gne virtutis in diuerſis miraculis.Ante ocu⸗-

los eoꝝ miracula in manu moiſi faciebã 2 to
vigderunt opera mea mirabiulia ꝙ nullo modo
dubitare debebãt ſed ipᷣi magis magiſq; coꝛꝛ

da obdurabant et ꝓmiſſionibo meis nõ crede
bant. Jam &ꝶ ne ſitis taliũ filij.i.imitatoꝛes.

Muadraginta annis offenſus fin: gene

mea) hoc ideo addit ꝗ

taic eterna ſi feceris pcepta ipᷣius tam cert? ſis
de damnatoe cum diabolo ſi ↄtempſenis pce⸗

rationi illi:et dixi ſemp exrant coꝛde.

Quadraginta annis) ſcʒ quibo

muratõnes eoꝛ ũ hoc eſt effectũ aliquẽ offenſe
oſtendi retardans cos ab unpletõne ꝓmiſſiet

deducens eos per deſertũ tanquã vagos et iim
ꝓximus fui) in virtutibo et ſi

m aliam lutera ( ꝓximus ſui) in virtulibo et ſi⸗
gnis ac beneficijz mulns et magnis eis erbi⸗
buis vel ꝓxim fui ꝗꝛ in virtutib etſignis me

æt nuũc ꝑ meetapłos (erantſcʒ hi qd ſᷣm alliã

teet nunquã deſtiti erroꝛ:ẽeoꝝ arguere.

Etiſii no cognouerũt vias meas: vt iun

ram in ira mea ſi introibunt in requiem

egerunt ac ſinõ cognoſcerent viag.
epta et mandata in quib debebzt

„
—

meas).i. pce

ambularecvt.i.ſicut vel ſᷣm aliaʒ literã quib ipᷣi

(iuraui).i.firmiter et immobiliter ſtatuicin ira

riurat aliqñ placidus ſi

cut iurauit dauid veritate (ſi introibũt) i. non

intolbut ſcz ili duri aln enim inr ant in re⸗

quiem meã) ſcʒ in terr ꝓmiſſã quã elegi in qe·
tam manſionẽ tam li ꝙ; cultus mei. Uel(in

quiẽ meaʒeternã. Sic q ob durati ſunti

tie nõ intrabüt in req in untipe
gratie no intrabũt in requie beatoꝝ p terrã p
miſſionis deſignatã 7 figuratã. Du p licit er in
rat deus vel pinittendovel cõminando.vnde
Ang. Jurauit dũs in ꝓmiſſis ſuis. Jurauit
n c minationibo ſuis vr q; certus es de felici

e

Staeugs ((DO:ꝛano.

— . —

S

aduentũ in carne adipſius reuerentiã

1 timoꝛẽ ꝓpter eius aduentũ ad iudiciũ

Antate dommo

t 4, icius ſuꝑ oues gregis nui eiſq; imꝑtien

4
õs

eris in requiẽ. Per. dim.

—

Inductio ad chꝛiſti laudẽ ꝓpter eius

E

quotidie a captiuitatè libe

ſuper fundamentũ chꝛii

canticu noui:cantate dno omnii

Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta danid. Titulus eſt
pſalm dauid quãdo domus ediſicabat᷑ poſt
captiuitatẽ. Et eſt ſenſus pſalmus iſte eſt da ⸗
uid ꝓphe qui hic loquit᷑ agens deco qd factũ
eſt quando domus dei ſcʒ eccleſia ediſicabat
deſertüofſe nſs xi implacabiliter iratus (ui tοb6»o. poſt captuuate que ſub diabolo fu⸗
generatiomi illi) ſcz ꝓprer ſegtedniira 2 mur⸗

Salutare eximi omniũ plor dñereſpt⸗
ntie introqucere eaſdem ſempiternã

—

—
—

—
.

ctũ aliquẽ offenſe Plluuate babylonicã reedificatũ eſt templũ ſa
n ilſe lomonicũ ⁊ per illam reedificationẽ reedifica
tio templi ſpiritualis a diabolo ſubuerſi intek
liguur. de qua reedificatõne nõ de illa actuali
ganlec percina 4 ciptinitate ſunt regem⸗
ſentaut ertij offenſus fui. ge ibi me offende⸗ Pii qui fudit ſanguinẽ ſuũ et dato pꝛecio emit
runteet dixiſemptunc argendo p miniſtros osbemterratü AEEtNomnsdueade
litera aponit coꝛdexi malo poſtto et volta recucit et ſuper fum li perſige,
et opation? editicat᷑. atenia aduentus chꝛi
ſtiin carnem? ad finale indiciũ. Intentio mo

nere ag fidem incarnatõnis chꝛiſti ? ad erul⸗
tationc et laudem ꝓ liberatõegeneris huma⸗

„

mo inuitat omnes fideles ad chꝛiſti landem ?

2

In his enim eſt cauſa ſpei ? timo⸗

epoſua duricia in ch.
erat inanſurs nunc ſpecialiter monet gentes
Dic ns comaniuer ad omnes. (Q—antate) linz
er vita (O io, patri canticũ nouũ /p nouo

2

3
„

in carue et nõ in v cuitate ſed in nonitate non

nimoꝛe pene ſed amoꝛe iuſticie exuentes vete⸗

ticum nouũ ⁊ ipſa eſt vocadq deu. Uletuzcan
cum entat cupiduas nouũcharitas (cant⸗

mü pter ipius aduentũ in carnem erad.
eueremia etimo⸗ ptereius aduentaz

ſpei per miſcdiam aguentus pꝛim timo⸗
entẽtia in ſpeciali in pꝛe⸗

ni. Dententia in generali ꝓpheia in iſto pſal⸗

lmo ſpecialier monnit iudeos yt
biiſtũ crederent ſed quia

te dñoyfilio ſcʒ ielu chꝛiſto. Deinde quos tan

tare monuerit oſtendit dicẽs omnis terra) nõ

deedificat᷑ domus dei ſcʒ ecclia.

im iudea.i.om̃s boĩes habitantes in terra.vn

Cantate dño ⁊ benedicite nomini eius

annũciate de die in diem ſalutare eius.

