nõ ſolũ memoꝛia retinendo ſed etiam facien⸗ pitin laudẽ eius mirabilẽ. dico adiuuabuntet
6.r do cuſtodiã aliter enĩ nõ eructabũt niſi uu do⸗ viuam. Sed quandozß.
N ceas. Sic enim qui gloꝛiat᷑ nõ in ſe ipſo ſed in Erraui ſicut ouis ꝗᷓ periſt: quere ſerunz
eil dñno gloꝛiat hymnũq; eructat ſed iam qꝛ didi⸗ tuũ qꝛ mandata tua nõ ſum oblitus
i. cit ⁊ doctoꝛẽ ſuũ deũ laudauit.Deindevult do ¶ Erraui) piculoſe ſepius heu declinando a
R vndeſubdit. s
die cere.vndelubdit. vie veritatis ad vicia (ſicut ouis que perijt).i.ꝑ
Pꝛonunciabit lingua mea eloquiũ tuu dita fuit ideo (quere ſeruũ tuũſcʒ me ſicut pa⸗
no⸗ H mandata tua equitas. ſtoꝛ querit ouem ꝑditaʒ vt reducateam: qꝛ ⁊ ſi
de⸗ Pꝛonunciabit)etiam (lingua mea).i. ꝓcul errauitñmandata tua nõ ſum oblitꝰ finaliter
rüe et ꝓpe nunciabitlaudando ⁊ alijs pᷣdicando vt etex totovnde quere me ⁊ miſerere mei et ꝑfice
hnn ſim miniſter verbiceloquiũ tuũ.i.legis tue wvũñ vt cepiſti.mãdata obliuiſcit᷑ qui nõ ſurgit poſt
eſt ſalus nõ ocioſum verbũ vnde reddenda eſt caſum qui errauitet nõ obliuiſcitur ſurgit foꝛ⸗
Nn ratio ⁊ decet ac iuſtũ eſt id ꝓnunciari qꝛ eq ate tioꝛ cautioꝛ et humilioꝛ. Nouiſſime hic aꝑit ſe
nd fulgetvnde ſubdit(qꝛ omnia mãdata tua) ſunt et oſtendit que ꝑſona ꝑ totũ pſalmũ loquebat
n (equitas).i.equitate plena.talia autẽ mandata ſcʒ genexalis iuſtus. Qui ex hac ꝑte qua dicit
ſunt amãda facienda ⁊ vbiq; diuulgãda. Sci (qꝛ mandata tua nõ ſum oblitus) eſt ouis in⸗
ſrn ens aũt iſte que ꝑicula ſequãt᷑ docentẽ a cõtra⸗ uenta ſed adhuc ex alia parte querit᷑ ⁊ ꝑ ſui pa
dicentibo addit. ſtoꝛis ſanguinẽ fuſum et diſperſum in omnibꝰ
u Fiat manus tua vßt ſaluet me: quoniam gentibus inuenitrx. Bnng.
H mandata tua elegi. dalma totius beatitudinis deus ꝗ fideles
⸗ ¶Viat manus tua.i.potentia ⁊ oꝑatio adiu-⸗ ctuosvt in lege tua ambulẽrtteſtimonia tua ſcrui
trixvt ſaluet me ab inimicis ⁊ ab omni malo tentur mandata cuſtodiant: ſalubꝛis puiſoꝛ in
i ne timeã et deficiã ⁊ det ꝑſeuerantiã vt ſufficiaz fomas: cocede nobis iuſtificatones tuas toto
u ad hoc faciendũ? audacter qenunciẽ qd hac fi coꝛde querere:eloquia intelligere: mirabilia p⸗
9 ducia peto (qm̃ mandata tua) de omnib aliss dicare:vt qui hactenus cen oues ꝑdite erraui⸗
G et pꝛe omnibo tꝑalibo (elegi)et timoꝛẽ timoꝛe cõ mus tuis pijs humeris reſtitutiparadiſo glo⸗
pꝛeſſi ad ea meditanda oꝑanda et docenda qꝛ riemur. Perdo.
rn ſunt omnibo ad ſalutẽ vtilia ideo iuſtũ eſt te iu⸗ Hi almus de clamoꝛe penitentis aſcen
Hn uare me ſperantẽ in te. cEt. dere et pꝛoficere cupientis ac doloꝛe ſue
ly Cõcupiui ſalutare tuum domine: et lex longe in hac vita peregrinationis.
ug tu medltatio meaeſ. o Gneſtef ((Bs. Cx.
Concupiui ſalutare tuum)o (dñe).i.effecti
o: virtutis tue ſaluatricis. Vel ſalutẽ eternaʒ que 2 Dominn ch tri
eltt in te obiectiue. Alij alia querũt ego autẽ nö bularer clamaui ⁊ exaudiuit me.
ec niſi tuã ſaluationẽ.i.ſalutẽ qꝛ omniuʒ finis eſt Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ti
Unn ſpes ſalutis non felicitas huius tꝑis (et)iõ(lex tulus canticũ graduũ.Et eſt ſenſus hic eſt can
fern⸗ tua meditatio me eſt eo ꝙ dirigat ad cõſecutio ticuʒ graduũ.i.mentis exultatio de aſcenſu ſpi
m. nem huius ſalutis.Qui enim cupit ſalutẽ me⸗ ritualiqꝛ ſpirituales gradus ſuntiſti. Canticũ
MR ditat᷑iugiterin lege dei nec inde auerti᷑ aliqua enim deſignat iocunditatẽ.gradus vero aſcen
Se cura huius ſeculi fiatinquã manus tua? ſic. ſionem ⁊ ꝓfectum. magna aũt debeteſſe iocun
Knn Vliuet anima mea et laudabit te:et iu/ ditas anime pficienti ad deum. Materia cla⸗
gü⸗ dicia tua adiuuabunt me. mMaoꝛ penitentis aſcendere et pficere cupientis.
denme Uiuetanima mea) vita gre in pñti et gloꝛie Intentio: monere hominẽ ad aſcendendũ et/p
jeno⸗ in futuro licet coꝛpꝰaffligat ? laudabitte)nũc ficiendũ exemplis ſeruoꝛuʒ dei quos de moꝛ⸗
Ura etiã in flagellis que fiunt ad purgationẽ ⁊ ſem tuis viuos deus ipſe fecittanquam carbones
per in eternitate cum beatis et iudicia tuaque vaſtatoꝛes. Dententia in generali pha in iſto
ndo modo incipiunt a domo dei (adiuuabunt mey pſalmo in ꝑſona cuiuſſibet fidelis educti dexa
- qꝛ ſanguine crehit eccłia.iudicia dei ſctõs ad,⸗ nitate ⁊ malis huius ſeculi incipiẽtis iam aſcẽ
iuuant dum tribulationiboꝓbant᷑: pctõꝛea ad derevolẽtiſq; ꝓficere ac ſoli deo inherere patiẽ
duuh iuuant dum tribulationibo caſtigant. Aeliu⸗ tis liguas aduerſantiũ clamatad dñm vta lin
i dicia tua) futuraſadiuuabũt meyad laudandũ guis iſtoꝝ liberet vehementerq; cõquerit ꝙ in

