qn⸗ ſpeculatio diciti.in pnnti ccia queadpuc. Knenir magis ad amãda celeſtia excitamur
P ſpeculũ videt gloꝛiaʒ dñi a longe ſpeculat ner Soer exigui ſunt ſed in generatõe ge
. lenaccin⸗ in hierlin celeſti queviſio pacis ſe nrn nũ ſunt anni tui) ꝗnõ tran
ſancanten habitatoꝛes facie ad faciẽ videtes ſeuneneemugtoc gultofie weſ ie⸗ e. An
laudant eum ineternũ annücientin n elnee eſt vbi nibil eſt pꝛeteriuʒ
.ùMùẽł Rche e velfuturu vbi no eſt niſ eſt. Quia. ðèWN

6 cieeßßß
¶Et ſicut opertoꝛiũ mutabis cos) celos (et
mutabunt᷑)a ſtatu ſuo in melioꝛẽ qꝛ iam coꝛ⸗
ruptioni ſicut ante nõ ſubiacebũt. vel celos.i.
ſanctos mutabis vt vicioꝝ ſoꝛde mũdati pul-
chꝛioꝛes fiãt ⁊ mutabunt᷑ ad eternitatẽ(tu aũt
idem ipᷣe es).i.idem ꝑmanes ſine mutatõne( ?
anni tui)qui erunt in generatõe ⁊ generation
id eſt duritia tua que in ãnis apud nos diſtin⸗
guitur (nõ deſicient) et nullo fine claudent᷑ qꝛ
eternitas tua immutabilis ꝑmanet.Deinde ſe
quit᷑ hilaris ↄcluſio oſtendens ꝙ ⁊ nos ibi eſ⸗

Initio tu vñe terra fundaſii:et opa ma

„. „ 2

¶ nitio) tpisctu dñeterrã fundaſti)q ternita
tetua pᷣcedis omia que feciſti.ſine inuio eian⸗
te creaturas extitiſti et opa manuũ tuaruʒ).i.

verbi ⁊ virtutis(ſunt celqꝛ qð ᷣbo facit hoc

et manu.i.virtute ⁊ ꝑ iſta duo ſcʒ celũ⁊ terrã in

telligunt oms creaturea deo facte.p terrã etiã
ecclia ⁊ ꝑ celos apli poſſunt intelligi in quib

celis manẽs deus intonuit pᷣceptis choꝛuſca

uit miraculis irrigauit terraʒ imbꝛe veritatis.

Et ſicut ante omnia creata fuiſti ita poſt mu⸗

iata pmanebis. VUnde ſubdiit.
Vpſi pibũt tu aũt pmanes:et ofes ſi⸗

cut veſtimentũ veteraſcent.

¶Ipſi)ſcʒ celi ⁊ multo magis terra (pibunt)

ↄflagratõneignis quo ad aliquã diſpoſitionẽ
ſcʒ ſcðᷣm qualitatẽ de celis ꝓximis terre hoc

conſtat de ſuꝑioꝛibo aũt certũ nõ eſt. Uel (ce⸗
li).i.iuſti ſcõᷣm coꝛpus ꝑibũt ſed in meliꝰ
no ſemꝑ immutabilis qui mutari nõ potes(et

tabunt᷑ in reſurrectõnectu aũt pmanes om
oms ſicut veſtimentũ veteraſcent) a ſtatu in q̃
ſunt qð nõ de angelis accipi poteſt ſed de mu
tabilibo ſcʒ decelis ad literã vel de ſanctis qui

veteraſcent ſicut veſtimentũ.i.ſcᷣʒ coꝛpus q

moꝛe veſtis ↄſumit᷑ ſed in meliꝰ mutabunt᷑.

Et ſicut opertoꝛiũ mutabis eos et mu

nemo enim ibi habitabit niſi ꝑ opa fua. NHon
enim qui dicit one dñe.ſed qui facitvoluntatẽ
patris ipᷣe intrabi in regnũ celoꝝ (et ſemenco
rum).i.oꝑa ſine quibo nullus intrat ⁊ vñ fru-

hic pᷣconia gauden

tabunt᷑:tu autẽ

—

ſe poterimus.

idem ipſe es: et anni tui

tentia in generali ꝓpha in iſto
na cuiuſſibet fidelis excitat ſpm̃ bum 3
Apꝛiũ ſpiritũ angelicũ vniuerſitatẽ creaturarũ

Eop in ſeculu diriget.
Vilij ſeruoꝝ tuoꝝ)

ct tota ſequẽs generatio electoꝝ (in ſeculũ diri

CLetur).i. ineternũ qꝛ ſemꝑ aciu 2 ↄtinue in de

. *

unm ferent᷑ et dirigent᷑ ad apetenduʒ eternitatẽ

et ineternü manebũt. Ael (filij fᷣuoꝝ tuoꝝ ha

bitabũt)ibui.ſerui ꝑ bona oꝑa quaſi ꝑ filios.

Filij ieruoꝝ tuor habitabunteet ſemen

Auiun ſeruoꝝ tuoꝝ).i.apłoꝝ qui ꝑ pᷣdicatio
nem coꝝ ĩ fideſũt geniti et nõ tm ipi uihabi
tabut) 7 ꝑſeuerabũt ĩ tuis ãnis nõ deficiẽtib
ct eternaliter coꝛã te (et ſemẽ eoꝝ).i.imitatoꝛes

* * —

ctus eternus metiturcin ſeculũ.i.ineternũ (di

riger qꝛ nihil totũ intrat. Noli ergo eſſe ſteri⸗
lis ſi intrare ⁊ habitare vis ſed permitte fetus

operũ quos ſequaris.pᷣcedantte oꝑa tua ꝑare

tibi epulas eterne refectõis:filij tui te ducãt ad

terrã ꝓmiſſionis. Oꝛatio.

¶Etoꝛabilis dne intende in oꝛationẽ ſupli⸗
gruim? re

pectu celeſtis miſcdie ſub!

*

Excitatio ad dei laudẽ et giap actio⸗
nem ꝓ multis beneficijs collatis et ↄfe

rendis et in omniby eius operib.
.— Yp̃s. ciĩ.

Enedic anima me

—

nini ſancto euus.

