quitatis timenda eſt. Non enim qui male vixe

n parabol aurem meã ſcilicet
coꝛdis id eſt audiam humiliter ſpiritum in me
loquentem et in parabolis ſeu pꝛouerbijs do⸗-

Eur timebo in die mala)id eſt in die indicij

nullus ibi poterit redimi pꝛece vel pꝛecio ami:·
coꝛum vel alioꝛuʒ. Frater noſter voluit eſſc o
minus noſter aſſumendo noſtrã naturam. Er

go ſi chꝛiſtus nõ redimit qui deus eſtet homo:

redimet alius qui purus ſithomo: nec ipſe pec
catoꝛ met poterit ie redimere ideo ſequiiure nõ
dabit deo placationem ſuam) id eſt penitentiiã
non aget:nec ſacrificium offeret vnde placetur

Et peium redemptõis aie ſue: et lavꝛa⸗

H

bit ineternũ et viuet adhuc in inem.
¶ Etpꝛecium redemptonis anime ſue.id eſt
elemoſy nas ꝑ quas peccata redimuntuj et de⸗
lentur ſimiliter dare non poterit vt eis anima“
ſuam redimat:et ideo hic talis (laboꝛabit ine⸗
ternum)id eſt affligetur in perpetuis toꝛmentis
qui ad tempus delectatus eſt in diuitijs et deli
tijs (et viuet adhuc in finem)et ſemper repara⸗
bitur vt ſemper ſentiat penam. deſiderabit mo
ri ſe’d non poteſt ad hoc tm viuet vt ſemper la⸗

boꝛet. Ecce vita laboꝛioſa ſine terminatõne ve

toꝛes. Ideo auũt laboꝛabit quia

tibi mala cupiditas q́; male tuos decipis ama

Hõ videbit interitii cu viderit ſapiẽtes
moꝛientes: il inſipies a ſiultus mibut.

¶Hon videbit)oculo mentis et meditatõnis
nec intelliget inceritum) verum et eternum (cũ
viderit ſapientes moꝛientes)tempoꝛaliter ſicut

et ſtulios id eſt quia videt eque moꝛi bonos et
malos attendit tempoꝛalem moꝛtem quam cõo

munem videt ſed quid interſit non attendit et

er go vitet iniquitatem calcanei ſui et ambulet futurum damnationis interitum qui peccato⸗
in vijs dei non timebit in die nouiſſima ſʒ gau niimminet nõ pꝛeuidet.quia cum ſapiens qui
debit. Deinde oſtendit quibstimendũ ſit.d. prie deum colit ranſita moꝛte ad vitaʒ (ſimul)
Qui conſidũt in virtute ſua:et in multi cum moꝛte tempoꝛali(cinſipiens) qui penã etiã

tudine diuitiaꝝ ſuarum gloꝛiantur.

ſticia nõ in chꝛiſto. VUel Qui confidũt in vir⸗

Qui cõfidunt in virtute ſua)id eſt in ſua iun⸗

non credit vel attendit let ſtultus/qui licetcre⸗
dat vel attendat non tamen cauetperibunt) in
teritu moꝛtis eterne vel ſimul in coꝛꝑe etaia.

tue ſua) id eſt fiduciam et finẽ ponunt in qug⸗ Et relinquẽt alienis diuitias ſuas:et ſe⸗
cunq; coꝛpoꝛis vel animi ſen ingenij dote aut pulchꝛa eoꝝ domus illor ineternum.
dignitatis ſeu excellentie poteſtate er alijs hu⸗ PECttclinquent rales iniqui aliemis diuitias
iuſmodiſet in mulutudine diuitiaruʒ ſuarnim ſuas)pꝛopterquas acquirendas multipliciter
gloꝛiantun et ſuper biunt felicitatem in eistan. peccauerũt. et bene dicit alienis qꝛ ct ſi flli vel
c; in ſummo bono querentes: tales inq; haæ⸗ parentes aut cognati ſint quibus relinquunt
bent timere in indicio futino. Ded quia ſunt tamẽin hoc alieni ſunt quia nihil eis pꝛoſunt
qui confidunt et pꝛeſumunt in amicis ſubiun erillis de diuitijs ſuis ſubuenire non poſſunt:

git etde ipſis. (et ſepulchꝛa eoꝛum)ſunt domus illoꝛuʒ qui

Frater nõ redimet
bit deo placationem ſuam.
¶ Frater)ſcʒ chꝛiſtus.c
multis fratribus et tantus frater (non redimit)
tales ab ira ventura (redimet) aliquis chomo)

purus in quo confidunt. quaſi diceret.non.

dimet redimet homo: nõ da

quieſt pꝛimogenitus in

allacia edificauerunt (ineternum) huius ſecaꝛ
kad. in ſepulchꝛis vſq; ad finem mundi ma⸗
nebunt non in pallatijs que exſtruxerũt veer⸗

domos erſtruits et perpetuo in ſcpulcbꝛis ba

d
1
⸗
eſee
o

wen

dckh
1de⸗
maz
ine⸗
Khnis
dene
l
ilek
Be

D

n
ſon
d
nd
ca
jai
ce⸗

aſel

ob

Tabernacula eoꝝ in ꝓgenie et pgenie⸗

¶ Tabernacula eoꝝ id eſt alta pallacia et do⸗
mus lapidee quas de diuitijs conſtruxerũt in
quibo ad hoꝛam habitauerüt manentia (in p⸗

genie)filioꝝ cet pꝛogenie) nepotũ( vocauerunt

noia ſua).i.fuerunt cauſa quare noĩa eoꝝ ba⸗
berentur in memoꝛia (in terris ſuis).i.in vici⸗
nio nõ vbiq;. FYaciunt enĩ aliqũ magna et foꝛ⸗

tia edificia ꝑ plures generatõnes duratura vt

in illis remaneat eoꝝ memoꝛia et fama. Con⸗

tra hos eſt qð dicit Criſoſtomus.O inſipiens

homo quid ꝓdeſt tibi poſt moꝛtẽ iſta memoꝛia
ſi vbi es toꝛqueris:et vbi nõ es lauderis. Hoc
aũt ideo faciunt.quia . D
Et homo cũ in honoꝛe eſſet nõ intellexit

K4☚

compatus eſt iumẽtis inſipientiby:et ſi /

milis factus eſt illis. .
Et) tam hic in hoc q; in ceteris ( homo cum
in honoꝛe eſſet xõſtitutus habens rõnem etin
tellectum deiq; ſimilitudinẽ (nõ intellexit) ulũ

honoꝛẽ et ſuam dignitatẽ:et nõ intelligenter ſyʒ

inſipienter egit exſtruendo magna ediſicia etqᷓ
rendo memoꝛias ꝑ talia cum potius deberet qᷓ
rere eterna. vnde amiſſa rõne( comꝑatus eſtiu
mentis inſipientibo)nõ ſcom aliud niſiſ̃m in⸗
ſipientiam et)in actu(ſiłis factus eſt illis cum

totam felicitatẽ querit in pñti vita et moꝛe iu⸗

menio:ũ ſequitur ſenſum et ſenſibilia:qꝛ ſicut
iumenta terre et ventri tm intendũt:ita amato
res mundi terrenis rebo tm̃ dediti ſun.
Hec via illoꝝ ſcandalum ipſis:et poſtea
in oꝛe ſuo ↄplacebunt.

