relinquas me)pmittendo me cadere in tenta⸗ mo in perſona tranſilientis loquẽs docet in
tionem vt peccẽ qꝛ grauioꝛ eſt offenſio poſt ter pꝛauos et calumnioſos linguam conti⸗
veniã. (ne diſceſſeris a meita ꝙ a bono deſi⸗ nere.oſtendit mundana eſſe vana et celeſtia
ſtam. Sed potuius S Ahppetenda.petit a malis liberari et culpam ſi⸗
VIntende in adiutoꝛium meum:domine bi remitti vt ſecure poſſit ab hac vita migra⸗
eus ſalutis me. rreee ett celeſtia obtinere. Sententia in ſpeciali:

¶ Intende in adiutoꝛiũ meñ i. da te inten Tranſilitoꝛ ergo ille de bona opinioneſema

tum vt me adiunes ad pugnandũ ↄtra bo⸗ trahens inuidiam iniquoꝛum et calumniaʒ
ſtem et ↄtra pcci recidiuuʒ:et celerrime pꝛeſta etcberar inte malos tacere ne qd dicat ma⸗
mihi auxiliũ dñe de ſalutis mee) rectoꝛ me nelbreng. Dixi)id eſt in coꝛde decre⸗
ns: creatoꝛ meus et mee ſalutis eterne auctoꝛ ui et firmiter pꝛopoſui(cuſtodiam vias me⸗
et datoꝛ) Vel(intende in adiutoꝛiũ meũ) aG anicleſ loculoen et actões que ſunt vie no
bñ opandum ita vt bona faciã et in eis ꝑſeue ſtread deum. Bene enim loquendo et recte
remedñe deus ſalutis meey vt babeam eterne aendo ad eterna pꝛoficiſcimur. Cuſtodiam
beatitudinis retributiont. ¶ Hꝛatio. inquam (vt) etiam non delinquam)id eſt nõ
¶ Zinitte dñe ſalutare tuũ infirmitatibo no beccem (in lingua mea) loquendo fatua vel
is: vulnerũ cicatricũq; moꝛtaliũ potentiſ-⸗ ocioſa verba.nam qui in verbo non offendit
ſime mediatoꝛ vt omnẽ gemitũ doloꝛẽq; no⸗ ille perfectus eſt vir et qui cuſtodit linguam
ſirum coꝛam te deploꝛantes valeimus euin ſuam cuſtodit animam ſuam. HNon enim ali⸗
cere inſultatões aduerſantiũ vicio ꝝ. P. d. ker ſcio vite mee cuſtodire vias niſi cuſtodita
õ — lingua. Ham qui inconſideratus eſt ad lo⸗

Dſalmus de cuſtodia lingue ac va quendũ ſentiet mala. Dixi inq; et feci. Ham
iitate et miſeria vite huane multis ad/ Poſui oꝛi meo cuſtodia: cum conſiſie⸗
uerſitatibus et vanitatibo ſubiecte. ret peccatoꝛ aduerſum me.

— pBs. xxxvij. 1. oſui oꝛi fs lsdamnietſiſenrienn ob
es —e. ſferuans os a loquendocum)et qᷓ; diu (con⸗
4 SLI cuſtodiã Di/ ſiſteret)et eſſet peccatoꝛ) ctimpind er litigio⸗
as meas: vt non delinquam in lin⸗ ſus et calumnioſusaduerſum me) mihi in⸗
ghameae. lſliicgiando et laqueos pꝛoponendo ad capien
uctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus hic dum me in verbis et ad querendum calu⸗
eſt. In finem canticũ dauid ꝓ iditum. Et efk mniam ex eis. Lalibus quidem magis ſilen
ſenſus.Canticũ iſtud qð ideo dicitur canti⸗ dum eſt q; aliquid dicendum. quia decipi⸗
cum qꝛ ſpũalem ↄtinet iocunditatẽ.docet eni untur per ſilentium non valentes eum ver⸗
nos mente de terrenis ad celeſtia tranſilire: bis tenere quem querunt decipere. Unde in
dirigens nos in finẽ.i.in ↄſummatõʒ: eſt da Eccleſiaſtico. Abi auditus non eſt non ef⸗
nid ꝓphete ⁊ eſt ꝓ ydithũ.i.ꝓ tranſiliente os fundas ſermonem. Poſui ergo cuſtodiam
qui vana ſectantur.cõuenit eni ꝑfecto de vi« vſq;eo ½ ””UVUꝑFtD

Ohmutui et humiliatus ſum et ſilui a

wnis:et dvoloꝛ meus renouatus eſi:
¶ Obmutui)penitus tacẽdo (et exinde (hu

miliatus ſum)et vilis factus apud aduerſa⸗-

rios impꝛoperia ab eis ſuſtinendo (et ſului⸗
non ſolũ a malis ſed etiãa bonis) annunciã
dis vt nõ delinquerẽ in malis et vt vitarem
oↄtentionẽ cũ impijs.(et ex hoc dum ſic tacui
(doloꝛ meus)quo ante ſilentiũ de malis pec
catoꝛũ dolui(renouatus eſt)et excitatus per
remoꝛſum ↄſcientie dũ vidi iniquitates ho⸗
minũ creſcere me tacente.Et quia vidẽs ma⸗
la tacui dicenda. Jddodd““–

Concaluit coꝛ meum intra me: et in me

ditatione mea exardeſcet ignis.

¶ Concaluit coꝛ meũ intra me).i.ex om̃i ꝑ⸗
te igne inflãmatum eſt ex dei et ꝓximi amoꝛe

et cepit inquietũ eſſe videns hinc mihi picu⸗
la imminere(et in meditatõe mea)de his ha⸗
bita.i.dum ſic meditarer (exardeſcet).i.ardẽ
ter inffamatur (ignis).i.feruoꝛ dilectõnis et
ire ꝑ zelum vt arguerem inſenſatos qꝛ zelus
domus tue cõmedit me tacentẽ et qdiu ſue⸗
bo tanto amplo ignis exardeſcet quia amoꝛ
ꝓximoꝝ quibo tacui angit me ⁊ ſtimulat.Et
in hac fluctuatõne dicendi et tacendi dum in
vtroq; video ꝑicula tandem

QLocutus ſum in lingua mea: notum fac
mihi dñe finem meum. eplenus quantũ eſt ex ſe ſcz nature culpe et
Joe miſerie ⁊ vniuerſa q̃ in hoĩe ſunt tã interius

¶ Locutus ſum in lingua mea) nõ hoĩbus
ed deo ipᷣm deuote exoꝛãdo. Ei cui nota eſt
cogitatio ſua:ideo in lingua loquit᷑ vt eius
locutõne auditoꝝ vita inſtruatur.et ſubiun
git quid ſit locutus dicens (notum fac mihi
dñe ſinẽ meum)ante oculos meos ponendo
quo tendere debeã ne ſi curram in incertum:

oberrare valeam.q.d.iſte tranſiliens:queſiui

melioꝛẽ locum vbi hec nõ patiar ſuſpirãs in
finem quendã vbi nõ ſunt ſcandala ſcilicʒ vi
tam eternam

ſciam quid deſit mih.

