mentũ eſt in plaga eoꝝ).i.firmũ eſt flagellũ eo

rum nõ tꝑale ſʒ eternũ. Et ilo modo

In laboꝛe hominũ nõ ſunt: et cum bo

minibonõ flagellaburk.
In laboꝛe)et afflictone (hominüũ )ſcʒ ſctõꝝ

et iuſtoꝝ ratõnevtentiũnõ ſunt) nec tribulan

cur. vel ocioſi nõ laboꝛant ſicut ceteri hoĩes ꝓ

ſent ex impꝛouiſo (et) poſtea extra effundendo

(locuti ſuntad alios docendos ⁊ eis ꝑſuaden
do (nequiciam) ſuã qꝛ ex abundantia coꝛdis

os loquitur.et hoc nõ in abſcondito ſʒ in pu⸗

blico vnde ſubdit(iniquitatẽ in excelſo locuti
ſunt)nõ cum timoꝛe ſed cũ audacia et ſupbia

in alto et manifeſto clare et agꝑte palam ⁊ cun

Pinlpvet futuris ſed fruunt᷑ quiete tꝑalicet cũ

hominiba) iuſtis ⁊ dei filijs (nõ flagellabunt᷑)
fla gello filioꝝ ⁊ tribulationibo ad coꝛrectionẽ

in hoc ſeculo ſed cum demonibo ad damna⸗ Moluerüt in celum
coꝛum tranſiuit in terra.

tionẽ in inferno. Ideo enim modo cũ ſanctis
nõ flagellant᷑ qꝛ eternũ eis ſuppliciũ pᷣparatur
noõ ſunt ex fuijs dei: quos flagellat miſericoꝛs
pater vt recipiat. Nunq; autẽ hic ompᷣs deus

magis iraſcit᷑ pctõꝛi q;ᷓ cum in hac vita ꝑmit⸗
tit eum ꝓſperari. Uñ dicit Gꝛegoꝛiꝰ.ꝙ conti⸗

nuus ſucceſſus tꝑalium certü eſteterne repꝛo

batõis indiciũ Etqꝛ ſic eis mõ ꝓſpere cedit.
Ageo tenuit eos ſupbia:operti ſunt ini

gquitate et impietate ſua.

Iaeo tenuit)quaſi quibuſdam manibo al⸗
ligauit et ſubdiditeos) tanq; vinctos capti⸗

uos et ſeruos ne euadant(ſuꝑbia) et vana leti

cia qꝛ talis ꝓſperitas frequenter eſt occaſio ſu

perbiendi.Quia enĩ flagella nõ ſentunt ideo
elate viuunt:nam ſi flagellarent᷑ foꝛtaſſis hu⸗
miliarentur.peius aũt et ꝑiculoſius eſt ſuper⸗
bia teneri q; quolibet modo ſuꝑbire. Ettan⸗

qᷓ; ſub merũ (operti ſunt) vndiq; et ex toto ple⸗

niciniquitate)quantũ ad ꝓximũ (et impietate
ſua) quantũ ad deũ.que vnde ꝓceſſerit oſten⸗
diturcum ſubinfertur·
Pꝛogijt quaſi ex adipe iniquitas eoꝝ:

———

ctis audientibo.vel(in excelſo).i.cõtra excel⸗
ſum ſcʒ deum (looiti ſunt) blaſphemãtes.vn⸗
de non ſolũ contra hoĩes locuti ſunt malũ ſed
etiam in deum NHam

Poſuerũt in celum os ſuum: et lingua

oſuerunt in celũ os ſuum) ſuperba cõtra

de loquendo et deum habitatoꝛeʒ celi blaſ⸗

phemando dicentes deũ vel neſcire mala ſua

vel nõ punirecetlingua eoꝝ tranſiuit)et deam
bulauitin terra) male loquendo contra pri⸗
mum. pꝛius in celum deinde in terrã linguaʒ

tranſtulerũt qꝛ pꝛius cõtra chꝛiſtũ poſtea ve⸗

ro cõtra eccleſiam locuti ſunt.vel lingua eoꝝ

tranſiuit in terra) cõtempto celeſti dño ſeipos

in hac vita laudando et magnificando.vello
cutio eoꝝ facta eſt terrena de terrenis loquen⸗

do et felicitatẽ in eis aſſerendo.
Igeo cõuertet᷑ ꝓplłs meus hic: et dies

pleni inuenient᷑ in eis.
Ideo)hoc cõſiderato ⁊ ꝑpenſo ꝙ hec mala
ex pꝛoſperis eueniũt ꝓpłs meus) infirmusqͥ;
a verita:e deuiauitcõuertet᷑ ex ↄſideratõneta

lium adveritatẽ ad deumchic).i.in hoc ſeculo
dum tꝑs eſtacceptabile cõuertendi ⁊ dies ſa⸗

lutis de quib ꝓtinus addit (et dies pleni) ad
indulgentiaʒ ad miam etad gram (inuenient

in eis) ua ↄuerſis ſʒ iniqui nec ad dimidiũ ac⸗

—

S ☛= –

☛ ..

N

tedunt vel in conuerſis bicad deũ.ð inuenient?
in futuro dies pleni beatitudine pleni eterni⸗

tate. Deinde exponit qualiter pmũ errauerũt
et quomodo poſtea cõuerſi ſunt d.

Et dixert quomodo ſcit deus: etſi eſt

ſcientia in exrcelſo.

¶ Et dixerũt ſcʒ cogitando intra ſe pꝛius q;ᷓ

cõuerterent᷑ quomodo ſcit deus.i.quomodo

dicit ſcirevel quomõ poſſum ſcire e ie ſciat

que hic fiunt ſcʒ ꝙ boni ita tribulant᷑: maliꝓ

ſperant (etſi eſt ſcientia rerũ humanarũ (in ex
celſo ſcʒ in deo.i.ſi eſt ꝙ ipᷣe ſciat quomodo.ſ.
patit᷑.q.d.ſi ad hoc ſe extenderet dei ꝓuiden⸗
tia quomõ ꝑmitteret fieri talia. Talis erat er⸗
roꝛ eoꝝ putabant enĩ deuʒ res humanas aut

Hloꝛerent mali vnde ⁊ dicũt.

neſcire aut nõ curare cum tribularent᷑ boni et

Ecce ipſi pctõꝛes et abundantes in ſe⸗
culo:obtinuerũt diuitias.

¶ Ecce)enim (ipſi pctöꝛes)ſcelerũ patrato⸗
res (et abundantes in ſeculo).i.in malis huiꝰ
ſeculi vel ambitioſi ſeculariũ dignitatũ(obti⸗
nuerunt diuitias) multas vnde habent᷑ deli⸗
tie coꝛpales.q.d.ideo eram nõ pctõꝛ ⁊ ſeruiui
deo vt haberẽ diuitias ſed econtra fieri video
nam mali diuites ſunt ⁊ floꝛent diuitijs qui tñ
deo nõ ſeruiunt.boni qui Ro ſeruiunt ecõtra
egent. VUnde mirũ eſt ſi deus hec ſcit ꝙ etiam
ea ꝑmittit. .

