⸗ bet et ex inferioꝛi parte ſonat. et ſcõm Hie⸗
ronymum habet ſex coꝛdas.ſed ſcᷣm Iſido
rum. ſeptem. per quam poſſunt intelligi ſex
opera miſericoꝛdie que in euangelio ponun⸗
4 tur vel ſeptem addito eo quod in thobia de
3 ſepultura moꝛtuoꝛuʒz dicitur que maxime de
. inferioꝛbus et terrenis fiunt.ſin pſalterio de-
“ cem coꝛdarum pfſallite illi.)ſeruiendo ei in
— decem pꝛeceptis. Pſalterium enim de ſurſuʒ
0 babet aperturam eta ſuperioꝛi parte ſonat:
et habet decem coꝛdas per qð ſignatur do⸗
ctrina celeſtis que de ſurſum eſt et in decem
ng pꝛeceptis bꝛeuiter oſtenſa eſt
n Cantate ei canticum nouum: bene pſal⸗
¹ lite ei in vociferatione.
. Kantate ei) non tantum lingua ſed vita.
1 (canticum nouum) ſcilicet canticum gratie
n et fidei ac charitatis id eſt exuite vos vetuſta
“ tem et induite nouitatem quia nõ niſi ad no
. nos per gratiam renouatos pertinet hoc can
ticum et nonum teſtamentum (bene pſallite
4 ci)bonis operibus(in vociferatõne) vt in au

j ribus dei lonet. Bene pſallit qui bene viuit.

nia retum eſt verbum domini)quiare

8

4à

Diligit miſericoꝛdiam) quam nunc pꝛe⸗

rogat in via vocando:peccata donando iu⸗
ſtificando et pꝛomittendo.ſet iudicium) quo

in futuro exiget pꝛerogata et retribuet vni⸗

cyuiq; ſcdᷣm merita ſua. Dilige et tu miſericoꝛ

diam ſcilicet miſerendo vt miſericoꝛdiam cõ
ſeq̃ris. Ama iudiciũ vias tuas ſubtiliter di⸗
ſcutiendo et peccata fletibo ac penitentia pu⸗
niendo vt quem times iudicem inuenias mi
ſericoꝛdem. Et vere miſericoꝛdiam diligit:
quia ( Miſericoꝛdia dom ini plena eſt terra)
vbiq; enim euangelium pꝛedicatur remiſſio

peccatoꝛum pꝛeſtati/ ſalus annunciatur. et

dicit terra quia ibi babundat hominis miſe
ria et ſuperbabundat dei miſericoꝛdia.

Verlo vñi celi firmati ſunt: et ſpũ oꝛis
eius omnis virtus eoꝛum.
¶ Uer bo) enim (domini) id eſt ſapientia dei
patris(celi)id eſt apoſtoli (firmati ſunt id eſt
plene inſtructi ſunt cum eo conuerſando et
ſirmati ac ſolidati in fide verbo exemplo et
dono (et)poſt(ſpiritu oꝛis eius)id eſt filij qui
eſt os patris omnis virtus eoꝛum) in doctri

na et miraculis conſiſtens roboꝛata eſt qꝛ et

doctrina eoꝛũ et miracula a ſpũ ſancto data
ſunt et firmata qui hic filij eſſe dicitur ne tm̃
a patre pꝛocedere crederetur et hos apoſto⸗

los per omnẽ terram miſit et miſericoꝛdiam

ſuam id eſt remiſſionem peccatoꝝ pꝛedicari
pᷣcepit. Et ipſe miſericoꝛditer eſt .
Congregans ſicut in vtre aquas maris
Wnens in theſauris abyſſos.

Cõgregãs ſicut in vtre)vaſe de coꝛio (aq̃s

maris).i.ſecli tribulatões qꝛ ſicut hõ in vtre
dqs ſtrin gitet qñ vult ſpargit ſic dñs tribu⸗
latões eccie. Seuicbat tũc mare.i.ſclm flucti
bus ꝑſequentiũ qðð modo intra ſuos termi⸗
nos manet incluſuʒ. Sʒ q tüc ſeuiebãt aꝑte
nũc ſeuiũt occulte.penſemus igit᷑ modo nõ
deeſſe deo vñ ꝓferat quo nos emẽdet. Ideo
ſequit᷑.ponens in theſauris).i.recondẽs in
abſcõditis et in ſecreto ſuo (abyſſos).i.repꝛo
bos et valde malos vt tꝑe ſuo ꝓferet vnde bo
nos erudiat. JdedGd

6¾

E

ueantur oẽs inhabitantes oꝛbem.

et ſi nõ amoꝛe vł timoꝛe.hoc ideo dicit neqͥs
audiens aqᷓs clauſas vana leticia ſuꝑbiat.et
ↄfſfirmans nos in timoꝛe dei ſubiũgit) ab eo
aũt)et manu miſcðie eius ( ↄmoueantur)ad
hũc timoꝛẽ et moueant᷑ ad eiꝰ imꝑium ( oẽs
inhabitãtes oꝛbem).i.vniuerſam ecciam.ab
co inq; nõ terroꝛib diaboli vel hoĩm ſeu cu
in ſq; creature.ſi hec ſeuiũt:deũ time nõ iſta.
tota enĩ creatura ſub illo eſt quẽ iuberis time
re ſolũ nõ alterũ pᷣter illũ.vñ et ſubdit

9

uit et creata ſunt.

Timeat dũm oĩs terra:ab eo añt cõmo

¶ Am ipe dixit).i. volnit et facta ſunt oĩa

Timeat)et ſi de miſcðᷣia gaudeat(dñmnõ
aliud (oĩs terra).i.oĩs hõ vt deſinat peccare:

“

AQñm ipſe dinit et facta ſunt: ipſe manda

4*

id eſt foꝛmata de infoꝛmi materiacipᷣe mãda⸗

uit).i.verbo ſuo pᷣcepit (et creata ſunt) infoꝛ⸗
mia de nihilo et ita pᷣt in nibilũ redigere. et
pᷣmittit foꝛmatõʒ creatõni qꝛ dignioꝛ eſt foꝛ⸗
matio.O ĩa fecit verbo:oĩa creauit mandato.
oĩa ſequũtur eius imꝑium cũ iubet mouent᷑
cum iubet quieſcũt:et malicia hoĩm cupidi⸗
tatem nocendi habere valet:ptãtem ſi ille nõ
dat nõ habet. Non eſt eni ptãs niſi a deo.vñ
ipᷣe ſolus eſt timendus. Ideo adiungit

BHBiñis diſſipat conſilia gentiũ: repꝛobat
autem cogitatões populoꝝ: et repꝛobat

conſilia pꝛincipum.
Dis diſſipat) ne effectũ habeãt ↄſilia con
tra ſe et ſuos factacgentium) eoꝝ deſtruendo
idolatriã qͥ putabãt deſtruere ecciam (repꝛo⸗

bat aũt cogitatões ꝓploꝝ).i.iudeoꝝ qui non

ciꝰ ſʒ ſuũ querũt regnũ.et ſi enĩ multa machi⸗
narẽtur vt tollerẽt nomẽ chꝛiſtianũ de terra:
tñ creuit ecc̃ia. et repꝛobat ↄſilia pꝛincipũ)

id eſt demonioꝝ vel tyrannoꝶ. bul⸗ ſecnli q “

taliba populis quert dñari. Hõ eſt enĩ ſapi

entia.nõ eſt pꝛudẽtia.nõ eſt ↄſiliũ ↄtra dim,.

