ↄfũdar)a ſpe mea.vł (vtñ ↄſundar)in pñti ꝑ

lapſũ culpe⁊ in futuroꝑ exꝑiẽtiã pene. Sicut

egritudies coꝛpoꝝ oꝛiut ex ſtomacho ita pctã
ex coꝛde et iñ eſt ꝙ penitẽdo de ꝑctis qbuſcũq;
tundimus pectus cui coꝛvicinũ eſt. Quia ò de

coꝛde ꝓcedit vniuerſitas vicioꝛũ ſicut dñs ait

in euãgelio ideo illud immaculatũ fieri poſcit

in operibo diuine iuſticie. In quoꝝ actione po

teſt macula quadruplex ↄtingere ſcʒ ſiagatdi⸗
minutevt ieiuniũ ſine elemoſina.ſi negligenter
vt contingit in oꝛatõe ratione diſtractõis.ſi ela
te vt ſi vanã gloꝛiã querat:ſi mercennarie vt ſi

E⸗

—R—+õ

tuum anima mea et in verbumtuuʒ
ſuper ſperaui.

.7

iaduentũ dñi deſiderat:pꝛimuʒ ſcõᷣm antiq̊s
pr̃es:ſcdᷣm quantũ ad modernos dicens quã⸗
ta in hac expectatõnetulerita ſuꝑbis ⁊ petitvt
in mãdatis dei ꝑſeueret ⁊ qꝛ in hac expectatõe
laſſatus eſt ex deſiderij dilatõeiõ huic octona⸗
rio pꝛemittit᷑ littera Caph)que interpꝛetat᷑ in⸗
curuatus qꝛ feſſus longa militia cupit diſſolui
et reuerti ad pꝛincipiũ ſed tñ non recuſatlabo
rem ſi neceſſe eſt manere in carne ꝓpter fratres.
q.d. veniant mihümiſeratões tue ⁊ viuam yere
et vita eterna q; Defecit) fere ⁊ laſſata eſt ſcʒ pᷣ
tedio in diutina expectatiõe tendens affectu et
deſideriocin ſalutare tuũ )ſcʒ ieſumvlł in deſide
rium ſalutis anima mea) tribulationibo ⁊ ten⸗
tatõnibo oppꝛeſſla Bonus eſt iſte defectus ſigni

ficat enim deſideriũ boni nõduʒ quidẽ adepti

ſed auidiſſume ↄcupiti⁊ inverbũ tuũ).i.in pꝛo
miſſum tuũ quovitam eternã patienter ſuſtinẽ
tibue ꝓmittis(ſup ſperaui).i.valde ſperaui ſci
ens id adimplendũ hec ſpes facit ꝑ patientiaʒ
expectare que nõ vidẽtur. Nesſimpliciter di⸗
citſperaui ſed ſuper ſperaui quia pꝛemiũ ma⸗
aius eſt merito ⁊ plus futurũ eſt q; dici poteſt.

Defecerũt oculi mei in eloquiũ tuũ:di⸗

ecit in ſalutare

Tacyndecin littera pegrinus hu mũ

centes quando conſolaberis me.

—
— ndd-r – — — – = = BS — —„ —— M, — — — — — —

i

Ve

ic

gen

ſnn
dant

nn
oe

apec

SDefecerũt) etia (oculi mei) interioꝛes ſcʒ röõ
et mentis intellectꝰ nimio deſiderio laſſati:ten
aentes (in eloquiũ tuũ).i.in ꝓmiſſum tuũ(di⸗

centes gemitu oꝛatõne ⁊ deſiderio⸗ quando cõ

ſolaberis me) educendo de his miſerijs quoꝛũ
tedio afficioꝛ.q.d. moꝛas patioꝛ quod ſit vtres
dilata dulcioꝛ veniat. Nonit autem dñs quid

quãdo faciat qui in menſura et numero ⁊ pon

deſiderijs carnalia deſideria frigeſcunt pter h
ſubdit quaſi dicendo. Ideo conſolare.

Auia factus ſuʒ ſicut vter in pꝛuina:iu

ſtif catões tuas non ſum oblitus.

¶ Quia factus ſum ſicutvter in pꝛuina roꝛeꝛ
congelato.i.dei gratia carnalis cõcupiſcentie

ardoꝛẽ reſtrinxi:ꝑ vtrem enim caro moꝛtis bu

ius: ꝑ pꝛuinã celeſte bnficiũ intelligit᷑ quo car
nis cõcupiſcentia velut frigoꝛe cohibente toꝛ⸗

pet⁊ contrahit᷑ ⁊ ideo qꝛ talis factus ſum iuſti

ficatõnes tuas ea que pꝛecipis ad iuſticiam

(nõ ſum oblitus) qꝛ a memoꝛia nõ labunt᷑dũ
aliunde nõ cogitat᷑ nam qꝛ toꝛpet cupiditas iõ
feruet charitas. Vel(qꝛ factus ſum).i.reputa⸗
tus vilis ⁊ inutilis(ſicutvter in pꝛuina conge⸗

latus eſt ⁊ nulli liquoꝛi idoneus ⁊ tmciuſtificas⸗
tiones tuas nõ ſum oblitug ꝑ recoꝛdationẽ et
opationẽ. Ita deſidero videre ſalutare. Sʒ.
Quot ſunt dies ſerui tui: quãdo facies

v perſequentibo me iudiciũ.

.

uot ſunt) in hoc ſeculo (dies

7„

q.d. Impꝛime mihi iugem finis mei meditatõ

nem et(quãdo facies de ꝑſequentibo me)ſcʒ de
diabolo ⁊ miniſtris eius (iudiciũ).i.vindicta,z

etvltionẽvt illis deſtructis ꝑueniã ad tuã viſio

de dieb ſins interrogat coꝛpus chꝛiſti q ĩ hoc
ſeculo ſunt futuri ⁊ ne quis putet eccłiam anie
ſeculi finem deſiturã addit etiam de indicio de

monſtrans vſq; ad iudiciuʒ ipᷣm quoq; in ter⸗

ris futurã. Ham ad hoc vi meꝑſequunt᷑.

ſed non vt lextua.

uerſis ſectis ac ꝓfeſſionib ⁊ littere ſeculares et

iudeoꝛũ ac errabunda loquacitas hereticoꝛuʒ
quos omnes iniquos voluit intelligi quibus
omnib ppoſui legẽtuã que nullã ↄtinet vel cõ

not ſunt) in ho (dies ſerui tui) qui
bus finit᷑ iſta miſeria ꝑſecutionũ et tentationũ.

