fierẽt aut foꝛmarek ter

liter carnẽ aſſumens bumano generi refugiũ

Ne auertas).i.ne aueri ꝓmittaſ(boĩem)a

dia terrenoꝝ ad méz ad amoꝛ etenox (flij
enatẽ ad boc faciendu,ʒ

et ſit longa vi

ta iſiacante oculos tuos) ad comparationeʒ

eternitatis quã tu vides ſi
na que) ſcʒ terijt).i. ſilis

*

tanquã dies craſtina que ventura eſt q; omia in vindi
cæ nõ tm ſcdᷣm coꝛpus deſecimus infirmitate

que tꝑis fine claudunt᷑p tranſactis habenda

ſuntz duaſinpilſint reetu trnitus de
aad infinitun mꝑatio. Di aulem
mille anni nullins ſunt mom eti reſpectu eter⸗

niti ad infinitũ nulla eſt comꝑatio.

7

nitatis ꝑ ↄſequens necvita alicuius hominis

que) ſcz eſt diei heſterne ßm
peoc qo pᷣterijt ⁊ que iam nihil eſt. NHec ſaltemn

que adhuc ad mille annos nunquã puenit.q.

d.nihit eſt homo niſi des ei alterã vuaʒ ⁊ ideo

dene neceſſe eſt iſtam vitam poſtponere ⁊ aliãẽ
ſiderare ⁊ m aplm ea que rero ſunt obliui⸗
ſciitꝑalia ⁊ ea qͥ ante nos ſunt appetere beler⸗

na. Et nec taquã dies vna ſimtmille ini. Sz.
Et cuſtodia in nocte:que
bentur eoꝝ anmierunt.

a r *

Erhtan hſcuſtoglain nocte.i.ſicut vna yvi
gilia noctis que nõ habet niſi tres hoꝛas. Et

„ „„

je pꝛo nihilo ba

bene cuſtodie noctis vua pñs ↄpꝑatur quia in

ſollicitudine ⁊ tenebꝛis buius ſeculi agit. An
tiqui diuiſerũt noctẽ in quattuoꝛ cuſtodias.i.
in quatuoꝛ vigilias in quibo ſolent poni cuſto
die vt caueantur inimicoꝝ inſidie. Sic et no-

diu in nocte huius ſeculi ſumus cõtra inſi⸗
dias diaboli vigilare debemus. Et vt minus

dicam et vilitatem huius vite adhucoſtendã⸗

cannimille erunt venumero (on i. interca
cõputabunt᷑.que ꝓ nibiloyet p nullo pᷣcio ba

bentur.i.nulla reputabunt᷑ vt ſomnia.Et me⸗
rito illis ↄꝑantur qꝛ bi anni anteqᷓ; veniãt nõ
dum ſunt cum aũt venerint iam nõ erũt.q.d.
in tenebꝛis agit᷑ vita pnᷣs et in ſolliciiudine et

trepidatõe ⁊ quaſi nibil eſt. Sed nõ accuſans
te quaſi factoꝛẽ mutabiliũ hec dixi immo diꝰ

uine iuſticie conſentiens ditco

ane ſicut herba tranſeat: mane floꝛe

et areſcat.

eſt a ſua qualitatejn

tran ſeat) in aliaʒ qualitatẽ. i.momentanee vi⸗
geat et cito ꝑagat floꝛẽ ſuũ: et poſtea (veſpere)

—

frigide ſenectutis decidat). ſ.cadat in moꝛteʒ
(induret) in cadauer (et areſcat) id eſt ſiccet in

puluerem.q.d.luat homo qðᷣ

mutat᷑a qualitate quã habet in nocte in deteri

Mane) pꝛimo ſez pueritie ranſeat pomo

meruit. O ĩis eni

caro fenũ et oĩs gloꝛ ia eius vt flos feni:fenuʒ

.

venit vnde ſubdit.

aruit et flos decidit. Hec aũt pena de peccato

—

D

in vindicta tua nobis inflicta ꝓpter pctã nr̃a

quiturcetin furoꝛe tmo.i.in effectu furoꝛis tui
ſcz de moꝛte⸗

Poſluiſti

vYultus tii.

Quia ab im moꝛtaliſtam (vefecimus )id
in hũc defectum moꝛtalitatis verſi ſumus
Hrirnis parentibo et

rbati ſumus) timentes moꝛi et
nod grauius eſt poſt moꝛtẽ puniri. Infirmi
acti ſumus et infirmitatẽ finire trepidamus.
Juſte aũt defecimus qꝛ peccauimꝰ.Ettu
niſti iniquitates noſtras in cõſpe⸗
ctu tuo: ſeculu noſtruʒ in illuminatöne

4 .

fd— — —

ſo

6

-— ——

en
1d
Nre)
in
cni
nu;

o

960
s
nfa
ͤſe

Si aut in po

¶Om ſupnenit)in ſenectute(manſuetudo)

¶Poſaiſti iniquitates nfas in ↄſpectn mo)
in pñtia tua habuiſti oĩa oꝛiginalia pctãẽ no
ſtra qꝛ te nõ latuerũt ⁊ nõ ſolũ illa ſed etiã (ſe⸗=⸗
culinn noſtrũ)i decurſuʒ tom nr̃oꝝ ſcʒvitam
noſtrã pꝛauã ⁊ actualia pctã que poſtmodũ in
ſeculo viuentes cõmiſimꝰ poſuiſti (in illũnna⸗
tione vultus tui).i.in illuminoſa ⁊ lucida co⸗
gnitione tua in qua vides omnia.q.d.nõ texi⸗
ſtivenia nõ ab eis diſſimulaſti ſʒ poſuiſti coꝛã

te vt punires. Hoc aũt ex effectu ppat.

Qm̃ omnes vies noſtri defecerũt: et in

.

