Exaltare).i.alte onde aſcendẽdo.hoc eſt
aſcẽde(ſuꝑ celos o(deus) Ille enĩ cuiꝰ miam
hñt celi iure ſuꝑ celos debʒ exaltari ⁊ qꝛ vᷣitas

ſona chꝛiſti ꝓponit nob ſuaʒ paſſonẽ reſurre⸗ ue un eetos depz exanar e ceenaee
cmon? aſecſonet ondirp boꝝ myſteni toti eſt vſchad nubes mer toct ſug oẽm terra glia
mũdũ redemptũ ⁊ fidei chꝛiſtiane ſubijciẽdũ tua)eſt exaltada vt fama laudis tue vbiq; di⸗
Snia ĩ ſpali chꝛiſtꝰ ̊ fm ꝙ homo agẽs gras uulget vt liberent dilecti tui ꝓpterea eni cruci
pꝛi ait. CParatu coꝛ meu) eſto de/ p? ad laude? figit ꝛ⁊ exaltat᷑ dũs vtliberent dilecti eius. De⸗
(paratu coꝛ meu )eſt ad oꝑatõz ⁊ iõ (cantabo) inde iterũ loquit chꝛiſtus.d.EtiG.
deuotöelet pſalliopatoe in me ꝛ in meis bex Baluũ fac dextera tua et exaudi me: de/
duo.ſ.cantabo ⁊ pſallã ↄiũgit qꝛ ſpũali cãtico ig locutus elt in ſctõ ſuo. .
ſp dʒ ↄingi bona opatõ⁊ Hi glia meaiin cõ ¶ Daluü) mecfac) in reſurrectõe (vextera tua⸗
ſieratõe glificatõis mee. VUt auũt hoc fit. i.ꝑ v̈bũ qð eſt bꝛachiũ pꝛisvl ponẽdo mead
Exurge plalteriũ et cithara: exurgã di / dexterã tuã(⁊? exaudi me oꝛantẽ ad te.ł (ſaluũ
li culo. 2èè eenel mebrismelsderca md ſe
Exur ge )vt glificerꝭ pſalteriũ) i.caro maa uoꝛc ? ꝓpiciatoz tuadt exaudi meoꝛantep eis
diuina faciẽs ſi Kucpfalterin ſonat a ſuꝑioꝛiet ct ↄuertit ſe ad auditoꝛes vt ↄfirmet eos..nec 1
cithara.i.eadẽ caro hũana patiẽs ſicut citha- dubito exaudiri q oñs/pꝛ locut Ei ſctõ ſuo)
ra ſonat ab inferioꝛi ? ita erit q; exurgã dilu⸗ Ain me ſctõ ſctox in ͥ ꝓmiſit hãc ſaluatõ ÿp.
culo mane dñice diei dicat ⁊ qlibʒ fideł (para Exultabo et diuidaʒ ſichimã:et ↄuallẽ
in oꝛe(paratũ )eſtcoꝛ meũad ſᷣuiendũ tibi fi⸗ ¶Exultabo ⁊ diuidã ſichimã )letanter aſſu⸗ 1

deliter in oꝑe ⁊ iõ cantabo).ſ.voce (et pſallůããa mendo in partẽ meã electos ex gẽtib(⁊ ↄnual⸗

tum)eſt (coꝛ meũ o deꝰ ad te laudãdũ hiarir tabernaculoꝝ dimetirr.

opꝑatõe et hoc in glia mea) ꝙ eniĩ ego te laulo
et tibi ſuio glia mea eſt. ꝙ tibicãto ⁊ pſallo nõ

tibigr̃am facio ſʒ mihi qm bonoꝝ meoꝛũ nõ
eges (Exurge pſalteriũ ⁊ cithara).i.excitet᷑in

lem tabᷣnaculoꝝ dimetiar ⁊ mẽſurabo electoſ

ex iudeis aſſumẽdo ⁊ alios relipqᷓndoꝛ loqᷣt SH
chꝛiſtꝰ⁊ deinceps in ꝑſona eccie ⁊ iõ exponat
ita litera ⁊ ſẽns vſq; ad fineʒ pſalmi vt ſup in

melaus de ſuꝑioꝛiba dei fetis ⁊ inferioꝛibſer pfſalmo.lix.ᷣm myſticã lecturã ⁊ nihilominjꝰ c

E
6

s

i

u
;
ſed

Mi
Gn

D

xc
um
ias
6 ͦ
igic

e/

wa,
ead

ſdni

iofr⸗

pas

ale

ſu⸗

1al⸗

eaol

bdtß

volal

ſußin

nm

vVba h et ib ariata qꝗ tñ nõ ſunt
Sicut in pſalmo. lvi. dz. Exurge glia mea H
auũt cãtabo et pſallã in glia mea. ad hoc eni di
ccuü eſt exurge glia mea vt in illa cãtaret et pſal
leret. Itẽ ibi aut magnificata eſt vſq; ad celos
mia tua h aut magna eſt ſuꝑ celos mia tua. iõ
eni magnificata eſt vſq; ad celos vt magna ſit

mus virtutẽ. Jpſe erit vᷣtus ra: ipe pa

Plſalmꝰ le paſſiõe et hũilitate chꝛi⸗

zin
ſg.

. pncipio he pſalmi vſq; ad locũ iſt videat in
plſalmo. lvi. vbi lati exponit. Conſtat eni iſte
Ps ex poſtremis ptibo pſalmi. lvi.et. lix. ſz da

i vident᷑ variata q̃ tũ nõ ſunt oria.

ſuꝑ celos.iĩ celis. Itẽ ipſalmo. lix.dẽ.effraim

foꝛtitudo capitis mei. ᷣ autẽ effraim ſuſceptio

capitis mei qꝛ ſuſcipiẽdo ſoꝛies nos facit.ſ.cũ

*

ipſechꝛiſtꝰ nos ſuſcipitł cũ nos eũ ſuſcipimꝰ

et ex hoc fructificatio eſt in nobis. interpᷣtatur
ci effraim fructificatio. Itẽ ibi alienigene chꝛo
ſubditi:hᷣ amici fci referunt᷑:qꝛ ex inimic ſub
diti ⁊ ex ſubditꝭ fiut amici. Et qð ibi ait tribu
lates nos hic aũtinimicos nr̃os:vtiq; idẽ ipſi
ſunt: vbi ſuꝑ ̊ vᷣſu vlnmo. In deo faciemus
virtutẽ. ſic dicit Hieroꝰ. Nõ habemꝰ ſpẽ niſi

in deo tm̃.nõ dicamꝰ ſi ilud muhi eueniat aut

illð vñ habeo viuere. ſi ſenuero vñ habe⸗ vi⸗
uere. ſi infirmꝰ fctũs vñ viuo: chꝛiſtũ hẽs ⁊ ii

mes: Si volatilia celi palcit dubitas ꝙ pol⸗

ſit te paſcere. Nos ò̊ oẽm ſollicitudinẽ pijcia⸗

mus de coꝛdibo nr̃is ⁊ dicaꝰ. In deo facie⸗
nis nĩ:
Zo

—

ſe erit rectoꝛ noſter.

„ .

merito qᷓ tu victoꝛ eleuatꝰ es in regno.q vi.·

—

—

ſti ac de malicia et pena multiplici iule
traditoꝛis et ingrati ꝓpli iudaici.

