dationem ſyon dicens. ( Si oblitus fuero tni

bier łʒ) inter verba captiuantiũ⁊ dololoꝝ que
rentium ⁊ diſcere nolentiũ vtilis placere ve⸗
lim (obliuiſcat᷑ me dextera mea).i.vita eterna
que eſt dextera noſtra. in dextera enim ponen
dli ſunt iuſti ſicut ſiniſtra eſt vita tꝑalis. Quic
quid facis ꝓpter vitam eternã dextera oper
ſi charitati viteeternein operibo tuis miſcue⸗
ris concupiſcentiã laudis humane aut alicu⸗

ius cõmodi ſecularꝭ nouit ſiniſtra tua quid fa

cit dextra tua⁊ in ſiniſtra delectatus q̃ſi in dex
tera perdis eterna talibo qͥ obliuiſcunt᷑ hieru⸗
ſalem hoc cõtingit qð dixit obliuiſcit᷑eos dex
tera eoꝛũ. Vita enim eterna manet in ſe illi re⸗
manẽt in delectatione tꝑali ⁊ faciunt ſibi dex⸗
terum quod ſiniſtruʒ eſt. Et (adhereatlingua

¶ Nemoꝛ) autem (eſto)o (dñe ſilioy eom)

id eſtidumeoꝝ vt eos punias id eſt memoꝛe-

ris ad puniendũ idumeoꝝ nequitiã quam fe⸗
cerunt(in die hierlm) ſcʒ in die reſtitutõis hie
ruſalem quam impedierunt quando impedi⸗

mento fuerunt iudeis reedificantibo hieruſalẽ?

poſt reditũ de babvlonia vel in die deſtructio
nis quãdo ↄiuncti fuerunt babylonijs. Ideo
ſubditur.

ad fundamentũ in ea.

hierłm(exinanite exinanite)id eſt effodite? de
ſtruite quicquid eſt in hierim (vſq; ad funda⸗
mentum in ea )id eſt totaliter et penitus euerti⸗

te et exterminate hieruſalem vſq; ad ſunda⸗
menta vt nihil de ea remaneat.Deindepnun

ciat Eenain babylonioꝛum dicens. Et tu eti⸗
amn )D. S

Filia babylonis miſera:beatus quiretri
buet tibi retributionẽ tuam quam retri

ilia babylonis) id eſt gens bab ylonica

at (milſera) es in tu exultatione ⁊ pꝛeſumptione
ſed (beatus qui Atribuet tibi retributõnẽ tuã)

id eſt penam tibi debitã deſtruendo te ⁊ capti⸗
uando tuos(quã retribuiſti nobis)id eſt ꝓpter
mala que feciſti nobis deſtruendo hieruſalẽ ⁊
nos captiuando quod deus ſũme beatus fa⸗
ciet.vł ſcdᷣm reputationẽ captiuoꝝ loquit᷑ qui

beatuz eum reputabant qui eos liberaret ⁊ de

hoſtibo vindicaret.

Peatus qui tenebit et allidet paruulos

mea faucibo meis)id eſt obmuteſcaʒ et mutus 6. ad petram

fiam a laude dei ſi nõ iugiter memoꝛia tua ver
ſetur in coꝛde meo. Sic cõtingit vt ꝓnunciat:
mutus enim fit dñi qui memoꝛ nõ eſt hierim
väyt quid eniʒ loquit᷑qui canticũ ſyon nõ ſonat:
canticũ hierlm lingua noſtra eſt ſcʒ fideliũ cã
ticũ delectatiõis ſeculi huiꝰ.lingua aliena lin
gua barbara eſt quã in captitate didicimꝰ.Et
(ſi non ꝓpoſuero)⁊c̃. Ibi eſt enim ſummaleti⸗

cia vbi deo fruemur. vbi nihil delectabit niſi
bonum:vbi moꝛieturomnis neceſſitas et oꝛie
tur ſumma felicitas. Illa ergo in omni actio⸗

ne ⁊ in pꝛincipio ⁊ in medio ⁊ in fine ꝓponen⸗

da eſt ad ipᷣam ſunt omnia referenda. Deinde

conuertit ſe ad dñm contra hoſtes ipᷣius ciui⸗
tatis ⁊ mala futura pꝛedicit eis in pꝛimo ydu⸗
meis dicens. . — S
emoꝛ eſio domine filioꝝ edom in die

—

bieruſalen. —

— ð

Beatus) ſcʒ deus vel in reputatõne capti⸗
uoꝛum alius qui in deſtruendo te tenebit et al
lidet)id eſt concutiet paruulos ſuos ad petrã)
vt occidat quod fecit deus ſuꝑ eoſdem qui iu⸗

deos ꝑcuſſerũt. pmiſſione enim diuina perſe

et medi recipiebant paruulos babylonioꝝ ꝑ

pedes ⁊ excrudelitate allidebant capita eoꝛuzʒ

contra parietes. Vel myſtice edom qui ⁊ eſau

dictus eſt interpᷣtat᷑ ſanguis ſiue terrena ⁊ ſan⸗

guinea 2 ſignificat carnales ſicut ſcriptum eſt

caroꝛ ſanguis regnũ dei non poſſidebunt. Et
ſicut eſau inimicus fuit iacob ita carnales in⸗

imici ſunt ſpiritualibo? cõcupiſcentes pꝛeſen⸗

tia inſequũt᷑ os quos vident meditari eterna.
Contra hos iſte reſpiciẽs in hłerlm rogatdo

minum vt memoꝛando eoꝛum eruatur deca⸗

ptiuitate.⁊ liberetura carnalibus in die qun

do euertere volunt hieruſalem ſcilicet eccliam

Qui dicunt exinnanite exinanite: vſch

Qui dicunt)id eſt dixeruntexboꝛtando ſe
mutuo vel babylonios ad deſtruendũ muros

in
gui
de

i
i⸗

ne
vu;
ſau
an⸗
1
in⸗
ſſen⸗
an
too
ech⸗

Nen

lom

vel in die ſequeſtratonis hierlim quãdo ſeque⸗

ſtrabutura hierlmyvt ipſi puniant᷑ ⁊ boni coꝛo
nentur qui carnales ſubditi diabolo ⁊ angelis
eius dicunt ꝑſequendo eccłiam (exinanite ex⸗

inanite vſq; ad fundamentũ in ea) hieruſalem
ſcʒ eccleſia hoc eſt tollite chꝛiſtianos extingui⸗

