Gb803_fol
author: Ludolphus, de SaxoniaandPetrarca, Francesco

“!

8 .

——=

N 1245 11904303 021

UIIIHNNIIIIAIINIII —

us Tobingen

.

—

ð
.
„
7
.
—
D
)

=

—r— — . =☛

— . * 5 —
. .* —

„ =
8
. 3
ι
. —
„ 7
. —. .
. .
. . .
. .
. ..
. .
17 »
. *
—
. 8
— .
.
X. e Dſalten e ——ʒ
ð t⸗ α
4
: . 5
.
» 14 .
. .
* .
.
1
2
.
. .
9* .
4 *
. .
.
. .
.
.
. . .
4
. . . 5 „* . 3 .
. . .
.
2 ä .
* „
.
„
14
.
*
4
=
2 — . *

O .
.„

¶ Jacobus wimpfelingus Sletſtatenſis Vniuerſis optimarum
litterarum cultoꝛibo fglicitatem

Ludolfus Saxo ſacratiſſimę religionis carthuſienſiũ apud nobilẽ Argentinã Alumnus:
ꝑſpicaciſſimo ingenio: exactiſſima diligentia: cumulatiſſima doctrina: ſi uauiſſima nobiliſſi⸗

maq; lucubꝛatoõne: Dauiticoꝛũ carminũ interpꝛetationẽ enucleatiſſime cõplexus eſt:adeo vt

baud facile cęteris (cum eoꝝ venia loquar) qui ante eum in eoſdem pſalmos expoſitões tra⸗

diderũt minꝰ vtilẽ lenfnen iudicandus ſit attuliſſe. Hã is ſeſe poꝛes Dauiticę lirę di⸗
ligentiſiimos interpᷣtes Hieronymũ Auguſtinũ Caſſiodoꝛũ Petrum Lumbardũ:et quot⸗
quot huic laboꝛi inſudauerũt nõ modo vidit et legit:ſed et ſentẽtiavᷣ eoꝝ tanq; ameniſſimos

floꝛes et q;ᷓ vtiliſſima grana ſapienter ac cõpendioſius introſeruit: In pꝛimis quid ſibi tituli

—

velint:quid argumentũ et materia:quid intentio:quid ſententia generaliter ⁊ ſi peciatim pꝛę⸗
ſferant. ita bꝛeuiter et aperte determinat: vt vix ſimilẽ legas:qui ſub pſalmoꝝ vmbꝛa.eternã
tempoꝛalẽq; Cbꝛiſti natiuitatẽ:vitę ſanctimoniã:ꝑſecutõnes:toꝛmenta: moꝛtem ac reſurre⸗
ctionem cęteraq; id genus myſteria tam luculenter diſeruerit et explicarit: Ipſos quoq; ver⸗
ſus qui nõnunqᷓ; videntur in coꝛtice:nequaq; ſibi inuicẽ coherere. ſubtiliſſimis cõnectenti⸗
um gloſarum vinculis ſcitiſſime peritiſſiméq; iungit et continuat: Ad calcem deniq; pſalmi
cuiuſiibet:deuotam concinnãq; et ipſi pſalmo conſonã oꝛatiunculã obſeruate curioſeq; ſu⸗
peraddit: Heq; nimiũ litterę quę occidit deditus eſt. nec typicis ita ſi enſibo innititur vt litte⸗
ralem neglexiſſe videat᷑.ſed quẽcunq; ſenſuũ magis ad rem accomodatũ vtilem ac neceſſariũ
pꝛęſenſit: eum caute ſol Rite et religioſe ꝓſequit᷑. Nec tam accurata ſacratiſſimoꝝ myſterioꝝ
elucidatõne contentus fuit.niſi etiã intimo quodã maximę deuotõnis ardoꝛe:hhumana ſur⸗
ſum coꝛda raꝑe et vehementer inflãmare conaretur:Quippe qui nõ ſolum ſymbolice et litte⸗
ratoꝛie (quam ſcholaſticã aut ſpeculatiuã vocant)pꝛędoctus:ſed et myſticę theologię q; exx⸗
tiſſimus fuit:Quod ſi nr̃o teſtimonio candide lectoꝛ.huiꝰ pſalmoꝝ interpᷣtatõis excellentia
tibi pꝑſuaſa nõ fucirpertulu facito ex altero quodã libꝛo dulciſſimo pꝛeſtantiſſimoq;:cuius
idem noſter Ludolfus auctoꝛ eſt:quẽ vitam Chꝛiſti titulo inſigniuit. O ffendes nimirũ ſin
gularem doctrinã deuotiſſimi patris:et reipſa compꝛobabis Ludolfum nulla pꝛiuata lau⸗

datione nunc indiguiſſe. Inde noſtro tandem ſeculo (quo tot obſtruſa et abdita diu volumi
na in lucem pꝛodeunt) miſerta plurimũ diuina benignitas.nequaq; paſſa eſt hoc Ludolfi

ſaluberrimũ opus.cum magno religionis noſtrę diſcrimine iutius latere.aut foꝛſitan ob⸗
litterari.Ex Spiris Rłn. Januarij. Anno virginei partus. Occccxci.

n pꝛologo deſcribuntur
Laudes et ſalutares pſalmoꝛum effectus.
Vtilitas intelligentie eoꝛum. DUDU
Vtilitas deuote eos legentium et decantantium.
Teicola indeuote legentium aut decantantiũ pſalmos.
Libꝛum eſſe vnum dumtaxat.
Dauid auctoꝛem fuiſſe.non Aſaph:yditũ et cetteroo.
Numerus pſalmoꝛum.et my ſtica eius numeri ſigniſicatio.
Mogdus pꝛocedendi.et de quadruplici ſenſu.
Cur pſalmi in eccleſia frequentantur.
Vtilitas et effectus cantus vocalis.
Mogdus pſallendi.
Attentio inter pſallendum q; vtilis ſit viris eccleſiaſticis.
Ad oꝛationem qualiter homo ſe debeat pꝛeparare. J „
Oꝛationis inſtantia et ſedulitas.

e,

¶In ipſa expoſitõne: Verba pſalmoꝝ ſigno Parentheſis includuntur vt ſecernantur ab

alijs nec tamen truncata vt facilius legas.

.

