haliterviuentiũ qui nõ attendunt ſed ſunt(va⸗
ni).i.dediti vanitatibo ſperando in rebustran
ſitoꝛijs ⁊ eaducis ſunt etiã (mendaces filij ho⸗
minũ inſtateris).i.in libꝛa iuſticie in boni ma⸗
liq; deliberatõe malũ bono pᷣponderantesvel
iuſti viderivolentes cum ſint fallaces vel ad lit
teram iniquis ponderibo vtentes (vt decipiant
ipſi de vanitate).i.de rebus vanis(in idipſuʒ)
icd eſt inter ſe ſeu inuicẽ.ſ.vnuſquiſq; aliũ Vel
(vt decipiant)alios(ipſi)exiſtentes ⁊ cõuenien
tes (in idipᷣm(.i.in vnũ (de vanitate)qꝛ ⁊ ſiva⸗

rij ⁊ diuerſi in ſtudijs ꝑuerſi ſunt in malicia
et vanitate in vnũ ſunt ⁊ ↄueniunt. Sciens er
goconuertit ſe ad eos.d. “
Nolite ſperare in iniquitate:et rapinas
nolite cõcupiſcere: diuitie ſi aſfluant: no
tecosamonetr

7

¶ Holite ſperare in iniquitate) deceptõis ſed

rio.

ſcere) auferendo ꝑviolentiã aliena.q.d.nec ſpe
retis nec cupiat que rapiant᷑ alijs etiã ſi nõ ha
betis ⁊ quaſi ex neceſſitate rapturi ſitis ⁊diui⸗
cie ſi afluant)aliunde q; ꝑ fraudeꝛ rapinas.i.
ſi habundent ⁊ exundenttanquã de fonte cur⸗
rant (nolite coꝛ apponere) ardenter eas aman⸗
do et tenaciter cuſtodiendo in eis cõfidendo et
ſperando inde pᷣſumendo et ſupbiendo. Non
damnat diuicias ſed coꝛvetat apponi ⁊ in eis fi
gi.Et vt magis eos a vanitate diſſuadeat ꝓpo⸗
nit duo q̊ꝝ alterũ deterret alterũ demulcet.d.
Semel locutus eſt deus duo hec audi
ui: qꝛ ptas vei eſt et tibi dñe miſericoꝛ⸗
dia:qꝛ tu reddis vnicuiq; iuxta opa ſua.
Semel id eſt firmiter ⁊ immutabiliter (lo⸗
cutus eſt deus)quaſi vnica locutione vtretra⸗
ctatione nõ indigeat qꝛ qð loquit᷑ deus eſtvnũ
et inuariabile. Vnde li ſemel nõ ad numeꝑ re
ferendũ eſt ſed ad ſententie firmitatẽ (duo hec)
valde neceſſaria que vobis dicturꝰſum ibic(au
diui) auditu interioꝛi in alto quo trãſiliui.i.ſpi
ritu inſpiranteꝛ reuelante intellexi nõ ex melo
quoꝛ. Audiuit foꝛte alia multa ſed nõ eſtopus
dici nobis. IAla duo ſunt ptãs ⁊ miſcdia deqͥ⸗
bus ſunt omnes ſcripture qꝛ docent ꝙ potens
eſt vt pena infligat et miſericoꝛs vt remuneret.

Vinge ſequitur (qꝛ ptãs) iudicandi ⁊ puniendi

(dei eſt) omnia eni poteſt ⁊ omis ptãs a deo eſt
et mutãs pꝑſonã adiungit aliud.d. (ettibi dñe)

eſtmiſcdia) remunerãdu:ptãs ergo timeat᷑mi⸗

ſericoꝛdia amet᷑: nec ꝓ miſcdia ptãs cõtemnat
nec ꝓ ptãte de miſcdia deſperetur(qꝛ tu reddis
vnicuiq; iuxta oꝑa ſua)bonis quidẽ ex miſeri

coꝛdia pᷣmiũ malis vo ex iuſta ptate ſuppliciũ.

—— MDꝛatio.
es patientia nr̃a vt renuentes incerta diuiciaꝝ
delectamenta le ſolu ↄtempta omni mundi va
nitate ſequi mereamur. Perd.
¶ Pfſalmus de diuina conſolatione ec⸗
cleſie in ariditate huiꝰ ſeculi velut in de
ſerto vel veri anachoꝛiemn ac aliat⸗

Eus deus me? ad
te de luce viglo.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Titu
lus talis eſt pſalmus iſte cõuenit ⁊ attribuit da

EEES
.

nid.i. ecclie que hic loquit᷑ habitus de his que

w

ſuſtinuit ipᷣa eccia cum eſſet in deſerto ydumee
id eſt in ariditate huius ſeculi et vite vbi ſiuitet
miſcðiam expetit donec eterna capiat. Ecclia

w
.
ö
i
ni.
ecr⸗
man⸗
oe
Pon
ne
ſ⸗
ad⸗
o⸗

—

h⸗

n

N
üin
miß⸗
tneo

eH

N⸗
ins
nt.

Sd

ont
idiic
en⸗
nnnut

nlei

—

enim fideliũ de qua ſupꝛa dicitur inſtruit nos
hic ſuo exemplo in erumnis et tentationibo hbu
ius ſeculi quanto ſuperne patrie deſiderio de⸗
beamus eſtuare etad deum feſtinare quantãq;
vigilantiam in eiusvoluntate adimplenda ha
bere vt in futuro dei laudem mereamur acqui
rere. Materia diuina cõſolatio eccłie in aridi⸗

tate huius ſeculi velut in deſerio ſitientis ⁊ mi⸗

ſericoꝛdiã a deo expetentis Intentio monere fi

delesvt ſolũ deũ ſibi eligant? ad eum omni de
ſiderio feſtinentac recte ⁊ bene cõuerſari in me

dio huiꝰ ꝑuerſe ⁊ pꝛaue natõis ſtudeant. DOSen ·
tentia in generali ꝓpheta in iſto pſalmo loqui

in eaſon⸗ eccleſie quomõ in deſerto huius ſe⸗
culi et vite ſe habeat quia deũ videre deſiderat

quem ⁊ laudat et id ampliꝰ agere optat vel etiã
meg eſt diuina cõſolatio veri anachoꝛite in lo⸗

co ſolitario Intẽtio:monere fideles fugere mũ
dum pꝛauũ ⁊ ꝑuerſum ⁊ ꝓpter cõſolatões diui

na ꝑcipiat beneficia ⁊ hoſtiũ euadat machina
menta. Sententia in ſpeciali. Ecclłia ergo ne⸗
ceſſitatibus huiusvite eſtuans clamatO.