SS

Rge ekemkenu⸗ biceſt

a dñno:etomnia que intra me ſunt no⸗

plalmus ſcʒ iſte fit ipſi dauid ſcʒ vero chꝛiſto.

hoceſt laus iſta que hic cantat᷑ fit chꝛiſio non
alij poſt Fdicta aagde pꝛeces pauꝑis ſe’quũt᷑

nia gaudentis. pꝛimo ſeipᷣm ad laudã
dum deũ exhoꝛtantis atq; in hoc ſe ceteris ex

emplü ponentis. Maleria enumeratio bene
ficioꝝ dei multipliciũ. Intẽtio monere ad de⸗

uotaʒ laudẽ deiꝓ tantis ſuis beneficijs. Sen

ad laudandũ deũ enarrans ⁊ enumerans mł

titudinẽ beneficioꝝ collatoꝝ etconferendoꝝ.
Dentẽetia in ſpeciali pha ergo in ꝑſona gene

ralis iuſti loquens ⁊ qð ſibi hoc omnib ↄſu⸗

lens qꝛ om̃s q in chꝛiſto ſunt quaſi vnus hbo⸗

mo ſunt ſcm ſuperioꝛẽ vim anime.i.rationẽ

exhoꝛtat᷑ animã ad benedicendũ deũ dicens.
Benedic).i.laudem dic ⁊ gras redde ꝓ be⸗

beneficijs o (anima mea dño)et lauda eum qͥ

dicit ſacrificiũlaueis honoꝛificabit me NHon
enim babemus quid ei ex tantis beneſicijs re
tribuamꝰ niſivt eum inceſſanter laudemꝰ ⁊ nõ

ficte ⁊ oꝛetenus ſed ex intimis omnibo. VUnde

ſubdit et omnia que intra me ſunt).i.interio⸗
ra mea ſcʒ oms cogitatões oẽsvires bona na

turalia ⁊ gratuita bñdicite (nomini ſctõ eius)

vt ſi aliq foꝛis ceſſat lingua a laude dei nun⸗

q; ceſſet a laude eius affectus interioꝛis ani⸗

mi ⁊ ſi aliquado in laude eius fatigat᷑ coꝛpus

m bumanuʒ ſcʒ

Brr— —

nud

n⸗

i

„

—,
—

—

— =— EE

— OSS

— — —☛

—⏑☛⁊ —

eplicat yt magis exhoꝛtet. d. ui
Benedic anima mea dno:et noli obliui

nunquã fatiget anim et ſicqcqͥ eſt hols ap⸗

plicet laudi diuinis. Etex inteſo affectu idẽ
licat vt magis exhoꝛtet. d.

.

ſei om̃s retributões eius

— õ

Non enim ante oculos tuos poterũt eſſe retni
buniões dei niſi ante oculos tuos fuerint pctã

tua. AUnde ſubdit retributões.
qui ſanat omjs inſirmitates tuas.

nat oms infirmitates tuas que relinquunt᷑ex

pctõ vteſt pnitas ad malũ quã ſanat impediẽ
expediendo ꝓceſſuʒ. Sangt etiã infirmitates
anime nunc fouẽdo blandis nũc ſecãdo aſpe
ris: generalit᷑ oms infirmitates ſanattaʒ coꝛ⸗
pales q; ſpuales quantũ ad ſalutẽ anime ſpe⸗

cat.ommpotenti eni medico nullus inſanabi
lis languoꝛ occurtit.

„.

AQui redimit de interitu vitã tugz: qui
coꝛonat te in miſcia et miſeratõb.·
Nui redimit)pꝛecio ſui ſanguinisde inte⸗
ritu/ eterno.i.de moꝛte quã incurriſti ꝓpter pecc
catucvitã tuã quam pdidiſti deũ offendẽdo et
ab eo recedendo qui ſiviceris etiã (coꝛonat te)
poſt certamæ.i.coꝛonare diſponit ĩ celeſtiby nõö
tuis meritis ſed in miſcia) ſua (et miſera⸗
tionibo).i. miſcdie effectibo. Coꝛonat nos dez-
us ad gloꝛiã nõ ex nra iuſticia ſed in ſua mia
nõ ex nr̃is oꝑibo ſed in ſuis miſeratõnibo poſt

coꝛonã quid agam. Sequit᷑ ⁊ dicctt.

Aui replet in vonis deſideriũ tuũ: reno
uabit᷑ ↄtaquile iuuentus tuna.
Quiyjetiã (replet).i.ſatiabit(in bonis)cele⸗

ſiiba ⁊ eternis que hic deſiderabas (deſideriuz
tuũ)quo hic ad ea ſuſpirabas. Hanifeſtatöe
gloꝛie ſue nos ſatiabit.ſatiaboꝛ inqͥt cuz apa⸗
ruyuerit gloꝛia tua. Ibi quidẽ ſacietas cum deſi
gaerio ⁊ deſideriũ cum ſacietate erit.nec deſide
riuʒ pena necſacietas faſtidiũ pariet: hoc erit

¶ Benedic/inq; (anima mea dno) et vt ſend
bynñ̃dicas noli obliuiſci,tãq; ingrataſom̃s re⸗
mibutõnes eius.ibñficia que ubi retribuit qᷓ
bona ꝓ malis reddidit. que vere magna ſunt.
hbomo quippe ad imaginẽ dei factus ꝓ ſimili⸗
tudine quam deo debebat reddidit diſſimili⸗
tudinẽ ⁊ ꝓ his malis retribuit deus bona in⸗
ſpirando pniam ⁊ pᷣſtando veniã ⁊ alia multi
plicia. Cogita ergo omnia mala tua qꝛ q; mi⸗
a ea ſunt tam multe bone retributõis dei ſunt

iciatñ omnibo iniquitatibo tuis:
Dui piciat omnibo iniquitatibo tuns oꝛigi
nalibo ? actualibo eas remittendo ſi volueris?:
vere penitueris (qui)poſt remiſſionẽ etiaʒſſa⸗

querit.

qñ (renouabit᷑iuuẽtus tua ſcz in futura reſur

rectõe pꝛimitiua reſumpta imaginevt aveteri
in nouũ hominẽ muteris (vt aquile que ad ſe

Faciens) modo ⁊ in futuro (miſcdᷣias dñs)

ſed miſcdᷣibo qm ipi miam ↄſequunt᷑. Illi ſt

qui inimicos diligũt ⁊ in ſe peccantibo dimit⸗
tunt ac indigentibo ſubueniũt. Non eſt aliud

ſtem patriã niſi miſcdᷣia ſic eni in te facit miam

nectutẽ deueniens quibuſdã modis in iuuen
tutem reparat᷑. Et quõ id fieri poſſit demon⸗

Faciens miſcvias dñs: et indiciũ omni
bus iniuriã patientill.

deus ſi miſert fueris.&x ſi non feceris miam

ſed iniuriãtime qꝛ ⁊ dñs eſt (faciens iudiciũ)
yñß ait mihi vindictã ⁊ ego retnibuã ⁊ hoc(in⸗
iunazʒ patientibo)qꝛ punit iniuriã faciẽtes nec

malũ relinqͥᷣt impunitũ. Deinde ſubiũgit bñfi
cia antiqͥs collata vt nos ſperemꝰſilia.

poluntates ſus.

