do cõfirmat. Oñs eni bellatoꝛ foꝛtis ipſe pꝛo

Bi erurgat aduerſum me pꝛeliũ:in hoc

creſcataduerſum me pꝛeliuʒ) ſcʒ inſultus et
conftictus vel ꝑſecutio inimicoꝝ pꝛedictoꝝ
vt me debellare velint et cõterere nõ ſolũ non
timebo ſed etiaʒ (in hoc)pꝛelioego)cui deus

ꝓtectoꝛ eſi(ſperabo).i.ex hac occaſione certi⸗

oꝛem et firmioꝛẽ confidentiã capiam de diui
ni au xilij experimento. Vel (in hoc)ſcilicʒ in
Dnoc(ego ſperabo).i.ſpem victoꝛie et remune
ratõnis eterne habebo in dño.Et merito qꝛ.
Vnam petij a dño hãc requirã:vt inha⸗

liem m como dñn oibo dielo vite mee.

Anam ſcʒ rem id eſt vnum ſcʒ ipſum deũ
vbi moꝛe hebꝛaico vtitur adiectiuo femini⸗

no ꝓ ſubſtatiuo neutro.ſpetij a dño)pᷣ ccteris
Mali quidẽ multiplicia querũt ego tm̃ vnã

etchanc requiram) ſupplicando inſtanter et
perſeueranter pꝛo obtentu ipſius ſcʒ(vt)qui
nunc ad tempus habito in tabernaculo tan⸗

dem(inhabitem) id eſt perſeueranter babiteʒ
(in domo domini)non manu facta ſed eter-⸗

na in celis (omnibus diebus vite mee.i. eter
naliter vbi nõ ſunt dies moꝛtis.O vna dul⸗
cis qñ me de te ſatiabis.

ſit

xime apparet in facie id eſt vt contempier
ſpeciẽ eius deſiderabilẽ et videã eũ facie ad

faciẽ vbi volu ntas dei et quidvelit plene co⸗

gnoſcetur. Hic enĩ volũtas aliqua hoĩs ab

volũtate dei diſſentitſʒ ibi in nullo diſſentiet.
Vñ dicitur. Fiat voluntas tua ſicut in cele

Vt videam voluntatem domini:et vi⸗
ribilvicdcas voin ntatẽ dñi ſicut eſt qui
9

1
in
no

M —

ct in terra (et vintem).i.eum deſiderio et fre⸗

quentia videam.et interioꝛi mente frequentẽ
(cemplũ eius).i.eccleſiã electoꝝ et celeſtis cu

rie conuentum.fidenter autem peto et ſpero

illuc peruenire.

OAm abſcõdit me in tabernaculo ſuo in

poſtiã vociferatõ
¶ Circũiui).i.oĩa bñficia recogitaui ⁊ mecũ

die maloꝝ: ptexit me in abſcõdito taber/

naculi ſii.
abſcõdit me)militantẽ ſibi ne me ten⸗
tationũ ꝓcelle obruerẽtin tabernaculo ſuo)
id ẽ in pñnti eccleſia in qua militamus in die
malo ꝝſcʒ hoĩm.i.in die et vita pnti vbi mali
floꝛẽt:vel in tꝑe tentationũ quib moꝛtalis vi
ta ſu biacet( ꝓtexit me)ad ſalutẽ ne lederer in
aĩa licet coꝛpus affligeret᷑ in abſcõdito taber

naculi ſui).i.in chꝛiſto ꝑ fidẽ quo eſt ſcũs ſcõ
rum et abſconditũ eccie ſpũalis ſicut ſancta
ſcõꝝ ſunt abſconditum eccie materialis in q̊
vita nr̃a abſcõdita eſt.quẽ mox vocat petrã.

In petra exaltauit me:et nunc exaltauit

ibi vixit coꝛ meuʒ erquiſiuit te facies

put meü ſun inimicos meos.

et de virtute in virtutẽ ꝓgredi faciẽdo (me)
fundatũ ſupᷣ petrã. Pꝛius &̊ in chꝛiſto ꝓtexit

cũ a malis deinde exaltauit in bonis (et nũc)

dum dies maloꝝ eſt (exaltauit caput meũ).i.
mentẽ meã (ſuꝑ inimicos meos).i.ſuꝑ vicio
ſos appetitus qui me ſepe hũiliabant ne cele⸗
ſtia ↄtẽplarer vt nullis iam vicijs vel aduer⸗
ſitatibo ſuccũbam ſʒ ſuperẽ nõ deficiẽdo. Et
quia ſic exaltauit ideo

Tirciut erimolaui in tabernaculo eius
is cantalv ? pſalmum

ptractauiſet) nõ in gratus immolaui)offerẽ⸗

do ꝓ gr̃aꝝ actõecin tabernaculo eius).i.in ec

cleſia toto oꝛbe diffuſa (hoſtiã vociferatõis)
vel iubilatõis.i.laudis ineffabilis cũ magna
deuotõe ⁊ ↄtritõe coꝛdis.et de reliquo(canta
bo)ſcʒ iocũditate ↄtemplatõis (et pſalmũ di⸗
cam).i.oꝑaboꝛ(dño).i.ad honoꝛẽ dñi. Can⸗
tus enĩ ꝑtinet ad iocunditatẽ laudis:pſalmꝰ
ad exercitiũ bone oꝑatõis.q.d.voce coꝛde et
oꝑe laudes deo annunciabo.ſic enĩ laus nr̃a
accepta eſt deo nr̃o. Ideo

Exaudidñe vocẽ meã qua clamaui ad

te:miſerere mei et exauch me.
xaudi dñe vocẽ meã).i.oꝛoeʒ tã mentalẽ
qᷓ; vocalẽ qua clamaui)foꝛti intentõe (ad te)
ꝓmerendũ et ꝓ illa vna miſerere mei).i.mi⸗

ſericoꝛditer mecũ agelet exaudi mey p̃cem me

In petra).i.in chꝛiſto nõ tm̃ ptexit ſed et
c(exaltauit)a terrenis cupiditatibo ſublimãdo

am ↄcedendo.q.ð.ex miſcᷣia tua exaudi me
vt merear in illa vna eſſe. pᷣces incultat qꝛ qᷓ;
diu in diebo maloꝝ ſumus oꝛatio nr̃a ceſſare
nõ debet. tranſiet oꝛo ſuccedet laudatio.trãſi
et fletus ſuccedet gaudiuʒ. Et merito me ex⸗

mea:faciẽ tuã dñe requiram.

