tento qᷣ fere om̃s hoc pctõ in aia ſunt moꝛtui. (et audiuit oꝛõʒ coꝝ)p ſua liberatõe ſubueniẽ
ipſi eni interficiebãt aias ſuas ĩmolãdo filios do eis in tribulatõe tanquã penitẽtibo de pctii
nen ſuos ⁊ filias ⁊ effundẽdo ſanguinẽ innocentẽ ſuis.nulla vnquã ex ꝑte dei dat᷑ occaſio deſpʒe
i ſetↄtaminata eſtin oꝑib eoꝝ).i.ipᷣi ↄptamina ralõis pctõꝛi.doceteni ⁊ teq; ſi ↄuerſus inge⸗
ti ſunt in oꝑibo ſuiset foꝛnicati ſunt)a vᷣo ſpõ mueris ꝓtinꝰ ꝗpꝛopinq̃t auriba pᷣcibituis.
ur ſo aĩaꝝ recedẽdo ⁊ idoł fuiẽdo ac pollutiĩ ad Et memo fuit teſtamenti ſui: et peni⸗
de inuetoibo ſuis.i.ĩ adultinis ſuꝑſtitõibs ſuis. tuit eum ᷣm multitudinẽ mĩe ſue.
aſe t iratus eſt furoꝛe dñs in rm ſuũ:et ¶ Et memoꝛ: fuit leſtamẽti ſui) vtiq; eterni nõ
H gbominatus eſt hereditatẽ ſuũ. veteris qð abolet᷑ ſed noui qꝙ; cum abꝛahaz in
ici IEi iratus eſt furoꝛe dñs in).i. (plm ſuũ) initio fidei nr̃e pepigit. Cauſa & ne iſrl ꝓ debi
chide hoc eſt admodũ irati ⁊ furẽtis excitauit poté⸗ to peñ ꝑireteſt teſtamentũ nouũvbi eſt dñiad
lla tiam ſuã advindicandũcetabominatꝰ eſt).i.täẽ uentusqͥ eſol ꝛahe Peniaiel penunitclir.
tmi quã aboĩabilẽ deteſtat eſt ꝓpter pctã ſua here ad modũ penetẽtis ſe habuit ⁊ fecit qñ muta⸗
be⸗ ditatẽ ſuã).ſ.ꝓplm iſił quẽ elegit in hereditatꝭ uit qð videbat᷑ facturꝰ.ſ.eos ꝑditurus et miſe
ſibi hoc eſt auerſus eſt ab eis nõ ad ꝑditõʒ ſeld riam in miam.dicit enĩ de penitere qꝛ mutat
icen ad diſciplinã qð innuit noĩans hereditatt. ſniam cuʒ nos videt penitere. quales enĩ nos
Et tradidit eos in manus gentiũ:⁊ diſa ſumusillitalis eſtipe nobis et hoccjm miłnitu
ſunt eoꝝ qui oderũt eos. Qiiné mie ſue) magiſq; m merita loꝝx.
uß⸗ 2 tradidit eos in manꝰ).i.in ptãtẽ gentin) Et degit eos in miſcdias: in conſpectu
tcos vteis ſeruirẽt (ct dñati ſunt eoꝝ) nõ qcunq; ſjʒ omniũ qui cepantos.
e (Qoder eos) ⁊ ẽx odio pᷣcedẽti graui afflixeft ¶ Et dedit eoſſ.pdeſtinatos de illo ꝓpłoſi mi
cos.Ecceq gliabant᷑ in idolis obpꝛobꝛio ̃ui ſcdᷣias)de multis miſerijs vt eſſentvaſa mie et
„ tunis ſubſuntqua ſeruiũtinimicis. graue eĩ eſt nõ vaſa ire ⁊ dicit miſcdᷣias in pluraliqꝛvnui
ſeruire infenio q; nullo placat obſequio.

quiſq; ſpai donii babeta deo alius quideſi

ius aũt ſic (in ↄſpcũ oĩm qͥ ceꝑant cos).i.gẽ piculis etanguſtijs. Intentio: monere ad dei
lũ vt eos geẽtes mirent ⁊ metuãt q; pus cos de laude ꝓpter hmõilhberatoõz. Snia in genergli
ſpexerãt ⁊ crudeli uitute oppꝛeſſerãt. vel(in cõ Wha in iſto pſalmo agit de liberat a diuerſis
ſpectu oim qꝗͥ cepant eos).i.diaboli ⁊ angelo⸗ iculis: et ſpẽaliter de vli eccia qᷓ ſtat ex geti⸗
rũ e vt eos deſeratq eos captiuos pꝛius tene bus ⁊ iudels in angulani lapide collectj ⁊ co⸗
bant. deiñ pcat q futurũ vidit ſcʒ vteccia de mendaturꝰ miſcratões dei de diuerſis piculis
oiho geubo 2greget ⁊ laudes ernas cãtet.d. et tentatõib electos ſnos liberatis in ſingulis
HBaluos fac nos one deus noſter: et cõ ſoiwengehnntenralo .. Bod liberathe cla
grega nos de natiombus. ltöe vfeſſtoneAletadl; rto/p erau⸗
Sanosfae nos,oidne ve⸗ nß) ab omib ltõe ↄoteſſionẽ ⁊ laudatõʒ. Significat autqt
piculis ⁊ miſcrijs ne inimici ył vicia dñentur uo⸗ tentaccs. Pina eſt erroꝛis ⁊ famis vᷣbi et
nobis (etogrega nos de natõibo) in qb diſoſi Nolicie dei ſcʒ orqadbuc in erroꝛe veteniovyi
D ſum' in locũ tin culto.vł ogrega nos): alis te ↄſtuuti ignoꝛãt viã dñi:i ñ manu dei exci⸗
auee in vnitate fideicde natdiboyi. de getibovt nati incibiit eſurire viã veritat ⁊ ſitire. Scda
ſiat vnũ ouile ⁊ vnꝰ paſtoꝛ. vñ dñs ait. Alias cſt difficultas vincẽdaꝝ ocupiſcctia ſcʒ coꝝ.
oues habeo ſcz de gentiboet illas opoꝛtet me Aiã in via poſiti ſciũt guo viuere debeãt ⁊ co⸗
adducere tc. Ad hoc inquam cõgreggg. nantes qò norur ligaii oſuetudinea malis ab
Elt confiteamur nomini ſancto tuo: et vier ſunbe ot n. . ſius Pſumentes

S ”ðõ pter ſuꝑbiã deficiũt.Tercia eſttedij at faſti⸗
3 loꝛiemur in laude uua. hblier ſupbia deficiſit. Tercia eſttedij atq; faſtl⸗
r ſleammeaſeſſtoe tnelaudis (noĩ ſctö ¶j in bufacicdo.ſcoꝝ qᷓ iaz pbabilrouerſant᷑

