dñi) eſt q̃ exiuit de mũdo. chẽs eĩ ſic paſſus ſic

intrauit in gloꝛiã ſuã ſic iuſtũ eſt intrare ſctõs

AVnge ſequit ⁊ (iuſti) imitantes caput chꝛiſtuʒ

(intrabunt in eam).i.per eam ad vitam.nõ eſt
enim ſeruus maioꝛ dno ſuo.Et qꝛ hanc poꝛ⸗
tam chꝛiſtus aperuit.

Confiteboꝛ tibi quoniã exaudiſii me:et
L

latõne (et factus es mihi in ſalutem) dans de

paſſmne victoꝛiã. Velqm exaudiſtime) in ad
uentu filij.pꝛioꝛes enĩ iuſti aduentũ chꝛiſtipe⸗
tebant.(etita (factus es mihi in ſalutẽ) quia ꝑ
eum vulnera peccatoꝝ meoꝝ ſanaſti et me ab
iniquo hoſte ſaluaſti. Uñ oſtẽditꝑ quẽ facus
eſt in ſalutẽ ſcilicet per lapidem angularẽ id eſt

chꝛiſtum. NHam.

onfiteboꝛ tibi o (dñe) cõfeſſione laudis et
gratiaꝝ actõis:ideo(qm̃ exaudiſti me)in tribu

Tapidem quẽ tepꝛobauerũt edificãtes:

.

ic factus eſt in caput anguii.

Aapidem quẽ.i:.quem lapidẽ (repꝛobaue⸗
n c chꝛiſtus lapis offenſionis cui adhere
re ↄtempſerũt cedificantes)ſynagogã iudeoꝝn
ſcʒ pontifices ſacerdotes ⁊ doctoꝛes quẽ lege⸗
bant in ſcripturis et nõ intelligebãtchic factus
eſt in caput anguli)in domo nr̃a que eſt eccle⸗
ſia vt duos parietes iudeoꝝ et gentiũ conderet
in ſe lapide angulari.ↄſtituens vnã eccleſiã ex
iudeis et gentiba cuius ipᷣe eſtcaput ⁊ paſtoꝛ.

Adño factum eſt iſtud:et eſt mirabile in

oculis noſtris.

iſtud)ſcʒ vt ſit in caput anguli (et eſt mirabile)

ac ineternũ laudabile de concoꝛꝑatione vtri⸗
uſq; ppli.(in oculis)ſcʒ interioꝛibo et interioꝛis
bois.(noſtris).i.credentiũ et diligentiũ qui ein
credendo ſuſceperũt nõ in oculis carnaliũ qui
quaſi hoĩem ↄtemnendo repꝛobauerũt hoc eſt

in cõſideratõe nr̃a nõ illoꝝ.

A dñno) pfe qui occulte edificabat (factũ eſt

Hec eſt dies quã fecit dñũs:exultemus
letemur inean.

Hec) dies qua factũ eſt hoc ſcʒ tys noui te⸗
ſtamenti quo conſtituta eſt eccłia (eſt dies ſalu

lis ⁊ gr̃e cõtra diem culpe que cepit a vetuſtate
ade (quam fecit dñs) ad redemptionẽ et ſalut-

cũctis gentibo: hanc diem dicit dũm feciſſe ſin
gulariter nõ qꝛ eã plus alijs ſed qꝛ in ea pluſq;
in alijs fecit in qua dñs venit ⁊ ſpecialẽ gẽ̃am

exhibuit. Inqua cõuenit letari et iccocexulte⸗
mus ⁊ letemur in ea ) ſicut egri in die ſue ſana⸗
tionis:captini in die redemptionis qꝛ diabolꝰ

ius perdidit homo reuixit.Etqꝛ ſalutis eſt hic
dies ergo.

O dñe ſaluũ me fac:O dñe bene ꝓſperare

——L

benedictus qui venit in noĩe domini.
dñe) qui potes quicqᷣd vis(ſaluũ me fac)
a peccatis ⁊ omnibo malis qꝛ ad ſaluandũ ve⸗
niſti ⁊ poſtquã a malis ſaluaueris (o dñe bene
ꝓſperare) iter noſtrũ bene et ꝓſpere dirigendo

ac nos in bonis oꝑib ꝓſperaniet ꝓficere ſem

meus es tu et exaltabo te.
eus meus es tu) qui me ad hanc gloꝛiã ꝑ⸗
uxiſti et ideo (cõfiteboꝛ tibi) ↄfeſſone laudis
.i. laudabo te ⁊ nõ ero ingratus gratie tue. Ac
cepta remiſſione ꝑ cõfeſſionẽ peccaminũ nunc
confiteoꝛ laudes tuas et ex intenſione affectus
idem repetẽs dicitſdeus meus es tu) ⁊ nõ aliðꝰ
(et exaltabo te) extollendo te laudibo vt crea⸗
toꝛ a creatura lauderis qꝛ ꝑ te ab hũilitate ſuzʒ
ſublimatus dilectõe. dicemꝰ iſta et dilectio ipᷣa
vox iſta eeeff. “”RDD
Confitelv: tibi quoniaʒ exaudiſti me: et
Hens es mihi in ſalutem. è
nfueboꝛ).i.laudabo te(quoniã exaudiſti
melliberando ab omnibo malis ⁊ giculis(⁊ fa
ctus es mihi in ſalutẽ) ſociãdo me tuis ſanctis
etelectis hic verſus ſupꝛa poſitus eſt ſed et hic
congrue ponit᷑ qꝛ leta conieſſio eſt poſt benefi⸗
cia deinde exhoꝛtationẽ quam in pncipio po⸗

per faciendo q; ad hocveniſtir tu nobis fctůũe
es via ⁊ (benedictus qui venit in nomine dñi)

ſcʒ chꝛiſtus qui venit in nomine patris vt nos

ſaluaret ⁊ iuuaret ac nobisvitam eternã dona
rett eſt hic laus de aduentu chꝛiſti.deinde qua
ſi in ꝑſona ſacerdotũ ⁊ maioꝝ mioꝛibo loqui᷑.
Benediximus vobis de domo domini⸗

Fasl et üluxit nobis.

