et vt quaſi ſanatus paraliticus poꝛtet lectum:

imperando carni nõ ſeruiendo. Sed vnde do

loꝛ exponit conuertens ſermonem ad deum et

dicit. quia (vniuerſuʒ ſtratum) et lectumeius)
ſcilicet hominis.id eſt omnẽ ſenſualitatem que
in paradiſo erat ſubſtrata rationi ac lectus leti
cie et quietis(verſaſti) id eſt verſari permiſiſti
per contraria vt modo repugnet et doloꝛes in⸗

ferat:et hoc(in infirmitate eius) ſcilicet homi⸗

nis.id eſt pꝛopter infirmitatem et peccatuʒ qñ
infirmatus eſtpꝛeuaricando Sciens ergo ho
mo ſe pati hic pꝛopter peccatum conuertat ſe
er diccct.

Ego dixri dñe miſerere mei:ſana animaʒ

meam quia feccamn tibi.

ris eius: vniuerſum ſiratum eius verſa⸗

go dixi) ſcilicet confitendo peccata mea

non abſcondi ea:non tacui cõfeſſionem o (do⸗
mine miſerere mei)ita ſcilicetſana animã me⸗
am)ſcilicʒ auferendo ab ea peccati ſui reatum
quia nullo modo excuſo peccatum ſed accuſo
dicens (quia peccaui tibi) id eſt coꝛã te vel con
tra te et rationem tibi redditurus de peccato.
Vere humilitatis indicium eſt culpam ſuam
recognoſcere atq; eandem voce confeſſionis

aperire. Ideo pꝛecipit dominus vt peccata no
ſtra ſacerdotibus confiteamur vt videlicetcon

fitendo humiliemur et vt per humilitatis me⸗

ntitum percipiamus remiſſionem peccatoꝛum.

O beata confeſſio quanti perte mundantur:
ſanantur: iuſtificantur. Deinde loquitur in ꝑ⸗
ſona chꝛiſti.q. d. Talia dicũtamici.Sed

—

1N
⸗
.
.
;

YIrnimiei mei dixerunt mala mihi: quan

Cgreiebatur foꝛas:et loquebatur in id

W

do moꝛietur et pibit nomẽ eius.

¶ Inimici mei)ſcilicetiudei me hominem ti

non deum eſſe credentes (dixerunt mala)et fal
ſa (mihi)id eſt de me ſcilicet hec(quando mo⸗

rietur iſte qui pꝛedicatione et miraculoꝛũ ope⸗

ratione totum mundum trahit poſt ſeſet peri⸗
bit nomen eius:) de terra vt nullus eum con⸗
fiteatur et deleatur eius memoꝛia nec ſit de eo
fama.hec dixerũt quia tedioſus et grauis erat
eis ad videndum. Hec ſpecialiter de Chꝛiſto
dicta ſunt ſed et de membꝛis dici poſſunt nam
et hodie fit tribulatio vt nomen Chꝛiſti extin⸗
guatur ſed poſt moꝛteʒ ſuam et ſuoꝛum magis
creuit eccleſia et admirabile ſactum eſt nomen
eius.Et non ſolum aperti inimici ſed etiaʒ qui
ſimulabant ſe amicos eſſe:dixerunt mala. AUn
de ſequittur
Et ſi ingrediebatur vt videret. vana lo

quebatur coꝛ eius: congregauit iniqui⸗

tatem ſibi.

—

¶Et ſi ingrediebatur) aliquis fraudulentus
et inſidiatoꝛ ſcilicet iudas (vt videret)id eſt ex⸗
ploꝛaret quid poſſet repꝛehendereet accuſare:
non quid poſſet imitari.vana loquebatur coꝛ
cius cogitando ettractando de mea moꝛte et
ſic cõgregauit)et cumulauit (iniquitatem pa⸗
rans calumniam quam ibi debebat deponere
et hocc(ſibiid eſt in malum et damnum ſuum:
qui ſibi nocet non mihi. Melius enim ei erat
ſi natus non fuiſſet. Uel (vana) id eſt ficta (lo⸗
quebatur)oꝛe:etcoꝛ eius congregauit iniqui⸗
tatem ſibi)cogitans inſidias.Et qꝛ intrauit vt
exploꝛaret et mala in coꝛdeconcepit

das locntus eſt ad iudeos. Sed quid illi

Aduerſum me ſuſurrabant omnes ini⸗

mici mei: aduerſum me cogitabant mala

¶Agduerſum me ſuſurrabant) inuicem in an⸗
us de me murmurando non audentes con

n
ſilia detegere qui ſocij ſunt in ſcelere.quaſi dice

ret.que aduerſa ⁊ nociua mihi erant ſecretis cõ
ſilijs et cogitationibo exquirebantomnes ini⸗
mici mei)ſcilicet ſcribe et pharilſei et alij (aduer
ſum me cogitabant mala mihi.)id eſt delibera
uerunt in cogitatione quod malum mihi infer
re poſſent et ſi quis amplius alio inueniret.ma

la dico ſcᷣm quod intendunt cum potius ſibi

mala eſſent. Ettaneen
Verbum iniquum conſtituerunt aduer

Srreſurgaat

¶ Verbum iniquum conſtituerunt) et confir⸗
nauerunt (aduerſum me) quia oꝛdinauerunt

me occidi:et moꝛtuum in ſepulchꝛo cuſtodiri.