Et)inſuꝑ etiã fac mihi notũnumerũ die⸗
rum meoꝝ)ſcʒ eternitatis (qui) numerus di
erum vere eſt ac verũ eſſe habet qꝛ pᷣterire nõ
valet.et eſt numerus ſine numero nec tranſit
numerando.(vt) illis intentus( ſciã quid) et
qu antũ(mihi)hic degenti(deſit) ad beatitu⸗
dinem rendenti vnde humilioꝛ homo fit qui
hec nouit. Exↄſideratõe enĩ eoꝝ que nobis
aſſunt ſolet naſci ſuꝑbia:ex illoꝝ que deſunt
bumilitas. Idcirco aũt repꝛobi quid eis de⸗
ſu depᷣhendere non pñt qꝛ terrenis ex amoꝛe

ſnccumbunt et coꝛda ad ſuꝑna non erigunt

NMNoto autẽ ſine et dicbo qui ſunt: attendit ad
hec tꝑalia et ↄpat inuicem.d.

Ecce menſurabiles poſuiſti dies meos:
et ſubſtantia mea tanqꝙ; nihilũ ante te.

Ecce menſurabiles).i.bꝛeues et tranſito⸗

rios.quuſq; enĩ ſub certa menſura viuitpo⸗
ſuiſti dies meos) qui dederas immenſurabi⸗
les ſi homo ꝑſtitiſſetcet ſubſtãtia mea) ſcʒ na⸗

ture.i.tꝑalis bec vita mea (tanqᷓ; nihilũ) re⸗
putandũ eſt(ante te).i.comꝑata eternitati tue
et in ↄꝑatione ad te qui eternus es qꝛ id qð
eſt modicũ tanq; nihil reputat᷑. Ael (ſubſtan
tia mea tanq; nihilũ eſt ante te).i.ↄtuitu illi⸗
us que ante te erit. Iſte vir ſanctus dies ſu⸗
os tranſitoꝛios ↄſpicit et ſe nibil niſi pulue⸗
rem cognoſcit.vñ etiã ſecutus adiungit.
Vlerutũtamen vniuerſa vanitas ofis ho
¶ Uerũtamen)adhuc etiaʒ (vniuerſa).i.ola
que ſunt apud nos ſuntvanitas) ꝓ mutabi

litate qꝛ ſunt mutabilia et tranſitoꝛia ac vana

et nõ tm̃ terrena et bꝛuta:ſʒ etiã (oĩs homo vi
uens) bic in hoc mundo de quo minus vi⸗
detur eſt vanitas etiã ſupꝛa bꝛuta qꝛ üla non
ſubiacent culpe ſed tm̃; pene. Uel (ois hõ vi⸗
uens eſt vniuerſa vanitas)qꝛ vana cogitans
vana loquens.vana faciens. vel om̃i vanita

q; exterius diminutõʒ bñt ⁊ mutabilitatẽ.

ſed fruſtra conturbatur.
E erũtamen) pᷣter hec etiã (in imagine).i.
ad
ſpeculo apparentis que ſubito diſparetet in
obliuionẽ venit.(ꝑtranſit homo) om̃is.i.ci⸗
to tranſit et tranſeundo deĩicit ⁊ euanelcit.et
nõ ſolum hoc(ſed)et qᷓ;uis ſic trãſeat nihilo⸗
minus tñ( fruſtra cõturbatur).i.inutiliter et
vana ſollicitudine circa tꝑalia grauatur et
iraſcitur de vanis ad votũ nõ ſuccedẽtibo qꝛ
oĩa tranſeunt et deficiunt. Et vere eſt vana et
inutilis ↄturbatio.quia

heſaurizat: ignoꝛat cui ↄgregabitean

Theſaurizat et cõgregat diuitias cũ ma⸗
gna ſollicitudine ꝓ ſeet ſua ſucceſſionecet tñ
(ignoꝛat cui ↄgregabit ea) qꝛ neſcit vtrũ ipſe
fruetur eis vel nõ et vtruʒ filij hereditabunt
eas poſt moꝛtẽ vel nõ:foꝛſitan enĩ cito moꝛie
tur et deſidia filioꝝ euertet.aut fiſcus occu⸗

pabit. aut fures rapiẽt. aut aduerſarij vłigno

ti poſſidebunt. Beatus autem ille eſt qui ibi

Vlerũtamen in imagine ꝑtranſit homo:

ſimilitudinẽ imaginis in ſomnis vel in

ant
lunn

ie)⸗
v
mnei
isi
ce
nbbe
lin6
uud
n
nnc

lta
im
Cari
ipe
Punt
nmt
lul⸗
ſht

obpꝛobꝛio 2
Obmutui et nõ apui os meũ: qm̃ tu fe⸗

theſaurizat vbi damnũ timere nð habeat.
Et nunc que eſt expectatio mea: nonne

diioret ubſtantiame⸗ apud te eft.

