ce nunc in ſublimi agoꝛ⁊ omnia mundana de

—

iaria te ↄfeſſione magnificet. Per do.

QAuoniã ex omni tribulatione eripuiſti
meet ſup inimicos meos deſpexit ocu⸗

Contriſtatus ſum in exer ea
et conturbatus ſum a voce inimici eta
tribulatione peccatoeis.
¶ Eontriſtatus ſum in exercitatione mea) ſcʒ

ſpicco.
Baluißiegvnorcktam tua in tui nominis
ectione ↄfidentevt deſpectis inimicisvolũ⸗

ri⸗ vo tibi: et ce ¶Dꝛatio chꝛiſtivel eccleſie ſeu iuſtiin
boꝛ nomini tuo dñe quoniã bonũ eſt. nocenter pacientis et ad deum ꝓ ſua li⸗

¶ Uoluntarie ſacrificabo tibi) q: voluntarie beratione humiliter recurrentis.

——

Alionem meã ne deſpexenis depcatõ
me intende mibi veraudime.
Auctoꝛ pᷣs.phᷣa dauid.Litulus hic eſt in finẽ

in carminibo intellectus dauid hoc eſt. Intelle
ctus huiꝰ pſalmi attribuendꝰ eſt dauid.i.xpᷣo
vel eccłie monenti ⁊ inſtruenti nos ſuo exem⸗

plo ꝑſeuerare vſq; in finem ⁊ ↄſummationẽ in
carminibo.i. in dei laudibi. ſemꝑ eni laudan⸗

que aggo aa lau V dus eſt deus ſiue erudiat adueꝛſis ſiue ↄſoletur
ciamquoniã bonũ eſt).i.nõ/ꝓpter aliud ſed qꝛ len Auitk.
nil melius illo noie inuenio. Cauſa ↄfeſſionis

letis. Vñ hic pᷣs bene poſt pᷣccdentẽ ſequit qꝛ
ad idem hoꝛtat᷑. Materia xpᷣiꝛ bonoꝝ a notis
et ingratis:iniqua ꝑſecutio. Intẽtio monere iu

ſtos vt pᷣſentia mala patienter tolerent ⁊ in deũ

ſperent. Deficit enĩ homo in pnñub anguſtijs

niſi in xpᷣm figatoculos mentis Sententia in
generali ꝓpha in iſto pſalmo loquit᷑ de xpoꝛ ce
cleſia vel de quolibetiuſto in tribulatõe poſito

quibus ingrati aduerſant᷑ ⁊ fabꝛicant machi⸗

natões in dolo ꝓpter qð ab iſtis liberari optat

et oꝛat ne in tribulatiõe deficiat. Sententia in

ſpeciali xpᷣs ergo vel eccłia ſeu iuſtus laboꝛãs
inter fluctus ſeculioꝛat dicens Exaudi)o de*
pater (oꝛationẽ meã) clarificando me ⁊ reſuſci
tando et(ne deſpexeris depꝛecationẽ meã) p⸗
pter humilitatẽ ſeruilis foꝛme cintende mihi et

exaudi me) Dando foꝛtitudinẽ inſirmitati car
nis Velcexaudi deus oꝛationẽ meaʒ) p bonis

aſſequendis et ne deſpexeris depꝛecationẽ me
am) ꝓ malis euitandis et quia plerunq; oꝛa⸗
tionem ⁊ depꝛccationẽ deus ⁊ exaudit ⁊ deſpi⸗
cit quando qð male petunt iratus tribuit cõſe⸗
quenter ſubiungitcintende mihi ⁊ exaudi me)

tunc enĩ mihi dñs intendit et nõ ſolũ oꝛationẽ

6

meã ſʒ: me exaudit qñ id qð ego poſtulo ady-i
litatem anime mee tribuit. Et neceſſe eſt v me·

exaudias Quaa.

0

n exercitatione mea

—

paſſionis mec. Vnñ ait:triſtis eſt anima mea vſ

q; ad moꝛtẽ(⁊ ↄturbatus ſum avoce inimiciet
a tribulatõe pctõꝛis) qꝛ iudei maledicẽdo ettri
bulãdo me ribulauerũt Vtriſtatꝰ ſuʒ).i.ſiUG
aia cũ coꝛpe triſtatus (in exercitatõe mea).i. in
penis et tribulatõibo in quibo mali me exerctt
oĩs nempe malus viuit vel vt coꝛrigatvel viꝑ

Eaudi deus oꝛa,
calozʒ

— — — —— — f— — -· — —

= = – —

— — —

— — — —

ndi

en
,i

N

tes

cit oſtendit cum ſubiungit.

ce inimici)vituꝑia loquentis (eta tribulatione
peccatoꝛis)flagella inferentis. Adhuc enim ec
cleſie inimici nõ ceſſant membꝛis xpᷣi aut ma⸗
la facere ſi poſſunt: aut ſi nõ poſſunt vel detra⸗
here ⁊ derogare. Deiñ reddit ſingła ſingul.d.

NQNuoniam declinauerũt in me iniquita bulauonibus ndi in ſol
ꝛet in ira moleſti erant mihi. —— ibi requieſcã) in contemplatõne in ſinu 7 qmo

HMnoniam )ipᷣi inſultantes mihi(declinanue
runt in me)quaſi de vaſe in vas)iniquitates (q

coꝛum erant:qꝛ mala ſua mihi imponebãt ac⸗

cuſando ⁊ criminando⁊ qð de eis iuſte dici po

terat in me retroꝛſum ecce quomodo ↄturbatꝰ

eſt a voce inimici:⁊ ſequit᷑ quomodo a tribula
tione pctõꝛis (et in ira) id eſt ꝓpter iram ſuã nõ
ob iuſtam cauſam in furoꝛe ſuo non in merito
meo (moleſti erant mihi)moleſtias mihi de fa
cto ſine ratione inferendo. Moleſti quippe mi⸗
bi ſed minoſi ſibi.Etꝑ hoc.
Coꝛ meum conturbatũ eſt in me: et foꝛ
mido moꝛtis cecidit ſuper me.
Loꝛ meum conturbatũ eſt in me) ̃ᷣm homi
nem⁊? foꝛmido moꝛtis cecidit ſuper me)ſimili
ter ſᷣm hoĩem cepitenim tedere ⁊ triſtis eiſet⁊ an
gelus dñi confoꝛtabat eum. Ael (coꝛ meũ con
turbatum eſt in me) ratione maloꝝ pꝛedictoꝝ
cet foꝛmido)id eſt metus (moꝛtis) ſcʒ coꝛꝑalis
vł ſpiritualis puta odij fraterni qð ẽ moꝛs ani
me ſicut vita eſt dilectio leerticer pondus ſu
per me) qꝛ timebã fraternũ odiũ in currere eos
coꝛripiendo. Ecce quam abominabile eſt fra
ternum odium qð hic dicitur moꝛs.Etinde.

