i fenſoꝛe tradit inimicisctveni)ꝑ effectũ poten ſtris:et inimici nti ſubſannauerüt nos.
ne tue adiuuãdo nos qͥ derelinquendo nos i ¶ Poſuiſti nos in ↄtradictõcm vicinie nfis-
i deris receſſiſſel vt ſaluos facias nos)vt ſicuti quiin circuitu nr̃o ſunt vt cõtradicerentꝰbis .
N los ecruiſti de egypto ita nos ſalues a pctis? a niis plane hoc factũ eſt de aſaph eni.i. de fide
ke ptãte et oppᷣſſione ꝑſequentiũ quas meremur lſynagoga clecti ſunt qͥ ad gentes irent ⁊ chꝛi
80 ꝓeis. Uelveni) tuipe in carne etcexcua .l.on ſtum Bdicarene Duiparidicebart: coõta⸗
m de(porẽtiã tuã) ĩ reſurrectõe qͥ viſus es ifirmꝰ dictoꝛ vincebat᷑ et ex ↄtradictoꝛe ſidelis effici
. in paſſiõe.i.crucifix ex infirmitate reſurgeex cbatur. Inde martyres cibati ſunt de pane la
gi virtute (vt ſaluos facias nos)a malis omnibꝰ chhꝛymarũ et potati in lachꝛvmis ſed in men⸗
. Deinde loquens ad patrem ait.. fſurg nõ ampli q; poterat ferre (et inimici no⸗
Deus cõuerte nos:et oſtende faciẽ tuã ¶ſtiethoſtes fidei nõ im ↄtaditcrũt ſʒ eeiamn
et ſalui erimusq. ubſanmualiaruriſerl No quaſt colen
p Deus cõuerte nos a vetuſtate in nouitatta tes moꝛtuũ adoꝛantes crucifixũ. Sʒ licʒ tan⸗
2 culpa ad gram. auerſi eni ſumus ate nõ co⸗ ta paſſiniſimus no tũ minus cũ optamus ſʒ
m uaertemur niii tu faciascetoñde faciẽ tuã).i fi⸗ ictumoꝛamus. . 14
lum tuuz qui eſtimago tuacct ſalui enmus ½“ Deus virtutüͦ couerte nos: et oſtende
, ip̃m. Velcoñde faciẽ tuãpꝑ placationẽ: gam faciem tuã et ſalui eriſnus.
i. auxiliãdo quã abſcondidmi a nobis auxi ¶ Deus virtutũ cõuerte nos)ad te(et oſtende W
V lium tuũ ſubtrahẽdo ⁊ ia (ſalui erimus) q ſ faciẽ tuam).i.filiũ tuũ ꝑ quẽ tu cognitus es à
netua gra nõ poteſt eſſe ſalus. Et qꝛ etiaʒ poſt dicit:qui videt me videtet patrem ſet ſalui ceni⸗
chꝛiſti aduentũ quãdiu in h̊ ſeculo ſumusvbi· mus poꝛtãdo imaginẽ eius.de hoc verſu ha⸗
1 ppenitus ſine pctõ nõ viuit etiã ſeruis ſuis důĩòs bes etiã ſupꝛa: deſiderantis mos eſt frequẽter
V penitus nõ placat᷑ igeo ſubiungit. O. repetere qui tantis pᷣcibo ſtudet oꝛare.Oſten⸗
Dñe deus virtutũ:quouſq; iraſceris ſu de inq; faciẽ tuam et imple in rebus qð pꝛe⸗z

R per oꝛationẽ ſerui i. monſiraſti in figuris. Quas figuras ſubſeqũ
Dñe deus virtutũ celeſtiũ.i.angeloꝝ quibꝰ terenumerãdo oſtendit quõ eccleſia pꝛimo in

dou nos ſocij ſumus futuriquouſq; iraſceris ſux- hi efuitmn iudeis et poſtea tranſiata eſtet ꝑ

8g oeꝛationẽ ſerui tui nõ auferendo flagella a no Ta igeib. d debes go de ſaccci iã
in bdeiers et ſi olim iraſcebaris ſuꝑ oꝛationẽ inimici Vlineã de egypto tranſtuliſti: eieci ii gẽ
dum ſcʒz eram inimicus ne iraſcaris ſuꝑ oꝛõʒ tes et plantaſi eaam. ò
iam ſerui tui ſed miſerearis ꝑtim iam trãſitira VUineam).i. pplm iſrl vñ chꝛiſtus et pꝛimi

remanet in hoc ꝙ flagello nõ pcit flagellat eni gum vinee eum dñs ad excolendũ ⁊regendũ
u omnè? fili quem recipit. Jaſcit ergo dñs ſer ſuſcepat:et ſicut vinea ceteris arboꝛibo eſt hoĩ
è⸗ ius ſuis ſed iñ non vt iudex dãnans immo vt bus charioꝛ ſic ꝓplłus iſrł pꝛe ceteris ꝓplis fuit

e pater coꝛrigens. Etiterũ qͥuſq; ira ceſſauerit. deo gratioꝛ. (de egypto tra nſtuliſti) in tena pz⸗
cd Eibabis nos pane lachermar et Ponn miſſiõis (eieciſti gentes) ſeptẽ de terra illa quiu
Hr vabis nobis in lachꝛymis in menſura. din poſſederãt(et plantaſti) vt agricola (eam)
, ibabis nos pane lachꝛymax).ſ.cruditöd ſcʒ vineã ibi.ipabitationẽ eius firmaſti ⁊ ſe⸗
e fliagellon et hic panis cibus eſt qꝛ ſic nõ extin cure habitare feciſti. OW
4 guimur ſed erudimur. Addit? de potucetpo⸗ Dux itineris fuiſti iĩ oſpectu eius et plä
tum dabis nobis in lachꝛymis in menſura) raciceseine et inpleuitter. —
4 id eſt ꝓ viribet ſcoᷣm ꝙ ferre poſſumus.vel ꝓ Dux itineris fuiſti in cõſpectu eius) in co⸗
modo culpeetſᷣm ꝙ meruimꝰ. vel lachꝛma lumna nubis ꝑ diẽ et in colũna ignis ꝑ Mai

3

OðDSð

tecq; duce et rectoꝛe de egypto exierunt ꝑ deſer
tum tranſierũt in terrã ꝓmiſſionis venerutcet)
ibiplantaſti). i. cõſtituiſti et firmiter ſtabiliſti
(radices eiꝰ).i.duces et pꝛincipes ac ſctõs pa
tres et ꝓphetas (et impleuit terrã) ꝓmiſſionis

ꝑ ꝓlis multiplicationẽ iuxta qð alibi ſcriptũ

cſi et benedixit eis ⁊ multiplicatiſunt nimis.

