fendit ſʒ tunc eoꝝ gloꝛia ꝑcipit᷑ cũ ſimul oĩa
laboꝛioſa terminant᷑.(patientia pauꝑm)qua
modo malos poꝛtãt ⁊ iuſticiã dei patiẽter ex
pectant(nõ peribit in finẽ) et in ꝑpetuũ.i.nõ

erit irremunerata ſʒ aſſequet᷑ retributõʒ iuſti
qꝛ ꝓ patientia ibũt in vitã eternã.vt aũt ri

„

entia pauꝑm nõ ꝑeat ex ꝑſecutõe añchꝛi

Exurge dñe nõ cõfoꝛtetur homo:iudicẽ

Urgentes in cõſpectu tuo.

candũ (nõ ↄfoꝛtetur)et pᷣualeat hõ purus ſcʒ

anticbhꝛiſtus qͥ intantũ cõfoꝛtabit᷑ ꝙ ſe deũ

finget et multos ad ſe cõuerti faciet.q.d.de⸗

ſtrue illũ.ſed pꝛius(ciudicent᷑ gentes).i.pbẽ⸗

tur ꝑ eũ.et hoccin ↄſpectu tuo).i.in occulto
qo haue intelligũt. vel iudicent᷑ et ↄdẽnen
tur gẽtes) crediture in eũ (in ↄſpectu) et iu⸗

dici octuo)qꝛ ptãs iudiciaria data eſt ipi chꝛi
ſto. Quia aut te et tuã legẽ bonã noluerũt.
Cöoſtitue dne legis latoꝛẽ ſuꝑ eos:ſciãt
ꝗ gentes qm̃ hoies ſunt.
ciẽs: in opibb
manuũ ſuar opꝛehenſus eſt peccatoꝛ.

ctrineclatoꝛẽ ſcʒ antichꝛiſtũ ꝓ cbꝛiſto quem

ↄtempſerunt(ſuꝑ eos).i.in ruinã eoꝝ. Et ſic

tandẽ (ſciãt).i.exꝑiant᷑ cũ ad iudiciũ venerit

et ↄdem nate fuerint(gentes).i.gentiliter vi
nentes ſcʒ bi qui in eũ crediderũt (qm̃ hoĩes

ſunt)terrena im ſapientes.i.ꝙ ſtulti fuerũt:

qꝛ ſpem in hoĩem et nõ in deũ qui ſaluare pᷣt

poſuerũt:hoĩemq; et nõ deũ adoꝛauerũt.veł

(ſciãt) ſe hoies eſſe et nõ poſſe deo reſiſtere. de
inde ſubijcit vocẽ gementiũ dicens.
Vt quid dñe receſſiſti longe:deſpicis in

opoꝛtunitatiba in tribulatone.
Vt quid dñe receſſiſtia tuis tempoꝛe an⸗
tichꝛiſti (longe)ſcʒ in tanta tribulatõne auxi⸗
lium differendo.i.cur differs iudiciũ et q̃re

tantũ ſeuire ꝑmittis anticbꝛiſtum. Longe

enim videtur recedere cum tardat ſubuenire

—

xurge dñe)in auxiliũ pauꝑm et ad iudi

Lonſtitue) o (dñe legis) pꝛaue ⁊ male doꝛ

lin
lge
aun.
pni⸗
Mo!
n⸗

n

drit
Nau
de⸗
gu
ger
jip

n
i

iit
o;

Deinde qᷓ ſicqueſiuit tanq; repente intellexe
rit ſoluendoſubiecit.d. (oeſpicis in opoꝛtu⸗
nitatib in tribulatõne).i.opoꝛtune ⁊ vtiliter

deſpicere videris ⁊ ſinis tribulari tuos quia

àd vtilitatẽ eoꝝ ſcʒ ad alos purgandos ⁊ de
ſiderio tui aduentus inflimandos.
Dum ſupecbit impius incendit᷑ paug:

ↄpᷣhendunt᷑ in cõcilijs quibo cogitaãt.
um ſuꝑbit impius)ſcʒ antichꝛiſtuscin⸗

cenditur)ad ↄtemptũ terrenoꝝ ⁊ amoꝛẽ eter

noꝛumpauꝑ) ſpũ ſcʒ ꝓpłus chꝛiſtianus ſibi

inobediẽs.vel(incendit᷑..i.puriſicat᷑ tribula

tione ſicut aurũ in igne. et ſic mira ꝓuidẽtia

dei oꝑatur de malis vt eoꝝ exercitatõe ꝓfici
ant boni.ſed Opᷣhenduntur) capient᷑ ad pe- ¶A
nam ip̃i impij ſcʒ antichꝛiſt) et ſatellites eiꝰ. .
(in cõſilijg quibo cogitant) ſcʒ ↄpᷣhendere et

irretire ſcõs.co gitabũt eni cruciare chꝛiſtia⸗
nos ⁊ ipᷣi a deo cruciabunt᷑. Ideo aũt ſuꝑbit
impius vel ↄphendetur.

₰—

ſue:et iniquus benedicitr.
m laudatur peccatoꝛ) q eſt in ſe. ſcʒ an

tichꝛiſtus a ſuis ſibi blandientibo et nõ coꝛ⸗

rigit᷑ in deſiderijs aĩe ſue).i.in impletõe de⸗
ſiderioꝛum ſenſualitatis ſue.(et iniquus)q;
eſt nocendo alijs bñdicitur et exaltat᷑ quaſi
deus a ſibi adulãtibi.h̊ eſt magna ira dei vt
deſit coꝛreptio ⁊ aſſit adulatio.adulantiũ lin
gue alligant aias in peccatis. delectãt enĩ ea
facere in quibo nõ ſolũ nõ metuit᷑ repᷣhenſoꝛ
ſed etiam laudat᷑ et bũdicitur oꝑatoꝛ. Ecce
quantũ eſt malũ adulatõis qð parit occaſio⸗

nem peccatis hoĩm dum vicia palpantureo

rum.Et ideo per hoc

Exacerbaunt dũm peccatoꝛ:Fm multitu

—

ginem ire ſue non queret.

¶ Eracerbauit.i.irritauit ad iram ꝓuoca⸗
uit (dum) veruʒz: peccatoꝛ antichꝛiſtus vt ab

eo puniatur.vel vt flagella coꝛrectõis ab eo
ſi nſpengant et nõ inferantur. ('m multitudi
nem ire ſue).i.ſᷣm q; multũ eſt iratus deus qͥ
ſolet alios querereet reuocare.(nõ queret)eũ
ſcʒ antichꝛiſtũ vt vlciſcat᷑ pccẽ̃a eius hic ſʒ in
futuro. Magna eni eſt ira dei qñ peccantem

nõ coꝛripit:ſed vagã licentiã in pcẽm ruendi

ꝓmittit. Uñ Augꝰ. Intelligite frẽs miſeri⸗
coꝛdiã dei qñ caſtigat mundũ:ſʒ multũ tunt
iraſcitur qñ nõ caſtigat. Si ergo ſeuit ꝑcen⸗

do:bonum eſt nobis vt ſubueniat caſtigan⸗
do.Tanta eſt autem ira dei vel nequicia an⸗

tichꝛiſti. quia H
Non eſt deus in cõſpectu eius.inquina /

E

m laudatur peccatoꝛ in deſiderijs aĩe

dine dolo:ſub lingua eiꝰ laꝛ et doloꝛ.

