coꝛum viſibiliũ ſiue inuiſibiliuʒvel graui ten Putalionẽ in obſcusis id eſt in tenebꝛis vicio
tatione illicitoꝝ motuũ autoperuʒ clamatad rum Nracoieſecr oꝑibo tenebꝛanꝝ ſicut moꝛ⸗
dñm oꝛans vt ſibi ferat auxiliũ.loquit᷑ aũt p⸗ luos ſeculi..i. ceteros deſperatos quos amoꝛ
Ppphela in ꝑſona totius chꝛiſti nunc pꝛo capite ¶ſeculi ſepauit ab amoꝛe dei. Si quis peccans
. nunc ꝓ membꝛis. Sententia in ſpeciali ad o⸗: nõ agit penuentiã hic moꝛtuꝰeſt ſeculi hocer⸗
randuũ ergo monens pꝛius in perſona coꝛꝑRis Soputauit inimcus ꝙ nõ ago penitentiã pꝛo
dicit O. Oñe exandi oꝛationẽ meã)in appete peccatisſet anxiatus eſt ſuꝑ me)ad deü extenz⸗
dis vtilib et honeſtis(auribo)id eſt auditu cle ſus ⁊ viſa miſeria refugiũ querens(ſpirit/ me⸗
mentie ꝑcipe obſecrationẽ meã) in repellẽdis us,)dolens ꝓ peccatisſet in me tur batũ eſt coꝛ
inhoneſtis et noxijs ⁊ nec verax ⁊ iuſtus apa meũ ad penitentiã ⁊ ꝓpter cõſcientiã qꝛ pecca⸗
. reas ( in veritate tua id eſt in veritate ſermo⸗ ui.chꝛiſtus etiã ꝓ nobis moꝛtnus eſt? in ſepul
nis tui quo tu qui es veritas cõuerſis veniam chꝛo tanquaʒ in tenebꝛis ſicut moꝛtuus ſeculi
ſpondes cxaudi menõ in meritis aut openib collocatus. Et anxiatus eſtin eo ſpiritus eius
meis ſed(in tua iuſticia) qua penitentibo⁊ ſe aa ſcom illud. Criſtis eſt anima mea vſq; ad moꝛ
. cuſantib indulges ⁊ impiũ iuſtificas.de miſe tem. Quius etiam coꝛ turbatũ eſt hoc eſt apli
ncoꝛdia enim eſt infuſio gratie que facitpeni⸗ quos vehementer tanq; coꝛ dilexit in eius Paſ
tere ſed de iuſticia eſt vt cum penitens fueritei ſione turbati ſunt. Deide loquiĩ coꝛpꝰem.d.
parcat? eum audiat ⁊ ne eum indicet qui ſeiu Memoꝛ fui dierũ antiquoꝝ meditatus
dicat et damnat. Unde ſubdit. ſum in omniby opib, tuis: in factis ma,
Et no inres in iudiclu cum ſeruo tuo: nuum tuaru meditaber.
qꝛ nõ iuſtificabit᷑ in ↄſpectu tuo omnis ¶ Weſnoꝛ fui dierũ antiquon) id eſtad me⸗
Pinens. mmoꝛiam reduxi dies antiquos in quibo ange⸗
los ⁊ pꝛimos parẽtes alioſq; pᷣuaricatoꝛes pu

tnõ intres in iudiciũ)id eſt ad diſceptan

rrr——— — —

dum iudicialitercuʒ ſeruo tuo)ſcʒ mecũ id eſt

nõ diſtricte mecũ agas in futuro qꝛ fᷣuus tuuſ

ſum et non punias me ſcõm rigoꝛem iuſticie

miſcðᷣia egeo:pacem quero(qꝛ nõ inſtificabi⸗ tuis)ſcʒ creatiõis recreatiõis ⁊ gloꝛiſicalõis et

niuiſti in quibo etiam innocentes a malis tri⸗
bulari ꝑmiſiſti et inde timui ſed ad conſolatio
nem meaʒ (meditatus ſum in omnib operibo

=

A
l
. .Jl

lin factz manuũ tuaꝝ meditabar) qꝛ quecũq;

bona facimꝰ nõ nature dona ſunt ſed greet in

de ↄſolationẽ accepi. reſpice ergo cõdiioꝛẽ tue
vite et ſubſtãtie ac iuſticie? ſalutis auctoꝛẽ. me

ditare in facturis manuũ eius qꝛ nõ ſolũ crea

turã ſed et iuſticiã et quicquidin te boni eſt ad H
manuũ eius factur inuenies pertinere ⁊ ab il
lo factũ eſſe ipſe enim qui omnia quecũq; vo⸗

luit fecit ipſe eſt qui operat᷑ in nobis et velle et

operariꝓ bona volũtate. Et cum viderẽ om̃e

bonü eſie a te dicit ecclia.

mam crucis ſignificans que eſt ſalus. Vel (ex
pandi manus meas).i.dilataui affectꝰ vl ope

ra que pꝛius erant ↄtractacet anima mea)que
per ſe eſt(ſicut terra ſine aqua⸗) ⁊ ſitiens imbꝛẽ?

gratie ad fructificandũtibi) heretvt eam com

pluas ct ſic faciat fructũ nõ mihi qui eam ni⸗-

gare nõ poſſum ſicut tema ſine aqua ſitit ⁊ que

nit unbꝛem ita et anima mea deſigerat et ſititte
deum ſuum. Meum eſt ſuire tu eſt irrigare.
Complue ergo me ad faciẽdum fruciũ bonũ

qꝛ ſine te nihil poſſum. Et qʒ ſitio ideo.

Expadi manus meas ad te: anima mea
ſitcut terra ſine anaqua thib.
Expandi manus meas ad te)in oꝛoõne foꝛ ES Te ea nms me6d.
Notam fac mihi viam) docens me ͤd mi⸗

Vlelociter exaudi me dn:: cefecit ſpiri /

Smens.

en

tuus qꝛ deficit meus.factus ſum iam pauper
ſpiritu:fac me
ſum ſuperbb. M H
Non auertas faciẽ tuã a me: et ſins ero
Fcndenelin lacũ.

ee, . .

HNon auentas faciẽ tuaʒ ꝗ meiam humili.
auertiſtia ſuꝑbo ⁊ factus ſum cõturbatus red
de humili vt ſim ↄſolatuset) id gſt qꝛ ſi quod
abſit auertas (ſimul ero deſcendẽtibo in laců)

id eſt in ꝓfundũ maloꝝ qꝛ a quib auertis eos
in tencbꝛas et pfundũ deſcendere dubiũ pon

₰—

eſt in hoc ꝓfundũ pctõꝛ cum vouerit ↄtemnit

ct ↄfeſſio ab eo pent. Ille enim in pfundũ de
ſcendit quietiam ↄfeſſionẽ perdit⁊ ſine ſpe ve
me peccare nõ metuit. Calis non audit wdim

„

dicentẽ ↄuertimini ad me et ego conuertar ad

Yos:ne ergo in hoc pfundũ decidã.

