gitati ſancti tribuũt recte ſubiũgendo dicũt.

Aldiutoꝛiũ noſtrũ in nomine dnuqui fe⸗

„
.

cit celum et terram.

Aaiutorii enim noſtrũ) nõ a nobis nec in

nobis ſed (in nomine dñi eſt id eſt in inuocatõ

neect ptate nominis dñi contra quem nullus
poteſt omnino pꝛeualerequi ſecit celum ⁊ ter⸗
ram et omnia que in eis ſunt. Ael(celuʒ ⁊ ter⸗
ram )id eſt celeſtia ⁊ terreſtria. Alij querant hu

manũ adiutoꝛiũ nos queramus diuinũ. recla
ment nomina pᷣncipũ nos nomen dñi dei no⸗
ſtri inuocemus ſuper nos. IJpſe ſit noſter adiu
toꝛ qui creatoꝛ. Ipſe fecit nos ⁊ nõ ipſi nos.ipᷣe
regat nos ⁊ non ipᷣi nos.Dicat ergo eccleſia di

camus ⁊ nos ſiue in tribulatoe poſiti ſiuea tri⸗
bulatõne liberati. Adiutoꝛiũ noſtrũ in nomi⸗

ne dñi qui fecit celum ⁊ teram.

aqueus contritus) id eſt diruptus eſt per

iſta hierlin ⁊ dicit.
Vontes in circui

D:ꝛatio.
onclude dñe hiantia oꝛa maloꝛũ qui nos
ſeuis obtrectationũ dentibo voꝛare nitunt᷑ viqᷓ
de noſtra virtute diffidimus nominis tui ads
toꝛio muniamur. Per do. “

¶Vſalmus ve firma ſpe et confidentis

in dño ſolo nõ in aliquo terreno vel hu
ius ſeculi bono ſemper habenda.

Wi con

binur in eternü qui habitat in hie

¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus vt ſu

pꝛa. Materia firma ſpes ⁊ cõfidentia in dno.

Intentio monere fideles firmiter ſperare in do

mino ⁊ confidere. Sententia in generaliꝓphe
ta in iſto pſalmo docetetclamat nobis in dño
ſolum eſſe cõfidendũ nõ in aliud huius ſeculi
qꝛ ſic confidentes ꝓpter dei ⁊ angeloꝝ aſſiſtenti
am ⁊ cuſtodiã non permittunt᷑ in aduerſis vite

p̃ſentis a ſtabilitate fidei ⁊ virtutis moueri nec

vſq; quaq; ſuccumbere. pꝛecat᷑ inſuper ꝙ bo⸗

nis bona ⁊ malis mala veniant pꝛout merue⸗
munt. Dextus gradus eſt confidentia fideliſſi⸗
mi chꝛiſtiani ſolidiſſumis montibus compa⸗

rata quam habet in dño ne zelet felices in hoc
ſeculo.hic nanq; pſalmus docet non intende⸗
re in ꝓſperantes in hoc ſeculo de qua ꝓſperita

te ſuperbia ſolet peænire. Sententia in ſpecia⸗
li. O ſtendens ergo fidentem in dno non poſſe

moueri ait ( Qui confidunt)et ſpem ſuam po⸗
nunt(in dño nõ in mundo nõ in rebus mun⸗
danis nec in homibo vanis ſunt (ſicut mons)
firmi et foꝛtes ſtabiles ⁊ immobiles ne terrena

pſperitate fluctuent mons inq; (ſyon)id eſt ſpe

culationis vt etiam deum cõtemplari valeant

ct(non cõmouebit᷑ in eternũ) a ſtabilitate fidei

et virtutis (qui habitat in hierlm) ſpirituali id

eſt in eccleſia chꝛiſti per fidem charitate foꝛma

tam vl in hierlm ſuꝑna per cõtemplationẽ ſcʒ
cuius conuerſatio in celis eſt. Etcauſam hu⸗
ius ſtabilitatis ſubiungit deſcribens qualis eſt

* *

2

=

Dontes) id eſt angeli ꝓphete apoſtoli ⁊ cete

cuitu ppyli ſui ex hoc nüc et vſq; inſchm.

ri ſanctii ac pꝛedicatoꝛes a terra ſubleuati ſunt

(in circuitu eius)quaſi murus⁊ muniunt eam

verbo et exemplo ſed ne in montib remaneas

et ſpem ponas addit(et dñs)qͥ habitat in mon
tibus ⁊ vertex montiuʒz eſt (in circuitu ꝓpłi ſui)
yvt foꝛtis defenſio (ex hoc nũc ⁊ vſq; in ſeculũ)
ſicut ipᷣe dignatus eſt polliceri dieens.ecce ego
vobiſcũ ſum vſq; in conſũmationẽ ſeculi. Iſta
quidem ſancioꝝ munitio atq; diuine charita⸗
tis coniunctio in pꝛeſenti ſeculo inchoat ſed ex

tu eius: et dñs in cir⸗

— —

eyw ☛ . — – S=—

=—
☛R

E Suà ’ ☛☛ ☛.

I

i)
,
e

hoc nuncvſq; in eternuũ ſeculum perdurat. Eſt
igitur dñs in circuitu vtdefenſoꝛ ⁊ in medio-t

rex ⁊ dñs.Et vere non cõmouebunt

QAuia non relinquet dominus virgam
peccatoꝝ ſuper ſoꝛtem iuſtoꝛum: vt nõ5
extendant iuſti ad iniquitatem manus

——————

uia non relinquet dñs) vt ſemꝑ duret vir

gam peccatoꝝ)id eſt flagellũ maloꝝ (ſuꝑ iuſto

rum ſoꝛtem)id eſt ſuper iuſtos ſoꝛte ex omnibꝰ
electos vel qui ſunt ſoꝛs et hereditas dei vel de

ſoꝛte eius licetad tempus fieri ꝑmittat ꝓpter di

ſciplinaʒ populi ſui aliquando ad coꝛrectionẽ
moꝛum aliquando ad augmentũ meritoꝛũ (vt
non extendant iuſti ad iniquitatẽ ſuꝑati in ten
tatione ſed teneant ab iniquitatemanus ſuas)

intelligentes hoc pondus tribulatõnũ ad tem

pus eſſe ⁊ ideo patienter ferant⁊ non deficiant
expectantes dñi aduentũ ⁊ retributionẽ.Et qꝛ

boni merentur pꝛemiari ⁊ mali puniri ſubiun
pAoKcc.
Benefac domine: bonis et rectis coꝛde.

