in coꝛde quod ꝓfertuur in oꝛe. In oꝛõne ent

E. 2ð)

Augꝰ: Potius ad vocẽ coꝛdis q; coꝛpis au⸗

petimus vt dens nobis intendat. Qus aute
Pꝓbabileeſt ꝙ H̊ faciat deus:ſi nos nobis nõ

intendimꝰ? Anñ Bernardus.Quõ mihi in⸗

gengdit qui mihi non intendo. tem q ma⸗

gis efficax eſt in oꝛõne eſt ex ꝑte coꝛdis. VUã

res eius. Et Iſidoꝛus Oꝛatio coꝛdia eſt nõ
labioꝝ:neq; eni deus depcantis verba inten

dit: ſed oꝛantis coꝛ aſpicit. Qui ergo coꝛ nõ

babet in oꝛõe:ſubtrabit qð melius eſt in oꝛa⸗

tione. Neceſſaria eſt ergo coꝛdis intentio vt
qð oꝛe pᷣcamur ̊ etiã mente meditemur. Ad
boc hoꝛtabat᷑ Bernardus dicẽs. Aos mo⸗

neo pure iutereſſe laudibo diuinis:vt nil ali⸗
ud dũ plallitis q; qð pſallitis cogitetis.ſpũs

ä

eni ſcũs illa hoꝛa grata nõ recipit:quicqͥd ali
ud q; debes neglecto eo qð debes obtuleris.
Et uerũ:ad pſalmodiã ſꝑ coꝛ habeas niſt ax

aliud ſublimiꝰ rapiaris.Oim enl que ibi di

cuntur vſq; ad vnã ir̃am te noueris p certo

debitoꝛc. vel dicendi in cboꝛo tuo vel audiẽ⸗
di in alio. Inter oĩia aüt oꝑa bona vt teſtatur

abbas Agathon oꝛare deũ eſt difficillimũ et

ꝓlus habet laboꝛis. qꝛ ſpꝑ demones feſtinant

interrum pe oꝛõem:ſcientes ꝙ ex nulla re im

Pediunt᷑ ſicut ꝑ oꝛõʒ fuſam ad veuũ. Et inde

eſt ꝙ in öncipio oim hoꝛaꝝ canonican mu⸗
nientes nos ſigno crucis ↄtra infeſtatões di
aboli dicimꝰ. Deus in adiutoꝛiũ meuũ inten

de.de cuiꝰ vᷣ ſiculi efficacia in collatõe abbatꝭ

Jſaac dicit᷑.ꝙ recipit oẽs affectus quicunq;
pũt hũane nature inferri.etad oẽs incurſus
ↄuenienter aptat᷑. Habet eni 2tra oĩa diſcri⸗
mina imminẽtia ꝓtectõeʒ diuine inuocatõis.
habet ↄſideratõeʒ ꝓpꝛie fra gilitatis.habet fi⸗
duciã exauditõis.Oibo infeſtatõeʒ demonu
patientibo inexpũ gnabilis murus eſt: et cli⸗
peus munitiſſimꝰ:deſendẽs nos ↄtra oĩm vi

cioꝛũ impugnatõʒ.In qcunq; eni tribulatoe
vel neceſſitate cõſtitutꝰ:habet dicere:deus in

adiutoꝛiũ meũ intende:dñead adiuuanduʒ
me feſtina. Gciendũ aũt ꝙ ſicut dicit Augꝰ.

ſi qͥs parũ intelligat pſalmũ credat tñ alid
boni eſſe in eo qð cantat:nõ oĩno ſine fructu
eſt. Idem credo ſi qs bñ itelligat et conet᷑ in
tendere:ſed ex fragilitate diſtractus nõ atten CX

atnaliterei quod cantat.

Circa quartu ſcʒ qualiter quis ad oꝛõeʒ ſe
debet ᷣparare Notandũ eſt: ꝙ ſicut in colla⸗

tõne abbacis Iſaac dicit᷑.q̃les in oꝛõibo vo⸗
lumus inueniri:tales nos añ oꝛõis tꝑs pᷣpa⸗

rare debemus Expcedenti enĩ ſtatu mens in

ſupplicatõe foꝛmat᷑.et idcirco qͥcqͥd volumꝰ

rt nobis oꝛantibo nõ ſubrepat: an oꝛoem de

uotõne excitati et i

tLalõe cũ coꝛpiævercitato

noſtro pectoꝛe debemus enellere. Quicquid

eni añ hoꝛã oꝛõis mẽs nr̃a ↄcepit: neceſſe eſt

vt hoc nobis oꝛatibe recoꝛdatõʒ occurrat.

Studeat & frater vt cogitationi tumuit' vq

leat euitare ⁊ puſqᷓ; incipiat᷑ officiũ coꝛ ad de
gotione excitare. Ydeo eni ti deſides 2 tept⸗

di ſumꝰ in diuino officio qꝛ aã nõ ſumus dæ
norohecc ta eximꝰ ſicut intrauimug
frigidi ⁊ diſſoluti.Cũ bᷣo officiũ incipit᷑ co⸗

gilatõibo vagis iã reiectis: mentẽ ſurium ad
deü habegm intendẽtes his q̃ pſallunt᷑. li

oquin ſi pmo cogitatõibo aditu p̃buerimu&
poſtea tumultꝰ eaꝝ vix euadere poterimus.

Antiquus eni hoſtis ſerpẽs lubꝛicus eſt: cu

ius ſi capiti nõ reſiſtit᷑ totꝰ in intima coꝛdis

oũ nõ ſentitur illabit᷑ et vt foꝛtis armar⸗ co⸗
natur cuſtodire atriu ſuu. Et otra H̊ͥ muitu 5
valet ſi mox frater vt a ſomno enigilat cogis⸗
tatoes abijciat: quibo eũ diabolus occupare
vellet:et pmitias co gitationũ ſi nax et actio⸗
num offerat dno in oꝛõe: vel aliq̃ bona medi
citatõe:videlicʒ gemizi fle
xione manuũ ꝓteni lone. bꝛachioꝝ in modii

crucis expanſioe. toti? coꝛpis Pltratoe ? ſili

bus vt docet in. xxi. patrũ collatoe.ex qbus
affectus deuotõis excitat᷑ ? ſpũs incaleſcit: et

ex H̊ frater tota die deuotio? ⁊ expeditioꝛ erit.

