excuſando et publice gloꝛiando eos etiam edu
citcqui habitãt) ⁊ moꝛãtur (in ſepulchꝛis)id ẽ
in feda conſuetudine peccandi tanquã ſepulti
et in peccatis obſtinati tanquã lapide male cõ
ſuetudinis pꝛeſſi. Iſti ſunttres moꝛtui q̊s dñs
ſuſcitauit. Et hoc qð modo ſpiritaliter adim⸗
pletur ⁊ figuraliter oſtendebat᷑ vere ergo domi
ne educes nam ⁊ pꝛefiguratũ eſtq; DOD.

Deus cum egredieris in conſpectu po

2

Pluuiam valuntgrli ſegregabis deus
dit. hereditati tue: et infirmata eſt:”tu vero ꝑ
s qui exaſperant qui habitat in ſepul

eciſti eaun. ü
Pluuiã voluntariã id eſt gratiã gratuitã (ſe

gregabis).i. ſeg regatim ⁊ ſingulariter dabis o
(deus hereditati tue).i.cccleſie tue ſcʒ fidelibo:
pluuia volũtaria menito gratia dei intelligitur

quia nullis pꝛecedentib meritis ſola deivolũ⸗
tate gratis dat᷑.q.d. multomagis nũc eccliã q̃
eſt hereditas tua tuo ſanguine redempta riga⸗
bis voluntarie pluuia gratie tue et hac pluuia

ꝑceptacinfirmata eſt) ipſa hereditas.i.agnouit

in firmitatẽ ſuã ⁊ ſe nihil eſſe ꝑ ſe ißam ⁊ nõvi⸗
ribus ſuis ſed gratie dei tribuenduʒ eſſe qð eſt
(tu vero perfeciſti eam) quia virtus in infirmi
tate perficitur: infirmata eſt in ſe vt perficiatur
inteę Lr

Animalia tua habitabũt in ea: paraſti in
edine tua anpe Ang

Animalia tua).i.tibi ſubdita.ſ.mites ⁊ man
ſueti quibus iugum dei ſuaue eſt et onus leue

— — — —

f f f — —— fmm rr⸗ ᷑ᷓ——

ninan

ſd
i
En
i
ani

del⸗

7,

liſ

b
iin⸗
lig
ͦ
wo
g
Bfnn

S

bio

qui in eccleſta nutriuntur coꝛpoꝛali cibo ſacte
ſcriptureverbo ⁊ euchariſtie ſacramentochabi
tabũt in ea).ſ.hereditate ⁊ eccłia qꝛ intra ſctam

ecclłiam humiliter viuendo ꝑſeuerant.Et hãc

pluniã (paraſti in dulcedinetua pauperi)ſpiri
tuali de ſe nõ pꝛeſumentioc(deus) qui paupe⸗
res ſpiritu diligis.i.gratiã tuã humilibo qui ſe

infirmos reputant cõtuliſti nõ ex ſuis meritis

ſed ex ſola dulcedine tue charitatis Et apte ait

in dulcedine qꝛ nil dulcius eſt charitate. Dein

ns dabit) et miniſtrabit (verbũ) doctrine
ec ſunt cibaria que ſuis animalibo in ſua he⸗
reditate largitur deus vt paſcantur eis hec dul
cedo pluuie in pauꝑes dei defluxit que ab oꝛe
euangeliʒantitiũ iubente deo pꝛeceſſit (euange
liʒantibus).i.pꝛedicantiboſin virtute multa) H̊
eſt in magna conſtantia fidei:occidi enim poſ⸗
ſunt ſed flecti nequeunt. VUel (euangelizantcib⸗
in virtute młta).i.pꝛedicatoꝛibovirtuoſis ⁊ mił
ta virtute fulgentcibi.Et ſubiũgit quis dũs da
bit verbů ſcʒ.

—

mus diuidere ſpolia. ⸗
Rexvirtutü)mentis ⁊ miraculoꝝ (dilecti di

lectiſcʒ vnici filij id eſt pater qui eſt rexvirtutũ

que virtutes etiã ſunt filij. Et bene rex virtutũ
dicit᷑ qꝛ ab eo regitur eiq; militat virtus a quo
datur: ⁊ repetitio dilecti dilecti ꝑtinet ad com⸗

mendatõnẽ filij ſuꝑ oĩa ſemꝑq; dilecti. Dilecti

inq; nõ ſolũ ad alia ⁊vtrunq; ſed et (diuidere)
id eſt ad diuidendũ (ſpolia).i.ereptos a diabu
lo quos diuiſit alios aplłos alios ꝓphas alios

paſtoꝛes? doctoꝛes ſaciendo ⁊ hoc ipᷣi(ſpecieiꝰ-
id eſt ad ſpeciẽ domus) ſcʒ militãtis eccłie ſpe

cioſam quippe domũ.i.ecclłiam chꝛiſtus fecit
diſpenſando diuerſos ecclie gradus et diſtri⸗
buendo gratias ſpecioſitati eiꝰ aptas ſicut coꝛ⸗
pus eſt ſpecioſum diſtributõe membꝛoꝝ.Eto
vos de quibus fit ſpecies domus.

Si doꝛmiatis inter medios cleros: pen

ne colube de argentate: et poſterioꝛa doꝛ
eius in palloꝛe aui. ð
Di doꝛmiatis inter medios cleros⁊c̃. Ubi
ſciendũ ꝙ cleros grece eſt ſoꝛs latine⁊ ſoꝛtes ex
dei ꝓmiſſione ꝑtes hereditatisvocant᷑ que po⸗

pulo ſunt diſtribute. Vñ ꝑ cleros hic ibas he

reditates intelligimus quarum vna in veteri te

ſtamento ⁊ altera in nouo ꝓmittitur terrenam

ſcʒ et celeſtẽ. Dicit ergo ſi doꝛmiatis) id eſtſi a

Dñs dabit verbũ euangeliʒantibyvirtu abimus tunc vos
bee de argentate) id eſt oꝛnamentũ? exaltatio ec

Pex virtutũ dilecti vilecti: et ſpeciei do

ſrepituſeellar:rmmonquieſcadieli uer medl⸗

os cleros) id eſt inter mediü cleroꝝ hoc eſtin⸗
ter duas hereditates terrenã ſcʒ ⁊ celeſtẽ Tene
nam non ardenter apetendoꝛ celeſtem patien

ter expectando. vel ſi vſq; ad moꝛtẽ ꝑſeueretis

in contemptu terrenoꝛũ et appetitu celeſtiũ hoc

enĩ eſt doꝛmire inter medios cleros.i.inter me⸗

dias hereditates nõdum iure ſed in ſpe celeſtis
hereditatis habitare et a terrene felicitatis iam

cupiditate conquieſcere. Cum autẽ venerit qðᷣ

ſperamus nõ iam inter duas hereditates reqe
ſcimus ſed in noua ⁊vera cuius vetus erat vm

bꝛa regnabimus tunc vos eritispenne colũ⸗

cleſie qꝛ ſicut columba ꝑ pennas ſublimat᷑ita

cccleſia perveſtra exempla ad celeſtia volitat et

laudibus exaltat. Sancta ecclia merito dicit
columba qꝛ fel amaritudinis nõ habet ⁊ quia
virtute ſunplicitatis pollet. Eſt autem de argẽ
tata quia diuinis eloquijs erudita que alibi di
cunt᷑ argentũ igne examinatũ/⁊ poſterioꝛa doꝛ
iĩeius)id eſt doꝛſuʒ columbe quod eſt pars po