pac vita diutius cõmoꝛans maloꝝ cdᷣmixtiõe

malis ſeculi exire ⁊ vniuerſe vanitati renuncia

tantũ pꝛegrauat᷑ Aſcendens ergo hic loquit᷑et re. Initium enim ꝓfecius eſt carnalia vicia re
de eius pfectu hic agitlicet enĩ gradusvel deæz linquere⁊ dño inherere.Et tũc cum homo in⸗ her
ſcendentiũ vel aſcendentiuʒz ſint gradus tñ qui cipit aſcendere. i. cogitat ꝓficere cõtempto ſclo ni
ges in his qͥndecim pſalmis poſiti ſunt aſcẽ ſoli deo herens incipit patilinguas aduerſan n
tes tm̃ ſignificant. Eſt aũt aſcenſus hic ſpi tium ⁊ den ahentiũ ⁊ qð grauius eſt quaſi con
ritualis qui fit nõ paſſibo pedũ ſed ꝓmotõe af: ſulendo a ſalute auertentiũ. Sententia in ſpe⸗
fectuũ vt de virtute in virtutẽ ⁊ de minoꝛe aſcẽ ciali. Iſtus ergo volens exire de malis ſeculi q fe
datur ad maioꝛeʒ vbi charitas mouet pedem. bus pꝛemebat dicit ſe clamaſſe ad dñm ſic. B N
Ideoq; quanto quis plus diligit tanto magis (Ad dñm)q pᷣtiuuareꝛ facere faciliter (cũ tri⸗ n
aſcendit. Et nota ꝙ quindecim gradus erant bularer)ac tẽtatõibo ⁊ deceptõibo ab aſcẽſu re⸗
quiboaſcendebat᷑ in templũ ſeu domũ dñi quã rahererclamaui)intetõe coꝛdis oꝛãdo feruent᷑ 1
rex ſalomon edificauerat vbi fũmus pontifex vt me educeret de malis ſeculi pꝛementibs me ſu
ſemel in anno ſcz in feſto piciatõis no ſine ſan grauiter. valde vtilis eſt ſideli tribulatõ aĩe vñ
guine in ſancta ſanctoꝝ aſcendebat⁊ aſcenſu⸗ enim tribulaĩ inde compellit᷑ deum oꝛare ⁊ in in
rs ſinglos pſalmos in ſingulis gradiboſcʒ in eius adiutoꝛio cõfidere.Cũc enim pꝛeſto eſt di
quolibet gradu vnum decantabat ita in vl-⸗ uinum adiutoꝛiũ quãdo deſicit humanũtetex n
timo gradu qͥ erat iam in atrio domus dni ca⸗ audiuit me) miſericoꝛditer liberando ⁊ ad gra
nebat. Ecce nunc bñdicite dño ⁊c. Uñ eſdras dus aſcendendi ↄſtituendo vbi erat cõtra lin⸗ tan
ꝓpheta repletus eodẽ ſpiritu quo dauid intel- guas detrahentiũ dicons. ſef
ligens iſtos gradus templi his ndecim pſal⸗ Ziñe libera animam meam a labijs ini⸗ we
mis et numero ⁊ ſignificatõe cõcoꝛdare voluit is: et a lingua doloſa. .
bos de nominegraduũ intitulare. Quindena ¶ Dñe)qꝛ mein gradu cõſtituiſti iam ergo li Ve
nius enim numerus ex ſeptenario ⁊ octonario animã meaza labijs iuiquis).i.illoꝝ qui
WEXI octonario bera animã meaʒ a labijs iuiquis).i.illoꝝ qui
ↄſtat⁊ ꝑ ſeptenariũ vetus teſtamentũ intelligit pꝓhibendo ⁊ terrẽdo me detinere: impedire co I
qꝛ ſeptimus dies in eo celebꝛari pcipit᷑ die eni nantur ne munda ⁊ ſecularia negocia derelin⸗ 7.
ſeptimo requieuit deus ab omni oꝑe qð patra q rs bpigabereacEne ſ
ie en 5 P. q; et familiarius tibi adhereã (⁊ a lingua dolo ſein
ratꝑ octonaniũ vero nouũ teſtamentũ deſigna ſa) eoꝝ videlicet qui verbis ſuaſoꝛijs ⁊ pallia⸗ Cinn
tur qꝛ in octauo die quo chꝛiſtus reſurrexit ſüu⸗ toↄſilio me impedi oretr. lit ſoui
m qmoad de qud che . to ↄſilio me impedireꝛ a bono retrahere nitun lli
pſitexoꝛdiũ ⁊ q;ꝛ idem dies in magna celebꝛita tur.labia enĩ iniqua ſunt que apte loquũt᷑ ma⸗ ſſi⸗
k boben actorlale noni tenamaliuber Oaj lum que palã minant᷑ : terrent. lingua vero do i
ecim ergo graduũ fit diſtinctio vtꝑ hocexpli loſa eſt habens imagincʒ cõſulendi ⁊ ꝑniciem i
cetur ſacramentũ veteris ⁊ noui teſiamenti ⁊ ſi nocendi. Sed dominus quaſi exercens iuſtũ i
nlicr euſe Eeſamnceidachin in binge⸗ dicitei. ner 22ͦð?
Qdibus cõtineri. Et ſic ꝑ quindecim gradus in nid cetur tibi at ti W
ſancta ſanctoꝝ aſcendebat᷑ ita quindecim gra Dud detur tibi ur qund apponatu rnH⸗ d
dibus virtutuʒ que in nouo ⁊veteri teſtamento nad hnguam, 0 aimn. 6
intelligunt᷑ oms electi in ſancia ſctõn.i. in eter ¶Quid detur ubi in arma (aut quid appona AN
nam beatitudinẽ aſcẽdendo pficiſcunt᷑:poteſt tun nibi)quaſiin cõſolatõe quo te munias (ad) Nd
giam quindenarius numer in denaniũ ꝛqna :iotra c(lingna doloſam, q mala ſuadetet pſus
rium diuidi et ꝑ denariũ decem pᷣcepta ꝑqna- nocet. q. . Quale remediũ ptra huiuſmodi re dbe
rium v quinq; ſenſus coꝛpis intelligi. Quia tractiua habere poteris. deligua doloſa tm fa n
ſicut ꝑ quindecim gradus aſcẽdebat᷑in ſancta cit mentõn qꝛ magis nocet? ſub ea ſatis intel Nun
ſancioꝝ ita qͥnq; ſenſibo coꝛꝑis edomitis et de ligitur alia. Magis eni timenda eſtlingua do nu
ad gaudia celeſtiũ pᷣmioꝛũ. Sunt ergo hic n dicit ſcz dari et aponi qꝛ ſagine dant inarma u
decim gradus ſicut in templo quindecim ert ctcarbones apponunt quaſi in ↄſolationẽvn⸗ i
gradus quiboin illud aſcendebat᷑ qd templu; deipe dũs qui exercens interrogat reſpondẽs o
iſt figura celeſiꝭ templi ad qð his gradibo aſcẽ ſue interrogationi ſubiungit. .
ditur. Beatitudinẽ ergo quam ſupioꝛ parsaal Sagitte potentis acute: cum carboni/ tihe
phabeticus cantauit iſti ſequẽtes pſalmi oꝛdi⸗ 28 ſolatoꝛiiſss. * lem
nani quindecim gradibtam pſalmoꝝ q́; me agitte potentis).i.verba dei omnipoten⸗ lannn
innitoꝛum in ſacramentũ tam noui q; veieris te⸗ tis ſcʒ ba ſacre ſcripture (acute)ad vulnera fnen
ſtament explicant. Pꝛimus autẽ gradus eſta dum ⁊ mraſfigendũ coꝛ vulnere amoꝛis dabb ppr
* B