Ipſi ita:ſed (nunquid qui doꝛmit) et moꝛitur
ſponte et voluntate (non adijciet)id eſtaponet
vel addet moꝛti ſue(vt reſurgat) pꝛopꝛia virtu
te et poteſtate.quaſi diceret.qui habet poteſta⸗
tem ponendi animam nõne habet et reſumen
di eam. Non enim moꝛtuus eſt neceſſitate vel
inuitus ſʒ ſponte doꝛmit cito euigilaturus nec
mirum ſi iudei inimici talia faciebant contra
Etenim homo pacis mee in quo ſpera-
ni edebat panes meos magnifica/

uit ſup meſupplantationen.
Etenim etiamchomo pacis mee) ſcilicet iu
dlas cum quo pacem habebam et qui ſe paci⸗

begrabann foꝛas)ad iudeos et contra⸗
rios vt fieret apertus inimicuset loquebatur

in idipſum) ſcilicet vanitatis et iniquitatis id
eſt falſa et vana que geſtabat in coꝛde. Vel(in
idipſum id eſt vno conſilio et vna conſpirati⸗
one cum contrarijs tractando de mea venditi
one et moꝛte.Quod paſſum eſt caput:patiun⸗
tur et membꝛa. Tales enim multi inueniun⸗
tur intra ſocietatem fratrum qui appetunt ex⸗
ploꝛare defectus alioꝛum ac cogitantes et lo⸗
quentes pꝛaua congregant iniquitatem ſibiet
ad detrimentum ſuum ſi id quod inutile et va⸗
num eſt coꝛ noſtrũ delectabiliter meditatur id

9

ipſum etlingua noſtra libenter loquitur. Si

vis ſcire de fratre quale coꝛ habet attende vn⸗

de libentius et frequẽtius loquatur. Ex abun
dantia enim coꝛdis os loquitur. Egreſſus iu⸗

tionem hominum: vel de quo oſtendi ꝙ in eo

confiderem committens ei cuſtodiam loculo⸗

rum(qui edebat panes meos) mecum in men⸗
ſa cum alijs diſcipulis magnificauit)id ẽ ma⸗
gnificam fecit(ſuꝑ me ſupplantationem) et de⸗
ceptionem.quaſi maioꝛem ſe faciens me:con⸗
tempſit et vilificauit me tanq; conculcandum
ab eo et calcare me voluit tradendo me iudeis
vt eſſem totaliter deiectus et conculcatus per
moꝛtem. Sed quicquid cogitauerunt pꝛodi⸗
toꝛ et perſecutoꝛeees. ”́YUMD/
Tu autem dñe miſerere mei et reſulci⸗/

n* — —

a me et retribuam eis.

ficum ſimulabat(in quo ſperaui) ſcdᷣm eſtiimna

Zu autem domine) deus pater vel tota tri⸗
nitas miſerere mei ) id eſt ſac mecum ſeõm mi⸗
ſericoꝛdiam tuã in hoc ſcilicʒ (et reſaſci mc)a M
l *†

moꝛte animam coꝛpoꝛi reuniendoet non di⸗
mittendo animam meam in inferno nec coꝛ⸗
pus in ſepulchꝛo. Chꝛiſtus vt homo petit qui

vt deus facit quod petit(et retribuam eis pe⸗

nas debitas pꝛo commiſſis in pꝛeſenti vt lo⸗
cum et gentẽ amittentes diſpergantur et in fu⸗
turo vt ̃m merita recipientes damnent᷑. Qui
vere facies quia

em malum ſi miſericoꝛdia ſubſequatur ege⸗
num: fer opem queſumus doloꝛibus noſtiis:
vt dum carnalia delicta clementer arguis me⸗

— — .

In hoc cognoui quoniam voluiſti me:

—

lnonam non gaudebit inimicus meus

ꝙ ſemper acceptus voluntati tue placui tibi.
(cognoui)et fiduciã habui(quoniam non gau
debit inimicus meus(ſcilicet populus iudai⸗
cus(cſuper me)quaſi me ſuperato.id eſt ꝙ mere
ſuſcitabis vnde non gaudebunt ſed potius do
lebunt. Gauiſi enim ſunt de moꝛteet triſtati de
reſurrectione. Vel ( In hoc cognoui) experi⸗
mento (quoniam voluiſti me).id eſt diigis me
(quoniam non gaudebit inimicus meus ſuꝑ
me )non reſuſcitato.id eſt quoniam reſuſcita⸗
bis me. In hoc enim ꝙ reſuſcitat apparet pa⸗
tris dilectio. Deindeaffirmat qð oꝛauit.d.

neternunmm.
Me autemflagellatuz ſine merito occiſum
ſine debito (pꝛopter innocentiam) id eſt pꝛo⸗
pter meritum innocentis vite et immunitatem
a peccato(ſuſcepiſtiyſanandum ſicut medicus
egrotum (et confirmaſti me) dando immoꝛta⸗
litatem et impaſſibilitatem.(ſin conſpectu tuo)
id eſt in maieſtate et diuinitate tua vel in pꝛe⸗
ſentia tuacineternum)vt vltra non moꝛiar qui
in conſpectu hominum etad tempus infirma⸗
ſti me pꝛius. Vel (ſuſcepiſti) in reſurrectõne de

moꝛte ad vitam (etconfirmaſti me) gloꝛia im⸗

moꝛtalitatiscin conſpectu tuo) manſurum te⸗
cum. Etinde laus tibi et gratiarum actio.vn⸗
ge ſequitur.

Benedictus dñs deus iſrael aſeculo et

in ſeculum: fiat fiat.

usid eſt tanquam dominatoꝛ ⁊ creatoꝛ(iſrael)
id eſt videntium eum per fidem et credentium
videre illum per ſpeciem qui intelligunt filiuʒ
eius deum eſſeet hominemęa ſeculo) id eſt ex
quo omnia inceperũt (et in ſeculum).i.vſq; in
ſeculum futurum vbiiam omnia eterna ſunt.
(fiat fiat/hec ſcilicet laudatiua benedictio ab
omnibus:quia hec repeuiio et geminatio con⸗
fu matio eſt etoſtendit hoc ab ommbus eſſe fa

In hoc)ſcilicet(quoniam voluiſti me)id eſt

QOe autem pꝛopter innocentiam ſuſce⸗
piſti: et connirmaſti me in conſpectu tuo

enedictus)et laudatus ſit dominus de⸗

tiendum. In hebꝛeo autem habetur amena⸗

men.quod impoꝛtat veritatem ac fidelitatem

onfi mationc. (Dꝛatio.
Hoſtroꝛum peccaminũ mitis indultoꝛ eter
eus:qui indignanter inſinuas effugere di⸗

dicinam anime placabiliter largiaris Per do.

