(pauꝑem) de aſtucia ſua nõ ↄſidentẽ et ino⸗
pem de viribo ſuis nõ pꝛeſumentẽ. gladiũ ve
ro euaginauerũtvt trucidẽt).i.occidant ⁊ in
terimãt (rectos coꝛde) vt martyres foꝛtes in
fide. Noĩe pauꝑis et inopis deſignant᷑ ſim⸗

qua immacu late viuũt et mala patiuntur. no
uit enĩ quõ vixerint et in quib vitã finierint

Et ſi miſeri videntur ignaris ſcit deus quid

poſt finem dieꝝ ſeruet eis.qꝛ et (hereditas eo
rum)que ꝓ vita immaculata et ꝓ maloꝝ to⸗
lerantia dabitur (ineternum.i.in vita eterna
(erit)et ſemꝑ durabit.Eſto ergo purus et mũ

dus om nibo diebo vite tue:vt placeas deo in
tua ↄuerſatõe:et in vita eterna bereditabis.
2fundent᷑ in tꝑe malo: et in dieb fa

2, —„1à

mis ſaturabunt᷑:qꝛ pccoꝛes ꝑeribũt.

plices ſcientiã et virtutẽ nõ babentes. per re⸗
ctos coꝛde intelligimus ꝑfectos. Simplices
ergo moliuntur arcu occulte deciꝑe.ꝑfectos
vero ſtudent aperte ꝑſecutõnis gladio truci⸗

Giadius eoꝝ intret in coꝛda ipſoꝝ:et ar onis pnitis in quo iuſti laboꝛant et mala tole
cus eoꝛum confringetur. rant:et ſi deridentur:ſi ↄtumelijs et penis de

¶BGladiꝰ eoꝝ intret in coꝛda ipoꝝ) vñ vene boneſtant᷑ nõ ſolũ nõ erubeſcũt ſʒ potius glo

rat vt noceãt ſibi pꝛiꝰ in mẽte q; alijs ĩ coꝛpe

In coꝛpe occidere voluerũt: in aia moꝛiunt.
ODuicũq; enĩ aliũ ledere molitur pꝛimum ſe

ißpm /ꝓpꝛio iaculo ꝑcutit.t arcus eoꝝ ↄfrin⸗

guntur).i.inſidie eoꝝ fruſtrentur ne iuſto no
ceant:dolusq; et mala volũtas ad effectũ nõ
ꝑueniat ne poſſint implere qð ceperãt.Et li⸗
cet poſſint iuſtoꝝ bona diripereet iuſtus ſpo
lietur ꝑ eos tamen MVM
Oelius eſt modicum iuſto:ſuꝑ diuitias
ccatoꝛum multas. =

dicum qð habetſuꝑ diuitias peccatoꝝ mul
tas).i.qᷓ; multe diuitie peccatoꝛibo.melioꝛ eſt

iuſti pauꝑtas:q; peccatoꝛis diuitie. Iſte eni

pancis cptentus eſt et abundat:ille at ple⸗
nus ſuit ⁊ eget. Iſte in pauꝑtate aĩam ſaluat:
ille in diuitijs et coꝛpus et aiam ꝑdit. Ante
ergo egit de malitia pccoꝝ et ſuſtinentia bo⸗
noꝛu m: hic vero de diuitijs ülloꝝ et pauꝑta⸗
te iſtoꝝ.Et vere melius =

mat aũt iuſtos vůĩᷣ’.

Añ bꝛachia peccatoꝝ cõterentur: cõfir

Aadecpetco Seceifd1Pagnis:
diuitie:foꝛtitudo et robur in quibo cõfidunt

deſtruent᷑ et ad nihilũ redigẽtur ne amplius
innocentib noceant.cõfirmat aũt iuſtos do
minus)eis foꝛtitudineʒ et robur pᷣſtando ne
ab iniuſticia vincant᷑:vt et neq; in ꝓſperis ne
q; in aduerſis a bono virtutis moueãtur. et
nec moꝛte nec vita a charitate dei ſeparentur
et hoc ꝑ ſpem ſuturoꝝ:ꝑ exempla martyrũ et
marxime Seendiamn ſue crucis: paſſionis et

moꝛtis. Sic aũt cõfirmat qꝛ
Houit vũs dies immaculatopet hereci
tas eoꝝ ineternum erit.

„ „

HNouit) et appꝛobat dñas in vita p
inumaculato x).i.ↄuerſatõem ⁊ vitã iuſtoꝝ in

Melius yt magis ſufficiens (eſt iuſto mo

ta pñti( dieae

riantur et gaudent qꝛ nõ ſuã ſed dei gioꝛiam

querunt.Ecõtra eſt de malis et elatis. Ct in
die famis) qui modo ſunt qñ boni eſuriũt de
um ꝛ⁊ iuſticiãſaturabunt᷑) ꝑ ſcripturas et cele

ſtia ſacramẽta:ꝑ ſpem ac dni ꝓmiſſiões etex
empla ne deficiãt in via donec viſione ipius
ſatientur in pr̃ia. Uel( nõ cõfundent᷑.i.non

pꝛiuabuntur ſpe ſua(in tꝑe malo)ſcʒ iudicij

quo punientur mali(et in die famis qn mali
fame peribunt (ſaturabunt᷑) interna ſacietate.
(qꝛ)ecõtrario(peccatoꝛes)tm̃ carentes iſta ſa
cietate peribũt)ſine om̃i ↄſolatõne.Etoſten
au quomodo peribuntd.
Inimici vero dñi mox vt honoꝛificati

fuerint et exaltati: deſicientes queadmo
dum fumus deſicenr.
Inimici vero dñi⸗.i.ipſi peccatoꝛes (mox
vt honoꝛincati fuerint) gloꝛia et reuerẽtiaet
exaltati) dignitatibo ⁊ potẽtia in vita pñti que
nõ eſt momentũ reſpectu future( deficientes)
qtidie de malo in peius (quẽadmodũ fumꝰ)
cuius nullũ poſt exaltatõʒ inuenit᷑ veſtigiũ:
(denciet penitus. Fumus eni in altũ extolli
tur et ipᷣa exaltatòe extenditur et euaneſcit:ſic

iniqui in altũ eriguntur et in ambitũ exten⸗

duntur:et deinde deſicientes euaneſcũt.quã⸗

toq; gradus altioꝛ fuit:tanto hic caſus gra⸗
uioꝛ et in futuro pena maioꝛ erit. Jdeo autẽ

hoc malis qua .
QOutuabitur peccatoꝛ et non ſoluet: iu⸗

ſtus aut miſeretur et retribuet.