tus eſt: habitaui cum habitantib cedar: vtin tribulatõe et tentatõne ꝑ oꝛationẽ ad deũ

recurrant ac de eius ꝓtectione et auxilio omni

tur tibi ꝓ remedio (cum carbonibo ⁊ deſolato⸗
rijs).i.cum exemplis peccatoꝝ ad deum con⸗
uerſoꝛum. Qui bene dicunt᷑carbones qꝛ con⸗
uerſi ad deum igne charitatis calefacti de moꝛ
tuis reuiuiſcũtet alijs moꝛtuis adhibiti ſuo ex

emplo eos vt viuant accendunt. dicunt᷑ etiam

carbones deſolatoꝛij ſeu vaſtatoꝛij qꝛ vaſtan⸗
do ad deſolationẽ ꝑducuntcarnales affectões
et ſeculares amoꝛes. Ipos enim attendendo ſi
male linguevolunt nos impedire vł a bono re
trahere attendimus nos ad carbones illos co

gitandovel dicendo talis fuit aliquando foꝛni
nicatoꝛ modo eſt caſtus.talis guloſus modo ẽ

ſobꝛius.⁊ ſic de ſingulis ⁊ omnes iſti modo ar

enter deo ſeriunt non potero ego quod iſteet

ille poſſunt hi bene poſt ſagittas apponunt᷑ qꝛ

poſt exhoꝛtationẽ verboꝛũ exemplis eſtagen⸗

dum vt quod verbis quis accepit credat ſe poſ
ſe cuz multi delicati iam illud noſcunt᷑ impleſ⸗

ſeet ſi multum peccauerũt eo amplius amaue
runt. Deinde aſcendens de incolatu ſuo ⁊ ꝑmi

xtione maloꝝ conquerit᷑ dicens.
Heu mihi qꝛ incolatus meus ꝓlonga⸗

multum incola fuit anima mea.
¶ Heu mibi) In ſcripturiaye indicat gehen⸗
ne ſuppliciũ:ſed heu pꝛeſens exilium. Vnde ſe
quitur qꝛ incolatus meus).i.ꝑegrinatio huiꝰ
ſeculi(ꝓlongatus eſt) qꝛ et ſi bꝛeue ſit tempꝰ tñ
deſiderio nimis longuʒ mihi videtur qð enim
ſuſcepi ꝑ ſpem non cõtemploꝛ ꝑ ſpeciem⁊ nõ⸗
dum veni ad patriã vbi cum nullo malovictu
rus ſum.et inde gemo qꝛ ad tumulũ miſeriarũ
(habitaui)non cum bonis ſed(cum habitan⸗
tibus cedar)id eſt iacentibo in tenebꝛis pctõꝛuʒ
cedar enĩ tenebꝛe interpꝛetat᷑ et doleo cum illis
eſſe qꝛ multũ incola).i.ꝑegrina a deo in regio⸗
ne diſſimilitudinis puta vagando diſcurrẽdo
per multavana ⁊ inutilia(fuit anima mea)que
debebat ſolis diuinis eſle intenta S
coꝛpus ꝑegrinat᷑ locis ita anima affectibo. Si
deum amat anima aſcendit ad eum ſiterrã ꝑe⸗

ne ſit oſtendit cum ſubdit. .
Cum his qui oderũt pacem eram paci

icutenim

grinatur a deo.Et q; patiens in ſua ꝑegrinatõ

eris cum te aliena malicia mutare non poterit

(cum loquebar illis) ꝓhibendo a malis ⁊ hoꝛ
tando ad bona ip̃i obſtinati (impugnabãt me
gratis).i.ſine meo merito et cauſa:nolentes me
audire loquentẽvtilia.Etideo ſi audire ↄtem⸗
nunt mali nequaq; tñ averbo pꝛedicatõis deſ⸗
ſare debẽtboni: ne ſicut illi peccant ex facto ita
iſti peccent ex ſilentio. ꝛatio.

ribulationũ noſtramzʒ optime mitigatoꝛ

deus libera animas fideliũ a labijs detraben⸗
lium iniquoꝝ vt adiutoꝛijs ſpiritalibo pꝛemu⸗

nite nullis impugnationibo aggrauent d.

[Dlſal

uini auxilij poſtulatõe.

