blice de me loquebant᷑ publice aduerſabant᷑:
coꝛã omib diffamabãt. Dicit ergo paſſionem

ſua cõem iudeoꝝ eſſe fabulã vt nullus exciꝑe
tur qui huius locutõnis expers eſſet(et in me)
id eſt de me (pſallebãt)deriſoꝛie.i.in me cõuer
tebant cantilenas ſuas ⁊ canticica meq; deri⸗
debant(qui bibebãt vinũ.i.inebꝛiebant᷑ vo⸗

luptate et iocunditate tꝑali. Inter tot ſcandala

etobpꝛobꝛia:inter tantas pſecutões et tribula

tiones quid tu agebas mitiſſime ieſu:

Ego vero oꝛationẽ meã ad te dñe:tem
pus beneplaciti dues. n

s

¶ Egovero)dum impijita ſeuirent cõtra me dumꝭi.abyſſus infernalis (neq; vrgeat)id et
dirigebã (ſoꝛationẽ meã ad te dñetiam ꝓ eis. claudat(ſupꝑ me puteus) id eſt limb et aditus
illi deridebant iſte oꝛabat. illi infeſtabant. iſte inferni(os ſuũ(ad retinendũ me cum deſcen⸗
amabat. hec eſtenim ꝑfectio charitatis dilige dero ad ſpoliandũ eum. Vel in ꝑſona mem⸗
re inimicos ⁊ oꝛare ꝓ illis qũ maledicerꝭ qd bꝛoꝝ (NHNon me demergat tempeſtas aque).i.
agas nõ habes nihil ibi reſtat niſiyt oꝛeſ. hec peccati cõſuetudo (neq; abſoꝛbeat me ꝓfun⸗
iuſtoꝝ arma ſunt vt oꝛãdo vincant ⁊ no ritas dum).i.peccati deſperatõneq; vrgeat).i.clau
ſed oꝛatõnes iurgis opponãt. Ideo aũt oꝛauit dat(ſuꝑ me putcus os ſuum).i.in pctõ obſtio
ad te qꝛ nũc eſttempus (beneplacitio (deus) natio. no claudetſuꝑ ie puteus os ſuum ſi nõ
.i. gratie ⁊ recõcilatõis ꝑ moꝛtem nunc tꝑs eſt claudis tu ad confitendũ os tuum ⁊ ideo cõfi
„ oꝛandi ⁊ placandi deũ.nunc tꝑs eſi accepta? tere dic de ꝓfundis clamaui ad te dñe eteua
bile:nunc dics ſalutis:⁊ qꝛ oꝛaui et ips eſt co⸗ dis. Deinde ponit cauſam quare debeatexau

plendi beneplacitũ tuũ ſc; ꝑ me redimibhomi diridicons.
nem. Jdon. Errauc me dſe gĩ benigna eſt miſeri
niſericoꝛdie tue: exau coꝛdia tua:ſcom multitudinẽ miſeratio
i me in veritate ſalutis tle. mun tugrüreſpiceinſe.
¶In multitudine miſcðᷣie tue) que eſt contia ¶ Exaudi me dne)potius etheceſt cauſa ex⸗
multitudinẽ iniquitatis nr̃e nõ in meritis sbo audiendiſquoniã benignaet ſuauis (eſt miſa
minum nam ſi nõ eſſet multitudo miſcdᷣie tue ricoꝛdia tua) tribulato vt panis eſurienti.q.d.
quid nos faceremus de multitudine imiqtatis ea que tibi naturaliter in eſt miſcdᷣia beniuo⸗
noſtre (exaudi me in veritate ſalutis tue) a te lentie ⁊ gratie ⁊ plena.⁊ ideo es ꝓnus ad exuauun
ꝓmiſſevtverax appareas implendo ſalutẽ quĩ diendũet ſcᷣm multitudinẽ miſerationũ mia
hnmiſiſti· veritas enim eſtin reddendo pmifſa. num) quam exhibuiſti multis (reſpice in me)
Et nota cum pmiſit de miſcdia ſubiũgit de oculo miſcdie tue. Ac ſi diceret ꝓpter miſcᷣia,z
veritate qꝛ vniuerſevie dñi miſcdia qua dimi tuam ⁊ miſeratones tuas exaudi me etreſpice
iitpctã ⁊ veritas qua redaitpmiſſa.Et ſubiũ⸗ in me quarũ vna eſt naturaliter in te alia in be
git in quo velit exaudiri dicens. neficioꝝ exhibitõe. Vel in ꝑſona membꝛox.

Eripe me ve luto vt non infigar: libera Eraudi me) non qꝛ meruiſed (quoniãbenti

me ab his qui oderũt me et de ꝓfundis gna eſt miſcdia tna)peccatoꝛicſcm multituæ⸗
gquarun.. inem miſeratõnũ tuarũ quibus pct licetin

Enie me de luto ⁊ puluere moꝛtalitat (rtiurioſa ccdunt(reſpice in menõ in pctareſpi⸗
nõ infigar)t inhereaz in eo incinerationẽi. cinqum.
vt nõ in lutoꝛ puluere ſicut ome humanũ ge⸗ Et ne auertas faciem tuaza puero tuo:
nus diſſoluar remanendo in moꝛte.q.d.coꝛp?“ qi tribulo? velociter exaudi me.
meum nõ diu remaneat in terra quaſi infixuz Eine auertas)tanq; iratus ⁊ nolens meau
in eavt inde extrabi nõ valeat ſed cito reſurgat dire(faci tuã a puero tno)ſcʒ a mechꝛiſto fi?
Sienim in cinere ſuo doꝛmiuiſſet nullus ieñ lio tuo qui foꝛmã ſerui accepi ⁊ vſq; ad moꝛtẽ?
credidiſſetlibera me)ꝑ reſurretioneʒ ab his obediui. dñs noſter etiã dictus eſt puer a puri
qui oderunt me) ſcʒ iudeis qui nunquaʒ eum tate a ſimplicitate: ab innocètia. deinde ponit
dilexcrüta quoꝛũ poteſtate fuit totaliter libe- et aliam cauſam dicẽs(qm tribuloꝛ)in anima
ratus in reſurrectone (et de ꝓfundis aquarũ) etcoꝛꝑe ideo velociter exandi me) ſcʒ vt cito li
i pſecutionũ ? tribulationuvł de pfunda ma berer nõ eſt quo differas. Moueatte miſcodia
licia pploꝝ. vel in ꝑſona membꝛoꝛũ (eripe me tua moueat miſeria mea. Adeſt mea afflicuo ?æ
de luto vt non infigar).i. de lutoſis deſileriſs tribulatio /ꝓpter hoc opus evt veloxveniattua
ne mente conſentiãclibera me ab his).i.a ma⸗ miſcdia ⁊ cõſolatio. AUel in ꝑſona membꝛoꝛũ l
lis ne eis ↄſentiendo adhereã.vnde ſubdit. (Et ne auertas faciẽ tuã a puero tuo)paruo z
Non me demergat tempeſtas aqueme/ bumilinõ ſuꝑbo ſedvelociter exaudi me qmm
qᷓ; abſoꝛbeat me ꝓfundu:neq; vrgeat ſu tibuloꝛ) cnius tribulatiõis diſciplina tollu az
per me puteus os ſuum. nmne ſuperbiã. He inquã auertas faciem tuam
Hon me demergat) in ecupabiliter in mo: La poiiu.. e wter
tem (tempeſtas aque).i.impetus ⁊ ſeditio com Intende anime mee et libera eaz pter
moti ppli ſcʒ iudeoꝝ hoc eit non diu in moꝛte mnimcos meos eripeme.

