impellẽdo.vel tales coartat qũ eos ſub ptäte Omnia oſſa mea dicent: vomine quis ſi

¶ Dia oſſa mea ſcʒz oẽs iuſti firmi coꝛde: foꝛ
tes nullis ꝑſecutõib et tentatõnibo cedentes

ad ↄſentiendũ malo qui oſſa dicunt᷑ in coꝛ⸗
poꝛe dñi ſeu eccleſie. Vel(oĩa oſſa mea).i.oẽs

vſres aĩe mee)et ois foꝛtitudo mẽtis mee(di
centte magnũ laudando et tremẽdo( dñe qͥs
ſilis tibi) eſt: ſcʒ in ptãte et miſcõia.q.d. nul⸗
lus.qꝛ ipᷣe ſolus oipotens et ineſtimabilis li

berat hoĩem in eo ſperantẽ de omni tribula⸗
one.vnde ſubdit qꝛ tu ees

Eripiens inopem de manu foꝛtioꝝʒ euius
em a diripientib eum.

Eripiens inopem ſine viribo ⁊ ope buma

na(de manu)et ptãte (foꝛtioꝝ eiꝰ).i.eo:et gre⸗

cus gtũs ꝓ ablatiuo.i.de manu diaboli et ſa

tellitum eius violenter eum detinentiũ. foꝛ⸗
tioꝛ enĩ erat diabolus ad tenendũ eum quia
ipᷣe eum vicit cui ↄſenſi (egenũ)auxilio ⁊ ad

iutoꝛio egentẽ (et pauꝑem)ſpũ nihil de ſe pꝛe

ſumentẽ a diripientib eum).i.crudeliter la⸗
cerantibo ſcʒ a diabolo et membꝛis eius. Si

de tuis viribo pᷣſumis cades.ille ergo vnus

querendus eſt qui et redemit et liberat. Sʒ

Gurgentes teſtes iniqui: que ignoꝛa⸗

bant interrogabant me.

Surgentes ſubito

terrogabãt me falſa et que nõ cogitaui mibi
imponẽdo ⁊ in malis que nõ feci accuſando

ſcd nõ conuincebant. q.d.de iniquitatibus

.

tes ſubito et immoderatecteſtes
iniqui)qꝛ cõtra equitatẽ teſtabantur ea ma⸗
la(que ignoꝛabãt)ſcʒ actu et cõmittendolin⸗

—,—
= =

hul interrogabant et conuincere volebant ſed nõ ſtatus) in anima de moꝛte filij (ſicut humi⸗

hit poterant:qꝛ ignoꝛabam oꝑe:et aliena erantꝗ liabar ſic ↄplacebã) mihi in eis et de eoꝝ pꝛo
nn mea ↄſcia et ꝑ ↄſequens etiã a ſcientia. Et cũ ſperitate gaudebã.Ecce gratia p odio:bnfi⸗
Ein feciſſem eis bona ipſi ciiium pꝛo leſione. et cum nollet acquieſcere et
lis Metribuebant mihi mala pꝛo bonis:ſte /· cõuerti quaſi pater ſic affligebar ⁊ de eoꝝ ma
lu rilitatem anime mee.. üitcia et aduerſuate dolebam. Exemplo ergo
Nb ¶ Retribuebant mihi mala ꝓ bonis) tanqᷓ iſto admonemur vt nõ ſolum quos tolera⸗
in gratiſſimi q eſt iniquoꝝ deteſtabilis con mus amemus ſed et pꝛaua eoꝛum opera con
ſuetudo. reddere vero bona ꝓ malis eſt chꝛi triſtati defleaammuuugs.—
e⸗ ſtiana pfectio.ᷣ retribuebãt inq;ᷓ (ſterilitatẽ aie Et aduerſum me letati ſunt ⁊ ↄuenerũůt
mee)ſcʒ cõtumelias: vulnera et moꝛtè in uuui ↄgregata ſi unt ſug me flagella ignoꝛaui
e⸗ bus omnibo vtiq; ſterilitas erat cum ego at⸗ St)ecõtra illi (aduerſuʒ me) qꝛ aduerſan⸗
fes tuliſſem fecunditatẽ ſcʒ bonoꝛes:medicinam do mibilletati ſunt) in deiectõe et aduerſitate
ali et vitam. Vel retribuebant(ſ ſterilitatẽ anime mea. cum ego pie ↄtriſtoꝛ ipᷣi impie letantur.
in mee)defectũ oiĩm bonoꝝ mihbi imponẽtes et (et ↄuenerũt)in vnũ conſiliũ et eandẽvolun
c. obijcietes quaſi eſſem ſterilis ſine fructu ope tatem cõtra me(cõgregata).i.multiplicata et
ue rum bonoꝛum. Illi iiats coadunata(ſunt ſuꝑ me flagella).i.parabãt
Ego autem cum mihi moleſti eſſent:in toꝛmẽta (et ignoꝛaba)ſm eoꝝ opinionẽ. Vel
n duebar cilitio. l(ignoꝛabã) cauſam vnde meruiſſem et cur fa
n Ego aũt cum mihi moleſti eſſent) bis et cerent. neſciebã eni in me culpam quare ſuſti
1e actis. i. cum ſeuirẽt in me (induebar cilitio) nere debuiſſem. ecce retributio mali ꝓ bono.
id eſt abſcondebar et latebam ᷣm diuinitatẽ Diſſipari ſunt nec opuncti: tentaucrüt.
ſub carne moꝛtali que dicit᷑ cilitiũ ꝓpter ſini me ſubſannauerũt me ſubſannatõe:fren
6 litudinem carnis pcci et qꝛ ptãtem non exrr duerunt ſupꝑ me dentibs ſuis.
⸗ cui et me nõ demõſtraui ideo incognitus eis iſſipati ſunt)et tabeſcentia reſoluti viſis
16 fui.vł nõ me vindicabã.nõ defendebã:ſʒ de⸗ miraculis ac ſᷣm interioꝛẽ hoĩem ſunt deſtru
Ki di locũ ire.et ꝑ hoc aparebã hoĩb⸗ tanq; eſ⸗ cti et a charitatis vinculo diuiſi. (nec ↄpun⸗
i⸗ ſeim peccatoꝛ et reus. Cilitium enĩ fit de pilis cti)ſunt de ſua iniquitate ad penitentiã ( ten⸗
l⸗ capꝛaꝝ q̃ in lege offerebant᷑ p pcc̃is.et etiã tauerunt me)multotiẽs ⁊ multis modis(ſub
Humiliabã in ieiunio aiam mea:et oꝛa ſannauerũt me ſubſannatõe) verbis et factis
tio mea in ſinu meo conuertetur. multipliciter me deridendo. Replicatio ver⸗
Humiliabãi.affligebaʒ in ieiunio aiam bi inſinuat ꝙ illa ſubſannatio ex ſtudio et cũ
is meã)et vitam. Jeiunabat chꝛiſtus qꝛ in cru-⸗ deliberatõne vel copioſe facta fuit.i frendue⸗
= cifigentibo bona oꝑa nõ inueniebat.apli etiiã runt)beſtiali ferocitate ↄcutiẽtes dentesſu⸗
i fu gerant ſed vnũ ſolum latronẽ in cruce co⸗ per me dentibo).i.coꝛroſionibo(ſuis)quaſi fe
. medit et ſibi incoꝛꝑauit.et etiã oꝛabã ꝓ illis. re ſeuiendo. Ideo cõtra talia conuertit ſe ad
4 (et oꝛatio mea in ſinu meo)et ſecreto coꝛdis dũñm depꝛecando..dd.
⸗ g quo exierat (cõuertetur et redibit.i. et ſi eis Dune qñ reſpicies:reſtitue giam meaz 2
di non ꝓfuit mihitñ ꝓderit. ego enĩ nõ fruſtra malignitate eoꝝ: a leonib vnica meã.
. boꝛ mea mercede. Qui enĩ ꝓ alio oꝛat pꝛoſe Dñne qñ reſpicies hoc ſcʒ maloꝝ iniquita
. ipo laboꝛat. Nullũ mai⸗ aut meliꝰ negociũ tem et meã innocentiã (reſtitue aĩiam meã) vt
1 eſt in tribulatõne q; recedere ab eo ſtrepitu q a moꝛte reſurgã vel vitã meã in pacem pꝛiſti
5 foꝛis eſt: et in interioꝛa ſecreta mentis ire ibi namęa malignitate eoꝝ) ne mihi fiat ᷣm ma
qᷓ oꝛare dũm ne in tentatõne vincamur: etů vt lam eoꝝ voluntatem.i.pone me in ſecuritate
4 illi qui nos ꝑſequũtur ad ſanitatẽ iuſticie cõ ab eoꝝ ꝑſecutõne.i(a leonibo).i.ꝗ ꝑſecutoꝛib⸗
3 uertantur. Quantũ aũt eos diligebat ꝓ qui⸗ ad modũ leonum foꝛtib et crudeliba( vnicã
4 bus oꝛabat oſtendit cum ſi nbamgi meã).i.aĩam meam vnice a peccato immunẽ
Quaſi ꝓximũ et q̃ſi fratẽ noſtrũ ſic ↄpla vel vitam meã quã tanq; vnicus ⁊ ab impjs
. cebã: qſt luges et otriſtatꝰ ſic hũiliabar. ſeꝑatus duco. Et ſi hoc feceris
, ¶NQuaſi pximũ et quaſi rratrẽ nrm) ꝑ affe⸗ Conſfitelvꝛ tibi in eccleſia magna:in /
, ctum pietatis habendo ⁊ diligendo ꝑſequen oulo graui laudalb te. M
h tes. Hic ponit᷑ acẽs ꝓ abltõ.i.quaſi in vel de Dongtcho⸗ tibi in eccleſia magna)toto oꝛ
pꝓximo et de fratrellugens)in coꝛꝑeſet cõtri⸗ be diffuſa in pplło graui)imaturo ⁊ modeſto

