mine locunus eſt cxaudicbat eos pter meri⸗

C

MNuſtodiebant teſtimonia eius). i carnalia
velcteſtimonia eius).i pcepta eius oĩacet pꝛe⸗

.. 7 5
S *

dicbantideo. O.

Zñe ceus noſter tu exaudiebas eos: d

eisadinuentöeseor.
Dñe deus ni tu exaudiebas cos) ĩ iuſtis pe
titionibo te inuocãtes qꝛ audierũt te pᷣcipientẽ

us tu wicius fuiſti eis: et vlciſcens in

cto(deus tu ꝓicius fuiſti eis cõdonando eis

pctã ettñcvlciſcẽs).i.vindicans ſecin om̃sad⸗
inuentões eoꝝ)ſcʒ pctã que ſunt ab inuentiõe
huana ⁊ nõ relinquẽs ea impunita. In qᷓ fctõ
magnũ qd ⁊ vtile cõmendat nobis deus. Illi

cni iraſcit᷑ quẽ peccantẽ nõ flagellat. Nam ve

re cui ꝓpicius eſt nõ ſolũ donat pctã ne in fu⸗

turo ſeculo noceãt ſʒ eti caſtigat ne ſemꝑ pec⸗

careet in peccatis moꝛari delectet. qꝛ peccata

punine ſignüũ eſt miſeratõis diuine Et quia p⸗
Ppicius eſt ego

. a

Eraltate dñm de noſtrũet adoꝛate in

—

nusdeus noſter.

CCEraltate).i laudibo extollitedũm deũ no⸗
ſtrum) ſcz chꝛiſtũ qui blandit et cedit vt pater
nõ ſolum eniĩ exaltandus eſt et laudandus

peccatoꝛes miſericoꝛdit᷑ iuſtificat ſʒ etiã quos
iuſtificat miſericoꝛditer flagellat (et adoꝛatei.
ſingulariter honoꝛate ſcʒ eundẽ dũm (in mon
te ſctõ eius).i.in ſeni eccleſia eius in cuius ſo⸗
liditate fidei ?⁊ alntudine iuſticie eſſe debemus
ſi deũ dñm vtititer laudare volumus (qm ſan
ctus,qͥ nos ſanctificat(ñs) qui nos regit(de
ns, q nos crauit(noſter) qui ſeipᷣm nobis tra⸗
didit vnde iᷣm adoꝛemus et adoꝛando pure

cſemiamns cii poſſeſſio t bercanas ſummus.

ſumus vt columna nubis lumine refulgente
modum ſacerdotalis oꝛdinis te cuſtode ſerue
mas, Terdoooinn.
Inuitatio generaliter oim hoim ad

cõfeſſioneʒ peccator et ad den cum ex/
ultatione et alacritate laudandum.
Bs.xcr.

lus eſt: P

que ↄnenit incipientibo.alia eſt laudis que cõ

ulenit ꝑfectis. et de vtraq; agit bic pſalmus.· qᷓ

bene hoc loco pomi:ĩ q dñnotanto ettalip:ous

icioꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ci·
eſt: Pſalmus in coleſſione. Et eſt ſenſus
pfſalmus iſte eſt in cõfeſſione.i. agit de ofeſſio⸗
ne. Eſt aũt cõfeſſio gemina.vna eſt peccatoꝝ

infu⸗
Pper

ſupꝛa deſenibit merito vtraq; pdicta confeſſio
exhibet. Oateria: cõfeſſio gemina ſcʒ pecca⸗

ioꝛum et laudis quã hic indicit diuerſis. In⸗
tentio:monere ad vtranq;ʒ cõfeſſioneʒ nõ vnũ
angulũ tere ſed totius terre habitatõʒ. Sen⸗
tentia in generali: ꝓpheta in iſto pſalmo docet
et inducit oẽs deũ alacriter laudare et peccata
inceſſanter plangere qꝛ nec in malis eſt deſpe⸗
randũ nec in bonis animus debet eſſe elatus.
Snia in ſpeciali: Ad laudẽ ergo monens nõ
vnum angulũ terre boꝛtatur ſʒ ſicut vbiq; no

uit ſeminatã benedictõeʒ ita vndiq; exigit iu⸗
bilationẽ. dicens. (Jubilate). i. exultate etin⸗

effabili leticia aggaudete(dño redemptoꝛi no

ſtro non alij oĩs terra) ‚omes habitantes in
terta qꝛ vbiq; bñdictio eſt ſeminata. Jubila⸗
tio auũt vera fit voce et coꝛde. Qui enĩ iubilat

erumpit in quandã vocem exultatõis ſine ver

bies ita vt appareat eum ipᷣa voce gaudere ſʒz q⸗
ſi repletũ nimio gaudio non poſie hoc verbis

explicare. Lalis ergo laudatio dñm decet vt

ſicut ipſea nobis cõpꝛehendi nõ valet ita ma
gnitudo laudis eius paruitatẽ noſtri animi ſu
peret (ſeruite dñoqꝛ ꝑ chꝛiſtũ eſtis liberaticin
leticia) ? hilaritate animi nõ neceſſitate ⁊ ĩuiti
ſed charitate ⁊ voluntarij aliter enĩ ſerui? deo

nõ eſt acceptabilis qꝛ hilaroatoꝛẽ diligit deꝰ
Oſi in dei ſeruitio aliqᷣd moleſtie pter deũ pa
timur nõ io a leticia ani recedere debemꝰ.vbi
eni maioꝛ pᷣſſura ibi maioꝛ acquirit᷑ glia.

Autroite in ↄſpectu eius:in exuitatöe.
Introite in ↄſpeciu eius in eCultatõe).i.in⸗
frate ad ↄſcientias vr̃as ⁊ in ↄſciẽtijs exultate
ybi deus videt quaꝝ teſtimonio adiſcetis in q
bus vobis ſit exultãdũ.hinc de ſancta elecioꝝ
ecclia dicit᷑ oĩs gloꝛia eius filie regis abintus
Et paulus. głia nr̃a hec eſt. teſtimoniuʒ ↄſcie