ſunt vie illius in omni tĩtze.
Hõ eſt deus in ↄſpectu eius.i. in eoꝝ cõ⸗

ſigderatõe nec habʒ deũñ veltimoꝛẽ eius p ocu
lis qꝛ deſeritur luce veritatis. et ideo (inqui⸗

nate)et in peccatoꝝ pollutõe(ſunt vie illrꝰ)
id eſt cogitatões locutões et oꝑa.(in om̃i tem

poꝛe) vite ſue ⁊ ſine intermiſſione vel in cõpa

ratõne oĩm qui fuerũt in aliq̃ tꝑe. Ex hoc ha
betur ꝙ qui non plene de peccatis benitet ſp

pcca peccatis ↄtinuat. Nequicie ergo ſue cã

eſt. qꝛ nõ habet deũ pꝛe oculis. Et hoc ideo:
quia o deus..

Auſferuntur iudicia tuaa facie eius oim

inimicoꝛum ſuoꝛum dominabitur.

—

Auferuntur iudicia tua) quibo retribuis
vnicuiq; ſᷣm merita ſua(a facie eius).i.mẽte

et cõſpectu eius qꝛ nõ ↄſiderat iudicia dei et
in nullo timebit diuina iudicia ſuꝑ ſe veatu
ra. qꝛ eni differtur iudiciũ nõ putat ſe puni-⸗

—

endum vel deũ iudicaturũ(oĩm inimicoꝝ ſu

oꝛum ſcʒ chꝛiſtianoꝝ (oñabitur) dñ ab iturqͥ
dem coꝛꝑm electoꝝ qui eũ ſequi ↄtemnätali
os vero potentia vel ſeductõne ſibi ſubijciet.

Dicit᷑ eni.om̃es reges ſuꝑaturꝰ vt ſolus re⸗
gnet et ad illud culmẽ ꝑ malas artes veniet.

Diyit eni in coꝛde ſuo:nõ moueboꝛ age
neratione in generatõʒ ſine malo.

Dirit eni in coꝛde ſuo/ apud ſe cogitãdo.
(nõ moueboꝛ).i.nõ inquietaboꝛ ſe cʒ ꝑ expul⸗

ſionem de regnoca generatoe in generatoez)
qꝛ ex nimia elatõne reputabit ſuũ dominiuʒ

ſtabile ſeq; nunq; moueri poſſe. (ſine malo)

id eſt ſine inquietatõne et moleſtia ſcʒ ſemg
ero.i.durabo ⁊ gmanebo abſq; eo ꝙ infeſter

et expugner bello qe ex pꝛeſumpta ſecurita⸗

te putabit ſe in eternũ regnaturũ ſine vlla ad
uerſitate et inquietatõne ac malo cuiuſcunq;

pene. hec in coꝛde: ſed quid in oe.
Eui maledictõe os plenũ ẽ ⁊1 amaritu⸗

Euiꝰ maledictõe os plenũ eſt).i.blaſphe⸗
mijs et cõtumelijs chꝛiſtũ blaſphemandoet
amaritudine).i.amaris verbis et minis gra⸗
uiter ſanctis cõminando (et dolo).i.blandis
verbis et inſidijs alios decipiendo (ſub lin⸗
gua eius laboꝛ et doloꝛ)quia nõ loquitur ni
ſi de ꝓcurando laboꝛe et doloꝛe ſanctoꝛum.

que pcipiet eis inferri. vel (ſub lingua eins)
non in lin gua eſſe dicuntur quia iſta non in

lingua exerit ſed ſub lingua pꝛemit et tacite
ea cogitaturus eſt: hominibo autem alia lo⸗
cuturus vt bonus et iuſtus ac dei filius vi⸗

deatur.

—ꝑ

Seget in inſidijs cũ diuitiba in occul⸗
vt interſiciat innocenten.
¶ Sedet cũ moꝛa (in inſidijs) meditando
ponere inſidias ſanctis.(cum diuitibꝛ)et ela
tis huiꝰ ſeculi quos muneribo cumulabit:et
coꝝ falſaʒ felicitatẽ ad decipiendũ alios oſtẽ
tabit qͥ dũ tales eſſe cupiũt et bona eterna nõ
querũt in illius laqueos incidũt.q.d.inſidi⸗
atur in quibo pᷣſidet: inſidijs inq; poſitis (in
occultis).i.ambiguis vt nõ facile intelligat᷑
quid appetendũ quid ve fugiendũ ſu (vt in⸗
terficiat innocentẽ) ſcʒ ꝓpłlm fidelẽ vel coꝛpa
liter ſi noluerit ei ↄſentire vel ſpũaliter ſi cõ⸗
ſenſerit ex innocente faciendo nocentt.
Oculi eins in paupem reſigiltt inſicia
tur in abſcõdito q̃ſi leo in ſpelunca ſuas.
MDeculi eiꝰ in pauꝑem)ſpũ ſcʒ in ꝓym chꝛiꝰ

paſſionis affectu:ſimilabit enĩ ſe miſereri vt
decipiat:vel crudelit᷑ et odioſe vt noceat ⁊ de
ſtruat.iuſtos enĩ ⁊ pauꝑes ſpo maxime ꝑſeq̃
tur(inſidiat᷑ pauꝑi iuſto ad ꝑdendũin ab⸗
ſcondito)malitiã occultando vt neſciat qui
decipitur(quaſi leo ꝓpter vim ⁊ ſeuitiã occi⸗
dendi(in ſpelunca ſua) ꝓpter dolũ ⁊ fraudu⸗
lentiã decipiẽdi in miraculis et modis alijs.
Ad quid .
Inſidiatur vt rapiat pauperem: rapere

—

pauperem dum attrabit eum.

ianũreſpiciũt) vł quaſi miſericoꝛditer ⁊ cõ

vi vel fraude ſubijciendo iãq; nimia felicita⸗
te in ocium aĩm remiſerit.Et merito cadet.
Dixit enĩ in coꝛde ſuo oblitus eſt deus:

au la ne 3
Dixit enĩ in coꝛde ſuo)ſic cogitando ⁊ pu
ndo(oblit eſt deꝰ)ſcʒ pauꝑmvt eos ſaluet
vel mei vt me puniatauertit faciẽ ſuam) q̃ſi
nõ curandone videat) illos vel me( in fineyʒ
id eſt imꝑpetuũ.vel( ne videat in finẽ).i.ea q̃
fiunt in terra que eſt finis et vltimũ elemen⸗
tum ſeu vltima ꝑs vniuerſi. vel(auertit) pec
catoꝛ antichꝛiſtus(faciẽ ſuam).i.co gitatõeʒ
(ne videat in finẽ).i.ne attendat iudiciũ fina
le.Laboꝛans ergo tunc eccia quaſi nauis in
tẽpeſtate deũ tanq; doꝛmientẽ excitat.d.
Er urge dſie deus et exaltet᷑ manus tuas
ne obliuiſcaris pauperum.

