uandi nõ differendi ſcʒvt des mihi intellectuzʒ

et inſtruas me ſeruum tuum quia iniquidiſſi⸗
paueruntlegem tuam) pꝛeuaricando aliter S
pꝛeceptum foꝛet agentes ⁊ pꝛeuaricatõnis in⸗
quitate eius integritatẽ nõ cuſtodientes. um
enim ab iniquis diſſipat᷑ lex dei tunc adeſttem

pus intellectũ dandi docendi loquendi ⁊ pꝛe⸗ H
dicandi hec poſſumus referre ad moꝛes quoti

dianos nunc enim pter fidei defectũ opus eſ⸗
ſet factovt viri iuſti opponerent ſe hoſtiby eccle⸗
ſie in martyrio.Et.
Igdeo dilexi mandata tua: ſuper aurum

—
☛Dnr

t thopazio. H
e ſozui ego ſeruus tuus ſum ⁊ tu do

minus meus es et quia iniqui diſſipaueruntle

gem tuam. ego ecõtra tanto mabiswiel man L

●
gata tua)vter dilectõne implerem ea ſane ⁊ve (illuminat)animã dirigẽdo vt ſciatquid agen i
raciter intellecta (ſuper anrum ⁊ thopa ʒion)id qum ſit ⁊ quid obmittendũ ideo ſequitur⁊ in⸗ l
eſt pluſq; quecũq; pꝛecioſa: ſuꝑ omnia mun⸗ tellectumſcʒ interioꝛẽ ⁊ intelligentiã (dat par⸗ 4
dana:ponit enim rem determinatã ꝓ indeter⸗ nulis)id eſt vere humilibo ſoli enim paruuli iᷣ nu
minata. Cum ipſa mandata ſuper aurum ⁊ la luminantur. Unde dñs in cuangelio. Confſi⸗
pidern pꝛecioſum amantur omnis ꝓ ipᷣis man teboꝛ tibi pater domine celi ⁊ terre qꝛ abſcon⸗ ſußs
gatis terrena merces vilis reputat᷑ necvlla ex ꝑ diſti hec a ſapientibo ⁊ pꝛudentibo: reuelaſti ea vti
te comparant᷑ quecũq; alia bona hominis his paruulis. Noli ergo pꝛeſumere de te et detua Munn
bonis quibus ipſe homo fit bonus. que nulla eſt virtute et intelliges. et cum deſide d
Mꝛopterea ad omnia mandata tua diri rarem complere manda. unt
gebar: omnem viam miquam odio ha· Os meum aperui et attraxi ſpirituz: qe nnn
bu mandata tua veſiderabhdoeam. A
Pꝛopterea) id eſt pter hoc ꝙ ita dilexi ld Os meum aperui petendo querendo pul⸗ d
omnia mandata tua)quibus dilectõne cohe⸗ ſando confitendo. Velcos meuz) ſcʒ anime id fe
rebam dirigebar) in cogitationibusverbis et eſt meniis introitũ ⁊ coꝛdis auiditatẽ (aperui) =BM
operiboilla recta intentõe ſaciendo ⁊ in omni-⸗ ſicut ſitiens in eſtu aperit os ſuum hoc eſt in⸗ e
bus ſcom ea me regulandovt ad dexteramvel tellectum per conatum extendi ad diſcendum (hu
ad ſiniſtram non declinarem ⁊ ex rectis rectus ct capiendũ verbuʒ dei ⁊ ſitiens attraxi ⁊ hau
ſierem. VUnde (omnem viam iniquam)ſcʒ a re ſiſpirituʒ bonum vnde facerem quod per me g
cca via ad peccata ducentemodio habui)ita vt non poteramquia mandata tua deſiderabaʒ) è”
omnia mala euitarem Qui enim amat rectam pee omnibo ſcireet facere. Wodum ipſoꝝ qauu a
viam neceſſario odit iniq; quia aliter ad omſia ex vehementia deſiderij alicuius ſuſpiranterx⸗ ii
non poteſt dirigi mandata. bonũ enim ſeſe di pꝛimit ⁊ cum multis ſuſpirijs deſideriÄõ mang “
ligit aſpernaturq; contrarnia. datoꝛum implendoꝝ oſtendit etquia deſider h
““ – he. Apin irme tet lererg meiſcmiuci danr
Arabiiga teſtineag Albice in me ſt wiſerere mei ſcõm iudi nnan
Jrabilia te umo cium diligentium nomen tuuum. o
niꝗ tua: ideo ſcrutata eſt ea aia meaa. ¶Aſpice in me) radios gratie ad me dirigen⸗ Cin
I In hac decimaſeptima littera di do ⁊vide conatum meum dando gr̃am quam ((
cit ſe os aperuiſſe et ſpiritum attraxiſſe vt eius peto. Vndeqꝛ aliquando aſpicit iratus vt per
audiatin oꝛatio ⁊ ploꝛaſſe quia non eſt lex a iu dat addit (et miſerere mei) auxiliũ miſericoꝛdie unm
deis cuſiodita vnde cõgrue huic octonario pꝛe mihiimpendendo ⁊ heccſcdᷣm iudicium dii⸗ n
mittitur littera (he) que interpꝛetatur errauit gentium nomen tuum )id eſt ſcoᷣm iudiciũ qd (in
quia hic condolet his qui errando a via veri- ſeciſtian cos qui te diligũt quia vtte diligerent WWr
tatis calumniant᷑ quibus pꝛoponitquomodo tu pꝛius eos ex miſericoꝛdia dilexiſti vel iudi⸗ (un
ſcrutatur legem ⁊ qualem intellectum in e¶, ba cium dei eſtvt diligentiby det auxiliũ miſericoꝛ en
beat. Ilteergo dolens de en oꝛe populi ſed nõ die ne ſui decipivaleant vel deficere. quaſi dÖie ae
dDeſperans dicit(Mirabilia) ſcz ſunt teſtimo⸗ nretita fac mibi ſicut ſoles facere eis qui diligür ðWð
nia tua) id eſt mandata cum teſtificatione in le te. Et. e. in
ge data que etiaʒ ſunt teſtimonia bonitatis dei Gꝛeſſus meos dirige ſcõm eloquiũ tuũ cin