tilem ethibi (requieſcaz jet caputreclinem. eꝭ
cet dixi).i. in coꝛde meditãdo:et monen e
do (quis dabit mihi pennas) viruuũ et motũ
deſiderioꝝ bonoꝝ (ſicut columbe)que ſunplex
eſt et felle caret et) eis habitis ac mente relictis
terrenis (volabo)pꝑ celeſtiũ ↄtemplationẽ ꝗ tri
bulationibus ⁊ ſtrepitu mundi in ſolitudinẽ(?

re dei mei videns iſte vndiq; mala eſſe ⁊ ſema⸗
lis nõ ꝓſicere: malos vero ſibi officere vultad
tempus ſeꝑaria tot ſcandalis ne pctã infirmꝰ
augeat manens cũ eis: ſignanter autẽ dicit co
lumbe columba enia moleſtijs querit auolare
ſed dilectionẽ nõ amittit? ſemꝑ gemit ſic ⁊ bo⸗
nus vult ſe ſeparare coꝛpoꝛe ab hijs quibo nõ
poteſt/ ꝓdeſſe ſed nõ amoꝛe amans coꝝ coꝛre⸗
ctionem ⁊ dolens pꝛeuanicatõis ruinã. Et nõ
fruſtrabit᷑ oꝛatio mea Plam.
Ecce elongaui fugiens:et manſi in ſoli
tudine. n n Mlo2.

Ecce elongaui)me fugiẽs a iudeisvela mũ

docet mãſi in ſolitudine.i. in gentilitate ſiue in
celo. Alud etiam ad litterã xpᷣs tangit ꝙ vita⸗
bat ꝑſequentes vt occaſionẽ ire demeret ma⸗
nebat in deſertis oꝛans in quo docebat nos in
deſerto conſcientie quieſcere cum a malis pꝛe
mimur. Vel(ecce) habitis pennis celongaui)
me diſtantia coꝛpoꝛalivel ſaltẽ diſſimili dine
(fugiens a malis vel a terrenoꝝ deſiderioꝝ ac
carnaliũ cogitationũ tumultib ⁊ urbiscet)ſic
elongatus (manſi in ſolitudine)coꝛpis vel ſal⸗
tem mentis. in quiete mẽtis delectabit᷑requie⸗
ſcens.Eſt ſolitudo loci et coꝛꝑis que quãdoq;

Timoꝛ et tremoꝛ venerunt ſuper me:et eſt vtilis ſed parum/ꝓdeſt ſine ſolitudine men⸗

contexerunt me tenebe.
imoꝛ)animi intustet tremoꝛ)coꝛpoꝛis fo
nis ꝓueniens ex timoꝛe coꝛdis(venerunt ſuper
me)et me oppꝛimunt ꝓpꝛietas enĩ moꝛtis eſt vt
eam pꝛius timeamus inde cõtremiſcamꝰ (⁊ cõ
texerunt).i.circũdederũt et cooꝑuerunt mete⸗
nebꝛe)id eſt iudei tenebꝛoſi et ceci. Aelccõtexe
runt me tenebꝛe).i.mali homines qui ꝑſecun⸗
tur eccłliam et cõtegunt ipᷣam odio:qꝛ qui odit

fratrem ſuũ in tenebꝛis eſt. Sed in hac exerci⸗

tatione ⁊ infirmitate poſitus: quid ait:quid fe⸗

Et viri quis dabit mihi pẽnas ſicut co
lumbe:et volabo et requieſcam.
Stdixi). i. ia patrem meum oꝛaui reſuſcita
me pater apud temetipᷣm nam quis)alius pꝛe
ter te(dabit mihi)exiſteti (ſicut columbei. in
nocenn ⁊ ſine felle amaritudiuis (pennas)idẽ

agilitatẽ et poſſibiliiatẽ (et volabo).i. tranſibo
de hoc mũdo ad patrẽ de iudaico ꝓplo ad gen

tis. Eſt etiam ſolitudo mentis ab amoꝛe mun⸗
di et inquietatione vicioꝝ que ſemꝑ etiam ſine
hꝛecedente eſt vtilis. Eſt et ſolitudo eternitatis
in quam dominus poſt reſurꝛectionẽ auolauit
quando in celu aſcendit.Et vt hoc mihi ↄtin⸗

Erpectabam eum qui ſaluum me fecit.
ſillanimitate ſpiritus et tempeſtate
Expectabã patientereum ſcʒ dominũ id ⸗
non confitebã in viriba meis: ſed ſpem meam
ponebã in dominocqui ſaluũ me fecitet ſalua
bit a puſillanimitate)et timiditate (ſpiritusi.
ab inoꝛdinato timoꝛe qui puſillanimitas voca
tur ne cederem malis ⁊ ſuccumberẽ in pꝛeſſui⸗
ris (et tempeſtate).i.ab omni animi cõmotõne
ne iraſcerer impetuoſe. Puſillauimitas eſt re⸗
miſſio animi qua timentaliqui offendere ꝓxi⸗
mum et offendunt deum. Tempeſtas vero eſt
rigoꝛ etimpetus iuſticie circa pꝛoximum etab
vtroq; gaudebat iſte ſe ſaluatum. De repꝛobis

*

4

at ctoꝛando etpꝛophetiſando ſubiungit. qd.
me ſaluaſti:illos aũt qui ſe male extuleru=t.

» . .

