loꝛum pꝛedicatio que eternam laudem domi⸗
no acquiſiuit. O òfelices et nimium beati qui

alu. (»-CQzanuo
DO chꝛiſte domine verbuʒ patnis per quem

cuncta creata funt etcreantur cuſtodi queſu⸗

Pꝛopterea etiam populi)qui futuni ſunt v·
tantam gloꝛiam eccleſie tnecconfitebu⸗

dominum laudare merebuntur in ſeculum ſe⸗

pꝛoponunt ſe pꝛimitiui poſteris exemplum pa
tientie vt non deficiant ſub tribulationuʒ pon

ere cum eos audiunt qui ſalutem hominum

querebant tot et tanta patienter ꝑtuliſſe. Sen⸗

uentu videns multas tribulatõnes exurgere:
contra eas pꝛemittens conſolationem in per⸗
ſona filioꝛum Choꝛe ait. (Deus) omnium po
teſtate (noſter) gratia et voluntate ſeu per fidem
et confeſſionem:eſt nobis refugium) id eſt ſe⸗
curitas contra pericula:contra toꝛmenta:con⸗
tra peccataet virtus)id eſt foꝛtitudo:quia cum
dad eum fugerimus firmi erimꝰ: vnde nihil eſt
nobis timendum.et(adiutoꝛ)eſtein tribulatio⸗
nibus) vincendis (que inuenerũt nos nimis)
quia tribulamur ſupꝛa qᷓ; ferre poſſet fragili⸗
tas carnis niſi iuuaremur auxilio diuinitatis.
ribulatõnes inuenimus quando iam pꝛe-

4

mus eccleſiam tuam varietate gentium cõgre⸗ mMeditatas ſuſtinemus: ipᷣe vero nos inueniũt

gatam: vt dum te ex ipſa credulitatis iuſticia

quando inopinatos intercipiunt. Grauius au

coꝛde puro diligimus: peincipatum eterni ſeæ⸗ lem feriunt tela que pꝛeuiſa non ſunt.

culicum patribus mereamur. Perd.
ſalmus de aduentu Chꝛiſti ac con

—

uerſione et ſaluatione gentiu necnon de

liperatione et conſolatone nideliu in her to adiutoꝛenon timebimus) qui in ipſo credu

—

ſecutione maloor. ¶[ps. v.

Eus noſte

—
62

onibus que inuenerunt nos nimis.

(Dnen ſpalmi pꝛopheta Dauid. Litulus
iAlis eſt. In finem filijs Choꝛe pꝛo archanis
pſalmus Dauid. Hoc eſt pſalmus ille Dauid

pꝛophete tendens in finem id eſtin Chꝛiſtum

ſeu in perfectionem. attribuitur filijs choꝛe id

eſt imitatoꝛibo cruicfixi qui hic loquuntur.ha⸗
bitus pꝛo archanis id eſt occultis mamteſtan⸗
dis:quia agit de aduentu Chꝛiſti qui multum

erat occultus:et quibuſdam aduentum huiuſ⸗
modi circumſtantibus et conſequentibj. a

teria:aduentus Chꝛiſti ac liberatio etconſola⸗

tio fideilum in perſecutione maloꝛum. Inten⸗
tio:omnes monere ad fidem et vtad deum in

omni tribulatione refugium habeantet deli⸗

beratione plene confidant. Sententia in gene
rali:pꝛopheta in iſto pſalmo in perſona pꝛuini
tiue eccleſie tribulate pꝛimo beneficia que de⸗
us impendit fidelibus tempoꝛe tribulationis
recitat: deinde mirabilia dei opera que inter fi
deles oꝑatur narrat:et ad diligenter attenden⸗

dum et per conſequens ad credendum et imi⸗
tandum inuitat.quia vt in pꝛecedenti pſalmo

dicitur pꝛimitiuã eccleſiam alie ſubſequumtur:

Ccoꝛ maris.

refu/

gium et virtus:adiutoꝛ in tribulati-

Pꝛopterea non timebimus dum turba

Epꝛopterea)qꝛ talis eſt nobis deus:freti tan

litatem habemus (dum turbabiturterra)id eſt
peccaioꝛ terrenus vel iudeus. Genere eoꝛum
gqquiterrena ſapiunt iraſcitur et indignatur ac
inſurgit fremendo aduerſus nos ettranſferen
tur montes in coꝛ maris)id eſt ducentur apo⸗
ſtoli et fideles ante iudices huius mundi ett-
rannos. AUel dumtranſferentur apoſtoli a uun
dea in medium ſeu fidem gentium tüc nos qui
compuncti ſumus et montibus conſentimus
non timebimus ne de numero repꝛoboꝛum iu
deoꝛum fuerimus.Curbatis omnibus dei ſer
uus manet intrepidus in qua tranſlatone
Sonuerunt et turbate ſunt aque eoꝛũ:
conturbati ſunt montes in foꝛtitudine
eiiuuz... ee.
¶ Sonnuerunt) chꝛiſti montes id eſt apoſtoli

et ſancti fidem pꝛedicando ⁊ confitendo (et tur
bate ſunt aque)id eſt irati ſunt populi tyran⸗
noꝛum ſeu gentium (conturbati ſuntſimul cũ
plebe (montes) id eſt potentes ſeculi terrena al
titudine tumentes (in foꝛtitudine eius) ſcilicet
dei oſtenſa per apoſtolos ⁊ ſanctos dum annũ
ciaretur per eos.Alij ſunt montes dei quibus
caput eſt chꝛiſtus.alij ſunt montes ſeculi quibꝰ
caput eſt diabolus.Sic ergo per iſtos montes
turbati ſunt illi montes: Sed non eſt umen⸗

*

g luminis impetus letificat ciuitatẽ dei:

