ſtatim vt pᷣdicari audiuit ꝓmpte ſuſcipiẽdo

cct adimplendo oculis chꝛiſtũ nõ vidit noĩe
cius audito ꝑ pᷣdicatoꝛes obediuit.hoc pᷣt di

cere chꝛiſtus vel eccia de ſunpliciby et ideo⸗
tis.quos nõ videt᷑ cognoſcere erudiendo ſci
entia et tũ ꝓnioꝛes ſunt ad oĩs eius mãdata

Litterati vero ̊s ad plenum erudiuit tardi
ſunt et negligunt ea. SBᷓeell:?

—

viſitaui coꝛꝑali pñtia vel lege ⁊ ꝓphetis ( ſer⸗
uinuit mibi)pᷣcepta mea hũiliter cuſtodiendo

ctoꝛias nõ ſolũ de iudeis depᷣſſis ſed (et ſub
dis ꝓplos)gentiũ (ſub me)ſcʒ ſub ptãte chꝛi⸗
ſti et eccie et ſacis eos obedire fidei. Pia vin⸗
dicta eſt dum rebellis ſubdit᷑:et gloꝛioſa vin
dicta cũ chꝛiſtiani triũphant. tu dico exiſtẽs
(liberatoꝛ meus de inimicis meis) non qui⸗
buſcũq; ſed iracundis).i.impijs valde fer⸗
uentibus in ꝑſecutõe mea. Maioꝛ gloꝛia eſt

a fernentiba malis liberari.

Et ab inſurgentib in me exaltabis me:

¶ Et ab inſurgentib in me) iſto vel futurro.
añchꝛiſti tꝑeexaltabis me)patientẽ eis altio
rem me ↄſtituẽdo. et ne mihi reſiſtãt vel no⸗
ceant eos hũiliando qꝛ quãto aitius ſurgüt
in iram tanto amplius exaltat᷑ ille qui ꝑtulit
iniuriã.(a viro iniquo) iniuſte et inique me
ꝑſeq̃nte ſcʒ quolibet ſciſmatico ⁊ heretico vel
ipᷣo antichꝛiſto ſeu etiã diabolo qui vir ⁊ vi
rilis eſt ad nocenduʒ (eripies me) liberando
vel mendo ab ifo.
Pꝛopterea conſitetvꝛ tibi in natõnibus

neficia ſupꝛadicta ( cõfiteboꝛ tibi) cõfeſſione

inueterati ſunt: et claudicauerunt aſe⸗/

laudis ſcʒ pᷣdicando laudẽ tuamcin nationi-

2 —R—Rõ

Filij) ſcʒ pꝛius a me nutriticalienija meꝑ
peccatũ effecti et modo fulij diaboli ſcʒ iudei.

(mentiti ſunt mibi)in veritate nõ ꝑmanẽtes

Et repetit vt expꝛobꝛetfilijquondã (alieni,

ꝑ peccatũ (inueterati ſunt)qꝛ in pcc̃is ſuis an

tiquis et veteri hoĩe remanſerũt et noui hois

aduentũ nõ receperũt.(et claudicauerũt a ſe⸗
mitis ſuis).i.a pceptis ſibi datis.Deindeq̃ſi

exultans ſummatim recapitulando munera
dei laudat vt ſic graꝝ actionẽ cõcludat.q.d.

△

Et qꝛ pᷣdicta deus facit patet

bus)om̃ib ſeqntib vel in gentibo (dñe) oĩm
(et noĩ tuo).i.ad honoꝛẽ noĩs tui pſalmũ di
cam).i.bñ oꝑaboꝛ vt latius innoteſcas bo⸗
nis oꝑibus meis.Ille enĩ deum vere et inte
gre laudat cuius in laude ipᷣius lingua ⁊ vi⸗
ta cõcoꝛdat. Chꝛiſtus ꝑ ſuos et eccleſia ꝑ ſe
confitetur et pſalmũ dicit. Et merito etiã ex
hoc deus eſt laudandus quia et.
Nagnifſicans ſalutes regis eius:et faci/⸗
ens miſc viam chꝛiſto ſuo dauicet ſemi

Magniſficans).i.magnas et mirabiles faci

ens et oſtendens (ſalutes regis).i.chꝛiſti eius
id eſt ſuimet ſcʒ pr̃is hoc eſt ſalutes chꝛiſti qͥ
eſt rex ſuꝑ eccleſiã a pre ↄſtitutus et ſaluatoꝛ
oĩm quantũ in ſe eſt.ſalutes inquã quas ipᷣe

chꝛiſtus dat credentibo.cõfert enĩ eis ſalutem
coꝛpꝑalem ſpũalem et celeſtẽcet pꝛius (faciens
miſcdiam chꝛiſto ſuo dauid).i.chꝛiſto ieſu qͥ
eſt flius dauid ᷣm carnẽ. Vel chꝛiſto victo⸗

ri et liberatoꝛi manu foꝛti ꝑ dauid ſignifica⸗
to eum equalẽ ſibi ꝑ diuinitatẽ faciendo: vel
reſurrectõʒ ei donando.et)ſiłr (ſemini eius)

ſcꝭʒ̊ ſpũali.i.populo in eũ credenti quẽ in eu⸗
angelio genuit. et hoc(vſq; in ſeculũ).i.ſine

fine et ineternũ remiſſionẽ peccatoꝝ et vitam
eternã ei largiendo. H ꝛatio

ſpei et refugiũ pꝛeſſure pijſſi

¶ Firmamentũ

—— HY”õ

moꝛtis vt aſſumpti de multitudine circũſtäů⸗
tium tribulationũ deuoti ſancto noĩ tuo cid
innocentie puritate pſallamus. Per.
¶ Plſalmus de Chꝛiſti incarnatõne ac
noui regis et eccleſie catholice pꝛedica/

⁴,

tione ac cõmendatione. ¶ ps. xvij.

riam dei: et opera manuũ eius an⸗

in vltimũ tꝑs ſcʒ plenitudinis quo acta ſunt
que hic dicunt᷑. Vel referenti in finẽ.i.chꝛi⸗
ſtum ea que dicturus eſt de laude eccleſie ⁊
dicatoꝛum eius et illius a quo pᷣdicatõeʒ ha⸗
buerunt. Poſt graꝝ ergo actionẽ ꝓ liberati⸗
one chꝛiſti et eccleſie oꝛõnemq; ꝓ gentiũ ſub
iectione cõmendat ſtatũ catholice religionis
et pᷣdicatoꝛes eccleſie et illũ a quo pᷣdicationẽ
babuerũt intendene paſtoꝛes admonere vt
eoꝛum pᷣdicatõni obtemperẽt. Materia chꝛi
ſti incarnatio et noue legis cõmendatio. In⸗
tentio:monere vt in chꝛiſtũ credamus et reli
cta veteri lege ad nouã accedamus. Snia in

generali: ꝓpheta in iſto pſalmo pꝛedicatoꝛes

dũi collaudans eius incarnatões ſpecioſiſſi⸗
me deſcribit necnõ pᷣcepta noui ac veteris te