Pſalmus de ardenti et feruenti veſi /
derio diuine viſionis ac tedio et triſticia
dilationis pꝛopter moꝛam pꝛeſentis pe

Mẽadmodũ deſi

deratceruus ad fontes aquaruʒ: ita

Adeſideratanima mea adte deus.
¶ Auctoꝛ pſalmi pꝛopheta dauid. Citulus la
lis eſt. In finem intellectus filis Choꝛe. Hoc

eſt intellectus huius pſalmi atutribuitur filijs
CLhoꝛe id eſt crucis et Chꝛiſti:directis in fineʒz
id eſt ad ſummam beatitudinem pemuenire de

ſiderantibus. Hic enim pſalmus conuenito⸗

mnibus chꝛiſtianis flamma diuine charitatis

accenſis et deũ ardenter deſiderantibus. Jam
ergo fidelis non ſolum credens Chꝛiſtum eſſe
deum vt ſupꝛa monebatur ſed etiam intelli⸗
gens ꝙ nõ ſint condigne paſſiones huius tem
poꝛis ad futuram gloꝛiam que reuelabitur in
nobis hoc intellectu ſe cõſolatur quatenus ſic
ſperet in deo in ſua peregrinatione vt eum vi⸗
dere mereatur in peruentione.patriam deſide⸗

derans ⁊ miſerias huius ſeculi deploꝛãs. Ma
teria:ardens et feruens deſiderium ſummibo⸗

ni et diuine viſionis ac tedium et triſticia dila
tionis. Intentio:monere nos pꝛeſens ſeculum
relinquere et aduerſitates huius vite non ti⸗
mere:ac feruenti animo deum deſiderareet ce⸗
leſtia ſola appetere. Sententia in generali: pꝛo
pheta in iſto pſalmo loquitur in perſona per⸗
fecti et deuoti conſiderantis miſeriam pꝛeſen⸗
tis vite ac totis pꝛecoꝛdijs ſuſpirantis de pꝛe⸗

ſenti ſeculo nequam eripi et ad celeſtem patri⸗

am peruenire habentis cum paulo deſideriuʒ
diſſolui et cſſe cum chꝛiſto. Sententia in ſpe⸗
ciali:O ſtendens ergo deſiderium ſuum ait.
QOuemadmodum)id eſt qᷓ; ardenter (deſide⸗
rat)et feſtinat(ceruus)ſerpente perempto etcõ⸗
ſumpto venire(ad fontes aquarum) pꝛopter ſi
tis refrigeniumcitaꝛconſumptis vicijs (deſide⸗
rat)ardenti deſiderio amplius q; ante (anima
mea)venire (adte deus)qui es fons aquarum

pin

neſr
um
lice
Mr

ibo⸗

mnininnignus vnde omnia bona fluunt te ſitienti⸗

bus vtte videre mereatur ac per claram viſio⸗
nem etplenam fruitionemtui ſacietur. Dein⸗
de conuertit ſe ad auditoꝛes vt admoneantur

ct edificentur dicens

Hitiuit anima mea ad deum fontem vi
num: quando veniam et apparebo ante

faciem dei·

venire (ad deum fontem) vel foꝛtem (viuum)
Deus eſt fons viuus:fons indeficiẽs.UVel foꝛ⸗
tis et viuus id eſt incoꝛruptibilis et immoꝛta⸗
lisquando) ergo ( veniam?:) quando finietur
peregrinatio mea: quaſi diceret.cupio diſſol⸗

ui. Hoc ait ex magnitudine deſiderij. quia qdᷣ

citius eſt deo:tardum eſt hominis deſiderio (et
apparebo) qꝛ tuncet nos aparebimus qui mo
do latemus (ante faciẽ deiqꝛ tunc videbimus

eum ſicuti eſt. Interim autem.

Fuerunt mihi lachꝛyme mee panes die
ac nocte:dum dicitur mihi quotidie vbo mam meam: quoniam tranſibo in lo⸗
Luim tabernachli admirabilis vſq; ad do

itiuit)id eſt ſumme deſiderauit(aia mea)

eſt deus tuuss =òð
Crerwntinihi lachꝛyme mee) non amaritu
do que peccantem abſoꝛbet:ſed (panes) id eſt
refectio et conſolatio ſpiritualis quia afflictio⸗
nibus eruditur chꝛiſtianus. et ſicut coꝛpus ci⸗
batur et ſatiatur pane:ita anima eius lachꝛy⸗
mis (dieac nocte)id eſt ſemperet continue ſiue
in pꝛoſperis et aduerſis.quaſi diceret.pꝛo dila
tione viſionis ſemper vixi in luctu et lachꝛy⸗
mis nullam aliam recipiens conſolanonem.
(dum )id eſt quia (dicitur mibi quotidie) im⸗
pꝛoperando ab inimicis deum viſibilem co⸗
lentibus(vbi eſt deus tuus) vt ſubueniat tibi.
oſſunt et pꝛedicta conuenire cathecumi⸗
no vel penitenti ſicut perfecto et iuſto. Ceruo
enim comparatur quilibet fidelis:Quia cer⸗
uus ſenio aggrauatus excreſcentibus pilis et
coꝛnibus ſerpentem haurit naribus quo ab⸗
ſoꝛpio veneno eſtuat vnde ad fontem biben⸗
dum ardentiſſime anhelat:quo hauſto coꝛnua
et pilos deponit. Ita cathecuminus vel peni⸗
tens veneno vicioꝛum aterra contractoꝛum ſe
eſtuare cognoſcens fontem baptiſmi vel peni⸗
tentie deſiderat vt ibi vicioꝛum piulos et ſuper⸗
bie coꝛnua deponat et ſic reiuueneſcit factus

tractum interimimit quo interempto fontem
cauſa bibendi queritita perfectus et iuſtus cõ
ſumptis in ſe vicijs et peccatis fontem contem
plationis vbi reficiatur concupiſcit. O mnes
amen ad eundem tendunt fontẽ id eſtad chꝛi⸗

