.— ¶ Pꝛoijcientes me).i.tentantes me pijcere mine veritatis tuecadimpletus eſt venter eoo
ſe ab omni bonoꝛe et bono ſpũalicnũc circun⸗ rum).i.ſaciata eſt carnalitas et deſideriũ eo⸗
l decderunt me)tendentes inſidias circũquaq; rum vel plena eſt memoꝛia eoꝛum vt obliui⸗
un ne poſſim euadere.qꝛoculos ſuos)ſcʒ coꝛꝛ ſcantur domiinnm.
uur dis.i.ↄſideratõnem et intentionẽ (ſtatuerũt) Saturati ſunt filijs: et diuiſerunt reli-
no id eſt deliberauerũt et firmauerũt:quaſi ex p guias ſuas paruulis ſis.
poſito(declinare det flectere (in terrã).i.in iſta Dalurati ſunt fuijs).i.oꝑibus malis qꝛ
tß terrena nõ leuare ad deum et celeſtia nõ atten ſatiſfecerũt ſibi in pꝛauitatibo ſuis. O ꝑa eni
is dentes ſpñalem iacturam ſed vtilitatem ter⸗ dicunt filij:et ſicut bona opera filij boni. ita
. renam quia non habendo reſpectũ ad deum mala mali et ita ſaturati ſunt ꝙ diuiſerunt)
ſed quaſi auertendo ſe ab eo plus timebebät et dereliquerũtreliquias ſuas) ſcʒ peccatoꝝ
. gere cꝑalia q; eteern. et maledictois paruulis ſuis). i. poſteris eo⸗-⸗
— BGuſceꝑerũt me ſicut leo patus ad pꝛe/ rum imitatoꝛibus quia traducũt ea ad poſte
dam:et ſicut catulus leonis habitans in ros. ita illi ſaciati ſunt immundicia. Sʒ qꝛ
P Suſceperũt me).i.ſuſcipere auide conati allectnanf oꝑa noſtrep Nienus eeek citia vt
„ ſunt et parati ſunt(ſicut leo paratus ad pꝛe⸗ Ego Krtncſers valeannu ubiungit.
4 dam y.i.aperte me ꝑſequentes cũ magna cru Cg aut in iufticia appare conſpectui
4 delitate. (t ſicut catulus leonis babitans in tuo:ſatialvꝛ cum apparuerit gloꝛia tua.
5 abditis).i. in abſconditis ⁊ inſiſtens inſidiiss ¶Ego auũt) potius (in iuſticia)quod eſt mã⸗
quuia cum hoc etiã latenter et ſidioſe me ꝑſe⸗ data tua adimplereapparebo ↄſpectui tuo)
quuntur. Mos eſt eni malis vota ſua tege⸗ id eſt in pnñᷣtia tua nũc ꝑ gratiam tuã iuſte vi⸗
re.vt latenter poſſint ea ꝑficere qm̃ qui male nendo.et ſatiaboꝛ)in futuro celeſti refectõne
1 agit odit lucem. Sʒ tu qui diſſimulando vi et repleboꝛ omni gaudio vel eo quod nunc
deris doꝛmire ⁊ iniquitatẽ hoĩm nõ curare. deſidero.Qui enĩ nunc eſuriunt et ſitiunt iu
2 Exrurge dñe pꝛeueni eum et ſuplanta ſticiam tunc ſatiabunt ea um apparueru et
, cum: eripe aiam meã ab impio, frameam manifeſtabit ſanctis (gloꝛia tua) eterna que
tuam ab inimicis manus tue. ſatiat appetitũ humanũ eo ꝙ ibi cõſequitux·
eCS nie e bonũ inſinitũ. Felices qui pnñtium delitiarä
e⸗ ¶Erurge)o (dñneꝑ oſtenſionẽ tue potentie vanitati ohijſti moretir i ihj ſatiarr·
„ lIſpꝛeueni eum).i.eos ſcʒ impium et ſuos a ſi et vanitatũ obliti merebunt ibi ſatiari.
peeuen . eos cz linp ¶ Monuerte dñe oculos coꝛdis %

mili currentis nead oplement voluntatis nfi ad cernendũ tui iudicij veritatẽ vt dum
ſue ꝓcedant ſet ſuplanta.i.vecipeceum) a ſi hicigne ſpũali pbamur de tuis ineternũ cõ⸗

mili luctantis.i.ſubuerte eos et deijce ineffi S e ee e
- . ectibo cũ fr .
caces faciẽdo et a ſuo poſito fruſtrandoceri⸗ hectib⸗ ui fructu iuſticie ſatiemur. Per d.

pe)et liberacanimã meam.i.me (ab impio) ¶ Vox chꝛiſti et eccleſie gratias agen/
z diabolo vel homine malo⸗ frameam tuã) tis ꝓ ſua liberatõne de oĩm inimicox ſu⸗
4 idd eſt gladiũ ſeu poteſtateʒ et potentiã quam oꝛum multiplici liberatõe. ps. xvij.
Deldiſti eis.quia a te acceperũt qua abutun²²⸗:⸗: Wi οng
. mr pꝑſequendo bonos erue ⁊ aufer ab inini ) Aliga te Ddomine Hr
S cis manus) et viriutis (tue) qꝛ aduerſantur Foꝛtitudo mea: dñs firmamentum —
1 mepotentititeWk memneu ⁊ refu giũ meũ ⁊ liberatoꝛ meꝰ .
Dñea paucis dᷣ terra diuide eos in vi / ¶ Auctoꝛ pſalmi pꝛopheta dauid. Zitu us
eop:et de abſconditis tuis adimple/ bic eſt. In finẽ verba cantici huius. ⁊c. Id
tus eſt venter eoum. eeſtt verba cantici buius ſcilicet de his vnde
¶Dãůãce a pancis).i.inſtis et electis qui puu-⸗ bhabendum eſt canticum id eſt delectatio et

ci ſunt compꝑatiue. Multi enim ſunt vocati leticia ſunt attribuenda Dauid.id eſt manu
pauci vero electi. (deterra) viuentium ſcʒ ec foꝛti chꝛiſto ſcᷣm caput et ſecunduʒ coꝛpus

eius.i.eccleſiam puero pꝛopter puritatem et
obedientiaʒ domini id eſt dei pacris. Dauid
dico fideles ſuos in finem dirigenti id eſt in
ſummum bonum que verba locutus eſt in⸗
terna ſua locutõne chꝛiſtus totus ſcilicet ca⸗
put et coꝛpus.domino id eſt ad bonoꝛeʒ do
mini patris in die id eſt pꝛo die vel in die id
eit in conſideratione illius diei ſcilicet reſur⸗
rectionis chꝛiſti qua die eripuit eũ id eſt chꝛi
ſtum. ſcòm caput et coꝛpus. dominus pater
de manu ſaul id eſt de poteſtate moꝛtis chꝛi⸗
ſtum in re et membꝛa in ſpeet tandem eripi⸗
et in re et de manu omnium inimicoꝛum ſu⸗
oꝛum id eſt de poteſtate iudeoꝛum ſᷣm caput
et de poteſtate demonum ſᷣm coꝛpus et mem
bꝛa. Et bene ſaul ꝑſecutoꝛ dauid moꝛs dicit᷑
que ſola nos ꝑſequit᷑.niſi eni moꝛtales eſſe⸗

mus nihil nobis facere poſſet inimicus. Et

ꝓ hac ſpũali liberatõe totus chꝛiſtus agens

. „ .