me teneat/neq; abſoꝛbeat deuoꝛerme pfun ¶ Imenge anime mee ⁊? libera eam) ailita

—

7

S

„*

—

— ——

——

õ

eſt vſq; ad moꝛtẽ⁊ nõ ſpter metm̃ ſed etiaʒ: p⸗
pter inimicos meos liberatione ⁊ gloꝛiſicatõ
ne mea ↄuentendos ſi volunt coꝛrigivel con⸗
fundendos ſi mãſerint obſtinati (eripe me)vt

cito reſurgã et aſcendens ſpiritũ ſanctũ mittã.

dicendo libera oꝛauit ꝓ occulta liberatõne in
anima quam ſempꝑ habent ſancti licet occidãa
tur ſubiügendo eripe me oꝛat ꝓ manitfeſta ſfm
coꝛpus vñ inimici quidã ſunt ↄuerſi 7 quidaz

confuſi.et debes eripere qꝛ.

Tu ſcis impꝛoperiũ meũ a confuſionẽ

„ „

Xu ſcis impꝛoperiũ meuʒ) qdᷣ fit in verbis
I. q; turpia ⁊ iniurioſa verba mihi intulerunt

(etↄfuſionẽ meaʒ)que ex impꝛoperio mihi eſt
em illoꝝ opinionẽ? quam mihi imputauerũt
(et reuerentiã meaʒ .i.ignominiã ſcʒ q; igno⸗

minioſe me tractauerũt.q.d.quãta ꝓ tuo amo
re ſuſtinui et quare ſint mihi iſta tu noſti. hec

enim omnia non ꝓ ſuo ream ſed ꝓ nobis ſu⸗
ſtinuit vt in talib nos inſtrueret et ſuo exẽplo
confoꝛtaret. Et etiã ideo eripe me qꝛ.

In ↄſpectu tuo ſunt omnes qui tribu/

HH

lant me: impꝛoperiũ erpectauit coꝛ me

Wer miſera.

i.inimici mei.q..ſicut ſcis meaʒ innocentiaʒ
ita noſti eoꝛũ maliciã et potes eis iuxta merita

ſua retribuere qꝛ tantũ ſcelus cõmittuntte pꝛe
ſente ⁊ vidente. Timeant & oms qui alios tri⸗

bulant qm in ↄſpectu dei ſunt cuiusvindictã

euadere nõ pñt. Et ne videret᷑ tribulari tiquũ0s.

*

ingratꝰ ⁊ nolens ↄti

coꝝ in dictis (expectauit)qꝛ hec futura pᷣuidit

et pᷣdixit ⁊ ad hec venit(coꝛ meũ) et volunteas

miſcdᷣia qui eoꝝ miſeriã miſeratus dixit pater
ignoſce illis ?t7c. S

fuit:et qui cõſolaret᷑ et nõ inuenn.

St ſuſtinui).i. expectaui attendendoc qui ſt
mul).i.ſikr ſicut ego (otriſtaret de tanta multi
tudine et compateret᷑ mecũ dececitate nõ cez3

dentium (et nõ fuit)aliquis(et) expectaui⸗ qui
cõſolaret᷑ me)credendo et ꝓficiendo:nam qui
Weit ↄſolatur medicũ (et nõ inueni)aliquem

ulti eni ſcʒ diſcipuli et mulieres cõtriſtati

ſunt carnaliter et de moꝛte carnis eius: ſolus

Fo dñs ↄtriſtatꝰ eſt ſpiritaliter et de moꝛte aie

ex hocvicʒ ꝙ oẽs ꝑmanebãt in infidelitate vñ

nõ ait quiↄiriſtaret ſed qui ſimul.i.ſiłr ſcʒ ſpi
rialiter contriſtaretł. Magna qʒz illi ↄſolatio

acelo) cum felle mixto: hoc facto moꝛes ſuos
amariſſimos indicantes.fel et acetũ adhuc in

n ↄſpectu tuo ſunt oms qui tribulant me)

nuo adiecit(impꝛoperin)

t ſuſtinun qui ſimul cõtriſtaref et non

eſſet ſi quos in ſe credentes inueniret: q quia
nõ inuenit quaſi cõquerendo ingemiſcit. vn⸗

*

Et vegerunt in eſcam meam fel: et in ſi

ti mea potauerunt me aceto.

¶ Et dederũt in eſcam mea fel)q̃ſi illud tanꝰ

q; eſcam cõmedere deberẽcet in ſiti mea) qua
ſidem et ſalutẽ eoꝝ deſideraui (potauerũt me
mixto:hoc facto moꝛes ſuos

eſcam et potũ coꝛpis chꝛiſti ponunt et chꝛiſto

offerũt qui veritati reſiſtunt ⁊ euangelio ↄtr⸗
dicũt:ei qui male viuendo ſcandalũ eccĩe in⸗

ferunt. Grauius enĩ peccant qui ↄtemnuntin
celo reſidentẽ qᷓ; qui crucifixerũt in terra am⸗
bulantẽ:et maius peccatuʒ eſt chꝛiſtũ tradere
peccaloꝛiba membꝛis qᷓ; crucifixoꝛibo iudeis. =
Et qꝛ malã eſcam ⁊ malũ potũ dño dederunt

merio in his puniti ſunt. vñ et ſequit᷑

in retributones et in ſcandalum.

