om̃s e ſpecula ↄtemplatus es:⁊ erroꝛes meos
obſeruaſti. Cadentẽ ſuſtentaſti: labentẽ fu ma
ſti:errantẽ direxiſti:ꝓſtratũ ſuſtuliſti:ſuſcitaſti
moꝛtuũ. Miſeratus es laboꝛes meos:lotiens
vbi nõ mucðia ſed odio dignus eram.Et qui
bus meis meritis tam multa tam grandia gra
tis ⁊ indignus hec accepi. Pꝛo his omnibus
quid tibi retribuerim vides:verũtamen miſe⸗

rere iterũ:et ſuccurre qꝛ ſine te moꝛioꝛ. Ingra⸗

titudinũ mearũ ne reminiſcaris amplius: ſed
ſaluam fac animã meã:nil iam de/ꝓpꝛijs viri⸗
bus ſperantẽ.Gloꝛia ppi.
Octes mee in meroꝛe tranſierũt: et ter
roꝛibo agitant innumeris:conſcientia
coõcutit inſomnẽ ⁊ male mihi eſt. Sõ⸗
nus meus illuſionibo varijs turbat᷑:non mihi
quietem afferens ſed laboꝛcẽ. Signũ peſtiferi
euentus ꝓhibe dñe ⁊ occurre:qm aduentan⸗
tis moꝛtis eſt indiciũ.Dies meos in amaritu⸗
diniba exegi ↄſumpſerũt me cure immoꝛtales
et anime mee litigio exaſperatus ſum. Coꝛꝑis
mei ſarcina defeſſus ac curuatus ingredioꝛ et
terrã inuitus aſpicio. Intus et extra mihi ipſe
ſum moleſtus:vtrobiq; hoſtes domeſticos in
ueni qͥ me peſſundederũt. Perſecutoꝛibo alie⸗
nigenis patuit ingreſſus:ei muroꝛuʒ cuſtodia
deiecta eſt. Et ego ſomno grauis atq; incautꝰ
inter tenebꝛas noctis oppᷣſſus ſum. Nulla mi
hi ſpes ſalutis nullũ pᷣſidiũ aliunde:ſed in mi
ſcdᷣia tua dneſperabo. Succurre accelera fer

opem:et miſerere mei.Gloꝛia.

IIrciũuallarũt me inimici mei ꝑurgen

tes me cuſpide multiplici. O btoꝛpui

ort. inter et cõtremui vehemẽter: hoꝛroꝛ
moꝛtis ſuꝑaſtitit mihi. Incubui infelix in ba
culum meũ ⁊ dixi ecce ꝑferam nec ſuccumbã

Hon reſpexi ad oꝛientẽ nec vnde debuerã au
xiliũ expectaui nec ſicut dignũ fuerat ſperaui.
Pꝛopterea firmamentũ cui innixus eram me

Deſtituit repẽte:et ego ꝓnus in terrã ſum ꝓſtra

tus. Agnoui cadens quã debiliter ſtetiſſem: p
dones inſultauerũtcoꝛruenti. Spoliarũt me
diuitijs młtis queſuis mihi de longinquo:ta⸗

be et cruoꝛe defoꝛmauerũt me. ulnenibi gra
uiſſimis confecerũt me ſemianimẽ ⁊ nudũ re⸗
liquerũt me in deſerto. Caput ⁊ pectus meum

tranſfixerũt ſed ſubter pcoꝛdia mea debacha
ti ſunt acerbius. Illicvulnus ſitu putruit:illic

vite mee metus:illic dñe manus tuas adhibe
velociter. VUiuis enim ſaluatoꝛ mi:⁊ hec aſpi
ciens ex alto tacuiſti et paſſus es qꝛ ego ꝓme⸗
rui. Miſereberis foꝛtaſſe nec patieris in finẽ:
qm iu ſolus potens es pᷣſcribere leges moꝛti.
Jpße arcebis carniſices ab interitu meo:qm̃ in
te ſpes mea magna eſt:ipᷣe ſaluuʒ me facies de
manibo impioꝝ.Gloꝛtiaaaa.
O gitabã ſtare dum coꝛrui:ve mihi qꝛ
duriter nimis alliſus ſum. Quo ⁊ vn⸗
Qe redactus ſum:hoꝛreſco dum memi
ni ⁊ ↄtremiſco grauiter. Sperabã de viribus
meis:et mihi quedã magna ꝓmiſerã. Sõnia
mihi fingebã ⁊ gaudebã:nunc deluſus exꝑgi