¶ NHotas focitvias ſuas moiſt) p quas riteeſt

4

incedendũ pijs ſcʒ pcepta ⁊ madata legis etg
moiſen notas fecit filijs iſtł voluntates ſuas)
quid velit aut nolit ꝑ moiſen ⁊ filios iſtt oms

iuſtos intellige qꝛ moiſi.i.ei qui legẽ ſpiritali⸗

ter intelligit? filijs iſił veris ꝑ fidẽ de cernen
tiby et in quib nõ eſt dolus notas facit ſuasvi

ideo data eſt vt creſcente pctõ hũiliarent᷑ ſuꝑ⸗

bi humiliati ↄfiterent᷑ ↄfeſſi ſanarent᷑. Iſte ſũt
vie occulte quas notos fecit dñ’s deuſ moiſi ꝑ

Notas fecit vias ſuas moiſi: filijs iſrael

as et volũtates. In lege maguũ eſt myſteriũ q

quem legẽ dedit qua pctm̃ abundauit vt ſu
abundaret gra.Aliqñ eni videt᷑ ſbi homo ia
nus ecgrotn pebrotarno enntincdicun

medicus ⁊ ſanatr᷑ egrotus.

Oiſeratoꝛ et miſericoꝛs dñs: longani⸗

is et multů miſericos

coꝛs in natura ⁊ voluntate eſt (dñs)et hoc cul

pas mittendo ⁊ penas relaxãdo ⁊ q miſeri-
coꝛdiã neceſſario ſequit᷑ patientia ſubdiclon⸗

ganimis).i.patiens diſſimulando ac peccan

tes diu ſuſtinendo ⁊ ad penitentiã expectãdo.
(et multũ miſericoꝛs) multos pctõꝛes multo⸗
tiens ⁊ multis modis reuocãdo ⁊ redeütes re—
cipiedo nec eſtvliũ pctm qð penitẽti nõ remit
tit etiã ſi blaſphem fuerit nec tm pciã remictit
ſed ⁊ dona ſuꝑaddit. Vocat muliis mõis ad

coꝛrectõʒ ⁊ pniam.vocat bñntficijs creature.vo

cat imꝑtiendo tꝑs viuedi: vocatꝑ lectoꝛc. vo⸗

Auget᷑ moꝛbo creſcit moleſtia queritur

¶ Miſcratoꝛ) in actu ct exhibitõe (etmiſeni⸗

cat ꝑ intima cogitationũ. vocatꝑ flagell coꝛ

reciõnis.vocat ꝑ miſcoᷣiam ↄſolatõis.Et ve-

re miſericoꝛs qi.

coõminabif.

HNon imꝑpetuũ iraſcet᷑) penitẽtib nec eter
nam exercebit in eis vindictã ſed ↄſolat᷑ pmit
tens iram finiendã (neq; ineternücõminabit)
de pena eterna ſed ad modicũ tꝑs qꝛ adueniẽ
te pnia ſtati adeſt dei miſcdᷣia ⁊ ↄdonat᷑ venia

Jam enĩ nõ ſumus filij ire qꝛ ſublat eſt reat

culpe q;uis remaneat obnoxietas pene. Age

g̊ pniam obediẽdo vocanti ne longanimitate

mie dei male vtendo theſauriſes tibi irã in die
ire ⁊ reuelatõnis iuſti iudicij dei.Ex hoc aulẽ
terg nõ iraſcet᷑ nec cõminabit᷑ ĩeternũ qꝛi.

Mon ſcom pcta noſtra fecit nobis:neq;
ſcom iniquitates ntas retri buit nobis.
Hõ ſm pctã nr̃a).i.m merita pctõꝝ nroꝝ.
(fecit nob)qꝛ qð nõ merebamur accepimꝰ cũ
gratis bona nob pᷣſtitit (neq; ſm iniqtates no
ſtras).i.fᷣm merita iniquitatuʒ nr̃aꝝ cretribuit
nobis vt mala que meruimꝰ inferret ſʒ aut ni

bil rſpectiue aut citra ↄdignũ nos puniuitim
mo cũ digni eſſemꝰ moꝛte etiã ꝓ nodis moꝛte,z

ſubij:⁊ poſt offenſã nos abſoluit nos reddidi
mus mala ꝓ bonis ipᷣe vero retribuit bona pꝓ

Oi ſcom altitudinẽ celi a terra coꝛro

er O vñs timentibo
Non imppetuũ iraſcet᷑: neq; ineternuxy gmentũ noſlrfnrnrnrr.
s
nalis (fiioꝝ) delinquentiũ etiazʒ in flagelł (iia
miſertus eſt dña ti

boꝛauit:miam ſua ſup timentes ſe.

—

ſicut celũ ten valde exceditipmeq; vbiq; ꝛvn
q; ptegit ißi influit ſine quo ipa deficitcum
it lux ⁊ aer pluuia ⁊ fruct ſic in infinitũ

inde ſitl fruct) ſic in in
ampliꝰmia dei nrfam miſeriã excedit nos vn⸗
diq; ꝓtegit nobis gram influit luce ſua nos il
luminat ſpũ replet ſpũali pluuia nigat fructu

—

boni oꝑis fecundat.

ge fecit a nobis iniquitates niaas.
MRuantu diſtat oꝛtus) ſolis ſeu lucis (ab oe
cidente)et a tencbꝛis tamlonge fecit).i.elon⸗
gauit(a nobis iniqtates nr̃as)illas remitiẽdo
qm̃ enĩ pctã nobis dimittunt᷑ tunc tam longe
ſunt a nobis quantũ diſtat lux a tenebꝛis imo
vyt viuus a moꝛtuo ſic tunc iuſt? differt ab iniã
ODñ̃ pctã remittunt᷑ tũc occidũt pctãꝛ oꝛit᷑ gr̃a

pciã quaſi in occaſu ſunt gr̃a qua liberarisin

oꝛtu eſt ad oꝛtũ atẽdere debes ab occaſu auer

cialiter ⁊ maxie (ſuꝑ timentes ſe) ⁊ penitentes
qꝛ tales ſe huiliant. Sic leo miſeret hoi p ſtra
to coꝛã ſe et hocm altitudinẽ celi a terra)q.ð

Quantũ diſtat oꝛtus aboccidente: lon

ti Auertere a pctis tuis 2uertere ad grfaʒ deii.

QAus miſerek hater flio miſerus eſt
e: qm̃ ipſe

*£

nit figmentũ ſubdens.

Mecoꝛdatus eſt

mo ſicut fenu dies eius tanq; flos agrt

Recoꝛdatc eſt) miſcõᷣiter.

gine et reſolutõe quantũ ad coꝛpus vñ niſia⸗

quis mie ſue nos irrigaſſet a qibetventoꝝ fla

tu pijceremur hõ)enĩ hoc habʒ ꝙ ſicutſenũ)

id eſt herba ad modicũ virens ⁊ cito areſcens
eſtdies eius).i.felicitas vel vita eius vel ſtat il
le noiatiuꝰ hõ ab elute vt locũ habeat ſeqns
relatio ſcʒ cius ⁊ (tanq; fios agri) quicito tran

ſitcſic effioꝛebit) i.ad tꝑs paruũ ſic floꝛebit.vł

(effoꝛebit).i. defloꝛebit et floꝛere deſinet. At⸗

tende o homo in hoc verſuſqͥd ſis.

Am ſpuᷣs ptranſibit in illo et nõ ſu bſis .