—

hoĩbagaudent ⁊ dum ext

citote) ſine dubio qm dñs)ieſus chꝛiſt

natus in carne ad cuius laudẽ vos inuitocip̃e

eſt deꝰ).i.creatoꝛ omniũ nõ homo tm̃.hoc ſpe

CLialiter dicit cõtra iudeos.q.d.nõ vileſcat no⸗
bis quẽ crucitixiſtis. Et patet ex effectu ꝙ iße
ſit deus /qꝛ ipᷣe fecit nos creãdo ⁊ refecit recre⸗
ando oĩa eni ꝑ ipᷣm facta ſunt(⁊? nõ ipi)fecimꝰ
os) qꝛ omne bonũ noſtrũ ex eo eſt nõ ex no

nre.facile eſt exultare foꝛis lingua in cõſpectu
Dei ⁊ in ↄſcia exulta. Sunt enĩ nõnulli qui de
ſeruitute dei nõ intus coꝛã dño ſed foꝛis coꝛaʒ
di ten? de bono oꝑe glo
niant᷑ intus a fructu ⁊ mercede boni oꝑis va⸗
cuant᷑.Et quicũq; ſeruitutẽ dño exhibetis.
Scitote qm̃ dñs ipſe eſt deus:ipᷣe fecit
noset nõ ipſi nos.

quaſi per ſpeculum et in enigmate ib

vñ põt intelligi de opib creatõis ⁊ nature vel
de oꝑibo recreatõis ⁊ gre. ab eo eni ſumus nõ

ſolũ coꝛpalit᷑ facti ſʒ etiã ĩ nouũ hoiem recrea⸗

ti ⁊ hoc nõ nr̃o merito ſed ſuo dono. Etiõ.

D Pplus eius et oues paſcue eius introi
te poꝛtas eius in ↄfeſſione: atria eius in

*

vmnnis oſitemini illi

c—
—

opulus eius) quẽ ipᷣe rex ſua bonitate re⸗

gitet dirigit et oues paſcue eius) quas ipſe pa
ſtoꝛ verbo vite paſcit ⁊ ad paſcua eterna ꝑdu

cit ad quoꝝ introitum nos hoꝛta tcum ſubdit

(introite poꝛtas eius) et initiũ bone ↄuerſati⸗

onis(in cõfeſſione) ſcʒ peccatoꝝ.ia ofeſſione
peccatoꝝ incipite intrare poꝛtas eius quas ne
mo pᷣt ingredi niſi ſe peccata cõfitendo purga

uerit. poꝛte quippe illoꝝ paſcuoꝝ.i. vite eterne

ſunt oꝑa iuſticie:ad quas poꝛtas ꝑ cõfeſſionẽ
intratur. Quiſquis eni vult bene oꝑani et bñ
operando poꝛtas iuſticie ingredi pꝛius debet
cõfiteri pctã ſua qꝛ initium bonox cõfeſſio eſt
pctõꝝ ⁊ adite et introite ſpe et deſiderio (atria
eius).i.amplitudinẽ celeſtis beatitudinis ⁊ cũ

vere intraueritis gre plenitudine ꝓcepta tun

(in hymnis).i. in laudibo (cõfitemini illi)gra⸗
tias agentes liberatoꝛi.q.d.cum intratis vos

rephendite cum intraueritis ipᷣm laudate. In

introitu poꝛtaꝝ eſt confeſſio.in ꝑuentione ve⸗
ro atrij laudano.Et in bis omnib·

Laudate nomẽ eius qm̃ ſuauis eſt oñs

ineternũ miſcoia eius: ing .
tio

cʒ oñi nunc ⁊ in futuro. et meruo qꝛ dum lau

datur dulceſcit vñ ſubdit ſqm ſuauis eſt dñs)
et dulcis laudanti. laus dei eſt vita aie. cũ eni
deuz tota deuotöne laudamus et toto coꝛdis

affectu eius amoꝛe accendimur tũc ſentimus

dulcis et ſuauis eſt dñs: Etilla ſuauitas et
ſpiritalis dulcedo cibus aĩe eſt. Nihil g vtili⸗

—

uspᷣ facere anima q; laudare eum a quo fa⸗

cta eſt. (ineternũ) eſt miſcdᷣia eius) hic nobis
pancendo et peccata dimittendo ac poſtmodũ
in eterna vita nos ſuſcipiendo.hic liberat ⁊ in

futuro coꝛonat(et vſq; in generationẽ ⁊ gene⸗
rationem) eſt veritas eius)implens pmiſſaii.

in generatõne pñti etterrena que parit moꝛta⸗
les:ac futura et celeſti que parit immoꝛtales ꝑ
ſeuerabit qð ꝓmiſit ſʒ hic eſt in ꝓmiſſione ibi
in donatõne:hic ad fidem ibi ad viſioneʒ. hic

zubila eenl (abarin innocentia coꝛdis mei) i. in purita⸗
¶ Zubilamus tibicterne dñe in leticia ⁊ erul clabar in innocentia coꝛdit mei i in bur⸗
tactone poſcentes vt dum poꝛte pectoꝛum no- tecoſcientie vitando oĩa facinoꝛa et hoc expo
ſtroꝛum in tuis laudibo reſerant ſemp ad mi⸗ nendo ſubdit ſcʒ (in medio domus mee)i. coꝛ
ſricoꝛdiã veritatéq; pandantur- Derd. dlis mei domus emma eſt coꝛ ſiue ↄſcia vvbi
BDialmus de foꝛma recte viuendiet qeucte babimterambulat bñ ſibi ↄſcius eſt
cens et monens bona appetere

„
O

et mala eſt interioꝛa coꝛdis ſollicite pſcrutari. San
§. C. — cti eteni viri q̃tidie coꝛ ſuũ inquirũt ⁊ diligenęꝰ
. C. ttic interioꝛa ſua diſcutiũt ne quid ibi foꝛte la⸗
II tar q oculos diuine maieſtatis offendat. de⸗

ſaimus iplidauid Eteſt ſenſus:oſalmus iͤ

qð hic docemurvirtutibo chꝛiſti applicetur q·

dum et cõpetit hec vox capiti ⁊ coꝛpi. Iſte pᷣs

hoc centeſimo loco ponit᷑ q; ſicut iſe numer·

eſt ꝑfectus ita iſte pſalmus cõtinet ⁊ docet foꝛ

mam pfecte ſanctitatis. biceni docemur bo⸗
na appetere? mala renuere Materia foꝛma re

lmiſpheta dauid. Zitulus eſt.

le attribuitur ipſi dauid.i.chꝛiſto. vt hoc toti

inde innocentiã ꝑ paries exponit.