iat menſa eoꝝ) ſcʒ ſcriptura ſacra quã

alan refectione parauerat eis deus (coꝛã iis
in laqueũ)qꝛ ex ipᷣa ſua lege capiuntur a chꝛi⸗

nis et ↄuincunt᷑ errare. (etin retributões)
yt mala recipiat ꝓ malis et qui ꝑ legem pecca

nerunt pꝑ legẽ puiniant᷑.et in ſcandalũ) ruine

vt nõ intelligat inibi d̃jm nunciatũ et ſic ru
ant de be in peccatu et tandẽ in infernũ. di⸗

cit aũt hoc nõ optando ſed ꝓphetiſando nõ vt

fiat ſed qꝛ fiet. Cũ ergo audimus dici per ſpm

dei lalia euentura malis adhuc in illis hoc in
telligamus vt nos talia deuitemus. Ad Ifam

etiã Menſa iudeoꝝ facta eſt coꝛam ipᷣis in lla
oluntas queum: qꝛ eis paſchale ↄuiuiũ in hierlm cele
qꝛ volũtarie ſuſtinuit(et miſeriã)eoꝝ in faciis
nõ ſuam. In iüllis eni erat miſeria in ipſo aut⸗

bꝛantibo fuerüt a romanis circũcluſi et ſiut

aues illaqueaticet in retributionẽ) ſcʒ penarũ
Epter moꝛtẽ chꝛiſti debitaꝝ (et in ſcandalũ) qꝛ

deſerentes pacis auctoꝛẽ rixaeſi ibi ↄcitãt.

Aum eoꝝ ſemp incurua.
bſcurentur oculi eoꝝ) interioꝛes ne vi⸗

Pbſcurentur oculi eoꝛũ ne videant: et

geant)et agnoſcant veritatẽ et verũ ſolem ſcJ
Diuinitatẽ ſub fragilitate latentem. Quia eni
ſuperbierũt ceci facti ſunt. (et doꝛ ſum eoꝛum
ſempꝑ incurua). i. ſtatuʒ mentis ad terrena cur
uari et in inferioꝛiba flecti ꝑmitte. hoc enĩ ſem
per ſubſequẽs eſt vt ſi oculus mẽtis ſuperno

lumine pꝛiuetur et ſuꝑna nõ videat ſtatim ani

mus ad ea que retro ſunt appetenda inclinet
et de inferioꝛibo cogitet. Reuera obſcurati ſũt

oculi eoꝝ quia ſunt in ſua infidelitate excecati
ct doꝛſum eoꝝ eſt incuruatũ Nbentitn ſei⸗

ant et onera legis et peccatoꝛum poꝛtent. Se
quitur alia pena.
Effunde ſuper eos iram tuam:et furoꝛ
ire tue cõpꝛehendat eos.

eos iram tuã) vt eos obꝛuat.i.exerce multipli
cilter ſuꝑ eos vindictã. (et furoꝛ ire tue).i.diſtri
cca aĩaduerſio future vindicte (compꝛehẽdat
cos) tanq;ᷓ fugitiuos vt non liceat eis fugere.
Ira ad pnñtem ꝑcuſſionẽ ꝑtinet: furoꝛ ad futu
ram damnatoem. Ideo furoꝛ qꝛ nullũ ibi re⸗
medium nulla ibi miſcdia. hic ꝑſequitur: ibi
vero ↄpꝛehendit vbi nõ licet fugere. Jam en·
nõ erit euadendi locus qñ eos eternus abſoꝛ⸗
buerit cruciatus.hoc et ad lr̃am factum eſt in
deſtructõ ne et captõne eoꝝ ꝑ romanos.

culis eoꝝ nõ ſit qui inhabitet.
inbabitant (eſerta) ab eis (et in tabernaculis
coꝝ)habitatõiby ſcz iocundis vt in templo:ſy

nagoga et palatio regio (nõ ſit qui inhabitet)

de numero eoꝝ:hoc in aꝑio eſt. ꝑdiderunt eni

locum et gentẽ in quibo ſuꝑbierũt cõtra deum

loca illa ct hoĩbus ſunt plena et iudeis inania

Vel habitationẽ dicit ipam ciuitateʒ hierlimn

„

in qua cõmuniter habitabãt: tabernaculo Oo

ſingulas eiuſq; domos deſignat. hoc autem

igdco eis. —””ô
Auoniã quem tu ꝑcuſſſiſii ꝑſecuti ſunt

EPffunde copioſe in moꝛem fluminis (ſup

non ſcribanr.

atatio eo eſertaret in taberna

is eoꝝ nõ ſit qui inhabitet.—
Fiat habitatio eox.) ſcʒ domus pꝛinate qͥs

et ſuper doloꝛem vu
ct paſſione nõ p ſua culpa ſed pꝛo mundi ſa⸗
lute ſcʒ me ꝑſecuti ſunt) crudeliter eũ occiden

do. q. ð. qd deus fecit ad bonũ hoc uli crudeli Peres eset ooei eg. ſ⸗
voto exercent ad malũ (et ſuꝑ doloꝛẽ vulneru les ſed ſalus dei ſuſcipit eos vt iaʒ nõ ſint pau
peres et dolentes ſed potius beati etletãtes ad
litterã etiam chꝛiſtus pauꝑ fuit qꝛ in aupta⸗
ie natus:cõuerſatus:moꝛtuus: ⁊ in alieno ſe⸗
pulchꝛo poſitus. Et qꝛ ſic ſum ſaluat ideo.

ALaudabo nomen dei cũ cantico: etma

meoꝝ)q ſuſtinui ĩ toto coꝛpecaddider̃t moꝛtẽ
ct vulnus in latere. Vel ſuꝑ moꝛtẽ addiderũt
blaſphemiã et militũ cuſtodiam et alia mala
hmoi. vel ſuꝑ penaʒ que mihi erat ꝓ peccatis

meoꝝ membꝛoꝝ qddiderũt pſequendo fide⸗

les et eccleſiam. velcſuꝑ doloꝛẽ) qui mihierat
ꝑditone illoꝝ (addiderũt inferre moꝛt. Et
quia appoſueruũt doloꝛem ſuꝑ doloꝛẽ ideo ſi⸗
Appone iniqui

„ 2

et nõ intrent in iuſticiã tuam.

Apone).i. appones ſcʒ ꝑmittendo vel gr3

ſubtrabendo: tuc eni addet᷑ miſeria ſuꝑ miſe⸗
riam (iniquitatẽ ſuꝑ inquitatẽ eoꝝ.).i.viciũ vi
ciovt ſicut alibi dicit᷑ qui nocet noceat ad huc
ct qui in ſoꝛdib eſt ſoꝛdeſcat ad buc.q; ſuper

Dñ quẽ tu pcuſſiſti) i pcuti voluiſtipena

tatẽ ſug iniquitatẽ eox:

peccatoꝝ cõmiſſionẽ atpoſuerũtobſtinatõne

)ſic qꝛ mimis gloꝛiabant de iuſticia ſua (nõ
intrent) pꝑ penitentiã (in iuſticiã tuã).i.inviam
vite ⁊ iuſticie rectaʒ ad te veniendo ⁊ iuſticiaʒ
ſuam que ex lege eſtrelinquendo. Culpa eniʒ
excitat culpã ⁊ cum vna nõ coꝛrigit᷑ exinde al
tera generat᷑ et quãtoplus refrigeſcit charitas
tanto amplius abundat iniquitas.

