nõ cures: vel non poſſis ſaluare eã. tu qui es

deus.i.creatoꝛ eius.ſed in om̃i tribulatõe et

oppu gnatõe ſꝑ dicendũ eſt qdð ſequitur (Tu
ant dñe ſuſce toꝛ me es). i. defendis ab im⸗
petitõne hoſtiũ me ↄfugientẽ ad tuũ adiuto

rium (gloꝛia mea) nõ mihi tribuo ꝙ p̃ᷣualeo

gloꝛioꝛ. (et exaltans caput meũ) caput eccie

eſt chꝛiſtus pꝛimus in celũ exaltatꝰ: caput fi⸗
delis aĩe eſt mens a qua ſenſus ſicut mẽbꝛa

nõ in me vel in hoc ſeculo ſed in te deo meo

a capite regunt᷑ quã deus dono ſue gre ele⸗ .

uat vt legi dei ſeruiat et vt ad deũ reſpiciens
inſidias diaboli et tentatõnes eusadat: facile
eni laqueos vitat in terris qui oculos habet

in celis.(Aoce mea) nõ vicarij:in oꝛando.pᷣ

dicando. oꝑando et omi bono (ad dñm cla⸗

—

maui) intente depcando ita vt ſonus vocis
abintentõe coꝛdis nõ diſcreparet. Aox alie⸗
na dicit᷑ que eſt oꝛis mei et nõ coꝛdis:alia eſt

et oꝛis et coꝛdis.alia eſt coꝛdis tm̃ qꝛ oꝛo eſt
pius animi affectꝰ in deũ tendens. qui ne pi
gritetur qñʒ ꝓrumpit in vocẽ. Ille etiã non
ſua voce clamat qui dicit dñe et q̃ pᷣcipiunt
nõ facit.(et exaudiuit de mõte ſcõ ſuo)qꝛ pꝛe
ces meas nõ ex meis meritis ſʒ ex ſi na ſancta
miſcðᷣia ſuſcepit.( Ego doꝛmiui)olim moꝛ⸗
taliter peccãdo ⁊ in vicioꝝ ignauia iacendo:
et a bono oꝑe toꝛpendo. (et ſopoꝛatus ſum)
in ipᷣis pccis et vicijs aſſueſcendo et delecta⸗
biliter pſeuerando (et exurrexi) ab h ſomno
moꝛtis penitendo nõ ꝑ me:ſʒ (qꝛ dñs ſuſce⸗
pit me)iuſtiſicando qꝛ viuificante gra euigi

lare ⁊ exſurgere me fecitet ad bona oꝑa exci⸗

tauit.Et ideo (Nõ timebo milia ꝓpli circun

dantis me).i.infinita hoſtiuz genera. Js enĩo

quẽ dñs ſuſcitat ct ſaluat tanto oim maloꝛũ
multitudinẽ nõ timet quãto vnũ oipotentẽ
deũ ꝓtectoꝛẽ habet. Sʒ qꝛ pᷣdeſtinatio pᷣcib⸗

iunat (exſurge dñe)fer opem:et ( fac me ſal⸗
uum) Et nõ ſine ſpe ero. Qm̃ tu ꝑcuſſiſti).i.

pcuties in futuro icz in fineſe eculi(oẽs ad⸗
uerſantes mihi ſine cauſa)et iniuſte ſcz dia⸗
bolum ⁊ ſuos ꝑſequẽtes nũc bonos (dentes
peccatoꝝ cõtriuiſti).i. auctoꝛes vicioꝝ qͥ me
conãt᷑ pᷣcidere de chꝛiſti coꝛꝑe ↄteres finalit᷑
pos et eoꝝ verba ac facta ad nihilũ redigen

do.Et qꝛ cauenda eſt ſi uꝑbia et deo totũ attri

uendum: ſequitur. (Oñi eſt ſalus )et hec eſt

dS

vt tua reſurrectõe muniti nõ timeamꝰ ab ad
uerſantiũ vicioꝝ milibo circũdari. Der do.

tota ſpes notr. ([DO:

H:ꝛatio.
Effunde dñe bñdictöeʒ tuã ſuꝑ ꝓptin tuſ

*

meamꝰ? ab ad

Pſalmus de oꝛõe eccleſie wl cuiuſlibet
pfecti ad deũ in tribulatõe ac de fructuo

ſaet vtili moꝛũ infoꝛmatõe. ¶ Ps.ii/ſ.

Dm muocareé er

audiuit me de⸗ iuſticie mee:in tri⸗
bulatoe dilataſti mihi.

Auctoꝛ huius pſalmi pha Danid. Titu

us talis eſt. in ſinẽ põ cantici danid. Hocẽ
pðs ille qui dicit᷑ po:qꝛ eſt de moꝛib⸗ et monet
ad bene agenduz.ps. dico cantici:qꝛ agit de
mentis leticia faciẽs mentionẽ de iocundita
te eterna:diriges nos in finẽ.i.in chꝛiſtũ qͥ eſt
finis ↄſummans et ↄſummatio fideliũ in pᷣ⸗
ſenti ad iuſticiã in futuro ad coꝛonã. eſt Da⸗

uid.i.eccleſie manu foꝛtis. Vñ ſciendum q;

vbi in titulo põ tm̃ ponit᷑: ibi ſimpliciter de
moꝛalitate tractat᷑ vbi aũt cantieũ tm̃:oſten⸗
ditur ꝙ de iocũditate agit᷑. Et vbi pᷣcedit põ
et canticũ ſequit᷑ de moꝛalitate tractatus ha
betur. ita tñ:vt mentio fiat de remuneratõne

ad quã tendit moꝛalitas.vbi ergo pᷣcedit can
ticum ⁊ ſuccedit põ:de iocunditate remune⸗
rationis fit ſermo ſic m̃ vt de moꝛalitate per
quã habet᷑ aliqua fiant. Materia eccie tribu
late ad deũ oꝛo et moꝛalis infoꝛmatio. Intẽ
tio ꝑſuadere hoĩb vt a vanis et malis ad ve
ra et bona ſe ↄuertant et terrena negligendo

elerna apetat. Dnia generali. ꝓpha in iſto
ps oꝛat in pſona eccleſie et cuiuſſibet viri ꝑ⸗
fecti in tribulatõe exiſtentis vt eiꝰ oꝛatio ex⸗

