quitatem oꝛiginalis delicti ex quo patioꝛ diſfi⸗
cultatem ad bonũ et pꝛonitatẽ ad malumpꝛo⸗

pter quepeccatum hois eſt magis remiſſibile:
et merito debes me miſericoꝛdiã tuam petentẽ
exaudire. Ecce nuda et humilis confeſſio de
vno arguitur et omnia nõ tm̃ actualia ſed etiã
mereatur et ideo miſericoꝛdiã pij cõmonet iu⸗
dicis ne cõdemnetur. Vt eni dicit Leo. NHon
remanetin iudicio condemnandũ quod fuerit

cõfeſſone purgatum. Ideo auteʒ cognoſco et

cõfueoꝛ ac penueo peccatũ meum
Ecce en veritatẽ dilexiſti: incerta et oc/⸗

m peccatoꝝ veniam

culta ſapientie tue manifeſtaſti mihi.
Ecce eni) in manitfeſto eſt ꝙ (venitatem con
eſſionis ſeu verã ↄfeſſionem vt reus ſe accuſet

(dilexiſti ſuꝑ ſacrificia. vel (veritateʒ dilexiſti)
qua peccata punias licʒ pie ea indulgeas.i.im
punita peccata etiã illoꝝ quibus ignoſcis non
reliquiſti. Sic pᷣrogaſti miſericoꝛdiã yt ſerua⸗

res et veritatẽ. Ignoſcis cõfitenti ſed ſcipᷣm pu

nienti. Nilericoꝛclia ergo elt homo libera⸗

tur: veritas ꝙ peccatuʒz punitur. Etconfido q;

mihi parcas quia iamcincerta et occultaꝛmy⸗

ſteria (ſapientie tue)id eſt filij tui( manifeſtaſt)
id eſt ꝓphetico ſpirimu reuelaſti mihi) videlicet
incarnationẽ: paſſionem:reſurrectionẽ: aſcen⸗
ſionem et alia plurima. Incerta dicit ꝓpter iu⸗

deos qui hec legebant et dubitabant:Occulta
Ater gentes que hec omino neſciebãt.Et ideo
certus ſum —(9 HD

Aſperges me dñe iſopo et mũdalv: laua

bis meet ſup niuem dealba..
PeAlperges me iſopo) id eſt ſanguine Chꝛiſti.

oc eſt ſicut in paſſione fideles aſperges:ac vir
tute charitatis et humilitatis (et) ſic munda⸗
boꝛa peccatis. Iopus enĩ herba humilis he⸗
ret petre radicibus:aufert inflationem pulmo⸗
nis Hic in myſterio aſpergitur qui radice cha
ritatis fixus in humili chꝛuſto ſuꝑbie tumoꝛeʒ
humilitate depellit: humilitatemq; paſſionis
chꝛiſti imitatur et ia mundatur. Sed qꝛ parũ
eſt mundari a ſoꝛdib peccatoꝝ niſi contingat
decoꝛari candoꝛe virtutum:ideo ſubiungitęla⸗
uabis me) aqua baptiſmi.i.ſicut in baptiſmo

lauabis fideles temꝑe gratie ⁊ infuſione gratie

tue(et ſuꝑ niuem dealbaboꝛ).i.incomꝑabili⸗
ter: quia dealbatio ſpũalis maioꝛ eſt et melioꝛ
qᷓ; coꝛpoꝛalis:et candoꝛ iuſtifſicate anime oẽm
candoꝛem ſuꝑat viſibilis creature.Et ſic

Auditui meo dabis gaudium a leticiam
et exultabunt oſſa humiliata.

¶ Auditui meo) interioꝛidabis gaudiũ)de re

miſſione peccatoꝝ reuelando mihi ea eſſc die
miſſa let leticiam) de ꝓmiſſione ſalutis eterne.
Vnde gaudiũ referri poteſt ad pᷣſentem gram:

leticia ad futuram gloꝛiã (et audita interius re

miſſione et pmiſſionecexultabunt oſſa humili
a ſienaten vires que intus latent et coꝛ⸗
pus ſuſtentant pꝛius turbate in contritõne et g
penitentiã humiliate. Vel virtutes et dotes aie
que per peccatũ fuerant depꝛeſſe et per remiſſi⸗
onem peccati reſuſcitate exultabunt.i.exultati
onis cauſa mihi erunt. Et vt hec fiat·
Auerte faciẽ tuã a peccatis meis: et oẽs

rrYðñ

iniquitates meas xle

3 — —

uerte) et amoue (faciem tuamynõ a meſcd

»

(a peccatis meis) obliuioni ea dando.i.ne vi⸗

deas nec recoꝛderis illa amplius ad punien⸗
dum:quia ego ea ante faciem meam habeo ad

penitendum. Si enĩ homo peccatũ aduertitet

inde faciẽ ſuam nõ auertit deus auentit faciem
ne puniat. hoc aũt faci deus quando ꝓpter pe:⸗
nitentiam peccata hoĩm diſſumulat: quãdo nõ
reminiſcitur:quando non requiri: quanlo no

punitet auenendo comnes iniquitates meas)

oꝛiginales et actuales pᷣteritas pꝛeſentes et fu⸗

as. Quas cum deleueris

turas(dele)de tua noticia et memoꝛia ne puni⸗

Coꝛ mundũ crea in me deus:et ſpirituʒ

rectum innoua in viſceribs meis:
Loꝛ mundum)quod diligat mundiciã quo

creationem munda coꝛ meum qð ꝑ me macu⸗
latum eſt (et) aufer inde malas cogitatões(ſpi⸗
nitum rectum ad videndũ et diſcernendũ ſicut
antea rectus fuit in me (innoua in viſceribo et

te videamcrea in me)o(deus et vt deus quaſi
nouum aliquid.i.per gr̃am que infunditur per

interioꝛiba(meis id eſt in interioꝛi hoĩe meo vn

de peccatum exiuit quem inueterauerat pecca⸗

tum rogo vt innouet gratia. Per factũ meũ cur
uata erat rectitudo ſpiritus mei ad malum per

gratiã tuam dirigatur vt ſicut pꝛius recte et in

veritate incedam.

