ge es⁊ nõ potes aſcendere ſaliẽ potes clamare

Inuoea dñm deũ tuũ? ipe deſcendetad te ſed
(inuocantibo eum in veritate)etvere qui nihil

Ab eo petũt niſi ĩm nõ ſ̃mvana deſideria que

aliud querũt q; iſᷣm deũ.Vel (in veritate)hoc

eſt in ↄfeſſione pctõꝝ et in emendatiõe vite et

mus nos ipos coꝛrigimꝰ nõ ſeducimꝰ ⁊ veri⸗

tas in nobis eſt. Et tũc ꝓpe eſt ⁊ exaudit qꝛ.

Vloluntatẽ timentiũ ſe faciet:et depꝛe⸗

catõʒ eoꝝ exaudiet:et ſaluos faciet eos.

oluntatẽ timentiũ ſe).i.ea que placita ſũt
eis (faciet)et quibo dedit bene velle dabitet ꝑ⸗
ficere et ſi nõ facit ad hoꝛaʒ facit tñ aliqñ.ſi tñ
ideo timent vt voluntatẽ eius faciant hoc eſtti
moꝛe filiali qui eſtannexꝰ charitaticet depᷣca⸗
tionẽ coꝝ exaudiet )ſi ſit de ꝑtinẽtibo ad ſalutẽ
ac ꝓ ſe ⁊ pſeuerantertet ſaluos faciet eos) ſcʒ a

malis in futuro:hec eſt eni depcatio coꝝ vt ſal

uentur. Di ;̊ modo facimꝰ voluntatẽ dñi fa⸗
ciet ipſe poſtmodũ voluntatẽ nr̃am vt eripiat

nos de hoc maligno ſeculo et ſaluetin fumro.
hoc autẽ oñdit᷑ ex eo qð ſequit᷑ qꝛ.
Cuſtodit dñs om̃s diligẽtes ſe:et om̃s

uſtodit dñs oms diligẽtes ſe nõ aliud ꝓ
co quidilectionẽ eius mũdanis dilectõibo pᷣfe

runtcuſtodit nunc eos inter tentatões ⁊ tribu⸗-

latões inter pᷣſſuras et anguſtias ſed tũc ꝑfecti

us et ſecuriꝰ cuſtodiet qñ eos in eternitate ſua

ſuſcipiet (et) tuncoms pctõꝛes)et impios ob⸗
ſtinatos ⁊ in pctis ꝑſeuerantes aut veniã deli

cctoꝝ deſperãtes aut veniã ſibi ꝑuerſe pmitten
tes ⁊ ex ipᷣa ꝓmiſſione a pcti ꝑpetratõe nõ rece

dentes amoꝛiq; eius amoꝛẽ ſeculi pᷣponentes

(diſperdet) ⁊ ↄteret cuʒ eos in ignẽ eternũ mit

tet. Deĩde bꝛeuiter in laude ↄcludit.q.d. Dir

cibuz

tota ſpes no ſkaerplend ofidẽtia in deo
ti et nõ in hoie eſt

omnia iſta ita ſe habent ideo ꝓ omnibo ſupꝛia
memoꝛatis.

Laudationẽ dñi loquet᷑ os meũ: et be⸗

in ſeculũ:et in ſeculũ ſeculi.

nedicat omnis caro) omnis ſexus ⁊ cõditio.i.

omnis homo ſcʒ cõuerſi ad deũ hoc eſt omne
coꝛpus ecclie qdð nos ſumus qui deũ laudar

et bñdicere debemꝰꝑ queviuim ⁊ ſumus (no

mini ſctõ eius)ipᷣm extollendo et gloꝛificando

et hocſin ſeculũ).i.in pnti(⁊ in ſeculũ ſeculi.i.

in futuro hoc eſtaſſidue et ſemꝑ ac ineternũ et
iugiter in ommi ſeculo tam p̈ſenti?

futuro.
ꝛatio.

. *

Salmus de laude diuing et de eo ꝙꝙ

¶audatõʒ).i.laudẽ (dñi loquet) nunc ettin
futarocos meũ).i.ego ponit᷑ enĩ pars ꝓ toio et
q́;tas potero gras rependãet meo exeẽplo be

hoĩm in quib nõ eſt ſa

Regnatoꝛ omniũ ſeculoꝝ dñe qui ppualezʒ
cibuz omni anune opoꝛtuno miniſtras in tpe
ocede nobis te ꝑpetualiter benedicere:tua po-⸗
lentia cũ electis tuis fiduciałr exultare.pꝑ do.

ponẽda .ps. Clxv.

qð interpᷣtat᷑ laudate dñm.eſt enĩ vox exhoꝛ⸗

fantis aiam ſuã ad laudandũ. Materia:laus

dei ac ſpes p ena ↄfidentia in deo nõ in ho⸗
mine ponendo. Intentio: monere fideles ad

laudẽ dei et ad hoc ꝙ ↄfidentia in hoĩbo eſt ſu

gienda /ꝓpter ſaluandi impoſſibilitatẽ ⁊ adiu⸗

Loꝛij bꝛeuitatẽ ſed cõſidentia in deo eſt ample
clenda ꝓpter eius ſummã potentiã:ſapientiã et
clementiã ſeu bonitatẽ. Snia in generali:pꝛo
pheta in iſto pſalmo cõſulit aĩe ſue ⁊ ↄſeq̃nter

oĩbo in ꝑſona ſua deũ laudare monetq; multꝭ⸗

rõnibo in hoibo minime ↄfidenduʒ ſed totam
ſpem in dñno eſſe ponenda. Quia enĩ in ſuꝑio⸗
ri pſalmo ſe laudaturũ ꝓmiſerat ⁊ multa ſunt
que laudantẽ inpediunt ideo hic et ſe ⁊ alios

ad laudamuʒ inuitat. Snia in ſpãli vir itaq;

iuſtus aiam ſuã.i.ſuꝑioꝛ ꝑs ſcʒ mens et ratio

inferioꝛẽ ſcʒ ſenſualuatẽ:vel aia ſcõᷣm rõnem
ſe ip̃am ſᷣm ſenſualitatẽ et inſuꝑ ꝑfectus minꝰ
pfectos ad laudẽ dei excitans ⁊ exhoꝛtans ait
(Lauda)o(aia mea dũm ſcʒ creatoꝛẽ tuum.

g.d. quid de alijs ſatagis et ꝑ tot reꝝ ſeculariũ

amoꝛes te diuidis:Sta in laude dei mecũ qͥd

le occupatcura moꝛtalium reꝝ. Collige tead

Anda anima mea

dñm: laudabo dominũ invita mea

Auctoꝛ pſalmiꝓpha dauid. Zitulus. alla.