ſcoꝛ cum lachꝛymis. Securus in ꝑpiculis fui
letus in erũnis medijs poꝛtuʒ in tempeſtatib-

putaui.Circũſpexi per nebulas:ſecutus ſum
tranſuerſas⁊ toꝛtuoſasviuendivias ⁊ feliciter
mulcentes. Noſti qm̃ tu ſemꝑ mihi fueras fi⸗
nis ſed ad te ꝑ meipᷣm venire credẽs retroceſſi
inextricabiles amfract?. Sentio nũc inſidi

as vbilibet piget erroꝛis tam longeui:nec ꝓpte

rea ſubſiſto vbi ſit requies. O dio mihi ſum et
ago cũcta cum faſtidio vim patioꝛ ⁊ aliud nõ
licet. Nouũ ꝓpoſuũ mos vetuſtus oppmit:et
cũ recta placuerũt relaboꝛ ad ſolita. Quotiẽs

iam oſcitans ad vomitũ redij? ſubinde ſtoma

chas dixi quouq; hec⁊ quis erit finis. Juſtũ
ſuppliciũ animi inſolẽtis ſcio qdᷣ me ꝑdidit:ni
hil eraʒ ⁊ ſuꝑciliũ erexi.Asgſcens nullã hoim
fiduciniſi i deo et ſi parũ video illuceſcat cla
rius. Aufer a me dñe pᷣſumptõis ſym ⁊ humi
litatẽ tribue placetẽtibi. Ne qñ extollar incõ⸗
ſulte⁊ mihi de me mẽtiar ſʒ ꝑſeuer in tremoꝛe
tuo. Limus etvmbꝛa tenuis ſum?t fum ante
impetũ ventoꝝ ia mihi videoꝛvideri. Ita mi
hi videar ſemꝑ ⁊ in hac opinione ꝑmaneã ſo⸗

—

bꝛie ac ſalubꝛiter ſub vmbꝛa tua. Quotiena

hinc pedem moucro concidã:et ludibꝛio ꝑſe⸗
cutoꝛibo meis ero. Scio ⁊ exꝑtus metuo ope⸗
ruit me iam ſimilis ruina.Et adhuc exurgere
non valui:ſed inenarrabilibo vrgeoꝛ miſerijs.
Jamdiu fedus verſoꝛ in ſanguinib:et in luto

cõcupiſcentiarũ mearũ iaceo.Erige me chꝛi-

tremis. Gloꝛia patil.

ranciſci petrarche poet
NeAkelſionales caute tũ ac ſobꝛie legendi.

Jes effluunt et labunt᷑ anniſed in⸗
fclix ego nil cogito de peccatis me⸗
is. Quid faciã dñe aut quo ibo:cũ
venerit vltimũ tempus meũ.Cla⸗
mabis me ad iudiciũ:⁊ requires a me de talen
to mibi tradito rationẽ. Heu mihiqͥd reſpon
debo tibi: cõfuſus territus ac tremens dicam.

Mil dñe ſuꝑlucratus ſum:cõſumpſi etiam ne

quiter talentũ tuũ. Quaſi neſeius diſſimula⸗
bis mecũ:interrogabis foꝛtunas meas et ſe⸗
riem vite mee. Domine tu ſcis omnia delicta
mea:et ſculpta ſtilo ferreo in fronte gero. Di
ſerere dñe ſeruo tuo:et nõ intres mecũ in iudi⸗
cium qꝛ ſuccumbo. Hec minus ad multundi
nem miſeriarũ meaꝝ aſpiè ad magnitudinẽ
miſeratõins tue dñe deus meus.Et nõ ꝑdas
alam meã redemptoꝛ meus:qm̃ tu eã ſangui⸗
ne redemiſti. Niuens viuẽs cõfitebit᷑ tibi dñe
aperiã oĩa pctã mea.Et hũiliatum et cõtrituʒ
ſpiritũ in me agnoſcas:vt ſuccurras ⁊ exten⸗
das citius dexterã pereunti. Etenim cõfitear
tibi dñe:miſerere ⁊ parcere ſoles penitentibo et
cõtritis. Sed heu qͥd reminiſcar delicta mea:
dum noua cõmitto veterũ obliuiſcar. Vtinã
memoꝛẽ milleſimũ delictoꝝ:aut de mille mi⸗
libus vnũ ſcelus. At vel ſic cõterar et doleaʒ:
et tu miſerearis miſero ⁊ cõtrito. In iniquita⸗
tibus cõceptus ſum: et in iniquitatibo editus
et nutritus. Infans iniquitates colui ⁊ in qua
purus eſſe debui puericiã doloſus egi. Adole
ui nec factus ſum citius adoleſcẽs.quo ctius
mea pꝛanitas adoleuit. Juuęnis fui et attigivi
rum:ſed viguit in me viciũ ſemꝑ pꝛo virtute.
Virtutẽ odio habui:amaui ſemꝑ ſcelera ⁊ ab
hoꝛrui bonitatẽ. In ſceno vanitatis equcatus
ſum: et libens ſecutus ſum ſemꝑ ſemuas im⸗
pioꝛũ. Libens iniquos ad vomitũ incitaui et
dux maloꝝ fui libentius qᷓ; ſ’euax. Quis fur
ta referet ocxtoꝛta:dilexi ſemꝑ ſpolia ⁊ rapi⸗
nas. Depꝛedatus ſum pauꝑem et egenũ: depᷣ
datus ſum viduã ⁊ pupillũ.Depꝛedatus ſum

