Attollite poꝛtas pꝛincipes veſtras: et ele

uamini poꝛte eternales: et introibit rex
Attollite).i.amouete (poꝛtas pꝛincipes ve
as)id eſt o vos demones qui pncipari ho⸗
minibus queritis auferte poꝛtas veſtras ſcʒ
cupiditatis ⁊ timoꝛis ſeu vicia ⁊ peccata que
ſunt aditus moꝛtis quibus ingredimini in
animas.et contra illas poꝛtas moꝛtis( eleua

mini).i.exaltamini in coꝛdibus hoĩm o vos

(poꝛte eternales,)ſcilicet renunciatõis ſeculo
et cõuerſionis ad deum ſeu virtutes et gratie

que ſunt aditus eterne vite:(et)ſic oꝛnata do

moſintroibit)ꝑ vos ad coꝛda ⁊? animasrex)
datoꝛ (gloꝛie)eterne ſcʒ chꝛiſtus.Et quia ex⸗
cellentia gloꝛie et honoꝛis eius eſt om ni cre
ature ãmirabilis ideo q̃ſi admirans querit.

ens: vñs potens in pꝛelio.
Quis eſt iſte rex gloꝛie) qui intraturus eſt
ad coꝛda. Interrogat hic ꝓpheta nõ ꝓpter ſu⸗

Auis eſt iſte rex gloꝛie: dñs foꝛtis et o

am ignoꝛantiã ſed vt amplius chꝛiſtum cõ⸗

mendando alios ad eius inuitet amoꝛẽ᷑. AUel
pꝛinceps huius aeris qui ante pꝛimatũ ha⸗

bebat in homine miratur ⁊ querit. Et reſpon

dens ꝓpheta deſcribens eum ꝑ virtutes qua⸗
ſi ꝓpꝛio nomine et dicens ipᷣe eſt (dñs) abſolu
te omniũ omnia gubernando.(foꝛtis)in ſe et
in adiuuando. (et potens)ad reſuſtendũ ad⸗
uerſarijs et ꝓtegendum ſibi ſubiectosdomi
nus potens in pꝛelio) cõtra moꝛtem quã mo
riendo deſtruxit et contra diabolum cui po⸗

—

tt fuium ſemꝑ inſimul eſſe videmus.ille rex

teſtatem abſtulit. .
Attollite poꝛtas pꝛincipes veſtras et ele
uamim poꝛte eternales: et introibit rex
gion eter bit re

L Peiiroljſte poꝛtas. ⁊c̃.) pꝛedicta repetit et
on

*

ngeminat vt amplius determinet quis ſu
rex gloꝛie qui dignus eſt vt ei paretur hoſpi
clum.et non per ſingula vt pꝛius fecerat di⸗

cendo foꝛtis et potens ⁊c.ſed bꝛeuiter totum

reſpondet dicens dominus virtu tum) cele⸗
ſtium id eſt angeloꝛum. Ande in hebꝛeo ha⸗
betur ſabaoth quod interpꝛetatur exercituũ

vel militiarum. vel virtutum.i.gratiarum qꝛ

omnibus omnia dat dona. (ipie eſt rex glo⸗
rie) ſuper omnia gloꝛioſus et benedictus cui
ſeruire regnare eſt. Vel dicit hoc dauid ꝓ⸗
pheta in perſona angeloꝛum pꝛecedentium
chꝛiſtum deſcendentem ad inferos et aſcen⸗
dentem ad celos annunciantiũq; et reſpon⸗
dentium necnon in perſona poteſtatum tar⸗
tarearum et virtutum celeſtium ammiranti⸗
um et querentium. Pꝛimo ergo angeli chꝛi
ſtum ad infernum pꝛeeuntes dicũt O (pꝛin⸗
cipes)infernicattollite poꝛtas veſtras).i.au⸗
ferte poteſtatem qua vſq; nunc iuſtos in in⸗
ferno detinuiſtis.ſet eleuamini)id eſt aperia⸗
mini(poꝛte eternales) tenebꝛarum que ſuper
iuſtos clauſe eratiscet introibit rex gloꝛie)
vt ſuos inde liberet. Mirantur autẽ demo⸗
nes et querununt.
Auis eſt iſte rex gloꝛie:dominus virtu⸗
tum ipſe eſt rex gloie.
Luis eſt iſte rex gloꝛie quaſi dicerẽt nos
regem noſtrum habemus ſcz diabolum ille
rex gloꝛie quis eſt: Et reſpondent angeli ipᷣe
eſt dominus foꝛtis et potẽs)qui moꝛtem vi
cit et diabolum pꝛincipem veſtrum ligauit:
et nunc venit euertere domum eius ⁊ vaſa di
reierwonfougere clauſtra infernalia:
et captiuam captiultatẽ educere. Deinde an
geli pꝛecedentes chꝛiſtum in aſcenſione cla⸗
mant.O pꝛincipes celi Attollite poꝛtas ve⸗
ſtras)id eſt reſerate celeſtes aditus domino

venienti (et eleuamini).i.aperiamini o vos

(poꝛte eternales)id eſt aditus celi ⁊ eternalis
ingreſſus pateat aperiantur etheree ianue et
eternaliũ edium value.(et introibit rex glo⸗
rie)ſcilicet chꝛiſtus vt ad dexteram patris ſe
deat et pꝛo nobis interpellet. Ipſe autem vir
tutes angelice nouo myſterio carne induti
ſtupefacte querũt cum ammiratione( Quis
eſt iſte rex gloꝛie).quaſi dicerent. Nos patreʒ

* 2

*

lis et tribulatõnibus grau

gloꝛie quis eſt: Et reſpondent angeli comi⸗
tes (dominus virtutũ) id eſt angeloꝛum cipſe

eſt rex gloꝛie) ſcilicet chꝛiſtus qui ex virtute
dei viuit in gioꝛ ia. Non eſt bic intelligendũ
ꝙ celum vel infernus poꝛtas materiales ha⸗
beat.ſed angeloꝛum vel bonoꝛum vel malo⸗
rum cuſtodias metaphoꝛice poꝛtas vocat.
Dꝛai⸗
Stabilitoꝛ terre deus cui cuncta plenitu
do mundi deſeruit reſtitue nos in innocen⸗
tiam vite vt poſſimus te pꝛeuio in montem
ſanctificatõnis aſcendere. Per d.

