untur ſicut fenum: ſed ecõtrario·
IJuſtus vt palma floꝛebit: ſicut cedrus
Juſtus vt palma floꝛebit)et in ſuo floꝛe erit
Sicut enĩ palma in inferioꝛibus ſcʒ in ſtipite
aſpera eſt ⁊ vilis aparet:in ſuꝑioꝛibus rectas
habet virgulas et pulchꝛas et ameniſſimñ ac
dulcem pꝛofert fructum ſʒ tarde ſic iuſtus in⸗

cipit ab aſpitate laboꝛis et penitentie et in tem

poꝛalibus vilis apparetet deſpectus ſed reſpe
ctu ſupernoꝝ rectam intentionem habet et bo
nis operibo floꝛet pꝛo quibus amenos et dul⸗
ces fructus eterne vite concipiet ſed quaſi tar⸗
de puta poſt longos laboꝛes pñtis vite. Et(ſi⸗
cut cedrus libani multiplicabitur) in operib
bonis. Cedrus enĩ alijs arboꝛibus pꝛocerioꝛ

eſt ehpuerlbili⸗ et odoꝛe ſuo fugans ſerpen

tes. Similiter iuſtus altioꝛ eſt aljs hominib⸗
ſcʒ impijs et ſcdᷣm opera bona imputribilis et
exẽplo bone vite et fama fugat vicia ab alijs.
Libanus auteʒ candidatio interpᷣtatur et ipſe
per candoꝛem et pulchꝛitudinẽ innocentie et
virtutum ad hanc conſcendit dignitatem. Et
quia non erit vnus ſolus iuſtus qui floꝛebitſʒ
multi ideo addit pluraliter pꝛemiſſam aperi⸗
ens compationen.
Plantati in domo domini:in atrijs do
mus dei noſtri floꝛebunt.
Plantati) nunc ſcʒ ipſi iuſti id eſt radicati et
fundatiin fide et ſpe et charitate cin domo do
mini) id eſt in eccleſia pᷣſenti vbi eſt aſpera ra⸗
dix palmeñin atrijs domus dei nr̃i floꝛebunt)
id eſt bene operabunt᷑ in eadem pꝛeſenti eccle⸗
ſia per quam venitur ad veram domum id eſt
ad ſupernam patriam. Vel potius (in gtris
3

domus dei noſtrihid eſt in atrijs celi ſez in ini

tio reſurrectõis (floꝛebũt)id eſt floꝛidi apare⸗

bunt dum audient venite benedicti atriũ enix

pꝛincipiuʒ eſt manſionis domus eſt interioꝛ.
Uel (in atrijs).i.in ampliiudine domus ſug
nelc(floꝛebũtet ſicut ſol fulgebũt ſed interim.

ℳ

Adhuc multiplicabunt᷑ in ſenecta vbe⸗/

—

¶Adbuc mulaiplicabunt᷑ in ſenecia vberi.i.
invirtutũ maturitate ſemꝑ de bono in melius
pcedentes vſq; in finem felix eſt qui creſcitq⸗

tidie qui ſeneſcit etate ſeneſcit et vituuibo. Ec⸗

Qeſia magis incipit eiſe vberima cum ad fi⸗

to implebit᷑ electoꝝ numerus (et bene patien⸗

tes.i.tranquillicerunt) in pꝛeſentib tribulatõö

nibus ⁊ omnẽ patientiã exhibebũt ſunt enim
et iniqui quandoq; patientes ſed nõ bene (vt

annu ncient)et pꝛedicent hicvel in futuro ꝑpe

Hic quidem.

patiétes erũt vt annucient.

tua laude dum pꝛemia capient id qð ſequitur

Ã rectus dñs deus noſter: et non eſt
Am̃ rectus)id eſt iuſtus eſt (oñs deus no⸗
ſter)in tribulatõe et pꝛeſſura noſtra flagellans
hic filios vt coꝛonet(et nõ eſt iniquitas in eo)
Dum in pꝛeſenti parcit malis vt in futuro con
demnet. Sed in futuro qm iuſtus eſt qui ſuis
ꝓmiſſa complet ⁊ eos remunerat⁊ nõ eſt ini⸗
quus vt fraudet aliquẽ pꝛemio ſed benignus
vt accumulet non enim ꝑmitti hic pati pꝛo ſe
quos ibi nõ oꝛnet vel nõ eſt iniquus dum ma
los damnat. Et ideo nõ debemus ei ſed no⸗

bis mala noſtra imputare nec bona nra no⸗

bis ſed illi aſcriber.
luttaicnbec. ¶Dꝛatio.
¶(¶ Erxultatio eterna ſanctoꝝ deus qui iuſtos

bonov diuerſis refectos impedijs floꝛere pal
miteris in atrijs unmarceſſibuliter facis que⸗

ſumus vt remiſſis molib delictoꝝ eoꝝ nobis

ſocietatẽ dignanter imꝑtiaris. Perdo.
¶ Pſalmus de multiplici chꝛiſti lauge

atoe et ſta

bilitate dilatatõe et impugnatöe.

tici id eſt diuina et iocunda fitipſi dauid id eſt

chꝛiſto habita de eo quod fecit in die ante ſab
batum quãdo fundata eſtterra id eſt de eo qʒ

fecit deus ſexta etate ſignificata per ſextus diẽ

ante ſabbatũ quo die fecithominẽ poſt omia
opera ſua. Sexta enini etate chꝛiſtus funda⸗
mentũ venit et hominẽ in cruce reꝑauitipᷣm⸗
q; et eccłiam in fide fundauitet confirmauit.
Zunc ergo fundata eſt terra cum homo fun⸗

datus eſtin fide imobilis ⁊ tunc factus eſt ho
mo ad dei imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ que defoꝛ⸗

maia erat in homine per peccatũ. Sexta eniʒ
feria ſeu die homo cõditus ⁊ lapſus. ſexta eta

te ⁊ ſexta feria ad imaginẽ dei moꝛte chꝛiſti eſt
refoꝛmatus. Unde ↄgruenter poſt pſalmũ pᷣ⸗

cedentemvbi agitur de eterna requie ſequitur
hic pſalmus vbi dicit᷑ de noſtra reparatõe ſi⸗

ne qua ad illam requiem nõ poſſemus ꝑueni

re. Materia:regnũ chꝛiſti fundatiõis ecclie et
populichꝛiſtiani. Intentio: monere ad laudẽ
chꝛiſti ex cauſa multiplici et in hac laude fide
les inſtruere de chꝛiſti reſurrectõe et noſtra re⸗