audiatur.increpãs infideles 7 pccoꝛes quia
Yanitatẽ ſequant᷑: monetq; oẽs vt ſacriſiciũ
iuſticie deo immolent: vnde ingentia eiꝰ bñ⸗
ficia obtinẽt et ↄſequũtur. Sñia in ſpeciali
poſt capitis reſurrectõʒ de qua iam ſupꝛa di
ctum eſt infirma mẽbꝛa ad eternitatẽ exhoꝛ⸗
tans dicit (Cum inuocarè).i. ex intimo coꝛ⸗
dis vocarẽ deũ ꝑ deuotã oꝛõnem (exaudiuit
me)in tribulatõne poſi itũ (deus iuſticie mee)
ſcʒ datoꝛ auctoꝛ et remuneratoꝛ. Illos ergo
exaudit qͥ linuocãt.i.intus vocãt ꝓ ſpũalib⸗
nõ extra ꝓ tꝑalibo.deinde mutat ꝑſonã trãſe
undo a tercia in ſcdᷣam dicẽs (in tribulatõe)
quã paſſus ſum (dilataſti mihi).i.amplum
coꝛ dediſti ad toleranda maioꝛa et ab angu⸗
ſtijs triſticie in latitudinẽ gaundij me duxiſti.
In hoc ꝓſunt iuſtis aſpera tribulatõis quia
dum tribulant᷑ in coꝛꝑe dilatant᷑ in mente et

quo artins mala tꝑalia pꝛemũt: eo latius bo

na celeſtia ↄcupiſcũt. Qui aũt ſicbeneficus
mihi iam fuiſti adbuc ”M
re mer et exaudi oꝛsönem meam.
iſere mei) et ſuccurre mihi indigẽti.q.
d. Qui miſertus es de iuſticia et dilatatõne
adhuc miſerere ↄtra miſerias huius vite que
multe ſunt et diuerſe.ceptaq; in me miſericoꝛ

diter ꝑfice (et exaudi oꝛoõnem meã) quã ad te

fundo et im ple qðᷣ poſtulo. ergo iterũ ro⸗

8 *

gat cũ iam ſe exauditũ indicauerit ideo fit vt

vnde nõ eſt exauditus adhuc exaudiat᷑: aut

in quo nõ eſt ꝑfectus ꝑficiatur. aut ꝓpter ali⸗

os inchoantes vt in illis qdð inchoauerũt ꝑ⸗
ficiatur. Etcum ita ſit de me

Filij hoĩm)qui vti rõne deberẽt(vſq;quo

vanitatẽ et queritis mendaciũ:

ani coꝛde)eſtis.i.qᷓ; diu coꝛ pondere iniqͥ⸗
tatis grauatis et coꝛ ſurſum ad cogitandum
inuiſibilia nõ leuatis:differẽtes ↄuerti ꝑ ma⸗
lam ↄſuetudinẽ graues effecti (vt quid).i.q̊

fructu qua vtilitate (diligitis)et voto ample

xamini (vanitatẽ).i.terrena et tꝑalia q̃ vana
ſunt qꝛ ſicut vmbꝛa tranſeũt ⁊ durare nõ pñt

mittũt libertatẽ et beatitudinẽ et faciũt ſeruũ
et miſerũ. Hec tm̃ ſcitote q̃ fugiatis.ſecd

Et ſcitote qm̃ mirificauit dñs ſcm̃ ſuũ:
dñs exaudiet me eu clamauero adej.

Et ſcitote)quid ſeqᷓ miniqm mirificauit)

eſt miriſicũ et mirabilẽ fecit ⁊ reddidit(do
minus) pater (ſanctũ ſuũ)qui eſt ſcũs ſctõn:

in ſe ſanctus et alios ſanctificãs quẽ mirifi⸗
cauit et clarificauit in ↄceptõne et natiuitate.
in pᷣdicatõe.in paſſione.in moꝛte in aſcenſio

ne.ad quẽ ab amoꝛe mundi cõuerti debetis

et ꝑ eum dñs exaudiet me) vt certitudinali⸗
ter ſpero (cũ clamauero ad eum) oꝛãdo.q.d.

ita faciet et vobis ſi iſta vana atq; mendacia

poſtpoſueritis et in ipᷣm ſolũ ſpem vr̃am po

ſueritis.velſanctũ ſuũ)quẽlibet qui iſta ter⸗

rena poſtponit ac ſolũ deũ deſiderat et que⸗

rit mirificauit) qꝛ virtutibo miris et ſaneti⸗

tate exoꝛnat.
coꝛdibo vris ⁊ i cubilibꝛ vris ↄpũgimi.
¶ Iraſcimini)ergo ꝑ zelum:vicijs.diabolo
vanitatibo et mendacijs vel vobis ipᷣis val⸗
de penitẽdo de pᷣteritis pccis et indignando
ꝙ ad tam abiecta ⁊ vilia coꝛruiſtis (et nolite

Iraſcimini ⁊ nolite peccare:q̃ dicitisin

peccare)vlterius.de his antẽ (que dicitis in
coꝛdibo vris)vel ꝑ viciũ iraſcendo vel male
cogitando. (et in cubilib vr̃is).i.in ipᷣis coꝛ
dibus que ſunt cogitationũ cubilia (ↄpungi
mini) doloꝛe penitentie.i.talia repꝛimite nõ
ↄſentiendo rone et de ipis pniam agite et in

coꝛdibo vris ꝑ penitentiã delete:ſacrificiũ cõ

triti coꝛdis deo offerẽtes. Et poſt pniaam
HBacrificate ſacriſicin iuſticie et ſperate
in dño: multi dicũt qͥs oñdit nob luna.
acriſicate ſacrificiũ iuſticie).i.ad placa
um deũ ↄpunctõi bona oꝑa addite et offer⸗
te ei iuſticiã in oꝑib veſtris tanqᷓ; ſacrificiũ
et facite oꝑa iuſta q̃ ſunt ſacrificia deo grata.

fetcttt ſic oblato ſacrificio (ſperate).i.ſperare
ij hoim vſq;qͥ graui coꝛde:vt quid di te bperate) i. ſperare po

teſtis (in dño) aliter enim eſſet pᷣſumptio:ſed

(multi)ſcʒ vani ⁊ increduli ⁊ deſperati: dicũt
(quis oñdit nobis bona.)ſcʒ iuſticie facien⸗

da vel illa eterna inuiſibilia de quib⸗ ipi du⸗

bitant et deſperãt qꝛ nullus redit ab inferis

qui eis iſta renũciet. Ideo oſtendit pha que

bona querenda ſunt reſpondens eoꝝ inter⸗

ehananige dieene⸗
Signatũu eſi ſup nos lumen vultus tui

icut v. vñe: dediſti leticiã in coꝛde meo.
cet queritis)cũ laboꝛe (mendaciũ) qꝛ amato⸗ S
res ſuos decipiũt et nõ faciũt qð ꝓmittunt.
ꝓmittunt eni ſecuritatẽ et ſoluũt timoꝛẽ.pꝛo

