in penetrabüib ipoꝝ. Cinomia canini mo⸗

res intelligunt᷑ qn quis nõ honoꝛat parentes

ſuos vel pᷣlatos qꝛ canes ceci naſcunt᷑ nec tuc
vident pentes. Rana eſt garrulitas et loqua⸗
ciſſima vanitas que eſt in cenoſis ſenſibo vtra
na in ceno verſaẽ. “?

„

t ddit erus ini fructus eoꝝ:et laꝛes

..
—
— .

¶ Et dedit erugini).i.rubigini h̊ eſtaure no⸗
xieſeu vento vrenti et inficienti (fructus eoꝝ)
q̃ naſcebant᷑ ꝑ ſe ſine cultura (et laboꝛes cox)
i.ructe ꝑ laboꝛes coꝝ ꝓducios ſcʒ ſata ⁊ hu⸗
iuſmoi que laboꝛe hoĩm fiunt dedit (locuſte)
.i. locuſtis. Erugo vel rubigo qꝛ occulte nocet
occultã in moꝛib ſuꝑbiam deſignat que oẽem
fructũ virtutũ ↄſumit.Aura eni noxia in fru⸗
ctibus operat᷑ latenter ſic in moꝛibꝰ ſuꝑbia oc
culta eſt cum quis multũ fidens de ſe putat ſe
aliqd eſſe cum nihil ſit. locuſta cſt malicia oꝛe

ledens ꝑ quã detractoꝛes figurant᷑ qui alienoſ “

fructus inuide roldun.
Et occidit in grandine vineas eoꝛuʒ: et
moꝛos eor in pzuing.
IEt occidit).i.moꝛtificauſt in grandine vi⸗
neas coꝝ) yites deſtruendocet moꝛos eoꝛuz in
pꝛuina)i.in frigoꝛe nocturno ↄgelante. gran
go eſt iniquitas res alienas vaſtans ſeu aufe⸗
rens vnde furia rapine pꝛedeq; naſcunt᷑ pltus
auüt vicio ſuo vaſtat ipᷣe vaſtatoꝛ qꝛ ſ ĩacqᷣrit p⸗

dam amittit charitatẽ. pꝛuina vero eſt viciũ. ſ.

odiũ quo charitas ꝓximi
lut nocturno frigoꝛe ↄgelaſcit. ·
Et trachidit grandini iumẽta eoꝝ: poſ
ſeſſionem eoꝝ igig.
Et tradidit grandini iumenta coꝝ:ct poſ⸗
ſeſſionem coꝝ igni) qn grando ⁊ ignis in ful⸗
goꝛibo iuxta pariter ferebant᷑. Moꝛte pecoꝛũ
ſignat᷑ pudicitie damnũ:et quaſi grandini iu⸗

arnales quiq; feriuut᷑ quoꝝ caſus moꝛte pe⸗
cudum oſtendit᷑ dum beſtialiter vinentes mo

tem iracundie deſignat qua etiã homicidiũ fit
vel ignis eſt cupiditas que poſſeſſionẽ.i.ſtatuʒ
mẽtis ⁊ qcqͥd ex dote naturevl gre eſtvaſtat.
ODiſit in eos iram indignatõis ſue:indi
Penshan iram et tribulationẽ:immi

ſiones pangelos malos.

ſunt coꝛrectiſed (iram indignatõis ſue) i.effe⸗
ctum ⁊ ſignũ ſue ire ⁊ indignatõis ꝑ plagas p
dictas et ſequentes qðᷣ exponit aſcendendo ſ.
miſit in eos pᷣmo(indignationẽ ⁊ ppoſteadirã)
et deindettribulationẽ) ecce oꝛdovindicte.et pᷣ
ter hec pᷣdicta miſit in eos (immiſſiones alias
(ꝑ angelos malos)ſcʒ obſtinationẽ ſeu obdu⸗
trationẽ vt q diuinis plagis nõ arguebant dia
bolicis inſidijs tunderent᷑ quã obſtinatõʒ nõ
inſpirãdo ſʒ deſerendo deus facit vtilli oꝑen⸗
tur in filios diffidentie qð deus iuſte ꝑmitiit.

malis quidẽ angelisvti? deus bñ ſed ad puni

ſtulticie tenebꝛis ve

oiI EEE Aa Ue⸗ 0 tas 4
tus illicitos cohibent. Ignis vero immanua⸗

aad tanq; grege in deſerto.

—
—

endos malos ? coꝛonandos bonos. Ethis5

dictis immiſſis.
Viam fecit ſemite ire ſue: non peꝑcita
moꝛte animab, eov: et iumenta eoꝛu in
moꝛte concluſit.
Aiam fecit) i. amplitudinẽ manifeſtatz
(ſemite ire ſue.i.occulte equitati ſuequa deus
iratus erat egyptijs ſicut ſemita recta eſt ?⁊ oo⸗
culta. Erat enĩ ſemita ira dei que occulta eds,ſrtaa
te puniret egyptioꝛũ impietatẽ cui ſemite fecit
viam vt cos quaſi ex abdid ꝑ angelos malos
in apta ſcelera pduceret ⁊ ſic in euidẽtiſſimos

impios cuidentiſſime vindicaret.cuius ireim

„

manitatẽ ondit cuz ſubiũgit(nõ peꝑcita moꝛ

te animaba eoꝛũ ſcʒ quin eos interficeretcetiun
menta eoꝝ in moꝛte ↄcluſit interficiẽdo.ſ.eciäãä

animalia eoꝝ. Qd melius aꝑit cũ ſubdit.

Et peuſſit omne pꝛimogenitũ in tera

E,

ernaculis cham.

egxyti: pꝛimitias omnis laboꝛis eoꝛũ in

Et ꝑcuſſit omne pꝛimogenitũ in tena egy⸗
ptixi. pmogenita de oib tam de hoibo q; deag
nimalibo ⁊ hec eſt decima plaga ſcʒ moꝛs pꝛi⸗

mitioꝝ et ꝑcuſſit pmitias omis laboꝛis eoꝝn)

ii. potiſſima de laboꝛib ſcʒ frumẽta ehmoiß .“Z

eſt oĩa que advictũ vł ad ſolatiũ ſunt hoimva
ſtata ſunt ⁊ hoccimabernaculis cham).i. do
miby egyptioꝝ de cham deſcendentiũ vbi nõ

erant iudei. ꝑcutiunt᷑ in nobis pmogenita.i.

menta trad R I iiu⸗ fides ⁊ alia ſi ꝑmaneamꝰ in egypto.i.in tene⸗
menta tradunt᷑ cuz crebꝛis luxunie tentatõibo Huius vite n in eg t.