Oꝛatio eccleſie vel pſone ceuote flagel/
imploꝛatio diuini auxilij pꝛo liberatõne.

confido non erubeſcam.

= ps.xxiuj.
ctoꝛ pſalmi pꝛopheta dauid. Litulus

talis eſt. In finem pſalmus dauid. Hoc eſt

„ .* „

pfalmus iſte dirigens nos in finem attribui

tur Dauid id eſt eccleſie que hic loquitur in
perſona penitentis per flagella coꝛrecti.Ec⸗
cleſia ergo cbꝛiſto ſubiecta et fidelis quilibet
ad deum conuerſus quia tribulatõnes et ten
tationes pati babet diuinum auxilium im⸗
ploꝛat quatenus in bono perſeuerare valeat
ſuo exemplo nos inſtruens vt in bono perſe

ueremus et oꝛationi inſiſtamus. Materia:ec

cleſie vel anime flagellis grauiter afflicte oꝛa
tio et diuini auxilij imploꝛatio. Intentio:vt
doceat nos in aduerſis non murmurare ſed
deuota oꝛatione ad deũ recurrere et in bono
pꝛopoſito perſeuerare. Dententia in genera
li:pꝛopheta in iſto pſalmo in perſona eccleſie
et cu iuſlibet fidelis exiſtentis in perſecucõne
inimicoꝛum viſibilium ſi nttt e
tit a pꝛeſſuris liberatõem in deuio huius vi⸗
te directõnem.culpe pꝛo qua tribulatur re⸗
miſſionem ac diuine conſolatõnis deguſta⸗
tionem. Sententia in ſpeciali:Eccleſia itaq;
vt ſecure valeat petere que ſequunt᷑ pꝛemit⸗
tit de ſuo deſiderio et dilectõne quam habet
erga deum ſic ad ipſum loquens (Ad te do⸗

mine) contemplandum et pꝛomerendum gu

ſtandum ⁊ amplexandum (leuaui)ſpirituali
deſiderio et deuotõne de terra (animam me⸗
am) que terrenis et carnalibus deſiderijs in⸗
herebat abſtrahendo eam ab iſtoꝛum inferio
rum ſollicitudine et amoꝛe. Facile quidem
terrena deſpicit qui ad diuina conſpicienda

ſe erigit (deus meus in te)ſolo non in me ve
in alio a te creato(conſidoet ſpem meam po⸗
no et ideo rogo (non erubeſcam) vlterius a
peccato quod de me pꝛocedat coꝛruptus nec
etiam alioꝛum ſuggeſtione peccem. vnde ſe⸗
guitur. . .. .
Neq; irrideant me inimici mei: etenim
vniuerſi qui ſuſtinent te nõ ↄfundentur
¶ Heq; irrideant me inimici mei)ſiue viſibi
les ſiue inuiſibiles mala mihi ſuggerẽtes et
nocere querentes qui vtiq; me irridebunt ſi
pꝛeualuerint. quia ipſos irriſoꝛes patimur
quos ad malum ꝑſuaſoꝛes habemus. et cer⸗
tus ſum de eo quod petocetenim vniuerſiqͥ
ſuſtinent te)tribulatõnes pꝛeſentes longani⸗
miter et patienter ferendo nullisq; tentatio⸗
nibus a te recedendo ſed in bono pꝛopoſito
perſeuerandocnon confundentur) neq; ꝑ ſe
neq; per inimicos id eſt per peccatuʒ a ſe vel
ab inimicis exiens et neq; hic neq; in futuro

quia patientie ſue pꝛemium accipient tempo

re opoꝛtuno. Sed econtrarioo.
Confundantur omnes iniqua agentes:
¶ Confundantur)hic pꝛo peccatis ſalubꝛi⸗
ter: vel ſi hic nolunt tandem in pena eterna.
et ſupponit qui ⁊ quare ſcilicet( om̃es iniqua
agentes)pꝛopter acquirenda que tranſeunt:
tempoꝛalia eternis pꝛeferentes ⁊ animam ſu
am de terra ad te non leuantes. Ideo iniqua
quiaſuperuacue)fruſtra et vane agunt et in
ſuperuacuis laboꝛant inutiliter et infructu⸗
oſe nihil ſecum de fructu ſui laboꝛis deferen
tes.quia omia ſunt vana et infructuoſa que
a deo ſunt aliena.Ergo vt nõ crubeſcam vel
confundar.
Vlias tuas dñe demonſira mihi:et ſemi

tas tuas edoce me.

Aias tuas apertas ſcilicet mandatoꝛum

que vie conueniunt omnibus etiam ſunpli⸗

cibus de quibo dicitur. Si vis ad vitam in⸗
gredi ſerua mandata.(dñe demonſt: a mihi)
quaſi manifeſta que viſui ſubſuat vt melius
innoteſcãt ſicut ſolet manu demonſtrari ocu
lis ſubiectum vt magis aꝓpereat(et ſemitas
tuas)anguſtas ſcilicet conſilioꝛũcedoce me)
quaſi ea que occulta ſunt quia paucis ſunt
note. de qu ib dicitur. Si vis eſſe perfectus
vade et vende omnia que habes ⁊c̃. Eto do

mine ne errem

Dirige me in weritate tua et wremerc

tules dus ſaluatoꝛ meus:et te ſuſtin
tota die. Ate

— — ——

2

Dirige me in veritate tua) vt recte iuſte et
pie viuã ſicut veritas tua exigit(et doce me⸗
ipᷣam veritatem vt recte omnia mihi neceſſa⸗
ria ſciam et intelligam. Duo petit in quibus
eſt ꝑfectio ſcʒ dirigi ad bonam vitam:doceri
ad veram ſcientiaʒ.et ideo fac quod peto( qꝛ
tu es deus meus qui me creaſti (ſaluatoꝛ me
us)qui me redemiſti et)etiã ideo quia (te ſu⸗
ſtinui tota die).i.miſericoꝛdiã et retributio⸗
nem tuam toto tꝑe vite et aſſidue patienter ex
pectaui.et nec ꝓſperis nec aduerſis a ſperan
do in te moueri potui. Iſta duo bonos faci⸗
unt:vt deum ſaluatoꝛẽ credamus:et patien⸗
ter retributionẽ eius expectemus. Et·
m
¶ Reminiſcere)qui oblitus crederis dũ tar

dasmiſerationũ tuaꝝ dñe).i.oꝑm miſericoꝛ
die tue etmiſericoꝛdiaꝝ tuaꝝ) naturaliter ti⸗

bi inſuarumque a ſeculo ſunt.i.ab initio ſe
culi.nunq;ᷓ enĩ ſine miſcdia fuiſti que natu⸗
raliter in te eſt.nec peccãti homini miſeratio

tua defuit que eſt in bonoꝝ exhibitõne. AUn

de enĩ in ſe eſt miſericoꝛs inde eſt miſeratoꝛ
in nobis.q.d.fac nunc ſicut cõſueuiſti ne in
me fallat quod ab initio ſeculi inceptum eſt.
Etꝑ miſericoꝛdiã tuam

SDelicta inuentutis mee et ignoꝛantias

meas:ne memineris.

