ſi quodã materno affectu ꝓPtegis ⁊ ab eſtu ꝑſe⸗
cutionum vicioꝝ defendis ſperãtes in te( do⸗
nec tranſeat iniquitas)ꝛ inſultatõ iniquoꝝ:qð

iam completũ eſt in capite: ſed in fine penitus

complebi in membꝛis. Modo ergo in hoc ſe
culo quadiu durat iniqᷣras vnicuiq; iuſto ſpes
eſt neceſſaria vt ſperando bona eterna patien⸗
ter mala ſuſtineant tꝑalia. Et interim in tribu

latione conſtitutus.

E

benefecit mii.
Alama bo) coꝛde et oꝛe.i.intenſe oꝛabo)ad
deum altiſſimuʒ) magnificentia 1 ꝑ ↄſequens
potentiſſimũ ad me ſaluandũ Clamoꝛ ad deũ
eſt deſideriũ noſtrũ: quanto plus quiſq; deſide
rattanto amplius clamat(deum) dicocqui be⸗
nefecit mihi de pꝛeterito ſpero qð facietin fu
turo.q.d.exꝑtus ſum ꝙ ante mihi benefecitet
exꝑientia pꝛeſtat fiduciã ꝙ et clamantẽ audiet.
Audi quãta beneficia vtamplius deũ diligas
et deuotiusclamaeag.
Oiſit de celo et liberauit me:dedit ĩ ob
pꝛobꝛium conculcantes me::—

Diſit mihi de celo) auxiliu ? hoc(libera⸗
uit me)ſuſcitando ⁊ exaltando (dedit cõcucul⸗
cantes me) qui mihi moꝛtuo inſultauerunt (in
obpꝛobꝛiũ)ſcʒ diſperſos vbiq; nuſquã haben
tes ſtabilitatẽ ⁊ certã ſedem ⁊ maxime cum vi⸗
dent eius reſurrectionẽ adoꝛari quẽ putabant
ſe extinxiſſe Uel (miſit pater (decelo).i.deex⸗
celſo de ſecreto ſuo ⁊ ꝑ hoc(liberauit mede pe
riculis (dedit in obpꝛobꝛiũ conculcantes me)

ſcʒz malignos ſpiritus ⁊ homines vt me cõcul-⸗

cantes a deo/ꝓpter me coneulcarent.
OViſit deus miſericoꝛdiã ſuã etveritatẽ

.
— —
— ———

ſuam:et eripuit animã meã de medio ca

(et veritatem ſuam) iuxta pmiſſa iudeis et eri⸗
puit animã meã:de medio catuloꝝ leonũ) id ẽ
populi ſeuientis qui imitatoꝛ erat pꝛincipũ:eri
puit inq; de moꝛte quia doꝛmiui) facile excitã
dus ſicut doꝛmienscõturbatus)opinione eo⸗
rum vel ſcoᷣm carnem pꝛius in paſſione Vel.
(miſit deus)pater (miſericoꝛdiã ſuã et veritatẽ
ſuam )id eſt chꝛiſtũ filiũ ſuu in quo miſencoꝛdi
ter egit ⁊ ꝓmiſſiones impleuicchꝛiſtꝰ eſt dei mi
ſericoꝛdia: nobis cõpauiens qꝛ peccata dimit⸗
tit:chꝛiſtus eſtveritas nobisfeeribnens dim⸗

amabo ad deum altifſimũ:deum qui

tuloꝛum leonũ:doꝛmiui conturbatus.
Dint deus) ꝑ me (miſericoꝛdiã ſuã) gẽtibꝰ

plet quod pmiſitlet eripuit animã me de me⸗
dio catuloꝝ leonum).i.inimicoꝝ ferociũ qꝛ de
peccato:de ptãte diaboli⁊ de interno doꝛmuu
cõturbatus)qꝛ in eis nõ ſine turbatõe detineri
et quaſi doꝛmite videbar. Etoſtendens q ſunt

illi conturbantes ſubiungtt.
gitte:er lingua eoꝛum gladius acut:.
vyilij hoĩm).i.hoſtes mei qui ſunt filij hoĩm
q. d. leones ⁊ catuli pᷣdicti nõ ſũt bꝛuta anuna
lia ꝑ naturã ſed fj hominũ ⁊ ſtatille nomin⸗
tiuꝰ filij abſolute vt locũ habeat ſequẽs relatõ

cum dicit (dentes eo . i. coꝛroſiones? moꝛdẽ
tes locutões ipoꝝ ſunt (arma⁊ ſagitte)q eis tã
quam armis et ſagittis modo depꝛope: modo

de longe: modo manifeſte: modo occultevuine
rare moliti ſunt ⁊ lingua)eſt. gladiꝰcoꝝ acut?)
qᷓ velociter et cito necat. Deinde ꝓpha vidẽs in
ſpiritu dũm vſq; ad moꝛtẽ humiliatũ ⁊ poſttã
tam humiliationẽ eum reſurrecturũ exultans
cætgaudens exclamat dicens.

Exaltare ſuper celos deus: et in omnem

Erran glonen
Exaltare) vt qui pendẽs in crucetĩ homo
videris in maieſtate cum pane regnare cogno
ſcaris(ſuꝑ celos de )ad litterã qm ſedet ad dex
teram patris? ſuꝑ celos etiã ſpirituales q an⸗
gelos habet ſubiectos et) ſic (in omnẽ terrã) di
latetur(gloꝛia tua) et vbiq; extendat qd modo
completũ cſt: dño enim reſidente in celis vbi;
terrarũ pᷣdicata eſt gloꝛia reſurrectõis eius ? di
ninnitatis vel laus tua exaltet᷑ ⁊ tranſcendat ce⸗
los ⁊ ſpirit celeſtes et vbiq; maniteſtet᷑ gloꝛia
tua pᷣdictos malos humiliando vt omnes ha⸗
bitatoꝛes terre te gloꝛificent adoꝛãdo Deinde
ad verba paſſionis redit ⁊ in ꝑſona dñi.d.
Laqueu parauerũt pedibus meis et in⸗
rrauerũt anima meiö. “
¶ Laqueũ ) quaſi latenter (parauerũt filij

ho

——

minũ pedibo meis).i. deceptõʒ actibo meis pᷣtẽ

derunt ponendo inſidias ad me ſi upplantaduz
et capiendũ (c in curuauerũt animã meã) id eſt
incuruare ⁊ flectere conati ſunt a rectitudineve
ritatis ⁊ iuſticie. aqueũ etiam pedib⸗ noſtris
maligni ſpiritus et eoꝝ miniſtri parant q; oc⸗
culta tentamenta bonis noſtris actib pᷣtendũt
vt impediant Animavero curuat᷑: cum de bo⸗
no ad malũ reflectit cum deſiderio ſuꝑnox re⸗
licto terrenis deſiderijs implicat᷑ pudeat & ter⸗
rena cõcupiſcere ⁊ doꝛſa mentiũ malignis ſpi
nitibus aſcendere ⁊ tranſire volentibus curuã
do pꝛebere hoc fecerunt ſed non me igno:ante

Filij hominũ dentes eoꝛum arma et ſa⸗/

ciderunt in aam.