ſtet:et nõ cognoſcet amplius locũ ſuũ.

nert dñs timentibo ſe) ⁊ penitentibo de
pctis ſuis. pi miſeret᷑ filio cu eum verberat t·
emendet ita ⁊ dñs coꝛripit nos interdũ vt ſalz
uos faciat nõ m̃ derelinquit vt ꝑdat (qm̃ io/ſe
ↄgnouit figmentũ nr m).i.ᷣfragilẽ plaſmatõe,z
cet infirmitatẽ nr̃az ſcʒ ꝓnitatẽ ad peccandũ et
fragilitatẽ ad ſtandũ. Nouit q fecerit. quõ la
pſum ſit. quomõ reficiendũ ſi. Deinde expo⸗

qm̃ puluis ſumus:bo/
tũc dñs quaſi obli

uiſcit᷑ qñ nõ miſeret᷑ ⁊ tũc videt᷑ quaſi recoꝛda
ni qñ ei placet miſereri(qm̃ puluis ſumꝰ)etoꝛi

¶ QQm ſpũs).i.anima in hoie exñs(ꝑtranſi⸗
bit in illo) in moꝛte et egrediet ab eo et illo e-⸗
greſſocnõ ſubſiſtet :bomo ⁊ tunc omnis iocũ⸗
ditas viriditatis eius traditur obliuioni (?⁊ nõ
cognoſcetſpũs(ampliꝰ locũ ſuuʒ) ſcʒ coꝛꝛpus

in quo habitauit vt reuertat᷑ ad habitandũ in

co in hoc mũdo.Talis eſt vindicta pctĩtalis

eſt pena inobedientie. Conſidera ergo bomo
in te ipo coꝛruptionẽ: moꝛtalitatẽ quã habes
a pctõ ⁊ ex tua pena recognoſce quãta ſit cul⸗
pa nõ cuſtodire dni mandata. Et dum tuã at
tendis humilitatẽ ⁊ vilitatẽ noli extolli quic⸗
quia enĩ melius eris gra illiꝰ eſt et miſcᷣia nõ
tua iuſticia. AUnde ſequit᷑.

Oiſcoia autẽ dñ ab eterno et vſq; ine⸗

ternü:ſup timentes aum.
¶ Hiſcdia aũt dñi ab eterno).ia mundipᷣn
cipio (etvſq; ineternũ).i.ſine fine. Ael (ab eter
no) ꝓpoſita ⁊ pᷣfinita qꝛ ab eterno fuit in eo ꝑ⸗

poſuuzʒ miſeredi (? vſq; ineternũ mãſura eru

Jj

—

nſ⸗

—

ct mancbit nunquã deficiens imppetuuʒ(ſup

timentes eum) tunoꝛe caſto c filialis reueren⸗
tie qui etiã in pꝛia manebit ſed nõ ſuꝑ alios ſic

erit qꝛ quiſqs eũ timere negligit in inferno?ꝛ in
toꝛmento remanebit. q.d.talis eſt natura hois
ſed ꝑ miſcdiã dei erit eternus hinc pᷣumptiõʒ
pꝛemit inde ſpem ſtatnuit.
Et iuſticia illius in filios filioꝝ:his qui

lant teſtamentu eius.

* 8 .

ſtamentũ eius .i.pꝛecepta dñi cuſtodiũt coꝛde
recipiendo et oꝑe adimplẽdo intus pfidẽ 1 ex
terius ꝑ oꝑationẽ. Et ideo quomodo cuſtodi

enduʒ ſit oſtendit᷑ cum ſubinfert.

Etmemmoꝛes ſunt mandatoꝝ ipius: ad

„

ris ſanctis inqͥrere ⁊ poſtmodũ oꝑando fideli
ter adimplere. Ille eni teſtasnentũ dei bene cun
ſtodit qͥ dnica pᷣcepta ⁊ memoꝛiter retinet.Et
bene oꝑando implet. Qõ ſi nimis multa tibi
plent. Tene ergo radicẽ charitatis ettota arz⸗ uis ⁊ in bona vita dñm bñdicis oꝑa eius bũ
boꝛ eſt in te et cene debemus eſſe memoꝛes ad

vident in duobo mandatis charitatis oĩa im⸗-

faciendũ qi.

¶Et)q memoꝛes ſunt mandatoꝝ ipius, nõ
tantũ ad ſciendũ in mente vel ad loquendũ in
oꝛe ſed(ad faciendũ ea in oꝑe.i.vt agãt qð di⸗
dicerũt pꝛius eſt ergo voluntatẽ dñi in ſcriptu

Dñs in celo parauit ſegem ſuam: Tre⸗

„

gnum ipſius omnibaonabiut.
Dñs ſcʒz chꝛiſtus q; aſcendit(in celoſcʒ em
pirreo tanq; in loco dignioꝛi ⁊ eminẽtioꝛi(pa
rauit ſedem ſuã) vt ibi oĩibo ſctis et electis elu⸗
ceret virtus gloꝛie ſue. Qui hoiem aſſumptuʒ
in celũ leuauit ipᷣe ſibi ⁊ nobis in celo ſedẽ pa
rauit ſibi vt ſedeat ad dexterã pꝛis nobis vtſe
deamus in regno pꝛiscet regnũ ip)cui etiaʒ

ciues erum reges oĩbo dnabit qꝛ oĩa ei ſubijci
entur ⁊ de oĩb ſcʒ

ens ab angelis 2. d.

entun ? de oi bonis: malis iudicabit pᷣdi
cit iudiciũ futurũ ne peccales inſoleſcant. De
inde oms creaturas monet benedicere incipt

qð facitis amo qꝛ quotidie bñdicũta laudant
cantando ſanctus ſctũs ſctũs ⁊c. qui eſtis po
tentes )et excellentes (virtute)et ptate data vo⸗

bis a veſtro creatoꝛecfacientes verbũ).i.man
data illius ad hoĩes illico que fueritlocutꝰ ex.

plentes ⁊ hoccad audiendãxi.ad bocvt ꝑpos
hoies audiant (vocẽ ſermonũ eius).i.intelli⸗

gant que pcepit. Deus eni ꝑ angelos manife⸗
eua it itt voluntatẽ ſu hoĩbo. 8 ngelos mannife
Etiuſticia) remuneratio ⁊ retributio iuſticie Benedicite dño om̃s virtutes eius:mni
eu iuſta illiꝰ). i. ab illo exhibita erit (in filios iezntar; eee-
filioꝝ) ſunt imitatoꝛes ⁊ heredes patronoꝝ E
bonoꝝ. q·d. ꝑ miſciã ⁊ iuſticiã eius dabit᷑ti⸗ tute illius roboꝛati ſigna ⁊ mira ac queq; ma
mentib eum eterna merces ꝓ bonis operibꝛ. virtut .
Et ne om̃s pᷣſumant ſubdit his qui ſeruaãt te⸗

niſtri eius qui facitis voluntatẽ eius.