te nec vllus remaneat euertite qcquid eſt in ea

vſq; ad fundamentu. Et conueruit ſe ad ißam

ciuitatẽ maloꝝ dicens O (filia babilonis mi⸗

ſera es ipſa tua exultatione de rebus munda⸗
nis de gaudio maloꝝ nõ es poſita ĩ firmo fun
damento trãſitoꝛia ſunt que diligis ideo ad cõ
fuſionẽ ⁊ ruinã ꝑuenies.ciuitas maloꝝ baby⸗

lon dicit᷑ et filia babylonis quomodo eccleſia

dicitur ſyon et filia ſyon. nam ꝓpter pꝛelationẽ
Dicitur mater ſed pter ſucceſſionẽz imitationẽę
dicitur filia Sedbeatus eſt qui retribuet tibi
retributionẽ tuam) id eſt viciſſitudinẽ ſcʒ alli⸗
ſionem ſpiritualẽ ꝓ alliſione carnali quam re⸗
tribuiſti nobis). Et ſubiũgit quam retribuitio

nem dicens beatus q tenebit ⁊ allidetc. Jpa
eſt retributõ.paruos nos inuenit babylonia ⁊

iſta cõfuſio ſeculi et ſuffocauit nos in erroꝛead
huc infantes. Sed deus dedit nobis agnitio⸗

nem ſui iam grandibo vt nõ ſequamur erroꝛes

reniuiſcendo ergo in deum et ꝓſiciendo retri-

buimus babylonie qualenretributionẽ no⸗
bis retribuit. Occidit enim nos paruulos ba⸗

bylonia ⁊ ipᷣi iam reuiuiſcentes occidimus fi-⸗
lios babylonie id eſt naſcentes malas cupidi⸗

tates quas iam genueramus ex babylonia.

Ergo quando naſcitur mala cupiditas ante⸗

quam robur habeat mala ↄſuetudo dum par⸗
uula eſt abſcide et allide ad petram chꝛiſtũ ad
ulam petram omnia vicia et peccata tua elide

vt merearis eſſe beatus ⁊ ad illos pertinere de
quibus dicit᷑. Qui autem ſunt chꝛiſti carnem

ſuam crucifixerũtcumvicijs ⁊ ↄ cupiſcentijs.

nomini tuo.

cõtentuvt quos ſonus noxietatis a te facit etu

Plalmus de laude dei deu

dDilerſa beneñcia humano generi pꝛeſti⸗/

les alleuatio potentis dextre tue celi reſtituat᷑ci
ota ꝓpter

ta et de nagno Niideno Pha laude di

latanad. (ps. cxxxviſ.

Onfiteboꝛ tibido

mmein toto coꝛde meo: quoniã au⸗
QAiſti verba oꝛis maa.
luctoꝛ pſalmi ꝓpheta dauid. Litulus pſal⸗

—ãæẽß

veritate tua) qua pꝓmiſſionẽ reddis ⁊ remune⸗

mus ipſi dauid captiuus qui ſupꝛa fleuerat ſe⸗

dens ſuper flumina babylonis quaſi reedifica
ta hierlm ⁊ eius factus ciuis exultat ⁊ chꝛiſtuʒ
laudat cui fithic pſalmus. Et eſt ſenſus pſal⸗
mus iſte fit ipſi dauid id eſt chꝛiſto cui ſit hu⸗
ius pſalmi tota cõfeſſio. Materia:deuota lau⸗

dis et gratiarũ actionis exhibitio tum ꝓp paua

tis tum ꝓ cõmuniter humano generi collatis

beneficijs. Intentio: ad laudeʒ 2 gratiaꝝ actio

nem monere verbo et exemplo. Dententia in

generali ꝓpheta in iſto pſalmo in ꝑſona eccleſie

a deo pꝛeſtita ponitſe in laudis ſoꝛmam etex⸗
emplum cõſequenter expꝛimit ſuum de laude
dilatanga deſideriuʒ. Dententia in ſpeciali ex

voce igitur eccleſie que in ſuperioꝛibo eſt ſpe: ex

pectans ibi eſſe in re ait. Cofueboꝛ tibij o( vo
totum coꝛ impono in aram tue confeſſionis to
tum accende flamma tui amoꝛis (quoniam au

iſti verba oꝛis mei) interioꝛis ſcʒ coꝛdis id eſt
ꝛationẽ interioꝛis ominis cui pꝛope eſt deui

In coꝛde enim habemus vocem quam audit
deus quia non eſt longe a nobis ille in quoyi⸗
uimus mouemur: ſumus.longete a deo nõ fa
cit niſi ſola iniquitas deijce mediũ parietẽ pec⸗
cati ⁊ cum illo es quem rogngas.
In conſpectu angeloꝝ pſallã tibi:ado⸗
rabo ad templũ ſanctũ tuũ:et cõfiteboꝛ

——

———

jn conſpectu angeloꝝ pſallam tibi) conſi⸗

7

derando tuam et eoꝝ pꝛeſentiã et qualiter opoꝛ

tet in cõſpectu diuinitatis ⁊ angeloꝛũ eſſe ⁊ oꝛa

re vnde ſollerter ſtudendũ eſt vt cuʒ pſallimus
ſemper diuine et angelice pꝛeſentie memoꝛes

cum timoꝛe ac veneratione et attentione celeſte

”l HDꝛado, officiũ compleamus (adoꝛabo ad templũ ſan
¶ Eaptiuitatũ noſtrarũ potentiſſime abſolu⸗ Ez ad ülluc templü angeli
toꝛ cõcede nobis laudes tuas ſpirituali carneʒ

ctum tuuʒ)ſcʒ ad illud templũ angelicuvbian
geli ſunt in quibus deus tanquã in templo ha
bitat mente et deſiderio in celeſtibꝛ habitando

ct ad ſocietatẽ angeloꝛuʒ adoꝛatione tendendo

id eſtadoꝛabo ꝓ eternisvt ſim angeloꝝ ſocius
(et cõfiteboꝛ nomini tuo) id eſt laudabo te pꝛo
tuis beneficijs ⁊ ſubdit᷑cauſa. HW
Super miſericoꝛdia tua etveritate tua
quoniã magnificaſii ſuper om̃e nomen

¶ Super iid eſt oe (miſericoꝛdia tua)qua pec

catoꝛem reſpicis ⁊ vocas ac peccata donas (et

ras. He ſunt vniuerſe vic dni quib ad nos ye

=ð

men ſanctũ tuumyomnes enim hec audientes

2

nit? quibus ad eumveniamns. Has ergo deo
reddamus miam in ſubueniendo ⁊ veruatẽ in
iudicãdo. His enim duobo adiuuamur et deuũ

ꝓmeremurquomodo magniſicaſtiꝑ hecvtra

q; (ſuꝑ omne).i.vbiq; ⁊ in omnibo gentibo (no
de te magnificant te nomen tuum laudibolex⸗

ſcʒ chꝛiſtũ ſup omne nomen celeſtiũ terreſtriuz

ctinfernoꝝ. Et qꝛ ſicfeciſti ergo.