Pꝛecipita vñe

—

*

cea ſtatu dignitatis et honoꝛis:et (diuide lin⸗

guas eoꝝ) qui male cõſpirauerunt vt peniten⸗
tes recedant a ſuperba vnitate ſua nec veniant
in vnitatem et concoꝛdiã contra me et malicia

eoꝛum nõ habeat effectum in me.(qm̃ vidi ini

quitatem) in actu (et contradictionẽ) in verbis
(in ciuitate)id eſt in ſocietate et cõuentu pꝛauo
rum vel in vnitate maloꝝ: nomini chꝛiſtiano

et veritati cõtradicentiuʒ. Ex iniquitate qua di

citur hoc meum illud tuum ꝓceſſerunt cõtra⸗

dictio ⁊ litigium:excharitate vero omia cõmu

nia coꝛ vnù ⁊ anima vna.Ethec iniquitas nõ

eſt ad hoꝛam ſed

Die ac nocte circundabit eam ſuper mu

„

ros eius iniJtag:et laboꝛ in medio eius

et pꝛelatos qui deberent alios munire contra
inimicos veritatis. Unde alibi.A ſenioꝛibus
egreſſa eſt iniquitas. Quicunq; enĩ alium fo⸗
uet et defendit in pcc̃o murus eſt ciuitatis ini⸗

que.(etlaboꝛ) in oppꝛeſſionibus eſt(in medio
eius).i.in cõmuni piebe(et iniuſticia) in iudi⸗
cijs faciendis. Ideo etiã laboꝛ ibi quia iniqui
Abicunqʒ videris

tas ibi: quia iniuſticia ibi.
iniquitatẽ ibi intellige laboꝛem. Quiiniquus
eſt nunq; pacem habebit. toꝛquet eni ↄſcientia
ſua et ipᷣe eſt hoſtis ſuus.

ſunt ſed publice ſiunt.(vſura) qꝛ plus exigunt

in iniuria et in qualibet re alia q; acceperint vł

7

dederint. Eſtet alia peioꝛ vſura quando nõ di
mittis quod tibi debetur vt tibi dimittatur (et
dolos) quia alios decipiũt. In maioꝛibus er⸗
oꝛlb. erto hoc
faciuntet nõ abſcondũt. Deinde poſtq; deaꝑpę
tis egit inimicis conſeqnter agit de occultis q·

go et in minoꝛibꝛ eſtiniquitas et in

in ipſa cecitate ſunt non tm apeni inimici ſed

etiam occulti qui magis nocent

Auoniã ſiinimicus meus maledixiſſet

mihi: ſuſtinuiſſem vtich.

—

¶ Om ſiinimicus meus) i·gentilis populus

eeeipirroher uide ingna eoꝛum:
qm̃ vidi iniquitatem et ↄtradictionem Dei e 1 em

ꝛecipita) o domine) a turre ſuꝑbie et dei⸗

Dicac nocte)id eſt aſſidueccircũdabit eam)
q; congregationeʒ maloꝝ ſiniquitas) exiſtens
(ſuꝑ muros )id eſt maioꝛes(ceius) ſcʒ pꝛincipes

Etnon defecit de plateis eius vſura et

¶ Etnon defecit)ſed ſemꝑ durauit (deplatean
eius)quia nõ abſconduntur ſaltem quia mala

N(maledixiſſet mihi) ſicut iudaicus maledixit.
AVielOm ſi inimicus meus) aliquis aꝑtus et·
manikfeſtus maledixiſſet mihi)iurgijs obpꝛo⸗
bꝛia et blaſphemias inferendo ſuſtinuiſ/ſeem

us enĩ et mitius iudicaſſem quia nõ inopinaz⸗
tum malum eſſet. et iacula pꝛeuiſa minus lede
re ſolent.et qꝛ grauioꝛa ſunt mala que ab ami⸗
cis q que ab inimicis maniteſtis inferunt.
Etſi is qui oderat me ſunme magna lo
cut fuiſʒ:abſcõdiſſem me foꝛſitã ab eo.
Etſiis qui oderat me) qñ idola adoꝛabat:
vel aliter manifeſte et aperte etſuper me).i.ad⸗
uerſum me(magna locutus fuiſſet).i.ſuperbe
mihi inſultaſſet ſeq; ſuꝑ me magniſicaret⁊ mi
naretur quicquid poſſetabſcondiſſem)i.ſub⸗

*

traxiſſem me foꝛſitan ab eo) dans locũ verbis

inſanis vt nõ erumperem in verba contentio⸗
nis. Magna patientia: ita locum dare verbis
vt ſe abſconderet ne aduerſariuʒ videret. Hec
guũt de Juda traditoꝛe ſpecialius intelligi poſ⸗

ſunt:quia ab iudeis aſcondit ſe Jeſus a Juda

autem minime ſe abſcondit.Et dicit ambigue
foꝛſitan ſcõᷣm vſum humane locutõnis.ſicenĩ
ſolemus loqui:foꝛſitan illuc ibo.foꝛſitan hoc
facamm.
Tu vero homo vnanimis: dux meus et

or. —

¶ u vero)o iudachomo) ꝑ camalitatẽcvna⸗
mimis)ꝑ ſimulationẽdux meus ꝑ pᷣdicationẽ
quia feci te ducem cũ alijs ſuꝑ ꝑlm meum et
pᷣmittebam ad locũ quo iturus eram (et notus
meus)p fidẽ.vel qꝛ domeſticus et de eadẽ gen⸗

te mecu. Vel Qu vero homo vnanimis olim
et vnius mecũ volũtatis dux meus) qui aliqũ
bene monuiſti et bonũ cõſilium dediſticet no⸗
tus meus qui in eadẽ eccleſia mecũ fuiſti. “
Qui ſilł mecũ vulces capiebas civs: in

vmo dei ambulauimus cũ ↄſenſu.
ui ſimul) cũ alijs mecũ) cõuerſans (dul⸗
ces capiebas cibos) tam coꝛꝑales q; ſpũales.
(in domo dei).i. in eccleſia ambulauimus ccö
cõſenſu)coꝛꝑalis conuerſatõis qꝛ in eius coll⸗:
legio erat. Zu inq; talis q perſecutus es meet
mihi intolerabile et ad ſuſtinendum difficlle.
Per Judam et eius populũ ſignificantur falz
ſi fratres intra ſanctam eccleſiam de quibetiã
pᷣdicta intelligi poſſunt.qui cũ ſimulate viuunt
tãto grauius quãto interi ſunt electos pᷣmunt.
WPulla enim peſtis efficacioꝛ ad nocendum q;
familiaris inimicus.quos tamẽ exemplo ſuo

