onis inductio ⁊ cetera talia.(et in diebꝰ anti
quis)ſcʒ opꝰ qð feciſti in exoꝛdio de creatõe
celi et terre de bis que contigerunt ante dilu
nium que oĩa ſpũaliter implentur in nobis.
Et hoc eſt opus qðò feciſti in diebo eoꝝ.qꝛ
Oanus tua gẽtes diſpdidit et plantaſii
eos: afflixiſti ppłos et expuliſti eos.
¶ Manus tua).i.virtus et potctiacgentes)
terre ꝓmiſſionis(diſperdidit) moꝛte et alijs
modiscet plãtaſti eos)ſcʒ pr̃es noſtros in ea

dem terra firmando habitationẽ eoꝝ in illa

ſicut in terra firmatur planta q̃ ad hoc plan
tatur vt radicetur et frucuficet. Nota ex hoc
oꝛdine ꝙ pꝛius naturaliter remittuntur pec
cata qᷓ; infundat᷑ gra. iuxta illud. Egreſſus
vicioꝝ virtutis oꝑatur ingreſſuʒ. Diſperſio
enĩ gentiũ ſignificat extirpationẽ vicioꝛum.
plantatio patrũ infuſionẽ et conſeruationeʒ
virtutum. Et hoc factum eſt nõ facile immo
pꝛius (afflixiſti)ꝑ multa bella(populos) qui
ibi erãt (et) ſic( expuliſti eos) de terra ſua. Cũ
multa difficultate ſunt eiecti: et te opoꝛtet cũ
multa difficultate inolitam maliciã vincere.
vix enĩ dediſcitur vicium cui aliquis aſſue⸗
uit. Hec itaq; tu feciſti nõ pr̃es nr̃i.
Nec enĩ in gladio ſuo poſſederunt terr:
et bꝛachiũ eoꝝ nõ ſaluauit eos.

ſuoꝝ patres nfr̃i poſſederũt terram) illam (et

bꝛachium eoꝝ)id eſt foꝛtitudo naturalis ⁊ r

bur ( nõ ſaluauit eos)de manibo inimicoꝝ.q.
d. Nec ꝑ ſe habuerunt terrã:nec ꝑ ſe ſunt ſal⸗
nati. Si enĩ ſeipos non potuerũt ſaluare ab
illis gentibo:multo minus cõſtat vt/pꝛia vir
tute terram illoꝝ potuiſſent poſſidere. Bꝛa⸗
chium inq; nõ ſaluauitos
Sed vextera tua et bꝛachiũ tuũ et illu⸗
minatio vultus tui: quoniam compla⸗
”säsä
Secd dextera tua).i.ꝓpiciatio et fauoꝛ gr̃e
tue (et bꝛachiũ tuum).i.potentia tua et foꝛti⸗
tudo quã eis dediſti (et illuminatio vultus
tui).i.claritas ⁊ manifeſtatio pñtie tue certis
ſignis oſtenſe ſcʒ miracula que erant eis de⸗
monſtratio patientie tue. Talibo enĩ ſignis
cis affuiſti vt effectu ſignoꝝ tuã pᷣſentiã inſi⸗
nuares.et h̊ feciſti nõ meritꝭ ſuis.ſed (qm̃ cõᷣ
placu iſti) tibi:et placitũ tuũ collocaſti (in eis)
id eſt ex beniuolentia tua:quia placuit tibi vt
ilis boc faceres:et qꝛ ita bene feciſti illis pa⸗

ec enĩ in gladio ſuo).i.in virtute armoꝛuz

meus nõ ſaluabit me.

eribus coꝛꝑaliter ſpero ꝙ ſumi liter mibi faci
as ſpiritualiter. Ham

Tu es ipſe rex meus et deus meus: qui
mandas ſalutes iacob.

Zu ipſe)non mutatus qui hoc illis feciſtt

(es rex meus et rectoꝛ regẽs me ſpũaliter ſᷣm

bonos moꝛes et virtutes(et deus mens creaꝛ

toꝛ et conditoꝛ quẽ adoꝛo et colo:tu me ſoles
ducere vt rex:tu mihi ſoles ſubuenire vt de⸗
us.(qui mandas fieri(ſalutes coꝛꝑales( ia⸗

cob).i.illi pplo antiquo deſcendenti de iacob
Et per ſalutaria mandata tua ſpũaliter ſal⸗
nas eos qui luctantur et vicia ſupplantãt.q.

d.tu es vnus et idem moderno et anniqua⸗
rum ſidelium.et ideo que illis tũc tꝑaliter fe⸗
ciſti:H nobis et cuilibet fideli luctatoꝛi ⁊ ſup

plantatoꝛi vicioꝛum ſpũaliter facies.et ſicut

illos iuuiſti ita et nos.vñ ſequitur

Inte inimicos nios venlabim coꝛnu

tue emꝰ inſurgẽtes ĩ nob.

( In te) ꝓPugnatoꝛe noſtro et ꝑ te om̃escini
m

cos noſtros) ſcʒ carnem eius voluptattes

fugiendo.mundũ eius vanitates ↄtemnen⸗
do. diabolum eius tentatõnibus reſiſtendo.
(ventilabimus).i.ꝓijciemus et diſpergemꝰ
ſicut paleam a granis ſeꝑantes( coꝛnu).i.tua
virtute ſeu fſoꝛtitudine et defenſione nõ nr̃a.
(et in nomine tuo)chꝛiſtiano a te nobis dato

vel in nominis tui inuocatõne( ſpernemus)

id eſt ſuppeditabimus et pꝛo nihilo reputabi

mus aduerſarios(inſurgentes in nobis) id ẽ?

cõtra nos et nos impugnãtes. Et bene dico
inte et in noictcoW.
Non eni in arcu meo ſperalv: et gladius

non enĩ in arcu meo ſperabo i.in pꝛoui
entia et pꝛudentia mea humana vel in calli
ditate et occulta defenſione. Arcus enĩa lon⸗
ge trahit et occulte ferit.Et quaſi in arcu ſuo
ſperat qui pꝛudentie ſue innititur et in ſenſu

ſuo confidit.(ct gladius meus).i.foꝛtitudo
mea et violenta defenſiocnon ſaluabit me)yſʒ

tu. Sicut et patres noſtri nõ ſperauerũt nec

ſaluati ſunt in ſuo arcu vel gladio. Singu⸗

lariter loquitur pꝛopter humilitatem q;uis

in perſona pluriũ vel eccleſie loquatur. Hec

ſunt duo in quibus valde confidunt homi⸗
nes ſeculi ſcʒ in calliditate pꝛopꝛia et virtu⸗

te. Sed ille totam ſaluationẽ ſuam in deo cõ

ſtituit vnde ſubiungit

Haluaſii eni nos xe affligentibo nos: et
odientes nos conſudiſi.
Saluaſti enĩ nos.i.ſaluabis. vbi pᷣteritũ̃