õ

Delicta)quibo ſcienter viam equitatis de⸗
reliquiciuuentutis mee).i.que ex inconſulto
caloꝛe ac conſidenti et pᷣcipiti audacia vel ex

infirmitate cõmiſi:que etiã qũq; ſunt in ſeni⸗

bus (et ignoꝛantias meas).i.peccata que ex
ignoꝛantia feci vel q̃ peccata eſſe neſciui(ne
memineris).i.ne ad vindictã reſerues.Tri⸗
bus enĩ modis fit omne peccatũ.aut ſtudio.
aut infirmitate.aut ignoꝛantia. Peccata ſtu⸗
dij et infirmitatis cõcludit cum ait.( Delicta
iuuentutis mee.) Juuentus eniĩ pꝛona eſt et
infirma ad delinquendũ. Peccata ignoꝛan⸗
tie deſignat cũ ſubiungitcet ignoꝛantias me

Aas.) Ne inq́; memineris ſed potius.
Scom miſericoꝛdiã tua memento mei

Scõm miſericoꝛdiã tuam)que eſt reſpe⸗

ctu miſeroꝛũ vbi nulla ſunt merita et que te

eſt digna nõſ m iram quã merui et qua ego
ſum dignus (memento mei tu) vt videns qᷓ;
fragilis ſim mecũ miſericoꝛditer agas pecca
ta dimittendo et gratiaʒ infundendo.q.d.vt
amph eſt miſcdᷣia tua:ita et ample miſerere
mei.et non pter meum meritũ quod nullum

ericoꝛdiaꝝ tuaꝝ que a ſeculo ſunt

eſt: ſed (vꝛopter bonitatem tuam dũe) natura
liter tibi inſitam et amplam qua de nihilo o⸗

mnia feciſti et omnibo benefacis.Deinde cõ⸗
uertit ſermonem ad hoiĩes.q.d. hac ſiducia

peto quia .—
Dulcis et rectus dñs: ꝓpter hoc legem

e

abit delinquentib) in pia.

dimittit vbi eſt gratia ſine meritis et rectus)

id eſt equus etiuſtus quia coꝛrigit et pecca⸗

ta purgat vel quia poſt miſericoꝛdiam venie

digna meritoꝝ in futuro retribuet. Amas q;

dulcis eſt. time ꝗ; rectus eſt.vt amoꝛe et timo
re dei excitatus legem eius cuſtodias.et p⸗

pter hoc legem) coꝛrectõnis(dabit delinquẽ⸗

tibus) vt ſᷣm eam coꝛrigantur. que lex eſt vt

ſi vere peniteant miſcoiam conſequant᷑: ſin

autem eternaliter puniantur. et hocin via)

huius pñtis vite:qꝛ poſt moꝛtem non eſt lo⸗

cus penitentie.Et dũs

Diriget manſuetos in iudicio: docebit

e⸗ vias ſuas.

ulcis). i. pius ⁊ miſericoꝛs in miſerendo
eſt dñs)quia penitentibo oĩa pꝛioꝛa peceata

Diriget)ad melioꝛa vt ex patientia pfici⸗

ant et de virtute in virtutẽ ꝓcedant manſue

tos)qui in aduerſitatibo patientes ſunt et nõ
murmurant(in iudicio ꝓpñti quo iudicat dũ
fla gellat et coꝛripit. Uel(diriget manſuetos
in iudicio) futuro.i.nõ ꝑturbabit eos in iu⸗
dicio qui ſequuntur voluntatẽ eius nec ei re
ſiſtunt (docebit) hic(mites) qui ſe non erigũt
contra eum nec recalcitrant cum eis leue iu⸗
gum dñi imponit᷑.(vias ſuas) quibo ad ipᷣm
ꝑueniant.Tales enĩ qꝛ nõ pᷣſumunt regereet
docere ſemetipſos ideo dirigunt᷑ et docentur
a dno. Deindeoſtendit que ſint vie eius.d.
Vniuerſe vie dñi miſcðia et veritas: re⸗

uirentibo teſtm̃ eius ⁊ teſtimonia eius.
enieailunrin cðᷣia) q̃ᷓ eſt pla
51 erua qua eſt incoꝛruptus quo⸗
rum vnũ exhibet cõdonando pcca alterũ iu
dicando merita. Hec duo in oi oge dñi ſunt
qꝛ quicquid facit aut miſericoꝛditer facit aut
iuſte. et hoc apparetcrequirẽtibo) et ſcrutãtib⸗
(teſtamentũ)eius nonũ qð teſtm̃ dicit᷑ qꝛ ibi
eſt clara ꝓmiſſio hereditatis et moꝛte ↄfirma
tum eſt teſtatoꝛiset teſtimo nia eiꝰ) ſcʒ vetus
teſtm̃ qꝛ teſtimoniũ nouo ꝑhibet et ibi fucrũt

Iphete teſtes ꝓmiſſionũ. Tenet aũt ille vias

dñi qui exꝑtus miſcdiam deponit ſuꝑbiam
nullis meritis liberatũ ſe videns et deinceps

ſeueritatem iudicis cauens. Ergo

Pꝛopter nomen tuum dñne ꝓpiciaberis

—

ſpe etiã in bonis gloꝛie:

Fra meo. multum eſi eninm.
Pꝛopter nomen tuũ)o (due) non ꝓpter me
ritum meũ.i.ppter gloꝛiã noĩs tul et declara
tionem bonitatis tue vt lauderis ab hoĩe ( ꝓ
piciaberis).i.miſereberis:oblato tibi ſacri⸗
ficio ſpũs cõtribulati et coꝛdis cõtriti pecca⸗

to meo) ipᷣm ex miſcdia remittendo. et neceſſe

xſt(multũ eſt eni) excedens facultatẽ virtutis
mee ad ſatiſfaciendũ.et niſi ꝑ te nõ delebitur
Quamdiu enĩ bic moꝛtaliter viuimus ſine
multo peccato eſſe nõ poſſumus nã in mul⸗
tis offendimus oẽs.Et cum ita ſit

Quis eſt homo qui timet dñũm:legẽ ſta
tuit ei in via quam elegitt.

