meo).i.in pcco meo.(dũ deſcẽdero in coꝛru⸗
ptõʒ).i.ꝓpter ipᷣm incurrã coꝛꝑis ⁊ aĩe moꝛtẽ
q.d.nulla.qꝛ nec aliquid ꝑ h̊ laudi dei a ꝑte
mei accreſcit( Nunqͥd)eni (ↄfitebit tibi) lau⸗
des vel peccata(puluis)ſcʒ coꝛꝑis incinerati

(aut annũciabit veritatẽ tuã) alijs.q.d.nõ. ct

ideo meliꝰ eſtvt remittas mihi culpã meã ad
tuã laudẽ ⁊ głazʒ. deiñ exauditũ ſe inſinuat.d.
Audiuit dñs et miſertus eſt mei:oñs fa⸗
ctus eſt adiutoꝛ meus.
Audiuit dñs)pfr̃ me depᷣcantẽcet miſert' ẽE
mei)ne viderẽ coꝛruptõʒ(dñs fcũs eſt adiu⸗
toꝛ meus)vt etiã głia ĩmoꝛtalitatis induerer
et reſurgerẽ.vñ ſubiũ git oñdendo in qᷣ ſit ad
iutus ↄuertens ſe ad pr̃em et dicens.
Conuertiſti planctum meum in gaudi/

2„ n

* . . . . .

cũdediſti me letioiig.
¶ Eoyuertiſti planctũ meũ).i.meoꝝ(in gau⸗
diũ).i.planctũ paſſionis mutaſti i caudiũ
reſurrectõismihi).i.ad vłłtatẽ mei ⁊ meoꝝ
B ẽ de moꝛte mea dolẽtes de reſurrectõe gau⸗
dere feciſti.qꝛ ↄſcidiſti ſaccũ meũ).i.moꝛtali
tatẽ carnis q̃ indutꝰ erã in reſurrectõe deſtru
xiſti (et circũdediſti me leticia) qꝛ ſtola ĩmoꝛ⸗
talitatis me induiſti.hoc aũt feciſti
Vt cãtet tibi głia nea ⁊ nõ ↄpũgar:dñe
us meus ineternu cõfiteloꝛ tib.
At cantet tibi)et laudet te głia mea)ſcʒ re
ſurrectõis.i.vt reſurrectio mea ſit cã q̃re lau⸗
deris a me eta meis (et) B iõ qꝛ ſemel paſſus
(nõ ↄpũ gar.i.nõ moꝛiar vlterꝰ &̊ o(dñe deꝰ
meꝰ ineternũ ↄfueboꝛ tibi).i.in ſecła ⁊ ſine ſi
ne laudabo te. Ael fidelis ↄfuẽs diuinã cle⸗
mentiãa dic. Audiuit dns et miſertꝰẽ mei)qꝛ

—

dum ſe accuſat dñs miſeretur (oũñs factus eſt

adiutoꝛ meꝰ vt reſurgerẽ a pcco.( Cõuerti⸗

ſti planctũ meũ) habitũ de pcci ↄmiſſione (in

gaudiũ mihi)de eiꝰ remiſſiõe ⁊ ſpe venie (cõ⸗

ſcidiſti ſaccũ meũ).i.carnẽ ſcindi feciſti ꝑ ma

ceratõeʒ (et circũdediſti me leticia).i.gaudio

interioꝛi vt gaudes agã pnĩaʒ.( At cantet ti .‚ö

bi głia mea).i.ↄſciẽtia exultet ad honoꝛẽ tuũ
et laudet te.G loꝛia eni nr̃a eſt teſtimoniũ cõ
ſciẽtie nr̃e.(et nõ cõpun gar)remoꝛſu et ↄſcia

pcẽci.vel nullis penis in futuro pungar.et ſic

(dñe deus me? ineternũ ↄfiteboꝛ tibi) et lau-⸗
dabo te qm̃ nihil mihi eſt ex me ſʒ oia ex te.
¶ Suſceptoꝛ oĩm clemẽtiſſime ¶ Oꝛo
deus ne ꝑmittas delectari inimicos nr̃os ſu
per nos ſʒ ita nos in virtute tua coꝛroboꝛa:
vt ↄuerſo planctu nr̃o in gaudiũ ſcitatis tue
memoꝛiã iugiter excolamus. Perd.

t magnitudine tribulationũ chꝛiſti vel

TVe S de liberatõòe a multitudine

te domine ſpera

ui nõ confundar ineternũ: in iuſticia
M ma libera me. Auctoꝛ pſalmi ꝓpha
dauid. Litulꝰ h eſt. In finẽ ꝓ extaſi ps. dõ.
Iſte enĩ ps dirigẽs nos in finẽ.i.chꝛiſtũ. eſt
dauid qͥ h̊ loquit᷑ in ꝑſona chꝛiſti vel eccie et
cuiuſſlibʒ fideł.habitꝰ ꝓ extaſi.i.agẽs de ex⸗
ceſſu metis qͥ fit vel pauoꝛe terrenoꝝ.vel mẽ

te rapta ad ſuꝑna ⁊ inferioꝝ oblita. Hic aũt
extaſis maxiĩe accipit᷑ pauoꝛ ꝓpli dei de ꝑſecu⸗

tõne oĩm gentiũ ⁊ de defectu fidei ꝑ oꝛbẽ ꝑ⸗
turbati. Hic eni hũiliatio chꝛiſti ⁊ ſcõꝝ mar

tyrũ deſcribit᷑ q exaltatõʒ et dedicatõʒ domꝰ

dei q̃ ſup dictũ eſt meret᷑ qꝛ chꝛiſtus mẽtis ex
ceſſu altitudinẽ diuini ↄſilij ſuꝑ ſalutẽ gene
ris hũani ceteris altiꝰ intelligẽs volebat pꝛi
us hũiliari poſtmodũ exaltari vt ad moduʒ
eiꝰ ceteri pꝛius hũilient᷑ poſtmodũ exaltandi
Materia:multitudo ⁊ magnitudo tribulati
onũ chꝛiſti et fideliũ ac diuine pietatis auxi
liũ. Intẽtio:inducere fideles vt in tribulatõe
de miſcð ia dei cõfidant et nõ de ſe pꝛeſumãt.
Snia in generaliꝓpha in iſto pſalmo in ꝑſo
na chꝛiſti vel cuiuſiibʒ fideł tribulati in ten⸗

tatõnib demonis vel maligni hoĩs cõſtituti

poſtulat liberari. Sniĩa in ſpẽali:incipit er⸗
go in ꝑſona chꝛiſti ad pr̃eʒ.d.( In te dne)pr

(ſperauiſᷣm ꝙ hõnõ cõfundar ineternũ).i.

nunq; ↄfundar dũ mihi hñti ſihtudinẽ car⸗
nis pcci inſultat᷑ vt hoĩ ceteris ſilicin iuſticia
tua)mibi a te collata (libera me) innocentem

Wst
Mert⸗
lohetig
Miec
kiamn
Gudio
Urti
ritni
hüäc;
Nod
retſie
etlanr⸗
rle.

dir

. .
WWW

64
lt
iph
d.
ii
itt
8dec⸗
tint
Hieit
ſe
be ⸗
umi
zdonn
ſeisg
t gne
Ga
nod
Auun
uln
6
uluc⸗
ſuni.
ing
inan⸗
Gint
ge⸗
n,
lar⸗
ſci
Ntem

de moꝛte ne in ea remaneam. Et
Inclina ad me aurem tuam: accelera vt

eruas me. ””ẽM
nclina ad me aurẽ tuã ſcʒ miſcdᷣie.i.ſub

limitas tua hũilitati mee ↄdeſcẽdat.et(accez3

lera). i.feſtina (vt eruas me)a moꝛte i. fac me ſuſcipiendo me fugientè ad te a ꝑſeqntibo ne

cito reſurgere:nõ differas vſq; in cõem reſur

rectõʒ ne decidat ſpes credẽtiũ.qð vt ſit.