Ne ꝓijcias me a facie tua et ſpm̃ ſanctũ

tnum ne auferas a me

HMHe ꝓijcias).i.de cetero pꝛoijci non ſinas
(me) tanq; a te repꝛobatum (a facie tua).i.a pꝛe
ſentia vel beniuolentia tua: Ne ſicut Chavn
exul a te efficiar pꝛoijciantur a te peccata mea
nõ ego. et ſpiritũ ſanctum tuum) reſtitutũ mi⸗
hiꝑ penitentiam.i.ſpũs ſancti donũ et gratiaʒ
(ne auferas a me) AUltra nõ dicit da ſed ne au⸗
feras qꝛ qui confitetur et penitet iam donũ ſpi
ritus ſancti habeta quo ſolo cõfeſſio ⁊ punitio
peccati eſt. Ci enĩ ſibi quiſq; iraſcitur ⁊ diſpli⸗
cet ſine dono ſpũs ſancti non eſt. Vel (ſpirituʒ
ſanctum).i.ſpm ꝓphetie qui ſibi pꝛecioſus erat
valde.Etꝑ ipᷣm ſpintum
Bedde mihi leticiã ſalutaris tui:et ſpũ

.

meo de miſericoꝛdia ſperentet veritatem iudi⸗
cij timeantet ita veram agant penitentiaʒ etin
bono habeant ꝑſeueranuã. Sancti enim viri

ſicut ſuam ita et alioꝝ querunt ſalutem vndeet
ſubdit (et impijme imitantes (ad te cõuerten⸗
tur)per veram pniam. Magna eſt in hoc ver⸗
bo diuine miſericoꝛdie cõmendatio etpeccan⸗
tium conſolatio. Iia enĩ plenus eſt deus adipe
miſcdᷣie vt nõ ſolum cõuerſis ſed etiam impijs
ꝓmittatur ſalus.Et vt poſſim alios docere oꝛ
dinate et liberius: pꝛius

Libera me de ſanguinibo). i. coꝛruptõibus
arnis vel de peccatis multis quia minus lati⸗
ne dicendo pluraliter ſanguinibo multa pecca
ta intelligi voluit que veniunt et trahuntur ex

oꝛigine carnis peccati.i.ex carne per oꝛiginale

peccatum coꝛrupta o(deus)creatoꝛ (deus) re⸗

foꝛmatoꝛ (ſalutis mee) datoꝛ et ↄſeruatoꝛ (et)

RKegge mihi).i reſtitue quia peccando ami
i(leticiam ſalutaris tui) id eſt de ſpe ſalutis et

ſaluatõnis tue.vel (leticiam ſalutaris tui) id eſt
illam exultationẽ chꝛiſti tui quam in eo pꝛius
q; peccarem habui(et ſpiritu pꝛincipali)et po⸗

tente.i. ſpũ ſancto et ꝑ gratiam eius qua mihi

ignouiſti etme innouaſti (confirma me) in hac
leticia et gratia vt ipᷣe ſpũs in me nõ vicia pꝛin

cipentur:et me a recidiuo pꝛeſeruet. Non enim

*

ſufficit ſanare niſi firma ſu cura q
Vngde Joſue non mouit caſtra circumciſoꝛuʒ
donec penitus ſanarentur. Et ita gr̃a cõfirma

tus non ero ingratus. ſed

Docelv iniquos vias tuas: et impij ad

Docebo iniquos vias tuas)id eſt mandata
tua vel miſcdiam et veritatem vt alij exemplo

t cura que adhibet᷑.

crificijs ⁊ etiã (holocauſtis) veteribus que ſunt
dignioꝛa (nõ delectaberis) nec eis placaris vi

1

tunc (exultabit) id eſt exultando ſeu cum exul⸗

tatione laudabit et annũciabit (lingua mea iu
ſticiam tuã)qua iuſtificas impium:ſuſcipis cõ
fitentem:parcis penitenti:et dimittis peccamzʒ
penitenti eo ꝙ ꝓmiſiſti Nec hoc poſſum ſine
teſeeal
Dñe labia mea aperies:et

—

Dñe) qui omnia potes (labia mea)que pꝛo⸗
pter peccata pꝛius ad bonũ clauſa erant et p⸗

pter peccatoꝝ conſcientiã loqui nõ pᷣſumebãt:

(aperies) id eſt idonea facies ad laudandum et
pꝛedicandum culpam remittendo et gratiam

infundendo ettuncc os meum) etiam coꝛdia

archanum (annunciabit laudem tuam) di⸗

gne quia non eſt ſpecioſa laus in oꝛe peccato⸗
ris. Hanc inq; laudem ſcʒ ꝙ; me peccanteʒ nõ

reliquiſti ꝙ cõfiteni monuiſti ꝙ mundaſti:hec

obtendo et ideo laudem dico quia magis eſt ti
bi acceptabile q; legalia ſacrificia offerre.

AQm̃ ſi voluiſſes ſacriſicium dediſſem

vtiq;:holocauſtis nõ delectaberis.

Quonmã ſi voluiſſes ſacrificiũ legale ſiue fi⸗
gurale quod pꝛo expiatõne peccati ſolebat of⸗

ferri (dediſſem vtiq;)et vereofferrem tibi:ſed ſa

debat ꝓpheta tꝑs gratie quo hec figuratiua de⸗

bebant ceſſare nã oĩa in aduentu chꝛiſti reſpu

untur nec modo vt pꝛius deo offerunt᷑. Quid

ergo eſt offerendum ad placandũ deum. Non
pecudes non hirci nõ quecũq; animalia quia

Libera me de ſlanguinib deus deus ſalu /
tis mee: et exultabit lingua mea iuſtici-

— — —— “ꝗ

— — —

⸗
ap,
wi
unc
tun
di⸗
⸗
no

di

non vultp.

opeccato holocauſta in qubus cre

matur caro aliena. Sed

„△

Dacrificiuz deo ſpiritus contribulatus

——

coꝛ contcitum et humiliatum deus non

–

acrificiũ) peccatoꝝ. (deo placens et gra⸗

tum eſt(ſpiritus cõtribulatus)id eſt ſimul cum
coꝛpoꝛe tribulatus et ꝓ peccatis plurimũ anxi

atus vt ſpũs teratur doloꝛe et coꝛpus afflictõe.

vel de ſuis et alioꝛuʒ peccatis turbatus in quo
datur ſpes venie cõuertendis ſi penitere velint
Hoc enĩ ſacrificio peccata ſoluũtur.quia (coꝛ
contritum pꝛius ꝑ compunctõnem(et) deinde

(humiliatũ) ꝑ confeſſionem non elatum ꝑ pec

cati exeuſationem ocdeus nõ deſpicies) immo

gratanter reſpicies et accipies. Hinus eni di⸗

citur et plus intelligitur. Ergo cõtibulatio in

ſatüfactione operis:contritio in doloꝛe coꝛdis:

humiliatio in ↄfeſſione oꝛis ſaciunt gratũ deo
ſacrificium. Qð ſacrificiũ vt tibi ſfͤAt
Benigne fac dñe in bona voluntate tua
ſyon:vt ediſicentur muri hieruſalem.

