Exurge doñe in ira tua:et exaltare in fini

bus inimicoꝛum meoꝛum.

Erurge dñe) mihi in adiutoꝛiũ opem fe⸗
rendo(in ira tua)id eſt in vindicta cõtra ini⸗

micos per effectũ iuſticie te iratum ipᷣis oſtẽ⸗
dendo c(et exaltare).i.altus et ſuperioꝛ apare
vindicando ſicut victoꝛ (in finibo).i.in poſ⸗
ſeſſione (inimicoꝝ meoꝛuz) vt deſinant poſ⸗
ſidere quos poſſident ⁊ poſſeſſionẽ amittant
ibiq; exalteris.i.honoꝛeris et gloꝛificeris po
tius q; inimici ab illis qui pꝛius erant poſ⸗
ſeſſio eoꝛum. Et dicitur hic metaphoꝛice in
finibus exaltari ſicut exaltatur pꝛinceps qñ

fines inimicoꝛum ſuoꝝ valet occupare.
Et exurge domie deus meus in pcepto

Et erxurge domine deus meus).i. moꝛe ex

urgentis anxiliare mihi et cuſtodi meq doꝛ
mire videris quando non ſuccurris (in pꝛe⸗

*

quando ſuſtinet mala que nõ meruit et illnd
eſt melius.Tercius quando patienter ſuſti⸗

—*

cepto).iſm iudicium (quod mandaſti) faxi⸗
endo iuſticiam de meis ꝑſecutoꝛibus ſicut
tu mandaſti iudicibo facere iuſticiam de ma⸗
lis. vel ex oppoſito ſuccurre ſeruantibus pꝛe
ceptumquod mandaſti,vt diligamus inui⸗

cem.et ita (ſy nagoga populoꝛum).i.congre

gatio de diuerſis populis (circundabit te)et

adherebit tibi ad te ex omni parte tanq;ᷓ ad

certum reſugium et defenſoꝛem ſuum currẽ⸗
do et de facto iuſticie te laudando.
Et ꝓpter hanc in altum regredere: vñs
iudicat populos =

t pꝛopter hanc) ſcilicet congregationem

(in altum regredere)oſtendendo altitudinẽ
tue potentie et iniquoꝛum punitõne et impi⸗

oꝛum pꝛotectõne.i.fac eos ſcire et experiri tu
am potentiam mittendo eis deſenſionem cõ
tra hoſtes et ita erit:vnde et mutans perſonã

ſubiun gitdominus iudicat populos) iudi⸗

cio diſcretõnis et retributõnis.nunc pios p
tegens ⁊ malos oꝛdinans.et poſtea vnicuiq;

ſ̃ᷣᷣm opera ſua reddens:quia omnium eſt do⸗

minus et iuder generalis. Quod iudicium
non timens ille ꝑfectus audet oꝛare.

IAudica me domine m iuſticiam meam
etym innocentiã meam ſuper me.
Wugdica me domine) quia iudex es m in
que eſt in faciendis bonis(et ſcõm innocen⸗
tiam meam)que eſt in declinando a malis et

=

m meam).i.ſcdᷣm meritum iuſticie mee

non ſcom deſiderium ⁊ voluntatem hoſtiuʒ

meoꝛum. Felix anima et conſcientia que hec
poteſt dicere:que iuſticia et innocentia ſunt

(ſuper me) quia a deo ſunt:et de ſupernis ha

beo non a me. Ergo ꝙ anima iuſta eſt et in⸗

HM es iuſtü:ſcrutans coꝛda et renes deus.

nocens non per ſe habet ſed a deo.quaſi dice

ret.qꝛ iudex iuſtus es iuſte iudica me iuſtaʒ

ferendo pꝛo meſententiam. Sed iterum an

te iudicium retributõnis.

Conſummet᷑ nequicia peccatoꝝ: et diri

Conſummetur).i.conſummabitur et per⸗
cietur ( nequicia peccatoꝛum).i.perueniant

ad ſummam nequiciaʒ vt poſſit iuſtum iam

venire iudicium.et hoc non optat ſed pꝛedi⸗
cit. Sed quia non ſolum dictum eſt ſoꝛdi⸗

dus ſoꝛdeſcat adhuc:ſed ⁊ iuſtus iuſtioꝛ fiat

annectit ⁊ dicitet)ex hoc (diriges iuſtum) vt
patientia eius conſum metur et plus iuſtifice
tur quia mali ſunt occaſio directõnis bono⸗

rum. quod enim lima ferro hoc eſt malus bo

no (ſcrutans).i.videns ⁊ ſciens (coꝛda id eſt

cogitatõnesſet renes).i.delectatõnes(deus)

ſcilicet quid quiſqh; cogitet 7 quid quenq; de

lectet:et ideo videns eas bonas in iuſto diri⸗
git eum:et non ſolum dirigit ſed et adiuuat.
vnde ſubddirrrt.¶
Juſtum adiutoꝛiũ meũ a dño: qui ſal⸗

— 1.

hos facit rectos coꝛde.

⸗

¶ Juſtum adiutoꝛium meum) quo me luſte

adiuuat ↄtra malos.(a domino)ſcilicʒ eſt ſqͥ
ſaluos facit rectos coꝛde,qui in operibus ſu
is rectam habet intentioneʒ. Duo enim ſunt
officia medicine. Anum quod inſirmitateʒ
ſanat. Alterum quod ſanitatem conſeruat.
De pꝛimo dictum eſt ſupꝛa ſaluum me fac

ppodopter miſericoꝛdiaʒ tuam. De ſecundo hic

dicitur.iuſtum adiutoꝛium meum a domi⸗
no qui ſaluos facit rectos coꝛde. Etilla enĩ
et iſta ſaluos facit:ſed illa ex egritudine ad ſa

lutem tranſfert.hec in ipſa ſalute conſeruat.

