tue grandis et terribilis no in occulto ſed in
rota)totius mundi fuit.i:in oꝛbeterraꝝ p cir⸗
cuituʒ. rota enĩ eſt oꝛbis terraꝝ quẽ circuerũt

nubes tonãdo pceptis: choꝛuicãdo miracul.

Alluxerüt choꝛuſcatões tue oꝛbi terre:
cõmota eſt et cõtremuit terra.

ü

¶ Illuteruntet aſparucrũt choꝛuſcatõnes

tue)et fulguracoꝛbiterre) id eſt circũquaq; in
circuitu:et ideo cõmota eſt et cõtremuitterra 5

id eſt in tanta tempeſtate videbatur terra con⸗

cuti et habitatoꝛes terre ↄtremiſcere. UelIl

luxerũt choꝛuſcatõnes tue oꝛbitene) qꝛ apo⸗

ſtoloꝛuz virtutes et miracula ꝗᷓ ꝑ eos feciſti vt

ſermonẽ eoꝝ ſignis cõfirmares vel diuina p⸗
cepta quetenebꝛas mundi depellerent vbiq;
reſplenduerũt: vnde (cõmota eſt de infidelita⸗
te ad fidẽcet cõtremuit)ad pniamterra.i.ho⸗

mines habitantes in terra audito tonitruo et
viſis ſignnis.

ultis:et veſtigia tua nõ cognoſcent.

*

cte ꝓpło tuocet ſemite tue in aquis multis) ſunt
parate qꝛ diuiſo mari pᷣbuit viaʒ pplo ſuo per

In nari via tua et ſemite tue in aquis

M

In mari)ſcz rubꝛocvie tue)ſcʒ a te ſunt fa⸗

f⸗
di.

Gl.

es

mediũ maris ſiccis pedibo tranſeunti (et veſti
gia tua)quete duce fecit ꝓpłs(nõ cognoſcent᷑ )
qꝛ nõ ſuntviſa vł agnita poſt reuerſionẽ aqua

rm ad locũ ſuũ. Vel(in mari via tua).i.ĩ pec

runt facta eſt via chꝛiſti)et ſemite tue in aquis

multis).i.in młtis pplis. VUñ enĩ paucis pcto

catoꝛibo qui vſq; in ꝓfundũ iniqͥtatis puene⸗

ribus pꝛimo ꝑ ſemetipᷣm via fuit inde ꝑ ſemi-

tas ſuas.i.ꝑ apłos ipᷣm imitantes młtis ꝓplis
ꝓfecit et veſtigia tua nõ cognoſcent᷑ ab illis

qui in infidelitate remanſerũt qꝛ ſapientibo et
pꝛudentibo huius ſeculi abſcondita eſt hũilis

lſapientia chꝛiſiit.

Deduxiſti ſicut oues pplm tuũ:in ma⸗

nu moxſi et aaron.

¶ Deduxiſti)de egypto ꝑ mare ⁊ ꝑ deftũ(po
pulũ tuũ)ſcʒ iudeoꝝ (ſicut oues.i.tranquille

et ſine nocumento vel ad modũ ouiũ qꝛ nõ ve

re oues ſʒ hedi erãt (in manu moyſi ⁊ aaron)

ii.in oꝑatõne miraculoꝛũ que ipᷣi fecerũt.q.d.

hoc illi ꝓpło feciſti ⁊ ipᷣe te nõ nouit. Ael(de

dauxiſti) tãquã bonus paſtoꝛ (ſicut oues ppłm

mũ)humilis eni paſtoꝛ hũiles oues reqͥrit qᷓs
Elegẽ nouã et ſacrificiũ nouuʒ ad paſcua vie
eterne ꝑducit.⁊ hoc eſt qð dicit᷑ ĩ manu) ⁊ du

catu (moyſietaaron) nam ꝑ moyſen lex data
eſt ꝑ aaron ſacrificiũ factũ qui figurauerũt le⸗

gem nouã ⁊ ſacrificiũ nouũ le autẽ noua eſt

charitas ⁊ ſacrificiũ nouũ laudeg ⁊ debitavo

cius ſunt nam qð ꝓphe annũciauerũt os dñi

vcteris teſtameticin ꝑabolis) que aꝑte ſuntqꝛ
pabole ſunt rcrũ ſimilitudines que comꝑant᷑
rebo de quib agit qñ qð de vno dicit᷑ de alio ĩ

ta deo ꝑſolurnre. O etio.
Dirabiliũ omniuʒz opatoꝛ deus immenſe

qui quonda aquas in cõſpectu tuo reſiſtentes

impenſis bomis aA pemie inflctis malis

quã nunquã obliuiſceris largiaris. Qui v..
ib qͥn

deinceps mutaſti invinũ te hũiliter imploꝛa⸗
musvt ſuſcepta voce clamoꝛis nr̃i miam nob

—

d

Pfſalmus de mirabili

ilit ae n
ibitis ac bñficijs

„

dam ppło iudaico exh

QAps. xxvjj.

9*

cent iram cuius obedienter et fideliter deben

—

ſuſciꝑe gratiqʒ. Snia in generali ꝓpha in iſto

pſalmo in ꝑſona aſaph.i. fidelis cogregatöis
narrat que in veten ꝓplo diuinitus acta ſuntqᷓ
bñficia deus bonis et gratis ↄtulit.⁊ quas pe
nas malis ⁊ ingratis inflixeritvtq̃ de illis hi⸗

ſtoꝛialiter referunt eade de nobis ſpiritualiter
intelligant᷑. ne ingrati ſpuali gre exiſtentes pe
ne in patrib pᷣfigurate ſubiaceamꝰ. Snĩia in

ſpecialipha ergo reddens ipᷣos auditoꝛes be

mniuolos ⁊ attentos vt maioꝛ reuerẽtia et aucto

nias ſuis vᷣbis addat᷑.pmo inducitipᷣm dũm
loquentẽ vel loquit᷑ in ꝑſona eius ſic (Atten⸗
dite) coꝛde o (ꝓple meus)nõ tantuʒ per nature
creationẽ ſed etiã ꝑ fidẽ ⁊ obediennã. NHNos ſu

mus ille ppts qui ⁊ ogregatio chꝛiſti ſumuslle

gem meã)quã p ceteris pplis dedivobis.i.ve⸗

ritatẽ rei que in figuris tegit inclinate)p hũili
tatemcaurẽ veſtrãlſcʒ coꝛdis(inᷣba oꝛis mei)

ſczʒ vt ea intelligatis ⁊ oꝑeimpleatis nam qͥ eſt

ex deoverba dei audit.lexvtiq; deiverba oꝛis

locutũ eſt. Ideo aũt attendite ⁊ inclinate qꝛ.

