veritatẽ ⁊ iuſticiã defendendovel que ad eos ꝑ

tinent oꝛe nõ exercẽdococulos)ſcʒ coꝛꝑis ha—⸗
bent)ad ↄcupiſcendũ tꝑalia (⁊ nõvidebũt)o⸗

culis mentis ad ↄtemplandũ eterna(aures ha

bent) coꝛꝑis⁊ nõ audient)pꝛecepta dei aurib⸗
gudiendi ⁊ coꝛdis(nõ hñt) coꝛꝑis (⁊ nõ odoꝛa

bunt)intus chꝛiſti bonũ odoꝛẽ de q̃ dicit apo⸗
ſtolus bonus odoꝛ ſumus deo.( Manus hnt

et nõ palpabũt) bene oꝑandocpedes hñt ⁊ nõ
ambulabũt)invia dñi ⁊ de virtute invirtutem
(nõ clamabũt in guture ſuo) Illi clamant in
gutture quoꝝ vox ꝓcedit ex coꝛde garruliverro
et blandiloqui in labioꝛũ ſũmitate. Boni vero
clauſtrales ſenſus ſuos cohibẽtes ſos hñt? nö

loquent᷑) inutiliavł nociua(oculos hñt ⁊ nõ vi
debunt) vana ad ↄcupiſcendũ vel delectandũ

(aures hñt ⁊ nõ audient) detractões etqͥ edifi
cantnares hñt ⁊ nõ odoꝛabũt)illicita( Ma⸗

nus hñt ⁊ nõ palpabunt)tangendo illicita vel

oꝑando mala aut inutilia pedes hũt ⁊ nõ am
bulabüt) alicubi ſine licentia vel ad mala (nõ
clamabunt in gutture ſuo) ſilentiũ frangendo
vel incoꝛde murmurando. Ita gentes cõfidũt

in ſimulacris qui iuuare nõ poſſunt. Sed.

Homus iſrael ſperauit in vño:adiutoꝛ
eoꝛum et ptectoꝛ eoꝛum eeft.
¶Domus iſrael).i.ſubditi in eccłia (ſperauit)
qð nõ videt᷑ (in dño)mundo abicto et ideo vt
pduret vſq; in finem patientia eoꝝ (adiutoꝛ oo

rum)in bonis agendis ꝓtectoꝛ eoꝝ eſt cõtra

mala ĩminentia.bene aũt nõ ſolũ adiutoꝛ ſed ?

do vita ſpirituali ſicut illa ſenſibili. In animo

cona
ſat

6

0

ptectoꝛ dñs dicit niſi enim ipᷣe adiuuerit nihil
poſſumus ſacere⁊ niſi pꝛotegendo cuſtodierit
ea etiam in quibo adiuuamur nõ poſſunt ꝓpdeſ
ſe. Ne aũt videat᷑ maioꝛib iam eſſe res que mi
noꝛibus ad huc eſt ſpes adlduit.
Domus aaron ſperauit in dño: adiutoꝛ

—

ꝛum et ptectoꝛ eoꝛum eſt.

Domus )etiamcaaron).ietiam oꝛdo ponti⸗
ficum ⁊ ſacerdotũ qui ceteris ſunt pᷣlati(ſpera⸗

uitin dño) nõ in mũdo ⁊ ideo dñs (adiutoꝛ eo
rum ) vt ct ipſi ꝑſeueranter extendant in ea que
ante ſunt ⁊ currant donec appᷣhendant (⁊ ꝓte⸗

ttoꝛ eoꝝ eſt) ne eis noceat᷑. JAdeo minoꝝ ⁊ ma⸗

ioꝛum eſt dñs adiutoꝛ ⁊ ꝓtectoꝛ qꝛvtriq; timẽt

dñm ⁊ vniuerſaliter omnes in eccleſia.

Aui timent dñm ſperauerũt in vño:ad

iutoꝛ eoꝛum et ꝓtectoꝛ eoꝛum eſt.

Duitiment dñm in omni gentecſperauerũt
in dño )nõ in alio. O mnis młtitudo fideliũet
vniuerialis eccłia in his verbis compᷣhendit
et dñs (adiutoꝛ ⁊ ꝓtectoꝛ eoꝝ eſtmodo pᷣdicto.

Spes ⁊ timoꝛ beatos faciunt ⁊ ſunt due mole

inter quas debet moli omnis chꝛiſtianꝰ. Atfi

,e

at panis coꝛã deo reponẽdus. Si ſperas ⁊ nõ

times pꝛeſumis ſi times ⁊ nõ ſperas deſperas.

Spes ad alta ꝓficientes ꝛcevirtutibo cogitã⸗

₰ .

tes ꝑtinet:timoꝛ vero ad inchoantes ⁊ pctã ſua

ꝑ penitentiã coꝛrigendo ad miſericoꝛdiã recur
rentes. Et hos enim etillos pius ⁊ miſericoꝛo

dñs adiuuat ⁊ ꝓtegit.Etqꝛ nullis noſtris me⸗

ritis pꝛcuenimus miam dei ſequnit.
Oñs memoꝛ luit noſtri et benedixit no

ae,3 quaſi oblitus videbat᷑ (memoꝛ ſuit

noſtrioſtendendo beniuolentiã ſuaʒ ergo nos

ſcom modũ loquendi hoĩm qñ quis facit nũc

bonũ qð pus nõ faciebat(et benedixit nobis)

amnibenegictid ſpiritali bona ſpiritualia dã

do ⁊ multiplicando.Et exponens quibus be⸗

nedixit declarat pꝛimo in minoꝛibo d.

Benedixit domui irrael:benedixit domui

¶ Benedixit domui iſrł).i.ſubditis in ecclia
ſcdᷣo in maioꝛibo ſcʒ pꝛelatis benedixit domui

aaron).i. pontificiboꝛ ſacerdotibi ſuis.Cercio
generaliter in omnibo deuz colentiby hoc eſt in
vniuerſali eccleſia dicens.

Benedirit omnib qui timent dominũ:

nillis cuw maioꝛibo.