Igeo nõ ſunt timendi ꝑſecutoꝛes ſed deus

qui ptãtem habet ſuꝑeos
Cõſiliu aũt dñi ineternũ manet:cogita
tões coꝛdis ei in generatõʒ ⁊ generatõʒ
¶ Conſiliũ aũt dñi)de nr̃a vocatõe iuſtifica

tõne ⁊ gloꝛiſicatõe (ineternũ manet) qꝛ nullo

dilſoluit᷑ tꝑe.et cogitatões coꝛdis) et ſapien
tieceius)ſunt(cin generatõeʒ et generatõeʒ) qꝛ
nõ ſunt mobiles ⁊ mutabiles ſʒ eterne et ma⸗

nentes.q.d.diſpoſitõnes eius ꝗᷓ ideo dicunt᷑
coꝛdis qꝛ rõnabiliter oꝛdinant᷑ in oẽm gene
rationẽ extendunt᷑ qꝛ nõ eſt qͥ volũtati eius

poſſit reſiſtere vel oꝛdinatõni eius ↄtraire.vn

de et ſubditur deeius conſilio
Beata gens cuius eſt vñs deus eius: po

ensneelegie in hereditatẽ ſibi.

tã) eſt gens cuius dñs eſt deus eius)p

verã fidẽ et debitũ cultũ.i.q ſibi dũm nõ ele⸗
git niſi deũ ſuũ de q̊ᷓ viuit quẽ colit. H eſt ↄſi⸗
liũ dei vt btã ſit gens cuiꝰ eſt dñs volũtate

deus eſt ptãte:illũ enĩ ſolũ biĩficat qͥ ei obedi
uit.nec hoc eſt a ſe ſʒ a deo vñ ſequit᷑ et ꝓpłs)
ſcʒ btũs eſt (quẽ elegit dñs)electõe pᷣdeſtina⸗
tõnis et pᷣparauit( in hereditatẽ ſibi)vt eam
poſſidendo regat ⁊ colat et nõ ſinat eſſe incul
tam ⁊ miſerã.i.in poſſeſſionẽ ꝑpetuã tanqᷓ be
reditariã.electi eni ſunt hereditas dei ⁊ deus
hereditas ipoꝝ. Et oñdit quõ elegit.d.

De celo reſperit oñs: vidit omnes ſili⸗

os hominum.

¶ De celo tãq; de excelſo habitaculo ſiue de
alto diuinitatis ſue ſiue de celſitudine miſeri

coꝛdie ſuecreſpexit dñs) miſericoꝛditer etin⸗
de vidit in imo poſitos ⁊ valdea ſe remotos

ſoẽs filios hoĩm)ꝑtinentes ad filiũ hoĩs vt
ofnib miſereat᷑ qꝛ nunq; reſpectus eius ſine
miſcðia fuit.vidit inq; ⁊ miſericoꝛditer attẽ⸗
dit.vidit qꝛ eoꝝ miſeratꝰ eſt. Et bñ dicit oẽs
qꝛ diſcretoꝛ ꝑſonaꝝ nõ fuit

De pparato habitaculo ſuo:xeſpexit ſu⸗
peroẽs qui habitant terram.

De pꝛeꝑato habitaclo ſno).i.de vᷣinitatis
ſue ſecreto vel de habitaculo qð ſibi pᷣpara⸗
uit.i.de angelis.de aplis.de pᷣdicatoꝛibo ve⸗

ritatis ad pᷣdicanduzʒ nobis miſſis doctrinaz

et gr̃a ſpũs ſcĩ pꝛeꝑatis ad vocatõeʒ alioꝝ qᷓ
miſertus eſt oĩm (reſpexit) qui pꝛius ſeab eis
auerterat(ſuꝑ oẽs qͥ habitãt terrã) cãq; ꝑegri⸗
ni in ꝑegrino loco vt pᷣſit illis ad regendum
eos.Etoñdit quid de illis fecit qꝛ ipᷣe eſt