ſtamenti magnificãs ab occultis delictis et
ab alienis pccis purgari ſe a dño petit.Sen
tentia in ſpeciali Cõmendans ergo pᷣdicati⸗

onem noue legis quid pᷣdicet et quõ in pꝛi⸗

ma ꝑte oſtendit ita incipiẽs ( Celi).i.apoſtoli

.

et euangeliſte in quib tanq; in celis habitat
deus. Dicti etiã celi qꝛ excellenter illuminati
et ꝑ vite ſanctitatem eminenter eleu ati(enar

rant)in ſua pᷣdicatõne( gloꝛiã dei) ſcʒ dñi no
ſtri ieſu chꝛiſti.i.gloꝛiaʒ diuinitatis eius in
qua eſt equalis patri et ea que ſᷣm diuinitatẽ
fecit ſcʒ reſurrectõem. aſcenſionẽ.ſpũſſancti

miſſionem. peccatoꝝ remiſſionẽ et hmõi (et

opera manuum eius).i.oꝑa hũanitatis que

ſᷣm hoiĩiem egit ſcʒ natiuitatẽ.paſſionẽ. moꝛtẽ

ęt facta virtutum eius et hmõi ( annũciat fix

.indicat ſcientiam.

¶Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid. Titulus ta
lis eſt: In finẽ põ dauid.Hoc eſt pſalmꝰ iſte
attribuitur dauid ꝓphete reſpicienti in ſfinem
id eſt in chꝛiſtũ qui eſt finis ↄ᷑ſummatõis vel

mamentum)ip̃i idem apli firmati ſpũ ſancto
et ſolidati in fide et charitate. Ex his duob⸗
ſcʒz diuinitate et hũanitate cõſiſtit vera et ca⸗

tholica fides.

——

Dies dieixi. ſpiritales ſpiritalib:clari cla

ris.(eructat).i.quaſi de pleno pferũt(verbũ)

id eſt ſapientiã dei qð eſt verbũ in pꝛincipio

apud deũ:loquentes de chꝛ iſti deitate et dan
tes auditoꝛibo ſolidum cibum(et nox.i.ipſi
ijdem infirmitati carnis ↄdeſcendẽtes et q̃ſi
noxet carnales facti.(nocti).i.tenebꝛoſis et
carnalibus(indicat) vt ſimplicibo nõ verbuʒ
patris ſed ſcientiã que eſt de hũanis.i.de hu
manitate chꝛiſti. B eſt illa hiſtoꝛialia de chꝛi
ſto ꝑ que de ceteris acquirãt ſcientiã dantes
auditoꝛibo lac ad potanduʒ. Ecce qᷓ; diſcrete
pᷣdicant nõ enĩ omnibo oĩa dicũt ſʒ iuxta ca⸗
pacitatem auditoꝝ diſtribuunt.
Non ſunt loquele neq; ſermones:quo⸗

rum non audiantur voces eozꝛum.
¶Mon ſunt loquele).i.lingue ex om̃ibo lin⸗

guis (neq; ſermo nes.i.modi locutionuʒ ex
diuerſis modis in eadem lingua(quoꝝ).i.ꝑ
quos ſermones et linguas(nõ audiantur).i.
nõ ſunt auditecvoces)et verba(coꝛum)celoꝝ
ſcʒ apoſtoloꝝ qꝛ veniente ſuꝑ eos ſpũ ſancto
mes impleti ſunt illo ⁊ omnibs linguis pꝛi
mos doctoꝛes loqui fecit ſpũs ſanctus.qui
omnes in vnũ erat cõgregaturus. NHon tm̃
auũt ibi vbi impleti ſunt ſonuerũt ſʒ etiã tam
late et tam publice pᷣdicauerunt q;

In omnem terram eruit ſonus eox:ꝛet
in fines oꝛbis terre verba eozum.

n omnẽ terram).i.in omni ꝑte ambitus
terre (exiuit ſonus) pꝛedicatõnis (eoꝝ).i.do
ctrina apoſtoloꝝ ⁊ euangeliſtaꝝ. VUel (onus
eoꝛum).i.fama aploꝝ et ſi nõ etiã pntia (et in
fines oꝛbis terre).i.etiã in terminos et fines
mundi vel in inſulas et angulos terre cxie⸗

runt et ſonuerunt(verba eoꝝ).i.que dixerũt

et ſcripſerunt.publicata enim ſunt bec vbiq;
pꝛedicationẽ euan gelij et ꝑ epłas eoꝝ iõ et
nos h̊ loquimur: ſonus eni ille ad nos vſq;
ꝑuenit.Eoꝝ inquam ita dicentůin
Vn ſole poſuit tadernaculũ ſuum:et ipſe
tanq; ſponſus ꝓcedens de thalamo ſuo.
¶ In ſole).i.in manifeſto non in occulto vt
lateat(poſuit dñs chꝛiſtuſ ccabernaculũ ſuũ)
id eſt coꝛpus aſſumptũ in quo militauit pa⸗
tri. Vel(in ſole.i.in beata virgine que illumi
nat eccleſiã ſicut ſol mundũ (poſuit taberna⸗
culum ſuũ(ſcʒ coꝛꝑis humani quaſi milita⸗
re habitaculũ qꝛ de ea carnẽ aſſumpſit in qua
venit militare et xpugnare mundũ et diabo
lum vel in vtero ipᷣius ſicut in tabernaculo
habitauit (et ip̃e tanq; ſponſus ꝓcedens) ad
deſponſandã ſibi eccleſiã(de thalamo ſuo⸗.i.

de virginali vtero in quo humane nature vt

ſponſus ſponſe eſt copulatꝰ. Et ꝓcedens.
Exultauit vt gigas ad currendũ viam:
a ſummo celo egreſſio eius.