VUel(teſtimonia tua) id eſt ſacra ſcriptura que
atteſtatur dei opera ⁊ facta. Et ſunt mirabilia
qꝛ ꝑ ea virtus miſericoꝛdie iuſticie et potentie
dei: in parcendo alijs alios puniendo⁊ inſoli
ta faciendo hominibo innotuit(⁊ ideo diligen
ti indagine querendo ſcrutata eſt ea aia mea)

et non dominet᷑ mei omnis iniuſticia.
ꝛeſſus meos)id eſt motus anime et affectꝰ
vel opera mea quibusvelut greſſibus pgredi⸗
oꝛ invita (dirige) nõ ſcõᷣm coꝛpoꝛeas meas vo
luntates ſed (ſcoᷣm eloquium tuuʒ) id eſt ſcom

ad intelligendũ:etæ lrmins tus pꝛecepta ⁊ iuſſa ne ſeducantur pervicia.yn ie
veme al eienft ercreclendunm illumina de ſubdit (et)ſic(nõ dominet᷑ mei) id eſt nõ pꝛe inl
Declaratio ſermonũ tuoꝝ illuminat:et ualeat mihi dominando licet pulſet tentando mnur
— claratio d enm mlitſtgif ſertnnii nc, omnis quia in alijs legem ſeruaſſenon ſufficit Sie⸗
deſt ua ſenanlelt⸗ ein uo ſiinvno offendit: oꝛat hicvt pꝛecepta que deus ih
mumd eſt mandaloꝝ tuoꝝ vel ſacre ſcripturę impoſuit iubẽdo implere faciat adiuuãdo et. lnne

ir
A⸗
il
nſi⸗

ia⸗

l⸗
eig

hul

Hegdime mea calumnijs hominum: vt

cuſtodiam mandata tua.

ð

Regdime mea calumnijs) id eſt falſis cri⸗

minationibo ⁊ criminuʒ impoſitionibohomi⸗
num)ſcʒ impugnaniiũ me ⁊ cõtrouerſijs vias
meas impedientiũ hoc eſt dato ſpiritu tuo ſan
cto tu age et fac ne criminatõnes eoꝛum falſas

pertimeſcã ne me calumnie coꝛuʒ terroꝛibo vin
cant eta tuis mandatis ad ſua mala traducant

ſta vt data mihi patientia etiam inter ipſas ca⸗
lumnias (cuſtodiaʒx)quietius ⁊ deuotiusman
data tua) viuendo ſcoᷣm ea. qui enim oppꝛimi

calumnijs non facile ſeruat mandata.Et.

Faciem tuam illumina ſuper ſeruum tu
umet doce me iuſtificationes tues.
xXFaciem tuam) vel gratie vel ſpiritualis in
ſcripturis intelligentie illumina ſuper ſeruum
tuum id eſt pꝛeſentiã gratie tue manifeſta ſub⸗
ueniendo ⁊ opitulandovel fac me clare cogno
ſcere ſcripture ſacre veritatem per quamtan⸗

quam per faciem ⁊ ſpeculũ cognoſceris (et)ſic
illuminandodoce me iuſtificatões tuas)in le⸗

ge ⁊ ſcriptura cõtentas vt faciaʒ eas ſcʒ pᷣcepta
quibus iuſtificas. Non enim ſufficit ſcire ſi nõ

detur ⁊ facere.Ex operibo enim ꝓbatur quan⸗

tum quis in ſcriptura ſacropfecerit ita fac ſi⸗

cut depꝛecatus ſum ⁊ debes qꝛ.

Eritus aquarum dedurerunt oculi mei

—

GEPen enſirune egen tuam.

quos tanquam ꝑ feneſtras moꝛs intrauit. Ał
(quia non cuſtodieruntlegem tuamipſi calũ⸗
niantes ⁊ vtraq; de cnce Plozandl eſt ⁊ ꝓ pec
catis ꝓpꝛijs ⁊ ꝓ alienis. Ideo autem ita flet nec

tedio vincitur nec laboꝛe laſſatur quia ſic flenz
do impetratur gratia dei delens iniquitatem et

xitus aquarum) id eſt effuſiones lachꝛy⸗
marum pꝓ recoꝛdatione peccatoꝝdeduxerunt
oculi mei)copioſe lachꝛymando (quia non cu
ſtodierunt legem tuam)idem ipſi oculi mei per

1
—

Se tuus dilexit illdd.

ſtus es domine

Fem iudicium tuum.
1 ◻
catis ꝑ lac

neratur petens intellectũ vndeviuat ⁊ ſe conſo
letur. Vnde huic octonario pꝛemittitur littera

Sage)que interpꝛetatur cõſolatio. Ubi pꝛe
cedit pura confeſſio ibi ſequitur ſalubꝛis con⸗

ſolatio qui ergo ſupꝛa iniuſticiam ſuam deflen

do aecuſabat et triſtis de erroꝛe calumniantiũ
lachꝛymas fundebat hic ſe conſolatur per iu⸗

ſiciam dei quam confitetur ⁊ laudat.quaſi di
ceret ideo ſic ploꝛo peccata qꝛ ſcio ꝙ. Juſtus
es) in teipᷣo o (domine)tu qui punis peccatatet

rectum )eſt (iudiciũ tuum) quo alios ſcdᷣntiu⸗
ſticiam tuaʒ iudicas hec itaq; iuſticia dei rectũ

q iudicium omni eſt metuenda peccanti. hac
enim damnant᷑ diuinitus quicũq; damnant᷑.

nec omnino eſt qui de ſua damnatõe cõtra deũ
iuſtum conqueri poſſit.O pctõꝛ attende iſtum

verſiculũ et deſine facere malũ qꝛ iuſtuʒ eſt dei

iuſti iudiciuʒ reddit enim vnicuiq; iuxta ſuum

menitũ ⁊ demenitii. Et vere iuſtus .
Oancaſti iuſticiã teſtimonia tua:et ve⸗

ritatem tuam niigs.
¶ Vaungaſti)id eſt pꝛecepiſti ſcʒ tu qui ſic iu⸗

ſtus es ⁊ alios iuſte iudicas(iuſticiã id eſt man
data tua iuſta ſcʒ (eſtimonia tua qꝛ pꝛobant te
iuſtum (et veritatẽ tuã)qꝛ pꝛobant teverum (ni
mis )id eſt valde cuſtodiri.pꝛecepta diuina p⸗
pter diuerſas ſignificatiões diuerſis nominibꝰ
nuncupant᷑. Juſticia dicunt᷑eo ꝙ iuſte viuere
nos docent. Teſtimonia appellant᷑ qꝛ deivolũ
tati ac bona bonis mala malis atteſtant᷑ veri⸗
tas nuncupant᷑ qꝛ veritatẽ cõtinent ⁊vera ſunt

que dicunt⁊ qꝛ; mandaſtiideo.