homo nouus. Sicut etiam ceruus ſerpentem

ert⸗

ſtum qui eſt fons aquarum viuentium. VUnde

Dicit cathecuminus vel penitens. (Quemad⸗
modum ceruus )tacto ſerpente (deſiderat) ve⸗

nire(ad fontes aquarum)vt reiuueneſcatita

deſiderat anima mea)tractis vicijs peruenire

(ad te deus) vt per te deponam omnem vetu⸗

ſtatem peccati et in nouitate refoꝛmer ſpiritua⸗
li. Ideo ( Sitiuitanima mea ad deum fonteʒ)
vel ſoꝛtem cviuum)quia erit mihi indeficiens

refrigerium vel releuatio multarum miſeria⸗
rum quando veniam et apparebo ante faciem

dei) ſcilicet ante faciem gratie ſicut perfectus et
iuſtus ante faciem gloꝛie.( Fuerunt mihi la⸗
chꝛyme mee panes die ac nocte) quia ſemper

eſt mihi doloꝛ in hac vita que nocteac die va⸗

riatur: ſed ülle doloꝛ me reficit pꝛopter ſpem ve
nie que conſolatur quia exinde ſpero remiſſi⸗
onem peccatoꝛum. (dum dicitur mihi quoti⸗

die ybieſt deus tuus:) cur nõ ſubuenit bi in
pꝛeſſura tuuaua. “

ec recoꝛdatus ſum et effudi in me ani

mam meam: quoniam tranſibo in lo⸗

um dei.

„.

ee recoꝛdatus) vel meditatuscſerm) ſcili⸗

cet has irniſiones et vbi ſit deus meus. & effu⸗
di in me animam meam) id eſt relictis exteri⸗
oꝛibus dilataui eam ad intelligendum etat⸗
tingendum deum. (quoniam tranſibo) vel in⸗
grediar per conluſtrationem et contemplatio⸗
nem fidelium et ſanctoꝛum in locum taberna
culi) ſcilicet eccleſie militantis (admirabiis)
in pꝛofunditate fidei: in altitudine ſpei: in lan⸗
tudine charitatis id eſtin pꝛeſentem eccleſiam

Exxtra quam ſi quis querat deum errat que eſt

quedam imago et ſpecies future Hieruſalem:
que dum videtur amplius illa deſideratur et
ſic perueniam mente (vſq; ad domum dei)eter
nam in celis vbi inuenitur deus. Sʒ quomo⸗
do perueniam

In voce exultationis et confeſſionis:
ſonus epulanitites. -=ð
In voce exultationis )id eſt ineffabilis gau⸗
ijet confeſſionis) id eſtlaudis eterne que deo
decantatur ab angelis que vox eſt ſonus epu⸗
lantis) id eſt ſonantium epulantium id eſt de
eterna refectione gaudentium.quaſi diceret.ca
ptus ſuauitate laudis angelice que iam ſuſci⸗
pitur mente et ductus ſumma menus dulcedi⸗
ne illuc perueniam. De illa eniĩ eterna et iocun⸗
da feſtiuiuitate ſonat neſcio quid cano:um:et
dulce auribus coꝛdis: et mulcet aures ſonus

tſtiuitatis illius et rapitur cernus ad fontes quibus ſit memoꝛ dei ſubditſcilicetᷣ de tera
aquarum:ſitamen nõ perſtrepat mundus am ctoꝛdanis )id eſt quia in baptiſmo peccata remi

bulanti in hoc tabernaculo et mirabilia dei in ſiſti et me humiliando terram fructiferam feci

fidelibus conſideranti. ſti. Joꝛdanis enim qui interpꝛetatur deſcenſio

Quare triſtis es anima mean:et quare cõ ſiue humiliatio: ſignificat baptiſmum in quo
asme. hunmiliatilauanturet fiunt terra fructiteratet)

uare) ergo triſtis es) o anima mea) ſcili memoꝛ ero tuide hermonymſcilicet (a mon⸗
cet pars inferioꝛſct quare conturbas mejrat⸗ te modico) id eſtquia feciſt me mihi diſplicere
onem et intellectuʒ tu ſenſualitas doloꝛem mi⸗ et diabolo abrenunciare ac montem etin vir⸗
hi ingerendo et gaudium meum interrumpen tutibus altum ettamen modicum et humilem

do. Increpat enim ſuperioꝛ pars anime paræ⸗ Hermonym enim paruus mons eſt iuxta ioꝛ

tem inferioꝛem. quaſi diceret.o anima mea cũ danem ſcilicet quidam tumoꝛ et collis montis
iocunda videas:cum de deo non dubites:quẽ

hermon.cet interpꝛetatur anathematiʒatio.ho⸗

pꝛeſentis: nihil eſtin mundo quare hoc facere rum memoꝛ malis non turbatur. Deſcende er

debeas. Ecce iam quadam interioꝛi dulcedi⸗

go vt eleueris:noli extolli ne elidaris. Anatche⸗

ne letati ſumus. ecce acie mentis aliquid incõ⸗ matiʒa teipſum diſplicẽdo tibi vtplaceas deo

mutabile perſpicere potuimus quare adöouc ac diabolum et vicia abrenunciando eis. Et
triſtis es tantam expectans beatitudinem Et nota congruam coniunctionẽ ioꝛdanis et her

quaſi reſponderet illi aia eius in ſilentio idoo monym et montis modici. Nemo enimcumit

te conturbo quia nonduʒz ibi ſum etadhuc cõo⸗ ad remiſſionem peccatoꝛum quaſi ad ioꝛda⸗

cutioꝛ ſcandalis ettentationibo. Dat inter hee nem niſi qui ſibi diſplicet et quiſe fatetur peca

mala ratio conſilium.d.