Et dixi ſine cauſa iuſtificaui coꝛ meu:

¶ Et)ideo ego q̊ʒ iunctus iũllis ante ↄuerſio-

nem ſilr (dixi:ergo)qꝛ ſeruio deo ⁊ hoc nõ ha
beo illivero nõ ſeruiũt ⁊ hũt(ſine cauſa).i.fru
ſtra ⁊ abſq; remuneratõe (iuſtificaui)⁊ purga
ui(coꝛ meu)a pꝛaua cogitatõe vt mundus eſ⸗
ſem a pctõ cogitatõnis (et) ſine cauſa (laui).i.

mundaui a pꝛaua oꝑatõneinter innocentes)

id eſt cum innocentib' manus meas).i.actio
nes vt mũdus eſſem a pctõ oꝑis. vbi eſt enim

merces pure ↄſcientie vbi pꝛemiũ innocentis

vite. Ego bñviuo ⁊ egeo ille peccat ⁊ abũdat.
Et fin flagellatus tota die:et caſtigatio
mea in matutiniis. . ..
t) ſine cauſa (fui flagellatus tota die).i. qᷓ⸗
ſiↄtinue ⁊ a me nõ recedũt flagella dei.frequẽ
ter enim iuſti ſunt in afflictõe.q.d.deo ſeruio⁊ꝛ
flagelloꝛ malus nõ ſeruit ⁊ requieſcit (et caſti⸗
gatio) de ꝑpernratis malis ſi in aliquo offendi
fuit in matutinis).i.indilate et cito adhibita.
Impiox caſtigatio differtur et ſera eſt vel nul
la. electoꝝ vero ſtatim adhibet᷑ et ſedula eſtet
cita.et hoc eſt indiciũ magni beneficij dei ele⸗

4

ctis ſpecialiter collati. Sed iam caſtigatus re

Sil(dicebam) narrabo ſic:ecce nationẽ

filioꝛũ tuoꝝ repꝛobaui.

Di dicebã) .i. dicebã ſcʒ in coꝛde meo me⸗
cum ↄferendo ⁊ quaſi me redarguendo:ſiego
(narrabo)⁊ aſtruam (ſic)ſicut ſuꝑius narrau
ſcʒ ꝙ deus nõ ſciat vel non curetres hũanas
et ꝙ fruſtra quis iuſte viuat et deo ſeruiat(ec⸗
ce) quaſi in atꝑto et manifeſtü et certũ eſt ꝙ ſi

dicendo (nationẽ filioꝛum tuoꝝ)ſcʒ ſancioꝛũ

et iuſtoꝝ ↄtrarium dicentiũ et quibocedere de
beo non enĩ ſum omibo pꝛudentioꝛ (repꝛsoba
ui).i.reliqui vel repꝛobam iudicaui quod eſt
magnũ incõueniens.Et ideo ne repꝛsobarem
immo vt vnũ eis ſalubꝛiter ſentirem.

Eriſtimabam vt cognoſcer hoc lalꝛ

Exiſtimabam.i.cogitabã ſtudioſe et labo
rabam in mea cogitatone ſcʒ deliberando (vt
cognoſcerẽ)et intelligerẽ huius rei veritatem
et cauſam quare nũc ꝓſperantur mali et affli⸗
guntur boni etchoc) cognoſcere(laboꝛ eſtan⸗
te me).i.laboꝛioſa queſtio ante oculos meos.
quaſi enĩ murus obſtat mihi in facie et maioꝛ
me eſt ſuperans meũ intellectũ.q.d.laboꝛio⸗
ſum et difficile eſt mihi ad hoc ꝑuenire ⁊ quã
tumcũq; ad hoc laboꝛẽ non poſſum ad hanc
veritatem niſi deus aperiat attingere:vnde re
cte ſubiungirrt
Donec intrem in ſanctuariu dei: et in⸗

telligam in nouiſſimis eoꝝ.

onec intrem in ſctũariũ dei).i. donec mete

tfranſeam et röne intrem ad diuine diſpoſitõis

ſecretum et ad diuinũ iudicium (et intelligaxʒ)
id eſt intellectũ meum figam etoculũ mentis
intendam cin nouiſſimis eoꝝ) ſcʒ quid bonis
vel malis ſeruetur in fine.vbi indubitanter in
telligendo cõſidero qꝛ omipotens et iuſtus de
us ad boc ꝑmitiit malos floꝛere in hoc ſeculo
yt puniantur grauus in futuro. ad hoc vult
bonos tinbulari tgaliter qᷓtenus purgati poſt
modũ gaudeant eternaliter. nouiſſima hoĩm
ſunt vita eterna et moꝛs eterna que ſemꝑ ho⸗

mo debet intelligere ⁊ habere in memoꝛia.vn

de intelligens ꝓpter quid malis data ſunt bo⸗
na et loquens ad deum ſubiungu

—

AUlerũutamen ꝓpter wolos poſuiſti eis:
Faſti eos dum alleuarentur.

lerütamen ꝓpter dolos) quos alijs fece⸗
runtet vt ipſi fallerent᷑ et dolos dolo M nuer

(poſuiſti).i. apponi ꝑmiſiſti eis ſcz diuitias ctus ſum)in mea reputatone et penitus meni
Kanän Biabneque⸗ fallacijs et volis ade⸗ hil eſſe reputaui abnegas me ipm (et neſciui)
pti ſunt. ecce qꝛ diuitieof⸗ nt᷑ alicui in laque id eſt pꝛo neſciente et ſtulto me habui. Tria in
um peccati ⁊ penã pcti. Quia eni doloſi ſunt hoc verſu demonſtrantur nobis valde vtilia
faciendo dolũ alijs ideo et ipſi dolum et dece Pꝛimo feruoꝛ charitatis: deinde moꝛtificatio
ptionẽ patiunt᷑ v excecatiterreng eligãt ⁊ eter carnis:poſtmodũ ꝑfectio hũilitatis. In verſu
na relinquãt: vnde ſubditdeieciſti cos) inten⸗ vero quiſequit᷑ duo.i.obedienuia et ꝑſeueran⸗
usdum alleuarentur) exterius.i. in eo ĩo n cõmendantur. aitenm —
alleuant᷑ nõ dico poſtẽ; alleuali ſunt ꝗꝛ talis Elt iumentu factus ſum apud te: vego
cleuatio ſeu elatio caſus eſt. Superbiutexte⸗ ſemper tecm.

ro quaſi admirando adiungit. (et ego ſemꝑ tecũ)eroꝛ firmiter ꝑſeuerabo nec
uõ facti ſunt in veſolationem: ſubito atereced pte aliqd diligendo. felx anima qͥ

defecerũt: pierũt ppter iniquitate ſuã. põt eſſe iumentũ deivt p eius amoꝛe manſue⸗