— — *

(vt gigas).i.ſicut foꝛtiſſumus: om̃es hoĩes
incõꝑabiliter magnitudine virtutis et foꝛti⸗
tudinis pᷣcedens.(ad currendũ) nõ habitan⸗
dum vel moꝛandũ ( viam)nr̃e ſalutis.q.d.hi
larem et foꝛtẽ ſe oſtendit ad ꝑficiendũ curſuʒ
nffe redemptõnis.(a ſummo celo).i.a pf̃e et
cqualitate pr̃is eſt egreſſio eius)nõ tꝑalis ſʒ
cterna qua exiuit a patre et venit in munduʒ

factus homo. Iterũ aũt relinquens mundun

aſcendit ad pr̃em vnde ſubditur.
Et occurſus eius vſq; ad ſummũ eius
nec eſt qui ſe abſcondat a caloꝛe eius.
toccurſus eius)facti hoĩs (vſq; ad ſum
mMum eius)ſcʒ equalitatẽ pr̃is qũ ſᷣm hoĩem
gaſcendens ad ſedem patris occurrit et venit
vſq; ad equalitatẽ patris ſcdõᷣm ꝙ deus (nec
eſt).i. eſſe debetqui ſe abſcondat).i.abſcondi
debeatla caloꝛe eius).i.a ſpũ ſancto qͥ in li
guis igneis apparuit.igneʒ eni venit mittere
in terram a cuius caloꝛe neminẽ vult eſſe ex⸗
cuſatuʒ. Vult enĩ vt ardeat qꝛ ardoꝛ ſue cha
ritatis quantũ de ſe eſt ad oẽs ſe extendit.
Terx dñi immaculata cõuertens aĩas: te
ſimoniũ dñi fidele ſapiẽtiã pᷣſiãs puuſ.

lata)et irrephenſibilis nihil immaculatum
aut illicitũ pᷣcipiens vel ꝑmittẽs ac ſanctos
et immaculatos nos reddens(cõuertens)di⸗
uina gr̃a aſpirante ab iniquitate ad iuſticiã.
ſanimas).i.voluntates nõ tm̃ manus vt ve⸗
tus que ſolũ manus retinebata culpa. et ti⸗

xultauit)qꝛ nõ inuitus laboꝛẽ ſuſcepit.

ſummu eius:

Mex oni) noua et euangelica eſt (immacu⸗

moꝛe non amoꝛe(teſtimonium dñi).i.pꝛece⸗
ptum cũ atteſtatione pꝛemij vel pene.eſt (fi⸗

dele)et verax q quod ꝓmittitur cõplebuur.

(ſapientiã) de diuinispꝛeſtans paruulis).i.
humilibo nõ ſuꝑbis. “
Juſticie dñᷣi recte: letiſicantes coꝛda:pᷣ⸗
ceptum vñi lucid illuminãs oculos.

uſticie dñi) ſcʒ eandẽ mandata diuina qꝛ

iuſtificant.ſunt (recta) in ſe nõ declinãtes ad

dexteram ſiue ad ſiniitrã et in effectum qꝛ di
rigunt nos ad rectitudinẽc(letiſicantes)ſpiri⸗
tali gaudio et ſpe pꝛemij eterni ad qdð ꝑdu⸗
cunt(coꝛdaobſeruantiũ eas.non tñ pꝛemen
tes iu go ſeruili nec terrentes timoꝛe pene vt
vetus lex faciebat.et (pꝛeceptuʒ dñi) chꝛiſti eſt
(lucidum )et aꝑtum nõ ſub velamine littere
teciũ et ſine velamento carnaliũ obſeruatio⸗
numcillum inãs) diuino munerecocłos) coꝛ
dis.i.interioꝛis hoĩs aſpectum. Et
Timoꝛ domini ſanctus permanens in ſe

culum ſeculi: iudicia dñi wra iuſnſicata

Zimoꝛ dñniſcilicʒ caſtus et filialis gratis
amans nõ puniri ſed ſeparari a ſummo bo⸗
no timens eſt(ſanctus)qꝛ ſine om̃i ꝑturbati⸗
one eſt. et ꝓ tꝑalibus mutari hoĩes nõ faciẽs
eos ſanctos redditpmanens in ſeculum ſe⸗
culi)vel quantũ ad fructum vel quantuʒ ad
vſum eius ſcʒ reuerentie quia nõ foꝛas mitti
tur a charitate ꝑfecta que foꝛas mittit initia⸗
lem qui in charitate imperfecta eſt: partim ti

moꝛe pene partim ex amoꝛe iuſticie ſeruiena

ſeruilem auteʒ quo timoꝛe pene a malo cobi⸗
bemur et mundanũ quo bona mundi ꝑdere
timemus.charitas etiam imꝑfecta euacuat.
(iudicia)et mandata (dñi)cõtenta in lege eu⸗
angelica ſunt(vera)qꝛ ſiue minatur ſiue pol⸗
licetur neminẽ fallit.et ſunt iuſtificata in ſe⸗
metipſa)qꝛ non egent alterius auctoꝛitate qᷓ
ipᷣius domini.Et quia talia ſunt iudicia dei
ideo ſunt.
Deſiderabilia ſuper aurum et lapidem
pꝛecioſum multum:et dulcioꝛa ſup mel
Oeſiderabilia multũ).i.valde bone menti
(ſuꝑ aurum et lapidem pᷣcioſum).i.ſuꝑ om̃e
pᷣcioſum ſeculi quod ꝑtinet ad ambitionẽ (et
dulcioꝛa ſuꝑ mel et fauum).i.ſuꝑ om̃e dele⸗
ctabile quod pertinet ad ↄcupiſcentiam car⸗
nis. Hoc eſt ſuper omne quod appetitur ſcʒ
ſuꝑ diuitias que notantur in auro.ſuꝑ po⸗

tentiam mundi que notatur in lapide pᷣcioſo

ſuꝑ voluptatẽ que notatur in melle et ſauo.

„

s
ſ⸗
u.
i

l
⸗

=-

1 ——

WNWJ

um ſed et hic in eoꝝ cuſtodia magnũ eſt
ium. ſeruire eni deo regnare eſt. In via ſunt
dulcia vbi guſtamus.in patria ſalubꝛia vbi

Pꝛo his eni ſepe iudicla dei nðõ deſideraãtut

ſed timentur vel ↄptemnuntur vel nõ credun⸗

tur. ac ſi diceret nulla res eis ↄꝑari pᷣt in va⸗

loꝛe et dulcoꝛe ꝓpter quod obſeruanda ſunt

diligentiſſime. ideo ſubditur·
Eteni ſeruus tuus cuſtodit ea: in cuſto-

mei:et meditatio coꝛdis mei in conſpe⸗
ctu tuo ſemer.

tiones meevocales (et meditatio coꝛdis mei)

id eſt mentales(vt cõplaceant).i.placentes et
acceptabiles ſint (in conſpectu tuo ſemꝑ) nõ

diendis illis retributio multt.. broim. i. coꝛam te dne qui intus vides et in⸗

Eteni ſeruus tuus)nõ tm̃ dicit ſed et ope⸗
re(cuſtodit eaet ita nõ loquendo ſed cuſtodi

endo ꝓbat ea deſiderabilia et dulcia qꝛ (in cu

ſtodiendis illis)non tm̃ ꝓ cuſtodiendis.i.in

boc ipᷣo ꝙ cuſtodiunt᷑ in hac vita eſt (retribu
tio multa)quia ꝑ ſe ipᷣa delectant ⁊ letificant.
g.d.non tm̃ pꝛo eis in futuro reddetur pᷣmi⸗

unt

ſatiabimur.Quia vero hanc ſuauitatẽ aufe⸗

runt peccata et obſeruatoꝛes qñʒ nõ aduer⸗

tunt omnia recte ſequitur.