paratõe. Dententia in generali ꝓpheta in iſto
pſalmo loquens de chꝛiſti regia poteſtate: re⸗

gni ſtabilitate:dilatatõne ⁊ impugnatõne:lau
dat eum a multis cuius laudis pꝛimus locus
eſt a pulchꝛitudins ſcðs a foꝛtitudine.tercius
ab operibo.quartus a poteſtate. quintus alau

de vniuerſitatis. ſextus a veritate dictoꝛuʒ. ſe⸗
ptimus a laude domus. Sententia in ſpecia

li ꝓpheta ergo ad laudem dei inuitans dicit.
(Dñns)ſcʒ ieſus chꝛiſtus regnauitid eſt q rex

eſſet innotuitet ſe regnantẽ oſtendit.q; inquäo⸗
tum homo in ſua reiurrectõne generale domi

nium ſuper omnem creaturã accepit ſed in⸗

quantum deus ab eterno regnauit. Innotuit

rex mundo qui ſemper regnat apud patrem.
Deinde pꝛimũ locum laudis exponens ſub⸗
dit(decoꝛẽ indutus eſt) quia eius humanitas
in reſurrectõne fuit gloꝛificata et dote clarita⸗

tis decoꝛata ſequitur locus ſcdᷣus (indutus eſt

dñs foꝛtitudinẽ quia impaſſibilis ⁊ immoꝛta
lis factus eſt diabolũq; vicit ⁊ oppꝛeſſit (et pꝛe
cinxit ſe) virtute vel ſtrenuitate ad operanduʒ
et ad ſubiugandũ ſibi mundũ. Vlel (pꝛecinxit
ſe) virtute quando cetu et multitudine angelo

rum circũdatus remeauit ad piꝛem.

Lminus regna/ Etenim firmauit oꝛbem terre: qui non
nuit decoꝛ? indutus eſt: indutus eit cõmouehbi.
dis foꝛtitudinẽ et pcintitſe. ¶Etenim)per hoc(firmauit) id eſt cõfirma⸗
¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus eſt nit in fide (oꝛbem terre) id eſt militantẽ eccleſi
laus cantici ipſi dauid ĩ die ante ſabbatũ quĩ am per oebem tene diffuſam (qui nõ cõmone
do fundata eſtterra. Eteſt ſenſus laus iſta cã⸗ bitur) vlla cocuſſione a veritate et ꝓpoſito fidei

d

n⸗
mit
m.
b⸗
us
⸗
e
ir
o

,
li
oue

licet concu:iat ſed credens in chꝛiſtũ paratus
eſt nec molleſcere linguis laudantiũ nec fran

gi linguis vituperantiũ. Et hic eſt tercius lo⸗

cus ab operibo ad hoc enim decoꝛẽ et foꝛtitu⸗

firmaret. Sequit ocus quartus.
arata ſedes tua ex tũc:a ſeculo tu es.

dinem induit vt terrã id eſt eccliaʒ; fundarct et

in longitudine

Parata) eit (ſedes tua) in fidelibo et eccleſia

cui pꝛeſides anima enim tranquilla ethumi⸗
lis ſedes dei eſt quia ſpiritus eius requieſcit ſu

per humilẽ ⁊ quietuz cex tunc)id eſt a tempoꝛe
confirmatõnisvel a tempoꝛe gratie ⁊ incarna
tionis quando dominus in carnem veniens
homines docuit. Sed ne tunc intendens di⸗
em natiuitatis domini ex quo natus venit ad

*

homines putes eum tunc cepiſſe adiũgit (a ſe

culo)id eſt ab eterno ſine pꝛincipio temꝑis tu

es) ſcʒ deus. Vel (tu es) vere et ꝓpꝛie. Deinde
ſequitur locus quintus.Et ad pꝛeꝑationẽ ſe⸗
dister.

Eleuauerũt flumina dñje: eleuauerunt

flumina vocem ſuam.

e. pꝛedicatoꝛes impleti ſpirituſctõ fluentis pꝛe

dicationũ arida coꝛda gentiũ irrigantes et re⸗

petit (eleuauerũt fitumina vocem ſuã id eſt foꝛ

titer et alte locuti ſunt chꝛiſi ad fidẽ eius fer

uenter pꝛedicando qui pꝛius timuerũt nõduʒ
impleti ſpirituſancto. Diſcipulis autẽ vocem
ſuam leuantibo et fidem per munduʒ publice
paꝛeuicanttcc.

cibus aquarũ multau.
nancfuthaderſavacen pꝛedicantiũ
(flumina) id eſt potentes huius mundi ꝑſecu

Eleuauerũt flumina fluctus ſuos:a vo 7 Pſalmu

toꝛes fideifluctus ſuos)id eſt impetus cõmi⸗

nationũ et perſecutionũ (a vocib aquag mul

tarum) ſcʒ minoꝛuʒ detrahentiũ populoꝝ ad
hoc incitati. Heretici etiam argumentis et in

undanti garrulitate in ſanctos inſurrexerunt.

Ecce flumina mundi fluminib paradiſiad⸗

dicarent et iſti reſiſterent.

Eleuauerũt flumina dñe ) id eſt diſcipuli

derent ſubiugati chꝛiſto et fieret pax eccleſie.
Creſceretq; numerus fideliũ vbiq;. Sequi·

ſextus locus laudiss.
eſtimonia tua credibilia facta ſunt ni
mis: domuʒ tuam væcet ſanctitudo vne
¶ Teſtimonia tua)id eſt pcepta veritatis da-
ta a te ſub teſtificaroetcre ibilia facta ſunt ni⸗
mis) id eſt valde qꝛ non ſolum veritate ſui ſeld
etiam atteſtatõne miraculoꝝ et bona vita ipſo
rum pꝛedicatoꝝ cõfirmata ſunt. Uel teſtimo⸗
nia que ꝓphete de chꝛiſto teſtificati ſunt facta
ſunt vera in chꝛiſto impleta. Sequitur locus
ſeptimꝰ.Etqꝛ tam mirabiliter fundaſti eccle
ſiam tuam idcirco(domum tuam)id eſt ecccle
ſiam (decet ſanctitudo dñe) id eſt q; ſit ſancta
et mũda qꝛ tu es ſanctus ſctõꝝ qui eam inba—z3
bitas ⁊ hoc(in longitudine dieꝝ).i.in ꝑpetuũ
qꝛ ſi multi cadunt domus tamen ſtat toto tem
poꝛe et non cõmouebit. O mnis ergo fidelis
qui eſt domus dei ad hoc debet niti vt ſancte
viuat et hoc non ad hoꝛam ſed tamdiu donec
veniat in longitudinẽ dierum id eſt ad futurã
gloꝛiã que eritindeſiciens et erit dies ꝓpter cla

3

cinctus virtute celum mare terraq; locaſti ex⸗
audi ſupplices tuos et da credulitateʒ in teſti⸗
monijs tuis indue nos foꝛtitudine et decoꝛa
8 d exhoꝛtatõne ad patien⸗
tiam in laboꝛiba iuſtoꝝ contra felicitatẽ

—

iniquov et de iudiciaria poteſtate chꝛi/

.