Ibi itaq; eſt miſericoꝛs auxilium: quia nul⸗
lum habet peccatoꝛ meritum qui adhuc iu⸗
ſtificari pꝛecatur.hic autem iuſtum auxiliuʒ
eſt:quia iam iuſto tribuitur. Sed o iniqui
quoꝛum iniquitas conſummatur.
Deus iudex iuſtus ſoꝛtis et patiẽs nun
gquid iraſcetur p ſingulos dies
Deus iudex iuſtus) ſingulis ſcdᷣm merita
reddens (foꝛtis) cui nemo poteſt reſiſtere. Et
ne ideo ſine aliqua ſpe foꝛmidetur:ſubdit.(et
patiens)quia modo in multa patientia ma⸗

los tolerat et pꝛopter conuerſionem ↄiſſimu

lat:metu iudicij terret et ſpem conuerſis pꝛo
mittit.et vere patiens quia.(nunquid iraſce
tur per ſingulos dies) id eſt nunquid ſtatim
infert penam cum aliquis committit offen⸗
ſam.quaſi diceret.non. quia quamuis quoti
die eum offendamus ipᷣe tamen quotidie nõ
iraſcitur ſed patienter expectat ad penitenti⸗

rauit illum per legis latoꝛes:per apoſtolos.

per expoſitoꝛes pꝛomulgando et intelligibi
lem faciendo.

Et in eo parauit vaſa moꝛtis: ſagittas

ſuas ardentibus effecit.
Et in co)ſcilicʒ arcu ſcripturec parauit va
ſa moꝛtis )ſcilicet pꝛedicatoꝛes qui inobedi⸗
entibus pꝛopinant de ea moꝛteʒ. AUnde apo⸗
ſtolus.Alijs ſumus odoꝛ moꝛtis in moꝛteʒ
ſed alijs ſunt ſagitte et odoꝛ vite. vnde ſequi

tur (ſagittas ſuas)ſcilicet eoſdem pꝛedicato

res (ardentibo)deſiderio verbi et diuino amo

re flagrantibus(effecit)id eſt efficaces et fru⸗

ctuoſas fecit vt coꝛda eoꝛum pungendo vi⸗

tam eis pꝛopinarent. Vel( ſagittas ſuas) id

eſt ſcripture ſententias cito penetrantes (ar⸗

dentibus) pꝛedictiseffecit) id eſt efficaces
boni operis per ipſos pꝛedicatoꝛes fecit.De
inde tangit iloꝛum maloꝛum culpam.d.

Ecce parturit iniuſticiam concepit do/

loꝛem:et peꝑecit iniquitatem.
Ecce)autem iniquus concepit ex ſugge⸗

ſtione diaboli per conſenſum in peccato cui

debetur doloꝛ.qui bene doloꝛ dici poteſt ſcili

cet malum et peccandi voluntatem in coꝛde

onendo per deliberationem quia mala vo⸗
ntas ipſa ſe toꝛquet:ipſa ſui ſupplicium eſt
(parturit)ſcilicetibſum peccatum ad effect
pꝛoducere conando:quia partunire eſt niti

parereciniuſticiam)a iuſticie regula diſcoꝛ⸗
dando. (et peperit iniquitatem) per operati⸗
onem:ipſius iuſticie rectitudinẽ impugnan

do:ſcilicet peccatum extra opere perñũciendo

per deliberationem. Inoꝛdinatio littere in⸗

oꝛdinationem peccati ſignat. Malus enim
pꝛimo concipit voluntatem peccandi.ſecun
do parturit per conatum adimplendi.tercio

arit in actu peccandi. Et ſic ...
Lacum aperuit et effodit eum:et incidit
in foueam quam feecit.

am:que ſi nõ ſequatur durius damnat ⁊ au⸗
gebit penam. Unde ne audita patientia ſecu
ri fierent pigri ſubiungit.
NKiſi conuerſi fueriris gladium ſuum 'i
bꝛabit: arcum ſuum tetendit et parauit

Lacum)infernicaperuit) concipiendo (et
effodit eum parturiendocet inciditin foueĩẽ
gquam fecit) pariendo. VUel(Lacum aperuit)

Niſi conuerſi fueritis) o iniqui a via ve⸗
ſtra mala et penitentiam egeritis. dominus
gladium ſuum vibꝛabit)id eſt punitionem
et vindictam manifeſtam exeret ſcilicet in fu
turo quando chꝛiſtus choꝛuſcabit ſuis lu⸗
cens:impios terrens.et ne dicatis vobis nõ
fuiſſe pꝛedictum. ſarcum ſuum)id eſt ſcriptu
ram comminantem (tetendit)minando ma⸗
lis ne putetur remiſſa eius patientia (et pa⸗

malum pꝛoximo machinandoſet effodit eũj
huic rei ſtudium adhibendo (et incidit)id ẽ
cadit(in foueam quam fecit)alteri.malum ꝑ
petrando quia pꝛius in ſe q; in aliũ peccauit
Iniquitas enim pꝛius ledit coꝛ iniuſtuʒ vn
de pꝛocedit q́; hominem iuſtum in quem ae
cedit. Pꝛius fraudatoꝛ leditur damno inno
centie qᷓ; alius pecunie.vnde ſequitur.