¶ WMicet bec ſynagogã figurauerintiñ ad ec⸗
cleſiam referenda ſunt que a tenebꝛis cecitatiſ

ad lucẽ fidei et celeſtẽ dignitatẽ eiectis vicioꝝ

gentibo trãſſata eſt et plantata in virtutbo que
ſpirituſctõ peunte ducit ſpirituali iinere bo⸗
noꝛuʒ operũ ꝑ hoc deſertũ ſeculi cui via.i:ma

data ꝑ que graderetlargita ſunt plãtatis in ea

doctoꝛibo ꝑ quos in omnẽ terrã euãgelioꝝ. ſo
nus nunciaret᷑ et ſic illa vinea modo impleuit

totas terrã que impletio modo ſitet fietvſq; in
Kinemn um quondie cõuertunt aliqui
Deinge de initio vineelatius repetit dicens.

finem mundid

Sed pꝛius.

ſta eius cedros di.

eruit montes)ſcʒ,

4

nunciauerũt. vmbꝛa etiã fuerũt circũciſio ⁊ ſa

rrificia. Sed poſt vmbꝛã venitveritas ⁊ ma⸗
nitfeſtatio. Unde ſequit᷑/⁊ arbuſta)que creſcũt
circa arboꝛc.i.excrementa ⁊ augmentateius)

operuerũtcedros dei).i.apłos ⁊ doctoꝛes no

ui teſtamẽti. Ideo aũt dicit cedros dei qꝛ ſunt
cedn euertende ſcʒ ſuꝑbi qui ſuntcedri ſeculi
ſed nõ dei. Expoſita ergo altitudine vinee ex.

ponit eius latitudinẽ dicens.

Erxtendit palmites ſuas vſq; ad mare:

ter vindemiauerũt.d.

AI ꝓphas vmbꝛa eius)
ſcʒ vinee.i.vmbꝛoſa et obſcura locutio.obſcu
re enim et in figuris locuti ſunt futura quean

et vſq; ad fumen ppagines eius.

3 filiosvſq; ad mare) ſcʒ mediterraneũ qð erat

terminus iudee a ꝑte occidẽtalicetvſq; ad flu⸗

ſionis a ꝑte oꝛientis pagines) i generatões
(eius) palmites et ꝓpagines maioꝛes et mi⸗
quã dũs infra dictos termios dilatauit Hos
ſumus vites qui ex vinea illa fröduimꝰ ⁊vſq;

ad mare.i.baptiſmũ acceſſimꝰ⁊vſq; ad flumẽ

AYpagines eius vt qui in ea naſcunt᷑ baptiſmmo
abluant᷑.Et qꝛ talis eſt vinea ergo.

Vlt quid deſtruxiſti maceria eius:etvin

demiant eam omnes qui pꝛetergredin

4

—————— *

AVt quid deſtruxiſti maceriã etſepeʒ eius

Ertendit)dñs ad hierlin palmites ſuas) i.

eſt munitõʒz.ſcz ſubtrahendo ꝓtectõz tamm

qua tanq; ſepi muniebat᷑ (et vindemiãt eam
id eſt ↄculcant et deuaſtãt oẽs qui pᷣtergredin/
tur via) legis et mandatoꝝ dei ſcʒ gentes que

idola colũt.vel (oẽs qui pᷣiergrediuntur et gꝑ⸗

trãſeũt) viã).i.qͥcunq; viatoꝛes oxtranei. Lũc

munitio ſynagoge depoſita eſt cum ei cecitas
ꝓter ſuam ſuꝑbiã cõtigitet ſpoliat᷑ ab his qui
ꝑ huius ſeculi viã ad deũ tranſeũt dum iude
os pᷣdicando cõuerti faciũt. Et hoctotũ refer
ripᷣt ad ꝑſecutões eccleſie. deinde exponit qli

Exterminauit ea aper de filua: et ſingu

—hBNMMs

sfrus upaliuseſteam. “

£ „

Exierminauit).i.extra terminos ſuos eie⸗

cit ⁊ deuaſtauic(eam )vineaʒ (aper de ſilua).i.

gentilis ꝓpłs ſeuus ⁊ incultusſet ſingularis fe

rus) ſcʒ idem ꝓpls ſingularis ꝓpter ſupbiã ⁊ fe
mns ꝓpter crudelitatedepaſtus eſt eam).i.de⸗

paſcendo ↄſumpſit qꝛ eã deuaſtauerũtac vſi⸗
bus et ſeruitijs ſuis ſubiugauerũt. Et hec ad
eccleſiã referri pñt cõtra quã ꝓpłs gentiũ cru⸗
deliter ſeuiebat. In apꝛo etiã et ſingulari fero
immanitas diaboli intelligit᷑a quo hodie ec⸗

cleſia deuaſtat᷑ qui foꝛtis et ferus eſt et de ſilua

qꝛ cogitatõnes eius agreſtes et auie ſuntet ſin

gularis in ſuꝑbia. Sed tu0o.
Deus virtutuoͤuertere: reſpice de ce⸗

loet vide et viſita vinea iſtam.
Deus virtutũ xeleſtiũ et terreſtriũ(cõuerte⸗

reyab ira ad miſcdᷣiam etad nos ꝑ cõdeſcen⸗

ſionem bonitatis tueqꝛ dum affligimur vide

ris ꝗ nobis auerſuscreſpice intuitu miſcdᷣie

oculo clementie de celo celoꝝ et de tue deita⸗
tis ſecretocet videpp miſcoiam quiba pctis la⸗

boꝛet et peat homo (et viſita ꝑ gram vineam
ſſtam) ſcʒ eccleſiã.i.infirmã ſana. Miſcᷣia elſt
qua peccata dimittunt᷑:gra eſt qua bñficia ir
rogant᷑ Viſita ſicut medicꝰ infirmũ ⁊ ſana.
t pfice eã quã plantauit vextera tua:

ſup ſiliũ quem cõfirmaſti tiodbi.
Etꝑfice)fidelibo in pplo gentüũ et reliqujs

iſrl: (eam) nõ aliã inſtitue quã plantauit) i.in⸗
choauit(dextera).i.potentia et ꝓpiciatio tua,
vna enĩ ⁊ eadẽvinea eſt que incepita iudeis et
ꝑficit᷑ in gentibo et ſi altera gens det pꝛincipiũn
altera ꝑfectionẽ et ſuper filiũ) ſcʒ chꝛiſtũ ꝑfice
(quem ↄfirmaſti tibi).i.ad tuũ honoꝛẽ dicẽs

hic eſt filius meus dilectus.in quo ↄfirmatuſ

eſtchꝛiſtꝰ apud hoĩes qͥ ſol?eſt fundamẽtũ qð

nemo mutarep̃t. Et ſic erit: reuera pficies 2

remittent᷑ eis pctã ⁊ ita ꝑficiet᷑ vinea.dua.
Vncenſa igni et ſuffoſſa: ab increpatöe
vnltus tui peribunt.