Aperiã in parabolis os meu:loquar p/

Aperiã os meu) narrando ſcʒ facta ⁊ dicta

telligi Coquar)p aſaph ꝓpoſitões)qͥ ſunt du⸗
bie queſtiones aliqͥd diſputatõe ſoluendũ ha⸗

bentes.que grece dicunt pbleumata⁊ hebꝛai

Ttendite popnle

Rmeus legem meaʒ: inclinate aurem
— Veſtra in verba oꝛis mei.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpha d ðᷣ qui hic loquit᷑in ꝑ

Pona ſidelis ↄgregatõis.Titulus eſt. Intelle⸗

ctus aſaph. Et eſt ſenſus hic eſt intellectus a⸗
ſaph id eſt fidelis ↄgregatonis ſcʒ ꝙꝙ hic nar⸗
rata ſunt ſpiritualiter intelligenda qꝛ que in fi
gura illis ↄtigerũt eadẽ in nobis in re fiunt et

ideo nobis potius iſta cantata ſunt. Materia

recoꝛdatio beneficioꝝ dei ⁊ mirabiliũ operuʒ

ce enigmata ⁊ ꝓceſſuʒ recitabolab initio non

mundi ſed vcieris teſtamenti ſcʒ ex quo ꝓplus

iſr vocat ẽ ex egypto huc vſq; ex lſona dñi

dicunt᷑. Deinde ipᷣe aſaph loquiti

Quata audiuimus et cognouimus ea

et patres noſtri narrauerũt nobis.
Quanta).i.qᷓ; multa ⁊ magna ſcʒ dei bene
cia audiuimus) in veteri teſtamenio pᷣdicta.
ſet cognouimus ea)in nouo teſtamento imple

ta. Audita ſunt cum ꝓpharent᷑ cognita cũ im⸗

plerent.ſicut audiuimꝰ ſicut vidimꝰ.⁊ ſubiun
git a quibo audiuimꝰ.d.(et pꝛes nri) ſcʒ moi⸗
ſes ⁊ ioſue patriarche et ꝓphecnarrauerũt no⸗
bis filijs ſuis in ſcripturis ſuis quibo ⁊ credi⸗
mus.Qõ etiã iſte pᷣuidet ſcʒ ꝙ pꝛes narrabũt

„

filijs in poſterũ. Et.

Non ſunt occultataa filijs eox:in gene

ſuoꝝ quondã ꝓpło iudaico exhibitoꝝ. Inten

Hon ſunt occultataſcʒ ea quepꝛes narra⸗

nerunta filijs eoꝝ) ſpiritualiby.i.nob qð poſt

2

ingrati beneficijs dei ⁊ ex hoc eius in ſe puo⸗

cxponit. d. in generatoe altera) i. ſpiritus. qꝛ
pma eſt generatio carnis. ſcda regenerato ſpi
ritus. tercia regeneratiovtriuſq; que erit in re⸗
ſurrectõe.pꝛes narrauerũt filijs in ſuccedenti
bus ſibi generatiõib⸗ et ſic ꝑuenit vſq; ad nos
q ſumus generatio alta ꝓpterea ülli locuni ſunt
vt nos filij eoꝝ. ſciremus.pꝛes inqua nri nar⸗
rauerunt nobis. “ . . ””
Marrantes laudes dñiet virtutes eins

4

et mirabilia eius que fecit.
deuz in exitu maris ru⸗

et alij iuſti laudauerũt deuʒ in erun marig
bꝛi. Aelclaudes) laudabiuia inſtituta et vun
tes) vel potentiaseius) quibo egyptios ꝑcuſ⸗
ſit ⁊ Plim ſuũ ſepe liberauit(⁊ mirabilia eius)

—

ſcq; q; eos in deſerio pauit ⁊ hoſtes eoꝝ vicitq

fecit nõ ſolũ ꝓmiſit. Ald hoc laudat᷑s vta⸗
metur nos verocum virtutes eius · mirabilia
eius audimꝰmagis in fuitio eins accẽdimur.

Et ſuſcitauit teſtimoninũ iacob:et legeʒ

in iacob).i. in ꝓpło iudaicovt ſuſcitaret ⁊ appa
reret qð latebat pctm.ſi ine lege eĩ moꝛtuũ crat
pctm̃.i.nõ apparebat. adueniente aut manda⸗
to pctm̃ reuixit.i. apꝑuit.Deinde repetitet le⸗

gem poſuit) quaſi inguʒz jn iſr l in ülo plo ne

vaga voluntate er arent. Ceſtimoniũ aut? lex
noia ſuntvnius rei ſcʒ veteris teſtamenti ſʒ lex

vocat᷑ ĩ eo eꝙ iubet et pcipit teſtimoniũ in eo ꝙ;

pbat ⁊ ↄuincit qꝛ nouũ teſtamentiũ aveteri ha
betteſtumoniũ t ideo ad hucvetus teſtamentũ
legit vt ꝑ illud nouũ cõfirmet᷑. Silr iacob et
iſrł noia vnius hois ſunt ⁊ idẽ ſcʒ ppłs iudan

cus ꝑvtrunq; intelligit᷑ ſed ꝓpter ſupplantatoz

iacob. et pter viſionez dei iſrael nominat᷑. In
qua lege.
Quantamar

nõ ſurrexerũtqꝛ non ſurſum ſʒ potius interra
coꝛ habuerũtet narrabũt filijs ſuis).i. poſte⸗

Ranantes)ſcz laudes dñi quibus moiſes

Et ſuſcitauit teſtimoniũ) i deditteſtamentũ

dauit patribo noſiris no/

tafacere ea filijs ſuis: vt cognoſcat ge /
MOuanta)et qᷓ; magna (mandauit pr̃fib no

ſtris) ſcʒ antiqᷓ ppro qui accepit mãdatũ a deo
et tñ nõ nouit nec fecit. ad quid ergo manda⸗

uit (nota facere ea).i.ad faciendũ ea nota (fi-⸗

lijs ſuis) ſpuũaliba ſcʒ nobis coꝝ ſucceſſoꝛibus

Filij eni ſunt płs noui teſtamẽti quimanda- ꝗ

ta nouit et fecit: qd q̃ſi exponendo ſubdit (yt
cognoſcatſpũaliter generatõ altera) ſcʒ de gẽ
tibus collecta que nos ſumus qõ ipᷣi nõ none
runt ſcʒ mandata que ipᷣi nõ intellexerũt. Bñ
ergo ſubdit declarando ſſzxx
Filn qui naſcentur et exurgent: narra⸗
punt filqs ſuss.

boni expectã

¶ Filihi chꝛiſtianitqui naſcetur) poſteraqꝗᷓ

et ſpũ et exurgent)a carnali intelleciu ſurſum
coꝛ hñtes nam illi qui nati ſuntet non renati

in terra

nis ꝑ generatõnes ne quis mandata dei putet

vni data. nos filij iloꝝ ſumus illi narrauerüt

nobis et nos narrabumus filijs nr̃is. Et ſeqᷣ⸗
tur vuluas paterne pᷣdicatõis ꝗᷓ fu filijs ſcz.

