cit que magis capere valemus.q.d. Ideo etiaʒ
laudate⁊ pſallite qꝛ iſta que ſequunẽ fecit ſcʒ.
Quoniam iacob elegit ſibi dñs:iſraelin
0

*

ſeſſionem ſibi.

PAuomiitacob i indaici plin ab lacob de

ſcendentẽcelegit gratia nõ merito exceteris na
tioniba(ſibi dñs)id eſt in ſuã ꝓtectionẽ etidem
repetens alijs verbis ſubditciſrł ſcʒ elegit dñs
(in poſſeſſionẽ ſibi ꝓpꝛiam⁊ ſpecialẽ ad liuerã
ceteras gentes ſub angelis poſuit:ſibi iſtã poſ⸗
ſidendaʒ ſeruandãq; deputauit. per iacob qui

interpꝛetat᷑ luctatoꝛ vel ſupplantans ſignificat

ille qui bene ſeruiendo et contra ſpirituales ne
quicias luctando vicia ſupplantat.per iſrael ve
ro qui interpꝛetat᷑ videns deum ſignificat᷑ qui
eum fide ⁊ oculis interioꝛis hominis contem⸗
platur hũc eligit ſibi dñs in poſſeſſionẽ quem
vt agrum excoleret ſeminaret poſſideretet ſer⸗

C . =

une

Noce
Venen
uſa

naret qui nõ ſuis meritis ſed gratia dei eſt ele⸗ ſit neſcis. Ipſe eſtqui ꝑcuſſit pmogenita egy⸗ * .
ctus ⁊ iuſtificatus.Et menito eum ſuadeo lau pti)non im quedã ſed (ab hominevſq; ad pzz
dandum ꝛ eipſallendũ. Lus ) id eſt hominũ ⁊ pecoꝛuʒ hec fuit decing
AQula ego cognoui ꝙ magnus eſi do/ plaga quã ſolũ in ſpeciali 7 ꝛimit qꝛ: inter ce
minus: et deus noſter pꝛe omnibodije, teras oms tenibilioꝛ fuit. Alias autẽ plggas
¶ Quina ego cognoui)et ſcio ſ; magnus eſt tangit in generali dicens.
dñs ) in ſe ſcʒ poteſtate ⁊ virtute qui vbi; elt Emifit ſigna et ꝓdigia in medio tui egg
et omnia continet ⁊ cuius magnitudinis non pte:in pharaonem et in omnes ſeruoo
cſtnmiseerdens noſterveſt, pꝛeomniodijsdig Siiilis
eſt ſuper omnes deos qui ſuntin celo ⁊ in ter⸗ Emmiſttſigna ⁊ ꝓdigia)que pꝛetervſitatũ na
ra eſt magnus ⁊ potens ſcʒ ſupꝑ homines ſan⸗ ture curſum contingunt ſicut de iſtis erat pla .ʒ
P ctos et angelos qui dij digni ſunt vocitari ne⸗ gis (in medio tui)o cegypteyp ꝓpli iſraellibera .
ceſſe eſtenim eum eſſe ſuper omnemcreaturaʒ none (in pharaoneʒ et in omnes ſeruos eind)
et coꝛpoꝛalẽꝛ ſpiritalẽꝛ ſuper omnia que fectt quos poſt multas plagas finaliter in manrua
et homines? angelos? omnia ⁊ ideo eum lau beo ſubmerſit. Ipſe eſt etiam.
dabilem pꝛedico magnus eſt in eſſentia maæzæ· Ali ncuſſit gentes multas: et occidit
gnus quoq; in operiho excedit excellentiã om reges foꝛtte. —?
nium ⁊ hoc ꝓbateffectus nn. Qui)poſtquam eduxit iſrael de egypto(ꝑ⸗
Omnia quecũq; voluit vñs fecit in ce· cuſſitgentes multas) occupantes terraʒ filili,s
loeet in terra: in mari et in omnibus a iſrael ꝓmiſſam (et occidit)id eſt occidi fecit (re
. byſſis. MM ges foꝛtes)filijs iſrael reſiſtentes vicʒ. .⸗R—
Omnia quecunq; voluit dñs fecit in clo SBeon regem amoꝛreoꝝ et og regẽ bos
erin tera omnia viſibilia etinuiſibilia nõ co ſan:et omniaregna chanaan.
actus eſt facere aliquid ſed quicquid voluitfe ¶¶ Seon re em amoꝛreoꝝ ⁊ og regem baſan)
cit. Cauſa omniũ operũ eius eſt ꝓpꝛia volun⸗ qui ꝑcuſſi n ſub moyſe cum ꝓhiberent fili
tas et nulla neceſſitas. vnck ſcom Auguſtinũ os iſrael p fines ſuos tranſire(ct omnia rgna
ſtultum eſt in ſingulis rebus quoꝛum creatio⸗ chanaan) que ꝑcuſſit deus ſub ioſue. Vbitri
nis certa cauſa ignoꝛat᷑ aliam inquirere qua, gintavnum reges interfetit.
. diuinamvoluntatẽ ⁊ non im̃ in celo ⁊ in terra Et dedit terrã eoꝝ hereditatẽ: heredita
4 ſeqd (in mari) quod cõmeacet in omnibaabyſ⸗ temiſra onidddd.
ergo omnia eius opera comphenderenõ voſ ditatem).i.hereditario iure poſſidendã.etſpe⸗
. ſumns bocdecia imiter eneamus g omis Ccificans cui vlqnibocam dedirtepent dicens
. nn haela Deinde enan at que fecit · d (pereditate)no cuici ſedl Eſracl plo ſuo er.
feeit que voluitqꝛ ipſe eſt. ceteris nationibo electo. Etqꝛ ex his factis eſit
Egucens nubes ab extremo terre: ful⸗ a filijs iſrael ſpecialiter laudabilis cõuerſo ad
ura in pluuia feccit. dñm ſermone ſubiungit. O0O H
leſtium caloꝛe (ab extremo terre).i.ex vltimis riale tuũ in generatõe et generationẽ.
N finibus terreq includunt mari in quo eleuatti 5ñe) qui mirabilia iam enumerata feciſſi
. Japo:co condenſanin nubeg r fatu venlon nomen tuum ineternũ)eſtlaudabilea nobis
S Deterautadmediſterte ve bipliant z verali (dñe memoꝛiale tuum).i.memoꝛia mirabiliũ
?2 bus (fulgura in pluuiã fecit) id eſt fulgura⁊ to orn pmnanertingenantöne e generatione)
nirua in vienis nubibo generata per reſolutõ eſtin generatiomibo ſingulis ſibi ſucceden⸗
. pen nubiß in pluuitenninuct qui ſulon⸗ tibus. Dum ergo audis que in ĩpios ſacta ſũt
ne rererruit pluuta refecit ipſe eſt eiam. Qauene ꝛ in te fiant. Ad boc enis facta ſuntin
Quicducit ventos de theſauris ſuis: ilis vt os no imitareris cttalia nõ paterens.
e qui pcuſſit pꝛimogenita egypti: ab ho/ ¶ Attende exempla beneficioꝝ deiet vindictaʒ
e mine vſqad peuus. deeitime omnipotens eſtet ad cõſolanduũ tad
HNui ꝓducitventos de theſauris ſuis) id eſt caſtigandũ. Ideo hecvtilia ſunt qꝛ cum leguzx
e de occultis etlatentib cauſis.quod enim flaat cur ipos legentes ⁊ auditoꝛes inſtnunr. Kana
ventus ſentis? quod iuſſu dei flat ſcis ſed qua do enim pius videt ſeu audit ꝙ paſſus tin⸗
a⸗ txaula flat vel de quo theſauro ratõnis edictus pius purgat ſe ab omni impietate et ¹ 5
₰
„