eus) cõmunis omniũ ꝑ potentiã ⁊ creatio
nem qui es (deus meꝰ) ſpecialiter ꝑ redemptio
nem et vocationẽ ⁊ ſignanter ꝑ cultũ ⁊ ſingula

rem dilectionẽ (adte de lucevigiload litteram

ii.ſũmo mane ad tuas laudes cõſurgo ſcʒ dilu
culo et matutinali hoꝛa q chꝛiſtꝰ reſurrexit et

nos ad ſurgendũ et laudandũ exemplo ſue re

ſurrectõis animauit vñ inſtitute ſũtlaudes no
cturne vt ſemꝑ ſimꝰ pati memoꝛes iudicij ſ̃m
quoſdã hoꝛa qᷓ chꝛiſt reſurrexit affuturiꝓ qua

reſurrectõne laudes decantant᷑ matutine. VUel

moꝛalitervigilo).i.diligent᷑ ſtudeo ⁊ curioſus
ſum vt bene oꝑari incipiã (ad te) ꝓmerendũ et

ad tuasvolũtates exequendas ⁊ hoc (de luce)

gratie.i.ex quo ſuboꝛta eſt mihi lux gratieque
nos excitat ⁊ ad deum vigilare facit Uel(delu

ce).i.ꝑ puritatẽ bone cõſcientie.De qua vigila

tione dictuz eſt in euangelio:beatus ille ſeruus
quem cum venerit dominus inueneritvigilan

tem: buius aũt vigilie cauſã oñditcũ ſubiũgit.
Sitiuit in te anima mes:q multiplici⸗

ter tibi caro meaan.

—

et ad te venire tibiq; inherere beatifice ardẽter

deſiderat: deſideriũ eni ſitis anime eſt. Anima
quidẽ deſiderat deũ multis de cauſis ſed ad de

ſigerati finẽ ꝑuenitur laboꝛibo carnis que deun
doeſiderat cauſis pluribo. Uñn ſubditur (q; mul

Sitiuit in te ania mea).i.in te ſolũ cõſolari

tipliciter id eſt multo amplioꝛibo cauſis q ani
ma:ſubijciã enim amplioꝛibo miſerijs(tibi ca⸗
ro mea)ſitiuitvt videlicet in ea reſurrectõe atq;
immoꝛtilitate quam ꝓmiſiſti tibi appareatqꝛ ⁊

ei ꝓmittitur reſurrectio quomodo ⁊ anime bea

titudo caro itaq; multiplices defectus patitur
et q; multipliciter fatigat᷑ tam multipliciter ſi⸗
tita deo infatigabilẽ incoꝛruptionẽ ⁊ ideo ml⸗

iis modis deo deſeruit vt ad deſideratũ finem
ctipſa et anima ꝑuenire poſſit. Deinde ſubdit

vbi ſitiat.
Vn terra deſerta et inuia et inaquoſa ſic

ancto apparui tibi: vt viderem pirtu⸗/

in
tem tuam et gloꝛiam tuam.
n terra deſerta⁊ inuia ⁊ in aquoſa) ex ſe.i.
in hoc pꝛeſenti ſeculo qdð eſt terra deſerta quan
tum in ſe eſt ab omni bono et (inuia)id eſt ſine
via nõ habens viam veritatis (⁊ in aquoſa)id

nas petere deſertũ. Sentetia in generali pha eſt ſine aqua nõ habens refrigeriũ vere ſalutis
loquit᷑ in ꝑſona cuiuſſibet veri anachoꝛue:qui
ſcilicet mundum fugiens petit deſertavt diui⸗

(ſic in ſancto ( ſcilicet deſiderio vt habitum eſt

id eſt ꝑ ſanctũ deſideriũſapparui tibi)id eſtvidi
ſti me(vt ego (viderem virtutẽ tuam ⁊ gloꝛiã

tuam) id eſt te:nemo enim videt deũ niſi pꝛius
deo appareat.i.a deovideat᷑. Ergo in ſancto de
ſiderio appareamus deo vt et ipſe appareat no⸗
bis. Ad hoc etiam anachoꝛite loca deſerta ⁊ in
uia queruntvt deo ꝑfectius inhereant etconſo
lationes diuinas melius percipiant Ideo hec
omnia ſic agogs.
Quonia melioꝛ eſt miſericoꝛdia tua ſu⸗

edentsd.

¶ Quoniam melioꝛ eſt miſericoꝛdia tua)diui

na(ſuꝑ vitashumanas. Multe ſunt ſanctoꝝ.
vite in hoc ſeculo alius deo ſeruit in ↄiugio ali
us ꝑ continentiã alius ꝑ cõmunẽ vitam alius
per ſolitariã alius ꝑ actiuã alius ꝑ contempla

tiuam diuerſi diuerſo modo ſcᷣm mẽſurã gra

tie que vnicuiq; data eſta deo. Quantũcunq;
quiſq; ꝑfecie viuat:qᷓ; ſancte ⁊ pure deo deſer⸗
uiat:tamen ad celeſte regnũ non ꝑducitur niſi
diuina miſericoꝛdia cum bonis operibo adiũ⸗

gatur ideo (labia mea laudabunt te)id eſtlau⸗

dabilem tealijs pꝛedicabo: De tanta enim pij
domini miſericoꝛdia ne ingrati ſimus laudes

etgratias quas poſſumus referre debemꝰ. Et

ſicut labijs lauado.

Sic benedicam te in vita mea:et in no

mine tuo leuabo manus meas.