—

¶ Mutuabit).i. mutuo accipiet (peccatoꝛ)
coꝛpus et aiam ac bona naturalia et grami⸗

ta atq; tꝑalia a deo accipiẽdo. Nihil enĩ hö

habet qð mutuo nõ accepit.(et non ſoluet) de

bonis acceptis ſeruiẽdo et gr̃as agendo. vel

(mutuabit᷑.i.audit verbũ deiſet nõ ſoluet)
id ẽ nõ reddit oꝑibo qð auditu ꝑcepit.q.d.n⸗

edo
ein
guic
o.
nlo⸗
lom
ani
on
bio.

i⸗
lole
de
gio
lum
gin
irde
uce
u
di⸗

=☛ E ◻☛ ☛☚ .

☛ ☛

—— —
—

L

☛ =

maledicentes auũt ei diſperibunt.

am eius volet.
Apud dñm).i.a dño (gre ols)rot
vtentis.i.affectus et oꝑa quibo ad eũ tranſire
conatur(dirigetur) in via pñti vt non decli⸗

rxxclert lucrum (iuſtus aũt) de bonis a deo ae⸗
ceptis miſeretur)affectu ↄpatiendocet retri
buetper effectũ ſubueniendo. Cuius enĩ pe
ctus plenũ eſt charitate ⁊ bona volũtate ſem
er habet vnde det: vel facultatẽ ſeu beniuo
lentiam:vel auxiliũ ſeu ↄſiliũ:aut ſaltẽ votũ

vel oꝛoem. Ideo aũt miſeret᷑ et dat:ſcit eni
Quia bñdicentes ei exeditabũt terram

—

uia bñdicentes ei)ſcʒ dño: bene viuen⸗

do.et bona que poſſunt altijs impendendo.

ac de bñficijs acceptis gras referendo chere⸗

ditabunt terrã)ſcʒ viuentiũ eam ꝑpetuo poſ⸗

ſidendomaledicentes aũt ei) male viuendo
et ſibi ↄmiſſa iniuſte retinẽdo ac ingrati eius

bñſficijs ea que mutuo acceperunt non pſol⸗
nendo (diſperibunt).i.dupliciter ſcʒ in aĩa et
coꝛꝑe peribunt.quia in vtroqʒ eterna ꝑditõe
moꝛientur.et ſic duplici ↄtritõne cõterentur.
Ei vt ſciat quiſq; quo tendere debeat ne ſimł

pereat ſequitur et dicit

Apud dñm greſſus boĩs dirigetur: et vi

—

es

vnus homo qui iunioꝛ fuitin pꝛimiseta⸗

tibus ſenioꝛ autẽ in nouiſſimis tgꝑibus:et in

tanto ſpacio (non vidi iuſtum derelictum a
deo finaliter ita vt periret. nec ſemen eius q⸗

rens panemid eſt bona opera eius irremune
rata. VUel (nec ſemen eius )id eſt aliquem fide

lein imitatoꝛem ipſius in operibus iuſticie.

(querens panem ſpiritualem puta verbum

dei quaſi ei non adeſſet et indigeret pane ver⸗

bi quia verbum dei ſemper eſt cum iuſto refi

ciens ipᷣm. Lex enim dei in coꝛde ipſius ⁊ in

ipſa meditabitur die ac nocte.Lali pane nu⸗

mn iaus vt in g ns deficiat ſed in deo
yluat ⁊ bona que poteſt pꝛoximis impendet
Vinde et ſubditur··

lius in bdictione eirt.
Lota die)id eſt indeſinenter et aſſidue vel

Pota die miſeretur et cõmodat:et ſemẽæ

toto tempoꝛe vite ſue qꝛ ſemꝑ iuſtus habet

quid det (miſeretur)affectu ſibi et alijs (et cõ
modat) effectu. et dicitur bic de elemoſyna
actuali vel ſpirituali. Sed licet donet tamen
magis cõmodare dicitur quia quod diſpen⸗

net a rectitudine iuſticie quia ex dei volun⸗

tate eſt via iuſti:et totũ quod habet ex gra eſt

Põ eni eſt hoĩs dirigere viã ſuam (et) ꝑ hoc

c(viã eius)ſcʒ dñi et ſi ſit dura quia tũ trita eſt

(volet homo mandata eius deſiderãdo. Si
ergo errare nolumus apud dũm greſſus di⸗
rigamus ⁊ ꝑ illã viam qua iuit ambulemus.
foꝛtaſſis videt᷑ dura ſʒ, ſecura. Alia foꝛte deli
tias hʒ ſʒ latronibo plena eſt. In q̃ via dei

nis infirmitatẽ:qꝛ ſepties cadet iuſtus in die

et ſepties reſurget:et nõ eſt homo qui nõ pec
cet.(nõ collidetur).i.nõ frangetur irrecupa⸗
biliter gr̃am dei ⁊ virtutes amittendo et fina

liter in pcco illo ꝑmanendo.ſ( qꝛ dũs ſupo⸗
nit manũ ſuam)auxiliatricẽ ne criminaliter
delinquat:eum auxilio ſue gre ⁊ miſcðie ſub
leuando et ſuſtentando et ꝑ pnĩam ad gram
reducendo. Magnaꝝ viriũ hõ ſe crederet: ſi
ſemꝑ in vᷣtute fixus ꝑmaneret.Pie ergo dña
aliqũ graʒ ſuã ſubtrahit ⁊ pᷣumenti q̃liter in⸗
firmetur oñdit.Et vere ſic eſt de iuſto qi

Junioꝛ fui eten ſenui:et nõ vidi iuſtuʒ

-

greſſus hoĩs) röne

Cum ceciderit nõ collidetur: quia dñs

im ceciderit) iuſtus ꝑ peccatũ ꝓpter car⸗

verelictumec ſemẽ eius querens panẽ?.
Hunioꝛ) et pner fui dicit coꝛpus cbꝛiſti tã⸗

at non a paupere ſʒ a domino ſibi reddi ex⸗

pectat et dñs cum fenoꝛe multiplicatum red⸗
ditKet ſemen illius)quod ſeminat vt metat id

eſt opem bona vel imitatoꝛes in benedictio⸗
ne erit)id eſt in multiplicatõne quia cum ex⸗
ultatione veniet poꝛtans manipulos ſuos.
Et ideo tu quicunq; es noli eſſe piger:ſʒ