CLantate dro ſpuinnt ſctõ. Ter repetit dño
0

dd diſtinguẽdũ ꝑſonarũ trinitatẽ qꝛ laus chꝛi
ſti honoꝛ totius trinitatis eſt (⁊ bñdicite nomi
ni cius qð eſt ieſus.i.ſaluatoꝛ gratias agendo
de tanto beneſicio. hunc ex eo qð in nobise

factus omni tꝑe nos bñdicere⁊ laudare debe

mus.Deinde ad pᷣlatos loquit᷑.d.ſannũciate)

id eſtpᷣdicateo vos pꝛelativt creſcat edificatio

domus dei (de die in diẽ) aſſidue ⁊ ſempſſa⸗
lutare eius) ſcʒ ꝙ ꝓpter nr̃am ſalutẽ venerũ vt
totũ genus humanũ a moꝛte redimeret. Dein

de vbi ſit annunciandũ exponid.
Annunciate inter gentes gloꝛiã eius:in
omnib pplis mirabilia eius.

mus eius edificationẽet ne aliq̊s putares ex⸗
cipi addit(in omnib plis) nõ in quibuſdam
gentibo (mirabilia eius).i.oꝑa eius miraculo
ſa que fecit. Et hoc ideo. ”LM

ℳ.

Qm̃ magnus dñs et laudabilis nimis

terribilis eſt ſug om̃s doo:

¶ Qm magnus)eſt in potẽtia ⁊ virtute qꝛ po
teſt omnia dominꝰ chꝛiſtus: ſi homo factus
ſit ꝑ qd ꝑuus apparuit ⁊ lanquaʒ deficiens in
laude ipius aitcet laudabił eſt bonitateet hoc
nimis qꝛ magiſ qᷓ; poſſit dici vel cogitari(terti

bilis eſt) ſuis aduerſarijs qui territus viſus eſt

inter hoĩes ⁊ etia terribilia faciens ſuꝑ om̃es
deos) i. pluſq; oms q colunt᷑ ianq; dij a gen⸗

re dixiſti ſuper omnes deos cum nõ ſint dij ſe

NM—

lum iudeis (gloꝛiã eius atiuitatẽ inenarrabi
lem reſurrectionẽ aſcenſionẽ ⁊ gloꝛioſam do⸗

celos fecit.

quem nos dicimꝰ deũ noſtrũ (celos fecit) vbi

pabuare nõ poſſunt demones et nõ tm mate⸗
riales ſed etiã ſpũales ſcʒ angelos: apłos qui
chꝛiſtũ qui in eis ſedet poꝛtant: demonibo im

perant. Jgit᷑ bene magnus et terribilis eſt qui
tales celos fecit. Hoc etiã annũciate ſcʒ qy.
Conſfeſſio et pulchꝛitudo in conſpectu

Am om̃s dij gentiũ demonia: dñs aũt
¶ Oñ oms dij gentin) i. quos gentiliter vi⸗
nentes reputant deos ſuntdemonia)et qꝛ pa⸗
rum eſt eſſe ſuꝑ demonia addit (dñs autẽ) ſcʒ

eius: ſctimonia et magnincentis in ſan

ctiſicatione eius.

Contfeſſio) pctõꝝ (? pulchꝛitudo) ↄfitendo
enim fit homo de ſedo pulcber.i.de pctõꝛe in

ſtus eſtcin ↄſpectu eius tales eni ipᷣm ↄſpiciũt

etↄſpiciunt᷑ab eo. Si ergo amas pulchꝛiiuu⸗
dinem pꝛius elige ↄfeſſionẽ vt ſequat᷑ pulchꝛi
bis.q.d.qui vult eſſe magnificus et potens vt
ſunt angeli pꝛius ſit ſctũs qð fit ex eo ſolo ſan
ctificante nõ ꝑ nos. Uel(ↄfeſſio laudisc⁊ pul
chꝛitudo)interioꝛ mentis in ↄſpectu eius) de
cet(ſanctimonia).i.exterioꝛ cõuerſatio ſancta
et honeſtacet magnificentia).iin magnis ohł
bus et exercitijs virtuoſis(cin ſanctificatõe)i.
in ſancto cultu(eius:decet.Et q; talis eſt do⸗

tudo(ſanctimonia).i.ſanctitas cet)ꝑ

( magnitſicẽtia eſt in ſanctificatõe ei

minus erog. =”
Afferte dño patrie gentius:afferte diño

gloꝛia et honoꝛe: afferte dño gloꝛia no

minieiuus.

erte)et datedño)o vos patrie gentiũ· i.
genies de quacũq; pꝛia ad fidẽ chꝛiſti cõuerſe
et ſubiũgit quidafferte dño gloꝛiã)bene vuuer
ſando ⁊ ipᷣm bonis oꝑib gloꝛiſicando (⁊ ho-⸗
noꝛem de bonis operibo gras reſerendo ⁊ ipi
omnia atinbuẽdo⁊ repetitſafferte dño gloꝛiã)
ct hoc nomiĩ eius acnibendo nõ veſtrovel bo
minũ.ſupꝛa quater poſuit afferte ꝓpter quatu
oꝛ virtutes vel ꝓpter quadripꝑtitũ plati officiuj
hic ter ponit ꝓpier tria a nobis offerenda.De⸗

bemus enĩ pmo offerre deo et offerre animas

njr̃as.ſcdᷣo coꝛꝑa.tercio aliqͥd de nr̃a ſubſtanz

tia.Et nevacui intretis ad ojſdſnm.
Tollite hoſtias et introite in atria ei

adoꝛate dũm in atrio ſctõ eiuns.
Tollite hoſtias) ſcʒ dona ⁊ munera ac bo

as oꝑatões vel ſacrificiũ ſpũs ↄtribulati ac

hũilitatis ⁊ ↄfeſſionis⁊ introite in atria eius⸗

id eſt in eccłiã militantẽ vt ſitis ↄfoꝛmes ꝓpłlo

eius. Qui intrant ipſi edificant᷑ in templũ dei

ipᷣi ſunt domus dei ille eſt inhabitatoꝛ cuiedi
ficat᷑ domus toto oꝛbe terrarũ (adoꝛate dñũm)
deuote in atrio ſctõ eius.i.in catholica ecelia
plures ſunt eccłie ⁊ vna eſt eccłia ⁊ ideo variat

—

numerũ. Vel(in atrio) qð eſt ĩ celo ⁊ eccłia tri
umphante. Illuc coꝛ ⁊ intentionẽ dirigendo.

Et vtinã.

Cömoueak a facie eius vniuerſa terra:

entib⸗

dicite in dñsregnautt.

õmoueat᷑) mocu timoꝛis et reuerentie vt

couertatur ad pniam ⁊ a vicijs ad virtutes (a

facie.i.a cognitioneſeius) vel a pñtia gre eius
et nõtaniũ ꝑs ſcd vniuerſa terra)i oms babi

— — . .

tatoꝛes tene vt aũt hoc ſit(dicite) vos boni di

uulgãdo (in gentibo hoc ſcʒz qꝛ dñs.i. chꝛiſtui

victo diabolo (regnauit)a ligno.i.ꝑ lignũ cru
cis ꝑ qð foꝛtẽ armatũ expuguit.vł cregnauit)
id eſt rex eſſe mundo innotuit quo ſemꝑ apud
patrem regnauu et dominiũ ac ptãtẽ ſuꝑ oẽem·

creaturã in ſua reſurrectõe accep'it.

