eſt immenſe pietatis et clemẽtie et potens eſt ab
omni malo liberare. Et qꝛ ſperauit ideo ſuſti⸗
nuit. Nam ſpes foꝛtitudo patiẽtie eſt Ideo enĩ
ſancti viri patientes ſunt in tribulatõe qꝛ gau⸗
dent in ſpe. Deinde iam dicit quid facere de⸗

beamus.
tutina vſq; ad noctẽ:ſpe⸗

ret iſrael in mdño.
Atuſtodia matutina vſq; ad noctem) id eſft
a mane muentutisvſq;ʒ ad nocte monioſſhe
02

ret iſrael) id eſt pplusvidens deum ꝑ fidem
matam hoc eſt om̃is fulelis (in dño) miſericoꝛ
diam eius expectando. Aliter enim nõ valetni

ſi vſ; ad finem ſperet qꝛ qui ꝑſenerauerit vſq;
in finem hic ſaluus erit. Nam ſi non vſq; ad

finem ſperaueris deletur totum quod ſperaue⸗

ras. Ab illa ergo hoꝛa matutina qua in vineã
dñi locatus eſt fidelis ſpem ſuam in illam defi
gat boꝛam qua denariũ mercedis accipiat ab
co quod ei lumen veritatis illuxit indeſinenter

celeſtia contemplet᷑. Ideo autem ſperet.

Aulia apud dñm miſericoꝛdia et copio

ſa:apud eum redemptio.
Mia apud dominũ)eſtmiſericoꝛdia ꝛin re

laxatione peccatoꝝ. Ergo ſi pꝛemimur pecca⸗

nis noſtris non deſperemus quia adeſt miſeri⸗
coꝛdia dei parcens nobis (et copioſa)id eſt ſuf
ciens immo ſupereminensapud eum)eſtre
demptio) ſcʒ ſanguis pꝛecioſus quia non au⸗

ro neq; argento ſed pꝛecioſo ſanguine ſuo nos

redemit quia totus mũdi peccata deleuit.Co⸗

pioſa fuit redemptio noſtra quantuʒ ad id per
quod redemptiſumus ſcilicet paſſionem cbꝛi⸗
ſtis ſanguinis effuſionem que multiplex fuu 2

* quantũ adid a quo ſumus redemptiet quan⸗

tum ad effectum redemptnis quia liberati ſu
mus a culpa actuali et oꝛiginali eta pena tam
coꝛpoꝛis q; anime ⁊ quia ad ſalutẽ omniuʒ ac
touus mundiſuffii.
Et iõyſe redimet iſrael:ex omnib iniqui
tatibus eusssss
¶Etj)adeo eſt copioſa ꝙ(ipſe redimet) id eſt li
berabittanq; pꝛecio redemptũ (iſrael id eſt po
pulum fide foꝛmatavidentẽ deum cex omnib⸗
iniquitatibo eius) vt non reſeruent᷑ad vindu⸗
Qui non cõmiſit peccatũ ipſe poteſt redimere
a peccato. Non ergo timeas acceſſurus ad de
um aliquas iniquitates tuas tantũmodo acce
de pleno coꝛdeꝛ deſine iaʒ facere que faciebas
et de pꝛofundo clama ad dñm obſerua illuʒ ⁊

expecta ⁊ ſuſtine ꝓpter legem ipius gbia multa
Intendant queſumus dñe pietatis tue au⸗

apud illum redemptio.

——

peccato

u vt non obſerues iniquitates noſtras
urtias nobis miſcoias tuas. d.
Plalmus de humilitate interioꝛi coꝛ

res in oꝛatõnes ſupplicũ qꝛ apud te eſt piciatõ

is e

t exterioꝛi coꝛpoꝛis et operis et de

—

. cxxx.

1
. *

li mei.

¶ Auctoꝛ pſalmi pheta dauid. Titulus vt ſu
pꝛa. Materia:humilitas interioꝛ coꝛdis ⁊ exte
rioꝛ operis. Intentio:inducere fideles ad hu⸗
militatem. Senteẽtia in generali ꝓpheta in iſto
pſalmo exemplo ſuo docet humilitatẽ obſtrin

gens ſe maxime pene maledicto ſi non extite⸗

rit humilis intus et extra et ſi aliquid iactantie

in eo fuerit. hoꝛtat᷑ etiaz iſrael płim ſcʒ fidelẽ iu

giter ſperare in dño quaten ſeculi aduerſava⸗
leat tolerare. Duodecimus gradus eſt humili⸗
tas quam intus et extra hic ſe habere oſtendit.

Sententia in ſpeciali: oſtendens ergo ſe humi

lem intus ⁊ extra aito(Oñe)cum ad tot⁊ tan⸗
tos gradus virtutũ ꝓmotus eſſem (nõ eſt exal⸗
tatum intus (coꝛ meuʒ) per ſuperbiã ſcʒ motu
ſuperbie interioꝛi. Oinus dicit ſcz.nõ eſt exal
tatum )? plus intelligit ſcʒ hũiliatũ eſt coꝛ meũ
gqʒð eſt deo ſacrificiũ. Sacriſficiũ ergo deo ob⸗
tulit quando h dixit (neq; elati ſunt) extra(ocu
li meiper elatõnis aparentia que maxime re⸗

lucet in oculis id eſt ſignũ ſuꝑbie exterius non
oſtendi. In ſuperioꝛi parte coꝛpoꝛis ſunt oculi
& ſuperioꝛ coꝛpoꝛis ſenſus eſt viſus.A dignis

ſpe continua ſemper et iugiter m domi/

Imine nõ eſtex/

Naltatum coꝛ mei: neq; elati ſuntocu

ri ergo coꝛpoꝛis pte ceteras ptes ? etiam actio

nes motus ⁊ omnia que ſunt in bomine poſſu

mus accipere in quibus etiam vicium clatõis
ſicut in oculis aliquando apparet deinde poſt⸗
quam oſtendit qualis fuerit in coꝛde ⁊ coꝛpoꝛe
oſtendit qualis fuerit in actõne dicens.

* *

Neq; ambulaui in magnis:meq; in mira

bilibus ſuper me.