●
i.

extraneũ et infirmũ:templũ quoq; etoꝛariũ et

altare. In mendacijs et figmentis:verſatꝰ ſuz
adulationes ⁊ fraudes ſuꝑ omnia adamaui.
Armalucis odio habui: et dilexi ſuꝑ omnia

tenebꝛaꝝ.Exquiſiui aſpera ⁊ deſeruivias pla

s⸗ per deſerta erekier per inuia ⁊ ina quoſa.
upiſcentiarũ mearũ iaceo. Erige me chꝛi⸗ Qoꝛam te dñe malũ egi:iu ſcis qꝛ ⁊ malgagẽ⸗
ſte ielu:et miſc ter ſuſtenta: nõ coꝛruã ſub ex ge malgage⸗

tibus nõ diſſenſi. Heu mihi quid faciam aut

quo ibo:opoꝛtet per aciem tui indicij metran⸗
ſire. Pꝛopterea dñe miſerere mei:qꝛ nõ eſt re⸗
mediũ neq; auxi
êJyVUperbüũ me feciſti dñe:et mea ſuꝑbia

eq; auxiliũ niſi tuũ.Gloꝛia.

eſt immenſa. Spꝛeui te dne parentes
xſpꝛeui:ſuꝑioꝛes humiles⁊ amicos.Et
nunq; dne me cognoui:erecto ſupcilio me ſo⸗

lum ſuꝑ omnia exaltaui. Jactabã temere ver⸗
ba mea? elatões fimbꝛias ad ſidera dilatabi
Erej coꝛnua ⁊ reſpexi celu: et te ſummũ do⸗
minũ nõ curaui. Et factus ſum lucifero ſitlis
immo exceſſi eum:qꝛ nõdum parẽ metibi cõ⸗
ſtitui ſed maioꝛẽ. Nec cõtentus fui dñio do⸗-
mus mee:in ſeruoꝝ multitudine gloꝛiabar.
Inkeſtus fui fratribo ⁊ vicinis: et vt peſſem cõ
ciuibo ↄtumelias irrogabã. Nec paſſus ſum

aliquãdo ꝓximũ neq; ſeruũ: elatus et ſtoma⸗

chans omnia contemnebã. Credidi per ſug⸗

biam exaltari:et in ea fuit tam gloꝛia q; pom⸗
pa mea. In pꝛeſumptõe ſapientiã exiſtimaui
et qð ſapiens nõ audebat inſipiens ego tumo
re pᷣſumebã. Sed qꝛ magis immoꝛoꝛ in hoc

pctõ:fui ſuperba et arrogans in omni. Necvi
debo qͥ talia poſſit fere: niſi tu ſolus dñs mi⸗
ſericoꝛs ⁊ benignus. Vir foꝛtis patiens ⁊ in⸗

uictus qui parcis ↄtemptus blaſphemat eti⸗
am et iurgatus. Adiuua me dñe:ac coꝛ elatuʒ
ac pᷣſumptõis ſpiritũ in me extingue.Glo.
Bitenaciſſima auaricia mea:vbi pdi
galitas. Legalitatẽ abominatus ſum:
Xhabui ſemꝑ odio larguatẽ. Pꝛopter
auariciã dñe nil obmiſi:ꝓpter hanc oppꝛeſſi vi
duam et pupillũ. Subij ſeruitutis iugũ:et ab
hoꝛrui libertatẽ. Pꝛopter hanc adheſi impijs
et indignis:et cum eis expendi infeliciter tꝑs
meũ:quo charius nil habebã. Fui mẽdax va
rius ⁊ ꝑiurus:ſollicitus cupidꝰ ⁊ raptoꝛ.Per
didi leticiã et quietẽ:tribuiſemꝑ triſticiã etla⸗
boꝛem. Pꝛopter hãc eſuriui ⁊ ſtiui: ſopiui fri
gui tremni et expaui.Ob hanc teſtimoniũ fal
ſum tuli:feci iniquũ iudiciũ et deteſtabilẽ ſer⸗
monem. Sepe in necem ꝓximi mei conſpira
ui:confixi epiſtolas et membꝛanas.Coꝛ meũ

