buntur vbertate) bonoꝛũ operũ vel imitaioꝝ.
Mingueſcent ſpecioſa deſerti:et exulta⸗
e colles⸗ ccingentur.
ingueſcent)etiam dulcedine gratie(ſpecio
ſa deſerti) id eſt peccatoꝛes dei gratia deſerti et

ſteriles vt vbi abundauit peccatũ ſuperabun⸗

det gratia qui a ſoꝛdibus exeuntvicioꝝ ac ſpe⸗
cioſi fiunt fide moꝛum honeſtate et decoꝛe vir⸗
tutũ (⁊ colles)a terra ſe eleuantes vel quos deꝰ

erigit pꝛopter humilitatẽ (accingent᷑) id eſt pꝛe
parabuntur ad ſpirituale pꝛeliũ vel confoꝛta⸗
buntur ad pꝛedicandũ alijs ⁊ hoc in (exulta⸗
tione) quia veniunt ad renug.

Alduci unt aueteg ouimtet palles abũ

abunt frumento: clamabũt eteni pym

Induti ſunt) etiam exultatione gaudentes
de fructibo ſuis. AUelcinduti ſunt) veſte nuptia⸗

li id eſt charitate erga deum⁊ ſubditost(arietes

ouium)ſcʒ duces gregũ ⁊ pꝛelati alioꝝ(⁊ val⸗
les) id eſt humiles populi doctrina de monti⸗
bus fluente irrigati (abundabũt frumentoꝛid
eſtcibo ſpirituali ⁊ fruge boni oꝑis ⁊ ꝓpter iſta
beneficia eis collata (clamabunt) pꝛe deuotio
ne deum laudantes (etenim hymnũ dicent) in

gratiarum actione: dei beneficijs non ingrati.

Vel accipiendo de futuro ( Benedicens coꝛo⸗
ne anni benignitatis tue)id eſt ſanctos tuos re
munerabis que vt coꝛona palmeꝛ victoꝛie cir⸗
ca te ſtabunt ⁊ victoꝛie ſignũ erunt ⁊ exequitur
per partes dicens⁊ campi tuiid eſt eccleſie iu
deoꝛuʒ quos ſpiritualiter extollebas ſicutcam
pos (replebunt᷑ vbertate) id eſt eterna refectõe
Pingueſcent) interna ſacietate (ſpecioſa deß⸗

)id eſt eccleſie gentiũ quia omnia perfecte ba
bebũt ⁊ (colles) id eſt martyres:qui campis id

eſt iuſtis virtute pꝛeminent paſſionis (exultatio
ne accingent᷑) id eſt ex omni parte tam in ani⸗
ma q; in coꝛpoꝛe ea circũdabunt᷑( Induti ſũt)
id eſt induentur ſtola iocunditatis et exultatõe
(arietes ouiũ) id eſt duces animaꝝ quia ſimul
eum grege ſuo gaudebunt in eterna pace(zval
les abundabunt frumento quia obedientes et
humiles anie celeſti reficient᷑ alimẽto. Ipſe do
minus erit frumentũ eoꝛum:ipſe eſt enim vere
cibus animaruʒ. Et ibi omnes non tam voce
et verboꝛũ ſtrepitu qᷓ; mente ⁊ coꝛdis affectu in
leticia ineffabui(clamabunt)et eoꝛum clamoꝛ
non niſi laus dei erit ideo ſubditceteni hymnũ
dicent)id eſtlaudes perpetuas pꝛo diuerſoꝛuʒ
munerũ donis. VUnde alibi dicitur. Beati qui
habitant in domo tua dne:in ſeculũ ſeculi lau
dabuntte. Ergo incipiamus hic hymnũ dice

re deo noſtro quatenus perfecie illum laudare

mereamur in futuro. Due enim modo non in
cipit nec poſtmodũ laudabit.
l
m 4

¶Enbue rex celeſtis vt nos erepti ab aridita
te peccati flumine miſericoꝛdie tue copioſr ir⸗
rigati pingueſcere mereamurvel hymnũ cum

ſanctis tuis decantare poſſimus.Perdo.
ſalmus de laude et gratiarũ actio⸗

ne ꝓpter opera cei mirabilia ac p gloꝛio.
ſamart ru et tribulatoꝝ victoꝛia ac con

Aps. lxv.

rarwel⸗

date gloꝛiam laudi eius.

In finem canticũ pſalmi reſurrectõnis canti⸗

cum quia eſt exultatio de reſunectione capitig
que pꝛeceſſit:et coꝛpoꝛis que futura eſt.pſalmꝰ

quia ꝓ reſurrectione monet bene operari diri⸗

gens in finem id eſt in chꝛiſtum vel in conſum

mationem future reſurrectõnis ſeu beatitudi⸗
nis. Materia:laus dei operaq; ipſius mirabi

lia ac gloꝛioſa martyrũ victoꝛia. Intentio:mo
nere fideles ad dei laudem ⁊ gratiaruʒ actione

ſeo ſupꝛadictis ⁊ vt coꝛde voce et opere deum
audent pꝛedicent ⁊ gloꝛificent pꝛo ſuis bene⸗

ficijs. Sententia in generali pꝛopheta in iſto

pſalmo in perſona eccleſie ſeu cuiuſſibet perfe

cti. inuitat vniuerſos fideles ad agenduʒ graz⸗
tias et ad laudanduʒ deum pter opera ipſius
mirabilia ⁊ pꝛo gloꝛioſa martyrusvicioꝛia lo⸗

quiturq; de eoꝛum muneruʒ oblatione ac poſt

martyrij triumphũ diuina eoꝛum conſolatio⸗

ne. Igitur ſicut ſupꝛa ita et hic monet ad inſi⸗
ſtendum diuinis laudibus ⁊ gratiarũ actioni⸗
bus alijs ⁊ alijs tamen ratõnibus ꝓponens ſe⸗
ipſum in exemplũ ⁊ pᷣdicans que bona ſibi fe⸗
cit dominus ⁊ quia ad illũ oꝛe ⁊ coꝛde ſine ini⸗
quitate clamauit ꝓptera deus exaudiuit in quo
nos hoꝛtaturvt ſumiliter faciamus quatenꝰ ab

ipſo exaudiri atq; eius miſericoꝛdiaꝭ conſequi
mereamur. Sententia in ſpeciali. Eccleſia er⸗
go ſpe reſurrectionis leta vniuerſos ad canti⸗
cum⁊ pſalmũ inuitans ait( Jubilate deo inef
fabili affectu ⁊ mentis exultatõeomnis terra,/
id eſt non ſolum iudea ſed de omni terra popu
li ad deum conuerſi quaſi diceretin vocem erũ
pite gaudioꝝ ſi non poteſtis verboꝝ:nõ enim

verbis iubilatur ſed ſolus gaudentiuʒ ſonitus

reddit᷑ qſi ꝑturientis ⁊ pariẽtis coꝛdis. Eſteni
iubilus gaudiũ ineffabile quod nec taceri nec
expꝛimi poteſt. Et ſi iubilatis ꝙ deus) audiat
pſalmum dicite) id eſt pſallite ⁊ operamini

bomines opera veſtra bona percipiant ethoc

tientur tibi inimici tui.

