p̃ſumat nec huũilis de deo deſperet. Sentẽtia

in generali: pha in ꝑſona chꝛiſti ⁊ membꝛoꝝ
exhoꝛtat᷑ ſuꝑbos ad humiluatẽ ponendo eiſ
damnationẽ quam ſuꝑbi ſunt in futuro habi
turi⁊ exaltationẽ quam huũiles ſunt aſſecuturi
Sententia in ſpeciali.Aſaph ergo cenus de⸗
pꝛomiſſis incipit ſic iam humiles facti (Con
fitebimur)de peccatis pᷣteritistibi)pio indul
toꝛio(deus)qꝛ iibi ſoli peccauimꝰ (confitebi⸗
mur) etiam ↄfeſſione laudis de beneficijs ob
tentis (⁊ inuocabinnomen tnũ)p alijs bene
ficijs obtinendis. Ael⸗ ↄfitebimur tibi deus)
pctã. deinde repetitfitebimur) qꝛ ↄfeſſio pec
catoꝛuʒ frequens eſſe debet. Iniuiũ bonoꝝ eſt

confeſſio pctõꝛũ hec eſt em inchoatio iuſticie.

poſt ↄfeſſionẽ ſequit᷑ inuocatio vnde ſubditet
inuocabim nomen tuũ) in auxiliũ.pꝛimũ er⸗
go pctã tua conſitere et non ſemel ſed iteruz et
quotiens peccaueris totiens ↄfitere pꝛius a te
expelle petm et deinde inuoca et intus voca ei
inuita deum ad coꝛ tuum ſic mundatũ. Nam
ſi pus inuocaueris nõ exaudieris. Jam vero
dignus eris dñi nomẽ inuocare atq; ipᷣꝰ oꝑa
ceteris pᷣdicare hec quippe eſt regula ſancte de
uotionis pꝛius ↄfiteri pcta poſt inuocare deũ
ettandẽ narrare. Unde ⁊ ſubdit᷑.

Narrabimus mirabilia tua: cuʒ accego

tempus ego iuſticias iudicabo.

*

¶ FHarrabumus mirabilia tua) que p redem

ptione generis humani feciſti. ꝑ ↄfeſſionẽ enĩ

in qua omia lauanteuacuamur malis: ⁊ ꝑ in

uocationẽ implemur bonis. ac tangẽ de ple⸗
no eructuantes narrare poſſumꝰ. Sʒ qꝛ dein
de futurũ eſt iudiciũ iam ipᷣe dñs inuocat re⸗
ſpõdet ⁊ loquit᷑ ꝑ ſemetipʒ d.(cũ acceꝑo tꝑs)

indicandia me pᷣſtitutu.ſcom hominẽ en ac⸗
cipit qð ipſe deus dat(ego)chꝛiſtus (inſticias

iudicabo faciẽdo qdð reqͥritiuſticia? reddẽdo

Auctoꝛ plalmi ꝓpha dauid. Zitulus talis
eſt In finẽ ne coꝛrũpas pſalmus cauic aſaph
box eſt iſte pſalmus qui eſt nobis cauſa cãtici
.iocunditatis ⁊ delectatõis qꝛ humilibo eter⸗

vnicuiq; iuxta merita ſua Gia mie ſue pus in
ſticias pdicat: ſic iuſticias iudicatvl iuſticias

iudicabit qꝛ nõ ſolũ mala apta imo et ea q̃ vi⸗
dent᷑ modo bñ facta. Audio nunc euʒ ꝑ ſuos

pꝛedicantẽ nam ſi ↄtempſeris ipᷣe iudex mina
tur ibi iudiciũ. Quantũ aũt opus ſit narrare
mirabilia eius oſtendit᷑ fum ſubinfer.
Liquefacta eſi terra et omnes qui habi

tant in ea:ego cõfirmaui colũnas eius.

¶ Qiquefacta eſt terra) deinde exponit quid
terrã dixit (et p.i.(om̃s qui habitãtꝑ amoꝛe
(in ea).i.qui ſtudio ⁊voluntate in terrenis pſe

uerant ⁊ in eis ↄfidunt.Terra pꝛius firma li⸗

quefacta eſt qũ hoĩes terreni a ſtabilitate viræ⸗

6

tutis ⁊ iuſticie liqueſcunt ⁊ in diuerſas ↄcupi

ſcẽtias ⁊ vicia deſtluũt. Sʒ ego dñs nõ ſuppli⸗

cioꝛum exactoꝛ ſed pctõꝝ donatoꝛ (ↄfu maui

colũnas eius) ſcʒ diſcipulos.nam reſurgens
moꝛtẽ nõ eſſe timendã demonſtrauitet aſcen⸗
dens ſpiriiu miſſo coꝛda diſcipuloꝝ indama⸗

uit.Quotidie etiã hoĩes iuſtos ⁊ ſanctos quo
rum meritis et doctrinis alij ſuſtentant᷑ deus

firmat in bono virtutibo et diuino amoꝛe mu

niendo. Nam ſicutliqueſcit quis cupiditate
inferioꝝ ita roboꝛat᷑ charitate ſuꝑioꝝ.Et.
Zixi iniquis nolite inique agere:et de⸗
linquentib nolite exaltare coꝛnu.
HDirxi)ꝑ columnas ↄfirmatas ⁊ ad pᷣdican
dqum miſias. Non dixerũt illi ſed ipſe qui loqᷓ
batur in eis (iniqͥs).i.generaliter omniba ma⸗
lisnolite inique agere).i.nõ ꝑſeueretis in ma
lis ſed recedite ab eis ⁊ cauete de futuris. Da
lum eſt enim ercane peius eſt ꝑſeuerare ſed ꝑ
nicioſius eſt ſe defendendo culpã excuſare vn
de ſuhbdit(et delinquentibo).i.pctã defenden⸗
tibus dixit (nolite exaltare coꝛnu).i.nolite ele⸗
nari in ſuꝑbia nolite elate defendere pctã ſed
penitendo et vos accuſando delete ea.q.di. ſi

iam feciſtis iniquitatẽ ꝑ cupiditatẽ ne defſen⸗

datis ꝑ elationẽ nec excuſetis per vos vel per
alium vt ꝑ diabolũ vel ꝑſuaſoꝛes ſeu ꝑ quen⸗
cunq; modũ.Et ſequit᷑ alia phibitio.
Nolite extollere in altũ coꝛnu veſiruz:

—

nolite loqui aduerſum deũ iniquitatẽ.

nolitevos erigere cõtra deũ qui ſuꝑ omnes al
tus eſt. ⁊ intm nolite ſuꝑbire vt culpã peccato
rum reflectatis in auctoꝛẽ veſtrũ ſic duobo mo
dis ſolent iniqui exaltare coꝛnu ſuuʒ videlicʒ
aut ſeipᷣos defendendo.aut ipᷣm aluiſimũ ac⸗
cuſando/ꝓpterea ſubdit exponẽdo qð dixerat
( nolite loqui)ſaltem coꝛde ⁊ ſi nõ lingua(ad⸗
uerſum deum iniquitatẽ)cõtra eum blaſphe⸗
ma cogitatõne remurmurãdo vtille qui dicit
ſe iniuſte pati qð eſt iniuſtũ facere deũ vel qui
non ſua culpa ſed neceſſitate ſtellaruʒ dicit ſe

olite extollere in altũ coꝛnuveſtrũ)id eſt

peccaſſe vt deo nõ ſibi ſit imputand yel qui

ſcitſua pctã ſed impunitart᷑ ſibi pmittit quunz·

ſi deus res humanas neſciat vel nõ curet. Jõ
autem nõ faciatis hec.