At ponant in deo ſpem ſus et nõ obliui
ſcantur opm deizet madata ei exqrant.
t) ipi filij (ponãat in deo ſpem ſuã) nõ in

ſe ipis de ſua iuſticia pᷣſumendo neq; in terre⸗

nis reby et in vanitate mũdi ſicut illi fecerunt
(et nõ obliuiſcant oꝑm deiiactando oꝑa ſua
que nulla ſunt niſi a deo vel ſicut illi idola co

lendo.deinde oſtendit qͥ ſit vera dei recoꝛdatio

ſubdens (et mandata eius exquirãt) oꝑando

q̃illi ↄtempſerũt. Nota in hoc finẽ totius the
ologie ſcʒ mandata exquirere quaſi ad plenũ
inquirere.requirãt ergo ꝑ deuotionẽ: ꝑquirat

*

ꝑ aſſiduitate. exquirat ꝑ oꝑationẽ: cõquirant

per ſufficientuiuinn.
Ne ſiant ſicut patres eoꝛum: generatio

Ple fiat ticut pres coꝝ) mali ſc; (generatio

Rene et exaſperans.

pꝛaua)qͥ veritate nõ recipit ſcʒ declinãs are⸗

ꝓuocans ꝑi n ſalu⸗
rem armaret᷑ eumq; crucifigeret qð fuit ſuper
oẽs acerbitates. vel pꝛaua in voluntate (et ex⸗

eſt creditus cũ deo ſpũs eiuns
¶ Beneratio ꝗᷓ nõ direxit coꝛ ſuũ) diſtoꝛtũ in
deũ et ad diuina vt ſe coꝛrigeret deũq;ʒ dilige⸗
ret et ei ſeruiret t).i.quia (non eſt creditus cũ
deo ſpus eius).i.ſpũ ſuo deo nõ adheſit qꝛ ſpi
ritum ſuũ et voluntatẽ ſuã in deũ ſuũ penitus

no credidit deocſps) etmeneceiusſed ſemp
increduli fuerũt eius pmiſſiõibo. Et vere pꝛa⸗
na generatio et diſtoꝛta quia eiuiuull.

Filij effrem intendentes ermi
um: conuerſi ſunt in die beli.
Filij effrem) qui dictus eſt ? efrgim de qui
bus minus videret᷑ qꝛ ab his pociſſimu aliud
expectãduʒ fuu ſunt enĩ de il o cuiiacob
benedicens dexterã impoſuit ⁊ eum ma loꝛipᷣ
poſuit ⁊ ideo ꝓphᷣa hanc ꝑiem elegit ⁊ ꝑ eaʒ to
tam illam gente amaricantẽ intelligi voluit a

ꝑte tomũ ſigniticans (intendentes arcũ ⁊ mitẽ

tes) ſagittas.i.pmittentes ſᷣuare mandata cõ

ngratitudinẽ adeo vt in ſaluato⸗

entes et mittetes ar/

e

ui
in

⸗

n

o0

ne—
che
ni
nit
ſrun

fi

en

.

—

uerſi ſunt) retroꝛſuʒ.i. defecerũt (in die belli).i.
tpꝑe tentatõis.hoc eſt em quaſi armis pludere
et ad hoꝛaʒ certaminis nolle pugre.tales ſunt
qui ad tꝑs credũt ⁊ in tꝑe tentatiõis recedũt et

et ſiłr qui multa pmittũt ⁊ pauca faciũt.qꝛ.

EAus naltnerir ambulare,

Hon cuſtodierũtteſtamentũ deicſicut pmi
ſerant dicentes omnia quecũq; dixerit nobis
dñs faciemꝰ ⁊ audiemꝰ (et in lege eius nolue⸗
runt ambulare) pficiendo ⁊ ꝑſeuerando.nõ h
actionẽ incuſat ſed voluntatẽ.qꝛ ⁊ ſi aliqũ; am
bulabant tñ noluerũt qꝛ nõ ex coꝛde faciebãt
Vñ dicunt᷑ nõ feciſſe qð nõ fecerũt bono ani

mo et ex charitate.ſunt em nõnulliq bona fa

ciunt que nõ faceret ſi dimittere auderet. Cõ
pellit eos nõ amoꝛ ſʒ timoꝛ cogit neceſſitaſ nõ
voluntas. Agunt foꝛmidine pene nõ dilectõe
iuſticie que mallent nõ pcipi ſibi vel iniũgi.
Et obliti ſunt benefactoꝝ eius: et mira

bilium eius que oſtendit eis.
Etobliti ſunt benefactoꝝ eius.i.bñficioꝝ

decitet mirabiliũ) operũ (eius qᷓ oñdit eis mul
tis viciboqꝛ ingrati fuerũt de oib.Qui em bũ
ficia dei ⁊ mirabilia eius obliuiſcit᷑ingrat? ef
ficitur ⁊ culpa exigente negligẽtie in ſua ꝑmit
titur remanere pꝛauitate. Dęnde oñdit qᷓ mi⸗
rabilia eis fecit ꝛ vtomnẽ duditatõʒ tollat etiã
loca ſctõꝛuʒ dicit vbi ſub veteri hiſtoꝛia noua

gratia apitur vt in pncipio pſalmi dicit.