ibi)q ſolus occulta intelligis dixit coꝛ

meũ).i.deſideriũ coꝛdis mei.hoc eſt oꝛo mea

nõ in ſolis labijs eſt ſʒ in coꝛde ꝓlata.etexqͥ
ſiuit te) nõ aliud extra te(facies mea).i.inten

tio mea:mens mea.in qua me cognoſcis et q̃

vultu qñq; deſignat᷑faciẽ tuã).i.pñtiã(dñe)
ꝑſeuerantercrequirã)nõ mũdi gloꝛiã.nõ diui
tias.nõ delitias.facies tuaviſio tua q̃ eſt vna
mihi eſt in deſiderio qꝛ inter oĩa nihil ita pᷣci

oſum inucnio vt aũt inueniã qð qᷓro tu dne.
Ne auertas faciẽ tuam a me:ne declines

He auertas et abſcondas nũc(faciẽ tuã)

ſcʒ gre tueca me)tanqᷓ; nolens mihi fauoꝛẽ et

gram impendere ſed ꝓpiciata facie me reſpice

et ſi a pccis meis faciẽ vindicte auertas vt ea
nõ punias.ne declines in ira a ſeruo tuo)ſcʒ
tanq; ec deſpectu recedẽdo ab eo et loquit᷑ de
ſe tanq; de alio. Rogat vt eũ hic coꝛripiat nõ
vt ab üllo cũ ira ſine coꝛrectõe et venia diſce⸗
dat et vtilla gerat a quib nõ declinet ſʒ vul⸗
tu ꝓpicio reſpiciat. SGdcd——

Adiutoꝛ)et cooꝑatoꝛcmeus eſto) vt pficiã

et pſeuerare valeã in bono qꝛ ego mihi non

ſufficio.et ideo pᷣcoꝛne derelinqs me)ne ca⸗
dam et incidã in pcẽm qꝛ ſine te deficio.q.d.
inceptũ ne intermittas in viã me poſuiſti ſʒ
aberrabo ſi me relinquis (neq; deſpicias me)

Adiutoꝛ meus eſto ne derelinqs me:ne⸗
Gſic me wus ſalutaris meus.

—

at ne pereã qꝛ tu (deus)meus es

ui me creaſti.łalutaris meus)qui me re⸗
emiſti. q. d. fruſtra creaſti ? recreaſti ſi me de
ſpicis.et hoc neceſſariũ eſt mibi nõ habenti
adiutoꝛiũ extra tte.

Am̃ pater meus et mater mea dereliq⸗

runt me: oñs aũt aſſumpfit me.

QOQm̃ pr̃ meus).ſ.mũdus vel diabolus( et
mr̃ mea)ſcʒ ſocietas maloꝝ vel carnalis cõ⸗
cupiſcentia que me genuerũt et quoꝝ eram
imitatoꝛdereliquerũt me)querentẽ teet ↄte⸗
mnentẽ ſe.q.d.iſta dereliqui ſeꝑatus ſum ab
eis cum id quod quero dare nõ poſſent.(do⸗

minus auũt) qui pᷣt mibi dare et modo neceſſa
ria (aſſumpſit me) vt pr̃ quia condidit.quia

vocat.quia iubet.quia regit.et vt mater quia
lactat.quia nutrit.quia fouet.quia continet.
Et quia tendo ad te ideo

Legem pone mihi dñe in via tua: et diri

ge me in ſemita recta pꝛopter inimicos
egem)et regulã viuendi(pone et da (mi
hi) tendenti ad te o (dñe in via tua)ſcʒ mãda⸗
toꝛum tuoꝝ que me dirigat et nõ ſinat aber⸗
rare a mãdatis tuis.et vlterius( dirige me in
ſemita recta)ſcʒ ↄſilioꝝ et in rectitudine an⸗
guſtiarum vt recte incedã et nõ declinem ad
dexterã vel ad ſiniſtram. et hoc rogo ( ꝓpter
inimicos meos) viſibiles ⁊ inuiſibules cauẽ⸗
dos qui inſidiari nõ ceſſant vt me ad iniqui⸗
tatem ſiune erroꝛem trabant. Et
Ne tradideris me in aĩas tribulantium

me:qm̃ inſurrexerũt in me teſtes iniqui

templatõne ſuſpicere. Per wdim

et mentita eſt iniquitas ſibi.
MNe tradideris me).i.aĩam meam vt ſi coꝛ
pus occidũt vel aĩam nõ occidant( in aĩam)

id eſt in volũtates.nõ dico in manus(tribu⸗

lantiũ me)et mihi aduerſantiũ.i.ne ſinas ani

mos eoꝝ ſatiari de malis meis vt cõſentiam
eis(qm̃ inſurrexerũt in me).i.ↄtra me(i teſtes

iniqui)ſcʒ detractoꝛes et adulatoꝛes mihi et

de me falſa dicentes vt moueãt et reuocẽt me
a te (et mentita eſt iniquitas) emphatice.i.ini
quus teſtis(ſibi.i.ad damnũ ſuũ nõ meum.
qꝛ mendaciũ maloꝝ ſibi vertitur in penam:
ſanctis vero in gloꝛiã. O mne enĩ peccatũ in
ſuum redit auctoꝛẽ.ſʒ inter oĩa pericula deo
dirigente. ego ü
Credo viderelona domini: in terra vi⸗
nentium.
redo).i.indubitanter ↄfido (videre)ſcʒ
p exꝑientiam (bona dñi)que ſunt vera ⁊ eter
na nõ tranſitoꝛia (in terra viuentiũ) vbi nul⸗

lus moꝛitur:nullus locus falſitatis E in
vita beata que eſt eterna qꝛ. —

i
habemus qð eſt chꝛiſtus.Terra dicta eſt ꝑ ſi
militudinẽ ꝓpter ſui ſoliditatẽ:ſtabilitatẽ et ꝑ⸗
manentiã vbi nullus perit ſed ſemꝑ ꝑmanet
et beate viuit.Et in hac ſpe cõfoꝛtans ſe ipᷣm
loquit᷑ ad ſe tanq; ad aliuzʒ.q.d. Certus ſum
de illa vna et ſi tardum eſt hoc amanti.
Expecta dñm viriliter age: et confoꝛte⸗
r coꝛ tuũ:et ſuſtine dñũm.
xpecta dñm)ſecure qui non fallit bona
ab eo ſperando et pᷣſtolando et vt cõſequaris
nõ remiſſe ſʒ(viriliteret foꝛtiter (age)et oꝑare
de bono in melius ꝓficiendo (et) ne laſſeris
(ↄfoꝛtetur coꝛ tuũ)nõ deſperatõne deſicien⸗