—— 7 ₰ 2„%

Om̃ oms dies nr̃i

expmit melius miſeriã ⁊ bꝛeuitatẽ vite hoqe.
Anni noſiri ſicut aranea meditabunt᷑ di

es annoꝝ noſiroꝝ in ipſis ſeptuaginta

nm.
Anni nr̃i ſicut aranea ſic inanes ⁊ inutiles
(meditabunt᷑).i.reputabunt᷑ nam quecũq; in
annis noſtris agimus ita fragilia ſunt ettran
ſitoꝛia ſicut tela arance ſicuseniʒ aranca mittit
fila et hucillucq; diſcurrit ⁊ tota die texit ⁊ la⸗
boꝛ quidẽ grandis eſt ſed effectus modicus et
quaſi nullus ſic ⁊ viila hominũ huc illucq; di
ſcurrit in occupationiba inanibo ⁊ inutilib la
boꝛatvt res coꝛruptibiles ſcʒ diuitias ⁊ hono
res acqrat ⁊ nõ intelligit ꝙ laboꝛando aranee
telam texit qꝛ omnia velociter amittit. Et ſicut
anni nr̃i ſunt in laboꝛe vano ſic etiã pauci ſũůt
numero qꝛ(dies annoꝝ nr̃oꝝ)ita bꝛeues ſunt
q(in ipis ſunt ſeptuaginta anni)de curſu co⸗

. —

EAnols torläboger ictgi derho

noſtrũ quos emendat.

deri. manſueta eius caſtigatio et etiã manſue⸗

A:

Om j.i.vite nr̃e (defecerũt).i.
ex ira tua abbꝛeuiati ſunt ⁊ ad paucitatẽ reda
cti totaq; vita nr̃a in defectuʒ coꝛruit ⁊ merito
q; pᷣſumptõe longioꝛis vite peccauimꝰ ⁊ nos
ipſi (in ira tua defecimꝰ)ac paſſibiles ⁊ moꝛ⸗
tales facti ſumus qꝛ ea que tranſeũt amauimꝰ
nõ enĩ nobis niſi ꝓpter pctã iraſcenis. Deinde

tentatibo octoginta anni:

Di aũt in potentatibo).i.in illis q habẽt po
tentem ⁊ foꝛtẽ cõplexionẽ ſunt (octoginta anæ⸗
ni)in ſtatu ↄuenienti(⁊ ampliꝰvltra illudtes
eſteoꝝ laboꝛ⁊ doloꝛ ac multa miſeria q tunc
multiplicant᷑. Senectus em ipᷣa quidã moꝛ⸗
brus eſt ⁊ languoꝛ. Sed hocad miſcðᷣiam dei
ptinet qui filios flagellatet oꝛdinat᷑ ad bonuʒ
A PpPer nos monet (et dep cabilis eſto ſuꝑ ſeruos
AQAuonia ſupuemt manſuetudo: et coꝛ/

ꝑ ſenectutẽ et infirmitatẽ domãdo efficitman
uetos (et) ſic(coꝛripiemur) ⁊ emẽdabimur ab

inſolentis iuuentutis et exceſſibꝰ nris quem
enim diligit deus coꝛripit ⁊ caſtigat ⁊ nibilo⸗

minus erudimur.nõ cni põt erudiri quiſquaʒ

ſine laboꝛe ⁊ doloꝛe qꝛ virtus in infirmitate ꝑ

ficitur. Et cum hoc ſit. ä
Quis nout ptatem ire tue: ⁊pꝛe timo

*

re tuo iram tu dinumerare.

Quis nouit).i. noſcere ⁊ cõſiderare ſatagit
tatem ire tue) quam exerces cõtra illos qui

polteſt punire ⁊ poſt coꝛpꝰ et animã mittere in
vel ad hoc vt te timeat nouit(iram tuasm dinn

merare).i. ↄpeſareꝛ diſtinguere qꝛ pleriſq; tũc
magis iraſceris qñ placari videris.quibuſdã
vero tunc placaris quãdo iraſci eſtimaris. I

lis enim parcis ad penaʒ hos punis ad ſalutẽ

q.d. pauci ſunt qui hec intelligũt ſi enim inteit
ligerent nõ ita de facili peccarent.Etqꝛ ſinete
hec intelligere nõ poſſumꝰ ergo o ꝛſñne.

Dexter tuam ſic nota fac: et eruditos

notũvt ꝑ eum diſcanttui iram tuam noſcere
dinumerare ac magis petere ea que nõ viden⸗
tur ꝑtinẽtia ad nouũ teſtamentũ q; pᷣſentia ꝑi
nentia advetus teſtamentũ. Ael (verter tua)
id eſt eterna felicitatẽ qua oues ab hedis ſepa
rabis (ſic notã fac) vt dictũ eſt ſcʒ flagellando

quem recipis⁊ nõ ſinendo ꝓſperani in tꝑalibb

ſed emendãdo vtad dexterã ponas. Sic eni
innoteſcit deus as in ea ſit ſeſſurustet) fac enn
ditos coꝛde in ſapientia) ad ꝑpendendũ iſta

Vel (et) fac notos(eruditos coꝛde in ſapien⸗

tia quos fecit deus notos in nouo teſtamento
vt ꝓ lide omnia ſpernã ⁊ cterna bona tm̃ que
rant.hoc attendens iſte homo deioꝛat p eisq
multa patiunt᷑ a ſeculo ꝓ eternis dicens

onuertere vñe viquequo: et depꝛeca

hilis eſio ſup ſeruos tuos.

—

CLonuertere oñe) ab irato in benignũ reſpi

ciendo nos miſcdie tue oculis qvideris auer⸗

ſus a tribulatiscvſquequo).ialiquantulũ nõ
ex toto qꝛ magis ꝓdeſt ſi aliqua tribulatõ ſem

tuos pꝛeces eoꝝ exaudiendo.q.o. iuſticiiõtlan

vt nõ ſuccumbamꝰ alemq; te exhibe vt poſ-⸗
ſis exoꝛari a peccatoꝛibꝰ. Sed iſte homo dei

iam futura bona ſpe anticipans quaſi de fa⸗
ctis dc. Aalat =

Mepleti ſumns mane miſcdia tuatet e

ultauimus et delectati ſumus in omn/

Repleti ſumus mane).i.ineternitate⸗ miſcðᷣia

iuaqua nos a malis omnibo liberaſti ⁊ abũ⸗
dantia bonoꝛũ ſatiaſti. Modo eſt nox in qua
eſurimus ⁊ ſitimus tunc auũt poſtpoſuistene⸗
bꝛis huius ſeculi ⁊ oꝛiente ſole iuſticie ſatiabi
mur vultu dei (et) ibi exultauimꝰ)foꝛis⁊ dele
ctati ſumus) Vel (exultauimus) in laude tua
(et delectati ſumus in re iocunda (in omnibo

dieb nris) quibo nulla nox ſuccedet vbi om̃s
Dies ſimul ſunt nõ ſibi ſuccedũt qꝛ vnus ſunt
id eſteternitas. Ibi etiim.
Aetati ſumus ꝓ dieb quibanos humi⸗
liaſti:annis quib

liaſti: annis quibo vidimus malal.
Letati ſumus ꝓ dieboquibanos humilia⸗

ſti).i.hũiliari ⁊ atfigi ꝑmiſiſti ſcʒ annis qui⸗
busvidimꝰ)et exꝑti ſumus mala penalia hu

ius exilij et anguſtias coꝛpis. hoc eſt p afflictõ
ne dierũ et annoꝝ illoꝝ quibo nos afflixiſti in
hoc mundo. Nunc enĩ mala tꝑalia videmus
ſed poſtmodũ eterna bona pſpiciemꝰ. Nam
maia pene nunc patienter tolerata ſunt eterne
vite meritoꝛia. Dʒ qꝛ homo nõ põt hic dema
lo euadere vel in bono ꝑſeuerare ſine ſpeciali
tuo adiutoꝛio eor.