„

ra egypti: in campo thaneos.

in terra egypti) affligendo ſcʒ egyptios deceʒ

plagis mirabiliboein campo)et regione tcha⸗
neos) Thanis eſt ciuitas egypti regia in qua
rex freqũter habitabat a qua ꝓuincia et regio
chaneos dicit᷑ qᷓ ꝓpter planiciè hic cãpus vo⸗
catur. Sciendũ eſt aũt ꝙ ſicut illa bona figu
rata actõne facta ſunt in iſraelitas vel mala in
ipᷣos ⁊ eoꝝ inimicos ita pñt fieri myſtice ⁊ ſpi
ritualiterin hoĩe vel gra dei ſi bona ſunt vłiu
dicio dei ſi mala ſunt:ꝓpter qð ſupꝛa monunit

attendere pabolas ⁊ ꝓpoſitões ⁊ ſpem in deo

ponere ne ſimus illis ſiles. Terra ſtaq; egypti
in figura intelligenda eſt h̊ ſchm. egyptus eni
interpᷣtatur tenebꝛe vel tribulatio.campus ve
ro thaneos planicies eſt hũilis mãdati.tha⸗
nis enĩ mandatũ hũile interpꝛetat. Sicut ꝗ
tũc deus fecitillis mirabilia ita nũc chꝛiſtus
hũile mandatũ docet dicẽs.diſcite a me qꝛ mi
tis ſum ⁊ hũilis coꝛde. In hoc g̊ ſcło debemꝰ

Non cuſtodierut teſtamentũ dei:⁊ in le

Coꝛã patribo eoꝝ fecit mirabilia in ter

¶ Koꝛu pfiln eoꝝ ſez moiſe ꝛ aaronꝛ ceteſia
ſenioꝛibo quibo credendũ erat (fecit mirabilia

N

ann ulntan acheiſto ſuſeine vt in alio
culo exaltatõz quã ꝓmiſit ille qui ꝓpter nos
hicficus eſt huͦltia ihercntmur gccite.
Interrupit mare et pdunt eos: et ſia⸗
Interupit i diuiſit mare)ſcz rubꝛũ (et p⸗
duxtt)ſen traiecitceos) ſcʒ ꝓpłos ad terrã quia
ſicco pede fecit eos tranſire et ſtatuit) id eſt ſta
re fecitſaquas quaſi in vtreyvaſe de coꝛio clau
ſasvt nõ defluerẽt. Oyſtice qui tunc fecit iſta
gram fluxus ſeu fluida

et labentia cõcupiſcentiaꝝ carnaliũ cohibere

ciuũ fideliter huic ſcło renũciat᷑ vt tanq; inimi⸗

cis pctis oib pdeletis fideliũ ꝓpłs ꝑ ſacramẽę
tũ baptiſmatis traijciat᷑ ad terrã pmiſſiõiss¶
Et deu xit eos in nube viei:et tota no⸗
cte in illuminatõne igis.
t) poſt dedutit eos) pꝛiuſq; poneretin pa
triaméin nube diei).i.in colũna nubis ꝑ dieʒ
que ꝓtegebat eos ab ardoꝛe ſolis (et tota no⸗
cte in illuminatone ignis i.in coluna ignis p
noctẽ q oñdebat eis viã in tenebꝛis. Sic etſi

deles poſt baptiſmũ pᷣt ſpũali itinere dirigere

ad gaudia celeſtis patnie ꝑ ieſum chꝛiſtum cu
ius in hac pnᷣti luce tanq; in die ſacramentuʒ
maniteſtatũ eſt in carne q̃ſi in nube. In iudi⸗
cebit iuſtis et ardebit iniuſſis.
Interrupit petram in heremo: et ada
Interrupit).i.diuiſit et intercidit (petraz in
heremo). i.in loco ſicco et anido vbi gratius
eſt aque munus (et adaquauit eos)quaſi peco
ra nõ quaſi hoĩes qꝛ nõ egerunt grates velut
in abyſſo młtai.abũdant ⁊ copioſe qꝛ egreſ⸗
ſe ſunt aque largiſſime. Sic etiã de petra que
eſt chꝛiſtus qui dicit ſi quis ſititveniat ad me?

cio vo taq; in timoꝛe nocturno velut ignis lu

bibat cuius latus in cruce ruptũ fuit ⁊ hoc in

tienti fidei fluenta ⁊ dona ſpuiſſcti accedente li
gno crucis quaſi virga moiſi vt gra manaret

credentibo.Adaquauit inquã.qꝛ.

Et edurtadu we petru et dedurit tin

4
64 4 — — ð

teduxit aquã de petra) interrupta etde⸗

duxit vlteriꝰnõ parũ ſed(tanqᷓ; fiumina aqᷓs)

:i. copioſe ⁊ in deſerto illa affluentiã aquaꝝ fe
clt pſeuerarem Aug. aq ſequebat᷑os quocũ
q́uà ibant. VUñ quidã dicũt ꝙ aqua tm alij ꝙ et

petra cum aqua eos ſequebat᷑. Sic⁊ aqua ſcʒ

plenitudo gratiarũ que de chꝛiſto ꝓdit nulla

ſalire faciẽtis in vitã eternã hec fecit illis deꝰ.
ſtom bet en de

Et appoſueruͦt adhuc peccare ei:in ra3

tie dei dant ? de ſili deſperant. peuſſit deus pe
gratie et celitus affluenter date gratie indeſinẽ

no crec

„.

Ideo audiuit oñs a viſtulit: et ignis a⸗
credendo ceſus ẽ in iacob et ira dei aſcẽdit ĩ iſrr.
puales ani⸗ (Igeo audiuit ds) eoꝝpetitionem dando
deſ eis rogata nõ ꝗpter ipoꝝ meritũ ſed ad ſue po
iſcentia an q.d. do⸗ tentie declarationẽ ne allegarent dei impot⸗
ſex no credengo peni⸗ ſttenta⸗ nam (et diſtulit) penã et vindictã quſq; ſatla—æ=⸗
tare deüvt in verbis ſit ſimpl coꝛde ret eoꝝ infidelẽ ↄcupiſcentiã: dans peius qd
ſit malicia. Dic ? mliic odie que⸗ licet tentando peteat ne videretur no poſſe: et
me ſcz ſap iam. i. ſciam à poſtq; dedit ſignis accẽſus eſt in iacob.) dein
ne. Sic quidã cu; qe exponit ignẽ dicẽset ꝓ id eſtcira dei aſcc⸗

5 citauertercel ſum in inaquoſo.
¶ Ehtñ poſttanta beneſicia illi tanquã gene ter abundauerũt. Uñ exeoꝛundẽ ꝑſona ſub⸗
dentia (peccare ei) ꝑ incredulitate.i. adiecert uuu ẽ”
vt ete eg creclerer Infidelitas ſim Nunquid et panẽ poterit dare:aut para
citeratpellat b petm ꝓpter magnitudinéſi⸗ re menſam populo ſuo.
cut: ſupbia (in iram excita au⸗ unquid deo et panem poreru dare) icz
neocauerũ en ncrege ntes veu pane; ve fugito: nel pan vm̃i genere cibi
by poſſe facere(in inaquoſo) i. in conſueti poſuit:iam eni tedebat eos ex nauſea
loco ſine aqua ſcʒ in alio loco beremi vbierat vigere manna.aut(pa are menſam).i. copio⸗
tas? deiectus aquæ vel potius in ſiccitate ſam refectionẽ pplo ſuo ſcʒ tot hoibo. q. d. du
ſua t in ſeipis ab humore gre ſiceis q licʒad.buamus. In hebꝛeo habet. aut ponere carns
de peira pleni eſſent eoꝛũ ventres tñ aride erat ꝓpło ſuo.ꝑ qð ſignificat᷑ ꝓ pane ſimul etcar⸗
iraʒ puocam deũ t hoc in inaquoſo q ſunꝰ etpotu murmurauerũt. Sic dicut quidã. niu⸗
en quid ideo poterit mutare naturas vi cõuertat
Et ten coꝛpus ſuũ et vinũ in ſanguinẽ. petie⸗
peterent is. runt hec nõ credentes.et ne videret᷑ nõ poſſe