offenſam ne veniat et ipſe in talem penamta⸗

lemq;ʒ vindictaʒ Mec quidem ad litterã facta
ſunt ſed videamus quid typice ſignificent.ce⸗
buoconſtat eccleſia dei et ad ſpiritales pꝛedi⸗
catio ad carnales vero perinetobſecundatio.
Ergo in ecełia ſua ⁊ in pꝛedicatoꝛiba ⁊ in ple⸗
bibus ſuis tanquam (in celo ⁊ in terra omnia
quecunq; voluit fecit: Et ſimilitercin mari ⁊ in
omniby abyſſis) Mare deſignat infideles aꝑ
tos ꝑſecutoꝛes qui non ſeuiunt niſi ꝑmittant
nec vindicatur in eis niſi deus iuſſerit.Abyſſi

ſunt latentia coꝛda ⁊ ꝓfunde cogitatõnes ho⸗

minum ſed hec nuda ſunt deo quem nihil la⸗
tet ⁊ ibi facit quod vult⁊ conſolat᷑ coꝛ bonum
et toꝛquet coꝛ malum: Et ipſe (cducit exci⸗

tatnu bes)et pꝛedicatoꝛes nõ tm de medio ter
re⁊ filijs iſrael ſed ⁊ ab extremo terre et de gen
tibus ⁊ mittit in fines oꝛbis terre. Mel (de ex⸗

tremo terre)id eſt de humilibo ⁊ infimis mun
di vel purgans eos ab omni terrenitate ⁊ vo⸗
cat nubes qꝛ fulgurant minis.choꝛuſcant mi
raculis.pluunt doctrinis. Et de ipſis nubib⸗
(fulgura in pluuiam fecit)id eſt minas ⁊ com
minationẽ ad miſericoꝛdiã ⁊ ꝓpiciationẽ flexit

et de terroꝛibo irrigauit. Nam quando tibi mi

natur deus per ꝓphetam ſeu per apoſtolũ ⁊ ti⸗
mes choꝛuſcatio terruit te.ſed cum penitendo
coꝛrigis ⁊ agnoſcis hoc fieriper miſericoꝛdiã
terroꝛ fulgunis vertitur in pluuiã et qui te ter⸗

muit ipſe te reficit. Eoſdem autem quos voca,

uit nubes vocat ⁊ vetos nubes ꝓprt carnẽ. ven
tos ꝓpter ſpiritũ. Nubes enim videntur venti
ſentiunt᷑?⁊ non vident᷑ Et ideo qꝛ carnem vi⸗

demus eſſe de terra (nubes inqͥt educens ab

extremis terre) ⁊ qꝛ ſpiritus hominis ignoꝛat᷑

(cpꝛimogenita egypti)id ẽeſtruit pꝛincipalia

vicia atq; crimina mundi (ab hominevſq; ad
pecus )id eſt in pꝛudentibo ſeu doctis⁊ in ideo

tis ſeu indoctis.(Emiſit) quoq;(ſigna in me⸗
dio egypti) cõmonens mundũ miraculis per
ꝑꝛedicatoꝛes factis (in pharaonẽ et in omnes
ſeruos eius)id eſt contra diabolũ ⁊ miniſtros
eius ſeu in confuſionẽ ⁊ deſtructionẽ eoꝛũꝑ⸗
cuſſit) etiaʒ gentes multas)id eſt innumera vi
cia ⁊ cateruas vicioꝝ que mundũ oppꝛeſſerũt
etoccidit reges foꝛtes).i.vicia foꝛtiſſima ⁊ do⸗
minantia vel reges ſunt immũdi ſpiritus qͥ oc
ciſi ſunt dum nequeũt in nobis quod volunt.
Occidit plane ⁊ nunc occidat a coꝛdibo ſeruo
rum ſuoꝝ ⁊ a tentationibo eccleſie ſue non ceſ⸗

lum ſunt ſpuales terra carnales ⁊ ex his duo⸗

die ſuis depaedicahitur.

vndeveniatqui ꝓducit inquitcventos) ſpi
ntus pꝛedicatoꝝ detheſauris ſuis pcutit etiã

ſet manus eius in occidedis talitoregio lia⸗

libus ppłis (Seon regem amoꝛreoꝝ)id eſtſi⸗
mulationẽvel arboꝛẽ infructuoſam habenteʒ

