tabo xoꝛde ſcʒ coꝛdis leticia quod pertinet

ad contemplationẽ(domino)id eſt ad laudẽ

domini (qui bona)ſpiritualla multa et ma⸗

gna et etiam temꝑalia neceſſaria (tribuit mi⸗
hi)vltra id quod meruicet pſallam) opere qðᷣ
ꝑtinet ad actiuam. (nomini)id eſt ad hono⸗
rem nominis (domi ni altiſſimi)et ꝓpter hoc
Oigniſſimi.quaſi diceret. cum gaudio grati⸗

as agam: coꝛde voce et opere.Tria hic no⸗
bis commendat. quia exultat eoꝛde. Cantat

rYoce.et pſallit opere. Er quibus etiam ver⸗
bis nobis innuitur perfectio diuine laudis

Sienim deum pure et perfecte laudare cu⸗

pimus cuncta que in nobis ſunt in eius lau⸗
gem reſonare debent ſcilicet vita lingua con
¶ Heauertas faciem tnam a nobis omipo-
ns deus ne inimici noſtri exaltentur aduer

ſum nos ſed ita coꝛ noſtrum ſalutaris tuier
ultatione perfunde vt facias ſomnum ſecin

de moꝛtis euadere. Per wddim.

Sſalmus de eccatoꝛibus et pꝛiuis in ſed ſunt inexcuſbles ania ſi er ſtlioe
Mloſuns obſinatis et ſecialtter e ge Dominus ve celo pꝛoſterit ſuper flios
ubus et iudeis infidelibd. ¶ p̃s.rij. bonnnuͤ: vt Tideat ſi eſt intelligens aut

requirens duaum.ʒ
AVxit inſipiens in

¶ Dñs de celo).i.per ſanctas animas que ſe
Qco:de ſuo:non eſt deus.
Auctoꝛ pſalmi pꝛopheta Da⸗

gdes eius ſunt nam ꝑ ſe nihil eum latetꝭ ꝓſpe⸗
. ctoꝛ plalmi pꝛopheta Daz qmonendo tanq; de eis ſpecialem curam ge
Titulus hic eſt. In finem ps dauid. Id rens (vt videat).i.videre ſanctos ſuos faciat
chbꝛiſtum qui eſt ſinis legis.ᷣeſt Dauid phe⸗ deum nihil habetur obicctum. ſi eſt) aliquis
te hic loquentis. Materia: contemptus dei (intelligens coꝛde ꝑ veram cognitionẽ(ac re

rxit ſuꝑ filios hoĩm) diligenter attendendo et
eſt pſalmus ille dirigens nos in finem.i.in in quiba habitatet ꝑ quos reſpicit nam apð
a malis. Intentio:confutare hmõi ↄtempto qnirens)opere ꝑ bonã oꝑationẽ(deum) mã⸗

dei et caucre. Sententia in generali. pꝛo

heta in iſto pſalmo loquit᷑ de quolibet pec⸗
atoꝛe obſtinato in malis ſuis:qui licet ver⸗

teatur deũ factis tñ negat.cuius mali

ciam deus examinat ⁊ punit et innocentẽ de

anu eius eripit. Et ſpecialiter intelligitur
gentibus et iudeis infidelibo qui dñm ie⸗
chꝛiſtum deum eſſe negauerunt et ideo

ipſi p erroꝛem et pꝛauitatẽ coꝛrupti alios q̃q;

ſecum coꝛrumpere conati ſunt. poſt mala er

go pꝛemiſſa ad huc mala obſtinatoꝝ exagge

*

rat et ſpecialiter iudeoꝛu

1 inſideliũ qui do

minum ieſum chꝛiſtũ veniſſe et deum eſſe ne
gant. Dententia in ſpeciali: increpans ergo

duriciam infideliũ et maloꝝ ait.(Dixit inſi

piens )id ẽ peccatoꝛ in malis obſtinatus (in
coꝛde ſuo)non tm̃ oꝛe et ideo grauius. Vel

(dixit).i.facit ac ſi diceret(non eſt deus) ſcili
cet qui mala videat vel puniat.qꝛ ſi hoc cre⸗
deret ita obſtinate nõ peccaret.nam ita ſuper

be et inuerecunde peccat ac ſi non eſſet deus
qui eum videret vel punire poſſet. Quia etiã
aparuit chꝛiſtus a pꝛioꝛib patribus expe⸗

ctatus (dixit inſipiens)ſcʒ iudeus hic homo

(non eſt deus O mnes hmõi irretiti ſunt vi⸗

libus et abominabilibo peccatis.qꝛ

Corꝛrupti ſunt abomiĩabiles facti ſunt

in ſtudijs ſuis:nõ eſt
Rvſ; ad vnum.

qui faciatnũ non

Coꝛrupti ſunt)in ſe vicijs et peccatis ac re
pꝛobi moꝛibuscet abominabiles.i.odibiles
facti ſunt)alijs ſcʒ deo angelis et ſanctisin

ſtudijs ſuis).i.in omnib vijs ſuis ſcʒ cogi⸗
fationibus affectõnib verbis et factis pꝛa⸗

uis.Et bene vicia eoꝛũ et peccata vocat ſtu⸗
dia quia nõ ex ignoꝛantia vel infirmitate tm̃
ſed ex ſtudio et voluntate ea ꝑpetrant. et qꝛ a

deo receduntnõ eſt aliqͥs de illis vel de nuz⸗

mero illoꝛumqui faciat bonũ) meritoꝛium.

non eſt) dico (vſq; ad vnũ).i.nec etiã vnuus.

vell(vſq; ad vnum).i.pᷣter vnũ ſcʒ chꝛiſtum.

cent. oſtendit dicens.

data eius ſequendo. Per iuſtos enim ꝓſpicit
deus peccatoꝛes et redarguit et ꝑ ſanctoꝝ vi
tam facit innoteſcere pꝛauoꝝ iniuſticiaʒ.ſed
ꝓſpiciens hoc inuenit q;

—

Oimnes declinauerüut!