0

¶ PBs. cxrx.

os in montes:vndevemiet auxilium
—α☚⏑ä mä
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Idem titulus
qui ſupꝛa et idem ſenſus et ſimiliter in ſequenti
bus. Materia: poſtulatio diuini auxilij in tri⸗
bulatione ⁊ tentatõe. Intentio monere fideles

—————

no conſidant. Sententia in generali ꝓpheta in
iſto pſalmo in ꝑſona tribulati in tribulationi⸗
bus et ꝑiculis conſtituti ad deum ⁊ ad ciues ce

leſtes leuat oculos mentis petitq; eoꝝ adiuua⸗

ri pꝛecibus ⁊ meritis ne mens eius alicui ten⸗
tationi ſuccumbat ⁊ impugnatõni.Scdðs gra
dus eſt petere diuinaʒ defenſionẽ cui nil poſſe
obuiare monſtrat᷑ cui enim de mundo exeunti
pericula occurrũt expoſcere debet diuinũ au⸗
xilium. Sententia in ſpeciali.Qui ergo ſupꝛa

quaſi inclinatus clamauit iam reſpirans ocu⸗

los ad interceſſoꝛes ſanctos leuat dicens (Le⸗

uaui oculos meos) ſcʒ mẽtis ⁊ coꝛꝑis (in mon

tes) ſpirituales ſcʒ ad ſctõs et ciues celeſtes di⸗
gnitate eleuatos. A mõte chꝛiſto qui eſt mons

Hſalmus æ recurſu ad deuʒ; et ciues
celeſtes in tribulatõne et tentatõne ac di

—

Euani oculos me

—

—

invertice montiuʒ dicuntur ſancti montes qui

pꝛius illuminati ſunt ſole iuſticie et ꝑ eos aper

te ſunt ſcri pture (vnde).i.ex quibusvenietau

xilium mihi) qꝛ ab eis tripliciter ad nos venit

ncus cum loquebar illis impugnabant

Lum his qui oderũt pacem).i.qui ſcindũt

tatholicã vnitatem (eram pacificusnõ turbu

lentus nõ iratus eoꝛum moleſtias patienter to
lerando ⁊ vnitatẽ ſeruando vt eis pacem libe⸗
rius pꝛedicarẽ ſic debes habitare inter malos
vt pacifice toleres inqetos Cunc enim bonus

exemplũ ⁊ imitationẽ.ac ꝑ merita ⁊ interceſſo

nem apud deum ſed non eſt pꝛeſumendũ de il
lis unmo de dno. Unde et ſubdit᷑ H

auxiliũ ſcʒ per eoꝛum ſcripiuras ⁊ doctrinã.ꝑ

Auxiliũ meum a ono: qui fecit celum et

terram.

Aurxiliũ meũtamen pꝛincipaliter eſt a do⸗
mino)licet per eos qꝛ hi de pienitudine eius ac
cipiunt. diuina enim adiutoꝛia hominib⸗ ge⸗

2

ſtita et per angelos ⁊ ſanctos miniſtrata pꝛinci

paliter ſunt a deo. Illi ergo miniſtriſed deus ẽ

auctoꝛ qui fecit celũ ⁊ terrã) ⁊ ergo poteſt auxi

liari. Ideo hic dñs celi etterre factoꝛ deſcribit
vt quantuʒ pꝛecellat ceteros ſanctos attendat᷑.

Illicreature ſunt ⁊ iſte creatoꝛ. Illi iluminati

ſunt iſte illuminatoꝛ. Deide iſte de tali auxilio
letus ſibi ipi tanquam alteri loquit᷑q.d. Quia
auxiliũ eſta dño vt ergo firmus ſis in gradibo.

Non cet in cõmotionẽ pedem tuũ:neq;

doꝛmitet qui cuſtodit te.
Hon dei) dñs (in cõmotion? qua ab aſcen
ſu mouearis (pedem tuum).i.nõ ꝑmittat affe⸗
ctionem tuam mutari de bono in malũ nec pa

tiatur moueri ſtabilitatẽ qua in eo es fimatus

Sicut autẽ charitas pedem mouetad ambu⸗
landũ ⁊ ꝓficiendũ ſic ſuꝑbia mouet actaden
gum ⁊ deficiendũ (neq;)etiã(doꝛmitet.i.tepe⸗
ſcat: ad modũ doꝛmitantis cuſtodiã tuã negli
gat(qui cuſtodit teꝛſcʒ deus cuſtos pꝛincipalis
deus enim in ſe manentẽ ꝑuigili cuſtodia ꝓte⸗
git actueturet neminẽ deſerit niſi pꝛius ab ipᷣo
deſerat᷑ vt aũttibi nõ doꝛmiat eſto iſrł qꝛ.

cuſtodit iſrrgael SS
Ecce nõ doꝛmitabit neq; doꝛmiet).i.nõ erit
negligens in cuſtodia ſua tanquaʒ doꝛmitaret
ſemiplene vel doꝛmitet plenecqui cuſtodit iſrł
id eſt ſanctos videntes ⁊ contemplantes deum
qꝛ ſinevlla intermiſſione cuſtodit᷑ qui eum ſpi⸗
ntaliũ oculoꝝ intentõe cõtemplat᷑.q.d.ille qui

ſ●

cuſtodit iſrael cuſtodiet te in gratia ſua ſi fueriſ

iſrael.i. videns deũ ꝑ fidem operantẽ. Eſto er

go iſraelvt merearis ipſum habere cuſtodeʒ et
tunc nõ ſinet moueri pedem tuuzʒ. Et quaſi qs

quereret quis eſt iſte cuſtos ſubdit.

Dññs cuſtodit te dñs ꝓtectio tua:ſuper

Ban⸗ xteram tuam.

Dns cuſtodit te)in bono (dñs)eſt( ꝓtectio
tua)cõtra malũſuꝑ manũ dexterã tuã).i.plus

et foꝛtius q; manus tua dextera que pᷣcipue ꝓ⸗
tegit et defendit. hoc eſt plus q; tota virtus tua

poſſet te ptegere? etiam omnis poteſtas huma

na. Vel eſt(ptectio ſuꝑ manũ dexterã tuã).i.ꝓ

tegat bonam operationẽ tuam queꝑ dexterã ſi
gnificatur ne deficiat vel detrimentũ patiatur.

Et ſic ꝓtegette p.

Mer diem ſol non vret te:neq; luna per

Per diem ſol nõ vret te).i.nõ vreris ⁊ eleua
beris elatõne ꝓſperitatis neq; luna ꝑ noctem)
id eſt nõ ſuccubes ⁊ deijcieris depꝛeſſione ad⸗
uerſitatis.ꝑ diem enim accipiunt ꝓſpera.ꝑ ſo⸗

Ecce non doꝛmitabit neq; doꝛmiet: qui

lem elatio que venit ex ꝓſperis:ꝑ noctem vero
aduerſa: ꝑ lunã depꝛeſſio que puenit ex aduer
ſis.Et dicitur luna vrere qꝛ non ſolũ ex caloꝛe
ſed etiam ex frigoꝛe vrunt᷑ et deſiccant᷑ fructus
terre.q.d.nec fulgoꝛ ꝓſperitatis nec defectõ ad

uerſitatis turbabunt poſitũ tue mentis dño te
cuſtodiente ⁊ ꝓtegente ⁊ vt bꝛeuiter omnia cõ⸗
plectar.