Fogderũt ante faciem meam foue: et in

oderunt ante faciem meam) et me ſciente

(foueam) querẽtes me decipere ⁊ perdereꝛ hoc
agendo nõ mihi ſed ſibi nocuerunt. VUnde ſeq;
tur et ipſicinciderũt in eam)qꝛvolentes me de⸗
cipere decepti ſunt ⁊ parantes mihi moꝛtem ſe
ipſos interius occiderũt. Nemo pꝛius peccat
in alteꝝ:qᷓ; in ſe ißm:fſouea pciõꝛis eſt mala cõ
ſcientia ibi neceſſe eſt omnes malos cadere.Et
bene ait ante faciem meam: qꝛ non eum latuit
ſciens eſt traditus volens occiſus.Ex quibus

verbis vera nobis inſinuat᷑ dñi noſtri patienz⸗

tia. VUnde et ſubdit᷑. Ita illi parauerũt foueã et
moꝛtem ad oppꝛimendũ Sed.

Paratũ coꝛ meu deus paratũ coꝛ meũ

cantabo et pſalmum dicim.

¶ Paratũ)eſt(coꝛ men)o (deus) amoꝛe ti ad
omnia libenti animo ſuſtinenda. Itempara⸗

tum )eſt(coꝛ meum) ad te laudandũ ⁊ tibigr̃as

agendũ:vel repetit ad confirmationẽ vt perſe⸗
uerantiã notet in patientia:poſſet enim ad ho⸗
ram ſuſtinere ⁊ poſtea deficere. Illi inciderunt
in eam:ego autem (cantabo etpſalmũ dicam)
id eſt verbis gratias agam ⁊ oꝑibus ⁊ gloꝛia⸗
boꝛ in tribulationibo. Ad dei laudem cantus
cum pſalmo debet concoꝛdare vt quod oꝛep⸗
fertur cõmendet᷑: oꝑe.Et hec duo pꝛedicie ge

minationi reddidit qꝛ ad vtrunq; paratus fuit
deinde expleta paſſione carnem ſuam denun⸗
ciat ſuſcitandã cum ſubiungit.

Exurge gloꝛia mea exurge plalteriu
cithara: exurgam diluculo.
¶ Exurge) potenter o (gloꝛia mea) id eſt caro
mea gloꝛificata et que es cauſa gloꝛie mee.Et

repetendo aliud addens ſubditẽexurge pſalte⸗

ruum (id eſt caro diuina operans (et cithara).i.

caro humana patiens:pſalteriũ enim a ſuꝑio⸗

ri reddit ſonũ cithara ab inferioꝛi: ꝑ pſalerniũ

ergo et citharã vna caro chꝛiſti ĩtelligit᷑ et duo

factoꝝ genera ſcilicet miracula que deſuꝑ fue⸗
runt:⁊ ignant᷑ per pſalteriũ.Ac paſſiones? ne
ceſſitates que ab inferioꝛi fueruntet ſignant ꝑ
citharã. Et hec duo genera factioꝝ ſurrexeruũt
et euangelin impleueruntvtraq; in gentib pꝛe
dicantur et domino confitent᷑: declarat etiam
ſue reſurrectionis hoꝛam cum additcexurgam

diluculo) id eſt mane:mane enim pᷣma ſabba⸗
ai reſurrexit dominus ieſus: vel in periona cc⸗
cleſie ⁊ fidelis AUelcexurge gloꝛia mea id eſt in
melaus diuina excitetur ꝓpter beneficia mihi

diunnitus exhibitacexurge pſalteriũ ⁊ cichara⸗

eſt laus de ſuperioꝛibo dei factis ⁊ inferioꝛi⸗

—- - — — — — =

i

ſ
de⸗
nie
c
E
nulit

bus ſexurgam diluculo) id eſt pmpteet volen
Sa hegtin in populis domine: et
almu dicam tibi in gentibus.
onfütcboꝛ conleſſtone laudis (tibi)o (do
mine) id eſtad honoꝛẽ tuuʒ hoc eſt laudabo te
(in populis) id eſt in iudeis (et pſalmũ dicam

tibi) id eſt laudem ⁊ bonam operauonẽ pꝛedi⸗
cabo non ſolum in iudeis ſed etiam in gentibꝰ

id eſt inter gentesvt ⁊ Gnad hoc ꝓuocent᷑ ⁊ ce
leſtem actũ tota tibi ꝑſo
ctus paſſionis etreiurrectionis. Etattende q/
ipſe filius dei ex tanta iuſticie actione nõ que⸗

rit gloꝛiam ſuaʒ ſed eius qui miſiteum vtqnon
gloꝛietur in ſe omnis caro ſed qui gloꝛiatur in

domino gloꝛietur. Et menito confueboꝛ tibi et
pſallam.

Quonia

Stua.