Narrauerumt mihi iniqui fabulationes

Harrauerunt mihi iniqui fabulatõnes).i.
inanes ⁊ vanas locutões que inverbo tm de⸗
lectant vt me a veritatis tramite detoꝛquerent.
¶led nõ ſunt)ille mihi(vt lex tua)qꝛ nõ cõueni
unt legi tue in qua me magis vᷣias delectat q
verba. Illas aut vanas locutões habent in di

tinere pot falſitat? Qd ex boc patet qꝛ.

Omnia mandata tua veritas:iniqui ꝑg⸗

¶Omnia mandata tua)ſunt (veritas ꝛ inni⸗
xa veritati omnia que tendunt ad veritatẽ fina
tem nõ ſunt vamitas vel falſitas que in illoꝛuʒ

ſecuti ſunt me adiuua me.

abundat ſermonibo ⁊ ꝓpter hanc tuã veritatẽ ꝗᷓ
9actar quln a et numero ⁊ pon me delectat(iniq ꝑſecuti ſunt me) iniuſte qꝛ nõ
dere cũcta diſponit Ardentib aũt ſpiritualib-

in me ꝑſecuti ſunt niſi veritatẽ vt depꝛauarent
cam ergo tu (adiuua meyvt certẽ pveritatevſq;
ad moꝛtẽ qꝛ ⁊ hoc tuũ eſt mandatũ. Non pe⸗
to vi amoueat᷑ hoc ceriamẽ ſedvt adiuuare me
digneris ſciens neminẽ coꝛonari niſi qui legit
time certauerit. Ideo aũt adiuua qꝛ.

Paulominus cõſũmauerũt me in terra

Paulominus).i.fereconſũmauerũt)i.con
umpſeruntme in terra) multa ſcʒ ſtrage mar⸗
rum facta dum ↄfiterent᷑ et pᷣdicarẽt veritatẽ
Pon dicit ↄſumpſerũt ſed ↄſũmauerũt qꝛ ſtra
ges martyrũ potius fuit conſũmatio ⁊ ꝑfectio
eccłie qᷓ; ↄſumptio. Sed qꝛ nõ fruſtra dicitad
iuua me ſubdit(ego aũt) q;uis ita tentatus (nõ
dereliqui mandata tua)quantücunq; me ꝑſe⸗
querent᷑ qꝛ in omibo ꝑſecutionib ſemꝑ aliqui

6 auũt no dereliqui mandata tua.

reſeruati fuerunt fideles in fide cõſtantes et ita

erit in futuro.Etvt poſſit ꝑſeuerarevſq; in finẽ
ſubooͤoicc.
Scõom miſericoꝛdiã tuã viuiſica metet
cuſtodiã teſtimonia oꝛis ti.
¶ Scõðm miam tuã nõ meritũ meũ viuifica

meyvita gre ⁊ cõfirma me in ꝑſecutõe ne amã⸗
dovitã tpalem negem ⁊ ſic ꝑdam vitã ſpualem
ctteternãtet Aa ſeunſacis teſtumonia oꝛis tui).i.
Vi G i martyria ad que hoꝛtaris vel pᷣcepta q̃ oꝛe tuo
nem. q.d. vtinaʒ fiat celeriter vt ab his liberer: en

ſanxiſti Sancti eni in tanta ꝑſequentiũ crude
litate nullo modo dei martyria vel pᷣcepta cu⸗
ſtodirẽt niſi fieret eis q hic oꝛatũ eſt ſcõᷣm mi⸗
ſericoꝛdiã tuã viuifica me. viuificati ſunt qꝛ ꝓ
vita veritatẽ deſerere noluerũt? moꝛiendo ꝓve
ritate vixerunt. Lamech.

eternn dom/
ne verbũ tuũ ꝑmanet in celo.
HNEeſſus expeciatoꝛ qui ſupꝛa cu⸗
piebat dies ſuos claudi ⁊ eſſe cũ chꝛiſto hic oñ
dit ſe nõ recuſare laboꝛẽ immo eſt ardẽs ad ſer
uiendũ ei cui angeli ſᷣuiũt qͥ in hac littera duo
decima virtutes dei ⁊ facta deſcribit dicẽs tꝑa

lua finiri ſed nõ mandata dei? qꝛ hic mandata

ſunt diligenter intelligenda? ſeruanda iõ huic

octonario pᷣmittit littera Lamech) que interp̃

tatur coꝛ vel ſeruo.leuet᷑ ergo coꝛ circũciſuʒ ad

l

ea decet enim ſlud in te manere q in celo pſe

In eternü non obliuiſcar iuſtiſicatiöes

uauit me a ꝑiculo ideo de cetero.

me:teſtimonia tua intellexi.