—

dpri
nadli
islos
uſ
in
tt

e⸗

is
he⸗
hon
Vir/
Dod

pꝛ0 futuro ponit.quia fam certum eſt quaſi
lam facũ ſit.(de afſligentibo nos)mõ ꝓpter te

ſcʒ ab inimicis viſibilibus et inuiſibilibus

qui nos hic afftigunt. (et odientes nos).i.in
odio nr̃o ꝑſeuerantes⸗ cõfudiſti).i.cõfundes
et erubeſcere facies qũ; damnabunt᷑ oſtenden

do eis mala que fecerunt:damna bonoꝝ que
amiſerũt:penas eternas quibo puniendi ſunt
Conſfuſis aũt inimicis

tuo conſtebimur in ſeculum.

id eſt in ꝑpetuitate que nõ eſt interpolata no⸗
ctibus ſʒ tota eſt dies. Tunc eniĩ erit vnus di

es cni nõ ſuccedit nox: vna eternitas tũc laus

eritvnicuiq; a deo(et in noĩe tuo).i.ad hono
rem noĩs tui( cõfitebimur) tibi ↄfeſſione lau

dis (in ſeculũ).i.ſemꝑ et ſine fine.hoc eſt lau⸗

dabimus te qui es gloꝛia nr̃a. laudabimus

Ita ergo feciſti antiquis in pᷣterito et ita fa⸗
cies nobis in futuro

. 2

tredieris deus in virtutiby ntis

——

eſt videris repuliſſe ꝑ hoc ꝙ ꝑmitiis nos

affligicet cõfudiſti nos) in facie iniquoꝝ qui

bus bic habemur obpꝛobꝛio tanqᷓ; fruſtra in

ie ſperauerimuscet nõ egredieriscvlterius.oO
* Heneeulgente⸗ i.nõ videris egredi manite

us et apparere(in virtutibo noſtris) oſteden
do tuã pꝛeſentiã in virtute et foꝛtitudine nr̃a

cõtra hoſtes ſicut olim patribus faciebas.in

boc tꝑe ad exercitationẽ repellimur et ↄfun⸗
dimur vt ineternũ gloꝛificemur. nũc nõ egre
dieris in virtutib nr̃is vt nos in poſterũ ꝑ⸗
petua virtute coꝛroboꝛes. Z

Auertiſti nos retroꝛſum poſt inimicos

poſt inimicos noſtros) vt nos vinctos poſt
ſe trabant.vt illi ſint ante:nos retro.vt illi vi
ctoꝛes:nos victi deputemur.(et qui oderunt
nos diripiebãt) nos tanq; in pꝛedam(ſibi)ali
os trabentes:alios flagellantes: alios in car

cerem mittentes:alios occidentes:alios di⸗

uerſis toꝛmentis vexantes. Hoc cõtra illos

qui de clauſtro reuertuntur ad ſeculũ:quos

demones faciunt ſibi pꝛedam:
Degiſti nos tanqᷓ; oues eſcax:et in gen
tibus diſperſiſti nos. “”

¶ Dediſti nos) ꝑſecutoꝛibo ad interficiendũ

nros:et qui oderũt nos diripiebat ſibi.
n nite i. auerti ꝑmiſiſticnos retroꝛſuʒ

In deo laudabimur tota die: et in noĩie

¶Intecdeo laudabimur)nõ arrogantes de
gloꝛia qꝛ tu es laus et gloꝛia noſtra(tota die)

er go et laudabimur nos in te et tu in nobis.

HNunc aũt repuliſti et ↄſudiſti nos:et nõ
Hunc aũt) in hoc tꝑe meo (repuliſti nos)

vel ſeris ad voꝛandũ boc eſt viliter occidi g⸗
miſiſtictanq;ᷓ oues eſcarum)que interficiunt᷑

vt ab hominibo vel lupis deuoꝛentur. (et in
gentibus diſperſiſti nos)id eſt diſpergi per⸗
miſiſti per captinitatem et venditionem vt
nos in ſeruitutẽ redigerent et ad tous domi
narentur noſtri. In gentibo etiã diſperſi ſunt
quando Petrus rome cruciſigitur: et Tho⸗

mas in india moꝛitur:et innumeri martyres

innumera loca occiduntur.

Vengdidiſti ꝓplin tuu ſine pꝛecio:et non

fuit multitudo in ↄmutatonib eo.
¶ Aendidiſtixi.vendi et in moꝛtẽ tradi per
miſiſti populũ tuum ſine pꝛecioyi.ſine com
penſatõne et lucro. Quaſi ſine pꝛecio popu⸗
lus ſanctoꝝ martyrum vendcbatur quando

tam pꝛecioſus ſanguis fundebatur:et exem⸗
plo eoꝝ nullus ad redemptionẽ et ſalutẽ cõ⸗
nertebatur qñ occidebantur et neminẽ lucra⸗

comꝑationeʒ martyrũ pauci erant. et hoc eit
quod ſubditet nõ fuit multitudo in cõmu⸗
tationibus eoꝝ)ſcʒ martyrũ.i.pauci pꝛo eis
acquirebantur:quia martyres occidebantur

bantur:et ſi aliqui erant qui ↄuerterentur ad

et pauci de occidentibo ↄuertebantur. Inſuꝑ

peeter dura etiã turpia patimur. nam
Doſuiſti nos obpꝛobeꝛium vicinis no/
ris: ſubſannationẽ et deriſum his qui

— —

ſunt in circuitu noſtro.

¶BPoſniſti nos obpꝛobꝛiũ vicinis noſtris)

circa nos exiſtentibo. Grauis eſt afflictio que
a vicinis ingeritur quia non tranſitoꝛie dici
tur nec cito finitur. Velcvicinis noſtris) id ẽ
ad fidem qꝓpꝛopinquantibo et venire volen⸗
tibus qui videntes moꝛtem noſtraʒ ita pꝛo⸗
bꝛoſam retrabebant ſea fide et poſuiſti nos
(ſubſannationẽ)naſo (et deriſuʒ oꝛe chis qui
in circũitu noſtro ſunt)et nobiſcũ non ſunt
ettamẽ ſubſannant et derident nos. vel qui
nos circundant vt capiant et occidant.
Hoſuiſti nos in ſimilitudinẽ gentibus:
cõmotionẽ capitis in ppulis.
Cal⸗ uiſti nos in ſimilitudinẽ, et exemplũ
entibus) vt cum alicui maledictuz inferre:

vel malum cõtingere velint: de nobis foꝛmã

maledictõis ſumãt:⁊ nos in exemplũ ꝓponãt
noſtram miſcriaʒ ſibi impꝛecando dicente.
ſic pereas vt Laurentius et hmõi.et poſuiſii
nos (ↄmotionem capitis in populis) ad in⸗
ſultandum nobis vt videntes nos continue
cum deriſione et indignatõne mouendo ca⸗
pita inſultent nobis ſicut et chꝛiſto inſultaue
runt mouentes capita ſua.