¶WHeq; ambulaui) ſuperbiendo in magnis

id eſt nõ inceſſi in bis que magnavidebant᷑ho
minibus oſtendendo ſuperbiã in apparatibo ⁊
pompis vel iactando me de magnis ſicut ille
phariſeus q ſe de ſuis iactabat operibꝛ. In ma
gnis etiam ambulare eſt in virtutũ operibiani
mum per ſuperbiã eleuare (neq; in mirabilib⸗
ſuper ine) id eſttranſcendentib⸗ ſtatum meum
boc eſt nõ queſiui innoteſcere bominibo quaſi
in mirabilibo que erant ſupꝛavires measvnde
me iactarẽ apud eos Hec enim ſunt ꝓpꝛia ſuꝑ

boꝛum. Deinde aperit q; hũilis in ſcientia fue

rit qui quandoq; inflare cõſueuit dicens.

Si non humiliter ſentieba: ſed exalta⸗

ui anmammeam.

¶Sinon bumiliter ſentiebã) vtviderer mibi

quaſi ſapiens ⁊ inde extollerer et ſuperbirẽ pꝛe
ſumendo de me et xiribus meis (ſed exaltaui)
ſuperbiendo ſanimam meam)altioꝛa me que⸗
rendo ⁊ plus q; opoꝛtet ſapiendo ac maioꝛa ᷓ

ſint de me ſentiendo. Quienim tales ſunt vix

ad humilitatẽ ꝑtingunt.qꝛ ſcõᷣm Gꝛego.valde
difficile eſtvt is qui ſe ſapientẽ eſtimat

ad bumilitateʒ reducat. Vel (ſi non bumiliter

ſentibam) beneficia mibidataa deo recogno⸗
ſcendo (ſed exaltaui animam meaʒ) me de eis

quaſi ex me babere elcuando. Di inq non eſt

Bicut ablactatus eſt ſuꝑ mre ſua: ita re

tributio in anima maa.
¶ Sicut aliquis incumbens(ſuꝑ matre ſuaʒ
id eſt indigẽs adhuc foueri ſinu ⁊ lacte matris
cõtriſtat᷑ ⁊ perit ſi ſic(ablactatꝰ .i.a lacte mr̃ia
ſeparatus qꝛ mater ſubtrahit ab co mãmillaʒ.

(ita)fiat (retributio in anima mea)id eſtpuni⸗

tio in perſona mea vt ſcʒa deo ſubtrabat᷑ mihi
omnis gratia ⁊ cõſolatio diuina etpeream.ma
dicto ſe obſtringit ſi a ſuꝑbia ſe nõ cohibuis
ſic enim dicere ſolemus quando de cauſa be⸗
ne conſidimus vel eſt pꝛedictio nõ optatio.vl⸗
timo concludit dicens. Etqꝛ ego iia ago ergo
meo exemplo. H—L,—„.

Speret iſlrael in dño:er hoc nũc et vſch

in ſeculum.g

Sparctiirael) ,ſidelis fide foꝛmata deum

ſcbat⸗
ſitſe
aod
limn
Cpne
ene
mnt
ncos
hoeen

1 videns (in dño)ſaciendo ſicutego qui vere me Sicut iurauit dño:votum vouit deo ia
3 bumiisin ein ve⸗ õ N coooooh. im vouit deo ia ⸗
nonninuna e(ex hoc naack czin ſecul) ¶ Sicutiurauit dño).i.firmiter pmiſit(etvo⸗
4 id eſt hanc ſpem cõtinue et ſemper ſine fine ba tum vouit) exd b
e er emd 2tum vouit) ex deuotõe ⁊ bona voluntate (deo
beat quouſq; ad eternitatẽ veniat qꝛ poſtea nõ iacob) Ideo dicit᷑ deus iacobvt nos ſimus ſpi
erit ſpes ſed res ſides enim et ſpes tranſeũt naz nitualiter iacob ſi deumvolumus h
8 qdð credimusvidebimus ⁊ qð ſperamus tene=- toꝛem. Jocob enim ſi unnms Pabere in
bimus charitas atq; manctin eternu ꝓpterqd lacobs eedekriemeere.
5 4 iq n iacob qui vicia ſupplantat.q.d.ita memẽ:o da
et maioꝛ hoꝛum dicit᷑. docet ergo vt nullo fine uidvt impleat quod deo ꝓmiſi ſnm
nalo; Pon d IIe dvt impleat ꝗ ꝓmiſit. nemo pᷣſumat
tꝑm ſpes noſtra claudat᷑ vt per ſpem pñtis eui viribo ſuis ſe reddere qð r Suf te batas
. a ciana⸗ . is ſe reddere qð vouerit.Qui te hoꝛtat
bona futuri ſeculi capiamus. ¶ Dꝛatio. vt voueas ipᷣe adiuuatvt reddas vouit autẽ
ri ae 811 atvt reddas vouit autẽ ec⸗
He ꝑmittas nos exaltari in ſuꝑbijs ſeculi cleſiavt ſit domus dei quo nihil gratius poteſt
omnipotens pater ſed qui mitis es et humilis deo offerri vouet etiã quelibet fidelis anima vt
h coꝛde:doce nos humilibotibi placitis conſen? faciat in ſe domũ ono cum renunciat diabolo
ure. Per do. — ectt pompis eius in baptiſmovñ ex ꝑſona ipᷣius
. Plſalmus xe bono deſiderio edifi? eccleſie ſeuenter oſtendit que iurauitt vo⸗
catoͤne domus dei ſpiritualis ſc eccleſe mroiero in tabernaculu dom⸗
in in moꝛibus et ſide et de huius deſiderij ſiaſ. tanenaculn dom mee:
i⸗ impletione. s. cxxri. 11 aſcendero in lectũ ſirati mei.
ues e Si introiero.i.nõ introibo hic enim ponit
u Emento domme nondin tabernaculü domus mee) vt inten
aid tomifs maſtrernchinsciny. deſle rbus mei queraz que mea ſunt nõ que
AAuctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ti veri⸗ Qaſel pꝛiuate voluntati mee.i.mea et
us vtſupꝛa. Materia edificatio eccie in mo a ſen ens ea que dei ſunt nõ poſtponam
ribus T fide. Intentio: monere vt nos ipſos ctt es r bnnato impedini ? pꝛio ne fieret lo⸗
1 alios ediſicemus domũ dñ Nuxta illð templũ ded coler nerolil ns aſcena in lectũ
5 alanetn eſta Zeſtig vos. Seinentia in gene⸗ eamne rageg n acquieſca carni
N rali: ꝓpheta in illo pſalmo declamat bonũ deſi oier ocatn odst⸗ DD ꝛimo ſcz.ſi in
e derium de edificatõne eccłie in moꝛib⸗ ⁊ fide et notatur ſupbia. in ſco ſcz ſiaſcendero
moNd e concupiſcentia carnis. in tertio qð ſequit᷑ſcʒ ſi