—

Ru facii ſunt in deſolatione ab oibus re Ins mitis omnia libener fer omnla bariere⸗
bus eſerti in moꝛte q ctrepente veniteis: vn⸗ ſuſtineat.ꝛſicui bñ ccpu in ſempꝑ ꝓſicial atc;
. de ſubdit(ſubito) et repentine defecerunt) qũ in ꝓpoſito ſco ſemꝑ cũ deo ꝑmaneat: ia vtab
in m noꝛi ꝓſperitate et ſecuruate ſe elle crcdeæ⸗ eo nullis tentationiby ſeparet nullis aduerlita
in n abeed vollunt qui din lolerant et no cõo⸗ tibus mouea:᷑. Et hoc nõ ſuis virit ſed gra⸗
muniter cũ bonis moꝛiunt᷑ ſed poſtq; defece⸗ tieder aſcribu d. Et hoc nõ ex me ſedtn.
runtperierũt eternaliter (pter iniquutatẽ ſu⸗ Tenuiſti manũ cexterà mea:etinv olu⸗
am)qꝛ moꝛtui ſunt in finali impenitẽtia.pꝛo⸗ tate tua deduxiſii me: et cum gloꝛia ſu⸗
pieer iniquitatẽ ſuam pereũt quiterrena cupie⸗ epiſumee.
runt. qui in ſuꝑbia euanuerũt.qui in volupta Tenuiſti manũ dexterã meã) i. me adoꝑa
tibus ſuis radicati ſunt. bec ſunt maloꝝ no- bona ⁊ ipa opa mea direxiſti. Manü ſui vi⸗
uiſſima ꝗᷓ intelligit in dei ſctuariũ intrauit citoꝑa dexterꝗ pter eternã vita. nõ em ꝓterre
Vlelut ſommin ſurgentiũ dñe in ciuita nisopabatſed p eternisa me poſitũ in volã
te tua imaginẽ ipſoꝝ ad mihilũ rediges tate tua) implenda vt nunqu faciã niſi qõ tu
¶ Uelut ſomniũ ſurgentiuz)a ſomno deficit volueris deduxiſti devirtute in virtutẽ ne ab
qꝛ imago in ſomno viſa ſubiio euaneſcit ſico erraretet tandẽ cũ głia imoꝛtalitatis (ſuſcepi
¶ñe in ciuitate tua).i.in celeſti hierim cimagi ſti). i. ſuſcipies me) ĩ ratõe. felix eſt ila anima
nem ipſoꝝ) gloꝛiã et felicitatẽ ſpalem quã ipi que volũtati dei ſemꝑ eſt ſubdita vt üludvelit

dunt moꝛibo. Ita in pni eſt eis ſed et de futuu-⸗ tus ad obediendũ iibi? ad poꝛtãdũ onus tuu

– . —

gquerũt que nõ eſt vera gloꝛia ſed vult ei ſini⸗ qð vult deus lllo repꝛobet qðᷣ repꝛobar de

laricad nihiluʒ rediges)excludẽdo eos cũ ſua et ſetotaʒ ita diuine volũtati cõmittatyvt qcᷣd
imagine ab ipᷣa ciuitate ita vt tam vera gloꝛia voluerit tãquã de iumẽto ſuo faciat qvoluerit

et beatitudo q;ᷓ eius imago et ſilitudo eis defi⸗ ducat. ducturus eſt enim dũñs talem animã in
ciat. q. d. ſicut quis doꝛmiens ſomniat hono⸗ gloꝛiã ſuam de qua admirans ait.
res ⁊ diuitias ſed euigilans nihil innenit ſicet Quid enim mihieſt in celo:et a te quid
iKoumde hac vitain qus cec vormiütiho⸗ dnceorerere dma.
nendo euigilauerint et ſe cognouerint ercluſi ¶ ¶ Quid eni et quantũ pꝛemiũ(mibi eſt ꝑatũ
a gloꝛia nihil niſi miſeriã inuenicnt. Ita con⸗ cin celo et ꝓmiſſuʒ.q.d. imenſum et ineffabile
tinget impijs ſed ſpero ꝙ non mihi qui tem⸗ ac tantũ? tale ꝙ nõ põt dici ſcʒ tu ipᷣe et eſtas
poꝛalia contemno cebpit cogitare felicitatẽ illã celeſtẽ et arguere/ſe
Auia inflamatuʒ eſt coꝛ meũ:et renes qʒꝛ terrena deſiderauerit d. et cũ tantũ ſit qð ha

mei cõmutati ſunt: et ego ad nihilũ re beo in celoſa te quid, aliud vile et deſpicabile

ne lat neſciui.

uia inflãmatuz eſt coꝛ meũ) amoꝛe dei

ct eternoꝝ igneq; ſancti ſpũs accenſuʒ et ideo

nihil niſi ſpualia deſiderare pᷣt (et renes mei)
ſd eſt carnales affectus ⁊ delectatões (cõmuta
ti ſunt) in ſpũales et ablate qꝛ dei amoꝛ carna
lem cõſumit voluptatẽ. (etego ad nihilũ reda

(volui)? deſideraui(ſuꝑ terrã) quaſi aliqd ma
gnum. Curvnquã terrena volui cur tranſito⸗
ria ↄcupiui. Seruas mihi tu in celo diuitias
immoꝛtales ſcʒ teipᷣm ⁊ ego voluia te in terra
qð habent etiã impuj ſcʒ aurũ et argetũ.Et qꝛ
tale pꝛemiũ mihi eſt in celo icco.

Defecit caro mea et coꝛ meũ: deus coꝛ

4

S☚. .

— — — —————— —
☛ —SS=.

=ꝰ —
—

W

re in dño deo ſpem maum.
4 aüt adher⸗ modo in pñti ꝑpo
luntatẽ fidẽꝛ charitatẽ(honũ eſt)qꝛ hoc eſt to⸗

dismei et pars mea vus ineternũ.

cfecit) marcatõe ⁊ attenuatõe ꝓpter tui de

ſidenũ (caro mea).i.carnalis oꝑatio exterius
qꝛ ꝑ nigoꝛẽ diſcipline ſic ↄſtricta eſt vt iam ſpi
ritui reluctari nõ poſſit(et coꝛ meũ).i.mala af

fectio interius qꝛ voluntas ꝓpꝛia omniſq; pꝛe

ſumptioꝛ mala inclinatio interius eſt reſecata

et ideo fctũs eſt(deꝰcoꝛdis mei poſſeſſoꝛ dum

thaliterviuo (et)poſtmodũ erit pars)? heredi
tas (mea deus) nõ ad tꝑs ſed (ineternũ) qꝛ nũ

quaʒ ab eo vltra ſeꝑaboꝛ ſed ſemꝑ cum eo ero
Idcirco aũt te ꝑtem ⁊ hereditatẽ meã elegi.
Quia ecce qui elongant ſe a te pibunt:
didiſti oms qui foꝛnicant᷑ abs te.