CTabeſcere me fecit zelus meus: qꝛ obli

„ 0

ti ſunt verba tua inimici me.

*

Tabelcere).i. pene meroꝛe deficerecme fecit

zelus meus).i. charitas ⁊ feruẽs amoꝛ circa le

gem quo feruebã vt cuſtodiret᷑ lex tua ab alijs
(qꝛ inimici meiqui me odiunt ꝓpter legem tuã
quam teneo(obliti ſunt).i.ſic agunt ac ſi obliti
eſſent verba tua etpᷣcepta. facientes ↄtra ea ad
ſi nihil reputarent ũla. Iſte nõ ingratus gratie

dei ꝑ quam fuerat ex inimico recòciliatus deo

etiam ſuos inimicos diligebat ⁊ eos deo.ʒela⸗
bat tabeſcẽs ⁊ dolens p eis. Jõ aũt ſic ʒelo qꝛe.
AVgnitü eloquiũ tun vehementer: et ſer

—

—

ſpiritu ſancto( vehementer i. val

ygnitũ )eſt ſp
de(eloquiũ tuũ) a te in lege datuʒ.i.verba ſacri

ęæloquij tui q: purgat coꝛda vt foꝛnax aurũac⸗
icta carne clauiſq; cõfixa et pec
vmas deletis in hac decimaocta⸗
ua litera iudicia dei laudat eteloquia ignotave

cendit ⁊ inflãmat ad dilectõnẽ illuminatad co
gnitõnem hunc ignem venit dominus mitere
in terram (et ideo ſeruus tuus)ſcʒ ego ⁊ quicda⸗
qʒ tibi obediens (dilexit illud ʒelando ꝓ ipſo.

Qui enim eloquia dei diligit id in opere cum

feruoꝛe perficit ⁊ oblitos ad hoc adducerefla⸗
grat qð ipᷣe ardẽter amat.Etcũ hoc itaſit ⁊ ſi.

Adoleſcentulus ſum ego et cõtemptus

iuſtificationes tuas non ſum oblitus. adea cognoſcẽda ⁊ opereimplenda vtſciam ”òè—W
¶ Ageoleſcentulus)et iunioꝛ(ſum ego id eſtre ; nihil eſt quod ꝑſcquentes tolluntcetviuam) nen
putatus inſipiens ⁊ ſine ſcientia ad modũ ado vita gratie in pꝛeſenti et gloꝛic in fumno perfe⸗ n⸗
eſcentiscet contemptus id eſt deſpectus ab in cta quidem virtus ceſt intellectus ſi quis qunold “”?
imicig tamen (iuſtiſicatõnes tuasid eſttmanz- ſenſu capit factis exequitur. “—J
data ma non mn oblins riliina orceſe — ¶( ¶LCopp.
inimici mei ſed freq̃nter habeo in coꝛdeadme 1 = De1912¾ M en
ditandũ in oꝛe ad docendũ:in manu ad faciẽ⸗ S Lamam. mtoto c02 Pl
dum:UVbi nota. Quanq; hec dauid ex perſo- Nc exaudi me dñe: iuſtificationes tiuas lt
na ſua dicat qui adoleſcẽtioꝛ ceteris fratnbus vequirm.
quaſi cõtemptus ad oues paſcendas directus In hac decimanona littera ꝓmittit ſe iuſtifi e
,dDe hinc regno electus eſt:tamen hec ad popu⸗ cationes dei exquirere ⁊ qꝛ quanto magis vult tr
lunmm chꝛiſtia nũ referẽda ſunt qui pꝛius cõtem bonis inſiſtere tanto magis diabolus conatur
ptus recolens iuſtificatões dei ⁊ accipiens pᷣo ſeducere ⁊ in malis ne reſpiret cõcludere opus
ris pꝛimogenita poꝛ effectus eſt. Et merito nõ cſt ad deuʒ clamarce ideo poſt erroꝛem accepa· ſi
ſum oblitus quaa. ſuperius conſolatione iſte concluſus aſperius “”
Auſticia tua iuſticia ineternuz:et lex tua clamat hic ſtudioſius. Añ huic octonario pie
Serits— mittitur littera (Coph) que interpꝛeta?᷑ conclu
¶ Juſticia tna) o deus qua iuſte reddis vnicui ſio vel aſpice quod idem eſt in ſenſu quia con
q; iuxta opera ſua eſt(iuſticia ineternũ duratu cluſus debet circumſpicere et cauſam pericui i
ra. qꝛ eterna bona bonis: ⁊ eterna ſupplicia ma non diſſimulare. Loncluſio vero eſt in angu⸗ Ka
lis ꝓmittit et a nullo vnq; calumniari poterit. ſtijs mentis contra quam adhibenda eſt medi hen
Uel iuſticia dei eſt eterna qꝛ quiſe quis eam ſeq;⸗ Cina oꝛatõnis. Clama ergo a0 medicu qurver
tur ineternũ gaudebit.ð ſed iuſticia hominis id bo non feno ſanare conſueuit. Unde ? iſte ait.
eſtab homine inſtituta eſt tempoꝛalis ⁊ quan⸗ (Qlamaui)ad te pꝛeces fundendo ſin toto coꝛ U
doq; patitur calumniã et lex tua eſt veritas) in de)attende quo ollecth,. deuote quo ad ef f
ſe ⁊ vera per omnia quia nullam continet fal⸗ fectum non aliundẽ cogitando non aliud que
ſitatem. Vel (Lex tna) noua eſtveritas et res rendo. lamo⸗ coꝛdis etiam ſilentevoce a deo c
non vmbꝛa 2 ſigura vt lex vetus. Et ꝓ hacle-⸗ auditur ⁊ ille clamo⸗ eſt magna intentio cogix un
gema. tanonie llechun meßt ſublunitatecoge⸗ . inn
bulatio et anguſtia inuenerunt me: tationum contentuch vutuium etideo teraucid N
enina mechtatiomeg eſt meoliinioetezrinſtiſcztönes mssr P
rrbulallo)ertenoꝛ eranbuſtia intcrior ᷓ qunam vtiq; ſacigincas nõ tm ſciendas quia ap
immiitunt᷑ iuſtis tanquã munera ad pondera noretafmg venzelger ſecke uſtlciggac
peccatoꝝ deponenda et merita augmentanda repecte. poꝛtet exqu ere. Etqᷓ .
(inuenerunt meyexpectantem ⁊ paratum ide eher S .
nnenn ſaperme⸗ ganmbenncg ſeuiantta⸗ lamauiad te et ſaluü me fac: vt cuſto⸗ Cunch
men bis non obſtantib'(mandata tua)nõ vin diam mandata tug. —. lhe
dictecmeditatio mea eſt) quod eſt remediũ con Ef ad te)oꝛando deuote.quia enim ⸗
na tribulatõnes. quaſi diceret nulla tibulatio vndiq; ſunt heſtes vocandus eſt qui ſit autcix imia
a lege tua diuellere me poterit. Seniant ergo lio (et) tu (ſaluum me fac) ſcʒ in anima a pecca ſun
inimici et ꝑſequantur dum tamen mãdata dei to ⁊ omm pei iculocvt) melius(cuſtodiã man⸗ Fy
non relinquant᷑ ⁊ ex ipſis mandatis etiam qui data tua)ea opere adimplẽdo. Ac ſi diceret da inre
ſeuiunt diligant. Qu1ia. vires vt poſſumn implere quod iubes vt non ne ſens
Egquitas teſtimonia tua ineternũ: intel Semper infu mitatẽ vbi enim eſt ſalus et vigoꝛ len
lectum da mihi et viuauaam. anime eflicu vt facienda fiant⁊ vſq; ad mottẽeꝛ· Pe
S e am eouifatis in ſiopus eſt centetur ꝓverilate vbi non eſtiſta ſa
quitas)et iuſticia in ſe ⁊ etiam equitatis in Ius ⁊ virtus ſuccumbit infirmit Eit⸗ unto
Qirauma munt teſtinoia tua oſez pꝛeceptalegis ls cvius nccuneieenggeW2,
cum teſtificatõne tua data vel ipſa ſcripturarũ Preueni in maturitate et clamaui:qꝛ Iing“ gohn
verbalineternũ)et omni temꝑe quia nunquaʒ Abatu⸗ ſuperſperauai. ſ
in aliquo iniqua vlł falſa reperiuntur ⁊ ideo in Pꝛeueni in maturitate hic ſubauditur in dd ulin
tribulationibo ⁊ neceſſitate intellectũ da mihi) eſt in immaturitate per immaturitatẽ intelligi⸗ unn