gras deo dixit: que ſequunt᷑ in ps. Qui ergo
ſupꝛa ꝓ liberatõne obtinenda oꝛauit nũc ꝓ
ea obtenta gras agit. Materia:gratiaꝝ actio
de multiplici liberatõne ab inimicis et ꝑicu⸗
lis. Intentio: ad gratiaꝝ actionẽ monere ꝓ
hmoõi liberatõe. Snĩa in generali ꝓpheta in
iſto pſalmo in ꝑſona chꝛiſti ⁊ eccleſie gratias
agit ꝓ ſua multiplici liberatõne tam a tenta⸗
tionibo varijs qᷓ; a ꝑſequentibo inimicis foꝛ⸗
tiſſimis. Pſalmus iſte multa ↄtinet ſacramẽ
ta et diuerſa eccleſie tꝑa.Ea aũt que pᷣmo hic
ponunt᷑ pñjt indifferenter in voce chꝛiſti ſeu
eccleſie accipi et ad vtriuſq; ꝑſonam referri.
Snia in ſpeciali: de ſpũali ergo liberatõne

cchꝛiſtus integer gras agens ait.(Diligã te

due)qui dignus es om̃i dilectõne qꝛ es(foꝛ⸗

titudo mea)effectiue ſcʒ ꝑ quẽ ſum foꝛtis ad

reſiſtendũ aduerſarüjs. ad exercenduʒ bona.

ad tolerandũ mala et expugnandũ tentamẽYYę

ta. Deinde mutans ꝑſonã de eo hoĩbo loqui

tur. d. (dñs)eſt firmamentũ meũ) ꝑ quẽ ſum

tutus habens in eo firmum fundamentũ ge

ventis tentationũ mouear.i(et refugiũ meu)

ad quẽ refugio ab om̃i pꝛeſſura ne in ꝑiculis

eream (et liberatoꝛ meus)a cõfoꝛmitate ma

loꝛum et ptãte inimicon.
Deus meus ad

toꝛ meus yet cooperatoꝛ in bono(et) ideo(ſpe

rabo)et totã ſpem ponãin eum)ꝑ quẽ ſalua⸗

boꝛ in futuro et nõ in aliuʒ. Hoc diſtat inter
deum et dñm ꝙ deus nomẽ eſt nature:ſed do
minus nomẽ eſt officij. Illud ꝑtinet ad ma⸗
ieſtatem et dignitatẽ que ipᷣe eſt:hoc ꝑtinet ad

diutoꝛ meus: et ſperabo

¶ Deus mens)qꝛ me creauit ex nibilocadiu

ptatem et dominiũ qð in nobis exercet. Ibi
oſtendit᷑ nobis quid amemus: bic autẽ quid
timeamus.in vtroq; qͥd credamus quid ſpe
remus quid amemus. JM

Pꝛotectoꝛ meus et coꝛnu ſalutis mee:

et ſuſceptoꝛ meaauus.
¶ Pꝛotectoꝛ meus)a cõuentu malignantiuʒ

tanq;ᷓ ſcutũ qꝛ me ꝓtegit ↄtra inſidias ⁊ de⸗

fendit a malis (et coꝛnu ſalutis mee).i.firma
ꝓpu gnatio ad ſalutẽ et celſitudo ſalutis ad re
pellendos et diſſipandos inimicos meos foꝛ

tes. Sicut enĩ coꝛnu eminet ita ipᷣe eſt emi⸗

nens nr̃a ſalus. Loquit᷑ ſᷣm ſilitudinẽ ſum⸗

ptam de animalibo coꝛnutis que coꝛnu ſalu⸗

tem ſuam defendunt. (et ſuſceptoꝛ meus)me
tanq; medicus infirmũ ſuſcipiens ad ſanan
dum.et ideo nõ ingratus.

+☚

Taudans inuocato dũm: etab inimicis

.

Laudans)nõ meſʒ dñm ꝓ cuaſione ma—

loꝛum et adoptõne bonoꝝ et nõ meã gloꝛiaʒ
ſed dñi querens (inuocabo dñm)ad ꝑſeuerã⸗

dum (et) ſic (ab inimicis meis)omnibo ſcʒ vi
ſibilibus et inuiſibiliba (ſaluus ero)ꝑ ſuum

adiutoꝛiũ qꝛ mihi nocere nõ poterunt.Ecce

quanta eſt vtiluas landare deũ. Si eni et in

ꝓſperis et in aduerſis deum toto coꝛde lau⸗

daueris nullus poterit tibi nocere inimicꝰ.

Et meriio ab inimicis ſaluari deſidero qꝛ.
Circundederunt me doloꝛes moꝛtis:et

toꝛrentes iniquitatis ↄturbauerũt me.
¶CLircundederũt me) vndiq; doloꝛes)non
de rebus mundi ſedmoꝛtis).i.inſidie inimi

coꝛum quibo ſatagunt me ad moꝛtẽ trahere
qui et ꝑ inuidiã dolent me viuere.ſ(et toꝛren
tes iniquitatis).i.trãſitoꝛi impetus iniquo

rum et pſecutõnes malitioſe cum impetu ve⸗

nientes ſicut inundatõnes toꝛrentiũcõtur⸗
bauerunt me)toꝛrendo et egerũt vt me ↄtur⸗
barent nam fecerunt me pauere ac triſtari et
meſtum eſſe. .

Doloꝛes inferiid eſt doloꝛes inuidie que
ducunt ad infernum ſicut inuidia diaboli
ducta eſt moꝛs in mundum (circũdederunt
me)qꝛ erant in circundantibo me ex om̃i ꝑte
(occupauerũt meyet pᷣuenerũt ad nocenduʒ

mihi (laquei moꝛtis).i.deceptõnes inimicoꝝ
quas tendebant vt caperent me ad moꝛtẽ ſi⸗
cut auis capit᷑ laqueo. Sed qꝛ in anguſtijs

et ꝑiculis eſt recurrendũ ad auxiliũ diuinuzʒ

magis q; humanũ ſubiungit.