(Bepellebffenequithsinin

. . 6 . .

tentationũ imbꝛibus quatiant᷑. Per do.

me nequitias inſurgentiuz a ſoꝛte
uʒ ⁊ quiin te toto coꝛde confidunt nullis

ſalmus de gaudio et conſolatã ac

gratiarũ actione ſpiritualiter liberatoꝛũa

‚—

Benefac) o (dñe) id eſt benefacies conferen

do bona gratie in pᷣſenti ⁊ gloꝛie in futuro(bo⸗

nis yoperecet rectis coꝛdeſe an bona agunt ?
recta cogitant.rectũ coꝛ hadet qui floꝛem mun
di reſpicit nec ꝓpter hoc inclinatur qui omnes

affectus ſuos dirigit ad dei voluntatẽvt totum

illud velit quod ſcit eum velle et voluntatẽ dei
ſequatur non ſuam faciatq; illum pꝛecedenteʒ
et ſe ſequentẽ non ſe pꝛecedentẽ et illum ſequen
tem qͥ in omniba eum bonũ inuenit ſiue emen⸗
dantem ſiue conſolantẽ ſiue purgantẽ ſiue illu

ninantem qꝛ diligentibꝛ deum omnia coope⸗

rantur in bonum.

Declinantes autem in oblis ationes ad
ducet dominus cũ operantibus iniqui⸗
tatem: pax ſuper iſrahel.

Declinantes autem a rectitudine fidei ⁊ vir
tutis ac dei iuſſis (in obligatõnes)id eſt ad pec

cata que obligant ad penam. Vel (in obligatõ
nes) culpe in pᷣſenti ſcʒ ꝑmiſſione ⁊ pene in fu⸗

turo ſcʒ immiſſiſſione (adducet dñs)ad penaʒ
eternam (cum operantibo iniquitatẽ) quoꝛum

facta ſunt imitati qꝛ eos qui declinant a bono

cum eis qui pꝛeſeuerant in malo ſimili ſenten⸗
tia ferit ⁊ ꝑpetua damnatione punit ſed econ⸗

trario (pax) interna ⁊ eterna erit (ſuper iſrael)
idd eſt ſuper bonos ⁊ rectos coꝛde deum viden⸗

tes foꝛmata fide.iſrael enĩ videns deum inter⸗

pꝛetatur. Nos ergo ſumus iſraelvt amplecta⸗

mur pacem qꝛ hierlim viſio pacis eſt.

Tunc repl

ſczʒ a captiuitate et vinculis peccatox.
NPconuertendo

onñs captiuitatẽ ſyon: facti ſumus

pſalmi ꝓpha dauid. Zitulusvt ſup̃

Auctoꝛ
Piare gaudium ⁊ conſolatio ꝓ liberatõne
ſpirituali ſcʒ a vinculis vicioꝛuʒ et peccati. In

tentiosnonere fideles ad gaudiũ ꝓ huiuſmodi
ſpirituali liberatõne:⁊ opera miſericoꝛdie licet
ſint ardua ⁊ difficilia libenter ꝑficere ꝓpter gau
dium beatitudinis eterne. Sententia in gene⸗

rali ꝓpheta in iſto pſalmo loquit᷑ ĩ ꝑſona illoꝝ·

qui diuina miſeratiõe de captiuitate peccatoꝝ
ſunt liberati aguntq; gratias ꝙ in tantã gratiã

ſunt recepti vt eoꝛuʒ captiuitas cõmutata ſit in
gaudiũ necnõ ex ſpiritus ſancti gratia et eff⸗
ſione lachꝛymarũ veram penitentiã ſint conſe⸗

cuti. Septimus iſte gradus in figuraveteris te

ſtamenti quod per ſeptenariũ ſignificat᷑ ꝑ chꝛi
ſtum venturũ reuerſionẽ fideliũ de captiuitate

vicioꝛum quaſi redeuntiũ de babilonia ꝓphe⸗
tat. Dententia in ſpeciali in perſona ergo libe⸗
ratoꝛum quaſi redeuntiũ de babylonia ait.

In conuertendo)id eſt poſtq; ↄuertit (dũs ca

ptiuitatem ſyon) id eſt ecclie ⁊ ppli chꝛiſtiani re

dimendo nos avinculis pctõꝛum ſanguine in

nocenti.ſyon que interpꝛetat᷑ ſpeculatio intelli

gitur ciuitas dei que ex parte eterna eſt ex par⸗

te captiua.eterna in angelis.captiua in homi⸗

nibus.Que ciuitas deũ ſpeculat᷑ angeli ꝑ ſpe⸗
ciem homines per ſidem (tfacti fumus ſicut cõ
ſolati id eſt gauiſi ſumus tanqaum conſolatio
nem accipientes ⁊ ſi nõdum ſecuri. VUnde di⸗

cit ſicut quia perfecta conſolatio non eſt in pꝛe

ſenti. Et.

lingua noſtra exultatione.

¶ Zunc ſcʒ in illa cõuerſione (repletũ eſt gau
dio)ſpiritualicos noſtrũ)ſcʒ coꝛdis.i.mens q
ſicut oꝛe loquimur hominiba ita mente loqui⸗-⸗

mur deo.Os coꝛdis eſt eius archanũ vnde ꝓ

cedit bonum vel malum quod nos mundatv
inquinat vybi gaudia pꝛimo ↄcipiunt᷑ que Poſt
lingue officio erumpunt᷑. Vnde ſubanet in⸗

etum eſt gaudio os noſtruͦ et

gua noſtra) ſcʒ coꝛpis repleta eſt exultatione)

id eſt iubilatione p tanta gratia qua ſaluamur
Sed qʒ hec gratia per aplłos in gentib eſt pꝛe
dicata ſubiunagit.

Tunc dicent inter gentes: magniſicauit

Tunc)etiam (dicent)aliquicinter gentes) vi
entes pctõꝝ conuerſionẽ ac talem vite emen⸗
dationẽ ⁊ magnarũ virtutũ operationẽ. nõ ait
dicent gentes qꝛ nõ omes ſed aliqui inter oms
credent qui dicentmagnificauit dñs facere cũ

Zinertant cum eis.

eis) id eſt magnam Geaniam amagnifica fecit
cum fideliba ⁊ magnos eos fecit dñs captiuita tert Eent
mittentes in illo ſeculo futuro (ſemina ſua) ſcʒ

ie depulſa ab eis hoc fit quãdo de toto oꝛbe ad

eccliam curritur. Ita ipſi dicent et nos atteſta⸗

mur qꝛ reuera.