7*

—. — — — — —e — ———

Qui finxit ſingulatim coꝛda eoꝛum:qui dum(fallax eſt ad ſalutem) Nam hnius opi
intelligit oĩia opa eouum. mionis inſelſoꝛ (no ſaluabitur in babundlan
n. ¶ QDui fintit).i.manu gr̃e foꝛmauit (ſſingu tia viriutis ſuexi.quantũcunq; pfectus ſit.
1 latim).i.ſingularit (coꝛda) ⁊ aĩas (eoꝝ)ſingu vnge ergo eſt ſalus l
lis ſingula quedã dona dans:qꝛ coꝛdibꝛ ſin Ecce oculi dñi ſuꝑ metuetes eum: et in
guloꝛum ꝓpꝛia dona ibuit et cõfoꝛmauit et Eaiſ perant ſup miſc dia eiuus.
ſingulos donis gratuitis oꝛnanit.et ſcit quuuB cce). i. in manifeſto habetur ſaluatio.
4 quiſq; eis vtatur vnde ſequit᷑.(qui intelligit coculi dñi.i.miſcdie ipᷣius reſpectus ſunt.ſu
ona opꝑa eoꝛum.iſecretius et interius videt. per metuentes eum) timoꝛeſcõ qui eius amo
n Non enĩ ſolum videt opa que fiunt ſed etiazʒ re timent peccare nõ ſuꝑ pᷣſumentes de ſeet
e intelligit et ſubtiliter attendit q̃liter. qua vo-⸗ in eis qui ſperant)nõ in viribo ſuis vel meri
1 ſolum ſpũalia dona ſunta deo ſed etiaʒ coꝛ ſpem firmam nõ in eis qui deſperant. Cime⸗
. poꝛalia ab eo eſſedeclaratne qs ea ſbi aſceri: re dumet ſperareſemꝑ ſunt coniuncta. i⸗
3 bac, quuuas“ HMM moꝛ eni ſine ſpe: deſperatis eſt. Spes ſine i
4 Non ſaluatur rex per multam virtute,ʒ moꝛe: pꝛeſumptio. NHon ergo deus pſonam
et gigas non ſaluabitur in multitudine bois accipict ſed tm metuentes ſe:et ſperantes
9 Pirtutis ſie. in ſe miſericoꝛditer reſpicit. Ad boc
H ſaluatur) coꝛpali ſalute(rex) licet mul At eruat a moꝛte animas eoꝛuzʒ: et alat
9 titudine exercitus potentiſſimuse multam eosin fme.
, virtutem.i. potentiã ſuam: vt patuit in bba Vt tandem (eruata moꝛte) et damnatõöne
1 raonccet gigas) licet coꝛpe foꝛtiſſimus (non perpetuacanimas eoꝝ) dans eis vitam eter⸗
ſaluabitur in multitudine virtutis.i.fſoꝛti⸗ nam (et)hic interim (alat.i.nutriat (eos in fa
tudinis ſue)vt patuit in golia: niſi cum hoc me) iuſticie exiſtentes. Hec ſunt duo vota fi⸗
babeant dei auxiliũ et pꝓtectõnem. Quis re- delis vt in iudicio eripiatura moꝛte eterna:
ge potentioꝛ:quis gigante foꝛtioꝛ: Cum er⸗ et hic ſpũalibus alatur vbi eit bonoꝝ indi⸗
go iſti in ſe ſuaq; potentia et foꝛtitutidine cõ gentia. Cempus famis modo eſt: tꝑs ſaturi⸗
fidentes nõ ſaluentur: nemo niſi dei miſeri⸗ tatis poſt erit. Alit nos interim pius dñs in
I coꝛdiam querat ad ſalute. Et nõ tm in pote: bac heremo ſacramentis ſuis.ð doctrina ſua.
8 tia vel viriba nõ eſt ſalus ſed etim gratia ſuaine den ciam in via. Jdeo vt poll
allaxequus ad ſalutẽ: in habundantia berfecte ſaginerr
e ne ebinn Anima noſtra ſuſtinet oim qin adiuto
. allax)eſtcequus ad ſalutẽ) ſeſſoꝛem ſuuz et ꝓtectoz noſteret.
velocitate ſaluare nõ valensin babundanz⸗ ¶Anima nr̃a) modo interim q; din fames
tia aũt virtutiset foꝛtitudinis (ſue) ſcʒ equi et ꝑegrinatio eſt (ſuſtinet dñm).i. patiens eſt
. (nõ ſaluabitur)ſcʒ aſcenſoꝛ in eo confidens. in dñno quicquid acceſſerit ei ſuſtinendo pꝛo⸗
ſic hũana et mundana felicitas que ſubleuar pter eum et patienter expectando eius benez
boiĩem ſicut equus ſuũ ſeſſoꝛem:fallax eſt ag placitum vt alatur eſcis incoꝛruptibilibus.
e ſalutem quã videtur quideʒ ꝓmittere ſed nõ et poterit ſuſtinere dñm (qm) ipſec(adiutoꝛ) in
oteſt donare. Et quantũcunq; ſi magna fe pugna et ad debellandũ hoſtes (et pꝛotectoꝛ
6 icitas etiã tñ fallax eſt qꝛ in habundanti vir noſter eſt) ab eſtu et ad defendendũ ab boſti⸗
tute bonoꝝ et diuitiaꝝ nõ ſaluatur poſſeſſoꝛ bus. Aelladiutoꝛ)ad faciendũ bona et dum
1, eius.q.d.non ſperes in potentia tꝑali non in ad deum conamur. et (pꝓtectoꝛ) ad cauenduʒ
1- ſoꝛtitudine coꝛꝑali non in diuitijs et felici⸗ mala et dum hoſti reſiſtimus. Ideo autem et
„ tate ſeculi que notatur ꝑ regem gigantem et hac ſpe eſt ſuſtinendum .H ſ
5 equum. My ſtice etiã crex) qui carnẽ ſuã r9⸗ Auig in eo letabitur coꝛ noſtrum: etnn
itnõ ſaluatur ꝑ multam virtutem ſuam) nNoie ſancto eius ſperauimus.
Tin ciconftidit inputans ſibi nõ deoc et gi⸗ ¶ Quia in eo)non in nobis vbi magna ſine
Gis ) qui eſt rege foꝛtioꝛ qui cõtra diabolum illo eſt inopia.(letabitur tũc pleneccoꝛ nrmm)
4 ct ſuam ↄcupiſcentiã militat nõ ſaluabitur et aĩa cum ꝓ operib⸗ et meritis pꝛemia reci⸗
UßMM in multitudine virtutis ſue) ſi ſuꝑbus cõtra piemus.ſet) interim (in noĩe ſancto eius)icd
deum ſe extollat etequusi.ſuperba opinio eſt in re nominis quod eſt ſaluatoꝛ quod no
. quã alcendit exiſtimans ſe ſua virtute ſaluã⸗ bis abſentibus per fidem miſit nõ in meritis

noſtris ſperauimus) nos venturos ad eum
in futuro.et vt ola hec bona impleant᷑:ſpera

bic vt ibi leteris.eſuri ⁊ ſiti h vt ibi epuleris.

et ↄuertẽes ſermonẽ ad deũ ſubdit oꝛõeʒ bꝛe⸗
uem et ſalubꝛem dicens.Et ideo

Fiat miſericoꝛdia tua domine ſuꝑ nos:

quemadmodũ ſperauimus in te.
Fiat miſcdia tua dne ſuꝑ nos.i.ꝑ miſeri⸗
coꝛdiã tnã impleat᷑ in nobis ſcʒ vt in futuro
in te letemurquẽadmodũ )et ſicut hic(ſpera
uimus in te).i.ᷣm meritũ ſpei quã ĩ te hbabui
mus. Spes enĩ nõ cõfundit.q.d. Ita fiat et
P hoc fiat qꝛ ſperauimus nõ in alio ſed in te.
BDicut ergo in te ſperauimꝰ ſic ſupꝛa nos tu

am miſcòiam ſentiamus.et ſᷣm ꝙ oꝛauimus

nõ ſ̃m ꝙ meruimus. Iſtuʒ verſum cogitare
debet vnuſquiſq; anteq; legatur vt fideliter
dicat quẽadmodum ſperauimus in te:ne ali
bi vagetur et vacet mente. S

aſce dñe plebem mã in fame vert

tui et

eripe aias nr̃as de moꝛte pcci vt repleti miſe
ricoꝛdia tna aggregari iuſtoꝝ gaudijs te im

pertiente mereamur. Per.d.

plura bona alia nos infomãs et allitiẽs
a malis quoq; plurib nos retrabens et

,.
2 r W õ D
. . . £. 2 . õ 2 —
.

Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus ta
lis eſt. Pſalmus ſcʒ iſte attribuit᷑ dauid id eſt

chꝛiſto qui hic loquitur et in eo chꝛiſtianus

pſalmus inqᷓ; agens de boc qð fecit cũ mu⸗
tauit vultũ ſuum.i.vetus ſacriſiciũ qð dicit᷑
vultus qꝛ indicat voluntateʒ dei in ſigno in

nouũ quod manifteſte eam oſtendit: quã mu⸗

tationem fecit in cena ⁊ hoc coꝛã Abimelech
qui interpᷣtatur pr̃is mei regnũ.i.coꝛam iu⸗
deis qui regnuʒ pfr̃is ſui dauid erant.et da⸗
uid dimiſit eum ſcʒ abimelech.i.chꝛiſtus iu
deos et abijt ad gentes. Ita etiã coꝛaʒ achis
mutauit.i.coꝛam ignaris diſcipulis qui di⸗
xerunt.durus eſt hic ſermo. Achis eni:quõ
eſt:interpᷣtatur.qð vbi dicitur ignoꝛantia de
ſignatur.et achis dimiſit eum dauid et abijt
id eſt illi ducipuli dimiſerũt chꝛiſtũ et abie⸗
runt retro. In hiſtoꝛia ponit᷑ achis ſʒ eſdras
Apter ſacramentũ querendũ nomen mutauit
ne pntet᷑ ſola hiſtoꝛia narrari. Materia:lau⸗
dationis dei et timoꝛis filialis affectatio ⁊ fi⸗
deliũ ad hoc inuitatio. Sicut ſupꝛa ita ⁊ hic

num in omni tempoꝛe: ſemꝑ laus

nomen eius in idipſum.

iterum ad dei laudẽ inuitat alijs tñ ex cauſis

Intentio:monere fideles vt deũ laudent ⁊ ti

meant bonoꝝ et maloꝝ finem et retributõeʒ

attendant. Onia in generali: ꝓpheta in iſto
pſalmo loquitur in ꝑſona chꝛiſti vel chꝛiſtia

ni ſeu etiaʒ viri religioſi ammonentis alios

vt in dei laude ettimoꝛe ꝑſeuerent et vt a deli

ctis abſtineant.iuſtosq; dicit ſaluandos im⸗

pios vero perituros. Snia in ſpeciali:alau⸗

de itaq; incipiens ait chꝛiſtus et in eo chꝛiſti

anus( Bñdicam).i.laudabo(dñmcoꝛde oꝛe

et oꝑe.et hoc (in om̃i tꝑe)tam ꝓſperitatis qᷓ;

aduerſitatis. Pꝛo vtraq; enĩ foꝛtuna deũ lau
dare debemꝰ ſicut Job qui dicebat.oñs de⸗

dit dũs abſtulit ſit nomẽ dñi bnñdictũ.et(ſem

per). i.aſſidue (laus eius) erit in oꝛe meo) vt

alios inſtruã ad laudanduʒ meo exemplo et
ſilr in coꝛde vt intenta mente deum laudem.
Oia eni q̃ dicit que cogitat ſine culpa ſunt et

ad laudẽ dei.et ita laus dei ſemꝑ eſt in eo nõ

cõtinue laudet ſʒ ꝙ in eo nõ eit niſi laus.i.
nõ ꝓrumpit in vituperium.
In vño laudabitur aia mea:audiat man
ſueti et letentr.

eee äs 4

In dño) a quo virtutẽet potentiã ſum ſit
nõ in mellaudabitur aia mea) de bono ſuo.

id eſt ſi in me ſit aliquid laudabile ad ipᷣm re
fero a quo habeo:nõ mihi attribuo etꝓpꝛiam
laudem nõ quero.( audiant manſueti).i.mi⸗
tes et benigni laudeʒ dñi.Qui enĩ in dño no
lunt laudari vel qui laudãt in ꝓſperis ⁊ blaſ⸗

phemant in aduerſis nõ ſunt manſueti ſʒ ſu⸗
perbi.ſet letentur) qꝛ res iocunda eſt anime
manſuete ⁊ humili.Et ideo ad eos cõuerten

do ſermonem hoꝛtatur ad dei laudem dicẽs
Eto vos manſueit· “
OVagnificate dũm mecuʒ: et eraltemus

—

Magntficate dñm).i. pꝛedicate eum ma⸗
gnum mirabilẽ ⁊ ineffabilẽ quod eſt magnũ

coꝛdis mei deſiderium (mecum)q.d.quõ ego
facio ſic et vos facite (et exaltate nomẽ eius⸗
id eſt ꝑ om̃es gentes quibuſcũq; poſſumus
altum et eternũ ꝓpalemus.ſ(in idipᷣm).i.pari⸗

ter om̃es in vnum in vnitate in cõcoꝛdia vt

ſit nobis coꝛ vnũ et anima vna.Quilibet fi⸗
delis debet ad deum laudandũ et amandum

ſecum alios trahere et inuitare. Ataũt inui⸗

tatos ad hoc trabat dicit que bona ſibi inde

euenerunt ſubdens
Exgquiſiui dñm et exaudiuit me:etexo⸗
mmb tribuiatõibo meis eripuit me.
Exquiſiuii.ex toto coꝛde ex totis viribs

uſe
neri
tee
nis
ricti
glios
del
dinn

☚

kor

ilau
de⸗

vt
loc
don.
mer
ol
g,

n
N
ie
nus

ſ
n
e

et intus munda ↄſcientia queſiui nõ aurum

non aliud ſed (vñm) oꝛatõnibo ſedulis ipᷣm

imploꝛãdo cet exaudiuit me) bona que ab eo

poſtulaui:et vt eum inuenirẽ mihi conceden
doſet ex oĩbo tribulatõibo)et anguſtijs (meis)
tam coꝛꝑalibo qᷓ; ſpũaliba (eripuit me mani⸗
feſte vel occulte miſericoꝛditer liberãdo. Eſt
enĩ ereptio manifeſta ſicut danielis ⁊ triũ pu

eroꝝ.occulta ſicut martyrũ in toꝛmẽtis triũ

7

phanttũ. Deinde hoꝛtatur alios qð ipᷣe ꝓba⸗
nit.d. Vos ergo exemplo mei “

Accedite ad eum et illuminamini: et fa/

cies vſtre nõ confundentur.

,wWSð

¶ Accedite) ꝓpius coꝛde et oꝑe de tenebꝛis

erroꝛis pꝛiſtini ⁊ ↄuerſatõis mũdanecad eũ)

ſcʒ deñ lumẽ aĩe verũ cet illuminamini) ſpua⸗
liter lumie gre:et poſt lumẽ (facies vre).i.mẽ

tes (nõ ↄfundent᷑).i.nõ fruſtrabunt᷑ nũc in

cum exauditõe:vel in futuro in mercede.Ad
deũ accedimꝰ bonis ſtudijs et ſpũaliby exer⸗
cijs legendo. meditãdo. oꝛando. amãdo. Il⸗
luminamur aũt ꝑ intellectũ.ꝑ graʒ.ꝑ doctri
nam. ꝑ vitã. Illuminati aũt nõ ↄfundunt᷑.i.
nõ erubeſcũt de pccis ſicut mali vł de obpꝛo

bꝛijs et ↄtumelijs ſibi illatis ſicut ſuꝑbi et ad

H adducit exẽplũ de ſe in tercia ꝑſona.d.qꝛ
Iſte paup clamauit ⁊ ñs exaudiuit eũ
et de oĩbo tribulatõibo eiꝰ ſaluauit eũ.