Eus landez meaã

Titulus bic eſt

doloſi ſub me aꝑiu
Auctoꝛ pſalmi ꝓp ha dauid

In finẽ pᷣs dð.qꝛ aſcribit᷑ vero dauid.i.ch?ꝛo.

*

ſpectãti in finẽ.i.attendẽti exitũ pꝑſecutõis illa⸗

te ſibi a iuda ⁊ iudeis videlicet ꝙ ꝓpter hac illi
eſſent dãnandi ipᷣe vᷣo glificandus. Matcria:

paſſio chĩi ac malicia iude ⁊ ppli indaici. In⸗
tentio:monere iude ⁊ iudaici ppłi maliciã de⸗
clinare et chꝛiſti hũilitatẽ imitari. Snia in ge

nerali ꝓpha qͥ ſup locutus de chꝛiſti paſſiõe et
gloꝛificatõe nũc iterũ in iſto pſalmo in ꝑſona
chꝛi loquit᷑ de ſua paſſiõe recolẽs iude tradito
ris ⁊ ppli iudaici cuiꝰ ꝑſonã iudas geſſit mali⸗
ciam ⁊ culpã:ſubiũgiiq; multiplicẽ eoꝝ peniã

Lrchanbivnecornin. ad ↄfitẽdũ noĩ tuo
vtte itelligetes ſurrexiſſe dilucto illuctẽdam/

eso an oꝛabã.

ne tacueris:quia os peccatoꝛis ⁊ os

debita :dignã Snia in ſpali chꝛit⸗/ em

ꝙ hõ ad pr̃em oꝛans ait O (Deus) pf (laudẽ
meã ne tacueris).i.ab hoĩbotaceri ne ꝑmiſeris

q.d. apparẽte infirmitate mea latet ⁊ nõ apꝑet

qͥs ſim et iõ laus mea nũc tacet᷑ ſʒ iu ideo ne ta

cuenis laudẽ qꝛ iniqͥ nõ tacẽt vituꝑatõʒ vñ ſe
tur(qꝛ os pctõꝛis) ſcʒ iude qui fuu peccatoꝛ(

os doloſi) occulte derrahẽtis ⁊ palã adulãtis
ſeu blandiẽtisſuꝑ me aꝑtũ eſthad videndum
ſiłr oẽs iudaici ppli ad vituꝑandũ ⁊ clamãdũ
qꝛ qðᷣ dolo tegebat᷑ erupit in vocẽſta vero im⸗
pletũ eſt vt oꝛat cũ pᷣdicatus eſt eſſevnige nitus

filius dei. Et nec chꝛiſti laudẽ tacuitpĩᷣ deus
imo clarificauit ipᷣm in celoꝝ aꝑtionc:in mira

culoꝝ oꝑatõe:in reſurrectõe:aſcẽſione:et ſpũs

ſcti miſſione. vniuerſa q̊z eccia ꝑ ſingulos di⸗

es dñm laudat et ↄplet᷑ qd hic oꝛat.

Locuti ſunt aduerſuʒ me lingua doloſa

et ſermonibo odꝗqᷓ circundederunt meet

expugnauerũt me gratis.

Aocuti ſũt) ſcʒ iudas ⁊ iudei (aduerſuʒ me⸗

q inihi inſidiãdo (lingua doloſa) ſilł tractãdo

de traditõe mea (et ſermonibo odij circũderũt
me) moꝛtẽ meã ſuis vmonib⸗ odioſis ꝓcuran
docet expugnauer̃t).i.debellauer̃e(me gratis)

id ẽ ſine iuſta cã cũ nihil meruiſſem. vel (gra⸗
tis).i.fruſtra qꝛ mihil ꝓfecerũt.voluerüt eni ex

tinguerc ⁊ delere nomẽ meũ ettñ nõ potuerũt
Sicut eĩ pij ſtis chꝛiſtũ amãt ſic ĩpij gcoder̃t
Et ſicut pijs placʒ eqͥtas ſic ipijs iniqtas.

PHꝛo eo vt me diligerẽt detrahebaͤt mi

—

—

ꝛo eo) q fecer vt me diligerẽt) i. p bono
qð eis feci vñ me diligere deberet detrahebãt

mibi) negãtes me ſiliu dei hoc auertebãta
me qᷣꝝ ↄuerſionẽ qrebã. Et ſic plus nocuerũt

q; qͥ carnẽ meã ꝑemer᷑t.q.d.ꝓ bono mala red⸗

debãt qð deteriꝰ eſt (ego aũt)eõ oꝛab )/p ipis

hec ſunt arma dñi hec ſunt ⁊ arma nr̃a.ſ.oꝛõ.

docent & nos diuina eloqͥa dnico exeplovtqñ

aliqs ſentimꝰ ingratos reddẽtes mala ꝓ bo⸗
nis nos bona ꝓ malis reddamꝰ ⁊?/ -p malefctõ
ribus deũ exoꝛemꝰ. D
Et poſuerüt aduerſum me mala ꝓ bo⸗
nis:et odiũ ꝓ dilectõe ma.
Et)ipᷣi eõriocpoſuer̃t aduerſũ me mala) in
vbis ⁊ factisꝓ bonis)ꝗ feci eis ⁊ inter eos ꝓ⸗
curando coꝝ ſalutẽcet odiũ ꝓ dilectõe mea) qᷓ

me expoſui moꝛti ꝓ eoꝝ ſalute. H notanduʒ q;

tribo modis pctm ↄphit᷑ in hmõi redditõibi.b⸗

mus gradꝰeſt nõ reddere bona/p bonis. ſcðg

reddere mala ꝓ mał.extremꝰreddere mala ꝓ

bonis qð iudei chꝛiſto fecert. Cõtra hec ſunt

αι

alia tria. Pꝛimũ eſt reddere bona ꝓ bonis. f᷑ᷣm
nõ reddere mala ꝓ malis. pfectũ reddere bo- omniby ſuis ſpoliati ⁊ eijci
ſuuis)omni pᷣſidio deſtituti.

na ꝓ malis qð chꝛiſtus fecit iudeis.

Conſtitue ſup eum pctõꝛem:et daibo⸗
lus ſtet a vextris eus.
Conſtitue ſuꝑ eum).ſ.iudã et ꝓplłm iudaicũ
pctõꝛẽanthonomaſice.iſ.diabolũvt ſit ĩ ptãtẽ

eius hoc itaq; meruitvt ſuꝑ ſe habeat diabolũ
qꝛ noluit ſe chꝛiſto eẽ ſubiectũ ⁊ qͥ chꝛiſtũ no⸗
luerũt hꝛe regẽ habeãt regẽ diabolũ. Vñ ſub
dit quẽ pctõꝛẽ.d. (et diabolꝰ ſtet).i.maneata

dextris eiꝰ) yt pponat oꝑa diaboli oꝑibo dei.

auariciã ſue ſaluti h̊ eĩ cuiq; dextꝝ eſt qð alijs
pᷣponit.Et pᷣdicit hec nõ optat Flos ãt oꝛemꝰ
vt ded ſtet a dextris nr̃is ⁊ diabolꝰa ſiniſtris.

tio eius fiat in pctmj̊.