Quia neq; ab oꝛiente neq; ab occiden/
te neq; a deſertis montibꝰ:quoniã deus

iudereſt.

quaſi mundi terminis (neq; a deſertis monti⸗

bus).i.ſecretis locis ⁊ intermedijs ſubintelli⸗

gitur eſt aliquis expers iudicij dei.qꝛ ex nulla
parte põt aliqͥs iudiciũ diuinũ effugerequo⸗
niam deus)qui vbiq; pꝛeſens et vitari nõ põt
(index eſt) nõ ſolũ factoꝝ ſed etiaʒ verboꝝ co
gitationuz iruchnond⸗Si homo iuderxr eſſet
minus foꝛtaſſis timeri potuiſſet ſed qm deus
iudex eſt om̃s ei ſeruiant:omnes pᷣcepiis eius
obediant nullus cõtra eum ampuius loquipᷣ⸗
nnt Et cotnendar deum inicc qꝛ ipſe qui
Hunc humiliat et hũc exaltat: qꝛ calix

*

1 manu vñi vini meri plenus mixto.

Hunc)qui ſe exaltat ſcʒ ſuperbũ coꝛnu per
uperbiã extollentẽ (humiliat)ſcʒ deijciedo et
(hunc)qui ſe humiliat ſcʒ humilẽ ſe nõ extol⸗

lentem (eraltat) ſc honoꝛãdo qð poteſt (qꝛ ca

lix).i ꝓpinatio ⁊ dᷣpenſatio vini meri⁊ puri
id eſt iuſti iudicij eſt in manu).i.ptate(dñi).i.
chꝛiſti plenus mixto).i.miſcðia in iudicio qꝛ

alijs dabitvita ꝑ miſcdᷣiam alijs moꝛs ꝑ iuſti

ciam.retributionẽ meritoꝝ in diſpoſuõne di⸗

uina aſſimilat calici qui habet in ſevinuʒ mi⸗
xtum cum fecibo ita ꝙ feces eius ſint inferius

ac vinũ claretũ ⁊ meratũ ſuꝑius.p vinũ mera
tum qð bibent iuſti ſignificat retributioncẽ bo
noꝛuʒ ꝑ feces quas bibent pctõꝛes retributio
nem pctõꝝ.

fex eius nõ eſt exinamta: bibent omnes
peccatoꝛes terre. ſ

Edthoc mixtũ cinclinauitex hoc in hoc) lo
quitur neutraliter quaſi de duobo vaſis quibꝰ
liquoꝛ infundit᷑i.inclinat ⁊ ꝓpinatomnib⸗ ge
neraliter ⁊ abũdanter/ꝓ qualitate geſtoꝝ.oẽs
em ſentient miam ⁊ iudiciũ ⁊ licet inclinet ca⸗
licemverũtamen fex eius) ſcʒ calicis.i.pena⁊
vindicta bibennbo auſtera malis refuata (nõ
eſt exinanita c euacuata.i.nõ finiet᷑ quĩ ſapoꝛ
amaritudinis eius duret ineternũ et de hac fe
ce⁊ penalitatecbibent oms pctõꝛes terre)ꝛ im
pij in terrenis delectati qꝛ nullus eoꝝ excludi
tura damnatõe cõmuni.O mnes ergo pecca

toꝛes bibent.

Duia neq; ab oꝛiente neq; ab occidente)

— — — — —

Esgo autẽ annunciabo in ſeculũ: canta: inte pponitur aſaph..fideliſy nagoge vt nõ ex
bo deo iacob. r triſticia vel ex neceſſitate ſed in carminib.i.in
Ego autem)chꝛiſtus cum coꝛꝑe meo inte⸗ laudibo ⁊ exultatõe pſeueret in bono vſq; in fi
rim (annũciabo) euangeliuʒ et voluntatẽ dei nem vie ſue. qui pſalmus nõ ſolum ꝓponuur
alijs vel dei iuſticiã ⁊ mĩam in ſuo iudicio fa⸗ aſaph ſʒ etia eſt canticũ qꝛ agit de donis chꝛi⸗
ciendãcin ſeculũi.quãdiu ſeculũ erit. quãdin ſti ſeʒ q, notus:q habitat:ꝙ illuminat: ꝙ lal⸗
enim durabit hoc ſeculũ chꝛiſtus ⁊ ſui pᷣdica⸗ ual:referendũ ad aſſyrios.i.ad oms recteviue

bunt euãgeliũ(cantabo deo).i.ad honoꝛẽ dei le voletes. aſſirij em interpᷣtant᷑ dirigẽtes del
(iacob)hoc eſt cum gaudio laudabo eum qui unt
ſpecialiter eſt.deus illoꝝ qᷣ ſpiritaliter ſuntia⸗
cob. Quãuis em̃ deus ſit omniuʒ tñ ſpeciali⸗
ter dicit᷑ deus iuſtoꝛũ qui ſunt ſupplantatoꝛes

cet pncipaliter lex loquat᷑ his qui in lege

tamen quecũq; ſcpta ſunt ad noſtrã doctrinã
ſcripta ſunt.Et hoc canticũ eſt contra iudeos
qui ſe nõ dirigũt ad deuʒ ſed errant ⁊ erigũt ſe