1

,

4*
—

egH
Gn

Eslß
ogi
E

ucit

iſtauc⸗
naaped
ünan,
MN
nnne
uniho

d moꝛte

ctiſtat⸗

urn

tuam domine: et ſcoᷣm iudicium tuũ vi⸗

cur nox intempeſta id eſt impoꝛtuna actionibo

tempeſtiuuʒ enim dicit᷑ opoꝛtunũ (etclamaui)
oꝛando ad te domine hoc eſt in temꝑe noctur⸗
no ⁊ immaturo magno oꝛandi affectu q̃ſi quo
dam clamoꝛe mentuis pꝛeueni hoꝛaʒz humanis
actionibo opoꝛtunã quiacinverba tua)quibus
pꝛeuenientibo ⁊ vigilantibo ꝓmitcis bona eter⸗
na(ſuperſperaui id eſtralde ⁊ ſuper merita ſpe
raui ſemper creſcens in ſpe etiam in aduerſis.

Heruenerunt oculi mei ad te diluculo:
t meditarer eloquia tua.
Peruenerunt) lucem (oculi mei) interioꝛes
(ad te)directi in (diluculo)id eſt mane ⁊ tempe
ſtiue ante diem a ſimili ſtrenui operarij qui an

telucẽ ſurgit ad bene operanduzvt meditarer

eloquia tua) ſuauia id eſt legem eloquia tua cõ
tinentem. Hon eum lux ſopoꝛatuʒ repperit ſed
ſtrenue vigilantem et circa diuina eloquia ocu
loꝛum ſpiritualiũ intentione meditantẽ.pudoꝛ
eſt enim ſi radius ſolis in ſtrato ocioſum te in⸗

ueniat. Etquia ita ſtudioſe ad tevigilo ideo.
Vlocem meam audi ſcom miſericoꝛdiã

—

¶ Uocem meam qua clamo ad tecaudi) aufe
rendo penam peccati ⁊ hoccſcdᷣmmiſericoꝛdiã
tuam)oc domine) de qua cõſido non ſcoᷣm me
rita mea que non habeo ⁊ (ſcom iudiciũ tuuʒ)
quo ſupplicibo parcis ⁊ ſe damnantes abſoluil

c( viuifica me) per gratiam tuam ne moꝛiar per

culpam ſedviuam per gratiam. Congruusoꝛ
do ꝙ pꝛemittitur miſernicoꝛdia ⁊ ſequitur iudi⸗

cium pꝛius enim deus ſcoõm miſericoꝛdiã au⸗

fert a peccatoꝛiba penam eiſq; poſtea iuſtis ſe⸗

cundum iudiciũ dat vitam. Et neceſſe eſt vtvi

Appꝛopinquauerunt perſequentes me

qanta: a lege autem tua longe facti

Acppꝛopinquanerũt) i afppꝛoximando ſe cõ

uinxerunt (perſequentes me) iniuſte verbis et

factis (iniquitati)et ſceleri ſcʒ me ꝑſequendoca

lege autem tua) que pꝛecipit diligi pximum et
ꝓbibet perſecutionẽ innocentũ? omne pecca⸗
ꝛum (longe facti ſunt)ex hoc ipſo. Quo magis

iniquitati appꝛopiant eo magis a iuſticia elon⸗

gantur qui enim appꝛopinquat vni extremo e⸗
lõgat ſe ab oppoſito hoc ideo dicit vt cauſa ſua
melioꝛ q; illoꝛum eſſe videatur. Aliappꝛopin⸗

quaucerunt ſed mihi nõ nocuerunt qꝛ. .
WBꝛope es tu dne:et omnes vie tue veri

meternum fundaſti ea.