Nõ ꝓponebã ante oculos me

¶Nõ/pponebam ante oculos meos rem in⸗
iuſtam).i.nõ diligebã rem malaʒ. res eni que

diligitur ante oculos frequenter habet᷑. pꝛius
eſt ergo rem malã nõ diligere:deinde etiã odi⸗

re vnde ſequit᷑ (faciẽtes pᷣuaricatões).i.txranſ⸗

greſſiones a via legis ⁊ mandatoꝝ deiſodiui)

etiã amicos et pximos nõ quidẽ ex eo ꝙ erant

—

ed vicia.aliud eſt enim amare
ꝙ facti ſunt: aliud odire qð faciũt. deindeex⸗
ponit quos dicat pᷣuaricatoꝛes ſubdens.

culpam.nõ res

igam in via immaculata quanz ſiam: facientes pꝛeuaricatoes odiut.

cteviuendi ⁊ ꝑfectio ſanctitatis. fidelis eni ani cat pnancaoe iens, .
ma que in pſalmo quinquageſimo ꝑ lamenta Non gaͤheſi mihi coꝛ pꝛauiũ: veclinan
pnie vitã ſuã coꝛrexitin hoc centeſimo ꝑfects tella me mng Gun cognoſcebam.
nem vite ſue alijs foꝛmã bene viuendi ꝓponit. 1

N¶ Nõ adbeſit miꝰi) p amoꝛ et amicitiã (cowꝛ
Intentio monere bona appetere ⁊ mala renue pꝛauum).i.bomo pꝛaue volũtatis qui puari⸗
reque eſt ꝑfecta ↄuerſatio vite. Onĩa in gene⸗ catur coꝛde diſcrepans a deo ſicut ſrecumn coꝛ
rali pha in iſto pſalmo in ꝑſona chꝛiſti velec babens ↄfoꝛmat ſe deo.q.d. nõ cõſenſinõ re⸗
cleſie ſeu cuiuſſlibʒ ꝑfecti docet foꝛmã recte vi ctis ſʒ ſicut coꝛ meũ in omntb rectũ erat itare
nendi ⁊ ſpecialiter inſtruit maioꝛes vt ſe deno clis coꝛde ſolimodo adherebar veclinantẽ a
te habeant erga deũ mũde? honeſte ad ſe ipoſ me).i.diſſimilem mihi nõ me imitantẽ (mali⸗
iuſte ad ſubiectos et ꝓximos. Snia in ſpecia gnum.i.maliuolũ ⁊ malo igne vicioꝝ ignitſi
li de miſcdia & iudicio ꝓponens aitchꝛiſtus (non cognoſceba) nõ appꝛobabam nõ mi⸗
in membꝛis. Miſcðiam) que modo eſt et iu biplaceba.idds.
diciũ)qð erit in futuroccantabo.i.iocũde an⸗ Detrab ntez ſecreto pximo ſuo: hunc
nunciaboctibi o dne).i.ad tuũ honoꝛeq vrvo periequebr.ð· :
q; laudabilitervteris. qꝛ niſiꝑ indebitwu miam ¶ Detrahentẽ ſecreio ꝓximo ſuo) et in ablen
nemo liberabit᷑ ⁊ niſi ꝑ debitũ iudiciuʒ nemo tia famã boni minuenteʒ qꝛ palam detrabhere
dãnabit. Nemo g ad impunitatẽ de miſcöia nõ audet qui falſa tenet ;'uc ꝑſequebar) argu
dei pᷣſumat ⁊ pniam ↄtemnat qꝛ eſt ei et iudi-⸗ endo increpando ne hoc ageret. Ecce pſecu⸗
cium nemo in melius cõmutat iudiciũ time toꝛ bonus nõ hoiĩs ſʒ pcti. Eſt ſane hoc viciũ
at qꝛ eſt ei et miſcdia.hic eſt aũttiꝑs miſcdie.in qdð in pꝛimis debeat extingui et ab bis qui ſe
futuro tp̃ᷣs iudicij ⁊ ꝓpter hec duo⸗ pſallã).i. in ipos inſtituere volunt pꝛoꝛſus excludi. Nihilł
bilaritate bñ opaboꝛ (et intelligã).i diligenter enĩtam inquietataiam. nihil eſt q ita mobi⸗
attendam (in via immaculata) ambulando et lem mentẽ ac leuem faciat q;ᷓ facile totũ crede
iuſte agendo(qñ venies ad me) modoꝑ graz reetobtrectox ver ba temerario aſſenſn men⸗/
vel in obitu ſeu in ſcᷣo aduentu.deinde expo iis ſequi. hinc enim crebꝛe diſſenſiones. hin
nit que ſit via immaculaas. oolia iniuſta naſcunt. binceſt qd ſepe de ami⸗

☛ .

Perambulabã in innocẽtia c. oꝛdis mei ciſſimis etiã inimicos facit: dũ cõcoꝛdes qui

in medio domus me. dem ſeq credulas aĩas maliloqua lingua diſ⸗

Perambulaba) vpfecte ambulabã 2 dele cociat At cona magna quies animi magna;

eſt mon grauſtas no temere de quo ſiniſtri ctoꝛes terre: vt diſperderem de eiuitate
l aualre beatuſch eſt aui ta ſe cna hoc vicinz viii ofes opantes iniqtuitatt.
u Eimautrr apud eum audeat detrahere nemo (In matutino).i.in initio ſuggeſtionis (in⸗
puidens in vrroch vtilitate vt nec li?benter anz⸗ terficiebam) oꝛõne qua debenteijci ne creſcãt:
. Qia nes euheccar Bmiceat. Dẽð ſieẽt hec in (oẽs peccatoꝛes tene) i demones qui omnez
Sn nobi⸗ Hiietta n er P he 9 btrectato ꝛiba cre carnẽ peccare facit. et quia peccatoꝛes terreni
deremus lam oms detrahere umerent nenon ſunt. q.d. ſubmiſſionẽ vel ſuggeſtionẽ diaboli
l tam aliosch ſe ißosviles dermhego faceret. eijcicbam decoꝛde meo et ns ſuſcipiebã. cogi⸗
Sunpbo oeulo et inſatiabili coꝛde:cum tationibo eni malis eiectis demones occidun᷑:;:·
Ppecha edegg tur. Etita interficiebã (vt diſperderẽ de ciuita
¶ BDupbo oculo).i.cum boĩe ſuꝑbo ettumi⸗ te dñi).i.de qaia mea (oẽs oꝑantes iniquitatẽ)
do. ct dicit oculo qꝛ ſuꝑbia magis appet in o⸗ id eſt omes immiſſiones vel ſubmiſſiones dias ⸗