–

1

dum et ferendũ opẽcet exaltetur manus tua,
id eſt manifeſta fiat potẽtia tua ↄtra antichꝛi
ſtum ad deijciendũ ipᷣm ⁊ altus appare bis qͥ
te putant humilẽ.(ne obliuiſcaris pauperũ)
dimittendo eos in ꝑſecutõe antichꝛiſti ⁊ ſuo
rum qui putant te oblitũ et impunitatẽ ſibi
ꝓmittũt pᷣcatur iudiciũ vt hec cito finiant᷑ q̃
tanta erunt vt nemo velittꝑs illud dilatari.
Jam itaq; de iudicio illo intelligens et exul⸗
MPꝛopter quid uritauit impius dum:

Inſidiatur) ꝑ dolũ et fraudulentiã (vt ra S enĩ in coꝛde ſuo non requiret.

piat pauperẽ) per vim ⁊ violentiã(raꝑe)inq;
(pauꝑem) ſeuiendo. (dũ attrabit eũ) ad rhe⸗
te ſuũ blandiendo. Triplex enĩ eſt ꝑſecutio
eccleſie.vna violenta ſcʒ cũ martyres ꝑ tyrã⸗

nos necabant᷑.alia fraudulenta que nũc eſt.

cũ ↄfeſſoꝛes ꝑ hereticos et falſos fratres de⸗
cipiũtur.tercia erit mixta ex fraude et vi ſub
antichꝛiſto qꝛ in eo vis et dolus oꝑabuntur
et violentie addet fraudem:vñ adbuc ſubdit
de fraude et violentia. „

ℳ

In lado ſuo hũiliabit eum:inclinabit ſe
et cadet cũ dominatus fuerit pauperù.
Bn laqueo ſuo).i.inſidijs ſcʒ fraude et do
lochũiliabit eum) ſcʒ paperẽ ⁊ iuſtum opꝓpꝛi⸗
mendo.velchumiliabit eũ) qꝛ quanto mira⸗
bilioꝛa videbunt᷑ hoibus ſigna ipᷣius tanto
illi ſancti et pau Pee qui tunc erũt cõtemnen
tur et quaſi ꝓ nihilo habebunt᷑ quos ille mi⸗
rificis factis ſuꝑare videbitur.ſʒ qꝛ ſe exalta
nitcinclinabit ſe)diuina virtute nõ volunta
rieſet cadet ſubito a dominio ſuo repentino
interitucum dñatus fuerit paupetũ)ſeruoꝝ

dei qͥbuſdã:ſupplicis q̃libet irrogando alios

dꝛopter qͥd irritauit).i.ſuis blaſphemijs
ad irã ꝓuocauit impius) anconomaſice ſcʒ

antichꝛiſtusdeũ) nõ credens eũ punitoꝛẽc.q.

d. quo fructu blaſphemauit et quid ꝓfuit ci
tanta mala facere cõtra chꝛiſtũ. (dixit enĩ in
coꝛde ſuo)ſcʒ cogitando ⁊ ꝑ effectũ ſcʒ omni
bus modis male agendo (non requiret)deus
ad iudicandũ vel puniendũ et vindicanduʒ
ea que facio quaſi neſciẽs vel impotẽs.ſʒ nõ

eſt ita vt ipe cogitat. NHam tu. WD
Vides qm̃ tu lalvꝛẽ et doloꝛẽ cõſideras
t tradas eos in manus tuus. ?
Nidges).i.noſcis(vt).i.q̃liter (tradas eos⸗
.i.antichꝛiſtũ et cõplices ſuos (in manus tu⸗
as vltrices ſcʒ tue potentie et iuſticie.i.inpo
teſtatẽ iudicij tui et in vindictas vt nõ eua⸗
dant.et hoc ideo (qm̃ tu laboꝛẽ et doloꝛem)
quẽ infert ſanctis tuis(cõſideras).i.attendis
q.d.nõ te latet illoꝝ malicia et pauperũ miſe⸗
ria.et ideo nec manus tua ceſſabita vindicta
Et merito ſuccurres pauperi eum tuendo et
liberando a potente.quia

ertit faciẽ ſuã ne videat in finem.

¶Erurge dñne deus).i.cito veni ad ſuccurr

—

—☚

4

— —

— — —

— —

i

un.
ul:

mn.

nis
ſg
49,.
it a
lin
unt

os

inpo

cibi derelictus eſt pauper: oꝛphano tu

ſte panꝑ illis ad tꝑs ↄceſſus eſt ad punien
dum ſed tibi in fine derelictus ad gloꝛifican

dum (oꝛphano)cui moꝛtuus eſt pater mun⸗
dus et mater ↄcupiſcentia eius.i.pplo chꝛiſti
ano qui tunc videbit᷑ pr̃e ꝓtegente et matre

cõpatiente quaſi parentũ ſolatio deſtitutus.

(tu eris adiutoꝛ)et cooꝑatoꝛ cui impius fuit

ꝑſecutoꝛ.Ergo

Cooͤtere bꝛachiu peccatoꝛis et maligni:

queretur peccatũ illius et nõ inueniet᷑.

ↄteres intantũ vt nec peccatoꝛ nec locus pec

cati de cetero inueniat᷑.vnde ſequitur(quere⸗

tur peccatũ illius)vt iudicetur de eocet) iudi⸗
catus(nõ inuenietur)ipᷣe qꝛ peribit ꝓpter pec

catum ſuũ. Velcqueretur peccatũ illiuspu⸗

ta nequicia ſua an ſit amplius neceſſariũ ad
eccleſie purgationẽcet nõ inuenieturyeſſe ne⸗
ceſſarium om nibo iuſtis ſufficienter tũc pur⸗

gatis ſicut plano ferro non eſt opus linea.