Omnes decl tſimul inutiles fa⸗
cti ſunt:mõ eſt qui faciatlonũ nõ eſi vſq;
ad pnunm..
DOmnes declinauerũt)ab ipᷣo bono incõ⸗
mutabili ſcilicʒ deo:ad bona cõmutabilia(ſi
muhlcum ipᷣa declinatõe(inutiles facti ſunt)
quia deo ingrati cui placita non oꝑantur ac
ꝑnicioſi ſibi et alijs (non eſt qui faciat bonũ
non eſt vſq; ad vnũ)vt ſupꝛa. Non intelligi
tur de omnib in humano genere ſed de his

qui ſunt imitatoꝛes carnalium quoꝝ coꝛru⸗

pta eſt vita ex quibo non eſt aliquis qui faci⸗
at bonum.qᷓ; diu enĩ homo malus eſt bonuʒ
facere nõ poteſt. Quantũ aũt a via veritatis
declinauerũt et nõ ſolum ſibi ſed et aliss no

SBepulchꝛũ patens eſt guttur eop:lin⸗

guis ſuis doloſe agebant:venenum aſpi⸗

Eæèſ

qum ſub labijs oorx.

—

¶Sepulchꝛũ patens eſt guttur coꝝ)qꝛ ver
ba fetida et coꝛruptiua ꝓferunt quibs alios
occidunt ct quaſi deuoꝛant eos quibo moꝛũ

ſuoꝝ ꝑuerſitatẽ ꝑſuadent (inguis ſuis dolo
ſe)id eſt mala ſub ſpecie boni ſuadendo et ꝓ⸗
ximum verbis doloſis decipiendo ( venenũ

aſpidum)et odium inſanabile:eſt ſub labijs
coꝛum).i.in coꝛde quod peius eſt qᷓ; in oꝛe.
Recte aſpidi comꝑantur quua ſicut aſpis ob
turat aures ne audiat incantatoꝛes ſic ipᷣi no
lunt audire pᷣcepta dei et pᷣdicatoꝛes ſed reda
dunt mala ꝓ bonis vnde ſubdit.
Quo os maledictõne et amaritudine
plenũ eſt:velloces pedes eoꝛum ad efſun
dendum ſangunenmm.

AQuor os maledictõne). i. obpꝛobꝛijs et

blaſpbemijs cõtra deũ ſet amaritudine)id eſt

os

ee
Pe⸗
c
nge
ci
nis
tre
1
it
vi

ſn⸗
c

9
45

s
10

—- —
— —

18
l

2

NXN — „ ——

minis et terroꝛibo contra pꝛoximuʒ plenum
eſt) quia his habundatcveloces) quia omnia
inconſulte faciunt: vel quia expediti ſunt et
pꝛo mpti ꝓ conſuetudine malefaciendi (pe⸗
des eoꝛum)ſcʒ affectõnes anime et pedes coꝛ

poꝛis(cad effundendũ ſanguinem).i.ad occi⸗

adendum coꝛꝑaliter ⁊ ſpũaliter. Quando enĩ
terrere non pñt minis ꝑſequuntur chꝛiſtum
et ſuos gladijs. IJdeo

Contritio et infelicitas

oꝛ dei ante oculos oeorg.

via impioꝛum dicitur cõtritio quia terunt et

teruntur dum ſibi nocent et alijs.et infelici⸗
tas quia ducit ad infelicitatem damnatõnis.

quia (et viam pacis)vere ad deum et ꝓximũ
meritoꝛiã vite eterne (non cognouerũt).i.co⸗

t infelicitas in vijs eoꝛum:
et viam pacis nõ cognouerũt: non eſt ti

4

QLontritio et infelicitas in vijs).i. cogita⸗
tionibo locutõibo ⁊ actõibo (eoꝝ O ẽs eni vie
maloꝝ plene ſunt laboꝛib et miſerijs. Vel

gnoſcere per oꝑationem noluerũt.et hoꝛum

oĩm cauſa eſt quia(nõ eſt timoꝛ dei) quo re⸗
trahantur a malo (ante oculos eoꝛũ) et ideo
ad malum currunt ſine freno. BGecd

ſicut eſcam panis
Möõne cognoſcent) deum eſſe et dei iuſtici
am ſeu vltionẽ venturã qui modo ſcire diſſi⸗
mulantcom̃es qui oꝑantur) ꝑſeueranter (ini
quitatem)nunc ſine timoꝛe.quaſi diceret.ſic
nam cognoſcẽt ꝑ pene exgientiam id cuius
modo nolunt habere noticiam quia qui ſtul

ignoꝛauerat(qui deuoꝛãt plebem meam) po
pulum chꝛiſtianũ et eccleſiaſticũ ſeductõne
incoꝛꝑando vel occidendo vt ſit eis ſacietas
de deceptöne vel occiſione.et hocc ſicut eſcã
panis).i.quotidie ſicut panis eſt quotidia⸗
nus cibus. Inde aũt eis tanta cecitas. qꝛ

Hñm nõ inuocauerũt:illic trepidaue⸗ —inco⸗

runt timoꝛe vbi nõ erat timoꝛ.

¶ Dum non inuocauerũt)i.in ſe nõ vocaue
runt. Si eni inuocaſſent ſalui vtiq; fuiſſent.

Non vere deum inuocãt qui ei diſplicentia
amãt.et ideo(cillic trepidauerũt timoꝛe) quis
eni ſecurus ſine dñocvbi nõ erat timoꝛ).i.iu
ſta canſa et ratio timoꝛis. Plus eni illi timẽt
damna et mala temꝑalia incurrere et terrena
perdere vbi non timendũ qᷓ; eterna et celeſtia
vbi eſſet timendũ. Ael quia ꝓpter eoꝛum ma⸗
liciam dñs immittit eis timoꝛem nemine ꝑ⸗

iniquitates: qui deuoꝛant plebem meam

—

tus eſt in culpa ſapiẽs erit in pena ſciens qd

Ees ſempiterna recõpenſabiliter. ¶ DOio
Hignare domine de celo ſancto tuo reſpi⸗
cere ſuper filios bominum et da nobis co

X*

cautela opoꝛtune timere: ita ignauia eſt ine⸗

pte trepidnnre.
Quoniam dominus in generatõe iuſta
eſt:conſiliũ inopis confudiſtis:qm̃ dñs

pes eius eſt.
Za dominus in generatõne iuſta).i.iu⸗
ſtoꝛum (eſt) per gratiam tanqᷓ; defenſoꝛ et pꝛo
tectoꝛ eoꝛum quia non deeſt ſanctis ſuis ſed
non eſt in generatõne iniuſta que ſeculum di
ligit et conditoꝛem ſeculi relinquit. quia in⸗

iuſtum eſt ſeruire creature potius qᷓ; creatoꝛi

et ergo non eſt in vobis o miſeri qui eum cõ⸗
tempſiſtis quia vos (conſilium inopis ſcili⸗
cet chꝛiſti qui pꝛo nobis pauper factus eſt.

vel cuiuſſibet imitatoꝛis ſui:quod eſt vt in

deo ſolo homines ſpem ponant non in ſecu

lo (onfudiſtis) id eſt confuſibile iudicaſtis:

quia vobis magis placent terrena q; celeſtia
et cõtempſiſtis eum quoniaʒ dñs ſ pes eius
eſt) id eſt quia ſperat in deo non in homine.
Vnde ergo magis reuerendus eſſet inde ve⸗

nit contemptus. Sed o ſtulti

Quis dabit exr ſyon ſalutare iſrael: cum
MNõne cognoſcent omnes qui opantur Dnexrtentt odns ca ptiuitaté plebis ſue ex/

ultabit iacob et letabitur irael.