ſed erxcipiunt᷑tentatõetedij? accidie ⁊ qᷓſi cu⸗

tuoO).iad honoꝛè noĩs tui in pñ̃ti et ĩ futuro e eeUN tentatoetedij eaere ner
recognol-amoin nobes nonau e ain 4 a deſperatbiſoe ſalute itavt neclegere ner
e iegen Slg nobis bone oalg ie are delectet neæ u facere. Quafrt.
gloꝛiemur in laude tua,) nõ in iactantia vel inn beltante ectet nee bond re ua eſ ſen
plate huana. deiñ ipaz laudẽ bꝛeuiter erponẽ bpeltanis t piculoꝝ in gubernãdis ecclqoꝛ hec
do ſubiügit. , d. Cöficeamur dno diceétes. n Xlehlinet ad rectozca. De tnbo ei teintotb⸗
Büdict dñſs de iſtk a iclo: et vſc; in ſee berat lam toꝛtaſſe dion clt cui plus cömit

e Aleld er vich in e, taru ꝛ ibi qrta tetatio oecurrit mei nte
(culum: et dicet ois ꝓpls fiat fat. cleſie trurdag resoꝛẽ. Seum gloolbopntef,
Hidictue) eſt(de ves iſ nel i fideli deuñ er ſingkane eſt remediũ.i.clamare ad dſm. do⸗
identiũ 1 no ad tps ſʒ a ſclo) ptiſet vſq; in cetaut hic ps qͥd ſumꝰ ꝑ nos ſcʒ miſeni ⁊ infir
ſelm) eternu. vel la ſclo ⁊ vſq; in ſelm) i. ab er mi ? maliet qd ꝑ miam dei ſcʒ boni ⁊ filij dei

bi guthabiz in domo tua ouüein ſela ſckloæ Dusvegivt nmos ibenet eng, n⸗
anabit te ſeguik cofinmatio v finis ler dicct in ſpati pa gomeddamn⸗ miaʒ dñ̃i de qtuoꝛ
aiennt Pdeſtinat, ta ve iudci de genti tentationubo libendni bus oms fideles monet
ſeruiendo tofirmando qo diriin laudẽdei ad afeſſione d. Cofitemini dño) oẽs fidelez
(liar fat amẽ amen. · d. buic lauci conſen viroq; mo ſcʒ pcta ⁊ laudes.ct iõ (qm̃ bonꝰ
ent omes pdeſtinatt. Bꝛato. eſt dns ⁊ ſuauis guſtantibo qͥ creauit nos ſibi
E eine to nii drje in bñplacito ꝓpli tui et a ſiles qͥ recreauit diſiles ꝗregit indignosqͥ co⸗
tureene en erlulture diſcuſſos ſalutaris ti vi ronabitimmeritos. Zoftemnimdn qm in ſe
nſlulfic Per ddeſdd (lö)iinerernd Rimia , gm atid ene
muitatio ad vei laudẽ et geay actõʒ taliter vt ea ſint bti ineternuz. Et qͥd poteris
Pliberatoe a Varijs piculis et anguſtiſs dño deo tuo retribuere ꝓ oĩb bonis q̃ tibi rez⸗
tentationmip. (s. Cvi. mMbuit niſi confiteri ? laudare. Et qð ego dicch
Cnfitemm Domi dbonitzte? miſeia eius . ich
Wali cnim dom 4 Dicat qui redẽpti ſunta dño: quos re,
nogm bon: qm in ſcim mia euus. emit de manu inimici: et de regionib-
Auctoꝛ pſalmi pa dauid. Haberet hic cogregauiteosg. oni
Pſalmus in titulo bis alla. habuit ſuꝑioꝛ bis dicaͦt).. h dicere debet pximis og q rede
nllaq eſt deplo irl. habz T hic q bis qeſtde ptiſunt) ſanguie chẽ: vel liberati a malis tan⸗
trcta ge tarer uola blic ct mero h irt cyöclo edehtl a no, n onmn d atmn⸗
eria annl abba pr c ide itabba q pr̃ a de manu).i.ptate inimici: i.diaboli vłcuiui⸗
ſeria graꝝ actio qrũcũq; liberatoꝝ diuini? a cüchfetde äl

iuerſis ogregauit eon)

—

—

S== = —— — — —

—

— — =

—

— —üB rr =ee e =

inH

ð

ſi in vnũ locũ vel in vnũ ꝓplłm dei ⁊ in vnita⸗
tẽ fidei. Redẽpt qdẽ videt᷑ ⁊ ꝓplł iſrł deterra
egypti⁊ de regionib eiꝰ ↄgregatꝰ. Multe enĩ
etiã vniꝰ puincie regiones ſunt.ſʒ qꝛ redẽptos

iſtos intelligi vult iu toto oꝛbe terraꝝ manife⸗

ſtat cũ ſubdit. Cõgregauit inq;.

ſolis oꝛtu ⁊ occaſu:ab aqlone et mari

cin ciuitatẽ hitatõi
ſcõꝝ aĩe nũc mẽte ⁊ poſtea ipᷣa vᷣitate habitã⸗

Aſolis oꝛtu).i.ab oꝛiẽte (et occaſu).i. ab oc
cidente ab alqlone).i.ſeptentrione (et mari).i.
ab auſtro:Beſt oib plagis terre ſiue ꝑtibo mũ⸗

di:hic ptʒ ꝙ nõ de ſolis iudeis dicit. deiñ ex⸗

ponit᷑ pꝛimũ piculũ ⁊ pᷣma tentatio ſcʒ deuia⸗

tio ⁊ enoꝛ vbieſt ⁊ fames.q.d.redemit cõgre⸗

gauit qð neceſſe erat quaa H
Errauerũt in ſolitudine in inaquoſo:vi
am ciuitatis habitaculi nõ inuenerũt.
Errauerunt)ſcz iſti q̊s redemit de diuerſis
plagis (in ſolitudine in inaqͥſo.i.ſine aq̃ (viaʒ
ciuitatis habitaculi).ſ.hoĩm (nõ inuenerũt)q̃
cos duceret ad ciuitatẽ vbi habitarẽt. Myſti

ce(Errauerũt) nõ hñtes viã veritat ipᷣi exiſtẽ

tes cin ſolitudinei.ſine deo et deſerti ab eo et
in inaqᷣſo).i.in mẽtis ariditate ſine roꝛe gre et
ſine vera doctrina qꝛ(viã) q eſt fides (ciuitatis

habitaculi).i.q̃ ducitad ciuitatẽ ſupnã in qua

habitandũ eſt nõ inuenerũt) q; fidẽ nõ habu

erũtꝑ quã venire ad ciuitate habitatois ſuꝑne
potuiſſent. Et pᷣter erroꝛẽ erat eis inopia quia

ipſi eran.
Elſurientes et ſitientes:anima eoꝛuʒ in
ipſis defecit.

Eſuniẽtes ⁊ ſitiẽtes ꝓpter defectũ victualiũ

in deß to ſaia).i.vita eoꝝ in ipᷣis defecita vi⸗
goꝛe ſuo ꝓpter famẽ ſitim ⁊ laboꝛem. Myſtice

Eſuriẽtes ⁊ ſitiẽtes)qꝛ erãt ſine cibo vᷣbi dei et

potu gre ⁊iõcaĩa eoꝝ ĩ ipis defecitja bono in
terioꝛi.nõ habuer̃t illũ ſpũalẽ cibũ aĩe ⁊ potũ
de q̊ dẽ Bti q eſuriũt ⁊ ſitiũt iuſticiã:qm ipᷣi ſa

turabunt᷑.q̊ vtiq; cibo ⁊ potu qſquis ieiunus

remanet: de vita aie eius deſperat.