Et nunc)inter tot vanitates vite pñtis cũ
alij alia expectant(que eſt expectatid mea)nõ
vana.i.finis meus quẽ quero: ſpero et expe⸗
cto (nõne dñs)qui eſt ſuꝑ oĩa.q.d.exquo to⸗
ta vita bumana vanitas eſt: relictis omnib⸗
nihil niſi dñm ⁊ ab eo ſolo bona expecto.Et
cõuertens ſe ad illũ quem expectans diligit
ei dicit. (et ſubſtantia mea) ſcʒ meritoꝝ ⁊ pꝛe

mioꝛum (apud te eſt. Moſſeſſiones eni et di⸗
uitie iuſtoꝝ nihil pꝛeter deũ ↄcupiſcentiũ: re
ſeruantur apud deum. Sʒ quia nemo ſine

peccato eſt ideo

obpꝛobꝛiũ inſipienti dediſti me.
Ab omibo iniquitatibo meis crue me) tam
cogitatõnis q; locutõnis et oꝑis:tam ab oc⸗
cultis qᷓ; ab alienis:tam a venialibus qᷓ;a cri
minalibo:remittendo mihi culpas et penas
ꝓ eis meritas.et qꝛ terrena contemno et ſola

inuiſibilia cõcupiſco (obpꝛobꝛiũ inſipienti)
id ẽ maligno de eternitate nõ ſatagenti et me

ꝑſequenti(dedit me) qꝛ mali illudunt bonis
factis hoĩm: et ſtultus irridet bonos moꝛes
alioꝝ.Vñ apłs.ſpectaculũ facti ſumus mũ⸗
do et angelis et hominibus. Sed habitus

— —

ciſti:amoue ame plagas tuas.
henune tacui.nõ egi ↄtentioſe cõtra
aduerſarios oẽm exbibens patientiã et non
aperui os meũ).i.non egi murmure cõtra te:
ſed cũ ſilentio et patientia oĩa ꝑtuli.et(qm̃ tu
feciſti)et hec ita conſtituiſti (amoue a me pla
gas tuas).i.grauedinẽ penaꝝ et flagelloꝝ:qͥ
bus me affligi ꝑmittis. vt nõ ſuccumbã vel
tenter ſupꝛa id qð poſſum. Sicut enĩ tuũ eſt
ferire peccatoꝛẽ ex iuſticia:ſic tuũ eſt ꝑcere ex
miſcdia.nec enĩ tm̃ iuſtus es ſed etiaʒ miſeri⸗
coꝛs.Et neceſſe eſt vt amoueas
A foꝛtitudie manꝰ tue ego defeci ĩ incre /

ine manus tue)vindicis.i.a foꝛ

oter iniq tatẽ coꝛripuiſti hoĩejʒ.
ꝛtitu

fo

ti vindicta ptãtis tue facta (in increpatõibo)
id eſt tuis duris punitõibo (ego defeci) quaſi

nõ potens ſuſtinere.Per hoc ꝙ dicit in incre
patõnibo notat deũ vindictã ſuam ad hoc fa

cere vt retrahat hoĩem a peccato.nam flagel
lum medicina eſt ↄtra peccatũ. In eo ergo

fla gellat increpat nos qꝛ peccauimus. vnde

adiũgit ( ꝓpter iniquitatẽ coꝛripuiſti hoĩeʒ)

vt coꝛripiendo erudires: aliter enĩ iniquitas
incurata in peius tenderet. Quia
Et tabeſcere feciſti ſicut araneã aĩiam eiꝰ
verutamen vane ↄturbatur oĩis bomo.
Et tabeſcere).i.infirmari ⁊ hũiliaricfeciſti
aiam eius)ad erudiendã eam(ſicut araneã qᷓ

nihil eſt tabidius que leuiter tacta cadit.i.fe

ciſti vt aĩla eius infirma fieret et hũiliata ſu⸗

perbiam deponeret. Suꝑbia eni ⁊ foꝛtitudi

ne quadam homo diſplicuit.eruditur humi⸗

litate et infirmitate vt nõ de ſe pᷣſumat(verũ⸗

tamen)licet tante ſit fragilitatis et miſerie ni
bilominusvane).i.ꝓ vanis appetendis ⁊ ac
quirendis inutiliter (cõturbatur)et inquieta

tidoeo tur (oĩs hõ).i.tota multitudo hoim carnali⸗
Ab omnibo iniquitatibb meis erue me:

ter viuentiũ. Et ne ꝓ vanis cõturbere
Exaudi oꝛõʒ mea dñe:et depcatõʒ meã:

–

auribpeipe lacheymas meas.
Exandi oꝛõem meã dñe) ꝓ bonis adipi⸗
cen

dis (et depꝛecatõeʒ meã) ꝓ malis amouẽ

dis.et ne putes tm̃ verbis oꝛare addit (auri⸗

bus ꝑcipe lachꝛymas meas) miſericoꝛditer
ſuſcipiendo eas.Et bñ dicitauribo ꝑcipe)qꝛ
lachꝛyme pondera et vim vocis habent. la⸗

chꝛyme ad oꝛõem ſunt ſicut pluuie ad ſemẽ:

et faciũt in pᷣciba violentiã ad mouendã miſe
ricoꝛdiam. Quanto quiſq; ſanctioꝛ eſt tanto
vberioꝛes lachꝛymas in oꝛõne habet.vbi la⸗
chꝛyme ſunt ibi diu inus ignis accendit᷑.Et
quia oꝛo et depꝛecores«
Ne ſileas qm aduena ego ſum apud te:

et pegrinus ſicut oẽs pes mei.

MNe ſileas).i.ne diſſimules te audire nõ re⸗

ſpondendo petitõni mee: ſed fac vt audiaʒ te

dicentem mihi in coꝛde:modo ſalus tua ego
ſum.vel.remiſſa ſunt tibi peccata tua.qm̃ (ad
uena ego ſum apud te)tranſlatus de ciuitate
babylonie manẽs apud te et ſeruiens tibi q̃⸗
tidie.nec tñ adhuc in ciuitate tua ſum: ꝓpter
ea ſubdit.(et ꝑegrinus)nõ eligens vel habẽs
hic ſedem:ſʒ ſemꝑ patriã querens. Nõ enim
habemus hic manentẽ ciuitatẽ:ſed ſuturam
in celo requirimus.et q;diu ſumus in coꝛꝑe:
ꝑegrinamur a dño.(ſicut oẽs pr̃es mei)fue⸗
runt qꝛ hinc migrauerunt. Et quia etiã ſine
dubio migraturus ſum

Bemitte mihi vt refrigerer pꝛiuſquam

abeam:et amplius non erro.
¶ Remitte mihi) debita mea ſcʒ culpã et pe⸗
nam meritã.(vt refrigerer) in ↄſcientia mea ꝑ
tuã ↄſolationẽ vt exonerata ſu eſtu ſollicitu⸗
dinis peccatoꝛũ meoꝝ (pꝛiuſq;) ab hac vita
(abeam) ne cum peccatis eamſet amplide nõ

1

tulus talis eſt . .
ille dirigens nos in finẽ.i.in nouũ teſtamen
tum ↄſummans: agit eni de mutatõne vete⸗
ris teſtamenti in nouũ.attribuitur dauid.i.

ero ) in illo vero eſſe quod eſt cum deo ſi no re
miſſis peccatis hinc abiero Mali enĩ nõ eſſe

dicuntur:qꝛ nõ habent verum eſſe. Vel (am⸗

plius non ero)in ſtatu merendi: et ꝓpter hoc
nũc eſt tꝑs remittendi qꝛ poſt moꝛtem nõ eſt

peccati remiſſio nec valet cõfeſſio: vnde añ ter

minum vite ſubueniendũ eſt infumo:ante la

tionem ſententie pꝛouidendum eſt reo.ante

clau ſionẽ ianue feſtinandũ eſt gꝑegrino.