auctoꝛẽ tuũ quite fecit hic tibi pax ⁊ ſecuritas

erit. hoc dicat vnuſquiſq; aĩe ſue lauda dñm
tuũ creatoꝛẽ ad cuiꝰ facta es imaginẽ ⁊ ſilitu⸗
dinem ⁊ quaſi huic exhoꝛtatõi acquieſcẽs rin⸗
det aĩa.d. (audabo dñm) nõ tm̃ lingua ſʒ (in

vita mea).i.bñ viuendo et (pſallam deo meo)
bñ oꝑando(q; diu fuero)in bonis oꝑib ꝑſe⸗
uerando.neq; enĩ aliter digne poſſumus deũ
Laudare niſi bñ viuendo ⁊ in hoc ꝑſeuerando
Deinde hoꝛtat᷑ nos vt in ipſo quẽ laudamus
U noſtram cõſtituamus.d.
ꝛi

s.
Holue confidere) et ſpem vr̃am ponerecin
pꝛincipibo).i.in hoĩbo quibuſcũq; excellenti⸗

bus ſcʒ qui inter alios vident᷑ magis poſſe ad
iuuare:et multo minꝰ ↄfidendũ eſt in alijs in⸗

ferioꝛibo:el vt bꝛeuiter dicã nolite cõfidere (in
filijs hoĩm) qbuſcũq; qui tꝑalia amare ſua⸗
dent (in quibo).i.in q̊ꝝ ptãte (nõ eſt ſalus) qꝛ
nec alios nec ſe ſaluare pñt ſed in filio hoĩs in
quo ſalus eſt ſperate quia dñi tm̃ eſt ſalus nõ
paneli ſcli vel filioꝝ hoĩm Et vere nõ eſt in

oĩbo ſperandũ nam vide quid de his omibꝰ

tanq; de vno dicat᷑.
Exibit ſpus eius et
tq:in illa die pebũt oẽs cogitatões eoꝝ
Erxibit)enĩ ⁊ egrediet᷑ ſcʒ de coꝛꝑe (ſpũs).i.
gnimac(eius)ſcʒ hoĩs etiã malis graubo ſuis ci
to et ſubito qñ nõ vult vel ſcit aut ſperat (et) ex
cunte ſpiritu (reuertet᷑ ſcʒ caro vł coꝛpus eius
(in terrã ſuã de qua oꝛiginaliter in pꝛimo ꝑen

ie cepit iniciũ (et in illa die) ſcʒ moꝛtis (pibũt)
id eſt fruſtrabunt᷑ (oms cogitatões) et pſum⸗

ptõnescoꝝ)que in diuerſos ambitſeculi ten
debant. qꝛ exeqͥ nõ poterũt qð ſuꝑbe ⁊ inanit

cogitãtes poſuerãt⁊ nec ſibi nec alijſferre put
auxiliũ ⁊ ideo talib nõ eſt intendendũ.Dein-

de ondit ꝙ in deo pꝛincipali eſt ſperandũ.d.

Beatus cuius deus iacob adiutoꝛ eius

——=—=-—-———— fð

ſpes eius in dño deo ipſius qui fecit ce
lum et terrã mare et oĩa q̃ in eis ſunt.

iacob).i.quẽ coluit iacob eſt (adiutoꝛ eiꝰ)et ſu
perabũdat eius qꝛ ⁊ ipſi iacob ſic fuit adiutoꝛ

vt de iacob faceret iſił. Sic ⁊ tu hic poſitꝰ ⁊ pe

regrinus nõdum videns deũ ſi habueris ad⸗

intoꝛẽ deũ iacob eris tandẽ de iacob iſrt ⁊ vi⸗
debis deũ ⁊ ceſſabitom̃is laboꝛ ⁊ gemit et in

terim dum in hac viia gemit ſpes elus)eſt in
dño deo ipᷣius)nõ in alio ⁊ ideo htũs.nam in
quo eſt eius ſpes ipᷣe erit eius res. ſicut ſcriptũ

eſt. ſpes mea es tu:poꝛtio mea in terra viuẽtiũ.

incipiby in filijs

euertetur in terraz

eatus)ſcʒ eſt ũle cuiꝰ) nõ homo ſeddeus

“

Tuius ratio ↄſequenter reddit et pᷣmo ex diui

na ptãte cum dicit᷑ qui fecit celũ et terrẽ mare:
et omnia que in eis ſunt) etſic põt vbiq; ſaluꝰ
reqꝛ eius ptãs aitigitvbiq; ſed ſic nõ eſt de pn

*

te cum ſubdi. B

AQui cuſtodit vᷣitatẽ in ſeculũ:facit iunni

ciũ iniuriã paciẽtib:dat eſcã eſuriẽtibꝰ. rident. Vel (vias pctõꝝ).i.pctõꝛes ꝓpter vias

cipibe vel hominib. Scðo ex diuina veritat⸗

Qui cuſtodit veritatẽ) in pmiſſiscin ſeculũ)

et fallunt. Tercio ex dei eqͥtate cum dicit(facit
iudiciũ)ſcʒ iuſtũciniuriã patientibꝰi.his qͥ iu

ſte viuũt et patiunt᷑iniuriã que eſt iuri ↄtraria
nam punit faciẽtes ⁊ remunerat patiẽtes:bo⸗
mines aũt ſepe ꝓ paruo munuſculo declinant

a vero iudicio. Quarto ex dei pietate cum ſub
iungit᷑ dat eſcã)⁊ coꝛꝑalẽ ⁊ ſpũalẽ (eſuriẽtibo⸗
banc vel illã.hoĩes aũt ſepe illud tantillũ qð
pauꝑ babet ſibi ſubripiũt. “?

5

coꝛruptõe ad incoꝛruptionoreducit. Cõpedᷣi
tos q̊ʒ cõpedibo pᷣcepioꝝ vel ↄſilioꝝ ſoluit red

dendo eis ꝓ laboꝛe regna celoꝝ et(dñs illumi
nat) viſu vel ſapia (cecos)coꝛꝑaliter vel igno⸗

rantia.Cecos q̊ʒ illũinat quos ab huius mũ⸗

di tenebꝛis ad ſue claritatis celſitudinẽ ſuble⸗

nat. KKKKKtt.
ñs erigit eliſos:dñs diligit iuſtos.
ns erigit eliſos ſcʒ claudos ſubleuãdovl
afſlicios cõſolando.vel (erigit) ꝑ hũilitatẽ (eli
ſos)ꝑ ſuꝑbiã.i.ſuꝑbos facit hũiles.quos eni

diabolus elidit dñs erigit.Eliſi ſunt qui ꝑ ſu⸗

perbiã cadũt erigunt᷑ qui toto coꝛde ſe hũiliãt

Nam omnis qui ſe exaltat humiliabit et qͥ ſe

humiliat exaltabit᷑. Uel (erigit eliſos).i.pcuũs

ↄfractos. Quinto adducit᷑ rõ ex diuina chari

tate cũ dẽ (dñs diligit iuſtos tãquã mẽbꝛa ſua
quoſ in beatitudine locat eterna. Etqꝛ diuina
charitas potiſſime ad deſolatos ſe extẽditideo
ſubdit᷑ ⁊ oñdit᷑ quõ diligit dicens.

m ſuſcipiet:et vias pctõꝝ diſperdet.