ſanctificauit tabernaculũ ſuũ altiſſinus.
uminis impetus) id eſt inundatio et .
gatio ſancti ſpiritus (letificat) ſuis gratijs et do

nis ciuitatem dei)id eſt ſanctam eccleſiam vir
tutibus munitaʒ(et ſanctificauit per illum flu⸗
uiumtabernaculum ſuum)id eſt congregatio
nem fidelium in qua habitat per fidem (altiſſi

mus ſcilicet ipſe chꝛiſtus. Ideo vanne ſan⸗

ctus dicitur flumen quia concupiſcentias et ax

doꝛes carnis extinguit. impetuoſum autem q?
nemo ei reſiſtit. Eccleſia vero dicit᷑ ciuitas vel
pꝛopter concoꝛdiam habitantium:vel quia le⸗
gem habetet regem. hanc in tantü letificat ſpi⸗
ritus ſanctus vt gloꝛietur etiam in tribulatio⸗
nibus.Dicitur et tabernaculum quia in ea do
mino militatur. Et hoc tabernaculum ſignifi⸗
catur per ſpiritum ſanctum ſine quo nullus eſt
ſanctus. Hec ſolum letificat ⁊ ſanctificat deus
eccleſiam ſuam ſed etiam

Deus in medio eius non cõmouebitur

adiuuabit eam deus mane diluculo.
BDeus in medio eius) ſcilicet ciuitatis eteca⸗
cleſie ſidelium eſtet manet ad pꝛotegendum a
malo et roboꝛandum in bono. In medio eſt id
eſt in cõmuni quia omnibus equaliter pꝛopo⸗
ſitus eſt:equaliter omnibus conſulit nec perſo
nas accipit. Vel ideo quia eſt columna que ſu
ſtentat om̃es partes domus ne coꝛruat. et ideo
illa ciuitas (non cõmouebitur) a veritate fidei
etoperatione virtutum ſeu de bono ad malum
Et non ſolum ſuſtentat ne coꝛruat:ſed etiã(ad⸗
iuua bit eã deus)in laboꝛe huius ſeculi ad be⸗
ne operandum et pꝛoficiendum. (mane) id eſt
in pꝛincipio conuerſionis vel boni operis.et H̊
(diluculo) id eſt illuminatione ſpiritus ſancti:
qquia ſicut poſt mane ſequitur diluculum: ſic ꝑ
initium conuerſionis venitur ad lumen virtu⸗
tis. Vel ſcᷣm aliam litteram (adiuuabit eam
deus vultu ſuo) id eſt pꝛeſentia et demonſtra⸗
tione auxilij ſui ſcilicet cum eam adiuuando ſe
indicat. Et ſitt
Coturbate ſunt gentes et inclinata ſunt
regna: cedit vocẽ ſuã mota eſt terra.
Lonturbate ſunt gentes) ſalubꝛiter et bona
conturbatione id eſt ammirate ac compuncte
et mote ad penitentiam viſis miraculis et mul
tiplicatione ſidelium (et inclinata ſunt) etiam
(regna )id eſt pꝛincipes vel regiones humiliati
per fidem pꝛedicationem humiliter ſuſcipien⸗
do vt adoꝛent qui per ſuperbiaʒ erant erecti vt
ſeruirent.quia(dedit vocem) id eſt pꝛedicatio⸗
nem (ſuam) deus ꝑ oꝛa pꝛedicatoꝛum:e mota

6 ſuam dicateccleſia.

ta comburet igni.

eſtterra) id eſt teneni ad connerſionem ſcilict
ab infidelitate ad fidem: a vicijs ad virtutes: :-
diabolo ad deum. Quis eſt qui dedit vocem

SOñs virtutum nobiſcum:ſuſceptoꝛ no

ſter dus icoh,

carne aſſumpta:et per hoc eſtſuſceptoꝛ noſter)
Suſceptus eſt a nobis et ſuſcepit nos. Acce⸗
pit noſtram humanitatem:ſuſcepit nos in ſu⸗

am diuinitatẽ. factus eſt particeps noſtre moꝛ⸗
talitatis vt nos faceret participes ſue immoꝛta

litatis (deus iacob)id eſt ſignificatoꝛum peria
cob ſcilicet luctantium et ſupplantantium qui⸗
bus ipſe dat virtutes. Nulla ergo nos terreat

infirmitas noſtra. Et quia admuabilis et ſalu

bꝛis eſt iſta gratia eon
Venite et videte opera domini que po⸗/

uut pꝛgdigia ſuer terr ar aferend bella

eſt intelligite ( opera domini) que tempoꝛe in⸗
carnatõnis fecit.(que poſuit pꝛodigia id eſt in
ſignum. Pꝛodigia eni dicuntur in quibus ali⸗
ud ſignificatur q; videtur. (ſuper terram) id eſt

ſuper terrenos:et ſubiungit que ſunt illa ſcilicʒ

(auferens bella ſcilicet ſpiritualia. Fecitenim
pacem inter deum et hominem et vtraq; ſcilicʒ

iudeos ct gentes fecit vnum. et hoc(vſq; ad fi⸗
nem terrenõ tm localiter in omi terra mundi:

ſed etiam tempoꝛaliter vſq; ad finẽ ſeculi. Au⸗

fentetiam a nobis dominus bella quando ex⸗

tinguitrepugnãtia vicia et hoc ſignificabat il⸗
la pax tempoꝛalis que per totum mundũtem⸗
poꝛe natiuitatis Cbꝛiſti fuit. Et vere eſt auſe⸗

rens bella quia
Arcu conteretet confringet arma. et ſeu

e⸗
—

rcum conteret id eſt occultas maloꝛũ con

fra fideles inſidias deſtruet (et confringet ar⸗

ma) id eſt publicas et apenas impugnatio⸗
nes (et ſcuta)id eſt vanas erroꝛum et vicioꝛum

pꝛotectiones etdefenſiones (comburetigniiicd
eſt annihilabit ſpũs ſancti igne et caloꝛe. Fer⸗

uente iſto igne nulla in nobis arma remanent
impietatis vt armemur armis euangelicis que
deicribit apoſtolus.Etquia pꝛius inuitati ſu⸗
mus ad videnduʒ opera dni:iam ipᷣe dñs nos

inuitat ad videndum ſe. d.