ſterioꝛ vbi poꝛtat᷑ ſareina eruntiin palloꝛe au⸗

ri)id eſt in nitoꝛe ſapientie ꝑ quem nitoꝛẽ intel
ligimus charitatẽ coloꝛ enim ⁊ decoꝛ ſapientie

diuine eſt charitas que omia ſuffert et inuicem

onera poꝛtare facit.Quia quicquid poꝛtat ec⸗
cleſia quicquid tolerat totum in amoꝛe totum
in ſapiẽtia totũ in huaritate facit: coꝛde eſt ſim
plexverbo lucida opere pꝛeclara. Si ergo doꝛ
miatis eritis penne quod non eſt niſi perchꝛi⸗
ſum quaggss.
Dum diſcernit celeſtis reges ſuper eaz
niue dealbabuntur in ſelmon:mons dei

mons pingus.
Oum diſcernit) id eſt oꝛdinat ⁊ conſtituit(ce

leſtis) antonomaſice id eſt chꝛiſtus dei filius 4

aſcendit ſuper omnes celos(reges id eſt docto
res vel recioꝛes etpꝛelatos qui bene regant⁊ ſe

et alios (ſuper eam)ſcʒ columbã id eſt eccliam

ipſi rectoꝛes vt diſcernant᷑ et etiam alij homies
(dealbabunt᷑) per remiſſionẽ peccatoꝝ (niue)
id eſt ſuper niuem et incomꝑabiliter qꝛ maioꝛ
eſt dealbatio mentis qᷓ; coꝛpoꝛis ⁊ hoc nõ me⸗
ritis ſuis ſʒ (i ſelmon)qð interpᷣtat᷑ vmbꝛa.i.in
vmbꝛa gfe refrigerãte ab eſtu vicioꝝ qꝛ ꝑ gra
tiam que in chꝛiſto eſt mundantur a maculis
peccatoꝛum. Etcõmendans ecccleſiaʒ ſubdit
(mons dei)ſcʒ eccłia eſt mons pinguis)id eſt
vber et fertilis ꝓpter abundantiã gratie diuine
et vnde aque irrigue et ſuaues fluunt quotidie
Nec ſolũ in ſe pinguis eſt ſed ⁊ de ſealios im⸗

pinguat vnde ⁊ ſubditur.

“H

Pons coagulatus mons pinguis: vt

Mons coagulat?) vel incaſeatus pter par

tia tanquã pane cibat. Et qꝛ talis eſt mons iſte

(vt quid) ergo vos gentiles idolis ſeruientes.

(ſuſpicamini) i.falſo creditis alios mõtes coa
gulalos) i. loca ſalutis extra eccłiam eſſe.ſ.tem
plaveſtra ? id
ſolus eſt.

Vons in quo beneplacitũ eſt deo habi

tare in eo: etenim dominus habitabit in

¶ Bons in quo beneplacitũ eſt c placuit/ deo

habitare in eo) ſcʒ militans eccłia nec habitat

ſinem)? ſemper cum ea Ande ipᷣe ait: ecce ego
vobiſcũ ſum omnibo dieb vſq; ad conſũma⸗

tionem ſeculi. Ael cõmendans montẽ ſelmon

ſubdit. Iſte ſelmon eſt mons dei) chꝛiſtus eni
pꝛerogatiue dicit᷑ mons dei patris ꝑ eminen⸗

tiam diuinitatis mons pinguis)in tantũvt in

co coꝛpoꝛaliter habitaret omnis plenitudo di⸗
uinitatis. Hec ſolũ ⁊c. vtsõ. Iſte mons eſt qui
omnes paſcit quem ne quis audeat ceteris cõ⸗

parare ſubditvtqͥd ſuſpicamini mõtes) alioo
(coagulatos).i.pꝛedicto mõti comꝑabiles.q.
d. nolite hoc qꝛ chꝛiſtus eſt üle. Mons in quo
beneplacitũ eſt deo patrichabitare in eo) qꝛ in

eo habitauit omnis plenitudo diuinitatis coꝛ
poꝛaliter: ⁊ vere placuitcetenim dñs).i.verbuʒ
(habitabit)eũ hoĩem chꝛiſtũ in fine ſemꝑ qꝛ

ꝑſonalr ei eſtvnit.Et qꝛ dũs in habitqt eccliiõ

vb mõs chꝛiſtus alios montes ipᷣa ectłia ſeu ſi
deles ſiuntet ſunt quodãmodo.

Currus dei decẽ milibo multiplex: milia
letantiũ:oñs in eis in ſnai in ſancto.

Currus)t vectoꝛes (dei)poꝛtando deum qꝛ

vnrnnanimes et copulati charitate ꝑ quos vehik
deus in vniuerſum mundũ et quos ad miniſte

rium ſue voluntatis moderat᷑ quoſq; manen⸗

do in eis ⁊ regendo ſicut bonus auniga ꝑducit
in ſe finem et currũ ad deſtinatũ locũ et illecur
rus eſt (multiplex decem milibo)ponit finitũp

infinito.i.ex innũeris ꝓpłis ſanctoꝝ ⁊ fideliũ qͥ

uſancti ſunt milia letantiũ) i. multi ſpe gauden
tes donec ꝑducantur in finẽ nec mirũ ꝙ letent
qꝛ iam (dñs)eſtin eis)adiutoꝛ in tentationibꝰ

qui erit ⁊ finis conſũmationis et hoc (in ſynai

in ſancto).i.in implendo mandato qð ſanctũd

eſt adiuuans eosvt faciãt mandatũ.Quid eni

id ſuſpicamini montes coagulatos.

uulos quos tenerioꝛi doctrina? gratia tanquaàa
lacte nutriuit ⁊ mons pinguis)pꝛopter matu
ros quos ſolidioꝛi doctrina et donoꝝ excellen

la Ei cnten debenis nam iſie

in eo deus ad tempꝰ (etenim dñs habitabit in

e ⁊ operariad ꝑficiendũ Alelſ(in ſynai in ſan⸗
cto).i.impleto ſctõ mandato:ſyna enim mons

eſt in quo data eſt lex⁊ꝛ interpꝛetat᷑ mandatũ in

quo completo reqeſcit dñs qꝛ in ſanctis man⸗
datis impletis delpntia ſolet cõtueri. Deinde
cõuertit ſe ad dñm qui hec fecit ⁊ quomodo ſit
factum oſtendit dicens.