„

caucro eyp mea neceſſitate(exaudime qꝛ iam

.

—

„
—

. ₰ ℳ .

me multiplicabis in aĩia mea virtutẽ̃.
¶ In quacunq; die).iin quocunq; tpecinuo⸗

ſtitum pꝛebet mihi cõſidentiã obninendi futu⸗
rum ideo ſubdit᷑ młtiplicabisi.multiplica et

tem vt vicia declinem. nõ peto młciplicationẽ

cit dextera tuu.

büiles nõ ſupbi timẽtes ? cantãtes qð ſequit
Auoniã excelſus vñs et humilia reſpi/
cit:et alta a longe cognoſcit.

Quoniã excelſus dñs icom ſe (et) tamẽchu

milia.i hũles (reſpicit oculo miſericoꝛdie ic,
aecentao raſpeb oſer alta).i. ſunbos
gmificant te nomen tuum laugidoers (a longe cognoſcit) quaſi eos contemnendo et

abominãdo.qꝛ ꝑ gram nõ eſt eis quos tamen

perfecte videt qui omnia videt. Si ergovis vt
enor. ſcſe 360. ʒ deius te reſpiciat ⁊ tibi ꝓpinquet hũiliate. Haʒ
AIn quacunq; die inuocauero te exaudi nto tue

tanto a te erit altioꝛ quanto tu elatioꝛ. Tanto

ittibi ſpinquioꝛ quanto u humilio?. Sed
foꝛte ſi humiliaris tribularis per ſuperbos.
Nolitimere ſed conuerſus ad deum dicquod

Si ambulauero in medio tribulatönis
rum ideo ſubdit (młiiplicabisi.muluplics e viuificabis meret ſup ira inmicoꝝ meo
ampliacin anima mea) nõ peto in cam vinu ram extendiſti manu tu:et laluũ me fe⸗

coꝛpoꝛalẽ ſed ſpirituale:nõ quero ſalutẽtpalez cE=

cetfelicitatẽter eni ſed tm in animavirtut? In
anima. Et qꝛ tu cxaudis ⁊ muliiplicas ̊ meo

„

.—

.
—

re:qꝛ audierunt omnia verba oꝛis tui.

7

exemplo ꝓnocati.

hboc expꝛimit ſanctũ deſideriũ nõ eni petit ter⸗

omnes reges ter

S=SèSͦ

—

Lonſiteant tibi)o (dñe).i.laudentte (om̃es

reges terre) recognoſcẽtes tuuʒ dñium genera

le. Ita fit quotidie qꝛ laudantte nõ ſolũ iunio⸗
res ſed et maioꝛes non ſolũ plebes ſed poteſta

tes ⁊ reges. Reges etiam terre ſunt moderativi

ri qui carnem regunt: ſubdunt ſpiritũ ⁊ ebẽt
confiteri cum nõ habeant locũ excuſandi (qꝛ

audierũt omnia verba oꝛis tui)pꝑ pꝛedicationẽ

diſcipuloꝝ ⁊ alioꝝ ꝑ quos eloqa dei que pꝛius
in vna gente iudeoꝛũ abſcondita erant iam in
omni terra et vbiq; delata et manifeſtata ſunt
et ad omnes gentes ac reges ꝑuenerũt.Confi⸗

teantur inq; reges.

gloꝛlavni. —

Et cantent in vijs dñi: quoniã magna

bulent inquam invijs dñi ⁊ cantent hoc (quo
niam magna eſt gloꝛia dñi) ſolius nõ regum.

Bloꝛia enim regũ tranſitoꝛia eſt ſed gloꝛia dñi

4

cterna.Deſpiciat᷑ illa que bꝛeuis eſtlaudetur et

ametur ea que ꝑmanẽs eſt. Ambulentitaq; ꝓ

ficiendo cantent gaudendo nõ de ſua gloꝛia ꝑ

ua ſʒ de gloꝛia dni magna Sic current tꝑalia

vt nõ obuuiſcant᷑ eterna hec eiſ ivſu ſint ila in

deſiderio.Auendãt dni excellentiã nõ ſuã ſint

¶ Et cantent)exultando ipi reges (invijs dñi)
ambulãtes que ſunt miſericoꝛdia ⁊ veritas am

Si ambulauero in medio tribulatõis que
ſemp inſtat ſaltẽ a diabolo.i.cũ ↄtigerit me in
rtibulatões et anguſtias incidere (viuificabis
me)humilẽ cõfoꝛtando me ⁊ dando mihivir⸗
tutem patientie ⁊ ꝑſeuerantieſet ſuꝑ iram ini⸗

micoꝝ meoꝝ extendiſtii.extẽdes (manũ tus)

furoꝛẽ eoꝝ ꝑ ptãten tuã compeſcendoc⁊ ſaluũ
me fecit).i.faciet dextera tua).i.fauoꝛ tue ꝓte⸗
cCcrionis ⁊ gratievt nõ ſuꝑer in tribulatiõe. el
(dextera tua ) in eterna felicitate que ſaluat eter
naliter nõ ſiniſtra que tꝑaliter. Dextera eni dei
dicit᷑ felicitas eterna ſed ſiniſtra felicitas talis
Et quaſi quis diceret quaretu nõ vindicas re

ſpondet ego nõ retribuo ſed.
Dñs retri buet ꝓ me dñe miſcia tua in
ſeculũ:opꝑa manuũ tuarũ ne deſpicias.
¶ Dus retribuetp me ſcʒ penam ⁊ vindictam
meis ꝑſecutoꝛibo⁊ aduerſarijs ſcdᷣm meritũ eo
rum qꝛ hec ſibi eſt reſeruanda ſcõm illud mi⸗

hivindictaʒ ⁊ ego retribuaʒ. Seuiant inimici

quantũ libet dñs retribuet quod ego nõ valeo
nee debeo. Etiterũ ad dñm ↄuertens ſermonẽ
dicito (dñe miſericoꝛdia tua)eſt(in ſeculũ.i.in

eternũ nõ ad tempus ⁊ ideo nolo diem homi⸗

nis qui eſt tꝑalis ſed eternũ⁊ ergo o dñeſopera

manuũ tuarũ) que nos ſumus ſiue in eo ꝙ ho
mines a te ĩ natura creati ſiue in eo ꝙ iuſtifica⸗

ti ⁊ ate in bonis oꝑibo recreati/qne deſpicias)ſʒ

charitate paterna cuſtodias ⁊ ad gloꝛiaʒ ꝑdu⸗

Dultipli

ſupplicuʒ vt dum te in templo ſancto tuo iugi⸗

ter adoꝛamus in cõſpectu tuo cum ſanctis an⸗
gelis gloꝛiemur. Pero.