Tota die wrecundia mea contra me eſi⸗
et cõfuſio faciei mee cooperuit me.
Tota die).i.aſſidue ( verecundia mea) ſeu
pudoꝛ et erubeſcẽtia tantoꝝ obpꝛobꝛioꝝ (cõ⸗
tra me eſt).i.coꝛã me⁊ ante ↄſpectũ meũ et cõ
fuſio)ſeu ruboꝛ et ignominia (faciei mee) qꝛ
in facie maxime apparet verecũdia et cõfuſio.
(cooperuit me.i.ex omni ꝑte mihi occurrit:

tanq; eſſem ea opertus. Per hoc enim ꝙ dicit

me:nõ faciẽ.non ſolũ faciei ſʒ etiã totius coꝛ⸗

poꝛis indicauit boꝛroꝛẽ. Ei bec cõfuſio ꝓce

dit et euenit mih·
Avoce expꝛobꝛtis et o
cie inimici et pꝑſquentees.
A voce expꝛobꝛantis).i.inſultãtis et in fa
ciem maledicentis aꝑte.(et obloquẽtis.i.do
loſe moꝛdentis et in abſentia detrahentis oc⸗
culte(a facie).i.a pᷣſentia ⁊ inſtantiacinimici)
in volũtate et odio babentis coꝛde.(et ꝑſeq̃n
tis)in actu et oꝑe.q.d.aduerſarij mei ꝑſequũ
tur me oꝛe coꝛde et opre.
Hec oĩa venett ſup nos nec obliti ſumꝰ
te:et inique nõ egim in teſtamẽto tuo.
¶ Hec)pᷣdicta (oĩa) valde grauia ſimul) ve⸗
nerunt ſuper nos)et amoꝛe tui ea toleramus

(nec obliti ſumus te) dimittendo cultũ tuum

tanq; obliti eſſemꝰ tui(et inique nõ egimus
in teſtamento tuo).i.in lege: mandata eius

tranſgrediendo.vel fidem tuam quam in ba

ptiſmo pacti ſumus abnegãdo.q.d.inter tot
aduerſa ſᷣm pᷣcepta tua nos habuimus nec fi
de nec oꝑatione a te receſſimus. Magna hic
martyrũ ↄſtantia et ꝑfectio ↄmendatur. Sʒ
nos ſi vel leue verbũ iniurie audimus mox
ad iracundiã inardeſcimus:vindictã ſi poſ⸗
ſumus exquirimus: ſi nõ poſſumus odiũ in
coꝛde qð eſt venenſi diaboli poꝛtamus.Ob⸗
liuiſcimur deũ:obliuiſcimur charitatẽ et pa
tientiam:inique agimus in teſtamẽto dei mã
datoꝛuʒz eius pᷣuaricatoꝛes facti. Ad hoc igi
tur hec ſcripta legimus vt quãta ꝓ amoꝛe dei

martyres ſancti ꝑtulerunt vigilanter attenꝰ
damus: attendentes nr̃am fragilitatẽ et im⸗

patientiam deploꝛemus et coꝛrigamus. Sʒ
adbuc quid dicant audiamimus
t nõ receſſit retro coꝛ nim: et declina⸗

ſi ſemitas noſtras a via tuag.

t nõ receſſit retro coꝛ nr̃m)bona deſeren

do etad mala declinãdo. vel de bonitate tna
deſperando ſʒ ſemꝑ ad ea que ante ſunt nos

extendimus ad ꝓmiſſum bꝛauiũ feſtinantes
(et) dum ſic tribulamur (declinaſti).i.decli⸗

nare feciſti:qꝛ deriuaſti et tuliſti ſemitas no⸗

bloquẽtis:a fa ⸗

ſtras) ſcʒ earnaliũ cogitationũ: deſiderioꝛum

voluptatũ et Zlder itale a via tua certa ⁊ an
guſta. et oſtendiſti nobis viam tuã ſequenda
que ducit ad vitã. Cõmendatio diuine gra⸗
tie eſt. Quiſquis viã dñi ingreditur ne can⸗

qᷓ; de iuſticia ſua gloꝛietur:pᷣteritas vias ſu-
as ad memoꝛiã debet reducere et penſare de

quãtis cõcupiſcentijs et deſiderijs malis:de

uantis voluptatibo et negligentijs:ꝑ gram
uam liberauerit eum miſericoꝛs deus. In 5
auũt et ideo dedlinaſti —
Am̃ hũiliaſti nos in loco afflictõnis:et

ð —

ernie or vmbꝛa moꝛtis. .
Qm huũiliaſti nos in loco afflictõis i.in

hoc mundo vbi affligimur ꝓpter te.qui eſt l o

cus afflictõis ac vallis ploꝛatonis et miſerie
nõ leticie.ſed mali vtu ntur mundo ꝓ paradi
ſo:et ꝑegrinatõne terre ꝓ habitatõne patrie.

Quia hũiliauit nos deus affligẽdo ideo de⸗

clinauit nos a ſuꝑbia nr̃a quatenus humili⸗
ati ſemitas nr̃as relinqueremus et ſequere⸗
mur vias dñi.etiã ex illa hũiliatõe (cooꝑuit
nos).i.vndiq; tanq; operimento circũdedit
(vmbꝛa moꝛtis)nõ vera moꝛs ſi vmbꝛa.nõ

moꝛs aiĩe:ſed moꝛs carnis. Umbꝛa moꝛtis:
carnalis moꝛtalitas. vera moꝛs: dãnatio cũ

diabolo. Vel vmbra).i.timoꝛ (moꝛtis) quis

cauſatur a moꝛte ſicut vmbꝛa alxoꝛꝑe.Sʒz ꝓ⸗

pter hec oĩa mala nõ ſumus obliti te. qꝛ

pandimus manus ntas ad deũ alienũ.
Si obliti ſumus nomẽ).i.bonoꝛificentiã

liti recederemus (et ſi expandimꝰ manus no

ſtras)ſcʒ ꝑ modũ oꝛantiũ vel offerentiuʒ (ad

deũ alienũ)venerandũ et colenduʒ.qui neq;
nos creauit neq; bonum nobis fecit:et ſi ſu⸗

mus idolatre.Et nõ ſolum idola ſed etiã vi-⸗

cia ꝑ hec pñt intelligi.quoꝛundã eni deusvẽ

ter eſt ⁊ auaritia:que eſt idoloꝝ ſeruitus.etce

tera hmõi.Expandit etiã manus ad deũ alie
num:qui oꝑatur ob fauoꝛem bumanũ.