Sceiendũ etiã ꝙ ſicut collatõe.ix. dicit vt eo

feruoꝛe ⁊puritate qua debet emitti poſſit oꝛo

Hp nob ſunt penitꝰ obpuãda. Pꝛimo eni ſolli
citudo reꝝ tbaliũ ẽ penit abicideda. Scdo
vt nulliꝰ negocij curã imo nec memoꝛi ada
mittamꝰ.tercio vt detractões vaniloqa ⁊? ocs
ſcurrilitates ſi amputemꝰ. qrto ire t triſti⸗
tie ꝑturbatio ẽ erueda fu nditꝰ. qnto vt ſomi⸗

tẽ carnalis ↄcupilcẽtie:a coꝛde nro radicitꝰ

euellamꝰ.et ita qbnſiibet vicijs penit? abſci⸗
ſis:iactãda ſunt pꝛimũ fundamẽta hüilitatꝭ
ꝓfunde qᷓ turrim illi pcelſam celos penetrã⸗
tem feruoꝛẽ ſcʒ ⁊ deuotõʒ oꝛõis valeat ſuſten

tare. deinde ſupponẽda eſt virtutũ exſtructia

quã mens ab omi euagatone lubꝛica poſſit
cohiberi et ad ↄtemplationẽ diuinã ⁊ exceſ⸗

ſus theoꝛicos incipiat ſublit nari: ac ſi ſemꝑ

ſibi dicatur ſurſum coꝛda.

irca quintũ et vltimũ ſcʒ de oꝛõis inſtã

tia ⁊ eiꝰ exaudibilitate. Eſt ſciendũ ꝙ; opoꝛtz

inſtãter oꝛare. Uñ pᷣceptoꝛ nr̃ nõ ſimpliciter

ait oꝛate:ſed inquit oꝛõibo inſtate. Nõ eni ꝓp⸗
pter h̊ eſt deſiſtendũ: ſi obſtrepentiũ cogitati
onũ tumult? mentẽ ab oꝛõe abſtra hat: aut ſi
nõ ſtatim deꝰ exaudiat.ſʒ ẽ ꝑſeuerãter inſtan
dũ oꝛãdo atq; pſallẽdo: qᷓnſq; impoꝛtunas
deſiderioꝝ carnaliũ ſuggeſtiones quę nt᷑is

obſtrepunt ſenſib:foꝛtiſſima intentõe ſupere ½

* 5

falmus de chꝛiſti ſiue de viri iuſti pſe
ioꝛũq; vanita⸗

mus. ac tam diu inſiſtendo:qᷣuſq; pſiſtendo ctione et felicitate Impioꝛũq; vanita⸗
õ indanu vdensin te et damnatde. (1Bs. .
antiã et impoꝛtunitatẽ in pꝛece. Simagnag Eae e eee ecen.
ſunt pᷣmia non debent eſſe deſideria ꝑua. Cũ ⸗, Eatus Vir qin no

magnitudine enĩ pᷣmioꝝ ↄcoꝛdare debet ma
gnitudo eſaerlore ſi ad pꝛimas lachiꝰ
mas dñs nõ exaudit:nec ſic quidẽ a queren⸗ x
do ⁊ pulſando deſiſtendũ eſt:ſʒ tanta potius ꝗ
ꝑſeuerandũ inſtantia:tantoq; obſtinato cla⸗=⸗

abijt in pſilio impioꝝ et in via pec
catoꝝv nõ ſtetit:et in cathedra peſti⸗
enõſedglitt.
Auctoꝛ huiꝰ pſalmi ꝓpꝛie ignoꝛat᷑: tñ ma⸗
gis cõiter credit᷑ fuiſſe Eſdras ꝓpha qͥ legem

—

*

moꝛe frequẽtandus ſaluatoꝛ donec impleat
oꝛantis deſideriũ. Eſt aũt ſciendũ ꝗ triplex
eſt oꝛatio:ſcʒ vocalis de qua dicit pſalmiſta.

reꝑauit ⁊ ſic etiã pſalmos ĩ ̊ libꝛo recollegit:
et ſue recollectõi hũc pſalmũ ꝑ modũ cuiuſ⸗
dam ꝓlogi pᷣpoſuit. Ipſe enĩ pſalteriũ ⁊ totã

Voce mea ad dñm clamaui. Et mẽtalis de bibliothec a babylonijs cõbuſtã inſtinctu
qua iterũ dicit. Deſideriũ pauꝑm exaudiuit ſpũs ſancii refoꝛmauit.pꝛeter quinq; libꝛos
dñs.Et actualis ſiue oꝑis q̃ ſit b oꝑando. Moiſi qͥs apud ſamaritanos inuenit.et eo⸗
qꝛ nõ deſinit oꝛare qui non deſinit bnfacere. dẽ ſpũ reuelante pſalmos ita diſpoſuit:eiſq;
Sciendũ etiã ꝙ et ſi inſtantia oꝛõis multuzʒ eitulos appoſuit. Sic eni eſt titulus in pſal⸗

valeat ad eiꝰ exaudibilitatẽ nõ tñ ſꝑ etiã viri
ſancti in eo qð petũt exaudiunt᷑:imo plerũq;
mali in ſua petitõe a deo exaudiunt᷑:nõ autẽ
boni.ſicut ondit Augꝰ in exꝓnplis.Coõſtat

enĩ ꝙ Paulus apls inſtanter oꝛauit vt aufer

retur ab eo ſtimulus:et tñ nõ fuit exauditus.
Diabolus aũt in ſua petitõe exauditus fuit:

cũ petijt ſibi dari ptãtem in Job.et cũ petijt
ſe mitti in poꝛcos. Sʒ vt ſubdit Augꝰ.apo
ſtolus eſt magis exauditꝰ. Apls enĩ exaudi⸗

tus eſt ad ſalutẽ ⁊ ſi nõ ad voluntatẽ:ſed dia
bolus ad damnatõʒ. Hõ ergo ↄtriſtari debʒ
bonus hõ ſi in eo qð petit nõ exaudit᷑ ad ſuã
voluntatẽ qꝛ plerũq; ſibi noxiũ eſſet.Et po⸗

nit Augꝰ exemplũ de medico:a q̊ͥ ſi petat in⸗

firmus aquã frigidã:ſi nouit obeſſe nõ dat:
ſi ꝓdeſt ſtatim dat. Diſce ergo ait Augꝰ ro⸗
gare deũ et medico ↄmittas qð ipᷣe nouit fa⸗
ciat. Tu moꝛbũ ↄfitearis ille medicamentũ

exhibeat:tu tm̃ charitatẽ tene. Nam ille ſeca
rt vult:vrere vult.tu ſi clamas et nõ exaudie⸗

ris in aduſtione ⁊ tribulatõe.nouit ille q̊uſ⸗

q; putredo eſt. Tu iam vis vt reuocet manꝰ:

et ille vulneris ſinũ attendit:ſcit quouſq; ꝑ⸗

ueniat. Nõ exaudit ad voluntatẽ ſʒ exaudit

ad ſalutem. Hec Auguſtinus.

His & pᷣmiſſis tanq; exhoꝛtatiuis ꝗd pſal⸗

lendũ ⁊ cantandũ pſalmos ⁊ diuinũ officiũ

— —

inſtantius ⁊ libentius ad oꝛandũ attentius
et feruentius. Nũc ad aliqualẽ expoſitioneʒ

pſalmoꝝ ꝓcedamus:pᷣmittendo vt cõiter cir

ſententia in generall.
pꝛimi pſalimiim.