Aum iudicat᷑ ante tribunal eterni iudicis

Kexeat ↄdẽnatus c eijciat᷑in tenebꝛas exterio⸗
res ⁊ ne putet᷑ ab hac ↄdẽnatiõe liberari oꝛõe
quã ĩter ceteros apłos didicerat ̊ excludit.d.

(etoꝛõ eius fiat ĩ pctm)ſibi qꝛ nõ eſt ꝑ chꝛiſtũ
quẽ nõ vult ſeqͥ ſʒ ꝑſeqᷣ?. vñ ſᷣm Caſſio. Judaſ
peccauit dicẽdo dimitte nobᷣ debita nr̃a ſicutꝛ
nos dimittimꝰ debitoꝛibo nr̃is ꝓpt᷑ odiũ frater
num pꝓplos etiã iudeoꝝ ĩ neqcia ꝑmanẽs die iu

dicij exibitↄdemnatetoꝛõ eius fietĩ pcim̃ q;
nõ fit ꝑ chꝛiſti.

Fiant dies eius pauci:⁊ epiſcopatũ eiꝰ

gecipiat alter.

. *

ab bꝛeuiauitet epᷣatũ eiꝰ).ſ.dignitatẽ apłatus
qꝛ om̃s aplłi fuertepᷣi(accipiat alt᷑).ſ.btũs ma
thias qͥ loco eius aplłs eſt factꝰ ne ſacratꝰ duo
denariꝰ numerꝰ ſit diminutꝰ h pᷣmo in veteri
teſtamto nomẽ epᷣat iuenit᷑ dies etiã regni ꝓpli

iudeoꝝ fuer̃t pauci qꝛ ñ diu poſtea regnũ illõ
durauit ⁊ dignitatẽ ſynagoge eccia accepit.
Vit ſineine oꝛpham:⁊ vxoꝛ eiꝰ vidua.
Fiant filij eius oꝛphani:et vxoꝛ eiꝰ vidua)

P moꝛtẽ ipᷣiꝰ ꝓ qb ſuſtentãdis fur erattraden
do eis que dabant᷑ ꝓ egenis filij etiaʒ ppli iu⸗
daici facti ſunt oꝛphani amiſſo regno q̃ſi pa⸗
tre ⁊ vxoꝛ eius.ſ.ſynagoga facta eſtvidua amiſ
ſo deo vero ſpono.
Nutantes tranſfe

tent filij eius 1 men⸗

dicent:eijciant᷑ de habitationib ſuis.

Hutaãtes)interiꝰ in coꝛde fluctuãdo incerti

q̊ eant ⁊ nõ hñtes certũ ſtatũ ⁊ ꝓpoſitũ (tranſfe

rent᷑ extenioꝛi inſtabilitate vagãdo de gẽte in
gentẽ nõ hñtes certã manſionẽ ⁊ ſedẽ filij eiꝰ)

ſcʒ iude ⁊ etiam ꝓpli iudaici(⁊ mendicẽt).iaad

Fiant dies eius pauci).i.diminuti a tpe vi
te naturał qꝛ cito ſe laqueo ſuſpẽdit⁊ vitã ſuaʒ

tia qui tm tꝑs dediteis ad pniam.

datus facere miſcviam.

hoĩm miſeris viuant: alieno quxilio indigeäſt
omnib, ſuis ſpoliati⁊ eijciant᷑ de habitatoib⸗

iriniant alien lapoꝛegeins.
crutet᷑). i. inqrat ⁊ inueſtigetfeneratoꝛ.i.

exactoꝛ(omnẽ ſubam eiꝰ) ⁊ vniuerſa qᷓ habʒ. ſ.
vt ea tollat.titus eni pᷣcepito ẽm ſubaʒ iudeoꝝ

diligẽter inqri⁊ auferri.Et ſiiudas ſubam nõ

habuit tñ oĩa q̃ habuitita vxoꝛi⁊ filijs dimiſit

vt ꝗadhuc coꝛ in illis hꝛet nec vinculũ cupidi⸗
tat abꝛupit⁊ nihilominꝰde locuł auferebat⁊

dinripiãt).i. diuerſimode rapiãt(aliẽi).ſ.romãi
glaboꝛes eiꝰ .i.diuitias eoꝝ laboꝛibo acqſitas.
Non ſit illiadiutoꝛ:mec ſit qui miſereat

¶ Non ſit illi adiutoꝛ).ſ.tuendo eũ qꝛ nullus

aliꝰ ꝓpłs fuit auſus iuuare ꝓplm iudaicũ õ ro

manos. hoc eliã iõ dẽ qꝛ et boni tentant᷑ ſw hit
deũ adiutoꝛẽ(nec ſit ꝗͥ miſereat᷑ pupillis eiuss
fouẽdoꝛ tuẽdo poſteritate eiꝰ qꝛ mulites romãi

ſine mia eos affligebãt. Sʒ qꝛ poſſent etiã pu

pilli ſine adiutoꝛe ⁊ tutoꝛe in erũnis creſcere et

genus ꝓpagatõe ſeruare addait.

Fiant nati eius in interitũ: in generatio
ne vna deleaf nomen eius.

¶Hiant nati er iRintcritũ) vt. .ipi intereãt pt
pctm patrũ ⁊ ꝑ hoc oẽm ſpẽ poſteritatis tollit
(in generatõevna delea.no.eiꝰ ꝛita.ſ.vt illð qcð

de eo generatũ eſtvlteriꝰ nõ generet ſʒ cito ⁊ in

bꝛeui trãſeatvl diſpergãt᷑ ꝑ mũduʒ ſic ꝙ plmn

nõ faciãt et ſic nomẽ ꝑeat. poſt paſſionẽ ei dñi

xlij. anno deleti ſũt ⁊ ex eis qͥ chꝛiſtũ crucifixe⸗

rant nullus remãſit.Etin hoc eſt dñi clemen⸗

7„ ℳ— „ *

In memoꝛiã redeat iniquitas patrum

eius in ↄſpectu dñi:et pctm̃ mĩis eius

In memoꝛiã redeat iniqͥtas patrũ eiꝰ in cõ⸗

ſpectu dñi)vt in ea etiã ipᷣe puniat᷑. pctã patrũ

eis reddunt᷑ vt puniãt᷑q mala ꝑentũ imitant᷑.