Vncenſa igni et ſuffo

— -—-

— — 2 =—

— ðꝭÿʒ— — —

—

— — —+ ==- ——

——

— =— —

lan ¶ Incenſa igni) i petã que veniũtex amoꝛD- ſũmatio totius oꝛatõis chꝛiſtiane. MWagnave·
male accendentekz ſuffoſſa ipcti quevenit roeſt ſuauitas huius verſiculi in hoc eni reaau
S extimoꝛe male humiliate foſſa eni humilitatẽ lam totius religionis exponit pꝛimo eni deus
NMℳ deſignatꝛ ꝑ hec duo oĩa pctã intelligunt᷑. Si nos ↄuertittũcet nõ ante facie ſuaʒ oſtenditi.
cut enim omnia iuſta oꝑa bono timoꝛeyel bo lumiepietatis nos ĩſpicitpꝰ qd tande nos ſai
no amoꝛe ſiunt ſic malo amoꝛe ⁊ malotimoꝛe uat hunc ergo ꝓpha iterat qꝛ p ipᷣm quiſq; bee
4Pctz omnia cõmitunt (pibut)et delebuntab uiter qd erpeditimplorat. Mecnaz vertu oꝛer
lc increpatone vultus tui).i. increpationẽfilij ponit hic pter triplicẽ factẽ chꝛiſti que tripli⸗
n mi qui vultus tuus etimago dicit. Quid eni citer nos ↄuertit.Eſt enĩ facies naſcentis mo
idl inerepat chꝛiſtus niſi pcia? Et qꝛ ex aduentu nientis iudicantis. Deima cuertit nooa ſub⸗
on uiutanta vceditvnilitas iovt hecoia ipieant᷑. bia ⁊ vanitate mundi ꝗꝛ cheiſtus in nattuttar⸗
n Fiat manus tua ſup virum dertere tue: te humiliauit ſe foꝛmi ſerui accipiens. ſcda a
ett ſupꝑ filiũ hoĩs quem ↄfirmaſti tibi. pcupiſcentia ⁊ voluptate carnis:qꝛ tunc aruit
¶ EFiat manus tua)o deus.i.miſcðᷣia ma (ſup tanq; teſta virt eius. tercia ab quaricia ?⁊ amo
hi yvirũ dextere tue)ſcʒ chꝛiſtũ ad ꝓducendũ eu, retꝑaliũ ꝓ quiba in iudicio expꝛobꝛabit dñs
pͤfe iioꝑatio tua ad effectũ pmiſia ꝑducat.ſ.incar n obis dicens eſuriui ꝛ7. MDꝛatttio.
leſ⸗ nationeʒ (et) p.i.ſſuꝑ filiũ hoĩs)ſcʒ virginis ¶ T iſita dñe vineam tuam quam de egyptit
de⸗ aſſumptionẽ carnis nõ hoĩm (quemſcʒ filiuz mbulatõc potenti dextera liberaſtiytreſpectu H
ſ⸗ (firmaſti tibi) q; ſic nobis ↄiunctꝰ eſt ex car vultus tui viniſicata bonoeuʒ in te fructuum
n ne vr deris etiã ſit ex diuinitate. Et bñ vir dex vbertate letet. Per dim.
* tre ⁊ filius hoĩs dicit qꝛ ⁊ potentiã diuinitattis ¶ Vſe almus de inductõe fideliũ ad lau
babuit vñ ad dexrera dei patris ſedet⁊ hbuma danduʒ deñ ac de pꝛeſſura ecclie bonoꝝ
r mintczenter nos alſumpſitex eo filius bo⸗ q; pbatione et maloꝝ repꝛobatöne.
5 minis fuit qͥ niſi potens ꝑ diuinitatẽ fuiſſet ne k S lterxr.

i quaquã nos ꝑ hũanitatẽ redimere potuiſſet. 1 T,2I . —
4 EZultate deo adi

Et no diſcedimus a te: viuificabis nos Oeo ad
KRibꝛi nr̃o: iubilate deo iacobob.
DAuctoꝛ pſalmi pha dauid. Tiꝰ
1 A olermonea ide 7 Ollec. tulus eſt. In finẽ p toꝛcularibo quinta ſabboa
“ Quis eni nos ſepabit a charitate dei (viuiſi⸗ iuiipſalmus ipſiaſaph. Eteſt ſenſus: pſalmus
NE cabis nos)vita gre nam moꝛtui eramus pec⸗ ille dingens nos in finẽ. i. in chꝛiſtü cantatur
er
in⸗

4 et nomen tuũ inuocabimngs.
¶Et)ſi hec feceris ⁊ filiũ miſerisnõ diſcedi⸗
mus)vltra(a te ꝑ cõuerſionẽ a fide ⁊ dilectiõe

catis noſq; innouabis ⁊ vitam interioꝛis ho⸗- ipᷣi aſaph.i.dñice cõgregatõni et cantatur ab
minis donabis vt te amemus nõ tenena in à ipſo aiaph. Aſaph eni ſibi ipi loquitur. pſal⸗
. buspꝛius moꝛtui eramus ſcʒ in amando ter⸗ mus dico agens pꝛo toꝛcularibo.i.de eccijs in
4 reng e eis inherendolſet nomen tuü inuocabi quibpeſt pſſura tibulationü:et habitus quin
musRie exoꝛandovt nobis dulcis remiſſoꝛ ſis ta ſabbati.i.loquens de baptiſatis ⁊ baptiſan
e pectõꝝ noſtroꝝ ⁊ pius largitoꝛ eternoꝝ bono⸗ dis aqua baptiſini quod figuratũ eſt ę opua
mumet te diligendo qui eris nobis totũ iuua-⸗ quinte ſabbati qñ creauit deus ex aquis pi⸗
men. Quod vt ſit et vt ſũmam mee intentõnis ſces ⁊ aues. Sicut eni vinũ etoleũ pᷣſſura toꝛ
in. concindiilöłl. cularis eliquata recondunt᷑ ⁊ acinũ amurca
Die deus virtutũ cõuerte nos:⁊ oſten pijciunt᷑ ita accedente tentatõe iuſtus iuſtioꝛ
e faciem tuam et ſalui erinuug. fſitet ſoꝛdidus magis ſoꝛdeſcit. Silr et dere⸗
¶ Dne deus virtutũ cõuerte nos a vetuſtate natis ex aqua baptiſmialij ſunt piſces.i.car⸗
1 in nouitatẽ ⁊ ad te ꝑfecie diligenduũetoſtenge nales.alij aues.i.ſpũales. Cantatur ergo pio
faciẽ tuã)ſcʒ chꝛiſtu qui eſt imago⁊ facies tua toꝛcularib⸗ et quinta ſabbati.i. de pᷣſſura di⸗
. et illuinatio vultus tui in quo manes ⁊ q ma⸗ ſcernente renatos ex aqua baptiſmi. Oateria
Bikogenen erimꝰ) ꝑ ipᷣm a malis omnibb laus ⁊ bñficia deiac ingratitudo ꝓpli iſfraeliti