—

Vlacate et videte qm̃ ego ſum deus: ex⸗

altaloꝛ in gentibv et eraltalv in teng.

loꝛm Eidl Dominus virnuuma quo dona
virtutum fluunt:ipᷣe eſt nobiſcum) emanuel in

VWenite)o gentes fide et credite et videteyid

Uacateet videte qm̃ ego ſum dens). q. d. vidi⸗

ſtis opera mea iam pꝛeparate vos ad videndũ
artificem ipᷣm. Et vt ad hoc idonei ſitis (vaca⸗

te)et ceſſate ab operibo malis et vicijs a tumul⸗

tibus etten enis.nullus tumultus in mente ſit
et nulla macula:omnia ſint pacata omia mun

data.(et videte).i.intelligite deum auctoꝛẽ oĩim

et munerum ſuoꝛum. (qm ego)ſolus (ſum de⸗

usg) qui feci et reſicio vos:et nõ eſt alius pꝛeter

me nõ ergo de operiby veſtris extollamini ego
quidemexaltaboꝛ et magnificaboꝛin genti⸗

bus)quia conuerſe ad fidem me depꝛecabunt᷑

(etc) deindecexaltaboꝛ interrax.i.in iudea ſeu in
indeis vt cum plenitudo gentiũ intrauerit ois

iſrael ſaluus fiat. Quia iudei in diuerſis erro⸗
ribus ſicut gentes non fluctuabat.ideo iſti per
terram que ſolida eſt ille per mare accipiuntur
Eraltabitur itaq; in gentibo et iudeis vt iam

omnes dicant quod ſequitur. .
Dominus virtutum nobiſcum: ſuſce⸗

ptoꝛ noſier deus iacob.

oꝛem. Semꝑ eni cum credentibo dignanter in

habitat ſicut ipſe polliceri dignatus eſt dicens

Ecce ego vobiſcum ſum omnib⸗ dieb vſq; ad
conſummationè ſeculi.aliter aut nobiſcũ non

Dñs virtutum eſt nobiſcũ: et ſuſceptoꝛ no⸗
ter) eſt deus iacob) qui facit vincere populuz
chꝛiſtianum per Jacob figuratũ licet poſteri⸗

eius laudem inuitate. Sententia in generali:

Pꝛophela in iſto pſalmo in perſona apoſtolo⸗

rum ſeu eccleſie inuitatoẽs fideles ad dei lau⸗
dem et hoc ꝓpter eius excellentiam et dignitate

beneficioꝛum exhibitioneʒ et ſuam glo:ioſam
in celum aſcenſionem. Sententia in ſpeciali:

In voce ergo apoſtoloꝛum ſeu eccleſie gentes

ad laudem monens ait.O vos (Omnes gen⸗
tes)que ad fidem vocate eſtis et iam conuerſe

in chꝛiſtum creditis nõ tm̃ iudeiplaudite ma⸗

nibus) id eſt gaudete bonis operibus: vel in⸗

ceſſanter bona opera coniungite operibus bo

nis (iubilate deo)id eſt tantam dei laudẽ men⸗

te concipite que non poſſet expꝛimi voce et ita
qꝙ iubilatio ila ſit (in voce exultationis)id eſt

non ſolum deum laudate coꝛde ſed etiam exal
tanti voce alijs annunciate.quaſi diceret.gau⸗

dete ad vos perueniſſe gratiam dei:et ſi gaude

tis concoꝛdent manus et lingua:ille operentur
hec cõfiteatur.etſubiungit cauſas qualiter lau
dandus ſit.

Auoniã dñs excelſus terribilis: rex ma

gnus ſuper omnem teram.
Quoniam dominus) quia dominatur om̃i

creature ſcilicet ieſus chꝛiſtus qui pꝛius apa⸗
mit humilis eſt (excelſus)in potentia quia po-
tens et efficax ſue voluntatis:poteſt quod vult.
et qui pꝛius apparuit irriſibilis:eſt cerribilis.)

quia iudicaturus in poteſtate pumiet malos cet

ig eſſet niſi vacaremus a vicijs et exaltaretur in icaturus in pe
rex)quia ſuos ſpiritaliter regit.ſmagnus)quia

win nobis. J = zatio.
i ¶ Perſpicuum in imminenti ibulationere⸗ rex regum et dominus dominantiuz (ſupero⸗
f⸗ fugium miſericoꝛs deus ſanctifica impetu eter mnem ten am)non tim iudeoꝛum ſed ecià gen⸗
8 mni fuminis habitaculi noſtri coꝛdis vt te do num:quod oſtenſum eſt in itulo cuci ſuperno
d2„ virtutum nobiſcũ cooꝑante terrena pꝛelia con ſuo tribus linguis inſcripto: quia nulla pars
4 Inuitatio ad Chꝛiſti laudem ppter laudandus duiiuiuu
n⸗ eius excellentiã et dignitatem ac benen Subiecit populos nobis:et gentes ſub
ſ cioꝛum exhibitionẽ et ſuã gloꝛioſam in 118òèò

echbus noſtris.

on
⸗
o⸗
un

⸗
nn

o⸗
o

celum aſcenſionẽ. ¶Ps. xvi.

dite manibus: iubilate deo in voce

ſas hic inuitat ad laudem. OMateria:

nes gẽtes plau

Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid.Litulus hic
ſt. In finem pſalmus dauid pꝛo filjs Choꝛe
Et eſt ſenſus:pſalmus ille eſt dauid ꝓphete qui
hic loquitur. habitus pꝛo filijs choꝛe.i.paſſio⸗
nis ſcʒ ꝓ cõuerſis gentib dirigendis in ſinem
id eſt ad chꝛiſti laudem. Gentes enĩ quas in p⸗
cedenti pſalmo vocauit ad fidem iam cõouer
aſcendens ad patrẽ et filij chꝛiſti ſcʒ gentes cõ.
uerſe ad fidem. Intentio: deum laudareet ad

¶ Subiecit populos) iudeoꝛum (nobisid eſt

vniuerſali eccleſie (etgentes) id eſt gentiles cre

dentesſub pedibus noſtris)id eſt ſub pꝛedica

tione noſtra cui obediunt. Ideo autẽ dicit ſub
pedibus vtomnimodam bumilitatem ſubdi⸗

toꝛum intelligamus. Sic enim dominus oꝛ⸗

dinauit eccleſiam vt alios vellet eſſe pꝛelatos:

alios ſubiectos. Pꝛelatoꝛum officium eſt pꝛe⸗
dicare:monere:coꝛrigere:et in hoc chꝛiſti vices
in eccleſijs tenere. Subiectoꝝ officiũ eſt audi⸗
reobedire:et oẽm ſubiectõeʒ pᷣlatis ſuis tanq;