ð

Henigne fac) id eſt largam benedictõem et

miſericoꝛdiaʒ impende peccata dimittendo et

gf̃am conferendo.o (domine) cui tale placet ſa

crificium in bona voluntatetua).i.ex gratuita
gratia tua nõ ex meritis ſuis (ſyon)id eſt eccle⸗
ſie tue militanti que eſt in ſpeculatõne ſuꝑnoꝛũ

ctaliquid ſpeculatur quod ſperat:et ex viuis la

pidibus videlicet fidelib animabus (edificen

tur muri hieruſalẽ).i.vterq; paries eccleſie ſcʒ
iudaicus et gentilis in fide ſpeet charitate con⸗

ſtruatur ad edificandã eccleſiam et muniendã.
Syon interpꝛetatur ſpeculatio et hieruſalem
viſio pacis.Agnoſcitis ergo vos in ſyon ⁊ hie

ruſalem ſi certã ſpem futurã expectatis et ſi pa
cem cum deo habetis.

Tunc acceptabis ſacriſicium iuſticie ob

per altare tuum vitulos.
Tunc)ſcʒ cum eccleſiazʒ cõſtruxeris (acce⸗

ſumenda id eſtſacrificiũ moꝛtificatõnis:et(tũc

imponent.i.offerent (ſuper altare tuuʒ) quod
eſt fides vbi ſacrificia offeruntur:qꝛ quicquid

offertur ꝑ fidem offerri debet.vitulos) id eſt ſa
crificium moꝛtis ſe ipſos martyrio exponetes:

et ſicut vitulos ad moꝛtẽ duci ꝑᷣmitlentes. Ael
(vitulos).i.ſeipſos innocentes nouos a iugo

ptabis)a fidelibus etgratũ habebis (ſacrifici⸗
um iuſticie)id ẽ iuſte laudis tibi debite:vel bo
noꝛum operum tibi placentium. acceptabis
etiã(oblationes)de rebus exterioꝛibo.i.ſacrifi⸗
cium elemoſynarum (et holocauſta) igne con⸗

* .

☚
2

legis et peccati liberos boſtiam vinã ſanctam
tibiplacentem. Oꝛatio.
ꝛoflue miſeratõnis ineffabile nomen dez

us trinitas qui humani pectoꝛis antrum emiu-

dans vicijs ſuꝑ candoꝛem efficis niuis inno⸗
ua q̃ſumus in viſceribus noſt =

*

m tus annunciare poſſimue:

tuum quo laudem tuã annunciare poſſit
vt recto pꝛincipaliq; ſpiritu cõfirmati mereu⸗
mur eterms ſedibus in hieruſalem celeſte com

EHEEE

Pſalmus de culpa et pena homtnis
Feccatoꝛis et iniqui: etecontra de meri,

to ac pꝛemio innocentis et iui.

AX.NAnctoꝛ pſalmi pheta Dauid. CTi
tulus talis eſt. In finem intellectus dauid ⁊7.
Hec perſecutio et Dohet accuſatio implera eſt
et quotidie impletur in eccleſia. Igitur intelle⸗

ctus huius pſalmi in finem tempoꝝ eſt reterẽ⸗

dus quo impij damnabuntur et boni remune
rabuntur et attribuendus eſt dauid.i.cuilibet
fideli:habitus de eo negocio quod ſignificatũ
eſt cum venit dohet idumeus id eſt terrenus ali
quis malicia motus:qꝛ dohet interpᷣtatur mo⸗
tus:et idumeus terrenus.et nunciauit ſauli qui
interpᷣtatur appetitio ꝑ quẽ ſignificatur moꝛs.

quia ſicut hunc peccatoꝛ ꝓpłs a deo petijt regez

ita nos ꝑ illicitũ appetitum acquiſiuimus moꝛ
tem etappetitus malus anime moꝛs eſt:et dixit

ci inſtigando eum ad ꝑſecutionẽ venit Dauid

id eſt quilibet fidelis in domũ Abimelech qui
regnum patris mei interpᷣtatur.i. in conſoꝛtiuz
eccleſie in qua regnat deus pater. Saul eni et

Dohet ꝑſequentes Dauid a Abinelech ann
—RW— aere ie ob Ecant regnum terrenũ et tranſuoꝛiũ nõ ad vi⸗
lationes et holocauſta:tuncimponent ſu

tam ſed ad moꝛteʒ ꝑtinens quod ꝑſequitur bo

nos ad regnuʒ celeſte ꝑtinentes. Materia: pec

catoꝛis iniqui culpa et pena:iuſti vero merituʒ

cet pꝛemium. Intentio:retrahere fideles a malo

et allicere ad bonum. Sententia in generali: ꝓp
pheta in iſto pſalmo in perſona ſua ſeu fidelis
animeloquitur de quolibʒ iniquo qui gloꝛian

o de malicia ſua iniq; potenter agit iniquita⸗

tem et detractõnem diligit: cui etiã penam fina
lem ſcʒ eternã damnationẽ pꝛedicit. etſimiliter

loquitur de iuſti merito et pꝛemio. Poſtq; ergo
ſupꝛa egit de penitentia:agit nunc de duoby ge
neribus hoim quoꝝ vnum eſt terrenum ali

celeſte. vnũ ꝑſequit᷑: aliud patitur. vnũ gloꝛiat

in malicia: aliud in deo: intendens paues ſimn

genus de quo pꝛimo agit a puerſitate ad peni⸗
tentiam reuocare ⁊viam venitatis ei oſtendere.
Dentẽtia in ſpeciali cõtra ꝑuerſos ergo ꝓpha
inuectõeʒ faciens dicit. Quidi.quare p quo
fructu ꝓ qua vuilitate (gloꝛiaris in malicia cuzʒ

in bono tm ſit gloꝛianduũ.q.d.hec tua gloꝛiatd

eſt peſſima. q; ꝓpꝛia eſt peccãdum ex certa mali
cia plus ꝓfecto eſt gloꝛiari in iniquitate q; iniqᷣ
tatem ope exercere ꝗ potens es iniquitate) id
eſt tu ꝑſecutoꝛ ⁊ amatoꝛ mũdi cui licentia ⁊ po
tentia iniquitatẽ oꝑandi eſt cõceſſa:⁊ qui potẽ⸗
ter exerces iniquitatẽ que potentia de imbecilli
tate ꝓcedit:qꝛ eſt quedã ꝓnitas ad peccandũ ⁊
conſuetudo repꝛehendit᷑ in iſto:⁊voluntas ma
la et actio ꝑuerſa. Maliciã aũt exequit᷑ ꝑ ꝑtes
cum ſubiungit. =

Tota die in iuſticiam cogitauit lingua
62 icut nouacula acuta feciſti volũ.