do.et coꝛde ↄfirmatus ſi mala eueniantiſuſti
ne dñm)tribulatõnes patienter et ꝑſeueran⸗
ter pꝛo eo vſq; in fineʒ ſufferendo vt bene vi
uendo ſis iuſtus ⁊ patiendo ꝑfectus VUbi no
ta ꝙ quattuoꝛ ſunt que nr̃am ſpem euacuãt
ſcʒ diuturnitas tꝑis:contra quod dicitur.ex
pecta dũm. id eſt illud quod credis et ſperas
de dño. Difficultas bone actõnis.ↄtra quod
dicit. viriliter age. Puſillanimitas mẽtis.cõ
tra quod dicitur. cõfoꝛtetur coꝛ tuũ. Acerbi
tas tribulatõnis cõtra quod dicttur. et ſuſti⸗
ne dñm.i.illud quod pateris pꝛo domino et
a domino. ¶Oꝛatio

☛,n

Derfenſa nos a caſtris et pꝛelijs inimici ad

iutoꝛ omnium deus vt in domus tue ppetui
tate du rantes mereamur vultũ tuũ ſpũali cõ

—

Detitio Chꝛiſti vel eccleſie p libera⸗
tione ab iniquoꝝ tribulatõne et gratiaꝝ
actio deuota pꝛo ſua exauditione.
- ps. xxvij.

Ditedommecla⸗

mabo deus meus ne ſileas a me ne

onis poſito vel iuſto in afflictõne conſtituto
ſuadenti id quod ſupꝛa ſcʒ vt quiſq; fidelis
ſui exẽplo aduerſa toleret et nõ in ſe ſʒ in deo
conſfidat ſi cum eo regnare voluerit. Mate⸗
ria:petitio liberatõnis chꝛiſti vel iuſti ab ini
quoꝛum liberatõnibus. Intentio: monere ſi
deles aduerſa patienter tolerare et coꝛ ſuum

in dño ponere ſi volunt cum chꝛiſto regnare

Sñia in generali:pꝛoheta in iſto pſalmo in
pſona chꝛiſti vel cuiuſlibet iuſti poſiti in af⸗
flictione mentis vel coꝛꝑis petit deuote diui
nitus liberari et ſentiens ſe a dño exaudituʒ
ſtudet ei deuote regratiari. Sententia in ſpe
ciali:Thꝛiſtus itaq; ſecundum ꝙ homo ꝓ⸗

ponens ſe exemplũ iuſtis humiliter ad pr̃em
ait. Agd te) ocdomine clamabo).i.ex toto et

magno deſiderio et affectu in afflictõne mea
oꝛabo et tu (deus meus ne ſileas a me) chꝛi⸗
ſto in reſurrectõe ſed reſponde mihi annuen⸗
do ⁊ reſuſcitando.et (nequando)id eſt nec ad
hoꝛam(taceas a me)in paſſione ſed clarifica
pꝛotegendo (et)ſi ſilueris (aſſimilaboꝛ) id eſt
ſimilis ero alijs hominibus (deſcendentib⸗

in læcum )id eſt in miſeriam huius vite vel in

quando taceas a me:et aſſimilaboꝛ

Auctoꝛ pſalmi dauid pꝛopheta. Titulus
hic eſt. Pſalmus ipſi dauid. Attribuitur enĩ
dauid ſigniſicato.i.chꝛiſto in conflictu paſſi

— — — — — —

— —

infernũ. Ael (ne ſileas a me chꝛiſtiano quã⸗

tum ad exterioꝛem eruditõnemnequando
taceas a meyquantum ad interioꝛem inſpira

tionemtet ſi ſilueris vel tacueris remotus a
metunc(aſſimilaboꝛ deſcendentibo in lacuʒ)

gehenne et ꝓpfunde miſerie id eſt ih quia

dei ſilere et tacere nr̃m perire eſt. Sed

Exaudi dñe vocem depꝛecatõnis mee

õäs

as ad templum ſanctum tuum.
raudi domine vocem depꝛecatõis mee)

coꝛdis deuote pꝛecantis. (dum).i.quia (oꝛo

ad te)id eſt ne differas me exaudire.et (dum)
id eſt quia ego chꝛiſtus extollo manus me⸗
as)in cruce (ad) conſtruendũ (templum ſan⸗

cctum tuum)id eſt eccleſiã. quaſi diceret. hoc

facio ad edificandum eccleſiam vt ſit tem⸗
plum ſanctum tuum etad ſalutem illoꝛum
qui fiunt templũ tuum. AVel ( dum) ego chꝛi
ſtianus (extollo manus meas ad templũ ſan
ctum tuum)ſcilicet ad celum. quia eſt conſue

tudo fidelium eleuatis ad celũ manibus de⸗
pꝛecari dominum. Inde enim ſperamus au
xilium vbi notat ad eterna debere opera no-
ſra reęferre nõ ad terrena depꝛimere. EkEt·
Ne ſimul tradas me cum peccatoꝛibus:

HDa illis m ope

redde retribu

et cum operantibus iniquitatem ne per⸗

Aäne ,B D
HMe tradas me)in moꝛtemſimul cum pec

catoꝛ ibus)id eſt ea intentõne et eo voto qui⸗
bus illi(et cum operantibus iniquitatem) ſci
licet moꝛtem meamne perdas me) damnan⸗
do velut reũ ſupplicij id eſt ne hoc modo mo
riar quo moꝛiunt᷑ operarij iniquitatis. Oꝛa

ct tu fidelis ne ſimul tradaris cum peccatoꝛi

bus ne eoꝛum cum quibus habitas pꝛauis
moꝛibus coꝛrumparis et cum operantibus
iniquitatẽ ne perdaris ne videlicet cum ini⸗
quis per eas quoꝛum perſecutõnem tempo⸗

raliter toleras. Et non ſolũ ſunt iniqui actu

ſed etiã lingua.vnde ſubditur

Qui loquũtur pacem cum ꝓrimo ſuo:
mala aut in coꝛdibus eoꝝ.