ſiti in ꝑſecutoꝛes ſidelun.
(ps. xciiſ

Eus vltionu do/

minus deus vltionu libere e

Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid.
tulus eſt pſalmꝰ dauid quarta ſabbati.Eteſt
ſenſus pialmus iſte eſt dauid ꝓphete habitus
quarta ſabbati id eſt agens de patientia ſctõ⸗
rum qui ſignificant᷑ per luminaria facta quar

altis ons.
Mirabiles)facte
tionesmaris )id eſt ꝑſecutiones ſeculi aduer⸗
ſus eccłiam quod cepitiraſci ⁊ perſequi fide⸗
les. Mirabiles quidẽ pꝛeſſure mirabiles mi⸗
ne mirabiles ꝑſecutiones ſed mirabilis in al⸗
tis dominus). videbatur tot et tanta miracula
per ſanctos oꝑando ac ipos fluctus pꝛemen⸗
do et ſuper capita eoꝛum ambulando vc cre⸗

te ſuntcelationes) eteleua⸗

to die qꝛ lucent in medio natõnis pꝛaue et per
uerſe ⁊ placide ꝑagunt curſum ſuũ nõ curan⸗
tes quicquid agatur in terra quemadmodũ ſa
ciunt et celi lumiaria. Materia:exhoꝛtatio ad
patientiã et conſolatio infirmoꝝ murmuran⸗
tium de felicitate impioꝛũ et laboꝛibo pioꝛum
cum conſtet qꝛ impioꝝ malicia non tranſibi-
Intentio: docere patientiã in laboꝛib⸗ ieſtar.

contra felicitatẽ iniqnor Semtenni in gene⸗
rali ꝓpbeta in iſto pſalmo oꝛat in ꝑſona perfe⸗
ctoꝛumvtliberent ab impijs et ꝑſecutoꝛido ſu
per bis qui diuinã ſcientiã et ꝓuidentiaʒ circa
iſta inferioꝛa negant. hoꝛtat᷑q; minus ꝑfectos

vt patientiã habeant cum malos floꝛere etbo⸗

nos affligi vident qꝛ deus vindicaturus eſt in
malos et remuneraturus bonos. Etideo be⸗
ne poſt pſalmũ pᷣmiſſum in quo agit᷑ de chꝛi⸗
ſti reſurrectõne ponit᷑ iſte in quo narrat᷑ deiu⸗
diciaria ptãte qꝛ in reſurrectõne data eſtei ſjm
ꝙ homo ptãs ſuper omnẽ creaturã celi ⁊ terre
Bnia in ſpeciali: contra blaſphemos ergo qͥ

putant deũ nõ vindicare pꝛemittit.O.(ODeus)

eſt (vltionum) et vindictarũ ipſe (ons noſter

Ceſus cbꝛiſtus in cuius ſeruitio viuimꝰ. habet

„ . —

enim in ptãte vlciſci ſe de quib voluerit et qũʒ

voluerit.q.d.nõ putabat᷑ a quibuſdã vindica

turus in malos ſed vtiq; vindicabit in eos et
hoc debet nobisvalere ad iolerandos malos
et vere vindicabit qꝛ ipᷣe (deus vltionũ libere)

et fiducialiter (egit) tꝑe infirmitatis carnis qꝛ
nulli peꝑcit et ꝑſonas nõ accepit. In templo
docuit tanquã ptãtem hñs eteiecit vendentes
et ementes.Qui ergo iudicandus non peꝑcit
iudicaturus nõ ꝑcet nec iudicaturo reſiſti po⸗
terit cum iudicando nõ fuit qui reſiſteret. An

de cõuerſus ad dñm ait.

quent?᷑) iſtanõ bor ntes ſed(e
operant᷑ iniuſticiã)et mala. Qui ergo malelo
quitur ſignũ eſt ꝙ male operet᷑ ex abundantia
enim coꝛdis os loquit᷑. Et vbicũq; cõſcientia
vulnerata fuerit ibi in oꝛe facile peccat᷑. Etex

Exraltare qui iudicas terra: redde retri⸗

¶ Exaltare reſurgendo raſcendedo. Aelcex .
altarei in potentia et virtute apparecquiiudi

cas terrã).i.iudicaturus es hoiĩes habitantes

inrra ⁊ redde retributõʒ)⁊ vindictã ſeuviciſſi
idinẽ quam meruerũt nõ humitibo? peniten
ubus ſedſuꝑbis)bonos oppꝛimentibo ⁊ pctã

ſua defendẽetiby necvolentibo tuis obediremã
datis. Hoc aũt nõ eſt audacia iubentis ſed ꝓ

enim ideo facturus erat chꝛiſtus qꝛ ꝓpha pᷣdi⸗

xerat:ſed ideo ꝓpheta pᷣdixit qꝛ chꝛiſtus factu⸗
rus erat. Ideo dico redde. .
Aſquequo pctõꝛes dñe: vſqueqͥ pecca

—

cupiſcenti

ſupbiendo in coꝛdibo ſuis.nec ſufficit eis pec⸗
care et gloꝛiari ſed ⁊ alios ad ſiłr peccandũvo
lunt allicere. Unde ſequkt.
Effabunt᷑ et loquent᷑ iniquitatẽ:loquz

ffabunt).i extra p abundantia fabunt ar
roganter et pꝛauas efferent cogitatõnestetlo⸗

quentur iniquitatẽ).i.late ⁊ manifeſte iniqua
opera pᷣdicabunt publice mala ſuadentes (lo
5 boni ⁊ ſapientes ſed (omes qui

ponit quam iniuſticiã operant. NHam.