4

caſto ⁊ hoc ſine ꝑſonaꝝ acceptõne Vñ ſubdit

puſiulis cum maioꝛiboxi. indifferenter. omnib⸗
imꝑfecus? ꝑfectis. Nullũ genus: nullus gra

Benedixit omnibo qui timent dñm)timoꝛe

dus excludit᷑ hoim dumm̃ timeant dñm. S

qꝛ benedictio dñi ſemꝑ creſcit in eis qui in ei
ſeruitute ꝓficiunt bene pſalmiſta impꝛecando
illis bonoꝝ augmentũ ſubiũgit dicens.
Adiſciat dominus ſuꝑvos ſuꝑvos esſu
er filios veſtro.
Adijciat).i.apponat ⁊ addat dñs ſcʒ bene⸗

diciionẽ ⁊ bona(ſuꝑ voso pr̃es ⁊ magiſtri(ſu
Per vos inquãtet ſuꝑ filios veſtros).i.diſcipu

89 2 imitatoꝛes.Etita factũ eſt. Acceſſit enim

fides omniũ gentiũ et creuit numerus nõ ſolũ

ſapientiũ antiſtitũ et magiſtroꝝ ſed enã obedie᷑

tium lo et diſcipuloꝝ adijciente dño nõ ſo
i

lum ſuꝑ patres ſed etiã ſuper filios eoꝝ:pinde
Ytriſq; puſillis ⁊ magnis dicit ꝓpha qð ſequit᷑.
Bũqdicti vos a vño q fecit celũ et terrj.
¶ Benedicti)eſtis (vos) vtriſq; ſcʒ pres et filij

(ono).i.honoꝛi dñivt ei ſeruiatis. Velłea dño)

ꝑ aſſecutionẽ gre in Pnie gloꝛie in futurocq fe
cit celum)ſcʒ apoſtolos ⁊ maioꝛes de quibo di
citur celi enarrant gloꝛiã dei(et terrã) ſcʒ ppłm

et minoꝛes qui reſpectu maioꝝ ſunt ſicut terra
ad celum. hoc autem.
Celum celi domino terram autem dedit

nilijs bominum.
u) deditcceli dño)qm̃ apłos et maioꝛez

ſubdidii filio ſuo qͥ celi? tene dñs eſt qꝛ ili ma

gnum ſoli dans dociles ſunt ⁊ ꝑ ipᷣm vbertatẽ

ſapie capiũt (terrã aũt)ſcʒ ſubditos ⁊ minoꝛes
(dedu filijs hoĩm).i.apłis ⁊ maioꝛiba vtvome

re pᷣdicatõis ⁊ doctrine excolant ad fructificã⸗
dum⁊ qꝛ alia eſt multitudo repꝛoba q̃ ad iſtos

nõ ꝑtinet que a dño nõ benedicit᷑ ſed maledici

tur ſubiungit de ea ⁊ conuerſa ſermone ad do⸗
minum dicit.

Non moꝛtui laudabunt te domine:neq;

omnes qui deſcendunt in infemmũ.
HNon moꝛtui /in pctis actibi.⁊ a te qui esve

rayita pꝛauitatibo ſuis ſeꝑati(laudabũt te do⸗
mine) qꝛ nõ eſt ſpecioſa laus in oꝛe pctõꝛis(ne
q; oms.i.aliqui omniũ (qͥ deſcendut in infer⸗
num).i.in ꝓfundũ vicioꝝ.ſ.audabũtteqꝛ im⸗

pius cum venerit in ꝓfundũ maloꝝ ↄtemnet
Illi inquam non laudabunt.
Begd nos qui viuimus benedicim dño.·

*
* —

cx hoc nunc et vſq; in ſecuul.
SDed nos qui viuimus) vita gre in ea ꝑſiſtẽ
do ⁊ tevxerãvitã ſequendo.i.quos viuificabitdi
uina gr̃a in bonis oꝑibo qui fidem? oꝑa habe
mus (benedicim dno).i.laudamis oim. ta

les enim dnim digne laudare poſſunt ſicut ſcri
ptum eſtrecios decet laudatio (ex hoc) id eſtex
quo incepunusꝭet nuncſcilicet modo ⁊? ꝓgre⸗

diendo⁊ vſq; in ſeculũ).i.ſine fine qꝛ ex hR̊ᷣtem
poꝛe vſq; in eternũ laudandus eſtoſñs.
¶Oꝛatio.
Eſto nobis dñe adiutoꝛ et ꝓtectoꝛ in te ſpe⸗
raʒ ib ⁊ memoꝛ nos feciſſe de terra da vt ſem
per viuamus in laude ſuꝑna. Per. do.
Pſalmus de gratiarũ actione ꝓ exau
itione oꝛationis liberati a multis peri
culis et de oꝛatione ꝓ requie inuenien⸗/
da poſt huiuſmodi beneficiũ liberatõis.

R
—
⏑½
—
„
☛☚

augdiet dñs vocem oꝛatõis me.„
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ti
tulus eſtalła.i.laudate dñm:hic titulꝰ ſepe ite⸗
ratur qꝛ laudatio dei ⁊ dignitas eſt operũ⁊ pꝛe
cium eſt laboꝝ.i.⁊ meritũ eſt ⁊ pꝛemiũ. Mate⸗
ria gratiarũ actio decxauditõe oꝛõnis ꝓ libe⸗
ratione a malis et oꝛatio ꝓ reqᷣe poſt huiuſmõi
gratiã liberatõis. Intentio:monere ad dei lau

daem ⁊ in omni afflictõe recurrere ad deũ ꝑ oꝛa

tionẽ. Sententia in generali ꝓpha in iſto pſal⸗
mo in ꝑſona cuiuſiibet fideł ad magnã ⁊ inſtã
tem petitõz ſuã de ꝓfunda pctõꝛũ fouea vel de
afflictõne ſpirituali ſiue coꝛꝑali ſe diuinitlibe
ratum eſſe recognoſcens gr̃as agit ⁊ iterũ oꝛat

vt liberatus ad requiẽveniat.Et eſt iſte pſalmꝰ

ↄſolatio fideliũ cõtra doloꝛes ſeculi:in hoc eti
am pſalmoꝰꝛ tribus ſequentibo ipᷣm:ſunt alie et
alie ratões laudandi deũ. Sententia in ſpecia
li ꝓpheta ergo in ꝑſona liberati gras agẽs deo
ait¶ Dilexi ſcʒ dñm nõ ꝓpter tꝑalia bona mihi
data vt infideles ſed (qm̃ exaudiuit)ipſe(dñs)

ſicut certitudinaliter ſpero (vocẽ oꝛatõis mee)

in anguſtijs. Quia dilectionẽ ſpes boni futuri
ſolet accendere inde dilexiſſe ſe dicit qm̃ ſpera⸗
uit exauditurũ deũvocẽ oꝛatõnis ſue.Tria no
bis cõmendant᷑ in ̊ verſu ſcʒ fides ſpes ⁊ cha
ritas:fides enim oꝛat:ſpes futura pᷣſtolat᷑cha⸗
ritas coꝛroboꝛat fidem ⁊ ſpem ſed fides ⁊ ſpes
nutriunt charitatẽ:maxime eniĩ deũ diligimus
ꝓpter inuiſibilia ⁊ eterna que ſperamꝰ ⁊ credi⸗
mus. Inde aũt ſpero qm̃ exaudiet.