Auoniam magnificata eſtvſq; ad celos mi
ſericoꝛdia tua) id eſt vſq; ad angelos ⁊ celeſtes
alias virtutes.O mnipotens enim deus ꝑ mi⸗
ſericoꝛdiam ſuam peccatoꝛes homlies leuauit

yſq; ad angelos quibus miſeri homines ꝑ mi
ſericoꝛdiam in reſurrectioneʒ fiẽt pares etideo
miſericoꝛdia dei nobis exhibita vſq; ad celos
id eſtvſq; ad angelos aſcẽdit(⁊vſq; ad nubes)

id eſt homines pꝛedicatoꝛes verilatis de quib⸗
deus tonat pᷣceptis:choꝛuſcatmiraculis pluit

Doctrinis veritas tua) venit qꝛ cognitio veri⸗

tatis que pꝛepollet in angelis deſcendit etiam

ad homines Bloꝛia deo noſtro qꝛ nec deſeruit
nos facere beatos nec fraudauitveritate ſed ſa
nauit oculuʒ coꝛdis noſtri vt eum nunc fide et

poſtea facie ad faciem viderevaleamus ꝓ tan⸗

to ergo gaudio et vtilitate repetit pſalmiſtaver
ſum quem dicittt. VU
Exaltare ſuper celos deus:et ſup omnẽ

ralareſüef celos deus: ⁊ ſuperomnem
terram gloꝛia tua) Ierat quod ante dictũ erat

vt fidem noſtraʒ confirmet:et quia circa hunc
verſum maxime intentio ⁊ vtilitas pſalmi ver

ſatur: hoc eni dicit ꝓpheta antetot annos boc
modo videmus nos. Agentes ergo gratias di
camus et nos cum ꝓpheta (Exaltare ſuper ce⸗

los deus) quod factũ eſtin aſcenſiõe chꝛiſti (et
ſuper omnem terrã gloꝛia tua) quod factuʒ eſt
cum in omnẽ carnem effudit donũ ſpiritꝰſan⸗

cii.Exaltatur deus in paſſiõe in cruce:plus in

„

reſurrectione plus in aſcenſione plus in ſpiri⸗

tus ſancti miſſione plurimũ cum veneru ad iu

luateccleſia. Ecce fru⸗
et fectu iuſtoꝛũ

peccatoꝛzum.

uoniã magnificata eſt vſq; ad celos
miſericoꝛdia tua: et vſq; ad nubes veri⸗

2

dicium. Exaltatur etiam in nobis per incom⸗

pꝛchenſibilitatem ?⁊ quando laudibus extolli⸗

tur ſcõᷣm noſtrum poſſibilitatem.
anſſer domine iniquitatẽ familie humi⸗

lis ſub tuarum alarũ vmbꝛa ſperantis vt mitſ⸗
ſa de celo miſericoꝛdia tua ſempiterna a neqſ⸗

ſimis inſidiatoꝛum foueis ⁊ laqueis eruamur.

Per dominu.

Blalmas de malicia et miſeria ini⸗

q. rum iuſtos pſequentiũ et de leticia
in vltione et punitione

. s.vi.
Vero Vtiqʒ iu⸗

ſticiam loquimini recte iudicate fi⸗

–I hominum. ”
neto⸗ pſalmi ꝓpheta dauid.Titulus talis
ſt. In finem ne diſperdas vel coꝛrumpas da⸗
unid in tituli inſcriptione id eſt pſalmus ille di⸗

rigens nos in finem id eſt in chꝛiſtuʒ hoc agit

ne tu diſperdas vel coꝛrumpas dauid id eſt de
honoꝛes chꝛiſtũ in tituli inſcptõe hoc eſt ne mi
nuas regnũ chꝛiſti te ipſum regno eius ſubtra
hendo vel ipſum regem negando quem titulꝰ
regem dicit et affirmat. Quia ergo ſupꝛa mo⸗
nuit vt boni patienter aduerſa ſuſtineant etin
bonis perſeuerent monet nunc vt malia mali⸗

cia deſiſtant ne damnatõnem incurrant. Da

teria:miſeria maloꝝ bonos perſequentiũ ⁊ le⸗
ticia inſtoꝛum in vltione peccatoꝛũ. Intentio

monere vt mali et iniqui a malicia ſua deſiſtãt
ne eiernã damnationẽè ex diuina iuſtcia ineur

rant. Dententia in generali ipheta in iſto pſal

mo in perſona chꝛiſti ad iudeos ⁊ in ꝑſong ee⸗
cleſie ad omnes loquens malitiam iniquoꝛuʒ

deteſtatur ⁊ expꝛobrat penam debitam ꝓ cul⸗

pa ipſoꝝ cõminaturꝛ narrat vtviſa maloꝛum
damnatõne terreamur ab coꝛũ imitatione ſub
iungitq; de leticia iuſtoꝝ ac coꝛrectõe ⁊ ꝓfectu

ipſoꝛum cum vltionẽ viderint peccatoꝝ vtvi⸗
ſa leticia bonoꝛuʒ alliciamur ad imitationem
ipſoꝛũ. Et ſpecialiter intelligit᷑ de iudeis chꝛi-⸗
ſtum multipliciter ꝑſequentibj. Sententia in

ſpeciali chꝛiſtus ergo loquens contra iudeos

vel eccleſia contra omnes ait.(Si vere⁊ non
falſe (vtiq; et certeciuſticiam loquimini) id eſt
ſi eſt in coꝛde quod eſt in oꝛe ⁊ ſi nõ aliud in la⸗
bijs aliud in coꝛde geritis vt ſit iuſticia non la

bioꝛum ſed factoꝝ ergo(crecte iudicate)id eſtvi
uite (filij hominũ) diſcernentes bonũ a malo

ſcom iuſticiã quam loquimini vt labia tosno
2

fſcantur in factis: nam bona loqui et mala age
re iudicium eſt damnationis quaſi diceret ſive

ritatem iuſticie habetis ĩ coꝛde ⁊ loquimini in

oꝛe exequimini etiam in opere cuius contratiũ
facitis quia vobia eſt iniquitas in coꝛde in ma
nu ⁊ in oꝛe. 2

ni in terra:iniuſticias manus veſtre con

E
.

Etenim in coꝛde)⁊ in intentione coꝛdis ve⸗

Etenim in coꝛde iniquitates operami/

luntatem: ⁊ bene dicit operamini quia volun⸗

tas pꝛaua apud deum ꝓ facto reputabit᷑ in ter

ra) id eſtterrenis inherentes nam cum in terra
coꝛ figitur inde iniquitas in coꝛde generat᷑ in
iuſticias manus veſtre concinnant) id eſt iniu
ſtas actiones iniuſtis voluntatibus apponunt
et aggreguũt et aliud pctm̃ alij ſuꝑaddunt. Eſt
enim cõtinuare ex multis partibus iniquitatẽ
adunare. Ecce iniqui ſunt et coꝛde et manu.
Deinde oſtendit vnde hoc eis cõuertens ſe ad
auditoꝛes vt eos cautos faciat Quia.