Pprm tuũ dñe humiliauerũt: et here⸗

ditatem tuam vexauerut.

¶ Pplm tuum)o (dſie) ſcʒ iuſtos in quos vo
lunt ſuꝑbirechumiliauerũt)pᷣdicti iſm ↄcul-⸗
cãdo et vilificando et determinat ꝓpłm dicẽs
(et hereditatẽ tuam) ſcʒ fideles qui ſunt pplus
q Wueʒz elegit dñs in hereditatẽ ſibi (vexauerũt)

et moleſtauerũt afſtigendo et vitã eoꝝ ad ama
ritudinẽ ꝑducendo. Semꝑ dei ꝓplus humi⸗

liatur et deſpicit᷑ ac tribulationibo oppꝛimit᷑ et
moleſtat᷑ omnes enim qui pievoluntviuerein

chꝛiſto ꝑſecutionẽatiunt.
Viduam et aduenũ interfece
pillos occiderut.
¶ Uduã auxilio mariti deſtitutã ⁊? aduenã⸗
id eſt peregrinũ auxilio notoꝝ carentẽ inter⸗
fecerunt: pupillos)defenſione parentũ deſti⸗

tutos(occiderũt) moꝛti tradendo vel ipᷣoꝝ ſub

ſtantiã auferendo et alias nocendo hos deus
tuetur et pꝛecipit adiuuari et ideo manus cri⸗
men cõmittunt. Quanto enim aliquis magis
humilis ⁊ pꝛeſidio indigens fuerit tanto ma⸗

gis ille qui oppꝛimit deum offendit. VUel my⸗

ſtice per viduã ſignificant᷑ illi quibꝛ. mundus
vel erroꝛ moꝛtuus eſt.per aduenaz hi qui non
querũt hic manentẽ ciuitatẽ ⁊ per pupillos i⸗
los qui ſunt ſine pꝛe diabolo et ſine matre cõ⸗

toꝛes gloꝛiaburnrrr.
¶ Aſquequo).i.vſq; ad quem terminũ (pctõ
Tes dſie)erunt et in pctis ſuis durabũtet quã⸗

diu ↄcedet᷑ eis licentia peccandi hoc enĩ gra⸗
ue eſt ꝙ incoꝛrigibiles ſunt.pctõꝛes aũt vocat

grauioꝛiba pctis irretitos ⁊vſquequo peccato
res)nõ ſolũ peccabũtſedÄgloꝛiabunt᷑ in falſa
felicitate vel de pciis ſuis.vnde potius debe⸗
rent erubeſcere ⁊ cõfundi nõ ſufficit eis pecca
re ſed etiam de petis ſuis gloꝛiant᷑ et exultant

Et dixerüt nõ vid

ebit

ſis: nec intelli⸗
get us iacb.
thad tumulũ huiꝰmalidixerũt quaſi bla
ſphemantes(nõ videbit dñs).i.nõ cognoſcet
vel attendet. nec aduertet vt ſciat facta noſtra
aut ſi videbitnec intelliget).i.nõ apponet coꝛ⸗
di vt curet ſumendo de nobis penã (deus ia⸗
cob).i.chꝛiſtia noꝝ ⁊ fideliũ vicia ſupplantan
tiuz de quo nõ deberent hoc dicere. hee dicũt
mali qꝛ modo tacet deus nõ vindicando ⁊ pu

rüt: et pu⸗

e

cs

fü)

n
ni⸗
ſa

1

☛ = =

— —
S S-=

R

— — — — —
d — S= S

—
—

=

tantei placere qðᷣ faciumt et eum conſentirein

hoc quod non punit. Sed o peccatoꝛes bla⸗

Vnteliigite inſipientes in plo: et ſtul

ti aliquando ſapite.

¶ Intelligite) ſcʒ que dicam qui eſtis inſipiẽ

tes) inſcij qui nõ attenditis in quibo malis ſi
tis ſin ꝓpło) cui exemplũ in hoc eſtis qui pu⸗
blice docetis qð male didiciſtiset vosſtulti)
tali coꝛde⁊ impꝛouidi qui aꝑte blaſphematis
aliquandoet tandẽcſapiteet diſcite.i.cum ſa
poꝛe ꝑcipite ſcʒ veritatẽ vt qui male deſipui⸗

ſtis iam ad ſenſum⁊ ratõeʒ redeatis. Inſipien

tes ⁊ ſtultos vocat illos qui huius opinionis
fuerũt niſi enim inſipienies ⁊ ſtulti ſuiſſent ne
quaq; viſu et intellectu deũ pꝛiuarent. Intel⸗
ligite inq; ⁊ ſapite iſftloiud.
Qui plantauit aurẽ nõ audiet: aut qui

finxit oculũ nõ conſiderat.

¶ Dui plantauit. i. foꝛmauit(aurẽ) ſcz in teyt
audias(nõ audiet).i.nunqͥd audibilia nõ ꝑci

piet(aut qui finxiti.foꝛmauitoculũ)ſcʒ in te
vt videasnõ ↄſiderat.i.nunqͥd ea que oculo

ꝓcipiunt᷑ nõ cognoſcet.q.d.ſic. Quis enim a

deo inſipiens ⁊ ſtultus eſt qui nõ poſſit ex ra⸗

on ſua cognoſcere qꝛ ompᷣs de qð alijs po
tuit dare potuit et ipſe hꝛeg Hulli eni tm dedit
quãtũ in ſe habʒ.virtutes quidẽ bas deus ha

bet ſed nõ membꝛa.

AQui coꝛripit gentes nõ arguet: qui do

¶ Qui coꝛripit)modo quotidie et multiplici⸗
ter (gentes) ʒelum dei nõ habentes ꝓ pctis pu

niendovł per ꝓphetas per aplos per doctoꝛes

erudiendo(nõ arguet) etiudicabit vos ⁊ om̃s
de impietatibo et malitijs in iundicio futuro.q.
d.ſic. Modo enĩ tempus eſt coꝛripiendi poſt⸗
modũ erit arguendi.Et(qui docet hoĩem ſci⸗
entiam)ſubaudit᷑ ipſe nõ habeteam.iq.d.abſit
ꝙ ipſe neſciat qui alios ſcire facit habet enim
incomꝑabiliter maioꝛẽ q;ᷓ ceteri ſcientiã et co⸗
gnitionẽ. VUnde ⁊ ſequit᷑.