degere 1 ocuhs
8 litterã ſollicitẽ fuit de materiali. Etↄgrue pofſt ehar eWeitattonleees
gradu bumilitatis agit de edificatone domus Di dedero) .non dabo (ſomnũ).i. vanam
ꝛ ꝑ humilitatẽ effici aliquis domus dei. Uñ Feunal delectationẽ (oculis meis ) ſcz metis
alibi ſuꝑ quem lecheſee, ſpiritus meus niſi ſux erſene felicitates ſomnia ſũtq; cito tranſeũt
humilẽ ⁊ quietũ. Sentẽtia in ſpeciali: volens in quibus doꝛmire ⁊ toꝛpere nõ debent quilo
ergo edificare domũ dño ait in perſona totius cum dño inuenire volunt(et) vtplus dicaz nõ
i chꝛiſti¶ Memento)o (dñe)pater (dauid)ſpiri⸗ dabo (palpebꝛis meis doꝛmitationẽ) vt nunc
ns tualis manu foꝛtis ⁊ ſupponit cauſam dicens ad talia incliner nũc erigar quod minus eſtq;
n⸗ (et omnis manſuetudinis eius) qua vicit dia⸗ doꝛmitio.ſomnũ oculis dat ⁊ doꝛmit qui terre
i⸗ bolum ⁊ inimicos ecckłie. Illi ſeuiebãt:iſte ſuf⸗ na et felicitates ſeculi cõcupiſcit nõ doꝛmitſed
n⸗ ferebat:victi ſunt qui ſeuiebant:vicit qui ſuffe⸗ doꝛmitatq modo retrahit᷑ a terrenis modo in⸗
ibi rebat: ad litterã dauid rex ille valde mãſnetus uoluitur illis ? quaſi qui doꝛmit caputcrebꝛo
ma fuitſed nõ de ülo hic agit ummo de eius ſigniti inclinat ? relenat. Dic etiaʒ doꝛmit qui peccat
vuin cato. dauid enim interpꝛetat᷑ů manu foꝛtis? per et non penilet.· doꝛmitat qui vices peccandi et
be⸗ illũ typice ſignificat totus chꝛiſtus ſcʒ caput et penitendi alternat. obdoꝛmit qui in pctõ mo⸗
l coꝛpus cuius humilitas ⁊ manſuetudo hic cõ uůNAH..
ag mendatur chꝛiſtus manu foꝛtis ad bellandu, Et requiem tempoꝛibo meis vonec in
1 manſuetudinevicit aduerſarios ⁊ in iſta man⸗ ueniam locum domino tabernaculũ do
ſuetudine coꝛpus chꝛiſti qð eſt eccłiavicitini⸗ iacob. JVMMMä
, micos. Sic manu foꝛtis vincat oꝑando. Ad ¶ Et)vtad huc plus dicam ſi deſidero.i.non
zaus hoc autẽ memenmo vt impleat. duabo (requiem tempoꝛibo meis)tali parti capi

S

pꝛecatur ꝓ eius impletõne. In hoc tredecimo

gradu iam hũilis ⁊ manſuetus ſatagit de edi⸗

ficatione ſpiritualis domus dei.vt ⁊ dauid ad

degero conpiſcentia oculoꝝ.
Si, Edero ſomnü ocuſis meis: et pal⸗

tisvnde ſomnus venit ad oculos.Cum cepe⸗
rit te aliquid tꝑale delectare ad peccandũ iam
grauant᷑ tibi tpa. Noli te dare tali delectatõni
maioꝛes enim doloꝛes habebit qᷓ; ſuauitates.

Et ea cogitaiõne quaſi confricans frontem ex
cutis ſomnũ: paras locũ dño Si enim nõ de
geris requieʒ tempoꝛibo tuis nõ venit ſomnus
bec igitur omnia non faciam ſdonec inueniaʒ

locum dño)in me vbi requieſcat qui ſuper hu

milem requieſcit.q.d.nõ ſaciã illa pꝛedicta ſed
iſtud ſcʒ cinueniã locũ dño)in me ipᷣo(taberna
culum deo iacob)qð idem eſt.i.eccłiam pꝛeſen
tem fundatã et firmatã.hoc eſt me ipᷣm faciã lo

cum dño ⁊ edificabo eccłiazx in qua militandũ

eſt deo.Eccleſia ſcõᷣm pñtem ſtatũvbi lucta eſt

et pugna dicit᷑tabernaculũ in quo militatur in
futuro erit domus in qua pauſabit᷑. In taber⸗

naculo qð militantiũ: pugnantiũ eſt gemimꝰ

et laboꝛamus in domo gaudebimus ⁊ lauda⸗

bimus. Uel ex ꝑſona chꝛiſti capitis poteſt le⸗

gi ab illo loco ( Si introiero).q.d. Jurauit da
uid.i.chꝛiſtus dicens.( Si introiero in taber⸗
naculuʒz domus mee) ſcʒ celeſtis hahitatõis et
(ſi aſcẽdero in lectũ ſtrati mei⸗.i.ad dexterã pa⸗
tris vbi eſt requies ⁊ finis laboꝝ ⁊ Si dedero
ſomnũ oculis meis).i.requiẽ triduane moꝛtis
Deinde alijs verbis idem repetitet palpebꝛis
mmeis doꝛmitationẽ et requiẽ tꝑibo meis donec
inueniã locum dno tabernaculũ deo iacob).i.

donec eccleſia ſancta pꝛedicatione ſit fundata.
hoc ꝓmiſit totus chꝛiſtus⁊ impletũ eſt. Ham.

Ecce auduimus eam in effrata: inueni⸗

mu⸗ Seam in campis ſilue.