NQuis eſt homo)ſcʒ rõnalis (qui timet do⸗
minum) timoꝛe filiali.q.d.quiſquis ille eſt:
magnus eſt. beatus eſt. (legem euangelicam
ſeu fidei et moꝝ (ſtatuit).i.obſeruandã dedit
(ei)dñs vt ꝑſeu eret et ſpiritaliter in deo viuat
et ne impune peccetcin via) dei (quã elegit).i.
libere appꝛehenditet in regula quam ꝓfeſſus

eſt ſcʒ timens deũ. Ligat enĩ deus talem in

lege ſua. Vel(quã) ipᷣe dñs (elegit) nobis in⸗
cedendum. Et poſtea ſubdit de pꝛemio.d.

Anima eius inbonis demoꝛabitur:et ſe-

V eius hereditabit terram.
nima eius)ſcʒ legem dei obſeruantis(in
bonis ) gratie quaſi in delitijs et ſi non re tñ
uturis demoꝛabit)
in pñti. Delectatur eni legi dei ſ̃m interioꝛeʒ
hoĩem celeſtibo deſiderijs inardeſcit.ſpiritali
bus ſtudijs inheret.in bo nis oꝑibus ſe exer
ccet(et ſemen eius).i.bonũ opus quod quaſi
ſeminat cum agit et vnde fructus colligitur
chereditabit terrã).i.faciet eum terrã viuenti
um hereditate poſſidere. Et inde illis tanta

.

conſtantia quia interim

Girmamentũ eſt vñs timentibo eum: et

ipius vt manikeſte

teſtamenti

dant tentatõnibus.videtur eni timoꝛ eſſe in⸗
firmoꝛum.et homo eſt mutabilis in ſe et fra⸗

gilis ſʒ firmat dñs timentẽ qꝛ timoꝛ dei dat

firmitatem:humanus diffidentiã.(et teſtamẽ
tum ipᷣius)eſt hoc (vt manifeſtet᷑ illis).i.ma⸗
nifeſtabit ſeipᷣm illis ſicut ꝓmiſit.q.d.ꝓmiſ⸗
ſio eius eſt etiã eis firmamentũ ſcʒ hoc vt vi⸗
deant eum facie ad faciem. Merces laboꝛis
nf̃i eſt viſio dei quẽ cum videbimus nihil vl
tra erit qd queramus.Et ideo quicquid alij
faciaant.
MOtculi mei ſemꝑ ad dñm:qf̃ ipſe euel/⸗

let de laqueo pedes moo.

ſunt).i.multis modis afſligoꝛ modo

Firmamentũ eſt dñs timentib eum) ne ce

Ocul mei)ſcʒ coꝛdis id eſt intertoꝛis ho⸗
mMinis ſenſus et intentões mee ſuntſſemꝑ ad

dñm)ſurſum Hertanec et ideo nõ timeo pe⸗

ricula terrena (qm̃ ipſe)quẽ intueoꝛ (euellet)

extrahet (de laqueo)timoꝛis ⁊ cupiditatis ac

oĩm vicioꝝ et tentationũ (pedes meos).i.ani
mi affectus ab hoc diuerſaꝝ tentationumla
queo. Nemo euellitur niſi cuius intentio et

Deſideriũ ad alta ſubleuat᷑. Semꝑ ergo ho⸗

mo intendat in omnib que dei ſunt et deus
eum de tentatõniby et tribulatõnibo finaliter
liberabit. Et qꝛ ego reſpicio ad te o dñe⁊ tu.

Beſpice in me et miſerere mei:quia vni

cus et pauper ſumego.

Reſpice in me)et in deſideriũ meum pie⸗
tatis affectucet miſerere mei) qꝛ miſer ſum et
locus eſt miſerie(quia vnicus) nõ ꝑ multa di
ſtractus vel vnicã ſpem in te habens(et pau⸗
per)a mundi rebus.velpauꝑ) ſpũ et humi⸗
lisſſum ego) Vel(vnicus et pauꝑ.i.ſolus et
impotens reſpectu multitudinis demonũ et
ſatellitum ſuoꝝ. Ideo ſe vnicũ et pauꝑem di
cit vt dei miſericoꝛdiaʒ ſibi cõciliet. Unicus
enĩ plus amatur:pauper plus dolet᷑.Et item
ideo quia
Zribulatõnes coꝛdis mei multiplicate

ſunt de neceſſitatib meis erueme.

ribulationes coꝛdis mei multiplicate
unt) 1. multis Pten⸗
tationes demonũ et vicioꝝ modo ꝑ ꝑſecutio
nes hoĩm maloꝝ et tot ſunt calamitates mũ
di ꝙ eaꝝ anxietasvſqʒ; ad coꝛ ꝑuenit.⁊ o dñe
(de neccſſitatibo meis).i.tribulatõibꝰ ꝑ quas
neceſſe habeo trãſire erue me)liberando Ad
nerſa cõgrue vocat neceſſitates qꝛ neceſſaria
ſunt omnibo pie viuere volentibo. et hec ne⸗
ceſſe 8 cos tolerare vſq; in finem vt ſalui fi⸗
ant. Et ðJ

Vlide bumilitatẽ meã et lawꝛez meüet

vimitte vniuerſa delicta mea.

¶ Vide humilitate meã ? laboꝛẽ meum) qꝛ ꝑ

aduerſa hũiliatus in magno laboꝛe et tribu⸗
latione ſum.et his purgatõnis mee flagellis
placatus (dimitte vniuerſa delicta mea) tam

moꝛtalia q; venialia. Vel (vide).i.gratã ha⸗

bec(humilitatẽ meã) ſcʒ cõtriti coꝛdis:et qua
tribulationẽ que pena peccati eſt hũiliter et
patienter tolero(et laboꝛẽ meum)in ſuſtinen

do malos (et dimitte vniuerſa delicta mea)vt

ex tolerantia tribulationũ et laboꝛũ merear

veniam delictoꝛum.