—
— —

is meis inuocabo.
nuia)iam (inclinauit aurẽ ſuã mihi) dicit
per ſimilitudinẽ auris/dei miſericoꝛdia ipſius
quam videt᷑ inclinare cũ nos clementer digna
tur audire:aurẽ ſingulariter ſuaʒ inclinauit qũ
filiũ ſuũ nobis miſit ⁊ ꝓ nobis in moꝛtẽ dedit.
Inclinatio ergo fue auris ꝓbatio eſt future ex

auditõnis ⁊ idcirco in hoc ego exꝑtus miſen⸗

—

Quia inclinauit aurẽ ſuã mihuet in die

coꝛdiam (inuocabo)eum eius anxiliũ in die
bus meis).iin diebo mee miſerie quos mihi fe
Apeannd qui ſunt pleni laboꝛis et doloꝛis.

el(in diebus meis)pꝛeſentiho.i. in diebo ſa⸗
lutis mee tꝑeſcʒ acceptabili. Modo enim ⁊ in
hacvita tm ſunt dies noſtri ad inuocandũ Ex

neceſſitate aũt magna cõpelloꝛ inuocare a.

Circũdederũt me doloꝛes moꝛtis:et pe

=

ricula inferni inuenerunt me.

Nircũdederunt me doloꝛes moꝛtis).i.vehe

mentiſſime tentatões peccati que pariunt do⸗

loꝛem moꝛtisvł ipᷣa etiã pctã que ſũt cauſa do⸗

loꝛis? moꝛtis eterne qᷓ moꝛs erit in inferno.vũ
ſequit᷑ (et ꝑicula inferni).i.debita ⁊ reatus pe⸗

narum infernicinuenerũt me)aberrantẽ abſq;
te ⁊ expoſitũ malis ita vt in inferno puniar ni⸗
ſi adiuuer in tentatõnibo iſtis ⁊ liberer a pecca
tis. Ego vero ea nõ inueniebã qꝛ ꝓſperis ſecu

ligaudebã in quib plus fallunt inferni peri⸗
cula ⁊ ſuffuſus carnali voluptate nõ animad⸗

uerti mala me circũdantia. Illa ergo mala pꝛi

us inuenerunt me neſcientẽ ſed poſt etiam ego

tandem.

ſii inuocaii.
Tribulationẽ).iafflictionẽ ex timoꝛe(et)per

ↄpſequẽs (doloꝛẽ) interioꝛẽ de ꝑiculis (inueni)

qꝛ ꝑ illã afflictionẽ ex timoꝛe inueni ⁊ cognoui
meã miſeriã interioꝛẽ quam neſciens habebaz
ſcʒ doloꝛes moꝛtis et ꝑicula inferni:pus enim

Tribulationẽ et doloꝛẽ inueni: et nomẽ

vana me ſeducebant ⁊ vtilitas tribulatõis me

latebat quam tribulationẽ deus infert hoĩ ad

vtilitatem qꝛ ꝑ flagella exterioꝛa cognoſcit ho

mo ſuam miſeriã interioꝛẽ ⁊ ideo cognita mea

miſeria (nomen dni inuocaui) in his tribula⸗

tionibus ⁊ ꝑiculis ſatagendo vt ꝑ eum libera⸗

.

rer ab ipᷣis. Inuocaui inq;.d.

„

O dñe libera animã meã: miſericoꝛs do

„
SS
4

2

minus et iuſtus:et deus noſier miſerek.

b his miſerijs ne tantis pplexitatibs inuolu⸗
ta pereat in eis et nullus dubitet liberari ſi de⸗

uote clamauerit qꝛ (miſericoꝛs)eſt(dñs) parcẽ
do delictis ⁊ tñ iuſtus qꝛ flagellat p eis ne mi⸗

ſericoꝛdia remiſſio credat᷑ inutilis (⁊ deus no⸗
ſter iten (miſeret᷑qꝛ recipitad beatitudinẽ quẽ
flagellat nec tam amaruʒ debet eſſe ꝙꝶ flagellat
qᷓ; dulce ꝙ recipit. Erige aures pctõꝛ miſeri⸗
coꝛs eſt dñs ſed nolieſſe negligens ſequit᷑ enizʒ
(et iuſtus ⁊ deus) inquit (noſtef miſeretur) nõ
dicit de pꝛeterito ſed pꝛeſentivt ſemper eum mi
ſericoꝛdem oſtendat. Semel etiam iuſtum po
ſuit et bis miſericoꝛdem quia nõ tanta habeo

O dñne) qui potes omiaclibera animã meã)
bes

eni

ſep

poeona quanta mala. Incipiunt grauarepecca nemo eſſe poteſtnec enim mũdus a pctõ neifff
c ta mea ⁊ vincitin ſua mia. Mileret inq; qa. v ius diei fuerit vita eius. ¶ Oꝛatio.
Cuſtodiens paruulos dñs:humiliatus ¶ Ablutoꝛ peccaminũ dñe quianimã te fide⸗

m et lieranit me. liter innocantẽ velociter ↄſolaris rogamus vt

—

¶ Quſtodiens )eſt vt paſtoꝛ? puulos).i bumi :