ce audiuimus eum) ſcʒ locum ſeu deum

mus eum) AUel (eam in campis ſilue).i.in hu⸗
milibus gentiba incultis.Effrata hebꝛaice di⸗

citur ſpeculũ latine.ſpeculũ q pe imaginẽ ha⸗

betꝛ omnis ꝓphetia imagoꝛ figura eſt futuroꝝ
campi autẽ ſilue ſunt humiles gentes inculte.
Quod ergo audiuimus in effrata inuenimꝰ in
campis ſilue qꝛ quod pꝛedicatũ eſt in imagine
ꝓphetie iudeis manitfeſtatũ eſt in fide gentious
Nectm̃ inuenimus ſed ꝑſeuerando in militia
Introibimus in tabernaculũ eius: ado

hnn in loco vbi ſteterũt pedes eius
Introibim)ꝑ fidem (in tabernaculũ eius)
ſcʒ dñi dei iacob nos qui in vna domo eccleſie

per dñm aggregamur ⁊ ꝑ charitatẽ viuis lapi

dibus ⁊ ſanctis compaginamur ⁊ tũc domus

dei efficimur ⁊ a deo habitamur et etiam a deo

velceam ſcz ſedem dñi ſeu eccłiam (in effrata)
id eſt in ꝓphetis ſpeculatoꝛibo futuroꝝ (cinueni

id ẽ debito cultu dñi venerabimur(in locovbi
ſteterunt pedes eius)ſcʒ dei.i.in quo pᷣdicatõeſ
aplice audiunt᷑ ⁊ ſtabilitas fidei quaʒ credimꝰ
reperit᷑que tanq; pedes ſuſtentant totũ coꝛpus
eccłie recie aũt pꝛius introire poſtmodũ adoꝛa
re ſe ꝑhibet qꝛ eum qui extra domũ dei rema⸗
net vt qui charitatẽ nõ habet deus ad ſalutem

non exaudit.Etqꝛ omnia ꝓ celeſtis patrie re⸗
quie habẽda facere debemus recte ſubiũgit᷑.
SBurge dne in requiem tuam:tu et arca
ſanctiſicationis tue.

urge)o (dñe) a moꝛte ⁊ inferis reuertere
(in requiem tuam) aſcendendo in celũ et nõ ſo
lum tu ſed (tu)pmo ⁊ deinde (arca ſanctifica⸗
tionis tue).i.vniuerſa eccłia ⁊ te pꝛius exalta⸗

to exaltet᷑ poſtea eccia quaʒ figurauit arca noe

vel teſtamenti que adhuc in multis carnalib
lata eſt in paucis ſpiritalibo anguſta.non aude
ret ſibi reſurrectionẽ ꝓmittere coꝛpus niſi pus
reſurgeret caput. Et bene arca ſanctificatõnis
eccleſia dicit᷑qꝛ ab ipᷣo ſanctificata quo ⁊ redi⸗
mitur. VUnde ſubdit᷑. Et teeunte ad patrem.

Sacerdotes tui induaut᷑ iuſticia: et ſan

cti tui exultent.
¶Sacerdotes tui)ſcʒ regale ſacerdotiuʒ (in⸗
duantur)et muniayt᷑ iuſticia fidei.i.fide qꝛ iu⸗
ſtus ex fide viuit vt in vita iuſticie muniti non
ſautient᷑a iaculis inimici.qꝛ ſcõᷣm gregoꝛiũ ſi⸗
cut veſtimentuʒ a frigoꝛe ſic iuſticia defendita
moꝛtecet ſancti tui).i. membꝛa tua accepto pi⸗
gnoꝛe ſpiritus ſancticexultent).i.letent᷑ teſtimo
nio bone conſcientie⁊ ſpe reſurrectõis que pꝛe
ceſſit in capiteꝛ ſic accepiteoſdem ſacerdotes ⁊
ſanctos ſcʒ fideles quibo dicit᷑ vos eſtis genus

clectũ regale ſacerdotiũ. gens ſancta: ꝓpłs acqᷣ
ſitionis. Ael (ſacerdotes tui).i.pꝛelatieccleſie

(induant᷑. i.vndiq; circũdent (iuſticia) a alijs
virtutibo ⁊ indecſancti tui.i.minoꝛes ⁊ ſubdui

deus ꝓ reliquijs iſrael cum ſubdit᷑

fideles exultenttelaudando. Sed iam rogat᷑

Pꝛopter dauid ſeruum tuum:nõ auer

tas faciem chꝛiſti tui.
ꝛopter dauid ſeruum tuum).i. ꝓpter illum
qui de ſemine dauid foꝛmã ſeruilẽ ſuſcepit (nõ
auertas)penitus a iudeis o deus paterfaciem
chꝛiſti tui) Quia enim chꝛiſtus faciẽ ſuã auer⸗
tita iudeis a quibo crucifixus eſt ⁊ cõuertit ad
gentes rogat᷑ pater ꝓpter reliquias iſrael vt ſal⸗
ne fiant qd iam in pluribo impletũ eſt. Nota q;
ait ꝓpter dauid ac ſi diceret mei etam memen⸗
to vt ꝓpter me ⁊ ꝓmiſſionẽ mihi faciaʒ iudeos
funditus non repellas.Etbene dicit᷑ ꝓpter da⸗
uid ſeruum tuum qꝛ.

t

ſa⸗
64
nen⸗
eos

NJaurauit dñs dauid veritatem et nftu⸗
ſtrabitur euʒ: fructu ventris tui ponã

per ſedem tuam.

Z Barauitdnis xi.per ſemetipᷣm firmauitetcer
titudinalit ꝓmiſit daniqh illi actuali (itatẽ) p
miſſionis implende (et) ideo nõ fiuſtrabit᷑eũ)
decipiendo in ꝓmiſſo. Jurauit inq; d. de fru⸗
ctu ventiis tui).i.filiũ virginis natuʒ de ſtirpe
tuacponam)regem (ſuper ſedem tua 3) iudaice
plebi ſpiritualiter p̃ᷣſidenteʒ iuxta illud ⁊ dabit
illi deus ſedem dauid patris eius qꝛ quos da⸗
uid rexit tꝑaliter eos chꝛiſtus rexit ſpiritualiter

Etnon im illũ ponã ſuꝑ ſedem tuã ſed etiã.

Bi cuſtodierint filij tui teſtamẽtũ meũ:
et teſtimonia mea hec que docebo eos.
icuſtodierint filij tui.i.homines ex te na
ti (ceſtamentũ meũ.i.pacium (et teſtimonia).i.

pꝛecepta(mea hec que docebo eos)nõ que ipſi

ſibi cõſtimant ſicut legit᷑ de ſcribis et phariſeis
qui plus innitebant᷑ adinuẽtionibo ſuis q; dei

pꝛeceptis ⁊ mandatis.