ſecum execratoꝛes dei qͥ ſimul ꝑcuſſiin ignem
pyijciuntur eternũcet og regẽ baſan)id eſt ma⸗

teriam confuſionis que nobis ne deum agno

ſceremus ⁊ in eũ crederemꝰ obſtabat (⁊ omia

regna chanaan)id eſt regna cõmotionis ⁊ ſu⸗

per bie que dominabant᷑ nobis ⁊ cõmouebãt
nos a deo. O ĩa giſta q euertit tũc deus coꝛpa

liter euertit nunc ſpiritaliter nec ceſſat manus
eius vſq; in finem. Sʒ qꝛ ad hoc euertit vt re

leuet ⁊ quaſi damnatvt ſaluet recte ſubdit(Et
dedit terram eoꝝ hereditatẽ) id eſt celeſtẽ bea⸗

titudinem quam demones per ſuꝑbiam deſe

ruerũt. Inde eniʒ electoꝝ płm gratia diunina
ad celeſteʒ hereditatẽ deducitvnde pꝛius ma⸗

lignum hoſtem ⁊ pplm vicioꝝ a ſeruoꝝ ſuoꝛũ
coꝛdibo repellit. Et quia quod tunc cica im⸗
pios fecit coꝛpoꝛaliter nüc circa nos facit ſpi

ritaliter bene ſubiungitur. ( Domine nomen
tuum ineternũ)eſt exaltatũ id eſt operatio po⸗
tentie tue ſeu manus tua non ceſſat facere hoc
in tota pꝛeſentivita ⁊ in hoc ſeculo que tunc pᷣ

nunciaſti in figura? memoꝛiale cuũ id eſt me

moꝛabilis miſerieꝛdia tua manetin genera⸗

tione)pꝛeſente qua renaſcimur ꝑ bapuſmũ(2
generationem) futuraʒ qua reſurgemus quia
non eſt oblitus deus in hac nos vocare in illa

coꝛonare. Ideo autem laudabilis ? laudan⸗

*

Quia iudicabit dñs ꝓplłm ſuũ:et in ſer⸗

Quia iudicabit dũs ꝓpłm ſuum)in pꝛeſen

ti ſuperando bonos a malis.fideles ab infide

libus. apłos a iudeis mendacibo. et in futuro

damnando malos ad penã et ſubleuando bo

nos ad gloꝛiã (et in ſeruis ſuis obedientibo id
eſt in electis depꝛecabit᷑id eſt depꝛecabilis et
placabilis erit.qꝛ ad eoꝛuʒ pꝛeces qui in eius
ſeruitio ꝑſeuerãt inclinat᷑ vt eos tm ad eternã
ſalutẽ exaudiat quoꝝ vita ab oꝛatõne non di⸗

ſcoꝛdat. Deinde adducit᷑ratio diuine laudis

ex falſitate idoloꝛũ qꝛ ꝑfecta laus veritatis eſt
deſtruere falſitatẽ quaſi diceret deus noſter eſt

magnus. èl
Simulacra gentiuz argentũ et aurum:

Simulacra)autem id eſt idolꝗ (gentiũ) que

eeen manuũ hominũ.
ipſiꝓ deo colunt ſunt(argentũ ⁊ auruʒ)quan

tum ad mateniã ⁊ creatura non creatoꝛ(opera

manuũ hominũ)quantũ ad foꝛmã opere hu⸗

mano factam non foꝛmatoꝛ. VUnde non vere

—
—

rbb

—

— —— —

— S=

☛ ☛m'd =

— + — — —

—

e

4

☛ + — NMBG — ——́ẽZ —

let omnes qui confiduntin eis) ea adoꝛando
pꝛedictio eſt non optatio niſi foꝛte ʒelo diuine
iuſticie. Et ita fit. tales enĩ aures habent et nõ
gudiunt deum ad ipos clamantẽ oculos ha⸗

ſunt illud quod videnteſſ Quoꝝ imbecilli
las inde pateccJ.—
VYs habent et nõ loquent᷑:oculos ha⸗
pent et nõvidebund.

Os habent) ſcz ſimlidinarie id eſteffigi
em oeis ⁊ nõvere os q: (? nõ loquent᷑ caren⸗
tes ꝓpꝛio oꝛis officio oculos habent)id eſtef⸗

figiem oculoꝝ ⁊ nõ veros oculos qꝛ (et nõ vi-⸗

debuntcarentes oculoꝝ oꝑatione de his etiã

V anes ſupꝛa in pſalmo. In exitu iſrael vbi vi
deas.

Aures habent et nõ audient: ne
eſt ſpiritus in oꝛe ißſſor.
Aures habent) apparenter et nõ vere qꝛ (et

non audient)in veritate. Inſtrumenta ergo vi
dentur habere ſenſuũ non ipſos actus eoꝛum

Deinde hoꝛum ratõnem reddendo concludit
omnia oſtendens ꝙ nec hominibo nec pecoꝛi
bus poſſunt comꝑari cum ait (neq; eni eſt ſpi
ritus)vel anhelitus in oꝛe ipſo?)ſicut in ani⸗

malibusviuis reperit᷑ ⁊ ideo nõ poſſunt habe

re opera vite que mediantibo ſpiritibo exercen

tur. Exterioꝛa inſtrumenta artifex potuit face

re ſed nõ ſpiritũ vnde loquant᷑ videant vel au

enim

Buauitatis ex

Sinmiles illis) ſcʒ idolis (fiant) interius et
nterioꝛi homine qui ſaciunt ea) operando

Similes illis fiant qur ſaciũt ea:et oẽs

*

bent et nõ vident ꝑ fidem.os habentet nõ lo⸗
quuntur fidei veritatẽ. Deinde poſtquã indu⸗
xit ꝓpheta ad laudem dei in generali ↄſequen
ter poſt irriſa idola monet ad laudẽ in ſpeciali
diſtinguẽdo ſtatus ꝓpłi cum dicit᷑. O vos dei

cultoꝛes tam ſubditi qᷓ; pꝛelati ſcʒ o vos.

Domus iſrael benedicite oño: domus

ron benedicite N6ſ.

quo idola gentiũ tamvilia ſunt bñdicitenon

idolis ſed (dño) domus ergo iſrael vniuerſos
fideles et congregatões ſanctoꝝ deum oculis

mentis inſpicientes ſignificat. ſed iam ad di⸗
ſtinctionẽ oꝛdinũ reſpicit cum ſubiungit et in

domo iſrael pᷣcipue o( domus aaron)id eſt ſa⸗-

cerdotes ⁊ pᷣpoſiti(benedicite dño)benedictio

nelaudis. Hec ſolum ſacerdotes et pꝛepoſiti

ſed voso.

