per donum charitatis et delectationeʒ iuſticie
vnde mãdata diuina fiunt leuia.nõ enim cur⸗
rerẽ niſi dilataſſes Non ergs cucurri ꝑ me ſed
dono tuo hoc eſt enim donum dei vt in pꝛece⸗
ptis eius non timoꝛe pene anguſtemur ſed di⸗
lectione ⁊ delectatione iuſticie dlaeeun⸗

ſt(cucurri) vt bonus equus id eſt curſum vi⸗
te mee ſcᷣm mandata tua direxi non perpꝛo⸗

EEEEe —

ente ſibi quiveterem legem tenuit nouam legeʒ
conſtitui et quia per eam veruʒ eſſe quis habet
ideo huic octonario congrue pꝛemittitur litte⸗

ra ( He )que interpꝛetatur eſtvel viuit quod be

ne cõuenit qui enim eſt viuitet qui viuit eſt.Eſ
ſe autem ⁊ viuere ſcdᷣm deuʒ inchoat quiſquis
in lege domini beneviuẽdo ambulat:quod eſ⸗
ſe et viuere vir iſte ſanctus poſtulat.quaſi dice⸗
ret noli me confundere. Sed.(Legem tuam)
diuinam. non veteremvt olim nõ ſubditis ſed
nouamvt filijs pone mihi)oldñe) Docens me
eam ſcilicet viam iuſtificationũ tuaruʒ) vt me
dirigat in mandatis tuis iuſtis. Sicut impe⸗
ratoꝛ pꝛeſcribit militibus viam eundi quantũ

ſcilicʒ et qua eænt (et) ego exquiram eam) vtin
ea pꝛoficiam ⁊ hocſemper)ſcʒ quãdiu viuam

Jam habetagendo ſed adhuc exquirit ꝓfici⸗

domine viam iuſtificationũ tuaruz

uinta littera pꝛecatur chꝛiſto veni⸗

— 2–

endo quamdiu eni hic viuitur tamdiu in eã et
ſciendo et diligendo ꝓficitur et qui ꝓficitpoſt

hancvitam perſicitur. Et quia ad exquirendũ
per me non ſuſſicio ideo.
Da mihi intellectũ et ſcrutaboꝛ lege

a mihi intellectumid eſt intelligendi do⸗

num et gratiaʒ vt ad eius alta gueniam in qui
bus tota lex pendet? pꝛophete et)habito intei
lectu(ſcrutaboꝛ legem tuam) vt ipſam inteili⸗
gam ⁊ intellectam opere perſiciam etoꝛe pꝛedi

cemet cuſtodiaʒ illamnõ in arca non in uua

terno ſed (in toto coꝛde meo) ſcilicet in intellez

ciu per cognitionem in memoꝛia per recoꝛda⸗
tionem etin voluntate per amoꝛem in quo vi⸗
detur pꝛomiſiſſevt deum diligat toto coꝛde to⸗
ta anima tota mente et ꝓximum ſuum ſicut ſe⸗
ion um. Et quia hoc non valeo viribus meis
ideo. P
Deguc me in ſemita mandatoꝝ tuoꝛũ:
Ana iſain volu.
Deduc me) per gram tuam ſicut nutrix par
uulum(in ſemita mandatoꝛum tuoꝛumne ab

errem. pꝛopterea viam mandatoꝛum vocat ſe

mitam quia anguſta eſtvia que ducit ad vitam
que tamen nõ dilatato coꝛde curritur. Arta eſt
hec via vt non admittat timidum. ardua vt re
pellat pigrumquia ipſam volui)id eſt volun⸗
tarius fui ⁊ ſum ad implendum nõ timoꝛe ſed
amoꝛe.Ac ſi dicat non concupini aliud nec de
lectatus ſum ideo rogo vt me deducas quia ſi⸗
netuo ducatu parum eſt mihi mea voluntas.
Sed quia et ipſa voluntas ale eſt oꝛo.
Inclina coꝛ meum in teſtimonia tua:et
non in auaricam.
Inclinaper humilitatemcoꝛ meumid eſt
affectum meum vt plus velim ⁊ in ipſa volun
tate pꝛoficiamin teſtimonia tua) ⁊ pꝛecepta vt

ea pꝛopter ſe impleaʒ. teſtimonijs quippe aliud

pꝛobatur et deus iuſtificatõnes ſuas ⁊ manda

ta quicquid nobis perſuadere vult ſuis teſti⸗
monijs id eſt pꝛeceptis ⁊ exemplis nobis peræ
ſuadet ⁊ pꝛobat vt gratis colatur.quod impe⸗

dit radixc omnium maloꝛum cupiditas. Un⸗

ge ſubditcetnon in auaritiam)per ſubtractio⸗

nem gratie ipſum deſerẽdo qua ſubtracta deũ
colat pꝛopter terrena ad quod mouet auaritia

Et quia omnia ſub ſolevonitas ſunt.ideo ad⸗
dit generaliter. Et.

—

tuam: et cuſtodiam illam in toto coꝛde

Auerte oculos meos

e videant vani?

tatem:in via tua viuifica me.

¶ Auerte oculos mcos)coꝛpoꝛis id eſt gratiã
auertendi cos pᷣbecne videant).ſ.acceptãdo in
affectucvanitatẽ)id eſtvana ſeculi ad malũ in⸗

ducentia ꝑ oculos enim peccamus dum viſu

ambimꝰ. Uel (auerte oculos meos)coꝛdisne
viceant)id eſt attendant in bono opere (vani⸗

tatem) ſcʒ fauoꝛẽ humanelaudis vel vtilitateʒ

rei tꝑalis ſed potius (invia tua)id eſt in obſer⸗
uatòne mandatoꝝ tuoꝝ qua itur ⁊ venit᷑ ad te
(viuifica me) vtea impleam ⁊ in eis nihil alið
niſi te qui es via ⁊ vita attendã. Non enim vi⸗
uit qui ea negligit vel aliud in eis qᷓ;vitam que
rit. Deinde ꝑ quid a vanitate auertit᷑ docet ſub

Statue ſeruo tuo eloquium tuũ:in ti⸗

mozꝛettuo.
Statue) immobiliter(ſeruo tuo eloquium
tuum) id eſt mandata tua quaſi intranſgreſſi⸗
bilem metam neelabatur ad quodvalet timoꝛ
AVinge ſubdit (in timoꝛe tuo) ſancto et caſto vt
qui ſtat videat ne cadat hoc ideo dicit qꝛ mulii
eloquia dei negligenter ſuſcipiũt ſed timoꝛ dei
ſanctus quaſi baſis eſt in qua verbuʒ firmiter
ſtatuitur.q.d.da ſeruum tuum facere quod elo

queris ac ꝑficere ꝑſeueranter operari manda⸗-

ta tua in diuiuo eloquio contenta cum timoꝛe
filiali qui nõ admittit culpam ⁊ excludit negli
gentiam. Et dum in cũctis que agit deo diſpli
cere metuit ſemper magis et magis placere ap
petit. Unde ſubditDr.
Amputa obpꝛobꝛium meum quod ſu⸗
ſpicatus ſum:qꝛ iudicia tua iocunda.