¶ Vec via illoꝝ)nõ dei.i.talis vita bᷣm epipſi

terrena tm aꝓpetũt:que dicitur via qꝛ ducit ad

morté eſt ſcandalũ voffenſio cipſis malis cũ multiplicata fuerit gloꝛia domꝰ eius.
¶ VHetimueris)eſſe bonus ⁊ ne turberis cum

facit eos ruere de peccato in peccatũ donec ve
niant ad interitũ (et poſtea cum facti fuerint ta

les vt nõ querant niſi tꝑalia ⁊ ditati fuerint(in
oꝛe ſuo cõplaccbunt) ſibi: laudantes ſe inuicẽ

et iactantes de tali vita ꝙ ſibi cõgregent ꝙ ſibi
edificent:q ſe ſplendide ꝓcurent:tanq; felicita
tem homini poſſibilẽ aſſecuti eſſent. Sʒ qꝛ nõ
vident penã ſibi paratã poſt moꝛtẽ iõ ſubdi᷑
depaſceteos. “
BSicut oues)ſcʒ ducte ad occiſionẽ h igno⸗
rantes ſic iſti(in inferno poſiti ſunt)i.ponent᷑
poſt moꝛtez. Vel ſicut in ouibo tonſa lana alia

ſuccreſcit vt iterũ tondeatur ſed ipſe manent ſic

in iſtis ſine ſumptõne ſubſtantie ſemꝑ pena

Bicut oues in inferno poſiti ſunt:moꝛs

renaſcantur ad penam a ſimilitudine iumen⸗

toꝛum que nõ radicitus herbas vellunt iʒ ſum
mitates carpunt vnde iterum herbe renaſcun
tur ad paſtuʒ ſic illi moꝛte depaſti reuiuiſcunt:
quia non deficunt.
Et dñabuntur eox iuſti in matutino: et
Et doiminabunt᷑ eoꝛuʒ iuſti).i.pᷣeminebunt
eis et iudicabunt eos quia iudicabũt ſancti na
niones et dñabuntur populis (in matutino) id
eſt in reſurrectõne etiudicio qñ poſt noctẽ que
nunc eſt omia aꝑta erunt qꝛ coꝛda et merita ſn

auxilium eox veteraſcet in inferno a glo

guloꝛum patebunt.(et auxilium eoꝝ) qð habe

bant in hoc mundo de potentia:de diuitijs:⁊ -
amicis et hmõi (veteraſcet in inferno) a ſimili
veteris panni.i.deficiet et peribit( a gloꝛia eo⸗
rum).i.pꝛopter hoc ꝙ gloꝛiati ſunt in eis. Vel
ga gloꝛia eoꝝ).i.ad comꝑationẽ et quantitateʒ
pꝛioꝛis gloꝛie eoꝝ. Quanta enĩ hic videbatur
coꝝ gloꝛia tanta erit ibi coꝛruptio et pena.De⸗
inde loquens in ꝑſona iuſti ſubiungit.

. . *

& manu inferi:cum acceperit me.
HMerütamen)licet nõ redimat aiam talium:
(deus redimet aiam meã) ſcʒ vere penitentis et

Vlerutamen deus redimet aiam meam

iuſti(de mann inferi).i.de ptãte diaboli(cũ ac⸗

ccperit me)de vita pũti. Modo eni iuſtis eſt la
boꝛ tribulatio et pꝛeſſura:in futuro erit verum
gaudiũ et felicitas eterna. Non eſt ergo vt ini⸗
quiet ſtulti Burant ꝙ ſancti videlicet et ſapien⸗
tes ad eoꝝ ſilitudinẽ omnino pereant. Et quia
cunq; fidelis .
Ne timueris cũ diues fctũs fuerit hõ:et

uſiic peribunt mali:et deus redimet ſuos ergo q

diues factus fuerit homo iniquus et tu iuſtus
es pauꝑ.i.cum videris malos in pñti ꝓſpera⸗
ri et floꝛere teq; pauꝑem miſerũ etabiectum:qꝛ
in futuro totũ erit oppoſitum.(et cũ multiplica
ta fuerit) in honoꝛiba ſeculi (gloꝛia) nõ tm eius

ſed edomus eius)qꝛ nõ ſolum ipſe ſed et oẽs

qui ad eum ꝑtinent honoꝛant᷑. Hon deſperes
nec putes eũ a deo diligi qꝛ abundat diuitijs:

etle qꝛ pauꝑ es a deo derelicuum H
Am̃ cũ interierit nõ ſumet oĩa:neq; de⸗

—

cum interierit) ꝑ moꝛtẽ cito et repente
ſumet)et aufert ſecũ (oia) h̊ poſſeſſa immo

nihil niſi pcca:qꝛ nihil eoꝝ q̃ poſſidebat ſuum

inuenit quod cruciet.vñ ſequit᷑.moꝛs)gehen⸗ erit ſʒ h̊ tm ſuũ eit qd apud inferos ſentit (ne

ne erdiabolus depaſcet eos) deuoꝛando vt ſo

deſcendet cũ eo) ad abyſſum et inferos gloꝛia

huius et hoc eſt qd ſubiungit.
Auia aĩa eius in vita ipſius bñ

eius )ſcʒ felicitas vite pñtis. Ideo aũt ipſe illue

deſcenderernon deſcendet eumn eo glotia eius tiret redargutone acrepulſione indebiti

qꝛ in vila ſua iehne Ddalen cen muml
E ubin , .. .

.