Eſto mihi in deũ ptectoꝛẽ et in domum

refugij: vt ſaluũ me facaaaas.
Eſo mihi in deũ ꝓtectoꝛẽ) ↄtra iacula et
impedimẽta inimici.i.eſto tãtus ptectoꝛ ⁊ de

fenſoꝛ quantũ decet eſſe deũ (et in domũ refu

gij) vt in te ſim tutꝰ (vt ſaluũ me facias)reſu⸗
ſcitãdo.i.eſto mihi qſi domus ad quã refugi
ens ſaluus fiam. non alium quero

AQm̃ foꝛtitudo mea et refugiũů meum es

tnet pꝛopter nomẽ tuuz deduces me et

m foꝛtitudo mea)ad tolerãdas ꝑſecuti
ones(et refu giũ meu)ad eas totaliter euadẽ⸗
das (es tu)nõ ali.(et) iõ ꝓpter nomẽ tuũ) in

noteſcẽdũ ⁊ glłificandũ (deduces me) ad oẽs
gentes (et enutries me).i.aggregando mihi
ſanctos et membꝛa adimplebis coꝛpus men

nondum perfectum.

Eguces me de laqueo noc quẽ abſa conde

runt mihi:qm̃ tu es ꝓtectoꝛ meus.

Educes me de laqᷓ bſcõderũt
hi).i.liberabis me de moꝛte quã mihi latẽter

Aſi neſcienti paraſſe ſe putauerũt vt fruſtrata

ſint eoꝝ ↄſilia(qm̃ tu es ꝓtectoꝛ me?) à̊ ꝓte⸗
gente nullus pᷣt laqus vel aduerſuas pᷣuale⸗

re vnde iam in paſſione clamo

In manus tuas cõmendo ſom meum:

tedemiſti me vñe deus veritatis.
In manꝰ tuas ↄmendo ſpm̃ meũ).i.inter
man potẽtie ⁊ miſcðie tue vt potẽtia ꝓtegat
miſcdᷣia eruat ⁊redimatcredemiſti me)a moꝛ

te.i.liberaſti me tanq; me redemiſſes ( dñe de

us veritatis) implẽs qð ꝓmittis. redepta eſt

aĩa chꝛiſti ⁊ alioꝝ ꝑ ſuã ꝑfectã obedientam.

Pñt etiã pᷣdicta accipi in ꝑſona ecẽie vel cu⸗

9

laſlibet fidelis ita dicentis (In te) ſolo nõ in

me o (důe ſperaui)et fiduciã poſuiet iõ( non

ↄſundar ineternũ et finalir licʒ foꝛte ad iꝑs.

Igeo dicit ineternũ qꝛ eſt ↄfuſio tꝑalis q eſt
ſalubꝛis vt ↄfundi de pcc̃o ad pniaʒ. hac nõ

foꝛmidet chꝛiſtianꝰ qꝛ ſi hãc nõ habuerit
bebit eternã (in iuſticia tua)et nõ mea qnulla quet iende uil
me (ſalua de neceſſitatibo aiaʒ meãa).l.dema

eſt libera me) ab eterna ↄfuſiõe.qꝛ ad iuſticiã

tuã gtinet ſperantes in te libarare( Inclina

o B quẽ abſcõderũt mi

ad me aurẽ tuã) oꝛoeʒ meã attendendo łet me
humilẽ exaudiendo (accelera vt eruas mec a

malis ne deficiã in tentatõibo ⁊ tribulatõibo.

Eſio mihi in deũ ꝓtectoꝛedefendendo me
ab inimicis ne me ledãtcet in domũ refugij)

me rapiãt.ita(vt ſaluũ me facias) et liberũ et

bic et ineternũ.Qm foꝛtitudo mea)q̃ inimi

cis reſiſtã et refugiuũ meũ)in q̊ ſecurus ꝑma⸗
neam et quieſcã(es tu) nõ aliꝰcet ꝓpter nomẽ

tuũ) gloꝛificandũ nõ ꝓpter meritũ meũ (dedu

ces me)ꝑ viã mandatoꝝ tuoꝝ ne aberrẽ ate.
(et enutries mepabulo verbi tui et euchari⸗

ſtie ſacramẽto ne in via deficiã.Educes me

de laqo hoc quẽ abſconderũt mihi).i.de inſi
dijs qs occulte tendũt mihi diabolus et ſui
(qm tu es ptectoꝛ meus)et nõ pᷣt illaqueari qͥ

talẽ habet ꝓtectoꝛẽ.Etiõ.( In manus tuas)
ſcʒ potẽtie et miſcdᷣie cõmendo ſpm̃ meũ)vt
eo egrediẽte de coꝛꝑe cito ſuſcipias ipᷣm. hoc
exemplũ accepit eccia a chꝛiſto.̊ et ſci oꝛant

qũñ exeũt de coꝛꝑe.hãc vocẽ debet quilibet fi⸗

delis emittere. (redemiſti me dñe) moꝛte ⁊ ſan

guine tuo ſicut ꝓmiſiſti. (deus veritatis) nõ
fallẽs in ꝓmiſſis.Et qꝛ es deus veritatis
Ogiſti obſeruãtes vanitates:ſupuacue
O aiſti)et repꝛobaſtiobſeruũ ãtes et aman
tes (vanitates) mũdi ⁊ ſperãtes in falſa btitu
dine huius ſeculi ſcʒ in diuitijs.vel delitijs.

vyel in honoꝛe.vel in ſublimitate.vel in ami⸗

cis carnalibo que oĩa vana ſunt qꝛ aut deſe⸗
runt aut deſerunt᷑. et ſic terrenis inherentes
vt celeſtiũ obliuiſcant᷑.et hoc (ſuꝑuacue) id ẽ

inaniter et infructuoſe. Non tm vacue ſʒ ſu⸗

peruacue hec obſeruant᷑ qꝛ nõ tm̃ ipᷣa deſtru
untur ſʒ etiã vita hoĩs ꝓpter quã petunt᷑.