des vlł in pᷣſinitõe tua iam ꝑdidiſti (oms qͥ foꝛ
nicant᷑ abs teſeꝑando ſea te ⁊ adherẽdo alijſ
illicite ac diligendo creaturã ꝓ creatoꝛe omis
enim illicita ↄiunctio dici põt foꝛnicatio.Qñ
homo incipit deficere ab amoꝛe dei incipit a

deo elongari. Qõð ſi reb tꝑalibo ũlicito amo⸗
re ↄiungit᷑ iam vtiq; foꝛnicat᷑ ꝓpꝛiũ em̃ virũ.i.
auctoꝛẽ ſuũ anima deſeruit ⁊ ei qͥ nõ erat ſuus
ſeclaſciuo amoꝛe copulauit. Illi qꝛ deſerue⸗
runt deum ꝑierunt. M

ia eccce).i.maniteſtu eſt ꝙ (qui elongãt Y
ſe a te)ecõtranio aliaʒ partẽ eligendo (ꝑibunt)
ineternũ ⁊ verũ eſſe ꝑdent qꝛ tu (ꝓdidiſti).i.ꝑ⸗

Oihi aut adherere deo vonu eſt: pone

Dihi aüt adherere deo
tum bonũ meũ ⁊ in futuro per ſpeciẽ qꝛ nihil
melius eſt qᷓ; videre deũ facie ad faciẽ.⁊ quã⸗
diu in ꝑegrinatõne ſum dum nõ eſt mihi res.

bonũ eſt mihi ponere in dño deo)nõ in crea⸗
turacſpem meã) ꝑ certã future beatitudinis ex

pectationẽ que ſpes eſt quaſi anchoꝛa pᷣmiſſa

ac terrã qꝛ vanũ eſt in tranſitoꝛijs ↄfidere vel

ſperare.nam qꝛ nõdum adherere poſſum deo

meo ꝑ ſpeciẽ interim vel adherebo ei ꝑ ſpem
Et merito qꝛ ipᷣe eſt dñs meusqͥ me regit ⁊ de

us meuo qͥ me creauit.Ad h aũt eſt h̊ bonũ.
Vt annunciẽ om̃is pꝛedicatõnes tuas:
in poꝛtis filie ſyon. =
t) interim annuciẽ
.l.vt pᷣdicẽ alijs omnia que de te ſunt pᷣdicãda

2 quevoluiſti fidelibo annũciari ad tuã gloꝛiã
et eoꝝ vtilitatẽ vt deũ quẽ amo laudẽ et mecũ
coamatoꝛes eius faciã⁊ hoc(in poꝛtis)vela—⸗
trijs (filie ſyon).i.in publico eccłie militantis

que eſt filia ſyon.i.ſpeculatiõis ſcʒ eccłie triũ⸗
phantis.ſyon eni ſpeculatiovel ſpecula inter⸗

bPꝛetab in poꝛtis ecclieanũnciare ſe ꝑbibet qꝛ

om̃s pᷣdicatões tuas)

pꝛedicatio pꝛetervnitatẽ ecclie inanis eſt. Ael
(in poꝛtis filie ſyon).i.in virtutibo. Poꝛte em̃
ſuntvirtutes anime ꝑ quas introit᷑ in ecciam
et itur ad celeſtẽ hierlm. In poꝛtis ergo pꝛedi
catcuius vox in aꝑtõne virtutũ eſt cuius ſer⸗
monem vita cõmendat. Sins ſe
Fac nos dñe tibi ingiter adherere in tetotã
virtutẽ ſpei noſtre defigere:vt mereamur lau-
Plſalmus de lamentatõe miſerie iu⸗
deoꝛum et deſiderio liberatõis ipſoꝝ et

etento.

ſimiliter fideliuʒ in captiuitate peccatt

quig deus re/
uliſti in ſinẽ: iratus eſt furoꝛ tuus

oues paſcue tue.

„

Aucto: pſaltmi pha dauid. Titulus hiceſt
Intellecius aſaph.i.in hoc pſalmo aꝑit᷑qͥd fi

gelis aſaph.i.ſyna goga⁊ ↄgregatio intelligat
ſcʒ ꝙ figuris ablatis venit veritas et ꝙ eterna

nõ tpalia ſunt qᷓrenda. Et ꝓponit hic ꝓphᷣa dõᷣ
in ꝑſona aſaphb duplicẽ iudaici ꝓpli captiuita
tem.vnãvicʒ locale deſtructo ſacerdot o et re⸗

gno ſub tito cſanano glie ſpiritualẽ qua
cecitas ↄtigit in iſrl

B ſrl vt plenitudo gentiũ intra
ret ꝑ hoc intendens conuertendos admonere

vtchꝛiſtum veniſſe intelligant poſt cuius ad⸗

uentũ ꝓphe talia ventura eiſe pᷣdixerunt. Ma⸗
teria:lamentatio miſerie iudeoꝝ ⁊ deſideriũ li
beratõis ipoꝝ⁊ ſimiliter fideliu in captiuitate
pcti detentoꝝ. Intentio:monere vtoms reli⸗

ctis figuris tranſeãt ad veritatẽ ⁊ fideles cõſi⸗

derando captiuitatẽ iudeoꝛũ ꝓpter pctã eoꝛuʒ
mulctiplicẽ caueant ſibi a pctis ne et ipᷣi ſpũali

ter vel coꝛꝑaliter veniant in captiuitatẽ ↄſimi
lem. Snia in generali ꝓpha ĩ iſto pſalmo oꝛat

pꝓ liberatõe ꝓpłi iſrlitici de captiuitate młtipli

ci allegãs pᷣſtinã dei amicitiã aduerſantiu ma
liciam dei potentiã ⁊ ꝓpli miſeriaʒ Moꝛaliter
pt eſſe oꝛatio eccłie ꝓ liberatõe pplłi catholici
à ſepius detinet᷑ ꝑ demões in captiuitate pcti
dad cuius liberationẽ allegateccłia. pꝛimo dei
amicitiã qua ꝓpłm cacholicũ recepitad gr̃am

baptiſmalẽ.ſcdðᷣo demonũ maliciã obſtinatazʒ

tercio dei potentiã ad pctõꝝ iuſtificatõʒ. quar⸗
to ppli miſeriã q;diu detinet᷑ in captiuitate pec

cati⁊ ad h̊ litera defacili põt applicari.Snia
in ſpeciali:admirans ergoꝛ ↄqułrens ait( At

quid).i.quare o(deus)q es creatoꝛ noſter (cre⸗
puliſti) ſcʒ ppłm iſrł quaſi alienos ab antiqua

familiaritate ⁊ a tua defenſionecin finem).i.q

ſi funditus ⁊ ex toto ⁊ hiceſt finis ↄſumpiois

ns ↄſũmatois (iratus eſt furo: tuꝰ) quantũ ad

viſum hoĩm. ſic em videt ꝓpter ire ſignũ (ſu-)

etcõtra (oues paſcue tue).ſuꝑ ppl'm tuũ queʒ
velut bon paſtoꝛ ꝑ deſertũ duxiſti ⁊ mãna pa