Muis )alius dabit ex ſyon)id eſt ex ciuita
te celeſti. vel ex iudeis pꝛocedens (ſalutare)
id eſt ſalutem (iſrael)id eſt populo fideli.id ẽ
quis ſaluabit fideles niſi ipſe dominus eta⸗
mouerit cuius conſilium ſi pꝛeuiſtis.qu aſi di
ceret.nullus alius ſed ipᷣe in futuro eos ſal⸗
uabit cum ad iudiciũ venerit.qꝛ (cum auer⸗
terit dominus captiuitatem plebis ſue) id ẽ
cum damnauerit diaboluʒ qui captiuat po
pulum ſuum ⁊ moꝛtale hoc induerit immoꝛ
talitatem.tuncexultabit iacob)id eſt lucta⸗
toꝛ et ſupplantans vicia per quem ſignifican
tur actiui(et letabit᷑ iſrael id ẽ vir videns de⸗

um et meditans celeſtia per quem ſignifican

tar contemplatiui.Tunc enim erit exultatio
poꝛe his qui fuerint ſpiritaliter iacob

id eſt qui luctando vicia ſupplantauerunt et

erit leticia in mente his qui ſpiritaliter fue⸗
rint iſrael.id eſt qui in amoꝛe et contemplati⸗
one diuinitatis exarſerint. Ibi actiua etcon⸗
templatiua vita gaudio eternitatis remune⸗
rabiliter ibi ꝓficientium et perfectoꝛum mer

gnoſcere viam pacis vt auerſa vicioꝛu m ca⸗

ptiuitate celeſtis hieruſal em habitaculis per

ſequente in penam ipſoꝛum. Sicut auteʒ eſt fruamur. Per dům.

4
„

—

¶DOBlſalmus de militia digne habitan⸗/

tium in pꝛeſenti eccleſia et e virtutum
exercitijs introducentit poſt militiaad.

H

tabit in tabernaculo tuo:aut quis

celeſtia.

Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid. Litulus ta
lis eſt. Pſalmus dauid. Id eſt põ iſte eſt Da⸗
uid ꝓphete qui hic loquitur de moꝛum inſti⸗
tutione et pᷣumptõnis repꝛeſſione. Materia

habitatio tam militãtis eccleſie q; triſphan⸗

tis. Intentio:oſtẽdere qui ad illas eccleſias
ꝑtinent et qua via ꝑ chꝛiſtianã militiã tenda
mus ad patriaʒ. Snia in generali:ꝓpheta in
iſto pſalmo loquitur de digne habitantib⸗
in eccleſia militante et quieſcentiba in trium⸗
phante. Multi eni videntur eſſe nunc de ec⸗
cilena et nõ ſunt et tñ iactant ſe eſſe.quoꝝ pꝛe⸗
ſumptionẽ ꝓpheta intendens retundere que⸗
rit a dño rogans ſibi a dño reſponderi.Cõ⸗
futatis ergo malis de quibs dictuʒ eſt ſupꝛa
querit a deo de bonis quos ſua dignos iudi
cet eccleſia. Snĩa in ſpeciali ꝓpheta ergo ve⸗
lud ſacerdos petens reſponſum ait.(Domi⸗
ne quis habitabit) ſcʒ digne et ꝑſeueranter.
(in tabernaculo tuo).i.in pñti militante ec⸗
cleſia dimicans ſtrenue in ea:vbi militamus
cõtra carnem. mundũ.diabolũ. Tabernacu⸗
lum eni eſt ꝓpꝛie militantium.i( aut quis re⸗
quieſcet poſt militiã et laboꝛẽ (in monte ſan⸗
cio tuo).i.in eterna beatitudine et in eccleſia
triumphante: vbi eſt viſio pacis et ſuꝑemi⸗
nentia charitatis. Pꝛop heta quaſi ſacerdos
ſtans ante faciẽ dñi querit quos deus eccle⸗
ſia ſua dignos iudicet:et rñdet dñs in exem

plum decalogi decem virtutibo ad atria ſua

.

QAui ingreditur ſine macula: et operat

2 4. A

4 — *

moꝛtalis culpe et infamie. id eſt qui eſt inno
cens et militat cum temperantia abſtinendo
a malo. Secunda(Et operatur iuſticiaʒ id
eſt opera bona et iuſta.quia non ſufficit abſti
nere a malo ſed opoꝛtet etiã facere bonũ. Ju
icia magna virtus eſt nõ nouit patrem vel
matrem:veritatem nouit.perſonam non ac⸗
cipit.deum imitatur. Deinde ꝑtes et oꝑa ha
rum virtutum exſequitur. Terciaas«

requieſcet in monte ſancto tu:

ð

Nui loquitur veritatem in coꝛde ſuo)er

non tm̃ in labijs.id eſt qui nulli fraudẽ ma⸗

chinatus eſt ſed ita habet in coꝛde ſicut eſt in
oꝛe vt coꝛ conſonet cum oꝛe. Quandoq; eni

aliquis verum dicit et putat fallereet habet
veritatem in labijs non in coꝛde.ergo parũ

eſt verum loqui niſi in coꝛde ita ſit. Quar⸗

ta qui non egit dolũ in lingua ſua) id eſt qui
non decipit pꝛoximum doloſe mendacijs et

verbis falſis ſed veritatiquam ſcit et in coꝛ⸗

de habet etiã oꝛe et lingua ↄcoꝛdat. Quinta

Nec fecit ꝓximo ſuo malũ:et obpꝛobꝛi ⸗
um nõ accepit aduerſus pximos ſuos.