Alienati ſunt peccatoꝛes a vulua: exxa⸗

uerunt ab vtero:locuti ſunt ſallia.
Aliena ti ſunt peccatoꝛes) a veritate ⁊ iuſti⸗
cia a deo ⁊ bono ⁊ ̊ ſtatim (a vulua).i.ab ipᷣa
xgreſſione ⁊ natiuitate ex vtero (errauerunt)ſta
tim(ab vtero) id eſt ab ipſa conceptione ⁊ nati
uitate in vtero:nõ quia ex tunc peccauerũt ſed
qquia deus antequam naſcantur pꝛecognoſcit
qui peccaturi ſunt atq; in erroꝛe et falſitate per

manſuri locuti ſunt falſa:⁊ mendaciũ:ſpernẽę
do ⁊ reliquendo veritatem: non ab vtero ſed a

pꝛincipio quo ſciuerunt diſcernere inter bonũ
et malũ. Ecce etiam iniquitas in oꝛe et de hoc

d

—

militudinẽ ſerpentis) qui iratus venenũ effun
dit ſic illi contra chꝛiſtũ ⁊ ſuos faciunt eccevi⸗

rus et venenũ inuidie in illoꝛum furoꝛe. Qui

etiam ex pertinacia penitentiã negligunt. Un⸗
de ſequitur (ſicut aſpidis ſurde) que obturãdo
ſurda efficitur ideo additurcet obturantis au⸗
res ſuas)terra ⁊ cauda:dicitur enim alterã au⸗
rem terre affigere alterã cauda obſtruere ne car
men incantatoꝛis audiat per quod ſe cogi ſen⸗
tit ad exeundum de cauernaſin qua ſe abſcon⸗
dit vnde ſubditur.

QAQue non exaudiet vocem incantantiũ

——

ſtriciniquitates operaminimalã gerendo vo⸗

ſunt inexcuſabiles quia noluerunt veritati cre

Froꝛ llis⸗ com ſimilitudinẽ ſerpentis
icut aſpidis ſurde et obturantis aures
S.

Furoꝛ) id eſt furioſue erroꝛ eſtillis ſcᷣm ſi

tveneſici incantantis ſapienter.

ſapienter quantum ad artem ſuam. Sic⁊ illi
obturãt aures ſuas terra id eſt peccatis pꝛeſen

tibus ⁊ cauda id eſt peccatis pꝛeteritis quibus

homo delectatur: alteram enim aurem coꝛ⸗

Alis terre id eſt pꝛeſenti delectationi apponũt al⸗
teramvero cauda id eſt memoꝛia pꝛeteritarum
delectationũ obturant nolentes audirevocem
chꝛiſti ⁊ fidelis pꝛedicatoꝛis ſeu ammonitoꝛis
vt de vicioꝛum tenebꝛis educantur ad lucem
veritatis.Ecce obſtinatio in malis. Ita illi cõ

temnunt. Sed.

—

moles leonũ confringet dũs.

Deus conteret dentes eox in oꝛe imꝛooꝛ

Deus conteret dentes eoꝛum) id eſt verba

eoꝛum detractoꝛia et doloſa quibus tanquam

dentibus moꝛdent faciet inutilia (in oꝛe ipſo⸗
rum)quiaverbis ſuis capiet eos vt ipivideant

verba ſua eſſe falſa ⁊ ab ipſis retractanda (mo

les leonum )id eſt verba ſuperba hominũ ini⸗

quoꝛum ad modum leonum ferociuʒ quibus

tanquam dentibus maioꝛibus nituntur inno
centes conterere (cõfringet dominus) nead eſ
fectum veniant.Ecce que eis ſit retributõ.Oð

apertius exponit ſubdens.

Ad nipilum deuemiẽt tanq; aqua decur /
rens: intendit arcum ſuum donec innr/
méetur. ”MUDvW
¶ Ad nihilum deuenient)ipſi peccatoꝛes ⁊ ſu
biuo deficient (tanq; aqua decurrens) que de⸗

fluit ⁊ cito tranſit et ſi modo videantur toꝛren⸗
tes ad ſaxa ſuperbie ſue ſonantes quia cinten⸗

dit) ſcilicet dñs (arcum ſuum)id eſtvindictam

p̃paroat ad eos inter ſe puniendos (donec inſir

mentur) id eſt penitus a ſuis viribo debilitent
vt vlterius nõ valeant nocere bonis:tm̃ enim
permittit deus malos in bonis deſeuire quan

tum hoc bonis nouit pꝛodeſſe vel ad coꝛrectio
nem moꝛum vel ad augmentũvirtutu.

Sicut cera que fluit auferentur: ſuper

cecidit ignis et nõ viderunt ſoleam.

Sicut cera que fluit) ⁊ diſſoluitur a facie et

ardoꝛe ignisauferentur ab omni virtutũ con

ſtantia vel de pꝛeſenti vita moꝛte repentina (ſu
percecidit) ſuper eos (ignis) concupiſcentiarũ

et vicioꝛum:velignis)infernalis et eternuset

nonviderunt ſolem)iuſticie veri luminisviſio
ne pꝛiuati et hic et ibi. De quo illi dicturi ſunt
in futuro et ſol non oꝛtus eſt nobis tranſierunt
omnia illa tanquam vmbꝛa errauimus invia

Ouej) ſcilicet aſpis quia obturat aures (nõ
exaudiet vocem incantantis)vt ad lucem exe-
at (et veneficiid eſt incantatoꝛis (incantantis

———— — — — D.

