fecit.vel ſᷣm quoſdã ſicut paulus qͥ pꝛiue vo⸗
cabatur ſaulus dicit᷑ a paula quã cõuertit: ita
diabolus dicit homo ab hoie quẽ ipᷣe depit
(a viro iniquo)alijs ſcʒ hoĩe vcl dia bolo En⸗
pe mejne mihi noceat. Eripe inq; ab iſtis ne
cogar cõfoꝛmari coꝝ malicijs.qui etiã vir di⸗

cit qꝛvirilis⁊ foꝛtis eſt ad nocendũ.Deinde q̃

liter mali ꝑſequũtnr exequit᷑. impugnãt enim
bonos tripliciter ſcʒ coꝛde lingua ⁊ manu.Et
de coꝛde pꝛemittit.dicens.

AQui cogitauerũt iniquitates in coꝛ de:

ota die cõſtituebant pꝛelia.
¶ Qui) ſcʒ mali ⁊ iniqui (cogitauerũt) ex mo
ra (iniguitatẽ in coꝛde)et ſi in labijs qnq; bo⸗

na pᷣtendant et hec inimicicia occulta ꝑiculo⸗

Celi terreq; ꝓtectoꝛ deus quo moꝛiente illu

minata ſunt tartara:quo reuirgete ſcõꝝ eſt mł

titudo gauiſa: qͥ aſcendente angeloꝝ exultauit
caterua: pcamur tante gloꝛie excellentẽ vᷣtutẽ

yt directiin via eterna illo tueamur bꝛachio qᷓ
honoꝛabiles amici tui gloꝛiant᷑ in celo. H d.
¶Plſalmus de cuiuſlibet fidelis inter
malos cõſttuti depꝛecatõe ad dñm vt

atentatoiby et verationibo liberet eum.

Ripe me domine

ab homine malo:a viro iniquo eri⸗

pe me. ¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta da
uid. Zitulus. In finẽ pſalmus dauid. Et eſt

ſenſus:pſalmus iſte dirigens nos in finẽ.i.in
chꝛiſtum:eſt dauid.i.eccleſie que hic loquitur.
Materia:malicig huiꝰ mundi ac gemitus et
oꝛatio coꝛpoꝛis chꝛiſti inter malos conſtituti.
Intentio: monere ad oꝛandum deum contra
omne malum. Sententia in generali ꝓpheta
in iſto pſalmo in ꝑſona eccie dũm depꝛecatur
vt a tentatõnibo ⁊ vexatõibo iniquoꝝ liberet᷑
dicens in futuro iudicio vindictã ſuꝑ eos ven
turam qui pauꝑes nũc ꝑſequuntur. Snia in
ſpeciali:E cèleſia ergo inter malos quos vt ſu
pꝛa dictũ eſt ꝑfecto odio odit gemens ⁊ labo⸗
rans clamat(Eripe me)o (dne)ab omi (hoĩe

ſioꝛ eſt q; aꝑta:facilius enĩ vitat᷑ aperta qᷓ; oc⸗
culta:qꝛ nulla peſtis efficacioꝛ eſt ad nocendũ
qᷓ; familiaris inimicus.et hi tales (tota die).i.
toto tꝑe ſine intermiſſione (cõſtituerũt) machi
nando ⁊ firmiter ſtatuendo (pꝛelia) verboꝛuʒ
aut verberũ quibo alios impugnarẽt. Deinde
ſubdit de ꝑſecutõne a lingua.d.
Acuerunt linguã ſuam ſicut ſerpentes·
ꝓenenum aſpidũ ſub labijs eoꝝ.

¶ Acuerũt linguã ſuã)in fabꝛica malicie po⸗

liendo ⁊ pꝛeparando ad blande loquendũ vt

deciꝑent vel ad pungendũ vt lederẽet (ſicut ſer

—

pentes)qui blandiunt᷑ lingua vt moꝛdeãt(ve⸗
nenum aſpidũ)qð eſt inſanabile.i.ſuggeſtio⸗
nes pꝛaue:eſt vel latet(ſub labijs eoꝛuʒ).i.ſub
verbis de labijs eoꝝ ꝓcedentibo. Et bñ dicit
ſub labijs qꝛ malicia eoꝝ nõ maniſteſta eſt ſed
occulta.vident᷑ amicitie verba habere ſed ple
na ſunt veneno moꝛtifero. Deide de ꝑſecutõe
a manu id eſtoꝑe ſubiungit.d. H
Cuſtodi me dũe de manu pctõꝛis et ab
minibo iniquis eripe me.
Luſtodi me)o (dne de manu).i.ptãte (pctõ
ris anthonomaſice ⁊ ꝑ excellentia ſcʒ diaboli
qꝛvalidus eſt ad nocendũ ⁊ ꝑ multa fallitque
nequeo ꝑ me pᷣcauere⁊ ab hominiboiniquis)
ad nocendũ paratis.i.a membꝛis eius ꝑquoſ
conat᷑ qdð ꝑ ſe nequit facere (eripe me ne mihi
noceant nõ dico in cauſis ſeculi ſed in via dñi
vbi modicũ nocumentũ inducit magnu dein

mentũ. Vñ ſubdit.

ſus meos)quibus ambulabã in via D

Qui cogitauerunt ſupplantare greſſus

—

ni cogitauerũt ſupplatare) ⁊ decipe/ greſ⸗

2

Tedgrabtes derũt ſuppi laqueũ mihi.

ſtrahere me ab ea ꝑ aliud qd mihipꝛeberetoc
caſionẽ ruine. Vñ ſubdit(abſconderũt)ne ꝑ⸗
ciꝑem ⁊ cauerẽ ⁊ vt facilius me deciꝑent ⁊ mi

hi nocerent(ſuꝑbi)ſcʒ illi pctõꝛes ⁊ iniquicla—⸗d
queum).i.deceptionẽ ſeu inſidias (mihi) ⁊ ad

capiendũ me.nomine ſuꝑbi totũ coꝛpus dia⸗
boſł explicauitqͥ bonis inuidẽt bona que ha⸗
bent. ſicut diabelus inuidet homini celũ qð
perdidit. = M

ſcandalũ poſuerũt mii.
Et funes).i. pctã ſua mamifeſta qᷓ mibi ſua
dent facere (extenderũt in laqueũ) vt me allice

rent ad faciendũ ſilia pcta dicunt᷑ funes qꝛ li-
gant homines ⁊ detinent captiuũ vnge ſibi li⸗

gant manus ⁊ pedesvt ꝓijciat᷑ in tenebꝛas ex
terioꝛes ⁊ oſtenditvbi cxtenderũt.d.(iuxta iter
ſcandalũ).i.offendiculũ ⁊ obicẽ (poſuæ ũt mi
hi)yvt impingã ſcʒ dictũ vel factũ minus rectũ
pꝛebens occaſionẽ ruine. Iter tuũ pᷣcepta dei

ſunt vade ergo iter rectũ nec exeas a via dei.i.
a pceptis eius ⁊ non timebis ſcandalũ nec ru

es in laqueũ qꝛ in itinere nullũ poteſt eſſe ſcã⸗
dalum ſed iuxta viam ꝑmiſit deus poni ipᷣm
cautũ te facere volens netu a via recedas ⁊ ca
das. Sed in his tentatõnibo⁊ ꝑiculis nihil re
ſtat niſi clamare ad dñm. Jõq; ad hec omnia
pcauenda ego clamæᷓa..