——

dominus ſuſtinere docet: ſed ipſi penam eter⸗

nam non euadent.vnde mutans perſonam de

— — — — —

— f —— & 22

talibus ſubiungtt. itt nona et vndecima ſcz in ſenectuteet ſenio.
Vleniat moꝛs ſuper illos:et deſcendant cnarrabo).icõfiteboꝛ peccata eneden
e in infernum viuentes. mnnciabo) id eſt dicabocet exaudiet vocẽ me⸗
In Aeniat moꝛs ſuꝑ illos qui tales ſunt id eſt di⸗ am) qua clamabo ad eum quia quacũq; hoꝛa
W gni ſunt ꝙ moꝛiantur moꝛte eterna.(et deſcen⸗ peccatoꝛ ingemuerit.Et vere exaudiet vocem
g⸗ dant in infernũ viuentes).i.ſcienter peccantes meam quig. MV MU
te et ſcientes quia pereunt. Malum eni eſſe intel⸗ Mecimet in pace animam meam ab his
i⸗ ligunt quod faciunt nec tamen ab ipo deſiſtũůt. qui appꝛopinquant mihi:qm inter mul/
l incumbit quia ſeruus qui ſcit voluntatẽ domi ¶ Redimet.i.liberabitlaĩiam meam xcollocã⸗
. ni ſui et nõ facit plagis vapulabit multis. Ti-⸗ qam in pace eterna( ab his qui appꝛopinquãt
dee meant ergo falſi fratres ſimulatoꝛes detracto⸗ mihi)ad inferendã moꝛtemqm̃ inter multos)
4l res religionẽ habitu oſtentantes religioſe tamꝰ credentes (erant mecum )inſidiantes vite mec.
abe non viuentes ad illos eni ꝑtinet hec ſententia Ael (Redimetin pace) qꝛ amaui pacemcani⸗
na dicitur Veniat moꝛs ſuꝑ illos: et deſcenæ mam meam de vicijs ad virtutes ſiue de hoc
ſb⸗ lant in infernũ viuentes. Et merito hoc eis mundo ad patriam tranſferendo. Ipſe eſt enĩ
rti Auoniam nequicie in habitaculis eoꝝ pax veradab his qui apꝛopinquant mihi coꝛ
n⸗ in medio eozum. . poꝛe nõ mente:noĩe non vita:numero nõ meri
n Quoniam nequicie) multe ſunt(in habita- to ſcʒ a chꝛiſtianis ſictis qui magis decipiunt
. culis eoꝛum.i.in coꝛpoꝛibo eoꝝ in quibw tem⸗ q; apenti idolatre qui mecũ habitant in domo
poꝛaliter peregrinantur ⁊ militant etin medio et ſub imagine religionis laqueũ mihi parant
N coꝛum )id eſt in coꝛde.nihil enĩ tam eoꝝ q; coꝛ deceptionis qm inter multos erant mecum)
vnde nequicia pꝛocedit.q.d.nequicias quam multa ẽ palea⁊ pauca grana:multi ſunt voca⸗
ni faciunt ex toto coꝛde faciunt ettam oꝑe q; co⸗ ti pauci vero clecti.iſti autnon erant de granis
8 gitatione nequicia pleni ſunt. VUel prius ſun-·cctpaucis electis ſʒ de paleis et multi vocatis.
(nequicie in babitaculis).iin hoſpicijs etcon Exaudiet deus et humiliabit illos: qui
uenticulis ſeu in angulis ⁊ in occulto:et poſtea eſt ante ſecuall.
. lin medio eoꝛum)id eſt cõmuniter ſen in cmu 41 Etxaudiet deus) me et humiles exaltando
ni et in aperto. Ita illi qui tales ſunt pereunt in cternitate et nõ ſolũ cxaudiet me p meoꝛan⸗
Eso autem ad deum clamaui: et domi⸗ tem ſed etiã pꝛo humiliandis inimicis. vnde ſe
de nus ſaluabit m. gquituret humiliabit) de ſuꝑbia deijciendo in
ne Ego aũtad deum) patrem (clamaui) dicit damnatõne(illos)ſuperbos ſe exaltantes qui
⸗ chꝛiſtus (et dñs)pater(ſaluabit me).i.ſaluabit erecti ſunt in diſſenſione.ille (qui eſt añ ſecula)
, a moꝛte reſuſcitando. Vel (Ego autẽ) dicit iu: idd eſt eternus etpotens omia quod ipſi nõ cre⸗
fin ſtuscad deũ) tanq; ad ſaluatoꝛẽ meumclama⸗ dunt. Quia et ſiextemꝑechꝛiſtus deus moſter
lan ui) in conturbatõne exercitatõnis mee ſet do⸗ ex Manria virgine tñ in pꝛincipio erat verbuʒ:
lce minus ſaluabit me)ſuo diuino auxilio qð cõ⸗ et verbũ erat apud deũ et deus erat verbũ. Et
ſequens erat. Si te afflixerit inimicus caama merito bumiliabi.
gi ad deũ et ſaluabitte. Hinc in alio pſalmo ait. Non enim eſt illis cõmutatio et non ti⸗
4 Inuoca me in die tribulatonis et eruam te. Et muerunt deum: extendit manum ſumm
di/ quia ſaluabit iam ego vtnõ ingratus in retribueno.
s. Veſpere et mane meridie narralvet an ¶ MHon eni eſtillis cõmutatio)de malo in bo⸗
nunciab:et exaudiet vocè menm. mnum nec mutantur in melius ſed deſcendunt
cl⸗ ¶ Veſpe).i.de pᷣteritis narrabo) et(maneꝭi. in peius (et non timuerunt deũ et ideo non de⸗
eck de fatur; (annũciabo. ⁊ meridie ꝗqᷓ lux excelſioꝛ cdinauerunt de malo in bonum. Hoc enim re⸗
l⸗ eſt in ſempiternis (et exaudiet vocẽ meã. Iel medio conuertitur homo ſcilicet quia timet de
aH⸗ (veſꝑe narrabo) patientiã chꝛiſti moꝛientis in um. Sicuttimoꝛ dñi initiũ ſapientie eſt ita nõ
nid veſꝑe⁊ mane annũciabo)reſurrectõʒ eiꝰ fact timere deũ moꝛtis initium eſt. et p his ſequitur
Suor in mane.(etmeridie exaudiet vocem meã) idẽ pena.ideo eni (extendit manuʒ ſuã) a ſili ferire
nt ſegens ad dexteram patris vbi aſcendit in me volentis.eth (in retribuendo)vindictaʒ ſcom
ni ridie et interpellat pꝛo nobis. Moꝛaliter (ma⸗ ecoꝝ meritum: hoc eſt vt retribuat eis penã de⸗
ne) hoc eſt pꝛuma ettercia ſcʒ in pueritiacet me⸗ bitam ꝓ peccato quod eritin iudicio. Et nõ ſa
/ ridie hoc eſt ſexta ſcʒ in iuuetute(veſpere hoc tis fuit eis nõ timere nec cõmutani:ſʒ etim.

