tione petõꝝ iuſtus enim debet eſſe in ſe vt ac⸗
cuſet et puniat ſe (ante eum ambulabit).i. pꝛe⸗
curret parans ei viam vt veniat ad eum. pma

enim hominis iuſticia eſt vt puniat ſe malũ et

faciat ſe bonũ ⁊ hec eſt via dni vt veniat ad eũ
QNuienim pctã ſua odit iam incipit ſimilis eſ
ſe deo qui ea odit fac ergo te ſimilẽ deo et par 4

ei viam in cõfeſſione pctõꝛũ et ſic ipe dũs vo-
mens et vilitansponet invia)ſic parata (grei
ſus ſuos)vt te infoꝛmet in veſtigijs ſuis impol

g ere e⸗

—

„ .
5 7.
2

„

ritas deterra oꝛta eſt) i vera pctõꝝ ↄfeſſio de

Etenim dñns dabit benignitatẽ i. gratie ſiag
plenitudinẽ beatã virginẽ fecundandocct ter⸗
ra nra).i.virgo intemerata ad modũ terre bu
milis fertilis et ſtabilis dabit fructũ ſuũ) po⸗

erat ſterilis (dabit fructũ ſuũ).i.bona oꝑa voecl
(terra coꝛdis noſtri dabit fructũ ſuũ) ſcʒ ↄſfef
ſionis ⁊ laudis et vt odientes pctã deſideremꝰ
iuſticiã. In cui? eni coꝛde ſemen gre ſue ſpar⸗

Deꝛano.
rnne oeh tue 2 oſten?
de nobis miſcdᷣiam tnam que nos inviam pↄ

atöne et recurrentis ad deuum p⸗so

Aßalnrg.
.Neclina domine

aurẽtuã etexaudi me: qm inope

Sððð

1†

(Auctoꝛ pſalmi pha pauid Zimlus cſto:a ettranſutorijs affectu deſideriotleuaui ſurſfij

tio ipi dauid. Eteſi ſenſus oꝛatio iſta atribui᷑ coꝛ habendo ⁊ te deuote inuocando vel ſpem

ipfſi dauid.i chꝛiſtoꝛ cõuenit hecvox capitiet. ct fiduciã anime mee in te ponendo. Affectus
coꝛpoꝛi. Quia enim ſupꝛa dictũ eſt de chꝛiſti Ope gradus eſt: volũtas tua eſt iter tuũ. Aſcen
incarnatõe nunc dicit᷑ de eius paſſione. Wa⸗ dis ⁊ accedis amando:deſcẽdis ⁊ diſcedis ne

teria: oꝛatio chꝛiſti in paſſione vel fidelis in tri gligẽdo.ſtans in tra ĩ celo es ſi deũ diligas.

bulatoe. Intentio. monere fideles in omnini AQf tu vñe ſuauis et mitis:et mite mi

-
.

bulatione humnliter ad deũ ꝑ oꝛationẽ recur-⸗ ſericoꝛdie omnibinuocantibote.

m̃ mu dñe ſuanis et dulcis ad guſtanduʒ

rere. Snia in generali ꝓpha in iſto pſalmo in (Diñ cis ad gultanauz.
lona chꝛiſtioꝛantis humibrad pẽem in ſoꝛ⸗ eo affectis tedio mudane amaritudinisce mi⸗
ma ſerui qui oꝛat a nobis in foꝛma dei velin tis)his q̊s expectas toleras ⁊ reuocas nõ exa

d„ (Aſona cuiuſiibet fidelis poſittin mbulatione aſperans ad teredeites cmule miſcgie, daln

coꝛꝑali vel ſpũali oꝛat deũ deuoteꝓ ſua libe⸗ abundantẽ iniquitatẽ. multa ⁊ multis? mul⸗
ratione ſubiũgens de genti vocatoe ⁊ adoꝛa totiens pct dimittẽdo eteos ad gram recipiẽ

dõne. Snig in ſpeciali chꝛiſtus ergo in foma qo etideo nõ ſolũ es miſericoꝛs ſed multe ꝛ co
ſerui bumlliter ad pꝛem oꝛans ait Inclina xo pioſe mie namvbiabundat iniqtas ſupabũ⸗
(dñe) qui altus es et excelſus (aurẽ tuã) cle⸗ qat miſcdᷣia tua.⁊ hoc comibo) nullo excepto
mentiam tmi mibi infſimo ⁊ humilitlet exaudi c(inuocantibo)nõ labijs tm ſed toto ⁊ puro coꝛ
meyi. deſideriũ meũ cõplecqm inops ab alio decte)nõ aliud ate. dco.
opem nõ habens ? tua ope indigẽscet pauꝑ) Aurib⸗ pcipe dñe oꝛationẽn
cgoꝛ ideo ad te recurro. Inops eſt Ancndſ NEe Orn.
indiget pauꝑ qui in ſe ntemnit quic d eſt. vñ
pbia inflani poſſit. Lalib⸗ nticg amo pin⸗
atz oecanduͤrcne aui gratiã ſuã Henat
umilibo. Nam quaſi inclinare aurẽ vide cuũu „E .
humiliby. Nam quaſi incunare aun e vicr eůᷣ ctum pducendo ſi vis vt auri ꝑcipiat deus
e audife? audc⸗ miſcditer dignak. 1 mam denone pᷣrcipe tu in coꝛde tuo ipius le
Cuſtodi animã meã qm̃ ſctũs ſum:ſal/⸗ gem. Tu eſto intentus illi etipe pculdubio in
uum fac ſeruũ tuuʒ deus meus ſperan tentus erit tibi. Ipe en ait ↄuertimini ad me
teminet. gcgo ueriar advos: Deinde cauſam audiẽ⸗
Euſtodi animã )et vitã(meã) ne deficiato⸗ diſupponitvicss. mnige .
bedientia ſibi imuncta. Alel (meã meox cco In die tribulatönis mee clamauiad te
tra inſidiantes ab omnibo malis ? ſcandalia qꝛ exaudiſti me. eeyſe
ne cadatqm ſctũs ſuʒ) chꝛiſtus ꝓpꝛie ſanctus Pndie tribulatõnis mee clamaui ad te)ſco
eſi qꝛ ſanctificans. ſui etiã ſunt ſancti qꝛ in ba rogandovt tribulationẽ amoueas vl allenies
ptiſmo ſctificati.dicat hoc ſidelis nõ ſe igctan qñ enim aduerſitas iminet tunc enixius cla⸗
do ne cadat elatus ſed humiliter ↄfitendo ne matur. Deinde quare clamaueru ſubdit (q⸗)
ſit ingratus dicat deo ſciũs.i.innocens ſuʒ qa alias(exaudiſti meel ideo ſpero iterũ exaudi⸗
ſanctificaſti me qꝛ accepi nõ qꝛ habuiq; tu v n..q.d.q; clamantẽ alia vice exaudiſti illa cõ⸗
diſti nõ qꝛ merui (ſaluũ fac) ne deficiatvel pe⸗ fidentia ⁊ nunc in iſta tribulatõe clamo vel ex
reatiſeruũ tuũ tibi obedientẽ(deus meus qui audiſti me dicit cum adbuc exaudini velic de⸗
me creaſti(ſperantẽ in tenõ in ſe vel in alio cõ monſtrans in hoc ꝙ ad aliud iam exauditus
ſidentẽ qꝛ nõ ex homine eſt alus. ſiit ⁊ adhuc ad aliud exaudini deſiderat.