ipᷣi dño chꝛiſto exhibere. Illa vtiq; q ꝓpter deũ

fit ſubiectio nõ tã hoĩbexhibet᷑ q; deoEt·

igcob quem dilert. 4

Eiegit nobis xreditatez ſuam: ſpeciem

—

bereduatẽ ſuã xcleſte: Hᷣ eſt vitã elernã ſcz (ſpe⸗
ciem).i.pulchꝛitudinẽ(iacob.i.ſignificatoꝝ ꝑ
iacob ſcʒ poſterioꝛis ꝓpłi. Celeſtis enĩ heredi⸗
tas pulchꝛitudo eſt ppli chꝛiſtiani in qua ſpeci⸗
oſus eni fulgens ſicut ſol qui nũc eſtabiectus.
(quẽ)iacob et ſilłes iacob vel ſigniſicatos a ia⸗
cob ſcʒ qui terrena dant p celeſtibo vt iacob fe⸗
cit.vel qui luctant᷑ cũ carne et vicia ſupplantãt:
dns(dilexit)et celeſtẽ hereditatẽ eis dare elegit.
Deinde oſtendit quo oꝛdine gentes electe ſunt
cum ſubiunhgdit
Aſcendit deus in iubilo:et dominus in

poce tube.

Aſcendit deus ſcz chꝛiſtus deus et bolin iun

bilo)ſcʒ angeloꝝ iubilantiũ de chꝛiſti victoꝛia

et claritatis glo.ia de eius aſcenſione et ſui oꝛdi

nis reꝑatõe. et ſiłr in iubilo diſcipuloꝝ qꝛ gau
dium ammirantiũ diſcipuloꝝ nõ poterat ex⸗
poni aut ver bis explicani. Eſt eni iubilus in⸗
effabile gaudiũ qð nectaceri pᷣt nec expꝛimi va

let. et dns in voce tube).i. in manifeſta voce an
geloꝛum clamantiüũ.viri galilei ⁊c.Qõð ideo fa

cium cſt vt mũudus firmius crederet qð tales pᷣ

cones ſcʒ angeli et apli ↄfirmaret. Ettũc poſt

aſcenſionẽ miſſus eſt ſpus ſanctus in aplos et
pᷣdicatuʒ eſt euangeliu gentiboet ſic electe ſunt.
Etqꝛ eccleſia miluans ↄfoꝛman debettrium⸗
phanci.ideo ſequitur. òMõ

Plallite do noſtro pſallite: pſallitere⸗/

1noſtro pſallite.

¶Piallite bñ oꝑandocdeo nroʒ i.chꝛiſto m
diunutate.hoc eſt ad honoꝛẽ dei nr̃i.q.d.oꝑibo
laudate eũ.(pſallite) mene et volütate id faciẽ⸗
do.Et nõ ſolũ pſallendũ eſt ei in eo ꝓ deus eſt:
ſiʒ ena in eo ꝙ hõ. nec qualiſcũq; homo ſʒ rex:et

ideo ſubiungit (pſallite regi nro i.chꝛiſto ßim

huũanitatẽ et hoc oꝛe.pſallite etiã coꝛde. Pſal
lendũ eſt deo:qꝛ nos creauit.pſallendũ eſt regi:
q: nos redemit. pſallendu eſt aſſidue coꝛde oꝛe

et opere. Ideo etia ei pſallenduũ eft.
Qm̃ rex oĩs terre deus pſallite ſapiẽter.
Om pe eſt deus) qui creat. etcrex qui crex
a gubernat.rex dico iam(oĩs terre)nõ tm̃ vni⸗
us:q; iam ab omi terra agnoſcit᷑ qui pꝛius im
in iudea erat notus.ideo (ꝓſallite ſapiẽter)i.bñ

opꝑamini nõ ꝓ terrenis vel inani gloꝛia ſicut fa
tue virgines ſʒ yt ſoli dño placeatis ſicut pꝛu⸗

dentes. Vlel (pſalliteet canite ad laudẽ eius(ſa
pienter)vt qð dicitis intelligatis.nemo eniĩ ſa⸗
3 ienter facit qd nõ intelligit VUlel qnquies pſal
ue:ad quinq; ſenſus coꝛꝑis referre poſſumus
vt videlicʒ eos in bonü vſum vertamus. Deiñ

Elegit) nõ nris meritis ſʒ ſua gra: dare (no

. eſt vt muln generarent ad ſidem.

oſtendit quõ ſi rex ois teme cum ſubditir.
Megnabit deus ſuper gentes: deus ſelet

ſup ſedem ſanctam ſuum.
Regnabit deus ſupꝑ geres) ſcʒ oẽs qui olim
ꝑ vnã gentẽ iudeoꝝ regnabatdeus ſcgetſu⸗
per ſedẽ ſcam ſuã).i.ſuꝑ celos ad dexterã pr̃is
regnas in ſecula vel ſuꝑ angelos et iuſtas aias
qꝛ aia iuſti ſedes eſt ſapiẽtie.i.ita regnat in gen⸗
tibus vttũ maneat in ſolis ſanctis. vbi ergo re
gnabat diabolus modo regnatchꝛiſtus. ille re
gnabat ꝑ vicia: iſte regnat ꝑ virtutes. Si has

agimus regnü et ſedes dei erimus. Et exponit

quõ factũ ſit vt regnet ſuꝑ gentes cũ ſubiũgit.

Pꝛincipes plor cõgregati ſunt cũ deo

¶ Pꝛincipes ppłloꝝ) oĩm nõ vnius ppli tm.i.
pꝛimitiui oĩm gentiũ vel reges et alie ptãtes qᷓ
pꝛius deo aduerſabant᷑(cõgregati ſunt) ꝑ fidẽ
id eſt ↄuenerũt credendo (cũ deo abꝛahã).i. in
chꝛiſto qui eſt deus abꝛahe:vel cũ deo cui cre⸗

digit abꝛahã. Silłret ꝓpli cũ eis. Ideo gutac⸗

ceſſerũt ad fidẽ(qm dij foꝛtes terrex iſ aplietpᷣ⸗
dicatoꝛes ſancti dij terre ꝑ gram foꝛtes ꝑ fideʒ
qͥs neq; vita neq; moꝛs ſeꝑat a chanitate cbꝛi⸗

—

ſti( vehementer eleuati ſunt etclarificati in do⸗

ctrina in virtutibo et ſignis ſeu miraculis et ita

Rex oim ſeculoꝝ deus cuus (Dꝛo.
regnũ ſuꝑ oẽs pplos dilatat: ſubijce qins gen⸗
tes vicioꝝ ſub pedib nris:vt dum tibi deo no

ſtro pſallimus ſapienter uo eas autxilio ſupe⸗
femus. Serdo. —
Pſalmus de ciuitatis Hieruſalẽ cõ⸗

endatõe ac de eccleſie fundatõe et ma,/
gna ac multimoda eius 1 fundatoꝛis ſui

dignitate et laude. s.x viſ.