Delicta quis intelligit:ab occultis me/

—☚ —

is mũda me:et ab alienis ꝑce ſeruo tuo.

MBDelicta)ſcʒ oia (quis intelligit).q.d.nul⸗

us pꝑfectecvel qꝛ nõ ſunt in memoꝛia. vel qꝛ
nõ reputat peccata eſſe que ſunt. vel qꝛ modi

ſpicis ↄſcientiam nõ coꝛã hoibus ad iactan
tiam. Ex his verbis inſtruimur vt dño nr̃o
placere ſtudeamus in nr̃is ſermonibo et cogi
tationibo delicta refrenando et a ſuꝑbia nos
emundando. Sed quia hoc non eſt mearuʒ
virium ideo.O

*

Homine adiutoꝛ meus: et redempto:

eus.

iſerentis qui omnia oꝑatur in nobis.
Pijſſime deus qui virgi⸗ Oꝛatio.

ca reputat que ſunt magna. vel quia nõ vult nali thalamo egreſſus ꝓcedens ad pfis derł

intelligere vt bene agat et ideo oꝛat pꝛo deli⸗
ctis ſubdens (ab occultis).i.a peccatis in me
latentibo (meis)ſcʒ que ex me ꝓueniũt et pꝛo
pꝛia voluntate oꝛiunt᷑ munda me)illa remit
tendoſet ab alienis) que ſuggeſtione diaboli
vel hoĩs fiunt. vel que pñt occaſionaliter in
me retoꝛqueri rõne negligẽtie coꝛrectõis fra⸗
terne quantũ ad omnes.vel ceꝛrectõnis coa⸗
cte quantuʒz ad pꝛelatos.(parce)mihiſſeruo
tuo)mibi nõ imputando.qꝛ
Si mei nõ fueri
tus eroꝛet emudalvꝛ a del

nei int dñati) ſcʒ ho
es mei.occaſione aliquoꝝ pꝛedictoꝛũ pecca
toꝛum.vel interna et externa tentatio (tũc im
maculatus ero)a macula criminali.qꝛ nõ eſt

tercia oꝛigo peccati pᷣter occultũ quo cecidit

diabolus et alienũ quo homo ſeductus eſt et
ↄſentiendo ſecit ſuum.(et emundaboꝛ).i.mũ
dus ero)a delicto maximo).i.a ſuꝑbia. HNõ
eni eſt maius delictũ qᷓ; peccando apoſtatare
a deo quod eſt initium ſuꝑbie.ſuperbia vero
eſt initiũ et cauſa oĩm delictoꝛuzʒ quo delicto

qui caret vere immaculatus eſt qꝛ hoc eſt pꝛi
mum recedentibo a deo et vltimũ redeuntibꝰ
Et erunt vt complaceant eloquia oꝛis

nt dñati tũcimmacula⸗ AEnomen deilacob.
9. (Macto? pſalmi pꝛopbeta Dauid. Titulus

1

teram cõſcendiſti immenſam miſcdᷣiam tuaʒ

expoſcimus vt lege tua cõuerſi.pꝛeceptis il⸗
luminati.teſtimonijs eruditi mereamur ⁊ ab
alienis et ab occultis intus liberari. Per d.
htnto Dzo Caiſto eccleſia vt
aſuis tribulatõnibo releuetur et in ſuis
petitionibo ac votis exaudiat᷑.¶ ps.xix.

Nromen dei iacob.
ceſt In finẽ ps dauid. Id eſt pſalmus iſte
Ittribuitur dauid pꝛophete cSalgeranonem
ſuam dirigenti in ſinẽ.i.chꝛiſtum qui eſt fi⸗
nis et cõpletio legis quam venit adimplere.

Materia:petitio liberatõnis a tribulatõib.

Intentio:ad petitionẽ hmõi amoꝛẽ et deſide
rium fideliũ excitare. Sententia in generali

heta in iſto pſalmo ex nimia charitate ſub

gura optandi q̃ ventura ſunt canit ⁊ optat
chꝛiſtum vel eccleſiã in ſuis petitõibo pꝛo re⸗
leuatione ſuarũ tribulationũ exaudiri deſi⸗
derans illius conſiliũ a dño confirmari:di⸗
cenaq; fideles nõ poteſtate hũana ſed poten

tentia diuina magnificandos. Poſt cõmen⸗

dationem ergo chꝛiſti et eccleſie hꝛophits ex

¶ Dfe) eſto (adiutoꝛ) et coopatoꝛ in bonis
agendis(meus).i.mei tendentis ad te.(et)pꝛi
uscredemptoꝛ).i.liberatoꝛ( meus) a malis vt
tendam ad te. (adiutoꝛ vt habitem in chari⸗
tate tua credemptoꝛ)vt liberes me ab iniqui⸗
tate mea. Caueat ergo quiſq; ne ſibi cõuerti
dad te vel puenire tribuens repellatur vt ſuꝑ⸗
bus qꝛ nõ eſt volentis neq; currentis ſed dei

ma gna affectione optat pſpere eis euenire ea
que puidebat ventura eſſe. Sniĩa in ſpeciali:

opt ãs ig᷑ chꝛiſti vocẽ tanq; ſacerdotꝭ exau

Qliti ait.(Exandiatte dñs in die tribulatõis)

id eſt paſſione vel tribulatõe tibi ſuꝑneniete.
et ſubiungit in quibo exaudiri optat.d.( ꝓte⸗

gat te)a malo et ne te ſuꝑet tribulationomẽ)
id eſt inuocatio noĩs (dei iacob).i.ille qui ap
pellatus eſt deus iacob cuius noĩs gloꝛiã q̃⸗
ris qꝛ ad te chꝛiſte ꝑtinet ꝓpłs poſterius na⸗
us.et ſicut illi iacob ita tibi eccie graʒ det bñ
dictõnis et ſicut illũ maioꝛi fratri ſicut te pᷣ⸗
ponat iudeis. Sèð
ANittat tibi auxiliuʒ

aAnirte. äl
Mittat tibi auxiliũ ad triumphandũ de

hoſtibo(de ſancto videlicet de ſe ipovel de ce⸗

lo tibi fideliter aſſiſtendo (et de ſyon ſuꝑ cele
ſtictueatur te chꝛiſte ne vincaris qꝛ nõ pᷣſen⸗
tem ſed futurã gloꝛiã attendis. Velc( de ſyon
tueatur te)eccleſiã.i.de alta ſpeculatõe faciat
te tutã.ſyon enĩ interpᷣtatur ſpeculatio et hi
ꝑtinẽet ad ſyon qui ↄtemptis terrenis ad ſuꝑ⸗
na dirigunt oculũ mentis. .
Vemo ſit omis ſacriſicij tui:et olocau
ſium tuum pingue fiat.