a dñevirtutem tuam in animab

er
ſe

¶ Vſalmus ve exhibitõe diuine laudis amſeʒ quod ꝑ gfam iuſtificama ſurgoa moe⸗
ex cõſideratõe eminentie diuine vbiq; p ter engoꝛ in ſpem eternevite. Sedet homo qñũ .
ſentis et omnia cognoſcentis. penitẽtia ſe humiliat ſurgit aũt in remiſſis pe
M ¶ p̃s. cxxxviij. catis quando in ſpem vite eterne erigit᷑. deingde
PS. CcxXX VIH. .. nſequenter ſimiliter loquit᷑ in ꝑſona coꝛꝑis

Omme pꝛobaſti enendor innInd ſoic rannch

Anctoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Qitulus in ſinẽ
pſalmus danid. i. pſalmus iſte diriges nos in

ſinem. i. in chꝛiſtũ qui eſt finis noſtri operis et
fructꝰ laboꝛis attribuit᷑ dauid.i.totichꝛiſto in

cuius ꝑſona loquit᷑ hic ꝓpheta nunc de capite

nunc de membꝛis ꝓpter nimiaʒ vnionẽ capitis
etcoꝛꝑis quantnʒ ad membꝛa loquit᷑ in ꝓſona
ſuꝑioꝛis captiui q iam ſpe in hierm reſtiuutus

et poſitus memoꝛ diſceſſionis ſue in qua deum
latere nõ potuit in qua⁊ eum ſecuta eſt manus

Dñi deliberat ab eo vlterius non eſſe fugiendũ

ſed ad eum ꝑ eum ab irato ad placatũ vnde ſi⸗
bi magna bona diciteſſe ⁊ loquit quaſi voce fi

lij ꝓdigi redeũtis ad patrem. Materia:aſſur⸗

rectio ad confeſſionẽ diuine laudis ex conſide
ratione eminentie diuine vbiq; pntis ⁊ omnia
cognoſcentis. Intentio:monere huiuſmõi emi

nentiam diuinã ſemꝑ cogno Lere ad eius lau

dem debitã cõſurgere atq; nõ a deo ſed ad deũ
ꝑ eum fugere. Dententia in generali ꝓpheta in
iſto pſalmo aſſurgit ad confeſſionẽ diuine lau⸗

dis ex conſideratõe diuine eminentie conſide-⸗

ſeſſionẽ meã: et reſurrecnonẽ meã. ſemitam meamet funiculũ meum inue

me et cognouiſti me: tu cognouiſt. Antellexiſti cogitatões meas de longe:

ſtigaſi.
¶ Intellexiſti cogitatões meas) interioꝛes(de

longe).i.diu antequã cogitarẽ (ſemitam meã)

id eſt actionẽ (et funiculũ meum id eſt limitẽ et

actionis terminũ (inueſtigaſti) id eſt diſcuſſiſti

et tanquaʒ coꝛam te ꝑfecte cognouiſti qꝛ et quo

gradumur et quouſq; ꝑuenimus ſubtiliter pen

ſaſtivt depꝛehenſus fugiens loquit᷑ ſequente ſe
legittimãà vindicta dei vindicantis.q.d. Intel⸗
lexiſti meum deſideriũ ad te redeundi quo dixi
ſurgam ⁊ ibo ad pꝛem meum⸗ hanc cogitatio
nem pcognoſcẽs occurriſti mihi (ſemita meäãa)
qua a te receſſicet funiculũ meũ)quouſq; ꝑuez-z

ni (inueſtigaſti)et ſciſti.

Etommesvuasmeans peuidiſtide non

ſermo in lingua mea.

¶Etomnes vias meas).i. operatões ⁊ actus
N(j pꝛeuidiſti pꝛiuſq; ficrent ⁊ antequam eas am

bulareʒ ⁊ pꝛemifiſti me inlaboꝛe irevias meas

vt ſi nollẽ laboꝛrae redirẽ invias tuas. Etq; pᷣ
uiſus ſiue agnitus ſum depꝛehenſus ſum iam

quid dicã no habeo ego ipſe me inculpo et fa⸗

rando ſcʒ quod diuina noticia omnia intime?z ce(auia no einculpo et ta
clariſſime cogſcit ⁊ ſua diuina natura vbiq; pᷣ⸗ teoꝛ(quia nõ eſt ſermo)excuſationis in lingua
ſens exiſtit. ↄlequenter etiam aſſurgit ad deire⸗ mea)ſed potius accuſatõnis vtdicã pate pec⸗
nerentiã eiuſq; ſctõꝝ ⁊ ad deteſtationẽ omniuʒ caui in celũ ⁊ coꝛã te culpã meã agnoſco ſed ex
iniquoꝝ. Sententia in ſpeciali: ait ergo ꝓpha cuſationẽ non inuenio.t nimirũ .
pꝛius in ꝑſona capitis ad pr̃em ſcᷣm qð ho⸗ Ecce tu vñe cognouiſti omnia nouiſi/
mo loquentis o(Oñe) pater nõ eſt dñs eius ni ma q antiqua: tu foꝛmaſti me et poſuiſti .
ſi qꝛ dignatus eſt naſci ſcᷣm carnẽ pater eſt foꝛ ſupermemanumtuuum.
me dei dñs eſt foꝛme hominis (ꝓbaſti me) ex⸗ Ecce dne tu cognouiſti omnia ſcʒnouiſſi⸗
ꝑimentis młtis ⁊ ſiccognouiſti mei.ab aljs ma)ꝛ vltima mea quo ꝑueni(et antiqua ac pꝛi

ððẽÿ

— ☛

cognoſci me feciſti. pbatus eſt in operibus no⸗
tus in miraculis pbatus eſt in paſſione notus

in reſurrectõe pꝛius eum pater nouerat ſed tũc
cum notum alijs fecit ⁊ ꝓbatuʒ oſtendit (tu co

gnouiſti) ꝑ appꝛobationẽe id eſt voluiſti (ſeſſio⸗

nem meam) in ſepulchꝛo id eſt humilitatẽ me⸗
am in paſſione (etreſurrectionẽ meã detumn⸗
lo id eſt gloꝛificationẽ in reſt urrectõne qꝛ ſcõᷣm
voluntatẽtuam factũ eſt. Vel in ꝑſona coꝛꝑis