ca quẽlibet pſalmũ quis auctoꝛ ipiꝰ pſalmi.
ria. que intentio. quæ

quis titulus.que mat

EE

Sequit᷑ titulus

mo quõ clauis in domo.qꝛ ſicut ꝑ clauẽ reſe
ratur domꝰ vt ſit ingreſſus in eã:ſic ꝑ titulũ

aꝑitur pſalmꝰ vt ſit introitus in eius intelli
gentiã. Sʒ huic pſalmo ideo titulus nõ ap⸗
ponit᷑:ne titulus pᷣſcripxꝰ libꝛi caput ⁊ initiũ
videret᷑.qꝛ pᷣs ille pꝛincipiũ eſt ⁊ pᷣfatio:ac q̃⸗
ſi ꝓlogꝰ et titulus libꝛi pñtis. Sicut enĩ titu

lus illuminat ⁊ totã ſequentẽ materiã pᷣlibat

ſic ille pẽ totã materiã ſeq̃ntis oꝑis tangit et
oñdit. Vñ in ſeq̃ntibo chꝛiſtꝰ eũ caput libꝛi
appellat dicens. In capite libꝛi ſcriptũ eſt de

me. Materia pſalmi ẽ chꝛiſti bonitas ⁊ ꝑfe⸗

ctio:impioꝝ vᷣo miſera et eterna dãnatio. In
tẽtio ad bonũ hoĩes allicere ⁊ iuxta poſſe eos
chꝛiſto ↄfoꝛmare:⁊ a malo ꝑ exẽplũ dãnatõis
ĩpioꝝ retrahere. Snia in generali. ꝓpha in
iſto põ tãq; ĩ ꝓlogo capite ⁊ pncipio libꝛi:a⸗
git ð illo qͥ ẽ caput ⁊ pncipiũ oĩm.ſ.ð chꝛiſto
deſcribẽs ⁊ pᷣnũciãs ipᷣiꝰ ꝑfcõʒ ⁊ felicitatẽ.im

pioꝝ vᷣo vanitatẽ ⁊ ĩfelicitatẽ.qꝛ igit᷑ oẽs ad

btitudinẽ tẽdũt nec biĩ eſſe niſi ꝑ chꝛiſtũ pñt:
ꝓPonit nob chꝛiſtũ ĩ exẽplũ.et incipiẽs a btĩ⸗
tudine oñdit eũ ab oĩ malo liberũ ꝑ remotõʒ

eoꝝ q̃ in pmo hoĩe fuerũt. Vñ ad h̊ vtit᷑ ↄꝑa

tione veteris ade.qui ideo infelix ⁊ miſer.q
abijt in ↄſulio impioꝝ ſcʒ ſerpẽti ⁊ eua ↄſenti
ens.in via pccoꝝ ſtetit:oꝑe peccãs. In cathe
dra peſtilẽtie ſedit:alijs exẽplũ peccandi dã⸗
do:docẽs.et ſic erat impiꝰ qꝛ peccauit in dneᷣ
peccatoꝛ qꝛ in ſe.peſtiles qꝛ in ꝓximũ. Sed
nouus Adam qui pcc̃a deleuit eſt felix ⁊ bea
tus.qꝛ nullo pᷣdictoꝝ modoꝝ peccauit.Sẽ⸗
tentia in ſpẽali:pꝛimꝰ ergo hõ infelix:ſʒ ſcðᷣs

¶Beatus eſt vir)ſcʒ ipſe chꝛiſtus:qui ab in⸗

ſtanti ſue cõcepiõnis fuit beatus beatitudi⸗
ne clare viſionis ⁊ perfecte fruitõnis.Et vir

cdᷣtra pꝓſpera ⁊ aduerſa firmus:ac in omnibo

virtutibo ſanctus ⁊ perfectus (qui non abijt
in conſilio impioꝝ )iniquis conſilijs eoꝛum
conſentiendo (Et in via peccatoꝛũ nõ ſtetit)
malũ oꝑando (et in cathedra peſtilẽtie)et cõ⸗

tagij (nõ ſedit) doctrinã erroneã et infectiuã

docendo. Hoc eſt nõ cogitauit malũ.nõ fe⸗
cit malum:nõ docuit malũ ſiue ꝑ verbũ ſiue
exemplũ. Dicto ergo quõ chꝛiſtus immu⸗
nis fuit ab omni malo: oſtendit quõ plenus
omni bono diceons.
Beld in lege dñi voluntas eius:et in le⸗

ge eius meditabitur die ac nocte.

tas eins)fuit quia a pᷣceptis patris nuneq; fi⸗
lius diſcoꝛdauit. Ex quibus verbis colligi
mus ꝙ pceptis dñicis non ex neceſſitate ſed

voluntate nõ timendo ſed amando obedire

debemus. Ethec voluntas nõ fuit ocioſa vł
ad hoꝛam. ſed (et in lege eius meditabit᷑)non
vt ſᷣm eam diſputet ſed vt ̃m eam viuat(die
ac nocte).i.aſſidue et ſine ceſſatõne. Ael in ꝓ
ſperis et aduerſis que ſignificari ſolent noie
diei et noctis. Poſtq; enĩ dixit chꝛiſtũ ple⸗

num omni bono in ſe:oſtendit eũ vtilem no

bis dicens.

Et erit taniqᷓ lignũ q plantatuz eſtſe⸗/

cus decurſus aquax:quod fructũ ſuum

dahit in tempore ſuo.
Et crit tanq; li gnum)tanẽᷓ; ſic notat ſili⸗
tudinem:vt veritatis nõ excludat expᷣſſionẽ
chꝛiſtus enĩ eſt vere lignũ vite:qꝛ eſt cibus vi
te quo quiſquis veſcit᷑:vita viuet et nõ moꝛi

ctur.(quod plantatũ eſt) in incarnatõne (ſe⸗

cus)et iuxta (decurſus aquaꝝ).i.plenitudi⸗

nem gratiaꝝ:ↄtra eſtum vicioꝝ:qꝛ habet in

ſe fluenta oĩm virtutum et gratiaꝝ cui nõ eſt

ſpiritus datus ad menſurã.(quod fructum
ſuũ dabit in tꝑe ſuo)quia dum erat in mun
do fructũ bonoꝝ oꝑm dedit et aditum para

diſi ꝑ paſſionẽ reſerauit:et nibhilominꝰ in pᷣ⸗

ſenti dat fructũ gratie:et in futuro dabit fru

ctum gloꝛie.
faciet pꝛoſperabuntur.
erit inſtabile et irritum: ſed immutabile ⁊ fu⸗
mum. quicquid enĩ chꝛiſtus pꝛedicit: ad effe
ctum omnino ꝑducit.Et bene folia verba di
cuntur:qꝛ ſicut folia fructus tegunt ſic ver⸗
ba chꝛiſti ꝓmiſſiones eius cuſtodiũt.et quid
ꝑ ſingula? (oĩa que faciet) ſcʒ fructus ⁊ folia
facta et dicta (ꝓſpabunt᷑)ſibiet ſuis.Oia enĩ

ad ſalutẽ nr̃am facta ſunt.factis quidẽ ifius

Et folium eius nõ defluet:et oĩa quecũ

tfoliũ eius nõ defluet).i.verbũ eius nõ

tanq; fructibo ſpiritaliter paſcimur: dictis ve
ro eius tanq; folijs a vicijs obumbꝛamur.et

hec ſibi ad fructũ ſuũ ꝓficiũt et vitã etern.
nobis obeinebſtt. Den ⸗ Oetenn
Non ſic impij non ſic:ſed tanq; puluis
qn pijcit ventus a facie tere.
MHon ſic impij) qui carent bonitate moꝛũ

(nõ ſic) fructificãt et ꝓſpabunt᷑.qꝛ a tanta et
tali ꝑfecrõe excludunt᷑ ⁊ nibhil hoꝝ aſſequũt᷑.

