R de dei miſcdia et venitate iuſticia ⁊ potentia a biliam(ſemẽ tuũ) ſcʒ ſideles in te credentes et
Me Pmiſſionibo patris de chꝛiſto factis etplurib tui imitatoꝛes. Deinde quod dixerat ſemen di
ddn glijs beneficijs nobis collatis Ernigam ergo cit ſedem ſubdens.
ictt Agnimos nĩos qꝛ ule qui ꝓmiſit ita cetera cõ⸗ Et edificabo in generatõe et generati⸗
Nſucggs Piennaeſ yt multa opleuit. Snia in ſpecia onem:ſedem tum.
Nx li pha ergo robuſt no in ſe ſz in miſcðia dei ¶ Et edificabo in generationẽ moꝛtalẽ et ge
nſi au Miſcdias dñii.multitudinẽ beneſicio- nerationem) immoꝛtalẽ.i. in oẽm generatocz
NI que dña pater ꝑ filiũ ſuũ ecclłie ſue cõtulit plu et ineternũ (ſedẽ tuã) o dauid.i.regiã ptãtem et .-
Diiter dicit miſcdias qꝛ multe ſunt miſciege thꝛonum regni tui in chꝛiſto ſemine tuo. Ael
nerg de quib⸗ tamen quatuoꝛ ſpecialiter note⸗ (Edificabo ſedẽ tuã o chꝛiſte.i. cccleſiã cui pᷣ⸗
tin ſruati ⁊ q gloꝛiſicanduineternũ)nõ ſolũ in p vt nos regas que om̃i tꝑe tibi edificat ꝑ pdi⸗
Nhepe ſenti cum iuſtis ſed etiã in futuro cum angeliſ cationẽ: baptiſmũ ⁊ pniam:et hec ſedes crit in
nliin lantabo).i landabo ⁊ iocunde annunciabo. generatöem? generatõʒ qꝛ nũc ſedet chꝛiſtus
nirſ In quo pcutiuntilli qui laudant deũ in edio in nobis vt regat: ſedebit ⁊ tũc in ſcis vtꝑma
hpuin ctaccidia. Etſtatim mutando ꝑſonã ⁊ cõuer⸗ neat. Et qꝛ ſicut dixiſti et ꝓmiſiſti ita fietiõ
uiu· ns ſermon ad deiͦ dicit. Sif.. Confitebuntur celi mirabilia tua důe:
In generatoe et generationẽ:annũcia eteni writatẽ tuã in eccleſia ſanctoꝝ.
⸗ Hho peritate tu in oꝛe mno.. Vonſfitcbütur) i. laudabũut (cell. i. pdicato
¶ In generatoz/ puͦtem que nunceſt et gene res ſcti mirabilia mia) non merita ſua ocdñe)
4 iniition?)ſequentẽ que futura eſt. in omm ge⸗ ſcʒ ꝙ ꝑ miſcdiaʒ redimis iuſtificas. Inomi
neralione donec generatio generatõi ſuccedit eni miſcia ꝑditoꝝ: in iuſtificatõe impioꝝ qͥd
4 l(i generateudeo et generatz gentii laudamb niſi mirubilia dei laudas qꝛ reſurre
e (nũcia bo veritatẽ tuã).i.tuaꝝ ꝓmiſſionũ ⁊ xerũt moꝛtui:plus lauda qꝛ redempti ſuntper
un ceptoꝝ in oꝛe meo) in qufitↄfeſſio ad ſalutẽ diti et iuſtificati impij.(eteni ↄfitebunt᷑ (veri⸗

s. Non etx oꝛe labit ſʒ in oꝛe diu tanqᷓ; dulcevſa tatem tuã).iimpletõem ꝓmiſſionũ et pᷣcepra
tur. Aliud eſt laudare in oꝛe qð eſt diu reuol-⸗ tua(in eccleſia ſctõꝝ).i.in ↄuentu ſideliũ vbi
. nere ⁊ coꝛde ꝑtractare.aliud exoꝛe ⁊ nõ ex coꝛ fſides adhibet᷑. Et merito ↄfitebunt.
6G Ae. Deinde oſtendit quas mias cantet et quz Qñ quis in nubib equabit dño:ſimi⸗

in veritatẽ annunciet die˙ns. lis erit deo in filijs de.
dn DHñ diriſti ineternu mia ediſicabit᷑ in ¶ Oim quis in nubiboi.pdicatoꝛibo ſcʒ pꝛo
Flilis, pepabit veritas tua in eis. Ppyheisaplis ? ali,s annüciatoꝛio venitatiact
ð Om dixiſti).i.apud teipᷣm decreuiſti et di ſi potentes ſint(equabitur) in potẽtia dño ſcʒ

ſpoſuiſti ſeu per ſmſctm mihi manifeſtaſti chꝛiſto et ſi ipe ſit homo. idem ſuntceli et nu⸗
(ineternũ)manſuracmiſcðia humano generi bes ſcʒ pᷣdicatoꝛes ſʒ celi ꝓpter veritatis fulgo⸗

T uihmpendenda (edificabit᷑ ⁊ pꝛius firmabit (in rem: nubes ꝓpter pᷣdicatõis imbꝛẽ.etqͥs(ſilis)
aſen celis).Lin aplis et ſicpꝛepabit alijs veritate in elſſentta (erit deo). i. chꝛiſto filio dei natu⸗
ni ma).i.cõpletio tue pmiſſionis (in eis.i.ꝑ eos ram · in filijs dei) per grẽ̃am ſcʒ muln ſunt et in
Dn ccelosyt ꝑ eosfiat nota hoĩbo.elegit eĩi eos dis ſupis ſcʒ angeli et in inferis ſcʒ hoĩes ſcti.q.d.
o. nõ ſuis meritis ſʒ ſuã miam vt pꝛeꝑaret cos nullus ſanctoꝝ vel angeloꝝ enit ſils vel equa M
rx ad annunciandã veritatẽ ſuã. diciſti ctiã h. ſ. lis chꝛiſto et nõ putet im hõ. Ipſe eni eſt.
ſl⸗ Diſpoſui teſtamentũ electis meis: iu· Deus qui gloꝛificat᷑ in ↄſilio ſanctox·
dA raui dauid ſeruo meo vſq; ineternũ pꝛe magnus et terribilis ſup omnes qui in
N parabo ſemen tuum. euitu eius ſunt.
H Diſpoſui teſtamentũ) ſcʒ nouũ quo renoua Deusq gloꝛificat᷑ in ↄſilio.i.ꝑ ↄſiliũ (ſſan⸗
ade mur ad nouã hereditatẽ electis meis) ſcʒ file ctoꝝ)qꝛ eni nubes ⁊ filij dei nõ pũt dño ſiles
u lib chꝛiſtianis (iuraui).i.immobiliter ⁊ tã ce eſſe vel equani.cõſiliuʒ eoꝝ eſt credere in illu et
un utudinaluer ꝓmiſi ſicut q iuramento fſirmat᷑ in eo gloꝛiani.h eni ↄſiliu reſtat hũane fragili
“ (dauid ſᷣuo meo)ad lr̃am:illi regi.ꝙ vſq; ine⸗ tati vt q gloꝛiat᷑ in dno gloꝛiet᷑ q eſttmagnus)
o9 ternũ pᷣparabo ſemẽtuũ) qð eſt ſemẽ abꝛahe. in portẽtia qꝛ dñs oĩm (et terribilis) in reueren