uiſti ac deinde in terra lacte et melle manante

collocaſti.hoc iõ dicitvt mia pij paſtoꝛis mo⸗
neat qꝛ in eos tꝑantiꝰ vidicam q̊s aliqũ nros
fuiſſe meminimus.q.d. Cur G niſi qꝛ terrenis
inbherebam?⁊ te paſtoꝛẽ nõ cognoſcebam'.
VYemoꝛ eſio cõgregatõis tue: qua poſ
ſegiſti ab initito.
emoꝛ eſto ↄgregatõis tue.i. pli iſrlitici
¶quã poſſediſti ab initio/ illiꝰ pli.iũa pncipio
gquo ille ꝓpłs fuit inſtiturꝰ ſcz a tge pꝛiarcharũ
quos pmitus elegiſti qͥ erant initiu eius a qbo
et nomen ſumpſit ⁊ oꝛiginẽ᷑.q.d.reduc ad me⸗

lege pꝛe vniuerſis pplis terre in vnũ cultũ tuũ

ogregaſti atq; vt ꝓpꝛiã hereditatẽ ab initio poſ

ſegiſti vt eſſet tibi ppłs peculiaris ⁊ pᷣelectus ?
boc ſit cauſa tue miſeratiõis.pᷣſtita bñficia nu

merat vt piꝰ iudex inuitet᷑ ad ↄſueta ſua bũfi
cia ⁊ plus ſua bñſicia in eis attendat q;ᷓ illoꝛũ
merita. Et ideo etiã memoꝛ eſto .

Begemiſti virgã hereditatis t

Honmau Pwbilaſtinen.

Redemiſti)ab egypto (virgã).i.ſceptrũ im
periũ ⁊ dñatõeʒchereditattue)ſcʒ ppłi iſr ł quẽ
tanquã hereditatẽ vendicas tibi qꝛ iudeoꝝ re
gnum de pharaonis ſeruitute liberaſti quevir
ga vel hereditas eſtmons ſyon) Ibi enĩ erat

ciuitas eoꝝ hierłm. ibi ppls et caputregni ibi
templũ ⁊ ſacrificia? oĩa chꝛiſtũ ꝓmittentiacin

quo habitaſti) o chꝛiſte.i.pñtiam tuã oñndiſti
qꝛ ibi pñtia hoĩs chꝛiſti habitauit ⁊ vt habita
gonẽ expᷣſſꝰ cõmendaret ꝓtinꝰ adiecitiin eo)
ſcʒ exiſtens ⁊ manẽs ſpecialiꝰ ꝑ gram ⁊ ꝑ hoc

ſupplicat ne dareteum vaſtitat. Deinde rogat

etiam ꝓ gentibo dicen.

Aeus manus tuas ĩ ſupbias eoꝝ in fin?

dit quõ gloꝛiati ſunt. a.·

moꝛiã ꝙ eos ex multis gentibo? locis ſubvnꝛ

le mons dei dupolitde lieret pt peta Ppl
luluauntã victoꝛiã ſ ſuis viribo ⁊ ptati

quata malignat eſt inimicus in ſctöõ.

tiaʒ tuã (in ſuꝑbias coꝝ) a quib euerſa eſt hie
ruſalẽ ſcʒ gentiliũin finẽ ſcʒ ↄſumptõis vt ſu
bias eoꝛũ finaliter ⁊ penit/ deſtruas eaſq; in
umilitatẽvertas qð iam eſt impletũ qꝛ diui⸗
na virtute oꝑante iam gentes huũiliate chꝛiſtũ
cognouerũt que pus ſuꝑbe ꝓpłm eius vaſta⸗
uerunt ac admirãdo ſubiũgi(quãta).i.qᷓ; du⸗
ra ⁊ q; multacmalignat ⸗.imaligne oꝑatceſt
inimicus).i.gentilis ppyłs ſcʒ romanus pꝛin⸗
ceps ⁊ ſuus exercitx in ſctõ)in templo in ſacer

daoto in ũlis oibo ſacramẽtis qð ꝑmiſitde ſie

eua manus tuas) i. exerce vinutẽ ⁊ pot?

niqy iam nihil pᷣſignabãt cũ res eſſet chꝛiſtx
E Aaiatiſunt guioderun: te: in me⸗

Eth)inſuꝑ(gloꝛiati ſunt)de victoꝛia ſua ⁊ ſce

lere detatis malis nõ timuerũt ſs gaudiũ inde
habuert (oderũt te) ſerui ſcʒ demonũ qꝛ ido

latre et hoccin medio ſolẽnitatis tue).i.in cõi

iudeoꝝ qͥ ex omnibo ꝑtib ↄuenerantad diem

feſtũ. Velcin medio ſolẽnitatis tue).i. cum in

hierłʒ paſcalis ſolẽnitas ageret᷑ in eo enĩ loco

quo dñno ſolẽnitas fieri cõſeuerat ⁊ in ipᷣa ſolẽ

nitate q̃ iudei chꝛiſtũ crucifixerãt gentiles eos

ↄgregatos trucidauerũt ⁊ ciuitatẽ vaſtauerũt

Longregati ſeuierũt. ↄgregati ꝑierunt.Et oñ

ſuerũt ſigna ſua ſigna et nõ cogno

uerunt:ſicut in exitu ſugſümum.

Poſuerũt ſigna) vlł trophea nõ deũ ſʒ (ſua)

ſcʒ ſtatuas pncipũ ⁊ vexilla romana aquilas
dꝛacones quib vtebant in pᷣlijs (ſigna ·ſ.ma
nifeſte captõis ⁊ victoꝛie ſicut capta citate ſo⸗

teis. ? hoc(inꝑ ſũmũ )et altũ.i.in aliqͥ loco emi

nenti ? excelſo ? nõ couerüt y pa deo eẽtet

dei diſpoſitõe ſieret ꝗᷓ ꝓpt petã ppłi dabat illis
nra Ne 18 virib. altribuebãt
etiõ ab incepto nõs eſipuerũt.Et oiverecũdia
poſtpoſita ita irreuerenite.

Aluſiin ſlua lignoꝛuſecueio erace⸗
runt ianuas eius in idipſuʒz: in ſecuri er

aſcia deiecerũt eam.

Dunſi in ſilua lignoꝝ ſecuriba excidertia⸗-

nuas eius).ſ.ciuitatis et templivt pateret oĩbo
liber ingreſſus.⁊ Hin idipᷣm).i.vnanimiter et
ↄcoꝛditer. Sicut enĩ in ſilua lignaria excidũt᷑
ligna ita viliter ſine aliquo reſpectu et reueren
tia exciderũt ianuas oms tendentes inidðm?z
cõſpirati in vnũ qꝛ vno coꝛdeet vna volũtate

ſimł oms ↄueniebãt in malũcin ſecuni ad ex⸗

cidendũtcet aſciaad cõminuenduʒ deiecerũt

eam) ſcʒ ciuitatẽ ⁊ domũ dei.ſecuris em̃ cedit

trabes⁊ maioꝛa deſtruit aſcia ſiue dolabꝝ mi

nucius pſequit᷑ ⁊ minoꝛa coõminuit ⁊ ſic maio

ra ⁊ minoꝛa dicit deſtructa.

