quo vino nõ ſolũ letificari ſʒ et inebꝛiari debe
mus ſicvtvideat᷑ illa ebꝛietas in oꝑibo noſtris
in ſctõ amoꝛe iuſticie in alienatõe mẽtis nr̃ea
terrenis in celũ vt educas etiã de terra oleũ.
AVlt exhilaret faciẽ in oleo: et panis coꝛ
e frnet.
WUhhomotexhilaret
tem ſuãſin oleo)ex eius ſapoꝛe ⁊ ↄdimẽto. vel
loquit᷑ moꝛe antiqꝝ qͥ vngebãt facies ſuas in

i.letificet. faciẽi mẽ

ſignũ leticie. Ctqꝛ vtilitatẽ vini ⁊ olei dixerat

ideo etiã vtilitatẽ panis ſubdit.d. et, vtpanis
coꝛ hoĩs ↄfirmet) coꝛpꝰreficiedo. Myſtice( vt

exhilaret).i.letificet⁊ hilarẽ faciatfaciẽ ſuã.i.

mentẽ in oleo).i.in gra ſpũſſcn q qd repleuc⸗
rit letos ⁊ hilares reddit ⁊ gratioſos apð alioſ
efftcit. letificat᷑ eni hõ in ſe? hilarat᷑ad ꝓximũ
dQag impendendũ qð hʒ ex charitate cet panis)
ſpũal.ſ.chꝛiſtꝰ (coꝛ hoĩs ↄfirmet ꝛin bonis qꝛ

panis coꝛdis eſt et dat vitã mundo.

HSaturabũt᷑ ligna campi et cedri libani

js platauitallic paſſeres nidiſicabũt.

lis petra vbiq; eſtvtilis ⁊ i
libo ⁊ magnis ⁊ guis beſtijs ⁊ celivolatilib.
it luna ĩ tpe:ſol coguit occaſuʒ ſuũ.

Saturabunt᷑ etiã ligna campi).i.ad ſacie⸗

aleʒ nutrient᷑ ex tra ſic rigata cet cedri libani)
ſilr ſaturabunt᷑ (qs plantauit).ſ.dũs qꝛ oĩa li

gna ⁊ arboꝛes ſunt creature erꝰ culic)in cedris

¶paſſeres) minuta volatilia celi (nidificabũt)
ci qeſcent. Oyſtice deiſtiaſ.pane vino ⁊ oleo
id eſt a gra dei educta de tra eccłie (ſaturabũt᷑

ligna campi).i.reficient᷑ plebes hũiles pploꝝ

(et) etiã (cedri libani).i.ſublimes in cãdoꝛe ſe⸗
cCculi ille tñ qᷓs ipᷣe dñs plantauitin vnitate ec
cliaſtice fideicillic) ſeʒ in cedris.i. in potentibb
ſeculi(paſſeres nidificabũt).i.paupes in ſcło

q ſua reliquer̃t vi nudi ſequerent᷑ ieſuʒ. Nobi

les enĩ ⁊ diuites hꝰ ſclłi atttendẽtes res ſuas et
ſuꝑſluas copias pᷣbent illas ſᷣuis dei dãt poſ⸗
ſelſſiões edificãt eccias ↄſtruũt monaſteria col
ligunt᷑ paſſeres.i.pauꝑes chꝛiſti qᷓ; ↄuerſatio
in celis eſt vt nidificent in ramis facultatũ ce⸗

Aroꝝ liban.
NMerodij domus dux eſt eor montes ex

celſi ceruis:petra refugiũherinatijs.

¶ MHerodij domꝰ).i.nidus.ſ.petra q eſt domꝰ
eiusdux)et reſugiũ ẽ(eoꝝ).ſ. baſer ſi foꝛte ce
u

Adri mouent᷑ (mõtes excelſi ceruis) ſunt rfugiũ

et firmamẽtũ (petra) in via ſubrranea eſt(refu
giũ erinatijsꝭĩ q̃ ſe abſcõdit qꝛ erinaci ſeu eri

cius ẽ aĩal ifirmũ ⁊ pauidũ.ſ.paruũ⁊ ſpinoſũ
Myſtice. Et ſi in cedris paſſeres ꝓpter půtem
natiuitatẽ nidificẽt⁊ poſſeſſiõibo diuitũ ſuſten
tent᷑ nõ tñ iõ ſpẽ in eis ponũt ſʒ in ſolo chꝛiſto
ſi foꝛte cedriirati fuerint ⁊ aliqͥd moleſtiey
ſcãdali fuis dei in ramis ſuis cõmouerintvo⸗

labunt quidẽ inde paupee ſz nõ pibunt qꝛ nõ

ipᷣi cedri ſʒ petra chꝛiſt cuiꝰ paſſionẽ imitant᷑
dux eſt eoꝝ. chꝛiſtꝰ.n. eſt paupi refugiũ. Cer⸗
ui magni ſpiritales ⁊ ſuꝑne ↄuerſatõis amato
res trãſcẽdentes ĩ curſu oĩa ſpinoſa ſcłi tenat

altos montes alta pᷣcepta dei ſublimia coguẽet

teneãt ea qᷓ multũ eminẽt in ſcpturis iuſtificẽt
in ſũmis. Minutũ aĩal infirmũ ⁊ ſpinoſü eri

cius:ſignificat pctõꝛes. ſpine eĩ pctã ſignificãt

quibo cooꝑt? eſt qͥ peccat.Et qꝛ talis nõ pᷣtte⸗

nere excelſa illa ⁊ pfctã pᷣcepta refugiũ eſt pe
tra.i.chꝛiſt? qꝛ fact eſt dñs refugiũ pctõꝛi.Ca
8 2 in montib ⁊ in ↄual

Fecit lunã in tgeyvt ꝑ eam diſtinguant tꝑa

(ſol coguit occaſũ ſuũ)qꝛ ita regularit᷑ etoꝛdi⸗
nate vadit ad occaſuʒ ac ſi haberet intellectũ.
Myxſtice poſtoꝛdinatõeʒ pᷣlatoꝝ et ſubditoꝛũ
ſubiũgit de chꝛiſto et eccia.q.d.pᷣdicta oꝛdina

uit deus ⁊ ipᷣe(fecit lunã.i.eccłiã q accipitlu⸗
men a chꝛiſto ſicut luna a ſole(in tꝑa) qꝛ tꝑa
liter tranſit et creſcit ⁊ deereſcit aliqũ trãſitura
nec mirũ ſi trãſit nam (et ſol.i.chꝛiſtꝰ(coguit)
et pᷣſciuitoccaſuʒ ſuũ).i.paſſionẽ ſuã ꝓ ea ſub

eundã. hoc eſt appꝛobauit et placuit ei. Si eni

diſpliceret quõ pateret᷑. Et bñ paſſio occaſui

ſolis comꝑat᷑.ſol enĩ ſic occidit vtoꝛiat᷑ ita qui

doꝛmiuit.i.chꝛiſtus adiecit vt reſurgeret.