uerat dixerat ſupꝛa adiuua viuiſica ⁊ cuſtodiã inge:auia in ipſis viuiſicaſti me. e
teſtimonia.Et bene ſunt cuſtodienda . ¶In eternu)ſcz in euum. i. q;diu viuamenon gnit
¶ In eternũ).i.ſemꝑ⁊ ſine intermiſſiõe o(dñe obliuiſcar iuſtificatões tuas).i.pᷣcepta legisin oni
verbũ tuũ).i.lextua ⁊ obſeruantia mandatoꝝ quibus nos coꝛrigendo a pctõ purgas et iuſti ince
angelis cuſtodientibo eternã ſine deſertiõe mili uiſcar iuſtificatões tuas)laudando ⁊ gr̃as agẽ gunn
ciam qꝛ celeſtes creature ſemꝑ obediũt deo s do ꝙ nos liberaſti de ſpiritali captiuitate et de un
merito debẽt inferioꝛes creature ratõales imi⸗ mundo ſicut iſraelite in terra ꝓmiſſionis gr̃as nn
tari ſimiliter obediendo.q.d.idcirco omni ſtu⸗ ggebant ꝓ liberatõe ab egypto (qꝛ in ipᷣis).i.ꝑ ſlni⸗
dio mandata obſeruanda ſunt qꝛ ſuꝑni ciues coꝝ meditationẽ ⁊ impletionẽ (viuificaſti me) hoten
ea indeſinenter cuſtodiũt et ei ſeruitus negãda nihil extra te petentẽ:a moꝛte ſcʒ peccati reuo⸗ henin
nõ eſtcui angeli ſeruiunt poſt celũ ſequit᷑ deter cando vel pᷣſeruando ⁊ vitã ſpiritualẽvel eter⸗ G
m. bEEt. nnapgnconferendo. Etidoeoo. nn
In generatione et generationẽ veritas Tuus ſum ego ſaluum me fac: quoniaʒ ſon
tua:fundaſti terram et yamanet. uiuſiificationes tuas exquiſiui.
¶In generatoe ⁊ generatronẽ).i.in oĩbo gene ¶ Zuus ſum ego) nõ ſoluʒ ſcᷣm creationẽvel Anr
rationibo ſibi ſuccedẽtibo ꝑmanet(veritas tua) portentiã ſed ſcdᷣm gram recreantẽ qꝛ ꝑ te viui⸗ ern
qꝛ nunq; defuit veritas dei in ſanctis eius mõ ficatus ⁊ ideo (ſaluũ me ſac)de futuro ſicut fe⸗ ni
paucioꝛibo mõ pluribovt ſe varietas hoĩm ha⸗ ciſti depꝛeterito. Ego tuus famulus ⁊ tu deus .
buit vel habebit ſemꝑ enĩ ſunt aliqui veritatis meus a te poſco ſalutẽ. O lim meus eſſe volui
ammatoꝛes iuſti ⁊ veraces q; (fundaſti)et ſtabili ctperij modo tuus ſum ⁊ ideo ſalua. Ethocte D
ſti in fide(terrã).i. eccłiam ſcʒ ſanctos qui ſunt moueat(qm)nõ measvolũtates quibo fui meꝰ 1
in terra(ct ꝑmanet)in ipſa fide qꝛ fundamen⸗ ſed (iuſtificatiões tuas).i.mandata tua in lege
to fidei qð eſtieſus chꝛiſtus ↄſtabilita nõ incli cõtenta vt eſſem iam tuus (exquiſiui)ſcʒ exat⸗
in ea. Et ſimlliter. breoeooſius. Rarus eſt qui poſſit dicere deo tuꝰſuʒ
Oꝛdinatione tua pſeuerat dies:quoniãXẽ¶ Ille hoc dicit qui adheret deo totis ſenſiba qui gi
omnia ſeruiunt tibi. AAllllliud cogitare nõ nouit hoc nõ poteſt dicere ſe 4
¶ Oꝛdinatõe)⁊ diſpoſitõe(tua ꝑſeueratdies) cularis:plures enim dominos habet venitli⸗ “M
M.iuſtus et ſanctus q relictis mũdi tenebꝛis in bido et dicit. Meus es qꝛ ea q ſunt coꝛꝑis cõ⸗ 1o
lumine dei viuitqͥ ꝑſeuerat in eccłia quicquid cupiſcis in illius adoleſcentule amoꝛe te mihi 4
vrgeat(qm omnia)q̃ ꝑtinet ad hunc diem (ſer vendidiſti.venit auaricia et dicit. Oeus es uauu
uiunt tibipomnia que ex oꝛdinatõe dei ꝑficit ei rum ⁊ argentũ ⁊ poſſeſſio quam habes pꝛeciũ in
deputat ad ſeruiendũ. Vel (qm omnia ſeruiut eſt libertats tue.venit gula ⁊ dicit tibi. Meus aan
tibi).q.ratio ⁊ cauſa omniũ pᷣdictoꝝ.ſ.ver es vnius diei conuiuiũ pꝛeciũ vite tue eſtvilioꝛ “
bum tuũ ꝑmanet in angelis: veritas in hoibb: es cibo tuo inter calices et epulas te acquiſun.
terra in fundatõe:dies in oꝛdinatõe eſtiſta qam venit ambitio ⁊ dicittibi. Meꝰ es neſcis qꝛ iõ
omnia debita ſᷣuitute et obediẽtia tibi ſunt ſub te alijs imperare feci vt mihi ipſe ſeruires ne⸗
iecia ⁊ ꝓ nutu tuo diſponis ea. Meruo autem ſcis ꝙ ideo inte ptãtem cõtuli vt meete ſubijce
omnia ſeruiunttibiꝛa. —è rem ptãtiveniũt ſingulavicia ⁊ dicunt. Heus Ne
Niſi ꝙ lex tua meditatio mea eſt:tũc foꝛ es quomodo huiuſmodi es potes dicere deo
te periſſem in humilitate ma. tuus ſum. Ille tibi dicit meus ſi vocem nõ re⸗
ſciendi ct ſaciendi ⁊ pᷣmia poſttribulatões ſpe Quip me ſe ipſum abnegat eſt mens on eſt Re
randi(tunc iideo qꝛ nõ meditarer foꝛte perii meus quem libido ſuccendit: qꝛ me caſti⸗ .
ſem)ꝑ lapſũ in grauẽ culpã (in hũilitate mea) tas. Non eſt meus auarus: qꝛ mea an bſtas .
,.i. in deiectõe⁊ afflictõe.legis quippe meditatio oneſt meus ncoſuget hacundus pax ſum
facitvt tꝑe tribulatõis ſuſtinere ⁊ tolerare poſ⸗ ego lingarensnom. ed meng qui poteſt
ſimus ne frangamur. Ergo tꝑe afflictõis me⸗ dicere nihil mihi conſcius ſum. Ideo autẽ ſal
ditatio nobis in lege ſit ne iparatos ꝓcella ten num me fac de futuro ga.
tationis afiligat. Etqꝛ ſic legis meditatio pſer Oe expectauerunt pctõꝛes vt ꝑderent 6

ned
n⸗

ſ⸗
dis
ſum
otel
ceſal

n

¶ Ve expectauerũt) q̃ſt in inſidijs latitando

et mihi inſidiando (pctõꝛes)ſcʒ ſpiritus mali

gni ⁊ homines iniqui (vt ꝑderent me) faciẽdo

conſentire ad malũ et ad culpã trahendo ſicq;

in gehennã pꝛecipitando ſed nõ ꝓfecerant nec

inde perij quia teſtimonia tua).i.pꝛecepta vel
martyria (intellexi).i.ĩtra me legi ea deuote me

ditando.q.d.longo me certamine inimici im⸗
pugnant ſed ego intelligens teſtimonia tua cõ

ſolationem ex eis recepi. Et ſi confitentẽvrge⸗

bant nõ ceſſi intuens ſinem ſine fine.i.eternaʒ
beatitudinẽ. VUnde ſubdit᷑. Et.