OVagnificauit dñs facere nobiſcuꝭ: acti

—

ſumus letanttes.

¶ Magniticauit dñs facere nobiſcũ)nos eni
nobis male fecimus qͥ ſub pctõ nos vendidi⸗

musvñ redemptoꝛ nos liberans benefecit ma

gnificauit gram ſuam fecit nobiſcũ micdõiam

liberauit de captiuitate peccati. retraxit de ſerui
tute diaboli. VUñ (facti ſumus letantes)qui pꝛi
us eramus triſtes ⁊ gementes. Sed qꝛ liberati

apeccatis indigent cõfoꝛtari ne recidiuentetvyt

in virtutibus pꝛoficiant ideo oꝛatet petit pꝛo⸗
pheta diceoaeenn.

Conuertere dñe captiuitatem noſtraͤ: ſi

cut toꝛtens in auſtro.

Couertere)o (dñe) ꝑfecteccaptiuitatẽ nfſam
qua ad huc tenemur captiui que eſt ſeq̃la ipiuſ

pcii ſcʒ ꝓnitas ad malũ difficultas ad bonũ(ſi
cut toꝛrens) conuertit᷑ in auſtro).i.auſtro flan⸗
te qui eſt calidusventus quo ſoluunt᷑ glaties et
implent᷑ aquis toꝛrentesvt currant. Sic enim

flante ſpiritu ſancto qui er auſtrü ſicut diabo

lus per aquilonẽ ventũ frigidũ ſignificat᷑ſolui

mur a peccatis⁊ ſequelis ⁊ abũdantes lachꝛy⸗
mis currimus in bonis et ad patriã feſtinamꝰ

Etlicet in iſto curſu ſitlaboꝛ nõ tamen ideo eſt
deſiſtendendũ aa. .
Qui ſeminant in lachꝛymis: in exulta⸗
Qui ſeminant)oꝑa bona opera miſcðie(in
lachꝛymis)eo ꝙ laboꝛioſuʒ ſit vł eo ꝙ ſpiritua
lis ſeminatoo fit in lachꝛymis et luctu vbiſe⸗
quitur cõſolatio ſicut carnalis in leticia? gau⸗
dio cuius extrema luctus occupat(in exulta⸗
tione metent) fructũ eterne beatitudinis quem

colligunt ex ſeminatis. Quattuoꝛ autẽ ſunt cõö

punctionis genera quibus ſanctiviri afficiunt

2

.

in hac vita ploꝛant enim ſpter incolatus hui
miſeriã quam tolerantvel ꝓpter dilationẽ beati
tudinis quaʒ deſiderant aut /pter mala que ipᷣi

vel alij cõmiſerũtvł ꝓpter eterna toꝛmenta que

metuunt. Sed illud ploꝛare ſeminare eſt:fru⸗

ctus huius ſeminis eſt leticia celeſtis Unde hi

tales qui ſeminant in lachꝛymis.

*

Euntes ibant et flebant: mittẽtes ſemi⸗

na ſua.

ciebant.euntes enim vadunt qui quottidie ꝓfi

ciendo creſcunt (et flebant) de ſuis ⁊ alioꝝ mi⸗
ſerijs (mittentes) indeficienter quaſi ante ſe pꝛe

lachꝛymas et queq; bona oꝑaqꝛ melius ⁊ tu⸗
tius eſt vt ante ſe pꝛemiſſa inueniant qᷓ; ꝙ poſt

ſe mittenda expectent hec igitur ſemina debe⸗

„

maus inceſſanter ſeminare quãdiu viuimue qꝛ
tꝑe ſuo metemus. Unde ſubdit᷑

Venientes autem venient cum erulta⸗

untes)id eſtbonũ facientes ibant) .i pfi

tione:poꝛtantes manipulos ſuos.

Venientes autem)in futura reſurrectiõe ad
iudiciũ veniet cum exultatõe) que debet᷑ flen⸗

tibus (poꝛtantes manipulos ſuos).i.fructũ ſe⸗
minis ſcʒ meritumvperũ bonoꝛũ. Sicut ergo
quottidie tranſeunt tꝑa ſic quottidie mittenda

ſunt ſemina.Ad hoc enim tm̃ in hoc ſecuiovi⸗

uimus vt interim laboꝛando in bonis operib⸗

ſeminemus quatenus poſtmodũ fructuʒ eter⸗
num recipiamus. Ex bonis eni operibo poꝛta
bimus nobiſcũ meritũ eoꝛũ.vnde recipiemis

WMatio.

pꝛemiũ et coꝛonã gaudioꝝ.

¶ onſolare pplm tuum dñe 7 libera nos a ca

ptiuitate peſſima vicioꝝ vt quod hic in lachꝛ
7* ſerimte retribuẽte cũ gaudio metamꝰ. D.

Pſalmus ⁊æ ſpirituali domus dei ſcʒ

eccleſie et fidelium edificatõe in ſide et

moꝛibus ac ſancta et honeſta conuerſa⸗

tion. ([ßps. cxxvi.

Aſi dominus edi

runt qui editicant eum.

canticũ graduuʒ ſalomonis et eſt ſenſus hic eſt

canticũ graduũ ſalomonis.i.leticia de aſcenſu

ſcʒ de edificatõe et pfectu eccłie quam chꝛiſtus

edificauit qꝛ hic agit᷑ de edificatõe domus dei
id eſteccłie ꝑ veruʒ ſalomonẽ facta.i.ꝑ chꝛiſtũ
qui eſt verus paciſicus.vñ hic addit᷑ pꝛeter ſo⸗

ficauerit domũ:in vanum laboꝛaue
¶ Auctoꝛ pſalmi pha dauid. Sed titulus eſt

coon⸗
lirer

le
1
bi

litum ſalomonis. Non illius veteris qui ceci⸗
ditſed veri pacifici ſcʒ chꝛiſti in cuius ſigura il

le templũ ſicut iſte eccłiazʒ edificauit. Materia:

ſpiritualis edificatio domus dei ſcʒ ecclłie in ſi
de ⁊ moꝛibo. Intentio monere fideles aſcende⸗-
re et omne bonũ omnẽq; pꝓfectum nõ ſibi iſfis
ſed deo attribure ⁊ ab ipſo pꝛemiuʒ expectare.
Sententia in generali ꝓpheta in iſto pſalmo pᷣ
nidens noui teſtamenti gram ſcʒ eccłiam ⁊ po
pulum dei ꝑ doctrinã in fideꝛ moꝛibo edifican
dam cuſtodiendã irrigandã docet ne quis de
his vel alijs quibuſcunq; bonis quicq; ꝓpꝛiis
viribus ſed dno largitoꝛi aſcribat et vt nullus
de ſe pᷣſumat quaſi ſine diuino auxilio aliquid
poſſit. loquitur etiã de ſanctis ecclłie doctoꝛibꝰ
et de eoꝛum fructu ac pꝛemio in pꝛeſenti ⁊ futu
ro. Octauus gradus in figura noui teſtamen
ti quod octonario numero ſignificat᷑ eſtleticia.
2aſcenſu ſcʒ de edificatione ⁊ ꝓfectu eccleſie
quam chꝛiſtus ediſicauit. Sententia in ſpecia
li. Ne quis ergo illuʒ veterẽ ſalomonẽ vel aliũ
eglificatoꝛẽ acciperet ait( Niſi oñs).i.chꝛiſtus
(edificauerit) interius (domuʒ).i.eccłiam ſuã

ſcʒ ꝓpłm ſuum in fide ⁊ moꝛiba (in vanũ labo⸗

rauerunt)rectoꝛes ⁊ pᷣdicatoꝛes foꝛis loquẽtes
(qui edificant eam )ipſe eſt nim virtus pꝛinci⸗
paliter interius operans nos vero oꝛgana: ipe
eſt artifex nos inſtrumenta.ipᷣe eſt dñs nos mi
niſtri. Ipſe aſpirat interius. ipſe intellectũ ape
rit:ipſe monet:ipſeterret: ipſe ad fidem ſenſum

noſtrũ applicat:ipſe ſolidat in fide:erigit in ſpe.
conſũümat in charitate.qꝛ nec qͥ plantat eſt ali⸗

quid necq; qui rigat ſed q incrementũ dat deꝰ.
Et quia egit de edificatõne ſubdit de cuſtodia.

lat qui cuſtodit eam.

—

HNiſi dominus) qui non doꝛmit nec doꝛmi

1—

tat ⁊ non ꝑmittit ſuos tentari ſupꝛa vires cuſto
dierit) in fidei puritate ⁊ moꝛum honeſtate(ci⸗

uitatem)id eſt eccliam ⁊ cõgregationẽ fideliuʒ

poſtquã fuerit edificata vt edificata duretet ꝑ⸗

ſeueret(fruſtravigilat qui cuſtodit eam) contra
hoſtes et inutile eſt omne ſtudiũ humanũ.Ec

ce de domo tranſit ad ciuitatẽ que plures ha⸗

bet domosvt nec in ſinglis nec in munita col⸗
lectione ſit pꝛeſumptio. Et hec quideʒ domus
et ciuias vna eſt eccia quam vtraq; ſignificant

liatus eſt ꝓpter nos ⁊ exaltatus eſt ad cuſtodien
dos nos: humiles ſimus.deinde ne aliqui ve⸗
lint exaltari ante humiliationẽ cõuerſus adil⸗

Niſi dñs cuſiodierit ciuitatẽ:fruſtra vi⸗

los: ſpecialiter ad pꝛedicatoꝛes alt. .

eſt chꝛiſtum qui eſt lux noſtra(ſurgere)id eſt ali
ter et alio oꝛdine velle exaltari q; ipſe chꝛiſtus
qui pꝛius humiliatus qᷓ; exaltatus fuit ⁊ ꝑ pai
ſionem aſcendit ſicet tu ſi vis exaltari bumilia
ie hic per afflictioneʒ penitentie. ante chꝛiſtum
enim ſurgit qui ſechꝛiſto pꝛeponit qð facit qui

Llanum eſi vobis ante lucẽ ſurgere: ſi ur
gite poſtq; ſederitis:qꝛ manducatis pa⸗/
nem doloriss.
Canumer inutile (eſt vobis ante lucem)id

yvult h eſle excelſus vbi ille fuit hũilis. Sit à H

hũilis ꝗvultibi eſſe eccelſus vbi chẽs excelſus
eſt. Wñ ſubdit (ſurgite).i. ſurgetis wcloraltgel
deſiderate (poſtq; ſederitisid eſt humiliati fſue
ritis qui mãducatis panem doloꝛis)id eſt qui

penitendo de peccatis in doloꝛe panem ⁊ vinũn
manducatis vel qui gemitis in hac peregrina⸗
noone ⁊ in valle ploꝛationis de afflictõevos re⸗
ficitis quibo facte ſunt lachꝛyme panes die a
nocte. Bonoꝛuz ergo eſt ſurgere ⁊ exaltari pofſt
ſeſſionem humiliationis ac letari poſt ponem

doloꝛis quaa.

–

—

ce hereditas domini:ſilij merces fructu
Venttliis
Qum degerit dilectis)et electis (ſuis ſom2

num)moꝛtis (ecce hereditas dñi)ſcʒ (filij rena
ti ex aqua ⁊ ſpiritu ſancto qui tales ſunt cmer⸗

Vel ſpecialiter ad pꝛedicatoꝛes aii:( vanum eſt
vobis ante lucem ſurgere id eſt ante illumina⸗
tionem diuime gre ⁊ noticiaʒ veritatis ad opus

ſpirituale facienduʒ quaſi deveſtra virtute pꝛe⸗

ſumendo ſed (ſurgite) ad edificium ſpirituale

poſtq; ſederitis)id eſt ad modum ſedentis vos

habueritis humiliter gratiam dei ſpiritualem
ſcʒ operatricem expectando ( qui manducatis

panem doloꝛis) id eſt vos eccleſie miniſtri qui
ſuſtentamini de elemoſynis penitentiũ⁊? dolen

tium de peccatis ſuis qꝛ (cum dederit dilectis
ſuis)eccłiam verbo ⁊ exemplo edificantiba(ſõ
num)ſcʒ moꝛtis( ecce hereditas dñi) ſcʒ (filij⸗
id eſt fideles edocti ab ipſis in fide et moꝛibus

dvg⸗ dicunt᷑ coꝝ fun⸗ ſunrperedine imer⸗
ergo myiraq; liomfuant ces)eoxꝝ eterna eſt (fructus ventris) chꝛi⸗
Siergo volumus cuſtodiri ab illo qui humi⸗ eox nic