Domus leui benedicite dño:qui time⸗

¶ Domus iſrael)id eſt videntes fide deum qͥ
ptinetis ad ſemen abꝛahe nõ carne ſed fide ex

„

Domus leui) id eſt omnes boni miniſteti

4

qui omes eſtis de domo leui (benedicite dño)
eum laudando pꝛe ceteris ꝓplis ex officio vo⸗
bis impoſito deinde iterum ad vniuerſitatẽ re
dit cum ſubdit et omnes (qui timetis diſner
omni gente ⁊ ꝓplłocbenedicite dño) vt ſicut ma
ieſtatem metuitis ita cũ charitate laudetis. Et

q; omnes generaliter ſunt domus iſrael ideo

omnes vna voce dicamus qo ſequiu.
Benedictus dñs exſvon:qui habitat in

Hierulalem. òDMd
Benegictus ) ſit (oñs ex onſue interpꝛe⸗
tatur ſpeculatio id eſt ab ecclia militante denʒ
per ſidem ſpeculante ſcʒ a nobis qui qdi
ſpe nne ſumus in ſyon quia ſpeculamur
quod veniat (q habitat in hierłm) celeſti que
interpꝛetat᷑ viſio pacisvbividebimus eum in
eterna pace ipſo donante.O felix ⁊ beata hie⸗
ruſalem nunquã ruitura qꝛ dñs in te habitat

bunt onm ſine fine.

mie deus quem omnis ter⸗

ra pꝛe dulcedinis beni
yt ablato a nobis vano erroꝛe
Conectemur. Per onim.—

benignitate laudat rogamꝰ

ne.

nis voluntati⸗

diu in

et te cuſtodit.beati qui habitant in te qꝛ lauda

Plalmus de expoꝛtatone ad cei lau
em ꝓpter diuerſa ipᷣius magnalia et be

neficia plurimis miſerico:diter collata.

Onfitemmi domi

no qnonmiã bonus: quoniã ineternũ

miſericoꝛdia eius.

—U,

dei ex benetficijs collatis omnibo generaliter ⁊

ↄſequenter ex bñficijs collatꝭ ꝓplo iſrli et omi

homi ſeu omni viuẽti vita ſenſibiuli ſpecialiter

in hoc ergo pſalmo exhoꝛtatur ꝓpheta eoſdez
quos in ſuperioꝛi laudare dñm ſubiungendo
eaſdem cauſas ⁊ quaſdam alias vbi ⁊ ſi mul⸗

ad laudem dicant᷑ maxime tũ miſericoꝛdia
dei hic cõmendat᷑ vndeꝛ diuerſa initia invnũ

conueniunt finem ſcʒ quoniã ineternũ miſeri
coꝛdia eius id eſt quoniã beneficiũ quod no⸗
bis miſericoꝛditer pꝛeſtat eriteternüũ. agna
virtus huius pſalmi dicit᷑ qꝛ ſi pure cantatpᷣ⸗
ſto eſſe diuine gratie pᷣſentia ſentit vbi in quo⸗
libet verſu miſericoꝛdia dei repetik gꝛ auieas

¶ Aucto: pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus alla
qꝛ pſalmus iſte cõtinet laudem dei. Materia
laus dei ⁊ cauſa laudis. Intẽtio monere alios
ad laudandũ deum. Sententia in generalip
pheta in iſto pſalmo inuitat pmo ad laudem

—

* pie dicit᷑ ad miſcvᷣiam dei reſertur que omnia
operatur ⁊ ſine qua nõ ſubſiſtit᷑ qꝛ dei eſt miſe
ricoꝛdia omne qð poſſumus⁊ clementia ome

quodviuimus. Sententia in ſpeciali:ad lau⸗
con

minumquoniã bonus eſt id eſt ſuper omnes
bonos. bonus inſita ſibi bonitate cuius boni
tatis non eſt finis que apparet in eo ꝙ ſemꝑ eſt
miſericoꝛs (quoniã ineternũ )ſcʒ bic ⁊ in futu⸗
ro eſt miſericoꝛdia eius)qꝛ hic parcit: ibi co⸗

ronatvel qꝛ ipſa beatitudo quã miſericoꝛdit ⁊?
miſeris pꝛeſtatvt eſſe miſeri deſinant ⁊ beati eſ
ſe incipiant finem nõ habebit Ouas ergo cau

ſas poſuit quare omnipotens laudãdus ſit vi

delicet qꝛ ſũme bonus eſt in ſe ⁊ ſemper miſeri
coꝛs in nobis.Deinde oſtendens excellantiaʒ
illius cui confiteri nos monet ſubdii.
onſi emini veo veop:aiſi. H
Confitemini des deor)id eſt ve

lenti deo inter eos qui dij appellant᷑ vrſuntan
geli ⁊ homines qui dij participatiue dicunt et
ideo confuemini (quoniã ineternũjeſt miſeri⸗

coꝛdia eius) Ita ⁊ in ceteris verſibo ſequentib⸗

CLur enim confitemur in omniũ verſuũ fini⸗
bus ponit ſcʒ quoniã ineternũ miſcdia eius.

nſitemini ono vnorian

ti ⁊ dñi multi ſiue in celo ſiue ĩterra quoꝝ deo

rum et dnoꝛuʒz deus ⁊ dñs eſt ⁊ ſuper quos eſt

ipſe qui eſtverus deus ⁊ dñs.Confitemini in

quam (quoniã ineternũ )eſt(miſericoꝛdia eiꝰ)
Et qꝛ iſta cauſa confeſſionis ponit᷑ in fine cu
iuſſibet verſus ideo ꝑ ſingulos verſus in pꝛin
pio ſub intelligendu eſt co fitemini dño vt fi⸗
nis ſinguloꝝ verſuũ referat᷑ ad pncipiũ alio⸗

quin non congrue replicaret᷑ per ſingulosver

ſus quoniã ineternuʒ miſericoꝛdia eius. IJgi-⸗

tur confitemini d610.

1

*

Qui facit mirabilia magna ſolus ſol' deus
mirabilia facere dicit᷑ qꝛ que ꝑ homies vel an

gelos fiunt ipᷣe facit multa mirabilia ꝑ ange⸗
los ⁊ ꝑ homines facit ſed ſunt quedaʒ magna
que deus ſolus ſine miniſterio hominũvel an
geloꝝ facit et ipa exequit᷑ dicens.
Mui fecit celos in intellectu:qmni.