accepiſti dona in hominib.
tiam hanc aũt vt dares(aſcendiſti)o chꝛiſte (in

altum)loco⁊ dignitate ſcʒ ſuꝑ omnes celos ad

dexterã patnis et(accepiſti) pꝛiuſq;ᷓ aſcenderes

captiuitatẽ).i.illos qui in limbo captiui tene⸗
bantur eos tecũ ad celeſtia deducendo Ael(ce

piſti captiuitatẽ).i.genus humanũ qð diabo⸗
lus ꝑ pctm captiuauerat redemiſti ⁊ ſub te feli
citer captiuaſti ⁊ (accepiſtia deo patreet a tota
minitate (dona) ⁊ chariſmata ſpiritaliũ gratia⸗

rum (in hominiboꝑ fidem ad te accedentibus

poſtmodũ refundenda et eis donanda accepit

vt homo datvt deus ⁊ qð accepit hominiby ac
cepit vt det. Ipſe enim plenus eſt⁊ nihil indi⸗
get. Et vere cepiſti captiuitatẽ ⁊ accepiſti dona

in pominibhu.
Etenim nõ credentes: inhabitare domi

dñm deum).i. vt homines pꝛius nõ credentes
in ynũ deü habitent᷑ per eum. Non credentes
ipſi ſunt captiuitas:nõ credendo enim poſſide

bantur a diabolo Fides cos indeliberauit⁊ ꝑ
dona ſpiritus ſancti factũ eſt vt iam credentes
inhabuent a deo facti domus dei ⁊ currus dei
miluũ letantiũ. Iſti ſunt quos feliciter captiua

uit ⁊ currũ ſuũ fecit.Ergo qꝛ chꝛiſtus aſcendit

in altuʒ ⁊ quo pꝛeceſſit faciet nos ſequi ꝓpha q̃
bec pꝛedicta canebat in ſpiritu ea puidens im⸗
nnenbel oud eructauit hymnũ dicens.
B dis diee Piperu iter
faciet nobis deus ſalutariũ noſtror.
enedictus)ſit(ñs creatoꝛ a creatura(die

ſidictus dñs die quotidie:ꝓſi

—

quotidie).i.per ſingulos dies aſſidue ⁊ iugiter
laudet᷑ a fidelibo vſq; in finem qꝛ quotidie ca⸗

tiuos captiuat vt ipe eos poſſideat ⁊ q; cunũ
illũ duci vidit in finem ſcʒ ineternũ addit ( ꝓ⸗

ſperum itereundi ad ſe (faciet nobis, qui cur⸗
rus eius ſumusdeus ſalutariũ noſtroꝝ)i.au.

ctoꝛ ſaluationũ noſtrarũ qꝛ ipſe iter noſtrũ di⸗

nigit ad ſalutẽ ⁊ ab ipᷣo ſaluamur. Etbene di⸗

xit pluraliter ſalutariũ qꝛ de quantis pctis ⁊ ꝑi
culis nos liberat tot ſalutes nobis donatet q/

iin altũ) q. d. dñs eſt in eis ꝑ gra⸗

gn
Nitei
dosl
en
Wte
dubo,
hreſc
Att

ig

in

unt
liher

⸗

Kir

oſic⸗

nttNH

nad
Win⸗
iita.

i⸗
ngic
iec/
l
lau⸗
id
rüd
e

fn

140

FSaiſan.

duplex eſt ſalus ſcʒ gfe ⁊ gloꝛie. q. d. faciet no⸗
bis curſum vite ꝓſperũ cũ ſit dux ſalutaris.

.

dñi exitus moꝛtis.

rrSLZõ

—

lus fit ſaluus niſi per eum:ex eo enim eſt ſalus
hominũ.ꝑditio aut ex malitia eoꝛuʒ (et)ipſius
(dñi dñi)eſt facere(exitus moꝛtis).i.facere ex⸗

ire ⁊ declinare a moꝛte culpeꝛ gehenne. vel ne
occurreret cogitatiõi cur ergo moꝛimur ſi per

eius gram ſaluamur continuo ſubiecit(et dñi
dñi exitus moꝛtis).q.dð.non mireris nec indi⸗

gneris ſi tu moꝛeris ſed patienter fer moꝛtẽ qꝛ

et dñi dñi qui fuit ſine peccato fuit exitus moꝛ
tis ⁊ per moꝛtem ab hac vita.hec aũt repetitio
Ddni dñi ſignificatvtranq; eius naturã.Et licʒ
hbumilis moꝛtuus ſit vel licet ſaluos faciat.
Verũtamen deus confringet capita ini

nicoꝛum ſuox: verticẽ capilli pambu⸗

lantium in delictis ſuis.

—

credas impunita idem (deus confringet⁊ cõ
quaſſabit vel hic vt humilient᷑ vel in futurovt

damnen? (capita).i.ſuꝑbiaʒ inimicoꝝ ſuoꝝ)

ſcʒ maloꝝ hominũ ↄfringet etiam verticẽ ca

pilli).i.elationẽꝛ ſuperbiã cogitatõis ſicut eni

capilli adherent capiui ſic cogitatões mentiſꝑ
ambulantiũ).i.pſeueranter ambulantiũ ⁊ ꝑſe
uerantiũcin delictis ſuis)⁊ ruentiũ devicio in
vicium ſeq; extollentiũ in peccatis in quib de

berent humiliani dicentes. Deus ꝓpicius eſto

mihi pctõꝛi.Quoſdam ergo ↄfringet quoſdã

etiam ad ſe conuertitita ꝙ alios faciat marty⸗
res:alios vero pᷣdicatoꝛes ⁊ ad hoc ↄpfirman⸗

dum introducit dũm loquentẽ ſic.

Dixit oñs ex baſan conuertã:conuertã

2

ixit dñs).i.firmiter diſpoſi uit ego(conuer
tam)per gram homines ex baſan) qo interpᷣ⸗
tatur confuſio vel ſiccitas hi ſunt qui de pecca

tis confundunt᷑ et ꝓ eis oꝛant vel tanquã ſicci

et inopes iuſticie imbꝛem gratie deſiderant qꝛ

tales ad ſe dñs conuertit ⁊ ↄuertam ſubmer⸗

ſosſin pfundũ maris).i.maloꝝ vel in pfun⸗
dum maluʒ (maris).i.ſeculi iſtius ſcʒ eos qui
in ꝓfundis vicijs ⁊ peccatis poſiti ac ponde⸗
repeccatoꝝ pꝛeſſi ſunt deſperatiſſimi. Que cõ
uerſio qᷓ; ꝑfecta ſit inſinuat ꝓpheta cuʒ ad deũ
verba cõuertendo ſubiungit. Ita inquit con⸗
uertes eos O deus. .