Poſuiſti tenebꝛas ⁊ facta eſt nox: in ipa

Poſuiſti tenebꝛas)ꝑ occaſuʒ ſolis (et facta

Prn ibũt om̃s beſtie ſiue.

eſt nox)in emiſpio nrocin ipᷣa)ſcʒ nocte (ꝑtrãſi
bũütoẽs beſtie ſiluead qᷓrendũ alimentũ. Oy
ſtice cũ paſſus eſt chꝛiſt? (poſuiſti tenebꝛas).i.
poni pꝑmiſiſti. ita ſepe dr̃ deus facere qð fit de
eius ꝓmiſſiõe.tenebꝛe.n.facte ſunt in apłis qꝛ
defecit ſpes eoꝝ (et fctã eſt nox infidelitatis in
eis. Uelpoſuiſti tenebꝛa s cũ cecitatẽ ĩ iſrł fie
ri et iudeos ꝓpter eoꝝ ſuꝑbiã ĩ erroꝛe ignoꝛãtie
remanere ꝑmiſiſtitet fctã ẽ nox).i.obſcura mẽ
tis obſtinatio ⁊ qꝛ nõ habuer̃t lumẽ fidei ꝑue
nerũt ad noctẽ pci vt ieſuʒ dolo tenerẽt et oc⸗

ciderẽt in ipᷣa ſcʒ nocte erroꝛis(ꝑtrãſibũt oẽs

beſſtie ſilue) ſcʒ demões ad capiendũ aĩas. qs

aüut generaliter dixerat beſtias,. deinde in catu

los diuidit et leoones.
Catuli leonuʒz rugientes vt rapiant: et

querant a deo eſcã ſibi.

atuli leonũ) nõ ſolũ leones ꝑtrãſibũccru⸗
gientes).i.fremẽtes ⁊ cũ rugitu anhelantes(vt
rapiant) pᷣdam aliquã (et qranta deo) cui/ eſt
oĩbo ꝓuidere eſcã ſibihneceſſania Oktice leo

nes ſunt pncipes demonioꝝ ? catuli ſunt mi⸗
noꝛa demonia. ſunt eni magni demones m.
noꝛes qͥ qñ nobis occũbit ſol iuſticie cum ru⸗
gitu circueũtvt ſeductionibo aias rapiat ⁊ eſcã
babeãt qꝛ paſcunt᷑ erroꝛiba hoĩim qͥ pciã ſunt
eſta ipoꝝ Querere aũt a deo eſcã ſibi dicti ſüt
qꝛ nec tentare quẽq; niſi deo ꝑmittete pnt dat
po ptãs aut ad dãnandos ipios aut ad ꝓban
dos pios. Nulla eſt q;pe ptãs in hoĩevel dia⸗
bolo niſi deſuꝑ der a dno. Iſta O faciüt in no⸗
cte ⁊ in tenebꝛis. NHam,.

ꝛtus eſt ſol) ſuꝑ terrã et) oꝛitte ſole ſtatim
gregati ſunt) ceſſantes ⁊ deſiſtentes qrere p

dam (et in cubilib ſuis collocabunt᷑.ſ.vt qe⸗

ſcant impetꝰ nõ faciẽdo. Myſtice hoc faciũt

in nocte vbi nõ cogſcit᷑ chꝛut nam quibo oꝛtꝰ

eſt ſol.i cognit eſt chꝛiſtꝰnõ hos audent inua
dere qꝛvidẽt eos ſignũ thau.i.crucis hꝛe. Ma

gis magiſq; vbiq; oꝛit᷑ ſol iſte vt clarificet chꝛi

ſtus ĩ toto oꝛbe? ↄgregant᷑ leones? catulieoꝝ
recedẽtes a ꝑſecutõe ecclie etcollocant᷑incubi
libo ſuis.i.pmanent in coꝛdibo infideliũ ⁊ ꝑti⸗
naciuz ne iam faciant in ſctõs impetũ. Dic g
cchꝛiſto in aliq̃ occidenteꝑ pctm vigent mala?
codẽ reſurgente ꝑ gram fugiũtipᷣa.Ettunc in
ostu ſo᷑üuuu1u1s.
Enbit homo ad opus ſuũ:et ad opatõ
nem ſua vſq; ad veſperrr.

1 Eribithomo) deqͥte ⁊ ocio (ad opus ſuũ)

faciendũ⁊ ad oꝑatõʒ ſuã tinuandavſq; ad
yeſperã) ettenebꝛas. qn iterũ ceſſabit figurate
oꝛto ſole gre ⁊ iuſticie ĩcipiet hõ bñ oꝑariet cõ
tinuabit ꝑſeuerando vſq; adveſperã.i.vſq; ad
finẽ ſeculi qꝛ iaʒ licet in ſecuritate pacis bona
opani ſʒ ↄtenebꝛatio ⁊ grauis imper erit in ſi⸗

ne mũdi.Exeant & iam ſcti viri ꝑ terasadp⸗

dicandũverbũ.faciant opus ſuũ impleãt mi⸗

niſteriu iniunctũ. Exeat etiã hõ qlibet ad opa

cionẽ ſuã oꝑet᷑ bona ſua oꝑa vſq; ad yeſpeꝝ.i.
vſq; ad ↄſumatõeʒ vel vſq; ad finẽ. O ꝑtet enĩ
nos omni tpe oꝑari iuſticiã ⁊ ꝑſeuerare qꝛ fi⸗

nis nõ pugna coꝛonat his oĩbo inſpectis ꝓpha

cctoiĩs hõ credẽs exultat ?⁊ admirãdo exclamat
Oꝛ hec pꝛedicia feciſti ergo.

magnificaca ſunt opa tua dñe: oia

ſeſſione tua.

in ſapientia feciſti: impleta eſt terra poſ

ox magnificata).i.magna ⁊ multa(ſunt) q;
explicari na piicluman ſenſuʒ excedũtoꝑa
tua)ooñe)ad literã oĩs creatura a te ſctã łoꝑpa
myſtica.ſ.creatõis ⁊ recreatõis ꝙ regit ꝙ ↄſer

Hꝛtus eſt ſol et ↄgregati ſunt: et in c

punit repꝛobos ꝙ remunerat electosſoĩa i ſa⸗

pientia feciſti).in chꝛiſto. ipe eſt eni dei virt⸗
et dei ſapiĩa ꝑ quẽ ad literã deus pr qᷣcqd ĩ fra

in mani ⁊ in celo eſt creauit.vlł my ſtice accipit

de noua creatura quã a veteri hoĩe chꝛiſtꝰ eru
it ⁊ liberauit ⁊ qꝛ multa ſunt (impleta eſtterra
poſſeſſiõe tua).i.multis bonis coꝛꝑalibo ⁊ ſpi⸗
ritualibo q̃ ſunt poſſeſſio tua qꝛ ad litterã ple⸗
na eſt terra creaturis ſuis q̃s creauit ⁊ in ptãte
habet. Vel myſtice terra.i.eccĩa plena eſt fide

libo ſuis. Ecce in pᷣmo magna dei potentia.in
ſcðo mag eiꝰ ſapia.in tercio magerꝰclemẽtia.

uat q; expectat alios ad pniam alios reliqᷣt

loc mare magnũ et ſpacioſu manibbc

illic reptilia quoꝝ nõ eſt numerus.