Dui loquuntur pacem cum ꝓximo ſuo)

per carnem et per impenſam miſericoꝛdiam
ſcilicet mecum dicẽtes. Scimus quia a deo
veniſti magiſter. mala autemſcilicet odij ꝓ⸗
ditionis et homicidij ſunt (in coꝛdibus eo⸗
rum) Cogitabant enim vt ieſum dolo tene⸗
rent et occiderent.quaſi diceret.bona et pa⸗

cem ſimulant labijs ſed mala et fraudes baz⸗

bent in coꝛdibus.Quam multi tales inueni
nntur in eccleſia dei qui perſequuntur coꝛ⸗

pus chꝛiſti hi ſunt qui veniunt in veſtimen⸗

tis ouium intrinſecus autem ſunt lupi rapa

ces.Et quia ipſi tales ſunt
Daillis ra eoꝛum: et ſ̃m nequi⸗
ciam adinuentionum ipſouum.
Da illis)ſcilicet (malis) mercedem condi⸗
gnam (ſcdᷣm opera eoꝛum)id eſt ſcdᷣm meritũ

operum ſuoꝛum (et ſcdᷣm nequiciam adinuẽ

tionum ipſoꝛum)id eſt ſcdõᷣm ꝙ intenderunt
non ſcdᷣm quod inde pꝛouenit. Ac ſi diceret
non ſeᷣm vtilitatem que ex eoꝛum operibus
pꝛoceſſit recipiant ſed ſcᷣm nequiciam quã
ſe ad vtilitatem ſuam ſtudioſe inueniſſe puta
bant. Non optat que dicit ſed quid eis immi
neat pꝛedicit vel optat iuſticiam dei in hoc
ſeruari quia hoc iuſtum eſt vt ſcdᷣm modum
culpe ſit retributio pene. Sequitur ergo.

Scðm opera manuũ eoꝛum tribue illis

tionem eoꝛum ipſis.
Scõm opera manuum eoꝛum) id eſt ſᷣm
voluntatem ⁊ meritum operum ipſoꝛum (tri
bue ülis licet qnod fecerat pꝛoſit ad ſalutem
alijs.per opera manuũ vult deſignari excel⸗
lentem iniquitatem quam fecerant in moꝛteʒ

domini(redde retributionem eoꝛuʒz ipſis).i.

quia mala pꝛo bonis retribuebant mibi red
de eis vt ſicut fallaciã pꝛo veritate mihi red⸗
debant ita fallacia eoꝛum ipſos fallat. Bene
dicit retributioneʒ quia cum chꝛiſtus eis bo
na feciſſet ipſi ſibi mala retribuebant. Ides
autem ſic retribue eis. W
AQuoniam non intellexerunt opera do⸗/
mini et in opera manuum eius.deſtrues

illos et non edificabis eos.

„ ——

Quoniam non intellexerunt id eſt intelli
ere noluerunt opera domini)ſcilicz magis
occulta que operatus eſt per filium ſicut eſt
— incarnari fecit de virgine.ꝙ eum mi⸗
1

reſempzonecerin opera manu
um eius)ſcillcẽ manifeſta miracula que per
fulium pater faciebat.mali etiã chꝛiſtiani ope

ra intelligere nolunt per chꝛiſtum facta quia

ſalutem ſibi oblatam reſpuunt et contemnũt
Igeo (deſtrues illos)id eſt epones a poten
tia vt nihil mihi noceant amplius. Deinde
de ſua exauditõne gratias agit.d.

Benedictus dominus:quoniam exaudi
uit vocem depꝛecationis me.
rgenedietnoſir⸗ dominus) et gratias illi:
et cauſam gratiarum ſubdit dicens ſquoniã
exaudiuit vocem depꝛecatõnis meeyannuen
do mihi quod depꝛecatus ſum tam pꝛo mea

gloꝛificatõne q; eoꝝ depoſitõne. Quotiens

exaudimur a dño debemus iüllum benedice⸗
re. Non enĩ habet homo quid retribuat do⸗
mino pꝛo tantis beneficijs niſi benedictio⸗
nem et laudem.nemo autem in donis dei fit
beatus ſi donanti exiſtit ingratus. Quomo⸗
do autem exauditus ſit oſtendit per hoc qð
Dñs adiutoꝛ meus et ꝓtectoꝛ meus:et
m ipſo ſperauit coꝛ men ⁊ adiutus ſum.
¶ Dominus )eſt (adiutoꝛ meus )in reſurre⸗
ctione et ad bene operandum (et ꝓtectoꝛ me
us)in paſſione et ne ledar a telis perſequen⸗
tium (et in ipſo ſperauit coꝛ meũ)id eſt mens
et ratio mea (etiamadiutus ſum)eo ꝙ vere
ct ſine heſitatione ſperaui. Ad hoc oĩpotens
Ddeus nos adiuuat in bono et pꝛotegit a ma⸗
lo vt ſpem nr̃am cõſtituamus in ipᷣo.Quan⸗
to autẽ fidentius in ipᷣo ſperamus tanto ab
ipᷣo adiuuamur vberius. vnde fit vt per dei
adiutoꝛium ſpes in nobis generetur et dein⸗

de per ſpei meritum adiutoꝛiũ augeatur. Et

oſtendit in quo adiutus ſit.ð.

nea conſitewꝛ ei.

ruit in ↄceptõne immu nitate pcc̃i qꝛ immu⸗
nis ab om ni peccato fuit.deinde defloꝛuit in
paſſione quando moꝛti ſuccubuit.poſtea re⸗
ſoꝛuit in reſurrectõe quando immoꝛtalitatẽ
ſuſſcep tcet ideo iam metu moꝛtis cõſumpto
(ex voluntate mea)libera nõ timoꝛis neceſſi-
tate(con fiteboꝛ ei)et cõſitebuntur mei in qui
bus ego ſum confeſſione laudis. Sic dicat
peccatoꝛ confiteboꝛ peccata ex voluntate nõ
expectabo infirmitatem que compellat confi
teri vel finem vite.et merito confitebuntur ei
Dominus foꝛtitudo pl

₰ 5

luationũ chꝛiſn ſu .

ebis ſue: et.