„KD

Benedicite dño oms virtutes eius)quivir

gnalia opamini diuina virtute. deinde genera
lier deottv ſubdit O voo alij miniſtit eins)
qui in alijs graꝝ diſtributõniby deo miniſtra
tis qui facitis voluntatẽ eius quã eum intuen
tes agnoſcitis ⁊ ꝓ implenda volũtate eius fa⸗
cilis omnia que facius. Si & vis benedicere

dñm fac verbũ eius.fac voluntatẽ ipiꝰ. O is

eni maleviuens ⁊ ſi lingua tacetvita dvñ̃m ma
ledicitet ſi hymnũ cantat lingua multos tm in
blaſpheinii miern via⸗ Eine te iactes qꝛ fa⸗
Ccis voluntatẽ eius qꝛ nõ eſt opus tuũ ſed dei.

Benedicite dño omnia opera eius: in

omni loco dnationis eius:benedic ani-
mamiea dooo.

¶ Buñdicite oño oĩa opa eius) q; cum beneri

dicunt eum nõ merita tua ipe eſt eni qui ꝑ te et
in te bonũ oꝑat᷑ Albñdiciteetiã (dño omia

opa eius).i.celeſtia ⁊ terreſtria ſcʒ angeli ⁊ ho

mines ꝑ ſe alia vero inquantũ ſunt creaturis
intellectualib materia laudis diuine vt in eis

ect de eis bdicat᷑ deus et hoc in oĩ loco dñatõ
nis )et ptãtis eius.i.vbiq; vñ ſicut nulla crean2=
tura ſic nullus locus laudi eius excipit᷑ vt qui

vbiq; eſt ⁊ vbiq; dnatur vbiq; bndicat᷑ ⁊ vbi
q; ei b viuat᷑ ⁊ qͥ vndiq; eſt vndiq; illi iubile⸗
tur deinde cõcludendo ad ſeipʒ rediens a quo
pſalmũ incepit iterato excitat ſeipᷣm ad lau⸗
dem dei.d.(bñdic aĩa mea dno)iterũ necvnq;
ceſſes a laude ipᷣius qꝛ deus ſine fine ſemꝑ eit
laudandꝰ vñ incepit inde finit ꝑ qð notat eos

qui bonis intijs bonũ finẽ adiungũt hoc aũt

ꝓpheta nõ de ſua tm aia ſed ⁊ ad nras q́; ani⸗

4 „

Sana dñe langnoꝛes pliqͥ ſemꝑ pctõꝛibꝰ
Benediciie dno om̃s angeli eius nuncijvye cnbas filus miſeteris etceha ab on⸗
ritatis aggaudẽetes ſaluti nre ? veſtre q ↄgra · detuetegnumg nia benecheat z2 vi⸗
rttatis aggaudetes ſaluti nre ? veſtredo dâ. 1 clanticet. Der düun

. tentes virtute: facientes verbuũ illius ad
gudiendã vocẽ ſermonu eu s.

Benegicite dño omnes angeli eius p mas loquit vt onm iugiter bdie.

tluulando dicit nõ imꝑando vl monendo. q/ d.

¶Anuitatio ad dei laudẽ p diuerſis oni
vmuer⸗

bus ſuis et pmultis beneſicijs
ſe creature exhibitis. Ubs
Enedic animan
adñno:dñe deus meus magnificat
¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid.Litulꝰ talis eſt

pſalmus dauid ſcʒ ꝓgheqͥ videns animo ma⸗

gna et iocunda dei oꝑa hunc pſalmũ eructa⸗
bat cũ exultatõe. Materia: enumeratio diuer
ſoꝛum dei operũ ac etiam multoꝝ beneficioꝝ

vniuer ſe creature exhibitoꝛuʒ. Intentio: mo⸗
nere ad laudẽ deiꝓ huiuſmõi oꝑibo: bũficiis

Snia in generali pha in iſto plalmo iterũ ex Extengens celũ ſicut p

ꝗaquis ſupioꝛa eus.
¶ Extendens celũ ſicut pellẽ) et quaſitectũ et
opturã omniũ ſuꝑ oꝛbẽ terrarũ. Ad literã fa⸗

Allijs cauſis hoꝛtat᷑ et inuitat ſeipᷣm ⁊ exemplo

ſui om̃s hoĩes⁊ creaturas ad gloꝛificãdũ deũn

ſczʒ ꝓpter magnificentiã ipᷣius quã euidẽter oñ

dit in multis eius mirabilib? magnalibo.Ct

ſi fere cuncta que hic dicunt᷑ad literã religioſe
poſſint accipi ſunt m plena myſterijs Juxta li

terã ex viſibilibo oꝑibꝰ que hic tangunt᷑ inui-

ſibilia dei debent intelligi ſicut ex fabꝛice mũ
dialis magnitudine et pulchꝛitudine fabꝛica
toꝛis ineſtumabilis magnitudo et pulchꝛitu⸗

do põt ꝑpendi ⁊ amari vt ſic tandẽ poſſitvide

ri. Spuũalis tñ ſenſus in oiba querendus eſt ⁊
pꝑſcrutandus. Sniĩa in ſpecialiꝓpha & dei ma
gnalia que mente ↄceꝑat narraturusviſionis
ipᷣius exultatõe ructat.d.( Benedic)o (anima

mea)nõ tm lingua(dno).i.lauda euzʒ ꝓ tantis
beneficijs ⁊ muneribo que hic narrantvt duz
bñdicis illũ iu bñdicaris ab illo et cõuertens
ſermonẽ ad ipᷣm oñdit cauſam quare ſit bñdi

cendus qꝛ O (dñe deus meus)qͥ ſemꝑ es ma⸗
gnus ⁊ magnificus in te ⁊ tua natura cuiꝰ ma
gnitudinis nõ eſt finis magnus esvehemen⸗
ter).i. valde ⁊ excellenter in me ⁊ in reliqͥs ſan
ctis tuis nõ creſcens inte qꝛ ꝑfectes ſed in no
bis ⁊ nr̃a noticia ex ↄſideratõe operũ tuoꝝ in
quibo magnus innotuiſti. Vñ aut magnifica

tus ſu demonſtrat cum ſubdit.

Confeſſionẽ ⁊ decoꝛẽ induiſti: amictus

„ -
Is. ciſ.

me

lumine ſicut veſtimeno.
¶ Zonteſſionẽ).i. laude angeloꝝ ⁊ hominũ

omniũq; creaturarũ (et decoꝛẽ).i.pulchꝛitudi

nem (induiſti) in ceaturarũ ꝓductõe ⁊ oꝛdina
tione.i.apꝑuiſti in eis laudabilis et decoꝛꝰ qꝛ

vndiq; habescreaturas que te ↄfitẽtur.i.lau⸗

dantac decoꝝ ⁊ gloꝛioſum oſtendũt qͥ in te es
(amictus)etcooꝑtus (lumine)ineffabilicſicut
veſtimento) ꝗꝛ lux vndiq; iibi eſt qui habitas
lucẽ inacceſſibilẽ. Vel (ↄfeſſionẽ etdecoꝛẽ in⸗

duiſtii cccliaz in qua eſt ine ↄfeſſo pctõx·
per quã deponit feditatẽ. Deinde decoꝛ virtu

ium ꝑ quem placet ſpecioſo pꝛe filijs hoĩm et
es (amictus lumine)ſcʒ ipᷣa eccłia tua qꝛ ececig
facta eſt lux in dno que pus erat tenebꝛe in e