Dis ſcit cogitatões homin Geegifi va⸗

¶ Dñs)enim (ſcit)etiã (cogitatões hominũ)
et hoc etiã ſcitiqm̃ vane ſunt).i.inutiles ⁊ ſtul
te ſeu ad malũ ꝓne dum putant ſe aut deũ la⸗
tere aut nõ puniendos eſſe.q.d.etlam cogita⸗
tiones intra mentẽ latentes ipſe ſcit quas ho⸗

mo nõ nonit ergo multo amplius vᷣba etope

ra cognoſcit. Relinquite ergo veſtras vanas
cogitatõnesvt compᷣhendaus cogitatiões dei
que ſunt ſapientes vt qui miſeri fuiſtis in ve⸗

ſtra vanitate ſits bti in dei vitate YAñ ſequit

Beatus homo q uem tu erudieris dñe:

et lege tua docueriseum.

¶Beatus)et felix eſt homo) nõ qui ſeipᷣm d
Etſed quem uu eudltenis)oconic lvrpuoruj

flagella caſtigando et in mente illuſtrando (et
de lege tua).i. ſcripturis tuis ⁊ celeſti Domuce .
nõ de vanitatecdocueris euʒyvt adultũ vt mã

data tua intelligat ⁊ oꝑe ꝑficiat ac ſic te docen
te mala patienter ferre ſciat. Et nota ꝙ erudi⸗
tio dupliciter fit ſcʒ ꝑ tribulation

no dupueite diſciplinaz tribulationũ
ideo ait(quẽ tu erudieris)⁊ ꝑ doctrinã legis iõ
addit (et de lege tua docuens eum) docueris
ine; qad hho.

Elt mitiges ei a diebs malis:donec fodi
At mitiges ei) tribulationẽ ⁊ hoc patientiẽ

cõſferendo(a diebo malis) quib floꝛent mali et

laboꝛant boni vt patienter ferat quicquid hic
agit᷑ nõ dicitvt auferat ex toto ſed vt moderen
tur tentatões: et fidelis eſt deus qui nõ ꝑmittit
nos tentari vltra qð poſſumꝰ. Mitiges incᷓ
(donec fodiat᷑ pctõꝛi) nõ omni ſed ſuꝑbo nõ

publicano ↄfuenti ſed phariſeo ſuꝑbienti (fo

uea).i.caſus⁊ interitus.felicitas maloꝝ fouea
eſt qꝛ cum deus ꝑcit per impunitatẽ fit bomo
elatꝰ et cum putat ſe altũ cadit ⁊ de hac fouea
q;ꝛ adhuc fodit᷑ ad foneaʒ gehenne tendit. Ita

malis ſed aliter bonis
AQuia nõ repellet vñs plebem ſuam: et

Quia nõ repellet das) deſerendo in aquer⸗
ſitate vt deſpecta et abiectã plebẽ ſuã) ſibi ſub
iectam et ſi exercet vt det ei hereditatẽ eternaʒ
qꝛ quem diligit vñs coꝛripit. Non repellit q̊s
ad tps caſtigat ſed ideo ad tps flagellat vt ine⸗
ternum recipiat illis auteʒ ad tpᷣs parcit quos
ineternũ damnabit.Elige ergo temꝑalemla⸗-

boꝛemvt euadas ſempiternã penã/? heredita

tem ſuam).i.ppłm quem elegit in hereditatẽ ſi

bidcnõ derelinquet) vt nõ ad vitam auxilio ſuo

„—

eam deſtituendo ipe enim ait ecce ego vobiſcũ

ſum vſq; ad cõſũmationẽ ſecuil.
AQAuoaduſq; iuſticia conuertat᷑ in iui -
cium: et qui iuxta illam omnes qui re⸗/

——ðũ

cto ſunt coꝛde.

¶ Quoaduſq; incluſuie qꝛ nec tunc repellet
vel derelinquet eos (iuſticia) ſuoꝛũ qui modo

iudicant᷑ (conuertat᷑ in iudiciũ) vt iudicent id

eſt donec illiq modo ſunt iuſti et ideo iudicati
fiant iudices alioꝝ. pꝛius eſt vt habeas iuſti⸗
ciam. deinde indiciũ. modo enim quiſqͥs iu⸗

ſtus hic fuerit ⁊ mala tolerat poſtea cum dño

coꝛde mcoꝰ cilicet exiſtentium (conſolatoͤnes
tue letificaneruntanimã meam) quia ſicut do
loꝛes multi ſunt et amari ſic quoq; conſolatio
nes multe ſuntet ſuaues. Si multuʒ doleo et
peniteo de peccatis tu domine letificas me de
ſpe remiſſionis. Quanto magis egi peniten⸗
tiam tanto magis me cõſolatus es.vnam fu⸗

iudex erat⁊ ſi iuſticia eius cõuertet᷑ in iudiciũ
(et qui)ſunt (iuxta illã)id eſt qui ſuntqui ad’
herent iuſticie et habẽt eam ⁊ reſpondet(oms
qui recto ſunt coꝛde) id eſt qui ſunt ſine erroꝛe
et qui boc volũt qð deus vult ſcʒ tolerare ma⸗
los et expectare iudiciũ ⁊ buiuſmodi.Sed iu
ſtus qui inter pctõꝛes habitat timens ne flu⸗ li⸗ ne cõſolatt nam fu⸗
ctuet et vincat clamat.d. di lachꝛymam:vnam merui conſolationem.
AQuis conſurget mihi aduerſus mali,/ decem fudi lachꝛvmas: decem merui conſola
nantes: aut quis ſtabit mecũ aduerſun uones. Quantum fuit penitentie pondus:tan
rgtireiitiſiritatt. fuitctcorlſolatonis numener Magnitu
lignantes) id eſt maligna loquetes ⁊ mala m quo d ⸗ 4 onkre⸗ annr ecozd⸗ 1.
hiſuadentes aut quis cũ ſurrexeritſtabit: cõ ad en nu godoleon e ien⸗
ſtanter ? pſeueranter mecũ in acie mibi adiu et ulemeoͤlol multitnaline Sunt aute
tor ad ſuſtinendũ patienter q; ille vincitq ſu⸗ tiennodo ationum recipiet. Sunt autẽ
ſtinet perdit ille qui fent (aduerſus operantes

doloꝛes modo pꝛo peccatis pꝛije modo pꝛo
iuſticiã. Iniuſti enim nõ ſolum iniqua facien ino ue: m. pꝛo ince gu pꝛeſentis miſerie:
do ſed etam maligna loquendo iuſtos molii’ũ Boctcnend aione cele is gloꝛie. Et vere p
Pob eketnottendit Nieeno nlominus Nunquid adheret tibi ſedes iniquita/
Niſi q; vñs adiuuit ine: paulominus tis: qui fingis AE
pabitaſſet in inferno animamen. rlunquidad
Euiſ)enim boc eſſet q; oñs ſcʒ ſolus Lad⸗ ar