Conuertetur woloꝛ eius in caput eius

6 *

lbe et in verticem ipſius iniquitas eius dej pbete. dirigens nos in finem ſcilicet chꝛiſtiaü .
icbi ſcendet. ᷣ;ðͦU banei nis noſter. Et aaens pꝛo toꝛculari⸗ 2
eilelkb. . ⸗ rrleſ 1112 4
t (kcpnteino lded manamerin vertenn tunone r aics Aanettetn ac e t⸗
ins (in caput eins) id eſt mentemcet in verticeim tutione et ca nalos ſim elelie que
Ciniquitas eius, quã ic bonos et malos ſimul continet ſicut toꝛ
ipſius)id eſt rationem (iniqu . niart v Toꝛcularia ſt
it, eperitdeſcendet, quaſi cum impetu id eſt cularia vinum et acinum. Toꝛcu ma ſunt
4 beperit veſcender, quaſi cum impetu id. martyria vbi coꝛpoꝛibus calcatis anime ad
i⸗ peccatum et malum ſuum in anumam ecins elum tranſeüt: et coꝛpozg in ror, i
ca in ipſum retoꝛquebitur. Recte celum tranſeũt: et coꝛ poꝛa in terra putreſcũt.
e encrcrun etin Plunn etorquebuur. Kecte Et quia hec ſiunt in eccleſqs ideo et ipſe ec⸗
ſu crit iniquitas eius ſus Moze eſß nlcrton⸗ dleſie toꝛcularia dicuntur. Poſſunt eriaz per
ell cum ipſe iniquitati ſue Honte tenm eane toꝛcularia quiq; fideles intelligi ſm hoc q;
lats et in illum deſcenget quia granat eun tolerant aduerſa huius mũdi. Quia ergo ſu
me min vohdenonnattborgca in onnige pes guakea ict dene pꝛo ſua iuſticia et
in⸗ rum volare non ſinit. hoc fit cum in Kkomige quid malis pꝛo ſua iniuſticia debeatur: con⸗
yi⸗ peruerſo ſ uit Pis nenanehnr de: ſequenter nunc agit de conſtitutione eccleſie
i qais beegſtclus i eiam eualer re in qua Hicvoulct mali necelſario naͤmiſcen⸗
„ et. iin ſi ſſt. tur qui ſimul incipiunt creſcunt et conſum⸗
6 Conſitewꝛ vño em iuſticia eius: et pſal. mancur abont in bonis ⁊ mali in malo. In
de lam nomini dñi altiſſimi. — futuro vero ſeꝑabuntur non ſolum affertu
LConſftiteboꝛ)ergo (domino)cõfeſſione lau vt hic ſed et loco. vnde monentur boni pa⸗ H
dis. id eſt laudabo dominum(ſcoᷣm iuſticiaz cientiam habere:et malos non ſolum patien
eina )id eſt pꝛo iuſticia vel pꝛopter iuſticiam ter ſed et gaudenter tolerare. Materia: chꝛi⸗
oe eius quia iuſtus eſt et ſicbonos pꝛotegit et ſti magniſicentia et exaltatio. Intentio: chꝛi⸗
al malos iuſte punit. et pſallam xrecte operanꝰ ſum magnifcare et eius inimicos ſcilicʒ iu
lil do. bene viuendo. ſpiritualiter gaudendo. deos et alios confſundere:omnesq; ad fidem
Plſallere enim iuſtoꝛum ad gaudium perti⸗ chꝛiſti inuitare. Sententia in generali pꝛo⸗
o⸗ net ſicut penitentia peccatoꝛum ad triſticiaʒ. pheta in iſto pſalmo in perſona eccleſie et o⸗
ſnomini domini altiſſimi) id eſt ad bonoꝛem mnium fidelium laudes domino noſtro ie⸗
ci nominis dei non gloꝛiam meam querendo ſu chꝛiſto decantat maieſtatem atq; magnifi⸗ D
i Hoc etiam poſſet legi de confeſſione peccati centiam nature diuine ac humiliationem er
I iceret. ſi ure eſt iuſtus et ſi⸗ ati .
n⸗ quaſi diceret. ſicut deus pure eſt iut Eexaliationem nature humane ſuper omnes
j ne omni labe peccati et iniuſticie ita go bu⸗ creaturas in ipſo bꝛeuiter confitendo. Sen⸗
nan re conſñteboꝛ peccata mea ſine enntetei i tentia in ſpeciali:a laude ergo incipiens pꝛo “
/ oneer velamine. Hoteſt eriaʒ bic p bumut pbera ait. (Domine) omnium per potentiazʒ
in⸗ perſona cbꝛiſti intelligi:ſi ea que ibi bumili er generalem gubernationem qui es ( domi⸗
in ter dicta ſunt ad noſtram narmiczie duam nus noſter)ſpecialiter per cultum et venera
dlnun ipſe cbꝛiſtus geſtauit ſcilicet ag bumanam tionem ;id eſt quantumad mirabile) id eſt ð
c⸗ a miuram reſerantur. 4 Dꝛatio. valckachnlrablle er grandeteſt nomen tuũ)
Scrutatoꝛ coꝛdis deus libera nos a per id eſt gloꝛia et famacin vniuerſa terra) nõ tm
8 ſequentibus nos et da nobis in tui expecta⸗ in iudea: quia a ſolis oꝛtu vſq; ad occaſum
u tione iudicij firmam cuſtodiaʒ mentis v nö augabile nomen domini.quaſi diceret.Tu
.⸗ retribuamus inimicis mala ꝓ bonis. Der d. domine notus eras in iudea tm et in iſrael “
¶ Pſalmus de chꝛiſti magnificentia ho magnum nomen tuum. apparuiſti inter nos
na noꝛe et gloꝛia cuius gratia et virtute cõ moꝛtuus es pꝛopter nos.ſumexiſti. aſcendi⸗ DUM
SZ ſtituta et coꝛrolvꝛata eſt vniuerſalis ecA ſti in celum. miſiſti apoſtolis ſpiritũ ſanctũ.
i deii. p̃s. viiſ. quibus pꝛedicantibo:in omnem terram exi⸗ 2
rr ũ uit ſonus eoꝛum. Et nomẽ tuum gloꝛioſum
Qminé Dominus quod erat notum in gente vna factum eſt ad
. noſter: ꝙ;ᷓ admirabile eſt nomen tu mirabile in vniuerſa terra. Eſt terra viuoꝛuʒ
“ unm in vninerſa terr. ſczʒ celum. rerra moꝛtuoꝛuʒ ſcʒ infernus. terra
¶ Ando: pſalmi pꝛopheta dauid. Titulus viuentium er mor leneinu⸗ ſc; mundus. et in
.

talit et. In ſinem pſalmus dauid pꝛo toꝛcu bio omnibus eſt nomen domini admirabie
4. . larus. Doc eſt pſalmus iſte eſt Dauid pꝛo et gloꝛioſum.

Auoni eleuata eſt magnificentia tua :
ſuper celos.

¶ Quoniam eleuata eſt loco magnificentia
tua) id eſt dignitas tua et gloꝛia de terrena
bumilitate (ſuper celos)ad litteram. vel(ſuꝑ
celosomnes.id eſt ſuper omnem eminentiã
ſanctoꝝ et ſuꝑ omnes rõnales creaturas etiã
celeſtes ⁊ angelicas q́s excedit.q.d.A moꝛ⸗
tuis reſurgẽs in celũ aſcendiſti.et qui hüuilis
videbaris magnificus apparuiſti. hinc enim
apparet qͥs deſcẽderis cũ innotuitq̊ aſcende⸗
ris. Et ideo qꝛ magnificatus in gloꝛia ſubli
matus es ſuꝑ om̃es celos et ſuꝑ oẽs etiã cele
ſtes ierarchias nõ eſt mirum ſi nomẽ tuũ eſt

dei. qui ſunt opera digitoꝛum moꝛus) quia

operatõne ſpiritus ſancti.qui digitus dei di
citur.inſtructi ſunt et perfecti. Dicitur auteʒ

hic pluraliter digitoꝛum pꝛopter plura eius
dona cum ſit vnus ſicut plures digiti ſunt
in vna manu. video etiamlunam).i.eccleſi

anm vniuerſalem et ſtellas).i.eccleſias ſingu⸗

per oꝛbem terrarum miritfice ſublimatũ. val

de etiam es mirabilis ꝓpter opera tua mirabi

lia et magna. Nam ð

dem ꝓpter inimicos ſtuos: vt deſtruas

*

micum et vltoeem.
¶ Ex oꝛe infantium et lactentium).i.ſugen
tium ſcilicet pueroꝛum hebꝛeoꝛum/perfeci⸗
ſti laudem) quando in templo clamabant et
te laudabant confitendo tuam diuinitatem.