O (dñe ꝓpbabi me ⁊ cognouiſti me) qð poſtea

exponit dicens (tu cognouiſtiſeſſionẽ meã) ſcʒ
qꝙ intribulatõne mea patientia habeo ⁊ pecca

ia recognoſco ac conſiteoꝛ (et reſurreciionẽ me

9 —

peccati oꝛigo qñ per antiquũ petm lapſi ſum

mavbi te offendi. Antiqua ⁊ pꝛima nr̃a fuerut .

nouiſſima ⁊ vltima ſunt pena peccati ⁊ miſeria

in qua viuim que eſt vltima ſi redire velimus
alioquin reſtat eternactu foꝛmaſti me finxiſti

in iſta moꝛtalitateet in iſto laboꝛe ad quemo⸗
mnes nati ſumus ac pene peccati me ſubieciſti

(et poſuiſti ſuꝑ me manum tuax) vindicte ⁊vl⸗
tricem me ſuperbuʒ grauantẽ. Et miro modo

ſalubꝛiter deiecitelatũ vt erigeret humilẽ vnde

recte ſubiungit᷑.

irabilis facta eſt ſcientia tua ex me:cõ

—

foꝛtata eſt et nõ potero ad eam.

*

¶Mirabilis facta eſt ſcientia tua ex me) ex

pctõ meo mira et incompꝛehenſibilis facta eſt
mihi ſcientia tua.nõ eſt facile mihi te ↄtempla
ri quem ſuꝑbus reliquivt pꝛius erat cuʒ apud

te eſſem confoꝛtata eſt)et inualuittranſcenden
dogum ipſam inueſtigo (et nõ potero adeam)
attingere ex me et ꝑ meam inueſtigatõnẽ et cuʒ

fugitiuus ita mulctatus et punitus ſim teq; nõ

ritus tuus

lateã qꝛ nihil eſt quod te fugiat ⁊ vbiq; eſt ſpi⸗

fugiam.

tatur et quo plenus eſt oꝛbis terꝛarũ vt me non

inuenias culus ſemitã ⁊ funiculũ ſubtiliter in⸗
ueſtigas(⁊ quo a facie tua⸗.i.a pꝛeſentia et a ſpſi

niuu to qui vbiq; es totus etpꝛeſens(fogiam)
te iratũ vt latere queaʒ.q.d.nuſquã ſeverut hac

ctillac quaſi querens locum fuge.et nequitin⸗
uenire quod cõſequenter declarat in multis in

ductiue dicengsq.
Hi deſcendero in celum tu illic es: ſi de

ſcendero in infernũ ddbe«.
Bi aſcendero in celũ.i.ſi de iuſticia mea cõ

fugere iratum ſcz.

abitauero in extremis maris.

poſſum ſugere a facie irati ad faciem placati.

Ertremũ maris eſt finis noſter in deo tranſuo
lare ergo ꝑiculoſos huius mundi fluctus de⸗

bemus vt ad illũ beatũ finem ad illũ ſelicẽ poꝛ
tum pꝑueniamꝰ. Illuc volemus ſpe et deſiderio
habentes alas geminecharitatis. Non ſit no⸗
bis requies niſi in extremis maris nam ſi ali⸗
bi requiẽ queſierimꝰ in mari pᷣcipitabimur.vo
lemusvſq; quo mare finiat᷑ ⁊ illũ finem maris

pe fideli pᷣmeditemur. Ipſe aũt illuc nos ꝑdu

o)ergocibo a ſpiritu tuo q omnia ſcru⸗

figdens pᷣſumpſero de metãq; ſim in celo (tu il⸗
lic es) vltoꝛ ſuꝑbie ad ꝑcutienduʒ. Item(ſi de⸗
ſcendero in infernũ).i.ſi peccando venero in ꝓ
fuundũ maloꝝ ⁊ deſperando nolens cõfiteri di
cam quis me videt etiam illic (ades)vt vindi⸗
ces.q.d. Si me ſuꝑbiendo extulero te inuenio
repꝛeſſoꝛẽ.ſitimendo me abſcõdero te iuuenio
inueſtigatoꝛẽ. Quo ergo fugiã vt te iratum nõ
ſentiã. Sed inuenit iſte conſiliũ.q.d.ſic potero

Seiſumpfſero pennas meas diluculo:et

BSi ſumpſero)et accepero (pẽnas meas).i.
Duas alas quas ꝑdiderã ſcʒ duo pꝛecepta cha
ntatis in quibo tota lex pendetet ꝓphe ⁊ hoc(di
luculo)virtuti.i.poſtpoſitis tenebꝛis pctõꝝ et
in exoꝛtu gratiecet habitanero mentec(in extre⸗
mis maris) .i.in fine ſeculi vt ſeculũ nõ amem
ſed eius finem in quo ſit mihi requies.tunc ſcʒ

cetcuius faciem irati fugerevolumus nam ſe⸗

Eteni illic manus tua deducet me: ette

nebit me dextera tua.

Eteni ülic manus).i.potenria (tua deducet
me)ne aberrem vt engar quaſi in aere nõ tan⸗
gens celũ ꝑ elationẽ nec terraʒ ꝑ deſperationẽ

ſcd qꝛ eſt ſiniſtra que eſt in collatõe tꝑaliũ.ideo

ſubdit(et tenebit me) ne recidam ſed ꝑſeuerem

. . (dextera tua) que ducit ad eterna ſcʒ gra tua et
Auo ibo a ſpiritu tuo et quo a facie tus

amoꝛ eternitatꝭ.hec meditemur.hec ſit ſpes no

ſtra.hec ſit cõſolatio nr̃a. Manus tua deducʒ

me ad ꝓfectuʒ virtutis. dextera tua tenebit me

in ſtatu beatitudinis. Cue eni ptãtis manu hu
mana creatura deducit᷑ et tui reſpect gratia vt
ꝑſiſtatteneiur. Sed adhuc cõſiderans longin

quitatem vie ⁊ ꝑicula ſubdit.