7

moꝛibo et vita quem ventus tentatõisa te nõ
diuellit (laudabo te)nõ in his qui leues ſunt
ad peccanduʒz. In omni anide multitudine
granoꝝ et paleaꝝ eſt ↄfeſſi
cõfeſſio laudis:in malis ↄfeſſio peccatoꝝ.vel

cõfeſſio exterioꝛ ſcʒ oꝛis cõiter eſt tam in boꝰ

nis qᷓ; in malis.ↄtfeſſio interioꝛ ſcʒ coꝛdis eſt

tm̃ in bonis. ſʒ laus tm̃ in bonis in quibus
deus laudatur nõ in malis in quibo ſꝑ blal⸗

hematur. Et quia laudabo te

Nõ ſupgaudeant mihi qui aduerſantur

o. qꝛ in bonis eſt

tiam et illoꝝ nequiciã et ideo) ne ſileas) a fla⸗

gello coꝛrectõis ſʒ damnatõis.ne taceas diſſi

mulando cet abſq; debita punitõe tranſeũdo.
differas quẽq; iudicare ꝓ merito.(dñe ne di

onẽ et auxiliũ mihi ſubtrabẽdo.ſʒ potius

us:et dñs meus in cauſam meaam.

adiuuando me.qui dum diſſimulas videris

mihi inique:qui oderut me gratis et an doꝛmire et iacere. (et intẽde iudicio).i.diſcer

nuunt oculis.

¶ Non ſuꝑgaudeant mibicnec letentur ſi uꝑ

me:me ſuꝑato.(qui aduerſant᷑ mihi) me cru

deliter ꝑſequẽdo.(inique)ſcʒ nõ ex amoꝛeſ,ʒ

ex odio.nõ ſtudio coꝛrigendi:ſʒ volũtate no

cendi.(qui)etiã (oderũt me gratis)⸗.i.ſine cul

pa mea et merito:cũ ego eis nihil nocuerim:
ſed ex ſola malitia ſua et inuidia.(et)tñ can⸗
nuunt) mihicoculis)⁊ motu capitis ſicut hy
pocrite et ſimulati nutibo ſimulantes me di⸗
ligere:et ſimulato vulctu ꝓnunciantes qð nõ
habent in coꝛde. Vel (annuũt oculis).i.taci
tis nutibus ſe admonent ad decipiendũ.de
quibo mox ſubditur

——

AQm̃ mihi quidẽ pacifice loquebantur:

—‚ —

et in

gitabant. ,„„ 2ðW
mmihi quidẽ pacifice loq̃bant᷑) pᷣten⸗

dentes mibi amicitiã et ipi loqũtes ſic pacifſi

ce(dolos cogitabãt) ↄtra me deciꝑe volendo

Et h(in iracũdia terreyamittẽde et ꝓ terra qꝛ

irati ct iracundo aio loquebant᷑:plus neter⸗
rena et tꝑalia ꝑderent qᷓ ne ſpũalia et eterna
amitterẽt. Multos iſti relinquũt heredes qꝛ

multi eoꝝ reꝑiuntur imitatoꝛes.vel(in ira⸗

cundia terre).i.exicialiter ad modũ terrenoꝝ
qui aliud habet in oꝛe et aliud in coꝛde.

geenge viderunt oculi noſtti.

t) ipi qui pꝛius erat annueces et dolos
cogitantes poſt aꝑte (dilatauerũt os ſuũ ſuꝑ
me)libera et apta voce moꝛtẽ inclamãtes vel
in deriſionẽ cachinantes et ſuꝑbe ſuꝑ me lo⸗
quentes et palã blaſpohemãtesdixerũt) mihi
inſultãdo et me deridendo.(euge euge).i.bñ
bene actũ eſt nobis:gaudẽtes de mea afflicti

one.(viderũt oculi nr̃i de te malũ qdð voleba

mus qd deſiderabamus. Ita illi ſed tu

—

dasa me.