Diyxi dño deus meus es tu: exaudi dñe
vocem depꝛecatõis mee. .
Dixi dño deus meus es tu).i. in te ſolo tan
quã in deo ↄfido cui pꝛiũ eſt ſuccurrere cõfi⸗
dentibus in eo. Magna fiducia hoc dicit et ſi
eni eſt omniũ deus ꝑ creationẽ ꝓpꝛie tñ eſt de
coꝝ qui illi ſeruiũt et eo fruunt. Deinde petit
dicens (exaudi dñe cuſtodiendo et liberando
me (vocem r Hogclonis mee)qua pꝛecoꝛ ma⸗
la depelli a me nea via tua recedã ⁊ in laqueũ

Diñie dñe virtus ſalutis mee obumbꝛa

ſti ſuꝑ caput meũ in die bellii.

Dne dne).i.veriſſine dũe non quales dũi

hoĩes ſunt tu es (virtus)? opifex ſalutis mee)
id eſt qͥ das vires ſaluti mee ⁊ ꝑſeuerantiã qua
ſim ſaluꝰ.hoc dicit qꝛ videbat ꝑicula ⁊ ꝙ dif⸗
ficile eſt ꝑſeuerare in longa via.q.d.tu das vi
res ꝑſeuerandi vt ꝑſeuerando ꝑueniã ad ſalu
tem.et inde ſpero ꝙ tu es virtus ſalutis mee qꝛ
(obũbꝛaſti) per gram.i.quaſi vmbꝛaculum
feciſti cõtra eſtum tentationũ(ſuꝑ caput meũ)
ſcʒ mentẽ meã pᷣſtando mihi refrigeriũ (in die
belli)cõtra diabolũ carnẽ ⁊ munduʒ ne mihi

5ualeret eſtus mibulationũ ⁊ tentationũ. Sʒ

adhuc nõ ſum ſecurus ⁊ ideo.

NMõ tradas me dñe a deſiderio meo pec
catoꝛi:cogitauerũt cõtra me:ne derelin⸗

uas me ne foꝛte exalten.

õ

ſcentiã meã pctõꝛiſcʒ homini malo vł diabo

lo vt eis conſentiã ⁊ deſideriũ ꝑficiã. hoc ergo

oꝛa quantũ potes tu enĩ deſiderio tuo facis lo
cum diabolo. frena deſideriũ ⁊ nõ cades in la
queum qꝛ (cogitauerũt) inimiciccõtra mejquõ

callidius poſſint nocere.⁊ ideo tu o (dñe ne de

relinquas me)in manib eoꝝ ⁊ ſerua mea la⸗
pſu(ne foꝛte) de me victo ⁊ humiliatoſexalten
tur).i.triüphent ⁊ gaudeant ac de meo interi
tu gloꝛient᷑ hñtes de me ſuuz intentũ qꝛ ſedu⸗
cio homine gaudent diabolus ⁊ ſui.vnde ali⸗
bi exultabũtſi motus fuero. Me ergo vmbꝛa

glarũ tuarũ teget ſed.
Caput circuitus eoꝝ:laboꝛ labioꝝ ipſo

¶ Non tradas me)o (dñe).i. ne pmittas me
tfradiſa deſiderio meo).i.ꝑ deſidenũ ⁊ ↄcupi⸗

rum opiet eos.

Maput).i.mens ⁊ capitalis intentio (circui
tus vite ſeo ſcʒ laboꝛ labioꝝ ipoꝝi.men⸗
daciũ quo inducũt hoĩes ad pctm pꝑ verba de
ceptoꝛia ⁊ doloſa.et recte mẽdaciũ dicit᷑ laboꝛ

ſicut enim qui veritatẽ ꝓfert facile et ſinelabo

re loquit᷑ita et quienendaciũ fingit multũ la⸗

boꝛare habet (oꝑiet eos) qꝛ hic in terra de ſua

falſa et mendaci aſſertõne ſuꝑant᷑ ⁊ ↄfundunt

et in futuro oꝑiet eos ĩ inferno ſicut rhete ope
rit captas aues ⁊ ſic puteus inferni clandet ſiꝝ
per eos os ſuũ.Et pꝛetereer.
Cagent ſuꝑ eos carbones in ignẽ deijci

es eos:in miſerijs nõ ſubſiſteet.
adent ſuꝑ eos)hic in terra antequã veni⸗
at ignis eternus(carbones)ſcʒ ignis ↄcupiſcẽ
tie ire ⁊ luxurie ⁊ omniũ incentiuavicioꝝ(⁊ in
ignẽ.i.in illos carbones(deijciẽt eos.i.deijci
(mittes ⁊ dicit idem carbones ⁊ ignẽcꝛ in mi
ſerijs) huius ſeculi(nõ ſubſiſtent) qꝛ carentes
roboꝛe vᷣtutũ pñtis vite moleſtias nequaquã
ferre valent ſed impatientes cadunt in iniqͥta⸗
tes ⁊ deficiũt quas miſerias boni patiẽter trã⸗
ſeunt. In futuro etiã cadent ſuꝑ eos carbones
gehẽne et in ignem eternũ deijcientet in miſe⸗

rijs nõ ſubſiſtent qꝛ pena ⁊ miſeria infernalis

eſt intolerabilis de quoꝝ caſu adhuc ſubdit᷑

Vir linguoſus nõ diriget᷑ in terra: virũ

iniuſtũ mala capient in interiiiu.
¶UWir linguoſus) cui voluptas eſt loqui nec
attendit quid loquat᷑ nõ diriget᷑) viam re⸗
ctam ⁊ ad faciendũ bona nec ꝓficietcin terra)

id eſt in hac vita.qꝛ vt dicit Gꝛego.multiloqᷣ

— h./4d

— — —

— ——

— — — —

— ——

—
=
— —„,

–☛ ι D d

— ———

——

— OD —

quiſq; ſeruiens rectitudinez iuſticie tenere nez

quaq; poteſt.Et vt dicit ſalomon. In multilo

quio nõ deerit pctm̃. Seruus ergo deiqͥ vult

dirigi magis opoꝛtʒ audire qᷓ; loqui.naʒ ſi qͥs

etiam vera dicat ſed pꝛeter neceſſitatẽ virlin⸗

guoſus eſt. nec tm nõ diriget vir linguoſus ſſjʒ

ct (mala capiantvirũ iniuſtũ in interituomis
linguoſus iniuſtus eſt qꝛ illiuſ qui nõ refrenat
linguã ſuã vana eſt religio. vnde eni nõ refre⸗
nat malũ locutõis inde deriuat᷑ ad malũ oꝑii-
Quem mala nũc capient ad interitũ qꝛ in mi

ſerijs nõ ſubſiſtit ſed deficit bonũ vero nõ ad
interitũ qꝛ flagellat dñs filiũ quẽ recipi. Sʒ
adefuno.
Cognoni qꝛ faciet dñs iudiciũ inopis:

et vindictã pauperũ.

et habitabũt recti cum vultu tuo.