Declina a malo et facbvnum: et inhabi⸗
ta in ſeculum ſecuuil.
Declina a malo et fac bonum)id eſt necui
noceas ſed ei bene fac. AUel(Declina a malo)
id eſt diuerte a Pecene⸗ quod fit per dei timo
rem et inchoat hominem (et fac bonũ)opus:

exercendo te in virtutibus. quod debet fieri

per amoꝛem et perficit homineʒ. Neq; enim

bona deo accepta ſunt que maloꝛum admi⸗
xtione maculantur et perſeuerando in bono

(et inbabita in ſeculum ſeculi) in eccleſia.in
vnitate.in veritate.in deo.vt qui hic inchoa
ris ineternuʒ perficiaris. Vel (inhabita) ter
ram viuentiumRin ſeculum ſeculi) id eſt per
hoc habitabis in eterna beatitudine et habe

bis vitam eternam. Ecce merces.

Quia vñs amat iudiciũ: et non verelin⸗
guet ſcõs ſuos: ineternũ coſeruabunt.
Quia dñs amat iudiciũ).i.diſcretõeꝭ qua

ſepat᷑ bonũ a malo:falſuʒ avo cꝑale ab eterno

vł(amat iudiciũ)vnicuiq; pꝓ meritis reddere

diſponẽdoſet nõ dereliquet ſua gra ⁊ ꝓectõe

deſtituendo(ſcõs ſuos)qui recedũt a malo es

faciunt bonum et ſi ad tempus flagellat iu⸗
ſte tñ iudicat.quia (ineternum) ſcʒ in boꝛreo
eterno et in vita beata (cõſeruabuntur )in coꝛ⸗
poꝛe et in anima et ſi hic moꝛiantur in hac vi
ta.et merito eterna poſſidebunt qꝛ eterna cõ⸗
cupierunt.Et econtra

YVniuſti punientur et ſemen impioꝛum

niuſti punientur) in inferno pena eter⸗
napter mala eoꝝ operatcet ſemen impioꝝ pe
ri bitxi.oꝑa eoꝝ qꝛ iniqua ſunt nullũ fructũ
beatitudinis habebũt. Ael(ſemen impioꝛuzʒ
peribit).i.imitatoꝛes coꝝ peribunt cum ipᷣis

lerx et peccare vetat et bona facere docet (et ið

(nõ ſupplantabunt᷑).i.laqueos nõ incunrẽt s
diabolo ſeu hoĩe iniquo vel peccato (greſſus
cius) quibo ad deũ nitit᷑ ꝑguenire qꝛ verbũ dei
in coꝛde liberat a laqueis et ab om̃i tentatõe

vt nõ mouceatur a via iuſticie. Tecũ eſt cuiuas

verbum a te nõ recedit. Et tamen

Coõſiderat peccatoꝛ iuſtũ:et querit moꝛ⸗

tificare eum.

¶ Lonſiderat peccatoꝛ et impins (inſtum)

et notat vias eius ſibi callide inſidiando vt
eum decipiat et ſupplantet eiusq; greſſus de⸗

toꝛqueat et querit quantũ pᷣt (moꝛtificare eũ⸗

ſicut ecõtra ſemen iuſti in bñdictõne erit. hee

ſcriptura modo nos erudit verbis modo in
foꝛmat exemplis. Hinc ꝓponit nobis repꝛo⸗
boꝛum penã illinc iuſtoꝝ gloꝛiã:quatenus il

la nos terreat atq; ab amoꝛe buius ſeculi cõ

peſcat et iſta nos excitet atq; ad amoꝛẽ patrie
celeſtis inuitet.vñ et ſubditur

Juſti aũt hereditabũt terram:et inhabi⸗

tabunt in ſeculũ ſeculi ſuꝑ eam.

¶ Juſti aũt hereditabũt terram)ſcʒ viuenti⸗

um vbi nullus moꝛitur qꝛ terram moꝛtuoꝝ
cum ſuis delitijs ſpꝛeuerũt.et hoc nõ ad tem⸗
pus ſed ineternũ. vñ ſequit᷑.(et inhabitabũt
in ſeculũ ſeculi).i.eternaliter ſuꝑ eam)tanq;
eius dñi et poſſeſſoꝛes qꝛ ibi poꝛtionem ſuã
elegerũt. Holi ergo iſtam tranſitoꝛiã heredi⸗
tatem diligere in qua diu nõ potes habitare.
deſpicienda ſunt cuncta que tranſeunt illa ſo
la appetenda ſunt que tranſire nõ pñt.Et me
rito hec erunt iuſto.quia .
Os iuſti meditabitur ſapientiam: et lin

a eius loquetur iudicium.

piis hois eſt coꝛ nr̃m:qꝛ ſicut oꝛe coꝛꝑis loqͥ⸗
mur boibus ita coꝛde loquimur deo.ſmedi⸗
tabitur)et ruminat(ſapientiaʒ que eſt de deo
et eternis vt poſtmodũ eructare poſſit verbũ

Os iuſti) interius ſcʒ coꝛdis.os eni interi

——oõz

bonum vnde et ſubdit(et lingua eius loque

turinſtructioni alioꝝiudiciũ)ſcʒ qð deus
pꝛecipit fugere vel tenere.
loquetur iudiciũ).i.ꝓfert ſermonẽ diſcretuʒ
dicens tm̃ qð eſt dicendum ettacens quod
eſt tacendum. Et „ „
Lex dii eius in coꝛde ipſius:et non ſup⸗
r teidine greſſus eius.
ILer dei eius).i.obſeruatio legis et pꝛece⸗

Vel (lingua eius

—

pta dei (in coꝛde ipſius)ſunt ꝑ iugem media

tationem vt coꝛ cõſonet lingue nobis aũt eſt
Im in oꝛe.de quibo dici pᷣt.ꝓpłs bic labijs me
bonoꝛat coꝛ aũt eoꝝ longe eſt a me. Hec aũt

iudicabitur ilii. “
Duñs aũt nõ derelinquet cum)ſcʒ iniuſtũ.