ad aurũ et argentũ nunq; ad te dñe coꝛ leua⸗

ui. Nec miſertus ſum inopi et mendico: ꝓpter
auariciã dũe auertebã oculos ab egeniſ. Hec

recte cõſului indigenti:iuſtũ et pauperẽ in ne⸗
o ceſſitatibo dereliqui. Dedi pecunias ad vſurã
defraudaui rem publicã ⁊ altare:et ſitiui ſan⸗
guinẽ innocentẽ. Nec compaſſus ſum inopi:-
debitoꝛi debitũ ⁊ depoſuũ denegaui. Ne duzʒ
accepi munera ſed exegi:ſed ſine pꝛecio nibi
feci.Egdixiↄgregabo theſauros de ſanguine
inopũ et iuſtoꝝ: ⁊ cum his de ſanguinibo libe
raboꝛ. Quãdiu me dũe tuliſti:vt qñq; refrena
rer. Tu frena dñe:tu ſolus potes modũ et finẽ
imponere cupiditatibo impioꝝ.Gloꝛia.
Uam varijs q̊ʒ modis lumbis meis
abuſus ſum:ↄfundoꝛ dñe dum recoꝛꝛ
Adoꝛ. Subtraxi virginẽ patri ſuo: vxo
rem pauꝑi ⁊ vicino.Perſecutus ſum viduã et
matronã:et que celibẽ vitã tibi dñe dedicauit.
Quam nõ potui donis flectere flexi dolis: et
quã nõ potui vincere pᷣcibovici minis.E que
mihi ↄtinens repugnabat:incõtinentẽ oblo⸗
quens mentiebar. LQaxaui lũbos ⁊ vmbilicũ
ſum ſecutus:et huiuſcemodi vicio gloꝛiã acq
ſiui. FYoꝛtis ⁊ caſta mulier diſplicebat mihi: et
blandus oculus cõplacebat. Nec ad neceſſi-
tatem tm lumbos exercui:et voluptatẽ etlaſci
uiam exercebã. NHec vna aut altera cõtentus
eram:maculare plurimas gloꝛiabar. Seque
bar quotidie thoꝛũ pſallentiũ puellarũ:⁊ ama
toꝛis fabulas auſcultaui. Induebar purpura
et oculos liniebã:vt facilius vmbilicũ incita⸗
rem. Veſcebar aromatibo ⁊ valernis.vtlum⸗
boꝛum libidinẽ roboꝛarẽ. Sollicitꝰ mechus
mibi ſocius fuit:et doꝛca pediſſequa vnica ſo⸗
roꝛ mea. Cũ adulteris habitatio⁊ poꝛtio mea
erat: et inter greges bꝛutoꝝ bꝛutioꝛ appetitus.
Tranſgreſſus ſum modũ terminũq; nature:et
ſi quid fedius feci dñe tu vidiſti. Quaʒ in hoc
vicio me ꝓſtraui:nunc pudet dicere qð nõ pu
duit me feciſſe. Sed heu dixi fateboꝛ minoꝛa
ſed nunc abſcondo maioꝛa pꝛe verecundia et
ruboꝛe.Pꝛopterea grauius deliqui ſed tu dñe
reſpicias animũ ⁊ pudoꝛẽ.Gloꝛia.

. „

MNuidia mihi amica fuit: et charitas
inimica. Inique mũdi virtutibo ⁊ foꝛ
tnuunnis:detraxi regibo et momoꝛdi eos
mendacio ſuſurro odio ⁊ liuoꝛe. O bloquens 4
ꝓximo murmurabã: etab alieno bono ſemꝑ
mũdus marcebã. Juſtoꝝ laudes et merita de
nigraui:et maloꝝ gloꝛiã cõcupiui. Cum recti
bene agerent inuidebaʒ:nõ vt ggerẽ ego bene
ſed qꝛ volebã eos agere male. Si quando de
rectis laudabilis ſermo fuit:obieci falſas ma⸗
culas et delicta. Si vero cõtra pꝛauos infa⸗
mia laboꝛabat eos ſubio ad ſydera extollebã

uabat. Fregi ieiuni

ſed tantũlaudi gloꝛie ⁊ hono:i.Accendicon?
tra pium filiũ pꝛem ſuum:et contra fidelẽ ſer⸗