—

— — — —

vtiq; eſt deus iu

veritatiset iuſticie lumen non luxit nobis.Et

conuertens ſe ad ipſos peccatoꝛes vt attentio⸗
res faciat ſubiungit. . S
Pꝛiuſq; intelligerent ſpine veſtre ran⸗

num: ſicut viuentes ſic in ira abſoꝛbet

BBEELEeE EEren Ee =

eeun ſpine veſtre) o miſeri peccatoꝛes id
punctões male conſcientie(intelligerent)et
perciperẽtrannum) id eſt peccatuz ranno eſſe
ſimile. Rannus enim eſt herba pꝛius mollis.
Deinde cũ matureſcit acutiſſimos aculeos ha
bet ſic peccata nunc mollia ⁊ delectabilia ſunt
ſed poſt grauiſſime pungunt dum ergo dele⸗

ccant ſi quis nõ intelligit ? cogitat futura pun⸗

ctionem non intelligit rannũ. Spinevero ran
num intelligent cum impij doccebunt penaruʒ
experimenio quod eos nunc pꝛeſens impedit

ſcire delectatio. Et iterum conuertens ſe ad au

ditoꝛes ſubdit(ſicut viuentes)id eſt ſubito qua

ſi viuos qui ſcʒ non vere viuunt ſed viuere vi⸗
dentur(ſic in ũa) id eſt ad ſimilitudinem irati

in quo tamen ira non cadit abſoꝛbet)dominꝰ

(eos) ſcilicetpeccatoꝛes miſeros auferendo de

pꝛeſenti vita dum ad huc ſperantde ea hoc au
uem non eſt ſine fructu bonoꝛum ſed ideo ſub⸗
ditur. HWZ

Aetabitur iuſtus cum viderit vindictã:

manus ſuas lauabit in ſanguine pecca/

toꝛis.

viderit vindictã)et punitionẽ peccatoꝝ pꝛeſen

tem ⁊ intellexerit entam futuram motus nõ ze-

lo vindicte ſed diuine iuſticie nec gaudetꝓ ma
loꝛum pena ſed quia non eſt in ea ⁊ manus ſu
as).i.oꝑa⁊ actõnes (lauabitab immũdicia et
purgabit a peccatis ſi indigent:vel muda tan⸗

quam lota eſſent ſeruabit et magis iuſtificabit

(in ſanguine peccatoꝛis)id eſt ex conſideratio⸗

ne vindicte ⁊ pene repꝛoboꝝ.Ex hoc enim p⸗

ficit ivpſe monitus moꝛte peccatoꝛis ⁊ moꝛs al⸗

terius valet advitam eius. VUnde ſalomon ſtul

to pereunte ſapiens aſtutioꝛ erit.
Et dicet homo ſi vtiq; eſt fructus iuſto

.——S EEHEEEEHE RWW e

dicans eos in terra.

—

Et)viſa vindicta peccatoꝛis dicet)apud ſe
(homo)qui ſua ratõne vtitur(ſi)id eſt quiacvti
q; eſt fructus iuſticie ſue etiam in hac vita ipſi
(iuſto) licet hic pꝛeſſo quia eſt ſibi fructus in fi
de:in tentatione: ettribulatione in patienudq et

caritate et ſimilibus ideo (vtiq; eſt deus iudi⸗

cans eos) ſcilicet malos id eſt iuſte retribuens
eis ſcᷣm meria nondum in extremo iudicio
ſed etiam hic in terra)vbi floꝛere videntur:ꝑ⸗

tis moꝛſibus ſaucietur. Per do.

bat ab oppoſito ac ſi dicat. Sicut dominus iu
ſte datpꝛo ſuis meritis ⁊ bonis operibo vt fru⸗

ctificet ac pꝛoſiciat? amplius iuſtificetur ſicq;

conſequaturvitam eternam ita iuſto iudicio ꝑ

mittit malo vt deficiat et a peccatis abſoꝛbeat᷑
ac ſoꝛdibus magisſſoꝛdeſcat ſicq; de iniquita⸗

te ⁊ iniuſticia repoꝛtet penam eternam.
. Oꝛatio.

„—

Duſtiſſime domine concede populo tuo ſe⸗

qii iuſticiam ⁊ legem diligere rectam: nea ve⸗
ritate tua auditũ ſuũ auertens venefici ſerpen⸗

A

—;R—

omnibus actione.

ectabitur iuſtus ⁊ ſi moleſtijs pꝛeſſus. cuʒ

¶ YVſalmus v oꝛatione chꝛiſti vel ec⸗
cleſie et cuiuſlibet fidelis in tribulatio⸗

ne pꝛo ſua liberatione ac de gentium et
iudeoꝝ conuerſione et gratiarũ pꝛo bis

(¶ps.Ivil.
Eripe me de ini⸗/

ncis meis deus meus et ab inſur⸗
Ientibus in melibera me. H
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid Qitulꝰ hiceſt
n finem ne diſperdas dauid ⁊c.hoc eſt pſal⸗
mus ülle tendens in finem id eſt in chꝛiſti mo⸗
net ne tu qͥcunq; es diſperdas dauid id eſt chꝛi
ſtum in tituli in ſcriptione contradicendo ei et
non ideo diſperdas quando id eſt qꝛ miſit ſaul

id eſt regnum iudeoꝛum et cuſtodiuit voomum

eius id eſt ſepulchꝛũ chꝛiſti vtinterficeret eum
id eſt nomen ⁊ famam eius tolleret:ne credere⸗
tur in eum quia fruſtra tentauerũt. x vero iſti
tres pſalmi continui in titulo habent ne di⸗
ſperdas non vacata myſterio regalem enim i

lum nuitulũ conſtattribus linguis fuiſſe notatũ

ſignificante hoc ſpiritu ſancto per chꝛiſti paſ⸗
ſionem totũ mũdũ fidei chꝛiſtiane eſſe ſubijci⸗
endum. Materia:oꝛatio chꝛiſti vl eccleſie ⁊ cu
iuſlibet fidelis poſiti in afflictione ꝓ ſua libera
tione ⁊ infidelium conuerſione. Intentio:mo⸗
nere fidelesvt perſecutõnes ⁊ quecunq; aduer
ſa patiẽter ſuſtineãt et de diuino adiutoꝛio ſem
per confidant. Sententia in generali ꝓpheta
in iſto pſal mo loquitur in perſona chꝛiſti vł ec
cleſie ſeu alicuius fidelis in anguſtia ⁊ perſecu
tione exiſtentis et pꝛo ſua liberatione ac genti⸗

um ⁊ iudeoꝛum conuerſione oꝛantis. Supꝛa

enim egit de chꝛiſtiꝛ ſuoꝛum perl ecutoꝛibus et
ideo nunc petit liberari ab eis oꝛatq; pꝛo inſi⸗
delibus conuertendis. Sententia in ſpeciali:
Totus itaq; chꝛiſtus quaſi ab inimicis obſeſ⸗
ſus clamat dicens. Eripe me ⁊c. et nota hic
in duobus verſibus ſequentibus per crcinan

ruerunt in me foꝛtes.