Itaq; añchꝛiſtus ꝑibit qͥ ad tꝑs regnauit.ſʒ
Dñs regnabit ineternũ et in ſeculũ ſe⸗
culi: peribitis gentes de terra illius.

ternum et in ſeculũ)ſubſecutiuũ huius(ſecu

li).i.ꝑ oĩa tꝑa et ſecula qꝛ regni eius nõ erit

finis.hoc regnũ erit gratius ꝓ pᷣcurrentib⸗
malis quod veniet deſtructo antichꝛiſto.ſed

(peribitis) vos o(gentes).i.pcc̃oꝛes om̃es et

impij cõplices antichꝛiſti qui eſtis ſine lege
dei(de terra illius) ſcʒ de terra viuentiũ ex⸗
pulſi a regno ipᷣius. VUñ ſcriptũ eſt. Tolla⸗
tur impius ne videat gloꝛiã dei.ſed paupe⸗

res babebunt.quia ..
Deſideriũ pauperũ exaudiuit dñs:pꝛe⸗
parationẽ coꝛdis eoꝝ audiuit auris tua.

Deſideriũ pauperũ) quo eſtuabant cũ in
anguſtijs et malis huius ſeculi diẽ dñi cõcu
piſcunt eſſe cum chꝛiſto cupientesexaudi⸗
nit dñs)vt eos liberaret et in regnũ ſuũ aſſu⸗

meret. Deinde ↄuertens ſermonẽ ad deũ. ait.
cpꝛeꝑationẽ).i.diſpoſitionẽ (coꝛdis eoꝝ) qua
tibi ꝑ patientiã ſeruire parati erant et illũ diẽ

Tontere)et ad nihilũ redige(bꝛachiũ).i.
potentiã et dominationẽ peſſimi antichꝛiſti.
peccatoꝛis )in ſe (et maligni in alios.ct vere

tis ppetue poſſimus ſalui tentatoꝛis occul⸗
tas inſidias effugere. Per do.

Dñus regnabit)celeſti regno et imꝑio (ine⸗

ibi de grdentius petentes ꝑ patientiã expectabant.
eris adiuto. (audiuit aris tua). i: potẽtia vel miſcoia tua
¶Tibi derelictus eſt pauꝑ)ſpũ:tuendus.ſcʒ
5pdpls chꝛiſtianus qui panꝑ dicit᷑ qꝛ ad obſer⸗
nuaantiam legis diuine nõ ꝓmiſſione diuitiaꝝ
ſiicut olim ꝓpłs iudaicus allicitur ſed in abie
cLtione tꝑalium eam cõplere nititur. ideo eni
Bend eſt ↄtemptis tꝑalibs vt tu ſis ſpes eius

qua exaudis vt qðᷣ ↄcupierant in ſpe fruant
in re. deſideriũ aũt fouert eſt H ſcz te
Judicare pupillo et hũili: vt nõ appo/

nat vltra magniſicare ſe homo ſuꝑ terrẽã

udicare).i.vt iudices (pupillo) qui oĩa
ꝓpter deũ ↄtemnit nõ ↄfoꝛmi huic ſeculo( cet
humili) qui ſe puluerẽ ac cinerẽ eſſe cogno⸗
ſcit.nõ ſuꝑbo.ſcʒ ppło catholico et fideli de ſe
nõ pᷣſumenti hoc eſt ad vtilitatẽ et comodũ
eius ferendo ꝓ eo ſententiã vt ſeꝑatis iuſtis
ab impijs iam nõ vltra pᷣualeant mali noce⸗

re bonis. Vñ ſequit᷑ itacvt nõ apponat)et pꝛe

ſumat (vltra.i.poſt iudiciũ (magnificare le)

i.magnũ ſe oſtendere et magnũ nomẽ ſibi fa
cere.chomo ꝛille ſuꝑbus ſcʒ antichꝛiſtus ſu-

terrã ſicut fecit. Woꝛaliter aũt hec ideo ſunt
dicta vt nõ ſtudeat vel pſumat magnũ ſe face
re et oſtendere homo in terra qꝛ ois qui ſe ex

altat hũiliabit᷑ et qui ſe hũiliat exa tabit᷑.

¶ Lonkeſſioni nr̃e aurem tui Hio.
deus clemẽs aperi qui ſperantes in te nunc;ᷓ

cõſucuiſti relinqre vt exaltati de poꝛtis moꝛ⸗

—

Elox eccleſie vel fidelis in dño ſolum

—

modo cõſidentis et ꝑ hoc ſe cõtra verſu/
tias pꝛauoꝝ defendentis. ¶ Ps. x.

dommo oſido

quomodo dicitis aĩe mee: tranſmi
gra in montem ſicut paſſer·
2 pſalmi ꝓpha Dauid. Titulus ta-

Auct
lis eſt. In finẽ ps Dauid. Hoc eſt pſalmus

ille dirigẽs nos in finẽ.i.in chꝛiſtũvt in iðᷣm
ſpem nr̃am refundamus qui eſt ſummũ bo⸗
num eſt Dauid Phee docentis nos hereti⸗
cis ⁊ pꝛauis reſiſtere.qui in eccleſia tanq; pu

trela membꝛa miniſtri antichꝛiſti de quo ſu⸗

pꝛa dictũ eſt mentiunt᷑ ſe chꝛiſtũ habere ⁊ ali
os nituntur ad ſe ab eccleſia retrahere. Ha⸗
teria:pꝛauitas hereticoꝝ et maloꝝ fideles ꝑ⸗
uertere nitentiũ. Intentio:docere fideles q̃li⸗
ter reſiſtant pꝛauitati illoꝝ eis nõ ↄſentiendo
et totã ſuam fiduciã defendendi ſe contra ta⸗
les in dño ponendo. Sñia in generali ꝓphe
ta in illo pſalmo loquit᷑ in ꝑſona eccleſie vel
cuiuſſibet fidelis in dño ſolũmodo conſiden
tis quẽ heretici et peccatoꝛes inſidioſe ⁊ de⸗
ceptoꝛie nitunt᷑ in ſuam pꝛauitatẽ inducere.
et ad erroꝛẽ fidei vel ad ſtatum altũ videlicet
honoꝛis vani huiꝰ ſeculi allicere ſubiũgens

qualiter dñs videt et pbando examinat iu⸗
ſtum et ip̃m et quid retributõis finaliter det
vtriſq;. Snia in ſpãli:hereticis ergo ⁊ malis
rñdens cũ increpatõne ait.( In dno) ſcʒ ieſu
chꝛiſto qui eſt vnus et verꝰ mons vñ et apli
montes dicunt᷑.(cõſido).i.totam fiduciã et
ſpem meã pono.q.d.de numero pplłi dei ſum
qui ſperãt in dno (quõ) ergo o heretici ⁊ pꝛa⸗
ni(dicitis) verbis vel facitis ac ſi diceretꝭ in⸗
ſidiantes (aie mee).i.mihi per ſynodochen.
(tranſmigra)a tuo (in montẽ) aliũ ſcʒ in chꝛi
ſtum qui apud nos eſt.i.veni ad nos qui ha
bemus chꝛiſtũ.q.d.quõ mouetis me tranſire
ad vos tanq; multi ſieut chꝛiſti. Aelcin mon

tem)aliũ ſcʒ ſuꝑbie et vanitatis.i.in vos qui

eſtis montes ꝑ ſuꝑbiam (ſicut paſſer) auis le

uis ⁊ inſtabilis qui etiã in altũ nidiſicat. Et

ↄuertens ſe ad alios ideo inquit in dño cõſi⸗
do.et ideo o fideles in eo eſt fidendum.