idẽ chꝛiſtũ. velciuraui dauid fuo meo).ichꝛi tia qꝛ iudex oĩm (ſuꝑ oẽs qui in cncultu ns

fint) iĩ ſuꝑ angelos et hoĩcs qui ſunt eins ſi⸗

patoꝛes nõ pares qui eius dono ei ꝓximantet.
adherent. Et vere ſuꝑ om̃s qꝛ. O

Dñe deus virtutů quis ſimilis tibi: po

ene es dñe:et vitas tua incircuitu tuo

¶ Dñe deus virtutũ) tam angelicaꝝ q; huma
narũ(quis ſiłisdeſttibi potentiavelvirtute.q.
d.nullus qꝛ potens)ſingulariteres) tu (dũe)
ex te illi vᷣo de te qꝛ omnia feciſti t vᷣitas tua)

i. ꝓmiſſionũ tuaꝝ ⁊ pᷣceptoꝝlin circuitu tuo)

id eſt vndiq; et ex omi ꝑie expanſa eſt ſuꝑ oẽs
Magna eſi potẽtia tua qua oĩa feciſti ſz plus
eſt nobis miſcdᷣia tua q̃ exhibuit veruatẽ tuaʒ

vbiq; in oẽs.que veritas cũ ibi cepi pᷣaicari·

mare ⁊ hoc ſcłm cepit fremere. ſed nõ eſt timẽ
dum pᷣdicatoꝛibo tuis quia

EZu diũaris poteſtati mmn
fluctuum eius tu mitigas.

¶ Zu dñanis ptãti maris).i:ptatibo ſeculi hu

ius et dñs es potentiũ eius.(motũ aũtſtuctuũ
eius).i.umpetus ꝑſecutionũ ⁊ tentationuʒ qs
ↄmouẽt ſeruis tuis (tn muigas).i.temperas et
iuxta voluntatẽ tuã diſponis vt nõ ſeuiat niſi

quantũ velis: nec ſinis hos tẽtari ſupꝛa id qd
poſſumus pati:nõ penitus tollis vt mereatur

—

quis coꝛonã. Qñʒ eni tribulatio quaſi meritũ

nrm nobis dat᷑ qꝛ ꝑ cã melioꝛes efficimur.vt

guũt rabies maris eneruaretur.

Zu hũiliaſti ſicut vulneratũ ſupbuzʒ:in

bꝛachio vtut tue diſpſiſti imicos tuos

Tu hũuiliaſti).i.deieciſti (ſicut vulneratuʒ)

nondũ ex toto moꝛtuũſuꝑbũ) ſinglłariter ſcʒ

coꝛrectus. vulneratus nõ quidẽ in carne qud
noõ habebat ſz pcuſius in coꝛdevxbi ſuꝑbiebat
vulneratus eſt in pᷣmo aduentu ſʒ in ſcðõo oc⸗

cigetur in bꝛachio vtutis tne Lin foꝛtiudi⸗

ſatellites eius nõ ſolũ luciferũ ſʒ etalios cũ ca

pite vel iudeos ꝑ munduʒ. Hec mirũ ꝙ talia
Tui ſunt cel

et plenitudinẽ eius tu ſundaſii: aquilo⸗

nem et mare tu creaſit.

2 * .

Zui ſunt celi ⁊ tua eſt terra oꝛbẽ terre⁊ ple .

nitudinẽ eius tu fundaſti).q.d.ideo potes fa⸗

cere pᷣdicta ⁊ maioꝛa qꝛ tuus eſtambitus mũ⸗
di et oẽs creature q in eo ſunt (aquuonẽ).i.dia
polumeet mare).i. ſeculũctu creaſti)ſtulte ergo
ſe erigũt ↄtra euũ a quo creati ſunt.vel (Cuiſũt

celixi pdicatoꝛes q pluũt alijs veritatẽ (ettua

ris: motũ aute

i et tua eſt terra: oꝛbẽ terre

ſt terra).i.hoĩes ſuſcipientes imbꝛc.hac ant·
pluuia (tn fundaſti) ? firmaſti in fideoꝛbẽter
dinẽ eius).i.eos quibo qtidie implet᷑.(aquilo⸗
nem).i. diabolũ aquiloni pᷣſidentẽ ſet mare)i.
amaros quibo purgat᷑ eccia (in creaſti) in fia⸗=⸗

gellum vt electi plus mereant᷑. Et inge

Thalvꝛ et hermon in noĩe tuo exulta⸗
bunt:tuu bꝛachiũ cum potenti.
¶ Zhaboꝛ echermon).i.ſli ad qs a te lumen
gre venit et quilumine venieniea le illumina
ti anathema dant diabolo. Chaboꝛ eni inter⸗
pꝛetat᷑ veniẽs lumen: hmõi anathẽa eiꝰ.ſ.dia
boliexultabũt) nõ in meritis ſuis ſed (in noie
tuo)quo cbꝛiſtiani vocantvł qꝛ nõ ſibi ſed no
mini tuo dant gloꝛiã. Ucl(chaboꝛ).i.iudeiad
quos pꝛimũ venit lumen pᷣdicatõnis (et her⸗
mon).i.gentes anathema.i.aliene a tecein noie
tuo exultabunt) cõiunctis in angulari lapide

duobo parietibo Et hec omnia feciſti(qꝛ tuuʒ

bꝛachiũ quo feciſti ſemꝑ eſt (cum potentia) et
foꝛtitudine: cũ qvis oꝑaris efficacia.? ſp.
Firmetur manus tua et exaltet dextera

tua: iuſticia iudiciu pꝛepatio ſedis tue

¶ Firmet᷑ manus tua).i.oſatio tua oↄtra ſuꝑ⸗

*

bos vt humilient et exaltet) in virtunboder⸗
tera tua).i.eccłia ad dexterã collocanda ? nuz
merus eoꝝ quiin dextera ſunt locandi clanii

cetur et augeat᷑. In fine auũt erit (inſticia et iudi

cium pꝛepatio ſedis tue) i.ſedes tua eritin iu⸗
dicio ꝑata ad faciendũ iuiticia et iudiciũ.i.ad

iuſte indicandũ.Qui etiam inſticiã ſequit᷑ ⁊ ſe

ipᷣm iudicat hic ſedeʒ dno in amma pꝛeꝑatq
anima iuſti ſedes eſt dei? hic in dexctera pont᷑