Sic)etiam (benedicã te in vita mea)ſcʒ tota
id eſt bene viuendo. Sic enim digne qſq; lau
dat quando cum labijs vita cõcoꝛdat⁊ in no⸗

mine tuo)id eſt ad honoꝛẽꝛ gloꝛiã noministui

(leuabo manus meas) adte in pᷣcibo ⁊ oꝛatio⸗

nibus ad litterã Vel( manus meas)id eſt ope
ra bona(leuabo )ab appetitu fauoꝛis reſpectu
ſuperne patrie bona opera exercendo et nõ me
am ſed dei gloꝛiam in eis querendo. Et vt la—æ⸗
bijs digne laudare et recte viuẽdo ac bene ope
rando deũ benedicere valeat impinguari do⸗
no ſue gratie poſtulat cuʒ ſubiungit. Etvt hoc
poſſim vtinam. H
Sicut adipe et pinguedine replear ani
ma mea: et labijs exultationis laudabit

¶ Sicut adipe ⁊ pinguedine repleat reficia

tur (anima mea)tua gra hic vbi ſitis ẽ. Adeps
ꝓpꝛie vocatur pinguedo illa que eſt cirea vita⸗
lia et inteſtina ſed pinguedo dicit᷑que eſt in car
ne ⁊ membꝛis exterioꝛibi. Sicut adipe ergo et
pinguedine anima replet᷑ quando ⁊ charuas ẽ
in mente et foꝛis alacritas ſpiritalis axpparetin
in actõne:hilarẽ enim datoꝛẽ diligit deus Uñ
et ſubdit/⁊ labia exultatõis laudabitos meu⸗
ſſ.te ⁊ nomẽ ſanctũ tuũ qꝛ in dñi ſeruitute⁊ ipᷣiꝰ
laude nõ triſticia ſed gaudiũ haberi debet. nec
ſolum laus dei debet eſſe in oꝛe ſed etiã in me⸗
itatione ⁊ ope. VUnde ⁊ ſubdit.
Si memoꝛ fui tui ſuper ſtratum meum
in matutinis meditaboꝛ in te: quia fuiſti
adiutoꝛ meus. ́⸗—
Sij.i.qꝛ (memoꝛ fui tui ſuꝑ ſtrat meũ).i.
in quiete ne ipſa diſſolueret et faceret obliuiſci
deum (meditaboꝛ)etiã (in te in matutinis).i.in
oꝑibuslucis ⁊ actibo bonis. Digna eni⁊ bo⸗
na debemus oꝑari tanquaʒ in luceꝛ filij lucis
ſepe quãdo quieti ſunt hoĩes ꝑ quietẽ diſſoluũ
tur⁊ obliuiſcunt᷑ deũ hec ſancta anima in qͥʒete
ſua deũ reminiſcit᷑. vnde cõſtat qꝛ et in actõib
ſuis in deo meditabit᷑ (qꝛ fuiſti adiutoꝛ meus)
niſi enim adiuuet hic deus bona implere non
poſſumus.Vel ꝑ ſtratũ in quo quieicimus ac
cipe ꝓſpera in quibꝰ ille eſt memoꝛ dei qð vix
homo facit ⁊ ꝑ matutinas noctẽ ⁊ aduerſa.
Et in velamento alarum tuarum erulta
bo:adheſit anima mea poſt te:me ſuſce⸗
pit dextera tu. HZ
Pnſi quid occurrit (in velamento alarum
tuarũ).i.in ꝓtectõe potentie ac viſceroſe chari
tatis⁊ clemetie tuecexultabo).i.hilareſco in bo

nis opibus nihil timendo nec ſol exultabo ſſ·

iam feruenti deſiderio ⁊ charitate(adheſit ani⸗
ma mea poſtte)vt ſit poſtte.i.vtte ſequat᷑quo⸗
tidie: obediat tibi ⁊ qꝛ ſic adheſit me ſuſcepit)
alis ꝓtegendũ a ꝑiculis et ad regendũ (dextera
tuayi.ꝓpiciatio tua diuina Vłme ſuſcepit dex
tera tua).i.virtus⁊ gra tua in magnã dignitatẽ

habeat libereturq; finaliter ab

a deiectõe in qua ꝓpter petm̃ erã me ſuſtulit.
IYpſi vero in vanũ queſierunt animam
meam:introibunt in inferioꝛa terre:traa
dent᷑ in manus gladii:ptes vulpiũ erũt.
Ipſivero)ſcʒ ꝑſecutoꝛes ⁊ inimici(invanũ)
et fruſtra (queſierunt animã) ⁊ vitã (meã) ꝑdere

qꝛ ardenter tibi adherẽdo euaſi et nõ potuerũt
implere qð voluerunt nec intentũ habuerunt
ideocintroibunt in inferioꝛa terre).i.in infernũ

vbi damnabunt(tradent᷑in manus gladij).i.
in poteſtatẽ⁊ ꝑpetuitatẽ toꝛmentoꝝ quibaſunt
detruncari (partes vulpiũ).i.doloſoꝛumerũt)
hoc eſt ꝑticipes erunt pene doloſoꝛum in infer
no ſepultoꝝ qꝛ modo ſe doloſis pꝛauavolũta⸗

te cõiungunt. Velpartes vulpiũ).i. demonũ

(erunt ſoꝛtẽ eoꝝ ſuſcepturi qꝛ ſicut boni annu
merantur iuxta merita diuerſis oꝛdinibo ange
loꝛum ita mali oꝛdinibo demonũ tranſfoꝛmati
in ülos. JZM
Perx vero letabitur in veo: laudabuntur
omnes qui iurant in eo:quia obſtructi
ex vero) ſcʒ quilibet iuſtus ⁊ bonus bene
regens anime ſue regnũ motus carnales terre⸗

nos ⁊ quicquidvicioſum eſt repꝛimendo(leta⸗

bitur in deo) malisvt dictũ eſt ſepultis in in/fſer
no ⁊ (audabunt?᷑).i.in fine laudabiles appare
bunt (omnes qui iurant in eo).i.qui fidem dei

pꝓmitiũtꝛ ſeruant qͥ ſacramenta eius inuiolabi

liter cuſtodiũt qui animas ſuaset bonã vitam
illi vouent et reddunt ⁊ vere laudabunt᷑q mo⸗
do ab iniquis vituperant᷑ (quia obſtructũ eſt)
id eſt obſtruetur in indicio vbi omnis iniqui⸗
tas victa obmuteſcet (os loquẽtiũ iniqua).i.cõ
tra bonos qꝛ iã quid dicerevaleat nõ habebit