“RL
3

.
lim ma ſnberear vt ceteſtlaei dona reuelentur. Hi⸗
EB bil enĩ eſt in hac moꝛtali vita: in quo poſſi⸗
na habuit delectamentum et mus ſamiliarius inherere deo q; in laude di
omnẽ ſapoꝛem ſuauitatis: ſic uina. Pſalmoꝝ deuotio ſpiritui ſancto men
D carmen huius libꝛi habet o⸗ tem p̈parat: et oĩm graꝝ dona meret᷑. Vnde
unmnnne ſpũuůale documentũ et eſt BGregoꝛiꝰ. Spũs dei ꝓphetaꝝ mentibo non
tbile ad omnẽ ſenſum cuiuſlibet inten⸗ ſemꝑ pꝛeſto eſt qᷓtenus cũ ſpm̃ ꝓphetie nõ ha

tionis. Cum in choꝛo canit᷑:tũc ſunt verba bent:ſe hüc cognoſcant ex dono dei habere

cccleſie deũ laudantis. Cũ a iuſtis canitur: cũ habent. Vñpha Heliſeus cũ de futuris
tunc ſunt verba grasogentis. Cum a pecca requiſitus eſſet et phetie ſpm̃ ſibi deeſſe co⸗

toꝛe recitatur: tüc ſunt verba veniã depꝛecan gnouiſſet: pſalteriu ſibi fecit applicarivt phe

9

tis. Cum ꝓ defunctis decantat᷑:tũc ſunt ver tieſ pũs ad eũ ꝑ laudẽ pſalmodie deſcederet:

ba ale deſu plicio ad deũ clamãtis. Et quo⸗ atq; eius aĩm de futuris repleret. Vox etenĩ

cunq; ſeintentio canentis ↄnertit:mox ſe ſen pſalmodie cũ intentõʒ coꝛdis agit᷑: ꝑ hanc

ſus huius libꝛi affectui canentis ↄfoꝛmabit om̃ipotenti deo ad coꝛ iter ꝑatur. vt intente

Cum bũdicente bñdicit. cũ maledicẽte ma⸗ menti:vel ꝓphᷣie miſteria:vel ↄpunctõis gra⸗

ledicit. bndicit mẽbꝛa chꝛiſti: maledicit mẽ⸗. tiã infundat. Vñ ps.ᷣxlix.ſcriptũ eſt. Sacri
bꝛa diaboli. Vtile aũt et ſalubꝛe eſt intellige ficium laudis honoꝛificauit me: et illic iter
re:qð nunq; ceſſamus decantare.Auget qp⸗ quo oſtendam illi ſalutare dei. In ſacriſicio

pe deuotionẽ intelligentia et dum intelligit igitur diuine laudis fit ad ieſum iter oſtenſi

qð cantatur: mens ꝑ intellectũ obligata nõ onis:qꝛ dum ꝑaſalmodiã cõpunctio infun

cuagat᷑. Intellectus q̊ʒ cantantiũ mẽti chꝛi⸗ ditur/via nobis in coꝛde fit:ꝑ quã in fine ad
ſtum in ſingulis pſalmis facit pntem. quem ieſum puenitur. hec Grego. Hullus itaq;
dum intellectu et oꝛe decantant ꝓculdubio moꝛtaliũ pᷣt vel verbo explicare:vel aĩo com
attentius amãt. Dum cogitas pſalmos chꝛi pꝛehendere pſalmoꝝ virtute: ſi non ſuꝑficie
ſtus in mente tua eſt Dum oꝛe decantas chꝛi labioꝝ tm̃ ſʒ intenta mente et puro coꝛde in
ſtus in oꝛe tuo eſt. Dum meditarꝭ pſalmos: diuina laude canant᷑ In pſalmis enĩ inueni

bunc ex meditatõe capies fructũ/vt in ipſis es ſi(intẽte nõ celeriter ꝑicruteris) tam inti⸗
tibi vtrũq; occurrat teſtamentuʒ. Pſalmoꝛũ mam oꝛõem qualẽ nõ poteris ꝑ te ipᷣm vlla⸗
deuotio pñtiam chꝛiſti conciliat. Angeloꝛũ ienus excogitare. In pſalmis inuenies inti⸗
ↄgratulationẽ generat.ignitos mentis affe⸗ mam ↄfeſſonẽ peccatoꝝ tuoꝝ: et integrã de
ctus ſuſcitat/ mala purgat/ demones ſuꝑat pꝛecatõʒ diuine atq; dnice miſericoꝛdie. In

gladio ſpũs qð eſt verbũ dei:qꝛ deuotionez pſalmis inuenies pᷣſidium cõtra aduerſitatẽ

pſallentiũ ſuſtinere nõ pñt. Pſalmoꝝ radi⸗ oim reꝝ que tibi accidũt:et intimã graꝝ acti
ces nõ in terra ſed in celo fixe ſunt:qꝛ ibi eſt onem de omnibo. In pſalmis ↄfiteris infir⸗
chꝛiſtus qui oĩm pſalmoꝝ materia eſt etin⸗ mitatem tuã atq; miſeriã:et ꝑ hoc puocabis
tentio. Ibi eſt cõuerſatio eccleſie que chꝛiſti dei miſericoꝛdiã. Oẽs enĩ virtutes in pſal⸗
coꝛpus eſt que etiã ꝑmaxime pſalmoꝝ parte mis reperies:ſia deo merueris vt tibi pſal⸗

ꝛtinet. Deuotionẽ pſallendi docet apłs cum moꝛum virtutem reuelet. Et ideo nõ eſt tibi
dicit. pſallã ſpũ pſallam et mente. Deuotõni opus vt ꝑ diuerſos libꝛos aĩo diffundaris.

pſallentiũ ↄgratulatõeʒ angelicã adeſſe do * in pſalterio ſolo vſq; ad obitum vite habes
cet pſalmiſta quiait. In cõſpectu angeloꝛuz materiã legendi ſcrutandi et docendi. In q̊
pſallam tibi.x pſallentibs admiſceri ſancii inuenies ꝓpbeticos/euangelicos/aplicos et

angeli ſoleat manitfeſtat pſalmiſta vbi ait.pꝛe oẽs diuinos libꝛos ſpũaliter ac intelligibili

*

uenerũt pꝛincipes.i.angeli ↄiuncti pſallen⸗ ter ex ꝑte tactos atq; deſcriptos.et pꝛioꝛẽ at

tibus. Unde cauendũ eſt ne ꝓpter noſtrã deſi ſecundũ aduentũ dñi ibi phetatos. Incar⸗

diam angeli recedant. Si eni boni ſpũs ſea nationem q̊ ac paſſionẽ reſurrectionẽq; atʒ

nobis elongauerint:impetũ maloꝝ quis ſu aſcenſionẽ dñi:et omnẽ virtutẽ diuinoꝛũ in
ſtinebit: Cauendũ eſt nectiã maledictõʒ ina pfalmis inuenies ſi intima mente pſcruteris

curramus ꝓphete dicentis. Oaledictus ois et ad medullã intimi intellectus ꝑ dei gratiã

qui opus dei facit negligenter. Dignũ quio ꝑpueneris. VUnde de laude pſalmoꝝ et ſaluta
pe eſt vtmens nr̃a cõcoꝛdetcũ voce qũ ad di ribus eoꝝ effectibo ſic dicit Augꝰ. Alia ſunt
ninum opus aſſiſtimus.et cũ diligentia a ß⸗ que ꝓphete tradũt alia que hiſtoꝛici. exqʒ
ſentibo vniuerſis qſq; ſererrabat et diuinis alia ꝓuerbioꝝ:et alia comonitio. Pſalmoꝛu

vero liber quecũq; vtilia ſunt ex olbo ↄtinet/
futura pᷣdicat/veteruzʒ geſta vmemoꝛat. legẽ
viuentib tribuit:gerendoꝝ ſtatuit modum.
Et vt bꝛeuiter dicã cõis quidã bone doctri⸗
ne theſaurꝰ eſt: apta ſin gulis neceſſaria ſub⸗

miniſtrãs. Veteribo nã q; aiaꝝ vulneribo no

nit mederi. Sʒ et recentibo velociſſumũ ſolet
adhibere remediu nrchin actis pſeuerannã
ſcit ſalutis exhibere. Sed et vmiuerſis ꝑiter

paſſionibo ſubuenire:que dnationibo varijs

aias angunt. Et hoc fit modulatõe quadã et
delectabili canoꝛe humanũ aĩm ad pudicitiã
Buocane ſſanai⸗ ſpũs ſcũs videns ob⸗
uctantẽ ac reſiſtentẽ ad virtutis viã hũani
generis aĩm:et ad delectatões vite huius ma
gis inclinari q; ad virtutis rectũ iter erigi/

delectabilibo modiſ cantilene vim ſue doctri.