*

C eret tibi ſedes iniquitatis) i.
rHluſi)enim hoc ellet(qꝛ ons1οπolued⸗ ille in quo iniquitas ſedem ſibi locauit in que
iuuit me)id eſt niſi mihi adiutoꝛiũ dñi ſpecia-⸗ vicia moꝛes fiunt. hoc eſt nũquid aliquis ini-
le affuiſſet contra tales (paulominus) id eſt fe quoꝛum impenitenanuũ quibus hic parcis ſeæz
rechabitaſſet in inferno)id eſt in ꝓfundovicio dettecum. quaſi diceret.non.quia nonhabita
. mnm et in fouea que paratur pctoꝛibo anima bitiuxta te malignus. nulla enim eſtconuen⸗
mea) male ſuaſ⸗ a iam enim mutabat iam pene tio luci ad tenebꝛas(qui fingis) id eſt facis la
impijs conſenſerat ac malis ⁊ vanis pſuaſio-⸗ boꝛem)et doloꝛem (cin pꝛecepto.i. de laboꝛe
nibo omnino decepta fuiſſet niſidñs liberaſæ⸗ et doloꝛe facis pꝛeceptum et ammonitionem
ſet. Ideo autẽ eum adiuuit q;ꝛ humiliterad cõ i1inſtis et ſanctis puta vt modo ſint in laboꝛe et
feſſonem recurſum habuit. VUnde ſubiungit doloꝛe. ſm illud beati qui lugent et qui ꝑſecu⸗
Scd. 117 tionem patiunt᷑ ꝓpter iuſticiã. Et ideo hoc fa⸗
Hi dicebã motus eſi pes meus:miſeri cis vt requiẽ alibi requirant nec ament aliqd
cosdia tua dñe adiunabat me. aliud oblitiveri boni? qr laboꝛ et voloꝛ eſt pᷣ⸗
Sidicebã) et veraciter tibi iudici culpam cium regni del quo ipᷣm venale ematur et ſine
meam coſfitendo (motus eſt) a firmitate (pes his nõ poſſumus regnũ dei poſſidere.q.d.ex
meus id eſt affectꝰ (miſcdᷣia tua dñemox (ad hoc intelligo ꝙ nõ erunt tecuz ſed ꝑibunt ini⸗
iuuabit me) in tali motõne vt redirem ad ſta⸗ qui quibus modo parcis qꝛ fidelibo tuis a fla

tum meum ⁊ nõ p irem. confeſſionẽ humi gello nõ parcis. Di enim flagellant᷑ filij quid
li atem vult ⁊ amat deus. Motus esvt homo ſperare debent ſerui nequiſſimi. Et quamuis

gadiuuat et liberatte ille vt deus ſed tamen cõo⸗

diunat et liberatte ille vt deus ſedi mhil malis cum deo ſit nõ tamen ſunt fruſtra
fitere motuʒz et dic motus eſt pes meus ⁊ eua⸗

Sunt enim ad hocvt de eis exerceant boni?

22 E vf f f f— —

— =

dis. O ccurrendum eſt pꝛimarijs motibus ne
creſcant in peius. Miro autem modo pericu

la et tribulationes dulcioꝛem et gratioꝛem no
bis faciunt liberatoꝛẽ. vnde ille exclamat.d.
Hcdin multitudinẽ doloꝛum meoꝛum

¶ Scoðm multitudinẽ doloꝛum meoꝛum in

in coꝛde meo:conſolatõnes tue letifica

erudiant᷑ advitam et demũ ipſi deſcendant in

gehennã nam ſepe poſt filij caſtigationẽ vir⸗

ga mittit in ignem. Ainde ſequit.

Captabant in animã iuſti: et ſanguinẽ

innocentẽ cõdemnabut.

¶ Captabunt) i. frequenter et auide captio⸗

nem parabunt ſcz iniqui (in) .i contra (aiam
iuſti) vt eum decipiant ⁊ ad peccatũ inducant