Audita ſac nihi mane miſcoiam tuam:

Velociter)et cito exaudi me)o (dñe et mi⸗
ſerere mei qꝛ enim differebas ad inſlãmandũ
deſideriũ ac:ſi differret᷑ pluuia ad inflãmãdã
ſitim ideo iam da qꝛ ſitit anima mea. Exaudi
inq; qꝛ (defecit ſpintꝰ meꝰ)id eſt qꝛ nõ ſum ſu
perbus:in quo eni viuit ſpiritus ſuus ille ſpi⸗
ritu ſuo eſt ſuperby. Ideo impleat me ſpiritus

beatü in regno celoꝝ. Et qꝛ nõ

Auditã fac mihi)id eſt fac me andire(ma⸗

ne)id eſt celeriter ⁊ ſine tardatõe (miſcdiã tuã)

vt eam cito in me experiar. Vel (manevi. poſt
nociem peccatoꝝ vt pctã relaxes et miſcoſam
oſtendas. VUel (mane). Lin exoꝛtu eterne iei

ſcʒ poſt finem ſeculicum videbimꝰquod mo⸗
do credimus miſcðiam tuam dicendo veni⸗
te benedicti patris mei/qꝛ in te)ſcʒ ſolocſpera⸗

ni)et ſpem firmã poſui qui nõ deſeris ſperanz⸗
les in te. Et quia nõ ſufficit ſperare ſeg opus
eſtet aliquid agere quod quia permenõ poſz
ſumn ideo pꝛeco. end 0l⸗

Notam fac mihi viam in qua ambulẽ:

ad te leuaui animã mes.

42

bi ſit ametendu quid vitandũ (in qua ambu⸗
lem) itinere recto ad patriã ? a qua nõ declinẽ

et hac fiducia hoc peto qꝛ ad te ſupernũ fon⸗

tem per ſpemeleuauinõ ad mundũ inclinaui

(animã meamyvt per te illuminer᷑ ? tua gratia

impleat᷑. Qnia enim apud te eſt fons vite. tan
q; vas ad fontẽ animã meaʒ attuli ⁊ leuaui ad
te inple ergo me. Et igdco.

—B

Eripe me de inimicis n

õ

fugi: doce me facere v
us meusestu.
ripe me de inimicis meis)ſcʒ viſibilibo et

inuiſibilibo qꝛ o(dñe ad te)patrem et patronũ
qui es foꝛte ⁊ ſecurũ refugiũ(cõfugi) refutana

luntatẽ tuã) vt poſſim frangere voluntatẽ meã
Non ait doce me ſcire ſed facere:ſcire enim et
nõ facere pena eſt magis q virtus (quia deus
meus es tu)qui me creaſti et recreaſti cui totuzʒ
debeo qo ſum. deus omniũ per potentiã me⸗
us per gratiã: mea gloꝛia mea vita:mea heredi
tas: et ideo doce me vt magiſter meus qꝛ non
eſt mihi doctoꝛ alius. Clauſulaʒ iſtam docuit
quidam religioſus alios ſemper ruminare P
oꝛatione ſcʒ doce me facere ⁊c. Et vtiq; doce
bis me. Quig. WZ
Spus tuus bonus deducet me in ter-
ram rectů⸗ ꝓpter nomen tuũ dñe viuiſi/

cabis me in equitate tua.

cDpintus bonus tuns deducerme) viam
rectam oſtendendo ⁊ in via adiuuandoſinter

ram reciam ) ſcilicet vinentiuʒ in qua nihil eſt
obliqum quia ſpirimus meus malus deduxit
me in ten am peruerſam et obliquam et quia
occidit me peccatũ meum pter nomen tuu)
o(domine )vt inde laudetur yel vt rem nomi-

nis tui impleas qð eſt ieſus (viuificabis me )

per ſpiricũ tuum vita ſcʒ gratie ꝑ cuius virtutẽ

quẽcunq; ptectoꝛẽ aliumtet doce me facereo

4

veniã ad vitam gloꝛie et hoc (in equitate tua)
id eſt in mandatis tuis omnia enim mandata
tua equitas.q.d.qꝛ perij in pꝛauitate mea fac
me viuere in equitate tua. Vel (in eqͥtate)et iu⸗

ſticia nõ mea ſed tua quem decet ſupplices vi⸗
uißicare quos demones vides iĩpetere. Et da-

ta denia.
Eguces de

qui figuralitervicit goliã ſignificat chꝛiſtũ qui

trihbulatõe animã meã: et in

miſcdia tua diſperdes inimicos meos.

Educes de tibulatõe)huius ſeculi ⁊ pñtis
vue quaſi de carcere(animã meã in te ſolo ſpe

rantem. CLota vita pꝛeſens ſanctis viris eſttri
bulatio etiaʒ ſi ꝓſperent᷑ in hoc ſeculo ⁊ q;diu
in hoc ſeculo ꝑegrinant trihulant᷑ etiã ſi terre
na felicitate fulciant᷑ qꝛ nõ habent hic mamẽ

tem ciuitatẽ ſed futurã in celo requirũt pnñtem

miſeriã mẽte calcant ſed totis deſiderijs ad ce

leſtem patriã anbelan:cet in miſcoia ta) non

in mea iuſticia vel merito (diſperdes)hic (ini⸗

nõ poſſint pꝛeualere.

micos meos)viſibiles ⁊ inuiſibilesvtↄtra me

Et perdes omnes quit
meã:qm̃ ego ſeruus tuus ſum,.

Et)in futuro iudicioꝑdes) penis ꝑpetuis

i tribulant animã

deputandocoms qui tribulant) nunc anima

meã)et vitã tentationibo moleſtando vel iniu⸗

rijs affligendo ſcʒ diabolũ et oms obſtinatos

et merito diſperdes ⁊ ꝑdes om̃s illos meq; li-
berabis ⁊ ſaluabis(qm ego fᷣuus tuꝰſuʒ)dedi
tus ⁊ mancipatus tuo ſeruicio ⁊ ad nutũ obe-

diens tuo imperio quem ipᷣi trib
Deus qui matutinã ſacre reſu

ectõnis tue

—R

auditã feciſti iocunditatẽ cum ex inferno redi

ſpintuliter vicit diabolũ ⁊ docuit ſuos vince
re. Dicut autẽ filijs iſrael exeumtibo de egypto
occurrerũt bella in heremo ſic exeũtibo de pec

caio occurrit ↄflictus cum diabolo. In pꝛece⸗
denii ergo pſalmo egit de egreſſu a pctõ ꝑ pe⸗