4 —

N
4 In tripulatone inuocam oñmet ad de · Inclinauit celoset deſcendit: et caligo
um meum camaim. ſihpedibus euiuus.
ne ¶In hac tatactribulatõe) et neceſſicate meꝝ ¶Inclinauit celos). i. erinaniuit et humili
et pꝛeſſuracinuocaui cotis viriba (oñm) ad auit ſe verbũ vt ſpter hoĩm infirmitatẽ car⸗
ſutoꝛem qo eſt vnicũ inter mala remediuz (etc nem ſumeretcet deſcendit ad nos venit et ita
ii ad deũ meum)nõ alienũ (clamaui) valide qd etiã humiliauit celeſtia ſubdens angelos hin
Pe plus eſt q; inuocare qꝛ notat intentionẽ in mane naturec et caligo).i.diabolus q hoĩm
m uocatõis. Si ergo te circundãt doloꝛes ⁊ li⸗ mentes obnubilat eſt ſub pedibo eiu s)et dñi
d quei moꝛtis et inferi ſi ꝑturbatões iniquita⸗ ptãte calcat᷑ qꝛ vñ humilis in carne appamnit
en tis: intus in coꝛde inuoca dũm ⁊ toto coꝛdis inde pꝛincipẽ tenebꝛaꝝ oĩmoda ſubiectõe p⸗
N. affectu clama ad deũ tuũ et eripiet te de omi ſtrauitet eccleſie ſue pſternendũ dedit.

tribulatõne. vnde ſubditur.

Et aſcendit ſup cherubin et volauit: vo

Et eraudiuit de templo ſcõ ſuo vocem lquitſuper vennas wnto⁰n.
c meamet clamoꝛ meus in cõſpectu eius Et)ipᷣe qui deſcenditſaſcendit ſuꝑ cheru⸗
n introiuit in aures eus. din qs interptatur plenitudo ſcientie:iocm
i AIEt exaudiuit de templo ſcõ ſuovocẽ meãs) . modũ ſciẽtie excedit. ꝙ caro paſſa ſic eſt exa

id eſt de celo qð eſt templũ gloꝛie dei vel de
coꝛde meo in quo deꝰ habitat (et clamoꝛ me⸗

tata (et volauit) qꝛ dilectoꝛibi ſuis ſe incõpꝛe
henſibilẽ oſtendit ne coꝛpoꝛeis imaginib cõ

wH us).i.deuota oꝛatio qui eſt in ↄſpectu eius, pꝛehendere querãtvolauit) dicoſ ſuꝑ pẽnas
ay id eſt quẽ nõ coꝛã hoibo ſʒ coꝛã deo intus in ventoꝝ). i. ↄtemplationẽ aiaꝝ qꝛ incõpꝛe⸗
ni⸗ 2ſcientia habeo qui nõ tam vocis eſt q́; coꝛꝝ henſibilitas eius ſuꝑat virtutes aiaꝝ quib⸗
G dis qꝛ mentis nr̃e deſideriũ clamoꝛ eſt in cõ⸗ ſead deũ ↄtemplandũ in altũ attollunt nul⸗
n ſpectu dei(introiuit) a ſili fidelis nuncij (in lus eni intellectus pᷣt ad eum attingere.
a aures )potentie ⁊ clemẽtieceius) hoc aũt mo⸗ Et poſi uit tenebꝛas latibulũ ſuũ.in cir⸗
4 do andit q tgeaduentus chꝛiſti pdicantib füitu us taemaculum eius:tenebꝛo⸗.
Saltolle. ngtir onneg en 11, 1 aua in nubibus aeris.
. Comota eſtet contremuit terra: ſunda ,/ ¶Etpoſuit tenebꝛas latibulũ ſuũ ſcʒ obſca
menta montiũ cõturbata ſunt et cõomo⸗ ritatẽ acramẽtoꝝ in quibo ipᷣe lateret nec ſu⸗
84. ta ſunt:qm̃ iratus eſt e ii. os deſeret. latunit enĩ diuinitas in carne remiſ
Ne ¶ Coõmota eſt intus ad penitentiaʒ (et) poſt ſio peccatoꝝ in baptiſmo. chꝛiſtus in altari
Non H ctiãccõtremuit)extra ꝓ peccatis audito ꝙ; fu ſub panis ⁊ vini ſacramẽto. et qᷓ;u is lateat tũ
nmn turum eſſet iudiciuʒ (terra).i.peccatoꝛes ſeu (in circũitu eius tabernaculũ eius).i.creden
ge terrena carnaliũ coꝛda(fundamẽta montiũ) tes in quibo hoc tge habitat et militat ambi⸗
ren ia eſt diuitie quiby innituntur ſuꝑbi et falſa unt eum et adherent ei nec tñ vident eũ aꝑte
do. ſpes mundicↄturbata ſunt et cõmota ſi unt) i. P ſcripturas veteres.qꝛ ctenebꝛoſa aqua in
1e lublata vt iam ſpes mundi nõ habeat firma⸗ nubib⸗ aeris).i. obſcura ſcientia et doctrina
u⸗ mentũ in coꝛdib hoĩm. ſpes enĩ mũdi abijt eſt in ꝓphctis quia terrenis eleuati inferioꝛi⸗
un quã deus odit.(qm̃ iratus eſt eis).i.qꝛ inno bus ↄpluũt verbũ dei. Sed lux vera has te
fic tiuit eis ira dei ſuꝑ ſe ventura ſi nõ mutarena noabꝛas illuminauit. quia ”ÿ”MMV8ꝛ
mr. Eticg. HHeefulgoꝛe in aſpectu eius nubes tran
bu Alſcendit fumus in ira eius: et ignis a fa ſerunt: grando et cauones ignis.
n⸗ cie eiꝰ exarſit: carbones ſuccẽſiſũt ab eo. ¶ Pꝛefulgoꝛe)i. a claritate qui eſt in ↄſpe⸗ .
ne. Aſcendit fumus.ilachꝛymoſa 2bunctio ccu et manifeſtatöe (er?) qua manikfeſte ↄſpici ðUMUUW
l et depcatio penitentiũ. Fumus enĩ lachꝛy⸗ tur nubes)nõ yeteris ſʒ noui teſtamenti ſcʒ ;.
mas ꝓuocat ⁊ in altũ aſcendit.(in ira eiusi. apli vicinius eũ ptẽplantes et diuino lumĩie
in ↄſideratõe ire eius cũ nouiſſent quid mi⸗ abeo illuſtrati. Uel (p fulgoꝛey i. pꝛeſulgide
0 netur deus (et)poſt pniam( ignis) charitatis vt ſit vna dictio penultima etiã ꝓductac nu⸗
4 et amoꝛis ſa facie).i.noticia eiusexarſitet ar bes )in ↄſpectu eiꝰ exiſtẽtes trãſierunt) de iu
n dere cepit et ita (carbones).i.peccatoꝛes tene deis ad gętes et ipᷣi facti ſuntgrando) obiur
ſ bꝛoſi et frigidi ꝗc deſperatõe extincti et moꝛ⸗ gando et dura coꝛda feriendo (et carbones
⸗ tui(ſuccenſi ſunt ab eo)ſcʒ igne ad amoꝛe? dei ignis) hũana coꝛda fidei et charitatis ardo⸗
et rurſus reuixerint.Et qͥ oꝛdine et quõ hec re inflãmando et alios ſuo exemplo et verbo
ſacta ſunt demonſtrat᷑ cum dicitu· dad amoꝛem dei accendendo.
4 . *