. Ania enim vera non inueniunt: falſa enimina tie in quo p chꝛiſtum intratur ad requiem cu⸗
obljjciunt. etcum in anima nõ poſſunt nocere ius ꝑſona hic cõmendatur ſcoᷣm diuinitatem
4 . (ſanguinẽ innocentem) quaſiſcelerati cõde⸗ cetſcᷣm humanitatẽ. Et bene poſtq;ᷓ ſupꝛa di⸗
d mnabunt) in iudicio iniquo ad moꝛtem vti pa ctum eſt de iudiciaria poteſtate nũc agitur de
tet de multis factum. Et quare hoc totum fiat tempoꝛe gratie in quo monemur faciem ven⸗
l et deus fieri ꝑmittat ſubiũgendo declarat.d. tuni iudicis in conteſſione pꝛeuenire et modis
. Et factus eſt mihi dũs in refugiu:et de alig hsdes pecparare. Dartc⸗ aduentus
us meus in adiutoꝛium ſpei me. chꝛi⸗ i et inuitatio ad land m et veneratione;
Siiii mipi Iabozantiet dei⸗ Pfſalmus eni ille eſt inuitatoꝛius omniuʒ
Et).i.quia ſic cfactus eſt mihi)laboꝛantiet vel. Palmug cmule eit initatoins
A C¶Ect) i. quia ſic actus eſtmipilaboꝛaniect le exhoꝛtatur que omnia implenda
n. afdicto(dũs in refugium) contra peccata: con ga maug erhotatur que omnig inplenda
. Aafucocons in egenom ſim ſecurus. ſunt vt digne matutine celebꝛent᷑ ſicutexulta⸗
1. ta pericula: contra toꝛmenta: vtſim ſecurus. re:iubilare:confueri:adoꝛare:pcidere:ploꝛare
Siennonp loꝛe:vt queras remedium. ethuiuſmodi. Intentio deũ hilariter ⁊ deuo⸗
1 HHS d t er es audet pꝛeſenti telaudare ad vei laudem et venerationẽ inui⸗
Nam qui ſemp ſelix en. beßh ſpes ſeculi et tare. Sententia in generali pheta in iſto pfal
no ſer a meus ſacins eſtind moinuitatomnes ad bilir. beilaudemmad de
e Zeui ſer de tdene eſer alin orie Rotam eiugadosation ad bumuscoraz co
ſn⸗ lutoꝛium ſpei mee).imi 1 ber ſen niia zl ſtranoonẽ ad pꝛecoꝛdialẽ ploꝛationẽ ettandem
manleragictms ſum uinekeee ?d conkethpiceicocoininat ererna; vamnanire
GH muat nenca defieii nci ctera co volens ex his ſpecialiter inducere iudeos vt
ſequar. Et quid fiet de iniq mipſorv:et in chꝛiſto obediant ne indurati filij induratoꝛus
Coreddet Ulis iniquitaenipſopetiin acrugpenam recioiant ? ſeiut ullab ingreſt.
l malicia eoxꝝ diſperdet eos: diſperdet il / terre repꝛomiſſionis ſic iſti ab ingreſſi terre vi
los vnñs deus noſter.. uentiuʒz excluſi remaneant. Sententia in ſpe⸗
¶ Ei) cõtrariocredddetillis ſcʒ iniquis ⁊ im- ciali. Itaq; quaſi ad magnas epulas inuitãs
. . pijs (iniquitatem ipſoꝝ).i.penam ꝓ iniquita UWM git o vos qui longe eſtis a deo per diſſimllitu⸗ .
iteèet in malicia eoꝝ).i.nõ ſcᷣm bonum quod qinem vel qui eſtis de pplo dei ꝑ fidem. ( Ae⸗
de illis malis Ppuenit honbꝛat eos qui ellam nite)paſſibo fidei non tm coꝛpisvel magna af
malis bene vtitur: ſed ſcom malum qo inten⸗ fectione mentis 2 deuotõne coꝛdiscexultemꝰ)
Aerunt (diſperdet eos ia ſuo regno et gloꝛia intenus mente (ddño id eſt in dño no in ſeculo
1 ſeparabit in qua ſeꝑatione incõpꝛehenſibilis et ſi gaudid verbis explicare nõ poſſumus q
N miſeria erit: quod vere poterit quia ciſperdet tamen intus conceptũ eſt voce teſtantes (iubi
m illos qui eſt dominus deus noſter quem nõ lemus deo ſalutari noſtro)id eſt gaudeamꝰ in
ta putabant curare res humanas vbi relucet di engrrabili leticia in dño noſtro ieſu chꝛiſtove
nina iuſticia quã exercebit tempoꝛe opoꝛtuno roſaluatoꝛe noſtro. non in mundo deceptoꝛe .
, Bis dicit diſperdet qꝛ diploidem habcbunt noſtro. Exultatio eſt leticia in memte apares
, in pena ſicut habueruntin culꝗ. iincoꝛpoꝛe. Jubilare vero eſtigaudium conce⸗
. T e .1t. prum voce teſtariet verbis non poſſe ecplica
n Emudi nos domine beniuolentia legis tue ri. Intelligamus ergo qe ipe eſt dñs etipſe cõ⸗
et eſto nobis in tribulatõne reſugiuʒ qui ho⸗ tulit ſua moꝛte ſalutẽ nobis.
ni mini EK inſinuas ſcientiam ne delin⸗ Pꝛeocupemus faciem eius in confeſſi
ſ uat eröonm. ne:etint ſalmis iubilemusei.
6 ſalmus de aduentu chꝛiſti n. Pꝛeocupemus) id eſt pᷣueniamus (faciem
is tatone populi ad dei hilarem laude; et eius )id eſt conſpectũ venturi iudicis in cõfeſ⸗
Veleratione ne indurati eius incurrg nt. ſione peccatoꝝ noſtroꝝ ne inimicus accuſan
i. indignationen. C P8. xcuN. do nosprenentare e udd tnnel nann
SS. Ienα& ſcutiendüũ ſit et in confeſſione laudis ac gratia
i⸗ Emte ex ultemus rum actionis pꝛo ſuis bemitecijs ne in indicio
odyno:iubilemus deo ſalutari nſo. nos damncktanquaz ingratos etin pfalmis)
. ¶ Auctoꝛ pialmi ꝓpheia dauid Ti id eſt in canticis ſpiritualibo vel in bonis obe⸗
. DA Zucton bid ſus:laus ribaciubilemꝰ eiꝛſimus ⁊ deuotivt que dicim
2 iſta canticii deuotõnis et bilaritatis fit ipi da in pſalmis vel fecimus in onee t
uid chꝛiſto. Agitur cni pic de tempoꝛegra⸗ iubilatione ctleticia. vt cum bilanitate Nant

omnia repetit iubilatio in dicendoyt ↄlirmek
in faciendo. Et merito debemus bec exbibe⸗

re chꝛiſto et hoc ideo.

Qñ̃ deus magnus dñs: Trex magnus

ſuper omnes deos.

¶ Dm)ipſe eſt (deus)et per cõſequensema⸗
gnus dñs) dñoꝝ in ſũma ptãte.nullus enim
equat᷑ magnitudini.i.potentie eius cuius ma
gnitudinis nõ eſt finiset rex magnus)ipe em

omnia regit ⁊ gubernat ſuꝑ omnes deos ꝑti⸗

cipatõne nõ natura ſuꝑ quos rex eſt qꝛ rectoꝛ

-

coꝛuz. Etiſtud iam pᷣmiſſum potentie eſt ſech
qð ſᷣm aliam literã addit᷑ et in cantu interpo-⸗
nitur miſcdᷣie eſt ſcʒ (qm nõ repellitdñs pleæ=⸗
bem ſuam).i.iudeos qui ꝓpꝛie ſua plebs ſunt.

ta etmoꝛibo ſeecd.