ſius)pñnii tin (bñdicetur)

de delitijs qui eum bene facere dicũtet bene ei
optant qꝛ beatũ dixerũt ꝑłm cui hec ſunt:ſed

ſiitoꝛiam ſecutus eſt gloꝛiã (cõfitebitur tibi)jid ẽ

laudabit te etgr̃as tibi aget tũc tm̃ o deusccum
bhbrfſfeceris ei) dando ꝓſpera. Perfecioꝝ eſt deũ
laudare in aduerſis.repꝛobi aũttm̃ laudant in
ꝓſperis ſʒ blaſphemãt in aduerſis.Etideo
ineternũ nõ videbit lumen.
Introibit) vſq; in pgenies patrũ ſuoꝝ) de⸗
ſcendens in infernũ vſq; ad repꝛobos ſicut in

ſceleribo cos fuit imitatus. Qui eni pres peſſi⸗

mos imitantur eoꝝ ſocietate damnabunt᷑. Da
nines eius ſunt diabolus ⁊ angeli eius:ꝓgenies

vero diaboli ſunt om̃es repꝛobi.Ergo in ꝓge⸗
nies patrũ introibit qꝛ ſit cum repꝛobis eterno
igne peribitet vſq; ineternũ nõ videbitlumẽ)
Ploꝛie. Mittetur eni in tenebꝛas exterioꝛes.nã

res patierur. Et merito quia

*

Homo cũ in honoꝛe eſſet non intellexit:

qui hic in ienebꝛis interioꝛibo eſt poſtea exterio

milis factus eſt illiis.
Homo cũ in honoꝛe) diuine imaginis et ſi
militudinis (eſſet cõſtitutus (nõ intellexit) ho⸗
noꝛem ſuũ et qð facere debuit ſcʒ vt ̃m rõnem

aintellectũ viueret. etideo (compatus eſtiumẽ
us inſipientibo:et ſilis factus eſt illis) ſequẽdo

ſenſuũ delectatões et ſolius coꝛꝑis voluptates
Masgna verecundia eſt a ſilitudine dei et an⸗

geloꝛum trãſire ad ſimilitudinẽ iumentoꝝ. Et

iaeo defoꝛmitatẽ hoĩs repetit ⁊ iterat vt malus
a malo quieſcat et vt intelligatur ꝙ eſt verbum
memoꝛie dignũ et vitetur tantũ obpꝛobꝛiũ.de
fende ergo o homo honoꝛẽ tuũ:vtere rõne: vte
re intellectu que tibi deus dedit ad hoc vt con⸗
temnaset deſpicias terrena etiꝑalia diligasq;
ci ꝑcipias celeſtia et eterna. 2.
Reple dne os nim ſapientia tua: vt memo⸗
reste hoiem factum noſq; redemiſſe de tataro:
mereamur vultue

Pfalmus ve vuplici aduentu Chri/

licetur:.

s non rõnis (in vira
ſip etur). i. laudabit᷑ ab adu
lltoꝛibus ſecũ epulantib nõ de bono actu ſed

Introibit in pgenies pfm ſuorꝛet vſq;

tui lumine decoꝛari. Per do

. . miniſtri. — 4 Ps.xlixx.
Eus deoꝛum domi

Mmus locutus eſtet vocauitterram.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Litulus talis

aſaph. i. ſy nagoge et cõgregatõi fidelip quam

na loquit᷑ hic ꝓpheta dauid. Materia: duplex
cchꝛiſti aduentus et mutatio ſacrificicij veteris
in ſacrificiũ laudis recitatioq; maloꝝ que ſunt
in multis eccleſie miniſtris. Intentio:ſuadere
guditoꝛibo vt a carnalibo obſeruantijs deſiſtãt:
eęt ab vmbꝛa et ſignis ad veritatẽ et ſignificata
ſetranſferant: nec ita voce pᷣdicent et bndicant
vt ope nõ impleantet moꝛiboↄtradicant.Ob⸗
temperandũ eſt eni pᷣceptis chꝛiſti:talia in hoc
pſalmo ſuadẽtis ſi eccleſie ſue de qua ſupꝛa di⸗
ccum eſt membꝛis vere ſociari volunt ei mini⸗
ſtris. Snia in generali: ꝓpha in iſto pſalmo lo
quitur de duplici aduentu chꝛiſtipmo in mü⸗
dum quo ad euangelij pᷣdicationẽ.ſcdᷣo ad ge⸗
nerale iudiciũ quo ad diſtrictã examinationeʒ.
vt inuitet ꝑ pꝛimũ ⁊ terreat ꝑ ſecundũ.Cangit
inſuꝑ chꝛiſti auctoꝛis euangelij magnificentiã
et ſublimatõʒ.ſacrificioꝝ veteris legis euacua
tionẽ: et ſacrificioꝝ noue legis inſtuutioneʒ:ac
miniſtri indebiti ſedargutoòem et repulſioneʒ.
Snia in ſpeciali: Ne quis aũt mediocriter de

compatus eſt iumetis inſipientibo: et ſi⸗ uincarnatone eſtimet potetia incarnatipᷣdicitur
Datugeſtumnetis uiip ntil⸗ et ſi⸗ vt incredulitas oĩs tollat᷑ cũ ait.Deus deoꝝ)

ſcʒ hoĩm deificatoꝝ operatoꝛ et factoꝛ qꝛ hoĩes

Deilicat qui dicuntur dij qꝛ; pꝛe alijs ſunt ꝑticc
pes deitatis ſcʒ (dñs) noſter ieſus chꝛiſtus qui

eſt dñs dominantinzʒ:iſte tantus et talis (locu⸗
tus eſt)pꝛimo aduẽtu ꝑ ſemetipᷣm ꝑ aplos et fi
deles ſuos qui olim multipharie locutus eſt in
ꝓphetis.(et)loq̃ndovocauitterrã).i.hoĩes ha⸗

bus qdẽ modis deus ðᷣ.ſcʒ ſubaluer vel natu

rfaliter ſcʒ pr ⁊ filꝰ ct ſpũſſcũs.adoptiue vt ſciq

gr̃aʒ adoptõis dij ſunt. nũcupatiue vt idola
et demones. ocauit aũt nõ in vna terra Vn

ge ſed in omni ſczʒ
Aſolis oꝛtu vſq; ad occaſuʒ:ex ſyonſpe⸗

—,———ð .

cies decoꝛis euus.
A ſolis oꝛtu vſq; ad occaſum) miſſis teſtib⸗

ſua vocatione dignum faceret. Et quia pꝛedi⸗
catio cepit ab hieruſalem recte ſubiungiturtex
ſyouid eſta hieruſalẽ cepit annũciari ſpecies