AVinge nullo omnino contradicente boni lau⸗

dabuntur. Dra,.
& Ad te de luce vigilantibo lumen largire ꝑpe

tuum auctoꝛ lucis eterne deus:vtte laudentla

bia noſtra: vita benedicat te meditatio noſtra

in matutino gloꝛificet. Per do.
Sſalmus de oꝛatõe chꝛiſti in ſua paſ
ione ne cedat inimicis et vt conſtanna

tionem meam cum depꝛecoꝛ a timo

reinimicieripe animame.
ucto: pſalmi ꝓpha dauid Titulus hiceſt
In finem pſalmus dauid hoc eſt pſalmus ille

coõuenit vero dauid.i.chꝛiſto qui hic loquit᷑ ad
iuncta ſibi voce coꝛpoꝛis dirigens nos in ſinẽ

id eſt in ſui confoꝛmitatem. Docetenĩ nos ſuo Quia exacuerũt vt gladiũ linguas ſuas

eEexemplo qualiter in deſerio hui ſeculi dequo intenderunt arcum rem amarꝗ: ptſqaci
n ſupꝛa dictuʒ eſt inter ꝑſecutoꝛes nos debeamꝰ tcentin oce nt aerain rem umara: vt ſagit
upea octuz en m e 10 3 Dengan tent in occultis immaculatũ
I habere ?⁊ qualiter oꝛantes debemus in tribula Duia exi r ISASeee
. Ab ua acengentata d . Quia exacuerunt) id eſt valde acuerunt (vt
tionibus ꝑſeuerare hoc attendentes quia quã dii inguas ſugs id eſt ſiente gia .
. to fuenit aſpenioꝛ etiniquioꝛ tribulatio nfatan Gtnoia iguas ſuad)iId eſt ſcut gladius acuit
i to in futuro maioꝛẽ habebimus pfectũ illixv⸗ x ma Gin tcic at ita ipi aculiſtime excogitabãt
N ro maioꝛem defectũ. Materia:tribulatio a iu⸗ quid in me peius dicere potuiſſent yerba acu
ei deis chꝛiſto nequiter illataꝛ ab ipo dulciterto⸗ aperte moꝛtẽ inclamando ad me occidendũ
n lerata Intentio: monere nos ad imitandũchꝛi Pruletuntet inſ no manilalinguis mmenoe
mmn ſtum in conſtantia et tolerantia paſſionuzʒ ⁊ in cieunlinten arniarnun rn wogs d r
⸗ paſſionibus oꝛandũ ⁊ in dno ſperandũ. Sen teæ:gladius aperte feritrem amaram ſcʒ vt di⸗
in tentia in ginerali ꝓpheta in iſio pſalmo in ꝑſo⸗ cegladius apente feu (rem amaram) ſcz yt di⸗
i, na chꝛiſti oꝛat ad deũ pr̃em petendo ab aduer ſcipulus ⁊ couiua pditoꝛ fieretyr ſagutent im
. õä ,mmaculatu) id eſt quaſi ignoꝛantẽ occidãt inno
ter ſarijs liberationẽ deſcribendo eoꝛum maligni In iee
in⸗ en eſe Lentem ⁊ boc (in occultis) id eſtlatenter quan⸗
tatem et fruſtrataʒ intentionẽ ⁊ ſequentẽ ex his tum ad ſuam opinionẽ Ad boc queſierut
Wn fructũ ⁊vtilitatẽ Oꝛat autem in paſſione ad in um n nam opimon, Ad voc quelierut quo
fueu ꝛviucate. O ꝛacaulem in paſlion mõ a diſcipulo tradeꝛeta iudice romano dãna
nn ſtructõnem fideliũvt ſi ipᷣe qui pꝛeſcius eratſtu ab ipſis romanis crucifigeret᷑ ̊ fuit acu⸗
1 turioꝛare voluit multo magis qui incerti ſunt eiun ab ipſis romanis crucifigeret h ſuit acu⸗
6 e vomkinni mags ur mcerl ſi men lingue:hoc arcus hoc ſagitte ſic per alios
ſedule dentoperã oꝛationi ⁊ maxime in tribu⸗ cheꝛiſtu ſagittauerunt ſie ladio pꝛie ling
latione. Sicut enim caput noſtrũ ſic et nos in n a anei Giadio Ppꝛie ingie oc
a —KEu eim cabu non Occigderunt. Unde ? ſubditur.
mn. mbulationibo hic rogamus. Dementia in ſo Gubito ſagittabunt eum et non time⸗
e ciali.Oꝛat ergo chꝛiſtꝰ in paſſione dicens Ex rfie abertine
“ audi deus oꝛationẽ meã cuʒ depꝛecoꝛ id eſtde bunt:firmauerunt ſibi ſermonẽ nequã.
D coꝛde ⁊ totis viribo pꝛecoꝛ. Nunc te pater de⸗ õä et
coꝛ nunc exaudi oꝛationẽ meam que autem ſit inpꝛouiſe (ſagittabũt eum id eſt occident quag
iſta oꝛatõ declarat cum ſubdit ſa timoꝛe inimi ſi neſcientẽyt eis videtur ⁊ ſcelus implebuntet
ciid eſt inimicoꝝ ſcʒ iudeoꝝ ceripe animã me⸗ inde (non timebunt) deum vel iudiciũ eius qꝛ
4 à ida lar ſed 5ti⸗ (firmauerunt)obſtinatione non veritate nullo
am)non quidã vt non moꝛiar ſed vt eos nõ ti⸗ umaue oinanone non ve
. meam qui tm coꝛpus poſſuntoccidere ſedtejd mModo volentes obmittere ſibi)id eſt ad maluzʒ
N animã ⁊ coꝛpus potes ꝑdere. Non igituroꝛat ſuum dicendo ſanguis eius ſuper nos et ſuper
h vt non ocedatnn ſedvt occidentẽ nõ timeat ne filios noſtros: non dño cui nõ nocuerunt(ſer⸗
um ſfoꝛte timendo ſuccumbat nec hoc ideo poſtu- monem nequã) vel malignũ ſcʒ quo pꝛelocuti
mn lat vt timoꝛe aliquo frangi valeat ſed vtexem⸗ ſunt vt eũ interficerent ⁊ poſtea obſtinate moꝛ⸗
ic plo ſuo infirmantibo membꝛis oꝛandi foꝛmaz tem eius petierũt dicentes: expedit vt vnus ho
g⸗ atq; in paſſione ⁊ tribulatione conſtantiaʒ tri⸗ mo moꝛiat?᷑/ꝓ bobulor reus eſt moꝛtis:⁊ cruci
i buat. Etꝙ de exauditione ſecurus ſit oſtendit crucifige ⁊ huiuſmodci.
e dicens. MNarrauerunt vt abſconderent laqueos
. Meoteriſti anantif Direrunt quis videbit eos.
Pꝛoterxiſti me a conuentu malignanti,/ ¶Aananuerunt) ? apud ſe diſpoſuerũt (vt ab
. multitudine operantiũ iniquitate. conderent laqueos) et pararent occultas frau
N rotexiſti mea conuentu malignantiu) vo ges inter ſe tractantes quomodo doloſe etab⸗
n luntate ⁊ cõſilio id eſt a collectione mala de me ſconſe chꝛiſtũ caperent et occiderenttradendo
cogitantiũ? malum in coꝛde machinantiuʒ et eum per diſcipulũ iudicando per pꝛincipẽ ro⸗
daſ non ſoluʒ a conuentu malũ volentiũ ſed etam manum interficiẽdo ꝑ milites eius.Calis fuit
t (ſa mulnitudine operantiũ) in actu in meciniq⸗ abſconſio laqueoꝝ de quibus etiam (dixerũt
F.- tatem )illã ſingularem ſcʒ crucifixiõʒ. Iniqui quis videbit eos) ſcʒ laqueos iſtos et fraudes
tas fuit occidere eum qui tot bona eis fecerat: idd eſt quis poterit ꝑcipere vel cauere.q.d.nulæ⸗
. ſed quomodo ꝓtectus ſit eſt aduertendũ. Ipſi lus. Necq; enim hoc ab aliquo depᷣhendi poſ
4 enim intendebant inferre chꝛiſto moꝛtẽ perpe ſe putauerũt nam ita effronite moꝛtem chꝛiſti
—- tuam ſed tertia die reſurrexit delere famam ſecd querebant ac ſi deum lateret et ipſe nõ vid eret
ne dDiuulgata fuit: auferre fidem a ſuis ſed dilata⸗ vt putabant ſed non pꝛofuit illis. Nam ſequi
4 ia inualuit. Exaudi inquit ⁊ neceſſe eſtytexau urrrr.
. dias. EEcutati ſunt iniquitates: defecerunr