Euſtodi dñe viam nram ¶ OHꝛatio.

ne delinquamus in lingua vt in meditatõni
bus nfis ſpũali igniculo ardeſcente ea ſhe⸗
ſauriʒemus in ſeculo que retribi
amus in perpetuum. Per do.

ſalmus de aduentu chꝛiſti in carne

an gaeltcelegis pmuigarönf cr felin
U

lono ſtatu ſupplicatöne. ¶ Bo. xrxx.

4
Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Ti⸗
In finẽ ps̊ dauid. Hoc eſt põ

chꝛiſto:ſcʒ capiti et membꝛis.Quia ergo ſu⸗

pꝛa egit de tranſiliente et alios ad ſui imita⸗
tionem inuitante:nũc exemplo eccleſie deum

ꝑſeueranter expectãtis admonet laboꝛantes

in vinea vt nõ ante finem laboꝛis querãt de⸗
narium ſʒ bene oꝑando ei ꝓximis ſalutis ne

ceſſaria pᷣdicando:et ſine intermiſſione oꝛan

do: deum expectent remuneratoꝛ?. Materia:
cxpectatus aduentus chꝛiſti in carne et vete⸗
ris ſacrificij immutatio:euangelice legia p⸗

mulgatio:et ꝓ fideliũ bono ſtatu ſupplicatio
Intentio:ꝑſuadere ad fidem chꝛiſti accede⸗

tentia in generali: ꝓpheta in iſto pſalmo pꝛi⸗

mum inducens eccleſiã erpecnaſſe deũ et acce
piſſe eum:et ab eo nouũ teſtamentũ: in pſona

fideliũ circa myſteriũ incarnatõnis agit gra

tiarum actõnem. Deinde in ꝑſona chbꝛiſti po

nit huius myſterij rõnem:et tandem ꝓ bono

ſtatu coꝛꝑis ſui myſtici depᷣcationem. Snĩia

in ſpeciali:Et qꝛ difficile erat indeos a con⸗

ſuetis ceremonijs ⁊ gentes ab idolatria reuo
care ad nouũ teſtamentuʒ: vtitur auctoꝛitate
antiquoꝝ patrum dicens. (Epectans expe⸗

——

ctau ijnon hoĩem qui fallere et falli pᷣt et qui

mecũ indiget nec aliud ſed (dñm)qui ſaluare

poteſt.i.cum magno deſiderio et aſſidue expe

Nuomodo autem

uente te capt

Ppectans expe/-

etaui chꝛiſti aduentum in pꝓmiſſione ꝓpheta

rum.q.d. ita expectaui dñm vt qtidie eſſem

expectãs eum. Calis geminatio ad expꝛimẽ⸗
dum intenſum affectũ freques eſt in ideoma

te hebꝛeo. (et) qꝛ ꝑſeueraui (intendit mihi).i.

ad vtilitatẽ meam ſcʒ pꝛeſtando gram ſuam.

nit cum ſubiũgit

Et exaudiuit pꝛeces meas:et eduxit me

de lacu miſerie et de luto fecis.
¶ Et exaudiuit)veniendo in mundũ (p̃ces
meas)a quibo expectans nõ ceſſaui( et eduxit
me)ꝑ ſuam et apłoꝝ pᷣdicationeʒ (de lacu mi
ſerie).i.de ceca et tenebꝛoſa ꝓfunditate erro⸗
ris que hoĩes cecos facit.(et de lutu fecis).i.

nis que auis reddunt lutulentas coꝛã dño et
in imo iacentes.
Et ſtatuit ſupꝛa pe
rexit greſſus meos.
Et ſtatuit).i.firmauit per fidem (ſupꝛa pe⸗
tram)ſcʒ ſeipᷣm (pedes meos).i.ſenſus ⁊ affe⸗

ctus meos qui pꝛius cũ diabolo erant.q.ð.

totũ ſenſum et affectũ in ſe poſuit cõtemptis
tꝑalibo ne ab huius ſeculi nutarẽ impulũbo.
(et direxit) in via moꝝ ne ad eum veniendo

boſt tergũ et retro aſpicerẽ. (greſſus meos)

id eſt operum et actuũ meoꝝ. Pꝛius de lacu
pꝛauitatis educitur:deinde in petra ſolida⸗

tur:et poſt:boni oꝑis greſſus diriguntur.et

ſic ad pꝛedicandũ alijs dignus efficitur.vn⸗
de ſequitur

* 6

Et immiſit inos meü canticũ nouum⸗

—---f

Amen wo noſeoů
Slietimtmmiſir in os meũ canticũ nonũ)
cz P

dicationẽ noui teſtamẽti qð ipſe nouus

homo attulit et de nouo cantatur ſcʒ de eius
incarnatõne:paſſione:reſurrectõne:aſcenſio⸗
ne et hmõi.et a nouo ꝓplo:qꝛ nemo niſi inno

uatus cantare pᷣſumit: quodq; innouat et no

uum hoĩem facit:ac nouitatẽ vite docet.can⸗
ticum dico (carmen).i.laudem vel hymnum
ſcʒ gratiaꝝ actõis p beneficio diuine miſera

tionis(deo nr̃o)qð ad magnã dei pꝑtinet lau-

dem. Et quia hoc cantico et carmine audito
multos ad fidem cõuerſuros vir ſanctus vi⸗
dit ideo adiunxit.

Aigdebunt multi et timebunt:et ſpera⸗

bunt in dvnnno.