hibitis in tentatõe ⁊ pugna. Intentio:monere

dd gratiaꝝactionẽ ꝓvictoꝛia de hoſtibo ↄſecu
ta. Dententia in generali ꝓpheta in iſto pſal⸗
mo in ꝑſona cuiuſlibet fidelis diuino adiuto⸗
rio habita victoꝛia in bello de boſtib viſibili
bus ſeu inuiſibilibo ſurget ad laudẽ dei auxili

anuis. Sententia in ſpeciali dauid ergo nõ in
ſoleſcens devictoꝛia ſed humiliter gr̃as agenſ
deo ait.( Bñdictus)ſic(dñs)rectoꝛ(deus) crea
toꝛ omniũ ſed meus) ꝓpꝛie cui me ſubieci ⁊ de

di qui me cumvicijs inimicis pugnare ⁊ eis
relſiſtere docuit ideo ſubdit᷑ qui docet manus
meas ad pꝛeliũ)quod fit de ꝓpinquo vteſt iin-
feſtatio carnis et digitos meos ab bellum qd

iſtnale quia hic agit dauid de ſua figurall et
chhꝛiſti myſtica victoꝛia ⁊ pꝛecat᷑ vt ille veniat
qui diabolũ vincat ⁊ ſuos liberet. Dauid eniʒ

nitentiã hic agit de bello cotra hoſtiũ inſtan⸗
tiam. Materia:gratiaꝝ actio ꝓ beneficijs ex⸗

fit a remotisvt eſt impugnatio mundi ⁊ demo

nis. In pꝛimo balo qð ꝑ manus coꝛpoꝛi ma
gis ꝓpinquas intelligit docet fugere. In ſecun
do quod per digitos magis remotos viriliter
reliiſtere vel ꝓꝑ. manus operationẽ ꝑ digitos di
ſoretionẽ ac diuiſiones oꝑatõnis? gratiaꝝ de
ſignat. Deinde oſtendens hoc ſibi eſſe exgras⸗
tia nõ ex virib ſuis ſubdit ipᷣe eſt. =

Oiſcdia mea et refugiũ meũ:ſuſceptoꝛ

ens repleſti terrã gaudijs quam reliqueras in
obſcuris rogamꝰ potentie tue ineffabilẽ maie
ſicut tunc cateruã apoſtolicã gaude

ſtatem: vt

re feciſti in anaſtaſi ita hanc eccłiaʒ tuam mi⸗

—
.

ſcdᷣiam expanſis manibo flagitantẽ ſplendoꝛe

celeſtis iubaris illuſtrare digneris. Qui vi.

—

et beneficijs erhibitis in tentatõe et p
gna cum multis et varijs inimicis.

HSõõ

. Crlif.

Ened

nus deus me? q docet manus meaſ

Auctoꝛ p Titulus p
mus dauid aduerſus goliã. Et eſt ſenſus pſal
mus iſte eſt dauid ꝓphete qui hic loquit᷑ in ſua
vel totius chꝛiſti ꝑſona pſalmus dico habit⸗
aduerſus goliã id eſt cõtra goliã figuralẽet ſpi

zele⸗ digitos meos ad bellũ.
almi pha dauid. Litulus pſal-

¶ Pſalmus de grarpactõne ꝓ victoꝛia

—.

et pu

meus et liberatoꝛ meus.

Pꝛotectoꝛ meus )in inſidijs ⁊ in bellis ne fe

coꝛdiã in me cuius eſt ꝓpꝛiũ miſereri et parce⸗

re. Vel (miſcdᷣia mea) id eſt qui dat vt miſeri⸗
coꝛs ſim et ſic vincã.qꝛ de nullo ſic vincitini⸗
micus vt de miſcdia que conſiſtit in duob ſcʒ
in dando elemoſynã ⁊ in dimittendo iniuriã.

vnum enim remediũ eſt de tantis ꝑiculis eua
dendi vt dimitiamꝰſicut nobis dimitti volu⸗
mus.et adiuueinꝰ in quo poſſumus alios: ſi⸗
cut et nos in quo nõ poſſumꝰ cupimꝰ adiuua

ictus Domi neetrefugiũ meũ) quaſi turis in omniboperi

culis et aduerſisſuſceptoꝛ meus) tanq; pater

ne in via heream. Et·
PMꝛotectoꝛ meus et in ipſo ſperaui: qui

Wiſcdia mea) inuocatõe ⁊ faciens miſeri⸗.ꝰD

miſericoꝛdiaꝝ ⁊ pius conſolatoꝛ ne cadamſet
liberatoꝛ meus) ab inimicis et omnibꝰ malis

—

— — — — — — — 0 ————(ũæ-æõ .łl

— –

riar. Ecce tot noibo appellat᷑ deus quot bñſfici

oꝛum eius ſunt noĩa hec ergo bona fecit mihi
dñs (et) ideo (in ip̃o ſperaui) in omniba laboꝛi
bus meis ⁊ pꝛelijs ne cõfundar.(qui ſubdit

ꝓpplłm meũ ſub me).i.motus animi rebelles vt

ratio dñnetur in regno aĩie ⁊ deſideria pꝛauale⸗
gi mentis nõ repugnẽt ne peream. habemꝰ in
nobis ꝓpłm aduerſum illicitos motus ⁊ car⸗
naliũ deſiderioꝝ et cogitationũ tumultus quẽ

ꝓpłim nobis ſubijcit dñs qñ nos ei ſubiecti ſu⸗
mus poſttot aũt bñficia cõſiderans miſericoꝛ
diam dei erga hoĩem admirat᷑ et dicit. hec be⸗

neficia homini daseo
SDñiñe quid eſt homo quia innotuiſti ei:

it ſilius hoĩs qꝛ reputas eum.
Duñe quid).i.cuius pꝛecij quanti meriti (eſt
homo)qui ꝑ ſe fragilis eſt ⁊ peccatoꝛ (qꝛ inno
tuiſti ei).i.innoteſcere te eivoluiſti ꝑ filij tui hu
manitatẽ ⁊ pñtiaʒ coꝛꝑaleʒ.q.d.qui ꝑ ſe nihil
eſt ꝑ te dignũ quid eſt: totuʒ enĩ qð eſt inde eſt

qꝛ ei innotuiſtiet ad eiꝰ noticiã deueniſti caut)
quid eſt ſcʒ ↄꝑatione tui filius hoĩs) ſcʒ virgi

nis.i.homo chꝛiſtus (qꝛ reputas eüũ)ac tantuʒ

facis et in tanta digniiate cõſtituis.nõ ſic eſti⸗
mat deus hoĩem vt homo. homo enĩ qñq; ca

rius emit equũ qᷓ; hoĩem:deus aũt ꝓpꝛiũ filiuʒ
ſuũ ꝓ hoiĩe tradidit ad moꝛts Deinde poſttan
tam gram cõſideratam reuertit᷑ ad fragilitatẽ