Eso aüt in vno ſperaui:exultaw et leta⸗
boꝛ in miſericoꝛdia tua.

„ — —

go aũt in dño)qui nõ eſt vanitas ſʒ veri

tas ⁊ vita (cxaui)et ↄfidentiam poſui:nõ in

me vłin vamtate.et ideo (exultabo) foꝛis coꝛ
poꝛe (et letaboꝛ)intus ſpũ nõ in mea iuſticia:

ſi—z (in miſcðia tua) me liberante ab anguſtia q̃ᷓ

mihi vt in te ſperarẽ donauit et me nõ fallit.
Et merito exultabo et letaboꝛ

aiam meam:

tipoculo miſcoᷣie(bũilitatein

neceſſitatib
OQm̃ reſpexiſ

quentibo ſuꝑarer. reſpiciendo aut huilitatem

lis ↄſuetudinibo et coꝛꝑalib⸗ miſer is Jo in

L̃ reſperiſti humilitat meũ: ſaluaſti

meã).i.miſertus es mee fragititatis ⁊ afflicci⸗
onis ſcʒ ꝓuidendo mihi de remedio ne a ꝑſe⸗

hac vita patitur anima ex inſirmitate carnis

yt me non oppꝛimerent.
Nec cocluſiſti me in manibo inimici: ſta⸗
tuiſti in loco ſpacioſo pdes meos.
Hec ↄcluſiſti me).i.concludi ꝑmiſiſti (in
manibo inimici) viſibilis vel inuiſibilis vt
mihi finaliter dñaretur et nõ reſpirarẽ in li⸗
bertatẽ (ſtatuiſti).i.firmiter collocaſticin loco

ſpacioſo)ſcʒ charitatis (pedes meos).i.affe⸗

ctões meas:me de anguſtijs timoꝛis in liber⸗
tatẽ ⁊ viã latã charitatis deducendo. pᷣdicta
pñt dici ex ꝑſona chꝛiſti ?⁊ mẽbꝛoꝝ. Sʒ quia
caro eſt infirma ⁊ vꝛgẽt mala ſubdit ex ipoꝝ

memboꝝ pſona.

Miſerere mei dñe qm̃ tribulo:: cõturba

22 .

tus eſt in ira oculus meus: anima mea

MWilerere mei dne)et neceſſe eſt(qm tribu
loꝛ)pondere maloꝝ pñtiũ et timoꝛe futuroꝝ

imminentiũ adeo ꝙ(cõturbatus eſt in ira).i.

Apter irã ⁊ furoꝛẽ ꝑſequentiũ ſcʒ demonis vel
maligni hoĩs ↄtra me excitata (oculus meꝰ)
interioꝛ ſcʒ rõis(aĩa m ea).i.affectus ſenſuali
tatis(et vẽter mcus).i.naturalis appetitꝰ car⸗
nis.Et hinc eſt tribulatio et metus

mei in gemitibus.

(in doloꝛe).i.ex doloꝛibus et anguſtijs( vita
mea) tꝑalis (et ãni mei).i.tꝑa q̃ h̊ diutiꝰ ago
ſunt(in gemitibo) nõ in clarisvociba ꝓpter tri

bulatõis pondꝰ.Totũ enĩ ſpaciũ pñtis vite

ſcis doloꝛ eſt ⁊ gemit ⁊ multas cãs doloꝛis
et gemitus habet vita iſta moꝛtalis. Et

Anfirmata eſt in pauptate virtus mea:

Unſfirmata).i.debilitata (eſt in pauꝑtate)
id ẽ in ↄſideratõe mee pauꝑtatis ⁊ defectꝰ po
noꝛũvᷣ̈tus mea)ſcʒ animi.i.aigoꝛ ⁊ ↄfidẽtia

etoſſa mea ↄturbata ſunt).i.firmitas ⁊ foꝛti

tudo coꝛꝑis mei debilitata eſt. Per h̊ oñdit q;
nec in aia nec in coꝛꝑe vlla pᷣt eſſe hoĩs pᷣſum
ptio qꝛ hũana fragilitas nihil boni bʒ ex ſe.
Deinde pᷣt eſſe vox chꝛiſti et fidelis

Sup oeẽs inimicos meos fcũs ſum ob/
pꝛobꝛium vicinis meis valde:et timoꝛ

ecit in doloꝛe vita mea: et anni

digni obpꝛobꝛio et toꝛmento eoꝛũq; bpꝛo⸗
bꝛiũ ſuꝑocet timoꝛ notis meis et familiarib⸗

db timoꝛẽ incuſſi exẽplo hoꝛribilis tribula⸗

tõnis mee ne malũ eueniret eis ꝓpter me.
AQui videbãat me foꝛas fugerũt a me:ob
liuioni datus ſum tanq; moꝛtu a coꝛde
Qui videbãt me foꝛas)patientẽ nõ intelli
gẽtes interioꝛẽ ſpẽ meã patioꝛ( fugerũt a me)
et me reliquerũt ne ex mea ſocietate pati ha⸗

berentobliuioni datus ſum) ab illis.(tanqᷓ;
moꝛtuus)ſima coꝛde)ipᷣoꝝ.q.d.excidi a coꝛ
de et mẽte ſeu recoꝛdatõe eoꝝ ſicut moꝛtuus
excidit a coꝛde ꝑ obliuionẽ:cuiꝰ memoꝛia cũ

coꝛꝑe ſepelitur. vnde puer bialiter dicitur:q;

moꝛtuus nõ habet amicum. kꝑEt
Fact/ ſum tqq; vas pditũ:qm̃ audiui vi

A

tupatõz multoꝝ ↄmoꝛãtiũ in circũitu.

¶Vact ſum.i.reputatꝰ a malis tanq; vaa

ꝑditũ)et ↄfractũ vel deſtructũ qð nulli vtiii

tati vel vſuieſt aptũ.i.viſus ſum ꝑiſſe et pu⸗
tabar abijciẽdus tanq; inutilis nullũ dño fa
ciens lucrũ vel fractũ.h̊ aũt iõ dico (qm̃ au⸗
diui)et tũ tacui(vituꝑatõʒ multoꝝ ↄmoꝛan
tiũ in circũitu)et circũquaq; qͥ mihi miſeriaʒ
meã obijciũt in obpꝛobꝛiũ et me vituꝑant ſi⸗
cut canes moꝛdent canẽ ꝑcuſſum.

In eo dum ouemrrẽt ſil aguerſum me:

Om defecit i, ad defectõeʒ appꝛopinquit

*

Dupꝑ oẽs inimicos meos).i.pluſqᷓ; inimi
ci mei ꝗᷣ ſunt oẽs iniq factꝰ ſum obpꝛobꝛiuʒ
vicinis meis valde)qͥ iam fidei mee ꝓximi et
crederevolẽtes deterriti ſunt.i.maioꝛi obpꝛo

bꝛio habitꝰ ſum qᷓ; illi qᷓ ꝓ ſceleribe ſuis erãt

accipe aĩam meam oſiliati ſunt.