tut adbuc ad ctiic, qitur. Qui ergo ſic eduritaquã de petra.
. pliciter an . 5 in, e⸗ cäl S “H
a (in iram excitauert)i. ad iram H⸗ ¶Hunquid ideo et panem poterit dare ſcʒ
rut Ercelſn)ſcz den . omi genere cibi
difficilir hoibo poſſe facete areos er nauſean.
— ſiccitas⁊ deſectus
mtes. Sic t nos abluti p baptiſmũ qnq; ad mbus eos murmuralſe plurics quidẽ p cibo
ſicci a gra. Excitauerũt inq; · uid ideo poterit mutare natur as vt couertat
tauerũt veum in coꝛdibo ſuis: vt panẽ in coꝛpus ſuũ et vinũ in ſanguinẽ.petie⸗
it eſcas animab) ſu
rüt den

ie ꝛcibo ſuis) heſtan⸗

runta deo eſcam anin
recteviuit in hac ſolitudine. Sic ?⁊ qu
heſitatõe pferũt verba dnicũ coꝛpus ↄficien-⸗ it in iſrael).i.ſuꝑ ꝓplm ulũ qui ꝑ iacob ⁊ iſra
tia qð eſt eſca anie. eͤülintelligitur ag puniendü ipm. Sic dus au
Et male locuti ſunt de deo: vixerũt nun it quoſdã et differt penam ettandẽ in negligẽ
quid poterit deus parare menſam in de tes qui reluctari debuerant iraſcik t ira ineos
oogo AAuidei videre poteraãt augmentat. Laula ve

e

ro huius ire ſubditur ”l
Auia nõ crediderũt in deo:nec ſperauue
n an ins.

Et)tũc (male ſcʒ detractoꝛie locuti ſunt de
deo) ð oĩpotetia ei diffidẽtes qe dixert nuũqᷣd
poterit de pare meſã ĩ defto) irefectionẽ ql in
mẽſa fieni ſolet.q v. ambigim a novidet ſic

credideruntin deo)ſc; pmittente

2 bec diffidẽtia deo eſt iniuria. Oenla retectõ ducere eos in terram ꝓmiſſionis cnec ſperaue

iffidut vñ aplus ſapiiz me et ſiti ſaluaret: et ꝙ eos in locis deſertis pa

onet nõ a tentantibo. v. ſi ſcere poſſet. Ex mirabilibo eni pcedentib de⸗

ſti ſignificat vñ mlti d
quis veſtrũ indiget ſapia poſtulet a deo ⁊ da-⸗ bebant credere firmiter et ſperare ꝙ deus non
bitur ei.poſtulet aũt in fide nihil heſitans. de ¶xdeiceret eis in neceſſarijs. Sic deus iraſciu
coꝛpe etiã chꝛiſti nullatenꝰ dubitare debem ſi in dubitantes de poteẽtia eius nec ſperãtes in
cutuᷣli qui dixert nunqᷣd dabit nobis coꝛpus cchꝛiſto vt poſſit rerũ mutare naturas.Et quia
ſuũ ad mãducãduũ.Et arguẽtes a ſili ſubdůt. vtrũq; bꝛeuiter poſuit ſcʒ et ꝙ audiuit et ꝙ ira
Af̃ pcuſſit petraʒ et fluxerũt aque: et aſcendit ideo iam apte incipit verũq; narr are
toꝛrentes inundauert. Aupꝛius quomodo audiuit dando petita. d.
¶DOñm geuſſit petra T fuuxerũt aque) inde ꝛ5 Et mangauit nubibus deſuper: et ianu
intanta abudantia ꝙ et toꝛrentes inundaue⸗ el abernt. è
runt) qd. dubitatiue. potenit iſtð deus qꝛ: bo ¶Et mandauit nubibo deſuper) ſcz vt de eis
aliud potuit. videt᷑ ꝙ nõ. Ecce exemplũ poten daretur cibo qꝛ manna datũ eis ꝓꝑ pane gene⸗

nem ſapie que eſca mentis eſt vel coꝛpus chꝛi runt in ſalutari eius).i.ꝙ eos per deſertũ a fa

Znd
——

☛. .

—
—

L
—

2

NNE

4 anem cel .ꝗM
Etpluit illis mãna ad mãducandũ p mo⸗

rabatur in gere ſurſum vbi locus eſt nubium

et(ianuas celi) etherei.i.vias in nubibus et in

gere ꝑ quas cib deſcenderet aperuit) inquan
tum inde manna deſcẽdere fecit.ideo ſubdi᷑.

Et pluit illis mana ad manducandũ:et

li dedit eis.

um eni roꝛis et pluuie deſcendit mãna circa

caſtra iſi ⁊ quid dixerit mana ſupponitſet pa⸗

nem celi).i.de celo. VUel(celi).i.nõ laboꝛe hu⸗

mano ſed in celo aereo foꝛmatũ ſcʒ manna(de

dit eis petentibo ne videret᷑ nõ poſſe.
Panein angeloꝛũ manducauit homo:
cibaria miſit eis in abundantia.
¶ Panem angeloꝝ manducauit homo).i.fa
ctum et pᷣCparatũ ab angelis qꝛ mãna foꝛma⸗
batur ⁊ deſcendebat miniſterio angeloꝝ(ciba
ria miſit eis nõ tinñ mãna(in abũdantia )ita.ſ.
qꝙ auidi poſſent ſaturari nec tñ cibaria ab eis

6

ↄſumi. Sunilia ſepe ↄtingunt auidis ⁊ aua⸗

ris ac inſatiabilibo coꝛdibꝛ. Sed qui nubib⸗
mandauitet alia que ſequuntur fecit vt incre-

dulos ſatiaret efficax eſt dare credentibo illuʒ

panẽ verũ de celo ſcʒ chꝛiſtũ quem manna ſi⸗
gnificabat.Qui vere cibus eſt angeloꝝ quo i

coꝛruptibiłr paſcunt᷑ qꝛ eius ↄtemplatõe refi

ciuntur. Quem vt manducꝗret homoverbuʒ

caro factũ eſt ⁊ habiiauit in Robis. Qui eſt et

cibus in abũdantia qꝛ comeſtꝰ a pplis integer
manet. Jpᷣe enim panis per nubes euangeli⸗
cas deſuꝑ qð pluũt hntes vniuerſe oꝛbi pluit
et aꝑtis pᷣdicatoꝝ coꝛdiba tanquã celeſtibo ia⸗

nuis creqenti ⁊ in illo ſpem ponenti eccłie pᷣ⸗

dicatur. Sequit᷑ quomõ miſit aJ.

