ſi diceret vt pꝛo multis vno verbo ſingula be⸗
neficia tua et te plenius explicem tu es miſeri⸗
coꝛdia mea quia totum gratis das cui ꝓpꝛium
eſt miſereri ſemper ⁊ parcere. Cum multa di⸗
xit non tamen omnia ſed in hocvno omnia cõ
pꝛehendit. Attendẽs enim omnia bona que⸗
cunq; habere poſſumus ſiue in natura ſiue in
conuerſione in fide:in ſpe in charitate in iuſti⸗
cia in timoꝛe domini in bonis moꝛibus totum

non eſſe niſi ex illius donis et miſericoꝛdia: ita

iuſticiam commutatione.

concluſit deus meus miſericoꝛdia mea:nõ in⸗

uenit impletus bonis dei quid appellaret deũ

niſumiſericoꝛdiam ſuam O dulce nomen ſub
quo nemini deſperandũ eſt omnes conſolans
omnes ad conuerſionẽ inuitans. Si peccata

noſtra nobis tm̃ dimiſiſſet vtiq; miſericoꝛs re-

cie dici potuiſſet. Nunc quia ⁊ peccata dimi⸗
ſit etinſuper dona addidit et quod incredibile
erat etiam celeſtem gloꝛiam immeritis peccato
ribus donauit non ſolum iam miſericoꝛs dici
tur ſed ipſa miſericoꝛdia digne appellatur.Di⸗
cat ergo voce et coꝛde eccleſia dicat vnaqueq;

ſdelis anima deus meus miſericoꝛdia mea.

NOꝛatio.

ð/

Mmnipotens domine cuius virtutem ⁊ mi
ſericoꝛdiam matutino laudamus in tempoꝛe
ſfoꝛtitudinem noſtram oꝛamus vt cuſtodias et
ab omm obſcuntate tenebꝛarum eruti matu⸗
tino lumine decoꝛemur. Per do.
¶ Pſalmus de oꝛatione ꝓpbete pꝛo re

gIni ilrael refoꝛmatõne et eccleſie pꝛo ce

leri iudeoꝛum et gentium de peccato ad

ius es nobio.
¶Auceo pſalmi ꝓpheta dauid Titulus talis
eſt. In finem pꝛo his qui commutabuntur ⁊c̃.
Et eſt ſenſus pſalmus ille dirigens nos in fi⸗
nem id eſt in chꝛiſtum agit pꝛo his id eſt de his
qui commutabuntur de veteri vita in nouam
in tituli inſcriptione ſuſcepta per fidem ſcilicet
quia credunt chꝛiſtum regem iudeoꝛũ ettran⸗

ſeunt in regnum chꝛiſtig regno diaboli: com⸗
mutabuntur dico non ſibi ſed ipſi dauid id eſt

chꝛiſto vt iam ei viuant et ſeruiant ⁊ hoc eun⸗
do et tranſeundo in doctrinam id eſt in pꝛece⸗

pta eius bene viuendo et bene docendo ſcõᷣm

cõmutabuntur autem per hec cum id eſt qꝛ

ſpſe dauid id eſtchꝛiſtꝰ ſuccẽdit igne dei etcha
ritatis meſopotamiam ſyrie id eſt mundumvo

catione ad fidem eleuatum ⁊ ſublimem invir⸗

tutibus factum:me ſopotamia enim altavoca
tio ſyria vero ſublimis interpꝛetatur:ettamen
pꝛius in eo ſuccendit et humiliauit ſyriam ſo⸗
bal id eſt ſublimilitatem vane venuſtatis: ſo⸗

bal nanq; vana vetuſtas interpꝛetatur. Qui
enim pꝛius erat ſublimis altitudine vana ⁊ ve

tuſta incenſa humiliatur vt melius exaltetur et

18. lix.

Eus repuliſti nos

innouetur. Et ita conuertit ab erroꝛe Joab?
id eſt inimicum ſcilicet iudaicum pore Moad⸗
percuſſit id eſtcommouit de infidelitate ad fi⸗
dem edom id eſt terrenum ſcilicet gentilem po

pulum terrenis deditum ⁊ hoc invalle ſalina⸗
rum id eſt in humilitate que eſt condimentum
omnium virtutum ſicut ſal ciboꝛum percuſſit

didco duogecim milia id eſt omnes de quatuoꝛ

mundi partibus ad fidem ſancte trinitatis cõ⸗

gregatos:per mille perfectio intelligitur:et per
duodecim milia totus mundus percuſſus de⸗
ſignatur. Materia:commutatio conuerſoꝛum
de peccato ad iuſticiam ⁊ eoꝛundem ꝓprer cul⸗
pam repulſoꝛum receptio ad gratiam. Inten⸗
tio:monere vt nemo contempnat iſtas percuſ⸗
ſiones ſed patienter aduerſa huius mundi fe⸗
rat quia per hoc habebit commutationem de

peccato ad iuſticiam ⁊ etiam de moꝛtalitate ad
immoꝛtalitatem. Sententia in generali pꝛo⸗

pheta in iſto pſalmo in perſona ſua lamenta⸗
lun de multiplici deſolatõneterre ⁊ populi iſra
el pꝛopter peccata ſua depꝛecans deum deuo⸗
te pꝛo refoꝛmatione ⁊ liberatõea miſeria. Vel

in perſona couerſoꝛum ad deum pꝛecatur pꝛo

culpe remiſſione et gratias agit pꝛo vocatione

referens deuote poſt tantam ſue dampnatio⸗
nis miſeriam quantam ſint conſecuti miſeri⸗
coꝛdiam.Poſtquam ergo ſupꝛa oꝛauit p gen⸗
tium ⁊ iudeoꝛum conuerſione nunc tam de iu⸗
deis q; gentibus vocati gratias referuntet po⸗
ſteris exemplum deo gratias referendi ſe pꝛo⸗

ponunt. Bententia in ſpeciali pꝛopheta er⸗
go invoce percuſſoꝛum in melius mutatoꝛum