Benediximus) nos maioꝛes quaſi ſacerdo

tes(vobis) o reliqui chꝛiſtiani.i.impꝛecati ſu⸗
mus vobis bñdictionẽ(de domo dñni).i.de ec⸗

cleſia catholica de qua ſunt ſacramenta et ois
benedicuũo qꝛ extra eam non eſt verũ ſacnificcun
nec bñdictio immo (deus dñs.i.ieſus chꝛiſtꝰ
dñs noſter et verus deus ille qui venit in noeie
dñi bñdixit vobiset illuxit nobis)vt ſcriptu⸗
ras ⁊ qð credimus intelligeremus ⁊ vobis nõ
dum intelligentibo ſed iam credentibo enuncia

remus vt aut ⁊ vos iam benedicti intelligatis.

ſis: vſq; ad coꝛnu altaris.

Conſtituite diem ſolennem in conden

Lonſtituite diem ſolennẽ) ſcʒ mentis ſolen⸗

nitatẽ ⁊ ſabbatiʒate ſabbato coꝛdis.i.exhibite
vos templa ⁊ aras dñi in quibus ⁊ ſacras cele

bꝛetis ſolennitates S cõdenſis) ⁊ ſpiſſitudine
ibo multis in quibo vl ipᷣe
dus vel eius angeli frequentant᷑ vos dico in h
ꝑſeuerantes quouſq; ꝑueniatis(vſq; ad coꝛnu
gltaris).i.vſq; ad ipᷣm dñm qui eſt coꝛnu ⁊ foꝛ

ſcʒ virtutũ.i.in virtu

titudo ſeu celſitudo anime quam ei feciſtis al⸗

tare. altare enim ſempiternũ eſt pacata mẽs iu

ſtoꝛum vbi laudes deileticantabimus ita di⸗

centes. . “MVMB
Zeus meus es tu et cõfitelvꝛ tibi: duus

ſltrep

inlin

fiag⸗
1.
a⸗
eſz

et

udiſti

f

ahi
po⸗

din

ſuit repetit et omnes generaliter ad laudem dei

inuitat dicens.
Confitemini dño qm̃ bonus: qm̃ in ſe⸗
culum miſericoꝛdia eius.

Nofiuemini).i. laudate dũm ſicut monui a
pncipioſquoniã bonus) ẽ eſſentialiter in ſe cu
ius bonitatis effectus circa nos aparet(quo⸗

niam in ſeculũ)eſt( miſericoꝛdia eius). In his

ver bis pſalmus accipit terminũ de quib ſum

pſit exoꝛdiũ ⁊ ſicut incepita laude ita terminat
videlicʒ vtab initio credulitatis noſtrevſq; ad
finem in deũ noſtrũ fiduciã habentes eius lau
des ꝑſeueranter ↄfiteamur. Juxta illud quiꝑ⸗
ſeuerauerit vſq; in finẽ hic ſaluus erit qꝛ nõ eſt
aliud qð ſalubꝛius delectet nos q; aus dei.
.. D ꝛatio.

Conſolatio tribulationũ noſtrarũ pijfſtſme

—

deus qui iuſtoꝛũ tabernacula leticia et exulta⸗

tione ꝑfundis exalta eccłiam tuam virtute po-

tentis dextere qua fiat poꝛta iuſticie ⁊ ita ſe an⸗

gulari ſtabilitate cõnectat vt tua reſurrectöne

clarificata refulgeat. Qui viuis.

BOBlalmus de affectu et frequenti pe/

titone fidelis ꝓ intelligẽtia et cuſtodia

–

diuine legis vt ipſam intęlligat et intel·

—

nas opere perficat.
lepp ¶ Ps. cxviiſ.

—————————

4

Eat immaculati

in via:qui ambulãt in lege dũi.

hpiero. et ſcõm plures alios ꝓpha

dauid qui totus ardens in diuino amoꝛe ꝑto⸗

tum pſalmũ ꝑ modũ oꝛantis ⁊ ſupplicantis fa

miliariſſime loquit᷑cum deo ſicut dulciſſimus

et dilectiſſimus filius cũ pr̃eſeruus cum amã⸗
tiſſimo dño ſuo qui eum de malis huius ſeculi

—

et de ſtatu moꝛtis hui⸗ ac in ſtatũ vite ⁊ gra—⸗

tie poſuit.Circa titu
duos octonarios ſᷣm numerũ litterarũ alpha⸗
beti hebꝛaici ⁊ ſinguli octonarij incipiũta ſin⸗
gulis litteris que ſunt eis ꝓ titulis ↄtinentiam

eoꝛum declarantibo. Huius aũt octonarij titu
lus eſt alła aleph.alła.i.laus dei qꝛ in hisvere

deus laudat᷑ in quibus eſt remiſſio pctõꝝ que
nobis facta eſt ꝑ aduentũ chꝛiſti de quo in ſu⸗
perioꝛi pſalmo egitqͥ hũc mundũ diluit vt di⸗

bne eſt pꝛima littera interpꝛetat doctri⸗

de. Congrue e aũt huicoctonanio pꝛeſcribit

Auctoꝛ pſalmi fᷣm Ambꝛo. et

ũ eſt ſcienduʒ ꝙ ille pſal⸗
mus vocat᷑ alphabeticus continens viginti⸗

nus fieret immaculato coꝛde deum laudare.

nos doctrine ſequentes verſus at

Aleph.i doctrina qð eſt cõmunetoti pſalmo
docirinaʒ moꝛalẽ redolenti:eſt enĩ ille octona⸗
rius quaſi ꝓlogus alioꝝ tangens que in ſequẽ

tibus cõtinent᷑ octonarijs. Materia ſepius re

petita petitio/p intelligentia ⁊ cuſtodia legiedi
uine vt ipᷣam intelligat ⁊ intelligendo opere ꝑ⸗