Omnis conſũmationis vidi finem: la⸗

tum mandatũ tuum nimis.
¶ Omnis conſũmationis).i.omnis ꝑfectõis
humane ſcʒ cõtemptus mundi ⁊ patientievſq;
ad moꝛtem⁊ huiuſmodi(vidi).i.menite attendi
(finem) vltimũ. O misconſũmatio eſt omniũ

virtutũ ꝑfectio ſcʒ ꝓ vero ⁊ ſũmo bono omnia

facere et mala omnia tolerare et vſq; ad moꝛtẽ
ꝓ vcritate ceriare. Cuius conſũmationis eſt fi
nis excellere in regno dei qð non habet finem
⁊ habere ibi ſine moꝛte ſine doloꝛe ⁊ cum ma⸗
gno honoꝛe vitã moꝛte huius vite ac doloꝛib⸗
⁊ obpꝛobꝛijs acquiſitã ⁊ viq (mandatũ tuum)
.ſſ.charitatis. mãdatũ illud geminũ quo iubet
deus ⁊ pꝛoximus diligi ꝑ quod cõplent᷑ omia
nimis).i.valde(latum)ſcʒ dilatatõne qꝛ etiã
vſq; ad diligẽdos inimicos extenditur.nil enĩ
latius qᷓ; omnes in ſinu amoꝛis recipere et nul
las odij anguſtias ſuſtinere et efficacius qꝛ ex
charitate pendet lex ⁊ ꝓphete dictaq; ꝓphetaꝝ
et totã legem ipᷣa concludit Et hoc mãdatum

ninmis latũ fuit et eſt mihi latum quaſi facile fa
ctum qꝛ nihil ꝓdeſſet inter toꝛmẽta ⁊ moꝛte in

ofitente.

minente ↄfiteri ſi charitas nõ eſſet

Vomogo di

gem tuam domine: tota die meditatio

¶ Inbac decimatercia littera loquitur vir iu⸗
ſtus qui in meditatõne legis pꝛofecit dicens ſe
ſuꝑ ſenioꝛes intellexiſſe et ideo dicit eſſe ſcriptu
ras dulces ſuper mel ⁊ qꝛ hoc eſt ei per charita
tem iõ huic octonario pᷣmittit᷑littera ( Mem)
que interpꝛetatur viſceravel ex ipᷣis qꝛ hic agit
de charitate que eſt ex ipſis medullis. per hoc

ergo intelligit multiplex dilectõ quia legem ex
toto coꝛde amat et ex ipſis viſceribo amplectit᷑.
q.d.intellexi teſtimoniavidi finem ⁊ merito qꝛ

¶Quomodo).i.qᷓ; yehementer et q; intenſe to⸗
tis viſceriba (dilexi legem tuam) o (dñe) in ſa⸗

exile

cra ſcriptura contentã. admiratiue hoc dicit et
ideo hec lex tua (tota die⸗.ſ.naturali id ẽ omni
tꝑe ac ſemꝑ et ſi caro impediat (meditatio mea
eſt) quatenus non ſolũ littera ſed etiam ſpiritu
eam intelligerẽ.q.d. intantũ dilexilegem aʒ
o dñe quod aſſidue et quaſi cõtinue meditoꝛ in
ea. In hoc enim apparet eum legem dei dilige⸗
re quia ꝑ omne tempusvite ſue cognoſcit᷑ eam
meditari.Et bene ait tota die qꝛ quicquid ſan⸗
cte agitur meditari legem eſt ⁊ ideo. H

„ „* .

Buper inimicos meos pꝛud

Super inimicos meos).i.plus qᷓ; inimicos
meos ſcʒ iudeos paganos hereticos qui nõ in
lelligũt vel nõ oꝑantur (pꝛudentem me feciſti
mandato tuo).i.ꝑ mãdatũ tuũ ſcʒ ſacre ſcriptu
re eloquiũ a me verum intellectũ (qꝛ ineternuʒ
mihi eſt).i.ſic intelligo ⁊ interpꝛetoꝛ ipᷣm man⸗
datum vt mihi ineternũ ſit ⁊ ad eternitatẽ vale
at qꝛ in tabulis coꝛdis dilectõ dei ineternũ erit
et pꝛemiuʒ mandati cuſtoditi erit ipᷣe deus qui
mandauit. Illisvero nõ eſt in eternũ ſed in ſe⸗
culum qꝛ ex eo mandato tꝑalia pꝛemia querüũt
tantũ.pꝛudenteʒ inq; me feciſti ſuper inimicos
Bußper of̃
teſtimonia tua meditatio mea eit.
¶ Super omnes docentes me) qui ſcʒerant
de inimicis(intellexi)ſacre ſcripture veritatem
docebant tũc ſcribe ⁊ phariſei ſed iſte ſuꝑ hos
intellexit qꝛ littere nõ adheſit ſed myſteriũ feſti

uitatum et holocauſtomatũ in euangelio vidit

eſſe complendũ. VUnde ⁊ eximius ꝓphetaꝝ di⸗
citur quia ipᷣe acutius alijs ꝓphetis vidit ⁊ hoc
ideo(qꝛ teſtimonia tua meditatio mea eſt).i.me
ditatio mea circa teſtimonia tua bene et ſane.ſ.
in ſpiritu et nõ in littera intelligenda continue

verſatur quantũ humana fragilitas patit᷑. In

tellexi ſuper docentes qꝛ etiam.

* * 5*

BSuper ſenes intellexi quia madata tua

—
4

¶ Super ſenes. i. plus q;; ſenioꝛes coꝛpe non
mente ſcʒ ſacerdotes ⁊ pᷣncipes (intellexi) qꝛ in
nouo teſtamento agi pꝛeſtoloꝛ quod inveteri fi
guratum cerno ⁊ hoc totum ideo qꝛ(mandata
tua)que illi trãſgrediebãt᷑ queſiui) interius in⸗

tellectũ verboꝝ tuoꝝ feruenter deſiderando et

a te deuote petendo vt intellecta implerẽ opan
do. Hec mirum qꝛ quem dñs docet facile do⸗
ctoꝛes ⁊ ſenes ſuperat. Intellexi mãdata et etiã
opere compleui ea qꝛ per conſ ideialionslegia

is docentes me intellexi: quia

te directus. —è
Ab omni via mala phibui pedes meos:

2ſndlan verba ttu.
Ab omni via mala)et criminali ipſoꝝ do⸗
cioim ⁊ ſenioꝝ ac omniũ peccatoꝝ( ꝓhbibui)⸗
et cohibui ne ꝑuerſitate eoꝛum ſubuerterer pe
des meos).i.affectus ⁊ greſſus quaſipꝛonos et
volẽtes ire in malũ et ad h ꝓhihuivt cuſtodiã
verba tua).i.mandata tua nõ tm̃ a malo decli
nando ſed etiam qð bonum eſt faciendo. Sic
enim verba dei cuſtodire poſſumus ſi poſt ma
lum non eamus ſed ſemꝑ ad id quod bonũ eſt
tendamus. Sic autem ꝓhibui pedes meos a
via eoꝛum ꝙ.