Et dixi foꝛſitan tenebꝛe ↄculcabũt me:
tn

Srinstlo meain delitijs meis:

Eth)ita deliberans et volare cogitans (dixi)
in coꝛde meo (foꝛſitan tenebꝛe)ſcʒ tot mala ſe⸗
culi tot ſcandala tot turbe tentationũ (cõculca

bunt me).i.impedient volatũ meuũ.abũdat enĩ
iniqtas ſeculi qua refrigeſcere pñt pene chari⸗
tatis.⁊ qꝛ in nocte deſꝑaui tranſire mare ſcʒ ꝑ
me ideo ad diuins gratiam reſpiraui(⁊ nox).i.
hec tota miavita fciã eſt mihi(cillũiuatio mea)

et hoc in delitijs meis).i.ꝑ delitias meas. NHo
ſtre delitie chꝛiſtus eſt de quo exultamus⁊ gau

demus q deſcendit in nociẽ qꝛ carnẽ de iſto ſe⸗

culo accepitet noctè illuminauit ⁊ me ab interi
tu reuocans fecit mihi noctẽ illũinatã. VUñ re⸗

cte ſubiungit.
Quia tenebꝛe nõ obſcurabuntur a te:et

nox ſicut dies illuminabitur: ſicut tene⸗
beꝛe eius ita et lumen eeus.

¶ Quia tenebꝛe.i.pctã ⁊ hoĩes mali (nõ ob⸗

7

ſcurabunt᷑ a te ꝑ te nõ obſcuras tenebꝛas qꝛ
nõ ſinis impunite abire pctã nr̃a ſed flagellan

do erudis hoĩes vt confiteant᷑ pctã ⁊ ↄfitentes
vera luce illuminas qui enim nõ contitet᷑ pctã
ſuas tenebꝛas obſcurat ſed ſi cõfitet᷑ deus illu⸗

minat. Cota iſta miſeria in qua gemimus do-

loꝛ medicinalis eſt nõ ſententia penalis.vnde
bñdicamus deũ miſcentẽ amaritudines dul⸗
cedinivite tꝑalis ne tꝑaliũ delectatõe cecati nõ
deſideremus delicias eternas ſic fiet in nobis
quod dicit (et nox) huius noctis ſcʒ aduerſitas

(ſicut)et(dies)huius noctis ſcʒ pſperitasülu⸗

minabit᷑ a te ⁊ in ſerenũ mihi vertet᷑ qdð fit ſi co

gnoſcamus merito pctõꝝ noſtroꝛũ nos aduer
ſitates pati et dulcia ſint nobis fla geilla patris

ne ſitamara ſententia iudicis. Implebi etiam

= —Q,). -80—

=☛☚
=

6

n⸗
ni
co
m
let

c,
ne

em

be

cognoſcet nimis.

Fihy terre.

in nobis qð ſubiungit᷑ (ſicut tenebꝛe eius) no

ciis ſunt mihi.i.adueria (ita) indifferẽter (et lu

men eius).i.pſperavt vtraq; equaliter accipia
mus et ſi hec eſt tenebꝛe nõ ↄculcabũt etpꝛe⸗
mentquem lumen nõ extollit: coꝛrumpit.hec

nox.i.hec miſera vita habet noctem ſiue tene⸗

bꝛas ſcʒ aduerſitatẽ ⁊ diem ſiue lucẽ ſcʒ pſperi
tatem ſed deus illuminat hanc noctẽ ſicut diẽ
ꝓmittens aliã lucẽ ⁊ docens nõ letari ꝓſperis
nec frangi aduerſis ⁊ tũc incipit homo his in
differenter vti ⁊ in omni tꝑe ⁊ foꝛtuna deum ſi
cut iob benedicit.Et hec indifferentia: firma
ↄſtantia in vtraq; foꝛtuna eſt mihi.

— 13¾

i me le vtero matris mee.
Quia tu)o dne (poſſediſti renes meos).i.te

nes nõ ſolũ coꝛ.i.cogitatõnes quarũ ſedes eſt

in coꝛde ſed etiam renes.i.delectatõnes quarũ
ſedes eſt in renibo vt nõ delectet me lux noctis
ſcʒ ꝓſperitas rerũ et felicitas tꝑm ſed interioꝛ
lux ſcʒ ſapiẽtie tuecet ſuſcepiſti me devtero ma
tris mee).i.de ↄſuetudine ciuitatis mee baby⸗
lonie in qua pꝛius natus ſuʒ captiuus vbi nõ
indifferenter habebã lucem ⁊ tenebꝛas noctis

poſſidere.Etqꝛ hoc feciſtigihi idco.

huius pᷣpoſtere hoc dicit qꝛ bus eſt ſuſciꝑe q;ᷓ

Auna tu poſſediſti renes meos:ſuſcepi

Confiteboꝛ tibi qꝛ terri biliter magniſfi
catus es: mirabilia oꝑa tua: et aia mea

—

Xonſfiteboꝛ tibi).ilaudabo te ⁊ merito(qꝛ

terribiliter magnificatꝰ es) puta qꝛ infinitꝰ es

in potentia ⁊ virtute ⁊ eo ipᷣo terribilis.Quia

terribilis estimẽdus es:qꝛ placabilis es amãa

dus es:qꝛ magnificatꝰ es admirãdus es:⁊ in
his omnibo laudandꝰ ⁊ querendus.⁊ ita cum
tremoꝛe gaudemus ne ſuꝑbi ꝑdamus qð hu⸗
miles ꝑcipimꝰ. nec ſolũ tu mirabiliter magni

ficatus es ſed etiã (mirabilia ſuntcoꝑa tua in

creatõe ⁊ recreatõe in quibo etiam ↄfitendũ eſt
tibicet anima mea)iamcognoſcet nimisid ẽ
valde.Ante erat mira ſciẽtia tua ex me nec po
teram ad eam ſed modo poſſum qꝛvenit mihi
gratia tua ⁊ illũinauit tenebꝛas meas.Etme⸗

rito cognoſcit qꝛ.

Non eſt occultatũ os meũ a te qð feci⸗

Hon eſt occultatũ) et abſconditũcos meũ)

dictũ ab oſſe nõ ab oꝛe.i.firmitas anime inte⸗
rioꝛ ⁊ ↄſtantia virtutũ que frangi nõ põt que⸗

libet tribulatio ſeu aduerſitas huius ſeculi ſe⸗
uiat (a te) ſic vtcognitionẽ tuã lateat(qð feciſti

in occulto)et abſcondito qꝛ illud hoĩes nõ vi⸗

ſii in occulto: et ſubſtantia mea in inferi

2

gent tu autẽ vides qui feciſti. vides bona que
feciſti in me vt nõ appareant mala que ego fe⸗

ci in me.O peruit tua gr̃a pctã mea (et)tñſub
ſtantia mea)ſcʒ coꝛpis (in inferioꝛibo terre).i.

in hac ꝑegrinatõe afflicia gemit mibulatõnib⸗

et tentationibo fatigat᷑. Ego ſubſiſto in Arne

coꝛruptibili tñ os nõ cedit huius ſeculi malis

Ex quibo v̈bis penſando eſt dei miſcdᷣia atq;
iuſticia qꝛ intus diuina virtus ſpiritualibo do

nis ⁊ viriutibo nos roboꝛat:ſpe ad celeſtia ſub
leuat.et ſue virtutis tegmine culpas nr̃as mi⸗

ſericoꝛditer occultat ſeq ꝓpter culpas nr̃as ad⸗
huc nos punit et natura noſtra adhuc in hac

moꝛtalitate gemit tentatõmib ⁊ anxietatibo vr

getur et innumeris tribulationibo fatigat᷑. Et

qꝛ nõ noſtris meritis ſed diuine miſcdie reſpe

ciuagit᷑ vt coꝛruptio ad incoꝛruptionẽ ſuble⸗
uetur bene ſubiungit loquens nunc in ꝑſona
capitis.d. ð

Imperfectũ meuʒ viderũt oculi tui: et
in libꝛo tuo omies ſcribent᷑: dies foꝛma

buntur et nemo in eis.