Venite adoꝛemus et pcidamus et plo

N2——

eſt deus noſter:

remus ante dim qui fecit nos: q ipſe

UAenuie) ꝓpicius affectibo et paſſib mentis
aſpꝛopinquando et de virtute in virtutẽ ꝓfici
endo (adoꝛemus)p deuotionẽ ſingularẽ vene
rando(et ꝓcidamꝰ coꝛꝑa ⁊ ↄſcientias ci buüi⸗
liando(et ploꝛemus p exceſſiba nr̃is ißᷣm ims
ploꝛandocante dñm) ꝑ puritatẽ mentig ei pla
cendo(qui fecit nos ad imaginẽ et ſimilitudi:
nem ſuam.q.d.qui opus ſuum nõ ſpernit aut
cõtemnit que eſt magna fiducia. Ergo venite
cõtra pigros adoꝛemus cõtra incredulos ꝓci
damus cõtra ſuꝑboset ploꝛemus contra du-

quãuis enĩ multos ex ipᷣis repulerit nõ tñ pe-⸗ ros(qꝛ ipſe eſt deus noſter) et conditoꝛ dans ſeo

nitus plebem deleuit qꝛ multos ex eis elegit. nobis ꝑ ſuam benedictã incarnationẽ qui ſo-

Vel(plebem ſuam) quam ꝓpꝛio cruoꝛe redeæ- lus eſt adoꝛandus.
mit. JItem ido. Etnnos ꝓpprus paſcue eius:et oues ma
Auia in manu eius ſunt oms fines ter nus eus.e
re:et altitudines montiũ ipſius ſunt. ¶ Et nos)ſumus ꝓplłs paſcue eius) quem fe
¶ Quia in manu eius)ſcʒ ptaãte oꝛdinatiõe et cit et paſcit coꝛꝑaliter et ſpũaliteret oues ma⸗

regimine (ſunt oms fines terre) pugillo enim nus eius) quos feciteſſe ſuas oues per paſcua
id eſt ptãte ↄcludit omnem latitudinẽ tere ꝛ vite ducens eos et diligentẽ curam gerens ci

omnia cõtinetet (altitudines montiũ i.excel

ſi montes ſipᷣius ſunt)iin ege⸗ us quas ſᷣm
aliam literaʒ ipſe cõſpicit ſcʒ ſicut rectoꝛ opus

ſuum. q.d.in ptãte dei ſunt infima ⁊ ſupꝛema

terre vel oſtendit per hoc vocationẽ gentiũ. di
cens.Quia in manu eius ſunt om̃s fines ter

re).i.gentes qꝛ ad eum venerũt om̃s gentes vt
de omnib natõnibo oꝛbis ſit vnus pplus ſan
ctus (et altitudines montiũ).i.terrene ⁊ ſubli⸗
mes huiꝰ ſeculi ptãtes qne Pus naͤnerſe erant
ubiectas poſſidet.

(iipᷣius ſunt)id eſt eas fidei

Am̃ ipſius eſi mare et ipſe fecit illud:

et ſiccam manus eius ſoꝛmauerüt.
¶m ipius i in ptate eius ceſt mare)et me⸗
rito qꝛ (et ipſe fecit illud) cõgregans aquas in

„ — „

vnum locũ(ct ſiccã)i. arida ſcʒ terraʒ (manus
cius).i.ptãs eius oꝑatiua q̃ nunc manus nüc
verbuʒ eius dicit᷑foꝛmauerũt) et diſpoſuerũt
quam fluctib oꝑiri nõ ꝑmittit. Uel (qm̃ ipi⸗

us )et ſub eius dominio eſt (mare).i.mundus

N(et ipſe fecit illud) vt quando vult ſurgat quã
do vult quieſcat(et ſiccaʒ ſcʒ eccciam queun⸗

bꝛem gratie ſitit vt frucnſicet (manus eius foꝛ
mauerunt) quam nõ ſinit fluctib tentationuʒ
opꝑiri nec nosvltra poſſe tentari poſtquaʒ igit
vocauit ad exultationẽ et laudem iam oſtenſa
gratia deivocat ad pniam dicens. Ergo quia
tantus eſt. Et tanta facit nolite longe ſtare vi⸗

ca ſalutẽ omniũ ſicut paſtoꝛ diligens eſtin re⸗
gimine ouiũ.Eleganterverboꝝ oꝛdinẽ comma
tauit ettanquã nõ pꝛia reddidit nõ enim di?
xit oues paſcue ⁊ ꝓpłs manus eius quod ma⸗
gis putabat᷑ congruere ſed ait płlus paſcue et
oues manus vt ipos intelligas oues qui ſunt
et pplus. Sumus quippe pplus etoues ſz hac
conduone vid.e
Hogie ſi vocem eius audieritis:nolite

»

obdurare coꝛda pveſra?

¶ Bocic) i. modo tpe gratieſemp q pſene

erat dauid in ſpirituſivocem eius audieritis)
id eſt ſi obedieritis voci eius ſcʒ chꝛiſti per ſe
nunc loquentis. Qui pꝛecones ante mittebat

ipſe venire dignatus eſt. O ꝛe ſuo nunc hic lo⸗

quitur qui olim per oꝛa ꝓphetarũ loquebat᷑ t
ideo ne ſitis nunc duri ſicut ante ſuiſtis. Que
autẽ ſit vox chꝛiſti cui obediendũ ſit ſubdit di
cens ex ꝑſona eius (nolite obdurare coꝛda ve
ſtra)et ne ſitis lapideivt nõ credatisvł nõ obe
diatis mandatis meis. Monet ne obdurent᷑
ne ↄtingat eis vt patriba eoꝝ. Uñ ſubdit.
SZicut in irritatõe ſcᷣm diem tentatio

nis in deſerto.

—.

¶ Sicut)factũ eſt cin irritatõne) vel ᷣm aliaʒ
literã (in exacerbatõne) id eſt in puocatõne fa
cca (ſcdᷣm diem)id eſt in diebus ettemꝑeſten⸗
tatõnis)facte (in deſerto) tunc enim ſimiles il
lis eritis ſi duri fueritis obſtinatos terret ꝑ pa

— — —

i

e.

uut
n,
a

tdr:
neſ.
niſo⸗

t
r
l
c
,.
,
66

ſe

1
bet

— — OQN( —

trum ſimilitudinẽyt ſ. altem ſic molleſ⸗ cerent ne
Ne

nie

eis vt patribo cõtingeret ⁊ culpa parentũ repe

de ptãte mea circa ꝓmiſſionẽ ipoꝝ ꝓpbauerüt
me ſcʒ quid facere poſſemcet viderũt ſcʒ ocu⸗
lis ſuis ſed nõ crediderũt menteſoꝑa meama

titur vt vindicta timeaa.
Vbi tentauerũt me patres veſtri:
Verunt et viderũt opa mean.
lbi tentauerũt me pꝛesveſtri)dubitando