Oilerere mei vñe qm ad te clamaui to Mon eſt ſimilis tui in vijs de: etnõ eſt

depꝛecationisme.
Auribo pcipe dñeoꝛationẽ meã..i.nõ exeat
de auribo tuis ſed fige illam ibi vt ꝑ aures fi⸗
gatur coꝛdi. AVñ ſubdit(et intendeanimovo
ci depᷣcatõnis mee) eam exaudiendo et ad effe

„ .

ta vie: letifica anima; ſerui tui qm adte ſcom oprattaa. “
ſñie animam meã leuui. Pon eſt ſimilis mni in dijs dñe in polentia
¶Miſerere mei dñe) qꝛ in miſcdᷣia ſum ettu clementia et ſapientia ad quẽ clamare potuiſ⸗
miſericoꝛs es qm ad te clamani tota diei. oi ſemlſet nõ eſt aliquis (ſcoᷣm opa iua) q neno
tpeet aſſidue ſeu inſtanter ⁊ ꝑſeueranter letiri tibi ſimilia operat᷑ nec alids qui ſicuttu oꝑani
A animã ſerui ui in paſſpoe tniſtẽ vel ertribu poſſitrepeni: q'o. quocunq; modo acciplan?
larionibo pntibo meſtam (qm ad te dñe) apud dij nõ eſt qs ſimilis ſit tibi in eſſentia vel oꝑa⸗
quecm ſoliu eſt iocũditas. amaritudinevero ple tione deus enim ineffabilis eſtet facilius dicn
nus eſt müdus.ipamſanimã mes) de terrenis mus quid nõ ſit q; quid ſit Omnia que incc⸗

DNn

1

lem

—

znöc
Gn

emul⸗

Vnchi
ete

hon mnesgentes

qð oculus nõ vidit: nec auris audiuit: nec in
oꝛ hois aſcendit qui oĩa illa fecit. Et ideo qꝛ

uaſcũq; feciſti veniẽt

ſingulas gen

DOmes gentes quaſcũq; feciſti).i. aliquiex
omnibo gentibo qꝛ omes feciſti (venient) paſſi⸗

bus fidei a cultu ſuo ad cultũ tuum (etadoꝛa⸗

bunt coꝛã te dñe)qꝛ tibi curuabit᷑ ome genu.

Agdoꝛabũt vt creatura creatoꝛẽ et coꝛã te non

ad oculũ (et gloꝛificabũt) laudando et pᷣdican

do(nomen tuũ)qð eſt ſup omne nomẽè ſe ſer⸗
nos ei te dñm ↄfitentes. Per hec verba annũ
ciat eccleſiã vbiq; diffuſaʒ qdð modo impletũ

eſt Deinde ſingulis ſingula reddit. Hõ eſt in⸗
quam ſimilis tibbdbdb.

tu es deus ſolus.

m̃ magnus es tu)qð nõ alius et non eſt
ſcdᷣm oꝑa tua qꝛ (et faciens mirabilia) in celo
et in terra.ergo(tu es deus ſolus) et nullus ali
us. ¶el. O mes gentes venient ⁊ adoꝛabunt
et gloꝛificabunt)et merito.( Om̃ magnus es
iu ⁊c)ex mirabiubo eni magnicudinis eiꝰ au⸗

ditis in partibo ↄiuerſis venuint quonidie fide

tt adoꝛant ac gloꝛificãt eum coꝛde oꝛe etopere

Am̃ magnus es tu et faciens mirabi/

bo te ↄſitendo bñficia tua circa me o(dñequi

me regis (deus meus)q me creaſti cin toto coꝛ

deetaffectu meo) totã ſcʒ ſpem in te ponẽdd

(et gloꝛiſicabo nomẽ tuũ).i.gloꝛioſum pᷣdica⸗
bo cũ ſanctis(ineternũ xt hic q;diu fuero per

eratõnes et in eterna btitudine ſi

ne fine. Et merito

Auia miſcvia tua magna eſt ſup me: et
eruiſti aiam mea ex inferno inferioꝛi.

¶ Ouia miſcvia tua magna eſt ſup me)et ſuꝑ
merita mea. Canta eni miſcdia dei fuit vt etiã

filiũ ſuũ p nobis moꝛti naderet. cet eruiſti ani
ſubtus nos eſt. i. ab eterna damnatõe a quo in

mittitur. Eruere enĩ ab inferno eſt facere ne iil

luc deſcendat. Vñ eruit dñs aias miſſo filio
ſuo:et quotidie eruit pctã miſericoꝛditer rela⸗
rxando. Deinde quod ſequit᷑ pᷣt accipi de toto
chꝛiſto ſcʒ de capite et de membꝛis.D..

Deus iniqui inſurrexerũt ſup me: et ſy

4 ð

”M M S säs

, —;——

nagoga ppotentiũ queſierũt aiam meã:

Des iniqui) ſcʒ iudei vel hoĩes ⁊ ſpũs ma
lignicinſurrexerũt ſuꝑ me).i.aduerſum meto⸗
tum chꝛiſtũ ſcʒ ꝑſequendo et me ſuꝑerare co⸗
nando et(ſynagoga potentiũ).i.ↄgregatio ſu⸗
pernoꝛum vel vicioꝝ et demonioꝝ (queſierũt

uane Lognolſcitn q; etia a getib, g eſt deus ſolus aiam meã) vt me ꝑderent et occiderẽt et nõ ꝑ⸗
nnd et nullus alius. Deinde oꝛat ꝓ oiĩb iam ado⸗ poſuerũt te in cõſpectu ſuo)vttimoꝛe tuo retza·
H rantibus et loquit in membꝛis.d. herentur a malo.i.nõ habuerũt deũ pꝛe ocuz⸗=⸗

nit DHecduc me dñe in via tua: et ingrediar lis ſed tm ſequebant᷑ impetũ voluntatis. Si