Iſte pauꝑ).i. ſpualis et volũtarius paugꝑ
ꝓpter deũ ſcʒ ego (clamauit) ad dñm (et dñs
exaudiuit eũ)hũiliter clamantẽ ſʒ quõ exau⸗

diuit ſubiũ git.d.ſet de oĩbs tribulatõnibo)et
Anguſtijs (eiꝰ ſaluauit eũ)q.d.ſic faciet et vo⸗

bis ſi ad eũ accedatis. Hic oñdit᷑ quõ exau⸗
diaris ſcʒ ſi fueris pauꝑ ſpũ vt de nullo qd

habes pᷣſumas et te indigentẽ intelligas ⁊ad
deũ accedas. Sed quõ ſaluos facit ab omni
bus tribulatõnibo. Ecce

cebo vos.
Im mittet angelus dñi in circũitu timẽ

tium eum: et eripiet eos.

¶ Immittet ſeſ angelus dñi) ſcʒ chꝛiſtus qͥ

eſt angelus magni ↄſilij:vł aliꝰ angelꝰs de ce

lo. Vel (immittet).i. immiſſiões faciet( in cir

cũitu et giro.pure( timentiũ eũ)ſcʒ dñm vt

circutegat timẽtes ſe vndiq; ⁊ ex om̃i ꝑtecu⸗

ſtodiẽs ⁊ defendẽs eos vt in nulla pte irrũpe
veleat inimicꝰ aut ei pateat via ad nocenduz
eis (et eripiet eos) de om̃i anguſtia et a tenta⸗
tõibo ac tribulatõibo oĩbo liberãdo. Et nõ ſo
lũ mihi credite accedẽdo ad eũ ſʒ eẽ vos ip̃i
Guſtateet vigete qm̃ ſuauis eſt dñs: be
atus vir qui ſperatino..è
¶ Buſtate/.iexꝑimẽto ꝓbate vel ꝑ ſpũaleʒ

9

gu ſtũ aie vel ꝑ ſi umptõʒ ſcẽ euchariſtiecet) ſic
(videte).i.intelligite (qm̃ ſuau is ẽ Ddñs).i. dul
ciſſimꝰ cibo palato coꝛdis ⁊ iõ(btũs) eſt. vir)
iam in ſpe ⁊ tandẽ erit in re(qui)tali guſtu cõ
foꝛtatus ſi berat in eo) tm̃ qꝛ eũ iã hʒ in ſpc jq
eſt om̃e bonu. Quo ↄtra miſer eſt q ſperat in
ſe vel in alijs hoĩb ſeu qbuſcũq; reb traſito⸗
nig Et ne poſt guſtatõʒ ſecuri eſſent ꝓtinus

Kunete vñm oẽs ſancti eius: qm̃ nõ eſt

inopia timentilv eum.
Limete dñm oẽs ſci eiꝰ ſ bcaſum metuen
o nõ ſecuritatẽ pᷣſumẽdo.Deũ timere eſt co
ram eo ſe hũiliare et metuendo cauere ne in
his q̃ agimꝰ ſiue in cogitatõe.ſiue in verbo.
ſiue in oꝑe illũ offendamꝰ. Qui ̊ faciũt ſci
ſunt qͥ vo nõ faciũt iã non ſci ſʒ ſuꝑbi et vani
ſunt(qm̃ nõ ẽ inopia) tꝑaliũ neceſſarioꝝ ſeu
ſpuũaliũ bonoꝝ timẽtib⸗ eũ.)Qui eni paſce⸗

bat ↄtemnẽtes ſe:nõ deſeret timentes ſe. Et̊

Pbat cum ſubiun git
Diuites eguerut et eſurierũt: inquiren
tes aut v’ñm nõ minuent᷑ omii luno.
Diuites ſecli exterioꝛib. dediti (eguerũt)
id ẽ indiguerũt his q̃ hũt male?: miſerabilit
vtendo(et eſurierũt)ea q̃ nõ hñt ↄcupiſcẽdo
ele eguerũt/ diuitijs gr̃e ⁊ virtutũ carẽtes.
(et eſurierũt) defectũ panis verbi ⁊ mẽtis ino
piam ſuſtinẽtes (in quirẽtes aũt).i.toro coꝛ⸗
de ⁊ ſtudio q̃rentes dñm in quo oia reꝑiunt᷑
nõ aliud extra ipᷣm(nõ minuent᷑)..i.ſine dimi
nutõne replebunt᷑ om̃i bono) qꝛ habundãt

bonis ſpũᷣalibo: tpalia vero quãtumcũq; mo

dica ſuſſiciũt eis immo ↄputãt pꝛo diuttijs.

Et ideo ꝓtinus nos admonet.d.
Venite ſilij audite me tinoꝛen dſi wo⸗

UVenite)p deſideriũ diſcipline ad me ap⸗
pꝛopinquãaãdo o(filij ſcʒ diſcẽtes. mos eni ꝓ
pheticus eſt diſcipulos vocare filios(audi⸗
te me)auribo coꝛdis.i.diligẽter attẽdendo di
ſcite a me et vt filij obedite (timoꝛẽ dui) eſt
initiũ celeſtis ſapiẽtieet pꝛimꝰ gradus ſpũa⸗

lis doctrine.(docebo vos)qꝛ nihil eo vtilius

—

doceri pᷣt in mũdo. Quiſquis accedit ad dei

ſeruitiũ h debet eſſe pꝛimũ illi⸗ ſtudiũ vt di⸗
ſcat q̃ liter debeat t mere deũ. Et debetis di⸗
ſcere timoꝛẽ qꝛ in h̊ eſt vita.vñ ſubdit.

Auis eſt homo qui vult vita: diligit di
es viderebonos. —

uis eſt homo qui vult)in effectu nõ tm̃
verbovitam)ſcʒ veram et eternã nõ tꝑalem

que cito tranſit et hoĩes deſerit et quilviligit

vigere dies bonos) in celeſti btĩtudine vbi cũ

ſcis iocundet᷑ qꝛ nunqꝙ; in ̊ ſcło inueniunt᷑.