ne ꝑmiſcuit vt dũ ſuauitate carminis mulce
tur auditꝰ dinini ſermonis ꝑiter vtilitas in
ſeratur.ſᷣm ſapiẽtes qui ſi qũ vſus popoſce⸗
rit:auſterioꝛa medicamẽtꝗ eęgris offerre moꝛ
talibo.ne eger vtilitatẽ ꝓ e Meritate reſu giat:
oꝛa ac ſummitates poculi quo remediũ poꝛ⸗
rigant melle circũliniũt.Pꝛopteres &̊ pſal⸗
moꝛũ nobis ꝑ modulos aptata ſunt carmi⸗
na: vt vel etate pueri:vł qui adoleſcẽtes ſunt
moꝛibo qſi cantilena quadã pſallentes vide

antur delectari. Reuera eni aias iluminant

ac mentẽ. Pſalmus tranquillitas aiaꝝ eſt: ſi
gnifer pacis/pturbatões vł fluctus cogitati
onum cohibens / iracundiã repꝛimẽs / luxũ
repellens/ſobꝛietatẽ ſuggerẽs/amicitiã con
gregans/adducẽs in ↄcoꝛdiã diſcrepantes/⸗
recbcilians inimicos. Quis enĩ vltra inimi
cum ducat eũ cum quo vnã ad deum pſalmi
emiſerit vocẽ: Ex quo intelligitur:qꝛ ꝙ oĩm
bonoꝝ maximſi eſt. Charitatẽ pſalmus in⸗
ſtaurat ↄiunctõz quandã ꝑ ↄſonantiã vocis
efficiẽs/et diuerſum plm vnius choꝛi ꝑ cõ⸗

coꝛdiã ↄſona modulatõe ↄſocians. Pſalmꝰ

demones fugat/angelos ad adiutoꝛiũ inuiꝰ
tat. Scutũ eni in nocturnis terroꝛiba:diur⸗
noꝛũq; reqͥes ẽ laboꝝ.tutela pueris/iuueni
bus oꝛnamentũ / ſolamen ſenib⸗? mulierib⸗
aptiſſimus decoꝛ. deſertas habitare fac itvꝛ
bes / ſobꝛietatẽ docet/ Incipientibo pꝛimũ ef
ficitur elementũ/ꝓficientib incrementũ/ꝑ⸗
fectis ſtabile fumamentũ/totius eccleſie vox
vna. Pſalmus ſolẽnitates decoꝛat/pſalmus
triſticiã qᷓ ꝓgter deũ eſt mollit.pſal m etiã ex
coꝛde lapideo lachꝛvmas mouet. Pſalmus
angeloꝝ opꝰ eſt. exercitiũ celeſt iũ:ſpiritale ty
miama.O vere admirandi mgfr̃i ſapiẽs in⸗
ſtitutum:vt ſimul et cantare videamur et qðᷣ

ad vtilitatẽ ale ꝑttnet doceamur. Quid autẽ

eſt qð nõ diſcat᷑ ex pſalmia: Nõ oĩs magni⸗
tudo virtutis? Hõ noꝛma iuſticie? Hõ pu⸗

dicitie decoꝛ?: Non pꝛudentie ↄſummatio?
Nõ penitẽtie modus:? HNõ patietie regula:
Nõ om̃e quicquid dici pᷣt bonum ꝓcedit ex

ipᷣis: dei ſciẽtia ꝑfecta.pꝛenũciatio chꝛiſti in
carne venturi.et cõis reſurrectõis ſpes:ſup⸗
plicioꝝ metus:gloꝛie pollicitatio: miſterioꝝ
reuelatio. Oĩa pꝛſugin bis velutmagno ⸗

dam et cõi tbeſauro recõdita atq; ↄferta ſunt
bona; Et iterũ canticũ pſalmoꝝ aĩas deco⸗

rat/expellit tenebꝛas/efficit ſanctitatẽ homi
ni peccatoꝛi:eſt retectio mentis/delet pcc̃a: ſi
mile eſt elemoſynis ſanctoꝝ: Auget fidem.ſi
cut ſol illuminat/ſicut aqua ſcificat/ſicuti⸗

gnis peccatũ exurit/ſicut oleũ defiuit. Oleũ
eſt miſericoꝛdie/ſe ol leticie/ ps angeloꝝ elcã/
deũ oſtendit.diabolũ offendit. VMoluntatẽ il

licitã extinguit/aſꝑitatẽ eijcit/oẽm feruoꝛem

depꝛimit.iracundiã frangit/laus dei eſt aſſi⸗

dua:ſile eſt melli. Canticũ pſalmoꝝ carmen

eſt electũ apud deũ.om̃e peccatũ expellit:vin
culum charitatis emendat. oĩa penetrat/oĩa
ſuffert/oĩa implet/oĩa docet / oia ſignificat/
aĩiam magniſicat/turrim excelſam edificat/
os puriſicat/coꝛ letiſicat/hoĩem deificat/ſen
ſus aperit/omne malũ occidit/ꝑfectionẽ in⸗
ſtruit/excelſa demonſtrat/deſideriũ regni ce
leſtis donat.pacẽ inter coꝛpus et aĩam facit/
ignem ſpũalem in coꝛde ſuccendit/cõtra ola
vicia ſollicitudo certamẽ bonũ eſt. quotidie
radices oĩm maloꝝ expellit. ſicut loꝛica in⸗

duit /ſicut galea defendit/ſpes eſt ſalutis/cõ

ſolaclo dolon Pecct laboꝛuʒ / noticia veri
luminis/pons ſanctitatis. Hoĩem iuuenem

caſtigat/regnũ celoꝝ ſuꝑ terrã dat/tediũ aie

tollit/tuba eſt mirabilis.Qui diligit canticũ

Paimox Mnduc n; pᷣt amare peccatũ. Qui
abet laudem dei in coꝛde ſuo in poſtremo

apud deũ gaudebit:et aiam ſuam in celo vi⸗
uificabit in ſecula ſeculoꝝ. Vnde et Caſſio⸗

doꝛus. Pſallendi vtilitas triſtia coꝛda cõſo⸗
latur / gratioꝛes mentes facit / faſtidioſas ob
lectat/inertes exſuſcitat/ad lamenta peccato

res inuitat. Et iterũ pſalmodia eſt coſolatio

flentiũ/ cura dolentiũ/ſanitas egrotantium/
aĩe remediũ/et miſeriaꝝ oĩm ſuffragiiũ.
¶ Eſt aut libꝛi buius titulus talis. Incipit

liber hymnoꝛum vel ſoliloquioꝝ ꝓphete de
chꝛiſto. Liber dicit nõ libꝛi / cõtra eos qui di

cunt plures eſſe libꝛos:ꝓpter quinq; diſtin⸗
ctiones pſalmoꝝ que fiunt ꝑ fiat fiat. Sed
licet ſint quinq; diſtinctõnes:non tñ quinæ

6 .