ſcrutantes ſcrutinia.

Scrutati ſunt) id eſt inquiſierunt (iniquita

160 ſcʒ quomodo ꝑ falſos teſtes iuſtũ accuſa⸗

rent ⁊ quomodo doloſe eum ꝑderent ſeddefe⸗

cerunt)ab intento:ipſi ſcrutantes ſcrutinia)i.
acerba ⁊ acuta cõſilia hoc eſt in ea ſubtili et fre
quenti inquiſitõe nihil potuerunt pficere: que

rebant enim extinguerechꝛiſti nomen qð ma⸗
gis clariſicatũ fuit per ſuam paſſionẽ. Quan⸗
to acutius et ſubtilius dolos cogitauerunt tan
to plus et grauius a veritate ⁊ equitate defece⸗

rant ⁊ in tenebꝛas mergebant᷑. Quia enim nõ
yvidebant deũ putabant ſe nõ videri a deo ſcru

tati igitur ſunt ſed fruſtra qꝛ.

Accedet homo ad coꝛ altum:et exaltabi ¶ Ann unt alijs⸗ opena
E dei) ſcilicet neceſſitatẽ paſſionẽ reſurrectõnem

.

¶ Accedet ſponte ad paſſionẽchomo)ſcʒ chꝛi

ſtus qui nõ pateretur niſi homo eſſet (ad coꝛ al

tum) id eſt ꝓfundum et ſecretũ in hoc habebit
vel ei erat quia hoc faciebat ſcoᷣm altũ et ꝓfun

dum dei conſiliũ AUel (accedet homo)ſcʒ chꝛi

ſtus in paſſione (ad coꝛ altũ id eſt pfundũ et ſe
cretum dei conſiliũ nam voluntarie acceÄdens

ad paſſionẽ ꝑfecit ꝓfundum ſe ecretuq; diuinũ
myſteniũ quo diſpoſuerat deus filiũ ſuum pa⸗

ti pꝛo redemptiõe mundicet exaltabitur deus)

in reſunectione.q.d.occiditurvt homo in paſ⸗
ſione ⁊ ipſe idem exaltatur vt deus in reſurre⸗

clione et acquiret nomen quod eſt ſuper omne
nomen. Audi quomodo exaltatus ſit deus et

bi qui ꝑſequebantur humiliati.

Hagltte paruuloꝝ facte ſunt plage eo/

eoꝛzum.

.

rum et infirma

43 apoſtoloꝛũfacte ſunt plage eoꝛum) qui ſa⸗

gittabant ⁊ non timebant quia iamverbis co⸗
rum feriuntur ⁊ pꝛoſternuntur. Infirma enim
mundi elegit deus vt confundat foꝛtia(⁊ infir⸗
mate ſunt lingue eoꝛum) id eſt ſermones eoꝛuʒ
facti ſunt caſſi virtute reſurrectõis ſue in omni
bus que contra eum dixcrũt ⁊ hoc (cõtra eos)

id eſt in malum etverecundiam eoꝛum qui fir⸗

mauerũt ſibi ſermonẽ neqᷓ;. Ceſſauerunt enim
mine? blaſphemie:cognouerunt ſua ſcrutinia
non valere atq; a tanto ſtrepitu verboꝝ ſilue⸗
Talis eſt mutatio dextre excelſi:deo igit᷑

runt. mnucaro dex
ſic exaltato ⁊ viſis miraculis.

„„ —EH *

eoiet timuit omnis homo

te ſunt contra eos lingue

agitte humiles parunloꝛũ) et ſimpliciũ

cet quicquid deo placet.

Konturbati ſunt) ad penitentiã ⁊ compun⸗
cti coꝛde(omnes)id eſt ex omni genere homi⸗
nes qui videbant)? intelligebantſeos) ſcʒ iu⸗

èGècä

deos defeciſſe ⁊ confuſos? in efficacem eoꝛum

eſſe fallaciã. O coꝛ durum alij de illis turbant᷑
et tamen ipſi nõ penitent(et timuit omnis ho⸗
mo)ratõalis deum ⁊ ſibi indiciũ imminere di⸗
uinum id eſt omnis vtens ratõne ad intelligen
da q̃ facta erãt timoꝛi domini ſe ſubdidit. Qui
ergo non timuit non fuit homo id eſt vſus ra⸗
tione. Sed ſi timet homo deum non eum ter⸗

ret homo quin annunciet ſicut apoſtoli phibi

ti pꝛedicare de chꝛiſto non ideo deſtituerunt et
ideo iſti ſic eruti a timoꝛe inimici ſed deum ti⸗
mentes vna cum apoſto0lis.
Anmunciauerunt opera dei: et facta eius
tellexerunt.

