur vt ꝑſeueret.et hoc( omib dieb vite mee)

id eſt q; diu vixero in bac vita moꝛtali et vſ⸗

q; ad ↄſummatõem ſeculi. Non aũt hic tm̃
ſubſequetur ad ↄſeruanda pcedentia ſʒ etiaʒ
in futurũ.vnde ſequitur.

Et vt inhabitem in domo vñuin longi⸗

St)etiaz (vt inhabitẽ) in futuro (in domo

dññi) nõ manu facta ſed eterna in celis vbi ſan
ctoꝛum eſt habitatio.vbi nulla eſt dieꝝ varie

tas ſed vnus dies et vna eternitas. Sʒ quia
nos lon ga tpa dien ſpacijs ſolemus menſu⸗
rarce ſcriptura ſacra nro vſu loquẽs eternam
vitã dieꝝ longitudine voluit deſignare vn⸗

Verſus iſte de omibo ſuꝑioꝛibo pendet et eis
ungendue eſt. ad hoc enĩ ſupꝛadicta ↄceſſa
ſunꝑxyt inbabitem in domo dñu celeſti ineter

PeEI eran eerln An, Dꝛatio.
me debere imitari veſtigia paſſionis eius. v in. rn „ au iw tue pꝛeceptöis ha⸗

benis vt eterni tabernaculi habitatõne perce

pta plenitudine ꝑhennis poc

—

¶Bſalmus de generali Cl

mo et mteſtate ſuoaui mnemmbaor ſiatul

Ommieſt terra⸗

ili repleamur.

5 Oplenitudo eius:oꝛbis terraꝝ et vni
uerſi qui habitant in o.
Auncto⸗ pſalmi ꝓpheta dauid Titulus bic
t. Ps dauid in pꝛima ſabbati.Id ẽ pſalmꝰ
£

V o ti.
Impinguaſti in oleo caput meũ: et ca⸗
lix meus inebꝛians q́; pclarus ee.
Impinguaſti in oleo caput meũ).i.letifi⸗

ille eſt dauid qui bic loquitur in perſona ſua
vel cccleſie. pſalmus dico agens de clarifica⸗
cione dñi et hoĩs reꝑatione que facta eſt in re
ſurrectõne in pꝛima die ſabbati.i.ſeptimane.
vel pꝛima poſt ſabbatum que dñnica dicitur
ꝓpter cantum deo factũ et miraculũ.Eadẽeq;
dDies fuit pꝛima in pꝛimoꝛdiali reꝝ ↄditõe qꝛ
in ca mũdus eſt conditus et ſiłr in ea homo
reſurrectionẽ chꝛiſti eſt reſtauratus.ꝓphᷣa
ergo et quilibet fidelis ↄgratulãs chꝛiſto re⸗
ſurgenti quaſi victoꝛi de bello redeunti teſta
tur eccleſiã de qua ſupꝛa dictũ eſt ipſi chꝛiſto

eſſe ſubiectã:ſimul oſtendens ↄditões fideliũ

in eccleſia manentiũ. Materia:chꝛiſti genera
lis dñatio ſuoꝛũq; membꝛoꝝ cõditio. Inten
tio monere fideles vt mundent ſe ab omi in⸗
quinamento et ꝓficiãt in bono quatenus ac
cipere mereantur bñdictõʒ et miſcdᷣiam a do
mino et ſuſciꝑe regẽ gloꝛie cũ honoꝛe et tri⸗
umpho. Snia in generali: ꝓpheta teſtatur
chꝛiſti dnationi oꝛbem vniuerſum eſſe ſubie
ctum definiens quibo virtutibo pditi eſſe de⸗
bent fideles in eius eccleſia ↄſtituti:alloqui⸗
turq; ſuꝑſtitioſos id eſt demones vt poꝛtas
moꝛtis et damnatõis auferãt. deſideratq; vt
poꝛte eterne vite aꝑiantur et ſic chꝛiſtus in⸗
grediatur. Snia in ſpeciali ꝓpheta poſt re⸗
ſurrectionẽ letus ſicut pꝛeco poſt triumphũ
reſurrectõis:chꝛiſti gloꝛiã attendens clamat
totã terrã eſſe chꝛiſti victoꝛis.dicẽs.( Dñi).i.
chꝛiſti qͥ eſt vñs dominantiũ(eſt terra ⁊ ple⸗
nitudo eius ⁊c.)Quia ipᷣe terrã ſtabiliuit et
diſpoſuit ne obruatur eis. Ad lr̃am:oĩa ſunt
Oñi et oĩa ꝑ ipᷣm ſunt facta:fundata et diſpo⸗
ſita. et ſic ex rebus viſibilibo intra nos penſa
re debemus quãta ſit dignus veneratõe tan
tus ac talis dũs vt ſicut nullus ab eius im⸗
perio ita nec a fide eius ſu alienus. Vel(dñiʒ
chꝛiſticeſt terra).i.eccleſia fructifera cuiꝰ fru
ctus eſt a dno (et plenitudo eiug i.ĩa⸗lib⸗
plena eſt eccleſia ſcʒ oẽa ncti ẽt cariſmata
gratiaꝝ ac oꝑa ⁊ virtutes oĩm q̃ cuncta ſunt
Dñi.i.a dño facta:data et diſpoſita. et hec ter⸗
ra.i.eccleſia nõ eſt ꝑua ſʒ eſt de toto oꝛbe et de
omnibo que in eo ſunt.vñ ſubdit (oꝛbis terre
ct vniuerſi qui habitãt in eo) Clarificato enĩ
chꝛiſto in toto oꝛbe totus oꝛbis ſeu de toto
oꝛbe fit eccia eius. Et merito eccia eſt dñi.
Auia ipſe ſup maria fundauit eũ:et ſuꝑ