.
.

„ 82 —
. .
.

ð .

tationes. Ipſe q̊ʒ dauid cum pſalterio mo⸗
daulans ante arcã in tabernaculo:ad diuinũ
cultũ ceteros inuitauit.Et quẽadmodũ ſi in⸗
gule modulatões illius inſtrumenti voca⸗
bantur pſalmi.ita et ſingule ꝑticule huiꝰ li⸗
bꝛi vel clauſule iuxca ſpũalem q̊ʒ intelligen⸗
tiam in pfalterio ⁊ nõ in alio inſtrumẽto mo
dulabatur: et ab illo inſtrumẽto liber nomẽ
ſoꝛcitur.qꝛ ſicut illud inſtrumentũ decẽ coꝛ⸗
ticum. Dicitur etiã ſoliloquioꝝ:quaſi ſolius das habet:et ſea onũ a ſuꝑioꝛi reddit ꝑ tactum
ſpũs ſancti eloquiũ:q in eo ſolus ſpũs ſcůs manuũ. Vnñ et dicit᷑ a pſallin grece qð eſt tan
ſine vllo hũano ingenio vel aurilio loquit᷑. gere latine.ita liber ille docet obſeruantiã de
Dauid eni ꝓphetaꝝ eximius dignioꝛi modo cẽ mandatoꝝ:et nõ ꝓ terrenis:ſed ꝓ celeſtibo
q; alij quaſi tuba ſpũs ſancti phetauit.Alij q̃ ſurſum ſunt bñ opari. Vñ tota nr̃a oꝑatio
nanq; ꝓphetelꝑ quaſdã rerũ imagines ſcʒ ꝑ tendere debet ad ſuꝑioꝛa etc ꝓpter illa fieri vt
ſomnia ac viſiones ꝓpbetauerũt. Dauid aſt ſempꝑ dicamus.oſanna in excelſis. et ſurſum
ſolius ſpũs ſancti inſtinctu ſine om̃i exterio coꝛda.et pꝛimũ querite regnũ dei.Et qꝛ pſal
rni ãminiculo/ꝓphetauit. VUl dicunt᷑ ſoliloqa- mus ꝓpꝛie dicit᷑ melos qð ꝑ motũ ⁊ laboꝛem
ſi ſolo de chꝛiſto eloquia. Nõ qꝛ de chꝛiſto manuũ ex pſe alterio ꝓcedit:ideo ſepe ꝓ bona
loquũt᷑ ſoli pſalmi:ſʒ qꝛ digniꝰ ⁊ manifeſtiꝰ opatione ponit᷑ q̃ ſine laboꝛe fieri non pt. &ℳ&

libꝛi dicendi ſunt ſed vnꝰ. Vñ in capite ltbꝛi
ſcriptũ eſt ⁊c.nõ dicit libꝛoꝝ. Et in actibo.ſi
cut ſcriptũ eſt in libꝛo pſalmoꝝ.nõ dicitli⸗
bꝛis. Dicit᷑ aũt bhymnoꝛũ:qꝛ totũ illud opus
ꝑtinet ad laudem dei.Hymni eni ſunt can⸗
tus laudẽ dei ↄtinentes. Si ſit laus ⁊ nõ ſit
dei nõ eſt hymnus.Si ſit laus dei et nõ can
tetur nõ eſt hymnus.opoꝛtʒ ergo vt ſi ſit by
mnus habeat hec tria:et laudẽ/et dei/ et can

loquunt᷑ de illo qᷓ; ꝓphete ceteri:ſequit ꝓphe⸗
te ꝑ excellentiã ſcʒ dauid. Cum eni dicit᷑ p⸗
pheta ſine adiectòe ꝓpꝛij noĩs intelligit᷑ da⸗
uid. At cũ dicitur apłs intelligitur paulus.
Etcum dicit᷑ vꝛbs intelligitur Roma. Hec
aũt dicit contra eos qui dicũt plures fuiſſe
pſalmoꝝ ſcriptoꝛes vel auctoꝛes ſcʒ Aſaph.
ꝓditum ⁊c̃.qꝛ noĩa eoꝛũ ponunt᷑ in titulis.
ſed illi auctoꝛes pſalmoꝝ nõ fuerũt ꝓ vt ſta
tim patebit. Et ſubdit᷑ de chꝛiſto. Ecce de q̊
agunt ſoliloquia:de chꝛiſto ſcʒ toto.i.capite
et coꝛꝑe:ſponſo et ſponſaömunis ergo

materia totius huius opis eſt chꝛiſtus tripli

citer acceptus.i.ſᷣm diuinitatẽ.ſᷣm hũanita⸗
tem et ſᷣm coꝛpus eius qð eſt eccia. Intentio
eſt hoĩes in adam defoꝛmatos: chꝛiſto nouo
hoĩ ↄſoꝛmare. Liber ergo iſte liber pſalmoꝝ

—— . „ ——

grece pſalteriũ.latine oꝛganũ dicit᷑qꝛ ſanctꝰ
dauid dulce myſteriũ huius ꝓphetie dulci ſo
no:dulci oꝛgano.i.pſalterio voluit declara⸗
re. VUnde ab illo inſtrumẽto ad lr̃am ideo li
ber iſte noĩatur qꝛ ad vocẽ illius inſtrumen
ti dauid canebat pſalmos ante arcam:volẽs
enĩ magnificare cultũ templi ad honoꝛẽ dei.
Cũ arcam de ſylo reduceret plura milia can
toꝛũ muſicis inſtrumẽtis deũ laudantiũ:et

nitoꝛibo vero fuios Choꝛe pᷣfecit. quoꝝ no⸗
mina Eſqras frequenter in titilis poſuit: tũ
pꝓ bonoꝛe miniſterij:tũ ꝓpter noĩm interpꝛe⸗

aũt pſalmus erx motu digitoꝝ et cõſonantia
vocis fieri ſolehat (cutiebat enĩ coꝛdas ⁊ oꝛ
ganum reſonabat:et cũ oꝛgano piter ipᷣe ver