bꝛis huius vite ⁊ ignoꝛatijs. ſic eni oꝛbamur
ple ratõis pcutiunt᷑ pᷣmitie laboꝛis qñ chari⸗
ue melius eſt inter alias virtutes vel alie
pcipue et pᷣncipales ꝓ quibo laboꝛandũ eſt in

nobis peunt qs erit ſi inueniamur in tabern

culis cham.i.diaboli. Cham eniĩ callidus in
terpꝛetat ꝑ qdð diabolus intelligit. Et ſciendi
qð decem plagis ꝑcuſſi ſunt egyptij vtra de⸗
cem pᷣcepta ſcnipta poſt in tabulis quib regak
ꝓpls dei et hic decẽ plage licet nõ eodẽ oꝛdine

quo in exodo ponunt᷑ ſed ꝓ trib que ibi ſunt

ſcʒ cinifes vlcera tenebꝛe alie tres ſunt hic. ſ.ru
bigo pꝛuina ignis qꝛ talia ꝓ ↄgrua intelligen
tia frequenter variant᷑. Deinde poſt comemo
rationẽ plagarũ egyptioꝝ ſubiũgit liberatio⸗
nem filioꝝ iſr dicenns.
Et abſtulit ſicut oues pplm ſuũ: et ꝑdu

Etabſtulit lliberauit dee⸗ Vpto ſicut oueſ
cʒ tranqlle ? ſine tumultu pugne⸗ ꝓplm ſuuz)
iſrł (et ꝑduxit eos tanquã gregẽ in deſerto)qoᷣ

erat inter mare ⁊ egyptü ſcʒ cuſtodiendo⁊ cõ⸗

ſeruando eos ſicut paſtoꝛ grege ſuũ boeg dei

— —

Flram in nobis impler cum ernii de ptate dia. male vtcbatr recte ſubiungtt.
boli ↄtemptis ter enis ad celeſ ia mente trann Er tentauerut et eracerbaueruͦt e er⸗
ferimur ⁊ ſco paſcua ſpiritualia efficimuro⸗ celſuz:et teſtimoma eius nõ cuſtoqieft·
ues dei ambulantes in hoc ſeculo velut in de ¶ E)tm poſt tanta bñficiactentauerũt adbue
ſerto in loco ſolitudinis pnie apto. diffiden hoſt tanta bnficia tentauerüt) adhuc
3 ſeno in loco ſolitudis pne apbioo. dirfidenies ve diuina virtute (exacuerut) vad
6 Et veduxit eos in ſpe et nõ tinuerũt:⁊ iram puocauerũt in tena pmiſſionisdeũ ex.
„⸗ mimmicos eog opuitmare. celſuʒ)ſinglr ⁊ potentẽ in pumiedo (et teſtim⸗
Et arduxit os in ſpe ⁊ no timuertq: ſpes giacitxlpaceepta ſſtteſtificantia no cuſte
cos refouebatcet inimicos eoꝛuʒ ſcʒ egptios dierũt)ſicut ꝓmiſerant. den tentatq increquio
(oguit mare)ſubmergendo eos in ſpe eterni⸗ coꝛde munus ab co poſtulat. Et ſicut ipe in ſi
nlis deducimur qin ſpe ſalui faci ſumus etg deperentibo placatita ſine ſde poſtulatid ad
ſpem ambulam ne timere debeamꝰ Namſi tracundia phocir racer bauerut ů veü tum
deus ꝓ nobis quis atra nos. Et inimicos no qæ auſi ſunt excelſuz infideliter petendo tenta⸗ —
1 ſiros opuit mare qꝛ que ante geſta erant pcti etum q; pcepta cius noluerũt cuſtodirne.
exeinguunk delent in baptilm ctc. Et auerterüt ſe et no ſeruauerüt pacti.
et indurit eos in monte ſanctiſicatis quẽeadmodũu patres eoꝝ cõuerſi ſunt in

———SGLðñ

4 ſe monte aneue Ee Ir eiſei des
E Etinduxit eos) no ceoſqe ꝑſonalier qs ab⸗ Et auerterut ſe)a deo et n ſenlauerütpa⸗ S=ð
H ſtulit ſed eos noie ⁊ gete cin montẽ ſctificatcis ctum) q fecert dicentes oĩa quecũcq; oixert
D ſue) ſcz in montẽ ſvon monte) inquã quẽſeis dñs faciem (quẽadmodũ pꝛes eoꝝ ↄuerſi fut
2 (acqſiuit) inde expellẽdo gẽtes (dextera eius) in arcũ pꝛauũ)q pug intenſus facile remitti. ?·
4 i poteniia ? foꝛtitudo que pcipue ſolet in dex ipſi facile reroibãtidola colendo ⁊ cõtra dem̃
6 iira appere. ipi em no invintute ſua ſz dei boſ⸗ faciendo bũ pmiſerũt ? male impleuerũt,k
i ſigt õ arcus pꝛauuſ eſtqͥ nõ eminus iaculat ſed in ſe
lligi multi ſunt ↄuerſi ipa ct iacicniẽ ſpicula ↄ uertit ac retoꝛquet ⁊ ſigni⸗

ſiderunt eum. vbi ſi
“H quã magis vult intelligi multi ſunt ↄuerſiipda ct iacicntẽ ſplcula a uentit ac relo⸗⸗
42 em eſt mons virtutibo excellens quã (dextera ficat maliciã doloſoꝝ qꝗͥ dum alijs nocere que
eius i filius eins chꝛiſtusasqſiuit t redemit lun ſibi nocent Deinde hoc pleni apit. d.
fſanguine ſuo ⁊ ſanctiticauitlauans cam lau Vn irain ↄcitauerüũt eum in colliboſuis
cro aque.in verbo inq; ſuos introduci. et in ſculptilibo ſuis ad emulationẽe euzʒ
, Et eiecit a facie eoꝝ gẽtes: et ſoꝛte dii ꝓuocauerunt.
ſif eis terra funiculo diſtributois. QIn uam )er ad vindictãa in ſe exercendã (cõ
Ereiccit deten a pmiſſionis (a facie eoꝛũu) citaucerũt)et ꝓuocauerũtſeum in collib⸗eetex
1 ia pntia indeoꝝ gentes ſc ſeptẽibidẽ habi⸗ celſis ſuis) ſcʒ inmolando in locis excelſis ri
tantes (et ſoꝛte diuiſit eis) ſcʒ iudeis (terrã) illẽ tu gentilinʒ ? nõ in tabernaculo dñi. VUñ ſeqᷣr
4 ing(funiculo diſtnibutois /i. m menſurã diui (ctin ſculptilibo ſuis i. idoloꝝ figuris cutx
Konis qua ipe ozdiaterat. Sica facie figei prunaz taeghanemulattonezi indinin.
9 chhꝛiſt eiecit vicia ⁊ enoꝛes vl malignos ſpis (eum pꝓuocauerũt) idola adoantes ⁊ hono: ẽ
et electis ſuis radiditterrã.i eccłiam. cuiꝰ di⸗ dei alij tradentes colendo creaturq p creatoe