Sisnatũ eſt ſuꝑ nos lumẽ vultus tui do
mine) vt denarius imagine regis vt cera ſi⸗
gillo eiꝰ. i. deſup eſt vobis infuſum et impſ⸗
ſum lumen a vultu tuo luminoſo:lumen ſcʒ

naturale ad cognitõeʒ agendoꝝ: lumẽ fidei

et gr̃e ad cognitionẽ ſuꝑnaturaliũ et ſperan⸗
doꝛũ ſcʒ eternoꝝ. VUnde iam non iſta vana et
tranſitoꝛia bona querimus ſed illa celeſtiwa et
eterna.et ꝑ bec dediſti leticiam) ſpũalem ma
gnam (in coꝛde meo)de tanto bñficio.vñ nõ
foꝛis in vanis ſʒ intus in coꝛde vbi habitat

deus querẽda eſt leticia:ibi enĩ ſunt vera bo

na. Sed hoĩes tꝑalia ſectantes iſta nõ vidẽet
de quibo ſublit
A fructu frumenti vini et olei ſi ui: mul⸗

tiplicati ſunt.
A fructu frumenti vini et olei ſui i. cupi⸗

itate ⁊ vbertate tpaliũ. Hec tria magis hu⸗
manis vſibo neceſſaria ponit ꝓ om̃ibo diui⸗
tijs in quibo multiplicari et bi fieri querunt
qui nõ querũt verũ bonũ.et qui nõ vident in
tra ſe regnũ celoꝝ (multiplicatiy.i.multipli⸗
citer diſtracti (ſunt) illi multi ſola tpalia am⸗
plectentes. Multiplicatio enĩ nõ ſemꝑ vber
tatem ſignificat:ſʒ ad multa diſtractõʒ quia
mens que verũ bonũ amare neſcit in tot di⸗
uiditur quot ↄcupiſcit vt erumnoſa cogita⸗
tõne diſtracta ſimplex bonũ videre nõ peſ it

2
2

de bonus exultat et dicit illi ita. ſed ego.
In psce in idipᷣm: doꝛmiã ⁊ requieſcã.
n pace) mentis (in idipᷣm).i.in deo qui
ſꝑ eſt in ſe manens et immutabilisdoꝛmiã)
bic in pñti ſomno gr̃e cũ om̃i ſuauitate qui⸗
eſcendo ab om̃i ſtrepitu huiꝰ ſeculi ſecretus
eta moꝛtalibo rebo alienus mũdiq; oblitus.
(et requieſcã) in futuro in pace cternitad qñ
nõ erit qͥ exterreat.i.vere ⁊ plene tũc quieſcã
fruendo vita beata et eterna. O qᷓ; felix eſt qͥ
hoc meret᷑ dicere ⁊ exꝑiri.Et hoc vere erit qꝛ
iam eſt ſpes q nõ ↄfundit. Et h̊ eſt quod ait.
Auomam tu dñe ſingulariter in ſpe: cõ
ſtituiſtime.
Hñm tu dñe ſingulariter in ſpe conſtituiſti
me).i.ego ſingularis ſperaui et ſperata reci⸗
piam:illi aũt nõ ſperauerũt et ideo digna fa⸗
ctis recipient.vel(cõſtituiſti me).i.ſtabiliſti.
(ſin gulariter in ſpe).i.in vna ſingulari ſpe:
qua ſingulariter vnũ et verum bonũ ſperat᷑:
quia hanc vnã petij a dño:illi autẽ ecõtra in
multiplicitate ſeculi ſperantes ab hac vnita
te diuiduntur. Bonũ ergo eſt et vtile vnum
querere et üli adherere nõ ꝑ multa diſtrahi et
vagari. ”MD rao.
E xaudi nos dñ̃e et in tribulatõnibo nr̃is mi
ſerere nobis ⁊ qui ſolus magnificaris in po
pulis ſpualem leticiã tribue in ſpe futuroꝛũ
munerum ↄſtitutis. Per dñũm.

—

e

Pſalmus Sauid de oꝛõne eccleſie c/

nuncias iniuſtos a beatitudine excluden
dos et ecõtra iuſtos eternaliter pꝛemi/⸗

EEErba mea aurib?⸗

—

ꝑcipe dñe: intellige clamoꝛẽ meũ.
—W Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid.
Titulus hic eſt in finẽ ꝓ ea que ↄſequit᷑ here

ditatẽ. Id eſt ps ille dirigẽs nos in finẽ.i.he

reditatem eternã que eſt ↄſummatio:eſt ꝓta
ſcʒ Sara libera.i.eccleſia que cõſequit᷑ here⸗
ditatem ꝓmiſſam ſcʒ vitam eternam excluſa
emula ſua ſcʒ agar ancilla.i.ſynagoga. Ma
teria:cõmendatio diuine iuſticie in repꝛoba
tione maloꝝ. Intentio:fideles exemplo oꝛã
di et b oꝑandi inuitare ad beatitudinẽ eos
q́; inducere vt exemplo dei odio habeãt ini⸗
quitatẽ et malos:appetantq; cũ bonis et iu⸗
ſtis in futuro ſe fieri gloꝛioſos. Sentẽtia in
generali.ꝓpheta in iſto pſalmo in ꝑſona eccle
ſie poſcens oꝛõem ſuam a deo exaudiri pᷣdi⸗
cat hereticos ſciſmaticos peccatoꝛes mali⸗
Gnos et quoſcũq; ſuos inimicos a beatitudi

ne excludendos:bonoſqʒ ⁊ iuſtos eternaliter
pꝛemiandos. Onia in ſpeciali. Quia ſupꝛa
exhoꝛtatus eſt infirmos ad eternã heredita⸗
tem nũc docet oꝛare vt ꝑpueniant ad eandem.
Eccleſia ergo oꝛat a malitia ſeculi ſeꝑari et
ad deũ ꝑuenire dicens. (Aerba mea). i. oꝛis
pſalmodiã (auribo ꝑcipe dñe)aures dei ſunt
potentia et miſericoꝛdia quibs nos audire di
gnatur.ꝑ potentiã quidẽ pᷣt:ꝑ miſcðiaʒ vult
(intellige clamoꝛẽ meũ).i.intenſum affectuʒ
coꝛdis ex quo ꝓcedit clamoꝛ oꝛis. Clamoꝛ
enĩ in ſcripturis nõ vocis ſed coꝛdis eſt:qũ
gemitus noſter ⁊ ↄſcientia depᷣcatur.vñ per
hoc ꝙ dicit intellige notat᷑ clamoꝛ eſſe ſpũa⸗
lis nõ vocalis.Et qꝛ oꝛe et coꝛde clamo.

et deus meus.

ℳ

¶ Intende voci oꝛõnis mee) ꝑducendo ad

effectũ.ac ſi diceret. Sic audi verba ſic intel⸗

lige deſideria vt ꝓbet rei effectus te intentuʒ
eſie meis oꝛõnibrex meus) ꝑ ſpecialẽ ꝓui⸗
dentiam et ꝓtectõeʒ ⁊ qꝛ me regendo regnas
in me ⁊ nõ regnat peccatũ (et deus meus) per
verum cultũ et fidem et qꝛ nõ eſt venter aut
libido vel aurũ deꝰ meus. Cãm qͥʒ exauditi
onis ſubiũgit dicẽs.Et merito exaudies.