Per dñm no.

EEE.

Meſpice in ſeruos tuos et in opera tua:
et dirige ſilios eoꝝ. MDw

debaris et in opera tua) qꝛ ipſi ſerui tui ſuntet

opera nõ ſua ſed tua.q.d.ꝓpter hoc debes reæz⸗

ſpicere qꝛ ipſi ſerui ſunt oꝑa tua. NHec ſoluʒ vt
Hoies ſint ſed etiam ſerui tui.i.obedientes iuſ⸗
ſis tuis. Ipſius eni ſumus figmentũ nõ ſoluʒ
in adam ſed etiã creati in chꝛiſto ieſu in oꝑib⸗
bonis (⁊ dirige filios eoꝝ).i.imitatoꝛesvt ſint
recti coꝛde quibo bonus eſt deus. Vel (filios)

i.opa ne incuruent ⁊ detoꝛqueant᷑ ad mala.
Et ſic ſplendoꝛ dñi dei noſtri ſuꝑnos

—

ſtinam figurã ⁊ imaginẽ refoꝛmemur. Splẽ⸗
doꝛ eius in nobis luceat vttenebꝛas nr̃as ulu

minet. ſplendoꝛ in nobis habitet vt om̃s tene⸗
bꝛas ꝓpellatet opa manuũ noſtraꝝ dirige ſu⸗

ꝑ nosvt nõ ꝓ mercede terrenoꝝ ſed ꝓ dei glia
et eternis ea faciamꝰ.Deinde in ſingulari nu⸗

dei nr̃i) i. lumẽ vultus tui ⁊ lux ſpiritualis ſcʒ
gra. ſpũſſctũs impꝛimar nr̃e menti quatenus
diabolice imaginis obſcuritate fugata in pꝛi⸗

cäü
mero ſubdit (etopus manuũ noſtraꝝ dirige)
intendens qꝙ omnia oꝑa bona nr̃a vnu opus

eſſe debẽt in charitate qꝛ omia oꝑa bona que

multa ſunt quantũ ad diuerſitatẽ generis vnũ

ſunt in radice charitatis et ad vnũ finẽ dirigũ

tur quantũ ad intentionẽ ogantis.
ALꝛalo.
uciflui ſideris ſatoꝛ ompᷣs deus qui no⸗

—

nos queſum miſcdia tua renitente vt omnes

„*

hominis in deo et eius adiutoꝛio firmi⸗

— —FEEEE

pctõꝝ obſcuritates te illuminante pellamus.

Sſalmus de certa et infallibili pte /
ctione diuina in tentatõe et pugna iuſti

ter ſperantis. s. xc.

uètoꝛ pſalmi ꝓpha dauid. Titul?eſt laus
cantici dauid. Et eſt ſenſus pſalmꝰiſte eſt lauſ

dauid.i.chꝛiſti qꝛ in eo laudat᷑ de beneficijs q̃

cõſfert eccłie ſue et eſt cantici qꝛ ↄtinet in ſe can

ticum.i.iocunditatẽ meminit eniĩ eterne beati⸗
tudinis.de hoc pſalmo tentauit diabolꝰ chꝛi⸗
ſtum cuius tentatio nr̃a eſt doctrina. ſicut eni

ille ſic et nos in illo diabolũ vincimſi chꝛiſtũ

imitari volumꝰ nõ in mirabilibo que facit ſo⸗

lus ſʒ in eo qð factus eſt ꝓ nobis ⁊ ad qd nosꝛ

inuitat ſcʒ in humilitate ⁊ patiẽtia quem nos
in his ſequẽtes ex eo et in eo diabolũ vincimꝰ
de qua victoꝛia chꝛiſti et ſuoꝝ cõtra diaboluʒ

agit iſte pſalmus vnde ⁊ in titulo laus ponit᷑q
ꝓ hacvictoꝛia deo dicit᷑ Et bene hic pſalmui
ſequit᷑ poſt pꝛedictũ qꝛ eni vt ibi dictũ eſt dñs

factus eſt nobis refugiũ cõſequenter hic agit

de tentationibo in quibs ad ipᷣm eſt recurrẽdũ

nam manentes in auxilio dei vincunt omnes

tentatões diaboli cõtra quas ille plalmus eſt
antidotũ generale et ↄficit᷑ ex duob ſcʒ fideet
ſpe. Matcria ꝓtectio diuina in tentatõe hoĩs

in deo ⁊ eius adiutoꝛio ſperantis. Intendio vt

exemplo chꝛiſti? fiducia ſui auxilij diſcamus
tentatõnes vincere ⁊ nõ de nobis pᷣſumere ſeh
de dei adiutoꝛio cõfidere atq; ad eius gratiaz

quicqͥd foꝛtiter facimꝰ referre. Snia in gene⸗
rali/ ꝓpha in iſto pſalmo ſperanti in deo in ten
tatione ⁊ pugna ꝓmittit ꝓtectionẽ diuinã ⁊ ex

ꝓtectione victoꝛiã ⁊ exvictoꝛia coꝛonã.Snia

in ſpeciali ꝓpha ergo de quolibet ſancto ait.
Qui habitat).i.moꝛe habitãtis ſe ꝑ fiduciã
ſtabiliuit ⁊ ꝑſeuerãter ↄfidit(in adiutoꝛio)nõ

Dihabitatmad/,

iutoꝛio altiſſimiin ꝓptectõne dei ceaii

— ———

— —

lan
/

,

us
ſcd
;
ne⸗
n
il
.

ſuo ſed altiſſimidei.i.qui totã ſpem ſuam nõ
in ſe vel in homie ſed in deo et eius adiutoꝛio
ſemꝑ cõſtituitin ꝓtectõe dei celi cõmoꝛabit᷑
id eſt omnibo modis a deo ꝓteget᷑ ⁊ pſeueran⸗

ter habebit eum ꝓtecioꝛẽ in tentatõnibovt nec

capiat᷑ illecebꝛa voluptatis nec frangat᷑ timo⸗
re aduerſitatis vt nõ declinet ad dexterã vład
ſiniſtrã hec eſt via regiavia chꝛiſti regis noſtri

quam ipᷣe ambulauit quem ⁊ nos imitari de⸗

bemus. Ettalis.