uum dñm inflãmaui. Caſtam ↄiugem cõtra
virum: et fratres vnanimes ad diſcoꝛdiã cõci
taui.O ptaui ꝓximo pauꝑiem ⁊ exiliũ:naufra
gium carcerẽ egritudinẽ et laboꝛẽ. Vita ꝓpxi⸗
mi odium mihi fuit:in ſola moꝛte eius ſpera⸗

ni requiẽ inuenire. Vt paterent᷑ innocui opta

bam pati:et illoꝝ cruciatiba gratulabar. Sed

heu quãato detenius: inuidi tibi inuidi tue po-
tentie et operibo que feciſti. Jdcirco dñe inui⸗

*„ „

itemꝑantiam 7 amaui gulam:⁊ nil
ventris ingluuie melius exiſtimaui.
In potu ⁊ cibo poſui votum meũ:etil

die oculos amouea me:vt que recta ſintvideã
et eg agam. GBloꝛia pii.

lic cenſui ſummũ bonuʒ. In cõmeſationibo et
cõuiuijs exultaui.dum eſuriret pauꝑ et ſitiret.
Xrapula ſerotina delectatus ſum:et compla⸗
cuit mihi matutina. Nec expectaui neq; pꝛan
dium neq; cenam ſecutus ſum inſatiabilẽ vo⸗
luptatem. Nec vno nec altero ferculo cötenta
bar luxuriatꝰ ſum ſemꝑ in multitudine fereu

loꝛũ. Varietas dapũ gloꝛia mihi fuit:et ſum⸗

ptuoſa ac electa cibaria exquirebã. Nec in fi⸗
caliro his vecebarabiehi aut his in vaſis
celaxis
ſalebꝛin abhoꝛreb& niſi cõdita foꝛent ab aro
matib pꝛecioſis. Hec vlla cõmunia nec do⸗-
meſtica ſapiebant mihi:peregrina omia et ſpe
cialia apꝓpetebaʒ. NHNec bina mihi refectio ſatis
fuit: multiplex autẽ et repetita crapula me iu⸗

auro et argento. Salſamenta herbayx

*

a parẽs gule:⁊ naturã pau
cis ↄtentã cum exceſſu nephario violaui. Se
pe repletus eteſtuans oſcitabaʒ:et fragmenta
menſe nõ egenis ſed caniba erogabã.Clama⸗
bat pauper:et ego vt ſurdus ſollicit de craſti⸗
na crapula cogitabã. Extuliſti me dñe vſque
quaq; vt aliquando guloſam voꝛaginẽ tem⸗
perarem. Ne feras amplius domine ſed ſuc⸗
cuxre:et ventris ingluuiem tu coherce.Gloꝛia
Ntriet fitio 7 ſ ſoooiuũ.
GBhoꝛrui patientiã et dilexi iram:nec
NQcauſa ſuberatet iraſcebar. Jratũ con⸗
ra dñm cotra pꝛem: iratũ me conſti⸗
tui cõtra mr̃em. Iratus noui iurgia innocen
ti:et ſeruo ↄtumelias irrigabã. Sepe ob iram
dñe te negaui:maledixi parentiba fratrib etvi
cinis. Maledixi ſanctis tuis dñe:maledixi vi
uificis elementis et oĩbo oꝑibatuis que feciſti.
Totus interius coꝛrodebar: rationẽ et legem
omnẽ ab animo abdicaui. In furoe ⁊ furis
gloꝛiabar:et ſuccenſui pauꝑibo et egenis. VUi⸗

Non inuidi laboꝛiba pꝛoximi nec erumnis: ta mea odio mihi fuit:⁊ iratũ me cũ omni ho
„

mine perdi pariter cõcupiui. Aſpiraui liven⸗
ter ad iniurias ⁊ vindictas:vltionẽ tibi domi⸗

ne nunq; reſeruaui. Scandaliʒatus ſum dñe

dum furiebã:nec reſponſio mollis necvir pa⸗
cificus cõplacebat. In litibo ⁊ contentionib⸗
oblectabar:in ↄfuſione ſanguinis⁊ diſcidio ci
uitatis. Inimicicias odio⁊ diſſenſiones ciuiũ
agitabã: et iratus ſepe pꝛelia concitaui. Cum
ira in ſcandalo cuncta egi:verba pacis et pa⸗

cientie ſemitas aſpernabar. Et factus ſum ſi⸗

cut inſipiens ⁊ inſanus:qui redarguitões ob⸗
audit nec amplectit᷑ diſciplinã. Pꝛopꝛerea ad
te cõfugio ſaluatoꝛ meus: doce iram fugere et
exemplo tuo da mitem eſſe. Gloꝛia.
O lui accidiã tanq; matrẽ:fuit ocium

rcitiũ et laboꝛẽ:et ſolazʒ negligentiã

oculos in ſacra lectõne tenui:nec in pio opere

manus meas. Zota nocte doꝛmiẽs doꝛmita⸗

ui: nec ad gallicantũ excitatus ſum nec in ma
tutinis annũciaui laudẽ tuã. Sepe illuxit nec