Tota die).i. aſſidue (iniuſticiã cogitauitlin
gua tua)ſcʒ coꝛdis. Quale eniĩ officiũ foꝛis ha
betlingua in loquendo tale officiũ lingua coꝛ⸗
dis intus habet in cogitando. H inc eſt ꝙ ſine
verboꝝ ſtrepitu ſepe nobis ipᷣis loqmur in coꝛ
de. Nec ſolu cogitaſti malũ ſed etiã feciſti. Añ
ſubdit (ſicut nouacula acuta)q ſi aſſimilet age
re vultus nitoꝛẽ et genas vulnere ſauciet dolũ
facit ſic ⁊ tuc feciſti dolum) qꝛ cũ diligere ſimu
las fraudulentervulneras. In hocverſu cogi⸗
tatio et actus malicie continet᷑in ſequenti vero
affectus deſignat cum dleeiet.
Dilexiſti malitiã ſuper benignitatẽ ini⸗
guitatem magiſq; loqui equitatemn.
Dilexiſti malitiã ſuper benignitatẽ.q.d.nõ
ſolum cogitaſti ⁊ feciſti:ſed etiam dilexiſti ma⸗
lum qð eſt ſumma malitia:nec hoc tm̃ dilexiſti
ad faciendũ ſed etiam ad loquendũ ⁊ ideo ſub
dit(iniquitatẽ magiſq; loqui equitatẽ)ſcʒ dile⸗
xiſti. q̃ſi diceret aut facis malũ aut dum nõ po

tes facere dicis malũ aut qñ nec hoc potes vMis

et cogitas malũ hoc ſemꝑ cõuenit repꝛobis vt
magis diligant malũ cogitare:agere: loqui:qᷓ
bonũ. Et in hoc eſt duplex iniquitas et dãna⸗

da⸗e quod repꝛobandũ erateligunt:⁊ qð eli⸗

idum fuerat cõtemnunt.
Dilexiſti omnia verba pꝛecipitationis:
lingua dolo.
Dilexiſti oĩa ̈ba p̃cipitatõis).i. ad pcipitã
dum? deijciédũ innocẽtes o (lingua doloſa) et
fallax miniſtra malitie.i.tu qui es lingua dolo
ſa:hoc eſt doloſus in linguavł linguoſus ⁊ do
loſus: aliud in coꝛde geſtãs aliud oꝛe ꝓmens.
Jam eni nõ curat quid dicat:qͥd mentiat᷑ qua⸗
hiter fallat ſed ad omnẽ falſitatẽ doloſitatẽ va⸗

nitatem ſe pꝛecipitẽ derelinquit. AUnde nom ⸗

nat eum linguã doloſaʒ qꝛ homo qnq; cenſet

„

mendat᷑.Et ſubiungit de celeri fine iniqui.
Pꝛopterea deus deſtruet te in finẽ:euel

nomie membꝛiqð magis in eovituperatvł cõ

let te et emigrabit te de tabernaculo tu-

et radicem tuam de terra viuentii-

¶ Pꝛopterea de deſtruet te in fine.i. finaliter

quantũcunq; differat ⁊ ſi modo videris ſtare ⁊

floꝛere tanquã fenũ in agro. Deſtruet autẽ hoc
modo qꝛ pꝛius(euellet te).i.dignitatẽ mã auf⸗

fert ⁊ te deijciet ⁊ poſt emigrabit te.i.emigrare

et tranſire te ſaciet de tabernaculo tuo).i.dep⸗

ſenti mũdo quẽ diligis etq̃ſi tabernaculũ tuũ

facis vel de coꝛpoꝛe ſiue de eccłia in qua ſtare
debuiſticet radicẽ tuã).i.animã tuã queviuiſi⸗
cat coꝛpus:ſicut radix arboꝛẽ:euellet (de terra

viuentiũ).i. de beatitudine ſanctoꝝ.deĩde mu
tans ꝑſonam ſubiungit. =

AVlidebunt iuſti et timebunt: et ſupereũ

ridebunt et dicẽt:ecce homo qui nõ po⸗
ſuit deum adiutoꝛem ſuum.

¶Aidebunt) modociuſti).i. intelligent qe le⸗

gunt quid ſeruet᷑in finẽ malis (et nimebũt) ſibi
to ſapiens aſtutioꝛ erit:⁊ in futuro(ſuꝑ eũ ri⸗
debunt).i.ſuꝑioꝛes exiſtentes irriſione dignuz
iudicabunt qꝛ letabit᷑ iuſtus cum viderit vin⸗
dictam et gaudebit ſe eſſe diſſimilẽ et iam tunc
non erit locus cõpatiendi et coꝛrectõis ſed tm̃

Pins qᷓ; ante ne: ipᷣi pereant:qꝛ peſtilente flagel

damnatõnis (et dicẽt) interioꝛi locutõe ſua (c⸗
ce homo)qualiter punitus eſt(qͥ nõ poſuit deũ

adiutoꝛẽ ſuũ).i.nõ habuit fiduciã ⁊ ſpẽ in dño

ſuarũ:et pꝛeualuit in vanitate ſua.
Ded ſperauit in młtitudine diuitiaꝝ ſuaꝝ)
eſt in copia auri ⁊ argenti potentie ⁊ gloꝛie ⁊
aliarũ reru ponendo ibi finẽ ſuũ. Non qꝛ ha⸗
buit diuicias ſed quia in ipᷣis ſperauitideo da

mnatur:qꝛ habet aliqͥs qui non amat:et ardet

auaritia qui nõ habet⁊ pualuit)ceteris ad tpᷣs

modicũ (in vanitate ſua) ſcʒ in pſperitate ⁊ af

fluentia tꝑaliũ que tñ trãſiuitvelut vmbꝛa. Ni
hil enim vanius eo qui putat plus valere nu⸗
mum q; deũ. Deindepoſt vituperationẽ iniqͥ ⁊
maloꝝ ſequit᷑ laus ꝑtis cõtranie ſcʒ bonoꝛũ q.
d. mali ſperant in diuicijs.
Ego autem ſicut olius fructifera in do⸗