late deo om/

nies terra pſalmũ dicite nomini eius

uctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid Litulus hicẽ?

„

(nomini eius) vt in bono opere laudem domi
ni non veſtrã reqͥratis( date gloꝛiã laudi eius)

nõ induſtrie vf̃e vt ſicut ei iubilatis ⁊ oꝑamini

ita ꝓ his in eo nõ invobis gloꝛiamini.Et.
Dicite deo qᷓ; terribilia ſunt oꝑa tua do
mine:in multitudine virtutis tue men⸗/

õs

Dicite deo laudando eum (qᷓ; terribilia ſũt
opera tua domine)deus ſcz myſteria incarna⸗
tionis id eſt ꝙ deus eſt homo factus ꝙ paſſus
ꝙ moꝛtuus et huiuſmodi que feciſti etalia que
adhuc facere non ceſſas que poſſunt dici ama
bilia:ſed terribilia dieit vt non ſuperbiant ho⸗
mines ſed terreantur ⁊ timeant ſeq; in vita emẽ
dent. VUnde ſcõᷣm conſiliũ hieronimi quilibet

colligat ſibi in faſciculum a pꝛincipio mundi

opera domini ſuauia in ſaluatione ⁊ retributõ
ne bonoꝛum ac terribilia in punitione ⁊ dãna
tione maloꝛuʒ. Sed licet magnus etterribilis
ſis (in) tanta tamen (multitudine virtutis tue)
id eſt in multis virtutibo ⁊ miraculis tuis (men
tientur) ⁊ mentiri non pertimeſcuntcibiinimi
ci tui qui nec ꝓmiſſa ſoluunt nec mandata ſer
uant. Illis ergo relicis.
Dis terra adoꝛat te et pſallat tibi: pſal

mum dicat nomini ttuo.ẽ

¶ Omnis terra) id eſt omnis generis homo
habitans in terra (adoꝛat) id eſtadoꝛando fi⸗
dem colatte)qui verus es deus.Sed quia fi⸗
des ſine operibus moꝛtua eſt recte ſubditur (et
pſallat tibi id eſt bene operetur ad honoꝛẽ tũuui
(pſalmuʒ dicat) id eſt bonam operationẽ alijs
et ad alioꝛum inſtruciionem pꝛedicetet hoc nõ
ſibi ſed (nomini tuo)hoc eſtad laudeʒ ⁊ gloꝛiã
nominis tui vt quicqͥd boni fecerit ad hoc re⸗
ferat. Tunc quippe vtiliter deũ adoꝛamus qu⸗
do culture fidei bonum opus in quo deus ho
noꝛetur adiũgimꝰ atq; alios nobiſcũ q̊s poſſu
mus ad ſeruitutẽ dei vᷣbo etexẽplotrahimus.
Quod videt᷑ hic facere cũ ꝓtinus adiungit.
Venite et videte opera dei:terribilis in
cõſilijs ſuper filios pbpominuum.
enie, omnes populi id eſt accedite paſſi
bus mentis affectibus amoꝛis (et videte)id eſt
intelligite diligenter conſiderando (opera dei)

que fecit ſcʒ opera creatõnis:recreationis:retri

butionis ei alia huiuſmodi vt habeatis mat⸗
riam laudis:qui eſt (cerribilis in conſilisPy ha⸗

bitis ſuper ſilios hominũ) vt cuʒ mala bonis

et bonis mala concedit:vnum ex pura miſeri⸗
coꝛdia ſaluat aliũ ex iuſticia damnat iſti iraſci
tur illi parcit:vnuʒ ꝑ grauiſſimi martyrij penã

— b— ——
— SESE*

2 ☛n n0 Fr .

=

—

—

— =

—

. l
S = – —

S ☛ = . —— —–

aliũ magis leuiter ad regnũ celoꝝ ꝑducit: vnꝰ
exvirtutibo in finẽ advicia tendens ad infernũ
p elationẽ coꝛruit alius ex vicijs in virtutibo fi
neum oↄcludens ad celũ ꝑ humilitatẽ leuat Sʒ
quid fecit terroꝛe cõſilij ſui declarat ſpecialiter

cum ſubiungit.

MQuli cõuertit mare in aridã: in flumine

ptranſibunt pede:ibi letabimur inipſo.

Nui cõuertit mare).i.mundũ amarũ (in ari

dam)) vtaquã dułkẽ ſitiat qui ſalſa plenus erat

Vnñ et dicit alibi aĩa mea ſicut terra ſine aqua

tibi etilli ipſi qui in aridã ſunt cõuerſi cum eſ⸗
ſent antea amari(in flumine).i.in huius ſeculi

fluxibilitate vbi alij veniunt alij ſucciduntper
tranſibũt) delectatões ⁊ pꝛeterfluentia rerũ pe⸗

ritarũpede)ſicco.i.facile et tute chꝛiſto duce et

cum ꝑtranſierimusOibi)iam flumine tranſacto

finita moꝛtalitate: recepta incoꝛruptõecletabi

mur)vere et perfectecin ipſo).i.in deo nr̃o quo
duce trãſiuimus quoniã videbimus eum ſicu
ti eſt et ipſe erit omnia in omnibid eſt ſufficien
tia omnim.