OQm̃ ad te oꝛab dñe:mane exaudies vo

cem maam.

—

et non ad aliũ.q.d.eccleſia.oꝛaui nec ſum ex⸗
audita.nec tñ deſiſtam et qꝛ ab illis a quoꝝ.
oculis nox peccatoꝝ nondum receſſit videri
nõ poteris (mane) ſcʒ infuſione gre.i.ſtatim
vt nox⁊ tenebꝛe peccatoꝝ fugere ceꝑint et ſol
iuſticie in coꝛ meũ venerit ſtatim in pꝛinci⸗
pio boniopꝑis.(exaudies vocem meã).i.oſtẽ
des vel intelligã meam vocẽ exauditã.eſt enĩ
meũ velle tuũ ꝑficere.vnde

Aane aſtalv tibi et videw:qñi nõ deus

yYolens iniquitatem tu es.

2

bi)et adherebo.q.d. nõ ſedebo.nõ iacebo in
terrenis quieſcẽs.ſed mente directus ero ad
eterna ⁊ ꝑſeuerans. Aſtare enĩ rectitudinem
ſignificat et ꝓꝑſeuerantiã (et videbo)te mũdo
coꝛde mereboꝛq; exauditõeʒ tuã nõ enĩ videt

deu qui terrenis adheret ſʒ qͥ in mane virtu-

tum deo aſtat (qm̃ tu es deus nõ volens ini⸗
quitatẽ) et ideo ab iniquis nõ videris ſʒ ini⸗
quitate tranſeunte fit mane vt videaris.

Neq; habitabit iuxta te malignus:ne;

pꝑman ebũt iniuſti ante oculos tuoas.
.

[Omad te) ſolum ꝓmerendũ (oꝛabo dñe)

Dane)ſcz peccatop nebulis diſcedenti⸗
bus et gra infuſa.i.in luce virtutũ ( aſtabo ti

— — — —,— —, — —---

— —. --4 ——ð

;— -„

1.
1

c

.
i

—— ee „

— 7 —

R

—
4

—
1
1

— S

●

¶ Neq babitabit iuxta te) in phñiti ꝑ gratiã:

vel in futuro ꝑ gloꝛiam.i.nõ ſic videbit te vt

adhereat tibi et ſi qñ appꝛoquinquauerit nõ
ꝑſeuerabit (malignus)quaſi malo igne ple⸗

nus qui malũ vult et conatur facere cõtra de
um vel ꝓximũ q;nis nõ poſſit.(neq; ꝑmane⸗
bunt)q;uis ad hoꝛã placere videantur (iniu⸗
ſti)qui malũ faciũt vel qui nõ faciunt qð de
bent (ante oculos tuos).i.in bñplacito tuo.
vta te oculis miſericoꝛdie videant᷑ vel te pᷣ⸗
ſentialiter vnq;ᷓ videant et vere non ꝑmane⸗
bunt.quia

MOaiſti oẽs qui opantur iniquitatẽ:per⸗

des omes qui loquunt᷑ñ mendacium.

O diſti).i.odio tuo dignos oſtendis et vi⸗
deris odiſſe dum a te ſeꝑas et a tuo amoꝛe re
pulſos ineternũ punis(om̃es qui oꝑantur)
ꝑſeueranter ſcʒ impenitentesciniquitateʒ ..i.
quodcũq; moꝛtale pccẽ̃m.non dicit qui oꝑati
ſunt ne excludat pnĩaʒ:ſʒ qui oꝑantur puer⸗
ſe viuendo et in peccato ꝑſeuerandocperdes

omes eternaliter puniẽdo ſi nõ penituerint

nõ ſolũ oꝑantes ſed et eos qui loqnũtur mẽ
dacium) ꝑnicioſum et malignũ qð fit ad fal⸗

lendum qꝛ hoc eſt moꝛtale peccatũ et occidit

alam. deinde mutat ꝑſonã. d.

plerũq; in

hi non tribuo quia boc viribb meis non va
leo. ſed o
Dñe deduc me in iuſticia tua ꝓpt inimi⸗
SSoede ſpci tuo viã meã̊3.
¶ Dne deduc me).i.fac me ꝓficere.Deductõ
en de virtute in virtutẽ ↄuenit ꝓficienti.(in
iuſticia tua).i.legis tue vel ꝑ temeipᷣm data
ne ſeductus deuiem ad iniuſticiã tu dñe qui
es creatoꝛ meus eſto dux meus(ꝗꝓpter inimi⸗
cos meos) qui mihi inſidiant᷑ ↄfundendos
vel ↄuertendos vel vitandos cuiuſcũq; ſint
geuerla ſanige in ↄſpectu tuo viã meam) qꝛ
in pſpectu hoĩm via recta credit᷑ etiã
q a veritatis itinere depꝛauat᷑ vel (dirige).i.

oſtendecviã tuã.i.legẽ in ↄſpectu meo vt pꝛe
oculis ipam habeã ac ꝓmpte in ea ambulem

et que ꝑ ſe recta eſt et mihi recta videat᷑ et fiat
t neceſſe efff

OQßm̃ no eſt in oꝛe eoꝝ writas: coꝛ eoꝛũ
vanum eſt.

m nõ eſt in oꝛe eoꝝ)ſcʒ inimicoꝝ veri⸗
ta s)ſed diſcoꝛdant a via veritatis et iuſticie

ideo ꝑati ſunt ad calumniandũ bonis et ſe⸗

ducendũ eos nec mirũ.qꝛ.(coꝛ eoꝝ vanũ ẽ)

vane et falſe cogitando et iundicãdo et ſi vani

tas eſt in coꝛde quõ erit veritas in oꝛe.ex ha⸗

Vlirũ ſanguinũ et doloſuʒ abominabi᷑ bundantia eni coꝛdis os loquit᷑.vñ ſunt ca⸗

vñs:ego aũt in multitudie miſcvie tue.
irũ ſanguinũ).i.homicidã et ꝑſecutoꝛẽ

anctoꝝ ac oppꝛeſſoꝛem pauꝑm et innocentũ

qui equigatur homicide qꝛ aufert ſubſtantiã

vite:necnõ moꝛtificatoꝛes aĩaꝝ vel male do⸗
cendo vł vim inferendo(et doloſum)qni ſub
ſpecie docendi ſeu conſulendi vel alio modo

decipit ꝓximũabominabit᷑ dũs qꝛ nunc ſa

crificia ⁊ oꝛões eoꝝ reſpuit:et pꝰ ab heredita

te electoꝝ eos ſeꝑabit.et iterũ mutat ꝑſonam

dicens.ſego aũt)ſcʒ ecdleſia adhuc militans
beies repulſis(in multitudine miſcoie tue)nõ
in meis meritis aut viribo pfidẽs vel in mul
ta ſpe ↄcepta de tua miſericoꝛdia
Introilv in domũ tui: adoꝛal ad tem/
plum ſanctũ tuũ in timoꝛe tuo.