¶ Hoc mare)ſilr impletũ eſt tua poſieſſione
et creaturis magnũ ꝓfunditate (et ſpacioſuʒ)

latitudine(manibo).i.locis.et dicit manibo eo

q qſi expanſas manꝰ habeat ⁊ in ſe cũcia ſu⸗
ſcipiat c illicx.ſ.in mari ſunt (reptilia⁊ piſces

diuerſoꝝ gener (quoꝝ nõ eſt numer noticia

huana. Vl my ſtice dicit quõ eccłiã ꝑ mare ſe
culi ad litus pꝛie traducit. Anpleta qdẽ eſtter

ra ſed nõdum ſumus in terra viuentiũ vbi eſt

poꝛtio nr̃a immo mare.i.ſeculũ adhuc eſttrã
ſeundũchoc)aũt(mare magnũ eſt)etſſpacio⸗
ſum manibo) exereendis qꝛ multa in hoc mũ
do ad oꝑandũ inuenimꝰ ſedillic) in illo mari

quoꝝ innumere inſidie in hoc ſeculo repũtet

incautos repente occupãt. Et in h mari ſũt.

Aninalia Puſill cum magnis illic na-

ues ptranſibunt.

parui ⁊ magni. Nec ſolũ hoc mare eſt advſuʒ
piſciũ ⁊ reptiliũ ſed etiã ad vſum hoĩm naui⸗
gantiũ. VUnñ dicit ulic).ſ.in mari (naues ptrã⸗

ſibũt) ad deducendũ hoĩes ⁊ bona eoꝝ. My⸗

ſilli ⁊ magni. Oulti eni puſilli. mulii pmates
picula (tñ illic naues).i.eccłie ꝑtranſibũt)ſe⸗
cure inter inſidias et cellas tentationũ inter

aĩalia puſilla ⁊ magna. nauis ſiue diminutiue

Apter humilitatẽ nauicula eſt ſctã eccłia q flu⸗
ctibo tentationũ ⁊ tẽpeſtatibotribulationũ tun

ditur ⁊ quatit᷑ ſed nõ ſubmergit᷑ habʒ ꝓ malo
crucẽ. ꝓ velo fidẽ. ꝓ anchoꝛa pacientiã.ꝓ gu⸗

bernatoꝛe chꝛiſtuʒ. Non & naues timeant nõ
valde attendantvbi natent ſed a quo gubernẽ
tur venient ad debitũ finẽ ꝑducent᷑ ad quietẽ.
Etpᷣrt᷑ hec aĩalia ecetiã ĩ mari qð ſuꝑat oĩa.ſ.

. Hꝛaco iſte quẽ foꝛmaſti ad illudendu, quaſi nõ curando de eis (turbabuntur) ſcʒ fa⸗
” ei:ommnia a te expectantvt des illis eſcaã me ct defectu nature immo ꝑiſtũ modũ (aufe
tn iün ttee. irss ſpm̃ coꝝ) quo viuificantur (et deficiẽt) ru
hl ¶Dꝛaco iſte) i cetus cnius magnitudo exce endo in moꝛtẽ cetin puluerẽ ſuumi in mate⸗
n dit magnitudinẽ alioꝝ aĩaliũ terreſtriſ et ma⸗ riam ſue pꝛime oꝛiginis (reuertentur p pume⸗
m rinoꝝ (quẽ foꝛmaſti)o deus (ad illudendũ ei) factionem. Myſtice qꝛ multi impleti bonita⸗
ini cum eni cetus vult capere piſces p cibatõe:il⸗ le dei ſibitnibuerunt inani gloꝛia elati volens
Ni⸗ li inſtinciu naturali fugiũt verſus ripã vbi na deus eis ꝓbare ꝙ nõa ſe ſed ab ipo habent/vt
ni tare non põt ꝓpter aque paruitatẽ ⁊ ideo ceis cum bonitate habeant ⁊ hũilitatem aliqñ eos
hiu eos inſequens impingit in terra etibi a picca⸗ pturbat auertendo ab eis faciem.i.ſubtraben
un toꝛibo occidit᷑ ⁊ ſic illuſus a ſua ſpe fruſtrato⸗ do beniuolentiã ⁊ cadũt in tentationẽ variam
mnia)ſcʒ viuentia ſuꝑ terrã ⁊ in aquis (a te ex et ita oñdit illis qꝛ ꝙ iuſti erant ⁊ recte ambu⸗
in pectant) naturałr (vt des illis eſcaʒ) ꝓ nature labant ipo regente fiebat. vtiliter ergo turban
8 ſuſtentatõe (in tꝑe)ſcʒ opoꝛtuno. Sicut enim tur:turba eni tribulatõis remouet ſpm elatõis
4 aiĩalia creata ſunt a deo. Ita ex creaturiſ dei re vnde ſequitur (auferes ſpm̃ eoꝝ) ſcʒ ſuperbie

,
Pn
les
3

1
ve⸗
1n
lo
,
ſo
ſe

be⸗

ficiunt᷑. Myſtice dꝛaco iſte eſt inimicus ecclłie

qui alibi dicit᷑ lucifer alibi leuichan quem foꝛ

mauit deus ſᷣm ſubam ⁊ in celo locauit ſedvi⸗

cio ſuo inde cadens ad boc factus eſt hic vtil
ludat eix ab angelis qñ nobis ſuggerüt bona
et reuocãta malis ⁊ a ſanctis ſcʒ tentationũ et

tribulationũ victoꝛibo. Illude & dꝛaconi non

Oſentiendo pꝛance eius ſuggeſtioni ſic eni illu
ditur ei. Iſte quidẽ dꝛaco manducare vult ſed

nõ manducat quem vult. nam omnia:⁊ tenta
ſoꝛes⁊ tentati eſcam a deo expectant ipᷣi dꝛaco
ni dictũ eſt terrã comedes emibo dieb vite tue

Tibo ergo huius dꝛaconis eſtterra. iterreni et
pctõꝛes.Cibo eius eſſe nõ vis nolli eſſe terra.i.
noli ꝗmareterrena. Cibus aũ iuſti eſt verbũ

dei Di bnvixenis cibũ chꝛiſti habebis ſive

ro a chꝛiſto receſſeris cibus dꝛaconis eris.