—

¶Vicdebunt) p fidem multi)qui ceci crãtet

e deo nihil intelligebant quia attendentes
et imitantes cantici noui cantoꝛes illumina
ti ſuntſet timebunt) qꝛ ſe pccoꝛes intelligene

= — — — — — – —

dominus ei intendit expo

rã pedes meos: et di

= —

n⸗
le

briſß
en
M⸗
li 4

mo
noe)
elden
Nid⸗
a
Ns⸗

mn

ord)
onns
ecs
mio⸗
n
ane
4a
mun
nien
ali⸗
di⸗
not

t
n⸗

nias falſas.

qquuitur chꝛiſtus ad pa

ct penitentiam agenttłet ſperabunt in dño)re

miſſionem peccatoꝝ cõſequi ab eo. Uidebũt
ergo credentes:timebunt penitentes: ſpera⸗

bunt celeſtia appetẽtes.Ecce fides:ſpes ⁊ cha
ritas quibo colitur deus et efficitur bomo be

atus.vnde et ſubditur . —
Beatus vir cuius eſt nomẽ domini ſpes

—

.

Beatus vir cuius eſt nomen dñi. ſcʒ ieſi u
ꝛiſti quod eſt ſaluatoꝛ (ſpes eius).i.qui nõ
temꝑalia ſperat ab eo ſed illud quod cius no

men indicat ſcʒ ſalutemcet non reſpexit in va

nitates)huius mundi ſcʒ apetendo tempo⸗
ralia et terrena que vana ſunt et tranſuoꝛia.
ſet inſanias falſas) que ſunt in voluptatibus
huius ſeculi que fallunt et decipiũt. Uel(in⸗
ſanias falſas) erroꝛum vt idola adoꝛaret:
que fallunt et falſos faciunt. Unde conuer⸗
tens ſe ad dñũm vt coꝛda talium ſimiliter ad

ipſum conuertat ait.

Qulta feciſti tu dñe deus mirabilia tua:

eius:et non reſperit in vanitates et inſa⸗

et cogitatõibo tuis nõ eſt qui ſilis ſit ti bi
¶ MDulta feciſti tu dñe deus meus mirabi⸗
lia tua)in coꝛꝑalibo et ſpũalibus. Feciſti enĩ
celum et terrã et omnia que in eis ſunt et in
cogitatõnibo tuis)quibus illa mirabilia feci⸗
ſti et quib omia diſponis.i.in ſapientia tua
et conſilio(nõ eſt qui ſimilis ſit tibi.) Quis
enĩ cognouit ſenſum dñi aut quis cõſuiari⸗
us eius fuit: Quaſi diceret:hec tua mirabi⸗
lia oꝑa tam viſibilia qᷓ; inuiſibilia et tua in⸗
compᷣhenſibilis ſapientia pꝛedicant te ſolum
eſſe colendum:amandũ et apetendum: non
iſtas vanitates et inſanias falſas. Deindelo
atem partim in ꝑſona
ſua partim in membꝛis.d.

Annunciaui et locutus ſum:multiplica
ti ſunt ſuꝑ numerum. .
¶ Annunciaui)mirabilia tua pꝛius per pa
tres (et)nouiſſime(locutus ſum)per memet⸗
ipſum et per apłos et(multiplicati ſunt) cre⸗
dentes (ſuꝑ numerum)ſaluandoꝛũ qui cer⸗
tus eſt. Oulti enĩ audita pꝛedicatõne vene⸗
runt ad ſocietatẽ credentium qui non ſunt in
numero electoꝛũ.teſte veritate que ait Multi
ſunt vocati pauci vero electi.granis admi⸗

ſcẽtur ⁊ palee:ſʒ grana ſunt pauca palee mul

te. Fuit aũt neceſſitas loquendi cum nõ ſuf⸗
ficerent legalia quia

Sacrificium ⁊ oblationẽ noluiſti:aures

autem pfeciſti mihi.

gacriaeinm et oblatfonomvercia legis
oluiſti) vlterius poſtq; veritas eſt exhibi⸗
ta (aures aũt ꝑfeciſti).i.ꝑfectas feciſticmihi)
ad intelligendũ quid velles:et ad obidiendũ
quia fuit obediens deo patri vſq; ad moꝛtẽ.
q.d. feciſti me tibi bene obedientẽ. vel pꝛom⸗
ptam exegiſti a me obedientiã. Perfecit autẽ
nobis aures deus vt q̃ de lege audimus ſpi⸗
ritualiter intelligamus. vel qñ ad obedien⸗
dum ei ꝑ omnia ꝑfecti ſumus. Deinde hunc
verſum magis exponit MM
Holocauſium et ꝓ peccato nõ poſtulaſti
tunc dixi ecce enio. OUW
Molocgaſta quod maius eſt (et).i.etiam
pꝓ peccato nõ poſtulaſti)ſicut ante petebas.
Hoc diſtat inter ſacrificiũ et holocauſtũ:q;
hoſtie pars aliqua deo oblata facrificiũ dice
batur:holocauſtũ aũt totum incenſum erat.
ſcʒ qñ tota hoſtia in ſacriſicio incendebatur.
Ded dñũs nec munera nec maioꝛa veteris le⸗
gis ſacrificia requirit cui nõ iam vmbꝛa ſed
veritas grata exiſtit. Et qꝛ hoc noluiſti (tũc
dixi)ego chꝛiſtusecce)ſtatim venio)in car⸗
ne ad offerendũ ſacrificiuʒ acceptiſſimũ.q.d.
tꝑus eſt vt veniant ꝓmiſſa quia auferuntur

pꝛomittentia. NHam

In capite libꝛi ſcriptum eſt de me vt ſa⸗
cerem voluntatẽ tuam:deus meus vo⸗
lui et legẽ tuã in medio coꝛdis mei.
n capite) et pꝛincipio (libꝛi huius ſcilicʒ
pſalmoꝝ(ſcriptũ eſt de me)in pꝛimo pſalmo
videlicʒ ibi. Sed in lege dñi voluntas eius.
(vt facerem voluntatẽ tuã).i.vt impleã obe⸗

dientiaʒz a te mibi iniunctã offerendo me ad

moꝛtẽ ꝓ vita hoĩm.et ſicut ſcriptum eſt ita o
(deus meus volui)vt facerem tibi placitum
(et legẽ tuam)ſcʒ euangelicã voluivel habui
(in medio coꝛdis mei).i.plene ꝑ iugem me⸗
ditationẽ.vnde et in eodẽ pſalmo dicit᷑. et in
lege eius meditabitur die ac nocte. Nec ſolũ
habeo in coꝛde ſed inſuꝑ. ”MUD
Annunciaui iuſticiam tuam in eccleſia
magna:ecce labia mea non ꝓhibebo do⸗
mine tu ſeiſti. RieRX
Annũciaui)alijs ꝑ me et ꝑ apłos· iuſticiã
). i. ex te eſſe nõ ex lege. Vel (Annunciaui
iuſticiã tuã) ſcʒ legẽ euangelicã que iuſticiaʒ

cõtinet ꝑfectam(in eccleſia magna ſcʒ vniuer

ſali ꝑ totum oꝛbem diffuſa: nõ parua vt fuit
pꝛius.(ecce labia mea nõ ꝓhibeo) loqui vt ti
moꝛe taceam.q.d.ſi aliqui voluerint ꝓhibe⸗
re ego iñ nõ tacebo. Vel(labia)dicit apłos ꝑ

quos loquitun quos nõ ꝓbibuitſz omnibe

pꝛedicare pꝛecepit(vñe)quies co ior coꝛ⸗
dis et teſtis ↄſcẽtie(tu ſciſti)et noſti qꝛ ita eſt.