¶ Amputa) etiam et tolle falce tue gratie(ob⸗

pꝛobꝛium meum) quod temerarie (ſuſpicatus
ſum in alijs indicans eos non /p deo ſed ꝓ lau
devł temꝑali mercede benefacere que ſuipitio

graue eſt pctm ⁊ magnũ ſibi facitobpꝛobꝛiuʒ

ter qdð obpꝛobꝛiũ qð de alijs ſuſpicat ẽ dicit
eſſe ſuũ qua culpãa ſeoptat amoueri qꝛ ci pla⸗
cent iudicia deivera.vñ ſubdit (qꝛ iudicia tua⸗)
ſunt(iocunda)quia vera nam vera ſunt ſuauia
amatoꝛiboveritatis ſed iudicia hominũ de oc⸗
cultis non ſunt iocunda quia temeraria. Sed
contra hoc malũ charitas habenda eſt que nõ
emulatur. Unde ſubiunit.
Cecce concupiui mandata tua:in equita

te tua viuifica me.

— —

¶Ecceconcupiui mandata tua)ſcʒvt ea ſci⸗

rem et opere implerem que omnia in duobus

mandatis charitatis colligunt id eſt concupi⸗
in ex toto coꝛde ex tota anima ex tota mente di
ligere te ⁊ ꝓxcimum meũ ſicut mect tu (in equi⸗

tate tua id eſt mandatoꝝ tuoꝝ (viuiſfica me)vi
ta gratie id eſt charitate quam cõcupiui meim
ple vt viuam in te qui moꝛioꝛ in me. Duo nan
q; pꝛedicia mandata pꝛincipalia ad equitateʒ
pertinent. Equum eſtenim vt diligamus deũ

quWuia ipſe dilexit nos equum eſtvt ⁊ ꝓximũ di⸗

ligamus qꝛ ⁊ ab ipſo diligi volumus. In hac
ergo equitate viuificare poſtulat vel qui in ſua
toꝛtitudinc male viuendo periit in equitate mã
datoꝛum dei iam bene incedendoviuat.

.

X veniat ſuper me

eloquium tuum.
¶ In hac ſexta littera pꝛecatur vt ſaluatoꝛ ve⸗
niat qui eſt miſericoꝛdia peccatoꝝ et vita fide⸗
lium ideo huic octonario pᷣponi littera (vau)
que interpꝛetat᷑ ille vel ipſeid eſt ſaluatoꝛ chꝛi⸗

ſtus qui quaſi adhuc loquentibus nobis dicit
adſuʒ.Quaſi dicat in equitate tua viuifica me
(Et) vt hoc cõſequar et mandata tua ꝑficiam

(veniat ſuper me) deſurſum. vnde omne datũ
optimum et donum pfectum eſt (miſericoꝛdia
tua)o (dñne) id eſt auxiliũ gratietue quamvtcõ
ſequar veniatſaliare tuum) id eſtchꝛiſtus re
demptoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ noſter (ſcoᷣm eloquiũ tuũ)
id eſt ſcjõm ꝓmiſſionẽ tuam Venitquippe chꝛi

ſtus nos miſericoꝛditer ſaluare ſcᷣm ꝙ; antaan

dignatus eſt pmittere ⁊ ꝓnunciare.Quod to⸗

tum eſt gratie ne quiſquam de meruis gloꝛiet

et totum coꝛpus dei dicat gratia dei ſum idqð

Erreſpondeho expꝛobꝛantib mihiver
bum:quia ſperaui in ſermonib tuis.

¶ Et)ſic (reſpondebo expꝛobꝛantibo mihi)id
eſt obpꝛobꝛiũ mihi dicentibus(verbum)a ſpi
ritu ſancio mihi miniſtrandũ ſcʒ verbum bo⸗
num ꝓ verbo malo verbum fidei ꝓ verbo in
fidelitatis:verbum edificationis pꝛo verbo ex
pꝛobꝛationis: parum eſt enim chꝛiſtuʒ habere

in coꝛde niſi interritus confiteatur oꝛe etdum

timetur obpꝛobꝛiuʒ nolle reſpondere verbum

et hoc faciam quia(ſperaui in ſermonib tuis,-

id eſt in ꝓmiſſis que dicunt nolite cogitareqͥd

loquamim ⁊c. Velcin ſermonibo tuis) quibus

vitam eternam te confitentiba pꝛomittis. Sed
quia multi vrgentibo malis negãt ſubdit.
Et ne auferas de oꝛe meo Yerbñu verita

D

tis vſq;quaq;:quia in iudie
ſperaiuuug.,

iſericoꝛdia tua dñe:ſalutare tuuz fuun

ijs tuis ſug⸗

d

weim

onun

8dei,

ͤdi⸗

¶ Et ne auferas )id eſt ne auferri ſinas(de oꝛe
meo verbũ veritatis) quo minus eam pꝛedicẽ
(vſq;quaq; id eſt ſemꝑ vel penitus ⁊ ſi extimo
read tempus(qꝛ in iudicijs tuis)quibus tuos
flagellas ⁊ coꝛripis vel etiam occidi permitiis
(ſuꝑſperaui) quoniã non ſolũ mihi non aufe⸗

munt ſpem verũ etiã augent.quem enim diligit

deus caſtigat et flagellat enim filiũ quem reci⸗
pit. Velſuꝑſperaui)id eſt ſuꝑ condignũ ſpe⸗
raui qꝛ pꝛemiũ ſuꝑ merita ſperamus non ſunt
enim condigne paſſiones huius tꝑis ad futu⸗

ram gloꝛiam.