vicioꝛũ deinde pnunciat iudiciũ vbi pꝛedicit ¶ cõtra chꝛiſtũ ſuam querentes ſtatuere inſticiã .—
malos bumiliari ⁊ bonos exaltari. Ande et ¶⁊ ſine gratia habere ſalutẽ. Materia:noticia?
ſubditt. deuotio quam habent fideles de chꝛiſto. In⸗
Et omnia coꝛnua pctõꝝ cõſringã: ⁊ ex⸗ tentio:monere ſideles 7 deuotos qui ſe deovo
altabunk coꝛnua iuſit. uenunt quatenus cum laudibor erultatöne in
¶Etomnia coꝛnna pctoꝝ) ſc imperiũ dñſa Voto pſeucrent vt ſeipos ⁊ hic in futuro deo
tionem: dignitates: pkites: bonozes: diuitias: teddant. Sententia in generali pheta in iſto
ſuperbiã ⁊ pᷣumptões impioꝝ qui hic erigüuf pſalmo narrat qualit᷑ deus in ecclia ſiue in cõ
et modo frangi nolunt quibo coꝛnibo tanquẽ⸗ gregatõne fideliũ ꝑ iuded ⁊ iſt intellecta vera
thauri indomiti alios impetunt alios feriunt in cognoſit magnus p edicat᷑ quieſcit ꝑ⸗
et impelluntconfringã) finaliter in iudicio eaa e zift nar elſcen eßzunn⸗ unit ad
ad nibilũ redigendocet exaltabunt᷑ tunc (coꝛ erſarios mnal mc10. tern iliter. hoꝛtatq;
nua iuſti ſcʒ fidescharitas cetereq; virtutesᷓ fidelesvt ipi dcovota faciãt et munera offerat
ſunt munera chꝛiſti ? ſublimitas inſti quibo ſe Sententia in ſpeciali fidelis ergo aſaph cõ⸗
ab inimicis eccie iuſti defendunt ipoſq; valen tnan⸗ iudeos ait. (Notus)eſtcin indeayvera
ter impetũt ? pſternũt que mirabilis deus cuʒ penaltpenain ecia fatholteaſdeus) indes
ad iudiciũ venerit in gloꝛia ſua mirifice exal⸗ cele geßt⸗ io ⁊ ergo iudea vera eſt
tabit. Et boc eſt qd ante dixit hunc humiliaat cMn rcc ia cree enanenin ⁊fitens pecca⸗
et hunc exaltat. Colligat ergo ex his verbis et mehve o ⁊ ſpirituali qui deum ꝑ fi⸗
vnuſquiſq; qualẽ ſe debeat erhibere caueata gem 4 get. Urae lenien interdretat vir videns
ſicut in titulo pᷣmiſſuʒz eſt ne ſe iᷣm coꝛrũpatet neeeagnl Romnen eius).i.magnifica
pereat pctõꝛes ſupbos imitãdo ⁊ dño reſiſten Wec⸗ onoꝛat᷑ nõ blaſphemat᷑ ſicut ꝑ malos.
do. Sed potius humiles iuſtos ſtudeat imita 2 ene notus in ngen dan dicit qꝛ ex ↄfeſſio⸗
ri quatenus in futuro regno mereatura dn’o ne Leſraa norlotd de abet. apte etiam iudea
exaltari bec eſt quippe intentio et yrilitas buiꝰ Ante iſrael memoꝛat qr g afeſſionẽ ad dei vi⸗
Dſalwim. (((ODOꝛatioo ſionem ꝑuenit᷑ Di ergo deũ vis videre pꝛius
Paſtoꝛ bone qui ꝓpter moꝛtaliũ ouiũ reldem ↄfitere ⁊ ſic in te fitlocus deo.vnde ſequit᷑
ſonem banſiſtcane- paſſionis: nomen tuu Et factus eſt in pace locus eius:et ha⸗

ſuplices inuocamus.vt ſuꝑ calũnas ſapien-⸗ b

catione coõfirmes. ſoer dnñm.

Doli in eis nec nõ de repꝛoboꝝ duritia
terribili dei iudicio.

Otus in indea de

tie nos ſtabilitos ſeptifoꝛmi ſpiritus ſanctiſi⸗

— ——

Pſalmus te dei noticia ⁊ habitatio

AEEEFFEHD

ne in ſanctis ac confractõne armoꝝ dia diu enim non contiteris peccata quodamo⸗

S. lxxv.

„

ns: in iſrael magnu nomen eius.

tulus hi en In finem in carminibus pſal⸗
mus aſaph.camiicũ ad aſſyrios.h eſt pſalmꝰ

itatio eius in ſꝛuon.

—

cus eius)qui eſtauctoꝛ ⁊ amatoꝛ pacis.Quã⸗

do nixaris cum deo ſed confiendo incipis pa

cem habere cum eo et ita fit ei locus in coꝛde

tuo.in pace perfectio eſt vbi nihil repugnat.

(⁊ habiutatio eius in ſyon)vera id eſt in eis qnai
iam mente et coꝛde diuina ſpeculantur. Un⸗/
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ti ge ipſe dicit. Et inhabitabo et inambulabo

in eis. Syon enim interpꝛetat᷑ ſpeculatio.ipᷣa
eſt eccleſia que in altitudine moꝛatur diuine

Et)ſic(factus eſtin pace)ſcʒ invera hierim
iid eſt in coꝛde tranquillo ⁊ pacato cum deodlo

contemplatõnie poſtmodũ fruitura beatitu⸗

dine ipᷣius aꝑte viſionis.

õ

dium et bellũůõ.

¶ Ibi)ſcʒ in pace ⁊ in ſyon (ↄfregit)⁊ deſttu
xitpotẽtias)⁊ vires (arcũ).i.deleciationẽ pecc
cati que ſubito feriunt ⁊ vſq; ad coꝛ penetrant
(ſcutũ).i.malã voluntatẽ ſcʒ ↄſenſuʒ ſicut bo

na voluntas dicit᷑ alibi ſcutũ ⁊ (gladiũ).iactũ
eccandi quo anima ⁊ ꝓximus occidit
um).i.ↄſnetudinẽ qua deus quotidie impu⸗

gnatur. Uel(ibi ↄfregit potentias demonuũ?

arma eoꝝ quas exponit per ꝑtes icʒ arcũ qui

de longe pcutit.i. deceptões ⁊ doloscſcutũ) de
fenſionis peccati et omne illud vnde ſuꝑbe ſe
pteguntłet gladiũ).i.omne illud quo pugnat
contra deũcet bellũ) carnis cõtra ſom ⁊ impu
gnationẽ vicioꝛũ he ſunt diabolice potẽtie qs
omnipotens deus ↄfringit ⁊ deſtruit in paci⸗ p
fico coꝛdevbi eni deus auctoꝛ pacis venit hec
omnia fugiũt deinde cõuertit ſe ad iſᷣm dům
quaſi dicens.u dñe qui confringis tantas

banmne hoc oꝛdine faciss

Alluminans tu mirabiliter a montibꝰ

* 5

luminans) mundũ (tu)et nõ alius mira

eternis: turbati ſunt omnes inſipienteſ.

biliter) qꝛ ſpiritaliter vel miraculis ⁊ ꝓdigijs
(a montib eternis).i.ꝑ montes eternos ſcʒ ꝑ
aplos ⁊ pᷣdicatoꝛes ſctõs q ſunt montes ꝓpter
altitudinẽvite ⁊ iuſticie.eterni qꝛ ſemꝑ cũ dño
manſuri. Iſtos montes pꝛius illũinauit eter⸗
nus ſolvt ꝑ eos poſtmodũ terrã ſuã.i.eccłkiam

ſlluminaret. Quibo pᷣdicantibo vitam eternaʒ

et ſigna facientib⸗ hominibuſq; ꝑ eos illumi⸗
natis vitã pñtem ↄtemnentibo et futurwà aman

tibus (turbati ſunt)inde (om̃s inſipientes coꝛ

de)terrena tm ſapientes. Et quid fecerũttur⸗

bati üli.