in veritate tua:letetur coꝛ meũ vt time eni deũ attenderent nec filiũ dei iudei nec ſan⸗
at nomen tuunm.. Cclos ipᷣius ꝑſequerent᷑ inimici. Ipſi ig
Decduc me dñe in via tua ſcʒ fidei iam po⸗ Et tu dñe deus miſeratoꝛ et miſericoꝛſ
ſitum ne labar vel aberrem et adiuua vt inti⸗ aties et multe miſcdie et verax.
rlo0) maoꝛe et amoꝛe tuo ꝓficiam. Pꝛima hoĩs vRa ¶Et in dne deus miſeratoꝛ) in actu et exhibi
iean eſt cognitio et cõfeſſio peccatoꝝ.de hac via ve tlone qꝛ miſcdᷣiaʒ actualiter exhibes (ꝛ miſeri
l⸗⸗ nitur ad veritaté. i ad pcptoꝝ dei obſeruati⸗ coꝛs) in natura quia eam naturaliter poſſides
mnttr onpnem ideo ſubiũgit (et ingrediar).ambula⸗ (patiens) diu ct longanimiter pctõꝛes expe⸗
boet pꝓficia vlterius te ducẽte in veritate tua) ctanset peccata hoĩm ad pniam diſſimulana
ate tradita:et indecletetur coꝛ meuʒ) in te: cum (et multe miſericoꝛdie)erga cõuerſos multipli
eni a meroꝛe facinoꝛũ erutus fuero tũc in tele cia bona eis pᷣſtando. qꝛ penitentibo dat graʒ
nöN ticia ſpiritali gaudebo. ita m̃ vt timeat nomę ct ꝑſeuerantibo gloꝛiãcet verax) ꝓmiſſa implẽ
erad ultare ? de via recedere. Non aliunde letet n Meſpice in me et miſerere mei: va ime
n ſi dete nec aliud timeat niſi a tua gratia ſepa ꝗ⸗ rium tuũ puero tuo: et ſaluũ fac filiu an

enm cect ſub timoꝛe letemur. Et tun. Reſpicein me)ocnloi ſcvie (et miſerere
LO emnr. ice in me) oculo miſcðie ſet miſerere
uir Confitetvꝛ tib isin mezcenlo maente een

Lonſitetvꝛ tibi oñe ceus meus in tora meiztribulatoni tante erpoſitiſda imperiu u
dog⸗ coꝛde meo:et gloꝛiſicabo nomen tuum um).i.ptãtem iudicandi vel foꝛtitudinẽ et po⸗
luon meteern tititeſtatẽ ſupandi inimicoscpuero tuounnocen⸗
. Lont ti etabi obedienu.vel (puero tuoi.ſeruo nt

fueboꝛ tibi) cõfeſſione laudis.i lauda

mas noſi ex inferno inferioꝛivt tui vultu
. Lonemplatsc pfeti deſideria carnis ſpiritua-
li dua

vel ab inimicisfiliũ ancille tue ſcʒ marie que
ſe aneillã dixit. Aelſancille tue).i.ccclie que ꝑ

gratiã baptiſmi nos gennit.
Fac mecũ ſignũ in bono vt videant qui

me oderũt et cõfundant᷑: qm̃ tu dnñead
iuuiſii me et coſolatus esme.

Fac mecui ſignii ſcz reumr cctois ſez ſignuz

ZJone /ſphe vel ſignũ de plena victoꝛia contra
inimicoscin bono).i. vt alijs ꝓſit vt ſpes cre⸗
dentiũ ↄfirmetvel ꝑ hoc boni ↄfoꝛtent᷑ ⁊ ideo

fac vt videant qͥ oderut me.i.inimici mei hoc

ſignũ ſcʒ (qm tu dñe adiuuiſti me)in certami-⸗
ne ⁊ in his que fecicet ↄſolatus es me)in tribu
lanione ⁊ in his que paſſus ſum ab eis hocvi⸗
deant(et cõfundant᷑).i.erubeſcant modo ſcer
raſſe. Vel (confundant᷑) in indicio ꝑnicioſeq;
modo nolunt ↄfundi ſalubꝛiter hoc debet ro⸗

gare pctõꝛ vt dñs faciat ei ſignũ in bonuʒz ſi⸗

gnum ſcz vere penitentis dando ei verã ↄtri⸗
tionem ꝓnam et humilẽ ofeſſionẽ 2

dignam

õ

noſtras ex inferno inferioꝛivttui vultus

tione calcemus. Per dim.

O N

lijs choꝛe pſalmus cantici.Et eſt ſenſus pſal⸗

mus iſte ꝗ dicit᷑ pſalmus qꝛ agit de eccłia ᷣm
ſtatũ pñitem vbi agit oꝑa cantici.qꝛ agit de ea

dem im ſtatũ futurũ vbi exultat ꝓponit filijs

cchoꝛevt habitent in ſyon.hicłꝑ fidem ⁊ in fu⸗
turo ꝑ ſpeciẽ ꝑs cuius in celo triumphat panſ
in terra militat. Materia cõmendatio eccleſie
militantis et triumphantis ſub typo ciuitatis
Intentio: monere habitãtes in eccłia miliaan

te ⁊ adhuc ꝑegrinantes ad amoꝛẽ ⁊ deſideriũ

ecckie triuphãtis ſcʒ gloꝛioſe ciuitatis bierlm
celeſtiſ. Snia in generali ꝓp ha in iſto pſalmo
qui bꝛeuis eſt numero verboꝝ etmagn pon⸗

tum et futurũ ⁊ multa ſecũ voluens de amoꝛe

ct deſiderio celeſtis hierm qð cogitabat ſecũ
pꝓtulit in aures hoim ⁊ pᷣdicat eam filijs cho⸗

etifica dñe vultũ ſamilie tueet erue ani⸗

et dilatatõe ac de eccłie triũphantis pꝛe
conio eiuſch iugi leticia e

Vndameta eius eeniatiikgengo,asrehſie
in montibo ſanctis diligit vñs poꝛ nõ ſ Deinde dſig ide de eade pientm
aaas ſyon ſuꝑ oĩa tabernacła iacob
¶ Auctoꝛ pſalmi pha dauid. Citulus eſt fi-

paſſionẽ enĩ chꝛiſti de qua in pᷣcedẽti pſalmo

dixerat:data eſt ſpes credẽtibꝰ redeundi ad ce

leſtem hierlm idto nũc agit de ea vt nos ingu
cat ad eius amoꝛẽ. Snia in ſpeali: ꝓpha ergo
plenus ſpũ multa voluẽs apud ſe de hac ciui

tate in hoc pꝛupit.( undamẽta eius)ſcʒ ſy⸗
on ciuitatis ſpualis.i.eccie ſancte.nõ refentur
eius ad aliqð pᷣmiſſum ſʒ ad coꝛdis ꝓphe me⸗