●

Velcex oꝛe infantium et lactentium).i.apo⸗

ſtoloꝛum (perfeciſti laudem) quia ab hoꝛum
pꝛedicatõne creuit eccleſia.et tam hi q; illi di
cuntur infantes et lactentes non pꝛo etate ſʒ
pꝛo ſumplicitate. quaſi diceret.non ſolum a
perfectis ſed etiam ab incipientibus et imꝑ⸗

ſectis pꝛedicaris et laudaris: quod eſt laus

perfecta. Si enim ſoli perfecti eſſent in eccle⸗
ſia non ita conſuleretur humano generi. et H
facis (ꝓpter inimicos tuos)ſcilicet gentiles
mundi ſapientes confutandos ne videatur

hec ſapientia humana ſʒ diuinitus data. qꝛ

ſtulta mundi clegit deus vt confunderet ſa⸗
ſapientes. et bene dicit inimicos quia ſapien

tia carnis inimica eſt deo.vt deſtruas inimi

cum).i.erroꝛem iudaicum chꝛiſti et chꝛ iſtix
ni nominis perſecutoꝛem(et vltoꝛem)alia lit

tera defenſoꝛem.i.hereticum qui ſe dicit veri
tatis defenſoꝛem cum tamen tanq; vltoꝛ im
pu guet eandem. Quos tu domine confudi⸗
ſti et deſtruxiſti cum te aſpirante ad fidem tu
arm venerunt paruuli:et in ſuo erroꝛe reman
ſerunt philoſophi ac legiſꝑiti ⁊ heretici.vn⸗
ge et ſubditur ....ff.
OQim̃ videbo celos enos ona digita
un

oꝛum: lunam et ſtellas que tu

aſti.

unoniaʒ videbo).i.iam per ſpiritum ſan

ctum pꝛeuideo (celos tuos).i.apoſtolos.De
quibus alibi dicitur Celi enarrant gloꝛiam

lares per diuerſa loca diuiſas.vel doctoꝛes

alios qui vel quas ſcilicet lunam et ſtellas
(tu fundaſti) in fide et ſolidaſti non illi quia

apoſtoli miniſtri ſunt edificatõis tu vero au
ctoꝛ et fundatoꝛ:a quo ſicut a ſole iuſticie ec
cleſia accipit lumen ſuum. Vnde Bꝛegoꝛius
Dicendo lunam etſtellas ⁊ tacendo ſolem in
dicauit quia illi ſoli locutus eſt qui non ſo⸗
lum ſolem et lunam ⁊ ſtellas coꝛpoꝛaliter ſed

et lunam eccleſiã atq; ſtellas omnes ſanctos

ſpecialiter fecit.per hos ergo deſtruitur ini⸗
phete ad patrem de chꝛiſto. MM
AQuid eſt homo ꝙ memoꝛ es eius:aut
filius hominis qmi viſitas eumę
¶ Quid eſt homo)qui licet vilis et miſer ct
quale merituʒ eius ( memoꝛ es eius) in bo
num ec ad conſolatõnem ſcilicʒ miſerendo et
a peccato et moꝛte liberando.qſi diceret.nul

micus et vltoꝛ acerrimus. Deinde eſt vox ꝓ

lum eſt hominis meritum dei benaſicio di⸗
gnum (aut quid eſt fiius hominis) ſcʒ virgi
nis.i.homo chꝛiſtus ſcilicet comparatõe tui.

(quoniam viſitas eum)in vnitate diuini ſup

poſiti aſſumendo.ac in tanta dignitate ⁊ ma

gnificentia conſtituendo. hoc dicit quaſi in
admiratõne terreni hominis ⁊ celeſtis quos
omnipotens pater viſitat:vnum per miſeri⸗

coꝛdiam mirabiliter reuelans:alterũ per di⸗

uinitatis gloꝛiam ineffabiliter exaltans.

Ninuiſti eum paulominus ab angelis:

gloꝛia honore coꝛonaſti en:et ↄſtituiſti
eum ſup opera manuũ tuaz:

Minuiſti eum paunlominus i. parũ mi⸗
nus (ab angelis).i.minoꝛeʒ feciſti eum q; an

gelos q̊ ad paſſibilitatẽ et moꝛtalitatẽ.ſed ma

loꝛ eſt eis in oibus alijs:ideo poſtea (gloꝛia)
id eſt incoꝛ ruptibili claritate coꝛpoꝛis(et ho

noꝛe)vt omnibus ſit venerabilis. Gloꝛia enĩ
eſt in ſe ad alios. Honoꝛ in ſe ab alijscoꝛo⸗

naſti eum) quia circulus mundi ad fidẽ eius
venit. Vel feciſti eum caput eccleſie que eſt ꝑ
te coꝛonata in operibus bonis.ſet conſtitui⸗

ſti).i. firmiter ſtabiliſticeum ſuper opera ma⸗
nuum tuaruʒ) dando ei ptãtem ſuꝑ ea vt oĩa

ſint ei ſubiecta.et ergo etiam ſuper angelos
a quibus eum minuiſti.vnde alibi ipſe dicit.

ln
d
ng

ſant
ce
ng⸗
es

Gi⸗
an
eee
ius
nin

ſe
dos
rini⸗
)

bo
c
lul
di⸗
li
wi.
on
inn
Ps
i⸗
di⸗

dis⸗

ni
0n
Ma
10)
eni
o⸗
is

e

Data eſt mibi om̃is poteſtas in celo et int

ra. Ideo ſequitur.
ſia ſubieciſti ſub pedibus eius:oues

vel manifeſta: voluntaria vel neceſſaria.vt ei

flectatur omne genu celeſtium terreſtrium et

infernoꝛum. Deinde magis in ſpeciali hoc
exprimit dicens.(oues et boues vniuerſas)
Pe aues innocentes et ſimplices in eccle⸗
ia intelliguntur qui ſub regimine paſtoꝛuʒ

2

bumiliter viuunt. Per boues ipſi rectoꝛes

deſignantur qui oꝑando terrenos fructifica

re faciunt.et hec duo de angelis et homini⸗
bus dicuntur. et quia non tm̃ bonos ſed et
malos ei ſubiecit recte q̃ſi diſtinguẽdo a pꝛe
dictis ſanctis ſubiũgit (inſuꝑ et pecoꝛa cam
pi).i.carnales moꝛe pecoꝛuʒ in amplitudine

campi voluptatũ et in latitudine vie que du
cit ad moꝛtẽ vagantes:nõ in montibus vir⸗
tutum habitantes et nihil arduum nihil la⸗
boꝛioſum aſcendentes.