ſed nõ eis qͥ mutant᷑ Quẽadmodũ eni bonoꝝ

imitatio facit vt etiã pctã ꝓpꝛia deleant᷑ ſic ma

loꝝ imiatio facit vt nõ ſolũ ſua ſʒ enã eoꝝ q̊ꝝ
imitatoꝛes ſunt merita ſoꝛtiant᷑ ſet pctm̃ mr̃is
eius).ſ.ſynagoge ł terrene hierlm q̃ ſanguine

gaudet q occidi:ꝓphas ⁊ tandẽ dñm ſuũ ⁊ p⸗

phaꝝ (nõ deleat in eo ſed ſemꝑ puniat.
Fiant cõtra dñm ſemp: et diſpereat de

ſubſtantiã ei

terra memoꝛia eoꝝ: ꝓ eo nõ eſt recoꝛ

iant).i. maneãt.ſ.p? ⁊ mr̃ vł iniqͥtas pꝛis

et pcmm mr̃is(ↄtra dñm).i.in ↄſpectu ⁊ pñtia

ſ
K

(tonr

-⸗

,

Ntde

te

Pil

dñino vt dño aduerſent ſ vt merita eoꝝ peſſi
ma dũs in iſto nõ obliuiſcat᷑ ⁊ advindicandũ
Ac puniendũ ꝓuocet᷑ ⁊ hoc(ſꝑ)vt ſine remiſſio

nxillud tin ſcelus ſit ⁊ hic ⁊ in futuro ⁊ diſpe

reat de ter a) viuentiũ.i.eccłia(memoꝛia eoꝝ)
ſcʒ parentũ eius quãtũ ad bonũ ⁊ hoc p eo ꝙ
nõ eſt recoꝛdatꝰ)iudas ⁊ ꝓplus iudaicꝰ (facere

miam)ſʒ potiꝰ maximaʒ crudelitatẽ ꝑſequedo

ialuatoré. Tin ſequi.
Et pſecutus eſt hominẽ inopẽ et men⸗
rmiet eopunctũ coꝛde moꝛtificare.
Et ꝑſecuteſt homine).ſ.chꝛiſtũ de virgine
natũs inopẽ).i.ſine ope hũani auxilij ſet men⸗

dicuʒz) dixit eni ſamaritane da mihi bibere ha

betis ↄſolatõʒpauꝑes qꝛ dũs vobiſcũ pauꝑ ẽ
(cteõpunctũ coꝛdei.afflictũ menie młtis do
loꝛibet ex cõpaſſione dolentẽ ꝓ pctis alienis
ct ↄpatientẽ alienis miſerijs (moꝛtificare.i.vt

moꝛtificaret et occideret paupes ꝑſeqͥ ſola ſeui

huiuſmõi patiunk.

dg eſt alij vero ꝓ diuitijs vel honoꝛibo interdũ

Et dilerit maledictõʒz et veniet ei:et no

—

luit bi dictio nẽ et elongabit᷑ ab eo.

¶UEt dilexit maledictõz).i maledictõis cauſã

ſcꝭ pctm ꝓ qͥ debet᷑ maledictio⁊ ſic ponit᷑ pñs

Pantecedente. Vel (dilexit) i videt᷑ ex ſciõ di⸗
ſexiſſe ⁊ ſignũ habuit diligẽſſa maledictõʒ ꝓpt

innocẽtis iniq;ᷓ ꝑſecutõeʒcet veniet ei maledi⸗

ctio ⁊ h ⁊ in futuro⁊ noluit bũdictõʒ)oĩbo cre

dæetiby i ſemie abꝛahe ꝓmiſſat⁊ elõgabit ab eoo
quantũ padiſus diſtat ab iferno px petm̃ eni

ſuũ elongata ab eo eſt ⁊ trãſiuit ad geites.

Et induit maledictonẽ ſicut veſtimẽtũ

et intrauit ſicut aqua in interioꝛa eius:
H 6 ſicut oleum in oſſib eius.

Et induit) iudas? ppłs/ maledictõʒ).i petm̃

qð dẽ maledictio qꝛ toꝛmẽta parat (ſicut veſti
mentũ) vttunicã qðᷣ qꝛ coꝛgis eſt ꝑ iᷣm dep⸗

natũ coꝛpꝰſignificat᷑ ⁊ eadẽ maledictõ (? intra
uit ſicut aqᷓ in interioꝛa eiꝰ ꝑ qð intelligit᷑ dep
uata aiacet) fuitſicut oleũ qꝛ delectat mõ face
re malũcin oſſiba eiꝰ ꝑ qð notat᷑ depꝛauata rõ.
vel põt accipi maledictio ꝓ afflictiõe⁊ milſeria
qꝛ tam interioꝛa qᷓ; exterioꝛa eiꝰrepleta ſũt ma

ledictõe iſta:duʒ triſticia ⁊ amaritudine erataf

flicus interius ac doloꝛe ⁊ pena exteriꝰ.

Fiat ei ſicut veſtimentu quo opit᷑:et ſi ,/

— 4

C a ſer M
Eiat ei). ſinde ꝓlo ipᷣa maledictio.ſ.pctm̃

(ſicut veſtimentũ. oꝑit) vt pallio qdᷣ eſt in cõ

ſpectu hoim de iniqtate gliani (et ſicutzona
ſfſemg pcingit vt ad opandũ malũ ſit aptioꝛ et
gatus ⁊ hec eſt pparatio qdã et ꝓnitas ad pec

candũ.vel maledictio.i. afflictio 2 miſeria cir⸗
cũdet euʒ ex oĩ ꝑte ſicut palliũ nec cito trãſeat
ab eo ſʒ ſp ei adhereat ſieut zona et ſic eſt ex ag

—— .

ledictõis. rM
Hoc op eoꝝ q detrahut mihi apo dñʒ
etq loquuũt᷑ mala aduerſus animã meã
oc)eſtſopꝰ i.pena ⁊ retributio p ope ma
lo oimccoꝝ qͥ derrahũt mihi) dicẽtes me nõ eẽ
chꝛiſtũ quẽ pᷣnunciauertlex ? phe vł aduer⸗
ſantes mihi? mee doctrinecapo dñm) qꝛ dũm
nõ latet iſta detractio. Nõ dixit hoc eſt merceſ
ecox ſz opꝰnam veſtimẽto ⁊ aqᷓ oleo ⁊ zona ip̃a
opa deſcribit ꝗbo erna maledictio cõparat (et
q loquunt᷑ mala aduerſus animã meã) dicẽteſ
nõ potuiſſe reſurgerecũ vellet. Ał (aĩiam meã)
id eſtvitã meã de eius deſtructõe tractido 2 in
moꝛtẽ meã ↄſpirando. Iſtiiaa.
Et tu vñe dñe fac mecuʒ ꝓpter nomen

Et) u p; (one dne) ageloꝝ ⁊ hoim gemina
tio vbi notat affectũ oꝛaãdiſfac mecũ)ſ.miam
l.adiuna ſm hoĩem me reſuſcitãdo ⁊ glifican
do ⁊ hoc pt nomen tuũ gloꝛificãdũ i.vt no⸗
men tuũ gloꝛiſicet ꝑ meã exaltatõʒ(qꝛ ſuauis
1i.pia? benigna(ẽ mia tua)qᷓ miſeris ſubuenii
qris eiꝑ me qð gierat. Suauis ẽ dñs nos ad
reꝑatõʒ angelice ruinecreãdo.ſuauioꝛ ĩ recreö
do.ſuauiſſimꝰ in retribuẽdo.ita fac mecũ.ſ.

Libers me qꝛ egenus et paupego ſum:

— — 5

et coꝛ meũ ↄturbatũ eſt

---ð

En Srarhatheſtintrame.
Libera me)a pſecutöe ? paſſiõe qꝛ (egenꝰ
tuo auxilio indigescet pauꝑ) mihi inſufficiẽqZʒ
(ego ſum) ex huanitate dñs cũ hoĩ pauꝑ fa
ctus eſt ⁊ pauꝑeʒ ſe dixit vtpaupes ↄſolaretet

nemo paupes deſpiceretvł egeſtas ?7 pauptas

chꝛiſti eſt iſrmitas ex qᷓ crucifixꝰ ẽ(et coꝛ meũ
ↄturbatũ c triſteſeſt intra me).ſ.ex iudeoꝝ in⸗

gratitudine et hũani generis cõpaſſione vłna

turali inſtantis paſſiõis timoꝛe. potuit enĩ coꝛ
turbari ſicut ⁊ caro cruciſigi.