atusg ppls qui ſcit iubilatione.
Milſcdia) qua deles pctã(et vᷣtas) qua im
ples ꝓmiſſa pcedent faciẽ tuã.i.ſaciẽ tui poſt

iudicaturi vt nõ timeant᷑ futura iudicia ⁊c bea

tus)eſt (płs) ſcʒ fidelisqui ſcitx.i.ſentit ⁊ exꝑi
turciubilationei.qui ſcit ineſfabiliter aggau
dere tãtis beneficijs. Tantũ enim de miſcdia
et veritate dñi debemꝰ gaudere vt magnitudi

nem gaudij nõ valeam explicare et hec eſtu
buatio. iubilus eni eſt gaudiũ qð vᷣbia no pt

explicari nec tñ penitus reticeri. AUñ nõ dixit
qui loquit᷑ ſed qui ſcit qꝛ ſciri iubuatio põt ver
bis expiicari nõ põt.Vel(miſcõdia et veritas)

in hominibo (pcedent faciẽ tuã a ſ łi pcurſo⸗
ris hoſpiciũ dno pꝛeꝑanus vt qui iuã faciẽvi

dere denderat miicòiam ⁊veritatẽ pꝛe habeat

(et beatus ppłus qui ſcit iubilatione) qui ſuaʒ

Oiſcdia et veritas pꝛecedent faciẽ tuõ

.
— — —

—— — — — — —

E

— — 4. 2

Uticii non in ſua ſed in dei vinute ponit. hec lam ꝑ eos poſui adiutoꝛlũ liberatõis ⁊ redẽ⸗
hiug autem totũ eſt de gratia dei nõ de boie. Un⸗ priõis humani generis in potetei.in chꝛiſſto
l de ſequit. pꝛid ſilio qui omnia põtet exaltaui) ſuꝑ of‚fe
wwi Dñe in lumine vultus tui ambulabũt: nomenelectũ) ſcʒ chꝛiſtũ immunẽ a pctõ na⸗
⸗ et in noĩe tuo exultabũt tota die:et inin mmſove plcbe men) iudaica. Et etponẽdoqͥs
Dne in lumicvultus tui).i.in agnitõe fidei ραWοποne e entt. e
et illuminatõe ſpirituſſcti (ambulabũt) hoies Anueni danid ſeruũ meuʒ: oleo ſancto
N de virtute in virtutẽ ⁊ ꝓficient vel in templa meo vnxi eum.
en MNone trinitatis hic⁊ꝛ in futuro ꝑſeuerabũt⁊ in (Inueni danid) ſignificatuũ.i. chꝛiſtũ de ſemi
nim nomine tuo) ſcʒ chꝛiſtiano non in ſe (exulta⸗ ne dð natũ ⁊ manu foꝛtc. Inuenit eũ qꝛ elegit
zn⸗ bunt tota die .i. aſſidue nõ deſiſtendo qui aut vtex eius genere carnẽ aſſumeret(ſeruũ meũ)
rdi in ſe exultat nõ tota die exultat qꝛ caditet qm ꝓꝑte carmnis qꝗ: foꝛmã ſerui accepit vel gobe⸗
de. quos illuminat etiã iuſtificat ſubditet in iuſit dientiã ⁊ ꝑ oĩa mihi obediente ⁊ idco in eo po
cia tua) nõ ſua nõ ſuã qrentes ſtatuerè qua de-⸗ ſui adiutoꝛiũ⁊ oleo ſctõ meo)ſpuᷣali ſcʒ gratia
bug prſerent᷑ ſed tuã qua iuſtus eſt ex fide viuitex ſpüſſcti vnxi eum) ab inſtanti ↄceptõis ᷣm
hu⸗ altabut hic in meritis ⁊ in futuro in pᷣmjs bhomo pꝛe pꝑticipibꝰ ſuis. Ideo aũt potens.
Nea Qm̃ gloꝛia virtutis eoꝝ tu es:et in b?⸗ OManus enim mea auxiliabit᷑ ei: et bꝛa⸗
neplacito tuo exaltabit coꝛnu noſtri. chium meũ ↄfirmabiteum.
Enn ¶ Om gloꝛia virtutis eoꝝ tu es) nõ eni devir Manus eni mea auxiliabit ei).i.dininitas
e tutibo ſuis in ſeipᷣis ſed in te gloꝛiãt᷑ ⁊ de boniss hũuũanitati cõiuncta ⁊ verbũ meũ ꝑ qð ego ope
operiby nihil ſibi attribuũt ſed totũ ad tuã lau roꝛ oĩa cooꝑabit᷑ ei et ↄſolabit ſᷣm ꝙ homo in
m. Aem reterũt. Et mutans ꝑſonã dicitex ꝑęſona oꝑib ⁊ paſſioniboſet bꝛachiũ meni.eadẽ di⸗
nut ꝓpli ſeu eccłie ad deũ et in bũplacito tuo)i.in uinitas qẽ foꝛtiudo mea ꝑ quãpotẽter aduer DDZ
ip⸗ gratuita miſcdia tua. etqꝛ tbi beneplacuitnõ ſarios meos viſibiles ?⁊ inuiſibiles deuicoſcõ
⸗ qꝛ nos digni ſimus cexaltabit coꝛnu nrm) .i. firmabit) ⁊ ofoꝛtabiteu in aſſumpto coꝛpe coõ
Nun, ſubleuabit᷑ foꝛtitudo ⁊ ptãs nr̃a. Sicut enim tra aduerſa vt ꝑagat icepta et nullaten/ ab ad
n . nobis bñnplacita fuerũt pᷣcepta tua ita tibi be⸗ nerſarijs ſupet. Et eo vſq; ↄfirmabitpꝓp.
u neplacitũ eſt vtin te exaltet virtus nr̃j.. Nihil ꝓſiciet inimicus ĩ eo: et filius ini

iun Auia dñi eſt aſſumptõ noſtra:et ſancti quitatis nõ apponet nocerec.
ii iſraelregis noſi. NHhil pficiet inimicus).i.diabolusin eo)
gin ¶ Nuia dñni eſt aſſumptio) ad ptegendũ nos tentando vel ſeuiendo qꝛ: in eo nõ habet quic

e ne a cuiuſlibet impulſu coꝛruam ipᷣe enĩ nos quãtet filiꝰ iniquitatis ſcʒ iudas vel ille iulai
Fhonk ſuſcepitqͥ nos illuminauit ⁊ inſtificauitſet ſan cus pplus filius diaboli (non apponet nocere
,.— cti iſr).i.dei iirł qui eſt ſanctus ſanctoꝝ ⁊ ſan cei⸗i.nõ addeteffectũ pꝛauevoluntati vt noce⸗
cits ctificat credentes (regis nr̃i)qͥ regnat in ecckia atet ſi ſeuiat qꝛ omnia in ꝓſperũ cedũt. Nam
ac regit nos ⁊ omia. Uelin beneplacito)filio cet ſi chꝛiſtũ occiderunt nõ tũ nocuerũt immo
· auo) cheiſio quitibi beneplacuitccraltibiẽ acdlalute quam ipe nobis hmorteſnain dare
kd coꝛnu noſtrũi.virtus? ptas nra.is aũt in ißmo diſpoſuerat ꝓfuerũt. hoc e ſm membꝛa di⸗
n aper im (Quia diiſcz fllt tui eſtcaſſunptõ ci poteſtqꝛ oiabolus vel pſecuto ſetquide;
n noſtra) camis nre quaz aſſumpſitin quo ett ct facit qð ſu eſt ſed nõ ꝓficit neq; nocetim⸗
un aonmnis ſpes noſtra ? ſanctiiſt! regis noſtr. i. moexercet? pdeſt.
ſuanctificãtis ⁊ regentis credentes. Deinde on Et cõcidã a facie i
Udi dit vnde ſcit hec pᷣdicta e