Et clamauert ad dñm cñ tribularẽt: et

1 neceſſitatib eox eripuit eos.
mauerũt ad dñm)ductoꝛẽ ⁊ paſtoꝛẽ ac docto⸗
rẽ verũccũ tribularent᷑:) erroꝛe fame ⁊ ſiti vt li
berarent᷑ ab eis (et de neceſſitatibo eoꝝ.i.pᷣdi⸗
ctis malis ineuitabiliboſeripuit eos) ad ſe de⸗
uote in tribulatõe clamãtes.Tũc enĩ exaudi⸗
mur a dñno qñ nõ ſimplexvox ſp tribulatio cla
mat ad dñm.Et ſubdit quid eis fecit

Et dedunt eos in viam rectã: vt irent

in quitatem habitatoss.
Etdeduxit eos) a deuioſin viã rectã)ſua ꝓ

thiõ iꝗ ↄuicti ⁊ ſuꝑna bonitate excitaticcla

lium altiſſimi irrirauerãt.

uigentia diuina vtirẽt in ciuitat hab atis
vbi poſſent ſibi de victualib ꝓuidere. Myſti

ce (Et deduxit eos)ab erroꝛe (in viã recta 3). 1l.

in viã fidei.q.d.eripuiteos de igrantia oñdẽs

eis viã vᷣitatis (vt)p hãc viã (irẽt)bñ opango

*

8) ſcʒ in celeſteʒ hierim in qᷓ

tes qeſcũt quã deſiderare iã mete:ire eſt. Et qꝛ
ad h̊ merito ſequit᷑ graꝝ aciio ideo ſubdit᷑

Conſiteantur vno miſcdie eius: et mi /
Ai eius filijs hoim.

Conſiteant᷑ dno).i.pariatↄfeſſionẽ laudis
ac ſint cauſa ⁊ materia laudis diuine ⁊ landã⸗

di dñm (mie eiꝰ) facte hoĩbo nõ merita nr̃a nõ
vires nõ ſapia ſet mirabilia eiꝰ filijs hoim)ex
hibita.i.eedẽ mĩe qᷓ mirabiliter ſunt facte.q.d.
miſcdðie⁊ mirabilia dei q̃ fecit hoĩ inducãti1-
los ad ↄfitendũ ⁊ gr̃as agendũ et vt ipᷣi iã hic

experti dicant etiam inexpertis.

————SD

eſurientem ſatiauit bonis
¶ OQuia nõ ſolũ duxit in viã ſʒ etiã a fame et
ſiti liberauit:et (ſatiauit aĩaʒ inanẽ).i.deſideri⸗

um aiĩe vacuũ cibo ⁊ potu (et) ꝓ id eſt. (animã

eſurientẽ et ſitientẽ (atiauit bonis) deſiderad
ſcz cibis ⁊ potibo Myſticecqꝛ ſatiauit alaz in⸗
anẽ) bonoꝝ q̃ erat vacua ⁊ ſine deoſet aĩaʒ eſu

rientẽ).i.ſcire axppetentẽ qñũ a deo viſitata medi

D cũ deſiderabat (ſatiauit bonis)ſpũalib. Ca⸗
les enĩ de aĩas celeſti bono ſatiat q̃s et ſi ina⸗

nes tñ eſuriẽtes inuenit. Sequit᷑ de ſcdᷣo ꝑicu
lo ſcʒ captiuatõis ab hoſtibo et ſcdᷣa tentatõne

ſcʒ in vincendis ↄcupiſcẽtijs.q.d.ſatiauit etiã
bonis deſideratis ⁊ expectais.
Begentes in tenebꝛis et vmbꝛa moꝛ/

tis:vinctos in mendicitate et ferro.

Secetes in tenebꝛis)carceralibacet vmbꝛa
moꝛtis) quia carcerati parũ vident᷑ differre a

moꝛtuis (vinctos)et alligatos (in mẽdicitate)
id ẽ defectu ⁊ indigẽtia ois boni eos inde libe
rando. Myſtice ( Sedẽtes).i.moꝛãtes ex pᷣua

ↄſuetudiecin tenebꝛis)vicioꝝ (et vmbꝛa moꝛ⸗

tis).i.in vicioſa vita q̃ imago eſt future moꝛtis

(vinctos).i.ligatos (in mẽdicitate) qꝛ ipᷣi erãt

mẽdici ꝑ indigẽtiã boni (et ferro).i.dura diffi

cultate rũpẽdi qꝛ vincła pctõꝝ ferrea ſũt ⁊ q̃ſi
inuincibilia.Et cã hoꝝ maloꝝ ſubiũgit᷑

Auia exacerbauerũt eloquia cei:et oſi⸗

¶ Oꝛ exacerbauert).i.acerba ⁊ imꝑtabilia re

putãates ↄtempſert eloqͥa deijeis nõ obediẽedo
c4 mandauerat nõ cuſtodiẽdo ↄ fmones dei
agentes ⁊ in eius regłis viuere reſpuẽtes. ñn

V 2

Quia ſatiauit aiam inanem:et animam

eis erat iratus. cet ↄſiliũ altiſſimi i admoniti⸗
ones ꝗᷣbe ↄſulitgeneri hũanocirritauert)eino

accqͥeſcẽdo ſʒ taq; inutile ſpernẽdo ſciẽtes volũ

tate dñi ⁊ negligẽtes. Lũc eni ↄſiliũ dñi irrita
cr qn volũtas eiꝰ cogᷣſcit᷑ ⁊ negligit. Oaioꝛ
eſt aut culpa negligeẽne q; ignoꝛãtie.ſpernẽdo
ergo ↄſiliũ dei noluerũt ſalubꝛiter hũiliari
Et bumiliatũ eſt in laboꝛib coꝛ eoꝑ: in
firmati ſunt nec fuit qui adiuuatet.

ecoꝝ).ia ſuꝑbia deicctũ ꝓpt laboꝛes ⁊ afflictõ
nes l ꝓpr pᷣſſurã ↄſuetudis ſue pꝛaue in q labo
rabãt (ĩfirmati ſunt).i.debilitati htute. vel fcti
impoteẽtes ꝑ ſe reſiſtere vicijs (nec ſuit) alius 4
adiuuaret) veo deſiſtete ab auxilio. Quos ei

diuia virt?nõ adiuuat eos ꝓculdubio ĩfirmi⸗

tas ꝓpꝛia nat.laboꝛare õ vicia pnt ſʒ nõ vice⸗

re. hinc dñs au. Sine me nibil poteſtᷣ facere.
Et clamauerut ad dñm cũ tribularent᷑

—

et de neceſſitatibo eoꝝ liberauit eos.

¶Et ſic hũiliati ⁊ infirmati (clamauerũtad
diñm)adiutoꝛẽ verũ penitẽtes ⁊ petentes eius

auxiliũ (cũ tribularẽt᷑) ⁊ tãta difficultate vexa

rent᷑ qꝛvexatio dabat eis intellectũcet de neceit

ſitatibo eoꝝ).ſ.a penis qs necio ſuſtinebãt ⁊ a
vinculis difficultatis ⁊ malo ↄſuetudis(libe⸗
rauit eos) ad ſe clamãtes pꝰ clamoꝛẽ ſeqͥ libe
ratio⁊ ſubiũgit de qbo neceſſitatiba liberauit.

Et eduxit eos de tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛ

tis:et vincula eoꝝ dirupit.