* . *

Etenim coꝛrexit oꝛbem terre qui nõ cõ

mouebit᷑: iudicabit ꝓplos in equitate.

¶ Elenim)poſt reſurrecuonẽ coꝛrexit)ab er⸗
roꝛe ⁊ vicijs ac iuſtificauitoꝛbem terre).i.ec⸗

fidei que ſtabitvſq; ad finẽ mũdi quantũcũq;

tribulatõnibo unpellat᷑ ⁊ poſt (iudicabit ꝓploſ
in equitate).i.iuſte reddens vnicuiq; ſ̃ᷣm oꝑa

ſua et tunc plangent et dolebũt q modo equu⸗ R
tatem diligere ⁊ eligere noluerũt.Ergo.

—

Aetent᷑ celi et exrultet terra: cõmoueat?

mare et plenitudo eius: gaudebuũt cam

i et omnia que in eis uut.

¶ Letent celi)ſcʒ pᷣdicatoꝛes q enarrant glo⸗
riam dei cõpluentes terraʒ quos dñs fecit ce⸗
los.i.de terrenis celeſtes de carnalibo ſpũales
Ct exultet terra) ſcʒ auduioꝛes imbꝛẽ doctrine
ſuſcipientes cõmoueat᷑ mare).i.ſeculũ vt cõö⸗
mutet᷑ in melius (et plenitudo eius).i.omes a
maxiĩovſq; ad minimũ ⁊ indegaudebũt cam
pi).i.lenes mites equi qui ſuntcampi dei di-⸗

uerſis floꝛuʒ ſuauitatibo pollentes ⁊ terrena al

titudine nõ tumẽtes cet omnia que in eis ſunt)

id eſt oms vires ſenſus rano. Et.

Tunc exultabũt omnia ligna ſiluaruʒ a

—

Zunc)ſcʒ q coꝛriget et ſic edificat᷑t domus
(exultabũt omnia ligna ſiluarũ).i.pagani in
culti moꝛe ſilueſtri qꝛ de oleaſtro pꝛeciſi in oli
uam ſunt inſerti etin edificiũ domꝰ aſſumpti
nit) a aduentu redimere ⁊ iudiciũ diſcretõ
nis facere aliq̊s vocãdo ad fidẽ et gr̃am alios
nõ et(qm venit).i.poſtea venturus eſt iudica

re terrã.i.hoĩes ſcʒ viuos et moꝛtuos iudicio

retributõis pꝛimo venit in eccłiam ad redimẽ

duin. ſcdᷣo veniet ad iudicandun.

pulos in veritate ſuua.

„

MWudicabit) eni oꝛbem terre).i. om̃s hoĩes

habitatoꝛes oꝛbis terrecin equitate)ſed quõ iu
dicet aꝑtius exponit ſubdenset ppłos in veri

tate ſua) in illo enĩ iudicio eqᷣtas ⁊ veritas erit

qꝛ ibi duo erunt ppli quibo dabitſententiã eq⸗
tatis et veruatis vt alij in vitam alij in penas

facie dñi quia venit: qm venit iudicare

Audicabit oꝛbẽ terre in equitate: et po

iudicabit hoc eſt vt nõ expectent miſcdiaʒ qui
miſcdᷣiam facere noluerũt qui aũt miſcdiã fa⸗
cerevoluerũt cum miſcdᷣia iudicabunt᷑ qꝛ mi⸗

ennt equitas ⁊ veritas in quibo dñs plin ſung

ſencoꝛdes miſcdᷣiam ↄſequent᷑. Dꝛatio.

actoꝛ celi terreq; cregtoꝛ deus quẽ ommis

erra cantici noui modulatõe pſultat pcamur
egnante ſupplices ↄfitemur
i gentilitatis erroꝛe futuri ad⸗

ita
ſentiamus.

in carne eiuſq; victoꝛia et gloꝛioſa reſur

rectoneac regni cõmendatõe et aſequẽ

ti e

Ommus regna-
nit exultet terra: letent inſule multe.
lns t Anctor pialmipha dauid Ti⸗
tlus eſt pſalimus ipi dauid qñ terra reſtituta
eſt ei. Et eſt ſenſus pialmus iſte fit ipi danid.i.
chꝛiſto cuius laudeʒ ⁊ victoꝛiã cõnnet agens
de eo qð factuʒ eſt qñ eius terra reſtituta eſt ei.
id eſt coꝛpus ſuũ qñ ſurrexit vel qñ iudea quę
eum crucifigendo ꝑierat credidit? diſcipuli j
titubauerãt ſunt firmati ſed ⁊ alicones de gen
nbus ſunt adducte. Et bene poſt domus edifi
Ccationẽ de qua ſupius dictũ eſt de reſtitutõne
terre hic agi ꝑ quã domus illa edificat. Ma

teria aduentus chꝛiſti in carnẽeiuſq; victoꝛia
et generale poſt reſurrectionẽ dniuʒ. Intentio
ratione facta ꝑ pꝛimũ chꝛiſti aduentũ. Snia
in generali pha in iſto pſalino deſcrnibitad⸗
uentũ chꝛiſti in carnẽ ⁊ ipᷣius generale dnium
confuſionẽ repꝛoboꝝ et exultationẽ fideliuj.
Snin in ſpeclalividens ergo ꝓpha ſuꝑſtitöes
mundi abũdare ante chꝛiſti reſurrectionẽ op⸗
ponit dicens.Dñs) ille qui ſpꝛetus ⁊ occiſus
fuitregn uit i deuicta moꝛte regnũ ſibi acq⸗
ſiuitvtrex eſſe ĩnotuit qꝛ in ſua reſurrectõe ge⸗
nerale dñiuʒ ſuꝑ oms creaturas accepit. Qui
ante ſubiecti erant ſub dno diabolo. nunc ſub

iecti ſunt ſub dño creatoꝛe ideo ⁊ inde (exultet

terra).i.hoĩes habitãtes in terra quibo ingreſ⸗
ſum tribuit ad gloꝛiã et (letent᷑ inſule) nõ om̃s
edcmulte) ſcʒ ad fidem cõuerſe.i.fideles in in
ulis habitantes.q.o.vbiq; ſit exultatio ⁊ leti⸗

cia. Vel(inſule).i.totius mundi eccłie quein
medio tentationũ ſunt ſicut iſule inter fluctus
et addit(multe) nec dicit oms ꝓpter hereticoꝝ
uentꝰ. Deinde oſtendit qualis ſit dñs in pꝛi

mo aduentu dicens.