¶ Pꝛope es tu)o (domine) mihi qui in legetua

maneo ad me ſaluanduʒ et eos repellenduʒ (et
omnes vie tue)ſunt(veritas)et iuſticia quaſi di
ceret dummodo mihi aſſiſtas ſiue dimittas in
tribnlanione ſiue liberes totum iuſte facis qui
nullum immeritũ damnas ſed multos inſne⸗
ritos ſaluas. Vnde etiam in tribulationiba qꝙ;
eas non immerito patiuntur tribuere veritateʒ
deo ſanctoꝝ eſt vſitata confeſſio.quicquid eni
patiuntur totum merito ſe pati fatentur. Et.
IVnitio cognoui de teſtimonijs tuis: qa

¶ Initio )id eſt abinitio vel a pᷣncipio ſcʒ quo
pꝛimo intelligere cepi ea (cognoui de teſtimo⸗
nijs tuis)id eſt verbis legis quibus teſtatus es
et ꝓmiſiſti daturũ te eſſe regnum tuis filijs ſem
puermim(quia ineternũ fundaſti eaꝛmanſura
quia id quod per ea pmiſiſti eſt eternuʒ. Nam
per ſe ipſa teſtimonia nõ erũt neceſſaria quan⸗
go res ipſa videb it᷑ ꝓpter quam credendã teſti⸗
monia requirunt᷑. Vel teſtimonia dicit pꝛece⸗
pta que dicuntur ineternũ fundata quia ꝓ eis
neglectis vel ſeruatis pena vel merceg reddi⸗
tur etern. (Res.

Ade hbumllitatem

„ſumoblius.
¶ Qui ſupꝛa ſe dixit ſeclamaſſe in hac viceſi⸗
ma littera petit viuificari quia pꝛecepta dei ſũ⸗
mo ſtudio que ſunt et quia nemo iuſtificat᷑ niſi
per humilitatem que eſt caput omniũ virtutuʒ
ideo huic octonario pꝛemittitlitterac Res) que
interpꝛetat᷑ caput vel pꝛimatus. Moꝛaliter ca
put eſt humilitas ſed inflatus non tenet hoc ca
put. Myſtice caput nr̃jm chꝛiſtus eſt ſine quo
viuendi vſus haberi non poteſt etideo ſeruani
debet. pꝛimatus etiam eſt dñs chꝛiſtus qui ab⸗

latus maioꝛi datus eſt minoꝛi iacob id eſt po⸗

pulo chꝛiſtiano dixeratille pꝛope es tu domi⸗
ne ergo ( Aide)oculo miſericoꝛdie (humilita⸗
tem meã )id eſt placeat tibi humilitas mea que
eſt in operib ⁊ tentationibo que omni chꝛiſtia⸗
no neceſſaria eſt (et eripe me) a diabolo mun⸗
do et carnis tentamento (quia legem tuaʒ) que
dicit qui ſe humiliat exaltabitur (non ſum ob⸗
litus)ſed meæmoꝛiter tenui. Ael (vide humilita
tem id eſt afictionẽ quam in nomine tuo pa⸗
tioꝛ (et eripe me) ab iniquis (quia legem tnam
non ſum oblitus) aꝛ nos non fierendo ſed pa⸗
tiendo pugnare iuſſiſti. Oinus dicit ſcʒ (non
ſum oblitus) et plus intelligit ſcʒ quod valde
meminit. Et.

berg mea piculis ⁊ malis ꝓpter eloquiũ tuuʒ)

Judica iudicium meum et redime: pꝛo
pter eloquium tuum viuifica me.
Budied iudiciũ meũ)id eſt diſcerne cauſam
meam quam habeo cõtra diabolũ? homines
iniquos trahentes me frequenter ad maluʒ (et
redime me)id eſttanquam pꝛecio redemptü li⸗

ſcʒ humilitatis obſeruatũ. Vel ( pter eloquiuʒ
tuum) ſcʒ legis tue que ꝓmittit vitam ⁊ dirigit
ad eamviuifica meymodo vita gratie ettandẽ
vita gloꝛie.verecunde hoc dicitvt qui de meri⸗
tis diffidit ꝓpter verbũ dei ſperet clementiã.me
viuifica.De.cd. .ẽ
Longe a peccatoꝛibo ſalus:qꝛ iuſtificatõ
nes tuas non exquiſierunt.
Longeſſcʒ eſt(a peccatoꝛiboet impijg ſuꝑ⸗
bis(ſalus)a qua longe ſe fecerunt(qꝛ iuſtifica⸗
tiones tuas)id eſt legem ⁊ mandata tua que iu
ſtificant (nõ exquiſierũt) ſcʒ vt facerent ⁊ ſcõᷣm
ea viuerent. Vell(iuſtificatões tuas non exqui
ſierunt)ſed de ſua iuſticia pꝛeſumpſerũt. Sed
non eſt longe a me ſalus qꝛ iuſtificatõnes tuas
exquiſiui. In hoc omnes deuotos animat etꝑ
fidos terret. Iſte ergo a deo ſe accepiſſe videns
hoc beneficiũ vt cuſtodiret iuſtificatõnes eius
ſubiungit. Vel. Et ſi longe ſit a peccatoꝛibo ſa

lus tamen nemo deſperet qꝛ.

☛

Oiſericoꝛdie tue multe vñe:ſcõm iudi
cium tuum viuific me.
Miſericoꝛdie tue)quibo benefacis ſine me⸗
ritis⁊ ꝑcis peccatoꝛibo penitentib( multe)ſunt
o (dñe)qui nos de tot ⁊ tantis eruũt ꝑiculis qꝛ
multipliciter miſeris miſereris ⁊ ideo cõfiden⸗
ter peto (ſcdᷣm iudiciũ tuũ)quo humiles exal⸗
tas vel quo nunc diſcernis pios ab impijs (vi
uiſica meyper augmentum gratie tue. Etbene
poſt miſericoꝛdiaʒ ſubdit de iudicio qꝛ non eſt
miſericoꝛdia ſine iudicio. Ideo autem viuifi⸗
ca me.Quia.
Nulti qui pſequuntur me et tribulant
me.:a teſtimonijs tuis non declinaui.
Multi)ſcʒ ſunt(qui ꝑſequuntur me) moꝛti⸗
fera ſuadendoet tribulãt me) flagella inferen
do ſcʒ demones et mali homines tyranni here
tici ⁊ falſi fratres ⁊ tamen ꝓpter hoc (a teſtimo⸗
nijs tuis ) id eſt pꝛeceptis te teſtificantibo ſeu ꝑ
te in lege teſtificatis (nõ declinaui)fultus robo
re tui auxilij.vbi Ambꝛoꝰ. Non eſt magnũ ſi
tunc a dei teſtimonijs non declines cũ te nul⸗
lus affligit:nullus ꝑſequitur. Sed non vnus
ꝑſecutoꝛ eſt. Multos miniſtros habet ſed nõ
te terreat.per multas enim tribulationes opoꝛ
tet nos introire in regnum dei. Tibi ꝓficitꝙ