Et cuſtodiam legem tuam ſemper:inſe

nomen chꝛiſti cõfidenter confiteri coꝛam tali⸗
bus (et non confundebar) loqui vt ti oꝛe vel

pudoꝛe cederem ſciens quia qui te contitetco⸗
ram hominibo confiteberis eum coꝛam patre

et angelis eius.Deinde ſubiũgit de meditaljo⸗

culum et in ſeculum ſecul

¶ Etſi non abſtulerisccuſtodiã legem tuam)

△

ipſius mandata ſcʒ charitatẽ opere adimplen
do et hocſemꝑ) quod determinat dicens in ſe

culum id eſt in pꝛeſentitet in ſeculũ ſeculi).i.in
futuro.plenitudo eniʒ legis eſt charitas quea
ſanctis ex quoꝛuʒ oꝛe nõ auferturverbũ verita
tis cuſtodiet᷑ non ſoluʒ in hoc ſeculo ſed etiam
in altero.Quia charitas que hic incipit in fu⸗
turo ꝑficiet᷑ et que hic eſt ignis ibi erit caminꝰ.
Nam ⁊ deum plenius cum videbimus ama⸗
bimus et ꝓximuʒ ſumiliter qꝛ deus erit omnia
in omnibo hec autem pꝛedis a cum oꝛarẽ exau
diſti me.

Et ambulabã in latitudine:qꝛ mandata

tua exquiſiui.

Et)exauditus (ambulabã in latitudine ſcʒ

charitatꝭ que diffuſa eſt in coꝛdibo noſtris que

tam lata eſtvt vniuerſam legem ⁊ ꝓphetas in ſe

concludat.hec autẽ charitas duobo illis man

datis tota atq; integra continet᷑ id eſt dilectiõe

dei ⁊ ꝓximi in quibus tota lex pendet ⁊ ꝓphete
(qꝛ mandata tua)quoꝛum plenitudo eſt chari

tasexquiſiuipetendo:querendo:pulſando: et
ccepi ſpiritũ quo bona facerem ex dilectione

Etqꝛ dixit ſe ambulaſſe in latitudine cõtinen
ter ꝓſequitur in tribus ſcilicet in locutione me
ditatione operatione ⁊ pꝛimo in locutione di⸗
Et loquebar de teſtimonijs tuis in con

ectu regum:et nõ confundebar.
Etloquebar) conſtanter et intrepidede te⸗
ſtimonijs tuis) grece martyrijs vel in pꝛeceptis
a le teſtificatis ⁊ de te teſtificantibo pꝛo veritate
certans vſq; ad moꝛtem (in conſpeciu regum)
qui poterantterrere ⁊ timoꝛẽ incutere. In hoc
dicto non tan rei euentũ q; mentis affectũ ex⸗
Eunt qꝛ ſic erat affectus ꝙ iam ꝓmptus eſſet
loqui coꝛaʒ regibus.genus autem martyrij eſt

Et meditabar in mandatis tuis: que di

HFe meditabar in mãdatis tuis implendia

cogitando quomodo ꝑficerem omnis eni ſer⸗
uus mandata dñi ſui ſemper in mente habere
debet vt non ſolum timoꝛe verum etiam amo⸗
re deſeruiat ⁊ ſubiungit quare dicens (que) p⸗
pter ſecdilexi)id eſt quia ea dilexiꝑ ſpirituʒ qui
datus eſt mihi.quod enim ab aliquo diligit᷑ de

hoc frequenter meditat᷑ ꝑ hũc quidem ſpirituʒ

dilectio ipſa in coꝛde diffundit ⁊ coꝛ ad medi⸗
tandum dilatatur. deinde ſubdit de operatõne

Ett leuaui manus meas ad mãdata tua

que dilexi: et exerceboꝛ in iuſtiſicationi⸗
bus tuus. — =

¶ Etlenaui manus meas ad mandata tua)

ea poſt talem meditationẽ opere adimplendo
ex meditatõne enim mandatoꝝ celeſtiuʒ boni
operis vſus inoleſcit ſine quo meditatio nõ ſuf
ficit. Cum opera ꝓ deo fiunt tunc manus ad
ſuperna leuant᷑: cum autem ꝓ terrenis tunc de
ponuntur(que dilexi) qꝛ finis pꝛecepti eſt cha
ritas vt eius intuitu fiat mandatũ. Ad omnia
autem tria pꝛedicta pertinet quod ſequit᷑(etex⸗
erceboꝛ)ſic loquendo meditando etoperando
(in iuſtificationibo tuis)id eſt in pꝛeceptis tuis
que iuſticie ſunt ac iuſtificãt ⁊ iuſtificatũ oſten

dunt. ¶ ¶ Zai.·
Emoꝛ? eſto vVerbi

tui ſerno to: in quo mihi ſpem de⸗

In hac ſeptima littera agit de ſpe pmiſſio⸗

num dei que facit omnia pacifice tolerari per
quam mens humana eleuatur ab his viſibili⸗

bus et tempoꝛalibo ad inuiſibilia ⁊ eterna bo⸗
na vbi requies eſt vera. Septenarius autem ſi
gnificat requiẽ. AUnde ⁊ huic octonario pꝛepo
nitur ſeptima littera ſcʒZai)que interpꝛetatur
huc vel duc teqꝛ hic agit de ſpe que non eſt de
pꝛeſentibo ſed ad futura tendit.q.d.huc tende
huc dirige iter tnũ tanquaʒ tui ductoꝛ et rectoꝛ
quo vocatteverbũ dei ſcʒ ad eternitatẽ feſtinãs
ergo iſte in illam requiem ingredi petit eam.d.
¶ Memoꝛ eſto v̈bi tui)id eſt ꝓmiſſi implẽdi fa

cticſcruo tuo nõ libero ſuo.i.nõ quaſi oblitus

tardes ſed quaſi memoꝛ redde pꝛomiſſum qui

nunquam fallis: pꝛomiſit enim deus merceæ= ¶ Defectio)ettediũ coꝛdis et anime.i.afflictio

dem cuilibet fideli ſibi ſeruienti ⁊ ſpecialiter tri

bulationes mundi patienter pꝛo eo ſuſtinenti
(int uo) verbo pꝛomiſſionis ( mihi ſpem dedi

ſti de expectatione pꝛomiſſoꝛum.quia enim ꝓ
miſiſti ſperare feciſtieterna et deſpicere pꝛeſen⸗

tia quaſi diceret ideo ſic ⁊ ſic ago qꝛ tepmitten
te eterna ⁊ auxiliũ in tribulatõe ſpero ettu dũñe

ꝓmiſſi memoꝛ eſto. VUnde in aduerſis ſpe ſe cõ
ſolans ſubdit.