ſti:de ſacrificijs veteris ac noui teſiamen

Pſalmus Aſaph.Hoc eſt ps iſte attribuit᷑

magis ↄfutantur increduli iudei in cuius ꝑſo

bitãtes in terra ad fidẽ ⁊ legẽ euangelicã.Cri⸗

vſq; ad vltimũ terre. Nihil reliquit quod non

decoꝛis eius id eſt pulchꝛitudo diuinitatis et ſaneti (oꝛdinãt)et p̃ᷣponnnt pᷣdicant etimp
veirrtutum chꝛiſt. Hic enim ibi ab hoĩby ꝓpter (teſtamentũ eius ee ſcz tnangelica a
eins pᷣdicationẽ et miraculoꝝ oꝑationẽ pꝛamo etcharitatis oꝑa(ſuꝑ ſacriſicia teſtameti vete⸗
S agnoſci cepitet inde ad alias mundi ꝑtes noti ris etſuꝑ obſeruantias legales ̊ eſtꝙ pluria
eius p aplos et alios pꝛedicatoꝛes puenit. pch habent hec q; illa:et hec illis pᷣferunt. Ila
dlis Ai alius ꝓpheta dicit. de ſyon exibitlex et ver eni ſacrificia teſtamenti veteris vmbꝛa fuerunt
* bum dñi de hieruſalem. Qui et ſpꝛius occul-⸗ etꝓphetia veritatis. Cranſierunt vetera:et ecce
4 ins fuit et eſt adhuctamen noua facta ſuntoia. Ad cuius nouuatis oꝛdi⸗
8q VDeus manifeſie veniet: deus noſter et nem biinet quod ſubdiiainn
dn Bonflebdi. Esz annunciqpiicccli iuſticiam eius: im
Daus mankfeſte veniet)ad generale indiciül Jus iudexelſl. er e
eſnn tiudicet qui pꝛius occulte venit vtiudicaret. ¶ Etannũciabũti.pdicabuntcli i apliac
nie. OHcculte venitqꝛ infirm in carne apꝑuit: erat pᷣdicatoꝛes ſci et ſpiritales viri toti mudo (iuſti
r gloꝛie ſpẽs in diuinitate ſz hec latebat in hůa⸗ caam eius).i.fidẽ et mandata dñi nr̃ ieſu chꝛi⸗
* nitate deus ) inq; (nr) ſcʒ chꝛiſtianoꝝ qui ver· ſti ⁊ bona oꝑa. Que ꝓfecto iuſticia ideo nobis
HWũ deus eſt ipe vemiet. nõ enĩ eſtdeus q non eſtnrr pᷣdicatur q̃tenus illã exeqũtes iram iudicis eui
Ee deus (et nõ ſulebit)in iudicio a vindicta. Silu tare mereamur (qm deus) trinitas iudex eſt)qᷣ
* iit in pꝛimo aduentu qꝛ os ſuũ non apuit nec ſe iudicabit viuos et moꝛtuos etſ̃m oꝑa vnicui⸗
“ vindicauit. Silet moͤ a iudicio occultus in ec· q; renbuet menita. Hoc inceſſanter attenden⸗
lo nõ exercẽs iram ſʒ expectãs pniaʒ.tñ nõ ta⸗ tes ſcĩ viri qm deus iudex eſt vitã ſuã inquirere
ln cet mãdato nec ceſſat monere flagello: in ſcoo pcca ſua deſlere et ſempꝑ ꝓficere non ceſſant t
Pert ve ba alils blandaalijs aſpernn. antotam viſtrictl; ingice iuudicabiles apare⸗
Yonis in cõſpectu eius erardeſcet: et in ant. Deinde eſt vor chꝛiſti monentis vt relictis
in EIircuitu eius tempeſtas valid. pecudũ ſacrificijs fiat facrificiũ laudis: vbi di
nH ¶ Ignis) malis replens ſpaciũ hui geris (in citur quid deus deoxꝝ ſit locutus.q.d. hec do⸗
ni ſpcii eius exardeſcet, q ſeculũ ꝑ ignẽ iudica⸗ minus locutus eit. ..aG
u beitq;faciẽ iudicatuni pcedet. hic ignie illünnat Audi ꝓpłs meus et loqr:iſrael et teſtifica
c et exurit. Gaudeãt iuſti qꝛ illuminant ex eo:ti⸗ woꝛ tibi: deus deus tuus ego ſum.
er meant pccoꝛes qꝛ exurendi ſuntab eo. Honos ¶Audi aure coꝛdis pplłs meus) electus et pe
ir nõ ledet: imꝑfectis ſi quid erit cremabile ere⸗ culiaris.q.d.ſi meus es debes audire (et loqr⸗
tin mabit:malos vero incinerabitet ſtatim ad da⸗ nbi. heiſtus eni in paia pſona pdicauit plo
do) mnationẽ reſurgẽt(et in circũitu eiꝰ)circũqua-⸗ iſrael. et repetit h idẽ ſub alio verbo.d. iſrael)
hois HG ſe extendes erit(tepeſtas valida) non ventis id eſt vir videns deũ iam fide audietteſtifſica=⸗
rni 6 potelia dei ꝗᷓ ſubito ⁊ impꝛouiſe veniet:ac bo boꝛ tibi).i.leſtimonijs ſcripturaꝝ appꝛobabo:
u nos t malos iepabit. Aleniẽs aut ad iudiciũ. ſcʒ q; egoſdeus) oim ꝑ potentiicſum deus tu⸗
ben⸗ Alduocauit celum ⁊eſurſuʒ: et terram di us ſpecialuer et ꝓpꝛie ꝑ gfam quẽ familiarius
SGAl . ſcernere populum ſuum. M habeo tanq; in mancipio et ex peculio meo.
n (Aduocauit i aduocabitcelum) i.o“ pfe Quicũq; eni ꝓphetaꝝ cet aploꝝ ſcripturas in⸗
H cos q̃ꝝ ↄuerſatio eſt in celis et q deſpectis ter⸗ telligit: dñm ieſum in ꝓphetis ꝓmilſiuz eſſe do⸗
Ti, renis q ſurſum ſunt ſapiũtdeſurſum ſcʒ ſuper minum nim agnoſcit. t ego i»ſfe
Anm duodecim ſedes ſeſſuros ⁊ ſeci iudicatiros(et ¶ Nõ in ſacriſicijs tuis arguã te: holocau/
tii terrãi. alios inferioꝛes ſcʒ iudicandos tã boz- ſta aũt tua in ↄſpectu meo ſimt ſemp. —
ninn vas P. malos ſitr aduocabit(diſcernere).i.ad ¶ ¶Nõ arguã te) vlterius tanq; rephenſibilem
n ennendün diuidendũ ꝓplm ſuũ) a nõ ſuo. (in ſacrificijs tuis) carnalibo ſcʒ teſtamẽti vete⸗
id ẽ ſaluãdos a dãnandis qꝛ bonos ad ſe reci⸗ ns obmiſſis et nõ exhibuis qꝛ aĩalia in ſactifi
piet: malos intenebꝛas pcipitabit. Vidẽs aut ciũ nõ quero nec ea volo cholocauſta aũt tua)
ſt ꝓpheta futura qſi pntia hoꝛtatangelos.d.etqꝛ tota igne aſſumpta ſcʒ ſacrificia noui teſtamẽti
iig erit ergo o vos angeli meſſoꝛs vel tui iuris et dete facta vtcaro ſpũi ſubiecta:
ſt Cogregate illi ſcõs eius:qui oꝛdinãt te tvolũtas de pcc̃o ↄtrita:aĩa hüiliata et ignecha ðW
Nle ſtamentũ eius ſuꝑ ſacciſceaa. intalis tota imcenſa (in ↄſpectu meo ſunt ſemꝑ) W
d ¶ Aõgregate illiſcʒ chꝛiſto de diuerſis ꝑtib tanq; grata et accepta.i.mihiplacen ci hec vo MM
Soce oꝛbisſctõs eius.i.electos ſicut capiti mebꝛa lo. Vnde ne putes hec holocauſta eſle de ani⸗
ð yt coꝛꝑibo aiab ↄiũctis dño occurrãt qui)ſc, · malibus ſublll.