Et pluraliter dicit hic dies ꝓpter intermina⸗

bilitatem eoꝝ. qñq; t dicit ſingulariter ꝓpter

identitatẽ gaudij. vt ibi. melioꝛ eſt dies vna

in atrijs tuis ſuꝑ milia. talis ſcʒ audiat et fa⸗
ciat qð ſequit᷑. O ẽs quippe vellẽt vitã et dies
bouos ſʒ nõ ſic querũt vt deberẽt. Ded qui⸗
cunq; hoc vult ſic querat

Pꝛohibe linguã tnã a malo: et labia tua

neloquantur dlunm.
¶ Pꝛohbibe linguã tuãa malo)om̃i ne in aꝑ⸗
to loquat᷑ malũ ſcʒ blaſphemie.ↄtentõis.de⸗
tractõis.murmuratõis et ſimiliũ.(et) ꝓhibe
(labia tua ne loquant᷑ dolũ).i.nebona dolo⸗
ſe loq̃ris. vt bona verba oꝛe ꝓferas et maluz
mendacij.ſimulatõis.adulatõis.deceptõnis
et hmõi in coꝛde abſcõdas.qꝛ lingua eſt ma⸗
gis indomabile membꝛuʒ in toto coꝛꝑe:et in
ea freqntius labimur. Merito linguã pꝛius
; cetera mẽbꝛa cohibere eta pcco repꝛimere
pᷣcepit quam magis in coꝛꝑe pᷣualere ad pec⸗
catum vidit. Deinde vlr ſubiungit
Ziuerte a malo et fac bonũ: inquixe pa⸗

Dinerte).i.declinaca malo) vicia relinquẽ

Adao: vbi culpa vitat᷑.Et qꝛ hoc nõ ſufficit ad
dit (et fac bonũ) virtutibo inſiſtendo: vbi co⸗

rona meret᷑.et ſiccinquire pacẽ)internã: fra⸗

ternã ⁊ ſuꝑnã.cet ꝑſeq̃re eam).i.ꝑſeuerãter ſe⸗
quere et ꝑſeuera in querendo. Malũ relinq⸗

re:inchoantiũ eſt.bonũ facere:ꝓſicientiũ.in

bis duobo pceptis ↄſiſtit inſticia. Finis autẽ
Pfecte iuſticie eſt:ita intra ſe eſſe pacifucum vt

—

caro ↄcoꝛdet cũ aĩo et animus cũ deo et ꝓxi⸗
mo vt iã nulla poſſit aduerſitate moueri ab

9„

hac quiete. Nec ex infirmitate diffidas. qꝛ

Oculi dñi ſuper iuſios:et aures eius in

peꝛeces eozuum.
Oculi dni).i.reſpectus pietatis dei et in⸗

tuitus diuine miſcdie ſunt ſuꝑ iuſtos).i.ſuꝑ
eos qui iuſte viuunt (et)ſi ipi petãt aliqͥd (au

res eius.i.clemẽtia ⁊ potentia ſunt parate(in
pces eoꝝ)exaudiendas.videt oꝑantes ? labo
rantes: audit gementes ⁊ oꝛantes. SDic ̊ vi⸗

ue vt oculis dñi valeas dignus apparere. ſic

ne dicat malus ſecure faciã mala quia deus
non attendit ideo ſubdit
Vultus aũt dñi ſuꝑ fa

perdat de terra memoꝛiã eoꝛum.
AQiultus aũt dñi ſcʒ ire ⁊ indignatõnis ac

4

terroꝝ ſeueritatis vel cognitio dei eſtiſuꝑ fa⸗

cietes mala ad puniendũ.· Bonis quideẽ blã

dus eſt et ꝓpitius malis vero terribilis et di⸗
ſtrictus (vt ꝑdas de terra) ſcʒ viuẽtiũ in qua

noõ habebũt locũ(memoꝛiã eo ſcʒ vt nec me

tio nec interceſſio fiat ꝓ eis inter bonos Et ſi
cut in memoꝛia eterna erũt iuſti:ita de memo
ria eterna tollent᷑ mali.Et vᷣe oculi dũi ſunt
ſuꝑ iuſtos et aures eius in pᷣces eoꝝ.qꝛ
Clamauerut iuſti et dñs exaudiuit eos

¶ lamauerũt iuſti) ꝓ liberatõe ſua ad oñm
deuote oꝛando(et dũs exaudiuit eos) vel coꝛ
poꝛaliter vel ſpũaliter liberado. et Hͤ eſt quod
ſubdit (et ex oibs tribulatõnibo eoꝝ liberauit
eos) ptegendo a malis ſpũalib et aliqñ etiaʒ
coꝛꝑalibs ꝑfecte tñ eos liberat qñ de malis vi
te pñᷣtis traſferendo ad requiẽ pducit.Cõſir⸗

*

mati ergo tot ſcõꝝ exẽplis clamemꝰ hũiliter
et deuote ad dñm vt ꝑiter exaudiamur ⁊ a tri
bulatõibo oĩbo liberemur. Sequit᷑ eni
Fortgeſ dñs his qͥ tribulato ſunt coꝛ
de: et humiles ſpũ ſaluabit

4
* *

NJuxta eſt dñs his qui tribulato.i.cõtrito
(ſunt coꝛdeyeos adiuuãdo.nõ oĩbus tribula
tis coꝛ ꝑecet hũiles ſpũ).i.coꝛde et veraciter:
nõ verbo vl babitu ⁊ ficte (ſaluabit)finaliter
gloꝛificãdo. Pluribo modis tribulant᷑ coꝛda
ſcõꝝ in h̊ ſeculo ſcʒ aut doloꝛe pnie ꝓ pcc̃is

Apꝛijs ⁊ alienis.aut anxietate ꝓ incolatu pꝛe

ſentis vite. aut deſiderio celeſtis patrie.autti
moꝛefuture pene. AUñ aũt coꝛ terit᷑ inde hu
militas generat᷑et ex hũilitate ſaluatõʒ ↄſeq⸗

mur. Pꝛopꝛiũ vero iuſtoꝝ eſt vt in hoc ſcło

tribulentur. vnde et ſubditur

Bulte tribulatõnes iuſtoꝛum:et de his
omnibo lberabit eos dñjs.

Multe tribulatões) ſunt nõ oĩm ſʒ ( iuſto⸗

rum) qꝛ a diabolo et a malis hoĩbo ⁊ a ſe ipᷣis
Per multas eni tribulatões opoꝛtet tranſire

ad regnũ.ecõtra pauce ſunt iniquoꝝ. Qui

tribulatõeʒ nõ patit᷑ timere babet:nõ ſic iu⸗
ſtus. Ded in his ſequit᷑ ↄſolatio cũ ꝓtinus
addit (et de om̃ibo his liberabit eũ dñs) po⸗
tens liberatoꝛ.nũc vt nõ ſuccũbant:vel in fu
turo plene liberabit.qꝛ poſt multas tribula⸗

c as di töõones veniẽt ad pacẽ ꝑpetuã. iniuſti aũt poſt
oꝛa vt pᷣces tue ad aures eius pertingant. Er-

paucas aut nullas ad tribulatõnem ſempi⸗
ternam. Sed interim

Cuſtodit dñs omnia oſſa eoꝝ: vnum ex

. =

is non conteretur.

Cuſtodit dñs omnia oſſa eoꝛum).i.vir⸗
tutes anime in quibus robur mentis:et que

ſunt oſſa et ſirmamenta fidelium. quia ſicut

et ex oĩb tribulatõibo eoꝝ liberauit eos.