IlEteduxit eos de tenebꝛis) carceralibo(xvm
bꝛa moꝛtis).i.de vita carcerali q eſt qdaʒ ima⸗
go moꝛtis(et vincula eoꝝ dirupit.i.dirũpi fe

cit qHi :ſtodia carcerali ötinebat᷑. Oyſtice

(et eduxit eos de tẽbꝛis)vicioꝝ (⁊ vmbꝛa moꝛ

tis).i.cecitatis iniqᷣtatis q̃ eſt cã moꝛtis in qͥb

ſedebãat(et vincula) difficultatis coꝝ dirupit)
vävt liberi icederẽt.q.d.liberauit eos avicijs ru⸗

pit difficultateſ incipit iã eis facile eſſe qð erat

ODifficile.ſ.a malis abſtinere.Deinde/p libera⸗

tione ſequit᷑ laudatio. Et ob il.

Conßiteant᷑ dño miſcvie eius:et mira⸗

bilia eius filis hoim.
¶ Xonſfiteant᷑ dno).i.pariãt ↄfeſſionẽ laudis
et ſint materia ↄfeſſionis ⁊ laudis diuine (mie

eius)qͥb a malis liberat ⁊ bona dat(⁊ mirabi

lia erꝰ).i.ipᷣe mie mirabiles (filiis hoĩmexhi

bite miſcðᷣiter ⁊ mirabilr eis ſubueniẽdo ⁊ cir
c eos oꝑando licet hoc nõ mereant᷑. Etrepe⸗

tit cauſas quare debent ↄfuteri.

Auia otriuit poꝛtas ereas:et vectes fer

reos ofreit.
ↄtriuit poꝛtas ereasqb tencbant᷑ ↄclu

ſ(ſi(ꝛvectes ferreos ↄfregit ̊bo poꝛte firmabãt᷑

vt.ſ.ↄfractis carcerũ clauſtris pateret vincq li
ber egreſſuſ. Myſticeqꝛ ↄtriuit poꝛtas ereas)

i.ↄſuetudĩes vicioſas q clauſos nõ ſinũt exire
(et vectes ferreos).i.difficultates vel diaboli⸗

cas ſuggeſtiões ꝗᷓ poꝛtas obſerãt (ↄfregit)ſua
virtute. Ereas ⁊ ferreas ꝓ foꝛtitudine ponit ſʒ

virtus dei hec frangit.Et.

Huſcepit de via iniquitatis eoꝝ:ꝓpter

i
iniuſticias enim ſuas hũiliati ſunt.
¶ Buſcepit)eos curãdos ł ad ſe in altũ boni
opis(de via iniqͥtatis eoꝝ) in q̃ ambulabãt.i.
de ipᷣa iniqͥtate q̃ eratilł via ꝓpt iniuſticias.n.
ſuas).i.qꝛ ſuꝑbiẽdo ſibi tribuebãt nõ deo ſuã
iuſticiã ↄſtituẽtes (hũiliati ſunt) vt exaltarent
in eo.Qui enĩ de ſuis viriba pᷣſumebãtinuene

runt ſe nihil poſſe ſine dei adiutoꝛio et ſic ſuſce

2

pti ſũt ab co. Deide ſeqt᷑ terciũ piculũ.ſ.ifirmi

—
₰

tatis ⁊ tcia tẽtatio.i.cedij ⁊ faſtidij bufaciẽdi.
DHẽm eſcã abominata eſt aĩia eoꝝ: et aa

Vopinauaneitpſ gad notas moꝛtis.
Hẽm eſcã abomiata eſt aia eoꝝ).i.appent

coꝝ abomiabat᷑ oẽm cibũ ſet apꝛopinquer̃t)

pꝑ augmentũ infirmitatisvſq; ad poꝛtas moꝛ
tis) ex deſperatõe ſanatõis. Myſtice. Et ſi ſu⸗
ſcepit eos devia iniqᷣtatis tñ (oem eſcã)ſpũalẽ

vßñ agia viuit. ſ. bdei. coꝛpis chꝛiſti oꝑiſ boni

(abominata eſt aia eoꝝ).i.faſtidiuit ⁊ ipo faſti
dio languebãt? ꝑiclitabant᷑.vñ ſubiũgit⁊ ap
pꝛopinqᷓuer̃tvſq; ad poꝛtas moꝛtis).i.vſq; ad

defectũ ⁊ ĩteritũ aie.tantũ eſt.n. ꝑiculũ eſcã ſpi
ritualẽ faſtidire yt interitꝰ inde poſſit ꝓuenire.
Et clamauerũt ad dñm cũ tribularenf:

eneceſat tin ror liberauit eos:
Et)ita ꝑiclitati clamauer̃t ad dñmmedicũ
ſuũ (cũ tribularent᷑ infirmitate ſen faſtidio⁊ te
dio (⁊ de neceſſitatibo eoꝝ).ſ.hmõi bulatõib⸗

(liberauit eos) vt infirmi ſanarent᷑ ⁊ tedio affe

ctos ſpũalis eſca delectaret. Reſtat gyt ſi te de
lectet h ciba nõ hoc tibi tribuas neq; hic aliq̃ᷓ

aArrogãtia infleris ⁊ auidꝰ tibi in eos qͥ faſtidio

ꝑiclitant᷑ nõ ſuꝑbe ĩſilias intelligẽs hoc nõ a
te tibi eſſe viciũ qʒ tuũ et languoꝛẽ tuũ ſentiẽs
clama ad dñm. Deinde ſubdit quõ liberauit.

Oiſit verbũ ſuuʒ et ſanauit eos:et eri

pnit eos de interitionibꝛ eox:
Biſit buũ ſuũ).i.pᷣceptũ dedit (et ſanauit
eos)qꝛ dicere dei eſt facere (et eripuit eos de in
teritionibo eoꝝ)ne ſic infirmati interirẽt. Oy
ſtice miſitbũ ſuũ.i.deſideni vᷣbi⁊ cibi ſpũa
lis cuiꝰ faſtidio lãguoꝛ erat (et ſanauit eos ab
hurꝰtedio ⁊ ab accidia q̃ ẽ faſtidiũ boni ſpũat

cet eripuit eos de interitiõib eoꝝ ) in qᷣby ſe ipi

—,— — —-— — — — —.

n

affe
en

ſlicio
hos
nies
ni.

mant
denn

ſpi
von
Hiu

ſeht

d

demerſerãt. i. de coꝛruptela mẽtis qᷓ faſtidit qd
dulce ẽ. ⁊ de B bñficio ſic de ceris ſupioꝛibo.
Conſireant᷑ vño miſcie eius:et mira⸗

bilia eius filijs hoĩm.

Cöfiteant᷑ do mie elꝰ:et mirabilia eiꝰ filijs
hoĩm).i.laucet᷑ deꝰ in copia miaꝝ ſuaꝝ ⁊ mi⸗
rabiliũ q̃ fecit ⁊ oñditfilijs hoĩm. Confiteant
dño nõ merita nra:nõ vires nr̃e:nõ ſapia nr̃a
ſʒ miſeratões eiꝰ. ille amet᷑ ⁊ laudet᷑ in oĩ libe⸗
ratõe nr̃a qͥ inuocãdꝰ eſt in oĩ tribulatõe nr̃a.

Et ſacriſicẽt ſacrificiũ laudis:et anuun

cient opa eius in exultatone.