ſiciat ꝑ totũ eni pſalmuʒ expꝛimit affectũ ſuuʒ
ad cuſtodiã legis diuine varijs modis eadẽ re

petendo.Et ſepe oꝛãs deuote ꝓ aliquo qð mul

tum appetit: verba eadem repetit vt maioꝛẽ af⸗

fectum ſui deſiderij oſtendat vt pote qui flãmã
et feruoꝛẽ amoꝛis reſpectu rei tm deſiderate in
ſe ſine repetitis petitionibo continere nõ poſſit
quem modũ oꝛandi ꝑ totũ iſtũ pſalmũ habet.
Vn hae⸗ etiam pſalmo quedã verba interpo⸗
ita inueniunt᷑ que pene idem ſignificare vidẽ⸗
tur ſcʒ lex:teſtimonia:vie mãdata iuſtificatöões
iudicia ſermones eloquia ⁊ huiuſmodi.namqͥ

ex his vnum cuſtodit ꝓculdubio ⁊ alia obſer⸗

uat ſedvarietas hoꝛumverboꝝ in hoc pſalmo
ideo ponit᷑ vt faſtidiũ euitet᷑. Sententia vero et
ſignificatio pꝛedictoꝝ ſepius replicatur vt ma
ioꝛ affectio et deuotio intentioꝛ reſpectu rei tm̃
deſiderate oſtendat᷑ ⁊ oꝛatio petentis citius ex⸗
audiatur. Intentio:exhoꝛtari nos ad beatitu⸗
dinem ⁊ diuine legis cuſtodiam ac monere ad
dei laudẽ ꝓpter multipliciũ beneficioꝛũ ſuoꝛuʒ
exhibitionẽ. Sentenria in generali ꝓpheta in
iſto pſalmo tanquã fidelis: deuotus deum ſin
cero ⁊ puro amoꝛe tota mente ardenter diliges
de omnibus que mundi ſunt pꝛe dulcedine di
uini amoꝛis nihil penitus appetens ſũmo coꝛ
dis deſiderio cupit bene virtuoſe immaculate
et beate viuere ⁊ ſic ad patrie bcatitudinẽ ꝑue⸗

nire. Et qꝛ illam vitam bonam virtuoſam im

maculatam ⁊ beatam ex ſe non poteſt attinge⸗

re ratione ſue ignoꝛantie ⁊ cecitatis ratione im

potentie ⁊ fragilitatis ratione iniqui ⁊ maligni
a bono retrahentis et multipliciter impedien⸗
tis:ideo ratione ignoꝛantie et cecitatis neceſſa⸗
rio indiget aliquo directiuo ſcilicet lege aliqua
que doceat ipſum declinare a malo ⁊ facere bo
num. et hec eſt ſcriptura ſacra in nouo et veteri

teſtamento contenta. Indigei ratione impotzʒ

tie et fragilitatis aliquo confoꝛtante et roboꝛi⸗
te:et iſtud eſt gratia diuina que viuificat roboz⸗

rat et confoꝛtat. Indiget ratione iniquoꝛum et

malignantium vt eoꝛum tollatur impedimen⸗
tum: vnde magno coꝛdis deſiderio iugit oꝛat
et petit:petitionẽq; ſuam ex abundantia amo⸗
ris et deſiderij frequenter replicat vt deus ipᷣm
illuminet et illuſtret vt legem diuinam intelli⸗

gat ⁊ gratia ſua ipſuʒ viuificet:contfoꝛtet: etro⸗

L 2

boꝛet vt ipſius legis pꝛecepta et mandata intel

lecta opere adimpleatac ꝑſecutionẽ etimpedi
mentum iniquoꝛum tollat:vt ipſe ab inceptis
non deſiſtat. Et in his videtur ↄſiſtere iota ma
teriꝰ huius pſalmi in generali qui durat vſq;

gulis diſtinctõnibus innuit ꝙ; vnaqueq; pars

perfecia eſtet ſufficit vt ſi quis eam ſeruet in vi
ta ſeptem dierum perueniat ad octauam reſur
rectionis. Vel circumciſionem coꝛdis habeat

quã octonarius ſignificat. Unde Augꝰ. Sci⸗
endum in hoc pſalmo omnem moꝛalem locũ
eſie compꝛehenſum. Oꝛo te quid hoc ſacrati⸗

us ſacramento: quid hac voluptate iocundi⸗

us: qui tibi que mella ſunt dulcioꝛa qᷓ; diſcere
pꝛudentiam: in atria eius intrare:ſenium crea

ioꝛis inſpicere et ſermones domini dei tui ple⸗

nos docere ſapientia ſpirituali. Habeant ſibi

ceteri ſuas opes:gemma bibant:ſerico niteant
plauſu populi delectentur:et per varias volu⸗-
ptates diuitias ſuas vincere nequeant. noſtre
delitie ſint in lege domini meditari die ac no⸗

cte.pulſare ianuam non patentem: panes trini
tatis accipere:et ſeculi fluctus domino pꝛeeun

te calcare. Sed et notandum hunc pſalmum
qui vigintiduabusclauſulis conſtat quarum

vnaqueq; octenis verſibus terminatur vtri⸗
uſq; teſtamenti myſteria continere.et veteris vi
delicet pꝛopter vigintiduas litteras et viginti⸗
duo eiuſdem inſtrumenti volumina. Et noui
pꝛopter octauum numerum reſurrectõne do⸗
minica et circumciſione ſpiritus in euangelio

conſecratum. Hec Augꝰ. Sententia in ſpeci

aliqꝛ oms beatitudinẽe ↄcupiſcũt:ſed quõ ad
eam ꝑueniat᷑ plurimi neſciũt et diuerſi diuerſa

Besti qui ſcrutãtur teſtimonia eius:in
toto coꝛde exquirunt eumYẽY
. PBeanh etiam ſunt in ſpe(qui ſcrutantur) et
inquirunt diligẽter ſtudendo (teſtimonia eius)
id eſt ſcripturas ſacras teſtimonium de deo ꝑ-

querũt quibo beati ſint: ne qͥs iam erret docetqᷓ

ſit ad veram beatitudinem via. Eſt enim vera
ad eam via iſta:vt qui volunteſſe beati ſint im

noꝛum operum merita exiſtentes (immacula⸗

quam gradimur id eſt in pꝛeſenti vita (qui am

Lex nanq; dñi eſt via per quam reuerti poſſu

mus in patriam. Ambulemus ergo in lege do
mini:curramus in operatione mandatoꝛum:
vt curſu compleio bꝛauium cum apoſtolo ca⸗
piamus. Sed quia ad hoc ; ambulent in le⸗
ge domini exigit ipſius legis noticia ideo ſub⸗

*

.