Qui dominatur in virtute ſua in eternũ

AQm ꝓbaſti nos deꝰ) aduerſis.i.nobis ipis

oculi eius ſuper gentes reſpiciũt:qui ex

aſperant nõ exaltentur in ſemetipſis.
num nõ tꝑaliter qꝛ ptãs eius eſt eterna que nõ
aufert᷑ (oculi eius ſuꝑ gentes) ſaluandas(reſpi
ciunt) miſericoꝛditer.i.illuminat gentes.ꝙ eni

gentilitas credidit diuine mie reſpect egit:que

cum eligit᷑ iudea repꝛobat᷑. AUñ ⁊ ſubdit᷑qͥ ex⸗

aſperant) deũ vel ꝓuocant in iram ſcʒ iudei(nõ
exaltent᷑ deſinãt gloꝛiaricin ſemetipᷣis)in ge⸗

nere ⁊ in carnalibo obſeruantijs ſed humilient

in ſevt exaltent᷑ in chꝛiſto.E xaſperitas iudeoꝝ
fuit ipſa infidelitas:fuit ſuꝑbia:⁊ inuidia:fue⸗
runt pꝛaui moꝛes et ᷣba aduerſus chꝛiſtũ ⁊ ec
cleſiaʒ qui qm in ſe elati fuerũt nõ exaltari ſed
deijcia dño meruerũt. Cognitis iſtis opib at
q; acceptis tantis beneficijs admonet ad deuʒ

ſirum et au

benedicendũ dicens.
Benedicite gentes deum noſiru
Fean facite vocem laudis eius.
Bñdicite gentes deũ noſtrũ)ipᷣm laudando

et ei gras rependendo/ꝓ multis?⁊ magnis ſuis
bñficijs.Et nõ ſolũ apud voſipᷣos eũ laudate

— „ —

ſed ⁊ alijs (auditã facite)palã.i.pᷣdicãdo annũ

ciate et facite vt alij audiantvocẽ laudis eius)
qua ſcʒ laudat᷑ a vobis vt ⁊ ipᷣi ad laudẽ ſiſem
innitent᷑ vt qui diligit deũ diligat et pximũ an

nunciando ei qð vtile eſt:ꝑtinet ̊ ad religionẽ

Qui dñatur) omnibo ⁊ hoc(in virtute ſua)
id eſt ꝓpꝛia ita ꝙ nihil poteſt ei reſiſteret in eter⸗

nr̃am? fidei culturã toto coꝛde toto affectu de⸗
um noſtrũ bñũdicere laudare pᷣdicare.Etenu⸗
merat cauſas quare pᷣdicari debeat Jpc eſtenĩ

Qui poſuit animà meã ad vitam: et nõ

Duipoſuit animã meaʒ)in ſe pctis moꝛtuã
(ad vitã) eam ſua moꝛte viuificando ⁊ ꝑx gram

iuſtificando ne eam ꝑpetua moꝛs ↄſumeret et

vt in ipᷣo viuat ⁊ qꝛ opus eſt pſeuerãtia ideo vt
pſeuerẽ vſq; in finẽ nõ dedit .i.nõ ꝑmiſit dari
(in cõmotõeʒ)vyt mouerent᷑ in malũcpedes me
os) ? affectus. Minus dicit nõ dedit(in cõmo
tõnem pedes meos ⁊c plus ſignificat.i.deditvt
nõ cõmoueant᷑ pedes mei. Qni poſuit animã
meã de vita nature advitã gre invitã gloꝛie ipᷣe
regit pedes meos ne nutẽt ne a bono cepto bo

ni moueant᷑ affectꝰ.Et neceſſe eratvt pedes no
ſtros regeret multa eni paſſi ſumis.

pbalii nos deus: igne nos exami⸗

icut examinatur argentit.

—*

⁊ alijs ꝓbatos oñdiſti nõ ĩ pᷣceps dediſticigney

tribulatõis( nos examiaſti)i.purgaſti⁊ ſoꝛdes
abſtuliſticſicut examinat᷑ argentũ/ nõ in cinerẽ
vertiſti ſicut fenũ ꝓbat dñs ſctõs ſuos⁊ tribu⸗

lationũ igne examinat nõvt cõſumat ſʒ vt ſoꝛ⸗

des purget et elecios ab oĩ terrena ſoꝛde ⁊ car⸗
nis delectatiõe müdet carnis eni oblectamina

multũ in aduerſis deficiũt. Etexponit ꝑ ꝑtes

ip̃as examinatões cum ſubiungit.

Induxiſti nos in laqueũ: poſuiſti tribu

ſatões in doꝛſo noſtro:impoſuiſti homi⸗
es ſuper capita noſnn.—
Induxiſtii. induci ꝑmiſiſti (nos in laqueũ)
nõ qͥ decipit ſʒ qͥ pbat.i.in vineula ⁊ carceres ſi
ue quaſſibet tentatões ſpoſuiſtitribulatões).i.
flagella ⁊ ꝑſecutões tyrannoꝝ ſicut graue pon
dusſin doꝛſo nr̃o) vt ꝑ ſuꝑbiaʒ male erecti ad
hũilitatẽ curuemurimpoſuiſti tua volũtate ꝑ

mittenschoĩes ſuꝑ capita nr̃a) vt capitales poſ

ſent dare ſnias. Inponunt᷑ ⁊ mõ hoĩes ſuꝑ ca
pita nr̃a toleram qͥs volumus patimur aliqũ
ſuꝑioꝛes q̊s nouimꝰ peioꝛes. Et bonũ eſtvt cõ
ſideremus nos ec pctõꝛes et ſic toleremꝰ impo
ſitos ſuꝑ capita nra vt ⁊ nos confiteamur deo
qꝛ digne patimur Quid enim indigne pateris
qð fecit qͥ iuſtus eſt. Quãdo male viuis ſi par⸗
cit plus iraſcit. O mnino iſte tribulatõnes fla⸗
gella ſunt coꝛrigentis ne ſit ſentẽtia punientis

Vnde et ſubditt.
Tranſiiuimus iguẽ et aquam: et edu/

uſti nos in refrigerium.