AQm̃ ecce peccatoꝛes intenderũt arcum

iuſtis vt faciat os ſibi templũ. (oſñis in ceło

ſedes eius).i.quos facit ſibi templũ facit ⁊ ce

lum.i.archana ſcientes. Ipſi ſunt templum
dei in quibs habitat deus ꝑ fidem.illi vero ͥ

poſt fidẽ ꝓficiunt ad ↄtemplationẽ nõ ſoluʒ
temp lũ ſunt ſed etiã celum:in illis enĩ reſidet
Dñs tanq; in celo et tanq; in thꝛono eis pᷣſi⸗
det.velcin templo).i.in eccleſia ⁊ in celo.i.in

aĩa iuſti que meditatur celeſtia.q.d.q;uis illi

ſcindant eccleſiã et iuſtos deſtruere conent᷑:
tñ dñs in eis ſedet et ſꝑ in eis erit eos cuſto⸗

diens et nõ deſerens. vñ bñ ſubdit᷑. Et

parauerũt ſagittas ſuas in pharetra: vt

ſagittent in obſcuro rectos coꝛde.
2m̃ ecce pccõꝛes)ſcʒ heretici et pꝛaui ho⸗
mines(intenderũt arcũ) doloſe ꝑſuaſioms et
maligni oꝑis (ꝑauerũt ſagittas ſuas in pha⸗
retra).i.pata habent in coꝛde verba veneno⸗

ſa et ſimpliciũ aĩas interficientia vł dolos ſe

cretis machinatõibo occultant( vt ſagittent)

id ẽ decipiãt ⁊ voluerẽtcin obſcuro).i.ĩ occual

to et inſidioſe qꝛ eoꝝ iacula et ſentiri ꝑ vul⸗
nus pñt ⁊ tũ venientia depᷣhendi nõ poſſunt

(rectos coꝛde)intentõne et fide ſcʒ ſimplices

et fideles. Deinde cõuertit ſermonẽ ad dñm.
dicens. Ideo etiã neceſſariũ eſt o dñe vt in te
ↄſidatur et ad tuũ auxiliũ recurrae.

cte feciſti ⁊ edidiſti (deſtruxerũt) et ꝑuerterũt
vel fidẽ quã ꝑfectã et integrã coꝛdibo fidettũ
inſpiraſti (deſtruxerũt)in ſe et in alijs quan⸗

tum in eis fuit ſuis pꝛauis conſilijs ⁊ oꝑib⸗

et denegauerũt.talia facere machinant᷑ pec⸗
catoꝛes.Et iterũ ↄuertens ſe ad alios ſubiũ
gitciuſtus aũt).i.chꝛiſtus qͥ dicit᷑ iuſtus an⸗
thonomaſue.qui vtrãq; ꝑtem iuſte agit ni⸗
hil mali dimittendo impunitũ nihil boni ir

remuneratũ( quid fecit) vtriſqʒ ſcʒ bonis et

dens pꝛ imo quid faciat ſuis et..d.
Dñs in templo ſancto ſuo:dñs in celo

ſedes eiuns.

en⸗

malis.deinde facta interrogatõe rũdet.oſten

: 5 En
— 2*
*

Oculi eius in pauperẽ reſpiciũt: palxee

iun interrogant filios hoim.

ſericoꝛditer.i.aſpcũs diuinitatis eiꝰ ad pau⸗

perem reſpicit ad adiuuandũ et reſpectꝰ mi⸗
ſericoꝛdie ſue ab co non auertit᷑ et ideo nihil
eſt timendũ ↄfidẽti in dño palpebꝛe eius).i.
ſubtilitas diu initatis eius qua ſecreta ↄgno

0— 77

ſcit qꝛ ſolus de ↄſciẽtis boĩm iudicatinter
filios hoĩm)nõ ſolũ exterius ſʒ ctiã interius

lis eius ſunt aꝑta ⁊ nihil eũ latet.Et hoc ma

nikeſtius adbuc dicit cũ ſubiungit.
Dus interrogat iuſtũ et impiũ:qui aũt

diligit iniquitatẽ odit aiam ſun.
Dñs interrogat).i.ꝓbat et examinat ꝑ tri
bulatões et hereſes ꝑ ꝓſpera ⁊ aduerſa (iuſtũ

et impiũ).i.bonũ et malũ et de ↄſciẽtia vtri⸗

culi eius in pauperẽ)ſpũ (reſpiciũt)mi⸗

id eſt ꝓbat qualis quiſq; fuerit oĩa enĩ ocu⸗

uſq; iudicat(qui aũt diligit iniquitatem).i.

q in ea ꝑſeuerat et ex deſiderio et affectu pec⸗

cat nolẽes ſe emẽdare qui ſi ſemꝑ viueret ſen

per peccare vellet.(odit aĩam ſuaʒ) et ſe ipᷣm
id eſt nocet aĩe ſue qꝛ ꝑ hoc pꝛeparat eam ge⸗
henne ſed nõ iuſto qui cõfidit in dño. Quo
cõtra ille veraciter ſemetipᷣm diligit qui pec⸗

catũ odit.deinde oñdit qd faciat malis.d.

Pluet ſup pccõꝛes laqueos: ignis ſul-
phur et ſpuũs ꝓcellax pars calicis eox.
luet ſuꝑ peccatoꝛes).i.effundet in iudi

cioclaqueos)vt non poſſint euadere penas a
quibo etiã ſemel detenti nunqᷓ; amplius pote

runt expediri(ignis).i.ardoꝛ inextinguibił.

(ſulphur).i.fetoꝛ intolerabiliscet ſpũs ꝓcel⸗
larum).i.impetus plurimoꝝ toꝛmentoꝝ (ꝑs
calicis.i.paſſionis et pene( eoꝝ) ſicut iuſti
in partẽ ſuam recipiunt vitã eternã.ita impij

ꝓ ꝑte ſua damnationẽ recipiant ꝑpetuã:que

pena calix dicit᷑ qꝛ nec ipᷣa vindicta erit ſine
menſura ſed ſᷣm culpam miſerabiliter. AUel

S enuWWsss. (pꝑs calicis eoꝝ)ſcʒ quẽ meruerũt.qꝛ ſcʒ citra
Dñs)eit (in templo ſctõ ſuo).i.in ſuis ſcj meritũ punient᷑.hec aũt reddet bonis ⁊ mal.