Bominuoeſ (foꝛtitudo)in pugna contra

confidit quia non ſua ſed diuina virtute ſal⸗
nantur quos dominus de diaboli iugo eri⸗
pit et ſuos facit (et) ipſe(pꝛotectoꝛ ſaluationũ
chꝛiſti ſui eſt) id eſt ſaluatoꝝ a chꝛiſto quia il
los qui per chꝛiſtum ſaluati ſunt ꝓtegit bic
in lucta non permittendo eos tentari ſupꝛa
vires ne ledantur a diabolo et poſt pugnam
immoꝛtalitate ꝓteget in futuro.Et quia do⸗
minus eſt foꝛtitudo plebis ſue ergo facien⸗
do quod tumnmet? “
Haluum fac populum tuum domine et

diabolum (plebis ſue) ſibi deuote que in eo

Et refloꝛuit caro mea:et ex voluntate R
meg weeiu. in dei:afferte domino filios arictũ.
([Et refloꝛuit caro mea)in reſurrectõne que * Nln dri aitene domino ſilios arie.
defloꝛuit in paſſione. Caro chbꝛiſti pꝛius ſo)

benedic lereditati tue: et rege eos et ex·

tolle ilos vſq; ineternum.
Saluum fac populum tuum) ſcilicet po⸗
pulum chꝛiſtianum o dominea malis ſeculi
vt ꝑſeueret in accepta gratia. (ct benedic)ipᷣi

factoc(hereditati tue/ dando incrementũ vir⸗

tutum et augendo in merito ei numerocet re⸗
ge eos)ſcdᷣm moꝛes et virtutes nec exoꝛbitẽt
et declinent ad pꝛauatet extolle illos) a terre⸗
nis ad appetenda celeſtia et de virtute in vir⸗

tutemvſq; ineternum) id eſt donec perueni⸗

ant vſq; ad eternitaten. ¶ OHꝛatio
Foꝛtitudo om ninʒ foꝛtiſſime deus ſalua

populum a deſcendentibus in lacum et ita

nos in templo ſancto tuo vnanimiter necte

vt pacem quã pꝛoximis oꝛe pſerimus coꝛde

ns⸗ Per dũm.

—

. en 8 „„

RAuctoꝛ pſalmi pꝛopbeta dauid
Titũlus talis eſt. Pſalmus dauid pꝛophete
qui hic loquitur:habitus in cõſummatõne
tabernaculi id eſt in conſideratõne conſum⸗
matõnis eccleſie.agit enim de perfectõne ec⸗
cleſie de cuius ſupꝛa adhuc agebatur ediſica
tione que recte hic tabernaculũ dicitur quia
in ca contra diabolum temꝑaliter militatur:
ſed in futuro erit domus in qua habitatur.
Dauid nanq; fecit tabernaculum de tento⸗
rijs in quo arcam deo repoſuit quo conſum⸗
mato multos ad immolandũ ibi hoſtias in⸗
nitauit in quo conſummationem eccleſie fu⸗
turam pꝛophetauit cuichꝛiſtus dona gratie
cõtulit quia ſeptẽ donis ſpiritus ſancti eam
repletet poſt remunerabit. Materia:multa
beneficia in eccleſia ſidelibus a deo collata.
Intentio:hoꝛtari fideles qui filij dei facti
unt per adoptionem vt grati beneſcijs pu⸗
re et deuote ſe ipᷣos et ſacriſicia ſua in eccle⸗
ſia offerant deo conſummatoꝛi. Sententia
in generali:pꝛopheta in iſto pſalmo in perſo

na ſua vel fidelis anime credentes generali⸗
ter omes et ſpecialiter eccleſie miniſtros ama

monet et inducit vt domino ſacriſicia deuo⸗
ta mente perſoluant in eccleſia et hoc pꝛo⸗
pter multa beneficia fidelibus collata. Sen
tentia in ſpeciali. Bonens ergo pꝛopheta
fideles afferre ſpirituales hoſtias deo ait.

Moꝛtatio wpuli fidelis et miniſiro/
rum eccleſie vt de bñficijs a veo ſibi cola
latis ſtudeant grati eſe. ¶ ps. xxvii:

— — — — -— —

) Aferte dñio) nõ appareatis in ↄſpectu deti va dem conuertebant. Deinde ponitur tercium
cui o (filij dei).i.vos fideles pphi ⁊ eccie mini: beneficium quod eſt humiliatio et ſubiectio
ſtri: filij dei ꝑ graʒ adoptõis effecti. Et ſub-⸗ pꝛincipum ſub iugo fidei chꝛiſtiane. qð no⸗
all dit Rd debenragere daierevno fulios tatur cum dicitur.
i aneiu).i.vos lplos mundos et puros tanq; E ox domini confringetis cedeoò et eò
. agnos js peuangeiliu; genuericapliduco ſtinget wominuocedtvoibed. n.
, egi vominict. Deo norimue ſi de? (¶Vorvñi confringentis cedros i humili
ii nolecoꝛ nim deo mebemus. ſed neceſſe eſt vyt ans per penitentia et ↄtritio ꝛdis ſi
oblatio coꝛdis etiã in completõne ſe demon⸗ en ber p zrer alrttlonem coꝛdlg ſnꝑ
r⸗ Rrecactionis. vndectſubgitqugieg demee⸗ bos et altos. (et cõfringet dñs) ꝑ penitentiaʒ
i⸗ P Nr rrone vndee ubdit quales ſe debe⸗: (cedros libani).i.magis elatos ⁊ gloꝛiantes
1⸗ Ane arerre. dicens det ſuo candoꝛe.i.de carnis nobilitate et ſecu
Afferte dño gloꝛiam et honoꝛem:afferte li felicitate. Libanus eni interptatur candoꝛ
1 domino gloꝛia nomini eius:adoꝛate d/ Per cedrum quippe ſuꝑbia deſignatur quia
1 minum m atrio ſancto euus. cegrus altiſſima arboꝛ eſt. ſed in libano ſunt
Caene dno gloriam et honoꝛem).i.tales cedri magis pꝛocereꝑ quas ſignificatur ma
E os exhibete vt ꝑ opera verba et exempla ve gnitudo pꝛincipũ terrenoꝝ qui confracta eo

ſtra bona gloꝛiſicetur et honoꝛetur deus vvpi rum ſuperbia humiliter colla ſua iugo fidei
o qʒ apud ceteros.(afferte dño gloꝛiaʒ nomini ſubmiſeru˖nnt.
0 eius) id eſt aſcribite gloꝛiã nomini eius non Et cõminuet eos tanq; vitulũ libani:et
veſtro:querentes gloꝛiam ſuam nõ veſtram. dilectus quẽadmodũ filius vnicoꝛniiũ.
Etcõominuet eos tanq; vitulũ libani) vbi