nem ⁊ in futuro ꝑ apertã vilionẽ (et ſalui eri; batio maloꝝ. Intẽtio: monere fideles vt mul

lede faciẽ tuã) hic ꝑ piam illuminatõ⸗ cißſſura qͥʒ fideliũ ac ꝓbatio bonoꝝ et repꝛo
mus)qꝛ in clara et ꝑfecta fruitõe ↄſiſtit eterna tis modis deũ ꝓpter beneficia exhibita znogir
ſalus hec iam ſuꝑius dixerat ſed piuz animũ ficent et ingrati non exiſtant cbternpas en
3 quod delectat oꝛare libenter ⁊ frequenter de-⸗ terrenis ad celeſtia meslaaſcen anl. ſaoangz
e. lectat replicare.hic enim vt dicit Aug.eſt cõ⸗ tia in generali ꝓpheta in iſto plalmo in 4 “

* „₰

alaph i fidelis ↄgreg oͤnis loquik ſibi ipiſczʒ

duice congregatõi iam cred
nos ad dei laudẽ admonet vt ad quod ꝑuene

runt in hoc ꝑmaneant vſq; in finẽ et vt mali
ad ſuũ ſe referant finem amoꝛe pꝛemij vel ti⸗
moꝛe iudicij oſtendens vnde gaudendum ſit:
quidve timendũ:quid appetenduʒ:et quid ca⸗
nendum. Snia in ſpeciali: aſaph ergo quaſi
poſita ſibi imagine cuiuſdã ſolennitatis ecle⸗
ctos ad celebꝛitatẽ incitatdicẽs. O ↄgregatio
dei ( Exultate deo) voce oꝛis clamando quic⸗

quid de illo verbis explicare poteſtis adiuto⸗

nnto) in bonis agendis et malis tolerandis.
Exultent alij mundo vos deo:alij ventri deo

ſuo vos deo vro: alij deceptoꝛi ſuo vos adin⸗
toꝛi vro.(iubilate) gaudio coꝛdis qð nõ pote
ſtis explicare verbis. Jubilus eniĩ eſt gaudiuʒ

animi qð nec oĩno pᷣt expꝛimi nec taceri.(deo

iacob) qꝛ et vos ꝑtinetis ad iacob: immo vos
eſtis iacob ſcʒ minoꝛ ꝓpls cui ſeruit maioꝛ.Et
Bumite pſalmũ 1 date tympanũ: plal
terium iocundũ cum cythara.

umite pſalmuʒ).i.ſpualia que de ſuperi

oꝛi et a deo ſunt ſicui pſalteriũ a ſuꝑioꝛi ſonat.
c(et date tympanũ).i.carnalia ꝑ coꝛiũ timpani
deſignata que a vobis ſunt.q.d.accipite man

data celeſtia et date opera implendo ea quia

(pſalteriũ)quod ponitur hic ꝓ pſalmo (iocũ⸗

dum eſt cum cythara)que ponitur ꝓ tympa⸗

no id eſt verbo dei operib reſpondere eſt dele
ctabile.pſalmi ſunt iſte materiales voces qui⸗
bus ꝑ ſingulos verſus tanq; per diuerſas co2ꝛ
das ſonat nobis a ſuꝑioꝛi dulciter ſpirituſan
ctus et modo quaſi in acuts vocibus: modo

in remiſſis infoꝛmat in maioꝛib et minoꝛib

pꝛeceptis. tympanum vero qõ fit de coꝛio ad
carnem ptinet. In hoc ergo admoniti ſumus
vt pꝛedicatõni verbi dei coꝛpalibus reſpon⸗
deamus operihaouus.

enti ⁊ incitans bo

Bu einate in neomenia tuba: in inſigni

¶ Bucinate) i reſonate (tuba in neomenia)

„

id eſt in nouilunio ſcʒ in inſigni)⁊ pᷣclaro die
ſolẽnitatis veſtre) ſcʒ feſti tubarũ qð eſt pꝛima
die menſis ſeptembꝛis.hec loquit᷑ aſaph ſpiri
tualiter chꝛiſtianis.q.d. Sumite⁊ date ac bu
cinate⁊ ne terreamini ſed quod iudei faciebãt

hiſtoꝛialiter vos facite ſpiritualiter in innoua

tione veſtra in mente ⁊ anima annunciate⁊ p
dicate alijs clarius ⁊ ↄfidenter nouã vitã quã
noua luna ſignificat ⁊ hoc tꝑe gratie quod eſt
inſignis dies ſolennitatis noſtre qua nobis a

ls ſemꝑ feriendũ eſt de qua die alibi dicit

mur in ea. Ideo ſic eſt faciendſduñũd.

Auia
uia) hoc (pꝛeceptũ eſt a deo (in iſrael).i.

in indeis et ad litterã : ſpiritualiter indea deo
iudicandi ſi nõ feceritis. Unde ſequit᷑ (et iudi
cium)cum pꝛecepto eſtdeo iacob cõtra negli

gentes id eſt qꝛ iudex futurus eſt qui hoc pᷣci⸗

pit ⁊ faciet vindictã de pᷣcepti obmiſſione.vbi
pꝛcceptũ ibi ⁊ iudiciũ.qui enim in lege pecca⸗
uerunt ꝑ legẽ iudicabunt᷑. Uñ dicit᷑ hoc ſac et

viues.q.d. li non feceris moꝛieris iam iudica

TFeſſmoni in ioſeph poſait illu:cnn

pꝛeceptũ in iſcl eſt:et iudiciũ deo

erxiret de terra egypti linguã quam non
nouerat audiunt.