uper ſedem tuam. YUWM
ꝛtiam(filij eoꝛum).i.ſequaces ⁊ imitato⸗

Et film eoꝛum vſq; in ſeculuz: ſelebunt

res ſi cuſtodierint tuncvſq; in ſeculũ)i.quam
ei filij tui et filij
eoꝛum(ſuꝑ ſedem tuam).Et ſi nõ cuſtodierint
nõ tñ perit ꝓmiſſio qꝛ ſi nõ implet᷑ in te imple⸗

diu durabit hoc ſeculũ (ſedẽ

bitur in alio. Ham ⁊ filij dauid non ſtirpe ſed

cultu dei ⁊ fide ſunt qui ſpirituales reges ſui et
galioꝝ erunt Vel de chꝛiſto ſic accipe( Jurauit
ODñns)pater (dauid).i.chꝛiſto (veritatẽ ⁊ nõ fru⸗
ſtrabuur eum) qꝛ ea nõ euacuat ſed adimplet

dicens (de fructu ventris tui ponam ſuꝑ ſedeʒ
tuaʒ).i.illos quos ad fidem paries o chꝛiſte fa

ciam reges ſui ſeipos bene regẽtes nõ tñ omes
ſed cuſtodientes (cteſtamentũ meũ).i.pactũ ba⸗

1

ptiſmi (et teſtimonia mea).i. pᷣcepta vite qꝛ tũc
ſedebunt ſuꝑ ſedem tuã.i. ꝑticipes erũt tue bea

titudinis et eternas ſedes accipiẽt vt ſicuttu es

regie ptãtis ita et ipſi ꝓ modo ſuo ⁊ hocvſq; in

ſeculũ.i.in eternũ. Nos ſt umus fractusventril
eius quos ſpiritualiter tanquã ex vtero genera

uit. Qui ſi teſtamẽtũ? teſtimonia eius cuſtodia

mus ſedere nos faciet in celeſtib. Ergo imite⸗

mur ⁊ nos opera dauid.i.manu foꝛtis nr̃i chi

ſti vt ꝑ imitationẽ bonoꝝ operũ mereamur eſ⸗

ſe filij eius quatenus poſſimus üũlã ſedẽ adipi⸗

ſci de qua ipᷣe diſcipulis aitvado pararevobis
locũ.Et iteniꝭ in domo patris mei manſiones
multe ſunt. hec autem ꝓmiſit deus gratis ⁊ nõ

p meris.
Muoniam elegit dominus ſvon: elegit

eam in habitationem ſchi.

¶NQuon ia elegit dñs ſola gra (ſyon).i.ſctãm
eccliam nõ enĩ ex operib iuſticie que fecimus
nos ſed ̃ᷣm ſuam miam ſaluos nos fecit.vnde

ipſe ait. Ego vos elegi de mundo vt eatiss fru

ctum afferatis ⁊ fructus veſter maneat. hic enĩ
eru ꝑmanens frucius coꝛuʒ vt ipſi habitent in
deo et deus habitet in ipſis. Vñ ſequit᷑ (elegit

ceam in habitationẽ ſibi) vbi ſpiritualiter habi

tet qͥ vbiqʒ eſt. Elegit inq; dicẽs rei exꝑientia.
Hec requies mea in ſeculum ſeculi: hic
Hahitabo quoniã elegi eam: .
Hec)ſcʒ eccłia eſt (requies mea)vbi ſcʒ re⸗

quieſcoꝛ boc(in ſeculũ ſeculi)qꝛ durat in eter⸗

num quantũ amat nos deus in iſtis vᷣbis eius
attenqere debemus vt qꝛ nos requieſcimꝰſe di
cat requieſcere. Non eni ipᷣe aliquando turbat
vt ſic requieſcat ſʒ dicit ſe reqͥeſcere in nobis qꝛ

nos in illo requiẽ habebimus ⁊ (hic).i.in ecc⸗

cleſia chabitabo) ꝑſeueranter nõ merito ſuo ſʒ

(quoniã) gratis (clegi eam) dans gratiã ⁊ bene

dictionẽ. Unde apte ſubiungit.

Vlidu eius benedicens benedicã: pau/

eres eius ſaturabo panip.
iduã eius benedicens benedicã) iugi be⸗
nedictione gre ⁊ gloꝛievidua eſt omnis anima

qque intelligit ſe deſtitutã deſertã omni auxilio

niſi ſolius dei. Si iſtud ſentit ſividuitatẽ ſuam
nouit benedicit᷑ in hoc ſeculo invirtutibo⁊ ope
nbus in multis ↄſolationibo ſpiritualibettꝑa
libus benedicet᷑ ⁊ in futuro cum angelis et cele
ſtibus virtutibo vt ibi iam ſponſum ſuũ videat
et gloꝛia eterne vite ꝑfruatur (et pauꝑes eius)
ſpiritu nõ pᷣſumentes de ſe vel de ſeculo ſed de
deo nõ habentes elatũ ſpiritũ ſed humiles coꝛ

de(ſaturabo panibo)nũc ſacra ſcriptura ⁊ ſan⸗

cta euchariſtia et in futuro celeſtis patrie cibis

ſpiritualibo ⁊ re ipſa. Et.

cerdotes eius induã ſalutari: et ſan

cti eius exultatõne erultabunt.

Dacerdotes eius).i.genus electũ ſcʒ om̃es
fideles ſe ipſos offerentes (induaʒ ſalutari) ſcʒ

chꝛiſto.i.oꝛnabo ↄfoꝛmitate ſalutaris ſui ſᷣm il
lud apli quotquotin chꝛiſto baptiſati eſtꝭ chꝛi
ſtum induiſtis ⁊ ideo ſancti eius) ꝑ eum ſancti
ficati ſcʒ idem qui ⁊ ſacerdotes (exultatõne)in

terna (exultabunt)ſpeciali gaudio ex hoc fidei
indumẽto qꝛ induti ſunt ſalutari.vñ enĩ ꝑ fidẽ
chꝛiſtũ cognoſcũt inde de ſpe celeſtis prievehe
menter hilareſcũt. Vel (ſacerdotes eius).i.pᷣla
tos (induã ſalutari).i.chꝛiſto ⁊ gr̃a ſpũs ſancti

vt hon ſti etidonei ſint ad miniſtrandũ ⁊ do⸗
cendumꝛ inde(ſancti eiusl. nbcdinccxulmgre

exultabuntid eſt in dño gandebunt. Etetiam

ĩideo exultabunt.qꝛ

glluc pducam coꝛnu dauid: paraui lu/

rnam chꝛiſto meo.

nu dauid).i.regnũ ⁊ altitudinẽ chꝛiſti qð eſt in
chꝛiſtũ credere ⁊ de eo pᷣſumere. Sancte ent ec

cleſie coꝛnu ⁊ altitudo ſpiritualis eſt fides q ad

ſuꝑioꝛa tendit donec id qð mõ eſtfides erit ſpe

cies cum id qd modo credimꝰ manifeſte videæ=⸗

bimus. Seg qꝛ fidei charitas in tenebꝛis erat

recte dicit ꝑaui)ad hec ꝑficienda (lucernã) ſcʒ

ioannẽ qui eratlucerna lucens ⁊ ardensichꝛi⸗

= in eccłia( ꝓducaʒ)et ſuſcitaboccoꝛ .