Imdpfectũ meũ)ſcʒ titubantesviderũt ocu

li tuijmiſcdᷣiter ne perirent dum adhuc nõ ha
berent os ⁊ anime firmitatẽ interioꝛẽ (et in li⸗

beꝛo tuo).i.in diuina memoꝛia (omes ſcriben⸗

tur)oẽs ſcʒ illi quos oculitui viderũt:ac ſi di⸗
ceret in memoꝛia tua eterna ſemꝑ erũt.vñ ad⸗
huc de imꝑfectõne ſubiũgit.(dies foꝛmabun

tur)et de filijs noctis filij lucis fient qui alios

illuminabunt nam ãqſi dies foꝛmauit dñs qñ
ſanctos aplos elegit qñ eos luce fidei illumi⸗
nauit ſʒ iſti in tenebꝛas cõuerſi ſunt cũ in chꝛi

ſti paſſione lucem fidei ꝑdiderunt (et nemo in

eis) remanſit qui nõ erraretſed tñ nõ ꝑierunt:
qꝛ imꝑfectũ at oculitui viderunt.qð pꝛeui⸗
dens ꝓpheta ſubiũgit.Et ſi oꝛabũttñ.

Oihi aüt nimis honoꝛificati ſunt ami

patus eoꝛum.
Mihi aũt).i.a me (nimis).i.valde et excel⸗
lenter.excellit enĩ honoꝛ celeſtis honoꝛẽ terre⸗
ſtrem. vel vltra qᷓ; dici poſſit (honoꝛificati) et
honoꝛabiles facti ſunt licet alijs deſpicabiles
videant᷑ (amici tui)o (deus) ſcʒ apłi et ſancti
qui errabũt.vere nimis ſunt honoꝛificati illi
quibo auctoꝛ celi et terre dignatus eſt dicere iã
nõ dicam vos ſeruos ſed amicos meos. Ma⸗

gnus honoꝛ:magna gloꝛia:magna dignitas.

eſt eſſe amicos dei. Lali honoꝛe digni ſunt qᷣ
ꝓ amoꝛe dei cuncta que mundi ſunt deſerunt
qui ꝓpter chꝛiſtum viles ⁊ abiecti eſſe apetunt
quos mundi ꝓſperitas nõ eleuat:quos Nchuic

ſitas ab amoꝛe chꝛiſti nõ ſeparat.et nimis ſu
per oẽm pꝛiucipatũ (cõfoꝛtatus eſt pꝛincipa⸗
tus eoꝝ).i.firmiter ſtabilitus qꝛ pꝛimo duces
et paſtoꝛes eccleſie facti ſunt et ex iſto pꝛincipa
tu ad honoꝛẽ eternũ tranſierũt. Nimis etiã cõ
foꝛtai ſunt apli ⁊ ceteri ſancti s nihil poterat
a charitate chꝛiſti ſeꝑare qui terrena deſpicie⸗
bant mũdi gloꝛiã calcabant ad celeſtẽ patriaʒ

totis viribo anhelabãt.ſʒ hi tales licet ſint ma⸗

gni nõ ſunttñ pauci.vnde ſequt.

Dinumerabo eos et ſup arenaʒ multi⸗/

8

plicabunterurreri et adhuc ſum tecY.

Sinumerabo eos) q̃s in fide geuueruntilli
quoꝝ pꝛincipatus eſt ↄfoꝛtatus (et) ipſi mihi
enumerati (ſuꝑ arenã multiplicabũtur) alijs
ad dinumerãdũ. Deo ergo numerabiles ſunt
electi:nobis vero tam innumerabiles ſuint qᷓ;
innumerabilis eſt arena.hoc aũt fecit moꝛtali

tas et reſurrectio chꝛiſti vñ et ſubditur exurre
xi)a moꝛteſet adhuc) toto tꝑe vite pñtis ſum

tecũ occultus ad dexterã tuã donec ab omib⸗
videar in iudicio.nam ante paſſionẽ ⁊ in paſ⸗

ſione pauci fuerunt qui crederent in ieſum ac

poſtq; reſurrexita moꝛtuis ⁊ aſcendit in celuz bemus vt in eo quod mali ſu
mult qui ſtudeamus. vnde et ſubdit.

multiplicata eſt multitudo credentiũ. Et ad⸗

huc ad dexterã pr̃is in occulto ſedens latet nõ

dum manifeſtus venit nondũ iudicat. ſed tũc

Diſtrictius eos damnat qui modo eũ peniten⸗

do nõ placant de quibo in ꝑſona coꝛpoꝛis ſeu
membꝛoꝝ pſalmiſta ſubiunggit.
Si occideris deus pctõꝛes:viri ſangui
num declinate ame.

—

c(viri ſanguinũ).ſ.qui oditis fratres ꝗͥ eni odit
fratrẽ ſuũ homicida eſt declinateca me) ſcʒ ne
vobiſcũ occidar a deo.Ac ſi diceret. Cum tu

damnabis repꝛobos in iudicio tunc ſeabun

Si).i.qcoccideris)et a coꝛꝑe tuo ſeaue⸗-
ris o(deus pctõꝛes)obſtinatos tunc ſcʒ dicam

ſocietates qui dum ꝑ diuerſa loca ſancte et ſo⸗

cialiter viuunt ciuitates omnipotẽtis dei ſunt

Quos ſolent mundi amatoꝛes mente deſpice
re qꝛ eos vident tꝑalia que ipᷣi diligũt nõ ama
re.Et dum illos cõſpiciũt ſimul habitare ſola
celeſtia ↄcupiſcere qꝛ vite ſequentis fructũ nõ
cogitant in vanitate accepiſſe ciuitates ſuas.i.