ec fecit ꝓpximo ſuo malum)id eſt nõ no⸗

cuit eum. vt dicit Au guſtinꝰ. AUnde ſcriptũ

eſt:quod tibi nõ vis fieri alij ne feceris.vt ne
mini faciamus malum quod vtiq; nobis ab

alio fieri nolumus. ꝓximus enim pꝛo omni

homine accipitur. Sexta(cet obpꝛobꝛiũ)de
tractionis non accepit).i.acceptum et gra⸗
tum non habuit pꝛolatumaduerſus pꝛoxi⸗
mos ſuos)id eſt temere vel libenter non cre⸗
dit criminatoꝛi.nec libenter audit detracto⸗
rem ſʒ potius diſplicet et nec ipᷣe criminatur
vel detrahit. Septima

Ad mihilum deductus eſt in conſpectu
eius malignus: timentes autem domi⸗/

Urn Slaerient

ſcʒ viri iuſti vt nihil in eo valeatémalignus)
ſcʒ diabolus vel homo male ſuggerẽs a qui⸗
bus non potuit cogi nocere alij. AUel( mali⸗
gnus)homo ſczʒ iniurie illatoꝛ vel ꝓximi cri
minatoꝛ quẽ pꝛo nihilo ducit et habet quan⸗
tumcunq; ſit magnus quia nõ eſt aliquo ho

noꝛe dignus (timentes autẽ dñm) id eſt vere

virtuoſos licet pauperes (gloꝛificat).i.glo⸗

nioſos reputat et honoꝛat.ſcit enĩ in bis ha⸗
bitare deum. Octauuags
Auiurt rind oer n wecſpit: ani.
1 Eecunid ſuam nõ dedit advſuram:et mu
ui ingredit᷑) in hac vita (ſine maculaʒ ecnmuinamn n ved et mu —

nera ſuper innocentem nõ accepit.

Agd nibilũ deductus eſt in cõſpectu eius)

Qui iurat ꝓximo ſuo).i.firmiter pmittit.

(etnõ decipit qꝛ ꝓmiſſuz reddit.hoc eſt ſiiu
rat implet qð ꝓmiſit. Nonaqui pecuniam
ſuam nõ dedit ad vſuram).i.nõ expetit ſuꝑ⸗

abundantiã tꝑalem qꝛ eſt vſura ſpnalis que

eſt exercenda vt pᷣdicatio. Sed vt dicit Hie⸗

ronymus.ex pecunia dñi.i.ex pᷣdicatõne ver

bi dei licz victũ et veſtituʒ accipe et qui plus
reqͥ rere voluerit ĩ vſurã reputabit᷑. Decima

AQui loquitur ventatẽ in coꝛde ſuo: qui (etmunera ſup innocentes nõ acccpic) adve
in iogala Eurarein I(et mu nera ſuꝑ innocenteʒ nõ accepit) ad de
non egit dolum in lingua ſu. primendũ cauſaʒ innocentis et ad ſuꝑandũ

tum in cauſa ſua. ſe’quitur concluſio.
Mui facit hec:nõ mouebitur ineternũ.

pꝓximi et vſuris et dum bec ſᷣm tuum ſerua⸗

ui facit hec)pꝛedicta tam pꝛioꝛa qᷓ; po⸗
ſterioꝛa et qui ſic militat in viac nõ mouebit᷑

ineternũ) qꝛ in pfiti nõ mouebitur a ſtatu gra
tie et ſic ꝑueniet in futuro ad ſtatum gloꝛie et

regnabit in patria. Iſte ergo habitabit nunc
in dei tabernaculo et reqͥeſcet poſtea in mon⸗

te eius ſancto et nõ diuidetur ab ipᷣo.Et no⸗

ta ꝙ dicit. facit hec.vt ad actũ nos inuitet et

opandum non ſolũ ad dicendũ ⁊ cantandũ.

Vñ Auguſtinꝰ. Caue ne bene can es et ma⸗
le yvinas. ꝛatio.
oricede nobis pijſſime deus ſine macu⸗

la ingredi eccleſiã tuam ⁊ auerte nos a dolis

mus pᷣceptum non cõmoueamur ab emulis

„

—

—

ſupplicijs ineternum. Perddo. -

Pſalmus te chꝛiſti ad patrem oꝛati/
one in ſuſceptõne pſone humane et gra

tiarum ꝓ beneficijs actõne. ¶ ̃s. xpv.

Onſerua me do⸗/

mine qm̃ ſperaui in te: dixi dño de

us meus es tu:qm̃ bonoꝝ meoꝛuʒ
noneges.
¶ Anctoꝛ pſalm lid. Titulus hie
eſt. Tituli inſcriptio ipᷣi dauid.i.regnũ chꝛi⸗
ſti de quo bic agit᷑ qð inſcriptõe tituli ſigni⸗
ficatur:attribũit᷑ dauid.i.chꝛiſto manu foꝛti.
qui eſt verus rex iudeoꝝ.i.oĩm vere ↄfitenti
um. Hunc titulũ noluit mutare Pilatus qꝛ

—

qᷓ;uis neſcius ſignauit ꝙ regnuʒ chꝛiſti per

olhoms victoꝛiã acquiſitũ nõ deſtrueretur

n pᷣcedenti ergo po.queſiuit quis habita⸗

bit in tabernaculo.et reſponſuʒ eſt ꝗ ille qui

babet virtutes.ᷣin iſto ſubiũgit de illo ꝑ quẽ
habentur virtutes.i.de chꝛiſto qui bic oꝛat.
ateria: Chꝛiſti paſſio et reſurrectio et ad
dexterã pr̃is aſſumptio. Intentio:hmõi chꝛi
ſti paſſionẽ reſurrectionẽ et aſſumptõʒ firmi
ter credere et ne aliquis contradicat monere:
noſq; ad chꝛiſti regnũ qð nobis ꝑ hoc acqui
ſiuit inuitare. Sñia in generali:pꝛopheta in
ſſto pſalmo loquit᷑ in ꝑſona chꝛiſti qui oꝛat
et petit a deo pfe ſe cõſeruari eiq; gras refert
ꝙ ſua virtute iniqͥtateʒ ſeculi ſuꝑauit et poſt
reſurrectõis gloꝛiã in delectatõnib dertere
ſue eum collocauit. Sniĩa in ſpeciali. Chꝛi⸗
ſtus ergo ſᷣm hoĩeʒ ad pr̃em oꝛans ait. (Lö⸗
erus)et cuſtodi inter ꝑiculame dñeypater et
quos mihi dediſti(qm̃ ſperaui in tenõ in me
Hoc dicit ꝓ infirmãtibo membꝛis ſuis que
tranifoꝛmat in ſe. NHos eni qui puri boĩes ſu