uatnec damnabit eum)ſcʒ iu
bic damnetur (cũ iudicabit᷑.i.cũ iudiciũ fiet
añ chꝛiſti tribunal(illi)ſcʒ impio ad eius ma
lum et nocumentũ.vel(illi) ſcʒ iuſto ad eius

vel vt ci conſentiat et ſic eũ faciendo iniuſtũ
occidat in aĩa.vel ſi nõ ↄſenſerit querit vt eũ
ꝑſequendo occidat in coꝛꝑe. Dicit eni ꝓpter
inuidiã quod in libꝛo ſapientie pᷣdictum eſt.
Grauis eſt nobis etiã ad videndũ:qm̃ diſſi⸗
milis eſt alijs vita ipſius. Sed ſi iuſtus vi⸗

Pore eiltatenener qð ſequitnrr
Dominus autem non derelinquet eum

in manibus eius:nec dam

(in manibo eius).i.in ptãte impij ſcʒ totali⸗
ter et pᷣm aĩam vt eum ad ↄſentiendũ ſibi cõ⸗

pellendo iuſticiã eius auferat qꝛ impius ani⸗

mam nõ moꝛtificat ſʒ potius Aurgerd ſal⸗

vtilitatem et comodum.Et quia ita facit iu⸗
ſto ergo nunc

☛☚

Expecta dñm et cuſtodi viam eius:et ex

altabit te vt hereditate capias terraʒ: ci

ũ et ſi ab hoĩe

Frierii peccatoꝛes videbis.

xpecta) patienter ct ſi diu pateris (dãũm)

te vindicabit ⁊ remunerabitſet) in expectan
o (cuſtodi)indeficiẽter(viã eiꝰ).i.ſerua mã⸗
data(et exaltabit te)de virtute in virtutẽ ⁊ de
terrenis ad celeſtia ita(vt hereditate).i.ſirmi
ter iure hereditario (capias terrã) viuentiũ:et
ſi modo neſcis qð ꝓmittit in exꝑiẽtia diſces

qꝛ (cũ perierint pccoꝛes)et impij (videbis) in
re qð mõ credis de pᷣmijs bonoꝝ ⁊ penis ma

loꝝ. Vbi ſciendũ ꝙ deus nunq; eos creaſſet

qd̃̊s ineternũ ꝑituros pᷣciſſet niſi aliqᷓs ex eis
vſus bonos pᷣuidiſſet. Quoꝝ quidẽ iniqͥtas

ſicut modo ꝓdeſt bonis ad augmentũ ſctita
tis ſic ipoꝝ pena eiudẽ iuſtis ꝓderit ad incre
mentũ btĩtudinis. Nã ex repꝛoboꝝ damna⸗

cõne ↄgnoſcẽt electi qͥd ꝑ iuſticiã meruerint:

£

chs
unit
Orſin
dhäde
Weadͤ⸗
kains

unon

ſn
indon
ſunx
n
niu
w
nie

in⸗
tuß⸗

ch⸗
n
het
füſe
lont
ſcins
tin⸗

tn

nt
nde
ini
ti⸗

et ex ſua ſalnatone ſentient quid per. gratiam

receperint. Tantoq; amoꝛe ardentioꝛi adhe⸗
rebunt diuine bonitati quanto eius gratui⸗

to dono et pꝛomeritam non ſentiunt penam
et immeritam percipient gloꝛiam. Deindeq;

nulla ſit impioꝝ felicitas oſtendit..d.
Vidi impium ſuꝑexaltatum: et eleuatũ

ſicut cedros libani.

¶ Aidi impium ſuꝑexaltatum) id eſt ſupꝛa

modum exaltatum in gloꝛia mundi et digni

tate deo hoc permittente et eleuatum) in ela⸗
tione(ſicut cedros libani) mõtis in quo ſunt

altioꝛes cedri que a vento deijciũtur.hoc eſt

in magna dignitate tempoꝛali ⁊ in candoꝛe
ſeculi que cito denigreſcit. Libanus enĩ can

didatio interpꝛetatur:etiam ſuper ſublimes
eminentem ita vt altis celſioꝛ videretur. Ta⸗

lis videtur impius quãdo coꝛde tumens et

virtute et gloꝛia ceteros etiã altos ſeculi pꝛe⸗
cellens cernitur elatus.

Et tranſiui et ecce nõ erat: queſiui eum

et nõ eſt inuentus locus eius.

¶ Et tranſiui) mente et conſideraiõne ad no

.

niſſima eius non pꝛeſentia ſed futura atten⸗

2 dendo.Vel(tranſiui ꝑ aliquod tempus mo⸗

dicum expectando (et ecce non erat) potens.
Tranſierat enĩ gloꝛia eius.vel non erat oĩno
quia per moꝛtem ſublatus erat de mundo.

et (queſiui eum) conſiderando et rememoꝛan

do (et non eſt inuentus locus eius) regnan⸗
di.vel omnino in hoc ſeculo ſed abſcõditus
et ſepultus eſt in inferni pꝛofundo. Et ne ti⸗
bi ſimiliter contingat . M
Cuſtodi innocentiam et vide equitatẽ:

e

ſunt reliquie homini paciſicco.

Cuſtodi innocentiam) quo ad deum et te
pm ſancte viuendo (et vide equitatem) quo
ad pꝛoximum iuſte cum ipſo agendo. Unde
apls.ſobꝛie et iuſte et pie viuamus. Innocẽ⸗
tia ſpectat ad ſobꝛietatem et pietatẽ.E quitas
ad iuſticiam. Vel innocentiam cuſtodit qui
nec ſibi nec alteri nocet atq; a vicijs et pecca⸗
tis ſe immaculatũ ſeruat.Equitatem videt qͥ

ſollicite penſat et que a domino acceperit et

que ei perſoluere debeatſquoniã homini pa⸗

cifico)qui hec agit(ſſunt reliquie)ſcilicet vita

eterna et bona que poſt hanc vitã relinquun
tur ac ſuꝑſunt et remanent ſanctis.
IYniuſti autẽ diſperibunt:ſimul reliquie
impioꝛum interibunt.
niuſti aũt) econtra (diſperibũt) et dupli⸗

ci contritõne conterentur quia in coꝛpoꝛe et

imn anima deſtruentur et eterna damnatõe de⸗

/

lebuntur (ſimul)etiam cum eis (reliquie im⸗

pioꝛum interibunt) quibus nihil reſtat niſi
interitus eternus quia non ſuꝑerſunt nec re

ſeru antur eis reliquie vt viuant ſʒ vt in pena
gehenne ignis intereant. Hec omnia pꝛedi⸗

cta bona iuſtis.totum eſt tñ a dño oim bono
rum fonte ⁊ largitoꝛe. Et colligendo ſumma
tim ſubiungit

Halus autem iuſioꝝ a dño: et ptectoꝛ

eoꝛum in tpe tribulatõnis.