nnunciauerunt alijs pꝛedicando (opera

aſcenſionẽ miſſionẽ ſpiritus ſancti humanit⸗
tem ⁊ diuinitatẽ virtuteſq; ⁊ miracula (et facta

eius) in celis eſſediuina non puri hominis et

cur eſſent facta qꝛ factam noſtram eſſe per deũ
redemptionẽ ⁊ ſaluteʒ cognouerunt qui pꝛius
vtilitatem operum eius non intellexerunt. In
telligamus ⁊ nos eum per facta nos redemiſſe
et ſtudeamus non ſolum verbis ſed etiam ope
ribns ipſum benedicere ⁊ laudare ⁊ inde ſcʒ p
huiuſmodi openibus.
Tetabitur iuſtus in domino et ſperabit

in eo:et laudabunt᷑ omnes recti coꝛde
¶ Tetabitur iuſtus) per chꝛiſtum redemptus

„

et per fidem operũ domini iuſtificatuscin do⸗

mino) non in ſe ipſo non in mundo (et ſpera⸗
bit in eo vitam eternam in futuro ⁊ tunc quaan
do damnabunt᷑ peruerſi (laudabuntur) id eſt
laudabiles apparebunt adepta gloꝛia (om̃es)

et quicunq; ſine perſonaꝝ acceptionecrecti coꝛ

de)qui recte credunt ⁊ beneviuunt. Illi ſunt re

cti eoꝛde qui pꝛopꝛia voluntate relicta volun⸗

tati penitus ſe ſubijciunt diuine qui rectam et
iuſtam intententionẽ habentes per amoꝛem re
cte tendunt in deum et quibus per omnia pla⸗
cet deus. Ded curui coꝛde ſuntquibo nõ pla⸗

ꝛatio.

Zutela omnium credentiũ deus cuſtodi ec
cleſiam tuam a conuentu maligna

occultis iaculis impugnare nituntur vtte ſa
bꝛi rectoq; retinens intellectu iuſtoꝛum meri⸗

Vhetualiter etemn Pee do.
Conturbati ſunt omnes qui videbant Pſa

mus de laude dei ac potentia

eius et virtutibus necnon de multipli/

cibus dei beneficijs in pꝛeſenti collatis

2

ng ntinienz.

et in ſuturo conferendis.

(BPo lrii .

.
d
gen
M
⸗
ibt
nct
i⸗

r

/

deus in ſyon ⁊ tibi reddetur votũ in

biceruſalenn.
Auctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Litulus talis
eſt. In finem pſalmus dauid ⁊c. Hoc eſt pſal
mus iſte dirigẽs nos in finem id eſt in chꝛiſtuʒ

et cõſũmationẽ eſt dauid ⁊ eſt canticũ id eſt ex.

ultatio:hieremie ⁊ aggei quia exponit nobis il
lud vnde exultauerunt illi reditũ populi iſracl
de babylonia in hierłm ꝓphetantes canticũ in
;ᷓ habitũ de verbo peregrinationis id eſt de re
uelatione que facta eſt eisa deo ꝓ captiuoꝝ ꝑe
grinatõne cum inciperent ꝓſiciſci id eſt reuerti

de babvlonia in hierlm. Hoꝝ eni exultatio pᷣ

figurauit noſtrã ꝑegrinationẽ quã habemꝰ cũ
ſpiritualiter ꝓficiſci de hac ꝑegrinatõeincipi⸗
mus et huic babylonie nõ intendentes deum
amare intendimus. Eſt enim conceptio amo
ris initium ꝓficiſcendi ⁊ incipit exire qui inci⸗

pit amare. Exeuntiũ pedes ſuntcoꝛdis affectꝰ

charitas facit ciues hierłm cupiditas babylo

nis⁊ ſi coꝛpoꝛe ad huc ſunt permixti deſiderio
tamen ſunt ſeparati. Materia:laus dei:multi⸗

lexq; eius beneficiũ et acceptũ ⁊ accipiendũ.
Intentio:excitare ad dei laudem pꝛo multimo
dis beneficijs ſue bonitatis nobis in redeũdo

ad celeſtẽ patniã collatie ⁊ in ꝑuentione ꝓmiſ⸗

ſis. Quia enim vt ſupꝛa dictuʒ eſt letatur nunc
iuſtus in dno⁊ deinde laudabilis comparebit
in futuro. Intendit hic ꝓpheta cũctos in eccle⸗
ſia futuros admonere vt attendentes qd eis di
uina miſericoꝛdia in redeundo ad celeſtem pa
triam conferat quid in peruentiõe ꝓmittat nõ
ingrati exiſtant ſed diuinis laudibus et gratia
rum actionibus decenter inſiſtant. Sententia
in generali ꝓpheta in iſto pſalmo in perſona ec
cleſie vel cuiuſſibet fidelis ſuam oꝛationẽ exau

diri poſtulat potentiã ⁊ virtutes ac bona ⁊ mul

tiplicia bũficia dei enũciat ⁊ cõmẽdat. Sen⸗
tentia in ſpeciali:in voce ergo reuertentiũ ꝓphe
ta letus cantat dicens.(Te)o (deus) non deos
gentiũ (decet hymnus)id eſt laus dei cum can
tico quem cantat quivere deum amat⁊ hoc(in
ſyon )id eſt in eccleſia pꝛeſenti nam ſyon inter⸗

rcatan ſperularto et in eccleſia gloꝛiam deia

nge ſpeculamur quaſi diceret decet ⁊ iuſtum
eſt vt eccleſia ſancta te laudet pter multa be⸗
neficia ſibi collata (et tibi) de bonis operibus
(reddetur) perfecte ( votum)id eſt laus pꝛo gra
tiarum actione in hieruſalem)id eſt in viſione
pacis ſcʒ in patria celeſti nam hieruſalem vi⸗
ſio pacis interpꝛetatur que ibi perfecte habe⸗

bitur hic ergo in pꝛeſenti vouemus bene ope⸗

rando et cogitando ibi reddemus pꝛo vtroq;
deum laudando. Tunc noſtrum deſtdenid 3
implebitur tunc reddetur et perficietur votum
quod hic agere nehinn ſed ex toto adimple
re non poſſumus. Ad hoc ſuſpirat eccleſiavn
K et ſuppliciter exoꝛat dicens. Et iam nunc
Eraudi oꝛationem meam: ad te omnis

xaudi oꝛationem meam) parcendo mihi
eomnibooffenſis meis vt mundus ⁊ ſine ma
cula ſecurus ad teveniam ⁊ in illa celeſti bieru
ſalem votum meum perſoluam quia (ad teo⸗
mnis caro) id eſt omnis homo bonus etma⸗
lus ⁊ de omni genere ſtatu ⁊ conditione homi
num (veniet) in iudicio finali vt referat vnuſ⸗
quiſq; quod geſſit quia non es perſonarũ acce

ptoꝛ. Abi aperte pꝛopheta reſurrectõnem ge⸗
neralem annunciat. Et neceſſe eſt vt exaudias

Quia.