π

Dicet dño ſuſceptoꝛ meus es tu:etre⸗

fugiũ meu deus meus ſperabo in eꝗͤa.
Dicet dño)coꝛde et oꝛe(ſuſceptoꝛ meus).i.

mei ĩfirmices tu)vt medicꝰ qꝛ ipᷣe ſuſcepit nos
ad curandũ ſicut medicus egrotũ (et refugiuʒ
meuʒ)a ſimili tempeſtate qꝛ ad ipᷣm refugimꝰ
vt ab imminentibo tentationibo ⁊ ꝑiculis libe⸗

mur (deus meus) qꝛ creatoꝛ noſter eſt ⁊ refoꝛ-

matoꝛ ratõnis noſtre ⁊ ideoſperabo in eum)
nõ de me pᷣſumã. hic notant᷑ quatuoꝛ bñficia
dei que facit in bello ſpũali.pꝛimũ eſt adiuto⸗
rium eius vt hoſtes nros impugnare⁊ expu⸗
gnare poſſimꝰ.ᷣm eſt ꝓtectio ab hoſtibo ſi im⸗
pugnarevoluerint.terciũ cura ⁊ recreatõ ſi ho
ſtes nos vulnerauerint vel vexauerint.quartũ

rec ptatio eius ſi de ↄflictu fugerimꝰ.Et meri

to ſperabo in eum.

Añ ipſe liberabit me de laqueo venan

tium: et a verbo aſpero. 2ð
Am ipᷣe liberabit me) nõ ego(de laqueove
nantiũ).i.de tentatõne demonũ ſeu hoim que
fit ꝑ facta qui circaviam ad dexterã ꝓſperita⸗
tis et ad ſiniſtrã aduerſitatis laqueos tendũt ⁊
blandiendo vel terrendo illaqueant vt hoĩes
mala faciãt ⁊ bona obmittant(et a vᷣbo aſpe⸗
ro).i.a tentatõne que fit ꝑ verba que ſiue ſint
aſpera vt cõuicia detractio et ſiłia ſiue blanda
vt adulatõ doli ⁊ huiuſmõi omia dicunt᷑ aſpe
ra qm̃ diuinis obuiant regulis ⁊ mouent ho⸗

minẽ? ab eis. Sʒz ab his ommbo liberat a deo
qui ſpem ſuã ponit in eo.Et vtliberet.

SGcapulis ſuis obumbꝛabit tibi: et ſub
enis eius ſperabis. —

4

Scapulis.i.humeris (ſuis) in quibus eſt

foꝛtitudo.i.virtute ꝓpꝛiaobumbꝛabit).i.ob⸗

umbꝛaculũ ꝓtectõnis et refrigeriũ in ardoꝛe

ideſt inter ſcapulas eta tergo põt intelligiets
pectoꝛe ſʒ qꝛ addit ſub pennis vel alis manife

ſtum eſt q; ptectio eſt a pectoꝛe quaſi te poſito

in medio alaꝝ hincinde expanſaꝝ ad ptegen

um te cõtra inimicũ. Ettanq;

Scuto circundabit te veritas eius:nõ

timebis a timoꝛe nocturnno.

Scuto) miſcdieſcircũdabit tej.i. pteget te
(veritas eius).i.obſeruantia pᷣceptoꝝ eius.ve

ritas eius erit tibi ſcutũ.i.mandata eius imple

ta defendent te a malignis hoſtibo:et ita (nõ ti
mebis a nimoꝛe nocturno).i.a leui et occulta
tentatõe que fit ignoꝛãtibo ſeu a tentatõe igno⸗

rantie q: ignoꝛantia intelligit᷑ in nocte vñ hec
tentatio nocturnus timoꝛ dicit᷑ a ſimili ꝑiculi
vñ timoꝛ tm habet᷑. HNõ timebis etiauauaa

tie nam manifeſtatio intelligit᷑ in die his due-

A ſagitta volante in die: a negocio per⸗

7

onio meridiano.

ambulante in tenebꝛis: ab incurſu et de

A ſasitta volante in die).i.a leui et manifte⸗

a tentatõne que fit ſcientibo ſeu a pctõ ſcien⸗

bus leuibo duo grauia reddit dicẽs:et (a nego
cio ꝑambulante in teneb:is).i.a graui ⁊ occul
ta tentatõe que fit ignoꝛantibo.etab incurſu et
demonio).i.ab incurrente demonio meridia
no).i.a graui et aꝑta tentatõe que fit ſcientib⸗
que dicit᷑ demoniũ meridianũ ꝓpter vehemen
tis tentatõnis eſtum.

déta latere mo) ſcz ſiniſtro milleyde de⸗

monibo te tentantibo diuina virtute victi (et de

cem milia a dextris tuis) cadent et ponit᷑ hic

numerus determinatus ꝓ indeterminato vt ꝑ

tentatõnis pᷣſtabitctibi qui habitas in adiuto

rio altiſſimi(et ſub pennis) vel alis miſericoꝛ⸗
die(eius ſperabiſ)de ꝓtectõe dei a malis.q.d.
quẽadmodũ gallina pullos ſuos ante pectus
ſuũ ponit ⁊ alis ſuis ptegit ſic dñs noſter mul

io amplius omes in ſe ſperantes benigne reci

pit ⁊ defendit. vnde cũ dicit Scapulis ſuis)

mille ⁊ decẽ milia intelligat᷑ demonũ multitu
do.Et qꝛ in ſiniſtris aduerſa in dextris pſpe⸗
ra ſignificant᷑. et plures ꝓſperitatis illecebꝛis
qᷓ; aduerſitatis moleſtijs capiunt᷑ recte a latere
ſiniſtro mille et decẽ milia a dextris cadere di⸗
cuntur (ad te aũt) in diuino adiutoꝛio ſperan⸗
tem (non apꝛopinq̃bit)demoniũ vel tentatio
per conſenſunm. 3
Veruntñ oculis tuis cõſiderabis:et re⸗

tributionem peccatoꝝ videbis.

Aerũtamen oculis tuis) interioꝛibo(cõſide
rabis)talem ꝓtectõʒ diuinã ſuꝑ te tanq; gra⸗
tuslet retributõʒ peccatoꝝ).i.penã debutaʒ/

peccatisvidebis) in fine qꝛ retribuet abundã

ter facientibo ſuꝑbiã quibo mõ tanta ꝑmittun

tur in chꝛiſtianos et dei ſeruos vt ꝑ hoc exer⸗

ceantur et magis mereantur. Etſictanq; gra
tus deo dices

dextris tuis ad te aũt nõ appꝛopinqᷣbit

oppꝛopinquabit tabernaculò tuo.