ſalutare vultus mei et veus nnotatur in monte modico. de tera ergo ioꝛda⸗

ꝙ ab elatõne deſcenditet ſemetipſum deſpicit
diabolumq; ⁊ vicia excluditad conditoꝛis ſui
memoꝛiaʒ reuocatur. Et debeo ſic eſſe memoꝛ

Spera vaterim (in deo er habitans in ſpe
per pali ntiam ſuſtine et conſolationem recipe
ſorniam adhuc)et ſi non modo iene ſnſe⸗
lum in ſpe tamen in futuro Cconfucboꝛ illi) in mina
re continue cum beatis confeſſione laudis di⸗ tui nam ad hoc

aagtoꝛ m quod ſonat hermonym: et nemo con
Ppera in deo qm̃ adhuc conſitelvꝛ illi: fitetur ſe peccatoꝛem niſi quiſe humiliatquod

uinequando videbo eum ſicuti eſt dicens ſic Abyſſus abyſſum muocat⸗ in voce .

(ſalutare) id eſt vera ſalus anime mee a quo ſei tharactarum tuarum.

licet non a me eſt ſalus mihi. vultus mei) id ẽ

byſſus abyſſum inuocat id eſteuangeli⸗

ex foꝛma mea quam aſſumpſiſti quia homo vt num et lex in hoc concoꝛdant quia duo teſtamẽæ
ego:et etiamcdeus meus)id eſt crcatoꝛ meus tu ta que pꝛopter pꝛofunditatem intelligentie di⸗
cs et non alius. Ipſe enim ſaluatoꝛ noſter ho⸗ cuntur abyvſſus: quoddam ſibi mutuo adiu⸗

mo eſt et deus. Vel ſperare potes quoniam co mentum conferunt. Vetus enim eſt pꝛophe⸗
fiteboꝛ in pꝛeſenti id eſt de peccatis penitenti⸗ tia noui quod annunciat:et nouum veteris eſt

am agam vt tibi non obſiſtam. Hec autem cõ expoſitio quod in teſtimonium vocat.ethec in

turbatio eſtex nobis ſeu noſtro vicio et defe⸗ uocatio fit et pꝛobatur (in voce) et teſtimonio
ctu:vnde ſequitur. 0—
Ad meipᷣm aia mea ↄturbata eſt: ꝓpterea
memo ero tui de terra ff. =

E

tuoꝛum hoc hominibus denunciantium. Ca

(cacharactarum tuarum)id eſt per doctrinam
etpꝛedicationem pꝛophetarum et apoſtoloꝛuz

ioꝛdanis et hermonym a monte modico tharacte enim pꝛopꝛie dicuntur feneſtre tere

¶ Ad meipſum) vela meipſoc anima mea tur
bata eſt) que niſi carnis vicia eſſent tranquilla
ꝑmaneret: vñ ad meipᷣm referenduʒ.i.meo vi⸗

ſeu aqueductus vnde ebullitaqua vel feneſtre
ſeu nubes vnde pꝛocedit pluuia. VUnde dicit
Huugo qꝙ catharacte ſunt vie ſubterranee per
cio eſt retoꝛquenduʒ. VUelc ad meipᷣm aia mea) quas fluunt aque et dicuntur tranſiatiue in ce⸗

relata (conturbata eſt) que ad deum relata reſri lo meatus pluuiarum catharacte. Tales ſunt
citur non eſt mihi firmitas in me ideco nunq; ſancti pꝛophete et apoſtolia quibus manant

ꝛeſumam de me ſed ſperabo in deo. Et quia dei fluenta ct pꝛofliut nobis vera doctnina. Au
anc conturbationem fecit ſuperbiacpꝛopter⸗ dita autem doctrina et pꝛedicatione
ea) vt conſoletur memoꝛ ero tui) domine feſi⸗ ODmnia exce
nando ad te qui excludis omnia mala.et pꝛo me tranſierunt.

iſa tua et fluctus tui: ſuper

n

A

wan
ae
c⸗
no

PDmnni ercelſatun id et oif⸗rriudicia nua

alta inueſtigabilia et fluctus tui) id eſt commi

nationes tue terrentes et tundentes queibi cõ⸗
tinentur ſuper me tranſierunt) id eſt ſuperaue
runt me ac in imo dimerſerunt et humiliaue⸗

mrunt ſed tamen tranſierũt. Vel ideo etiam me⸗

ruo memoꝛ ero tui quia O mnia excelſa et flu⸗
ctus tui)qui erantſuper me)id eſt maioꝛ et mi

noꝛ pena que me ſuperabant(tranſierunt)etqͥ⸗

euerunt.receſſitira: venit miſericoꝛdia. tranſie⸗
runt fluctus:venit tranquillitas.vbi abunda⸗

uit peccatum:ſuperabundauit gratia. quia in

ira ſua non cõtinuit miſericoꝛdias ſuas deus.
Ende et ſubdiur qè?
In die mandauit dñs miſericoꝛdiã ſuã:
In die) id eſt in tempoꝛe pꝛoſperitatis et gra
tie. Unde ſcriptum eſt. Ecce nunc tempus ac⸗
ceptabile:ecce nunc dies ſalutis.(mãdauit do⸗

minus miſericoꝛdiam ſuam)id eſt fecit nobi
ſcum miſericoꝛditer. Sed quia et dies habet

nociem et gratia tribulationem: omnes enim
qui volunt pie viuere in chꝛiſto perſecutionem
patiuntur.ideoet in nocte) tribulationis man

dauitcanticum) laudis (eius) Canticum eni

in nocte eſt laus dei et gloꝛiatio in tribulatione
Vel ideo etiam memoꝛ ero tui.quia(In die)id

eſt in pꝛoſperis (mandauit dominus) et docet

(miſericoꝛdiam ſuamet vult ſe pꝛedicari miſe
ricoꝛdem quia liberat de tribulatione.(et no⸗

cte)id eſt in aduerſis mandauit(canticuʒ eius)

id eſt pꝛecepit exultare in ipſo. Sed quia dum
mibulamur periclitamur non ſolum laudare
deum nos opoꝛtet ſed etiã oꝛare ideo ſubdit

Apud me oꝛatio deo vite mee: dicã deo
ceptoꝛ meusgge.
3S daa me)id eſt in me et mecum (eſt oꝛatio⸗)
in tribulatione immolandadeo vite mee) id ẽ
que fit deo qui pꝛeſtat mihi vitam et pꝛeſentem
et eternam.quaſi diceret.intus me habeo quod
offeram et vnde deum placem non extra que⸗
ram nec de longinquo afferam. Hoc poteſt ve
raciter dicere qui intimo archano coꝛdis ſui
deum oꝛat non qui mente extra vagatur et qð
dicit non intelligit. Et in ipſa oꝛatione (dicam
deo) quaſi gratias agendo (ſuſceptoꝛ meus es)
id eſt me infirmum ſuſcepiſti ad curandum.