ſurgebã ociabar in lecto: ne manuuʒ laboꝛes

manducarẽ. Et bene oꝑantes ſinglos irride⸗
bam: toꝛpentes vero a bono oꝑe cõmendaui.

Ociabar domi nec tua ſancturia viſitabaʒ: et

panem doloꝛis ↄcupiui. Piguit me frangere
eſurienti panẽ meũ: dum tdca die ad oſtiũ ex⸗
clamaret. Loꝛpebaʒ ꝑ diem tibi redderelau⸗
des: et quã raro in te meditatus ſum tu vidiſti
Pec ſic toꝛpui dñe ad cogitatõnes vanas:ad

occupatiões ſceleris illecebꝛas ⁊ delicta. Pꝛe

ſegnitie mea nõ viſitaui in funere moꝛtuũ:nec
in egritudine infirmũ nec in carcere ꝑegrinũ.
Nec ſubueni inopi nec nudo:vocaui ab omi
ope bono:et indulſi ſemꝑ ocio vite mee.Exci⸗
ta me dñe ⁊ toꝛpoꝛẽ fugans:redde me iuſtifi⸗
cationibo tuis vigilẽ ⁊ intentũ.Gloꝛia.
Ilerias tibi dñe decantaui: et ſi quid
liud feci dñe nõ tacebo. Neglexi de
. luſtificatões tuas:ct ↄtempſi doctrinã
æuangelizantiũ regnũ tuuʒ. Deriſi ſacerdotes
tuos dñᷣe ⁊ leuitas: ĩnocuos ſil ⁊ pauꝑes igno
tos. Apoſtoloꝝ canones aſpernat? ſum:⁊ cõ⸗
ſiliũ patrũ ⁊ decreta pontiſcũ ſum tranſgreſ⸗
ſus. NHec colui parentes meos:nec honoꝛaui
ſenem:nec pᷣcepta eccie cuſtodiui. Peccaui au
diens peccaui videns guſtãs ettanes omia
ac odoꝛans. Peccaui ambulãs peccaui ſedẽs
ſtans cogitans vigilans ⁊ doꝛmiens. Impa⸗
tiens ⁊ inuitus tuli aduerſitates meas:ſed glo
riatus ſum ſemꝑ in aduerſitatibo innocentuʒ.
In cõfeſſionibo et in pſalmis nõ fui diligens:
nec deuotus: nec teſtem conſcientiã ſed vulgi

. arciſſimꝰ obſeruatoꝛ ⁊ nunq; cum potui red

inuiſibiliũ me feciſti. Celũ⁊ ſtellas ad ſolaciũ

mihi frater etdeſidia ſoꝛoꝛ mea. YFugi

eſtimaui fructũ operis inuenire. NHec vigies

gioꝛu. exquiſiui. Sepe noui cõtrouerſiã cõtra
rectos:et malui mendacio vincere quã ſuccũ⸗
bereveritate. In ꝓmiſſionibo largus eram:fui

lidi vota mea. Hon ↄſideraui dñe que feciſti
mibi tu enĩ ad tuã imaginẽ me foꝛmaſti. Tra
didiſti mihi ſpm̃ ĩmoꝛtalẽ capacẽ viſihiliũ et

hoiĩs tu creaſti mare:etterrã ⁊ omnia que ↄti⸗
nent in eis ad vſum hoĩs tu feciſti. Addidiſti
moꝛtẽ dñe et gehẽnã:addidiſti padiſum: vt te
melius ↄtemplarer. Pꝛo his oĩbo que retribui
bene vides:nõ ledas gratis humiliatũ ⁊ ↄm⸗
tum. Adiuua me dñe ⁊ miſerere mei:da vemã
delinquenti: etↄfitentem tibi dñe ne repellas.
BGBloꝛia patri et filio. MM

4

Hiniüt pſalmi cõfeſſionales. Fran. ſoe.