Hoꝛmierũt ſomnũ ſuũ:et nihil inuene
runt oms viri diuitiarũ in maniboſuis.

—ỹñů

*„ — —

mierunt ibi delectando quieuerũt. Amauerũt
pñtia ⁊ doꝛmierũt.i.delectati ſunt in ipis refri
geſcentes ab eternis. Et ſic illis facta ſunt iſta
pſentia delicioſa quomodo qui videt ꝑ ſomz
nium inueniſſe ſe theſauꝝ. Somniũ fecit ilũ
diuitẽ euigilatio fecit pauꝑem. ſic tranſit ſom

nus iſte. tranſit vita iſta. Domniũ pᷣſentis vite
illos diuites fecit. euigilatio autẽ poſt hanc vi

tam pauꝑes pꝛodit.vnde ſequit᷑ (et) poſtquazʒ
omnia tranſierũt tandea ſomno ſuſcuati(ni⸗

it᷑ (⁊ bel

Doꝛmierũt ſomnũ ſuũ)in his pñtibo quie⸗
ſcentes. Somnus eoꝝ eſt vita pᷣſens ibi doꝛ⸗

bil inuenerũt omnes vinih etſerui (diuitiarũĩꝰ

id eſta diuitijs poſſeſſicauari enim nõ habent

diuitias ſed habent᷑ ab eis (in manibo ſuis)i.

in ptate ſua qꝛ nihil in manibo pauperũ po-

ſuerunt.vt enim Augꝰ dicit.manus pauperũ

gaʒophilatiũ dei ſunt in quibo ſi terena mit⸗

.

gunt᷑ coꝛ a ſuꝑnis indurat᷑ iõ ſubdit᷑.

Abincrepatone tua deus iacob: doꝛmi⸗

auerunt qui aſcenderũt equos.

in terrenis vt dei increpatõnes nõ audirentet
co illos excitante ad lumen veruʒ nõ reſpira⸗

rent. Non vigilauerũt in coꝛde qꝛ de increpes

.. 4

tione durũ coꝛ habuerũt duricia enim coꝛdis

obdoꝛmitio eſt. Ecce ipᷣe deus nnnc increpat

et eternales penas inter tanta tonitrua adbuc
doꝛmiũt ſuꝑbi nec volunt vitam veterem diĩa
nare ⁊ in nouã viguare.Sed qui doꝛmitaue⸗

runt (qui aſcenderũtequos) ſuꝑbie et in illis
vnde ſuꝑbiant ſe extulerũt ſcʒ in pompa ſecu

li in honoꝛibo in poteſtatibo ĩ dignitatibo inin

certo diuitiaꝝ.Lales ſunt equi eoꝝ quibotan
quam indomitis in eternũ feruntur ſuppliciũ.
Et bene ait doꝛnũtauerũt qꝛ hic incipiũt doꝛ
mire ſed ꝑpetuus eoꝛuʒ ſomnus erit in eterna
moꝛte. Sed qð doꝛmientes nõ ſentiunt mo⸗
do:ſentient in futuro.·

2—

do reſiſtant tunc (quis reſiſtet) ⁊ ↄtraire pote⸗
ritctibi)in tanto tuo terroꝛevel iram tuam eua
dere.q.d.nullus.qꝛ(ex tunc)ſcʒ in iudicio fu⸗
turo eru (ira tua manifeſta ac deſeuict ⁊ dura

nec ꝑ penitentiã di

biu qꝛ gibüleznober patientiã diſſimilabi

oluet.q.d. qꝛ te increpan⸗

tem ⁊ minantẽ ↄtempſerũt poſtmodũ terribi⸗

lem ⁊ iratũ inuenturi ſunt ⁊ qui modo ſic doꝛ

tient in toꝛmentis AUnde ⁊ ſubdii.

mitauerũtvt nõ cogitarent de eternis tunc ſen

De celo auditũ feciſti iudiciũ:terra tte

uit et quieit.

omnibo notũ (feciſti) i. facies vbi ponit᷑pꝛe⸗

teritũ ꝓ futuro (iudiciũ) exercendũ ⁊ tunc fieet

qð ſubiungit᷑qꝛ terra tremuit ⁊ quieuit).i.ter
reni audito iudicio tenebunt᷑ ⁊ timebũt⁊ ꝑdi
la plãte qeſcent a malis ſuis ſʒ nõ a ſupplicijs

tis largiendo ſeruas. Etqꝛ cum terrena dili-

Ab increpatone tua)o (oeus iacob) i. ppli
ſiunioꝛis ⁊ electi ſcʒ chꝛiſtiani doꝛmitauerũt)
coꝛdis cecitate ⁊ obſtinatõe.Intm̃ ſopiti ſunt

Tu terribilis es et quis reſiſiet tibi: exx·

ribilis apꝑebis ſcʒ malis ⁊ licʒ hic aliquo mo

¶ De celo)veniens cum angelis audituz)i

— —— —ʒ—NU—

̃
i.
Po⸗

mi⸗
dl⸗

tnn

hun

Melius aũt modo timerent ⁊ qͥeſcerent. Cer⸗

rena cõſcientia que modo ſe turbatet laboꝛat

tunc tremere ⁊ quieſcere habet iam tunc nõ in
ueniet q̃ faciet mala ſed multa ſentiet vnde cõ
tremiſcat toꝛmenta. Iſta aut fient.
Cum exurgeret in iudicio deus: vt ſal ⸗/

nos ſaceret omnes manſuetos terre

¶ Aum exurgeret)i. exurget(in iudicio).i.
ad iudicandũ omes deus) ſcʒ chꝛiſtus ieſus.

turgere dicit qꝛ potens appebit qui bic bu
milis apparuit ſeuerevindicans qui hicqᷣetus

omnia ptulit. Sʒ ne putes iudiciũ ad ſolã di
nationẽ iniquoꝛũ fieri ſubdit (vt ſaluos face⸗

ret).i.faciat oms manſuetos terre)qͥ nõ aſcen
derũt equos ſuꝑbie ſed in hac terra ꝓpter deuʒ
fuerüt manſueti mites ſimplices et patientes.

quui in hüilitate ↄfeſſi ſunt pctã ſua et pacẽ mẽ
tis hñt qui iugũ dñi nõ detrectant. Et merito

ſaluat manſue1Oos
AQm̃ cogitatio hoĩs cõſitebit᷑ tibi:et re

liquie cogitatõis diem feſiũ agent tibi.

