N bbl)o dñe confeſſione laudis et gratianactõnis ſubditceſcamſcʒ ſpiritualẽ.i.coꝛpus et ſangui
in nõ lab ijs tm ſed (in toto coꝛde meoiiloto mẽ nem ſuũ (dedit nullis meritis ſed mia (timen⸗
, itss affectu ⁊ intentione:nõ ero labijs ꝓpe ⁊ coꝛ».a: tibus ſej nõ offendentibo. ſi nec totũ de
moneno dl ccν tibus ſe) nõ offendentibo. Et quaſi nec to
B de longe ⁊ hoc in ↄſilio iuſtoꝝ) vicʒ ↄſoꝛmatꝰ qerit qui pingnus dedit. HM Z
ſ, iuſtis:⁊ conſiliũ beneviuendi ſeruans cum eis ⸗⸗⸗⸗ ſecul teſtamenti ſui vir
ʒ nec temere ſed ex ratõne ſcʒ ꝓ eternis ſicut os Memoꝛ erit in ſeculũ teſtamenti ſui vir
“D iuſti faciunt⁊ cõgregatõe) ipſoꝝ iuſtoꝝ ⁊ file tutem operũ ſuoꝝ annüciabit ꝓplo ſuo.
ſon lium vt ceteri meo infoꝛment᷑ exemplo:non in ¶ Vemo erit in ſeculũ in eternü (teſtamen
ſan cõuenticulis hereticoꝝ ⁊ infideliũ nõ eſt enilo tiſui).i/pmiſſionis ſue complende ⁊ manſure.
ſeu cus veni ſacrificij exra catholicã eccliam. JI In teſtamento nono pꝛecepit nobis deus face
e aũt cõfiteboꝛ Quaa. feiuſtici ? ꝓmittitvitam eternã que eſt heredi
non YPaagna opera domini:exquiſita in omũs tas noui teſtamẽti.O ſi memoꝛes ſumus vt fa
nn oluntates eus. Lamus ibe eorchi⸗ amſter in ſeculũ te
r ( ſuntopera dñi ettam magn. ſtamenti ui vt impleat qð ꝓmi R virtute ope⸗
bn Wana, nt Pe bi . eſtiga ee mrum ſuoꝛũ).i.virtuoſa oꝑa annunciabit ppło
lir⸗ quidẽ opera creatõis: recreatõis: gubernatois ſuo)ſcʒ adoptiuo pplło gre dicens.niſi abunda
lia⸗ qui P 18 G 22„☚*— H 2
ſeruatõi butöis (exquiſita i. exqui uerit iuſticia veſtra plus q; ſcribaruʒz ⁊ phari⸗
feck conſeruatõis ⁊ retributõis (exquiſita).i.exqui 5 rabins egnn cclox. In veteri plo
gcl ſue ⁊ laudabiliter facta in oms volũtates e)) ſeoꝝ nõ inrabitia regnu ev tern na
ln qꝛ omma quecunq; ⁊ quomodocũq; voluit ex mincga nechic di lanal re mncameine
4 imie ⁊ mirifice fecit. AUnde ſi aliquis querat ra beneficia ꝓmiſit. Deinde appares in carne ſpe
⸗ ñ dei inueni a d cieali ꝓplo altioꝛa pᷣcepta dedit gfectõnẽ iuſticie
ins tiones operũ dei inueniet ꝙ omnia dependent vec eternz pmiſit. Ande ſequit
, er libera eius volũtate itavt nec fiat pꝛeter eius Alenai quibo vitã ererna ꝓmiſi ti 6s oa mas
in voluntatẽ q etiã pↄtra eins voluntatẽ fitq; nõ Ult det illis hereditatẽ genitin: oꝑa ma⸗
⸗ ſieret ſi non ſineret nec hoc ſineret niſ de mals nuum eius veritas et iud icin.p

facere bene poſſet. Inde etiã cõfiteboꝛ a. At det ülis hereditatẽ gennlü ſczbean nuciie,

äl

eternã hereditas iudeoꝛũ tanquã carnaliũ fuit
terra pmiſſionis:hereditas gentiũ tanquã ꝑfe⸗

ccioꝛum eſt patria celeſtia (opera manuũ eius)

ſuntveritas ⁊ iudiciũ ea enĩ que annunciauit
etiapꝑando umpleuit qꝛ cepit facere? docerect
ſic opatus eſt veritatẽ deinde oꝑatus eſt iudi⸗
cium qꝛ indicaturꝰ eſt viuos ⁊ moꝛtuos ⁊ red⸗
diturus vnicuiq; ꝓut geſſit: fac et tu veritatẽ ſi
vis cauere iudiciũ.x ſituã dimiſeris ⁊ dei vo
luntatẽ feceris oꝑa manuũ tuarũ veritas ſunt.
Voluntas eni dei veritas eſt ſed ⁊ iudiciũ dez
bes facere.i.malũ a bono diſcernerevt bona ſi
ne maloꝝ admixtõne fiant debes etiã teipᷣm re
pꝛehendere pctã tua accuſare iudicare damna

ręg vt nõ iudiceriszq
Fidelia omnia mandata eius confirma⸗

ta in ſeculum ſeculi: facta in veritate et

idelia)etiã ſũt(oĩa mãdata eiꝰ).ſ.illis qͥ im
Fian⸗ nõ diffidunt de ꝓmiſſis. Non enim fal
it ſed reddit qð ꝓmiſit. Hon tñ ſperandũ ⁊ ex

pectandũ eſt vt hic habeat᷑ ſed (cõfirmata ſunt

in ſeculũ ſeculi).i.in eternũ:hic pꝛecipiunt᷑ ibi
cõfirmant᷑. Hic laboꝛ oꝑis ibi merces retribu

tionis (facta in veritate ⁊ equitate).i. mandant

et ꝓmittũt qð verũ eſt ⁊ equũ vt hic laboꝛet᷑ qð

mandat? ibirequieſcat᷑ qð ꝓmiutii. Oandata
Dñni in veritate facis ſi nõ duplici coꝛde ſed ſim

plici et ꝓter deũ facis. In eqtate facis ſi nibil
in eis niſi vitaʒ eternã attendis. Et poterimus
ibi requieſcere. Quia.