S

nos a ꝑiculis inferni erutos in regione viuos
. Iles (dñs) vt grandes faciat heredes ſi quis ſe ablata peccati moꝛte reſtituas. er dm.
he hüiliat huius miſeret dns ⁊ eũ cuſtodit ?1 qunn ¶ Plſalmus de conſtantia fideliũ et ſan
. to minoꝛ quis eſt apud homiĩes tato maioꝛ eſft ctoꝛum martyru in fide et cõfe ſione p⸗
he apud deũ. Etexpto credite qꝛ egochumiliatus pter chꝛiſt alios ad hoc ipᷣm ſuis ver/
ſum)veraciter coꝛã ) ipᷣo (et) ideo (iberauit me) bis et exemplis puocantiun.
8 vergcuer co wed ee bis et exempl is ꝓuocantiumm.
ab anguſtijs meis ſua gra ⁊ vinute. Deide boꝛ (((658. Cxv.
H tatur animã ſuã vt conuertat᷑ ad deũ. Undere A e Ji een.
8 iegekg Erqr onhscſtmſericoꝛs tcuſio⸗ H Redidi pꝛopter
iens paruulos ergo. . qnod iocumns ſinier d auf biuni „
Conuertere anima mea in requie tuam Gsätgnate aifhuelne
R quia dns bene fecit tiib. 4 ¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus eſtal
R Lonuertere)o (anima mea) affectõe et deſi⸗ leluia:voce landis ↄgruc ppᷣtitulatiſte pſalmus
H erio in requiẽ tuã).i. ad deuʒ mna wola eſtihi qꝛ in ̊ pſalmo vᷣba ſunt martyꝝ qui ↄfeſſione
d merito cõuertere(qꝛ dñs bene fecit HH 2ſtantia fideliũ ac ſctõꝝ martyrũ in fideꝛ ↄfeſ
tis ꝑiculis te liberando ⁊ cuſtodiendo acvaria ſione. Inteniio: moneread dei laudẽ: ꝓ donis
dona tibi dando. Talis actio debet eſſe anime iſtis fidelibo collocatis. Dententia in generali
4 que tendat ad quietaʒ ſecuritatẽ nõ que augeat ¶ pheta in iſto pſalmo loquit in ꝑſona martyrũ
inquietũ laboꝛẽ. Requies nr̃a chꝛiſtus eſtoeꝰ inuictoꝝ quãta ꝓ fide ꝑtuler̃t alijs referẽtiũ vt
noſter. Si qñ fuerim in anguſtia et cepit nos ſuiexeplo ↄſtanter in paſſionibo ſe habeãt ⁊ cõ
cogitatio captiuare in pem vicamus cõuerte memoꝛat dei bnficia ſcʒ fidẽ ⁊ ↄfeſſionẽ qꝛ cre
re anima mea in requiẽ tuã. Na bene fecit. diderunt in fidẽ chꝛiſti nõ obſtantibꝰ multis et
Quia eripuit animam meam de moꝛte: masnis tribulationibo publice cõfeſſi ſunt ac
oculos meos a lachꝛymis: pedes meos gloꝛioſam moꝛtẽ pPpcheiſti noleꝛ catholica lide
ein lapunn. Aululltanter ſuſceperunt. Snia in ſpecialiꝓpha g
AQuia eripuit animã meã de moꝛte) infideli in giona martvꝑ comemoꝛans dei bñficia alt
tatis:peccati:⁊ eterna (oculos meos a lachꝛvy⸗ Credidi)ſcʒvere ⁊ ꝑfecte ꝓpter qð locur ſuʒ
in mis) p lapſu t peccatis (pedes meos) ⁊ affect? ¶ Vcofeſſus ſiue aſtanter ea que credidi nõ nega
8 (A lapſut ꝑiculo peccandi de moꝛte infidelita ui cibaria ↄſeruis: non tacui coꝛã ſpiculatoꝛe.
tis: poteſt intelligere homo ſidelis iam ereptaʒ redenti neceſſe eſt loqui nõ eniʒ pfecte credie
gr eſſe animi ſuã eo ipo quo ex infideli fidelis eft, qui qd creditvel pigritiavel timoꝛe non loquit
fectus eſt. Eriptit etiaz in pĩti a moꝛte peccat debet eni loquendo alios lucrari vt mereat au
n ſed in futino eripiet a moꝛte eterna. Cetera vo diur intra in gaudiũ dni mi. Si martyres qui

nni⸗ vita emigrauerũt ſed nõ in re. NHunc enĩ cum diſcrimine gladij ↄfeſ ſunt quatomagis nos
oli⸗ lapſus nmos ꝑiculoſos cogitamus nõ ceſſant Pfueri debemin ſecuritatecego aũt pumiliar
ſoe⸗ oculia lachꝛvmis: tunc aũt eripiet oculos no- ſum nimis)ab eis qui venitati atradicut.i.pa
atci ſtros a lachꝛymis qñ ⁊ pedes a lapſu. Uñ ſub ſus ſnm multa /ꝓpterverbũ dei qð fideliter tene
emi⸗ iungens nõ ait placeo ſel. hain Ei Dl confeſſio viriby hominis de⸗
no⸗ DVlacebo dño in regione viuoxęz. nedeoaucrrr.
igt Mlacebo dño) pfecie in futuro qñ nulłꝰ eri ¶Ego diri in ecceſſu meo: omnis homo
lapſus nullũ infirme carnis lubꝛicũ et hoc (in mendax. „ „
ſan⸗ regione viuoꝝ).i.cternaliter viuentiũ ſcʒ in ce⸗ Ego)auũt nõ attribuens mihi cõfeſſionẽ (di
ka leſti regno ⁊ gioꝛia btõꝝ vbi nemo moꝛit᷑. Jbi Liiin exceſſu meo) i. in extaſi ſcʒ mẽte rapta ad
r)wH enĩ anima ſemꝑ viuit ibi cũ coꝛꝑe de inmoꝛ⸗ ſuꝑna ⁊ ad pure vᷣitatis cognitõʒvel in pandee
mnm talitate letat᷑ vbi ſatis oſtendit ab ea ꝑte nõduʒ paſſionũ ſeu infirmitatis mee dixiincq; go SG„
mnpe ſe placere deo que eſt in regione moꝛientiũ.iin (vĩs homo) de ſeſumengemengarete⸗ eet
Nhe carne moꝛtali qm in pni ſeculo ꝑfectus iuſtus fragilitate ſue nature et no audet ↄ fieri deum

duo ſpe cõpleta ſunt in eis que nõdum ex hac

dam moꝛiendo tm:quida etiam loquendo ſub

—

ſicut petrus qꝛ cõfidit de ſe negauit. Sed gra⸗

tia dei verax effcit᷑ vt pᷣſſuris nõ cedens qð cce
ditlibere ⁊ publice ↄfiteat. Natura eni huma
na hoꝛret penas et ideo tuũ ↄfiteri deũ ſed gra
tia excludit timoꝛẽ vt audacter loquat᷑ veritatẽ

8 videns iſte gratia dei factũ in ſe ſubdit.
Quid retribuã domino: ꝓ omnibo que
retribuit mihi. ð „ 6
¶ Qnid ergo (retribi dño)ſcʒ cõdignũ (pꝛo
omnibo)ſcʒ bonis ſuis (q̃ retribuit mibip ma
lis meis. Retribuit eni dñs hoibo bonapma⸗
lis paſſus p pᷣcedẽtiba eoꝝ peccatis: cui hoĩes
retribuũt mala ꝓ bonis ꝑ ingratitudinẽ etof⸗
fenſam frequentẽ.q.d.Quid habeo dignũ qð
illi ꝓ ſuis bñficijs retribuã: nibil condignum

—

reddere poſſum.quodcũq; illi dedero ipᷣius eſt

et magis illi reddo qᷓ; dono. vnde nõ inueniẽs

iſte quid retribueret niſi ex his que ipᷣe dñs pꝛi

oꝛ reribuit ſubiungit.

*

Calicem ſalutaris accipiã: et nomen do

mini innocabo. ”
Xzalicẽ).i.paſſionẽ que dicitcalix.qꝛ ſub mẽ
ſura bibit᷑: fidelis enĩ deus nõ ꝑmitut nos ten
tari fupꝛa id qð poſſumus ſalutaris).i.ſalutis
qꝛ in eternã ſalutẽ ꝓpinat᷑. Uel (ſalutaris).i.ie⸗
ſu qui pꝛioꝛ paſſus eſt docens nos ſuas paſ⸗

ſiones tanq; exemplar imitari (accipiã amoꝛe

et deſiderio ad moꝛtẽ me pᷣparando.q.d.pocu⸗
lum paſſionis bibã ꝓ ulo qꝛ pꝛioꝛ bibitꝓ me
ctiſta ſola digna eſt cõpenſatio paſſionis eius.
Et hoc ipᷣm martyriũ non eſt mee virtutis ſed
gratie dei qꝛ nõ ſum verax niſi eius dono ꝓpte⸗
rea nõ poſſuʒ eum bibere niſi deũ innocauero
et ideo nõ in me ſed in dño ↄfiſus nomen dñi

inuocabo)in auxiliu.Ettandem.