8

clis q; in alijs ꝑtibo coꝛꝑis. In oculis nã; boli. Ciuitas eni dei eſt aia iuſti vnde diſper⸗
ct ſuꝑcilio facile cuiuſſibet ſugbia dephendiẽ gitur diabolus et remonetur. Et attende quia
(et iſatiabili coꝛde).i. notabilit᷑ cupido et auna vtitur pᷣterito imꝑfecto ſcʒ interficiebam ſicut
N rocuius auaricia etpleni nõ poteratſcum hoc ſupꝛa pambulabam ? cetera vt notet actũ nõ
. nõ edebã ꝓpter coꝛrectionẽ tenendo me ab eis eſſe omnino pꝛeteritũ nec oĩno futurũ ſed in⸗
ek yrterbeſcerent ? ſe coꝛrigerent. Ded dñs nr choatum etadbuc in exiſtentia durantem.
”MV ieſus chꝛiſtus cuʒ publicanis ⁊ pctõꝛibo qnaz Viel in perſona chꝛiſti pt dici (O culi mei)
an H comedit vt cos emendaret. hic videt᷑ deteſta unt (ad fideles terre.i.ſuꝑ iuſtos et ꝑfecte vi⸗
it Ii duovicia pncipalia ſcʒ ſuꝑbiam et auaritũ nentes (vt ſedeant mecũ)ſuꝑ ſedes duodecim
eeaeo. cct iudicent mecu ambulans in via immacu⸗
i⸗ Dchli mei ad fideles terre: vt ſedeant lata hic mibi miniſtrabat) euangeliſans mii·
mecuũ: ainbulans in via immaculata bic no ſibi non querens que ſua ſunt ſed que ieſu
imiimniniſtrahͤh. ²cchhſti. In via ergo immaculata debetambu
¶Oculi mei)ſcʒ coꝛdis erant(ad fideles ter lare qſquis deo digne cupit miniſtrare.Nõ
1 re)i. qfidẽ et veritatẽ renerin terra hoc eſtta⸗ habitabit in medio domus mee qui facit ſu⸗
J”J”MM les placnerũt mihitvt ſedeãt)? habitẽt (mecũ) perbiam).i.in coꝛde meo vbi mitis et quietus
den in imea ſocictatecahulas ivia imaculata)inno babuat mihi placens.vel in celo habitarenõ
center ⁊ irrephenſibiłr viuendo bic)nõ alius poterit quiſquis hic ſupbe viuit qui loquitur
k (mihi miniſtrabat hoc omnibo bonis ↄuenit iniqua nõ direxit in cõſpeciu oculoꝝ meoꝛũ)
me cx maxie ſacerdotibo vt pꝛauis nõ cohabitent qꝛ nõ ſolum ſuperbe agentes ſed etia inqua lo
N ſed virmoſis. Sancti eteniz viri ſicut ſtudent quentes repꝛobat deus. ( In matutino). i. cuz
nii rVitare ſocictatẽ maloꝝ ſic cupiũt adiũgi ſoctie dies iudicij venerit cũ illuminabunt᷑ abſcon⸗
mi⸗ tunuti bonoꝝ. Exemplo & ſctõꝝ vitanda eſt ma dita tencbꝛaꝝ interſicieba oẽs peccatoꝛes ter
lox. ſocieias ne pꝛauis eoꝝ etemplis coꝛꝛum re).i cterne moꝛtis interuu perdam oẽs ama⸗
ce. pamur ⁊ apetenda bonoꝝ ſocietasvt eoꝝ bo toꝛes pñtis vite mittam malos in ignem eter
M. nnnum (vt diſperderẽ de ciuitate dñi) ſcʒ de cele⸗

nis cõmuniter ꝑfruamYirr. um (vt di! eom) icz de cel
e. Non habitabit in medio domus mee qᷓ ſt hicrim. i. vt ſeparem a ſocictate ſctõp ſoms

E

her facit ſupbiam:qui loquit᷑ iniqua nõ di/ opanmes iniquitate).i. omnes in iniquitate ꝑ⸗

7 rerit in cõſpectu oculox meo. ſuerantes. Et tarceheliechenuſesegnos
ti meo ↄtubernio (qui facit ſuꝑbiam).i.quilibʒ moo In the micdie negligit gramin ato.
4 ſuper by. hoc dicit ne videat᷑ appꝛobare quos n. zatio.
l habet familiares ſi mali ſint qui loquit᷑ iniq)

odi malicioſe quecũq; ꝓferendo et quilibet male⸗ es nl miſegureindiui nannecle⸗
Qdicus (nõ direxit.i.nõ recte inceſſit nec placu menier ↄce dis ficeliter 4 eHiis 65
v it nec directionẽ gratam habuit. (in cõſpectu bie ecliacm. der De. crecn. buis ſi 8z
oba n de eriapud ſeerapud ſtultss ratio celit noſtro teſectui coͤpa⸗
4 apud mem̃ nõ eſt gloꝛioſus hinc alibi diciur Dꝛatio cMꝛaiſt noſiro defectui copa/
mn vir linguoſus nõ dirigetur in terra. Et nõ im tientis vel vere penitẽtis venniã de pec
4 hoies malos vitaui ſʒ etiã vicia deciinaui.q catis et liberatõeʒ a miſerijs deuote in
An matutino interficiebã om̃es pecca ploꝛants. bs c.

–

£

ation meaʒ et clamoꝛ meus adte

veniat. . .
i ꝓpha dauid. Titulus talis

Aſt.oꝛatõ paupis.ichꝛiſti paupis in ſe inmẽ
biꝛis in quibo ſunt et penitentes qui etiã hic lo

gquunt᷑ habita cum anxiaret᷑ in miſerijs in q

Deiectus eſt ꝓpter pctm̃ pꝛimi hois ⁊ nĩo defe⸗
cctui cõpatiens ⁊ coꝛã dñno ꝑ quẽ ſoluʒ poterat
liberari effudit pꝛecẽ ſuã vt eas euaderet. Ma
teria oꝛatio chꝛiſti anxij ⁊ cõpatientis nro de⸗

miſcdiaz. nia in generali pha in iſto pſal⸗

mo loquit᷑ in ꝑſona chꝛiſti de reꝑpatõe generis
Dduymani oꝛantis vl in ꝑſona cuiuſſibʒ verepe
nitentis ⁊ ad deũ clamantis ꝓ ſua liberatiöe a

CPpctis ⁊ multiplicibo miſerijs. Maxima debet

eſſe anxietas penitentis vttꝑa voluptatũama
ncatõe pnie cõpenſet. Iſte & pſalmus lic; puauu
peri chꝛiſto attribuat᷑ iñ ↄueniẽter etia in ꝑſo⸗

na humilis penitentis accipit᷑ vñ poſt pᷣceden
tem pſalmũ qui docuit ⁊ mouint bona appete
reet mala reſpuere bene hic pſalmus oꝛdinat᷑

AAꝛ agit de pnia ꝑ quaʒ quis a malo declinat ?

dboni facit ne in matutino cum pctoꝛibo inter
lſiciat᷑. Onia in ſpeciali ab oꝛõne & incipiens
loquit᷑ chꝛiſtus in ꝑſona membꝛoꝝ vel peni⸗

QAudiſoꝛationẽ meã)quã ad te fundo ꝓ mea mi

coꝛdis ⁊ oꝛis.i.intenſus affectus oꝛandiqͥ ſo⸗

lletclamoꝛe expꝛimi (ad te veniat)et acceptus

ſit coꝛã te nec obſtet mihi nubes pctõꝝ q̃ ini-
gquis obſiſtit. Tunc oꝛatio nr̃a ad deũ clamoꝛ

ſiiit qñ id qð petimus cum magno coꝛdis affe⸗

ctu ⁊ ingenti deſidenio poſtulamꝰ. NHrm qͥppe
dDeſideriũ clamoꝛ eſt ad deuʒ. Et quanto plus
Alſq; deſiderattãto ampli ĩ auribo dei clamat.
Non auertas faciẽ tuã a menin quacun

die tribuloꝛ inclina ad me aure tuu.