Nõ accipiam de domo tua vitulos: ne;

xe greg bus tuis hircccoso.
¶Hõ accipiã) i.nõ acceptabo vltra(de do⸗
tmno tua vitulos)ad ſacrificiũ vel holocauſtuʒ.

neq; de gregibo tuis)exiſtentibo in paſcuis ac⸗

cipiamchircos)ad hoſtiã ꝓ peccato.q.d.nõ ar
guam ſi nõ feceris:etſi ſeceris nõ accipiã ſcʒ il⸗
los de domo tua vel de gregib tuis qui ſunt fi
gurales et carna les ſed bene accipiã ſignifica
tos et ſpũales.i.ſacrificiũ laudis ſcʒ hymnos
et laudes diuinas.vnde alibi dicit᷑ reddemus
vitulos labioꝛum noſtroꝝ. Ideo autẽ illa ate
non accipiam

Am mee ſunt om̃es fere ſluax:iumen /

ta in montibo et vbues.
Om mee ſunt om̃es fere ſiuaꝝ).imea ſunt
animalia que nõ poſſides ſcʒ indomita et etiaʒ
(iumenta)que paſcis in montibo.et boues) id
eſt mea ſunc eniã domita que tu nutris et poſſi⸗
des.qꝗ.d.nõ ſolũ indomita et ſilueſtria que non
poſſides ſʒ etiõẽ domita ⁊ domeſtica que poſſi⸗
ges de quibo minus videtur mea ſunt. Si eni

ſe uus meus es mm totũ pecudum tuaꝝ meũ eſt
Lur ergo queram a te que mea ſunt qui creaui

oĩa.Et nõ ſolum iſta ſed etiã volatilia que dif⸗
ficilius capiunt᷑ ſunt mea.quia

Cognoni oĩa volatilia celi: et pulchꝛi⸗/

tudo agri mecum eſt.

¶ Cognoui)ab eternocoĩa volatilia ccli) que

ęæt quot ſunt ſcʒ tanq; mea et quibo vſibus ſint
ſubiecta qð nullus hoĩm ſcit cum tñ ſcire debe

ret ſi ſua eſſent.q.d.et volatilia mea ſunt. Hoc

dicit qꝛ ⁊ de auiba fiebant ſacrificia.(et pulchꝛi
tudo agri).i.vbertas oim que terra gignit de
quibo etiaʒ ſacrificia fiebant (mecũ eſt)i.tanqᷓ;
mea creatura mihi ſeruit et voluntati mee obe
dit. Velcmecum eſtcognitõe etiã anteq; fieret.
CLum illo eſt ager: cũ illo ſpecies celi et terre: cũ
illo oĩs creatura qꝛ ille vbiq; eſt.Et ido

—

oꝛbis terre et plenitudo eus.
¶ Si eſuriero)qð nunq; fit ſed dicitur ad cõ⸗
uincenduʒ paruulũ ſenſum.(non dicã tibi)vt
paſcas me tanq; tuis indigens.q.d.ſi hec das
foꝛſitan eſurire me putas quod eſt magna inſa
nia.(meus eſt enĩ oꝛbis terre quo ad cõtinens.
(et plenitudo eius)quo ad cõtentum.i.omnes
creature. Noli ergo laboꝛare ad querenduʒ q;
mihi des:qꝛ ſine laboꝛe habeo quod volo etſi
nete ſatis acciꝑe poſſum de meo. O mnia ante
me ſuntetad nutum meum parata mihi ſerui⸗
unt. Sellllld““
Nunquid manducalv carnes thaurox:

Si eſuriero nõ dicam tibi: meus eſt eni

aut ſanguinem hirco? fota.·
Mũquid mamducabo carnes thauroꝑ: aue

ſanguinẽ hircoꝝ pvtabo?)q.d.nõ.qꝛ deus nõ

eſurit nec ſitit etideo non indiget cibo et pomi
coꝛꝑali.vnde nõ in ſacrificijs ſed in pauperi⸗
bus vult hic ſibi offerri.· Vetera ergo ſacnificia
euacuanda hic declarat quoꝝ tria genera erat
vnũ in quo pars offerebatur et pars retinebat
quod dicebatur ſacriſiciũ.aliud qð totũ incen
debatur ⁊ offerebat᷑qð dicebatur holocauſtũ.
terciũ qð fiebat de nõ animatis vt dethure ſi⸗
mila et hmõi quod dicebat᷑ oblatio. Iſta ceſſe⸗
runt in ſacriſicia euangelica quoꝝ quoddã eſt
iuſtificandoꝝ ſcʒ cõtritio coꝛdis ei ſpũs contri