Vncenderũt igni ſctũariũ tuũ in terra:
olluerũt tabernaculũ nois tiuu.
¶ Incenderũt igni)qð em nõ poterat excidi
cobuſtũ eſt ſctũariũ tuũ).i.templũ noĩ tuo de
dicatũ (in terra).i.vſq; ad terrã deijciẽtes cul

mina ad laudẽ dei erecta polluer̃t) ſacrilegio

(tabernaculũ noĩs tui)in qͥ nomẽ tuũ inuoca
batur qð ſalomõ fecit ad honoꝛẽ nois dni qe
aras menſas libꝛos veſtes ⁊ ſiłia piecerũt pe⸗

☛ = πM ◻Wt —

—
—

=☛. £ Se

☛ = — 1

— =— S=

— — —— — — —

—

bieueni⸗

(S 21

dibuſq; culcauerũtac pꝛiuatas etſtabula in

mentoꝝ in teplo fecerũt.ſʒ⁊ mõ timendũ ⁊ ca
uendũ eſt ne qð tũc cõtigit hierłlime nũc ple⸗
t chꝛiſtiane. Jõ aut hec oĩa ferũt qꝛ.

Dixerũt in coꝛde oas vtiq; plus Nq;ᷓ ſi
dixiſſent in oꝛe ſuo: nã in Hꝙ in coꝛde dixiſſe
ꝑbhibent᷑ volũtas:affectꝰ ⁊ intẽtio denotat᷑di⸗

xerũt aũt nõ qᷓ̃ttuoꝛ autqͥnq; ſʒ tota (cognatio

eoꝝ.).i.tota illa hoſtiũ multitudo nec diuiſa ꝑ

etes ſe(ſil wixerut inc iſtud (qeſcere faciam⸗
oaẽs dies feſtos dei a terra) ne ſu gtia nois dei

in ea.q.d.ita diſʒgam oĩꝗ ꝙ nunq; amplius
poſſint cõuenire aut feſtũ facere in terra.huc⸗
uſq; oſtenſuʒ eſt qᷓnta ab hoſtibo illata ſint ma

la deinde ondit q̃ ab ipo deo ſubtracta ſint eii
Higna nta nõ vidim:iã nõ eſt ꝓpheta

et nos nõ cognoſcet ampliuus

Signa nra nõ vidim nre eni ciuitatis de
ſtructionẽ vidimꝰ ſigna m diuine miſeratõis

erga nos nõ accepimus quibo nos ⁊ pres nr̃i

deũ nobis placatũ cogᷣſcere ſolebamꝰ ciã non

eſt ꝓpha aliqͥs q bona nobis futura pᷣnunciet

et ↄſolando nos ↄfoꝛtet vt olim in alijs capti

uitatibo ⁊ aduerſitatibo fiehat.(et nos nõ cogůᷣ⸗

ſcetampliꝰ) deus vt liberet ⁊ a malis reducat

ſz in miſerijs dimittet. videt᷑ eni deꝰ oĩno nr̃i

eſſe oblitus. Catis ergo afflictꝰ malis dno in⸗
gemiſcẽs ait:hec mala ſunt nobis. Sed

UVſq;q̊ deus impꝛoperat inimicus:irri

¶Vſq; quo).i.diu o (deus impꝛoperat) no
s (inimicus)ſcʒ ꝓplłs gẽtilis gloꝛiãdo de ſub
uerſione ciuitatis ⁊ tẽpli et dicẽdo ꝙ nõ ſis ve
rus de (irritati.ꝓuocat (aduerſariꝰ nr (no⸗
men tuũ in ſnrelppetuo blaſphemando ac
Fbis ⁊ factis te exaſperãdo. vel vſq; ad quẽ fi
nem an vt coꝛripias pplm tuũ ⁊ coꝛripiẽs du⸗
cas in finẽ.i.in chꝛiſtũ:vel eo vſqʒ donec veni
atĩi te finẽ. Attẽdat hecvᷣba qͥſquis ꝓ pctõ ſuo

ä
b

affligit᷑ q ſquis a deo tanq; irato deſerit᷑. nõ de

ſperet gemat: miſeriã ſuã medico oñdat.ad G
enĩ ferit vt parcat:ad hoc iraſcit᷑ ne iraſcatur:
vnde adhuc ſubiungit. .

Ilt quid auertis manũ tuã et dexteraz

teram tuã).i.virtutẽ ⁊ ptectõeʒ tuã vſitatã (de
medio ſinu tuo).i.a ꝓplo tuo iſto q eſt ſinus tu

ã: de medio ſinu tuo in finem.
Vt quid).i.quare (auertis manũ tuã et dex

us in quo hacten ſecretiſſimos theſauros tu

os recodidiſti in finẽyi. finalit et ta diu. q d.

Dixerut in coꝛde ſuo cognatio eoꝝ ſiſ:·
Geſcere faciam oẽs dies dei feſtos a fra

.

nõ din differas nos liberare p potenti tuam
fauoꝛabileʒ ab inimicoꝝ ptãte et oppꝛeſſione.

Vel At qd auertis manũ tuã) a pplo tno iſrł
nõ ducendo eos (in finẽ).i.in chꝛiſtũ. Quere
bat vt quid et iã intellexit ſicut intitulatũ eſt in

tellectus aſaph: et ideo ſubdit.

Deus auüt rex noſter ante ſecula: opera

tus eſt ſalutem in medio

SD „

et lalutem in medio tere.
Deus aüt rex nfr añ ſecula)exiſtens nõ tpa⸗
lis ⁊ recens qui eſt in pꝛincipio verbũ ꝑ qð fa
cta ſunt oĩa: ipᷣe rex hõ factus (oꝑatus eſt ſalu

tem in medio terre).i.vbiq; terrarũ vt diſcerẽt

hoies etna qrere nõ terrena. Alin medio ter
re)ſcz in iudea qᷓ eſt in medio terre q̃i vmbili⸗

cus oꝛbis qꝛ deus ibi fctũs eſt hõ. et crucifixꝰ
ꝓ ſalute totius mũdi vt ab omnibo in circuitu

poſſit ꝑticipari Ad ̊ em ad tꝑs auertit manũ

ſuã a gete iudaica.Ad hoc cecitas experte cõ⸗
tigit in iſrłvt deus oꝑaret᷑ ſalutẽ in medio ter⸗

reet ſic plenitudo gentiũ intraret. deinde oſten

dit qᷓliter ſalomon oꝑatus ſit ↄuenendo ſe ad

ipᷣm opatoꝛẽ deũ ⁊ dicendo.