—

—

i ꝓpha dauid. Titulus hic

guiniby nec memoꝛ ero noĩm eoꝝ per la

mus conſeruari indigemns (oixi)tibi( do⸗

mino) meo patri(deus meus es tu)id eſt mei

hominis: et in eo ꝙ ſum homo. Et vere de⸗

usquoniam bonoꝛum meoꝛum non eges)
HNon enim tin indiges meo ſeruttio ſed ego
potius tuo beneficio: Unde li.quoniam.nõ
eſt cauſale ſed adiunctiuũ.quaſi diceret. non
cauſa ſed ſignum eſt et euidentia tue diuini⸗
tatis ꝙ tu non indiges bonis meis. Deinde
conuertens ſe ad auditoꝛes narrat que bona
dñs pater ſibi feceritd.
SBanctis qui ſunt in terra eius:mirifica

annnes voluntates meas in eiss.

anctis)ſcilicet apoſtolis et alijs fideli⸗
bus (qui ſunt in terra eius)ſcilicet in eccleſia
ſancta vel qui in terra viuentium ſpem ſuam
ſixerunt quoꝛum cõuerſatio eſt in celis (mi⸗

rificauit) dominus paterid eſt miras fecit et

mirabiliter impleuit omnes voluntates me
as)et deſideria.et hoc fecit non extra eos ſed
cin eis) id eſt in pꝛofectu eoꝛum. Uel(in eis)
id eſt inter eos. Uoluntas enim chꝛiſti erat

vt illi fierent de impijs pij ⁊ iuſti.de terrenis

celeſtes et ſancti.de filijs diaboli filij dei. vᷣm

illud apoſtoli bec eſt voluntas dei ſanctif⸗
catio veſtra.quam dominus pater in eis mi-
rabiliter adimpleuit. Sed pꝛius
Aultiplicate ſunt infirmitates eoꝛum.
Pſtea accelerauerunt. =
¶ DOultiplicate ſunt infirmitates eoꝛuʒ) id
eſt multiplices intellexerunt ſuas eſſe infir⸗
mitates quia nihil perfectum habnit lex. et
non ad perniciem ſed vt gratiam deſi idera

rent. vnde addit poſtea accelerauerunt) cur⸗

rentes ad medicum vt eos ſanaret.ad medi⸗
cinam penitentie vt purgaret.ad poſtulan⸗
dam gratiam que confirmaret. ad impetran⸗
dam gloꝛiam que conſummaret. VUnde eni
pꝛopꝛiam cognoſcunt infirmitatem inde ci⸗

tius feſtinant ad ſanitateʒ. Et quia infirmos
cæt᷑ peccatoꝛes humiliter ſe confitentur ideo a

celeſti medico ſanari pꝛomeremur. et idcirco
adiunctumet.
Non cõgregalv cõuenticula eoꝝ de ſan

pig e.
HNõagregabo ↄuenticula eoꝝ de ſangu⸗
niba).i.nõ erũt ↄuẽtus eoꝝ carnales ſʒ ſpũa
les.nec ſanguinibo pecoꝝ ꝓpiciatus ↄgrega⸗
bo eos ⁊ ↄſtruã meã ecciam.ſ pũalis eſt eni re
ligio noui teſtamenti.(nec memoꝛ ero nomi⸗
num eoꝛum) que peccando ſibi acquiſierũt
ſcoõm culpe qualitatem. ſi culpe pꝛo quibus
ſunt noĩa coꝛrigantur. qꝛ ſpuali immutatõe

1.
„
—
.
S

obliuiſcentur quid fuerunt (per labia mea)
vocando eos vltra peccatoꝛes vel inimicos
vel homines ſed iuſtos fratres et dei fulios.
Quia ergo in hereditatẽ domini tranſferun
tur recte ſubiungiur.
Dis pars lereditatis mee ⁊ calicis mei

2

tu es qui reſntues lereditatẽ meã mihi.
¶ Dñs)ſcʒ pater.eſt(pars).i.poꝛtio et pꝛemi

umdchereditatis mee).i.ſanctoꝝ qui ſunt he⸗

reditas mea. Vel (pars hereditatis mee) idẽ
poꝛtio hereditaria mei et meoꝛum.q.d.habe
bunt et poſſidebunt mecũ hereditatẽ ipᷣm do
minum (et pars calicis mei).i.pꝛemiũ et mer
ces mee paſſionis ſʒ et ipᷣe calix.i.poꝛtio mea
delectabilis. Eligant alij partes terrenas ꝑs
mei ⁊ ſanctoꝝ eſt deus. Bibant alij volupta

tes moꝛtiferas: ego et mei bibemus deũ.De

inde ↄuertens ſe ad dñm ait.(tu es)o dñe pa
tercqui reſtitues hereditatẽ meã mihi).i.fide
les meos qui ꝑ peccatũ ꝑierant. Hoc eſt qdðᷣ
in euangelio dicitur. nemo venit ad me niſi
pgter meus traxerit eũ. Dicitur aũt chꝛiſtus
hereditas nr̃a qꝛ ipᷣe paſcit ⁊veſcit nos et hic
ct in patria ⁊ nos dicimur hereditas ⁊ regnũ
illius qꝛ extollit noset regnat in nobis. Sʒ
nemo putet ſe hereditateʒ niſi pꝛeclarus ſit.
quia ſequiurr.
Funes ceciderũt in pꝛeclaris:eteni lxre⸗
ditas mea pclara eſt miic.