¶ In eo)ſcz ↄuẽtu(duũ ↄuenirẽt ſil aduerſuʒ
me)oẽs nõ pauci vt me expu gnarent(accipe
alam meam).i.facere vt eis ↄſentiretↄſiliati

ſunt)et cogitauerũt.q.d.in illo ↄuentu nihil

aliud ↄſiliati ſunt niſi vt aiaʒ meã ꝑderẽt.ꝭᷣ

vᷣba nos docẽt ↄtemptũ mũdi ⁊ moꝛtis hũi⸗
litatẽ et patientiã et vt in deo habeamꝰ ſpem
nr̃am.vnde et ſubdiiuur·

Ego aut in te ſperaui vñe: dixi deus me⸗
uß es tu:in maniby tuis ſoꝛtes mee.

Ego aũt)inter H̊ obpꝛobꝛia (in te ſperaui
dñne) nõ de me pᷣſumpſi vł q̊cũq; hoĩe. Nihil
ſalubꝛius nihil ſecurius q; ſperare in deo qꝛ
in hoc nemo fallit᷑:ſpes aũt in alijs ſepe fru

ſtrat᷑: et(dixi dño) verbo oꝛis ⁊ coꝛdis (deus

meꝰ).i.ſaluatoꝛ meꝰ qꝛ ſaluũ me facieses tu)
nõ aliꝰ (in manibo tuis).i.in ptãte ⁊ diſpoſiti
one tua ſunt (ſoꝛtes mee).i.gratuita mea ele⸗
ctio vel tꝑa mea.i.decurſus vite mee. Et iõ
Eripe me de manu inimicoꝝ meox: eta

(E equentibo me.

Eripe me de manu.i.de ptãte( inimicoꝝ
meoꝝ)viſibiliũ ⁊ inuiſibiliũ qͥ me odiũt(et a
ꝑſeqᷓntibo me)v iſibilit᷑ ⁊ inuiſibiliter qͥ mihi
mala inferunt ne mihi pꝛeualeant et de mee

oti
bil

.

interitu gaudeat qꝛ totũ me in te cbieci. Ma

xime illi pſecutões t obpꝛobꝛiũ chꝛiſto ⁊ ec⸗

cleſie inferũt qͥ cum chꝛiſtiani ſint bñ vinere
nolũt. Inter quos qᷓn gemẽs ait

Illuſtra faciẽ tuã ſuꝑ ſeruũ tuũ:ſaluuʒ

me fac in miſcdia tua: dñe nõ confundar

2

am fac beniuolentiã tuã ſuꝑ me tua gra me
ↄſolando ⁊ ſaluãdo vt notũ fiat mihi⁊alijs

ꝓwwfacies tua ſuꝑ me intẽdat et ꝙ mihi ſis pla
catus.(ſaluũ me fac ĩ miſcoia tua) nõ in me⸗

is meritis vł iuſticia(dñe nõ ↄfundar)et eru

beſcã vnq; fruſtrata ſpe mea (qm̃ inocaui teʒ

nõ aliũ.i.intra me vocaui deuote oꝛando re⸗

cLte viuẽdo. Sʒ ex oppoſito potius

Erubeſcant impij et deducant᷑ in infer⸗

num: muta fiant labia dolon.

õ l

tes obſeruãt qð tũc erit qũ a dũo audient ne⸗
ſcio vos:et ite maledicti in ignẽ eternũ.(etde
ducant᷑ in infernũ)tanq; ad locũ ſibi depu⸗
tatũ.et tũc (muta fiãt)a laude dei ab excuſati

one ſui ab accuſatõe alioꝝ (labia doloſa) ſc,

„

maligna ⁊ falſum fingẽti

27

umdkh q̃ hic garrula ſunt
dum iudiciũ nõ timent.

Aue loquũtur aduerſus iuſtũ iniquita

m:in ſuphia et in abuſien.
Que)ſcʒ labiacloquunt᷑nũc(ciniquitatem
uerſus iuſtũ ſcʒ cõtra chꝛiſtũ et ſuos.et hᷣ

(in ſuꝑbia)ſcʒ coꝛdiset in abuſiõe)ſcʒ oꝑis.
id ẽ ꝑuerſo vſu bñficioꝝ dei nõ exiſtentes de

eis grati.pᷣter vſum enĩ q̃̊ ſolẽt hoĩes eſſe gra⸗

ti de bñticijs ip̃i fecerũt. Quotidie modo cla
mãt et garriũt mali ↄtra chꝛiſtũ ⁊ ſuos ſʒ tũc
cefficient᷑ muti qñ ſcõꝝ apparebit gloꝛia ⁊ eis
imincbũt toꝛmẽta. Quo ↄtra de ſcõꝝ felicita
te admirãs ꝓpha vł qͥlibet fidel exclamat.d.
OU magna multitudo vulcedinis tue do
mine:quã abſcõdiſti timentibꝛ te.
Nuam magna).i.valde magna eſt (multi⸗

tudo dulcedinis tue dñe)qͥ tantã btitudineʒ
et gloꝛiã ſcis tuis pᷣparaſti ꝙ nec dici pᷣt nec
cogitariquã abſcõdiſti).i.occultaſti nũc ad
tꝑs (timẽtibo te) vt ardẽtius deſiderẽt et ne ac
cepta ſecuritate a via iuſticie excedãt.vel (ab

ſcõdiſtii.ſernaſti in futura btitudinectimẽti
bus te) vt ſolis illis reddas tꝑe opoꝛtuno.
bãc aũt dulcedinẽ incipit deus dare fidelibꝰ

in hac vita in ſpe ſed ꝑficit in alia expibendo
in ſpecie. vnde ſubditur

Perfeciſti eis qui ſperant in te:in coͤſpe⸗

Illuſtra faciẽ tuã ſuꝑ ſeruũ tuũ.i.manitfe

impijs abſcõditeſcʒ vt te videãt ꝑ ſpeciẽ qu/

Erubeſcãt) et ↄfundant᷑ (impij ſcʒ infide⸗
les ⁊ falſi chꝛiſtiani qͥ idola inuocãt ⁊ vanita

ſericoꝛdiã ſuã mibi).inter

ctu filioꝛum hominum.
Perfeciſtixi.ꝑfectã feciſti et ꝑficies nõ ſub

trabẽs hãc btitudinẽ qꝛ ↄſummata ſpe retri⸗
bues ſaata in ſpecieceis ꝗ) in ̊ ſcło nõ tii

timẽt ſʒ et(ſperãt in te)et vſq; in finẽ expectãt

(in ↄſpectu filioꝝ hoim).i.qͥ ita ſperãt vt in

ↄſpectu hoim de ſua ſpe ⁊ fide nõ erubeſcãt:
ſzʒ coꝛã hoĩb) 2fitent᷑.obpꝛobꝛiaq; et afflictio
nes ↄſtãter ſuſtinetes ⁊ nec oꝛe nec factis chꝛi
ſtum negantes oſtendũt ſe ſperare in mnmſo.
Abſcondes eos in abſcõdito faciei tue:

a conturbatõne hbominum.