UVel (ſuſceptoꝛ meus es) ad pꝛotegendum ne

in mibulatione ſuccumbam. Iterũ autez in⸗
firma anima videns ſe inter tentationes tribu

lari gemendo conqueritur.d. ;——
Qugre oblitus es mei:et quare cõtriſta
tus incedo dum affligit me inimicius.

uare) ergo oblitus es mei)in miſerijs me
nare erego enim laboꝛo quaſi aobte HM
tus ſis mei.videtur obliuiſci dominus ſeruos
ſuos quando eos permittit affligi: tentationibx
concuti nec eos cito exaudit: non viſibiliter ad
iuuat(et quare contriſtatus) ſcᷣm ſenſum car⸗
nis que hoꝛret has difficultates (incedo) ad te
per viam huius vite (dum) id eſt quiaD affligit
me)entando ettribulando interius et exterius

cinimicus) viſibilis et inuiſibilis ſcilicet dia⸗
bolus:hereticus:tyrannus:falſus frater: mun

dus etcoꝛpus.quaſi diceret. vtinaʒ liberes me
ne ſic afnigar. Ideo autem dicit quare:quia ne
ſcit aliquis vtrum hoc patiatur ad pꝛobatio⸗
nem ſiue ad damnationem. Affligit inq; et

DHium confringuntur oſſa mea: erpꝛo,

—

bꝛauerunt mihi qui tribulant me inimi⸗

Dum confringuntur oſſa mea id eſt virtu⸗
tes in quibus conſiſtit robur mentis que ali⸗
quando ui bantur ex afflictionibus nam qua
ſtoſſa franguntur dum virtus patientie vel q⸗
libet alia affligitur ettoꝛpeſcit. tunc inquam vl
tra afflicuonem etiam (expꝛobꝛauerunt mihi
et homines mali qui ſunt eoꝛum miniſtri exul
tfantes et me inidentes. VUnde in alio pſalmo
dicitur.qui tribulant me exultabunt ſi motus
fuero.Et ſubiungit quõ expꝛobꝛauerũt.

Hum dicunt mihi ꝑ ſingulos dies pbi

eſt deus tuus: quare triſtis es gia mea et
quare conturbas me. Aese

Dum dicunt)id eſt dicentes mihi per ſingu
los dies )id eſt aſſiduecvbi eſt deus tuus) ten⸗

tantes me in deſperationeʒ inducere de tna vi⸗

ſione. hoc maxime in tentationibus eccleſie di
citur fidelibus. Quaſi dicerent nullus eſt de⸗
us tuus et non apparet ꝙ habeas deum cum
te nullus defendat vel teliberare non curat vel
non poteſt. Et quia pꝛopter hoc anima turba
la eſt et talis tentatio eſt ſimpliciter repellenda
ideo ſubditurquare triſtis es anima mea) per
doloꝛemeet quare conturbas meyper deſpera⸗
tionem pꝛopter tales tentationes. Et ne dicas
ideo ↄturboꝛ qꝛ hic mala patioꝛ ſʒ potuus
Eerain deo qm̃ achuc oñtewve illi: ſa⸗
utare vultus mei et deus meus.
Spera) interimcin deo) expectando libera
tionem (quoniam adhuc)poſt iſtas tribulatio
nes)oſfiteboꝛ illijin futuro ↄfeſſione laudis cõ
tinue cum ad ſui conſpectũ adduxerit vultum
meum dicens ei ſalutare vultus mei et deus

—

meus) tu es et non alius. De hoc vide ſupꝛa.
Repetit hic ipſam confeſſionem et ſpei confir
mationem quia repetitio confoꝛtatio eſt cõtra
tribulationes et tentatõnes frequentes.

UAultus noſtri mirifitum ¶ Hꝛatio.
ſalutare:quem aie fideliũ ardenter ſitiunt ſer⸗
uuloꝛum:tribue:vt dum te viſibili lachꝛyma⸗
rum imbꝛe paſci requirimus:inuiſibiuliter te in

5 5 En

er dominum.

tfaa pectoꝛis noſtri tabernaculum collocemus.

õäõsoe

(Plſalmus contra pꝛeſſuras ſeculi ne

ſcã:ab hoie iniqͥ ⁊ doloſo erue me.

¶ Auetai bſaimi pheta Hauid Fiu
C

te afnicto:qui hic loquitur et gemens inter ma
los petit ab eis ſeꝑari:Qui ergo ſupꝛa ſeconſo

latur ꝑ ſpem quam habet in deo hic conque⸗

rens de ꝑmixtione maloꝝ pꝛecatur ab eis ſe⸗

parari nunc animo:et in futuro etloco. Mate
ria:ſeꝑatio iuſtoꝝ a malis hic in cauſa in futu

ro aũt ſeparatio et loco et ꝑſona. Intentio:mo⸗

nere vt iudiciũ et ſeꝑationẽ maloꝛum appeta⸗
mus.:et ne in pꝛeſſuris deficiamus:ſed in dñno
ſperemus. Seipſum eniĩ cõfoꝛtando intendit