*M uiſio ſigniticat diuiſionẽ graruʒ in fidelibꝛ eSic elati in ſuꝑbia in altis ⁊ ſupbis cogit tõ
oꝛi yrnnuſq pꝛiu donuũ babetex deo. vel (terra) n ibus deũ ꝓuecant ⁊ amiſſa luce veritatis ad
H wviuentiii ſcʒ hereditatẽ ſupnaz iutta menſurã obperatenebꝛarüpnenunggs..
Fffeeſue.ſcriptu eſt eni in domo pꝛis meti man⸗ Audiuit cus et ſpꝛeuit: et ad nihilũre⸗
n Kones multeſnun. egit palde iſggel.
Et habitare fecit in tavernaculis eoꝛũi: ¶ Auduitdeus).i aduertitpᷣdictã ppłi nequi
bus irggel. ALian? ſpꝛeuit) i. tempſit iſi? ⁊ dignitatẽ illiꝰ
Arbabitane fecitin iabernacubeon) ii do ppli eum extra ſuã defenſionẽ ⁊ ꝓtectionẽ po⸗
mibo et villis dictoꝝ ſeptez pplon tribo ir) i. nendoſetad nihilũ redegiti.reduxiccvaldex
pbm iudeoꝝ ſic in quibo regnabant vicia fe⸗ vehement auerſus euʒ vindicãdo qꝛ eo ſper
4 gnant virtutes q̊s hic intelligit ꝑ tribo ifrl. n nente nihil remanſerũt qui deo adiuuãte ſue⸗
celeſti q gloꝛia vñ peccãtes angeli eiecti ſunt tuntto ſn qoᷣ fuerũt. Deide oñdit quõeſpꝛeuit)
veri iſrue videntes deñ ꝑ gram chꝛiſti babi⸗ etagd nibilũ redegit ſubiungens.
tabunt hec bñficia feciteis. Illavero gencra⸗ Et repulit tabernaeulu ſylo: tabernacu
tio pꝛaua qꝛ iſtis bnticijs extitit ingrata eteis lum ſuũ vbi habitauit in homnio.

—

—

———

6

Eirepulid t hely p idolatria eoꝝ taber⸗
ſculũ ſylo.i.qðᷣ habebãt in ſylo qꝛ arca que

erat ĩ ſylo fuit capta ⁊ ciuitas deſtructa (taber

naculũ ſuũ vbi habitauit in hoibo i. inter ho
mines. cum em nõ eſſent digni in quiba habi
taret merito repulit illud qð nõ /ꝓpter ſe ſed p⸗
pter üũlos inſtituit. Sic? ꝓ pctis deſerit coꝛpꝑa

——

pulchꝛitudine eoꝝ ĩ manus

tutem eoꝝ).i. arcã teſtamenti ad cuius pñtiaʒ

ſuꝑabantinimicos ? ꝑ quãvidebant᷑ foꝛteset
inuincibiles cet pulchꝛitudinẽ eoꝛũ candẽ ſc

arcaz ꝓpter quã reddebant᷑ oib honoꝛati? mi

rabilescin man inimici) ſcʒ philiſtinoꝛũßm
Grego.virtus ⁊ pulchꝛitudo in manusimmi
menti antiquꝰ hoſtis ex

citradit᷑ cum decepte
boni oꝑis elatõne dnaf.

Et conclu

reditatem ſuam ſpꝛeutt.

—

Et oↄcluſit).i.ↄcludi ꝑmiiſit in gladio xi. in
occiſione gladij philiſtinoꝝ płm ſuũ)quẽ in
ter multas gentes elegerat qꝛ capta arca ↄſe⸗

quens erat vt ꝓpłs caderet (et hereditatẽ ſuaʒ)

ſcz pplm iſrł quẽ diligẽter colueratſpꝛeuit) qe
in occiſione anime ↄcludi ꝑmittit ⁊ eos ꝗ ſua

hereditas eſſie debebãt vl vi

do ſpꝛeuit. S

debankrelinquen

Yuuenes eoꝝ comedit ignis: et virgi⸗

uuenes con i foꝛtosi

tate) qꝛ hoc nõ vacabat facere in metu hoſtili
vbi quilibet querebat locũ fugiendi dimitten

tes occiſos inſepultos ⁊ illamẽtatos. Sic foꝛ

tes pᷣcipiti audicia ⁊ pᷣſumptuoſi malo igne et

incõſulto caloꝛevaſtant᷑ ⁊ virgines fatuenon

lamentant.

—

æt vidue eov nõ ploꝛabant.

hely ſcʒ ofni ⁊ phinees (etvidue coꝝ nõ ploꝛa
bantur)ſicut vxoꝛ phinees viduata ⁊ mox in
partu moꝛtua/ppter ꝑturbatõʒ plangi nõ po⸗

tuut moꝛe funeris. inem̃ em dolebãt ꝓ captiõöe
arce ꝙ nõ vacabat ꝓplo alia mala deflere. ſic?

ſacerdotes qui bñ docent et male viuũt cadũt
in gladio oꝛis ſui et vidue.i.qui renunciauer̃t

ſeculo cum nõ ꝑſeuerant nõ ploꝛant qꝛ ſpa⸗

nr̃a qꝛ nõ hĩtat in coꝛꝑe ſubdito pctis que coꝛ
da ſpũſſctũs dum bene tractant᷑ inbabitat.
Et tradidit in captiuitatẽ virtute eo?:½
Ettradidit).i.tradi ꝑmiſitcin captiuitatẽvir

ſit in gladio pylm ſuũ:et he /

Huuenes eoꝝ i ſoꝛtesccomedit vaſtauit
ignis).i. ira bellantiũ qꝛ tũc ceciderũt de iſr
triginta milia etvirgines eoꝝ nõ ſuntlamen⸗

Sacerdotes eoꝛuz in glacio ceciderüt Sfrem no elegit.
ſfnchulia regia ig
Sacerdotes eoꝝ in gladio ceciderũt.i.filij

les viri de huiuſmõi deſperant. Sed vt vtinẽ
in nobis hec dño cooꝑante fiantvt ↄcupiſcen
tia capta decidat.erecta ptãte vᷣtute.foꝛma ini
quitatis coꝛruat. electa eccie pulchꝛitudine in
terimat᷑ ppls vicioꝛũ. viuificata numeroſitate
virtutũ reſpuat᷑ terrena hereditas.acquirat᷑ re
gnum dei iuuenile.i.incipiens pcim̃ a virtute
ſpũſſcti exurat᷑ ⁊ virgo aia tolleret᷑ incentoꝛes
vicioꝝ giadio.i.verbo dei trucident᷑vt exultẽt

mentes ab his viduate cũ chꝛiſto. Deinde oñ

dit vltõem in ipos aduerſarios detoꝛtã..d.
Et excitatus eſt tanq; doꝛmies vñs: tã
; potens crapulatus a vwviioo.
Etypoſt has miſeriascexcitatus eſtnñs ad
vindictã hoſtibo inferendã cuʒ ma is actibdet
pctis ipoꝝ hoſtiũ cũ planctu ⁊ miſerijs ſuoꝛũ
(tanq; doꝛmiens ⁊ tanq; potens).i.foꝛtis(cra
pulatus).i.ebꝛius (a vino)qui q ſopitus eſta

vino nõ põt vti ſua foꝛtitudine. dixit ſicut vi⸗

detur dementib ⁊ impijs inſultãtibo quibo vi
detur dñs velut ebꝛius diu doꝛmire qũ pm
ſuũ dat in manus eoꝝ quos odit ⁊ qñ ꝑiclitÜ⸗
tibus nõ tam cito q; putant hoĩes ſubuenit et
reuera ſic dement᷑ putantibo doꝛmit ⁊ eſt alie⸗