Oos bis ↄꝑat᷑ aĩalibo.Ipſe eni eſt aſpis cũ o des tui ſcʒ apli ⁊ euangeliſte oms in quibi ꝑa
culte veneno ꝑcutit ⁊ hoĩeʒ ꝑ ignoꝛantiã moꝛ gras vniuerſas gentes offendant ad lapidẽ.i.

ſuiſti refugium tumm,. eſto in tentatõne cautus et dꝛaconẽ ſupabis.

ſuiſti refugiũ tuũ)vbi fugias a malis ⁊ a ven⸗ emaln⸗ imde identes let
aici efnaii n i geni ſcz ĩm deum cum ſeſſuros vt iudicẽt ſuꝑabunt᷑in tentatõe

lis inſurgentiby et ideo es ſecurus.
Mõ accedet ad te ma

Quia eni de ſe pᷣſumunt nõ hũ tes in alto fixã

Plõ accedet ad te) ſic ſperante in dſio (ma⸗

—

lum) ſcʒ tpalis pene (nõ appꝛopinquabit ia⸗ (ad te aũt)o chꝛiſte.i.ad tua membꝛavera tibi

.

bernaculo tuo) ſcʒ coꝛpoꝛi taliter vt teejciata ꝗ dherentia que ſunttu. i vnü tecu cno appꝛo⸗

ſanctitate vᷣtutis ⁊ firmitate fidei nõ apꝛopin pinquabit demoniũ necte deijciet tent nio⸗

quabit nõ vt nõ ſitſz vt nõ obſit qꝛ habuani nis eſtum. Et ſi demoniuʒ non apopinquet

ſin adiutoꝛio altuſſimi nocere non poterit.u⸗ (etütamen) non crit impune ꝙ, wos perſe⸗

ius ratio ſubditrr

—

quunt᷑ iniqui nam (oculis tuis) qiubo merita

Añrñ angelis ſuis mandauit & te: vt cu poĩm iudicas ↄſiderabis) malũ qd voluerũt

ſtochant te in omnib⸗ v S tuis. „ (et retributionẽ pctõꝝ. vi debis yt ſc 3 re tribu⸗
¶ Hm angelis ſuis)qs poſuit cuſtodes hoam gas eis ſᷣm qð intenderũt. Ideo aũt nõ caditiu
et ſpecialiter electoꝝ mandauit) tanq; ſuis mi ſtus a demonio et ad me nõ appꝛopinquabit.

niſtris (de te)te eis ↄmittẽdocvt cuſtodiãt te) (Qm tu dñe) chꝛiſte (es ſpes mea) ſcʒ coꝛꝑis

ab omi nocumento in oĩbs vijs tuis) tã in ⸗ tui ⁊ eccie ⁊ ꝑ hec es ſpes mea qꝛ altiſſimũ po
ſperis q; in aduerſis.vñ magnã debemus an ſuiſti refugiũ tuũ) vi.reſurgendo ⁊ oſtendendo

gelis euerentiã nobis p cuſtodia a deo d epu altũ feciſti.i.foꝛe oſtendiſti refugiũ tuũ ⁊ ꝓ al⸗

iatis. Et ipi angeil. üuſſimis. i. eternis docuiſti ad te fugiẽduvt iam
In mamb poꝛtabut teme foꝛte offen/ ſperenttui ſequi quo ni pceſſiſt. Etiõ. (HNon

das ad lapidem pedem tuum. ccedat ad te) dne chꝛiſtecmalũ )vltrac⁊? flagel

teyad bona dirigendo ⁊ iuuãdo et a malis ele carni tue in qua ꝓ nobis militaſti. In hocq⸗

*

uando ac ꝓtegendo. q.d.ſic te cuſtodiẽt tanqʒ; dem tabernaculo ſenſiſti malũ⁊ flagellũ in ter
in manibo ſuis te poꝛtẽt (ne foꝛte offendas ad raad qòs leuatũ ſuper celos vt illuc ſit direcia
lapidẽ)i ad peccatũ moꝛtale ad modũ lapi-⸗ ſpes nra nõ accedent vt pꝛius mala vel flagel
dis graue pedẽ tuũ).i.affectũ ꝑ cõſenſum vel la.Om angelis ſuis madauit de te de tno la⸗

bernaculo (vt cuſtodiant te in omnibo vijs)et
Hup alpideʒ et baſiliſcũ ambulabis:et opibo (cuis Undein euangelio appꝑuiteian⸗
cõculcabis leonem et dꝛaconem. gelus ↄfoꝛtans eum. Etipᷣi angeli.(In mani

6 Sus aſpidem ? baſiliſcu ambulabis ⁊ c bus poꝛtabüt te) aſcendentẽ in celũ nõ ꝙ ſine

cuicabis leonẽ ⁊ dꝛaconẽ.i.oẽm virtutè ⁊ po eis rueres ſed qꝛ obſequebant᷑ tibi regivt inde

teſtatem diaboli diuino adintoꝛio ſupabis q milſſo ſpirituſcio ſoluas credetes a ream legis

ꝓpter varias aſtutias et diuerſos tentandi mo⸗ (ne foꝛle offendas ad lapidẽ pedẽ tuũi.nepe
des tui ſcʒ aplłi ⁊ euangeliſte oms in quib ꝑa

taliter peccare facit. Baſiliſcus cũ palaʒ fiatn in legẽ in tabulis lapideis datã ⁊ ſine gra ac⸗
venenat ⁊ boĩem ſciẽter peccare moꝛtaliter fa cepta tenea nt rei in ea ſed a timoꝛe legis ſoluã
cit. Sed iſtius aſtuciã ſcta eccleſia cquet qͥ ſux turꝑ amoꝛẽ ſpũs legẽ implentes. Et ſuꝑ aſpi
ülä ambulat qꝛ eũ vincit ⁊ calcat. Ipſe eſtleo dem ⁊ baſiliſcũ ambulabis)pedibo tuis et cõ
dum ſeuit agte et ꝑſequit᷑ violenter. Oraco di culcabis leonẽ etoꝛaconẽ) in eis. O mnia eni
inſidiat᷑occulte et deuoꝛat negligentes. Ma⸗ nocumenta ꝑ hec animalia vt ſupꝛadictũ de⸗
gis timẽdus eſt dꝛaco in inſidijs q;ᷓ leo in im⸗ ſisgnata in aduentũ dnia pedibo eius.i.a ſctis
petu.ſed nõ te frangatleo:nõ le decipiat dra⸗ ſunt ꝓſtrata.Deinde ſuntverba dei ↄſolantis