₰☛ k.

¶Xognoui)ego (qꝛ)tandem (faciet dñs)et ſi
modo nõ facit(iugiciũ inopis) qui eſurit iuſti
ciam querit ⁊ pulſat ipᷣm ditando diuitijs ſpi⸗
ritualibo ⁊ eternis.beati eniĩ qui eſuriũt ⁊ ſitiũt
iuſticiã qm ipi ſaturabunt᷑ ⁊ faciet etiãvindi⸗
ctam) vel canſas (pauperũ)ſpiritu.i.humiliũ

nõ relinquens coꝝ iniuriã impunitã ſed pu⸗
niens oppᷣſioꝛes eoꝝ quos tunc mala ꝑducũt
ad ꝑditionẽ.et ſi boni modo affligunt᷑ ⁊ pᷣſſu⸗
e paun pnehieglꝛigen cum awparuc⸗

rit caput ipᷣoꝝ. Vnde ſeq
Verũtainẽ iuſti ↄſitebunt᷑ nomini tuo:

utamen iuſti ↄfitebunt᷑)ↄfeſſione lau⸗
is (nomini tuo).i.laudabũt nomen tuũ⁊ hic
inter grauia qð lauda biliꝰeſt ⁊ maxime in fu⸗
turo vbi dum iudiciũ ⁊ cauſas eoꝝ facies ni⸗
hil ſuis meritis ſed tue miſcdie tribuent (et ha
bitabunt recti)qui recte viuunt ⁊ bona ſua nõ
ſibi ſed tibi tribuũtſcumvultu tno).i.cum pꝛe
ſentia tua: manifeſta tua viſione ꝑfruentes et
faciem tuam in celis clare videntes qꝛ deũ ſi⸗
cuti eſt videbũt ⁊ tunc decurſo ſudoꝛe finitiſq;
laboꝛibo phenni en t dño ſi
ne fine gaudebũt. ꝛatio.
Virtus ſalutis noſtre deus defende eccłiã
tuã a diſſidentiũ veneno moꝛtifero vta te ob⸗

—

ci. Per dnm.

umbꝛati nunquã obligemura laqueis inimi⸗

cõtra mala huius mũdi et ſpecialitervt

Auctoꝛ p

ſalmus de oꝛatõe fidelis et ꝑfecti

mus dauid vel oꝛatio ipᷣi dauid.i.chꝛiſto attri
buitur qui factus eſt ſᷣm carnem filius dauid
loquit᷑ enim hic chꝛiſtus totus ſiue ꝓpha invo
ce ipᷣius qũq; in ꝑſona capitis qnq; in ꝑſona
membꝛoꝝ. vbi vnuſquiſq; tanquaʒ herins in
coꝛꝑe chꝛiſti agnoſcat ſuã vocẽ. Wateria:oꝛa
tra malũ ⁊ pctim̃ lingue de quo mentio habi-
tIg eſt in pſalmo pᷣcedenti. Intentio vt homoqͥ

ſalmi pha dauid Titulnepſalæ⸗ *

*

tio cõtra mala huius mũdi et ſingulariter con

alias exꝑtus eſt per linguaʒ ſe peccaſſe vel ad

hoc pctm ꝓnum eſſe peniteat ⁊ ad deum caa—⸗-/

met vt ſica recidiuo ꝑ deuotã oꝛationẽ pᷣ ſerue

tur⁊ a pena debita liberet᷑. Sententia in gene

rali ꝓpha in iſto pſalmo petit ſuã oꝛatonẽ ex⸗
gaudiri ⁊ a pctõ lingue ⁊ a pena ꝓ eo debita in
pꝛeſenti ⁊ in futuro infligenda pᷣſeruari. Den
tentia in ſpeciali: in ꝑſona ergo coꝛpis ſui qd
eſt eccłia dicit. O. (Oñe clamaui) non remiſſe
oꝛaui iam diu (ad te) coꝛde et oꝛe depᷣcando et
ideo (exaudi me)petitionẽ meaʒ adimplendo.
Quia longe ſumus a deo clamemꝰ nõ tam ſo
no vocis qᷓ; intenſione ⁊ affectõe coꝛdis.Cla⸗
moꝛ enim noſter ad deum ipᷣm eſt deſideriũ et
vnuſquiſq; quantũ amat tm clamat. Nec ſuf
ficit ſemel clamare ad dũm manet enim tribu
latio eccleſie vſq; in finem ſeculi et ideo ſubiũ
gitur (in tende voci mee) id eſt diligenter audi
vày:ft exaudias(cuʒ clamauero ad te) uerũ ⁊ quo
tienſcũq; qꝛ nõduʒ finita eſt tribulatio. Hota
per verba trium tꝑm ſcʒ clamaui exaudi cla⸗
mauero innuit omni tꝑe eſſe oꝛandũ et ꝓ pec⸗
catis pᷣteritis dimittendis ⁊ pñtibo delendis et

futuris cauendis.Eto důe.

Dirigat᷑ oꝛatõ mea ſicut incenſuʒ in cõ
ſpectu tuo:eleuatio manuũ mearũ ſaci
ficium veſpertinn. ”MV
irigatur) de ara coꝛdis (oꝛatio mea)igne
chharitatis incenſa.i.recta ad te veniat nõ ha⸗
bens aliquas ſoꝛdes aut vicia aut cogitatvdes
malas (ſicut incenſũ).i.bonus odoꝛſin cõſpe⸗
ctu tuo) vt quẽadmodũ ſuauis incẽſi odoꝛ eſt
gratus et delectabilis ſic mea oꝛatio tibi placi
ta fiat ⁊ acceptabilis (eteleuatio manuũ mea⸗
rum) ad te in oꝛõne vel oꝑatio mea bona que

a pctõ lingue pᷣſeruet᷑ et a pena debita li
beretur. ðJJJMMZM

Ps. Cxl.