—MU

—

Nubes et caligo in eireuitu eius: iuſti⸗

cia et iudiciũ coꝛrectio ſedis eius.
Aitubescteaiig obcurnde ſunt in cir⸗
cinitu eius) his qui eum nõ cognouerũt.im⸗
pijs qui in cum nõ crediderũt eſt ipᷣe nubilo⸗
ſus⁊ caliginoſus qꝛ eis nulla claritate Eeſplen
det ſed ipe eſt (iuſticia ⁊ iudiciũ coꝛrectio edis

ecius).i. bonis qui in eum crediderũt eſt ipᷣe iu

ſticia qꝛ ex fide ſunt iuſtiſicati ⁊ iudiciũ qꝛ per

ecos iudicat ⁊ coꝛrectio qꝛ eos regit dirigit. ſe
dem dicit eos ipᷣos qui in euʒ crediderũt.facti

enim iuſti facti ſunt ſedes dei ſedet in ipis iu⸗
dicat ex ipᷣis coꝛrigit eos. Velnubes ſacram

doctrinã pluentescet caligo pfundoꝝ myſte⸗
rioꝝ capaces(ſuntin circuitu eius)et militant
ei (iuſticia).i.appꝛobatio boni (et iudiciũ).i.re
pꝛobatio mali ſuntcoꝛrectio ſedis eius.i.coꝛ
rigunt eos qui ſunt ſedes eus.
Agnis ante ipſum pꝛecedet:et inflãm
bit in circuitu inimicos eius.

„„ „ *

quam in eis ſedeat hoc eni igne exarſerũt cre⸗
dentes in eum (et) hicigniscinflãmabit in cir⸗
cuitu) ꝑ totũ oꝛbẽ (inimicos eius)ſcʒ dei. Iſto
enim igne inflãmati apłi ceperũtire ꝑ mũduʒ

ct inflaãmare in circuitu inimicos eius qui deo
derelicto idola adoꝛabant. Qui credere nole⸗
bant incendebant᷑ad cõſumptionẽverbo dei
facti peioꝛes inuidia ſua exuſti ⁊ cõſumptiſed
qui crederevolebant incendebant᷑ ad reꝑatio
gem igne charitatis vt ſalubꝛiter arderent.In
uoppr.
Alluxerũt fulgura eius oꝛbi terre: vi
et cõmota eſtterraa.
¶ Alluxerũt fulgura eius).i.mirackła (oꝛbiter
re).i.toti mundo cum enim nubes ſcʒ pᷣdicato

res miſſi in verbis et in factis mira dicerentet

facerentverbis tonabant ⁊ ſplendoꝛe miracu
loꝝ choꝛuſcabantvidit)hec miraculaſet cõ⸗

mota eſt terra).i.terrena coꝛdavel habitantes

in terra alij ad fidem alij ad indignationẽ hec
enim fulgura credentes illuminabant nõ cre⸗
dentes cõburebant ⁊ innlgel.
ontes ſicut cera fluxerũt a facie dñi:
a facie dni omnis teraeg
Montes). i.ſuꝑbi ⁊ alticſicut cera)que fluit
a facie ignis (fluxerũt)liquefacti et cõplanata
eſt omnis altitudo que erat cõtra deũ ⁊ hoc(a
a pñtia dni nõ ſolũ montes ſed ⁊ (omnis ter⸗
ra).i.duritia gentiũ infideliũ fluxit qꝛ nõ iude

oꝛum tm̃ eſt deus ſed ⁊ gentiũ qui tamdiu du⸗

oni ſpuſſctĩ quem venit mittere in terrã
ante ipᷣm).i.ante aduentũ eius (pcedec) ante⸗

rierant donee ſlle ignis admoueret᷑ dũs ergo
in iudea natus omni tene.i. cũctis gentiby eſt

cognitus. Quia.

Annuncia

Annu

rant gloꝛiã deitiuſticiã eius)ſcʒ chꝛiſtũ qs enĩ

fideliũ tacet chꝛiſtũ vel iuſticiã fideiſetſic( vi⸗
derunt) coꝛdeſoms ꝓpłi gloꝛiã eius).i.cogno⸗
uerũt diuinitatẽ chꝛiſti qꝛ etiã quibo nunciatũ
nõ eſt de eo intellexerüt deuz in carne veniſſe.

VAel(gloꝛiam eius) ſcʒ q gloꝛioſe ſibi reſtitue
ri
derunt om̃s ꝓpli gloꝛiã eius.

zuerũt celi iuſticiã eius: et vi⸗

¶Annunciauerũt) pꝛius (celixi pdicatoꝛes
quoꝝ coꝛ ſurſum eſt et de quib⸗ dicit᷑ celi enar

tterrã ſuam. Ergo qꝛ dns regnauit ⁊ qꝛ vi⸗

lia:
Conſundant᷑ eterubeſcant exemplo ↄuer
ſoꝛuʒ (om̃s qui) co relicto adoꝛantſculptilia⸗

manu artificuʒ facta que nullius ptãtis ſun

vidum in ſpe vana ↄfundunt᷑ ad illã verãva⸗
leant puenire (et qui gloꝛiant᷑ in ſimulachꝛis

ſuis ſalſis qᷓ ſpiritu carent et vana ſunt vtiam
gloꝛient᷑ in deo vero. Et merito cõfundunt᷑qꝛ

cultũ debitũ ſoli deo creatoꝛi attribuũt creatu
re.CQuilibʒ ſimulacrũ ſuũ dici põt cuius amo
re pꝛe alijs occupt᷑. Noſter aut deus eſt queʒ
et angeli adoꝛant. VUnde ſequeii.

Confundant᷑ om̃s qui adoaant ſculpti
et qui gloꝛiant᷑ in ſimulachꝛis ſuis.

Zidoꝛate eum omnes angeli eius:audi⸗

nit et letata eſt ſvon.

¶ Adoꝛate cum ſcʒ verũ deuʒz)omnes angeli

eius laudando ⁊ glioꝛificando ad confuſionẽ

idolatraꝝ vt videant ⁊ cogſcant eroꝛẽ ſuũ et
diſcant adoꝛare dñm qͥ ab angelis adoꝛat᷑ au
diuit) de cõuerſione gentiũſyon).i.eccłia pꝛi⸗

mitiua que erat in iudea ⁊ que gloꝛiã eius ſpe

culabat᷑ ⁊ inde(letata eſtybenedicens dñm.iu⸗

dea eni pꝛius credebat ſe ſolã ꝑtinere ⁊ venire

ad chꝛiſtũ ſed iam de ſocijs gentibo letat.
tua pIole
Et exultauerũt) et deũ magnificauerũtfilie

iude).i.anime cõfeſſoꝛũ fideles ⁊ electe anime

religioſe. anime ecclie que ieſum chꝛiſtũ dñm
cõſuent᷑ et hoc ꝓpter iudicia tua dñe)que ſunt