1

dis vel opis eum excitantib.
Et pcuſſit inimicos ſuos in poſterioꝛa
obpꝛobꝛiũ ſempiternũ dedit illis.
¶ Et ꝑcuſſit inimicos ſuos)ſcʒ philiſteos(cin
poſterioꝛa).i.in ſecretioꝛi ꝑte natiũ vbi mures
rodebant ꝓminẽtes extales eoꝝ ⁊ cõputreſce⸗
bant (obpꝛobꝛiũ ſempiternũ dedit illis qꝛ pe⸗
na eoꝛũ ꝓbꝛoſa eſt ĩ ſempirna memoꝛia. Qui
mittẽtes manũ ad aratũ poſterioꝛa reſpiciũt

nus ac negligẽtib ⁊ infidelibo nullavoce lau

que vt ſtercoꝛa eſtimari debent ꝑcutient᷑ in po

ſterioꝛa merſi in gehennã.Qui em poſterioꝛa

diligũt obpꝛobꝛiũ ſempiternũ.i.eternã pena

pabebut rer ii⸗ iuſtiſſime cruciabunt. Na
inimicos pcuſſu ſʒ ſuos reediſicauit qd factũ
eſt in dignitate regia eis collata eti hoc volens
oſtendere ſubiungt.
Et repulit tabernaculu ioſephꝛet tribuũ
Smn nas elegt.

.i.familiã ioſeph)ne inde eſſet rex et tribũ ef⸗
frem, ſiłr nõ elegit) vt inde eſſetrex. Cum eni

ruben qͥ fuit pᷣmogenitus iacob violaſſet tho⸗

rum pꝛis ſui data ſunt pᷣmogenita eiꝰ filijs io

ſeph et ideo credi poſſet ꝙ deus de ioſeph ele⸗

cturus regẽ eſſet. Et qꝛ inter filios ioſeph quã
uis manaſſes eſſet ſenioꝛ tamen vt dixit effra⸗

im futurus erat maioꝛ poſſet videri ꝙ etiaʒ de
effraim electurus eſſet deus reges ſuper plin

See

☛ ☛ EE = =

—
—

=—

nium )ſcz indeo

S

cos qui clarioꝛib meritis videbant᷑ excellere
ſcʒ ioſeph qͥ impievenditus. p iuſticia eſt ſub⸗
limatus ac pꝛudentia caſtitate ⁊ inimicoꝝ di⸗
lectione pᷣſtitit alijs⁊ effraim qui maioꝛi fratri
benedictiõe aui ſui iacob eſtpᷣlatus vtoſtédat
nihil meritis ſed totuʒ gre tribuendũ.Deinde

dit quam tribũ elegit.d.

oſtendit quam tnibũ
Sed elegit tribũ iu

—

gat dauid vñ chꝛiſtus carnẽ ſuſciꝑevoluitet
montẽ ſyon quẽ dilexit).ſ.elegit ad cultũ ſuũz

p ſede regni qꝛ ibi erat citas dauid ⁊ caput ie

gni iſrł vbi ꝑ ioſeph qui interpꝛetat᷑ augmẽtũ
eteffraim qui interpꝛetat᷑ fructificatio vniner⸗
ſum pplm ülluz veterẽ repulſũ et repꝛobatũ in

telligimus qui ꝓ augmento terrenoꝝ deo m⸗

litat ⁊ de fruge leculi pᷣſumit⁊ ꝑ tribũ iuda qꝛ

oe ea chꝛiſtꝰ exiuit nouũ ꝓplm chꝛiſti üli pplo

Nerna pꝛemia oculis figei ſpeculantẽ accipi⸗
mus. Son em ſpeculatio interpꝛetat.
Et edificauit ſicut vnicoꝛniũ ſacriſicin

Etedificauit).i edificari fecitſicut vnicoꝛ⸗
1indeo; deuͦ ſingkar vniͦ vei colen⸗
tium (ſacriticiũ ſni i templũ in quo eraſt ſan⸗

cta ⁊ hoĩes ſanctiſicabanĩ . oblatões ⁊ ſacri⸗

ficia lin terra) ſcz iudea (quaz fundauit p ſuo
in erſege agliein ſecula.i.ſtabiliter quan

tum in ſe fuit niſi pctã ꝓpli impediuiſſent.vni⸗
coꝛnes intelligimꝰ quoꝝ firma ſpes in vnum

crigit᷑ vñ chꝛiſtiani recti vnicoꝛnes dicunt p⸗

da:montẽ ſyon quẽ?

Szʒ elegit) ipter dauid (mibu iuda) ſcʒ Pre
gia dignitate vt de ea reges acciperet qm inde

*

gem vngeret᷑ ſed ad quid.

*

Paſcere iabob ſeruu ſuü: et iſrl heredi ⸗

um) q: paſecbat ones qñ vocat fuit vtin re.

tatem ſuam.

Ealae 1ac baſeenan⸗ 2 regenduz iacob
ſeruũ ſuũ).i.ꝓplłm ſuuʒ qui de iacob ſeruo ſuo

deſcendit deinde repetit (et) p.i.(iſit heredita⸗
tem ſuam)diſcipline vomere cultaʒ.i.vt fieret

rex ſuꝑ iacob.i.iſrł qꝛ idem ſunt iacob ⁊ iſrag

ac ſeruus ⁊ hereditas licʒ diuerſis rationibovt
patet ex pluribo locis pꝛecedentibo.Et ita fe⸗

Et pauit eos in innocentia coꝛdis ſui:⁊

Et pauit)et educauit.i.rexit et gubernaui
eos(in innocentia coꝛdis ſui).i.in puritate cõ
ſcientie ⁊ hoc docuit eos qð ipᷣe egu(et in intel
lectibus manuũ ſuarũ).i. pꝛudẽter ſe habens
in operib ſuis (deduxit eos) ꝑ vias iuſticie et
veritatis.q.d.ſic rexit ⁊ duxit eos ſicut vir ſim
plex in coꝛde ſine duplicitate ⁊ pꝛudẽs in oꝑe