ſtus qui eſt fructus ventris virginalis. Aelcfru
ctusventris eccleſie qui ſunt eoꝛum merces et
coꝛona. Deindeoſtendit quomodo collecti et

acquiſiti ſunt hi filij ⁊ vnde facta eſt tanta here

Cum degerit dilectis ſuis ſomnum ec⸗

ces fructus ventris) id eſt ſunt merces reddita
homini chꝛiſto qui eſt fructus vteni virginalis
quia eos acquiſiuit per obedientiaʒ paſſionis.

iAllicum graduũ vt ſup:a. Materia enumerattio ae

Aitas ſcʒ per ſagittas. quas ·
Hicut ſagitte in manu potentis: ita fiꝭ aliquoꝝ bonoꝝ deum timoꝛe caſto timentiuz. 6
ſij excuſtoꝛun. Intẽtio monere deü timoꝛe caſto timerc. Den ſ
Sicut ſagitte) ſunt (in manu) alicuius (po⸗ tentia in generali ꝓpheia ĩ iſto pſalmo bona ali d
tentio hominisvt eas de arcu excutiat? mittat qua timoꝛe caſto deuz timentiũ enumerat eiſ; ſe
ad feriendũ que parate ſunt ad aduerſario; de benedicit ⁊ bene opiatvteterna bona ↄſequn ed
ſtructionem (ita filij id eſt imitatoꝛes excuſſo⸗ tur. Nonus graqus eſt vr paciſicus caſte time
rumyi.apoſtoloꝝ qui ꝑ manũ chꝛiſti excuſſiet atun qun ſolus edificat cuſtodit ⁊ exaltat. Sen AA
miſſivſq; ad fines terreperuenerũt. filij inquĩ tentig in ſpeciali ad timoꝛem ergo dei monens
ab eis edocti parati ſunt et apti ad hereticos et ait (Beati) qui ſunt in ſpe oms quitimen do⸗ vo
quoſcũq; aduerſarios veritatis feriendos et de minuʒ) timoꝛe filiali ⁊ caſto ſed miſeri ſunt qui un
,bellandos. vel apoſtoli et doctoꝛes dicunt exx mundana timent ⁊ ſubiũgit qnn ſimt illi quiti
cuſſi quaſi ad terrenoꝝ omniũ impedimentoꝝ ment dũm ſcz (qui ambulant invijs eius) pfi⸗ i
cupiditate expediti ? ad pꝛelium accincti. Acl ciendo in pᷣcepns ibius. puta da fide ſpe cha ſr⸗
Aphete qui tenebant clauſa et abſcondita ſacra ritate iuſticia patientia et hülitate ceteriſq; vir E.
menta excuſſi ſunt a pᷣdicatoꝛiba dño aperien⸗ tutibus non diſceduntac mandatis eius obe⸗

te ea etita apoſtioli ſunt excuſſoꝝ filij quta ma diunt.iſte enim ſunt vie quead deum ⁊ ad ſalu
per tales collecti ſunt filij et acquiſita eſt heredi bis chꝛiſtus oſtẽdit quotexempla bonoꝝ ope⸗ ben
tasergos. rfffum nobis tribuit. A pluribo cepit dicens bea n
Heatus vir qui impleuit deſideriũ ſuuʒ ti ſed qꝛ omnes vnum ſunt in chꝛiſto ſingula⸗ ”?”
exipſis: non confundet᷑ cum loquer in citerim toquiu dicnz—. 4
micis ſuis in ppꝛess. Laboꝛes manui tuarũ qa manducabis: 4
* ¶ Beatus vir)eſtille (qui impleuit deſideriuzʒ beatus es et bene tibi eeirt. kor

2 ſuum ſpirituale(ex ipſis ſagittisid eſt pꝛedicc aboꝛes manuũ tuarũ qꝛ manducabiso di
toꝛibus ſeu verbis doctrine eoꝛũ.ſeruando qd tu qui times dñm. fuctus operũ tuoꝛũ perci H
uüli pꝛedicauerũt. Quod facit qni nõ amat ſecu pies inviſione? fruitione diuina. Nam labo⸗
lum nam qui deſiderio ſeculi plenus eſt nõ eſt rioſe in mundo per vias dei incedit᷑ qꝛ artavia
quo intret quod illi pꝛedicauerũt. Etvere bea⸗ eſt que ducit ad vitam ſed hic laboꝛ eternis ſru
ſ
ſn

tus eſt(qꝛ non confundet nec erubeſcet ſemo ctibus adimpletur cum homo pane illo celeſti
nes dei (cum loquetur inimicis ſuis ſcʒ iudeis locupletat (eatus es) iam in pꝛeſenti in ſpe(et
gentilib: hereticis: falſis chꝛiſtianis ⁊ omnibꝰ bene tibi enit) in faturo in reybiomia bona cõ

cccleſie ⁊ veritatis aduerſarijs eos potenter ar⸗ fluunt ad gaudiũ ſuauitatis.ita beatus esv lu ðͦð
guendo (in poꝛta)id eſt in comuni ⁊ in manife timens deum etlaboꝛans in pꝛeceptis eius im
ſto vt omnes nouerint quid loquat᷑ ſed bene vi plendis;.
* uendoet recte docendo confundet ipos inimi⸗ Vlxoꝛ tua ſicut vitis abunda

g: in late/ ſen
us domus tte. d
RA—¶Urxoꝛ tma )id eſt ſapientia diuina tibi infu⸗ 4
(a mon ſirimzalif dſfjel D:ꝛatio. ſa ⁊ in ſponſaʒ tibi tradita erit(ſicut vitis abun 6
. ¶ Domoꝝ ſpiritualiũ edificatoꝛ deus vt nos dans)fructibo in latenboa domus tue)id eſtfſi · e
cuſtodias depcamur imple in te deſiderii no⸗ rituales filios multos in fide ⁊ moꝛibo edocẽs
ſtrumyt electis tuis nos adiũgipᷣcipias..d. et edoctos piens et nutriens in habitacul chꝛi⸗ ſoen
ſalmus we enumeratione aliqu⸗ ſtiane religionis.hec etiam vxoꝛ vt vitis vuas gius
bonoꝛum operum deum timoꝛe caſto et Tocundas:fructus bonoꝝ operum edit⁊ eis in 7
filiali timentiũ et de benedictione eoꝛuz eccleſia ad edificationẽa ioꝝ vt initent᷑ abun⸗ “’
vt conſequant᷑ bona regni cloor. aet. won
s. crrviſ. Filn ſicut nouelle oliuarũ in circuitu i
— Eati omnes qun ti ¶ Filij tui)de tali vxoꝛe genini ia eſt diſcipuli n
ment dominũ:qui ambulant inviſis tui ſcʒ ſpiritualis doctrine ſic in fide et moꝛib gn
VJeiuuugs. cocti ? imitatozes tui ſuntſicut nouelle oliua NW
ſictoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Titulus can⸗ tum)id eſtoleo charitat inũctivirentes ⁊ fiu⸗ nen

cos. Is enim ſine cõfuſione pꝛedicat quemvi⸗
ta ⁊ doctrina commendat.