Salns aut iuſtoꝝ) mentis et coꝛꝑis in pᷣ⸗
enti

et in futuro (a dno eſt) nõ aliunde.Pꝛi⸗

ma ſalus que ad aĩam ꝑtinet eſt remiſſio pec⸗

catoꝝ:ſʒ qꝛ adhuc ꝑiclitamur in tribulatõni
bus recte ſubiungit᷑.(et ꝓtectoꝛ eoꝝ eit) ſi qͥd
impugnat(in tꝑe tribulatõis) et tentatõis ne
ſuꝑentur. Nam niſi fideles ſuos diuina vir
tus ꝓtegeret quis tot iacula tentationuʒ aut
tantos eſtus vicioꝝ ferre potuiſſet.Et ſpecia

liter eſt ꝓtectoꝛ eoꝝ in hoꝛa moꝛtis qꝛ tũc ꝓ

tegit eos a poteſtate demonis.
Et adiuuabit eos dñs et liberabit eos et

eruet eos a peccatoꝛbus: et ſaluabit eos

4——

ia ſterauerunt in eo.
AEt adiuuabit eos dñs).i.cooꝑabit᷑ eisin

pñti ad pugnandũ et ad bñ oꝑandũ et ꝑſeue
randumęet liberabit eos) a tribulatõibo et an
guſtijs et eruet eos a peccatoꝛibo)ab eoꝝ in⸗
ſidijs ⁊ ↄtrarietate ſeculi illeſos ſeruando vł

de hac vita eos ducendo.(et ſaluabit eos)ſa⸗

lute et ſaluatõe ꝑpetua ad vitã eternã ꝑducẽ

doꝓpter hoc(quia)hic(ſperauerũt in co)non

in boĩe aliquo vel in ſeculo Attende o miles

chꝛiſti quanta faciat ꝓ te tuus imꝑatoꝛ. Ipᷣe

eſt tua ſalus:tua ꝓtectio:tua arma:tua libe⸗
ratio vt te hic regat cuſtodiat et deinde ad vi

tam eternam pꝛoducat. Collige etiam ex pꝛe

dictis ꝙ iuſti et pij habent bona maxima ſci
licet ſpiritualia puta gratias et virtutes in pᷣ
ſenti in omnibus vijs a deo directi: in omni
bus actibus pꝛotecti et ab angelis cuſtoditi.
intus leti in futuro eternaliter beati. Sed in
iuſti et impij gaudentes et floꝛentes pꝛoſpe⸗
ritate tempoꝛali habent bona modica ſcilicet
carnalia.in pꝛeſenti ſunt a deo derelicti ange
loꝛum cuſtodia deſtituti:amaritudine pleni:
in futuro perpetue damnati.
¶ Beatitudo omnium non Mꝛatio
incerta iuſtoꝛum deus qui ſanctos tuos nõ

derelinquis in fame:nec in ſtadio tribulatio

num ſuperari permittis:pꝛecamur vt ea nos

munias dextera quam illis ne coꝛruant velo

Aiter poꝛrigis pꝛeparatam. Per wdum.

Pſalmus de oꝛatione vere penitentis
ſuas miſerias ꝓ peccatis lamentabiliter
ↄquerentis:docens nos in memoꝛia ha

bere peccatum ad cauendum et dolendũ.

Ommenem furo

2

re
coꝛripias me. .
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus ta⸗

bati. Hoc eſt p iſte cõuenit dauid ꝓphete vl
Alij penitenti docẽs nos peccati memoꝛiã ha
bere ad cauendũ ⁊ dolendũ.habitus in reme⸗

moꝛatõe ſabbati.i.recoꝛdatõe eterne requiei
quã habere optat et ꝑdere foꝛmidat.Cũ eni
vt ſupꝛa dictũ eſt mali floꝛeãt et boni laboꝛẽt
ille penitens quecũq; mala pꝛo peccatis pati
enter tolerare paratus eſt et flagella timens

peioꝛa ſcʒ ſuꝓplicia eterna et recoꝛdans ſab⸗

bati eterni quo timet pꝛiuari peccati conſci⸗
us et deſiderat frui grauiter afflictus. Ma⸗

teria:multiplex afflictio et miſeria peccatoꝛis
dolentis pꝛo peccatis ſuis. Intentio:inuita⸗
re peccatoꝛes ad penitentiam ⁊ monere vt pa
tienter ſuſtineant quecunq; mala ad purga⸗
tionem peccatoꝛum euenerint. Sententia in
generali:pꝛopheta in iſto pſalmo in perſona

vere penitentis imploꝛat dei miſericoꝛdiam
enu merat et deſcribit ſuam miſcriam pꝛomit
tit emendam et petit conſeruationem diuinã

Sententia in ſpeciali: Ab oꝛatione ergo et
lacbꝛymis incipiens ait.O (Domine ne in
furoꝛe tuo)id eſt vehementi indignatõne tua
(arguas me) cum repꝛobis me damnando.
( neq; in ira tuaid eſt indignatõe leuioꝛi(coꝛ
ripias me)pena purgatoꝛij me cruciãdo cui

tamen pene nulla pena mundana compara⸗
bilis eſt ſed hic emenda et ſic me purga

ignis purgatoꝛius non ſit mihi opus.quaſi
diceret.ne punias me ſcõᷣm rigoꝛem iuſticie
tue ſed magis ſcdm dulcoꝛem tue miſericoꝛ⸗

die.Et pꝛetendit multas miſerias quibo iam

in hoc ſeculo affligitur.vt qꝛ multa ſunt que
patit᷑ ſufficiãt ne peioꝛa patiat᷑. VUñ ſubdit

MQiſ ſagitte tue inſixe ſũnt mihi: et con

firmaſti ſup me manũ tuauam.
Om̃ ſagitte tue)id eſt vindicte ſcilicet do:

loꝛes coꝛpoꝛis et anime.(infixe ſunt mihi)et
vulnerant me pꝛopter peccatũ et non ad ho⸗
ram ſed(et cõfirmaſti)diu ſcilicet vt ſint vſq;

ad linem ſeculi(ſuper me manum tuam)id ẽ

vindictam.quia pena peccati qua pꝛimum

tno arguas me: neq; in ira tua

lis eſt. Pſalmus dauid in rememoꝛatõne ſab

. —

la delectatur. vnde adhuc ſubditur

hominem percuſſiſti adhuc in bumano gez⸗

nere perdurat vt dedecus culpe non rema⸗
neat ſine decoꝛe iuſticie: hoc autem feciſti vt
tanq; bonus magiſter verberibus caſtigati⸗
onis afflictum redderes emendatũ. Eo vſiq
aũt ↄfirmaſti et ſic tetigit me manus tua q