Pinarepuliſi nos) etpꝛoieciſti extra pꝛo⸗
tectionem tuam in manus hoſtium (et deſtru⸗

rxiſti nos) id eſt deſtrui permiſiſti pꝛopter pec⸗
cata noſtra (iratus es)ſcilicet contra nosvindi

ctam exercendo⁊t miſertus es nobis)in ꝑte cõ

Commouiſti terram et conturbaſti eaz

— —

ſana contritiones eius quia commota

—R—NWMW—R Sõõð

*
¶ ommouiſti terram ſcilicet iſrael id eſt ha
bitantes in ea terroꝛe aduerſarioꝛum (etcon⸗
turbaſti eam) permittendo hoſtes occuparelo
ca eius ſed nunc oꝛo ſana contritiones eius)
id eſt miſerias ⁊ afflictiones (quia cõmota eſt
et conturbata fugientibus habitatoꝛibue pꝛe

timoe. .
Oſiẽdiſti populo tuo dura:potaſii nos

õ

vino eompunctionis.
Oſtendiſti populo tuo dura afilictiones ſci
licet ⁊ flagella quibus dure caſtigaſti eum pꝛo
pter peccata ſua (potaſti) et repuliſti (nos vino

compunctionis )id eſt meroꝛis ſcilicet tribula⸗
tione ⁊ doloꝛe quibus purgatur patiensvtvul

Deciſti metuentibus te ſignificationẽ:

ꝓt fugiant a ſacie areas
Decdiſti metuentibuste ſignificationẽ)id eſt

linquentes Et.

4 a tua et exaudi me.

At liberentur dilecti tui: ſaluum fac dex

tliberentur) ab oppꝛeſſione et deiectione
ſua(dilecti tuiſcilicet populo iſrael qui dicitur

deo dilectus. Vndeoꝛo (ſaluum fac) ipſum
populum iſrael extera tua)id eſt per dexteraʒ
tuam ſcilicet per fauoꝛem tuum vel potentiam
(et exaudi mepꝛo me ⁊ populo meo depꝛecan
tem. Deinde conuertit ie ad auditoꝛes ſuos vt
confirmet eos dicens. “

Deus locutus eſt in ſancto ſuo:letabꝛ

et partiboꝛ ſichimam:et cõuallem taber

Deus locutus eſtin ſancto ſuo)id eſt de oꝛa

ꝙ ego dauid(letaboꝛ) pꝛoſperitate in regno qꝛ

Ket partiboꝛ ſichimam )id eſtterrram ſichen ſci

licet reittuendo eam antiquis habitatoꝛibus
qui expulſi ſunt per alienigenasſet conuallem

tabernaculoꝛum)ſcilicet ſochot que nunc oc⸗

cupata eſt a philiſteis metiboꝛ)id eſt ſcõᷣm mẽ

ſuras debitas reſtitutam iſraeliis.Et hoc be⸗

ne poſſuʒ facere quia foꝛtiſſimos populos ha
beo mihi fauenteset obedientes Ham.

aliqualem noticiam per has ꝑcuſſiones vt his
exercitati(fugiant a facie arcus id eſta pꝛeſen⸗
tia iuſticie tue que extenta eſt ad ꝑcuciendũ pec
cantesvt metuãtte qui tam grauiter punis de⸗

chlo vel in ꝓpheta nathan pꝛomittendo mibi

geus eſt galaad et meus eſt manaſſes:

et ephꝛaim foꝛtitudo capitis mei.

ſd eſt ile populus ſic dictus habens poſſeſſio⸗
nem terre galaad tranſioꝛdanem qui famoſus
erat roboꝛe pꝛopter iepte galaaditem iudicem
iſrael cet meus eſt manaſſes) qui etiam erat po
pulus famoſus roboꝛe pꝛopter gedeonem et
abimelech iudices iſrahel qui de hoc populo
erantcet effraim foꝛtitudo capitis mei)id eſt foꝛ
titudo mea capitanea ⁊ pꝛincipalis eſteffraun
que inter ceteras tnbus robuſtioꝛ ⁊ populo⸗

☛

Meus )et in adiutoꝛium mihit eſt galaad)

fioꝛ erat.

Jugda rex meus:moab olla ſpei mee.
uda rex meus )eſt ⁊ legifer cui competit in

ter alias tribus vt habeat ducatum etregnum

pꝛopter reges qui ſunt exea nec tm populi iſra

elite mihi adherent ſed etiã extranei populi mi
hi ſeruiunt: cõfederati ſunt Unde ſubdit(mo
ab olla ſpei mee) id eſt ſpero in deo:quod terra

moab enit mihi ſubdita ad ſenniendi ſicutol⸗

la ad ſuum miniſterium.

eum mihi alienigene ſi:bditi ſunt.
nidumeam extendam calciamentũ meũ)
id eſt calcabo eam incedendo pedecalciato ac
ſubijciam et ſupeditabo eam per plenam vi⸗
ctoꝛiam (mihi alienigene)ſcilicet paleſtini et ce
tere natões in circuitu regni mei(ſubditi ſunt)
et ſubiecti. Ita dixiibo in idumeam ⁊ ſubijciã
eam Sed.

Auis deducet me in ciuitatem munitã

os

guis deducet me vſq; in ydumeam.
NQuis deducet me)in aliquam (ciuitatẽ mua
nitam) ſcilicet idumeevt ſubijciam eam immo
(quis deducet mevſq; in idumeã) vtaudeãag
gredi ad eam ſubijciendamvbi multi foꝛtes et
bellicoſi erarnrrt. .
Nonne tu deus qui repuliſti nos et non

egredieris deus in virtutibus noſtris.

onnetu deus) deduces quaſi diceret nuł

lus alius nec etiam aliquis de foꝛtibus popu⸗

lis quos nominaui poteſt hoc facere ſed tu ſo⸗
lus deusqui repuliſtiet pꝛoieciſti(nos)a pꝛo
tectione et defenſione tua ſinendo tribulari (et

In idumeam extendam calciamentum

non egredieris deus)nobiſcum(in virtutibus

noſtris ) ſed in tua virtute vt pꝛotegas nos In
ſua enim virtute non in noſtra deus operatur.
ſcom hiſtoꝛiam futurum ponitur pꝛo pꝛeteri⸗
to id eſt nõ egreſſus fuiſti ummo ſic pieciſti nos
vt non egrederis(in virtutibus noſtris⁊ exer⸗

citibus noſtris id eſt ne pꝛotegeres nos ab ho⸗

ſtibus ſicut ſolet dux egrediens.Et ideo.