DHeleant᷑ de li bꝛo viuentiũ:et cuʒ iuſtis

Deleant de libꝛo viuentinz) i ex memoꝛia

tua in qua ſoli iuſti ſemꝑ viuentes continent᷑.
liber vite eſt noticia dei qua pꝛedeſtinauitele⸗

ctos ad vitã. Non ergo ſic accipiendũ eſt tan

qquam in hoc libꝛo aliquẽ ſcribat deus quem
poſtea deleat. ſed deleant᷑ ſcõᷣm ſpem ⁊ opinio

nem illoꝝ dict eſt qꝛ ibi tanqua menito inſti⸗
cie ſue ſcriptos ſe putant.q.d.conſtet etiã ipᷣis

et cognoſcant in damnatone ſua nõ ibi ſe eſſe
ſcriptos ⁊ nunquaʒ ſcriptos fuiſſe oſtendat et

appareat qð ſubſequẽter exponit dicens (etcũ
iuſtis nõ ſcribant᷑).i.inſtoꝝ oꝛdini ſcdᷣm equi

tatem tuam nõ awponant᷑ qe nec digni ſuntau
diuimus qd nobis cauenduʒ ſit in malis nũc

audiamus quid imitanduʒ ſit in chꝛiſto. Illi

tales fuerũt ⁊ ſic ꝑierunt tu benigne dñe quid
Ddicis de te iſßo. 1e

Eeaſun oaun ervolensſiluo tua er
ſuſcepit mee. W

uſſiſti pſecuti ſunt ραο ſum pauꝑ). i. hũilis (et dolens in poaf/
ooornmni anguſtia in reſurrectõne hoc idem dicit
coꝛpus. Beati enim pauꝑes ſpiritu:qm iboꝝ
eſt regnũ celoꝝ ⁊. Beati qui lugent qm ipᷣi cõ
ſolabütur. Exemplo ergo dni diſcamus pau

ſione p omnibo (ſalus tua de ſuſcepit me) de

peres eſſe⁊ dolentes. NHec enim deſerti ſunt ta

ificabo eum in laule.
Laudabo)in me ⁊ in membꝛis (nomẽ dei
cum cantico) id eſt cum iocunditate ⁊ delecta⸗
tione cũ mentis leticia ⁊ vocis exultatiõe qꝛ ⁊
ſi oĩa deſunt deus tamẽ mecũ eſt(et) exultans
in meipo (magnificabo eum in laude).i.ma⸗
gnifice laudaboꝛ magnũ pꝛedicabo ad alios
vt per exemplũ ꝓficiant ac deum ſimiliter lau
dent ⁊ magnificẽt he ſunt diuitie mee ſcʒvt cũ
gaudio hilaritate nõ ceſſem deũ meũ lauda⸗
re ⁊ magnificare.

ü

—

—

—

☛ nd — —

— SʒS—ðM

—

Et placebit eo ſup vitulũ nouellũ:coꝛ
nua ꝓducentem et vngulas.
Ecd)laus illa (placebit deo) ſuper omne le⸗

ſubiungit (ſupervitulũ nouellũ:coꝛnua ꝓdu⸗
centem ⁊ vngulas) Lalis enim querebat᷑ vi⸗
tulus in ſacrificio qͥ ⁊ nouellus eſſet? tam ma

gnus vt coꝛnua mitteret atq; vngulas foꝛtes

baberet.q.d. ſacrificiũ laudis diuie magis
deo gratum ⁊ placituʒ q; ſacrificiũ quodcũq;

quod offerebat᷑in lege.laus enim puri coꝛdis

plus placet q́; mactatio pecudis.hoc ergo.

Videant paupes et letent᷑: querite deũ

et viuet anima veſrt.
¶Uideant)oculo interne conſideratõis ⁊ in
telligant ac credant (pauꝑes) imitatoꝛes mei
ſcʒ ꝙ oblatio nõ iam infacultatibo et rebus ex
terioꝛibo poſita eſt ſed in mente vbi pauper di
uiti equatur (? inde (letent⁊ ſpe gaudeant ac

magis pauꝑes ſintvt ditari mereant. Et con⸗
ertit ſe ad eos admonendos dicens. O vos
paupes (querite deum)fide deuotõne ⁊ bona

operatõne id eſt eſurite ⁊ ſitite deum tantũ ni⸗
hil aliud et ſic (viuet anima veſtra) ne moꝛiat᷑

peccatis qꝛ deus eſt vite anime ⁊ cibus men⸗
tis Queritis panemvt viuat caro veſtra deuʒ

quenite et viuet anima veſtra hic vita gratie et
tandem viia gloꝛie. Auerite inq;.

An exaudiuit paupes dñs:etvinctos
ſuos nõ deſpexit.

Quoniã dñs exaudiuit)id eſtexaudire ſem

per conſueuit (pauꝑes) aluter nõ audiret ita et
vos audiet.ſi ergo vis exaudiri pauꝑ eſto no⸗
li de te pꝛeſumere nec aliud pꝛeter deum tuuʒ
querere. Si pecccatoꝛ es nõ ideo deſperes qꝛ
(et vinctos) vinculis peccatoꝝ per que vide⸗
rentur repudiari a deo ſuos )id eſt aſe ſoluen
dosnon deſpexit) qꝛ diruptis diaboli nexib⸗
cos regno ſuo adſciuit. Illos vinctos non de⸗
ſpicit deus qui ſui ſunt id eſt qui per peniten⸗
tiam ⁊ ſatiſfactionẽ eum requirunt. Ael (vin⸗
cctos ſuos id eſtvinculis moꝛtalitatis ⁊ pena⸗
litatis ſeu pꝛeceptõis ⁊ conſilij artioꝛis ac ſuiſ
legibus aſtrictos (non deſpexit) minus dicit
et plus intelligit quia plene liberauit. Quap⸗

Laugent illum celi et terca: mare et oĩs
reptilia in eis..

AQaugentillum celi ⁊ terra:mare et omnia

reptilia in eis) id eſt celeſtia terreſtria ⁊ omnia
vertant᷑ hominiin materiã laudis etde omnt
bus laudet deuʒ homo ratoalis creatura lau⸗

ale ſacrificiũ hoc oſtendit per partem cum

det deum ⁊ per hominẽ omnis creatura. quo⸗

niam ipſe ſpecies et materie rerum ſunthbomi/
ni cauſavt ipſe laudet auctoꝛẽ et ſaluatoꝛẽ ſuũ

O mnis ergo creatura ad laudem dei inuua⸗

tur qꝛ ſunt homini materia diuine laudis qui

deum laudat ex ſuis creaturis.Et ſic hec lau⸗

dant deum dum ex eis laudatur creatoꝛ eoo⸗

rum. Iſte ſunt vere diuitie pauꝑis ſcʒ videre
creata et inde laudare creatoꝛem. Ideo etiam

laudent.