ba cantabat) hoc ſigniſicat ꝙ in nobis ↄſo⸗

nare debet bona operatio ⁊ laudatio. Igitur
aſaph yditum ⁊ ceteri hmõi:nõ fuerũt aucto
res pſalmoꝝ:ſed pᷣpoſiti artificibus qui pſal
mos ꝑſonabãt tribb modis.vel hũana voce.
vel muſicis inſtrumẽtis.vł cõiter vtroq; mõ.
Et hoc dupliciter vel poſt vocẽ inſtrumẽto.
vel poſt inſtrumentũ voce.Pſalmꝰ aũt eſt in⸗
ſtrumẽti ſonus. Canticũ vero hũane vocis
cantus in laudẽ dei.Pſalmi qͥʒ canticũ cum
poſt inſtrumentũ vox:ſʒ cantici pſalmus cũ
poſt vocẽ inſtrumentũ. Iſtos ergo.cl.pſal⸗
mos ſpũ dei reuelante ſcũs dauid cõpoſuit.
et licet quidã pſalmi alioꝛuʒ noĩbo intitulent

noõ ideo factũ eſt ꝙ ipi pſalmos ↄpoſuerũt:ſʒ
pter officia vt honoꝛẽ de miniſterio ſume⸗

rent. Vel ꝓpter myſteria que ex interpᷣtatio⸗
nibo noĩm accipiunt᷑:ad que ſermo ſequẽs ꝑꝓ
tinere videt᷑. Vnde ad maioꝛẽ euidentiã in⸗
terpꝛetatões noim quoꝛundã videamꝰ: per
quas ſuhiectoꝝ pſalmoꝝ pandunt intelle⸗

ctus.yꝓditum interpᷣtatur tranſiliẽs eos.i.re

manens in mũdo herẽtesq; terrenis de quo
tranſiliente agit᷑ in pſalmo.xxxviij. qꝛ eſt de
eterna btitudine.et docet a dilectõe ſeculi ad

ſilr ianitoꝛes cõſtituit. Et cantoꝛibo quidem legẽ deiet inde ad eternitatẽ mente tranſilire
quoſdã alios pᷣpoſuit:quibo omnibo yditum

Aſaph.ochan.Eman pᷣfectos adhibuit. Ja

Vnñ dicit᷑ canticũ dauid ꝓ yditum.i.tranſili⸗

ente.Tranſilire debemꝰ et veri trãſitoꝛes eſ⸗

ſe de malis ad bona:de bonis ad melioꝛa:de
inſtantibo ad nouiſſima:de tꝑalibo ad eterna.

Pꝛimo ↄuerſione. ſecundo ↄuerſatõe.tercio

8 iij

conſideratõe. quarto imitatõne. ſulr intellige
de alijs pſalmis qͥ deyditũ intitulant᷑. Cho
re interpᷣtat᷑ caluaria:qͥ fuit locus dñice paſſi
onis. Vñ ꝑ caluariã chꝛiſti paſſio intelligit
Filij ergo choꝛe ſunt filij paſſionis.filij cru⸗
cis qͥ trophecũ chꝛiſti.i.ſignũ crucis in fron⸗
te coꝛdis ⁊ coꝛꝑis ſuſceperũt.et in cruce dñni
nii ieſu chꝛiſti cũ apło gloꝛiant᷑.et ſiłr ãs de
us hic affligi ꝑmittit caſtigãs tanq; filios vt
ſint filij choꝛe.i. paſſionis: vt diſcãt appetere
ſpũalia ⁊ eterna.Et his talibo attribuit᷑ intel

lectus pſalmi. xli.et ſequũt᷑ plures alij. Se⸗
pe intitulant᷑ pſalmi cũ hac adiectõne:fijs

cchoꝛe.i. chꝛiſti ⁊ paſſiõis eiꝰ.vt inculcet᷑ no⸗
bis iu gis memoꝛia dñice paſſionis¶ Aſaph
hebꝛaice:latine ↄ gregatõ:grece ſynagoga in
terpꝛetat᷑. Et licet cõgregatio ſit quoꝛũcunq;

collectio: ꝓpꝛie tũ ſynagoga dicit᷑ ↄgregatio -
Ppli filioꝝ iſrael. In cuiꝰ ꝑſona ſᷣm ꝑtem fi⸗

delem /ꝓpter certius teſtimoniũ loquit phᷣa
in pᷣs.xlix.ꝑ quã magis confutant᷑ increduli
iudei:qui iam ſibi ↄtra ̊ ꝗʒ pꝛius agebat te
ſtatur vt credibilius ſit. Et ſequunt᷑ plures
pſalmi alij de aſaph intitulati. Eman inter
pꝛetatur frater eiꝰ. Frẽs aũt chꝛiſti hi ſuntqͥ

in cruce gloꝛiant᷑. ſicut apłs quiait. Dihi
aũt abſit glari niſi in cruce dñinr̃i ieſu chꝛi⸗

ſti. qui ſunt veri iſraelite.i.deũ vidẽtes. ſicut
ad lr̃am eman fuit iſraelita.De h̊ agit᷑ in pᷣs.
Ixxxxvij.qui dicit᷑ intellectꝰ eman iſraelite.i.il
loꝛum qui ſunt frẽs chꝛiſti in cruce gloꝛian⸗
tes et deũ videntes. Uel Eman eſraica dicit᷑
id eſt aduena. dicit᷑ eni fuiſſe quidã de ꝑtib
oꝛientalib ſcʒ de eſra. Et ſiceſt intellectus

quiilloꝝ ſe aduenas ⁊ ꝑegrinos reputant in

boc mũdo.qꝛ nõ habemꝰ hic manentẽ ciuita
tem ſʒ futurã inquirimꝰ. Echan interpꝛetat᷑
robuſtus:qð nullus eſt niſi in ſpe ꝓmiſſiõis
dei:ꝑ quã nemo digne ſupplicãs decipit᷑: qð

verus iſraelita intelligit. De hoc agit᷑ in pᷣᷣ

lxxxviij.qui dicit᷑ intellectꝰ echan iſraelite.

id eſt robuſti qͥ vere deũ videt. At dicit Je⸗

ronimus. Nihil feliciꝰ chꝛiſtiano cui regnũ
celoꝝ ꝓmittit᷑:nihil ꝑiculoſius cũ ſꝑ de ſta⸗
tu ꝑiclitatur. nihil foꝛtiꝰ cũ ab eo diabolus
vincit᷑.nihil infirmius cũ a carne ſua vinci

tur. De his ergo pꝛemiſſis plerũq; in titulis

pſalmoꝝ fit mentio.tũ ꝓ officij reuerẽtia.tũ
ꝓ noiĩs interpꝛetatõe.De alijs vero q̃ in pſal
moꝛum ponunkt titulis in ſuis ſpẽaliter pate

bit locis. O ẽs igit᷑cl.pſalmi merito ipſi da⸗

uid attribuunt᷑ ꝓ vtſupꝛa manifteſte ex titulo

libꝛi huius colligit᷑:et ex gloſa oꝛdinaria et

plu ribo alijs locis autẽticis habet᷑. Ambꝛo⸗

ftus etiã ⁊ Gregoꝛius plures pſalmos noĩbs

alioꝝ pᷣnotatos vel nullius noiĩe intitulatos

ſoli dauid attribuũt.Et in hac opinione tã⸗
qᷓ; cõioꝛi et magis ꝓbabili plures ↄueniunt.