*

ternum et in ſeculum ſeculi.
Eoo aut dicit ꝓplus dei manens ↄtinue(in

mo dei: ſperaui in miſericoꝛdia dei ine⸗

domo dei).i.in eccłia ſicut oliua fructifera)in

Sed ſperauit in multitudine diuitiarũ

conſpectu ſanctoꝝ tuox.

radice fidei in pinguedine canitatis ⁊ fuciſi⸗
catione bonoꝝ operũ. Sicut oliua nec in hie⸗
me nec in eſtate ſuaʒ amutit viriduatẽ ſic ſctũs

vir nec in ꝓſpenis nec in aduerſis amitit vir⸗

mtum decoꝛẽ ſicut etiã oleũ tria pꝛebet.ſcʒ pa⸗
bulum medicinã et lumen ſic vir iuſtus debet
pꝛebere pabulũ eſurientib: lumen ignoꝛãtibo
medicinã egrotis (ſperauit) nõ in diuicijs ſiue
in honoꝛiby ſedin miſericoꝛdia dei) duratura
(ineternũ) 2,p.i.(in ſeculũ)ſubſecutiuũ(ſeculi)
ſiſtius.i.nõ ad terrena adipiſcẽda ſed ad ca que
ſunt in eternũ ſeu eterna.Eet·

Conſfiteboꝛ tibi in ſeculũ quia ſeciſti: et

—————

expectabo nomen tuũ quoniã bonũ in

Conſiteboꝛ tibi) ↄfeſſione laudis.i.lauda⸗

bo telin ſeculũ).i.in eternũ ꝓ collatis bñficijs
qꝛ feciſti) hec pᷣdicta ſcʒ ꝙ ſum oliua.ꝙ ſpera
ui in miſericoꝛdia in eternũ nã ego nihil feci ni
ſi malũ:deus eſt aũt qui operat᷑in nobis ⁊ vel⸗

le⁊ oꝑari ꝓ bona voluntate (et ideo cũ pacia
(expectabo nomen tuũ).i.rem nominis tuiqð
eſt ieſus puta ſalutẽ in futura retributõe iuſto⸗
rum ⁊ꝙ tunc ſaluaboꝛ (quoniã bonũ)eſt no⸗
men tuum.i.delectabile et iocundũ ſed nõ niſi

coꝛde guſtanti. Unde ſubdit (in conſpectu ſan

ctoꝛuʒ tuoꝝ) tin qui ſoli guſtantes ſentiunt qᷓ;
ſuauis eſt vñs. Di nihil dulce eẽt martinbus
nequaquã tantas tribulationũ amaritudines
equo animo tolerarent.Et quanto quiſq; ſan⸗
ctioꝛ eſttanto dulcius⁊ ſuauius ſapit nomẽ do

mini in coꝛde eius.Tanto etiã pacientiꝰ ⁊ de⸗

ſiderabilius expectat vttandem videre merea
tur quod amat. ꝛatio

CEonus mundane vanitatis deſtructoꝛ oöꝓ⸗
aa ac nog in domo nng ſen lamſnee.
fructiferã vt in tua miſcdᷣia ſperantes ab iniq⸗ deo no elt deillis ſeu
1 de ciat bonũ) meritoꝛiũ Sed.

Deus de celo ꝓſperit ſup filios homi,⸗

tatis maledicto ſaluemur. Per do.

ſalmus de peccatoꝛibo et pꝛauis in

tibus deum factis ſuis

2 —

coꝛde ſuo non eſt deus?

–

gemit ꝑtuniẽs. Materia cõtempt dei a malis
inſipientiby deũ nõ cognoſcentibo Intentio cõ

malicia ſua ptinaciter obſtinatis et nea

Axit inſipiens m
a 1 t eſt? 5 uaeaangdo imaginẽ noui hoĩs vłſuꝑ filios hoim)
nõ dei: hoĩes eniĩ ex ſe mali ſunt ex deo boniet

itulus hic eſt in finẽ intellect? da noõ dei: hoie⸗ mali ſunt exdes bonict
Tuulu ideo filij hoim ſunt: qñ male faciũt: qũ aũt bñ

nid ꝓ melech H eſtiſte intellect attribuendꝰ? eſt
dauid ꝓphᷣe inuitanti nos in finẽ.i.in cõfoꝛmi
tatem xpᷣiꝗ eſt finis legis habitꝰ ꝓ melech qᷣ
interpꝛetat᷑ dolensvel ꝑcutiens ⁊ ſignificat eca
cleſiam ꝓ qua inerepant᷑ hic hoĩes inter quos

futare huiuſmodi ↄtemptoꝛes dei? bonos cò
ſolari ⁊ maxime intendit ↄfutare iudeos xpᷣm

dñm eſſe negãtes. Dententia in generali ꝓphe
ta in iſto pſalmo loquit᷑ de q̃ͥlibet pctõꝛe in ma

lis ſuis obſtinato qui licet deũ ↄfiteat᷑verbis:

factis tamen negat etincrepans malos oſten-
dit ipos in eternũ puniendos bonos vero ſalu
tem cõſecuturos. Quia eni ſup̃ conatus eſt ad

— 55

penitentiã reuocare ꝑuerſos nunc deobſtina
tis ⁊ contemptoꝛibo ſubdit oſtendens eos in fu
turo puniendos. Sententia in ſpeciali pꝛtimo
ergo increpãs malos et impꝛoperãs ait(Dixit

inſipiẽs.i.omis qui male viuit (in coꝛde ſuo)
apud ſe et ſi nõ audet oꝛe apud alios:in coꝛde

inq; vbi deus audit ⁊ ſi nõ homo nõ eſt deus)
ſic eni operat᷑ quaſi cogitet deũ nõ eſſe. Ham

qui putat deo placere mala vel qui dicit eum
omnibo parcere nõ eum putat eſſe deuʒ. Idem
nanq; deo eſteſſe deũ et eſſe iuſtũ qꝛ iuſticia in

deo deus eſt. Quo ergo negat eum eſſe iuſtü ne

gat eſſe deü. Eum vero negat eſſe iuſtũ q ei pu⸗

tat placere mala vel nõ punire. Inſipiens etiã

iude dixit in coꝛde ſuo de xpo bic hõ nõ eſt de
us. Idem hodie dicunt infideles.

Coꝛrupti ſunt et abomiabiles facti ſůͤt
in iniquitatibo:nõ eſt qui faciat bonũ.