ñis cuſtodit aduenas).i.ꝑegrinos eta ter
ra ſua elongatos. vł eos qͥ ſe in hoc ſeculo re⸗
cognoſcũt eſe ꝑegrinos dicentes nõ habemꝰ
bhic manentẽ ciuicatẽ.qᷓ;diu enĩ ſumꝰ in coꝛꝑe

ꝑegrinamur a dño quos dñs cuſtodit qꝛ eos

6 Dus ſoluit)avinculis vlł pctis (cõpeditos)
ct ligatos his vel illis a cõpedib etiã moꝛtali
tatis ⁊ coꝛruptiõis qbo in hoc ſeculo ligamur
eos ſoluit quoſa moꝛtalitate ad imoꝛtalitatẽ a

per in oĩbo generatõibo ſuccedentibo.

Dñs cuſtodit aduenas pupillũ e vidu

intertribulatões ꝓtegit ⁊ poſtmodũ ad eternãa
ſecuritatẽ ꝑducitpupillũ) ꝑentibo pꝛiuatũ (et
viduã) marito oꝛbatã ſuſcipiet in ſuã curazeet·
ptectionẽ ſpecialẽ. Vel (pupillũ ⁊ viduã) i.oĩi
ope et auxilio deſtitutos in hoc ſeculo vt ſpe⸗
rent in deo (et vias)latas ſpacioſas que ducũt
ad interitũ (pctõꝝ) qui hic nrÄamviam a Ri de
ui cuſt te)i ſuas (diſꝑdet)⁊ extermiabit.Exterminata aũt
i.ineternũ reddendo et adimplẽdo indubitã⸗
ter omnia que ꝓmitiit. hoĩes aũt ſepe pmittũt

qꝛ illis ꝑeuntibs.

* —

Megnabit vñs i

Auin genertbe et generation.

Regnabit dñs )in ſanctis ſuis(in ſeculũ).i.
ineternũ qꝛ regni eius nõ erit finis ſeʒdeus tu

us)ocſyon).i.eccłia.q.di.ad te ꝑtinet o eccłia
gaude qꝛ tibi regnabit qꝛ tu eris regnũ ei non

babybdnia vide vt tu ſis de ſyon ad tꝑs labo-
rante⁊ ꝑegrinante.ineternũ aũt regnatura nõö
brpitutt. dee bab ylonia. i. nõ de huius ſeculi ciui ate pe
Sñnñs ſoluit compeditos: dñs illumiat

ritura. Deinde declarat qð dixerat in ſecula.i.

70.

via pctõꝛũ reſtat nobis regnuʒ de quo ſubdit᷑

n ſecula: deus tuus ſ/

¶ Bloꝛioſe ſpei ompᷣs deus in quem beatoꝝ;·

(in generaiõʒ)iſtã et generatõ ind d D

—

anime totã ſpei ↄfidentiã ponũt:ↄcede nobis

ra mente diligere. oer do.

ſalmus de exhoꝛtatõne fideliũ ad

vt adiutoꝛio tuo illuminati valeam te iugiter

laudandũ deũ ꝓpter multa beneſñcia per
eum nobis expibita. ¶p̃

e⸗
—

cunda decoꝛaq; laudatio.

¶Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dð. Zituls alla cuius

(IAudate dommũ

qm bonus eſt pſalm:deo nro ſu io

vocis interpᷣtatio eſt laudate dñm. Incipiteni

laus dei ⁊ allegatio rationũ laudis hmõi. In⸗
tentio ad laudẽ dei monereꝛ exhoꝛtari. Snĩa

in generali ꝓpha ĩ iſio pſalmo hoꝛtat pplm ad

alaude dei pſalm et agit de edificatiõe ſancie
ecckłieꝛ de multis ad edificatõeʒ fideliũ ꝑtinen
tiba in quibo oib laudand eſt dns. Materia

,——2

laudandũ dũm ꝓpter multa bñficia ꝑ eum no

bis exhibita ſubiũgens ꝙ ſuꝑbi etↄtumaces
incõpoſuiet audaces de viribo ſuis pᷣſumẽtes
ei nõ placent ſed qui eum timent ⁊ in eius m⸗

ſcðdia ſperant. Sniĩa in ſpeciali:omnes tam

maioꝛes q; minoꝛes ad laudem inuitans ait.

(Laudate dñm)ſcʒ oms de ꝓplłoꝛ hoc iõqm

bonus eſt pſalmꝰ).i.bona eſt laus deivbi oꝑg
cõſonant voci ſicut pſalmꝰfit nõ ſola voceſed

in oꝛgano manibo voci ↄcoꝛdãtibo quoꝝ ope

rum laus nõ debʒz ceſſare etiã menmiſt roris
2

laude.Semꝑ enĩ laudat qui ſꝑ bene oꝑatur:
qui vero male agit blaſphemat.q.d.ideo lau⸗
date qm bonũ eſt laudare. hec eſt enĩ merces
tota laudantiũ ⁊ nr̃a biitudo.Etqꝛ bonus eſt
pſalmus ideo (deo nr̃o)cuius aures nõ ad os

do.i. curat et refoꝛmat diuina medicina ſcili⸗

cet virtute ſue paſſionis ⁊ ſacramentoꝝ q̃ ſunt
aiĩie medicine (ↄtritõnes).i.plagas (eoꝝ)quas

cis intulit maligni ſpũs rabies ſeuiens:quas
dDñs alligat guloſis ꝑſimoniã:lubꝛicis conti⸗

nentiam et alijs alia ſuo modo iniũgens ſicut
medicus alligat fracturas infirmoꝝ diuerſa
emplaſtra ſᷣm exigentiã apponens.de quibus

adhuc ſubdiur.
MAuli numerat multitudinẽ ſiellaruʒ: et

.

omnibo eis nomina vocans.

ſz ad coꝛ:nõ ad linguã ſʒ ad vitam laudatoꝛis
patem (ſit iocunda).i.delectabilis (decoꝛaq;
id eſt pulch:aclaudatio)iocunda eſt ſi eſt deco
ra.i.vite moꝛibo ſpecioſa que nõ eſt in oꝛe pec⸗
catoꝛis ͥ bone cantilene malis obſtrepit mo⸗
ribus. SDic enĩ deo placens ⁊ decens eſt lau-

datio nr̃a ſi cõueniat vita cum doctrina. Abi
Augꝰ. Cum manducas ⁊ bibis pſalle nõ in⸗
termiſcendo ſonos ſʒ modeſte ⁊ temperate mã
qucãdo ⁊ bibendo ⁊ gr̃as deo agendo cibus
tuus ct potus laudat deũ. Si vero modũ na⸗
ture debitũ excedas ⁊ vino te iniurgues ⁊ ſilin

gua laudat vita blaſphemat. Si bene yiuis

laudas cũ agis negociũ:laudas cum cibuʒet
potũ capis:laudas cũ in lecto requieſcis:lau⸗
das cum doꝛmis plus attendit deus quid vi⸗
uas q; quid ſonet. Ideo etiam laudandus eſt

* .