Alrt incinguat᷑ pes tuus in ſanguine:lin

Heus noſter deus ſaluos faciendi dni:

Deus inquam (noſter)nõ cniuſcunq; pꝛe⸗
ter quem alium neſcimus eſt(deus ſaluos fa⸗
ciẽdi).i.ipᷣius ſoliꝰeſt nos ſaluos facere qꝛ nul

gua canum tuor er inimicis ab ipſo.
Ar intinguat᷑ pes tuus in ſanguine).i. vt j
Pus erant inimici intm̃ ꝓficiant vt inter mem
bꝛa tua fiant pes tuus poꝛtando et pᷣdicando
te et euangeliũ tuum per mundũ ita cõſtanter
et audacter ꝙ amoꝛe tuo ſuum ſanguinẽ fun⸗
dere nõ metuant(c lingua canũ tuoꝝ)ſcʒ eoꝝ
ipſoꝝ qui vſq; ad ſanguin ſunt certaturi fiet

et enit (ex inimicis) qꝛ ꝑ ↄuerſionẽ ex inimicis

fient amici ⁊ canes fideles ꝓ domõ dñi latran
tes contra inimicos et hoc tantũ bonũ erit (ab
ipſo)ſcʒ deo.i.ab eius gratia ⁊ miſcdia nõ a ſe
ipis vbi ſecundã ꝑſonam mutat in terciã. In⸗
tinguetur autẽ pes tuus nõ ſine exemplo qꝛ te
vident pꝛeceſſiſſe Nam. ä
Eliderunt ingreſſus tuos deus: ingreſ⸗

Aerũtamen )ne mala ſuperboꝝ ⁊ ꝑtinaciuũ

ingreſſus es in hũc mundũ qualiter incarna⸗

tus:qualiter occiſus:qualuer exaltatus:⁊ glo⸗
rificatus.hec gratia in veteri teſtamento late⸗

bat modo patet viderũt ergo ⁊ crediderũt atq;
eoſdem greſſus ꝓut potuerũt imitando ſecuii
ſunt (ingreſſus)inq; (dei mei)creatõe (et regis

mei)gubernatõe (qui eſt) et habitat tm̃ (in ſan
cto)templo ſuo.i.in ſanctis ſm illud aplitem
plum dei ſanctũ eſt qð eſtis vos.nõ enim ha⸗
butat deus in coꝛꝑe ſubdito peccatis ſed in eo
cuius conſcientia ſancta eſt ⁊ pura. Ad hos er
go ingreſſus inſinuandos etvt iſti greſſus vi⸗
dercnttiiiiiitt.
Seeneneiit pꝛincipes coniuncti pſal⸗
lentibus:in medio inuencularũ timpa⸗
iſtriaru3un.
Elhꝛeuenẽ pꝛincipes) ſcʒ pꝛimitiui apliq́
bus ſuꝑ ecciam datus eſt pncipatus qui ſicut
pꝛincipes ⁊ magiſtri pꝛeuenerũt alios cõuer⸗

tendos ⁊ meritis ⁊ dignitate in the pꝛimo na⸗
ſcentis eccie annũciantes nouũ teſtamentũ vt

pvpli ſequerent᷑ nec ſoli venerunt ſed (cõiuncti)

et aſſociati (pſallentib) ſcʒ ſubditis minoꝛibꝰ
qui laudes dei ſonant bene operando ad glo⸗
riam dei.de quoꝝ bonis operibo tanquã viſi⸗
bilibus oꝛganis gloꝛificat᷑ deus qui nunquã
ſecuti fuiſſent niſi illi verbo ⁊ exemplo pꝛeceſ⸗
ſiſſent.Qui pncipes tanquã miniſtri ⁊ pꝛepo⸗

ſiti ſuntcin medio iuuencularũ).i.eccłiaꝝ que

adhuc erant nouelle ſicut pᷣmitiue eccie:ipᷣaꝝ
dico (tympaniſtriaꝝ).i.deuʒ laudanui carne
moꝛtificata ⁊ domita coꝛio ſiccato ab humo⸗
repeccati⁊ extenſo a ruga duplicitatis.tympa
num eni fit de coꝛio ſiccato ⁊ extenſo/ꝓpter hec
omnia o fideles.

11

Vn eccleſijs benedicite ceo:dũo de fon ( qð oꝑatus es in nobis ꝛincipiẽdo et fidei fun
Rhusiſt gel. n = ena e Poclendo Bnan anm degitti erlie
n eccleſijs vbi eſt locus benedicendi non lue auge et ꝑfice manda dicendo.ↄfirma ꝑfi⸗
alibi Klabttontdhen extra eccle⸗ clenco⸗ Juneas iaſac qð iubes: qð ſi feceæ⸗
ſiam ſunt deum digne laudare nõ poſſunt. he is ſiet quod ſeqduauaiit.
ſunt iuuencule tympaniſtrie benedicite deo A templo tuo in hierlm:tibi offerent re
Q nos creauit cui debet᷑ latria. deo dico (oñno) ges munera.
qui nos regit cui exhibenda eſt dulia benedi⸗ ¶ Atemplo tuo) qð eſtſin hierkm rerreſtri in
cilte dico vos ſcʒ potati vel haurientes de fon cipiendo vbi chꝛiſtus frequenter docuitet fi⸗
tibus iſrael).i.de apłis ⁊ doctrina coꝛuʒ quos desoꝛiginẽ habuit indeq; ad alios ꝑuenit.vł
cchꝛiſtus de iſrael pꝛius elegit vt fontes faceret (a templo tuo)nõ gliunde qð eſtcin hierlm ce
. benedicite inquaʒ vtetiam ad eoꝝ imuationẽ leſti q̃ eſt teplũ a qᷓ deſcendit om̃e datũ opti⸗
pꝛedicetis. et hec inceptio eccłie dilatet ⁊ her⸗e⸗ mum ⁊ ꝓ quo fit ome opns bonũ⸗ tibi offeret
uci deſtruunk. ñäü reges/terreni vel ſpiritales ſibi metipis regnã
Abi beniamin adoleſcentulus:in men⸗ tescmunera) ſcʒ ſeipos ſiue laudis facrificia ⁊
¶ bi).iinter fontes vel in eccłijs eſtbenia⸗ retici ſubdit. ôM
min).i.apłus paulus de tribu beniaminado Oncrepa feras arundinis: congreg tato
leſcentulus(ciuuentute gratie qꝛ nouiſſimeaſ⸗ thauroꝛũ in vaccis ꝓpłoꝝ:vt excludant
ſumptus omniũ aptoꝝ nouiſſimꝰ ⁊ adliterã eos qui ꝓbati ſunt argento.
in ↄuer ſione ſua iuuenis fuit qui facius eſt ,lin Increpa feras arundinis).i.hereticos qui
mentis exceſſu) mente ſcʒ alienata a ſenſibus dicunt fere qꝛ dilaniant animas ſimplices ſi
coꝛꝑis cum vſq; ad terciũ eraperet⸗ vide⸗ cut fere oues:⁊ arũdinis ſeu calami qꝛ ſcriptu
ret archana et audiret verba inefabilia. IJbi ras ꝑueriũt que calamo fiuntvel qꝛ leues ſunt
erlam ſunt. boo mobilis er inſtabilis ſermois vel qꝛ ſunt in
MHꝛincipes iuda duces eoꝛũ:pꝛincipes ter eosqͥ ſicut arundinetũ omni vento docti⸗
zabulon et pꝛincipes neptalin. ne mouent qꝛ (ogr egatio thauroꝝ i.ſuꝑboꝛũ
SPiincipes iuda.i.cõfeſſionis (duces eoꝝ) indomue ceruicis ſcʒ hereticoꝝ ẽ(ĩ vaccis po
qui in eccleſijs ſunt ⁊ benedicũt deumpꝛinci pulox).i.inter eos quos inueniunt quaſivac⸗
pes zabulon).i.foꝛtitudiniscet pncipes nepta cas ſcʒ ſimplices?laſciuas animas que facile
lim).i.dilatatõnis. Juda enim interpꝛetat᷑ cõ audiendo ſeducunt᷑ et ſequunt᷑ (vt excludant
feſſio. zabulon habitaculũ foꝛtitudinis. nepta cos a vacci