Hec me cõſolata eſt in humilitate mea:

R⸗ eloquiũ tuũ viuificabit me.
Boec)ſcʒ ſpes tue ꝓmiſſionis (me conſolata
eſt) et confoꝛtauit (in humilitate mea).i.in deie

ctione ⁊ tribulatõevt nõ timerẽ ſed potius gau

derem.Ergo aduerſa facile ſuperant᷑ ſi ſit ſpes
que cõſolet᷑ qui enĩ melioꝛa ſperat leuioꝛibo nõ
frangit᷑ (qꝛ eloquiũ tuũ).id eſt ꝓmiſſio tua(vi⸗
uificabit me)afflictum ⁊ firmauit meũ animũ.

Lemꝑenanq; tentationis de verbo et eloquio

dei viuitur quo eterna pmittunt᷑ VUnde petrus
dño dixit verba vite eierne habes. Et neceſſe
mihi erat quia.

Buperbi inique agebãt vſq;quaq;: ale

. autem tua non declinau.
Dupbi)ſcʒ ꝑſecutoꝛes mei (inique agebãt)

cõtra mecvſq; qq;).i.valdevł nimis nõ tm im

pie agendo ſed etiam pios ad impietatẽ cogen
do qð nimis eſt iniquum ſed fruſtra inſtabant
qꝗqꝛ non conſenſi Unde ſequit᷑ſa lege autem tua
non declinauiquantũcunq; me ad hoc impel
lerent ſed in ea ſtabilis ꝑmanſi.lex enim dei eſt
remediũ vt non curetur ꝓſperitas ſuperboꝝ et
non timeat᷑ deiectio iuſtoꝝ hic nanq; nos do⸗
cet recta et iuſta dei iudicia meditari etq̃li nos
regere debegmus cautione. Ideo ſubdit qꝛ.

Oemo fui iudicioꝝ tuoꝝa ſeculo vñe:

onſolatus ſum. „—1ʒ
Demoꝛ fui iudicioꝝ tuoꝝ a ſeculoyo(dñeʒ

ex quo genus humanuz cepit que exercuiſti in

vaſa ire ⁊ in vaſa miſericoꝛdie et ↄſolatus ſũ)
ꝛ iudicia tua vera eſſe cognoui. Qui enim pꝛe
terita repetit ⁊ ſemꝑ colligit ſeriẽvetuſtatis:co⸗

gnoſcit qꝛ nec pctõꝛ potetia ſue ĩpꝛobitatꝭ eua⸗

gat nec iuſtus equitatis ſue pꝛemijs defraudet᷑
Et qui bene ſibi cõſcius hec nouit retexere ha
bet vnde gratiã ſue cõſolationis poſſitaccipe⸗
re.Quantũ autẽ vir ſanctus iniquos quos to⸗
lerabat diligeret oſtendit cum ſubiũgit. In me
quidem conſolatus ſum. Sed.

linquentibus legem tuum.

Defectio tenuit me: p peccatoꝛib dere

et doloꝛ (tenuit me) et occupauit( ꝓ pctõꝛibus

derelinquentibo legem tuam).i. ꝓ exceſſibo pec
cantium a quibus legem tuã derelinquivide-⸗
bam:dolebat ꝑfectus iſte non qꝛ ipᷣe appetebat
ſed qꝛ lex dei relinquebat᷑et non de ſuo ſed de

alieno cõtriſtabat᷑ damno.Tanta enim eſt vir
tus pietatis ꝙ vir ſanctus plus grauatur ⁊ do
let de aliena culpa⁊ miſeria qᷓ; de ſua pena⁊ in
iuria. Sed nos hodie magis dolemus noſtra

incõmoda q; ſalutis ꝓximi detrimenta. Nec
tI de tribulationeſua nõ dolebat immo gau⸗

debat quod oſtendit cum ſubdit.

Cantabiles mihi erant iuſiiſicatões tuie

E

in loco peregrinationis mee.

¶ Qantabiles).i.ſicut catilene delectabiles qꝛ
cantus eleuatlaboꝛes tollittediũ ⁊ delectatmi

hi erant iuſtificatões tue).i.iudicia tua iuſta qͥ⸗
bus noſtri purgant᷑ exceſſus. Ex eoꝝ quidem
iniquitatibo dolebat ſed in dei iuſtiſicationibꝰ
wa malis tribulabat᷑cantabat ⁊ exultabat(in
loco pegrinationis mee).i.in via pñtis vite in

gu ꝑegrini ſumus ⁊ differimur a pꝛia heceni
miſera vita locus gegrinationis dicit᷑eo ꝙ ho
mo deiectus eſt de ꝑadiſo in has miſerias vbi
penã ſue impꝛobitatis fleat. Sed qꝛ omni tꝑe
circa deilaudes eſſe debet intentꝰadiũgit.Et.

OVemoꝛ fui nocte nominis tui domine

et cuſtodiui legem tuam.

—

¶ Wemoꝛ fui) nõ ſolum die ſed etiamnocteʒ

id eſt omni ꝑe (nominis tui dñe)laudibo diui⸗
nis ⁊ oꝛatõni intendendo. Vel (memoꝛ fui no

cte)ſcʒ tribulationis id eſt in aduerſitate nõ trm

in ꝓſperitatecnominis tui)odñe)te coꝛam ho
minibus confitendo ⁊tibi gratias agendovbi
magiſẽq; in ꝓſperis deo eſt adherenduʒ ⁊ gra⸗
tie ſunt agende: non eſtenim magnum ſi hoc
agas in ꝓſperis(et)ſic (cuſtodiui legem tuam)

mandara tua adimplendo quam non cuſiodiſ

ſet ſiin virtute tua confidens nominis dei me⸗
moꝛ non fuiſſet adiutoꝛiũ enĩ noſtrũ in nomi⸗
ne dñi.Etmeriio memoꝛ fui et cuſtodiui. NHã.