minis eius) dũs aũt nomen eſtilli. Uel (ſctm̃)
vt amet᷑ (terribile)vt timeat᷑. Ametur ꝭ qꝛ ad⸗
uocatus ne deſperes: timeatur qꝛ iudex ne ſis
negligens. Amoꝛ ad ꝑfectos:timoꝛ ad incho⸗
antes ꝑtinet. VUnde ſequit᷑ (initiũ ſapiẽtieyꝛ bo
nevitectimoꝛ dñi)auertens a malo qꝛ eſt ianua
ↄuerſionis ⁊ via ad ſapiam. NHam vt ad ꝑfe⸗
ciam ſapiam ꝑueniat᷑ a timoꝛe incipi᷑. Timo
re eni dni agitur vt vicia declinent᷑. Cum cepe
ris vicia declinare incipies ad virtutes ꝓfice⸗
re ⁊ ipam ſapiam deguſtare. Sed qꝛ qui timo
rem dñni ĩtelligit ſtatim ad bona oꝑa pficere de

bet recte ſubditur. ”VMf
Intellectus bonus ofnibo facientib eũ:⸗
laudatio eius manet in ſeculũ ſeculi.
Vntellectus).ſ.huius timoꝛis ſiue qui eſtin
timoꝛe dñi eſt bonus)⁊ vtilisomnibo facien⸗
tibus eum),.i. illis qui ſic intelliguntvt faciant
qð ille timoꝛ ſuadet.ſ.qui ꝑ timoꝛẽ ad ſapiam
aſcendũt. Sed intelligcre ⁊ nõ facere ꝑiculo⸗
ſum eſt qꝛvt ait petrus ſcienti bonũ facere ⁊ nõ
facienti pctm̃ eſt illi. Et in euangelio. Seruus
qui ſcit voluntatẽ dñi ſui ⁊ nõ facitplagis va⸗
pulabit multis. Non igit᷑ bene intelligitqͥ qᷣ
intelligit oꝑari negligit. Intelligat ergo qm in

nus ſit timeat dñm ſicut ĩtelligit faciat oxeqð
nouit.Qõ ſi fecerit(laudatio eiꝰ)qua dñm lau
dabit gratias agendo (manetin ſeculũ ſeculi)
.i. in eternũ.Etchoc eius erit pꝛemiũ. Hic finis
hec hereditas noui teſtamenti ſcilicetlaudatio

dDei. Beati inqnit q; habitant in domo tua mſe

Hedemption? miſit dñs pło ſuo: man
cauit in eternũ teſtamentù ſuũu:

Redemptionẽ) ſcʒ ſaluatoꝛẽ qui dat relem

ptionẽ captiuis (miſit dñs)ſcʒ pr ꝓplo ſuo)qñ
chꝛiſtus ex obedientia dei pr̃is venitad paſſio
nem ꝑ quã redemptũ eſtgenus humanũ a ca⸗
ptiuiiate huius ſeculi ⁊ diaboli vt quies ſitibi
et ipᷣe chꝛiſtus ꝑ apłlos mandauit) ⁊ cõmenda

uitin eternũ teſtamentũ ſuũ)ſcʒ nouũ duratu⸗

rum qꝛ ei aliud nõ ſuccedet:⁊ qꝛ eterna ꝓmittit

dedit quidẽ olim iudeis terrã ꝓmiſſionis ſed ̊

vetus eſt teſtamentũ ad veterẽ hoiem ꝑtinens.
MNouũ aũt mandauit in eternũ vbi ni carnale
ſperet᷑. Cuius heres quiſquis eſſe volueris nõ

tale aliqͥd mediteris adipiſci q̃le ſolet H oculus

auaritie ↄcupiſcere ſʒ qte oculus nõ vidit nec
auris audiuit nec in coꝛ hoĩs aſcendit. Jõ au
tem mandatis eſt firmiter obediendũ Quia
Hanctü et terribile nomen
ſapientie timoꝛ domini.

— .

anctũ)ſcʒ bonis ⁊ obediẽtibꝰ⁊ terribile)

malis⁊ inobediẽtiboeſt nomen eius)i.res no

neius: initiin

in ſecula ſeculoꝝ laudabũtte.Quia fruitio cõ
ſiſtit in tribo ſcʒ in cognitõe:exultatõe:⁊ lauda⸗
tione ergo ꝑ laudationẽ que eſt pars fruitõnis
et quaſivltima totuʒ videt᷑ intelligere. Alaude

incepit in laude fin it qð et hic facienduʒ eſt de

uotis ⁊ in celo ꝑag

nduũ hic qꝛ liberat:ibi quia
coꝛonat. .

¶ Hꝛatio
Danctoꝝ omniũ cõfeſſio gloꝛioſa deus tri
bue nobis timoꝛẽ nominis tui quem eſſle initi⸗
um ſapientic pᷣdixiſti vt tuoꝛũ admixti cõſilijs
miſericoꝛdie tue dapibo ſaginemur. Per do.
¶ Pſalmus delonis operib iuſioꝛu ac
retributõne eoꝝ et impioꝝ necnõ de cõ⸗
pendioſa via reuertendi ad amiſſam bea
titudinem angelouum.

Eatus Vir qin ti/
met dominũ:in mandatis eiusvo⸗
letmimmiss.

itium ſapientie eſt tnoꝛ dñi ⁊ vt intellectꝰ bo⸗

ictoꝛ pſalmi pheta dauid. Zitulus talis

ðsð

eſtalla reuerſionis aggei et ʒacharie. Aggeus
et ʒacharias fueruntlonge poſt dauid qui ve⸗
nerunt de captiuitate babylonia? ꝓphauerunt

que ad renouatõeʒ templi pꝑtinere videbant᷑ de
qua renouatõe materiali nõ agit᷑ hic ſed de ſpi

rituali.templũ enim dei nos ſumus:hic igit᷑ eſt
alla.i.laus dei laus dico aggei et ʒacharie et h

huius rei ſcʒ reuerſionis qꝛ ꝓphete illi ꝓ ſpiri⸗

tuali reuerſione ppłi dei ſcʒ chꝛiſtiani quam pᷣ⸗
uniderũtlaudes deo cãtauer̃t ſicut dauid hic fa

cit. ſic chꝛiſtiani qui ꝑ eos ſignificant᷑ poſtab⸗

ſolutionẽ pctõꝝ dñũm laudant tanq; a captiui
tate liberati ⁊ hilares de bonis que hñt.Oſten
dit enim hic pſalmus poſtliberationẽ pctõꝛuʒ
quanta ſint bona fideliũ ⁊ que ſit retributio ꝑ⸗

fidoꝝ. Nomina ergo aggei ⁊ ʒacharie:in titu⸗

lo ponunt᷑ nõ ꝙ ipſi hũc pſalmũ cõſcripſerint

ſed qꝛ in actualis templi reedificatõe vbi coad
intoꝛes fuerũt refoꝛmationẽ ſpiritualis templi

qð nos ſumus de qua hic agit᷑ intellexer̃t et p
magna hilaritate dĩũm laudauerũt. Materia:

bona iuſtoꝛũ et remuneratio eoꝝ ac retributio

impioꝝ. Intentio:monere nos ad dei laudẽ et
timoꝛẽ allicere ad oꝑm miſericoꝛdie exercita
tionẽ ⁊ ad habendũ ſemꝑ pꝛe oculis bonoꝝ et

maloꝝ retributionẽ ſcðᷣm egꝝ oꝑavt ꝑ hoc de

clinemus mala et faciamus bona. Sententia

in generali ꝓpheta in iſto pſalmo loquit᷑ de bo

nis⁊ felicitate iuſtoꝝ ac de miſericoꝛdia ĩpioꝝ
et inſtruit auditoꝛes ſuos qᷓ; cõpendioſavia ad
amiſſaʒ beatitudinẽ ſuperne patrie queant de
hac ſpirituali babylonia cõſcendere redire ꝑ
hoc intendens eos inducere ad dei laudẽ ſicut
Pon induxit exemplo ad eandẽ. Sentẽtia in