(adoꝛate dñm in atrio ſancto eius) id eſt in

8 3 atio baptiſmi in ano (cb'iſtus qui eſtquẽadmodũ fulius vnicoꝛ⸗
. Raclen gunn membes cbelt guec norar nenn n eo com curnem qui oicuntur
e cumdieltur yvynicoꝛ nes quia in vna lege ſu erbiunt. et de
n⸗ en ülſin gulari iuſticia ſe erigunt. Vel nõ mirum
Vordiiſun aqnae: deugmaieſtatis in? nilicgminuentoriet iecmhenin vnicns
tonuit:dũs ſup aquas multas. patris cõminuetur. i. humilia bitur vſq; ad
ii UWor dñiſſcilicet dei patris facta eſtſuper ncatem⸗ hocſquemadmodũ) et ꝓ ea parte
n. aquas) ioꝛdanis in baptiſmo chꝛiſti qꝛ (de⸗ dcel (ſllius vnicoꝛniũ).i.iudeoꝛũ.i.ſcoᷣm
us maieſtatis)et excelſe virtutis tunc (into⸗ ꝗeſt ano Peince vonitur duorii benen-
, nuit) dicens.hic eſt filius meus dilectus (do aum quod eſt cõdeſcenſio diuina in pſecuti
8 minus ſuꝑ aquas multas) qꝛ omniba aquis one ſanctoꝝ quod notatur cũ dicitur.
. tunc data eſt virtus regeneratiua in inuoca⸗ Vox domini intercidẽtis flämam ignis
tione ſancte trinitatis. In noĩe enĩ patris et vor domini cocutientis deſertum: et coõ
filij et ſpiritus ſancti baptiſantur credẽtes. et ⸗ tiebie dſs veſertum cadess.
4 ipſe eſt qui vbiq; baptiſat. qꝛ vnus dñnsvna denenrn
fides vnum baptiſma. Deinde ponitur ſecũ⸗ Klan oLSN 3 ddenrt en ni
i dum beneſicium quod eſt catholice fidei dis nn ne eſt pꝛecidentis furentem
i uulgatio ꝑ chꝛiſti et diſcipuloꝛũ pꝛedicatõeʒ mecun iam perſecutoꝛum et compꝛimentis
quod notatur cum dicitur. J in anum tumultum eoꝛumet ſic ſanctis ſuis
1⸗ Elor domin in pi domini in Peebentis auxilium.· vox domini concutien
Elox vomini in virtute: vox dommm in lis deſertuz) id eſt cõm ouentis ad fidem gen⸗
ſ ari chꝛicttet diſelt⸗ irndlr o n n⸗
t duncl ina rum.(et ſimiliter (com⸗
. puloꝛum facta eſt (in virtute) magna qꝛ mul mouebit)et connertet dñs ad fidemdeſertuʒ
1 ti fuerunt cõuerſi ad fidem per eoꝛum effica⸗ cades id eſt indeos qui deſeruerant ſanctuʒ
cem pꝛedicationẽ.(vox dñi)facta eſt in ma⸗ ſegis mandatum ꝓpter traditõnes ſuas. In⸗
. gnificentia)miraculoꝝ et operum. nam moꝛ terpꝛetatur enĩ cades ſanctum legis.Deinde
ſos mundabãt et alia miracula faciebãt que minatio doctoꝛum eccleſie. quod notatur cũ
Krmonem cõſirmabant et etiã multos ad fis dicitur.

dilatato et ſanctificato coꝛde quia ex charita

te eſt om̃is ſanctitas. Jurequippe gloꝛia ⁊ ho
noꝛ a nobis ſibi exhibetur ꝓ tot et tantis be⸗
neficijs que in edificationẽ eccleſie ſubſcri⸗

vituli ad ſacrificia nutriebantur.i.humilia⸗
bit eos adeo vt tanq; vitulus parati ſint pꝛo
co moꝛi.cet hoc faciet (dilectus ypatri ſcilicet

Vox dũi p parantis ceruos et reuelabie
aogenſa:et in tẽplo eius oẽs dicẽt gloꝛiã⸗

x dñi pᷣparantis ceruos).i.apłos ⁊ do

tanq; duobo coꝛnibo repm ebãt (et reuelabit)
eis cõdenſa).i.ſacre ſcripiure obſcura et mi⸗
ſterioꝝ vmbꝛacula. et) qꝛ ita chꝛiſtꝰ ꝑfecit ec
cleſiam ideocom̃es )exiſtẽtes cin templo eius)

de ponit ſextũ bñficiũ qð eſt repꝛeſſio multi⸗
tudinis peccatoꝝ et quantũ ad hoc dicit᷑.
LZiñs diluuium inhal
bit dñs rex ineterruunm.
¶ Dñs diluniũ).i.hoĩes in quibo eſt diluui⸗
um peccatoꝝ et inundantis vanitatis(inha⸗

bitare facit) hoc templũ ſcʒ eccleſiã p gre infu
ſionem et collationt᷑ qꝛ etiã tales ad ſcẽ eccle

ſie cõuertit vnitatẽ. Vel(dñs facit)hoc tem⸗
plum ſcʒ ſcõs ⁊ electos in eccia tanq; in arca
ↄſtitutos inhabitare) ſecuros (diluuiũ)hu⸗
ius ſeculi ſine leſione nõ ſinens eos ſubmer⸗
gi fluctiby tentationũ.(et) deinde in eo tẽplo
ſcʒ in ſanctis(ſedebit dñs rex ineternum)re⸗

gnans in eis et regens eos ſpiritaliter imꝑ⸗

pe uũ. Et vere reget
Sñs virtutẽ plo ſuo dabit:dñs benedi
cet x pulo ſuo in peoͦeec.
¶ Dñs virtutẽ )et foꝛtitudinẽ ꝓpło ſuo)ↄtra
ꝓcellas huius ſeculi et turbines tentationũ
dimicanti (dabit) vt tantã poſſint habere cõ⸗
ſtantiam et ne ab inimicis et vicijs ſuꝑentur
qꝛ non eſt pax in boc ſeculo.(et dñs bñdicet
populo ſuo in pace)nũc pectoꝛis ꝓmouẽdo
cos de vᷣtute in vᷣtutẽ ⁊ tandẽ eternitatis faci
endo eos poſt tẽpeſtates ſcłi huiꝰ ſeci ce⸗

ſcere feliciter in celis. Uñ ißcãcc relin⸗

quo vobis.pacẽ meã do vobis. ¶
Dona dñe virtutem pplo tuo et ef

locauſtũ acceptabile pparemus. Per. d.
hꝛiſti p ſua liberati/

Hꝛatiax actio

cleſie ſeu cuiuſſibet fidelis in tentatõe et
tribulatione. APs. xxix.

nimicos meos ſuꝑ me.