Volucres celi et piſces maris:qui ham

MWolucres celi).i.ſuperbos in celũ os ſuũ
ponentes qui cogitatõne et locutõne tumidi
et elati dum ceteros ſe inferioꝛes penſant mẽ
te quaſi in altum volant. (et piſces maris).i.
carioſos(qui ꝑambulant ſemitas maris qͥ
ſequunt᷑ pᷣterfluentia huius ſeculi et hec tem

oꝛalia que tanq; ſemite in mari cito euane⸗-

cunt in ꝓfundo huius ſeculi ꝑtinaci ſtudio
linquirunt.In his aũt tribus ſcʒ voluptate.
curioſuate et ſuꝑbia cõcluduntur oia vicia
ſcʒ cõcupiſcentia carnis.ꝰↄcupiſcentia ocu⸗

loꝛum et ſuꝑbia vite.de his fuit pꝛimus ho⸗

mo ſuperatus et chꝛiſtus tentatus. Et quia
tam mirabilis ⁊ tantus eſt chꝛiſtus:ipᷣm qui
eſt pꝛincipiũ et finis laudemus in pꝛincipio
et in fine et nunqᷓ;ᷓ a laude eius ceſiemus.di⸗
centes ergo.o.

PDñe dñs noſter: q́; admirabile eſt no⸗
men tuum in vnuuerſa terra.

¶ Dñe dñs noſter)et omniũ (q; ineffabiliter
cadmirabile)et magnũ (eſt nomẽ tuũ).i.ho⸗
noꝛ tuus et fama. (in vniuerſa terra)et vbiq;
per omnia. Ecce concluſio quo totum ten⸗
dit. Decenter autem pꝛincipium repetit ⁊ ad

caput redit oſtendens initiũ et finẽ boni ad
deum referendum. PFotatur et ꝑ hoc ꝙ cum
a deo oꝛiginẽ traxerimus.qᷓ;uis ab eo ꝑ pec⸗

*

t wues vniuerſas:inſuꝑ et pecoꝛa cãpi
O mniaſſcilicet ſuꝑioꝛa et inferioꝛa et me⸗
dia (ſubieciſti ſub pedibo eius)id eſt ſub do⸗
minio et poteſtate eius ſubiectione occulta

catum deuiemns ad ipᷣm tamẽ in fine reuer⸗
ti debemus. et in ipo vitam nr̃am etopera cõ
cludere et tũc exꝑta miſericoꝛdia merito di⸗

cere poterimꝰ boc verbũ Dñe dũs noſter I5S
admirabile eſt nomen tun. ¶ zatio
Acd murabile nome tuum oipotens deus
ſuppices exoꝛamus:vt qui omnẽ creaturam

ad vſus hoiĩs ſubieciſti nos ad tue ſeruitutis

officiũ dignos effcere digneris. Per do.

Erhibitio laudis dinine pꝛopter du
lex iuſtum iudicium chꝛiſti in aduentu

„

Onfiteboꝛ nbido⸗/

mine in toto coꝛde meo: narrabo oia

mirabilia tua.

Auctoꝛ pſalmi pꝛopheta Dauid. Titu⸗
lus bic eſt In finem pꝛo occultis fuij pſal⸗
mus dauid. id eſt ps ille Dauid ꝗphete qui
hic loquitur in ꝑſona eccleſie: dirigens nos
in finem id eſt in chꝛiſtum qui eſt ſinis omi
credenti.eſt pꝛo occultis id eſt agit de occul⸗

tis. filij ſcilicet dei.i.de humili aduentu chꝛi

ſti:occulto iudeis ſed vtili gentibus.et de iu

*

dicio pꝛeſenti id eſt pena qua nũc quiſq; vel
exercetur ad purgatõnem vel admonetur ad
conuerſionem vel ſi contemnit excecatur ad
damnationem. Alia autẽ eius ſcʒ aduentus
ſecundus et iudicium vltimum erunt mani⸗
feſta omnibus. Poſtquam ergo egit de con⸗
ſtitutione eccleſie in qua boni etmali admi⸗
xti nunc ſepantur animo ſed poſtea etiam lo

co:nunc agit de vtroq; iudicio ſcilicʒ pꝛeſen

ti quo pꝛima et futuro quo ſecunda fit ſepa⸗
tio. Materia:duplex chꝛiſti iudiciũ pꝛeſens
et occultum ſcilicet diſcretionis.futurum et
manifeſtum ſcilicʒ diſcuſſionis. Intentio:vt
homines ad hoc credendum et deum ſuper
boc laudandum inducat. Sententia in ge⸗
nerali pꝛopheta in iſto pſalmo in perſona ee
cleſie dicit ſe letum domino ieſu chꝛiſto toto
coꝛde pſalliturum quia tempoꝛe iudicij di⸗
ſcrecionis iuſto iudicio ſibi tradito repꝛimit
diabolum iniquum humani generis inimi⸗

cum gentiles ad fidem conuertendo ac ob⸗

ſtinatos laqueis moꝛtis inuoluendo et inter
ficiendo populumq; catholicum afflictum
et abiectum liberando. Et tempoꝛe iudicij
diſcuſſionis ipſum antichꝛiſtum quo ſe con
tra deum eleuans populum chꝛiſtianum et