Am̃ veus ſaluam ſaciet ſyon:et ediſica
buntur ciuitates inuccce.
Quoniã deus ſaluam faciet) nunc a culpa
purgando et poſt ineternũ gloꝛiſicãdo (ſyon)
id eſt eccliam deum ſpeculantẽ modo per fi⸗
dem deinde contemplantẽ per ſpẽm(et) nune

edificabunt᷑ ciuitates iude) id eſt anime: ſua

peccata cõfitentes in quiba deus habitat que

nunc ner confeſſionẽ humilitatis diſponunt᷑
et aptant ad habitandũ in ſyon vt foꝛis rema

neant qui confiteri erubeſcunt initiũ enim bo
noꝛum eſt confeſſio peccatoꝝ ⁊ iuſtus in pꝛin

cipio accuſatoꝛ eſt ſui.pꝛimũ ergo debent ho⸗

mines mala ſua confiteri atq; moꝛibyin me⸗

lius cõmutari ſic in ciuitatẽ dei edifica bunk
quia anime ſanctoꝝ per confeſſioneʒ in tem⸗
plum ſanctũ tanquam viui lapides deferen⸗

Et inhabitabüt ibi: et hereditate acqui

Et inhabitabüt) nunc cõſtanti mentecibi⸗

id eſt in ea ſyon ſcʒ in eccleſia ſpeculante deuz
per fidemet hereditate acquirent eam) pſe⸗
uerabũt in ea qꝛ decedentibo pꝛimis alij qua

ſi hereditarie ſuccedenteis et etiam in futuro.

(inhabitabũt ibi ) id eſt in illa excelſa ſyon ſcz
in eccleſia cõtemplante deum per ſpẽm quan
do ad illam beatã ciuitatẽ celeſtẽ hierkm pue⸗
mient ⁊ non ad tempus ſedchereditate acqui⸗
rent eam)vt poſſideant illam ineternũ. Et nõ
vna ſola generatio iuſtoꝝ ſed ꝑ omnes ſucceſ

Et ſemẽ ſeruoꝝ eius poſſidebit eam:et

qui diligunt nomen eius habitabunt

¶Erlemen ſeruoꝛ eius id eſt imiratoꝛes fi⸗k

dei ⁊ boni oꝑis poſſidebit eam) ſcʒ ſyon quaſi
iure hereditario hic ⁊ in faturo.Etqꝛ fides vł

opus ſine dilectõe nõ valet cõtinuo adiecit q̃ſi
exponendo qð dixitcet)o nes(qui diligũt no⸗
men eius)ſcʒ qͥ ſunt in charitate? ꝗͥ nõ extimo
re ſed ex amoꝛe deo ſeruiũt.hi enim ſunt ſemẽ

ſeruoꝝ nõ qui carne filij ſũchabitabüt in ea)

bic ͤeſt finis hec eſt bereditas.

hic et in futuro tanquã in bereditateſua nun-⸗
lus in ea hereditabit niſi per dilectionẽ qꝛ ſoꝝꝛ

la dilectio diuidit inter ſilios regni et ꝑditõis.
Dui ergo non diligunt nec hic merito nec ibi
pꝛemio in ea habitabunt. deus eſt dilectio etq
manet in dilectõne in deo manetet deus in eo

¶ Hꝛatio.

in libꝛo vue regni celeſtis ↄſcnbi. Per do.
¶ Oꝛatio viri iuſti in tribulatõe poſit
tione iniquoꝝ ipᷣm malicioſe pſeqi

„☛
õ
—rõ

Eus in adin

☚ s

E⸗

fidamus ſed dei adiutoꝛiuʒ inuocemꝰ ⁊ nõ in
nobis ſed in diuino auxilio ↄfidamꝰ⁊ in dño
gloꝛiemur. Dententia in generali ꝓpha in iſto
bn loquit᷑in ꝑſona cuiuſſibet iuſti ⁊ fide⸗

lis⁊ miſerijs ſpecialiter a ꝑſecutõe iniuſti ⁊ ini
quui ipſum malicioſe pſequentis. Quãuis em
ſiſle pſalmus attribuar chꝛiſto ſiue cuilibet iu⸗

exponit᷑ in cuius ꝑſona hic loquit᷑totus ⁊ hic

pſalmus effectualiter ↄtinet᷑ ſupꝛa in pſalmo
expectans expectaui dũm ab illo loco ſcʒ com

placeat tibi dñe vſq; ad finem qui ibide ꝑtim
de chꝛiſto ⁊ partim de membꝛis eius exponit

Sentẽtia in ſpeciali in ꝑſona ergo omniũ iu⸗
creatoꝛ meus qui ſoles iu

ſtoꝛum aito De
uareſin adiutoꝛiũ meũ) miſericoꝛdix (intẽde)
et reſpice pᷣſtando mihi auxiliũ gre tue qꝛ nec
mala declinare nec bona agere valeo ſine te.⁊
ꝛ ꝑiculũ eſt in moꝛa (dñe) gubernatoꝛ meus
qui omnia potes (ad adiuuanduʒ me feſtina)

Wenigniſſime dñe exaudi nos in veritate ſa
lutis tue vt eruti a ſqualoꝛe peccati mereamur

ſti in tribulatõe poſiti

S
—

NMmeuũ intẽde: dñe ad adiuuandũ me

¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Litulus hic
elſt in finem.i.in chꝛiſtũ nos dirigẽs.pſalmus
ſiſte attribuit᷑ dauidi. cuilibet iuſto habitus in
rememoꝛatõe.i.agens de memoꝛia hui reieo
qõ ſaluũ feciteum dũs ſpe ⁊ certitudine. Me
moꝛ eni ſaluatõis ⁊ beneficioꝝ que deus mu⸗
do cõtulit ſicut in pᷣcedenti pſalmo monſtratũ
eſt ſecurus petit liberani licet multis malis vr⸗
geatur. q. d. ſi comutati ſint in meliꝰ vñ in ſi⸗
tulo pcedentis pſalmi agit nõ tamen in ſe ſed
in dño qui ſaluat gloꝛient. Materia petitio vi
ri iuſti vt liberet᷑ a ꝑiculis ⁊ miſerijs hui mũü⸗
di. Intentio monerevtvrgentibo malis nõ dif