¶ Eeſtimoniũ.i.pꝛeceptũ ſub atteſtatöe Ael

(XTeſtimoniũ rei futurecin ioſeh.iin ipo po⸗
pulo iſrael quem vocat ioſeph ꝓpter pꝛimoge
niturã ad ipᷣm tranſiatã.vel eo q; ille p-łs oc⸗

caſione ſui venit in egyptũ ⁊ multiplicat eſt ꝑ

eumpoſuit illud pꝛeceptũ⁊ ſubdit quãdoqꝛ
cum exiret) idem ꝓpla de terra egypti ꝑ mare
rubꝛum tunc in deſerto (linguam quam non

nouerat audiuit ſcʒ legem per moiſen datam

in qua et hec et alja pꝛecepta accepit. Vel(Te

ſtimonum)id eſt pceptum illud poſuit in io⸗

ſeph)id eſt in gentibus adauctis ꝑ fidem. Jo

exiret ille populus gentium per ſidemetba⸗

ptiſmumſde terra eg ypti id eſt de tenebꝛis in
ſidelitatis et ignoꝛantie tũc in eccleſia (tinguã
gquam non nouerat audiuit) id eſt pꝛecepta eu
Angelij q̃ pꝛius ignoꝛabat accepit. Sic ⁊ nos
ſi volumus linguam incognitam noſcere ſci⸗
licet ſacram ſcripturam intelligere: opoꝛtet vt
exeamus de egypto.i.de tenebꝛis peccatoꝛuʒ:
et tunc audiemus verba que nõ audieramus
et percipiemus myſteria que nõ noueramus.

Ettunc dominus.

BHiuertit ab oneribus doꝛſum eius: ma
nus eius in cophino ſeruierit.

diuertitet liberauit (doꝛſum eius) ſcz po⸗
puli iudaici ab oneribus) quibus exercehat

eos Pharao in luto et latere:qꝛ manus eius
in cophino ſeruierunt.) id eſtin inſtrumento
ſen vaſe quo populus lutum et terram poꝛta⸗
bat vnde lateres faciebat.quaſi diceret libera

uit eos a vili ſeruitute educendo de egypto.ſic

dñs ODiuertit) a ſarcina peccatoꝝ (doꝛſum) er
rationem gentiũ:quia(manus eius in cophi⸗
no ſeruierunt).i.in ſeruili opere ſcʒ inten enis

—

— — — -—— —————ꝗỹMD

ty⸗

el
nos
ſci⸗
AN
d
mus
s,

0
is
ni⸗

Ne

ct lutoſis operibo etin immundicijs peccato ⸗

rum.peccata enĩ ſeruilia opera ſunt: iuxta il⸗

lud.qui facit peccatuʒ ſerus eſt peccati.Dein⸗

de mutata ꝑſona inducit deũ loquentẽ.ſ 3

Inn tnbulate inuocaſti me et liberaui
te: eraudiui te in abſcõdito tempeſtatis

baui te apud aquã oↄtradictõis:.
In tribulatõne) dum pꝛemebaris laboꝛe et

duna ſeruitutecinuocaſti me) pꝛo liberatõe (et
liberaui te) in ſignis et pꝛodigijs teeducendo
(exaudiui te in abſcondito tempeſtatis) id eſt
in tempeſtate abſcondita quando nec aperte
gemere vel conqueri audebas metu egyptio⸗
rum tunc amplius te aggrauantium (pꝛoba⸗

ui te apud aquam cõtradictionis) id eſterxa⸗

minaui te vtrum eſſes gratus et fidelis vbi de
mea potentia et bonitate deſperans iurgatus
es et dixiſti. NHunquid poterit de petra aquaz

cijcere: Vel loquitur chꝛiſtiano ſic.(In tribu
latione dum pꝛemereris ſarcina peccatoꝛum
einuocaſti me) adiutoꝛemęet liberaui teexone

rando (exaudiui te in abſcõdito tempeſtatis)
id eſt in tempeſtate coꝛdis et in bello ſuggeſti⸗

onis cum angeretur conſciẽtia tua in lucta vi
cioꝛum atq; virtutum tibi trib lato affui et te

liberauicpꝛobaui teapud aquam contradicti
onis id eſt apud pplm cont icentẽ. Hꝛadi⸗
ens enim viam dni multos habet ↄtradicto⸗
res ⁊ dehoꝛtatsꝛes inſultatoꝛes ⁊ detractato⸗
res. has aquas paſſus eſt dñs ⁊ ineis nos p⸗

bat ſed ipſe eas tranſiuit vt nos facereteas nõ

timere. Hactenus egit de oleo toꝛcularis.i.de

bonis. Deinde agit de amurca.i.de repꝛobis.

d. Quia lot beneficia ſee.
ls meus et oteſtaboꝛ te: iſrael ſi

.*

8R adozabis deum alieun.

2

gem dedi ⁊ ſpecialia bona iam tradidi.ſet cõ⸗

teſtaboꝛ te) id eſt teſtis ero veritatis ⁊ eoꝝ que
ſum dicturus. Quodcũq; autẽ pplo ſuo dixit
xtiã nobis loquit᷑ deinde quid velit euʒ intelli

gere ſubdit o (iſrael ſi audieris me)et monita

mea mihi obediendo (nõ erit in te).i.in coꝛde
tuo (deus recens).i.nouiter et adtꝑs factus:
deus eni noſter eſt ſempiternus Quod quiſq;ʒ
cupit et veneratur hoc illi deus eſt: ſicut idolũ
vel auruʒ ſeu quelibet creatura ac libido etcõ

cupiſcentia. habet enĩ quiſq; tot deos recentes

quot vicia ⁊ peccata.et ſemꝑ deũ recentem ha

bet qui modo gule:modo luxunie: modo ira⸗

cundie:modo ſuꝑbie et alijs hmõi vicijs ſer⸗

audieris me nõ erit in te deus recẽs:ne⸗

di) i. intelligeſ ſpls meus cui ſpecialẽ le

a me:ſtudiũ et ſeruitium tuũ impendendo vi
cijs vel cuilibet creature quod potius impen

dere debuiſti tuo creatoi.
Ego eni ſum dñs deus tuus qui eduxi

ebo illud.

te de terra egypti:dilata os tuum et im

go enĩ nõ alienus(ſum dũs)et rectoꝛ (de

us)et creatoꝛ(tuus)ille idem (qͥ eduxi te de ter

ra egypti)p mare rubrum vnde conſtat qꝛ no

ſum recens et ita bene feci tibi in pᷣterito etpa

(dilata) deſiderio (os tnũ) ſcʒ coꝛdis ad deſi⸗
gerandum ⁊ petendũ vtiliacet implebo illud
tuum deſideriũ et votum in bonis ꝑficiendo.