Oñm cogitatio hois) manſueti pꝛima ſc,J

qua danat mala ⁊ incipit bona (ↄfitebit tibi)
vt dimittas ei pctã ⁊ ſic cogitationẽ pꝛimã ſeqͥ

tur ↄfeſſio(et reliquie cogitatiõis huius.i.reli

que cogitatiões poſt pꝛimã ſcʒ quibo recoꝛdat᷑

mala pᷣterita vt lugeat ⁊ bon ? pꝛeſtitavt ſperet

(diem feſtũ agent nibi gras agendo ꝓ ſanatõ

ne qð eſt ſolẽnia celebꝛare.pᷣmũ quidẽ qñ bo⸗

mo cõuertit᷑ ad deũ ⁊ recogitat omnia mala q̃ᷓ
fecit que locutus eſt que cogitauit atq; ea ꝑ cõ
feſſionẽ hũiliter aꝑit habet ↄfuſionẽ:habzʒ tri
ſticiam ⁊ cõpunctionẽ ſed deinde poſt ꝑactaʒ
pnĩam poſt cõſecutã a deo remiſſonẽ ⁊ gr̃am

cum incipit recogitare que cogitauit ⁊ penſa⸗
re de quãtis ſoꝛdibo acvicijs⁊ pctis pius dñs
cum liberauit q;ta inſuꝑ ei bona ſpiritalia cõ
tulit incipit ĩtra ſe gaudere diuie bonitati gra

tias agere ſicq; faciendo diem feſtuʒ agit deo.

Deingde poſtquã oñdit qualiter ꝓpter ſubiaz
cet mũdi delectationẽ damnent᷑ repꝛobi ⁊ quõ
pꝑ humilitatẽ ⁊ bonã ↄfeſſionẽ ſaluent᷑ mãſue⸗
ii ſequit᷑ vtilis admonitio oĩbo cũ dicit.
Vouete et reddite dño deo veſtro:ommi

———

qui in circuitu eius affertis munera.
Vouete) mente qdᷣlibet bonuʒ (et reddite)

ope (dño deo veſtro) vota que feciſtis alioqͥn
de voto rei erit qꝛ nibil vouere ꝓfuit niſi ⁊ red
dere ſubſequat᷑. Juſtuʒ eſt quidẽ ⁊ vtile nobis
ne ſimul ꝑeamus cuʒ repꝛobis ſed potius ſal⸗
nemur cum iuſtis vt terribilẽ deũ quibi poſſu
mus votis ⁊ muneribo placare ſtudeamꝰ(ocs
An in circuitu eius) ſcʒ dei exñtes ꝑ fidẽſaffer

tis munera).i. voſmetipos vel quecũq; bona

Qui dei vt dignüũ eſt ſeruituti ſeipos ſubijciũt
in circuiiu eius munera offerũt ſicut famuliqͥ

ſtipando dñm ſuũ circueũt. Ipſe em̃ eſt in me
dio colentiũ ſe ſnaors ſoluentiũ.qꝛ omnib⸗
in ſe credentibo equaliter fauet oms ad ſeveni

cntes recipit neminẽ ſpernit. Et ſciẽdũ ꝙ alia

ſunt vota cõmunia omnib ſcʒ de his ſine qui
bus nõ eſt ſalus.vt vouere fide in baptiſmo⁊
abrenũciare diabolo ⁊ pompis eius nõ ſuꝑ⸗

bire nõ occidere nõ odire fratrẽ.⁊ huiuſmodi

que etiam ſi nõ ꝓmittimꝰ ſoluere debemꝰ⁊ de
his pꝛecipitdomnibs vouete ⁊ reddite.Alia ſũt

vota /ꝓpꝛia ſinguloꝛũ vt caſtitas ieiuniũ relinqᷓ
re omnia et huiuſmõi.etad hec vouenda nos
inuitat nõ pᷣcipit vt voueamꝰ ſed vt vota red
damus.d.vouete ⁊ reddite.i.ſi vouetis reddi⸗
te. voueant ergo om̃s votũ dño aut hoc aut il

lud ſicut diuina gravnicuiq; donauerit ⁊ red

dant vota ſua ⁊ ſic in circuitu eius om̃s offe⸗

rant munera. Et ſubiungit cui ⁊ quare.d.vo⸗

tecribili apud omnes reges terre

Ternbili) qui timendus eſt ⁊ qꝛ terribilis
ides ſi nõ amoꝛe vel timoꝛe facite ne a terribi⸗

li puniamini(et ei qui aufert ſpm pncipũ)ſcʒ

terrenoꝝ qñ vult.q.d.nõ ſolũ alijs eſtterribi⸗
lis ſed etiam pꝛincipibo.nõ ait qui aufertvitaʒ

qð vtiq; ⁊ illi faciũt qui coꝛpus oxcidũt ſʒ ijʒ
ſoiritũ aufferre dicitvt tanto magis ille tinea
tur qui habet ptãtem? coꝛpus ⁊ animã ꝑdere
in gehennaʒ.nec dicit qui aufert ſpm hoĩim ſ,-

ipᷣoꝛũ etiã pꝛincipũ vt intelligat᷑ deus pnceps
eſſe ſuꝑ pᷣncipes.ptãs ſuꝑ ptãtes.tanquaʒ rex

regũ ⁊ dñs dominantiũ.recte ergo ſubdit᷑ ter

ribili apud reges terre) qui etiã alijs ſuntterni

biles qꝗꝛ terret reges terre ⁊ opoꝛtetom̃s eũ ti⸗
mere. Vel(qui aufert ſpiritũ pꝛincipũ).i.au⸗
daciam ſuꝑboꝝ ſi ſom ſuꝑbie ⁊ tumoꝛes dan

do ſpiritũ ſuũ ⁊ ſic facit eos reges ſui ipoꝝ vn

mirabilẽ deũ in iudicio ſuo placatũ inueniãt

ſemꝑ hic apud ſe terribileʒ pẽſant ſuaſq; cul⸗
pas diſtricte iudicant quatenus in illo diſtri⸗

7

cto iudicio iniudicabiles fiant.

de ſubdit ternibili apud reges terre reges ter⸗
re ſunt qui carnẽ ſuã ſpiritaliter regunt. reges
ſui ⁊ deo ſubiecti. Sancti enim ⁊ ꝑfectivirivxt

“ zatio.
¶ Cogitationibo te ofitentib effecrü largire
ilis deus vt a montibo eternis illumina—⸗