—

Tidiſti)o(dñe)et cognouiſti meã innoceẽ⸗

Et dilatauerut ſup me os ſuum dixerüt

ne me et illo s.vel cõſidera quale ſit iudiciuʒ

de me factũ in quo iudicatus ſum et tribula-⸗

tus (deus meus)qui me creaſti. Sʒ qꝛ et iſti
multa mala patiunt᷑ ne putaretur iudiciũ at⸗
tendi debere ſᷣm penam additcet dñs meus)
qui me redemiſti intende (in cauſam meã) ꝓ
qua afflicius ſum et paſſus.pena eni ſiis eſt
bonis et malis. Itaq; martyrẽ nõ facit pena

tm̃: ſed cauſa. neutrum tñ ꝑ ſe martyrẽ facit.

Et ideo ſubdit

us:et nõ ſupgaudeant mioi.

Jugica me)quẽ illi indicãt iniuſte ſᷣm iu⸗
ſticiam tuã) dando iudicij ſententiã non m
11 tur: penã ſed ſ̃m cauſam. Uel (ſᷣm iuſticiã tuam
iracundia terre loquentes dolos co id eſt ſcõᷣm ꝙ ꝓ iuſticia patiẽtes remuneras.
(vñe deus meus) qui iuſtus es ⁊ ideo fac qBG

iuſtũ eſt ꝓtegendo innocentes et puniendo

malignantes. (ct nõ ſuꝑgaudeãt mibiy inſul

tando ꝑſecutoꝛes mei habentes ſuũ intentũ

gaudeant impleſſe mala ſus

malignum me ſuꝑato:ſed magis defleant ;

Nõ dicant in coꝛdibo ſuis euge euge aſe

noſtre:nec dicãt deuoꝛabimus eum.

in oꝛe.(eu ge euge aĩe nr̃e).i.bñ eſt nobis ⁊ ſa⸗

tiſfactũ eſt volũtati nr̃e qꝛ fecimus qð volui

mus.q.d.oſtende eis qꝛ nihil fecerũt vt non

talibo etiã vt ↄuertant᷑ poſtulat cũ ſubdit᷑

Erubeſcaͤt et reuereantnr ſimul: qui gra

tulantur malis meis. 9.
¶Erubeſcãt) de pccis actus ſuos ꝓpꝛia eſli⸗
matõne damnãtes.ſʒ qꝛ pᷣt erubeſcere qui nõ

Vigiſti dñe ne ſileas: domine ne diſce⸗ habet reuerentiã ideo addit.(et reuereant᷑ ſu

oẽs).i.timeant penas et ex timoꝛe cogant᷑ ad
reuerentiã.quia reuerentia eſt timoꝛ dñi cum

qui nõ ſiles a pꝛecepto ne ſileas a iudicio ne
ſcedas a me).i.ab adiutoꝛio meo tuã defenſni
Exurge intende iudicio meo deuusme

Exurge)in adiutoꝛiũ.i.in auxilinz mibi:

— — — — — „ — —

Audica me im iuſticiã tuã dñe deus me

¶ Hõ dicant in coꝛdibo ſuis)exultantes ⁊ ſi

gaudeãt. (nec dicãt) iactantes (deuoꝛabimus
cum)).i.deſtruximus et oĩno deleuimus cru⸗
deli moꝛte me ꝑdendo. AUeldeuoꝛabimꝰ eua)
mihi qd ſunt pſuadendo ⁊ me ſeductõib vt
vnũ coꝛpus efficeremur ſibi incoꝛpando.de

— —

ff— — —

.

nedi

iſ
volul
hon

amoꝛe. q. d. omnes peniteant et denm hono⸗

rent (qui gratulant᷑.i.gaudent et gratulãdo
ↄſentiũtmalis meis).i.qui letant᷑ de afſlicti⸗
one ettribulatõe mea. Hoc eſt nõ ſolũ qui fa
ciunt ſʒ etiã qui ↄſentiũt facientib.

Vnduantur cõfuſione et reuerentia:qui

maligna loquuntur ſuꝑme.

¶Indu anturyplenecofuſione i. pudoꝛe( et

reuerentia: cimoꝛe.q.d.talibo circũdent᷑ vn⸗
diq; ſicut veſtimentũ circũdat hoĩem ex om̃i
ꝑte vt ꝑ pnĩam pᷣterita mala tegant᷑ qui ma⸗

ligna loquũtur ſuꝑ me)dicẽtes de me falſa ex

animi malitia.q.d.et illi ſir peniteant et deo
reuerentiã exhibeãt qui ſi nõ facto vel verbo

peccauerũt ſuꝑ me: pudoꝛẽ habeãt ↄtra au⸗

daciam quã habuerũt furentes.reuerentiam
cõtra impudentiam falſitatis vt his illa cu⸗
rent. Quo contra

¶ Plſalmus e malitia ac puerſitate et

Qccuſatone iniquoꝝ necnõ de benignita⸗

teet laude dei ac gloꝛia et mijs iuſiox.