Beſpice inimicos meos qm̃ multipli/
cati ſunt: et odio iniquo oderũt me.

0

¶ Meſpice)etiãcinimicos meos eos conuer ¶ YPſalmus ce eccleſie ſeu viri iuſti jn⸗
tendo vel repꝛimendo.vel qꝛ neſcimus quid nocentia et ſanctitate eiuſq; ne a n

oꝛemus ſicut opoꝛtet fac de eis ſicuttu ſcis to moueatur oatione e enne
(qm̃ multiplicati ſunt) non ſolũ foꝛis infiide to mouegti r oatione. ¶ Bs. xxv.

— — R — — rff f —— O L N—

d—

les ſʒ eti intus in eccleſia falſi fratres: ettoo 2Daica me domſoe
boĩm ꝑditio nõ pᷣt eſſe ſine doloꝛe.q.d.atten dica me domie

dendo eos me pꝛotege et mihi auxiliare.(et
odio iniquo oderũt me) qꝛ oderũt me diligẽ⸗
tem ſe et qꝛ nõ vicia in me ſed ipam naturam
oderunt.Equũ enĩ odiũ eſt cum oditur cul⸗
pa et diligitur natura. Ideo

Cuſtodi aiam meam et erue me: nõ eru

beſcam: qm̃ ſperauiin te.
¶ Luſtodi aiam meã ab eoꝝ inſidijs et imi

tatione ne pereatet erue me)ab eoꝝ conſoꝛ⸗
tijs et cõmunione vt euadam(nõ crubeſcã)

id eſt nõ ↄfundar a ꝓpoſuo cadendo et erube⸗
ſcenda cõmittendo ſi foꝛte inſurgũt aduer⸗

ſum me.et debes me exaudire( qm ſperaui in

te non pᷣſumpſi de me et nõ eſt confuſio ſpe⸗

rantibus in te. Cum aũt ꝑfecti ſic ſe ſpei foꝛ⸗

titudine roboꝛãt:ceteros ad ſe ꝑ exemplũ tra

hunt. vnde ſubditur

Innocentes et recti adeſerũt mihi: qꝛ
nnocentes) moꝛibo et ſibi et ꝓximo et re

24

cti)fide et coꝛde quos nõ frangit aduerſitas

vel ꝓſperitas (adheſerũt mibi)nõ ſolũ pꝛe⸗
ſentia coꝛꝑis ſed etiã cõſenſione coꝛdis.et ad
berendo ſunt mibi ↄfoꝛmati.et hoc ideo(qꝛ)
nõ defeci a bono ſequẽs malos ſed (ſuſtinui
texpectans diſcuſſionẽ vltimi iudicij et re⸗
tributionẽ. Qui innocenter viuunt:qui cele⸗
ſtem patriã appetunt ſicut diſiungi a malis
ita adherere cupiũt bonis vt ſeſe inuicẽ ver⸗
bis et moꝛibo edificent et bona ſua ꝑ charita⸗
tem ſibi cõmunicẽt quatenus in bono alter

creſcat ex altero. Ertuunuat
Libera deus iſrael: ex omnibus tribula⸗

— ——

¶ Libera ocdeus iſrael)i. pplm quẽ ad tuaʒ
viſionẽ et ad te ↄtemplandũ pᷣparaſti (ex oĩ⸗

bus tribulatõnibo ſuis) ſcʒ ſpũalib ⁊ coꝛpo

ralibus.i.nõ ſolum ex his que tolerat exteri⸗

us.:ſed etiã ex his que patitur interius.vt ma
gis quiete ⁊ deuote tibi poſſit ſeruire. Vel(ex

omnibo tribulatõiboypñtibus ne in eis ſuccũ
e et futuris ne eas incurrat. 2%$

H 2 0%
Cibera nos ab omibo anguſtijs nfis mi⸗
tiſſime deus qꝛ ad te aias nr̃as erigimus ob⸗

liuiſcere qm̃s delicta iuuentutis et ignoꝛan⸗

fie pꝛioꝛis et ſi quid negligẽter deliquimus

dementer ignoſce. Per dvim.

ſee et coꝛ meum

ð

gjm ego in in nocentia mea ingreſ⸗
s ſum:et in domino ſperans nõ

Aucto? pſalmi ꝓpheta Dauid. Titulus
hic eſt. Pſalmus dauid. Quaſi diceret pqᷓ il

le attribuitur dauid.i ꝑfecto viro et excellen
tioꝛi eccleſie mẽbꝛo ſuꝑius deũ oꝛanti et hic

oſtendenti ſe eſſe exauditũ et diuina miſcdia

adeptũ innocentiã et ꝑfectõeʒ ac deuoti oꝛan
ti ne a ꝓpoſito ſuo dimoueatur.et hoc facit vt

a quibo moꝛaliter ſegregatur ab his etiã eter
naliter ſeꝑetur. Materia:viri iuſti innocens
et ſancta ↄuerſatio et a cõſoꝛtio maloꝝ ſeꝑa⸗
tio. Intentio:vt exemplo ſui doceat nos in⸗

nocenter cõuerſari et a ↄſoꝛtio maloꝝ ſeꝑari
iuſtisq; iungi qꝛ ex cõuictu moꝛes foꝛman⸗

tur. Snia in generali:ꝓpheta in iſto pſalmo
in perſona eccleſie vel cuiuſlibet ꝑfecti et viri
iuſti allegat ſuã teſt

1t ſuã innocentiã et deteſtatur ini

22

quoꝝ maliciã.atteſtatur inſuꝑ ſe in cultu dei

ſedulũ et petit cum impijs nõ damnari imꝑ⸗

petuũ.Onia in ſpeciali:videns ergo ille vir
ſanctus bonos cũ malis:grana cum paleis:
oꝛat in futuro localiter diuidi.d.( Judica me
dñe)ſcʒ iudicio diſcretõnis.i.diſcerne me in

futuro a malis loco a quib in pñti licet ſimł

mecũ ſint ſeiunctus ſum merito. Hoc aũt di
cit nõ ex pꝛeſumptõe iuſticie ſue ſʒ ex certitu⸗
dine miſcðie dei et ſubdit meritũ (qm̃ ego in
innocentia mea ingreſſus ſum) vias vite in⸗

ter peccatoꝛes innocẽter vitã ducendo et ho
dicit nõ ſe iactando ſʒ gras agendo (et in do

mino)nõ in me(ſperans)ne inter malos titu
infirmaboꝛ) deſiciendo ab innocen
tia et cenuo mmweccatũ ſed ſicut incepi ita
diuino auxilio ꝑſeuerabo qꝛ ipᷣe dñs eſt mea
foꝛtitudo. Sed ne quid delictoꝝ occultoꝛuʒ
me lateat et in me remanagt
Pꝛoba me dñe et tenta me: vre renes

—-2 — —– — .