Diñiñs cuſtodit te ab om̃i malo:cuſtodiꝰ

— —

at animam tuampñße. —
ns cuſtodit te ab omni malo) nõ quidem
a malo tribulationis ⁊ pene ſed a malo peccati

et culpe ⁊ hoc diſcernit cum ſubiungitcuſtodi
At animã tuã dñs) vt intelligas te a dno cuſto⸗
diri ab illo malo qð poteſt eſſe ĩ anima.i.a pec
cato nõ ab illo qð pᷣt eſſe in coꝛꝑe ſcʒ infirmita
tevel tribulatõne.Cuſtodit etiam quandoq; a
malo culpe ⁊ pene qꝛ vtraq; ſalus eſt in manu

ſua ⁊ poteſtate.Deinde cuncta cõcluditd.

Dñs cuſtodiat introitũ tuuʒ et exitum

tuum:ex hoc nunc et vſq; in ſeculũ.
¶ Dus cuſtodiat introuũ tuum et exitũ tuum

ex hoc nũc ⁊ vſq; in ſeculũ).i.dirigat te in omi
bus operib et tentationib⸗ tuis a pncipiovſq;
ad finem ⁊ nũc ⁊ ſemꝑ ac bonis initijs bonos

exitus adiungat.Quãdo tentamur intramus
quando tentationẽ vincimus eximus. Etcu⸗
ſtodit dñs introitũ dum nõ ſinit tentari ſupꝛa

vires ⁊ ne vincamur tentatõis tꝑe.Exitũ vero
cuſtodit cum facit cum tentatõne exitum et p⸗
uentuʒ ⁊ ne vincamur in fine.ᷣm grego.introi
tus vocatur ingreſius ad fidem ꝑ baptimmũ ex
itus vero tranſitus de iſta vita ad gloꝛii.
Pꝛotege plebem tuam non doꝛmitans nec

diem tu nos ab ſcandalis huius mũdi defen⸗

obdoꝛmiens dñie ꝓtectoꝛ iſrael ⁊ ne vramur ꝑp

ſalmus de gaudio et leticia electo-

rum adhuc peregrinantin ex ſpe et deſi⸗

derio veniendi ad hierim ciuitatẽ cele/
ſtem. ps cxi.

Etatns ſinmm bis

—

¶ Auctoꝛ
pꝛa.Materia ſpes ⁊ deſideriũveniendi ad hie

ruſalem ciuitatẽ ſupernaʒ. Intentio:monereet
incitare fideles ad habendũ huiiſmodi ſpem
et deſideriũ. Sentẽtia in generali ꝓpha in iſto
pſalmo in ꝑſona cuiuſſibet electi gaudet ſe ad

ſupernã ciuitatem ſcʒ hiertm eſſe venturuũ. De

que dicta ſunt mihi:in domũ domi⸗

ſalmi ꝓpheta dauid. Titulus vt ſu

lor
an⸗
da
ſor
cö⸗

ſoe
i⸗

qua multa a multis andiuit vbi iam om̃s cõci

nes noſtri angeli ⁊ ſancti ſecura ꝓſperitate cõö⸗
ſiſtunt ⁊ cum dño in iudicio iudicabuntloqui
turq; ad ipſos ciues hierł m celeſtis vt fidelib⸗
eccleſie militantis illuc aſcenſuris optent ⁊ pe⸗
tant abũdantiã pacis. Tercius gradus eſt ma
gnum gaudiuʒ qð habet vir ſanctus eo ꝙ ſe et
alios videt in eccleſia pura mente verſari atq;ʒ

digne deo in hac peregrinatõne militare vnde

ad celeſtẽ hierim ſuſpiramus ad quam duab⸗
alis dilectõnis leuamur. Dententia in ſpecia

li. Iſte ergo in ꝑſona electi ſuꝑnam patriã ſu⸗

ſpirantis ex multis de ea auditis ad modũ le⸗
tus ait(Letatus ſum)id eſt ſpem babui⁊ gau⸗
dium (in his que dicta ſunt mihi)p reuelatio⸗

nema ſpiritu ſancto necnõ a ꝓphetis et apoſto
lis ac ſanctꝭ p ſcripturã ſctãm oibobonis chꝛi

ſtianis ꝙ ſcʒ (in domũ dñi ibimꝰ)nõ manu fa
ctam in celis.i.in celeſtẽ hierlm vt ciues efficia
mur ſanctoꝝ ⁊ domeſtici dei.Curramus ergo
et nõ deficiamus qꝛ illuc ꝑtinemus ⁊ ꝑuenie⸗

mus vbi nõ laſſabimur. Et cũ hec dicerent᷑.

Stãtes erat pedes noſtri: in atrijs tuis
bieruſalen.
Btantes erant pedes noſtri).i.affectus ſeu
affectiones animi.ſicut enim coꝛpusvehit᷑ pe⸗
dibus ita quodãmodo vehł᷑ur ⁊. pficit anima

ſuis affectiba (in atrijs tuis)ſcʒ interioꝛiba id eſt
in penetralibus et accipita parte totum. Atria

enim ſunt introitus ſed hic etiam accipiunt᷑ ꝓ
penetralib o (hierlm)ſuperna ⁊ celeſtis.Cogi

ia qualis ibi ſis futurus et qᷓ;uis ad huc in via

ſis hoc tibi pone ante ocłos quaſi iam ibi ſtes
quaſi intra angelos indeficiens gaudeas. Sʒ
ne iſtam terrenã hierIm putares ſubiecit.
Hierim que edificaturvt ciuitas:cuius
articipatio eius in idihyßm. .
¶ Hierlm) dico (que edificat᷑ ex viuis lapidi
bus puta angelis ⁊ ſanctis hominibo (vt ciui⸗
tas )id eſt ad ſimilitudineʒ ciuitatis materialis

que edificat᷑ ex diuerſis lapidibo etlignis. Nõ
eni eſt ciuitas coꝛꝑalis ſed ei ſimilis (cuius ꝑti

cipatio eius)eſtcin idipᷣm)id eſt in idvel iliꝰqðᷣ
ſemꝑ eodeʒ modo eſt ⁊ immutabiliter in ſe ipᷣo
Emanet.i.eternũ ⁊ hoc eſt deus qui aitego ſum
qui ſum.ſtabilitatis ergo particeps eſtula ciui
tas qð de nulla carnali dici poteſt. Uel (cuius
Eticeps)id eſt fruitio eius eſt in idipᷣm).i.vniꝰ

et eiuſdẽ qð eni vnus ꝑticipat omes ⁊ ſinguli

ERticipãt ⁊ eode bono qͥ vnus ſingulariter frui⸗
tur ⁊ gaudet òms generaliter fruunt᷑ ⁊ gaudẽt
deus eni eſt obiectũ btitudinis oĩbo ſctis plus

tamen? minus ꝑticipant ſcoõm diuer ſitatẽ gra

duum meritox. Inde autem ſcio qꝛ ibimmg.