Abſcondes eos)ne videant᷑ ab impijs (in

ſcõdito faciei tue).i.in ſecreto noticie tue et

modo lates (a ↄturbatõe hoĩm)dũ mali tur⸗
babunt᷑ dãnati vel vt nulla hũana malitia
eos iam valeat ↄturbare. In pñti etiã tribu⸗
lati et obpꝛobꝛijs hoĩm vexati mẽete intrates

ad vultũ dei et in amoꝛe eius qͥeſcẽtes a ptur

batõe recreant᷑. In futuro ergo abſcondes et

hic interim dum pegrinantur

Pꝛoteges eos in tabernaculo tuo:a co⸗/

Fadicnone linguarum.

Pꝛoteges eos) ne noceant᷑( in tabernacu⸗

lo tuo)ſcʒ in pñti eccia in qᷓ tibi militãt(ſa con

tradictõe)et ſtrepitu(linguaꝝ)malarum ſcʒ
ſciſmatũ ⁊ hereſuʒ q ↄtradicũt doctrine chꝛi
ſtiane ne tales lingue ↄtradicẽtes veritati va

leãt eos ſibi incoꝛꝑare Ideo ad tabernaculũ¶

dei tu curre.ecciaʒ catholicã tene.a regula ve
ritatis noli diſcedere. Deinde plenitudinem

beneficioꝝ in laudẽ concludit et ꝓ tantis be

neſicijs deum laudat.d.

Bñdictus vñs: qi mirificauit mſeri⸗
coadiam ſu mihi in ciuitate munita.

¶Bñdictus ſit (oñs).i.laudatusqm̃ miri⸗
ſicauit).i.mirinicã ⁊ mirabilẽ fecit ⁊ oñdii(mi
aduerſitates ⁊ pſe⸗

cutõnes acerrimas me ꝓtegendoin ciuitate

munita)ſcʒ in eccia munimẽto fidei ſolidata

et ↄtra oẽm impugnatõʒ aduerſarioꝝ vndi⸗

q; ꝑ fidẽ munita. Que dicit᷑ ciuitas qꝛ mul⸗

ti ſub vna lege diuina piũgunt᷑ et munita ꝓ⸗
pter virtutes multas et diuerſa dona ſancti
ſpiritus quib muniuntrrr.

Eso aüt dir in exceſſu mentis mee: pie

re

ctus ſum a facie oculoꝛum tuorx.
Ego aũt) nihilominꝰ tribulatões ⁊ miſeri
as hñis (dixi in exceſſuvel extaſicmẽtis mee)

id ẽ in pauoꝛe meo.qͥ pauoꝛ dicit᷑ exceſſus qꝛ

a rõne exceſſit timẽdo. Exceſſus enĩ men ne

dicitur ſiue qĩ; homo ad ↄtemplatõʒ et reue⸗ confitei. ¶ps. xxi.
lationem diuinoꝛũ rapitur: ſiue qñ aliqnis SLH
pꝛe triſticia et pauoꝛe ſe ipᷣm excedit nec apuid
ſe remanet.( ꝓiectus ſum a facic oculoꝝ ttuuos
rum).i.derelictus ſum a te.Sti enĩ me reſpi⸗ e
lis eſt. Intellectus dauid.i.penitentis qꝛ hie
dicitur quid intelligere debeas ſi vere peni⸗
tes.ſcilicʒ vt te peccatoꝛẽ eſſe intelligas et nõ
poſſe ſaluari aliquẽ niſi ꝑ peccatoꝝ remiſſio⸗
nem quã pᷣcedere opoꝛtet hbumilẽ ↄfeſſionem
et ſi ceperis facere bonũ nõ tibi ſed gr̃e dei de
putanduʒ. Materia: peccatoꝝ recognitio et
accuſatio. Intentio:monere hoĩes ad ↄfeſſi⸗
onemet pniam. Snia in generali:ppheta in
iſto pſalmo in ꝑſona vere penitentis pꝛtime
gę as agit deo de peccati dimiſſione: ↄſeque⸗
ter agit de peccati recognitõe ac cõfeſſione ac
pnia ſeu ſatiſfactõne.Quia enĩ ſupꝛa narra⸗

ccres nõ ita pati ſineres:ſi in facie tua eſſem
nõ ita timerem. Et qꝛ trepidans clamaui.
dum clamaremate.
¶ Igeo exaudiſti vocẽ oꝛõis meejtribulatõʒ
mitigando et ↄſolationẽ maximã ꝓtribula⸗

tione modica reddendo.et hoc feciſti indila⸗

te ſcʒ (dum clamarẽ ad te)toto coꝛdis affectu
te inuocando. Clamoꝛ ad deũ nõ eſt voce ſʒ
coꝛde.multi ſilentes labijs coꝛde clamaue⸗
runt:multi oꝛe ſtrepentes coꝛde auerſo nihil
impetrare potuerũt. Si ergo clamas clama
intus vbi audit deus.ꝓ his ̊ pᷣdictis.
Diligite dñm of̃ies fancti eius:qm̃ ve/

ntatem requiret oñs: et retribuet habũn

danter facientibo ſupbiam.

õl 2

Diligite dñm) auctoꝛẽ tanti bſſicij o vos
(oẽs ſancti eins quoꝝ eſt diligere deum nõ
munduz neq; ea que in mundo ſunt.q.d. in

tanta ſpe poſui ſeruite dño in dilectõne ita ꝙ
nõ recedatis ab eius amoꝛe poſiti in tribula

tionec qm̃ veritateʒ requiret) in futuro (dñs)
verax. diligentes ſe ꝓ ꝑenis et laboꝛibw remu
nerandocet retribuet)ſcʒ debitã penãhabun

danter)nõ modice (facientibo ſuꝑbiaʒ) ſcʒ eũ

ↄtemnentes ct cõtra iuſſa eius facientes debi
te puniendo. Interim erog
Vliriliter agite et confoꝛtetur coꝛ vſtrũ

mnes qui ſperatis in vſo.

grauia occurrant(cõfoꝛtetur coꝛ vrjm) ſcʒ tri
bulatõnes ſufferendo aduerſarijs malis reſi
ſtendo et moꝛtem nõ timendo..d.ſi in coꝛꝑe
eſt infirmitas vel laſſitudo:ſit in coꝛde ad to

leranda mala mundi:patiẽtie foꝛtitudo. VHel

(Uiriliter agite) in ꝓſperitate que diſſoluit.
(et cõfoꝛtetur coꝛ vrm)in aduerſitate que af⸗

fligit oẽs qui ſperatis in dño) bꝛauiũ eterne

remuneratõis expectãtes ab eo. Oio
Ummenſam multitudinẽ dulcedinis tue

pijſſime dñe ſupplicite amus vt dum ve
ritatem tuã requirimns tumoꝛe execrabilem

ſuꝑbie conteramus. Per.d.