*

Contaminauerunt teſtamentũ eins:di⸗

—

¶ Lontaminauerũtteſtamentũ eius)quantuʒ
dd ſe dum cõtraria agunt et ſcripturas peruer
tunt. id eſtlegem eius deſpexerũtet ꝓphanaue⸗
runt male viuendo et ſcnpturas eius ꝑuerſe in
terpꝛetando:ideocdiuiſi ſunt Q mundum et he
reies ſeu erroꝛes (ab ira vultus) et ſeueritatis
(eins).i.ab ipſo irato qui dimiſit eos:et diui⸗
dentur in futuro vt palee a graniscet) per hoc

(appꝛopinquabit coꝛ illius) ſuis ad intelligen⸗

dum.i.volũtas dei ſecreta que in ſcripturis cõ
tinetur: declarata eſt per expoſitõnes ſanctoꝝ
qui pꝛius tanq; in pace doꝛmiebant ſed ꝑ he⸗
reticos ſunt excitati eos pungentes. Etiia

et ipſi ſunt iacula.
Molliti ſunt).i. intelligibiles facti (ermo⸗
nes eius ſcilicet dei pꝛius obſcuri et ideo duni
ad intelligenduzʒcſuꝑ oleum) quia ſicut oleum
fouet carnem ſic ſuauitas ſermonum dei fouet
animam. Quedam eni in ſcripturis dura vi⸗
debantur cum obſcura eſſent expoſita emolli⸗
ta ſuntcet tamẽ ipſi ſunt iacula)quia tanq; ſa⸗
gitte coꝛda hoĩm tranſfigunt ⁊ feriunt et ad dei
timoꝛem et amoꝛẽ inducũt dum in pectoꝛa au⸗
dientium dirigunt᷑ ab inſtantibo opoꝛtuneun⸗
paeunerſei ibipuew qui lacte nutriris ad⸗
uc duri ſunt. ô”òM

Jacta ſuper dñũm curam tuam et ipſe te

enutriet:et non dabit ineternum fluctu⸗

ationem iuſſſo.
ataſun dñm inon in aliumcuram tuaʒ)

omnia ab ipſo expecta eta te vel ab alio

nihu. Ipſum cogita in ipſum tanq; in poꝛtum
omnem ſpem pone et ſoli gratie dei innitere (et
ioſe te enutriet)in fide et moꝛibo in doctrina et
virtutibus:quia (nõ dabit ineternum) licet ad
hoꝛam(fluctuationẽ) et ↄcuſſionemiuſto)qua
hoiĩes ſeculares in auariciam et alia vicia ꝑfe⸗
runtur:quia et ſi ad tempus fluctuat et tenta⸗
uun et affligitur iam tamen anchoꝛã ſuã in celo
habet fixam:et poſt tentationem fluctuũ poꝛ⸗
tum quietis ineternum dñs illi pᷣparabit et in
eterna quiete eum refouebit. Et ſubiũgit quid
impqs erit. S

Tu vero deus: educes eos in puteum

Lu vero deus) qui ſanctos enutris dedu⸗
ees eos) ſcʒ inpios qui nec te timent nec in te

confiduntin puteum interitus iin tenebꝛas
ſubmer ſionis et puceum gehenne vt qui nolue

runt bibere de fonte aque viue in puteum inte

uiſi ſunt ab ira vultus eius:et apꝛopin ritus et oĩm tribulationũ fluctibo ſubmergan⸗

tur et inde potentur. Puteum dicit infernũ ꝓp⸗
pter ꝓfunditatem irremeabilemet obſcuritatẽ
Iſte locus iniquis pꝛeparatus eſt vt in eo tan⸗
; in pfundo puteo cadant et intercãt. In quẽ

deducet eos deus nõ ꝙ ipſe ſit auctoꝛ culpeeo

rum.ſed qꝙ ipſe ſit iudex iniquitatis eoꝛum.Et
vere deduces qauias.
Vliri ſanguinum et doloſi non dimidia/
¶ Viri ſanguinũ)id eſt ꝑſecutoꝛes et ſangui⸗
nis effuſoꝛes (et doloſi) qui per ſimulationẽ et
fraudem incautas decipiunt animas (non di⸗
midiabunt dies ſuos)ſcilicʒ voluntarios nõ a
deo conſtitutos id eſt nõ viuent q; diu putant
nec medium ſpaciũ vite habebũt quod in ma⸗
lis ſe completuros pᷣſumebant:ſed infra tem⸗
pus peribunt quod ſperant. VUel (Hon dimi⸗
diabunt dies ſuos)vt ſi quos egerunt in malo
reliquos curẽtagere in bono reuertentes ad pe
nitentiam et redimentes tꝑus ſed cõtinuabunt
omnes in malitia vſq; in finem. Ethoc nõ de
omnibo intelligendũ eſt quia multi poſt effuſi⸗
onem ſanguinis et doloſitatẽ conuerſi ſuntad
penitentiam et ſalutẽ:ſed de illis tm qui nõ ui⸗

muerunt deum.illi ita(ego auteʒ ſperabo in te

domine )id eſt non in mundo nõ in hoĩe vtiũli
ſed in te ſpem meam conſtituã ⁊ ideo ad eternuũ
dian verent Mꝛ:ꝛatio
geſu dñe qui ante ſecula conditto⸗

nemq; humanã ſuſcipiens ab vnanimo diſci⸗

pulo ꝓditus moꝛté ſubiſti pꝛo perduis exaudi

oꝛõnem ſupplicum et pꝛeſta vtte veſpere et ma
ie laudantes mereamur ab hui ſe⸗

culi tempeſtatib defenſari. Per d.