Et intonuit de celo dñs: et altifſim de
dit vocẽ ſuã:grando et carivnes ignis.

¶Et intonuit)minis q̃ ſunt de penis eter⸗
nis.i.ſonuit(de celo.i.de pᷣdicatoꝛibo(dñs)
qui loquit᷑ in eis (et altiſſimus dedit vocẽ ſu⸗
am)ſuauem ſcʒ ꝓmiſſionis que eſt de pᷣmijs
eternis:tanq; (grando ⁊ carbones ignis)vtõ

Ipſa eni apłoꝝ pᷣdicatio nõ tam aplica erat

qᷓ; dñica qꝛ ipᷣe in eis loquebat᷑. Juxta ergo
capacitatẽ audientiũ modo minando ⁊ terrẽ⸗
do intonat dñs modo ꝓmittendo ⁊ demul⸗

cendo dat vocẽ:modo vt grando ↄtundens

modo vt ignis accendens.
Et miſit ſagittas ſuas et diſſipauit eos:
fulgura multiplicauit ⁊ cõturbauit eos

IEad boc faciendũcmiſit ſagittas ſuas)

ſczʒ pᷣdicatoꝛes pennis virtutum recta itinera
tranſuolantes et coꝛda pungentes (et diſſipa
uit) vel diſperſit (eos) ad quos miſſi ſunt vt
alijs eoꝝ eſſent odoꝛ vite in vitaʒ alijs odoꝛ

moꝛtis in moꝛtẽ.(fulgura multiplicauit).i.

miracula choꝛuſcãtia in coꝛdibo auditoꝝ et
ſtupidos reddentia (et ↄturbauit eos) bona
ↄturbatõe ſcʒ ad penitentiã.vñ ſubdit.

Et apparuerũt fontes aquax:et reuela/

5 ſi unt fundamenta oꝛbis terrax.
t

Etapparuerũt) auditoꝛibocfontes aquaꝝ)
ſalientiũ in vitã eternã.i ꝓfunditates ſcriptu
rarum.ſeu vetus et nouũ teſtamentũ que ni⸗

mirũ ſpiritales fontes ceteros ex ſe ſcriptura
rum riuulos emittũt.(et reuelata ſunt funda

menta oꝛbis terraꝝ).i.reuelati ⁊ intellci ſunt

ꝓphe qui ante nõ intelligebant᷑. ſuꝑ quos edi
ficatur oꝛbis terraꝝ credens dño.i.eccia vni

verſalis que de toto oꝛbe colligit᷑ cuius fun

damenta ſunt ꝓphete qꝛ ꝑ ipos fun data eſt fi
des.Et hec oĩa facta ſunt

Alb increpatõne tua dñe:ab inſpiratõne

rr

ſpiritus ire une.

crepantec(ab inſpiratõe ſpũs ire te).i.ſancto
ſpũ incutiente eis timoꝛẽ ire tue. Vel incre⸗

pationẽ et inſpiratõʒ accipit chꝛiſti pꝛedica⸗

tionem:qꝛ ꝑ pꝛedicationẽ increpabat pecca⸗

toꝛes vt pniaʒ agerent: et inſpirabat vt iram

futurã timerent.Et bene poſtqᷓ; dixit incre⸗
ariont adiunxit inſpiratõeʒ.tũc enĩ vtiliter
foꝛis increpamur qñ inſpiramur intus vt ti
meamus. Deinde loquit᷑ eccleſia vbi oſten⸗
ditur quo oꝛdine iſta ſunt facta.
Oiſit de ſummo a accepit me: et aſſum
pſit me de aquis multis. .

8

iſit deus pater ſiliũ (de ſummo).i. de

A increpatoͤne tua diie) intus te eos iſt⸗

cit qm̃ voluit me.

beniuolentia et gra.

eelo vel de ſinu ſuolet accepit me ecciaz ſpon

ſam. (et aſſumpſit me) in hereditatẽ vocãdo:
(de aquis multis).i.de multitudine ꝓploꝝ.
qꝛ ex multis ꝓplis me inſtituit. Uel Miſu)
ſpm̃ ſanctũ qui eſt donum de alto( et accepit
me)quaſi fu gitiuã ꝑ gr̃am iuſtiſicantẽ vel ꝓ
ſicientẽ cet aſſumpſit meyextrahẽdo( de aqͥs)

id eſt vicijs (multis in altitudinẽ virtutis et

Eripuit me de inimiciſ meis foꝛtiſſimis

et ab his qui oderũt me: qm̃ confoꝛtati
ripuit)et ſaluauit (me de inimicis meis

foꝛtiſſimis).i.de vicijs que ſuꝑ om̃es inimi⸗

cos nocent.(et ab his qui oderũt me).i.exte⸗
rioꝛibo inimicis ſcʒ demonibo ⁊ malis hoĩbo:
et neceſſe erat qm̃ ↄfoꝛtati ſunt ſuꝑ me)robo
re et ptãte. Sunt inimici foꝛtes ſcʒ hoĩes et
maxime ꝓpinqui.qꝛ inimici hoĩs domeſtici

eius.Foꝛtioꝛes ſcʒ demones.qꝛ non eſt ptãs
ſuꝑ terrã que ei cõꝑetur. Foꝛtiſſimi ſcʒ vicia

carnis qꝛ nulla peſtis efficacioꝛ ad nocendũ
qᷓ; familiaris inimicus.
Pꝛeuenerũt me in die afflictönis mee:
et factus eſt dñs ꝓtectoꝛ meus.