Non eſt ſanitas in carne mea a facie rire
tue:non eſt pax oſſibus meis a facie pec⸗

catoꝛum meoꝛum:

¶ Hon eſt ſanitas in carne men) Poꝛtamus
enim coꝛpus moꝛtale plenum tentationibus

et miſerijs doloꝛibus et indigentijs( a facie

ire tueid eſt ab inſtantia vindicte pꝛopter pec

catum et poſt oſtenſam infirmitatem carnis
oſtendit etiam afflictionẽ anime.dicens ( nõ

eſt pax oſſibus meis.i.virtutibus que ſunt
anime foꝛtia.quia ſicut oſſa carnem ſic vir⸗
tutes ſuſtinent mentem.(a facie peccatoꝛum

meoꝛum )id eſt ab inſtantia ſuggeſtionũ ma

larum ex peccato ꝓuenientium quia caro im

pu gnat ſpiritum et innumeris modis turbiĩj

tur virtutes a vicijs et pccis Nec h̊ mirũ.

Auoniam iniquitates mee ſupergreſſe
ſunt caput meu:et ſicut onus graue gra
uate ſunt ſuperm.
Qm iniquitates mee ſuꝑgreſſe ſunt caput
meũ).i.pꝛeualuerũt et dominant᷑ menti meæt
que eſt interioꝛis hoĩs caput et aia mea pec-⸗
catis inualeſcentibo ſuccumbit ꝑ conſenſum

(et ſicut onus graue grauate ſunt ſuꝑ me)ꝓ

pter multitudinẽ et magnitudinẽ qꝛ peccata
ſicut plumbũ depꝛimũt ⁊ nullum onus tam
graue poteſt eſſe qᷓ; iniquitas cuius grauita⸗

tem illi ſoli ſentiunt qui eam deponere cupi⸗

unt et mentem ad celeſtia ſubleuare appetũt.
Non enĩ grauis illi videtur qui adhuc in ils

Putruerũt et coꝛrupte ſunt cicatrices
mee:a facie inſipientie me.

¶ Putruerunt) peccato iterum conſentien-
o et ipſum in voluntate renouando(et coꝛ:
rupte ſunt)ad actum perducendo et in opere
exercendoccicatrices mee)id eſt plage pecoa⸗

toꝛum ſanate et ſanitates per remiſſionẽ pec⸗

catoꝛum pꝛecedentiuʒ inducte.et hoc ( a facie

inſipientie mee)id eſt pꝛopter ſtulticiam me⸗
am quia non ſum vſus viribus in baptiſmo
receptis.ꝗ.d.mihi et mee inſipientie non deo
imputo. Multũ eni inſipiens eſt qui ſemel

ſanatus iterũ recidiuat. Jõ adhuc ſubdit᷑

OViſer factus ſum et curuatus ſum vſq;
in finẽ:tota die ↄtriſtatus ingrediebar.

en
gun
9
In
⸗
ͦ

d

d⸗
ta

n
ſn⸗

S

ſum poꝛtans multas miſerias et in anima et
in coꝛꝑe(et curuatus ſum) ab elatõne.qꝛ oĩs
qui ſe exaltat humiliabitur vſq; in finem)i.
totaliter vel vſq; ad moꝛtẽctota die).i.tota vi

ta mea iugiter aſſidue ⁊ ſine intermiſſione cõ

triſtatus)amiſſa leticia ſpũali ꝓpter mea pec⸗
cata:ppter murmurationẽ ſyndereſis cõtra

malum (ingrediebar).i.ꝑam bulabã viã bu⸗
ius vite. Et hoc ideo H

et᷑ nõ eſt ſanitas in carne mea.

¶Om lumbi mei impleti ſunt illuſionib)

id eſt libidinũ incentiuis ⁊ carnalibo delecta
tionibus que mihi illudunt attentantes di⸗
uerſis fantaſus (et) ꝑ hocnon eſt ſanitas in
carne mea) Ham in totũ coꝛpus redundant
bmõi incẽtiua. Vel illuſiões ſunt vane ima⸗

ginatõnes et cogitatõnes ex quibo anima fa

tigatur et aliqñ vixoꝛare ꝑmittitur. Ideo au

tem lumbos poſuit qꝛ in lumbis eſt carnalis
voluptas vnde illuſiones ꝓcreantur.(et non
eſt ſanitas in carne mea).i.in coꝛpoꝛe ſcilʒ in
bac vita.
Afflictus ſum humiliatus ſum nimis

Diſer factus ſumʒid ẽ miſer qs afflictus bendo ac pacem et tranquuülitat? ↄſcientie a⸗

mittendo:qꝛ dereliquit me virtus mea) q uã
ante peccatũ habui (et lumẽ oculoꝝ meoꝛũ)

ſpũalium et mentaliũ.i.ratio im ꝑturbata ſcʒ

dereliquit me ⁊ defecit ꝓpter turbulentiã paſ⸗

ſionũ et ꝓ ingentibo moleſtijs (et) ideo cißm

non eſt mecũ)qꝛ mens mea cecata eſt a pecca
to et ſic poſtpoſito veritatis lumine ſecutus
ſum erroꝛem et in tenebꝛas decidi pccoꝝ.

vite. Et boc idoo Anrnici mei et Primi mei: aguerſum me
Qiñ ſumbi mei .impleti ſuntilluſionip aſpeopindluauerunt er ſteterunt.

ſolatijs gaudet hũanitas ſed huic ſunt cu⸗
mulus paſſionũ vnde ſequit᷑ aduerſum me
appꝛopinquauerũt) ↄſilijs et dolis vel expꝛo
bꝛando et in bonis reſiſtendo (et ſteterunt)in
malicia ſua ꝑſeuerantes et cõtra me cauſan⸗

Amici mei)ſcʒ nature et foꝛtune nõ gratie:
(et ꝓximi mei) benefſicij collatõne his duobꝰ

tes. Non ait inimici aut extranei ſed amici et

pꝛoximi.G rauioꝛa quidẽ ſunt mala que ab

amicis patimur qꝛ nõ ſolum pena ſed etiam

amiſſa charitas nos cruciat

Et qui urta me crant wlonge ſeterut
et vim faciebant qui querebant animaʒ

rugiebam a gemitu coꝛdis mei.