„

tionesceciderunt)mibi quaſi ſoꝛte( in pꝛe⸗
claris).i.in ſanctis ſiue inter ſanctos qui di⸗
uina electõne chꝛiſto ceſſerũt. Sicut enĩ nos
diuidimꝰ hereditatẽ nr̃am funib ſic deus fi

de ſpe et charitate ſuis hereditatẽ diuiſit.ſuꝑ

quos ceciderũt iſti fu nes ipᷣi in hereditatem

deo ꝑpuenerunt. Non aũt ceciderũt niſi in pᷣ⸗

claris quibo magis placuit celeſtis claritas
q; terrena.ſpũales virtutes pluſq tꝑales ho

noꝛes.(eteni hereditas mea).i.eccleſia fideli⸗

um(pꝛeclara eſt mihi ꝑ habundantiã gratiæ
ęgt ſanctitatis licet nõ mundo vbi ſancti abie

cti videntur ꝑuerſis ſicut funis in diuiſio-⸗

ne poſſeſſionũ aliqñ cadit alteri in pulchꝛo:
alteri in turpi.ſic in diuiſione hoĩm illi ſuꝑ
quos funes chꝛiſti ceciderũt oꝛnamento vir⸗
tutum ſunt pulchꝛi.qui aũt diabolo contige
runt vicioꝝ ſoꝛdib ſunt deturpati.vnde.
Benedicam dñm qui tribuit mihi intel

lectum:inſup et vſq; ad noctẽ increpue

runt me renes mei.

Bñdicã dũm) ſcʒ pr̃em gras ei agendocd

tribuit mibi intellectũ).i.intelligẽtes ad co⸗

Funes quiby diuiduntur hereditatũ poꝛ⸗

gnoſcendũ ereatoꝛ? Alel mibi) membꝛis

meis mihi ↄiunctis (intellectũ quo deũ co⸗
gnouerũt quo ↄtemptis tꝑalibo ſpũalia in⸗
tellexerunt. Vñ.hec eſt aũt vita eterna vt co
gnoſcant te verũ deum ⁊ quem miliſti ieſum
chꝛiſtum.(inſuper).i.de hoc benedicam do⸗

minum ꝙ vſq; ad noctẽ) id eſt vſq; ad moꝛ⸗
tem (increpuerunt me).i.increpauerunt et ꝑ⸗

ſecuti ſunt blaſphemijs et iniurijs. Nam de
increpo increpas.reꝑitur increpaui etincre⸗
pui.increpatũ et increpitum. (renes mei)id ẽ
iudei ex quibus ſcom carnẽ exiui.Et ſic in
ꝓſperis et aduerſis gratias agitet deum be

nedicit. Unde nos iſte verſus inſtruit vt lau

demus deum in donis ſuis et pꝛoſpis et in⸗
ſuper in flagellis et aduerſis.vnde et ſequit᷑

Pꝛol idebã dñm in aſpectu meo ſeme:

mi a dextris eſt mihi ne cõmouear.

¶ Pꝛouidebã dñm in cõſpectu meo ſemꝑjid

cõtinue nõ abſtuli oculum meũ ab eo qui
ſemꝑ eſt ꝓuidens ꝙ in eum poſt iſta tempo⸗

ralia pacta recurremur.(qm̃ a dextris eſt mi-

hi).i.fauens mibi/picius aſſiſtit et pꝛotegit.

(ne cõmouear)aliquo motu inoꝛdinato ex in

ſurijs vel cauſis alijs.ſed vt in eo ſtabilis ꝑ⸗
maneam. Hinc trahe exemplũ quo peccata
vitentur.qui enĩ deũ ſemꝑ acie mentis intue
tur hic neq; ꝓſperis extollitur neq; aduerſis

frangitur nec peccatis inclinatur. In cun⸗

ctis ergo que agimus que loquimur que co⸗
gitamus ſi dñm vt oĩm inſpectoꝛẽ auxiliato
rem iudicem et remuneratoꝛẽ ſemꝑ in cõſpe⸗
ctu nr̃o ꝓuidemus vt neq; amoꝛe neq; timo
re alicuius rei ab eiꝰ voluntate diſcoꝛdemꝰ
erit vtiq; a dextris nobis ne de bono ad ma
lum cõmoueamur et offendamus.

Pꝛopter hoc letatũ eſt coꝛ meum eter·
ultauit lingua mea:inſuꝑ et caro mea re

Tieſee inſeeeeee.
¶ Cꝛopter hoc.i.hmõi aſſiſtentiã et adiuto

rium (letatum eſt coꝛ meum) gaudio interi⸗
oꝛiſet exultauit lingua mea)gaudio exterio⸗
ri qd ꝓrumpit in voce hoc eſt ideo et in cogi⸗

tatio nibo et in verbis eſt exaltatio.hoc eſt ple

na leticia que et coꝛde hilari ꝑcipitur et ala⸗

cri ſermone ꝓfertur. (inſuꝑ)pꝛeter pᷣdictac( et
caro mea) non deficiet in interitu.ſed (requi⸗

eſcet) in ſepulchꝛo ſine putrefactõne ꝑ tridu⸗
um ſepulturecin ſpe) reſurrectõis future.
ſi nos ſpũaliter letamur.et caput nr̃m imita
mur ſpem certam habemus qm̃ ſimul cum
ipſo reſurgemus.vt vbi caput pceſſit etmem
bꝛa ſequantur.et ſubiungit in qua ſp..