N caro oſſibus: ſicanima ſuſtentatur virtutib. met dus ſu os pᷣcio moꝛtis et ſanguinis ſui:
Unnn ds dñs cuſtodit illeſas in electis:ita ꝙ(vnuz ideo nũc latius agit de paſſiõe chꝛi. Intẽtio:
nan⸗ ex his nõ ↄteret qꝛ ſic ſcõꝝ ſuas virtutes ſer monere ad tolerantiã aduerſarioꝝ exemnplo
N uat vt nulla eaꝝ in tentatõe oĩno deficiat. q: paſſiõis chꝛiſti et fideliũ chꝛiſtianoꝝ. Snin
denene nee patiẽtia in tribulatõib vincit᷑ nec cetere in generali ꝓpha in iſto pſalmo ĩ ꝑſona chi
Düfunt virtutes a vicijs cõtrarijs ſuꝑant᷑. et ſi aliãũ et ſuoꝝ mẽbꝛoꝝ ſcʒ fideliũ chꝛiſtianoꝝ petit
frangit᷑ in tentatõne nõ tñ ↄteritur.i.ex toto in gſecutõe impugnantiũ diuinũ auxiliũ. pᷣ⸗
kevs nõ deperit quia integra manet in intentõne. dicit deiectõʒ boſtiũ. expꝛimit ſue liberatöois
eů. Dubiungit aut de repꝛobis. gaudiu: ct narrat ꝑſecutõis piculũ. Snia in
Adin Ooꝛs peccatoꝝ peſſima: et qui oderunt ſpeciali: incipies itaq; ab oꝛõne in pſona ſua
valce iuſtum delinqung. e mebꝛon ait. Judica diie nocẽtes me) vo⸗
ſtquos ¶ Hoꝛs pccoꝝ m aĩaʒ eſtc peſſima) qꝛ pꝛi to.i.diſcerne eos ab alijs.vłciudicai.fac vin
berauit uat imꝑpetuũ viſione btifica et rapit ad ge⸗ icta ꝓ me. puniendo eos ſᷣm oꝛdinẽ iuſticic
tiein bennam et toꝛmẽta innumirabilia et qꝛ mita tueet reddendo eis ſm merita ſua.etcexpu⸗
ulion ſunt genera pccoꝝ:et nõ eſſe peccatoꝛẽ difficei gnaxi. vince ſimpugnantes me)actu ne ſp in
“ le eit in hac vita. ſubdit q̊ꝝ peccoꝝ moꝛs ſit ſua foꝛtitudie gloꝛient᷑.nocẽtes ⁊ ipugnãtes
üir peſſima. ð.cet qͥ oderũt iuſtũſieſum chꝛiſtũ ſunt nri viſibiles et ĩuiſibiles inimici q̃s pe
mun q iuſtificat impiũ qui eſt etiã ꝓpiciatio ꝓ pec ¶ilt diſcerni ⁊ deſtrui.ecce ꝓ novᷣ pugnar deꝰ
ri nksPein tneeet beccablt ſinglari de qs & ↄtra nos.dico expugna.ſʒ quõ h ages.
icto.qui ̊ꝑ hũc oderũt ſibi nõ obediẽdo hũñt tros,To drnn eere2, „
ing moꝛteè peſſimã qꝛ in pccis ſuis moꝛiunt᷑ qui Apeeſende arma et ſcu wz: et exurge in
ꝑ eum deo nõ reconciliant. Sed agdliutozin nii.
r Medimet dñs aias ſeruoꝝ ſuoꝝ:et non ¶Apꝛehéde) p me (arma)ad erpugnandũ.
all delinquent omnes qui ſperant in oo. (Et ſcutu) ad ꝓtegendũ. i. ita adiuua et muni
Teliſiquent omnes qui iperantin eo. M . HARRnÜUs erinnm.
uin Redimet oñs cio moꝛtiis ſuecaĩas ſerfi n vt inimicos pcutiamꝰ et ab eoꝝ iaculis
d Redimet dñs)pᷣcio moꝛtis ſuecaĩas ſeruo OI E!
nine Eſuon) i, ſibi obedientiũ. o&s enĩ ſerui erꝗr Ptegamur. Armis eni hoſtes percutit. ſcuto
rũ ſuoꝝ).i.ſibi obedientiũ.oẽs enĩ ſerui erät –τ& Dercurt, Cut
gicnd arſas eſſan anis chꝛiſtl ett nos pꝓtegit. In armis celeſtia adiutoꝛia:in
pcci.fuſus eſt ſanguis chꝛiſti et tanto pᷣcio a Pirrr⸗⸗ en
,hi⸗ epti ?ſ. nj ſcuto diuinã ꝓtectõeʒ deſignat. (et exurge in
peco et diabolo ſunt redẽpti ⁊ ſaluati ac fui diutoꝛin mihil inote er
Aupe Fej to ſeruire debẽt ei,. Redi diutoꝛiũ mihi).i. ĩnoteſce apare ſentire eſſe
n dei fci ꝓpter qð merito ſeruire debẽt ei. Redi aꝗq/ 3 61
ecul ,I E O. n 1 adiutoꝛ meꝰ ↄtra aduerſarios meos me ſub
N mit etiã q̃tidie dũ eos liberat a vieijs ⁊ triuu n da ve ilſ a d etz
Firun eeA l e H D Ie ſimando et illos deijciendco
Mn latõnibo aĩe et coꝛꝑis.ſet nõ delinquẽt).i.nõ Effunge frameã 1 oclude aduerſus eos
it peccabũt ad moꝛtẽ finaliteroẽs qͥ ſperant in easreAneges de taſic gerius eosgs.
berſ⸗ co)ſpe foꝛmata charitate qᷓ pꝛouenit ex gra et ABllngde Mameci mee ſal tua ego ſũ
meritis.i.ꝑ H̊ moꝛtale cauẽt delictũ qꝛ ſperãt ¶Effunde frameã.i.multiplica vindictaʒ. S”M
teh in eo qͥ et in quo eſt remiſſo oĩm pccoꝝ. (t ↄclude).i.ſac ↄcluſiõʒ (aduerſus eos qui
Angelor et totius creature ¶ OHzo. blequunt me)ſcʒ viſibiles et inuinbiles ho⸗
Gii diſpoſitoꝛ deus emitte angelũ tuũ in circũi⸗ ſtes vt effuſus ire tue gladiꝰ ſuꝑ eos decidat