leſte edificiũ.i.ↄſequar hereditatem celeſtẽ.et
interim (adoꝛabo ad templũ ſanctũ tuũ)cele
ſte:coꝛ ad ipᷣm erigendo etoꝛõibo ei ꝓpinquã

do vt ſim in eius edificiot in timoꝛe tuo) ca⸗

ſto et ſancto. Sancta eccleſia ideo dom? di⸗
citur qꝛ ab om̃ipotente dño inhabitat᷑ ideo

Introibo in domũ tuã) celeſtẽ ſcʒ in eccle
lam triumphantẽ ſiue celũ quaſi lapis in ce

templũ qꝛ ab ipᷣo dño ↄſecrat᷑ vel qꝛ in ea cõo⸗

tinue celeſti dno laudes referunt᷑.Et hoc mi

Decid
ſtrentur ſpee

uendi et eoꝝ iudicio ac verbis nõ eſt creden⸗

dum ſed ad ↄſcientiã vbi deus videt fugien⸗

dum. Qnafß „ .
HBepulchꝛũ patẽs ẽ gutt᷑ eoꝝ:liguis ſu
is wloſe agebat: iudica illos duaus.
Bepulchꝛũ patens).i. aptum nõ clauſuʒ
(eſt guttur eoꝝ)verba fetida ad coꝛrũpendũ
alios ꝓferendo (linguis ſuis)ſcʒ mendacib-
et malis.(doloſe agebant)ſub ſpecie veri fal
ſa inducendo et alios occulte decipiendo: ſa
lutem ꝓmittentes ⁊ moꝛtẽ ingerẽtes. Si enĩ

Mte nõ pñt decipe doloſe agũt ſub ſpecie ve⸗

ri mentientes (iudica illos deus)ad penã et

*

interitũ eos ↄdemnando. Nõ dicit hboc vo⸗

tis quod futurũ eſt.

to optantis vt eueniat ſed ſpiritu pꝛeuiden⸗

Hecidat a cogitatõibo ſuis:ᷣm multitu

dinẽ impietatii eoꝝ expelle eos: qm̃ irri

ka cogitatõibo ſuis)i. kru
nionibo ſuis.qꝛ qcqͥd elate

cogitauerat cũ in ine fructu amittunt.
vel deoꝛſum cadãt merito ꝑuerſaꝝ co gitatõ
num. ('m multitudinẽ impietatũ eoꝝ).i.pec

catoꝝ ↄmiſſoꝝ que multa ↄmiſerũt( expelle

cos).i.longe pelle eos a facie taa : hena⸗
5 2

tate eterna. hoc eſt kim eate longe receſſerũt
recede ab eis.(qm̃ irritauerũt te dñe).i.ad ira
cundiã et vindictã ꝓuocauerunt ꝑ peccatua
te recedẽdo quẽ placare debuerũt penitẽdo.
Et letentur of̃es qui ſperant in teꝛine⸗

ternum erultabüt et habitabis in eis. 4

¶ Ethecõtraridcletent in pnti (oẽs qui ſpe⸗
rant in te).i.qui ſic oꝑant᷑ vta te ſperent mer
cedẽ.cuiuſmodi ſunt iuſti et boni.pꝛimũ qͥ⸗
dem iuſtoꝝ gaudiũ eſt in ſpe poſtmodũ vero
crit in re.vñ adiũ git oñdens ꝙ merito leten⸗
tur.qꝛ.(ineternũ) nõ tꝑaliter (exultabunt)in
futuro accepta hereditate laudaãtes ꝓ bũfi⸗
cijs(et).i.qꝛ chabitabis in eis)ſicut in templo
tuo. Felices qͥ chꝛiſtũ merebunt᷑ habere ho⸗
ſpitẽ qꝛ hᷣ eſt eterna exultatio cũ templũ dei
fiet iuſti ⁊ erit gaudiũ eoꝝ ipᷣe incola eooꝝ.
Et gloꝛiabunt in te om̃es qui diligunt
nomẽ tuũ:qm̃ tu bñdices iuſto.
Et)interim (gloꝛiabunt᷑)in hac ſpe poſiti
cin te)ſolo (qui diligũt nomẽ tuũ)ꝙ dñs es
vel honoꝛẽ tuũ ſen noĩs tui et merito( qm̃ tu
bñdices iuſto qꝛ qᷣcqͥd boni hʒ a te habzʒ. vel
tũc (gloꝛiabunt᷑ in tevidendo ⁊ fruẽdo (oẽs
q̊̃ᷓ diligũt nomẽ tuũ)ꝙ dñs es tanq; poſſidẽ⸗
tes hereditatẽ ſcʒ te et hũtes ad fruenduʒ qd
diligũt.q.d.quicũq; diligit dũm gloꝛiabitur
in dno (qm̃ tu bnñdices iuſto)hec eſt bñdictio
gloꝛiari in deo ⁊ habitari ab eo. Stude ergo
vyt mõ iuſtus ſis vt tũc bñdici merearis. Et

qꝛ vocatio nõ meritoꝝ nr̃oꝝ ſʒ miſcðie ⁊ bÜu⸗

nolentie dei eſt ſubiungit.
Dñe vt ſcuto bone voluntatis tue co⸗
rxonaſti nos.
¶ Důe vt ſcuto bone volũtatis tue).i.nõ no
ſtra iuſticia ſʒ tua diuina bona volũtate qua
nos vocaſti tanq; ſcutocoꝛonaſti nos)in pᷣ⸗
ſenti circũuallando nos aduerſus ſeua iacu
la inimici et ꝓꝑtegendo nos a malis ex omni
te ꝑ circũituʒ ad modũ coꝛone ⁊ dando di⸗
ctoꝛiã de tentatõibo ⁊ coꝛonabis in futuro de
bonis eternis qꝛ coꝛona ↄſueuit dari victoꝛi
bus. Scutũ eni dicit᷑ a greco ſcutui qð iocũ
dum ſigniſficat et duo facit.qꝛ ſi ponit᷑ ante
coꝛpus ꝓtegit ſi ſuꝑ caput coꝛonat. ſic diui⸗
na bona volũtas nos ꝓtegit in pnñti ab om̃i
malo quantũ ſcit nobis expedire et coꝛonat
in futuro coꝛona gloꝛie et
aginuat remuneras coꝛon
BPie dñne qui attriti coꝛe
q; ꝓferatur intelligis efſice nos qms templũ

porg mereain
lentie coꝛonari. Per do.

coꝛdis gemitum pꝛius

gracliti vt mereamur ſcuto celeſtis beniuo

¶Oꝛatio vre genitentis dei miſericoꝛ
diam imploꝛantis et alios ſuo exemplo
vt filr peniteant exhoꝛtantis. ¶ Ps. vi.