bulatus. quoddã iuſtificatoꝝ ſeʒ ſacrifteiũ lau

uis. quoddã iuſtificatõnis ſcʒ ſacrificiũ coꝛpis
et ſanguinis dñi.erit et quartũ ſacrificiũ in iꝑe
gloꝛie eteternitatis. Impꝛobato ergo vetenini⸗
tu de le quaſi de alio loquens quid exigat indi
Inmmola deo ſacrificiũ laudis:et redde
altiſimo vota tuuaua.
¶ Immola deo) ſcʒ mihi.i. offer ad placandũ
deum (ſacriſiciũ laudis)qð in te eſt ſcʒ vteigra
tias agas de omnib:a quo habes quicqͥd bo⸗

ni habes:et cuius miſcdiatibi dimitti᷑ quicqͥd

ex te mali habes.(etredde tanq; debita (altiſſi
mo)deo(vota tua).i.votiuas oꝛõnes etlaudes
ſeu deſidenia tua queexpꝛimunt᷑ ꝑ oꝛatõnes et
pꝛeces.vel vota que pmiſiſti in baptiſmo.in ſu
ſceptione oꝛdinuʒ. in ꝓfeſſione religionis. hoc
eſt ſacrificiũ acceptabile.hoc eſt holocauſtum

pingue vt laudetur deus ab boĩe quẽ creauit:

—

quẽ redemit.:cui et celeſte regnũ pꝓmittett.
Et inuoca me in die tribulatõis: eruam
teet honoꝛificabis me.
Et cum ſic feceris tũc (inuoea me)ſcʒ in au
xrilium nõ dete vel de virib tuis pꝛeſumas (in
die tribulatõis).i.aduerſitatis et tentatõis que
ideo tibi datur vt inuoces(et eruam te) tunc de
tribulatõne vel tollendo eam vel dando foꝛti⸗
tudinem ne deficias.ſet) cũ fueris erutus (bo⸗
noꝛificabis me) ꝓ tua liberatõne vt mihi grfaa
referas et iam a me nõ diſcedas:vel apud ali⸗
os cauſa honoꝛis mihi eris. Tanto aũt magia
eum honoꝛamus quo liberatõem nr̃am nõ a
nobis ſʒ ab ipo ꝓcedere ſcimus. Sed vide ne
dum bñ cantas.i.pᷣdicas male viuas.ꝛ
Meccatoꝛi aut dixit eus quare tu enar
ras iuſticias meas:et aſſumis teſiamen⸗
tum meu peros tuum.
¶ Peccatoꝛi aũt)i.malo pᷣdicatoꝛi qui qð oꝛe
pꝛedicat opere nõ implet(dixit deus)exterius

— =ẽ — = — – r=-r-r —

— — —bẽ

+— — — . — —⸗

— — –— — —

—

— — —

ode
ſnn⸗
ſe⸗
n
ͦ
4
os⸗

ſcribendo:interius inſpirando (quare⸗i.qua pᷣ

ſumptione et audacia. ſtu enanras iuſticias me
as).i.pᷣcepta mea iuſtificantia pᷣdicas: cũ ope⸗

re nõ impleas(cet quare aſſumis teſtamentũ me
umſanctũ (ꝑ os tnũ ꝓpollutũ.i.euangeliũ me⸗
um tam pollutis labijs pᷣdicare pᷣſumis.q.d.

indigne hoc foꝛo aſſumis quidẽ ꝑ os tuũ ad pᷣ

dicandum:nõ ꝑ coꝛ ad diligendũ:nõ per ma⸗
nus ad opandum.non tñ interdicitur laus dei
ↄuerſis ad pniaʒ ſʒ oblitis deũ vt ait inferiꝰ.
Tu vro odiſti diſciplina:et pieciſti ſer⸗
mones meos retroꝛ-ſun.
¶ Zu vero odiſti diſciplinã)verb erũ et verbo
mm..i.coꝛrectõem cõtra eam murmurando qꝛ

laudas qñ parco:murmuras qñ caſtigo (et p⸗

ieciſti).i.poſtpoſuiſti (ermones meos retroꝛ⸗
ſum)qꝛ verba mea negligens nõ cuſtodiſti ſed
ↄtempſiſti ſicut homo cõtemnit et deſpicit qdð

poſt tergũ abijcit:oꝛe bñdicis ſed factis negas

q.d.que dicis poſtponis ne videas in odiendo
diſciplinã.redarguitur voluntas mala in ꝓij⸗

ciendo ſermones dei reeroꝛſum:repᷣhendit᷑ ne⸗

gligens et pꝛaua vita.nam ſermones dei ꝓijce
re eſtũlis cõtemptis ꝑuerſa agere. Et hoc eui⸗
denter aparet quia
Bi videbas furẽ currebas cũ eo:et cum
adulteris poꝛtionẽ tuã ponebꝛs.
BSi videbas furẽ curebas cũ eo) mente ⁊ ſi

nõ coꝛꝑe ſcʒ cõſentiendo laudando vel etã in
furto eiꝰ ꝑticipando.(et cũ adulteris poꝛtionẽ

tuã ponebas) facto vel cõſenſu aliquo:vel adu
lando.Si enĩ placuit tibi qdð fecit ipſo placito

cucurriſti et poꝛtionẽ tuã cum illo qui fecit lau

dando poſuiſti. Et ſi nõ facis malum: ſi tu nõ
laudas malũ ſi cũ ex toto voto cõſentis curris

cum malo et poꝛtionẽ mali recipis.Et pꝛeter

hec pꝛedicta.

DOs tuum abundauit malitia: et lingua

tua cõcinnabat dolos.

s tuũ abundauit malitia) qꝛ nõ ſolũ non

repꝛehendit vel tacet ſed etiã adulando laudat
malum vel illud facientes.malũ eſt ſcire illud

et nõ rephendere ſed peius eſt laudare.vel os
malicia abundat qñ maledictis et cõuicijs ali⸗
os exaſperat.(et lingua tua cõcinnabat).i.cõ⸗
ponebat vel verbis oꝛnabat(dolos).i.falſa et
mendacia aliud dicendo ⁊ aliud cogitando ad
ꝓximi decepuoneʒ. Cõcinnare eni eſt diuerſa
inſimul cõmiſcere et ↄponere. VUñ bñ dicit cõ⸗
cinnabatqꝛ mos eſt decipientis ſic falſa cõpo
nere etoꝛnare vt blandiatur in lepoꝛe verboꝛꝝ

et hoc fecit iſte circa pꝛoximũ.