..

ipſa(ſicut veſtimento) Ipa enim eſt veſtis ſine
macula ⁊ ruga ipᷣa eſt tunica incõſutilis nõ di
uidenda. pꝛius quidẽ ponit ↄfeſſionẽ deinde
decoꝛẽ qꝛ ad decoꝛẽ iuſticie nõ venit᷑ niſi pᷣce⸗
dente afeſſione.pꝛius de iniquitatibe tuis in
cipe ↄfiteri ⁊ a ↄfeſſione incipis decoꝛari dez

coꝛatus efficeris veſtimentũ dei. Et qꝛ omnia

cõſfitent᷑ de ſingulis ſubſequenter agit. Et pꝛi⸗

mo de celo dicens. Cu es.

ellem:qui tegis

cile eſt extendere vnam pellẽ faciliꝰ illi fuiter

tendere tam magnũ celũ. figurate aut ꝑ celos
ſacra ſcriptura accipit᷑ qꝛ ꝑ eaʒ illuminamur
ꝑ pellẽ moꝛtales hoĩes intelligũt᷑ pellis enĩ q

moꝛtuis aialibs detrahit᷑ moꝛtaluatẽ ſignifi⸗
cat vn pꝛimi parentes cũ peccauerũt moꝛta⸗

les facii de pellibo tunicas acceperũt. Celuʒ ̊

ſicut pellis extengit᷑ qꝛ ſacra ſcriptura ꝑx moꝛ⸗
tales hoĩes vbiq; pdicat᷑? aperit᷑ tegis aqᷣs
ſuꝑioꝛa eius)ad literã qñ iuſſitvt fieret fima⸗
mentũ inter aquas ⁊ aqs factũ eſt vt ſint aque

inferioꝛes que ꝑfundunt terras ⁊ ſint aque ſu

Eioꝛes ab aſpectibo hoĩm remote que tegũtſu

ꝑioꝛa celivñ alibi aque que ſuꝑ celos ſunt laun
dent nomen dñi. Quidã dicũt hic ꝑ celos in⸗
telligi celos aereos vltra quos ſunt nubesaq̊ᷓ
ſe quas dicũt eẽ aquas ſupꝛa firmamẽtuʒ ſub
quo ſunt aque inferioꝛes in groſſa ſpᷣa quã ex
poſiuõeʒ.ponit Augꝰ ſuꝑ geñ. et eã cõmendat
figurate autꝑ ſuꝑioꝛes aquas charitas intel⸗
ligit᷑ que in coꝛdib pꝛis diffundit᷑ que quideʒ
ſuꝑ celos eſt.i.ſuꝑ om̃s libꝛosłet ſcpturas bñ
aũt his aqͥs celũ tegi dicit᷑ qꝛ in diuinis libꝛiſ
nihil eminentiꝰ charitate inuenit᷑.

Qui ponis nubem aſcenſuʒ tuum:qui
mbulas ſup pennas ventox. 7

Qui ponis nubem aſcenſum tuũ)ad literã

7 „*

dñs viſibiliter aſcenditin celuʒ ⁊ ſcript eſt

nubes ſuſcepit eum ab oculis eoꝝ ⁊ de reſur⸗
rectione nr̃a dicit᷑ qd rapiemur in nubib ob
uiaʒ chꝛiſto in aera.figurate aũt pᷣdicatoꝛes ve

ritatis nubes ſunt qꝛ doctrinis cõpluũt. Ex⸗

tenſa eſt ſcriptura ſuꝑ oꝛbẽ terrarũ nec deſunt

nubes que pluunti. pdicant verbũ vitatis ex

— - — ,;R s

=, —– — —

— — —

ffff 1 ʒ —G—U

ind.

ſ

nöd

hce⸗
isin
des
nnid

⸗

BB

ponunt᷑ omnia que obſcura ſunt. Et ſic ꝑ nun-
bes coꝛda noſtra a intelligentiã ſcripturarũ et

ad deũ aſcendũtqui ambulas ſuꝑ pẽnasven

toꝝ)ad literã velocitatẽ venti ꝑ pẽnas ſignifi⸗

catam dñs ſuꝑat ꝑ agilitatẽ oꝑatõnis qvbiq;

pñns eſtqꝛ velocius q; venti currant oꝑat᷑ Cnñn
alibi dicit velociter currit ſermo eius cito im⸗
plens quicqͥd vult. Myſtice aũt venti ſunt aie

et pennevirtutes qͥ ſunt in duab alis.i.in duo
bo pᷣceptis charitatis ſʒ charitatè omniũ cha⸗

virtutes animarũ tranſcendit.

Aui facis angelos tuos ſpiritus:et ni

niſtros tuos ignem vrente.

ui facis ſpns) in ſuba.i.ſpũales ſubas ti
bi aſſiſtentes eſſe (angelos tuos).i.nũcios tue
volũtatis cum eos mittis.ſpũs enĩ nomen na
ture eſt angelus nomen officij et ignẽ vrentẽ)

id eſt ſpũs ſupᷣmi oꝛdinis ſcʒ ſeraphin qui in⸗

terpꝛetant᷑ ardentes facis(miniſtros tuos cuz

vis.vñ in Eſaia. Volauit ad mevnus de ſera

gurate aũt poſſumꝰ ꝑ ſpũs mntelligere ſpũales
quos facit angelos ſuos.i.nũcios verbi ſui et
ardentes ſpũ et charitate facit miniſtros ſuos
qui alios intendũt et feruere charitate faciunt

ꝑ verbũ dei qð audiũt ⁊ vicia in eis ↄſumunt
nõ eni incendit qui nõ ardet. Et ideo opoꝛtet

hoĩes antequã pᷣdicandi officiũ aſſumant eſſe
ſpnales ⁊ ſpiritu feruentes. n ene⸗

MQui fudaſti terrã ſup ſiabilitatẽ ſuã:nõ

inclinabit᷑ in ſeculũ ſeculi.
naGnda terrã ſuꝑ ſtabilitatẽ)et baſem

).i.immobilitatẽ centri ſui.dando eivirtu

tem ⁊ firmitatẽ ꝑ quã ſtat tanquã ab illa ſuſtẽ⸗

tata ⁊ in illa fundata.vñ (nõ inclinabit᷑vel cõ

mouebit in ſeculũ ſeculi).i.ineternũ in aliqua
parte a loco ſuo totali ⁊ a cento mũdi in quo
eiusvirtus ſuſtentiua ↄſiſtit.Quãuis eni tran
ſeat jm qualitatẽ nõ tñ ſᷣm ſam. Spũaliter
fundauit terrã.i.eccłiã ſuꝑ chꝛiſtũ qͥ eſt ſtabili
tas huius ecclie et oĩa ↄtinet ptaãte ⁊ nos boni
tate.fundamentũ enĩ aliud nemo põt ponere
pꝛeter id qð poſitũ eſt qð eſt ieſus chꝛiſtꝰ.et iõ
tali fundamento ſuffulta nunquaʒ inclinabit
vYel deficiet. Terra itaq; nõ inclinabit᷑ licet.