S—

multi pſecutoꝛes ſunt vt inter multas pſecutio

nes facilius inuenias quomõ coꝛoneris. Sed
qð peius eſt non hi ſolum ꝑſecutoꝛes ſunt qui

videntur ſed etiam qui non videntur et multo
plures ꝑſecutoꝛes. diabolus enim multos mi⸗

niſtros ſuos dirigit qui non foꝛis tm ſed etiam

intus faciant ꝑſecutiones in animis ſingulo⸗

rum ꝑſequitur auaricia:ꝑſequitur ambitio:ꝑ⸗
ſequitur luxuria.Eſtenim malus ſpiritus foꝛ
nicationis:eſt malus ſpiritus auaricie: malus
ſpiritus ſuperbie.verum vt multe ꝑſecutiones
ita martyria multa. Quotidie teſtis es chꝛiſti.
Tentatus es ſpiritu foꝛnicationis:ſed veritus
chꝛiſti futurũ iudiciũ.temerandã mentis ⁊ coꝛ
poꝛis caſtimoniã non putaſti martyr es chꝛi⸗

ſti. Tentatus es ſpiritu auaricie vt poſſeſſionẽ

minoꝛis inuaderes ⁊ tamen contemplatõe ce⸗
leſtium pꝛeceptoꝝ opem magis ferendaʒ q; in
ferendaʒ iniuriã iudicaſti teſtis es chꝛiſti. Cen
tatus eſt ſpiritu ſuperbie ſed videns inopem at
q; egenum pia mente compaſſus es humilita
tem magis q; arrogantiã dilexiſti teſtis es chꝛi
ſti. Quis enim locupletioꝛ teſtis eſt q; qui con⸗
fitetur dñm ieſum in carne veniſſe cum euan⸗

gelij pꝛecepta cuſtodit: Ham qui audit ⁊ non

facit negat chꝛiſtum et ſi verbo fatetur operib⸗
negat. Ille ergo teſtis eſt qui a ſtipulantibo fa⸗
ctis dñi ieſu pꝛecepta teſtatur. Quanti ergo in
occultis quottidie martyres chꝛiſti ſunt ⁊ ieſuʒ
dominũ confitentur: ergo in perſecutionibo in
terioꝛibus eſto fidelis ⁊ foꝛtis vtin ſoꝛenſibus
perſecutionibo apꝛoberis. Et in intimis perſe
cutionibus ſunt reges ⁊ pꝛeſides terribiles iu⸗
dices ⁊ poteſtates. Si culpa regnat quot pec⸗
cata quot vicia tot reges.Et ante hos adduci⸗

mur? ante hos ſtamus habent etiam iſti reges

tribunal in mentibus plurimoꝝ. Sed ſi quis
chꝛiſtum fateatur ſtatim regem illum facit eſſe
captiuũ deijcit de ſolio ſue mentis.Quomodo
eniʒ poterit diaboli tribunal manere in eo cui
chꝛiſti tribunal aſſurgit: Si declinas perſe⸗
quenteʒ. chꝛiſtum abijcis. Ubi illũ viderit dia
bolus ibitentationũ machinas admonet vt il
lum ſi poſſit excludat. Ergo qui ꝑſecutoꝛẽ re⸗
fugit reijcit etiam defenſoꝛeʒ. Sed cum audis
multi ꝑſequentes ⁊ tribulantes me noli timere
qui potes dicere. Si deus ꝓ nobis quis cõtra
nos. Verum hoc dicit qui a teſtimonijs domi
ni nullo vicioꝛum declinat amfractu.hec Am
bꝛoſius.Ego inq; nõ declinaui.

Vidi pꝛeuaricantes et tabeſcebaʒ: quia

eloquia tua non cuſtodierunt.
Vidi) autem pꝛeuaricantes) id eſt impios

del
gi

n⸗
ln
lo⸗
b⸗

4

legem tuã tranſgredientes eta teſtimonijs tnis
declinantes cedentes perſecutoꝛibo ettribula⸗
tiones nõ ferentes ꝓ quibus amiſſis ſocijs do

lent ſancti.vnde ſubdit hic et ctabeſcebã id eſt
ʒelo dei et charitatis accenſus dolebã ⁊ mere⸗
bam. deinde exponit in quo ſunt pꝛeuaricãtes
dicens (quia eloquia tua)⁊ pꝛecepta tam dul⸗
cia tam vtilia (non cuſtodierũt) ſed in tribula⸗
tione negauerunt. Cõmendans autẽ ſe ⁊ diffe
rens ab eis ſubiungit.Et ideo.

*

nõ tin in me ſᷣuando ſed etiam in meet in alijs
ʒelando quod plus eſt q ſeruare qꝛ hoc eſtcha
ritatis illud neceſſitatis. In dilectõne quidem

ceattibi ⁊ remuneret᷑ a te dilectio mea. Uñ pe⸗
to o (dñe in miſericoꝛdia tua)non in meis me⸗
ritis ⁊ iuſticia (viuifica me) vita gratie.tua em

miſericoꝛdia et gratia ſola viuificat nos et ſal-⸗
uat. Et vereviuificabis me quia hoc dixiſtiin
ſcripturis veris qui ſemꝑ vera dicis. Ham.

Pꝛincipiũ verboꝝ tuoꝝ veritas:inetex
num omnia iudicia iuſticie tuue.
¶Pꝛincipiũ verboꝝ tuoꝝ?eſt(veritas) id eſt
averitate ᷣba tua ꝓcedunt ⁊ ideo veracia ſunt
vt impleant quod ꝓmittunt quibus ꝓnunciat᷑

vita iuſto pena impio. Unde ſequit᷑ (ineternũ)

—

ſcʒ ſunt et durabunt quantũ ad effectũ(omnia
iudicia iuſticie tue) quibus reddis pꝛemia tibi
obediẽtibo: penas inobedientibo ⁊ hec iudicia
nũquã mutabunt᷑ qꝛ ſniam de bonis vl malis
lataui nec tꝑs necvlla res ſubuertet ſed iudicia

de olbo ſcʒ pᷣmia iuſtoꝛũ et impioꝝ in
dei de oĩbo ſcz bunin zuͦ⸗ S.
Rincipes perſle-

cuti ſunt me gratis: eta verbis tuis

eternum manebunt.

foꝛmidauit coꝛ meum.