Pꝛoba me dñe).i.ſi quid in me eſt purgã⸗
um pꝛius vires meas reſpice (et) tunc put
ferre valeoctenta me).i.tentari me ꝑmitte no
tum me faciens nõ tibi qꝛ oĩa noſti: ſed mihi
et alijs ne quid delicti in me remaneat et hic
me coꝛrigens flagello fulioꝝ vt ſpũs ſaluus
fiat.et deinde (vreigne ſcii ſpũs ( renes me⸗
os).i.delectatões ſcilicʒ malas abſamecoct
negee

bonas inſlãmando (et coꝛ meum did eſt cogi⸗

tationes ſcilicet malas cõſumendo et bonas

illuſtrando. Ac ſi dicat interioꝛibus et exteri

oꝛibus vicijs ſpiritale adhibe medicamentũ

hic ergo perſectus pꝛecatur tribulatõnes et
tentationes ne quis de eis murmuret. Hec ti

meo conſumi tribulatõne vel tentatõne

Auoniaʒ miſericoꝛdia tua ante oculos

meos eſt:et cõplacui in veritate tug.

id eſt non merita mea ſed miſericoꝛdiã tuam
ctanq fiduciam meam toto coꝛde intueoꝛ et

attendo ita ꝙ nec ego miſericoꝛdie nec miſez-
ricoꝛdia mei obliuicitur. quaſi diceret. diſci
plinam tuam patienter fero:ſed vt miſerearis

indeſinenter expectocet) ideo iam cõplacui)
ibi id eſt beneplacitũ habuicin veritate tua)
ſcilicet vindicte quã merui qui pꝛius diſpli
cui in mendacio culpe qua deliqui. Et qui

laplus merui iram a tecoꝛreptus inueni mi-⸗

ſericoꝛdiam. Velcõplacui in veritate tua)p

bando que pꝛobas et repꝛobando que repꝛo

bas. Ex hoc autem apparet qm̃ in innocen⸗

tia mea ingreſſus ſum.quia

Non ſedi cum cõcilio vanitatis: et cum

iniqua gerentibus nõ introlbbo. —
Hlon ſedi cum concilio vanitatis)id ẽ tra⸗
ctatum iniquoꝛum vitaui et eis non conſen
ſi qui de terrenis ſemper cogitant et loquun
tur pꝛouidentes beati fieri in tempoꝛalibus
et tranſitoꝛijs que vana ſunt et inſtabilia et

cauſa omnis iniquitatis.(et cum iniqua ge-⸗

rentibus non introibo) iniquis operibus cũ
ipſis me ingerendo. Peruerſi enim aut vane
loquacitati vacant aut inique oꝑatõni deſu⸗
dant. Quo contra ſancti viri vt et verbo ⁊ fa
cto habeantur innoriecte vanitate reſtrin⸗
1

gunt linguam et ab iniquo opere conſanãt
vi tã.Et qꝛ nõ ſatis eſt Ne aenaer ſfiſh

¶ Qm miſcdia tua) que non ſinit tentari ſu
pꝛa vires vel cõſumi(ante oculos meos eſt)

Alt audia

— —

Oadiui eccleſiam malignantiuʒ: et cum
umpis non ſedceoc.

¶ Odiui cccleſiam) id eſt congregatõnem et

conuentummalignantiũ)id eſt malitiaʒ ſu⸗
am ſtudioſe exaggerantium quiba ſcilicet nõ
ſufficit ꝙ ipſi mali ſint niſi etiam alios tra⸗
bant.odiui quidem in eis non naturã ſʒ cul⸗
pam. (et cum impijs) deum non colentibus
Pietas enĩ pꝛopꝛie pertinet ad cultum dei.
cnon ſedebo)id eſt placitum non habebo:coꝛ
de eis cõſentiendo vt placeat mihi quod eis.
Sb his enim omnibus q́;uis non coꝛpoꝛe

tamen vita ⁊ moꝛibus ſeꝑatur eccleſia. Scd turoſcum impijs)o deus) id eſt cum male ſe

qui ab iniquis ſe ſeparat:cum quib adiun⸗

gitur audiamus. Sed
Aauad inter innocentes manus meas:
et circund al altare tuũ ſNſe.

¶ Lauabo).i.mundabo (inter innocentes)

qui nec ſibi nec alteri nocent. manus meas)
id eſt opera.quaſi diceret. non conſentiã im⸗

pijs ſed potius cum innocentib et inter eos

mente ſemper et coꝛpoꝛe ſepe habitans et cõ
uerſans penitendo munda faciam oꝑa mea.

MHanus enim opera ſignificant.(et circun⸗
dabo).i.virtutibus et bonis operibus oꝛna⸗

bo(altare tuum domine)id eſt mentem meaʒ

vel fidem vbi deo vota offeruntur. vbi pᷣces
funduntur:quia non eſt locus veri ſacrificij
extra fideʒ catholicam que eſt in coꝛde. Ideo
aũt inter innocentes cõuerſaboꝛ.