Honne ceus requuiret iſia:ipſe enĩ nouit
endtte coꝛdis.

HNöõne deus requiret)et exigetciſta)ſcʒ ita
manifeſta in diſtricto examine etliuſto iudi⸗
cio ad puniendũ ea.q.d.vtiq; ſic.nam et oc⸗
culta requiret. vnde ſequitur (ipſe enĩ nouit
abſcondita).i.occulta et co gitatões(coꝛdis)

quo ſcʒ coꝛde magis religio geritur q; deuuo

tione coꝛꝑis.et ideo ſolus poteſt inudicare nõ

ſolum de manifeſtis ſed etiã de occultis pꝛo⸗
pter qð nõ requiret a nobis. ipᷣe eni teſtis eſt
.

Si obliti ſumus nomen dei nti:et ſi erx

(dei nr̃ivt ab eius fide ⁊ cultu tanq; eius ob

=

= = – = –

£
Se
SESE

—
—

—

— =—
= = S=

——,, - ————M

conſcientie noſtre et nouit quia non obliti ſu⸗

mus eum:quod ex hoc apparet

mati ſumus ſicut oues occiſionis.
ODm pter te)o deus et tuã dilectionẽ(moꝛ⸗
niſicamur).i.diuerſis tribulatõnibus opeimi⸗
mur(tota die).i.inceſſanter et aſſidue (eſtimati⸗
et reputati (ſumus) ab homimiby ſicut oues oc

Añ ppter te moꝛtificamur tota die: eſi

ciſionis)ſcʒ nõ fetoſe ad occidenduʒ deputate.

quia nõ reputamur idonei niſi ad occiſionem:

cet occidimur ſine aliqua reluctatõne. Sancii

viri moꝛtificant᷑ ſanguinẽ ſuũ pꝛo chꝛiſto fun⸗

dendo.ꝓximis cõpatiendo.carnẽ macerando
vicia reſecando.culpas lachꝛy mis lauando.et
hoc tota die qꝛ tota vita ſanctoꝝ martynũ eſt.

IJgitur qꝛ ꝓpter te iſta patimur

.„ ℳ

ne repellas in finem.

—

opem (quare obdoꝛmis dne.i.videris negli⸗

gere. quaſi doꝛmit dñs qñ diſſimulando nõ li
berat.excitatur depꝛecatõibo et laboꝛantes ad⸗
iuuat.Querit aũt quare obdoꝛmit qꝛ incertuʒ

eſt vtrũ hoc ſitex ira an ex miſericoꝛdia:vtrum
eum yvelit ad tꝑus ꝓbareet coꝛrigere an ex to⸗
to relinquere.et ideo oꝛat.d.(exurge) tanq; vi⸗

gilans(cet)ſi hic et ad tꝑs repellis qne repellas)

noscin finem)et ↄſumptõcm.i.om̃ino et exto⸗

to. Di vis vt tribulemur et tentemur: ne ſinas

vt frangamur et pereamus.

Quare faciẽ tuam auertis: obliuiſceris

inopie nte:et tribulatõnis noſtrte.

uare faciem tuã)et gratie tue pñtiaʒ(auer

tis) et abſcondis ac beniuolentiã quã erga nos

habes nõ oſtendis.quaſi iratus:quaſi nõ ad⸗

ſis:quaſi oblitus ſis noſtri obliniceris inopie
noſtre) ꝙ ꝓpter te reliquimus terrena et modo

ſumus quaſi ſine ope ſine ſolatio ( et tribulatio

mis nr̃e p ꝓ amoꝛe tuo tribulamur et nõ eripi

mur.Et ſi nos neſcimus tu ſcis q̃re:qꝛ nõ niſi
iuſte. vñ hoc dicere nõ eſt querela ſʒ ſupplicatio
puri coꝛdis pia.Et nõ debes obliuiſci
Am̃ bumiliata eſt in puluere aĩa nrᷣa:
cõglutinatus eſt in terra venter noſter.

¶ Om humiliata eſt in puluere) ſupꝛa nos in

ſignuʒ penitentie ſparſo (aia nr̃a)recoꝛdatõne
peccatoꝝ.hoc eſt ad pnĩam cõpuncti ſumus:
aiam peccatoꝝ memoꝛia cruciando:ſcᷣm mo
rem penitentiũ etad modũ tribulatoꝝ cineres
ſuꝑ capita ſua ponentiũ/ↄglutinatus eſt in ter
ra).i.adheſit terret venter noſter) in eadẽ pnia
tota coꝛꝑis effuſione extenſus vt fit pꝛoſtratis
toco coeꝑe tenſis:hoc aüt dicendo ſummã bu⸗

habet quo plus huimmilietur.

Exurge quare obdoꝛmis dñje:erurge et
rge gerendo curam tuoꝛum etferendo

¶ Pſalmu

nuptijs a dextris ſponſiſui ſedeant. Snia in

militatem oſtendit. Qui eni genna tereaffigit
quo plus hu ui vero terre pio
ſternitur no habet vltra quo umilick q d m⸗
mium hũiliati ſumus:vltra quo humiliemur
nõ habemus:iam puenit vſq; ad ſummũ bu⸗
miliatio: veniatet alſittua miſeratio: Ideo con

Eturge dñe adinua nos: et redime nos

Pter nomen tuum..
Etxurge dñe et ne diſſimules ſicut doꝛmiẽs
diuua nos) laboꝛantes (et redime.i.libera
(nos)tantis malis oppꝛeſſos adiuua in bonis
libera a malis:et hoc nõ/ꝓpter meritũ nr̃jm ſed
gratis/ꝓpter nomẽ tuũ dilatandũ et gloꝛifican⸗
dum vt cognoſcaris ⁊ lauderis ab omnib qui
es deus in ſecula bũdictus. Dio
xurge dñe in auxiliũ nr̃m et erne nos ab
obp:obiis vicioꝝ:ctqui coꝛã patni noſtria
inimicamum genuũ regna viciſti a ꝑſequentby

pꝛo

—wm—

inimicis vultus tui luminanone nos eric.
Per dfim. eee

8

Pſalmus de nuptijs Chꝛiſti et eccle
ſie ac de ipſius Chꝛiſti ſponſiet eccleſie
ſue ſponſe multiplici laude et cõmenda⸗
Ructanit coꝛ me/
um verbum bonum:dico ego ope⸗
¶Auetoꝛ pſalmi ꝓpbeta dauid. Titulus hic
In finem pꝛo his qui cõmutabuntur filijs

