ba ſignoꝛum et pꝛodigioꝝ id eſt per eos fecit

ſigna et pꝛodigia que tanq; verba aliquid ſi⸗

gnificabãt. Quia eni illa q̃ facta ſunt nõ erãt

ſignificatõis inania ſicut ᷣba que loquimur
ideo et ipſa dicta ſunt verba. Que auteʒ ſigna

cerbauit ſermones ſuos.

cgꝗypti ꝙ nullus alium videre poterat ꝑ quod

oſtendit coꝛda eoꝛum obſcurata qui pꝛecepta
dei ſpernebant. Et hec fuit nona plaga in o⸗
dine ſed hic pꝛimo cam ponit quia eſt compe⸗
tens initium plagarum cecitas ſine qua nõ in
curriſſent ceteras (et non exacerbauit ſermo⸗
nes ſuos).i.acerbos et duros nõ fecit ſed dul⸗
coꝛauit quia cum pharao ꝓmittebat peniten⸗
tiam remouebat penaʒ ⁊ quia cos duriſſimos
ſacere diſpoſuerat ex oꝛdine cõplerentur.
Conuertit aquas eoꝛum in ſanguinem

ſacram ſcripturã et per ſanguinem bereticas
ſententias accipimus.per piſces vero qui per
ambulant ſemitas maris ipᷣos curioſos ſcru=:

tatoꝛes intelligere poſſumus qui ex ſacra ſcri⸗
ptura ſenſus hereticos eliciũt⁊ ſic aquã in ſan
guinẽ vertunt et moꝛiunt᷑ hec eſt hic plaga ſe⸗
cunda que in eodo ponit᷑ ptim.

*

Egidit terra eoꝛũ ranas: in penetralib

regumipſon.

Oiſit tenebꝛas et obſcurauit: et nõ era

Miſit tenebꝛas) denſiſſimas tribus dieb? uia

ſuper egyptiosct obſcurauit) ſcʒ totam terrã

Eonuertit aquas cozum) ſcilicet egyptioꝛũ
bꝛi verteret eis in moꝛtem (ct occiditpiſces eo⸗
rum)qui ibi naturaluer nutriunt. Per aquaa

¶ Edidit terra eoꝝ ranas) ethoc nõ tm̃ extra

domos ſzʒ etiã(in penetralibo) ⁊ cubiculibo (re

— „

gum ipoꝝ).i.pꝛincipũ egypti.tanla enim ra⸗

narum fuerat multitudo vt cciam in abſcondi
tis etimterioꝛibs domoꝝ nõ deeſſent per quod
ſigniſicabat᷑ pꝛincipes ſocios ranaꝝ futuros

ſub aquis. per ranas poſſum intelligere adu⸗

latoꝛes qui nunc ſunt ſtipatoꝛes pꝛincipũ ⁊ in
penetralibo ipoꝛum bec eſt plaga tercia que in

exodo eſt ſcög.

Dirit et venit crnomia et ciniphes: in
omnib finib eoor.

————ʒ 2 —

Dixit)id eſt pᷣcepit deus (et venit cynomia,
id eſt maioꝛ muſca ſcʒ canina et (ciniphes) id
eſt muſce minutiſſime aculeis ꝑmoleſte vt cu
lices etnõ pauce immoin oĩbo finib eoꝝ) ſc,
egvptioꝝ.Et que iactantia eſt regis que nunc

par eſt muiſcis per mſa intelligunt᷑ detractoꝛes

qui ſicut muſce pungunt ⁊ vbiq; ↄſiſtunt.Ec
ce plaga hic quarta ſed in oꝛdine cynifes ad
plagã terciã ⁊ cynomia ad quartã gtinent.
Poſuit pluuias eox grandine: ignẽ cõꝗ

uren
Poſi

tem in terra igſ ooz.

E⸗

bantur.

7

et Ntriuit lignũ finii eox.
Etpercuſſit) grandine ⁊ fulmini

Et peuſſit vineas eor et ficulneas eox

ſumus intelligere.ꝑ vineas aliquatenꝰmoꝛda

citer loquentes accipere.·

uit pluuias coꝝ grandinẽ) id eſt ꝓ plu
que fecũdabat facta eſt grando que tacta
arefecitſignem comburentẽper choꝛuſcatio⸗
nem id eſt ſulmina ſua poſuit (in terra ipſoꝝ)
quia in illa plaga grando ⁊ ignis pariter fere

(vineas
coꝝ et ficulneas ecoꝝ xt vi grandinis ⁊ fulmi⸗
num (cõtriuit) id eſt cõfregit (lignũ)id eſt mul
titudinẽ lignoꝝ finiũ coꝛũ)id eſt in terra egy⸗
pii. Nec dubium quin etiam ſata ꝑierint vbi
maioꝛa percuſſa ſunt.hec cſt plaga quinta ſed
in oꝛdine fuit ſeptima.per pluuias ſacra ⁊ ſa⸗
lutaria eloquia.per grandinẽ pꝛauas cogita⸗
tõnes.per ignem pctm̃ mala accendens poſ⸗

ces in loquendo. et ꝑ ficulneas ſuauiter 2 dul

Ape
n⸗
⸗
inſen
aſ⸗

h

2

49

ni⸗

I

ſbi

4
n⸗

04
l

Dititet venit locuſta et bꝛucus: cuius
non erat numenrrs..

opera coꝛumpſpoic.
Et pcuſſit omne pꝛimogenitũ in terra
eoꝝ:pꝛimitias ommis laboꝛis oeoz.
Et ꝑcuſſit icʒ occidendo omne pꝛimoge⸗-
nitum)id eſt pꝛimogenita omnis laboꝛis eo⸗
rum/.i.ad oẽm laboꝛem valentiũ vel hominũ
laboꝛe et ſtudio nutritoꝝ es hec ſunt pꝛimoge

— —

—

Dirit l. pcepit deus ⁊ venit locuſta)que eſt

paruũ animal hũs crura retro longioꝛa nõ ſa
tis in altũ volans ſet bꝛucus) quidam vermis

*
2*

ſic dictus eo ꝙ bꝛeuis ſit et bꝛeuiter duret (cu⸗

ius)ſcʒ locuſte et bꝛuci (nõ erat numerus) pꝛe
MWutiitudiin.
Et comegit omne fenũ in terra eoꝛum:
et comedit omnẽ fructũ terre eoꝝʒ.
Etcomedit)locuſta ⁊ bꝛucus ſomne fenũ)
id eſt herbamin terra eonvt cibus iumentis
deficeret et comedit omnẽ fructũ) ſegetumcter
re coꝛum) vt etiã hoĩes cibum non haberent.