Teſtem ad hoc deũ inuocat vt nulla in iudi

cio excuſatio fieri valeat

Juſticiã tuã nõ abſcondi in coꝛde meo:

Writatẽ tuà et ſalutare tuũ dixi.

tatum eſt ei ad iuſticiã.(nõ abſcondi in coꝛ⸗
de meo).i.nõ tenui in ſecreto ſed potius alijs
diuulgaui.(veritatẽ tuã)qua impleſti ꝓmiſ⸗
ſum de me patrib factũ ſeu ꝓpmiſſionũ exhi⸗
bitio nem (et ſalutare tuũ).i.ſaluationẽ et ſa⸗
lutem quã ꝓ me feciſti. Vel.(veritatẽ tuam et
ſalutare tuum).i.chꝛiſtũ qui eſt veritas et ſa⸗
lutaris ſcʒ meipᷣm a te miſſum ꝓ ſalute hoĩm
(dixi).i.pᷣdicaui et veniſſe aliis nunciaui.
Non abſcondi miſericoꝛdia tuam et ve⸗
ritatem tuam: a concilio multto.

am)qua peccata donas et remittis (et verita:
tem tuã)qua pꝛemia que ꝓmittis ⁊ penas q̃s
minaris adimples ⁊ reddis (a cõcilio multo⸗ʒ
id eſt a ↄgregatõne multa timens ꝓpter cõci⸗
lium et multitudinẽ mihi et meis aduerſan⸗
tium quin eam publice diuulgarẽ et in tota
plebe ꝑ me et meos anuunciarẽ. Deinde oꝛat
chꝛiſtus ꝓ bono ſtatu coꝛꝑis ſui myſtici.d.
Ego quidem nõ celaui miſericoꝛdiã tuã et
veritatem tuã a multis
Tu aüt dñje ne longe facias miſeratões

u aũt dñe.i.tu deus patercne longe fa⸗
cias).i.noli remouere ne ſint ſine effectumi⸗
ſerationes)et miſcdᷣiasctuas a me).i.a coꝛpꝑe
meo myſtico et a ſaucijs membꝛis meis neꝑ⸗
maneant in peccatis. Quiſquis ſe ſentit elon
gari a dño ꝑ pꝛauam vitã:ꝑ malam volunta
tem:dicat deuote:dicat lachꝛymabiliter: Tu
autẽ dñe ne longe facias miſeratõnes tuas a

me.Ego miſer tu miſericoꝛs multe ſunt mee

iniquitates ſʒ ſuꝑant tue miſeratõnes(miſe⸗
ricoꝛdia tua)qua bonus es et te amo. (et veri
tas tua)qua iuſtus es et te timeo(ſemꝑ ſuſce⸗
perunt me) ducendũ ad te. Attendi qꝛ miſeri
coꝛs es:attendo qꝛ verax es. Amo miſericoꝛ
dem et timeo veracẽ.et ſie amoꝛ et timoꝛ que
ſemꝑ aſpicio ducunt me ad te. Et neceſſe eſt
vt non elongerios

Af̃ circuderunt me mala quoꝝ nõ eſi

numerus:cõpꝛehenderunt me iniquita⸗
tes mee et non potui vt viderem.

NJaſtici tuam) Lfidem iuſtus enĩ ex fide
viuit.vnde credidit Abꝛaham deo et reu⸗

on abſcondi)et celaui (miſericoꝛdiã tu⸗

tuas a me:miſcdia tua et veritas tua ſᷣ

VDñ circũdederũt me) i. meos (mala qus

rtum nõ eſt numerus)apud hoĩes innumera
ſunt peccata:innumerabiles ſunt negligẽtie
et tentatões que vndiq; circũdant vndiq; im
pediunt chꝛiſtifideles (ↄpᷣhenderuntet illa⸗
queauerũtme)ipſo actu(iniquitates meeqͥ⸗
bus pꝛeſſus oculus mentis videre nõ poteſt
vnde ſequitur(et nõ potui vt viderem).i.nõ

potuerũt mei aliquo conatu efficere vt vide⸗-
rent ea mentis oculis et intelligerẽt in quan

ta cecitate eſſent. Intantũ cõpꝛehendũt nos
iniquitates nr̃e vt etiã ſi velimus euadere ſi⸗
ne adiutoꝛio nõ valemus. In tantã etiã ceci

tatem venimus vt noſmetipſos ignoꝛemus.
nec patrata mala dephendimus. Ex amiſſio

ne aũt luminis creuit multitudo iniquitatis

ideo adiungit
NMultiplicate ſunt ſuꝑ capillos capitis
mei: et coꝛ meũ vereliquit me.

„

capillos capitis mei) id ẽ innumerabiliter et

plusq; ſcirem numerare. Caue ergo ſi vita⸗

ſti grauia ne obruaris minoꝝ peccatoꝝ are⸗
na. Oinima quidẽ videntur ſed multa ſunt
(et coꝛ meũ).i.ratio mea.(dereliquit me) hoc

elſt virtus coꝛdis mei defecit et nò eſt idoneuʒ

ad cognoſcendũ ſe. Quoties mete vagamur
foꝛis delectamur terrenis. ꝓpꝛia nr̃a ſtudia
relinquimus atq; inania vel agimus.vel lo⸗
quimur.vel cogitamus:totienscoꝛ nr̃jm de⸗
relinquit nos.Quotiens nõ cogitamus deũ:

vel ea que ad vtilitatem ꝑtinent aĩaꝝ:totiens
Amittimus coꝛ nr̃jm. Congrue ergo ſequitur

hec oꝛatio qua dicitur.
Complaceat tibi dñe vt eruas me: dſe
TEsnne gi

CLoõplaceat tibi dne).q.d.in voluntate tua
qꝛ ſi vis potes (vt eruas me).i.coꝛpus me
um myſticũ a tot et tantis malis et maloꝝ ꝑ⸗
plexitatibo. VUñ ait.cõplaceat.nõ enĩ ex meri
tis ſed ſolo bñplacito ſuo:ſola gr̃a:ſola boni
tate ſua iuſtificat deus hoĩem. Miſeretur no

bis pius dñs qꝛ ei ſic placet nõ qꝛ nos merui

mus(dñe ad adiuuandũ me reſpice).i.vt mi
ſericoꝛditer reſpiciendo adiuues in bonis vt

nõ tm̃ deſiſtant a malo ſed etiã faciant bonũ.

reſpectus enĩ dei auxiliũ nr̃m eſt. Me inquã
reſpice.Ecõtra autem

Cõfundantur et reuereant᷑ fil: qui que⸗
runt aiam meã vt auferat eam.