ſanctoꝛum eius.

ſtocdño reddã)ipᷣo actu ⁊ hoc(coꝛã omni pplo

cius )nõ erubeſcens moꝛiꝓ ipᷣo vt exinde laus

dei creſcat⁊ alij exemplũ capiant.Reuera qͥſq;
ſeipᷣm vouere debet ſeipſuʒ reddere imago ſua
reddatceſari:imago ſua reddat᷑ deo. Nec miꝝ
qꝙ ita facio qꝛ(pꝛecioſa).i.chara grata et acce⸗

pta eſt (in cõſpectu dñi) cuicũq; videat᷑ vuis et

abiectacmoꝛs ſanctoꝝ eius) qꝛ ꝓ ipſa moꝛte tẽ

poꝛali redditvitã eternã. Vel (pꝛecioſa).i.pᷣcio

moꝛtis eius empta emit enĩ eam ſanguine ſuo
uem ꝓ eis pꝛioꝛ fudit ne ꝓ eo moꝛi dubitarẽt
Confueat᷑ iaq; ↄditionẽ ſuã mancipiũ tanto
pꝛecio comparatũ ⁊ diceat.

O dñe qꝛ ego ſeruus tuus: ego ſeruus

Tlota mea dno reddaʒ coꝛaʒ omni plo
eius pꝛecioſa in cõſpectu domini moꝛs

¶ Uota mea).i.deſideria mea moꝛiẽdi p chꝛi

uus et filius ancille tue.

O dñe) qꝛ pꝛecio nos compꝑpaſti pfiteoꝛ ↄdi

tionem meã (qꝛ ego)ſum (ſeruus tuus) qꝛ rede
ptus⁊ emptus pꝛecio magno ſcʒ ſanguine pꝛe
cioſo (ego ſeruus tuus)obediens in omnibo: re
petitio ſermonis indiciũ videt᷑ eſſe affectõis ſi⸗
ue deuotõis⁊ ſilius ancille tue.i.eccĩe que eſt
ancillalin pñᷣti dũ ſeruit ⁊ militat:libera in pa⸗

tria dum triũphat ⁊ regat:vel eadẽ ancilla hic
ct libera:ancilla quantũ ad carnẽ:libera quan

tum ad ſpiritũ qꝛ in libertate ſpiritus ſeruimꝰ.

Et merito/ꝓte debeo moꝛi ⁊ libenter immoloꝛ

tibi qð totũ ꝑ te eſt qꝛ nõ meevires nõ mea me

rita ſed tu.

Dirupiſti vincula mea: tibi ſacriſcabo

P oſtia laudis:et nomẽ dñi inuocabo
Dirupiſti vincula mea).i.vincula pctõꝛum

meoꝝ vincula malaꝝ ↄſuetudinũ: impedimẽ

ta hburꝰ ſeculi vt a fuga rediẽs religarer tibi: vł

(dirupiſti) virtute martyrijvincula peccatoꝝ
omnüũ pe nalitatũ omniũ ſatũfactionũ:qꝛ mar

tyriũ omia pctã abſumit? omnia ſanguine ab
luuntur. Iſte verſus vt ait Caſſiodorus tante

virtutis a quibuſdã credit᷑ vt pctã homi dimit

tantur ſi in fine vite trina ↄfeſſiõe dicat᷑. Etqꝛ
dirupiſti ideo(tibeſacrificabo)vt gracꝰ choſtiã
laudiſ).i.ſacrificiũ laudis tibi debeo.ſ.me ipᷣm

dqd te iugiter laudandũ vel ip̃am laudẽ tanquã

hoſtiã ⁊ nomen dñi inuocabo)nõ fretus meis
viribo.dicit hic Hyero.q ſicut martyres lau⸗

dant dnm pure in regione viuoꝝ ita ⁊ mona⸗
chi qui die ac nocte pſallunt dño debent ean⸗

dem puritatẽ habere martyrũ.Si quidẽ ⁊ ipi
martyres ſunt.Qõð enim faciũt angeli in celis

boc monachi faciũt in terris. Sacrificabo in

quam hoſtiã ſic na.
Vota mea dñno reddã in conſpectu oĩs

populi eius: in atrijs domus dñi in me

dgio tui hierlm.

¶ AUota mea)ſcʒ ſacrificiũ laudis (dño reddã)

et offerã:hoc et ſuꝑius dicit ſed nõ eſt fruſtra q;

igem ſpiritus ſanctus replicauit. Cum enĩ ſu⸗

perius dixiſſet vota mea dño reddã coꝛã omni

pplo eius pᷣmiſſum eſt calicẽ ſalutaris accipiaʒ

vt hoc ſit votuʒ deo reddere paſſionẽ martyrij
ꝓ amoꝛe eius ſuſcipere. Nuncvero dicens(vo
ta mea dño reddã in ↄſpectu omnis ppłi eiusʒ
qꝛ pꝛemiſſum eſt tibi ſacrificabo hoſtiã laudis
huius voti redditionẽ poſſum intelligere ſa⸗
crificij et laudis immolationẽ.ꝰ NHeq; enim tm̃
dño deo votum reddit᷑ cum ꝓ eius amoꝛe coꝛ⸗
pus hominis occidit᷑ ſed hoc eſt ei magnũvo⸗

tum reddere cũ interioꝛ homo ſpirital amoꝛio

lfia

e O

n

H
i
nos
an⸗
non⸗
an⸗
etij⸗
boin

ndis
nwwel

fdd⸗

nn d

neſt/

glaclio ſe immolans ſeipᷣm nõ ceſſat deo in ſa⸗
critficiũ laudis offerre. Adoꝛabo ⁊ laudabo in
quit dñm nõ in occulio ſed cin ↄſpectu omnis
pli eiusi.coꝛã omni cetu ſctõꝝ:⁊ hic ⁊ in ſu-
turo: publice eni laudari debet q pH omnibypa
tivoluit⁊ Hin atrijs domꝰdũi)quãtũ ad ecciã

triumphantẽ atriũ eni eſt quaſi poꝛticus ad in
grediendũ mediũ domꝰ⁊ (ĩ medio tui hierlm)

ccleſtis ciuitatis quantum ad eccliam trium⸗
phantẽvbi pax eſt ⁊ ſanctiviſione dei letant.

culis pct

tulus eſta

ꝛatio.

Ralis ſit queſumus dñe vita ſupplicuʒ ſicut
eſt in ↄſpectu tuo moꝛs pcioſa ſanctoꝝvt avin

liberi mereamur future hierlm gau⸗
dia pꝛelibare. Per do.