Dante te illis olliget apieme te manũ
tuã omnia implebunt᷑ bo

n bonitate.
Dante te).i. cum dederiscillis) ſcʒ eſcã (col⸗

ligent) eã (apꝑientete manũ tuã i. largiter te ri
buente ſicut homo largus dicit᷑ manũ apertã

habere (omnia implebunt᷑ bonitate).i. reſiciẽ

iur ex bonitate largitatis tue. Myſtice (dante

te illis)ſcʒ demonibo cibum ſuuz et pmittente
vt accipiãt colligent eum:ante nõ pñt collige⸗

re nec tentare.dat eis deus cibũ qñ vultet quẽʒ

vult q;ꝛ neminẽ ſibi incoꝛpoꝛare pñt niſi dñs
Pmittat.ſequit᷑ de cibo noſtro qꝛ (aperiente te

manũ tuamyet ptãtem qua abunde reples qs

vis ⁊ pleniter te impendete munificentiã/oĩa)
que implenda ſunt (implebuntur bonitate) et
gratiaꝝ largitõne qꝛ a te habet homo quicqͥd
boni habet.Et ecotra
Auertente aũt te faciem turbabunt᷑:au⸗

¶ Auenente aut te ſacieʒ) iſi illa neglexeris

quo inflantur (et) eo amiſſo (deficient) in ſe vt
pꝓficiant in te.i.de ſe ipᷣis nõ pᷣſument(et)ſic de

Pecratis penitentes (in puluerẽ ſuum)ſcʒ bũi
itatis (reuertentur) recognoſcentes ſe eſſe pul

uUerem et cinerem.,

Emitte ſom tuu et creabuntur:et reno

uabis faciem terre:

Smitics ſpm tuũ).i. dabis tue voluntatis
imꝑium ⁊ effectũ et que moꝛtua ſunt(creabũ⸗

tur).i.de nouo foꝛmabunt᷑ ſcʒ in eadem ſpecie
ſm curſum naturec(et renouabis faciẽ terre).i.

ſtatum terrenoꝝ ⁊ moꝛtaliũ in aĩalibo volatili
bus ⁊ alijs ꝑ ſubtractioneʒ cure tue perditis.
Mxſtice ablato ſpũ eoꝝ quo inflantur ⁊ coꝛ⸗

rumpũtur Emities ſpm̃ tuũ)ſanctũ qui creat
nouos et eo miſſo (creabuntur).i.recreabunt᷑
et refoꝛmabuntur.ſed quia eſt nouitas ſtatus
hoiĩs ideo dicit᷑ creabunt᷑ ſcʒ in oꝑib: bonis et
dad iuſticiã.a ſpiritu enĩ eius accepimus gram
vt iuſte viuamus quia ipᷣe eſt qui iuſtificat im
pium (et renouabis faciẽ terre).i.terrenoꝝ vt
Pabeane ſacizennnain bien alẽ cum ante ꝓp
dDiuerſis generibo peccatoꝝ haberẽt diuerlas

facies animalium:hoc eſt nouos hoies facics
ſpü mentis ſue renouatos cõfitentes ꝙꝙ nõ a ſe
ſʒa te ſunt iuſtificati et boni vt gratia dei ſit in
üllis. Facies quippetene renouatur cum ani⸗
ma peccatoꝛis ad iuſticiaʒ dei refoꝛmatur.Et
qꝛ a deo ſunt omnia bona ergo.

in ſeculum jetabitur do

ninus in operibo ſnuuius.

Bit) et duret(gloꝛia dñni⸗.i.gloꝛiſecet᷑ dñs
tam multis et magnis beneficijs et nõ ad tps
ſed(in ſeculũ).i.abſq; termino ⁊ ineternũ (et le
. ur E REn n tabit᷑ dñs in oꝑibo ſuis).i.in creaturis ad ſugʒ
feres ſpiritũ eoꝝ et deſicient:et in pul⸗ gloꝛiã oꝛdinatis. Vlel(ſit gloꝛia dñi)non nr̃a
nerem ſuu reuertentur.

(in ſeculũ).i.ſemꝑ vtqͥ gloꝛiat᷑ in dno gloꝛiet

et dicat non nobis dñe nõ nobis ſed nomini

t 3

mo da gioꝛii bona etenimvita noſtra nõ vir⸗
tus noſtra eſt ſed ipᷣius gloꝛia qui operat᷑ ⁊vel
le et pficere in nobis et ſic(letabit᷑ dũs in oꝑi⸗

Brvus ſuis)que in nobis facit nõ in noſtris quas

ſi noſtris qꝛ oꝑa noſtra ſi mala ſunt ꝑ iniqui⸗
atem noſtrã mala ſunt. ſi bona ſuntꝑ gratiaʒ
dDecli ſunt bona.letat᷑ autẽ dñs de nobis cum be

nexviuimus ⁊ gaudet eternus paſtoꝛ ſi ouẽ ſuũ

inuenit quam ꝑdidit.letat᷑ eti dñs in openbo
ſuis qꝛ placent dño qui ſunt creati ꝑ euʒ in no

nitate vie.

—————— E

MQui reſpicit terra et facit eam tremere

gui tangit montes et fumigant.
NQui reſpicit terrã ⁊ facit eam tremere vt pa
tet ſepe factũ in terre motu pcedente ex diuina
oꝛdinatõe (qui tangit montes) altos tactu ful
gurris (et ſumigãt).i.fumũ emitũt ex illo igne
fulgureo hoc fa cti eſt cuʒz deſcenderet dñs in
montẽ ſynai ad danduʒ legẽ etadhuc ſepe fit
ad incutiendũ nobis timoꝛẽ. Oyſtice ſu bdit
de operibo ſuis qualitet illa faciat d.(Quire⸗
ſpicit) miſcðia ſuacterraʒ) humani coꝛdis a ſe
auerſam que ſpinas pcõꝝ germinabat vel ſi
bivires bonitatis et opulentie ſue tribucbat⁊
facit eam tremere) ettimere de peccati ↄſcien⸗
ia.nam tunc ibi reqᷣeſcit deus.ſic reſpexit dñs
petrũ⁊ fleuitamare. Melioꝛ eſt tremoꝛ humi

litatis q;ᷓ ↄfidentia elatõnis (qui tangitcom⸗
punctõne ⁊ inſpiratõe vel aduerſitate(mõtes)
id eſt ſuꝑbos ⁊ ſe iactantes (et)tacti (fumigãt)
id eſt ploꝛant ꝓ peccatis vt ponat᷑fnomen cau

ſe p effectu fumus eni lachꝛymas excitat. Ał

Afumigant).i.incenſuʒ oꝛationũ ſurſuʒad deũ

mittunt. Tundit pctõꝛ pecius ſuũ. fundit la⸗
chꝛymoſam oꝛationẽ et ſic fumigat ſacrificiũ
coꝛdis lach?ymaꝝ et pꝛecũ ad deuʒ.his pᷣdi⸗