gqgꝛ nõ eſt ꝑſonarũ acceptoꝛ deus ſed in oĩ gen⸗

te ⁊ in omni pplo quicũq; ei fuiueritacceptus
eſt illi qꝛ nõ iudeoꝝ tm̃ deus ſed ⁊ gentiũ. Bñ
ergo ſequit. 4
Am̃ tu vñ̃s altiſſimus ſuꝑ omnẽ terrã
nimis exaltatus es ſup oñis dos.
¶ Om iu dñs es altiſſimꝰ)et ſupꝛem ac po⸗
tentiſſimꝰ (ſuꝑ omnẽ terrã) nõ ſuꝑ ſolã iudeas

ltauerut filie iude: ꝓpter iudicia

eto chꝛiſie nimis)et plus q;ᷓ dici poſſitcexalta
tus es) vſcq; ad pris equalitatẽ vel ſ̃m oꝑa et ̊
(ſuꝑ oẽs) non tm ſuꝑ minoꝛes ſʒ et ſuꝑcdeos )
et non tm ſuꝑ deos malos ſcʒ ſuꝑ idola et de⸗
mones qui dicunt᷑ dij nũcupatiue ſʒ et ſuꝑ bo
nos ſcʒ ſuꝑ hoĩes iuſtos? angelos q dicũt᷑ dij

puicipatiue. vel ꝑ terrã et deos ſignificat eũ im

erare terrenis ⁊ celeſtibo. Et cũ tantus ſit ⁊ ta

lis ergo vt ad eum veniais.
MQui diligitis dñm odite maluʒ: cuſto⸗

dit vñs alas ſanctoꝝ ſuoꝛum de manu

7

ctdais liberabit eoos:

ni diligitis dũm)qui ſolus bonꝰ eſtcodi⸗
te malũ)et qöcunq; deo aduerſum. Amas de

*

ligere qd bonũ eſt ſi ceꝑis odiſſe qd malũ eſt.
ſed iam ſubſequunt᷑ ꝑſecutões hoĩm et tenta⸗

um debes odiſſe qð odit:hinc eni aparet te di

tões vicioꝝ.audi ↄſolatõʒ.(cuſtodit dñs ani⸗

mas ſanctoꝝ ſuoꝝ)ne eis aliquid noceat vn⸗
de ſequit᷑ (de manu peccatoꝛis).i.de ptãte de⸗

moms vel iniqui hoĩs(liberabit eosſcʒ ſan⸗
ctos ſuos ſaltem in aia ⁊ qq; etiã in coꝛꝑe et
ergo ſoꝛti eſto nõ ſolũ in diligẽdo deũ ſed etiã

in odiendo malum. Ham
Lux oꝛta eſt iuſto:et rectis coꝛde leticia
Qux)diuine gre (oꝛta eſt iuſto).i.tanq;; no⸗
uiter oꝛta apparet et refulgesin coꝛde eiusKet re
ctis coꝛde)quibo ſcʒ ꝑ oĩa placet deus oꝛta eſt

ꝑ ſpemleticia) vera ⁊ gaudiũ in dño:non eni
leticia q̃ eſtẽm ſeculum vera eſt. Nõ ergo vere

in miſeria ſunt ſancti ſpe iam ſalui. Vel(lux)
ꝑpetua ⁊ leticia ſine fine etideo nõ curent ꝑde
re lucẽ iſtam nectimeãt eos qui coꝛpus occi⸗
duntqꝛ vera lux aie lucebit. Ergo
Letamini iuſti in dño: et cõſitemini me

—

moꝛie ſanctificatõnis eus —

¶ Aetamini iuſti in dño) ↄgratulando bñfi⸗
cijs eius ⁊ vr̃is meritis q eſt leticia deuotõnis
et nõ in ſeculo que eſt leticia vanitatis: qui enĩ
dñm habẽt leticiã ſemꝑ poſſident (et)letati (cõ
fitemini) ↄfeſſione laudis (memoꝛie ſanctifi⸗

cationis eius).i.laudate eũ gr̃as ſibi agendo

qꝛ memoꝛ fuit ſanctificare vos donis et gra⸗
tijs ſuis. Bonũ eſt ergo nõ gaudere in hoc ſe⸗
culo ſʒ in dno: ne cum hic gaudere volumus

cterna gaudia amittamus. . atio.
Cultos aiaꝝ ſanctaꝝ cuius regnũ eſt pfe⸗

cti pars mnſio ocede ꝓppeticas euangclicas

Ee⸗

Exhoꝛtatio ad exultationẽ et dei lau

obtectũ velamine pꝛiſco repit ſpũ ſctõ reue⸗

gem ppter chꝛiſti aduentuũ in carnẽ ⁊ no

ſpũaliter e

q; choꝛuſcatões pectoꝛibo nr̃is inſeri vt ſi qd

iudiciũ et noſiri gloꝛificationè.

¶ PBs. xcvij.

ſtram redemptionẽ eiuſq; aduentuʒ ad

Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Ti

Antate do

tulus eſt pſalmꝰ ipi dauid. Eteſt ſenſus pſal⸗

mus iſte ſit ip̃i dauid.i.chꝛiſto qui foꝛti manu
diaboluʒ lenaun debet q́ʒ vnuſquiſq; fidelis
e dauid vt foꝛtiter a ſe tentatões t
vicia repellat ⁊ in omni oꝑe bono foꝛtis nõ ſo
lum oꝑando ſed etiã ꝑſeuerando exiſtat vt cdõ
talis fuerit reuocatus in ſpũ canticũ nouũ oĩ⸗
potenti deo cantare poſſit. Materia: aduentꝰ
chꝛiſti in carnẽ et reſurrectio eiuſdẽ ⁊ aduentꝰ
eius ad iudiciuʒ. Intentio:monere fideles ad
exultationẽ ⁊ dei laudẽ tum ex eo qꝛ ꝑ cogni⸗
tionẽ ſui nr̃e infidelitatis tenebras illuſtrauit
et pꝛimo ſuo aduentu nos a moꝛte anime rede
mit tũ ex eo qꝛ venturus iudex quos hic iuſti⸗
ficauit ſine fine gloꝛificabit. Snia in genera⸗
li ꝓpha in iſto pſalmo agit de incarnatöne nr̃i
ſaluatoꝛis et de reſurrectõe ipᷣiꝰ etaduentu ſui

iudicij et de ↄuerſione gentiũ ⁊ ꝙ ei debemus

iubilare ⁊ pſallere nõ ſolũ cantando ſed etiam
bene oꝑando. Vñ poſt duos pſalmos pᷣcedẽ
res bene hic pſalmꝰ ponit᷑ nam quaſi de eiſdẽ
hic et ibi dicit᷑. Eadeʒ enim ⁊ ſi iterent᷑ ſepe:tũ