Auguſtin? q̃q; manifeſte h idem ſentit.qͥ in
xvij.li.de ciui.dei.c.xiiij.ſic dicit. Erat autẽ

dauid vir in canticis eruditus qui armoniã
muſicã nõ vulgari voluptate 6 fideli volũta
te dilexerat.eaq; deo ſuo qͥ verꝰ eſt deus my⸗
ſtica rei magne figuratõe ſeruiẽs. diuerſoꝛũ
cni ſonoꝝ rönabilis moderatusq; ↄcentus:
cõcoꝛdi varietate ↄpactã bene oꝛdinate ciui⸗

tatis inſinuat vnitatẽ. Deniq; oĩs fere ꝓphe⸗

tia eiꝰ in pſalmis eſt:q̊s.cl.liber ↄtinet:quem
pſalmoꝝ vocamꝰ.in quibo nõnulli volũt ſo
los factos eſſe a dauid qui eius noĩe inſcri⸗

pti ſunt. Sunt item qui putãt nõ ab eo ſcõs

niſi qͥ pᷣnotant᷑ ißius dauid.qui vero habent
in titulis ipſi dauid ab alijs factos perſone
ipᷣius fuiſſe coaptatos.Que opinio voce eu⸗

angelica ſaluatoꝛis ipᷣiꝰ refutat᷑:vbi ait q; iſe

dauid in ſpũ chꝛiſtũ dixerit eſſe dĩm ſuum.

OQOm ps centeſimuſnonus ſic incipit. Dixit
dñs dño meo:ſede a dexirꝭ meis. Donec po.

ini.tu.ſca.pe.tuoꝝ. Et certe idem pſalmꝰ nõ
habet in titulo ipiꝰ dauid:ſʒ ipſi dauid.ſicut

plurimi. Mihi aũt credibilius vident᷑ exiſti
mare qui oẽs illos.cl.pſalmos eiꝰ oꝑi tribu⸗

unt.eũq; aliq̊s pᷣnotaſſe etiã noĩbo alioꝝ ali⸗=

quid qò ad rem ꝑtineat figurantibo. ceteros
aũt nullius hoĩs nomẽ in titulis habere vo⸗

luiſſe:ſicut ei varietatis huiꝰ diſpoſitõeʒ q;⸗

uis latebꝛoſam non tñ inanẽ dñs inſpirauit.

Nec mouere debet ad hoc credendũ:ꝙ non⸗

nulloꝝ noĩa ꝓphetaꝝ qͥ longe poſt dauidre⸗
gis tꝑa ſuerũt:quibuſdã pſalmis in eo libꝛo
legunt᷑ inſcripta:et que ibi dicunt᷑ velut ab

eis dici vident᷑. Heq; enĩ non potuit ꝓpheti⸗
cus ſpũs/ꝓphetanti regi dauid hec etiã futu⸗
roꝛum ꝓphetaꝝ noia reuelare:vt aliud qð eo
rum pſone cõueniret ꝓphetice cantaret᷑. ſicut
rex Joſias exoꝛturus et regnaturꝰ poſt an⸗
nos ampliꝰ qᷓ; trecctos cuidã ꝓphete qui etiã

facta eius futura pᷣdixit cũ ſuo noĩe reualatꝰ

eſt. Hec Augꝰ?. D
¶ Loõſiſtit aut liber iſte in centũquinquagin
ta pſalmis.qui numerꝰ celeberrimis adnota

tur myſterijs. Cõſtat enĩ ex octogenario ⁊ ſe⸗

ptuagenario:qui idem ſignificat qð octona

rius ⁊ ſeptenarius.Et idẽ myſteriũ eſt in ſim

pliciba ⁊ in ↄpoſitis.Quia ſicut quindenariĩ
us cx. xv.ↄſurgit vnitatiba.ſic.cl.ex.xv.dena
rijs. O ctonarius aũt octauã ſignificat reſur
rectõnis.quia cum ſint ſex etates viuentiũ et

—

ſeptima moꝛientiũ: octaua erit reſurgentiũ.
eptenariꝰ vero tꝑs ſignificat huiꝰ vite: q̃ᷓ
ſeptẽ dieꝝ agit᷑ reuolutõe. Docet ergo nos li
ber iſte in huiꝰ vite ſeptenario ſic oꝑari:vt in
octaua reſurreciõis gloꝛificemur. Itẽ octo⸗
narius ſignificat nouũ teſtamentũ.cuiꝰ pr̃es

octonario deſeruiũt.obſᷣuãt enĩ ⁊ colũt octa
uam diẽ reſurrectõis chꝛiſti.i.dñicã et octäsz

ſcõꝝ ꝓpter reſurrectõʒ octaua etate futuraʒ et
expectãt eandẽ reſurrectõʒ octãʒ. Septenari
us vᷣo ſignificat vetus teſtamentũ cuiꝰ pr̃es

ſeptenario ſeruiebãt.obſᷣuabãt eni etcolebãt

ſeptimũ diẽ a pᷣmo die creatõis.i.ſabbatũ:ſe⸗
ptimã ebdomadã.ſeptimũ menſem.ſeptimũ
annũ ſeptime decadis.i.iubileũ. Per h̊ ergo
innuit᷑ ꝙ liber iſte vtriuſq; teſtamẽti cõtinet
doctrinã. Diſtinguit᷑ aũt liber iſte ꝑ tres qͥn
quagenas qͥ tres ſtatus electoꝝ ſignitficãt ſcʒ
penitentiũ.in iuſticia pficientiũ.et ꝑuenien⸗
tium. Ideo pma quinq̃ gena finitur in pnia
ſcʒ miſerere mei deꝰ. Scðda in iuſticia ſcʒ mi

in cuiꝰ ptateeſt nõ ſolũ vti vocibo ad aliud ſi
gnificandũ qð etiã hoĩes facere pñt ⁊ faciũt.
Ded etiã rebo ſigniſicatis ꝑ voces vtit᷑ ad ſi
gnificandũ alias res. Et ideo cõe eſt omnib⸗
libꝛis:ꝙ voces aliquid ſignificẽt. Sʒ ſpẽale
eſt libꝛo ſacre ſcripture ꝙ res ſigniſicate per
voces aliud ſignificẽt. Scdm igit᷑ pꝛimã ſi
gnificatõʒ q eſt Beges accipit᷑ ſenſus lr̃alis
ſeu hiſtoꝛicus. Scom vᷣo aliã ſignificatöeʒ
q eſt ꝑ ipas res accipit ſenſus myſticꝰ ſeu ſpi
ritualis.Et hic ſenſus ſcs triplex eſt in ge⸗
nerali qꝛ ſi res ſignificate ꝑ voces referantur

pꝛincipalis auctoꝛ ſacre ſcripture eſt ipe deꝰ.