HMec facta eſt mihi:qꝛ iuſtificatões tuas

ecaſcʒ nox ⁊ tribulatio (facta eſt mihixi. p

me ⁊ ad vtilitatẽ meam ꝓdeſt enim his qui ſa⸗
lubꝛiter exercent᷑ in eavt diſcant non ſuperbire

nam virtus in infirmitate ꝑficitůr. Et bene fa⸗

cla eſt mihi ⁊ ad vtiluatẽ meam quia ſic (iuſti⸗
ficationes tuas) ⁊ pꝛecepta iuſtificantia exqui

ton⸗

e

7

ſod

ſor
n

Gade
(aci
niyal
boy.
ſolgg
Aliug
Parat.
Nom
ſone
n⸗
Dens
uen

ſiui. VUnde pꝛius dicit bonum mihi quia hu-
muliaſti mevt diſcam iuſtificatões tuas.Cuas
qui iuſtiſcas impium nõ meas:deus eſt enim
inquit apoſtolus qui operatur in nobis etvel⸗
le ⁊ operari ꝓ bona voluntate hoc etiam ꝑ pio

phetam dominus dicit. Et faciam vt in pꝛece

ptis meis ambuletis et iudicia mea cuſtodia⸗
tis ct operemin. —
H ff (Metb.

ne dixi cuſtodirelegemtuaam.
¶In hbac octaua littera faciem dñi

videre optat quia mandatis eius eſt obſecutuſ
ct qꝛ qð deſiderat ſollicite ſatagit habere ideo

congrue pꝛemittit᷑ littera (heth) que interpꝛeta

tur pauoꝛ et intelligi᷑ non pauoꝛ recidendi ſed
ſollicitudo acquirendi illud bonum quod ſpe
rat qdð quia in octaua reſurrectõis pꝛeſtabitur
ideo octonarius ille octauus ponit᷑.q.d.iuſtiſi
cationes tuas exquiſiui quia.(Poꝛtio) 1 prrs
(mea)o (dñe)tu es gnal i diceret non quero di⸗

uitias nõ honoꝛes ſeculi ſed omnia poſtpoſui

vt tu ſolus mea pars optima fieres.partes ſibi

eligunt homines in hoc mũdo alius hoc aliuſ
illud vnde quiſq; viuat: pam vero pioꝛum eſt

ipſe deus vnde ſemper viuant. Qui talem poꝛ

tionem deſiderat opus eſt vt legem diuina cu⸗
ſtodiat. AUnde ſubiungit ⁊ ideo (dixi)id eſt fir⸗
miter ſtatui (cuſtodire legem tuã) cuſtodia eni
legis dei acquirit poꝛtionẽ ipᷣm deuʒ. Sed qꝛ

non cuſtodio niſi adiuues ideo ad hoc facien⸗

dum dicit.

Hepꝛecatus ſum faciẽ tuã in toto coꝛ/
e meo:miſerere mei ſcoᷣm eloquiũ tuũ

Oꝛtio mea domi

Depꝛecatus ſum faciem tuam)id eſt faciem

gratie non vindicte hoc eſt fauoꝛem tuum.
(faciem)id eſt noticiã qꝛ qui deum contempla

rivalet qualiter legem eius cuſtodiat intelligen

dovidet (in toto coꝛde meo)id eſt tota intentõe

tota animi virtute:toto mentis affectu. Nullũ

aliud deſideriũ habens ꝛ diuiſa mens nõ im
petrat.depᷣcatus ſum inq; dicẽs miſerere mei)

vt ꝑ miſericoꝛdiã habeã quod meritis nõ poſ⸗

ſum (ſcdᷣm eloquiũ tuũ) id eſt ſcom pmiſſion

tuã:pmittit enĩ nobis miſeris miſericoꝛdiã ſuã

Deus ſi adipſum conuerti voluerimus.Ettan

quam exauditus ⁊ adiutus ſubdit.
Cogitaui vias meas:et conuerti pedes
ο in teſtimonia tua.

Qogitani )id eſt diligenter conſiderauivias
meas)id eſt ꝓgreſſus vite mee poꝛes malosvel
futuros ſcʒ quid agendũ ſit ⁊ quomodo⁊ quid

non(⁊ conuerti pedes meos)id eſt affectus me

os ⁊ greſſus operũ meoꝝ quibus homo quaſi
pedibo ambulado ꝓgredita vijs meis pꝛauis
et tardiscin teſtimonia mia)id eſt mandata que
tue voluntati teſtificant᷑ eligendo viuere ſcan
ea.Cogita ergo vt iam non tuis greſſiba quib
lapſus es ambules.Cogita autem quid faciaſ

q uid loquaris quomodo viuas vbi enim pꝛe⸗

cedit cogitatio ibi matura ſequit oꝑatio Etiõ.

Paratus ſum et non ſum turbatus: vt
cuſtodiam mandata tua.
Paratus ſum) ꝓmpta voluntate (et nõ ſum
turbatus) quantacunq; aduerſitate ingruente

(vt cuſtodiã mandata tua)itavt etiam ꝓ eis cu

ſtodiendis ſi neceſſe eſt pati nõ recuſem. vbi co

gitatione quis pꝛeuenit quod agendũ eſt ſemꝑp

paratus eſt ad agendũ ſemper fixus ⁊ valiqus

yt non queat ſubita? impꝛouiſa offenſione tur
bani ⁊ ideo meditare ⁊ ſtatue animovtveniens

ad pꝛelia et pericula ſis paratus nõ ſolũ aduer

ſus ea quevides ſed etiam aduerſus ea que nõ
vides ⁊ dicas paratus ſum ⁊ nõ ſum turbatus
vt cuſtodiã mand na tua.vbi etiã notat᷑ qð obe

dientia debet eſſe feſtina et leta. Et qᷓ; paratus

ſit oſtendit dicene.

Funes peccatoꝛũ circũplen ſunt me: eet

2

legem tuam nõ ſum oblitus

¶ Funes peccatoꝝ.i.deceptiones ⁊ impedi⸗

menta inimicoꝝ ſpiritualiũ ⁊ carnaliũ ſcʒ de
monum ⁊ maloꝝ hoĩm (circũplexi ſunt me).i.
circũligauerunt me quibus tanquã funibo me

pꝓpſt ſe trahere conant᷑ ſed fruſtra qꝛ (etlegẽ tnu“ö
non ſum oblitus)ipᷣam tranſgrediendo ſciens
opoꝛtere nos ꝑ multas tribulatões introire in
regnũ dei. Mala enĩ quibꝰ terrent et pctã ſunt

quaſi reſtis longa quam trahunt qua implica
re ſanctos volunt ſed nõ poſſunt eos qui legis
obliti nõ ſunt. Non ſum inq; oblitus qꝛ ᷣmo

dei nõ eſt obligatus ſed ita in memoꝛia ⁊ affe⸗
ctu habui ꝙ.