Coꝛrupti ſunt) omnes tales coꝛruptõne et

voluptatibo pctõꝛuʒ in ſe coꝛrumpit᷑ anima in

vi concupiſcibili ꝑ auariciã que tollitei amoꝛẽ

Ddei:in vi rationali ꝑ ſuperbiã que auffert ei co⸗

gnitionem dci et ſui et in vi iraſcibili ꝑ inuidiã

que extinguit iuſticiã. Coꝛrumpit᷑ enã coꝛpus

diuerſis vicijs in diuerſis mẽbꝛis ſuis ⁊ ſic co

mpti (abomiabiles).i.odibilescfacti ſunt) deo
angelis ſanctis ⁊ bonis bominiba(in iniquita
tibus ) ſuis.i.menio iniquitatũ ſuarum ⁊ hoca
deo qꝙ (nõ eſt) de illis ſeu numero taliũ qui fa—⸗

*

um:vt videat ſi eſt intelligens aut re

quirens deuumull.
en⸗ de celo).i.ꝑ ſanctas animas in quibꝰ
abitatꝓſpexit ſuꝑ filios hoĩm).i.admonuit
cos qui deberẽt eẽ filij hoĩm ratõe vtentiũ poꝛ

filij dei (vt videat). i. videri faciat ſi eſtaliquis

intelligens) vel intelligere ſatagens ꝑ verãẽ coz⸗

itionẽ aut requirens deũ) ꝑ bonã oꝑationẽ
ulti requirunt ⁊ nõ intelligũt vt ſimplices.
Multi intelligunt et nõ requirũt vt litterati.
Quales aũt inuenti fuerint ſubdit. ⸗

Omnes declinauerut ſimul inutiles fa
cti ſunt: non eſt qui faciat bonum nõ eſt

ꝓſq; ad vnum.

—

NMonne ſcient omnes qui operantur ini

cibum panniis.
MNonne ſcient in futuro dei iuſticiã omnes

qui)nunc (operant᷑ ptinaciter (iniquitatẽ).q.

d.immo ſcient tũc ꝑ pene exꝑientiã qui modo

ſcire noluntꝑ coꝛdis intelligentiã et qui deuo
rant plebem meã)volentes ecam ↄſumerecvt ci
bum panis).i.ſemꝑ⁊ aſſidue:deceteris eni mã
ducamus modo hoc:modo illa:ſemꝑ aũt pa⸗

nem vel ita delectant᷑ in ſpoliatione ⁊ occiſione

bum. Et merito hoc eis Quia.

rint timoꝛe vbi nõ fuit timo.

inuocat qð habere vulthoc dicendo ↄſolat᷑ſi

deles gementes ne imitent. pſpezamtes q tales
deũ nõ innocauerũt vt in eis habitaret. Ande
cito perituri ſunt ideociulic trepidauerũttimo

re vbi nõ fuittimoꝛ)habendus.qꝛ de terrenis

Quoniam deus diſſipauit oſſa eoꝝ qui

homimib placent: confuſi ſunt quoniaʒ

õñ

Muoniã

ra bona (eoꝝ qui hominib placent).i.placere
in malo querunt etintendũt.q.d.qꝛ hominib⸗
placere appetentes noluerũt eſſe ſerui chꝛiſti ꝓ
pterea deus virtutes anime ⁊ interioꝛes ſenſus
ſcʒ rationẽ intellectũ memoꝛiã etalia huiuſmo

di in eis deſtruxit q ideo oſſa dicunt᷑ qꝛ ſicut oſ
ſibus caro ita virtutibo anima ſuſtentat᷑:bonuũu

eſt placere homini ꝓpter deũ in quo magis qͥs
intelligit᷑ deo placere q; homini(confuſiſunt)

mnes declinauerũt) a rectitudine iuſticie
a via veritatis et(ſimul) cum ipᷣa declinatõe
et ↄcoꝛdi puitate inutiles ⁊ ꝑnitoã (facti ſũt)
ſibi⁊ alijs ⁊ inepti ad ↄſecutionem vite eterne
Vnñ(xnõ eſt qͥ faciat bonũ)ex ſe.ſ.ductus ratõe
et quaſi ex doloꝛe repetitnõ eſtvſq; advnũ) i.
nõ eſt vnicus necvnus talis de eis repeni᷑. St
ſaltem vnũ exciꝑet diceret ppᷣter vnũ. Congruꝰ
oꝛdo:pꝛius declinant:tunc inutiles fiunt:deiñ
noõ eſt qui faciat bonũ. Et ſequitur cõmin atio

quitatem:qui deuoꝛant plebem meãvt

innocentiũ ac ſi comederent ſapidũ ⁊ bonũ ci⸗

m non inuocauerũt ꝑ pniam hocqͥ ſq;

—

Ouoniã deus diſſipauit).i. diſſipari pmi⸗
ſit oſſa).i.vires ⁊ potentias anime ſeu intenio⸗

id eſt confundent᷑ eterna cõfuſione qꝛ a rego
net eijciens eos a conſoꝛtio ſctõꝝ ⁊ iuſte qꝛ iſe

ratõe certitudinis. Sʒ iſrł ſaluabit᷑ vñ ſequit.

ultabit iacob et letabitur irral.

dei viſio ⁊ ſpeculatio (ſalutare iſrł).i.ſalutẽ vel
gratiã ſalutarẽ ꝓplo videnti deũ nõne ipe wdũñiðs
ſolus de quo dixerũt ſtulti nõ eſt deus:qꝛ ccum
cõuerterit deus captiuitatẽ plebis ſue tranſfe⸗
rendo eos de pñti babilonia ad ſupernã hiern
ſalem (exultabitiacob) qui hic luctat eſtcetle⸗
tabitur iſrł) qui hic deũ i enigmate ↄtemplatꝰ
eeſt. Qui nunc eſt verus iacob.i.vir iuſt luctãs
cõtra vicia ⁊ ſupplantãs ea erit tunc verus iſrł
videns deũ: cognoſcens ꝑfecte. Iſte pſalmus
etiam ſuꝑius expoſitus eſt pꝛeter verſuʒ penul
Meſpiciens de celo ſancto tuo deus pijſſime
pone terminũ inſipientie noſtre vta terroꝛibb

vanis eruii tibi ſoli de puritate coꝛdis integra
placeamus. Pero. =?

iti in tribulatõe p liberatõea maloꝝ ad

Deum non inuocauerũt illic trepidaue unerſantiũ infeſtatione et perſecutione.