In repetitõe aũt ĩmobilis firmitas oſtendit᷑.
(ſed)erũt(tanq; puluis)aridi et infecũdi nõ
habentes huoꝛem gre dei: leues ⁊ inſtabiles:

1 girur diedemwere ect pꝛauis ſuggeſtionib cedentes (quẽ pijci
ed in lege dni)ſcilicʒ dei patris (volun 5 286 es (quẽ ꝓijcit

ven? a facie terre)qꝛ vẽius ſuꝑbie ⁊ impul⸗

ſus tentatõis ꝓijcit eos nũc a ſtabilitate mẽ⸗

tis et virtutis.et deinde a pũtia eterne ſtabili

tatis et a ſpẽ ſeu viſione prie celeſtis. Et
Igeo nõ reſurgunt impij in iudicio:ne

ꝙ; peccatoꝛes in cõſilio iuſtoꝝ.
¶ deo)qꝛ ꝓiectia deo (nõ reſurgũt impij)
obſtinati pᷣma reſurrectõe a moꝛte pcc̃i(in iu
dicio)diſcuſſiõia vt ſe iudicẽt et diſcutiãt ſe
q; accuſent et peniteãt( neq; pccoꝛes)ijdẽ (in
ↄſilio iuſtoꝝ) quoꝝ ↄſiliũ eſt pniam agerce et
voluntatẽ dei ſuis volũtatibo pᷣſferre. Vel in
futuro (nõ reſurgũt impij).i.penit infideles

(in iudicio).i.vt iudicent᷑ qꝛ iã iudicati ſunt

(neq; pcc̃oꝛes).i.falſi chꝛiſtiani (in ↄſilio).i.

ↄgregatõe (iuſtoꝝ)vt cũ eis iudicẽt.vel vt iu

dicati in collegio inſtoꝝ quieſcãt.nõ enĩ ha⸗
bebit reſurrectõeʒ ſcᷣam ad immoꝛtalitatẽ qͥ
nũc habuit pꝛimã ꝑ ↄfeſſionẽ et penitentiã.

*

Am̃ nouit dñs viam iuſtoꝝ:et iterim

Im nouit dñs) i. appꝛobat ? acceptat(vi
am iuſtoꝝ).i.ꝓgreſſum vite eoꝝ (et iter).i.ꝓ
greſſus vite et opus (impioꝝ ꝑibit) ꝑ repꝛo⸗

bationẽ ſine fructu coꝛã dño tanq; nõ apꝛo⸗

batũ ſʒ repꝛobatũ ab eo. Ac ſi diceret᷑ (ꝑibit)
ꝓ nõ nouit dñs. vt h̊ ſit neſciri a dño qð eſt

obpire.et hᷣ ſit ſciri a dño qð eſt manere. Noſſe

dicit᷑ dñs ꝑ ſcientiã.ita nouit tã bona q; ma⸗
la. Item ꝑ appꝛobatõʒ ⁊ ſic ſola bona vt hic.
Itẽ ꝑ exꝑientiã:et ſic chꝛiſtus nouit infirmi
tates nr as. Dicit᷑ etiaʒ noſſe qꝛ facit noſſe.vt

ibi.nũc ↄgnoui ꝙ timeas dñm.i.feci te ⁊ alio

os cognoſcere oꝛaliter etiã pᷣt ille ᷣs.de
vnodq; iuſto intelligi.vt ſic dicamus.Oĩs
vir erit iuſtꝰ:eritq; btũs qͥ nõ ↄſentit in malo
alteriꝰ. nec ipᷣe malũ facit aut docet: ẽ qͥ nõ
peccat cogitãdo:oꝑando:v bis vl exẽplis do

cendo. Cuiꝰ volũtas ⁊ meditatio ſꝑ ẽ in ege

dñi.qꝛ vir ſcũs ſacr ſcpturã ſp dʒ añ ocłos
ponerc:et ad ciꝰ regulã actus ſuos dirigere.

Hictanq;ᷓ lignũ ſirmiter ſtabilituʒ ſecus de
curſus aquaꝝ plantat᷑:cũ ꝑ infuſionẽ ſcĩ ſpbni

ritus in charitate radicat᷑ ⁊ firmat᷑.et qꝛ cha

ritas nunq; ocioſa eſt:ideo fructũ bonoꝛum

oꝑm in tꝑe ſuo dabit:qꝛ ꝓ varijs tꝑibo va⸗
ria opera exercebit. Et folium eius.i.verba
eius non defluent in terram: ſed potius de
deo ⁊ de celeſtibo loquitur. Vel nõ defluẽt in
moꝛtale peccatũ.licet qñq; fluãt:qꝛ ſermo eiꝰ
in veritate ↄſiſtit:et a ſuꝑfluitate verboꝝ lin⸗
guam ↄpeſcit.facta q̊ʒ eius ꝓſperant᷑:qꝛ ma
la bonis nõ admiſcent᷑.et bñ cepta vſq; ad ſi
nem ꝑducunt᷑. NHõ ſolum aũt ꝓſpera: ſʒ etiã
aduerſa.nonlſolũ bona ſed etiã mala coope⸗
rantur ei in bonũ.qꝛ poſt culpã foꝛtioꝛ reſur
Git et cautioꝛ ad iuſticiã redit:et miro modo
fu ꝙ vñ peccauit inde iuſtioꝛ exiſtit. AUbi au
guſtinꝰ.Ois ſcriptura ad imitationẽ media
toꝛis dei et hoĩm hoĩs chꝛiſti ieſu fideles in⸗
uitat:vt ꝑ imitatõʒ ad ſimilitudinẽ eius ꝑue
nire mereant᷑. Sic & et hic pꝛimus pᷣs docet
credentes vt largitoꝛẽ ⁊ auctoꝛẽ vere btitu⸗
dinis ſequant᷑ declinandeæmala et faciendo
bona:vt ꝑueniãt ad ſilitudinẽ eiꝰ. Abi et hi

larius. SOpecioſiſſimũ aũt hoc ⁊ digniſſimũ

incipiendoꝝ pſalmoꝝ ſpũs ſcũs ſumpſit ex
oꝛdiũ:vt humanã infirmitatẽ ꝑ ſpem btitu⸗
dinis ad innocẽs religionis ſtudiũ adhoꝛta
retur:vt ſacr̃m dei coꝛꝑati doceret: vt coionẽ
gloꝛie celeſtis polliceret᷑: vt penã iudicij de⸗
monſtraret:vt differentiã reſurrectõis oſten⸗
eret:vt ꝓuidentiã dei in retributõe mõſtra⸗
ret.ꝑfecta ſcʒ ↄſummataq; reſurrectõe tante
ꝓuidentie oꝛdinẽ inchoauit:vt hoĩm imbe⸗
cillitatẽ ad fidei ſtudiũ:bti viri ſpes illiceret:
ſpei btitudinẽ ↄpꝑata ligni ſuſitudo ſponde⸗
ret:inſolentẽ impietatẽ intra metũ denũciata

impijs ſeueritas coherceret. meriti dram in
conſilijs ſcõꝝ ↄditõis oꝛdo diſtingueret.dei

magnificentiã in cognoſcendis iuſtoꝝ vijs
equitas ↄſtituta monſtrarert. ¶ OH zoooo

Eſfice nos dñe tanq; fructuoſiſſimu lignux

ante ↄſpectũ tuũ:vt tuis imbꝛibo irrigati:me

reamur tibi ſuauiũ fructuũ vbertate placere.