Deus ſlenr

Echi

ilrael congregabit.

Ediſicãs)eſidns).i. edificat in terra ex vi⸗
unis lapidibo (hierłm) ſpũalem ſcʒ generalẽ ec

cleſiam cuiꝰ ꝑs triũphat in celis et ꝑs militat

in terris quã ſic edificat.qꝛ (diſperſiones iſrł.)

ſcʒ ppli chꝛiſtiani ad quẽ nomẽ iſrael qui inter

ptatur vidẽs deũ eſt tranſſatũ.i.fideles varijs
crroꝛibo ſeductos de toto mundo ad ſe reuo⸗
maledorenabit, in eccleſia militante ꝑ fideʒ
ct in triumphante ꝑ aꝑtam viſionẽ. dũs hie⸗
ruſalem qtidie ſpũaliter edificat qꝛ inceſſan⸗
ler elecios ſuos coꝛrigit:caſtigat:iuſtificat:per
ficit et in fine ad celeſtẽ patria ſubleuat.Qua⸗
drat nos et polit in edificiũ eccleſie militantis
repoſiturus in ſtructura triũphantis. Edifici
um huiꝰ ciuitatis eſt moꝝ coꝛrectio.vite emen
datio.ꝓfectus in bonis oꝑibo. ꝑſeuerãtia vſq;
in finem vt inde edificiũ ccleſte et ruina ange⸗
lica refoꝛmet᷑ vnde oſtendens quomõ congre⸗
gat ſubiungit.
eoz.:
Qui ſanat) hic ex ꝑteet in futuro plenarie
(cõtruos coꝛde).i.eos qui offerũt deo ſacrifi⸗
cium ſpũs cõtnibulati. Sanat cõtritos coꝛde
ſanat hũiliatos: ſanat cõfitentes:ſanat ſeipos
iudicantes et punientes quoꝝ ꝑfecta ſanitas
erit in reſurrectõne iuſtoꝛũ qn abſterget deus
omnẽ lachꝛymã ab oculis eoꝝ ſet alligatPmo

AQui ſanat cõtritos coꝛde:et alligat cõo⸗/

ficans hieruſalẽ dñs: diſperſiones

¶ Qui numerat).i.diſcernit (multitudinẽ ſtel
larum). i. electoꝝ ⁊ ſanctoꝝ ex quibo fundata
eſt eccleſia qͥ lucent verbo ⁊ exemplo in nocte
mundi huius et in eccia ſicut luminaria quos

numeratin ſuos qꝛ oẽs ſecũ regnaturos habʒ

numeratos. Nouit eni dñs qui ſunt eius non
numerat deus niſi qui in numero eius digni

ſunt nam q indignus eſt nec numeraturcetoĩ⸗

bus eis) numeratis(noĩa vocans)et imponit
aſcribendo cos iuxta eoꝝ merita in libꝛo vite
et eternitate.i.in dei pᷣdeſtinatõne.Electis ſuis
noia vocatqꝛ eos ex noĩe nouit. Bonos qui⸗
dem noſcitꝑ appꝛobatõeʒ q̊s eligendo nume⸗
rat.malos aũt ꝑ iudiciũ repꝛobatõis ignoꝛat
de ꝗbo alibi dicit᷑. deleantur de libꝛo viuentiũ
et on iuſtis nõ ſcribant.Et quid plura dicã.

ODagnus dñs noſter et magna virtus

eius:et ſapientie eius nõ eſt numerus.
¶Masnus)eſt (dñs nr̃) in ſe quo maioꝛ eſ⸗
ſe nõ pᷣtqui pꝛincipiũ et finẽ nõ habet (et ma⸗
gna virtus eius) in oꝑatione ꝑ quẽ oĩa facta
ſunt et ſine quo factũ eſt nihil(et ſapientie eius
nõ eſt numerus).i.finis qꝛ eſt infinita ⁊ incõ⸗
pꝛehenſibilis:nõ eni pᷣt ab aliquo cõpꝛehen⸗
di vel numerari. Vñ apls admirãs ait.O al⸗
titudo ſapientie et ſcientie dei qᷓ; incõpꝛehenſi
bilia ſunt iudicia eius ⁊ inueſtigabiles vie eiꝰ.
Bonũ eſt aũt vtcõſiteat᷑ quis infirmitatẽ qui
vult ꝑuenire ad intelligendã diuinitatẽ. Cõſo
latur enĩ infirma nr̃a cum ſubiungit ·
Buſcipiens manſuetos dñs:hũilians
ant peccatoꝛes vſq; ad terram.
Duſcipiens) eſt (manſuetos dñs).i.mites
et hũiles ad intelligentiã archanoꝝ. E ſto er⸗
go mitis honoꝛa ſcripturã dei nondũ tibi aꝑ⸗
tam vt cipiat te dñs ad intelligentiã nõ ac⸗
cuſes oblcuritatẽ ſcripturaꝝ qꝛ voluit vt exer
cearis in pulſando vt pulſanti aꝑiret᷑. Si aũt
reſiſtis aduerſus clauſa dei audi quid ſequit᷑
(huũilians aũt peccatoꝛes).i.immitss ⁊ ſuper⸗
bos manſuetis ⁊ humilibo cõtrarios (vſq; ad
terram).i.vt terrena tm ſapiant.qꝛ eni repꝛe⸗

hendũt et irridẽt intelligibilia ſentiũt ⁊ ſapiũt
terrena. Guſcipit etiã mſnetos hic vt ptegat
et vt remuneret.pctõꝛes aute humiliat hic vt

deijciat ⁊ ibi vt ↄdemnet.Si ̊ volumꝰſuſci⸗

pi:ſimus manſueti pulſemꝰ et qʒ ſequit᷑ facia
mus.q.d.et vt ſuſcipi valeatis.