3

peciali ꝑfectio aũt ſupꝛadicti edificij eſt üla in

effabilis pax ſapiẽtie cuius initiũ eſttimoꝛ dvni
de quo incipit dicens.( Beatus) eſt vir) in ſpe
nũc inpnti(qui)timoꝛe filiali ⁊ caſte foꝛmidaãs

offenſam timet nõ mundũ ſed (dũm talis enĩ

ſe deo ⁊ mãdatis eius humiliat. VUnde ſubdit᷑

(in amndatis eius)implendis volet)⁊ affectũ
babebit (nimis).i.multũ nõ dicit faciet ſed vo
let nam multi ex timoꝛe faciunt ⁊ mercedẽ non
habent nec enĩ deo acceptabile eſt opus qdðᷣvo
luntas nõ exhibet. Et ſufficit voluntas ſi ꝑfi⸗
ciendi mandata deſit facultas vł ſi nõ a deo ꝓ
ficiat homo in eis implendisvt vultbene autẽ
addit᷑ nimis in omni eni actõne ſuꝑare debet

poſſibilitatẽ volũtasvt facias ꝗð poteris etqᷣ

nõ poteris facere impleas volũtate: penſat enĩ

deus et coꝛonat nõ tam factũ operis q;ᷓ affectũ

coꝛdis.Et inde.

22——

Potens in terra erit ſemen eius: gene ⸗/

ratio rector benedicetrurr.
otens in terra erit ſemen eius).i.opera mi
ſericoꝛdie et alia bona facta que ſunt ſemẽ meſ
ſis future qꝛ inde meſſis eterna colligit. Quid
enim potentius q; vi re minima etiã vt magna
ita duobo minutis ⁊ calice aque frigide ſicut di

midio bonoꝝ regnũ celoꝝ ematur:potens er⸗

go erit qꝛ eternã vitã pꝛeſtare ⁊ hoĩem beatũ fa

cerevalebit qð nullus de potentibꝛ mundi fa⸗

cere poterit qꝛ (generatio rectoꝝ).i.opera eoꝛũ
quibo bonus eſt iſrł de qꝛ recto ſunt coꝛde etqͥ
nõ operant᷑ exvana gloꝛia hollarolktes place
recbenedicet᷑eterna retributione. Vel (ſemen
eius).i.merces boni operis (erit potens in ter⸗
ra)viuentiũvbi reddet᷑ ſibi ſupꝛa meritũ⁊ ge⸗
neratõ rectoꝝ).i.imitatoꝛes(iuſtoꝝ benedicet᷑
eterna benedictione. .⸗
Gloꝛia et diuitie in domo eius:et iuſti⸗

cia eius manet in ſeculũ ſeculi.

¶ Bloꝛia)ſcʒ teſtimoniũ bone ↄſcientie)⁊ diui

tie) ſancte virtutũ ſunt (in domo eius).i.in coꝛ

dis ſecreto ⁊ ↄſcientiavbi ipᷣe cohabitante dño

opulentius habitat cũ ſpe vite eterne q; diuitet

ſeculi in marmoꝛatis pallacijs cũ timoꝛe moꝛ
tis eterne⁊ iuſticia eius).i.merces iuſticie cius
et h̊ eſt gloꝛia eius.he ſunt diuitie eius que cuʒ
habet a deo(manet in ſeculũ ſeculi).i.in eternũ
qꝛ ꝓpter meritũ ſue iuſticie eternaliter pꝛemiabi
tur.q.d. non eſt tꝑaliter beatus tanto ergo ve⸗
rioꝛ eſt iuſti gloꝛia quãto ſempiterna tanto me⸗
lioꝛes ſunt eius diuitie quanio ſemꝑ manſure.

Et hec omnia inde ſunt qꝛ.

Exoꝛtũ eſt in tenebꝛis lumen rectis: mi
ſericoꝛs et miſeratoꝛ et iuſtus.
¶ Exoꝛtũ eſt ⁊ illuxit in tenebꝛis huius mũ⸗
di vt eas pellat (lumen)gratie ⁊ ſol iuſticie (re⸗
ctis)coꝛde.i.iuſte ⁊ ſubiungit quod eſt illud lu
men ſcʒ dñs (miſericoꝛs) natura et quantũ ad

habitũ miſericoꝛdie dũ expectat (et miſeratoꝛ)

exhibitione et quantũ ad actũ miſerendi dum
iuſtificat⁊ iuſtus) reddendo ſcdᷣm opera dum
remunerat.Si peccatoꝛ es noli diſſfedere veni
am qꝛ miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ eſt. Sivero ſu⸗

bus es et confidis de clementia dei noli eſſe ne

gligens qꝛ et iuſtus eſt. Sed ne foꝛmides et ne
terreat te iuſticia beatevir qui times dũm ſʒ fac
quod ſequit᷑ ⁊ nõ nocebit tibi iuſticia dei qꝛ.
Jocundus homo qui miſeret᷑ et como
dat:diſponit ſermones ſuos in iudicio:
ban eternũ nõ cõmouebit.·

ocundus).i. gratus eſt deo. AUel iocundꝰ)

ii hilaris ſit(homo) ille (qui miſeret) in d H

ctanimo condonando et ignoſcendo alijs of⸗

tfenias⁊ pctã quo ſibiveniã meret ⁊ comodat⸗

in opere ⁊ facto erogando alijs pecunievella⸗
boꝛis ⁊ huiuſmodi beneficia vt ei in futuro de

c: hilarẽ enim datoꝛẽ diligit dñs de his due

* 7 .„

bus benignitatis officijs dicit᷑ in euangelio di

mittite ⁊ dimitiet᷑ vobis:dateet dabit vobis et
talis (diſponit ſermones ſuos).i.rationes ſuas

faciendas (in iudicio) futuro qꝛ hec facta ſunt

quaſi ſermones quiby defendet in iudicio: hoc

—

ſericoꝛdiã qꝛ in eternũ nõ ↄmouebit᷑.i.nun;

—
.

a gloꝛia dñi ſeperabi᷑ qi.

In memoꝛia eterna erit iuſtus: ab audi

tone mala nõ timebit.