Da nobis auxilium de tribulatõe: etva

a ſalus homiinns.
a nobis auxiliũ)quo liberemur(be tribu
latõe qua ab hoſtibo vexamur (et) id eſtqꝛ ſine
auxilio tuo (vana eſt ſalus hominis)id eſt que

ſperatur ab homine et ideo maledictus homo

qui ponit hominem bꝛachium ſuum. Etcon⸗
uertens ſermonẽ ab homines loquitur de deo
in tercia perſona dicens.

In vo faciemus virtutem:et ipᷣe ad ni

S f uu— - — —-

—-

l⸗
po⸗
ila

W.
gai⸗
tinos
ann
Pho⸗

ba

niin
ſtau⸗
hono

co
e 0

yino compunctionis.

In deo )id eſt auxilio ⁊ fouoꝛe dei non in vi

ribus noſtris faciemus virtutem id eſt virtio
ſa facta contra hoſtescet ipſe ad nihilum dedqdu
cet) conculcando et ſubijciendo in ſeruitutem
(tribulantes noe) ⁊ aduerſantes nobis vt ꝓ ni
DL Moxos habeamus. Myſtice autem legitur
Deus repuliſti nos et deſtruxiſti nog: Elt liberenturdr
trea tua et exaudi me.

tuses et miſertus es nobis.

Deus repuliſti? deſtruxiſti nos)nobis auxi

lium ſubtrahendo actentari ⁊ peccare permit
endo (iratus es) pꝛopter peccata noſtra iuſtaʒ
vindictam in nos exercendo (⁊ miſertus es no

bis) ꝓpter bonitatem tuam cum ad te reuerte⸗

mur penitendo ad hoc iraſceris vt miſerearis
ipſa ira tua miſericoꝛdia eſt:et exponit quomo
do ſit miſertus dicens. MMB
Commouiſti terram et conturbaſti egz.
ſana contritiones eius quia commota

ꝛedicationis (et cõturbaſti eam)ſalubꝛiter ad
penitentiam. pꝛius cõmouetur a timoꝛe domi
ni:deinde conturbatur ex doloꝛe peccati (ſana
contritiones eius ) id eſt remoue ab ea miſeri⸗
as quas ſuſtinetvel peccata pꝛo quibus coꝛ cõ
tritum habet ⁊ dignum eſt vt ſanes ( quia com

CLommouiſti terrã) id eſt terrenos vomere

P

mota eſt ⁊ gratie tue cõmouenti per liberũ ar⸗

bitrium conſenſit. Sic autem mutato in me⸗
lius homine iam dura ⁊ aſpera ſubſequuntur
vnde ⁊ ſubditur. ”Z”DB

Oſtẽdiſti populo tuo dura:potaſti nos

ſtendiſti populo tuo)ſic in melius

muta⸗

tocdura)et aſpera vt te attentius quereret. An

de ſcriptum eſt omnes quivolunt pie viuere in
chꝛiſto perſecutionem patiuntur (potaſti nos

vino compunctõnis )id eſt delectari nos feciſti

poculo paſſionis et tribulationis ſicut vinum
delectat potantem quia tribulationes per cha

ritatem ſunt delectabiles et ſi per infirmitatem

carnis graues Vel (potaſti nosvino compun
ctionis id eſt ſuauitate lachꝛymarum peniten
tieꝛ confeſſionis iſte autẽ paſſionis potus non
perdens eſt ſed medicina vrens vnde ſubiun⸗
gitur. „
Degiſti metuentibus te ſignificationẽ:
Rannkntunbune

—

Deciſti metuentibus te ſignificationem vt
giant a facie arcus) id eſt per tribulationes

tempoꝛales ſignificaſti tuis fugerea pꝛeſentia

et partiboꝛ ſichim

ſturi minantis iudicij ctab ira ignis eternt.
uI mmaniis iudicij et ab ira ignis eterni.
Iſtum ancum fugit qui ꝗ peccatis cauet. Be⸗
ne autem iudiciũ arcus dicit᷑ quia arcus quan

to plus retro tenditur tanto impetuoſius ferit:

ia ⁊ iudiciũ quanto magis differtur tanto gra
mius non conuerſis erit. Cuius nobis fit ſigni

ficatio per penitentiam quia ſi hic tam aſpe⸗

re deus nos punit quid in futuro faciet. Et.

Vt liberentur dilecti tui:ſ. aluum fac dex

Ut liberent dilecti tui)in die ire ad hoc qͥp⸗
pe ſignificationes pꝛeſentium maloꝛũ dantur
vt ab eternis malis domini dilectoꝛes liberen
tur ⁊ yt hoc fiat exoꝛat dicens (ſaluũ) me(fac)

dicit generalis iuſtus collocando in (dextera

tua id eſt in potioꝛibus bonis tuis in beatitu⸗
dine perpetua vbi eſt ſalus vera quaſi diceret:
qui ſic in pꝛeſenti nos ad ſalutem erudis perſi⸗
ce ponendo ad dexteram tuam ſalubꝛiter per⸗
cuſſos ſet exaudi me) quia non tempoꝛalia ſed

elterna peto que tu pꝛecipis petere.Ex hoc au⸗
tem ſcio ꝙ ſaluabit dextera ſua quonid.

Deus locutus eſt in ſancto ſuo:letaboꝛ

naculoꝛum metiboꝛ.

am:et cõuallem taber
eus pater locutus eſt in ſancto)id eſtin ſi

lio (ſuo) in quo pꝛomiſit banc ſaluationem no
uiſſume diebus iſtis. In qua locutõne ego fide

lis populus ſeu eccleſia (letaboꝛ) de bis quos

aſſumam in partem mei:quia(⁊ partiboꝛ ſichi
mam id eſt diuidã gentes ſeu gentiles qᷓ deſi⸗

gnant e ſichimãa vbihabitut geres: no eni oim
eſt fides ſed alij credũt alij nõ credũt ⁊ eoꝝ qui

credũt alijviuũt bñ: alij male.diuidunt᷑ ̊ nüc
ſide ⁊ moꝛibo diuident᷑ in iudicio oues ad dex⸗
teram hedi ad ſiniſtram (et conuallem taber⸗
naculoꝛum)que fecit ibi iacob id eſt gentem ia
deoꝛum ab iacob deſcendẽtiũ que ꝑ illamval⸗
lem intelligitur etiam (metiboꝛ) et diuidã quia
alij crediderunt alij non nam tranſierunt inde
qui crediderunt foꝛis reliquie remanſerunt.
Hec iam diuiſio demonſtratur cum ſubinfer