Meo chdin ð
Iantabo dño).i. laudabo dũm ⁊ ei leto ani
mo gratias referaz nõ in lingua tm ſed (in vi⸗
ta mea.i cxiuſticia ⁊ openovite mee ideo ſe⸗
quitun pſalla, bene opando deo meoid eſtad

Cantabo vño in vita mea: pſallam doo

Honoꝛẽ dei meiſq;diu ſum⸗i.in bono opere

ſeuerando. pſallere ad bonã operationẽ perti⸗
net qᷓ;diu ſum ad boni operis ꝑſeuerannã.nõ
rnim qui ceꝑit ſed qui ꝑleuerauerit vſq; in fi⸗
nem hic ſaluus erit. Vl(cantabo dño in vita
mea)pꝛeſenti ⁊ futuracet pſallã deo meo q;diu
ſum).i.ſine fine qꝛ in illo ſine fine ſum quem
ſemꝑ amabim ſeinꝑ laudabimꝰ. Non enim
xrit alius actus illius vite qᷓ; pſallere ſine faſti

io et ſine fine. vnde rogo v.

plo meo ꝓuocati.

Tlectabozin rſꝙuduo.

tum (cloquiũ meũ)in ↄfeſſione laudis ⁊ pctõ⸗

rum.oĩbo modis optandũ ⁊ ſtudendũ eſt no⸗-

bis vt eloquiũ noſtrũ deo ſit iocundũ felix eſt
anima cuius eloquio delectat᷑ deus. Non enĩ
in illis delectatus eſt de quibo ait pplus hic la⸗
bijs me honoꝛat coꝛ aute eoꝛuʒ longe eſta me
ęꝓpterea hec ſancta anima ſubdit (ego vero de⸗
lectaboꝛ in dno anquazs in ſummo bono ⁊ in
nullo alio. Ecce bona cõmutatio ſuauis eſt ti
biipᷣius gratia ſicut ei tuũ cloquiũ. Nam ſi tu
in dño delectaris ipᷣe delectat᷑in te. Si iocun⸗

da ſunt tibi eloquia eius. Jocunda ſunt ci elo

quia tua.Ego inq; delectaboꝛ in dno ⁊ exem⸗

DHeſiciãt petõꝛes a terra et iniqui itavt

Nocundũ ſit ei) id eſt coꝛã eo ſuaue et placi⸗

nõ ſint:benedic anima meaonſo.

r) id eſt a terrenis operibo ⁊ peccatis deficiãt
a ſuo ſpiritu et ab eo quod terra ſunt? terram

amant ne iam ſint qꝗ pꝛius erant(et iniqui)qᷣ
peccant in ꝓximos ſcʒ deſiciat ita vt nõ ſint)

iniqui ſed iuſti vt deſinant eſſe qd erantet inei

piant eſſe quod nõ erqant. Juxta q dicit vene

umpios et nõ nnrii hoe iſte ſcʒ ꝙ pctõꝛes

cti iniq deficiant:

ommnibo eius bencficijs ꝑ hoc innuẽs ꝙ finis

bonox ſimilis eſtpꝛincipio ⁊ ꝙ laus dei ſem⸗

per durare debet. Iterũ animã ſuã ad benedi
cendu dñoꝓ tantis eius beneficijs inuitat qꝛ
enim dño ꝓ tantis eius bonis digna retribne
re nõ poſſumꝰſaltem ꝓ modulo noſtro laudeſ
referre debemu. (HHiꝛatio.

ct ini deniciant ? Inpletus gaudio iterat pn⸗
cipiuz dicens (benedic anima mea dño) ſcz ꝓ

plete terra aridã ſatiaſti da nobis ſpuali men⸗

re aſcenſum tue gloꝛie coͤtuen vt dum te in ce⸗
lis Hiſeim U ſemꝑ que ſunt celeſtia medi⸗

2 —— —.0̃—

Ur. Per Dii. —
¶ Ancitatio ad dei laud;n beneſicijs et
mirabilibodiuinis ꝓplo irli tempoꝛib⸗
diuerſop patr antiquoꝝ erpibitis.
Bs.Cu.

nunciate inter gentes oꝑa eis.

uctoꝛ pialmi ſpheta dauid. Litulus au⸗

eius eſt alla ⁊ eſt pꝛimus pſalm in eis ſcʒ

viginti quibus alla pꝛenotat in quibꝛ omnib-

magnalia dei cum exultatõne dicunt᷑/ Cuius

—— —

— —

taco

.

in

Ia
SS

n

Kin

Ny

6
ſti
n⸗

Cantate 2? pfallite ei

rabilia eius laudamini imn nomie ſancto

¶ Lantate ei) voce ⁊ coꝛde (et pſallite ei ino⸗
peratione id eſt et verbo et opere laudate.Oꝛe

6

)

verbi vel potius verboꝝ interpꝛetatio eſtlau⸗
date dominũ allelu laudate ia nomen deiin⸗
unſibilis quod ei tantũ ↄuenit ideo inde pſal
mus incipit hic pꝛimũ angelicũ verbũ.ſ.alla
poſitum inuenit᷑ nec ante a quoquã ſcriptoꝛũ
poſitũ eſt quod nulla lingua mutare pꝛeſum⸗
Ppſit. Materia recitatio bencficioꝝ dei popu⸗

lo iſraeli tempoꝛibo quinq; patrũ exhibitoꝛũ.
Intentio monere fideles et cõſideratõne ho⸗
mum beneficioꝛũ deuʒ ſemper timere amare ct
luudare. Dententia in generali ꝓpheta qui ſu⸗

pꝛa ſuo exemplo monuit om̃es ad laudandũ
deum nunc in iſto pſalmo directo ſermone ex
citat et inuitat ſpecialiter electos ex iſrael ad
laudẽ diuinã ex cõſideratõe et recoꝛdatõne be
neficioꝝ ⁊ mirabiliuʒ diuinoꝝ tempꝑe abꝛahe
iſaac ⁊ iacob moiſi ⁊ ioſue exhibitoꝝ. Hec au
tem ſunt tere chanaan ꝓmuiſſio. cõtra hoſtes

foꝛtis pꝛotectio ipus ppli iſrael in terra egypti

mulliplicatio.a puituue egvptiaca liberato.in
Deſerto ſuſtentatio.in terrã pmiſſam cum gau

dio introductio. Sententia in ſpeciali ꝓpheta

cxgoa laude incipiens quam titulus pꝛenotat

ait. (Conſitemini dño) ↄfeſſione laudis id eſt

laudate dominũ ꝓ beneficijs ab eo acceptis ?
ſic poſt confeſſionẽ (inuocate nomen eius) id
eſt rem nominis eius crebus oꝛatõibo ꝓ alijs
obtinendis dñs eſt nomen illi ⁊ ideo ſic inuo⸗
caie vt vos fuos faciatis. Congruus oꝛdo vt
peius ſit laus poſt inuocatio qꝛ laudans au⸗
dietur. Exaudit quippe dñs inuocantẽ quem
vigdet laudantẽ. laudantẽ autẽ videt quem pꝛo

bat amantẽ nõ eſt eni ſpecioſa laus in oꝛe pec

catoꝛis et ne laus maneat ſolũ in vobis ⁊ ſalu
tem veſtrã tm queratis (annunciate inter gen⸗

tes)qꝛ amoꝛ dñi in paſcendis eius ouibo ma⸗

rxime oſtendit᷑opera eius) ſue ptãtis ⁊ bonita

tis declaratiua ſcʒ creatõnis recreatõis vltio⸗

nis retributönis.