dit hoiem non meritis

vei poſſe ſaluari ſi admi

2* „2*

¶ Uiriliter agite)in bonis inceptis pficien
do et ꝑſeuerando ne ſit ocioſa dilecno ſʒ in⸗
deſinenter et ſine defectu bonuʒ oꝑetur.(etſi

ime dñe ſuppliciter exoꝛamus vt dum ve

ſalmus pnialis pbi phvta oſten/
ra

ſia nõ ne lexerit

—

S

ſunt peccaa.
oꝛ pſalmiꝓpheta dauid. Titulus ta⸗

uit de infelicitate et miſeria impioꝝ ac de feli
citate ⁊ gloꝛia iuſtoꝝ qꝛ vterq; retribuet dñs
ſim oꝑa eoꝝ.ideo nunc monet vt peccatoꝛes
nos agnoſcamus et pniam agamus qtenus
felices et beati eſſe poſſimus. Snia in ſpecci.-
ali. Gram itaq; ꝓpheta cõmendans initiũ bo
niꝑ indulgentiaʒ dei oſtendit eſſe.d.( Beati)
ſczʒz ſunt illi in ſpe et gr̃a ſed beatificandi in re
et gloꝛia (quoꝝ remiſſe ſunt iniquitates) per
lauacrũ regeneratõis ſcʒ ꝑ baptiſmũet quo⸗
rum tecta)et cooꝑtacſunt) ꝑ pniam et emen⸗
daationempeccata) que poſt baptiſmũ cõmi⸗
ſerunt ne in iudicio reuelent᷑. VUel( Beati qx·
remiſſe ſunt iniquitates)quantũ ad culbam.
(et quoꝝ tecta)et abſcõdita (ſunt pcc̃a)ſcʒ ipᷣi
deo quantũ ad penã eternam vt nõ videatean
deus ad puniendũ vlterius. Videre eni dei

7

peecrget punireen. S
Beatus vir cui nõ imputauit dñs pecca

um: nec eſt in ſpu eius vwolus.

(cui uõ imputauit dñs pcẽm).i.quẽ reũ pec⸗

cati nõ iudicatqꝛ animi virtute fultus ſe ab
om̃i pcco criminali cuſtodiuit(nec eſt in ſpũ
eius dolus)dũ in hoc ſe nõ iuſtificat ſʒ pec⸗
catoꝛem ↄfitetur et ſe iᷣm accuſat. VelBea
tus vir cui nõ imputauit dñs peccatuʒ) ſiue

ad culpã ſiue ad penaʒ. qꝛ (nec eſt in ſpũ eius
dolus ) vere enĩ penitet mente et ſe accuſat oꝛe

et coꝛde tenet qð oꝛe fatetur. Vel( Bti q̊x re
miſſe ſunt iniqtates) ꝑ coꝛdis ↄtritõeʒ (etq x
tecta ſunt pcca)ꝑ oꝛis ↄfeſſionẽ( Beatus vir
cui nõ ĩputauit dñs pccm) pꝑ opis ſatiſfactõʒ
(nec eſt in ſpiritu eius dolus).i.nibil doloſe
aut ſtaudulenter agit vel in ↄterendo vel in

miſ-

—— — — — — — ——

tũs vir)ſtrenuus et ideo vnus qꝛ raru

2

1

mea dum conſigitur ſpſina.

— — — —

conſfitendo vel in ſatiffaciendo. Sed

amarem tota die. m

¶ Qm̃)olim (tacui)ↄfeſſionẽ peccati: ſcelus

meũ abſcondendo (inueterauerũt oſſa mea)

id eſtↄſumpte ſunt virtutes aĩie mee qm qui

malũ qð geſſit nõ aperit eas etiã quas habet

virtutes ꝑdit.vñ tota virtus mea et interioꝛ

foꝛtitudo defecit et mole vicioꝛũ grauata in
veltuſtate ſua remanſit qꝛ ↄfitendo nõ ama⸗

ni nouitatẽ.dum clamarẽ tota die).i.conti⸗
nue pcẽm defendendo:aut de iuſticia et me⸗
ritis me iactando:vel ex anxietatate ⁊ timoꝛe

dinine vindicte ⁊ punitõis ad dnñmoꝛando.

Et qꝛ tacuit vindicantẽ dñi manũ ſenſit.d.
Qim̃ die ac nocte grauata eſt ſuper me

ec

m̃ die ac nocte).i.aſſidue (grauata eſt ſu

me manus tua).i.ptãs vindicte:vltrix ſuꝑ

bie tribulatões mihi immittendo ad hũili⸗
andum me ſuꝑbuʒ. Quia ↄfeſſione pcci no⸗
luit hũiliari humiliatus eſt pondere manus

dei. Et ideo ſubdit cõuerſus ſum in erũna

mea).i.in ↄſideratõne mee miſerie qꝛ in aſſi⸗
dua tribulatõe flagelloꝝ tuoꝝ cognoui me
miſerum. (dum ↄfigitur ſpina) mihi.ſcʒ acu
leus ⁊ ſtimulus ↄſcientie peccatricis.i.dum
ↄpuncta eſt ↄſcientia. Stultus in culpa red
ditur ſapiens in pena.vñ ꝓtinus ait

Delictũ meum cognitu tibi feci:et iniu
ſuiciam meam nõ abſcondi.

Deicni neum, e frienda dimil o⸗

itum tibi feci)pveram ↄfeſſionẽcet iniuſti

ciam meã)ſcʒ ꝙ nõ facienda feci(nõ abſcon⸗
di)a te.i.nõ operui ſʒ aꝑui vt tu operires de⸗
texi vt tu tegeres. Peccatũ quideʒ abſcondit᷑
oĩno tacendo in ꝑte excuſando.verbis falſa⸗
tis tegendo. Ut aũt dicit Jſidoꝛus. Seruo
dei tanta debet eſſe peccati recoꝛdatio vt ea q̃
geſſit ſemꝑ lachꝛymans ↄſiteatur. Pia itaq;
dñi diſpenſatõe factũ eſt vt qdð pena peccati
extitit hoc ipᷣm virtutis occaſio fuerit. Unde

4

et ſubiungit M

2.