NPon ſimus ergo ingrati deo nr̃o nõ obliui⸗

ſcamur in nobis deum manentẽ ne faciamus

nobis recentẽ qui eduxit nos ꝑ baptiſmũ de

tenebꝛis ignoꝛantie ac vicijs ⁊ oꝑibus diabo
licis: dilatemus os coꝛdis deſiderando et os

coꝛpꝑis verba veritatis ꝓpnunciãdo et dñs im

plebit illud deſideriũ anime tribuẽdo etiſtud
maioꝛẽ loqndi graʒ tribuendo. Sic monui

Eens audiuit ꝓpłs meus vocẽ med: et
iſrael nõ intendit mihii.

Et non audiuit ꝓpłs meus) cui le gẽ de gict

magna feci vocem meã et monitionẽ et oſten

dit quis eius vocem nõ audiuit dicenstet iſra

el nõ intendit) et obediuit (mihi) ingratus tot
beneficijs meis vt culpa creſceret et digna vl⸗

tio ſequeretur. Multi ſunt qui vocẽ dñi audi

re cõtemnũt:ſtat ad oſtiũ et pulſat:dicẽs.Ape
rnihomo recognoſce vocez dñi deitui volo vt
aperias et ingrediar et nõ vis aperire.nequiſ⸗

ſimus ſeruus eſt qui dominũ ſuum boſpitari
non vlll.—

ibunt in adinuentõnibw ſ—uus.

ſperans de ſalute eoꝛum (oimiſi)et dedi (eos)
ſibi ſubtrahendo eis gratiã non impartiendo
maliciã vt irent ſcom deſideria) et affectõnes
(coꝛdis eoꝝ)nõ ſcdᷣm viam pꝛeceptoꝝ meoꝝ

ct ipſiſibunt in adinuentõnibo ſuis) ct affecti⸗
onibus quibuſſibet.ac ſi diceret Quoniã ſepe
pcuſſi et diſciplinaʒ non receperunt: rogauiet

non audierũt ideo dimiſi eos in voluntatibus

ſuis vt ſaturati vicijs ſuis vel ſic penitentiam

agant. Infelix eſt qui a deo nõ coꝛripitur: qui
deſiderijs coꝛdis ſui traditur et miſer ꝗ peccas
nõ ꝑcutitur. Malum ſignuz eſt qñ infirmus

voluntati ſue relinquit. Vnde dicit Augꝰ.
magna ua dei eſt peccantes nõ coꝛrigere non

flagellare eum relinquentes. Sed. 3

Et dimiſi eos 'm deſideria coꝛdis eoꝝʒ

t) quia ita ingrati fuerunt ideo tanq; de⸗

.

Si tolus meus audiſſet me: iſrael ſiin

2C

Emeisambulaſſer. HH
Si pptus meus audiſſet me) monitis meis

obediendo quod exponens ſubdit (ifrael) hic

eſt pplus (ſi in vijs meis ambulaſſet) quotidie
tuicofcſſioneletemor Kerom.

in ſanctis actionibo ꝓficiendo ⁊ pꝛecepta mea

obſeruando que ſunt vie ꝑueniendi ad beati⸗

tudinem hoc eſt audire me. O clementiſſimꝰ

patero miſericoꝛs deus rogauit et nõ eſt audi

*

tus quaſi iratus Dimittit filiũ laſciuientẽ. Ie⸗

rum videt perire ⁊ dolet qꝛ pereat et dicit. Si

pplus meus audiſſet me iſrt ſi invijs meis am

bulaſlſet.

Peꝛo nihilo foꝛſitan inimicos eor hu⸗/

Kumarti mecKK.
QA:Pꝛo nihilo)et gratis/foꝛſitan) id eſt vere et

ſronice dicit inimicos eo )et hoſtes cuiuſti⸗

bet generis humiliaſſem) eos ad nihilũ redu

cendotſuꝑ tribulãtes eos miſiſſeʒ manũ meã)

vVltricẽ.i. vindictã ⁊ potentia mea ees pᷣſſiſſem

coꝛum inimicos ꝓſternẽdo.ad nibilũ dñs re⸗
igit quos in ſuo verbo etoꝑe ꝑſeuerare ↄſpi

cit. Manũ quoq; ſuam ſupꝑ eos mittit cum ex
reatu /ꝓpꝛie iniquitatis eoſdẽ aduerſarios du⸗
ra animaduerſione ꝑcutit. Et hoc ꝓ nihilo fa
citqꝛ totũ fit gratis quod deus nobis impẽdit

Deinde poſt verba dñi item ꝓpheta loquit di⸗

Ynimici dñi ment

5

Inimici dñi) veteres ſcʒ indei qui ꝓmiſe⸗

rant obſeruare legem dei et nõ impleuerunt et
vnge debuerũt eſſe amici inde facti ſunt ini⸗
mici. et noui ſcʒ falſi chꝛiſtiani qͥ in baptiſmo
renunciauerũt factis malis et vicijs (mentiti
ſunt ei)et ingrati facti:illi nõ faciendo que ꝓ⸗
miſerant:iſtiimplicando ſe his quibo renun⸗
ciauerant (et ideocerit tempus)pene et puni⸗
Lionis (eoꝝ in ſecula) id eſt ineternũ durãs vt
pena eterna damnentur et ſi hic ad tꝑs floꝛere
vigdeantur. Cales illi ſun

„

veteres quidẽ manna quod ita delicatũ et ſa⸗

pidum erat atq; reficiebat ac ſi de adipe etme

dulla frumenti factuʒ fuiſſet:ſed nouos paſcit
coꝛꝑe chꝛiſti qui frumentũ noſtrũ eſt:vel pin⸗
guedine gratie ſpiritalis (et de petra melle)id
elſt aqua que ſicut mel dulcis videbat᷑ pplo ſiti
afflicto (ſaturauit eos) ſcʒ veteres in heremo:
ſed nouos ſatiat melle id eſt ſpirituali intelle⸗

gicare. S ener
pheta in iſto pſalino loquẽs expꝛobꝛat ipſi ſy
nagoge iudeoꝝ que dñm coꝛꝑaliter vidit etta

Et cibauit illos exadipe frumẽti:et de

Ehtamen cibauit illos ex adipe frumenti)

4

de increpatone iniquor iudicum et pꝛe
dictione damnatõis et peneipſor.