ditationẽ qui nunq; de illa coꝛde tacuerat et ſi

oꝛe(in montibo ſctis) ſunt.i.in ꝓphetis ⁊ aplis

qge ibipꝛunũ poſita eſt ides eccic qui montes
ſunt ꝓpter fidei ſublimitatẽ: ſcti pter vite puri
tatem quoꝝ fide: doctrina ⁊ exemplis eccleſia

eſt fundata. VUnũ eſt fundamentũ eccie pꝛeter

qð nõ eſt aliud ponere qð eſt chꝛiſtus ieſus:qͥ
ſicut dicit᷑ ſanctus ſancioꝝ ſic ſolus eſt funda
mentũ fundamentoꝝ qð nemo mutare pᷣt ſelhd
alij ab ipſo fundamenta dicunt᷑:ſicut et ipᷣe eſt
mons in vertice montiuʒet ab eo alij montes

appellant᷑. Ecce pꝛioꝛ laus a fundamentis vt
ſoliditas notet᷑ ciuitatis.Et quaſi quis quere⸗

iit chius eius fundamẽta dicis ait ſyon. NHn
n ſubqdit: et(diligit dũs poꝛtas ſyon).i.ſacramẽ
ta militantis eccleſie ꝑ que fit ingreſſus in eaaz
(ſuꝑ oĩa tabernacula iacob).i.imaginaria ſa⸗

cramenta veteris ppli. q.d. plus diligit etap⸗
pꝛobat eccleſiã q; nagoga: figuratn q; figu⸗
ram:ciuitatẽ ſpualem ſuꝑ illa que pᷣſignabãt

eꝗm. Deinde ſequit laus de ſfamma

Biloꝛioſa). i. famoſa (dicta )et pꝛedicta (ſunt

:0 (ciuitas dei) ſpna

.

nõ ſunt dicta.Deinde dñs ipᷣe de eadẽ hierm
agit et oſtendic que ſunt illa gloꝛioſa que pᷣdixe
rat de eccleſia. licet eni eccia oꝛigine ſumpſerit
in hierlin et monte ſyon tñ ꝑ pᷣdicationẽ apo⸗
ſtoloꝝ et publicationẽ euangelij multiplica⸗
tus eſt numerus fideliũ ꝑ oꝛbem vñ gloꝛioſa

ciuitas ſancta vbi nõ ſolus eſt iudeus ſed ocẽa
gentes quaxꝝ. quedã noĩate ſunt vt intelligant᷑

omnes.Ego enim

loꝛioſa dicta ſunt de te: ciuitas dei.

facta eſt eccleſia. Q. d. gloꝛioſa dicta ſunt de te

Vemoꝛ ero raab et babylonis: ſcienti⸗

umme.

¶ Memoꝛ: ero) ad miſerendũ in illa ciuitate

inqui ꝓpha ex ꝑſona dei (raab et babylonis)
que nõ ꝑtinent ad ꝓplm iudeoꝝ.i.oĩm gentiũ
ꝑ partẽ intelligendo totũ (ſcientiũ me)ꝑ fideʒ

id eſt apłis de ũllis recipiendis pᷣcipiaʒ vbi de

vocatõe gentiũ dicit᷑ que ꝑ raab et babylonẽ
ſignificant᷑. Raab quippe ſupbia vel latitudo:
babylon vero ↄfuſio interpᷣtatur et gentes ſu⸗

perbe ꝑ latamviam moꝛtis incedunt ac cõfu⸗
lſe ⁊ indiſcrete viuũt. Raab meretrix.babylon
vero ſemꝑ deo aduerſa fuit. Si q̃ͥs ergo raab
vel bab ylon eſt nibil deſpet quinimo det ope
ram vt deũ recognoſcat eſteni memoꝛ ſcientiũ

ſe. Raab fuiſti adulter et foꝛnicatoꝛ plenꝰ im⸗
mũdicia plenus ſuꝑbia tenens latã viam que
Ducit ad inferos recoꝛdare dni dei tui ⁊ ipᷣe re⸗

coꝛdabit᷑ ⁊ miſerebit tui. Babylon eras ↄfu⸗

deſia nõ eſt eni ꝑſonarũ acceptio apud deũ q

7

ſeet inoꝛdinate viuebas vicijs pctiſq;ʒ confu⸗

ſus habeas ratõʒ ⁊ tui recoꝛdabit᷑ deus. Sed
iam de vocatõe gentiũ aꝑtius ſubiungit oſten

dens qͥd ꝑ raab ⁊ babvlonẽ ſignificauit.do.
Ecce alienigene et

pum: hi fuerũt ilil.
Ecce alienigene).ialieni a cultu dei ſcʒ gen

tes ettyrus) qð interpꝛetat᷑ anguſtia ſeu tribu
latio.i.illi qui ſunt in anguſtia et tribulatõe vi

cioꝛuʒ (et ſpls ethiopũ) i. pctis denigrati(hi)
omnes immutatiſfuerũt illic).i.in illa ciuitate

dei ſcʒ eccłia que eſt ciuitas dei ſpiritualis.Et
quid gloꝛioſius.quid iocũdius.qͥd delectabi⸗
lius: Sunt enĩ in eccłia nõ ſolũ iudei ⁊ indi⸗
gene verumetia alienigene tyri ethiopes.q.d.
Qui ante tales erant poſtea inuenti ſunt in ec

*

tales vocat. Gloꝛioſa ergo dicta ſunt de ciuita

te illa et hoc etia miraculũ quꝰſequit accidit in
ea. Ande ſubiungit.

Nũuũquid ſvon dicet homo:

. —

“

„

müaiiios
D Paulchlaſe ſyon).i.ecclie dicet ⁊ enun
ciab

mo)chꝛiſtus (natus eſt in ea).i.in eccłia

ſy⸗

on ſignificata qꝛ de beata virgine que eſt no⸗

biliſſimũ membꝛũ in ea et ipeidem qui in ea

(altiſſimꝰ).i.ſm qð ⁊

rit.vel ſufficit qdᷣ in ea natus ſit talis qui ⁊ bo
mo ſit ⁊ altiſſimꝰ et eam in qua natus eſt fun⸗
dauit. Sic enim fundauit ciuitatẽ chꝛiſtus in
qua naſcerei quomõ creauit mr̃em de qua na

ſceret᷑. Certe hoc miraculũ nõ poterit aliquis

ſcimus enim ita eſſe a.