Vna plaga eſt locuſte et bꝛuci que hic eſt ſex.

ctum cõſumii poſſumus intelligere adulatio⸗

ta ſed in exodo eſtoctaua.per locuſtas et bꝛu⸗
cos que totũ nunc fenum et herbam nũc fru-

nem que fenũ ſeu herbam cõſumit quãdo ver
ba alicuius inna nũ extollit: fructum quando

. per dol ab iniquis hominibo tamen quod ſt

iĩreddi debuit abſtulerũt. In quo ſi irituali⸗
ter figuratuz eſt phaniſeos finc bachcocain L
tholicis expoliari his qui in verbis vel ſcri⸗
ptunis coꝝ tabernacula dei.i. eccleſie dei con⸗
grua reperiunt᷑.deinde ſequitur ſecundũ be⸗

neficium (et nõ erat in tribuby eoꝛũ infirmus)
aliquis ſcʒ coꝛpoꝛe licet animo et hoc fuit ma

gnum et ſpeciale dei beneficiuz et migraturis
valde neceſſariũ vt omnes ſimul abſq; impe⸗
dimemo poſſent egredi de eg’pto.
Letata eſt egyptus in pfectõne eoꝛum:
incubuit tinoz eoꝑ ſup eos.
–+ ciata eſt egyptus).i.egyptij ſunt letati tin
ꝓfectione) id eſt receſſu eoꝛum de egypto pꝛo

pter plagas quas patiebanĩ in hebꝛeoꝝ pꝛe⸗

ſentia. quia incubuittimoꝛ eoꝛum ſcz hebꝛeo

mum cup eos ſcʒ egyptios. Ex hoc eni ꝙoë⅜

hmogeniti ſubito erant moꝛtui timebãt omes
alij moꝛi ſi amplius filij iſrł moꝛarent᷑ inter⸗

egypti. Vel hoc intelligenduʒ eſt poſt vlti⸗

nita pecoꝝ que ſimiliter ꝑcuſſit. hec plaga eſt

Hic ſeptima ſʒ in exodo decima eteſtplaga no
uiſſima excepta moꝛte in mari rubꝛo. eimo⸗
genitum eſt fides que pꝛima pelit campũ qua

extincta ſequitur moꝛs eterna. Et notandum

ꝙ cum ſint decem plage quas moiſes in eto⸗

do ponit nec omes hic ꝓpheta ↄmemoꝛat nec

7

co oꝛdine quo ibi narrant᷑ quia libera eſtlau⸗

datio de qua hic agitur a lege texentis hiſto⸗
riam de qua ibitractatur. Addit q̃; hic quod
Hiſtoꝛia nõ habet etpᷣterit quod illa habet au-

ctoꝛitate eiuſdeʒ ſpũs qui ꝑ hiſtoꝛicũ locutus

de ſuͤbdii.

eſt hic ergo ſeptem mala dat egyptijs cõtra ſe⸗
Et edurit eos cũ argento et auro: et nõ
erat in tribub eoꝝ infirmus.
¶ Eteduxit eos)de egypto (cũ argento ⁊ au⸗

ro)ab egyptijs petito et obtento cũ quo egreſ⸗
ſi ſunt deo id permittente pꝛo laboꝛis mercede
quam egvptij detinuerãt iniuſte.Ecce pꝛimuʒ

beneficium quia et ipſitales erant vt nondum

poſſent cõtemnere mercedem laboꝛũ ſuoꝛum

licet tpalem tamen debitam et iuſtam. Et hoc

cis fecer at qui talia iure paſſi ſunt et quamuis

1

runt in ſicco ſi

mam egyptioꝝ moꝛtem in man rubꝛo ſcʒ egy
piios timuiſſe reſiduos ne hebꝛei redirẽt ?⁊ eo⸗

rum reliquias magna facilitate contererentet

delerent. Deinge ſequit᷑ terci beneficii.
Expandlit nubem in ptectionẽ eoꝝ: et
Srn vt luceret eis p nocten.
Expandit nubem in ꝓtectõnẽ) et in reßi⸗

„

Kerium (eoꝛüͦ) contra eſtum ⁊ ardoꝛẽ ſolis per

diemeetignem columnã ignis ſcz erpandit

cerluceret eis) cotra tenebꝛas per noct neer
roꝛe itineris deſolarent᷑ Deinde ſequit᷑quartũ

——

li ſaturauiteoos.

Petierüc) ſez a deo remediũ famia nõ q⸗
cunq; ſed delicatuʒ ſcʒ carnes (et venit cotur

nix).i.multitudo coturnicũ que ſolent in ma⸗
riimis abundare. Deinde ſequit᷑ quintũ bene
ficiumetpane celijid eſt manna de celo deica
gente ꝛ celeſtẽ panem ſcʒ ſanctã euchariſtiã ſi⸗

gniticante ſaturauit eos) in abundantia. De·
inde ſequit᷑ſextu beneſiceun.

Dirupit petram et flu

m et fluxerũt aque: abie
nſcco nummggg.—?⸗
Dirupit) cutiendo (petrã) qꝛ dirupta ?⁊ di
uiſa eſtad percuſſionẽ virge moiſivt ſieret via
aquis erumpentibo(et fluxerunt aque)in tan⸗
ta abundantia ꝙ abierunt)et cucurrerunt cin
ſicco) id eſt in locis pꝛius aridis (ſlumina) ita

9

de quinq; foꝛamintboin coꝛpe illi de qua eti⸗

ſacre ſcripture fluũt que nos reficiũt ⁊ hec fluẽ
ta gratie ac ſcripture abierũt in ſiccũ ⁊ deſertũ
gentiũ his autẽ oĩb bñficijs deus cõmendat
in abꝛabã meritũ ſidei ſequit᷑ enĩ ⁊ dicit.

Af̃ memo⸗ fuit verbi ſancti ſui:qð hba

bnit ad abꝛabã puerũ ſuũ.

¶ Om memo: fuit) ⁊ recoꝛdat᷑ eſt (verbi ſan⸗
cii ſui).i.ꝓmiſſi ſui firmi et inuiolabilis qð in
figura cõplens eterna pᷣſignauit (qd habuit)
et fecitcad abꝛabã puerũi.ſeruũ ſuũ)vłpue

rum ſuuzʒ) ꝓpter obedientiã et innocentiã.q.d.

Iſta bñficia nõ fuerũt ũli pło unpenſa ꝓpter
ſua merita ⁊ oꝑa ſed potius hec omnia fecicet
pſtitit eis deus ꝓpter
implendũ ꝓmiſſionẽ ei factã.