hibentes et quid teſtetur nobis per ſcripturas

ſuas (et in toto coꝛde) et affectu non diuiſo vt

heretici et amici huius mundi. et ſimplici non
duplici(exquiruntum) ſolum non aliud vt
cognoſcantet diligant vt non ſolum ſit ſtudi⸗
um cognoſcendi verum etiam voluntas ope⸗

randi.Pꝛopter hoc enim ſcrutande ſunt ſcri⸗
pture vt deus inueniatur et vt iuſti non docti
efficiamur. Hi ergo ſunt beati qui ambulant

maculati.vnde dicit.(Beati) ſunt in ſpe ꝑę bo⸗
ad pſalmum.Ad dominũ cum tribularer cla t) ſine crimine et moꝛtali culpa (in via)ſeculi
maui. Pſalmus autem ulle inſtitutoꝛ eſt fideli⸗ gradimur id eſt in pꝛeſenti vite
um:paradiſus omniũ pomoꝛum et ſententia⸗ bulant)et non ocioſiid eſt qui pꝛoficiunt et per
rum:apotheca ſpiritus ſancti:qui quato in ſu⸗
perficie videtur apertioꝛ tanio myſterioꝛum al
titudine eſt pꝛofundioꝛ.vbi generalis iuſtuslo
quitur modo pꝛofitendo quod accepit: modo
iterum ſperando quod meruit. Et eſt hic pſal⸗
mus totus moꝛali doctrina inſignis: omis au
tem moꝛalis doctrina ſuauis eſt:in q̃ hic pſal-⸗
mus eminet.alij nanq; pſalmi tanquam ſtelle
minoꝛes aliquatenus lucent:iſte vero quaſi ſol
pleniluminis meridiano caloꝛe feruens totus
moꝛali dulcedine reſplendet Et eſt per litteras
hebꝛei alphati digeſtus vt ſicut pueri in pᷣmis
luteris vium diſcendi ſumuntua ⁊ nos huiuſ⸗
modi elementis vſum viuendi vſq; ad matu⸗
ritatem addiſcamus. O ctonarius vero in ſin⸗

ſeuerant (in lege domini) hoc eſt in mandatis
eius ipſam ſcilicet legem opere adimplendo.

—

Monenim qui operantur iniquitatem:

in vns eius ambulauerunt.
Hon enim qui operantur iniquitatem) ſci⸗
licet ex deliberatõne et dilectione vt qui obedi⸗

unt deſiderijs peccati non qui trahuntur inui
ti:vel qui oꝑantur perſeueranter (in vijs eius)
id eſt in pꝛeceptis dei quetanquam vie ducunt
ad patriam celeſtem. (ambulaueruntrecte ſc⸗
licet ea cuſtodiendo ſʒ magis in deuijs que du
cunt ad eternam damnationem contra pꝛece⸗-

pta faciendo ac per hoc non ſunt immaculati

etper conſequens nondum ſunt beati. Et ve-⸗
re hitales non ambulant in vijs.quia

Tu mandaſti: mandata tua cuſiodiri ni

wis. e
u)ſcilicet deus cui obediendum eſtab o⸗

mni creatura (mandaſti)per legeper euange⸗

lium:per pꝛophetas:per apoſtolos et pꝛedica⸗
toꝛes ſequentes (mandata) id eſt pꝛecepta a

cuſtodiri nimis) id eſt valde cum magna dili⸗

clg⸗
li⸗
am
eper
Gans
nco.
doſſe

KNdo.

W
dloch⸗

Nein⸗⸗
ſa⸗

mn
nens

N

2„

fne

r
ne
ſot⸗
e
ne.
0ndn
wlan

nſc⸗
obec⸗

Ur ii

stins
ann

fectel

ed
ne,
Alan
Epe⸗

abo⸗
ange⸗
edic
alen
ndl⸗

gentia et . ollicitudine vt nec vnum iota pꝛete⸗
reatur vbi nec aliquid poteſt ſine culpa pꝛeteri

ri nec aliquid aliunde admitti. Unde in euan⸗

gelio. Si vis ad vitam ingredi ſerua manda⸗

ta. Ergo qui non ſeruauerit in eternũ peribit.

viam ſuam:ergo.

Vltinã dirigantur vie mee: ad cuſtodi⸗

das iuſtiſicationes tuus.

Vtinam dirigant᷑ a te ſcʒ rectoꝛe ⁊ duce (vie

mee)ſcʒ affectiones ſeu deſideria eloquia ⁊ ope
ra (ad cuſtodiendas iuſtificatões tuas).i.man

data tua que iuſtificant ⁊ ꝑfectam iuſticiã con
tinent niſi enim a te dirigant᷑ infirmi erimus ꝓ
pter fragilitateʒ carnis pᷣcepiſti quidem tu ſed

vtinam quod pꝛecepiſti fiat mihi. Diriguntur
autem vie noſtre per charitatẽ a deo nobis in⸗

fuſam qꝛ ſᷣm Auguſtinũ bona oꝑa extra cha⸗

ritatem ſunt curſus extra viam ides auteʒ peto
et opto cuſtodire iuſtificatõnes qꝛ.
Tunc nõ confundar: cum pꝛoſpexero in
omnibus mandatis tuius

¶ Tunc non confundar coꝛam te in pꝛeſenti

vl in futuroccum /ꝓſpexero)quaſi in ſpeculo.i.
ꝑfecte inſpexero cuſtodiendo et oꝑe adimplen
do non ſolum aſpexero legendoꝛ intelligendo
in omnibo mandatis tuis) nullũ tranſgrediẽs
ſed omnia opera cõplens qꝛ invno offendens
fit omniũ reus ſcʒ quo ad penam damni et da
mnationẽ. Mangdata dei ſunt ſicut ſpeculũ in

gquibus homo debet opera ſua inſpicere in cõ⸗
ſcientia vtrum conſonet mandatis an nõö. Si

non reſpondenteis debet confundi ſi concoꝛ⸗
dant poteſtletari.Ettunc cum ꝓſpexero ⁊ cu⸗
ſtodiero omnia mandata.

Confiteboꝛ tibi in directione coꝛdis:in

o “ᷣᷣ didici iudicia iuſticie uue.
ofiteboꝛ tibi)confeſſione laudis id eſt lau
dabo te gratias agendo ⁊ nõ ero ingratus tan
to beneficiocin directione coꝛdis)id eſt ꝙ dire⸗
xiſti coꝛ meũꝛ animũ ad intelligenda pꝛedicta
et ꝙ directũ coꝛ habeo directis vijs ad illa cu⸗
ſtodiendain eo)id eſt ꝓ eo(ꝙ; didici)te reuelan
teciudicia iuſticie tue)quibs nunc ⁊ in fine mũ⸗
dus iudicat᷑. Ael (iudicia iuſticie tue) id eſt mã
aa tua que tu ex iuſticia tua iudicas facien⸗

Juſiificationes tuas cuſtodiam: nõ me

Etquia mandaſti et non eſt hominis dirigere

Erelinquas vſchauach.

adimplẽdo ⁊ vt cuſtodiãſnõ me derelinquas)

NJuſtificationes tuas cuſtodiam) opera iu⸗
ſticie faciendo et pꝛecepta tua iuſtificantia oꝑe

ſubtrabedo auxiliũ ptectionis tuevſq;quaq; )
etvalde et nimis vel ex toto et penitus.quaſi.d.