————õ

ncipu: hoꝝ qui fuerũt in aa.

que directe ſunt fidelib ꝓpłiset pꝛincipũ).i.q
edicte ſunta pncipib, ſcʒ moiſe ? ꝓphetis apo

is et pplus ethi /

mm fuerũt in ea)ſcʒ ciuitate.i. ecclia eemem

bꝛa eius. ꝓpli ſunt in eccłia ſᷣm obedientuã pᷣn
cipes ꝑ pꝛelationẽ in quoꝝ ſcripturis ꝓpheti⸗

lſata ? etpꝛeſſa eſt incarnatio noſtri ſaluatoꝛis
Igit᷑ collatis oĩbo gaudijs que de ciuitate dei

*

dicta ſunt ↄcludit paucis verbis tangens fu⸗
turam eius beatitudinẽ ? dicaeanns.
Sicut letantiũ omniũ:habitatio eſtin

en
₰

icut letantiũ omniũ) noſtrũ eritcbabita⸗

tio in te) celeſti dei ciuitate.i. habitatio oĩm no

ſtrum erit in te ſicut letantiũ. q.d. talis eſt ſta⸗
tus eccie triumphantis ꝙ omniũ ibi habitan

tium eſt leticia ⁊ laus iugis ac ꝑpetua qꝛ totuzʒz

negotiũ noſtruʒ nõ erit niſi frui deo ⁊ laudare

deũ. Ideo aũt dicit ſicut letantiũ ⁊ nõ ſimpli⸗
citer letantiũ qꝛ talis erit leticia qualẽ hic non
nouimus ⁊ ideo cum nõ poſſit etpꝛimi voci⸗
bus dicitvt potuit:vł poteſt hoc intelligi de ec
cleſia militante. Et tunc dicit ſicut letantiũ in
ſpe comꝑatõe eins leticie que eritin re eritha⸗

bitatio in te ꝑ fidem qm in pnti ſeculo non c⸗ H

certa ⁊ ꝑfecta leticia nulla ꝑfecta victoꝛia:nul

la ſecuritas.ſed omnia pendent in ambiguita

te ⁊ ideo nüc omnis leticia debet eſſe mixta cũ
timoe. (O:ꝛatio.
Fundamenti ſdeinoſke deus qui in men
ubus ſanctis tanquã in excelſis montibo eter⸗

tus eſt in ea: ipſe fundauit eam altiſſi⸗

natus eſt vt homo (fundauit cam)ſcʒ ecccham
altiſſimꝰ) m qð deus novt homo. Ac ſi vd/
ceret.quis hoĩm ei enunciare ⁊ enarrare pote⸗

oĩm elucidare ſed m̃ nõ ſit alicui incredibile
Dñs narrabit in ſcripturis płoꝛumet

Dñs nar abu) boc in ſeripturis pploꝝ) i.

cede nobis in te gloꝛioſe cregere tech ad rede⸗

ptionem animaruũ noſtrarũ hoĩem factũ pꝛe⸗

ſter cofiteri. Per do.
ſti et

paſſione inimicoꝝ cõtemptu et ami⸗
oꝛum elongatoe ac veuota diuini auxi

2 . ⸗

E
*

IIIutis ie clamaui ? nocte co

Auctoꝛ plalmi ꝓpha danid. Titulus eſt can
ticum pſalmi ⁊c. Et eſt ſenſus. Canticũ iſtud
qð dicit᷑ canticũ qꝛ letus finis paſſionis h̊ oñ⸗
ditur pſalmi qꝛ agit de bona oꝑatione.cantat
filijs choꝛe.i.chꝛiſtivł crucis ſeu paſſionis ſcʒ

fidelibo dirigens eos in finẽ celeſtiũ coꝛonaꝝ

canit᷑ autẽ ad reſpondendũ chꝛiſto.i.vt ipi re⸗
ſpondeant imitãdo veſtigia paſſionis eius vł
g̃as referẽdo ⁊ hoc faciant ꝓ melech.i.in me
lech ſcʒ in choꝛo et ↄcoꝛdia charitat ſine qua
nõ ꝓdeſt.melech eni interpꝛetat᷑ choꝛus.cho⸗
rus autem cõcoꝛdiã ſignificat que in charita
teaſiſtit t bic eſtimtellecus eman iſtaelite ĩ

82
„

—

loꝛum qͥ ſunt fratres chꝛiſti in cruce eius glo⸗
riantes ⁊ deũ videntes. Quia ergovt ſupꝛa di
ctum eſt ꝑ paſſionẽ chꝛiſti venit᷑ ad celeſtẽ hie
ruſalem nunc hic ondit quomodo hoc fiatqdꝛ
imitatõe vel gratiarũ actoe et hoc in charitate
Aꝛ ſi abſq; ea tradidero coꝛpus meũ iia vtaræ=⸗
deam nihil mibi ꝓdeſt. Materia: paſſio chꝛi⸗
ſttiet membꝛoꝝ ſuoꝝ ipᷣi reſpondentiũ. Inten
tio: monere chꝛiſti paſſionẽ imitari et vnüque
qq qui dicit ſe in chꝛiſto manere ſicut chꝛiſtus
ambulauit et ißm ambnlare. Snia in genera
li ꝓpheta in iſto pſalmo in ꝑſona chꝛiſti loquit
de ſua ac membꝛoꝝ ſuoꝝ fideliũ paſſione ini
micoꝝ nbenamicox 2 notoꝝ elongato⸗
ne petes auxiliũ a patre. SOnia in ſpeciali. In
foꝛma ergo ſerui oꝛans ad pꝛem ait.O Oñne)
cuius me ſeruũ facio (deus) cuiꝰ creaturà me

reputo (ſalutis mee)auctoꝛ qꝛ totũ eſt ab eotin

die et nocte).i. continue ⁊ aſſidue vel in ꝓſpe⸗
ris et aduerſis (clamaui)magis coꝛde q; voce
(coꝛã te)ſcʒ ad te oꝛando et te inuocãdo. Oꝛa
uit dñs non ſᷣm foꝛmã dei ſed ᷣm foꝛmã ſerui
in qua paſſus eſt. Et qꝛ clamo quotidie iõ.
na aurẽ tuã ad pꝛecem mess.