Virtute ſua aſfriãc.

dionalẽ (de celo)aereovt flaꝛet interiꝰcirca ter
ram et induxit in virtute)et foꝛtitudinecſua af

fricum).i.ventũ qͥ flat inter meridiẽ ⁊ occiden

tem ſcʒ ab affricavt adduceret coturnices q̃ in
illa plaga mundi abundant. Ideo ſequi.
Et pluit ſuꝑ eos ſicut puluereʒ carnes

¶ Et pluit ſup eos ſicut pulueres) i. abunde

(Carnes ſed quas carnes dederit ſubditcetſi⸗

cut arenã maris) que numerare nõ põtvola⸗
tilia pẽnata) ſcʒ coturnices in multitudine in⸗
numerabili iꝑbole eſt.q.d. in tanta abundan
tia attulit eis carnes volatiliũ ſcʒ coturnicũ q̃i

plueret puluerẽvel arenã.

Et ceciderut in medio caſtroꝝ eox: cir⸗
ca tabernaculgeor.

Etececiderũt meio caſtroꝝ eoꝝ) duobo cu

bitis ſuꝑ terra volitãtia vt nec difficultas capi
endi eſſet eis etccirca tabernacula eoꝝ) itinere
vmus diei ex om̃i ꝑte et ideo mirũ fuit q:ꝛ cim

eſſent volatilia pennata ꝓ voluntate mñ ſua ca

picbant ea ſine quacũq; reſiſtenit.
Et mandueauerunt et ſaturati ſuntni ⸗
mis et ceſiderin eor attulit eis: nõ ſunt
fraudati a deſiderio ſñuo.

IEt mãducauerũt et ſaturati ſunt) ventrenõ
mente (nimis).i.valde ecce cõuicti ſunt qui B
deo impoſſibile putauerũt (et deſideriũ eoꝛuʒ
attulit eis).i.cõpleuit illud dando eis qð deſi
derabant licʒ eis nõ ꝓfuerit. concedunt᷑eni in
terdum que nõ ꝓſunt:et (non ſunt fraudati a
deſiderio ſuo)qꝛ multũ ſunt vſi carnibus illiꝰ

qdð ideo factũ eſt ne impotentia in deo viderek

Et hoc btũs Gꝛegoꝛi cantari inſtituit in cõo⸗
munione:dnica ante cineres:ad refrenanda,z
caſtrimargiã cui tunc pcipue intendũt hoĩes.
Sed qui hec illis tentantibo fecit poteſt et nõ

tentantiũ ſed credentiũ puulam fidem vocib
pcarnea inſtrumenta editis et ꝑ gerẽ tranſcur

rentibus tanq; volatilibo paſcerenõ tñ ab aqͥ

lone veniẽtibo vbi frigus et caligo pᷣualet.i.ab

cloquentia ſeculi et que huic ſeculo fauet: ſed
tranſtulit auſtrum.i.pᷣdicatoꝛcs de celo ad ter
ras qñ deſcendentes a maioꝛib minoꝛa mi⸗

noꝛibus indicãt vt qui in fide ſuntparuuli an
diendo terreſtria nutriantur ad capienda cele
ſtia. et induxit affricum.i.pᷣdicatoꝛee feruẽtes

charitate ac lucentes opere ⁊ ſermone: hoc in
virtute ſua ne ſibi tribuat auſter vel affricus qͥᷣ
cunq; ſcʒ pꝛedicatoꝛ qð ex deo habet. Spon
te auteʒ veniunt venti id eſt pᷣdicatoꝛes ad ca⸗

ſtra hoĩm et poꝛtant eis verba diuinitus miſ⸗
ſa vt in ſuis ſedibus et circa tabernacula ſua

ea hoĩes audiant.et vnuſquiſq; dñm de loco
ſuo adoꝛet.Et ita edocti per pᷣdicatoꝛes man⸗
ducant et ſaturantur habentes deſideratã in⸗
ternam refectionem nec fraudati ſunt a conſe

quendo eandem. poſtq; igitur expoſuit quali

ter eos audiuit nunc oſtendit quomodo iram
quam diſtulerat attulit et eos qui carnes im et

nõ deum deſiderauerũt puniuit..d.
Achuc eſce eor erant in oꝛe ipſoꝛuz: et

ira dei aſcendit ſub eos.

¶ Adhuc eſce) ſcʒ manna etcoturnices ceoꝝ)
ſcʒ pꝛaue et infidelis generatõnis(cerant in oꝛe
ipſoꝝ)id eſt dum adhuc erant comedentes (et
ira dei aſcendit ſuper eos) ecce quid ſupꝛa di

ſtulit. diſtulit enĩ vtpꝛius faceret quod euʒ fa⸗

cere poſſe non credebant deinde man cdl

cos pati optebat. vñ Gꝛeg ſup bunc loci d.

Sepe omps deus cum auare menti iraſcitur
vehementer pꝛius ei ꝑmittit ad votuʒ cuncta

ſuppetere ? poſt hoc per vltionẽ ſubtrahit ⁊ x
poſt hec debeat eterna ſupplicia tolerare. Si

cut aũt illis tunc factü eſt ſic ⁊ nunc in eccia ſi

qWuis carne? ſ⸗ anguine chꝛiſti reficit 1 declinat
ad vicia vel ſi quis ſumit indigne noueru ſibi

Dei indiciũ immnere

22

el impediuitr.

ne aliquid eis ꝓdeſſent quibo paterno affecti

conſulere cupiebãt. Quibo en iraſcitur deus

nid miſericoꝛdia cofert humana. Ael poti⸗
us cõpediuit ſicut in greco legitut vt cum ma

lis qui patiebant᷑ ad exemplũ iuſticie dei ele⸗

*

cti quoq; moleſtias ſuſtineret ad exemplũ pa

tientie ſue ſic? nũc occidunt᷑ qui irreuerẽter ſa
cramenta accipiũt ⁊ impediunt electi ecckie ſa
cerdotes ſi nõ innocentes hec ſacramenta ꝑcr
piant. ſed tñ generatio pua ⁊ exaſpans.
In omnibo his peccauerunt adhuc: et
non crediderut in mirabilib eius.
In omnibo his) nõ coꝛrectii.nõ obſtãti

Scdlctis dei beneficijs ⁊ coꝛreptionibo ſeu pla⸗

gis (peccauerũt adbuc poſt omnia ingratitu⸗
Qine nimia vltra ſcʒ augendo pctã ſua. grauio
ra aũñt ſunt pctã que ſemꝑ accreſcũtet nõ cre⸗
diderũt ſcʒ ꝓmiſſionibo deicin mirabilib⸗ erꝰ)

i. ꝓpter eius mirabilia eis oſtenſa.q. d. viſa ab

cis mirabilia dei fidẽ eis ꝑſuadere nõ potue⸗

mnrnuntt ideo puniti ſuntvt in deſerto moꝛerẽt et

terrã pmiſſam nõ ingrec erent᷑. Uñ ſubdit.