Sigtut vmbꝛa cuʒ veclinat ablatus ſuʒ
et erceſſus ſum ſicut locuſte.

dicutvmbꝛa cũ declinatad occaſũ ablata

tendit ad noctẽ ſic ego declinãte moꝛtalitate in

mea paſſione (ablatꝰ) abductꝰ(ſum)de vita

pnjti ad moꝛtẽ.ſicut enĩ ex vmbꝛa declinãte fit

nox ſic ex carne moꝛtali fit moꝛs (ei eccuſſus

—

ſũ).i.a ꝑſecutoꝛib fugatꝰ ⁊ ↄpulſus fugere de

loco ad locũſicut locuſta)q de loco ad locũ ſa

*

liunt hoc iaʒ in mẽbꝛis eius videt᷑ qꝛ quotidie

aꝑſecutoꝛibo fideles fugant᷑ ſalientes de loco
ad locũ a ſimili locuſtarũ.

Genua mea infrmuta ſunt aieiunio:et ſup celos:uus aũttuns tibi obedicsſegolle

caro mea immutata eſt ꝓpter ole.
Benua mea rc. ad literã ſolent genua debili
tari iciunio ⁊ caro imutari oleo qð a ceteris lõ
ge eſt delicijs. Sʒ qꝛ hoc in chꝛiſto nõ claꝝvi
Vetur iõ aptiꝰ ⁊ meliꝰ ſic ĩtelligit᷑ genua mea.i.
foꝛtioꝛa mẽbꝛa.ſ.aplłi(cinfirmata ſunt) ⁊ defe⸗
cerũtſa ieiunio).ſ.me pane q̃ ſuſtentabant᷑ ab
eis in mea paſſiõe ſubtracto ⁊ ne penit ſuccũ
berent (caro mea ĩmutata eſt) in meliꝰ.ſ.a moꝛ

tis ignominia ĩ gloꝛiã ĩmoꝛtalita vtmea moꝛ

te deficiẽtes mea reſurrectõne firmarẽ ⁊ miſſo
ſpũſciõ vngerẽ hec autẽ ĩmutatio factaſeſt pr
oleũ).i.ꝓpter gratiã ſpũalẽ chꝛiſto hoĩ in ĩcar⸗
natõe datꝗ a cui? oleivnctõe dict eſt chꝛiſtꝰ.
Et ego factus ſum obpꝛobꝛiũ illis: vi⸗
derunt me et mouerũt capita ſus.
Et ego factus ſum obpꝛobꝛiũ illis invᷣbis
factis ⁊ ſignis.factus maledictũ ꝑ moꝛtẽ cru⸗

cis (viderũtſtudio deridendime)nudũ pen⸗

dentẽ in crucecet mouerũt capita ſua)in dete⸗

ſtatõm et deriſionẽ mihi illudẽtes ⁊ qſi furioſi

cõmotõe capitis minãtes. Oꝛ vider̃t pendere
in cruce ſʒ nõ reſurgere vider̃t qñ eiꝰ genua in
firmata ſunt ſed nõ qñ caro imutata.Ergo.
Adiuua medñe deus meus: ſaluuʒ me

––

foꝛtãdoſaluũ me fac) a moꝛte reſuſcitãdo.ad
iuua in triũpho paſſionis ſalua in glia reſur⸗
rectõis⁊ H(ᷣm).i.ꝓpt (miaʒ tuã)nõꝓpt debi⸗
tum operũvbi gtuita gr̃a cõmemoꝛat᷑. Et no⸗

ta qꝛ chꝛiſtus rogat vt hõ qͥ pᷣſtat vt de.

penã(qꝛ manꝰ tua)ꝑ quã feciſti oĩa chec) eſt qᷓ
in oclis eoꝝ eſt.i.cognoſcãt me eſſe manũ tuã

ſcʒ filiũ tuũ qͥ oꝑaris ſalutẽ hoĩm (et) ſciant qꝛ

1. .

tu dñe feciſti e in hũanitate aſſũpta. Manꝰ
pꝛis eſt chꝛiſtꝰ ⁊ hec erat qꝛ eſt verbũ apð deũ

t fecit eã duʒ vᷣbũ caro factũ eſt. Erat ſine tꝑe
Fm diuinitatẽ ⁊ ſacta eſt in tꝑem carn.
Oaiedicent illi et tu bñdices: qui inſur
gunt in me cõfundant᷑:ſeruus aũt tuus

lerabif.

ſcʒ mihicettu bonuscbñdices) mihi ĩ me etin
mẽbꝛis meis maledictõʒ eoꝝ ĩ bñdiciõʒ ↄuer
tendo.vana eſt & maledicuo filioꝝ hoĩm dili⸗

gentiũ vanitatẽ deus autẽ cui bñdicit bñfacit

qð dicit. AUñnq inſurgũt ĩ me)putãtes ſe aliqͥd

coõtra me ꝓſicere (oſundant᷑ cũ exaltatꝰ fuero

medio multor laudabo eum.

diuua me)o(dñe deus me in paſſiõe cõ

t ſciat qꝛ manus tua hec: et tu dñe fe
Edhꝑ hoclſciant) boni ad gloꝛiã ⁊ maliad

Maledicẽt illiynequã inſultãtes manui tue

.

tabi?ĩ ſeipᷣo ⁊ in dextera dei pꝛis ꝓpt᷑ victoꝛiã
De inimicis ſiue in mẽbꝛis ſuis letantibo inter

tentatões in ſpe:et poſt tentatõcs ineternũ.

Induant᷑ qui detrahũt mihi pudoꝛe:

et piank ſcut vrploige Miſte ſua.
¶ Induant᷑ qͥ derahũt mihi pudoꝛe)p detra
ctione.i.vndiq; habeãt cauſaʒ verecũdie ⁊ pu

deat eos mihi detraxiſſe. Sʒ hoc põt: ĩbono
accipi vt coꝛrigant᷑. hoc eſtitelligãt erroꝛẽ ſuũ
eęt ↄfundant᷑ ⁊ fiant in pniam (et oꝑiant᷑ ↄfu⸗

ſione ſua ſicut dyploide).i.ſicut duplici pallio
ſeu veſte. dyplois enĩ duplexeſt veſtis.q.d.cõ
fundant᷑ ꝓ tanto ſcelere duplicit.ſ.intus ⁊ fo⸗

ris.i.coꝛã deo ⁊ hoĩbs vl in aia ⁊ coꝛꝑe in boc

ſeculo ⁊ futuro.põt etiã in bono accipi hoc eſt

da illis ↄfuſionẽ nõ ſimplicẽ ſʒ duplicẽvt ma
gis agãt pniam. vt aũtdi. Augꝰ. Solos qppe
pena a ſupplicio liberat ̊s ĩmutat nã ͥſ pũtia

mala nõ coꝛrigũt ad ſeq̃ntia ꝑducũt.Ego ãt.
Confiteboꝛ dño nimis in oꝛe meo etin

Confiteboꝛ dño)ↄ feſſione laudis.i.lauda
bo dũm ⁊ hoc in mẽbꝛis meis.i.ↄfiteri faciazꝭ
laudes dñi (nimis.i.valdevel ex vehemẽti aſ
fectu (in oꝛc mecs.i.meoꝝ qꝛ oꝛe ↄfeſſio fit ad
ſalutẽ vel in pᷣcepto oꝛis mei(⁊ in medio mul⸗
toꝝ)nõ in iudea ſolũ ſʒ in vniuerſo oꝛbe ĩ me⸗
dio eccĩe ⁊ in cõi(laudabo eũ).i.laudare faciã
in mẽbꝛis meis. Vel (in medio).i.ĩ coꝛde mł

toꝛũ credentiũclaudabo euʒ) nõ in oꝛe tm̃ ſed
etiã ĩ coꝛde qꝛ coꝛde credit᷑ ad iuſticiã. Oecdiũ
eni cuiuſlibʒ noſtrũ eſt coꝛ noſtrũ? qꝛ młtiſũt
in quoꝝ coꝛdibo deus ꝑ fidẽ inhabitat ſctã ec

cleſia in medio multoꝝ ipᷣm laudat.