omnibo eius gloꝛiã querere luceant opera co⸗

rum coꝛam hominiby nõ eo fine vt ipivideenn
tur ab eis ſed vt videntes opera bona gloꝛifi⸗

.

cent patrem qui in celis eſt hoc eſt laudarien

nomine ſancto eus.
Letetur coꝛ querentiũ dñm:querite do

:narrate omnia mi

quippe cantat᷑ pſalterio autẽ manibo pſallit(et

ſic narrate omnia mirabilia eius vobis cogni
19 7 manifeſta ⁊? laudamini in nomine ſancto
eius) id eſt bene operamini ex intentioneglo⸗

rie diuine nõ ꝓpꝛie ſic vt de illis operib laude
mini in noie vni ad cuiꝰ honoꝛẽ ſunt facta vt
de bono oꝑpe homo nõ in ſe tanquã in virtute
ſua ſed in dno a quo habʒ gloꝛiet᷑. Non enim
velat laudani bonos ſed nõ niſi in dño qui bo

ENeciet coꝛ)et ſi nõ coꝛpus(querentiũ dñm)
id eſtletanter: iocunde querat᷑ ꝛ amoꝛe magiſ
qꝙ; timoꝛe ei ſeruiat᷑. Sic enim dñs querit cuz
ſpiritualiter coꝛ in dño letat. Flon enim que⸗

ritur paſſibo coꝛꝑis ſed affectu coꝛdis.Et quia
to plus in eo gaudes tantoverius eum queris
(qrite veſiderandoꝛ bene operando(dñm)in
pꝛcmiũ nõ aliquid pꝛeter ipᷣm (? ↄſirmamini)
in iniquiſitõe nec ceſſetis necq; puſilla nimes

ſitis ꝓ tentatõne qꝛ eſtis cerni de inuentõe ſoꝛ⸗
ti enim ⁊ firmo animo opus eſt in fuitute dei

qꝛvt dicit Hieroꝰ.maxima pars chꝛiſtiane re
ligionis conſtat in animo (querite faciẽ)id eſt
beeſentiiceus ſemperhet ſine intermiſſione in
4

—

ac vita quomodo eamvidere poſſitis in alia

Oueet ſi iam per fidem inuenit᷑ tamen adhuc

ſemper querenda eſt vt poſt per ſpeciem ha⸗

ementote mirabiliu eius que fecit: p
digiaein⸗ et iudicia oꝛis eus.

Mementote mirabiliũ eius que fecit)no⸗

biſcum ⁊ cum patnib noſtris multipliciter be
neſaciendo eis ⁊ mementotec( ꝓdigia cius pꝛo
cul dicentia aliquid aliud venturu maioꝛa ſcʒ
minracula quibus aliquid futurũ ſignificabat᷑
(et iudicia oꝛis eius(iuſta ⁊ recia que loquen⸗
do ad moiſen fieri indicauit 2 per eum in lege

mandauit. Et ſubiungit quibo hoc diciW»i.
HBemen abꝛaham ſerui eius: filꝗ iacob

Semen abꝛaba) id eſt vos qui eſtis ſemen
e ſm fidem eteius fidẽ imitaturi debe⸗

ab

tis iſta memoꝛari. abꝛahe inquã ſpecialis(ſer⸗
ui eius)ſcʒ dni et qui eſtis (filij iacob).i.imita
toꝛes luctando cõtra vicia ⁊ ſupplantando ea
ſititer debetis iſta memoꝛari. iacob dico ſele⸗
cii eius) ſcʒ dñi quem elegitin figura repꝛoba
to eſau pᷣmogenita. Et debetis memoꝛari qi.

ſe oñs deus noſter: in vniuerſ. a terra

—

licia eius.

. Ipſe) idemdñs deus noſter) ſcʒ eſt ꝑ verũ

cultuʒ ⁊ fidem qui fecit hec mirabilia et etiam

ꝛſin vniuerſa terra)nõ im in iudea ſunt iudi

t 4

14

= 2 s õ

in teſ

cia) et pꝛecepta (eius) iuſta et recta qꝛ in omni
terra eſt gloꝛia eius vbiq; pꝛedicantur iudicia

*.

eius.q.d.nõ putetis filios abꝛahe ⁊ iacob im

elſe in vna gente km carnem qꝛe ybi; ſunt fi⸗
deles quibe iudicia ſua maniteſtat. Ideo etiaʒ
Zebetis eſſe memoꝛes .
Olemoꝛ fuit in ſeculũ teſtamẽti ſui: ver
pi q mandauit in mi

le generatões.

emo: fnit teſtamenti ſui ſcʒ nouilin ſe⸗

culum) id eſt ineternu duraturi implendo ꝓ⸗
miſſa in eo. Deinde vt determinet cuius teſta⸗
mBenti ſubdit(verbi qdð mandauit in mille ge⸗
nerationes) manſurũ id eſt in omnes quibbex
fide eſt viuendũ mille enim ꝓpter numeri ꝑfe⸗
cæctionem ꝓ omnib accipit᷑. quãdiu enim gene
ratio generatõni ſuccedit tamdiu mandatu eſt
viuere ex fide hoc eſt verbũ fidei quod pꝛedi⸗
camus vt iuſtus ex fide viuat ⁊ huic fidei he⸗
reditas eterna in nouo teſtamento ꝓmittit.

incole eius nõ dni ⁊ indigine.

NAuod diſpoſuit ad abꝛahũ: et iuramen

cet verbum fidei ipi tiacob)adhuc luctanti (in

ppꝛeceptũ )pꝛecipiendo ei vt firmiter crederet il
lud implenduʒz (et iſrael) id eſt ipſi icob iam
iſrael facto in teſtamentuũ) id eſt pmiſſumceter
ntumet eternaliter manſurũ id eſ ꝙ ex ipover
bo ꝛ⁊ pꝛecepto impleto daturus eſſet aliud erer
num. Ecce illud verbũ ⁊ in pᷣcepto eſt quo ad

. —

opus et in ꝓmiſſo quo ad mercecde.

tatuit).i.firmauit(illud⸗ ſcʒ teſtamentũ “

7

BDidens tibi dabo terra chanaan: funi⸗/
culum hereditatis peſrrte.