Intret in ↄſpectu tuo oꝛatio mea) tanquaz
nuncius gratus.i.admitte eam. ingreſſus eni
oꝛationis in ↄſpeciu dei acceptatio eius eſttftſin
clina aurẽ tuã ad pꝛecẽ meã) ↄcedendo qð pe
to Inclinatio enim auris dei miſericoꝛs exau
ditio eius eſt Magnavirtus pure oꝛatõis hic
oſtendit᷑que quaſi quedã ꝑſona et fidelis nũ⸗
cius ad deũ intrat ⁊ mandatũ ꝑagit quo caro
puenire neqͥt. Et eſt quaſi auicula volansvſq;
ad pedes dei: ſi tũ ſit alata duabo alis ſcʒ. J2⸗
iunio abſtinentie ⁊ ſanctimonia vite. NHeceſſe
Aulia repleta eſt malis aia mea:et vita
mea in inferno appꝛopinquabit.
Quia amma mea repleta eſt malis) nõ vi⸗
cijs ⁊ pctis ſed doloꝛib ⁊ anguſtijs quib. ani
ma carni compatit eſt enĩi malũ qð facimus ?·
malũ qð patimur ⁊ intm̃ eſt repleta ꝙ (et vita
mea inferno appꝛopinquabit) dum tradoꝛ ad
moꝛtẽ. hanc ſententiã verbis alijs explicauit
vbi dictũ eſt. Triſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛ⸗
tem. Quod eni ibi ait triſtis eſt aia mea:hic di
ctum eſt repleta eſt malis anima mea. et quod
ſequitur vſq; ad moꝛtem:hic dicit᷑ et vita mea
inferno appꝛopinquabit. Et nõ ſolum grauia
paſſus ſum ſʒ etiã cõtumelioſa. qua

7

Eſtimatus ſum cũ deſcendentib in la,

cum factus ſum ſicut homo ſine adiu/

eadem eoꝝ reputatõe et opinine
Sup me cõſirmatus eſt furoꝛ tuus: et

toꝛio inter moꝛtuos iiber.

¶Eſtimatus ſum)ab impijs et vtiq; a neſcie
tibus (cum deſcendentib in lacũ) miſerie vel
ꝓfunditatis inferni:putabant enĩ eum ſic ne⸗
ceſſitate moꝛi vt moꝛiunt᷑ hoĩes ceteri (factus
ſum) opinione maloꝝ et reputatus ab eis (ſi⸗
cut homo)ſimplexſine adiutoꝛio) diuino cui
nõ eſt adiutoꝛ ad liberandũ ego chꝛiſtus (in⸗

ſter moꝛtuos liber) nõ detentus inſolubili vin

culo moꝛtis qꝛ reſurrexi qui potui animã me·
am ponere et reſumere.et etiã cinter moꝛtuos)
coꝛam deo.i.inter peccatoꝛes liber).i.ſolus ſi
ne peccato immo liberãs alios a moꝛte et pec
cato. Item eſtimatus ſunm.

icut vulnerati doꝛmientes in ſepul⸗

hꝛis quoꝝ nõ eſt memoꝛ amplius: et

E de manu tua repulſi ſunt.

icut vulnerati).i.vulnere occiſi et moꝛ⸗

—R

tui(doꝛ mientes in ſepulchꝛis).i.ſepulti(quo⸗
rum nõ es memoꝛ amplius).i.adhuc vtinge

cos reſuſcites.i.quoꝝ iꝑs reſurgendi nonduʒ

venitin quo chꝛiſtus a ceteris moꝛtuis diſcer
li nitur qui et vulneratus et moꝛtuus in ſepul⸗
chꝛo clauſus fuit ſʒ die tercia euigilans reſur⸗

rexit(et ipſi) quibo ita facius ſum demanu et
a ꝓtectõe (tua)o deus(repulſi ſunt).i.adiuto⸗

no man tue pꝛiuati ſunt qui me ſine dei adiu
toꝛio eſſe pntaudt. hoc modo manifeſte patet
in iudeis ꝓtectõe ⁊ adiutoꝛio dei deſtitutis.

Ho ſuerũt me in lacu inſerioꝛi: in tene

—

oſis et in vmbꝛa moꝛtis.

(in lacu inferioꝛi).i.in lacu inferni et pfundi⸗

(in tenebꝛoſis).i.in tenebꝛis oblinionis quẽ

ſcʒ nemo requireret (ſet in vmbꝛa moꝛtis).i.in
anguſtijs infernalib in quibo moꝛs ſola do⸗
minabatur. vnde alibi ſcribit᷑:qui ſedebantin
tenebꝛis ⁊ in vmbꝛa moꝛi lux oꝛta eſt eis. Et

—

—

luctns tuos induxiſti ſupme.

Dupꝑ)et cõtra me cõfirmatus)et implaca
bilis viſus (eſt furoꝛ tuus) o deus.i.ira et indi

gnatio tua yt illi putauerũt. Apud eos eni ſic
erat quod furoꝛ dei nõ ſolum cõmotus veruʒ

etiã cõfirmatus fuerit ſuꝑ eum quem vſq; ad

moꝛtem crucis ꝑducere potuerũt. Bene ergo
ſequit᷑ et omnes fluctus tuos).i.tribulationũ

et paſſionũ impetus et tempeſtates (induxiſti

ſuꝑ me)vt me tanq; mare ſubmergerent cGum

eni ipſi immanitatem paſſionũ chꝛiſto intule⸗

get

mnicnen
unlene,
begſi

dlnmd
ihisin

hhüin
umäme:

wn)
lſolnsiei.
eler

nſchh

Menre⸗

hepie
dmnen

sdr

Enin⸗

Aei-

Auin⸗
Ni
on

nm

ucnde
Chint⸗
hep
mo
wnis in
Gſoldo⸗
Cchunn

fisk
Nuk

——

lac
giu
eniſc
zve;
ſ
rag
non,
uui
aN
nde

mei langueruũt pꝛe inopia.

Dl.

mmt:hoc voluiſſe et feciſſe deũ arbitrati ſunt.
Ettunc ad tumulũ miſeie.
Longe feciſt notos meos a meppoſue⸗/
runt me abominationeʒ ſii.

Longe)loco vel mentec(teciſti.i. fieri ꝑmi⸗

ſiſti (notos meos) quime nouerat ac pᷣdicatio
nem meã audierant ⁊ miracula viderãt(a me)
yät nullus pᷣberet au xiliũ qꝛ me relicto fugerũt
(poſuerunt me)ipſi noti(abominationẽ ſibi)
qꝛ et ipſi genus illius moꝛtis boꝛrebãtvł ma⸗
gis ipſi ꝑſecutoꝛes poſuerunt eum abomina⸗
biülem qꝛ abominabili ⁊ turpiſſima moꝛte di⸗
ſponebant eum occidere.
Traditus ſum et non egredi

iebar: oculi

Tradit' ſum )a iuda diſcipulo cetno egre⸗

diebar) ab eis fugiẽdo. Vel(nõ egrediebar)
id eſt nõ ꝓpalabar et manifeſtabar potentiam
meam et quis eſſem oſtendendo ſed in interio
nibus meis latebã. VUndeſet oculi mei).i.apli
q futuri erant oculi ⁊ lumen totius coꝛꝑis my
ſtici clanguerũt) et a ſpe tanquã infirmati defe
cerunt cum me nõ viderent in virtute poten⸗
tie manifeſtari ſed quaſivictũ ⁊ impotentẽ oĩa
pferre(pꝛe inopia)et pꝓ defectu cõſtãtie ⁊ robo
ris fidei ⁊ amoꝛis velut ſpᷣacto ſibi cibo ſuo

lumine ſuo. Quod ſignificet in excinctõne lu

minum in eccłia in ſeptimana penoſa.