„ 8

clamaueroado.

placeat tibi vt ſacrificiũ qð in veteri lege offe⸗

rebatur veſpere quando occidebat᷑ agnus qd

ecrat acceptabilius qꝛ erat figura veri ſacrificij
ſcʒ paſſionis chꝛiſti qð in veſpere et fine mun

— mam di oblatũ eſt ⁊ ſuꝑ omnia placuit patri.hoc ꝓ
ad te exaudi me:intẽdevoci mee c prꝛie ad caput videt᷑ ꝑtinere qui in ſua paſſio⸗

ne pꝛo ꝑſecutoꝛibo dignatus eſt oꝛare. felix

„

fit pꝛo eternis ſit tibi (ſacrificiũ veſpertinũ).i.

7

.dꝛatio que pure directa de ardenti coꝛdetan⸗

gquam de ara ſancta incenſum aſcendit. Ipſe
etiam declinante iam die in veſperuz in cruce
animã depoſuit. Illud ſacrificiũveſpertinũ fe

cit in reſurrectõne munus matutinũ. Et o pie

redemptoꝛ vt merear digne inuocarete.

Hone dñe cuſtodid oꝛi meo:et oſtiũ cir

cumſtantie labijs mies.
arzdoncenſtodttoir mcoandqu por
lam ne verba no xiavel incõgrua leu ocioſa et
inutilia effundã. O s enim quod deum inuo⸗
cat aperiri debet deo ⁊ claudi diabolo.aperiri
Debet in oꝛatione ⁊ claundi in va na locutione.
Sed qꝛ in ſilentio offendit᷑ ſia iuſta locutione

lingua indiſcrete repꝛimat recte ſubiungit cet
oſtiũ circũſtantie) et ↄtinentie (labijs meis) vt

nõ niſiopoꝛtune aꝑiantur vel claudant 72 mo

derate loquant᷑ qᷓtenus os diſcretũ et cõgruo

tꝑe vox aperiat ⁊ ↄgruo iꝑe claudat: ſicut oſti
um domus vel camere modo aperitur modo
claudiiun put neceſſitas exigit vel requirit. vñ
SDalomon. tꝑs tacenai et ꝑs loqndi. Et
Mõ declines coꝛ men in verba malicie:
e
Hon declines).i. declinani etlabi ꝑmittas
o deus (coꝛ meum in verba malicie). i. ad pfe
rendũ malicioſe cõpoſita ſcʒ ad excuſandas)
et defendendas (excuſatões) que fiunt(in pec
catis) excuſandis.i.vt ꝑtinaciter defendã pec
cata mea excuſatõnibo falſis annectens pecca
ta peccatis. O infeliciſſimuʒ hoĩm genus qui
peccata excuſamus dicentes: victus ſuma na
lura:ego nolebã peccare ſʒ vicit me caro mea:
Illa mulier venit ad me ipſa me vocauit:ipſa
me teugit:ipᷣa mihi illud dixit.vel imputantes
mala fato ſeu ſtellis aut tpi vel neceſſitati. Et
P quo deberemus penitentiaz agere et dicere
dñne ego peccaui excnſamus ⁊ iungimus pec⸗
cata peccatis.et ſicut adam ⁊ eua in verba ma
licie declinamus. OYOJYUMBÿ
Cum hoib) opantibo iniquitatẽ:et non

—

còmunicabo cu electis ooox.
um homumlo panabe miguimre iget
ex cõſuetudine malicie. Iniqui eni inceſſanter
in peccatis excuſatõnes inquirũt qui laudari
ab hominibo cõcupiſcunt:vnde fit vt tandius
peniteant. Atcõtra: ſancti viri qꝛ de ſe humi-⸗

lia ſenitunt accuſare ſemetipos nõ erubeſcũt: ſa

recle ergo ſubiungitur (et) ſi hoc fuerit (nõ cõ

clectis coꝝ) ſcʒ oꝑa ntium iniquitatẽ quia nõ

–—

xcuſandas excuſatões in peccatis.

4
“
7 .
. “ 1

meinſtificabo nec peccata defendam. Sicut

dñs habet elcctos ſuos ita diabolus etmem⸗
bꝛa eius habent electos ſi uos. Electi eoꝝ ſunt
quli le iuſtificant ceteroſq; deſpiciunt et pecca⸗
ta ſua defendũt:iſta ſunt pꝛia electoꝛũ ſeculi:

uunt veraciter coꝝ ſunt. Cum illis nõ cõmu⸗
nicabo ſed ab eoꝝ ↄuerſatõne vita et moꝛibꝰ

diſcoꝛdabo qꝛ illi exterioꝛa aſpetunt:ego inte⸗
rioꝛa cõcupiſco.illi laudes adulantiũ querũt
OD increpatones iuſtoꝝ diligo. vndge ſequitur
ed potius

Coꝛripiet me iuſtus in miſcdia ⁊ incre
pinguet caput meum. —— è
AUKoꝛtipiet me iuſtus in miſcdia) no in odio
et increpabit me) cum vino increpatõnis in⸗
ſundendo oleũ miſcdie. Et bene in miſericoꝛ
dia:on eni eſt hec coꝛreptio ira ſed miſcia.
nõ eſt ꝑturbatio furoꝛis ſʒ ʒelus amoꝛis. cha⸗
ritas hec facit nõ crudelitag (oleum aüt pec⸗
catoꝛis).i.falſa laudatio adulatoꝛis 2 ſimula⸗

pabit mneoleimm aut peccatoꝛis no im⸗

lit ad noxia (non inpinguet).i. vnguet (caput
meuin).i:mentẽ que pꝛincipale eſt in hoie ſi⸗
cut caput in coꝛꝑe.i.nõ me demulceant 2 dele
ctent fauo: adulantis ad excuſandũ peccatj:·
vel ad ꝑrahendũ ad peccati conſenſum. q.d.

malo me iuſta increpatõne rephendi q; bilan
da adulatõne decipi. Sediñ de ip̃ᷣis peccato
nibus qui etã mala ſu⸗ deſendüt ⁊ foꝛis gloꝛi

am querũt no eſt deſperandũ qm p illis ſana⸗
cia oꝛatcccleſia.vñ et ſubiungit.