confoꝛtare et debiles quoſq; ſuo exemplo. Ex

his patet ſententia in generali. NHam ꝓpheta in

iſto pſalmo in ꝑſona iuſti pꝛecatur nõ peccata

ſua diſcuti quod ꝑiculoſum eſt:ſed cauſam ſu⸗
am ab impijs ſeꝑari vt poſſit cum electis ſocia
ri.Qui enĩ a malis hic in cauſa diſcernitur ſe⸗
curus eſſe pᷣt qꝛ in extremo iudicio totus et coꝛ
poꝛe et anima ſeꝑabitur. Snia in ſpeciali:vi⸗
dens ergo nunc malos cũ bonis coꝛꝑe volens

ab eis ſeꝑpari nunc animo et poſtea loco excla⸗
mat.( Judica me deus)qui iuſtus es et miſeri⸗

coꝛs.etdeterminatur qualiter accipitur nomẽ
iudicij cum dicitur (et diſcerne)hic ſi non locũ
ſaltemcauſam meaʒ) et merita que ſunt cauſa

vitec(de gente nõ ſancia) quod quaſi exponens
ſubdit (ab hoĩe iniquo)ſcʒ a ꝑſecutoꝛe manife
ſto et qui aꝑte malũ facit(et doloſo) ſcʒ inſidia
toꝛe occulto et qui latenter decipere querit et hᷣ
eſt gens non ſancta erue me) bic in pñti ne ab

fligit me inimittus.

Veficiamus in eis necq; retrahant nos a
deo:ac de ſepatoͤne iuſtoꝝ aprauige bic
Ps. rxlij.

et diſcerne cauſam meã de gente nõ

eſt. In finẽ po dauid. Hoc eſt põ iſte dirigens
nos in finem.i.in chꝛiſtum:cõuenit dauid.i.iu
ſto ex ſocietate pꝛauoꝛum et miſerijs huius vi

eis coꝛrumpar.· Vel de futuro totũ accipiendo
etit cauſam ſue retributionis ſeparari ab im⸗
pijs:vt hedis ad ſiniſtrã poſitis:ipſe ſit ad dex⸗

teram cum electis. Et debes hoc faceer.
Quia tu es deus foꝛtitudo mea:q̃re me

repuliſii et quare triſtis incedo du

— .

¶ Duia tu es)o (deus foꝛtitudo et virt(mea⸗

opus eſt inter hec ſcandala id eſta te eſt et
dependet mea foꝛtitudo qui per me infirmus

et fragilis ſum et non ſufficio. non de viribus

meis pᷣſumo:nec aliunde habere aliquam foꝛ⸗

titudinem niſi a te ſolo ettotam ſpem meam in
te ponocquare)ergo (me repuliſti) dimittendo
me in afflictione cum ſis foꝛtitudo mea. Nun
quid inualida eſt manus tua.(et)etiamquare
triſtis incedo) et ambulo per hanc miſeriam
quia periclitoꝛ et nondum vici eam.( dum af⸗
fligit me inimicus)diuerſis tentationibus. Ac

ſioprando diceret vtinam vlterius affligi non

ꝑmittas.vt aũt excludatur inimicus

Emitte lucem tuam et veritatem tuam
ipſa me deduxerũt et adduxerũt in mon

Emitte lucem tuam et veritatem tuam) idẽ

aufer tenebꝛas ⁊ da lucem:aufer enoꝛem etdo
ce veritatem. Niſi enim nos illumines in tene⸗
bꝛis ſumus.niſi nos veritatem doceas erabi⸗

mus.et quaſi iam impetraſſet quod oꝛauit ſub

ditcipſa)ſcilicetluxet veritas tua(me deduxe⸗
runt) ab erroꝛe et iniquitate ne aberrarem de
lata et ſpacioſa via que ducitad moꝛtem nepe

riremcet adduxerunt)per fidem charitate foꝛ⸗
matam (in montem ſanctũ tuum )id eſt in per⸗

fectionem eteminentiam virtutum (et in taber

nacula tua )id eſt in vnitatem et ſocietatem ſan

cioꝛum ſcilicet in pꝛeſentem eccleſiam. Taber⸗
nacula enim ſunt peregrinantium et militan⸗
tium et nos hic peregrinamur a domino etmi

litamus aduerſus diabolum. Non aittaber⸗

naculum ſed tabernacula:quia multe ſuntco⸗

gregationes iuſtoꝛum er in mulnis locis ſemuit
Ddño milicia chꝛiſtiana.

tem ſanctũ tuũ et in tabernacula tug.

Et introibo ad altare ceiad deum qui le

*

. .

¶ Et)ibi poſitus introibo ad altare dei ſcili⸗
cet(ad deum) videndum (qui letificat iuuen⸗
tutem meam)nunc per ſpiritus renouationem
me veterem hominem exuendo et nouum in-⸗
duendo et in futuro me iuuenem factum et in⸗-

6

nouatum depoſita omni vetuſtate letificabit
dando immoꝛtaliuatem et impaſſibilitatem.
Altare enim dei eſt ipſe filius dei. Ad hoc aüũt

S=--
—

— — ——

ſcin⸗
dd
8
ene

in
nuche
nndn
unſo⸗
umin
inmnco
Dn
gun

dumes
is

Vnmn
4
n
ncdo
une
we
miſo
Nn
mar
mun
r

alcare introimus modo ꝑ fidem poſtmoduz
introibimus per ſpeciẽ.Et in hoc altari mo⸗
do offerimus deo pf̃i vota ⁊ ſacrificia coꝛ cõ
tritum et humiliatũ oꝛões ⁊ pᷣces: poſtmodũ
repulſa omni triſticia in eodem altari in ipſa
diuinitate ſacriſiciuʒ tantũmodo offerimus
laudis et nõ oꝛõnis. Sed ad illam laudem
quiſquis ꝑuenire apetit pꝛius opoꝛtet vt G
inchoet ideo ſubdit.
Coſitetvꝛ tibi in cxthara deus de? meus
re triſtis es aia mea et qre ↄturbas me.
õniteboꝛ tibi).i.laudabo te et gr̃as agaʒ
tibi(in cythara).i.in tribulatõe o (deꝰ) oĩm