ctiferi alios in fide et moꝛibo nutrientes qꝛ no-⸗ ritum repoꝛtet ad ſidera.Perdfſim. .
aeelle oliue viridioꝛes ⁊ vberioꝛes ſuntin frucu ¶ Vſalmus de eccleſie pſecutione et in
nereundtmenſencihe e Pon Prinnl in⸗ tfer malos patientia ac de maloꝛũ perſe⸗
u omationis tuev ſpiricuali refi⸗ gientii deſectõe et ammnato egen
D ciuntur vt inde alios reficiant.in circuitu men gne . 1 Ecthe damma5eitins. —
n ſe dominice ſcʒ ſacre ſcripture quottidie ſedere N QL S,CT Pj. —
e Lttex ea cibum vite ſumere debemus ne in via EDe er pugnaue⸗ .
deficiamus. Ael filij ui) icd eſtopeng ſumlſi⸗ mnt me a iuuentute mea: dicat nc.
cut nouelle oliuaruʒ) qꝛ virentoleo charitatis igel. e
d inunctat ſunt eucan menſe ld (Anctoꝛ pſalmi pheta dauid. Titulus vt ſu
d lua opera faciut pane ccleſti retciunt. Duper pꝛa. Matenia eccleſie perſecutio ab initio. In⸗
i hunc locũ dicit Aus q columba poꝛtauitadrentio monere fideles ad patienni Sententi
am ramum oliue cum folijs ⁊ frucin ad ſi⸗ 1ο noe ligeles ad batientd. Dentenug
i arcam ramum oliue cum ſo bet habereverba in generali ꝓpheta in iſto pſalmo hoꝛtat᷑ eccliã
nl gnificanduz ꝙ inſtus non debet habereverba vtperſequentes ⁊ turbantes eam ſcandalievetᷣ
ſine operibo. Deinde ſequitur cõcluſio beati. 51 ASane c cqnaHEe
ine operib e moleſtijs patienter toleret nec turbet᷑ quaſi no
Ecce ſic benedicetur homo: qui timet uum hoc ſit qꝛ a pꝛincipio ſemper fuit nec ta ⸗
1 Wmirmnuann. ,mBen es toto eccleſia ſuccubuit ſubiungens per
. Ecce ſic)vt ſequitur (benedicet᷑ homo)id eſft ſequentiũ ⁊ turbantiũ futurã damnanonẽ.De
Ne benedictio ab alijs ſibi impꝛecabit᷑ qui timet cimus gradus eſt vt qui caſte deum timet ꝓ eo
be dñm)nõ mundũ ⁊ laboꝛat aliter nõ.q.d. ſi que omnia patienter ferat quod nunc expedit eccle
⸗, ris quare hoc ecce ex timoꝛe dñi. Sic enim be ſie inter malos. Sententia in ſpeciali: cccleſia
nedicet᷑ omnis homo qui timet dũm ⁊ hisvti-⸗ erxrgo quaſi reſpondeat querelis infirmoꝝ mur
q; locupletat᷑ diuitijs. Et ſequit᷑ benedictioxbi murannũ ꝙ tot mala ferant ait (Sepe) et fre⸗
ex pietate poſtulat benedici timentes dominu quentercexpugnauerũt me) matrem diabolus
⁊optat eis bona que non ſunt malis cõmunia iniqua ſuggeſtone.hereticus verbis aſtucie. ty *
dicens. . „ rrannus armis potentie falſus frater dolo inui
1 Benedicat tibi dominus ex ſvomet vide ile et nequitie. Ab his enim quattuoꝛ cccleſia
as bona hieruſalem omnibus diebus vpꝛ iümpugnatur: hoc(a inuentute mea)exquo ce⸗
H Ftne. trcab etaſg tn N alnee fi
cnedicattibi dñs) benedictõne que eſtex ucetab abelet itud (oicat nuc) dum licet(iſra
it ncge id ielemr eterna (et) ibi pe. el)id eſt populus videns deum ꝑ fidem vt alij
Nl ſitus nunc ſpe⁊ poſtea recvideas bona)nõ que inſtruantur. Quaſi dicat eccleſia deum fide cõ
tranſeunt ſed bona (hierym ſcʒ ſuperne que de templans monendo ſuos ad patientiã. O filij
n ſideraſti (omnibo diebo vite tue) id eſt ſemper et nolite mirari ad iſta quaſi nouaque iam diu ſu
. cternaliter bona enim eterna ſempervidebunf ſtinuiſtis ⁊ ne turbemini nec timeatis ſed cum
ſed nõ iſta cumulus enim bonoꝝ eſt eternitas ſenectus reisnarcsſolwii de pꝛeteritis qꝛ
Ergo talia bona deſidera que per om̃es dies nunquam ceſſauitiuſticia patiens.⁊ iniquitas
⸗ vite tuevideas.i.vt cũ ipſis in eternũ viuasg. pꝛemens.dicat indd. ð
n, Et videas filios filioꝝ tuoꝝ:pacem ſu Seype expugnauerũt me a iuuẽtute mea
n er iſrgel. eRuon potnenmmint.
8 Etvideas oſcʒ in eterna beatitudinecfilios ſi Sepe expugnauerũt mea inuentute menn
⸗ lioꝛum tuoꝛum)id eſt fructũ etretributionẽ ca Ande ſtatim cum incipit homo velle bene 7
pias bonoꝝ operũ tuoꝝ ſcʒ vitam eternam vel cere? ꝓfñcere im ugnatur. Repetitio notat pa
eos qui de doctrina tua in chꝛiſto fideꝛ moꝛibꝰ ſionui frequentiaʒ ⁊ inſinitatẽ vel manifeſtaz
n. generant. Unde habebis aureolã et vt bꝛeui-⸗ perſecutionẽ ⁊ occultaʒ. Ideo autem expugna
umH ter omnia compꝛehendã videas (pacem ſuper nerunc me quia non conſenſi eis ad mall vn⸗
2. ſiſrael)id eſt ſuper totum ꝓplm chꝛiſtianũ.Ecce de ſubditcetenim non potuerunt mihi)ſcʒ pꝛe⸗
imn omnia illa bona vno nomine pax nominant᷑. ualere vt me traherent in ↄſenſum peccati deo
Z Ad illam pacem perueniunt qui ⁊ hic paciſici me conſeruante.Ergo qui iſl eſt uleoreſt di⸗
ipul nerunt. * ꝛatio. cere q: impugnat᷑ omni tꝑe ſed non ei hec pu⸗
ehn Timmentibus nomentnum domin⸗ beatitu Fenanpoſlen dng pe⸗ pugnat. Et cum paz „
un dinem largire perpetuam: vt talis nobis actio lam non poilent noce. ðũÿẽÿ