Aiudicijs tuis non declinaui:qꝛ tu legẽ
oſuiſti mihii.

A iudicijs tuis).i.ab his que tu iudicas fie
ri ⁊ que conſtituiſtiad regulãviuendi.i.a ſemi⸗
tis veteris vel noue legiscnõ declinaui)vel di⸗
uerti ſed ꝑſeueranter eis credidi ⁊ adheſi omia
recte adimplendo. aliter eni in eterno ↄdemna
rer iudiciolqꝛ tu legemmãdatoꝝ quam abſq;
omni declinatione teneoꝛ ſequi poſuiſti mihi)
vt ea diligerẽ ⁊ facerẽ. Euangeliũ quippe ſcri⸗
pſiſti in coꝛde meo non vt ſicut ſeruus timereʒ
ledvt filius diligerem. Et nõ ſolũ intellexi mẽ
te et impleui opere ſed etiam annunciaui alijs
oꝛe. Vnde ſequitur.
Mdulcia faucib meis eloquia tua: ſuꝑ
¶ Quam dulcia).i.valde dulcia ſuntfaucib⸗
meis)interioꝛibo ad deglutiendũ.ſ.palato coꝛ⸗
dis quo dulcedo celeſtiũ in pꝛeſenti aliquo mo
do ſentit᷑: pꝛeguſtat᷑ eloquia tua)in quibus re
miſſio ⁊ vita pꝛedicat᷑ ⁊ ſunt etiam eloquia tua
dulcia ſuꝑ mel.i.ſuꝑ omnẽ dulcedinẽ coꝛpo
ralem ⁊ incom ꝑabiliter (oꝛi meo) exterioꝛi ad
loquẽduʒ diuina eloquia.electi nõ ſolũ audiũt
ſed etiam guſtant vt eis in coꝛde ſapiat qð re⸗
pꝛoboꝝ non mentiby ſed ſolũ aurib ſonat. Et
nota ꝙ vbiq; in his comparationiby nõ ponit
ſicut ſed ſuper quia hec diuinis nõ poſſunt cõ
parari. Sequitur.
Amandatis tuis intellexi: ꝓpterea odi /
niomnem viam iniquitatis.
72 mandatis tuis)et per ea intellexi qꝛ ea fa
ciendo ad altitudinẽ ſapientie ꝑueni:ꝑ obediẽ
tiam enim ⁊ impletioneʒ mandatoꝝ ꝑuenitur
ad ſapiam occultoꝝ. Vnde in ecciaſtico. Con
cupiſti ſapiam ſerua mandata et dñs pꝛebebit
tibi illam. Ecce quomodo oꝑatio pꝛecedit in⸗
ci pꝛactica theoꝛicã. Ande cuſtodien⸗
t obedientia vt pꝛecipiat᷑ ſapientia:⁊ ꝑce⸗

—

pta ſapientia nõ eſt deſerenda obedientia pte

rea vt in mandatis ⁊ ſapientia amplius pfice⸗
remcodiui omnẽ viam iniqtatis) neceſſe eſt enĩ

vt odertomneiniquitatamo⸗ iuſticie ⁊ dulce

apientie. CFHun.

—

xit ſeruaſſe mãdata lumen verbipedib ſuis ra
diare gaudet ⁊ initiuʒ boni ⁊ ꝑfectionẽ chꝛiſto
tribuit ⁊ ideo pꝛemittit᷑ littera Nun) que inter
pꝛetatur vnicus vel paſcua eoꝛum.i.qui eſt ſin

gularis adiutoꝛ et paſcua animarũ:ipſe enim

nos adiuuat paſcit ⁊ reficit:bona ẽ hec paſcua

qꝛ carpis illic nouũ floꝛem reſurectionis liliuʒ
eternitatis et roſam dnici coꝛꝑis et ſanguinis.
Docet autem hic ꝓpheta humuitatẽ quam chꝛi

ſtus in ſe docuit et. q.d. ꝙſic mihi pfeci et alijs
non eſta me ecce humilitas. Sed. Lucerna
dedib meis) ſcʒ pedibo mentis lucens in nocte

uius ſeculi vbi ſunt fouee ⁊ laquei eſt verbũ

tuumſcʒ chꝛiſtus qui eſt verbum in pꝛincipio
apud daende elerrbtul ſcʒ ſacra ſcri
ptura quod a ꝓphells et apoſtolis ſeminaturet
idem verbum eſtllumen ſemitis meis)ſcʒ ſemi
tis bonoꝝ operũ dirigit enim greſſum mentis
mee ⁊ pꝛemonſtrat mihi in operibo ſemitã vite
vnde pꝛius dixit pedibo deinde ſemitis vt nos
pꝛius clariticati coꝛde poſt rectis greſſibb am⸗

bulemus. Etideo pᷣeunte hac luce quaſi in lu⸗
mine ambulans.

Auraui: et ſiatui cuſtodire iudicia iuſti⸗
Juraui et pꝛo.i.(ſtatui firmiter apud me et

. 2

quaſi ꝑ iuramentũ ſine mutatõne in coꝛde di⸗
ſpoſui qꝛ ita debet mens fixa eſſe in cuſtodien⸗
dis iudicijs iuſticie dei vt ſit omnino ꝓ iuratio

ne quod ſtatuitcuſtodire) inter quelibet ꝑicu⸗

laciudicia iuſticie tue).i.mandata ⁊ pꝛecepta le
gis tue iuſtiſſime ⁊ que ſcdᷣm iuſticiã tuam ſer⸗

uari voluiſti vt a nullo inde mouear ſed ꝓp his

etiam grauia ſuſtineã Ande ſubditur. Etidco
quia nltadlo. OeO.