Omme ne m fn/

roꝛe tuo arguas me:neq; in ira tua
coꝛripias me. .
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid.Titulus ta
lis eſt in finẽ in carminiba ps dauid ꝓ octã.
Hoc eſt ps ille qui dicit᷑ p eo ꝙ monet ad
bene opandũ dirigens nos in finẽ.i.in chꝛi⸗
ſtum qui eſt meta et ↄſummatio totius ago⸗
nis attribuitur Dauid.i.penitenti iam foꝛti
manu facto timenti ꝓ octaua ſcʒ die iudicij
que poſt hoc tꝑs qð ſeptẽ diebs volnit᷑ eſt fu
tura.in carminibo.i.in ge mitibo pnie quib-
deus tanq; carminibo delectat᷑. Materia:ve⸗
ra ↄgnitio et deploꝛatio peccatoꝝ. Intentio
monere hoĩes ad penitentiã ſalutarẽ cũ ſpe
remiſſionis oĩm peccatoꝝ. Snia in generali
ꝓpha in iſto põ in ꝑſona vere penitentis cla⸗
mat ad dñm veniã de cõmiſſis poſtulãs eru⸗

mnasq; ꝓpꝛias quibo af flictꝰ ingemiſcit nar

rans Poſt; dictũ eſt de eterna hereditate in
tendit nũc penitentes male agentes inuitare
vt ſuo exemplo ſtudeãt eam ꝑ pniam recupe
rare. Snia in ſpeciali. In pſona ergo peni⸗
tentis metuentis in iudicio puniri oꝛat di⸗
cens (Oſe ne in furoꝛe tuo).i.in ira grauio⸗
ri que nõ parcit (arguas me).i.quaſi in infer
no damnandum cõuincas.(neq; in ira tua)
minus grani que vindictam petit(coꝛripias
me).i.quaſi in purgatoꝛio caſtigandũ repꝛe⸗
hendas. ſed hic ſeca:hic vꝛe: hic ſana me ne
ibi opus ſit qꝛ hoꝛrendũ eſt incidere in ma⸗
nus dei. Furoꝛ vel ira in deũ nõ cadit qui cũ
trãquillitate iudicat.ſʒ dicit᷑ iudiciũ quo ma
lis talis videbit᷑.q.d.ne punias me ſᷣm rigo⸗
rem iuſticie tue vt iudex iratus ſed ſᷣm dulco
rem miſcòᷣie tue vt p̃ benignus.vnde ſequi
tur ſed potuuusq.
Oilerere mei dñe qfñ infirmus ſum: ſa
na me dñe qm cõturbata ſunt oſſa mea
¶ ODiſerere mei)miſeri o(dñe) in hac vita et
miſericoꝛditer ꝑcute vt medicus.et qꝛ miſeri
coꝛdia debetur miſeris ſuã miſeriã inſinuat
dicẽs. ⁊ opus eſt(qm infirmus ſum) natura
et vicio fragilis et ꝓnus ad peccandũ.et ideo
iuſticiã ſuſtinere nõ valeo (ſana me dñe)p mi
ſericoꝛdiã qui medicus esac ↄfoꝛta et robo⸗

ra qm) memoꝛia peccatoꝝ (conturbata ſunt
oſſa mea).i.etiã roboꝛ ⁊ foꝛtitudo aĩe mec.q.
d.ꝑuenit ĩſu mitas vſq; ad interioꝛes ſenſua
ι

.

— — — —. — —

4
14
1
re
de
i⸗
Ni⸗
io⸗
Ufer
a)
0

w

☛ ιſ R

—
= .

πω W SRRE

ni
ho⸗

1

ctcum cauetur. Et quia differt. i.

Aaꝛaui in gemitu meo: laualv ꝑ ſingu

9

taia mea)i 1
ſcens (turbata eſt valde)et ↄpuncta ad pnĩaʒ

vt emendet.(et tu dñe vſq;q̃̊:) differs et tar⸗

das eam ↄſolari ſanando ⁊ ↄfoꝛtando. Nec
in hoc tanq;ᷓ crudelis deus eſtimandus eſt ſʒ
tanq; bonus ꝑſuaſoꝛ aĩe quid mali ſibi ipᷣa

pepererit. Differt enĩ pius dñs exaudire mił⸗

totiens ex ſua magna miſcòia vt ex difficul⸗

tate ſanatõis ſit diligentioꝛ cuſtodia recepte
ſanitatis.nam quod facile ſanatur non mul⸗

ideo adiun⸗

git. Ergo.

Conuertere dñe et erixe aĩam meã:ſal⸗

uum me fac ꝓpter miſericoꝛdiã tuam.

uertar ad te. diuina enĩ ↄuerſio eſt cauſa nr̃e

ↄuerſioniscet eripe aiam meam) in ↄuerſide
varijs modis impeditã ſcʒ ſeculi ꝑplexitati⸗
bus.ac carnis ↄcupiſcentijs et iugo male cõ

exc intima et foꝛtia aĩe que infirmata ſunt et
Deſtructa viribo a ↄſideratõe ꝓpꝛij reatus ⁊ ex
tremi examinis. Ham ne oſſa carnis intelli⸗
geres exponit cum ſubiungit.
Et ala mea turbata eſt valde: et tu dñe

yvſq;qu “
nfirma et peccatrix contrenmi

Cõuertere dne)de rigoꝛe iuſticie ad dulco
rem miſcðie etqui quaſi auerſus videris pz
pter peccatũ a me ↄuertere ad me et ſic ego cõ

ſuetudinis q̃ſi quibuſdã vinculis ligatã (ſal

num me fac).i.fac me incolumẽ ꝓficere in bo
no ne vlterius cadã (ꝓpter miſericoꝛdiã tuã)
qꝛ nihil de me pᷣſumo nam iuſta debet᷑ pec⸗
canti damnatio. ”êD

Af nõ eſt in moꝛte qui memoꝛ ſit tui:
in inferno aũt quis còoͤſitebitur tibi?

m nõ eſt in moꝛte.i. poſt moꝛtẽ aliquis

et poſt erit retributõis.vñ ſubdit᷑ (in inferno
aũt quis ↄfitebit᷑ tibi)vtiliter et fructuoſe.q.

d.nullus.ſicut diues ↄfeſſus eſt mala ſua.ſʒ

fruſtra.Et ideo rogo hic ſanari quia nullus

de malis (qui memoꝛ ſit tuijad veniã et me⸗
moꝛia fructuoſa.nũc enĩ tꝑs eſt cõuerſionis

poſt moꝛtẽ ⁊ in inferno pᷣt agere pniam fru-⸗

ctuoſam. vñ ſtultus eſt qui nõ tꝑs illud pᷣue⸗
nit penitendo:qꝛ tũc nõ reſtat niſi retributio
Et merito ſanabis quia ego gemendo pꝛo
dereni meis
las noctes lectũ meũ:lachꝛymis meis
ſtratum meum rigaw.