Quoniam adhuc et oꝛatio mea in bene
placitis eoꝛum: abſoꝛpti ſunt iuncti pe.,⸗/
tre iudices oooor. =
WOm adhuc) futurũ expecto (et oꝛatio mea,)

erit(in beneplacitis eoꝝ) cum cõuerſi fuerint

ad dñm. i.veniet tempus quo placebit eis oꝛa

tio mea vt bene placeat eis oꝛare qð nunc oꝛo

et ipᷣi peccatoꝛes inde pficient etoꝛabunt pꝛo

homniho opantib⸗ ate⸗ elernis ſicut et etiã ipᷣi (iudices) et electi (eoꝛü)
ſicut excuſanthoĩes quiopantur quitatem id eſt potetes et docti qui pꝛicinpant᷑ inter eos

lanq; iudicantes de moꝛiboet ſententias pꝛõd⸗

feretes (abſoꝛpti ſunt)et mhil reputati qui per

ſealiud viqebant (iuncti perre) id eſt compa⸗

rati chꝛiſto quia ſapientia chꝛiſti ſtultam teclt
ſapientiam buius mundi. Vel abſo? pti ſunt)

5ſenenJ, „O ueri id eſt incoꝛpoꝛabunt iuncti i eſt ſociati pe⸗
municabo)cõſentiendo.i.nõ ero ſocius (cum

tre) chꝛiſto. Etipſi tandẽ coꝛrigentes ſe a ſua

malicia,.

noõ pauperum chꝛiſti. vnde bene et electi ⁊ eoo⸗
rum vocantur qꝛ in eo ꝙ ſanctos ſe ſimulant
quaſi electi vident᷑in eo vero ꝙ carnaliter vi⸗

ta dilectio que mentes a rigoꝛe virtutis emol-⸗

— —

— — — — —— —

— —

N — — —

——5à”?

xam.

Audiẽtaure obediẽtie et acceptabũt(ver⸗
ba mea) euagelica ⁊ cõuertent᷑ ad chꝛiſtũ (quo

niam)ipſa verba mea (potuerũt)id eſt poten⸗

Audient verba mea quoniã potuerunt
ſicut craſſitudo terre erupta eſt ſuꝑ ter

tiam habent ⁊ pᷣualuerũt verbis eoꝝ.pᷣualuit

enim verbũ dei in ſapientibo et iudicib mul⸗

tis vnde ſecutũ eſt ꝙ martyrio coꝛonati eccle⸗

ſiam fruge virtutũ fecundioꝛẽ reddiderũt(⁊ ſi

cut craſſitudo)ſeu pinguedo (terre)latens ſub
eius ſuꝑficiecerupta eſt) ſurſum ⁊ diſperſal(ſu⸗

per terrã)et pꝛeualens fertilitatẽ ꝓducit ⁊ fru⸗

ctum.nam ſicut de rebus cõtemptibilib ⁊ñ b
iectis quandam pinguedineʒ accipit terra ſic

ex eo qd cõtempſit hic mundus accepit craſ⸗

—

ſitudinẽ ſancta eccleſia vt inde ſeges eius fer⸗

tilis pullularet.
Diſſipata ſunt oſſa noſtr

hos diabolus nõ pꝛoficit ad perturbatões et „„
ſcandala ſe cõuertit que per inquietos mouet:

De inquã cuſtodi ſed
Cagent inrhetiaculo eius peccatoꝛes:
ſingulariter ſum ego donec tranſeam.

Kagent in rhetiaculo eius) ſcʒ diabolivel
iniquitatis id eſt in inſidijs paratis ad capien

dum homines ſicut rhete ad capiendũ feras.

(peccatoꝛes) de vicio in viciũ ruentes qui vſ-⸗
q; eo ſunt peccatoꝛes vt ſic vitam iſtaz ament:
ꝙ eam vite eterne pᷣponant. Et merito cadent
qui enim amat alteri inferre ꝑiculum penbit
in illo.Quod autẽ dixit laqueum hoc nũc vo
cat rhetiaculũ.laqueum ſcʒ quia ligat:rhetia⸗
culũ qꝛvero retinet.et cum talibus nõ vult iſte

combinari vnde addit (ſingulariter ſum ego)

qui in vna ſpe ſubſiſto conſoꝛtia eoꝛum fugi⸗

endo etconſenſum cum eis nõ habendo et ſic
dolos caueo (donec)vt viatoꝛ (tranſeã) inof⸗

num: qꝛ ad te dñe dne oculi mei ĩ te ſpe ſenſo greſſu huius mũdiviam. Ael(donec trã

raui nõ auferes aiam meam

—

Diſſipata ſunt) id eſta ſua foꝛtitudine diſſo

luta ex tribulationũ et tentationuʒ vehemen⸗

tia (oſſa noſtra)id eſt interioꝛa et foꝛtioꝛa no⸗

ſtra ſeu virtus mentis noſtre que ꝑ oſſa in qu-

bus roboꝛ coꝛpoꝛis eſt deſignatur (ſecus) id ẽ

pꝛopecinfernum) tanquam ſimus in ꝓcinctu

intrandi infernum:dicta autem fragilicate bo

minis ad diuina remedia cõfugit eccleſia di⸗
cens ſed (quia ad te dñe:dñe)veriſſime ⁊ eter⸗

ne qui es ſpes ⁊ foꝛtitudo mea ſũt (oculi mei)

interioꝛes tanquam ad ꝓtectoꝛem et adiutoꝛẽ

meum directi et inte fixi.plus figo oculos in
ꝓmiſſis tuis qᷓ; in ꝑſecutoꝛum minis.noui eni

quid pꝛo me paſſus ſis et quid ꝓmiſeris et per
hec ſecure(in te ſperaui) non in alio ⁊ ideoſnõ

auferes).i.auferri ꝑmittas per culpam a te vł

a bonis tuis (aiam meam)et ſi coꝛpus patitur
Tuus ſum tu me ſalua:hoc ideo petit qꝛ ſcie⸗
bat multos aduerſis cedere. Nõ auferas ani⸗

mam ſed potius.

Cuſtodi me a laqueo quem ſtatuerunt
nihi:et a ſcandalis opantiũ iniquitatẽ.

Xuſtodi me a laqueo quem ſtatuerunt mi⸗
hi).i.a deceptõne quam mihi pꝛetenderũt illi
qui me ꝑſecuti ſunt.hoc eſt ab occultis inſi⸗

dijs vbi eſca ducit ad laqueum (eta ſcandalis

operantiũ iniquitatem).i.a manifeſtis pertur

bationibo et nequicijs in dictis vel factis.pec
cantes enim aperte dant alijs offendiculuʒ et
occaſionem fuine.per laqueos ⁊ ſcandala no
tat totius mũdi mala. laquei enĩ ſunt blãdine
xus ſcʒ carnis deſideria et amoꝛ ſeculi et ſi per

—

ſeam) de pñti vita ad ſctõꝝ requiẽ et de ſpe ad
ſpeciẽ vel in ꝑſona chꝛiſti ſecutus ait(ſingula⸗
riter ſum ego tꝑe paſſionisdonec tranſeã de
hoc mundo ad pꝛem. Solusremaneo.ſolus
patioꝛ.diſcipuli defecerũt fugerunt et me ſolũ

reliquerũtet vnum ſolũ latronẽ lucratus ſum

hinc eſt ꝙ ipᷣe ait. Niſi granũ frumentic. Si

ltatus fuero.
¶ Pone dñe cuſtodiã oꝛi noſtro ne inania ꝓ

autẽ moꝛ.⁊c.Et iterũ cum exa

feramus vt miſcdᷣia tua coꝛrepti ab omibo ini
arn ſandalts Diegamu. er dñm.