* „ .

ponendo ꝓmiſſiones FRnnd eos in ſuga cõouertẽã.

tin patis de chꝛiſto dicens. t concidã ac cõminuãca facie ipᷣius ini⸗

r Cunc locutus es in viſione ſciis tuis: micos eius) icz indeos et demoncs qui ſepe a

et dixiſti poſui adiutoꝛiũ in potente: et
exaltaui electũ de plebemaea.
¶unc ſcʒ qñ dixiſti mihi diſpoſui teſtamẽ

tum (locutꝰ es)et alijs (ſcis tuis)ſcʒ ceteris p⸗
n occulta reuelatõe qua

.

phbetiscin viſione).i. in atoe quã
feciſti eis. Uñ ꝓphe.i.videntes ſunt dicii et di

ſcedebanta conſpectu eiuscet odientes eos in

fugam conuertã) qꝛ et ipſi coꝛam eo ſepe fu⸗

giebant. Uel Concidaʒ a facie ipſius inimi⸗
cos eius) cum enim facies eius pctõꝛes reſpi⸗

cit a crimini ſeparant᷑ quibus non eſt locus

xiſti)iꝑ ſpmſctm eis reuelaſti. Al dixiſtipa ſub pnaa dei(et odienus eum in fugã coõuer⸗

tam vt fugiãtab ipo irato ad ipᷣm placatũ nõ

habentes quo a ſpiritu ſuo eant ei quo a facie
ſua fagiant. .. .
Et veritas mea et miſei⸗ mea cũ ipſo
et in noĩie meo exaltabit᷑ coꝛnu eius.
Et ventas mea) qua complet pmiſſa mi
ſericoꝛdia mea) qua remittit pctà cũ ipſo) erit
(et in nomine meo) qð eſt deus exaltabit᷑ coꝛ
eius). i. ptãs et dñium qꝛ in nomine dñi vicit
inimicũ ⁊ vbiq; dnat᷑. Sepe miſcdia ⁊ veri⸗
tas nobis cõmendant᷑ vt ea reddam deo mi⸗
ſericoꝛdiã vt miſeroꝛũ miſereamur veritatẽ vt
nõ inique iudicemꝰ nec altera alterã impediat
vt in miſcdᷣia nimis laxi vel in ventate nimis
rigidi nõ ſimus aliter eni nõ ſumus invia dei
vbi miſcðia ⁊ veritas occurrũt ſiolid.
Et ponã in mari manũ eius: in flumi
nibus dexterã eius. H
¶ Et ponã in mari).i.in gentibocmanũ eius)
id eſt potentiã eius hoc eſt dñnabit᷑ gentibo per
mare deſignatis vel oꝑa eius oſtendã in mun
o(et in fluminibo)ponã / dexterã).i.foꝛtitudi
nemteius ) hoc eſtſubdã etiazʒ ei cupidos qꝛ ſi
cut flumina in mare iia cupidi in amaritudi⸗

—

nes huius ſeculi plabunt ett bi ad fidẽ chꝛi

ſti cõuertent et chꝛiſto ſubijcient. Ael in flu⸗
minibo).i.in aquis baptiſmi ponã (exterã e⸗

ius).i.opationẽ. Et hoc ideolge.

.

ſuſceptoꝛ ſalutis mee.

2 —õ r

Oolſe inuocabit me) dicẽdo mihi(pꝛ meus
es tu)ſm ꝙ ego deus. hoc quidẽ ⁊ alij dicunt
ſed ꝑ gram ipſe vero ſpecialiter dicitꝑ naturã
et(deus meus)es tu ſᷣm ꝙ ego ſum hõ⁊ ſuſce

kuemem qð ſum infirmus qꝛ es auctoꝛ ſalu⸗
Et ego pꝛimogenitũ ponã illũ: excelſũ

Etego pmogenitũ).i.venerabilẽ ⁊ dignio⸗
rem pꝛe cunctis creaturis (ponã).i.cõſtituãtil
lum yhoc eſtpꝛe alis honoꝛabo eum a ſimili
ſiicut pꝛimogeniti ſolent honoꝛari ſcʒcexcelſuz
pꝛe regib terre) qdð iam impletũ eſt iᷣm eni re
ges terre adoꝛauerũt. vel pꝛimogenitũ ex moꝛ
tuis qꝛ pꝛimus reſurrexit (et excelſuʒ)qꝛ celos
aſcendens regna mundi cũcta ſubiecit. Etqꝛ
hec ptãas nõ eſt tꝑalis ſubdit.

Ineternũ ſeruabo illi miſcõiam meaʒ:
Er teſiamentũ meũn ſidele ipſii.
G neternu ſeruabo illi mucotam meã) quã⸗
mum ad ipᷣm et membꝛa eius qꝛ bona ex mia il
li collata ſcʒ vt ſit deus et homo in vnuate ꝑſo

Aoſe inuocabit me pater meus estu:

Bi iuſticias meas ꝓphanauerint: ⁊ mã
Qata mea nõ cuſtodierint.

ne et caput cccie cui ꝑpetua data eſt pfãs in ce
lo et in terra.erunt eterna ⁊ miſcdðia quam pa⸗
ter electis ſuis per filiũ pollicitus eſt ineternũ

mutari nõ poteſtſet teſtamentũ meũ fidele ipᷣi⸗

ſeruabo.i.ꝓmiſſionẽ a me ſibi factã adimple⸗

bo quecũq; enim de eo pᷣdicta ſunt integre. in

co completa ſunt. Vel (teſtamentũ meũ).i. p⸗
miſſio hereditatis eterne eſt/fidele ipᷣi qꝛ eiuſ⸗
dei teſtamenti eſt mediatoꝛ ⁊ ſignatoꝛ ⁊ fide⸗

iuſſoꝛ et teſtis ⁊ hereditas ⁊ coheres teſtamẽti.