nos faciatſoiĩs ſacriſicij tui chꝛiſte.i. oim in⸗
iuriaꝝ qs ꝓ nobis tuliſtic et olocauſtuʒ tuũ)

id eſt oblatio totius coꝛꝑis in crucec pingue

fiat).i.delectabile deo. VUel crucẽ qua totus
oblatus eſt ↄuertat in leticiaʒ reſurrectõnis.
Hemoꝛ etiã (ſit oĩs ſacrificij tui) eccleſia ſczʒ
coꝛdis oꝛis et operis ac coꝛꝑis et ſanguinis

cchꝛiiſti et alioꝝ ſacrificion p te ⁊ perte oblato
rum ſet olocauſtũ tuũ).i.intentio amoꝛe dei
tota incenſapingue fiat).i.deo gratũ et iocũ

dum. In ſacrificio ꝑs pecudis offerebat᷑. in
holocauſto totũ pecus. Sacrificiũ ergo eſt

cum quis aliquid deo vouet ⁊ aliquid ſibi

tinet. holocauſtũ eſt qñ nihil ſibi retinetſʒ ſe

totum deo vouet.

Tribuat tibi m coꝛ tuum:et omne con

ſilium tuum confirmer.
Tribuat tibi ̃m coꝛ tuũ).i.ſᷣm intentõem
o chꝛiſte qui ſcis quid vtilitatis habet tua
paſſio nõ ̃m coꝛ te delere volentiũ(et omne
ↄſiliũ tuũ cõſirmet).i.ↄpleat qꝛ oĩa alto con
ſilio chꝛiſtus facit.Tribuat etiã tibi eccleſia
ſim deſideriũ tuũ dando tibi petitõnes coꝛ⸗
dis tni ſet om̃e ↄſiliũ tuũ cõfirmet.i.volun⸗

tatem tuã in bono ꝑficiat. Conſilium eccleſie
eit vt vitet moꝛtalia et nõ impediat᷑ ꝑ tꝑalia

e ſancto: etde ſxon

ghoui qm̃ ſaluũ fecit dñs chꝛiſiu ſuu.
VBmpieat dñs oẽs betitõnes tuas )o chꝛiſte
tam ꝓ tua gloꝛificatõe q; ꝓ membꝛoꝝ cõgio

MDemoꝛ ſit ad remunerandũ. et memoꝛes

——

eurſumq; ſuum dirigat ad eterna. boc ideo
oꝛo quia. M

Letabimur in ſalutari tuo: et in nomine

ei noſtri magnificabimur.

¶ Letabimur iu ſalutari tuo)o chꝛiſte.i.in

ſalute a te collata nobis in vnitate fidei exiſtẽ

tibus(et in noiĩe dei nr̃i)ſcʒ tui(magniſicabi⸗
mur)qꝛ a noie tuo dicti chꝛiſtiani gloꝛificaa

bimur in futuro. UelLetabimur in ſalutari
mo)o eccia.i.in ſalute a deo tibi data in qua
ſaluat nos deus nõ in huius mũdi vanitati⸗
buslet in noie dei nr̃i)ſcʒ chꝛiſti a quo dici⸗
mur chꝛ iſtiani et in cuius noĩe ſumus in ec

cleſia cõgregati nõ in meritis nr̃is vel noĩe

nẽr̃o (magnificabimur) magnitudine gfe in
pniti et gloꝛie in futuro.Et quid ꝑ ſingula.

Ampleat dñs oẽs petitões tuas:nũc co

rificatõne et non ſolũ quas in terra ſed et eas

quas in celo facis interpellans ꝓ nobis nec
inde dubito qꝛ iam) nunc) tanto ante(cogno

ui).i.ꝑꝓphetã mihi oſtenſum eſtqm̃ ſaiuuʒ

fecit).i.faciet ( dñs chꝛiſtũ ſuum) ſcʒ teipᷣm a
moꝛte ſuſcitando. Vel( Impleat oñs oẽs pe⸗
titiones tuas)o eccleſia quas facis ꝓ tuis et
tc potero dicere(nũc cognoui)ꝑ exꝑientiaʒ
pꝛeſtiti bũficijqm̃ ſaluũ fecit dũs chꝛiſtũ ſu
um).i. ꝓpłm chꝛiſtianũ. Et

CExraudiet illum cæ celo ſancto ſuo: in rx

Fratibus ſalus dextere tue.

raudiet illũ) ſcʒ chꝛiſtũ nõ ſolũ de terra:

ſed etiã (decelo ſcõ ſuo) vbi interpellat ꝓ no⸗

bis. Velcexaudiet illũ) ſcʒ ppłm chꝛiſtianum
(de celo ſctõ ſuo) qꝛ(in potentatibo) nfis eſt.

(ſalus dextere eius) ſcʒ chꝛiſti vel dñi. i. potẽ

tatus nr̃i ſunt ſalus fauoꝛis eiꝰ.hoc eſt nos
potentes ſumus ex auxilio gre eius cum etiã
de tribulatõne dat nobis auxiliũ vt qñ infir
mamur tũc potẽtes ſimus. Nam vana eſt ſa
lus hoĩm et rerũ tꝑalium que nõ dextere eſt
et eterna ſʒ ſiniſtre et tranſitoꝛia.hac eni in ſu
perbia extollunt᷑ hoĩes quicũq; peccantes tẽ⸗
liec lul acri ſunt de quib ſubdit.
Hi in curriboet hi in equis: nos autẽ in
noiĩe dñi dei noſtri inuocabimus.
Hi in curribotrahuntur.i.inuolubili ſuc

ceſſione bo noꝝ tꝑalium ſen foꝛtuna et diui⸗

tijs huius ſeculi gaudent qᷓ in rotis deſignã

tur (et hi in equis efferunt᷑.i.in ſuꝑbis hono

ribus mũdi et terrena dignitate ſeu ſeculari
potentia gloꝛiant᷑ et ꝑ boc deſpicit eos ꝓphᷣa

iie

in
ſſ
di⸗

lc⸗

guiſſimum holocanſtũ nos aſſu

latione letemur. Per dĩim.

gui de iſtis pꝛeſumũt et letantur illi ita nos
QAut)nõ in his ſupꝛadictis ſʒ in eternis ſpem
figentes (in noĩie dñi dei nfi inuocabimus 3
Deii nõ aliud a deo ſcʒ querentes gloꝛiaʒ dei
n nr̃am. eternã: nõ tpalem. JIdeo ⸗
AVpſi obligati ſunt et ceciderũt:nos aüt

rreximus et erecti ſumus.