△B
„
17 4

AQAQuoniam nõ derelinques aiam meam Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid. Titulus ta
in inferno:nec dabis ſanctum tuum vi/ lis. Oꝛalio dauid. Hoc eſt:oo buius pſal-
ere coꝛruptionen. micouenit ſignificato Dauid. i. chꝛiſto adi’n
n ¶ Om non derelinques).i.nõ patieris com cla ſigi voce coꝛpis eius q eſt eccia. Quod
9 muni moꝛe alioꝝ detinericaiam meam qua ergoj dFainlt ſerſ⸗ cum membꝛis bic oꝛat
habeo vt verus homo (in inferno)ſcʒ in im nto lun ilit rc ſed nra neceſſitate. Chꝛi
1 bo ſanctoꝝ patrũ immo et ipᷣa aĩa chꝛiſti baa gichi aoel ideliũ inſtitutio. ſicut eni flen⸗
d tas animas ibi nõ dereliquit(nec dabis ſanæ do Laʒarũ charitatẽ ꝓximi habere nos do⸗
ctum tuum).i.non ꝑmittes coꝛpus meſ ime cuib ita ecllde foꝛmã oꝛandi nobis ppone
pollutum eta te ſanctificatũcviderecoꝛrupti ret. Materla:oꝛatio chꝛiſti tpe paſſionis ſue
4 onem.i. exꝑiri putrefactionẽ vel incineratio⸗ inſtante vel fidelis et iuſti in tribulatõe. In⸗
nem. Et ſic factũ eſt qꝛ aĩa que ad infernum egio⸗nosad gee monere e exemno ſſi
deſcendit vt electos ſuos inde enceret et diaa⸗ rencla in gemerallen ratibo ſemp oꝛare. DSen
bolum ligaret non eſt ibi derelicta ſed redist enn n generali: ꝓpheta in iſto pſalmo in ꝑ⸗-
49 ad coꝛpus die tercia et coꝛpus bñficio diuiæ⸗ mul iſti vel viri fidelis et iuiti in magna
nitatis ſibi ſemꝑ vnite detendebatur ab inei ibulatõne coꝛpis vl aie poſiti petit inde di
neratõne. Imme tnuuuuinitus liberari. Snia in ſpeciali: chꝛiſtus
Neotas mhi feciſti vias vite: adimple· ergo ſcom hoĩeʒ ad pfem oꝛans adiuncta ſi
dies me leticia cũ vultu tuo: delectatões bi voce coꝛꝑis ait.(Exaudi dñe iuſticiis me⸗
. mS nicEHEI EecbeeEam)) nõa meſed a te mihi datam. Juſticia eni
in xtera tua vſq; in inem. vin vocis habet apud deumet tc⸗
. in &. era dia vle! II vim vocis habet apud deum et penetrat ce⸗
i4 ths reſun alenntg wer adimulebis meleti? vyt in oꝛatione iuſticiam ſuam pꝛetendere va⸗
cLia cum vultu tuoyiailumptus de tua ma? egatet nihil niſi quod iuſte conferendum eſt
nifeſta viſione et claritate diuina letaboꝛ( de oꝛare pꝛeſumat et pꝛo iuſticia (intende iq
nrieeg ga eranoe oꝛare pꝛeſumat et pꝛo iuſticia (intende) id eſt
lectatõnes) vite eterne erunt mihiſin dextera diligenter auſculta (depꝛecati er
tmua)poſitocvſq; in finem) oſummantẽ nõ cõ queeſtde malisamonendis rcanendis.
fuſumentẽ.i. eternaliter qꝛ chꝛiſtus aſſumptus non ſolum intendas depꝛecationem meam.
“ ä ſno⸗ Secd et N ee e
nis inerit chꝛiſto homini ſemꝑ et ſine fine.O) Auri 8 perci ationem mogm: noan
5 qz3 et de ſanctis intelligi ſic pᷣt. Notas feci⸗ eih Dioft egtionem meam: non —
ſtiꝑ mec(mihi).i.meis in quibo ego ſum (vi⸗ Auribus Den. H deſt effe l
as vite i. vias humilitatis et oꝑa quibyald er mſiroriee percipe) id eſt perfecte cape non
n. vitam redeant. (adimplebis me.i.m eos in ſennsoets oꝛationem meam) que eſt de bo⸗
futuro(leticia cum vultu tuo) vt nil vltra de nis ſibi et ſuis adhibendis et conſeruandis.
n ſiderent cum te facie ad faciem viderint etin Q:atione inaicnen in labijs do loſis) ꝓ
terim ſunt eis delectatõnes in via huius vi⸗ atam. Dicut eſt oꝛatio illoꝛum qui dicunt
telcin dextera tua i. in fauoꝛe et wiciatõe tug. domine domine et non faciunt voluntatem
11. in dextera tuayi. in fauoꝛe etꝓpiciatõe tua. patris. Uel i lac. .
(vſq; in ſinẽ).i. vſq; ad ↄſũmatõz btĩtudinis Patris. AUel illoꝛum qui aliud petuntet ali⸗
e F. K ſm‚ontia in ud in coꝛde verſant. Labia enim doloſa eſ⸗
eterne. Vel(delectatõnes).i.ſufficientia oĩm ſentſt eralit. enm vololg eil⸗
bonoꝝ delectabiliũ erũt eis (in dextera tun) an dahohiate al :inienrione verba diſcoꝛ
. id eſt in eterna beatitudine vſq; in ſinem) id rent. Deinde ſubiungit quid petit.quaſi
3 ⸗ diceret.hoc peto.,ꝛf
eſt pfecte et ſenp. Oꝛatio e vultu tuo iudici . èò L
Monſerua dñe ſperantes in te ct effice voæ De vultu tuo iudicium meum ꝓdeat:
luntates tuas nobiſcum vt clarificati leticeiaa oxruli tui videant equitatemn.
. reſurrectõis tue mereamur a dextris tuis ce ¶De vultu tuo) qui oĩa videt nec alterius
. omnib ſanctis delectari. er . teſtimonio eget.i.de manifeſta noticia tua.
¶ Oꝛatio chꝛiſti tepoꝛe ſue paſſionis ſiudiciũ meũ pdeati. exeat vel eſſe apareat
j inſtante vel cuiuſlibet fidelis et iuſti poſi ld eſt iudica me em üla q in me reſpicis ⁊ co⸗
. ti in tribulatoõne; Ap̃s. xpi. gnoſcis qͥ nullũ habeo pcẽ̃moculi tui).i.cõ
. R 1tri! igtones Ap̃ PVie gulitio inirgis tuecpidegteamtat) Polc
niner cias mihi ſᷣm eam nõ ſᷣm voluntatem hoim
Paudi Domme in et mihi des remedium. aduerſarijs vero fm
ſRiciam meam: intende depꝛecatio- ſuũ demeritũ. Jam autẽ fac qð peto a te quia
nem mam. iu qui omnia viden. MZMG
☛●

me eraminaſti et non eſt inuenta in me

iniquitas.

„

Pꝛbaſti coꝛ meũ)quod cõſpectui tuo ſem
per patetſet viſitaſti nocte).i.tribulatione.q̃⸗
ſi diceret. coꝛ meum viſitatõne tribulationis
pꝛobatũ eſt:que tribulatio et nox dicitur qꝛ
pturbat: et ignis qꝛ exurit. VUñ ſubditcigne)
cilicʒ tribulatõnis (me examinaſti) ſicut me
talluʒ (et nõ eſt inuenta in me iniquitas)quã

vſtio coqueret id eſt inuẽtus ſum immunis

a peccato. Debent ergo ſancti viri ſemꝑ exa⸗

minare coꝛ ſuum vt ũlud ante oculos dei ſi⸗

ne iniquitate habeant ꝓbatuʒ. Et adeo ſum
ſuſtus et ſine iniquitaatt.

t nõ loquatur os meum opera hoim:

Pter verba labioꝝ tuoꝛũ ego cuſtodiui

ꝓYigas duras.