„—

t ephꝛaim foꝛtitudo capitis mei.
Meus eſt galaad )id eſt mee ſocietatis eſt nu
merus martyrum: galaad enim interpꝛetatur
aceruus teſtimonij ⁊ per aceruũ teſtimonij mi
titudo martyrũ deſignatur quia martyres gre⸗
ce teſtes dicti ſunt latine (etmeus eſt manaſſes)

Oeus eſt galaad te meus eſi manaſſes:

qui oblitus pꝛioꝛis vite et ſtatus in anterioꝛa

cum apoſtolo ſe extendit Manaſſes etenim in
tpicdaum apud nos: obliuio ſeu oblitus

(et eff; aim) id eſt hij quibonos fruetus etin
ſe et alijs faciunt ſcʒ doctoꝛes eccleſie: effraim

enim interpꝛetatur fructificatio: ſunt foꝛtitu⸗

do capitis mei )id eſt chꝛiſti dicit eccleſia quia
chꝛiſti membꝛa inſirmioꝛa ſuſtentant.
AJuda rex meus: moab olla ſpei mee.
uda rex meus) id eſt confeſſoꝛes rectoꝛes
erunt mei ſcʒ eccleſie:iudas enim interpꝛetatur
conteſſio vel chꝛiſtus qui eſt de tribu iuda na⸗
ſciturus erit rex meus (moab) qui interptatur
abutens lege ſcʒ gentiũ populus eſt olla buli⸗
ens quia inferttribulatione; que eſt (ſpeimee)
quia facit me plenius ſperare non deficere. tri⸗
bulationes enim maxime non oꝛiuntur gaduer
ſus eccleſiaʒ niſi a malevientibus lege. Sicut
agultem in olla cibi ſic in tribulatõe excoctiſunt
ſancti Apte vero dicitur olla ſpei in eo qꝛ ſpes
ſanctoꝛũ venit a tribulatione. In hacolla tri⸗

bulationũ conſtituta quantã ſpem habcatec⸗ nõ petim vt amoueastribulatõʒ ſʒ vt ipſa tri⸗
cleſia audiamus. bulatio ſit nobis fr ſa ⁊ liũ vti
ulatio ſit nobis fructuoſa ⁊ in auxiliũ vt inde

In ydumeam extendam calciamentuz
meum mihi alienigene ſubditi ſunt.

nguinea (extendam calciamentũ meũ ) id eſt
euangeliũ quo munitur vita gradientiũ in mũ
do.q.d. buliat olla quantũ poteſt ſeuiat mun⸗

dus quantũ valet ego vſq; ad terrenos et ſan⸗
Bniceos extendã pꝛedicationẽ meam ⁊ ſic mi-⸗

Hi etiam (alienigene ſubditi ſunt) üli qui non
pertinent ad genus meũ ad hereditatẽ meam.
Multi enim veniunt ad fidem qui nõ pertin⸗
gunt ad hereditatẽ:multi adoꝛant chꝛiſtuʒ qui
nõ ſunt regnaturi cum chꝛiſto:quia multi ſunt
vocati paucivero electi.Et ne hoc videreturvi
ribus ſuis attribuere cõmendat gratiã dei de⸗
ducentem cum ſubiungiit. SJ

Quis deducet me in c

uis deducet me in ciuitatem munitaʒ) id

nydumeam quemterpzedturtergnaue
9

iuitatem munitã

rakarn vſq; in ydumeam.

eſt in iudeam que munita recte diciturvidelicʒ
patriarchis et ꝓphetis legibus quoq; et varijs
inſtitutionib ad hanc pꝛimũ pꝛedicatũ eſt eu⸗
angeliũ (quis deducet mevſq; in ydumeaʒ)id
eſt in vniuerſam gentilitatem vt multi ex genti
bus mihi incoꝛpoꝛent᷑et ſocietate membꝛoꝛuʒ
ciuitas amplietur. Negat hoc ab homine fie⸗
ri poſſe. hoc enĩ a ſola fieri poterat deitate. An

miſereberis:non enim cõtinebis in ira tua mi

ſericoꝛdias tuas. Deduces ergo ⁊ tamen ſeuiẽ⸗
te mundo non (egredieris)o deus in virtutib-
noſtris) quando ſoꝛtiter facturi ſumus pꝛo de
fenſione ſidei id eſt non oſtendes potentiã tuã
qualem oſtendiſti olim patribus quando eoꝝ
foꝛtitudini ceſſerunt gentes. Tamen diuerſis

toꝛmentis nos extra cruciantibus nõ deſeres

ſed tunc nobis intus operaberis ⁊ ſic magis ⁊
melius deduces quia ſic videmur non ꝓ tem⸗

poꝛali vita pugnare ſed ꝓ eterna. Qu ergo de⸗
qui non egredieris in virtutibus noſtris quia

non dabis tempoꝛale auxiliũ da ſempiternũ
hoc eſt quod ſubdit.

Da nobis au xiliũ)ſempiternũ in futuro(detri
bulatõe).i. ꝓpter tribulatõeʒ quã hic ſuſtinemꝰ

a nobis auxilium de tribu atoe: etva

ſubuenias. Vñ deſererevideris Etideo nõ pe
timus hanc ſaluteʒ humanã⁊c)id eſt quia(va

nayet fallaxeſt ſalus hominis itrãſitoꝛia ⁊ tem

poꝛalis.Audiant hec quiiſpem ſuam in poten
tatibus hominũvel interrenarum diuitiarum
ſplendoꝛibo ponunt quia (vana)eſt(ſalus ho⸗
minis et deus ſolus opoꝛtunũ tribulationib⸗
nolkis preſtat auxiliũ. Merito ergo ſubditec