Choꝛe ad intellectũ canticũ p dilecto. Hoc eſt
canticũ iſtud qꝛ hec eſt exultatio ꝓ eternis:ten⸗-

dens in finem.i.in ↄſummatõeʒ.habitũ ꝓ his
qui cõmutabuntur.i.ꝓ ↄmutandis in melius
et pꝛo dilecto patris.i.chꝛiſto cõmutante ſcʒ p
ſponſa et ſponſo qꝛ eſt ꝓ laude vtriuſq;: ſcribit

filijs choꝛc.i. chꝛiſti et imitatoꝛibo paſſionũ cru

cifixi.ad intellectũ.i.vt intelligant et veneren⸗

tur myſteriũ tanti decoꝛis et gre ſcʒ ↄiunctõis

chꝛiſti et eccleſie. Hec ergo eccleſia que in pᷣce⸗
denti pſalmo tanta pati deſcribit᷑ in hoc pſal⸗
mo laudibo extollitur et ꝓ ipᷣa chꝛiſtus cõmen⸗
datur vt intellecta cminentia chꝛiſti oẽm ma⸗
culam et rugã deponat:et ꝑ oꝛnatũ virtutũ di⸗

gnai ſe tanti ſponſi amplexibaexhibeat vnde

Ppmittitur pꝛo bis qui ↄmutabunt᷑: et ſequitur
pꝛo dilecto. Materia:nuptie chꝛiſti et eccleſie:
ſponſi et ſponſe:regis et plebis. Intentio:mo⸗
nere ad laudẽ ſponſi et ſponſe et fideles exhoꝛ⸗
tari vt taliter viuere ſtudeant quatenus ſe vni
viro ſcʒ chꝛiſto virginẽ caſtam exhibeant vt in

generali pheta ſpü ſancto repletus cteeleſtit⸗

Epulis ſaginatus in iſio pſalmo pᷣconia dei ſe

eructaturũ pmittit:et chꝛiſtũ ſponſum et ecciaʒ

ſuam ſponſam a multis laudat et magnificat.
Snia in ſpeciali:ꝓpha ergo quaſi ad has nuz

ptias intromitti deſiderans vt ſibi apiatur ſe

vyelle ſponſo cantare dicit(Eructauit) quaſi de
pleno ⁊ plenitudine diuine gre ſpũalis (coꝛ me
um)qð ↄcipit verba.i.mens mea intus plena
gfra (verbũ bonũ).i.hymnũ deo ſcʒ carmẽ qö

dicturus ſum. etexpꝛimẽes ad cuiꝰ honoꝛẽ eru
ctat verbũ ſubdit (dico ego).i.dicere etcantare
geſtio (opꝑa mea.i. dictamina et carmina mea:
ſcʒ hũc pſalmũ de laudibo ↄpoſitũ (regireguz
ieſu chꝛiſto qꝛ ex eo habeo.i.ad chꝛiſtiet ſifrr ec

clelie ſue ſponſe laudẽ et ↄmendatõʒ dicã hoc

cepichalamiũ. i laudẽ thalami et carmẽ nuptia

le. Tunc pᷣdicatoꝛ oꝑa ſua regi dicit:qñ fructũ

hutares dicere ſubiungit.

Lingua mea calamus ſcribe: velociter

ſcribentis.

¶ARingua mea in faciendo et pnunciando

carmẽ: fuit(calamus)et penna ſeu ſtilus et gra
phiumſcribe) i.ſcriptoꝛis velociter ſcribẽtis)
id eſt ſpũs ſancti qui in docendo nõ indiget in
teruallo qꝛ dixit et facta ſunt. velociter etiã ſe di

cit ſcribere qꝛ que dicit et ſcribit: ciio ventura
nouit. Spuũs ſanctus eſt q̃ſi ſcriba a quo lin⸗
gua quaſi calamus regit᷑ dum eius miniſterio
ſpus loquitur. Calamo linguã ſuam comꝑat:

vt ꝑ hboc intelligat᷑ ſcripſiſſe que dicit. Deinde

ſicut ꝓmiſerat laudes regis ſponſi decantatet
cõuertens ſe ad chꝛiſtum pꝛuno laudat euma

foꝛma et eloquentia. d.

Specioſus foꝛma pꝛe filijs hoim: diffu⸗

ſa eſi gratia in labijs tuis: pꝛopterea be/

dirxit te ceus ineternum.

—

¶ Specioſus) escfoꝛma pꝛe filijs hoĩm) fuit

VUel ideo ſpecioſus q; ſolus immunis a pcco:

qð ſumma et vera eſt pulchꝛitudo.et qꝛ nõ ſo⸗

lum homo ſʒ cũ hoiĩe etiã filius dei (diffuſa eſt

gratia) icʒ elequentie fructuoſe (in labijs tuis)

ꝗqꝛ mirabant᷑ oẽs de verbis gr̃e que pcedebant

de oꝛe eius. Vel qꝛ ꝑ eum verbũ gr̃e et reconci

liationis mundus accepit:nã penitentiã in re⸗

miſſionẽ peccatoꝝ pᷣdicauitpꝛopterea)et pꝛio⸗

Pee hanc gram ꝑ te mundo datã (bñdixit te)

oĩem (deus ypater ineternũ)nõ ad tpus dan

do tibi nomẽ qð eſt ſuꝑ omne nomẽ et regnuʒ
cuius nõ erit finis.vel qꝛ hic et in futuro ſemꝑ

en ſpecioſiſſimus vtpote virtute ſpũs ſanctiqᷓ
deficere in oꝑe ſuo nõ potuit de virgine natus

benedicetur chꝛiſtus Deinde laudat euma po

teſtate et foꝛtitudine.d.Et tu talis rer

Accingere gladio tuo: ſup femur tuum

cingere) ad pugnandiũ gladio tuoyſpũa

liſcʒ verbo dei.ieuangelio.De quo apls ait et
gladiũ ſpũs qð eſt verbũ dei.(ſuꝑ femur tuũ)
id eſt ſuꝑ carnẽ ſiue coꝛpus.Aceinxit eni gladi

um ſuꝑ femur ſuũ qꝛ in carne aſſumpta pᷣdica

nit euangeliũ quo pᷣcidit vicia et erroꝛes circa
fidem et moꝛes. male coherentia ſeꝑauit et ini⸗

micos pꝓſtrauit:ac mundũ debellauit.et ſ̊ (po⸗

tentiſſime).i. foꝛtiter et viriliter vtere verbo pꝛe
dicatõnis tue:nõ ſegniter neq; leuiter.pᷣdicauit

eni quaſi ptaãtem habens:et veritatẽ pᷣdicatõis
coõfirmauit miraculliiis.