¶Tit non loquatur os meum oꝑa boĩm)id

eſt vt nõ aliud ꝓcedat de oꝛe meo qᷓ; quod ad
gloꝛiam et landem tuã ꝑtinet nõ ad oꝑa bo⸗
minum que pᷣter voluntateʒ tuam faciunt.i.
vt nihil niſi tuum loquar et in lingua non
peccem quod eſt ꝑfectoꝛum.vt dicit Ambꝛo
ſius. Nõ mediocre ꝑiculum eſt cum habeas
tanta eloquia dei et oꝑa que fecit illls pꝛeter⸗
miſſis loquaris et andias que ſeculi ſunt.Et
q;uis ita innocens ſim tamẽꝓpter verba la
bioꝛum tuoꝝ)ſcʒ mandata et cõſilia cõplen⸗
da(ego cuſtodiui vias) tribulationũ vel vir
tutum et bonoꝛum oꝑm (duras)ſcʒ nolenti
bus ſʒz ſuaues volentibo. Eter

*

Merfice greſſus meos in ſemitis tuis:

yvt nõ moueantur veſtigia mea.

Perfice)vſq; in finem qnia a deo eſt inci⸗
pere ⁊ a deo eſt finire.(greſſus meos).i.ope⸗
rum meoꝝ actus( in ſemitis tuis).i.in perfe
ctoꝛum mandatoꝝ tuoꝛuʒz artis et anguſtijs
vijs (vt veſtigia mea).i.imitatoꝛes mei qui⸗

bus eſt impᷣſſa foꝛma iuſticie(nõ moueãtiæ)

a te vel a me. Bene ſiquidẽ ſequax pergit vbi

lterum de exauditone.et ideo ſicut ↄſueuiſti

(inclina aurem tuaʒ)ſcʒ miſcðie et clementie
(mihi) humili ſicut medicus egroto.(et exau

di)ad effectũ ꝑducendo (verba mea) quibus

loquoꝛ ad te oꝛando. hec ſcʒ

₰

antes in te.

et ne vileſcant miſcdðie tue ⁊ minus amentur

Tu dico(qui ſaluos facis ſperantes in te)nõ

pᷣſumentes de ſe. Mira ſunt et noua que in
carne chꝛiſtus geſſit que iudei mirati ſunt ſʒ
credere noluerunt et quotidie mirificat dñs
miſcðias ſuas ex iniuſto iuſtum faciendo.

pupillam ocui.

A reſiſtentib. vextere tue cuſtodi me: vt

Oiriſca miſcdias tuas: qui ſaluos fa⸗
cis ſperantes inte.
¶ Miriſica miſcias tuas)i.innona et fae
eas nouas ac mirabiles circa me ꝙ boĩes ad
mirentur eas. Mira eni ſunt que noua ſunt

— — —

reſiſtentibo dertere tue). i. ab impijs qui
reſiſtunt ꝓtectõni tue et fauoꝛe quo mibi ſa⸗
ues:ſeu quem mihi facis et oſtendis.(cuſto⸗

di me)ab omi occaſione leſionis. ne iniuſti⸗

cia iuſticiã pꝛemat.nequa obuians tentatio
me frangat vel ſeducat(vt pupillaʒ oculi).i.
ita tenere et diligenter ſicut bõ cuſtodit pu⸗
pillam oculi ſui qui diligenter cuſtoditur qꝛ

*

nil tam diligitur. ita ꝙ nõ poſſint mibi noce

re vel finaliter pꝛeualere.

cie impioꝝ qui me afflixrerunt.

nimento charitatis et miſericoꝛdie tue ( ꝓte⸗

ge me) vt gallina pullos (a facie)id eſt ab in⸗

ſtantia ct infeſtatõne(impioꝛum)ſcilicet de⸗

monum etmaloꝛum hominuʒ( qui me affli⸗
xerunt perſequendo. Miſericoꝛdia qua gra
tiam impendit et charitas que gratiam im⸗

penſam cuſtodit: ale dei ſpirituales ſunt qui⸗

bus nos pꝛotegit quia ab eſtu refrigerant vi
cioꝛum et ab afflictõne temꝑant impioꝛum.

Et ſubiun git quõ afflixerunt..d.

— —. E

Sub vmbꝛa alaruũ tuap ptege me: a faa

Dub vmbꝛa alarũ tuarum) id eſt ſub mm

ille qui exemplũ pꝛebet rectus inceſſerit. AUel niniel mei diam meg rt.
(vt nõ moueantur veſtigia mea) recedendo a Frumlelmheid n men circſſcſederunt:
vreritatis via.neq; enĩ ſufficit ꝑfecta agere ni eſ aeiaſf. locutum
. ſcs:ingat m is irmiier Emancrr. Dgnmtet mergigmmmeiyt e ponsdo t?
. Ego clamaui qm eraudiſti me eus:in, pꝛo toto (circundederũt diuerſis tentationi
clina aurẽ tuã mihi et exaudi vrba meg. bus conſilija et machinationiby querentes

Ego clamaui) nunc et valida intentõne pᷣ
ces direxi.(qm̃ exaudiſti me deus) alio tem⸗
poꝛe.q.d.exauditio pꝛioꝛis clamoꝛis inui⸗
tat me ad iterandũ clamoꝛẽ.et ex boc ꝙ au⸗
diſti me auſus ſum inuocare te habẽs ſpem

vitam meam tollere et me ꝑdere (adipem ſu⸗

um).i.viſcera miſericoꝛdie( ↄcluſerunt) i.in
tus clauſerunt omnino erga me. pꝑſequen⸗

do me abſq; vlla miſcðia.et obſtinate(os eo

rum locutũ eſt ſuꝑbiam) cõtra deũ et pximũ.

it Quidam cogitant ſuperbiam. quidam lo⸗ cleſiacdiuide et ſeꝑaceos)ſcʒ malos ſᷣm moꝛ
nie quuntur.quidã faciunt.quidam alijs ſignis res et merita(cin vita eoꝝ).i.qᷓ; diu viuunt ne
u expꝛimunt et nõ eſt aliqd membꝛũ in hoĩie in poſſint nocere bonis.et poſtea etiam diuide
dus quo nõ regnet quandoq; ſuppbia. eos ſ̃m loca. qꝛ (de abſconditis tuis).i.pec⸗
Pꝛoijcientes me nũc circudederũt me: calis que deus nõ nouit per apꝛobatõem ſſz
1 oculos ſuos ſtatueruũt declinare in terr ꝓhibet et que tanq; tenebꝛe abicondunt᷑ a un