iuſtiſicat᷑ magis dñi iudi
defoꝛmauit pᷣſumptio.ſirlr. MM
Auertant᷑ ſtatim erubeſcẽtes:qui dicür

ideſtcito ⁊ feſtinanteradinua pꝛimu inſpice

conſolationẽ qꝛ ſi tardat miſcdia creſcunt ꝑi⸗

cula hicverſiculus in pꝛincipio hoꝛarũ pᷣmit⸗
titur vt ꝑ adiutoꝛiũ diuinuʒ pᷣualcamus cõtra
dia bolũ qui magis inſurgit quando ad opus
bonũ accedimꝰ⁊ maxime cum oꝛare debemꝰ
ſed in hoc ↄfundimur oꝛantes qꝛ deuʒ nobio
intenderevolumꝰcum oꝛamus ⁊ nos nec deo

nec nobis intendimus.hic verſiculus depᷣca⸗

tio vtilis eſt cõtra omnẽ aduerſitatẽ et tentatio
nem ac maloꝝ impugnationẽ ⁊ nibhilominuus
ad omnẽ virtuoſaʒ operationẽ ⁊ bonoꝝ impe
trationẽ nam ⁊ cum tribulamur ⁊ cum oprra
mur diuino adiutoꝛio ſemꝑ opus habemꝰ de
inde oꝛat etiã ꝓ ꝑſecutoꝛibo cum ſubiũngit.
Confundant᷑ reuereant᷑:qui querunt

gnimam meam.

¶ onfundant᷑ in ſe ipᷣis de peccatis cogni
tione ſue turpuudinis qui pꝛius pctã ſua dez
fendentes quaſi gloꝛiabant de eis creuereꝛn)·
id eſt timeant te iudicẽ ne ꝓ culpa cõmiſſa u
niantur reueren enim eſt timere ne ꝓ leſa iuſt⸗
cia pena ſequat᷑ (qui querũt animã meã).i.vi⸗-
tam ad oppꝛimẽdũ⁊ ꝑdendũ nõ ad imitanduꝝn
hbecvox ꝓpꝛie ad malieto gertiner gurad boc
gquerebant᷑ vtocciderent᷑. Et cum oꝛant, S
iuimicis ꝑfectioneʒ nobis inſinuant charit⸗

cum oꝛant ꝓ ſuis

lis. Ieo ad huc ſubdif.

Auertant᷑ retroꝛſum et erubeſcant: qui

non pꝛecedant ſed ſequant᷑:nõ ſuo conſilio vi

uant ſed ſanctoꝝ ſerubeſcant)ſcʒ ꝑſequi qð iin
tendebant et etiam de cõmiſſis peccatis (qvo⸗
pſona cuiuſiibet tuſti? fide⸗ luntvi cogitant(mihi mala) etſi non poſſunt
is depᷣcantis vt liberet᷑ ab huius mundipicu pecc im p ue
cũdie de recoꝛdatõe delicti eo liberioꝛẽ a wdi0
ꝓmeretur gratiã. NHam hoc pꝛetulit publica⸗
nusꝗ nec audebat oculus a celũ leuare. Jde
q; phariſeus qu/

peccatoꝛ enim⁊ penitens quo plus defertvere

en

¶ Auertant᷑)a ſua iniquitate (ſtatim) indiiaate
vt eoꝛum ↄuerſio nõ moꝛetur. facile entĩ emen
datur culpa que cito coꝛrigit᷑ ( erubeſcẽtes de
malis ſuis (qui dicunt mihi euge euge) aduilia
toꝛie vel irriſoꝛie.lingua enim adulantiũ ⁊ vi.
tuperantiũ nos ꝑſequit ⁊ ſicut aurũ igne ſidcuit
homovtraq; lingua ꝓbat᷑. Ouo q pe ſuntboꝛ
na euge vnũ adhoꝛtatoꝛiũ alterũ aggratulato
rium, duo etiã ſũt malavnũ detractoꝛiũ alteri

uertant᷑ retroꝛſum)ſcʒ ab intentõne ſua:

—— — —

— — — — —

———

— SSC

ulatoꝛium:de quibo vltimis hic eſt dictjůꝗ.
busverſibo pᷣdictis tria genera ꝑſecuto
rum notant᷑ id eſt malefactoꝛes:maliuoli:adu ſumus magnil
et inutiles iudicemus. Ille enim abundans:
nos egeni.ille diues:nos pauperes.Quando

Tribusy

latoꝛes.Quoꝝ pꝛimũ fit oꝑe:alterũ cogitatõe

terciũ locutõe. Repꝛobi enĩ mala que pñt bo
nis inferre nõ deſiſtunt. et cũ nõ poſſunt ma⸗
lum quod volunt agere nõ ceſſant illud cogi-⸗
tando tractare.et cũ nocere nõ valent aut non
audent in aperto faciũt qð poſſunt deraben
do vel ſimulando et adulando ac falſis laudi
bus ſeducendo.Et quandoq; plus nocet lin
gua adulatoꝛis q́; manus pſecutoꝛis et ideo
valde eſt cauenda et ſubito repellenda. TUnde
Bꝛegoꝛius. Adulatio ſi yel ad tꝑus patienter
ſuſcipitur auget᷑ et pauliſper demulcet animi
cudinis molleſcat in dele⸗
ctationẽ ſermonis:ſed ne creſcere debeat ſta-⸗

vta rigoꝛe ſue rect

7

tim eſt ſine moꝛa ferienda. ꝓ his tũ ꝑſecutoꝛi
bus oꝛat eccleſia vtconuertanturet fiat quod
ſubiungitiur.
Exultent et letentur in te oẽs qui que/
runt teet vicant ſemp magnificet dñs

gui diligüt ſalutare tuum.

Erxultent ᷣm coꝛpus hilares ſe oſtenden⸗
docet letentur) ſcõᷣm aiam intus gaudendo:

(in teyet in tua bonitate nõ in ſe nec in alio q̊⸗

cunq; non de ſe gloꝛiantes ſeoin tea quo ha⸗
bent letari et exultare (om̃es qui)per lachꝛy⸗
mas penitentie ac ꝑ cognitionẽ et amoꝛe di⸗
ligenter (querunt) non hoĩes ſedte)qui miſe⸗

ricoꝛs es et pꝛioꝛ cos queſiſti(et dicant ſemꝑ)

laudando te quia nunq; debent ceſſare a tua
laude(magnificetur dominus) id eſt laudibo

ertollatur et maximus pꝛedicetur quia pecca

toꝛem vocat.confitenti ignoſcit:inde iuſte vi-⸗
uere facit ettandem gloꝛificat. hoc inquam di/
cantqui diligunt ſalutare tuum) intelligen⸗
tes ſe inde ſanatos quaſi ipſi de ſe non ſaluent
quia domini eſt ſalus ⁊ ab illo eſt ſalus eis nõ
a ſe: dicant magnificus eſt dominus qui nos

tam potenter ſaluauit. De ſe autẽ dicat vnnſ⸗

quiſq; quod ſubditur.
Ego vero egenus et p
adiuua me.