Agnus dommns
AALclaudabil nimis: in ciuitate dei no
2triin monte ſancto eus.
¶Auctoꝛ pſalmi pheta dauid. Zitulus talis
eſt. Pſalmus iſte vel laus eſt cantici quia de re
agit:vñ nobis exultandũ eſt maxime ſcʒ de ec⸗
ldeſie dignitate et eſt filioꝝ vel attribuitur filijs
choꝛe.i.filijs et imitatoꝛibo chꝛiſti ſcʒ aplis etqᷣ
buſcunq; ꝑfectis. Pſalmus inq; habitus ſca
ſabbati qua factũ eſt firmamentuũ.i.celuʒ. id eſt
agens de eccleſia que poſt reſurrectõʒ chꝛiſti ett
firmata. Pꝛima eni die diſcreta eſt lux a tene⸗
bꝛis in qua ſignificatur reſurrectio chꝛiſti vbi

lux immotalitatis a tenebꝛis moꝛtalitatis di⸗
ſcreta eſt. In ſcoa die factuzʒ eſt fimamenũ in

abꝛaham:qm dij foꝛtes terre xhemen/

— = = = --- —— — — ——

—,,—,. - DT-T

quo ſignificatur tꝑus poſt reſurrectõʒ quo fun
data cſt ecleſia et firmata ſupꝛa firmã petram

a qua neq; moꝛte ſeꝑari pᷣt neq; vita. Quia er⸗
go ſuꝑius plura dixit de eccleſie dignitate:nũc
agens de cius fundatõe ↄmendat ipᷣam et fun
atoꝛem eius mulumode intendẽs ꝑ hoc oẽs

ad eiuſdẽ eccleſie virtutes et imitationẽ inuita⸗
re. Materia ↄmendatio ciuitatis hieruſalẽ ſeu
eccleſie quã vocat ciuitatẽ: etchꝛiſti huius ciui
tatis dñi ⁊ fundatoꝛis. Intentio:monere ⁊ boꝛ

tani vt oẽs iſtam ciuitatẽ et chꝛiſtũů magniſicẽt

ct cõmendent. Snia in generali ꝓpheta in iſto

*

Piaumo in ꝑſona aplłoꝝ ſeu ꝑfecioꝝ loquit᷑ de
noec et magnificẽtia huius ciuitatis et chꝛi
ſti fundatoꝛis eius et cõmendat ambos a mul⸗

tis. Dñnia in ſpeciali ꝓpheta ergo pꝛimo ↄmẽ⸗
dans ciuitate a dignitate conditoꝛis ait(. Ma⸗
gęnus).i magni imperij et magne potenuie eſt

(ODñs)ſcʒ ieſus chꝛutus qui eſt dns oĩm creatu
rarũ (et inde(landabilis).idignus laude(ni⸗
mis)ſine termino et fine et ſuperq; lingua poſ⸗
ſu explicareet vltraq;; huanus intellectus poſ⸗
ſic conciꝑe vel attingere (in ciuitate dei nr̃i)ſczʒ
bieruſaleq fuit electa ad cultũ dei: ſita in mon
te ſancto eius) ſcʒ ſyon: hoc eſt in pede eius ad
aquilonẽ. Vel (in ciuitate dei nr̃i).i.in eccleſia

que eſt munita virtutibo:ampla charitate:colle

cta ꝑ fidem ad iuſte viuendu.ciuitate dico po⸗

ſuacin monte ſancto eius)ſcʒ ciuitatis.i.in chꝛi

ſto ſuꝑ quẽ eſt fundata:ſiue in monte virtutum
vel conſtantie. Hec ergo ciuitas a tali dno eſt
poſſeſſa.et ſubdit de quibo eſt cõſtructa cõmen
dans eamab amplitudine HD
Fundat exultatõe vniuerſe terre: mons

—

nſrui lonis ciuitas regis magni

Fundatur) hec ciuitas hieruſale in fide ca⸗

tmholica ꝑ chꝛiſtũ et aplos ibidem pᷣdicantes et
miracula facientes.ſexultatõne).i.ad exultati⸗

onem(vniuerſe terre (et oim credentiũ.qꝛ fides
eſt deriuata de hieruſalem ad alias ptes oꝛbis

quod eſt eis cauſa exultatõis (mons ſyon) qui
it in parte auſtrali ciuitatis. et(latera aquilo⸗

nis)que ſunt de cõtra ex alia ꝑte ciuitatis: ſunt
(ciuitas regis magni) qꝛ ex itis tanq; ex qui⸗
buſdaʒ extremitatibo cõſtat ciuitas hieruſalem

Vel ( Fundatur)hec ciuitas.i.cccleſiacexulta⸗

none vniuerſe terre).i. firmiter edificata eſt de
babitatoꝛib vniuerſe terre exultantibo de pec⸗
catoꝛum remiſſione:et hoc exequirur ꝑ partes
dicens (mons ſyon)in quo caput regis iudeo⸗
mm erat.i.iudei (latera aquilonis).i.gentes q̃
loꝛpentes frigoꝛe infidelitatis adherebãt tanqᷓ;

latera diabolo qui ꝑ aquilonẽ ventũ frigidum
lſisnincatun: ſunt (ciuitas regis magmi)i.deiq;

fecit vtraq; vnũ et hos populos in eccleſia ſus

fidẽ collocauit. Sequit᷑ alia ↄmendatio.