tium pꝛioꝛes mihi nocere volẽtes(in die af⸗

flictionis mee)id eſtin tempoꝛe tribulatõnis

et perſecutõnis quo me ſua perſecutõne affli⸗
gebant (et factus eſt dñs pꝛotectoꝛ meus)et

auxiliũ ↄtra miſerias et voluptates ꝓtegens
me ne ſuccumberẽ.ipᷣe enĩ cum ſuis eſt in tri⸗

bulatõne eos ꝓtegendo et liberando aliqñ in
coꝛꝑe aliqũ in aĩa aliqñ in vtroq; ꝓut videt

neceſſitatib et vtilitatibo hoĩm expedire.
Et eduxit me in latitudinẽ: ſaluũ me fe⸗

t) qꝛ carnales pa lebar anguſtiast edu⸗

xit meſde anguſtia tribulatõis carnis(in lati

mudinẽ)ↄſolatõis ſpũalis ſcʒ fidei et charita⸗
tis vt diligerẽ etiã inimicos.Per mala enĩ di
latat deus charitatẽ et ꝑ ſeuitiã maloꝝ eccle⸗

ſia creſcit numero et merito.(ſaluũ me fecit)
vocando ad fidẽ et dando ꝑſeuerantiaʒ(qm̃

voluit me).i.qꝛ placuit ei. Hoc eſt gratis me
elegit nullis pᷣcedentibo meritis ſed ſola ſua

₰

Et retri buet mihi

dñs Fm iuſticiã meã:

erm puritatemami mearü retribuet

Pꝛeuenerũt me)ſcʒ inſidijs a ſeculi curk

¶ Ety)poſt (retribuet mihi dñs) gram ꝓ gra
hic in pñti(ſm iuſticiã meã.i.ᷣm meritũ bo
ne volũtatis et fidei quã immiſit ꝑ miſcdᷣias

— — — — J—

or väyt vellem bonum. (et bᷣm puritatẽ mannum rum eius qꝛ ipᷣe aſpicit quicquid hõ in man Dð
6o meaꝝ).i.ſᷣm innocentiã meoꝝ operũ bonoꝝ datis dei oꝑatur. Ael retribuet illud qð eſt
. que fides ꝓmeruit (retribuet mibi)qui dedit in ↄſpectu eius ſcʒ eierna que hoĩes non vi⸗
iih vt facerem hoc addit ne quis putet ſufficere dent ſed ſolus deus. Supꝛa er go dixit ſibi
Ni bonã voluntatẽ ſine oꝑibo cum habeat copi- ꝑſeuerantia retribuendã in pñti ꝓ ſide ⁊ cha
y am bñ oꝑandi. Pꝛimo ergo fidẽ et charitat tritate et bonis oꝑibus.ic dicit etiã aliud in
gratis deus pᷣſtat deinde ꝓ illis et oꝑibus exr futuro ꝓ eiſdem et ꝓ ꝑſeuerante longanimi⸗
ieg illis puenientibus quaſi ꝓ meritis retribuet tate ſibi retribuendũ.Et qꝛ dixerat de iuſti⸗

hic ꝑſeuerantiã ⁊ alia bona. vñ ſubdit. cia oſtẽdit quõ habeat᷑:ſalubꝛiter nos infoꝛ⸗

ni Quia cuſtodiui vias domini:nec impie mans et admonẽs ꝙ ſocietas bonoꝝ ſu appe
n eſſi a do mno enga maloꝝ vero fu gienda. etd.
c4— O cuſtodiui vias dñi).i.pcepta eiuset ¶Cum ſancio ſanctus eris:et cũ viro in
latitudinẽ bonoꝝ operũ ꝑſeuerando ſeruaez nocente innocens ereis.
s uicnec impie geſſi a deo meo) recedendo.id ¶ Qum ſancto)ſcʒ qui ſancte viuit(ſanctus ðDW
mi⸗ poſtq; ad ulũ bene oꝑando acceſſi ab illo pꝛa eris)qꝛ ꝓpter eius ſanctã vitã ⁊ exepla ad ſan ð
de⸗ ue viuendo nõ receſſi. Sic vtiq; ad deũ dire cta oꝑa exercenda ꝓuocaris:et ſic etiã ſctũs ðDW
N cta debent eſſe nr̃a itinera vt vltra nõ ſint ad eris. (et cũ viro innocente) qui malũ alijs nõ
e. Pa diate oꝑis diſtoꝛta. Et boc vtrũq; ideo facit et vitam ſuamvicijs non coꝛrumpit(in
4 hbabeo q: cõſideraui iudicia dei que ad cuſto nocens eris) nulli nocendo et a vicijs abſti⸗
chi diendam iuſticiã et euitandã impietatẽ vtile nendo.Tria notat bic genera bonoꝝ ſcʒ ꝑ⸗
N eſt penſare. vnde ſubiun git ffectõnis cum dicit.cũ ſcõ ſcũs eris.ꝓficien⸗
u OAñm̃ oĩa iudicia eius in ↄoſꝑectu meo: et tes cũ dicit.et cũ innocente innocẽs eris. In
H iuſticias eius nõ repuli a me. cipientes cũ ſubdit.et cũ electo electus eris.

Dñm̃ om̃ia iudicia eius) tam pᷣſentia q; fu- etpᷣmittit qð dignius eſt de his tribo qꝛ in ele

turacin ↄſpectu meo ſemꝑ ſunt et mihi pla⸗ ctione notatur pparatio. in innoceètia gra in
cent queſe ntencdho ac eleucrat remplate pfft,i. in ſanctitate gloꝛia in futuro.
ni cõſidero et apꝛobo quoꝝ quedã ſunt in pnti Et cum electo electus eris:et cum ꝑuer
calaceaiganor alanmnes van⸗ Fie mnelecto electus erig:et cun hue⸗
s oꝛum quedã in futuro ſcʒ pᷣmia iuſtoꝝ ⁊ p ¶ Et cũ electo)ad bona vite eternecelectus
fi ne impioꝝ. et iuſticias eius).i.illa iudicia qᷓ ichen naimtiandote cum ꝑuerſo) in vita
e yvidi et inueni iuſta (nõ repuli a me quaſi di ctmoꝛibo qui oꝑa et facta dei repᷣhendit.(per
n ſplicentia tanq; ſarcina granatus vel fragiii uerteris) malis eius exemplis.i.puerſus eris
7„ tate carnis ſuꝑatus illud qð ceperam dimit Eteſt hic argumentũ a couictu.qꝛ ex conui⸗
„ Se et ad — t eobſer Ctu moꝛes foꝛmant᷑et qui tan git picem inqᷣ-
4 Ctero immaculatus cum eo: et obler?ꝭ nabitur ab ea. Ecce due vie tibi oſtenſe ſunt
ualv me ab iniquitate ma. nna iuſtomet ſalutis: altera repꝛoboꝝ et da⸗
N¶ ¶ Et ſſicut cepi ita poſtmoduʒ (ero cum eo) mnatõnis.vna quã tenent hũiles et a dño ex⸗