—WM”

dſie ne moꝛeris.

illi dñe ne moꝛeris.

muniamur Per dſim.

poſſit laudare duauuum.

er ſum: deus

Ego vero egenus) vel mendicus id eſt pe⸗
tens ſcilicet mendicans meã ſalutem vel ali⸗
oꝛumtet pauper ſum) id eſt nibil habens ex
meet inſufficiens per me ad eam inquirenda
Egenus enim dicitur qui aliquid hahet et ali
ud indiget.pauper qui nihil habet.de me qui
dem nibil pꝛeſumo nec tamẽ ideo diffido nã
deus adiuuat me vt poſſim quam deſidero ſa
lutem poſſidere:vnde ad ipᷣm ſe cõuertens ati.·

(oens adiula meyita affectum. Sic vticß des
um laudare nos decet vtcum illum ꝓut poſ⸗
ſumus magnificamus noſmetipos infimos

hec recognoſcimus et de nobis diffidentes in
ipſo ſolo confidimus tunc nos tanq; paupe⸗

res et egenos adiuuat deus. Adiuua inquam

quilia

n

Agiutoꝛ meus et liberatoꝛ meus es t:·

—

diutoꝛ meus )in bonis ⁊ vt vincã⁊ libe⸗
ratoꝛ meus malis? ne cedaces tu nõ aliuſ
qꝛ nõ alia ſpes mihi eſt ⁊ ideo hoc im̃ mihi re
ſtat peterevne ne moꝛeris)t differas mihi ſuc
currere ſed fac qdᷣ facturus es me adiuuango
ac liberando necnõ in gloꝛiã tuum ducendo

Tardum ei videt᷑ qdðᷣ magno deſiderio queri

implo:emus ⁊ nos dni dei noſtri adiutoꝛiũ et
liberationẽ ⁊ gloꝛiã atq; ex toto coꝛde dicamꝰ
¶WInerhauſtiadiutoꝛi deus eterne ad adiu⸗
uandũ familie tue ſupplici feſtinus occurre x·
euictis maloꝛũ obpꝛobꝛijs tuis ſemꝑ auxilis

. —

¶ DOꝛatio eccle et cuiuſlibet ſidelis in

magna tribulatiõe exiſtentis quatenus
liberet᷑ de multitudine tribulationuũ t·

Ui 58.xx.
1

Ante domme ſpe
raui nõ confundar in eternũ:in iuſii
aaaa tua libera me ? erixme.
Wuero⸗ pſalmi ꝓpheta dauid. Litulus talis
pſalmus dauid filioꝝ ionadab pꝛimoꝛuʒ
captiuoꝝ. Jonadab interpꝛetat᷑ ſpontaneusz
ſignificat chꝛiſtũ patri obedientẽ pſalmꝰ ergoa
iſte eſt dauid ꝓphᷣe ad vcilitatẽ filioꝛũ ionadab

i.obedientie ſeu imitatoꝝ chꝛiſti ⁊ pꝛimoꝝn ca
ptiuoꝝ qui nunc filij chꝛiſti ⁊ liberi pꝛius ſilij/

adam a diabolo captiui ſunt ducti.iſtis eni vt

pſeuerent hic pſalmus cantat᷑ in quo gratuita

dei gratia qua nos nõ ꝓpter nos ſed ꝓpter ſelix⸗
berat cõmendat᷑. Materia:excitatio ſilioꝛũ ec
cleſie ad ſpem ⁊ cõmendationeʒ gratie dinine

et deſcriptio multoꝝ dei beneficioꝝ circa ſp⸗e⸗

rantem in eum. Intentio: monere ne falſo de
nobis pᷣſumamus ſed in deo ſolo ↄſidamus.
Snia in generali ꝓpha in iſto pſalmo qui at⸗

tribuit᷑ chꝛiſto⁊ cuiuſſibʒ iuſto ſperanti in doeoo

loqεtn de chio ꝑtim de mebꝛis ei maxie

iamen loquit᷑ in ꝑſona cuiuſlibet iuſti et fide⸗

lis in magna tribulatiõe exiſtentis qui totam

ſpem in deo ponens ↄſequẽter in hoc pſalmo
ſicut ⁊ in pᷣcedentipetit a ꝑiculis imminentibo
velociter liberari vt poſſit deũ deuote laudare
et ei ſidelit᷑ regratiari. Sniĩa in ſpeciali:gene⸗

ralis itaq; iuſclamatad dñm d.(In te dñe)

ſolo tanquã in adiutoꝛe potẽti nõ in meł alio
quocũq; (ſperaui c totã ſpem meaʒ poſui ⁊ iõ
(nõ ↄfundar in eternũ).i.finalit ⁊ in futuino et
ſi ad tꝑs de pctis ↄfundar ⁊ in pnti ⁊ necon⸗
fundivalcãcin iuſticia tua que mihi eſta te nõ

mea quã nõ ſtatuo qꝛ nulla ł ᷣm ꝙ iuſticia tua
exigit qꝛ ſicut iuſtuʒ eſt nõ ꝑcere impenitẽti ita
iuſtũ eſt ꝑcere pemitenti ⁊ oꝛanti⁊ retribucre ꝑ

manẽtidlibera me a pctiscteripe me)a penis
duo em ſunt qᷓ in ſeruitutẽ nos redigunt pctm

—

Et ſi ſum ego indignungs
Inclina ad me aurẽ tuũ:⁊ ſaluũ me fac.

tem (aurẽ tuã).i.ↄdeſcende mihi ꝑ tuã clemen
tiam qꝛ merua mea digna nõ ſuntvt ad tuã al
titudinẽ ꝑueniant. Non em poſſum accede⸗
re ad deũ niſi ipᷣe vclit accedere ad nos ethec ẽ
ↄfeſſio hũilitatis. Qui cni dicit inclina ad me
ↄfitet᷑ qꝛ iacet velut eger ꝓſtratus medico ſtan

tilet ſalua me)ab omni malo intus ⁊ extra to⸗

taliter 2 ꝑfecte. Et ſubiungit quomodo.