ad ſignificandũ ea q̃ ſunt in noua lege tra

dita ſic accipit᷑ ſenſus allegoꝛicꝰ. Si aüt rez
ferantur ad ſignificandũ ea q ꝑ nos ſuntagẽę
da:ſic eſt ſenſus moꝛalis vł tropolo gicꝰ. SGSi

qaũt referant᷑ ad ſignificandũ ea q̃ ſunt ſperã⸗

da in btitudine futura:ſic eſt ſenſus anagogi
cus Et dicit᷑ ab ana q eſt ſurſum ⁊ goge qð
eſt ductio. Vñ vᷣſus.¶ra geſta docet:qͥd cre

dis allegoꝛia. Moꝛalis quid agis:qͥ tendas
anagogia. Etiſto?ꝶ qtuoꝛ ſenſuũ pᷣt poni ex
empluũ in bac dictõe ieruſale.que ſ̃ᷣ m ſenſum

ſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ cãtabo tibi dñe. Tercia
in laude eterna ſcʒ oĩs ſpũs laudet dñm. Hi
ſunt tres ſtatus chꝛiſtiane religionis ſic enĩ

ad eternã tendimꝰ vitã. Pꝛius ꝑ pniam pcca
damnamꝰ:vocãte deo ad pniam q̊s apud ſe
in occulto pᷣdeſtinauit ad vitã. Inde ꝑ miſe⸗

ricoꝛdiã iuſtificati bñ viuimꝰ ne iudiciũ in
futuro timeamꝰ:deo vocatos iuſtificãte ̊ ꝑ

miſciam ⁊ timoꝛẽ iudicij. Tandẽ ad vitam
glificati intramꝰ vbi deũ ſine fine laudamꝰ.
De modo tractandi eſt ſciendũ ꝓpheta
freqᷓnter ꝑſonas mutat. Calis eſt eni vſus ꝓ
phetie ꝓ vt in multis locis ptʒ.modo ↄuer⸗
tit ſe ad familiarẽ dñi locutõʒ.modo ad audi
entes vt eos edificet et inſtruat ꝑ ſuũ ſermo⸗
nem:modo loquit᷑ in pꝑſona ſua:mõ in ꝑſona
chꝛiſti ⁊ capitis:modo in ꝑſona mẽbꝛoꝝ ſeu

coꝛpis. modo in ꝑſona vtriuſq;. De chꝛiſto

capite agit tribo modis.aliqũ ſᷣm diuinitatẽ
aliqũ ſᷣm hũanitatẽ.qñq; ꝑ tranſumptõeʒ vt
qñ vtit᷑ voce mẽbꝛoꝝ. De coꝛꝑe ſeu mẽbꝛis
etiã agit trib modis Aliqñ ſᷣm ꝑfcõs. aliqũ
ſim imꝑfectos. Interduʒ ſᷣm malos.Aliqũ
etiã qð futurũ eſt ꝓphetando pᷣdicit.aliqn ꝓ⸗
pter ꝓphetie certitudinẽ ipᷣm futurũ tanq;p⸗
tetitum ponit. Mos enĩ eſt ꝓphetaꝝ vti nũc

verbis pᷣteriti tpis nũc futuri: qꝛ quantũ ad
oſtenſionẽ ſepe q̃ dicunt᷑ ſunt pᷣterita ⁊ quan⸗

tũ ad ipᷣam rem futura. Diuerſus q̊ʒ in h̊ li⸗

bꝛo inuenit᷑ ſenſus ſcʒ lr̃alis ſeu hiſtoꝛicꝰ:et
myſticus ſeuſpũalis. Uñ NHNotandũ ꝙ liber
ſacre ſcripture hoc habet ſpeciale:ꝙ ſub vna
Ir̃a plures ſenſus ↄtinet. Huiꝰ vero rõ eſt:qꝛ

litteralẽ ſignificat ciuitatẽ illã terreſtrẽ in in⸗
dea.ſ̃ᷣm vero ſenſum moꝛalẽ ſignificat fide⸗
lem alam. ſm v̈ ſenſuz legrich ſignificat
eccleſiã militantẽ.ſᷣm vero ſenſum anagogi⸗
cũ ſigniſicat ecciam triũphantẽ.Et ſicut po⸗
ſitum eſt exemplũ in vna dictõe:ita poſſet po
ni in vna oꝛõe.et ſicut in vna ita et in alijs.
Aber autẽ iſte plus ceteris in eccleſia fre⸗
quentatur:qꝛ eſt ↄſimmatio totiꝰ cheolo gie
Hic enĩ deſcribunt᷑ pᷣmia bonoꝝ et ſupplicia
maloꝝ.ſtatus incipientiũ.ꝓficientiũ.ꝑfecto⸗
rum ⁊ ꝑnenientiũ.actiuoꝝ ⁊ ↄtemplatiuoꝝ.
Item freqntiꝰ legit pter ſpem venie:vt nul⸗
lus quantũcũq; pccoꝛ deſperet cũ audit pec⸗
catoꝛẽ tantũ ſcʒ dauid:tanta gr̃a ſublimatũ.
ſicut et ex ſauli ↄuerſione ⁊ ꝓmotõe de dei mi
ſericoꝛdia plene certificamur. Vñ et eple eiꝰ

En eccleſia freq ntius legunt᷑. Item qꝛ dauid

aꝑtius ⁊ ꝑfectius loquit᷑ de chꝛiſto q; alij p⸗
phete:ita ꝙ magis videt᷑ euã geliſare q; ꝓphe
tare. Itent qꝛ nulla ſcriptura alia habet tot
oꝛões immixtas et tot ſalutares effectus ꝓ qͥ

bus aſſeq̃ndis fiũt oꝛões. Pꝛopter rõnes er⸗

go pᷣdictas iuſte in oꝛõnib pſalmi aſſumunt᷑
et in freq̃ntioꝛi vſu eccie habent᷑. Hinc eſt ꝙ
om̃es viri eccleſiaſtici et pᷣcipue religioſi ad
bũc libꝛũ ꝑ diligẽs ſtudium merito debẽt ſe
trãſferre:vt ea que qtidie tenent᷑ oꝛare ⁊ pſal

ſtent guſtu interioꝛi dulcedinẽ iſtius ſapietie

ſalutaris ſcʒ libꝛi diuine laudis. MHam p̃ter . ces effectus iſti felicis iubſlatõis. Qne duri⸗

vtilitates ſupᷣ poſitas etiãex h̊ diſtractões ꝑ
varias co gitatões pluriũ fantaſmatũ:diabo
li inſtinctu et ſuggeſtione incidẽetes:ac ipos
oꝛantes ⁊ pſalletes ꝑiculoſe impediẽtes faci
lins euitant᷑.tediũ oꝛandi et pſallendi meliꝰ
tollit᷑.intereſſe diuino officio quiũlibeteo am⸗
plius delectat᷑.fructu oꝛõnum ſuaꝝ nõ pꝛi⸗
uatur. meritũ ſuũ auget᷑.tota celi curia letifi
catur et iocundat᷑. AUũ hoꝝ gr̃a anq; ad ex⸗
poſitionẽ lIr̃e accedat᷑ aliqua eccleſiaſticis vi⸗

ris et maxime religioſis vtilla ſunt pᷣmitten⸗

da.Et qꝛ pſalmus dicit᷑ laus dei cũ cantico.
Pꝛimo videndũ eſt de vtilitate cãtus vocalł.
ſcdðᷣo de mõ cantadi atq; pſallendi.tercio de
attentõe in officio diuino ⁊ alijs oꝛõibo adhi
benda. qrto q̃liter qͥs ad oꝛõʒ ſe dʒ pᷣparare.