id eſt ei adherenscimmaculatus).i.ꝑſeuera⸗

bo in innocẽtia mea (et obſeruabo me ab ini
quitate mea).i.nõ conuertar ad iniquitatẽ in
qua pꝛius fui. Uelcero immaculatus)ſᷣm de
lectationẽ male cogitatõis.(et obſeruabo me
ab iniauirat onarlonia que eſſet (mea)ſi fa⸗
ſſe nr̃jm ſtudiũ: nr̃jm

altantur:altera quã tenent ſuꝑbi et a dño hu
miliantur.vñ et ſubdit ↄuertens verba ad de
m. Qm̃ tu ꝓpm humliẽ ⁊c̃. Vel ſupꝛa cõ⸗
ertit ſermonẽ ad dñm et quaſi cum gratiaꝝ
actõne dicit.o dũe merito tecũ erũt immacu⸗
lati:qꝛ tu (Cum ſcõ ſcũs eris).i.adiuuas ſan

cerem eam. Tale debeteſſe nrm ſtudiũ: nſm cctos in ſanctitate qꝛ es ſanctus natura alios
deſideriũ vt intus ſimus immaculati et fo⸗ ſanctiſicãs gra.(Et cũ viro innocente inno⸗
4 ris innocui qꝛ vnũ ſine altero nõ ſufficit. cens eris).i.innocentes adiuuas in innocẽ⸗
4 Et retribuet mihi dñs ᷣm iuſticiã meã: tia qꝛ innocens es natura.(Et cũ electo ele⸗
et ᷣm puritatẽ manuũ meaꝝ in cõſpectu crtus eris).i.ab eo quẽ eligis eligeris qꝛ ante „
4 oculoꝛum eus. BZB iße te eligat tu eum eligisic et cũ puerſo p⸗
¶ Et retribnet mibi dñs) in futuro in retri⸗ luerteris).i.a ꝑuertente vias tuas te auertis.
4 butione iuſtoꝝ (m iuſticiã meã)erga primũ Et boc ido....
— (et ſᷣm puritatẽ mannũ meaꝝ).i.ſᷣm innocẽ AQm̃ tu populum humilẽ ſaluũ facies:
niam opcrũ quantũ ad meꝭ in cõſpectu oculo et oculos ſupertvꝝ humiliabis.

meo tranſgrediar murum.

¶ Dm̃tu populũ humilem) de ſe nõ pꝛeſu⸗
mentem et penitentiã agenteſaluum facies)
et in celo exaltabis.et ecõtrarioſoculos ſuꝑ⸗
boꝛum).i.ſuꝑbos qui magni ſunt in oculis

ſuis et pniam agere ↄtemnũt.Illa enĩꝑs in

qua maxime manifeſtat᷑ geſtus ſuboꝝ po⸗

nitur ꝓ toto ſcʒ oculi ꝓ hoiechumiliabis)et
in infernũ deijcies. In pñ̃ti etiã deus ſuper⸗
bis reſiſtit humilib aũt dat graʒ.Deinde ꝓ⸗
grediens eccleſia qdᷣ enunciauit oꝛat.d.

meus illumina tenebꝛas meuas.

pñe)ſcʒ aplłos et p̃ᷣdicatoꝛes in quibo eſt lux

et cognitio veritatis qua illuminant᷑ alij de⸗

us meus illumina) etiã ꝑ eos(tenebꝛas me⸗

as).i.qlas tenebꝛoſas peccatꝭ ſeu eos qui ad

mentium de ſe qꝛ tales ignis tribulatõis nõ

cõſumit.et dicit oĩm qꝛ nullus excipitur niſi

qui ſperare nõ vult. Et merito ſperanduʒ eſt

Qm̃ quis deus pᷣter dñm:aut quis de⸗

us pꝛeter deum noſtrum:

.———

dñoꝝ.i.niſi ille qui eſt omniũ dñs qui nos re

git quẽ timemus cui merito ex debito ſerui⸗

Auñ̃ tu illuminas lucernã meã dñe:de/
Ocdm).i.exquo(ſtu illuminas lucernã meã

huc ſunt in tenebꝛis:mihi ꝑ pᷣdeſtinatõeʒ ꝑpꝛ

tinentes. Vel qꝛ (illuminaſti lucernã meã)do
nando fidem illumina etiã tenebꝛas operuʒ
meoꝝ vt qð teneo credendo ſequar oꝑando.

Te rogo et merito. .
Am in te enpiar a tentatone: et in deo

mus (aut quis deus eſt pꝛeter deũ nr̃m:)qui
nos creauit.quẽ amamus.quẽ poſt bonã no

Am̃ quis) alius eſt verec deus p̃ter wdim

ſtram ſeruitutẽ in pꝛemiũ expectamus et qſi

hereditatem filij poſſidemus.q.d. nullus. et
ideo nõ mirum ſi pᷣt ſuos ptegere ab his qui
nec foꝛtes nec potentes ſunt.hec dicit contra

paganos qui multos ſibi fingunt deos. Et

ioſe eſt ver
Deus qui pꝛecinxit me in vi

rtute: et x

¶ Deus qui pꝛecinxit).i.pᷣmuniuit(me vir-
tute) ſcʒ fide ſpe et charitate. Vel armauit me
foꝛtitudine et conſtantia ad aggrediendũ ar

dua et tolerandũ difficilia et ad reſiſttendum

hoſtibo ⁊ eoꝝ tentatõnibo.(et poſuit immacu

Am̃ in te).i.ꝑ te et nõ ꝑ me. in me eni infir

mus ſum ſed in te foꝛtis.(eripiar a tentatõe)

diaboli. mundi et carnis.deinde q̃ſi ex gau⸗
dio mutat ꝑſonam dicẽsſcet in deo meo)non

in me.i.in virtute dei mei:nõ in meatrãſgre

diar murũ).i.obſtaculũ peccatoꝝ qui me im
pediun: facere bonũ ⁊ venire ad deũ quẽ mu
rum inter nos et celum exſtruimus peccatis

peccata augendo ſʒ traſgredimur eum ꝑ dei

gęram vicioꝝ ↄgeriẽ ſuꝑando.vt ait Gꝛego⸗

rius. Murus eſt quicquid in itinere nr̃o eri⸗
gitur ne ad deũ tranſeamꝰ ſʒ hũc murũ trãſ⸗

gredimur qñ ꝓ amoꝛe eterne patrie quecũq;
in hoc mundo fuerint obiecta calcamus. Et

vere ꝑ eum eripiar et in eo tranſgrediar.qiꝛ

Deus meus impolluta via ei: eloqun
dñni igne examinata: ꝓtectoꝛ eſi oim ſr/

rantium in ſe.