Humiliatus ſum vſquequaq;:dñe viui

ſica me ſcm verbum tum.
¶ Humiliatus id eſt afflictus (ſum vſq;qua⸗
q;) id eſtvalde ac vehementi ꝑſecutõne ⁊ tribu
latione ⁊ ideo nõ deficiã o(ſdñe viuifica mecõ
foꝛtando me gr̃a tua et dando patientiã( ſcoᷣm

verbum tuum)id eſt ſcõm ꝓmiſſum tuuʒ quo
ꝓmiſiſti ꝓ te tribulatis adeſie vt iudicia iuſticie

Dcernapedibus

. meis verbum tuum et lumen ſemi⸗
¶ In hac littera decimaquarta quiſupꝛa ſedi

—Mð —

e
ie⸗
G

8

di

idüH

er

au
ins
nchi
ls
er
wi
4
1
I

s
fr
N
nem⸗
inlu⸗

i,

ned
edi⸗
Men
Unnnd
tgion⸗
gle
nla⸗
his

qna⸗

nen
ſoon
e⸗

ces moꝛitur in tri

nn
Nin

tue valeam euſtodirealiter et anima niſi viuiſti

„

id eſt ſacrificia oꝛatõnis ⁊ laudis charitate nõ

timoꝛe oblata que inter anguſtias inuitus ſed
volũtarie ⁊ ex coꝛde ꝑ os meũ ꝓfero etad te di
rigo (beneplacita)tibi(fac) ocdñe)id eſt placita
ſinttibi et accepta (et) hac oblatione placatus

(iudicia tua)id eſttua mandata (doce meyam

plius ſcʒ nõ ſolũ intelligere ſed etiam opere ad
implere.Et ſunt hec verba ꝓficientis ⁊ addi ſi
3 id quod acceperatpoſtulantis.ideo doce
Quia

Anima mea in manibo meis ſemꝑeet le⸗

nima mea )eſt(in manibo meis ſemper)id
uottidie ꝑiclitoꝛ ⁊ ſum in ꝑiculo continuo
rationevehementis impugnationis ⁊ quaſi in
manibo meis ſanguinẽ meũ et animã meã poꝛ

S tuam non ſum oblitus.

to quam etiam tanq; viuificandam tibi offero

ſet) tamen ꝑ hocſlegem tuam nõ ſum oblitus)
immo iugi meditatõne illa tenco in mente et
ꝑficio in opere. Ille enim legem dei memoꝛi⸗
ter tenet qui hoc qð legitoperibo exercet. Quaʒ

ſic opoꝛtet cuſtodirivt eam maloꝛum pꝛauitas

non poſſit coꝛrumpere. Vnde nunc ſubdit.

DNoſuerüt pctoꝛes laqueum mihiꝛet de

mandatis tuis non erraui.

¶ Poſuerũtpeccatoꝛes)ſcʒ homĩes mali et de
mones(laqueũ)ſcʒ tentationis mihi)id eſt ad
me capiendũ:laqueus ſunt diuicie delicie ho⸗

noꝛes ⁊ vniuer ſaliter omnia vicia ⁊ pctã (et ca
mende mandatis tuis non erraui)quia ꝑ gra
tiam tuam me conſeruantẽ ab illis non receſſi
ſed in operatione cuſtodiui et ſic laqueos euaſi
Mandata ergo dei ſunt auxiliũ celeſte ⁊ anti⸗
dotum contra laqueos etvenena ſeculi et dia⸗
boli quibus capi nõ valetqui a mandatis nõ
declinat ⁊ iſo.
Hereditate acquiſiui teſtimonia tua in⸗

eternum:qꝛ exultatio coꝛdis mei ſunt.

ereditate) id eſt firma poſſeſſione (acquiſi

ni)omnibo alijs derelictiscteſtimonia tua) id ẽ

pꝛecepta tua per teſtificationẽ tuam in lege cõ⸗
firmata(ineternũ ⁊ hic ⁊ in futurũ.quaſi dice⸗

ret immobiliter ea teneo ſicut hereditas eſtim⸗

mobit poſſeſſioꝛ ſuni hereditas mea in eternũ
(quia exultatio coꝛdis mei ſuntdum mihivi⸗
tam eternam ꝓmittunt.Quia eccleſia in man⸗

datis dei delectatur et exultat et ſi afflictio coꝛ⸗

bulatõne ac mundi ac diabo
li ⁊ carnis impugnatione. kꝑt.
Voluntaria oꝛis mei bñplacita fac dñe
et iudicia tua doce me.
luntaria oꝛis mei)interioꝛis ⁊ exterioꝛis

bus ſuis r

poꝛis exultatio tamen coꝛdis ſunt. Et ergo le⸗

tus.

— Yñ

ficationes tuas in eternum: pꝛopter xe⸗
ibutionem. UMU

S

unelinau oꝛ meum ad faciendas iuſti

nclinaui per humilitatẽ(coꝛ meum )id eſt

voluntatẽ et affectũ non tm̃ coꝛpus meum ad
faciendas iuſtificationes tuas id eſt pꝛecepta
tnua non ad cogitandũ vel audiendñvel docen-

dum tm̃(ineternũ, id eſt q;diuvixero nõ ad tẽ⸗

pus ſicut multi vel iuſtificatões dicit opera bo

na que fiunt reſpectu mercedis eterne queet ſi
eterna nõ ſunt dilectio tamen qua facimꝰ eter⸗

na eſt ꝓpter retributionẽ) vite eternevt illã me⸗

rear accipere quam deſideroꝛ ſũmo affectu de
ſiderare debeo.

—

Niquos odio ha
bui et legem tuam dilexi.
Mi ſupꝛa dixit lumen dei pedi
iare in hac decimaquinta littera
agit de odio inimicoꝛũ quo legi dei aduerſant
et quia diligens cautela eſt habẽda in odio in⸗
imicoꝛum ⁊ dilectione amicoꝝ ideo huic octo
nario/ponitur littera ( Samech)que interpꝛe

tatur audivel firmamentũ quod cõcurrit quia
nemo firmatur qui non audit intus ſpirituali⸗

ter auribus coꝛdis quid ſequi debeat Etqua⸗
ſi dicat inclinaui coꝛ meum ad faciendas iuſti
ficationes tuas. ( Iniquos ) autem et ex leges
(odio habui)inquantũ iniquos ſcʒ non natu⸗
ram ſed peccatũ quia quod ſunt per naturã di
ligo quod autem ſunt per culpam odio ⁊ expo
nit quare.dicens (et)id eſt quialegem tuam di

lexi)vt ſcõᷣm eamviuerẽ ⁊ me regularẽ ꝑ quod

indicat non ſe in eis odiſſe naturã qua homi⸗
nes ſunt ſed iniquitatem qua legi quam diligit

inimici ⁊ contrarij ſunt. Qui enim legem dili⸗
git legis aduerſarios quicunq; ſint odit qꝛ nec

amicicõtra deum ſunt audiendi⁊? ſi mala ſua⸗
dent ſuntvitandi. Et qꝛ legem dilexi ideo.

Adiutoꝛ et ſuſceptoꝛ meus es tu:et inꝰ

bum tuum ſuperſperaui.