Dut ſupꝛa humilitatẽ deo obtulit in hac vi

ceſimapꝛuna littera gratas ſibi dicit ꝑſecutio⸗
nes quibus tanquam emplaſtrisvulnera pec⸗

catoꝛuʒ curant᷑. Ande dicit᷑ da nobis auxiliuʒ
de tribulatione. Ideo huic octonario pꝛemuti

tur littera (Sy n)que interpꝛetat᷑ ſupervulnus
quaſi emplaſtrũ.dicit enim ꝙ tribulatio curat
peccatoꝝ vulnera et dat ſalutẽ. vulnus ergo eſt
peccatũ emplaſtrũ eſt tribulatio vel vulnus eſt
tribulatio ſuꝑ vulnus eſt conſolatio eloquioꝝ
dei. Ad hanc ergo diuine gratie medicinaʒ iſte
exultans vero ſamaritanovulnera ſua curan⸗
da detegit. q/ d. viuifica me et neceſſe eſt quia.

Elide qm̃ mandata tua dilexi:oñe inmt

oꝛdia tua viuifica me.
Uide) hoc ſcʒ (quoniã mandata tua dilexi)

fructus eſt omniũ paſſionũ ⁊ actionũ.q.d.pla inuenſt ſpolia multa.

ꝛincipes) huius mundi ſcʒ demones recto
res tenebꝛarũ harũ vel mali homines poten⸗
tes ſcʒ tyranni heretici:⁊ falſi fratres perſecuti

ſunt me)et hoc (gratis)id eſt ſine cauſa et meis
meritis vel fruſtra qꝛ non habuerũt inten et
licet ꝑſequerent᷑ tamen (a verbis tuis) quibus
cõminaris tranſgreſſoꝛibo legis tuepenas ⁊ qͥ

bus ais qui me negauerit coꝛam hominibo ne
gaboꝛ ego eum coꝛã patre meo qui eſt in celis.
et iterum nolite timere eos qui occidũt coꝛpus

ſed eum timete qui poteſt ⁊ coꝛpus ⁊ animã oc

cidere in gehennã magis qᷓ; a minãtibo vᷣbis ꝑ
ſecutoꝛuʒ (foꝛmidauit)⁊ timuit(coꝛ meũ) id eſt
ego in hac ꝑſecutiõe qꝛ timoꝛ tuus excluditti⸗
morem eoꝛum et ſic vinco. Et ideo.

etaboꝛ ego) quaſi victoꝛ (ſuꝑ eloquia tua)

meditando ipſa qꝛvtilia ⁊ ſalubꝛia. Quiſquis

enim in verbis dei ne in certaminevincat᷑ foꝛ⸗
midat ſuꝑ eadem victoꝛ exultat: bona ergo tre

Tetaboꝛ ego ſuꝑ eloquia tua: ſicut qui

pidatio verbi dei que exultationẽ generat quia

eloquijs dei vulnera curantur.letaboꝛ dico (ſi
cut)illecqui) poſt bellũ inuenit (ſpolia multa)
que poſſidere poſſit ſine calumnia immo val⸗
de amplius qꝛ omnis theſaurus in compara⸗
tione illoꝝ arena eſt exigua.

Iniquitatem odio habui et abomina

—RW s

tus ſum:legem autem tuam dilexi.

Iniquitatem) nõ hominẽ (odio habui ⁊ ab
ominatus ſum) pꝛoꝛſus exhoꝛreſcens ⁊ longe
a me faciens (legem autem tuam)⁊ ſi aliquan⸗

do coꝛripit tamendilexi)in affectu mentis tan

quam quid vtile ⁊ honoꝛabile phibens iniq⸗

tatem⁊ ex dilectõe nõ ex timoꝛe impleui.amoꝛ
quippe bonoꝛũ odio maloꝛũ ꝓbatur. Timoꝛe
ergo caſto nõ peritamoꝛ ⁊ illa foꝛmido nõ fa⸗
cit odium verboꝝ dei ſed integraʒ charitatẽ vt
deus ametur cuius verba timent᷑. Et.
Bepties in die laudem dixi tibi:ſuꝑ iu⸗
icia iuſticie tue.
DSepties in die)id eſt in hac vita que ſeptem

indicat quia ſeptem diebus vniuerſa tem poꝛa
voluuntur ſic ⁊ illud ſepties in die cadit iuſtus
ſcʒ tribulationibꝛ ⁊ modis omnibus humilia⸗
tus et reſurgit id eſt non perit ſed pꝛoficit. Vel
(ſepties) id eſt ſeptem vicibus ſcilicʒ in ſeptem
hoꝛis canonicis (in die)ſcilicet naturali (lau⸗

dem dixi tibi) id eſt laudaui te (ſuper iudicia)

id eſt flagella (iuſticie tue) id eſt quibus coꝛri⸗
gis? iuſtificas filios q̊s recipis.vłſuꝑ iudicia
iuſticie tue) ↄſiderãdo oia oꝑa tua iuſta q̃ ſunt

diebus agit᷑. Numerus qpe ille vniuerſutateʒ

executiones tue iuſticie. Et merito legem tuam
Max multa diligentib legem tuam: et

non eſt illis ſcandalum

S

¶ Pax multa)eſt⁊ ſi non ſemper tpis ſaltẽ pe⸗
ctoꝛis et tandeʒ eternitatis (diligẽtibo legẽ tuã)

qua flagellas omnẽ filiũ quem recipis qꝛ; cha⸗-

ritas pellit omnes ꝑturbationes ⁊ tribulatões

Etenim qui deum perfecte diligit tranquillus

apud ſe manet et ſi eſt pugna foꝛis nõ intus(et
non eſt illis ſcandalũ) nec calcitrant contra ſti

mulum qꝛ non ſunt puſilli quoꝛum eſt ſcanda

lo exagitari. VUel (pax multa diligentibolegem

tuam)⁊ ſacram ſcripturã qꝛ in ea inueniuntre

mediũ contra omnẽ deſolationẽ (et nõ eſt illis

ſcandaluʒ)hoc enim nõ patientur finaliterua

vt offendãt ⁊ in penam incidant:dilexi inquaʒ
Expectaba ſalutare tuũ dñe: et manda
a tua dileri. .

tiplicem cõſolationẽcet)ideo mandata tua di⸗
lexiper que habeo ſalutare ⁊ conſolationẽ.vł
c(expectabã ſalutare tuũ) oc( dñe).ſ.chꝛiſtũ qui
eſt ſalutare.Antiqui iuſti pꝛimuʒ aduentũ ex⸗
pectauerũt nos ſcõm ꝓ quo ⁊ illi ?⁊ nos mãda⸗
la diligimus dilexerũt antiqui mãdata ⁊ chꝛi⸗
ſtus eos liberauit. diligamus et nos mandata

vt cum apparuerit chꝛiſtusvita nr̃a tunc⁊ nos

appareamus cum illo in gloꝛia.Et.
Cuſtodiuit anima mea teſtimoni

r —

et dilexit ea vehementer.