ſempꝑ noua ſuntvaria deſcriptõe. Snia in ſpe

ciali.Inuitans ergo ad laudẽ aito vos qͥ no⸗
ui eſtis in chꝛiſto olim vereres in adam. (Can
tate) vita ⁊ lingua(dño)ſcʒ deo pꝛi⸗ canticũ)de

chꝛiſti incarnatõe ⁊ hoĩs :edemptõne nouũ)

qe mihhil tale mundus audiuit. Añ(q; mirabi
lia fecit) ĩ liberatõe mũdi ſeu generis humani

Mirabilia fecitin mũdi ⁊ hoĩs creatõne ⁊ ex
euangelio multa mirabilia ⁊ miracula audi⸗
uimus que fecit ieſus. Sed multo maioꝛa mi
rabilia ſunt que fecit in recreatõe qꝛ totũ oꝛbẽ
terrarũ a moꝛte eterna eripuit. VUñ ſubiungit

que mirabilia fecit qꝛ nõ ſolum que cõmunia
ſunt ſed ⁊ hoc ſingulare ſcʒ p.
Saluauit ſibi dexterã eius:et bꝛachiuʒ
netüũ eiuus. “”MUM
Saluauit ſibi)ſcʒ deo patri oꝛbẽ terre pu⸗

ta genus humanũ redimẽdodexterã eius).i.
chꝛiſtus dei filius qͥ dicit᷑ dextera pꝛis ab oꝑa
tioneſet bꝛachiũ ſanctũ eius)ſcʒ ipᷣe idem chꝛi
ſtus qui dicit᷑ bꝛachiũ a foꝛtitudine.Et bñ di

cit(ſibi).ſ.deo.i.ad dei honoꝛẽ et gloꝛiã qꝛ mł

ti ſaluant᷑ coꝛꝑaliter ſed ſibi ipis nõ deo qꝛ ac
cepta coꝛꝑali ſanitate laſciuiũt⁊ mala epenat

qui egroti ab eis abſtinebãt de qua dextera et
bꝛachio adhuc ſubiungit.
Notũ fecit dñs ſalutare

ig eſt tibulatõnibo pducunt᷑ i. pficiũt ⁊ẽ lanzæ⸗
S desvei nat.⸗ Kalistub Zob eratuiintan
ſuũ: in ↄoſpectu tis tribulatoib dicebat: dñs dedit c. et voce
õ keſuini dipe titunuube coꝛ nee).i.de coꝛnu qð carnẽ excedit et ſu
gentium reuelauit iuſticid ſnam. rat fa I ſignificãt illi qͥ carnales a⸗
e. Diis ſcz deus patercſalutare ſu⸗ perat facte ꝑ quã ſignificãt illi ͥ carnales af⸗
Hotũ fecit dñs ſcz deus baute mun⸗ ectus tranſcenduͦt etita alijs p̃dicando ſonãt
um)i ieſum chꝛiſtü filiu ſnum p ſalute mun⸗ vtin ſeipis vicia carnis caſtiget ? ſupent. Ca
m).iielum cheut n nn ſalu vrin ſeipis vicia cariis caitiget 7 lupenl. a.
di incarnatũ et ſic viſibilẽ factũ qui dici? laln Iig inba erat paulus q dicebat ſi cõſurrexiſtis
tare qꝛ ſaluat:et ſubdit quibo notũ fecit qꝛ non B lo S aehc Ati
Kare q lananerlaben. e—. Ci chꝛiſto qᷓ ſurſuʒ ſunt querite nõ que ſuꝑ ter
hic vel illic ſed (in cõſpectu gentiũ)oim.i. vn gm. i.carnẽ excedi to. nte
e eoln oune Eram. i.carnẽ excedite nolite carnalia cogitare.
uerſo oꝛbenõ in iudea tm (reuelauit)i.mani⸗: n nortn vogig di:mtegf
ſtauitnõ ſub velamineoſtenditeiuſticiã ſuãa) Aubilate in ↄſpectu regis dñi:mouęeat
R]ilid eſt chꝛiſtũ qui dicit iuſticia qꝛ iuſtificat⁊ ſi⸗ mare et plenitudo eius oꝛbis terrarũ et
ne hac iuſticia et niſi per ipᷣm nemo iuſtifticari qu in oo.
Recoꝛdatus eſtmiſen coꝛdie ſhe⸗ et ve⸗ cum boim ſecd inco pecturegis di czieſn
titatis ſue domui iral. cchiiſti cui/ aures tu is pſonantibo delectant
¶Recoꝛdatus eſt miſcdᷣie ſue) qua ꝓmiſit qꝛ ettubis ſonantibo ⁊ veria lẽ pᷣdicantib (mo⸗
yt pmitteret miſertus eit er miſcdia fuit ꝙ pꝛo ueat ad dei reuerenti ? fidẽ(mareyi. ſeculuz
milit et veritatis ſue qua reddidit. miſcdᷣia er (et plenitudo eius).i.omes eius habitatoꝛes.
go fecit pmiſſionẽ patribo de chꝛiſto naſcitu⸗ Vel(moueat᷑ mare et plenitudo eins).i.ↄcuet
ro et veritas reddidit qð ꝓmiſitet hoc(domui muüdus ad impugnandũ cuʒ toto tumultu fu
ſſrael.i.videntiũ deum. Qui modo videt deũ roꝛis ſui ⁊ ſic pᷣdicit nõ optat.Et quaſi expo⸗
fidem poſtea videbit ꝑ ſpeciẽ. debemus er⸗ nendo ſubdit ſcʒ oꝛbis terrarũ) ecce mare (et
o hnrgae enlamn co e nobig ſpienit 4 abitann in 6 ſcʒ muͤi amalorcs llis auté
ſue ſpeciẽ dignetur dñs oſtendere. Er ne ad lit motis paruer ſine in ono ſiue in malo.
Ccam putesiſtk vni genrenſ ſubdit ctud Flumins plaugent mann ſimuhmötes
Vigerunt omnes termini terre ſaluta/exultabũt a ↄſpectu dñi: qin venit iudi
revei noſnn. (gre terramuukk
ne dan ermenſ aperte cogna Flumina).i. ſancti pleni aqua ſe ſpintu dei
uerunt ac ſi oculis vidiſſent (oẽs termini) et i (plaudent manu ſunul).i.delectabiliter ⁊ cõ⸗

Aiderũt).i.