ctoꝛes eccleſie qͥ oĩa mundana tranſiuliẽtes et
ↄtemnẽtes ad nunciandũ euangeliũ erãt agi
les quiq; venenoſas linguas hereticoꝝ non
timebant et eos vtriuſq; teſtamẽti ſcripturis

uium inhabitare ſacit:et ſede⸗

templũ ſpũs ſancti vt tibi de coꝛde puro bo⸗

75

one et refoꝛmatone in reſurrectoͤe. wel ec

Domi/

ne qm̃ ſuſcepiſti me: nec delectaſti

Auctor pſalmi pbeta Dauid. Titulusta

lis eſt. Pðõ cantici in dedicatöne domus da⸗

nid. Hon legitur dauid feciſſe vel dedicaſſe

aliquã domũ:de ſpũali ergo domo boc acci⸗
piendũ eſt. Pſalmus cãtici.i.leticie et exulta⸗
tionis habite in dedicatõe domus dauid.i.

in ↄſideratõne dedicatõis domus chꝛiſti et
membꝛoꝝ eius qꝛ eſt ꝓpter dedicationẽ q̃ fa⸗=
cta eſt in capite qñ ſurrexit ⁊ futura eſt in mẽ

bꝛis qñ capiti ſuo ſociabunt᷑. Domus chꝛi⸗

ſti eſt hũanitas.vnde domus dauid ediſicat᷑

qñ humanitas aſſumitur.ſed dedicatur qñ a

ſic ↄſummato.i.in eccia (dicẽt gloꝛiã).i.lau⸗ moꝛtuis reſuſcitatur. Sicut enĩ domus cele

dem dñi ꝓ donis que ab eo ꝑceperũt. Dein⸗

bꝛis fit in dedicatõe ſic chꝛiſtus celebꝛioꝛ fa
ctus eſt in reſurrectõne aſſumpta immoꝛtali
tate et impaſſibilitate. In ſuꝑioꝛi ergo pſal⸗

mo tabernaculũ vbi tꝑe belli habitamus cõ⸗

firmatũ eſt. in iſto dedicatur domus que ma
nebit in eterna pace. Materia:gratiaꝝ actio

ꝓ liberatõne et renouatõne chꝛiſti in reſurre
ctione. vel fidelis in tribulatõne et tentatõne.

Intentio:inducere fideles ad dei pꝛeconiuʒ
et laudem pter eius bonitatẽ in his relucen
tem. Dentẽtia in generaliꝓp heta in iſto pſal

mo in ꝑſona chꝛiſti gr̃as agit de liberatõne
et refoꝛmatõne ſua in reſurrectõne. vel in ꝑſo

na eccleſie ſeu cuiuſſibet = liberatõne
a malis et ꝓmotõne in bonis. Snia in ſpe⸗
ciali:chꝛiſtus ergo ſᷣm ꝙ; homo gr̃as agens
deo patri ꝓ ſua dedicatõne ait.(Exaltabo te
dñe)pater.i.altitudinẽ et magnitudinẽ tuaʒ
pᷣdicando laudabo(qm̃ ſuſcepiſti mead im⸗

moꝛtalitatẽ in reſurrectõne facta in me et fa⸗
cienda in ecc̃ia (nec delectaſti.i.delectari vel

iocundari ꝑmiſiſticinimicos meos) ꝑſecuto

res ſcʒ et demones(ſuꝑ me)vt me ſuperarent

retinendo in ſepulchꝛo. Vel in ꝑſona fidelis
(Exaltabo te dñe)altitudinẽ tuã coꝛde et oꝛe

laudando (qm̃ ſuſcepiſti me) ꝑ ꝑticipiuʒ gf̃e
me ꝓtegendo ⁊ ſaluando (nec delectaſti).i.de

„ „ „

lectari ꝑmiſiſticinimicos meos)viſibiles vel
inuiſibiles (ſuꝑ me) vt me oppꝛimerẽt vel de⸗

Domine deus meus clamaui adte: et

Oñe deus meus clamaui ad te) in paſſiõe
ſicut ad medicũ.ð.pater clarifica filiũ tuum

cet ſanaſti me) in reſurrectõne coꝛpus meum
mottale et egrũ faciendo immoꝛtale et gloꝛi⸗

oſum. Vel dicit fidelis dñe deus meus cla⸗

maui ad te tanq; ad medicũ aĩe mee(et ſana⸗
ſti me)a peccati vulnere.Eto
Sie eduxiſti ab inferno aſam meã: ſal⸗

uaſti me a deſcendeutibin lacum.

. .