Deus mens noiatiuns ille abſolute ſtat

vt locũ habeat ſequẽs relatio cũ dicit( impol

luta)eſt (via eius)ſiue qua venit in nos ſcʒ fi

des.ſiue qua venit ad nos ſcʒ beata virgo.ſi⸗
ue qua venimus ad ipᷣm ſcʒ charitas.(eloqͥa
dñi igne examinata).i.pᷣcepta etiã eius ſunt
adeo munda vt nullis tunſionibo adultera⸗

ri poſſint. Vel (eloquia dñi)ſuntſigne exami
nata).i.in tribulatõe ſunt ꝓbata et vera in⸗
uenta qꝛ nunq; deſerit ſperantes in ſe. et hic
talis (ꝓtectoꝛ eſt oim ſperantiũ in ſe)nõ pᷣſu⸗

latam viã meã) pᷣſeruando me ſua gratia ne

in maculas peccatoꝝ caderẽ et dando mihi
g̃am vt innocenter viuã et incedã ꝑ huius

vite viam qua ad illũ ꝑueniã ſicut immacu⸗

lata eſt via qua ad me veniet.

AQui perfecit ꝑedes meos tanqᷓ; ceruox
ſuꝑ excelſa ſtatuens me.

—

meos).i.amoꝛem meũ et animi affectus qui⸗
bus vado ad eum.et etiã pedes meos coꝛꝑa⸗
les ſcʒ oꝑm meoꝝ greſſus (tanq; ceruoꝝ) id
eſt ad currendũ poſt eũ et tranſuiendũ omia

huius ſeculi impedimẽta agiles.et in bono⸗

rum oꝑm curſu nõ deficientes.et ſuꝑ excel⸗

ſa)ſcʒ in celocſtatuens me)coꝛde.i.figens coꝛ

dis mei intentionem in ſuꝑnis et collocans
ſpem meã in celeſtibo. Et ipᷣe eſt.

ti vt arcum ereum bꝛachia mea.

£
6⁶

Di weermanus meas ad hꝛelia: et w B
niſt

Qui)etiam (ꝑfecit).i.ꝑfectos fecit pedes

¶ Qui)etiã (docet)ab imminentiby inſidijs
cautũ faciendo (manus meas).i.opera(ad pᷣ⸗
lium)cõtra vicia et demones.hoc eſt dat mi⸗

bi pꝛudentiã et docet mebene oꝑari ad ſupe⸗

randos hoſtes qui conãtur claudere iter ad
celum:et mutando ꝑſonam ſubdit.(et poſu⸗
it vt arcum ereũ bꝛachia mea).i.dediſti mihi
inflexibilẽ et infatigabilẽ intentionẽ bonoꝝ

operum. et ad feriendũ et fugandũ inimicos.

ſicut enim manus bꝛachijs adberent:ita ab

— —— —

— — ..ee

Et degiſti mihi ꝓtectionẽ
vxtera tua ſuſcepithme.
Oedegiſt mibt Peertionez ſalutis tue).i.
ꝓtectionẽ qua ſaluaſti me et pꝛotexiſti me ad
ſalutem.et dicit (tue).i.quã tu feciſti.q.d.pꝛe

ſalutis tueret

dicta nõ ſufficerẽt et foꝛtitudo mea parũ poſ⸗

ſet niſu ꝓtectio tua adeſſet.(et dextera tua)id

eſt fauoꝛ gratie tue (ſuſcepit me) quaſi ad cu⸗

randum et refocillandũ poſt bellũ tanq; me⸗
dicus egrotũ.Et qꝛ eoſdẽ quos ꝓtegit et cu⸗
rat aliqn v tiliter flagellat recte ſubiungit᷑.

Et diſciplina tua coꝛrexit me in ſinem:
et diſciplina tua ipſa me docebit.

¶IEt diſciplina tua).i.tribulatio purgato⸗

ria ſeu tribulationũ et tentationũ exꝑientia.

(¶(coꝛrexit me)a malo reuocando et dirigendo

(in finem) debitũ ſcʒ in eternã ſalutem nõ ſi⸗
nit me deuiare vt quicqͥd ago in eum finẽ re⸗
feram quo tibi coheret᷑.(et)eadem (diſcipli⸗

na tua) vel doctrina tua.Cip̃a)ad melioꝛa ꝓ⸗

mouendocme docebit)pu enire quo direxit:
et qualiter ad bunc finẽ ꝑueniã.In hoc ergo
apparet ꝙ nos diligit deus qꝛ dat nobis di⸗

. .

ſciplinam:qꝛ hic coꝛrigit moꝛes et docet ſci⸗

entiam.et ꝑ diſciplinã etiam.

Zilataſti greſius meos ſubtus me: et
nõ ſunt infirmata veſtigia ma.

—

bet homo penitentieſue ct bonis oꝑibus et
non coꝛrũpere illa vel ceſſare ab eis. Recte er
go ſubiungit.

dent ſubtus p’des meos.

eos in me regnare nõ ꝑmittendo.(nec pote⸗
runt ſtare).i.nõ durabit aduerſus veritatem

et me ſic eis reſiſtentẽcadẽt ſubtus pedes me

os)quia ſe humiliando mihi obediẽt: vel qꝛ
in coꝛde meo eos abominando deſpiciã et in

ſuper affectus bonos et ſpiritales actõnes il
lis pᷣferam et opponam. Hec enĩ duo faciunt

ꝑfecte ſuꝑare diabolũ et vicium ſcʒ amoꝛ dei

et odiũ peccati.et hoc totũ eſt ex deo qꝛ

Et pcinxiſti me virtute ad bellu:et ſup/

te inſurgere videris et ſubtus te ſupplantare

volueris poſtula a dño virtutẽ illi vicio con

trariam vt ea te pcingat ad debellandũ ũlud
et dabit tibi diñũ8.