Erit minſtus vt

delinquat in ſemetipſo: non eſtti⸗

moꝛ dei ante oculos eis.
Aucctoꝛ pſalmiꝓpheta dauid. Titulus ta
lis eſt. In finem ſeruo dñi ps Dauid. Hoc
eſt ps ille tendens in finẽ ſcʒ vt ſi upꝑbiã con⸗
temnet et humilitatẽ cõmendet:attribuit᷑ da⸗
uid.i.fideli qui hic loquitur ſeruo dñi.i.hu⸗

militer obedienti et de deo recte ſentienti: qꝛ

oĩa bona deo:mala ſibi tribuit. Vel pſalmuſ
ille tendens in finẽ attribuitur dauid.i.chꝛi⸗
ſto ſeruo dñi.i.deo pr̃i obedienti. Materia:

malitia et accuſatio impioꝝ: benignitas dei

Exultent et letentur qui volüt iuſticiaz et gloꝛia iuſtoꝝ. Supꝛa enĩ oꝛauit ꝓ malis

meam: et dicãt ſemp magniſicetur oni-8

Iui volunt pacem ſerui euus.
¶Exrultent et letent᷑.i. exterius et interius
gaudio repleant᷑.qꝛ exultatio ad coꝛpus ſił

et ad aĩam ꝑtinet.leticia tm̃ ad aĩm ( qui vo⸗

lunt)et diligunt declinando a malo et facien
do bonũciuſticiã meam) a te mihi datã quia
amoꝛ iuſticie generat gaudiũ ſpiritale (et) ne
inde in ſe gloꝛient᷑ dicant ſemꝑ magnificet᷑)
et laudetur (dñs)a quo eſt iuſticia nra:qͥ ope⸗
ratur in nobis et velle et oꝑari ꝓ bona volũ
tate(qui volunt)et diligũt pacem ſerui eius)
ad deũ et ꝓximũ.neq; enĩ ſufficit ſeruis dei
velle iuſticiã niſi ſtudeant et velle pacem.

Et lingua mea meditabitur iuſtitiã tuã:
tota die laudem tuam.

¶ Etlingua mea meditabit᷑ iuſticiã tuã id ẽ

meditatã iuſticiã expꝛimet qꝛ ſancti viri die
ac nocte meditant᷑ in lege dñi et que meditã⸗
tur loquunt᷑ ideo lingua eoꝝ dei iuſticiã me
ditari dicitur:qꝛ coꝛde et oꝛe eam ↄfitentur.

Hinc ſcriptũ eſt:os ſapientiũ in coꝛde ißoꝝ.

(tota die).i.aſſidue ſcʒ meditabitur (laudẽ tu
am).i.meditatã laudem expꝛimet. Vel pᷣt in⸗
telligi de lingua coꝛdis.O ꝑa etiã bona.vita

bona.linguã ſuam habent apud deum. Zo

ta die deũ laudat qui bene oĩa agit. qui tota
die bene viuit. nec deſinit laudare qui nõ de⸗

ſinit bñ agere.qui nõ deſinit iuſtus eſſe.
Pꝛotectoꝛ ſalusq; animeno ¶ O?'o
re oꝑi nos galea ſpei ſcuto inexpugnabilis

munimenti vt a te in cauſis nr̃e neceſſitatis

e pfundi † 8

adinti mereamur cum te diligetib leticia et

cõuertendis:hic vero agit de malis obſtina⸗
tis deſcribens impiũ cum ſua accuſatone et
iuſtum nõ cum ſua ſed dei laude. Intentio:
nos a malo retrahere ⁊ admonere vt vicia no

ſtra a nobis eſſe: bona aũta deo cognoſcamꝰ
Dei benignitatẽ amare: et gloꝛiã bea toꝝ ar⸗

denter appetere. Dententia in generali: pꝛo⸗
pheta in iſto pſalmo in ꝑſona cuiuſiibet pfe⸗
cti loquitur de malitia et ꝑuerſitate iniquo⸗
rum. de miſcðia ⁊ benignitate dei ac gloꝛia et
pꝛemijs iuſtoꝝ:oſtendens deũ neminem ni⸗

ſi iuſte damnare. neminẽ niſi ꝑ miſe ericoꝛdiã

a moꝛte aĩe liberare Sententia in ſy peciali:de

obſtinatis ergo pꝛimo agit.dicens ( Dixit in

iuſtus in ſemetipᷣo hei. in ſe ipo et apud ſe ep⸗
poſuit:deliberauit et ſtatuit:nibil eum impu

lit (vt).i. ꝙ delinquat) libere et peccet. qꝛ (nõ

eſt timoꝛ dei ante oculos eius)ſcʒ interioꝛes:
qui ſi eſſet peccare non deliberaſſet. Timoꝛ
enĩ dei frenum eſt peccati. Abi aũt non eſt ti
moꝛ ibi eſt diſſolutio animi. Agit & hic con⸗

tra peccantes ex deliberatõne et ꝓpꝛia volun

tate ac nequicia ſpũali et interioꝛi: et nõ exinn
firmitate aut impulſu aliquo exterioꝛi vel in
terioꝛi ſicut ad titillationẽ carnis vel ad ex⸗

ceſſum in cibo et potu qũq; quis mouet᷑ Et

vere non timet deum

Mnoniam doloſe egit in cõſpectu eius:
vt inueniatur iniquitas eius ad odium.

Quoniam doloſe egit in conſpectu) id eſt

oculis et pᷣſentia (eius) ſcilicet dei: dum vult

ei abſcondere peccatũ ſuum ⁊ dum eſtimans
eum nõ curare vel latere et non ſcire ſecurus

ggit iniquitatem (vt) ita qꝛ doloſe egitcinue⸗

g9 2

niatur iniquitas eius ad odium)id eſtodio⸗
ſa apud deuz et oẽs bonos. Veldoloſe egit)
ne intelligeret(vt inueniatur).i.cognoſcatur
ab ipociniquitas eius ad odium)ei ſi intelli
geret.q.d.noluit ſtudere legi dei vt 4 eam in
uenirct iniquitatẽ ſuã et odiret: uaſi ꝑ igno⸗
rantiam excuſari poſſet. Oulti quippe ſi ſcri
pturis maxime vbi de peccatis agitur inten⸗

derent multa peccata inuenirent qᷓ modo eis ¶ Juſticia tna) ſcz facit boſes(ſicut montes

etiã ↄſcientias ſcrutantibo nõ aparẽt. Dein⸗

ritatis tue venit(vſq; ad nubes) id eſt pꝛedi⸗
catoꝛes qui nubes dei ſunt qꝛ tonant minis:
choꝛuſcant miraculis: pluunt veritatis do=

ctrinis.et ꝑ has nubes venit ad alios boĩes.
Qui autem ſunt nubes ſunt etiã montes vn

uſticia tua ſicut mõtes dei:iudicia tia

Aai te

dei) nõ ſeculi.O mnes eni iuſtinicati et iuſti⸗

de oſtendit iniquitatem ꝑ partes et pꝛino in ciam dei imitantes quaſi montes efficiũtur.
locutione. dicens ꝗ᷑ꝗ ꝗun a virtutib 2 bonis oꝑibus exaltantur et
Llerba oꝛis eius iniquitas et dolus: no? cõſirmantur quos ſol iuſticie pꝛius illuſtrat
luit intelligere vt bene agerert. ett inde lux cius ad alios deſcendit. Et neali
Uierba oꝛis eius) ſuntciniqͥtas et dolos) quis quereret quare potius hos elegit ⁊ bos