Segens aduerſus fratrem tuũ loque⸗

baris:et aduerſus filium matris tue ſo
nebas ſcandalũ: hec feciſti et tacii.
Sedens)quaſi cũ moꝛa et ſtudiocaduerſus

fratrẽ tuũ.i.ꝓximũ ſcʒ oẽm hoĩem (loqueba⸗

ris) nocitura ꝓximo detrahendo. (et aduerſus

filiũ mr̃is tue.i.ſancie eccleſie qᷓ̃ nos fonte ba⸗

ptiſmatis generauit puta quẽlibet chꝛiſtianũ.

(ponebas inſidioſe (ſcandalũ) quo innocens

caꝑetur.i.faciebas vnde infirmus ſcandaliʒa

retur. Vel ꝑ fratres accipiuntur foꝛtioꝛes et ꝑ⸗
fecti:ꝑ filios ſimplicioꝛes et imꝑfecti. Pꝛauoꝝ

ergo vſus eſt ꝑfectis derogare et ex hoc imꝑfe⸗

ctis ſcandalũ ponere et ſemꝑ diſcoꝛdias ſemi⸗
nare. hec feciſti inique agendo ⁊ loquendo (et

tacui)vindictã diſſimulando etad pniam ex⸗
pectando.Et ideo.

Erxiſtimaſti inique ꝗ ero tui ſilis: arguã
te et ſtatu cõtra faciẽ tuaam.
Eriſtimaſti)o (inique ꝙ ero tui ſimilis) con

ſentiendo malis.i.ꝙ talia mihi placeãt ſicut ti⸗
bi eo ꝙ ea nõ puniui.ſʒ ego (arguã te)et arguet
te malicia tua in futuro iudicio (et) arguendo
(ſtatuã) te (cõtra ſaciẽ tuã).i.oſtendaʒ te tibi vt

turpitudinẽ tuã quã modo videre nõ vis tunc

videas et ↄfundaris. Modo ergo iu fac quiſ⸗
quis talis es ꝙ tibi miſereatur deus. cõſtitue te
ante te aſcende tribunal mentis tue:pone nũc
ante faciẽ pcc̃a tua eſto tibi iudex:toꝛqueat te ti

moꝛ:erumpat ↄfeſſio et dic dno tuo qm iniqui
tatem meã ego cognoſco:ct pccm meũ ↄtra me

eſt ſemꝑ. Si eni noſmetipᷣos iudicaremus nõö
Vtiq; indicaremun pterea admonẽdo ſubdit.
IVntelligite hec qui obliuiſcemini duum
ne qñ rapiat et nõ ſit qui eripiat.

¶ Intelligite) et ex rõne ꝑpenduechec)que di⸗
cta ſunt vt voſmetipᷣos coꝛrigatis qui obliui⸗

ſcemini deũ)dum mala agitis et que ſic agitis

ac ſi in memoꝛia et ↄſideratõe vr̃a deũ non ha
beretis. Attende hic viſcera diuine miſericoꝛ⸗

ie qꝛ etiã obliuiſcẽtes ſe nõ obliuiſcitur nec re

pellit immo reuocat ad intellectuʒ vt reſipiſcat
et nõ pereantne qn).i.ne aliqñ (rapiat)vos de
us.i.ego:ad moꝛtẽ vel ad diẽ iudicij ſeu ad ge⸗
hennam ſi vos intelligere nõ vultis (et nõ ſiqͥ

eripiat) et liberet quia non eſt qui de mann et
poteſtate mea poſſit eruere. Quo cõtra de intel

ligentibo et laudantibo deũ ſubiungit.

Sacrificiũ laudis honoꝛiſicabit me:et il
lic iter quo oſtendã illi ſalutare dii.

¶ Sacrificiũ laudis)nõ aliuʒ( honoꝛificabit

me)et placabit:nec illud quod ſcelerati canũt.

Nõ enĩ laudat qui bñdicit ſi male viuit.necqͥ

bene viuit ſiſibi dat vel ſuꝑ alium ſe extolluct

K

illic) id eſt in tali ſacrificio laudis eſt iter)quia
hoc ſacriſiciũ eſt via ad deũ(quo)itinere doſten
dam illiſcʒ laudantiſalutare dei.i.ſaluatoꝛeʒ
dñm ſcz meipᷣm. Salutare dei eſt chꝛiſtus qui
tum gr̃a venit quem nõ nouit quialij qᷓ; gratie
aliquid tribuit. Ecce via ad deũu. ecce ſcala ia⸗
cob in qua angeli aſcendũtet deſcendunt.i.fi⸗

deles aſcendunt ad laudẽ dininitatis et deſcen

nt ad laudẽ humanitatis in chꝛiſto.
Deoꝛum dñete rogamus ¶ Oꝛatio.
ti nos ſuſcipias in ſacrificiũ laudis quo ſine

ditur gradiamur.

lud quo ſalutare tuum oſt
er donm.

deii miſericoꝛdiã magnã ꝓ venia et gra⸗
tia obtinenda humiliter et deuote im⸗
ploꝛantis. EPs.Ad.

. Aucctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. In
titulatur nut. ſalmus dauid ſcʒ ꝓphete. reſpi⸗
cientis in finẽ.i.in chꝛiſtũ a quo ꝑ peccatũ re⸗
reſſerat:qui eſt finis.i.oĩm bonoꝝ oꝑm ↄſum⸗
matio et ꝑfectio.agens de pnĩa eius et humili⸗

tate quã habuit cum venitad eum Nathan ꝓ

pheta miſſus a deo ad arguendũ eum qñ vel
qm̃ intrauit ad Berſabee vxoꝛẽ vꝛie. vbi ſpeci

aliter hũilitas oſtenditurque adeo penitentibꝰ

valens in exemplũ ꝓponitur. Arguente eni na⸗
than: rex peccatũ ſuum publice ↄfiteri nõ eru⸗
buit:nõ ſe vt homo ſolet excuſauit:a ſe penas
exigit et in cõſpectu oim ſe reum abijcit. Ma⸗
teria vera peccatoꝝ recognitio ſalutifera cõtri⸗
tio et cõſeſſio ac diuine miſcdᷣie imploꝛatio. In
tentio:monere peccatoꝛes ad pniam ſalutarem
exemplo dauid.et ne quiſq; in ꝓſperis rebus
ſe extollat vel in virtute ſua pꝛeſumat.Senten
tia in generali ꝓpheta in iſto pſalmo in ꝑſona
ſua et cuiuſlibet vere penitẽtis recognoſcit pec
cata ſua:imploꝛat diuinã miſcðiam et ſic petit
culpe remiſſionẽ ac gratie reſtitutionẽ.etad iſta
obtinenda allegat multiplicẽ rõnem. Quia er
go ſupꝛa ꝑ ſecundũ aduentũ ad generale iudi⸗
cium terruit et oblitos dñi vt ſe coꝛrigant mo⸗
nuit recte nũc ſubiungitur de pnia ꝑ quã miſe
ricoꝛdia et gratia obtinet᷑ diuina. Snia in ſpe
ciali:Dauid ergo nõ excuſans peccatũ ſed pu⸗
blice cõfitens ait( Miſerere mei)o (deus).i.cre
atoꝛ meus quẽ magna et multa iniquitas mea
nõ latet(ſcõm magnã miſcdᷣiam tuam)natura

liter tibi inſitam cuius miſcdia natura eit duni⸗

na et ideo ſemꝑ apud te eſt miſcdia ad quã con
fugio timendo iuſticiã qua punis peccata.i.ad
modũ miſcdietue que magna eſt dimitte maa
gnum peccatũ meum. Magna eni eſt mea mi