„ .

us exceſſu.

os)a 8(qui ꝓbati ſunt argento).i.erudi
lum dilatatõ mea. Que diuina venſſimos no⸗ ti diuino eloqo ſcʒ bonos doctoꝛes hec eit en
bis inſinuant pᷣncipes eccliaꝝ dignos duca⸗ hereticoꝝ intentio de quibus hereticis ne pꝛe
tuac imitatone ⁊ honoꝛibo qꝛ marytribo coue naleant poſtulat.
niunt quiin eccłijs locũ ſũmũ tenentatq; awbDi Ziſſipa gentes que bella volunt: veni
ce ſancte dignitatis excellũt. In maryno nã⸗ ent legati ex egypto: ethyopia pueniet
q; pꝛima eſt confeſſioꝛ ꝓ illa quicqd accidenit manus eius doo. e
ſequens tolerandi aſſumit᷑ foꝛitudo. Deinge i biſſipa gentes) .i. hereticos ⁊ eis ↄſentien⸗
poſt om nia tolerata finitis anguſtijs latttudo tes ac quoſcũq; chꝛiſtiãe fidei inimicos quos
2ſequit᷑ in pꝛemijs. Per quas nominũ interß vocat gentes ꝓpter ſecta ꝝ. nõ familiaꝝ genera
lationes ſigniſicant᷑ etiã tres virtutes q; ↄfel“ tiones vbi ſa eries ſucceſſionis ↄfirmat erroꝛeʒ.
ſio eſt in fide. foꝛtitudo in ſpe. latitudo in dei ? (que bella volunt) qꝛ nõ coꝛrectõi ſed ↄtentõi
ꝓximi charitatevt dicant᷑ etiam pꝛincipes fi⸗ ſtudent regnũ chꝛiſti diſſipare affectãt. vide
ei ſpei ⁊ charitalis qꝛ in conteſſione fidei fir: oꝛdinẽ pꝛius enim ſunt increpandi poſtea in
mi ſhe robuſtiꝛ charitate dilatati. Deinde tan coꝛrigibiles diſſipandi necolloquẽdo innale
quam accep:a gratia loquens in ꝑſona pꝛimi ſcant et etiã incarcerandi vt vel ſic reſipiſcant.
ue eccleſie ſubiungtt. Echoc fiet qꝛ (venient) ad chꝛiſtũ tanquã do
Nangda deus v rtuti tue: confirma hoc na ferentes fidem credentiũ(legati).i.pᷣcones
s guod operatus es in nobis. ect pdicatoꝛes recõciliatõis tua legatöe fungẽ⸗
BHanda)o (eus)opus tuũcvirtuti tue) ſcʒ tescex egypto)i.ex ſy nagoga que eritin tene⸗
ſpiritus ſancii docendo ꝑ pᷣdicatoꝛes(ↄfirina) bꝛis et(ethyopia).i gentilit is magna in pctis
oſdens) iuuando ꝑ gram hoc,ſcʒ opus fidei ſdeo)credens: fide herensſpᷣneniet) t antece⸗

2
1

„½
.æ ec — .

£☚

gin

n

t
D⸗
Ne

w

far
e

—

eni

niet

os
e
tbi

i

uH

n.
o

6

e/
4

et pꝑ conuerſionẽ ꝛ confeſſionẽtmanus eiusꝭ

ii.dei vindictã ne in pccis remanẽs puniat᷑ et

Eitqꝛ ia eſt vt diximus ergo. HM
Hegna terre cantate deo: pſallite dño.

terre et hoĩes de omi genere terre(cantate deo)

nit (pſallite dño) bona oꝑatõe qui in oms voſ
ptlãtem habet. Hon vnũ regnũ nõ vnam gen
tem tm inuitat ad laudẽ dei. Neminèeni vult
miſericoꝛs deus perire ſed om̃s ad cognitõnẽ
ſui noĩs venire. Et vt magis ad laudãdũ deũ
cxcitet ⁊ quantus ſitille qui laudandus eſtcõ⸗

aſcendit ſm qð homo nõ ſᷣm ꝙ deus patri eſt
cæqualis( ſuꝑ celũ celi)ſcʒ celũ empirreũ cuiſſi⸗
bet celi ↄtentiuũ.i.ſuꝑ om̃s celos⁊ excelſioꝛes
creaturas ad dexterã patris ſcʒ vt nihil ſup̃ ſe
habeat niſi illũ qͥ creauit illũ (ad oꝛientẽ)i. de
monte oliueti qͥ eſt ad oꝛientẽ reſpectu hierbm

nientẽ in nubibo cũ ptãte magna⁊ maieſtate ⁊

ita ex iudeis ⁊ ex gentib futuros pᷣconesveri⸗
tatis ꝓphat ꝑ quos deus hereticos diſſipabit.

Regna terra).i.habitantes in oibo regnis

voce ⁊ coꝛde ipᷣm deuote laudando qͥvos crea

menget replicat dicens.

ad oꝛientem.