Qui fecit celos in intellectu)id eſt intelligi⸗
biles ⁊ inuiſibiles ſcʒ celũ empirreũ ⁊ aqueuz

que coꝛꝑaliter nõvidemus qͥ ⁊ ſi coꝛpoꝛei ſint

tamen tante ſunt tenuitatisvt a moꝛtalivideri

non poſſint. Vlal quii feeit celos id eſtceletes

o dei inuitãs ait. (Confitemini dño)
on laudis id eſt ↄfitendo laudate do⸗

4

P fecit luminaria magna:qfſ.
Mui fecit luminaria magna)ſcʒ ſolem ⁊ lu
nam que maioꝛa ſunt inter cetera luinaria. de
inde oſtendit ad quemvſum ⁊ finem iſta lumi
natia fecit qꝛ feecect.
Heolem in poteſtate diei:qfi.

ero et excel⸗

onlſitemini dño dnoꝝ id eſt dño ſingula
riter excellenti inter eos qui dicunt᷑ dñi.plura
raliter dicit deos ⁊ dominos.ſunt eni dij mul

ui faci mirabilia magna ſolus:qm̃̃. L

4 4 ð

.*

machinaʒ (in intellectu) id eſt in ſapientia ſua

quod et de omnibo alijs intelligi debet qꝛ om⸗

nia in ſapientia fecit. quoniã ineternũ miſeri⸗

coꝛdia eus.
QAui firmauit terr ſupn aquas:qmjũ.

citur ſuper aquas fundata eo ꝙ aquis cireuʒ
fluentib ſuꝑeminet ſicut dicit᷑ talis ciuitas eſt

ſuper mare fundata non quod mare ſub ea ſi
ſed qꝛ mari ſubeminet:ſicut dñs ſuper puteuz

ſedit id eſt iuxta puteum.

* 4*

latio ſolis ſuper terram. Et fecit.
Lunam et ſtellas in ptatem noctis:qm̃
unam et)etiamſtellas in ptãtem noctis)

vt pꝛeſint noctix ſint lux noctis ülluſtretq; no⸗
ctem ſua luce.vnitterſaʒ igit᷑ creaturã non per

aliquã creaturã ſed ꝑ ſe ipſuʒ ſolus fecit deus
cuius creature quaſdaʒ partes excellentioꝛes

cõmemoꝛauit ex quibusvniuerſa ab omnipo
tenti deo facta intelligeremus. Vel typice hic

accipi poſſunt ſic. Qui fecit celos)id eſt ſpiri
tuales ſanctos ſuos (in intellectu)quo in celis
conuerſantur quibus non tm̃ credere verum

etiam intelligere diuina dedit. Simplices au

tem qui hoc nõdum poſſunt ſed ſolam fidem

firmiſſimã tenent tanquã infra celos terra di⸗
cuntur:et qꝛ in baptiſmo quem acceperunt in

concuſſa crudelitate cõſiſtunt ideo dicit᷑ ꝙ fir
mauit terram ſuper aquas).i.in fide baptiſmmi

in qua ⁊ totam firmauit eccłiam etiam nomi⸗
ne terre ſignatã (Qui) etiam in ipᷣis celis fecit
luminaria magna)id eſt dona gratiaꝝ fideli⸗
bus ſuis cõtulit que omnia in ſe ſunt magna

et qꝛ a magno dato licet quedã maioꝛa ⁊ que-⸗

dam minoꝛa. Unde apoſtolus gratiaꝝ deiva

rietatem in hominibovolens oſtegere ait. Alij
quidem datur per ſpiruũ ſermo ſapientie: alij
ſermo ſcientie ⁊c.Et ſubiungit dicens que lu⸗

minaria ⁊ dona dicens ( Bolem in poteſtatez
diei) per ſolem accipe donum ſapientie quod

datur diei id eſt maioꝛibovt poſſint alijs luce⸗
rec(lunam ⁊ ſtellas in ptãtem noctis per lunaz

donum ſcientie accipe. diſtat autem ſapientia

Aui firmauit terrã ſuper aquas) Lerra diè

Bolem in poteſtate diei) vt peſſet diei ⁊ ſua
luce de die omnia illuſtraret. et dicit᷑ poteſtas
Diei qꝛ eo om̃ia declarantvnde dicit ꝙ dies eſt

SE

di

= ☛ =–

— —

R— — +☛

Seerreeee

— — ðẽ⁊

ððð

— —ð —

44 5sy

a ſelentia teſtante Job qui ait pietas id eſt dei
cultus eſt ſapientia abſtinere aũta malo ſcien

tia eſt. Intelligimus ergo ſapientiã cognitio⸗
nem ⁊ dilectionẽ eius quod ſemper eſt ⁊ incõ⸗

muta biliter manet quod deus eſt. ſcientiã aũt

non aliud q; in medio natõnis pꝛaue ⁊ ꝑuer⸗
ſetanquaʒz in nocte huius ſeculi caute pꝛuden

terq; verſari. Per ſtellas vᷣo accipi poſſũt alia
dona minoꝛa.ſ.fides.curationũ donatio.ope
ratio virtutũ.ꝓphetia. diiudicatio ſpirituũ.ge⸗
nera linguarũ et interpꝛetatio ſermonũ quib
humana ignoꝛantia tanquã nox illuſtrat. hec

autem dona ꝑ lunam? ſtellas ſignificata dan
tur nocti id eſt minoꝛibovt ⁊ ipſi poſſint lucere
in nocte huius ſeculi. Hihil enim hoꝛũ eſt qd
non in huius ſeculi nocte ſit neceſſariuʒ.Et qꝛ
dixit que ſolus fecit cõſequenter oſtendit que
per angelos et per homines fecit inuitans ad

pulo iſraeli ſub figura noſtri quaſi diceret con

*₰

*

eoꝛum: qm̃.

e

coꝛum quod in decima plaga eſt ſactũ. Cypi⸗

ce ita percuſſit: ſeculũ tenebꝛis inuolutũ cim

pꝛincipibo vicijs ſcʒ luxu.ſuperbia et auaricia

que in mundo peincipant cbꝛecioua putan⸗
iun ſed deusg

deusg ſe excludit ⁊ ↄtemnere docuit.
ui edurit iſrael de medio eoy:qmi.
¶Dui edu xitiſrael de medio eoꝛuʒ) ſc

ne maloꝝ ⁊ infideliũ educit ⁊ hec ſua potentia

inuincibili et ſingulari vel manus ⁊ bꝛachiuzʒ

dei chꝛiſtus dicit ꝑ quem pater operaet.
Zaidiiſt mare mb⸗ in diuiſiöes:g.