¶ Oꝛatio eccleſie vel cuiuſlibet fidelis
in tribulatione pꝛo ſua liberatione ſup/

plicantis et pꝛo ſua exauditione gratias

us qm cõculcauit me homo: vota die

iſte tendens in finẽ id eſt in chꝛiſtũ:attribuitur

ipſi dauid.i.eccleſie. Pſalmus dico habitus pꝓ
pplo ſcʒ vt ipa liberetur a populo qui a ſancus
longe factus eſt in tituli inſcriptõne quia cum
ſancti confiteantur Chꝛiſtum regem iudeo⸗

rum ſicut titulus dicit:populus ille cõtadicit

unt dies ſuos: ego autem ſperabo in te

Aſerere mei de⸗

Auctoꝛ pfalmi pꝛopheta Dauid. Titnlns
talis eſt. In finem ꝓ populo.⁊c.id eſt pſalmus

in

.
‚

ſine dietis vt iudei et pagani ſiue factis vt ma⸗

dine diei etluminis tni excelſi boc eſt altiudis

⸗
li chꝛiſtiani cum tenuerũt eum allophiliid efſft nem diuinitatis ſolũ⸗ timebo)qꝛ hic timoꝛ ar⸗
alienigene ſcilicet populi longe a ſanctis facti. rogantiam abijcit et qui nõ timet pᷣſumptuoſe
n⸗ in Geth quod intetpꝛetatur toꝛcular. id eſtin agit. nec timens deſperabo immod ego vero in
gi ꝛeiſura huius vite. Adpuc tenentur mem⸗ te).i.tua miſericoꝛdia et nõ in mea iuſticiat ſpe⸗
eo ꝛa Chꝛiſti in pꝛeſſuris que vtiles ſunt vt vi⸗ rabo) nulli vero in te ſperanti timendũ eſt ſerui
Et num iuſticie exeat ponendum in apotheca do⸗ luter. ſpes enĩ ſeruilẽ nimoꝛẽ abicGit.
mini. hic ergo pſalmus bene oꝛdinatur vodß⸗ In doo laudab ſermones meos: in deo
i cedemtem q; et hicetille monentad idem. a ſcyraui no timebo qd faciat mibi caro.
nte ciia⸗ .αa . gells,) I In deo lau abo ſermones meos )ei ꝙ bene
liberatõne. Intentio: nos inter aduerſa cõfir⸗ loquoꝛ attribuens etin his qnedce , I
mare etadmonere vtcũ patientia ſuſtineamus ipm comendans qꝛ ab ivſo haco me ſed
i⸗ mala buius vite: attendentes eti illos qui no⸗ Pm comendans q; ab ipſo habeo. Sermo⸗
mala huius vite: attendenies etiq illos qui no⸗ nes et dei ſunt quia dat:et mei qu pio (in
i bis mala inferuntad nos cõuerti. Snia in ge deo)et eius ptectione(ſperaut eccibio in
⸗ . ain iſto nſalmo in oſona eccle⸗ . 8tectione (ſperaui)et ſpem meã po⸗
nerali:pꝛopheta in iſto pſalmo in ꝑſona eccle⸗ ſui. ideo (nõ timebo quid faciatmibicao t⸗
ſie vel cuiuſſibz fidelis poſiti in tribulatõe oꝛꝛt bomocarnaliset fr lis. Qut Micaro) id ẽ
n deum deuote ꝓp ſua liberatõne etadeo exaudi⸗ x n e lis. Qu eni habetfoꝛ⸗
euun dein tane aratus. Snia in ſpe⸗ em tutoꝛem nõ habet timere debilem pſecuto
m tus agit gras deo tanq; gratus. Snia in ſpe⸗ rem. Spes fixa in deo omnẽtimo?e; ere
, ciali Eccleſia ergo vel fidclis tanq vua pacſa crmanſuoꝛia toemente cotemmnin eenet ellit
in⸗ in toꝛculari clamat.d.( Miſerere mei dedan charitatẽ et patientiam quibus Genenatenn
do patientiã et auxiliũ de maloꝝ ꝑſecutõne ne qus et ſupat᷑ diabolus Qulidq eni ane mun
1e deficiam in tribulatõne.et indigeo(qm̃ cõcul⸗ Tota die verba me 9 dat. .
bun cauit me pedibo ſupbie ſicut vuam in toꝛcula⸗ gerſumme omer⸗ ea execrabantur: ad⸗
Fd nchomo )inimicus ſcʒ pximus et enã diabo⸗ erlum ine omnes cogitationes eoꝛum
iſ⸗ lus:de quo dicitur in euangelio:inimicus bo-⸗ in malum. ð
u mo hoc fecit.(tota die).i.toto tꝑe aſſidue c(im⸗ Tota die) id eſt omni tempoꝛe ⁊ cõtinuec ver
uxc pugnauit) ꝓximus viſibiliter: et diabolus in⸗ ba mea)bona etad bonum infoꝛmantiaerxe⸗
11 uiſibiliter (nbulauit me) ſuis impugnatõnib crabantur id eſtabominabantur tanq; mala.
H tanq;ᷓ granuʒ trituratur in area. NHullus enim et(aduerſum )id eſt contra (me) ſunt (omnes co
i pie viuit in chꝛiſto ſine tribulatõne.dicitur aut giiationes eoꝛum)exeuntes (in malum meum
diabolus homo a deuicto hoie ſicut cypio af⸗ ſcilicet culpe etpene. Cum enĩ reſpuuntur ver⸗
in⸗ fricanꝰ a ſubiugata affrica.Et repetitaꝑtuus. ba perſona dicentis non eſtimmunis ab iniu⸗
⸗ lcauueri H. la. Di panem ipſum abominantur quomo⸗
i Coneculcauerũt me inimici mei tota die do parcent vaſculo in quo adminiſtratur ſte⸗
R m multi bellantes aduerſum me. pꝛobi enim aduerſus iuſtos non cogitant niſi
e Conculcauerũt me)quaſi pedibo vnamcini malum quomodo eoset ſermonẽ eoꝛum poſ⸗
mici mei)mundus ꝑ tribulatões.diabolus ꝑ ſint deſtruere etannihilare. nec ſolum extranei
tentationes.caro ꝑ miſerias et infirmitates (to pſequunt᷑ ſed etiã domeſtici ideo ſubiungit.
4 ta die) i.toto the vite meeet continue.et neceſſe ¶ Inhabitabunt et abſcondent: ipſi calca
eſt vt miſerearis (qm multi bellantes) ſteterunt neum meum obſeruaburt. —
(aduerſum me)ſcʒ demones ⁊ mali hoĩes eta ¶ Inhabitabunt) etiam qiuidaz mecii in vna

ro aduerſus ſom cõcupiſcens qui cõtinuecõo⸗ domo in vna ecclæſia
tra nos pugnant vt ſaltẽ tedio vincãt. Et licet