Vlluc enĩ aſcenderũt tribus tribus dñi:

teſtimoniu iſrael: ad confitendũ nomini

¶ Illuc enim aſcenderunt)quaſi pꝛeparautes
nobis viam (tribus)non omnes ⁊ quicũq ſed
(tribus dñi) id eſt iuſte ⁊ ſancte coꝛam dño ſcʒ
ſancti patres nouixveteris teſtamenti que ſunt

vel in quibus eſtteſtimoniũ iſrael)id eſt qui ſe
teſtantur iſrael ꝑ bona opera vel in quibus co

gnoſcitur qꝛ vere ſunt iſrael id eſtvidentes deũ
per ſidem foꝛmatã vel teſtimoniuʒ dantes ipſi
lſrgel de bonitate dei.aſcenderunt inquã ad cõ
fitendum cõfeſſione laudis (nomini dñi)id eſt

ad laudandũ dñm illius ciuitatis hoc enĩvni⸗

cum officiũ erit eis. Inde etiam eſt certitudo ꝙ;
ibimus.

Quia illic ſederunt ſedes in iudicio: ſes

des ſuper domum dauid.
Ruia lic)ſcʒ in illa hierlm (ſederunt)id eſt
edebũt (in iudicio) faciendo tanquã cum chꝛi

ſto iudicantes (ſedes)id eſt ſancti maioꝛes in q

bus deus ſedet ⁊ inde iudicat (ſedes) inquam
exiſtentes (ſuper domum dauid)id eſt ſuper fa
miliam chꝛiſti cui dederunt cibumin tempoꝛe

ſcʒ ſanctos minoꝛesvt iudicet eos.dauid enm

interpꝛetat᷑ manu foꝛtis et ſigniſicat chꝛiſtuʒ qᷣ
diabolũ vicit ⁊ poꝛtas inferi fregit. Judicabũt
autem illi qui omnia reliquerũt ⁊ chꝛiſtũ ſecu⸗
ti ſunt ſed iudicabunt᷑ illi qͥ de rebus quas re⸗
tinuerunt opera mie fecerunt. Etqꝛ ad ſuper
nam hierlm ꝑueniemus cõuertit verba ad iu⸗
dices dicens.Ergo o ſancti qui in ſuꝑna bie⸗

*

ruſalem eſtis

Hogate que ad pacem ſunt hieruſalẽet

undantia diligentibuste.
Rogate)et petite a dño ⁊ pꝛeciboveſtris im⸗

petrate eacque ad pacem)obtinendaʒ (ſunt)id

eſt ꝑtinent ⁊ ducũt huius (hierlmceleſtis que
dicta eſt viſio pacis.Et ad ipᷣam hierłm cõuer
tens vocem ſubditet abundantia)pacis ac bo

noꝛum ſpiritualiũ ſcʒ nunc meritoꝝ⁊ tunc pꝛe
mioꝛum detur diligentibo te) et deum appeten⸗
tibus eſſe tecum o hierlm ſuperna. Et qꝛ adeo

vtilis et delectabilis ſuper omnia eſt pax ergo
ego ipſe rogo dicens.o hierlm. =
Fiat pax in virtute tua:et abundantia in
turribus tuis.

in futuro (in virtute tua)ſcʒ charitate.charitas

enim paceʒ generat et virtus hierłm dicit᷑ quia

bic incipiens ibi ꝑficitur et eſt vinus Sl v

iat) vt ⁊ detur nobis (pax) et in pꝛeſentiet

4

moꝛs cui nil reſiſtit quia occidit quod fuimus
vt aliud ſimus quod non eramus (⁊ abundan
tia)pacis ⁊ charitatis ceteroꝛũq; bonoꝝ ſpiri⸗
tualium tanta fiat (in turribo tuis) id eſt maioꝛi
bus et excelſis vt influat alijs minoꝛibo qꝛ per
cheritateʒ regunt᷑ infirmi a firmis. Sed quia
charitas eſt non noſtra ſed que alioꝛũ ſuntque
rere ideo cum de charitate diceret ſubdit.
WMꝛopter fratres meos et pximos me⸗
os: loquebar pacem dete.
Pꝛopter fratres meos)fide(et pximos me⸗
os)charitate cõuertendos ⁊ lucrandos(loque⸗
baralijs pᷣdicando ⁊ ꝓ eis oꝛando (pacem de
tepo hierkm vt ſcʒ ad illam pacem eos pᷣdican⸗
do allicerem ⁊ oꝛando attraherẽ vtet ipi ad cõ
ſummationeʒ huius edificij ſe perfectos exhi⸗
berent. Sancti etenim viri non ꝓpter ſe nõ ꝓ⸗
keer gloꝛiã vel honoꝛẽ nec ꝓpter aliqð tempoꝛa
leæecommodũ ſed ꝓpter animas deo lucrandas
pꝛedicant pacem et gloꝛiam celeſtis hieruſaleʒ
vt alij cũ eis ꝑpetua pace ⁊ beatitudine ꝑfruã⸗

Pꝛopter domum dñi dei noſtri: queſiui

VPꝛopter domum dũñi dei noſtri)edificandã
hoc eſt non ꝓpter metm̃ ſed ꝓpier eccłiam ꝓpter
ſanctos ⁊ ꝑegrinos ⁊ inopes vt ⁊ ipſi aſcendãt
(queſiui rogando ⁊ pꝛcdicando (bona)nõ vti
q; tempoꝛalia ⁊ caduca ſedvera atq; ꝑpetua (ti
bi)id eſt ad honoꝛẽ tui o celeſtis hieruſalẽ ad te
congregando ciuiũ multitudinẽ hoc feci quia
domus es dei et ita in hoc ꝙ te diligo deum di
ligo.O quaʒ felices ⁊ beati qui in te meruerint
habitare quia deum videbunt facie ad faciem
cxt laudabunt ſine fine.
ꝛatio.

¶ Ambnlantibo in arijs domus tueomnipo

tens pacis abundantiã largiri vignare vt duz
tetota auiditate coꝛdiũ cõfitemur bona tua in
Plalmus de recurſu ad deum poꝛa/
tionem in obpꝛobꝛijs et deſpectõne a di
uitibus et ſuperbis ac quibuſcũq; tribu

latonibus. ¶ Is. cxrij.