„ .
4. YDUDV . m̃ iuſius dñs et iuſticias dilexit:equi (qm̃ defecit ſanctus).i. ſanctitas in hoĩbo et
nc tatem vidit vultus eus. vere defecit ſanctitas qꝛ defecit veritas. vn⸗
n ¶ Om iunſtus eſt (oñs ) in ſe. et ideo diligit ſi de ſequitur.G qm̃ diminute ſ unt veritates a
rv bi ſiles vñ dicit (et iuſticias dilexit) in aljs. filijs hoĩm) qꝛ dona dei culpa eoꝝ depꝛauã⸗
n iuſticias dicit qꝛ multe ſunt iuſticie iuſto : tun eruſnuunt⸗ lerſtga det vng eſt qua illu
ia cum vna ſit iuſticia dei. Qualis ipᷣe eſt tales rantur aie. ib p ſed in hoibo multe ſunt ve
i⸗ nos oẽs eſſe deſiderat.et (equitatẽỹm vtrãq ritates de quibo h agit puta veritas vite do⸗
ꝑtem ſcʒ bonoꝝ ⁊ maloꝝ (vidit) ſcʒ apꝛobã⸗ cctrine et iuſticic que heu defecerat in hoibus
bil do (vultus).i.cognitio ⁊ pñtia eius) Eſt aũt i eongt in eis paauitas vite voctrine et in⸗
R equitas vt factis digna rependat vt iuſtis pᷣ ch: Fer vere Dinennuts eſt veritas quia cre⸗
in mia et peccatoꝛibs penã retribuat. Juſtuseſft uurtal ſereutiſ ſd Rr iſqh ad primũ
4 ergo dñs in ſeet in oꝑatõne:in dilectõe iuſti⸗ Vana ocuti ſunt vnuſquiſq; ad ꝓximũ
le⸗ cie in alijs.in cognitõe iuſticie ⁊ execute. ſuũ:labia doloſa in coꝛde et coꝛde locuti
Dirige oculos pietatis ue DHio ſaont.
. ſuꝑ bumiie paugtatis nr̃e ꝑſonã omps dſe ¶ Vana).i. falſa et inutilia qᷓ vacua ſunt ve⸗
n ctcircunda nos ſidei armis vt ab iniquitatũ ritate et vtilitate. Vbi enĩ deſicit veritas ibi
e⸗ ſagittis exuti valeamus cquitatẽct iuſticia, neceſſe ẽ habũdet vanitas (locuti ſunt vnul⸗
cuſtodire. Her o. à Auiſq; ad pximũ ſuum) decipiendũ ꝓximus
nbi Plſalmus de piculis ac malis et va/ eſt oĩs homo et ideo cũ nullo male eſt agen⸗
nci W PiänslerensAtän Gmu Klefi. A ipi riſtentesttabi Kolon i doloſt
Vl ſidelis 1 pfect' petit ſaluari. Bs. xi. in verbis. cõſuetudo eni eſt ſcripture hoĩem
ni⸗ —„„ Al 1 O geet coꝛde) duplici coꝛde(locuti ſunt)nam
a⸗ △ , 2. num me COO in oꝛe pᷣtendunt fidelitatẽ ſʒ in aio gerunt de
mine qm̃ defecit ſanctus: qm dimi ceptönem ſub ſpecie cõſulentis occul
n KE en eeeeeeieECceptönem ſub ſpecie cõſulentis occultantes
mnmiute ſunt veritates a filijs boin. venenü perimentis. Seccllld—
i croꝛ balmi va e ten v u⸗ ODilperdat vnis vmuerſa labia doloſa: et
— le dirigens nos in finem.i.in chꝛiſtũ.eſt Da linguam magniloqdqum.
Nn id phete qui hi it in pſona alicui Diſperdat dñs)vt paſſim pereantvniuer
Ri uid ꝓphete qui hic loquit᷑ in ꝑſona alicuius 5/ baliIIn
ci nſt Dabicus poctaua. i. p die iudicij quem ſa labia doloſa)nõ ipos hoies ſʒ doloſitate,ʒ
iuſti.habitus ꝓ octaua.i.ꝓ die iudicij qu labioꝝ iß erſa güt dier 8 do
⸗ deſiderat vt iniquitas ſeculi deſtruat᷑ ac vez= ſ nnr enangten iihant auls de 0
2 ritas et btĩtudo ꝓmiſſa veniat. Ael:ꝓ octa⸗ lus putetle exemptu(et linguam magnilo⸗
⸗ nerernoſ. öͤ poſt hoc tons quod quã,.i. ſuꝑbam magna et alta deſe loquentẽ
4 na.i.ꝓ eterno ſeculo qð poſt. oc cꝑns qu tſ. ſicer. Eſtli gnllona di⸗
fſen ſeptẽ diebo voluitur dabit ſanctis. videns er⸗ voll poa ſccemn unSna mndn Adi
in go vir ſanctus mala vtpᷣmittitur multiplica boli.ponã ſedem meã ad aquilonẽ et ſunilis
nge⸗ riquaſi timens pꝛo magnitudine piculi pe- erxo altiſſimo. Et phi: labia nra a nobis ſunt
tit ab eis ſaluari. Materia: mala et pericula Et pꝓhariſei: ieiuno bis in ſabbato. Et pᷣdica
rinti ilto petit iberani. lo: reuo-⸗ toꝛis mali qui eſt multi ſermonis et pauce a⸗
iper ſeculi a quibo petit liberari. Intentio: reuo toꝛis mali quieſt mu is et pauc.
. care hoĩes a malis huius ſeculi q̃tenus ſic ꝑ ctionis.Et merito diſperdendi ſunt. iſ,„
ſ, tpalia tranſeant vt ad eterna ꝑtingant. Sen Qui dixerunt linguam noſtra magnifi/
. tentia in generali Pꝛopheta in iſto po in per cabimus:labia noſtra a nobis ſunt:quis
ſona eccleſie vel cuiuſſibet fidelis attendena noſter dominus eefft ·
multiplicẽ vanitatẽ et ꝑuerſiatẽ hoĩm huiꝰ ui dixerũt) hec ſcʒ (linguã nr̃aʒ magni⸗
64G ſeculi puta qualiter aliũ decipit atq; ſuperbe ficabimus) nos de nõ habitis iactando et ex
ſceleratis oblocutõibo vilipendit recurrit ad tollendo. vel eloquentiã famoſam faciemus.
b. dñm et petit ſe ſaluũ fieri et ab eoꝝ damnati (labia nr̃a a nobis ſunt).i.facundia noſtra a
H one eripi.Inſinuanſq; deũ pr̃em ꝓpter cõſo⸗ nr̃o ingenio et ſtudio eſt nõ ab alio.loquaci=⸗
l lationẽ pauperũ ſuũ filium miſſurũ: ſub bꝛe tate ſe extollũt et ponũt in ſua ptãte quod ſe
uitate ↄmendat eloquia chꝛiſti. Sniĩa in ſp- a deo nõ putant accepiſſet quis nr̃ dñs eſt:)
ciali.videns ergo ſanctus vir multiplicatäã aquo ſcʒ vta dño pᷣdicta recognoſcamus et
vanitatẽ ſeculi quaſi timẽs ſubito exclamat cuius nos legi et regule ſubijciamꝰ.q.d.nul
i ꝓ magnitudine piculi et ait.( Saluũ me fac lus.hec pᷣdicta dicũt ⁊ faciũt mali.Sʒ cõtra
dññe) ſeculi huius vanitati ꝑiculis et malis mala ſeculi dicit et facit deus pr̃ qð ſedau.
„
1