(Non auertas) quaſi offenſus ꝓpter pctõꝛũ

meoꝝ enoꝛmitatẽ (faciẽ tuã)ſcʒ gre (a meype⸗
nitente tanquã indigno ↄtemnẽdo pᷣces meain
uaſed auerte a pctis⁊ benigno ac ſereno vultu re
põPice in me reſpuis quidẽ munꝰ iniquoꝛũ ſed

noõ pniaʒ pctõꝝ deuotoꝝ. Et nõ ti ſemel ſed

Quiin quacũq; die tribuloꝛ) ꝑ verã ↄtritionẽ (in

clina) qui es excelſus ⁊ ſurſuʒſad me) humilẽ
qui tribuloꝛ deoꝛſuʒ (aurẽ tuã).i.effectũ miſe⸗
ncoꝛdlie tue ⁊ ꝑ miſcdᷣiam flectaris ad me ſicut

mine exaudio

medicus ad egroll.½
In quacũq; die inuocauero te: veloci⸗

tereraudmmme.
In quacũq; die)cõuecrſionis (inuocauero

te).i. intus in coꝛde vocauero te inuitans te in
me c(velociter)et indilate (exaudi mene moꝛer

in culpa ne impatiens ſim in pena. Inuocare

eſt deũ intra ſe inuitare in intimo coꝛdis oꝛa⸗
re. Talis eni debeteſſe oꝛatio nr̃a ſcʒ cum in⸗

tentõne coꝛdis ꝓlata. In pᷣdictis tribo verſib⸗

eſt crebꝛa repetitio eiuſdẽ ſnĩe in quo affectus
copg nn penitentis ⁊ petentis oſtendit᷑ ⁊ deus ad miſe⸗
ſectui velvere penitẽtis ⁊ veniã deuote implo⸗
rantia. Intentio: inuitare pctõꝛes ad pniamet
monere om̃s ſuã aduertere miſeriã : petere dei

ſſ

rendũ magis excitat᷑. Ideo aũt clamo: neceſ⸗

efecerut ſicut fumus dies mei:

et oſſa mea ſicut cremiũ aruerut.

Quia defecerũt).i.celeriter diſparuerũt et

2 euanuerũt (ſicut fumus)qͥ aſcendendo cito de

ficit (dies mei).i.tpa vite mee. pñ̃s eni vita ci⸗

to labit᷑ ⁊ euaneſcit.q.d. infructuoſe totã vitaʒ
meã expendi(etoſſa mea) que carnẽ poꝛtãt (ſi

cut cremiũ)in frixoꝛio ſiccatũ (aruerũt)et de⸗

fecerunt.i.anime foꝛtitudo quaſi ↄfrixa ↄtra⸗
hitur et infirmat᷑ recoꝛdatõe pctõꝝ vel timoꝛe
iudicij iam enim frigit᷑ homo dum timet ſe ar

ſurum. vel virtutes mee admoto igne cõcupie

Dercuſſus ſum vt fenum et aruit coꝛ
meum: qꝛ oblitus ſum comedere panẽ
teens in ꝑſona ſua.d.Dne exaudi).i.ad affectä UW “

Eri Percuſſus ſum )tentate (vt fenũ) qð viret
ſeria ↄfidens de tua miſcdia⁊ clamoꝛ meus) ig:e eyt feni) ad

ſed ꝑcuſſum ardoꝛe cito areſcit⁊ ex ſeruoꝛe ten

tatõis młtiplicꝭ (aruit coꝛ meũ) ſteleritate pec
cati et defectu deuotõnis a dulcedine amoꝛis
deia delectatõe ſpiritali qꝛ (oblitus ſum come
dere panẽ meuzʒ )ſeruare verbũ dei ⁊ pꝛeceptũ
diuinũ. verbũ enim dei panis eſt anime. Vel
(comedere panẽ meũ).i.ſumere deuote eucha
niſſtie ſacramentũ Et qꝛ nõ guſtamꝰ intus dul

* — * „ *

cedinẽ diuinã amamus foꝛis miſeni famẽ no
ſtram. Quapꝛopter nun.
A voce gemitus mei: adheſit os meuzʒ
C rin mee. 4 =“ . S

*

Avoce gemitus mei).i.pᷣ nimio doloꝛe pec

cali quez voce gemitus expſſ adheſit os me
carni mee).i.ſpiritus cum carne infirmat eſt

Sicut enim caro que infirma eſt aliqñ fit foꝛ

tis cum ſpiritu in deo, ſic ſpiritus qui foꝛtis eſt

aliqũñ infirma?᷑ cum carne in pctõ. Vel (aduhbe
ſit os meũ carni).i.pelli(mee) carnẽ eni p pel⸗
le dixit. q.d. ita exſiccaui meipᷣm ⁊? ↄtabui vt ſi
ne carne eſſemſet os meũ) deficientibo carnib

— —
2 -

S. £

—2 = —
So — —
S.. — —

—

¶ Sunilis factus ſum pellicano ſolitadinis)
Ullli aui egyptiace que in ſolitudine ſolet habi⸗
are qꝛ ſolitudineʒ cauſa meroꝛis ⁊ pnĩie expe⸗

tarius inteto.
¶ Vigilaui)ꝑ cognitõeʒ peccati: vel noctẽ in

factus ſum ſicut paſſer ſolitarius)vel ſingula

lans a cõſoꝛtio peccatoꝝ excluſi mea ↄuerſa⸗

et qui lau.

pelli (mee) hereretdiſcant hic pctõꝛes quo⸗
moco agere debeant penitenti.