— . . — ————

Confundant᷑ ofuſione bona vt erubeſcãt

de malis et pniam agant et timẽtes (reuerean
cturyi./ex timoꝛe reuereri et reuerentiã babere

— –

¶MOultiplicate ſunt)ſcʒ iniqͥtates meec( ſug

—

—

——

ng

nmuner

gn
nxile⸗
Gmnerg⸗
no potet
lmhin

eNtpide

cogantur(ſimul) mente et coꝛpoꝛe(qui querũt
aiam meam).i.vitam meam et meoꝝ fidelium
inſidiando (vt auferant eam) interficiendo:nõ
vt imitentur ſed vt perimant.quod nõ pũt fa⸗

cere niſi te ꝑmittente. Multi queſierunt aiam

chꝛiſti qui gauiſi ſunt cum aĩam poſuit: ſed cõ
fuſi cum eã recepit. Oulti adhuc querunt coꝛ
pus chꝛiſti et aias perdere:qui aut modo peni

Semina merẽes nobis pmiſſa eſta dño ſcʒim

moꝛtalitas coꝛꝑis atq; anime beatitudo.pꝛo⸗
pterea gemina exultatõne pᷣcipimur gaudere
cum dicitur exultent etletentur. Exultare enĩ

ad coꝛpus pꝑtinet:letari vero ad aĩaʒ. et dicãt)

oꝛe coꝛdis et coꝛꝑis (ſemꝑ)tam in aduerſitate

qᷓ;ᷓ in ꝓſperitate (magnificetur dñs.i.in laude

magnus pꝛedicet᷑ de bonis eius (qui diligunt
lnunn tendo cõfundentur:aut eternam confuſionem ſalutare tuum)ſcʒ me chꝛiſtũ filiũ tuum quem
it nos oſtmodũ patientnr. miſiſti pꝛo ſalute hoĩm:qui ꝑ merita ſua ſalua⸗
geſ⸗ Pertantiar re troꝛſum et reuereantur: riſenõ confidũt.hoc illi de te dicnnt
ia qui volunt mibi maa. Ego autem mendicus ſum et paup:o.
ou.D. Aherramun retroꝛſum)et ſe’quant᷑ᷣ humili minus ſollicitus eſime.
miſio tatem et obediendo qui pꝛeibant ꝑ ſuperbiam ¶Ego aũt)in membꝛis meis (mendicus ſum
Nuri cct trahendo.ſet reuereantur).i.timeant et hono denger unon eſt qð in me laudetur ex me.
rent deum et ſic cõuertantur a mala volunta⸗ Mendici dni ſumus ad ianuã miſcdᷣie ſue ſe⸗
tecqui volunt mihi)et meis mala) me et moeos demus mendicamus ſalutem nr̃am etclama⸗
ꝑſequendo.vel qui cũ bene dicunt tñ mala vo mus Adueniat regnũ tuum et da nobis panẽ
n lunt non ſolum qui faciunt.Et qui bona dicit noſtrũ etlibera nos a malo. Pauperes eniĩ ſu⸗
l malo aĩio et qui mala doloſe laudando:vter; mus nihil a nobis habẽtes et nobis inſufficiẽ
iin malus eſtet cauendus.vñ adhuc ſubditur. tes.Et ſequit᷑ cõſolatio:ſed (dñs ſollicitus eſt
men Frerant confeſtim confuſionẽ ſuam: qui mel).icuram mei habet miniſtrans mihi et ſa
Vr Aarnvemagmumm ponduscconfeſtimjne munugeſt lollicuus nos ſecurlſumus. Etcon⸗
in; diutius ingrauetur malũ eoꝝ (confuſionẽ ſuã) Adiu de one ad vnñ̃m dieeett ð
nr vt cito redeant ad penitentiamqui dicũt mihi Acdlite 92 meiis 7 pzotecto: meus tu es:
ſi euge euge).i. bene bene:gaudentes de mea de⸗ eus meus ne tardaueris. H

alo⸗ iectione et inſultantes irriſoꝛie vel applauden⸗ ¶ Aciutoꝛ meus)et coopatoꝛ in bonis et ad

—

fnd⸗ tes mihi quaſi bono aĩo adulatoꝛieet doloſe. ca me ꝓmouendo. et ptectoꝛ meus) et libera⸗
i In his tibus verſib notantur tria genera p⸗ toꝛ a malis etab eis me pꝛeſeruando (tu es) ſo
vtan ſecutoꝛũ. Pꝛimo illi qui aperta ꝑſecutione ſer⸗ lus nõ alius deus meus netardaueris mihi
Nrr uos dei conantoccidere. Tales fuerũt illi qu auxiliari etaſſiſtere in pᷣdictis et fac ne diu ſin
ↄpꝛehenderũtieſum et qui in cruce poſuerunt inn malis ſz cito ſubueniẽs pꝛeſta auxiliũ ne de
dſe cum. Scdᷣo qui nondũ pſequuntur aperteſed fſiciam in eis. Quamdiu te nõ video:nõ poſſi⸗
odium et inimicitias geſtant in coꝛde: et qñq; deo mendicus et pauꝑ ſum:nihil extra me mi⸗
. ſimulatõnibo conantur decipe:qñq; effrenan-⸗ hi ſuffcit:iu expectatio mea noli moꝛari vna
n tur in verba malicie. Cales fueruntiudei ad; hoꝛa deſideranii et eſtuanti: longa moꝛa eſt de D