ſi derelinquis aliquando ad ꝓbationẽ vt vir⸗

tus ꝑficiatur et meritũ augeat᷑ vel vt infirmus
ſine auxilio tuo mihi videar⁊ ne de megleqier
non tamen derelinquas omnino ne peream et
ſic gloꝛiaboꝛ in te nõ in me. Nemo ergo debet
inflari ꝙ nunquã derelinquat᷑ vel dolere q; ali
quando derelinquat᷑. ¶ Betch

Nquo coꝛrigit a
doleſcentioꝛviam ſuã:in cuſtodien⸗
do ſermonestuno.
n pꝛima littera partes beatitudinis poſuit
in quibus pꝛecat᷑ ſe cuſtodiri in hac ſcdᷣa tem⸗
pus cõuerſionis aperuit in quo potiſſimũa la
pſu et confuſione fluxe etatis ad deum quis cõ
uerti debet. AUnde huic octonario pꝛemittit᷑ lit
tera (Bech) que interpꝛetat᷑ conſuſio quia hic
oſtendit pꝛecepta dei liberare hoĩem de confu
ſione id eſt de lapſu peccati qui enim viam ſuã

coꝛrigit non confundit᷑ iuſtiſicationes inquaʒ

tuas cuſtodiã que vere ſunt cuſtodiẽde. Nam
In quo coꝛrigit adoleſcentioꝛ)⁊ iuuenis eta⸗

tecviam ſuam) lubꝛicã pꝛauam ad peccandũ

Vel (adoleſcentioꝛ)ad deũ nouitate gratie per
cepta conuerſus (viam ſuam) id eſt cõuerſatio
nem ⁊ conſueiudinẽ ſuam pꝛauam.Et reſpon
det dicens (in cuſtodiendo ſermones tuos) ſcʒ
oꝑando non tm̃ legendo vel memoꝛando hoc

enim loco cuſtodia ſermonuʒz dei intelligenda

eſt operatio pꝛeceptoꝝ eius que fruſtra cuſto⸗
diuntur memoꝛia ſi nõ cuſtodiunt᷑ ⁊ vita.nam
quidam verba dei tenendo agunt ne obliuiſcã
tur nec agunt viuendo vt coꝛrigant᷑. Etqꝛ in

his coꝛrectio eſtideo.

In toto coꝛde meo exquiſiui te: nere⸗
pellas me a mandatis tunis.
In toto coꝛde meo)id eſt ex toto affectu coꝛ⸗
dis mei quia mens diuiſa nõ impetratexquiſi
ui teet amaui ex dono tuo. Non enim ambu⸗
lando ſed amando nõ motu coꝛpoꝛis ſed affe

cu coꝛdis exquirit᷑ et inuenit᷑ deus:hoc autem
nobiſcũ agit ſ̃mo diuinus vt dñs diligat᷑hoc

nobiſcũ agit dilectio dñi vt ſermo diuinus im
pleatur ⁊ ideo (ne repellas) nõ adiuuãdo (me)

qjuaſi indignũ (a mandatis tuis )intelligendis

et implendis. Minus dicit ⁊ plus intelligit id

eſt admittas me ad intelligentiazs et impletionẽ

mãdatoꝝ tuoꝝ. Quia ergo repelli metuit agit
quod ſequitur. ð
In coꝛde meo abſcondi eloquia tua vt
eee e rntet⸗ 1 5

.

ey beecen tibi

In coꝛde meo abſcondi)id eſt in abſcondi⸗

to coꝛdis mei ſcʒ in memoꝛia mea retinuicelo⸗
quia tua)ſacra ſicut theſaurũ pꝛecioſuzʒ in arca
(vexeoꝛum memoꝛia auocatus (non peccem ui
bi)et ſic repellar dum in ꝓmptu habeo in ab⸗
ſcondito memoꝛie regula ſcõm quam me com
ponam. Sacra enim eloquia ſemper in coꝛde
retinere magnũ confert pꝛeſidiũ contra omne
peccatũ. Namvbi eſt diuini verbi memoꝛia et
delectatio inde pculdubio fugit omnis delecta
tio ⁊ memoꝛia peccati.diuinũ eni eloquiũ nu⸗
trit virtutes:extinguit vicia:gencrat amoꝛẽ dei
adducit odium peccati.Et ne in coꝛde eius elo
quia dei ſine fructu operrũ abſconderent᷑ ideo
gratias agens de ꝑceptis oꝛatↄſequenter. Et
Dicit.
Benedictus es dñe:doce me iuſtiſicatio
¶ Benedictus id eſt laudatus(es dñe)in do⸗

nis tuis et de beneficijs mihi impenſis.q.d.qꝛ

eloquia habeo gratias ago et de reliquo (doce
me)et pᷣſta facere (iuſtificatões tuas)id eſt mã
data tua et iuſticie opera ſcʒ vt ſciam non ſolũ
ea ſpeculando ſed etiam ſcdõᷣm ea oꝑando ⁊ qd
didici factis oſtendendo: fruſtra enim abſcon

di in coꝛde eloquia niſi ſequant᷑ iuſticie opera.

q.d. Quia dando mihi eloquia tua dediſti mi
hilegem da etiam benedictionẽ gratie qua le⸗

gem implere valeam. Etqꝛ abſcondi eloquia

cua in coꝛde ideo cum temous vidi.

cia oꝛis ti.

rium in pꝛedicando vel pſallendo ſic non q
ris in comedendo vel doꝛmiendocomnia iudi

cia) nõ vniuerſaliter ſed que ſcripta ſunt vel di
cta. Unde ſubdit᷑ oꝛis tui)id eſt que per ꝓphe⸗

tas vel per aplłos qui ſunt os dei locutus es et
per eloqᷣa tua innoteſcere voluiſti. Que omnia

iudiciavſq;quaq; nõ ceſſat eccia in labijs ſuis

ꝓnunciare.Et ne fieret repꝛobo ſermo meus.