Vlerba iniquoꝛum pꝛeualuerunt ſuper

nos: et impietatibus noſtris tu pꝛopi/

parentum iniqua ſuadentiũ pꝛeualuerunt) vt
mare mergens (ſuper nos) id eſt ꝓiecerũt nos
in hoc exilium⁊ in peccatũ dimerſerunt ⁊ cum
(impietatibus noſtris tuꝓpiciaberis)ignoſcen
do et condonando eas ac veniam dando no⸗
bis. Pꝛimum peccatũ per verbum factum eſt

et per verbum multa mala quotidie fiunt. Ca
uendum eſt igitur malum lingue ne loquamur

quod noceat nec averbis impioꝛum depꝛaue⸗
mur.Cuiuſſibet enim ferevicij conciliatrix eſt
lingua. VUnde hieronimus nullũ membꝛũ iia
ab ineunte etate perhoꝛruitque modicũ mem

bꝛum eſt ⁊ iniquietũ Et.

Beatus quem elegiſti et aſſumpſiſti:in⸗
habitabit in atrijs tuis. .
¶ Beatus) eſt omnis illecquem elegiſti) id eſt
per gratiam de maſſa peccatoꝝ ſegregaſti pꝛe
deſtinando ⁊ ad fidem vocando vnde dicit nõ
vos me elegiſtis ſed ego elegivos (et aſſumpſi⸗

ſti)in adoptionem filij ⁊ in ſoꝛtem tuam iuſtifi

cando quia inhabitabitynon amplius mo⸗

nendus ſin atrijs tuis)id eſt in celeſti hieruſaæ⸗
lem quam dicit atria ꝓpter amplitudinẽ ⁊ pluz3

raliter quia ibi ſunt diuerſe manſiones et quili
bet manſionem ꝓ ſuo accepturus eſt merio er

Beplebimur in bonis vomos tue 1, .

—

teoe..
eplebim zvſch ad ſũmum ſin bonis)eter
mns domus tue celeſtis ſcʒ hierm que ſum mi

ra et ineffabilia qꝛ nec ocuł vidit nec auris au
diuit nec in coꝛ hominis aſcenderunt. O poꝛ⸗

tet igitur ea nunc eſurire et ſitire vt tantis poſt⸗
modum bonis mereamur repleri. Et ſubiun⸗
git que ſi hec domus dicens (ſanctum eſt tem
plum tuum (ñceleſte etceleſtis gloꝛie quia ſancii
ſficatur ꝑ deum a quo inhabitatur (mirabile)
non in exterioꝛibo vt domus terre que colum⸗
nis et marmoꝛibus ac ceteris vanitatibo nitent
ſed (in equitate) ⁊ iuſticia nam ibi aparent iu⸗
dicia dei iuſtiſſima que modo videntur diſtoꝛ
ta quam iuſticiã modo debemus eſurire vt tuc
ea ſatiemur. ſancta electoꝝ eccłia domus dicit
qꝛ a deo inhabitat᷑ tẽplũ qꝛ ꝑ deũ ſanctificat h
tẽplũ ſctm eſtin ſe ⁊ mirabile in eqtateq̃ ad ali
os. Nã hec equitas in his duobo pꝛeceptis eſt
qõð tibi nõ vis fieri alij ne feceris et ꝗᷓ vultis ne
faciant vobis homines ⁊ vos facite ulis:Etvt
illis bonis repleamrr.
Exaudi nos deus ſalutaris noſter: ſpes
omnium finium terre et in mari longe.
Exaudi nos)o (deus) qui esſalutaris no⸗

ſter) ſcʒz ieſus chꝛiſtus per cuius incarnationẽ

ſaluati ſumꝰ ⁊ ſine cuiꝰauxilio nihil boni poſ⸗

ſumusvt ab iſta terrena domo ad illam celeſtẽ
tranſeamus tu qui es ſpes mon tm iudeoꝝ ſed

comniuz finium terre) et etiam eoꝛum qui ſunt

cin mani longe)id eſt omniu; ſideliũ qui vbiq;

habitant in terra ⁊ in mari. In ulo eni ſperant

etiam illi qui in vltimis terre partibus habitãt

et illi qui longe in remotiſſimis inſulis maris

conſiſtunt. Quomodo autem tam longe ſu fa⸗

ctus ſpes oſtendit᷑/um ſubiungit᷑.

Pꝛeparans moõtes in virtute tua accin
ctus potentia:qui conturbas ꝓfundum

maris ſonum fluctuum eius.

¶ Pꝛeparans) id eſt diſponens ad agendum
etad vſus competentes montes ) id eſt apłlos
ct pᷣdicatoꝛ es altitudinevite terrena omnia trã
ſcendentes (in virtute tua)non ipſoꝛum ſcʒ vo
cando iuſtificãdo gratia:doctrina:⁊ moꝛibus
infoꝛmando ⁊ per eos miracula faciendo ⁊ be
ne potes eos pꝛeparare quia tu es ſaccinctus)
et munituspotentia) magna ſcʒ deitatis vtqð

homo ex ſe non habuit deitas daretquiſic ac io

cinctus(cõturbasad penitentiã per illos mõ⸗
tes ꝓpfundum maris) id eſt coꝛda impioꝛũ ꝓ⸗
ſundius merſa in peccatis ⁊ tunc ex conturba

ctum eſt templü tuum mirabile in egui

ſubiungit.