△

¶KTranſimus per ignem ⁊ aquamdid eſt ꝑ ad
uerſa ⁊ ſuauia ꝑ ignem enim aduerſuas vrens
per aquam ꝓſperitas coꝛrumpens accipit᷑) et
eduxiſti nos modo ſpe.velceduxiſti id eſtedu⸗
ces ponendũ pꝛeteritũ ꝓ futuro ꝓpter certitudi
nem (in refrigeriũ (paradiſi et in requiẽ eternã
poſt eſtum tribulatõnũ. Si ergo ⁊ nosa ſimi⸗
li lieulneceilanec plunia qvia ceſſantes nec
pꝛoſperis nec aduerſis retardamur igneq; ad⸗
uerſitatis nõ crepamus ⁊ aqua ꝓſperitatis nõ
diſſoluimur ita vt nec nos aduerſa deijciãt nec

ꝓſpera extollant in refrigeriũ⁊ requiem cterna

tranſimus. VUnde ſubdit et tranſactis tnibula⸗

tionidñngs. eevernficia intelligenda gentes inuitaat.
ntroibo in vomum tuam in holocau Alenite audite et narrabo omnes quiti

runt labia ma.
Untroibo tandem rein domum tuã nõ ma
nufactã ſcʒ futurã ⁊ celeſtẽ ecce refrigeriũ ſĩ ho
locauſtis)bonoꝝ operũ pꝛius in pꝛeſenti exhi

bitis ꝓ quipus mihi pꝛemiũ in domo tua da⸗
bis ⁊ tunc ſcʒ cum introibo(reddam tibicum

angelis (vota mea)id eſt vota laudum que hic
voueo et ꝓmitto(que)vota (diſtinxerunt labia
mea)interioꝛa id eſt que ratio mea omnibo pꝛe
tulit: vota ſua labijs interioꝛiba ſancta eccleſia
Ddiſtinguit quia bona que deo offert mente ⁊ ra
tione diſcernit ab omni laude humana etterre

no cõmodo ⁊ ab alijs ea diſiũgendo et nil pꝛe

ter deũ in ipſis requirendo Nec ſoluvotavoui
in ꝓſperis.Sed etiam confeſſionẽ tenui in ad
uerſis. Vnde ⁊ ſubdit. .

Et locutum eſt os meum in tribulatio/

Eque (locutũ eſt os meum)tibi pmitten⸗
do.q.d.⁊ que non tm̃ coꝛde ſed etiam voce p⸗
feſſus ſum me redditurũ (in tribulatõne mea)
non victus ea. Sancti enim martyres chꝛiſtũ
conſitebant᷑ in toꝛmentis:quia ſpe erateis tri⸗
bulatio dulcis:chꝛiſti inqunt ſerui ſumus chꝛi
ſti fidem tenemus ꝓchꝛiſto moꝛi deſideramꝰ
LCoꝛde ergo tenenda eſt fides:oꝛe ꝓpalanda eſt
veritas. Coꝛde enim credit᷑ ad iuſticiã:oꝛe autẽ
confeſſio ad ſalutẽ. Deinde oſtendit quomodo
in domũ dei introeat in holocauſtis et ipſa ho

locauſta exponit dicens. 1.
Holocauſta medullata offeram tibi cuʒ

repin Metmnnoffekl, tibi boues cuj

¶ Dolocauſta medullata id eſt pinguia ſua⸗
uia plena intus charitate ⁊ dulcedinecofferam
ibi)non alij id eſt meipſum tibi offeram pin⸗

gue ſacrificiũ cum medulla et pinguedine cha

ritatis et intimi amoꝛis. Intus enim et ad tibi

placendũ charitae mihie ſtnõ in ſuperficie ad
placendũ homnibo(cum incenſu arietuz) id eſt

cum mactatione ⁊ deſtructione motuũ ſuper⸗
bie incenſa ⁊ conſumpia omni eius altitudine
et rigoꝛe (offeram tibiſcʒmactando ⁊ occiden

do(boues) quibo terra araturid eſt motus aua

ricie ( cum hircis id eſt cum fetidis motibus
luxurie hic in me vicia mactando.Et ita ofle⸗
ram tibi humilem obedientiã contra ſuperbiã
pauꝑtatem voluntariã contra auariciã caſtita

tem integrã contra luxuriã. rurſus ad alia be⸗-

etis veum: quanta fecit anima mee.

hi vt ſciatis a ſimili ꝙ eadẽ faciet ⁊ vobis ſixul
tis ⁊ per vos nõ ſteteritvix poſſentexplicari be

nefſicia que fecitmaxime tamen apparent in tri
bus ſcʒz in remiſſione peccatoꝝ in collatöe me

ritoꝛum in retributione pꝛemioꝝ in pꝛimo re⸗

cole q; indigno remiſit in ſcdᷣo que gratuita cõ

tulit ⁊ quanta:in tercio qᷓ; incomꝑabilia:pꝛete
rea quid pꝛo te pertulitqui ſacramenta tibi cõ

tulit. Deinde exponit ſpecialiter quanta ſibi ſe⸗

cit cum ſubdit.

alieno.ſ.diabolico (? exultaui ſub ligua mea)

id eſt dedit vt clamando oꝛe exultarẽ in coꝛde:
ſub lingua enim exultare eſtex clamoꝛe vocis

gaudium in coꝛde concipere. Ipſe eſt verus

clamoꝛ ad deum ſcilicet affectus coꝛdis:ipſuʒ

publice pꝛedicaui ipſum in ſecreto confeſſus

ſum quod in oꝛe hoc⁊ in coꝛde habui. Ille cla
mat exultanter ſub lingua quem nõ remoꝛdet
conſcientia. Cuius autem conſcientia pecca⸗

trix eſt eius quoq; oꝛatio inutilis eſt. Quod de

claraturcum ſubditur.

VAenite)affectibus ⁊ paſſibus amoꝛisaudi
te)auribus coꝛdis (cnarrabo)aperte vobis.o
vos (omnes qui timetis deum) non eſt enĩ qui
bus narret᷑vbitimoꝛ deinõ eſt quia timoꝛ cla⸗
uis eſt que aures aperit ſcʒ quãta beneficia pꝛe
ter illa que dicta ſunt cfecit anie meeyid eſtmi⸗

Ad ipſum oꝛe meo clamaui: et exultanai
ſub iinguaummemᷓg.
Ad ipſum oꝛemeo clamauijquaſi diceretin
ſpirauit ⁊ deditvtad eum clamarẽoꝛe meo qui
pꝛius ad ſimulacra ſurda et muta clamaui oꝛe

Iniquitatem ſi aſpxei in coꝛde meo:nõ

Iniquitatem ſi aſpexi in coꝛde meo)id eſtſi
dilexi: quaſi quadam ſimilitudine inendenteʒ