Specie tua et pulchꝛitudine tua:inten /
EEUNc paicgton oga mane J de pꝛoſpere ꝓcede et renaag.
Spaicatõis deo attribuit. Et ne eũ aliquida ſe ſc pere pcedect reona.

2

Specie tua) quantũ ad moꝝ ſanctitatẽ. (et
pulchꝛitudine tua) quantũ ad diuinitatis de⸗
coꝛem etiam accingere et accinctustcintende)et
intentus ſis ne remiſſe agas:ſʒ potius ꝓſpere)
id eſt ad ꝓſperitatẽ eccleſie liberans hoies pe⸗

reuntes (pꝛocede)ꝑ viam huius vite regnũ dei

fpaicando et cõtra diabolũ pugnãdo (et)ſic to
tius mundi imꝑio pᷣcioſo ſanguine tuo redem
pto ac diabolo ſuꝑato (regna) nunc in eccleſia
militante et eternaliter in triumphante. Regna

in fide hoim mã potentiã oſtendendo et eos re
gendo qui ſemꝑ regnauiſti ab eterno. Regna

8

inquam ethoc

.

ſticis: et deducet te mirabilit᷑ dextera tua
Pꝛopter veritatẽ et manſuetudinẽ et iuſticiãi.

qꝛ es verus ꝑ te et ꝑ tuos venitatẽ docendo.et
manſuetus malos ferendo.et iuſtus vite iuſti⸗
ciam oñdendo que oĩa decent regẽ. Veritatem
quippe exequens manſuetudinẽ cũ iuſticia cõ⸗

ſeruauit: vt nec iuſticiam in manſuetudine nec
manſuetudinẽ in iuſticia amitteret(et deducet

te) inoffenſe ꝑ curſus totius vite mirabiliter)
qꝛ oẽs mirabunt᷑ vel qꝛ mirabilia facies (dex⸗
tera tua).i.foꝛtitudo virtus et potentia tua ſczʒ

deitas cuius oꝛganũ fuit humanitas et ideo in
omnibo mouebat᷑ ſcᷣm motũ deitatis.Et

HSagitte tue acute:populi ſub te cadent
in coꝛda inimicoꝝ regis.

Sagitte tue).i.verba pᷣdicatõnis tue ex oꝛe
tuo et apłoꝝ emiſſa ſuntacute)qꝛ coꝛdis inte⸗
rioꝛa penetrãt.et ſic verba dei vocant᷑ ſagitteqꝛ
occulte hoĩes alliciunt et gladius qꝛ manifeſta
rõne hoĩes deo adherere faciũt et ꝑ eas ſagit⸗
tas vulnerati populi inimicoꝛum) qui ſum de

* . . . — — — 2 - — — 2*

ꝛopter veritatẽ et manſuetudinẽ etiu

ang nnmero inimicoꝝ regis)ſcʒ tui qui es rex ma multum. He ergo virtutes fluunt et pcedũt (a
1 gInus. hoc eſt multi de inimieis tuis (ſub te ca⸗ veſtimentis tuis) ſcʒ ( a domibo eburneis i. a
ntun Aent).i.ſupponẽt ſe tibi et obediẽt.et hoc (in coꝛ ſcis tuis qui dicunt᷑ veſtimenta tua qꝛ oꝛnãt te
Aejj.i ex rõne et voluntate.vbi ſe erigebãt cõtra vita et doctrina.Domus quia in eis habitas.
ͤu . Ahꝛiſti ibi pulliabunt anteeum er deinimicis cburmer pter aſtantiacrimitatéac virutum
ſint amici. Deinde laudateũ a dignitate regali luciditatẽ et vite puritatẽ (ex quibovirtutib fi
ctiudici d. üe regũ).l. celeſie ſingule quas ꝑ oꝛbeʒ apli et
¶ Seges tua)·i regni tui hoc eſt regalis etiu-⸗ id eſt delecabiles ⁊ amabiles ibi ſunt facte eo
Aiciaria tua ptas in qua regnas ⁊ iudicas o( de ippᷣis virtuuby fragrant nitentet placẽt. ethoc
kaß us).i.chꝛiſte qui es dei filius:eſt cin ſeculũ ſeuu (in honoꝛe,nõ ſuo ſʒctuo).iad tui honoꝛem et
Wn li) .eterna ⁊ quicqͥd ↄſtituis nõ mutat. ſet ga Ploriief⸗ nõ queſieruũt honoꝛẽ ſuũ ſed tnũ. Ex
e gnitun, Aſerpta Gubhmato corecnoma bis omnibo ſacticſtyna ſponſa regi vna regi⸗
etſt (virga directõis) et regula diuine equitatis naa qua eum cõmendat et poſt ſponſi delcri⸗
que vere recta eſt et nunq; curuatur. bec iuſtos ptionem ipᷣam ſponſam delcribii.d.
Hun unfmtgit: iniquos pcunit:ct diſtoꝛtos dinigit. Ne⸗ Alſſtitit regina a xextris tuis in veſtitu de /

mo ergo ſibi multũ de miſcdᷣia chꝛiſti blandia gurato: circundata variette.
tt tur qꝛ virga directõis ·i.iuſticia eſt ei. Si alios ¶ Aſtitit) parata ſeruire regina) ſcʒ catholica
m! regit alios et cõterit. Sic dilige miſericoꝛdẽ v eccleſia chꝛiſti regis ſponſa que ſub chꝛiſto re⸗
ne N velis eſſe veracem. Et bene dico virgã tuã eſſe ge bene regit filios ſuos (a dextris tuis) et nõ a
ODireciõnis. quu;as ſiniſtris qꝛ ſemꝑ ei placita ⁊ nunq; ↄtraria ope