2

Konfringam illos) et hũiliabo: impetus
coꝛũ frangendo vel tentatoõnes repellendo et

Confringam illos nec poterunt ſtare:ca

es

plantaſti inſurgentes in me ſubtus me.
Et pcin xiſti me virtute).i.armaſti me foꝛti
tudine(ad bellum)cõtra hoſtes ne in tali pu-
gna deficerem.iſet ſuꝓplantaſti).i.humiliaſti
(inſurgentes in me ſubtus me)vt ſuꝑioꝛ eſ⸗
ſem et vt ſubter me fierent et mihi ſubeſſent qͥ
ſuꝑ me eſſe volebant. Quodcũq; viciũ cõtra

¶ Dilataſti greſſus meos).i.affectus vł ope Et inimicos meos dediſti mihi doꝛ-ſum

ra charitatis late extendiſti(ſubtus me).i.vt
hilariter operer etiam de his que ſubtus me
ſunt rebus ſcʒ moꝛtalibo et membꝛis et vt nõ
pꝛeferam illa ſaluti aĩe ſed potius ſupponatet
non ſunt infirmata) ꝑ mala mundiſ veſtigia
mea )id eſt iinera vel ſigna que reliqui imita
ueris. Dilatatos etiam ſub ſe habet greſſus
quiſquis gloꝛiatur in tribulatõnibo.ſi enĩ fo
ris eſt anguſtia doloꝛis intus ẽ latitudo cha
ritatis. Eius quoq; nõ ſunt infirmata veſti⸗
gia qui cõfirmat coꝛ ſuũ ad toleranda ꝓpter
deũ mala. Deinde eſt vor chꝛiſti ſeu eccleſie
vt tñ cuilibet qð ſibi cõgruit reddatur.
erſequar mimicos meos et ↄpꝛehen⸗

Faientesme diſperdidiſit.
UEt inimicos meos)ſcʒ ꝑſecutoꝛes et ad⸗

uerſarios mihi reſiſtentes dediſti mihi) qua
ſi doꝛſum).i.a doꝛſo et feciſti vt ego eis pᷣſi⸗
diam et ipᷣi me ſequant᷑.et iam mihi quaſi a
facie nõ reſiſtant vel ſũlicitos appetitus et vi⸗

cia retro cõuertiſti vt penitus obliuioni tra⸗

dens nõ videam iterũ peccando nec retro re⸗

ſpiciam delectando.ſed mentis oculos diri⸗

gam illos:et nõ cõuertar donec deficiãt.

¶U:Perſequar inimicos meos).i.ꝑſecutoꝛes

et aduerſarios arguendo flagellando vel af⸗
fectus carnales et ſpũs malignos oꝛationib⸗
vigilijs ieiunijs et ſpũalibo ſtudijs a me re⸗
pellendocet ↄphendam illos) in aſtutia ſua:
vel eos mihi ſubijciendo ne ab eis cõpꝛehen
dar cõſentiendo(et non ↄuertar ceſſando ab
hac intentõne ⁊ ſtudio (donec) qui modo ob
ſtrepunt deficiant)a rebellione.inſiſtere de⸗

gam ad celeſtia ↄtemplanda ⁊ ea que añ nos

ta ante oculos penitendo( et odientes me)id
eſt malos hoſes in odio ꝑſeuerantes vel ma
lignos ſpũs (diſꝑdidiſti)repellẽdo eos a me
ne mibi nocanant.
Clamauerunt nec erat qui ſaluos face⸗

ret. ad dñm:nec exaudiuit eos.

¶ Llam auerunt)in pꝛeſſura nõnulli ex cis

ad hoĩes vel ad alios deos petentes auxiliũ
ab eis (nec erat qui ſaluos faceret)eos.alius
enĩ non poterat:et poſtea clamauerũt lad do⸗
minum deficiente alioꝝ auxilio (nec exaudi

uit eos) in malicia ꝑdurantes qꝛ nõ erant di

gni exauditõeet diuino auxilio.ac ſi dicere

ſant appetenda debet tũ homo habere pecca⸗

Filnj alieni mentiti ſunt mibi: filij alieni ¶ Pꝛopterea).i. ꝓpter hãc victoꝛiã et alia be⸗

mitis ſuis.

alius ſaluare nõ p̃tet dena nõ vult qꝛ: ama⸗

licia ſua nõ recedũt nec pure dñi miſcðᷣiam
requirununt.

Et cõminuã eos vt puluerẽ ante faciezʒ
venti:vt lutum plateaꝝ delew eos.

ↄminuã eoset ad nibilũ deducam vel ad
minimũ et vilem ſtatũ redigã (vt puluerẽ).i.

ita faciliter ſicut delet᷑ puluis (ante faciẽ ven
ti)qꝛ aridi imbꝛẽ miſcðie dei nõ receperũt:qiꝛ

leues et mobiles añ ventũ tentatõis fuerunt.
(vt lutũ plateaꝝ) qð pedibo ↄculcat᷑( delebo

eos)et ↄculcabo qꝛ in lata et ſpacioſa via in
immũdicijs et vicijs vixerũt.Deinde oꝛat p

ſubiectõne gentiũ.d. .
Eripies me de ↄtradictõnibo ppli: conſti

thideo tanq; deſtitutos ab om̃i auxilio

Viuit dñs ⁊ bñdictus deus meus: et e?t
¶ Uinit dñs ineternũ qui ꝑ tot bñficia oſfẽ᷑
dit ſe viuũ ⁊ nõ idolũ moꝛtuũ qꝛ eſt ip̃ᷣa viis
vnde etiã viuit oĩs creatura qui nos viuifis
cat et viuere facit vita coꝛꝑali gr̃e et gleꝛtie.
c(et bñdictus).i.landatus ſuc deus meus) erx
bñſficijs mihi collatiset exaltetur) apud cre⸗
dentes.i.toto oꝛbe terraꝝ extollat᷑ et gloꝛifi⸗
cetur ꝑ laudẽ et ↄfeſſionẽ ſemꝑ excelſus in ſe
(deus )et auctoꝛ (ſalutis mee) qꝛ ſua bonitate
me ſaluet. Deiñ ↄuerſo ſermone ad deũ ait.
Deus qui das vindictas mihi et ſub/
dis pplos ſub me:liberatoꝛ meus de ini/⸗
micis meis iracundis. =

— „

Deus )tu es (qui das vindictã mihi)et vi⸗

Eripies me de ↄtradictõnib⸗ pli) ſcz iu⸗
daici ↄtradicẽtis mibi(ↄſtitues me in caput

gentiũ vt gentes mihi ſubijciant᷑ et obediãt:

es men epurgenrinn

et ſim caput eoꝝ.vñ dñs volens recedere a ce
citate iudeoꝝ ad fidẽ gentiũ dixit:ſurgite ea⸗-
mus hinc.q.d.ita vincã iudeos et victis iu⸗
deis ero tanqᷓ; triũphatoꝛ ſuꝑ gentes. Et ve

re ſic fiet quia

Populus quẽ nõ cognoni ſeruiuit mi Et ab inſurgentib in me

i:in auditu auris obediuit mibii.
dopulus) gentiũ(quẽ nõ cognouij.i.nõ

(in auditu auris obediuit mibi) euangeliuʒ