id eſt iniqua et doloſa ad nocendũ ⁊ fallendũ
ſcʒ vel aperte mala vel ſi bona cum dolo.(no

luit intelligere vt bñ ageret licet poſſet ſi bo⸗

na voluntas accederet. et hec eſt ſumma iniqͥ
tasvnde ꝑnicioſius ↄtra ſe ipᷣm agens nõ eſt
excu ſabilis et veniã non habet:quia qð pᷣt in
telligere nõ vult. Impꝛudentie eni et igno⸗
rantie aliqñ datur venia:ſed voluntati male
ſemꝑ pena. Cogitatio quoq; eius cum poſſzʒ
eſſe de bonis eſt de iniquis. vñ ſubiun git
AIniquitatẽ meditatus eſt in cubili ſuo:

aliitit omni vie nonlone:maliciam autẽ

non odiutt.

Iniquitatẽ meditatus eſt in cubili ſuo).i.
in coꝛde frequẽter et cum deliberatoõne:mala

cogitando vbi cõpungi debuit.et in quo ſi

munduũ eſſet velut in cubili quieſceret.ſi ergo

extra eſt tumultus ſaltem in cubili et cõſcien

tia ſit quies.quod ſi ibi nõ eſt necvſẽ; eſt.ope
ra etiã eius ſunt mala.vnde ſequitur (aſtitit)

quaſi cum ſtudio ⁊ moꝛaomni vie nõ bone)

id eſt ad om̃e malũ pꝛonus fuit et ꝑſeueran⸗
ter peccando in malo ſe firmauitmalitiã aũt

nõ odiuit) ſed dilexit:in malis gaudendo et

—

delectando.Ecce ſumma mali ex amoꝛe ini⸗
quitatis delinquere.Qui enĩ non pᷣt penitus
carere malitia debet ſaltem odiſſe quod de⸗
us odit:vt mente legi dei ſeruiat. Deinde cõ
uertit ſermonẽ ad dñm. dicens.0.
Pjñe in celo miſerxicoꝛdia tua:et vecitas

diam tuam deus.

tua vſq; ad nubes.

¶ Dye in celo) eſt miſcðia tua⸗ ac ſi diceret:
mala ſunt ex hoiĩe ſed bona ſunt ex deo:vnde
in ſupꝛadictis iniquis ſunt mala.ſʒ (in celo)
id eſt in bonis et ſanctis qui a terrenis ad ce⸗
leſtia ſubleuãtur eſt miſcdᷣia tua).i.bona que
ſunt ex tua miſcò ia.ſed quõ hec annuncia⸗

ta ſit oſtẽdit.d.iet veritas tua).i.cognitio ve⸗

repꝛobauit additiudicia tua) ꝙ boꝝ miſere
ris et hos excecas ſunt (abyſſus multa).i.ꝓ⸗
funda inſcrutabilia et hoĩbo abſcondita. Et
ſi miſcdᷣia faciat hoĩcs celos:ac veritas nu⸗
hes:et iuſticia montes.tamen

Homines et iumenta ſaluabis domine:
oduz multiplicaſti miſericoꝛ

wr

2
——

quemadm

¶ HBoies ſcʒ röne vtentes ſpũales et ſapien

tes hoc eſt pficientes et nõ ſolum hos ſedlet

iumenta) ſcʒ bꝛutos carnales et ſimplices
eſt incipientes(ſaluabis dñe) quia nõ eſt ac⸗
ceptio ꝑſonarum apud te.(quẽadmodũ mul
tiplicaſti miſericoꝛdiã tuaʒ deus) Ab initio
eni pꝛoflua fuit miſcdia tua ſed hoc tꝑe gra⸗
tie tantum eam multiplicaſti ꝙ nõ ſolum ꝑ⸗
fectas ſed et imgfectas ſaluaſti. AUnde imper
fectum meũ.i.imꝑfectionẽ meoꝝ dixit chꝛi⸗
ſtus viderunt oculi tui o pater et in libꝛo tuo
om̃es ſcribentur ꝑfecti et imꝑfecti. Item be⸗
nedixit om̃ibo puſullis cũ maioꝛibo. vbi enĩ
abundauit peccatũ ſuꝑabundauit et gratia.

Igeo ſequitur . ,
lij autem hoĩm: in tegimine alaxʒtuzʒ

Filij autem hoĩm).i.generaliter boĩes et

tota eccleſia vſq; ad fineʒ ſeculi in tegimine
alarum tuaꝝ).i.in ꝓtectione duoꝝ pᷣceptoꝝ
charitatis dei videlicet et ꝓximi⸗ ſperabunt)
ꝓtegi et pꝛotecti bona eterna adipiſci. Sub
iſtis alis quiſquis nõ ꝓtegitur vicioꝝ eſtib⸗
exuretur. Iſte etiã ale ſunt generaliter om̃es
virtutes quibꝰ filij hoĩm contra inſidias de

monum eriguntur fonent᷑ et defenduntur.
Vel (in tegimine alaruʒ tuaꝝ ſperabũt).i.in

tectõne noui et veteris teſtamenti ſperabũt

utura bona. Vel ſperabũt in ꝓtectõe gẽe in

pñti et gloꝛic in futuro

—

—

Inebꝛiabuintur ab vbertate domus tue

et toꝛrente voluptatis tue potabis eos.

nebrieumr ab vbertate).i.a pingue-
ine ſpũs ſancti ⁊ gr̃a dei (domus tueypntis

ſcʒ ſancte eccleſie. Hac vbertate inebꝛieabun
tur qui ita ſpũ ſancto ⁊ amoꝛe dei repleti ſunt
vt ꝓpter deũ oĩm alioꝝ immemoꝛes fiant (et
toꝛrente voluptatis tue potabis eos) Ipſa
vbertas etiã toꝛrens voluptatis dicitur qꝛ cũ
impetu venit et cũ delectatõe potatur ⁊ aiam
ſpiritalibo inebꝛiat fluentis. Uel Inebꝛia⸗
buntur ab vbertate domus tue)future vbi to
tus ſatiatur appetitus et perit quodãmodo
mens hũna et fit diu ina.(et toꝛrente volupta
tis tue).i.abundantia delectatõis tue et deliti

arum potabis et viſione btiſica. Et poteris.
Qm̃ apud te eſt fons vite:et in lumine

tuo videbimus lumen.
m apud te eſt)et tu ipſe es (fons viteq ꝛ
vita ꝑ eſſentiã et initiũĩ oim bonoꝝ ꝑ que vi
tam largiaris eternam. (et in lumine tuoꝛſcO

chꝛiſto illuminati ab eo qui eſt lumen de lu⸗
mine et illuminat oẽm hoĩiem venientem in

hpunc mundũ.(videbimus lumen) totius tri
nitatis et noticiã eius habebimus nũc ꝑ fi

dem et in futuro ꝑſpciem. Et qꝛ ad hec non
poſſumus ꝑtingere niſi ꝑ diuinã gram ideo

ſubditur depᷣcando.q.d.Et vt hoc fiat faco

dñe quod ſequitur.
Pꝛetẽde dñe miſc viaʒ tuã ſcientibo te:

et iuſticiã tuã his qui recto ſunt coꝛde.