1

Ne

2„

Buiñũqdictus deus:qui nõ amouit oꝛatõnẽ

Inſinua domine mentibus noſtris gloꝛiaz
laudis tue vt dum huius ſeculi incendia vita⸗
mus in eterna refrigeria te pꝛeſule tranſfera⸗

intendens. Ea enĩ que diligimus libenter aſi
cere ſolemus. Aſpicere ergo hic intelligit ocu⸗
leos interioꝛes ad iniquitatẽ reflectere per cõoſen
ſum et delectationẽ. Quaſi enim aſpicit᷑ in coꝛ
de iniquitas quando ea mentis oculis placet:
quando delectat: quando iam ipſa ratio appꝛso
bat ⁊ amat (non exaudiet dominus) mevel pꝛe
cem meam: oꝛatio enim que pura non eſt non
auditur. Ergo non exaudiet deus pꝛecem cu⸗
ius ex iniquitate coꝛruptam cõſpicit mentem.
Eccepꝛeponit iſte meritũ vt diſcant alij labo⸗
rare pꝛius qᷓ; querant pꝛemium. Inde de pꝛe⸗

mio ſubdit.

(NAuctoꝛ pſalmipheta dauid Zitulus talis
eſt. In finem in hymnis pſalmus cantici da⸗

Pꝛopterea exaudiuit deus: et attendit
poci depꝛecationis me.

ſtolus ait: ſi coꝛ noſtrũ non repꝛehenderit nos
fiduciã habemus quia quicquid poſtulaueri⸗

mus accipiemus⁊ attenditvoci depꝛecatõnis

mee ) ecce viciſſitudo quia intendentẽ intendit

deus in quo nos hoꝛtatur vt ſimiliter faciamꝰ

quatenus a deo exaudiri atq; eius miſericoꝛdi
am cõſequi mereamur:hic inq; bona fecit ani

me mee ⁊ quia hoc ꝓcedit ex dei gratia et bene
ficio non noſtro merito ideo gratias illi agen⸗

do ſubiungit.

Pene mieucoꝛdiam ſuama me-e.
Benedictus)ſit (deus) ꝓ ſuis beneficijs (qᷣ
non amouit oꝛationẽ meam et miſericoꝛdiã ſu
am a meid eſt qui perſcueranter me facitoꝛa⸗
re vt non ab oꝛatõne tepeſcam ⁊ perſeueranter

miſeretur vt in tribulatione non deficiam hec

duo connexa ſunt. Si enim a te non eſtamo⸗
ta oꝛatio tua ſecurus eſto ꝙ nec ipſius miſeri⸗
coꝛdia. Si non ſuſpenditur oꝛatio non ꝓtela⸗

tur miſericoꝛdia.Ergo nõ deficiamꝰ in oꝛan-
do ſecuri de pꝛomiſſione quia ⁊ ſi differt quod
dangdum eſt non tamen aufert: ꝓpterea pꝛecepit
dominus quia opoꝛtet ſemꝑ oꝛare ęt nunquaez

mur. Per dominnm.

IPſalmus de chꝛiſti incarnatione ac

eiug inter homines cõuerſatõe et mun/
di illuminatione ac de peccatoꝛũ et lau⸗
Drohfemnce
ce e

Pꝛopterea)quia ad ilũ oꝛe ⁊ coꝛde ſine ini-
quitate clamaui ⁊ iniquuatein coꝛde meo non
aſpexicexaudiuit deus pꝛeces meas.hinc apo

—RM4

in ommbus gentibus ſalutare tnů.

E muereatur no

*

tum ſuũ ſuꝑ nos ⁊ miſereat᷑ noſtri.

uig hoc eſt pſalmus iſte conuenit dauid ꝓphe⸗
te ſiue cuilibet fideli: qui ideo dicitur pſalmus
quia monet ad confitendũ ⁊ bene operandũ et

cantici quia eſt exultatio de illuminatõevtriuſ

qʒ populi ⁊ de benedictione:pſalmus inquam
dirigens nos in finem id eſt in chꝛiſtuʒ habitꝰ

in hymnis.i.in laudib deo exhibendis Quia

ergo in pſalmo pꝛecedenti dictũ eſt de electõne

gentiũ ⁊ repulſione iudeoꝝ ↄſequenter hic agi

tur de coequatione vtroꝛũq; populoꝝ. Intelle

xit enim ꝓpheta illuminationẽ quã deus da⸗

turus erat ioti mundo de qua omnes debemꝰ
eum laudare ſũmo ſtudio Materia:laus deip
beneficio incarnatõnis chꝛiſti ⁊ eius cõuerſa⸗

tione inter homines ⁊ illuminatõe mundi. In

tentio:monere fideles ad laudandũ deũ occa⸗

ſione pꝛedicioꝝ. Sententia in generali ꝓpheta

in iſto pſalmo in perſona ſua ſeun cuiuſiibet fi⸗
delis ſupplcat vt cum fidelibus mereatur be⸗

nedici ⁊ illuminari loquitq; de chꝛiſti incarna

tione et conuerſatione inter homines et hoꝛtat
ad confeſſionẽ peccati ⁊ laudis. Sententia in
ſpeciali ꝓpheta ergo quia in pꝛecedẽti pſalmo

monuerat nos benedicere deum quod nõ pot
ſumus niſi ipſe pꝛioꝛ nos benedicat ideo hic pᷣ

catur benedici. Et quia vidit eſſe omnia bona

ex miſericoꝛdia dei ante omnia miſericoꝛdiäß

catur dicens (Oeus) ſcʒ pater (miſereat᷑ noſtni)

pꝛius culpam tollendo et peccata dimittendo.