Per dñm.

Pſalmus de cõuentu infidelium cõtra
chꝛiſtũ in ſua paſſione. Et de regni cheꝛ D

ſii inſtitutõe et dilatatde. ¶ Ps.ij.

1

gen

gania.

Dare fremuerut

tes:et populi meditati ſunt in⸗

¶ VPſalmus iſte ſcs eſt in oꝛdine. et pꝛimꝰ
in iitulo. VUñ et in actib aploꝝ pꝛimꝰ dicit᷑

Auctoꝛ huius pſalmiꝓpha dauid. Titulus
ps dauid. eſt ps ille.i.tractatus ille qͥ dicit
ps.qꝛ monet ad bñ oꝑandũ.attribuit᷑ dauid
id eſt chꝛiſto manu foꝛti:qͥ agit hic de ſe rege

vävt ſubijcigmur ei. Materia: regnũ chꝛiſti: et
ↄuen infideliũ ↄtra ipᷣm. Intentio:ſubde⸗

re hoĩes regno chꝛiſti et eos ſpem bone vite:
nõ in ſe ipᷣis ſʒ in chꝛiſto ↄſtituere. Snia in
generali:ꝓpha in iſto pᷣs.loquit᷑ in ꝑſona ſua

vl chꝛiſti de ↄuẽtu infideliũ cõtra chꝛiſtũ in

ſua paſſione:eoꝛundẽq; infideliũ deſtructõe.
tẽ de regni chꝛiſti inſtitutõe ⁊ de ipᷣiꝰ chꝛi⸗
i inenarrabili ecna generatõe. Inſuꝑ de re⸗
gni chꝛiſti inſtituti dilatatõe.et dilatati vene
ratõe.Sniĩa in ſpẽali. Increpãs &̊ ꝑſeqᷓntes
ꝓha vl chꝛiſt? dicit. Quia chꝛiſtus talis et
tantus eſt qualẽ ⁊ quantũ eũ ꝓpha ſupᷣ deſcri

bit. vel qꝛ talis ⁊ tãtus ſum qualẽ et quantuz

me ꝓpha deſcribit(. Quare).i.qua ſua vtilita
te (tremuerũt) vt fere:ſine rõne(gẽtes.i.gen⸗
tiles ſcʒ romani milites ↄtra chꝛiſtũ vł ↄtra
me talẽ ⁊ tantũ (et ꝓpli)ſcʒ iſrael.i.iudei (me⸗
ditati ſunt inania) cogitãtes extinguere chꝛi
ſti vł meũ nomẽ ⁊ regnũ ne aere gentẽ 2 lo
cũ.q.d.fruſtra.qꝛ nõ ſunt ↄſecuti intentũ ſed
euenit ↄtrariũ:nã qꝛ innocentẽ dñm occide⸗
rũt ideo nomẽ eiꝰ auxerũt ideo ⁊ gentẽ ⁊ locũ
pdiderũt. Miro q; mõ actũ eſt vt dũ ſuũ cõſi
liũ implere ſe crederẽt ↄſuliũ dñi nolentes et
neſcientes implerent. .
Aſtiterũt reges terre et pꝛincipes cõue⸗

.

nerunt in vnu: aduerſus dnm et aduer⸗

SO chꝛiſtum eius.

*

ſtiterũt) ↄtra regẽ celi reges teme) ſeʒ be

rodes pꝛioꝛ qui pueros occidit.et poſterioꝛ

qui in moꝛte chꝛiſti ↄſenſit.et pilatus vice re

gia fun gentes. (et pꝛincipes)iudeoꝝ ſcʒ an⸗
nas ⁊ cayphas (ↄuenerũt ſił in vnũ) pꝛauuʒ
oſenſum et voluntatẽ (aduerſus dñm)patrẽ
qui enĩ ↄtradicit filio ↄtradicit et pr̃i.(et ad⸗
uerſus chꝛiſtũ eiꝰ) ſcʒ filiũ vel me vnctũ pꝛe

pꝑticipiba meis ⁊ ſic nõ ſolũ minoꝛes ſʒ etiam

maioꝛes ſurrexerũt cõtra eũ.Qð adhuc futu

rum pᷣuidebat in retanq; pᷣteritũ ponit ꝓpter
certitudinẽ ꝓpbetie:et qꝛ iã pᷣterierat in oſten⸗
ſione. Hec ergo fecerunt dicentes.
Dirumpamus vincula eoꝛũ: et /piſcia⸗
mus a nobis iugum ipſoum.
Dirũpamꝰ vincla eoꝝ).ſ.dñi pr̃is ⁊ chꝛiſti
ei.vłl chꝛiſti ⁊ ſuoꝝ.i.obligatões qͥb in eoꝝ
ſuitute alligari ⁊ detineri poſſimꝰ et pijcia⸗
mus)a nob:ne dñent᷑ ſuꝑ nos (iugũ ipoꝝ).ſ.
legẽ nouã ĩ quã volũt nos inducere eãq; cer

uici nr̃e iponẽdo nos ligare.qd.deſtruamꝰ

vincula religionis chꝛiſtiane.ne nos ſibi va ternum.ex me ineffabili genitura. Veltpali⸗
leant aſtringere et ſubiugare.hoc apte duris ter ꝑ ſpm̃ ſanctũ ex virgine maria. Quia ve⸗
et rebellibus cõuenit.qui nolunt ſuaue W ro hodie pñtiam ſigniſicat.et qðᷣ eternum eſ
chꝛiſti ſibi imponi.et qui renuunt ſuꝑioꝛibꝰ ſemp eſt:ideo de eterna generatõe aptius ac
ſubiu gari. HBᷓelll— ceipit᷑ q;uis etiã accipi poſſit de tꝑali. Dixit
Aui habitat in celis irri debit eo g:et do ergo et ꝓmi ſit ei de gentibo in hereditatẽ ſibi

minus ſubſannabit eos. dandis.vñ ſubiungitur. Et qꝛ filius meus

ni hiĩtat ĩ celis)ſpũaliter.i.in ſcĩis aiabꝰ es naturalis idcdo.
et angelis. vel in celi. celeſtib⸗ mãſionib.ſcz Poſtula a me et dal tibi gentes here⸗
deus (irridebit eos)fcõ.i.irriſibiles dabit e ditatem tuã:et poſſeſſionẽ tuam termi⸗
nsimplenerim wolin et iacrantäcoydert Mostern,,
ſione dignã faciet ⁊ oñdet: frnſtrando eãẽ co ¶ Poſtula).i.poſtulabis eum hõ factus fu⸗
natu ſuo (et dñs ſubſannabit eosſilłr fetõ.i. eris (a me)oꝛando ꝓ fideliũ ſalute. Ael (po⸗

ſubſannatõe dignos reddet.cũ in iudicio di
ſtricta vltõe puniet.qꝛ machinatões ⁊ ↄſilia
pꝛaua et iniqᷓ maloꝝ nõ ſoꝛtiunt᷑ effectũ bo⸗

num ſʒ ſemꝑ veniũt eis in malũ.vel in h̊ ſcko

vel in futuro.et qñq; in hoc et in ilo.