Euſtodiuitanima mea).i.voluntas mea (te
ſtimonia tua) ⁊ mandata diligenter ea in ope⸗
re pficiendo ⁊ exercendo ſed qꝛ hoc non ſuffi⸗
cit ſine charitate addit (et dilexiteavehemẽter)

id eſt valde intenſe qð plus eſt qᷓ; tantũ cuſtodi

re.Qui enim diligit ipᷣe veraciter libenterq; cu
ſtodit.Et hoc nõ menitis ſuis ſed deo attribuit
dicens. Ideo. ?ÿVMVä

SBeruaui mãdatat

S na et teſtimonia tua:

Expectabã)ſcʒ in ſpe (ſalutare tuũ)o dñe)
id eſt effectũ ſalutarẽ ſcʒ in tnbulatõe mea mul

F omnes vie mee in conſpectu tuo.

data tua) noua (et teſtimonia tua) vetera (quia
omnes vie mee).i.cogitationes ac dicta ⁊ facta
mea quibus velut quibuſdã vijs ꝓgredioꝛ ⁊ ꝓ
ficio in conuerſatõne vite mee ſuntein conſpe⸗
ctu tuo)id eſt in pꝛeſentia tua ⁊ tibi placent.q.
d. per hec potui cuſtodire quia deus dignatus
eſt intendere qui illuminat et erroꝛes fugat ꝙ ſi
faciẽ auertuſſet fuiſſeʒ turbatus nec ea cuſtodiſ

ſem. Ad hoc ergo ſunt in cõſpectu domini vie

eruaui) diligenter opere implendo (man

ſuſtoꝛum vt dirigat greſſus coꝛum qꝛ nulla via

bona eſt niſi quam deus illuminat.

Ppꝛopinquet de

pꝛecatio mea in cõſpectu tuo ðne in

Mui ſupꝛa gratas ſibi foꝛe tribulatões dice
bat in hac vltima littera chꝛiſto ꝓximare deſi⸗
derat pꝛecans vt veniat ⁊ ouem ꝑditam reuo⸗
cet.Etqꝛ chꝛiſtusveniens conſũmationẽ eter⸗
ne beatitudinis cõtulit ⁊ ab erroꝛe ad patriã re
duxit iõ huic octonario pᷣmittit᷑littera Chau)
que interpꝛetat᷑errauitvł conſũmauit qꝛ hic di
cit ſe habereconſũmationẽ ⁊ vitã eternã. Jam
olim ſe errauiſſe dicit nõ modo nunc autem di
cit ſe repoꝛtandũ ad pr̃iam a pio paſtoꝛe Non
eſt enĩ vicij ſed ꝓfectus renunciaſſe erroꝛi. Eſt
etiam in hoc conſũmatio.i.diſcipline perfectio

N: plus eſt a vicio ſe reuocaſſe qᷓ; ꝓpe vicia ipſa

neſciſſe. Imbutos enĩ vicijs animos exuere at
q; emendare nõ ſolũ ꝑfecte virtutis ſed celeſtis
eſt gratie.Et quaſi dicat.qꝛ ſic ⁊ ſic egiAppꝛo⸗
pinquet)tibi(depꝛecatio mea)que eſt de adhi⸗
bendis bonis facta ( in conſpectu tuo)o (dñe)
vt eam ate non resellas ſed benigne audias.⁊

que ſit ille depᷣcatio ſubdit᷑ ciuxta eloquiũ tuũ)
ſcʒ legis tueda mihi intellectũ)vi ſapiaʒ id qðᷣ

edificationis eſt. iuxta eloquiũ dei petit vt ſapi
at ne ꝑ humanã pꝛudentiã euaneſcat. Vlel(iu⸗
xta eloquiũ tuũ da mihi intellectũ) id eſt ſcom
altitudinẽ eloquij tui que tranſcendit faculia⸗

tem humani ingenij eleua intellectũ meum ad
ipſum intelligendũ. . .
Intret poſtulatio mea in cõſpectu tuo:

cvm eloquiũ tuum eripe me.
Intret) etiam ad te(poſtulatio mea) que eſt

— —

de re mouendis malis factacin conſpectu tuo)

vt eam gratanter ſuſcipias et clementer exau⸗
dias. Gꝛadatim aſcendit quia plus eſt intrare

q; appꝛopinquare.etſubdit poſtulationẽ dicẽs

(ſcoõm eloquiũ tuuʒ)id eſt ꝓmiſſum(eripe me)
ab hoſtiboviſibilibo ⁊ inuiſibilibo.graue eſt eni

tamdiu luctari cum eis. Vel(ſcõᷣm eloquiũ tu⸗

um)id eſt ſcðᷣm altitudinẽ eloquij tuieripe me)
a labe concupiſcentie ⁊ a meditatõne terreno⸗
rum ad que meditanda ⁊ cogitanda natura eſt
pꝛona.da inq; intellectũ qꝛ tunc.
Eructabüt labia mea hymnũ:cum do/⸗
cyeris me iuſtificatones tuñngs.
WEraciabürlablamen) quaſi de pleno id eſt
ex coꝛdis abundantia cum magna plenitudi⸗
ne extra ꝓnunciabũt et dicent hymnũ).ilau

Aga eloquiũ tuũ da mihi intellectu.

ghe
ſnt
lan
o⸗
ſloer
(guit
lara
lsgi
Ceenn
ſan
S
Hieh
Nonnn
loe
ug
agreo
ſei⸗
to
gen
G
fins
tinte⸗
Mtu⸗
ſpesſ
lua me

nejnh

atatiin
ambu
catu
Gue⸗
tfimno
gännh
Porinse
mocoi⸗
leſang
funan
Uuant
cicann

dem dei (cum docueris meiuſtificatões tuas)

id eſt mandata⁊ eloquia tua ꝑ que iuſtificasvt

deuotius. Quis enĩ videns equitatẽ dei in da⸗
mnatione maloꝝ et pꝛemiatõe bonoꝝ nõ pꝛũ