nes (terre).i. a termino vſq; ad terminũ nõ iu coꝛditer bonis oꝑib inſudabũt ? gaudebum
dea tm: vñ dicit oms qꝛ oib ⁊ nõ quibuſdazʒ de opꝑibo bonis in vnitate charitat. oꝑa ſctöx
tm datus eſt chꝛiſtus ſalutare dei nrii dum laus dei eſt. chꝛiſt nõ voce laudat᷑ ſed oꝑe.nõ
ieſum chꝛiſtũ ſaluatoꝛẽ oĩm a pr̃e miſſuʒ.idõ gudit vocẽ ſed oꝑa(mõtes).i.boni alti celſitu

ubilate vno omis terra: cantate et ex ine ſpuali exultabũt a ↄſpectu dñii.ab ad

—

Ultate et plallite. ” uentu ⁊ a ↄtemplatõe eiusqm venit iudicare 4
Jubilate dno).i. in tantũ affectum laudis terrã) pᷣmo iudicio diſcretõis ⁊ poſt iudicio re
aſſurgite vt non poſſitverbis dici nec tñ taceri tributõis. VUł(m venit).i. vẽtur eſt (iudicare R
comnis terra) iocbabitatoꝛes ten e(cantaz terrãi. habitates irra reddẽdo cuiq; m oꝑa
te verbis ⁊ voce pᷣdicate cet exultate)coꝛde nõ ſua. Iñ gaudebũt boni ſedimali ↄtremiſceẽt.
innuiti ſed iocundi ⁊ voluntarij et pſallite) ope Judicabit oꝛbem terraruʒ in iuſticis: et
re Et quibus modis Plos in equittee.
Plallite vño in cythara: in cy thara et PPicabit) eni oꝛbẽ terraꝝ .i. habitatoꝛes
voce pſalmi:in tubis ductilibb et voce oꝛbis in iuſticia aliquos vocando ad fideʒ et
tube coꝛungngnge. gr̃am alios nõ qð iudiciũ deſcretõis valde eſt
ſallite dño in cythara).i. moꝛtificatůne iuſtũ licet ſit nobis occultũ et ſcõᷣo(Plos)oẽs
carnis oꝑa diuina facite ſcʒ paſcendo paupe⸗ (in eqͥtate reddens ſingulis ᷣm miruta fuavel
res ethmõi.et celeſtia mandata impleie, dein-⸗ in futuro iudiciociudicabit oꝛbẽ terraꝝ)..i.oẽs
de eadem ppoſterata ſubiungit cantate (in cy⸗ terrenoscin iuſticia) ſcʒ ſola qꝛ nõ meruerunt

chara et voce pſalmi) ideo pᷣpoſterat vt qucd

vies coꝝ pꝛius fiat totũ ad deum ꝑtineat (in tu
bis ductilibo) ſcʒ argẽteis vel ereis tundendo

pyductis ꝑ quas ſignificant᷑ illi qui tunſionibꝰ

miſcdiam ſcʒ liberantẽ. Ei nanq; qui nõ fecit

miſoiam fiet iudiciũ ſine miſericoꝛdia ſcʒ ſalæ—
uante nõ relaxante.qꝛ in omni oꝑe dñi miſeri

coꝛdia eſt et veritas et etiam in damnandis eſt

NN

ic⸗
Gchn
lei⸗
end
tn
bad
ſcare

ſcore

icae
mop:
ſce

o
ſche
ops
ſunl
106
u

Sſaadn

Zle⸗
tin

ucl

miſcðia qꝛ nõ puniunt quantũ merueruntet
populos).i.fideles de iudeis ⁊ gentibo iudica

bi ſin eqtate)qꝛ capientequa meritis ſuis.e

mmůlte dñe ſalutare tuũ in mentib nr̃is:
qui reuelaſti iuſticiã ſuam gentibovniuerſis vt

— —

0

qui quondã iudicari veniſti ꝓ perduis miſeri
xoꝛdiam cu aduenenis pꝛo quiba iudicatus es
largiaris. Qui viis.
¶ Plalmus de poteſtate chꝛiſti regia

et magniſicentia eius in eccleſia ac lau⸗/
eet veratone ſibi tanq; veo et regi ab
nnib exhibenda. ¶Ps. xcviij.

rbin moueaturtera.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Litulus eſt:
Sſalmus dauid. et patet titulus. Poſt laudes
ergo multiplicẽ agit hic ꝓpheta de potentia et
regno eius vcetiã in hoĩe adoꝛetur et deſcribit
chꝛiſtü eſſe regem et bona dantẽ cui et antiqui
ſeruierũt. Materia reuocatio maloꝝ ad chꝛi⸗
ſtum cõfitendum et ꝓuocatio bonoꝝ ad ipᷣm
exaliandũ. Intentio: monere vt chꝛiſtũ tanq;

deum adoꝛemus et velut regẽ exaltemꝰ. Den
tentia in generaliꝓpheta iniſto pſalmo annũu

ciat chꝛiſti ptãtem regiam innitatq; hoĩes di⸗

naopliuuntad laudez diuinã. Snia in ſpe

ciali O ſtendens ergo chꝛiſtũ regẽ dicit Do⸗
minus)ſcʒz ieſus chꝛiſtus et ſi homo ⁊ humi⸗
lis factus (regnauit) et in re ab eterno et in ma
nifeſtatõne poſt eius reſurrectõʒ et aſcenſionẽ

qꝛ tunc rex eſſe innotuit et inde (iraſcant᷑ ppłi)

id eſt iraſcent vt ſit pᷣdictio nõ iuſſio.dñs inqᷓ
(qui ſedet ſuꝑ cherubin).i.ſuꝑ angelicas po⸗

teſtates.i.qui pꝛeſidet angelicis ſpiritibꝛ pleni

tudinem ſcientie eius habentibo ille ſcʒ regna⸗
nit et regnabit ſemꝑ et inde (moueatur terra)
id eſt mouebunt᷑ terreni.ꝑ ꝓplłos iraſcentes ra
tione vtentes et deũ celi colentes iudei poſſunt

intelligi. per terrã vero terreni et inſenſati gen⸗

tiles idola ſenſu carentia adoꝛantes qui vtri⸗
q; regnante chꝛiſto irati ſunt et cõmoti ſʒ alij
ſana ira vt ſibi metipſis de peccatis iraſcen⸗
tes ad chꝛiſtũ cõuerterent᷑ alij vero inſana et

furibunda vt chꝛiſtũ et ſeruos eius ꝑſequerẽ⸗

tur. Super cherubin vero dñs ſedere dicit᷑ vt

qualis et quantus ſit is qui regnauit demon⸗
ſtraretur. Cherubin quippe interpᷣtatur pleni

tudo ſcientie. Dñs ergo ſuꝑ cherubin ſedet qꝛ
chꝛiſtus qui eſt dei virtus ⁊ dei ſapientia ipᷣos

ſcientia eminentes ſpũs ſuperatet implet Et

omnes populoos.

et magnificat᷑ ⁊ exalta

S ſus iam ergo illi qui pꝛius blaſp
uit iraſcantur ppli:qui ſedet ſuꝑ che

ipſe oꝑat᷑ velle et operari p bo

Eraltate vñm de nim:
bellum pedũ eius qm̃ ſanctũ eſt.