Oui diuiſit mare rubꝛuz in diuiſiones) icʒ
duodecim ſᷣm numeꝝ duodecim tribuũvt ſin

gule tribus ſuasvias meandi haberent ⁊ ſine

impedimento tranſirent. Sic varijs vijs ⁊ di
uerſis gradibo ꝑ fluctus huius ſeculi ad denz
tranſitur ⁊ ſcandit᷑ de mundo qui per mare ſi⸗

gnificatur. vel per mare rubꝛum intelligit᷑ ba

ptiſmus chꝛiſti ſanguine rubꝛicatus ⁊ pſecra⸗

tus quem nunc diuidit deus vt vnus et idem

baptiſmus alijs ſcʒ pactũ baptiſmi obſerunan
tibus et in gratia ꝑmanentib ſit in vitaz aliss
ſcʒ pꝛeuaricatoꝛibo et ad egyptũ mente reuer⸗

Ft edu xit iſrael p mediũ eius: 8

Qui pcuſſit egyptum cum pꝛimogeni

Mui pcuſſit egyptũ) ſcʒ nouem plagis (uz
pꝛimogenitis coꝛuʒ occidendo pꝛimogenita
1o021 H
in ſuis fideliba diabolicas? noxias poteſtates
pcutit et occidit et ſpecificans de iſtis regibus

ptioꝛum inter quos captiui detinebant᷑. Edu
Liinas. WB
In manu potẽti ? bꝛachio excelſo:qm̃.
n manu potenti ⁊ bꝛachio excelſo) Die et
ſanctos ⁊ ſideles ſuos de medio ⁊ cõuerſatio⸗-

tentibus ſit in moꝛtem.

teduxit iſrael ꝑ mediũ eius) ſcʒ maris ſie
co pede pꝛebens ei ſter ſiccũ qꝛ a Pms
ro erant a dextris ⁊ a ſiniſtris. Sic etiam edu
cit innouatũ ꝓplłm ꝑ lauacra regeneratõnes vt
ad eum quem mente tuetur poſſit accedere.

Et excuſſit pharaonẽ et virtutẽ eius in

mari rubꝛo:qniim.

¶Etexcuſſit).i velociter confregit? deſtruxit
(pharaonẽ et virtutẽ).iexercitũ (eius in mari
rubꝛo)ſcʒ in medijs fluctib eos ſubmergẽdo.

ſta excutit interimit celeriter in baptiſmo pec
cata ſuoꝛũ ſeu diabolũ cum miniſtris ſuis ad

modum pulueris qui celeriter exeoutit.
Qui raduxit ym ſuũ p deſertu:qafſ̃.
ui traduxit)qᷓdraginta annis (pplm ſuũ⸗
ab egyptijs liberatũ (ꝑ deſertũ)in multis mi-
rabilibo circa eum oſtenſis.Ita ⁊ nos ꝑ huiu/
ſeculi ariditatẽ et ſterilitatẽ tranſducit ne in
adhereamus vel pereamus.

Mui pcuſſit reges magnos:qmuim.

ecicitreges ſoꝛtis: if.

Rui pculſitreges magnos. ctoeriditreges
tes) ſcʒ volentes reſiſtere filijs iſrael. Ita et

ſubiungit.

Heon regem amoꝛreor: qm.

Seon regem amoꝛreoꝛ) ſic ? germen innti
le vel calentẽ carnis tentationẽ que in amoꝛ⸗
reis id eſt amaricantibs regnat occidit.
Etog regẽ baſan)ſic et coaceruantẽ diabo
lum regem baſan id eſt ↄfuſionis quẽ coacer

uat vel pꝛauam conſuetudinẽ que regnat in i

lijs cõfuſionis id eſt inoꝛdinate viuentibi etiãä
Ftterr eor hereditalk⸗ qmf.
Et dedit terrã eoꝝ ſcʒ regum (in heredita⸗
tem)et ſpecificans cui dedit ſubddit
Hereditatẽ iſrael ſeruo ſuo:qmſſ.
VBereditatẽ iſrael ſeruo ſuo)ſic ⁊ quos pol
ſidebat diabolus hereditatẽ dat ſemini abꝛa⸗
he quod eſt chꝛiſtus qui per iſrael ſeruuʒ acci
piturvel per iſrael ſeruum accipit chꝛiſtianos
quibus data eſt ꝓmiſſio regni celeſtis ſub fi⸗
gura facta iudeios
Quia in humilitate noſtra memoꝛ fuit
Ken Ihilttate nonda ma
NQuia in humilitate noſtra) id eſt in deiectõ

ne noſtra dum hũiliaremur graui fuitute egy
pti (memo: fuit noſtri) per miſericoꝛdiã ſuuam
nos indeliberando ſic⁊ in deiectõe noſtra dũ
humiliaremur ſub peccatis⁊ diabolo memoꝛ
tfuit noſtri quando aduenit et quotidie in buz⸗
milxate interioꝛi queeſt ꝓpꝛia chꝛiſtianis quã
chꝛiſtus eos docuit memoꝛ eſt noſtri ꝓpier ſu⸗
perbiam enim noſtrã obliuiſcit᷑ nos deus hu

miliemur ad penitentiã ⁊ in humilitate noſtra

Et redemit nos ab inimicis nt᷑is:qimi.
Et redemit)id eſt tanquã pꝛecio redemptos
liberauit (nos ab inimicis nr̃is) ſcʒ egyptijs.
ſic⁊ chꝛiſtianos redemit ſanguĩevnigeniti filij
ſui. Deinde ponit᷑ inuitano ad laudem deiex
beneficio collato generaliter omi homini ſeu
omni viuenti vita ſenſibili cum dicit.
Quli dat eſcam omni carni:qni.
Nui dat eſcam )id eſt omnia neceſſaria ad
vyie ſuſtentationẽ (omni carniideſt omni ho⸗
mini ſeu animali qꝛ vtrobiq; ponit partem ꝓ
toto eſcam ⁊ carnem nominando.ſic dat eſcaʒ
ſpiritualẽ de qua dicit᷑ caro meavereeſt cibus
omni generi hominũ iſraelitaꝝ ſcʒ ⁊ gentium
id eſt omni credenti. Deinde ad exhoꝛtationẽ
ſuam rediens pſalmũ cõcludit dicẽs.Et quia
ſicfacit ergo ꝓpter has ⁊ has cauſas.
Conſfitemini oño celi:qgfñſ.
MXonfitemini dño celi)licʒ enim ſit deus to
tius creature tamen ſpeciali modo dicitur de⸗
us celi eo ꝙ clarevidet᷑ ibi hoc eſt qdð ſupꝛa ali
ter dixit deus deoꝝ. VUnde ⁊ hic repetit qð ibi
ſubiunn.
Conſfitemini dño dñox: quonia ineter
num miſericoꝛdia eus
MKonfitemini dno dnoꝝ)⁊ ideo confitemi⸗
ni(quoniã ineternũ miſericoꝛdia eius). Miſe
ricoꝛdiam dñi inter cetera maxime commen⸗
datet ſepius nobis incultat qꝛ maxime eſt no
bis neceſſaria et cõtinue ad memoꝛiã reducen
da.Etqꝛ perpſalmũ bona opera deſignant᷑
miſericoꝛdia dei nos pꝛeuenit in inchoatione
boni operis ⁊ eadem ſubſequit᷑ in fine actiõis
bene deus deoꝝ et dñs dñoꝛꝝ laudat᷑ in fine qͥ
iam laudatus eſt in capite.Et benea laude in
choat pſalmus iſte ⁊ terminat᷑ in laude vt oſtẽ
datur ꝙ ille qui laudat᷑ eſt pꝛincipiũ et finis et
ꝓei debet offerri pꝛincipiũ ⁊ finis boni oꝑis.
— (VDꝛatio.