* „

al Aartor plalimi pha dauid. Eitul’
talis eſt in finẽ in carminibo ⁊cc.q.d. hic eſt itel

. fuittimo:) habendus. qꝛ de terrenis lecius dauid.i: chꝛiſti vel coꝛpi eius adimonẽz?
eternis vbi eſſet timendũ foꝛmidantes tm̃m ma⸗-
la pnᷣtis vite tpalia nõ offenſam diuinã ⁊ ma⸗

2ↄſummantẽ intellectus dico cõceptusvel ha⸗
bit ci veniſſent ziphei.i. floꝛẽtes ſeculi. ʒiphei
enim interpꝛetat floꝛentes ad ſaul.i. ad regnuz
tale ⁊ moꝛtis que ꝑ ſaul ſignificat᷑ et dixiſſent

i.chꝛiſtus latet in carne:vel eccłia in ſpe occul
la: floꝛentes enĩ gloꝛia tꝑali ꝑſecuti ſunt chꝛiſtui
in hoie latentẽvel ecclłiaʒ cuius bonu intus eſt
et merces occulta. Beati enim moꝛtui mundo
gquoꝝ vita abſcondita cũ chꝛiſto in deo latetin
ter floꝛentes huius ſeculi inter quos ſunt viles
et abiecti. Quãuis ꝑuerſi ⁊ obſtinati de qui⸗
bus ſupᷣ dictũ eſt in malicia ꝑſeuerent ?⁊ nos
ſequant᷑ nos tñ patiẽter in bonis ⁊ dei laudibꝰʒ
pſeuerare debem ad qð hoꝛtamur in h̊ pſal-⸗
mo ⁊ tribo ſequentibo. Vñ ⁊ patʒ ratio oꝛdinis

dei ſeperabunt (quoniã deꝰ ſpꝛcuit eos).i. per·

pꝛius ſpꝛeuerũt deũ:⁊ ponit pꝛeteritũ p futuro

Auis dabit er ſyon ſalutare iſtnel: cñ co
uerterit veus captiintatẽ plebis ſue: er⸗

¶ Ouis dabit er ſyon id eſte celovbi eſt lara

ꝛatio chꝛiſti vel ecchie ſeu iuſti po

Eus in nomietuo

ꝓdendo nõne dauid abſcõditus eſt apud nos

W

un⸗
⸗

ſ⸗

Nn

in eiſa?. Materia pſecutõ maloꝝ bonos iniq;
oppꝛimentiũ. Intẽtio monere nos in adue ſis

am ſalutẽ ꝓdeſſe poſtulemꝰ. Sententia in ge
nerali ꝓpha in iſto pſalmo agit de clamoꝛe ino
center pacientis ad deũ ⁊ liberatõe ipᷣiꝰ ab op⸗
pᷣſſõe maloꝝ ⁊ pñt eſſe verba chꝛiſti in tribula

ram ſalute ꝓ

tione oꝛãtis ⁊ ſe oꝛandi et ꝑſeuerandi nobis ex

emplar ꝓponentis:vel ecclie ſeu illiꝰoꝛãtis ⁊ in

ad patientiã oꝛationẽ ⁊ dei laudẽ ⁊vtillata in⸗
modꝛ leto aio ecumamcac; nobisad ſuuu
le

ter malos latentis cułꝰbonũ intus eſt?⁊ merces

occulta. AUbi in hoc pſalmo ⁊ ſeq̃nti duplex ſẽ

ſus in vᷣſu fnent refert pmus ad chꝛiſtũ ⁊ ſecũ⸗
dus ad eccliã et iuſtũ vbi aũt ſimplex ibiloq

in eadẽ voce chꝛiſtus ⁊ eccłia ſeu iuſtus:ſimile
huius in pluribalijs reꝑit᷑locis. Sentẽtia in
ſpali oꝛat & chꝛiſtus vel eccłia ſeu iuſtus inter
malos dicens O Deus)pf̃ (in noie tuo)gloꝛi

ficãdo)ſaluũ me fac) reſuſcitando(⁊ in virtute

tua iudica me).i.ſᷣm tuevirtutis excellentiã cre

ſcat iudiciũ meũvtoẽs diſcernant ⁊ cognoſcãt

qꝛ tu me miſiſti. VUel deus in noie tuo).i.ad et

ꝑ inuocationẽ ſcti noĩs tui qð eſt ieſus ſiue ſal⸗
uatoꝛ ſaluũ me fac) hic a pctis ⁊ a malo iniu⸗
ſte ꝑſecutõis.i.imple in me rem noiĩs tui qð eſt

ſaluatiocet in virtute tua.i.in potentia tuaciu⸗

dica me).i.diſcerne me a malis in pñtimente?
merito ⁊ in futuro loco ⁊ pᷣmio. Hecvirtꝰ ma
xime apparet cũ parcis miſeris. Uñ oꝛatio deꝰ

qui omnipotentuiã tuã ꝑcendo maxime⁊ miſe⸗
rando manifeſfſtas.
DHeus eraudi oꝛationẽ meã: auribo per⸗
cipe verba oꝛis mei. H

Prti (ꝑcipe vᷣba oꝛis mei).i.ipᷣam oꝛõnem

—

¶ Deus exaudi oꝛationẽ meã) eam ad effectũ
pgducendo hancvicʒ quã pᷣmiſi de ſalute? iundi
cio hec eſtoꝛõ mentalis coꝛde ↄcepta (aurib) pPerdeille
¶ Auerte id eſt auertes a

deus nõ habet alias aures niſi miam etgram

ſuam⁊ cũ dicit᷑ auribo ꝑcipe nõ intelligit᷑ alucd
niſi attẽde ⁊ memoꝛiter ac miſericoꝛditer audi.

Si enĩ aure ꝑcipiat ⁊ miſericoꝛditer audiat ſe

curi ſumꝰ oꝛõnẽ noſtrã exaudiet. Jõ autoꝛo. tibus diſperſi ſunt per regi naluin.
Audnlam alleniinſtunererötaauerſuz qð fecerũt in ieſum:vel pꝛo conuertendis pꝛe-⸗-

me:et foꝛtes queſierunt animaʒ meam:

non pꝛopoſuerunt deum ante conſpe⸗

—

ctumſuum.