ſeria et ideo magnã exigit medicinã.De graui

eni peccato deſhaanai eſſet niſi magna miſe⸗
et que quanta ſit diffiniri nõ pᷣt:

ricoꝛdia dei eſſet nta ſit diffiniri nõ p̃t:
Hec dicens locũ aufert iudicio.i.diſcuſſioni:
quia factum concedit

Et ſcðm multitudinẽ miſerationũ tua⸗

rum dele iniquitatẽ maam.
Etſcdᷣm multitudinẽ miſerationũ tuaꝝ)in
effectu quas ab initio ſeculi in pccoꝝ remiſſi⸗

DU ornibus multipliciter oſtendiſti (dele iniquitatẽ
ſalmus de oꝛatione vere penitentis

meam).i.culpã et offenſam multiplicẽ. hoc eſt

ad modum miſerationuʒ tuaꝝ que multe ſunt

et ſuperant multitudinẽ quãlibet peccatoꝝ de
le iniquuatẽ que multiplex eſt ſcʒ homicidium
fraudẽ etadulteriũ.hic oſtendit peccatũ ſuũ et
magnũ eſſe et multiplex. Qui enĩ magnã miſe
ricoꝛdiam et multiplicẽ miſerationẽ depᷣcatur
magnã et multiplicẽ miſeriã cõfitetur. O ppo⸗

nitur ergo magna miſcdia magno pcco et mul

titudo miſerationũ multitudini peccati: Pꝛo⸗
pterea adhuc ſubiungit
Amplius laua me ab iniquitate m

a: et
Snbiudd munda me.

—;=

Amplius).i.plus q; ego te rogare ſufficiam
(laua me) fonte et aqua miſcdᷣie et gre tue (ab
iniquitate mea) vt dimittas que ↄſcientia me⸗
tuit:et adijcias ꝙ animo nõ pᷣſumit(ceta pecca⸗
to meo munda me).i.ita laua vt plene mundes

vt nullüu remaneat peccati veſtigin.i. obligatio

ad ſuppliciũ.Plus iniquitas qᷓ; pcẽ̃m ſonat:cũ

ergo penitens iſte oꝛat vtab iniquitate laueurr
eta peccato mundetur tam a grauioꝛi q; a leui

oꝛi culpa curationẽ poſtulare videtur. Sʒ nec
E miſericoꝛdiã peribit iuſticia vt peccatũ ſit im
punitum et ideo ſubdit allegando cauſaʒ qua
re ſibi dimitti poſtulat.d. ”MM
Am iniquitatẽ meam ego cognoſco: et
peccatum meũ contra me eſt ſemꝑp.

¶ Om iniquitatẽ meam)deteſtandaʒ (ego co⸗
gnoſco)ſcᷣm penitentiã etſatiſfactõeʒ ac tanq;;

yere penitens non diſſimulo et ideo peto vttu

ignoſcas qꝛ ego punio tu ne punias (et pecca⸗
tum meũ cõtra me eſt ſemꝑ).i.diſplicet mihi et
deteſtoꝛ illud tanq; mihi cõtrarium vel contra
me.i.coꝛam me eſt ſemꝑ et ante oculos coꝛdis
mei per recoꝛdationẽ et contritionẽ amaram.
Ego illud video ad dolendũ tu id ne conſide⸗
res ad puniendũ.Attende quid facit deus Si

memoꝛ ſis peccati tui ille nõ erit memoꝛ Sita

UlU⸗.aR. —-
S=S = —

=-. –
— =.

— — — =— —– — —

C—— —

in
lad

An
Dari
niſe⸗
ß

oꝛiginalia confitetur vtoi

eius oblitus fueris deus eius memoꝛabitur.
Agnoſce get emenda ac ↄfitere deo et dic
Tibi ſoli xeccaui et malum coꝛam te fe⸗

ci:vt iuſti iceris in ſermonibo tuis et vin
cas cum iudicaris.

Tibi ſoli peccaui) id ẽ quod peccauitibi ſo⸗

li attribuitur ad iudicandum et puniendum et

etiã ad ſimpliciter relaxandũ:cui ſoli redden⸗

da eſt ratio de peccato quia ſolus es ſine pecca
to et ſolus potes curare a peccatoſet malum co
ram te feci).i.in tua pᷣſenua facere nõ erubuiqͥ
vbiq; es et quem nullũ latet ſecretum qui etiaʒ

ſolus cognoſcis quale et quantũ ſit cuiuſq; ma

lum. Etideo etiã peto mihi miſereni vt iuſtifi⸗
ceris id ẽ iuſtus et verax inueniaris(in ſermo⸗

nibus) et verbis (tuis)quibus ꝓmiſiſti veniaʒ

penitenticet vincas cum iudicarisi.cum qui⸗
dam pꝛaue intelligentes iudicentte nõ miſere⸗
ri criminaliter lapſis:cõuince illos et iententia
coꝛum deſtrue parcendo mihi criminaliter la⸗
pſo. vel cum iudicaris) a diabolo non dcbere
mihi peccata dimitti quia multa grauia ſʒ tua
miſericoꝛdia vincat iniquuʒ iudicium eius vt
Ecce eni in iniquitatibs cõceptus ſum:
et in ꝑeccatis cõcepit me matermen.
¶ Ecce enĩ in iniquitaub cõceptus ſum ſcili⸗
cet in peccato oꝛiginaliQet in peccatis concepu

me mater mea) ſcʒ in cõcupiſcentia libidinis.

quaſi diceret. mater mea me cõcepitcũ delecta
tione peccati:ego cõceptus contraxi mecu im⸗