*

tur iudicij ignominia careamꝰ. Qui v..·

Pſalmus de mutatone ire cei in mi

ſericoꝛdiã: et de incarnatõe chꝛiſti de di /

uerſis del operibo et miraculis ac libera
tione ppli ſui a tribulationibo et pericu⸗

ncror pia mi ꝓpbeta dauid. Zitulus in fi
mnem p idithun pſalmus aſaph. Et eſt ſenſus
pſalmus ille attribuit᷑ aſaph.i.fidelicõgrega⸗

oni que hic loquit᷑: agit p idithun.i.de ſe ſcʒ

congregatõe tranſiliente in finem.i. in chꝛiſtũ

vltra quem nihil eſt Quicunq; ergo ad iſtum
ſinem vult venire debet omnia tranſitoꝛia trã
ſilire ?⁊ ad ipᷣm qui incõmutabilis eſt totis niſi
bus anhelare. Oateria. ↄtempt/ ſeculi ⁊ tꝑa
lium ac deſideriũ dei ⁊ eternoꝝ. Intentio:mo
nere deſideria ⁊ illecebꝛas ſeculi calcare ⁊ ni⸗
hil niſi illũ ex quo ſunt omnia ſibi ponere ad
Pnos ſuo exemplo iſte tranſiliens conat᷑ in⸗
ſtruere. Snia in generali ꝓpheta in iſto pſal⸗
mo loquit᷑ in ꝑſona fidelis ↄgregatõnis ⁊ cu⸗
iuſtibet viri pfecti qui temptis terrenis deuzʒ
gemitu ⁊ oꝑatiõe requirit quo ↄſecuto in eius
amoꝛe ⁊ ↄtemplatõe ſuauiter requieſcit ⁊ agit
de mutatoe iredei in miſcᷣiam.et de incarna
tione chꝛiſti de diuerſis dei oꝑibo⁊ chꝛiſti mi⸗
raculis. de liberatõe pꝓpli ſui? fideliũ ab immi
nentibo tribulationibo ? ꝑiculis. Snia in ſpe
ciali. Aſaph ergo omnia tranſiliens et ſolum
deum querens ait( Aoce).iintenſione deuo⸗
tionis (mea) non aliena ab affectu coꝛdis (ad
dñm clamaui)nõ aliud ab eo petens niſi ipᷣm
clamoꝛ ad deũ nõ eſt tam ſonusvocis q deſi⸗
derium coꝛdis. Qui multũ deſiderat multuʒ
tlamat. Et ex intenſo affectu ingeminans ad
dit(voce mea ad deuʒ)ſcʒ clamaui oſtendens
ſe clamare ad ipᷣm qꝛ nõ ſolũ dñs ſed et deus
eſt. q.d. ſic clamaui vt ſit mihi dñs ⁊ deus.Et

noõ fruſtra ſe clamaſſe oſtendit ſubdens (et in⸗

tendit mibi) me exaudiendo ⁊ ↄſolando qꝛ ꝓ
pe eſt omnibe inuocantibo cuz et ſenberadeſ
querentibo ſe nõ aliud ab eo.Et nõ ſoluʒ alio
peſed eiaiiam.
In die tribulationis mee veum exqui⸗/
ſiui manib meis nocte cõtra eum: ⁊nõ
ſum deceptus.

In die tribulatõis mee) in qua alij querũt
de ea exire(deũ) tm nõ ab eo aliudexquiſiui)
vt in eo ſit mihi quies nec ſolũ voce ſed etiam
(manibo meis).i.openba bonis.ecce qꝛ opera

nimnumclamaui: voce mea ad deſᷣt

Cogitaui vies antiqu
nos in mente babu.

noftra nobis tatentiby clamant et nõ ſolũ die
ſed etiam (nocte) in quo notat oꝛandi aſſidui⸗

tatem. q.d.queſiui quotidie. Vel idẽ dicit hic

nox comꝑatõne lucis eterne qðᷣ ſupꝛa dies cõ
parationcvite maloꝝ qui diem nõ habent ſcʒ

vita iſta. i. hoc ſeculũ qð eſt tribulatio illi qui

deſiderat celũ (ↄtra eum).i.coꝛã deo nõ coꝛa,ʒ

hominibovt viderer ab eis et nõ ſuʒ decept?)
qꝛ inueni ⁊ cõſecutus ſum qð querebã. Quis

enim queſiuit deũ ⁊ nõ inuenit: Et merito nõ

ſum decepuusd.
Benuit cõſolari agnima meamemoꝛ ſui

eia delectatus ſum et exercitatus ſum

et defecit ſpiritus meus.

Renuit cõſolari anima mea) in alijs q; in
deoꝛ reſpuit omnẽ humanã ↄſolationẽ diui⸗
tes huius ſeculi tedio affecti ſolent bona tpa⸗

lia ↄſpicere ⁊ triſticiax delinire ſed vir ſanctus

qui hic luget ꝙ ab eternis gaudijs cecidit cõ⸗
ſolationes de tpalibo nõ admittit.Etideo(me
moꝛ fui dei)in q̊ eſt ſuauitas ↄſolatõnis (⁊ de
lectatus ſuʒ in hac memoꝛia qð plus eſt q;; cõ
ſolatus.Et qꝛ amoꝛ deivacare nõ poteſt recte

ſubiungit et exercitatus ſum) in meditatõe et
contemplatõe ipius(et defecit ſpirims menis)
Ibi enim ſpũs human defecit vbi ſpũs diui
nus cõualeſcit. ꝛtis eſt em vt moꝛs dilectio.

„ 4

Etcum moꝛtẽ ab omni delectatõe mundi ne
cat.Et exponit exercitationẽ.

—

Anticipauerũt vigilias oculi mei: tur

batus ſum et nõ ſum locutus.

¶ Anticipauerũt).i.puenerũt(vigilias)aliox.
(oculi mei) ante tꝑs ſurgẽdo ad oꝛandũ et lau

dandum deũ qꝛ amoꝛ dei ſomniũ a coꝛpe ec⸗

cutit toꝛpoꝛẽ fugat. animũ ſollicitat. paceʒ q
malã rumpit inter coꝛpus ⁊ ſpiritũ ⁊ verboꝝ

ſtrepitũ cõpeſcit ⁊ ideo bene ſubdit᷑ ſtin batus

ſum) de hüana fragilitate et miſeria.vel qꝛ nõ
dum potui ↄſequi qð querotet nõ ſum locu⸗
tus)alicui querens ſolaciũ humani colloquij

vel cõtra deũ murmurãdo. Non tñ ceſſat ſed

conat᷑ inuenire remediũ nec iam ab omnitu⸗

multu ſcłi intra ſecretũ coꝛdis ſe rapiens ocio

ſum tenet ſolaciũ. Vnde ſubdv-it.

* . .