Nootales (obligati ſunt) laqis et terrenis
noꝛumcet) ſic inclinati ad caſum(ceciderũt)
a ſpeceleſti in peccatũ et moꝛtẽ(nos aũt ſur⸗
reximus)a peccatis ⁊ moꝛte(et erecti ſumus)
in ſpem venie et ad alta ſcʒ diuina et celeſtia

derijs ſcʒ cupiditate tꝑalium rerũ etho⸗

ↄtemplanda.et hoc nõ viribo nr̃is ſʒ gra di⸗

uina. Et qꝛ ſaluo rege pꝓmouetur nr̃a ſalus
et melius ſalui erimus.ſalus eni regis eſt ſa⸗.
lus populi.ergo O
Dñe ſaluũ fac regem: et exaudi nos in
die qua inuocauerimus te.

ne ſaluũ fac regẽ) chꝛiſtũ vt excitatus a

maoꝛtuis ⁊ in celo ↄſtitutus offerat ſ. acrificia
na (et xo iam ꝓ nobis offerẽtet exaudi nos)
p eum mediatoꝛẽ et aduocatũ in die qua in⸗
nocanerimus teycredentes eũ vere ſurrexiſſe.
AVelDñe ſaluũ fac regẽ.. i. pli chꝛiſtiani re⸗
ccoꝛẽ et gubernatoꝛẽ. Vel (regẽ qui ſe bũ re⸗
gu(et exaudi nos in die) tribulatõnis et tpe
opoꝛtuno (qua inuocauerimus te)in auxiliũ
noſtri quia quicunq; inuocauerit nomẽ dũi
osett.

et tanq; pin⸗

Imple dñe petitões noſtras

„

coꝛum curribo obligatis ſalutaris tui opitu⸗

¶ Plſalmus de chꝛiſti gloꝛia et magniſi

me vt inimi

centia ac inimicoꝛum ſuoxꝝ miſeria et p⸗

ʒyOmine in Pirtu/

te tua letabitur rex:et ſuper ſalutare
tuum exultabit vehementer.

A
122

Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid.Titulus ta
lis eſt In finem ps Dauid. Hoc eſt pſalmꝰ
ille attribuitur dauid ꝓphete ꝓſpicienti in fi

nem ſcʒz chꝛiſtum qui eit finis legis.vel in fi⸗

nem tempoꝝ quando hec complenda erant.

Materia:chꝛiſti magnificentia et inimicoꝝ

ſuoꝛum miſeria. Intentio: vt chꝛiſtũ deum
et boĩem credamus ac ipᷣm dñm deum nr̃m
laudemus et magnificemus. Dentẽtia in ge
nerali: pꝛopheta in iſto pſalmo loquitur de
chꝛiſti virtutibus ac gloꝛia eti magniſicen⸗

tia et aduerſarioꝛũ eius depꝛeſſione et pena.

—

onib dul⸗
8 .

Pꝛopheta ergo cogaudens de exaudita oza⸗

. .

tlone dicit illum regem letari in dño et oſten
dit quot et quanta bona daturus eſt ei pater

pꝛopter conſtantiaʒ et econtrario q uanta ma

la daturus eſt aduerſarijs ſuis pꝛopter eoꝛũ
maliciam. Sententia in ſpeciali: quod ergo
in pᷣcedenti pſalmo oꝛauit de chꝛiſto hic enũ

ciat ita incipiens. o.(Domine) patercin virtu

te tua)a te genita ſcilicet verbi id eſt in eo ꝙ
verbum caro factũ eſt quod recte dicitur vir
tus tua quia tibi coomnipotens (letabitur)

in an imo (rex ſcilicet homo chꝛiſtus ieſus q
eſt a te conſtitutus rex ſi uper eccleſiam tuam

ad eam ſpiritaliter regendam. cet ſuper ſalu⸗

tare tuum)id eſt ex eo ꝙ per te eſt ſaluatoꝛ ge⸗

neris humani vel ſuper eam ſalutem quam

per eum eidem eccleſie tribuiſti (exultabit) in
coꝛpoꝛecvehementer) id eſt valde ſcom res
magna eſt. Intus letabitur de diuinitate hu
manitati coniũcta. foꝛis exultare ſe oſtendet
de eccleſia ſua per diuinitatem et humanita
tem redempta vnde et ſubditur.
Deſiderium coꝛdis eius tribuiſti ei:et

m eius non fraudaſti

—

—

Den ideriũ coꝛdis eius tribuiſti ei) ſcilicet
de mundi redemptõne. coꝛ poꝛis ſui gloꝛifi⸗
catione.credentiũ vocatione et alijs que ani
ma ſua et coꝛ deſiderauit (et volu ncate labio
rum eius) id eſt voluntate rationis expꝛeſſa

per labia oꝛis(non fraudaſti eum) quin con⸗
cederes ei quod voluit quia ſemper exaudi⸗

tus fuit ⁊ quicquid dixit fugando demones
ſanando infirmos. vel aliter totum factuʒ et
impletum eſt pꝛedicatio

0 quoq; eius recepta
eſt. Eſt et aliud vnde letabitur et exultabit.
Auoniam pꝛeueniſti eum in benedicti⸗
edinis: woſuiſti in capite eius
ꝛonam de lapide pꝛecioſſſo..
OQuoniã pꝛeueniſti eum in benedictõnib⸗
dulcedinis).i.immunitate peccati vt nõ eſſʒ
ſub maledictõeade.ac gra et donis ſi pũs ſan

cti quibo repletus eſt ab inſtanti cõceptionis

que dicuntur dulcedinis quia totum ex gra
tia fuit et ex dulcedine dilectionis ꝓceſſit. et
poſuiſti in capite eius)id eſt in mente et ſu⸗
perioꝛi ꝑte aĩeque eſt rõnalis coꝛonã dela⸗

pide pcioſo).i.ꝑfectõʒ et oꝛnatũ oĩm virtutũ

vel per hoc intelligitur totius mundicircu⸗

lus.i.eccleſia generalis que cõſtat ex viuis et

pcioſis lapidibo.et eum ex omni ꝑte ſideam⸗

hit ſicut coꝛona caput. Hon dicit de lapidi⸗
bus ſed de lapide. multi enim vnum ſunt in

vnlitate fidei etom̃es virtutes vnũ ſunt in ra⸗
dice charitatis. —. . .
Vitã petijt a te et tribuiſti ei:longitudi⸗
hem diex in ſeculũ et in ſeculũ ſeculi.
UAitam) ſcʒ gloꝛie in ſua reſurrectõne pe⸗
tijt a te) dicẽs:pater clarifica filiũ tuũ (et tri⸗
buiſti eiyvitã ſcʒ reſurrectõem nam vt homo
moꝛtuus eſt vt homo reſurrexit et reſurgens
a moꝛte iam non moꝛitur.eccleſie vero ſueqᷓ
eſt coꝛpus etiã petijt et tribuiſti ei (longitudi
nem dieꝝ in ſeculũ)pñs.i.longã vitam ⁊ lon
ga tpꝑa huius ſeculi et poſt tribues ei vitam
eternã ⁊ eternitatẽ (in ſeculũ ſeculi)futurũ ſi:
ne finc. Et pꝛeterea.