ritatis fraterne in chꝛiſtiana religiõe: declarat
q boc exeplis ⁊ vtilititab diuerſis. Quartuſ⸗
decimus gradus eſt charitas ꝓximi que facit
frẽs habitare in vnũ vnde eſt bñdictio ⁊ vita.
Snia in ſpeciali:hic &̊ vir iuſtus de fratrũ cos
habitatõe exultãs ait.( Ecce)qð oñdẽtis eſt:qꝛ
plus oſtenſione qᷓ; lingua explicat᷑ qᷣ dictu⸗

rus eſt. q; bonũ).i.vtile (et q; iocundũ).i.dele⸗

ſto meoymaniteſtando. Joãnes baptiſta a deo

dicit᷑ lucerna pᷣparata chꝛiſto qui euʒ in huius
mundi tenebꝛas venturũ nunciauit. Heceſſa⸗

rium enim erat vt ante lumen lucerna apꝑeret
vt hi qͥ in tenebꝛis et in vmbꝛa moꝛtis ſ edebãt

ꝑ lucernã addiſcerent qualiter in lucem crede⸗

re debuiſſent.

Animicos eius induam cõfuſione: ſu-

—n

iem autem effloꝛebit ſanctificatio mea.
Inimicosautẽ(eius).i.chꝛiſti aduerſantes

ſibi ſcʒ qui in chꝛiſtũ credere noluerũt (induaʒ
cõfuſione) cum viderint dñm in ſua maieſtate

trus cantoꝛ. Illi vere habitãt in vnũ qui requi

ctabile eſt habitare fratres) nõ frẽs dicit coꝛpe
ſʒ mente nõ carnales ſʒ ſpiritales (in vnũ) fide

li mente et ſincera charitate habere coꝛ vnum
et aiam vnam. Iſta pſalterij verba: iſte dulcis
ſonus:iſta ſuauis melodia veluttuba ſpũs ſan

cti diuiſos coꝛꝑe in vnũ cõgregauit ⁊ monaſte
ria plurima peꝑit. Ad hunc ſonũ fres excitati
ſunt qui habitare in vnũ ceperũt a quibʒ tum

bñdictio ad ceteros deſcendit qui et ſi nõ coꝛ⸗
poꝛe tum in vnũ habitãt mente ⁊ fide. VUbi pe

runt illã vnam de qua dicit᷑ Unã petij hãc re⸗
quiram. Habitant autẽ oẽs chꝛiſtiani in vnũ

vnitate fidei ſpecialius cenobite vnitate loci et

ouentus. ſpecialiſſime aũt anachoꝛite habuãt

cuz eos in fine ſeculi vndiq; calamitas atq; in

teritus inuoluet ſed ad cõſolationẽ iuſtoꝝ ſub⸗
iungit᷑ ſuꝑ ipᷣm aũt)ſcʒ chꝛiſtũ ceffloꝛebit ſanz⸗
ctificatio mea flos ſanctificatõis eſt gloꝛia di⸗

ninitatis flos ſanctificatõis eſt nouitas reſur⸗

rectionis. Ham quaſi aruerat in paſſione dñs

cum vero reſurrexita moꝛtuis iam cepit floꝛe⸗

re ſanctificatio eius.iam cepit filius dei appare

re.⁊ exaltari coꝛnu eius hoc dicit᷑ a ſimili arbo
ris que quando floꝛet pulchꝛioꝛ ee.

in vnũ qui et ſi ſint ſepati a cõſoꝛtio hoim deo
ſunt vniti ⁊ ſocij eccleſie triũphantis. Hãc eni

vitã qꝛ perfectioꝛ eꝑ nõ cõcedit Bñdictus vel

Hieronymus niſi ꝑfectiſſimis et ꝓbatiſſimis

yiris. Hec Petrus. Ita aũt eſt bonũ et iocun⸗

dum habitare fratres in yuum.bà

Sicut vnguentũ in capite: qð deſcen⸗

E in barbam barbam aaron.

icut vnguentũ).i.vnctio ſpũs ſancti que

fuit pꝛius inſcapite) chꝛiſto ⁊ dici hoc a ſilitu
dine regũ et ſacerdotũ qui in veteriteſtamento

in figura chꝛiſti inungebant᷑quod) vnguen⸗

In omni ingrelſu noſtro men e noſtni⸗

omnipotens deus indue nos ſacerdotali iuſti⸗

cia vt induti mereamun in tabernacula ſempi⸗

terna. Per dim.
ſalmus de vni

tate et cõmendatõe

fraterne charitatis eccłiam et chꝛiſtiami

religionẽ edificantis et cõpaginantis..

.cxxxſ.

tuʒ poſtea (deſcẽdit)a capite chꝛiſtocin barbaa)
et determinat in cuius barbã ſubdens barbã
garon)ſcʒ chꝛiſti veri ſacerdotꝭ. Noſter aaron
nr̃ ſacerdos eſt chꝛiſtus hic ſe ipᷣm obtulit in ſa

crificium ꝓ nobis et reſurgens aſcendit in ce⸗

lum et venit ſpũs ſanctus a capite in barbam
eius.i.in foꝛtes ⁊ ꝑfectos q̊s barba deſignat.
nam barba maturitatẽ:grauitatẽ:foꝛlitudinez

et ꝑfectioneʒ ſignificat. ſcʒ in apłos et in alios

pꝛimitiuos ſcõs qͥ familiarius ⁊ vicinius chiꝛ

ſto capitiſuo adherentes pꝛius in vnũ habita
re ceperüt ⁊ pꝛimos impetus ſeculi ſuſtinnerut
nec vinci potuerunt.
Qð deſcẽdit in oꝛam veſtimẽti ei ſicat

ros hermon qui deſcẽdit in montẽ ſyon.