In deo laciemus virtutem: et ipe ad ni

dilum deducet tribulantes nos.
In deo faciemus virtutem) vincendo ini⸗

micos non in gladio:non in equis:non in p⸗

tentatu exercitus: quia deus enit exercitus ⁊ vi

deducettribulantes nos) etimpugnantes eta

ſpe eternitatis reuocare conantes tam vicia q;
inimicos viſibiles ⁊ inuiſibiles repꝛinendo ⁊

eoꝛum ſeuiciam annihulando faciemus ⁊ nos

virtutem in dominovt ab omni tribulatõne et
tentatione liberi eſſe mereamur. In ipſo ſſit foꝛ

titudo noſtra in ipſolſit omnis noſtra gloꝛia et

nulla pꝛeualebunt aduerſa. Nam ſi deus pꝛo
nobis quis contra nos. H

Dmnipotens mitiſſime deus bumani ge⸗
neris reſtauratoꝛ et rectoꝛ: quilfideles tuos ſi

.êẽZöe

=S= = ☛rr . – ⏑

——

— —

ubda. deponis vterigas: ſic humilias vt ad celoum
Nonne ru vens quui renaniſtinos tnon regnum perducagein te credentium corda pia
. egsdieris n⸗ myirtutibus noſtis. miſeratione cuſtodi: vt ad conteſſionis tue re⸗
15 netu dene nakes ord epundn ſsz mecha fugientes ſanatis contritionibus eter⸗
exponens nos ꝑiculis etiineno moulan. na felicitate te largiente perfrui mereantur.·
ipſe qui repuliſti deduces:tu ipſe qui iratusee Per dominum ente permime ane.

4

”””

rum recipiendo.

Plalmus de oꝛatone eccleſie vndid

pꝛeſſe et de gratiarum actione pꝛo mul-
tiplici beneficio iam recepto et in futu

—

lus tals eſt. In finẽ in hymnis pſalmus
dauid:hoc eſt Pealmmu⸗ iſte dirigens nos in fi⸗
nem id eſt in c 1
dibo exhibendis dauid id eſt chꝛiſto. Materia
oꝛatio laus ⁊ gratiarũ actio eccleſie ꝓ multipli
ci beneficio recepto ⁊ in futurũ recipiendo. In
tentio:monere fideles ad faciendũ iſta ſemꝑ et
ad perſeuerandũ in eis vſq; in finem. Senten
tia in generali ꝓpheta in iſto pſalmo in ꝑſona
eccleſie humiliter exaudiri petit: beneſicia re⸗
colit:et ꝓ beneſicijs laudes ꝓmittit:poſt ſupꝛa
dictam ergo gratiarũ actionẽ vocatoꝝ ad fidẽ
admonet nunc ſuo exemplo eccleſia auditoꝛes

vt ꝓ dei beneficijs in gratiarũ actione ymane

ant ꝙ ⁊ in pꝛeſenti peccatoꝝ veniam ⁊ viriutũ
grauam ſunt conſecuti ⁊ in futuro pꝛemiũ bea
titudinis habituri. Sententia in ſpeciali.Ec⸗
cleſia ergo de tota oꝛe quaſi vnus hic clamat.
(Exaudi deus depꝛecationẽ meaʒ) mala a me
agmouendo ⁊ auertendocintende oꝛatõni mee)
bona mihi conferendo et in me conſeruando.
Depꝛecatio eſt que aſſidua eſt:et hominib⸗ etiã
offertur: oꝛatio eſt que im deo offertur: poſtẽ;
dixit exaudi ꝓtinus addidit intende vt videli⸗
cet gratãter ⁊ vtiliter dignetur exaudie. Nam
oꝛatõni noſtre intendit deus cum gratanter ſu
ſcipit qd oꝛamus. Non nullos enim aliquan

— ——

do exaudit iratus nõ tam ad ſalutẽ q; ad dam

nationẽ. Etqꝛ eccia toto oꝛbe terrarũ diffuſa ẽ

vndiq; ſe clamare inſinuat cum ſubiungit.
Afinibus terre ad te clamaui dũ anxia⸗
retur coꝛ meum:in petra exaltaſti me.
A finibus terre)id eſtvndiq; ex omniba par
tibus mundi (ad te)non ad aliumclamaui)te
deuote inuocando (dum anxiaret᷑ coꝛ meum)
id eſt in anxietate ⁊ moleſtijs ꝑ quas tamen fu
noſter ꝓfectus. Clamoꝛ noſter ad deum eſt no
ſtrum deſideriũ. Quanto quiſq; plus deſide⸗
rat tanto plus clamat deinde ſequitur clamo⸗

ris exauditio.q.d.anxiatur coꝛ ſed nõ ideo vin

coꝛ quia(in petra)id eſt in chꝛiſto ⁊ in fidei ſo⸗
liditate (exaltaſti me).⁊ fundaſti qꝛ ſuper hanc

petram edificata eſt eccleſia. Et bene ait exal⸗-

pꝛecationem meam intendeoꝛa⸗

Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid.

ꝛiſtũ eſt in hymnis id eſt in lau

taſti quia iuſtus qui ex fideviuit cuncta tempo

ralia tranſcendit et in celis conuerſationẽ ha⸗
bet. Exaltatum quoq;. anonepa⸗

2₰

Deduriſti me quia factus es ſpes meg

*

vs. lxx. 4 ris foꝛtitudinis a facie inimiii.

Paudidens de⸗

Decduxiſti me) de virtute in virtutẽ ⁊ de bo⸗-
no in meliusquia ſactus es ſpes mea) de vi⸗
ta et gloꝛia eterna habenda ⁊(tumris foꝛtitudi⸗
nis)id eſt foꝛiis defenſio tuoꝛumſa facie)id eſt
a pꝛeſentia et impugnatione (inimici) viſibi⸗
lis⁊ inuiſibilis.Calis munitio eſt nobis deus
in qua ⁊ ab inimico ſecuri eſſeꝛ ipſum inimicũ
etiam iaculani poſſimꝰ. Non ſic eſto in iſta tur
rivtvaces ibiꝛ ſufficiat tibi quia hoſtis tela nõ
perueniunt ad te. Age ibi aliquid non ceſſent
manus: verba dei: fides tua: ſpes tua:⁊ opera
tua bona tela ſunt ⁊ gladij interficientes inimi
cum. Ttali ergo munitione confoꝛtatus perſe

uerare ſe pmittit dicens. Et ego hac turre mu⸗

nitus.