Afflictus ſum) coꝛꝑecet humiliatus ſum)
coꝛde vt nihil in me ſit liberũ a pena:vnde ſe
quitur (nimis)qꝛ vndiq; eſt calamitas (ru gi
ebam)amare flendoca gemitu)et amaritudi⸗
ne (coꝛdis mei)conſiderãs tantas meas mi⸗
ſerias interioꝛes et excerioꝛes. Ex afflictõne
bumiliatio:et ex hũiliatione ꝓcedit gemitus

Ad boc penis et flagellis peccatoꝛ affligitur

vt a ſua ſuꝑbia hũilietur: quatenus ꝗ letus
et elatus ꝑpetrauit peccatũ afflictus et humi
liatus redeat ad lamentum.
mitus meus ate nõ eſt abſconditus.
ſie qui vides coꝛ(ante te) eſt omne deſi⸗

Dñe ante te omne deſideriũ meũ: et ge⸗

derium meũ)et affectus non cõtra te qꝛ nihil

deſidero niſi quod tibi placet.q.d.ad conſe⸗
quendum deſideriũ meũ non habeo hoĩem
ad quẽ confu giã et ideo ad te qui omne deſi⸗

deriuʒ meũ noſti recurro (et gemitus meus)

non ꝓ terrenis ſed ꝓ celeſtibla te non eſt ab⸗
ſconditus)et ſi abſconditur ab hominibus.
quaſi diceret.apponas mihi remediũ qui no
ſti ſecreta coꝛdium.

Coꝛ meum conturbatum eſt: dereliquit

—

me virtus mea:et lumen oculoꝛũ meoꝝ

et ipſuin non eſtimecum.x G
¶ Coꝛ meũ ↄturbatũ eſt paſſionibo ſuccum⸗

. eme H
St qui iuxta me erãt)et me in bono diri⸗

gere et cõfoꝛtare debebant de longe ſteterũt)
id eſt de ſalute mea parum curauerũt(et vim
faciebant qui querebant aĩam meã) ꝑdere ſcʒ
demones cũ miniſtris ſuis tentatõnes hoꝛri
das immittentes. Vel qui iuxta me erant)
ſcʒ vicini mei(de longe ſteterũt tanq; abomi

—

—

nantes me ꝓpter multitudinẽ miſerie mee.(et

vim faciebant) veniẽtes cũ impetu (qui que⸗

rebant aĩiam meam).i.vitam meam vt aufer⸗

rent eam.

Et qui inqrebant mala mihi locuti ſunt

vanitates:et dolos tota die meditabant

Etdni inquirebãt mala mihi) inueſtigan

es quo modo mihi nocerẽt vel moꝛtẽ infer⸗
rent ſcʒ hoĩes maligni qͥ ſunt mẽbꝛa diaboli
qꝛ nõ inueniebãt criminallocuti ſunt vanita
tes).i.finxerũt falſa et mendaciaet dolos).i.

fallacias (tota die).i.aſſidue et ſine ceſſatõne

(meditabant᷑) in coꝛde quibo me deciꝑe poſ⸗
ſent vel accuſare. Deinde ſubiungit q; pati⸗
ens in omnibo his fluit. ,
Ego aũt tanq; ſurdus nõ audiebã: et ſi⸗
cut mutus nõ aperiens os ſuum.

i6 autem tanq; ſurdus non audiebaʒ)

id eſt me audire diſſimulabam et quaſi non
audirem non reſpondebam. vnde ſequitur.
(et ſicut mutus non aperiens os ſuum)quia

ſic tacebam quaſi neſpondere non poſſem.
Mutus aperiens os ſuum et ſi non clare lo

quitur vel balbutiendo remurmurat: Js au

tem nihil aſpera dixit vel rñdit.quia os ſuũ
ad ↄtradicendum vel reſpondendũ eis non
aperuit:ſed tam patienter om̃ia ſuſtinebat ac

ponendo ſubdit. .
Et factus ſimn ſicut homo nõ audiens:
et nõ habens in oꝛe ſuo redargutões.
¶ Et factus ſum).i.ſilatus ſum ſicut ho⸗
mo nõ audiens).i.nõ potens audire diſſimu
lando obiecta cõuicia.ſet ſicut homo nõ ha⸗
bens in oꝛe ſuo redargutõnes) cõtra aduer⸗

ſi nihil audire vel loqui poſſet. Etquaſi ex⸗

ſarios.i.q;uis haberẽ vnde eos redarguere

poſſem m fui quaſi nõ habens quia mala pa

tienter ſuſtinui et ſic tacui quaſi non eſſet vñ

illlos arguerem. Ecce magna virtus audire
noxia et nõ reddere cõtra.Et

Auoniazʒ in te dñe ſperaui: tu exaudies

loꝛ meus in cõſpectu meo ſemg.

omine deus meus.

Dm)inter tot mala(in te ſolo (dñeꝭ qͥ mu⸗

tas triſtia in leta (peraui) ꝓpter te pᷣdicta ſu⸗
ſtinendo et remediũ a te expectando. ſaluta⸗
ris medicina eſt in malis ſperareet nõ defice⸗
re ideo merito ſpeitu exaudies) petitões me
as (one deus meus) me de malis omnibo li⸗

rando. vacile aduerſa ſuꝑas ſi ſpes tua fixa

ſit in deo.Et ſi tribularis ad tꝑs in tꝑe opoꝛ
tuno exaudiet te dñs deus tuus. Inde autẽ
exaudies

Quia dixi nequando ſupgaudeãt mihi

inimici mei et dum cõmouentur pedes

mei:ſuꝑ me magna locuti ſunt.