———G —

¶ Adiutoꝛ ad bona faciendatcet ſuſceptoꝛ me

us)ad mala euadenda. Uel (adiutoꝛ)in pᷣſen⸗

ti etcſuſceptoꝛ)in futuroces tu)qui in te ſperan⸗
tes nunq; derelinquis (et in verbum tuum)id
eſt in ꝓmiſſionẽ tuam de futuris (ſuperſpera⸗

ui)tanquaʒ filius ꝓmiſſionis ſemper addens
ſei qꝛ ſcio ꝙ reddes que ꝓmiſiſti. Quis enim
ſp

erauit in te ⁊ confuſus eſt.et quia in deũ ſpe⸗

rans a perfidoꝝ conſoꝛtio ſeparare ſe debet re

cte ſubiungitergo. z 5

Samech.

ata dei me. HW
eclinate) id eſt receditea me maligni qui
me ag ege deiretrahere nitimini ? tunc libere ⁊
ſine inpedimento (ſcrutaboꝛ mãdata dei mei)
a quibus ſcrutandis mali nos auocant modo
ꝑſequendo vel litigando modo nos honoꝛan⸗
do vt ipſa que legi dei debemus terrenis coꝛuʒ
negotus iuuãdis impendamus.Et nota ꝙ ab
illo verſu pꝛimi octonarij. Tu mãdaſti vſq; in
finem totius pſalmi continue pſalmiſta ſermo
nem dirigit ad deum pꝛeter q; in verſu iſto duʒ
enim ex deuotione deum alloqueret᷑ ſubꝛipuit
ci cogitatio de malignis qui eum a mandatis
dei retrahere videbant᷑ quosvt deuotõnẽ in ſe⸗
quentibus continuet hic alloquẽdo quaſi mu
ſcas irruentes ab oculis abigit⁊ fugat.Quib⸗
ſugatis ab adiutoꝛe ſuſcipi pꝛecatur. .
Suſcipe me ſcõm eloquiũ tuum et vi⸗

uam: et non conſundas me ab expecta/

DVecliatea me maligni:et ſerutaboꝛ mã

¶ BSuſcipe me) fuium ꝓdigum ad te reuerten
temſcoᷣm eloquiũ tuum id eſt ꝓmiſſum quod
eſt de venia ingemilcentis ⁊ ad deum ſe cõuer⸗
tentis (etviuam)in anima ⁊ hicvita gratie ⁊ in
futuro vita gloꝛ ie euadendo moꝛtem quam mi
hiconantur hoſtes inferre et (non confundas
me )id eſt confundi permittas (ab expectatõne
mea)fruſtrando me a collatõne gratie quama
te ſpero ⁊ expecto.Et quaſi reſponſum ſit ei in
ſilentio ſi non vis cõfundi ab expectatõne tua
non intermittas meditari iuſtificatõnes meas
ſentiens iſte meditationẽ quãdoq; languoꝛibo
gnime impediri dicit. ODDUU
Adiuua me et ſaluus ero:et meditaboꝛ
in iuſtiſicationibo tuis ſemper.
Aainua me) quia per me ⁊ a me nihil poſ⸗
ſum (et ſaluus ero) ab omni tentatione tuo ad
iutoꝛio munitꝰ et accepta ſalute (meditaboꝛ in
iuſtificatõnibotuis id eſt in tuis mãdatis? hoc
(ſemper) id eſt omni tꝑe ne adiutus in aduer⸗

ſis poſtea negligens ſim in ſecundis. VUel (me

ditaboꝛ in iuſtificationibo tuis) credens te ſolũ
iuſtificatoꝛeʒ et firmiter tenens ꝙ, nemo iuſtus
eſt niſi ate ⁊ hoc ſemper id eſt quamdiu viuam
nunquaʒ me iuſtificans ſed ſemper humiliter
peccata confitens. Et neceſſe eſt mihi a.
Spꝛeuiſti omnes diſcedẽtes a iudiciſs
miseg⸗ iniuſta cogitatio eo⁊:
(om̃s diſcedetes a iudicijs tuisi.pceptis tuis
cas non meditan:es non amantes nec curan⸗

5

tes vel eos qui non conſitentur peccata. Jdeo
autem diſceduntqꝛ iniuſta)eſt (cogitatio eoꝶ)
id eſt re toꝛta a rectitudine iuſticie verſatur cir⸗

ca malum vel iniuſta cogitatio eſt velle pecca⸗
re et iudici nolle ſatiſfacere ſufficienteʒ cauſam
diſcedendi Paſun cogiiatlone hac enim acce⸗
ditur ad deum vel diſcedit᷑ ab eo a qua omnia
bona vel mala ꝓcedunt.Etideo ſpꝛeuiſti qꝛ.

Mꝛeuaricantes reputaui omnes pecca

toꝛes terre:ideo dilexi teſtimomia tua.

¶ Pꝛeuaricantes)id eſt legem tranſgredientes

(reputaui omnes peccatoꝛes terre) quia iuſti⸗
cijs tuis diſcedunt quia vel tranſgrediunt᷑ le⸗
gem in paradiſo datam ad cuius tranſgreſſio⸗

nem pertinent paruuliꝓpteroꝛ iginalis vincu⸗
la peccati vel legem ſcniptã in codice vel natu⸗
ralem inſitam in coꝛde dicenteʒ quod tibinon
vis fieri alij ne feceris:quã nullus ſinitur igno

rare dum id quod facit nonvult pati ⁊ ſic oms
peccatoꝛes ſunt pꝛeuaricatoꝛes id eſt a lege dei
variantes ſeu declinantes ideo) vt non eſſem
pꝛeuaricatoꝛ ⁊ peccatoꝛ dilexiteſtimonia tua)
id eſt pꝛeceptavoluntati tue teſtificantia.Et
mouear ab illis.
Confige timoꝛę tuo carnes meas:a iu⸗
dicijs enim tuis timum.

(carnes meas)id eſt carnalia deſideria illa)ſcʒ
repꝛimendo et moꝛtificando quia inde ꝓueni⸗
re ſolet pᷣuaricatio (a iudicijs enim tuis timui⸗
quibus grauiter punis delinquentes et in hoc
ſeculo ⁊ in futuro iam timui timoꝛe ſeruili qua
ſi diceret da mihi timoꝛem caſtũ quo compꝛi⸗
mantur carnalia vicia ad quem petendum ti⸗
moꝛ ſeruilis me ꝑduxit quo tua timui iudicia.
Timoꝛ enim ille quo nõ amatur iuſticia ſed ti⸗
metur pena ſeruilis eſt quia carnalis eſt et ideo

carnem non crucifigit & viuit peccandivo-

luntas ⁊ ſequeretur opus ſi ſperaretur impuni
tas mallet enim licere et dolet non licere quod
lex vetat.quia non ſpiritualiter eius bono dele

ctatur ſed carnaliter malũ metuitquod mina⸗

tur. Timoꝛe auteʒ caſto peccaretimet charitas
etiam ſi ſequatur impunitas.