ſ. N¶ Dñe eduxiſti ab inferno alam meam) et re deo ſed ero obediens patri vſq; ad moꝛtem.
tc⸗ ſtituiſti eam coꝛꝑicſaluaſti me a deſcendenti⸗ quaſi diceret. In alijs qͥ moti ſunta deo de⸗
ln drus in lacũ).i.ex manibo iudeoꝝ me liberaſti moꝛabitur fletus:ſed in me nõ demoꝛabitur
li. qui ſua ſponte deſcendũt in lacum inferni. qui nõ ſum motus. Nec hoc ſuis viribo tri⸗
ie Wel dicit fidelis.( Oñne eduxiſti ab inferno buit ſed diuine gre aſcribit. vñ ſubdiit
ſi⸗ aiam meam) liberando eam vel pᷣſeruando a Domine:in voluntate tua pꝛeſtitiſti de
mi preccato cui debetur damnatio. (ſaluaſti mea coꝛi meo virtutem.
S⸗ deſcendentibo in lacũ)ſeꝑpando me a conſo⸗: Domine: in voluntate tua pᷣſtitiſti decoꝛi
gt tio et confoꝛmitate maloꝝ ne ſicut illi pceps meo virtutẽ).q.d.q immunis ſum a peccato
na caderẽ in moꝛtis ⁊ danatõis abyſſum. Etg. decoꝛus in iuſticia.foꝛtis in patientia.et po⸗
le &NGRPſallite dño ſancti eius:et confitemini tens in faciẽdo mirabilia. et hmõi nõ habeo
R memoie ſanctitatis eis. vxr merito bumane nature vel ex mea prate ſʒ
li Plſallite dño).i.benedicite oꝑando (ſancti ex tuo beneplacito et voluntate. HNõ eſt ergo
⸗ ceins). i. ſaluati etx facti ſancti ꝑ eius liberatde,z vnde debeat homo pᷣſumere cũ audiat chꝛi⸗
(ct certi de reſurrectõe que p̃ceſſit in capite.( et ſtum de ſe talia dicere ſcʒ virtutẽ et decoꝛem
coõſitemini)ↄfeſſione laudis oꝛe et coꝛdeme⸗ a dũo ſibi dari. aũt virtus carnis fuerit a
di moꝛie ſanctitatis eius).i.laudate eum qꝛ ipſe tepꝛobatur ex eoo
ne cuius vos eratis obliti memoꝛ fuit veſtri vt Auertiſti faciem tuã a me:et factus ſum
. iltcaretetinincaret voop ſiner gram vo Aeatas —
ouI cando vos ꝑ ſuã bonitatẽ ad ſui nois agni ¶ Auertiſti faciem tuãa me) exponendo me
deccg tionẽ. Ideo etiã pſallite ⁊ ↄſitemini. paſſioni. AUiſus eſt enĩ auertiſſe faciem ſuam
N MDſ ira in indignatõne eius: et vita in ab eo qñ eum in paſſione dereliquit.(et factꝰ
ſſe Ppoluntate euaius. ſum cõturbatus) te enĩ auerſo ad penam nõ
. m ira).i.iuſta vindicta qua genus hũa⸗ ad peccatũ turbatur carnis mee infirmitas.
e num ꝓ pꝛimo peccato puniuit qdð moꝛte ſol Vngde cepit pauere et tedere et ipᷣe ait triſtis
N⸗ knitis.fuit et venit ꝑ ipᷣm ſuꝑ vos(cin indigna eſt aia mea vſq; ad moꝛtem. Hinc perpende
s tione eius).i.ex ʒelo iunſticie quo fuit q̃ſi indi quantũ homo de turbatõne et caſu timere de
l gnatus. (et vita)ſcʒ gre ac etiã gloꝛie ad quã beat ſi deus faciẽ ſuam ab eo auertat et eum
u;·;· p vos noé rediretis reſtituta eſt ꝑ im (in vo⸗ deſerat. Ael fidelis recognoſcẽs ꝓpꝛiam fra⸗ h⸗
⸗ . luntate eius).i.ex eius bñplacito et gratia nõ gilitatem dicit (Ego aũt dixi in habundan⸗
1 . per vires vr̃as vel merita Abi habes in deo tia mea)et ꝓſperitate ſpũali ſcʒ virtutum:ela
“ qð timeas ſcʒ iuſticiã:habes etiaʒ qdðᷣ ſperes tus ex ea (nõ moueboꝛ ineternũ) a rectitudi⸗
ſcʒ gram.Et ꝓ hac ira frnree iuſticie et mea ſtabilitate. Sed o¶ ODñe in
t Ad veſperum dvemoꝛabitur fletus: et ad voluntate tua)et ꝓ libitu tuo nõ ex mea iuſti
8 matutinum leticcaaa. (ciig vel merito (p̃ſtitiſti decoꝛi meo virtutè)
Ad veſperũ).i.in veſpe buius mundi ſcʒ qua mala ſuparem qð ad decus mihi cõtin⸗
t in tota vita pñti vſq; ad finem ſeculi. et dura Slt. Qd inde conſtat qꝛ( Auertiſti faciemtu⸗
1 bit.ſ. demoꝛ abitur.i.diu moꝛabitur (fletus) ama me) ꝓpter electõeʒ meã ex donis gratie
d et gemitus penitentie. qꝛ ꝓpter pcẽm ade oẽs tue.e atabiligle mea motuséfactus ſum
d canuſam et occaſionẽ flendi in pñti habent q; conturbatus)p?opter grauitatem ſequentis
recoꝛdantur bona que in adam ꝑdiderunt et caſus. Et idedGd 2ð
mala que incurrerũt (et) ſic(ad matutinũ) fu⸗ Ad te domine clamabo:et ad deum meũ
ſ. ture reſurrectõnis que in matutina chꝛiſtire depꝛecabo.
ſurrectione pꝛefloꝛuit erit ipis nũc flentibluus ¶ Ad te dne)pr̃ qui regis mecclamabo).i.in
ſe (leticia phennis et eterna. Hec pᷣdicta in tri tenſe oꝛabo de obtinendis bonis ſcʒ ꝓ adhi⸗
un bdus verſibo pt dicere chꝛiſtus vel fidelis. benada gloꝛia ĩmoꝛtalitatꝭ (et achte(deũ meũ)
un Eso auũt dixi in habundantia mea: non qui creaſti me(depᷣcaboꝛ) humiliter de remo
nn mouelvꝛ ineternuunm. nengdis malis ſcʒ de tollenda moꝛtalitate car
⸗ (E go aũt)ſcʒ chꝛiſtus contrarius adequi nis. dic—nsz
2 in paradiſo habundãs om̃iba bonis motus Que vtilitas in ſanguine meo: dum de
eſt a deo ad ꝑſuaſionẽ ſerpentis.(dixi i.deli ſcendo in coꝛruptionem ..
1 berauicin abundantia mea)ſcʒ virtutũ et c⸗ ¶ Que vtilitas) eritin ſanguine meo).i.in

fidentia deitatisnõ moueboꝛ ineternum)a effuſione ſanguinis mei et quid pſicier mihi

vel alijs ſanguis meus effuſus (dum deſcen
dero in coꝛruptõʒ.i.ſi coꝛpus meũ putreſcit
in ſepulchꝛo.ſi tercia die nõ reſurgã.q.d.nul

lo.qꝛ nemini te annũciabo.nulluʒ lucraboꝛ.

et ita ꝑibit et ↄfeſſio tui et annũciatio.
Nunquid ↄfitebitur tibi puluis: aut an
nunciabit veritatemtuum·
¶ANunqͥdenĩ ↄfitebit᷑ tibi).i.erit cã ↄfeſſio⸗
nis et laudis tue (puluis).i.caro redacta in
puluerẽcaut annũciabit veritatẽ tuã) ad ſalu
lem ceteroꝝ.i.erit cã q̃revirtus tua annüciet
quã reꝑatoõi hũani generis ꝓmiſiſti ⁊ ꝑ me fa
cere decreuiſti O ñdit ꝑ neceſſitatẽ q; nõ ſinat
cũ deſcẽdere in coꝛruptõʒ. Vel fidelis oꝛans
pv remiſſiõe pccoꝝ.d.(Ad te dñe camabo et

ad deũ meũ depᷣcaboꝛ)vt dimittaſ mihi pcca

Appꝛopinq tribulato qͥ deſeruiſti ſuꝑbientẽ
¶̃Que)enĩ (vtilitas) ꝓuenit tibicin ſanguine