Nm alieni) ſi nõ genere et natura moꝛibotũ

—H

et vita ſcʒ iudeicinſurrexerũt aduerſum me)vt

aduerſarent᷑ mibi? nõ tm minoꝛ ꝓpłs ſed ⁊ foꝛ
tes ſᷣm ſuꝑbiã ⁊ potentiã ſeculi (queſierũt ani⸗
mam meaʒ).i.vuã meã ad ꝑdendũ eam ⁊ non
ꝓpoſuerũt deũ ante ↄſpectũ ſiuũ) vt intelligeres

meeſſe deuz in hoie latent ſteni cognouiſſeni
nunquã dñm gloꝛie crucifixiſſent fuit ergo cã

tantipctĩ cecitas coꝛdis ⁊ infidelitas cecitatis
vero cauſa fuit ſup bia Undevalde eſtcanen⸗

da. Vel(quoniã alieni)a veritate et virtute ſcʒ

mali (inſurrexerüt aduerſum me) pſequend
cet foꝛtes) ſcʒ demones: achnerſarn mer en

tes (queſierũt animã meã) ad perdendũ⁊ non
ꝓpoſuerunt deũ ante conſpectũ ſuuʒ)quia pu-

tant deum neſcire quid agit et dei timoꝛe poſt⸗

poſito me ꝑdere querũt ve homini illiqͥ nõ po
ni deũ ante conſpectũ ſuũ qꝛ tenebꝛat᷑⁊ ſicin⸗
cidit in omnẽ erroꝛẽ ⁊ iniquitatẽ nam dominꝰ

meovel deſpero.
Ecce enim deus adiuuat me: et dñs ſu⸗
ſceptoꝛ eſt anime mee.

¶ Eccc eni in cuidenti eſi ? manifeſteo hoiĩies

.

ꝙ(deus)patercadiuuat me)in paſſione ne defi
ciam (et dominſuceſptoꝛ ẽ anime meeqꝛ poſt
paſſionẽ in qua meadiuuitanimã meã in glo⸗
ria ſuſcepit. Conuertit ad nosgvocem ſuãvt pa
cientie ipius diſcamꝰexemplũ.Ex hijs eniver
bis inſtruimur qꝛ cum ab inimicis mala noꝰ
inrogant᷑ nõ debemꝰ iraſci aut maledicere aut
vindictã exquirere ſed oꝛare ⁊ dei adiutoꝛiũ ex
pectare Velcecce enim deus adiuuat melabo
rantem ferre que ingerunt (et dñs ſuſceptoꝛ eſt
anime mee) ſuſtinens illam nunc nelabatur in
facinus et poſtea ad gaudia perducens licet
etiam coꝛpus deſerat ⁊ miſerijs exponat.Dein
de loquens ad deum nõ tam oꝛando ⁊ optan-
do qᷓ;ꝓphetiſando ⁊ pꝛedicendo ſubiungit.
Auerte mala inimicis meis:et in verita⸗
te tua diſperde illlos.
mecmala einferena

—

2

babitã coꝛde ⁊ ꝓlatã oꝛe qꝛ exvbis coꝛ iudicaꝭ vel illaturus eainimicis meis)id eſt a meverr⸗
tes in illos mala qui mali irꝛogãt bonis: auer

tit a bonis deus ⁊ retoꝛquet in malos(et inve⸗.

ittate tua) id eſt iuſto iudicio tuo (diſperde) icd

eſt diſperdesſillos) quia iudei in diuerſis par-⸗

tibus diſperſi ſunt per regiones ꝓpter malum

catur (auerte mala)ab (inimicis meis:etinve⸗
rnitate tua)a pꝛioꝛi intentione diſperde illos)vt

ad veritatem mamveniant. Diſperdet etiãẽ do⸗
minus in veritate ſua malos quando in extre⸗

mo iudicio diuerſis penis et toꝛmentis tradet

cruciandos vt in eternum pereant veris pe⸗

nis qui ad tempus floꝛent falſis bonis. Et

pꝛo hijs beneficijs pꝛemiſſis ne ingratus ina
Veniar.

—
.—

Xloluntarie ſacrificabo tibi: et confite,·

ct ex caritate ſe ipᷣm obtulit patri filius in ſacri
ficiũ ꝓ nobis vel (volũtarienõ coacte vt timo
re moꝛtis vel pene ſed gratis ꝓ dilectiõe nõ ꝓ⸗
pter aliud ſacrificabo tibi ſacrificiuʒ laudis et
bonoꝝ operũ: omne eni opus bonũ deo obla
tum dici poteſt ſacriſiciũ. Et bene pᷣmiſit volũ

tarie voluntatẽ enĩ et affectũ penſat deus in oĩ

ſacrificio etquanta eſt deuono ⁊ voluntas offe
rentis tm̃ eſt apud deũ ſacrificiũ eius nõ enim
coacta dona coacta ſeruicia diligit deus (⁊ ↄfi
tcboꝛ nomini tuo dñe).i.laudabo nomen tuũ
cet cuncta que ago ad laudẽ et gloꝛiã noĩs tui fa

ęt laudis debet eſſe ip̃ᷣa bonitas noĩs.i.rei noĩs
et ſola bonitas dei ⁊ hoc eſtvoluntarie⁊ gratis
confiteri qꝛ ꝓpter ſe nõ ꝓpter aliud qð ab eo ve⸗
lim. Qui ꝓpter aliud laudat ex neceſſitate lau⸗

datqꝛ ſiillud haberet nõ laudaret mihi autẽ et

que dedit ꝓpter dantẽ placent Etvero bonũ eſt
nomen tuũ ꝙ ex hoc intellexi.

MQuoniã ex omni tribulati

Quoniã er omni tribulatione eripuiſti me

vt nulla tribulatio mihi pᷣualeret ſuꝑ inimi⸗
cos meos)ſuꝑatos (deſpexit oculus meus me
reſurgente Velqm̃ ex omni tribulatõe eripui
ſti me).q.d.in hoc ꝓbaui nomẽ tuũ eſſe bonũ

m liberaſti mee tribulatõe que data ẽadam
monitiont. Si enĩ ante tribulatõeʒ poſſem co
gnoſcere ⁊ aliter ſcirem bonũ eſſe nomẽ:tribu

latio foꝛte mihi neceſſaria nõ fuiſſet. Sʒ adhi

bita eſt tribulatio ad ãmonitionẽ: ãmonitio fa

cta ad tuã landatõʒ. Non eni intelligerẽvbi ei

ſem niſi de infirmitate mea admonitus eſſem.

Vnde li qm nõ eſt cauſatiuũ qꝛ eẽt pᷣdictis cõ
trariũ ſi ideo diceret᷑ laudãdus qꝛ liberata tri⸗
bulatõne. Ergo ꝙ liberat ꝓbatio eſt ⁊ argumẽ
tum bonitat dei occaſio laudis nõ cauſa (et ſu
per inimicos meos)floꝛentes deſpexit).i. deoꝛ
ſum ⁊ inferius aſpexit (oculus meus)ſurſũ ten
dens⁊ altitudine coꝛdis ad te ꝑueniens. Hen

te rapta ad deum videt ꝙ omnis flos eſt vt fe⸗

num ⁊ confidens dei bonitate nihil reputat in
imicoꝝ inſidias iuxta illud beativincentij. Ec