Dilerxiſti iuſticiã et odiſti iniquitatẽ: pꝓ⸗ ratur. ideo ſequit ſin veſtitu) oꝑm bonoꝝ de⸗ .⸗
R pterea vnxit te deus deus tuus oleo le Qaurato) nõ aureo ne ſola ſit chanitas ſed aſſint
n ticie pꝛe cõſoꝛtibw tuus. (Lcleig quechantas oꝛnat. In aino eni intelli⸗
uhin ¶Duexiſti iuſticiã et in te et in alijs et in tanti Gitun chantas. qo vero aureu eſttotuz de auro
wnn AVYlct odiſti iniquitatẽ) nõ hoĩes. aluter perfecte t. qð aut deauratũ eſt auru habereraliud elt.
NNm n diligitur iuſticia niſi odiatur iniquitas. et yt (Circundata varietate) pploꝝ: ꝑſonaꝝ: ſtatuũ:
Grſn ialis poſſes eſſe pterea vnxitte ſpiritalit imm officioꝝ: graduũ: linguag: mentoꝝ et donoꝝ.
udet boiem in regẽ et ſacerdotẽocdeus) fili deus u Manc repntateccleſia in veſtimentis nunc iic
nM us).i tibi ↄinbſtantialis ſcʒ pater (oleo leticie) ũc aluter coloꝛatis et in cantib et cantuu vo⸗
. iid eſt ſpũ ſcõ qui leticiã pᷣſtat aĩe. (pꝛe cõſoꝛtib cibus diuerſis. Deinde alloquit ꝓpheta reginã
vctnett mis).i.plus q; ceteros hoĩes quoꝝ moꝛtalitat / vennah P nai cins vocapiis d. eico
Meant factus es ꝑticeps vt eos tue immoꝛtalitatis et Nta . nuns von⸗ nipalamn Valeas ꝑuenire
iſhai regi faceres tecũ eſſe conſoꝛtes: qꝛ ceteris do⸗ Audi filia et vide et inclina aurẽ tuã:et
wwan i1is eſt ſpũs ſcũs ꝑ partes:in ipſo vero fuit ois obliuiſcere ꝓplm tu et domũ ptis tu.
Pruis plenitudo diuinitatis coꝛꝑaluer. Deinde lau-⸗ Audi) intus ſcilicʒ credendo o regina(filia)
W dat eum ab oꝛnatu.₰Tꝰ mea. . mea pdicatone genita: chꝛiſtu in euange
jütoni⸗ OOrha et gutta et caſſia a vſtimentis lio loquentẽ et docentẽlet videyeius doctrinam
d tuis:a domibo eburneis ex quibs delecta intelligendo et vitã ↄſiderandoRet inclina aurẽ
ADn uerunt te filie regũ in honoꝛe tuo. tua) ad obediendu hũiliter: etimitanduʒ ſcʒ in
nuhi ¶MWerba etguta ⁊ caſſia p has ſpecies aro ope ea que docet replendo. et obliuiſcere plm
H/ maticas ſignificant virtutes fideliũ ſpirantes tuum) vnde veniſti ſcʒ vicia ꝑpetrata ꝑ quere⸗
umH/ bonuüodozé alijs ꝑ bonã famam etexemplum gibabylonie ſeruiſti et domũ pris tui).i.Oſoꝛ⸗
Sciceen Vñ myrrha que amara eſtet arcet vermes ac tium diaboli etↄuerſationẽ ſeu vanitates hu⸗
6G6 ſeruat a putredine ſcʒ moꝛtificatio carnis que ius mundi in quo qᷓ̃ſi in ꝓpꝛia domo vſq; mo⸗
en amara eſt et pellit vermes maloꝝ deſiderioꝛuz do diabolus regnauit: cuuus filia ꝓ maloꝛum
”M ac ſeruat a putredine vicioꝝ. et guita que et ar⸗ operum imitatõe fuiſti. Deinde laudateam et
Gwd moniaca dicitur et pellit infaturas et umoꝛes beimoa foꝛma⸗dodddo.
vtot, ſcʒ builitas quepellit inftatonẽ etoẽm tumoꝛ? Et ↄcupiſcet rex decoꝛẽ tuũ: qi ipſe eſt

ligng ſupbie. Et caiſſia que etfiſtula dicit et naſcuur dñs deus tuus et adoꝛabut eum.
n in aquoſis locis et creſcitin immenſum ſcʒ fi⸗ ¶Et)tũcↄcupiſcet rex celeſtis ſcʒ filius de⸗
o es que in baptiſmo naſcitur et creſcit in iuſtis coꝛem tuũ.i.te decoꝛazʒ ꝓpter pulchꝛitudinen

; 1 2
in

ſpũalem quam ipſe fecit in te et dedit per gẽam
reꝑans inte imaginem ſuã. Multiplex eſt de⸗
coꝛ eceleſie qui in duob cõſiſtitſcʒ in foꝛma vi
te et doctrine. Et ideo debes libenter audire q̃ᷓ
5pcepta ſunt tibi(qm) ille qui ↄcupiſcitte nõ ſo
lum eſt rex et ſponſus tuus ſed (ipſe eſt dñs de⸗
us tuusi.creatoꝛ et dñatoꝛ tui. Quicquid ha
bes vnde illi places ab ũllo habes.(etadoꝛa⸗
bunt) oẽs ꝓpli de quibo facta es (eum) ſcʒ regeʒ
tuũ adoꝛatõe latrie qꝛ ei om̃e genu flectet.

t filie txri in muneribo:vultum tuum exet ad honoꝛẽ tin 12ſoꝛtii
Ernlierrin veoere ꝓxime qꝛ pꝛioꝛibo ↄſiles et eas in cõtinen

depꝛecabuntur oẽs diuites plebis.

Et) nõ tm iudei ſed etiã (filietyri).i.gentium
hoc eſt gentes a parte totũ ſignificãs. Per tyrũ
eni vicinã iudee vbi pꝛophetia erat gentes in
chꝛiſtũ credituras ſignificabat qua pꝛecipue

noĩat qꝛ ciuitas nobilis et famoſa erat venient
ad regem tuũ in muneribo ſe et ſua chꝛiſto de⸗
uote offerendo ipſumq; adoꝛando et elemoſy⸗
nas faciendo (vultũ tuum) et pnñtiam o regina
(depᷣcabuntur)et petent a deo.i.deuote pꝛeca⸗
buntur deũ vt det eis poſſe ꝑuenire ad tuũ vul

tum.i.pᷣſentiaʒ et ↄfoꝛmitatẽ tuã ne extra nidũ

eccleſie poſiti faciantoꝑa ſua ſed in vultu et cõ
ſpeciu ſponſe.i. in vnitate eccleſie aliter eni non
ꝓgeſſent.(oẽs diuites plebis.i.omnimodi di⸗

uites ſiue ſint locupletes ſiue nobiles ſiue ſapi⸗

entes ſiue potentes et hmõi. Deinde laudat eũ
a gloꝛia dicens

Omnis gloꝛia eius fillie regis ab intus:
eis aureis et circnamicta varie/

ratihbiii.
Ois gloꝛia eius)ſcʒ (filie regis) que iam di⸗
cebatur regina.i.eccleſie eſt(ab intus).i.conſi⸗