NDicens tibi) o abꝛahã iſaac ⁊ iacob (dabo

tena chanaan)ſcʒ ꝓmiſſionis id eſt quod per
ceam ſigniſicat᷑ ſcʒ eiernaʒ hereditatẽ et hoc ſic
ſcʒ (funiculũ)id eſt menſurã diuiſionis cuili⸗
bect competente hereditatis veſtre) id eſt iure
hereditario poſſidendã hoc aliquid eternũ ſi⸗
gnuificat ſcʒ terram viuentiũ que electis ſcom

——

teraz pmiſſionis in figurg eane bereckita is
et ſicut funiculo diſtributa eſt terra ꝓmiſſio⸗
nis in diuerſas ꝑtes ita in domo celeſti diuer⸗

ſe ſunt manſiões. Congrue autẽ hereditas ce

leſtis dicit terra chanaan. interpꝛetat᷑ eni cha⸗

naan humilis qꝛ in eam nemo intrat niſi hu⸗
milis.deinde exequit᷑hiſtoꝛiã veritate notiſſi⸗

mam..q.d.hoc ꝓmiſit deuꝛ.

—

et incole eiunus

Cum eſſent numero bꝛeui: pauciſſimi

¶ Cumad huc (ceſſent) ſcʒ abꝛahã iſaacet ia⸗
cobenumero bꝛeuiet paruo antequaʒ in egy⸗
pto multiplicarent᷑ pauciſſimi) ad inbabitan

dum terrã illlam et incole)id eſt aduene ⁊ ꝑe⸗

grini (eius)ſcʒ terre chanaan terre aliene. quã

do enim ibi patres habitaue ũt abꝛahã iſaac
ct iacob antequa eam in hereditatẽ acciperent

in ſemine ſuo pauciſſimi erant ac inquilini et

Et ptranſierüt e gentein gentem: 2 t d
Iſin ad iaags.. kregRO ad olm altee.
Muod diſpoſuit ad abꝛabã)et pepigit cum ¶
co ſibi ꝓmittendo dicens in ſemine tuo bene⸗
dicent᷑ omnes gentes. Non ꝙ abꝛahaʒ teſta⸗
mentuʒ nouũ legerit. ſed qꝛ ipſe fidem vnde eſt
nouum teſtamentü diſponente dño habuit. et
memo: fuit iuramenti ſui) quod diſpoſuit vel
ptrinentis ad iſaac) de quo dixit abꝛahe in iſa⸗
ac vocabit᷑ ibi ſemen. Juramentũ firmã di⸗
cilt ꝓmiſſionẽ tanquã iuramento firmati.
Et ſtatuit illud iacob in pꝛeceptũ:⁊ iſrł

¶ Et ptranſierũt) inde diſpoſitõe deitoe gen⸗
te) in cuius terra habitabãt ſcʒ chanaan in gẽ

tem )alterã ſcʒ egy puã ⁊ repetit dicensſet de re
gno)vno ſcz ier re ꝓmiſſionis que dicit regnuʒ
non quod tunc eſſet ſed q; futurũ cſiet ibi re⸗

gnum iſraclſad ppᷣm alteruũ id eſt alterius re⸗
gni ſcʒ cgyptiũ.hoc autẽ facere vlł in hoc ꝑdu
rare nõ ſuis viribo potuerũt.Ded deus.

Non reliquit hominẽ nocere eis: 2 coꝛ
npuit eisre¹Ligeze.
MHon reliquid) il.nõ piniſit(hominẽ noce⸗
re eis) ſcʒ pꝛiarchis notabili nocumẽeto (et coꝛ
ripuit) ꝑ internã inſpirationẽ occulte vel ꝑ an
gelum expꝛeſſe vł ꝑ exterioꝛẽ afflictionẽc ꝓ eis

—

reges) volentes eis iniuriari vtregẽ egypii ne

noceret abꝛahe.⁊ regẽ gerare ne noceret iſaac.
ct alios ne nocerent iacob dicens eis ꝑ talem
coꝛreptionẽ moneno.
Nolite tangere chꝛiſtos meos: et in p⸗

phetis meis nolite malignari.
¶ Molite tangere)exterioꝛi iniuria (chꝛiſtos
meos.i.vnctos meos vnctõe ſpiali ſcʒ gratia
ſpeciali. Et bñ dicitchꝛiſtos qꝛ iam tunc chꝛi
ſtiani erant ⁊ ſi latenter. Vñ in euãge.abꝛahã
cxultauit vt videret diem meũ vidit ⁊ gauiſus
eſt. Hullus enim pꝛeter hanc fidẽ vel ante in
carnationẽ vel poſt deo reconciliat? eſt.vnus
enim mediatoꝛ dei ⁊ hoim homo chꝛiſt'ieſus
(etin ꝓphetis meis).i.cõtra ꝓphas meos (noli

õ

—

— ——

—

exigentia diuerſoꝝ meritoꝝ p diuerſas man⸗ te malignari)..i.interioꝛi affectu iniuriariqͥ ⁊ ſi
ſiones in hereditatẽ diſtribint᷑. deditenim eis nõ ſcripſerũt futura cum pᷣuiderũt lenah.

phetiſaucrũt ⁊ licet occultiꝰ tñ dũm pᷣnuncia⸗
uerũt deinde narrat quõ factũ ſitvt trãſirẽt.d.
Et vocauit famem ſup terraz: et omne
Et vocauit) deus(famẽ ſuꝑ terrã).i.dixit vt
fames eſſet ⁊ iuſſit eſſe in actu q̃ iam erat in di⸗

ſpoſitione ⁊ eam ac ſi vocaret venire fecit. Et

quomodo vocaueri famẽ exponit.d.(et).i. qꝛ
(omne frumentũ panis) qↄfirmat coꝛ hois.i.
omnẽ virtutẽ ⁊ foꝛtitudinẽe ſuſtentatõis (ↄtri⸗
uty.i.ↄſũpſiu ⁊ annihilauit ? Pier Btrãſieft.

8

pum ſcoòm voluntatem ſuã (er ſei

UVUUſit ante eos virũ: in ſeruũ venunda

tus eſt ioſepßp.