Et ponã in ſeculũ ſeculi ſemen eius:et
et thꝛonũ eius ſicut dies ceil.
Et ponã in ſeculũ ſeculi).i.firmabo in eter
num (ſemen eius).i.chꝛiſtianos et imitatoꝛes

eius qui ſemper durabũt in generatõnibo ſibi

ſuccedentibo ineternũ accepturi hereditatẽ (et
thꝛonuʒ eius) ſcʒ eccłiam cui pᷣſidet ponã (ſi⸗
cut dies celi).i.dies eternitatisvbi non eſt niſi
vnus ↄtinuus dies qui nunquã tendit ad oc⸗

caſum hoc eſt ineternũ durabit regnum eius.

Thoꝛnus dei ſctĩ ſunt in quibo deus tanquaʒ
in thꝛono ſedet ⁊ regnat qͥ ſine fine viuere ha⸗
bent et ſicut ſol in regno patris fulgebüt.

Bi auteʒ tereliquexint filij eius legem

meamꝛet in iudicijs meis nõ ambulaue

Siauts der liquerint fili eius ) ſez chꝛi⸗
ſtiani (legẽ meã) ſeʒ pcepta decalogi ad tꝑs (et

in iudicijs meis nõ ambulauerint) ꝓficiendo

ac de virtute in virtutẽ et de bono in mel eun
do. q.d. nõ ſoluʒ de pᷣſiſtentib hoc pmitto ſed

etiam de cadentibo quibus etiã miſcdᷣiam me⸗

¶Siliuſticias meas phanauerint i ꝓpha⸗
na reputauerint male viuendo et oꝑando (et
mangdata mea nõ cuſtodierin:)ꝑ inertiã negli
gendo. Hota quatuoꝛ mala hic notata cõtra
que quatuoꝛ bona ſunt neceſſaria. Pꝛimũ eſt
implere decalogũ contra hoc ſcʒ ſi derelique⸗
rint legẽ meã. Scõm eſt ꝓficere in bonis ope

ribus cõtra hoc ſcʒ ⁊ in iudicijs meis nõ am⸗

bulauerint. nõ eſt enĩ ſtandũ ſed ambulandũ
de virtute in virtutẽ qꝛ virtꝰ aut ꝓficit aut de⸗
ficit et in via dei nõ/ ꝓgredi regredi eſt. Cerciũ/
eſt ipſa bona ſanctificare ⁊ pura intentõe face
re.ↄtra hoc ſcʒ. Si iuſticias meas ꝓphanaue
rint oꝑa enim iuſticie hypocrite quaſi pannũ
menſtruate faciũt qꝛ ꝓphanant coꝛde ꝑ pꝛauã

intentionẽ oꝛe per doluʒ opere ꝑ ſinulationẽ.

Quartum eſt cuſtodire mandata euangelica
cuam minima contra hoc ſcilicet etmandata

— -— — — ——.-ũ“.: —— .

ſeciplinirepeliler..
ODiſciam auũt meã nõ diſpergã ab eo:

. 4

mea nõ cuſtodierint. hec ergo quatuoꝛ hic po
nuntur cõtra ſtultos pigros hypocritas et in
utiles. Si inq; in his pᷣmiſſis offenderint nõ
igeo eos cõtemnã nec in ꝑditionẽ dimitä.

perberib peccata eorx. .
NEiſtabo)vt medicus infirmũ ⁊ vt pater fi
lium (in virga).i.in remiſſioꝛi et leuioꝛi diſci⸗
plina (iniquitates eoꝝ)minoꝛes(et in verberi

DS

Viſitabo in virga iniquitates eoꝝ:

*

eoꝝ)/maioꝛa. Non && tm mia eſtvocantis ſed⁊

flagellãtis ⁊ verberãtis. Quẽ eniĩ diligit deus

coꝛripit et flagellat omnẽ filiũ quẽ recipit. Ce

dit quidẽ ſed reddit hereditatẽ. Sit itaq; ma⸗

nus paterna ſuꝑ te ⁊ u filius bonus noli di⸗

EEE

q; nocebo in veritate meaa.

——0 3

ita iniquus es vt repellas a te virgã verberan

tis ⁊ de diſciplina dei indigneris tu te alienaz=⸗
ſti ab hereditate lpſe te nõ abiecit(neq; noce⸗

bo ei in veritate mea)ad hc eĩ nõ tollit mia li

berantis vt nõ noceat veritas vindicantis.
HNeq; ꝓpbanabo teſtamẽtũ meũ: et que

bus).i.in aſperioꝛi ⁊ grauioꝛi coꝛreciõne pctã

W meã nõ diſpergãa).i.nõ tota⸗
liter auferã vel tollã ab eo dauid ſcʒ chꝛiſto.i.
acoꝛꝑe eius qd eſt vnũ cum capite. vnuſqᷣſq;
enim ꝓ pccõ ſuo neceſſario flagellat᷑ ſed ab o
ſichꝛiſtianus eſt dei mia nõ diſpergit᷑. Qð ſi

ꝓmiſſio ſi eſſet inexpleta ꝓmiſi ⁊ faciã (et que

ꝓcedunt de labijs meis)ſcʒ de ꝓphetis meis ꝑ
quos loquoꝛ (nou faciã irrita).i.caſſa ⁊ vana

hoc eſt nõ qnullabo ſed firma ⁊ imobilia erũt
et ſequet effectus.pũetibo eni repꝛobꝛis ⁊ a ꝓ⸗
miſſis eiꝰ ſua culpa cadentibo veritasremane

bit ĩ elect nec remanebit ſine hereditate chꝛi⸗
ſtus nouit eĩ ꝗᷣ ſũt ciꝰ. Etve nõ faciã irrita.qꝛ.
HBemel iuraui in ſctõ meo(ſidauid mẽæ

riſemen eius ineternu manebit.

—

Semel).i.eternaliter ⁊ immutabilitertiura
ui).i.firmiter ſtatui.homo freqnter iurat deuf
au ſemel qꝛ nõ mutat᷑ necvariat in ſctõ meo)
id eſt in ſecreto meo ſanctiſſimo. vñ ꝓphe bibe

runt(ſi) i.non (danid ſcʒ chꝛiſto mentiar)ſcʒ
quin pactũ ⁊ ꝓmiſſionẽ meã impleã. Juraui
inq; ꝙ (ſemen eius).i.ſucceſſio.ſcʒ ꝓpłs chꝛiſti
anus (ineternũ manebit) in regno dei. nõ erit

lallax qui iurauit manet inmobile teſtamẽtu
cius qꝛ ipᷣe ſibiheredes pᷣdeſtinautt.

Pcedut de labijs meis nõ faciã irritt.
MHeq; ꝓphanabo).i.violabolteſtamtũ men)
id eſt pactũ ⁊ ꝓmiſſuʒ meũ ipſi dauid factũ de
ſucceſſione ꝑpetua ei danda. ꝓphbana eni eſſet

Etthronus ems neut ſol in conſpectu

meo: et ſicut luna pfecta ineternũ:et te⸗
ſtis in celoſidelis.

ee .