Clamaui ad te oñe:tota die expandi ad

te manus mes..

derem in crucectota die expandi ad te manus
megs)extenſus in ipſa cruce:vbi d ppae
ndit. Vel

poſuit qꝛ non tota die in cruce pependi
(ota die) iugitc et aſſidue expãdi.i.extendi ad
te)gloꝛificandũ (manus meas).i.oꝑa mea qꝛ
omnia opa ſua ad voluntatẽ ⁊ gloꝛiã pꝛis fe⸗

citet retulit.ꝓ extenſionẽ vero manuũ intelligi
tur cõtinuatio bonoꝝ operũ a quoꝝ intentõe

nunquã ceſſauit.Et qꝛ hec expanſio manuũ?

oꝑa eius nõ omnibo ꝓfuerũt addit. Sed.

MNunquid moꝛtuis facies mirabilia aut
medici ſuſcitabũt et ↄſitebunt᷑ tibi.

HNuquid moꝛtuis)ſcʒ coꝛde ⁊ in anima nõ

ctoꝛpe(facies mirabilia)vt ad vitam fidei mo
ueant᷑.q.d.non qꝛ nõ mouent᷑ ad fidem. Non

eis dicit fieri quibo ⁊ ſi fiant nõ ꝓſunt vt quos

ad vitam ſidei ipſa miracula viſa nõ mouent.
laut medici ſpualesſuſcitabũt) tales moꝛtu⸗

os ad gram (et,ſuſcitati ſcõfitebuntur tibi)cõ
feſſione laudis vel peccatoꝝ.q.d.nõ poſſunt.
quia poteſtas eoꝝ nõ extendit ſe ad tantum vt
ſuſcitent ad ↄſitendũ tibi in quibo occulta gra

ſunt moꝛtui et poſiti in
nebꝛe et terra obliuionis. Deinde chꝛiſtus lo⸗
quitur ex voce coꝛpis ſui.i.eccie.q.d.fuimus
lamaui) feruẽter (ad te dñe pater cũ pen ct nos olim natura filij ire ſicut et ceteri. ſ3
Et ego ad te dñje clamaui: et mane oꝛa⸗
Aiag pꝛeueniet te.

ver bis ꝓponit querendã eſſe cauſaʒ quare oꝛo

tia tales reuiuiſcunt.

in tua no opatur qua trabantur ſed ſola graz—

Hiuquid narrabit aliquis in ſepulchꝛo
miſcdiaʒ tuã: et veritatẽ tuã in ꝑditõʒ.

Hunquid narrabit aliquis poſitus (in ſe⸗

pulchꝛo) peccati.i. moꝛtuus in anima et ſepul

tus pondere maloꝝ (miſericoꝛdiã tuam)ſcʒ re

parationẽ generis humani miſericoꝛditer im

penſam.per ſepulchꝛũ moꝛtue anime coꝛpus

intelligitur quod in euangelio ſepulchꝛo com

paratur (et veritatẽ tuam) ſcʒ cõpletionem ꝓp⸗
miſſoꝛum iam factã narrabit aliquis poſitus

c(in ꝑditionẽ) anime.i.obſtinatus.q.d.non hi
narrabunt et te laudabũt: quia nõ eſt ſpecioſa
laus in oꝛe peccatoꝝ. ſed viui et fideles qꝛ re⸗
clos decet laudatio. Notandũ q; miſericoꝛdi
am et veritate amat ſcriptura cõiungereet ma

xime pſalmi.Et

—

Tũuquid cognoſcent᷑ in tenebꝛis mira⸗

bilia tua: et iuſticia tua ĩ terra obliuiois

¶Nunquid cognoſcent᷑ in tenebꝛis) et fulijs
tenebꝛaꝝ.i.in peccatoꝛibo ⁊ repꝛobis qui ſunt
tenebꝛe etiam alios obtenebꝛantes (mirabilia

tua)in me et ꝑ me facta (et iuſticia tua) qua iu⸗

ſtificas impiumin terra obliuionis).i.in ter⸗
reno coꝛde tui oblito et a te obliuioni tradito.

q.d. nõ impediente H o; malicia. Idem itaq;

õõ 4

Et ego ad te dñejno ad alium (clamauivt

aluus eſſem. Quis enĩ me diſcernit ab alijs

filijs ire qui nec credere potuiſſem niſi me mi

ſericoꝛdia dñi pᷣueniſſet.et ideo ſequiturcet ma

ne).i.nunc in hac fidei et virtutũ luce poſt no
ctem infidelitatis et vicioꝝ qdðᷣ mane vt mihi
eſſet miſcdᷣia tua me pᷣuenit (oꝛatio mea)pᷣuen⸗
la a tua miſericoꝛdia adhuc in iſta vita pꝛeue
niet te).i.futurũ iudiciũ ne tunc me cõdemnes
UVt aüũt iſta oꝛatio ferueſcat et exerceatur cre⸗
bꝛeſcunt mala tranſitoꝛia et differt᷑ bonuʒ qðᷣ
ineternũ dabitur. Ideo ſequitnr·
Vt quid dñe repellis oꝛationẽ meam:

guertis faciem tuã a me.

¶ AVt qͥd dne repellis.i.repellere viderisſoꝛa
tionẽ meã) differendo dare qðᷣ peto. In quib

ſanctoꝝ differt 2 quaſi repellitur qꝗ eſt vt ipius
dilatõne bñficij ⁊ tribulationũ aduerſitate q̃ſi

repulſa tanq; ignis flatu repercuſſa ardentius

r 3

epulchꝛo ⁊ ꝑditi ette⸗

Dũ

inflãmetur.et vt quid (auertis faciez tuã ame⸗
quaſi indignatus exponendo me miſerijs vel
noõ intendendo pꝛecibo meis. Auertere eni di⸗
citur deus faciẽ nõ dando qð volumꝰ qñ qð
noõò elpedit petimus. Deinde exequit᷑ bꝛeuiter
tribulatões coꝛꝑis chꝛiſti dicens.
Dauper ſum ego et in laboꝛib a iuuen
tute mea:exaltatus aut humiliatus ſux
ei

maioꝛ humilititias. .
In me tranſierũt ire tue:et terroꝛes tui
conturbauerũt me.