hũanam. Etqꝛ dixerat qͥd eſt hõ adiũgit.
Homo vanitati ſimilis factus eſt: dies

eius ſicut vmbꝛa pꝛetereit.
Homo) qui pꝛius fuit veritati ſiłlis poſtea
peccando (vanitati ſiłlis factus eſt.i.nullius
momenti. in ſe vanũ eſt eni om̃e tranſitoꝛium
qð de ſua ſubſtantia cadens vt fumus euane⸗
ſcit ita ⁊ hõ tabeſcit. vñ ſubdit(dies eius).i.vi
ta eius momẽtanea (ſicut vmbꝛa) que ſubito
diſparet (pꝛetereũt)ſcʒ velociter ꝓpter eius fra

gilitatem. non enĩ habet firmitatem manendi

ſicut nec vmbꝛa.vñ apłs. Que eſt vita nr̃a va
poꝛ eſt ad modicum parens. Et Augꝰ. Quid
eſt viuere niſi de vita tranſire: Deniq; coꝛpus
chꝛiſti pugnans in hoc ſeculo inuocat adiu⸗
toꝛium dni cum ſubiungit.·

Dfeincling cla tog er deſtede tan

Fulgura choꝛ uſcatõeʒ ? diſſipabis Pos

Emitte manũ tuã de alto:eripe me et ii

ſa ſicut fumus excitatlachꝛymas et extoꝛquet

Magnus ſumus eſt indiciuʒ magni ignis et
magnũ hoſpitẽ adueniſſe ſignificat: ita mens
interius ꝑ graʒ attenſa tota trinitatem ad men
tem veniſſe deſignat. Cõtra eos aũt qui con⸗
ſpirauerunt cõtra te et bonos.

emitte ſagittas tuas et ↄturbabis eos.
¶ Eulgura).i.clarifica ⁊ demonſtra (choꝛu⸗

ſcationẽ.i.tue virtutis euidentiã hoc eſt exer⸗

ce ⁊ oſtende terrentia ⁊ fulgentia miraculacet)
ſicdiſſipabis eos ab inuicẽ ⁊ ſoluet᷑ eoꝝ ↄſpi

ratio qͥ erant colligati in malo qꝛ crebꝛis mira
culis territi nil audebũt cõtra te ⁊ tuos(et emit

te eos (ſagittas tuasi.vᷣba tua ⁊ mões pe⸗
netratiuos depharetra ſacre ſcripture(z ↄtur
babis eos) ad pniam ſalutarẽ dicta tua feriãt
coꝛ eoꝝ vtↄturbent᷑ ſalubꝛiter vulnerent᷑ ma⸗
le ſani vt ſanent᷑ bene vulnerati.Deinde ꝓphᷣa
iu ꝑſona ecciĩe ſcdᷣm chꝛiſti aduentũ pꝛecatur.

q.d. Ita fac modo in fine autẽ.

bera me de aquis multis:

lioxꝝ alienox.
¶ Emitte manũ tuã⸗.i.chꝛiſtũ qui manus di

citur qꝛ omnia ꝑ ipᷣm facta ſunt(de alto).i.de
celo vbi tecũ eſt vtad iudiciũ veniat et ꝑ illam
manũ (eripe me ⁊ libera me de aquis multis)
id eſt ꝑſecutionibo ⁊ tentatõibo impetuoſis ma
gniſq; ꝑiculis ĩ quiba me exercebas atq; exuẽ
dum a ſoꝛdibo voluebas.he ſunt aque ↄtradi⸗
ctionis a quibo eruit dñs ſuoscet de manu).i.
ptãtecfilioꝝ alienoꝝ) nõvere filioꝝ ſcʒ demo⸗
num ⁊ eoꝝ ſequaciũ qui ſunt filij dei ꝑ creatio
nem ſed alieni ab eo ꝑ rebellionẽ. Iſti ſunt.
Quor os locutũ eſt vanitatẽ: et dexte⸗
ra eoꝝ dextera iniquitatis.

Muoꝝ os locutũ eſtvanitatẽ) pmittentes in

tꝑalibo beatitudinẽ⁊ dextera eoꝝ).i.operatio

Dñe inclina celos tuos).i. contem pahoĩby

apłos ⁊ pᷣdicatoꝛes vt inclinati ⁊ hũiliati di⸗
cant ⁊ cõmendantalijs excellentiã tuã (et/ per
eos (deſcende) in noticiã alioꝝ et (tange) timo

re tuo ⁊ gra montes).i.ſuꝑbos et elatões terre

nas (et fumigabũt).i. fumũ emittent confiten⸗
do peccata ſua cum cõpunctione lachꝛiymo

quam reputant dexterã eſt(dextera iniqͥtatis)
et ſiniſtra.qꝛ oꝑa ſiniſtre reputant dexterevtrũ
q; condemnat eis ⁊ os ⁊ manus hoc eſt ſcien⸗
tiam qꝛ vanitatis ſcientia eſt et oꝑa qꝛ ſiniſtra
ſunt dextera iſtis eſt ſiniſtra. Silr et in illis qͥ
oꝑa ſpũalia faciũt intuitu mercedis tꝑalis bo
ni vero et ꝑfecti oꝑa nature neceſſaria ⁊ vſum

tꝑaliũ referũt ad deũ ⁊ eis ſiniſtra eſtdextera ?
iſtis omnia ſunt meritoꝛia ſed impfectis ſuffi⸗
cit qdðᷣ nõ ſunt demeritoꝛia. Ita illi.Ged inter

Deus canticũ nouũ cãtabo tibi:in pſal

terio decacoꝛdo pſalla tihii.

et de manu fi⸗/

¶ Deus )ego (canticũ nouuz cantabo tibi) i.

noui hoĩs ſcʒ canticũ noui teſtamenti canticũ

de noua gra qdð nouo homini chꝛiſto cõgruit

per quẽ etiaʒ omnia innouant᷑. Sed ne putes

gram a lege diſcedere.poſt canticũ nouũ ſub⸗

iungitin pſalterio decacoꝛdo pſallã tibi⸗.i.in
lege ⁊ impletõe decẽ pᷣceptoꝝ ibi tibi pſallam
ibi sbi oꝑaboꝛ:ibi tibi gaudebo:ibitibi cãti⸗
cum cantabo: cum ↄcoꝛdia charitatis.qꝛ ple⸗

nitudo legis eſt charitas qua qui caret pſalte⸗

num poꝛiare poteſt cantare nõ põt.

.—B

Aui das ſalutẽ regibo qui redemniſti do
fßfpuũ tuũ: de gladio maligno exipe me.