ꝓter merita fidei abꝛahe etad

Et eduxit ꝓplm ſun in exultatõe:et ele

ctos ſuos in letiea.
Eteduxit) ons.i.deſᷣuitute egyptiacacplm
ſuũ )filios ſcʒ abꝛabecin exultatõe)i.exterioꝛi
hilaruate(⁊ electos ſuos) eundẽ.i.ꝓpłm eduxit

vptiacacpm

ſed ſpiritual nunc iplenda ſunt. Anduathoe

monachi qͥ ideo in monaſteria iroducunt᷑

cũctis ſollicitudinibo abiectis ſolius dei lege
et ſeruicio pfruant᷑ vbi intelligendũ eſt dei ſer

uos ꝓpterea iſta bona terre ſumerea deo vtnõ
in eis luxu defluant ſeu puerſa ſecuritatetoꝛ⸗
peſcant ſed ideo habeant diuina miſcdᷣia pᷣpa

rata ꝓ quib inquirendis poſſent negocioſiſſi⸗
mis laboꝛibo occuparivtad hocvacentvñ bo

num eternũ poſſit acquiri.i.cuſtodiant iuſtifſi
taüt
inte⸗

cationes eius ⁊ legẽeius requirant.
inverbis huius pſalmi quaſi exierioꝛib⸗

rioꝛem intellectũ cõmendemꝰ videt᷑ hic admo

neri ſemen abꝛabe qui ſunt om̃s filij ꝓmiſſio
nis ꝑtinentes ad eternã hereditatẽ teſtamenti
eterni vt tanquaʒ ipᷣam hereditatẽ ſibi eligaant
deuz ⁊ eum gratis colant.i.ꝓpter ipᷣm nõ pter
aliquid extra ipᷣm et hoc faciant laudantesin
uocantes annũciantes nec in ſuaʒ ſed in eius

0

ritate feruentes.hoc totũ ſonat his ᷣbi
fitemini dño ⁊ inuocate nomen eiusvſq; me⸗

nat his bis. Con

nt Anpeſtuamliig marta uben mentote mirabiliuzeins deindlead paruuloxg
einenmuens dno Norloſe coꝛda nutrienda ⁊ in fide roboꝛanda de pꝛiar
cim magniſicat eſt. Gemp enivictor es ae li chis ponunt exempla ꝛ ilon fidei pPmiſſio
beri canticũ in leticia et exultatõe cõcelebꝛant nis deiyt imitando ⁊ ſperãdo ſimus ſemen il⸗
ſicut moiſes maria delboꝛa. deĩde ponit᷑ ſeptiti⸗ loꝛum nõ de ſola gente hebꝛeoꝛꝝ ſed quotquot
mum beneficuu.. ſta gfaz ſuſcipiũt in oĩ terra. Q toti his ver
Et dedit illis regiones gentiũ: et labo bis contunet Mementote mirabiliſ eius que
en wlo poſſeerdt ecityſch cuz eſſent numero breui- oꝛro ſtin
s wlop poſſeclerüt. — Krui penidatus eitioſepb t humiliat/ cxal
Et deditillis regionee gentium) ſcʒ teram tatus locũ fecit ad tpalia bona pplo dei vtfu⸗
. chanaan vbi pꝛius habitabant gentiles (et la., maret ceſnanicog ehclgromodtelor⸗
boes ſplo poſſiderũt occupando ciulates nuũdateeſt: buiiliat/a fratribo ſuis 'm carnẽ et
etvineas ⁊ alias poſſeſſiones quas alij cum la exaltarin celis locũ facit ad eterna bona po⸗
boꝛe ſibi pparanerant et alia bona que acqͥie ¶pulo dei triüphanti de diabolo ꝛ⁊ angelis eiuſ
nant in hoc beneficio eſt pmiſſionũ cõpleto.· Audli ergo ſemen abꝛabe nõ de carne gloꝛiäãs
Er ne hoc im putaret ſumũ bonũ q iſta feli ſed fidem imitans ꝓmiſſionẽ habens vite pꝛe
ltas rerũ tpaliii data eſt plo dei ↄtinuo euam ſentis ⁊ future. Monenis habere timoꝛẽ in p
ad aliud retulii vbi ſumuʒ bonũ opoꝛtet inq⸗ ſperis ⁊ patientiã in aduerſis. Si tentatones
ri vegi enim nõ vt rer iſta eum colant ſedvt ¶in hoc ſeculo tibi dure vident ioſeph in carce

eg ad bonũ eternuʒ referant et ꝑ admonitionẽ?
yviſibiliũ tranſire valeant ad amoꝛẽ cernoꝛuũ. rnitas anidet non pter ipᷣam deo ſed ipᷣa/ ꝓpter
deum vtere. Hec eum exiſtimes ꝓpter vite hu

int ius neceſſaria cultoꝛibus ſuis neceſſariuʒ qui
dat etiaʒ blaſphematoꝛibo ſuis ſed pꝛimũ que
re regnũ dei ⁊ iuſtici eius et hec omnia adij⸗

„

—

Vit)

Vt)ipᷣi electi ſcʒ verũ ſemen abꝛahe puoca
ti tꝑalibo beneſicijs(cuſtodiant iuſtificatõnes
eius).i. mandata eius in lege tradita q etaꝑte ((S:acio
iuſticia atinent ⁊ obſeruantes ea iuſios faciit ¶ Inuocantes nomen tuñ dñe depcamur vt
etlegẽ eius requirant)ſcʒ ſpiritualẽ eius inte qͥ pres nros vintute tui noĩs pᷣeunte angelicis
leciũ diligenter inueſtigãdo hoc eſtvt cum iu-⸗ paſtibo refeciſti nos q myſticis dapibo foue⸗

cientur tibi.

ſticia viuant ⁊ myſteria legis intelligãt lexeni as ac refoꝛmes. Per do.
eſt vmbꝛa futuroꝝ ⁊ de his que nõ coꝛpoꝛark

¶ Pſalmus de ingratitudie ppli iſrael
pꝛo bñficijs a veo ſibi exhibitis ac de iu
ſticia n miſericoꝛdia dei circa los oſten

8. C

Onfitemim

—

ine rei. Materia:recitatio bnficioꝝ bonis et

gratis ac malis et ingratis exhibitoꝝ. Inten⸗
tio:monere ad geminã ↄfeſſioneʒ ſcʒ laudis et
ctõꝝ ⁊ oĩ conatu cauere ne qs fiatimmemoꝛ
bñficioꝝ ⁊ ſit de numero ingratoꝝ. Snia in

generali ꝓpha in iſto pſalmo inuitat ꝓpm ad
pctöꝝ ⁊ laudis ↄfeſſionem recoliiq; diuinoꝝ
bñficioꝝ exhibuõʒ maloꝝ recipientiũ ingra⸗
titudinẽ pene ipᷣis inflicte grauuatẽ ꝓpter pec⸗

catoꝝ ſuoꝝ multitudinẽ ⁊ magnitudinẽ.pᷣce⸗
dens pſalmꝰ egit de ꝓplo iudeoꝝ ſᷣm electos:

iſte agit de eodẽ ꝓplło ſᷣm iniãs.et qꝛ eis nõ ſo⸗

lũ iuſticia ſʒ ⁊ min dei fcã eſt de his loquit᷑ cũ

laudibs dei ex ꝑſona eoꝝ qͥ ↄuerſi veniã pcan
tur ⁊ exẽpla ↄmemoꝛant᷑ uloꝝ in qͥs etiã pec⸗
cantes diues apparuit miavei.vñ hic pſalmꝰ

penitẽtes roboꝛat:negligetes arguit: ? peccata
ſug ↄfitẽtibo veniã repꝛomutit. Snia in ſpãli