——

Similis factus ſum pellicano ſolitudi

nis:factus ſum ſicut nycticoꝛax in domi

tij ⁊ ſine humano ſolatio ꝑmanſi (factus ſum

ſicut nycticoꝛax) habitans (in domicilio) vel
in parietinis.i.coꝛuus nocturnus vigil ⁊ teter
qui noctẽ amat ⁊ habitat in parietib ruinoſis
ſine tecto qꝛ tanquã abominabilis hominib⸗
in bocis occultis demoꝛat ſum nõ audẽs pꝛe⸗
erubeſcentia ⁊ ↄfuſione pctõꝝ parere. Sʒ qꝛ

penitens pctm ſuũ cognoſcit ſubdi’.

„*

n tecto.

„

ENI 9 ͦ 90
vigilijs ducendo et inquietus ꝑmanendo cet

tione hoim. Per has aues diuerſa genera pe⸗

nimie maciei et ſoliuaga cõꝑantur heremite.

MNycticoꝛaci vero que iꝝ nocte vigilat ⁊ que⸗

rit eſcas ſimilat᷑ illi qui ꝗ publico remotus dũ
alij in nocte huius ſeculi doꝛmiunt vigilat et

eſcas aie ſibi querit. Paſſer eſt ille qͥ ſagax aꝗq
aAllta viriutũ ſugit vbi tutus eſta laqueie vnde
nõ deſcendat aliquid tollere de domo. Jdeo

vel ad cumulũ mall.
Tota die erpbꝛabant mihi inimici mei

ant me aduerſum mei

bant. Quos diabolus aliter nequit capere ar

te quadã vult decipe.facit en irrideri peniten
tes quaſi iurent in eoꝝ deteſtationẽ qui pꝛius
laudabant eos dum cum eis erant ſeculares.
Et hocidccdoW.
Auia cinerẽ tanq; panẽ manducabam
et poculũ meum cum fletu miſceba.
02 cinere).i.reliqas pctõꝝ (Caq; panẽ man
ducabã)i.penitẽédo ↄſumebã qꝛ ſic panis ma
ducãdo ↄſumit ſic omes reliquie pctõꝝ et eiiã

¶ Afſaci
tia vindicie et a pꝛeſentia penalitatis a tua in⸗
dignatione pcedentis.q.d. talem auſteritatem
ſuſtinebam cõſiderans aduentũ tuum ⁊ futu⸗
mluum iudicium ne ſcʒ grauioꝛẽ incurrerem in
puirgatoꝛio vel in inferno penam ꝓpter pecca
toꝛum meoꝝ grauitatem (quia eleuans me in
honoꝛem faciendo ad imaginem tuã qua oĩa
animalia ſuperamus(alliſtijet ad terram con
cuſſiſti me) peccantem. nullum enim animal
hanc penam miſerie ſentit et gehenne mſi ho⸗
mo. Quia eni fecit deus hominem ceteris cre
aturis ratione melioꝛẽ ideo ſecuta eſt dmna⸗-
tio iuſta peccantem. hoc verbũ dicant qui ali

Algilaui et factus ſum ſicut paſſer ſoli

mnitentiuʒ notari pñt. nam pellicano qᷓ eſt auis
poſtea ceciderunt.
pꝛedicta pſone chꝛiſti cõ
culiit et vt ſaſtidi m repellære debeam inuitat

Er3
1i. aſſidue (expꝛobꝛabãt) i. inſul⸗
tfabant mihi inimici mei) verbis iniurioſis et
uimpꝛoperoſis (et qui laudabãt me) dum cum
eis fruerer vita ſeculari et cũ eis eſſem in inſo⸗
lentijs (aduerſum me iurabant).i. ad me euer
tendum cõſpirabant. vel ſil eodem tpe oꝛe pa
lam ſed ficte laudabãtet coꝛde inſidias ppara

tenuia.i.leuia peccata ꝑ pnĩam debẽt cõſumi
(et poculũ meũi.tꝑalem iocunditatẽ vel deſi
derium celeſtis patrie ꝓ dilatõe (cum fletu mi⸗

ſcebam).i.cum lachꝛymis miſcui. Nihil tem
poꝛale mihi erat ſuaue ſed celeſtẽ patriã tm̃ de
ſiderabam. Ad (ram etiã de penitentib qui⸗

buſdam auditũ eſt panem cineri miſcebant
et lixiuio conficiebat. hec aũt oia fſaciebam

A facie ire indignatonis tue:qꝛ eleuans

*

eire indignatõnis tue).i.ab inſtan⸗

quando ſanctiet in virtutibo eleuati fuerunt et
poſſunt quedazg iam
uemire ybi toꝛpoꝛẽex

tum dicit. DSimilie factus ſum) ⁊c. Iſte tres
aues ſigniticant chꝛiſtũ (pellicanꝰ in ſolitudi

ne)chꝛiſtus eſt ſolus natus devirgine Solus

enum ſic.ideo ſolitudo. Deinde nycticoꝛax)in

nocle (in domicilio) qꝛ in tenebꝛis ignoꝛantie
et cecitatis iudeoꝝ tanq; in nocte ⁊ in pꝛeuari
catione tanquã in domicilio ⁊ ruinis ipᷣoꝝ oc
ciſus eſt. poſteacvigilauit) in reſurrectõe ? fa⸗
ctus eſt ſicut paſſer) volitando id eſt aſcenden
dolſſolitarius)⁊ ſingularis(in tecto)id eſt in ce
lo vbi interpellat ꝓ nobis. Tota die)et aſſi⸗
duec(expꝛobꝛabant mihi inimici mei et mul⸗
ta obpꝛobꝛia ingerebant⁊ qui laudabãt me)
agdulando(aduerſum me iurabant) id eſt con
ſpirabant inſidiando. (Quia cinerẽtanq;ᷓ pa

nem manducabã).i. pctõꝛes penitentia agen

tes qui igne vicioꝝ combuſti erant carbones
emoꝛtui etincinerati incoꝛpoꝛabã mihi tanqᷓ;
ſuauem cibuʒ ⁊ quemadmodũ ũlos quierant
habiles et idonei ad hoc vt eſſent in coꝛpoꝛe
meo. Sic enim recepit matheũ publicanũ et
pcrtõꝛem ſicut ioannẽ virginẽ ⁊ innocentẽ (et
pplm meum cum fletu miſcebã id eſt eos qui⸗
bus reficiebar tanquã potuſociabã cum flen⸗

tibo ſua pctã t triſtia pnĩe cum letis iuſticie ad

7

lungebã. Iterũ habebaͤt materiã mihi expꝛo⸗
bꝛandia facie ire et indignatõis tue).i.a ma⸗
nifeſtatõe grauioꝛis ⁊ leuioꝛis yindicie quam
ego ſᷣm grauioꝛa ⁊ leuioꝛa pctã mea coꝝ repuj
tatione ꝓmeruerã. que facies videbat᷑ ex eo eſ⸗
ſe qꝛ tu (eleuans alliſiſti me) ſcʒ ſublimẽ mein
ſtituens ⁊ ſcia ⁊ virtutibo ꝑmiſiſti me ſubiace⸗
re miſerijs. Deinde iterũ loqui chꝛiſtus in ꝑ⸗
ſona membꝛox. vel penitens in ꝑſona ſua.