uerſus dñm. Cercio illi qui deridere ſolent re-⸗ us meus netardaueris. o. R

ligionem et ſimplicitate iuſtoꝝ. Cales etiãẽ fue ¶ Expectatio tuoꝝ vnica famuloꝝ deus quẽ
runt in paſſione chꝛiſti. Iſti omes in ipius coꝛꝛ venturum in munquʒ caput libꝛi p:ꝛincipalis ðDWU-
od. poꝛe adpuc ꝑſeuerant. Sicut aũt nõ ſie vindi-⸗ edocuit: niere pcamur legem tuã in medio coꝛ
xb caiut de illis dñs ſed ꝓ eis oꝛauit: ſicnos non dis noſtri vttuas iuſticias annũciantes ab im
mn debemus de inimicis querere vltione: ſed hu- minentibus ꝑiculis eruamur. Per do.
Ini milem ꝓferre oꝛonem quẽadmodũ et ipſe no⸗
ſi beis pcepitita illi. Et econrra (lſalmus de Chꝛiſto deo ſil et hoie
hi. Exultent et letentur ſug te om̃es que⸗ credendo ſcom humanitatẽ iniuriato et

inl rentes te:et dicant ſemper magniſicetur paſſo acp diuinitatẽ reſuſcitato et gloꝛi
vñs qui diligũt ſalutare tuum. ſnicao. AAU. BSxrIJ.

. ¶Exultent)exterius in coꝛꝑec(ct letentur) inte Eatus qui n telli⸗

riusin ſpũ ſeu mente nõ in ſe necin vanis rebꝰ / C ð
. huius ſeculi:ſedſuꝑ te)et in te vt qui gloꝛiatux/⸗ fitſug earnu etpaupem: in die ma⸗
aliberabiteum dns.

en in dñno gloꝛietur. (oes querentes) per ſidẽ et di ni eumdns.
ber lectionemſte,pꝛincipaliter nõ tua niſi ꝓpter te. Auctoꝛ pſalmi pꝛopheta Dauid. Tulis

talis eſt. In finẽ intelleetus filjs Choꝛe. Hoc
eſt intellectus pſalmi huius tendens in finem:

id eſt in chꝛiſtum.attribuitur filijs Choꝛe id ẽ

fiijs crucis qui Chꝛiſtũ et ſi pauperem et moꝛ
tuum credunttamen non tm̃ hominem:ſed eti
am verum deum Supꝛa ergo oſtendit eccleſi
am expectaſſe et accepiſſe Chꝛiſtum. hic mo⸗
net omnes vt non tm eum hominem credant:
ſed etiam deum. Materia:chꝛiſtus deus et ho
mo et vtilitas pꝛomiſſa credentibus ipſum ſᷣm
humanitatem iniuriatum et paſſum:et per dei
tatem reſuſcitatum et gloꝛificatum. Intentio:
admonere nos credere Chꝛiſtum mediatoꝛem
dei et hominum: hominem ſimul extitiſſe et de
um. Sententia in generali: Pꝛopheta in iſto
pſalmo agit de beatitudine credentium etcon⸗
fuentium chꝛiſtum veruz deum eſſe ac de eius
paſſione et reſurrectõne. Et pꝛius pꝛopheta in
ſua perſona loquitur et poſt inducit chꝛiſtum
loquenteʒ et in membꝛis et in ſe. Sententia in
ſpeciali:Aitergo pꝛopheta. ( Beatus qui intel
ligit ſuper egenum et pauperem) ſcilicet chꝛi⸗
ſtum id eſtqui ſic videt eum in habitu egeni et
pauperis et ſic crediteum hominem vt etiam
intelligat eundem eſſe deum Poteſt etiam hoc
referri ad membꝛa chꝛiſti ſuper que intenden⸗
dum eſtvt eis ſubueniatur quod et ad chꝛiſtuʒ
pertinet qui dicit eſuriui et ſiiiui:et nudus:etpe
regrinus:etinfirmus:et in carcere fui.his gra⸗
dibus pꝛocedat chꝛiſtianus. Pꝛimo intelligat
chꝛiſtum ſcõm hominem egenum et paupereʒ
et ꝙ; pauperias et infirmitas eius exemplum

nobis tribuit humilitatis patientie: obedientie

manſuetudinis:charitatis et ſe ei in his cõfoꝛ
met quantum poteſt. Deinde intelligat in chꝛi
ſto ſuper humanitatem et infirmitateʒ eius ali

quid altius ſcilicet diuinitatem illius:et hoc ꝑ

fidem:per dilectionem:per honoꝛis exhibitio⸗
nem. Becundo intelligat ſe egenum et paupe

rem per humilitatem. Cercio pꝛoximum per

benetficij collationem. Et exponit beatidinem
ſubuungens huius intellecius fructumſ(in die
maloꝛum ,)ſcilicet in die ire et iudicij (liberabit

n dominus) ab omni malo et a poteſtate di
4

oli et tranſfert eum in libertatem gloꝛie filio

rum dei. Interim autem largiendo et alia be-

neficia. SW “
Diñs conſeruet eum etviuificet eum:et

ſii in infirmitate eius.

beatũ faciet eum in terra: et nõ tradat eũ

Dominus conſeruet eum) ſcilicet buiuſmo⸗
i intelligentem inter pericula et tentationes
buius laboꝛioſe vite et nõ ſinit eum perire nec

17 aiam inimicoꝝ eius.

permittit tentari ſupꝛa q;ᷓ poteſt ferre. (et viui⸗

ficet eum) ſuo ſpiritu et gratia in interioꝛi ho⸗
mine vt quotidie iuſtius ⁊ purius viuat in deo
(et beatum faciet eum in tena)hac:ſpirituales
virtutes largiendo:et etiam in terra vuuentium
vbi eſt vera beatitudo (et nõ tradat eum in ani
mamid eſt in voluntatem et ſi in manus (ini⸗
micoꝛum eius coꝛpoꝛalium et ſpiritualium vt
ſcilicet poſſint eum facere ſuis iniquis volun⸗

tatibus obedire vel aliquatenus cõſentire. hec

optatio ⁊ oꝛatio pꝛomiſſio eſtet ſimiliter que ſe⸗
Dñs opem ferat illi ſuper lectum dolo⸗

ominus opem)ſue gratie diuine (ferat) et
det (illi)ſcilicet intelligentiſuper lectum dolo⸗
ris eius)id eſt ſuper inſirmitatẽ carnis que ani

mam piam grauat et doloꝛem ei miniſtrat. In
ea enim animus pius gemit tanquam parali⸗
ticus in lecto:impius vero gaudet et requieſcit
Ferat inq; opem:eum ne labatur ſubleuando