tione:quod in imo eſt ad ſũmum reducit᷑ quan

do malum quod in coꝛde iacebat oꝛis cõfeſſio
ne aperitur ⁊ (ſonum fluctuũ eins)id eſt ſonan
tes cõtradictõe ⁊ fluctuantes ꝑſecutõe quia.
Turbabunkt᷑ gentes et timebunt qui ha
bitant terminos a ſignis tuis:exitus ma

z

tu tini et veſpere delectabis.
Turbabunt pꝛimolgentes) pꝛope exiſten⸗
tes ad penitentiã ⁊ pꝛo peccatis voce apoſtoli⸗

ca ⁊ pꝛedicatoꝛũ audita ac viſis miraculis cet)

deinde (timebunt) deum vt oredentes ſalui fiãt

etiam (qui habitãt terminos)⁊ in extremis ter⸗

re ſcʒ longe poſiti(a ſingnis tuis) id ẽ a miracu
lis que facta audient ⁊ ſi non videant et poſtea
(exitus matutini ⁊veſpere)id eſt illius qui tem
poꝛe iuuentutis ⁊ tempoꝛe ſenectutis exitꝑ pe⸗
nitentiam a peccatis (delecta bis)id eſt delecia
biles facies tibi ⁊ angelisvl etiam ipſi qui exit
a peccatis Vel (exitus matutini ⁊ veſpere)id ẽ
ꝓſperitatis ⁊ aduerſitatis huius ſeculidelecta
bis) id eſt delectabiles facies homini: dans ei
exire inde ne capiatur ⁊ extollatur ꝓſperis cui
diuitie ſunt deus ne etiam terreatur et frangat
aduerſis pꝛo quo paſſus eſt chꝛiſtus ſed cũcta
foꝛti mente pertranſeat ac letus et alacer ad fi⸗

nem tendat:delectare in domino eterit tibi mũ

dus faſtidio. Qualiter autem hoc ſit factũ ſub
dit quia. ”M.
Vliſitaſti terram et inebꝛiaſti eam:mul⸗
plicaſti locupletare am.
U Uiſitaſti terram) id eſt hoĩcm pctõꝛem ⁊ ter
renum eum per tuam gratiã aſpirando ⁊ a pec
catis reuocandol⁊? inebꝛiaſti eam) gratiam in⸗
fundencio ⁊ tanto amoꝛc tui replendovt vita et
moꝛibus ad melioꝛa immutetur:ſolet eniʒ per

ebꝛietatẽ bibentiũ ſenſus mutari Quedam eni

quaſi ebꝛietas videt᷑ contemptis diuitijs pauꝑ

tatem amare:ſe ipſum contemptui habere triꝰ-

bulationibo gaudere moꝛtem magis ꝙ; vitã di
ligere ad ea que nõ apparẽt totis deſiderijs an

helare hoc modo inebꝛiata terra non poteſt eſ

ſe ſterilis VUnde ſequiturcmultiplicaſti locuple
tare ditare (eam)id eſt multipliciter ⁊ multi⸗

modis donis et bonis ſpiritualibo ditaſti ⁊ ho

noꝛaſti.hoc autemvnde factum ſit declaratcu

Flumen dei repletum eſtaquis: paraſti

cibum illoꝛum quoniam ita eſt pꝛepara
eius. P

lumen dei id eſt populus dei pꝛioꝛ ſcz fide

les pꝛimitiue eccleſie pꝛofundi ad recipienduʒ

—.

egredientes a chꝛiſto tanc; flumen a fontecre⸗

¶ Riuos eius fluminis ſcʒ doctoꝛes qͥ de eius

pletum eſt aquis) id eſt ſpiritus ſancti donis et
gratijs. Unde alij potentur ⁊ irrigentur.Dein
de poſt potum ſubdit de cibo dicens.tucpara⸗
ſti cibum illoꝝ) ſcʒ fideliũ in cõmunione coꝛ⸗
poꝛis⁊ ſanginnis tuicquoniam ita)id eſt per te
(eſt pꝛeparatio eius)cibi ⁊ ſicut a te diſponitur
ſine quo nihil ſit Eſtetiã ſcriptura ſacra cibus
noſter ac panisvite ⁊ intellectꝰ quo quotidie re
ficimur ne deficiamus in huius ꝑegrinatõnis
deſerto. Vnde ſcriptũ eſt nõ in ſolo pane viuit
homo ſed in omni verbo qð ꝓcedit de oꝛe dei
Ded quia hec fragilis homo ſuſcipere nõ va⸗
let nec meretur niſi deus per miſericoꝛdiaʒ det

ideo exoꝛat.

MRiuos eius inebꝛians:multiplica geni/

mina eius:in ſtillicidijs eius letabit᷑ ger

plenitudine biberunt ⁊ per quos ſpiritus ſan⸗

ctus ad audientiũ coꝛda decurrit (inebꝛians)
donis ſpinitus ſcʒ ſapientie et gre vt ſibi ⁊ alijs

ſufficiat. Sed vnde pᷣdicatoꝛes deus inebꝛiat

inde fideles multiplicat vnde ſequitur (multi⸗

klie genimina eiꝰ)id eſt ſucceſſionẽ inde pul⸗
lulantem ſcz filios ad fidem cõuerſos id eſt da
imiatoꝛes ꝓuectos ex riuis in fide generatos

vt ex creqentibo alij credant ⁊ per ſucceſſiones
pꝛedicatio non deficiat ⁊ inſtillicidijs eius flu

minis id eſt in guttis doctrine parue et tenuis
ſcʒ in verbis interpolate et modeſte cadentibꝰ
a maioꝛibo illius fluminis (letabitur) ſpiritua⸗
liter quia inde ꝓficit (germinans)ſcʒ incipiẽs
et rudis in fide nouiter exoꝛtus qui magna ad
huc capere non poteſt ſed minoꝛa que audit li
benter ſuſcipit atq; eos quos pꝛeualet fructus
bonoꝛum operum ⁊virtutũ ꝓferre ſtudet.

Budices coꝛone anni benignitatis tue

et campi tui replebuntur vbertate.

¶ Benedices) gratiam infundendo (coꝛone

anni benignitatis iue)id eſt collectioni ⁊ mul⸗

titudini fideliũ de mundi circulo acquiſie ſpᷣe
gratie in quo benignus mundo apparuiſti ⁊ di

citur coꝛona qꝛ gloꝛia victoꝛie eſt vincenti dia
bolum ⁊ dicitur benignitatis dei ne quis glo⸗
rietur de meritis ſuis deinde hanc bñdictionẽ
coꝛone exequit᷑ ꝑ ꝑtes dicẽs(⁊ campi tui)id eſt
homines eqͥtate ⁊ iuſticia plani ſeʒ iuſticreple⸗