8 ℳ

m in es due ſpes mea tuta ⁊ ſecura q¶ nõ Vel pñt pdicti ſepte verſus etiã intelligi de
in aliqͥ alio ſed in te ſolo cui nemo reſiſtere pbõt eiſte dw ile ier Habitat S ardorl
cofido et ſiccaltiſſimũ.i in alto nõ in imispo ſim no lunc ditg venomo. Dz chillte ( n
mali gent a latere tuo mülle).i.muui ↄlidentes ſe te

S. qauem refugias in ma (t deilla ſpe indicandi cadentet qꝛ multo plu
(poſuiſti refugiũ tuu)ad quem ref⸗ Ein ſequik. res cõfidunt ſe ad dexterã collocandos vt ſal⸗
lu: et flagellumnõ uentur ideo ſubdit᷑ (et decẽ milia a dextris tu
ös)et a ſpe ſtandi ad dexterã tuam cadent ſitr.

io accedet ad te) ic peae ragicé charitatis ideo cadent ꝑ demoniũ me⸗
lumſcʒ moꝛtalis culpe vi noceat aĩe) et flagel ridianũ.i.ꝑ grauẽ eſtũ diaboli vł tribulatõis

virũ iuſtnz ⁊ eccliam in tnibulationiba cui bir ¶¶ O MNuſy ſt A fi „₰
defenſionẽ ⁊ in futuro pᷣmia pmittit. 6 nu 6 * con ſite,⸗
4 AQAm̃ in me ſperabit liberabo eum: ptel dao:ci phallen enomini to altiſ⸗
lie gam eum qui cognouit nomen mͤaͤ. mns “
. Om in me ſperabit) nõ in ſe vel in alio (li⸗ . nctos pſalmmi pher dauid. imlus eſt
berabo eum )ab illis tentationibo ⁊ a malise Plalmus caniiciin die ſabbati. AUbi ſciendũ
culi omnibo ꝓtegã euʒ pꝑiculis ideo (qm̃)ye ꝙ triplex eſt ſabbatũ ſcʒ tempoꝛis: pectoꝛis et
e reccognouit nomen meuũ credendo laudando cternuatis. Sabbatuz tpis eſt dies ſeptimus
8 etalijs nunciando. Spera ergo in deo ⁊ ube quo poſt oꝑa ſex dierũ requicuit dñs docens
l mherte cognoſce nomen eius vtei ſeruias 7 pꝓ in p̃ſenti ſuos laboꝛare vtin futuro quieſcant
En teget te ne cadas habes eni de hoc certitudi Sabbatuũ mentis eſt tranquillitas bone ↄſci
ſ. 6 ene Eidin. entie ſpe futuni ve non turbet᷑ rebus ſeculi. jn
nem ꝑ dei ꝓmiſſionẽ.Etqm̃. he futun vt non tur bet rebus ſeculi. n
ſti CIamahi j eij: hoc ſabbaio coꝛdis pꝛimũ eſt vt bona tna deo
n⸗ lamabit ad me et ego exaudiã eũ:cu ag malt iihßl S Rbatumncternlinſinat
6 ipſo ſum in tribulatoe: eripiã euz et glo enanenlenva 1cternitatis eſt
ſ po um in tubulato er giO gerna requies p qua in pñiti bene oparidebe⸗
dhi fficabo einiin. mus agentes ſabbatũ mentis. Hic ergo agi
dN⸗ ¶ lamabitad me )oꝛando (et ego (xaudiã de duoby vltimis ſcʒ de ſabbato mentis ⁊ eter
. eum finaliter ⁊ ſi nondum audio eum iam ta nitatis. vnde bene in titulo ponitur pſalmua
mencum ipo ſum in tribulanõe) ſicut fidelis ctcantici. Eteſt ſenſus pſalmus iſte ꝑ quẽ no
1 adiutoꝛ dulciſq; ↄſolatoꝛ ne deficiat(eriptiam tatur bona opatio eſt cantici ꝑ qd notatur ex.
in eum)a malis ſeculi ⁊ ꝑiculis in tꝑe tribulatio ultatio mentis qꝛ in ea ſemꝑ debemus canta⸗
i nis (et gloꝛificabo eum Poſt exercitia laboꝛis re deo etgratias agere:exultãtes et hoc in die
l tternis pꝛemijs in celis.liberat qñq; deus coꝛꝛ ſabbati. i de eterna requie cũ mentis tranquil
Hin ꝑaliter ſicut mes pueros vt cõfundant᷑ infide-=z litate de qua requie loquitur hic ꝓpheta oſten
bi les. liberat manyres ſpiritaliter ſcʒ ſpũs coꝛu gens iuſtos laboꝛare in hac vita ſex diebus. i.
carceribo eripiẽdo vt imitent fideles.Ettũc. ſex etatibo et in futuro quieſcere et ecõtra ma⸗
Zongitugirie vieru replebo eũ: et oſten los hic quieſcere etibi laboꝛare.vnde bñ polk
dam illi ſalutare mei.. — pᷣdictum pſalmũ in quo de tentatõnibo etma⸗
¶ Longitudine dierũ)ꝑ durationẽ.i.vita eter lis huius ſeculi agitur pſalmus ille ſequit᷑ in
na que nõ habet finẽ (replebo eum) qꝛ ſufncit quo de eterna requie futuri ſeculi tracta?᷑ Da
t babenti hinc alibi dicit aahdir apꝑuerit teria:laus dei tã in ꝓſperis q;; in aduerſis ma
gloꝛia tua. AUnde nunc ſequi (et oſtendã illi) loꝛumq; ꝑditio et bonoꝝ retributio. Intentio
i p ſpeciẽ ⁊ aptam viſionẽſalutare meũ .i.chꝛi monere nos vt a dei laudib vel bonis oꝑib⸗
, ſtum in maieſtate qñ videbimꝰeuʒ ſicuti eſt in ſiue in ꝓſperis ſiue in aduerſis nõ ceſſemus et
e natura diuinitatis⁊ in foꝛma hũanitatis quo cum adeſt felicitas conſolatõni dei et cũ deeſt
n modo modo videt᷑ ab angelis.hec viſio. i. vi⸗ iuſticie dei gratias agamꝰ et bona noſtra deoo
ſionis materia ſcʒ deus eſt tota merces nr̃a et mala vero nobis tribuamus hicq; libenter p
tota nr̃a beatitudo eſt diuina ↄtemplatio.hũc eternis laboꝛemus. Snĩa in generali ꝓpheta
4 pſalmũ in quadrageſima. ⁊ in tractu ⁊ inver⸗ in iſto pſalmo inducit pꝛimo ad deilaudem ꝓ
. ſiculis ⁊ multis modis cantamꝰ qꝛ cum chꝛi⸗ multis ſuis bñficijs:deinde aſſerit malos pe⸗
ſus iciunauit diabolus ei de hoc pſalmo ten nituros vtceteri timeant etiuſtos floꝛere vt de⸗
tauit ⁊ victus abſceſſit hũc etiã pſalmũ ad co= uoti gaudeant. Snia in ſpeciali: In vtroq; er
pletoꝛiũ quotidie ſrequentamꝰ vtquo tꝑe dia go ſimus deo grati ⁊ ſentientes omnia bene a
bolus magis nitit ad decipienduʒ eo tꝑe nos deo agi dicamus (Bonũ eſt) qꝛ honeſtũ et vti
masgis laboꝛemꝰ ad reſiſtenduYu.. dQAleiocundũ et delectabilecconfiteri dño oꝛe vt
„ nobis dije perinnoaSIO. mala nobis et bona deo tribuamus. In vtra
. Wae nobis dñe per inuocationẽ nois tni q; re dño cõſitere ⁊ in peccato quia tu feciſti et
aſpichs 2 baſiliſci letalia vencna calcarevtoñnñ in bono factio quia ipᷣe fecit. Et cõuertens ſer—⸗
ſum nobis ſalutaretuũ aduerſus inſidias ini monem ad dñm mutata pſona dicit et pſalle
Mici ſpual clipeivmbꝛaculo muniamur.p.ðd. re opere (nomini tuo) o (altiſſime).i. bene vi⸗
lalmus de exhoꝛtatõe ad dei lau, ucre et operari ad honoꝛẽ et laudem nominis
dem ꝓdiuerſis beneſicijs ſuis ac de fina tui vt quiſquis querat gloꝛiã tuam nõ ſuã no⸗
liimpioꝝ ꝑditõne et iuſioꝝ retributios mentuũ non ſuum. Quicunq; manibus bo⸗
nne. s. xci. Mogatur pſallit deo:qui oꝛe cõfietur cantat