2. .

Auia aſtitit a dextris paupis: vt ſaluã
5 ceret a pſequentib animã mes.
aſtitit) ad adiuuãdũſa dextris pauꝑia)
.i.mei chꝛiſti hoĩs pauꝑis.aſtitit inq; nõ/ꝓpter

tꝑalia q̃renda ſʒ (vt ſaluã faceret a ꝑſe.ani.m)
mea moꝛte reſuſcitãdo et mẽbꝛa mea a malis
ꝓtegendo. Salua fit aũt aĩa a ꝑſeq̃ntibo ſi nõ
ad malũ ↄſentiat᷑ eis.nõ aũt eis ↄſentit᷑ cũ aſſi
ſtit dñs a dextris pauꝑis ne ipᷣa pauꝑtate.i.in

firmitate ſuccũbat.h̊ adiutoꝛiũ pᷣſtitũ eſt coꝛpi

chꝛiſti in oĩb ſctis in tentatõe et ſpecialr mar
tyrib in eoꝝ paſſiõe. Saluat eni dns qñq; li
beratõe manifeſta qñq; occulta. ¶ Hꝛõ.

cere dignatus es vt nos a maledicto legis
erueres tu faciens nobiſcũ miam ꝓpter nomẽ

D

tuũ digneris nos a pſequentibo vicijs eta ma
loꝛum obnectationibo liberare. Per do.

nice obſecratõis deus qͥ maledictõni ſub

— =—

— — —

—

0t⸗

d.
31ſo⸗
nhee
hertk
Nm
ſpii
i

ali⸗

eſi

mino meo:ſede a dextris meis
¶ Auctoꝛ pſalmi Apheta dauid. Ti

tulus talis eſt Pſalmꝰ dauid. Qui titulus ſim

plex ſine aliqua figura intelligendus eſt. Loq⸗
tur enĩ hic dauid myſteria incarnatõis chꝛiſti.

Materia:vtraq; natura chꝛiſti et magnificen

tia eius tam ex ꝑte hũanitatis q; ex ꝑte diuini⸗

tatis. Intentio:fidem nr̃am inſtruere de oipo⸗
tentia dñi quõ ꝓ expleta obedientia deus pa⸗

ter illũ exaltaueritet donauerit illi nomẽ quod

eſt ſuꝑ om̃e nomẽ et monere fideles ad tã ſub⸗
limis dñi ſubiectõem. Snia in generali:pꝛo⸗

pheta qꝛ in pcedenti pſalmo egu de chꝛiſti hu
militate et paſſione:nũc in iſto pſalmo agit de
ipſius chꝛiſti exaltatõe a deo pr̃e in ſua benedi
cta aſcenſione:de inimicoꝝ ſuoꝛũ plena ſubie⸗
ctione:de eius vnitate in natura cũ patre ⁊ eter
na generatõne:de eterno ſacerdotio eteius fi⸗

duabo naturis chꝛiſti dici quicquid in vtroq;

teſtamento continet᷑. Cota enĩ ſeries veteris et

noui teſtamenti refertur ad chꝛiſtũ vel materi⸗
galiter vel finaliter de ipſo tractando.aliqñ ſᷣm
diuinitatẽ:aliqñ ſcõᷣm humanitatẽ.Lex enim

ct ꝓphete mittũt intellectũ noſtrũ ad chꝛiſtũ.to

tum euangeliuʒ de chꝛiſto tanq; de materia eſt

contextũ. Sniĩa in ſpeciali:ꝓpheta ergo natu

ram deitatis pꝛimo aꝑiens . Dirit pfis pa
ter nõ oꝛe et oꝛis flatu ſed re et opeirs actiu ſeu

effectu qꝛ ſuum dicere facere eſt.dño meo) ſcʒ
cbꝛiſto filio ſuo. Credendus eſt ergo filius da
uid ſcdᷣm carnẽ:et dũs dauid ſᷣm diuinitatem.
Igdentitas noĩs repetiti notat identitatẽ eſſen⸗
tie:ſed repetitio nois et variatio caſuũ notat al⸗
ternitatẽ ꝑſonaꝝ.ſicut enĩ in eodeʒ noĩe caſus
a caſu inflectit᷑:ſic in vna eſſentia ꝑſona a per⸗

ſona gignitur vel ꝓcedit.(ſede) id eſt ſedebis et

poſt laboꝛẽ quieſces(a dextris meis).i.in poti⸗
oꝛibus meis bonis ⁊ mihi conregnabis quod

impletũ fuit in ſua aſcenſione.

Plſalmus de myſteriſs incarnatonis
Chꝛiſti ac eius exaltatõne et magniſfi
centia tam ex ꝑte humanitatis q́; ex par
te diuinitatis.

Iritdommnz oo,

tuoꝛum.

Honec ponam inimicos tuos:ſcabelluʒ

dum tuoꝛum.

Donec ponã inimicos tuos) omnes ſcʒ in⸗
fideles et nõ credentes aut iuxta fidem nõ vi⸗

uentes (ſcabellũ pedum tuoꝝ).i.ſubiectos to⸗

taliter tue voluntati et imperio.aut volentes et
ex hũilicate. aut nolenies et ex neceſſitate.et vt

habeant locum aut gratie aut pene. Nec ſequi

tur:donec ponã ergo nõ ſedebit q poſuerit qꝛ

donec nõ tenetur ibi excluſiue ſed incluſiueꝛ p
eterno. AUbi nota ꝙ hec dictio donec qñ poni

ꝓpꝛie ſemꝑ innuit contrariũ antecedentis R nõ
legam donec venias.q.d.cum veneris legam.
Item legam donec venias.q.d.poſtquã vene⸗
ris nõ legam. In negatione ergo ponit antece
dens vt nõ legam donec veneris:in affirmatio

ne tollit vt legam donec veneris. Sed in theo
logia inuenitur in affirmatõne omnia tꝑa po⸗

nere et compꝛehendere vt hic ⁊ ibi oculi noſtri
ad dominuʒ deũ noſtrũ donec miſereat᷑ noſtri
quandoq; in negatõne omnia tꝑa tollere ⁊ ab
negareyt ibi nõ cognouit eam donec peperit fi
lium ⁊ ibi iſte nõ penitebit donec moꝛiatur.de
inde loquens pſalmiſta ad dominũ chꝛiſtum
Virgam virtutis tue emittet dominus