Et thꝛonus eius)erit(ſicut ſol in cõſpectu
meo).i.illi in quibo ſedet ⁊ regnat ſcʒ membꝛa
que poꝛtant caput erunt ſicut ſol qꝛ iuſti fulge
bunt ſicut ſol in regno pꝛis ſui ſet ſicutluna ꝑ
fecta ineternũ) tota lucida tota pfecta nullam

obſcuritatẽvel defectũ in ſe ↄtinena 2 iam nec

creſcens nec decreſcẽs.fulgebũt ergo ſancti ſi
cut ſol quantũ ad interius ⁊ ſᷣm animã q̃ tunc
dei ↄtemplatõe gloꝛiabit et ſicut luna quantũ
ad exterius ⁊ ᷣm carnẽ que modo mutabilł eſt
ſicut luna tunc aũt erit immutabilis ⁊ gfecta.

tunc enim ſancti erunt in vtroq; pfecti gemi⸗
na ſtola canditati ⁊ gloꝛiticati (et) ipſe huiꝰ rei

(teſtis eſt in celo fidelisyaduerſus ↄtradicto
res qui reſun ectionẽ carnis negant. IRle eni
qui in carne nia ſedet ad dexterã pꝛis teſtimo
nium verũ dat nr̃e future reſurrectõis. Jõ eni
ipe chꝛiſtus carnẽ ſuam reſiſcitauit vt credat᷑
ꝙ leeſſera hoſſr. Secnit vor cecſe. D
bero repuliſti et deſpe xiſti: diſtuliſti

Ku vo repuliſti)et pieciſti dauid filiũ iſai.
et ſemen eius ſcᷣm carneʒ a regno ꝓ pctõ ſuo

(eit deſpexiſti obpꝛobꝛijs ⁊ tribulationib ex⸗

ponendoꝛ ideo ſupꝛadicta bñficia pmiſſa nõ
crant in ipᷣo implenda. deſtruxiſti ea in dauid

yt queras alteruũ in quo oſtendant᷑ impleri.vñ

ſeqt diſtuliſti ñ abſtuliſtiſchẽm tuũ ) filiũ tuir
cui in tpis plenitudie hec oĩa daturꝰ es et in q̃

Pmiſiſti ꝑpetuare regnũ dauid ergo ſcᷣm car
nem deſtruik vt cum pmiſſa dei que neceſſe eſt
umpleri in illo impleta nõ vident in alio firmi
us expectent᷑. In hoc itaq; ꝓmiſſa firmant᷑ qᷓ
deſtruia dno vident.B
Aluertiſti teſtamentũ ſerui tui: phana⸗

Auertiſti id eſt excluſiſti vel ſubtraxiſticte⸗
ſtamentũ ſerui tui) vetus ſcʒ teſtamentũ qð ſer
uo tuo factũ erat vbi enim eſt teſtamentũ ve⸗
tus vbi eſt terra omiſſionis vbi eſt regnuz in⸗
deoꝝ vbi altare: ſacerdos: et ſacrifici (pha⸗
naſti).i. Pphana videri feciſt in terra).i.vbiqʒ
terrarü ianctuariũ eius) qꝛ iam vbiq; ſynigo

ga abominabilis videt᷑ vel regnũ terrenũ de⸗

ſtruendo ſancta illa que habebantterrena eſ⸗
ſe oſtendiii.—

ſfirmamentũ eius foꝛmidinẽ.

lus eius).i. munitões ⁊ defenſiones ſcʒ duces

pꝛincipes? ſacerdotes ⁊ quecũq; munimenta
quibo eos munieras vt etiã diuina cos defen⸗

ſione pꝛiuares vt ſic diriperent ab hoſtib-po
ſuiſti ſirmamentũ eius ſoꝛmidinẽi.deus qui

crat eis firmamentũ factus eſtei imoꝛe ꝓ ſua
culpa vt ipᷣm dñm foꝛmident cinus munuo⸗
ne fallari ſolebant.

daret alterũ regnü in cbꝛiſto cuius regni non

Ziripuerũt eum oms tranſentes viam

Diripueft eñ)ſcʒ dauid.i.pplłm iſił vbiq; di
ſperſum (om̃s tranſeũtes viam).i.gentes que
manſeunt tꝑs et vitam iſtam nil in futuro ſibi
pꝓuidentes vel viam ⁊ terminũ fidei nõ cogno
icentes eum qͥ dixit ego ſum via (factus eſt ob
Fnererielli⸗ ſuis).i. gentibo in circuitu ha
irantibo quibo ante videbat gloꝛioſus. Ideo

factus eſt obpꝛobꝛiũ vicinis ſuis.

ificaſti omnes inimicos eius.

¶ Exraltaſti)ecõtrario.i exaltari pmiſiſii dex
teram).i.potentiã depꝛimentiũ eum vtei dna

rentur vel foꝛcificaſti ad ꝑcutiendũ a ſimilivo
lentis pcutere qui eleuat dexterã vt foꝛtius p⸗
cutiat (letificaſti omes inimicos eius,) ſcʒ cum
ſatiſfactũ eſſet voluntati corũ per victoꝛias cõ
macumobtenttns.“

„ ☛

Auertiſti adiutoꝛiũ

guxiliatus ei in bello.

Auernſtiadiutorint roburdgladi eiusd.
debilitaſti eum in pugna cõtra hoſtes qꝛ pau
ci ſolebant vincere multos nunc a paucisvin

cuntur multi ꝓpłus enim armatus ſine:

eſt finis.alloquit᷑ eum ꝓpha dicens. Hec du⸗
ra intuliſti iudeis ſeld.

Vſauequo vñe auertis in finem
deſcet ſicut ignis iratung.
Aſquequo dñe auertis) iſirł a fide et ſalute

vſq;lin finẽ i. ſempcexardeſcet ſicut ignis ira
tua).i.vindicta tua omnia ↄſumendo ⁊ deua
ſtando ita ꝙ nunquã extinguet᷑ ſicut ignis ha

bens cõbuſtibile. q.d. nõ dñe qꝛ cum plenitu

Exraltaſti vextera cepꝛimentiũ eum: le? mictꝛi

,

do gentiũ intrauenittunc omnis iſrael ſaluus
fiet. Etideoo.
Aemoꝛare que

emoꝛare que) eſt mea ſubſtatia in chꝛi⸗

ſto. et ſi enim indei deficiũt nõ deficit mea ſub

ſtantia in cbꝛiſto venturo qꝛ maria de me veæ-⸗

» „

et inde chꝛiſti carod nũquid enimvane cõ⸗
ſtituiſti oms filios hoĩm).ꝗ.d.nõ.om̃s eni in

vanitatẽ eunt nõ mñ tu vane cõſtituiſti eos ſelh
mũdas eos a vanitate ꝑ ſemen in quo eſt mea

ſubſtantia de quo ſubdit᷑.
Quis eſthomo qui vi

enim vane ↄſntuiſti oms filios hoim.

inet 1nõ videbit

moꝛtẽe:eruet animã ſuã de manu inferi.