Ccequam bonuʒz

et quam iocunduʒ: habitare fratres
Aucto: pſalmi ꝓpha dauid Titulus vt ſupᷣ.
Materia fraternacharitas eccłiam edificans

⁊coõpaginans. Intentio monere fideles ad ha ¶ Quod )vnguentũ poſtea (deſcẽdit) ab illis
bendã fraternã charitatẽ. Sententia in gene⸗ (in oꝛam veſtimenti eius) ſcʒ chꝛiſti.i.in illos
rali ꝓpha in iſto pſe almo cõmendat vnitatẽ cha ꝑfectos noꝛunt habutare in vnum qui legẽ
* £

Nn.
ſs
.
—

implent. inuicem onera ſua poꝛtãtes. Secuta

eſt enim eccia ⁊ pepit monaſteria. NHam veſtis
dũi ⁊ ſacerdotalis ſignificateccliam. oꝛa autẽ
pfectionẽ:qꝛ in oꝛa ꝑficitur veſtimentũ.Et foꝛ

te per iſtam oꝛam vult intelligi que eſt in pi
1

tio tunice ꝑ quã intrat caput. Tales ſuntꝗ
bitant in vnum vt ſicut ꝑ iſtam oꝛam intrarca
put hominisvt ſe veſtiat ſic ꝑ concoꝛdiã frater

nam chꝛiſtus qui caput noſtrũ eſt intrat vt ve⸗

ſtiatur ⁊ illi eccłia bereat.vel deſcendit vſq; ad

oꝛam.i.vſq; ad nos ad quos fines ſeculoꝝ de⸗

nenerunt nam de plenitudine illius omes nos
accepimus hoc aũt ꝙ fratres habitant in vnũ
nõ ex ſuis viriby vel meritis eſt ſed ex dei dono
etgr̃a ideo ſubiungit(ſicut ros hermon).i.gr̃a

chꝛiſti.ros enim de celo veniens eſt gratia.her

mon vero interpꝛetatlumen exaltatũ a chꝛiſto
ergo eſt ros gre qua fratres in vnum habitant
qui pus exaltatus eſt in cruce poſtea in celo (qͥ

deſcendit in montẽ ſyon).i. in ſanctaʒ eccliam
que ꝓpter altitudinẽvite ⁊ ſpeculation? celeſtis

patrie nõ immerito ⁊ mons? ſyon appellat nõ
ergo habitant in vnum niſi in quibo fuerit gra
et charitas chꝛiſti et quib eſt anima vna et coꝛ
vnum in deo. Ideo aũt bonũ eſt ⁊ iocundũ ha
bitare fratres invnum.

AQuoniã illic mandauitvñs benedictio
em:et vitam vſq; in ſecull.

„

Quoniã illic).i.in fratribo in vnum babitã

tibus et vbi eſt talis vnitas fraterne charitatis

mandauit)et pꝛecepit(dñs benedictionẽ) ſuaʒ

ꝑ multiplicatõnẽ gratie ⁊ ꝓmotionẽ virtutũ in
pꝛeſenti ⁊ mandauit.i.pmiſit (vitam) collatõ

nem gloꝛie ⁊ multiplicationẽ pꝛemioꝝ in futu

rocvſq; in ſeculũ).i.in eternũ duraturã. Ser⸗

ua ergo concoꝛdiã ſivis a dño conſequi benez

dictionem ⁊ vitam. Qui enim invnũ ſunt ſolũ
mõ coꝛꝑe hi in mola in agro in lecio relinquũ

tur. ceteri vero qui in vnum ſunt coꝛde aſſumũ

tur. valde ergo bonum eſt ⁊ iocundũ habitare

ꝛatio.

fratres in vnum.

¶ Infunge dñne in eccłiam tuam charitatẽ fra
ternitatis et pacis vt roꝛe ſpiruualis vnguenti
aſperſi bũdictõis tue gra iocũdemur. Per d.
tis diuine ⁊ laude dei ac gratiaꝝ actõe in

ur. Perd.

tribulatõnis etaduerſitatis tentatõe.

te dño: omnes ſerui ꝛddiii.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ti

tulus vt ſupꝛa. Materia:inuitatio ad diuinaʒ

Ccenunc beneci

laudem. Intentio incitare fideles ad diligen⸗
dum erlandandũ deum. Sententia ingen

ententia in genera

li ꝓpheta in iſto pſalmo omnes electos ad diui
num cultũ et dei laudẽ inuitat eiſq; benedictio
nem dei optat. Quintuſdecimꝰ gradus eſtcha

ritas dei de qua hic agit ſicutſupꝛa decharita

te chꝛiſti nõ ꝙ alia virtus ſit qua diligit deus et
alia qua ꝓximus ſed qꝛ diuerſos actus habet
ipᷣa virtus ⁊ diuerſa diligunt᷑ea. Snia in ſpe⸗

ciali:monens ergo ad benedicendũ ait( Ecce)

tot gradibo aſcenſis vl beneficijs dei circa nos

viſis (nũc).i.ſine tardatõe. Vel (nunc) in hoc

*

tge in aduerſis (bñdicite dñoylaudando et gra

tias agendo (omnes ſerui dñiꝛinvnum aduna

ti etvnanumiter habitantes in domo dei q non

eſtis ſerui peccati ſed ſerui dñi quibus nõ do⸗
minan?᷑ vicia ſed ſolũ dñm habetis deum qui
deo mſlitatis nõ ſeculo. NHam pj tranſactas
tribulatõnes conſtat qꝛ benedicuoni vacabi⸗

mus ſicut ſcniptuʒ eſt beati qui habitãt in do⸗

mo tua dñne in ſecula ſeculoꝝ laudabũt te Qui
ergo tunc benedicturi funt ſine defectu hic be⸗

nedicere dñm in tribulatõmbo et tentationib⸗

incixiũt vos doâꝛccco.
Qui ſtatis in domo dñi:in atrijs domus
¶ Qui ſtatis) nõ ſuccũbitis ad impulſum ten

tationũ.i.qui ꝑſeueratis (in domo dñiy.i in ec⸗ .
cleſia et qui ſtatis (in atrijs domus dei noſtri)

id eſt in latitudine chaniatis vbi nullus angu
ſtatur. Atria dicunt᷑ amplioꝛa dom ſpacia.ſta
in charitate⁊ ſtas in atrijs. In charitate enim
que extendit᷑ etiaʒvſq; ad inimicos latitudo eſt
in odio anguſtia. In latitudine mane et potes

diligere inimicũ tuum. Et habebis veram be⸗

nedictõnẽ dñi quando nõ maledicis inimicis
Vel(q ſtatis in domo dñi).i.in penetralibs ſc,
maioꝛes in ecclia et ꝑfectõꝛes ⁊ vos etiam qui
ſtatiscin atrijs domus dei nr̃i) id eſt in ingreſ⸗
ſu ſcʒ incipientes et minoꝛes.ſunt enim in hac
domo diuerſi oꝛdines.Et. H
In noctiby extollite manus veſtras in
ancta et benedicite vſſoo.
In noctibo)id eſt in tribulationibo ⁊ aduer⸗