E * —

vocẽ laudis:et enarrem vni⸗

Vtaudiam vocem landis) id eſt diſcam

et intelligam ab eis et intus a mgra veritate

qua voce ſis laudandus ſcilicʒ quomodo te

laudem non me vt ſcilicet bonum tibi nõ mi

hi tribuam et ex ipſo bono non de me ſed de
te qui dediſti pꝛeſumam. Ille ergo intelligit
qualiter eſt laudandus deus:qui quicquid
boni agit a deo eſſe reputat:quicqͥd vero ma
li facit a ſe eſſe non dubitat.(et) cum didicero

(enarrem) id eſt exponam ceteris vniuerſa)

id eſt pꝛecipua et perfecta (mirabilia tua) coꝛ

quia O

SZñe dileri decoꝛem domus tue: et locũ

1

22

Domine dilexi decoꝛem domus tue) id ẽ
bonos acius quibus decoꝛatur domus tua
ſcilicet eccleſia vel virtutes animam oꝛnan⸗

habitationis gloꝛie ute.

tes(et locum habitatõis gloꝛie tue) ſcilicet il⸗

los in quibus habitans gloꝛificeris id eſt lo

cum in quo gloꝛioſe habites vt nõ ſibi ſed ti⸗
bi gloꝛia detur quia non ſuam ſed tuam glo

riam querunt: vel animam virtutibus oꝛna⸗

tam. VUnde Gregoꝛius. Domus quippe dei
non ſolũ ſancti angeli ſed etiam nos ſumus

quoꝛuʒ mentes inhabitare dignatur. Et qꝛ

electus quiſque quantũcunq; pꝛoficiat ad⸗

huc repꝛobari foꝛmidat miſericoꝛdem deum
umiliter exoꝛat.i.d.

Ne perdas cum impijs deus aiam mea:
et cum viris ſanguinũ vitam meaam.⁊

UI He perdas)id eſt ne perdi gmittas in fu⸗

poꝛalia et ſpũalia viſibilia et inuiſibilia ho⸗
minibus cxhibita docens et eos te laudare.

22

m‚K ð — —

S

15

———

ſenti id eſt cum hominibus male ſe habenti⸗
bus erga ꝓximum et eum odientibo. De qui

cipiuntur qui contra duo mandata charita

tis aguntet ſic domum dei que duob pꝛece⸗

ptis dilectõnis ſcʒ dei et pꝛoximi decoꝛatur
quantũ in ſe eſt dehoneſtant et maculant.

In quox manibo iniquitates ſunt: dex/
tera eoꝝ repleta eſt munerib.

n quoꝛum manibo).i.operibus (iniqui⸗
tates ſunt) qꝛ eoꝝ oꝑa ſunt iniqꝗᷓ et ſꝑ para⸗

neribus faciunt pecunie vel laudis human

vel timoꝛis quo timent diuitem vel potentez

offendere. Hi ſunt qui ſapientiã ſuam ven⸗
dunt:pꝛo iuſticia p:ꝛeciũ accipiunt:ipſis etiã
ſpirualibus ſtudijs quandoq; deſudant vt

ii ſunt inique agerecdextera eoꝛuʒ repleta eſt
muneribus)quia ſi quid boni agunt ꝓ mu⸗

terrenum aliquid conquirant in acquiren-

dis lucris inſiſtunt ardenti ſtudio circũqua⸗

.

.

in aduerſis et tentatõn

habentibus erga deum et eum odientib (ani vt alij mea doctrina et exemplo ſimiliter in⸗
mam meam)que dilexit decoꝛem domus tue
(et cum viris ſanguinũ vitam meam) in pꝛe-

foꝛmentur ad benedicendum. Hoc eſt enim
in eccleſijs benedicere deum:ſic viuere vt per
moꝛes cuiuſq; benedicatur dominus. Qui

enim benedicit domino lingua et non factis

bus dicitur qui odit fratrem ſuum homici⸗ non vere benedicit. (Dꝛatio
daelſt. Et ita impij et viri ſanguinum illi aoc⸗ Aargire domine miſericoꝛdiam tuam fa⸗

*

deuotos vt actibus i

ibus vite pꝛeſen

.

q; exquirunt vt dextera eoꝛum repleatur mia pęectã vnctõʒ. Dicut eni dar ſt pꝛi
in domo pfis vnctõʒ in ſignũ regni factã ho

—

Pes meus ſtetit in directo: in eccleſijs

neribus. Ita illi muneribo ſunt ditati
Ego autẽ in innocentia mea ingreſſus

ſum:redime me et miſerere mei.

Ego autem )ſine flagicio et facinoꝛec in in

nocentia mea ingreſſus ſum) inter peccato⸗
res id eſt diuitijs innocentie ⁊ ſpiritualibus
cheſauris ditatus ſum et ideo (redime me)id

eſt tanq; redemptuʒ libera me a malis et mi
ſerere mei)id eſt non deſerat me miſericoꝛdia

tua in buius vite bericulis quam vix aliqͥs
tranſit ſine culpa ſe

d in omnibus me comite
tur faciendo mecum non ſm merita mea ſed
ſᷣm miſericoꝛdiam tuam. Et debes a.

enedicam te domie.
es meus :ſpiritualis ſcilicʒ affectus qui

facile labi ſolet: et etiam coꝛpoꝛalis (ſtetit in

directo) id eſt non receſſit a iuſticia tua et per
manſit contra omnia ſcandala immobilis.
quia tam affectõne et dilectõe qᷓ; greſſu et ope
re non receſſi a rectitudine et ſi ſcandalis cõ⸗

mnitus ſuꝑato. YFidelis ergo pꝛima vnctõe yn
ctus tanq; chꝛiſti tyro hic loquit᷑ optans vt
ſcðdð am vnctõeʒ ↄſequat᷑. O ergo ſupꝛa oſten

—

tutibus et bonis.

Ominus uülumſa⸗

¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid.Ti⸗

tulus talis eſt. In finẽ põ dauid pꝛiuſq; lini

retur ſcdᷣo. Hoc eſt ps iſte dirigẽs nos in fi⸗
nem future ↄſummatõnis attribuit᷑ dauid.i.

cuilibet fideli manu foꝛti.pſalmꝰ inqᷓ; agens
de ß qð eſt illi fideli pꝛiuſq́; liniret᷑ ſcdᷣo.i.añ

pfeetã vnctõzʒ. Sicut enĩ dauid poſt pꝛimã

ſtes habuit anq; in hebꝛon in regẽ vngeret᷑ ſe

cundo. nec ↄfirmatus eſt in regno do nec ſau

le deuicto:ſic fidelis quiſq; poſt pꝛimã vncti
onẽ baptiſmi qñ accipit pignus ſpũs habet
oſtes añq; ſcdᷣo vngat᷑ ſcʒ poſt hãc vitã qñ
immoꝛtalitatẽ ⁊ impaſſibilitatẽ ↄſequitur et
nunq; ↄfirmabit᷑ in regno donec diabolo pe

it ſe exauditũ et ꝑfectionẽ ↄſecutũ oꝛauitq;