.

„

.

beratogintnam bereit tetellinns erd.
¶Bſalmus de ppli iſraelitici in babylo
ne et fideliu in peccatis ſeu huius ſecu⸗

li miſerijs captiuatõe r eoꝛunde lamen

umma
O

*
—EMAWW “ͦðõ

llic ſedimus ⁊ flei

vlo
daremur ſuoon.
¶ Aucto: pſalmiꝗpheta dauid. Titulus pſal
mus dauid ꝓpter hieremiã hoc eſt pſalm iſte
dauid ꝓphete compoſitus ꝓpter hieremiã id eſt

6

iuxta hieremiã qꝛ agit de captiuitate quaz hie

remias defleuit in figura noſtri qui ſpirituali⸗
ter captiui tenemur per peccatũ⁊ a patria pere
grini. Si eniʒz ciues ſumus decreti ſyon in a⸗
trijs hierlin ſtamus ſpe ſed hic in iſta babylo
nia id eſt in confuſione huius ſeculi nõ ciues
hahitamus ſed captiui tenemur ſedemꝰhu⸗
miles penitendo ⁊ confitendo. Materia:ppli
iſrael captiuatio ⁊ eiuſdem lamentatio. Inten
tio: monere non confoꝛmanibabylonie ſed in
ſuꝑnam hierlm ſuſpirare ⁊ e ſicut ppls iſrael
ratione captiuitatis ſue coꝛꝑalis ⁊ afflicnonis
multiplicis flebat ⁊ dolebat nec cantarepote⸗
rat canticũ leticievolens ſuper templi deſtru⸗
ctione: ſua a loco ſancto elongatõe ſic eins ex
emplo młto amplius nos qui capti ſumus in
captiuitate diaboli ꝑ peccatũ moꝛtale etin mi
ſerijs pꝛeſentis vite flere ⁊ dolere ſemꝑ debea⸗
mus nec vnquam gaudere donec liberati eri⸗
mus et ad ciuiatẽ ſanctaʒ ſcʒ hierim ſuꝑnam
ꝑuenerimus. Sententia in generali ꝓpheta in
iſto pſalmo deſcribit templi deſtructionẽ ppli
captiuatilamentationẽ⁊ aduerſarioꝝ punitõ
nem. Sententia in ſpeciali ꝓpheta ergo in ꝑ⸗

ſona captiui qui quaſilaudib ſtantiuʒ in do⸗

mo ⁊ in bono excitatus eſt lametationẽ hanc
in figura noſtri ⁊ fideliũ ꝓfundit deſiderio pa
tri dicens.( Super) id eſt iuxta (flumina ba⸗
bylonis) quibus illa terra abundat (illic ſe⸗
dimus) id eſt diu habitauimus (et fleuimus)
habitando ibi in amaritudine et luctu(onʒz re
coꝛdaremur ſyon)id eſt templi deſtrucii quod
erat ibi de cuius deſtructõne plus affligebank
q; de ſua captione.
Vn ſalicibin medio eius:ſuſpendimus
oꝛgana noſtsss.
(Inta licibo)qui ſolent iuxta aquas abunda

Memoꝛ eſto humuilitatis noſtre ? miſerere
nobis omnipotens deus et qui quondã patri
bus noſtris terram aduerſarioꝝ in hereditatẽ

donaſti queſumusvt nos a peccati macula li⸗

re eriſtenubycin medio eius)ſcʒ vabylonisſſu

ſpendinme oꝛgana noſtra id eſt inſtrumen⸗
ta iocunditatis ⁊ leticie h eſt ſubtraximus noi
ab omni carmine leticie ratõne deſolatõis no

f f——

— — —

66

AQuia illic interrogauerunt nos: qui ca

tiuos duxerunt nos verba cantionũ.

runt nos)babvylonij tentantes et irridentes (qͥ

captiuos duxerũt nos)ſcilicet in habylonem
verba cantionũ id eſtvt cantaremus eis car⸗
mina exigẽtes carmina leticie a nobis in tan⸗
ta amaritudine conſtitutis et hoc eſt etciam qð
eaalinng.

Et quiabduxerunt nos bymnũ canta⸗
te nobis de canticis ſyon.

¶ Et qui abduxerũt nos)id eſta noſtra terra
ſeparatos duxerunt ſcʒ de iudea in babylonẽ

captiuos ſupple interrogauerũt nos ᷣba can⸗
tionum dicentes hymnũ cantate nobis)leti⸗

cie(de canticis ſyon)id eſt que ſolebatis canta
re in ſyon ſcʒ in templo hierłm que iũcta eſt ſy
on. Vel myſtice babylon que confuſio inter⸗

pꝛetatur hic mundus intelligi᷑. O mnia autẽ
que hic amant᷑ ⁊ tranſeunt flumina ſunt baby
lonis.Que attendentes ſancti in ſua captiui⸗
tate hũiliati nõ ſe eis amoꝛe immiſcent ſed cõ

temnendo ſupꝛa ſedent ⁊ flentvel eos qui rapi
untur vel ſeipos ⁊ ſuum inc latũ qui in baby

lonia captiui tenent᷑ ſient autem in recoꝛdatio
ne ſyon id eſt celeſtis hierlm ciuitat eterne. in

hoſtili enim terra dulcis eſt recoꝛdatio patrie
flent recoꝛdado ſyõ ⁊ qũ ᷣm babyloniã eiſ bñ
eſt. Multi ei flent fletu bab ylonio et gaudẽt