An habitabo in tabernaculo tuo in ſecu

Inhabitabo in tabernaculo tio) id eſt ĩ cĩ
coꝛdia permanebo in vnitate fidei pugnabo et
tibi militabotin ſecula) id eſtvſq; dum ꝑagun

Otegar in velamento alarũ tuax.

un ſecula ſcilicetvſq; in finem ſeculi quia eccle

ſia vſq; in finem ſeculi eſt duratura et deo mili
tatura. Non enim ꝗ ceperit ſed quiꝑſeueraue
ritvſq; in finem hic ſaluus erit. Et ſiimpugna
tio tentationũ occurrat ego (ꝓtegar) id eſt tua
ꝓtectione muniar ⁊ defendar ab eſtu tentatio⸗
num (in velamento)⁊ in vmbꝛa (alarũ tuarũu)
id eſt in munimine tue miſericoꝛdie et potentie
que omnem auertunt leſion?. Viel ale iſte ſunt
paterna ſeueritas ⁊ materna pietas illa ad ca⸗
ſtigandum hec ad conſolandũ ergo per vnam
iuſte punit contra pꝛeſumptionẽ:per alterã mi
ſericoꝛditer parcit cõtra deſperationẽ. Etideo
certus ſum de ꝓtectione. M

Quoniam tu deus meus exaudiſti oꝛa⸗

tionem meam: dediſti hereditatẽ timen

tibus nomen tuum.
uoniam tu deus meus exaudiſtiyoꝛatio⸗

nem meam)de percipiendis bonis qua a fini⸗

bus terre ad te clamaui quia(dediſti heredita⸗
tem)eternã ſcʒ regnũ beatitudinis quibuſcũc
(timentibo nomen tnuum) non enim eſt diſtin⸗
ctio ſed in omni gente qui timet deum acceptꝰ
eſt illi et dicit dediſti in pꝛeterito quia iam de⸗
dit in ſpe vel quia iam in quibuſdam eſt ince
ptum in re:beneficia autem collata argumen⸗
tum ſunt futuroꝝ: vel ponit pꝛeteritũ ꝓ futuro

„

ꝓpter nimiã certitudinẽ. Admonemur h̊ nõ cei⸗

5

ſare oꝛando quamdiu tempus eſttentationuʒ. “
Oꝛatio frequens diaboli iacula ſubmouetet
hec pꝛima eſt virtus aduerſus tentationum in

cun ſus. HNihil vtilius poteſt facere ſeruus dei
in hoc ſeculo q; oꝛare deum Oꝛatõ ſerenat coꝛ

Abſtrahita terrenis mundat avicijs:ſubleuat

ad celeſtia:feddit capacius ⁊ dignius ad acci⸗

pienda bona ſpintalia: penſeueremus ergo in
oꝛatione ⁊ timoꝛe nominis dei quatenus cele⸗
ſtem pꝛomereri poſſimus hereditatem. Dein⸗

de exponit quam bereditatem daturus eſt de⸗

Dies ſuper dies regis adiſcies: annos
vſq; in diem generationis et gene/

7
õ

——

*

n

eſt appones (ſuper dies) tempoꝛalesregis no⸗

ſtri chꝛiſti quibus ſi chꝛiſtus in pꝛeſenti regnat

in eccleſia et ipſi viuunt in chꝛiſto vt poſt hos

dies tranſeuntes etiam regnetin ſanctis ⁊ ipſi

cum eo in diebus illis qui non habent finem
Deinde alijs vᷣbis idem repetit dicens ⁊ adijci
es(annos) ſcʒ eternitatis ſuper (annos cius)

tpales quibus in pꝛeſenti nobiſcũ eſt: adijcies

inquam (vſq; in diem generationis) pꝛeſentis

ettꝑalis (et generationis) future et eterne qꝛ hi
dies ⁊ anni ſunt vnus dies qui continet ⁊ tran

ſcendit ſecula pꝛeſentis ⁊ future generationis.

Et hec dies eſt eternitas.q.d.eandem heredita
tem dabis eis in qua eſt chꝛiſtus rex noſter vt
rregnetcum eo in eternũ. Ipſe enim rex cum ge
nerxrationeſuua.
P8PNPermanet in eternum in conſpectu dei

ioms. èU
Dies )ſcʒ eternitatis ſeu eternos(adijcies)id

lum diem vbi pſallas ſine fine.

miſericoꝛdiam et veritatem eius quisre

Permanet) poſt annos pꝛeſentescin eternũ
in conſpectu dei) id eſtin manifeſta deiviſione/
vbi pꝛeſto eſt ad miſerendu omnibus ſic et illi
iibidem pmanebunt: hoc eſtautẽ ſanctoꝝ mer ⸗
ces ſcʒ gloꝛia viſionis dei.Et quia tanta eſt dei A tare mu. —ẽ
¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid Titulus hicẽ

remuneratio ⁊ tanta eſt beatitudo ergo miſeri⸗

coꝛdiam eius qua in pꝛeſenti peccata dimittit:

(et veritatem eius)qua in futuro ꝓmiſſa reddit

quisreqᷣret)id eſtiterũ et iterũ queret.ſ.ad hoc
vt imitet᷑ eum.q.d.pauci miſericoꝛdia dicitqꝛ
nõ noſtra merita attendit deus ſed bonitatem
ſuam vt peccata noſtra nobis dimitterer ⁊ vitã
eternã/ ꝓmitteret:veritas autem qꝛ nõ fallitred
dere quod ꝓmiſit. agnoſcamus ⁊ nos hiceam

et faciamꝰhic miſericoꝛdiã circa infirmos cir-

ca egentes circa etiã inimicos noſtros:veritatẽ
vero nõ gecande nec adijciendo pctm̃ ſuper
deo autem ſub interrogatione quaſi

—

inuitãdo dicitquis requitet quia quãuis hoc

ineffabile bonũ ſit pauci ſunt tamen qui requi
rant aut requirentes ꝑſeuerent. Tanta eſt hu⸗
mana miſeria in tantũ abũdat iniquitas vt in
requirenda vanitate ⁊ mendacio ſint multi:in
requirenda miſericoꝛdia et veritate ſint pauci.
Nos autem de paucis his eſſe ſtudeamꝰ vt cũ
electis dicere poſſimus quod ſubdit᷑.
Sic pſalmum dico nomini tuo in ſecu