AVedia nocte ſurgebã ad ↄſitendũ tibi:
ſto inclicin iuſtificatõis tue.
HNedia nocte) pꝛe feruoꝛe et capto quieto

tempecſurgebam )de lecto ⁊ poteſt dici mediuz
noctis quicqͥd eſt inter crepuſculũ ⁊ diluculuz

UVel(media nocte).i.grauioꝛi tribulatione nõ
deijciebar ſelſurgebam)foꝛtius (ad confiten
dum )tibi confeſſione laudis ⁊ gratiarũ actõis
gratie enĩ agende ſunt deo de omnib que ac⸗
cidunt nobis ⁊ ſic poteſtteneri dñs ſuper iudi

cia)et flagella (iuſtificatõis) ⁊ coꝛrectõis (tue)
Aꝗb⸗ flagellas et iuſtiſicas filios qs recipis que

alij nõ merentur. Confiteo? tibi ſciens quia et

hoc ipſum ꝙ funes circũplectunt᷑ me iuſto iu⸗

dicio dei eſt quod incipita domo eius. Etita
affectus. —.——..
Porticeps ego ſum oĩm timentiũ te:et
cuſtodientiũ mandata ta.
Particeps ego ſum)ex tua bonitate omniũ
timentiũ te) timoꝛe filiali et ſancto qui cauet of
fenſam: membꝛũ enim eſt particeps boni cõ⸗
mẽbꝛi ſui ⁊ totius coꝛꝑis. Nã cõia ſunt bona
iuſtoꝝ vt quicquid boni agitur a ſingulis Ro
ſit omnibe: iuſticia enĩ cõmunis eſtvirtus.Tã
ta quippe eſt virtus eccleſiaſtice vnitatis ꝙ oẽs

ſunt vnũ in dño (⁊ cuſtodientiũ mandata tua)
ꝑ ſanctã operationẽ vt timoꝛ nõ ſit ocioſus.q.

d. cum omnibo timentib te coꝛde et cuſtodienti
bus mandata tua oꝑe:ego cõmunico ⁊ partici

po beneficia tua que nõ ſunt pauca ſed copio⸗

ſa quia.

Oiſericoꝛdia tua domine plena eſt ter

Miſericoꝛdia tua)o (oñe) id eſt effectibw mi

2
—*
8

=Dè doce me.
ſerieoꝛdie tue ſpiritualis ⁊ tꝑalis ꝓlena eſt ter⸗
ra)qꝛ fidem vbiqʒ dilatauit ⁊ impios iuſtificat
ſolem ſuum oꝛiri facit ſuper bonos ⁊ malos et

pluit ſuper iuſtos ⁊ iniuſtos omneſq; paſcit: et
Apter hoc ↄfidenter rogo (iuſtificatões tuas)et
mandata (doce me)illuminando intellectũ ad

cognoſcendũ eas ⁊ dirigendo affectũ ad faciẽ⸗
dum.iam ſe cuſtodiſſe dixit ⁊ hic amplius do⸗
ceri petit qꝛ ſemꝑ debẽt queri ad ꝓfectũ. Nun

quam enim eſt bone rei ſacietas eis quibus ve

re ſapit bonitas. Theth.

ſeruo to dñe: ſcom verbũ tuu.
In hac nona littera gratias deo

nit ad iuſticiã ⁊ qꝛ bonñ eſt humiliari ⁊ patien

tiam habere que tollit criſticiã et pꝛeſtat intri⸗ i ſiiſicationes tuas.

bulatione etiam iocunditatẽ ideo huic octona

rio pꝛeſcribit᷑ littera (Theth) que ſinterpᷣtat᷑ bo
num vel excluſio qꝛ hic agit de patiẽtia que ex
cludit triſticiã de aduerſis et facit bonũ et iocũ

dum pati.q.d. doce meiuſtificationes qꝛ iam.
(Bonitatẽ feciſti cum ſeruo tuo) o (dñe) id eſt

feciſti vt me delectaret bonũ et facerẽ illud libe
raliter delectatione iuſticie nõ ſeruiliter timoꝛe
pene quod magnũ eſt donũ qꝛ ſic de eo qui ſer
uus fuit feciſti filiũ(ſſ̃ᷣm verbũ tuũ) quo iubes

liberaliter ⁊ex charitate ſeu amoꝛe nõ ſeruiliter

ct extimoꝛe tibi ſeruire. Veljfm verbũ tuum)

de ſua humiliatõne ⁊ patientia ꝑ quamve

id eſt ſcᷣm pmiſſum tuũ vt ablato ſpũ ſeruitu
tis firma ſit ꝓmiſſio de ſpiritu adoptõis filio⸗
rum. Nõ ſunt ergo vera bona niſi illa que ᷣm

verbum dei ſunt. deinde quod ſe accepiſſe con

feſſus eſt augeri ſibi petit ⁊ ꝑſici dicens
Bonitatem et diſciplina et ſcientiã
me:quia mandatis tuis credidi,
¶ Bonitaté).ſ.mecũ factãcdoce me) aſpirãdo
amplius charitatem vt mihi gratia tua magis

oagiſq; augeat᷑⁊ bonitatis dulcedine innote⸗

ſcat(⁊ diſciplinaʒ)dando patientiã vt adeo ſit
dulcedo boni ꝙ amoꝛe dei vel ꝓximi quaſiibʒ
feram paſſiones(⁊ ſcientiã illuminando intel

ligentiam ad diſcernendum inter bona mala.

Bonitas ergo eſt vᷣus q̃ fit delectatõ boni.di
ſciplina eſt virtus qua fit tolerantia mali.ſcien
entia eſt virtus qua fit cognitio boni ⁊ mali.iõ

doce(quia mandatis muis credidi) ſcʒ ꝙ tu illa
mãdaueris quaſi diceret fides qua credidi iſta

tua eſſe mandata impetret a te gratiã qua faci⸗

am iſta que tu mandas. Ded.
Pꝛius qᷓ; humiliarer ego deliqui: pꝛ’o/

terea elo quiũ tuum cuſtodiui.

Pꝛius ꝙ humiliarer) id eſt affligerer penali .

2

cer per tuam coꝛreccionẽ ⁊ diſciplinãcego deli⸗
qui)eloquiũ tuũ non cuſtodiendo et ſic culpaʒ

incurrendo: ꝓpterea ne iterũ humiliarer ⁊ affli⸗

Gerer celoquiuz tuum cuſtodiui)ſcʒ ſcõm illud

operando.Ex diuina enim coꝛrectione experi
tur homo quantũ bonũ ſit deo obedire?⁊ euæ⸗
ditur vt magis ſollicitus ſitmandata dei cuſto

dire. Sepe enim contingitvt culpa generet pe

nam ꝛ pena excitet coꝛ ad penitentiã ⁊ peniten
tia operiat culpam. Nam ſi peccatis tuis tri⸗
buas ꝙ humiliat es et quicquid acciderit in

te retoꝛqueas:exreo incipis eſſe iuſtus quitevt

reum condemnas Sed quia hoc non niſiper

gratiam dei fieri poteſt recte ſubdit᷑.