Zunc loquet᷑ ad eos in ira ſua:et in fu/

roꝛe ſuo conturbabit eos.

Zũc)ſcʒ in pñti tꝑe (loquet᷑ ad eos) ꝑ ſcri⸗

pturas ⁊ ꝑ ſcõs (in ira ſua).i.in cõminatõne

pene. VUel (tunc)ſcʒ in die iudicij (loquet᷑ ad
eos in ira ſua)dura eos arguẽs increpatõne
quibo añ tacuit in mãſuetudine(et in furoꝛe
ſuo).i.implacabili vltõe ſcʒ pena eterna) cõ⸗

turbabit eos) in coꝛ ge et aĩa.tũc enĩ diſtrica

aiaduerſione feriet:qͥs longanimitate ſue pa
tientie añ tolerauit.Et ponit᷑ hic cã ꝓ effectu

ſcʒ ira ⁊ furoꝛ ꝓ vindicta quã ↄminabit᷑ ⁊ in
feret q̃ſi eſſet iracũdus ⁊ furioſus.qꝛ ira ⁊ ſu

roꝛ nõ cadit in deo.deinde eſt vox chꝛiſti.
Ego aüt oſtitutꝰ ſum rex ab eo ſuꝑ fyõ

montẽ ſctũ eiꝰ:pᷣdicans pᷣceptũ eius.

abijcere illi meditabant᷑ (ↄſtitutus ſum rex)

Fm büũanitateʒz ab eo ſcz a deo pf̃e (ſuꝑ ſyxon
montẽ ſcm̃ eiꝰ).i.ſuꝑ eccleſiã de iudeis q̃ raa

dios fidei pꝛimo recepit ſicut mons quia ad

cos pꝛincipaliter chꝛiſtus miſſus fuit. Eccle

ſiam:ſyon montẽ ſcm̃ appellat:qꝛ deũ ſeu dei
gloꝛiã ſpeculat᷑.et qꝛ alta in virtutibo ⁊ firma
(ᷣdicans pᷣceptũ eius).i.doctrinã euangelij.
ego quidẽ ꝑ me in iudea.ꝑ aplos vero in oĩ
terra. Et qꝛ non tm eſt rex ſuꝑ iudeos.ſed et
ſuꝑ gentes. ꝓbat etiã de gentib: dicens.
Sñs dixit ad me filius meus es tu:ego
ogie genui te.

accipit᷑ ꝓ gignere vel facere ꝓ diſponere vel
ꝓmittere (filius meus)conſubſtantialis( es
tu)ꝑ naturã (ego hodie).i.eternaliter et in pᷣ
ſentia eternitatis (genui te) verbũ mihi coe⸗

go aũt) cuius vincula dirũpere et iugũ

Dño)ſcʒ pr (dixit ad me) cuiꝰ dicere qñq;

ſtula a me).i.obedi mihi moꝛiendo vt poſſis
poſtulare.ipſe enĩ nunc interpellat ꝓ nobis.
(et dabo tibi) potius qᷓ; alij (gentes).i.genti⸗
les et natõnes mundi.(hereditateʒ tuã).i.vt

eas ad fructiſicandũ excolas ⁊ quaſi iure he

reditario poſſideas.(et poſſeſſionẽ tuã termi
nos terre).i.nõ ſolum ꝑtem gentiũ ſed om̃es
habitantes terrã vſq; ad fines eius.vt om̃es

noĩ chꝛiſtiano còpulent᷑.et a te om̃es ad eoꝝ

ſalutẽ et tuũ fructũ poſſideantur.

uli confringes eos.

—

tatis virga regni tui.que ideo dicit᷑ virga qꝛ
recta.ideo ferrea:qꝛ dura. Recta bonis. du⸗
ra malis.blanda iuſtis.aſpera ꝑuerſis.(et tã

qᷓ; vas ſiguli ↄfringes eos) rebelles quidem

ad interitũ vt nunq; viuificent᷑: ſicut vas fi⸗

guli fractũ nunq; reintegrat᷑.ſed obedientes

ad vitã:ↄterens in eis terrenas cupiditates:

ete exhoꝛtantis.

et quicquid de eccaton limo dtraxeiſt. De

inde eſt vox ꝓp

Et nüc reges intelligite: erudimini qui
iudicatis terram.

iam valentes vos regere et quicqͥd in vobis

ſeruile et beſtiale eſt.(intelligite)qᷓ dicta ſunt

et quanta filius facit ac intelligenter agite:et
ſi ꝑ vos nõ ſuffici erudimini)ab alijs ⁊ ad

pfectõeʒ tendite( qui iudicatis terrã).i.ↄgno

ſcitis vos eſſe vaſa lutea et damnatis in vo⸗
bis terrena. Vel (et nũc)chꝛiſto rege ↄſtitu⸗

to ( reges) terreni (intelligite)chꝛiſti regiam

maieſtatẽ ne temere dñemini(et erudimini qͥ
iudicatis terrã) ſcientes vos habere iudicem
ſuꝑioꝛẽ oĩa clare intuentẽ. Nõ enĩ intellectꝰ

pficit:ſi vſq; ad eruditõʒ vite nõ ꝑuenit.

es eos in virga ferrea:et tan vas

¶ Reges eos).q.d.nõ eris tirannus ( in vir
ga ferrea). i. iuſticia inflexibili a rectitudine.
De qua alibi dicit᷑.virga directõis vel equi⸗

innouati cõtrito in vobis luto: facti(reges)

eruite dño in timoꝛe: et exultate ei
mitremoesz.ͤ
Seruite dño)oĩm cui ſeruire regnare eſt.
(in timoꝛe) alo caſto et filiali qui nõ ſinit pec
care et retrahit a peccato ſicut frenũ retrahit
cquũ a pcipitio.vt qui ſtat videat ne cadat.ſʒ
ne miſera ſeruitus videat᷑ ⁊ ne timoꝛ frangat
addit (et exultate ei).i.voluntarie et hilariter
ſeruite ꝑ coꝛdis deuotõz ⁊ eleuationẽ in deũ
qꝛ: timoꝛ dei nõ eſt miſerie ſed gaudij.ſed ne
iterũ in temeritatẽ eatur ⁊ neleticia extollat
ſubdit (cũ tremoꝛe)coꝛꝑis.non diſſolute ne
negligẽs ſit exultatio. Iſte ſunt due mole in
ter qͥs debet moli oĩs chꝛiſtianꝰ ſcʒ timoꝛ et
ſpes.vt ⁊ ð ſpe exultʒ:⁊ de timoꝛe tremat. Et