Eus ſtetit in ſyna
goga deoꝛum: in medio autem de⸗

us diindicat.

Auctoꝛ pſalmi Apheta dauid. Titulus eſt.

Pſalmns aſaph. hoc eſt pſalmꝰ iſte fit aſapp
id eſt ſynagoge ꝑfidoꝛum iudeoꝝ: vel congre
gationi iniquoꝛũ iudicum. Materia: pꝛimus

aduentus chꝛiſti et redargutio veteris ſynago
ge ac pꝛincipũ eius et quoꝛũcunq;ʒ iudicami⸗

um inique. Intentio:monere credere cbꝛiſtuʒ

verum deũ et holem eſſe eiuſc; pdicatõni obe
direac iniquũ iudicium poſtponere et iuſte iu
Hententia in generali: chꝛiſtus vel ꝓ⸗

men eum nõ agnouit increpans pꝛincipes et
iudices eius pꝛo falſis iudicijs ac erroꝛe etce⸗

citate coꝛdis. Vel arguit quoſcũq; iniquos iu
dices ſuꝑ eoꝛũ ꝑuerſis iudicijs ꝓponens quid
eis omnibus ſit euenturũ detrimenti pꝛo ſuis
erroꝛibo. Dententia in ſpeciali pus ergo nun
cians deum ait. (ODeus) factus homo (ſtetit in
ſynagoga deoꝛũ)id eſtin ppło iudeoꝝ vbi fi⸗
luus dei ſcm quod homo ſtetitqͥ ad oues do
mus iſrael miſſus fuit.deos autem dicitquos
poſtea filios excelſi nominat (in medio autẽ)
et in cõmuni deus diiudicat ſcdᷣʒ quod deus
id eſt nõ meritis ſed gratia diſcernit. vaſa alia

in honoꝛẽ alia in contumelia. AelDeus ſte⸗

tit) pñtcia diuinitatis que vbiq; eſtein ſy nago⸗

ga deoꝝ.)id eſt in congregatõe iudicũ ⁊ pꝛinci

pui.ꝓpli qui dij apellant᷑qꝛ potentia ceteris
pꝛeſunt ⁊ ratione officij locũ dei tenentcin me⸗
dio autem)equaliter ſe habens ad omnesde⸗
us diiudicat) diſcernens bonos a malis etiu⸗

ſtos ab iniuſtis. Limeant ergo iudices hoim

4 ſupꝛa ſe habent indicẽ deum. Timeant pa
ſtoꝛes qꝛ ipſi ſupꝛa ſe habent paſtoꝛem cuuus

ſant oues. Audiant iam quid illis a iudice di
catur. Sequit᷑ enim vox diſcernentis.

ſalmus de pꝛimo aduentu chꝛiſti
et de redargutõne veteris ſynagoge ac

- 8. lxxi.

. -

WWW rrrTNT-— —————v6G

—

— — — —

— — D

m

an,
;
iwe
ki

na⸗
en
nui⸗
ſis
un
uin
900
ns
le

e⸗
/
el
is
i,
in

Vſeluequo iudicatis iniquitatẽ et facit
es peccatoꝝ ſumiis..

Uiſquequo)id eſt quamdiu vos iudices ꝑ⸗

nerſiciudicatis iniquitatẽ id eſt facitis iniquũ
iudiciuʒ falſa defendendo ⁊ vera damnando
(et facies peccatoꝝ ſumitis ꝑſonas hominuʒ

in iudicio attendendo ⁊ malos ꝓpter eoꝝ po-
tentiã vel munera ſeu fauoꝛẽ vel aliaʒ cauſam

acceptando ⁊ iuſtificãdo innocentes vero cõ⸗

temnendo et iniuſte cõdemnando. Quod illi

pꝛaui iudices fecerunt qui pctõꝛem barrabaʒ

petierunt et innocentẽ chꝛiſtũ dignũ moꝛte iu

dicauerunt.q.d. Iniquuʒ eſt hoc a quo ſcelere
ſtudet eos reuocare dicens. H

Judicate egeno et pupillo: bumile et

Judicate egeno et pupillo)id eſt iudiciũ ve
ſtrum ſeruiat egeno et pupillo ſicut diuiti ⁊ po

tentichumilẽ ⁊ pauꝑem iuſtificate)id eſt eis in
ſticiam facite ſicut maioꝛi ⁊ diuiti chꝛiſtus vti
q; egenus ⁊ ſine patre carnali pupillus ac hu

milis ⁊ pauꝑ hic ꝓ nobis fuit. Quem ipᷣi iu⸗
dei nõ debuiſſent accuſare ſed defendere non
Damnare ſed iuſtificare. Debent etiã timere iu
dices et paſtoꝛes eccleſie ne falſa iudicis faci⸗

ant ne ꝑſonas hoĩm attendant quoꝝ myſteri
Eeſt vt lupos vaſtatoꝛes ropellant ac pupil
os et

paupes chꝛiſti defendant vñ ſequit᷑.

peccatoꝛis liberae.

ſtate (peccatoꝛis) et impij qui ei calumnias in
fert et iniurias (liberate) qui eni deſinit malis

obuiare cum poteſt cõſentit. hoc iudei de chꝛi
ſto facere debuerũt qui cum pꝛo multitudine

timerentur pꝛincipibus chꝛiſtum ꝑmiſerunt.

SDicsc beu multi hodie ꝑmittunt alios mala fa
cere cum poſſent illos a facto et ſe a cõſenſu li
berare.et fit multotiens vt ipſi qui malis reſi⸗

NMeſcierunt neq; intellexerunt in tene⸗

pati

ite pauperem:et egenum de manu

Eripue pauꝑem ſcz ab impetitõne et op⸗
pꝛeſſione iniuſta etegenum de manu)etpote⸗

bꝛis ambulant: mouebuntur omia fun⸗

Meſcierunt)mecneq; intellexerunt)iudiciũ

meum.i.ſcire et intelligere non curauerunt (in
tenebꝛis)ignoꝛantie et peccati lambulant) qꝛ
excecati ſunt et ideo moucbuntur omnia fun
damenta terre) id eſt deſtruentur omnes eoꝛuʒ
machinatõnes quibo ſe ſatagunt fundare ⁊ fir
mare in terra coꝛ ſuum in terrenis figendo et
fauoꝛem bominuʒ acquirendo. Milſeri iudei