D Mſall te veo: qui aſcendit ſup celi celi

¶ Pfſallite) inq; deo) chꝛiſto deo dico (qui

et ſic etiã ipᷣm locũ expᷣſſit vnde aſcendit. Vel

ſad oꝛientẽ).i. vſq; ad equalitatẽ patris a quo
genitus eſt. Et quin ad iudiciũ iudex venturꝰ
Ecce dahit voci ſue vocem virtutis da

te gloꝛia deo ſuper iſrael magnificentia

eius et virtus eius in nubiby.

¶Ecce)qui aſcendit(dabit) in iudicio (voci
ſueſcʒ voci tube(vocẽ virtutis).i.efficaciã re⸗
ſuſcitandi om̃s moꝛtuos qui pusvt agnus ſi⸗
nevoce coꝛã tondente ſe ſiluit.voce enĩ dñi tũc
vox virtutis dabit᷑ cum illud qdð pꝛecipit᷑ eff-⸗
citur ⁊ ideo (date gloꝛiã deo ſuꝑ iſrł.i.voce et
coꝛde oñdite deũ eſſe gloꝛioſuʒ ſuꝑ eos qui ſũt
puũaliter ⁊ vere iſrł qꝛ iaʒ nõ erit cõmixtio ma
loꝛũ cũ bonis ⁊ tũc erit(magnificentia eiue et
virtus eius in nubiboqñvidebũt filiũ hoĩs ve

virtutes celoꝝ mouebunt᷑. Ettũüc.
Mirabilis deus in ſctis ſuis:deus iſrael

ipſe dabit virtutem foꝛtitudinẽ plebi

ſue:benedictus duaes.
dirabilis deus in ſctis ſuis) erit qñ ꝑ ſan
cos ſuos cũ quib veniet mũdũ iudicabitqñ
iuſti fulgebũt ſiẽ ſol in regno pꝛis eoꝝ qñ ipſe
deus erit oĩa in oĩbi.bñ aũt ſubdit᷑ (deus iſrł)
qꝛ tuc nomen ipm qð interpᷣtat᷑ videns deũyve
ruſime implebit et tuc vere oĩs bonus eritiſn

: videbim dei ſicuti eſt ie dabit vinute)re
ſurrectõis et foꝛtitudinẽ immoꝛtalitatis.Ael
(ipſce dabit virtutẽ) quantũ ad animã faciens

eam diuinã ⁊ beatã ⁊ foꝛtitudinẽ quãtũ ad coꝛ

pus faciẽs ill incoꝛruptũ ⁊ eternũ plebi ſue

i.ſibi vſq; in finẽ famulanti nunc fragili ⁊ in
firme. ergo (benedictus)ſit (deus p tantis be
neſicijs ſuis ⁊ donnis. ꝛatio.

Dnatoꝛ dñe qui iuſtis ſpũale epulũ tnbuis

r

ct facis cos in leticia delectani ↄcede gregituo
moeꝛtẽ tuã intelligere teq; triumphatoꝛẽn

hatoꝛẽ moꝛtꝭ

ſedentẽ ad dextr pꝛis ↄfiteri. Per do.

₰

Pſalmus de oꝛatõe chꝛiſti ad ptem
ꝙ auxilio et liberatõne in ſua vehemen
tiſſima paſſione ac de aduerſarioꝝ deie⸗/
tione et punitöne. ¶Ps. lxviij.

lnũ me fac dens

4 qm intrauert aque vſq; ad aiam meã.

Auctoꝛ pfalmi pha d. Zitulus tal eſt. In

finẽ ꝓ his q comutabunt᷑ ipᷣi dð. hoc eſt p̃s il

le ↄuenit ipᷣi ſignificato dð.i.chꝛiſto q hic lodq

tur ⁊ dirigit nos ĩ finẽ.i.in ſeipᷣʒ.pᷣs inq; habi
tus ꝓ his exhoꝛtãdis qͥ cõmutabũt᷑ vel ꝓ bis
i. de his.i.de cauſa cõmutatõis eoꝝ.ſ.de paſ⸗

ſione chꝛiſti qui cõmutabũt᷑ de infidelitate ad

fidẽ de vetuſtate ad nouitatẽ de coꝛruptiõc ad

incoꝛruptionẽ᷑. Poſtquã ̊ ſupꝛa diuerſa bñfi

cia ꝑ myſteriũ nre repatõis nobis collata me

moꝛauit ſpecialiter bic exequit᷑ paſſionẽ ꝑ mł

tas ꝑtes pſalmi vſq; ad cõſumatõʒ. Materia

depcatõ chꝛiſtiad pꝛem ſᷣm fragiltiatẽ hũane

nature in ſua vehemẽtiſſima paſſione. Inten⸗

attendendo illã acerbiſſimã paſſionẽ ei ex inti
mis coꝛdis⁊ anime cõpatiamurvt poſtmodũ
fructũ ⁊ gloꝛiã ſue glioſe reſurrectõis ↄſeque⸗
mur ſicq; ei ↄfoꝛmemur in h̊ ſeculo vt cohere
es eſſe mereamur in regno. Snia in genera
li ꝓpha in iſto pſalmo loquit᷑in ꝑſona chꝛiſtiꝛ
petit a deo pꝛe de magnis et multis tribulatõi

bus ac penis ꝑ celerẽ reſurrectõʒ liberari alle

gans ſuarũ penarũ et aduerſantiũ młtitudinẽ

ac diuie mie benignitatẽ.pᷣdicitq; iudeoꝝ pu⸗
nitionẽ ⁊ ſu biũgit gratiaꝝ actõeʒ inuitãs oẽs
treaturas ad dei laudatõeʒ. Sñia in ſpeciali
chꝛiſtus ů̊ſm ꝗ homo in paſſione clamatad
pꝛem o( Saluũ me ſac)o(deus)pater ⁊ neceſ
ſe eſteqm intrauerũt qque) vehentiſſimaꝝ paſ
ſionũ ⁊ tribulationũvſq; ad animã meã tol⸗
lendam.i.a coꝛꝑe ſeꝑandã velvſq; ad ſenſua⸗

litatẽ turbandã ꝛ ſic nõ ſoluʒ in coꝛꝑe ſʒ ⁊ in
Anima patiebat᷑. Sic aũt clamando dat foꝛ⸗

n 2

mam meẽbꝛis ſuis vt clamẽt ne ĩ pᷣſſuris tedaãt
et iniqͥtati cõſentiant ſicq; in paſſione oꝛando

nos quibviam demonſtrauit ? quib⸗ pᷣſertim
neceſſariũ eſt docet in tribulatõnibo ſuo exem
plo oꝛare.

NS

ga

ndi).i.iudaice iniquitatis. homo eni limus

eſt ?⁊ de limo factus⁊ nõ de ꝓfundo.i.de coꝛu

pio ſed cadendo a iuſticia ꝑ oꝛiginalia? actua
lia pctã factus eſtlimus pfundii.iniquitans.