ſtit in oꝛnatu interioꝛi ſcʒ in puritate cõſcientie

et nõ in oſtenſione iactantie nec in magno ap⸗
paratu exterioꝛi in quo ſynagoga gloꝛiabatur

Vnñ Paulus ait. gloꝛia nr̃a hec eſtteſtimoniuʒ
ↄſcientie nr̃e. Gloꝛia aĩe fidelis eſt de interioꝛi⸗

bus bonis: gloꝛia aũt maloꝝ eſt de his que fo
ris ſunt vt de pulchꝛitudine:foꝛtitudine:gene⸗
re:dignitatibo:diuitijs et hmõi.Et licʒ eius glo

ria ſit intus in cõſcientia tñ eſt etiã cin fimbꝛijs

aureis).i.in honeſtate ↄuerſatõis et in oꝑibus

bonis que bñ ꝑ fimbꝛias intelligunt᷑ qꝛ patent

ſicut fimbꝛie et puriſſima ſicut aurũ opoꝛtet eſ⸗
ſe.(circũamicta).i.oꝛnata ( varietate)virtutũ qꝛ
ſingule virtutes vndiq; eam circũdant. Dein⸗
de laudat ambos a ſocietate.d.
Adducentur regi virgines poſt eam: ꝓxi
me eius afferentur tib.
¶ Adaucentur) pᷣdicatõeet gr̃a adiuuante qꝛ
ſe nequeũt venure.(regichꝛiſto ad ſeruiendũ

4

(virgines )etpudice ſeʒ integre et ala et coꝛpeqᷓ
ſuntin pꝛimo gradu per quas robuſti et foꝛtes

accipiunt᷑ (poſt eam) ſcʒ reginã.i. apoſtolicã et
pꝛimitiuã eccleſiã catholicã generalẽ matrem
fideliũ que domuʒ pĩis oblita pꝛima venitad
regem. Et ↄuertens verba ad regem ait.et(pꝛo

et in matrimonio ab aliena ↄiunctõecõtinen⸗

tes q̃ͥ ſunt in ſcõöo gradu ꝑ quas infirmietim⸗

becilles deſignant. afferentur) etpoꝛtabuntur
(tibi)o rexet ad honoꝛẽ tuum in tuũ ↄſoꝛtiũ.et

tia imitantes. He ergo omes et virgines et pꝛo

centur in templů regis.

— 8. . .
—

in triſticia peccati qꝛ in pñti q̊ʒ eccleſia valde le

tantur ſancti de puritate ſue ↄſcientie etpecto⸗

ris ſui pace et de hac deinde adducentur) mi⸗
niſterio angeloꝝ tanq; viui lapidesin templũ
regis).i.in ſuꝑnam hieruſalẽ facti ꝑ chꝛiſtnm
regnũ et ſacerdotes dei. Duce crgo gratia ad⸗
ducentur in templũ regis:in vnitatẽ ꝑfectecha

ritatis vbipoſſint ineternũ laudare deũ. Dein
de laudat eos a pꝛole oſtendens quanto incre⸗

mento eccia ſponſa ꝓfecerit et alloquit᷑ eã.d.

Pꝛo pr̃ibo tuis nati ſunt tibi filij: ↄſtitu

es eos pꝛincipes ſupꝑ omnẽ terram.

N(Pꝛo patribo tiis).i.loco apłoꝝ quite genue
runt (nati ſunt ibi filij imitatoꝛes eoꝝ ſcʒ epi
etalij quos genuiſti:nõ te ergo putes deſertam
ꝛ non vides eos ꝑ quos nata es:nati ſunt filij
ad a tuũ et de pꝛole tua creuit tibi paterni⸗
unt eni et hi pr̃es tui qꝛ ab ipᷣis regeris:
Vñ ſequitur (cõſtitues eos)in ſede patrũ (pꝛin
cipes)in ſpũalib.i.pꝛelatos: magiſtros et do⸗

as.

cdoꝛes ad regenduʒz ꝓplłm dei. (ſuꝑ omnem ter⸗
ram.i.ſuꝑ vniuerſalem eccleſiã: per omes par

tes terre diffuſam nõ in vno loco tm. Et nota

ex hoc ꝙ pꝛincipes ſeculi ſubeſſe debent ſacer⸗
dotibus nõ pꝛeeſſe.Etqꝛ ita eſt oꝛdinata eccle⸗

ſia et confirmata ideo ipſa tanq; grata alloqui

tur dominum. d.

—

ratione et generatione:

¶ MWemoꝛ ero nois tuiid ẽ fame et gloꝛie me

memoꝛiã agam et ſemꝑ te pꝛedicabo(in omni

generatione) diffuſa in omni tema. (et) deinde
in (generatione) ſuccedente. q.d.eccleſia: ſemꝑ
nomẽtuũ annunciabo generatõnibo ſibi ſuc⸗
cedenubo vſq; ad finẽ mundi. Ael ipi filij nati

Afſferentur in leticia et exultatõne: addu

¶ Affe entur in leticia) virtutũ etexultatõne)
grarum ſeu in gaudio interioꝛi et exterioꝛi non

Aemoꝛ ero noĩs tui dñe: in omni gene

n⸗

in⸗
r
i
en
No

.

e⸗
„

1

— — — = —
S ‿α =

S.

S

etpꝛincipes conſtituti memoꝛes erunt ſemper
(nominis tui dñe) quia ſuccedendo ſemꝑ per
onmnes generatõnes ꝑſeuerabun.
Pꝛopterea populi cõfitebuntur tibi ine quercbanttot et tanta patienter . n
ternum: et in ſeculum ſecui. rtrentia in ſpeciali:pꝛopheta ergo in Chꝛiſti ad⸗

turtibi ideſt laudabunttetanquam auctoꝛem

et gubernatoꝛeʒ (ineternum)pꝛeſentis ſeculiid

eſt per totam hanc vitam et in ſeculum) ſubſe⸗
cutiuum huius (ſeculi) id eſt in futuro vbi eſt

laus eterna que nunq; finietur. O felix apoſto