Diriafftetua adnerſu me iniuſticiã me
am dno:et tu remiſt

ð

ꝙ ego (confiteboꝛ)ſimul coꝛde et oꝛe(aduer⸗
ſum me).i.nõ deo.nõ diabolo.nõ nature.nõ
fato.nõ foꝛtune ſed mihi aſcribendo et in me
referendo. meq; ipᷣm et nõ alium accuſando.
(iniuſticiã meã dño).iad honoꝛẽ dñi coꝛam

amd ſti ĩpietatẽ pcci mei
Dixi)eni pꝛius in coꝛde vbi deusvidet.i.
deliberaui apud me ⁊ firmiter ꝓpoſui hoc ſcʒ

elus vicario. let eu remiſiſti⸗ abſq; moꝛa per

gram tuam(impietatẽ peccati mei) quantuʒ
ad culpam. Cum agimus malũ pcem quidẽ
eſt:cum aũt idipᷣm deo abſcondere volumus

iam nõ ſolum peccatũ eſt ſʒ etiã impietas pec
cati.vnde nõ ſolũ ei deus quod male geſſit ſʒ
ctiã quod impie abſconderat dimiſit. Et vi⸗
de q; velox ſit dei miſcdᷣia erga peccatoꝛẽ:nõ

dum cõſitetur vt audiat bomo ſʒ ↄfiteri pꝛo
mittit qdð audit deus et votũ ꝓ ↄfeſſione re⸗
putans dimittit. Magna pietas vt ad ſolaʒ
ꝓmiſſionẽ dimiſerit.votũ eni ꝓ oꝑatõne iu⸗
dicatur. Poſtea tñ ſi fieri p̃ᷣt facienda eſt mi⸗
niſtris eccleſieæ ↄfeſſio alioquin nõ ꝓdeſſet cõ
tritio:quia niſi ↄſiteretur ex ſua inobedientia
Damnareer.
Pꝛo hac oꝛabit ad te omnis ſanctus:in

ꝛ0 hac) ſcz remiſſione facienda. Velcpꝛo

bac) impietate remittenda (oꝛabit ad teo de⸗
us(om̃is ſanctus) qꝛ nullus eſt ſine peccato

etiã ſanctus(in tꝑe opoꝛtuno).i.in hac vita

in qua licet conuerti. Tempus opoꝛtunũ eſt

tꝑs merendi ſcʒ tꝑs gr̃e quod eſt totũ tẽpus

pis quo ſemꝑ eſtoꝛanduũ. Inter tpa meren⸗

di eſt optimũ ⁊ pꝛecipuũ tꝑs ſanitatis. Sed
tempus ꝑdimus tripliciter. vel violentis et
impoꝛtunis negocijs.vel voluptuoſis oꝑi⸗
bus. vel deſidioſis negligentijs.ꝑ iſta eripi⸗
untur nobis tempoꝛa.Et licet ſi modo tem⸗
pus opoꝛtunum M

Elerũutamen in diluuio aquax multax⸗

ad eum nõò appꝛorimabunt.
AVerũtamen)o illi qui ſuntin diluuio aq̃⸗

m multaꝝ.·.i.in ↄcupiſcẽtijs carnaliba (ad
eum)ſcʒ deũ nõ appꝛoximabũt)ſaluandi ſcʒ
ſed elongabũt. Vel¶Verũtñ)ſi ſic fecerit oꝛã
do (in duuuio)et inundatõne aquaꝝ multa⸗

rum)et tentatonũ vehementiü ſupuenienti⸗
um.i.licet habudauerint tentatões tanq; in⸗

undatõnes aquarũ multaꝝ ipᷣe tñ tentatões
(ad eum)ſcʒ ſanctũ ſic oꝛante(nõ appꝛoxima
bunt)vt eum ſuꝑent et in pcẽ̃m recidiuare fa

ciant quia conuertet ſe ad dñm et oꝛabit.d.

Quia peccata remiſiſti in hoc diluuio quod
vndiq; perſtrepit
Tu es refugium meüůa tribulatõe que
circundedit me: exultatio mea erue me
acircũdantibus me.
Tuſſolus (es refugiũ meũ)nõ mea vis vł

Alius dñs (a tribulatõe) huius ſeculi vel ten⸗

tatõne vicioꝝ et diaboli(que circũdedit me)
et impugnat in iſto diluuio ex ommn. arte

volẽs me ſubuertere. qꝛ a dertris ſunt pſpa:
a ſiniſtris aduerſa. añ vana glia. retro delecta
bilis pcc̃oꝝ memoꝛia.ſupᷣ diabolꝰ: infra car

—

nis tyrannus.extra mũdus:intra cogitatio⸗

nũ tumultxꝰ. et tu es (exultatio mea) qꝛ de te et

in te gaudeo.et ſi gemo adhuc in re:gaudeo
tamẽ in ſpe.⁊ ideoderue me)quia adhuc ſum

in malis.(a circundantibus me) ſcilicet ini⸗

micis et vicijs mibi inſidiantib. Et reſpon
det dñs penitentt

Intellefñ tibi datv ?inſtru te:l via bac

gradieris fimatv ſun te odos meos.

Intellectu tibi dabo) vt ſꝑ te cognoſcas et

ſꝑ ad deũ in ſpe gaudeas(et inſtruã te armis
iuſticie. ſciẽtia. bonis moꝛibo ⁊ vᷣtutibo ad ꝓ⸗
ſeqᷓndum bonũ et fugiendũ malũ ne aberres
(in via hac)ſcʒ virtutũ (q̃ gradieris) et ambu
labis (firmabo ſuꝑ te ocłos meos) ꝓfectũ tu
um ꝑ viã virtutũ miſcðᷣiter attẽdendo et te in
eodẽ itinere ne qͥs tibi noceat et vſq; in fineʒ
ꝑſeueres diligẽter cuſtodiẽdo. Accepto & in⸗
tellectu conuertit ſe penitẽs ad alios.dicens.

quia dñs mibi ita fecit ergo o vos conſoꝛtes

mei quos inuito

Nolite fieri ſicut equus et mulus:quiba

non eſt intellectus.
MNolite fieri ſicut equꝰ et mulus(ſequẽtes
enſitiuũ ⁊ beſtialẽ appetitũ (qb nõ eſt intelle⸗
ctus)et rõ ad hmõi appetitũ refrenãdũ Equꝰ⸗
ſuꝑbos ſignificat ⁊ lubꝛicos carnis volupta
tibo ſeruiẽtes. Mulus pigros et infecũdos

nullũ aie fructũ faciẽtes qͥ duzʒ ſolis terrenis
inherẽet intellectũ de celeſtibo nõ hũt. vel qꝛ ſi

ne diſcretõe equus ſeſſoꝛẽ et mulus onꝰ acci⸗

Pn et ita neutri eſt intellcũs: vel üli ſeſſoꝛisvl

uic oneris ꝓhibet hoĩes a diabolo inſideri
et vicijs onerari. Deiñ ↄuertit ſe penitẽs ad
deũ.d. O ſi nolũt acquieſcere o deus fac eis
quod feciſti mibi ſcz

dn chamo er freno maxitas eoꝛũ con/
ſtringe: qui nõ appꝛoximätadte.
¶ In chamo et freno).i.in maioꝛi et minoꝛi
tribulatõe(maxillas eoꝝ).i.oꝛa iactãtia ⁊ ſu⸗

perba eoꝝ qͥ ſe de ſuis viribo et meritis iactãt

et pcc̃a tacẽtcõſtringe).i.coarta et repme. (qͥ
nõ appꝛoximãt ad te)bũiliando ſe ſʒ ꝑ ſuꝑbi
am elongant᷑ a te.i.eos qͥ erecta ceruice ſunt
ſicut equus ⁊ mulus indomitus et nolũt tibi

obedire penis et laboꝛib afflige ita ꝙ pena
et vexatõe dante eis intellectũ obediãt tibi ad

nutũ ſicut aĩalia donec viã ceneãt frena pati
untur et flagella. Nec mirũ ſi adbibito talibo
freno flagella etiã adbibentur,quia .