Ftperbleus

yinculis pedes eius ? a
dñe ſue fuit in carcere religat?⁊ pᷣter mala co⸗
poꝛis(ferrũ).i.tribulatio dure neceſſitatis per
tranſijt animã eius) vt ⁊ de maria dicit᷑ qꝛ cö⸗
pegdibo ferreis nõ ſoluʒ fuit afflictꝰ in coꝛꝑe ſʒ
etiam in mente ita vt etiã timoꝛ moꝛtis eum in
uaderet. Et in hac tribulatõe fuit ioſeph do⸗
nec veniret verbũ eius)i. compleret᷑ ⁊ verifi⸗
caretur in euentu interpꝛetatio ſomnioꝝ. Sʒ
nõ fuit ab eo illud verbũ qꝛ. M

¶Miſit). i. mitti poꝛdinauit(ante eos).i.ante
iliacob ⁊ filios eiusvirũ) ſcʒ ioſeph a virilitate
ſic dictũ qui venditus a fratribo init in egypti
pꝛepꝑare patri ⁊ fratrib ſuis hoſpiciũ ⁊ alumẽ⸗⸗-

tum vide quõ deus vtitur bene ⁊ in bonũ ma

venũdat eſt ioſeph) umaelitis pmo a fratrib

nis poſtea pꝛincipi egypti ab iſmaelitis.

—

Humiliauerũt in còpedibo pedes eius:
ferrũ ptranſijt animà eius donec veni⸗

Hummlllaucrüregttit

ℳ —

loquiũ dñi in flãmauit eũ:miſit rexet

—

in compediboiin
falſam accuſatõec,ʒ

oluit eũ:pꝛiceps ꝓploꝝ et dimiſit eum.

Eloquiũ dni).i.ſpuitus phie reuelans my

ſteriavł verbũ dei inſpiratũ ei ꝑ ſpiritũ ſanctũ
(inflãmauit) vel igniuit ⁊ aſpirauitſcum)inte⸗
rius mentẽ eius illuminando de occultis.i.vi
naciter incitauit eum vel futura diceret (miſit
rexypharao hoc cognito ad pꝛincipẽ carceris
ſei ſoluita vinculis eum) cõpeditũ (pꝛinceps
ploꝝ ſcʒ idem ipᷣe rex vel putifar qui eratpᷣn
ceps exercitus pharaonis (et dimiſitabirea
carcere liberũſeum pꝛius incluſuʒ ⁊ poſt.

Conſtituit euz dũm domus ſue:et pꝛin

7

dem omn is poſſeſſionis ſue.

onſtituit rerceum) ſcz ioſephdñm dom⸗

ſue)i. omniũ rerũ domeſticarũ ⁊ familiariũ dꝛ

oñs diſponeretet pꝛincipẽ om̃is poſſeſſionis

tomiſit eiregimen hoſpicij ſuivt illud tanquã

tanquã pꝛincipi obedirent.

ſue)qꝛ p ecit eum toti terre egypti vt omes ſibi

AVUltt erudiret pꝛincipes ei ſicut ſemeti-
pſum:et ſenes eius pꝛudentiã docettt.

UAt erudiret pꝛincipes eius) ſcʒ pharaonis

(ſicut ſemetipſum) in terre gubernatöne id eſt

vt moderaretet regeret officia alioꝛum pꝛinci
le volumat ſenes eius pꝛu
dentiã doceret) infoꝛmando cos ec cautos fa⸗

ciendo de futura fame et de frumenns cuſto⸗
iendis vt ſibi ꝓuiderent ne fame interirent:
vel imbuendo eos ſcientia diuina qꝛ creden⸗

um eſt tantũ virum non de lolis coꝛꝑalibus

ſed etiã de ſpiritualibo curam geſſiſſe.

accola fuit in terra cham.

¶ Etpoſt ioſeph iia eo ſublimato ct fame co

gente (intrauit iſrael) ſcʒ iacob cum ſuis filijs

et familia coꝛum (in egvptum) ad mandatum
ioſeph vt fame durante poſſet ibi viuere (et ia
cob)qui eſt erirł (accola)id eſtcolonus et ad
uena non dominus et indigena (fuit in tera
ccham)id ẽ in egypto cuius dñs fuit cham re
pꝛobus filius noe et de ipſo cham cui pꝛimiti
uus fuit chanaan egyptij traxerunt oꝛiginem
Deinde nan atque in egypto geſta ſunt.d.

uit eum ſuper inimicos eus.
Etibũauxit ſecunditate naſcendi popu⸗
lum ſuum) ſcʒ filios iſrael (vehementer).i.val
deſettumauit cum) no ſttim ſed poſtea id eſt
robuſtum fecit ſpter multitudinem (ſuper ini⸗
micos eius, ſczegpptios vteſſz robuſtioꝛ qua
ſiülli. el fum auit eum ſup inim cog eins)

magnalia quando in manu poteni per ſigna
cetpoꝛtenta deiſui metuendi facii ſuntet hono
randi. Quomodo autem hoc factum ſit quia
iam bꝛeuiter ppoſuit cõſequenter plene narra⸗
reet latius explanare incipi.d.
Conuertit coꝛ eoy vt odirẽt pylłm eius
eoni facerent in ſeruos eiius

onuertit) dens id eſt cõuertipermiſi.non
enim deus cuiuſq; peccati vel mali eſt auctoꝛ

(coꝛ eoꝛumſſcilicʒ egyptioꝛũ ſponte puerſum
nõ malum immittendo ſed gratiam nõ infun
dendo vt odirent populũ eius) ſcʒ filios iſrael
cum augerentur: (et) vt (volum facerent in ſer
nos cius)vt opere et laboꝛe minuerent᷑et vtla

boꝛem eoꝛum nõ remunerarẽt. Ex eo ergo

dus populũ ſuum multiplicauitet ei benefe⸗

cit ülli ad inuidiã moti ſunt. Inuidia enim eſt
odiũ felicitatis aliene.deinde quomodo odio
Oiſit moiſen ſeruum ſuum:aaron quẽ

Milit ſcilicet dominus qui omnia poterat
vt doceret qua moderatõne hec egiſſet(moi⸗
ſen ſeruum ſuum)ad releuandum grauamen
populi ſui et ad liberanduʒ eum de egypto (et
ipᷣm aaron)etiã (quẽ elegit) vt eſſerei coadiu⸗
toꝛ ad hoc cum eo exequendũ ſufficeret dicere

illoꝛum vſus ſit ad gloꝛiam ſuam incipit exx⸗

ggnuem elegit ſed addit ipſum ſcom conſuetudi

nem diuine locutonis ad explanationem.

Woluit in eis verba ſignoꝛum ſuoꝛum

et pꝛodigioꝝ:in terra cham.

Poſuit in eis)ſcilicet moiſe et aagron verba
ſignoꝛum ſuoꝛum) id eſt mirabiliũ minoꝝ (et
etiam ꝓdigioꝛum) id eſt mirabiliũ maioꝛum
que aliquid poꝛtendebant fiendoꝛuʒ (in terra
cham)id ẽ in terra egypti hoc eſt mandataad

pharaonẽ que fuerunt ſignoꝛum ct pꝛodigio⸗

rum cauſa. VUel (poſuit in eis verba)non vo⸗
cum et ſonoꝛum quibo fierent ſigna et pꝛodi⸗

gia:multa enim ſine verbis ſunt facia ſed ver⸗