HGonus es tuʒ et in bonitate tua doceme

doce

Bonus es tu)in te ⁊ ex te eſſentialiter ⁊ etiaz

ſperantibo in te cõfidenter (et) ideocin bonita⸗
te tua)⁊ ſuauitate nõ in meis meritis doce me
iuſtificationes tuas.i.opera iuſticie effectuali⸗
ter adimplere vel opera bona quibus poſſim

iuſtificari. Juſtificatõ enim eſtopus iuſticie.q.
d. dore bonitatẽ exꝑientia qui es bonus in na⸗
tura. Ecce liber in quo debet homo ſtudere et
ꝓpficere ſcʒ in dei bonitate et iuſtiſicationes nõ
curſus planetarũ nõ diuinatõnes futuroꝝ vel

vanitates ceteras ibi querere. Et neceſſe eſt vt

me doceas qꝛ adeſt colluctatio vt oſtendamne

quod didici. H kam. Autro ? argento pferat qui ꝓpter legẽ dei omnia
Oultiplicata eſt ſupꝑ me iniquitas ſup relinquere poteſt. relinquũt multi diuitias oꝛe
boꝛum: ego aũt in toto coꝛde meo ſcru/ ct ꝓfeſſione ſed affixi ſunt eis coꝛde ne⸗
Nboz mandata eKuuuss.e och
Multiplicata eſt ſuꝑ me)vi ⁊ numeroinij̊ N △ 2 .
tas ſuperboꝝ) i demonũ et hominũ iniquoꝝ Anus tue domne
nitentiũ me impellere ad pcim̃(ego autem tua ſecerunt me ⁊ plaſmauerunt me doa
gratia cõfoꝛtatꝰ ⁊ adiutus ſin toto coꝛde meo) mihi intellectuvt diſcã mãdata tua.
. et mentis affectucſcrutaboꝛ) vehement? (man ¶ In hoc decima littera petit ſibi dari intel⸗
1 data tua ad intelligendũ ⁊ operandũ. conſola lectum mandatoꝝ dei vt vera vita. i eterna fru
tionẽ requirens in eisvt tiñ heream mandatis atur et qꝛ nemo vitã eternã põt habere niſi pecc
quantũ illi ſuꝑbi volunt ſeducere ab eis: recte cata cõfiteat᷑qð maxime ſit in aduerſis ideo 5
autẽ cum aducrſa patit᷑ mãdata diuina ꝑſcru⸗ ſcribit᷑ huic octonario littera ( Joth ) que inter
tatur tunc enim ad conſolationẽ diuinarũ ſcri pꝛetat᷑ cõfeſſiovel deſolatio qð bene coõuenit.ci
pturarũ maxime recurrere debemus cuʒ in tius enim cõfitent᷑ ⁊ diuinũ imploꝛant auxiliũ
ſeculo tribulatões ⁊ tentatoes pier deum ſuſti qui deſolati ſunt ⁊ vrgent᷑ aduerſis. Interpꝛe⸗
nemus.Et etim. aatur etiam Joth ſcientia vł pncipiũ qꝛ hic do
Coagulatũ eſt ſicut lac coꝛ eoꝝ:ego ve/ cetur homo creatus eſſe impaſſibilis immoꝛta
Coagulatũ eſt ſicut lac coꝛ eoꝛũ) ſuperboꝝ/ mo reuenti deſiderat cuius in hac vita initium
9 .iin malicia cõpꝛeſſum paulatim ⁊ induratuz habetintellectu.q.. lex tua eſt mihi bonũ ſu-
. vt enim lac natura ſui purũ ſpecioſum atq; ſin milia ⁊ merito qꝛ (Manus tue).i.potentia ſen
cerum eſt ſed coꝛruptõne coagulat etaceſſit ſic virtus ⁊ ſapia tua(fecerũt me) creando ſ̃ᷣm ani
4 coꝛdis humani natura pura ſincera ⁊ ꝑſpica mam ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ tuã (? plaſma
. eſt pꝛiuſq;ᷓ vicioꝝ admittõe cvrumpat᷑ ⁊ co⸗ uerunt vel finxerüt me ſoꝛmando ſm coꝛpus
. ceſcat(ego vero legem tuã) ꝑ quã ſuꝑbos hu⸗ cetqꝛ ex hoc obligoꝛ ad tuũ ſeruitiũ (da mihi in
. milias et humilibo gratiã pᷣſtas (meditatꝰſumy tellectũ)purũ ⁊ intellectus eleuationẽ (vt diſcãa
econtrario ad emolliendũ coꝛ meũ ⁊ vt conra mandata tua)ad clarius intelligendũ ſepi me
obſtinationẽ et duritiã eoꝛũ meditatio legis ſii ditandũ deuotiꝰ adimplendũ.q.d.oꝑatio tua
m mihi refrigeriũ.Etergo. te moueat vt quẽ ſeciſti in natura:reficias ⁊ ꝑfi
Bſo Bonum mihi quia humiliaſii me: vt di ciasin doctrina reſtituẽdo mihi intellectuma
ne am iuſtiſicationes tus. obfcuratus eſt , pctm.Et tunc omnes.
4 Ehi mihi eſt) pfuit(qꝛ bumiliaſti me,) Qui timent te videbũt me et letabunt
ſ⸗ humiliatõe pene ꝓpter exceſſum culpe.i.diuer⸗ quia in verba tua ſup ſperraunu.
ſis tentationib ⁊ afflictioniby exercuiſti qꝛ; pe⸗ Mui timent te) timoꝛe filiali videbunt me)
Ncr nam vertiſti in eruditionẽ. ⁊ vexatio dedit mi-⸗ ct facta circa me ad infoꝛmandum ſe (et let⸗
N hi intellectũ (vt diſcam) diligentius nõ ſolũ co buntur) de meo conantes imitari me pꝛofectu
gnoſcere ſed ⁊ facere(iuſtificatões tuas).i.op. Omnes qui timent deũ letant᷑ ſi vni datur qd
ente iuſticie vel mãdata tua que iuſtificant ⁊ hoiem petit Charitas enĩ de bonis ꝓximi gaudere fa
. iuſte viuere docent. Sed qꝛ hoc nõ fit niſ ꝑ di cit. Jocũdus eſt bonis aſpeciꝰ bonoꝝ nõ exte
is lectionẽ vbi qui facit habet delectationẽ ſubiiũ rioꝛis hois ſed interioꝛis ſed ecõtra grauis eſt
nu⸗ git oſtendens quantũ ex hac humiliatõe pfece malis ideo letabunt᷑(qꝛ in verba tuai in ea
ene nit. q.d. Ex hoc in tm̃ affectus ſump. Ppiiſiſti ſuꝑ ſperaui).i.valde ſperaui. NHõ ait
. Bonum mihi lex oꝛis tui:ſuper milia au ſimpliciter ſperaui ſed ſuꝑ ſperaui qꝛ eni dueus
ſin ri et argenri — PpPpoteſt facere ſupꝛa q; petimus ⁊ intelligimꝰpa
ieg⸗ Bonũü)eſt mihi lex oꝛis tui) docens mevti⸗ rum eſt hic im̃ deillo ſperare ſed debemus ſu⸗
inn⸗ lia ꝓ ſalute eterna (ſuꝑ milia auri et argenti).i. per ſperare. Ideo da intellectũ qꝛ iam.
gen ſuꝑ diuitias et omne pcioſum ſeculi.ponit eni Cognoui dñe quia equitas iudicia tua:-
en. determinatuʒ ꝓ indeterminato. Et bene dici et in veritate tua humiliaſti mme.
4 Ancqampliisotligtcbantastegeat chen⸗ . Lognoutolide, ? ſo ge undiciz tua) aͤb.
NI piditas milia auri ⁊ argenti? bona ſpiritualia mulctaſti genus humanũ ⁊ in oĩbs qꝗᷓ circa bo⸗
N ſine comꝑatõne excedũt in bonitate tpalia. nõ nos ⁊ malos facta ſuntvel fiunt ſunt(eqͥtasi.