Oulta flagella peccatoꝛis: ſperantẽ autẽ

in dño miſericoꝛdia circundabit.

Malta)etiã cum freno ſunt (flagella pec⸗

catoꝛisquibo a deo flagellant᷑: ſiue in pnti ſi
ue in futuro ideoq; ceſia a pcco. Poſt frenuʒ

adduntur flagella ad domandũ bic:cui indo

mito et hic quʒ vaga datur licẽtia et in futu⸗
ro multa fla gella.(ſperantes aũt in dño)ſpe
certa et debita et agentẽ de pccis pnĩammiſe
ricoꝛdia circũdabit) vndiq; eũ ꝓtegendo ne
ſit locus hoſti. Quẽ pꝛimo circũdat tribula⸗
tio poſtea circũdat miſcdᷣia qm̃ miſcdiam da
bit qui ꝓpter peccata nr̃a iuſte tribulari nos
voluit. Jdeo admonendo ſubiũgit.

—

Letamini in dno et exultate iuſti:et glo⸗

riamini omnes recti coꝛde.
¶Aetamini)interius coꝛde(in dño)non in
vobis nõ in mundo (et exultate) exterius in

coꝛꝑe nõ mundi amatoꝛes nõ pcc̃oꝛes:ſʒciu⸗

ſtinon meritis vr̃is ſed gr̃a dei iuſtificati (et
gloꝛiamini)etiã in tribulatõibo et gloꝛia ſeu
teſtimonio bone ↄſciẽtie.(oẽs recti coꝛde ba
bentes voluntatẽ ↄfoꝛmẽ et ſubditã volũta⸗
ti dinine. Recti coꝛde ſunt:quibo oĩa iudicia
dei placent:et ſe de pccis ſuis accuſant.deũ ſi
ue in pſperis ſiue in aduerſis ſemꝑ laudant:
deo nõ reſiſtunt et coꝛ ſuũ ſᷣm voluntatẽ dei
dirigunt quã ſue pꝛeponũt. vt et chꝛiſtus do

cuit. d. Non qð ego volo ſed quod tu.

¶Sancte dñe qui remiſſis de ¶ ODio
lictis beatitudinẽè te cõfeſſis attribuis exau⸗
di vota pũᷣtis ſamilie ⁊ cõfracto pcci aculeo:

ſpuali nos exultatõe pfunde. Per d.

Exboꝛtatio et inuitatio iuſtoꝝ ad dei

—R—ü

laudem ꝓpter ipſius ſumma fidelitatẽ.

t m do

. mino:rectos decet laudatio.
¶ Auctoꝛ pſalmi pꝛopheta dauid. Titulus
hic eſt. In finem pſalmus dauid. Iſte enim
pſalmus dirigens nos in finem ſcʒ in chꝛi⸗
ſtum conuenit Dauid pꝛopbete vel perfecte
anime exhoꝛtanti ad laudem dei fideles ad
ſemen Dauid pertinentes. Materia: diuine
otentie ſapientie et bonitatis commendatio
ntentio:fideles ad laudem dei noſtri inui⸗
tare. Sententia in generali:Pꝛopheta vel ꝑ
fecta anima in iſto pſalmo potentiam et mi⸗
ſericoꝛdiam dei cõmendat.agens de operibo

exrcatõnis et recreationis vt timeatur poten⸗

tia qua creat et ametur miſericoꝛdia qua re

creat. Inuitatq; fideles ad dei laudeʒ et pꝛe⸗

⸗ conium:et beatificat digne laudantes et co⸗
R lentes eum. Quia enim in pꝛecedenti pſal⸗
z mo bꝛeuiter pſalmiſta cõcluſerat Letamini
do in domino et exultate iuſti.vult nunc de hoc
⸗ negocio pꝛincipalit agere ſcilicʒ ad dei lau⸗
ſe des inuitare. Quibus autem modis et quib-
de de cauſis laudandus ſit per totum coꝛpus
pſalmi exponit. Sententia in ſpeciali:oſten
lH dens ergo pꝛopbeta qui laudare debeant:iu⸗
ſtos ad laudem monet.dicens.(E xultate)eti
o am in aduerſis o (iuſti) impijs cnim non eſt
gaudere dicit dominus.ſin domino)non in
9 vobis.non in ſeculo.et quia exultare in do⸗

mino niſi laudando non poſſumus (rectos)
inquit (decet laudatio).i.laudare denm. Ju⸗

ſed hic ip̃a bona vita noſtra quandam in aa

ribus dei debet habere ſpiritalem vocitera⸗
tionem vt quicquid bene viuendo agimus
toto affectu et deuotione ad laudem dei faci⸗
amus. UVel in iubilatione.i.in leticia ineffa⸗
büli vt non poſſit verbis dici

2

opera eius in ſide.

AQulia rectum eſt verbum dñi: et omnia

cte docet.recta iubet.recta pꝛedicat.recta pꝛo
mittit.ad dexteram non declinat neq; ad ſi⸗
niſtram.recto itinere ad ſupernam patriam
nos perducit.nec in verbo tantum rectus de
us eſt: ſed et in operibus ſuis fidelis exiſtit:
exhibẽs homini quod pꝛomiſit vnde ſequi⸗
tur (et omnia opera eius in fide)id eſt in fide
litate ſuntet fidelia et nibil verbo pꝛomittit
quod in opere non reddit. Ael(Quia rectuʒ
eſt verbum domini)id eſt pꝛomiſſio eius ve⸗
ra eſt in omnibusſet omnia opera eius in fi⸗
de)id eſt quecunq; iubet fieri omnia funda⸗
mentum habent fidem. Ideo etiam eſt lau⸗

dandus. quia

Diligit miſericoꝛdiam et iudicium: mi /

ſericoꝛdia dñi plena eſt terra.

ſti ſunt qui per fidem ⁊ bonam operationem
domino ſeruiunt. Recti ſunt qui coꝛ ſnũ ſᷣm
4 voluntatem dei dirigunt et in omnibus ac
ſemper deo gratias referunt et ſi eos pertur⸗
4 bat humana fragilitas diuina cõſolatur eqͥ⸗
1. tfIas. Qui tales ſunt:ad exultandũ in domi⸗
“Z no et laudandum eum idonei ſunt. Et ſub⸗
iungit quo modo ſit Iaudandduu.
Conſitemini domino in cythara: in pſal
de terio decem coꝛdar pſallite ili.
do ¶ CLonfitemini domino) cõfeſſione laudis
(in cythara)ſeruiendo ei in operibus miſeri
1 coꝛdie. Cytbara enim deoꝛſum aperturã ha