In pſona igit᷑ alicuiꝰ hebꝛei de amaricatõne

ad miaʒ dei auerſi alios ad eandẽ miaʒ exhoꝛ
tantis ait. (Cogtemini dno eoteſlione ej et
(qm bonꝰ?) eſtinna
ideo dicit ne qꝗs ꝓ cul⸗

laudis coꝛde oꝛe oge⸗ (qm borrg⸗
tura.et ipᷣis ↄfietibo h̊ ideo dicit ne
pa terreat᷑ vel de deo deſperet ſʒ ↄfidat ⁊ miaʒ
evi depoſcat.idco etiã qm in ſcłm.i. yſq; in fi

nem ſcli eſt (miſcðia eiꝰ) quã vſq; in finẽ ſecli
milſeris echibet ↄſolando in miſeria vel libe⸗

rando ab ea:et iõ q; diu durat ̊ ſcłm poteſtis

fitentes veniã ꝓmereri.hic enĩ miſericoꝛs eſt ⸗

* 9 »

et miſeret᷑ peniteti:ibi iudex eſt ⁊ retribuit ne
gligenti. vel. qm in ſcłm).i.ineternũ eſt miſe⸗
ricoꝛdia eius) qua nemo ſine deo pᷣt eſſe btũs.
Is aüt q miſcðiaʒ expᷣſitimpletus ↄſiderati⸗

one diuinoꝝ oꝑm ⁊ adiurans au. Ect·

is loquetur).i.qͥ ſuffic
dando (potẽtias dñi).i.ea qᷓ ex ſua potentia et
foꝛtitudine potenter ⁊ in

Auis loquetur potentias dñi:auditas

intellige ſaltem duo genera oꝑm ſcʒ creatõnis

magna et recreatõis maxima qꝛ plus eſt iuſti

imdom
vno qm̃ bonꝰ:qm in ſcim mia eius.
Auctoꝛ pſalmi pha dauid. Habet aüt ille
ps ꝓ titulo bis alła.qdð aliqñ ſemel aliqñ; bis
ponit᷑ in titulo:ſicut dñſ aliqñ ſemel aliqñ bis
dicit amẽ in euangelio qð fit ꝓ maioꝛi certitu-

in Renan in omni tne.

bus ſuis ſanando oꝛat et ait.

t loq́ dignelau ſtas electis tuis hoc eſt in en ꝑfectione qua clo
dis cti tui ꝑſiſtunt et etiã ad leticiã.i.vt letemur de
itudine potente abiliter oꝑat et di⸗
ccit pluralit᷑ potentias ꝓpter plures effectus.Et

fic are impiũ q; creare ce lũ ⁊ terrã:etuis (au⸗

ditas faciet)alijs annũciando vt audiãttomm
laudes eius).i.oĩa ⁊ pcipua q laudabiliter fa-⸗

*

cit ⁊ ex quibo eſt laudandus.q.d.nullus:cum

ſit potẽtie infinite ⁊ maioꝛ omi laude. Etſi ad
illud nemo ſufficit ſaltem hoc agat ſcʒ iudicui

et iuſticiam. quas
Beati qui cuſtodiunt iudiciũ et facauunt

— .

eati) ſunt in ſpe(qui)pꝛimo (cuſtodiũt iu

diciũ yrecte iudicãdo ⁊ bonũ a malo diſcerne⸗
do ⁊ deindecfaciũt iuſticiã exequẽdo in oꝑe et

recte agendo. Aelqui cuſtodiũt iudiciũ)i.iun
dicant ſeipᷣos accuſandoſ⁊ faciũt iuſticiã deũ

de bonis ſuis laudãdo ⁊ vtrũq; ſin omnitꝑeꝰ

ex quo incipiũtvt ꝑſeuerent qui eni ꝑſeueraue

rit vſq; in finem hic ſaluus erit. vel quaſi que⸗

ſtioni pᷣmiſſe reſpondens ſubdit.( Beati qͥ cu
ſtodiunt iudiciũ)qꝛ illi digni ſunt pᷣdicatoꝛꝛee
laudis diuine potentie ⁊ miſcie. Et qꝛ deus
iuſtos facit ⁊ pctõꝛes iuſtificat eos ab iniqͥtati

emento noſtri dñe in bũplacito pl

tui:viſita nos in ſalutari tuuo.
¶ AMWemenio nri dne in bnplacito Pplii ).i.
vt ſimus de eis in quiba bnplacitũ eſt tibi. vel
(in bñplacito ꝓpłi tui)i.in meritis ſctõꝝ qͥ tibi
placentKet viſita nos in ſalutari tuo).i.invirta
te tua ſaluatrice ⁊ ad ſaluationẽ noſtraʒ nõ ad
danationẽ ſicut viſitas repꝛobos. Vel (viſita
nos) recõciliando tibi in ſalutari tuo).i.in fi-⸗

lio tuo ieſu ipᷣe eſteni ſaluatoꝛ in quo pctã di⸗

mittunt᷑ ⁊ anime ſanant᷑ vt ab eo ſanati poſſi⸗
mus ⁊ iudiciũ cuſtodire ⁊ iuſticiã facere vnde
ſimus beati. Aiſita inq; ad hoc ſcĩq33zz
Ad videndũ in bonitate electoꝝ tuoꝛũ:
in leticia gentis tue: vt lau⸗
deris cum hereditate uuua.
Ad videndũ in bonitate electoꝝ tuoꝝ)i.vt

nos videam in ea gra virtutũ in qua ſunt ele
cii tui⁊c ad letandũ in leticia gentis tuei.vt le
temur in ea leticia ſpei qua letat᷑ gens tua (?⁊ vt

lauderis cum hereditate tua).i.inde ꝙ; lauda

bilr viuit hereditas.i.ecclia tua. Uelcad vidẽ
dum)ĩ futuro.i. vtvideamꝰ ꝑ exꝑiẽtiãxe.vlł noi
metipos(in bonitate electoꝝ tuoꝝ).i.quã pꝛe

„

one qua ele

te et in te(in leticia gentis tue).i.in ↄſoꝛtio gen

tis beate letantis de te? (vt lauderis) a nobis
(cum hereditate tua).i.cum angelis et ſanctis

q.di. Ibi nos eſſe facias vbi te videamus de

—

„

Neccauimus cum patrib noſtris:iniu

ite egimus iniquitatẽ fecimugs.
Peccauimꝰ cũ pꝛibo nr̃is).iſicut ⁊ pꝛes nri
.ſ. imitãdo pctã ĩiuſte egimꝰ) erga ꝓximũ

(iniqtatẽ fecimꝰ Htra deũ.Ecce tercio idẽ diæ⸗

cunt.i.ſe peccaſſe vt pura ↄfeſſio appeat. an
to.n.qͥſq; citiꝰ abſoluit᷑ qnto viuaciꝰ ſe dãnat.
Deinde enumerãdo ſubiũgit pctã que pꝛes fe

cerunt a quib filij nõ receſſerũt.d.