Oagna elt gloꝛia eiꝰ in ſalutari tuo: glo
ri

nis eius et fame qꝛ dediſti ei nomẽ qð eſt ſuꝑ
omne nomẽ.et hoc(in ſalutari tuo).i.in ſalu
te qua eum reſuſcitaſti.et de moꝛtali immoꝛ⸗
talem feciſti. Vel in effectu tuo ſalutari quo
pꝓ eum mundũ ſaluaſti.et adhuc( gloꝛiam et
magnũ decoꝛẽ impones ſuꝑ eum).i.addes ei
cum eum in celo exaltabis et ad dexteraʒ tuã
collocabis.Et vere ita erit.

ℳ—ℳ

Afñ dabis eü in bñdictõeʒ in
tiſicabis eũ in gaudio cũ vultu tuo.
m dabis eũ in bñdictõeʒ in ſeculũ ſecu⸗
li).i.ipᷣe erit in bñdictõe in eternũ et ſine fine:
et hec erit illa bñdictio qꝛ letificabis eũ)ſᷣm
hoĩem quẽ leuauit ad te vt ſitcin gaudio)ad
dexterã tuaʒcum vultu tuo).i.cum pñ̃tia vi
ſionis tue. AUel(letificabis eũ in gaudio cum
vultu tuo).i.de hoc ꝙ ſui gaudebunt cũ tua
pñtia qñ eris om̃ia in omibo. Et merito hec
oĩa ei ꝓpter ſuam hũilitatem.

Magna eſt gloꝛia elus) d claritas nomi⸗

am et magnũ decoꝛẽ impones ſup eũ.

4

AQf rey ſperat in dño et in miſericoꝛdia

2

5 tiſſimi nõ comouebetik.
m rex) ſcz bomo chꝛiſtus nõ ſuꝑbit ⸗
pter regalem dignitatẽ ſed vt humilis coꝛde
(ſperat)et ſpem ſuã cõſtituit fᷣm hũanitatem
nõ in ſe ſechleſchtel dño)et patre ſuo (et :in miſe
ricoꝛdia altiſſimi nõ cõmouebit᷑) ab bac ſpe:
ſed coopante gra dei ſtabit in ea et nihil tur⸗
babit humilitate eins ⁊ obedientiã eius vſq;
ad moꝛtem. Deinde plus laudes chꝛiſti agit
de penis maloꝝ et cõuertit ſe ad chꝛiſtũ.q.d.
Et qꝛ talis es o rex chꝛite
Inueniat᷑ manus tua oĩb inimicis tu⸗

Eextera tua inueniat oẽs q te oderüt.
Inueniatur).i.ſentiatur quantũ ad penã
cõemſmanus tua) i.virtꝰ etptãs tua pᷣmene exrunt in futuro.

a ck ad iudiciũ veneris (ab oĩb inimicls

tuis )qui eã in builitate tus nõ ↄgnouerũt et

in te nõ crediderũt ſeu credẽtes tibi nõ obedi
erüũt. (dextera tua)i.potẽtia ⁊ maieſtas graui
us puniens (inneniat) in die iudicij punien
dosoẽs)impios(ꝗte oderũt) et ↄtempſerũt
qð grauiſſimũ eſt. Aelcinueniat).i. credatur.
(manꝰ tua)medicinalis oibo inimicis tuis)
tã iudeis q;ᷓ gentibo:alioqͥn (dextera tua) vin⸗
Pones eos vt clibanũ ignis in tpe vul
tus tui: dns in ira ſua cõturbabit eos:et
cuoꝛabit eos ignis.

. —

– „*

¶ Pones eos vt clibanũ ignis).i.ardẽtes in
tus in ↄſciẽtia vt eos toꝛq̃at intus ignis do
loꝛis et male ↄſciẽtie ſicut clibanus ardet in
trinſecus (in tꝑe vultus tui).i.in tꝑe manife
ſtatõis tue in iudicio qũ videbũt vultũ tuũ
iratũ. Et dicit᷑ vultꝰ qꝛ coꝛdis velleꝑ ſigna
demõſtrat. Deinde ꝑſonã mutãs oñdit illos
etiã exterius cruciãdos ſubdens dũs in ira
ſua)qꝛ iraſci malis vide bit᷑ (cõturbabit eos)
cũ dicet ite maledicti in ignẽ eternũ.(et)mox
(deu oꝛabitet inuoluct eos exterius ignis in
fernalis nõ ↄſumẽdo ſʒ eternaliter puniẽdo.
q.d.intus cruciabit eos ignis ⁊ vermis ↄſci

entie et exterius ignis gehenne. Et iterũ ꝑſo

nam mutans ſubdit.
Fructum eoꝝ de terra perdes: et ſemen
eozum a filis hbominuum.
¶ Fructũ eoꝝ) qꝛ terrenus eſt (de terra vinẽ
tium (ꝑdes).i.nõ erit eis fructus eterne btĩ⸗
tudinis in terra viuentiũ et ipᷣi tanq; male ar
boꝛes ꝓpter malũ fructũ ꝑdent᷑ (et ſemẽ eoꝝn
id eſt oꝑa vel ſeq̃ces ⁊ imitatoꝛes malicie eo⸗
rum quos ſeduxerũt ꝑdes et ſeꝑabis (a fuijs
hoĩm).i.a ↄſoꝛtio et ſocietate iuſtoꝝ rõne vtẽ
tium.i.non deputabis eos inter heredes re⸗
gni. Hec aũt pena ideo erit eis merito.
Qñm̃ declinauerũt in te mala:cogitaue
nt cõſilia que nõ potuerũt ſtabilire.
im declinauerũt). i. detoꝛ ſerũt/ in tepocci

dendũ dicẽtes expedit vt vnus moꝛiat᷑ hõ et
nõ tota gens pereat (mala)q ſibi imminere te
regnante arbitrabant᷑ cogitauerũt ↄſilia) ſcʒ
nomen tuũ delere de terra ne totus mundus
poſt te iret et ipi gentẽ etlocũ amitterẽt q̃ nõ
potuerũt ſtabilireet ꝑficere iuxta voluntateʒ
ſuã q? euenitↄtrarium.nõ eſt enĩ ↄſiliũ cõma
dñm. Et qm̃ de pena eoꝛũ futura dixit: dicit

— 7

et de pñti que ẽ cauſa future.qd.ideo heceis

S.