RDuis).i.quantus eſthomo qui viuet)re⸗
ſurges a moꝛtuis (et nõ videbit moꝛtẽ qꝛ iam
nõ moꝛit᷑ et eruet gumã ſuaʒ de manu inferi)

vt nõ detineat᷑ in inferno.certe hoc nulliↄue⸗

munilceſt qul poteſt anana wam henr
etiteruũ ſumere. Ael loquit᷑ in ꝑſona eccleſieet
oſtendit᷑ qð in membꝛis etiã implent᷑ ꝓmiſſio

o in nes ſpuũaliter dicens. Ita feciſti indeis ſedevſ⸗

um armatus uine deo in
ermis eſt. Ande ſequit (et nõ es auxiliat ei in quequo dñne auertisſcʒ oculos miſcdie tue ab

bello Ptra aduerſarnio

ſed poti? en depᷣſſiſti.

eius in terra colliſiſſi.

Deſtruxiſti eum) ſcʒ ꝓplłm iudaicũ ab emũ
tõne).i.a fide qꝛ enim ſola fides chꝛiſti mũ
dat coꝛda.nõ credendo in chꝛiſtũ ab emũda⸗
tione deſtructi ſunt vł qꝛ flagella eum nõ emũ
dant(et ſedem eius regiaʒ.i.regnũ ⁊ dñatõm
(in terra colliſiſti).i.vbiq; terrarũ deleuiſti qꝛ
iam nõ eſt de eis pꝛinceooss.
Oinoꝛaſii di
¶ Minoꝛaſti dies ttis eius)ſcz in regno ſeu
regni eius vt nõ ſtaret iuxta eoꝛũ opinionẽqꝛ
putabãt ſe ineternũ regnaturos (pfudiſtii.re
pleuiſti euʒ ↄfuſione, tꝑali ⁊ eterna qꝛ ſunt di

ſperſi et in ſeruituteʒ redacti et geſtant obpꝛo⸗
bꝛiuz infidelitatis ſue. Deinde poſt hec dura
quecõmemoꝛauit eueniſſe illi pło ⁊ regno ne
ibi putaret᷑ deus impleuiſſe qð ꝓmiſerat ⁊ nõ

Beſiruxiſii eum abemundatõe: etſedẽ lin finen vel ſemp (exardeſcet ſicut

es tpis eius: pfudiſti eum

—

X

iſrael eta nobis quos eti in tribulatõe video
(in finem⸗.i.tamdiu vel ſemꝑ (exardeſcet ſicut

miſereri ⁊ ꝑcere. Sʒ potius memoꝛarecq̃ mea

ſubſtãtia) . q; fragilis eſt huana natura mul⸗
tiſq; miſerijs ſubiecta que nil eſt niſi ꝑ chꝛiſtũ

ſitredempta etideo indiget a miſcpia nũqd

enĩ (vane cõſtituiſti oms filios hoim) q.d. nõ
vane auũtoſtituti ſunt niſi tua miſcdᷣia eis ſuc⸗

currat vt advltimũ finem ſuũ ſcʒ felicitatẽ ſuꝑ
nam ꝑueniant. nam (Quis eſt) ex nobis bo⸗

mo qui viuet ⁊ nõ videbit moꝛte)i.nõ moꝛiat
q.d. nullus qꝛ ſtatutuʒ eſt homibo ſemel moꝛi

et animã ſuã de manu inferi).i.de ptãte

inferni cene nullus ex ĩferno liberabit᷑ niſitu
nr̃e imbecillitatis memoꝛ nobis ſubueneris.
Deindevſq; ad finem pſalmi loquit᷑ in ꝑſona

Ecclie. q. d. Et cum hoc ita ſit.

„

AVbiſunt mie tue antique dñe:ſicut iun⸗
raſti dauid in veritate tua.

—

—

.

IN
cdi⸗

Hn
noin
iohba

luns

nid

nche⸗
aſab
mey⸗
ech⸗
Gchin
csſed
cknen

it

In.

gin

N.

Ne

ec
tdo
1
eeb

Pgquod pmiſſi. 8
ſie obpꝛobꝛij ſeruoʒ tuo

ode

—

tienter ſuſtinuividet᷑ enĩ deus oblitus qñ dit⸗

fert (obpꝛobꝛij ſeruoꝝ tuoꝝ)et (multarũ gen⸗
cum).i.illati fuis tuis ſcʒ fidelibo chꝛiſtianisa
multis gentibo (qð obpꝛobꝛiũ ego eccłia di
¶(cõtinui).i.poꝛtaui (in ſinu meo).i.in ſecreto
mentis diſſimulãdo⁊ patienter ſuſtinendo nõ
gugdens reſiſtere vel palã loqui.

R — 7„ * *

—

.

Do)obpꝛobꝛiũcexpꝛobꝛauerũt inimici tii
dñne)ſcʒ indei pagani dicentes chꝛiſtũ periſſe
et repetit(qð expꝛobꝛauerũt) vt exaggeret ſce⸗
lus et ſubiungit quid.d.expꝛobꝛauerũt ſcʒſcõ
mutationẽ).i.moꝛtẽ chꝛiſti tui.i.filij tui cruci⸗
fixi.hoc enĩ obiecerũt qꝛ moꝛtuus eſt chꝛiſtus
qꝛ crucifixꝰ que fuit magi cõmutatõ in chꝛi
ſto deo et homine. Sed nõ eſt obpꝛobꝛiũ qð

obijciunt qꝛ hoc eſt mutari a tꝑali vita ad eter

nam a terra ad celũ. a iudeis ad gentes vtinaʒ

et ipi mutent᷑ et cõmutationẽ chꝛiſti tui nõ ex⸗
pꝛobꝛabũt illi quidem expꝛobꝛãt ſed nos lau
dantes dicimn. 8

Abi ſunt) ergo (miſcdᷣie tue antiq̃) o (ↄñe)
et ab antiquo ꝓmiſſecſicut iuraſti dauid inve⸗
ritate tua) que nec falli nec fallere poteſt.i.ſicut
veraciter ⁊ firmiter manufoꝛti chꝛiſto pmiſi⸗

OQð expꝛobꝛauerũt inimici tui pñe:qᷣ
expꝛobꝛauerũt cõmutatõz; chꝛiſti ti.