ne putares illſ ita ſedere in pꝛincipil vt nõ ſe
deat etiã in hominibo adiungit.
Dñs in ſyvon magnus:et excelſus ſupr

ns)iſte eſt magnus in ſyon) qð interpta
tur ſpeculatio.i.in eccleſia deũ ſpeculante nũc
pꝑ fidẽ poſtea ꝑ ſpeciẽ.Qð aũt iubditcet excel⸗

ſus ſu om̃s pꝓplos) deſignat eandẽ ecclłiã per

vniuerſuʒ mũdũ eſie dilatatã vbi om̃s ꝓpłi cõö
uerſant᷑ vbi dũs qui pꝛius hũilis apꝑuit ma⸗
gnus ⁊ excelſus dicit R a ſctã eccłia quotidie
t magniſicat᷑ ⁊ exaltat᷑. Ael qꝛ ipᷣe eãdẽ eccłiã
per ſuã gr̃am magniticat et coꝛ ipᷣiꝰ a terrenis
ad celeſtia miant Etschmschu& excel⸗
ꝛũ emi erantet
Confiteant᷑ nomi tuo magno qm̃ ter-
ribile et ſanctũ eſt: et honoꝛ regis iudio
cium Diliͤllllt.
onfiteant) ofe

NN . ſione debite laudis (nomi

to(qm̃ eſt terribile potentia qua punit vt time

aturcet ſanctũ)bonitate qua parcitvt honoꝛet᷑
et amet᷑ et honoꝛ regis).i.chꝛiſti (iudiciũ dili⸗
git)quo punit nõ tm miſcdᷣiam qua ꝑcit. Sic
vtiq; vulca nobis honoꝛari dñs rex vt nõ cre

damus eum pctã nr̃a dimittere impunita dili
git eni iudiciũ vel in nobis vel in ſe. In nobis

vt mala que fecimꝰaccuſemꝰ iudicemꝰ ⁊ dam
nemus. Qð iudiciũ qui modo facere in ſe ne⸗
gligit eum ꝑ ſemetipᷣm cuʒ venerit diſtrictiꝰ iu

dicabit. Sʒvt iuſti ſimus ipᷣe facit. Uñ ſeqᷣt.

Eu paraſiidirectöes: udiciiit iuſticis

„ 1

in iacob tu feciſii.

A paſti dircctões) i cepta iuſticie vtin

es addiſcam quõ viuere debeam quas ʒſe

metipᷣm nobis ꝑauit. fecit enĩ qd docuitet no

bis oſtendendo viam in ſe ip̃o omnẽ iuſticiaz
impleuit. Ael (tu ꝑaſti directões).i.tue gr̃e ee"id
viam hois dirigereiudiciũ) vtdiſcernamꝰ in
ter bonũ ⁊ malũ cet iuſticiã vt bonũ faciamꝰ

*

et maluʒ vitemꝰ. (in iacob) ſpũali.i.in ꝓplo lu

ctante cõtra vicia et ſupplantãte eactu feciſti)

galius facere nõ poſſet. Jpᷣe eĩ iuſtificat impiũ

ipſe Re er operar ona volũtate. Et

Exaltate.i.laudibo extollite non .
pſos:ſed (dñm deum noſtrũ) ſcʒ chꝛiſtum dei

filium ſcᷣm quod ipe eſt deus a quo habetis

iuſte viuitis. Quem humiliauit iudaica ꝑfi
8 2ꝛ

NAoiſes et aaron in

dia credite deũ ſuꝑ omnia(et adoꝛate).i.reue⸗
rentia ſingulari honoꝛate (ſcabellum pedum

eius).i.venerabile coꝛpus eius ſed ꝓpter ibm

cuius eſt in quo diuinitas tanq; ſuꝑ ſcabellũ
ſtetit quod ab ipᷣa diuinitate valde inferius eſt

g.d. ſic exaltate diuinã potentiã vt adoꝛetis hu

mBanam natura nõ in diuiſione ſed in vnitate
plſone qm ſanctũ eſt) ipᷣm ſcabelluʒ.i. coꝛpus
ꝗqulia nulla peccati macula inquinatũ. Et me⸗

nto exaltate et adoꝛate ſaiin
ſacerdotibo eius: et

ſamuel inter eos qui inuocat nomẽ ei.
Doiſes )legiſiato? (ctaaron) ſummus ſa⸗

cerdos fuerunt ſin ſacerdotibo eius) ſcʒ chꝛiſti
i eſt inter ſacerdotes vel numero ſacerdotum
NMoiſes quidẽ ſacerdos dicit᷑ qꝛ ſi nõ hoſtias
vota iñ populi deo obtulit et ꝓ pplo ſupplica⸗
uit (et ſamuel inter eos qͥ inuocãt nomẽ eius)

BSamuel nõ inter ſacerdotes ſed inter innocã
tes nomẽ dñi numeratur qꝛ et ſi eſſet ſacerdos
ſicut alibi legitur nõ tñ erat de tribu leui ſʒ de

mibu effraim de qua nõ fit ſacerdos ſcoᷣm le⸗=⸗

femd de leui. Ac ſi diceret hos imitamini qꝛ
ciimiamiun.—
Inuocabat dñm et ipᷣe exaudiebat eos

m columna nubis loquebat᷑ ad eos.

la ſua. nam ꝑ pces eoꝝ ſepe dimittebat deus
populi peceata ſet in columna nubis et de nu
be obſcura (loquebat᷑ ad eos)qð ſignificabat
verba ſua adhuc eſſe obſcura ⁊ occulta. Sed

quituncꝑ ſiguras etenigmata figurar obſcu
re loquebat᷑ in nube poſtmodũ mamieſte lo⸗

Cuſtodiebant teſtimonis eius et pꝛece

cLeptum ſingulare (q deditillis ſcz ſeruande

chaniiatis etideo merebant exaudiri namta-⸗
les deus cxaudit quos cuſtodire ſua pꝛecepta
conſpicit.Pꝛimo dicit teſtimonia in plurali et

poſſea pceptũ in ſingkani qꝛ m Beeg. pcepta

dñica multa ſunt ꝑ diuerſitatẽ opis ⁊ vnuʒ in

radice charitatis ⁊ qꝛ oĩa ad vnuʒ tendũt finẽ
Quiſqs & vult teſtimonia dñi cuſiodire debet
et vnũ pᷣceptũ charitatis obfuare. Qõð niſi fe

cerit ſi multa alia facit totũ ꝑdit. Etqꝛ cuſto⸗

imagni fuerunt qui eum adoꝛauerunt. Iſti

eEpectabãt(et ipſe idem deus qui poſt in bo⸗