ſun montes ſiabunt aqu.
Abr ſſusi.mare ⁊ ois aqꝝ cõgeries iſicut

abeſus ſicut veſtimẽtũ amictus eius:
9

veſtimentũ ſit (amictus eiꝰ)ſcʒ tere ex oĩ pte

qꝛ mare ⁊ flumina oꝑiunt terrã ⁊ vt veſtis ci

cũdant eꝗ excepta vna ꝑte q; remanſit arida

pter vitã hoĩm ⁊ aialiũ q̃ abyſſus tꝑe diluuinj

ita excreuit vt et montes oꝑiret. vñ ſequit᷑ ſugꝑ
mõtes ſtabũt aqin tpe diluuij vbi ponit fuu
rum ꝓ pᷣtenito.vel h̊ futuruʒ erat referendo ad
ips ꝗᷓ terra fundata fuerat. Myſtice ꝓpha ec⸗

cleſia futurã in diluuio ꝑſecutionũ volebatin
g Haritate telligi. Fuit eni aliq tꝑs q̃ terrã dei.i. ecciam
ruas chꝛiſti ſuꝑat ⁊ ideo ſuꝑ pẽnas ventoꝝ.i.
ſccõꝛũ ꝑ agilitatẽ charitatis ambulatet omes

ita cooꝑuit abyſſus.i. multitudo pſecutionuzʒ
vt nec ipᷣi magni qͥ ſunt mõtes apparerẽt. Sta
bant quippe ſuꝑ mõtes aq̃ qꝛ ꝓpli reſiſtẽtes ſu
perabant auctoꝛitatẽ ſoꝛtiter euangeliſantiuʒ
hoc non diu quia M!
Ab increpatõe tua fugient:avoce toni /
rui tui foꝛmidabut.

verbum dei ⁊ pᷣualebant ſuꝑ martyres. Becd

Ab increpatõe tua) o dñe.i. ᷣm oꝛdinatõeʒ
volũtatis tue ac ſi eſſenta te increpate (fugiẽt)
et recedẽt ſcʒ aque diluuij ad locũ deſtinatũcet

8. lera a voce tonitrui tui).i.venti terribilł ⁊ ſicci foꝛ
phin. Vel( qͥ facis angelos tuos ſpũs)vt ſpi⸗
rent hoĩbo tuaʒ facere voluntatẽ (et miniſtros
tuos ignẽ vrentẽ).i.ardentẽ vt in alijs lumen
veritatis infundant in alijs pctã ↄſumant fi⸗

midabũt).i.q̃ſi fſoꝛmidãtes ceſſabũt yt appase
at terra qꝛ ꝑ tales ventos ceſſauerũt. Myſtice

Ab increpatõe dei fugerũt aque recedentes a

pᷣſſura montiũ ⁊ eminẽt mõtes in ſalutẽ pploꝝ·
qꝛ coꝛ regũ in manu dñni fuit qð deflexit qͥ vo⸗
luit. Juſſit ꝑ eos pacẽ dari chꝛiſtianis ⁊ emi⸗
cuit auctoꝛitas apłica a voce tonitrui dei fctã
E aplłos ꝑ nubes ꝑ ſcripturas foꝛmidãt aque
ꝑſecutionũ.mali enĩ ↄminatõne iudicij timẽt.
Quibo aquis ceſſannld
Aſcendũt montes et deſcendũt campi:

i⸗ locum quẽ fundaſti eis.
ſcendũt mõtes ⁊ deſcendũtcampi).i.per
hũc receſſum aqꝝ apparuit in terra aſcenſus

et multitudo montiũ et deſcenſus ſeu planici⸗

es campoꝝ qui pꝛius latebãt ſub aqͥs (in loco
quẽ fundaſti eis.i.ſm loca in qͥb eos a pꝛin⸗
cipio fundaſti. Myſtice Aſcendũt mõtes).i.
ſancti in ſpiritalẽ ꝓticiũt intelligentiã ſet deſcẽ
dunt campi).i.ppli ſe ooꝝ doctrinis ſubdũt vt
virtutũ fructibo ⁊ floꝛibo repleant᷑.(in locũ quẽ
fundaſti eis in ↄuentũ eccleſiaſticũ ⁊ faciunt

fm dona q̃ ↄtuliſti eis quantũ quis ꝓpꝛiũ do⸗

num habet ex te. Alios enĩ dedit ꝓphᷣas alios
euãgeliſtas ⁊ hmõi.Ideo aũt nõ ſeniũt modo
nec dant operam euertere terram ꝛ·
Terminũ poſuiſti quẽ nõ tranſgredien
tur:meq; cõuertentur opire terram.c
erminũ)? finẽ ſcʒ alueos ꝓpꝛios poſuiſti)
ſcʒ aqᷣs oceani ⁊ alijs claudendo eos luoꝛibo.
(quẽ nõ tranſgrediẽtur) trãaſeundo a loco no

BZup ea volucres celi hab

et vltra ꝓcedendo(neq; cõuertent᷑ opire) . nõ5

reuertent᷑ et redibũt ampliꝰ ab alucis ſuis vt

opꝑiantterrã) ſicut in dilunio ſecerũt. Myſti⸗
ce finẽ impoſuũ tranſgredi nõ pñt aq̃ ꝑſecutio

nũ et ſi ad oꝛas terre flucł ꝑſtrepũt ⁊ ſi adhuc

dcurmurãt terrã tñ eccie diluuio nõ oꝑiunt vt
iã liceat eccie libere pᷣdicare. Terminuʒ etia et
modũ aqͥs tribulationſi poſuit ne motus eax

—

ſit longioꝛ aut vehemẽtioꝛ q; ſit opus. Dʒqᷣd
fit in terra mundata. Dequit᷑ ⁊ dicit.
AQui emittis fontes in ↄuallibi:ĩter me
¶NQuiemutis 2 manare facis(fontes in con
nallibo.i. in locis terre humilib⸗ ⁊ indecinter
mediũ montiũ) ſcʒ in ↄuallubocꝑtranſibũt aq;;
oꝛte ex illis fontibo. ſepe enĩ fontes pᷣmo fluũut
et deinde flumina faciũt. Oyſtice emittifon
tes in ↄuallib).i.graʒ ſctĩ ſpũs qͥ ſuꝑ humilẽ
geſcit pᷣſtat huilibo ⁊ gre ſubditis ⁊ eq̃liter int᷑
mediũ montiũ.i.eccłiaꝝ ꝑtranſibũt aque).i.
Sbagdlicatoꝛes vᷣbi veritatis irrigãdo doctrina et

um montin ptranſibut aque.

donis celeſtibo ppłlm ⁊ eque oĩbo miniſtrando

ꝗqꝛ aqua dei.i.doctrina nõ ꝓpꝛia eſt alicui ⁊ pꝛi
uata ſed cõmunis ⁊ publica. VUlCinter mediũ
montiũ q ſunt due ſpẽs ſuꝑbie quarũvna na
ſcit᷑ ex re tpali alia ex re ſpũali ⁊ int iſtos duoſ
moötes eſtvallis hũilitat nõ declinãs ad aliqe0
ſpeciẽ ſuꝑbie et in iſto medio (ꝑtranſibũtaq)
gratiarũ. Et de his fonubo et aquis.