NO innia hec ad chꝛiſtũ dũm referẽda ſunt qꝛ

paterno cõſilio ad redemptionẽ nr̃am elecius
eſt de grege moꝛtaliũ carnẽ aſſumens quẽ ſer
uum dicit nõ filiũ qꝛ foꝛma ſerui ex dauid eſt

de poſt fetateg eſt acceptus qꝛ miſſus ad oues
domus iſtael indead oues genti Pdicatione
aploꝝ tranſmutat paſcens celeſti panechꝛi⸗

ſtianum pplm ſiue ſuplantatoꝛẽ vcioꝛuʒ ſiue
menle vidente deũ quos (pauitin innocentia
coꝛdisqꝛ pctm nõ fecit nec inuentus eſt do⸗
lus in oꝛe eius ct in intellectibo manuũ ſuaꝝ)

id eſt in operibo intellectualit ab eo factis de⸗
duxit eos/ ad vitam eternã. Velpaint eos in
innocentia coꝛdis ſuiyi. hominuʒ ſcʒ faciens

eos innocentes ⁊ in cogitationibo coꝛdis⁊ de

pter fidem vnius dei quem creduũt ? vmus iei
quã appetũt de qᷓ re alibi dicit᷑ vnaz petij a deo
banc requirã. Sanctificiu eſt plebs ſcta ſpls
acqſitionis qui ſunttemplũ dei ſanctũ in quo

dit eos ad vitamèin intelleciba manuũ ſuaꝝ)
quam ipſe in credentibo fecit quaſi
cercenim ad manus ptinet.

aſi manib⸗.fa

erer. Zerra eſt ecclia quã firmauit ? ſtabi cærcenim ad manus ptinet. Oꝛatio.
abt obillo in ſeculi ſempiterna büiſtat 1 enice nos mana ibirualis alinonuc obql
Exbac enivita moꝛtaliter tranſiens cternalit lentiſſime larguoꝛ ompᷣs deus vt in ſenſuma⸗
fundat. Sic ab initio electõnis nuum tuaꝝ du ecu mereamurin monte aeq⸗
ſito dextera tua gloꝛiari. Per dim.

in celeſti pꝛia fundat᷑. Sic ab initio electon
bebzce gentis vſq; ad chꝛiſtũ pceditvnde ſub ſito dexrera tua gloꝛiari Per omſm.
ſequenter dicit. [ Kaalmus de lamentabili depꝛecatio
4 Et elegit dauidſ ne ndeliuʒ ꝓpter multiplicẽ ꝑſecutionẽ

T gregibyouiu: de poſi fetantes accepit malox et letabũda gratiarũ actõe ꝓſua

Eusvenerüt gen

Er elegit dauid ſeruũ ſuihvenſbuindaler 7
. Leet ſuſtulit).i.tulit (eum de gregibe oum) Nex⸗ — C C Eee He
4 et ſuſtulit) tes in hereditatẽ tuã:pollueruttem23le

. paſtoꝛali officio pecoꝝ trãſſatus eſt ad regnuʒ in hereditatẽ tuã: pollueruttem⸗
* dobie plum ſanctu tun poſuerut bieruſale

ominũ etſde)eo vbi erat ſequens poſt fetan um ſancti
txes)i.poſt oues fetas ſeu bũtes fetus (accept in pomoꝝ cuſtiodiã.

EH

yolatiliby celi:c
Poſuerũt moꝛticina).i.cadauera) ſeruoꝛũ
tuoꝝ) qui immundis vti noluerũt. eſcas vo⸗
latiliba celi)relinquendo ea inſepulta ſcʒccar⸗
nes ſanctoꝝ tuoꝝ beſtijs terre) eſcas poſuerüt
et deuoꝛandas dederũt.q.d.nõ tm in vinen—⸗

¶Auctor pfalmi pa dauid Tituly eſtpſal

mus aſaph. Et eſt ſenſus pᷣs iſte attribuit᷑ aſa⸗

ph.i. fideli ſynagoge ſeu ↄgregatõi in cui ꝑſo

na ꝓpha h̊ loquit᷑ ⁊ chꝛiſtũ ſubuenire ſue genti

pꝛecat᷑ Materia:lamentabilis depcatio fide⸗
lium ꝓpter multiplicẽ ꝑſecutionẽ maloꝝ. In⸗
tentio: exhoꝛtari nos ad paſſioneʒ ꝓ chꝛiſto et
patiaʒ ac bonis ꝓximoꝝ letari ⁊ calamitatib⸗

affligi. Snia in generali ꝓpha ĩ iſto pſalmo in
ꝑſona aſaph.i.fidelis ↄgregatõis deuaſtatõeʒ
hierlm vel eccłie lamentat᷑ humiliter ⁊ deuote
ꝓ reſtauratõe ipius depᷣcat᷑ imploꝛando viczʒ
cõtra aduerſanios dei iuſticiã ⁊ ꝓ ſuis dei mi⸗

ſcdᷣiam ⁊ vltimo ꝓ depcatõis exauditõe exul⸗
tans regratiat᷑ Snia in ſpeciali.Aſaph co⸗
dolẽs ſue geti ipiꝰ mala deo exponit ſic.d. O
(Deus venerũt gentes in hereditatẽ tuaʒxlin

hierlm vel in terrã ꝓmiſſionis (pollueruttem
plum ſanctũ tuũ)ꝑ ſimulachꝛa que ibi poſue
runt (poſuerũt hierim in pomoꝝ cuſtodiã)· i.
in deſertionẽ ſicut collectis pomis cuſtodie.ſ.
domus in quibo cuſtodes erant deſerunt.
Poſuerüt moꝛticina fuoꝝ tuorꝝ eſcas
unes ſanctor tuop be/

Effugderut ſanguinẽ ipoꝝ tanq; aquaz

₰ .

hierim et nõ erat qᷓ ſepeliret.

coꝛꝑa occiſoꝝ dum oĩbo piculũ immineret.

gacti ſumus obpꝛobꝛiuʒ vicimis niis:

Eſffuderũt ſanguinẽ eoꝝ).iſeruoꝝ tuoꝛzum
(tanqᷓ; aquã.i.abundanter et ita viliter quaſi
ita ſine culpa liceret de ſanguine ſicut de aquaꝰ
cet h̊ nõ tm intra muros ſʒ etiã in circuiiu hie⸗
ruſalẽ circũquaq; (et nõ erat qui ſepeluet) ſc,Jʒ

ſubſannatio et illuſio his qui in circui /

acti ſumus obpꝛobꝛiuz v

4 . 4 .

in oculis (ſubſannatio et illuſio) facti ſumus

cchis qui in circuitu nr̃o ſunt i.gentib) q ci⸗
ca hierłem ſunt.q.d.gloꝛia hierlem toto oꝛbe

mirabilis verſa eſt in obpꝛobꝛium vicinis.