—

– — —

.

.0— —

—

—— —

compleantur. M.
Exaltare vñe in vᷣtute tua: cantabimus

arabis vultum eox.

Añm pones eos doꝛſum:in reliquijs tu⸗

mittit paſſionẽ. Oateria:chꝛiſti paſſio. Ina
tentio:hoꝛtari nos vt ei cõpatiamur vt et cõ⸗

m) in pñti pones eos doꝛſum) i. inter regnemus et inuitare nos ſuo exẽplo ad paſ⸗

eos a quibo auerteris et vt reſpicientes retro

terrena appetant et nõ apti regno dei celeſtia

ſionem et patientiã et dei laudẽ. Snia in ge

nerali:ꝓpheta in iſto pſalmo in ꝑſona chꝛilti

amittãt.ſʒ nõ oẽs ꝑdes reliquie enĩ ſalue fit voce hois noſtri loquitur de eius derelictöe

vnde et ſubdit(in reliquijs tuia)id eſt in eis

in ſua vehementiſſima paſſione et ammonet

quos tibi ſaluandos relinquispꝛeparabis fideles laudare deum de ipᷣius paſſionis fru
vultũ eoꝝ).i.ↄgregationẽ et pñtiam tui que ccuæt vtilitate. Snia in ſpeciali:chꝛiſtus er⸗

fuiſſet eoꝝ ſi ipᷣi credidiſſent et vt omnia iſta

et pſallemus virtutes tuas.

Exaltare)o (dñe in virtute tua).i.reſurge
et aſcende in potentia et gloꝛia quẽ pꝛius in
firmum putauerũt et in hũilitate poſituʒ nõ
cognouerũt.et hec virtus et maieſtas maxi⸗
me apparebit in iudicio ſinali.et nos( canta⸗
bimus et pſallemus).i.voce et oꝑe celebꝛabi
mus et notas faciemus. Cantus enĩ adlau⸗

dem:pſalmus ꝑtinet ad bonã oꝑationeʒ (vir
tutes tuas)et mirabilia quib induras quos

Benedic nos dñe bñdictione dulcedinis

go ſᷣ m ꝙ homo clamat ad pr̃em.d. O tu pa⸗
ter (Oeus)oĩm ꝑ potentiã.ſpecialiter aũtde
us meus)ꝑ gram (reſpice in meypoſitũ in af⸗

flictione (quare me dereliquiſtiin manib iu
deoꝛum etpenis me expoſuiſti? et poſt queſti
onem ponit ſolutionẽqꝛ pcẽm hoĩs hoc exi

gebat.q.d.ecce quare: quia (verba⸗i.clamoꝛ
et poſtulatio (delictoꝝ) que ſu ntmeoꝛuz ) ſcz
hoĩm.ita vt tranſitio ſit inter delictoꝝ et me⸗
oꝛum. hoc eſt delicta membꝛoꝛũ meoꝝ poſtu
lantia moꝛtẽ meã ſine qua nõ eſt ſalus.ſunt
(longe a ſalute meaxi.ſunt cauſa quare pati⸗
ar.quia ſic ſcʒ ꝑ paſſionẽ ſunt tollenda deli⸗
cta meoꝝ. VUn Eſaias. Pꝛopter ſcelus popu
li mei ꝑcuſſi eum. Sicut enĩ egritudo aliqũ

vis et miſereris quibo vis. Dio
8 cõple tibi placitũ deſiderium nrjm vt dum

iu giter virtutes tuas ſuaui modulatõne con

cinimus longitudinẽ vite ꝑpetue conſequa⸗
Pſalmus de Chꝛiſti veementiſſima

en —

et amariſſima paſſione eiuſdẽq; paſſio/

nis fructu et vtilitate. ¶¶ps.xxi.

meoꝛ um

vel ſuſceptõe ſeu ꝓ cerua matutina.Id ẽ põ

iülle attribuiendus eſt dauid manu foꝛti chꝛi

ſto dirigenti nos in finẽ.i.in ſue reſurrectõis

gloꝛiſicationẽ᷑.chꝛiſto dico oꝛanti ꝓ aſſum⸗
ptione matutina.i.ꝓ reſurrectõne obtinenda

que mane eſt facta qũ humana natura in glo
riam eſt aſſ mbd cerua matutina.qðᷣ
idem eſt. Cerua enĩ eſt humana natura chꝛi

ſti que lutum et ſpinas peccatoꝝ tranſilijt.et

mane in reſurrectõis gloꝛiã quaſi in altũ eſt

aſſumpta. Quia ergo ſupꝛa ꝓpheta chꝛiſto di
xerat vt exaltaretur et reſurgeret in virtute et
gloꝛia iam chꝛiſtus oꝛat ꝓ ipᷣa exaltatõe et re
ſurrectione obtinenda.Et qꝛ ꝑ exaltationem
et reſurrectõem notatur qð pᷣcedit ſcʒ humi⸗
liatio et paſſio ideo oꝛans ꝓ reſunectõe pꝛe⸗

meoꝛ un uctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Ti⸗
tulus hic eſt In finẽ põ dauid ꝓ aſſumptõe

dicitur poſtulare medicinã qꝛ ꝑ eam pᷣt ſana

ri ſic delicta nr̃a poſtulabãt moꝛtẽ chꝛiſti qꝛ

per eam a peccatis ſumus ſanati. Et ita ſunt
longe ꝙ o

Deus meus clamal diẽ etnõ exaudi

l 5

et nocte et nõ ad inſipientiã mihi.

V¶Deus meus clamabo)ad tecꝑ diem) ſcʒ in
cruce hoꝛa nona deus meus vt quid dereli⸗

Eus deus me⸗ re

Aaoi te mea verba delictoꝝ:
c

quiſti me: cet nõ exaudies) me quin ſinas cru
cifigi. (et nocte) pcedente. pater mi tranſeat a
me calix iſteet ſimiliter nõ exaudies.q.d.me
aſſidue die ac nocte ꝓ liberatõne oꝛantẽ non
exaudies. Nõ enĩ auditus eſt chꝛiſtus ad ſa
lutem coꝛꝑalem (et non ad inſipientiã mihi)