DOte leuam ocu/⸗
los meos:qui habitas in celis.
luctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ti
tulus vt ſupꝛa. Materia:recurſus ad deuʒ per
oꝛationẽ in tribulatione ſcʒ in obpꝛohꝛijs⁊ de
ſpectõne. Intentio:monere fideles vt aſcendãt
et inter quaſſibet anguſtias de dño pꝛeſumant
Wtandem miſertus exaudiat Sententia in ge

.

nerali: ſpheta in iſto pſalmo in ꝑſona mibulati

in tentationibo et periculis conſtituti ad ipſum
deüũ leuat oculos mentis imploꝛans eius miſe
ricoꝛdiam et ſuffragiũ qꝛ ab inſultantibo coꝛ⸗
pus affligit᷑ paſſionibo ⁊ anima deſpectu et ob
beobens mud Quartus gradus eſt inter q̃ſſi
et anguſtias conſtanter de dño pꝛeſumere do

nec miſertus exaudiat. Sententia in ſpeciali.

Qui ergo ſi npra ad montes nunc quaſi aſcen⸗
dendo ad ipſum deum quod maius eſt oculos
leuat dicens (Ad te)o deus tanquam ad ſolaʒ
etvnicam ſpem meam quaſi omnia terrena de
ſpiciens (leuaui)ego affectu ⁊ deſiderio aſcen⸗
dens (oculos meos)ſcʒ coꝛdis ⁊ etiam coꝛpo⸗
ris.Quo eni oculos leuaret niſi illuc quo ten⸗
debat et aſcendere deſiderabat (qui habitat in
celis) id eſt in angelis ⁊ ſanctis in quibustan⸗
quam in celis quieſcis. Vel(in celia)ſuꝑioꝛib⸗

licet enim deus ſitvbiq; per eſſentiã ⁊ potentiã

tñ ſpeciali modo dicit᷑ habitare in celisvbi ſa⸗

cie ad faciein videtur a ſanctis. Et ſubditꝑ ſi-

mile quomodo leuaui.d.
Ecce ſicut oculi ſeruoꝝ:in manibo domi
Kamn en ””ll
Ecce ſicut oculi ſeruoꝝ in manibo domino
rum ſuoꝛumſcʒ reſpiciunt deſiderantes aliqð
ſubſidiuʒ ⁊ pꝛemieʒ laboꝛis vel vt parcant eis
delinquentibo qꝛvtrunq; eſt in dominoꝝ pote
ſtatevbi dicit Gꝛegoꝛius q; in omnib agendis
noſtris debemus oculos leuare ad deum et os
dñi interrogare id eſt ſacram ſcrnipturam vtad
ipſam tanquam ad regulaʒ diuinã dirigamur

alioquin nec pꝛaua coꝛrigimus nec toꝛta diri-
cgimns.
SBicut oculi ancille in manibo dñe ſue:
ita oculi noſtri ad ovñm deum noſtrũ do⸗

ec miſereatur noſti.
icut oculi ancille)ſcʒ reſpiciunt cin mani
bus dñe ſueyexpectando ab ea auxiliũ ⁊ bene⸗
ficium (ita oculi noſtri) interioꝛes ⁊ exterioꝛes
(ad dñm deum noſtrũ)intenti ſunt et reſpiciũt
(donec)id eſt vt miſereat᷑ noſtri ſcʒ liberando
ab omnib malis ⁊ miſerijs.Quia tota vita ſu
per terrã tentatio eſttota ꝑſecutio ⁊ plage.opoꝛ

tet nos ſemꝑ in dei auxilio intentionẽ ſine vllo
deflexu continere vt nobis miſericoꝛdiã ſuuam
dignetur impendere.plange ergo o homo quã
diu viuis in terris et leua oculos tuos ad eum
qui habitat in celis clamãs ⁊ dicens quod ſe⸗

quitur.

„ . „
Niſerere noſtri dñe miſerere nri:qꝛ ml⸗

iſerere noſtri dne mala relaxando (miſe

7 m repleti ſumus ceſpectione.

SNe
NN

rere noſtri) bona augendo Tel ingeminater
intenſione affectus etetiam qꝛ coꝛpus laboꝛat
paſſionibo etanima obpꝛobꝛijs et neceſſe eſt vt

miſerearis (qꝛ multũ repleti ſumus deſpectio⸗

ne) et contemptu qꝛ ſperamus quod non vide
mus et abundant paſſiones in nobis in quib
yſq; ad plenũ deſpecti ſumus. Sed quãto ma
gis ſancti apud homiĩes deſpiciunt᷑tanto ma⸗
ioꝛem apud deum gloꝛiã conſequunt᷑.⁊ exag⸗
verando ſubddirt.

Quia multum repleta eſt anima noſira

obpꝛobꝛiuʒ abundantibus et deſpectio

ſiſtendi (dicat nunc) nidilate poſtliberatõnem
gratias agendo qꝛ euaſit(iſrael).i.ꝓpłs fidelis
videns deũ ꝑfidem ⁊ exvehementi affectu ideʒ
repetens dicit (niſi qꝛ dñs erat in nobis) ꝑ gra
tiam ſubſequentẽ dans nobis virtutẽ ſugondi
g. d. fideles ꝑicula euadentes ſiue qui iam ſunt
in re beatitudinis eterne ſiue qui adbuc ſunt in
ſpe dicant gras agentes niſi dñs fuiſſet in no⸗
bis ſcʒ nos ꝓptegens ⁊ liberns.
Cum exurgerent homines in nos: foꝛn⸗

te viuos deglutiſſent no.
NALum exurgerent) ꝑſequendochomines)po

MOuia multũ repleta eſt)ſcʒ deſpectione (ani
ma noſtra) id eſt vita noſtra et ſubdit a quibus
7 quare deſpiciatur dicens anima inquam ſeu
vita factaſobpꝛobꝛiũ) qꝛ pauꝑes ſumus (abũ
dantibus )felicitate ſeculi ſcʒ diuitibocet deſpe⸗
ctio) qꝛ humiles ſumus(ſuperbis)de ſe pꝛeſu⸗
mentibo et ideo ſicut multiplicata eſt in nobis
deſpectio ſic multiplicet᷑ in nobis tua miſeratõ
Ecce ꝙ ſancti chꝛiſto famulant᷑a malis in ob
pꝛobꝛium eis vertiturvidelicet qꝛ ſunt pauꝑes
et qꝛ bumiles.
Eeloꝝ habitatoꝛ deus ad teleuamus ocu⸗