Appꝛehendite diſciplinã:ne qñ iraſcat᷑.·
Dis et pereatis de via iuſua.
Appꝛehendite diſciplinam)dei.i.ſubijcite
vos hũiliter diſcipline chꝛiſti ⁊ coꝛrectõi vt
in pſperis timoꝛẽ ⁊ in aduerſis patientiã et
ſpem habeatis.neqͥs ſe in illis ꝑ elatõʒ extol
lat.aut in iſtis ꝑ puſillanimitatẽ ſe deijciat.
( ne qñ iraſcatur)ↄtra vos ſi nõ feceritis (do
minus)qui diu ſuſtinet(et pereatis).i.deſici
atis deo vindicãte in vos tranſgreſſionẽ hu
lus doctrine (de via iuſta).i.iuſticie et verita
tis ſcʒ ab oꝑatõe bona.a qua deficere magna
pena eſt his qͥ dulcedinẽ iuſticie guſtauerũt.
Et nõ ſolũ ne pereatis. ſed etiã vt beati ſiis
quia èsl
Cum exarſerit in bꝛeui ira eius: beati o⸗
ned gu confiduntmeo.
um exarſerit).i.ardendo tranſierit et p⸗
ruperitad vindicandũ (in bꝛeui ira eius)in⸗
ferendo penã in pñti que bꝛeuis eſt reſpectu

—

future.(beati oẽs qui ↄfidũt in eo).i.qui tũc ⸗

nõ frangunt᷑ impatientia ſeu deſperatõe ſʒ ft
ducialiter expectãt remunerationẽ vite futu⸗
re. Vel pᷣt hoc de vindieta futura intelligiqᷓ
ventura eſt in bꝛeui q́;uis longe putet᷑ et bti
erũt tũc oẽs qui ↄfidũt in eo nũc. Tunc enĩ
ad regnũ ꝑuenient.OQuidã ↄfidunt in meri⸗
tis tm̃ ſcʒ nõ arbitrantes ſibi graʒ eſſe neceſ⸗
ſariam. alij totam fiduciã ponũt in gra. ſʒ be
ati qui cõfidunt.i.in vtroq; fidůt vt tñ pꝛin⸗
cipalitatẽ gre attribuãt.et ſecũdario de oꝑibo
ſuis fidant. Salubꝛe ↄſiliũ eſt confidere de
miſcðia ſʒ indetotũ pendere ſtultũ eſt refu⸗
gium. Moꝛaliter tria bic notant᷑ que nos
infeſtant ſcʒ peccata.mũdus.diabolus. Per
gentes eni notant᷑ ſeptẽ pcc̃a que ꝑ ſeptẽ gen
tes ſignificant᷑ in Deutro.que fremuerũt dũ

ntionencutiht ber plosmundanie,

fceutoꝛes qui nos meditantur extin guere et

delere. ꝑ reges terre et pncipes demones re⸗

ctoꝛes et pꝛincipes tenebꝛaꝝ qui cõſurgunt
aduerſus dñm:dum nobis auferre bona cre
ationis nitunt᷑.et aduerſus chꝛiſtũ dum bo⸗
na recreatõis.ſpoliant enĩ nos naturalibo et
gratuitis. Sed ecõtra ſancti dirũpunt vin⸗

qñ nolet miſereri.qꝛ ſᷣm Gꝛegoꝛiũ. Ridere
dei eſt afflictõi nolle miſereri.et ſubſannabit

qñ terribilit᷑ eis dicet. Ite maledicti in ignẽ

eternũ. Juſtꝰ ᷣo ↄgnoſcẽs ſe ↄſtitutũ a deo
ſuꝑ aĩam ſuã deũ ꝑ fidẽ ſpeculantẽ vt eam re
gat et ab eo genitũ in oꝑib bonis vt in vir⸗
tutibus ꝓficiat.poſtulat a deo oꝛando vtſi⸗
biꝑ gram ſuam aſſiſtat. cui deus dat gentes
id eſt ſubdit ei motus carnis et vicia in here⸗
ditatẽ ſuã vt eis dñetur ne ꝓcedant. VUñ ab
hero dicit᷑ hereditas ꝙ in ea libere quis do⸗

minetur: cui et dat in poſſeſſonẽ termios ter
re qui ſunt natiuitas et moꝛs qꝛ impꝛimunt

eius memoꝛie q;ᷓ vilis fuit in oꝛigine et qᷓ cõ⸗
temptibilis erit in moꝛte. Sʒ ſacerdotes da
gon nõ calcãt ſuꝑ limen ſcʒ ſuꝑbi qui nolũt

attendere ingreſſum etegreſſum ſuum. Cete

ra patent ex pᷣmiſis. ¶ Oꝛatio
Dirumpe dne nr̃oꝝ vincula peccatoꝝ vtiu
go tue ſeruitutis innexi valeamus tibi cũti⸗
moꝛe et reuerentia famulari. Per do.

cula amoꝛis male accendentis et ingũ timo⸗
ris male hũiliantis.Et dñs irridebit malos

Pſalmus de chꝛiſti paſſione et eiꝰ glo⸗

rioſa reſurrectõe vel eccleſie et vniuſcu⸗

tiplicati ſunt qui tribulãt me:mul
Ntiinſurgunt aduerſum me.
Anao⸗ huius pſalmi/ppheta dauid.Titu
lus hic eſt pᷣs dauid cũ fugeret a facie abſo⸗
lon filij ſui. Id eſt pᷣs ille attribuit᷑ dauid.i.

chꝛiſto manu foꝛti.qui loquit᷑. Pſalmꝰ dico

agens de eo qð ↄtigit ſcʒ de paſſione ⁊ reſur
rectõe q̃ in hiſtoꝛia ſigniſicata ſunt cũ fuge⸗
ret.i.cũ auferendo gram ſuã recedereta facie
abſolon filij ſui.i.a mente iude quẽ cũ alijs
aplis gratia ſua elegitad hoc vt ſilius ſuus
eſſet.Et bñ ꝑ abſolon qui pax pr̃is dicit᷑ iu⸗
das intelligitur.qꝛ q;nis ille cũ chꝛiſto pacẽ
nõ habucrit tñ chꝛiſtus ei pacẽ ⁊ oꝛe dect it et

4

coꝛdetenuit. Materia chꝛiſti paſſio etreſur⸗
rectio. Intentio nõ credentes chꝛiſti moꝛtem
paſſionẽ et reſurrectõʒ redarguere. ct electos

iuſq; fidelis tribulatõe et impugnatõe.

—

SõůGõ

ad paſſionis ↄſtantiã exemplo chꝛiſti boꝛta

ri. Snia in generali. ꝓpha in iſto põ. in ꝑęſo⸗

na chꝛiſti hoĩs loquit᷑ ad pr̃em de multitudi

ne eũ ꝑſequentiũ ↄfitet᷑ dei pf̃is aſſiſtẽtis pᷣſi
diũ.ſueq; a ſomno moꝛtis reſurrectõis pco
niũ ⁊ aduerſarioꝝ exterminiũ. Snia in ſpe⸗

ciali.pᷣcedẽs ps oſtẽdit nõ pᷣualuiſſe chꝛiſto

pꝛincipũ foꝛtitudinẽ. hic ondit et nõ pualere

—

tot ꝑſecutoꝛibo qᷓrãmirans dicit( Dhe purer
idian

(qͥd mulciplicati ſunt qͥ tribulãt me)in
do. q.d.fruſtra. Tam ſcʒ multiplicati ſunt vt

cũ pontificibo ⁊ ſacerdotibo ſcribis ⁊ phariſe

is ⁊ turbis:necnõ cum gentiliũ regib eoꝛũq;

miniſtris ⁊ numero ꝑſeq̃ntiuʒ ꝓpꝛiꝰ acceſſerit
diſcipulꝰ vt de numero diſcipuloꝝ augeaet

numer? ꝑſecutoꝝ (multi inſurgũt aduerſuʒ

do et impugnando. H
Multi dicunt 3

ipſi in deo euuis.