Vel pñt hec accipi de ecclia ſic. O (Deus ve⸗

nerunt gẽtes in hereditatẽ tuã).i.inuaſerũt ec⸗

cleſiam ꝑſequẽdo quã chꝛiſtus acquiſiuit ſan
guine ſuocpolluerũt templũ ſanctũ tuum) ſcʒ

tam ecciam. VUñ apls. Zemplũ dei ſanctuʒ

icinis nr̃is) qd

eſt qð eſtis vos. quod templuʒ pſecutoꝛes in
his polluerũt qs ad negandũ chꝛiſtũ terren⸗
do vel cruciando coegerũt. Sʒ hodie magis
polluit᷑ pꝛauis moꝛibo hoĩm q; olim occiſoꝛi
bus martyrũ (poſuerũt hierlm/i.eandẽ eccle
ſiamin pomoꝝ cuſtodiã).i.in deſertionẽ qñ

enĩ gentibo ꝑſeqñtibo in celeſte menſam ſpũs

marcyrũ tanq; de dñico oꝛto multa et ſuauia
poma tranſierũt eccia deſerta eſt viſa( Poſue
runt moꝛticina ſeruoꝝ tuoꝝ).i.ſcõꝝ martyrũ

(eſcã volatilibo celiquaſi quicquã eoꝝ reſur⸗

rectõni deꝑiret qð exponit dicẽs (carnes ſan⸗
ctoꝛum tuoꝝ) hec ſunt moꝛticinabeſtijs ter⸗

re)ad deuoꝛandũ ( Effuderunt ſanguinẽ coꝝ

tanq; aquã in circuitu hierm) qñ in omi ꝑte
eccleſie cuius circuitus ꝑ totũ oꝛbẽ eſt abun⸗
dãs ꝑſecutio ſeuiebatcet nõ erat qui ſepeliret)
pꝛe timoꝛe ꝑſecutoꝝ vel pꝛe multitudine occi
ſoꝛum.(Facti ſumus obpꝛobꝛiũ et terroꝛ pꝛo

pter diram moꝛtẽvicinis nr̃is).i.affectõe ꝓ⸗

pinquis iam volẽtibo credere (ſubſannatio et

uluſio his qui in circuitu nr̃o ſunt).i.deſpica⸗

biles inimicis eccleſie qui ſunt in toto oꝛbe qꝛ

—

nõ eis ſʒ in conſpectu dni pᷣcioſa eſt moꝛs ſan

ctoꝛum eius. Sed

Vſq;quo dñe iraſceris in finem: accen⸗

Letr velut ignis elus tus.
Aſq;)odñe imſceris nob iraſcer? nevſq;

(in finẽ) q.d. noli iraſciĩ finẽ ſʒ tꝑa coꝛreptõeʒ
ne illa tãta tribulatio pſeueretvſq; in finẽ ⁊ vſ⸗
cqqqͥ accẽdet᷑.i. ardebitʒelus tuꝰ).i.ira tua cõ
tra nos(velut ignis)ſcʒ totaliter nos cõſumẽs
ſicut ignis cinerat ⁊ ↄſumit paleas ita ꝙ non

extinguat᷑ vel mitiget᷑.q.d.vtinaʒ ceſſet ira tua

cõtra nos incepta. Ira dei dicit ignis qꝛ; tam
din ardei donec aurũ purget᷑ ⁊ ligna incinerẽ
tur. Sunt em̃ varie cauſe inflictõnis penarũ.

Vñ iob dicit varie:peccaui:nõ peccaui:pec⸗
cauit vt aliq̃tenꝰpuniret᷑ nõ peccauitvt tm.pu
nitus eſt in ꝑte ad purgationẽ in ꝑte ad coꝛo⸗
nam ⁊ ita de ſctis alijs. Ne igit᷑ iraſcaris no⸗

bis quite nouimus ſed potius.

.₰ 5

Effunge iram tuaz in gentes quete nõ

noueruͤt:et in regna que nomen tuũnõ

ffunde) i.effundesvt multa 7 abüanter

et retoꝛquebis (iram tuaʒ).i.effectũ iuſticie tue
et vindictaʒ (in gentes que te nõ nouerũt) nec

ſcirevoluer̃t nec timere vl diligerevt ſicut nos
oppꝛimũt tuis virtutibo obꝛuant᷑ (et in regna q