tentes vel demones ſcm illð malus homo ſu
per ſeminauit ziʒania (in nos).i.contra nos in
quibus deus erat(foꝛte) cõtigiſſet ꝙ (viuos) id
eſt ſcienter peccantes ſcʒ ſcientes malũ eſſe et tñ
facienles ſeu conſentientes qꝛ maius pctm̃ eſt
peccare ſciẽter licet ꝑiculoſius ſit peccare igno
ranterdeglutiſſent nos iid eſt in coꝛꝑaſſent ſi⸗
bianimas noſtras ꝑ inſtigationẽ ſcelerũ vt ꝑ⸗
ſecutõne ſuꝑati in ſocietatẽ tranſiremus impio
rum ⁊ diciifoꝛte) ꝓpter fiduciã quam habet de
dei miſericoꝛsklti.
Cum iraſceretur furoꝛ eoꝛũ in nog:foꝛ⸗
ſitan aqua abſoꝛbuiſſet nos.

los noſtros pꝛecantesvt ccoutatis obpꝛobꝛijs

Wſalmus de liberatione a magnis hu/⸗
ius ſeculi periculis et erumnis per gra⸗

tiam et auxiliu dñi miſerentis.

— CheII.
Aſi qe dommus

¶ Qum ilraſceret᷑ furoꝛ eoꝝ)irratõnabilis (in
nos )et nos ex ira quaſi furioſi exequerent᷑ (foꝛ
ſitan aqua) mibulatõnis vehementis ⁊ impe⸗
tus perſecutoꝝ tranſitoꝛius(abſoꝛbuiſſet nos)
includendo nos vndiq; ſicut abſoꝛptus aqua
vndiq; circundat᷑ ea et nõ pocniſſenus olius
liter euadere. Sed erepti ſumus ab his ꝑ eum
qui erat in nobis cui ob hoc gfe referẽde ſunt.
qꝛ gratia eius ſaluati ſumus ne deo huiusvite

erat in nobis dicat nüc iſrael: niſi qꝛ
dñs erat in nohbis

dulcedinẽ pꝛeferremus. Nam per dũm ⁊ diui
no adiutoꝛio.

Aucctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid.Ti
tulusvt ſupꝛa Materia liberatio a periculis ꝑ
auxiliũ dni miſerentis. Intentio:monere fide⸗
les liberationẽ noſtrã non nobis ſed deo aſcri
bere et ei gratias agere. Sententia in generali
Apheta in iſto pſalmo loquitur in ꝑpſona illoꝛũ

qui a magnis ꝑiculis ⁊ erũnis huius ſeculi li⸗

berati ſunt qui ſuam liberatõnẽ ſoli diuine mi
ſericoꝛdie aſcribunt ⁊ gratias agunt ꝙ nõ ſunt
a ſuis perſecutoꝛibo decepti ſed eoꝛum inſidijs
contnitis miſericoꝛditer liberati. Quintus gra
dus eſt vt liberatia periculis non ſibi ſed dño

tribuant. Dententia in ſpeciali: ſancti ergo ex

nimia exulttõne antequã exponant pericula
vnde euaſerunt dicunt ie liberatos⁊ per quem
dicentes (¶ Hiſi hoc eſſet(qꝛ dñs erat in nobis)
per graliã pꝛeuenientẽ dans nobis ptãtem re⸗

Toꝛrentem ꝑtranſiuit anima noſtra foꝛ
ſitan ptranſiſſet anima noſtra anaquam in
tolerabilem. ⸗—
Zoꝛrentẽ).i.tribulationẽ validã ⁊ impetuo
ſanm cito tamen ad modũ toꝛrentis tranſeuntẽ
ac multas tentationũ turbines ꝑtranſiuit ani
ma noſtra) 9ꝛ nõ heſit ſed euaſit ⁊ niſi dñs ſuiſ⸗
ſet in nobisſoꝛſitan ꝑtranſiſſet).i.ꝑtranſire ha
buiſſet anima noſtra aquam.i.ꝑſecutionẽ ſin
tolerabilem viribo noſtris.i.difficilẽ tolerari ⁊
ꝑicula maioꝛa pᷣdictis qꝛ tantã ꝑſecutionũ im
manitatẽ ferre non potuiſſemus niſi adiutoꝛiũ
a deo ſuſcepiſſemus.Etqꝛ tranſimus ergo.
Benedictus dñs: qui non cedit nos in

Benedictusſitoñs)et laudatus (qui non
dedit nos).i,.dari ꝑmiſit in captionem Ann

re ꝑmittit. Unde ⁊ ſubdit᷑. NHam.

coꝛum id eſt in eoꝛum ptãtem crudelem quaſi
moꝛe ferarum ſanguinè noſtrũ ſitientiũ vt nos

ſua poteſtate ⁊ vi hanc vitam deo pꝛefere ⁊ in

ſuam ſocietatẽ malam tranſire compellerent et

ſic animas noſtras occidendo crudeliter lace⸗

rarqt dentes enim coꝛum numeroſitas eſt vi⸗
cioꝛuʒ quibus eos in captionẽ nõ tribuit qꝛ et
ſi coꝛpoꝛa occidi ſinit nequaquã animas peri⸗

Anima noſtra ſicut paſſer erepta eſt: de

¶ Anima noſtra)et ſi coꝛpus paſſum ſitſicut
pa ſeryeuadens (erepta eſt) id eſt liberata ꝑ deũ
(de laqueo venantiũ )id ẽ de inſidijs ⁊ deceptõ

nibus pſequentiũ ac dolis⁊ a ſtudijs demonũ

Xradunt᷑ nobis laquei in diuitijs delicijs in⸗
ſlſicgijs perſecutionibo ac concupiſcentijæc ten⸗
tationibo diuerſis ſed contrito ſathana ſub pe⸗
dibus noſtris ſicut paſſer ſapiens euolam ab
illis vnde ſubiungtur.
Laqueus cõtritus eſt: et nos liberati ſu

õs ð

dñi potentiã(et nos liberati ſumus)nõ virtute

pꝛia ſʒ diuina laqueus conteritur quando ad

uerſitas ⁊ ꝓſperitas huius mundi mentis foꝛ⸗
titudine ſuperat᷑laqueũ ergo virtute dñi con⸗
terit atq; animã liberat quiſquis dulcedinẽvi⸗

te huius deſpiciendo calcat ⁊ tribulationẽ pa⸗
tiendo ſuperat.atq; alis virtutũ ad celeſtia vo⸗

lat. Sed qꝛ hoc nõ ſuis viribus ſed diuine lar