ꝛetende).i.demonſtra et pꝛerogacmiſeri⸗
coꝛdiam tuã).i.effectuʒ miſcðie tue ſcʒ pꝛius
donando remiſſionẽ peccatoꝝ(ſciẽtib)et co⸗
gnoſcentibo(te)ꝑ fidem.i.recte credentibs in

te ſcʒ ꝙ bo na ſunt a te mala a ſe.et deinde cũ

iam coꝛ rectũ habere ceperint vt ea que deus
vult)et)ipſi velint (iuſticiã tuam)ſcʒ vite re⸗
ctitudinem vt de peccatoꝛibo iuſti efficiant᷑:

ct bona oꝑentur (his qui recto ſunt coꝛde)qͥ
dirigunt ſe ad voluntatẽ dei et nõ eam cur⸗

uant ad ſe vt in omnibo ſcʒ ꝓſperis et aduer⸗
ſis laudent deum ſed iam caueant ne ſuꝑbi⸗
ant.vnde oꝛandũ eſt et dicendum.Et cum h̊

bona mihbi dedeeiiis
Non vniat mihi pes ſuperbie:et manus
peccatoꝛis non moueat me.

₰„ 7

¶ Hõ veniat mihi pes ſuꝑbie).i.affectus ſu

perbus qui eſt pes quo a deo receditur. et qͥ
recie factis vt pereant inſidiatur.( et manus
pcc̃oꝛis).i.ſuggeſtio et impulſus diabolivel
oꝑatio hoĩs male ſuadentis nõ moueat me)
de bono in malũ faciendo me recedere a te et

pñti et in futuro.

abono ꝓpoſito. Factus enĩ ſuꝑbus cito coꝛ⸗

rumpitur et male ſuaſus vel impulſus cito
in peccatũ labit᷑. Serua igitur quod intus

eſt ſcʒ affectũ tuum et non timebis foꝛis vt te
moueat manus peccatoꝛis qꝛ ſi ſuꝑbus es
cito moueberis. Hoc aũt dicitur contra ſu⸗
perbiam. quia. .
J bi ceciderüt oẽs qui oꝑantur iniquita

—

¶ Ibi) cʒ in pede ſuꝑbiecceciderunt) quaſi
de alto in peccatũ (qui oꝑantur)adhuc(ini⸗
quitatem) ſcʒ diabolus et hõ qui modo iniqͥ
ſunt pꝛius in ſu ꝑbia ceciderũtſexpulſi ſunt)
alter de paradiſo celeſti alter, de terreſtri (nec
potuerũt ſtare) in ſuo loco vel ſe erigere ꝑ ſe

expulſi ſunt nec potuerũt ſtre.

ad bene oꝑandum. Vel expulſi ab interioꝛiꝛ

ſuo paradiſo ſtare nõ potuerunt in exterioꝛi.
adam ſcʒ in texreſtri:diabolus vero in celeſti
Dumogꝑe ergo cauendũ eſt ne affectus no⸗
ſter moueatur a ſummo bono ne labatur per

ſuꝑbiam. Inquantũ quiſq; minus amat de⸗
um intantũ labit᷑ pes eius ad peccandũ. Et
inquantũ plus deũ amat intantũ robuſtius

„ . 3

ſtat et minus peccare eum delectat.

. 8 celeſti miſeri⸗ ¶ O zo

ſempiterni vt vbertate domus tue repleti oẽʒ
inic
perbie renuat

Oliemulari ima/

—

lignantibo: neq; zelaueris faciẽtes
iniquitatem. m

Aa cor pſalmi pꝛopheta dauid Titulus
dic eſt. Põ. dauid. qꝛ attribuit᷑ dauid ꝓphete

vel cuilibet iuſto qui hic loquitt monẽs ope⸗

rarios dñice vinee vt ſtudeãt pondus diei et

eſtus ſine murmuratõe poꝛtare ſi volunt de⸗

narium diurnũ hoꝛa nouiſſima reciꝑe. Wa⸗
teria:ſtatus et cõditio maloꝝ et bonoꝝ in pᷣ⸗
ſenti et in futuro. Intentio: hoꝛtari ⁊ monere
ne quis ꝓpter impioꝝ nequiciã vel iniuriam
moueatur:ſed ↄtempta mundana ꝓſperita⸗
te et maloꝝ ſocietate:adhereat deo ⁊ ſanctos
imitetur. Snia in generali:ꝓpheta vel quili⸗
bet iuſtus qui hic loquit᷑ videns impios ꝓ⸗
ſperari:et iuſtos ab impijs ↄculcari et ꝙ qui
dam ſimplices iuſti inuident potentie eoꝛum
et vellent vlciſci iniurias illatas ab illis vel

coꝛdia oĩpotens deus fons et oꝛigo luminis

—

tuitate et dolũ cum ꝓcacitate ferocis ſu⸗

Slalmus d mozum coerectõe et in
firmoꝛum conſolatõne:ac de diſpari bo/
naum er maloꝛum ſutuer condlirze in

—

aliquando confoꝛmes fieri eis ponit in hoc
plialmo ↄtra hec ſaluberrimã doctrinã Cum
ergo ſupꝛa de malis et bonis tractauit nunc
ſimplices de floꝛe maloꝝ et laboꝛe bonoꝛum
murmurantes ↄſolans cõtra eoꝝ infumita⸗
tem ſalubꝛe antidotũ apponit. Snia in ſpeci
ali dehoꝛtans ergo ecdleſia ab emulatõe ma⸗
lignantiũ ait.(Holi)o tu infirme qui hoc ſo
les (emulari).i.inuidere et indignaricin ma⸗
lignantibo).i.in cõſideratõe malignantiũ qꝛ
ſloꝛent. Malignantes dicti ſunt quaſi malũ
ignem alentes.i.ↄcupiſcentiã ſcʒ qui pecca⸗
tum diligunt et in malo delectant᷑.(neq; ʒela
ueris).i.nõ ames nec imiteris (facientes ini⸗
quitatẽ.i.iniq; cõgregantes diuitias et pꝛe⸗

6 euela duůo viam tuã) peccata tua ↄfiten⸗
te

mentes bonos.q.d.nulla te accendat ira vel

cupiditas vt maie floꝛentibo in ſeculo inuide
as vel eos imiteris: ſʒ eſto equo animo nam

bꝛeuis eſt eoꝛum et felicitas et iniquitas.vn

de ſequitur.