Deus in domibus eius cognoſcetur cũ
Iuſcipiet eaaem.

eus in domibo eius ſcz ciuitans hieruſa⸗

lem cognoſcetur) qꝛ chꝛiſtus deus et homo in

templo fuit cognitus a ſymeoneet anna 7 glijs
fidelibo.(cum) per ſuam incarnationẽ et gram
(ſuſcipiet eam) uta ndã ſcʒ ꝓmouendo ad talẽ
gloꝛiam. Vel Deus in domiby eius) auitatis

ſcʒ eccleſie.i.in ſingulis fidelibs qui dicuntur

domus qꝛ in cis habitat dns (cognoſcetur) qꝛ
ipſi cognitionẽ habebũt de deo cum ꝑ gratia 3
(ſuſcipiet eam) tuendam et ptegendã ab inmi
cis. Ael in domibo dictum eſt pluraliter pter

duos panietes iudeoꝝ et gentium. vel pter di⸗

uerſos oꝛdines eccleſiaruʒ; vna tamen eccleſia.

Et vere ſuicipiet

Am ecce reges terre ogregati ſunt: con

¶ m ecce reges ſc tres magi. vel pꝛincipes

iudeoꝝ cum herode (cõgregan ſunt/ſimul.cõ

uenerüt in vnum)ſcʒ magi in vnitatẽ fidei ad
adoꝛandũ chꝛiſtũ natum ct pꝛincipes iudeoꝛũ

Cocoꝛdantes in dñice natuuatis locum. Cel.

¶Quoniã ecce reges et poteſtates ſeculi (cõgre

gati ſunt) de mulcis locis:de multis pplis cum

ceteris fideliba in vnitate fidei et moꝛum.et (cõ
nenerunt in vnũ) ſcʒ lapidem angularẽ qui de
multis facit vnum. vnde nõ eſt locus hereticis
per paries conciſis et dicentibus ecce bic eſt:
ecce illic. Et ſuuccc “——
li videtesſicadmirati ſunt: oturbati
unt cõmoti ſunt nemo: apphedit eos.
¶ Opſi)ſcʒ magi (videntes ſic) icʒ ſtellã ductri
cem et puerum ieſum et eius matrẽ (admirati
ſunt)de viſis.vel (ipi pꝛincipes iudeoꝝ(vidẽ⸗
tes ſic) que in ꝓphetia legerãt(admirati ſunt) de

adimpletõeturbati ſunt) ꝓ pccis. et(cõmoti
ſunt)ad fidẽ ſcʒ magi ſʒ pncipes et herodes ad

irã vindictã ſtremoꝛ apphedit eos)ſcʒ magos
Ptãte rei reuerẽtia ſʒ pncipes iudeoꝝ ⁊ herodẽ
ꝓ timoꝛe amutendi tpalia. Vel (Jpni) reges et
ptãtes ſcłi(videtes ſic).i.intelligẽtes ciuitatem
dei ſcʒ ecciam ſic fundatã:ſic ↄſtructã:ſic deco⸗
ram:ſic firmã admirati ſunt) gloꝛiã et potentiã

redemptoꝛis ac virutes eius et aploꝝ. et poſt

admirationẽ gloꝛie et miracuioꝝ eccie chꝛiſti

(cõturbati ſunt) de pccis ſuis(cõmoti ſuntjad

pniaʒ ⁊ ad bona mutati(tremoꝛ apphẽediteos)
ꝓ ↄicientia delictoꝝ ettimoꝛe future ire.
Ybi doloꝛes vt parturientis: in ſpiritu

— —

wixmenti conteres naues tharſis.

r —

¶ bi doloꝛes vt pturientis) ſeʒ matrũ quag diciturpoſitus q: equaliter ſe habet ad om̃es

filios herodes fecit occidi ꝓpier chꝛiſtũ in ſpũ
vehementii.in ira magna ſcʒ herodis (conte⸗
res naues tharſis) quia naues in charſo cilitie
que magos ꝑ aliam viam reuertentes tranſpo
ſuiſſe in patriã ſuam credebantur ↄfracte ſunt
ab herode. Ael Ibi).i. in illa conturbatoõneet
tremoꝛe fuerũtdoloꝛes) pniecvt ꝑturientis)id
eſt graues ſed fructuoſi et vniles. Aetus eni ho

mo peperit nouũ et hoc nõ ex ſuis fuit meritis

ſz ex tua gra deꝰ.et ideo ſubdit᷑ in ſpũ vehemẽ
ti) id eſt in virtute ſpũs ſancti vel in foꝛti timo⸗
re iudicijc conteres naues tharſis).i.euentes et
humiliabis ſuꝑbiam gentiuz. Per charſis enĩ
gentes accipiunt᷑ a parte totũ. Per naues vero
ſuꝑbia ſignatur que in incertis diuitiaꝝ velut
in flatibo ventoꝝ confidit et pꝛeſumit. Et quia
Sicut audiuimus ſic vidimus in ciui⸗
tate vñi virtutũ in ciuitate de

us fundauit eam ineternum.ʒ

—

§*

¶ Dicut audiuimus in ꝓmiſſone ctin phe⸗

tia (ſic vidimus) in exhibitõne et in euangelio.
oĩa enique modo ↄplentur ante ꝓphetata ſunt.
(in ciuitate) hieruſalẽ (dñi virtutũ).i.angeloꝝ
ter reuerentiã diuini cultus in ea frequenter
abitantiũ. AUel (in ciuitate).i.in eccleſia (dñi
virtutũ)qꝛ ibi cuſtodes angelos deputatet ipᷣe

cunctis celoꝝ agminibo dnatur. Ettantus do

minus qui regnat in angelis nõ dedignatur re
gnare in nobis ideo additur (in ciuitate dei no
ſtri) Ipſe qui dñs eſt virtutũ ipſe eſt deus no⸗
ſter:idem dñs et deus angeloꝝ et hoĩm. om̃es
vna ciuitas:oiĩm vnus dñs et deus.(deus fun
dauit in fide catholica (eam)ſcʒ eccleſiã ꝑ hie⸗
ruſalem intellectã.i.incõmutabiliter ſtabiliuit

(ineternũ) manſurã nõ ad tꝑus ſicut ſynago⸗

gam. undauitaũt mittendo filiũ ſuũ vt cre⸗

dentes in ipſo habeant vitam eternã. De quo

eccleſia gratulando et laudando dicit

in mecho templi tui.