¶ Qui das ſalutẽ regibo) vel terrarü vel ani⸗
marũ vel coꝛpoꝝ ſed nõ tencbꝛarũ.Tu es eni
tantus ac talis rexvt alij reges nõ poſſint ſal⸗
uari niſi ꝑ te.tu es rex regũ⁊ dñs dna ntiũqui
redemiſti).i.tanquã redemptũ liberaſtia ma⸗
lis(dauid ſeruũ tuũde gladio ſaul ⁊ gelie.re⸗
demiſti quoq; chꝛiſtũ tuũ totũ.ſ.caput de gla⸗
dio diaboli ⁊ iudeoꝝ ⁊ membꝛa de pᷣuaricatõ

ne pꝛima. Silłr enã (de gladio maligno hoĩis

vel demonis.i.moꝛtifera ꝑſuaſione eoꝝ quoꝝ
lingua eſt gladius acutus ceripe me) ne mihi
valeat nocere.

tera iniquitatis.

¶ Eterue me de manu).i. ptãte (filioꝝ alie⸗

noꝝ).i. hoĩm maloꝝ qͥ ſunt filij dei qꝛ ad ima

gineʒ eius facti ſed ab eo ꝑ pctm̃ alieni(quoꝛũ

os locutũ eſt vanitatẽ).i.mendaciũ ad bonoꝝꝛ·

deceptionẽ(et dextera eoꝝ eſt dextera iniqui⸗
tatis)eſt eni ſemꝑ extenſa ad operandũ iniqua
vel qꝛ terrena habent ꝓ dextera hac repetitõe
verboꝛuʒ reddit iniquos deteſtabilioꝛes.Etqͥ
ſint iſti qui hec faciũt exponit ſubdens.

Auor filij ſicut nouelle plantationes:

¶ Quoꝝ filij)ſuntſicut nouelle plantatõnes
in iuuentute).i.nouitate (ſua) qꝛ abundant in
filijs qui floꝛent et ſunt incolumes ſicut nouel
le plantatões ⁊ tm ſtudiuʒ exhibent nutriẽdis
filijs quantũ agricole impendũt plantandis
nouellis ⁊ ſubiũgit etiã de filiab-..dd.
Filie eoꝝ compoſite: circũoꝛnate vt ſi⸗
militudo tempſil.
¶ Filie eoꝝ)ſunt (compoſite)et (circũoꝛnate
vt ſimilitudo).i.ad ſimilitudinẽ (templi)et cõ
parabiles eius oꝛnatui.ſunt enĩ curioſe oꝛna⸗

te auro gẽmis ſerico ⁊ hmõi ſicut templũ ſolet

oꝛnari. Deinde ſubiungit de alijs ꝓſperitati⸗
bus ⁊ huius ſeculi felicitatibo que etiam advo
mum ſuccedunt eis.

me de manu filioꝝ alienox qrũ
os locutũ eſt vanitatẽ:⁊ dextera eoꝝ dex

—

Pꝛomptuaria eox plena eructantia: ex

ꝛomptuaria)et cellaria (eoꝛũ) ſic dicta qꝛ

inde ꝓmunt᷑ victui neceſſaria ſuntplena eta⸗

bundantintm ꝙ ſunteructantiai.cranſfun⸗
dentia ex nimia plenitudine ⁊ abundantiatex
hoc in üllud).i.ita ſuꝑabundant vt neceſſariũ

ſit ꝓpter copiã tranſferre aliqua devno vaſe in
aliud vel de vno loco in alum.
Oues eox fetoſe abundantes in egreſ /

ſipus ſuis:boues eoꝝ craſſe.
riles ⁊ infecundecabundantes in egreſſibo) et
exitibo (ſuis) ſcʒ ptubo vel lacte ⁊ lana ⁊ hmõi
que dicunt᷑ egreſſus vel exitus qꝛ egrediunt᷑et
exeunt ab eis boues eoꝝ craſſe) vł craſſi vt ſit
generis cõmunis.i.pinguesocio nõ macri la

boꝛe vt his que affluunt diuitijs vbi oſtendit

cos caducis rebo inherere ⁊ affluẽtia rerü gan
dere.Ettãta felicitate ſcłi gaudẽt ꝙ apð eos.

Non eſt ruina macerie neq; traſitus:ne

7* .

3 clamo: in plateis eoꝝ.

HNon eſt ruina macerie).i.clauſure muroꝝ
vt cito diſſoluat᷑. Maceria ꝓpꝛie eſt q̃ de ſolis
ſaxis ſine cemento fit in vineisvel in hoꝛtis.ſʒ
qdeo ꝓſperi ſunt ꝙ nec illa ruit eiæ.vł maceria

accipit᷑ hic ꝓ murd vrbisneq; tranſitus) vbi
hoſtes faciliter intrare poſſint ⁊ per ↄnñsneq;

clamoꝛ turbidꝰ vel tumultꝰ turbatõis qͥ inter
rumpat eoꝝ quietẽ eſtcin plateis) et vrbibo(eo
rum) ex ſubuo incurſu hoſtiuʒ ſed pax quieta
per totũ nihil aduerſi eis ↄtingit. omnia ꝓſpe

ra ſunt. Enũerauit ergo felicitateʒ eoꝝ que eſt

dextera eoꝛũ.felicitas eſt plane talia poſſidere
ſed ſiniſtra naʒ tꝑalis⁊ coꝛruptibilis eſt. IJdeo
os eoꝝ locutũ eſt vanitatẽ dicentes in his ter⸗
renis eſſe beatitudinẽ ⁊ dextera eoꝛuʒ dextera
iniquitatis qꝛ in dextera poſuerunt qð in ſini
ſtra habere debuer̃t. In dextera ponere debu
erunt deũ ⁊ eternitatẽ ibi dextera ibi eſſe debet
deſideriũ nr̃m. Siniſtra vtamur ad tꝑs.dex⸗

teram deſideremꝰineternũ. Non autẽ iſti ideo

vani ⁊ iniqui ſuntqꝛ tꝑalibo abũdant ſed qꝛ.

HBeatũ dixerit ꝓplłm cui hec ſunt:beat/

lus cuius ds us eiuus.
Beatũ dixerũt ꝓplm cui hec)pᷣdicta (ſunt)
cui heł ↄtingunt ꝓſpera ⁊ a quo pellunt᷑h̊ ad
uerſa licet ſint miſeri qꝛ nihil eſt infelicius feli
citate peccantiũ. Iſti filij alieni hoc dicentes
locuti ſunt vanitatẽ habentes ꝑglia que ſini⸗
ſtra ſunt ꝓ dextera id eſt pꝛo beatitudine.his
etiam abꝛaham iacob ⁊ iſaac abundauerunt

ſed ſine amiſſione et damno iuſticie. Quia

ues eoꝝ)ſuntfetoſe.i. fetibo plene nõ ſte

—. —— 4 ᷑ꝝ ᷓ ————0—W0——NWB————————

—— —

—
—

tpoſſeſſionẽ habet. Dꝛallo.
¶Doce nos dñe ſpiritualib anmis noxialib⸗

citat. Snia in ſpeciali ꝓphᷣa ergo in ꝑſona ec⸗

noſtrũ qͥ nos ſpiritualiter regit ⁊ de nobis re⸗

—

hec ꝓ ſiniſtra habuerunt. filij ergo alieni hoc
dixerũt ſed coꝛpus chꝛiſti et filij dei dicunt —
(beatus eſt ꝓplłs)ſoluscuiꝰ dñs)eſt volũtate
ille qui eſt (deus eius)ptãte ſi qui obedit⁊ ſer⸗
uit dño fideliter et deuote die ac nocte. Htũs

.

pplus eſt qui ꝓ omnib diuitijs deũ poſſeſſoꝛẽ

2

culpis reſiſtere nevamtan mundane ſubiecuta
dnatione pellamur. Per do.