. — „ . „

Batres nii in egypto non intellexerũůt
mirabilia tua:no fuerũt memoꝛes mul /⸗

Atuchmie miſcdie tue.

eternũ qð ꝑ illa eſt qrendũ:et ꝑ patientiã expe

cctandũ nõ intellexer̃t cũ opꝰ eſſet intellcũ vt ꝑ

illa tꝑalia alia q̃rerẽt.ſ.eterna:et iõ impatiẽtes

murmurauer̃t ? palibo bonis beani voluerũt
(nõ fuerũt memoꝛes młtitudis mĩie tue)quã ꝑ

multa miracła eis oñdiſti vt eadẽ ptãte quã iã

expti fuerãt crederẽt ſe ab inimicis liberãdos.

valde & culpabile eſt nõ ĩtelligere qð intelligẽ

di ẽ: et ñ meminiſſe qdðᷣ memoꝛia retinẽdũ eſt.
bec qͥ ppe duo ſcʒ intellectꝰ ⁊ memoꝛia ↄmẽdãt

et ↄmendabilia oſtendũt dei bñficia.

notã faceret potentià ſuũõ.
¶ Etꝭ iõ(aſcẽdẽtes) p ſitu tre de egyto

iſen et ꝑ ↄns deũ timẽtes ⁊ deſperãtes poſttot

mirabilia in egypto viſa ⁊ dubitãtes ta pt ho

ſtes a tergo ſeq̃ntes q; ꝓpt᷑ mare obuiũ eis (et)

mqmñ dñs(ſaluauit eos)ab vtroq; ꝑiculo nõ ꝓp

merita coꝝ ſʒ tm pier nomẽ ſuũ) maifeſtadũ

⁊ głificandũ ſcʒ (vt notã faceret)⁊ oñderet (po
tentiã) 2 foꝛtitudinẽſuã).ſ.egyptios inſeq̃ntes
lſubmergẽdo ⁊ filios iſrł timẽtes ſaluãdo.de⸗
iongde oñdit quõ eos ſaluauit.d.

Et in crepuit mare rubꝛu a erſiccatũ eſt
ectt deduxit eos in abyſſis ſicut in deto.

¶ Etincrepuit)vl increpauit (mare rubꝛũ)ñ

nina potẽtia diuidẽdo quã etiã q̃ ſenſu carent

ſentiũt ⁊ obediũt (et exſiccatũ eſt) et ſic aruitac

ſi dñs ei ↄminat fuiſſʒ cet tũc (deduxit eos in
Abvyſſis) ſicco veſtigio(ſic̃ in deſto)qꝛ vbi fue
ruũt abyſſi aq̃ꝝ factũ eſt ſiccitate vt deſertũ vbi
nõ ſũt aq̃̊. Lũc eĩ mare diuiſuʒ ẽ in duodecim

diuiſiones ⁊ nulla miby auſa eſt innare pꝛius

ie et in te letemur ? te lauden. Memẽto incᷓ

¶·Pres nñ̃i in egypto) vbi mlia eis fcã ſüt(nõ
intellexrt mirabilia tua).i. mirabiliũ ſignifica
tna.i.qᷣd ꝑ illa velles dare ſcʒ nõ tꝑale bonũ ſed

¶ Etiõcaſcẽdẽtes p ſiu tre deegytoſin ma⸗
riſcʒ mari rubꝛo.irritauer̃t).i. ꝓuocauer̃t mo

niſi trib iude. vñ meruit inter alias regni pꝛi⸗
uilegiũ et pꝛincipatũ obtiner.
t ſaluauit eos de manu odientiũ:et re

¶Etꝑ iſtũ moduʒ (ſaluauit eos de manu)et
ptãte (odientiũſcʒ inſeqntiũ egytioꝝ q oderãt

eos:qꝛ ꝓpt᷑ eos ꝑcuſſi erãt plagis ⁊ ſic redemit

eos).i.liberauit ac ſi pᷣcio redemiſſʒ(de manu)

et ptãtecinimici).ſ.pharaonis. hoc ĩ figura ba
ptiſmi factũ et dictũ ẽ ĩ q̊ redimimur de manu

diaboli magno pcio ſcʒ ſanguine chꝛiſti. AUñ
nõ quocũq; mari ſʒ mari rubꝛo id ↄuementiꝰ
figurauit ſanguis enĩ rubꝛũ coloꝛẽ fecit.

eis nõ remanſit.

¶ Et oꝑuit aq tribulãtes eos). ſ.pharaonẽ et

egyptios inſequẽtes ſubmergẽdo eos (vnꝰ ex

cis qͥ ꝑſequebant᷑ ꝓfectos apphendere vel in
terimere eos cupiẽtes nõ remanſit)vł ſuꝑfuit

ſed oms ſimul moꝛtui ſunt et delei.

—

Et crediderũt vᷣbis eius:et laudauerũt

laudem eiuus.
¶ Et)tũc pꝛes nr̃i vidẽtes iſta bñficia magna
(credider̃t vᷣbis eiꝰ).ſ.deo et moiſi quib dixe
rat q; liberaret eos de egyptijs dura coꝛda iu⸗

lius fuit credere nittenticetlaudauer̃t) i.ceci
Et irritauert aſcẽdẽtes in mari mari ru
bꝛo:et ſaluauit eos ꝓpter nomẽ ſuuũ: vt

dem eius qꝛ laudabilr liberati victoꝛes erant
dicẽtes illud canticũ. Cantem? dñno gkioſe.n.

magnificat eſt. et licet deũ laudarẽt ꝓ mirabi⸗

libus opibo ſuis tf.

t opuit aqua tribulãtes eos vnus ex

ito fecerũt. obliti ſunt operũ eius: nõ

ſuſtinuerunt cõſilium eius.

¶Ciuo)mutati a credulitate ſua etlaude ſece

runt)bec q̃ ſequunt᷑.i.(obliti ſunt operũ et bñ
ficioꝝ eius vt murmurarẽt. debuer̃t eni cogi⸗
tare tanta erga ſe dei oꝑa(nõ ſuſtinuer̃tnec ex
pectauerũt ↄſiliũ eius.ſ.dei de oꝛdinatõeviatli
ci ſui ꝑ deſtũ ſʒ inoꝛdinato deſiderio pᷣuener̃t

cius ↄſiliũ.q.d.nõ patiẽter expectauert donec

deus daret eis victualia qð differebat᷑ cõſilio
dei vt ꝓbaret eos. Deniq;. Sð

er .

Et ocupierũt ↄcupiſcentiã in deſerto:
A pn) ceae et tentauerũt deũ in inaquoſo.
voce exterioꝛi ſʒ occulta vi imꝑando ⁊ ſua di: ¶ Et

¶ Et ↄcupierũt ↄcupiſceẽtiã)icibũ iuxta cõ
cupĩam? deſideriũ ſuũ.ſ.carnes ⁊ nõ ſᷣm oꝛdi
nationẽ et ↄſiliũ diuinũ.q.d.vehemẽter ↄcu⸗

pier̃t.qꝛ nimietas deſiderij geminatõe vᷣbioñ

dit᷑et tentauer̃t deũ.i.potẽtiã diuinã (in inaqͥ

ſo).i.ĩ defto ⁊ loco ſine aq̃ volẽtes ꝓbare virũ
poſſet eis ſubuenire ĩ ſolitudine ⁊ carnes dare
dicẽtes nõ poſſet deus nob dare carnes.