Pꝛopter miſeriã inopum et gemitum
auperũ:nunc exurgam dicit hdnss.
E topter miſeri inopũ).ſ.gẽtiliũ tollendã
qui nec legẽ nec ꝓphas habnerũt(et gemitũ
pauperũ).i.iudeoꝝ ↄſolanduʒ qui ſpuͤaliter
nõ intelligunt. Inops eſt qui nec a ſe nec ab
alio habet auxiliũ.Pauper qui non habet a
ſe. quaſi diceret. ꝓpter miſeros et af flictõnes
piꝛꝛ inopia et pauꝑtate ſpũalium bonoꝛum
gggeientes tam in mundo q; in limbo exiſtentes
(nunc)ſcʒ in tꝑe gratie qðᷣ non in pꝛioꝛi po⸗
pulo fecicexurgam) ad liberandũ genus hu
manum.i.apparebo in filio mittendo eum di

cit dñs paeert.
Ponam in ſalutari: fiducialiter agam

miſeriam inopũ auferendam et gemitũ pau⸗
perum conſolandũ ꝑtinet (in ſalutari).i.in
chꝛiſto ieſu qui eſt ſalutare dei ⁊ ſaluatoꝛ mũ
di:nõ ponam in ſeruis (fiducialiter).i.poten
ter et efficaciter agam in co).i. ꝑ eum genus
humanũ redimendo et ipᷣe fiducialiter aget
quia nihil ei reſiſtet. Erat enĩ docens eos ſi⸗
cut poteſtatẽ habens addens legi et mutans
quedam ꝓ ſua voluntate non ſicut ſcribe de
cuius pᷣdicationis luce et cõmendatione ꝓ⸗
pheta ſubiungit.d.

Eloquia din eloquia caſta: argentum

igne examinatũ: ꝓbatum terre purgatũ

do bic quaſi inopes et pauperes etin futuro
quaſi opulentes et diuites. ducendo (a gene⸗

ratione bac)ſeculi pꝛaua et peruerſa( in eter⸗
num).i.ad eternam beatitudinẽ a generatõe
moꝛtali in immoꝛtalem. Seruabis et cuſto
dies nos hic ne vita et moꝛibo maloꝝ coꝛrũ⸗

pamur et a ſtabilitate fidei et virtutis deij ci-⸗

amur et in futuro vt tecum in ꝑpetuum lete⸗
mur. Deinde ſequit᷑ ↄcluſio de vtraq; ꝑte.

In circũitu impij ambulant: ᷣm altitu
dinem tu multiplicaſti filios hoim.

n circũitu) rerum temꝑaliumimpij am
bulant)anime affectibo quia in tꝑalium rerũ
cupiditate rotantur: que ſeptem dierum repe
tito circũitu tanq; rota voluuntur ac in va⸗

is ſupuacuis rebus ſe occupant fruſtraq;
Ponam ſcʒ auxilium eoꝝ et omne quod ad ct inutiliter laboꝛant.quia dum interioꝛa no
appetunt in exterioꝝ laboꝛe fatigantur. Ho⸗
rum ergo multiplicatio eſt in temꝑalibus q
ab vnitate dei au ertit. ſed (ſcm altitnidinem

tuam).i.ſicut decet tealtum nõ ſcᷣm meritũ
nr̃ᷣm(multiplicaſti filios hoĩm) iuſtos ratio⸗
ne vtentes nõ numero diuitiaꝝ ſed numero
meritoꝛum multiplicaturus tandẽ numero
Miſerere fragilitati noſtre ſanctiſſime pa

ſitate inſanientiũ declinare. Per do.
Dlſalmus de adue

one fidelium multiplici a quibus petit

¶ Eloquia dñi.i.verba chꝛiſti et doctrina

cuan gelicacſunt eloquia caſta).i.nullo men⸗ perari Ml
dacio adulterata et veriſſima ſine admixtio⸗ E . .
ne falſitatis ſine coꝛruptõe cupiditatis ſimu⸗ Gu Domine

lationis et laudis cõtra hoc quod ſupꝛa di⸗
xit. vana locuti ſunt ⁊c̃.et ipſa ſunt ſicut (ar⸗

gentum igne examinatũ) quia ꝑ tribulatõis

foꝛnacẽ ꝓbata ſicut argentuʒ dulciter menti
ſonant et (pꝛobatũ terre).i.ſeꝑatum a terra et
terrenis ſoꝛdibus nihil terrenitatis habens
vel ſapiens qꝛ ſpũale.Et ponitur genitiuus
ꝓ ablatiuo moꝛe greco( et purgatum ſeptu⸗
plum).i.pfecte et vniuerſaliter ab omni im⸗
puritate quia ſeptenarius eſt numerus ꝑfe⸗
ctionis.Et ↄtra hoc quod ſupꝛa dixit de ma

lis.diſperdat dñs ⁊c̃.ſubdit hic de bonis cõ

uertens ſe ad dm. et.dð. erR
Tu dñe ſeruabis nos:et cuſtodies nos:
a generatione hac in eternruum.

—.