Dies mei ſicut vmbꝛa declinauerũt: et

2* —
.

Dies mei ſicut vmbꝛa declinauerũt) . ve⸗

lociſſime cum ſũma feſtinatõne cuanuerũtet
ad modũ vmbꝛe q̃ſi obſcuri ⁊ vani inutiles et

infructuoſi tranſierũtcet ego ſicut fenũ arui).i.

ſine roꝛe Fpabeſeedo defeci. Quegdmodũ
eni fenũ hodie vireſcit ⁊ cras marceſſit ita bo⸗
mo in hoc ſeculo de leticia in triſticiã de ſalute

in infirmitatẽ de felicitate in miſeriã devita in

exhibeant.
Et timebüt gentes nomen tuü one: et
oſſis reges terre gloꝛiã tuu.
¶ Et)inde ſine ꝑ hocctimebũt) etia gentes )qᷣ
mogdo timere neſciutnomen tuũ dñe) ſcʒ chꝛi

—

Qm̃ placuerũt ſeruis tuis lapides eii:·

et terre eius miſerebunk.

– .

¶Om placuerüt

*

ris pᷣdicatoꝛibo (lapides eiꝰ ſcʒ ſyvon.i.pphe fir
mi in quoꝝ eloquijs bñplacitũ habuert (2 ter
re eius) ſyon.i.pᷣuaricatoꝝ (miſerebuntmun
dantes terrenos ⁊ de terra imaginẽ dei foꝛn-
tes. de illa enĩ terra mlia milia ↄuerſa ſunt. ·
(qm̃ placuerũt ſeruis tuis).i.angelis ⁊ pᷣdicaos

toꝛib (lapides eiꝰ) ſyon.i.ecclłie vlłis ſcʒ ſcti qͥ

ſũt firmi ⁊ foꝛtes ĩ fide ⁊ ꝑfecti ĩvirtutib(etter
re)ſeu pulueris ceius) eccĩe ſcʒ pctõꝝ qͥ ſuntin
firmi ⁊ mĩa indigentes miſerebunt᷑ pcurãätes
eoꝛũ ꝓmotionẽ in bonũ vt fructũ ſanctitatis

ſeruis tuis).i.apłis cete⸗

moꝛt tranſit. Deinde poſt afflictionẽ penuen ſtianũ et cõuertẽt ſicut iam videmꝰ impletũ p
tis ponit ſubleuanoo ſaluatois ⁊ pmo plasei exx nuerſionẽ ad de. Que eni pus idola me
ad hoc facienduʒ.q. d. boc ego iuſte et merio tuebant ⁊ demonioꝝ noĩa inuocabãt nũc no
patiens defei. maen dni venerant᷑ ⁊ timent ⁊ nõ tm ſubditiſ,-
Tiu aüᷣt vñe ineternũ ꝑmanes:⁊ meino et om̃s reges terre)timebũt(gloꝛiã tuã)i.glo⸗
riale tuũ in generatõe et generationẽ. rioſaʒ potẽtiã tuã maioꝛẽ ſua. Utrũq; advtrũ
¶ Zu aut dne ineternũ pmanes).i. ſtabiliter q; referendũ eſt qꝛ ⁊ gẽtes et reges timebũt no
ſine defectu: mutatõe ⁊ ſine ptatis diminutöe men tuũ et gentes ⁊ eges nimebũt gloꝛiã tuazʒ
ct viges ad me liberandũ qviguiſti ad mebu⸗ Ethociꝛdo.
miliandũ ⁊ ideo ꝓpiciani potes cum volueris Quia edificabit dñs ſyom:et videbit᷑ ir
(cet memoꝛiale tuu).i.memoꝛabił miſcðia ua gloꝛiaſu.e
que dicit᷑ memoꝛiale dei qꝛ nunquã obliuiſci᷑¶ ¶¶Quia edificabit dñs ſyon).i.ccliaʒ ſuaʒ ꝑ
miſereri. Ael(memoꝛ:iale tuũ)..i pmiſſuʒ me- mundũ.hoc agit᷑ nunc vt iam lapides viui in
moꝛabile de venia ingemiſcemis etcin genera ſtructurã currant nõ in ruinã. et edificata ſy-⸗
tione ⁊ generationẽcxi.in oms generatoes ⁊? i0 onvidebit᷑ dñs cin gloꝛia ſua vbiq; dilatata
quodaãmodo ꝓpiciari debes. Oemoꝛiale vo-⸗ vel tandẽ videbit᷑ gloꝛioſus qͥ pꝛimo viſus eſt
cam aliqd egregie fact memoꝛia dignu per infirmꝰ. Nam ĩedificatõe ſyon ⁊ in ccclia mi
qð miſcdᷣia cbꝛiſti intelligẽda eſt pluſ enĩ opa litante viſus eſt tantũ in infirmitate ac vo cuʒ
tus eſt circa genus bumanũ ex miſcdia q; ex venerit iudicare etapꝑueritin maieſtateſua ct
iuſticia. Ham. pprttäte tunc ? in ecclia triũphãte videbit᷑ in glo
Tu exurgens miſereberis ſpon: qꝛ tem na ſua. Sʒ antequã illud fieret vel boc fiat.·
pus miſerendi eius qꝛ venit tempus. SBeſpexit in oꝛationẽ humilin:nõ ſpꝛe
Eu exurgens )et potentiã tuà manifeſtans uit pꝛecem eoaͤann.

4

ßpbendo auxiliũ qui quaſi doꝛmiẽs diſtulerna Reſperit miſediterlin oꝛationẽ bumili) 2
pauꝑum ſpũ q ſpũ pleni oꝛabant vtveniretcet

(miſereberis)pꝛius (ſyon).i.eccłie iudeoꝝ in⸗
cipiendo ab bierimqꝛ tꝑs miſerendi eius ve
mi ſcʒ tempus gfe ⁊ repetit(qꝛ venittꝑs) acce
ptabile ⁊ dies ſalutis qd durat vſq; ad diẽ iu⸗
dicij. AUł (miſereberis ſyon).i.eccĩevli ex pctõ
ribo penitentibo vt plurimũ collecte(qꝛ tꝑs mi
ſerendi eius)eſt.indiget enĩ nunc mĩa.Confi⸗
datg qui agit pniam qm venittꝑs miſerendi
et ſaluandi: dñs enim eſt miſericoꝛs. Et vere

mileneberis.

nõ ſpꝛeuit pꝛecẽ eor minus vicit ſc; nõ ſpꝛe⸗
uit ⁊ plus intelligit ſcʒ ꝙ exaudiuit. hoc agit ⁊
modo in edificatõe ſyon. Oꝛant et gemũt edi

ficantes manducãt cinerẽ taquã panẽ ⁊ potuʒ

ſuũ cum fletu miſcent ne in futuro ſero querat
inaniter petat᷑ fruſtra pulſet᷑.ſoꝛis cum virgi⸗
nibo fatuis remaneat᷑.et reſpicit dñs in oꝛatio

nem coꝝ. Oꝛa ⁊ cune qꝛ reſpicitns in oꝛõ

nem humilii.