¶ In memoꝛia) dei (eterna erit iuſtus).i.pius

et miſericoꝛs qꝛ ſcripteſt in libꝛovite ⁊ unticia

eus coꝛã deo nõ tranſibit in obliuionẽ ſʒ ma⸗

nebit in memoꝛiavt remuneret᷑ ſemꝑ eni in pꝛe

ſentia dñi apparebit ſemꝑ beata viſione illius
fruetur ideocab auditione mala)que fiet immi

ſericoꝛdibo quibus dicet᷑ ite maledicii in igneʒ
eiernũ (nõ time.) qꝛ ẽ de miſericoꝛdibo qbo tũc

dicet᷑ venite bndicti pr̃is mei poſſidete regnũ.

Et qꝛ hec ĩ futuro erũt iuſto:iõ interim nõ ſus

querit ſed que ſunt chꝛiſti laboꝛes patienter ſu

ſtinet ꝓmiſſa fideliter expectat. Añ ſubdit᷑.

MParatũ coꝛ eius ſperare in dño:conſir⸗

Iu

Bitationes: illicita deſideria: pꝛauas volũtates
abijcere ſi in dno volumꝰ vuliter ſperare. Hec

eius)ꝑ gratie ⁊ virtutis habitũ ac in celeſtibus

matum eũ coꝛ eius:non cõmouebit᷑ do⸗
nec deſpiciat immicos ſuos.

Paratũ⁊ pmptu eſt (coꝛ eius ſperare in do

mino)nõ in mundo nõ dicit ſimpliciter ſperas

re ſed pponitur paratuʒ coꝛ eius:fruſtra enĩ in
dño ſperat qui pꝛius ↄſcientiã nõ parat ⁊ ſpes

eſt infructuoſa cuius nõ eſt munda cõſcientia

Debemus igit᷑ coꝛ noſtrũ parare et ꝑuerſas co

vilis tentationibo frangit᷑ qꝛ (cõfirmatũ eſt coꝛ

poſitũ ⁊ in amoꝛe chꝛiſti fixũ vt nulla re ſeculi

molleſcat et nec extollat᷑ p peris nec frangatur

aduerſis (⁊ non cõmouebit᷑ a iuſticia ⁊ ſpe ſua

qꝛ coꝛde in terra nõ figitur ſed incõmutabilia

amat ⁊ ideo incõmutabiliter ꝑſeuerat(donec)

exiſtens in terra viuentiũ inde(deſpiciat inimi

cos ſuos)quoſcũq; ſcʒ viſibiles ⁊ inuiſibiles qͥ
rum tranſcendit ꝑſecutiones ⁊ tentatões.Etꝓ
pter poc futuAru.
Diſperſit edit pauperib: iuſticia eius

manet in ſeculũ ſeculi: coꝛnu eius exal⸗

Aberur inglona.

iſperlit) ua ꝑalia bona ꝑ multos ſeu mul

tis qꝛ: plus eſtoꝛatõ multoꝝ q; vnius hominis

et (dedit)liberaliter ⁊ gratis nõ ſub obtentu be

neficij ſibi reddendi (pauperibo)et indigentib⸗

chꝛiſtũ repꝛeſentantibo: nõ diutibo vel adulato

ribus ⁊ ſimilibo(iuſticia eius.i.iuſticie reinbu
to et fructus(manet in ſeculũ ſeculi qꝛ meritũ
ſue iuſticie eternaliter pꝛemiabit᷑ſcoꝛnu eius)i.

potentia et ſublimitas illius cuius humilitas

a ſuꝑbis ↄtemnedat᷑ in terra (exaltabit᷑ in glo⸗

ria)eterna: qui enim hic hũilis fuit ibi ptãtem
habebit. Bꝛegoꝛius notat ꝙ melius dicit iuſti

cia qᷓ; miſericoꝛdia. Juſticia enim eſt dare pau

heribus qꝛ eis debet᷑. Unde cũ pauperibotri⸗

uimus nõ noſtra largimur ſed ſua eis reddi⸗

mus. Unde et aug. Quere quantũ tibi deus

dederit ⁊ ex eo tolle tibi qð ſufficit. Cetera que
ſuꝑflua ſunt pauperũ ſunt. Res aliene poſſidẽ

tur cũ ſuꝑflua poſſident᷑ Erogari ſibi vultdeꝰ

ex illo qd dedit. Quid enim das qð ille nõ de⸗

dit: Quid eni habes qð non accepiſti: Unde

etiam Ambꝛo. Eſurientiũ panis eſt quẽ tu de

tines:nudoꝝ veſtimentũ qð tu recludis:capti
uoꝛum redemptio et abſolutio pecunia quam
in terra defodis. Non ſunt ergo ſuꝑſſua retinẽ
da nec diuitibo ⁊ vndeviuant hñtibus ſed pau

perib eroganda Qioquin ⁊ retinens ⁊ tam ero

gans q; recipiens timeãt ſibi de rapina.Dein⸗
de poſt bona iuſtoꝝ quibo hoꝛtatur enumerat
mala iniquoꝝ quibus terret.dicens.

Peccatoꝛ videbit et iraſcetur:dentibus

——

ſuis fremet et tabeſcet: deſiderium pec⸗

—

catoꝝ peribit.

¶ Peccatoꝛ)et impiusvidebit) hoc ad ſuã pe

nam ſcʒ humilẽ exaltari ſeq; cõfundi(⁊ iraſce⸗
tur)ſibi ⁊ cõtra ſe ipᷣm eo ꝙ nõ ſecit bona ſed ſe
ra ⁊ infructuoſa erit ũlius penitẽtia (dentibus

ſuis fremet) ꝑ penam exterioꝛẽ in eo loco poſi⸗

tus vbi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ(⁊ tabeſcet).i.

marceſſet inuidia de felicitate aliena (deſideriũ
peccatoꝛũ) quod hic in pꝛeſenti habuerũt vi⸗

ta circa delectatões et ſolacia peribit et deficiet

nullo ſuccedente ſolatio cum omnia velut vm

bꝛa tranſient ⁊ feno areſcẽte flos decidet: qꝛ de
ſiderium eoꝛum tm̃ de tempoꝛalib ettranſito⸗
rijs fuit.

MMHꝛ:atio.