deo. Ergo cantaoꝛe et pſalle opere. Etquia pꝓ
pter futurum ſeculũ chꝛiſtiani ſumus ideo à⸗
cunq; modo ſe habeant pꝛeſentia grati ſius

conſolatõni dei per blanda et iuſticie eius per

aſpera dicentes: bonum eſt cõfueriono 26, de

inde duobo pꝛedictis duo alia reddit. Bonuz
eſt eni confiteri do.

Ad annunciandũ

—

veritatẽ tuã pnoctẽ.

pſperis miſcoᷣiam tuã, qua pie ꝑcisetverta
iem tuaz qua iuſte flagellas noct iin ga⸗
uerſis. Oñ ergo tibi bñ eſt lauda dei mic diaz
qn male tibi eſt lauda veritatẽ. Neriai quib
pe dei ꝑ noctẽ annũciare eſt nõ incuſare deuz

*

qꝛ aliquid pateris mali ſed ilud pctis tis tri

bue et ipius emendatoni qꝛ qui pctã flagellat
nõ eſt iniquus ſʒverax bonũ eſt etiã pſallere.

Ad annuciandu). i laudandũcmane)i. in

thars 9

.

id eſt oꝑe hoc eſt in decem pᷣceptoꝝ cõpletõne

te bene facit. In pſallendo enim hilaritas eſt.
et hilarẽ datoꝛẽ diligit deus. Qui vero cuʒiri
ſticia de eo fit nõ ipe facit ⁊ poꝛtat pſalteriũ ſʒ
tico in cythara).i.verbo⁊ ope.Sieni benelo
queris? n oparis cantic habes ſine ortpa⸗
vantico. ꝓpter hoc ⁊ bene loquere⁊ beneoꝑ a⸗
Ncnz
nalib⸗

rn ſi vis habere canticu cum cythara. C
num eſt pfalleret cum catico in cythara.

gaudio in carnis moꝛtificatone ? in act

.

——

Ibus. cythara enim ab inferioꝛt redit ſonu.
Igeo aüt bonü mihi eſt pſallere ? ofitrri.

Muia delectaſti me one ĩ factura tua: et
in operib manuũ tuar exultabo.
¶ Quia delectaſti me vne).del
ternaz mihip̃ſtitiſticin facturat

C

*

e
ne ago tu facis ⁊ tua factura eſt.iu enim mefe
ciſti tu bene viuentẽ me feciſtiet in oꝑibo ma⸗
nuum tuarũ que ꝑ te oꝑaboꝛ (exultabo) gr̃as
agendo. Vel delectaſti me in factura tua) ſcʒ
celo ⁊ ierra ⁊ que in cis ſunt etin decoꝛe eoꝛnʒ
et in obedientia et in diſpoſitõe in cauſis ⁊ ef⸗
ectibus. Qoᷣcunq; aſpexero delectat me. Ui
geo enim facturã et benedico factoꝛẽ et in oꝑi
bus manuũ tuaꝝ exultabo) dũ creaturis tuis
vtoꝛ vel admiroꝛ earũ pulchꝛitudinẽ et viilita
tem que omnia mihi ſeruiũt.m Hicro.quod
cunq; aſpexens ediricatio tug eſt. Vides ſo⸗

ſalterio: cuʒ cantico in

ſtigare (nimis pꝛofunde facte ſunt co

na)i. in coq

lem lunã et ſtellas hoc ediſicat te debes enim
cogitare et dicere. Iſta ſeruiunt deo quare ego
nõ ſeruiam. Dimitte magna animalia reſpico
apem et foꝛmicaʒ in quibo eſt maꝛ ſapientis
q;coꝛpus. ogitant hyemem eſſe venturam
et poſſe fame ꝑiclitari niſi laboꝛauerint in eſta
ieteteevnde viuant in hyemeet chꝛiſtianus ⁊ mo⸗-
mane miſcviã tuã: et nachus nõ cogitant iudiciũ eſſe futurum. Co
BBtemus quia ſi nõ fecerimus bona opera toꝛ

quebimur in gehena.