uſcepumus o deus

dio templi tui) vbi fuitcum nr̃e carnis ſuba pᷣ
ſentatus. VUel¶Suſcepimus) fide (miſcdiam
tuã).i.filiũ tuũ cin medio templi.i.in cõmuni
tui ꝓpli. Bene miſcdia dei dicitur filius qꝛ per
eum miſertus eſt nobis deus. Sitm peccata
dimitteret miſericoꝛs chꝛiſtus dici potuiſſet ſʒ

qꝛ et culpas dimiſit et inſuꝑ eternaʒ vitam im⸗
meritis dedit nõ ſolum miſericoꝛdẽ ſed ipſam

miſcdiam digne appellat. Qui recte in medio

Suſcepimus deus miſericoꝛdiam tuã:

xi noſtri: de/

—

Buſcepunus) od pater actualiter mi⸗
ericoꝛdiã tuã).i.filiũ tuũ miſericoꝛdẽ( in me-

tam ad nobiles qᷓ; ad ignobiles. tam ad, ideo⸗
tas q; ad ſapientes. Gñ ergo ſubiunctü eſt

Scom nomẽ tuũ deus ſic et laus tua in

ſnes terreiuſticia plena eſi dextera tua.

in fines terre) dilatata.i.ſicut nomen tuũ vbiq;

terraꝝ diffuſuz eſt ſic etlaus tua dilatata eſt vl⸗

q; in fines terre vniuerſe.i.in eceleſia que toto
oꝛbe terraꝝ eſt diffuſa. Nulla eſt enim terra in
qua chꝛiſti nomẽ nõ ſit auditũ nec deſunt qui

eum laudent ꝑ oẽs terras. Et vere multi erunt

quite laudabũtqꝛ (dextera tua).i.tua /ppitiatio
ſeu potentia plena eſtiuſticia).iiuſtis.qꝛ ꝑ tuã
oĩpotentiã etgr̃am multos iam ↄuertiſti et iu⸗
ſtificaſti ſeu iuſtos feciſti qui oẽs te laudant et

multi ſunt iuſti qui ſtabunt ad dexterã mã ette

laudabunt.Etido

2

———

Letetur mons ſyon et exultẽt filie iude:

2

Taeur noneſton) Linden que pꝛimo ra⸗
ios fidei ſuſcepit et in ſpeculatõe ꝓpłi cõſtitu⸗
ta fuit. (et exultent filie iude.i.ↄfeſſionis ſcʒ gẽ
tes ab aplis ꝑ fidei ↄfeſſionẽ genite.iudas enĩ
cõſfeſſio eſt:et hoc (pter iudicia tua dñe) quib⸗
nõ falleris in diuidendo grana a paleis nunc
vita poſt loco. Et ſi modo electi tui patiuntur

mlłtas moleſtias adhuc inter malos poſiti tũc

ꝓfecto erit plenũ gaudiũ et ꝑfecta exultatio et
nihilominus iam exultent pꝛo futuro. Et vos
vterq; ppłs ſcʒ iudea etgentiliiaas

— . „

Circundate ſyon et cõplectimini

.

narrate in turribus eius.

rcundate ſyon).i.defendite 7 munite . fi

H RKr

id eſt in altitudine munitionũ et virtutũ eccdle⸗

ſie cõſtituti. Hõ eniĩ verbũ dei pᷣdicare debet
adhuc pꝛaue viuendo in imis iacet. Juſtuʒ eſt
vt alte viuat qui alta pᷣdicat vt cũ doctiiina cõ⸗

coꝛdet vita.Apte itaq; ſubiunctũ eſt

Pomte coꝛdavta ĩ vᷣtute eiꝰ:⁊ diſtribui .

—

te domos eiꝰ vt enarretis ĩ ꝓgenie altera

dem: pꝑ opationeʒ: ꝑ bonos moꝛes eccleſiã que
eſt in ſpeculatõne (etcõplectimini eã) bꝛachijs
et ãplexibo charitatis (narrate).i.pᷣdicatealiss
laudẽ et gloꝛiã chꝛiſti ⁊ eccleſie (in turribo eius)

¶ Ponite coꝛda veſtra)id eſtintentionẽ et affe
ctum vrjm nõ tm oꝛa(in virtute eius) ciuitatis:
ſcʒ in charitate q eſt ᷣtus eccie ꝑ quã ſuſtine᷑.
Pihil eſt foꝛtius hac virtute qꝛ nibil eamvin⸗
cit.vbi regnatcharitas non regnat cupiditas:
non ſuperbia:non ira:non inuidia:non luxu⸗
ria:non cetera vicia. Charitas vicia extinguit:
virtutes putrit et eſt virtus vitutũ.relique vir⸗

. =

l
dig
ſpt
oo
vin
ol

no
u⸗

ne
iur

— ——
S. ☛ =

☛ ☛ d ☛

W

maes ſie chatltate ſiguram baberepoſſunt ve

niatẽ habere nõ pñt. Et ſic habita charitate (di

ſtnibuite )id eſt diſtinguite et diuidite inter vos
(domos eius)et loca vt ſinguli eant in loca ſi⸗
bi deſtinata vt ſic enarretis) pꝛedicando ma⸗
gnalia deicin pꝛogenie altera)id eſt in omni ge
neratione et generationem vſq; ad poſtremos.
En rretis inq́; bocſſe
Am hic eſt deus deus noſter ineternuz ſen
et I reget ne 1. malos per penam etalliciat bonos per gloꝛiã.

et in ſeculu ſeculinipſe reger nos in ſcka
uoniam hic) ſcilicet cbꝛiuſtus in terri
ſus qui tam magmus eſt ettam laudabilis (ei
deus) omnium poteſtate deus noſter) volunta
te non ad tempus vt falſi dij: ſed (ineternũ. et)
pꝛo id eſt(in ſeculum ſeculi)regnaturus et in

ſeculo ⁊ in futuro.vel ineternũ)in pꝛeſenti tem

poꝛecet in ſeculum ſeculi)in futurolipſe et non

aliusreget nos) quia rex eſt et hoc(in ſecula)

et ſine fine. Eſt enim deus et rex noſter: deus

quia per ipſum facii ſumus. Rex quia ab ipſo
regimur. Quia deus eſt pꝛoteget nos ne moꝛia
mur etpereamus.quia rex eſt reget nos neab⸗
cerremus ⁊ cadamus.Ab iũllo ergo optemus re
iet liberari hic et ineternũ in crlo

ꝛatio.