Hotabut offis beſtie agri: expectabunt

onagri in ſiti ſna.

¶¶ Potabüt oms beſtie agri) i. aĩalia regionũ
cexpectabũtonagri).i.aſmni ſilueſtres ĩ deßtis
exñtes in ſiti ſua)ſcʒ refici ꝑ hmõi fontes⁊ flu

mina. Myſtice potabũt de ill aqs ſpiritalibo

oms beſtie agri).i.oms gentiles magni ⁊ ꝑui
(et expectabũt onagri).i.ſuꝑbi iudei ſuꝑba ia
ctantia vagãtes tanq; in deftolin ſiti ſua qñq;
refici ⁊ bibere has aqs qꝛ ſuꝑbi indei differũt
bibere vſq; in tꝑs vltimũ:fluũt ̊ üũle aq̃tt inde
bibũit timidi ⁊ feri:ꝑui ⁊ magni getiles ⁊ iudei
väyt oĩb hec gra miſtret᷑ Cꝑata ẽ aq̃ oibo nullũ
terret vt vnuſquiſq; ſm ſuã ſitim ⁊ deſiderium

iat alius plus alius minꝰ.

—

dio petraꝝ dabunt vorres.
uꝑ).i.iuxta (ea) qᷓ dicta ſũt ſcʒ ↄualles ac

mõotes ⁊ flumina (volucres celi)aerei habita⸗

bũtc moꝛabunt᷑ (de medio petraꝝ⁊ nemoꝛũ

(dabüt vocẽ).icantabũt ↄgaudęetes vicinitati
vbi ſunt nutriti. Oyſtice (ſuꝑ ea) q̃ dicta ſunt
ſcʒ aq̃s ⁊ hmõi(volucres celi).i.ſpũales viri
2ptemplatõe gaudęetes celeſti ꝗͥ vᷣtutũ penis ce

itabũt: de me

teros volare docẽtchitabunt qꝛ auctoꝛitatilo

aploꝝ ⁊ ſciõꝝ nõ ſuis coꝛdibo innitent᷑. et(de

medio petraꝝ dabũt voces) qꝛ in medio eccia
rum apuer̃tos ſuũ ad docendũ ꝓpłm ⁊ collan
dandũ deũ.vel (de medio petraꝝ).i.de ↄcoꝛ-⸗
di auẽte ſctõꝝ vel duoꝝ teſtamẽioꝝ in qba ſo⸗
nat chꝛiſtus dabũt voces) pᷣdicatõis.Emit⸗
iis inq; fontes in ↄuallibo ⁊ cctera pᷣdicta fac.
Higans mötes de ſupioꝛibo ſuis: de ftu
ctu operum tuox ſatiabit᷑ tera.
Rigãas) etiã o deꝰ mõtes de ſuꝑioꝛiba ſuis)
id ẽ de aqͥs in ſuꝑioꝛibo ꝑtibo celi generatis qꝛ
oↄualles ⁊ campi rigant᷑ fontibo ⁊ fluminibo ſʒ
mõötes indigẽt rigari pluuijs vt ibi etiã creſcat
her ba aialibo opoꝛtuna (de fructu oꝑm tuo
id ẽ de effectu pluuie qð eſt opus tuũ (ſatiabit
terra).i.fecundabit᷑. Oyſlice( Rigans mon⸗
tes.i.aplłos ⁊ pdicatoꝛes (de ſuꝑioꝛibo ſuis)i.
de celeſtibo q ſunt ipis altioꝛa. ſpiritali eni grfa
coꝛda eoꝝ rigauit effundẽs ſuꝑ eos ſpm̃ ſctm.
et de fructu oꝑm tuoꝝ ſatiabit rra) qꝛ de ſpi⸗
riali doctrina apłoꝝ ⁊ pᷣdicatoꝝ reficit eccia
Et bñ nõ de fructu montiũ ſʒ oꝑm tuoꝝ dicit
qꝛ qcqͥd in vᷣttibo ſcõꝝ agit᷑: illius eſtgre qui
merita largit. Tena inq; ſic irrigata

Pe ducens fenũ iumentis: et herbam

eruituti homanum.

Pꝛoducẽs fenũ iumẽtis).i.ad pabulũ ⁊ nn

trimentũ iumentoꝝ (etherbã ſᷣuituti hoĩm).i.

iumẽtis q̃ in cultu terre ſ uiũt hoĩbo. Myſtice
Tena ꝓducit fenũ.i.terrenũ ſubſidiũ iumẽ⸗
tis).i.pᷣdicatoꝛib q iumẽta fctã ſunt qꝛ onera
cccie poꝛtauerũt ⁊ in eadẽ laboꝛauerũt. Juſtũ
eſt eni ſi iumentũ in terra laboꝛat vttra iumen
to ſuo fenũ ꝓducat. debet ſcĩ viri ab eis coꝛꝑa
lia ſtipẽdia ꝑciꝑe qͥb ſtudẽt ſpũalia miniſtra⸗
re.ſet herba).i.tꝑalia (ᷣuituti hoim).iᷣdica⸗
toꝛibo ſᷣuis hoĩm ꝓ chꝛiſto ⁊ ex charitate fſcĩis:
et eſt expoſitio pᷣcedenꝭ. Nota ꝑ herbã ⁊ fenũ

intelligi victꝰ ſimplicitatẽ:hᷣ aũt ẽ neceſſariũ.

Elt educas panẽ de terra: et vmuʒ leti ⸗

—

Vtꝑ eoꝝ laboꝛeʒ (educas panẽ de cra).i.

frumentũ vñ fit panis q eſt hoiĩim nutrimentũ

et ſilr (vinũ)educas vt (letificet coꝛ hoĩs)nõ in

ebꝛiet ſʒ ſobꝛios reddat ⁊ ſpũalẽ leticiã indu⸗
cat. Myſtice VUt ꝑ eoꝝ pᷣdicatõeʒ ſeducas pa⸗
nẽ) cʒ chꝛiſtũ.ipe eſtenĩi panis qͥ de celo deſcẽ
dit(de t᷑ra).i.hoĩbo in terra habitãtibo ⁊ terre⸗
num coꝛpꝰ geſtãtibo ꝗͥ ꝑ eoꝝ doctrinã credũt
et chꝛiſtũ ↄfitent᷑.(etducas(vinũ)ſcʒ ſpũale

interioꝛẽ hoĩem reficiẽs vt (letificet coꝛ hoĩs)

ſpüali leticia ⁊ inehꝛiet vt obliuiſcat᷑ errenoꝝ

uh

ln

⸗

ni⸗

ſi

-