diſtinguuntur quattuo: genera perſecutoꝛum
ſeu aduerſanioꝛum chꝛiſti qui quotidie ad huc
chꝛiſti coꝛpus non ceſſant ꝑſequi quos tamen
exemplo chꝛiſti et patienter opoꝛtet tolerare et

dei auxilium continue imploꝛare. Unde dicit

¶Eripe de inimicis meis)qui me odiunt ⁊ odi
unm in coꝛde tegentes nocendi votum habent
(deus meus) quaſi diceret ab his non poſſum
eripi ſine tuo adiutoꝛioſet ab inſurgentibus in
meid eſt contra me(libera me) qui iam cõmo

ti in verba erumpunt atq; aperta voce veritati

4

reſiſtunt ⁊ verbis nocent.

Eripe me de operantibus iniquitatem:

de viris ſanguinum ſalus me.
Eripe me de operantibus iniquitatem) qui
iam durata mente: malicioſe perſequendo et
manus inijciendo ſcelus opere complent (⁊ de
viris ſanguinũ ſalua me) qui magis ſeuiendo
ctiam occidunt et ſanguinem innocentem fun
dunt:facta ſunt hec in chꝛiſto ⁊ quibuſdam eiꝰ
membꝛis et quotidie fit in alijs. Et neceſſe eſt
vt eripias. .
Auia ecce ceperunt animam meam ir/

TW.M———

Nuia ecce ceperunt animam meamſſcz vi⸗
tam coꝛpoꝛalem ⁊ ponit ꝑtem ꝓ toto neq; eniʒz

AgInimam ſine coꝛpoꝛe tenere potueruntquia ir

ruerunt) cum impetucin me)yhumilemfoꝛtes)
in malicia vel ſua pꝛeſumptione ⁊ ſuperbia vt
me moꝛti traderent. Et merito debeo liberari
quia in me culpam nõ inuenerunt. VUnde ſub

Neq; iniquitas mea neq; peccatum me

rexl.

¶ Neq; iniquitas mea) quantum ad ꝓximuʒ
et quam in eos fecerim neq; peccatum meuʒ)

gquantum ad me ⁊ quod in me habeam o(do⸗
mine) cauſa eſt vel fuit quare me berſequerene

ſedſine iniquitate cucurriyviam huius mun⸗
divłcucurri) id eſt bene operatus ſum ſine ad

mixtione mali: aliter enim deo bonum nõ pla

ceret(et direxijalios quantum in me fuit ad be
ne operanduverboꝛ exemplo. Non ait ambu
laui ſed cucurri quia non ſolum bene operan⸗
dum eſt ſed et ipſo greſſu boni operis feſtinan
dum.Et ideo.

„

Exurge in occurſum meum et vide: et

wmnne aus virtutu veus iſrael.

Exurge)qui videris doꝛmire (in occurſum
meum ſad meiuuandũ id eſt mihi currenti ad
te occurre per ſubſidij ⁊ conſolationis accele⸗
rationem c(et vide) id eſt fac alios videre ⁊ co⸗

um domine: ſine iniquitate cucurri et di

gnoſcere meam eraltationem vtqui me vide⸗
runt depꝛeſſum videant exaltatum. Deinde ſe

gentis que te colit.
Intende ad viſitandas omnes gentes

₰

Intende adviſitandas om̃es gentes) vteas
que infirme ſunt ⁊ peccatis onerate viſitare di

gneris dando gratiam ſanitatis ⁊ mittendo in

os pꝛedicatoꝛes vt ſicut iu es deus angeloꝛum

et deus iſraelitarũ ita eſſe digneris ⁊ deus gen⸗

tium quatenus eas conſoꝛtes facias? angelo⸗
rum ⁊ iſraeliticoꝝ fideliũ ⁊ non miſerearis)i.
noõ miſereberisvt ſit pᷣdictio nõ impᷣcatio (oib-

qui operant᷑)pertinaciter iniquitatem) ſcʒ qui
in iniquitate ꝑſeuerant. Ergo ſi dei miſericoꝛ⸗
diam querimus neceſſe eſtvt peccata noſtra pe

Kin ne⸗ òòòMJMs
Conuertentur ad veſperam et famem

quitur oꝛatio ꝓ gentibus conuertendia cuʒ ait
(elt tu domine deus virtutum celeſtium deus)
populi(iſrael)qui videris tantum deus vnius

non miſerearis omnibus qui operantur

itendo puniamus. Et vere intendes quia te

patienter vt canes:et circuibunt ciuita⸗

UA onuertentur)ipſe gentes ab idolatria ad
cultum dei (ad veſperam) id eſt in hac vltima

etate ſeculi(et famem) conuertendi alios pati⸗

enter) omnes ſibi incoꝛpoꝛani et vniri ꝑ fidem
deſiderantesvt canes)ſcʒ latrando cont a ho
ſtes(⁊ circuibunt ciuitatem) id eſt mundũvbi⸗

q; euangeliʒantes hoc poteſt exponi de illis q

ſero conuertuntur et tamen ſeruentioꝛes ſunt
illis qui pꝛimo venerunt (Conuertentur adve

ſperam)ſenectutis dicentes mane nobiſcũ do⸗

mine quoniam adveſperaſcit et ſic conuerſicfa

mem patienter)oꝛandi ieiunandi bene agendi

(vt canes) qui immoderatum ⁊ ardentem ha⸗

bent appetitum nam ſubitus caloꝛ longũvin⸗
cit tepoꝛem.Et qui tarde exijt quandoq; celeri

tate moꝛam compenſat.