¶ ¶Lumen ppetuũ rectoꝛ coꝛdiũ deus cõcede
nobis te diligere tua gloꝛia iocundan? ſic di⸗

ſpergere in hoc ſeculo vtcarcamꝰ auduuaſpo⸗

—
=

Pn almus de exhoꝛtatione fideliũ ad

—

ei laudem ꝓprer ſui excellentia et ad ſe
ctandam humilitatẽ laudat

tulus h

Materia:laus dei ⁊ exaltatio unnit-Jnnn

oꝛib neceſ⸗

Augate puen do
minum:laudate nomen dnſi.
uctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Li

uitamur. Sed in hoc diſtata duobo pꝛeceden
tibus ꝙ pꝛimus monuit exemplo: ſecũdus de
beatitudine laudantiũ ſentẽtioſe tractãdo.hic
vero tercius directo ſermone auditoꝛes exhoꝛ
tando. Et eſt oꝛdo pulcherrimꝰ tanquã dicat.
Ego laudo ⁊ beatus qui laudat:ergo vos ⁊ ex
emplo moniti ⁊ pꝛemio ꝓuocati laudate dũm

tio:monere ad laudis diuine pꝛeconiũ. Sentẽ
tia in generali: ꝓpheta in iſto pſalmo monet de⸗
unotos vt deũ iugiter laudent ⁊ vbiq; pꝛedicent

ipſeq; facit qd alios monet.i.deũ laudat. Sẽ

tentia in ſpeciali:ad laudẽ ergo monẽs oſtẽdit

qui ⁊ quẽ ⁊ q;diu ⁊vbi ⁊ quare laudent dicẽs.

¶ Laudate)o vos (pueri).i.omnes deuoti ſim⸗
plices ⁊ puri puritate coꝛdiaoꝛis ⁊ oꝑis et par
uuli nõ ſenſu ſed malicia? maxime ſuperbia.i.
humiles qꝛ tales ſoli digne laudãtdñm)in eſ⸗
ſentia extollendo maieſtatem eius Hec ſolum

laudetis deũ in ſe ſed etiã in ſuo nomine vnde

ſubdit᷑laudate nomẽ dñi) pᷣdicando virtutes
etoꝑa eius quib nominatus eſtet famoſusvel
ita oꝑando vt alij videntes oꝑa vr̃a bona glo
riſicent pr̃em veſtrũ qui in celis eſt et de bonis

ſeruis laudet᷑ bonus dñs. Nec ad hoꝛam pu⸗

tetis me imꝑare laudem ſed.

*

Sit nomen domini benedictuz: ex hoc
nunc et vſq; in ſeculum.

it nomen dñi benedictuʒ).i.ſicut eſt in ſe

p̃po benedictũ ſic benedicat᷑a fidelib ⁊ ſiclau⸗
dibus pꝛedicatũ non ad hoꝛã ſedex hoc).i.ex

quo ceperũt hoĩes credere etlaudare et (nunc)
hoc eſt in pñti(⁊vſq; in ſeculũ).i.ſine fine h̊ eſt
ſemꝑ ⁊ omni tꝑe ⁊ in eternũ nam⁊ antea ſemꝑ

fuit benedictũ. Semꝑ enĩ laudãdus eſtqͥ ſem

per eſt. Nec in vno loco tm̃ imꝑo laudani ſed.

us huins pſalmi allia inſcribit᷑: qd laudate
dñm interpꝛetatqꝛ in eo ad laudandũ dñũm in

re eri⸗
¶ Su

A ſolis oꝛtu vſq; ad occaſum:laudabile

nomen domiim. ẽ
A ſolis oꝛtu vſq; ad occaſum).i.in omni lo

co⁊vbiq; ſitlandabile nomẽ dñi laudibo ex
tollendũvt qui vbiq; eſtvbiq; laudet᷑q.d.non
pauci ſed oms partes mundi ↄueniantin lau

dibus denp circuituz enim ſolis ſignificat bic

mundus in quo totolaudand eſt deus. No⸗
men ergo dñi eſt laudandũ⁊ gloꝛifſicandũ ſem
per ⁊ vbiq; omni tꝑe ⁊ locovtnunquã ⁊ nuſqᷓ;
ceſſet ipius laus ⁊ benedictio. Ideo autẽ ſemꝑ
etvbiq; ⁊ ab omnibo dñs eſt laudandꝰ qꝛ.
Excelſus ſuper omes gentes dominus
et ſuper celos gloꝛia eius.
Excelſus)eſt dñs ſcʒ celſitudine nature ⁊ po
tentie ſuꝑ omnes gentes).i.homines qꝛ oms
ſibi ſunt ſubiecti ⁊ ſuꝑ celos).i.angelos ciues

celeſtes eſt (gloꝛia) ⁊ ſublimitas (eiꝰ)qꝛ excedit

omnẽ altitudinẽ angeloꝝ vel ꝑ gentes omnia
terrena ꝑ celos oĩa celeſtia notat vt ꝑ hec duo

ofms creaturas ſcʒ celeſtes⁊ terreſtres indicet ſi

bi ſubiectas.Et qꝛ talis eſt ⁊ tantus ideo meri⸗
to eſtlaudandus.deinde ſicut docuitita ⁊ facit

g. d. vere dñs eſtexcelſus ſuꝑ omnes.

Quis ſicut dominus veus noſter qui in
altis habitat: et humilia reſpicit in celo
et in ter. MUDc
¶ Quis yenim alius ſcʒ in bominiby vel cele⸗
ſtibus eſtſicut dñs deus noſter).q.d.nullusqͥ

ſe poſſit vt ipe.ipſe eſtqui in altis habitat.i.
in ſanctis quo dono eius alti ſunt qui in terris

poſiti in celis tũ cõuerſant᷑ ⁊ humilia)ſcʒ eoſa
dem in quibus habitat (reſpicit) intuitu miſeri

coꝛdiecin celo et in terra)exiſtens. Sancti enĩ
qui hic in terra ſunt humiles apud deũ ſunt al
ti ⁊ hi ſunt in celo ꝑ libertatẽ ſpiritus ⁊ qñ ele⸗

uantur in ↄtemplatiua ⁊ in terra ꝑ habitatõnẽ

carnis et quando humiliant᷑ in actiua.reſpicit

inquam humiles. —R
Suſcitans a terra inopem:et de ſterco⸗

—

citans) ꝑ ſolam gr̃am (aterra).i.a labe
coꝛpoꝛis (in opem) pus et ad huc q;diu gemit
in coꝛꝑe:Vel(a terra).iab amoꝛeterrenoꝝ(in
opem).i.nihil hñtem ⁊ omnia poſſidentẽc⁊ de
ſtercoꝛe).i. vicioꝛuzʒ putredine ⁊ ſoꝛditate vtea
tanq; ſtercoꝛa reputet(erigens pauprẽ)ſpiritu
et abiectũ vt ei ſicut pꝛius carnis vicia nõ do⸗
minent᷑:de terra enim ⁊ puluere erexit nos qui
bus dicit Quid ſuꝑbis terra ⁊ cinis. Suſci⸗
tat inq; ⁊ erigit ad hoc. ⸗
Vlt collocet eum cum pꝛincipibo:cu pᷣn

cipibus populiſiuiu.
Vt collocet eum) et ſedere faciat nõ iam in

terra⁊ ſtercoꝛe inter inopes et pauꝑes ſed in ſe

de honoꝛis ⁊ gloꝛieccum pꝛincipibo).i.cum an

gelis etcum pꝛincipibo ꝓpłi ſui)i.cum patriar

chis ꝓphetis ⁊ aplłis qui ſpiritualiter pᷣfuerunt
pplo dei. q.d. ad hoc ſuſcitat inopẽ ⁊ erigi pau
peremvt ad tantã potentiã et gloꝛiaʒ gdhcater

addat cũ ccli oꝛdiniboq ſunt ex angelis: homi
mbus: deinde exponitvbi ſuſcitat⁊ erigit in ec
cleſia ſcʒ que ante ſterilis erat nunc vero eſt fe⸗
cunda. Unde ſequnui.