Pſalmus de oꝛatone chꝛiſti vel fide
lis in magna afflictione poſiti ꝓ ſua lib

ratione ab ommi malo ? tribulatöᷣe.

Oce meaa

—

Aminuʒ clamaui: voce mea ad dũm
pꝛecatus ſum.

tellectus dauid cum eſſet in ſpelunca oꝛatio et
eſt ſenſus hic eſt intellectus dauid id eſt totius
chꝛiſti quẽ habuit cum eſſet in ſpelunca id eſt
in hoc ſeculo vel in carne vł in ſepulchꝛo ? eſt
hic oꝛatio ad quam monet. Qui ergo in pce⸗
denti pſalmo clamauit hic etiam in ꝑſona to⸗
tius chꝛiſti quaſi de ſpelunca ad dũm clamat

Materia:oꝛatio p liheratõe ab omni malo et

tribulatõe. Intentio: monere ad oꝛandũ inter
mala huius mundi? ꝑicula.Sententia in ge
nerali ꝓppᷣa in iſto pſalmo in ꝑſona chꝛiſti vel
cuiuſſibet fidelis in magna afflictõe iſtennis

q do/

uctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus ine

*9

explicat coꝛ deo anxietatẽ animi ſui petendo id eſt abſcõdere moliti ſunt aduerſarij mei(la

deuote ab eo diuinitus liberari vt ſic ↄfeſſio⸗

ne laudis diuine poſſit libere dño ↄfiteri.oꝛat
enim hic chꝛiſtꝰ:oꝛat coꝛpus chꝛiſti qð eſtec⸗
cleſia. Sententia in ſpeciali. Ait ergo ꝓpheta

pꝛius in ꝑſona coꝛpoꝛis ad deum clamantis.

(Vce) interioꝛi et coꝛdis nõ ſtrepitu labioꝝ
et oꝛis(mea) nõ aliena ſicut illi qui ꝑ vicarios
ſeruiunt in ecclia vnde quidã. Si nõ vis ha⸗
bere vicariũ in pꝛemio nõ habeas vicariũ in
laboꝛe et merito(ad dñm)tantũ patronũ non
ad aliquẽ aliuʒ clamaui) ex affeciu coꝛdis nõ
remiſſe oꝛaui. Unde qꝛ multi clamant nõ oꝛã

do ideo clamoꝛẽ ſuũ exponit dicẽsvoce mea

ad dñm depᷣcatus ſum,ſcʒ ꝓ depulſione tribu

lationis mee ac ſi diceret clamoꝛ meus ipſe eſt
depᷣcatio mea ipſe eſt affectus coꝛdis mei. Ali
ter eni non ſonat in aure dei. Deinde amplius
oꝛõis ſue deuotõʒ inſinuans ſubdit.et adauc

Effundo in cõſpectu eius oꝛõnem meã

f S

pᷣcem tuam vbi ſolus videt ille qui remunerat

(et tribulationẽ meam).i.coꝛdis amaritudinẽ

(ante ipᷣm).i.intus in ↄſcientia ⁊ in coꝛde vbi
videt ipſe (pꝛonũcio) narrando meas anguſti
as ad impetrandũ cõſolationem aliquã cõtra
eas.quia plus ſonat in auribus dei cõtriti coꝛ
dis tribulatio qᷓ; oꝛe ꝓlata depꝛecatio. Et boc

facio dicit eccleſi.

In deficiendo ex me ſpirituʒ meũ:et tu
cognouiſti ſemitas maas.
In deficiendo ex me ſpiritũ meum).i.dum

deficit a me ſpũs meus. Non eni poteſt ſpũs
noſter ꝓſicere in deũ niſi pꝛius deficiat in no
bis. Qui tüc deſicit qũ ab amoꝛe ſui totus ver
citur in amoꝛẽ dei. Et ne hoĩes audientes ſpi⸗
ritum eius defeciſſe putenteum deiectũ addit
cõuenens ſermonem ad dñm (ettu cognoui⸗
ſti) et appꝛobaſti(ſemitas meas)ſcʒ vias iuſti⸗
cie et pꝛeceptoꝝ ꝑ quas illis nõ videntibo eas
et cadẽtibb ambulo ſecurus.Ac ſi diceret: Si
illi putant me deiectũ quia ſpũs meus defecit
tu tamen me ſtantem vides cuius ſpũs me vi

uificat. Et qꝛ omnes qui pie volunt viuere in

chꝛiſto ꝑſecutionẽ patiunt᷑ recte ſubiungit.

In via hac qua ambulabam:abſconde

nt laqueimn mihi.

In via hac) ſcz fidei et legis chꝛiſti qᷓ am⸗

bulabam) innocenter viuendo ſabſconderũtc)

et tribulationẽ mea ante ipm ꝓnũcio:
Eſffundo) copioſe vt fontem purũ etcũ la⸗
chꝛymis (in cõſpectiu eius) ſcʒ dñi ſolius non
boim (oꝛõnem meam)et pꝛecem. Ergo in ſe⸗
creio coꝛdis et in abſcondito cõſcientie funde

queum mihi) ſcʒ deceptõnis ad me capiendũa

ſicut auis capitur laqueo.dicuntur in hac via
abſcondere laqueũ non ſcoᷣm veritatẽ quia eit
ipᷣi extra viam ſunt et hec via nõ ſuſcipit in ſe

laqueũ nec ſcandalũ ſed ſcdõᷣm votuʒ ſeu cupi⸗

ditatem et opinionẽ ipſoꝝ. Illud vero qð ali
bi dicitur.iiuxta iter ſcandalũ poſuerũt mihi⸗

ſcdm veritatẽ ꝓnunciatur.non ſinit eos chꝛi⸗
ſtus in via ponere ne non ſitqua eamus.ſinit
m̃ eos ponere iuxta viam vt de via nõ decline
mus. Illis aũt ſic faciẽtib ego pñtia ↄtenens
Conſiderabã ad dextera et videbam:et
Eral gui cogn oſcerer me.

onſiderabã ad dexteram.i. reſpiciebã ad
eterna et videbam) ipam dexterã vbi futurus
eram et omia tolerabã. Dextera enĩ hic vitaʒ

ſignificat eternam ſicut ſiniſtra ſolet deſignare

vitam pñtem.illi aũt nõ videbant quia tm ſi⸗

niſtram attendebant.et ideo ſubiungitſet non
erat qui cognoſceret me)ſcʒ ꝙ ꝓ dextera patezæ⸗
rer.nõ enim habebant oculũ coꝛdis vt videre
poſſent eccleſiam habentẽ pulchꝛitudinẽ mo
rum et decoꝛẽ virtutũ nam ſi cognouiſſent toꝛ
ſitan amarentet imitarent qꝛ vero nõ cogno⸗

ſcebant ideo odiebantet ꝑſequebant᷑. Et licet

ſequerent᷑ m nõ fugi dicit eccłia immo.