ECcce loquentur in oꝛe ſuo et gla

*

labiſs eoꝛum quoniam quis au

Ecce loquentur) et manifeſte pꝛedicabunt

(in oꝛe ſuo )id eſt libere ⁊ audacter cum aucto⸗
ritate ad inſoꝛmatõnem fideliuʒ ⁊ depꝛeſſionẽ
bereticoꝛum (et gladius) ſancti ſpiritus quod
eſt verbum dei(in labijs eoꝛum)erit. Jdeo au⸗
tem frequens pꝛedicatõ erit in labijs coꝛum et

indignabuntur dolentes ſi non poterũt alios

conuertere quoniam erunt multi qui non au⸗

dient aure audiendi et hoc eſt qð ſubdit᷑(.quo⸗
niam quis audiuit) quaſi diceret pauci audi⸗

—

– —

rrrere eeee

ent eos hinc eſt tpheta ait Quis erediditau Ziſperge illos in virtute tua: et depo⸗

ucfG7†- ngne eos ptectoꝛ meus domine.
Na Et tu domine deridebis eos: ad nihilũ pege illos) in toto mundo ꝑ omnes gen
nin educes omnes gentes. itess (in virtnte tua) et tue potentie qua potes vt
Ettu domine denidebis eos) qui in iniqui- ſaltem ſic emendati ſuperbire deſiſtant: ſcelus
mes ate ꝑſeuerantes non audient id eſt dignos de-⸗ ſuum penitendo deploꝛentvelvt eccleſia ab in
h riſione oſtendes illos ſcilicet in iudicio cum di imicis teſtimonio veteris legis habeat quia co
m. ces eis ite in ignem eternum quoniamad ni- dices nobis poꝛtant(⁊ depone eosab elatõne
hilum deduces) tunc (om̃es gentes)tales et in et tumoꝛe ſuperbie vt humilient᷑ ⁊ ſint obpꝛo⸗
Nien pertinacia perſeuerantes eoꝛum ſuꝑbiam de-⸗ bꝛium omnibus (pꝛotectoꝛ meus domine)qui
ed ſtruendo etad nihilum redigendo qui veritati me pꝛotegis ⁊ deſendis vt habeam teſtimoniũ
cn non conſentiunt ⁊ tevenerari nolunt. Illi ſunt miſericoꝛdietue. Deinde oſtẽdit quid in eis de
Conn foꝛtes de ſe pꝛeſumentes et ideo ceciderũt quia poni velit dicens.
ge⸗ ad te foꝛtitudinem ſuam nõ cuſtodierũt. Ego Delictum oꝛis eoꝛum ſermonem labio
dan autem foꝛtisine. rum ipſo: um et compꝛehendatur in ſu
gt Foꝛtitudinem meam ad te cuſtodiam: perbialuuu.
ui⸗ Riced ſnſceptoꝛ meus:deus meus mi ¶ Delictum oꝛis coꝛum depone id eſt dimitte
al ſericoꝛdia eius preueniet me. ſermonem labioꝛum ipſoꝛum )impꝛoperia
rne ¶ Foꝛtitudinem meam)id eſt omnes virtutes de chꝛiſto dicentiũ depone et deſtrue ac de oꝛe
hnn tct vires meas nõ ad me ſed (ad te cuſtodiam) etlabijs eoꝛũ tolle. Sic fecit reſuſcitando chꝛi
un qWuia ſemper in ipſis tibi non meisviribus lau ſtum quem perdere voluerunt quia hunc viue
des referam non recedam ate pᷣſumens de me re expauerũt ⁊ in celo adoꝛari ab omnibo gen⸗
nen quia ſi recedo cado ſi accedo foꝛtioꝛ ſis. Et me tibus mirati ſunt et compꝛehendantur in ſu⸗
enH ritoquia deus ſuſceptoꝛ meus)ſcilicet es ſuce perb ia ſua) id eſt conuincantur et conuertant᷑
pptoꝛ nature in incarnatõne penitentie in iuſtiſi cognoſcentes: dolentes ſe ſuperbe ⁊ male egii/
IH1 catione anime in gloꝛificatõne ⁊ etiam ad alia ſe⁊ cõfitentes peccata ſuavt ule ignoſceret qui
n beneficia participanda:deinde mutans per/ſo venerat peccata ſolulere. Et factum eſt hoc iaʒ
SS nam ſubdit (deus meus) eſt ſpirimaliter quia in quibuſdam ⁊ poſtmodum fiet in pluribus.
in (miſericoꝛdia eius pꝛeueniet mein donis ? be Ideo lubiuncwin ee. “
ao neficijs qui nihil attuli cur miſeret᷑ nullus enĩ H Et de execratdeet mendacio annuncia
in dona dei meret. Ecce quare non debeo deme buntur in conſũmatõne:in ira conſũma
e Feſiuncre quia non pgcœcſannt merta maa nonis etnonerumn
ian ſed pꝛeuenit me diuina miſericoꝛdia.Et hoc. ¶ Et)ſic(de execratõe? mendacio)id eſtdeeo
faare Daeeus oſtendit mihi ſuꝑ inimicos me/· ꝙdominü execrabantur? de eo mentiti ſunt ꝑ
in os neoccidas eos nequando obliuiſcan penitentiam ? confeſſionem inde eductiannũ
in uHohuli mir. dabuntur a pꝛedicatoꝛibustin conſmatõne)
Agend Deus oſtendit mihi ſuper inimicos meos) et perfectione id eſt pꝛidicabuntur eſſe perfecti
Inbx ſiue de inimicis meis id eſt quantam circa me etalijs in exemplum vite.De ipſa enim magni
gürin⸗ miſericoꝛdiam habuit demõſtrauit in illis cir⸗ tudine peccati plus humiliabunturꝛ ea humi
ge ca quos non habuit. Deus enim ad oſtenden litate plus erigi merebuntur ⁊ co magis perte⸗
dum maioꝛem in ſuis miſericoꝛdiam. Exercet ctierunt quia tam execrabile peccatuʒ ſe com⸗
ugin quandoq; in alijs iuſticiam in ramis ſuperbie miſiſſe dolebuntvtvbi abundauit delictum ſu
pꝛeciſis in ſerto miſericoꝛdiã ſuam oſtendit ole perabundet ⁊ gratia. Et peninuit ad medici⸗
bunt aſtro. Et tu noli ſuperbire ne pꝛecidi merearis nam humilitat infirmitas hominis: nihil eni
an⸗ etideo. O (deus ne occidas eos) Delendo o⸗ ſic impedit perfectõnem vt ſuperbia ⁊ hoc fiet
mnino (nequando obliuiſcantur populi mei) cin ira conſumationis )id eſt in tali ira ⁊vindi⸗
ſcʒ fideles gratiam ⁊ miſericoꝛdiam dei ſi non cca dei quecoꝛripiendo et emendando conſu⸗
ht ſintteſtes legis ⁊ moꝛtis chꝛiſti viuũt ergo an⸗ met eos et ꝑficiat non in ira cõſumptõnis que
ben te oculos eoꝛum vt per illos dei miſericoꝛdiaz vindicat vt conſumet et damnet:? ila conne ⸗
M recognoſcant ? quantas gratias deo ꝓ ſe agere ſil(non erunt)tales quales ante extiterant ¶n
, debeant Sed. de alibi Diciturvene impios et non cunt.
“