M magnificata ſũt opa tuadñe: nimis
funde facte ſunt cogitatões tue.
Quam magmificata ſunt) valde magna
ſunt quia cõpꝛchendi nõ poſſunt opera tug)
o dñe.Quare eni alij floꝛeãt:alij laboꝛent:alia

vaſa faciat deus in honoꝛẽ alia in coniumeli

am nemoeſt guidicernac poſſibencergo ſe
ſiiiti alios ſaluandos alios ꝑdendos ꝓfunde
nimis et inſerutabiles ſunt. Auis eni cogno⸗
uitſenſum dñi: Vel Oagnificata ſuntope⸗
ra tua due) in ſubſtantia et in ſoꝛma et in vi et
in ceteris. nullus eni poteſt ea ad plenu inue⸗=

tue) i.diſpoſuões tue quo

tue quibo lalia keciſti etregis quia intellectuet
rationeattingi n vñt. Sumum genus ſeen
tie eſt ſcire deum tanta pꝛeſtare que humanus

ſenſus nõ poteſt attingere. Healdldl
Vlir inſipiens nõ cognoſcet et ſtultus
non inteliget bec.
Air inſipiens) qui celeſti ſapientia vacuus

et humanis verſutijs plenus non attendiqd

deb eat amplecii ve

lcaueri et ſibi nõ pꝛouidet

et que ſequuntur vt deum ex ſuis operiba lau⸗
det ſed quia opera dei non noſcit caſu omnia

et bonoꝛum. nec intelligit filium cedi vt ſit he

puniſſgerpercdatncn parcitur a flagello
Vn ſubt

I, ſubtt aſſerens malos perituros vt me⸗
Et Aerensmalgs peneno mer,

Eum eroꝛti fuerint peccatoꝛes ſicut fe

ee 2 .

num:et aparuerint ommes qui operan

tur iniqitaten.
Cum exoꝛti fuerint peccatoꝛes) id eſt poſt⸗
qᷓ; in tempoꝛalibo excreuerintet tꝑaliter ad ho
ram floꝛuerintſicut fenum) quod poſt oꝛtum

ſuum cito areſcit et deſiccatur ſic enim pecca⸗

toꝛum pꝛioꝛa floꝛent poſterioꝛa arefient quia
in hyeme huins ſeculi virent et in eſtate fuluri

Et ſtultus) qui et ſiattendit et ſcit nõ cauet ſibi
et male viuit (nõ intelliget hec) que dicta ſunt

— — — b-——NU

f— — ——

Ei

S £ S

“

tiſſimus inet

iudicij areſcentlet aparnerint) inſignes etfa⸗
moſi(omnes goi oꝑant᷑ ptinaciter (iniquita⸗
do terrena celeſtibo et qui imitan
tur floꝛem illoꝝ vel ⁊ poſtea apparuerint) in iu

dicio. velint nolint (omnes qui) nunc (opant

iniquitatẽ).iipſi pctõꝛes vbi apꝑebuntcon/

ſpicuiq; nõ hic nõ quidem ad ſuaʒ gloꝛiã ſed
ad ↄfuſione. AUnde ſequitt.
Vlt intereant in ſeculu ſeculi: tu autẽ al

— ☛

EUit intereant) miſereti
eternaliter et ſine fine ꝓpter ſuas iniqᷣtates.illo
rum eni fructus eſt eternus intenitus.hoc vti⸗
q; inſipientes et ſtulti nõ intelligũt qui nõ niſi

tpalia cognoſcũt (tu autẽ altiſſimus)et poten⸗

tiſſumus ad puniendũ eos es et ꝑmanes (ine⸗

ternum · ocdñe) qui expectas deſuꝑ de eterni⸗

tate tna quando tranſeat tempus impioꝛuʒ et
veniat tempus iuſtoꝝ.Quia eternus es ſemꝑ
manens in celſitudine tua in qua omnia cõſi⸗

deras longanimiter mala toleras ct vides qd

illis ſerues qð in effectu apparet.

Amm ecce inimici tui ne: qm̃ ecce ini/

—

opeerant᷑ iniquitatt.

rent ad tempus (ecce)et (ecce) id eſt valde cito
et in ꝓmptu inimici violenti et inimici doloſi
vel qͥ te nõ credũtet qͥ te credũt ſed male viuũt
(pibũt)et hic in tenebꝛis interioꝛibe et ĩ futuro
in tenebꝛis exterioꝛib⁊ diſꝑgunt᷑.i.a ſocieta

te bonoꝝ ſeꝑabũt᷑ (oms qͥ oꝑant᷑ iniqͥtatẽ) im
penitetes ⁊ in iniqᷣtate ꝑmanẽtes ac inceſſant

Ztra eqtatẽ agẽtes. Et merito tũc diſpygunt᷑ a
bonis qͥ mõ ↄueniunt in idipᷣm iniqͥtatis Illi

n ſeculũ ſeculizid eſt

A¶Oin eceimmici miofiezet reertqm e⸗
e inimici tui pibunt) ineternũ qui modo flo⸗

ita ꝑibunt ſed nõ ſit iuſti vel ecclia de quibus

Et eraltabit ſicut vnicoꝛnis coꝛnume

umꝛet ſenectus mea in miſcoia vberi.

Et exaltabit᷑ coꝛnu meum).i.fides ⁊virtus

ſeu foꝛtitudo mea augebit᷑ et roboꝛabit ad reſi
ſtendũ omnibo tentationibo ⁊ malis ſicut vni

coꝛnis) qvalde foꝛtis eſt ⁊vnico coꝛnu ab oĩ⸗
bus ſe defendit. Eccłie quippe coꝛnu fides eſt

*

que vna et ſemꝑ excelſa cunctis aduerſis ſuꝑ
eminet. AUnde ſcriptũ eſt. Sancti ꝑ ſidemvi⸗
cerunt regna(cet ſenect?mea).i.nouiſſima mea

erunt(in miſcðia vberi)id eſt pingui ſeu ferti⸗
li etabundanti hoc eſt in vbertate miſcðie dei

ſcʒ in leticia ⁊ beatitudine anime ⁊ coꝛꝑis.vn
de alibi dicitur.qui coꝛonat te in miſericoꝛdia

et miſeratõnibo. Et quidem miſcðia in pᷣſenti

eſt magna: ſed illa erit maioꝛ quando omnis·
tolletur miſerriggg.
Et veſpexit oculus meus inimicos me
os: et inſurgentibo in me malignantib
audiet auris maa.

ERcarn nunc (deſpexit oculus meus)
1

terioꝛ(inimicos meos)id eſt omnes operan.

ies iniquitatem. Multos inquit circũſtantes

inimicos vidi tamen quia pᷣdicto coꝛnu mu⸗
nitus eram cõfidens de adiutoꝛio dei ſicutim
becilles omes deſpexi:inſultuſq; eoꝛum etin⸗
ſidias pꝛo nihilo reputaui (et inſungentibo in
me)id eſt cõtra me malignantib).i.maligne
agentibus ſaudiet) a veritate intus pꝛeſidente
er me regente (auris mea) pꝛeſcia et pꝛecauta.
Audiet inquam quod ſequitur ſcʒ iuſtos flo⸗
rere vt hac ꝓmiſſione deuoti gaudeant ⁊ intri
bulatõne conſolent᷑:peccatoꝛes quidem exoꝛi