ſum:ſicut in omnib diuitijs.
In via teſtimonioꝝ tuo⁊)id eſt in oꝑe et im
etione mãdatoꝝ tuoꝝ que nobis in lege tua
ſub teſtificatione data ſunt ⁊ de te teſtificantur

(delectatus ſum)et gauiſus nõ modice ſed ſi⸗

cut in omnib diuitijs) ſpiritualibovt pote que
ſunt omnimode diuitie. Ael (ſicut in oĩby diui

opera noſtra remunerat quas cõ

AIn labijs meis: ꝓnunciaui omnia iudi /

In labijs meis) coꝛdi vicinis pꝛonanciaui)
alijs ſcʒ oꝛe pᷣdicãdo exhoꝛtãdo inſtruẽdo Et
bene dicit meis nõ alienis ne queras tibivica⸗

In via teſtimonioꝛũ tuoꝛuʒ delectatus

tijs)tempoꝛalibo delectant᷑ terreni hoĩes. Im⸗
mo multo amplius ſancti qui cõtempto mun⸗
do a deo ſunt ditati delectant᷑ etiocundant᷑ de
conſcientia pura in operibo mandatoꝝ dei nõ

deficientes etiã toꝛmentis ⁊ tribulatõibo mul⸗
tis aſflicti. Ia ꝓnũciaui ⁊ delectatus ſum S ag

huc ibiimmoꝛaboꝛ. VUnde ſequtit.
In mandatis tuis exerceboꝛ:et conſide
ho vias tuas.
In mandatis tuis exerceboꝛ)vſu meditatio
nis⁊ operis ſcʒ in eis frequenter meditando et
ipſa ope adimplendo. Et ſic menio boni ope

niscconſiderabo)id eſt cognoſcamvias tuas)
q‚uid iuſte quid miſericoꝛditer facias ſicut dici

tur a mãdatis tuis intellexi. vniuerſe enim vie
domini ſunt miſericoꝛdia ⁊veritas ſcõm quas

Oluligenter attendendovt ſic firmioꝛ ſim in me⸗

itatione ⁊ operatione mandatoꝝ. Etꝑ banc

exercitationẽ fit etiam iſtud quod.

In iuſticationiba tuis meditaboꝛ:non

n iuſtificationibotuis) id eſtin mãdatis et

cpceptis que iuſtificãt et ꝑfectã iuſticiã cõtinent
(meditaboꝛ) ꝓfunde de eis cogitando. O bli⸗
ioni enim que ex bꝛiginalivenit pctõ oppoſi⸗
ta eſt meditatio vnde ſequit᷑ vt (non obliuiſcar

ſermones tuos id eſt ne poſſim obliuiſci quod
expedit retineri ⁊vt illa obliuioni non tradens
poſſim ea intelligere ꝑfecteq; cõplere. Ecce ſa⸗
tis hoꝛret cõfuſionem que tantam ſpondet coꝛ
ctionem.

Etribue ſeruo tuo

piuifica me et cuſtodiam ſermones

s
oſtendit ⁊ contra eam gram dei poſcit. Et hec
indigentia eſt infirmitas carnis:iãrantia men

tis exilium: hoſtes: ⁊ contra hec auxiliũ multi⸗
plicis gratie petit. VUnde huic octonario pꝛe⸗
mittitur littera (Gymel)que interpꝛetat᷑retribu
tio qꝛ ſibi multipliciter gram retribui petit.di⸗
rerat enim ſupꝛa in quo coꝛrigit adoleſcentioꝛ

viam ſuam et ſubiunxit in cuſtodiendo ſermo

tuos nunc vt id faciat petit auxiliũ dicens
Retribue)o dñe bonũ ꝓ malo (ſeruo tuo)qᷓ

nihil meritis ſed totuʒ gratie deputat ſcʒ mibi

qui nõ dignus vocari filius tuua:h̊ ſcʒ (viuifi⸗
ca me)intus qui iuſtificas impiũ faciendo me
reſurgere a moꝛte anime ſcʒ a peccato qð moꝛſ
anime eſt ⁊ infundendo gratiã que animã viui

ſiderabo etiiã

nanns

— ₰

Etbe

vor⸗
dix⸗

nlio:

inifi
dom
mmon

ficat ſicut anima ceoꝛpus (et)ita iuſtificatuscu

ſtodiam ſermones tuos)ſcʒ intelligentia ꝑ co⸗
gnitionem:in memoꝛia ꝑ recoꝛdationẽ:in vo⸗
luntate ꝑ dilectionẽ.in mann ꝑ operationẽ. in
oꝛe ꝑ pꝛedicationẽ⁊ defenſionẽ. Sed quia nõ
poſſunt cuſtodiri ꝑ obedientiã niſi pꝛius videã

tur p intelligentiã addit.

—

rabilia de lege tnu.

„

Beuela oculos meos: et cõſiderabo mi

¶Reuela )id eſt aperi ⁊ illumina ꝑ ſpiritũ ſan

ctum oculos meos)interioꝛis ſcʒ coꝛdis⁊ men

tis ꝑ ignoꝛantiã et pctm velatos ⁊ ſic illumina

tos (conſiderabo mirabilia de lege tue) id eſt p
funda in legeantiqua ⁊ noua cõtenta. nihil eſt
autem mirabilius in mandatis dei qᷓ; diligere
inimicos benefacere his qui oderunt nos hoc
eſt retribuere bona ꝓ malis retribue inquaʒ et
reuela et debes qꝛ ego me idoneũ facio nõ que
rens hic manentẽ ciuitatẽ. Ham.
Ancola ego ſum in terra: nõ abſcondas
a memandatatug. è
¶ Incola ego ſum in terra) id eſt ꝑegrinus et
aduena nõ ſicut homines terreni ſed ſicutpa⸗

tres mei ſcʒ iuſti nõ ſum ciuis babylonie:coꝛ ⁊
ſi non coꝛpus habens in celo hoc dicere tm̃ iu
ſtoꝛum eſt quibus pꝛomiſſ eſt patria eterna et
ideo (nõ abſcondas a me) id eſt nõ ſubtrabas
mihi(mandata tna) ꝑ que redit᷑ ad patriã. Ab