Laudabilis atq; terribilis ¶

ſicus es:dilata mentem noſtram ſpinituali in⸗
telligentia:vt miſericoꝛdia tua in noſtri pecio⸗

ſideles cuiuſcunq; conditõnis ſint dehoꝛtaii
ab appetitu terrenoꝛnm ad amoꝛem celeſtium:
et ſic non eis ent in die iudicij imendũ. Sen⸗
tenta in generali: pꝛopheta in iſto pſalmo in ꝑ
ſona filioꝛum Choꝛe: loquitur contra eos qui
deum colunt vt hic illis bene ſit et dum nõ co⸗
lentes vident floꝛere ſe autem laboꝛare contra

deuüiũ murmurant. narratq; de iudicio ac de mi⸗

ſeria impioꝛum et felicitate iuſtoꝛum vtten eat

in ternis vi· Sententia in ſpecialipꝛimo ergo reddens at⸗

tentos ait.( Audue hec) que ſequunturcomnes
gentes )indifferenter nõ vna gens tm̃ quia vti-
lia ſunt pꝛo cõmuni bono omnium (auribus)
ſcilicet mentis et coꝛpoꝛispercipite) hoc eſt no
lite tranſeunter audire ſed intelligiteet memo⸗
ne cõmendate (omnes qui habitatis oꝛbem.)
ſalicet terram vniuerſam que oꝛbicularis eſt.
HNullum excipio nulli ſermonem ſubtrabo q
non accipu deus perſonas omnibus pꝛelto eſt

tum fuerit ad reddendam rationem ſeꝑabun--
tur qui ſine cauſa audierunt ab illis qui auri⸗
bus perceperunt.Deinde quod dixerat expo⸗

nit per partes.d.

deus qui inceleſti pieruſalem pꝛinceps magni Quich terrigene et filij oim: ſimul in

ynum diues et pauppuer.
uiq; terrigene)id eſt quicunq; iniqui ter⸗

—

nis templo ſuſcepta:digni narratione tui nois re dediti et vicia terre ſequentes quaſi geniti a

babeamur- ſper dOmm. —
ſalmus de amatoꝛibo mundi et de

—

vanitatibus quib ſunt intenti: ꝙ cum

B im) id eſt iuſti ratione tanq; bo⸗
mines vtentes et eam ſequetes. (ſimul in vnu)
ert pariter diues)id eſt ſuperbus (et pauper) id

gentes: auribo percipite omnes qui
habitatis oꝛbem.

uctoꝛ pſalmi pꝛopheta Dauid. Titulus
hic eſt. In finem filijs Choꝛe pſalmus dauid
Hoc eſt pſalmus ille eſt dauid pꝛophete:ten⸗
dens in finem ſcilicet Chꝛiſtum:pꝛopoſiuius et
aſcribendus filijs Choꝛe id eſt pꝛedicatoꝛibo

etchꝛiſti imitatoꝛibus qui nos admonentvt pᷣ

ſentia contemnamus.et in finem id eſt ad eter⸗
nitatem noſtram intentionẽ dirigamus.Quia

enim ſupꝛa inuitauit ad eccleſie virtutes et imi
tationem ideo ad hoc perficiendum admonet

nunc vt caduca et tꝑalia ſpernamus ac ſemꝑ

manſura et eterna appetamus.quia non ama

toꝛum ſed contempioꝛü mundi redemptoꝛ eſt
ia: ↄtemptus mundi:cum ſua
gloꝛia et amatoꝛibus perituri. Intentio: om̃es

ps.xl viij.

Habeat multas facultates pecuniarũ ſi in eis
non extolluur pauper eſt. Hõ habeat aliquid
et cupiat et infletur:inter diuites repꝛobos de⸗
Putat eum deus.q.d.quarumcunq; nationuʒ
et ſtatuum ſeu conditionum homines:nõ par⸗

uaua ſe dicturum inſinuat cum tantam omnium

aduocanionem faciat. Et ponit cauſam quare
debeat audiricum ſubdit.quia JUJ
Os meum loquetur ſapientiam: et me
ditatio coꝛdis mei pꝛudentikaam.
DOs meum loquetur ſapientiam) que eſt no
ticia de diuinis ſeu cognitio diuinoꝛum. et ne
pultes eum ſolo oꝛe et non coꝛde loqui addit (et
meditatio coꝛdis meiid eſt ex pꝛemeditato coꝛ
deloquetur os meum (pꝛudentiam) que eſt de
inſtitutione ſeu inſtructione moꝛum. Sapien⸗
tiam loquitur vbi chꝛiſtum ſilium dei omniuʒ
redemptoꝛem iuſtoꝛum et cetera ad fidem et di
uinas res pertinentia annunciat. Moꝛes in⸗
foꝛmat cum hec terrena non appetenda ac di⸗

permixte:modo audiunt omnes ſed cum ven-

nitias: delitias et mundi vanitates negligene

das eſſe docet. In his dnobus omnis ſermo
diuinus indicatur. NHec bec a me loquar ſʒ

AVnclinat in palvlam aurẽ meã: aperiaʒ

in pſalterio poſitionem meam.

„ —

Inclinabo in para

centem vnde eum intelligã: nam parabola no

bis eſt quicquid audimus dum in enigmate vi
demus.et cum intellexeroaperiam) id eſtaper
tis verbis ediſſeram (in pſalterio) id eſtin buz3
ius pſalterij pſalmocpꝛopoſitõnes meas id eſt
locutionem obſcuram mihi ꝓpoſitam eta ſpi-
ritu ſancto reuelatam. Vel (aperiam in pſalte⸗
rio pꝛopoſitiones meas )id eſt opere oſtengaam
quod verbis ꝓponam. Pſalterium enim qu.od
manibus tangitur bonam operationem ſigni
ſicat.Quod ergo audiuit in hoc pſalteno pſal

mus manifeſtat.d.

Cur timebo in die mala: iniquitas calca

nei mei circundabit me.

— . .

que dicitur mala quantũ ad iniuſtos quitunc
damna buntur.et reſpondet qꝛ (iniquitas cal⸗

canei mei)id eſt finalis iniquitas que mihi erit
in fine vite (circundabit me).i.ex omni ꝑteop⸗
pꝛimet me et faciet me timere oſtendens me da

„ „ „

mnabilem.nõ ergo tam iniquitas q; finis ini⸗