Laboꝛani)ſatiſfaciendocin gemitu meo)
id eſt coꝛdis ↄtritõe dolens ꝓ pccis ⁊ timẽs
ꝓ penis eis debitis( lauabo).i.mũdabo eun

H do ( ſingulas noctes).i.ꝑ ſingula peccata et

—
.

—

.

circũſtantias eoꝝ (lectum meũ).i.ↄſcientiaʒ

que mundis coꝛde eſt requies ſʒ male coꝛda

tis toꝛmentũ ſicut lectus gratus eſt ſanis et
grauis inſirmis et qꝛ tũc fit dignus pnie fru

ctus qñ nõ ſolũ ↄſcientia et aĩa ſed ⁊ coꝛpus

affligit᷑.ideo et (lachꝛymis meis rigabo).i.ꝑ⸗
fundam (ſtratũ meũ).i.coꝛpus qð ſtratũ dici
tur qꝛ aĩe ſubſternit᷑:inde aũt gemitus qꝛ
Turbatus eſt a furoꝛe oculus meus:inꝰ
ueteraui inter oẽs inimicos meos.
¶ Turbatus eſt a furoꝛe.i. ab ira tua ſcʒ fu⸗
tura q̃ in iudicio erit quã timeo.et pñti quã
in cecitate mentis iam ſentio. vel ab ira ꝓpꝛia
et immenſo feruoꝛe animi q̊ penitendo mihi
ipᷣi iraſcoꝛ(oculus meus) interioꝛ.i.coꝛdis
ſcʒ mens et ratio.et merito.qꝛ (inueteraui).i.
multo tꝑe iam in pccis vixi membꝛũ factus
veteris hoĩscinter om̃es inimicos meos)ſcʒ
vicia demones et hoĩes malos ad malũ me

pꝓuocantes quib omibo ↄſenſi et a nullo eo⸗

rum immunis fui. Quia vero nõ eſt inanis
tantus laboꝛ penitentie ſequit᷑.
Diſcedite a me oẽs qui oꝑpamini iniqui
tatẽ: qm̃ exaudiuit d’ñs vocẽ fletus mei
Diſcedite) nũc aĩo et in futuro etiã loco(a

me cõuerſo et amodo ne laboꝛatis me ↄfoꝛ⸗

mare vobis ꝑ quos et cũ quibs peccaui.i.di⸗
ſcedetis a me vt ſit ꝓphetia ſeu increpatio ꝓ⸗
phetica et ita eritoẽs qui opantur)ꝑtinaci⸗
terciniquitatẽ)me ad malũ incitando. coꝛre⸗
ctio eſt vt ſeꝑetur ab illis quoꝝ collegio pec

cau it et mandatis dei inſiſtat (qm̃ exaudiuit

dñs).i.efficacẽ fecit(vocẽ fletus mei).i.ↄpun
ctionẽ ſeu oꝛationẽ meã cũ lachꝛymis ꝓ pec
catis ↄmiſſis.vbi dat exemplũ fideliter oꝛã⸗
tes exaudiri HM

Exaudiuit dñs pꝛecationẽ meã: dñs

oꝛationẽ meã ſuſcepit.

Exaudiuit dñs remittendo depꝛecatõeʒ
aneã)pꝛius luctuoſam que eſt ꝓ deponẽdis
peccatis et remouendis malis.(dñs oꝛõnem
meã ꝛiam ſecurã que eſt ꝓ adipiſcendis vir⸗
tutibus et adhibendis bonis.i(ſuſcepit) qua⸗
ſi oblationẽ. Repetit idem crebꝛo ad oſtendẽ
dum gratitudinẽ diuine gr̃e et exultatõeʒ ſa
lutis impetrate. Ter aũt dñs dicit qꝛ ſanctã
trinitatẽ affuiſſe ſuis pᷣcib oſtendit. Et quia
deus eũ penitentẽ exaudiuit iam liber a pec⸗
catis:optat et oꝛat et ꝓ inimicis vt ↄuertant᷑
exemplo ſuo.d. Ergo am.

Erubeſcãt 1 ↄturbent᷑ vehemẽter oẽs in

₰

mei: ↄuertant᷑ et erubeſcant valde

2

Wlociter.

¶ Eubeſcant) exemplo meo de actibo ſuis

malis et peccatiscet coturbentur) timoꝛe iu⸗
dicij et cõpungantur vtiliter ad penitentiaʒ
et hoc(vebemẽter) nõ remiſſe vel leuitert oẽs
inimici mei)aduerſantes ſaluti mee ⁊ me imi
tando fiant amici (cõuertantur)ad deũ a ma
lis(ct erubeſcãt) de eis de quibo ante ſunt glo

riati et nõ differant vel ꝓcraſtinent.ſedval⸗

de velociter.i.cito et indilate. Bis dicit eru
beſcant qꝛ nõ ſolum ante ↄuerſionẽ eſt erube
ſcendum ſed etiã poſt ex memoꝛia et recoꝛda

tione peccatoꝝ quod eſt quedã cuſtodia vir⸗
tutum. 4

*

¶ Exrauditoꝛ oĩm deus exaudi noſtroꝝ fle
tuum ſupplicẽ vocem et tribue inſirmitatib⸗
nfis ꝑpetem ſoſpitatem vt dum dignanter

i noſtroꝝ fle⸗

„

ſua debeat᷑ iniuſticia. intendens ſideles in⸗

foꝛm are vt cognito qualiter deus ꝓtegit in⸗

ſtos et oꝛdinat malos qui ſcʒ nõ vt piger ma

nus ſuas ſub aſcella ponat ſed diuinis lau⸗
dibus ⁊ bonis oꝑibo donatus inſiſtat. Gen
tentia in ſpeciali:ſidelis ergo nõ de ſe pꝛeſu⸗
mens oꝛat a dño liberari dicẽs.(Dñe)olm ꝑ
potentiamdeus)oĩm ꝑ creationẽ meus)vo
luntate.Et dicitur ter in hoc pſalmo dñe de
us meus ad denotandũ trinitate in te ſpera⸗
ui)nõ de me pᷣſumpſi et quia in tua miſcdᷣia
et bonitate nõ in mea iuſticia et equitate ſpe⸗

ro ideo confidenter ſalutẽ et liberationẽ im⸗

ploꝛo.vnde(ſaluũ me fac ex omnibo ꝑſequẽ⸗
tibus me)occultis et manifeſtis.i.ab om̃ib⸗
vicijs:demonibo et malis hoĩbus(cet libera

gemiiii noſtri laboꝛis ſuſcipis tua nos ſemx . me coꝛ paliter et ſpaliter. Nõ eni mihi ſut⸗
Akiicit vt te defendente ſim ſaluus:niſi et te li⸗

2

miſericoꝛdia ↄſoleris. Per do.