—EEN2 .

¶Palmus de exhibitoe ad otinuã dei

—
.
—

laudẽ ꝓpter cauſam et rationẽ multipli
cem merito ad hoc mouente

5s. cxliiiſ.

Xultabo te deus

meus rex et benedicaz nomi tuo in
Auctoꝛ pſalmi ꝓphᷣa dauid. Litulus lauda
tio ipſi dauid. Et eſt ſenſus hec laudatio fit ipi
dauid.i. chꝛiſto qui de ſemine dauid natus eſt
Ad huius autẽ pſalmi pᷣconia ſequẽtes pſal⸗
mi ptinent qui cum iſto ſeptẽ ſunt vt enĩ ſeptez
ſunt pſalmi pnie ita ⁊ ſeptem ſunthic pſalmi
laudis diuine in quibo ſufficiẽter deus docuit
quomõ laudari velit ne quis jn eius laude er⸗
rare poſſit. Materia: allegatio rationũ laudis
diuine. hoc eſt: illa q meruo debẽt excitare mẽ⸗
tem noſtrã ad laudandũ deũ magnitice. Intẽ
tio:monerel ad exhibendũ hmõi laudem deo.

Snia in generali: ꝓpha in iſto pſalmo in ꝑſo⸗

na eccłie ſeptifoꝛ mi ſpiritu plene poſt omia ſu

pꝛadicta nunc in fine młciplici de cauſa mul⸗
tipliciter deũ laudat ⁊ ad hmõi laudẽ alios ex

*

cleſie laudẽ pmittit dicẽs.( Exaltabo te).i. te
notuʒ faciã et extollã laudando et pᷣdicando o
(deus meus)ſcʒ creatoꝛ(crex) omnium et dñs.
Quid enĩ tam laudare exaltare et bñdicere de
bemus &; deuz noſtrü qui nos creauit. et regẽ

gnũ ſuũ ineternũ facit et bñdicã nomini tuo)
benedictõe gr̃aꝝ actõis ⁊ laudis. Vel (bene⸗
dicaʒ nomini tuo).i. quicqͥd beni faciã gratie
tue aſcribãcin ſeculũ pᷣſens ſcʒ hic⁊ in ſeculũ
ſeculi futurũ ſcʒ in eternitate.lauda ergo pure
modo deũ ſi vis laudare ineternũ. Queenim
hic nõ incipit in futuro mut erit. Deinde qdᷣ
dixeratexponit diceoaenns.
Per ſingulos dies benedicã tibi: et lau
gabo nomen tuu in ſeculũ et in ſeculuʒ
Per ſingulos dies).i. iugiter et aſſidue ſine

gnitudinẽ tuã narrabũt

ſntermiſſione ſiue in letis ⁊ triſtibobenedicãti

bi) qꝛ ꝑ ſingulos dies tua beneficia recipio ſi
ue ergo in donis ſiue in flagell ꝑ ſinglos dies
benedicas dñm ſcʒvt moneris eum miſcditer
dare cum dat et miſcditer auferre cum tollitqͥ

tibi aut blandit᷑ dando ne deficias aut coꝛri⸗

pit exultantẽ ne ꝑeas (etlaudabo nomẽ tut?)

et te nõ meritũ meũ nec mecin ſeculũ ſcʒ hicc?-

gulos dies deũ laudat ineterno die ↄtinue lau
dabit. Deindecauſaz laudis ſubdit d. Et me⸗
rito laudabooo.
Vagnus vñs et laudibilis nimis:ma
nitudinis eius nõ eſt feiis.

Dagn)eſt (ons) in eſſentia ⁊ ptãte ac ma
gnitudine nõ molis ſed infinite virtutis ⁊ lau
dabilis nimis).i.valde ⁊ pluſq; dici aut cogi⸗

tfari poſſtt ⁊ ideo nũquã ceſſes a laudibo(⁊ ma

gnitudinis eius nõ eſt finis localis vel tꝑalis
qꝛ ipᷣe incompᷣhenſibilł eſt loco vłtꝑe aut etiiã
cogitatõe virtuſq; eius ⁊ ptãs infinita eſtet iõ
laus eius finiri nõ poteſt. Quia ergo ſine fine
eſt magnus ſine fine eſtlaudand. nõ eni poſt
moꝛtẽ deuz laudare ceſſabimꝰ ſed deficientes
in eius magnitudine reſpiciam oꝑa eius ⁊ de
operibo eius laudemꝰ operantẽ ſequit᷑ Z.

Generatio et generatio laudabit opera

tua:et potentiã tuã pnunciabũt.
¶ HBeneratio ⁊ generatio laudabitoꝑa tua).i.
omnis generatio ſcʒ om̃s hoĩes pñtes ⁊ futu⸗
ri laudabũt te in oꝑiba tuis in quibo tu opifex
cognoſceris (et)in illis operibo ac intuitu eoꝝ

(potentiã tuã)p quem a te facta ſunt ⁊ a te ꝓte
gunt᷑ ꝓnunciabũt)et alijs annũciabunt neq;
enim opꝑa tua laudabũt niſi vt potentiã tuã ꝓ
nuncient. Sancti deũ laudãt in creaturis nõ

qꝛ ille pulchꝛe et vtiles ſed qꝛ ipᷣc mirabilis eſt

qjui fecit eas nõ qꝛ aliquid poſſunt ſed qꝛ ipſe

potens eſt in illis qui eas creauit.Etſilr.

Vagnificentiaʒ glie ſanctitatis tue lo/
JAenrablat narrabut.