G6 tu nro cuius ambitoõne muniti merermur a aditũdq llis pcludat nead nocendũ mihi va

nnte moꝛte peccatoꝝ peſſima liberari. Perd. leant euagari. (dic gie mee) reuelatõʒ interi
i Bialmus w cheaſſtiet ſuor mẽeor oꝛẽ in ſpũ vel in oꝑe et re ipᷣa p exꝑientiã ita
e Sſalmus chꝛiſtiet ſnor mohꝛoy yvt ego intelligã 2 oẽs ſciat (ſal tua ego ſum)
giin pſecutõe et diuini auxilij imploꝛatõe eo ꝑfcãz ſaluatõʒ. ſ.in pñ̃ti ⁊ in futuro in tpali
ſs)p uq; liberatone et ꝑſecutoꝛum ſuox de / bus ⁊ eternisvt pᷣter te aliã ſalutẽ nõ requirã.
ei iectione. (([ps. xxxiiſ. Confuncemtur et reuereantur: queren⸗
n Iminn tes aiammeam3m.
i dica domine no⸗ Fonfundant᷑ erubeſcentia pcẽi ſalubꝛiter
jbenp⸗ centes me:expugna impugnãtes me. ad penitentiã ⁊ erubeſcãt de facto ſuo. hec eſt
¶Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Citulus h eſt. bona ↄfuſio qꝛ adducit gloꝛiã in futuro.det
ung In ſinẽ ps ii dauid. hoceſt po iſe diriges reuercanti. ctimeat et reuerentia deo exhibe
nos ĩ finẽ.i.in eternitatẽ attribuit᷑ ipi dauid ant timoꝛe penaxꝝ et ſupplicij ( querẽtes aĩain
⸗ v. i.chꝛiſto manu foꝛti qͥ vicit mundũ:moꝛ meã).i.vitã meã ad ꝑdendũ.ad hoc eni illam
4 tẽ et diabolũ qͥ bic loquit᷑ nunc in ꝑſona ſua querũt vt ꝑdant nõ vt imitent᷑. Oulti ſalu⸗
“ nũc in pſona mẽbꝛoꝝ. Materia:chꝛiſti ⁊ ſu⸗ bꝛiter cõfuſi ſunt. multi reueriti ac de malo
l⸗ oꝛũ paſſio et liberatio.qꝛ enĩ ſupᷣ dixit ꝙ redi in bonũ deuota pietate mutati. M

Auertar

cogitantes mnbi mala.

¶Auertantur retroꝛſuʒ)ſcʒ me ſequendo nõ
mitando nõ ꝑſequendocet cõfun
dantur) ſalubꝛiter de peccatis et erubeſcant

„

pᷣcedendo.imi

penitendo (cogitantes mihi mala) inferre in

iuſte et ea machinantes cõtra me. Hec pꝛedi
cta dicit oꝛando ꝓ cõuertendis deinde non

optando ſʒ ꝓphetiſando ſubiungit de repꝛo⸗

bis. Sequẽtes ergo iam nõ co gitabũt mihi
mala ſʒ deſiderabunt bona ꝑtinaces autem 1 1
“”U Aia aut mea exultabit in dño) tanq; in eo

et repꝛobi

giant tanq; puluis ante faciem venti:et
San anch Pa e erxtrinſecus alias diuitias vel delitias ſeu ali
ud qð delectet ſʒ ipᷣm ſolum ſibi ꝓponens in
quo delectet᷑ quo nil ſuauius nil melius eſt.
Ißm ergo et tu pete et in ipo habebis olaſet
delectabitur ſuꝑ ſalutari ſuo).i.de ſaluatö=ne

angelus dni coartans eos.

ð

iant tanq; puluis añ faciẽ venti).i.ten⸗

tationis. Hoc eſt facile cedant omi tentatõni

et ſuggeſtioni etiã minime vt ſicut nec pul⸗

uis vento ita nec ipᷣi tentatõi poſſint reſiſtere
(et angelus dñi)ſcʒ ſpũs malus ſit (coartãs)

id ẽ affligẽs(eoscũ ipᷣa ſuggeſtiõe ad caſuʒ

ſua redigit. de quibo adhuc ſubdit
ſiat Via illoꝝ tenebꝛe et lubꝛicũ:et ange
lusvñi pſequens ooos.
4 Fiat via illoꝝ tenebꝛe).i.obſcura et tene⸗
bꝛo
videant quo ire debeãt ⁊ nociua vitare nõ va
lcant (et lubꝛicũ).i.incõſtans et ruinoſa ꝑ fra
gilitatẽ et pꝛecipitatõeʒ oꝑis vt ſtare nõ poſ⸗
ſint quin de peccato in pcẽm ruant nec iam
pñnt retroꝛſum cõuerti.vñ ſequitur (et ange⸗

lus dñi) ſcʒ malus ſit ſequẽs eos) qui im⸗
pellat eos ad lapſum vt de malo ad peius c⸗

dant. Et hec ideo fiant eis
Afñ gratis abſconderũt mihi interitũ

tur retroꝛſum et confundantur

ſa ꝑ ignoꝛantiã et cecitatẽ coꝛdis vt non

egenü et pau

laquei ſui:ſupuacue expꝛobꝛauerũt ani/

mammeeömöm.
Om gratis). i.ſine cauſa ⁊ culpa mea qꝛ ni
hil mali feci nec eis nocui (abſconderũt mihi
interitũ laquei ſui).i.occultos laqᷓos ad inte⸗
ritu m meũ ꝑauerunt.et eſt hypaloge( interi⸗
tum laquei ſui).i.laqueũ interit et hoc (ſui)
qꝛ ille laqueus nõ tam meus q; eoꝝ erat inte
ritus(et ſuꝑuacue).i.inutiliter et nullo meo

E

merito( expꝛobꝛauerũt).i.accuſauerũt( aiam

meã ſſcʒ falſa mihi imponẽtes et nihil ꝓban⸗
tes. Et ideo in penam

EVleniat illi laqueus quẽ ignoꝛat. et c.ao⸗

ptio quã abſcondit appꝛeendat eum: et

in laqueum cadat in ibſo.

¶ Ueniat illi) pio repꝛoboꝛũ (laqueus quẽ
ignoꝛat).i.ipᷣe ſuus laqus teneat illos vt in⸗

de decipiantur ignoꝛantes:vñ decipe conati

ſunt.vñ ſequit᷑ et captio quã abſcondit) ad
appꝛehendendũ alterũ (axꝑpꝛebendat eũ) vtin
eo quo alterũ caꝑe voluit ipᷣe capiatur(et in

laqueũ cadat)nõ aliũ:ſʒ (in ipᷣm) quẽ mihi te⸗
tendit ad capiendũ. Ois eni qui nocere alte⸗
ri appetit pꝛius ſibi qᷓ; alteri nocet. et fieript
vt malicia ſua nõ noceat alteri: fieri aũt non

p̃t vt nõ noceat ſibi. Ita ergo erit impijs

Anima auũt mea exultabit in dño: et dele

ctabitur ſuꝑ ſalutari ſuo.

„

a quo audiuit ſalus tua ego ſum nõ querẽs

ſua quã fecit ei dñs nõ delectabit᷑ in volupta
tibo boniiq; terrenis et trãſitoꝛijs. Et inſuꝑ.

milis tibi