Et vefecerüt in vanitate dies eoꝛuʒ: et

ni eoꝛum cũ feſtinatne.
Etideo (defecerũt).i.⸗ ſumpti ſunt q̃ſi lan
uida tabe (dies) ſcʒ vite (eoꝝ)et hoc(in vani

riendo in deſerto (et anni eox) quos habituri
erant beneviuentes (cum feſtinatõe)⁊ velocit

ſcʒ vt ex diuerſis cauſis citi moꝛerent᷑ ſic ⁊ pec

cantes impij cuz feſtinatõe deficiũt q; deo ob
audire ↄtemnũti. Uñ alibi dicit ꝙ viri iniuſti
nõ dimidiabũt dies ſuos verũtamen. D

=

ertebant et oiluculo veniebat ad e.
Eum)) deus (occideret eos querebãteum)
Depcando et auxiluʒ eius imploꝛando nõ ipᷣi

occiſi ſed reliqui nõ ꝓpter eternã vitã ſed eem

plo iam occiſoꝝ etiã occidi et citius moꝛi me⸗
tuentes. boni vero etiaz ſine neceſſitate querũt

Er occidit pingues eoꝛum: et electos opatſe eo⸗ XCde cacpe
t occidit pingues eoziliit et exrliberatoꝛ ccoꝝ eſta malis. vexatio eni dabat

Etocc ditpingnes eov) Lin ſupbia pꝛeua cisinullecti hori
lentes cct electos iſrael). bonos (unpedinit)

tate ſcʒ dum fruſtrabant fine itineris ſui mo⸗

Cum occideret eos querebãt eũ: et re⸗

* 7

de areuertebank ſc; penitendo ſed ſtatoꝛe

(et diluculo). i. feſtinater veniebãat ad eum mi
ſcdᷣiam petendo. AUel (oiluculo).iin nocteyi⸗

cioꝛuʒ manentes nõ in luce virtutũ. Vñ alibi
Lanũ eſt ante lucẽ ſurgere.pius in luce: un⸗

pius ante lucem rogat.

Etrememoꝛati ſunt qꝛ dë adiutoꝛ eſt

„

coꝛuũ:et deus excelſus redẽptoꝛ? eoꝝ eſt.

Etrememoꝛati ſunt qꝛ deus adiutoꝛ)⁊ co⸗
oꝑat᷑c eoxin bonis ⁊ (e?excelſuſ redeptoꝛ)
qua fatebant᷑ recoꝛdando
beneficia pᷣterita. Nullũ enim poſſe intellexe⸗
runt adiutoꝛiũ ferre niſi illum q; eos de egypti
liberauit ſeruitute.hec aũt omnia facicbant ꝓ
pter tyalia bona acqrenda ? tgalia malaviia⸗
da ⁊ ita nõ deus ſed ula colebant.hoc eni co⸗
licur as diligiikt.

Et dilexerunt eum in oꝛe ſuo: et lingua

ua mentiti ſunt ei.

¶ Et dilexerũt eum in oꝛe ſuo) verbo tm lau

dando nõ in coꝛde cum tamẽei omnia ſecreta

ſint nuda.iin oꝛe tin ↄfeſſi ſun diligere euʒ(et

liugua ſua) qua dixerũt eum vuigere ⁊ pcepitia

eius velle ſeruare (mentiti ſuntei q· nõ fece⸗

runt nec ſenſerũt in coꝛdeverũ eſſe qð oꝛe dice

nõ amoꝛe. AUnde ſeghuuſti=k.
Cozauͦteot non erat rectũ cum eo: nec

runt. Sic ↄtinge his qui ſolo timoꝛe credunt

querebantvel ei ſeruiebant ⁊ aliud q; deũ ⁊ ;

deus velletvolebant nec erat firmuʒ ꝗꝛ ſtatim
poſt flagella redierũt ad peccandũ uerũ nec fi
deles bhabiti ſunt in teſtamento eius .i.in pce⸗
ptis faciendis qꝛ ea nõ obſeruabãt ſicut ꝓmi

ſerant ⁊ qꝛ terrena volcbant nõ eterna ⁊ here⸗

ditatẽ noui teſtamenti in qua fideles nõ erant

cuius tñ fides etiã tunc qñ velabat᷑ erat in ele⸗

ciis et nunc qñ iam reuelata eſt nõ eſt in mul
vocatis. Et licet illi ſint tales.
ſericoꝛs et ppitius fiet

Apſe aut eſi in

peccatis eoꝝ:et nõ diſperdet eos.
pſe aut) deus (eſt miſericoꝛs)pctã eoꝝ diſ

ſimulans (et ꝓpiti fiet) in reliquijs pctis eoꝝ)

qꝛ üli genti pꝛaue peꝑcit ne penitus eam era⸗

dicaret ſed manet in ſucceſſione poſteriou. vñ
ſequit᷑ et nõ diſperdet eos)omnino qꝛ nõ pe⸗
nitus deleuit ſed ſemen eius reliquit. Ideoq;
cum dicit(⁊ ꝓpitius fiet pcũs eoꝝ nõ de patri

bus tm dicit ſed ppłi ſucceſſionẽ attendit. poſ⸗

ſumus etiã dicere qð cos hic ſpũſſctũs vultde

9

ſnigeles habiti ſunt in teſtamẽto eius.
Koꝛ autẽ eoꝛũ) quaſi deus nõ noſſet coꝛda
(nõ erat rectũ cum eo)qꝛ nõ ꝓpter deuʒ deum

=, —

— — —
— —

—
—

NNSN — — —

— —* —
— — —.

n
lu
fen

a⸗
ee

hl

Nh

.

ecGH

in
ti
Ne⸗
n
⸗
fan

et

di

ni⸗

„

N
e⸗
p
vo

td

ęꝰ —

in iram ↄcitauerüt eu

ſignare qui in chꝛiſtũ fuerant er illo plo cre⸗

dituri ? remiſſionẽ pctõꝝ ꝑcepturi.