nomen tuũ nõ inuocauef̃t)ſʒ tm̃ noĩa idoloꝛũ

ſuoꝝ ſeu demonioꝝ ⁊ creaturã nõ creatoꝛẽ:ꝑ

Bentes accipit ſubditos.ꝑ regna ipᷣos reges h

—
— —

aũt nõ optando dicitſed ꝓphetiſando nec ſo⸗ nĩis ꝓpter nomen tuũ) nõ pter nos et meritiiÿ
8 lu nõ inuocauerũt ſed inſuꝑ opuguerüt. noſtruʒ. i.pietate ſancti nois tui tribuat᷑ nobis
H Quia comederũt iacob: et locũ eius e· qð nõ põt haberi actibs nr̃is.Etiſta fac nob.
ſslanerant. Heſoete dicant in gentibo vbieſt vens.
Duihtales gentes (comederũtiacob) ide eoꝛuz: et innoteſcat in nationibo coꝛam
i ſtruxerũt iudaicũ plłm vt nõ cõpeat ſicut nec oculis nofrie.–
ie res cõmelſta (et locũi eius ſcʒ ciuitatẽ ⁊ teniplũ SFrir te nobis deficientibo dicant in gen
ni vbi ↄgregabant᷑ ad feſta (deſolauerũt) nudan tibus illud vſitatũ ofidis ſcʒcvbi eſt deus eo⸗
. do ebus T pſonis. Ael de ecclia qꝛ comede⸗ rum) quaſi dicant illi nõ habent deũ adiutoʒẽ
. runt).i.in ſuũ malignũ coꝛpus hoc eſt in ſuaz qꝛ vel nõ eſtvel nõ põt aut nõ curat ſuos adiu
ſocietatẽ ⁊ nequitiã tranſire cogeẽtes ſibi incoꝛ uare hec inſultatio nõ eſt ferenda. Andenõ ꝑ
. ꝑauerũtiacobi. polm chꝛiſtianũ q eſt mino: mittas vt hoc dicant cuʒ in hoc nõ im in nos
ecui uit maioꝛ etad que nomen iacob eſttran ſedin te delinquant ſed potius (et innoteſcat)
ſſatum (⁊ locũ eius)ſcʒ eccłiam (deſolauerüt) i. manikfeſta fiat(in nationibo)ita q; om̃s na⸗
id eſt deſolatã reliquirũt. Dʒ qꝛ ſcio te ꝓ pctiſ tiones ſciantſcoꝛã oculis nr̃is).i.cito fiat vtet
. nos flagellare ideo pꝛeco.üû. — nos eam videamad laudẽ tn.
. Ne memineris iniquitatũ noſtrarũ an / Alltio ſanguinis ſeruox tuoxꝝ qui effu/
1 tiquarũ:cito anticipent nos mie tue:q ſus eſt:itroeat in cõſpectu tuo gemitus
paupes facti ſumus niniis. compeditor.
He memineris iniquitatu noſtrarũ hec cõ AItio) ſcz tꝑalis vt euadant eterna cſangui
feſſio deicoꝝ veniã ꝓuocat (antiquarũ non nis ſeruoꝝ uoꝝ qui effuſus eſt) abũdanteri.
1 dicit hoc de pteritis tin ſedantiquan).iſibiu, vtyideam illos duerſos j mõ gſequunt ꝛ ſic
antiqͥs quibo ſepe peccauimꝰ (cito anticipent accipit᷑ in bono de vltõe pñti. Vel accipi põt
nos mie tue) vtliberemur a miſeris et boc eſt de pena eterna ſie. Et innoteſcat in nationibꝰ
Z nobis neceſſariũ (qꝛ pauꝑes).i.miſeri ⁊ inch?z⸗ coꝛaʒ oculis nris vltio ſanguinis ſfuoꝝ tuoꝝ
gentes facti ſumus nimis).i.valde. Uel deec qui effuſus eſt i. ſume vindictã de malis qͥ fu⸗
. cleſia pueniant ad bene operondũ (cuo anticd deiunt ſanguinẽ ſeruoꝝ tuoꝛũ ⁊ in fine ita fiet
pent nos mie tue) ante moꝛtẽ et iudicinʒ nead qꝛ vl h in ouerũs imit iniqtas qd ante opta
rudiciũ dãnandi veniamꝰ qꝛ niſi indulgentia ueratvel in fine peunt að h dicit nõ optãdo ſy
dc pᷣueniatĩ iudicio nõ abſoluitreus q; paupe⸗⸗ ꝓphiſando malis ita fiat.Ec introeat in ↄſpe⸗
⸗ res) a meritis ⁊ nõ ſufficientes ad ſalutẽ vel in ctutuo).i.ante ↄſpectü tuũ(gemit cõpeditoꝝ
N firmi ⁊ impotentes ad ſatiſfacienduʒ de pctis quos gentiles ⁊ cyrãni vel ipᷣe tribulatões vin
2 et bene oꝑandũ (facti ſumus nimis et pluſ xerunt. Ael (cõpeditoꝝ coꝛruptibilitate car⸗
n Dici poſiit. hoc dicit ne quis de actibo ſuis pꝛe nis que aggrauat animq tep longas la ce
4 ſumat. Igeo ſequit. mas req'rentes abſolui ? tecũ eẽ deſiderãt. A
i Adiuua nos deus ſalutaris noſter:etp (compeditox).i. vinculis charitatis aſtrictoꝝ.
. pter gloꝛiã nominis tui vñe libera nos dratnn ieis alor Calcöede ne
ci peccatis ntis ꝓpter noę beocpt c ſancti que patien⸗
A icine eſto peccatis niis Wwternoſ i iikutannmenuh anen⸗
4 Aiuun nos din bello defenſionis legis cõ gemnus combetor belat oñditdd.
tra aduerſ oan nos infirmi ſum deus ſa SPcom magnitudinẽ bꝛachij tui:poſſi
4 lutaris) ct ſaluatoꝛ nr qꝛ nõ in nr̃is ſed in tuis lios moꝛtificatoꝝ. =
6 virtutibo ↄfidim (et ꝓpter gloꝛiã nois tui) am Scõðm magnitudinẽ bꝛachij tui yi poten⸗
plificandazʒ o (dñe libera nos)a malisvt ere⸗ tie ⁊ foꝛtitudinis tuecpoſſide).i.reſpice in ad⸗
. pti nomini tuo gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ reddamꝰ. A optione ⁊ defende ne eccia in fratrib deficiat
e de eccłia (adiuua nos) ꝑ gratiaʒvt infirmitas ei ne aliquo erroꝛe maculent᷑ filios) i.poſte⸗
noſtra adiuuet᷑ ad bona facienda deus ſalu⸗ ros ⁊ imitatoꝛes moꝛiificatoꝝ).i.martyruz d
taris nr) qui neceſſariꝰ es infirmitate nreetp in eum P cui⸗ noie paſios eos nouerũt exhoꝛ⸗
pter gloꝛiã noĩs tui) vt qui gloꝛiat᷑ nõ in ſeibo tante eoꝝ gkia ad unitandũ eoꝝ exempla ac⸗
1 ſed in dño gloꝛiet o (dñe libera nos) a cõfoꝛ⸗ cenſi nõ territi crediderũt. Et eſt iſta pia pca⸗
mitate maloꝝ. liberat etiã et eruita malis deꝰ tio ne filios eoꝛũ ꝓijciat q ꝓ eo puniti ſunt ſed
cum adiuuat ad faciendã iuſticiãcet) ne impe multiplicet ne ifructuoſus ſit ſanguis eoꝝ po

diant nos ad hoc pctãnr̃a picius eſto pclis

ſterisvt ĩde creſcat ſeges vñ putabat ꝑitura.

Etredde vicinis nkis ſeh tuplu in ſiu
vimpꝛoperiũ ipſoꝝ qð expꝛobꝛaue/

e0

runt tibi ſe.
Etredde vicinis nr̃is)inter quos habita⸗

mus vſq; ad ſeꝑationẽ futurã (ſeptuplũ.i.ple

nam et ꝑfectam vindictã qꝛ hoc numero ꝑſe⸗

ctio et plenitudo ſignificari ſolet:et hoc cin ſi⸗

nu eoꝝ)nunc in hac vita vt non iudicij pena

N 4.

damnent. vel (ſeptuplũ.i.gfectionẽ doni ce⸗
leſtis vt ſpũ ſancto ↄpleant᷑.et redde eis(im⸗
Loeli ipſoꝝ qð expꝛobꝛauerunttibi dñe)
id eſt fac vt ꝓ iniurijs et obpꝛobꝛijs que fece⸗

runt reddant laudes que eſt gloꝛioſa vindica

tio qñ deus inimicoꝝ oꝛe laudat᷑et ſic accipi⸗
tur in bono ⁊ dicit᷑ optando. Vel accipiturin

malo:vt (redde ſeptuplũ).iꝑfectionẽ pene in
futuro ſcʒ (impꝛoperiũ ipſoꝝ).i.penam ꝓim
pꝛoperio(qð expꝛobꝛauerũttibi dñe)ſanctos
tuos in quibo habitas affligendo arbitrantes
in eis delere nomẽ tuũ de terra et ſic dicit᷑ non
mala optando ſed iuſta ꝓnunciando et vera
Aphetiſando. Illis iaY
NMNos aut ppls tuus et oues paſcue tue:
cõfitebimur tibi in ſeculun.
NHos aut)quos putabãt ſe ꝑdere( ꝓpłs tu⸗
us)in te ꝑ baptiſmũ regenerati et fide cõgre⸗
gati (et oues paſcue tue)ſacramentis et doctri⸗
na tua paſti et nutriti (cõfitebimur tibi)i.lau
dabimus te:vt qui gloꝛiatur in dño gloꝛietur
(in ſeculũ).i ꝑſeueranter vſq; in finem ſeculi
nõ delebitur eccleſia vt putat᷑ ab hereticis.Et