.*

4

fidelem duriſſime pſequek deijclendo et ip̃ᷣm

populũ chꝛiſtianũ quaſioꝛphanũ ⁊ pupillũ
derelictũ eripiendo occultũ. Etiã iudicium
eſt pena qua qͥs vel exercet᷑ ad purgationem

vel admonetur ad ↄuerſionem:vel ſi cõtem⸗

pſerit excecat᷑ ſeu exercetur ad damnatõem.
Qui nõ coꝛrigit᷑ iſto occulto iundicio digne

puniet᷑ illo futuro manifeſto. Snia in ſpe⸗

ciali ꝓpheta ergo letus pſallit ꝓ inſto chꝛiſti

iudicio in vtroq; aduentu ſuo dicẽs Conft

teboꝛ tibi dñe)ↄfeſſione laudis et graꝝ acti⸗
onis (in toto coꝛde)et affectu (meo) nõ diui⸗
ſo et nõ in ꝑte ſicut qui quedã oꝑa dei apꝛo⸗

bant quedã blaſphemãt ſʒ ego in nullo de ꝓ

uidentia dei dubito ſed oĩs recte agi ſentio:
et etiã (narrabo) alijsoĩa mirabilia tna) que

me ad narrandũ docuiſti. vel oĩia ↄp̃ᷣhendit

nõ ſingula generum ſʒ genera ſinguloꝝ ſcz
tã viſibilia q; inuiſibilia tam ſpũalia qᷓ; coꝛ⸗

—

poꝛalia. Ille etiã in toto coꝛde deũ laudat q

nullũ angulũ coꝛdis in q uo terrenũ aliquid
lateat ſibi reſeruat ſʒ totũ in laude dei expen⸗
dit. Nec ſolũ narrabo alijs ſʒ etiã apð me.

Letalv: et exultabo in te: pſallãõ nomini

Letaboꝛ )interius mentecet exultabo)erte

*

rius coꝛꝑe.intenſam leticiã exterioꝛibo ſignis

et geſtibo oſtendendocin teet in mirabilibus

tuis qui es veritas nõ in ſeculo et eius cõcu⸗
piſcentijs q eſt vanitas qꝛ nõ niſi in deo eſt
vera leticia.(pſallam).i.laudabo oꝑe bono.
inomini tuo).i.ad honoꝛẽ noĩs tui oĩa tibi
tribuens vt modo exemplo pſallant et alij ti
bi. ocaltiſſime qui ᷣm ſubam hic nõ plene co
gnoſceris. Sit ergo leticia ſpiritalis in mẽ⸗
te: ſit ſancta hilaritas in coꝛpe:cõcoꝛdet diui
na laus cũ recta oꝑatõne.Cauſam autẽ lau⸗
dandi ſupponit quia

In cõuertendo inimicũ meũ retroꝛſuz

MInfirmabunt᷑ et pibunt a facie tug.

meũ ſcʒ diabolũ (retroꝛſum).i.qꝛ ex eo ꝙ di

abolum qui ante aduentũ tuũ vt dux moꝛtis

pcedebat quẽ peccatoꝛes ſequebant᷑ auertiſti
retro amiſſo iure vt nũc ſequat᷑.fugiẽtes enĩ
iuſtos ꝑſequitur ſed inaniter qꝛ habent mo⸗
do te deũ ducẽ et refu giuʒ (infirmabunt᷑) ſcʒ

ipᷣe diabolus et miniſtri ac membꝛa eius ne

nocere poſſint nũc bonis (et peribũt)in die iu
dicij (a facie tua)ſcʒ impugnatõis et vindi⸗
cte vel gr̃e et gloꝛie qñ tollentur ne videant
gloꝛiam dei et mittentur in ignẽ eternũ. In⸗
de etiã letaboꝛ.

In auertendo).i.dũ cõuerteres( inimicũ

Qñ̃ feciſti iudiciũ meũ et cauſam me:
ſediſti ſup thꝛonũ qui iudicas iuſiiciX’s.
¶ Om feciſti iudiciũ meũ et cãm meã) iuſto
iudicio licʒ nobis occulto ſeꝑaſti ⁊ diſtinxſti
me et fideles credentes ab infidelibo obſtina
tis. et bene dicit meũ et meam qꝛ ꝓ me et ad
vtilitatẽ meã fueruntſſediſti ſuꝑ thꝛonũ)iu⸗
diciarie ptãtis tanq; rex et iudex potentiſſi⸗
mus et iuſtiſſimus faciendo iuſticiaʒ pᷣdicte
diſcretõnisqui iudicas iuſticiaʒ).i.iuſte ad
differentiã eoꝝ qui iudicant iniquitatẽ.q.d.
in hoc facto oſtendiſti te ſedere ſuꝑ ſoliũ iu⸗
ſticie.i. habere ptãtem iudicandi ſicut iuſtus
iuderx.vel (Qm feciſti iudiciũ)quo iudicatꝰ
es (meũ).i.mee inſeruire vtilitati et ad meam
valere liberationẽ et (cauſam) qua pulſatus
es et damnatus feciſti(meã.i.mihi vtilẽ (ſe⸗
diſti)poſt reſurrectõʒ(ſuꝑ thꝛouũ )ad dexte⸗
ram pr̃is(qui iudicas iuſticiã)ct iuſte nũc in
iudicio diſcretõnis et in fine iuſte iudicabis
in iudicio diſcuſſionis. H

Increpaſii gentes et periſt impius:no/

—

mẽ eox deleſti ineternũ.et in ſchn ſci
¶ Increpaſti)et terruiſti ꝑ aplos et pᷣdicato
res (gentes).i.gentiles de pccis ⁊ infidelitate
ſua.cet perijt impius)qꝛ iuſtiſicatus factus
eſt pius.hinc ſcriptũ eſt verte impios et non
erũt.et etiam (perijt impius) diabolus amiſ⸗
ſa poteſtate. nomen eoꝝ deleſti) deleuit dũs
noĩa impioꝝ q enĩ pꝛius idolatre et filij dia
boli dicebantur cõuerſi nunc iuſti et filj dei
vocantur et etiã noĩa deoꝝ perierũt de terra
fiuigelium(ineternũ).i.omnino let in ſeculũ ſe⸗
culi)ſeculum eſt hoc pnñs tꝑs.ſeculum ſeculi
eſt eternũ qð incõmutabiliter cõſiſtit cuius
hoc ſeculũ imago eſt et vmba.

—

Inimici defecerunt framee in Snem: et
cuitates deſtruxiſti.