Vblterreni homĩes dum ima appetunt limus

ſunt inter quos ſunt nonnulli ſceleratiſſimiq
nõ ſolũ limus ſunt ſed etiã ꝓfundi ⁊ tales erat
iudei (et nõ eſt mihi ſubſtana).i.virtus carms
euadẽdi paſſionẽ vel ſtat ⁊ ſtabilitas vite.qe

ALieni in altitudinẽ maris:et tempeſias

Dimecſitmie.
AVieni/ſponte (in altitudinẽ maris).i.in ꝓ⸗
funduʒ ſeculi huius: inſani ppłi.vel in pfun⸗
dum tribulatõis ⁊ amaritudinis.ſponte enim
meipᷣm obtuli (et tempeſtas).i.impetuoſus fu
roꝛ ⁊ ſeditioſa cõmotio iudeoꝛũ (oimerſitme)
in moꝛtẽ ⁊ extinxit. Completũ eſt in me ſignũ

ione qꝛ ſicut ionas a ceto abſoꝛptus.i.moꝛti ?

ſepulture datus. Et in hoc eos inexcuſabiles
oſtendit cum ſublit.
Laboꝛaui clamans rauce facte ſunt fau

nfrus ſum in limo pfundiet non eſt

Intixus ſum).i. detentus coꝛꝑeſ(in limo ꝓ

ces mee: deſecerut oculn mei duz ſpero

in deummeum. -
Laboꝛaui clamans) ſepe eos admonendo
ct hoc maxime fecit in ſeptimana ſibi penali?

nobis penitentiali. ꝓpterea laboꝛabat qꝛ parũ

in eis fructificabat. clamans eni laboꝛatqͥ nõ

gaudit᷑ nõ laboꝛat cuius votũ implet᷑ (rauce fa
cte ſunt fauces mee) quantũ ad ulos qꝛ nolue
runt intelligere ⁊ credere (defecerũt oculi mei)
qꝛ ipᷣi etiã apłi qui tanquã lucerne pᷣeminebãt
in coꝛpe dubitauerũt dum in paſtione ꝑpſeue⸗
rans(ſpero in deũ meu) vt a moꝛtuis reſurgã.
Ad lr̃am etiã ſic exponitur. (Qaboꝛaui cla⸗

mans in cruce ad pr̃eʒ vociferandocrauce fa

cte ſunt fauces mee) ꝓpter magnitudinẽ pena
rum ⁊ deſiccatõem humoꝝ.defecerũt)⁊ ex⸗
tincti ſunt (ocłi mei) coꝛꝑales in moxe.i.moꝛ
tuus ſum (du ſpero in deuz meü)i. qꝛ pᷣſtoloꝛ
OPuultiplicati ſunt ſup capillos capitis
mei: qui oderũt me gratis.
Multiplicati ſunt) vt? diſcipulus cũ eis eſ
et (ſuper capillos capitis mei).i.ſine numero

crcuerũt ac innumerabiles et infiniti facti ſut

agduerſarij mei (qui oderunt me gratis).i ſine

cauſa cũ ecõtrario deberent me diligere ꝓpter

multa bona eis facta. O diũ de inimico vide

tur quaſi naturale qð tñ ex coꝛruptõne cõtin⸗
git nature.O diũ vero de innocẽte ↄtra natu⸗

ram eſt. pꝛimũ facit infirmitas:aliud ſola ina
ſtigat malicia. Et nõ ſolũ ſunt numeroſi ſʒ eti

am noxij. vñ ſubdit

Cofoꝛtati ſunt q pſecuti ſunt me inimi

(i mei iniuſte:q̃ nõ rapui tũc exſoluebãa.
¶ Lonfoꝛtati ſuntetiã et aiati ad nocendũet
ag hoc vt odiũ ↄceptũ in coꝛde etiã ꝑſequen⸗
do ad impletõeʒ in oꝑe.(inimici mei qui) etiã

(ꝑſecuti ſũt me iniuſte) hoc eſt qð dixeratgra

tis qꝛ cauſam in me nõ inuenerũt.(que nõ ra
pui tũc exſoluebam)qꝛ minime peccauitet tñ

pcc̃i debitũ.i.moꝛtẽ exſoluit.Adã raꝑe volu⸗
it diuinitatẽ et amiſit felicitatẽ: vterq; exſoluit
moꝛtẽ que eſt debuũ pccĩ adam ⁊ chꝛiſtus:ſʒ

moꝛs ade fuit pena pcu:moꝛs chꝛiſti facta eſt
hoſtia ꝓ pctõ. Sed hũc fructũ moꝛtis chꝛiſti
mundus nõ intellexit ideo hãc ꝓ ſtulticia re⸗

putauit ſ qð nõ nouit mũdus agnouit deus.

Deus tu ſcis inſipientiã meam: et deli

cta mea ate nõ ſunt abſcondita.
eus tu ſcis) et ꝓbas (inſipientiaʒ meã).i.

gqð de me inſipiẽtia a quibuſd reputat᷑ qui ſi

bi ſapietes vident᷑. Ex his verbis inſtruimur

vt in cũctis que agimus ſꝑ plus dei volunta⸗
tem q; hoĩm attendamꝰ:et ea ſit nr̃a actio quã

deus appꝛobat etiã ſi nõ appꝛobet hõö. Hinc ẽ

gq Paulus nos admonet ꝙ ſtulti ſimus añ

boiĩes vt ante deũ mereamur eſſe ſapientes (et

delicta mea). i. meoꝝ quead delendũ ſuſcepi
nsõ que cõmiſi qᷓ reputo mea qꝛ in me punien⸗
dac(a te nõ ſunt abſcondita) et ſcis qᷓlis ſi pꝛo
eis emenda facienda. Et quia ꝓ alijs ſolui et

tanta tuliigdoz.
Hõ erubeſcant in me qui erpectant te

oſe: domine virtutum.

¶ Hõ erubeſcãt in me).i.nõ fruſtrent᷑ in me

moꝛiente ſcʒ ſuaexpectatõe (qui expectant) in

limbo cũ deſidenio te dnᷣe)liberatoꝛẽ ſuum ꝑ

meet remuneratoꝛẽ ꝓ fide quã habent in me
ſcʒ ꝓphe ⁊ antiqui iuſti cupietesvidere qdð ocu

lis nõ viderũt.(dñne vittutũ)celeſtiũ.i.angelo⸗

rum cui nihil eſt impoſſibile. Deinde pᷣcatur

ꝓ modernis dicens.