„£

(ſacrificiũ laudis) ex coꝛde ⁊ deuotõe.ſacrifi⸗

ciũ eni laudis ſacrificare eſt ipaʒ diuinã laudẽ
cũ oĩ deuotõe coꝛdis offerre vt hõ intꝰigne di

uino accendat᷑.Cal enĩ laus dño placʒ q̃ inte

rius ardoꝛe eiꝰ accẽſa ẽ(etannũciẽt)alijsoꝑa
eiꝰ) in ſe ipᷣis exꝑta ad laudẽ ⁊vtilitatẽ ꝓximi.

(in exultatõe)et hilaritate coꝛdis ⁊ mentis nõ
cũ tedio ſʒ meroꝛe:nõ cũ faſtidio ⁊ anxietate ſʒ

cũ gaudio cũctis annũciẽt q̃liter eos dñs ſua
miſeratõe ſaluauit.Deiñ ponit᷑ q̃rtum piculũ

ſcʒ tẽpeſtatis in mari ⁊ qrta tẽtatio q̃ eſt tepe⸗
ſtas piculoꝝ ſeculi. vnde ſequit.

es opationẽ in aquis niltis.

—

Aun deſcendũt mare in nauiba: facien?

Qui deſcendũt mare in nauibo ad nauigã
dum faciẽtes oꝑatõʒ in aqs multis)ſcʒ piſca⸗
tões ⁊ oꝑatões alias. Myſtice Qui deſcen⸗

dunt) a ſublimitate contemplatõnismare).i.
ſcłm ⁊ ad ꝓcellas ſcłi vt p chꝛiſto fluctꝰ tribu⸗
lationũ patiant᷑ ipᷣi exñtes (in nauibo).i.in ec⸗
cleſijs qᷓs gubernãt q̃ multe ſunt ⁊ vna eſt q eſt
nauicula petri q̃ chꝛiſtũ poꝛtãt ⁊ a fluctib ſcłi
tundunt᷑ ſaciẽtes oꝑatõʒ)in vᷣbo:exẽplo:ſub
ſidio ⁊ hmõiſin aqs).i.ppłis(multie pᷣdicãdo

eis.O ẽs in naui ſumꝰ alij oꝑant᷑ alij poꝛtant
Poi oẽs in tẽpeſtate ꝑiclitãt᷑ et ĩ poꝛtu ſaluãt᷑

eius in pꝛofundo.

¶ Ipſi) nauigãtes (videft opa dñi) ſʒ piſces

et reptilia ſet mirabilia eiꝰ)in beluis ⁊ varijs

monſtris marinisſin ꝓfundoi.in mari Oy

ſtice ( Jhi)rectoꝛes ſingularit᷑vider̃t.i.ſpũa⸗
liter intellexert(oꝑa dñi (ſcʒ creatõis: recreati⸗

onis:retributõis:dãnatõiset mirabilia eiꝰ in
ꝓſfundo)ſclłi vel coꝛdis hũani in ↄfeſſiõib au
ditis.i.q deꝰ mirabilit᷑ oꝑat᷑ in coꝛdibo hoim
qb nihil ꝓfundius eſt dado eis graʒ ↄfitendi

acꝓpoſitũ relinqndi pctã ⁊ bñ oꝑandi.ꝓfun⸗

dũ eni ſcli eſtcoꝛ boĩs vñ vẽti erũpunt ⁊ fiunt
tẽpeſtates ſeditionũ ⁊ diſſenſionũ q̃ nauẽ ꝑtur

tſacrificẽt) ſanati ⁊ liberati p Sar actõe

viderunt opa domini:et mirabilia

bãt yel in ꝓfundo ſacre ſcpture mirabilia vi⸗

dẽtqꝗᷓ pꝛe alijs ea intelligere debẽt. Et ſubiugit

quid in his agitur..d.

—

ſunt fluctus eius.

int et ſtetit ſpuͦs pꝛocelle: et eraltati

Dirit).ſ deusEet ſtetit)·i ſurrexitſpũs pccł

le).i.vent tẽpeſtatis(et exaltati ſunt(⁊ itumue

muncefluct ei)l. maril. Myſticecdixity i. pmi

ſit ⁊ voluit deꝰ ⁊ ſtetit.i.ſurgẽs inhoꝛruit ⁊ du
rauit ſpũs ꝓcelle).i.pſecutio tyrãnica ł diabo
lica. hoc aũt fecit deꝰ volẽs vt ad cũ clamaret
et hiqͥ gu h̊ᷣnãt᷑ ⁊ hi qͥ poꝛtant᷑c exaltati⸗.i.au
gmẽtatiſũt fluct eiꝰ .i.motꝰ ⁊ acceſſuſ tẽtatõ
nig qͥſiniqͥ cõmouẽt ſuꝑ iuſtos⁊ q̃lit᷑ oñdit.d.
Aſcẽdut vſq; ad celos et deſcẽdũt vſq;
aq abyvſſos: ala eoꝝ in malis tabeſcebat.
Aſcendũt)fluctus ⁊ ꝑ ↄnñs naues (vſq; ad
osS). i. in magnã altitudinẽ q̃ſi in celũcet de⸗
ſcendũt vſq; ad abyſſos).i.in maxias pfundi
tates maris (aĩa coꝝ⸗.ſ.nauigantiũ (in malis)
et afflictõibo(tabeſcebat).i.deficiebat ꝓpt᷑ imi
nens ꝑiculũ. Myſtice aſcẽdũt pſecutoꝛes au
dẽdo (vſq; ad celos) qñ ſuꝑbia ⁊ ſclłi elatõibꝰ
erigunt᷑ õ deũ (et deſcẽdũt timẽdo (vſq; ada⸗
byſſos).i.vſq; ad gehẽnã cũ ĩ deſperatõʒ⁊ me
tum veniũt(⁊ gia coꝝ).i.rctõꝝ (tabeſcebat in)
his (malis)oppᷣſſa plags.
Turbati ſunt et moti ſunt ſicut ebꝛius:

et omnis ſapiẽtia eoꝝ deuoꝛata eſf.
¶ Zurbati ſunt) ipi nauigãtes.ſ.obſtupeſcẽ⸗
do mentecet moti ſunt).ſ.tremẽdo coꝛꝑe ſicut
ebꝛiꝰ)qͥ ſtare nõ põt ſine titubatõe⁊ ois ſapiẽ
tia eoꝝ)q̃ ſapiẽtes apparẽt ĩ alijs (deuoꝛata ẽ)
et abſoꝛpta qꝛ młti in ꝑiculo neſciũt ſibi ↄſule
re nec pni ſe iuuare. Myſtice turbati ſũtrctõ
res ↄfuſiõe ſenſus (et moti ſunt) a ſtatu mẽtis