Dꝛatio viri iuſti poſiti in tribulatöe beranteſim ſecuus.
coꝛpali vll ſpirituali a qua cũ inſtantia Ne qñ rapiat vt leo aĩam meâ:dum nõ

tit diuinitus liberari. ¶Bs. viſ. eſt qui redimat neq; qui ſaluũ faciat.
Reti n rari. ¶Bs. viſ. ¶ VHe quando).i.aliqñ (rapiat vt leo)crude⸗

— Mineé Deus me⸗ lis)aĩam meam/,ſcʒ ꝑſecutoꝛ coꝛꝑalis ꝑ moꝛ

us in te ſperani: ſaluũ me fac ex oĩ⸗

bus pſequẽtibo me et libera me.

¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid. Titulus h̊
eſt In finẽ põ Dauid.i.ps ille dirigens nos

in finem.i.in chꝛiſtũ.attribuit᷑ Dauid.i.fide
li. quẽ pſalmũ ille fidelis cantauit dño.i.ad
honoꝛẽ deo gr̃as referendo ꝓ verbis Chuſi
id eſt ꝓ manifeſtatõe ſilentij filij gemini.id ẽ
dextere. Chuſi enĩ interpᷣtatun ſitr et gemini
dextra. Quilibʒ ergo fidelis cantat hũc pſal
mum ꝓ reuelatõne ſecreti ſcʒ myſterij incar⸗

nationis paſſionis et reſurrectõnis et quare

deus iuſtos ꝓtegit et malos oꝛdinat qð ſe⸗

cretum deus dexter.i.fauens et ꝓpitius ape⸗
ruit fideli qð apud infideles eſt ſilentiũ et ſe⸗
cretum ſed apud fideles verba ſilentij.i.ma⸗
nitenatlo. 2 ateria:perſecutio coꝛꝑalis vꝗj

ſpũalis iniuſta et maligna. Intentio: induce
re hoĩes innocentes ad ſuſtinendũ patienter

quaſcũq; maloꝝ ꝑſecutõnes.et quoſq; fide⸗
les exhoꝛtari vt ſpem ſuam in dño ponant et

ſic ꝑfecte viuant quatenus diẽ iudicij expe⸗
ctare ſecuri valeant. Sententia in generali:
ꝓpheta in iſto pſalmo in ꝑſona cuiuſſibet fi⸗
delis poſiti in afflictõe coꝛpali vel ſpũali pe⸗

tit diu initus liberari allegando ſuã innocẽ⸗

tiam diuinã iuſticiam aduerſarioꝝ malitiaʒ
poſt penitentiã itaq; ꝑfecta anima ꝑfectionẽ

ſuam deo humiliter ↄfitens oſtendit quid ei

ꝓ ſua iuſticia quid malis et impenitẽtibo ꝓ

tem coꝛꝑalem vel ſpũalis ꝑ moꝛteʒ ſpũalem.

(dum nõ eſt).i.ſi non ſit)qui redimat)a moꝛ

te eruendo (neq; qui ſaluũ faciat) vitam dan
do pᷣter te.q.d.niſi tu redimas ⁊ ſalues ille ra
pit et perdit. Magna eſt vtilitas ſeruo dei ꝓ

pꝛiam infirm itatẽ recognoſcere:atq; in ſuis

virib vel meritis nullã fiduciã habere.tunc
eni incipit adeſſe virtꝰ dinina cũ deficere in⸗
cipit pꝛeſumptio humana.

D

¶ Dne deus meus ſi feci iſtud)ſcʒ (ſi eſt iniq̃
tas in manibo)⁊ oꝑibo(meis).i.ſi feci ꝓximo
qð nõ debui.vel(ſi feci iſtud).i.ſi h malũ qð
a ꝑſecutoꝛibus ſuſtineo mibi per culpam pᷣ⸗
teritam quã cõmiſerim contingit.vel (ſi)mo

Dñie deus meus ſi feci iſtud: ſi eſt iniqui

do eſtiniquitas in maniba meis).i.in operi

bus meis quare hoc mibi contingat.i.ſi ex⸗
hibui membꝛa mea arma iniquitatis ad ger
n

candum ſi non fui innocens manibus.

his verbis nõ eſt ſuperbia elati ſed humilis
cõfeſſio nõ ingrati.Et quod pfectius eſt.

cidam merito ab inimicis meis inanis.

2

cet ꝓ bonis quod dicitur equitas apud ho⸗

mines. Et nota tres gradus patientie. Pꝛi⸗

mus quando aliquis patienter ſuſtinet ma⸗

la que meruit et illud eſt bonum. Secũdus

i reddidi retri buentibo mihi mala: de

Si reddidi)ſcʒ mala iuxta demerita libi
dine vindicte (retribuentibo mihi mala)ſcili

19

0
de
5
n⸗
95

O— ——

perba iactantie leticia. DJ́JUJMU—D— 1
Perſequat᷑ inimicus aiam med et com

net mala pꝛo bonis que fecit et illud eſt opti

mum. Sic fecit iſte:ſᷣm illud poete. Si vis
vincere diſce pati. Si inquam hoc fecietil⸗
lud(decidam).i.cadammerito)quia tale vel
tale feci peccatum ſuꝑatus (ab inimicis me⸗
is) me perſequentibus(inanis) et vacuus fa
ctus a fructu iuſticie et boni operis vt deui⸗

ctus et imbecillis. Qui ſe vindicat occulte a
diabolo ſuperatur inanis factus van et ſu⸗

pꝛehendat:et cõculcet in terra vitã meã

et gloꝛiã meã in puluerẽ deducat.

Perſequatur)etiam (inimicusimpugnã⸗
oanimam meam) et vitam (et compꝛehen⸗
dat)ad poſſidendum: et poſſidens (cõculcet

in terra vitam meam).i. me vilificet et quaſi
terram pedibus cõculcet. ſet gloꝛiam meam

in puluerem deducat).i.ad nihilum redigat

diabolus perſequitur animam ſuggerendo.

decipiens compᷣhendit ad conſenſum pecca⸗
ti trahens.Conculcat in terra in actum pec⸗

cati inducens.gloꝛiam in puluerem dedu⸗
cit in cõſuetudine detinens.vel perſequitur
tentando. compᷣhendit ſuperando. cõculcat
in terra: et cõculcando terram facit.i.celeſtia

non ſapientem:et gloꝛiam que ſolida debet

eſſe in conſcientia in puluerẽ deducit.i.ven⸗

to vanitatis euaneſcere facit quando non co
ram deo ſed coꝛam hominibo gloꝛiam quis

querit. Sed quia pꝛedicta non meri.