*

NHon cö undantur ſup me: qui querũt

te deus iraly.
Hõ cõfundantur) inſultatõibo impꝛoboꝛꝝ

222

felix mi
Erxtraneus factus ſum fratribo meis:⁊⸗

reſurgerẽ (qui querunt te)fide ſpe et charitate

ac bñ viuendo et amando querere noõ ceſſant

ſcʒ moderni fideles o (deꝰ iſr) .iꝑ fidẽ ⁊ cha⸗

ruatem ſpiritaliter deü videntiũ ſup̃ dixit dñe
virtutũ ⁊ hic dicit deus iſrł qꝛ idem dñs ⁊ de⸗

eſtangeloꝝ ⁊ hoim. Ael (NHon erubeſcant in

me) hoie humili et crucifiro etignominiãcru
cis audientes a fide quã hꝛe ceperũt recedant.

(qui expectant te dñe)vt venias (dñevirtutũ)

9 qui deſpeciꝰ apꝑuiſti in carne virtuoſus et

gloꝛioſus apꝑebis in diuinitate. Et (HNon cõo
ſundant᷑ ſuꝑ ine) depᷣſſo (qui querunt te deus

iſrł).i.videntiũ deuvt qui deitatẽ nõ pñt intue

ri nõ ſeducant᷑ infirmitate carnali. qꝛ em̃ futu

rum erat vt tãq; ꝓ ſtulticia impꝛoperaret᷑ chꝛi

ſtianis ꝙ in hoĩiem crederent moꝛtuũ cruci⸗

ſixum ideo ſic ꝓ eis rogat. Et merito nõ eru⸗
beſcent nec confundent.

AQAuoniam ppter te ſuſtinui obpꝛobꝛiũ:
operuit confuſio faciẽ mef7.

1

NQmn)ego ꝓpter te) ? tnam obedientiã nõ p
mea chipa vel re alia (ſuſtinuiab aduerſarijs
(oopꝛobꝛiũ) multiplex in cõuicijs(oꝑuitↄfu

ſio faciẽ meã) vt videbat᷑ ſignũ habnit verecũ

die immota tñ mente. qꝛ em in paſſiõe ſua mł
la obpꝛobꝛia audicbat ettacens ꝓpter deũ oĩa
tolerabat quaſi verecũdus in facie apꝑcbat et
ſic illi vitutẽ mãſuetudinis ꝓ ſigno habebãt
ↄfuſiõis. Et bñ dicit pter te qꝛ nõ eſt magnũ

ait ſuſtinui niſi adiugeret ꝓpter te. Si cĩ ſu⸗
ſtines qꝛ peccaſti ꝓpter te ſuſtines nõ pter deũ

*

ſeria cuius deus eſt cauſa.

—

fratribo meis) cognatõe carnis ſcʒ iudeis ſicut

ioſeph ſuis l (fratribo meis)ſcʒ aplis ab eo fu

glentibo ⁊ qn iam nõ credebat᷑ ab ipᷣis (⁊ ꝑegri
nus)vel hoſpes q ad tꝑs in domuʒ recipit᷑ nõ
yvt frat chariſſimꝰ (filijs mris mee)ſcʒ ſynago
ge de quibo m carnẽ erat nam q̃ſi extraneũ et

egriniͦ abiecerut eum dicentes vilivedendo
üc neſcimꝰ vñ ſit. hec aut iõ mihi ↄtigerũt.

Aß̃ zelus dom tue cõmegit me:et ob
NeeANEATtentdha
ſunme

Om zelus).i. feruẽs amoꝛ et dilectio do⸗
mus ine)ſcʒ eccie ſcẽcõmedit me)et accendit.

q.d. interius vꝛebar ʒelo dei cũ ꝑſeq̃ns iniqui
tates eoꝝ flagellaui male vᷣſantes in templo ⁊

inde eieci. Uel (cõmedit me).i.fuit cã paſio⸗
nis mee. et ꝓpter hunc ʒelũ(obpꝛobꝛia expꝛo⸗

bꝛantiũ tibi)me negando. maioꝛa eni obpꝛo

Exmaneus facus ſum qꝛ nõ credũt mibi

bꝛia deo inferre nõ poterãt ; q; chꝛiſtũ filinʒ
eius denegabãt.vel(obpꝛobꝛia expꝛobꝛanti⸗
um tibi)in me. qꝛ quicũq; expꝛobꝛat chꝛiſto
et pfi (ceciderũt ſuꝑ me)qꝛ in me effectuz ha⸗
buerũt qñn hi qui expꝛobꝛabãt etiã me occide
runt.ſʒ inter hec pius dñs manſuetudinẽ ſuẽö
cõmendat cũ ſubiunit.
Et operui ieiunio aiam meã:et factum
eit in obpꝛobꝛiũ mihi. G
Etoperui).i.celauicin ieiunio) ſalutis eoꝝ.
(aiam meã)me hũiliando.fidẽ quippe eccie et
ſalutẽ hüũani generis chꝛiſtꝰ eſuriebat et ideo

ieiuniũ eius ſpiritale erat qñ defecerũt oms qͥ

in eũ crediderãtin hoc ieiunio opuit hũilita⸗

ite quaſi quodã pallio aiam ſuã.i.virtutẽ ⁊ dei
tatem ſibi vnita nõ exercẽdo potentiã et vin⸗

dicando ſe ipᷣm et ſic hũilitas erat chꝛiſti ope⸗

rimentũ nam qꝛ hũiliabat᷑nõ agnoſcebat᷑cet)

hboc ipᷣmcfactũ eſt mihi in obpꝛobꝛiũ) detra⸗
ctnonis irriſionis ⁊ ↄuicij qð patuit in ſputis
colaphis et hmõi. Quanio enĩ humilio: erat
tanto apud repꝛobos deſpectioꝛ apparebat.
Et poſui veſtimentũ meum cilitiũ: et
factus ſum illis in habolaam.

¶ Et poſui veſtimentu meũ cilitiũ).i.occul⸗

tam diuinitatẽ meã ſacco carnis et oppoſui i⸗
lis moꝛtalẽ carnẽ meã in qua ſeuirẽt. Cilitiuʒ
enĩ quo pctõꝛes penitẽtes veſtiunt᷑ eſt moꝛta⸗

lis caro quã chꝛiſtus induit vt de pctõ dãna⸗

ret peccatũ:nõ ꝙ caro chꝛiſti peccatrix fuerit:
ſed qꝛ ſilitudinẽ carnis pcii habuitet ex hoe
etiã (factus ſum illis in ꝑabolã).i.in ſiłitudi⸗

nem maledicti et irriſoꝛiã vt cuilibet maledicẽ

o dicerẽt ſic tibi ↄtingat vt chꝛiſto crucifixo
Parabola eni hic dicit ſilitudo que datur de
aliquo qñ illi maledicitur. ſic ille verbi gratia

pereat quomodo ille.

Aduerſum me loqbant᷑ qui ſedebãt in

—

Pꝛta: et in me pſallebãt qꝗͥ bibebãt vinũ

uerſum me loquebant q ſedebãt in poꝛ

ta boc eſt in publico ⁊ publicis cõuentibo pu