gaudio bab ylõio. Qui gaudẽt lucris⁊ flent p

dãnisvtrũq; de babylonia eſt. Sed cũ ciues
hierlm agũt in medio babylonie oꝛgana ſua
in ſalicib eius ſuſpendũt.habent enim ſancti

oꝛgana ſua ipſis canoꝛa ſcʒ ſcripturaʒ dei ꝓ⸗
miſſa ⁊ pꝛecepta dñi meditationẽ quandã fu⸗

turi ſeculi. Salices ligna ſunt infructuoſa ri⸗

gantur de fluminibo babylonis ⁊ nulluʒ fru⸗

ctum ferunt. Hi ſunt homiĩes cupidi ſteriles

in bono opere qui ex iſtis voluptatibo rerum

tranſeuntiũ nutriunt᷑ tanquam rigati a flumi

nibus babylonie. Quando tales patimur cũ

eis qui in medio babylonie ſunt verſamur. qͥ
enim multũ mali ſunt in medio babylonis ex
iſtunt ſed in exterioꝛibꝛ babylõis ſunt qui nõ
tantis concupiſcentijs ſeculi: et delectauonibo

obꝛuuntur. Quando illos qui in medio eius
ſunt videmus ⁊ tam ſteriles inuenimus vt dit
ficile apparegt in eis aliquid vnde poſſintdu⸗
ci ad fidem rectam vel ad bona opera vel ad
ſpem futuri ſeculi auertimus ab eis faciem qꝛ

.

quicquid illis dixerimus ſiniſtrum atq; ad⸗
uerſum habebunt. Ergo differendo circa eos

MQuomogo cantabimu

ctur dextera mea.

quat.

ipturas ? cis non enũclando ſuſpendimur

oꝛgana njr̃a in ſalicib nec ea vt ſonẽt ꝑcutimꝰ
iõ aũt ſuſpendimꝰqꝛ demões q deceperũt no
captiuos nos duxerũt⁊ a ſocietate angłoꝝʒ ab
duxerũt interrogauerũt nos ĩ babylonia n⸗

tantes ᷣba cantionũ ⁊ hymnũ de ſyon.i.cau⸗

ſas et ratõnes aggratulatõnis ⁊ pfeſſionis no

ſtre. Cum iſtis hoſtibo cõfligimus et ne iraſca

mur hominib qui nobis ingerunt ꝑſecutio⸗

nes tulit intentionẽ noſtrã apoſtolus ab odio
hominũ et direxit in luctamẽ ſpirituũ dicens.

Non eſt nobis colluctatio aduerſus carneʒ et

ſanguinẽ id eſt aduerſus homines quos vide⸗

oꝛare debetis ſed aduerſus pꝛicipes ⁊ poteſta
tes ⁊ rectoꝛes mundi tenebꝛarũ harum quos

tis a quibus videmini mala pati nam ꝓ ifis

nonvisetis hi ſunt qui captiuos duxerũt nos

nec ducerent nos niſi conſentientes.Et quan
do intrant in coꝛde hominũ interrogant deri⸗
ſoꝛie per linguas eoꝝ quos poſſident ⁊ in qui

bis verba cantionũ et hymnũ de cãticis ſyon
reddite nobis rationẽ aduentus chꝛiſti et de fi
de veſtra ac de pꝛeceptis chꝛiſti in quibi eſtvo
bis delectatio ⁊ exultatio tanta⁊ que eſt aliavi
ta ita bab ylonij cantus exigebant ſed nos re⸗
ſpondemus eis dicenod.

— —,

— * „ .

debet cantari ad laudẽꝛ honoꝛẽ dñi (in ter
ra aliena).q.d.nullo mõ hoc facere poſſumuſ
nec debemus. Deinge ſubiungit captiuoꝝ af
fectionem erga hierłm et ex ꝑſona illoꝝ allo⸗
quitur eam. ”«”e
SDi oblitus fuero tui hierim: obliuoni

Si oblitus fuero tui)hochierkm) cantans

bus ſeu ꝑ quos operant᷑ ⁊ dicunt cantate no⸗

QAuomogo e⸗ 8 canticum dñi
in terra aliileenn..
4 uomodo cantabimus canticũ dñi)id eſt

canticum leticie quaſi oblitus deſtructionis
tuecobliuioni det᷑ dextra mea) quelad agendcũñ

multũ eſt neceſſaria.q.d.tota ſoꝛtitudo⁊ virtui
mea ſeu ꝓſperitas ⁊ leticia me deſerat ⁊ relin⸗

dhereat lingua m

— —

Adhereat lingua mea faucib⸗ meis)ita

loqui non poſſim et mutus ſiam (ſi nõ memi⸗
nero tui)o hierlm ſcʒ cum amoꝛe ⁊ delectatõe

qꝛ tui memoꝛia eſt mihi fletus ⁊ miſeriarũ cõ⸗

ſolatio non modica. AUnde ſubdit.

Si non ppoſuero hierlm: in pꝛincipio

ieticie mmmmme.
i non ꝓpoſuero) teo (hierlm in pꝛincipio

„

a faucibus meis: ſi
non meminero tui.

—

letitie mee)id eſt niſi tu fueris mihi pꝛincipiuns
letitie et ſi non eſt mihi pꝛecipua de te et in teo
hierłm leticia qꝛ accedente mihi cauſa alicu⸗
ius leticie in pꝛincipio recoꝛdaboꝛ de te. Vel
myſtice qꝛ his qui ſunt malis pleni non debe
mes oꝛgana ꝑcutere vt ſonẽt ſed ſuſpendere ⁊

nõ facile debemus illis exigentiboa nobis ali
quid dicere non enim querentvt diſcantet ꝓfi

ciant ſed vt irrideantetrepꝛehendant. VUnde
reſpondendũ eſteis ſic. Quomodo cantabi⸗
mus canticũ dñi ĩ terra aliena) id eſt inter eos

qui doloſe exigunt quod nõ capiunt ſed deri⸗-

dent ⁊ moꝛdaciter rephendũt. Sed vide quo
modo vᷣſeris iter eos o ꝓłe dei:o coꝛpus chꝛi
ſti ne timens talibo diſplicere affectes amicici⸗
as coꝛum et incipiatte delectari babylonia et

obliuiſcaris hierm. hoc ergo timens dic cuz

pheta q; paſſus interrogatoꝛes irruoꝛes qua⸗
inter eos ꝑiclitans animum erexit ad recoꝛ