Masgnificentiã gloꝛie ſanctitatis tue)i.ma

gnitficã ⁊ gloꝛioſam ſanctitatẽ tuã vicʒ q́; ma,

gnificus ſis in natura tua q; gloꝛioſus q; ſan⸗

ctus (loquent᷑ laudando ⁊ pᷣdicando ⁊ docen

docet mirabilia tua) ſcʒ q;; mirabilis iu ſis in

miraculis tuis · in ſctis tuis et ĩ omnibo oꝑib⸗
tuisnarrabũt)ſcʒ alios ad tuã laudẽ inducẽ⸗

do ⁊ ꝓuocando. Etqꝛ cum ſuauibꝰ terribilia

ſunt pariter ꝓponenda ad timoꝛẽ incutienduʒ

reie ſubiunggit.
Et virtutẽ terribiliũ tuoꝝ dicent: ⁊ ma

NEtxirtutẽ terribiliũ tuoꝝ dicentꝭ.ſ. potentiã
kui tremẽedi ⁊ diſtricti iudieij ⁊ ignis eterni.nõ
enĩ pᷣdicabũt regnũ eternũ ⁊ tacebũt ignẽ ꝑpe
tuum.laus enĩ dei oſtendere debet hoib quid
Diligãt et qͥd timeant quid eligant ⁊ qͥd reijciãt
( magnitudinẽ tuam)ſcʒ virtutis tue (narra

hjint.i.narrãdo laudabũt vt auditoꝛes terre’=

tun ⁊ a pctis retrahant᷑ nõ enim tm blaudit᷑ de
us vt ex hoꝛtet᷑ ſed etiã minat᷑ vt terreat ⁊ coꝛri
gat. Et inſuꝑ.
ctabunt:et iuſticia tua exultabüut.
¶ Vemoꝛiã abũdantie ſuauitatis tue)ſcʒ in

beneficijs nobis exhibitis(eruc:abũtet expꝛi

ment alijs.i.de coꝛde deuoto ꝓferunt ⁊ narra⸗

bunt ſcʒ qꝛ nos oblitus nõ es cũ oblitite fueri
mus⁊ ↄmonuiſti nos vt et nos te in nemoꝛiã

reducamꝰ. ipᷣe eni ꝑ abundantẽ ſuaũitatẽ ſuã

pꝛius nfi memoꝛ eſt nos in gr̃a ſua pueniẽdo
etvocãdo.Deinde nos eius(et) in(iuſticia tua)
nõ ſua(exultabũt)ſe ꝑ te eſſe iuſtificatos intel-

ligentes ſe iuſticiã a te accepiſſe. Et nihil boni

elſe in ſe qð nõ ſita te nec potuiſſe ↄuerti adte
niſi ꝑ te. Cui ꝭ̊ debẽt qꝛ ſuntilli debent⁊ qꝛ iu

ſti ſunt. Et merito in his laudabũt.Quia.

Niſleratoꝛ et miſericoꝛs dñs:patiens

multũ miſericoꝛs.

Miſeratoꝛ) effectu (et miſericoꝛs natura eſt
(dñs)in his quibo iam veniã dedit ⁊ pctã rez

laxauit in his autẽ quibus adhuc nõ dedit eſt
(patiens) ſcʒ nõ dãnans ſed vt ↄuertant᷑ tole⸗
rans ⁊ ad pniam nimia longanimitate expe⸗

cans ⁊ in hac nimietate patiẽtie eſtemultũ mi

ſericoꝛs )nõ tm̃ pctã dimittendo ſed etiã dona
cumulando vł penas citra debitũ minuendo

ct pꝛemia vltra ↄdignũ donando. dicit᷑ quidẽ
Ffm reatũ punire ⁊ fᷣm meritũ retribuere ſed tũ

citra punit ⁊ vltra remunerat.Etgeneralit.

Buauis diũs vniuerſis: et miſeratiões

eius ſupꝑ omnia opa eius.

¶ Suauis)i.mitis ⁊ pius eſt(dñs vniuerſis)

etiam in impios nõ exſerens hic debitã ſeueri
tatem ſed maxie eſt ſuauis ſe guſtantibolcet mi⸗

ſeratões eius) ſuntſuꝑ omnia oꝑa eius)qꝛ qᷣc
quid boni operat᷑ in hominib miſericoꝛditer

operat᷑ ⁊ miſeratõe ſua omnia oꝑa que fecit ꝓ
tegit et in natura ſua ſuſtentãt. Deniq; ſi tollis
opera tua mala ⁊ in te nõ remaneat niſi opus
eius nõ te dimiuet miſeratio eius. Si autẽ tu
nõ dimittis opa tua enit ſeueritas eius in opa

tug nõ in oꝑa ſua. O quanta pctõꝛibo dat᷑ cõ

ſolatio totiens miſcðᷣia repetita. Et qꝛ miſera⸗
tio tua eſt ſuꝑ omnia oꝑa tua g̊.

Vemoꝛiã abũdãatie ſuauitatis tue eru/

Confteank tibi dñe omnia opa tua: et
ſancti tui benedicant tibb.
¶ Montiteant᷑ tibi o(oñne) cõfeſſione laudis
(omnia oꝑa tua)qꝛ a te ſunt creata.rationales

creature ꝑ ſe laudent alie creature materiã lau

dangdi pᷣſtent inquantũ in eis relucet bonitas
creatoꝛis.Etnõ ſolũ hec ſedꝛ? bona nr̃a om̃ia
que tua ſunt oꝑa qꝛ creati ſumus a te in oꝑib⸗
bonis ↄfiteant᷑ tibi.i.ad laudẽ tuã referant᷑ (et
ſancti tui benedicant tibi).i.qꝙ ſancti ſunt tibi

tribuant qꝛ te iuſtificati ſunt. O omnia fecit

ex nihilo opus fuit potẽtie ſed ꝙ de pctõꝛe fa⸗

cit iuſtũ opus eſt miſcðᷣie.Deinde quid in cõfi

tendo dicant ſubdit.

Gloꝛiã regni tui dicent:et potentiã tuã

———

nenk.
¶ SBloꝛiã regni tui).ſ.gloꝛiã tue maieſtatgliasꝭ
ineffabilẽ toto coꝛde deſiderabilẽ (dicẽt).i.pᷣdi
cabũtvt om̃s eã deſiderẽt. h̊ mira? admirabił

glia regni celeſtis a ſctis tuis pᷣdicat᷑: nobᷣ etiã
pctõꝛiboꝓmittit᷑ z potentiã tuam qua omnia

creaſti et feciſti ac regis ⁊ oꝛdinas omnia tam

ſuꝑioꝛa q; inferioꝛacloquent᷑.i.pᷣdicãdo nar⸗
rabunt vtomnes eam timeant.dicent inquaʒ

et loquent᷑ vtiq; ad ho. rJ
Altt nota facii filijs hominũ potentiã
tuã:et gloꝛiã magnificentie regni tui.