—

.

ex ſyon: dominare in medio immicoꝛum

,

„

VUVirgam virtutis tue) id eſt regnũ potentie
tue cemutet pmo(dominus) ſcʒ deus paterex
ſyon)id ẽ incipiet a hierłm Quia ibi inchoatũ

eſt regnũ chꝛiſti ſcʒ eccleſia. VHel virgam virtu

tis)id eſt ſermonẽveritatis quia verbũ pꝛedica

tionis pꝛimitus exiuit ab hierm. VUnde de ſy
on exibit lex ⁊ verbũ dñi de hierlm ⁊ ſic emiſſa

virga (dominare in medio inimicoꝝ tuoꝝ) id
eſt fac vt qui alieni fuerant tui eſſe incipiant:et
dominare inimicis tuis id eſt dignare eſſe dñs
inimicoꝝ tuoꝝ.Ad hoc ergo hec virga viriu⸗

tis ex ſyon dirigit᷑ vt in medio inimicoꝝ ſuoꝛũ

dominet᷑ ſcʒ in medio paganoꝝ:iudeoꝝ:here⸗
ticoꝛum fratrũ ſalſoꝝ quod iam fieri videmus

quia dominat᷑ in medio inimicoꝝ perſtrepen⸗

tium nil cõtra eum valentiũ cum creſcatquo⸗
tidie gloꝛia eius ꝑ ꝓplos ⁊ eius nomĩ ſubijcian
tur gentes.Et merito dñaberis qꝛ. H

Tecum Palneiplii in die virtutis tue in

ſplendoꝛibo ſanctoꝝ ex vtero ante lucife
rum genui te. —

¶ ecũ )eſt ad ſubijciẽdos tibi inimicospꝛin

cipium) ſcʒ pater pꝛincipiũ omniũ qꝛ vnuʒ in
natura et eſſentia pꝛincipiũ pater eſt pꝛincipiũ
filius ſed ſicut pr̃ deus ⁊ filius deus nõ tamen
duo dij ſedvnus deus ſic ⁊ pater pꝛincipiũ ⁊ fi

lius pꝛincipiũ nõ tamen duo pPncipia ſed vnũ
pꝛincipiũ. Sunt aũt pater ⁊ filius vnũ comu

ne pꝛincipiũ ſpiritus ſancti etipſe tres perſone

vnũ cõmune pꝛincipiũ creaturarũ hoc autem
pꝛincipiũ videbit᷑tecũ eſſe nõ hic ſed in diex
tutis tue).i.in claritate diuinitatis tue qn vide⸗

*

efficere qd volebant. Conati eni ſunt delere no
i. q erunt in ſplendoꝛe ſancti q iuſti fugebut men chꝛiſti? chꝛianũ de terra chriſtũ moꝛtitra
ſicut ſol in regno pris eoꝝ. Modo ergo creda dendo ⁊nõ potuerũt. Confregit etiam eos he⸗
mus vt tuncvideamus merces eni nr̃e ſidei eſt rodem ſcʒ ⁊ pilatũ in exiliũ relegando ⁊ pꝛinci
viſi dei. Tunc apparebit tecũ pncipiũ quõ pr pes iudeoꝝ ꝑ mundũ diſpergedo. Vel lin die
in filio ⁊ filius in patre ſit:tu es eni cui pr dixcit cettꝑe:occultelire ſue) que nunc eſt(cõfregit) v
(eex vtero)hoc eſt ex ſecreto meeeſſentie ⁊ occu ad excecationẽvel ad cõuerſionẽ (reges).i.glo
ta mea ſubſtantia(ante luciferum genui te).i. rioſus ſeculi ⁊ ſubo.
ante lucẽ ante tꝑa ante oẽm creaturã (genui te) udicabit in nationib implebit ruinas
in effabili ⁊ eterna generatõe quẽ ex vtero vir⸗ coõquanſabit capita in terra multox.·
ginis naſcivolui in tꝑe ſcʒ ante diẽ ⁊ oꝛtũ luci⸗ ¶ Judicabit)occulto iudicio in pñti (in natio
-ekfern ſeu auroꝛe vnam creatur hic noĩat ⁊ oms nibus).i.in gentib:hoc eſt iudiciũ faciet ⁊ pu⸗
creaturas indicat lucifer ꝓ ſiderib ponit᷑ tan-⸗ nmiet gentes ꝓpter pctã vt humilient᷑ ad ↄuerſio
quã a parte totũ. Ded illa ſidera facta ſunt vt nem ⁊cimplebit) edificando (ruinas.i humi⸗
ſint in ſigna⁊ tꝑa et in dies et in annos.Oõð eſt les cadentes ſcʒ ab altitudine qua ↄtra chꝛiſtũ
ergo ante luciferũ hoc eſtante ſidera qd eſtan-⸗ ſe erexerantvel humiles caſus ſuos ⁊ defectus
te ſidera hoc eſt ante tꝑa ⁊ ſi eſt ante tempoꝛa ̊ͤ intelligentes:qꝛ (conquaſſabit).i.hũiliabit(ca
ab eterniiagte.½ pita multoꝝ cruinas ſaciendo ſed edificat ru⸗
Jurauit oñs et nõ penitebit eum:tu es nas implẽdo(in terra.i.invita iſta pñti biceni
ſacerdos in eternum ᷣm oꝛdinem mel/ de multis ſuꝑbis humiles facit. Vel (iudica⸗
chiſedecqcdyd. beit).i. in foꝛma humana in iudicio finali apa
rauit dñs).i.deus pr̃ firmiter pmiſit tibi rebit et vnicuiq; ſcõm merita ſua reddetcin na
fſ̃m ꝙ tu es homo et immutabiliter ſtatuit ac ſi tionibus).i.in plis ⁊ gentib vniuerſis qꝛ illö
iuramento firmaſſet(⁊ nõ penitebit eum mutã iudiciũ erit generale omnibocimplebitruinas)
do ſuã ſniamvlł ↄſiliũ. Jurauit inq; hoc ꝙtu) ſcʒ angeloꝝ qꝛ hoĩes illuc aſcẽdere facie. Cn⸗
ſcʒ chꝛiſte (es) eriscſacerdos in eternũ) ⁊ eter⸗ de angeli ruẽdo deſæ derũtↄquaſſabit).i.gra
nus ſemꝑ viuens ad interpellandũ ꝓ nobis.i. uiter condemnabit (capita multoꝝ).i.multos
tuũ ſacerdotiũ durabit in eternũ qꝛ nõ penite⸗ ſuꝑbos pᷣlatos et tyrãnos alioꝝ capitaneos ex
bit eũ nõ ſᷣm oꝛdinẽ aaron qui tꝑalis fuit: ſan euntes nũc(in tena) que abũdanter nutnt pec

bimus te ſicuti es ſcʒ (in ſplendoꝛiba ſanctoꝝ)

—

guineʒz animaluũ obtulit ſed)ſᷣm oꝛdinẽ).i.ſᷣm
dignitatẽ ⁊ ritũ oꝛdinis.i.ſacerdotij( melchiſe⸗

dech)qui nõ tꝑalis fuit ſcriptura ſubticente in
itium et finem vite eius in figura dei qui caret
initio ⁊ fine.Qui obtulit panẽ ⁊ vinũ pꝛenun⸗

cians ⁊ pᷣmonſtrans ſacramentũ coꝛꝑis ⁊ ſan⸗
guinis chꝛiſti ſub ſpeciebo panis ⁊vini.Sicut
enim melchiſedech obtulit panẽ ⁊ vinũ in ſa⸗
crificium ſic chꝛiſtus ↄſecrauit panẽ et vinũ in
coꝛpus et ſanguinẽ ſuũ ⁊ obtulit coꝛpus ſuũ et

catoꝛes. Judiciuʒ enĩ duriſſimũ his qui pſunt
ſiet ⁊ potentes potenter toꝛmenta patient᷑. In⸗

de aũt tanta ptas ei qa.