¶ Inimici) ſcʒ ipius diabolidefecerũt)ꝑ tu
os pᷣdicatoꝛes(framee)ſcʒ rebelliones et di⸗
uerſſi erroꝛes quibo tanq; gladijs aĩias occi⸗
ditcin finem).i. ꝑ chꝛiſtum quia poteſtas et
virtus eius eſt valde diminuta et ex parte de
fecit ꝑ chꝛiſtũ in aduentu pꝛimo ſed totaliter
et plenarie deficiet in ſecundo. ſet ciuitates)
id eſt munitõnes ſcʒ malos hoĩes et eoꝝ cõ⸗
ſpirationes in quib diabolus regnabat(de⸗
ſtruxiſti)excluſo inde diabolo pꝛincipe vt ſer
uiant iuſticie et non regnet peccatũ in noſtro
moꝛtali coꝛꝑe. Et iig0osn?
Neriſt memoꝛia eoꝝ cũ ſonitu: et dvñs

crijt me. coꝝ). ſ.ipioꝝ ap deũ ne puniat

. 5

l⸗
uli
ius

tu
di⸗
a⸗
5
de

cö⸗
e⸗
1
ſ⸗

cxxt tñcum ſonitu).i.cum multo ſtrepitu et re
pugnantia nam cum impietas euertitur ſtre
pitus ſit. quia non venit ad ſummam pa⸗
cem niſi qui magno ſtrepitu ⁊ tumultu cum
vicijs pugnauerit et ideo validus et foꝛtis

cõgreſſus cũ vicijs eſt habendus (perijt) etiã

fidem (cũ ſonitu) pᷣdicatõis ſanctoꝝ.et(dñs

ineternũ ꝑmanet)in ↄuerſis vbi expulſo dia

bolo iam impietas locũ nõ inuenerit.vel (in

eternũ ꝑmanet) qꝛ regnũ chꝛiſti ſtabile eſt in

eternũ ergo impu fruſtra niſi ſunt ↄtra eũ.
Paraint in iudicio thꝛonũ ſuũ: et ipſe

iudicabit oꝛbem terre in equitate:iudica
Pr xopulos in iuſticia. H

arauit in iudicio iuſto ſʒ nobis occulto

(thꝛonũ ſuũ⸗.i.iudiciariã ptãtem quo ad iu⸗
dicium diſcretõnis fideliũ ab infidelibi. vel
N((paranit in iudicio).i.cũ iudicatus eſt (thꝛo

num ſuũ).i.ſedẽ iudiciariã qꝛ ꝑ patientiã ac

quiſiuit iudicij ptãtem (et ipᷣe) qui iudicauit
in occulto etiã iudicatus eſt in hũilitate.tan

dem(iudicabit) in aꝑto et in maieſtate( oꝛbẽ

terre).i.oẽs hoĩes oꝛbẽ inhabitantes (in eq
tate) nemini ꝑcens oĩb equa retribuẽs ⁊ me⸗
ritis digna reddens.(iudicabit ꝓplos in iu⸗
ſticia)teſtimonmiũ ꝑhibente illis ↄſcientia et
cogitatõibo accuſantibo ſeu defendentiby.
Et factus eſt vñs refugiũ paupi: adiu⸗
toꝛ in opoꝛtunitatibo in tribularde.

Et)interim ne inimicus retro ↄuerſus no

ceat (factus eſt dñs)qui iuderx eſt(refugiũ)in
malis vitandispauꝑi) ſpũ ſcʒ pplo catholi⸗
co nõ ꝑmittẽs eum tentari ſupꝛa id qð pᷣt et

etiã (adiutoꝛ)in bonis agendis ( in opoꝛtu⸗

nitatibo).i.in his in quiba opus eſt vel in tẽ⸗
poꝛe opoꝛtuno ſcʒ in (tribulatõne)dulce eſt
au xiliũ qð in neceſſitate datur. Tribulatões
bene dicit opoꝛtunitates qꝛ non ↄuertit᷑ aia ſpe
ad deũ niſi cũ ab hoc ſeculo auertit᷑ nec opoꝛ eæſt. humilitatẽ meã).i. afflictõʒ et doloꝛẽ (de
tunius a ſeculo auertit᷑ niſi cum voluptatibo
eius laboꝛes ⁊ doloꝛes miſcentuirr.
Et ſperent in te qui nouerut nomẽ tuu:
Aff nõ dereliquiſti querentes te dñſe.

Et)ideo o dñecſperent)ꝑ ſpem (in te)non
in ſe nõ in ſeculo(qui nouerũt nomẽ tuũ)per

verã fidem. Nomẽ dei dũs eſt qd nomẽ bñ
nonit qͥ libẽter ei vt dño fuit et ↄtẽpto amoꝛeꝛ
terrenoꝝ ſe dominio eiꝰ ſupponit. vel nomẽ

dei eſt qui eſt qð bñ nouit qui ſpem non po⸗

nit in tranſitoꝛijs ſʒ in illo qui habet verum

eſſe.(qm̃ nõ dereliquiſti ſubtrahbendo gram

c ſi ad tꝑs videris derelinquere exponẽdo

ßſſuris ad pbationẽ vel ad coꝛonã vel ob all
am cauſam bonã (querẽtes) p charitatem (te)

tranſitoꝛia. Et vt ſpes vra nõ ſit caſſa.

pᷣdicatis implete gr̃as agendo voce laudis
et ↄſonantia opis ſicut in ps fit ↄſonãtia vo
cis cũ oꝛganoqui habitat in ſyon)qð eſt ſpe

culatio.i.in ſpeculatoꝛibo veri boni. vel in ec
cleſia que nũc ↄtemplat᷑ deũ ꝑ ſpeculũ.queli

bet enĩ ſpeculatio errat niſi in ea dñs habitet
etita (annũciate inter gentes) i.pdicate alijs

(ſtudia eius)pia que habet erga ſuos.i.dili⸗

gentiam magnã quã habuit ⁊ habet erga no

ſtram ſalutẽ et vtilitatẽ vel(ſtudia) ſunt eius

mandata in quibo ſtudendũ eſt. Conſtanter
aũt pᷣdicate et nõ timeatis moꝛtem.