MPꝛecinite dño in ↄfeſſione:pſallite deo

. DM

Pꝛecinite) vel incipite.i.canite (dño in ↄfeſ

ſione)pctõꝝ⁊ laudis.duplex eſt enĩ cõfeſſio et
vtraq; triplex qꝛ tam pctim qᷓ; laudeʒ debemꝰ
ↄfueri coꝛde oꝛe⁊ oꝑe.Te pꝛimũ accuſa dein⸗
de deũ lauda:poſt ↄfeſſionẽ vero ſequat᷑ oꝑa⸗
tio bona vñ ſubdit(pſallite)oꝑiba(deo nr̃o in
cythara) vbi manꝰſequit᷑ vocẽ.i.poſt ↄfeſſio⸗
nem oꝑamini vos ipᷣos moꝛtificãdo vicijs qꝛ
vocẽ ↄfeſſonis comitari debet ↄſonantia bo⸗
ni oꝑis. Quia enĩ pſalteriũ a ſuꝑioꝛi parte cy
thara ab inferioꝛi reddit ſonũ quaſi in pſalte⸗
rio ſonũ reddimꝰ cum iam in ꝑfectõne vite et
virtutibo laboꝛando deũ laudamꝰ. Quaſi ve
ro in cythara ſonũ reddere eſt vitam coꝛrigere
carnẽ domare: lachꝛymis pctã punire:coꝛ in
lamentatõe pnie ↄterere. Et ideo nõ canite ſʒ
pꝛecinite dixit vt ſi deo placere volumꝰ pꝛius
voce ↄfeſſionis aꝑiamug mala que geſſimus
et deinde in oꝑe penitetiè laboꝛemus.fruſtra
enĩ pctm detegitur:ſi nõ ꝑ pnie laboꝛẽ emen⸗
datur. pſallite inq do.
Qui operit celum nubibo: et parat ter⸗
xe Plumtaam.
¶ Qui operit celũ nubib ⁊c.)Ad lr̃am me⸗
moꝛat oꝑa ꝑ que ptãs dei oſtenditur qꝛ eleuat
nubes ⁊ eis oꝑit celũ et celat ab oculis nr̃is et
in deſcenſu eaꝝ (parat terre pluuiã ad fecun⸗
dandũ eam. (pꝛoducit etiã in moniibo fenuʒ)
vt ſit in cibum aialium ⁊ pecoꝝ (et herbã ſer⸗
uituti hoĩm).i.iumentis que hoĩb ſeruiunt et
pꝛeſtant iuuamentũ. VUñ et ſequuur (Qui dat
iumẽètis eſcam ipᷣoꝝ) ꝓuidendo eis in vite ne
ceſſarijs (et pullis coꝛuoꝝ) q̊s ꝑentes in tam
tenera etate nõ paſcũtinuocanubo eum)etcla
mantiboꝓ deſiderio eſcaꝝ ꝑ naiuralẽ appetiũ

cis inditum. Pullos eni coꝛuoꝝ ſpecialipui⸗

dentia deus nutrit quibo miro modo ab acre
abulu quadã aura delatuʒ ad os guenit qð
lantes ſuſcipiũt et ſic nutriunt᷑ dicitur etia ꝙ
muſce ⁊ hmõi nutu diuino circa oꝛa eoꝝ voli
tant quas de ſacili capiũt et ſic viuũt. Vel po
tius myſtzce ſic accipe(Qui operit celũ nubi⸗
bus).i.ſacrã ſcripturã ⁊ lucẽ ſue ſapientie ſuj
obſcuritate verboꝝ poſuit ⁊ quaſi ſub figuris
etx ſacramentis cõtegit vt ad querendũ incitet

Saere eniĩ ſcripture verba vileſcerent ſi mox⸗

vt legunt᷑ omnib paterent. Sed ipſe poſimo
dum pᷣdicatoꝛes ſctõs oꝛdinauit qui eandem
obſcuritatẽexponendo detegerũt atq; per do⸗
ctrinã tanq; ꝑ quandã pluuiam terrena et in⸗
firma coꝛda rigarent.vnde ſubdit᷑ ⁊ ive (pa⸗
rat terre).i.eccleſie ſue ſancte ⁊ auditoꝛibo (plu
uiam).i.doctrinã ſpũalem.ad hoc eni obſcu⸗
ra quedaʒ voluit eſſe in ſcripiutiis vt ſerui dei
haberent quid interpᷣtando in aures et coꝛda
hoim influerẽt. Et qͥd agat pluuia ſubiũgit.
AQui ꝓducit in montibo fenũ: et herbaʒ

. „

uituti hominuum.

Qui ꝓducit).i.naſci facit nõ tm̃ in terra hu
mili ſed etiã cein montibo).i.in excelſis ſeculi et
magna dignitate pᷣditisfenũ) et fructũ tpaleʒ
qu metant ſeminantes ſpũalia.nõ eſt mium
ſi terra hũilis attulit fructũ ſcʒ vidua que duo
minuta miſit in gaʒophilaciũ: ſed hoc fuit mi
rabilius ꝙ; mons attulit fenũ ſcʒ zacheus ille

pꝛinceps publicanoꝝ. Quanto eni quis in H

ſeculo maio: eſt tanto plus amat diuitias et tã
to magis durus et ſterilis eſt.O ia aũt iſta que
eccleſie ad neceſſitatẽ deo ſeruientiũ dantur a
diuitibo fenũ ſunt.Carnalia enĩ ſunt et ad tem
pus apparentia.et ſubiungit quib ꝓducit.d.
(et herbam) ſcʒ ipᷣm fenũ(ſeruituti hoim).i.pᷣ⸗
dicatoꝛibo qui ſeruiũt hoĩbus.ꝑ ſeruitute eni
hoĩm intelligit᷑ officiũ pᷣdicatoꝝ:debent ergo
ſancti viri ab eis coꝛꝑalia ſtipendia ꝑcipere qͥ

bus ipſi ſtudent ſpũalia ſeminan.
Au dat immentis eſcam ipſox: et pul

— —

ls coꝛuoꝝ inuocantibo eum.

õ
. ₰

ni)etiã (dat iumentis vel pecoꝛibo.i.ſim⸗
plicibus eccleſie ſcʒ gregibo dñi (eſcam ipſoꝝ⸗
id eſt diuini verbi pabuluʒ qꝛ eos paſcit deus
p hoĩes qui accipiũt fenum.i.ꝑ pᷣdicaioꝛes qꝛ
largiuntur eis ſpũalia a quibo metunt carna⸗
lia. Magna auũt ſpes tribuit᷑ peccatoꝛibo cum

ſubintfertur (et) dat eſcam et coꝛꝑalem ⁊ ſpũa⸗

lem (pullis coꝛuoꝝ).i.filijs peccaioꝝ denigra
toꝛum peccatis qui idolis ⁊ demonibo ſeruie⸗
bant (inuocantibo eum) et ad eius miſcdiaʒ ſe
currentibo. Hõ ſolum eni pdicatoꝛes et iuſtos

paſcit largitas diuina ſed etiã indignos et pec

catoꝛes tin inuocare deũ ne differant. Dcn⸗
ptum eſteni: pꝛope eſt dvñs omnibe inuocana
bus eum in veritate.cum ait omnib/ neminez

excludit. Inuocent ergo filij coꝛuoꝝ nõ deſpe

rentqꝛ a pctõꝛibo pꝛibo deſcenderũt qꝛ in ido⸗
atria errauerũt larga eſt diuina miſcdᷣia para
ta eſt etiã pctõꝛes ſuſciꝑe ſi ipi nõ deſiſtant hi
militer inuocare. Nam tm ſuꝑbis renſi de

humilib vero dat gẽam vñ ⁊ ſubdit᷑.