Zu oñe) enius eloquia ſunt caſta nõ nos

ipi(ſernabis nos) in bono cõſeruando hic ct
in futuro.et cuſtodies nos)a malo ꝓtegen⸗

„

eccleſia ſeu fidelis quilibet diuinitus li/

obliniſceris me in finem: vſq;quo
uAuertis faciem tuama me.
uctoꝛ pſalmi ꝓpheta Dauid. Titulus ta
lis eſt. In finẽ ps

tribuitur Dauid:qui hic ꝑſonam tenet eccle⸗
ſie vel cuiuſq; ꝑfecte anime. Materia multi⸗

plex tribulatio et miſeria fidelibus ab inimi

cis illata.Intẽtio:hoꝛtari fideles ne in iſtis
rribulatõnibus ſuccumbant ſed dei miſeri⸗
coꝛdia ſperent et de liberatõe confidãt. Sen

in ꝑſona eccleſie vel cuiuſlibet fidelis cum
meroꝛe coꝛdis miſeriam ſui ſtams conque⸗
rentis vel huius exilij mala deploꝛantis et
ad viſionem celeſtis gloꝛie anhelantis oꝛat
vyt exaudiatur et illuminetur et ne in moꝛta⸗
lia peccata coꝛruat vel in cis decedat vndę

ter et concede nobis eloquia ma pudico coꝛ⸗
de cõtinere vt poſſimus a multiloqua doloæo⸗

A aes n,

itate et tribulati/

. Dauid. Hoc eſt pſalmus
ille dirigens nos in finem.i. in chbꝛiſtum at⸗

tentia in generali Pꝛopheta in iſto pſalmoa

e

⸗

ie
it⸗
ci⸗

r
ng
n
he⸗
vj
nn
ni
e
r

35

1

inimicos ſuos exultare contingat. Quia enĩ

ſupꝛa a malis huiꝰ ſeculi liberari petebat ad
buc in eis ꝑiclitans miſerias ſuas deploꝛat:

et ipᷣas finiri deſiderat. Sententia in ſpeciali

pꝛimo ergo expꝛimit deſideriũ ſuum et ꝑſe⸗
cutionem imminentẽ.d.( Aſq;quo dñne).i.

q;diucobliuiſceris me)quaſi nõ cures de me

(in finem)et penitus quia finis rei dicit᷑ con
ſummatio eius.q.d. quare ꝑmittis me ſemꝑ
affligi quaſi oblitus ſis mei.Et bene dicit in

finem quia videt᷑ afflicto q nunqꝙ; finiri de⸗

beat ſua afflictio (vſq; q̃̊ auertis) qſi me odi⸗

as(faciẽ tuã).i.gr̃e tue.(a me)a miſerijs et tri

bulatõnibus me non liberando. Quaſi nos
obliuiſci videtur deus cum in tribulatõe diu
laboꝛare ꝑmittit et quaſi faciem auertit cum
a nobis manifeſtatõnem ſue miſericoꝛdie ab.
ſcondit.

Mdiu ponã cõſilia in aia mea: doloꝛem

in coꝛde meo per diem··

„

uamdiu ponã)et voluam conſilia)ꝛ di⸗

uerſa ſicut facit homo ↄſtitutus in anguſtia

(in anima mea) anxius querendo remedia ac

cogitando in me ipſo quõ poſſim liberari et
exire de pñti aduerſitate et miſeria et qꝛ ſpes

que differtur affligit aiam ſubdit et q;diu po

nam (doloꝛem in coꝛde meo ꝑ diem.)abſolu
te.i.ꝑ ſingulos dies ſeu omni die et quaſi cõ

tinue. Continuatõneʒ enĩ ſignat ac ſi dicat qᷓ

diu oꝛo in aduerſis vt neceſſe ſit inuenire cõ
ſilia.ↄſilio enĩ non eſt opus niſi in aduerſis
O poꝛtet vt in hoc nr̃o doloꝛe plangamus pᷣ
terita et cõſilio caueamns futura:Eet·
Vſq;quo exaltabit᷑ inimicus meus ſup

mezreſpice et exaudi me dñe deũs meꝰ.

AUſq;quo exaltabitur inimicus meus)ſcʒ

diabolus vel mundus et caro et bomo mali⸗

gnus ac cõſuetudo carnalis (ſuꝑ me)ad me
tentandum et affligendũ ⁊ captiuũ tenendũ.
Totiens quippe ſuꝑ nos inimicus exaltatur

quotiens ab eo ſuꝑamur. (reſpice) oculo mi

ſericoꝛdie tue cõtra auerſionẽet exaudi me)
liberando de tanta tribulatõne cõtra obluio
nem (dñe).i.ſaluatoꝛ cuius ego ſum ſeruus.
(ÄZdeus).i.creatoꝛ cuius ego ſum creatura (me
us ꝑ gratiam ſed oĩm deus ꝑ potentiam.
Wilumina oculos meos ne vnqᷓ; obdoꝛ

Illumina oculos meos)interioꝛes ſcʒ coꝛ
is et mentis et fac me vigilem et circumſpe
ctum vt videam et cognoſcã mala vitanda et
bona facienda.ine vnq;) ꝑ negligentiam ob⸗

ratõnc.in tanta tribulatõne inimicus ex

miam in moꝛte:ne quando dicat inimi⸗
cus meus pꝛeualui aduerſus eeum.

doꝛmiam in moꝛte peccati ſen moꝛtalis eul⸗
pełne quãdo dicat) inſultando et gloꝛiando

de caſu meocinimicus)antonomalice ſcʒ dia

bolus ſi me ſibi potuerit ꝑ peccatũ ſubijcere

(pꝛeualui aduerſus eum).i.ſeduxi et valoꝛe
meo deuici euʒ. Ecce inſultatio diaboli que
valde timenda eſt.nec ſolũ inſultat et gloꝛia⸗
tur:ſed etiã exultat et letatur vñ ⁊ ſubiungit.

Qui tribulat me exultabũt ſi motus fu
ero:ego aut in miſcoia tua ſperau·

ui tribulant me)ſcʒ diabolus et ſui va⸗

rijs tentationibo impetendo (exultabunt) et
gaudebunt(ſi motus fuero ſtatu gratie in

ſtatum culpe.fractus impatientia et deſpe⸗

ſraigtoſnareiuir oſitum vel etiã ſinu⸗
lat quia vt dicit Augꝰ.malũ eſt cadere a ꝓpꝓo

ſito ſed peius eſt ſimulare (ego aũt in miſeri⸗
coꝛdia tua ſperaui) cõfidens ꝑ te ab iſtis tri
bulationibo liberari et nõ moueri ex miſeri
coꝛdia tua qui nequeo per me ex virtute mea

In bmõi ergo piculis nec debemus deſpera

re nec de noſtris viribus pᷣſumere ſed totam

ſpem noſtram in dei miſericoꝛdia figere: qui

borens eſt et nos liberare ne erremns.et ro⸗

boꝛare vt foꝛtiter ſtemus. Et qꝛ ſpes in deo

leticiam coꝛdis generat.ideo

Exrultabit coꝛ meũ in ſalutari tuo:can-
talv dno quilona retribuit mihi:et pſal

——

lam nomini dñi altiſiim.
Exultabit coꝛ meum in ſalutari tuo).i.in
ieſu chꝛiſto. Vel in virtute tua ſaluante (can⸗