.

¶ onfige)id eſtcompꝛime timoꝛe tuo caſto

ſticiam non tradas me calumnian⸗

—

—,

97

Abus innccc..c
Dui ſupꝛa dixitodio ſe habere iniquos in

ꝛeuiſti) id eit deſpexiſti eta te abieciſti ac decimaſexta littera petit aduentum chꝛiſti
quia tempus eſt ſuperbos deſtrui et quia tunc

vigilandu eſt contra chꝛiſtiane fidei aduerſa⸗

== — .
—= = =

—
=

☛

—
—
——

— =— S
S

—

S –☛ =

—

— x

ros iäeo huic octonario ponit litem Ayn)

que interpꝛetat᷑ oculus et intelligitur ſpiritua⸗
lis quo pꝛeuidet quid tenendũ ſit et quid non.
Vel( Avn) interpꝛetatur fons quod conuenit

quia videre eſt fons vel oꝛigo iuſticie vel pececa

ti. Si enim videns pulchꝛam mulierem lau⸗
daſti opus dei.oculꝰ tuꝰ fuit fons iuſticie. Si

autem concupiſti fons peccati. Si etiãviden-
oſſeſſiones pupilloꝝ inuaſoꝛes coꝛum repu⸗

7„

uidiſti ⁊ inuaſiſti fons peccati. Iſte ergo pꝛeui
dens iudiciũ dei bona fretus conſcientia dicit

confixis autem carnalibo concupiſcentijs que
rectum impediunt iudiciũ.( Feci iudiciũ)inte⸗

rius diligenter quod bonum eſt diſcutiendo et

in iudicijs diſcernendo (et iuſticiã) exterius qd

iuſtum eſt exequendo⁊ operibo adimplendo et
ideo (non tradas me)id eſt tradi permittas me

deſerendo ſcõᷣm animaʒ ⁊ ſi ſcõᷣm coꝛpus (ca⸗

lumniantibo me)id eſt crimina mihi falſe im⸗

ponentibo. et ꝓpter iuſticiã me perſequentib..

d. non permittas me incidere in poteſtate eoꝛũ
ſic vt timendo mala perpeti eis cedamvt mala
faciam a quo accepit victoꝛiaʒ concupiſcentie
nevoluptate pertrahatur.ab illo etiam petit ro
bur patientie ne doloꝛe fraygatur. Ne inquaʒ
tradas me ſed potius.

Buſcipe ſeruum tuum in bonuʒ: nõ ca⸗

lumnientur me ſuperbi.
BSuſcipe)id eſt ſurſuʒ cape vt patronus (ſer
num tuum) quaſi diceret pꝛoſit mihi ꝙ ſeruus
tuus ſum non alterius (in bonũ)gratie et vir⸗
tutis. Alli impellunt vt cadam in malum tu ex
cipe in bonum (non calumnient᷑ me)id eſt nõ

me ſuperent: capiant calumniando (ſuperbiꝭ)

ſcʒ ſpiritus maligni et homines iniqui eoꝝ mi

niſtria quibo hũilitas chꝛiſtiana deſpicit᷑. Sʒ

hoꝛum omniũ calumnie vincuntur cum dili⸗
gentiſſima pietate chꝛiſtus ⁊ eius eloquia attẽ
duntur. VUnde iſte dicdit.

D culi mei defecerunt in ſalutare tuum

in eloquium iuſticie uue.
Oculi mei) interioꝛes ſcʒ intellectuales ⁊ in

tuitus mentisdefecerunta ſe ſitienter ⁊ arden

ter intuendo (in ſalutare tuum) id eſt in chꝛiſtũ
eius aduentum pꝛeſtolando. Iſti oculi anime
tota mentis intentõe in chꝛiſto ſunt defixi. In
illo enim quem diligimus totis oculis occupa
mur nec quicq; aliud videre delectat. Non po
teſt hoc dicere niſi qui a mundanis ſollicitudi

nibus ⁊ voluptatibo intentionẽ omnẽ ſue men

tis auertit(et in eloquiũ iuſticie tue) eloquiũ iu

ſti oculus tuus fons fuit iuſticie. Si autẽ in⸗

rus erat vt nos iuſtificaret.iuſtificant eni ope⸗
re perficientem ac continent iuſticiam ⁊ verita

ſicie dicitverba euangelica quechꝛiſtus dictu.

—

cunn ſeruo tuo ſcvm miſericoꝛ giaʒ
nam:et iuſtiſicationes tuas coce mẽ.
Fac cum ſeruo tuo) non alterius id eſt me⸗

cum(ſcdᷣm miſericoꝛdiã tuam) ⁊ non ſcdᷣm iu⸗

ſticiam meam vel merita ſupplendo defectum
meum per tuam gratiazʒ. Infinita petit qui ̃ᷣm
miſericoꝛdiã fieri ſibi querit et ſubiungit quid

fieri velit dicens (et iuſtificationes tuas) id eſt

mandata tua. Vel(iuſtiſicationes tuas in le⸗
ge cõtentas quibus tu iuſtos facis non homo
lſe( doce me) vt poſſim eas intelligere eaarumqq
virtutẽ ſicui ſepius optaui aduertere et eas ope

re adimplere.Etideo doce me a.

——ͦðͦ”Mðã

ctum vt ſciam teſtimonia tua.
eruus tuus ſum ego)⁊ non alterius quia
nullum alium deum vel dominũ pꝛofiteoꝛ ni⸗

Beruus tuus ſum ego: da mihi intelle

ſi te. ꝓpter quod teneoꝛ mandatuz tuum adim2

plere quod non poſſum niſi intelligaʒ ⁊ ſciam
et idco (da mihi intellectum) inſtruendo mecvt

ſciam teſtimonia tua)id eſt pꝛecepta ⁊ manda⸗

tu tua ⁊ ſic valeã adimplere ea. Nunq; eſt in⸗
termittenda iſta petitio non enim ſufficit acce⸗

piſſe intellectum et dei teſtimonia didiciſſe niſſi

ſemper accipiatur ⁊ quodãmodo ſemper biba

tur de fonte lucis eterne.Ad teſtimonia quipeee

dei quanto fit quis intelligentioꝛ tanto magis
ac magis ſitiuntur. Et ideo da intellectum qe·
Tempus ſaciendi dñe: diſſipauerunt e

Tempnuo eſt hoc(faciendi)o(dñe⁊ adiu⸗