„

trem filiop letanten.
Ouli habitare facit ſterilẽ)ſcʒ eccliaʒ de gen

cibus (in domo).i.in eccłia iudeoꝝ inter ipᷣos

Mui habitare facit ſterilem in domo ma

iudeos yr in lapide angulari duo parictes con
iungant fiatvnũ ouilemrem .ſ. factãcfilioꝝꝛ)

ſpiritualiũ ⁊ ideoſletantẽ) de fecũditate ſibi col

lata quia iam ſunt multi filij deſerte hec noſtra

mater ecclłia pus ſcʒ ante aduentũ ſponſi ſteri⸗
lis erat a filioꝝ ſpiritualiũ ⁊ bonoꝝ operũ ge⸗
neratõe:nũc vero eſt mater filioꝝ ⁊ operũ fecũ
da ⁊ leta invna domo habitans ſuꝑ fundamẽ
tum apłoꝝ ⁊ ꝓphetarũ ſita iam de filioꝝ mul⸗

titudine ⁊ virtunbo ⁊ pulchꝛitudine leta᷑.
“́èèẽG Oꝛatio.

¶ QMaugantes bũdictũ nomen tuũ

rogamꝰvt nos in ſinu mf̃is eccleſie collocatos

opᷣs deus

chanritatis tue facias ſtabilitate ↄnecti.P. d.

ſicijs pplo iſrl in exitu de egypto et chꝛi⸗

ſtianis in receſſu ſpiritali ab hoc ſeculo

exhibitis. ꝗps. cxiij.

—

baro.

. Ius qui hic inſcribit᷑ alla inuitat nos ad laudẽ
dei ex alterius ↄſideratoe negocij q; in pᷣmiſſis
pſalmis tribo etiam ad laudẽ dei ꝑtinẽtib.. Si
cut eni ꝓpłs hebꝛeus fuit de egypto liberat ſic
galdle ꝑ chꝛiſtũ pctõꝛes a pharaone dia⸗
bolo liberat ꝓpha &̊ ꝑ magna miracla illi ppło
exbibita chꝛiſtũ mũdo datũ annũciat. Nam
illa miracula figure myſterioꝝ chꝛiſti et ecclie
erant. Vñ nõ tam pᷣterita hic narrant᷑ qᷓ; futu⸗
ra pᷣdicunt᷑ qꝛ in illis geſtis futura ſignabunt᷑.
Materia:beneficia ⁊ miracula hebꝛeis in fi⸗
gura ⁊ chꝛiſtiãis in ſpiritu a deo exhibita. In
tentio:inuitare ad deiveri cultũ⁊ laudẽ ob iſto
rum beneficioꝝ exhibitionẽ. Snia in genera
li ꝓpha in iſto pſalmo cõmemoꝛans bñficia a
deo exhibita pplo hebꝛeo in exitu de egypto qᷓ
ſpũaliter ſumpta fuerit ꝓplo chꝛiſtiano in exi⸗
tu a pctõ dicit ex his gloꝛiaʒ nomi diuino nõ
alteri tribuendã ⁊ inſuꝑ ſimulacra gentiũ ina⸗
nia ꝓbat ⁊ religionẽ dei cõmendat. Sentẽtia
in ſpeciali. Incipiens 8 ꝓpha a mirabiliũ nar⸗

Pſalmus de laude ꝓ mirabilib et bñũ

egypto domus iacob de pplo bar⸗

etriunee pſalmi pha dauid. Titu
1

ratione ait In exitu ppli iñ rkde egypto) etidẽ
ſub alijs verbis repetens ſubiũgitẽ domus ia

cob) qꝛ totus iſrł deſcẽdit de iacob qͥ alio noĩe
dictus eſt iſrł(de ꝓplo barbaro).i. gentili ⁊ exx

traneo qꝛ om̃s ppli dicunt᷑ barbari except he
bꝛeis grecis et latinis.nõ eſt eni vt dicit Aug⸗
lingua nr̃a ſed barbara q̃ deũ laudare nõ no⸗

uit.q.d. cum ꝓpls iſſł de egypto.i.de ꝓpło bar
baro exiret.

Facta eſt iudea ſanctificatio eius: iſrgel

acta eſt iudea ſanctiſicatio eius).i.ſanctifi
catus eſt ꝓpłs ille in iudea.i.in terra pmiſſiõis
colendo veruʒ deũ q̃ terra erat ante ꝑ idolatriã

polluta (et iſi jfactus eſt ptãs eius) terre.i. po

ui ibi facti ſunt dmſi. ðDD
Oare vidit et fugit: ioꝛdanis cõuerſus
eſtvetrosſiiiiin.

tens factus eſt in ea ꝗ eni in egypto fuerant ſer

(Mare) rubꝛũcvidit) pplm de egypto exeun

tem.i.ad modũ videnuis ⁊ intelligentis volun
tatẽ dni ſe habuit (et fugit) ſe diuidendo ⁊ dan

do pplo iter vt ſicco pede tranſiret et (ioꝛdanis
cõuerſus eſt retroꝛſum)reuertẽdo ad locũ oꝛi⸗

ginis ⁊ eleuando ſe ad modũ collis.