0

rye longauerüt iniquitatẽ ſuam.
¶BSupꝛa doꝛſum meum)et retro (fabꝛicaue:

runt)et mala accumulauerũt (peccatoꝛes).i.

ſecutoꝛes.hoc eſt niſi ſunt occulte mihi nocere
vt quia facievenientes viderent᷑ a tergo nõ ſen
tiawur. vel nõ nocuerunt mihi qꝛ (ſupꝛa doꝛ⸗
ſum meũ fabꝛicauer̃tpctõꝛes) nam cũ crebꝛis
tribulationibo affligerent me ego faciem men⸗

tis cõuertens ad dm doꝛſum ad ſeculũ ma⸗
la eoꝝ reſpicio retro quaſi ꝑuipendens etequa

nimiter tolerans⁊ ſicut ſepe expugnauerũt me
ita et diu qꝛ (ꝓlongauerũt) et in longũ ꝓtraxe
runt (iniquitatẽ ſuam)peccatũ peccato adiun⸗
gentes qꝛ nõ ſunt momentanee eoꝝ inſidie ſed
diutine. Sed quid eos ſequi.

Dñs iuſtus cõcidet ceruices peccatox:

quioderunt ſxon.

¶Dus iuſtus)ſcᷣm iuſticiã (concidet).i.con⸗
teret ⁊ ſuccidet (ceruices) et ceruicoſitatẽ (pec⸗

catoꝛũ) et maloꝝ.i.deſtruet ſuperbiã impioꝛũ

ceruicoſos ⁊ ſuꝑbos malis graub ſuis humi⸗

liando.Lalis eſt fructus ſuperbie qꝛ humili⸗
tas habet gloꝛiã ſed ſuperbia confuſionẽ. VUn

de ſubdit᷑ confundant᷑) ſera cõfuſione tanq; vi
cti a deo (et conuertant᷑ retroꝛſum) recedendo
ab eo (omnes qui oderũt ſyon)id eſt ecclenã fu
tura ſpeculantẽ ⁊ iuſtoꝛuʒ cõgregationẽquam
non mm maniſeſti ꝑſecuioꝛes ſed etiam qui fi⸗

cte intrant oderũt.Qui enim nolunt obſerua⸗

re verbũ dei oderũteccliam. Tunc autem erit

iniquoꝝ conſuſio quando ⁊ foꝛis eternus iu⸗

dex cernitur et intus anteoculos culpa veriat
Tunc conuertent᷑ retroꝛſuʒ quando tollent᷑ ne
videant gloꝛiã dei ⁊ mittent᷑ in ignẽ etemũ.
Fiant ſicut fenũ tectoꝝ:qð pꝛiuſq euel

Fiant) etiam) ſicut fenum tectoꝝ) quod in al

to ſcʒ in tectis naſcit᷑ ſed radice pingui ⁊ firma

non ſolidatur (quod pꝛiuſq; euellat etcarpat᷑
(exaruit)et exſiccatũ eſt id eſt poſt modicũviro

rem etiam nõ euulſum citius areſcit ⁊ deficitet

in hoc petit ꝓpheia quod ꝓſperitas ꝑſequentiũ
et odientiũ eccliam qui in culmine ſuꝑbie na⸗
ſcuntur vbi non ſolide ſtantcito tranſeat ⁊ de⸗
ficiat.ſeno ergo tectoꝝ comparant᷑ malieet ficti
qui alta quidem appetũt ſed in radice firmi nõ
ſunt quia tranſuoꝛia ſunt que cõcupiſcunt qui
cunam ſepe antequam de vita tollant᷑ aridi ſunt

vb humoꝛe gratie ⁊ diſperiunt.

De quo non implebit manũ ſuam qui

meret: et ini ſnum qui manipulos co ⸗
hlgefff.

¶ De quo)ſcʒ feno arido (non implebit ma⸗
num ſuam qui metet)qꝛ tenuiter ⁊ ſparſim et ſi
ne condenſatõne creſcit(et ſinum ſuum)nõ im
plebit(qui manipulos colliget)qꝛ nec in tanta
copia creſcit necvtilitas eius tam magna eſt q⸗
aliquis colligere illud velit ſic erit de ſtis ma⸗
lis et aridis quando venerint meſſoꝛes angeli
collecturitriticũ in hoꝛreuʒ celeſtis manſionis
quia non colligent bonum fructuz ex eis quia
nullus reperit᷑in talibus ſed eos tanquam pul
uerem⁊ paleã inutilem gehenne derelinquunt
incendijs de quibo adhuc ſubiungit᷑