Et abundauit vt auerteret iram ſuam:

eae⸗

et nõ accendit oẽm iram ſuam.

Etabũdauit) miſcdᷣia dei? patientia intiiᷣ
(vtauertcret iram ſuã.i.vindictã que eſt effe⸗
ctus ire ſcʒ penã quam incepat(et nõ accendit
omnẽ iram ſua moſcʒ totã vindictã exercendo

7 *

quam meruerant? culpa eoꝝ requircbat.i.nõ

puniuit eos quantũ digni erãt vt eos penitus

ertirparet ſed ꝓpter fragilitatẽ eis peꝑcit. vere
abundauit miſcdᷣia ⁊ nõ accendit omnẽ irams
qꝛ etiã illud pctm̃ remiſit qð vnicũ fuiuʒ eius
ogciderũt peꝑcit & eis ⁊ hoc ideo q.

noõ ſunt inquã recoꝛdau.
Sicut poſuit in egypto ſigna ſua: et p⸗

Et recoꝛdatus eſt quia caro ſunt: ſpůs

padens et non rediens.

ecoꝛdatus)eſt.i.ad modu recoꝛdantis

ſe babuit(qꝛ caro ſunt).i.fragiles ⁊ ꝓni ad ca
ſum. q. d. attendit humane ↄditõnis fragilita

tem ⁊ mouit pium iudicẽ fragilitas pᷣcantiũ et

catumccet nõ rediens ac reſurgens ꝑ ſe a pctõ

qꝛ (ſpũs bois eſtcvadens cadẽsꝑ ſe in pec⸗

et ideo deus ꝑ ſuaʒ gram ⁊ miſcdiam reuocat
oies qꝛ ꝑ ſeipos redire nõ poſſunt. Uelva⸗
dens)de hoc mũdocet nõ rediens) ad coꝛpus
in hoc mũdo. Et licet ꝑceret eis vłr diccdo.
rüt euz in delerto:

AQuotiẽs exacerbaue

men inaquoſo.
iotiens det quã multiplicſter. q.d. multo

diens nõ ſolũ ſupdictis modis exacerbaueft

et puocauerteum)vt bona tolleret que eis da

batlin deſerto yvbi eos nutriebat (in iram ↄci

tauerũt eum) vt mala eis faceret in inaquoſo⸗

id eſt in heremo ybi aqua nõ erat vbi poti ti
mere deberent. Vel in deſerto inaquoſo).i.

in incredulitate ⁊ ariditate coꝛdis ſui. Sic de

ſerti a deo ⁊ ſine aqua gre relicti deũ ꝓuocant

de facili ? offendut. Deinde exponit quomo⸗
doeracerbauert.

uerſi iunt) retro a ꝓmiſſione ſua qua dixerant
quecũq; pcepit nobis dũs ſaciem ad peccan
dum iterũ ⁊ (tentauerũt deũ)bñficijs eins in⸗

grati exntes⁊ ſanctũ iſi i.qui ſanctificat iſrł

vel qui ſanctificat᷑i.ſctũs pꝛedicat᷑ in iſr exa

„. .

cerbauerut) verbis ⁊ factis acerbuʒ ſibi fece⸗
munt. Inſidelitatẽ eoꝝ quam iam pᷣdixerat re
pettit vt memoꝛet plagas quib egyptios ꝓpter
Alos pcuſſit que omia debuerũtrecoꝛdarn ne⸗

q exiſtere ingrati.Et ſic.

nentiũ. ſed p

c)poſt flagella ⁊ ſictaʒ eoꝝ penitentiã (cõ

H ſunt recosdati manus eius:vie qua eoxum locuſie.

redemit eos de manu tribulantis

¶ Hon ſunt recoꝛdati manus eius) i. poten⸗
tie dei oſtenſe in (die qua redemit).i.liberauit

c(ceos de manu).i.ptãtectribulãtisſcʒ pharao⸗

nis qui eos tribulabat in oꝑibo luti et lateris.
Tribulano ſolet eſſe in memoꝛig ſʒ eis nõ fait
ſic mali chꝛiſtiani nõ recoꝛdant᷑ manꝰ eius in
cruce expãſe die paſſionis qua redemit eoſde
manu diaboli. Et incipit dicere que fecitegy-
ptijs ppter eos, VUnde deberent eſſe nõ ingrati

digia ſua in campo thaneoos.
Bicut).i.qliter (poſuit in egyptoyſpecial
(ſigna ſna)que facta ſunt coꝛã pharaone/et)qᷓ

liter poſuii ꝓdigia ſua in cãpo regione (tha
neos).i.ĩ illa ꝓuintia egy pti cuiꝰ metropolis

eratthanis ciuuas. Vlũ ſatis dictũ eſt ſup vbi
nigea. Sihe ſunt iudicia pntium vł immi
entiũ. ſed pdigia longe poſt uturoꝝ qᷓi ꝓcut
dicentia que in mũdo eran: futura. Deinde in
cipit exponere plagas ꝓpter iudeoꝝ liberatõʒ
in egypio factas.Que plage ↄtigerüt egyptijſ
viſibilr ſed indeis inuiſibir. Quia. S
Et couertit in ſanguinẽ flumina eoꝛũ:

et imbꝛes eoꝝ ne biberent.

¶ Et cõuertitin ſanguinẽ ſlumina eoꝝ) ſ egy
ptioꝝ et imbꝛes eoꝝ).i.ciſternasene biberẽt)
egyptij. AUlimbꝛes).i.ſcaturigines ſcʒ qquas

ab umo ebuliẽtes foderũt eni egpii ⁊ ſangui

nem ꝓ aqͥs inuenerũt.Aqua in ſanguinẽ mu

tur duz ſpiritualia carnalr ſentiunt᷑. Sicut
enim alibi aqua mutat᷑ in vinũ ꝑ qð ſignifica
tur mutatio carnalis intellectus in ſpiruualeʒ
ita hic muta? in ſanguinẽ ꝑ queʒ caro accipit

vt ſignificet᷑ mutatio ſpũalis intellect in car⸗

nalem ne inde bibentes reficiant.
ſuntet tentauerũt deum: et

— 2 .

tranam et diſperdidit eoos.
MDiſit in eos) ſcʒ egyptios (cinomiã) i.mu

ſcam caninã in multitudine maxima vel qua
ſi cõmuniter ome genus muſcaꝝ a cenos qoð
eſt cõmunecet comedit eos moꝛdendo ⁊ pun⸗
gendotet ranam.i.multitudinẽ ranaꝝ ſcʒ im
miſit⁊ diſꝑdidit.i.deſtruxitceos) qꝛ rane erãt