Ku ↄfirmaſti in virtute tua mare:otri

bnlaſti capita dꝛaconũ in qquis.
KTu ↄirmaſti in vtute tua) i. in potẽtia tua
Aelin vᷣtute tua).i.in chꝛiſto qͥ eſt dei virtꝰ et
ſapia mare.i. gentes qᷓ indeã in medio ſui cin
gebant ſicut mare tera. Bentes dicũt mare p
er vicioꝝt affluetii ꝛ mo amanitudinẽq ab
ato idolatrie fluxu ↄfirmate ſunt in chꝛiſto .
fidẽ ſpẽ charitatẽ. Etqoꝛdine factũ ſit ſecu⸗
cutus adiũxit cõtribulaſti capita dꝛaconũ).i.
cõminuiſti et ſubieciſti pncipalia vicia et pctã
doloſoꝛuz ſpirituũ que ab eis ſuggerunt ſctil

bolum ateqzvniuerſas eius altitudines ⁊ pom

pas ꝑiter deũ deſtruxiſſe ondit cũ ſubiũgit.

2

is ethiop

„.

ua regiſti enpita dꝛaconis: vediſti eñ .

eſcam pp.

„

Tuyeiiam (ↄfregiſti).i.annihilaſticcapita⸗
¶ptates ⁊ pꝛauas ſuggeſtiones (dꝛaconisi.
pꝛincipis demonioꝝ ⁊ ſic ea ↄfringendo oꝑa
tus eſt rex noſter ſalutẽ in medio terre que pꝛi⸗
us coꝛrupta erat ⁊ elanguerat taliũ hoſtiũ in⸗
uaſione ⁊ dediſti eum) ſcʒ dꝛdconẽ ⁊ diabolũ
(eſcam populis ethiopũ) id eſt omniũ gentiũ
ipſi enimvocant᷑ ad fidem qui pꝛius nigri fu⸗
erunt peccatis: ⁊ ſicut eſca moꝛdet a comeden
te ita credentes ipſuʒ diabolũ moꝛdent:redar
guendo:accuſando:maledicẽdo. Ael qꝛ ado⸗
ratoꝛes diaboli et membꝛa eius ſunt creden⸗
tibus qui tenebꝛe fuerũt incoꝛpoꝛati ⁊ coꝛpus

chꝛiſti facti. hoc aũt ſic factũ eſt.

Zu dirrupiſti fontes et toꝛrẽtes: tu ſic/

coſti fluuios ethdhean.
Zu dirupiſti).i. apuiſti (fontes) ſcʒ aplos
ct pᷣdicatoꝛes maioꝛes (ettoꝛrentes).i.pᷣdicato

res minoꝛes vt manarẽtliquoꝛẽ ſapictie et di
uitias fidei vt irrigarẽt ſalſitatẽ gentiuʒ vt ſua

dulcedine ata irrigatõe ceteros ↄuerterẽt (tu

ſiccaſtifinuios ethan) qð interpᷣtat᷑ foꝛtis vel

robuſtus et ſignificat de ſe et de virtute ſua pᷣ⸗

ſumentes i.tu inutiles feciſti om̃es doctrinas

gentiũ:niagoꝝ: iudeoꝝ de ſe pſumentiũ etin⸗
undatões ac ↄſilia diaboli qui de ſe pᷣſumpſit

ſed dei virtute hũiliatus eſt.

Tuus eſi dies et tua eſi nor:tu fabꝛica⸗

tus es auroꝛam et ſolem.

Zuus eſt dies).i.ſpiritales illuminati a ve

ro ſole quos velut diẽ illuſtrat ſol incõmuta⸗

bilis ſapiẽtie quã loquunt inter ꝑfectos dies

Diei eructat verbũ qð erat in pꝛincipio apud
prem. (ettua eſ nor) i carnales ai zuc quaſi
in tenebꝛis quibuſdã ignoꝛãtie exiſtentes q̃s
velut noctẽ ↄſolat᷑ luna.i.carnis chꝛiſti mani
feſtatio.verbum eniĩ caro factũ eſt ⁊ habuabit
in nobis qui cũ nõ tacẽt fidẽ nox nocti indi⸗
cat ſcientiã:qꝛ (tu fabꝛicatus es quroꝛã ⁊ ſolẽ)

id eſt initiũ ⁊ ꝑfectõʒ ſapiẽtie:hoc eſt incipien

tes et ꝑfectos ſeu camnales et ſpiritales. Et vt
vniuerſaliter tua dona cõplectar

—

teruicis incitaulit).i. exacerbanit ſuper ſe(ne
men tuũ)qꝛ tot miracula vidit ⁊ eſſe deum nõ
reonen adoꝛare debuerat occi⸗
dit. Sʒ qꝛ qͥda erãt credituri poſtulat/p eis.d.
Ne tradas beſtiſs animas cõfitentes ti

Li:et animas pauperũ tuoꝛũ ne obliui/

ſcaris in ſinem.

ver tu plaſmaſti a.

gram tuã quã das eccleſie tue ad menſurã.nõ
eni ꝓficit in virtute etgr̃a vnuſquiſq; quantũ
cupit ſʒ quantũ placet ei diuidereterre ſue qui
terminos ponit qꝛ vnuſquiſq; ꝓpꝛiũ donũ ha
bet a deo alius ſic etalius ſic.(eſtatẽ) i.feruen

tes ſpũ et charitate (et ver).i.nouellos in fide

et virtutiboctu plaſmaſti ea.)neutraliter dictuz xl.

eſt ac ſidiceret᷑ etꝑfecios et nouellos oẽs tu fe

.

NYVemoꝛ eſio huius inimicus impꝛope

KALn „

Zu feciſti oẽs termios terre) terminas eni

EIna ↄmendatio gr̃e dei eſt in eccia chꝛiſti.de⸗
inde et ꝓ ſuis oꝛat.d.

raint oño:et pplłs inſipiens incitauit no

Demoꝛeſto hulus ſcz agregatbnia ue p
qua oꝛauit ſuꝑius ⁊ ſi nõ paleaꝝ ſaltẽ reliqᷣa⸗

rum ⁊ declarãs cuius cõgregatõis ponit etiãẽã

cecitatẽ eius tanquã intelligẽs ⁊ gemens ſicq;
ꝓ eis oꝛat vt eoꝝ cõfiteat᷑ errata cuʒ ſubdit ſin
imicus impꝛoperauit dno)verbis.ꝓpłs em̃ iu
daicus multa oppꝛobꝛia dixit chꝛiſtocetidem
(ꝓpłs inſipiensnõ ꝓuidens in futuro ⁊ dure

¶ He tradas beſtijs) i malignis ſpiritibola⸗

nimas cõfitentes tibi cõfeſſione fidei? laudis

vel qui penitens ↄfiet᷑ pctã(et aias pꝛaupuim
tuoꝝ).i.ꝰtemptoꝝ mundi vel de ſe nõ pᷣiumẽ
tium (ne obliuiſcaris ĩ finẽ).i.ſinaliter ⁊ ſiad

hoꝛã iraſcividearis.qͥ pꝛius videbant᷑ diuites
ſtatuentes iuſticiã ſuaʒ modo ſuntpauꝑes nõ
audentes oculos ſuos leuare ad celũ. Modo
quaſi obliti a te vident᷑ dum eſuriũt.duʒ ſitiũt

dum ↄſolationẽ terrenã a te nõ accipiũt.dum

tribulant᷑ dum reſpiciunt᷑. ſed in finẽ nõ obli
uiſceris qñ etemaliter remunerabunt.
Meſpice in teſtamentũ tuum:qꝛ repleti

quitatum.