—
=

= =ẽ

r
nie
nun)
mb

nn
ii

ne

.

☛ –aW ο

☚

—

ſ

bi

%

r
lo

.

N
ion

4

ei

Et cdit eis petitionẽ ipſor:et miſit ſa no fuitplene ſoꝛt
Et cedit eis petitionẽ ipſoʒ:et miſit ſa ſic vocataliqñ ſculptilis aliqñ oflatilis.

uritate in animas eoꝝ.

Et)& vt ſcirẽt eũ potẽtẽ dediteis petitõʒ imſo Et mutauerũt gloꝛ
nem vituli comedentis fenũ.
¶ Et mutauerũt gloꝛiã ſuã.ſ.deũ verũ ⁊ cul⸗
tuz eius qꝗͥ erat głia eoꝝ ſi ipᷣi eius ſuſtinuiſſent
dſiliũ ꝛclidebebatgli
de egyptoin ſilitudinẽ vituli cõedentis fenũ)
exhibẽetes eundẽ cultũ imagini habenti ſiłitu
inẽvituli cõedentis fenũ⁊ dicẽtes hi ſunt dij/
tui iſrł ⁊ ſic qͥ in dño głiari debuerãt in vitulo
gloꝛiabant᷑ vt ab eo cõederent᷑ a qͥ comedun

x).i. Ulud qð petiert ſcʒ carnes adducẽdo co

piã coturnicũ ita.ſ. (et miſit ſaturitatẽcarni
umvſq; ad nauſeã in aĩas eoꝝ).i.ĩ aĩalitatẽ q̃

ſuſſtentat eſca.Animã enĩ h̊ loco nõ ᷣm ꝙ rö⸗
nalis eſt poſuit ſʒ ᷣm illud ꝙ aians coꝛpꝰani⸗

mal facit ad cuiꝰ aĩalis ſuſtentatõʒ ꝑtinet cib⸗

et potus. Saturitatẽ vo ſequit᷑ diſſenſio vel ſe
Et irritauerũt moiſen in caſtris: aaron

nctũů dñi.

Et irritauer̃t.i/puocauer̃t ad iram (moiſen
in caſtris) vbi erant honoꝛẽ ambiẽdo ⁊ hec ir
nitatio fuit ꝓ ſacerdotio aaron et filioꝝ eiꝰ vñ
ſequit᷑ (aaron ſanctũ dũi).i.dño cõſecratũ ſcʒ

emulãtes. ʒelo ei⁊ ĩuidia ꝑfilioſ choꝛe.ſ.dathã

et ab yron ſtimulati ꝓ ſacerdotio aaron mur-

murabãt. Vñn moiſen ad iram ꝓuocabãt.

Aperta eſi terra et deglutiuit dathan: et
opuit ſup ↄgregationẽ abyxon.
biaen terra).ſ.facto hyatu(⁊ deglutiuit)

.i.abſoꝛbuit (ꝰathan).ſ.cũ tab naculis ſuis (⁊

oꝑuit)ſecſuꝑ ↄgregatõʒ abyron)q etiã cũ ſuis
perijt. amboꝝ enivna eratcauia ſuꝑbiſſimi?
flacrilegi ſciſmatis cuiꝰ anſdo erant auctoꝛes.
Ecce laus dei eſt h ꝙ ſuos vindicauit vide pe
nas aſſimilari modis pctõꝝ.q̃litas pene fctã
indicat.a terra voꝛant᷑ qͥ terrena ſapuerũt ex q̊

7/ „

conijcit ꝙ ſm hoc debet facere ↄfeſſoꝛ.
Et exarſit ignis in ſynagoga eoꝝ::flam
ma cõbuſſit petökdess.

¶ Et exarſit ignis in ſynagoga eoꝝ).i.in mul
titudine ul ſubiecta ſcʒ in ducẽtis qnquaginta
qui thuribula tenẽtes offerebãt incenſuʒ iãq;
dDiuino igne ↄſumpti ſunt. Uñ ſubdit(flãma)
cxillis thuribulis exiliẽs (cõbuſſit pctõꝛes)qͥᷣ
üllicite ſacerdotiũ vſurpauerãt ⁊ ſic q in incẽſo
peccauer̃t igne ꝑierũt. Sicut inter eſt inter ir⸗
ridetes ⁊ irriſoꝛes int murmurãtes ⁊ murmu
ratoꝛes inter ſcribẽtes ⁊ ſcriptoꝛes ⁊ cetera hiſ
ſilia ita ſcptura pctõꝛes appellare ↄſueuitval⸗
Qdeiniq̊s ⁊ guibo pctõꝝ ſarcinis oneratos.

Elit auerteret iraz eius ne diſnderet eos

Et fecerunt vituli in oꝛeb:et adoꝛaue⸗

t)pterea fecefty ſfilli iſrvitulii in oꝛeb)

idd eſt ſpe montẽ oꝛeb cuiꝰ vᷣtex appellat ſynai
abſentiã moiſi nõ ſolerãtes dum in mõte ſyna
moꝛã faceret vt legẽ acciꝑet.hoc ipacia leuiuʒ
fecit ſicut młta mala ex ea naſcũt᷑ et) poſt ado
rauerũt ſculptilia).ſ.eundẽ vitulũ ↄflatilẽ tã
doeũ vitul ci ille pmo fuit ↄflatił ſj qꝛ ipflatoe

nõ fuitplene ſoꝛmatꝰ poſtmodũ ſculpt eſt es
Et mutauerüt gloꝛia ſua in ſimilitudi⸗

ia/ ꝓ glioſa eductõe eoꝝ

gqui ſapiũt ſᷣm carnẽ.ſ.a diabolo ipi vitulo pᷣſi
dente. Etita idolatrando.
MObliti ſunt deũ qui ſaluauit eos qui fe

—

cit magnalia in egypto mirabilia in ter /

ra cham: terri bilia in mari rub.
¶ Obliti ſüt deñ qͥ ſaluauit eos de mł is ꝑicu
lis ⁊ moꝛte. Magna obliuio. Quid eĩ ẽ in me
moꝛia ſi nõ liberatio.deinde oñdit quõ ſalu⸗
uit.d. (q fecit magnalia).i.magnas virtutes in
egypto)ipᷣos oppᷣſſos ⁊ tribulatos młtiplicau⸗
do (mirabilia ſigna.ſ.⁊ plagasſit᷑ra cham).i.
in egypto cuiꝰ ꝓpls deſcẽdit a cham (terribilia
in mari rubꝛoqꝛ aduerſarios affixit iſtis qᷣd
timere deberẽt monſtrauit Canquã hoꝝ oiĩim
que ꝓ magnitudine ſua recoli poterantoblui

eſſent gloꝛiã dei ſimulacrovituli attribuerũt.