At notã faciant).i.ꝑ hec innoteſcantfilijs
hoĩm potentiã tuã) qua vindicabis in malos
(et gloꝛiã magnificentie regni tui qua coꝛona
bis bonos ⁊ ꝑ noticiã vtriuſq; quidaʒ timoꝛe

pene quidã ſpe gloꝛie ↄuertent᷑. Ideo eni no⸗
tam facient ne excuſſatio ꝑ ignoꝛantiã fiat ⁊ vt

qui audierit credat ⁊ alteri dicat veni ⁊ ſic coꝛ
tina coꝛtinã trahat et qui crediderint iuſtiſicẽt̃
et ſalui fiat. de cuiꝰ regni magnitudine ſubdit.

Pegnũ tuũ regnũ omniũ ſeculox:et dod

minatio tua in ommi generatõe et gene

egnũ tuũ o deus qͥ gubernas omnia eſt

(regnũ omniũ ſeculoꝝ).i. durans ꝑ omnia ſe

cula hoc eſt ſemꝑ ⁊ in eternũ omnia enĩ ſecula

regni tui dñae voluunt᷑ et dñatio) ſiue ptãs
tua⸗.ſ.ꝑ quã adminiſtras hoc regnũ eſt in oĩ
generatõe ⁊ generatõe) ꝑ ſucceſſionẽ.i.pꝑ om̃s

genelatões vel in hac generatõne moꝛtali que
nunc eſt et in generatõe immoꝛtali que futura
eſt in reſurrectiõe.felices anime que ibi eſſe po

terunt ſub ma dñatione vbi tu eris omnia in

oibo felix illud dñium vbi nihilagit niſi g in
eternũ eternus ↄditoꝛ laudef. .
Figelis dñs in omiboverbis ſuis:et ſan

ctus in omnib oꝑib ſuis.

—— —— — — ——L—--.- — — — — —

—,— — —

S.½ — — — —

—— —

— „„

¶ Figelis)eſt dñs in omiboverbis ſuis)nam

ꝓmiſſa implet ⁊ quicqͥd ꝓmiſit deditet ꝑ data
fecit fidẽ de ceteris dandis que pmiſit.Atten⸗
dit qdðᷣ ꝓmittit paratus eſto q; ipe pᷣcepitagere
paratus eſt ille qð ꝓmittit donare. Qð ſi non
credis ᷣbisvel crede oꝑibo omnia eni oꝑa eiꝰ
ſctã iuſta et recta teſtimoniũ ꝑhibẽt de ipo. vn
de ſequit᷑ (et ſctũs in omnib oꝑibo ſuis) nihil
enĩ ab eo fit iniuſte vel inoꝛdinate ſedvt verax

eſt in ꝓmiſſis ita ſctũs in oꝑatõe.Vnde audi⸗

amus aliud de oꝑibeius. NHam.

Alleuat dñs om̃s qui coꝛruunt).i.coꝛruere

Alleuat dñs oñis qui coꝛruũt:et erigit

incipiũt ne omnino coꝛruant ⁊ in eterna rui⸗

na mergant. Cale eſt illud:cũ ceciderit iuſtus
nõ collidet.i.cum cadere ceꝑit nõ ꝙ om̃s alle
uet ſed quicũq; alleuant᷑ hoc fit ꝑ eum (et eri⸗

git om̃s eliſos).i.iam lapſos in pctm ſi agant

pniam nam quantũ eſt in ſe parat eſt oms in
pctm cadentes releuare⁊ oms a pctis leſos ſa

nare. Vel alleuat ⁊ erigit oms ad ſe ꝑtinentes
per pᷣdeſtinationẽ.nõ enim ꝑmittit eos tentari

ſupꝛa id qð poſſunt.Et qꝛ hoc facis ideo
Oculi oĩm ſperant in te dñe: et tu das

eſcam illorꝝ in tpe opoꝛtuno.
Oculi omniũ in te ſperayt)o (dñe).i. ſpb
rando a te haberevnde ſuſtentent᷑ coꝛpaliter ⁊

ſpũaliter invita ad te oculos exterioꝛes ⁊ inte⸗

rioꝛes leuant(et in das eſcam illoꝝ coꝛpalem

vel ſpũalẽ nõ paſſim ſedcin tꝑe opoꝛtuno) qñ
expedit.nõ eni ſemꝑ danda eſt eſca.multis eni
petentibo ſalubꝛiter differt᷑ dat ̊ quaſi medicꝰ

egro qðᷣ ↄuenit ⁊ q ↄuenit nõ vt homo deſi⸗

gerat ⁊ petit ne ſi det ei obſit. Nam. H
Aperis tu manũ tuaʒ: et imples omne

Aimalbenedictione. ””””P
¶Aperis tu)in cuius ptãte ſunt omnia (ma⸗
num tuã).i.benignitatẽ potentie tue ꝑ bonita⸗
tis tue diffuſionẽ largiter tribuẽdo ſicut clau⸗
dere dicit manũ qui nihil dat (et imples om̃e
animal)iugo tuo aptũ rationale qð põtbene⸗
dici.i.ex omni genere hoĩim.om̃e eni ad diuer
ſitatẽ generis ꝑtinet nõ ad vniuerſitatẽ (bene⸗

dictõne)dextrevel ſiniſtre ⁊ ↄudnienti refecte

coꝛꝑali vel ſpũali.q.d. et ſi nõ das aliqñ das

tñ in tꝑe opoꝛtuno differs quidẽ ſed nõ auferſ

Et qꝛ apud eum nulla eſt iniqͥtas ſubidᷣgit.

Juſtus oñs in omnib vns ſuis:et ſan

s in omnihn operib ſuis.
Juſtus )eſtidñs in oĩbovijs ſuis).i.in diſpo
ſitionibo ⁊ voluntatibo que om̃es iuſte ſunt (et
ſctũsac miſericoꝛsſin oĩbo oꝑib ſuis).i.ꝓceſ

Pꝛope e

₰ —

etörrs diſerdet

ſibus et effectibo. Et ſic vie ad diſpoſitionẽ ꝑti

nent oꝑa ad effectũ ⁊ hec apud nos dinidunt᷑

ſed apud illuʒ idem eſt velle qð facere. Juſtus
eſt ergo et qn cedit ⁊ q curat. Sic ↄfeſſi ſunt
oms ſancti eius in tribulationibo ſuis qꝛ iuſta
ſunt dei iudicia pꝛius iuſticiã eius laudauerũt
et ſic bñficia peniucrũt ⁊ ſiue puniat ſiue vᷣmu
neret ſemꝑ miam ondit vel puniendo citra de

merita vel remunerãdovltra merita. Sʒ qꝛ in

imis iaces⁊ nõ potes ad hec ꝑtingere inde qð

i dñs oĩb inuocantib, eu: oĩ⸗

bus inuocantibo eum in veritate.

=

l lꝛope ergpiciueleſt dus) qui vbiq; eſt (oi

bus inuocanuibo eum).i.in ſevocantibo ⁊ inui

tantibo ⁊ ſi nõ ſtatim facit eis qd petũt. Si lõ⸗