¶ Anductio ad laudem dei ꝓpter imple
tionem ꝓmiſſi de incarnatione chꝛiſti ꝑꝓ

quam facta eſt reparatio totius generis

bumani.

erre

Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ti

mus incipit bꝛeuis eſt ille pſalmus? modicus
ſed omes compendio ſue locutõis ſuperat ⁊ eſt

quaſi punctus pſalmoꝛũ vñ diuerſe ſpẽs foꝛ⸗
mantur:ↄtinet enĩ omnẽ laudis materiã et ſub

cõpendio ea que ceteri pſalmi diffuſim ⁊ eſt mi

ravariatio cõtra tediũ ſalutaria dicere mõ pau
cis mõ late. Materia:aduentus chꝛiſti in car⸗
ne ꝓmiſſus miſericoꝛditer ⁊ exhibitus. Inten
tio monere ad laudẽ dei ꝓpter ipletõʒ ꝓmiſſi.ſ.
effectus incarnatõis chꝛiſti. Sententia in ge⸗

nerali ꝓpha in iſto pſalmo inuitat oẽs tam gen
tiles qᷓ; iudeos ad laudẽ dei ꝓpter aduentũ in q̊ᷓ

reꝑatio hoĩs ꝑ ꝓphas miſericoꝛditer ꝓmiſſa fu

it veraciter adimpleta ⁊ ↄfirmata. Sententia
in ſpeciali.O mnes ̊ gentes ad laudeʒ monet
dicens (Laudate dñũm omnes gentes).i.om̃s

gentiles ad fidẽ chꝛiſti cõuerſi vel vocati(lau⸗

date eum omnes ꝓpli).i.iudei in duodecim tri
bus diuiſi. Vel (collaudate eum) vt ſit in vnũ

redacta omniũ laudatio qð eſt catholice ecclie

Igeo dicit om̃s gentes om̃s pplłi ne quis pꝛe⸗

tereatur de toto oꝛbe. Qõð titulus ille pnuncia
uit quem ſuꝑ crucẽ dñicam pilatus poſuit ſcri
Ptum hebꝛaice grece et latine rex iudeoꝛuʒ hec
ſunt illa atria domus dñni etille omis pplus de

quibus egit in pſalmo pᷣcedenti non ſoli iudei

Hequis enĩ putaret ꝑ ula atria et omnẽ pplmn

Augdate dominu

om̃s gentes:laudate eũ om̃s ppi.

Na qò eſt laudate diᷣm. Unde ⁊ pſal

coꝛdiam tuam. Per do.

ſolos iudeos ſignificari om̃s monetad laudè
dei: laudate inquam hac de caua.
QAuoniã confirmata eſt ſuper nos miſe

—

ricoꝛdia eius: et veritas domini manet

enern Otzein) 1 rehato d
voluitz Pein an s dom ongu A4 (Om miſericoꝛdia eius).i. repatio hoĩs mi
militantẽ ꝑ quam tanquã ꝑ atriũ intrat᷑ ad do i⸗ lite i. rebario hoſsmi
mum dñi eternã nõ manufactã ſcʒ ad ecciam fectum incarnatõis qꝛ qð ꝑ ꝓphas ꝓmiñt ad⸗
uentu chꝛiſti cõpleuit et firmauit miiericoꝛdiã

icoꝛ diter ꝓmiſſa ofirmata eſt ſuꝑ nos p ef⸗

vt nunq; moueat᷑ qꝛ qui dedit cuſtodit(⁊ veri⸗

as dñni).i. exhibino ꝓmiſſiõis facte dechriſto

(manet in eternũ)ſicut ⁊ chꝛiſtꝰ vel qꝛ quicũq

ppmittit infallibiliter facit ſiue in eis que pmit⸗

tit pijs ſiue in eis q̃ cõminat᷑impijs. Et bñ ðꝛ
ↄfirmata eẽ ſuꝑ nos miſericoꝛdia eius qꝛ quäů⸗
uis ſine miſericoꝛdia nunquã fuerit cum etiaz
nominatim miſericoꝛdia nũcupet᷑ ſuꝑ nos tñ

eius miſericoꝛdia confirmata maioꝛ et mirabi

lioꝛ apparuit cum dñs ꝓ ſeruis:iuſtus ꝓ pecca
toꝛibus:incarnari:naſci:multa pati:⁊ moꝛi di

gnaretur cumyveritas etiam dñi manere nobi⸗

ſcum in eternũ dignat᷑ ſicut ipᷣa veritas pollice
tur dicens:non te deſerã nec derelinquãa et ecce
ego vobiſcũ ſumvſqʒ ad ↄpſũmationẽ ſeculi.

Mᷓmnipotens pijſſime dñatoꝛ q omniũ gen
tium oꝛe laudaris pꝛecamurvt dilates veritate

tua montẽ noſtrũ ⁊ confirmes ſuꝑ nos mileri⸗

—

nitatem et miſericoꝛdiã ac ꝓpter multi⸗

plicia beneficia ꝑp eum nobis miſericoꝛ⸗

Qs. cxvj.

Onſitemimdonmi

no quoniã bonus: quoniã in ſeculũ
Vwmiſericoꝛdia eus.
Auetoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus eſt
alla hoc eſt laudate dñm ad qð monet iſte pſal
mus qui eſt multis figuris decoꝛatus. Mate⸗
ria:bonitas dei:multipliciaq; ipſius bonita⸗
tis diuine beneficia nobis exhihita. Intentio
monere ad dei laudem ob cauſam multiplicẽ.
Sententia in generali ꝓpha in iſto pſalmo in
ꝑſona fidelis ꝓplłi ſeu ecclłie ⁊ ſi Perlalner marty
rum alios ad imitationẽ ſui nuncverbis nunc

exemplis exhoꝛtantiũ monet et incitatomnes
laudare dominũ ratione ſue eximie bonitatis

et miſericoꝛdie quibus exaudit omnes inuo⸗
cantes eum in tribulatione. VUnde non in ho⸗

mine ſed in deo ſolo dicit eſſe ſperandum quia

ipſe ſolus pꝛeſtat ſalutem. Sententia in ſpe⸗
ciali. Ad laudem ergo monens ait.

Eonfuemini dño confeſſione laudis.i.lau

date dñm ↄfitendo beneficia eius om̃s genera
ltier qm).ipᷣe ſolus bonus eſt)eſſentialiter cuiꝰ
bonitati nõ eſt finis hoc eſt ꝓpꝛiũ dñi qui ꝑ ſeet

ey ſe bonus eſt ſicut ipſe ait nemo bonus.ſ.ſua
bonitate niſi ſolus deus hec eſt pꝛecipua mate
ria ⁊ cauſa laudis illius qꝛ tum ꝓpter ſelaudat᷑
laudat᷑ gratis et ſic laudandus eſt:tum ꝓpter vi
tam eternã minus gratis tuʒ ꝓpter bñficia tꝑa

lia omnino nõ gratis:bona tm eſt laus ſi referãä
tur iſta ad alia nõ ſi pncipaliter fiat ꝓpterta⸗
lia.Et in hoc patet ꝙ bonus eſtqm in ſeculũ)
id eſt in eternũ eſt et durat (miſericoꝛdia eiꝰ)qꝛ
ſemper ſubuenit⁊ miſericoꝛdie dona concedit.