Apter ſupbiam ſuam in erroꝛem ceciderũt? ne

quaq; chꝛiſtum cognoſcere meruerunt.ſi eni
cognouiſſent nunq; dñm gloꝛie crucifixiſient
vnde adhuc in tenebꝛis id eſt in cecitate coꝛ⸗
dis ambulant et per hanc cecitatem in iſrael
(mouebuntur) ad fidemcomnia fundamenta
terre) id eſt omnis plenitudo gentium intra⸗

bit ad fidem. Heſcierunt inquam nec intelle⸗

Ego dixi dij eſtis:et filij excelſi or‚ſees.
Ego) deus deoꝝ (dixi dij eſtis) ſcʒ partici⸗
ue ex eo ꝙ habetis poteſtatem iudican⸗
di a deoò et eſtis diuine iuſticie executoꝛes ex of

ficio. Vel(dij eſtis).i.ſtatus veſter requirit q;

ſicut dij ſitis excellẽtes virtute vltra cõmunes
hominescet filij excelſi omes) inquantum ad
eius imagines facti eſtis.dicitur deus natura
vel eſſentia vt deus omipotens.ꝑ nuncupati
onem vt idola. per adoptõnem vt omnes filij
gratie et etiã chꝛiſtus ſcdᷣm ꝙ; homo. pꝛelatõe
vt dedi te deum pharaonis et hic in hoc pſal-⸗
mo. Deinde commemoꝛat eis fragilitateʒ eo⸗
nundceeen.
Vos autẽ ſicut hoĩes moꝛiemini: etſi/

rus e pananeaderie.
ni) ꝑ inſu mitatẽ carnis q; poteſtas veſtra nõ
cipibus id eſt de angelis ſuperbientibocade⸗
tis per clationẽ animi et ſuperbiã vel cadetis
in ſoueã gehenne per equitatẽ diuine ſententie
quaſi diceret cum cito ſicut homines ſuis mo

nturi non tamen coꝛrigimini ſed vt diabolus
qui per ſuꝑbiaʒ cecidit extolliminivt ſicut ipᷣe

vos cadatis.hucvſq; deus locutus eſt ad ho⸗

mines. Deinde ex ipius ꝓphete perſona in de⸗
teſtationem maloꝛũ iudicũ rogat᷑ deus vt ſibi
iudiciũ aſſumat cum dicectt.
Burge deus iudica terrã: qm tu heredi
tabis in omnib gentiob.

B

urge o deus a moꝛtuiscet iudica terra;)

id eſt excita? damna iudeos terrenos(quoni⸗
am )his repulſis (tu hereditabis in omnibus

gentibo id eſt omnes gentes erunt tua heredi

tas quas tuis pꝛeceptis et gratia miſericoꝛdi⸗
ter. excolendo terrenã ab eis diſperdes cupidi
tatem. Uel(ſurgeo(deus) ad iudicandũ q? na

nis noſtra fluctibo tundit᷑ciudica terram)id eſt
mundũ quiverus iudex es quia mali iudices
non iudicant ſed euertunt legem tuam ? poteſ
iudicare mundũ quia tuus eſt ct hoc eſt quod
ſequit᷑ quoniã tu bereditabis in omnüngen⸗

tibus id eſt hereditarie ettanq; bereditatẽ poſ
ſidebis omnes gentes et ideo iudica eas tan⸗
quam tuo dominio ſubiectas.Tunc eni erüt
om̃s electi im mobiliter ſubiecti oꝛdini ſue mi

ſericoꝛdie ⁊ repꝛobioꝛdini ſue iu

¶ Da nobis dñe ſcᷣm pꝛeceptũ tuum ab ini
quitatis iudicie declinare: pauperũq; neceſſi
tatibus ſubuenire: vt mereamur filioꝛũ noꝛũ

SS

numero copulari. Per dmm.

ſalmus de ſco

, sðð õ

o aduentu chꝛiſti ad

iudiciũ et de graui perſecutõe fideliũ ac

multiplici vel hicvel in futuro punitio

õ

runt te inſanabiliter ? cultũ tuux extulerſt a·
put) et ſuperbã mentẽ contra te et tuos ſe eri⸗

gendo et ſupbiendo tanqu parati ad aggre⸗
diendum ⁊ faciendũ ardua ⁊ mala multa. Jõ
caput extulerũt qꝛ te oderunt ſi enim te amaſ⸗

ſent caput ꝓculdubio humiliaſſent. Ergo qui

caput eleuat deum odit. Timeant ergo quod

ſcriptũ eſt omnis qui ſe exaltat humiliabit.
uper pplm tuum malignauerũt con

arr cogitauer᷑̃t aduerſus ſctõs tuos

id eſt malignũ conſiliũ inierunt⁊ diſpoſuerũt

cit qꝛ nocere nõ poſſunt pplo dei ꝓ quo eſt de⸗
us. Si enim deus ꝓ nobis quis cõtra nos(et

¶Super Pplm tuuʒ malignauerũt conſiliũ)

ad decipiendũ ⁊ opꝛimendũ ⁊ addit tuũ.q.d.
qꝛ tuus eſt nõ poteruntvnde irridenter hoc di

4 2 „*„
„ * „
2 e E *

e taceas neq; compeſca⸗ cogitauerũt) maligneet aſtute (aduerſus ſan⸗
ſalmi mea nantd ZinlIug eſtcan mediocres ſed etiam contra celeſtes viros ſcʒ
Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Zitulus eſtan medocres ſec e tra celeſt 10
ti um plalmi alagb⸗ cſenſins canticu iſtud quomodo diſpderent eos ⁊ occiderent. Ainde
uocd dicitur canticũ quia agit de iocunditate ſequit conſilii quo meditati ſunt inanig.
mentis. eſt aſaph id eſt ppli dei qui hic loquit. Dixerüt venite et diſpdam eos qe gen
Materia: aduentus chꝛiſti ſcs et grauis ꝑęſe te: et nõ memoꝛet᷑ nomen iſrael vltra.
cutio fideliũ a diuerſis malis et iniquis homi ixerũt) ad inuicẽ in cõſilio quod inierunt
mnibus. Intentio:monere malos vt a ꝑſecutio mutuo ſe exhoꝛtãtes (venite) querentes ſibi in
ne bonoꝝ deſiſtant: et bonos vt in ꝑſecutione nequitia ſua ſocios (vt diſpꝑdamꝰ eos de gen⸗
patientiã habeant. Sententia in generali: p⸗ te) id eſt cõteramms eos vt nõ ſint inter gentes