*
5

ℳ

ſuus qꝛ ſpero te daturũ mihi hereditatẽ in fu⸗
turo ⁊ me manſurũ in eternũ in conſpectu tuo

(ſic pſalmũ dico nomini tuo) id eſt ſic bñ ope⸗

raboꝛ ad honoꝛẽ nominis tui el(ſic pſalmũ
dico)pꝛedicando ⁊ opere complendo ſeu bym

niſando bene operando in ſeculũ ſeculijid ẽ
quaãdiu durabit hoc ſeculũ qꝛ non ad tempus

hoc eſt agendũvt reddãvota mea bonoꝝ ope

rum que voueo vl meipᷣm quem denoniin ba

ptiſmo (de die in diem) id eſtaſſidue ꝑ ſinglos
dies vt tandem ꝑueniam ad illũ diem vbi in⸗
eternũ tibi pſallam. Si vis ineternuʒ pſallere
redde vota tua in iſto die donec ꝑuenias ini⸗

¶ Anxietatũ noſtrarũ miſericoꝛdiſſune cõſo⸗
Latoꝛ deus: ꝓte efamiliã tuã a facie inimici vt
bernacula mereamun eterna. Per do.

Pſalmus de obedientia deo debita

et in tribulatione patientia ac de confi⸗

dentia in deo bon
terrenis ommibus vana.

Onne deo ſubie/

bona ſed in hominibus et

hhhh s

In finem pꝛo vdithun pſalmus dauid. id eſt
baalenus Aecd dauid ꝓphete qui hic loquitur
habitus ꝓ ydithun id eſt agens de trãſiliente.
tranſiliente dico in finẽ id eſt in chꝛiſtũ et inui
tante nos ad ſümum bonũ.Quia enim voca⸗
ti ad fidem auditoꝛes ad permanẽdũ in gratia
rum actõne ſua monuerunt iam tanquã tran⸗

ſilientes ⁊ ſuperioꝛes effecti ſuos inferioꝛes ad

exemplum ſue humiliatis et patieutie ac con⸗
temptus diuitiaꝝ ettempoꝛaliũ hoꝛtant᷑. Ha
teria obedientia deo debua et in tribulatõe pa
tientia in deo ↄfidẽtia bona ſʒ in hoiboꝛ terreæ⸗

dinis pᷣmunita inbabitareta⸗

— = = — —

— — — —

reſpondet dicens. (Honne deo) qui eſt

nis omnib vana. Intentio:nos admonere vt
ſpernendo et tranſiliendo iſta tempoꝛalia va=⸗

na etcaduca per obedientiã ⁊ patientiã ſpere⸗

maus eterna et nulla tribulatione vel perſua⸗
ſione impediamur quiĩ terrenis dimiſſis ad ſo⸗

la celeſtia tendamus. Sententia in generali p
pheta in iſto pſalmo loquitur in perſona tran
ſilientis et cuiuſlibet iuſti qui ex obedientia ad
deum perſecutiones iniuſtas patienter tolerat

boꝛtans vniuerſos fidelesvt in domino conlſi⸗
dant arguitq; errantes ⁊ perſecutoꝛes de vani

tate ꝙ in caduca huius mundi felicitate ſpe⸗
rant ſubiungitq; ſixam ⁊ immutabilem de pu
nitione maloꝝ ⁊ pꝛemiatõne bonoꝝ ſententiã
Sententia in ſpeciali. Tranſilens ille videns
tot impedimenta ſeculi deo ſe ſubditꝛ inferioꝛi
bus ſe inuidis tranſiluiſſe eum dolentibo etrii
nam ei imminãtibo quaſi de alto in cenan
uper
omnia (ſubiecta erit anima mea).i.obediens
et mandata eius obſeruans eiq; fideliter ſerui⸗
ens ⁊ nihil pꝛeter eum cupiens.q.d.erit ommi⸗

no:⁊ ſi agitis vt mouear: ⁊ ſi multa trãſilio hoc

dicit netranſiliendo ſuꝑbiat non elatus ex his

que infra ſunt ſed humilis ex deo qui ſupꝛa eſt
ſciens quoniã qui ſe exaltat humiliabit᷑ ⁊ iuſtũ
eſtvt ei ſubijciar(abipſo eni eſt ſalutare meu.i.
ſalus ⁊ ſaluatio mea in coꝛpoꝛe ⁊ in anima.Et
boc ꝓbat dicens.

Nam et ipſe deus in

6

eus et ſalutaris me

2

„*„

cet ſalutaris meꝰ qͥ me ſaluauit(ſuſceptoꝛ meꝰ)
qui me de moꝛte ad vitam de pena ad gloꝛiã ſu
ſcepit ideoq; (nõ moueboꝛ amplius)⁊ de cete⸗
ro ab ipſo contra eius voluntatẽ faciendo:licʒ

enim aliquando motus fuerim nunc ſuſcept⸗
et ſanat? ab auctoꝛe ⁊ redemptoꝛe meo iamvl⸗

terius nõ moueboꝛ.Et qꝛ tantũ habeo ſalua⸗

toꝛem ⁊ ab eo ampli nõ moueboꝛ ergo o ſtul⸗

ti ⁊ miſeri peccatoꝛes.

Auouſq; irruitis ĩ hominem: interfici

—

* — 4

tis vniuerſi vos tanqᷓ; parieti inclinato Quia ipſe)eſ
D ffigdem ⁊ cultũ diuinitatis ſue⁊ ſaluatoꝛ meus)
qui me redemit et iuſtificat et per viam ſalutis
ducit(adiutoꝛ meus) ad bene operanduʒ ⁊ me

et macerie depulſe.

„ „„ .