Circa pꝛimũ ſcʒ de vtilitate cantꝰ vocalis
Potandũ ẽ.ꝙ licʒ heretici vocales eccie can
tus repᷣhendat:eccleſia tñ nõ ſine multa rõne
cos inſtituit:habet eni hmõi cant⸗ ſeu iubi⸗
lus multos effectus vtilss:Anꝰ eſt ꝙ coꝛ li⸗
ꝗfacit in affectũ ſcm. Vñ de Augꝰ.ſcriptũ ẽ
ꝙ flebat vberrime in hymnis ⁊ canticꝭ:ſua⸗
ue ſonantis ecc̃ie vocibo vehemẽter affectus.
Et iterũ ꝙ intentus modulatõi hymnoꝝ et
melodie pſalmoꝝ reficiebat᷑ delectabiliter:et
flebat hilariter. Itẽ iubilus laudis mentẽ ele
uat oculos coꝛdis attollit.vñ multi rapiunt᷑
in extaſim in hmõi iubilatõe.Ee ideo poſtq;
Dictũ eſt in ps. in eccijs bũdicite dño:iſequit
ibi.beniamin in mẽtis exceſſu. Itẽ triſticiaʒ
malã depellit. Vñ glo.ſuꝑ illud Jacobi.tri⸗
ſtatur aliquis vr̃jm oꝛet et pſallat ⁊c. Crebꝛa
pſalmodie dulcedo nociue triſticie peſtẽ re⸗
pellit. Ideo dicit dauid. Exultabunt labia
mea ſcʒ interioꝛa ⁊ exterioꝛa cũ cãtaucro tibi.
Itẽ pᷣparat viã coꝛdis dño:ad infuſionẽ mł⸗
tioꝛmiũ gr̃aꝝ. Vñ ps.Pſalmũ dicite noĩ eiꝰ
et ſic iter facite.Et in libꝛo regũ dicit᷑: ꝙ cum

PEi oꝛõis inſtãtia ⁊ eiꝰ exaudibilitate.

caneret pſaltes facta eſt ſuꝑ eũ manꝰ dñi. E&

iſti ſunt qᷓtuoꝛ effectꝰ in aia. Itẽ diabolũ fu⸗
gat.Vñ in libꝛo regũ dicit᷑ ꝙ Dauid pſallen
te recedebat ſoũs malus a ſaul ⁊ meli habe⸗
bat. Itẽ deũ delectat. VUñ in canticꝭ ipᷣe dicit
eccie. Sonet vox tua in auribo meis vox eni
tua dulcis. Itẽ militantẽ eccleſiã vertit in ſili
tudinẽ triũphãtis:q̃ ſꝑ iubilat et laudat.Uñ
Berñ. Nihil in terris ita ꝓpꝛie repũtat quen

dam celeſtis habitatõis ſtatũ ſicut alacritas

laudantiũ deũ. Itẽ inimicos ↄturbat.vñ in
libꝛo ꝑalip.Cũq; cep iſſet laudes canere ver⸗
tu ds inſidias inimicoꝝ ⁊ ꝑcuſſi ſunt.Feli

tiam coꝛdis reſoluit.q̃ terrenã mentẽ eleuat.

triſticiã ſeculi depellit.q̃ ad ſuſceptõʒ diui

ne bñdictõis pꝛeꝑat.q diabolũ fu gat:deũ de
lectat.militantẽ cccleſiã triũpbanti aſſimilat
hoſteſq; ipᷣiꝰ ↄfundit.O ergo q; vtile ⁊ qᷓ; ſa⸗
lubꝛe eſt canere ac deuote frequenter pſallere

pfſalmos: ꝓpter iſtos ⁊ alios pꝛius tactos fru

ctus et effectus ſalutares.

¶Circa ſcom ſcʒ de modo canẽdi atq; pfal⸗
lendi eſt diligenter aduertendũ in modo
cantandi qlibet ꝑſona ecdeſiaſtica ⁊ maxime

religioſa ſꝑ plus tenetur et debet placere deo

q; hoĩbo. Quicũq; aũt ſtudet deo placere in
cantando quãto puriꝰ ⁊ ſimplicius deo can

tauerit tãto magis deo placebit. Plus enĩ at
tendit deus deuotõʒ ⁊ puritatẽ coꝛdis q; mo
dulationẽ vocis. VUñ quidã ait. Nõ vox ſed

votũ:nõ muſica coꝛdula ſʒ coꝛ. Nõ clamoꝛ

ſed amoꝛ:ſonat in aure dei. Uñ et Augꝰ.Cũ
mihi inquit accidit vt mihi ampliꝰ cantus
q; res q̃ cantatur moueat:penaliter me pecca
re pfiteoꝛ.et tũc mallem nõ audire cantantẽ.
Cum aüũt fratres in choꝛo ad diuinũ officiũ

ſteterint: caueat ſibi quilibet ne ſit piger ⁊ fa⸗

ſtidioſus:ſed cogat coꝛpuset ſpm̃ ſtare reue
renter:et pſallere deo alacriter coꝛaʒ angelis
qui ibi pñtes aſſiſtunt:dicẽs cum pſalmiſta.
In ↄſpectu angeloꝝ pſallã tibi. Riſus ⁊ ver
ba inutilia frater penitus deteſtet᷑: vbi coꝛaʒ
vño maieſtatis cum metu et reuerentia aſſi⸗
ſtere debet. Aerba pſalmodie diſtincte ⁊ ins
tegre ꝓnunciet:nõ ſincopando aut nimium
accelerando. VUn Bernardus fres ſuos am
monet dicẽs. VUos moneo dilectiſſimi ſtre⸗
nuc intereſſie laudibꝰ diuinis vt ſicut reuerẽ

ter ita ⁊ alacriter dño aſſiſtatis. Mõ pigri.nõ
ſomnolenti.nõ oſcitantes.nõ Pcentes vocibo

non pꝛecidentes verba dimidia. nõ integra
tranſiliẽtes.nõ fractis et remiſſis vocibo mu

liebꝛe quoddã de nare ſonantes. ſed virili vt

dignũ eſt ſonitu et affectu voces ſancti ſpũs

depꝛomentes. Vbi nota exemplũ cõtra pi⸗

gros et faſtidioſos in diuino offcio aptiſſi⸗

mum. ertur eni ꝙ cum dno frẽs quadã no

cte ſedendo in lectis ſuis ſic quaſi cubando
dicerẽt ꝑiter matutinũ affuit diabolus cũ fes
toꝛe intolerabili dicens:ad talẽ oꝛõnem tale
chetur incenſunm.
Circa terciũ ſcʒ de attentõne in officio di⸗

uino ⁊ alijs oꝛõnibo adbibenda. Eſt ſciendũ

ꝓ ſummo conatu debent omes virieccleſia⸗
ſtici et maxime religioſi dare oꝑam vt veriet᷑