Añm̃ tanq; fenũ wlociter areſcẽt: et qu? lul
gere iniquitatẽ in dño ſperare in dño delecta

admodũ olera herbaꝝ cito decident.

¶ Am tanq; fenũ)quod hodie floꝛet et cras

marceſcet (velociter areſcẽt) qꝛ ad tꝑs floꝛent

et letantur ſed cito deſiccant᷑ et in puluerẽ re⸗
diguntur.cet quẽadmodũ olera).i.viriditas
(herbaꝝ)vel pꝛati(cito decident).i.deficient

ac floꝛem et viriditatem mundane felicitatis
amittent. Uel(quẽadmodũ olera herbaꝝ) q̃

hyeme virent eſtate a vermibo coꝛroduntur.
¶cito decident).i.cadent.qꝛ mali qui huius
ſeculi hyeme virent in futuri iudicij eſtate ab
immoꝛtalibo vermib cõſumentur. Illi ergo

nõ ſperant in dño quia ſpes illoꝝ moꝛtalis

eſt et inanis. Tu vero

tijs:in delitijs:in mundi honoꝛe et floꝛe:mo
re iloꝝ mali gnoꝝ ſet fac bonũ).i.opus bo⸗
num. neq; enĩvtilis eſt ſpes ſine bono opere:

Spera in dño a facbnitatẽ: et inhabita
FEer ba ceris in diuitijs euus.
Spera in dnojnõ in vanis puta in diuui⸗

ſed nec bonũ opus eſt aliquid ſine charitate.

vñ mox ſubditurt(et inhabita terrã) dñi.i.ec⸗
cleſiam quam colit et rigat in vnitate eccleſie
catholice ꝑmanendo et cõcoꝛditer viuendo.
dꝛ nõ pꝛoſunt bona extra eccleſiã factac et pa
ſceris) vſq; ad ſacietatẽ et ſuauitatẽ (in diui⸗
tijs eius)terre.i.eccleſie.que diuitie ſunt ipſe
deus vel ſacre ſcripture. Ergo ſpꝛeta mundi

iocunditate V . . . .
oꝛet dabit tibi pet

Noli emulari in eo qui ꝓſpe

cere et delectabiliter eum ↄtemplando aman
do et memoꝛandocet dabit tibi petitõnes coꝛ
dis tui .i.rõnis nõ carnis. Coꝛ enĩ delectan
tis in dño nõ petit quod caro vult ſʒ qð vult
ſpũs:nõ petit niſi iᷣm deum ipſam lucem et
eternitatẽ.hanc ꝓmittit deus delectantibo in
ſe qꝛ qd oclus nõ vidit nec auris audiuit nec
in coꝛ hoĩs aſcendit hec pᷣparauit deus dili⸗
gentibus ſe.Et ſi ꝓpter peccatoꝝ multitudi⸗
nem dubitas ſperare vel delectari in dño au⸗
di ſalubꝛe conſilium. MU!

Reuela domino viam tuã et ſpera in eo⸗

ipᷣm accuſando et coꝛrigendo et in oꝛa⸗
tione deuota coꝛã eo tuũ deſideriũ explican⸗
do ac directõnem petendo (et ſpera in eo non
in aliotet ipᷣe) qui pᷣt (faciet)qð petis vel deſi
deras. Spem enĩ ꝓmittit peccatoꝛibo:et in⸗

dulgentiaʒ facit penitentiã agentibo. O q; ſa

lubꝛia mandata nõ inuidere malis nõ dui⸗

ri vias et oꝑa nr̃a dño cõſiteri. Si hec facis

et ipſe faciet te exaudiendo et ſubiungit quid
amplius faciet.d. . VZM
Et educet quaſi lumen iuſticiam tuam:

et iudicinm tuum tanq; meridiem: ſub-

itus eſto dño et oꝛꝛseum.

.

Et educet)de tenebꝛis huius ſeculic iuſti⸗

ciam tuã).i.ſidem tuã qua iuſte oꝑaris: et ex
ua viuis que modo abſcondita eſt et quaſi
ſub modio latet qꝛ nonduʒ vides qðᷣ credis
(quaſi lumen).i.ad lucem cũ ceperis videre
qð credidiſti. Tunc enĩ oꝑa tua in claritate
erũt (et iudiciũ tuũ quo iudicas ſequi chꝛi⸗
ſtum et eligis qdðᷣ nõ vides quod indiciũ mo
do in abſcondito eſt et a malis irridetur edu

cettanq; meridiem).i.clarum lumẽ et in ple

no ſplendoꝛe qꝛ cum chꝛiſtus apparuerit tũc

ct tu apparebis cum ipſo in gloꝛia:et interim

(ſubditus eſto dño) pᷣceptis eius obediendo
(t oꝛa eum) nõ ceſſando:pꝑſeueretbonũ opus

et oꝛatio donec det qð ꝓmilſit.
emnian m e0 au atur in via
ſua:et in wie faciente iniuſticias.