ſunt qui obſcurati ſunt terre domibꝛ in

Reſpice in reſnlamentu tuũ) i in pmiſſonẽ
tuãa reliquijs factã ̊ eſt imple ⁊ redde qð pꝓmi

ſiſti vt reliqe ſalue fiant. Meminit ꝓmiſſõis

qꝛ merita deficiũt eis. Et neceſſe eſt vt reſpici
as qꝛ ecõtrario mł einſideles iudei in quibice
citas otigit (repleti ſunt domibo iniquitatũ).i.
coꝛdibo malis ⁊ iniqͥs in quibo libẽter habitãt

ct ꝑſeuerant tanquã in domibo ſicut mũdi coꝛ

de in ↄſciẽtijs ſuis ſcʒ illi q obſcurati ſuntter
re).i.terra.hoc eſt amoꝛe terreneitatis ⁊ terre⸗
nis deſiderijs q̃ obſcurãtlumẽ rõis qꝛ oculos
ſuos ſtatuert decliare ĩ terrã.etiõ dico reſpice.
HNe auertat᷑ hũilis factus ↄſuſus:pauꝑ
gt inops laudabũt nomen tun.
HNe auertat ate ⁊ a tua mia ſeu reſpectu tue

cmẽtiehuilis factus ofitẽdo pcſã ſuacↄfu⸗

tur. vłchuũilis p ſuã ↄfeſſionẽ (factus ↄfuſus

ille eĩ vere meret᷑ veniã qͥ nõ timet ꝑdere famã
ne ꝑdet ↄſciam. Et ſi nõ auerti pauꝑ⁊ ĩops)
ſpũ.i.huũiles qᷓ nibil in ; mudo apetũt ⁊ de ſe
nõ pᷣſumũtꝗ ope hũana deſtituti ſunt ⁊ a ſolo

deo opem qᷓrunt(laudabũt nomen mũ) gr̃as

agendo ſeu pctã ↄnitendo ⁊ eterna qrendo.Et
poſtquã ꝓ ↄfitentibo oꝛauit ↄſequenter de ꝑti

naciby nõ tam oꝛãdo q; ꝓphiſando ſubiũgit.
xurge vnñje iudica cauſam tuâ:memo:

eſio impꝛoperio? tuoꝝ eoꝝ que ab inſi

Piente ſunt tota die.
Exurge) aduerſus paleas o (deus)qui diſ⸗

— ☛ ⏑ ☚ tu n⏑.s S.

—

quam nos cotra inſultantes tibi ? detrahen⸗
tes ſuſcepimus defendendax. iudica inq; tuis

dans coꝛonã: hoſtib⸗ penã. Unde ſequit᷑ me⸗

moꝛ eſio impꝛoꝑioꝝ tuoꝝ) quevel tu ſuſtinui

ſti p nobis vel nũc ecclia ſuſtinet ſcz eoꝝ que

ab inſipiente pklo ſunt facta c fiunt tota die)

id eſt aſſidue nec em deerunt inſultantes vſq;

in finẽ ſeculi. Contempt eſt chꝛiſtus a iudeis

ambulans in terra cõtemnit᷑ quotidie a falſis
chꝛiſtianis ſedens in celo. Inſipiens eſta deũ

nõ cognonit aut cognoſcens puerſeviuit. Ca

les impꝛoꝑant dno deo ⁊ membꝛis eius mo⸗
do blaſphemando: modo deridendo:mõ mi⸗

nando: modo adulando. Et taliũ memoꝛ cri
Deus in iudicio vt vindicet⁊ damnet.no oumn
tamen niſi eoꝛuz im qm in hoc pciõ ſunt tota

die ⁊ ſemꝑ nõ coꝝ qui ante finem ꝑ peniten⸗

nam emendant᷑ Et quaſi repetendo ? adden⸗

goibctttttt.
Ne obliuiſcaris voces inimicoꝝ tuo:

blaſphemantiũ tibiq; detrahentin ſcz unpꝛo⸗
peria ab ipſis tibi ullata. q. d. ne diſimules in⸗
dicare⁊ punire eos tanquã eoꝝ oblitus fueri
Pam in hoc culpa grauio: extitit qꝛ nõ ſoiuʒ
ab inſipientibo ſed etiã ab Inimicis impꝛoꝑia

care q;ᷓ ꝑ ignoꝛantiã tñ vtruc; petm̃ eos obli⸗

illata ſunt culpabilius eni eſt . inimicitia pec

gauit. Et merito hoc debes ſacere qd ſuꝑbia)

*„

tam exccrabile malũceoꝝ quite oderũtjregnũ
mum refutantes? aſcendit .i.incendit᷑ ⁊ creſcit

(emꝑ) i. iugiter ? multipliciter. Noluntreſi⸗
iſcere ſed magis et magis ꝓficiunt in maluʒ
quotidie. dum enĩ tu differs penas illi creſcũt

„

tatem vt diſtrictũ dei indiciũ euitet᷑ in

quo ſupbi damnabunt᷑ et humiles exal

Ps. lxxiijſ.

On

;8

bi deus ↄfucbimur: et inuocabim

ſuperbia eoꝛum qui te oderunt: aſcen
gitſemnpeer.
eobliuiſcaris voces inunicoꝝ tuoꝝx)te
aſt

in blaſphemias. eatio.
reatoꝛ omniũ elementoꝝ deus ante ſecu⸗
ne cruoꝛis tui redemiſti atq; omniũ te queren
tium voces ꝓpiciatus exaudi.P. d. ⸗
WMſalmus de exhoꝛtatone ad humili

ſitebimur ti/⸗

nam ꝓmittit beatitudinẽ/ ponit᷑ aſaph.i.ſyna
goge ſcʒ infideli innitans in fineʒ.i. in chꝛiſti
cõfoꝛmitatẽ ſic monendo ne coꝛrũpas te.i.ne
ſuꝑbias qꝛ ſicut humilitas cuſtos eſt virtutuʒ
ita ecõtrario ſuꝑbia coꝛruptio. Materia:ex⸗
hoꝛtatio ad humilitatẽ. hic enĩ pſalmꝰmedici
nam hũuũilitatis appoꝛtat cõtra tumoꝛẽ ſuꝑbie

2

et loquit᷑ ipſe chꝛiſtus modo ꝑ ſe modo in ꝑſo

na membꝛoꝝ ⁊ ecclie. Intentio:monereoma2

ad humilitatẽ vt ſic omnipotẽtis dei diſtrictũ

iudiciũ euitarevaleant ⁊ ne quis ſuꝑbus de e