——

pergaudeant mihi)me ſuꝑato et inſultando
cõuicientur.i.pᷣualeant ad gaudendũ de me
ſuꝑato et mihi cõuiciato inſultando( inimici
mei).i.demones vel maligni hoĩes de lapſu
hoĩm gaudentes (et dum cõmouentur)et q̃⸗
ſi labũtur aliqñũ humana infirmitate( pedes
mei).i.affectus vel actus mei. Hoc eſt ſi vi⸗
derent me a ꝓpoſito meo moueri et a rectitu⸗
dine iuſticie declinare.(ſuꝑ me magna locuti

¶ Quia dixi)in oꝛõne te depᷣcando(ne qũ ſu

—

ſunt).i.loquerent᷑ expꝛobꝛando et ũludendo

vbi eſſet miſerendũ. Inde enĩ irrident impij:
vnde dolent pij. Poteſtetiã penitens iam pᷣ⸗
dicta dicere in ꝑſona capitis exponens eius
paſſionẽ nõ diuidens a capite vocẽ ſuam. vt
enĩ caput dicit peccata noſtra ſua in pſalmo
Deus deus meunus reſpice in me. ſic nos paſ⸗
ſiones eius que bic ponuntur dicamus no⸗

ſtras:ſic loquendo.Amici mei ſicti et ꝓꝑximi

ſcʒ diſcipuli de longe ſteterunt fugiendo. ee
vim faciebãt:trahẽtes ad iudicũ et moꝛtẽ ⁊c̃.

—

vt ptz ex pᷣdictis. Deinde penitẽs de ſe loqui⸗
tur. d. Et ideo etiã exaundiies

Qim̃ ego in flagella paratus ſum: et do⸗

Nm̃ ego)ſciens me deliquiſſ e(in flagella
ſuſtinenda (paratus ſum).i.ſuſtinere patien

ter quicquid inflixeris: quia ad hoc natus

ſum vt flagella ferã. YFlagellat enĩ deus oẽm

meus)de peccatis cõmiſſis Vel(doloꝛ).i.pec

filium quem recipit ad hereditateʒ. (et doloꝛ

catum vnde eſt doloꝛ et qð eſt cauſa doloꝛis

mei. ancedens ꝓ ↄſequenti.eſtꝭ in conſpectu
meo)et cõſideratõne (ſemper).i.aſſidue ꝑ coꝛ

dis ↄtritionẽ. Inde dolet quia deliquit. Im

pius eni ſe defendit:iuſtus cõtra ſe iraſcitur.
vnde ſe accuſando ſubiungit

Qm̃ iniquitatẽ meã annuncialv:et co⸗

. —

gitabo pꝛo peccatomer.
¶m iniquitatẽ meã annunciabo)in vera
cõfeſſione.i.ↄfiteboꝛ.niſi enĩ doleret nõ ſic ſe

— EEEEEEEEEE

accuſaret.et qꝛ nõ ſufficit ſolum confiteri:ad⸗
dit (et cogitabo).i.ſollicitus ero et ſedule cu
ram agam (ꝓ peccato meo) ſanando ac pꝛo
eius ſatiſſactõe et emendatõe ꝑ fletus elemo⸗

ſynas.ieiunia ⁊ bmõi.Sic eni ẽ de eo qͥ pofſft
ↄfeſſionẽ de pcco nõcogitat quõ de vulnera⸗
to qͥ vulnus ſuũ medico detegit et poſt vili⸗

pendit emplaſtrũ apponere vel negiigte
numiai aut mei viuunt et con

irmati

—

unt ſuper me: et multiplicati ſunt qui

oderunt me inique.

et floꝛent felicitate ſeculi fruunturq; mundo

ac bene eſt eis et gaudent in eo vbi ego labo⸗

nimici aũt mei viuunt)id eſt pſperantur

ro et rugio(et ↄfirmati)ac coꝛroboꝛati(ſunt⸗

in foꝛtitudineet ptãte nocendi( ſuper mej ad

oppꝛimendũ me(et mułciplicati ſunt)nume⸗

ro ac quotidie plures fiunt ⁊ aparẽt qm̃ nec

in ꝓſperis agnoſcitur amicus nec in aduer⸗
ſis abſconditur inimicus.i(qui oderunt me

inique).i.contra equitatẽ quia amicũ et ſine
culpa.etꝓ bonis reddẽtes mibi mala. Jdeo

ſequitur

Qui retrihuũt mala p bonis detrahebãt

mihi:qñi ſequebar bonitatem.

ui retribuunt mala pꝛo bonis)ex ingra

meifm carnẽ ſe iudel. Etqui iuria meerẽe

titudine hoc peſſimoꝛum eſt:ſicut redderebo
na pꝛo malis eſt perfectoꝛum. Cetera verro

duo ſunt mediocrium. (detrahebant mihi)
ex inuidia pꝛo bono malũ reddiderunt nec

—- — =

¶ MHe derelinqᷓs me)ſubtrahendo tuũ auxi⸗ Materia:miſeria humana quia bꝛeuis vita

ſolum nocebant facto ſed inſuꝑ detrabebaꝛne · cijs ad virtutes:de dilectõe ſeculi ad amoꝛez
verbo et cauſam oĩm iſtoꝝ ſubdit qꝛ nõ aliia dei et inde ad eternitatem mente tranſilienti
de cauſa niſi(qm̃ ſequebar bonitateʒ)et ideo qui omnibo mundanis poſtpoſitis ſolis cele
dixit mala ꝓ bonis.Ecce qᷓ; mala et peruerſa ſtibus inhiat.et adeo ꝑfectus eſt vt etiaʒ lin⸗
intentio. Si etiã coꝛripiat te aliquis bonũ ti guam a peccato om̃ino cohibeat. Fidelis ex
bi volens ⁊ illũ oderis reddis mala ꝓ bonis go qui in pcedenti pſalmo ꝑ penitentiam vi
Ded qꝛ hec mala ſunt homini intolerabilia tam ſuam coꝛrexit hic perfectionem vite ſue
niſi ex dei gratia Jdeo Alllijs fſoꝛmã bene viuendi ꝓponit referens eis
Ne derelinquas medſie deus meus:ne tranſitum ſuum vt et ipſi ſatagant confoꝛ⸗
bdäe. mmes eius fieri et in tranſeundo ipᷣm imitari.

lium (dñe deus meus) auctoꝛ ſalutis mee.i. fragilis natura et ſubſtantia multis aduerſi
ne dimittas me fragilitati mee quia dimiſſus tatibus et vanitatibo ſubiecta. Intentio: mo
nõ potero ſubſiſtere.vcl ſi ad hoꝛã relinquis nere nos miſerias pᷣſentis vite attendere tem
(ne diſceſſeris)penitus (a me) ſubtrabendo poꝛalia et mundana contẽnere et eis poſtpo
graʒ tuã tanq; elongatus a me.i.neꝑ abſen-⸗ ſitis ad cterna et celeſtia deſiderio tranſire.
tiam gre tue dimiſeris me perire. Ael(ne de Sententia in generali: pꝛopheta in iſto pſal