ſcondunt᷑ mandata his qui non ſuntincole in

terra ſed terrena ſapiunt qꝛ ⁊ ſi ea audiunt ⁊ no

runt non tamen ſapiunt nec faciunt. Dinus
dicit ⁊ plus ſignificatvult enim dicere ꝙ ſibi il

laad faciendũ reuelet. “
Concupiuit anima mea deſiderare iuſti

ncationes tuas: in omni tempoꝛe.
CLoncupiuit anima mea deſiderare iuſtifi⸗
cationes tuas)id eſt iuſticie tue opera ⁊ hoc nõ

ad tempus vt mali ſed (in omni temꝑe ſcʒ pꝛso

ſpero ⁊ aduerſo vt quicquid faciam vel patiar
ſemper eas deſiderem.docet ergo nullũ ocium
nobis debere eſſe quin ſemper deſiderij huius
teneamur cupiditate.poſſunt enim infirmitate
anime non deſiderari:et ratõne mentis vbivi⸗
detur q; ſintvtiles poteſt earum deſideriũ con⸗
cupiſci. Nam ſepe quid agendũ ſitvidemꝰ nec

agimus qꝛ nõ delectat vt agamus et tamen cu
pimus vt delectet. Ideo autem concupuudeſi
derare quia. r

Anerepaſtin perbos: maledicti qui de⸗
clinant a mandatis tnuis.
Increpaſti ſuperbos) ſcʒ pꝛimos homines

quos delectauitilð:erius ſicut dij.⁊ adhuc fre

quenter per ſcripiuras ꝑ ſanctos:per pꝛie con
ſcientie ſtimulos increpas ſuꝑbos qui iuſticie
opera nõ diligunt vel deſiderantvt eos ad hu⸗

militatem reducas ⁊ per hanc ſuꝑbiam (male

dicti)ſunt non ſolum pꝛimi homines ſed oms

(qui declinant a mãdatis tuis )id eſt ab ober⸗

uatione mandatoꝝ tuoꝝ. Non ait qui nõ im⸗
plent ſed qui declinant quaſi pꝛimũ ſit infirmi
tatis vel ignoꝛantie ſcdᷣm ſuperbie.Sed quia
ſuperbi nec in tanta increpatõne humiliantur
oꝛat ꝓ eis coꝛpus chꝛiſti dicens.

Aufer a me obpꝛobꝛiũ et contemptũ qꝛ

teſtimonia tua exquiſiui.
Aufer a me obpꝛobꝛiũ)quod audio inver⸗
bis (et contemptũ)ſeu deſpectũ quem ſuſtinco
in factis que ideo mihi fiunt ( quia teſtimonia
tua)id eſt pꝛecepta per tuam teſtificationẽ data
ac pꝛemijs ⁊ penis vallatacexquiſiui nõ ocio⸗
ſe et ſomnolenter ſed ſtrenue ⁊ vigilanter ad ſci
endum et faciendum. Oꝛat a ſe auferri illa in
quantum ſunt culpa non pena id eſt vta perſe
cutoꝛibus ſuis amoneat᷑ culpa ꝑſecutionis il⸗
lis noxia ⁊ conuertant᷑ ad dominũ nona ſe pe
na cum inde ꝑueniat ad coꝛonaʒ. Sed quan⸗
do eccleſia talia pꝛecabatur ipſa patiebat. AUn

ge ſubiungu.

Etenim ſederũt pꝛincipes et aduerſum
me loquebant᷑: ſeruus autem tuus exer

cebatur in iuſtiſicatiomib tu.
Eteni ſederũt) ſcʒ in ↄcilijs ⁊ iudicijs quaſi

ex moꝛa machinantes(pncipes)ſcʒ mali recto

res ⁊ iudices (et)ipſi aperte aduerſum melo⸗
quebantur) accuſando ⁊ criminando idem ac

cuſatoꝛes erant qui ⁊ iudices quod grauius eſt

illi ita (ſeruus autem tuus) ſcʒ ego (exercebat᷑)

ſollicite (in iuſtiſicationibus tuis) ⁊ mandatis

meditando pꝛedicando et opere adimplendo.
Qui in his cogitat vincit quia ab his retrahe
re per bella laboꝛat inimicus.q.d.inter pericu
la non erat mihi cruciatus ſed ꝓfectus.Qua⸗
liter vero exercebat᷑ ſubdit.
Nam et teſtimõia tua meditatio mea ẽ:
et conſiliũ meũ iuſtiſicationes tue.

¶ Ham etteſtimonia tua) id eſt mandata vel

martyria grece dicta. VUnde ſanctos ꝓpter teſti
monium chꝛiſti paſſos grece martyres apel⸗
lamus (meditatio mea eſt) quia iugiter medi⸗
toꝛ ⁊ amo ea reſpiciens ad coꝛonã hic enim id
eſt hoꝛũ cauſa meditata ſcʒ chꝛiſtus et pꝛemia
mitigant doloꝛes (etconſiliũ meu)ac conſide⸗
rata ratio eſt (iuſtificatões tue) a te nobis tradi
te. vt ſeruem ⁊ adimpleam in quibus matind

eſt inimicos diligere. Conſilium pꝛincibum

fuit martyres perdere conſilium martyru fuit

illos acquirere. ”
elech.

—
—

Dbeſitpamm

aboanima mea viuifica me ſcoᷣm ver⸗
abar quarta littera dicit ſe coꝛpoꝛali ne⸗

6
— .

ſſitate eſſe conſtrictum ita vttedeat eum oꝛa⸗

revel operari coꝛpus enim quod coꝛrumpitur
aggrauatanimã ſed ſola dei pietate dicit ſe eſ⸗

ſe ſaluandũ.Et quia in hac neceſſitate poſitus
ſemper timet relabi ideo congrue huic octona

rio pꝛemittitur littera (Deleth)que interpꝛeta⸗

tur timoꝛ.hic enim docetur ꝙ lex timentẽ con⸗
foꝛtat ſeu cõfirmat ⁊ ad omnia ei ſufficit. o
do ergo conſilium meum eſtiuſtificatõnes tue
modo ita me habeo ſed olim (Adheſitconſen
ſu (ꝓpauimento)id eſt carni ⁊ coꝛpoꝛi terreno et
coꝛruptibulicanima mea)eius voluptatibus et
deſiderijs cõſentiendo quod dicitur pauimen

tum qꝛ de terra factũ. Ael (adheſit pauimẽto)
ig eſt terrenis vt hec curet que ſi unt calcãda pe⸗
dibus velut pauimentũ. Et quia carni vel ter⸗

renis adherere moꝛs eſt anime ideo ſubdit(vi⸗

uifica me) cõfoꝛtando per gratiam vt ſpiritus

pꝛeualeat contra carnem et eruendo a terrenis

vt mena ⁊ cõuerſatio mea ſit in celis (ſcõᷣm ver

bum tuum id eſt ſcõm ꝓmiſſionem tuam quã
beomlltie veniam ⁊ gratiam penitenti.Et de-

es Quia.