(ſicut ebꝛiꝰ)titubãtes mutata volũtate mutaꝭ

oꝑibo. In qᷣete qñ loquunt᷑ q legũt qñ tractãt
ſapiẽtes apparẽt.ſʒveniẽte tẽpeſtate oia hũana
ↄſilia deficiũt vñ ſubdit(⁊ oĩs ſapiẽtia eoꝝ de
uoꝛata eſt)qꝛ qͥd agendũ ſit nõ vidẽt. Non re⸗
ſtat &̊ nauigantibo et rectoꝛibo niſi clamare ad
deü. Liñ ſubddil.
Et clamauerũt ad dñm cũ tribularent᷑
et de neceſſitatibo eoꝝ eduxit oo.
¶ Etclamauer᷑̃t ad dñm)qͥ imꝑat vetis ⁊ ma
ri petendo ab eo remediũcũ tribularent᷑ et tẽ
peſtate piclitarent᷑ (et de neceſſitatibo coꝝ)⁊ ꝑ⸗
turbatõibo q̃s patiebãt᷑eduxit eos tãq; ꝑicli⸗
tantes ad poꝛtum tempeſtatẽ mitigando vnde
ſubunmgit quuuo.
Et ſtatuit pcellam eius in auram: et ſi⸗

v 5

Et exaltent eüu in ecclia plebis

. 4). i. tempeſtatẽ eius.ſ.maris
Etſtatuit pcellã).i.tempeſtatẽ eius ſmaris
Eraaſeet leuẽ tempeſtatẽ cõuertẽdo in

trãquillitatẽ (et ſiluerti. ceſſauer fluct? eius)
ſcʒ maris eiuſdẽ a feruoꝛe. Myſtice (et ſtatuit

ellã eiꝰ) maris.i.ſcki 6 urbatoeſ
cellã eiꝰ) maris.i.ſcłi ꝑſecutões ⁊ ꝑturbatõeſ
7lin nene vẽtũ.i.immanitalẽ aduer ſita
tis ꝑ tranqllitatẽ ſedauit ac ꝓcellas tpatas? io
lerabiles fecit. q.d. nõ remouittentatõʒz ſʒ miti
gauit qꝛ fidel eſt deus qͥ nõ ꝑmiltit nos tẽtari

ſup̃ qð poſſum cct ſiluerũt fluct eiꝰ).i. cõmo

tiones te ntationũ quieuerũt.

Et letati ſunt qꝛ ſiluerüt: ? deduxit eos

in poꝛtũ voluntatis eoꝝ-.

Et letati ſunt) nauigãtes qꝛ ſiluert etpaca
ti ſunt fluctꝰ (et deduxit eos).ſ.dñs poꝛtu vo

lütat coꝝ).i.ad poꝛtũ ab eis deſideratu. y

ſtice (et letati ſunt) rctõꝛes eccłiaꝝ(qꝛ ſiluerũt)

et mitigate ſunt ille ꝑſecutões ⁊ impugnatoes

(et deduxit eos)dũs(in poꝛtũvo lũtad coꝝ).i.
in tranqllitatẽ ⁊ qetẽ mẽetis in ſerenitatẽ ſcie
optatã qͥ poꝛt eſt ab oibo multũ deſideradꝰet

optand'. Etqꝛ ad hmõi liberatõz debz ſeq li⸗

beratoꝛis laus ⁊ graꝝ acti. liberati. iõ ſubdit᷑

Confiteant᷑ ono miſcvie eius: et mira /

pilia eius filijs hoim. —“
¶onfiteant᷑ dño mie eius:⁊ mirabilia eius

filijs hoim)hoc totiẽs repetit qꝛ nõ vult vt ira
damꝰobliuioni mĩam miſeriã amouente ? in

rabilia bñficia ↄferentẽ. Quas dicit mias de
inde mirabilia appellat. Ops eni duis eas qs
erga nos miſeratiões agit nõ ſolũ miſcdit ſed

etiã mirabilr facit in eiſdẽ enĩ miſeratõibo ali⸗
qñ miramur eiꝰ bonitatẽ aliqũ ſapiam nõ nũ

qu foꝛtitudinẽ: pleꝝ q; celeritatẽ.Calibo etiã

aliqn nobᷣ miſeret vt pꝛe magnitudine nr̃i ſcc⸗
leris ſupabundantiã ſuegre intantũ mirãdo

ſtupemꝰ vr ſtupendo deficiamꝰ.

+– — —

thedra ſenioꝝ laudent eum.

Et exaltent).i.extollant(eũ)laudibo exñtes
(in eccłia plebis).i.de plebe ⁊ minoꝛibocolle⸗
cta et exñtes (ĩ cathedra ſenioꝝ).ſ.maioꝛes de
eccłia (laudent eũ)ſilłr.q.d.maioꝛes ⁊ minoꝛei
tam bonũ tãq; miſcdðᷣem dñm ⁊ exaltãdo lau⸗
dentꝛ laudãdo exaltent.Ecce cũ dicit in eccia
apte demõſtrat.vñ oĩa dixit.ſ.de eccia vbi oĩa

.

bant᷑. Deinde ponit alia oꝑa òi.·
Poſuit flumina in deſertũ: et exitus an⸗

—

— —

it in deſertũ).i. ꝓpt᷑ pctã hoĩm

fecit flumina areſcere ne poſſent terrã irrigare
(et exitus aqua rũiterrã copioſam fontibe et

pᷣdicta agunt᷑ ⁊ de qua pſalmi ab initio loque

aquis (in ſitim).i.in ſiccitatẽ. Hyſtice deinde
cõmendãdo eccłiã oñdit qͥd in ea fecit qꝛ ſuo⸗
bis reſiſtit ⁊ hũilibo dat graʒ.vñ ait (poſuit fiu

mina).i.iudeos ſiue iudeã vbi currebãt ꝓphie
fluebãt aque doctrine ⁊ gre deicin deſertũ)eos
deferendo ⁊ ſiccando ⁊ idẽ alijs vᷣbis dicit (et
exitus aquarũ).i.iudeosvñ alijs manabãtaq̃ᷓ
doctninecin ſitim/ ⁊ ſiccitatẽ. Itẽ idẽ dicit.Et.
Terra fructiferaʒ in ſalſuginẽ:a malitia

*

¶ errã fructiferã in ſalſuginẽ).i.interrã ſte⸗

dicit᷑ (a malitia).i.ꝓpter malitiã hoimcinhabi⸗

tantiũ in ea) Myſtice (Terrã fructiferã) pus
in pꝛiarchis ⁊ ꝓphis m oꝑa bona q faciebãt
poſuitin ſalſuginẽ .i.in ſterilitatẽ. Si queris
ibi figẽ chẽi ꝓphamſſacerdotẽ ſacrificiũ tẽplũ
nõ inuenies hec aũt oĩa fecit a malicia).i.ꝓpx

maliciã ⁊ ſupbiq inhabitantiũ ĩ ea).ſ.ſcribaꝝ
et phariſeoꝝ ibi dñantiũ.ecce quõ de ſuꝑbis

reſiſtit. Et esrio ꝓpter bonitatẽ inhabitãtuũ.

Poluit deſertu in ſtagna aquarũ:et ter

ram ſine aqua in exitus aquareru.
oſuit deſertũ)et terrã deſiccatã ſin ſtagna
gquax)ita ꝙ abũdet aqͥs ſet terrã ſine aq̃ in ex

itus aquarũ) damlo plunias ⁊ reſtaurãdo fon

tes. Myſtice Poſuit deſertũ.i.gentes(in ſta⸗

gna aquaꝝ) i.in ↄfluentiã ſpũaliũ doctrinaꝝ

yvyt in eis maneãt ⁊ repetit idem (et terrã) pꝛiu-

(ſine aqua).ſ.eaſdẽ gẽtes poſuitin exitꝰaq̃ru)

vt inde ꝓcedatafſluẽtia ſcpturaꝝ ⁊ alis ema⸗

nent aque viue. In gentib eni que ſqualebãt
qñ deſertũ erant ibi nũc fontes et flumina ibi

nunc ſtagna ⁊ exitus aquarũ.Ecce quõ deus

humilib dat gratiã.