„
0

⸗
.
4
.
.
. 4
6
1
.*
P
.
.
.
*

.
. ⸗
„ .
„ .
=
—
7
,.
/
l
„

— = .
P *
.
4 X
7
C
.
— .
R
— .
. .
. .
. *
5
— 3 1
„
7
„ *
4
B
2
£△
.
— 2 4
( .V
.
4
Wl

– .
— —

libꝛi dicendi ſunt ſed vnꝰ. Vñ in capite libꝛi
ſcriptũ eſt ⁊c̃.nõ dicit libꝛoꝝ. Et in actiby. ſi
cut ſcriptũ eſt in libꝛo pſalmoꝝ.nõ dicitli⸗

bꝛis. Dicit᷑ aũt hymnoꝛũ:qꝛ totũ illud opus

Ptinet ad laudem dei.Hym ni enĩ ſunt can⸗
tus laudẽ dei ↄtinentes. Si ſit laus ⁊ nõ ſit
dei nõ eſt hymnus. Si ſit laus dei et nõ can
tetur nõ eſt hymnus.opoꝛtʒ ergo vt ſi ſit hy

mnus habeat hec tria:et laudẽ/et dei/ et can

ticum.Dicitur etiã ſoliloquioꝝ:quaſi ſolius

ſpũs ſancti eloquiũ:qe in eo ſolus ſpũs ſcũs

ſine vllo hũano ingenio vel aurilio loquit᷑
Dauid eni ꝓphetaꝝ eximius dignioꝛi modo

q;ᷓ alij quaſi tuba ſpũs ſancti ꝓphetauit.Alij
nanq; ꝓphete ꝑ quaſdã rerũ imagines ſcʒ ꝑ

ſom nia ac viſiones ꝓpbetauerũt. Dauid aũt
ſolius ſpũs ſancti inſtinctu ſine om̃i exterio

ri ãminiculo/ꝓphetauit. VUl dicunt᷑ ſoliloqͥa-

ſi ſolo de chꝛiſto eloquia. Nõ qꝛ de chꝛiſto
loquũt᷑ ſoli pſalmi:ſʒ qꝛ digniꝰ ⁊ maniteſtiꝰ
loquunt᷑ de illo qᷓ; ꝓphete ceteri:ſequit᷑ ꝓphe⸗
te ꝑ excellentiã ſcʒ dauid. Cum eni dicit᷑ p⸗

pheta ſine adiectõe ꝓpꝛij noĩs intelligit᷑ da⸗

uid. Ut cũ dicitur apls intelligitur paulus.

Etcum dicit᷑ vꝛbs intelligitur Ro mna Be

aũt dicit contra eos qui dicũt plures fuiſſe

pſalmoꝝ ſcriptoꝛes vel auctoꝛes ſcʒ Aſaph.

vditum ⁊c̃.qꝛ noĩa eoꝛũ ponunt᷑ in titulis.
ſed illi auctoꝛes pſalmoꝝ nõ fuerũt ꝓ vt ſta

tim patebit. Et ſubdit᷑ de chꝛiſto. Ecce de q̊
agunt ſoliloquia:de chꝛiſto 8 toto.i.capite

et coꝛꝑe:ſponſo et ſponſa.(¶ Cõmunis ergo

materia totius huius oꝑis eſt chꝛiſtus tripli

citer acceptus.i.ſᷣm diuinitatẽ.ſᷣm hũanita⸗

tem et ſᷣm coꝛpus eius qð eſt eccia. Intentio

eſt hoĩes in adam defoꝛmatos: chꝛiſto nouo
bal ↄfoꝛmare.Atiher ergo iſte liber pſalmoꝝ
dam muſico i 5 ꝛaice nablũ.
grece pſalteriũ.latine oꝛganũ dicit᷑.qꝛ ſanctꝰ
dauid dulce myſteriũ huius ꝓphetie dulci ſo
no:dulci oꝛgano.i.pſalterio voluit declara⸗
re. VUnde ab illo inſtrumẽto ad lr̃am ideo li
ber iſte noĩatur qꝛ ad vocẽ illius inſtrumen
ti dauid canebat pſalmos ante arcam:volẽs
enĩ magnificare cultũ templi ad honoꝛẽ dei.
Cũ arcam de ſylo reduceret plura milia can

toꝛũ muſicis inſtrumẽtis deũ laudantiũ: et
ſilr ianitoꝛes cõſtituit. Et cantoꝛibo quidem
quoſdã alios pᷣpoſuit:quibo omnibo yditum
Aſaph. ochan. Eman pᷣfectos adhibuit. Ja
nitoꝛibo vero filios Choꝛe pᷣfecit. quoꝝ no⸗

mina Eſdras frequenter in titilis poſuit: tũ
p bonoꝛe miniſterij:tũ ꝓpter noĩm interpꝛe⸗