— — — — —

os:et annos eter

Cogitaui dies antiquos ade in quib coꝛ⸗
ruit hõ a ſua ſtabilitate qñ in pꝛimis pentib⸗

hunc defectũ meruimꝰ.i.cogitauiquid ↄtigit
ade ꝓ inobedientia ? ex illo cognoui hüc de⸗
fectum hominis eſſeꝛ ecõtra(annos eternos)
quos homo pſiſtens haberet in quiby nõ erit
iſte defectus et q́s nulla moꝛs interrũperepõt

— fKVFN0qRhe

— — — —

Q(in mente habui iĩ in memoꝛia? deſiderio.q.
d. vidi bona que ꝑdidi ⁊ mala que inueni ⁊ is

turboꝛ qꝛ homo ſtultus antiquos etlabentes
dies magnopere deſiderat ⁊ illos annos eter⸗
nos qui ſtant negligit ⁊ nõ querit.

Et meditatus ſuz nocte cũ coꝛde meo:

EEEEee

potius in miſcdᷣia iram ↄtinebit ⁊ miſcðᷣia irã

Et meditatus ſum)de diebo illis (nocte)in

ſecreto.nox enim ad meditationẽ ↄgruit.tra⸗

ctans(cum coꝛde meo).i.cum ratõe ſi quomõ

poſſem redire? ꝑuenire ad annos eternos.nõ
querit huius rei conſciũ niſi coꝛ ſuuʒ)⁊ exerci

tabar)in hac meditatiõe hec ⁊ alia cogitando
(et ſcopebã ſpiritũ meũ).i.ſcrutãdo purgabã
mentẽe meam ⁊ mundabã ab omnib culpis⁊
dei offenſis vt videre poſſem. hoc exercitiũ cõ
mendat Augꝰ.d. O ꝑtinaces anime date mi⸗

hi hoĩem qui ↄpungat᷑ in cubili ſuo qui qu-⸗

tidie reſculpat ſpiritũ ſuuʒ.qui reſiſtat laudib⸗
hominũ.qui nõ acquieſcat ↄcupiſcentijs vo⸗
luptatũ.huic de ſecretario ſapientia euulgebit
Ta huc ⁊ illucvolui ſic apud me tractãs.ſ.

8

wonet vt cõplacitioꝛ ſit adhuc.·

Wunqͥd ineternũ).i.ſine termino ⁊ ſine re⸗

medio pijciet deus nos a ſua gratia 2 ↄſola⸗

tione dimittendo nos in affactõne.Abſit (aut

nõ atponet).i. nõne addet vt cõplacitioꝛ ſin)

miſerẽdo q; iratꝰ ſuerit puniẽdocadhuc).i.vl⸗
tra ⁊ de cetero ⁊ nõne apponet mĩam ire vt ip̃e
qui fuit iratus repellendo ⁊ mala inferẽdo ſit

manſuetioꝛ liberando ⁊ reuocãdo.q.d.immo

apponet vtqͥ ſemꝑ placidus ⁊ qͥetus eſt in na⸗
tura ſua ↄplacitioꝛ ſit ĩ creatura ſua. Non enĩ

culpa creaturevim miſericoꝛdie creatoꝛis po⸗

Krit ſuperre.
Aut in ſinem mĩam ſuam abſcidet:a ge
kratione in generationez.

Aut in finem).i.totaliter ⁊ omnino ſcʒ a bo
nis ſicut a malis(mĩam ſuã abſcidet)a nobis
id eſt terminabit ⁊ completã oſtendet ita vtex
nunc mĩam de cetero nõ faciat ⁊ nõ amplius
in poſteris generationibo fiatvñ ſequit᷑a gene

ratõne in generatõeʒ.i.in generatõibo ſibi ſuc

cendentibo vt iniquitatẽ patrũ poꝛtet nõ ↄſen⸗
tiens generatio filioꝝ.q.d.non qꝛ ipſe natura
eſt miſericoꝛs ⁊ eius ꝓpꝛietas eſt miſereri ⁊ par
cere. Deinde idem alijs verbis repetit.d.

Aut obliuiſcet᷑ miſereri deus: aut ↄtine

bit in ira ſua miſericoꝛdias ſuas.

¶ Aut obliuiſcet᷑ miſereri deus) cui ſemꝑ eſt
eadẽe memoꝛia ⁊ cui naturaliter ſemꝑ ineſt mi
ſcdᷣia.qd.qꝛ incepit ⁊ ↄſueuit miſereri iõ non

unquid ineternũ ꝓijciet deus:aut nõ

eſt deſiſtendũ. in alio nõ eſt mĩa niſi eam deus
donet et ipſe erit ſine ea. Riuus currit et fons
ſiccat eſtcaut ↄtinebit in ira ſua miſcdᷣias ſu
as) ſolitas ita q; nõ extendateas amplius ad
nos et vincet ira miam in eo qui nunquã in ſe
iram põt habere nec miam ꝑdere.q.d. nõ ſed

vincet. Ita cogitabã hec apud me.
Et dixi nuc cepi: hec mutatio dextre ex

t)poſt hec redeundo ad rationẽ ⁊ reſipi⸗
ſcendo a deſperatõne diuine miſcðie (dixi) in
coꝛde meo.i.huic meditatõi mee reſpõdi(nũc)
pꝛimo (cepi⸗).i.incepi ſaꝑe ⁊ intelligereverita⸗
tem ſcʒ ꝙꝙ homo reducet᷑ ad annos eternoset
hec mutatio)in nobis eſt (dextre excelſii. fa⸗
uoꝛis ⁊ ꝓpiciatõis dei ⁊ effectus diuine miſeri
coꝛdie et pietatis qꝛ ab ira ad miſcdᷣiam ſcʒ q;
de ſeruis mutamur in filios.iſtud poteſt dice⸗
re penitens qui reſipiſcens exclamat nunc ce—
pi ſcʒ viuere ⁊ ſimilia. vir etiã ſanctus quantũ
cunq; ꝓpfecerit ⁊ in bono ꝑſeuerauerit debʒ tũ
dicere nunc cepi quaſi totũ qð fecit paruʒ vel

nihil ei videat᷑. Et ego.

ah initio mirabiliũ tuoz.

Vemo: fui operuz dñi: qꝛ memoꝛ ero

MHemoꝛ fui operũ dñi).i.huius mutatõis
in me facte nunquã dans obliuioni vt melio
ra mererer Sʒz ne de ſe tm letarevideret᷑ addit
(qꝛ etiã memoꝛ ero mirabiliũ tuoꝝ ab initio)
mũdi.i.reducã ad memoꝛiã q̃ deus hũano ge

neri ab initio indulſit ſcʒ ꝙ adam ad imagine

ſuã fecit ꝙ noe ꝙ abꝛahe ⁊ płib alijs ſanctis

fecit ⁊ tandẽ ꝙ ipᷣe deusvenit.q.d.tota mea co

gitatio devirtutibo tuis eſt. Conſidero quomõ
illis miſertus es etde me nõ deſpero. Deinde
vniuerſalius repettit. M
Et megitaboꝛ in omniby operibꝛtuis
in adinuentionibo tuis exercebo.