Et non dixerunt qui pꝛeteribant bene/

dictio dñi ſuper vos:benediximus vo⸗
bis in nomine vdii.
¶ Et non dixerunt) malis ⁊ repꝛobis illi(qui

pꝛeteribant) ſcʒ patriarche ꝓphete apoſtoli ⁊ ce

teriviri ſancti qui pervitam iſtam currendo ad
patriam tranſierũt non dixerunt inq; iſtud ſcʒ
(benedictio dñi)ſitſuper vos) quia ſuntea in
digni ⁊ ſimiliter non dixerunt talibus (benedi

ximus vobis in nomine dni) qꝛ nouerunteos

maledictos. Conſuetudo erat in gente iudeo⸗
rum vtſi quis tranſiret ⁊ videret aliquos face⸗

re aliquod opus in agro vel in vinea vel aliud
eiuſmocd non licetʒat tranſire ſine benedictõe.
Illi ergo qui per iſtam vitam ad celeſtem pa⸗

triam tranſierunt benedixerũtillos in quibus

radicem charitatis ⁊ bona opera videruntſed

non eos quos in tectis eminere ⁊ in ceruice ſu⸗

per bue viderunt. Hulla enim ſcriptura inue⸗

nitur que de illis bona loquat᷑ ſed equa omnia
de eis mala dicunt᷑. Iſti tranſeuntes ſi bene vi
uimus benedixerunt nos.O mnes enim bene
viuentes benedicunt non in nomine ſuo ſed in
nomine dñi a quo omnia bona dicunt eſſe nõ
a ſe ipſis. Bene ergo viuamus et male viuen⸗
tes equanimiter toleremus vt ab omnib ſan⸗
ctis benedici in nomine dñi valeamus.

¶ Ab omniũ impugnationũ nequitijs eccle⸗
ſiam tuam domine dextere tue pꝛotectõne de⸗
fende vt inimicis retroꝛſum conuerſis ſacris a

—

te benedictionibo repleat᷑ Per dñim.

¶ Oꝛatio et clamoꝛ vere penitentis pli

beratione a peccatis et miſerijs allega⸗

Dꝛatio

tioq; magne miſericoꝛdie deimiſerẽtis.

Epꝛofunchs cla⸗

cemmeaom.

VV51.

maui adte domine: dũe cxaudi vo

— ☛ = e

AU

G
gi

diat dicens. Et.
Fiant aures tue i
Tepꝛecationis mee.

¶ Augtoꝛ pſalmi ꝗpheta dauid. Titulus vtſu

pꝛa. Materia oꝛatio vere penitentis p liberatõ

nea peccatis. Intentio:monere homiĩes ad pe
nitentiaʒ. Dententia in generali: ꝓpheta in iſto
pfſalmo in ꝑſona vere penitentis clamat ad do

minũ vt a pctõꝝ ꝓfundo liberet eum allegans
ipᷣins magnã miſericoꝛdiãvnde ſperat cõſequi
veniam. Vndecimus gradus eſt penitentialiſ
ſupplicatio.qui cõgrue poſt pꝛedictos gradus

ponitur qꝛ nec timens deuʒ nec omnia ferens
dignũ ſe penitus ſentit chꝛiſto qꝛ in coꝛꝑe nul⸗

lus eſt ſine peccato et ideo vna ſecuritas eſt pꝛe

cibus inclinari. Sententia in ſpeciali hic er⸗
go penitens ſciens ſe eſſe in ꝓfundo a ſimili io
ne clamat dicens.(De ꝓpſundis) ſcʒ peccatoꝝ

et maloꝝ ſeu de magnis tribulationibeꝓ pec⸗

catis. Ael (de ꝓſundis id eſta ꝓfundo coꝛdis
de alta humiliatõne mentis ab intimis anime

et ſpiritus (clamaui)oꝛando coꝛde etoꝛe (ad te
dñe)q ſolus potes me liberare (oñne exaudi vo
cem meam) id eſt oꝛationẽ mei pctõꝛis que de

pꝓfundo ad te ꝑueniat.deinde alijs verbis ideʒ

repetit ⁊ pꝛeciꝙ deum placat vt clementer au⸗

*

ntendentes: in vocem

Fiant aures tue intendntes) id eſt auditus
pietatis ⁊ miſericoꝛdie tue intendat (in vocem

dDepꝛecationis mee) vt meam petitionẽ diligen
ter audiat et clementer impleat. pietas et miſe⸗
nicoꝛdia ſunt aures dñice quibus nos pctõꝛes

dignar exaudire.Tunc autẽ dũs intentas au⸗
res habet noſtris oꝛationibo quãdo nos inten
ta menteꝛ deuota pꝛeces ad ipſum fundimus.

Seld iülllam oꝛationẽ deus nõ exaudit cui ipſe

qui oꝛat non intendit. De quo autem ꝓfundo

cllamet oſtendit dicens.

Di iniquitates obſeruaueris dñe: dñe
uis ſuſtinebit.

¶Siliniquitates obſernaueris dñe ad iudi
candum ⁊ puniendũ eas ſcdᷣm quantitatẽ cul-⸗

pe ⁊ rigoꝛẽ iuſticie (dñe quis ſuſtinebit) te iudi
cemvindicantẽ ſi nobiſcũ ſeuerus iudex agere
volueris nõ miſericoꝛs pater quis ſtabit in iu⸗

dicio ante oculos tuos.q.d.nullus.qꝛ vix ali⸗

quis ſine peccato reperitur. Si ergo nõ eſt ca⸗
ſtum coꝛ quod pꝛeſumat de ſua iuſticia pꝛeſu⸗
mat omniũ coꝛ de dei miſericoꝛdia⁊ dicat deo.
Nullus poteſt te iudicem ſuſtinere ſed tamẽ de

adellana deigero⸗ H
. te ppiciatio eſt: et pter le /

A cuſtodia ma

p nobis oblatum eſt peccata ſoluit ſeʒ innos
cens ſanguis ꝓ nobis fuſus ⁊ obiatngt ees

ommniũ peccata nocentiũ (et ꝓpter legem tuam)

ſcʒ euangelicaʒ que eſt lex charitatis etamoꝛis
miſericoꝛdie ⁊ gratie ⁊ ꝓmittit vere penitentib⸗
veniam de peccatis (ſuſtinuite dñe)exxłctan⸗

do beneficiũ et effectuz tue miſericoꝛdie in ſpei

longanimitateqꝛ dignatus es legẽ miſericoꝛ⸗
die afferre ⁊ omnia peccata dimutere. Et con⸗

tionem quid egerit.

* *

Suſtinuit anima mea in verbo eius ſpe
raluit amima mea in no.
Duſtinuit anima mea) id eſt patienter tulit
dilationẽ conſolatõnis pmiſſe (in verbo eius)

uertens ſe ad auditoꝛes dicit nobis ad edifica

quod penitenubsveniaz ? regnũ ꝓmitiit? red
dit qunõ fallit. Securi ergo in eius verbo ſpe⸗

ramus qꝛ falli nõ poſſumus. Vnde ait (ſppera

uit anima mea in dno) id eſt in miſcdᷣia eius qͥ