iationes. Ipſe q̊ʒ dauid cum pſalterio moz=
dulans ante arcã in tabernaculo:ad diuinũ
cultũ ceteros inuitauit.Et quẽadmodũ ſin⸗
gule modulatões illius inſtrumenti voca⸗
bantur pſalmi.ita et ſingule ꝑticule huiꝰ li⸗
bꝛi vel clauſule iuxta ſpũalem qͥʒ intelligen⸗
tiam in pfalterio ⁊ nõ in alio inſtrumẽto mo
dulabatur: et ab illo inſtrumẽto liber nomẽæ
ſoꝛtitur.qꝛ ſicut illud inſtrumentũ decẽ co»ꝛ⸗
das habet:et ſonũ a ſuꝑioꝛi reddit ꝑ tactum
manuũ.Vnñ et dicit᷑ a pſallin grece qð eſt tan
gere latine. ita liber ille docet obſeruantiã de
c& mandatoꝝ:et nõ ꝓ terrenis:ſed ꝓ celeſtibꝰ
q ſurſum ſunt bũ oꝑari. VUñ tota nr̃a oꝑatio
tendere debet ad ſuꝑioꝛa et ꝓpter illa fieri vt
ſempꝑ dicamus. oſanna in excelſis. et ſurſum
coꝛda.et pꝛimũ querite regnũ dei.Et qꝛ pſal
mus /ꝓpꝛie dicit᷑ melos qð ꝑ motũ ⁊ laboꝛem
manuũ ex pſalterio ꝓcedit:ideo ſepe ꝓꝑ bona
oꝑatione ponit᷑ q̃ ſine laboꝛe fieri non pᷣt. &
aũt pſalmus ex motu digitoꝝ et cõſonantia
vocis fieri ſolelat (ꝑcutiebat enĩ coꝛdas ⁊ oꝛ
ganum reſonabat:et cũ oꝛgano ꝑiter ipᷣe ver
ba cantabat) hoc ſigniſicat ꝙ in nobis ↄſo⸗
nare debet bona operatio ⁊ laudatio. Igitur
aſaph yditum ⁊ ceteri hmõi:nõ fuerũt aucto
res pſalmoꝝ:ſed pᷣpoſiti artificibus qui pſal
mos ꝑſonabãt trib modis.vel hũana voce.
vel muſicis inſtrumẽtis.vł cõiter vtroq; mõ.
Et hoc dupliciter vel poſt vocẽ inſtrumẽto.
vel poſt inſtrumentũ voce.Pſalmꝰ aũt eſt in⸗
ſtrumẽti ſonus. Canticũ vero hũane vocis
cantus in laudẽ dei.Pſalmi q̊ͥʒ canticũ cum
poſt inſtrumentũ vox:ſʒ cantici pſalmus cũ
poſt vocẽ inſtrumentũ. Iſtos ergo.cl.pſal⸗
mos ſpũ dei reuelante ſcũs dauid cõpoſuit.
et licet quidã pſalmi alioꝛuʒ noĩbo intitulent
noõ ideo factũ eſt ꝙ ipᷣi pſalmos ↄpoſuerũt:ſʒ
ꝓpter officia vt honoꝛẽ de miniſterio ſume⸗
rent. Vel ꝓpter myſteria que ex interpᷣtatio⸗
nibo noim accipiunt᷑:ad que ſermo ſequẽs ꝑ

tinere videt᷑. Vnde ad maioꝛẽ euidentiã in⸗

terpꝛetatões noĩim quoꝛundã videamꝰ: per
quas ſuhiectoꝝ pſalmoꝝ pandunt intelle⸗

ctus.yꝓditum interpᷣtatur tranſiliẽs eos.i.r

manens in mũdo herẽtesq; terrenis de quo
tranſiliente agit᷑ in pſalmo.xxxviij.qꝛ eſt de
eterna btitudine.et docet a dilectõe ſeculi ad
legẽ deũ:et inde ad eternitatẽ mente tranſilire
Vñ dicit᷑ canticũ dauid ꝓ vditum.i.tranſili⸗
ente. Tranſilire debemꝰ et veri trãſitoꝛes eſ-⸗
ſe de malis ad bona:de bonis ad melioꝛa:de
inſtantib ad nouiſſima:de tꝑaliba ad eterna.
Pꝛimo ↄuerſione.ſecundo ↄuerſatõe.tercia

8 iij

S

25

R

O Balancde Q

Focus

N

M.

15

1

J

10

H

—R Z

G

+—

E

X

W

VierfarbSelector Standard“*

19

18

17

16

10

-Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhl wwwW.yymaster. com