ſant.Et qꝛ eoꝝ mala ſancta ecclia odit ⁊ repᷣ⸗

fruſtra ſocialẽ ducere vita electos repꝛobi pnn

hendit recte ſubiungit.

Nõne qui oderũt te dñe oderã: et ſuper

minnicos tuogtapeſceba:
Nõne qui oderũtte dñe oderã.q.d.ſie:qꝛ
eoꝝ viciũ eſt odiendũ bonis homibo ſicut eſt
odioſum deotet nõne (ſuꝑ inimicos tuos) q̃s
videbã pꝛeterire legẽ tuã (tabeſcebã.i.reſol⸗
uebar interius tedio ⁊ afficiebar doloꝛe iratuſ
cõtra eos ex ʒelo tue iuſticie.Sic iniuſtos iu⸗

ſte odimus ſi eoꝝculpas ʒzelo dei accenſi diſtri

cte rẽhendimꝰ ſi ea qͥ redarguenda ſunt mini
me palpamꝰ ne dum eoꝝ gr̃am offendere me

tuimus irã dei incurramꝰ. Sietgo nos deuzʒ

veraciter diligimꝰ ſic eius inimicos odire de⸗

bemus vt in eo quod mali ſunt ſemꝑ eos ꝑſe⸗

Merfecto odio gderam illos: inimici fa
cti ſunt mii.
derfecto odio oderã illos) diligens ꝙ facti
erant ſʒ naturã ſʒ odiens qð faciebãt ſcʒ iniqͥ⸗
tatẽ qꝛ ipᷣi oderũtte: nec enĩ veraciterte dilige⸗
rem niſi odientes te odirẽ. et exinde(inimici fa
cti ſunt mihi)odio iniquo ꝑſequẽtes me ꝓpter
iuſticiã.ꝑfecto odio odire eſt neminẽ cõtra iu⸗
ſticiam amare:nulla vicia blandiendo palpa
re:ea que mala ſunt audacter redarguere:nul⸗
la ꝓpter hec damna vł aduerſa foꝛmidare.hoc

eſt eni ꝑfecte odiſſe vt nec ꝓpter vicia homines

tur boni a malis.unc manitfeſtũ eritqð hic

dicit᷑ viri ſanguinũ declinate a me.Tunc oc⸗

cident᷑qui modo ꝑſequunt᷑ iunc honoꝛabunt
qui modo ꝓ iuſticia ꝑſecutionẽ patiunt᷑. Tũc

aparebit qo pᷣmiſſuʒ eſt nimis honoꝛati ſunt
ammici tui deus. Quibo repꝛobis eciaʒ cauſa et

oꝛigo dãnatõis demonſtrat᷑ cum ſubinfert.
Auia dicitis in cogitatiõe:accipiantin

malũ deniuant᷑ oꝑis. dicitis inq; aduerſus ele
ctionesſaccipiant in vanitate) et fruſtracciui⸗

iates ſuas Ouẽticula. Iſte ciuitates ſunt ſctöx.·

—N

Mia dicitis in cogitatõe ſcʒ veſtra pctm

quippe pꝛius in cogitatõe fit poſtmodũ in oꝑe
Etqꝛ maluʒ nõ coꝛrigũt cogitationis ideo ad

oderis:nec ꝓpter homĩes vicia diligas:vt hoc
in eis odenis ꝙ iniqꝗ ſunt hoc diligas ꝙ hoĩes
ſunt.Et ꝙ puro ⁊ ſincero aĩo oderit peccato⸗
res oſtendit eo quod ſequi.

Pꝛoba me deus et ſcito coꝛ meũ: inter

roga me et cognoſce ſemitas meuas

¶ ¶Pꝛoba me)o (deus ) interius (et ſcito coꝛ me

um) qð nõ pᷣt homo.i.eſto teſtis ↄſciẽtie mee.
Munqũ ſe nouit interius cũ hoc ait. niſi enĩ
purũ ſe hꝛe coꝛ ſciret teſtẽ cõſcientie ſue deum
minime inuocaret. hec eſt cõſcientia mũda et

ſpecies filie regis intrinſecus ꝑfectũ q̊ʒ ſe eſſe

exterius agnouit cũ ſubiunxit (inerroga me)
exterius (et cognoſce ſemitas meas) Ac ſi di⸗

ceret ꝓha ↄſcientiã:interroga vitã: pꝛoba cogi

tationes:interroga oꝑa:qꝛ factis maloxꝝ non

uid.

ſenſa
chꝛiſt
Var
crano
Iren
omne
niſo⸗
waſen
cens
turamn
ſpeca
Peadin
nnoc

— „ — — —

ð —
—— ☛ — —

he
.
ni
m
ſe
e)
i⸗
ℳ
ſoß⸗

cöſentio nec ea diligo. Et cum in me viã iniqͥ
tatis nõ inueneris in via tua que tu ipſe es de
ducere me digneris.Et h eſt qð ſequii.
Et vige ſi via iniquitatis in me eſt: et

ducmhein piacterng.

Et vide ſi via iniquitatis in me eſt) ſiue co⸗
gitando ſiue delectando ſiue cõſentiendo ſiue
faciendo.(et deduc me in via eterna).i.in via
iuſticie que ducit ad vitã ⁊ buitudinem eternã
ad quã nullus põt puenire ni ſi fuerit totaliter
expedit ab omi iniqᷣate:hec etiã eterna via eſt
chꝛiſtꝰ. Ipſe eni ait. Ego ſuʒ via veritas ⁊ vita
Via eſt ꝑ quam ſpiritaliter gradimur.veritas
eſt ad quã ꝑuenire conamur.vita eſt qua ine⸗

ternuʒ frnamur. Vel (Pꝛoba me)o (deus) . i.

examina (et ſcito coꝛ meum).i.fac me ſcire ea
que latent in coꝛde meo.(interroga me).i.fac
me inquirere ⁊ diſcutere ↄſciam (et cognoſce)
id eſt cognoſcere me ſac (ſemitas meas).i.cogi
tationes et deſideria mea quo tendunt. (Et vi
de).i.fac me videre(ſi via iniqtatis in me eſt)
id eſt aliqua latens culpa in mea volũtate vel
actõne (et) ſi aliquid in via mea inueneris qðᷣ
tibi diſpliceatdeduc me in vita eterna) id ẽ in
vig que ducit ad eternitatẽ. Mio.

malo in ſe n ſol viſibili ſeʒ primo ſed etias .

inuiſibili ſcʒ diabolo. Diabolus dicit᷑ homo
in figura vñ in euangelio: Inimicus homo H̊