umina pꝛeparauit eum:
Ramnin ipſe)ſcʒ chꝛiſtus (ſuꝑ mari⸗
nit eu m).i.ſtabiliuit eccleſiã ſuꝑ oẽs fluctus
ſeculi vt eos ſuꝑet nec ſibi noceãt.qꝛ nõ ei vi
cia ſed ipſa vicijs dñatur. Vel ſuꝑ populuʒ

age

amaricantẽ vt nec tribulatões vel malos hbo
mines timeat. (et ſuꝑ flu mĩa).ſ.ſuꝑ cupidos
ſeculi qui labunt᷑ in ſeculũ ſicut flumina flu⸗
unt in marecpꝛeꝑauit eũ)oꝛbem.i.eccleſiã.qꝛ

hos ſuꝑat eccleſia que victis ꝑ dei gram cu⸗
piditatibus ꝑatur et tendit ad eterna. Uel ſu

ſicut flumia in mareqꝛ ⁊ eis dnatur eccia.Ec
ce in alto et ſublimi poſita eſt eccia. Et

Quis alcendet in montẽ dñi: aut quis

ſtabit in loco ſancto eius
¶ Quis aſcendet.i.dignus eſt aſcenderecin
montẽ dñni⸗.i.in altã iuſticiã dñi ſeu in ipam
eccleſiã que ſicut mons eſt firma ⁊ alta in vir
tutibus (aut quis)poſt aſcenſum (ſtabit)id ẽ
ſtabilis ꝑmanebit (in loco ſcõ eius).i.in tam
eminenti ſanctitate ꝑſeuerando in eo qͥ aſcen
dit vt nõ cadat et in tꝑe tentatõis nõ recedat.
Aſcendere multoꝝ eſt:ſtare autẽ et ꝑſeuerare
tm̃ ꝑfectoꝝ.multi eniĩ aſcendũt qui nõ ꝑſeue
rant qꝛ multi vocati pauci vero electi. Et re⸗
ſpondet ꝓpheta pᷣmiſſe interro gatõi.d.

Annnocens manibyet mundo coꝛde:qui

nõ accepit in vano aiam ſuam: nec iura

Innocens manibo).i.purus in oꝑibustet
mundo coꝛde).i.mundus in cogitatõnibo.hᷣ
eſt qui nõ oꝑatur nec cogitat malũ.(qui)etiã
(nõ accepit in vano aiaʒ ſuã)vt ſcʒ relicto de

per pꝛincipes et potentes qui tendũt in plm

*

ſiderio cternoꝝ vana et tranſitoꝛia optaret.

vt anime vita neglecta ei curã carnis antepo

neret ei ſola pũtia co gitans q̃ ſelgquant᷑ in ꝑpe

tuũ nõ attenderet. Invano etiã aiam accepit

quiſquis ocio vacans infructuoſe viuit ⁊ in
vinea dñi nõ laboꝛat.vel qui hoc qd oꝑatur
ad anime vtilitatem nõ refert. nec iurauit in
dolo ꝓximo ſuo)quicq;ᷓ vnde eum deciperet
aſſerendo vel ꝓmittendo cum ꝑiuriũ ſit ne⸗

gquiter decipere credentẽ. Qui ergo in oꝑe in

co gitatõne et in verbo innocuus eſt et inno⸗

-

cens ſibi et pꝛoxcimo

ricoꝛdiam a deo ſalutari ſuo.
Hic)tante innocentiec(accipiet benedicti⸗
onem a dño).i. gratie infuſionem et bonoꝛũ
ſpiritualiũ multiplicationẽ ac ꝓmotionẽ de
virtute in virtutem vſq; ad aſcenſum mon⸗
tis et hec benedictio nõ datur pꝛo meritis ſʒ
per miſericoꝛdiã per quam pꝛius peccata di
mittit deus.et hoc eſt quod ſubdit(et) pꝛius
(miſericoꝛ diã)id eſt remiſſionẽ peccatoꝝ fa⸗
ctam per miſericoꝛdiã (a deo ſalutari ſuo) id
eſt a dño ieſu chꝛiſto qui eſt ſalutaris noſter.

itc accipiet benedictions a dño:et miſe

—¶.-wℛONßℳAF ——

Nbo e —

— E —

Ecœ quomodo pꝛemium reſtat innocenti ſi
bi et ꝓximo. Ideo dicit Cipꝛianus. Qua⸗
lem vis inuenire dominũ talem te exhibe er⸗
82, pximum tuum. vnde quiſq; bene videat:
qualiter interius et exterius circa pximũ ſu⸗
um ſe habeat.

Hec eſt generatio querentiũ eum: que⸗
rentium faciem dei iaco.

ec eſt et talis eſſe debet (generatio) oĩm
(querentiũ eum id eſt deum ⁊ aſcendentiũ in
montem. Ex talibus eni conſtituit᷑ eccleſia.

(querentiũ) dico nõ pꝛo fauoꝛe ſeculari vel ꝓ

terrenis operibo ſed faciem dei iacob.i.qui
uerunt deũ vt Jacob queſiuit.ſcilicet dei pᷣ
ſentiam et cognitionẽ ſeu maniteſtam viſio⸗
nem et tales inueniunt eum in pũti ꝑ gratiaʒ
et in futuro ꝑ gloꝛiam. Declarata ergo chꝛi⸗
ſtiana religione impedimenta cõtraria aufer⸗
ri iubet vt patefactis coꝛdibo chꝛiſtus intret.

quaii diceret. Et qꝛ nullus aſcendit vel ſtat

niſi innocens et purus ero