Et ſpecialiter.
Dicat nunc i

culum miſericoꝛdia eius.
Dicat) confitendo ⁊ eſt qd ſentio de bonita⸗
te dei ſentiat ⁊ ꝓfiteatur mecũ (nunc)ſcʒ nõ dif
ferendociſrael).i.quilibet ſubditus in eccłia ꝑ
fidemvidens deũ hoc ſcʒ(qm̃ bonus)eſt ⁊qm
in ſeculũ)eſt miſericoꝛdia eius) Vt ſupꝛa.q.d
moneo vos confiteri ⁊ vt ego vos moneo uta et
vos inuicem monete. .
Dicat nunc domus aaron:qm̃ in ſeculũ
miſericoꝛdia eius.
icat nunc)⁊ confiteat᷑laudando deũ ⁊ ali
os ad laudẽ ꝓuocando (domus aaron).i.qui⸗

libet pꝛelatus ⁊ ſacerdos ad quos ſpecialiter

tinet alios docere⁊ exhoꝛtari dicat inq; iſtud.ſ.
(qm in ſeculũ miſericoꝛdia eiꝰ)intelligevt pᷣus
Etqꝛ nõ eſt ꝑſonarũ acceptoꝛ dueus.
Dicant nunc qui timent dñm:qm̃ in ſe
lum miſericoꝛdia eius.
Dicãt nunc) omnes (qui timent dñm)puſil
li cum maioꝛibo ex omni gente boc eſtvniuerſa
lis ecclłia. Ideovero dicitiqui timent) qꝛ timen
tes dñm ſunt idonei ad cõfitendũ dicãt inquã
hoc idem ſcʒ (qm̃ in ſeculũ miſericoꝛdia eius)
vt ſupꝛa. Deinde exemplũ de ſe ponit vt alios
incitet quaſi dicendo de bonitateꝛ mia dei cer⸗
tus ſum qꝛ iam in me exꝑtus ſum. Ecce enĩ.

diuit me in latitudine dñs.

uocaui dñm)petendo eius auxiliũ (⁊ exaudi⸗
uit me in latitudine dñs)liberando me dean⸗
guſtijs ipſius tribulatõis:liberatõe manifeſta

vel occulta ⁊ ponendo me in latitudine gaudij

et ſue diuine ↄſolatõis.Etqꝛ exaudiuit.
Dñs mihi adiutoꝛ non timebo quid fa
ciat mibi homo. 1.

Diũs)cuius virtuti reſiſti nõ poteſt (mihi ad

1 inimicos meos.
Dñ

ſrael qm̃ bonus: qm̃ in ſe/

—

De tribulatione inuocaui dñm:et exau

etribulatõe)tam coꝛꝑali q; ſpirituali (in

intoꝛ) eſt ↄtra hoſtes ⁊ ideo(nõ timebo quid fa

ciat mihi)etcontra me agat bomo).i.quilibet

carnalis inimicus qꝛ diuino adiutoꝛio ſufful-⸗

tus pᷣualebo. Sʒ nõ hoiĩes ſolos habet eccłia

inimicos verũ etiam diabolũꝛ angelos eius et

ideo ſubiungit.

*

Hominus mihi adiutoꝛ: et ego deſpici

„

is mihi adiutoꝛ)eſt fouens heegens me
(et ego)tali adiutoꝛio ꝓtectus (deſpiciã)⁊ deoꝛ
ſum aſpiciã quaſi in ſublime erectꝰ vlipendẽs
et ꝓ nihilo habẽs qð plus eſt q; nõ timerecin⸗
imicos meos) etiã ſpirituales ſcʒ rectoꝛes iniq̃

rum mundũ iſtũ diligentiũ qꝛ mihi nocere nõ

poterũt.Et nõ ſolũ hõ inimicus nõ eſt timen⸗
dus ſed nec in hoĩe amico eſt ↄfidendũ e
Bonũ eſt confidere in dño:qᷓ; confidere
in homine.
onũ eſt confidere in dño)cõtra mala que
q; qꝛ nõ deſerit nec deficit in pᷣſtando auxiliuzʒ
in neceſſitate magisq; ↄfidere in homine) car
nali cuius ſalus vana eſt qꝛ ſepe fallit vel defi⸗
cit.Et ſi angeli mali deſpiciendi ſunt non tñ in
angelis bonis eſt omnino ſpes collocãda qꝛ.

Bonuʒ eſt ſperare in domino: qᷓ; ſperare

n pꝛincipib-.
Bonũ cſt ſperare)ybona (in dño)qui ſperan
tes in ſe nõ deſerit magis (q; ſperare in pꝛinci⸗
pibus).i.in angelis qui pᷣncipatũ habẽt in ce

leſti militia quoꝛum ptãs a ſolo deo eſt. Inhbo

mine ergovel angelis nõ eſt confidendũvlł ſpe
randũ ſed in dno cum enĩ hivident᷑ iuuare ipᷣe
dñs ꝑ cos hoc facit:in dño ſperandũ eſtqꝛ.
Om̃tes gentes circundederũt me:et in

noie dñi qꝛ vltus ſum in eos.

mnes gentes circundederũt me)extra mi
nis:blandicijs ⁊ alijs occultis exploꝛantes ac
varijs modis ꝑſequentes (⁊ in noĩe dñi) factũ
eſt hoc(qꝛvltus ſum in eos)ſcʒ a dño cuius eſt
vlciſci iniuriasvt ego in nomie dñi liberarer ⁊

ipi cõuerſi penas penitẽdo ſuſtinerent q̃ᷓs aliss

ingerebant.
Circũdantes circũ

¶ Circũdantes circũdederũt me)tanq; vndi⸗
q; obſeſſum impugnando⁊ in noĩe dñi)factũ
eſt hoc (qꝛ vltus ſum in eos) virtute dñi cuius
eram vexillo munitus repetitio eiuſdem eſt ad
maioꝛẽ aſſertionẽ ⁊ oꝛnatectll.