*

et finium tere.
Et)tunc(ſcient quia deus dominabitur ia⸗
cob) id eſt iudeoꝛum de iacob deſcendentium
et non tm eoꝛum ſed⁊c finium terre)id eſt gen⸗
tium que in finibus terre erant reſpectu iudeo
rum que erant in medio quas iudei vt canes
contempſerunt. Cunc agnoſcent eundem deũ
et indeoꝛum et gentium eſſe et ꝙ non debeant
gentes contemnere:omnes enim peccauerunt
et gratia dei egent deponent ſuperbiam et ſalu
ti gentium non inuidebunt quia parem ſuam
et ũloꝛum infirmitatem cognoſcent ⁊ in angu⸗
lari lapide copulati ſimul deum adoꝛabũt:di⸗

Et ſcient quia deus dominabitur iacob:

citur ergo nunc de iudeis quod ſupꝛa dictũ eſt

De gentibus.

Conuertentur ad veſperam et famem
atientur vt canes et circuibunt ciuita⸗

mer

AX onuertentur) ſcilicet iudei plenarie (ad ve
ſperam) in vliuima ſeculi etate ⁊ ſine munditet)
eluriendo ac ſitiendo iuſticiam ( famem verbi

Ddei patientur vi canes) ideſt ſicut peccatoꝛes
cognoſcentes ſe infirmos vt poſſint fieniſani.

nemo enim inſanabilioꝛ eſt eo qui ſibi ſanus
vigdeturcet circuibunt ciuitatem) dei:et eccleſi⸗
am ſanctoꝛumvitam ⁊ moꝛes inueſtigando ex
gquibus ciuitas dei conſtructa eſt Ael (ciuita⸗

tem) id eſt mundum circuibunteuangeliʒan⸗

do. Unde apte ſubiungitur.
Voſi diſpergentur ad manducandum:

bunt. 22

ad alios lucrandum ⁊ incoꝛpoꝛandum ſibi in
fide (ſi vero non fuerint ſaturati) fide populo⸗
rum id eſt ſi non fuerit impletum deſideriũ eo⸗

rum et pꝛedicatio ad votum eoꝛum non fructi
ficauerit (et) ipſi ſicut et gentes (murmura⸗

bunt ) id eſt dolebunt quomodo ſuperius di⸗
ctum eſt quoniam quis audiuu. Iſte verſus tã
git pꝛelatos qui diſperguntur per dioceſes ſu⸗
as non ad pꝛedicandum ſed ad manducandũ
(ſi vero non fuerint ſaturati) id eſt ad libitum
ſuum bene pꝛocurati murmurant pꝛe impati⸗
entia et foꝛte huius occaſione extoꝛquentur pe
cuniam. Sic etclauſtrales qui diſperguntur
percameras ad manducandũu ibi dimiſſo re⸗
fectoꝛio (ſi non fuerint ſaturati) id eſt ad dele⸗

¶Ipſuconuerſiiam digni diſpergentur) vbi
q; de loco ad locamad manducandum)id eſt

ctationem pꝛocurati murmurabunt) cõtra p⸗

uiſoꝛem ſuum Sed tota iam eccleſia devtroq;
pariete iuncta gaudens et gratias agens ſub⸗
iungit. ””UM
Ego autem cantabo foꝛtitudinem tuaz
et exaltabo mane miſericoꝛdiam tuam.
Ego autem)iam tota eccleſia(cantabo c cũ

cantico laudabo vel cum voce laudie pꝛedica
bo (foꝛtitudinem tuam) qua diabolum viciſti
qua infernum ſpoliaſtiet exultabo) coꝛdeid ẽ

cum exultatione magnificabo vel laudabo ne

laus ſit tm in oꝛe mane)id eſt ſine dilatione ac
pꝛompte: ſtudioſecmiam tuam) qua humanũ
genus redemiſti ⁊ pctã dimiſiſti vel mane.i.in
reſurrectione quando tranſactis huius ſeculi

tenebꝛis et tentationibus apparebit ſol iuſticie
exultabo id eſt exultando ſuſcipiammiſericoꝛ
diam tuam)que erit in remuneratione.
Quia factus es ſuſceptoꝛ meus:et rerſu
inn meum in die tribulationis mee.
Quia) in pꝛeſenti vita in qua tribulat᷑omis
qui iuſte viuit (factus es) ab ipſa tribulatione
(ſuſceptoꝛ meus ⁊ab inſtantibus periculisre

fugium meum tutum (in die tnibulatois mee)
qquando ſcilicet gratum eſt: niſi enim tu ſuſce⸗

piſſes ⁊ ſaluaſſes nemo eſſet qui inter tot ⁊ tan „
ta mala ſubſiſtere potuiſſet. Etideo adhucam
plius deum ꝓ beneficijs ſuis laudare delide⸗

rans ſubiungitt. “
Aiutoꝛ meus tibi pſallam: quia deus

ſuſceptoꝛ meus deus meus miſericoꝛ⸗

Agdiuloꝛ meus) id eſtcooperatoꝛ in bonis
(tibi pſallam)id eſt bona opera quete aſpiran

te ⁊ auxiliante geſſi tibi aſcribam ⁊ merito (qꝛ)

tu (deus ſuſceptoꝛ meus es) nunc ad gratiam
et tandem ad gloꝛiam qui etiam ſuſceptũ dei⸗

*

ficas ⁊ hoc non imputo meritis meis ſed miſe

ricoꝛdie tue quia tu ipſe (deus meus) qui me
creaſti es (miſericoꝛdia mea)qͥ me ſaluaſti qua