(et)poſtea (benedicat nobis(gratiam conferen

do et bona augendo: pꝛius enim miſeret᷑ deus
erranti reducendo eum adviam poſtea benedi

cit multiplicando virtute et menito (illuminet
vultũ ſuu ſuper nos) id eſt maniteſtet filiũ ſuũ

nobis eum in carne mittendo ⁊ cognoſcerefa⸗

ciendo qui dicit᷑ vultus ⁊ imago patris:ꝑ filiũ
enim repꝛeſentat᷑ pater ſicut ipie ait:q videt me

yiget ⁊ prem miſeratur noſtri) dona ſua in no

bis conſeruando. Oð pᷣmileat repetit vtrũqq
eſt enim nobis neceſſariũvt miſericoꝛdia eius

nos pᷣueniat etincipiat ⁊ miſericoꝛdia eius ſub

ſequatur ⁊ conſeruet. Et conuertit ſe ad deũ di

cens. Iſta peto ad hoc.
AVUlt cognoſcamus in terra viam tuam:

2 —

———

Atcognoſcamus )o deus(in ten aid eſt in
hac vita viam tuam)id eſt per quam adteva⸗

leamus pertingere id eſtchꝛiſtuz qui tanq via

ducitad te et patriam. Quod exponit plenius

dicens (in omnibus gennbus) vbiq;terraruʒ
conſtitutis ecce in qua terra (ſalutare tuum)ſcʒ

filium tuũ quo ſaluemur ⁊ qui eſt ſalus omniũ

ecce quam viam id eſt vt cognoſcamus eandẽ
viam non vniuſcuiuſtibet ſed omniũ gentium

eſſe ſalutẽ quia non eſt iudeoꝝ tm ſaluatoꝛ ſed

etiam gentiũ. Et quia iam cognouerũt ideo ꝓ
directione.

Confiteantur tibi populi deus: confite

antur ti bi populi omnes.
onfueantur tibi populi) o (deus) peccata

ſua hoc eſt ſe accuſent ⁊ in ſe refundant pecca⸗
ta ſua ad honoꝛẽ tuum (conſiteant᷑ tibiꝰ⁊ lau⸗

dem tuam: hoc eſtte laudent et tibi merita ſua
aſcribant ⁊ non tm̃ populus vnus vel populi
terre vnius ſed (populi omnes) quia ad gratiã
inuitantur omnes ne dicatur eccleſia nõvbiq;

—

diffuſa pꝛius ſe accuſent et cõtemnẽet vt ſic poſt

modum dignete laudent. Quid times confite
ri o homo qui non confitendo eſſe non potes
occultus.Damnaberis tacitus quipoſſes libe
rari confeſſus.Ad hoc exigit deus confeſſionẽ
yt liberet deus humilem. Et quia iſta cõfeſſio

non ad ſuppliciũ ducit ſed ad gaudium ſequi⸗

tur ⁊ dicit.

Letenturet exultent gentes:quoniã iu⸗
dicas populos ini equitate et gentes in

Metentur) anima intus gaudendo (etexul⸗
tent) coꝛpoꝛe extra hilares ſe oſtendendo quia
ſaluantur in vtroq; (gentes) in eo qui cõfeſſos

Igeo vt fructũ demus.
Penedient nos deus deus noſier bene⸗

tibi populi omnes) et beneficiũ ſue ſalutis a te
recognoſcant:repetit eundem verſum in exhoꝛ
tatione ſed aliam cauſam ſubdit dicens.quia

(terra)id eſt maria virgo beata (dedit fructum

ſuum) id eſt genuit ⁊ ꝓtulit filiũ ſcʒ chꝛiſtũ qui
eſt ſemen in quo eſt benedictio omniũ gentiuʒ.
Et in hoc fructu ⁊ ſemine. Benedicat nos ⁊c.
vel (cerra) que pꝛius ſterilis ſpinas et tribulos
germinabat ſcʒ homo vel eccleſia vocatõne di
uine maieſtatis ⁊ miſericoꝛdie modo in aduen
tu filijdedit confitendo (fructum ſuum) id eſt
bona opera ſcʒ fructũ triceſimũ ſexageſimũ et
centeſimũ ſed non niſi per benedicentẽ deum.

———ðDG A

licat nos deus: et metuanteum omnes
KReneckcanercnoo ‚conſerendo gratiam in
pꝛeſentiꝛ gloꝛiam in futuro (deus)pater (deus
noſter) ſcʒ filius vbi adijcit noſter quia vocatur
emanuel id eſt nobiſcũ deus (bñdicat nos de⸗
us) ſpiritus ſanctus atq; etiã multiplicet in be
nedicendo. Benedictio enim in multiplicatio
ne ſolet maxime et ꝓpꝛie intelligi:per hoc ꝙ ter

dicit deus notatur trinitas perſonarũ per hoc

liberat et ſuperbos damnat qui enim iam con

feſſi ſunt non timent futura iudicia tanquã ibi
damnandi quia eis chꝛiſtus eſt aduocatus in⸗
dultoꝛ non vindex vltoꝛ. AUnde leo papa.non

remanet in iudicio condemnandum quod hic

fuerit confeſſione purgatũ:⁊ ſubdit quare quo

niam iudicas)id eſt iudicabis in futuro(popo
lus in equitate)reddendo ſingulis ſcdðᷣm meri⸗

ꝙ ſingulariter diciteum ⁊ non eos notaturvni
las ſubſtantie vnde ſequitur (et metuanteum)
ſcʒ deum timoꝛe filiali (om̃es fines terre)id eſt
habitantes in omnibus ſiniboterre quia veni⸗
et iudex qui pus venit humilis: agnoſcamus

humilemyt non expaueſcamus excelſum qua

ſi diceret ſic abundanter in nomine chꝛiſti be⸗

nedicat nos deus vt filijs ſuis adoptis in rez

gnum ſuum coheredibus vnigeniti filij ſuiim
pleat vniuerſam faciem terre. Bene autem ait
et metuant eum quia nulla eſt in hoc mũdo ve
ra ſecuritas.Ecce metus dei inter alia benefi⸗
cia poſtulatur vt credita caute cuſtodiant᷑:ti⸗

moꝛ dei incipit et conſũmat.Qui timere nouit

amare non deſinit. Beatus homo qui ſemper

eſt pauidus:neſcit homo diem neq; hoꝛam qñũ

ta ſua. Et quiaꝓpter hoc non multũ laudareæ=⸗
tur:niſi enim mulericoꝛditer in hac vita etiã hbo

mines viſitaret omnes damnarentur ideo adie

citcet gentes in terra)id eſt nunc in pꝛeſenti viiꝰ
¶ Hillumina domine vultum tuum ſupernos
benedictioneq; perpetuã no

ta (dirigis vt recteviuendo ambulent ⁊ ad eter
nam ſalutẽ pertingantet hoc exemplo vite ver
bo doctrine:⁊ auxilio graie.

5.