Henecdictus dñs ineternũ:fiat ſat.
¶ Benegictus ſit(vñs in eternũ) de iſta cõo⸗
mutatione ſaluberrima qꝛ obtinuit nobis re⸗

miſſionẽ culpe ⁊ gloꝛiã btĩtudinis eterne. Jpᷣe

nos gratis ſaluos fecit impietates nr̃as nõ at
tendit eum nõ querentes queſiuit inuenit rede
mit liberauit.Expꝛobꝛatio ⁊ maledictio ini⸗
mBicoꝝ eſt tꝑalis ſed contra maledictões eoꝛũ
Oñs eſt benedictus ineternũ.Et ad ↄfirman⸗

dam ſniam et benedictionẽ ne qs timeat ſub⸗

Aitafiat fiat fiat in tꝑe gre fiat in tꝑe głie. Ecce

quaſi ſubſcriptio pncipis ⁊ ↄfirmatio cautio⸗

—

nis dei. Securi ergo de ꝓmiſſionib pꝛeterita
credamꝰ.pñtia recosſcamꝰ.ſutura ſi erem.

, sñsꝛnͦ

¶Erue dñe aias nfr̃as de manu infen quo p
nobis inferna ſoꝛtiter cõfregiſti vttuas mias contra pericula vt ea non incurramus. con⸗
tra toꝛmenta vt non iuccumbamus. contra
peccata vt ea vitemus:et ꝑpecrata deleamus.

—+—— J „
petua liberemur. Qui vinis,

Pſalmus de repatoͤne bumani gene

lactus es nobis:a generatde in ge⸗

cians que lex ꝑ moiſen data ſunt ſubvelami⸗

ne ptinebat. Ipſe eni ſpecialiterin Geneſ. de
conditõe hois ſcripſit de qua ⁊ hic pſalmꝰ di⸗
cit. Vel eſt oꝛatio moiſii.hoc dauid oꝛat in ꝭ

pſalmo quod ⁊ moiſes ante oꝛauit moiſi dico

Hominis dei.homo quidaʒ paſſibilis erat ſed
iñ dei miſcdᷣia liberandꝰ etagit pſalmꝰ ite oe
defectu generis humani qui ꝑ chꝛiſtũ aufere
et ideo bene poſt pᷣcedentẽ

epoit pcedentẽ pſalmũ ſequit᷑ vbi
de ſpe que in chaſto eſt agi⸗ nãus & in tiuu
lo nomen moiſi ſit inſertu tã ſm Hiero.⁊ pla

nibus et litteris indit nõ eſt in quibo eius can
tica ſcripta ſunt. Sed vt viſum eſt alicuius ſi

men adhibitu eſt. Ex quo dinigeret legetis vł

audiẽtis intentio ſimiliter intellige ſuo modo
de pſalmis alijs eius noie intitulatis. Mate⸗

ria:oꝛatõ ꝓ malis amouẽdis ⁊ bonis obtinen
dis. Intẽtio:monere ad ↄtemptũ viteveteris ?
penalis ⁊ ad amoꝛẽ yue none ⁊ celeſtis. Sen
entia in generali: ꝓpha in iſto pſalmo in ꝑſo⸗

n ecclie oꝛat ꝓ humani generis reꝑatione et

ſalute ꝛ a ſpe incipiens pmo ↄfitet diuinã cle⸗
mentiã. Deinde exponit infirmitate humanã

hoꝛtatq; ad cõtemptũ terrenoꝝ ⁊ amoꝛẽ cele⸗

tis necnon de bꝛeuitate et miſerijs vite
pñtis ac de longitudine et felicitate vi /

nuper pmittebas. Jam babemus chꝛiſtũ ſel

mine refugiuz

¶ Auctoꝛ pſalmi pha dquid. Titulus eſt oꝛꝛ2
tio moiſt boio vai. Etcſ ſenſns oſala iſte eſt
Hemoꝛ eſto dñe) vt remuneres qꝛ ego pi rrenrrz

res alios nõ et credendũ ab ipio moiſe pſal-⸗
mum iſtu fuiſſe ſcriptu qui ſlis eius volumi

ſtium ac tandẽ pent ſubuentionẽ ? liberatönz⸗

Dententia in ſpeciali. In pſona ergo eccielo

quẽs eta ſpe incipiens ait. O ¶ ODñe) ſũme mi⸗

ſericoꝛdie ⁊ immenſe clementie (refugiũ factꝰ

es)pꝑ fidem tue incarnatõis (nobis)ad te ↄner

ſis vt ſi ad te ↄfugere ⁊ ibi inherere volum a

* —

circũdantibo tribulationibo ⁊ noſtre mutabi⸗

litatis miſeria liberemur (a generatõe in gene
rationem).i.in omni generatõne ⁊ ſemꝑvel in

Qduabo generationibo cz veteri cuius ille moi⸗
ſes fuit miniſter ⁊ in noua cuius ille idem fuit
Apheta Eſt autem nobis dominus refugium

ðẽ

gfram ſine cuius adiutoꝛio ꝑ arbitrinvolunta
tis tentatões huius vite ſuꝑare nõ poſſumus

ref

Pe autẽ vide

refugiũ adiungit.
Peꝛiuſq; mõtes

n fuiſſe antequa eſſet nobis

ra et oꝛbis:a ſeculo eti ſeculũ tu es dej.

¶ Pꝛiuſq;; montes).Langeli (ſierent)de nibi

lo ⁊ pꝛiuſq; (oꝛmaret terra).i.hoĩes delimo

terre. Ecce omnis rationalis creatura hac dik
ferentia eſtvt montiũ nomine ſignifi
caretur celſitudo angeloꝝ. ⁊ terre noie humi⸗

„.

terentia diſtincta

litas hoimſet pꝛius quam fieret oꝛbis.i. vni
uer ſitas rerũ (a ſeculo ⁊ in ſeculũ)i. ab etemo
ſine initioꝛ ineternũ ſine finectu es deus) ſ.im
mutabilis ac ſi diceret. Tu qui exvirgine tꝑa⸗

cs factus ante ipᷣaʒ ⁊ oẽm creaturã ⁊ ꝑ omnia

ſecula es ⁊ ꝑmanes deus qꝛ tues ſemp ⁊ eter⸗

nus. Sed qꝛ hic in magnis tentationibo viui

mus ne ab h eterno et retugio auentamur erat

homo dei. d. Cum ſis refugiũ.

Ne auertas boĩem in humilitatẽ:et di·

xiſti cöͤuertimini ſili hominiũ.

muis bonis cternis ⁊ ſublimibocin humilitat⸗
id eſt in tpaliũ et terenoꝝ ↄcupiſcentiã vt cõo⸗

temptis eternis tpalia ↄcupiſcat.ſapiatq; ter⸗

rena(⁊) i:qcdixiſti ↄuertimini ab amoꝛe muũ

„ õl .

g. d. hoca te peto g̈ ipe iuſſiſti pꝛecẽ ergo pe⸗
fentis exaudi et fidẽ volentis adiuua dans &

1

us adiutoꝛio ꝑ arbitriũvolunta

Masgna eſt clementia dei que nos ad coner⸗
ſt debent ab bis labẽ

ſionem inuitat. Ideo aũt debe

tibus ad te ? ad tuũ refugiũ cõouerefi.
Qim̃ mille anni ante oculos tuos: tac;

—

Qm mille anni).i.quaniũ