Vias meag enũciaui et exaudiſti me:do

ce me iuſtificationes ttuas.

peccata mea cõfeſſus ſum (et exaudiſti me)
dimittendo ea et quia deleſti vias meas (doce
me iuſtiſicatões)etviasctnas)quibus perfectã
conſequar coꝛrectionẽ. Sic doce me vtagam
pulchꝛo oꝛdine ad iuſtificationes dei perueni
endum putat vt pꝛimum peccata ſua confitea

non vt tantũmodo ſciam quid agere debeam

tur ita enim ⁊ alibi dicitur dic tu iniquitates tu

as vt iuſtificeris. Uel (vias meas)id eſt pceſ⸗
ſus meos difficiles in via virtutis ꝓpter aggra

uationem coꝛpoꝛis(enunciauitibi in oꝛatone

et exaudiſti me)conferendo gratiamdoce me

iuſtificationes tuas)et mandata vt ea comple⸗

am. gEQeet. èMD
Viam mſtificationũ tuaruʒ inſtrue me:

et exerceboꝛ in mirabilib tunis.

en/

¶ WMiam )id eſt modum etoꝛdinemiuſtifſica⸗
tionum tuarum) et mandatoꝛum tuoꝛumque
dirigunt ad iuſte agendũcinſtrue me.quomo⸗
do debeam in eis ambulare. Jam ante petitt
docen iuſtificationes nunc hic petit gradus et
oꝛdinem eoꝛum quia nõ ſufficit bona agere ni
ſi fiant debito modo⁊ oꝛdine(et ita inſtructua

(exerceboꝛ)vſu operis in mirabilibus tuisiu

ſtificationibus ſcilicet in dilectione inimicoꝛũ

et huiuſmodi quarum quedam ſuntita mira⸗

bilesvt inexperti credant ad eas non poſſe per
ueniri intelligendas vel faciendas. Unde ſte
carum difficultate quodãmodo fatigatus ada
iungit.

ſirma me in verbis tuis.
¶ Doꝛmitauit anima mea) quaſi feſſa id eſta
ſpe qua eas me appꝛehenſurum eſſe credideraʒ

V

refriguit lente ad bonum ſurgens? parumvel

nihil boni operans et hoc (pꝛe tedio) id eſt pꝛo

pter dilatõnes eoꝛum que petijvel carnis infir

me que ſeruitvanitati? hec doꝛmitatio accidia

ſolet dici ſed (tu confirma me )et da mihbi perſe
uerantiam (in verbis tuis)et pꝛeceptis que iaaz
teneo⁊ꝛ iam facio ne ab eis decidam doꝛmitan
do ſed ex his ad aliæpoſſim pertendere pꝛofi⸗
ciendo. Et vt poſſim confirmari et in via iuſti
ficationũ ſic ambulare ꝙ; poſſim ad illa ⁊ mi⸗

rabilia peruenire.

* „ „

Vliam iniquitatis amoue a me: et de le

ge tua miſerere mi.k

Vias meas enunciaui) per confeſſioneʒ id

l

cupiſcentiam malam quibus tanquaʒ ꝑviam
ad inquitatem et peccatum itur ⁊ a te receditur

(amoue a me)ne illam ſequar (⁊? de lege tua)id
eſt ſcõᷣm legem tuam nõ iuſticie ſed gratie qua
implemus quod per nos non poſſumus(miſe
rere mei)⁊ iuſtifica me quia tibieſt pꝛopꝛium et᷑
Apud te lex hec inſtituta eſt vt ſemper miſerea⸗

ris.perfecte petit iſte qui aitviam iniquitatis a

moue et de lege tua miſerere. ac ſi diceret mala
remoue bona indulge. miſerere inquaʒ mei qꝛ

iam.

Vliam veritatis elegi:iudicia tua nõ ſuʒ

oblitus.

¶ Viam veritatis) que vere ducit ad patriam

relicta falſitateſelegiyvbicurrerem quod vt fa⸗

ceremKiudicia tua non ſum oblitus) vtcurrez⸗
rem quibus iudicijs a creatione mundiin ce⸗

lo et in terra peccantes grauiter afflixiſti ⁊ bo⸗

nis gratiam mulupliciter contuliſti etad huc

Doꝛmitauit anima mea pꝛe tedio: con

lam iniquitatis) id eſt deſiderium ⁊ con⸗

ecol
caute

ieoh
nalt.

ſlege
layin
fanoli
Ninan
nan
amnſal
dnrr
ſinp
loe
Apof
Jn

de
mo⸗
led

con⸗
nm
Hur
gid
ed

mnc
ſan⸗
is
mal⸗
nug

rum
ſa⸗
me⸗
nce⸗
ꝛbo⸗

gb

quotidie bonos remuneras et malos punisꝗa
bus etiam iudicijs pꝛemia iuſtis et penas im
pijs in iudicio futuro reddes. Et per hunc mo

dum cum currerem.

Adheſi teſtimonijs tuis dñe:noli me cõ
fundeere.
Adheſi) voluntate amoꝛe:et toto deſiderio
(teſtimonijs) ⁊ mandatistuis o(domine)qui
pꝛius adherebam pauimento Adheret autem
ceſtimonijs qui mundo renunciat qui curã hu
ius vite ⁊ voluptates ſpernit qui poſterioꝛa ob
liuiſcitur ⁊ in anterioꝛa contenditvt ad bꝛauiũ

perueniat ⁊ ideo (noli me cõfundere)nec ſpem
meam euacuare ſed fac vt quo cunro pertendã
quo tendo per te perueniam nõ enim volentis

„

nec currentis ſed miſerentis eſt dei. Sed quia

non per ſe ipſum iſta potuit ſubiungit

Vliam mandatoꝝ tuoꝝ cucurri: cum di

lataſti coꝛ meum.

Uiam mandatoꝛum tuoꝛumque anguſta

pꝛium arbitrium ſed (cum dilataſti coꝛ meuʒ)