.

ne a ꝓpoſito ſuo dimoueret᷑ hic ſe ipᷣm et ſuo

exxulo vnũquenq; qui pignus ſpũs acce-
paᷣͤ adẽůů eſſe deſid erat in tentatio
nibo vite pñjtis viriliter agat ac pondus diei

et eſtus longanimiter ſuſtineat. Materia: in
aduerſis et tentatõibo vite pñtis foꝛtitudo et
ↄſtãtia ac in virtutibo et bonis ꝓfectus et ꝑſe
uerantia. Intentio:ſuo exemplo vnũquenq;
exhoꝛtari ad iſta et a deo impetrare et obtine
re oꝛõne deuota. Sententia in generali:pꝛo

liberari mereamur ab impijs. Per dim.

tis ac e pꝛofectu et pſeuerantia in vir /
WWBS. xxpi.

—

cuſſus eſſem vndiq;. In hoc ergo oſtendit ſe
diligere deum: deinde ſubijcit etiam de dile⸗
ctione pꝛoximi dicens(in eccleſijs et ſanctis
congregatõnibus et in omni conuentu fide
lium (benedicã te domine) de tuis beneficijs
mihi a te collatis non ſolum lingua et vo⸗
cihbus ſed etiam vita et moꝛibo te landando

pbeta in iſto pſalmo in ꝑſona eccleſie vel cu
iuſſlibet viri fidelis ⁊ iuſti confitetur ſe deum
metuere et nullum alium foꝛmidare ac con⸗
ſtantiam contra inſultus aduerſarioꝝ ſe ha⸗
bere. Item pꝛofitetur ſe habere deſiderium et
conatum pꝛoficiendi et perſeuerandi in bo⸗
nis vt pertingat ad pꝛemium regni celeſtis.

Sententia in ſpeciali:fidelis ergo pꝛima vn nte. Nihi m time⸗
mus et quicquid alius fremat vel ſuperbiat

ctione inunctus tanqᷓ; tyro chꝛiſti ait.Do⸗
minus )habitans in me qui illuminat omnẽ
hoĩiem venientẽ in hunc mundũ eſt(cillumi⸗
natio mea) cõtra ignoꝛantiã. Illuminat enĩ
me ↄferendo mihi lumen naturale ad cogni
tionem agendoꝝ ſuꝑaddens lumen gfr̃e ad
cognitõnem ſperandoꝝ (et ſalus mea)contra
infirmitateʒ vt iam poſſim reſiſtere peccatis
quia eius eſt ſaluare in omnibo tentatõnibus
et tribulatõnibus et in futuro ipᷣe eſt vera no⸗
ſtra ſalus et beatitudo ꝑhennis (quem) ergo
aliumtimebo)ſub tanto domino.quaſi dice
ret nullum. quia nullus poteſt contra eum.
Quẽ eni aĩa timeat in qua deus habitat.

Hominus ꝓtectoꝛ vite mee: a quo tre/

pidabo

que dicitur vita fideliuʒ: ſicut vita nature di
citur bꝛutoꝝ.culpe demonũ.gloꝛie angelo⸗
rum quia vitam virtutum quam mihi dedit
etiam ꝓtegit dum om̃es impetus et inſidias
repellit ſine cuius ꝓtectõe omnia dona eius
ꝑduntur (a quo)igitur alio (crepidabo)qua⸗
ſi diceret a nullo.ad potentiſſimũ enĩ om niũ
pertineo. Si ergo deus illuminat hominez

vt recta vidęeat ſi ſanat vt recte q̃ viderit ope⸗

re compleat.Deinde ſi ꝓtegit ne tentatus ca
dat quid reſtat qð foꝛmidare debeat?: Unde
et ſubditurr òôòMU.
Dum appꝛopiant ſup me nocentes: vt

egant carnes meas:
et accedunt ↄtra mec nocentes)voto ſuo et ſi
non effectu.i.dum me inuadunt et obſident
inimici volentes nocere mihi( vtedant car⸗
nes meas) vel me in carne affligendo et occi⸗
dendo. vel in carnalibo deſiderijs nimis de⸗
lectando et ſe paſcendo.vel bona męa es⸗
rando.crudelitas inimicosſc Nolatur qui
carnes lacerant:animas ledere non valentes
et ideo nõ ſunt timendi quia eo ipſo infirmã

tur et cadunt quo ad interioꝛa animi irruma

pere nõ poſſunt. vnde ſubditur
Qui tribulant me inimici mei:ipſi infir

mani ſunt et ceciderunt.
ocinimici mei coꝛꝑales vel ſpũales (ipᷣi in⸗
firmati ſunt)a ꝓpꝛijs viribus et debilitati in
ſemetipᷣis et inefficaces erunt in hoc quod in

tendunt (et) victi (ceciderũt) a potentia et po⸗

teſtate nocendi ne tantũ nocere poſſint quan

tum velint: poteſtate diuina me ꝓtegente ee

ominus) eſti ptectoꝛ vite mee)ſcz gratie

Dum oppꝛopiant ſuꝑ me) i. appꝛopinquãt

—

Qui tribulant me)ꝑſequendo vel tentan⸗

eos deijciente. Nihil ergo niſi dũm timea⸗

contra nos nõ curemus. Si cnĩ deus ꝓ no
bis quis contra nos? Ideoq; accepta tanta
fiducia.

Si conſiſtant aduerſum me caſtra: non

timebit coꝛ meum.

¶ Sũ)deinceps( conſiſtant i.circũueniant
caduerſum me caſtra).i.conſpirans cõtradi⸗

centium et aduerſantiũ multitudo et foꝛtitu

do(nõ timebit coꝛ meum)in deo ꝓtectoꝛe cõ⸗

firmatũ licet coꝛpꝰ occidãt.q.d. Si impioꝝ
exercitus:ſi vicioꝝ impetus:ſi demonioꝛum
cetus collectis viribus omnibo atq; acie oꝛdi
nata cõſurgat:nihil coꝛ dubitat quod omni⸗
potens deus illuminando ſanando ꝓtegen⸗