ℳ

*Non in foꝛtitudine equivoluntatẽ ha⸗

bebit:nec in tibijs viri bñplacitũ erit ei.

¶ Non in foꝛtitudine)vł in potentatu(equi)

id eſt in ſuꝑbia ↄtumaciũ.ꝑ equũ enĩ ſuꝑbia
intelligit᷑ qꝛ in equo altioꝛ incedit homo⁊ cer⸗
uix eiue vere iudicat ↄtumaciã (voluntatẽ ha
bebit).i.placitũ collocabit.i.nõ placʒ ſibi nec
in tybijs viri).i.in incõpoſito habitu ⁊ inceſn. u
audacis⁊ pᷣſumptuoſi.ꝑvirũ eni audax pᷣſum
ptio notat᷑ ⁊ in tybijs inceſſus incõpoſitusbe

neplacitũ erit ei)minus dicit ſcʒ ꝙ nõ placent
et plus intelligit ſcʒ ꝙ diſplicẽt. Nõ g ſe extol

lant hoĩes in ſuis dignitaubo nõ pᷣſumant de
ſuis honoꝛibo.nõ eni in ſuꝑbia nec in pꝛeſum
ptione delcctat᷑ deus. In illis ergo no eſt be⸗
neplacitum deo ſfſedl
Beneplacitũ eſt dño ſuꝑ timẽtes eum:

gt in eis qui ſpert ſup miſcdia eius.
MBeneplacitũ eſt dño ſup timentes cũ) timo

re filiali ⁊ caſto qui vtiq; nõ cõfidunt de vir⸗
tute ſua ſʒ dinna (ct in eis qui ſperant ſuꝑ mi

ſericoꝛdia eius)qꝛ nõ pᷣſumunt de ſua iuſticia
ſed de dei miſcõia:nec ↄfidũt de mer uis ſʒ de
gra.q.d.bñplacitum eſt dno in his qui timẽt
et ſperant.Cimoꝛi ſpem cõiunxit qꝛ timoꝛ ſi⸗
ne ſpe venie nõ valet: nam timoꝛ ſine ſpe non
meritü ſed penã habet. Ergo ſic time dũm vt

ſperes in miſcðia eius et ab ipſo ad ipᷣm fugi⸗

as.vis fugereab irato fuge ad placatũ.Coõfi⸗
tere peccata tua time qꝛ iuſtus eſt: ſed noli de⸗
ſperare qꝛ miſericoꝛs eſt placabis eum ſi ſpe⸗

res in miſcdia eius atq; de cetero ita peccare ruſalem

ſubdit cauſam laudis

caueas vt de pᷣteritis depꝛeceris vt tibi dimit⸗

t- D:ꝛatio
Egditicatoꝛ celeſtis hierłlm deus qui multi⸗

tudiuem ſtellax et cõcludis numero et nomi⸗

natim ſingulas vocas:ſana qms cõtritos coꝛ
de:diſperſos cõgrega:atq; nos innumerabili

ſapientia tua locupleta. Per do. Wläl

WPſalmus de inuitatõne eccleſie tri⸗

umphantis ad laudem diuinam ꝓpter
plura bnficia miſcviter ſibi collata.

Dyim: lauda deum tuum ſyon.
¶ Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Ti⸗
tulus alleluia aggei et ʒacharie.Eteſt ſenſus:
hic eſt alla.i.laus dei.laus dico aggei et ʒacha
rie de reꝑatione celeſtis hierlm quã uli pᷣdixe⸗
» runt et ꝓpterea deũ laudauerũt. Iſti eni ꝓphete

in captiuitate babylonie ꝓphetauerũt reꝑat,z

terrene hierlm in qua intellexerũt ſpũalem re⸗

ſtaurationẽ celeſtis hierlm etꝓ ea dñm lauda
uerunt et ꝓpheta dauid ꝓ eadẽ hic deũ laudat

ſicut illi ꝓphete ſub figura laudauerũt.lauda⸗
tio eni illoꝝ pᷣfigurabat iſtaʒ. Et facit iſte pſal
mus in nobis amoꝛẽ future hierlm quã mul⸗
tipliciter cõmendat vt ſuſpiremus ei et ad illã

yenire deſideremus. Materia: inuitatio eccle
ſie triumphantis ad laude diuinã ꝓpter bñfi⸗

cia diuerſa ſibi collata. Intentio: inducere et
monere fideles ad laudem et hic pura mente
cõuerſari atq; digne deo in hac ꝑegrinatione

militare et cõtinue ad celeſtẽ hierlm ⁊ ſyon cũ
deſiderio ad eam veniẽdi ſuſpirare. Snia in

generali pheta in iſto pſalmo alloquit᷑ hieru⸗
ſalem et ſyon ſuꝑnam ſcʒ triumphantẽ eccle⸗
ſiam vt qꝛ ſecura iam reddita in ciuibo ſuis eſt

deum iugi exultatõne collaudet: enumeratqʒ;

quanta ꝓplo ſuo fideli tpe noue legis ac vete⸗
teris pius miſeratoꝛ indulſerit. Snia in ſpeci
ali:in captiuitate ergo huius ſeculi adhuc cõ
ſtitutus ꝓpheta videns bim ꝓplm eterne hieru

ſalem quaſi ↄiungens coꝛ ei dicit. (Lauda)o
(hieruſalẽ) celeſtis iam ſecura (dñm/ rectoꝛeʒ

tuũ.hoc eni ſolũ eſt continuũ negociũ tuum.

hoc ideo dicit ꝓpheta vt nos modo exultemꝰ

in ſpt et deſideremuaipᷣam qui audimus eam
ſic ructantẽ dei laudem ⁊ repetit (lauda deum
tuũ)o (ſyon) celeſtis.eadem eniĩ eſt hierłm ⁊ ſy
on:nam hieruſalẽ interpᷣtatur viſio pacis.ſy⸗
on ſpeculatio vel ↄtemplatio.et viſio pacis eſt
cõtemplatio chꝛiſti qui eſt pax nr̃a.et ponitur
hic cõtinens ꝓ cõtento.q.d.o habitatoꝛes hie
et ſyon laudate dñm deũ veſtrum. Et

Añ cõfoꝛtauit ſeras poꝛtarũ tuarum:
gnedixit filijs tuis in te. ———
Im ↄfoꝛtauit) vel ↄfirmauit nõ tm̃ poſuit
hoc qð futurũ eſt enũciat quaſi iam tranſactũ
ſit ſolent eni ꝓphis futura ita eſſe cognita quẽ⸗

admodũ pᷣterita (ſeras) vel vectes ⁊ clauſuras

(poꝛtaꝝ tuqꝝ)vectiũ ↄfirmatõ nõ fit niſi clau
ſis poꝛus ꝑ hoc notat clauſam eſſe ianuã ad
miſſis pꝛudentiboæ excluſis fatuis virginibo ⁊

ideo ſecure tũc laudat qꝛ nemo exit vñ doleat

nemo intrat quẽ timeat qꝛ nõ exit inde amicꝰ
nec intratalluc inimicꝰ (et bñũdixit) dando mł
tiplicia bona eterna filijs tuis.ſ.beatis in te)
exñtibo quos olim peꝑiſti qui iam qͥeſcũt in te
nec foꝛis ꝑegrinant᷑ budixit inq; ille.