& creationẽdeus meus) ꝑ ſpecialẽ vocatio⸗

nem.Cythara ab inferioꝛi reddit ſonũ ſicut
pſalterium a ſuꝑioꝛi. Qui ergo pᷣcepta dei fa
eit et nõ patitur in pſalterio ↄfitetur:qui ve⸗
ro facit et patitur qð quidem ex inferioꝛi na⸗

tura eſt in cythara cõſitetur. Dicit ergo cõſi⸗

teboꝛ tibi in cythara ꝓpter illud qd dixerat.
Quare triſtis incedo dum afſligit me inimi⸗
cus.Patiebatur eni ex inferioꝛi afflictõe et in
eo ipſo volebat placere deo et geſtiebat g̃as
agere foꝛtis in tribulatõnibo(quare)ergo (tri

ſtis es aĩa mea )in tãta ſpe poſuatcet quare cõo⸗
turbas me)obnubilãs ſerenitatẽ interni gau

dij mei.q.d.ne hoc facias ſʒ potius M
Spera in deo qm̃ adhuc ↄfitelvꝛ illi:ſa⸗
lutare vultus mei et dus meus.
Spera in deo) nõ in te expecta patienter

dum remuneratoꝛẽ et cõſolareqm̃) iam con⸗

feſſus in tribulatõniba (adhuc) poiſt has mi⸗
ſerias (cõfiteboꝛ illi-laude continua cum ele
ctis.modo cõfiteoꝛ afflictus:futurũ eſt vt ad
buc cõfitear renouatus et letificatus.Et hec
eſt et erit mea ↄteſſio ſcʒcſalutarevultus mei)
quia me ſaluaſti (et deus meus) quia me crea
ſti. Et hec eſt magna cauſa ſperandi qꝛ ſalua
toꝛ meus eſt vultus mei.i.habens vultũ me
um:foꝛmam meã:et pꝛo me eſt homo factus:
ipſe eſt deus meus. 2vx.
Ce fontẽ ꝑpetui luminis omipotens de⸗

us inuocamus et queſumus vt emiſſa veri⸗
tate tua coꝛdibo nr̃is noue nos lucis clarita⸗
te ꝑfundas. Per ddiim.
¶ OPlalmus de ꝓſperitate tpali patrum

veteris teſtamenti:et de grauitate tempo

intellectum. Et eſt ſenſus. pſalmus ille diri⸗=
gens nos in finem id eſt in chꝛiſtũ vel in eter

nitatem: attribuitur ſeu pꝛoponit᷑ flijs Cho

re id eſt paſſionis et ſanctis martyribo ad in⸗

telligendum. id eſt vt intelligant cur deus vi

etur fideles noui teſtamẽti derelinqueretẽ⸗
poꝛalia ſubtrabendo et affligi mittendo cũ
patres antiquos iuuerit in manu valida et
cis appoſuerit tempoꝛalia:quod ideo facit de
us vt contemnant tẽpoꝛalia et deſiderent eter

na et vt ſciant per tempoꝛalia bona data an⸗

tiquo populo ſigniſicata eſſe ſpiritualia bo⸗
nꝗ que iam dantur chꝛiſtiano populo et ple⸗

nius dabuntur in futuro Et eit ille pſalmus
confoꝛtatio et conſirmatio infirmoꝛum. Fi⸗
deles enim qui ſupꝛa gemunt inter malos

nunc vt conſolentur et patentiam habeant
monentur vt intelligant nos hic vocari ad

agonem non ad ſecuritatem: in futuro verro

ad coꝛonam:non hic pꝛoſperandum ſed tri⸗
bulandum: in futuro vero gaudendũ. Ma⸗
teria:pꝛoſperitas tempoꝛalis patrum vete⸗

ris teſtamenti et tribulatio fidelium teſtamen

ii noui. Intentio: nos inuitare ad patientiaʒ
et conſolationem in tempoꝛalib tribulationi
bus habendam ac monere ad contemptum

terrenoꝛum et appetitum celeſtium. Senten

tia in generali.pꝛopheta in iſto pſalmo in ꝑ⸗
ſona cuiuſſibet ſidelis et iuſti in af lictione

mentis vel coꝛpoꝛis poſiti et ſpecialiter in

ſona martyrum imitatoꝛuʒ chꝛiſti recolit be
neſicia et bona populo antiquo exhibita ⁊ ex

plicat mala que nunc ſideles ſuſtinẽt in hac

vita petcitq; a malis ipſis liberari miſericoꝛ⸗

dia et virtute diuina. Sententia in ſpeciali:
pꝛopheta ergo in perſona fidelium et marty⸗
rum recolit pꝛeterita dicens.(Deus auribus
noſtris)ſcʒ audiendi et coꝛdis (audiuimus)
id eſt cognouimus et intelleximus. Audire

enim auribus eſt ad plenum audire vt et coꝛ

intelligat. Uñ ⁊ dominus in euan gelio. Qui
habet aures audiendi audiat. Multi enim

habent aures carnis non coꝛdis qu ia exteri

us audiunt intus non recipiunt.ſHNHam(pa⸗

tres noſtri)qui noluerũt nos decipere ſcʒ pa⸗

(annunciauerũt nobis per ſcripturas ſuas

ralis afflictõmis fidelium teſtamenti no Miarcbe et pꝛophere non quilib
l.

Ens auribus no/

ſtris audiuimus: patres noſtri an

Bunciauerunt nobois.—

et in libꝛis autenticis. Et quid annuncia⸗
uerunt.

Opus quod operatus es in dieb eox:ꝛ
ett in diebus antiquis

¶ Auctor pſalmmi pꝛophbera dauid, Titulus
talis eſt. In finem pſalmus filijs Choꝛe ad

4

õsäl

—

0 pus ſcʒ miraculoſuʒ (qð oꝑatus es in

eoꝝ )vt ẽ eductio de egypto:ꝑ maretra⸗
ductio: cuſtodia in deſerto et in terrã ꝓmiſſi⸗