qquicunq; immo rarus hoc dicit.i.qui legẽ dei

iuſta⁊ eq̃ licʒ qdã nobᷣ occłta (⁊ i vitate tua)i.

iuſto iudicio chumiliaſti me) ſubdẽdo me huic
penalitati ⁊ multiplici miſerie ꝓpr᷑ demeritũ of
fenſe. Sũma enim eqᷣtas eſtvt qui delinquunt
ſuperbiã purgent᷑ꝑ humilitatẽ. Ergo qꝛ me
ſiinſtivt coꝛrigeres ⁊ iuſta ẽ hec tuavindicia.
Fiat miſericoꝛdia tua vt conſoletur me:
ſcom eloquiũ tuũ ſeruo tuo.
iat nunc (mĩa tua) mihi ( vt ↄſoletur me)
in afflictõe mea qꝛ miſericoꝛdia miſeris eſt ne⸗
ceſſaria: nõ petit auferri erumnas queſuntad

purgationẽè ſed ↄſolari. In laboꝛe eni ꝑfectus
vir nõ finem laboꝛis ſed verbũ conſolatõis pe
tit vt bñ ꝑferat(ſ̃m eloquiũ tuũfactũuo tuo

.i.ſᷣim qð ꝓmiſiſti uo tuo cui tenen ꝓmiſiſti eĩ

vt poſt hũilitatẽ afflictõis tribueres pᷣſidiũ ↄſo
latõis deinde expmensqͥd ꝑ miſericoꝛdiã dek

ſubiungit. Et poſt hec ⁊ ꝑ hec decetero.

Vieniant mihi miſeratões tue et viuã:

qꝛ lex tua meditatio mea et.
Meniant mihi miſeratões tue).i.effectus mi
ſericoꝛdie tue (⁊ ꝓper illas(viuaʒ) vita gratie in
pñti ⁊ gloꝛie in futuro⁊ oſtendit quo merito.d.
(qꝛ lex tua non vanitas ſeculi meditatio mea
eſt cogitando de executõe mandatoꝝ eiꝰ. Hec
meditatio cogitatio amãtis eſt qui cogitat vtꝑ
Dilectionẽ operet᷑ ⁊ im amantisvt charitas nõ

frigeſcat huius meditatõis ſue:quãtalibet abu

dantia cõſtipet᷑ iniquitatis aliene. nõ enim ſuf
ficit meditatio ſine oꝑatõne.mihi inquãveniãt
miſerationes tue et.

CEonfundant᷑ ſupbi qꝛ iniuſie iniquita⸗

tem fecerunt in me: ego aũt exercelvꝛ in

mandatistttſis.
¶ Konfundant᷑) i confundent?᷑ ſupbi).i.iniq
qqui nolunt humiliari. Ael Confundent.i.pu
deat eos⁊ erubeſcant de ſua iniquitate (ſuꝑbi⸗

et iniqͥſqꝛ iniuſtexi.ſine iudicio ⁊ malicioſe(ini

quitatem fecerũt in me) iniuſte meꝑſequendo
(ego aũt)quicquid aduerſum me agantſexence

boꝛ in mandatis tuis) ea meditando atq; oꝑe
adimplendo beneſacia etiam mimicis. Qus⸗

ia ergo grauioꝛa hic mala ſuſtinem tanto ſtu⸗
dioſius nos in mãdatis ſacris exercere⁊ in eis
conſolationẽ querere debemusvt hec nos ſub
leuent quos illa oppꝛimere ſtudent.Et. .
Conuertantur mihi timentes te: et qui
nouerunt teſtimonia tu.
Konuertant᷑ mibi)confoꝛmati ⁊ veniantad
me mibiq; aſſocient᷑ vt tales comites habeã in
auxiliũ ⁊ conſolationẽ meã timentes te.i.inci
ientes ⁊ (qui nouerũt)i.quos iam lectio im⸗
buitſinoͤdum oꝑatio. Vel (timentes te timo
re filialiget qui nouerũt)intelligendo etoꝑan⸗

ꝓ pꝛecio temꝑali fiat. LCaph

do (teſtimonia tua) i. quid dete teſtent ſcriptu

rarum eloquia. Vel (teſtimonia tua).i.legẽ cũ

teſtificatione tua datã:poſt omnia nõ audetvir

iuſtus dicere ꝙ ſit ſed petit fieri immaculatus.

q.d.fiat miſericoꝛdia tua: vemant miſeratões
tue ⁊c.qð vt impetrem.
Friat coꝛ meũ immaculatũ in iuſtificatõ

Fiat coꝛ meũ immaculatũ) ſine macula pec

us tuis: vt nõ confundar.
ti⁊ nihil attendat niſitecin iuſtificationibo tu

is)implẽdis.i.in operiba iuſticie diuine ( vtnõ