Et dixit vt diſpderet eos:ſi nõ moiſen
electei ſtetiſſet ĩ ↄfractõe ĩ ↄſpectu eiꝰ

H)ꝓpter eoꝝ ingratitudinẽ ⁊ ſcelera (dixit)

ſcʒ dũs moiſi eis cõminãdo (vt diſpꝑderet eos)
ſcʒ occidẽdo qꝛ digni erãt om̃s vt pirent ⁊ vti
q; diſpderet(ſi nõ moyſen electꝰ eiꝰ ſtetiſſz ĩ cõ
fractõe).i.in plaga qua erãt feriẽdicin ↄſpectu
ciꝰ) vt ſe obijceret ꝓ ilł ⁊ mediatoꝛẽ faceret in
ceſiant᷑ p eis oꝛãdovbi demonſtratũ eſt quãtũ
valeat interceſſio ſctõꝝ ꝓ alijs apud deũ. In
magna ůO veneratiõe habẽdi ſunt deuoti et ſcti

.2,0—M

q mitigare pñt iram dei. Stetit .

ęt ꝓꝙ nibilo habuerũt terrã deſiderabilẽ.

tauerteret) ⁊ placaretirã eiꝰne diſpderet

cos)vindicãdo ſe de tanta ingtitudine ⁊ impie
tate. Deide alia coꝝ pciã enũerat.d.et pᷣter hec
iterũ peccãdo etiãc ꝓ nihilo habuer̃t).i.deſpe⸗
xej̃tet ↄtempſert(terrã deſiderabilẽ).i.terrã p
miſſionis lacte ⁊ melle fluentẽ poſt regreſſũ ex
ploꝛatoꝝ dicẽtes meliꝰ erat nobᷣ in egy pto.vel
potius infidelitas eoꝝ h̊ redarguit᷑ qꝛ cũ eam
adhuc nõ vidiſſent ſic ꝓ nihilo habueruüt.
Nõ credidet᷑t vbo ei et murmurauet᷑t ĩ

— ——..iA.——

tebernacul ſuis:nõ exaudierut vocẽ oni

Hon crediderũt verbo eins) quo pmiſerat
eos introducere in terrã illã. Ael (ꝓ nihilo ha
buerũt terrã deſiderabilẽ).i.cõtempſerũt qð ꝑ

illã ſignificabat᷑ ſcʒ hereditatẽ eternã vere deſi

derabilẽ (et ita nõ crediderũt ᷣbis eius)p tꝑa

li vᷣad eternavocantis.⁊ feſtinantes hic eẽ bea

nind uſtinuerut ſili eius murmuraueft,
dicentes ſaciamꝰ nobis ducẽ ⁊ reuenamur in

egyptũ ⁊ hoc (in tabernaculis ſuis).q.d.cum

eſſent in ocio qꝛ hoc nõ laboꝛãtibi ſed ocioſis
cõtingit ⁊ dum murmurarẽtnõ exaudier̃tyo⸗
cem dñi) vehemẽter eos a murmureꝑ moiſen
ꝓbibentis.i.noluerũt audire vt ei obedirct.
Et eleuguit manũ ſuã ſuꝑ eos:vt ꝓpſt
neret eos in deſerrto.
Et eleuauit manũ ſuã
tentiã ſuã cõminãdo eis penã et moꝛtẽ ad hoc

fuerant gloꝛioſi occidendo oms numeratos a

viginti annis ⁊ ſupᷣ pᷣter caleph⁊ ioſue.hoc im

Etvt deiſceret ſemen eox in natönib): ·

diſpergeret eos in regionib.

Et)etiã vt deijceret) et ſupani faceret capti⸗

poſteros ⁊ ſequaces (in nationibꝰ) et gentib⸗

diuerſis ꝑ circuitũ in quarũ ritũ multi eoꝝ tra
ſierut ⁊ diſpgeret) diuidẽdoceos in regionib)
id eſt ꝑ diuerſas regiones ne vltra de ↄgrega⸗

tione pᷣſumerent.

Etiniciat ſimt beelphegoꝛ: etr mede
runt ſacriſicia moꝛtuox.

Et iniciati).i. dedicati ⁊ ↄſecrati ſuntquaſi
nõ tm ad tys colentes ꝑ qð notat᷑ grauioꝛ ex⸗
ceſſus ⁊ indevebementioꝛ ira (beelphegoꝛ).i.
idolo gentiũ qð colebat᷑ in monte phegoꝛ.pu⸗

ta cultui illiꝰ ſe applicãtes (et cõeder̃t ſacrificia
moꝛtuoꝝ).i.ĩmolata hoĩbo moꝛtuis q̃ſi diſs.

Et irritauerut euz in adinuentõib ſuis
er multiplicata eſt in eis tnina.

ſuis).i.in idolatria ⁊ puaricatõib multis ſtu⸗
dioſe ab eiꝰ inuentiset multiplicata eſt in eis
ruina⸗.i.plaga moꝛtis cũ ꝓ ſuis grauibo pcũs
grauitervaſtarent᷑ita vtvna die vigintitria mi
lia caderẽt qꝛ foꝛnicati ſunt cũ madianitis.

Et ſͤetit phinees et piacauit: aceſſauit

Et ſtetit phinees) ↄſtantia mentis ⁊ auda⸗
cia oꝑis ↄtra idolatras in vlciſcendo ſcelus et
occidẽdo mechãtes(cet placauit) deũ ꝑ ſuũ bo

num zelu er ceſſauit quaſlatio plaga a plo

* E;

ſupꝑ eos).i.ꝑauit po⸗
pletuʒ eſt in oib quoꝝ cadauera ꝓſtrata ſunt

niigabo talis modiecſemen eopſc; filios ac

Etirritauerüt eũ) ſcʒ deũ (in adinuentiõibo

hoc nõ odio ſed dilectõe fecit dum eum ʒe

djñiñi comedit ideo bene ſequit᷑.

Et reputatũ eſt ei in iuſtici: in generas

Põ hic dicit qſſatio ſup̃ dicit᷑ ↄfractio. Et aa

Etreputatũ eſt ei ᷣ factucin iuſticiã a deo

q̃ nouit quãta id fecit ppli charitate (in genera

tiõe pñtecin generatõʒ)ſubſequentẽ ⁊ nõ ſolãũ

quãdiu generatio eſtſʒ ⁊ vſq; ĩ ſempiternũqꝛ

ex menito bui iuſticie ↄfirmauit ei dñs paciũ

ſacerdotij eterni ⁊ adhuc factũ iſtud recolit᷑ in

memoꝛiã iuſticie ipiꝰ hoc diligenter auſculta
ſacerdos cui aĩe cõmendate ſunt euagina gla
crepa vt tibi reputet᷑ ad iuſticeadd.
Et irritauerut euʒz ad aquas ↄtradictio

FFEh hfh———

diũ ꝓ̈bi interfice foꝛnicatõʒ argue obſecra in⸗

exacerbauerũt ſpiritũ eius.