ꝑſecutoꝛes abſcomicrentlaqueũ mihi et meꝑ

Periſt fuga a me:et nõ eſt qui requirat

animã mes.

„

crijt fuga a me)id eſtnõ fugi: ab illo eni

fuga perit qui nõ fugit a duobo autẽ fuga pe⸗

rit ſcʒ a concluſo qui nõ poteſt ⁊ a foꝛti qui nõ
vult. Et eſt fuga coꝛꝑis quam dũs quandoq;
ꝑmittit dicens. Si vos ꝑſecuti fuerintin vna
ciuitate fugite in aliam.eteſt altera que fit ani⸗
mo quam dñs vituꝑat dicens. Mercennanꝰ
videt lupũ ⁊ fugit:fugit vero nõ mutando lo⸗
cum ſed ſubtrahẽdo ſolatiũ.Et talis fuga pe⸗
rijtab iſto qꝛ nunquã fugit animo (et non eſt)
de illis ꝑſequentibo(qui requirat animã meã)
ad imitandũ ſed ad occidendũ. Querit᷑ enim

aut a ꝑſecutoꝛibo auta dilectoꝛibo.poſitus er⸗

go in ianta tribulatõe ſubiũgit Ita mihi ⁊ iõ.

Clamaui ad te dñe:dixi tu es ſpes mea
D oꝛtio mea in terra vluentiu.

——
„

Clamaui ad te dñe tanquaʒ lo

ctue coꝛdis noſtri ⁊ deſideriũ/dixi)poſitus in
tribulatõe (tu)et nõ alius (es ſpes mea)bicin

hoc ſeculo ſcʒ in terra moꝛientiũ qꝛ te ex omi⸗

bus eligo etideo omnia tolero et (poꝛtio mea)
quam deſidero quã expecto tu es non bic: ſed

== ☛ v — = —= = = — „ ———————

„plih nge poſitus
ꝓ liberatõe. Clamoꝛ noſter ad deu ipᷣe eſt affe

diſo. Lune erit res ꝗ modo eſt ſpes. Tunc euʒ

videbim et poſſidebimꝰ quãdo crit omniain
omnib nobis. Interim vero clamamꝰ ad do
minuʒ tanquã longe poſiti tanquã egentes et
miſeri muitis tribulationibo ⁊ ꝑſecutionibo af

flicti. Unde ⁊ ſubdit᷑

Intende ad depꝛecati

miliatus ſum nimis.

—

mende ad depꝛecationẽ meã) qua malũ a
me depelli pꝛecoꝛ et neceſſe eſt (qꝛ humiliatus
ſum nimis).uvalde intus ⁊ extra humiliat in
ꝑſecutõe:humiliat in ↄfeſſione.humiliat in
ſe inuiſibiliter: humiliat ab hoſtibo viſibiliter
nimis hũiliati ſunt in hoc ſeculo ſerui dei ſed

vnde nimis deſpiciunt᷑ in hoc ſeculo inde ni⸗

mis honoꝛant᷑ in futuro. Et plerũq; ipſa mũ
di deſpectio reddit nobis deuʒ ꝓpiciũ in tanto

fit nobis ꝓpinquioꝛ in pꝛece quaãto vicinioꝛes
ſumus ei in ſuſtinenda ꝓ cbꝛiſto deipectione.

Libera me a pſequentibo me:qꝛ ↄfoꝛta⸗

ſunt ſuper me.

—
.

agit ꝑſecutionẽ coꝛꝑʒis vt intus fiat ruma coꝛ⸗

dis ⁊ neceſſe eſt vt liberes qꝛ (ↄfoꝛtati ſunt ſuꝑ
me )id eſt roboꝛati ſunt et pꝛeualuerũt mihi in
foꝛtitudine intin qð nõ poſſum reſiſtere. Cre⸗
uit enim ꝑſequentiũ numerus creuit malus ʒe

lus:qꝛ abundat iniquitas ⁊ frigeſcit charitas
ecce cõfoꝛtant᷑ qui ꝑſequunt᷑ ⁊ nõ eſt qui reſi⸗

ſtat. Expectat dns patientiã ſeruoꝝ ſuoꝝ ⁊ in
terim certanubo pᷣparat coꝛonã et ꝑſequentibꝰ
penam. Et ne liberationẽ coꝛꝑis intelligeres
ideo addidiuit.
Educ de cuſtodia animã meã ad ↄfiten

ibera mea pſequentibo me) nõ vtcoꝛpus
nõ ruat ſed ne illis me ↄfoꝛmando anima pe⸗
reat. Ad hoc enim diabolus extra ꝑ vaſa ſua

dum nomini tuo: me expectant iuſti do

ec retribuas mihi.

Educ de cuſtodia animã meã)id eſtde pᷣſ⸗

ſura mũdi huius vel coꝛruptõe carnis in qui

bus tanquã in carcere vel cuſtodia tenet ⁊ an
guſtiat felix anima. Cupit enim diſſoluit eſſe
cum chꝛiſto et nõ valet ſed felix eritſi interim

luget nam beati qui lugent qm ipᷣi ↄſolabunt᷑
Educ inquã(ad ↄfitendũ )id eſt vt ↄfiteat᷑no
mini tuo) ↄfeſſione laudis ꝑpetue cum beatis

( qꝛ me expectant iuſti)ſcʒ ſancti Donec reiri⸗

buas mihi)pꝛemiũ gloꝛie cum ipis. Illieniʒ
quiiam ſunt in anima gloꝛiſicati expeciat iu⸗
ſtos ſequentes quantũ ad coꝛpoꝛũ gloꝛifica⸗

tionẽ omnes enim cõmuniter hanc recipiant

retribunonem. In ina ergo cuſtodia detenii
debemus eſſe vigiles ne nos pꝛemat toꝛpoꝛ
negligentie ne nos grauet ſomnus ignoꝛan⸗
tie:penſemus quomõ rei ſe habeant in carceri

bus quantũ gemãt fleant peniteãt de ſuis rea⸗

tibus quantũ emendare velint ſi poſſint quã⸗
tum timeant ⁊ ſuſpecti ſint vtiudexvenia re
os ad ꝓmerita toꝛmenta ꝑtrahat. Sic ſtudea

mus et nos in iſto penali carcere mala noſtra

deflere? penitendo punire. Miſericoꝛs iudex
noſter penitẽtiã noſtrã libẽter ſuſcipitet ſi nos
punimus ipᷣe nõ punit ſi nos nõ parcimꝰ ipᷣe
parcit. ¶ Lel in ꝑſona chꝛiſti poſſunt omnia
aecipi. Ipᷣe enim cũ penderet in cruce magna

voce ad pꝛem clamauit dicens. Helvy helyꝛc.