4 SHccibant᷑ hec in generatõe altera: 1 o. In coͤueni
t pulus qui creabit laudabit vOm. In cauenendo tpros in vnum: et re
1 Senbant) nuncc(hec) que dicunt de miſ. s vt ſeruiant ono..
5 ratione ſyon ⁊ eius edificatõe in generatõe al v Zng oͤueniendo) ad ↄueniendũ Pplos in
4 tera).i.ad pbetiſandũ nouũ eneratõe al vnũ).i. invnitatẽ fidei ⁊ moꝝet) ſi o in
ain iwben ndũ nouũ teſtamentu. Vel rarũ ⁊ pncipes yl eiꝛ? mor det ſilt reges ter
cribant al euãgeliſtis ?ẽ memoꝛiterteneanꝭ vni i loꝝ ad hoc (vt ſerniatoño)
1 bec que fit in edificatõe ſyonein generatoe al vninern. Horkt geegmeAe⸗
1 en) rad opus generatõnis alterius ſcʒ noue antlocc in cechaſticie nitatẽ vtom̃s
3 Barra rtverg bñſficijs deũ laudet ideo uenire. uaütſun coͤiter dignatus eſt ſub⸗
aat erſtaitpnadeub ed ae ee Faneotrnmeis pibcrrtierens
4 4 nis ogib⸗ (audabit dñm de ſua repatõe gloꝛia vtiam reg nfr̃is tpib⸗ eccłia in tanta
⸗ . tqꝛ ſupꝛa dixit ediſicabit dũs ſyon ⁊ iteruz dno. Ili egna que pſequebant ipa lerui
Embant hecin generalde altera. mo dovtüch Reg o. is aüt annunciantibo. SZ
rge ſ. om edificauit ⁊ quid dixit eſſe e cre in via virtutis ſue: pauci
Auia pſperit de excelſo ſancto ſi „fis Raſpon enpnmcda mih.
8 X celo in terra aſperit. .— Aearneenene
R oſe⸗ na pi pexit)oculo ſi emiſcdie (de excel⸗ obacon ↄtempſit ſed vocata rñdit et cõ
i io o ſe; habitaculo.i.de ſinu pꝛis 7 abe d ta fructũ reddidit vocata eſt ecclłia ⁊ rindit
J rit euidenti/ q dixitſoñs rcelſus (vecelo ce oño qñ quiſq; pctõꝛ gras ei agit vocat ab ilo
. lox lin terra aſperit ad huͦles pha per en⸗ e vocatiſtc hdernu voee kd corde nõ lin⸗
uane dicuibtelta aue hcucet ſua ſel rlta t hocſinnia nrrutis ue ureuer⸗
mana plher of⸗ ex alto vt humiles videret wonga nin via virtutis ac gre ⁊ pnie ⁊ re⸗
H al ſa huiles humilis veniret ⁊ ex alto fa⸗ n enda neeni. D. deus paucilatẽy bꝛre
rintn igeartaleito reſperit memeefacme atl. nuncia mihi) i. bꝛeue tos
niſeret Deſcẽdit vtvincula quib nexi era⸗ vite mee fac me attendere ne tranſitoꝛijs inbe⸗
mus abſolu ctkf *ream. valde cnia Eneng toꝛijs inhe⸗
Ataudi crer Dndeſaac dsbeer e n ad eternitatẽ nie pficit cum ei
. lt audiret genntus copeditoꝝ: vt ſol ⸗ mna bꝛe nae eſne ad memoꝛiaz reducit.
et nuianenaene Jam umn eneſul prim cogitat minus eaʒ
taudiret gemitus cõpeditoꝝ) ſeʒ ſctõn q fſima tua ꝛ ineten inc dicit Memoꝛare nouil
galib vinculis aſtricti cum gemitu oꝛabant Bia vera ¹ ſt icu nõ peccabis.vñ ⁊ Hiero.
in i deus mundũ a pctis ſolueret vel ſctön qui ben do ad renn idua moꝛtis meditatio .Et qꝛ
ſ⸗ unecßbedhii. timoꝛe dei et diſciplina eius qb- Me reuoc .
4 Germarers dura ſuſtinebat vel penitent in gener es me in dimidio dierũ meoꝝ
quipause ant aſtricti rhetibo pctõcetyt ſol⸗ in generatoe et generationẽ arent..
ueret).i.lib ton re. A. eneratione anm un.
in uaci c%.ͤliberarctg paternis erroꝛibo vl nodis ſen e reuoces me in dimidio dierũ meoꝝ)
Heroze flioo winentinm nenePoam. Tntin i,ne inas mereuocantad anſacti vi⸗
. raude diaboliiocciſo ſeu moꝛtuox a dam tam pctoꝛũ ſed hos dimidios dies et ſuturos
nator ne ſic dãnarent ſicut pres coꝝ. Aaboc otinuẽ Cum nos deus vocat ad ea que ante
7 it audiuir rſolni. onenvf:alau nos ſunt inuitat. cuius reuocare eſtcum ad en
Elt annucient in ſon nomen dñi: lau ueteraſnt hoatader⸗ prmititpſentesvero
. Emeineinhien. .. ij unpie ticunc ibont naſyn niſi dimi
ſolutam annnclent ſnm Gnfon, ddntnbnnmnoengmnrcngehor vinn
4 d E nti⸗ ia pmitiua/nomẽ dni)..laudẽ de liter viuit muiadie ſ reuocet. i. ne hoc ꝙ tha
hierkm)i geng oꝑa in lia amanda coꝛruat. Minus eni eten le
baker .i. in generali ecckia ad hoc eni a dia⸗ unmsez in del uat. Minus en eterna diligi
4 bolicis ⁊ pctoꝝ laqueis ſoluunt vt laudẽ an⸗ hohnenat gegatce Pſentis vite oculos coꝛ
nuneien in ecclia. Vel vt aunũcientin ſyxon) ſe nſe imꝰ. Qum vo tranſitoꝛia omnia co