(et abſcongent) dolos et
1 multi pugnent ↄtra me nõ tñ timebo eos quia

Haludds malne ſue: fingentes ſe amicos. et ſi
B on ſtatim poſſunt malum facere quod cogi⸗
potentia eoꝝ ad hoꝛam eſtet parum durat.vn⸗ tant (ipſi calcaneum meumid eſt finem actio⸗

NMNW de ſequitur nis vel vite (obſeruabunt) vt vel in fi ta
rrs e. „ 1 VL ine cogita
Ah altitudine diei timebo: ego vero in ta valeantacimplere Dia bolus etiam obdr⸗
us teſp aſoyy. at initia noſtrarum actionum et ſi ſic non p⸗
. ¶ Ab altitudine diei) et parui tꝑis.i.a ſupbia ficit obſeruat pꝛogreſſum ettandeʒ ſinem et cõ
tꝑali et ꝗ potentia eis ad hoꝛã data (timebojq. ſummationem quia ſcdᷣm finem iudicamur.
, d.non.ſed potius ſpem meã in te conſtituã.vñ emper ergo ſeruus dei debet eſſe vigllans
ſubditur ego vero in te ſperabo) quod eſtcau⸗ vt nec in pꝛincipio nec in fine repꝛehenſibilis
ſ nõ timendi ·vel ſine interrogatõne licet pu-⸗ inueniatur. Docet tamen et pꝛo talibus oꝛare:
4 gnent cõtra me nõ tñ timebo eos:ſed ab altitu dicen. HD

icut ſuſtinuerunt aiam meã ꝓ nihilo

ſaluos facies illos in ira pos ofringes.
¶ Sicut )illi(ſuſtinuerũt) expectantes et cum
expectatõne querentes (aiam meã).i.vitã meã

vt auferrent et ꝑderent eam nullo meo merito
pᷣcedente et ſine cauſa:ita et tu (pꝛo nihilo).i.ꝓ
nullis eoꝝ meritis ſed gratis ꝑ pietatẽ (ſaluos
facies illos) ſcʒ hoc modo ſin ira) paterna et di
ſciplinaplosſuꝑbos (cõfringes) et humilia
bis depꝛimendo eos a ſuꝑbia.q.d.terrebis et
umplebis eos tribulatõnibo et flagellis et ſic tri
tos et humiliatos ad te duces. VUel Cõfringet
populos in ira.i.in ↄſideratõne ire venture dũ
cam pᷣuident et cauent. Et ego ad eoꝝ inſtitu⸗
tionem etcoꝛrectöemoY
Deus vitã meã annũciaui tibi: poſuiſti
lachꝛymas meas in cõſpectu tuo.
Deus vitã meã)que mala fuit (annũciaui ti
bi)in ↄfeſſione nõ te docens ſed me damnans

mihi ꝑ ↄfeſſionẽ eſſe gdonata vt ipᷣi audientes
nõ deiperẽt de peccatis ſuis ſed me ſequantur
et exemplo meo ꝑ cõfeſſionem medicinã ſalu⸗
tis cõſequant᷑ et tu(poſuiſti meas lachꝛymas)

amaras quas ego fudi peccata mea annũcian

do(in ↄſpectu tuo)et ante oculos tuos eas tan
ꝙ; tibi placitas aſpiciendo.i.acceptabiles ha⸗
buiſti et me exaudiſti.

Sicut et in ꝓmiſſione tua: tu
tentur inimici mei retroꝛſum.
¶ Sicut et in ꝓmiſſione tua)erat.i.ſicut pmi⸗
ſiſti exaudire oꝛantẽ cum lachꝛymis et cõdo⸗
nare peccata cõfitentibo ſic egiſti. Inueni te mi
ſericoꝛdem in pmittendo:veracẽ in reddendo.

et(tunc)ſcʒ ꝑ tuam ↄfractionẽ et meam annũ⸗

ciationem (conuertentur inimici) et aduerſarij
(mei)a ſuo erroꝛe et a ſua vita mala ita vt ſint
cretroꝛſum).i.vt ſequantur qui nũc pꝛecedere
volunt et ideo coꝛrigi nolunt:pᷣcedit homo per
ſuꝑbiam et volens facere voluntatẽ ſuam re⸗

troꝛſum cõuertitur ꝑ humilitatẽ et paratus ad

obedientiam. Et·
In quacũq; die inuocauero te: ecce co⸗

ſerm

id eſt annunciabo me feciſſe multa mala et ila

= Sõ

queramque) vota creddam laudatoines tibi)

co alienus nõ ſum. Ecce magne dinitie fideliũ
Musa aũt dei clementia ⁊ velox miſcðia oſten

ditur que quodlibettꝑus nr̃e cõuerſionis ex⸗
pectat et qñcunq; rogat᷑:ſe indulget Et ideo

In deo lauda verbum:in dno laudabo
ermoné: in deo ſperaui nõ timebo quid
faciat mihi bomo.

2

In deo laudabo verbũ).i docrinã ad eum
eraʒ (in dño laudabo ſermonẽ).i.quicquid

loquar ei attrib na. Uerbũ /ꝓpꝛie eſt pᷣdicatio de

fide quomodo trinum et vnũ denʒz debeamus
credere. Sermo eſt de moꝛib qualiter debea⸗

— 0

mus viuere ; caſte: q; ſobꝛie: q; iuſte:qᷓ pie. Et
hec omia debemus ad deum referre quatenus

in eo ꝙ bene credimus aut iuſte viuimus aut
recteloquimur et nos in deo et deus in nobis
laudetur et honoꝛet᷑. Et ſi quid vꝛget(in deo)

qqui eſt potentiſſimus et liberaliſſimus (ſpera⸗

raui)mundana ↄtemnendo.etideo (nõ time⸗

bo quid faciat mihi homo)terrena ſapiens qꝛ

exterioꝛa tm nõ interioꝛa poteſt auferre:et ideo

ſi aufert tꝑalia habeo tñ que deo offeram ſpi⸗

ritalia.quia

————

In meſunt deus vota tua:que reddam

laudationes tiib.
¶ In me ſunt o( deus vota tua)a te data etti⸗
bi reddenda quia tu ea dediſti mihi et ego pꝛo
beneficijs mihi impenſis debeo ipſa tibi.i.in⸗
tus in arca coꝛdis habeo quod offerã nõ extra

id eſt ad laudem noĩs mi qꝛ hec vota ſuntlau⸗
dationes et graꝝ actõnes deo reddende ethic
et in eterna beatitudine Hec ſunt vera dona et
grata ſacrificia que a nobis exigit dñs ſcʒ pia
vota:ſancta deſideria:et voluntas bona: fides
recta:ſpes certa:et charitas ꝑfecta. Quiſquis
talia dona ꝑſoluitlaudes omipotenti dño red
dit. Ideo aũt laudabo hict
QAm eripuiſti aĩiam meã de moꝛte:et pe/

in lumine viuentium.