Oontes exultiderunt vt arietes:et col

ontes exultauerũt vtanietes ⁊ colles ſi⸗
cut agni ouiũ Mecthaphoꝛice loquit᷑qꝛ cauſã
exultatõnis dederũt ipᷣis filijs iſrł inclinantes

ſe in aduentu eoꝝ q̃ſi applaudendo. Ham ma
giſter in hiſtoꝛijs innuit hoc dictũ de ſcopulis

loꝛrentium arnon qui in tranſuu ſilioꝝ iſrł in

clinati legunt᷑. Hec aũt pꝛedicte figure ſunt: ꝑ
iſrl ergo ⁊ iacob intelligit chꝛiſtianꝰ pplaqͥ pꝛi
us eſt iacob.i.luctatoꝛ poſtiſrł.i.videns deuũ:p

egyptũ vo que interpꝛetat᷑ tenebꝛe ſeu afflictio
intelligit᷑ ſeculũa quo ſpiritaliterꝛ mente eſt re
cedendũ.Sic enĩ quiſq; hierłm celeſtis idone
us ciuis fit cum pꝛuno huic ſeculo renciaue⸗

rit quẽadmodũ ipᷣe pplłs in terrã ꝓmiſſiõis du
ci nõ potuit niſi pus ab egyptorecederet. Sʒ
ſicut ile nõ inde diſceſſit niſi diuino liberatus
auxilio ſic nemo coꝛde ab H̊ ſeculo auertit᷑ niſi

diuine miſericoꝛdie munere adiuuet᷑. Sicut
xpls ille cum exiret de egypto ſanctificatꝰ ⁊ po

tens factus eſt in iudea uia chꝛiſtianũ ꝓplm ex⸗

euntẽ depctis ⁊ ↄfitentẽ fidẽ trinitatis ſanctifi
catↄfeſſio. Judea eni ↄfeſſio interpꝛetat᷑ ⁊ ꝑeã
factꝰ iſrł fit potẽs ad reſiſtendũ pcũs ⁊ vt filiꝰ

dei fiat. Et hemare).i.gentilitas vel ſeculi pctõ
resꝭ vidit) ⁊ intellexit ſcʒ ſctõs pᷣdicatoꝛes ſup⸗

— — — m -

— —

plantatoꝛes vicioꝝ ⁊ aias videntes deũ (⁊ fu⸗

git.i.nõ potuer̃t reſiſtere aplis qꝛ deus erat in

illis ⁊ ſic ceſſerũt ⁊ ſiluerũt vt tibi ſine cõtradi⸗

ctionead libertatẽ ſpiritualẽ via panderet᷑ (et
ioꝛdanis) qui interpꝛetat᷑ deſcenſus.i.humiles

baptiʒzati (ↄuerſus eſt retroꝛſum).i.ad eum vñ

oꝛti ſuntredierũt.Et tunc (montes)ſcʒ apli ce
teris pᷣeminẽtes exultauer̃)⁊ gauiſi ſũtqꝛ pec
catoꝛes ↄuerſos viderũtvt anietes).i.vt totius

gregis dñiici duces ⁊ pncipes duoby teſtam̃tis

qſi duobo coꝛnibo munitidet colles) dicti a co⸗

lendo.i.minoꝛes qui ſemen fidei receperũtex⸗
ultaueruntſicut agni ouiũ)hũiles ⁊ innocen⸗
tes lacte ad huc indigentes ab arietib ꝑ euan

gelium in fide generati Sed.

Auig eſt tibi mare ꝙ fugiſti:et tu ioꝛda
nis dqꝛ conuerſus es retroꝛſum.

Quidg eſttibiocmare ꝙ fugiſti ⁊ tu)o (ioꝛda
nis) quid eſttibi (quia cõuerſus es retroꝛſum)
Eto voos.

ontes exultaſtis ſicut arietes: et col⸗/

eusagni onmuuunm.
Montes g fuit vobis ꝙ (exultaſtis) ſicut
arietes) ⁊ ovos (colles) quid fuit vobis ꝙ exul

taſtis ſicut agni ouiũ).q.d. VUñvenerũt iſta mi

rabilia in mari rubꝛo in iosdane in montibo et

collibo. Interrogat quare hec facta ſint vt ad⸗

mirationeʒ excitet. Et quaſi rũdens queſtioni

ſcðᷣe de montibo ⁊ collibo ſubiungitt.
Alfacie domini motsa eſt terra: a ſacie dei

¶Afacie).i.a pñ̃tia (dñi) deſcendentis (mota

ſt terra) T ex terre motu ad pñtiam dei facto H

Puenit ſcʒca facie) ⁊ pñtiadei iacob)qui nõ eſt

deus recens. Ex hoc etiaʒ patet ſolutio pꝛime

queſtionis de mari ⁊ ioꝛdane qꝛ factũ eſt ad pᷣ⸗

ſentiã dei qui hoc voluit fieri.q.d.a diuinavo⸗

luntate pceſſerunt omnia cui etiã obediunt in
Aui cõuertit petram in ſtagna aquarũ:
et rupem in fontes aquarum.

ui) etiã (cõuertit petra in ſtagna aquarũ)
ciendovt de petra fluerent aque abundã⸗

ter. Naʒ moyſe eleuãte manũ et ꝑcutiẽtevirga

bis ſilicẽ egreſſe ſunt aque largiſſime/⁊ rupem
in fontes aquaꝝ repetitio eſt euidens ſub alijs

verbis. Hec etiam ſpiritualiter intelligunt᷑ ac

ſi dicerek. Quid eſttibi o ſeculũ quia tua impe

dimenta ceſſerunt etquid eſt vobis o tot milia

credentiũ totò coꝛde huic mundo renuncian⸗

tium q ad veſtrũ deũ cõuertimini. Item quid

. eſt ꝙ gaudetiso duces et fideles diſpenſatoꝛes

8

verbi veritatis ⁊ quod eſt ꝙ gaudetiao ſubdi⸗

ti ⁊ minoꝛes qui tpalia non relinquitis ſed be⸗
ne diſponitis. Qui reſpondebũt. Ideo gaude
maus quia (a facie dñi).i.a cognitione et pꝛeſen
tia dñi qꝛ deus in ſuis pᷣdicatoꝛib⸗ erat qu pi⸗

xit ecce egovobiſcũ ſumvſq; ad coniũmationẽ
ſeculi (mota eſt terra).i. homines terreni a ſua
ſuꝑſtitione ad cultũ dñi qui eſt deus iacob.i.lu
ciantiũ etvicia ſupplantantiũ. Ipſe eſt etiã(qui
cõuerut petrã in ſtagna aquarũ ⁊ rupẽ in fon⸗
tes aquarũ) Iſta petra ⁊ iſta rupis eſt chꝛiſtus
qui ſeipᷣm pꝛius durũ cuʒ ignoꝛaret᷑ liquefecit

yt de eo manarent aque gratiarũ ⁊ doctrinarũ

de eo enim quattuoꝛ flumina hoc eſt quattuoꝛ
euangelia exierunt ⁊ totũ mundũ irrigauerunt
et ipſe miſit ſpiritũ ſanctũ de quo dicebat ſiqͥs
ſititveniat 1 bibat Sed iam gratia cõmenda⸗
tur cum ſubinfertur.