Co

onfiteantur tibi populi deus confite-
tibi populi omnes:terra dedit fru

nfiteantur tibi populi deus: confitant

tranſeat: neſcit vtrum amoꝛe an odio dignus

ſit. Timeamus ergo deum timeamus iudici,/
eius vt poſtea ſecuri eſſevaleamus.

is largire vt con

c icie co⸗

fitentes tibi in nmoꝛe ſancto fructũ in
ie maieſtatis tue repoꝛtare mereamur.

Per dominum.

——ͥ

ſalmus de chꝛiſti incarnatione paſß·

ſione reſurrectõe aſcenſiõe ſpiritus ſan⸗

cti miſſione et alijs beneſiciſs ſuis mul ⸗/

tis ac de gratiarũ ctione ipfie

Reaoerunt eum a facie eirs.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid Titulus hic ẽ

altribuit᷑ dauid ꝓphete qui hic loquitur atten⸗

enti in finem id eſt chꝛiſtũ ꝑ quem complen⸗
da nouerat que in pſalmo canunt᷑. Igit quia
ſupꝛa bꝛeuiter tetigit de chꝛiſti incarnatoe hic

iam latius pſequitur myſteriuʒ noſtre repara⸗

tionis eſt nanq; pſalmus ille refertus euange-

licis ſacramentis. Inuitat autem ꝓpheta om̃s

ſuturos filios eccleſie vt attendentes beneſicia
collata eis per chꝛiſti paſſionẽ et reſe urrectionẽę
et cetera tantam gratiã non inuacuũ recipiant

nec ingrati ſint ſed hanc gratiam voce ⁊ opere

celebꝛentet in eadem gratia in domino exultẽt

Matenia:chꝛiſti incarnatio:paſſio:reſurrectio

inimicoꝝ cõfuſio:chꝛiſti aſcenſio:ſpiritus ſan⸗

cti miſſio:euangelij pꝛedicatio:cccleſie ꝑ om̃es

gentes dilatatio: beneficiaq; ſequentia ad hec

pꝛedicta Intentio: monere ad leticiã ⁊ canticũ
ex his deo debituz vt chꝛiſto cantemus ⁊ eum
exultemus. Sententia in generali pꝛopha in

iſto pſalmo loquitur de chꝛiſti incarnatoe: paſ

ſione:reſurrectone:inimicoꝝ ſuoꝝ confuſione

et annihilatione: de chꝛiſti aſcenſone: ſpiritus
ſancti miſſione:aplłoꝛum pꝛedicatione:pecca⸗

toꝛum conuerſione:eccleſie pꝛofectu ⁊ lauda⸗

tione:aduerſarioꝝ depꝛeſſione:et increpatione

ac ꝓ beneficijs exhibitis gratiarũ actõe. Sen

tentia in ſpeciali ꝓpheta ergo pꝛecans chꝛiſtuzʒ

per reſurrectionem exaltari ait.(Exurgat) id

eſt reſurgat/ deus ) ſcz chꝛiſtus a moꝛte ⁊ (diſſi⸗
pentur)hic in reſurrectione chꝛiſti ⁊ poſt in fu-

turo iudicio (inimici eius)ſcʒ iudei quoꝛũ ali⸗
qui ſuerunt interfecti ⁊ alij per totum munduʒ

Diſperſi ⁊ (qui oderũt eum) ſcʒ ꝑtinaces in ma
lo(ſugiant) modo terroꝛe cõcuſſi (a facie eius)

id eſta pꝛelentia ſua non loco ⁊ coꝛpoꝛe qꝛ de⸗

us pꝛeſens eſt vbiq; ſed metu animi ⁊ volunta

te ſcʒ nõ latendo ſed timendo. Eteſt graue ma
ledictum ⁊ hoꝛrenda increpatiovt velint ⁊ co⸗

neniur qð nullatenus fieri poteſtvł (fugiãt) in

ſuturola facieeius)tanquam aſi pectu eius in⸗
qigni ſicut ſcriptũ eſt tollatur impius ne vide⸗

at gloꝛiam dei hec debeteſſe vox chꝛiſtiani co

s. lxvij.

In finem pſalmus cantici dauidid eſt pal ⸗
mus üle qui eſt cantici id eſt exultationis quia
pꝛoponit nobis myſteriuʒ noſtre reparationis

aa omnẽtentationẽ ettnibulationẽ inimici ſeʒ
exurgat deus ⁊c.

Bicut deficit fumus deficiãt:ſicut fluitt
ceraq facie ignis ſic pereant peccatoꝛes

Xurgat deset diſ age der

pennir inimici eius: etfugiant qui

Sicut deficit fumus) er famma ↄſurgens
qui quanto altius aſcendittanto amplius eua

neſcit ſic (deficiant)mõ iudeiꝗ poteſtate ⁊ glo⸗

ria qui ſicut fumus ex igne odioꝛum ꝓcedens
contra chꝛiſtũ ſe extuleruntꝛ inde mox euanue
runt ⁊ (ſicut fluit cera a fa
nitur et conſumit᷑(ſic pereãt peccatoꝛes facie

dei )in futuro. In iudicio enim tollentur mali

a facie dei qui erit ignis ad penã impioꝝ ⁊ lu⸗

men iuſtoꝝ. poſtquam oſtendit de chꝛiſti exal

tatõne quid contingat malis ↄſequenter oſten
dit quid de eandem ꝓueniat bonis dicens.
Et iuſti epulentur

ctu dei:et delectentur in leticas.
Et)econtra (iuſti epulentur) id eſtreficiant
ipſo ſcz deo et iocundent contemplatione eius
hic et in futuro quaſi in epulis poſiti vt qui in

yinea laboꝛauerũt reſficiant᷑ in delicijs guſtan
do dulcedinẽ diuine bonitatis et exultent) nõ

coꝛam hominiby per vanitatem iactantie ſʒ in
conſpectu dei modo per ſerenitatẽ conſcientie
quam dominus inſpicit ſine erroꝛe ⁊ in futuro

cie ignis)quo diſſol⸗

et exultent in cõſpe.,⸗

pꝛo ſpecie exultabunt quia ipſum facie ad faz⸗

ciem videbunt et delectent) hic (in leticia) de

beatitudine ꝓmiſſa et in futuro de beatitudine
lam adepta. Deinde ſe ad ipſos conuertitqui⸗
bus tantã ſpẽ dedit ⁊ hoꝛtat eos dicens. Ergo
Catate deo pſalmi vicite nomini eius

iter facite ei qui aſcendit ſun occatum:.