.
—

me)ſcʒ vt me depꝛimãt:me manitfeſte ꝑſequæz

ime mee: non eſt ſalus milia ppli vniuerſa pꝛauoꝝ multitudo de⸗

Dulti) de meis inimicꝭ ⁊ ꝑſecutoꝛib:mi

hiet moꝛtẽ ꝓmittendo ⁊ inſultãdo (dicũt).i.

dicendo ↄminant᷑ (ale).i.vite (mee) in rei eui

dentia ſcʒ oñdentes h̊ verbo ⁊ oꝑe(nõ eſt ſa⸗

lus ipi in deo eiꝰ).i. in eo quẽ ſibi deũ facit.ᷣ
eſt deꝰ nõ ſaluabit nec liberabit eũ de manu
nr̃a.niſi eni reſurrecturũ deſperarent nec iu⸗

—

et:nec illi occiderẽt. Sed menti⸗ . unn.1. pentes alog
das imnderet:nec ilii occidertt. ni⸗ vindicte ad dãnatõʒ.alios doloꝛe pnĩe ad ſa

lutẽ (oẽs aduerſantes mihi ſine cã) iuſta ⁊ ve
ra.qꝛ pcẽm nõ feci ideo ex ̊ (dentes pccõꝝ)

untur.qꝛ nihbil ꝓficiũt:vñ ſequitur.
Tu autẽ dñe ſuſceptoꝛ meus es:gloꝛia
N et exaltans caput meum.
LTu aüt dñe)pr (ſuſceptoꝛ meus es me ab
boſtibo liberãdo (glłia mea) in reſurrectõe me
gloꝛificãdo et gloſum faciendo.(et exaltans
caput meũ)in aſcenſiõe.vel(caput).i.menteʒ
hilaritatẽ et ſpem.q̃ in tãta paſſiõis hũili⸗
tate depoſita nõ fuit ⁊ foꝛtitudinẽ nõ amiſit.
Et loquit᷑ de deo a ſimili medici qui ſuſcipit
cxgrum vt curet et ſaluet.hoc aũt merito mi⸗
hi inde quia ego l
Voce mea ad dñm clamaui:et exaudi⸗
vit me de monte ſancto ſuo.
¶ Uoce mea)ſcʒ voce coꝛdis que deo ſonat.
(ad dnñm)ſcʒ deum patrẽ (clamaui)ipᷣm in⸗
uocando ad miſericoꝛdiã:et auxiliũ eius im

ploꝛando.clamoꝛ dicit᷑ oꝛatio ꝓpter vim in⸗
tentionis.(et exaudinit me)ipſis inuitis me

ſuſcitando ⁊ liberãdo (de monte ſancto ſuo)

id eſt de altitudine ſue iuſticie. Juſtũ eni erat
vt innocentem ſuſcitaret qui nõ ꝓ ſe ſed pꝛo

alijs nocẽtibo moꝛi voluit. Et ſubiungit in

quo ſit cxauditus. dicens.

rexi quia dñs ſuſcepit me.
go doꝛmiui)in cruce ſomnũ moꝛtis ſpõ

Ego doꝛmiui et ſopoꝛatus ſumꝛet erſur

te ſuſcipiẽdo.(et ſopoꝛatꝰ ſum)in coꝛde ter⸗
re ſcz in ſepulchꝛo moꝛtuꝰ qͥeſcendo (et exſur
rexi)a moꝛte de ſepulchꝛo/ꝓpꝛia virtute ꝓce⸗
dendo. (qꝛ dñs)pf in quẽ ſperabaʒ (ſuſcepit
me )in regno de pccoꝛibo in celũ aſſumendo.

Durgẽs enĩ a moꝛtuis ſuſcept eſt in gloꝛia

dei pr̃is. Qñq; hic pñs vel pᷣteritũ ꝓ futuro
ponit:qꝛ in re futurũ in viſione ꝓphetica pᷣte⸗
ritum vel pũs fuit. Et ideo qꝛ modo ſumli

beratus et factus impaſſibilis

Non timet milia populi circundantis

me:exrſurge vne ſaluũ me fac deus me.
Hõ timebo) ampliꝰ (milia ppli circũdantꝭ
me).i.qui circũſtetit me pendentẽ in cruce qꝛ
nõ pñt mihi ampli nocere. ponit finitũ ꝓ in
finito.vel qꝛ millenariꝰ numerꝰ ꝑfectus eſt.

ſignatur et vt nõ timeã (exurge dñe)effectiue

idẽ fac me ſurgere a moꝛte.qꝛ mos eſt ſcptu⸗

re vt ꝑſone dei tribuat qð in nobis facit.(ſal
uum me fac deus meus) aiam meam ab intfe

ris reducendo. ᷓEKKt
Am tu pcuſſiſti oẽs aduerſantes mihi

ſine cauſa:dentes peccatoꝝ cõtriuiſti.

¶Om tu ꝑcuſſiſti).i.ꝑcuties alios vltione

id ẽ maledica verba ⁊ coꝛroſiões ꝑſeqntium

me et dilacerantiũ (ↄtriuiſti).i.in irritũ ꝑdluan

xiſti. Deinde q̃ſi gras ꝓ ſua liberatõe agens
deoq; ſalutẽ ſuam attribuẽs conuertit verba
ad homines.dicens.Ergo qꝛ ita eſt vt dixi:

credite o homines quia

Domini eſt ſalus: et ſuper vopulum tu
n benedictio tua.

Dñi)et nõ hoĩm (eſt ſalus)vera.i.ad dñũm

„

.

ptinet ſaluare a moꝛte pcci ⁊ ab om̃i malo:ne

mo ergo de ſe pᷣſumat.nos enĩ infirmi et im⸗
becilles ſumꝰ. deinde oꝛat ꝓ ꝓpło ⁊ imploꝛat
ei bñdictõʒ ↄuertẽs ad deũ ſermonẽ et dicit.
et nõ tm̃ ſuꝑ me ſed (et ſuꝑ)totũ (ꝓplłlm tuum)

ſcʒ chꝛiſtianũ qͥ de te ſperat ſalutẽ et de ſuꝑ⸗

nis hʒz qᷣcqd boni hʒ:o dñe ſit bñdictio tua)
ſcʒz gre ⁊ gloꝛie bona vie ⁊ patrie ei ↄferẽdo.

Poteſt ⁊ ille pð accipi in ꝑſona eccie ⁊ vniuſ⸗
cuiuſq; fidelis dum tribulatõibo pᷣmit᷑ dum

tentatõibo agitur tunc enĩ habet dicere ( ODñe
quid multiplicati ſunt qui tribulãt me:mul⸗
ti inſurgũt aduerſum me) Oulti aduerſarij

multa vicia eccleſiã et fidelẽ aĩam tribulant
et impugnãt.Et qm̃ plerũq; coaceruatõe ad
uerſarioꝝ et vicio ſubripit deſperatio ſani
tatis veriſſime dicit. ( Oulti dicũt aĩe mee)
nõ verbis:ſʒ effectu vt eam deſperare cogant
(non eſt ſalus ipi in deo eius).iq; amplius