Non nobis dñe non nobis: ſed nomini

tmhopaglonam.
Nõ nobis) iudeis oldñe nõ nobis gentib⸗

(ſed nomini tuo da gloꝛiã de pꝛedictis mirabi
libus ⁊ beneficijs.i.fac vt inde nomen tuũ glo
rificet᷑ ⁊ nõ noſtris meritis nõ nr̃is viriba aſcri
batur. Gꝛatia quidẽ iſta nõ quaſi ex operibet
meruis pꝛecedentibo data eſt ſed miſerante illo
qui iuſtificat impiuʒ ne vllam ſuam homines

ſeg nominis dei quererent gloꝛiã ⁊ nec nomen

eius gloꝛificet᷑ in omnibo gentibo qꝛ pꝛo bonis
gratis vobis datis apparet gloꝛioſus:gloꝛia eĩ
eſt cum dat immeritis:da inq; gloꝛiam nomi⸗
nio.
Super miſericoꝛdia tua et veritate tua

——

nequando dicant gentes vbi eſt deus eo

¶ Dup miſericoꝛdia tua et veritate tua) id eſt

de mirabilibo ⁊ beneficijs que feciſti miſericoꝛ
diter ꝓ populo tuo vtimpleres ꝓmiſſoꝝ tuoꝝ

veritatẽnequando dicant gentes blaſpphemã
do(vbi eſt deus eoꝛum). Si enim non adim⸗
pleſſet ꝓmiſſa etnõ feciſſetiſta videret᷑ gentib⸗
ꝙ ſuavirtius defeciſſet ⁊ ſuos ſaluare nõ potuiſ
ſet: hoc ſepe impij imputant bonis afſſictis di
centes vbi eſt deus eoꝛũ: hoc etiam ſolent no⸗
bis dicere gentes que habent deos viſibiles qꝛ
inuiſibilẽ deũ colimus. Sed iam tot mirabi⸗
libus factis ꝓ nobis reſpondemus eis.

Deus autem noſter in celo: omnia que
cunq; voluit feirtt.
¶ Deus autẽ nr) eſt (in celo) ſurſum qꝛ omnia
coꝛpoꝛa celeſtia ⁊ terreſtria crãſgredit᷑ ⁊ ibi ma
gis relucet ſua poteſtas et gloꝛia q tam potens

eſt in celo ⁊ in terra ꝙ bic⁊ ibi(omnia quecũq;

voluit)vel in coꝛpoꝛalibo vel in ſpiritualibo (fe
cityper qð omnipotens apparet⁊ ita ex faciura
poterunt compꝛobare factoꝛẽ ⁊ operibo ſentire
dentiam. Deſiſtant ergo homines cõtra euʒ
4

loqſi cogitare vel oꝑari ꝑuerſe qꝛ ſuũ facere et
iudicare conſiſtit in ſola voſluntate. Noſter qui

dem deus talis eſt: tam potens apparet ex ope

ribus ꝙ ipſi nõ pñt dicere de dijs ſuis q.·

Simulacra gentiũ argentũ et aurũ ope

Simulacra gentiũ).i.idola ⁊ imagines
12

tanquã deos colunt ⁊ dicit᷑ſimulacrũ qꝛ ad ſi
militudinẽ alicuius hominis moꝛtui fictũ.ſũt

(argentũ et aurũ) quo ad materiã de qua ſunt
quam fecit deus hoc eſt ſunt creatura nõ crea-
toꝛ:habent quidem gentiles ⁊ lingnea ⁊ erea et
marmoꝛea⁊ terrea ſed pꝛecioſioꝛa ponit quoꝝ

materia charioꝛ habet᷑et quib maioꝛ reueren
tia exhibetvt qui erubeſcit in his facilius eru⸗
beſcat in cetens ⁊ ſuntſoꝑa manuũ hoĩm)quo
ad foꝛmã ſtulticia hominuʒ ſuꝑadditã hoc eſt

ſunt factura nõ factoꝛ. Sunt ergo manu ho⸗

minum foꝛmata ſed nõ hũt membꝛoꝝ officia
Os habent et nõ loquentur:oculos ha
pent et nõ videbunt.

—

(et nõ loquent).i.non habent loquendi poten
tiam: homo ergo illis melioꝛ eſtqͥ loquit᷑. hoc
enim ꝓpꝛiũ eſt homini ſcʒ loqui ceteravero que

ſequunt᷑ cõmunia ſunt homini cum beluis vt

nõ ſolũ homines ſed etiã beluas ſcias ſimula⸗
cis eſſe anteponendas. Sequit᷑ (oculos hũt)
ſcʒ in apparentia ⁊ nõ inveritate(⁊ nõ videbũt)
Lcarent debita oculoꝝ oꝑatione.

Aures habent et non audient:nares ha

pent et non odoꝛabunt.
Aures habent) ſcðᷣm appa
ritatem(⁊ nõ audient) nec poſſunt in oꝑationẽ
auribo deputatã (nares habent) in apparentia
ei nõ inveritate (et nõ odoꝛabunt) nec gaudent
narium operatione.
Manus habent et nõ

habent et non ambulabunt:mon clama⸗

SS

bunt in gutture ſuo.

———

D s babent ſcʒ ſcᷣm hominis ſimilitudinẽ

palpabũt: pedes

rentiã no ſcmve

¶Manus habent) ſcom apparentiã nõ ſcom

veritatẽcet nõ palpabunt) nec poſſunt in debi
tam manuũ operatõnẽ hoc etiã ſymie pñt que
manibo cõtrectant ⁊ melioꝛes illis ſunt (pedes

habent)ſimilitudinarie ⁊ nõ verecet nõ ambu
labunt) exercendo pedũ officiũ ⁊ ſimiliter licet

videant᷑ habere guttur nõ) tũclamabũtĩ gut

ture ſuo)nec habent eius vſum. Unde melio
eſt illis beſtia que ſi nõ loquit᷑ clamoꝛẽ tů ha
bet in faucibo. Melioꝛa ergo ſunt aĩalia bꝛuta
que ⁊ vitã et ſenſum habent et ſi pudet adoꝛare
bꝛuta animalia multo magis ſimulacra queet
vita ⁊ ſenſu carent. Et qꝛ talia ſunt ſimulacra.
Similes illis fiant qui faciũt ea: et oẽs

2—

qui confidunt in eis.

ſimiles efficiunt᷑ dum nõ emendant᷑ qꝛ mẽte in

ſenſibiles facti nec vident nec intelligũt nec di
ſcernunt. Non optat hoc ſed pᷣdicit. AUel(ſimi
les illis fiant).i.ſimiles ſe eis eſſe intelligant vt
diſſimiles fieri laboꝛent(qui faciũt ea) ꝑ ſcul⸗
pturã vel fuſurã(⁊ om̃s qui ↄfidũt in eis)et ea
adoꝛant nõ ſolũ qui faciũt. Hihil eis peius eẽ

poteſt qᷓ;vt dijs ſuis ſiles ſcʒ:muti:ceci:ſurdi:et

oĩo inſenſibiles intus fiant. Hoꝛaliter vniuſ⸗
cuiuſq; hoĩs ſimulacrũ et deus eſt qð venerat᷑
et colit ſicut auari deꝰpecunia:caſtrimargi deꝰ/
venter ⁊ ſic de ſilibo Os habẽt ⁊ nõ loquen)