—

runt ciuitatẽ habitatõis.

.

¶ Et collocauit illic eſuriẽtes reducẽdo fame

licos qͥ ꝓpter ſterilitatẽ fugant᷑ et oſtituerũt).i.
parauerũtciuitatẽ).i.ciuitatũ młtitudinẽ ha

bitatõis).i.ad habitandũ. Myſtice ⁊ collocæ

cauit illic.i.in hac gra ⁊ eoꝝ doctrina (eſuriẽ
tes).i.deſiderãtes panẽ vᷣbi ⁊ auidos ad ſuſci
piendũvt bonis celeſtiba reficerẽt qꝛ edẽt paua

pes ⁊ ſaturabunt᷑ ꝛc hi tales ↄſtituerũt firmi
pceptis dei obediẽdo (ciuitatẽ habitatõis).i.

eccliã vbi interim habitet᷑ in ſpeqm d me au⸗
dit dicit dñs habitabit in ſpe.

eaceet fecerũt fructũ ſatiuitatis.
Et ſeminauer̃t agros ⁊ plantauertvineas
ꝓhabendis victualibyget fecerunt fructũ naa⸗

rilẽ.ſalſus enĩ humoꝛvbi dnat᷑ fecunditatẽ tol
lit ſicut eſt terra in qua inuenit᷑ ſal que ſalſugo

Et collocauit illic eſurientes:et ↄſtitue

Et ſeminauerüt agros et plantauerũt

.

6
iin
ny⸗
lci

Abbi
s

i)⸗

ll

d

Et benedixit eis

tiuitatis) naturalẽ ⁊ bonũ vt pꝛius. Myſtice

Et ſeminauerũt agros).i.ſemen vᷣbideiiece
runt in coꝛda credẽtiũ vñ fructũ eternitatis ac

cipiant (et plantauer̃t vineas).i.alios ad fidẽ

edificauerũt (⁊ fecerũt fructũ natiuitatis).i.na

turalẽ nõ degenerẽ. ſ.ꝓ eterna vita bñ in hoc
ſeculo viuendo. vinea ⁊ ager cuiuſq; ⁊ ↄſcĩa il

lius que liberãda eſt a ſentibo pctõꝝvt fructu,zʒ

bonoꝝ operũ facat.
et mulciplicati ſunt ini

is: et iumenta eoꝝ nõ minoꝛauit.

——————————— — —

coꝝ nõ minoꝛauit)ſʒ potiꝰ młtiplicauit. Oy

4

ſtice. et iõ (Bñndixit eis) qꝛ q̃ erãt ei placita faci

ebãt et multiplicati ſunt)numero l meritoꝓpt

bñdictõʒ ⁊ hnimis).i.valde.vł iõ dicnimis)
qꝛ multi vocati pauci vᷣo electi.(et iumẽta) ſeu

pecoꝛaceoꝝ.i.ſimplices ſʒ vtiles qͥ nõ ſũt mul
iiũ docti ſʒ tñ fide pleni (nõ minoꝛauit.) fumũ

eĩ ſtat fidei fundamẽetũ qꝛ nouit dñsqͥ ſũt eiꝰ.

bulatione maloꝝ et voloee.
¶ Et pauci fci ſunt ? iminuti(et vexati ſunta

tribulatõe maloꝝ ⁊ doloꝛe).i.ꝓpter anguſtias
mali ⁊ doloꝛis q̃s intuler̃t qͥ ex libidie dñandi

q̃rebant ſuꝑ iſrl pncipariMyſtice. deiñ agit
de hereticis qbo qᷓtit᷑ eccia ⁊ tanq; de eiſdẽ pᷣdi⸗

ctis loquit᷑ pt᷑ cõia ſacr̃a.q.d.młciplicat ſunt
bonũ:et pᷣſumẽtes de ſe heretici pauci fci ſunt)
numero ⁊ merito diuidẽdo ſe ab vnitate ⁊ bo

nitate qͥ in vnitate poſiti cũ alijs erãt młci (etyve

xati ſunt).i.afflicti(a tribulatoe maloꝝ ⁊ dolo
re).i.ab inſidijs diaboli ? angeloꝝ eiuns.
Effuſa eſt cõtentio ſup pꝛincipes:et er

rare fecit eos in inuio et nõ in via.

Sffuſa eſt ↄtẽtio ſuꝑ pncipes) ſibi inuicem
aduerſantes (et errare fec eos) ſcʒ fugiẽdo (in
inuio)et ſolitudie vbi nõ erat viacet nõ in via)
rebellaãtibo iſraelid ⁊ ſiceos q dũari qrebãt de

us deijciẽdo ↄpeſcuit. Oyſtice Effuſa eſt cõ
tẽtio ſuꝑ pᷣncipes) hereticoꝝ ſcʒ hereſiarchas
ipᷣi enĩ inter ſe ⁊ ↄra catholicos ↄtẽdũt qꝛ au

ctoꝛẽ pac cogᷣſcere noluert.(et errare fec i. R⸗
milcosne relinqndo ai ſibi ꝓpt ſi npbů
in inuio)et ꝑ deuia erroꝝ et nõ in via) vᷣitatꝭ cctatio ſuſtinẽtis qͥ tardabatvltõeʒ qꝛ ĩdulgetiã
pmiſit eĩ eos errare a fide qꝛ coꝛrigi noluet· tardabatvltõe; q ĩdulgẽtiaã
Et adiuuit pauperem de inopia et poę/

Etadiuuit)ſubleuãdo (pauꝑem de inopia)
pauperatũ et poſuit ſic oues familias) pli ſu
in loco fecundo terre ⁊ multiplicãdo in pꝛole.

Et bndixit eis ſcʒ hoĩbcet mitiplicati ſunt
nimis).i.valde in ꝓle ⁊ poſſeſſiõe cet iumenca

2rſtice (Etadiunit paupez deino a) d.
abiecti ſunt ſuꝑbi ⁊ inſtruct eſt Pgls Nar⸗

dicũ ⁊ inopẽ ſe reputatqꝛ nihil ſibi tribuit ſed

totũ de mia dei expectat. et ne putes eũ eſſe ſo⸗
lũ ſubdit᷑ (et poſuitillũ pauꝑeʒ (familias dex
iſtetes ſic oues) ꝓpter ſimplicitatẽ ⁊ innocetis.
pauꝑ iũlle młte plebes ſunt:mlie familie:multe

eccie.Etiñ vna eccia:vna plebs.vna familiꝗa

vng ouis eſt. H̊ aũt mirabilia ⁊ taãta myſteria.