Aui boſiut fnes tuos pacem: èt adipe

Qui poſuit fines tuos pacem) ꝑfecta vtex

„
nulla parte poſſie cẽcuti ? turbari quicqͥd eni ſtinatiõis.frigoꝛis dico (eius) ſʒ dei nõ qꝛ il⸗
a te eſt pace fruit hierlm qͥᷣ pe viſio pacis eſt. lud faciat ſed qꝛ fieri ſinit ſcʒ pctõꝛẽ deſerendoꝰ
Etin paceilla eſt ſaturitas ⁊ nulla indigentia q.d.ſi nõ vocat pctõꝛẽ ſi nõ aperit ſenſuʒ ſi nõ
yñ ſubdit (et adipe).imedulla (frumẽtii.pa-⸗ infundit gram ſolui no põt etiã ſi velit ſed no
ne qui de celo deſcendit: intima dulcedine ie⸗ li deſperare liberat eni gra dei ꝑ ieſum chꝛiſtũ
ſu chꝛiſtiꝗ dicit ſeipᷣm granũ frumenti (ſaciat dum noſtru. Vnde ſequit. JJMUb
te) Betrunhe inem intelligim diuinuatẽ Ennttet verbuͦ ſuu et liquefaciekea:fla
cuistemplauõe ſatiabimur quaſi amoto coꝛ rkeetserdmnenegctn
tice. Canne eni clauſus in müo ſola fige co⸗ di Pirine Ao er ſuent lter b ſuũ)
gnitus eſt tunc autvidebin ꝰſicuti eſtꝛ illa erit id eſt filiũ carne aſſumpta ⁊ pꝑ hoc(liquefaciet
pfecta ſaturitas. Vñ alibi ſatiaboꝛ cum apa⸗ ea)ſcʒ niuẽ nebulã ⁊ criſtallũ.vᷣbo nanq; dei
ruenit glia tue. hec pᷣdicta erunt ibi ſed interim veniẽte nec frigus nec obſcuritas nec duricia
in ꝑegrinatõe hac dabit nobis iſta qꝛ ipᷣe eſt. põt deſperare.aduentus eni chꝛiſti oĩa ſupꝛas o
Qui emittit eloquiũ ſuũ terre: veloci icta ſoluit: ſoluta ſpũalis bñficij lueta alijse
rcurrit ſermo eus. infundüt vñ ſubditNabit ſpũs eius)ſicut cali
Mui emillit eloquiũ ſuũ terre)ſcʒ qũ verbi dus auſter ſcʒ ſpũſſctũs in hmõi coꝛda infun⸗
in carne miſit mũdo vt in terra cognoſceret᷑ q gdendogfam vt frigus et caligo expellat᷑ etqð
enĩ olim locut eſt pꝛib⸗ in ꝓphis nouiſſimelo antẽ durũ erat molle fiat(et fluent aque.ſ.fluẽ
cutus eſt nobᷣ in filio. Velcemittit eloquiũ ſuu ta doctrine ⁊ gre vt inde bibãt alij. Ael (emit
terre).i.verbũ euangelicũ qð pᷣcepit publica⸗ tet vᷣbũ)pᷣdicatõis ⁊ flante ſpiritucliquefaciet)
ri ꝑ oꝛbẽ terrarũ (velociter currit ſermo) et ver et diſſoluet(ea que ſunt ↄgelata (et fluẽt aque)
bum (eius) gꝛ chꝛiſt) vel ſermo chꝛiſti cito im lachꝛy maꝝ reſolutis coꝛdibo ↄgelatis. Ita vt
pleuit mundũ cognitõe veritatis vel qꝛ dei ſa⸗ dictũ eſt myſtice hec pᷣdicta ſane accipiũt᷑. Ad
pientia nõ ceſſat om̃s admonere: fᷣmo deive⸗ litterã vero maniteſta ſunt qꝛ ſpargit deus ni⸗
lox ad om̃s venit:oib ſe offert:oms admonet uem quaſi lanã nebulã vt cinerẽ criſtallũ facit .
etiã neſciẽtibo occurrit.vel qꝛ velociter imple vt fruſta candidi panis que magna dei mon⸗ 2*

qð dicit ⁊ pcipitac ſi verhũ eius curreret. De⸗ ſtrant oꝑa ſed aliud innuũt myſtice intellecta
inde ondit quis ſit huius verbieffectdd. eius inq; ſpũs flabit.
Qui dat niuem ſicut lanam: nebula ſ ·¶ Qui annunciat verbů ſuũ iacob:iuſtici
¶ Mui dat ninẽ).i.pctõꝛẽ peccantẽ ex fraglli ¶ Qui annũciat verbũ ſuũ)ſcʒ incarnatũ vel .
tate⁊ ad modũ niuis frigidũꝛ charitate nõ ca verbũ euãgelicũ (iacob iunioꝛi ſcʒ pplo.i.chꝛi
lentẽ (ſicut lanã).i.admodũ lane calidi factu ſtiano ꝑ iacob ſignificato⁊ annũciatciuſticiaſ
rus indeveſtẽ qꝛ pctõꝛes frigidos ꝑ culpã red et iudicia ſua).i. iuſta iudicia ſua (iſrł).i.ꝓpło
dit calidos ꝑ gr̃am ⁊ de eis facitveſtẽ chꝛiſti ſi fideli deũ ꝑ fidẽ videnti.idem eni fignificat᷑ ꝑ
ne macula ⁊ ruga (et nebulã).i.nebuloſũ ⁊ ob iacob⸗ ꝑ iſrł ſcʒ ꝓplus fideliũ cui annũciat iu
ſcurũ peccãtẽ ſcʒ ꝑ ignoꝛãtiã (ſicut cinerẽ ſpar ſta ſua iudicia ſcʒ q qͥcqͥd genus humanũ ⸗ 8
git).i. ſicut vere penitentẽ facit qͥ ſe in cinere et peſſum eſt merito ꝑpeſſum eſt ſuꝑbie ⁊ elatõis
puluere hũiliat.Cinis eni ad humilitatẽ ⁊ pe⸗ in deũ⁊? ꝙ nõ tm̃ inuiſti ſed etiã iuſti ꝓ ſuo me
nitentiã ꝑtinet qꝛ cinis etciliciũ ſunt arma pe rrio iuſto dei iudicio hic patiunt᷑ et ꝙ nõ ſuis