¶ Quouſq; imuitis) i quã diu irrationabili⸗
ter impetũ facitis (in hominẽ) exterioꝛẽ q vſq;

ad animã pertingere nõ poteſtis ſed vos in oo

qð agitis veſtrũ cogitate interitũ qꝛ in hoc(in⸗
terficitis vniuerſivos)ipſos in anima. Quicũ
qʒ bonos a ſuo ꝓpoſito nitimini remouere ſiue
diſſuadendo ſiue ꝑſequendo vos ipſos in hoc
intus occiditis: animas veſtras damnatis. Ir
ruitis inquã incũbentes ei (tanquaʒ paneu in

us:ſuſceptoꝛ me nõ mouebo: ampliꝰ.

clinate ad ruinã⁊ macerie)que eſt conſtructõ
ſaxoꝝ ſine cemẽte ligamine: vt fit circa hoꝛtos
et vineas (depulſe) ſcʒ a ſtatu ſuo ⁊ caſum mi⸗
nanti qꝛ ſic nos putatis faciles ad cadendũ et
pꝛonos ad ruinã tãquã omni deſtituamur au

xilio ſed nõ eſt.ita.Et q́;uis ita admoniti.

Verüũtamen pꝛeciu meũ cogitauerũt re

pellere:cucurri in ſiti: oꝛe ſuo benediceo

bant et coꝛde ſuo maledicebant.

¶ Aerũtamen)nõ ideo ceſſant mali ſedccogi⸗ 8*
tauerunt) abſcõdentes venenũ in coꝛde ⁊ ſi nõ

audent pferre (pꝛeciũ meũ repellere)a me.i. de

um meũ ⁊ gloꝛiã quã ſpero futurã meritũq; la

boꝛis mihi auferre ideo (cucurri) in via pntis
vite ad pꝛeciũ meum obtinendũ nõ vt piger et
faſtidioſus ſed (in ſiti) ſancta hoc eſt in ardoꝛe
et deſiderio magno tanquã ſitiens iuſticiã ⁊ eo
rum ſalutẽ ſed ipſi quaſi ſyrene diaboli niten⸗
tes curſuʒ meũ impedirecoꝛe ſuo benedicebãt)
vt adulatõis meverbis deciperent(⁊ coꝛde ſuo

maledicebant) iniquitatẽ ⁊ moꝛtẽ machianan
tes. Iniqui enim qn aperte bonos nõ audent
ꝑſequi oꝛe loquunt᷑ bonũ ſed intus in coꝛde la
tet venenũ. Ideo animã ſuã inter tot ꝑicula ex

hoꝛtans ſubdit.

quoma ab ipſo patientia ma.
¶ Merũtamen) quicquid illi faciant me impũ
gnandodeo ſubiecta)⁊ obediensceſto anima

mea )ſicut cepiſti recognoſco te ab eo accepiſſe
bona que habeo humilia te illi quantũ potes:
et merito debes ſubijci(quoniã )inter tot ſcan⸗

dala (ab i pſo eſt (patientia mea)tanquã a cau
ſa exemplari ⁊ etia efficiente ipᷣe enim eſt exem⸗
plar totius patientie ⁊ etiazʒ ipſe patienter ſacit
in tribulatõe. Nemo enim ꝑ ſe tanta vel aꝑta

bella vel occultas inſidias iolerare poſſet niſi
omnipotens deus vires patiẽdi tribueret. Jõ

etiam anima mea debet eſſe deo ſubiecta.
AQuia ipſe deus meus et ſaluatoꝛ meus

et adiutoꝛ meus non emigrabo.

¶ Duia ipſe)eſt (deus meus)qͥ vocauit me ad

per opera meritoꝛia ad patriam ꝑducendo ac
gloꝛificando et ideo (nõ emigrabo) id eſt non
recedam a dei ſubiectõne nec ab eo ſeparaboꝛ

vita vel moꝛte. vtile eſt conſiliũ in omni tribu⸗

latione deũ noſtrũ ſaluatoꝛẽ atq; adiutoꝛẽ re⸗

miniſci quatinus ab eo nullis tentationibo vs

lamus emigrare. VUnde ad huc ſubdit.

in deo mecũ ſperate t rapinas nolite concupi

Amn deo ſalutare men et gloꝛia mea: deꝰ

auxilij mei et ſpes mea in deo eſt.
. ¶ In deo)eſt hic ſalutare meũ) i. ꝑ deum ha
beo ſaluationẽ etſaluus ero.i.iuſtus ex umpio
(et gloꝛia mea eſt in deo.i.in nulla re gloꝛioꝛ ni
ii in deo vt qui gloꝛiat᷑ in dno gloꝛiet᷑. VUel (in
dDeoyerit ĩ futuroſalutare meũ).i.ſalus ⁊ ſalua
tltllo qꝛ tunc liberabimur ab omni miſeria ⁊ ma
a lo(⁊ gloꝛia).i.gloꝛiatio (mea) qꝛ ꝑ ipᷣm gloꝛia
eterne vitetribuit᷑.q.d. ſaluus et gloꝛioſus ero
in eo. Interim nunc inter tentatões ipſe eſt de
us au xilij mei)in certamine.Dat enim auxiliũ
certantibo: hoc dicit ne quid ſibi homo deputʒ
let ſpes mea in deo eſt) donec venerit res. Jgit
erenplomon.
Sperate in eo omnis congregatio po/-
puli: effundite coꝛam illo coꝛda veſtra:

π

deus adiutoꝛ noſter in eternun.
Sperate in eo/ tranſilientes eos qui in va⸗
nitate ſperant omis ↄgregatio ꝓpłi) ſcʒ fidelis
id eſt omnes qui congregati eſtis in vnitate fi⸗
dei ⁊ vt digne in illo poſſitis ſperarec effundite
coꝛã illo coꝛda veſtra).i.occulta coꝛdiũ ei reſe⸗
rate ⁊ coꝛda ab omni ſoꝛdevicioꝛum euacuate
”ae qui nõ
habetcoꝛ vacuũ a malo ſi ſperat nõ eſt ſpes ſʒ
pꝛeſumptio qꝛ (deus)eſt( adiutoꝛ noſter in eter
num ) nõ ſolũ tꝑaliter ſicut homines adiuuant
ſed euã ad eternitatẽ ꝓmerendãa ⁊ pꝛeſtanda et
quãuis deus debeateſſe ſpes noſtra et ſic oꝑet᷑
Elerütamen vani filiſ hominü:menda⸗/

ces filij hominũ in ſtateris vt decipiant
ipſi de vanitate in idipſun.
VUerũtamen filij hominũ).i.imitatoꝛes car