gehenne qꝛ ꝑ ſe moꝛtua erat ⁊ per te viuit(et pe

gnoui qm deus meus es. gaes).i.affectus meos de lapſu).i.a ꝓnitate ca⸗

In quacũq; die)ſiue in pueritia ſiue in me⸗—
ia etate ſiue in fine vite. vel ſiue in ꝓſperis ſiue

in aduerſis( inuocauero te) nil aliud querens
niſi te (ecce cognouiper experientiã et manife⸗
ſte intellexiqm deus meus es).i.oſtẽdis te eſſe
deũ meũ me audiendo et mihi in aduerſis aſſi⸗
ſtendo. Non aitqm deus es ſʒ qm deus meus

es. qꝛ et ſioĩm deus eſt meus tamẽ ꝓpꝛie eſtcum
mihi ſubuenit: cum eum colo: eum amo et ab

dendi in peccatũ (vt placeam) hiccoꝛã dño).i.
in cõſpectu dñi in lumine viuentiũ) ſcʒ in lu⸗
mine fidei et gr̃e qua viuitur. Vel ideo lauda⸗
bo in futuro. Qm eripuiſti).i.eripies (animaʒ

meã de moꝛte)eterna (et pedes meos de lapſu)

id eſt a cadendi ꝑiculo qꝛ ibi nullo modo mo⸗
uebitur ad malu mea affectio. (vtplaceamꝑ⸗
fecte(coꝛam dño)et in pñtia eius (in lumine vi

uentiũ ternaluer ſcʒ in lumine ſpeciei et gloꝛie

m eripuiſti aiam meaʒ de moꝛte) culpeet

—

des meos ve lapſuivt placeam coꝛd do

—☛ rr⸗—

f—— —r— —

eeee er — –– wSß = = —

i
oſen
lo⸗
4

lut

gan
eabi

ode

Imas
cben⸗
le Et
kenns
g an
nobe
nde
Done⸗
eatde

hs

be

ad idem ad qð il

quod eſt lumen ſanctoꝝ.Et boc erit quãdo im
moꝛtales ⁊ ſine pctõ illic aparebimus vbi eſt
lumenverum ⁊ vita eterna. Oꝛati
W Bellox inuiſibiliũ optime ꝓpugnatoꝛ eter
ne deus qui in te ↄfidentes ab inimicis obꝛui

non pmutis ex terge pꝛecamur ab oculis nris
peccati lachꝛimas vt dum nos carnalia bella

compꝛimimus placeretibi in lumineviuentiũ

mereamur. Perdo.

BHalmus vechꝛiſti incarnatione pai
ione: reſurrectione: aſcenſione: et oꝛa⸗

tio eius vel ecceeſie et cuiuſlibet fidelio
p liberatione a maloꝝ pſecutõe.

Alerere mei de/

4

—

mea.

di nanunnga..
— uctoꝛpſalmi ꝓpha dauid. Titulus hic eſt

finem ne diſꝑdas⁊c. Hoc eſt pſalmiſte di
rigens nos in finc.i.in chꝛiſtũ admonet te qui
cũq; es ne diſꝑdas dauid.i.ne dehonoꝛes chꝛi
ſtum in tituli inſcriptõe ſcʒ negando chꝛiſtũ re

gem eſſe qð tituli inſcriptio affirmabat. NHon

ideo diſꝑdas nec hoc te moneat cũ fugeꝛet.i.qꝛ
fugit dauid.i.chꝛiſtus a facie ſaul.i.a cognitõe
iudeoꝝ in ſpeluncã carnis vł ſepulchꝛi ⁊ qꝛ ſo
lam humanitatẽ chꝛiſti cognouerũt ⁊ in ſepul
chꝛo moꝛtuũ viderũt quidã tituli inſcriptionẽ
mutauerũt negantes chꝛiſtũ eſſe regẽ iudeoꝛũ:
hic pſalmꝰ recte pon pꝛecedentẽ locũ habetqꝛ
1 einuitat. Materia chꝛiſti vel
ecclie et cuiuſſibet fidelis ꝑſecutio et liberatio.
Intentio monere fideles vt aduerſa patienter
ſuſtineant? in dño fiduciã ponant. Sententia
in generali ꝓpha in iſto pſalmo in ꝑſona chꝛi⸗
ſti vel eccłie ⁊ cuiuſſibet fidelis in affictõepo⸗
ſiti pᷣmittit humilẽ oꝛationẽ: ſubiungitoꝛõnis
piam exauditionẽ ⁊ annectit ꝓ exauditõe de⸗

uotam gratiarũ actionẽ. Sententia in ſpeciali

chꝛiſtus ergo ſeᷣm ꝙ homo ad pr̃em oꝛãs di⸗
cit. Miſerere mei deus) dando ↄſtantiã in paſ
ſione (miſerere mei) faciendo me reſurgere.vel
(miſerere mei) in meriio ⁊ in pnti infundendo
gratiãmiſerere mei)in pꝛemio ⁊ in futuro con

ferendo gloꝛi. Geminãdo quoq; oꝛatõnẽ ma

gnum oſtendit ꝑiculũ ⁊ magnã inſinuat neceſ
ſitatem magnãq; notat affectus intentõnẽ.Et
miſereriquoniã in te⁊ in tua miſericoꝛdia nõ
in ſe ſuiſq; viribus vel in alio (confidit anima
mea)et ꝓpꝛium eſt tibi pꝛeſtare gram et miſeri⸗
coꝛdiam illis qui habent in te fiduciã.

Et in vmbꝛa alarũ tuaꝝ ſ perabo: donec

us miſerere mei: quoniã in te conſi⸗

tranſeat iniquiteas. .
Etin vmbꝛa alarũ maruz).i. in munimine
tue miſcdie ⁊ potentie(ſperabo/ ſcʒ ptegi a te ſi
cut pullus ſub alis matris ſue:qꝛ his alis qua