Circundederũt me ſicut apꝑes: et exarſe⸗
runt ſicut ignis in ſpinis:et in noĩe do⸗

mini quia vitus ſum ineo.

tiie dii gederut me: et in no⸗
mine dñi qꝛ vltus ſum in eos.

eery

¶ Cireundederũtme ſicut apes) blandientes

oꝛe ⁊vulnerantes occulte.Apes eniĩ in oꝛe mel
babent ⁊ in aculeo caudevulnus.Etom̃s qui
lingua blandiunt᷑ ſed latẽter ex malicia feriũt
apes ſunt qꝛloquendo dulcedinẽ mellis ꝓpo⸗
nunt ſed occulte feriendo vulnus inferunt (et
exarſerũt ſicut ignis in ſpinis)pctõꝝ nam pec

cata in me igne ꝑſecutionis cremauerũt cui vo

lentes nocere ꝓfecerũtcin nomine dñiqꝛ vltus
ſum in eos) vel dum conuerſi pplo chꝛiſtiano
ſunt ſociativel cum nõ cõuerſi iudiciũ ſine mi⸗
ſericoꝛdia in fine ſunt ſenſuri.

Ampulſus euerſus ſum vt caderem: et

vñs ſuſcepit me.

—

mpulſus) ꝑſecutõniby ⁊ tentatõnib⸗ ⁊ qua
ſi vocillando fere (euerſus ſum vt caderẽ) a ſta

bilitate virtutis.impellimur a nobis interius:
impellimur ab alijs ſcʒ homine vl diabolo ex
terius (et dũs ſuſcepit me)ſuſtentando ne cade
rem qꝛ in eo ↄfidens ipᷣm ſolũ queſiui ⁊ inuo⸗
caui adiutoꝛẽ etnõ eſttotaliter cadẽdi faculias
vbi manus dñi eſt ſuſtentaculũ et pꝛebet foꝛti⸗
tudinem Vnde ſubdit.

Foꝛtitudo mea et laus mea dñs:et fcũõ

eſt mihi in ſalutem. .
Foꝛtitudo mea). i. virtus in certamĩe (Tñ laus

mea).i.laudatio ⁊ gloꝛia(dñs ẽ)ñ ego mihi(?)
ideo (factus eſt mihi) in hac tribulatõis moꝛte
(in ſalutẽ nam ſua virtute ⁊ bonitate de pᷣdiciᷣ
malis ⁊ ꝑiculis me ſaluauit. Qui ergo cadunt
in certamine cum impellunt᷑ niſi qͥ ſua ſibi foꝛ
titudo ⁊ ſua ſibi volunt eſſe laudatio.Qua⸗
pter cuius foꝛtitudo ⁊ laus eſt dñs tam nõ ca⸗
dit qᷓ; nõ cadit dũs vnde qui videbant defice⸗
re exultant inmalis ⁊ hoc eſtquod ſequit
Vox exultationis et ſalutis:in taberna⸗

nis iuſtoꝛin.
x exultatõ nis) interne (et ſalutis)eterne

vox exultatõis vł exaltans ꝓpter ſalutẽeſtein

tabernaculis iuſtoꝝ.i.in ſecretis coꝛdiũ ⁊ con
ſcientiarũ bonoꝝ deo militantiũ in coꝛdib vti
q; mantyrũ reliquoꝝ q; ſanctoꝛũ qui facii ſunt

tabernaculũ dei ꝑ inhabitantẽ ſpiritũ ſanctuʒ
in eis. Sancti enĩ: ſi extra ſint afflicti intus tũ

gaudent et deũ laudant ſpe futuri.q.d.ego etiã
exemplo iuſtoꝝ gaudere ⁊ deũ laudare debeo.
Inde aũt foꝛtitudo⁊ ſalus factus eſt mihi dñs
et inde gaudiũ eſt qꝛ. „D .
Dextera vñj fecit virtutẽ:dextera dni ex

—

altauit me: cextera vñi fecit virtutt.
¶ Dextera dñi).ichꝛiſtus qui eſt dexctera pĩia
Vel (dextera).i.potentia dñi que ꝑ dextera de
ſignatur fecitvirtutẽ dans mihi in paſſionevi

ctoꝛiãcdextera dñi exaltauit me)ab humilitate
paſſionis eleuãs ad gloꝛiã. Magna virtus eſt
exaltare humilẽ: pᷣbere de paſſione victoꝛiã:ter
renis dare celũ deificare moꝛtalẽ ⁊ repetit qua⸗

ſi mirum dicens (dextera dñi fecit virtuteʒ nõöõ

homo vincit non ſe exaltat nõ ſibi ſalutẽ dqłſʒ

deus Vel (dextera dñi fecit virtutẽ a peccatis

et ꝑiculis me liberando (dextera dni exaltauit
me)invirtuoſis operibo ꝓmouẽdocdextera do

mini fecit virtutẽ) me a recediuo cuſtodiẽdo et

ſicvirtutẽ ↄſtantie dando.Et cũ hoc ita ſit.
Mon moꝛiar ſed viuam: et narrabo opa
domini. .
WHon moꝛiar) dicit eccłiavt putas o ꝑſecu⸗
toꝛc(ſed viuã).i.multiplicata durabo putat enĩ
ꝑſecutoꝛ ſtragem funeruʒ vbiq; ſaciens delere
nomẽ chꝛiſtianũ cum potius augeat. Velcnõ
moꝛiar)moꝛte culpe vł gehenne ſed viuã)vita

gratie ⁊ gloꝛie(⁊ narrabo)q;diu hic erocopera

dñi)que fecit circa me.narrabo inquã ad lau⸗
dem ſuã vtꝑ hoc augeat᷑ eccłia. Ded cur tãta
indigna ꝑtulit coꝛpus chꝛiſti ſancta eccłia po⸗
pulus adoptionis indicat nobis d.
Caſtigans caſtigauit me vñs: et moꝛti

non tradidit me.
Caſtigans) ⁊ coꝛripiens ꝓ delictiscaſtiga
ui me dñs)flagello filioꝝ.q.d.hoc ꝑmiſit deꝰ
mihi fieri ad coꝛrectionẽ.geminatõeverbi fre⸗
quentiam caſtigatõis⁊ cõſuetudinẽ dei innuit
qui hic caſtigare conſueuit et moꝛti eterne nõ

tradidit me)moꝛti enim non datur cuius vicia
purgant᷑. Caſtigat nos deus in multis verbe⸗

ribus ad emendationẽ vt ꝓbatos eruata moꝛ

te ꝑpetua et donet vitã eternaʒ. Sed vide qua
intretur ad eam nam quaſi oſtendendo ſubiũ⸗
git tanq; diceret. Ergo vt illa vita poſſit acqui

ni ⁊ haberi. MVßs.
Aperite mihi poꝛtas iuſticie:igreſſus in
eas cõfiteboꝛ dño: hec poꝛta oñi iuſti in

abunt ineam.
Aperite mihi) inſtando o ꝑſecutoꝛes poꝛtas
tas iuſticie).i.poꝛtas tribulatõis⁊ moꝛtis ꝑ q̃s
iuſti intrant ad requiẽ: ꝑ multas eniĩ tribulatio
nes opoꝛtet nos intrare in regnũ dei ⁊ ego (in⸗
greſſus in eas).i.ꝑ eas advitazʒↄfiteboꝛ vno)
i.laudabo eũ in voce exultatõis qꝛ (hec poꝛta