nitentiFfäz. tmeritis ſed gra dei liberant᷑. VUelciuſticias)' q ⸗ .
QVittit criſtallũ ſuũ ſieut buccellas:an bus iuſtos gratis iuſtificat(cet iudicia qᷣb im⸗
te faciẽ frigoꝛis eius quis ſuſtinebit. penitentes flagellt.“
Birt criſtallũ ſuũ) que dicit eſſe glacies Mon fecit taliter omni nationi: et iudi/

diu indurata vt reſolui nõ poſſit..pctõꝛẽ ob⸗ cija ſua nõ manifeſtauit eis.
ſtinatũ ⁊ ĩ malicia ↄgelatũ ſicut buccellas).i. TPon fecit taliter omni natoni) vel genti ſi⸗
fruſta panis vt incoꝛꝑet᷑ eccłie ac imoꝛpet ali cut ꝓplo huic fideli ſpeciali et elecio credenti ei
os et ab eis incoꝛper eoſ; vᷣbo et exemplo pa (eetiudicia ſua) pꝛedicta (nõ maniteſtauit eis)
ſcat quaſi panis et reficiat. Talis criſtallꝰ fu ſcqʒ alijs nationibus:non omi genti nunciauit
Paulus.matheꝰ.augꝰ.etplures hmõi.Ecce deus ſed ſoli nouiſſimo fideli pplo in quo ſunt
quidã ſum nix nebula ⁊ criſtallus ⁊ hec deus et gentes que iam nõ debent dici gentes ſʒ po⸗
ſoluit ſed niſi ſoluat(quis ſuſtinebit)vel ſubſi pulus vnus in chꝛiſto. O mnes eni credentes
ſtet (ante faciẽ)et pñtiazʒ (frigoꝛis)vicioꝝ ⁊ ob in chꝛiſto ipᷣi ſunt in coꝛꝑe chꝛiſti et ſnt de ſe⸗

quia per ſe alis non pꝛedicauit.

mine abꝛabe et ſunt in iacob et in iſrael. vnde
ctiã grati magis eſſe debemus ratione hoꝛum

beneficioꝝ ſpecialiter nobis exhibitoꝝ. Stu

deamus ergo ſpũaliter eſſe in iacob ſupplan⸗

tantes et eradicantes vicia et carnales cõcupi
ſcentias luctantes et appꝛehendentes diuinaʒ
miſericoꝛdiã atq; eam firmiter retinẽtes vt me
reamufßeſſe iſrael id eſt deum videntes atq; ex

eius beata viſione valeamus iuſticias et iudi
cia eius cõpꝛehendere. Vel ad litterã ꝑ iacob
et iſrael iudeos accipit quibo per ſe ipᷣm chꝛi⸗

ſtus verbuʒ ciũ annunciauit ac iuſticias ⁊ iu⸗
dicia ſua eis manifeſtauit quod alijs non fecit

——

Conloꝛta dũe poꝛtas eccleſie tue ⁊ pone ter

minis eius nacem eiq; adipem ſpũalis tritici

Oignanter attribue. Per dim.

Sequenti pſalmo quedam vtilia pꝛenrittit

Auguſtin dicens. Meditatio vite ptis no⸗
ſtre in laude dei eſſe debet quia exultatio ſem⸗

oteſt idoneus fieri vite future qui nõ ſe adil⸗

lam modo exercuerit. Modo ergo laudamus

eum: ſed et rogamus deu. laus noſtra leticiã

abetoꝛatio gemiti pꝛomiſſum eſt nobis ali

õ

quid quod nondũ habemus: et quia verax eſt

qui ꝓmiſit in ſpe gaudemus qꝛ tamen nondũ

habemus in deſiderio gemimuſ.Laudamus

modo in eccleſia om̃es quando cõgregamur:

cum quiſq; diſcedit ad ꝓpꝛia quaſi ceſſat lau⸗

dare dñm.non ceſſet bene viuere et ſemꝑ lau⸗

0

dat deum. Tunc deſinit laudare dñm quãdo

piterne future vite noſtre laus dei erit et nemo

tulus alleluia aggei et zacharie. Et eſt ſenſus:

hic eſt alleluia.i.laus dei.aggei et ʒacharie.id
eſt ꝓ futura liberatõe pꝛo qua pꝛedicti ꝓphete

laudauerũt. Iſti en ꝓphete qui in babylonica
captiuitate pᷣdixerunt liberationẽ terrene hie⸗

ruſalem multũ nos erigunt ad futuram libe⸗

rationem celeſtis hierm quam ſub illa actua
li intellexerũt et ꝓ ea ſpiritaliter laudauerũt vt

nos eoꝝ exemplo quaſi huius noſtre peregri⸗

nationis babylone cõtempta ſecuri pᷣmedite⸗

mur hic laudeʒ quã ineternũ ſoluemus. Ma

teria:exhoꝛtatio creaturaꝝ oĩm ad laudandũ

deum. Intentio: monere ad ꝑſoluendum lau
dem deo. Snia in genali: ꝓpheta in iſto pſal⸗
mo inuitat om̃es creaturas ꝑ paucarum enu⸗
merationẽ ad diuinã laudem. Iſta aũt inuita⸗
tio nõ eſt niſi quedam demonſtratio ꝙ; omnis
creatura ad deum laudandũ eſt creata. Unde
intellectuales creature vt angeli et hoĩes lau⸗
dant ꝑ ſe. Intellectu vero carentes laudant in

quantum ex ſeducunt in cognitionẽ dei ⁊ per
coõſequens ipſius laudem. Et pꝛimo ad laudẽ

dei hoꝛtatur celeſtia deinde terreſtria. ipſe eniĩ

fecit celũ et terram et in celeſtibo et in terreſtri⸗

bus cõtinentur omnia. Snia in ſpeciali pꝛo⸗
pheta ergo angelis deũ laudantibo cõgratu⸗
lans ait.(Qaudate dñm de celis).i.o vos cre⸗
aturd ⁊ ſubſtantie celsſtes que eſtis de celis et
habitatis ĩ eis ſcʒ angeli qͥ in celo empirreo fa

cti eſtis. HNõ pᷣcipit vel monet angelos hoc fa
cere ſed aggratulatur eis hoc facientibo qꝛ pla

cet ſibi quod faciunt et leuato coꝛde cum illis

eſt in ſpe ſicut aliquibo bene oꝑantibo applau⸗

dentes dicimus facite facite. Sed quia nõ o⸗
mnes in loco oꝛiginis remanſerũt addit(lau⸗
date eum)qui eſtis (in excelſis et in eminentia

iuſticia ⁊ ab eo qð illi placet declinat:nam ſi
a vita bona nunq; declinet lingua tacet: vita
clamat et aures dei ſunt ad coꝛ eius. Quomo

AAXA

„„ –
.
.

do enim aures noſtre ad voces nr̃as ſic aures

dDei ad cogitatõnes noſtras.nõ poteſt aũt fieri

vt habeat mala facta qui habet bonas cogita

tiones. Lotus ergo homo laudet deuʒ cantet
vox:cantet vita:cantent facta. Ecce iſte pſal⸗