MNoli emulari) id eſt inuidia moueri ſiue

indignari et cõmoueri (in co)id eſt in conſi⸗
deratõne eiusqui ꝓſperatur) et floꝛetin via
ſua) mala et in factis ſuis non in via dei in qᷓ
tu es puta in homine faciente iniuſticias) id

eſt in conſideratõne hominis male agentis.

q̃ſi diceret.ſi videris ꝓſperari ⁊ floꝛere impiũ

Lon lemoueat vanitas eius ad indignand

N

EBt ſic exponit hic vnde ſolet naſci emnlatio

rant (hereditabunt terram) viuentium ſcʒ il ⸗

gn de qua etiã ſupꝛa dixit.Dico ne emuleris et ſi lam ſanctam hieruſalẽ(ct delectabuntur)id ẽ
en aliquo modo motus es ſiue in animo ſiue in delectabiliter viuent et letabuntur(in multi⸗
nul coꝛpecoꝛrige illud.et hoc eſt qð ſubdit. tudine pacis)ex amotione oĩm maloꝛuʒ in⸗
ne Deſine ab ira et derelinque furoꝛem:no qulietantium. fruentur eni eterno deo qui eit
din li emulari vt maligneiis. omniũ bonoꝝ fons et plenitudo inde illa ſu
nr. ¶ Deſine ab ira) animi(cet derelinque furo perna ciuitas hieruſalem noĩatur que viſio
O rem)coꝛpoꝛis) Uel(deſine ab ira)ne ſubito pacis interpꝛetat.Et qꝛ q;diu hicv iuit᷑ iuſti
di⸗ iraſcaris viſa ꝓſperitate maloꝛum (et dereæ iniuſtoꝝ inſidias patiunt᷑ ſubiunctũ eſt.
un linque furoꝛem) ne diu perſeueres:quia inge Obſeruabit peccatoꝛ iuſtuʒ: et ſtridebit
iraſci et indignari eſt cõtra deum murmura⸗ ſunp eum dentibo ſus
eot rect ꝓpe blaſphemare. Ac ſi diceret nec ꝓſpe⸗ ¶ Obſeruabit peccatoꝛ iuſtũ) vt inuento lo⸗
ritas pꝛauoꝛum nec iniquitas illoꝝ moue⸗ co eum capiat et perdat. Non eni ceſſant pꝛa
len⸗ at te ad iracundiam vel inuidiam. pꝛeſertim ui bonoꝛum vitam inquirere attendentes ſi
t⸗ (noli emulari).i.indignari intantũ (vt mali qua ex parte valeãt eis noceretcet ſtridebit ſu⸗
M Eneris).i.vt malitiam eius imiteris.et eodem per eum dentibus ſuis) ſcʒ detractõnis.quia
on modo voluntarie efficiaris malignus quaſ quod opere exercere non valet fera et beſtiali
ſ imitando eum qui maligne faciens floꝛet ad coꝛroſione verboꝛũ exercet. Vel Obſerua⸗
in tempus. breit)occultis inſidijs vt eum alliciat ſibi 1 de
Ai qͥ malignant᷑ exterminabunt᷑:ſuſti cipiat.et ſi hoc non potelt ſſtridebit ſuper cũ
nentes aũt vñm ip̃i ſereditabũt terrã. dentibus ſuis) ſcʒ crudelitatis quibus eum
¶ Quoniã qui malignant᷑.i.qui mali ſunt quẽ nõp̃t ſubuertere: quaſi furens belua ſe⸗
6 ctſi modo floꝛent (xterminabuntur)in futu uiendo et dentes collidẽdo conat᷑ occidere.
ro.i extra terminos terre viuentiũ et ſuperne Dis aut irridebit eum: qm̃ pꝛoſpicit
bieruſalem eijcientur ſicut ſcriptũ eſt. Colla Wwet dies eius.
1 tur impius ne videat gloiam dei. ſuſtinenæ ¶ Dñs auũt irridebit eum.i.irriſione dignuʒ
N tes aũt dũm aduerſa patienter ferendo:ꝓſpe iudicabit et irriſibilem oſiendet quando pe-
L ra deſpiciendo.et bñplacitum dñi qui nõ fal nis eternis cruciandus tradetur.bic etiã irri
lit et omnia poteſt expectando.ſipſi heredita debit inefficaces eius inſidias faciẽdo: et ma
ſc⸗ bunti.hereditario iure poſſidebũt (terram licie eius gladium in ſeipᷣm cõuertendo ( qm̃
a viuentium. ſcʒ patriam celeſtem vbi nullus pꝛoſpicit).i.pꝛocul aſpicit quod ipſe pecca⸗
l moꝛitur. Et ne infirmo longũ videatur ſu⸗ toꝛ non videt ſcʒ ꝙ (veniet dies eius quo re⸗
n⸗ ſtinere pꝛotinus adiũgit.quaſi diceret. Iam tribuatur ei.i.dies debite punitõnis pꝛo ſu⸗
ia⸗ din ſuſtinniſii is malis. Semꝑ eni vindicatur in impium
Et adhuc puſillũ et non erit ꝑeccatoꝛ:et aut hic ſi ſe conuertit: aut in futuro ſi ſe non
i ueres locũ eius et nõ inuenne. conuertit. ſed ſi neq; blandicijs neq; minis
. 86. adhuc) reſtat puſillum)tꝑis.i.parum agt. pena aggreditur vnde ſequitur.
ne ergo tedeat te qui ſuſtines:ſed modice ex Gladium euaginauerũt peccatoꝛes: in⸗
pecta. et nõ erit peccatoꝛ) ꝓ quo gemis.i.nõ tenderunt arcum ſuum.
in apparebit ſubtractus de medio:nec erit domi ¶ Bladium eua ginauerunt peccatoꝛes id ẽ
mn nium eius.cito tranſeunt tꝑa.bꝛeue eſt quod apertam et manifeſtam impugnationẽ et per
. durare non poteſt. et queres locum eius et ſecutionem. Gladium enĩ euaginare eſt ma⸗
s non inuenies).i. ſi quereres non inuenires. liciam pꝛius in coꝛde occultam etiã oꝑe exer
quia non habebit tunc vſum quẽ modo ha⸗ cere.Si vero nõ ſic ꝓficit inſidiatur dolis
bet quando vtitur eo deus ad pꝛobandũ iu⸗ vnde ſubditur (intenderunt arcum ſuum)id
ſtum. Cum enim tranſierit tempus pꝛobati eſt occultas inſidiaoet doloſam deceptoem.
4 onis noſtre:quando non erunt qui pꝛoben Arcum eni intendit qui dolum parat vnde
. tur non erunt etiã ꝑ quos ꝓbentur. incautum feriat. His duobus generibus ꝑ⸗
Qanſueti aũt hereditahut terrã:et deles ſecutionis impugnant mali bonos. Deinde
. ctabuntur in multitudine pacis. reddit ſingulis ſingula. Intenderunt enim
¶ Danſueti autem et mites qui dño nõre⸗ arcum ſuum.

ſiſtunt qui iugum eius patienter poꝛtãt.qui
malos et aduerſa mundi equanimiter tole⸗

cident rectos coꝛde.

Vt decipiant paupem a inopem: vt tru
64

t decipiant pauꝑem)quni ſibi non ſuffi⸗
citcet inopẽ) qui nec opem ab alio habet. vel