In me tranſierũt ire tue).i. afflictões pũtes
qgue ſunt quaſi effectus ire affligentis ſuꝑ ipᷣm
coꝛpus.i.vnitatẽ ſanctoꝝ fideliũ cui caput eſt
ccheꝛiſtus.tranſcut ire dei nõ aũt manent. flagel
lat enim filios quos recipit ſed ad coꝛectionẽ
noõ ad ꝑemptionẽc(et terroꝛes tui) de tuis.ſ. af⸗
flictionibo futuris (cõturbauerũt me).i. meam

infirmitatẽ qꝛ omne qð accidere poteſt etiaʒ ſi

nõ accidat pꝛudenter timet᷑ Aelcterroꝛes tui)
dDe iudicio futuro quos omnis caro timer coõ⸗
Circundederũt me ſicut aqua tota die:
Arcundederuũt me ſinjaul.
¶ KCircundederut me) impetus tribulationũ
vVngdiq; vt mergerẽt (ſicut aqua) q inrrante in tu

eam tangit circufluit et cingit circuquac:et
(ola die) i.cõtinue ?⁊ ſine ceſſatone: vbi conti⸗
nuatio tpis ſignificat᷑ donec hoc ſeculũ finia⸗

tur.qꝛ nullo tꝑe deſunt mala eccleſie in ̊ mu⸗
do pegninanti oum modo in his modo in ü⸗
lis membꝛis vſq;quaq; ptingunt (cirũdede⸗

runt me ſimul.) in diuerſis mẽbꝛis: in quo no

tatur tribulationũ impetus et eaꝝ aggrauatio
et pondus. Sʒ hec oĩia fiunt vt oꝛo eccleſie de
um et futurũ iudiciũ pᷣueniat donec illa ſalus
veniat vbi nibil maloꝝ ſit¶ Hec etiã pñt ac⸗
cipi in ꝑſona chꝛiſti ſcdᷣm foꝛmã ſerui ita dicẽ

tis MPauꝑ ſum ego ) in habitu paugꝑis (et in la

boꝛibus) ſatagens de ſalute boim (a iunentu

Pauper ſum ego )rebo ſeculicet in laboꝛibo
a iuuenitute mea) vñ alibi ſepe expugnauerũt
mea luuentute mea. Inops eſt ecclia cum eſu
nit2 ſitit adhuc pegrina vnde ſatiet᷑ in patria?
in laboꝛib eſta iuuentute ſua ex quo enim ſer “
Uiire deo cepit laboꝛauitexaltatus aũt) ꝓſpe⸗
rischumiliatus ſum)aduerſiset ↄturbarꝰ do
lens de eis qꝛ frequenter poſt pſpera occurrũt
aduerſa. Ael exaltatus) pꝛius timido coꝛde
humilitatus ſum poſtea p ↄfeſſionẽ (etↄtur
vatus) de peccatis ea danando ad hoc exaltã
uuur in ſeculo quedã membꝛa ecckie vt in eis ſut

ctus eſt pauꝑ oephano tu enis a

firmatone noui
habemus et aln

—

tem) in cruce (hũiliatus ſum) in ſepulchꝛo (et

coturbatus)in paſſione.(In me tranſierũt)i.

nõ manſure me ↄtigerunt (ire tue).i.afflictões
quas tua voluntate nõ meo merito patioꝛ (et
terroꝛes tui)quos te volente patioꝛ (ↄturbaue
rũt me) ſcdᷣm infirmitatẽ carnis.(Circũdede

.

rũt me)inimici meiſ(tota die) ſcʒ tpe paſſionis

(circũdederũtme ſimul pꝛincipes et ꝓpli. de⸗

inge ſequit ex ꝑſona capitis et mẽbꝛoꝝ ſi;·
Elongaſti a me amicũ et ꝓximũ: et no-

¶ Elongaſti a me amicũ) pio et fideli amoꝛe

oẽs me derelinqntes. Sepe eĩ amici et pximi
et noti ꝑiclitantes ſcm ſeculuʒ ſctõs foꝛmidi

vt tu adiuuando cõpatianis. Libi eni dereli⸗

Dꝛatio.

„.

pelſuma ſeruitute. Qui viuis.

—5

ac de mutatõne veteris teſtamẽti et cõ

iꝛet de ſpe qua in chꝛiſto

sdei bnficijs pluribo.

nmuinincternü cantabo.
M 1 Auctoꝛ pſal mi ꝓpha dauid. Ti⸗
us eſt. Intellectus ethan iſraelite Eteſt ſen

ſus hic eſt intellectus ethan.i.robuſti. iſmaelite
idd eſt qui vere deũ videt. Ethan eni interpᷣta⸗
ir robuſtus:qd nullus eſt niſi in ſpe pmiſiii
nis dei vnde hic agit. ꝑ quã nemo decipitux
qð verus iſraelita intelligit vñ bene hic pial⸗
mus poſt pcedentem ſequit᷑ qꝛ rũdentibo chꝛi

ſti paſſioni ſpes pmiſſionis dei datur. Mate⸗

ria: laus de miſcõia et veritate dei ac demuta⸗
tione veteris teſtameti ⁊ ↄfpfirmatõe noui et de
ſpe ꝓmiſſionis quã habemus in chꝛiſto mni
luiiq; alijs dei bñficijs exhibit ꝓplo chꝛiſtiano
Intentio:nos admonere vr deo gr̃as ꝓcolia⸗
ta or̃a ⁊ veritate agamus et vt ſpem nõ in no⸗
bis et nia iuſticia eed in deo et chꝛiſti miſcoia

ie mea).i. a tꝑe incarmatsis mee (eraltatus aa

pꝛius mibi piunctũ (et ꝓximũ) parentela vel
bfſicijscet notos meos)qui ſola opinione vel
pyiſione me didicerũt ſeu dilexerũt (a miſeria)
id eſt ꝓpter miſeriã meã mihi nõ ↄpatienteg ſzʒ

ne deſerũt. Q. d. ex omiho cõcludendo exquo
nullus ↄpatitur afflictõnibo meis decens eſt

¶ NRedemptoꝛ oĩm ineffabilisq; ſalutis nr̃e
datoꝛ qui ꝓ nobis inferna penetrans factus
es inter mo:tuos liber exaudi matutina pᷣcem

familietue et erne nos ab inimici inſidiantis

Pſalmus de miſcdia et veritate dei

„2 1 . „„
Hs.lxxxviij.
* . —” —”ðõ

ozdias do

= rrbrLm ſ⁶„eWSWW —

= 2 — . — — —

— — —

n ponamus. Snia in generalipꝛopheta in iſto ſto vſq;q̃q; mihi obediẽti qui ex genere dauid
ſri plfſalmo in ꝑſona ethan iſtlite ſeu ecclie loquit carnẽ aſſumpſit (vſq; ineternũ pᷣparabo).i.ſta