Qm̃ requirens ſanguinẽ eoꝝ recoꝛda⸗
tus eſt: nõ eſt oblitus clamoꝛe puuym.
Hm nõ eſt oblitus ineternũ clamoꝛẽ pau

perum)ſpũ.i.humiliũ ſcʒ martyrũ et iniuſte
oppꝛeſſoꝝ clamantiũ ad deũ loquit᷑ ſm affe⸗

ctum infirmoꝝ qui oblitũ putant deũ qꝛ nõ

cito facit qð voluntſʒ requirẽs) vltõnecſan

guinem eoꝝ) de hoſtibo ⁊ inultũ nõ relinqᷓns
(recoꝛdatus)et miſertus (eſt) clamoꝛis eoꝛuʒ
conſolando eos et gloꝛificando.recoꝛdatus
eſt quidẽ nõ poſt obliuionẽ ſed poſt dilatõeʒ
Hic aũt ſanguinẽ requirit de manu tyran⸗
noꝛum aliqñ ꝑ penã tpalem aliqñ ꝑ eternaʒ
aliqñ vtroq; modo. Et ſubdit qͥs ſit clamoꝛ
iſte dicẽs in ꝑſona pauꝑis cuiuſſibʒ ⁊ eccie.
Oiſerere mei vne: vide humilitatẽ me

am de inimicis meis.
Miſerere mei dñe)mihi ↄpatiendo qꝛ in
miſeria ſum. vide intuitu miſericoꝛdie.i.at⸗
tende et adiuua. Aſpecius eni dei auxilium

inimicis meis).i.a tyrannis mihi illatã. vel

quanta ſit humilitas et afflictio mea ppende

de inimicis meis.de ſuꝑbia enĩ inimici eſti⸗
matur hu militas patientis qꝛ tantũ hic hu

miliatur quantũ ille extollit᷑. Cu dico vide.
AQui exaltas me de poꝛrtis moꝛtis: vt an
nunciem omnes laudatões tuas in po⸗/

4

filie ſyvon.

itur ad moꝛtem anime.(vt annunciẽ oẽs lau
datõnes tuas).i.oĩa laudabilia pᷣcepta tua et

Plallite dño qui habitat in ſyon:ꝛannũn
G inter gentes ſtudia euuus.
Pſallite dno).i.mandata eins ſeruate ⁊ qʒ

Dui exaltas id eſt elongas et liberas me:
(de poꝛtis moꝛtis)id eſt de pꝛauis ↄcupiſcẽ
tijs et actionibo que ſunt introitus quibus

☛

—

pꝛedicatonis vnde lauderis exiſtens in poꝛ
tis ſilie ſyon).i.in bonis ſtudijs ⁊ actõnibus
quibo in eccleſia itur ad celeſteʒ hieruſalẽ ibi
eni bñ annũciant᷑ laudea et iuſticie dei nõ in
poꝛtis moꝛtis et pcci.Filia ſyon eſt eccia.ſy⸗
on eni oẽs eccias mundi generauit.qꝛ ibi na
tum eſt vñ fides incepit.vel exiſtẽtibo (in poꝛ
tis filie ſyon).i.in ſacramentis ⁊ initijs fidei
et in doctrina apłoꝝ et ꝓphbetaꝝ. Et ideo
tes in interitu quem fecerunt.
Exultabo)et gaudebo ſcʒ qꝛ me exaltas.
(in ſalutari tuo).i.in ſalute qua ſic me ſaluas
nõ in merito meo:ꝑ te enĩ ſaluamur qui coꝛ⸗
da nr a de vana leticia huiꝰ ſeculi trãſfers vt

Erxultalv in ſaluturi tuo: infixe ſunt gen

in te veracit gaudeamꝰ.ego quidẽ exultabo
ſz gentes nõ(qꝛ infixe).i.intus fixe ſunt cla⸗

uis peccatoꝝ gẽtes que volũt occidere ſctõs

(in interitu quẽ fecerunt)ſcis:occidendo eni

coꝛꝑa iuſtoꝝ interfecerũt aias ſuas. Iniqui

tas eni ſua eſt cuiq; malo boĩ pena.i.cã pene

vnde ſubdit.

AIn laqueo iſto quẽ abſconderũt: cõpꝛe
IlIynius eſt xgeer.
In laqueo iſto quẽ abſconderũt.i.in frau

de quã ad fallendũ tegunt (ↄpᷣbenſus eſt pes
rxoꝝ).i.alligatus eſt eoꝝ affectꝰ qꝛ laqueis in
cxtricabilib inuoluunt᷑: nũc reatus ⁊ culpe
et in futuro damnatõis et pene. vnuſquiſq;
eniĩ pꝛius cadit in laqueñ quẽ alteri parat ad
cadendũ et pꝛius in ſe peccat q; in alterũ.nã
qui aliũ ꝑſequit᷑ eo interitu moꝛit᷑ q̊ ſe alium

occidere arbitrat᷑.vñ cõiter dicit᷑. Sepe ſagit

tantẽ didicit referire ſagitta.recte ergo ſubiũ
ctum eſt. Tandem
Cognoſcet dñs iudiciaf⸗

ognoſcet᷑ dñs in futuro iudicio ab oĩ⸗

culta.tũc enĩ ſecernet nõ ſolũ merito ſed etia⸗
loco malos a bonis.q.d.pecoꝛes in iudicio
½ effectũ iuſticie ↄgnoſcẽt dũm licʒ modo nõ
vel int cognoſcere eũ.qꝛ ( in oꝑibo manuũ ſu⸗
arũ)et merito oꝑm ſuoꝝↄphenſus eſt pec⸗
cCcatoꝛ)et ↄſtringet᷑ in eis.ipᷣa enĩ ſua oꝑa pꝛa⸗
ua et pcca q̃ ſecũ poꝛtat accuſant iudicãt con

uincũt puniũt peccatoꝛẽ.nõ enĩ querit deus

Alios teſtes niſi vitã et ↄſcamm.
Coõuertant᷑ peccatoꝛes in infernuʒ: oẽs

gentes que obliuiſcunt᷑ dum.

nõ optatio cpeccatoꝛes in infernũ) in locũ pe
nalẽ ne voluptatibo vltra gaudeãt.q.d.poſt

entia paupm nõ peribit in fin.
¶ m nõ in finem)et finaliter oblinio erit

bus(iudicia faciẽs) maniteſta qͥ nũc facit oc⸗

Conertantur).i.ↄuertentur qꝛ pᷣdictio eſt

ᷓ nolũt anerti ad dñm: neceſſe eft vt ↄuerti⸗
tur ad infernũ:ne alibi mittendos ſe putẽt et

quos dicit peccatoꝛes expꝛimit ſcʒ om̃es gẽ

tes qᷓ obliuiſcunt᷑ deũ)nõ credentes in eum.
vel in fine vite moꝛientes ſine remedio pnie
Bont vero ecõtra pᷣmiabunt᷑ nam vere vt di

ctum eſt nõ eſt oblitus clamoꝛẽ pauꝑm. vn⸗

de et ſubditur. .
Af nõ in finẽ obliuio erit paupis:pati

pauꝑis) apud deũ et ſi ̊ videt᷑ cũ mali floꝛet
et ipᷣe affligit᷑. Hodo enĩ quaſi obliuio pau

perũ fit:qᷓ; diu eos a tribulatõe deus nõ de⸗