et ſimiliter ad eum depꝛecatus eſt. Effudit eti
am offerendo patri ſuo ſimuloꝛationẽ et paſ⸗
ſionem etipſa tribulatio paſſionis magna ad

patrẽ eſt vitus oꝛatiõs. In ipᷣa quoq; tirbula
tione deficiendo inclinato capite emiſit ſpiri⸗

tum. et qꝛ tunc impletũ eſt qð de eius incarna
tione ⁊ paſſione pꝛedixerant ſcripture ꝗð etiaʒ
in illa voce intelligimꝰ qua dicit᷑ conſumatuʒ
eſt apte ſubiungit᷑ qꝛ cognouit ſemitas eiusid
eſt vitã ⁊ doctriuã eius appꝛobauit.Abſconde

runt iudei laqueũ chꝛiſto inierũt enim ↄſiliuʒ

quomõ eum dolo tenerent ⁊ occiderent.Con⸗
ſiderauit enazʒ in paſſione ſuos diſcipulos qui

ad dexteram eius erant quia eos vt ad dexte⸗

ram ſuam in iudicio ſederent elegerat et vide⸗

bat ſi quis in fide remaneret et non erat qui

eum cognoſceret alijs fugientiby ſolus chꝛiſt

comphenſus eſt ⁊ ductus ad iudiciũ ⁊ nullus
requirebat eum ad cõſolandũ. Clamauitad
dim ſuum qꝛ ſpes eius erat ⁊ pars in terra vi
uentiũ intendit ad depꝛecationẽ ſuam et eruit

eum a pſequentiba ipᷣm qui intm̃ ſuꝑ eum cõ⸗
foꝛtati ſunt vt dei filiũ crucifigerẽt. Eteduxit
de cuſtodia id eſt de ſepultura in qua cuſtodie
batur animã eius.i.carnẽ anime reddendã et

ceperũt ↄfiteri nomini eius qui ante blaſphe⸗

mabant. Surrexit ⁊ aſcendit in celum ⁊ ſedet

ad dexterã patris quem expectant iuſtivonee
veniat ad iudiciũ ⁊ retribuat eis vica eternã.

Depꝛecantes dñe voce hunnlt maieſtatem

ᷓ— — 8 —

tuam expoſcimꝰ vt adiuta a te ſpe noſtra poꝛ⸗

tionem cum elcetis tuis in terra viuentiũ ſoꝛ⸗

—

ne ac rogantis vominũ vt ſibi feratcau⸗ .

»„

—
2: * .

rationẽ meam: aurib percipe obſe

audi me in tua iuſticig.

¶ Aurtoꝛ pſalmi pha dauid. Zitulus pſal⸗

crationem meam: in veritate tua ex

Omine exaud o

—

mus dauid. quando perſequebat᷑ eum filius

eius.Et eſt ſenſus pſalmus iſte eſt dauid agẽs

de eo quod ſignificatũ eſt tunc quãdo ꝑſeque⸗
batur eum filius eius abſolon. Dauid chꝛi⸗

ſtum ſignificat ⁊ coꝛpus eius.abſolonvero iu

dam vel ꝑſecutoꝛes aut pꝛauos motus. Si⸗
cut ergo abſolon dauid:ſic iudas ꝑſecutus eſt
chꝛiſtũ ſic et falſi fratres ꝑſequunt᷑ eccłiam ſic
q; illiciti motus animã et pꝛaua operatio vnũ

quẽq; vnde ſicut in pᷣcedenti pſalmo ſic et hic
a ꝑſequẽtibo liberari petit. Specialiter avt in
hoc pſalmo eſt vox anime penitentis: dñũm ꝓ
remiſſione pctõꝝ exoꝛantis p eo quod ꝑſecu⸗
tus eſt eam fuius ſuus id eſt pctm̃ a ſe genitũ.
Mꝛteria:lamẽtabilis petitio exiſtẽtis in gra⸗

ui ꝑſecutione inimicoꝝ vel tentatõne illicitoꝝ

1 fõü

tur)id eſt iuſtus ex ſe appebit (in oſpectutuo)

et coꝛã teomnisviuẽs)ſiuevita nature ſiue vi⸗

ta gratie ſiue etiã vita gloꝛie nam ⁊ ſancti maz
gis de miſcðᷣia eiꝰ qᷓ; de meritis ſuis iuſti ⁊ ſan
cti ſunt. ſtelle enĩ ſeu aſtra id eſt angeli nõ ſunt
mungdi in ↄſpectu eius.Et neceſſe eſt vt exau-

dias etliberes.

Auia pſecutus eſt inimic animã meä:

humiliauit iu terra vitK med.
uia ꝑſecutus eſt) aperte ſeuiendo vel oc⸗
culte
mo iniquus (animã meã)inferẽdo ꝑſecutionẽ

vt animaʒa iuſticia ſepararet ꝑſecut eſt plane
et diabolus animã chꝛiſti ⁊ iudas animã ma⸗-

giſtri. Et nunc ad perſecutionẽ coꝛꝑis chꝛiſti

idem diabolus manet iudas autẽ iude ſucce⸗
dit humiliauit ⁊ deiecit quantũ in ſe eſt in ter
ra)id eſt in terrenis(vitã meã) id eſt conat?æ᷑ am

ꝑducere ad terrã.Quia hoc nobiſcũ agit quiſ
quis nos ꝑſequit᷑ vt relicta ſpe celeſti terrena
ſapiamus ⁊ ꝑſecutoꝛi cedentes terrena nõ ce⸗
leſtia diligamꝰ et queramꝰ.Et.

inſidiandocinimicus ſcʒ diabolꝰ vel ho

Collocauit me in obſcuris ſicut moꝛtu

motuũ ſeun operũ. Intentio monere ad penitẽ osſe culi: et anxiatus eſt ſu per me ſpiri

tiam et oꝛationẽ. Dententia in generaliꝓphe⸗

. n in iſto pſalmo in ꝑſona chꝛiſti vel cuiuſlibz Aeus in me nurbatů eſtco⸗ meil. .
fidelis exiſtentis in graui perſecutione inimi⸗ cauu me) inimic? quantũ ad ſeet ſuũã