ſitatibus nõ ſolũ in diebus ꝓſperitatis (extolli

te)id eſt leuate (manus veſtras) coꝛꝑis gratias
agentes et manus oꝑis bonuʒ facientes et hoc
(in ſancta id eſt intentõe ſanctoꝝ ⁊ eternoꝝ (et
benedicite dño celeſti gratias ei decollatis be⸗
neficijs referẽtes ⁊ nil boni vobis ſed totũ deo
tribuẽtes. Non ait in diebus ſed in noctib qꝛ
facile eſt benedicere in diebus id eſt in ꝓſperis
ſed difficile in aduerſis quod eſt pbaco gratui

(Iamoꝛris. deus quidem nõ indiget noſtra be⸗
nedictione ſed ideo iubemur benedicere qꝛ cũ
ipſe a nobis benedicit᷑ eius in nos bñdictio re

toꝛquitur. AUndeꝛ ppło quem ad benedicenduũ
induxit ipſe eque benedici optat.qd. dixi be⸗

nediote ⁊ vt hoc poſtſiis.
Benedicat te dñs ex ſon: qui fecit celũ
Fterranm.

on id eſt de celeſti hierm quod poteſt qꝛ ipᷣe eſt
(qui fecit celum ⁊ terrã id eſt omnẽ ſuperioꝛẽ⁊
miinterioꝛẽ creaturã ⁊ ideo potens eſt benedicere
Aota ꝙ ſupꝛa boꝛtat᷑ plures bñdicere vni.hic

vero pꝛecat᷑ vnuʒ benedici qꝛ ⁊ ſi plures ſintta

menvnum ſunt habitantes in vnum et vnitati
benedictio ↄuenit.Lu ergo eſtovnum ⁊ ꝑ cha
ritatem habita invnum ⁊ ad te benedicio pue
niet. Attende etiaʒ ꝙ vir iuſtus qui tot gradib⸗
cõſcendit benedictionẽ ſuꝑnam loco remune⸗
rationis accipit qꝛ omne munus enabnii
vt nos mundi huius nocte ↄtectos ilumina⸗
re digneris quatenus dum manus noſtras in
bonis operibo eleuamus benedicti
iſſimam conſequamur. Per do.

laudem ꝓpter magna ipſius beneſicia et

Buñdicentes te om̃es ſerui tui dñe depcamur

mus benedictionẽ a te lar

ſalmus deinuitatõe ſideliũ ad dei

õ

magnalia plurima et diuerſi.

¶ Bs.cxxxiieſ.

mini:laudate ſeruidim.
uctoꝛ pſalmi ꝓpbeta dauid. Ti

Augate nome do

tulus elt alla ducu
nitatem congrue ponit᷑ allavt laudibo dei frua
tur eccłia cni tale munus paratũ eſt. Materia
laus dei ⁊ cauſa laudis. Intentio:monere fide
les ad landandũ. Sententia in generali ꝓpha
min iſto pſalmo iuitat generaliter fideles ad lau⸗
dem dei magnalia ipᷣius diuerſa cõmemoꝛan⸗
do falſitatẽ idoloꝝ deſtruendo:coꝝq; cultoꝛes
redarguendo. Sententia in ſpeciali ꝓpha er⸗
go poſt aſcenſiõeset pꝛedictos gradus ſtantes
in domo dñi alloquit᷑ vt poſt beneficia laudẽt
deum dicens (Qaudate nomen dñi) id eſt rem
nominis ſui ⁊ potentiã eius ipᷣm quantũ pote⸗
ſtis extollendo laudiba et debetis qꝛ laudando
deum melioꝛes eritis nõ deus. Deindeqͥ ⁊ qua
re laudare debeãt ſubdit(laudate ſerui dñi).q.
d.vos ſerui ⁊ quia ſerui eſtis laudate dñm cui
omnes tenent᷑ ſeruire deuoteꝓ beneficio crea⸗
tionis redemptionis et generalis gubernatõis

poſt gradus qui ducunt ad eter⸗

alioquin niſtlaudentoffendunt cum ipſi ſerui
ſint ⁊ ile dus. Deinde quales ſint qui laudare

dñim debeant docet dicens.

Aui ſiatis in domo dñ̃i:in atrijs domus

dei noſtri.

¶ Qui ſtatis in domo dñi:in atrijs domus dei
noſtri). q.. vos ſerui laudate qui ſtatis? ꝑſeue
ratis nõ titubatis nec ruitis. Illi ſtare dicunt j

Benedicatte dñs)benedictõe que eſt cex ſy in mãdat eiꝰ ꝑſeuertqͥ ĩ fide nõ ficta ⁊ ſpe fij/

ma ac charitate ſincera deo fuiũt et eius eccliã

honoꝛãt nõ dant offenſionẽ maleviuendi eis
Apvenire volũt etin via lapides offenſionis nõ
ſunt de hoc habes etiam ſupꝛa in pſalmo pꝛe⸗
cedentivbi cetera melius videre poteris.
Aaudate dñm qꝛ bonus dſis:pſallite no
mini eius quoniã ſugueeff·

7„

¶ Laudate)inquã (dũm ꝓpter hoc qꝛ bonꝰ
eſt (ñs) ex ſe ⁊ in ſea quo ſunt omia cetera bo

na cuius bonitas non qualitas eſt ſed natura.

Quidam ꝓ bonis tꝑalibo laudant eum alij ꝓ

pter pꝛemiũ eternũ eis ꝓmiſſu, tercij ſincerius

co ſolo intuitu qꝛ bonus eſt. Eſt enim infinite
bonitatis ꝓpter quod eſt ſüme laudabilis (pſalł
lite)operando ⁊ cantando (nomini eius)id eſt
ad laudem nominis eius nõ querentes gloꝛiã
veſtrãquoniã ſuaue eſt) nomen eius id eſt res

nominis ſcʒ ipᷣi guſtanti: exꝑto ſuauis eſt dñs

in pᷣcepto qꝛ iugum eius ſuaue ⁊ onus leue ſua
uioꝛ in ꝓmiſſo ſuauiſſimus in pꝛemio.Bꝛeui⸗
ter vno verbo explicita eſt cauſa laudis dei no
ſtri non emim inuenis melius quod de illo di⸗

cas niſiqꝛ bonus eſt dnñs. Ipᷣa merces tua ſü⸗
ma. deus ipe enit quem gratis ſic amare debes

vt ipᷣm ꝓ mercede deſideres qꝛ ſolus te ſatiabit
Deinde ſubiungit oꝑa eius ⁊ que circa nos fe