pena pcii et ab vtroq; peut liberari ⁊ eripi

Inclina) tu excelſus (ad me) humilẽ ctiacẽ

mumitũ: vt ſaluũ me ſacias.
Eſto mibi in deũ ptcctoꝛ?) vt me ptegas cõ
tra iacula inimicoꝝ negd me ꝑueniant vel ſal
tem ne me ledãtego eni ptegere me nequeo (et
in locũ munituʒ)ſcʒ refugij ad quem qͥ refugit

tutus eſt vñ ſubditvt ſalnuũ me facias)in alio

crnũ ſaluus eſſe nõ potero nam abſq; te nec ꝓ⸗
tectio nec refugiũ nec mũitio nec ſalus a quo⸗
gquã pᷣſtari põt vbi tentanonẽ eſſe ↄſpiciens q̃⸗

ſinuit locũ quo fugeret ſʒ ſine deo munitũ inue

nire nõ potuit ex qua re ⁊ ipᷣm ſibi locum fierni
petijt ꝓpter quẽ locũ queſiuit. Vel (in locũ mu
nitum)in futuro vbi plene ſecuri ⁊ ſalui erimꝰ
qꝛ nos agsredi nullus valcbit inimicos.
Am̃ firmamentũ meũ: et reſugiũ meũ
Sm. KEr reiglu mer

—ä—Sn
—

pugnantd te ſim foꝛtis cõtra om̃s tentatões
multe ſunt ⁊ turbant mecrefugiũ meũ)in fu⸗
aces tu)ſaluans me ſicut locus refugij ſaluat
ugientes ad ſe. Ex te eni ⁊ ꝑ te ſum firmus et
ſicubi fuero infirmatus in merefugiaʒ ad te.
Quantũlibet enim ex gr̃a dei ſit quis firmus

Eſto mihi in deum ꝓtectoꝛẽ et in locuz

m firmamentũ meũ)et foꝛtitudo mea in

deinde magis determinat a quibo eripi deſide

rat dicens.
Deus meus eripe me de man

—

2

Deus meus eripe me de manu pctõꝛis).i.
de ptãte diaboli ne me vivel inſidijs ducatad

pcim vl ſuppliciũ qui ſpecialiter dicit᷑ pctõꝛ qꝛ
ipſe eſt omnis peccati ꝑſuaſoꝛ.Et nõ ſoluʒ de
manu inuiſibilis inimici ſed⁊ demanu).i.de

prtãte(cõtra legẽ agentis).i.trãſgreſſoꝛis(⁊ ini
qui).i.ſimpliciter ſinelege peccantis hic notat

omne genus pctõꝛuʒ ſcʒ aut legis tranſgreſſoꝛ

ſi accepit legẽ vt iudeus ⁊ falſus chꝛiſtian aut
tantũmodo iniquus ſine lege ſi legeʒ nõ acce⸗

pitvt paganus intervtrũq; gemit coꝛpus chꝛi
ſti? ab vtroq; affligit᷑ nec ſevindicat ſed patiẽ⸗
ter tolerat ⁊ oꝛat. Idco aũt me debes eripe.

Qm̃ tu es patientia mea dne:dñe ſpes

=

meg aiuuentutemaea.
m tu es patientia mea dñe).i.cauſa ⁊ fru

cus pacie mee ꝓpier te em grauuer afſligoꝛ pp⸗
pter ie equanimuer patioꝛ nec ſolũ pacia mea

ſed es o dñe ⁊ (ſpes).i certitudo(mea a iuuen⸗
tute mea).i.a tꝑe virtut ⁊ foꝛtitudinis mee.nõ
enim dicit iuueniutẽ quantũ ad etatẽ ſed quã⸗
tum ad animi virtutẽ.⁊ iuuentute inqͥtex quo
me aduerſus diabolũ armaſti cepi in te ſpera

re vt munitus fide ſpe et charitate ceteriſq; ſpi
nialib armis cõtra aduerſarios tam inuiſibi
les q;viſibiles dimicarẽ nec ſoluʒ a iuuentute

ſed etiam ab infantia mihi ꝓfuiſti qꝛ.

In te cõfirmatus ſum ex vtero de ven

Seu npe me de manu peccato
ris et de manu contra legem agentis et

tre matris mee:tu es ꝓtectoꝛ meus.

rrõ

(es ꝓtectoꝛ meus) a malis imminentibo q me

ſaluũ duxiſti ad tꝑs in quo inte diſcerẽ ſpera⸗

re.Et ꝓpter hec gre tue beneficia.

In te cantatio mea ſemper: tanqᷓ; ꝓdi⸗
gium factus ſum multis et tu adiutoꝛ

Oztis.

¶ In te)et de te eſt cantatio mea).i. laus oꝛis
et exultatio coꝛdis ⁊ hoc ſemꝑ ⁊ aſſidue.i.omi
ce et in ꝓſperis ⁊ in aduerſis laudabo te qꝛ iu

In te cõſirmat? ſum ex vtero).ſ.eccłie bdum
rudimento ſidei cõceptus ſum.vteſum ecclie
parationẽ illã dicit qua inſtrui᷑ homo cũ cre⸗
dere incipit et ante in eo vtero ſpiritalit foꝛma
turvt deinde in lucẽverecognitõis pariat᷑. In
vtero enim ecclłie rudimento fidei cõcipimur
poſt ex aqua⁊ꝛ ſpirituſctõ regeneramurvñ ſub
dit ⁊ vt natus exiui(de ventre mr̃is mee) eccie
.i.ex quo fui renatus de baptiſinate (tu) etiam

1
E A

— ——

4½

giter habeo in te materia landis ſpter benefi⸗
cLia tua ↄtinua ⁊ ꝓpter hoc t ãq;ꝓdigiũ et poꝛ
tentum (factus ſuʒ multis) mirantibo de me ſi
cut ſolẽt hoies mirari de ꝓdigio vel poꝛtento.
Multi em amatoꝛes ſeculi putant me inſanũ

et ꝓdigioſum cũ vident me inuiſibilia que ipᷣi

ↄtemnũt laudare ⁊ appetere viſibiliavero que

ipſi appetunt me ↄtemnendo vitare ettu cõtra

omnia obpꝛobꝛia factus es mihicadiutoꝛ foꝛ
tis tu em miniſtras ſpiritalẽ foꝛtitudinẽ ad cõ
temnendã hoim inſultationẽ. Et idoo.
Bepleat᷑ os meũ laude vt cantem glo⸗
riam tuꝗ:tota die magnitudinẽ tus.

Repleat᷑ os meuũ laude)et tanq; impletũ nõ

celſſet a laude tua ꝓpter tua beneficia qꝛ cuʒ nõ
elſſem feciſti cum eſſem ſalutẽ dediſti cum pec⸗
caſſem ignouiſti cum ↄuerſus eſſem adiuuiſti
cum ꝑpſeueraſſeʒ coꝛonaſti vt cantẽ gloꝛiã tuã)

.i. vt exultando annũciẽ q; gloꝛioſus ſis (⁊ to⸗