Vigebunt recti et letabuntur: et om̃is
E

gutgsorpilabitoæſinnn.
QAidebũt) mente ⁊ ꝑ effectũ quõ ſede habz
ad bonos⁊ malosrecti coꝛde quiba ꝑ oĩa pla
cet deus (et letabunt᷑ ſuꝑ iuſta deſtributõe dei

ſm merita qꝛ boni ꝑ miam dei exaltant᷑ et ma

li ꝑ ſuꝑbiã ↄterunt᷑ (et oĩs iniqͥtas.i.om̃is ini

quus garriens ð veritatẽ.i.diabolꝰ vel iudeꝰ.
vel hereticꝰ R hoc ↄuictus (oppilabit).i.obſtu
ret ⁊ claudet(os ſuũ)vt obmuteſcat ꝓpter ↄfu⸗
ſionẽ nõ hñs qͥd dicat ð manifeſtã vitatẽ. Et

Eine Nꝗqꝛ pauꝑem adiuuat dñs.Ergo.
cti ſunt: et vexati ſunt a triꝰ nia ſaniona ot enſta i⸗ MM
En daiaeldervolose RMNMuis ſapiens et cuſtodiet hec:et intel?

2

ennaets⸗ oñi.

— E

uis) eſt ſapiẽs). ſ. vt ſit pauꝑ ⁊ nõ diues.

huilis ⁊ nõ ſuꝑbo. Sapietia dei nõ reuelat nri
ſi huilibo. Si vis eſſe ſapiẽs eſto ſtultus. Qui

eni huilis eſt a ſapientib huiꝰ mundi ſtultus
videt᷑ Sʒ qð ſtultũ eſt hoĩbo ſapientiꝰ eſt de
Ergo hũilis et ſtultus mũdi eſt et ſapiens deii.

N(cet) talis (cuſtodiet) ꝑ humilitatẽ in memoꝛia
ſuachec) que ſunt dicta(et, ſiccintelligeti. in⸗
trg ſe leget frequenter meditando et cognoſcet
noõ merita ſua nõ vires ſuas in his gloꝛiando
ſed (miſcdias)et miſeratões (oñi) ꝙ de tribu⸗
lationibo ⁊ tentationibo pᷣdictis liberat. q; dez-

niq; cõſtituit in pp-bo vbi humilib dat gratiaʒ

nõ in illo vbi ſuꝑbis reſiſtit ⁊ fecit eum ſuũ vt

intus manens multiplicaret᷑ nõ foꝛas exiens
minueret᷑.hoc vident recti ⁊ letant᷑ ⁊ iniquꝰos
ſuũ oppilat. Et nota q; ſeptẽ miſcias intelle⸗
xit circa ſe. Bernhar. quas ⁊ nos circa nos ſa

pienter intelligimꝰ. Pꝛima eſt inqq; a multis

pctis adhuc in ſeculo poſituʒ me cuſtodjuitet
hoc tripliciter.ſ.occaſiõis ſubtractõe reſiſt.di
data vᷣtute.affectõis ſanitate. Scða fuitexpe

cogitabat. Tercia ꝙ ad pniaʒ me puertit ↄcu
tiens coꝛ meũ terrẽs⁊ excitãs ſpẽc; indulgẽte
largies. Quarta q ſuſcepit miſcditx penitentẽ
ſic eni ex toto indulſit vt nec dãnet viciſcendo
nec cõfundat impꝛoꝑando nec minus diligat
imputãdo. Ouinta ꝙ mihi ↄtinẽdi deiceps
cõmendatiꝰ viuẽdi pᷣſtitit virtutẽ. Sexta graz
YMUMD V 4

ꝓmerẽdi bona eterna q̊ gẽa eſt ĩ odio pᷣteritoꝝ
maloꝝ in ↄtẽptu pnñtium bonoꝝ in deſiderio
futuroꝝ. Septima ſpes obtinedi q eſt ĩ tribꝰ
que ſunt charitas adoptõis veritas ꝓmiſſiõis
ptãs redditösiss. Dꝛatio.
Monfitemur dñe miſcðias tuas qs iugiter
exerces circa nr̃as inopias pcantes vtq exal⸗
tatus in celo reſides ad dexterã pꝛis in thꝛono
nobis tante miſeratõis ⁊ intelligere ⁊ cuſtodi⸗
re cõcedas archanũ. Qui v.

Pſalmus de gkap actõe chꝛiſti pſua
glificatõe et p totius mũdi recõciliatõe
et ſub fide chꝛiſtiana ſubiectõe. ps. cvij.

luam in gloꝛia ma.—
Auctoꝛ pſalmiꝓpha dð. Litulꝰ talis eſt.can
ticũ pſalmi ipᷣi dð. hoc eſt canticũ iſtð pſalmi
qð dẽ cãticũ qꝛ agit de mẽtis iocũditate ⁊ pſal
mi qꝛ monet ad bona oꝑa.canticũ enĩ ad diui
nas res pᷣs ad actuales ꝑtinet attribuit᷑ ipi dð

vo.i. chꝛiſto qͥ h loquit. Materia:gr̃aꝝ actio
chꝛiſti ꝓ gloꝛificatõe ſua qꝛ ſuſcipiẽs paſſionẽ

reſurrexit ⁊ aſcendit in głia. Intentio:monere
vt in fide coꝛroboꝛemur⁊ ad patiendũ ꝓ noĩe
chꝛiſti inuitemur q̃tenꝰſileʒ gloꝛiã ↄſeqͥ merea

mur. Snia in generali ꝓpha qꝛ ſupᷣ egit de vli

eccĩa ꝑ chꝛiſtũ redẽpta nũc in iſto pſalmo in ꝑ

NAratũ coꝛ meum

deus paratũ coꝛ meũ: cãtabo ⁊ pſal

urgã diluculo) i mane ? cito ad hũc laudẽ ex⸗

ercendã deus in tenebꝛis bñdici ⁊ laudari nõö

põt ſʒ ĩ luce bñdicit᷑. Et ſi ĩ nocte ſurgimꝰ deũ

in luce bũdicimꝰ. Nunqua eni chꝛiſtiãso norx

eſt ſʒ ſy chꝛiſtiano ſol iuſticie oꝛit.Ettũc.
Conſfiteboꝛ tibi in plis dñe:⁊ pſall ti
bi in nationib.
Confiteboꝛ tibi)ↄfeſſione laudis.i.p meos
te laudaboſ ꝓplis iudeoꝝ o(dñe pẽ (etpſallã
tibi.i.ꝑ meos bñ oꝑaboꝛ (in natõibogentiuzʒ
hoc eſt acqͥrã ⁊ parabo tibi ad honoꝛẽ tuũ lau
datoꝛes ⁊ bñ oꝑantes vł laudẽ ⁊ bonã aꝑatõʒ
ad honoꝛẽ tuũ pᷣdicabo nõ ſolũ in iudeis ſed

etiã ingentibo.Et merito.

Quia magna ſup celos miſcvia tua: et
ESadni es veritas tu.
MOuia magna yeſtſuꝑ celos.i.in celis ſpũa
libo.ſ.angelis nõ ſolũ in hoĩbo(miĩa tnaqꝛ etiã
angeli bñficijs dei fruunt᷑ ⁊ mĩia eius indigẽt.
HNõ eſt eni creatura q̃ nõ idigeat creatoꝛis ſui
miĩa (⁊ vᷣitas tua magna eſt vſq; ad nubes).ſ.
apłos⁊ ſctõs in qͥbo eſtvᷣitas dei qua cõpluũt
ꝓplos. Deinde loqᷓns ꝓpha duobo pᷣdictis alia
duo reddit.q.d.qꝛ mia dei eſt ſuꝑ celos 3.
Exaltare ſup celos deus:et ſuꝑ oẽmter
ram glia tua: vt liberent᷑ dilecti tii.