—

nis:et veratus eſt moiſes ꝓpter eos: qꝛ

Ct)uerũcirritauerũt).i.ad iram ꝓuocauert

anzic; vencad adanadicmis ienmolelo⸗
quendo ↄtra moilen ꝓpter aq̃ defectũ et ꝑ ↄns
ſuaret moiſes nimia impoꝛtunitate ꝓpłi ſuc⸗

cenſus( ꝓpter eos)ſic irritãtes qꝛ dur loqndo

(exacerbauerũt) ⁊ ad diffidentiã ꝓpuocauerũt

ſpiritũ eius.i.vt diffidenter ⁊ dubitatiue dice
ret nunqͥd de petræhac poterimꝰ vobis aquã

9„7%

pter maliciã ꝓpłi. IJdeo ſubdit.
Et diſtinxit in labijs ſuis: nõ diſpdide⸗

runt gentes quas dixit vñns illis.

¶ Et duſtinxit)hoc miraculũ ab alijs miracu

eijcere timens ⁊ heſitans de ꝓmiſſione dni ꝓ

lis(in labijs ſuis hoc enĩ ambigue dixitq oſ a

alia certa fide ꝓmiſerat? dubitant᷑ petrã ꝑcuſ

ſitqͥ in alijs nõ dubitauerat.ꝑturbatꝰ enĩ mur

mure ꝓpti infidelis nõ tenuit fiduciã qualẽ de
bnit qᷓn homo nõ poſſet deus facere qͥ tanta fe
cerat.de hoc autẽ hac ſola pena coꝛrept? eſt

nõ intrauit in terrã pmiſſionis. Illiaut pᷣdicti
cum in terrã ꝓmiſſaʒ intaſſent(nõ diſperdide
runt)et exterminauerũt gentes.ſ.q̃ in tena illa
habitabãtq̃s dixit dũs illis)ſcʒ vt eas exmi
narẽt ⁊ diſperderẽt ne eos ad idolatriã trabe⸗
rent ⁊ peccare facerernt.

Et comirti ſunt inter gentes:et didice⸗

runt opa eoꝝ⁊ ſeruierũt ſculptilib eoꝝ
et factu eſt illis in ſcandauill.
¶ Et cõmixti ſunt inter gẽtes)ꝑ cohabitatõʒ
et mutua cõnubia ꝓpter qð ne fieret iuſſit eos
dñs occidicet didicerũt oꝑa eoꝝ) mala ꝑ ↄfoꝛ
mationẽ in ritu ⁊ moꝛibo ⁊ cito facti ſuntmgf̃i
et ſeruierũt ſculptilibeoꝝ ) idolatrando ⁊ iia

—— — — — 0-ẽ ——— —

A —,,, —— n —

4
1 (ſoctü eſt illis in ſcandalũ) pꝛiũ ? alioꝝ. boc Et tribulanert eos ſimici er giage,
en e in nalePeii 2aliox. tribulauet᷑t eos limici eox:
3 eſt in offendiculũ quo deũ geraelior r Een ſub manibo eoꝝ: ſepe nerse hüilia
Etunmmolauerunt ſilios ſuos: et flias ſumt) nõ hũiliate virtuoſa ſed deicctõe ⁊ deten
2 Ranciliſe 1,K1 onectkſub manibo). i. ptãte(eoꝝ hoc eſt deiecti
. Etimmolauerũt filios ſuos ⁊ filias ſuus) et viles facti ſunt? merito ſic ſũt hũiliati (qꝛ ſe
u tros ocidẽdo(demonijs).i. idolis ĩ honoꝛe de peliberauit cos vñs ⁊ parũ vel nihil pfecit ſi
. monũ dedicatis m moꝛẽ ⁊ ruũ geniiũ quibꝰ deqꝛ mia totũ ↄcludit ab ea incepit et ad ipaz
4 comixii erqt qð eſt pcim nephãde crudelitat poſt pctã et flagella redit pᷣmiſit bñficia nec tũ
9 Et ſi nõ in pꝛima ſaltẽ in ſcõᷣa etate hoc factũ ceſiat iniquitas poſtea intulit vindictã ⁊ affli⸗
u eſt. Et aggranans hoc pcim adiũgit. d. . ctis icrü miſerer. 6
. Et effungerüt ſanguinẽ innocentẽ: ſan IVpſi autẽ exacerbauerũt eum in cõſilio
guinẽ filioꝝ ſuor:et filiarũ ſuarũ: quas ſuo:et hũiliati ſunt in iniquitatibo ſuis.
n ericwerit ſculptilib changaann. Ißi aut ll iſetacerbauertit puiocauertteũ
l IEt effundert ſanguinẽ innocentẽ) regulã ſczʒ poſtliberatõeʒ pctã iterãdo ⁊ hoc(in ↄſilio
I liuſticie ⁊ legẽ nature ⁊ ne puteſ extrancoꝝ ſeq ſuo)malo qð habuerũtvt eo relicto idola ſeq̃⸗
(ſanguinẽ fi.ſuo.⁊ fi.ſua.).i.puuloꝝ a ↄſenſu rent᷑⁊ nõ mandata legis quo queſierũt q̃ ſua
ne illi ſceleris alienoꝝ (q̊s ſacrificauerũt ſculpoti ſunt nõ que dei.cuius nõ ſuſtinuer: cõſiliũ de
⸗ lib chanaan)i chananeoꝝ int eos habitãtiũ eternis ꝓmiſſis feſtinãtes beani fieri in tpalib⸗
5 Tria S ſcelera in vna re cõmiſerũt homicidiũ ettranſitoꝛijs (et)iõ (hũiliati ſunt) ſicet afflicti
1de qꝛ innocentẽ ſanguinẽ effuderũt patricidiũ qi nõ hũiliatõe pnie ⁊ virtutis ſed vilitatis? abie
l⸗ filos ſuos ⁊ filias iugulauerunt. ſacrilcgiũ qꝛ ctioniscin imiqtatib ſuis)i pt iniqtates ſuns
1 coſdẽ idolis ſacriſicauerſt. Etlicct late eſſent neqᷣcie 2 ingrattuidinis deꝰ
Et interfecta eſt terra in ſanguinibo: et m plenus min nõ neglexit eos. Immo.
vtaminata eſt in opib or: et foꝛnicati Et vidit cuũ tribularent᷑:et audiuit oꝛa⸗
i Vr nacenuentiornil uuies., ftionemeeernrz.—
¶ Etinterfecta eſt tena ĩ ſanguinibo).i.hoſies Et vidit).ſ.oculo mie mibulatõz eon vt eos
terreni habitãtes in terra ⁊ ponit᷑ ↄtinẽs ꝓ cõo⸗ liberaret inde(cũ mibularent᷑j flagello miſerie