Xantate deo) per mentis deuotionẽ ei bene

vyiuendo pſalmũu dicite nomini eius)id eſt bo
num affectũ bonis operibus appꝛobate in glo
nam eius recte operando ⁊ etiam (iter facite eijʒ

ad intrandũ in vobis ⁊ in alijs coꝛda auditoꝝ
pꝛedicatõne ei aperiendo ⁊ peruia faciendo ac
yeſtra ei purificando ⁊ parando (qui aſcendit
ſuper occaſum) quia reſurgendo caſum coꝛpo
ris et moꝛtem vicit ⁊ ſuper hoc ꝙ occidiſſe pu⸗
tatur omnibo excellentioꝛ factusvbi etiam oc⸗
caſus vicioꝛum ⁊ peccatoꝝ fuerit ibi ipſe ſol iu
ſticie oꝛitur et aſcendit. Et debetis iter ei facere
qꝛ (dominus)eſt nomen illi eſſentiale hoc no⸗
men ſingulariter illi cõgruit quia ipſe ſolus in
celo et in terra per ſe dominat᷑. Et nemo poteſt
dominari niſi per ipſum. Et ſi faciendo ueroc

Exultate in conſpectu eius:turbabun

a facie eius patris oꝛphanoꝝ et iudicis puli tui: cum ptranſieris in deſerto.
Piduarunrnrnrr. g eus cũ egredieris in cõſpectu populituij
Erultate non tĩ nõ deficiatiscin cõſpectu exeuntis de egypto pcedendo ſcʒ ꝑ diem in co
eius non hominũ.i. in cõſcientia vbi deus v lumna nubis ⁊ ꝑ noctẽ in columna ignis (cũ
det? in conſideratione pꝛemij futuri que eru- ptranſieris in deſeno) ducendo populũ tuum
mnas mitigat ſpe gaudentes in tribulatiõe pa per deſertũ vſq; ad montem anse .
entes qꝛ mali qui vos modo coturbant in õ Zerra motsa eſt: etenim celi diſtillauerüt
ſpectu hominũ turbabunt᷑ in iudicio ſa facie a facie dei ſynai a facie dei irrgael.
eius)ſcʒ (patris oꝛphanoꝝ ⁊ iudicisviduaꝝ) rra mota eſt) moueni enim ⁊ tremere vi⸗
cum eis dicet ite in ignẽ eternũ.q.d.nõ eſtis de debatur mons ſyna deo deſcendente in eũ ete
ſtituti vt putat᷑. Ipſe enim vt iuſtus iudex tur⸗ nim celi diſtillauerunt) pluuiã vel mana qð in
broeat impios vt pius pater defendit ⁊ colligit vi modũ ſtillicidij de celo deſcendita facie) id eſt
Aduas el oꝛphanos quibo moꝛtuus eſt maritus pꝛeſentia (dei ſynai) id eſt dei habitãtis in illo

——

mundus ⁊ pater diabolus ac mater cõcupiſcẽ? monte (a facie dei iſr )id eſt dei cuiꝰ erat popu

tia. De bis oꝛphanis et viduis.i.ſpei ſecularis
ſocietate deſtitutis dñs ſibi templu fabꝛicat de
quibus conſequenter dicit.

Deus in loco ſancto ſuo:deus quiinba

bitare facit vnius moꝛis in vomo.

ſanctis quem locũ euidẽtius oſtendit cum ſub

ditdeus qui inhabitare facityet ſimul colligit

plures homines ( vnius moꝛis) id eſt vnani⸗

mesvnum ſentientes ⁊ vnius voluntatis ſcõom
fidem ⁊ charitatẽ in domo)id eſt in vna eccle⸗
ſia. In talibo eſt deus tanq; in loco ſancto ſuo.
Mam ſicut in magna hominis domo nõ in qꝗͥ

licunq; loco eius requieſcit dñs eius ſed in ali⸗
quo ſecretioꝛe ⁊ honoꝛatioꝛe loco: ſic deus nõ

¶ UDeus jeſt (in loco ſancto ſuo) ſcʒ in iuſtis et

lus iſrael. Tu qui tanta miracula tũc feciſti fa
cies quoq; quod ſubiunctũ eſt qꝛ pluuiãvolũ⸗
tariam ⁊c. Cum ergo o(Deus egredieris in cõ
ſpectu populi tui) id eſt cum appareres homi⸗
nibus per opera incarnationis et in operibus
mis innoteiceres his qui nouerunt opera tua
intueri ⁊ gratiam tuam intelligere qui ſunt po⸗
pulus tuus ⁊ cum ꝑtranſieris venires (in de
ſerto) gentiũ id eſt cum pꝛedicareris in gentib⸗
que deum ignoꝛabant ⁊ quaſi deſertũ ſine deo

erant. (Lerra mota eſt) id eſttereni homines

——

ad fidem excitati ſunt etenim celi)id eſtapoſto
li⁊ pꝛedicatoꝛesdiſtillauerũt pluuiã verbi dei

et gratiã non a ſe ipſis ſed (a facie dei ſynai) id

eſta pꝛeſentia dei eos inhabitantis qui legem

— — —

in omnibo hahitat qui in domo in qua et vaſa deditin ſyna ſa facie dei iſrael) id eſt populivi⸗
contumelie ſunt ſed in his tm̃ qui vnanimiter deniis deum quietiam auctoꝛ eſt nouiteſtamẽ
eæt concoꝛditer viuunt. Hec hoc ſuisviribus et ¶ti. Et ſicut celi diſtillauerunt manna ſictu.

mDaeritis aſcribere debetqꝛ deus ſola ſua gratia

hunc locũ edificat. Ande ſubdit.

Qui educit vincto

eO

ieducit) per confeſſionẽ de fouea culpe

ad ſtatũ gratie (vinctos ? ligatos a diabulo in
peccatis quivolunt ambulare nec poſſunt ſed

ñs taliũ ſoluit vincula peccatoꝝ ⁊ hoccin foꝛꝛ

nitudine) ſua ꝑ quam ſoꝛtes ſunt qui ante non
erantK(ſimiliter) educit de peccatis eos quiexa⸗
ſperant) id eſtad iram ꝓuocant.ſ.deũ ſuꝑbe ſe