—

bit caput.

¶Detoꝛrente). ide fluxu . penis noſtre moꝛta
litatis ⁊ impetu tribulatõis (in via) huius ſecu

li ⁊ ꝑñtisvitecbibet)⁊ guſtabit: maximein ſua
paſſione biberunt⁊ de hoc toꝛrente ſanctiſicut
alibi dicit᷑ toꝛrenteʒ ꝑtranſiuit anima noſtra et

e toꝛrente in via bibet ꝓpterea exalta⸗

— (—— — —

‚— — —

ſanguinẽ verũ panem et verũ vinũ cuius ſacri ¶¶ꝓpterea) qꝛ ſic humiliatus eſt etiã vſq; ad moꝛ
ficij ſimilitudinẽ pᷣmiſit melchiſedech Deinde temtexaltabit caput iſe ipm q eſt caput omni
conuertit pheta ſermonẽ ad pr̃em dicens. um noſtrũ tanquã victoꝛ iudex ⁊ dñs poteſtatt
Oñs a cextris tuis: confregit in die ire ue alios iudicando ⁊ omniba dñando.Et non
reges. icit ab alio exaltatus ſed qui ſeipᷣm humilia⸗
Dñs (ſcʒ chꝛiſtus ipſe ſacerdos in eternũ po uerat ipe ſe exaltauit. Poſſumus etiã dicere qꝛ
itus? exiſtens (a dextris tuis)o dñe pr᷑ de quo ctpater exaltauit eum ⁊ dedit illi nomen qð eſt
iuraſti cui dixiſti ſede a dextris meis ⁊c (confrre ſũꝑ om̃e nomen nam qð filius f. Ureand fa
git) ⁊ cõquaſſauit(in die ire.i.vindicte(ſuequn cuuudd Oꝛatio
velut ex iravindictã de eis exigit (reges)de qui Ante luciferũ genite qui es pꝛincipiũ totius
bus ſupꝛa dictũ eſt aſtiterunt reges terre ⁊ piinn creature rogam ⁊ queſumꝰ.vt ficut tuos ini
cipes ↄuenerũtin vnũ aduerſus dñũm ⁊ aduer micos ad dexteraʒ patris reſidẽs ſubieciſti ita
ſum chꝛiſtũ eius. Hos gloꝛia ſua ↄfregit et põ nos tuis officijs dignos habeas ablata domi

„

dere noĩs ſui infimos reddiditvt non poſſene natõne peccatt.

S
.ùẽf

Pſalmus ve magnis et miralib ope

Plſalmus de magnis et miral Confeſſio et magnificentia opus eius
de ribus diuinis et expibitõe laudis et gra et iuſticia eius manet in ſeculu ſecuii.
tiarum actionis populi fidelie peis. Contfeſſio)peccatoꝝ (? magnificentianꝛbo

¶PsS. cx.

Onſiteboꝛ tibido

mine in toto coꝛde meo: in cõſilio iu

+fſtozum 7 congregatingen.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Titulus eſt alla

pſalmis ↄueniat ibi tũ pꝛecipue ponit᷑ vbi ma
Ina exultatõe gaudet᷑:ſicut in hoc pſalmo po⸗
pulus dei a diabolo liberatus laudat et ad lau
Fen dei ꝓ omnibo oꝑib eius inuitat que laus
magna ⁊ mirabilia ⁊ ſingulariter operatio dei
mirabilis in ſacramento altaris. Intentio:mo

Nomen autẽ angelice laudis alła ⁊ ſi omnibꝰ

rã future laudis habet. Materia:opꝑa dei

noꝛuʒ operũ eſt (opus eius) ⁊ hec eſt volung
eius vt ex ſuis operibo inſit homiĩ cõfeſſio Krs
rum ⁊ magnificentia bonoꝝ operũ. Vel(ma⸗
gnificẽtia).i.iuſtificatio pctõꝛis que eſt magni
ficentia dñi non ergo gloꝛiet᷑ in ſe homo qꝛ oĩa
ſunt a deo (⁊ uiſticia eius).i.merces q̃ iuſte doa-
tur ⁊ retributio iuſticie(manet inſeculũ ſeculi)
.iin eternũ. Vel (confeſſio ⁊ magnificentia)eſt
(opus eiꝰ .i.opus dei eſt materia ⁊ occaſio cõ⸗
fitendi dño in laude ⁊ magnificandi eum⁊ iu
ſticia eius) q̃ eſt in omnibo operib eius qꝛ oia
iuſte facit (manet in ſeculũ ſeculi).i.immutabi
liter ⁊ in eternũ. Inde etiã ↄfiteboꝛ dño a.
AVemoꝛiam fecit mirabiliũ ſuor miſeri

S nere nos ad dei laudẽ ⁊ pꝛeconiũ ꝓpter mirabi coꝛs et miſeratoꝛ oñs:eſcam dedit timẽ
rali ꝓpheta qꝛ ſupꝛa locutus eſt de chꝛiſti exal⸗ Memoꝛiã fecit)relinquendo ſcʒ memoꝛia⸗
. tatione? magnitſicentia nunc incipitexhoꝛtari lec(mirabiliũ ſuo;)ab eo factoꝝ qꝛ qd mirabi
— ad dei laudẽ multiplici de ciꝛ pꝛimo in ꝑſona ¶ liter egit ſcripture ſancte coõmendauit (oñs) in
ſidelis ppli ex ↄſideratõe diuinoꝛ oberu mi⸗ carne apparens miſericozhnatura ? miſern ⸗
6 rabiliter et miſericoꝛdit echibitoꝝ deuotas ſe toꝛ)exhibitõe et ſic eſcam) ſacre ſcpture (dedit
laudes ꝓſitet deo redditurũ ꝑ hoc ſuo exeplo cimentibo ſe) nõ ptemnentibs. Ael ( Memoꝛiã
exhoꝛtans cterosvt in hoe ſiuexiſtant ? ini⸗ fecit mirabiliũ ſuo) tradendo diſcipulis eu⸗
tatoꝛes. Dententia in ſpeciali Alaude ergo in cariſtie ſacrameniiũ qð ad memoꝛiaz reducit
2* Pecan B 0i. Chariſtie ſacramentũ qð ad memoꝛiaʒ reduci
e cipiens ait in ꝑſona fidelis ꝓpli¶ Confiteboꝛ ti ipᷣaʒ figurã ſcʒ manna p qð fuit fi⸗ ideo
piens au m giong nucbον ipaz figurã ſcʒ manna ꝑ qð fuit figuratuʒ i