In generationẽ et generatione: annun

ciabimus laudẽ tuam.

in generationẽ pñtemet generationẽ) ſuc
cedentem.i.de generatõne vna in alteraʒ et in
oẽm generationẽ idem qð dixerat in ſeculuʒ:
cannũciabimus)alijs (laudem tuã) que vtta⸗
ceretur nos delere ⁊ finire conabant᷑. Vel (in
generatõne et generatõʒ).i.q; diu ſeculũ dura
bit pñs et futurũ (annüciabimus laudẽ tuaʒ)
in hoc ſeculo ꝓ alioꝝ inſtructõne et in futuro

iretue deſeuiat vt adiuti patrocinijs beatoꝛũ

õ

ſcz in carne et de inceptõne ac pfectõne
eccleſie cuius ꝓceſſus et ſtatus hic de/

ſignatur ſub noie vinee.

tulus eſt. In

debito bonoe. (ꝛatio.
nticipa dñe miſcdᷣiam tuã pꝛiuſq; zelus

quoꝝ ꝓpter te ſanguis effuſus eſt piciatõetua

iregis iſrael

ſenſus pſalmus iſte dirigens nos in finem id
eſt in chꝛiſtũ eſt teſtimoniũ aſaph.i.illius par

tis ſynagoge que credit ⁊ ↄfitetur chꝛiſtum in

carne venturũ.ꝓ his qui ↄmutabunt᷑ in me⸗
lius et ꝓ aſſirijs.i.dirigentibo ſeyt iam nõ ſint
generatio que nõ direxitcoꝛ ſuũ ſed dirigens
ſe ad chꝛiſtũ. Aſſirij enim interpꝛetant᷑ dirigẽ
tes ⁊ ſunt idem qui cõmutant᷑ ⁊ aſſirij. Mate

ria aduentus chꝛiſti in carnẽ et ꝓceſſus ecclłie
ſub noĩevinee. Intentio monere in melius cõ
mutari ⁊ ad chꝛiſtũ dirigi. Sententia in gene

rali ꝓpha in iſto pſalmo in ꝑſona aſaph.i.fide
lis ↄgregatõis pꝛecat᷑ pꝛimuʒ aduentũ chꝛiſti
per quem fit reꝑatio generis humani? agit de
vinea que eſt eccłia oſtendens quomõ ſit ince

pta ⁊ ꝑfecta. Snia in ſpeciali aſaph ergo qui

in pꝛecedentibo pſalmis ꝓ peccatis ſynagoge

trepidus oꝛabat:iam deiullius ↄuerſione pᷣu⸗

mit ⁊ teſtimoniũ dat de aduentu chꝛiſti quem

pꝛecat᷑ d. ( Qui regis iſrł).iiudeos ſpirituali⸗

ter te videntes igende).i.intentũ te pꝛebe re⸗

gimini ⁊ intentius rege quos regis.rexiſtinoſ

per miniſtrũ angelũ tuuʒ iam veni nos regere
perte ipᷣmqͥ deducis velut ouem ioſephipᷣm

ſczʒ ſignificatũ ioſeph.i.fidelẽ ꝓplm de gentib⸗

adauctũ ꝑieti de circũciſione. Joſeph enim in
terpꝛetat᷑ augmentũ ⁊ moꝛtuo grano frumen⸗
ti auctus eſt multũ ꝓpłs dei.pꝛimo reductã ve
lut a ſpinis ducit ad caulas fidei tãquã oues

ad paſcua ⁊ deducit de bono in meliꝰ et devir

tute in virtutẽ. ꝑ iſrł legem habentes accipeꝑ
fectos qui regũt et alios:ꝑ ioſeph rudes et ſim
plices.vnde regit᷑ iſr ł tanquã maioꝛ:ducit᷑ io⸗
ſeph tanquã minoꝛ.

4

Qui ſedes ſuper cherubin: manifeſtare

coꝛã effraim beniamin et ma

¶ Qui ſedes ſuꝑ cherubin).iqͥ in ſecreto ma
ieſtatis tue ſuꝑ ilam penitudinẽ ſcientie cele⸗
ſtium virtutũ ⁊ poteſtatũ reſides (manifeſtare
coꝛã effraim beniamin ⁊ manaſſe).q.d.tu qui
angelis es notus appareꝛ innoteſce hominib⸗

maniteſta te in carne ⁊ huic mundo te viden⸗

dum pꝛebe faciẽs in eis has virtutes que his
ſignificant᷑ nominibo ſcʒ eos fructificare ⁊ fi⸗

lios dextere et poſterioꝝ oblitos.Effraim eni

interpꝛetat᷑ fructificatio.beniamin filius dex⸗

trere. manaſſe obliuio. Illi quippe ſunt idonei

ende:qͥ deducis velut ouẽ ioſepp.
Auctoꝛ pſalmiꝓpheta dauid Ti
finem ꝓ his qui cõmutabuntu-
pſalmus pꝛo aſſirijs teſtimoniũ aſaph. Et eſt

—
— — —

——

videre te qni fructus dignos pnie faciũt. ethi rum panis et potus intelligit᷑ gra ↄpunctõis:
qui in ſctõ oꝑe foꝛtes ſunt.et hi qui poſterioꝝ qꝛ cos quos pen gauclemtenin ſpen ſe HM
X ſcz terrenoꝝ oblitiin anterioꝛa ſcʒ cterna ſe ex tes in tribulatõe facit ſicut panis coꝛ hoĩs cõ
* tendunt. fümat ⁊ potus letificat. Oñ auteʒ in menſura
c Excita potentiã tuaʒ etveni:vt ſaluos dicit᷑ qꝛ ois clectoꝝ gfa et tentatio iuxta men⸗
d KEieo e üüſnam a dno diſponit vt nec de gra habeant
N Excita)ſiue ſuſcita (potentiã tuã) ⁊ foꝛtitu⸗ quaniũ volunt nec de tentatõe pferant ſupa
in dinem quam egyptijs ⁊ filijs iſrk ondiſti qua⸗ id qd pñt. Ocinde cxponit lachꝛymas. .
e⸗ ſi enĩ impotens videris qũ ppłs tuns abſq; de Po uiſti nos in ↄtradictõʒ vicinis no