¶ Et meditaboꝛ in omnibo oꝑibo tuis)ſcʒ cre

ationis.diſpoſitõis.oꝛnatus. gubernatõis. et
alijs omnib quetu mihi reuelaſti (ꝛ in adin⸗
uentionib tuis) ad noſtrã ſalutẽ ꝑtinentibo.i.

in oꝑibo gre que ꝓ redemptõe noſtra adinue⸗
niſti.pꝛimo enim oñdit deus oꝑa potentie ſue

qñ in pꝛincipio fecit celuũ ⁊ terraʒ ⁊ omnia que
in eis ſunt. poſtmodũ oꝑa noua adinuenitqͥ⸗
bus humanũ genus redimeret in vtriſq; ope
ribus debet excereri fidelis animus vt in illis
agnoſcat dei potentiã in iſtis attendat dei mi⸗
ſericoꝛdiã.his aũterudit ille in laudẽ ꝓꝛum⸗

pit ⁊ iam oꝑa miſcdᷣie dei circa nos explana⸗
treincipit dicens. ..

AYultitudo ſonitus aquarum: vocem

Deus in ſancto via tua:quis veus ma⸗
gnus ſicut deus noſter:tu es de
cis mirabilia.

HE

u es de qu

ſanctoꝝ eſt (via tua).i. via colendite ad teve
niendi qꝛ ipe eſt via in exemplo. veritas in pe⸗
miſſo vita in pꝛemio. ? eum fit redit ad an⸗
nos eternos. ⁊ inde ille letus potentiã derpꝛe
fert ceteris qui magni vident᷑.q.. et cum voc
ſit(quis deus )eſt magnusſicut deus nr). . D

nullus Multi aſpellati ſunt dij ali falſa opi

.*

nionevt dij gentiu. alij nücupatiue? ſcom gra
tiam vt ſancti.ſed oms hi nõ fueruttam ma⸗
gni vt deus noſter qꝛ iu ſolus es deus ꝓpꝛie et
m naturã qui)ſolus (facis mirabilia) in coꝛ⸗

poꝛe et in anima. Ham et que alius ꝑ te facit

tu facis. tu auctoꝛ:ille miniſter. facis inq; imn⸗

rabcacccch
Notam feciſti in ſplis virtutẽ tuã:rede

miſti in beachio tuo plm tuu: filios ia⸗/
Ccobetiofeh)yhyp.

¶ Motam feciſti in plo) totius oꝛbis virtu⸗

tem tuã/ ſcʒ tuã potentiã oſtendendo ⁊ ſpecia⸗
liter in pło iſr vñ ſubditredemiſti ĩ bꝛacbio
tuo).i.in foꝛtitudinecpłm tuum) ſcz filios ia
cob ⁊ ioſephde egypto liberando et in terraz
ꝓmiſſiomis introducẽdo. Cõnumerat ioſeph

cum pꝛe iacob qꝛ duo filij ioſeph ↄſtituti fue⸗
runt cum alijs filijs iacob. Uel (notaʒ feciſti)

cum in mundũ miſiſticvirtutẽ tuã) i. chꝛiſtuz

qui eſt dei virtus ⁊ dei ſapia in pplis) ſcʒ inſi⸗

delibo tm̃ coꝛpe.et fidelibo etiã deitate (redemi
ſti in bꝛachio tuo .i.chꝛiſto ꝑ quẽ oꝑaris (po⸗
pulo tuo)ſcz (filios iacob).i.iudeos (et) filios
(ioſep hy.i. gentiles. ioſeph em in egypto gen⸗
tium floꝛuit et regnauit et interpᷣtat᷑ augmentũ
vnge bñ ſignificat gentes de quib augmenta

tus eſt ꝓpłus dei.

Tiderut te aque deus viderũt te aque

et timuerũt:et turbati ſunt abyſſi.
¶ Nigerũtte aque)o (deus viderũt te aque et
timuerũt).i.adnutum tuu ita diuiſe ſunt aque

maris rubꝛi et ioꝛdanis ac ſi te et tuã volunta

tem viderent ettimerẽt. Creatoꝛẽ em̃ ſuũ aque

intellexerũt ⁊ ppłs nõ intellexit⁊ turbati ſunt
abyſſiin quantũ contra natura ſuam ſolidate
ſunt ad pꝛebendũ iter tranſeuntiby. Vel vide

—

runt).i.cognouerũt te ꝑ fidem (aque).i. plio
(deus chꝛiſte qui es dei virtus et bꝛachiũ ⁊ vt
vterq; ppłs intelligat᷑ repetit⸗ viderũt te aque)
id eſt ppli hoc eſt vterq; plus teverũ deuz eſſe
recoguit cet timuerũt) de pctis cet turbati ſunt

abylliyi. ↄſcie eoꝝ cõmote ſunt ad pniam.

iſa

Deus in ſancto) i in chꝛiſto qui eſtſanctus

=ðèð

runt nubes:

õõ

aque maris rubꝛi cum magno ſtrepitu et fra⸗

goꝛe reuerſe ſunt ſut egyptios et currus eoꝛu.
(vocẽ dederũt nubes) quia dns de nube fecit
pcedere fulgura ettonitrua otra egyptios. vel

quia pdicti couerſi non ſunt pauci ſubiungit.
Multitudo)eſtſonitus aquaꝝ).i. wlon ſo⸗

nantium in ↄfeſſione peccatoꝝ: in gemitu cul

parum:in dei laudibus:in gratiaꝝ actionibꝰ.

Quaſi enĩ mare cõfragoſum ſonant viuerſa
vota ppłoꝝ quia (vocem) pꝛedicatõnis dede
ruut nubes).i.aplłi et pᷣdicatoꝛes verbi dei in
omnibo gentibo chꝛiſtü pdicando: qui dicunt᷑

nubes qꝛ choꝛuſcãt miraculis:tonant minis:

compluunt doctrinis.

Eteni ſagittetue tranſeunt: vor toni⸗
rui tui in rroot. “

Eteni ſagitte tue)o deus (tranſeunt) qꝛ iülla
fulgura volantia diſcurrebãt et ꝓcedebantqꝗᷓ
ſi quedã ſagitte a deo vel ab arcubus emille.
(vox tonirui tuifuit in rota). i. ad ſi ititudinẽ?
ſonitus rotaꝝ curruũ.vel qꝛ vox illoꝛum pᷣdi
catoꝛum potens fuit ſubdit Eteni ſagitte tney

o deus. i verba tin pungentia et voces nubi⸗
um (tranſeunt) ettranſierũt vſq; ad coꝛ. Non
enĩ in auribo remanſerũt ſed etiã coꝛda tranſ⸗
fixerunt (vox tonitrui tui).i. vox pᷣdicatõnis
